tem. 4. Commilitonum focietatem ac co-

& omnia. AlterSuZize appellatur, & pro tcffe-

VI lo' fae

Ya habethas voces: Quis ut Cbriffus? fic con-

l

piam, omnium fcilicet San&orum in coelis,

& juftorum in terris. s. Propter articulorum

temptus, gravatus, cruciatus, derelictus, de-

fà

obíervandorum paucitatem & facilitatem;

folatus? Nos quidem juftehzec patimur: ipfe

bi

f

nam jugum ipfius fuave eft, & onus leve. Ex-

autem quid fecit? Excitentur proinde audito-

cof

citentur proinde auditores, ut fe refolvant,

Yes ad hunc gemioum exercitum conícriben-

C

dum, & gemina teffera paulo fufius explicetur.

$

juramentum iterum per recitationem Sym-

— boli praeftent, & authoramentum liberale co-

[X.Ex occafiouethematis: Me/zor eff patzens Prov.z6.-

Judtia i

piofze gratize acceptent.

[

viro forti,E7 qui dominatur animo fuo expugtia- V« 3-

V. Poteftiterum dicere conci

-Onfatdr, fe mo-

zoveuvbium : oftendi poteft, quod vi&oria fui fit.

Yy, 4 prG

Do

reim Ducum fecuturum, & quoniam audito-

omoium vi&toriarum -praeftantiffima. 1. Quia

fe

ribus pugna fpiritoalis fufcipienda elt, illis

variffina: mulu eoimalios vicerunt, pauci fe-

ib

prius animos perbrevem ad hortationem ad-

ipfos; fiergo quo rarius eft aliquid, tanto ca-

vid

. diturum, ideoque motiva, cur fortiter pugnare

rius venditur, & zeftimatur; quanti vi&toria

füt

haec ?eftimanda eft, utquae adeorara eft, utex

debeant, allaturum, quze quidem fumi poffunt

M5 .

ex Fabri conc. r. in Dom. z. Quadr. ubi haec

1nille hominibus vix unum reperirefit, qui eam

v l g

feptem enumerat, & probat: 1. Dei praefentia

obtineat. 2.Quia dzffzczl/itta: nam qui exter-

li

&inípe&tio. 2. Ejusdem adjutorium. 3. Jura-

nosaggreditur hoffes, ab ipfo eorum odio juva-

i

mentum in bapti/mo przeftitum. 4. Dzemonis

tur, & incitatur ad fortiter pugnandum; qui

M

faftus & odium. 5.Diaboliimbecillitas. 6. Co-

autem feipfum vincit, nullum ejusmodi auxi-

rona propofita. 7. Exemplum Chrifti, quorum

lium, fed potius grande ab amore proprio im-

fü

fere quodlibet prointegra concione fufficeret.

pedimentum, obje&um habet. 3. Quia Jozgf-

Jfina : utpote toto vitze tempore durans ; fi er-

far

1.]oan. 2.

VI.Oftendi poteft, quomodo mundus contra

d

YV. 16.

nostriplicem exercitum educat, juxta illud S.

go magni fit,nec immerito, qui hoftisimpetum

lu

Joannis: Omne, quod in mundo eft, concupi-

per aliquot menfes in civitate aliqua defenden-

da fuftinuit; fi fatis praedicari non poteft, qui

D

Ícentia carnis eft, & concupifcentia oculorum,

i

&fuperbia vita. Explicetur proinde fufius,

quotidie fere hoftem azgreditur, & victor re-

! Mathr,

quam exercitatus, potens, & ferus hic fit ex-

greditur; quaati coram Deo zeftimabitur, qui

tam multis annis ho'tem potentillimum, 1e-

ercitus. 2. Oftendatur, quomodo triplicem ei

V. lz. ru

exercitum opponere debeamus, fcilicet coz-

ipfum, fuftinuit, quotidie non unam de fe vi-

Qu

tinentie, paupevtatis Ípiritualis , deponendo

étoriam reportavit?

L

hi

S

l

inordinatum affeCtum erga divitias, & bumzli-

X. Poffunt explicari proprietate

, veli. potius

tatis. Quem in finem fervire poteft fententia

officia militis chriftiani, quorum primum eft

Tu

juramentum prafftave ; quod fit per firmum pros

Yà

. S.Pauli: Reliquum eft, ut &, quihabent uxo-

res, tanquam non habentes fint &c.

pofitum certandi fub vexillo Chrifti. 2. 4fr£z-

li

1.Cor. P.

. VII. IdemScopus aliter obtineri potelt, o-

eulos auilitaves fervave: puta praecepta Dei, &

Qu

v. 29.

p

ftendendo r. quomodo contra nos femper in

Ecclefize, & Superiorum. 3.E/fé coutentum fi-

armis ftet triplex exercitus, nempe mundus;

pendiofuojilludque S.Pauli implere: FHabentes z. Tim. 6.

caro, & diabolus, quos fi confideremus, me-

alimenta, & quibus tegamur, his contentiífi- V- 8

Vi

rito exclamare poterimus cum puero. Elifzei :

mus. 4. Paratuim effé ad osimem mutum Ducis ;

H

4.Reg. s. Heu Domine, quid faciemus ? Verum dici

cum obedientia militum fit potiffimum fereiu-

le

V. I6.

ftrumentum ad vi&toriara obtinendam. . 5. Si

El

nobis a Chrifto id, quod Elifzeus puero refpon-

dit: Noli timere, plures enim nobíscum funt ,

occafio exigat, fortiter eggredi hottem, & ei-

V

quam cum illis.

Oftendatur itaque 2. Quo-

dem flrenue reffere, 6. Stationen fuamu ztm-

d

modo triplicem exercitum viciffim conducere

snoto pedeteuere : neque enim in militechriftia-

d

debeamus, nempe $$5. Patrouos Celites, qui

noinitia quzeruntur, fed finis.

praeitant numero, robore & peritia. D. 2vgi-

De prendo fovtitudinis.

1

L

w

ionisi

*

zem, qua3e eít terribilis ut caftrorum acies or-

XI.Poteftex occafione quzeft

llius,qua 1-Reg.rz.

dinata: De«m, de quo S.Paulus dixit:. Si

David quaerebat: Quid dabitur viro,gui pevcufz V: ?9

Jevit Fbilifibeum? aut potius vicerit feipfum 2

Deus pro nobis, quis contra nos? Si confi-

ftaut adverfum me caftra &c.

Excitentur

probari, quod eadem praemia fint jlli promiffa a

pro'nde auditores ad officium debiti cultus &

Deo, quaeSaul vincenti Goliathum promifit,

;|

obfequii diligenter quotidie perfolvendum,

Nimiram 1. ditabit eum Rex divitis magniss

fiduciamque fingnlarem in ipío ponendam.

nam nihil 2eque auget meritum, atque tales

Serm. 12.

VIII. Poteft etiam ex occafionefententize a

actus a vi&orià fui provenientes. Hinc fpon-

deSanéts S. Auguft. prolatae: Duplicem aciem produ-

fus laudans fponfam, quod effet pulchra ut

citmmundus contra militem Chrifti ; Blanditur,

luna , ele&a ut fol, & perfecta,

ox caufam

—— cO s5 £t n s [p[rj e

ut decipiat: terret, ut fraugat : QPcendi, quam

addit hujus perfectionis acquifitae: terribilis

—

.ut

.^

—

ïïtuim LX. Fortitudo.

i

935

l

utcalttotum acies ordinata. Hinc vere]de ta-

pita poffideat, qui feipfum vincere, & tam ab-

MMV.

lianima dici poteft illud Proverbiorum : Mul-

Tüinere, quam fuftinere, di

dicit; dicaturque,

tze filize congregaverunt divitias, tu fupergref-

hunc folum effe, qui ver

:

e di

Y

faesuniverfas. 2. Fz/zam fuam dabit ei uxovem:

gnus fit, mulze Re-

gize ( i. e. corpoti fuo) in

id eft, ad fummos honores evehet , ut ícil. fit

Rex proclamari.

lidere, & tanquam

(

Gener Regis; quia qui feipfum fujectum te-

De tnuediis.

net, ut fenfualitas rationi, & ratio obediat

XV.Ex occaíi

Chrifto, hic vere vi&or eft fui, & Dom;inus

onethematis: Seuto Lozm vo» Pf.3.9.13.

;-

luntatis tue coro

"affixos: dici poteft, volunta-

"undi: huic occinetur illud Judithzeo olim

tem divinam effe fcutum fimile fcuto

Myrtili

;ïr udi

9

th.ts.cantatum: Tu gloria Jerufalem, tu lzetitia If-

-

o

militis, cujus praefidio in terra periculu

m prae-

E-

rael ; tu honorificentia populi noftri. 3. Faczet

lii, in mari vero, dum illo inverfo qu

Aj

afi nave

omum . l'atris ejus absque tributo ; nempe hu-

ufus eft, periculum nauf

manae miferize & triftitixe: quia vincenti da-

diftichoen iftud:

ragii evafit. . Unde

bitur manna abfconditum, i. e., vera letitia

:

Eífugi geminum clypeo difcrimen in uno ,

cordis. Certepoftquam Judith Holofernem vi-

Dum premererque falo, dum premerer-

cit, erat populus jucundus fecundum faciem

que folo,

itoygt

San&torum, & per tresmenfes gaudium hujus

i v' 3[4

Oftendatur ergo , quomodo voluntas divina fit

Judith.x6. vi&orize celebratum eft cum Judith. Excitandi

Y. 24.

eptimum fcutum iu profperis rebus: deinde

proinde auditores, ut cum Davide in nomine

quam non minores vires etiam in adverlisha-

Domini aggrediantur hunchoftem, & feliciter

fternant.fic enim audient occini: PercuffitSaul

beat, de quo paífim videri poffunt Afcetoe.

XVI. Oftendi poterit , quomodo triplici zere

mille,&David decem millia; VideDrex. in Da-

feu lorica pe&us contra omnes hoftium inful-

vide c. 19. $. r. pulchra ad hunc finem monita

fuggerentem.

tus munire po(fint, illa fcil., qua Deus S, Ca-

Apoc. 3.

tharinam Senenfem armavit, dum eidem pe-

ä

V*- IZ.

XILEX occafionefententize aS. Joan. citatae:

tenti modum cognofcere, quo femper quiete

Qui vicerit , faciam illum columnam in templo

vivere poffet, fuafit, ut fequentia tria bene ob-

JDeitiiei: oftendi poteft,quantiDeus faciat illos,

l

ervaret: 1. Certo fibi perfuaderet, Deum effe

qui feipfos vincere ftudent. Quod fcil. illos fa-

Jumme potentem, atque adeo nihil fine ejus vo«

ciat columuas Ecclefize triumphantis & mili-

luntate ac permiffioneeidem evenire

poffe, ju-

tantis, id quod exemplis SS. Apoftolorum,

xtaillud

FundatorumOrdinum religioforum,& aliorum

Amos: Si erit malum in civitate,

q no d Amos gt

nonfecerit Dominus? Certe,

vel ipfo Chrifto Y: &

i,UC. 2Is

fan&itateilluftrium, confirmari poteft. Otten-

tefte, capillus decapitenon pe

ribit. 2. Pariter

datur item, quod tales faciat per modum co-

fibi perfuaderet, ipfu

V. 18«

lumnz rotundos, id eít, perfectos, altos per do-

m /umme fapientem ette,

quifciat & poffit omne malum in bonum con-

num contemplationis, profundos per virtutem

vertere, uti exemplo Chrifti, Jofephi /E

àyptia-

humilitatis, latos per charitatem proximi.

ci, Davidis, & aliorum infinitorum,

XIII. Oftendatur, quomodo regnum coelo-

abunde pa«

V.

LÀ

tet. 3. Perfuaderetetiam fibi , ipfa

mJ/uumue bo-

rum vim patiatut , & violenti rapiantillud, at-

&ur eífe, qui plus illam diligat, qu

am ipfa fe di-

queadeo expugnareillud oporteat, t. Cunzcu-

ligere queat,atqu

eadeo non paffurus fit,ut ma-

Jos agendo, per profundam humilitatem. 2. $ca-

um afepermií

um ia damnum cedat, nifi ipfa

Jasapplicaudo, per obfervationem praecepto-

fpontefua illud

eo detorquere velit. Videatur

rumDecalogi & Ecclefize : 3. G/obis orationum

huncinfinem c.25.1.3. inlibello deImit.

variarum, praecipue Rofarii. 4./gnemizjicien-

do, implendo mandatum Dei: Dilizes Domi-

XVIL Oftendipoteft, in quo militis Chriftia-

ui armatura confiftat, dicique, eam faiffe jam

numDeum tuum extoto cordetuo & extota a-

pridema S.Pauloaffignatam. dum Ephefios fic

nima tüa, & proximum tuum ficut teipfum.

allocutus eít: Induite vos armaturam Dei, ut

.Ti & ]

5. "dpplicazdo portis mortarium ( den Merel)

h

Ü

poffitis tare adverfus infidias diaboli. Stateer-

vizolentie fibiipfi ilIate ; id quod oftendi poteft,

go 1. Succincli lumbos in veritate, 2. Et induti

affereado varias occafiónes, in quibus quisque

feipfum vincere poteft. — Excitentur tandem

loricam juftitie. 3.Etcalcezti pedes in praepa-

auditores ad civitatem hanc coeleftem totis

rationem Evangelii pacis. . 4. In omnibus fu-

mentes/cutumfidei. 5.Etea/eam falutis, (i.e.,

viribus expugaandam, &, fi tempus patiatur,

fpei ac fiducize in divino auxilio) & g/adium

demonítretur breviter praeftantia & opulentia

dictze civitatis.

Spiritus, quod eft verbumDei. Excitentur pro-

inde auditoresad dictam armaturam affi umene

X

XIV. Oftendi poterit, quam verum fit, quod

dam, eaque paulofufius per parte

s explicetur,

Seneca aliique multi fapientes dixerunt: quod

XVIIl. Poteft explicari,

quis commeatus

fcilicet imperare fibi maximum fit imperium.

Jog*34 |

;Regj?v

militi chriftiano fit neceffarius, nimirum il-

Eum in finem affumatur pro medio termino

le cibus, quo Chriftus ufus eft, dum dixit:

aliud quodpiam celebre effatum, quo dixit:

Cibus meus eft, ut faciam volunta

Rex eft, qui metuit nihil: Rexeft, quique cu-

tem ejus,

qui mifit me, ut perficia

in opus ejus. Often-

pitnihil: Hocregnum fibi quisque dat. Often-

datur ergo r.quam Zozur fit commeatus ifte,

datur ergo ab initio, quam nullus ex terrenis

utpote quem San&iin cceelis omnibus aliis de-

- Regibus hzec duo capita, inter medias etiam

liciis praeferunt. 2. Quam paratus, cum vo-

opes & delicias, poffideat, ita ut Salomon ipfe,

luntas Dei fem

per adimpleri poffit. 3. Quam

quo nullusfelicior unquam extitit, fateri coa-

Jolzdus,

cum nihil 2eque confortet ad omnia

&usfit, fe in omnibus , quze poffederat, nil nifi

vanitatem & aflli&tionem reperiffe. . Deinde

onera, & adverfitates fortiter perferendas,

quam voluntas Dei.

Excitentur proinde

pariter oftendatur, quam perfe&te hzec duo ca«-

auditores, ut hunc commeatum in

pecto-

R. P. Lohn, Bibl, Man. T'om. I,

Nnn nun 2

T1s

836

Bäälinthez;æk Manualis Concionatorim

gii

ris fui facculorecondant. & fuotempore f& per

Qui fe volet effe potentem,

Boethius

5 )

1

| .QVIII-.

Animos dometilleferoces,

de coníio

eundem reficere non omittant.

Nec vi&ta libidine colla

Philof. l.

XIX. PoteftMircthecion offerri auditoribus,

a. mie-

uo fein cafu debilitatis aut pufillanimitatis

Foedis fubmittat habenis.

tfo- s.

Etenim licet Indica longe

voborent, in quo loco capfulze mufco plene fit

exemplum Chrifti. In prima capfula primum

Tellus tua juratremiícat,

motivum, fcilicet Dezpra/eztia, qua S. Anto-

Et ferviat ultima Thule;

Tamen atras pellere curas,

nius ad pagnam animatus eft. In z. Dei ad;uto-

jbt99

yium; quo S.David &S.Paulus ufi funt: fiDeus

Miferasque fugare querelas,

Y 24'

Non pofie, potentia non elt.

pro nobis; quis contra nos? [n3. Juvameuti

in Baptifmo przeftiti recordatio: quo S. Chry-

. IX. Re&e olim veteres fortitudinem per

(oftomus fuos Chriftianos inunxit, dicens : Ex-

rupem in mari confiftentem depinxerunt, ad-

juncto Epiphonemate: Eadem fempef; aut:

ere vires, fortiter dimica, atrociter in przelio

concerta. Confidera pactum, conditionem at-

Nec flumine nec flamine l?edor.

tende,militiam nofce. Patctum quod fpopondi-

De utilitate.-

fti: conditionem, quaacceffifti: militiam, cui

'nomen dedifti. In 4. Ponderatio imbecillitatis

X. Nullum malum elt, quod ferre fortis non Drex. i&

Boftilis: quaiteram S.Antonius ufus eft, hinc

queat: Hinc Democritus , quidnam fortitud

O Rofc p- I.

C 1 3- Süa'

(-

dixit adfuos: Daemon ficut paffer irretitus te-

pendia minuit.

efficeret, interrogatus, optime refpondit: Dif-

netur & conftringitur a Chrifto. 'Chriftiani er-

XI. Dextera eft Deus, telumque miffile im-

'lbïd.

goChrifto nixi,dz2emonem timeant,fed rideant.

perterritis.

a.Tim.4. Ín 5. Preraii [pes &? maguitudo ; quo S. Paulus

Tbid.Vita

v. 7-

ufüs eft: Bonum certamen certavi &c. de re-

- XIL.Honefta mors forti vita altera eft.

XIII. Qaidam ex prifcis Patribus ad aeftum PP*

v. 2

Hebr. 12-]iquo depofita eft mihi corona juftitie. Imo

folis declinandum fecedens, cum in vicinam

ipfe Chriftus, dum propofito fibi gaudio fufti-

-nuit crucem. VideFabr. in conc. 1. pro Do-

fpecum feceffiffet, ibique leonem reperiff«t,

fugienti dixit: Quidrugis, mi paterfamilias,

*Amin. I. Quadr.f..

. XHI.

fat ambobus hic fpatii eft. . Quod fi tibi di-

fpliceam, exi, & abi, quo vis, ego te melior

- MISCE

LLANEAo

fum ; Imago Dei füm ; tu bellua es.

JDe matura fovtitudinis.

XIV. Habet hoc in fe geaerofus animus , Seneca

Platarch. T.

eomenes, cum Sophiftam quondam de

quod concitatur ad honefta. Neminem excel- P 39-

c

naturafortitudinis differentem audiret,

liiagenii virum humilia delectant & fordida.

iü Lacon. ,

&, quià non adeo attentus erat, ab aliquo re-

"Magnarum rerum fpecies ad fe vocat, & ex-

rehenderetur, refpondit, ineptum effe quen-

tollit.

Quemadmodum flamma furgit in re-

&um,, jacere ac deprimi non poteft magis,

'dam de fortitadine magnificis uti verbis, qui

ipfe nihil fortiter unquam gefferit.

quam quiefcere; ita nofler animus in motu eft,

Plut. in

IL Cum Antonius cum Caefare claffe confli-

'eo mobilior & attuofior, quo vehementior fue-

vita Àn-

rit. Sed felix, qui ad meliora hunc impetum

ton.

gere pararet, quidam Tribunus militum illi

$. Thor

pretereunti corpus multis cicatricibus infigni-

dedit. Ponet fe extra jus ditionemque fortu-

4 lent,

tum oftendens dixit: OImperator, cur his vul-

n2 : fecunda temperabit, adverfa comminuet,

d. g,

6341

neribus, aut huic gladio parum fidis, inque li-

aliis admiranda defpiciet. Magni animi eft

gnis fragilibus fpem refponis? Phoenices &

magna cohtemnere, acmediocria malle, quam

nimia.

g

JEgyptii claffe pugnent, nobis Romanis ter-

ram da, in qua coufüevimus, vel hoftem vin-

XV.Quando Moyfes marinos flu&us virga

cere, vel mortem oppetere.

-percuffit, Deus interea hoftes reliquos fubmer-

fit, & Ifraelitas fervavit; fic, fi homo facit,quod

Fiorileg.

IlI. Cum Epaminondas contra Lacedaemo-

P. 3.

mes pugnare cogitaret, & milites, quia cafu

infeeft, & lluctusinquietos fuarum paffionum

fella, cui Dux infederat, fracta erat, malum

coercet; Deus non omittet ipium contra re-

liquos hoftes defendere.

omem caperent, dixit: Bonum potius hoc

omem effe, quo Dii innuerent, non feden-

dum fed ftandum effe forti & generofo

- De dignitate.

-.;Quci

"XVL Tunc Dei fervus maxime vincit, cum L. r. de

& militi.

Dbid.

. 1V. Alexander Magnus, audiens, Darium

vi&us eft; atque adeo ut recie vincat, ante Civit.Dei

Lj

LJ

-cum ingenti nümero militum appropinquare,

vinci oportet.

refpondit, coquura & lanionem fibi ab ovibus

.. XVII. Nobile vincendi ftudium, patientia:

non timere, cum unus

vincit,

N

Jlup.us poffit totam gre-

Qui patitur:. fi vis vincere, difce pati.

'gem fugare.

Sen. ep.

"* V. Turpee

ft cedere :oneri, lu&ari cum offi-

XVIHIIL. S. Joannes ait, byífinum efle jufti- Gran. in

y

c2. ad Lu- cio,

quod femel recepifti. Non eft virfortis &

ficationesSan&torum : quia, ficutbyffus fragi- fylva fol.

9.

p

cil.

ftrenuus, qui laborem fugit.

]is quidem & vilis herba eft, artetamen & mul- *?

Idem ep.

VI. Primum argumentum compofitze men-

tolabore contu/a atque concocta in pretiofam

Pfaï g(

2.;

tis puto, poffe confiftere, & fecum morari.

byífum evad:it; ita quantumcunque vilis &

LR

carnalis fit homo, per frequentem tamen fui

ldem.

VII. Non quia difficilia funt, multa non

Pml "T

audemus : fed quia difficilia videntur, non au-

contufionem & victoriam fpiritualis & coram

Deo pretiofus evadet.

dgmus.

AIX.

Pfov !

t

Y l5

a

Tiulus LXIL.. Gaudium,

337

BOethïus

deconfol

EI:

500,

AIX. Quaxh fint diaboli viri fortes invifi ,

Nec vanos hortet ftrepitus.

hilof |

"

quam vero carni molles & voluptarii, Pha-

3. te.

rao,quiejus typus eft, indicavit, dum maícu-

XXI. Cum Samuel ,'Saulem in Regem in-

o, ,

ungere volens, convivio eum excepit, circa

lcs filiorum Itraelinterfici, foeminas autem re-

finem menfze armum, quem de induftria pro

fervari juffi ; ficenim, quemadmodum Orige-

ipfofervari praeceperat, appofuit, ut eo fa&to

nes ait, etiam diabolus virilem hominis par-

tem, id eft rationem, cu

fignificaret, Regem przecipue in fortitudineLib 6.

pit extiriguere, car-

eminere debere, & cordis magnitudine; unde antiquit,.

nem vero & opera illius vivere.

Jofephus armum partem five portionem re- ^ *

| job. & 39.

XX. Effigies hominis generofi eft equus a

V. 24.

]obo deícrip&us: terram ungula fodit, exul-

galem vocat.

q

$. X

tat audacter,in occurfum pergitarmatis , con-

AXIOMA T A.

!

temait pavorem, nec ceditgladio, fuper ipfum

. fonabit pharetra , vibrabit hafta & clypeus.

s Ta

ntum proficies, quantum tibi vim in-

Thomas

Fervens & fremens forbet terram, nec repu-

i

tuletis.

Kemp ]. LO

. de Imit.

tat tubae fonare clangorem. Ubi audierit buc-

II. Imperarefibi maximum imperium.

'cinam, dicit, vah! procul odoratur bellum,

II Rex eft, qui metuit nihil: Rex eft, qui-* ?3

Q Drec f

exhortationem ducum, & ululatum exerci-

que cupit nihil: hoc regnu:n fib

1

Senec, in

p Mp |

— tus. Et, ut Poeta canit:

i qpisque dat.

^1954

PO XW

"

Si qua fonum procul arma dederunt,

AUTHORE S.

l i,

" . Stare loco nefcit, micat auribus , & tremit

I. Ludovicus de Ponte. to.2. tr. 4. c. a.

artus,

II. Jeremias Drexelius in Rofis. p. 1. c. 13. .

Ti Vila

. Colle&umque premens volvit fub naribus

I!l, Bernardus Rofignolius|. 4. c. 29.

ignem..

,

m PP-

Primus & ire viam,

1V.Nicolaus Lancizius opufc. 4. c.28.

& fluvios tentare mi-

V.Petrus Sanchez in regno Dei. p. 6. c. 9.

,

naces

VI. Joannes Bufzeusin Viridario. V. eod.

T

A?det , &ignotofefe committere ;Pontov.

Vli. Jacobus Alyarez, to. 2.]. 3. p. 2. $. x.

l

EE

O

um ,

OO i X v X

f.xvp-——-.

li

AE C n

TITULUS LXI

, Senet

.99

GAUDIUM.

$.

I.

tabit anima mea in Deo meo.;

Qui induit m:eþfal. Ót.

QUOAD ESS

veftimento falutis, & indo

:

ENTIAM,

mento juftitize Cir- V. Io.

cumdedit me, quafi fponfum decoratum CO-. -

Dejïgitia.

YOona ,

1

fuis.

& qugfi fpxonfam ornatam mqni/libus

g;

S. Thom.

ft affeGio animi , alicujus przefenti boni

V. Gaudete, & exultate, quoniam mer-

Matthe 5'

4. fent..

opinione concepta.

Vel, utS. Thomas

ces veftra copiofa eft in coelis.

V. I2,

f

dift. 94.

l. Cognovi,

quod non effet mbliü*s, nifi Ecclef. .

jl

9.3. 3. I,

vult, eft paffio concupifcibilis, proveni-

Letari, & facere

bene in vita fua.

V.12.

r UE

ensex perfe&ionisappetitze conjun&ione, fe-

cundum interiorem apprehenfionem fenfus

VII. Vade ergo, & comede in lzetitia pa-TIbid. c,

9

. vel intellectus.

Volunt aut

nem tuum & bibe cum gaudio vinum tuum, v. 7.

a

aliqui gau-

quia placent Deo opera tua.

dium per hoc a lzetitia diftingui, quod lzetitia

VIIT. Non eft oble&amentum

fit hilaritas extrinfecus apparens ; gaudium

OKH

fdpe'r Cordis Eccl. 49.

d

gaudium.

V. i9.

d fit hilaritas intra animum conclgfa.

IX. Servite Doiino in lztit

la

Divifo

ja: introite in Pf.9o,v.2.

confpectu ejusin exultatione.

II. Dividitur z. in Zozum & malum ; quo-

Utzlitas,

- rum illud dehonefto & licito ; hoc de inhane-

;

X. Cor gaudens exhilarat faciem : in Io- Prov.

I5.-

19

fto &illicito obje&o, concipitur.

tore animi dejic;itur Spiritus.

V. 13.

ivit.DEi [

IlI. Dividitur 2. in gaudium fpirituale &

/

6 2b

- fenfibile; ex quibus prius de rebus fpirituali-

$

III.

bus & codleftibus oritur: pofterius vero ex ob-

EX S. PATRIBUS.

je&tis fenfu perceptibilibus hauritur.

— Qualitas.

II.

L E gaüdium, quod non datur im

.

nn n

eis, qui te gratis colunt.

.l

lva fOIr !

EX S. SCRIPTURA.-

l 9. COR*&'—»

fetf.

^

Qualitas.

"

li. Illud eft verum ac fummum gaudium,

L

quod non de creatura fed de creatore, conci- $. Bern.

Pfal: ar.

V. ld.

pr

setamini in Domino; & exultate jufti,

pitur ; quod, cum acceperis , nemo tollet 3 inferm.

& gloriamini omnes recti corde.

II. Gaudete in Domino fem

te, cui aliunde comparata omnis jucunditas

Ifþil.4.v.'4.

*

per, iterum di-

moeror eft , omnis fuavitas dolor eft, omne

co, gaudete.

dulce amarum eft, omne pulchrum foedum eft,

Ill. Secura meus quafi

juge convivium.

omne

y. 15*

ftum eft,

poftrémo , quod dele&a'reïpoteit, mole-

*

IV. Gaudens gaudgbo in Domino; & exul-

Nnn nn 3

A.

——

^

Bibliotkecze Manualis Concionatorig

$

Ó

$

L]

fil.

be

j

Riem in

III. Dedifti lzeti'iam in corde meo. Non

III. Habe bonain confcientiam & habebis L.2.c. 6;

o

cit. verf. (impL:citer dixit: dedifti gaudium: fed in cor-

. femper lzetitiam.

per

a U4u

1V. Noli lzetari , nifi cum benefeceris.

]bid.

la

de meo, id eft, non in externis rebus lzetitia

ifta exiftit,qualis eft iftarum rerum faecularium

V. Juftorum lztitia de Deo, & in Deo eft, Ibid. $.2

"

acfluxarum ; nam hzec lzetitia noncordis, fed

& gaudium eorum de veritate.

T

jf

folorum oculorum eft.

VI. Excedunt fpirituales con

folatïdnes 0- L. 2. c.1o.

t

S. Aug.

mnes mundi delicias & carnis voluptates ;

.. x'

IV. Bonum tuum quzre, o anima , eft enim

nam omnes delicize mundanse aut vanze funt,

p

in P.102- bonum aliud alteri, & omnes creaturae ha-

pat

bentbonum quoddam fuum. Qusere tuum bo-

aut turpes; fpirituales vero delicize folze ju-

re

num. Quidergo de-

cundze, & honeftze, ex virtutibus progenitze

&t

num , hoceft, füummum bo

bonum eft? funt &

Ld

eft , cui füummum bonum;

& a Deo puris mentibus infufze.

fan&i L. 3. €. 1e.

J

infer'ora bona, quze aliis & aliis bona funt;

VII. Invenient fuaviffimam Spiritus

Lj

e

petori quid bonum eft, nifiimplere ventrem ,

confolationem , qui pro arpore tuo omnem

bat

carnalem abjecerint confolationem.

carere indigentia , dormire, geftire, vivere, fa-

VIII. Vanum eft, & breve, omnehumanum L.2. c.16.

fj

numeffe,generare? talemtu bonum quzeris ,

u

cohzeres Chrifti? quid gaudes , quia focius es

folatium: beatum & verumfolatium, quod in- 9* **

Qb

tus a veritate percipitur.

e

pecoris? erige fpem tuam ad Deum, bonum

]X. Si reGe fapis, & in veritate afpicis, nun- L.3.c.39»

&. Bern.

bonorum omnium.

e

t

V. Nullum majus fignum inhabitantis Spi-

quam debes propter adverfa tam dejecte con-

Thii.1

ap. Fabr.

conc.2. in

ritus eft, quam lzetitia fpiritualis. .

triftari , fed magis gaudere & gratias agere ;

f

L

fat

Pent.

Fer. 5.

VI. Nihil ita propri

e quendam in terris re-

imo hoc unum reputare gaudium, quod afflif

Idem f.1x

rzefentat coeleftis habitationis ftatum, ficut

gens te doloribus non parcam tibi.

tot

in Cant.

alacritas benedicentium Deum.

X. Utinam fictecum effet, &ad

hoc perve- L. a €.32»

2.

Re

S. Bafil.

VIL. Cujusmodi eft gaudium, quodeft in

niffes , ut tuiipfius amator non effes , fed ad nu-

t

tum meum pareftares, & ejus , quem tibi pree-

interrog. Domino? & quid eft, quod facientes gaudere

vt

193. i» debemus? in his, quae fecundum mand«tum

pofui , Patris, tunc mihi valde placeres , & to-

Sulpit in

leg- b/eV- D omini fiuntgaudere, eftin Domino gaudere.

ta vita tua in gaudio & pace tranfiret,

viti

tii

S. Aug.f.-

XI. Ecce Deus meus & omnia, quid volo L. s. e.34.

80. de SS.

VIII. Scimus, fratres, quod omnis homo

amplius, & quid felicius defiderare poffura ? 3« t-

1

gaudere defiderat, fed non omnesibi quzeruat

ü

audium, ibi oportet inquiri.

TTe fiquidem przefente jucunda funt omnia, te

*Idemv.

IX. Qui vult gaudere

de fe, triftis eft : qui

autem abfente faftidiunt cunéta. Tu facis cor

tranquillum, & pacem magnam, leetitiam-

, autem de Deo gaudere vult, femper g

a"de-

bit , quia Deus fempiternus eft.-

que feftivam.

;

XII. O quando veniet hzec beata & defide- Ibid. $. 5.

Lym ],

Ut ilitas.

rabilis hora , uttua me faties praefentia , & fis.

apoplit,

Hug.

X

.Secura mens quafijuge convivium : jug

€,

mihi omnia in omnibus!

$.1p.

Card. in

«

e. 5

id eft, continuum & feftivum convivium, quia

$. V.

&

Prov.

mens, qua fine cura eft, femper eftin gaudio,

EXEM PLA.

&eterni convivii jarn przefentit odorem.

Qu

Pavlus de fe ipfo faffus eft: Reþletuslä. Cor. 7.

Tà!

Neceffitas.

LG

of

$. Greg.

XI. Effe fine delectatione anima nunquam

* fur confolatione , fuperabundo gaudio MELL

;

li,

» 0. IDOT,

in omni tribulatione noftra.

»"

€. .

poteft; nam aut infimis dele&atur, aut fgx'n-

Il. S. Romualdus, licet exaperanti cordis Engelgr.

Ini$.

Gaudium mdlum.

gaudio vim lacrymarum fuudens , vultu ta- fer. 3.

acchan,

men adeo lzeto femper erat , ut iutuentes ex-

*

LJ

q

S.Auguf. XI[ Profpera hujus mundiafperitatem ha-

hilararet.

o

in Pf. 36. bent veram , jucunditatem falfam ; certum do-

1lL S. Hieronymusin folitudine tantis gau-

S. Hier.

fj

Jorem , incertam voluptatem: durum labo-

.

. eD. 9. ad

R

diis affluebat, ut ipfe fcriberet Euftochio

t2

rem, timidam quietem : rem plenam miferize,

Ipfe mihi teftis eft Dominus, poft multas la.

Eu&'och.-

fpem beatitudinis inanem.

chrymas, poft cóelo inhsrentes oculos,

S. .Hïer.

XIII. Licetin modum ftagni fufum aequor,

nonnunquam mihi videbar inter effe agmini-

ba

€

d

n

ad Helio

a, arrideat, intus inclufum eft periculum , intus

bus Angelorum.

eft hoftis : tranquillitas ifta , tempeftas elt.

IV. S. Scholaftica tantis afflaebat gaudiis , Engelgr.

S. Greg.

XIV. Jure reítat, ut, quot prius in mundo

ut diceret, fi dulcedo, quam Deus abfcondit' *

Vit.] 4

in moral. ;* - olumes habuimusgaudia , tot deipfo poft-

6 1 t

l

fervis fuis , cognita effet, mundus non caperet

modum cogamur fentire tormenta.

eos , qui Deo fervire vellent.

lt

Ídem.

XV. Dignum eft, ut in fefemper homo moe-

V. B. Maria Magdalena de Urtinis Novitiis

Tbid.

rorem inveniat, qui derelicto creatore gau-

praefe&a , fi fuas fubditas ridere cerneret, dice-

Vih lt

dium in fe quzerebat.

re folebat: Ridete, filize mece, ridete, quia ju-

IV.

fta gaudendi caufa eft, quod mundi fluctibus

p

$

ereptze in hoc portu fecuri(fimo vivatis.

EX LIBELLO DE IMITATIONE '

VI. S. Antonius femper erat lzetus , ita ut a S, Atham,

b

RISTI.

reliquis monachis ex vultus hilaritate cogno- in vita.

udebis femper vefpere, fi diem infu-

fceretur.

Hl& SOC

1 c.25 l. Ga

mas fruétuofe.

VII. Apollonius ad faos

verba faciens di- Lyræus,

p'zoly

R

Iä

AXf

L.2 c.4.

IL. Si et gaudium in mundo, hoc utique

"

cebat: Triftentürgentiles, Judei, & alii infi- in apopht.

/

W

$- 2-

deles; jufti vero, qui fpe viva cceleftia bona "* 8340«

Lj

Ppïüdet puri cordis þo'mo.

,exfpe&tant, laetentur, & ecxultent.

VIH.

«

N

ditulus LXIL

Gaudium.

839

khzqg

Ibid,

T

-: VIII. Abbas Apollo; qui ad quingentos ha-

VIL Joannes Berkman äam femper oris Vita. p.

li,

bebat diícipulos, fic eos inftituebat, ut fem-

hilaritatem. alacritatemque praefeferebat, ut 9?: 993-

per effent alacres & lzeti, ita ut nullam fimi-

;

li G.

lem latitiam in terris videre effet.

s

eum aliqui S. Hilarium, alii S. Lzetum facete

appellarent. Dicebat, nefcire fe, quid fit me-;

IX. S. Pachomius in corpore fuppliciis &

lancholia, aut melancholicum effe, ]n facto .

le Lu'2. C,Ie.

l

in ediis exhaufto miram prze fe ferebat hilari-

quotidie orabat pro letitia

,

Tbid.

tranda.

Spiritus impe- .

X. S.Bernardus tanta femper lzetitia afllue-

bat, ut ea non modicum ei fcrupulum injice-

ret; nam jucundius fibi vivere videbatur in

$. VIL

SIMILITUDINES.

eremo, quam in fzeculo vixiífet.

N

H L-. M

Tbid.

- XI. S. Francifcus Seraphicus fuze Familize

uD wiall'€ ta s.

Religiofis affiduo hanc lxtitiam commenda-

l. Gicat accidenseft, quod adeft & abeft prae- Hu. Card,

lLa of

bat, utpote per quam ipfe femultum adverfus

^ terífub

je&i corruptionem ; ita praefens in c.12.

] l,o

fpiritum acedige juvari adverterat. Hinc fi

unum fubtriftem confpexit, vehementer eum

tribulatio & seruma adeft & abeft przeter ju- * !?V-

fti contriftationem & conturbationem.

1^

objurgavit, dicens: Oportet eos, qui mnndo,

ILSicut iguis & aqua fimul effe non poffunt;

S. Bern,

'3. 628

carni , dzemoni, non vero Deo , ferviunt, effe

fic fpirituales & carnales delicize in eo

epit.

triftes, non autem Fratrem minorem.

non compatiuntur.

dem fe :

Abid.r. XIL. Godofridus Peroneníis S. Bernardi di-

HI. Sicut coelum altius eft nubibus ac plu- S. Chryf.

. fcipulus, cum ad initium fux converfionis

viis; cum nubibus obducitur, pati putatur,

nom,. E 6-

tanto moerore obrueretur, ut diceret, fe per

r

. inep. ad

totam amplius vitam lzetum non futurum, S.

fed non patitur; fic & nos, etiamfi putamu

Hebr,

Lg ;.;z.

pati, nihil patimur, id eft, quafi nubibus ob-

Bernardo pro ipfo orante, usque adeo ere&us

duci putamur, fed non triftamur.

eft, ut diceret, fead mortem usque hilarem

vitam tracturum.

IV.Sicutnon propterea malas fegetes nega- S. Ambr.

. de

axulpit. in

mus, quia intermixt

tam fterilem avenam ha- of

XIII. De S. Martino fcribit Severus Sulpi-

bet; fic nec beatze meffem confcientize nega

!cO' c' 5.

JATE(

vità. ^ tius, eum nunquam moeftum vifum. fuiffe,

re convenit, licet acerbus dolor interpellet, -

d

fed femper pacatum, quietum, «& compofi-

cum loli amarit

-

tum.

ducatur.

ud*o frumenti fuavitate ob-

V. Sicatfonti non deefthumor femper ex eo Plutarch;

5 e VIO

fcatens; fic probo viro femper adeft gaudiumi, 1 moral.

EXEMPLA DOMESTICA. !

;et;iamü rgs' externae mutentur.

j Ibidi so 5-

L&ræus I,

SL.Igti*atïus & ipfe femper lzetus ärä*t, &

Utrilitas.

apopht.

fuos ad fimilem lzetitiam excitabat, di-

a o'.gno

cere folitus, non minus miraculum cenfendum

VI. Sicut primus orbis coeleftis fecund'-um Ludovic,

movet, & fecundus tertium, atque alios ;

ranat,

effe; moeftum deprehendere virum religiofam,

ita hoc in loco vis intellizendi movet volun-

loc. com,

. quialiud nil quzerat, nifi Deum, quam mi-

44

tatem, voluntas appetitum, appetitus vero

3 Cor.t

randum, deprehendere lzetum aliquem, qui

carnem propter mag

nam inter fe virium ha-

Yb

omnia alia queerit praeter Deum.

rum conjunctionem.

Ibid,

^ Il CumFrancifcus Cofterus adhuc Tiro ad

VII. Sicut mel non modoin fe dulce eft, fed Rodriq.

rifum mire proclivis effet, S. Ignatius eidem

Pngelt,

rebus etiam infipidis dulcedinem fuam imper- P-?: tr. 6.

fet. 3

dixit : Francifce, audio tefemperridere. Cum-

tit: ficinternum (confcientize praefertim) gau- ^ ^

Bacchatt,

' que illedeje&is ocuiis acrem reprehenfionern

dium noninodo fibi fuave & dalce e

M

exípectaret, fubjecit S. Pater: & ego dico tibi,

ftfed etiam

amara quaeque poffelfori .dul-corat.;

$, Hiet,

fili mi, utrideas, &gaudeas in Domino, quia

o 0.

Religiofus nullas habet caufas moeftitize, rnul-

| Gaudium mä/z;m.

Eu&OChv'

tas vero loetitioe. -

