
reret fufpenfus, & tamen ex ejusdem Principis

ga diveflioms , virga vegetd tei.

Non enim

benignitate, condemnationis executione diu

Deus nos punit, nifi inviolabilis ejus ita exi-

gat providentia & juftitia: ignis autem paffio-

procraftinata, talis inillo deplorabili ftatu eun-

nis & iracundize fymbolum eft, eodem dicente

dem Principem calumniari, & vituperare non

defifteret, crederesne, quod fufficientení habi-

Pfalmifta : .4fcendit fumus im iva ejus , &*

ippis a ficte ejur exarhit.. Iterum, virga dum

turus cffet Princeps ille patientiam, fine vin-

di&ta impertinentiffimàm hanc tolerandi te-

percutit, vires amittit, & rampitur; ita &

meritatem, nec funiculum vitve temerarii il-

Deus fuam a flagello retrahit manum ; ignis

lius hominis recidendi? utiqueid impoffibi-

vero tanto magis crefcit, quantoamplius ejus-

.ut

le:effe diceres. Ex hocitgque*exemplo infi-

dem accrefci;k alime'nt-'um.. V irga ad hoc

pet-

$55

ditulus XL...Dei Mifericordia.

lumine, & agnitione bonorum, & falutis .äe-«

percutiat, iécumque infligat, alienis manibus

iberius

agitari debet; ignis autem ex fe ipfo ardet ;

ternze, deftitutos effe cupit, ut tanto l

ita- & divina juftitia, nifi noftris irritata fuerit

animas nofiras depraedetur. UndeB.

Petrus P. tetr.

b

6

Damianus hanchiftoriam ad moralitatem ap-

culpis, noftrisque provocata contumaciis, &

P. 3.

rebellionibus, nos minime caftigat ; ita vero

plicans, inquit: Quam fzepe malignus hoftis,

&indignatio hominis non aliud motivum ha-

confentienti fibi cuilibet reprobo homini, po-

F

tiorem partem fanclitatis ac lucidi operis adi-

bet, quam paffionem propriam, ficuti Deus

n poenis non nifi fuam refpicit juftitiam, no-

mit, minorem vero quadam artificiofa fuze eal-

liditatis induftria derelinquit,utin eo,quod tol-

bis fsepe minitans flagella, fed & hzec ipfa fu-

fpendens, & quafi e fua abolens memoria.

Jitur, fitoccafio damnationis; in eo, quod re-

VIII. Nunquam hominis animus fine me-

manet, de fpe fiducize preefumatur, ut pecca-

4 in Eccl. c.

tor ad poenitentiam non refurgat. Etquidem

9

tu Dei effe debet, 4uia ;uffus D'omizus 12 omui-

bus viis, €? fantlur i omnibus operibus fuis.

quot funt homines,quos:daemon per viam prae-

$ Bem,

CuJtodit diligeutes [e ,. €8 omues peccatores di-

fumptionis de divina mifericordia fibi acqui-

t0, Ser,

rit? S. Gregorius füper illa verba Jobi c.

24-1

Greg.

1. &

. Jperdit : unde beatus homo qui fempet pavi-

17.

CL

- duseft, & nunquam de mifericordia defperat,

Dedit ei Deus locumpenitentia , €? zpfe abutz ..

4'.«

& mifevatio-

tur eo in fubevbia ; infignem hanc nobis tradit

quia /uavis efl Dominus univerfis,

do&rinam, dicens : Quisquis delinguit, & vi-

nes ejus füper ommuia opera ejus.

Hinc in lege

ita praeceptum eft:. Veauferas in loco pignoris

vit, idcirco hunc divina difpenfatio in aequita-

Mapfidit

tetolerat, ut ab iniquitate compefcat; fed

dnferiorem €? fupeviovem tmolam; faperior au-

ll25,

tem & inferior mola eft fpes, & timor ; fpes ve-

qui diutius toleratur, nec tamen ab iniquitate

[

ro ad alta fabvehit, timor autem cor inferius

compefcitur, munus quidem füpernze patien-

tize percipit, fed reatus füi vinculis ex ipfo fe

premit. Sed mola fuperior & inferior ita fibi

munere ar&tius ftringit ? namquia accepta poe-

t.t

neceffario junguntur, ut una fine altera inuti-

liter habeatur. In peccatoris utique pectore

uitentize tempora divertit ad culpam,diftriceus

in ultimis Judex impenfa argumenta miferi-

inceffanter debet fpes & formido conjungi,

quia fruftra mifericordiam fperat, finon etiam

cordise convertit ad poenam.

Manfi fäïïef;

X1. Vulgaris eftille medicinze Aphorifmus:

80. D. 4-

juftitiam timeat ; fruftra juftitiam metuit, fi non

cordia confidit.

Corruptio optimi peffrma, & ideo, ficut manna

| etiam de miferi

Utilita s.

H

adeo turpiter pütrefiebat, ut exinde naufea-

S.Ambr.

bundifcaturirent vermes, eodem modo, quan-

i" 2' de

IX. Adpropofitum aptiffime fervit obferva-

to benignior fuique liberalior eft divina boni-

tio quzedam, quam S. Ambrofius circa re ufci-

Es

peenit,

tationem Lazari inftituit,circa quem a mortuis

tas, ita, fi illa abitamur & contemnamus, in

€, 7.

feveriora fupplicia convertetur. Confideratio-

refufcitatum Salvator nofter ordinavit, ut fu-

ne digna eft illa S. Ambrofii fuper ia verba:

darium, quod faciem ejus tegebat, folutum tol-

ln divitias bonitatisejus C?c. adhibita gloffa.

leretur; Facies illzus f dario erat[igata; dixit

Hiec dicit, ut non jam aliquis fe putet eva-

—— Sifusfolvite. Cujus hoc fuit myfterium, quia

fiffe, fi illum bonitas Dei patitur dici peccan-

lazarus peccatorem, opera mifericordize Dei

tem, nec patientiam ejus putet contemnen-

- juftifi

catum, fignificans, tametfi ante faciein,

dam; neceffe enim eft, ut poenis petennibus

uae v

ideri poflet, non habuerit, fubito tamen,

d vitam gratize rediit, faciem fuxm

torqueatur,

quem poenitentize longaminitas

poftquam a

nonemendavit. D

ivus Chryfoftomus ad idem.

exporrecta

fronte videndam exhibere potuit,

propofitum fequens format urgens argumen-

neque enim quicquam habebat

quod erube-

tum: Si vitium maxime regnat, nec mali ta-.

fceret; Unde S. Ambrofius ait* Sed quia ve-

men pcenas dedere, neceffe eft, ut aliquando

nia donatus eft, revelare faciem, aperire vul-

dent. Si enim hzec haud negligunt homines,

tum jubetur; non habetenim, -quod erubefcat,

rus eft, qui non fo-

quomodo Deus neglettu

- cui peccatum remiffum eft.

lum eft patieus, fed etiam

ju&us, juxta illud:

Damnum. abufus.

Deus 9fudex juffus, fovtis, & patieus. . Prima-

Africanus, qui fuit ejusdem

X. In Lib. z. Regum c. 1 1. legitur, quod,

fius Epifcopus

Chryfoftomi difcipulus,

fuper prseditta verba

| dum Naas Ammonites cum viris JabesGalaad

commentando ita fcribit: Nunquiá propte-

rzeliaretur, hi fe viribus inferiores videntes,

blandiris, quia Deus

cum Naas fcedus inire petierint, dicentes: Ha-

rea tibi de impunitate

in przefenti non reddi

t, & patientiam ejus

leto n65 federatos, C7 ferviemus tibi. Atvero

contemnis ? non tardat, inquit Dominus, pro-

arrogans hoc ab eo retulerunt refponfum : In

os,nolens ali-

boc feriam voliscum fedus, u eruam omuzum

miífa,fed patienter agit propter v

j

quem perire, fedomnesad poeni

tentiam con-

vefivum oculos dextevos, ponaaique vos oppro-

juftus efcpu-

byium univerfolfracl. Nimirumfecure cum po-

verti; bo

nus eft enim exfpe&tando,

St -.A-rrg'b ,

micaturum effe fibi perfuafit, fi illos

niendo. -

S. Auguitinusin libro de catechizan-

ib. deCa«

ulo illo di

dis rudibus, illos, qui in mifericordiam Dei ni-

techiz.

ad caeco qu

odam modo cum illo pugnandum

inium confidentes in peccato continuant, his

rud.

impuliffet ,

fiquidem eruto oculo dextero fi-

niftrum ocu

lum fcuto contegere debebant;

verbis perftringit: Si hoc animo venifti qua

fecurus talia facias, multum erras, nec tibi

omnia autem h

zec in figura contingebant il-

cum cceperit ille feve-

lis. Naas enim typum refert inimici infernalis,

proderit nomen Chrift,

—

riífime judicare, quidigna

tus eft mifericordif-

ui in hac vita,

quze eft quidam continui prze-

fime fubvenire.

Idem quoque p

upncum b

lii campus (f2

tia efl vita borrinis ) nos vero

^Aaa a2

K-

Tom. I.

R. P. Lohn, Bibi. Man.

556

Bibliotheee Manualis . Concionatorie

6f

BernardinusSenenfis in quodam fermone tan-

tiplicantur, ipfo diffimulante peccata aggra-

gens, hanc de divina bonitate conceptam prze-

vantur, ipfo infüper expe&ante animi in-

li MOf

fumptionem, qua innumeri damnantur his

dürantur. -

Unde Ecclefiaftis 8. Quia nmon

6s

verbis deteftatur: Revera illud dicere poffum

cito profertur feutentia coutra sualos , absque

Thren.3. Miferzcordie Domini, quia non famus

ullo timore filii bownum perpetvant mala ; ju-

coufumpti ; & miror certe, fi qtnhbet in fe hoc

xta illud Rom. 2. fecuudum, autem duritiau

non miratur, & cum 1pfo fuftmente miala mul-

iuam €79c.

ä&äää&äää&üäï&üïä&ää&käääüäääää&ääää*ää&ä&ä&ääää

JITULUS XLI.

m

$ Anb

pP

ENTIA.

' Pm PRJES

Damnum non confiderata præ]äntzæ

EX SCRIPTURA

. XV. Dixit infipiens in corde fuo: Non eft Pí.13.v.r.

Fevitas,

Deus.

Corrupti funt, & abominabiles facti

funt in ftudiis fuis: non eft, quifaciatbonum,

Cant.c.

n ipfe ftat poft parietem no&rum re-

v. g.

non eft usque ad unum.

p

cancellos.

Ípiciens per feneftras, pxofgmens per

XVI, Vere, quia non eft Deus mecum, (mDeut 3t.

V. 17*

$.O

memoria mea) invenerunt me mala hzec.

..

Eccl. 23

II. Quis me videt? Tenebræ circumdant

Bo

Ve 2)

me, & parietescooperiunt me, & nemo cir-

XVIL. Vides, Fili hominis, qu2e feniores Ezech. c.

» V« 12*

domus Ifrael faciuntintenebris, unusquisque

cumípicit me; Quem vereor ? Delictorum

inabfcond:tocubiculifui? Dicunt enim, non

meorum non merorabitur Altiffiimus. Et«on

videt Dominus nos.

yAg

intelligit, quoniam omnia videt oculus illius.

55 de

Tbid.v.18.

XVIII. A facietuaabfcondar, & ero vagus, Ge"' ii :

iem

III. Oculi Domini multo pluslucidioresfunt

& profugus in terra.

fuper folem, circumfpicientes omnes vias ho-

XIX. Annon cogitas, quod Deus excelfior JOb ii

minum, & profundum abyífi, & hominum

Lj

corda intuentes in abfconditas partes ; Do-

coelo fit, & fuper ftellarum verticem fublime-

tur? Ktdicis: Quidenim novit Deus? & quafi

mino enim Deo, antequam crearentur, o-

per caliginem judicat. Nubes latibulum ejus,

mnia funt agnita, fic & poft perfe&um refpi-

nec noftra conüdexat & c1rca cardines coeh

c1t omnia.

Ierc!y

perambulat

9

1V. Parvum eft cor ommum, & infcrutabi-

le: quis cognofcet illud? Ego Dominus Ícru-

$

Il.

nf

tans cor, & probans renes.

A

Tob.c.34.

EX SS. PATRIBUS ET DOCTO-

]

Uell,

V. ZI

V.Oculi ejus fuper viashominum, & omnes

RIBUS.

greffus eorum confiderat. Non fuat tenebrze,

& non eft umbra mortis, ut. abfcondantur ibi,

Verzta:.

ui operantur lmqultatem

Jer.c.23.

b

-3.

VI. Putasne,Deus evicino ego fum, dicitDo-

uidquid femper operor, inquit S. Augu-S Aug.

minus, & non Deus de longe? Nunquid non

.Itinus, tu pariter femper praefens, ades,

C. 14. fo«

lil

coelum & terram egoimpleo , dicit Dominus ?

utpote perpetuus infpector omnium cogita-

Audivi, quae dixerunt Prophetze.

tionum, intentionum, dele&atlonum, &0pe-

fob.c.13.

VII. Obfervaül omnes femaitas meas, & ve-

ratlonum mearum.

v. 27

f gia pedum meorum confiderafti.

Id, S. 4€.,

Pfal. 24.

II. Ipfe timendus eft in pubhco, 1pfe in fe—

e verb.

v. I$.

VIII Oculi mei femper ad Dominum, quo-

creto; procedis? videris. Lucerna ardet? vi-

In

& Oy

niamipfe evellet de laqueo pedes meos.

dette.

In cubile intras? videt te.

1n corde

burit

DT

Pf.15.v.8.

.IX. Providebam Dominum . in confpectu

meo femper, quoniam a dextris eft mihi, ne

verfaris? Vidette. Si peccaveris, quzere, ubi

commovear.

te non videat, & fac, quod vis.

Prov.c.

X. Omnes vize hominis patent oculis ejus:

I[I Lux ?eterna, quaze Deus eft, qu&nto 1m-s Greg

an

16- -2- fpiritaum ponderator eft Dominus.

mutabiliter fulget, tanto penetrabiliter videt, ?

? te, 34 difc,

Pf.31.v.8.

& neque occulta nefcit, qui occulta penetrat ;

$.

XL. Inftruam te in vialhac, qua gradlens.

3 1. 0. 3..,

orat, :

firmabo füper te oculos meos.

neque penetrata oblivifcitur, quia incommu-

piet,

tabiliter durat; proinde quoties indignumali-

Utilitas confiderate Dei pre[entic.

quid mente concipimus, toties in hunc pec-

Vecl. c. 2.

V. 20

XII. Qui timent Dominum, preeparabunt

camus, quia ipfe nobis, & non fibi praefen-

corda fua, & in confpettu illius fanctificabunt

tibus praefto eft.

animas fuas.

IV. Oculos Dei fimul univerfa cernentis,

S. Leo S,

Pfal. 104.

. de

Y

. AlI. Quzerite Dominum , & conürmaml-

non abdita locorum, non parletum fepta fe- quadr,

ni: quzerite faciem ejus femper. Quae autem

cludunt, nec folum ei ada & cogitata, verum

eft facies ejus, nifi praefentia Dei? inquit S.

& agenda, & cogitanda fünt cognita. Ifta er-

Auguftinus.

go fcientia fummi Judicis eft, omne folidum

Kccl. 14

XIV. Beatus vir, qui in fapientia morabi-

ei liquidum , & apertum omnefecretum cui

YV. I2,

tur, & qui in juítitia füa meditabitur, & in fen-

obícura clarent, muta refpondent, filentium

MT

Du,

fu cogltablt circumfpecCtionem Dei.

confitetur, & fine voce mens loquitur.

80-

. Coe-

Titulus. XLL..Dei. Prafentia.

951

S. Greg.

V. Coclum palmo metieng, & terram pugil-

tisoperibusintentus effe confueverat. Interea

1.2. Mor, lo concludens, oftendit, quod ipfe fit circum-

€. g.

adeft dives]efus in effigie pauperis,& tam pro-

quaque in cunétis rebus, quas creavit.Ipfe ma-

lixo jam crine deformis egebat arte tonforis.

net intra omnia; ipfa extra omnia, ipíe füpra

Ille protinus reverenter affurgens , inter cze-

omnia, ipfe infra.omnia. Et fuperior eft per

tera humanitatis im

pendia coepit ipfum forci-

potentiam, & inferior perfuftentationem, ex-

pibus attondere: fe

terior per magnitudinem, interior per fubtili-

d dum tornat ac fatagit,

ecce reperit duos oculos in occipitio fub cri-

tatem; furfum regens, deorfum continens ,

nibus latitantes.

Expavit homo, fupensque

extra circumdans, interius penetrans.

contremuit, & quid velleteffe quod cerneret,

ZEguitas.

pavidus inquifivit. . Cui mox ille,

ego inquit,

S. Ambr.

Jefus vocor,,.

undique cun&a contemplor, &

VI. Hominuem vereris przefentem, Dei Pa-

ifli funt oculi

in P. I18-tris. & Filii non vererisprzefentiam ? fed non

, quibus etiam fuem vidi, quam

vis credere, ne poffis cavere; Non vis audi-

nuper in cavea conclufifti, moxque difparuit;

ille protinus ad cor rediens, divinam circa fe

tsv

re, cum legitur, quia Deus novit occulta ho-

clementiam reco

minum, ne incipi

as Ícire, quod timeas, &

gnovit, & quod inique prze-

timere, ne pecces.

fumpfergtf

fatisfactione purgavit;.-

L

Utilitas.

Jetlst

; Ms prajfeutie,

(l 17l

Schyt . VII. Si videmus mente femper Deu

;

m,&

P

v hoo26- ad

ad eum convertimus mentem noftram , o-

II. Jofeph a Putipharis uxoread fcelus folli-

ht

Hebr.

S. Chryf,

BI V- 121

mnia nobis facilia apparebunt, omnia por-

itatus dixit: Quomodo potero facere malum

hIOt 6u in "

tabilia, omnia fuftinebimus , omnibus fupe-

boc €$ peccare coram Deo ?

quid enit putas , Gen,

riores efficiemur.

etiamfi fecerimus, ut ves cla

n ff ommibus, ocu-

S. Aug.S.

- VHI. Non te fic fpe&at Deüs in agone cers

lum tamen illum , qui doruii.

lare negu:t, latere

Qel, 4

25. de

tantem, ut populus aurigam: clamare enim

702 poterizmus. llum folum oport-t timere, &

r. lj

temp.

novi:, adjuvare non novit, vires fubminittrare

10/6.22,

tremere, ac pavere, ut ne in confpe

Vl I:O

non poteít, homo enim eft, non Deus; hic

male quidpiam faciamus,

&u ejus

enim forte, dum fpectat, plus laborat feden-

III.DeNoeé dicit S.Scriptura: /Vo

?I jæfläï

Gen;ö,ö.

do, quam ille lu&ando; Deus quando fpe&tat

atque pevfeQus fuit in genevatio

nibus fü

1f CUIR v

L) 9.

certatofes fuos, adjuvat eos irivocantes, nam

Deo aiubulavit. Te vidijvft

vox athletze iilius eft Pfal. 95. $1 dzcePam, mo-

val/onge bac,

uf coram eig gene-

"Übi notandum,quod Déus non fine

tus eff pc$. meus, mifericordia tuay . Domzue,

myfterio frequenter repetat verba illa : corazz

adjuvabat sne.

?e, quafi dicere vellet, quod in praefentia Dei

S.Chryf. — 1X. Sive qui

s corporum concupifcentia ca-

A.

femper ambularit: Unde Pererius verba illa :

Gen.

50.68. in pjatur, five pecuniarum amore, fivealia qua-

cum eo ambulavit ;

hoc fenfu interpretatur:

dam abfíurda voluptate, ftatim hoc verbum

Deum fem

cogitet, quod ille eft, qui nos condemnet, a

bi, q

uam ob rem cautiífimus

per intuebatur quafi przefentem fi-

" modeftiffimus,

quo non eít poffibile nos occultare, etiam quae

& devotiffimus femper ince

debat.

in mente noftra verfentur; & omnino effugie-

Ang,

mus etiam diabolicas machinationes, ma-

IV. Sufanna

,

i

. ad "äfdul(te"rium invitata dice-

U lt«

bat: Melius

efl mibi iucideve absque opeve in sna-

Datlï.-ci.;;.

,

MC

enoque adjutorio fuperno juvabimur:. quo

nobis frui contingat gratia, & b

"us veftrai, quam geccare ia con[petfu. Domini.

i

gnignita]te»-

I?'xcjminiyjnoftri Jefu Chrifti.

H

V. De Jofua S. Bafilius.fcribit:; Virum,

qui S. Bafil,

n

Dignuitas.

tot undique jaculis petebatur, unum contr

à o«orat. de

!l s' 4('

mnia telum , memoria tenuit Creatoris.

.Jofeph.

ver),

$. Cyp.

Xi Pgæfiantes nos, & fidei .,congremorie pll-

ünm

Ep.. adTi-

.. VI. S. Franciícus Xavérius dicere folebat

J

5

1

burit.

gnantes fpectat Deus, fpeCtant Angeli ; fpectat

Ubicunque fuero, memineto, me ;n orbis ter

P

3 Manü difo

& Chriftus. Quanta eft glorize dignitas, quan-

re theatro, in coelefti

: D, X

ta felicitas, preefente Deo co

?Regis & ;Supf:rum of

Qgredi, & Chri-

culis verfari.

b

*5 7* fto Judice coronari! .

(iter.

Damnum neglicig yr&/&niiæ.

VII. S. Antoniu

$, cum in fine certamiiiis;

;

,

3

Idem difc,

; MWE

cum d3emone habiti, dixiffet: abi eras,

0 3. n. 8.

54.dlf '

$. Baül — XI. Tunc demum homines ad fcelera eden-

D 3'-!

bone Jefu? Dominum fibi ref;ondentem a

u-

orat. 2.de d5 defcendunt, cum aut Deum non infpicere,

prec.

divit: Hic eram, fedexi

aut illi curzenon effe ea, quze hicgeruntur, aü-

tamen tuum.

PRPQéN PiHeRcere

tumant. S.Augultinus in foliloquiis fuis bis

VIII. Surius defcribens vitam cujusdam re-

Deum verbis affatur: Ubicunque fuero non

ligiofiffimi viri Rusbrochii, comm

Arias de :

recedis, quoniam ubique es, ut, qu

:

eln()r at eum pt æf» C.So.

iero, inveniam te.

o?unq*:gei

in omnibus a&ionibus exercitii

sque femper

LCO s.'

mentem in Deum füblatam hab

uiffe: & véro

(e

peculiarem hanc a Deo obtin

ldrc

5. III.

E

uiffe gratiam,

ut, quoties vellet, nulla di

fficultate poffet

EXEMPLA.SA

E

mentem immergere in fuavi

ffimam Divinita-

Fervitair.

tis contemplationem , Deoque f» ar&iffime

conjungere, five folus foret cubiculo inclu-

S, Peirus 1 uidam fuem furtive furripuit, & cavcæ

fus, five in media fociorum turba, quibus-

am. ep.

t

8. c. 8.

clandeüinus inclufit,vir tamen ille p?eta-

cum converfabatur, & loquebatur.

I

;

3

Aaaa 3

IX. B: RU'

556

Bibfiothece Manualis Concionatorie

cum illa peccare vellet, domum ejus ingref-

1

IX. B. Rugerius ei* Ordine S. Francifci, ut

eft in eorum Chronicis, idem beneficium divi-

fus, ab ea in cameram fecretifmam , maxi-

nitus erat confecutus, ut nempe przefentem fi-

meque remotam , deduci petiit, cumque ad

aliam fecretiorem dedu&tus fuiffet, nec haec ei

bi fingeret divinam majeftatem, & cumeadem

in cordis penetralibus familiariter tractaret,

placuiffet, eo quod a nemine videri vellet,

five in choro cantaret, fivein triclinio cibum

'Thais ei refpondit: hoc in loco certo certius

|

a nullo hominum videri poteris, quod fi autem

fumeret, five cum aliis colloqueretur. Unde

& obfervabatur ab aliis nunc oculos pie con-

te ab oculis divinis fubducere velis, nullus in

tota hac domo reperietur angulus, hunc in fi-

jicere in ccelum, nunc fufpiria amoris plena

nem fatis occultus, Deus enim ubique eft , &

i ü[d.cq

ad Deum em ttere.

Engelgr.

X. Alexander Pontifex folitus erat

'collo iü

ubique videt. Hic Paphnutius : fi ubique

E

in Dom

Deum effe , atque omnia videre , credis, qua

globo aureo circumgeftare facram hoftiam, ut

Peht, &2

: Deum operum fuorum infpe&orem attentius

fronte coram puriffimis ejus oculis peccare

contempleretur.

í

audebis? Pergensque ulterius, demonftran-

do ei obfceenitatum fuarum coram oculisDei

P.Jo.Rho,.. X]. Jofephus Corleonenfis Capuccinus cre-

:1- 6 1. brocantu Dei amorem , quo ardebat, folatus,

commiifarum enormitatem, tandem illam ad

.ng Qi-

veram, feriamque poenitentiam, omnibus die-

fzepeobvios arborum truncos in filva hortoque

bus vitze fuze agendam comparavit & in-

amplexari folebat, acinibi haerere,quod Deum

ubique przefentem, in illis tum fibi maxime vi-

duxit.

deretur intueri.

XVII. S.E

phrem Syrus in cella fua herbas TIbid. n. 2.

& mundans , vidit Jafcivam.

Penaq. in

XII. Maria Vi&oria, Annuntiatarum , quas

quasdam legens,

feneftram cellam fuam

lMsg. p.2. coeleftes vocant, fundatrix, ita animum habe-

quandam foeminam per

€, 11.

introfpicientem ; quze, utillum adillicita per-.

batin Dei praefentia defixum, ut vix abillo per

moveret, interrogavit eum, an quippiam ei .

occupationes, & colloquia abftraheretur, &

fi abítrahi contingeret tantillum, his duabus

deeffet: qui refponditilli, calcem fibi deelfe ,

vocibus: /4mor Lje; ; tanquam igne fulphuri

& lapides, quibus feneftram illam obturare &

admo*o continuo recalefcebat.

claudere poífet; Petulaus vero mulier non

lbid.

XIII. Philoromus Sacerdos, S.Bafilio per-

ceffabat verborum blanditiis illura ad illicita

follicitare, proteftando, quod inde receffura

familiaris, a [Juliano Apoftata pro fide tor-

mentis exagitatus, fed a daemone atrocius

non effet, nifi ejus obtinuifet coníenfum; Cui

per impuras imagines & varia terriculamen-

Ephrem refpondit: Agedumigitur, contentus

fum,

& condeícendo ad tecum peccandum ,

ta viginti & plurium annorum fpatio devexa-

cum hac tamen conditione , ut in po

teftate

tus, inter has concertationes, & cogitatio-

num prcelia, Deum tamen fibi praefentem ita

mea fit eligere locum , ubi peffimae tuae con-

cupifcentize fatisfacere poífim; locus autem

femper habuit, ut quodam die per occafio-

nem de hac re loquens diceret, fe non memi-

hic alius non erit, praeterquam urbis Edeffze

publicum forum. Cumque illa hunc locum

niffe, mentem fuam a Dei unquam praefentia

repudiaret, eo quod tantam nollet fubire con-

diftraftam fuiífe.

Ibid,

XIV. P.Carolum Condren, Congregationis

fufionem, in confpe&tu omnium hominum pec-.

Oratorii in Gallia fecundum Praepofitum, Ge-

cando; S.Ephrem confeftim fubjunxit : Tu.

hominum times przefentiam, nec tamen in

neralem, qui etiam ante Sacerdotium fzeculi

imple&tebatur tribulis & fpinis, ita tamen in-

confpe&u Angelorum, imo ipfiusmet Dei pec-

terilla praefentem Deum femper habuiffe me-

care verecundaris ? An ignoras Deum ubi-

2 a

morant, ut plurium annorum fpatio, vix o-

que locorum praefentem, cunctorumque ope-

&ies aut novies, & quidem per exiguum fpa-

rum tuorum fpe&atorem effe ? Quae verba,

F:-- c'ls.

impellente cor ejus Spiritu fancto, eam ad

tium divina przefentia confpectuque caruerit,

idque ex confeffione generali ejus manu defcri-

compunctionem, veramque perduxerunt poe-

pta compertum elít: tantis vero id temporis

nitentiam , adeo ut deinceps caftam omnino,

fan&tamque egerit vitam.

locupletatus eft divini amoris deliciis, ut cor

XVIII. Tobias f:

enior filio fuo hæredixtatemeb.c.q, :

ferendo impar palpitationem inreliquum vitze

contraxerit; ardorisque iftius violentia duas

relinquere volens, melioremilla, quam paren-

tes ut plurimum filiis fuis relinquere confue-

coftas extra locum connaturalem elevarit ,

tumore aliquo ad pe&us prominente , hujus

verunt, eidem hoc u»ice inculcavit, utin ti-

tei fidem faciente.

more Dei viveret; adhunc vero acquirendum

fubjunxit; Ovumibus diebus vita tue :m mente

Neceffitas.

Manfi dif.

babeto Deut. Audite autem, quam ex his prae-

XV. Carolus Borromzeus dicere folebat :

iiífis deduxit confequentiam: E?cav^; ze ali«

9. n 7-

Qui in via Dei continuos vult facere progref-

Seed

fus, femper debetincipere, id eft, cum illo fer-

quando peccato confeutias,&? pratermittas pre-

ücl,

cepta Domini Dei tui ; hoc enim femper ex

epift.,

vore Deo deb«t fervire, ac fi qualibet die pri-

continuo recogitata Dei preefentia neceffario

mo inciperet; debet item ambulare in a&uali

rzefentia Dei, Deumque folum omnibus ope-

confequitur.

XIX.S.Catharina Se

nenfis folitudinis & fe- Fr.Arias

e Preef,

ribus fuis praefigere finem.

ceffus amans , cum a parentibus continuis la-

Dei C. 69

Utilitas,

E

boribus no&u diuque occuparetur, à Deo do-

lbid. $.5

XVI Cum Thais, meretrix Alexandrina,

&Ga contra animi diftrattiones hoc ufa reme-

dio eft, ut cor fuum loco cubiculi haberet, in

plurimos laqueis fuis implicaffet, S. Paphnu-

quo preefentem Deum a/lidue cerneret, & cum

tius eremita 1þb fitto colore & praetextu , ac fi

ee

Titulus XLI. Dei Prafentia.

$$9

eöx-coïfoquïä.mifcefet'; fic enim obtinuit fit-

II. Marcus Tullius Cicero ita fcripfit :NQuis Cicero

mam & ftabilem cum illo unionem , ut nullo

enim non timeat omnia providentem & co- l- 1. de n«

externo laborevel fatigatione diftrahi mente

gitantem , & animadvertentem , & omnia ad f)le;m

|

poffet. Idem confilium poftea & verbis, &

fe pertinere putantem , curiofum & plenum

fcriptis communicavit aliis religiofis foeminis,

negotii Deum ?

affirmansin cerdis cella effevere regnum Dei

lII. Thales Milefius, unus ex feptem fapi- Manfi

pergratiam, ibi Chriftum cum fuis in

T

fpiratio-

entibus Girzecize, dicere folebat ; Homines exi- dife. 6

äibüs cceleftib

us fixiffe (edem.

ftimare oportere, Deos omnia cernere, &"**

Jucunditas.

Deorum effe plena omnia ; & ita fore omnes

] dbid.c.7

.XX. Simeon Metaphra(tes memorat, S.

meliores,fi, Deotefte & fpe&atore, fe agere

Gregoriutn Epifcopum Agrigentinum in Sici-

omnia cenferent.

Omnem virtutis Philofo-

phiam hoc uno verbo fapientiffimus vir com-

lia , dum effet adolefcens, profectum Hiero-

lexus eft. .

folymam, ut veneraretur loca fan&ta , ac tem-

pore Quadragefimze feceffiffe in quoddam Pa-

IV. Philo de Effzeis ita fcribit: Perpettiam Philo de :

habent Dei memoriam, ut ne in fomnis qui-

vit. cone

lzítinze monafterium, ibique vidiffe mona-

templ. :

chos rara in

eum religione przeditos, quo-

demaliud eis obverfetur, quam imagines di-

rum alii in divinarum rerum commentatione

vinarum pulchritudinum , & funt in his, qui

aterra in altum attollerentur, alii fontes la-

fomniando produntpraeclaras facrae Philofo-

N

crymarum inter precandum affunderent , at-

phize fententias. -

que in vitze puritate, morumque honeflate vi-

V. Rex quidam in India orientali tam infa- 5ant. Jure

no Dei fui amore rapiebatur , ut fpecialem fa- & cog».

derentur AÁngeli; quibus exemplis juvenis

amore

permotus, coepit pudore ingenti fuffundi , ab-

mulum conftituerit, qui ad latusei continuo :

brifti

Jicere fe, & amare fuperioris vitze fuze errata

aífiftens his eum identidem verbis compella-1, 3. p- I.

deplorare. Proefectus monafterio Pater , ani-

ret : Majeftas fua non oblivifcatur Aranganaf-c. 7. $. 6.

madvertens ex vultu ejusdem moerorem , exi-

f2e, fic enim vocabatur ille Deüs.-

V

fimansque id eveniffe, quod longius a patria

amicisque abeífet, adjuncto fibi alio mona-

- SIMILITU

DINES,.-

cho , remotis arbitris, lic aifari coepit dictum

ualztas.

Gregorium: F'ili, ne animum nimio marore

cut ad feneftras collocantur tranfennse , Cantie,

obruas, confidein Deo, brevi patebit reditus

L Gi

per quas qui profpiciunt , vident, necta- - 2- 9

infolum natale.

Sed refpondit adoleícens :

men videntur; ita Deus a Sponfa in Canticis

|

Non ea caufa mei moeroris eft, quod longe

dicitur profpicere per cancellos

abfim a confpectu meorum. Sola enim prze-

, quia ipfe Vi*

LA

fentis ubique Dei contemplatio ad illum re-

det omnia , nec tamen ipfe videtur.

. M.SicutSpiritusangelici, tamet(ihicin ter-Manf

movendum mihi fatis eft: dum enim cogito ,

ris in noftri cuftodia plane fint occupati; ta-diíc.g.n.s.

ne continuo in ejus veríari confpe&tu, fatis

folatii accipio: id vero unum me contriftat,

metfi illisProvinciarum &Regnorum commif-

fa fit tutela; licet etiam primum mobile conti-

quod ha&tenus non inftituerim vitam homi-

nuo volvaat, & revolvant, non tamen ob id

ne chriftiano & vere pio dignam. Hoc refpon-

fo accepto, patres ab eo digreffi funt, arbitra-

Deum facie ad faciem intueri definust, ubi-

cunque locorum exiftant. Et hoc idem eft,

ti, nonindigere eum fua confolatione, quan-

quod fervi Dei pra&icant, dum in quovis loco,

ä

doquidem tali exercitationi deditus tam per-

fe&us fit, ut poffitfolari alios.

?

L

tempore, & occafione di

i

; 2. Mach

fentiam non definunt.

vingm.vxfeco;ere prae-

XXI. Judas Machabzeus rei bellicze gloria

Necefftas.

C. 15.

clarus, cum milite fuo praeliuminiturus, quo-

niam Deum prafentem contemplabatur,

AII. Sicut aftra coeleftia a fole præfente;iti Arias de

quem obverfa funt, omnem fplendorem mu- Pref. Dei,

tanto cum gaudio & alacritatein hoftem rue-

bat, ut quamvis pauci quam plurimos oppri-

tuantur, quo in fe fulgeant , & aliis fulgorem* *

u—

fübminiftrent , atque adeo in tetris fuum effe-

merent. Unde S. Scriptura fic loquitur:

'blc'ö

das , 7 quz cum eo eramt , invocato. Deo , per ora-

&um habeant ; fic homines jufti & pii , quiin-

tiones , congre/fz funt , quanu quidem pugiantes ,

ftar ftellarum in Ecclefia Dei collucent, ex

continuo Dei, quem przefentem oculis mentis

fed Dominum cordibus ovantes , proffraverunt

cernunt, confpe&u, lumine divino illuftran-

zon mmus triginta quin

que mi(lia , prafentia

Dei maguzfice deleclati.

tur, omniumque virtutum verarum , folida-

ue fplendorem etiam commuwuicant aliis.

L]

IV.

i

. Sicutnullum aedificium altum fine folj- Sant. Jure

JEXEMPLA PROFANA.

do fundamento erigi poteft; ita nec perfectio- l €- cap7.

S;neöa ad .

eneca Lucilium fuum his verbis inftrue-

nis fabrica exftrui poteft fine füandamento prae-

TE

Lucil.

S

epi&- 41 .

bat: Prope Deus eft , tecum eft, intus

fentiae divinze affiduo menti obverfantis.

eft; ita dico, Lucilli , facer intra nos Spiritus

Utilitas.

fedet, bonorum, malorumque noftrorum ob-

.. V. Sicut ad afpectum ferpentis zenei in pa- Hugo

hrisf

fervator. Hic prout a nobis tractatür, tractat

lo levati fanabantur olim percuffi a ferpenti- Card.

r

ipfe; bonus vero vir fine Deo nemo eft. An

bus ; ita ne vincamur a tentationibus, debe- ?Pd

ic. V

mus Dominum providere tan

poteftaliquis fuprafortunam, nifi ab eo adju-

quam infpecto- di?clj

36"030

tus, exurgere? [lledatconfilia magnifica, &

rem omnium, quzefacimus , & cogitamus, ut

erecta, inunoquoque bono viro.

erubefcamus.

VI. Sie«

i

*

j2 d

Bibüotkece Manualis Concionatorie

Z

560

D ueé

Arias de

NXI. Sicut quando navis in mari vi vento-

Nec folus fufficit de Deo intelle&us ; inquit,

przf. Dei eam , flu&uumque, hincindetam vehementer

nifi fiat in amore ejus voluntas:. Imo neque

iere

C€. O.

ja&atur, ut periculum fit, ne vel in fcopulum

haec duo fufficiunt , aifi memoria addatur, qua

imp:ngat, vel fubmergatur, preefentiffimum

femper in mente intelligentis, & diligentis

ï

remedium eft, utfortiffime alicui anchorze al-

maneat Deus; ut, ficut non poteft effe mo-

ligetur, ne loco moveri amplius poffit; fic,

mentum, quo homo non utatur, vel fruatur

l

uando mens noítra in hujus mundi oceano

Dei bonitate ,& mifericordia.; ita nullum de-

beat effe momentum, quo przefentem eum

variis & periculofis cogitationum, cupidita-

tumque procellis cum difcrimine damnatio-

nonhabeatin memoria. Eandem zequitatem

ois zeternze exagitatur, faluberrimum antido-

Philo Judaeus ficoftendit: Res, ut mihi vide-

tum eit, eam applicare, & alligare ad ancho-

tur ( memoria przefentia Dei ) pluris zeftinian-

ram divinze praelentize , atque ita paulatim ad

da , quam ullze opes, vel privatze, vel publicae;

|

ftabilitatem & conftantiam cordis, tanti a

nam fifeniorum » aut przeceptorum, aut magi-

San&s & juftis zeftimatam , Deoque gratiffi-

ftratuum, vel parentum afpeCtus movet ad re-

mamafpirabit. Quamobremin verumfervum

verentiam, & modeftiam , & fua praefentia vi-

tam , moresque corrigit, quantum putamus ad

Dei optime quadrat illud Ecclefiaftici: Homo

an&us mane: in. fapientia [ua ficut fo] : Stultus.

honeftatem , virtutemque przefidium contin-

autem ut [una suutatur.

4

gere animae , fi emergensfüper omoes creatu-

VII. Sicut honoratior aliquis Principisl fa-

ras , Deumincreatum fpeCtare didicerit?

!bidem.

mules nulla alia re cemmodius in officio con-

F

Utilitas.

tinetur, ut honefte, compofite , & modefte fe

gerat, quam fiintelligat, fe a Domino fuo vi-

II. d peccata vitanda ; nam tefte Seneca, Seneca

deri,ac fedulo etiam obfervari: fic uullo alio

magna peccaterum parstollitur, fi peccaturis "P- IT*

9

monito fervus Dei efficacius in confuetis pie-

affian.

tatis fun&ionibus retineri poterit, quam fi

tefts afliftat. Hinc Caffianus vocabat przefen- *

oll. 9.

tiam Dei jugulum omnis peccati, & fontem

memingrit, fe in,iconfpe&u Dei)verfari.

c. 3.

univerfze virtutis : Quis enim unquam, ait S.

.

S. Bafil,

Iu

gucunditas.

Bafilius, eorum, qui credunt Deum omoi in

Or. ». de

154

loco effe , & rebus, quae fiunt,intereffe, ac adel- prec.

$i

Idemc.7. VIII. Sicut, qui magnum aliqubd difcri-

fe unicuique actioni, voluntates cordium per-

men fortunarum, vitzeveadiit, vehementet

