arari. Fugere conabatur a morte Chrifti ca-

enim prophetavit Jacob, cum Judae benedi-

fül

x

cens ait : Lzgazs ad vineam pullusm fuum , €7? ad

ro, naturali inclinatione: fed retinebateam

vitem affuam fuas : lavabit i2 vino ffolam fu-

fpiritus,

eiprzevalebat, & mortem fübeundam

tul

rfuafit, tametfi trepidanti & hor-

am, €g in fanguiue wve pallium fuum. Gen.49..

di

denique pe

Pullus eft populus gentilis adEcclefiam ope-

yenti. 2.

Fuiffe duellum inter metum mortis,

& imminentium cruciatuum, ex una parte:

ra Apoftolorum addu&us; afinus Judaicus al-

f

ligatus Chrifto ( preedicanti fibi in propria

& Zelumglorize Dei, & falutis hominum, ex

perfona) lavit igitur Chriftus ligatus corpus

pl

altera. 3. Fuiffeduelluminter viam & mor-

ho

tem, preutcanitEcclefia: AMors & vita duel-

füuum infanguine, utnos alligatos fibi ablue-

P

reteodem. Quis nonlibenter alligari velit ad

Io conflixere mirando. Soletenim in moribun-

hatic vitem & columnam , Chriftum ? quis

lt

dis adverti ejusmodi lucta, cum mors appro-

fi

einonobediat? quis nonlibenterferatomnia

pinquans abripere nititur hominem e viven-

tormenta ob amorem ejus ,. qui tanta pro no-

Hi

tiumnumero. Tunc enim natura horret, refi-

bispertulit? Ergo quisquis es, 2zjéce pedem

füt, füdat prze anguftia; quamvis viribus &

feafibus jam defecta, & peneexanimis. Chri-

tuusm in coup

edes ?llius , €?^ n tqrqu"ill;'fts

collum tuur. Ec,öl.- 6.

M

C

ftusintegris fenfibus ac viribus lu&atus elt

(

cum morte clariffime confpedta.

' Qu.III. Curflagellarivoluit? Refp. 1

l

"^ Qu. XII. Qus caufz fuerunt hujus extra-

nos a peccatis inpofterum abf(terreret.

]n-

t

ordinarii füdoris, & agonize * Refp. Sequentes

primis enim fi Deus ita feviit in Filium in-

caufas fuiffe. 1. Repraefentàátio fecuturorum

nocentem, quomodo non fzevietinfervum im-

94

poenitentem ? 2. Ut puniret peccata, quibus

tormentorum. 2. Apprehenfio peccatorum

omnium abhominibus commifforum & com-

adhuc flagellamus eum tota die, quia zomrem

mittendorum, quorum enormitatem , multi-

meum blafpbematur tota die, inquit; Fla-

ä

gellatur autem plafphemiis, ut ait S. Augu-

tudinem, damnum ex offenfione Divinze Ma-

jeft»tis ponderabat. 3. Confideratio exigui

Ítinus tra&. 10. in Joan. 3. Ut illarum nobis

fru&us Paífionis fuze in multis hominibus fe-

virtutum, quas difficile addifcimus, vivum

:

cuturi. 4. Confideratio dolorum & martyrio-

aliquod exemplum proponeret in filio fuo.

rum, quos electi paffuri erant amore fui, at-

Difficile addifcimus contemptum & con'u-

|

X

fionem pati. Eccetibi Dei Filium, nudatum

que adee & ipfein corde patiebatur.

€oram

ï

- itulus XXI. — Catechofis.

297

COIat;I fcurris & ludibriis expofitum, utfcires

faciendum pro peccatis,que plurima in facie«

nullam ignominiam effe ignominiam , fed ho-

busadfcititio decore ornandis perpetrantur,

"

Ls

norem potius,cum pro Deo accipitur. Difficile

uti & pro illis peccatis, quze turpiloquio & fa-

U

addiícimus hominibus obedire, malis praefer-

crilego ore committiíolent, quae magis Chri-

t

tim & dyfcolis. Eccetibi Filium Dei, qui ligari

ftum dehoneítabant, quam fi omnia totius

Sic

fefe, & ad verbera aptari paffus eft, pro libitu,

mundi fputa in faciem ejus fuiffent conjecta.

! gra.

& libidine viliffimorum fervorum. Difficile

$, ?

addiícimus patientiam in doloribus, filentium

"$XL;

Sper

ininjuriis. Eccetibi Magiftrum hujus artificii,

Que/ftiuncule de Crucis bajulatione.

üm,

qui inter immanià verbera tam zequo animo

u

vritur I Cur Chriftum ante bajulatio«

dam

Q'

ftetit,quafiignoraret,quid circa fe ageretur, uti

- Dnem crucis iterum propriis veftibus in-

Cati

diciturPf.34.Cozgregata/untfuper tne flagella,

dueruntmilites? Refp. 1. Ut magis agnofce-

h

lls

€r ignoravi. .Nullaibivox, nullus gemitus,fed

retur in vefte propria,quamaliena. Studebant

velut ovis coram tondentibus fe obmutuit.

lum

enim famam ejus modis omnibus confpurca-

COfv

Imo aufim dicere,hilarem potius & alacrem fe

re, &nomenexofum reddere. . Erat autem fa-

efe

ibiexhibuiffe Chriftum. Non enim fruftra dicit

cies Domini adeo deformata fputis ,. alapis,

]l

Cantic. 5.. Meffuiiuyrrbam meam, cuim aroma-

fanguine, utin aliena vefte vix agnofci poffet.

QUf«

tibusueis: loquens de paffione fua. Ut enim

2. Utimplereturid, quod fcriptum eft de ejus

agricolze, cum metunt, lzetiores effe folent,

jtud

tunica inconfutili : Super veffem meam mife-

)

quam aliistemporibus, licet multofudore &

vunt fortem. Deniqueutdoceret,unumquem-

o

corporis incurvatione laborent tota die, juxta

que in fuis virtutum veftibus ad mortem effe

Bl«

id lfa.9. /ztabuntur coram te ficu? qui letaatur

iturum, non in alienis ; tametfi forte in hoc

Injo,

znmeff?.. Yta Chriftus, licet ad verbera ad mo-.

munditheatroalias geftarit. /Vzbi! iutulimus

dumincudis incurvatus effet,& fanguinem fu-.

znmuadam , uibil efferemus.. Sola opera vere,

uit?

daret, letus tamen interim fuit, quia mete-:

noftra.funt, & hzec fola nos fequentur. .

Det

battuncaromata fuoram Elä&omm.

Qu. Ii. Cur crucem fuam portare Chriftug

imd

voluit? Refp. Obtrescaufas. r. Quialignum

nad.

?

crucis adeo probrofum & maledi&um erat, ut

T

Qyæ/!z'yïficulg? de Coronatioue Cbrzf/z'i.v

nemo honeftus id vellet tangere, ideo crucifi-

uzritur L. Cuar Chriftus coronatus eft ?.

T

". Refp. 1. Ipfum occafionem coronationi

gendis ipfis geftandum erat. 2. Quia bonus.

fed

Dominus noluitquempiam fatigari aut véxari'

p

dediífe , dum dixit, fe Regeim eflfe; fed regnum

propter fe, juxtaid If.63. Torcular calcavi fo--

5In

fuum non effe de hoc mündo ; hoc enim ludi-

Jus,C? degentibus uon eff viv mecum. Quod ve-

10*

crum regnumeffe exiftimantes. milites, lüdi-.

ro poftea translata eftcruxin Simonem, mi-

li

crum quoque Regem crearunt-- 2. Cum poti(-

litum libidinefa&um eft. Chriftus id non pe-

fima peccatà in capite, ubi quinque fenfus.

T

tüt: olenscrucem fibi ipft fevebat, uequeenim.

hoc

prscipue refident, committastur, voluiffe

nece[fitate compulfus acceffit ad 1novtem. S. À«

edf

Chrifitum

"

fi

thanafius. 3. Quia dece£at , utait S. Athana-

fuftinere, adíatis'aciendum pro illis.

pecialia quoque tormenta in cap,ij;«.ef'ä

^i]

fius , z&torem tzriumpbantem de Diabolo , nodt:

)

- Qu.II. Cur purpurea chlamyde fuit indu-.

alteri concedere, fed fibi fuutu tropbeum geffa-.

tus? Refp. 1. Ut magis confirmarent, eum lu-

re. Veluut Euthymius : fevejat cvucem tan-.:

4j

79

pe

dicrum effe Regem, dum ludicra purpura,quze

quam fevenuus

niles lancea(n ; qua deje&zlrg.f-'

jal

alioqui Regize dignitatis eftindicium , eum in-

evat adver[arzum.

.

duerunt. 2.. Utfatisfaceret pro peccatis , quae.

- Qu. III. Cur duolatr

ones cum C/hriü:o e.d/u;

"

pus

multipliciter per fuperbiam veftium committi

&ifunt? Refp. 1. Utlatronum confortio Chri-

folent; utenim tales fibi per veftes fuperbas.

ftus magis infamaretur, quafi focius vel fimilis

Wi

authoritatem & honorem conciliare cupiunt :

eorum;quod re&e expre(lit Lucas,cum eos vo-.

ad

Ita Chriftus ex oppofito per iftam veftem irri-

cat, alios duos nequam, mentem & intentio-.

EUH

fionem & contemptum pati voluit, ut contra-.

nem Judzeorum exprimens, qui ut Chriftum.

nià

ria contrariis curarentur.

*

s

nequam facerent, adjunxerunt illi alios duos.

[10*

lu

. Qu. IlI. Cur fceptrum arundine

üm ei obïa:

nequam. - Videhic quam vere fcripferit [faias.

tum eft? Refp. r. ldad complendam ludicram:

C.53. Étcuminiquisveputatus eff. 2, Propter.

!

!

Coronationem factum , tum ut oftenderent,

myfterium fignificationis, ait B.Bonaventura

Chriítum vilidiffimum hominem effe , qui per-

inc. 33. Luc. Va per duos latroues fecuudum

Ut

inde ut arundo maris, & omnibus bonis defti-

allegoriam zntelliguntur duo populi, àutev quos

[«

tutus effet. 2. Idipfum etiam ad peccata, quze

& pro. quibus paffus eft Cbviffus ; uttus [cilicet

]U*

perReges hujus mundi fceptra male gerentes

J'udeovum, Cv alter gentium; qui veGe latro-

m-

committuntur, pati voluiffe Chriftum; cum

nes.dicuutur,quia utrique Deoper [Apevbiamin

Ju$

enim potentes potenter tormenta fint paffuri ,

"ddam voluerunt. pravipere. diguitatem pro-

przam. Sedpoputus S'udaicus tauquata latro ff-

a

lt-

gravia quoque pecpata ab iis commiffa fuiffe

neceffe eft. .

uzfley adbuc blaspheumat : Geutilis autemcoufi-

d

. Qu. IV. Cur fputis confpui voluit Chriftus ?

tezuy , €7 ovat.

J

Refp. 1. Adfummamignominiam, quze ei ob-

: Qu. IV. CurSimon Cyrenzeusin cruce por-

venire poterat, tolerandam ; quze enim major

tanda adjutor Chrifto datuseít? Refp. 1. Quia

!f

ignominia excogitari poterat, quam quod fa-

milites metuebant, ne Chriítusin via defice-

!&

lu-

cies, in quam defiderant Angeli profpicere,

ret, utpotefra&us viribus, adeoquecrucem

m

fputis turpiffime fit dehoneftata. 2, Ad fatis-

J

effugeret; aut fi moram traherent, revoca-

in

P

xel;ut

| R P. Loln, Bibl. Man. Tom. 1.

*

P od

p

98

Bib(iotlzecæ Manualis Concionaiorie

4

retur forte fententia aPilato.2 .UtDominus in-

bünt fzecem furoris Domini ,

pte

non exinanitur.

& fiex eofum

dicaret fe zoz fuatn, fedbominum mov tem obive,

puit

utait S. Athanaf. 5.Utfciremus, nobis etiam

Qu. HII. Cur Chriftusin cruce mori debuit 2

Refp. 1. Ut poena refponderet delicto,medicina

ïï?.ïf

fbj

poft Chriftum geftandam effe crucem ; nec fa-

tis effe,quodChriftus pro nobis eam tulerit/fed

morbo. Ut unde tiovs oriebatur,cauit Ecclelia,

p

oportere, ut eandem cum Simone faltemleve-

inde vita refuvgevet;tg qui in liguo vincebat,in

íitO

musaterranonnihil; quovidelicet patfionem

]igao quoque vinceretur. Primus Adam perdi-

(olo

i per opera poenitentize nobis applice-

ditnos, cumadlignum vetitum extendit ma-

pati&

Domin

mus

Ád hanc geftandam crucem Chriftus

num füam. Secundus Adamredemit nos,cum

ia

fzepius nosinvitavit. Licet autem caro recla-

adlignum execrabile extendit manus fuas.In-

&

met, ad hoctamen angarienda & cogenda eft.

obedientiain ligno perdicit, obedientia inlig-

füt i

noreparavitnos; & quia homoin ligno non o-

Qu.V.CurChriftus mulieres flere prohibue-

t

rit, dicens: /Vo/zte fieve fuper me? Refp. Ut

bedivit circarem facilem, ideo nuncineodem

;

'JT

easinftrueret , mortem fuam noniita elffe flen-

obedire debuitcirca rem difficilem, 2. Uthoc

et

:

dam,ficutmortem hominis vulgaris, qui mor-

acerbiffimo fupplicio fatisfieret divinze jufti-

,

tem evitarenequeat; nec ficut extremam cala-

tize, & ex hoc appareret ejus rigor, & enormi-

ee

tas peccati.Quia enim peccatahominum com-

mitatem,qualeni Chrifto inferre Judzei fpera*

De

bant,& ftudebant. Mors enimm Chrifto erat vo-

meruerantgehenam,cuinulla sequiparari fup-

(w

juntaria, deinde momentanea feu triduana fo-

plicia poffunt;idcirco graviffhmum fupplicium

lum,deniquetoto humano generi utiliffima, &

Chrifto fuit decretum, quale eratcrux, fiveig-

hon

Chrifto ipfigloriofa. 2. Uteasa fusemortis de-

nominiam fpe&es, five cruciatum. Ignomini-

&

ámejus maximam colligimus exeo, quod in

n

ploratione abducat in deplorationem majoris

eit

calamitatis multomagis deplorandze, quze Je-

.eapendens omnium pateret oculis, effetque o-

4 |

rofolymitanisimmineret in excidio Urbis, &

mnium proborum, quod integris fenfibus con-

tinuofentiebat, quamdiu vivebat. Unde mors

Gl

be

o-.mpibu!s den'?q,ue reprobis inexcidiö'orbis-. ber

turpiffima & lignum maledi&um vocatur in

T&

. SS.Literis, nec aliter habebatur a Gentilibus.

25 « X

W

Cruciatum vero ex manuum & pedum trans-

g Qu&þiquülæ de Crucz']ïx;'on

3

ä'Cb,;r)yli. z

fixione, quorum nervi continuo diftraheban-

juzeritur L. Cuf Chriftusin montöiealvariæa

turapenduli corporis gravitate: deinde quia.

C

s . -

d

crucifixus eft ? Refp. Quia jüxta multo-

*

diuturnus erat, & fzepeinaliquot dies poterat

für

rüm Patrüm opinionemAdam prirnis Parens

durare. UndeS. Auguft. tra&t.36. in Joan.ait:

tt

ibifepultus eft; mori ergo ibidem voluit Chri-

Elegit extvemum €7 peffernum genus mortis,gui

ïïf

ftus, u fícut in Adam omues moriuntur , ftc in

otitiem fuevat ablaturus movtein : desnortepe[f-

sna occidit omuem iovtegn.

3. Utliacratione

IUA

Chriffo omtes vivificentur , C? du illo loco, qui

i

lag

dicituv Calvarie locus, dd eff Jocus capttis,coput

rnors Chrifti omnibusinnotefceret, veluti cer-

u

bumani generis vefuvvettiouem iuveniat us po-

ta & dubitata (propterfuturam ejus refürte-

Ó

&ionem ) ac profalute totius mundi fufcepta.

fulo unzvevfc

er vofurvecétionemóalvatovis,gui

[fv

abi paffus eff.

vefuvrexit ; ait Origenes tra&.

Unde Lactantius 14. Inftit. c. 26.ait. Ex'endzt

Matth. EtS. Ambrofius iuLucam:

Con-

inpaffrone manus fuas;orberique dimenfus eft, ut

«

45.in.

&

Ch

ruebat , inquit, u/z ib vite neffre pyimordia

jamtuncoffenderet ab ortu Solis ufgue ad occa-

Ti

^

0

carentur ubi fuerunt mortis exovdia. 2. My-

fam , populumex omnibus l'inguis , &* tribubus

?

cóngregatuta fub alas fuas effé venturum. EtS.

N

tu

ftice & Prophetice fecundumCyrill.Catec. 13.

r

ut

d

uodibi caputtotius generis huma

Athanaf.k.de Incarn. Parjnquit,erat,ut Domi-

erat paffurus.

ij Oa

atus boc tmodo tovtem füffineret , tuaamusque ejus

fi

*

üi

" Qu.II. Curvi

num myrrhatum, cum gufïäf;

extendeventuv, ut bac quidem vetérem populum,

fet;noluit biber « ? Refp.r. Nevideretur voluif-

illavevo Gentiles attrabevet,E7 ambos in fe cou-

hh

juageret.Ideuim ;qpfé dixitiudicaus, qua snorte

fe confopirefenfusfuos, quo minüs acerbita-

l

tem fentiretdolorum, pati voluit Chriftus in

opmes vedeimpturus effot:: cumexalatus fuera,

illa hora tenebrarum; nonrelevari. Vinum au-

inquit,oumnes ad ime trabom. Adhzec ficuti crux

temillud, tametfiex una parte amaritudinem

quatuor hábét cornua in quatuor angulos di-

przebebat, propterfel & myrrham: exaliata-

vifajita fignificabat Chriftum a quatuor mundi

men doloris fenfum poterat minuere,fi exhau-

partibus tracturum ad fe homines per fuam

äï

ftum fuiffet. . 2. Ut fitisfuze ardoremin crucem

paffionem:De qua refcripfitHabac.c.3.dicens:

refervaret , übi omni dolorum genere mederi

Spleudov ejus,ut lux evit. Covmua in manibus e-

Q

voluit omnibus noftris vitiorum morbis & fen-

ü

jus : ibi ab/condita eff fortitudo ejus. Corznuá

fibus depravatis: Vifui, cum afpicere volüit

crucis intellige cum S. Auguftino l. :8.de civit.

fe

afflictam Matrem,& milites ludentes pro vefte

. 32. &allis. 4. Ut perfettum nobis virtatum

fua: Auditui , cum audire probra , cachinnos ;

exemplar exhiberet, earum przefertim ,a qui«

H

blasphemias : Guftui,cum fitire, & potari felle:

bus caro & mundus maxime abhorrebant ,

UE

Odoratui, cum foetoreloci vexari: Tactui, cum

quales funt hze quatuor: Paupertas, humi-

l

L

affixus cruci pendere. 3. Myftice, fecundum

litas, patientia, obediehtia. Etenim noxia

Hieronymum, utfignificaret, fe mortem qui-

cupiditas divitiardm , honorum, voluptatum,

dominationis &libertatis,tam altas in animis

dem guftaturum , fedin ea non permanfurum.

it

Quod & nobis fua miorte meruit, ut mortem

hominum radicesegerat, utnifi Deus in fe

l

ipfohaecomnia,quae mundus tam avide quae-

tantum guftaremus, id eft , temporariam tan-

tum fubiremus, non vero ebiberemus, id eft;

rebat, damnaret, impoffibileforet extirpare:

Quarecrucemafcendit Chriftus , quafi excel-

zeternam non mbi.remus , Ubi peccatores bi-

;Y

fam

| Wtuius Dodsh -Catec!iej?'ä.' :

Omm

299

(am Cathedram, ut in eanos doceret pauper-

quod prae fe fert cujusque titulus quemadmo-

Juip?

tatem inprimis, quia nudus ibiftetit, necha- dum & ipfe titulumSalvatoris

& Regis nequa-

itna

buib quod habentvolucres & vulpes,ubirecli- quam fruftra geffit.. Pleriqu

eambiunt titulos,

naret caput. Secundo humilitatem,quiaiuftar & volunt vocari Rab

leg,

bi, Domini,Gratiofi, Cle-

ll

rnalefactoris in medio]

atronum,loco fupplieii mentiffimi, Reverendi(fimi &c. 'Sed talesan

publico & infami,inligno execrando,& male- fint;noncürant. Nosomnes titulum Chriftia-

erdi.

Ia«

dicto. Tertio patientiam, quia cumfümmis — nitatisgerimus, & (zepe Chriftiane parum vi-

doloribus pependittribus horis, cum maxima — vimus: /Vormez bal

YO

es,quod vivas; C? mortuus

]

n-

patientia & filentio.

Cum maledicevetur,mom — es,

fcribit Joannes ad Epifcopum Sardicenfem

sualedicebat, cum pateyetuv, non comminabatur, Apoc.3. U

ilig.

nde Salvianusl. 4. de provid. ait:

OQ«

&c. 1. Pet.2. Quarto obedientiam, quiaineo — Céreu/us auyeusin naribus

Jiis smulier pulchra

fuit obediens Patri usque ad mortem, licet ei

dem

€$ fatua, Prov. 11.. Et inuobisitague Chriflia-

sequalis effet. Nemo ergo inpofterum horreat zuz

vocabulum quaffaureum decus od ; guo fPiz-

thoc

/72

Uf

]U!h.

paupertatem, nemo probra & contumelias, digueuwtimur, fit u£ Jues cuim ornamentoe

U*

nemo mortem, & quodcunque mortis genus, deazur, Sicille & S.Hieronymusad

Paulinum

Jf«

COl«

nemo íugiat obedientiam : quia fi iz:ec mala — ait: £//? Chrifiianumy prande eff, nou videri.

effent, imo fi non falutaria & pretiofa effent,

Qu.ViL CurChriftus tunicam inconfutilem

|füp-

Dei Filius non affumpfiffet.

QUm

portavit? Refp 1. Ob amorem Patris füi ccele-

Qu.IV. CurFeria fexta mori voluit? Refp.t. | ftis ; fignificatergo hzec veftis utramqueChrifti

eig-

Quia ille die, fexta fcilicet mundi,creatusfuit naturam,divinam & hu

TUj

manam; Divinam,quia

homo: ergoin eademconvenienterrecreatus ea ab seterno mir

abili & infcrutabili opificio

od ia

elt, quamvis magno difcrimine.

:;

Namcreatus communicata & indu&ta eft F ilioa Patre; &

lle0«

eft(inelabore;redemptus vero maximolabore. quia ea in paflioneindivifa & il

laefa, imo indi-

"COT

^X

Á

2.Quiaea die de comuniPatrumfíententia A- vifibilis & illzedibilis fuit. Hun

anam, qüia e-

T0IS

dam & peccavit,& e Paradifo ejeGuseft; ergo — tism mirabili Spiritus Sanéti a

rtificio defuper

"g

bene eadem die eftreparatus, &in Paradifum . contexta fuit per totum inut

ero D.Virginise

lDUS,

|

reductus, quod primo fa&tum inlatrone. Meri-

puris & folis filis puriffimi fanguinis virginei?

A«

to igitur Chriftnani hunc diem jn honoreha- . nullahumana adhibita manu, vel futura alte-

ban-

bent,& abftinentiafanctificantquiaineocrea- rius adminiculi.

Hanc tunicam folus induit

ti & recreati, lapfi & reparati,eparadifoejecti, Filius,

qua

adjuvante tamen fe Patre & Spiritus

ierat

&in eum reducti funt: In eo morsinvecta, & .. San&o,

& quafi ex utraque parte manicas te

rurfum eliminata fuit: Ineo Scripturse imple- nente,

QV

ut docet S.Bonaventura in Medit. vitze

i

tze, infernus fpoliatus,& Paradifus eft apertus.

Chrifti: Ita ut opus Incarnationis operata fit

- QuV. CurindiefolemniPaíchatis mori vo-

lo

totaTrinitas,folus tamen Filius incarnatus fit,

A

duit? Refp.1. Quia Chriftus eratagnus immo- . & tunicam liancinduerit. 3. Obamorem fan-

C0f«

landus pro toto mundo, qui pereumliberan- &iffimze Matris fuze.

Nam ut fcribit Euthy-

IIte-

duserat de fervitute Pharaonis;id eft,Diaboli,

mius in c. 6. Matth. ex traditione Patrum, ea

n

& abAngelo percutiente. 2.Ut magis innotef-

fertur tunica opus fuiffe Dei Matris. Addunt-

777

ceretejusmors, quiatuncinnumerus populus que alii,Beatiffimam Vir

ginem Chriíto parvu-

)

[

ex omnibus regionibus confluxerat. 3. Quia loexiftente illam texuiff

; & eocrefcentetuni-

tlj

Chriftus toti moriens illuxit orbi, ideo conve-

cam quoque creviffe. Necid improbabile vi-

uf

niebat, ut luna 14. in femiplenilunio morere- detur; fiquidem & veftes Hebraeor

um pere-

tur. 4. In die primo Àzymorum mortuuüs eft,

tS,

grinantium in deferto per annos quadraginta

Jfille

utjam non epulemur in fermeuto malitia £2 ze- -

nonfuntattritze, imo & videntur cüm crefcen-

quitis, fed in azvymas /Aaceritatis €9 vevitatis, tibuscreviffe.

ens

(Unde enim illis veftesaliae in

lily

EEE

utait Apoftolus 1.Cor.5.

q.d. quia Pafchano- deferto?) utnotat Cornel. a Lapid.in Deut. 9.

ftrum immolatus eft:Chriftus.

3. Obamorem Sponfz fuse Ecclefize. Nam &

fj«

r

Qu.VI. CurTitulus: Jefus NazarenusRex hanc utdiximus,defignabat veftis illa,

quia uti

judaeorum: appenfüs efi?Refp.1. Ex mente Pi-

veftis ornat hominem, ità Ecclefia Chriftum.

t

lati, ut caufam mortis explicaret, quzefereba- —Veftis hzec contexta e filis, id eít, Chriftianis

TUX

[

tur regni Judaici affectàtio.. Vel fecundum — innumerabilibus per charitatem, & fidei uni-

Chryfoftomum, ut Chriftum excufaret, & Ju- . tatem fibi mutuo innexis, ita ut diffolvi, nifi

dl

d2eos accufaret, ac confunderet,utqui Regem — grandi peccato,

m

fuum crücifixerin

deleri vero prorfas nequeat.

t; invitus enim Chriftum . Ác ficuti veftisinterul

a & Chrifti corporicon-

2

condemnavit.Unde admodum probäbüe eít,ad

Jt

jun&iffima femperadhzefit: 1ta & Ecclefize per

ultionem deJudzeis fumendam eum fic fcripfif- amorem fem

per ei intimafuit. Hoerefes uti

ln

fe. 2.Ex mente & difpeníatione divina, at hinc . Lui

vit.

therana & Calvinianain Imperio) affüturze

Chriíti innocentia patefieret: (Nihilenimcri- tantum funt,

qu:e ad illam tunicam non perti-

am

inis continet hic titulus) imo ut veracaufa | nent,ideo refecari poffünt, ac debent.

u«

mortis Chriíti indicaretur, qui fcilicet erat Je- .

Qu.VIllI. Curin medioLatronumcrücifixus.

ff ,

fus & Salvatormundi, pro aliorum fceleribus . et? Refp.r. Ex mente Judeeorum, utlatronum

T*

fatisfatturus; & quia Nazarenus,id eft, flosfeu — princeps & antefignanus haberetur; hunc lo-

Xl

floridus,virtutum, quas impuri & foetidi Judzei ; cum tribuit mundus füe benefa&ori & Patri

^

[

ferre & olfacerenon poterant, odore fragran- — patrise.

7

m

,Ex mente Spiritus San&ti,quia crux

!j

tiffimus; & quia Rex erat,ad praelium aj

itenos.. Chriftiomnium Martyrum cruces füperat;ideo

;fe

exiturus,& pro nobis hofti fefe obje&turus.Ita- tamquam Reginze medius ei locus debebatur.

£.

que docet Chriftus, id effe, & fatto

praftare, Nam paffroDomisnpi emufos habet,pares uon hadet,

[o

UP

inquit,

: R P. Lohn. Dibl. Man. Tom. £,

d«

n

—

Bibliothece Mamualis Concionatorie

400

d

inquit S. Ámbr. in Luc. l. 10. c.29. Nemo enim

timadimplendi voluntatem Patris, & Scriptu-

Ü

ram, in qua illa continebatur, adeoque perfi4

Ü

tantze dignitatis homo, nemo tanto amore &

fortitudine, nemo pro tali caufa, nemo in tan-

ciendiopus redemptionis. Hoc indicat]oaües,

f

cumait: Uzcon[uiza: etur Scriptura dixit : fí-

ta innocentia unquam paffus eft vel patietur.

P(

Patiunturalii pro mundo, ut latromalus: alii

2io. Quia enim videbatChriftus omnia, quag

j

ro Deo, utlatrobonus: Chriftus Deus paffus

paffurus erat,ab ecterno praeordinata & decre-

d

eít pro hominibus.3.Quia ipfi ut mediatori me-

ta aDeo, eaquein Scripturis praedi&ta; ldcirco

fe

diuslocus debebatur; nam ibi proprie eftlapis

vehementer?eítuabat implere voluntatem Pa-

tf

angularis, jungens duos parietes, id eft, popu-

tris per omniaad unguem,ita ut nec apex prae-

al

lum Hebraeum & Gentilem,& faciens utraque

teriretur, autjotaunum. ^Cumergo etiam fi-

(

unum. 4. Quia ibi cernebatur ut Judex futuri

tim, & aceti potionem fibi decretam in Scri-

Vi

pturis expreffam,folamque fibi fupereffe exfol-

Judicii fpecimen aliquod exhibens, dum latro-

(i

nem pcenitentem affumit ad paradifum; alte-

vendam íciret, idcirco dixit: $22705 Deifcilicet

pf

rum vero infultantem & impoenitentem relin-

voluütatem magis quam potum. Sciebat enim

quit: illum habens a dextra, hunc vero a fini-

Dominus parum fibi profuturum, quem porre-

1

ftra. Unde Auguftinus TraG.3 r.in]oan.ait: I-

&uri erant,potum,nihilque neceflarium:Pluri-

g?i

ofa cvux t£ribuzal fuit. Innedio enim Judict con-

mum autem referre,ut Scriptura impleatur. 3.

flituto. umus latro, qui credidit, lileratus ;. alius,

Significat fitim plura patiendi, fi neceffe foret,

&ita videretur coclefti Patri; cum enim potus

qu

qui infultavit, daumatus eff. Jam f/gnificabat,

t

quid facturus eff devivis C mortuis, alios pofi-

homini exhaufto prolonget vitam: & acetum

fiftat fanguinem, ut vult Card.Daronius. Item

tl

£uvus ad dextram, alios ad finzffram &c.

fü

Qu.IX. Quomodo in cruce derelictus fit Chri-

cum Dominus przenoffet, fe hoc verbo non

' queefiturum fibi refrigerium, fed novum cru-

D

ftus a Patre? Refp. Quatenus Pater unionem

&

protectionis fuftulit, de qua Chriftus oan.6. di-

ciatum acerbze potionis juxta Prophet. Pf. 68.

/In fat mea potaverunt mit aceto: annon hocipfo

xerat: Qui mesm;fit, mecutn eff, & non veliquit

(

we folum. Et hzecfolaad brevetempus rupta

infinuavit, quam libenter plura pati vellet, qui

eft Chrifto patiente, dum poteftati tortorum &

fciens volens petiit novi doloris materiam? 4.

bu

inimicorum reli&tus eft, non tantum a Patre,

Significat fitim animarum & Gentium con-

feda feipfo etiam, & dum ei fubtracta eftomnis

verfionem. . Cupiebat enim Dominus omnes

p

coaíolatio, quae alioquin a fuperiori parte a-

populus,poftquam eos ad fufficientiam jam re-

nimze derivabatur in patrem inferiorem.

demiffet, & omnia confummaffet, redemptos

r

Qu. X. Cur eum tali modo dereliquit Pa-

etiam quo ad efficaciam: feu cupiebat eos fi-

ter? Refp. Quia cum neceffariafuerit Chrifti

bi unire per amorem, quo modo potus unitur

Mo

AU

oblatio, etiam derelittoneceffaria fuit. Quare

corpori & vifceribus. /z4uem fenfum dixit A-

ut pater non audit filium male affe&um, qui

poftolusad Philipp.t. 72//is zibief? Deus quo-

t

le

a Chirurgis fciaditur & uritur, clamantem &

1210do cupiam omaues vos in vifceribus Sofu Chrz-

j

opem ejus invocantem; qui videlicet novit

f/i. Hanc fitim explicavit Samaritanae, cum

petiit ab ea bibere, non faneaquam corpora-

gn

NT

hancipii medelam effeneceffariam: Sic Deus

Pater non audivit Filium, fed dereliquit eum

lem, fed ipfius animam.

ind

Qu. XIl. Quid perverba:

Confummatum eff z

tuf

intorinentis, quemadmodum & ipfe Chriftus,

ut Deus, feipfum, ut hominem dereliquit: Ut

voluit Chriítus fignificare ? Refp.r. Voluiffe fi-

füb

fic fanitas toti ejus corpori myftico conferre-

gnificare Patri, confummatum effe opus Re-

e

tur. 2. Quia nos dereliqueramus Deum, ab eo

" demptionis, quodipfi commiffum eft, & a Pa-

&f

receíferamus velut oveserrantes: Ideo Deus

tre fufcepit perficienduin, Floc enim eft, quod

fori

Pater reliquit Chriftumin cruce, & quzefivit o-

anticipando dixit Dominus poft ultimam coe-

fen

nam, mox iturus ad paífionem, Joan. 17.ad

Iu

ves, quze perierant. Audi Moyfen de populo

fuoloquentem Deut. 32. Dereliguit Deum fa-

. Patrem : Opus cozfummavs, quod dediffi mihi,

1"6

oreinfaumi: veceffiz a Deo falutavi fuo. De-

ut faciam. Atque ita adimplevit voluntatem

bt

buit ergo Chriftus noftram luere rebellionem

Patris, & Scripturas, in quibus ea confignata

für

& fugam, quod libentiffime fecit, ut videlicet

erat, omnes usqueadapicem. 2. Confumma-

nf

pot

Deus Pater, ipfo derelic£toin cruce, ad nos ac-

tum effe baptifma fuum, quo debuit baptizari,

H

lt

curreret, nosque a gehenna liberaret: ficut

, de qno prius dixerat: Bapti/mo babeo baptizas

fit

cum mater aliqua affidens zegroto filio, & inte-

yi, 7 quomodocoartlor, u/que dum pevficiatur ?

Que

rim audiens duos alios cecidiffeinflumen,de-

Graece, quomodo contineor ? q. d. baptifmo fan-

en

ferit z2egrum, & fuccaxrit illis, qui in aquis pe-

guinis habeo baptizari, & quomodo defidero,

CR

rYiclitantur. Torquebatur iu le&o crucis Do-

ut perficiatur? quomodo non propero, & ad

àt

mortem meam curro? Spes, quze differtur,

minus: fed nos ad infernum abripiebamur ;

e

nobis igitur fuccurrit Deus, tanquam gravius

afiligitanimam. 3. Confummatum effe matri-

hur

monium inter fe & Ecclefiam, & quafi dicere :

periclitantibus, & filium dereliquit naturalem

*

fs

in cruce patientem.

Nunc fcitote Sponfam meaim factam effe Regi-

Qu. XI. Quzefueritilla fitis, quam Chriftus

nam, & uxorem meam. Voloitaque, ut inpo-

Q

N

incruce pati fe dicebat? Refp.i.Sitim corpora-

fterum eam honoretis, ejusque fil'os veluti

f

fratres & concivesveftros. 4. Confummatum

lem figuificat, quia pertot horas vehementer

ej.

fatigatus, & fanguine exhaultus revera fitie-

effeTefiamentum vetus,& adimpletum; Com-

refi

bat,& vehementiífime fitiebat. Solet enim ma-

pletze enim funt umbrze, & figurze, facrificia.

fàc

gnam corporis 'atigationem, & multam fan-

ceremoniws veteris legis, nova iafta fünt o«

guinis effufionem naturaliter fequi fitis, quae

mnia, quia umbris & figuris fuccelfit ipfa res,.

NO!

W

maximum affert tormentum. 2. Significat fi-

Unde Apoftolus ad Rom. 1o. dixit, finem legis

effe.

Tituls XXI. — Cateclefis.

- go1

ls

5(

efleChrifttum. Nunc iänöcehs Abela fratre oc-

moriar. Et quod Pf.50. dicitur: Holocauffum

f*S,

cifus : nunc Arca Noé contra diluvium fabri-

po peccato 01 poffulaff i. (q.d.noluifti admitte-

Á.

cata & perfecta: nunc arcus coeleftis pofitus eft

in nubibus in fignumfaederis. Nuncifaac fu-

refacrificia veteris Teftamenti pro expiatione

d

peccatorum) £ugc dixà; ecce venáo. [ capite l-

d

perligunum a Patreimmolatus: nunc Jofeph a

éri fcriptum eff de sie, ut facerem voluutatem

fratribus venditus, & cum fceleratis reputatus

CQ

?Tuag»?: Deus meus volaz. 2. Ut oftenderet, fe

.

elt: nunc immolatus Agnus Pafchalis: nunc

valedicere amicis fuis, valedicere inprimis

ferpens :eneus exaltatus: nunc vacca rufa ex-

læl

Matri, quz in utero eum geftarit, uberibus la-

m

tracivitatem cremata & imolata:nuncSamfon

&arit, follicite educarit , ardentiíffime femper

amplexuscrucis columnas, acreas poteftates

(fj-

amarit, & ad extremum denique halitum for-

fol-

contrivit : nunc David Goliathum proítravit,

tiffime comitata fit. Valedicere difcipulis, qui

vulnerum fuorum lapidibus, & decollavit gla-

eum prompte fecuti, follicite aufcultarint, co-

Cet

dio crucis. Et reliqua omnia, quae Chriftum

ram aliis confeffi fint, cum eo denique in tri-

t

preefigurabant. s.Confuinatum effe imperium

bulationibus permanferint. Valedicere No-

& tyrannidem Luciferi, quam hattenus exer-

l

vercae fuae Synagogze, quae dederit ei pro pa-

cuitin humanum genus: /Vumeravit Deus re-

nemaledicta & opprobria : pro vino fel & ace-

)

gnuzi tuum, C complevit illud,uti quondam

et

tum: procoronaípinas: pro fceptro arundi-

Balthafaris Dan. 5. Coz/ummatus eff siifer, in-

nem: pro purpura chlamydem coccineam :

quitifaias c. 16.. Defeczt, qui couculcabat ter-

m

pro ofculo verbera & alapas: pro lecto deni-

:

va5mi:Tedquo jure? quia confumatum eft & pre-

que crucem. Valedicere toti mundo, qui ei in

tium redemptionis, numerata eft pecunia, &

ln

domo fua non concelfferit hofpitium, qui fa-

d

fuinatota impleta ad redimendos atyrannide

Gorem fuum tam mifere traQarit, miferiug

Daemonis homines requifita.. 6. Confumatum

6t

exturbarit. O durum Vale! Coelum luget,

Ipfo

effe zedificium Arcze coeleftis, ia quod Patrese

petrae difrumpuntur, velum fcinditur, monu-

Limbo, aliique fan&i fecuturifufcipiantur. 7.

menta aperiuntur in ultionem ingratorum:

qi

-Confumatum effe convivium paratum omni-

folu$ non permovetur homo. 3. Utindicaret

T

bus intra finum Ecclefize verfantibus, id eft, o-

mortem fe lubenti fübire anima adeoque non

ll«

mnia neceffaria ad falutem praeparata, quae fi

ILleg

adhiberenolint, dicetur illis: Zerdz£zozua ex

neceffitate, fed voluntate mori. Ita Cyrillus

1.12. c.76. Chryfoft. hom.8

4. Auguft. tr. 119.

|ft

ze //vael, a se tantummodo auxilzum iuum.

Theophyl. &alii. Qui fignificant homines cze-

Jt0g

Qu.Xlll. Curclamore magho emifit fpiri-

teros prius mori, poftea inclinare caput, quia

y

tum ? Refp. 1. Id fa&um effe,ut teftetur dolo-

neceffitate moriuntur: - Chriftum prius incli-

i

rem ex mortis aculeo fibi inflittum, omnium

naffe caput, poftea mortuum effe, quia volun-

d

acerbiffimum, maxime quia per vim & violen-

tatefitmortuus. S.Auguftinus l.c. ait, Chri-

Md

tiaminferebatur ei mors. Optimi femper foda-

bris

ftum depofuiffe vitàm, veluti cum quis depo-

les erantanima & corpus Chriftijin nullaun-

nit veltem, quam fuüoarbitrio & deponere po-

um

quam re diffentientes; ideo non mirum,fi zegre

Qfüe

teft, & accipere. Sic enim dixitipfemet Domi-

leparabantur. 2.Ut teftetur amorem fuum, &

^nus: Z'oteffatem babeo ponendi auimam meam,£e

indefeffum laborem ufque ad ultimum fpiri-

poteffatem babeo itevum fumendi eam.4. Ut pau-

D

tum quzerendi animas noftras, & congregandi

pertatem fuam extremam nobis recommen-

ef-

füb alasfuas,quemadmodum gallina rauca vo-

daret. Dixeratde fe Chriftus Luc.9. /"u/pes fo-

Re

cecongregat pullos fuosfubalas; velquera-

veas babent,C? volucves celi nidos,F1lius autem

Pa

admodum ovis fuo balatu vocat ad feagnum

bominis non babet,ubi caput fuum veclinet.Cum

aod

foris exerrantem. Hoc enim clamoreteítatur,

