tem , quod olim vifibiliter confpe&us virgini

fponfum terre(trem eligenti dixerit: /Me acci-

controverfia publicatis utrinque libris difpu-

D

tare vetuerat,non abfolutos apud fe habere co-

gt , qui fum forzmo[us , dulcis, genero[us.

ET

geretur, &inlucem bono reipublicae emittere

FACTUM LIX.

Qy

fummis votis expeteret. Componit ergo ad

——

æw

Ruizium literas Eermazeus Duxsquitum rerum

VAftoria. [ui heroica. [anguinec.

tl

arbiter ipfefoius erat Philippo: laudatumque

i

oannes Baptifta Faéntinus Capuccinus , fe- mho 1,

"

h

prolixe hominem hortatur, ut jufti(fimze Regis

J

4

UI

voluntati obfequi velit, illiusque petitioni fuze,

' xocior,quam credi poífit, natura ingenioque c.8.n. ts

acdiuturna gladiatorum confuetudine oppido

dm .

quarm elffe validitfimam Rex intelligeret, mo-

tjs

mentum addere auétoritatis. Obligare Regem

eífferatus, ut fe tandem refpexit, ardentiffimis

F&m]

animis Capuccinorumarduam, ac perdiflici-

fidem fuam , acturum fe cum Pontifice, ut,

lem

|

A

itwus AXHML — Afcefs.

165

la

ja

lei vivendi, 'fuique vincendi rationem, inter

FACTUM

LX.

ipfa renafcentis familize initia fecutus admira-

Pota heroica Deo oblata,

l

bili quadam contentione fefe ad omnem per-

turbationum victoriam exercebat. Nec mo-

oannes Falco e Societate Jefu voto fpoporn- £x Bibl,

deratcres deerant, durioraimperando, & ver-

J

"

dit Deo, fe nunquam fuo fenfui in cibo & po- Socier.

!

biscaítigando. Adqu»ille, quamvisanimo

tuobfecuturum, fed foli neceffitati. Joannes

d

commotior, continebat fe nihilominus, iram-

le Peffier voto conceptis verbis fe obfttinxit,

que habebat in poteftate; quze tamen ita effer-

nihilfeacturum unquam, quod divinze gratize

buit, ut violentius cohibita, ferventem jam ni-

H

repugnaret, imo acturum femper,

uidquid

à

mium fanguinem, ruptape&oris vena, magno

ex majore Dei gloria futurum erat.

udovie

impetu profunderet. Tum Joannes Baptifta

cus de Ponte ex eadem Societate, vigefimo

i

intemplum feraptim con]iciens;,ut erat cruen-

(«

ante obitam anno, votum concepit, nullum

tus, ante Chriftiin crucem a&i fignum fe abji-

fe animo deliberato peccatum , quantumvis

cit, atquefücclamat: Es meum fanguinem, Do-

leveadmiffutrum. Etexeotemporenihil ineo

"

min Exprobrantis hzec vox videbatur, cui

notari potuit, quod conftaret effe capax re-

u

Dominus, converfía adlateris vulnus dextera

prehenfionis. Quis ergo miretur, tam libera-

easreddidit: //ide, qualia €9 ego pa[[us tui cau-

lem erga hos in gratiis fuis.communicandis

(;

f olim fuerim ; fic nimirum fentire non debe-

fuiffe Deum tanta eorum liberalitate provoca-

tum? Zelofus honoris fui eft Deus:

l!

bat vulnera fua miles Chrifti, dum Ducis fui

vug

liþerali-

hg,

yulnera & fanguinem intuebatur.

tate fe vinci non patitur,

am

/

À

CATALUALDS

Scriptorum . afcetico,ruvm ,,p,r!ærcipuorum./

Q« Pentn,

Non e animus , t alibi Jam Hnons , pl&o&qäe hu: afoeticoi Scriptores enumerare

l W-C.löo

(hoc enim immenfi foret laboris, cum in nulla fere materia tot. Scriptores exti-

*

.Ml

d

j

terint, €9 pro füo quisque zelo protleffe aliis ffatuerint ) fed £05 duntaxat, qui

d

, vel propter utilitatem materig palfim manibus teruntur , vel propter aliam quam-

cunque caufam motiores exiffunt , quales fe

u$

rE Junt fequentes ]uxta ordi"m 0W

beticum cognominis iterum proponendi.

Q«

4.

ticos, ebsq.ue

"

à

þerqu.;um i;utilneras libros*gähft;ri;-

Á

lvatez de Paz Jacobus S. J. natione Hifpä-

pfit.

7l0

nus, vir omni virtüte ornatiffimus, cujus

B

el*larminuä Röbe-r"t.us S. E. R. Cardinalis

[

Jucubrationibusluculentum acceffit divinitus

natione Italus, dictus eft vitze cocleftis ac per-

g

pondus commendationis, quod vifus fit inter

fe&ze Magifter & Dux, qui intra limites zevi

Jf

Ícribendum coelefti fulgore circumfundi, &

füi neminem habuerit majorem fe; validus

ab adítante quopiam, viri gravis fpecie, quaé

Ecclefize Dei Coloffus, piiffimus fidei athle«

iM

:

Bibliothec.

ta, & haereticorum hoftis acerrimus; novus

fcribebat, in aurem excipere.

Societ.

Antoninus infublevandis pauperibus, in vitze

Arias Francifcus S. J. natione Hifpanus,

perfectione Bafilius, in confutandis hzereticis

Irenzeus a divina providentia deftinatus ; nun-

vir tum varia erüditione, tum vit2e integritate

(

admirandus, & inter viros non hujus folum

quam fatislaudandus: Tutor, Praefes, Con(i-

u$

zetatis, fed venerandse etiam antiquitatis, opi-

liarius , Senator chriftianze reipublicze mae

J

gnus: magnum Ecclefize columen: lucerna

nione fanctitatis, qua floruit , numerandus,

[J]^

fcripfit materna lingua, fingulari ingenio, exi-

lucens incaliginofoloco, tenebrasqueomnes

t

mia religione ac prudentia, tomos tres gran-

diícutiens; rerum divinarum confulti(fimusg

lt

des, in quibus utiliffima przecepta de Chrifti

ampliffimi Ordinis , fuique fzeculi ornamene

tum; herefium debellator; novus Alcide&

0*

imitatione & aliis matertiis tradit.

ann

B.

Aquilonis; eximium pietatis chriftianae & e-

Jfl

ruditionis omnimodse noftri vevi fyóus ; Ro

! De Barry, Paulus,

natione 'Gällus. S. J.

manz facre purputze decus immortale; in

T

vir admodum pius, uti conteftantur ejus lu-

medio Ecclefiae a Deo pofitus, tanquam lu-

cubrationes plurimze, & obfervantize religio-

cerna lucens & ardens; facrze militioe Prin«

f2e peramans, fcripfit plura opufcula valde u-

ceps, ingens gloria temporum fuorum , & fex-

tilia. Bibl. Soc.

centain hanc fententiam elogia meritus, quaé

: Bartolus Daniel, natione talus, S. J. poft

brevitati condono. Scripfit preeter alios pluri-

conciones magna nominis celebritate duode-

moslibros, deafcenfione mentisin Deum, de

fe«fito Lf

gbl

cim annis in przecipuis Italize urbibus habi-

seterna felicitateSanCtorum,de gemitu columr-

tas, libris fcribendis applicatus plures qui-

bze, de feptem ver

:

00

moriendi.

bis Domin? , de arte beng

jis

fif-;m hiftoricos, non paucos tamen etiam afce-

X 3

,B'evl-

jj

1

-

166

Bibliothecee .. Mamualis Concionatori

Bellovacänäs*Vincenüus ex Ordine Prae-

patria Athenienfis in Bethlemiticoccénobio a

yl

dicatorum, vixit tempore Innocentii IV. Pon-

pueritia educatus, /Egyptum cum Germano

fet

tificis.. Scripfitopera laboriofiffima, ac prze-

populari fuo peragravit, & Monafteria, fan-

i

fertim fpecula quatuor: Doctrinale, Hiftoria-

&osque Patresfrequensinvifit. Conftantino-

nl

Ü

le, Naturale & Morale.

polim profectus, a 5. Joanne Chryfoftc:no il-

(

Bernardinus Theophilus, natione Gallus,

lius Ecclefize Diaconus creatus eft, & ab eo-

S. ]. vir rerum fpiritualium fcientiffimus, ad

dem ad Innocentium 1. Papam Legatus miffus

5l

quas novem annis Nofiros inftruxit, feoríim

cum Germano Presbytero anno 403. vel fe-

ns

etiam fexennio Patres in tertia probatione.

quenti. Aliquot poft annis ab eodem Ponti-

(

Seripfit proeter alia utiliffimum tractatum de

ficefa&us Presbyter, captaab Alarico Romás

p

religiof» perfeverantiae praefidiis.

na urbe, Maffiliam anno circiter 410. venit.

tüli

Le Blanck Thomas, natione Gallus, S. J.

Scripfit egregzios libros de inflitutis Cono-

tet

vir ex omni parte perfectus, & cum fcientia

biorum, & octo princip

aliàm vitiorum reme-f

ee

ita virtutem conjunxit, ut difficile di&u fit, u-

dis. Item collationes Patrum. -

bros

tramagis excelluit. Scripfit praeter alia mul-

:^ S. Climacus Joannes Monachus religiofiffi-

ta Ideam perfectam Religioforum, & aliarum

multarum Perfonarum. Bibl. Soc.

1

musícripfitlibrum triginta eraduum, quibus

afcenditur ad perfe&ionem.

Unde Climaci

S. Borgia Franciícus , natione Hifpanus;,

nomen fortituseft. Bellarm. -

S. J. f2eculi fui decus, & fpecimen fan&itatis,

- Crombecius Joannes, natione Belga, S:T.

Ícripfit hifpaniceante, quamfzeculo nuntium

afceta infignis , fcripfit perütiles duos libros

remitteret, opufcula quzedam valde utilia ad

OC.

formandos mores, & profectum fpiritualem

de Perf;-&ionis üudia. Bibl.S

x

D

ertinentia, quze prodierunt oCtotra&atibus,

I

ibl. Soc.

H

: ,i)iadochusy Epifbopus Phorices fcripfit in-

Braccarenfis Martinus ab Epifcopatu fic

fignem librum de perfe&tione centum capita

Dl

g

nominatus Damienfis Monafterit Abbas, vixit

continentem, quem Francifcus Turrianus S.].

,circa annum Domini 572. Scripfit de virtu-

Théologus interpretatus eft. Phil.Labbe. .

n

Dorotheus Archimandrita fcripfit fermo-

U

tumj Cgrdinaligm tdifferentia,f nglarm. |

M

nes viginti quatuor valde folidos & utiles,

Canifius Petrus, xiati.oneB,elga;ïS. ] cum

:quos P. Balthafar Corderius S. J. Theologus

J

nata nondum effet Societas, foemina quzedam

latinitate donavit, brevibus

PUH

vit. Ibid..

que. notis illuftra-

quod

opinione fanctitatis vulgo nota matrem ejus

-admonuit, ut magna Petrum cura educaret,

.. D'Autreman Philippus,

l. "'näfior-le Gallus,

Qt

quod brevi Religio quzedam Clericorum intti-

5

4

]. divini honoris & falutis alienze perquam

lü

tuenda foret, quae eximias Dei Ecclefiz utili-

ftudiofüs, fcripit utilifinum librum duos to-

tates effet allatura, in quam Religionem filius

mos comple&entem, quem Pzedagogum Chri-

nom

ejus adícriptus, vir apprime infignis habere-

hocí

tur.

WUR Ws

Bibl.SQC.

A

Vaticinium feu praefenfionem foeminze

F.

'Yei approbavit eventus.

Scripfit poftulante

&i

k

Ferdinando Romanorum Rege: Summam Do-

Fa.tius ]uliüS, hatiöne Italus, S. J Vir se«

D

SOI'«

que prudentize, ac magnee fanctitatis laude

"U

&rine Chriflianz , brevem quidem illam, fed

preeclariffimam, & quze copiofze bibliothecae

E

confpicuus , Ícripfit perutilem libellum de

Auno

inftarfit. Prodiit primum a S; P. N. Ignatio

mortificatione .paffionum ; -

5

5

Vüm

Vgnimiqtple affe

&

probata,& Ferdinandi Regis munita diploma-

&uum. Bi-blg' Soc.

lbba

te, tacito alioqui au&toris nomine anno falutis

G

Ürdir

1554. Primusomnium Societatis partus, poft

jrete

S. Patriarchze noftri Exercitia fpiritualia, fze-

; Gaudier Ad—tö,nius, natwne Gallus, S. j re-

pi

W

pius deinde variis locis & linguisrecufa, de-

rum fpiritualium peritiffimus, fcripfit egre-

Phil

mum recenfita a

1

gium opus de natura & ftatibus

l

&a.

j

bau&ore & i;ï--mltis'.locis au-

Bibl. Soc.

P

,P-erfe-&ionis'--.;

&ma

- Caraffa Vinc

ähtius, natione Italus, S. J. fe-

Gerfon Joan

nes a Vico 'nät-ali fic di&us, a-

Pduf

ptimus Societatis Generalis, virinfigni fancti-

lioqui Charlierius vero cognomine appella-

Pa

tate przeditus, & fcientia afcetica clariíTimus,

j

tus, SS. Theologise Do&tor Parifienfis, S. Joau-

Iiata

Xcripfit faluberrima & piiffima opufcula, prae-

nisin Gravia Parochus, & Ecclefize Cathedra-

Cüent

cipueSeraphinum, feu Scholam divini amo-

lis, atque Univerfitatis Cancellarius, fcrip(it

xis,& Itinerarium ad alteram vitam. Bibl.Soc.

plurima pia opufcula füfe a P. Philippo Labbe

Dopti

Otjii

Carthufianus Dionyfius, ab Ordine fufce-

intract. deScript. Ecclef. relata, inter quze ta-

pto ficdi&us; alioqui enim Dionyfius a Lie-

men libellum de Imitatione Chrifti falfo nu-

ef

wis vocabatur, natione Belga, virfuit, tefte

à

Nicep]

merari ipfeq gqm,þella.rming.jgptat.

:

"I

Bellarmino, fanctiffimus & doctiffimus , vixit

I

inOrdine48.annis. Scripfitlibellum de qua-

ïnæü

tuor noviffimis; ubi tamenBellarminus cau-

QUb

Hautinus Jacobus, natióne Belga, S. ] -vis

CXpor

te lecendum effe monet circa ftatum anima-

indole ad virtutem fatta ,. & erga proximos

xumin purgatorio. Bellarm.

x

eximia charitate.:' Scripfit praeter alios infi-

iüitt

; Caffianus]Joannes, nationeScytha ex Theo-

gnem tractatum, quem Patrocinium Defun-

De

€&orum.vocat.. Bibl. Soc.::«

F;jlcüg'Tauricæ Cherfonefi urbe or?ugdus:, fed

/ Hay«

va(

— m m

E

-

Titulus XIII, "dftofis.

H

08

Y Ha&xïeuf Jalianus, natione Gallus, S. J. vir

oppido ad Rhenum , cognomento Hemer-

N

religiofus, & morum fuavitate amabilis, & in«

al

chin, hoc eft, Malleolus, Ordinis Canoni-

10

ter fanctiffimos fui sevi merito numerandus,

corum Regularium S. Auguftiti, Congrega-

fcripfit praeter alia veritates pra&ticas ex vita

tionis Windefimenfis Religiofo in monte di-

jl

Chritti, San&orumque geftis in fingulos anni

vae Martyris & Virginis Agnetis prope Zwol-

flus

dies quatuor tomis comprehenías. Bibl. Soc.

las, in Dicecefi UltrajeCtenfi, vita & conver-

Hugo de S. Vi&tore, natione Saxo, Ordinis

fatione devotus, & beatze femper Virgi-

llv

S. Auguftini Canonicus in coenobio S. Vi&o-

1ti

nis Marize amator praecipuus, hic obiit ze-

ld

ris ad muros Parifienfes, ab antiquis quibus-

tatisanno 9 r. Chrifti Domini 1471. dieg. Kal

dam Chronographis di&us Didafcalus; ob fe-

Augufli, de quotam multa in utramque par-

Dt

ptem libros ab eo Didafcali feu Didaícalici ti-

10

tem , occafionelibrorum quatuor de imitatio-

Is

tuloinfignitos,ab aliis linguaAuguftini, vel al-

ne Chrifti, hisce proximis annis fcripta funt,

ter Auguftinus, quod fummusilliuszemulator

ut non neceffe fit diutius in ejus pangendo elo-

effet, cognominarifolitus. Scripfit pluresli-

gioimmorari. Phil. Labbe. .

if

L

Dus

bros utiles, cui hoc epitaphium adícriptum:

Conditur hoc tumulo Doétor celeberrimus

Lanzicius Nicolaus ,*.natione Lithuanus, S.

I

Hugo;

]. vir fapientia & virtute clariffimus, fcripfit

Quam bLrevis eximium continet urna vi-

opufcula fpiritualia valde erudita duobus to-

3j

rum!

mis in folio comprehenfa. Bibl. Soc.

Jt06

ecundus in

Leffius Leonardus, natione Belga, S. ]. de

: .Dagmat& praecipuus, nullique fi

orbe,

Va

A etinsisscume s

quo cun&orum una vox erat, humili, fuavi,

Claruit ingenio,' moribus, ore, ftylo.

feria, pia Leffii converfatione fefe velut vi

Humbertus Dominicanus, natusin oppido

quadam magnetica attra&tos, lztiores, do-

II

Romonenfi, feu Romanfenfi, Dicecefis Vien-

fe.

&iores, ad virtutem promptiores effectos ef-

ipita

nenfis, Hugonis a S. Caro, poftea Cardinalis

Scripfit varios, folidiffimosque libros a«

S]

zizAóc nuncupati, difcipulus, atque Ordinis

Íceticos, przecipue de

Preedicatorum quintus Priorgeneralis ab an-

fummo bono &c.

perfectionibus Vdivinis,

1100«

M.

n0o1254. ad 1263. Obiit Lugduni anno 1276.

tles,

Scripfit inftitutionum fpiritualium libros fex,

Munfardus Jacobus, natione Anglus, S. .

0gus

univerfa, que ad abfolutam Religionis for-

vir cum Deo perorationem valde conjun&tus,

[lta»

mam fpectant, exactiffime comprehendentes,

divini honoris valde appetens , falütisque a-

quod etiam fpeculum Religioforum infcribi-

nimarum. ' Singularem erga animas in pia-

]las,

tur. Phil. Labbe.

cularibus flammis detentas pietatem exer-

"4

Qu

cuit, quibus, quidquid operis boni agebat,

05 [0-

4 Idiota plerisque haétenus ignotus, -eoQuod

partem fatisfactoriam applicabat.

Quod ut

Ws

ï

nomen proprium ex humilitate fupprefferit,

aliis etiam perfuaderet, egregium & folidum

hoc demum fzeculo emicuit a R. P. T'heophilo

de mifericordia illis

przeftanda t——xja&atgmfþ:i:—

N

Raynaudo eductus clariifimam inlucem. Is

pfit. Bibl. Soc.

eft Raynaudus Jordanus, Canonicus Regula-

Qs

ris Ordinis S. Auguflini, primum Uticenfis, fi-

Nierenbergius ]oann.es Eufebius, natione

laude

!

ve Uzecienfis in Narbonenfi Gallia Przepofitus

Hifpanus, S. J. vir omni fcientiarum génere &

m de

anno 1381:

Deinde Cellenfis ad Carum flu-

fanctitate eximia confpicuus, tottamque eru-

ie-

vium in Biturigibus Cubis Abbas, quae nunc

ditos & folidos confcripfit libros, ut aliqui fen-

Abbatia, Patribus Fulienfis Congregationis

ferint, infufas illi fuiffe divinitus fcientias.

R

Ordinis S. Bernardi attributa eft. — Scripfit

Specialem vero commendationem meretur

proeter alios: complures libros Tra&ationem

liber de Adoratione in

plenam de B. Virgine,

vitadivina. Bibl. Soc.

fpiritu, & veritate"r; &

]e

Phil Labbe.

quae fzepius citatuiäv

egre-

D

Nigronius Julius, natione Italus, S. J. vit

D

20018;

Ifidorus Presbyter /Egyptias fan&iffimus,

non folum doctus & fapiens, fed etiam pius

& magnz in Ecclefia Chrifti glorix ,' vulgo

valde & religiofüs, fcripfit perutiles fepten-

U5, 4

Pelufiota dictus, quod juxta urbem JEgypti

decim traétatus religiofos. Bibl. Soc.

Pelufium, a quibusdam modo Belbeis vel Da-

.peüa

miata appellatam , monafticam vltam exer-

Platus Hiärönymüs, natione Italus, S.]. vir

,joan-

yedt^

cuerit (fant, & qui Abbatem vocent Pelufiaci

celeberrim»e virtutis & fanctimonie fama cla-

montisin ZEgypto) fuiffe S. Joannis Chryfo-

rus, fcripfit egregium tomum de bono ftatus

jrplt

ftomi difcipulum, & floruiffe fub Arcadio ejus-

religiofi. Bibl.Soc.

[abbe

que filio Theodofio minore.conítat ; de quo

veta

Pinellus Lucas, natione Italus, S; J. vir

!

Nicephorus teftatur, fcriptas fuiffe ab eo de-

do&us, & bonus afceta, fcripfit multos per-

o nüj

cem epiftolarum chiliades omnis generis di-

utiles fe

Soc.

ptendecim tra&atus afceticos. f;;Bibl..

vinze fimul & humanse gratize refertarum, in

quibus omnem Scripturam facram clari(fime

De Ponte Ludovicus , natione Hifpanvïls,

exponit, omnesque omnium Ordinum m

5. ]. confpe&us aliquando cum peculiari Do*

g,j,vii

1

Qr es

&oris laureola, ac praerogativa ; propterea

xmos

E

iniïituit, Labbe.

($ ii«

quod infpirante Deo falutarem Ecclefize do-

De Kempis Thomas a patria Kerhpähfi, fi-

&rinam in fuis Jucubr

R

Defune

Bibl. Soc.-

atio.nibqs propjnaiïgn

vea Campis, modicQ in Diccefi Colcmienlüy

Pciræ-

p

A

w

ss

168

Bibhiothece Manuali.g Concionatorie

Poirzeus Francifcus, natione Burgundo-

)

| Saint-jure Joannes Bapti&ä , natione Gal-

]

;J- j

p

Sequanus, vir cum ceeteris virtutibus. tum

lus, S. J. virinterfummos Societatis viros me-

fii (

impenfe pio in Deiparam ftudio laudabilis, de

rito reponendus, fcripfit praeter aliosinfignem

Qàl

qua etiam triplicem coronam ex humanis,

tractatum de co

(

gnitione & amore Jefu Chrifti.

/

divinisquefententiis contextam fcripfit. Bibl.

Bibl. Soc.

bx

Soc.

Scribanus Carolus, natione Belga, S. J. ob

li

Pennequin Petrus, natione Belga S. J. vir

res geítas fcriptasque fummis infimisque in

joe !

infigni praeditus prudentia, & rerum fpiritua-

pretio fuit: fcripfit plurimos libros valde eru-

hP gj

liumufu; fcripfit eg

ditos &utiles. Bibl.Soc.

fj3h

fiis

rem Dei. Bibl. Soc.

regiam Ifagogen ad amo-

Saraffa Alphonfuüs Antonius, natione Bel-

ti0;

ga, S. J. inquo mirabantur omnes conjun&am

jeit

Rbdriqüez Alpvh,onfu's * hatione Hifpanus,

cum fumma claritate foliditatem do&rinszes

mnot, de

[

. J. ultra 3o. annostyrones cum fumma laude

[cripfitartem femper gaudendi, egregium pla-

ii C0!

j ?

T

inftruxit,heroicis virtutibus infignis, quippein

ne & utiliffimum opus. Bibl. Soc.

!

jut

Ceti

a

feipfo expreffit, quidquid fan&itatis impreffit

Suffrex Joannes, natione Gallus, vir ob exi-

Cüs

inlibris, precipue in exercitio de perfectione

mia naturz & gratioe dona zeterna memoria

1

& virtutibus chriftianis. Bibl. Soc.

dignus, & externis juxta ac domefticis charif-

(at

Raynaudus Theophilus, natione Gallus,

fimus, edidit przeter alia Annum chriftiánum,

fed :

5. J. vir eruditiffimus & fanGiffimus, fcripfit

opus omnibus longe utiliffimum, quo docen-

Ü

2u

libros quam plurimos afceticos, eruditionis &

tur,fingulas perannum actiones re(cte inflitue-

fcientize fpiritualis lauderefertos. Bibl.Soc.

re. Bibl.Soc.

^

|

ini

. Roth Hugo, natione Germanus, S. J. homo

Suquet Antonius, natione Belga , !S. J. vir

C

fingulari prudentize, & mirificefolidarum vir-

omnino magnum, & coujunctione cum Deo

tutum fpiritu SS. Patrum repletus ; fcripfit

(ThOmo l

fuo maximus, quem unum pectore, ore, cala-

t0113

gn

viam regiam virtutis omnium Religioforum

mo fuo circumferebat.

Scripfit viam vitae 2e«

ib

n

infüitutis accommodatam. Bibl. Soc.

ternze tribus libris comprehenfam ; quorum

Rusbrochius Joan. a pago cognomine Rus-

primus viam incipientium, alter proficientium

[5

boéck ad Sennam fluvium inter Bruxellam &

tertius profe&orum docet. Bibl. Spce |

Hallas in Belgio fic appellatus, ex Vicario &

Presbytero Ecclefize S. Gudulze in urbe Bru-

)T auletus'JOan. natione Germanus , Ord. S.

i

xellenfi primus Prior fub Francone Praepofito

Dominici, Concionatorinfignis & piiffimus,

Caenobii Canonicor^m Regularium Ordinis

quem adverfus criminationes Eckii defende-

S. Auguflini in Viridi valle fita in fylva Sonia

runt Laurent. Surius, Ludov. Blofius, & alii ;

ad fecundum ab eadem urbe lapidem, diétus

Floruit circa ann. 1350.

Scripfit praeter alia

W,ï

l

Do&tor divinus & excellentiffimus contempla-

multa fermones de perfe&ione vitze interioris,

k 10

[

tor obiit 1381. zetatis 88. die 2. Decembris.

de virtutibus, & novem grádibus perfe&ionis,

b

Scripfitutiliffima opufcula, maxime de feptem

Bellarminus & Phil. Labbe defcript.

n

*

MI

cuftodiis Scholæ fpiritualis.

Trinckelius Zacharias lgnatius, natione

p

Ungarus, S. J. viringenio perfpicace, pruden-

Wav

l

.SSalianus Jacobus , l;atione Gall-ufs'f, iS; J.

tia fingulari, confilio prompto, & in negotiis

vir vitze integritate, & indefeffo labore con-

dec:

tractandisimperterrito; Afceta praeterea in«

hus Y

fpicuus, fcripfit opufcula utiliffima de amo-

fignis; fcripfit.de hac materialibrum , quenx

re & timoreDei. Item de arte placendi Deo.

major Dei gloria ffinis unicus Societa

B^ p

Bibl. Soc.

i

i ge

Quj

pofitus in-fcripüt: Bxbl Soc.

í

X

X

E

Á

»

VTA Y

; ! » i ;

iCf

(

La m ) u us i a

lit.oo,

——

t

TITULUS XIF. ^^

,

"s Qi

N

SOAMVOARLETEA.:

| Sfp.s.v.s.ei

Y

tiaro

g

polterior propriis bonis ultra rationis praefcri-

lieta

QUOAD ESSENTIAM. .

ptum retinendis; nam, utS. Auguftinus beneS. Aug. in

advertit, avarus nonfolum eft , quirapit alie-fer. quod,

! Dgþnitio.

M

u

na, fed etiam, gui cupide fervat füa.

)5

J

I

310

ter

a;a.q.lls.

YH. Niümiamde divitiir z[limationem concipere : S. Aug.

LIBC

t inordinatus halz;eridi appetitus, j uxtä

nam, utS. Auguftinus ait, avari frui voluntl.1r.deCi-

LTim 6

Tüpi

1, S. Thomam; fed quia ut fic etiam fu-

nummo, uti autem Deo; quoniam nummum"

it. C. 25.

lT

LE

füb

h

-* perbris», aliisque vitiis, conveniret hzec

non propter Deum intendunt, fed Deum pro-

4

definitio, ideo reCtius ab eodem definiturinor-

bter nummum intendunt.

Vitjg

dinatus divitiarum appetitus; unde, quia di-

IV. A[fiduum defiderium divitiarum in geBore y.Tim.6..

X

dubi

vitize plerumque in argento confiftunt, Graeci

fovere : uti S. Apoftolus infinuavit, dicens :** 9«

'avarlitiam qiAagyvel

ay dixerunt.

Qui volunt divites fieri, incidunt in tentatio-

ben

nem &laqueum diaboli, & defideria multa

li

lst

inutilia & nociva

N

1. Dividiturin duasfpecies, quarum prior

Á

" ,quz mergunt homines iu

| v'x

inhlat alienis bonis immoderate cumulandis,

interitum.

Cüti

N

V. Ss-

7-

i

l

Diluus - XCHEG: ol

169

i

Exod. 5. V. Superjlfm: curas €2 [ollicitudiner de divitiis

XIIL. Virocu

pido & tenaci fine ratione eH;FEcd, 14.

-

v.9

"

congregandis fu[cipere: . Unde divitize Pharao-

| fubftantia, & hoi

ni comparantur, quia cum eodem dicunt: Va-

ninilivido ad quid a-ukrunr ii

Il

cant & vociferantur dicentes; Eamus, & fa-

Damnum.

0b

crificemus Deo noftro. Opprimantur operi-

XIV. Conturbat domum fuam

, qui" fe&a- Prov. 15.

bus, & expleant ea, ut non ac

quicfgant ver-

tur avaritiam.

v 27:

bis mendacibus.

Iu*

S. Greg.

. XV. AvariregnumDei non poffidebunt.

1.Cor.6,

I

[

'1.3[. Inot,

VI. Farias arter, modosque illicitq: excogitare

XVI. Ubifunt, qui thefaurizant argentum . £o.,

ad divitias acquirendar : , De quibus S. Grego-

&aurum, in quoconfidunthomines? adinfe- Baruch, 3.

e.

à f.3 LU

- tius locutus eft, dicens: De Avaritia prodi-.

.

LJ

A

ros defcenderunt, & alii

$

lloco eorum furxfexee

tio, fraus, fallacia,

j

perj uria, inquietudo, & vio-

runt.

lentice oriuntur.

XVII. Nihil eft iniquius, quam amare pe- Eccl. to.

lie

äg

-;lnnoc. de

. VÀL. Aegare alás debitam mercedem , vittum,

vil, cond.

cuniam ; hic enim animam

^

fuam venalem"V- "h

j hum-

aut debitorum [olutionem : . De quo a&tu Inno-

habet.

Xl«

centiusait: Ávarus largus in alieno, fed par-

XVIIL. Vaeei, qui multiplicatnonfua. Us- Habac.zs

a

cus in proprio, gulam evacuat, ut arcam ad-

quequo aggravat contra fe denfum lutum ?v.6,

n

impleat: corpus extenuat, ut lucrum exten-

nunquid non repente confurgent, qui mor-

ilf]

dat: Manum habet ad dandum contractam,

deantte, & fufcitabuntur la

&

cerantes te, & e;i*s ;ï

fed ad recipiendum porre&am : ad dandum

in rapinam eis? .

$

Ü£«

claufam, fed ad accipiendum apertam.

-XIX. Omors,quam amara eft

m emoria tua Ecd. AIe

— Vl Etiam fibi debitam fuflentationem [ub-

V. T.

homini pacem habenti in fübftantia fua.

N

ï

irahtre: Uti ex przecedenti teftimonio lnno-

- XX. Hocfcitoteintélligentes, quod omnis Eph.s.v.s '

Jeo

centii, & quotidiana experientia patet.

fornicator.autimmundus, aut avarus, quod eft

il

S 'Thom,

€.2.0.118.

- IX. Erga pauperes €2 siüferos cor obduratum

idolorumíervitus, nonhabet haer

x

edi;atem in

T2

3. g«

gerere: Quia, utS. Thomasloquitur, cor ava-

regno Chrifti & Dei.

r

VUf

ri non emollit

1

CXXI. Agite nunc divites, pl

lum

feris.

ur', ut de divitiis fubyeniat mi-

Xorate. ululan- J ;C-S- V.;;:

tes fuper miferiis veftris,quze advenient vobis.

as II.

Divitize veitrze putrefa&ze funt, & veftimenta

veítra tineis obnoxia fattafunt. Aurum & ar-

15,

:l

EX S. SCRIPTURA.

gentum veftrum zerugine vitistum elt, & zeru-

us,

go eorum inteftimonium vobis erit, & exedit

]e-

.. Qualitar.

carnes veftras ficutignis. " Thefaurizattis vo-

N

u

,' brov. 21'5. I.

bis iram in noviífimis diebus.

dlà

N. 20.

I

nferhus & perditio :nunqu*am imple?t'ur-:

; XXII. Facilius eft, Camelum tranfire per Matth.1g,

fimiliter ocali hominum infatiabiles.

Yis,

Eccl. 10.

. M. Avaro nihil eft fceleftius.

foramen acus, quam divitem iutrare in re-Y-24-

r

JliS,

gnum coelorum.

;lta.- 6.

Ill. Omnesin viamfuam declinaverunt, u-

. XXIII. Vir, q

ui feftinat ditari, & aliis invi- i*rov.ag.

V. i1.

nusque ad avaritiam fuam a fummo usque

ione

|

ad noviilimum.

,dg.t; ignoxg?, qpod egefï-as fuper,v?euietei. /N.32.

jeti

Bph.5.v.3

itlis

i

*

IV. Avaritia nec nominetur in v

o'bis, ficut

decet Sanétos.

N

roperbosni

N

' Prov. 23.

V. Neerigasoculostuos ad oïpe's,wquas non

Jen

'Qv' s. :

potes habere, quia facient fibi pennas quafi

EX SS. PATRIBUS ET D-OCTOR—)IBUS,V,

Y

aquilae, & volabunt in coelum.

!

'Qüalitd!.

| Pí6r.v.ix

VI. Divitize, fiaffluant, nolite cor appoï

nere.

I. A varus vir inferno fimilis eft. TufbtaneóS Awg.

j

Lucz. . Vli, Videte, & cavete ab omni avaritia:

nim, quantoscunque devoraverit, nun- ! epit.

V. I5.

quamdicit: Satiselt. Sicetfiomnesthela

u

-Quia non in abundantia cujusquam vita ejus

ri confluxerintin avarum.

.'þ" a Lqmig;

eft, ex his, quze poffidet.

II. Inflammatur lucroavaritia, & non ex- S. Ambr.

Ssp.s..8- — VIIT. Quidnobis profuit fuperbia, aut divi-

tinguitur. , Quafi gradus quosdam cupiditatis d* Na-

tiarum jactantia quid contulit nobis? Tran-

habet; &quo plures afcenderit, eoadaltiora ??*

cfie

fierunt omniaxtarvlquiam unmbra.

feflinat, unde fit gravis ruina lapfuro.

neS, hus i

III. Cum caetera vitia feneícente homine S. Hier, .

lhe.fer. qu

Fuga.

fenefcant, fola avaritia juvenefcit.

1n ierm,

M;arc.ö

v. 19.

IX. 'Nölïte thefaurizare vbbis,thefaufos in

IV. Avaro tam deeft, quod habet, .

quamIbid,

terra, ubi fures effodiunt, & furantur, u

quodnonhabet: quia aut non habita'concu-

i5 i

P

rugo & tinea demolitur.

þ'i 22

pifcitut habeat: aut habita metuit,ne amittat.:

[11d

(« x. Tim. 6.

on

X. Divitibus hujus fzeculi praecipe, n

Etdum inadverfis fperat profpera, in profpe-

;z;az

dit, .05* - 1? v f?'-

fublime fapere, neque fperare in incerto di-

*

ris timet advería, huc illuc

vitiarum, fed in Deo vivo.

"

dam flu&ibus volvituf.

que quafi quibus-

pIo

Xl. Nihilintulimusin hunc mundum,haud

V. Nihilaliudeftavarus, quam burfa Prin-Tbid,

AL D.

dubium, quia nec auferre quid poffumus : ha-

cipum, celiariumlatronum, rixa parentum, fi-

bentes autem alimenta, &

bilus hominum.

2 2

quibus tegamur,

40

- his contenti fimus.

VI. Avarus nec patientibus compatitur,nec Innoc, de

Hebr.r9.

XII. Sint mores fineavaritia, contenti prae-

miferis fubvenit, vel miferetur, fed oifenditvyil cond, ——

ml?ii

fentibus.

^

55 J

ME

Deum, offendit proximum, offendit feipfam ; "^»

R. P. Loin, Bibl. Man. Tom. .

n21n

M

170

Bibliothece .Mamualis Concionatoria

!

qüf

nam Deo detinet debita, proximo denegat

XIV. Nulla fane yutredo vulneris, inquit S, Petrus

fs

neceffaria , fibi fübtrahitopportuna: Deoin-

S. Damianus , in Dei naribus intolerabilius Damian,

dh

gratus, proximo impius, fibi crudelis.

foetet, quam ftercus avaritize, & cupidus quis- ^ 7: €P«2»

que, dum fordentis pecunize quzeftus accu-

fie

Fuga.

L i "

mulat, vertens exedram in latrinam, quafi

' k at« Í (

S.Bern. z.

VII. Filii Adam, genusavarum & ambitio-

jid

ferm.4. fumaudite; Quidvobis cum terrenis divitiis,

molem chrcoris coacervat.

Damnum.

& t

deadven. & ;loria temporali, quze nec verze, nec veftrae

E

al

funt?2 Aurum & argentum nonneterra eft, ru-

XV. An non vane etiam ille conturbatur, S. Ambr.

Ea

À

^ bra&alba, quam folus hominum error facit;

qui fummo labore coacervat, quod nefciat, cui l- 2- offic.

H n rd

aut magis reputat pretiofam.

hzeredi relinquat? faepe, quod avarus fumma * 49*

u

VIII. Nec luto melius aurum effe cogite-

congeffit follicitudine, przecipiti effuftone di-

E

S,..Ch'tyf.

pieu

,

h.21.ad mus, materiae namque pretium non ex natura

lapidat hzeres luxuriofus, & diu quzefita, tur-

p

veti

popul,

eít, fed ex opinionenoftra; fiquis enim dili-

pis helluo, przefentium coecus, futuri impro-

X

qüd

genter inquireret, multo magis auro ferrum

vidus, quadam abforbet voragine.

MeTet À

.mneceffarium; & quid dico auri & ferri compa-

XVI. Quibus argenti & auri maximum S. Cypr.

rationem? .. Hi enim vulgares lapides magis

pondus, hos etiam inter divitias fuas, trepi-ep. 2

- dediri

lenü

: neceffarii funt, quam pretiofi, nam ex his ni-

dos cogitationis interna follicitudo diícru- Donat.

ngc

hil utile fieri poteft ; illis vero domus & mu-

ciat, ne praedo vaftet, ne percuffor infeftet,

ri, & urbes conftructz funt: tu vero mihi de-

ne inimica cujusque locupletioris invidia ca-

aut

tu?

monftra, quze de margaritis utilitas iftis, quin

lumniofis litibus inquietet, non cibus fecuro

imo quod non inde fiat damnum? etenim ut

fomnusve contingit. . Sufpirat ille in convi-

iní

&i

tu feras unionem unum, innumeri pauperes

Y

vio, licet bibat in gemma , & cum epulis

Q

fame premuntur. -

]

marcidum corpus thorus mollior alto finu

Idem to 5

IX. Quamprimum A pofto

li verbum pieta-

condiderit, vigilat in pluma , nec intellizit

teli

4

ferm.21. tis feminare coeperunt, annumerata funt eis

mifer fpeciofa fibi effe fupplicia, auro fe illi-

ftatim tria millia, eratque ip[orum omnium cor.

gatum teneri, & poffideri ma

IN

gis, quam poF

Xl

€$ anima.una ; Et quis tantze concordize au-

fidere divitias atque opes.

0l

thor? quod illud charitatis vinculum? opum

XVII. Aurum eít Monarcha in im

þerio,—Anonvm. !

contemptus; nullus enim ipforum dicebat,

Imperator in campis, arbiter in lit'giis, cotes

apamauü

p

dif.15. .2 E.

t

pui

fuum aliquid effe ex his, quze poffidebant, fed

ferri, flammarum fomes, fcopulus fidelitatis,

erantipfis omnia communia; omnia enim bo-

affectuum tyrannus, magnes curarum, for-

ä

X* Pu

tiffumarum expugnator urbium, debellator re-

a

na ftatim proveniunt, ubi malorum radix,ava-

ritiam dico, fublata fuerit, jam frivola illa ver-

gnorum, mundi triumphator: Aurum eft,

]

ba: Meum &tuum, quze tot bella mundo in-

quod innocentiífimas corrumpit animas, acu-

$a X

vexerunt, ex fancta illaEcclefia erant extermi-

tiffimas excoscat oculorum pupillas, juftiffi-

E " at

M

nata, inhabitabaturque non aliterterra, quam

mas manus catenis conftrin

git, generofitfima

pet

'ab Angelis coelum.

fibi corda fubjugat.

L

Que

fdh.g1ii

.

X. Quotidi

eille (Judas) cum eo erat, qui

" XVIH. /Eftimato malo pon

dere peccato- S Hier eþl

u

Matth.

nonhabebat, ubi caputreclinaret, & quotidie

rum, levius videtur alicui peccare avarus, ad Ruftic,

TEGUETTTENS:

li

AT

quam idololatra; fed non mediocriter errat,

d

verbis & operibus inftituebatur, ut non argen-

T

tum, non aurum , non duas tunicas habere

non enim gravius peccat, qui duo granathu-

)

vellet, & tamen reprimere fe non potuit; quo-

ris projicit fuper altare Mercurii, quam qui

21 d

qui

nh

modo igitur tu fperas absque magna cura &

pecuniam avare, cupide & inutiliter fervat,

fül

gt

diligenti ftudio contagionem hujus morbi ef-

