XXXIX. Tota vi&oria Salvatoris, qua &s. Leof. 7.

S'BDHWI

jnDigta

tanquam Deus vidit infirmitatem. Ea autem

diabolum fuperavit & mundum, humilitatede Epiph.

prima efthumilitas, & quoties interrogares,

eft concepta, humilitate eft confecta.

titl 71 c* l

fecunda humilitas, tertià humilitas dicetur.

XL. Sacra elLbiga, charitas atque hurmili-

Climac.

»rad, 25.

S. Greg. l

XXIII. Perit; omne, quod agitur, finon

tas, quippeilla exaltat, hzc exaltatos, ne un-

S. mor.

in humilitate folidatur.

(i]uam decidant, continet.

$ Doror

XXIV. Nifi humilitas omnia, quecun-

S. Bern f.

fa. 2. de

$. Augo

XLI. Humilitas magna virtus, qux mere-

eotd kun

que benefacimus , & przcefferit, & comite- : tur, quodnon docetur.

R

tur, & fuübfecutafuerit, jam nobisdealiquo ^ XLil.Humilicarecurfus i

lle cdnfummetur, Hildeber-

facto bono gaudentibus totum extorquet de ;quo velut deluteis domibus ad coeleftes afcen- tus spid

f dif:o

manu füperbis.

H

:

diturmanfiones. Si nefcis, quis ifte curfus fic, "?^

S- Greg.

XXV. Cum augentut

dona, etiam ratio-

Auguftinum lege his ad Macedonium (criben: *

8.

hom. 9. innes crefcuntdonorum: tanto ergo humilior,

tem verbis: Virtus in hac vita nihil aliud eft,

$ Ten,

Evange

atque ad ferviendum Deo promptior quisque

quam diligere, quod diligendum eft; id dili-

l5 de

eoríd,

debet effe ex munere, quanto fe obligatio-

eré prudentia eft ; nullisinde averti moleftiis

rem effe confpicit in reddenda ratione.

;

o

rtitudo eft ; nullis illecebris,temperantia eft; -

$, Augufte

XXV L: Excelía e(t patria, humilis eft via.

nulla fuperbia, juftitia eft ; humilitas hoc inlo-

fuperjoan Ergo qui quzrit patriam, quid recufat viam ?

co nomine intelligitur ju(titie, tanquam c&te-

$. hat

S.Leoig ^ XXVIl. Fruftra appellamur Chriftiani, fi

rarum confummatio & claufiuncula virtutum.

spadMa

ferm. de imitatores non fuerimus Chriíti, qui ideo

XLIII. Hzc virtus plurimarum virtutumS. Thom.

NNativ.

&t 13,

viam fe eífe dixit, ut converfatio magiltri

mater eft & origo3 ex hoc enim fonte innu- Villanov.

hÓ

fieret forma difcipuli; & illam humilitatem

merz alie virtutes fcaturiunt.

Inde obe. Conc. 1. de

artin.

/

eligat fervus, quam fecutus eft D

;

ominus ejus,

dientia,timor,reverentia,patientia, modeftia;

qui fuit Chriftus.

manfüetudo, amicitia, pax.. Qui enim humi-

e

lis, libenter omnibus obtemperat, omnes re-

: Utz'liias.-

5 Botiy

veretur, omnes timetoffendere, injurias vero

lc'

A d , $. Apbr.

XX VIII. Boha humilitas, que nihil appe-

aut per manfuetudinem non fentit, aut per

1. 7. fuper. tendo, totum, quod contemnit, adipifcitur.

patientiam fuftinet; quietus fibi, pacificus

Luc.

XXIX,. Nihil conferendum humilitatis

omnibus, omnibus mitis, nullum defpicit,

S. Cliryf.

virtuti ; ipfaenim mater eft, & radix, & altrix,

nullum lzdit, omnibus fübditur.

: fio. 50. in

& fulcimentum, & vinculum bonorum.

XLIV. Metetur humilitas, ut alie virtutesS.Bernsrd.

" &Ga.

$. Bafil. c.

XXX. Humilitas eft tutiffimus vircutum

dentur, quoniam humilibus Deus dat gra- *Pift. 4 r.

17. conft, omnium thefaurus,

tiam; fervat acceptas, quia non requie(cit

Monaft.

N

XXXI. Nihilhumilitate potentius. Fortior

fpiritus, nifi faper humilem ; fervatas con-

S.Chryf. eft petra, folidior adamante, & in majore fe-

fummat, quia virtus infirmitate, hoc eft in

ho. 20. ih curitate nos collocat,

quam queant vel turres,

humilibus , perficitur.

AGs,

*

VAmb

velurbes, vel muri, omnibusque diaboli ma-

XLV. Fratres optimi, noftis, quia pluvia, fi5.Cafertus

iM

chinamentis füblimior facta, contingere vo-

montem nimis erectum invenerit, cito in val. Arecapud

lentibus infüperabilesfacit. Nihil magisodit

lem decurrit; & ideo qui fe ad accipiendam Manfi difc.

damon, quam humilem & Dei amantem.

benedictionem humiliter inclinantes qua(i val-5: ?*4*

$. Auge

XXXII. Altus eft Deus, humilias te, & de-

les faciunt, ipfi pluviam divinz benedictionis

fcenditad te: erigis te, & fugit a te. Quare?

accipiunt, & impletur in iis,quod (criptum eft:

quoniam excelfus e(t, & hurilia de proximo

Omnís vallis implebitur , & omnis mons ,. €9 collis

refpicit, utattollat, ut bonisrepleat: alta, id

bumiliabitur : quid eft , omnis vallis implebi-

eft faperba, de longe cognofcit,. ut deprimat,

tur, nifi omnis, qui fe humiliat, exaltabitur?

A

XL VI- VO "

T. ituluvsx LXIX. Hühilitas;'

942

"ii

Hurode. — XLVI. Vovifti Deo vïrgiäitatem tuam, &

litas adfert difpendii ; ille, qui fe exinanivit,

S. Vict,

poft votum perdidifti? Virginitas autem fe-

plenus eíft; ille, qui non rapinam arbitratus

to. 2. Inft. mel amiffa, re

arari autrecuperari nunquam

eft effe fe zqualem Deo, formam fervi acci-

ä

Monaft,

poteft. Quidergoreddes Deo pro eo, quod

piens,. in gloria eft Dei Patris.

fer. 55.

vovifti, & irrecuperabiliter perdidifti? Audi,

LIV. Cum Domino opum contemptuss Hilarius

redde poenitentiam tuam,redde contritionem

opulentia eft: cum Domino terreni honorisin Pf, 118.

'S'Bem. f.

de Clv

redde humilitatem, pro virginitate carnis,

defpectus coclorum regnum eft, cum Domi- V. 197*

VCl

redde humilitatem cordis; humilitatem per

no humilitas cordis generofz & regiz nativi-

fe debueras, etiamfi virginitatem habueras,

Y 10,

tatis ornatus eft. — Heca fediíci voluit, quod

,

Ml

& tamen fi virginitatem reddere non potes,

virtutum omnium maximum eft.

Bl «(

.. reddepro illahumilitatem, & fatisfaciettam

LV. O fan&ahumilitas, fola in tuis vilisS.Laurs

uft, de

profe, quampro illa. Vide, quanta virtus eft

oculis, tuo te condemnas judicios quantum]

humilitatis. Socia humilitatis virginitas, & fo-

Deo amabilis? quam dignitate wfublimis:aäf'"'cmi*"

u

i

L]

/

d ia

cia eft virginitatis humilitas, non tàmen po-

quam dives meritis? quis ce digne laudare

idfc. lN

teít, (iabeft humilitas, fatisfacere virginitas;

valeat? 'Tu omnium te noviífimam credens,

$ Laugt,

czteris honorabiliter antecedis: dum deícen-

poteft autem, etíi abeft virginitas; (atisfacere,

dul d

fi habeatur vera humilitas.

dis,a(cendis ; dum gloriam fugis,acquiris,dum

Cillo qu.

S. Thom,

XLVIL. Non folum omnem gratiam & vir-

latere cupis, efficeris manifeíta, (ine tui detri-

nuh,

À

Vill.],c. tutem cu(todithumilitas, fed etiamfupplet;

mento proficis , fine elatione przes.

Q.Bafll. Ic.

quidquid enim tibi obedientiz, caftitatis, pa-

LVI. Sciendum magnopere eít, quod tan

; KR Berm

tientiz. fan&titatis deeft : humilitate füppletur

tum unaquzque anima fit pretiofior antes. 5. de

S lfs

$. Bönav.

XLVIII. Humilitas eftbrevis fchola devo-

oculos Dei, quantum pro amore veritatis Annugce

n

de Bpiph

/

inDizta tionis, & brevis via falvationis; brevis (cala. fi

deípeGtior fuerit ante oculos fuoss; hinc

Cimt,

tit. 7. c. 1. visalcendere; brevis fchola, fi vis addiícere,

1,Reguan 1;. ad Saul dicitur: lVonne cum

brevis via, fi visincedere. Eft humilitas brevis

Grid.as.

paroulus e[fes in oculis tuis, caput te conflitui in

fchola, eftenim compendium totius juttitiz.

tribubus I/ra£l: ac i aperte diceret: Magnus

8. Doroth.

XLiX. Si propter imbecillitatem laborare

mihi fuifti, quia defpectus tibi; Sed nune

&b f

SS-LCZM.

fer.o. de non poffumus, humiliare faltem nos ipíos ftu.

quia magnus tibi es factus, es defpectus mi-

cord, hum. deamus ; Confido ením in Domini mifericor-

hi. Tanto ergo fit quisque vilior Deo;

Hildeber.

tüs opod

dia, quod fi modicam hanc & brevem ample-

quanto pretiofior fibi, tanto pretiofior

.xati füerimus hümilitatem,inveniemur & nos

Deo, quanto propter eum fit vilior.

Manü([if&

dnter San&torum illorum chotros; qui innume-

S,'Thomy

;3.n.8.

— LVil. Verein hoc fui & mundi contemptu,

Villan.

ris laboribus fe affligentes Domino fervierunt.

omnis fere philofc

[9)

hia chriftiana confiftic, fi-

s. Berh.

L. Bonus fundus humilitas, qua veritas in-

quidem quialuci

fp

er in coelo füperbise cathe-

'onc, t. de

l 2. de

quiritur, claritas acquiritur, irradiationes fa-

dram locaverat, & per (üperbiam multos An-

S.M;rtimxg

eonfid.

pientie percipiuntur,

gelos indedejecerat. FiliusDeiinterra con«

trariam humilitati [cholam pofüuit, ut per eam

4

JDignitas.

hominesin coelum reduceret. Unde in plateis

$. Angela

LT. Verequieftin humilitate 'Fundätus, ha-

Jerufalem clamore valido difcipulis clamans

apudManfi

bet converfationem angelicam, puriífimam,

ajebat: Difcite a me, quia mitis fum, & bumie

»'S Thon.

benignillimam & pacificam. Et quia hec

lis corde; Non vos doceo potentiz mex mi-

Villanov.

diíc. 13.

n. 6.

pretio(à virtus humilitatis benignum animum

racula, non czcos illuminare, leprofos mun«

epnc, 1. d

facit, ideo homo humilis omnibus appretiae

dare, mortuos fufeitare, fed mánfuetudinem,

Mattis

. bilis efficitur, & omnibus amorofus, & prz-

humilitatemque, hzc omnis mea doctrina.

cipue electis Dei.

LVIII. O humilitas angufta tibi, amplaDi- Gue*ir

.

$. Bonavi

LII. Ethumilitas luminofa, inftar fideris,

vinitati; pauper & infüfficiens tibi, füfficiens Abbas fer.

l6

radioía, nam ficut fidus vel (tella modica eftin

ei, quem non capit orbis, copiofe ac delicio- 3. de Af-,

J

apparentia, cum.tamen fidus in veritate, ut

fereficiens illum,qui & Angelos pafcit. Superfum

4

)

tradunt Mathematici, fit majus tota terra, fit

quem, inquit, requiefcam , nifi füper bumi-

humilis cum (fit parvus, in veritate eft apud

lem? In omnibus requiem quzfivi, fed apud

!

Deum maximus, & ex fua tamen & hominum

humilem ancillam inveni.

Non eft inventa

oDaratdo

reputatione, vulteffe qua(i nullus; Eft inftar

fimilis illi in gratia humilitatis, ideoin pleni-

lunz, nam ficut luna eft luminare, quod mi-

3R

qiit4t

tudine humilitatis, requievitetiam corporas

]

nuitur ex confummactione, ut dicitur Eccl. 43.

liter omnis plenitudo divinitatis.

Sic humilis fe minorare nititur, cum a Deo

LIX. Lapis pretiofus in annulo aureo de- s Nilus ;

per gratiam confümmatur.

.

corus eft; & in virtutem corona i

SAmbrof. . LIIL. Si putas, quod Ch

T1

fto pfofuit humie

militas excellit.

pfgrta hu- rat, 16.

& efirttt

in Pf 118.litasfua, cuiergo non proderit? fi illum ex-

altavit, quem non augebit? factus eft mini-

LX. Omnes dele&at celfitudo, fed humi- & Au; «

Are apb'd

fter omnium Dominus ; & Author omnium

litas graduseft. Quid tendis pedem ultra te? vert.Dom,

Manife

cadere vis, non aícend

vapulavit;pedes lavit, crucifixus eft, mortuus

s

eré, à gradu'incipe, &

d

eít, fed in his omnibus detrimentum nullum

afcendifti.

video divinitatis ejus, profe&tum operatio-

LXI. Quisquis cuüpit Divinitatis tenere fa- $.Ambtof,

nis agnofco.

Qui nihilhabebat, quod ad po-

ftigia, humilitatis imafectetur. — Quicunque!n term

teftatem füam adderet, habuit, quod ad cul-

fratrem vult prevenire re

gnando , prius il-

tum faàz Majeftatis adjungeret Nihil humi-

veniat obfequendo.

lu.m pre

Ddd ddd 3

LXII.Non

R. P, Lobn. .Bibl. Man. Tom. L.

94^

Jibliotbecee Manualis Conczjonatbrz'æ

&. Bern. f. FLXi—I. Non magnuim e(t eífe humilem in

LXXV. Si forte füblimitatis effet via þro-s Dernard.

fuper Mig.abjectiones magna prorfius & rara virtus hü-

pofita, inquit S. Bernardus; & illic iter, quofer. a. in c.

militas honorata.

oftenderetur falutareDei;quanta facerent ho- Jejun.

Idemin E. LXIII. Nulla fplendïdor gemma in omni

p i ob

mines, ut exultarentur? quam crudeliter in-

T

pift. 41. precipue ornatu Summi Pontificis, quam

vicem fe fternerent, invicem conculcarent,

humilitas: heec nempe fi amittatur, illa vir-

quam impudenter raperent, manibusque &

qu' e' 2'

tutum aggregatio non nifi ruina eft.

pedibus conarentur altum, ut imponerent íe-

T

$,Ambrof. LXIV. Si gloriandum eft Chriftiano, de

fe hominesfupercapita aliena, |Et certe qui

!

humilitate gloriandum eft, de.qua crefcitur

contendit fupergredi proximos, multas inve-

apud Deum.

niet difficultates, multos habebit zmulos,

S. Aug l,

LXV. Menfüra humilitatis. cuique ex

multas patietur contradi&tiones, afcendentes

ä

deVirg- menf(üra ipfius magnitudinis data eft.

equidem exadverfo. Nihil vero facilius eft

€; 41*

L. 2' C' 8'.

S. Dern.

LXVI. Perfecti & fpirituales, cum ad fir-

volenti, quam humiliare fe ipfam, | Hoc ver-

$

vit. fol.

démamentum & robur virtutis fuz per virtu-

bum eft, dile&iffimi, quod omnino nos red-

L, 3. 6 70

tem obedientie & fübjectionis perveniunt,

dit inexcufabiles, ut ne tenue quidem nobis

coll. 20,

T

remunt fe femper, ac dejiciunt in id, quod

velamen pretendere liceat.

infipientium eft, & inde infra fe defcendunt,

. unde afcendunt füpra fe, & humiliando fe

Equita;'.

magis proficiunt, propter frequentes & füb-

LXXVI. Mem

or efto, ne extollaris: Me-

limes exceffus contemplationis.

mor autem eris, fi te ipfum refpexeris. Quo-

S. Aueuft.

LXVII. O fand&a humilitas, quam diffimi-

modo extolli poteft, qui tot. profundiffima

L.5610

f.12 ad ]is es fuperbix! Ipfa füperbia, fratres mei,

$Iat.

defpicientiz caufas in fe reperit? dignus es

,

|

luciferum de cceloejecit, fed humilitas Dei

mifericordia, non laude aut extollentia,

Filium incarnavit: ipía füuperbia Adam de

Quid enim, inquit, tam dignum mifericordia,

paradifo expulit, fed humilitas latronem in

quam is, qui mifer eft, & qui fe talem agno-

aradifum introduxit: fuperbia Gigantum

Ícit, & profitetur; & quid tam indignum

[

nguas divifit, humilitas gentes congregavit

L564s

mifericordia, quam fuperbus mifer?

d

e

erías: füperbia Nabuchadonoforem in

bf

1

am transformavit,fed humilitasJofephum

; 5. VI.

"TT

Principemlfrael conftituit: faperbiaPharaoné

5l 60

fübmertit, fed humilitas Moyfen exaltavit.

EX..LIBE

LLO DE IMITATIONE

S,naül.O- LXVIII. Quanto faftum comprimis tanto

- CHRISTI.

Z

zat. 2g.

gratiam attrahis; modus enim amplifican-

:

. Qualitas.

dz gratiz, e(t vis humilitatis.

LXIX. Valderarumeít, & valde pauco-

L. IO CI 7:

JI. Bc

ne femper agere, & tnodicum de fe; D.

€

$

rum; magna agere, nec fe magnum reputare:

tenere, humilis animz indicium eft. ' «

.

multis przeminere & neminem defpicere.

II. Humilis accepta confufione fatis bene

Unde vaía mifericordiz cum incipiunt de

L.5.6; 3

eft in pace, quia ftat in Deo, &non inmun-

1

$. 2.

fuüis meritis intumefcere, pia difpenfatione

O.

cadere permittuntur,ut difcant humiliter fa-

IiI. Non reputeste aliquid profeciffe, nifi Ibia,

ere,. & deíua infirmitate vera fentire.

Tüdor. in

omnibus inferiorem gfïe te fentias. .

LXX- Efto parvusin oculis tuis, ut fis ma-

$ynon.

gnuüs in oculis Dei.

Tanto enim eris apud

Neceffitas.

E

Deum pretiofior, quanto füeris in oculis

IV. Quid prodeft tibi, alta diputare deL.r.ex

tuis defpectior.

-

eS.Aug.t. LXXl. Humi

litas. claritatis c&' meritum,

Trinitate, fi careas humilitate, unde difpli- $. a.

K

104 in Jo.claritas humilitatis eft preinium.

ceatur Trinitati.

V. Non (it tibi cura de magni nominis L.

)* Rupertus

in

c

LXXII. Vulnerafti cor meum, forer mea,

3: 624

Matth, u.'

vulnerafti cor meum in uno oculorum tuorti,

umbra, non de multorum ífamiliaritate ,

nec g. 2e

VI 29!

Cant. 4.

&inuno crine colli tui. Quid gracilius, quid

de privata hominum dilectione.. Ifta enim

v, 9.

generant diftra&tiones, & magnas in corde

flexibilius crine unico ? quid fubtilius & con-

Mirig,

tractius humilitate; capillum unicum vix ocu-

obfcuritates. Efto providus, & vigilain ora-

.

p'z' trl 31

li deprehendunt; humilitos eo deprimit ho-

tionibus 3 & humilia te in omnibus.

^

miuem, ut vix fefcf inter homines numcrgt.

- 4Equitas.

| Sucunditas.

VI. Sto attonitus, & confidero, quia cceli L. 3 C 14

non fünt mundi in confpectu tuo, Si in An- $. 1.

S.henin LXXIIL Bona humilitas, quz & in prz-

Lib. s

Epift,

fenti a mordacibus curis mentem facit quie-

gelisreperifti pravitatem; quid fietde me?

VIL. O quam humiliter & abje&te mihi derpiq,

d

rev' C 234

tam, & a minacibus pcenis in fugugo fecuram

meipfo fentiendum eft, quam nihili penden-

reddit conFCientiam.

dum, fi quid boni videat habere! O quarh

profunde fübmittere me debeo füb abyffali-

Facilitas.

bus judiciis tuis, Domine, ubi nihil aliud me

S. Clima- LXXIV. Beataiterumque beata humilitas,

effe invenio, quam nihil & nihil !

Gus gr. 36 quod tam juvenibus, quam fenibus fecüra, tus

taque, & guæ in cujusque fgculcgte Qta fit.

lftilitas;

IWuwuus LXIX. Humilitas.

949

Betmrd,

& omnïbus fe credere & tenere indi

fr&.in Q

gniorem ?

Ejlm,.

: .Uzilitasx'.'k

talis erat, o Filia, hamilitas mea.

IV. Angelusad Agar ancillam dixit: Re«Gen. 16.

Lacs . VIIL. Melioreft humilis rufticus, qul Deo

vertere ad Dominam

$.1

:

tuam, öfhumiliarg Vfub';v. 9.

ervit, quam fuperbus Philofophus, qui fe ne-

manu ipfius.

eCto curíüum coeli con(iderat,

V. Maffeus S. Francifci Socius, cum Fra- Chron.

L.2. & . . IX. Humilem Deus protegit & liberat:

$. 2.

trescoram eocollationem de hurnilitatis vir- Franc.p.a.

humilem diligit & confolatur: humili homi-

tuteinftituiffent, dixiffentque, extitiffe quenel. 1. c. a.

ni fe inclinat: humili largitur gratiam ma-

dam Dei amicum omnibus virtutibus abune

gnam, & poft ejus depreíTionem levat ad glo-

dantem, &tamen peccatorum fe maximum

riam. Humili fua (ecretarevelat, ad fe dulei-

zítimantem, & crevifTe hac ratione in fupere

ter trahit & invitat.

[

naturalibus donis,adeo captus eftamore hujus

L.o,c.g. -X Efto humilis & pacificus,

eíus.

& eïrixt tecu-.th

virtutis, ut fe voto obfirinxerit, quod nun«

$.2

quam velit quiefcere, donecillam humilitaté

lo5 46

XI. Si fcires (emper humilis & modicus in

in animo fuo fentiretadefTe ; Hinc perpetuo ià

$.4.

,te permanere, nec non fpiritum tuum bene

cella manebat, gemens &inferno fe dignum

moderari & tegere, nonincideres tam cito in

exiftimans,uttantam acquireret humilitatem.

ïïericu*lum & offenfam.

Dumergo perdies multos ita manfiffe, fame

& (iti fe enecans, accidit eum filvam ingredi,

Digniias.

& poft multos clamores hzc füfpiria edere :

Domine, Domine , veram mihi humilitatem

L.».e16, XII. Pone te femperad inHmüm,f& dabi-

impertire, Tum Dominus ccelitus eum (ic

$. 4

tur tibi füummum3; nam füummum non ftat (i-

compeliavit. Frater Maffee, Frater Maffee.

neinfimo. SummiSanci apud Deum mini-

Iillerefpondit: Domine mi. EtDominus ad

. mi fünt apud fe, & quanto gloriofiores, tan-

eum : Quid vis dare,quid vis dare ad hanc gra-

to in fe humiliores.

tiam poffidendam? Et Frater Maffeus re-

L5.c.45. XIII. Tanto quis altius ad Deum afcen-

$. 1.

fpondit: Oculos capitis mei. EtDominus ad

dit, quanto profundius in fe de(cendit, &

eum: Atego volo, ut oculos &gratiam ha-

plus fibi ipfi vilefcit.

beas: quoaudito Maffeus tanta fe humilitate

XIV., Vere magnus eft, qui in fe parvus

L. 1. c, 3.

&jubilo perfufuüm fenfit, ut pre cundis ho«

$. 6.

minibus fe minimum reputaret.

eft, & pro nihil *omne culmgn honoris duciþ.

Humilitas fapfum defpiciens.

.. gueundiias.

VI. Chriftus: per Pfaliniftam dixit: EgoPGar.v.y,

L. z. c;. 7. XV. Jugis pax cum humili; in corde aü-

autem fum vermis, & non homo, opprobrium

4 C

hominum, & abjectio plebis.

?

Cg.

tem füperbi zelus &indignatio frequéns.

XVl. Quod fi ad plenum tui ipfius con-

VII. B. Virgo, licet jam in Dei Matrem Lue t.

4 al c,

electa, defeipía dicebat: Ecceancilla Domi- "* 3?*

L

^

temptum perveneris, fcito, quod tunc abun-

ni, fiat mihifecundum verbum tuum.

dantia pacis perfrueris, fecundum poffibili-

tatem tui incolatus.

VIII. S. Joannes Baptifta, quo inter natos Luc.' 3.

Dbi

mulierum non fürrexit major, dixit: Veniet V. 16.

fortior me, cujus non fum digaus folvere

gv;æ

corrigiam calceamentorum ejus.

PLA CATHOLICA

IX. S. Petrusdixit ad Chriftum : Exi a me,Luc. z.v.g.

EXEM

EXTERNA.

quia homo peccator fum, Domine.

WAIII'OI

-

I

X. S. Paulus de fe dixit: Ego fum mini- 1,Cor. 1 .

Hgamilitas comme(zdata.

mus Apoftolorum, qui non fum dignus vo- ** 9

cari Apoftolus, quoniam perfecutus fum Ec-

Ts

: Matth. u.I' C

hriftus ad Apoftolos fuos dixit: Difcite

Y

.

4

V. 29.

a me; quia mitis fum, & humilis corde,

clefiam Dei. Idem de fe & aliis Apoftolis di-

I

& invenietis requiem animabus veftlris.

cebat: Tanquam purgamenta hujüs mundi

facti fümus , omnium peripfema.

Ih. e, 4,

. Rodriq.

II. B. Virgo caidam monacho apparens

XlI. Abraham ad Dominum dix

R i

( pe2. t 3. preecepit,ut, (idemonem vincere vellet, ute-

it: Loquar .

^

retur humilitate in victu, cibos viliffimos eli-

ad Dominum meum, cum fim pulvis & cinis. y, 47,

s ( &X

XII. David ante arcam (altans, ideoque a. Reg. 6.

gendo: in veftitu, veftes quxrendo obfole-

tiflimas: ia muneribus, ambiendo infima &

Michol uxore fua defpectus, dixit: Ludam, v. 22.

felicem fe judicando, íi quid ei obtingeret,

& vilior fiam plus, quam factus fum

»

»aquo czteri abhorrerent..

bumilis in oculis meis.

$ .&»ero

0Slcll4

D

Lib. 2.

III. Eadem S. Brigittam excitans ad imita-

XIII. S. Francifcus fe peccatorum máxi- S. Il'onav,

rev. c. 25 tionem humilitatis fuz dicebat: Filia, fuge

mum dixit: ob quam caufam Frater qui-in vita

E

e

b o

ad mantellum humilitatis mez 5 & cogita te

dam vidit eidem coronam in ccelis maxi

"

peccatricem fuperalios; quia etfi videris ali-

Tmam przparatam.

uos malos, neícis , quid eis cras futurum eft.

XIV. De S. Laurenti

o B. Virgo dixit S.Lib. 2«

Nefcis etiam , qua intentione, & qua fcientia

Birgittz : Ecce, filia mea, Laurentium, quirev. € 26.

hoc faciunt, utrum infirmitate, an induftria.

tantum Filium meum dilexit, qui talia pro

Ideo nullis te preferas, nullosque in corde

honore ejus paffus eft, indignum fe dixit ob.

tinere coelum.

5

tuo debes judicare.

Quid dolorofius apud

at:Vito po n-

mundanos; quam injuriam fuam diffimulare ,

XV. S. Clara fepe fuis Monialibus diceb

Ddd ddd 3

9.. e 7.

N

1

JTibliotbecee 'Manualis 'Canciönatoriæ

950

OSorores; fi me cognofceretis, potius me

etiam confecratio plurium, quam 460000.

fj* "

d

abominaremini; non enim fum talis, ut puta-

hominum concuríu celebrata dicitur.

Ipfe

tis ; fed fzmina confufione plena, & omnium

tamen vix menfe quinto exacto, nequicquam

fi li

peffima. Etconfeffariis fuis füuadebat, ut eam

Carolo Rege, & populo Neapolitano depre-

haberent pro viliffima totius mundicreatura;

cantibus, eo honore fe iterum abdi

quod cum non poffet illis perfüadere, íed ab

ftinzque quieti fe dedit. -

c,gvit, pri-

lis pro fancta predicaretur, adeo hac re affli-

XXI. S. Petrus Damiani diu Cardinalis & poiq. g, 5

LJ

gebatur, ut fzpe confeffarios eam ob cau-

Epifcopi Hoftienfis munere fun&us, ad pri-

Íam mutaverit, optando invenire aliquem; a

ftina (e monachorum ftudia recepit

uo pro fzce terrz haberetur. .

egregio facti (ai rationem reddidit.

, &fcriptoþ

Ibld' I |

Vita p. 4.

XVI. B. Maria Magdalena de Pazzis, etfi

XXII. S. Bernardus a tribus opulentis civi- Sur. in vit.

€. 133«

nunquam peccatum mortale commiferit, nec

tatibus in Archiepifcopum ele&tus nunquaim ao. Aug.

aliagravia venialia, tamen communicatura ti-

adduci potuit, ut éam dignitatem admitteret.

mebat, neeam terra abforberet, Exiftimabat

XXIII. S. Dominicus quatuor Epifcopa- Tympius l.

enim fe demonibus (imilem;indignam virgini-

tibus recufatis, mori fe malle ajebat, quam c. figno.11.

tatis aureola, & quz Deo pure ferviret ; indi-

ejusmodi onere gravari.

$, Bieron

gnam omni gratia & dono ccelefti. Omnes

AXXIV. Alexander Philofophus ut hono-

ln vitis

Sorores putabat perfectas, fe folam imperfe-

res fugeret, carbonarium tamdiu egit, donec

Qam, omnes laudabat, terramque; quam cal-

divino inftindu Comanz civitatis Epiíco-

cabant, ofculabatur. Novitias etiam fibi fub-

r

pus electus cft.

ditas venerabatur, ut obítupefcerent, ita fe

XXV.S.Gregorius Magnus in Pontific

em SQ Gl' L]

-

honorari a magiítra fa. Minimum defectum

electus nec precibus, nec incredibili omni

um Thaumat,.

tanquam ingratitudinem maximam detefte-

Ordinum coníenfü moveri potuit, ad acce- Tymp.1. c.

batur.

]udicabat fe caufam effe omnium de-

ptandam dignitatem, cumque exitum omnemn. 23«

A& 5

V. 4b

fe&uum, qui in mopaf(terio corhittebantur, &

obfeptum videret ; in dolio exportari fe fecit

omnium totius mundi peccatorum, ideoque

in vicinum montem, &in antro latuit.

Sed

Vi p 1

Deum rogabat. ut illis parcendo; contra fe

columnz ignez indicio proditus, & in la-

G1j

poenas juititiz fuüs exerceret, mirabaturque;

tebra deprehenfüs, dignitatem acceptare co-

quod eam Deus;, Angeli & Sancti tolerarent,

actus eft.

quod terranon dehifceret, & vivam abforbe-

XXVI. S. Auguftinus de feipfo fic fcribit: p« &iv.

ret; timebatque, ne monaílerio tanquam in-

Usque adeo timebam Epifcopatum, ut, quo- ferm.5.49.

digna ejiceretur, ideoque vix oculos elevare

niam coeperat alicujus momenti effe fama

audebat, quando cumaliisloquebatur.

Ad

mea, in quo loco fciebam effe Epifcopum,

Penpenuit

jn lfagogt

chorum (ieundum fuerat, cum tremore ibat,

ne illo accederem, caverem. Ethocagebam,

CMRNI

metuens, ne ejuspeccato aliorum preces Deo

quantum poteram, ut in-loco humi

T

V

;

li fa!lya-

minus acceptasredderent, & pro magno mi-

rer, ne in alto periclitarer. -

5

raculo habebat, quod a Deo admitteretur ad

laudesei perfolvendas. — Morti autem proxi-

" Humilitas vilia officia eligens.

ma dicebat, fe tolli a Deo, ne ejus caufa, fi

XXVIL S. Thomás Cantuarenfium. Epi- gur. to. 6,

viveret, gravialiquo fupplicio mundum; uti

Ícopus quotidie tredecim pauperes convo-

ipía merebatur, afficeret. ,

Temrin

cabat, eisque genu flectens pedes lavabat, di-

| "rit.

XVIL. S. Philippus Nerius magno affectu

Ícumbentibus miniflrabat, abeuntes cum de»

hn ïpet.

fe maximum totius mundi pcccatorem dice-

nis dimittebat.

g üügh

l04 2 1,

bat, ideoque quotidie coram Deo protefteba-

. XXVIII. Gallicanus Conftantini Augulti Terent. in

tur: Domine, caveame hodie, nam te pro-

Gener, prius RomaniDux exercitus, omni- paflione

dam. & omniafcelera patrabo, ni me cuftodi-

bus amore Chrifti contemptis, in monafterio Joan- &

li &«

as.Alias dicebat: Vulnus laterisChrifti eft ma-

fervi otficio functuseft, pau

perum pedes lzg us

gnum, fed ni(ï me Dgus teneret, majus infli-

)

vabat; pavimenta verrebat.

X

erem.

In epift.

XVIIT. S. Ignatius Martyr ad Romanos

losGrammaticam docuit, fed etiam

. XXIX. S. Hieronymus non modo pueru- In epift, ad

.

jam fenex Letam

À

,.

(cripfit: Me pudet de illorum numero dici ;

ad Lactam fcripfit: Ipfefi Paulam miferis. ma-

non enim dignus fum, cum noviíTimus eo-

giftrum me,& nutricium fpondeo geftabo hu-

rum fim, & abortivum quidpiam. Et ad Ephe-

meris;balbutientia fenex verba formabo,mul-

p

fios: Romam vinctus abducor noviífimus Fi-

to gloriofior mundi Philofopho, qui non Re-

delium eorum , qui ibi fint, qui ad bonorem

gem Macedonum Babylonio periturum vene-

Dei hasgeftare catenas dignus habitus fim.

no, fed ancillam & fp

oníam Chrifti erudiam;,

FHumilitas bonovesg. fugiens.

regnis coeleftibus inferendam.

XXX. Joannes Geríon monachus Ordi- Tymp. &:

XIX S.Ephtem Syrus Bailium invifens,

Tytflpius-

nis Cocleftinorum, & poftea magnus Parifien- gno 107

in fpec.

ab eoque divina revelatione cognitus, & fa-

fis Academiz Cancellarius, nondubitavit, fen. 12. '

epift. figno cerdos ordinatus nunquam adduci potuit, ut

ad puerilem Cathechefeos inftitutionem de-

107. n $.facrificaret.

l

mittere, omnibusque eam ob fin

gularem uti-

k. t dbidem.

XX Cocleftinus V. Pontifex poft

'Oidiücih

litatem commendare.

a fe inftitutum tam fan&te vixerat, utpoft to-

SDEC. EX.

tius biennii diffen(ionem, inillum unum &ab-

Humilitas laüdes fugiens.

"p difi

cum Tympius in

à Q 57.

fentem Cardinz'tlium vota confpirlarcnc,' cujus

XXX. Qtto Bambergenfis Epifcopus

apu

Tituus LX1X.

Humilitas.

5$1

fpee. mag, apud fuos in magua xítimatione fe effe, & a

XLI. W/alerici humilis monachi oleratb. dift, q;

fip. 102, toto Clero ac populo cum hymnis & canticis

vermes lzdere non potuerunt, cum tamen ex. a6.

V. I,

folemniter in urbem receptum effe videret,

alia omnia circumquaque vaftarentur.

delerta Dioece(i (aain Pomeraniam ad annun-

XLII. Humilis monachusa puella obfeffa tb. ditt. s;

ciandum illi genti Évangelium fugit, ubi li-

colaphumaccipiens, cum alteram maxillam ex- 16o.

cet deterrime habebatur, & luto fordidaba-

ibid. n'S'

ercutiendam offerret, demonem fugavit.

tur, tamen a predicatione non ceffavit, fed

XLIII. Cum damon aliquando a fene ex Ib.ex, 166v

humilitatis & patieniiz exemplo predura

corpore obfeffo exirejuffus diceret, fe paritu-

:

eCtora tandem emolliens ad fidem traduxit.

rum, fi prius fenex, quihoedi, & quiagnief-

Ut jn Yi

Ibid. n.' 5

XXXIlI. $. Dominicus, eum Tolofíz mul-

fent,manifeítarec: & fenex refponderet : Hce-

tum adeptus effet ob conciones, Carcaffonam,

di tales fünt, qualis ego : agnos vero Deus fcitz

10 Aug.

ubi potius eum irridebant & períequebantur

audiens dzmon clamavit voce magna: Ecce

auditores, fe contulit, rogatusque cur id fa-

propter humilitatem tuam exeo.

Tïf;lpiusl.

XLIV. Humilis Frater a decept

jione dia- Ib.wex]o.

li,

ceret? refpondit: Quia Tolofz multi me ho-

norant, Carcaffonz vero multi contradicunt.

boli, in fpecie Gabrielis apparentis, liberatur,

S, Hieron.

XXXIIL. S. Hilarion magis expavefcebat

quia dixit: Vide, ne ad alium miffus fis.-

in vita.

fla&us humanarum laudum, quam ingruen-

XLV. De Achabo Deus dixit ad Eliam : 3. Reg. 315

tes gurgites vaftiflimi pelagi kexlundaxntis.

Nonne vidi(ti Achab humiliatam coram me ? v. 9.

quia igitur humiliatus eft mei caufa, non in-

ducam malum in diebus ejus.

1 Greg.

Hmilitas c1772£emwzi appetens, 9*

XLVI. De Manaffe fic loquitur

PS'. Climae Grad. 25.

Thitmit,

. gaudens.

cus: [nvenio Manaffem illum inter homines

Tmple,

H. 23.

XXXIV. Apoltoli ibant gaudentes a coh-

czteris amplius & perniciofiuspeccaffe, tem»

A& s.

plumque Dei ac . religionem omnem profa-

V. 4'.

fpe&u concilii, quoniam digni habiti fünt

pro nomine Jefü contumeliam pati. -

no cultu idolorum coinquinaífe: pro quo (i

Vita p. 1.

XXXV. S.Clara, fiaudiebat, a multis fe

mundus totus jejunaffet, ;nullam (celeribus

ejus poenitentiam dignam inferre potuiffer s

Cu 27-

infamari, lzto vultu gratias Deo agens dice.

valuit tamen humilitas

bat: LaudeturDeus; vere confiteor , male

*itulfan'abilia ejus vulne«

De diy,

merito de me loqui eos; cum non reperia-

ra Ct;ra?c.

tur perfona, fupra quam poffint cadere omnia

Ed

ferm 4j

vituperia mundi, quam fupra me.

Humilitas bohorata.

Pennequin.

XXXVL. Conftantius Presbyter in con-

XLVII. Sauli di&um efta Samuele: None s. Reg, rs,

in If3goge. temptorís amplexus involavit,eumque aman-

né cum parvulus effes in oculiscuis, caputinv. 17.

diff, 1. S. 1. terexofculatus dixit, neminem hactenus ve-

tribubus Ifrael factus es?

1

f

XLVIII. Cum quidam diu in extremis]la- Difeip. £.

riora*d'e.afc locutum.x (vid. ;5. 6.n. I2.)

-

(

boraret, tandem reverfus ad fe incepit flere, & 32« lit. a.

on 'erubefce

hs gentris ob.-

caufam rogatus dixit: Vidi, quod Deus fpe-

Humilz'tas n

cialiter diligeret humiles, & magnam haberet

fu. t 6

i fcuritatem. :

complacentiam in illis : ideo prz gaudio flevi,

V"U

'T ympivs

XX

4 v

II. Benedi&us I. infimo genere

quia & mea opera utpote cum humilitate fa-

in fpec,

natas, cum Proceres matrem preciofis vefti-

&a, gratanter acceptaverit, & ideo juífus iüum

vobis dicere, quod, qui vult falvus fieri, debet

nàg ügnobus ornatam ad ipfam duxiffent, noluit eam

104* * l^ o6ofcere & recipere, donec viles veltes in-

fe humiliare, & Chriftum imitari dicentem:

Terent. in

dueret.

"

Difcite a me, quia mitis füm & humilis corde.

paficne

J XXXVIIL Sixtus V. obícuris natalibus

an WL

!jozn. &

Ibid. n.3

XLIX, Pynufius /Egypti monachus & an- cam

.ortus, per jocum dicebat, fe exilluftriffima

tiftes bis ad honores declinandos ad aliud mo- 4. c.

3

39.

i d

| Pauli

na(terium confugiens, ibique non fine gravi- 3.

domo originem ducere; eam enim, in qua ipfe

bus dicteriis trieanio inter humilia munera

4

matus fit, permille rimas & fciffuras folis lumi-

i.

]repit &t

ne admiílo totam uno momento illuftrari.

exacto, bis cum magno gaudio & admiratio-

U:

ne monachorum inventus eft.

]

;;;ldl n. 40

XXXIX. Wiligundus Archiepifcopus

L. Vir

o

Moguntinus, quamvis effet primus Elector,

quzdam ftultitiam fimulans cum vir, p

tamen, quia fuit plauftrarii filius, ob fum-

diu dome

j

5

icis in monafterio ludibrio fuiffet, 1.5.lib. 2«

N

tandem per Epifcopum manifeítata, & aliis in n. 19.

mam Principis digaitatem minime elatus ,

lauftrariam rotam in omnibus conclavibus

virtutum exemplar propofita eft.

|

& meníis pingi fecit, addito fymbolo: Cogi.

ta W/illigunde, quisnam fueris, & quis modo

Humilitas : jucunda,

»

fis.. Quzcaufafuit, ut poftea HenricusClau-

p

LL B. Magdalena de Paz vídit quondam

