dio fecitia Ecclefiam S.Petri monialium.col-

locari. Soli vero parentes ejus cum grandi

amaret, audivit ex nunciis: .Propter pulchri-

-confufione in fuareverfi funt, do'entes videli-

tudinem (inquit) oculorum tuorum in te ar-

cet,quodtam fperato honore defraudati eífent.

denti amore fuccenfus eft. Exhilarata illa,

Virgo autem Deo devota vitam fuperftitem in

atque fegregata parum a c?eteris, ambos fibi

oculos pia crudelitate evulfit, atque compo-

Domini exegit fervitio; atquc nuptiis hujus

mundi fpretis, pervenit ad nuptias zeternas.

nensin difco przefentavit miniftris Principis

$A&* rf DP C C 0 0 o Cy" £

Spec.ex-

XLV. Nobilis. quzgedam Virgo, romine

dicens: Ite & Principi veftro hzec przefentate

emp -.v-

*

ex ine, ei dicentes: Ecce fagittoe, quae cor

emt

Virgo. ex-

Euphemia, voverat caftitatem in annis pue-

rilibus Domino; & votum fuum (ut vove-

tuum importuno ardore confoderant. Ha-

bes, quod defiderafti , nunc eis utere pro li-

e

cx?pl.xg.

rat) ftrenue adimplebat, fe coram Deo & ho-

minibus confervans irreprehenfibilem. Pater

bitu, atque oculos cordis meiintactos, atque

[

illaefos relinque.

hujus fecularis videns eam formofam (licet

XLVII. Legitur in Itinerario

| Dietm:ari,«lb. ex-

Í

invitam & omnibus viribus renitentem ) cui-

dam Comiti defpon(avit. At Virgo plena Spi-

quia inter Hierufalem & Bethlehem eft Coe- empl.an

nobium, ubi erant Sanctimoniales; quando

t

ritu San&o capellam intrabat, & projiciens

De

fein terram orabat Reginam. mifericordize,

terra San&a perdita fuit, pulchrze valde.

uteam in voto caftitatis confervaret. Et ad-

quarum. pulchritudine intellexit Soldanus;

voluit eis commifceri; & preecepit eis, ut

Patm

vertens, quod ratione pulchritudinis ja&u-

t c.

ram caítitatis patiebatur, accepto cultello,

fefe pulchris veftibus induerent, & ornarent,

y

nequitize inceftum paffurze: Abbatiffa autem

amplius (inquit) vana pulchritudo occafio

earum, ne fic ludibrio effet carni & diabolo,

V

eccati non eris, & hoc di&to nafum fibi prae-

fcidit,&labia; Pater Tyrannus audiens hzec,

& ne caftitatis fuze lilium mergeret in Juxu-

Q

riae cloacam, fui laboris annullans meri-

l

vocato quodam crudeli fuo ruftico, filiam illi

tradidit in ancillam, mandans,ut fub obtentu

tum, fe fuasque maluit mutilare, quam cor-

pore integro,

facie fiderea immundiffi-

gratiae fuae illam fervitiisrufticanis mancipa-

mumn fcortum exiftere.

Igitur tanquam di-

K

ret. Atrufticus compati nefcius fanguini no-

e

bili, ultra modum eam laboribus & plagis

vinitus edo&ta, cum jam pre foribus effet

Tyrannus, praemiffa exhortatione, hac con-

ü

affligebat. Ethaec illa omnia libenter devin-

fortationeufa eft. | Sorores venerabiles, tem-

(

cebat, Deoregratians, quod feiniftum ftatum

deduxit, in quo aliquid pro Deo fuftineret.

pus tribulationis, ac perfecutionis. noftrae

»

eft, Soldanus nofifa virginitatis & pu-

f

Cum vero in Dei fervitio feptem ar..mis; per-

-

doris

Ibid. C.I9.

»

Titulus XX. — Caffitas,

271

d

dotisinimicu

3b

eir

!promptu cft, marnus ejüs e-

in Partibus 'fän&ï Jordanis i fpelzeo Juxtà

l,

vaderenonpoteflis, utaminiergo meo confi-

Eunuchorum Monaíterium, ideo quod non

15

lio, & quodego fecero, vos quoque faciatis.

f

communicarem Macario Archiepifcopo Hie-

Quod dum ratum fiugulze concepiffent, ipfa

rofolymitano, die quadam circa horam fex«

Jl*

Abbatiffa primitus fe nafo matilavit, & fingu-

tam, sefta vehementiffimo coquente defüper

lz poítmodum voluntate fpontanea fe muti-

Ceratenim Auguttus Menfis) pulfavit quidam

laverunt. Quoaudito, Soldanus vehementer

oftium fpeluncce meze. Egreffus vero vidi mus

admirans conftantiam illarum, & prudentiam

lierem, &dixi ad illam : Quid tu hic facis ?

Ir

obftupuit, & multum hocfa&um. & fuze fidei

Etrefpondens dixitmihi: & ego, mi Pater,

2-

tenacem conftantiam approbavit.

ejusdem, quotu , inftitutifum , &quafi unola-

JbExem, XLVIIL Treserant Monialesinuno Clau-

pide diftat atefpeluncamea. Oftendebat au«

;

0 fociae fpeciales, & ex illis duze erant Vir-

tem &locum, quafi ad Auftrum. Et ait: Lu-

24 üxrm

gines. H»e autem fingulz ftudebant fe devo-

ftravihanceremum, & pree zeftu nimio fiti fa-

tas Beatse Virgini exhibere. Mortua vero una

tigata fum, facergocharitatem, Pater, & da' -

Virgine, & jam vidua in extremis agente, ter-

mihi pufillum aquze. Itaque protuli urceum,&

tia foror fuperftes rogabat viduam , ut poft

dediei Quze cum fumens bibiffet; dimifi illam.

;ä

mortem rediret, & de praemio focize certifica-

Cum autem abiiffet, diabolus impugnare me

T

ret eandem. Quod promittens ((fi tamen fo-

ccepit, iriittens cogitationes fordidasin eam.

retdebeneplacito Dei )expiravit. Dieautem

Superatus igitur, neque ferens libidinis ardo-

nclb. ex'

trigefima, iftaante Altarein orationibus pro-

rem, fumpta virga mea, cella egreffus füm,

j AL

cumbente, apparuitfocia vidua inzeftimabili

infervorezeftus,cumla

pides ignefcerent, pro-

fplendorefulgens nimis & dicens : Veni, quia

fe&usque füm ad illam

d

J

, ut in*gplerem turpem

[l«

àd reditum obligaíti me.

Et ecce modicam

concupifcentiam.

Cum vero ferme uno fta-

partem przemii mei, fed benedicta dies, in qua

dio ab ejus adhucfpelzeo diftarem, ure:te me

fl

natafum. lla vero confortata & refumpto

graviter aeftu libidinis, repente fa&tusin exta-

)(?ï

l-

fpiritu qusefivitde ftatu prioris defunétze. Cui

1i, vidi apertam terram, & me hiatu terrae ab«

illa dixit: fitotus mundus effet pergamentum,

forptuüm. Afpicio

r

queill/c cadavera putrida ja-

iim

|

& mareincauftum, & omnia folia, & gramina

centia,& refoluta , & incredibili faetore plena,

fcriptores cam omnibus lrominibus , qui fue-

quendamquereverendi habitus virum ea mi-

(

runt, &funt, & erantfuturi, primo omnes de-

ol

hi demonftrantem, ac dicentem : Ecce iftud

ficerent, quam immenfitatem praemii coeleftis

ulieris eft, iftud viri , iftud pueri, fruere jam

exprimerent. Sedparumper (ait) ad praefens

4

üt vis, & quantum libet, concupifcentia tua :

dicamtibi: Sorornoftra inintinitis claritati-

hujus tamen voluptatis gratia vide, quot la-

e

bus me przecellit,& merito, quia ipfa heri cho-

bores amittere voluifti. Vide,

i.

propter quod -

ream cumagno duxitcandidam, cum multi-

peccatum vos ipfos privare vultis regno cce-

((c

tudine candidarum puellarum cantans Canti-

lorum. Vae humanze miferize; propter unius

!

cum fingulare, folis Virginibusappropriatum,

r

horze voluptatem tanti laboris mercede fru-

& gerens fertum de divinis floribus confe-

ftramini. Ego autem pree nimio fotore in

j

&um. Rogaviautem eam, utfaltem ad horam

terram corrul.

lii

Tunc accedens vir ille vene-

mihifertum concederet, quaeait: non expedit

rabilis, quimihiapparuerat, erexit me:^ &

o

tibi. Tamen deipfis floribus dedit mihi, quas

gratias agens Deo re

J

meum.

N

verfus fum in' locum

attulitibi focize meze chariffimoe, ut aliquali-

te

ter virtatem eorum, quantum fenfus capere

LI. Hartfridus beati Trudonis confangui- Danrault.

of

poterit, humanius perpendas. Facto ergo ab

2

neus, continentize voto, non amore, quem d. C T.

ea circulari ta&u in pavimento cum floribus,

gratiaremunerat, fed timore potius ,

'quem

it. 71,

lj

tam miri odoris procelfitfragrantia, quodilla

Ex. 3.

u

juftitia punire folet, fefe obítrinxerat.

Is po-

foror prze fuavitate, rapta fuitinextafim. Et

ftea promiffionis immemor conjugiu

m po-

fic vidua expleto promiífo ad coelum rediit.

ftulat, implet , & confummat.

Nocte vero

ll;lb g

Omnes qui Monafteriumintraverunt,per mul-

enpl

?

fequenti, eccevir Dei, tota fan&itatis fuze

tum tempus fenferunt cceleftem odorem.

coopertus auctoritate, cum terrore ad eum

10

Fiolata caffitatis pona.

ingrediens, fic increpat: Cur violata fide ,

)e

uxorem ducere non timuifti? Quam fruftra

$

J Pratum -

XEEC-Abbas Polvtirokk Aobis iüira-

Spirit,

hoc feceris, vel ex hoc intellige: quamvis

üt

€ vit, inquit]oannes Eviratus, quod in Coeno-

uxoratus fis, femper tamen eris fine fobole;

[lb

bio Penthucula Frater quidam erat fibi ipfi

&virga, quam gerebat, percutiens in (emo-

f

T ]?

valdeintentus & continens. Cum autem ali-

re: fignum, ait, id fitnegleCtze promiffionis ;

quandoimpugnaretur a fpiritu fornicationis,

donecvives, curvo crure, inceffü male pro-

Ü

non valens hanc pugnam fuftinere , egreffus

uodamnaberis. Expergefa&tushomo, eru-

xn

de Monafterio, profe&us eft Hierico, ut con-

ditus eo verbere, agnoftcit au&ctoritatem, &

j

cupifcentize fuse fatisfaceret. Moxque ut me-

culpam fatetur ; mutatusin melius comam

retricis cellam ingreffus eft , leprofus factus

f«

deponit, & monafterium ingreditur, ubi vi-

d

efttotus. Vi?ensautem ]epram, continuo re-

tam cafügate fatis emendat. -

diit ad Monafterium , Deo gratias referens, &

LII.CumSanGimoniales fub inftitutoS.Cla- D

fet

auroulr,

J

dicens: ldcirco Deus hac me caftigatione

re militantes ab Hereticis e Civitate Geben- ib

idö Ex.4.

percuffit, ut anima mea falva fit, & magni-

nenfi expulfze fuiffent, inquandam Sabaudize

*

fice glorificabat Deum.

Civitatem , quam Catholici incolebant, fefe

j

Tbid. c.19.

' L. Narravit nobis, inquit idem Eviratus,

tranftulerunt. Una tamen earum maluit cum

f

&

Abbas Elias, dicens: cum aliquando morarer

perditiffimo quopiam, qui Monafticam vitam

abjus

—

-

|

Bi&läailz?cæ Manalis Concionatorim

E

effe

abjurarat, matrimonium inire, quam fodalium

dit, melius fibi effe rata , ut cäm pudica mente

C

gtl

fvarum confortiouti , ac patrize dulcedine pri-

mortem oppeteret, qaam cum viro alio con-

vari. Sedperditionis filia dignum factis mer-

cumberet.. Et poftauam ferocius Barbarus il-

(eb

cedem accepit: Sacrilegus enim ejus mari-

lam aggreffus eft, plurimumque eam oppug-

Pïe

nando nilegit, ad cafüitatem ejus confterna-

tus , votifragus, eampoltea vivam excoria-

p

vit, juftitizeque divinze executor fuit.

tus, in Apoftolicum divi Petri templum eata

u

duxit, Ecclefizeque cuftodibus commendavit,

Guilielm.

Ll Bello Pedemostano, noftro pene me-

i

Baidefaa. moria, cum civ

itas qgædamoccupaïetur,D ux

fex illis aureis nummis datis; ut pueilam viro

D

fuo confervarent. -

1.2iümul militum, virginem jam marito defponíatam

fen

LVI. Refert Pater Jacobus

Alvatez de Paz ".Jacobus

reii

Virt.6 9. eeimia pulchritudine corporis, majoreetiam

ivarez...

auimze, quam adamare coeperat, in fua domo

eSocietate Jefu celeberrimus Scri;tor, quod,:

'om.2.de

10

cumin America Hifpani adverfus Gentiles di-

Ui$

valideeít aggreffus. Illavero, cum celerrime

Caftit; L. s.

ä

manus hominis evafiffet, oftium, quo effugi-

micantes in praelio fuccubuiffent,ideoque om- p. a. c. 125

p

endum erat, preeter fpem occlufuia invenit.

nes urbis Ofornoincolz tam indigenze, quam

bus

Hifpani advenze, ma;oris fecuritatis caufa e

Der

; [taque cum incerta hzereret , quoríum evade-

. ret, hoc invenit confilium. Feneftra erat pa-

civitate ad fortalitium quoddam confugiffent ,

Ch

ad idem quoque afylum Moniales quaedam ex

[üs

tens, in publicum verfía, perbanc ita exiliit ,

ut poftem fene(irze medium amplexa pende-

inftitutoS.Clarse,ut vitae & pudicitize fuze con-

fid

yet. Sic enim futurum cogitabat, ut tumipfius

fulerent, confügerint. Quia vero ob diutur-

tef

confpecto periculo, tum concurfu hominum

nam,quaminilla munitionetrahere cogeban-

invia publica, quos rei novitas contraheret,

tur, moram, omnesinibi dezeates magna fa-

abfterritas, vim adhibere non pergeret. Sed

mis cruciabantur inedia , una e monialibus,

immanis, & huic praedzeinhiantis belluze li-

quae pro herbis colligendis egreffa fuerat , a

Mfeos a

militequodam capta, in cujusdam belli Ducis

bido, nefic quidem reprelffa eft.. Cum ergone

$d.

fic quidem moleftus effe defineret, caíta Lu-

poteítatem con'ignata remaufit, quam is tan-

d

dem inuxorem fibiadfcifcere decreverat,quod

cretia (hoc ei nomenerat) coatta eft , nodum,

fàl

illaanimadvertens, his illum verbis allocuta

Ó

. quem manibus ftrinxerat, folvere, atque in

terram ( & erat feneftra locofatis edito ) deor-

fuit: Celarete nequeo, quod virgo fim, & qui-

[um labi, ut corpore conífra£ta, animus integer

dem Chriíto Jefuper votum deipoafata, acin

Tauroots

Pt

,^

maneret. Sedhoccorporis damnum , praecla-

Monatterio con ecrata , proat ex eo, quem

Tit. 34

defero, habitu monaf!t/co videre tibilicet, ac

riimis virtutis donis poftea penfavit. Cum

l2

eniin fanCtifimam vitam multis deinde auais

proinde carnalibus voluptatibus operam da-

Ih

egiffet, mortua eít Perufize in Alexandrino-

re, aut alium mihi fponlum adoptare , mihi

rum 2dibus.

"

1

nonlicet , ne Deo , & fponfo meo pro obfe-

H

iaco vir do&us S. E.

Üb

Daurou!t.

^ LAV. Jacobus de Vitr

quio injuriam interam ; Cave igitur fis. ne

R. olim Cardinalis, refert, fua zetate fuilfe vir-

violentiam mihiinferas, neiramDei, atque

(

P 24. €.37-

Tit 14-€*- pine

scomplures, quae Leodinenfi urbe ab ho-

vindictam protinusincurras , tibique me in

J

juis habit:tionibus eje&tae

uxoremadoptando concilies mortem. Quam

UT

empl. 10 fibus occupata ,

funt.Ex his aliquas ad te

inpia confugifle,alias,

Virginis ialoquendo animofitatem Barbarus

-

. in flumen fe praecipi-

(in

. quze idminus poterant

obftupefcens, ab omni deinceps violentia ab-

fütatis violationi poít-

ftinuit, eanquemore fuo vivere permifit. In-

&

taffe; quod mortem ca

nerent: partim incloacasinliliiffe, utnul-

füper talem erga illam venerationem conce-

IK

lom doloristetritudinem cuim libidinis !cetore

pit, ut illam haud fecus ac divinum quod-

(

comparandam oltenderent. Nec dubia erat

damnumen deinceps veneratus fuerit,omnem

l

illi relinquendo libertatem , qua ad coelefti

(0

mors, nifiadm:rabili prorfus modo fic a. Deo

*

fuiffent confervatze, uti

n tauta multitudine

Íponfo fuo in(crviendum opus habebat, quae

p

l caitizatis detrimen-

nulla prorfus, vel vitae, Ve

proinde, ut Religionis fuze cultum & inftitu-

ne

tum profequi polfet, Breviarium fibi ab eo da-

tumacceperit. Praeclarum vero, quod uni ex

Qu

eonumerocontigit. Laborantem illam exce-

ri petiit, & Monatticam veftem , queeutraque

fol

bula duo milites,exceptamque fol-

interfpolia Chriftianiserepta, & penes mili-

la

perantcym

licitabant ad flagitium.

Atilla, cum mori,

tem quendam aífervata, fingulari Dei provi-

Ti

dentia reperta,eique fibminiftrata fuere; adeo

: qu

amcorrumpi mallet, tanto faltu iterum (ein

ü

mimpetum fcapham ever-

D

infuper fanctimoniajiem hanc honorabat; ut

f

undas dedit,uteode

teret, corruptoresquel

ofos fubmergeret. Ipfa.

quotiescunque eam fe cum aliis captivis mu-

t

liezibus miniiterio alicui. domettico ingeren-

veroabfque omui aut auimi,aut cor poris dam-

li

uo, fluvio obfequente. ad litus emerit.

tem videbat;ab eisdemillam removerit,dicen-

fü

LV. Dum Alaicus Romam cepiífet, ac di-

do, quodminineillam deceret aliis, quam

ïbäeï. ex-

li

empl. &^riperet, mulierqu

zedam maximum exhibuit,

Spoufofuo cui fe confecrarat,infer vire, rogan-

h

am U0

udiciti»e fpecimen. Quod namque & aetatis

doque, ut íuam eidem coelefti Sponfo falutem

t

flore, & formae venuftate przeftaret, ex Aiarici

inftanter recommendaret.Poftquam vero hzec

2

milibus juvenis quidam pulchritudine ejus ,

virgo peranni fpatium in domo dicti belli Du-

3l

uumeam vidiffet,captus,ad concubitum eam

cis fuilfet commorata, tandem iun fineanni De-

q

H

El

follicitavi

t. Quum autem illa piacalum id a-

us huicDuci,indignum effejnfpiravit,ut Spon-

C

faChriüi ejus ulterius fubjiceretur imperio do-

veríaretur, miles enfe ftri&o mortem ei mina-

(

tus, veluticum amore concertaus, per miferi-

meftico, illam proinde in manus confignaret

te

cordiam fummum tantum collum vulneravit.

Chriftianorum ; Quia vero fi id patenter ex-

(e

fequeretur, poenis atrocibus fe fubjiciendum

1lla vero cruore diffluens, jugulum ferrg fub-

eífe.

Qi

Y

N

Tituus XX, Cajtitas.

273

effe formidabat, hunc pro divinze voluntatis

efat, ut fíi maxime obnoxius effet libidini.

executione modum excogitavit; ad Chriftia-

Nunquam cum 'cemina ulla nifi luce palam,

norum nempe vigiles, quantum fibi fecure li-

& adhibitis arbitris , derebus utique neceffa-

cebat, appropinquans, eosdem utillam exci-

riiscollocutus eít , ratus, mulieres ferme adiri

piendam tantifper egrederentur, inftanter ro-

minore emolumento, quam periculo. ld

Vita,

gavit, utpote quam fugam fimulando , eo in

quod etiam Vitze ejus Scriptor hisce verbis

locohoc fine reli&urus etfet. Diétum , factum;

confirmat, dicens: S. Franciícas Xaverius

Vigiles enim egredientes eam exceperunt

adeo caltitatis eratamans,& ftudiofus,ut con-

cum gaudio, adeoque ipfa de pudicitia con-

traimpudicam cogitationem & in fomno ob-

Mitohty

] lYater

fervatatriumphans, &vi&rixad Catholicos

venientem , adfanguinem usque certaret.

1

FOm'Q-de

rediit, füuoque benefa&tori ad fanttam fidem

JII. Parum ab hac quidem laude abfuiffe [o,ttho.1

LJ

noftram amplexandam, ferventibus precibus

Caltit.| $

oportuit Angelum Montiolam , hominem7.c.2 ex-

DPAWIUS

fuis lumena Deo impetravit ; unde tandem

Italum, qui tum in terra Peruica Évange

lio empl.a.ex

pius hic Barbarus patria fua fugiens, omni-

per barbaras illas Provincias diffeminando ,

noftris.

bus facultatibus fuis pro Chrifto reli&is , in

diumultumque peregrinaretur, ageretque in-

Peruanum Regnum conceffit , ubi hzec ormnia

ter gentes nudis perpetuo corporibus, prius«

Chriftianis , quibus in fide erudiendus tradi-

quam Evangelii lumenafpicerent, inceden-

tusfuerat, ex ordine recenfuit; quae demum

tes, non magis ea tanta turpitudine unquam

comimotus eft, quam fiftatuas inter verfare-

fideliter expofita fuere Authori, qui praefen-

tur, aquibus tamen & periculum timeri de-

tem Hiftoriam conf: cripüt.

bet, quum marmoreorum fignorum nuditate

E W

itritatam, & quidem non unius fuiffe libidi«

nemlegamus. Verum(ficut mollem argillam,

| . Maffeus l.ïI-

gnatius, exquodiein B.Vifginis Pa-

ubi efficax illa marmoribus progignendis vis

S.Vita C.S. :

S.!

trocinium fe dedit , tantam confecutus

comprehendit, non amplius licet refringere

eft Caftitatem, utnullam deinceps carnis ty-

duratam inrigidum , ac nififerro czedas, indo-

rannidem, qu

amvis præ-fervidqs natura .fen:-

-cilemarmor; haudaliter, uthumanum cor di-

ferit.

L

vina penitus pervafit gratia , itaobfirmat, ut

Dauroult, L. San&itatem animi Patris Francif:

C

2X

figni ftatuzequeinftar objectas fenfuum illece-

P.4-C.7. verii perpetua corporis fanttitas honeftavit.

brasrefpuat, ac füpra lapidumomnium con-

Tit. 34.

Satisconftat, ab eo virginalem pudicitize flo-

turnacium , - fi ferro czedas, alienam nihilo-

&

Ex. 23.

remad extremum usque fpiritum cuftoditum.

minus imaginem refutet.

Id & Meliapore Vicarius , ex fermone cum

IV. Sed non pluribus ea pace frui datum , ibid. ex-

Francifcoibidem habito; fe comperiffe liqui-

plerisque omnibus pugnandum elft, quam- empl. 3

doconfirmavit, & alii ejus Confeffiones ex-

quam non iisdem femper artibus venerit vi-

&oria, quidàm enim promptoingenio, expe-

cipere foliti, fe perfpexiffe teftati..— Infignis

rofe&to in illo amor caftimonize, infigne odi-

ditoque confilio, quidam acie ac duello vi-

umlibidinisfuit; adeo ut vel minimas hujus

cere.

Videmus unum e Sociis per lufum e

generis labeculas exofus ipfum horreret libi-

vicina flamma evadentem. — Hunc nobilis in

dinis nomen. Quod ex eo, quod fubjiciam,

Brafilia adolefcentula perdite cum amaret ,

exiftimari licebit. Olyffippone profe&ionis

nec virtutis reverentia flammas auderet pro-

Indicze diem oppetriens cum Simone Roderi-

fiteri, diu animi 2egra , corporis ad extre«

coin eodem diverfabatur cubiculo. Ibi intem-

mum valetudinem fimulans, hominem per

peíta no&e repente excitatur e fomno , adeo

fpeciem arcanze confeffionis excipiendze, ju-

commotus , utenaribus magnam cruoris vim

betadvocari. Ubi femotis minus caute arbi-

E

profunde

*

tet. Ejusdeinderei caufam Simo-

tris, foli fuere, zegritudinem confeffa , vulneri

nem rogi

tantem obftinato filentio celavit,

per vulnera medicinam male fana facere ten-

Ad ultimum ubi

tavit, & quia blandiendo nihil proficiebat,

quamdiuin Lufitania fuit.

folvendi advenit tempus, fub digreffum, in

imo gravi contra oratione infüper caftigaba-

navisangalum cum eo feceflit , & fine arbitris,

tur , ut quem fimplici voluptate pellicere non

poterat, duplici circumventum, capitis, ac

nunc demum, inquit, tempus eft enuncian-

di, quodtoties ex me, Simon, fru(tra es íci-

famse periculo expugnaret, ardens libidinis

per füummam audaciam iuterminata eft , ni

fcitatus quippe hoc ultimum, ut arbitror, fum

teinhacvitavifurus. Scito igitur,, illa nocte

pareat, fublato clamore, ut violatorem, ftu-

impuram fpeciem per fomnium mihi oblatam,

pratoremque, validiffimis mancipiorum mox

fammaque vi repellere conanti, tantam il-

feobje&uram ad verbera, ad necem. Quid fa-

lam fanguinis copiam erupiffe. Hisce fignis

ceret deprehenfa virtus, quum ex follicitudi-

neimpudica audacia, cafto periculum crea-

humanisque teftimoniis divinum indicium, ac

retur? Exuit ictum validiffimum levi admo-

teftimonium extin&i corporis acceffit inte-

Quod eximium Deibeneficium inter

dum declinatione. Quominus ei morem ge-

;J'

gritas.

alia egre

gize virginali caftimonize conceffum

rat, fitiri caufatur, & illa,ut potumin'erant ,

accepimus. Ceeterum Francifcus , ut tantum

fervos advocat, cum quibus blande fermo-

nem Sacerdos tantifper ducit , donecintrante

cuftodiret thefaurum , non caftior fuit, quam

cautior. Etfi enim vir fan&iffimus coeleftium

adolefcentule matre, ad eam explicatiífima

rerum contemplationi maxime deditus, ex-

fronteconverfüs; Bene, inquit, habere nata

cellentisque temperantize armisteCtus, nullo

mihi videtur, & confeífioni, utin hoctanto ze-

negoti

otela nequilffitni ignea extingueret; ta-

ftu laboriofze, atque levi a valetudine decum-

men a

deo timidus in hoc genere & cautus

bentibus ominofz, fuperíedendum cenfeo.

His

m

- R. P. Lolm. Bibl. Man. T: om. [.

Billothece Manualis Concionatorie

Ó

K

Hisartibus elufa impüdentia, dum templum

quead flagitium, nequidem blandientem ma«

£

j

ingreditur, Deo pro depulfo periculogratias

jori, quam prosetate, conítantia repulerat ;

aétürus, obvium habuit Jofephum Anchie-

nec ideotamenilla irafcebatur, fed ipfa repul-

tam, magnum illud Brafilize lumen , qui re di-

falibidinem vehementius irritante,adoleícen-

vinitus cognita, magna precum contentione

tem folitario in loco deprehenfum occupat,

: apudDeumegerat,;ne caderet;itaque ad eum:

amplexumque expedit, ablatura per vim ,

ï

fjf

& ego, inquit, rogavi prote, utnon deficeret

quod precibus ac blanditiis non impetrarat.

fides tua.

Scilicet humanse opis haud qua-

Pallio manus injecerat, fed Joannes preeva-

[

quam eft,e flammis ne leviter quidem afflatum

lens viribus, ac relu&tans, ; lacerati fruftum

q

exirejimo longe facilius ab igne illefus abeas;

exiguum, flagitiofi conatus monumentum,

uama procacis ?ceminge petitione pudicus.

illi relinquens, liber evolavit. Foeminas ve-

Pi

Ib exem,

V. Confimilem projectze libidinis impref-

pribus fimiles non male quis dixerit; in quas

Ü

*

fionem ClaudiusAquaviva, graviore, ac va-

cum incideris, aut fanguin.em, aut pallium

lidiore confilio repulit, & quamquam in lu-

darefit neceffe.

VIil. P.Francifcus

brico &ipfe pofitus, acruinzeimminens, al-

Adornus (qui S. Ca;äadaü ari

h

te tamen veftigia caftitatis reliquit impreffa.

roli Cardinalis Boromi Confeflarius, ab dier me-

b

mor. 12.

Quze enim ejus forma exarferat alia , quam

eodem in honore & reverentia eft habitus )

an,

proetendebat , febri laborans, ubi exclufis de

procacem foeminam, quze liberali, ejus for-

ï:

more ab illo judicio arbitris, quorum aures

ma pelle&a, fcelus ab eo blanditiis flagita-

f

omnino quidem , fed oculos nusquam arceri

re aggreffa erat', caftiffimo ingenio elufit;

4 At

debere, idem Claudius rerum arbiter poftea

quando turpificata fordibus, feu recremen-

/i

«l g

fancivit, ut, inquam, folitudo audaciam fa-

tis elatrina petitis , facie, foediores illius

t

cit, nudato repente corpore

quod flsgitii

amores in horr

l

pars.non minima effe.cenfetu

r) ardentibus-

)

tit.

Qrem, 'naufear;iqqe conver- -

que vérbis Claudium aggreffa, preces, blan-

— IX. P. Jcannes Hi

äronymus tolerantia ,Ib; 1. Jul-

ditias, minas, Satana erudiente, mifcet. Vali-

& Ecclefiaftze munere preeftans inter prinios

l

dis profe&to machinis petebatur ,. & grandis

Hifpanize, cum Granatenfe Collegium rege-

ä

erattentatio homini , cuiaut libidinis, aut ca-

ret,. a procaciffima foemina obfcoeni flagitii

wmu

jumnize flammis effet conflagrandum. | Sed

eftaccufatus. . . Hifpali Proviccialis eam tem

Patrum cuidam viro prudenti, ac non incu-

utroque ex periculo emerfit Claudius confi-

lio, tam in fpeciem foedo, quam exitu faluta*

ricto vefperi in cubiculo clam ad candelze lu-

men expofuit, vehementi dolore plenus.. Is

ri; fcaphium confpicatus invadit, hauftisque

manualvi purgamentis ( parcite, qui haec le-

vero, qui hzec audiebat, pofteaquam nihil

veri mendacio illi tam enormi fubeffe, con-

gitis) os inungit, atque attonitze ad ofcula, ad

amplexus, fi teterrimiodorisgravitas, &for-

ftanter dixiffet, adjecit: Ego, o Pater! pieta-

Kitlos.

dium inquinamenta arriderent, contemptim

tem caftitatemque P. Joannis ita perfpe&tam

n

increpitans objectavit. Quod de Claudio tra-

habeo, adeoque eum ab hoc flagitio immus -

didi, de Oliverio Manereo, Viro Societatis

nemício, ut ad innocentiam viri teftifican- :

primzevze itidem tradunt; nze ifti libidinis fce-

dam , atque ab omni fufpicione vindicandam,

ditatem penitus animo informaverant , qui

aufim nudam manum ardenti foco inferere ;

ä

tam fordida perfona illi occurrendum cenfe-

Interque verba manum protinus extendit, &

runt.

Certenulla tanta eft fordium quarum-

inmediumlychzi ardent's flammam ingeffit j

Bu

tó,

!

libet feeditas, quae, fi cum Veneris cempo-

ac tamdiu immotam fine ullo doloris fenfu

natur, non debeat przeoptari.

eam Scsevola hic Chriftianus ifthic tenuit,

1b. exem.

Vl. Domefticum fzepe bellum pro caftita-

donecomnia, quzedicendaíuere, narraffet ,.

PL

ac Provincialis reinovitateattonitus, non fi-

l

te pugnantes, externo longe periculofius ex-

periuntur, lapfu faciliore, ut (inetefte. Quare

ne admiratione tum praeclari experimenti ,

ab omni difquifitione tunc facienda ceífavit

1o3 minor in hoc profligando ( nam confici

vixunquam poteít ) virtas laborat : quanta

&c. Proterva vero accufatrix doloribus cor-

*X

fuitigitarin eo viro, qui quum hoftium im-

repta, feipfam percutiebat, cruciatus illos

portunitati folus vix par effet, formicarum

turpis mendacii fuppl:cium effe faffa, & co-

ram Provinciaii, teftibus, ac Notario venianr

legiones immifit ?. Crefcunt in Paraquaria ,

vicinisque regionibus formicae forma, atque

petens calumnize fceleratae. Romae quoque

ingenio nihil noftris diffimiles, fed magnitu-

ad,Gregorium XIll. innoxius eft compertus

dine admodum enotini, quas etiam fquilla-

ab omni fufpicione hzerefis, quam ei, nefcio

rum inftar accolo efle non dubitant; ergo

qu's, impofuerat. Obiit Hifpali Anno 1605.

qua rubrum ( neque enim nigr illze funt )

1; Julii aetatis 6o. Societatis 43.

V

maxime fervebat agmen, nudumfe abjiciens ,

X.P.AntoniusCordefes multis laudib

^

us ex- p, Ale.

libl

Qfint.

immotum corpus morfibus eàrum diu prae-

cellentereminuit, &inprimis conftans viro- gamb. in

$a,

buitlancinandum, uttota cute cruentus , ac

vi

. char-

rum gravium fenfus fuit,eum primaevam Ba-

160t. . 2.

tumentibus membris victor abfcederet. Quan-

ptifmi gratiam nullo unquam crimine perdi-

p i46. &

tum hic a Benedicto diltat ? Equidem vivos

diffe. Totisille quidem annis fexdecim prava-

I47.

moríus, quaminortuiaculei, crediderim ef-

rumcogitationum moleftiam, diíficultatem-

fe moleftiores.

que perpeffus; fed eoinigne purior ejus fpecta-

]b, exem.

^il. Joannes Ribera nondum erat de So-

ta femperintegritas eft;ut procacem etiam ali-

6.

Cetate, quum illius decora auxit. Pulcherri-

quandofceminam,adquamfuerat velutzegram

mus Adolefcens inipfo zetatis flore ab excel-

obtencuConfeflionis accitus,egregii facti info-

kn;xtis formv muliere adamatus, folücitatus-

lentia, primum ad horrorem, tum vero etiam

ad

Titulus XX. | Caffitas.

275

In3«

ad fuze deteftationem lafcivize commoverit.

beravit, fed illam mulierem etiam Deolucra-

z

. Nimirum ut ab ea follicitari czepit ad flagi-

tus eft. Dicebatinfuper, non effe in tanto peri-

pul

tium, ipfe diffimulato confilio, poftulatoque

culo pofitum eum, qui ex fubtili ftaminein a-

Icen.

: levandze naturze fpatio, illud ubi datum eít,

liqua turri penderet, atque ille, qui pofitus eft

a

vultum egeíta proluvie delibatum przeíftolan-

in occafione puritatem fuam amittendi.

lm,

ti obtulit, eoque fpe&aculo vehementer ab-

XVII. P.Gabriel de Loyrono nihilzegrius Ann. Me-

Lat,

fterruit. Ipfevero abomni ea mentis vexatio-

ferebat, quam fibi obfcoenze rei vel tantilla xic.Coll.

exic,

eVa

neliberatus eft, pize feminze (ut rebatur ) ora-

fpecies animo ejus incidiffet, quam, velutipfe

1612.

lum

tu, quze fuas illi precesapud Deum moriens,

reus acerbis fuppliciis vindicabat. Semelcum

üm,

quidquid demum obtinere libuiffet, fpopon-

ei nocu vigilanti fimile quid incidiffet, nudus

"Ye

. derat, quippe qui fecundum ejus obitum per-

prope e lecto profiliens, ad hydriam aqua ple-

]Uas

petuze deinceps fru&um pacis & tranquilli-

nam accurrit, eaque maxima noétis parte a

"

lum

tatisexpertusfit. Czeterum hoc illi five ad in-

cervice ad calcem ufque fe perfudit, ulturus

dulgentiam, five ad negligentiam nullo un-

juxuriantem carnem.

quamloco fuit; tanta,tamque pertinaci fen-.

Ca-ï*iadaü fll

XVIII. P. FerdinandusïPaterhö vocatus 1604; |

qpdr ne.

fuura usque cuftodia,ut muliebrem in formam

ad confeífionem ignotze fceminze, cum do- Coll.Ga-

üs ) Wot, l)

non auderet obtutum defigzere; Cumque ad

mum ingreffus multas foeminas reperiffet,

tinenfe,

fextum usque & fexagefimum zetatis annum,

primum blandis verbis, tum aperta vi eum ad

1

modico propter ftomachum vino fibi indulfis-

peccatum allicientes, invocato Deo, eoque,

;

fet, reliquo vitee frigida femper fitimlevavit.

quo potuit modo, eas re

Arbor.vi-:. XI. P. Petro Cotono, cum aliquando in fo-

mum fuga aufugit.

pgüens, concitata de-

3

u

?ius

W1r.c4 mnis contra immiffa a Dzemone vifa impuri-

XIX. P.Laurentius Ma

gius Romæ ad foe- Ex lib;.ïn-

[

tati affinia, magno animi corporisque' conatu

minam esegrotam confiteri cupientem voca- &olítad.

Mo 'Sc de

3

luctaretur, puriffimi duo Spiritus, fugatis pu-

tus, cum ab illa ad flagitium folicitaretur, ille

topriis

tD l,

ritatis hoftibus capitaliffimis, femora, fune

ad fummas anguítias redactus, fpatium pau-

& (olidis

bis circum ea convoluto tam arcte compref-

lulum fecedendi cupit, quafi fatisfa&turus ne- virtotibus

110$

ge

fere, utcicatrix rupteein ambitu cutis, ante &

ceffitati. Rediit autemfacietota ftercore tur-c 3- $.3.,

oft mortem confpicua fuerit. :

x

.

pata, quod videns mulier vitam ferio emenda-

ii

Vita-

. . XM. B. Aloyfius tanta a Deocaftitate prae-

vit.

Simile quid de P. Oviedo narratur..-

m

u

ditus erat, utnullam obícoenam cogitationem

XX. P.Matthzeus Boys, cum adhuc Novi- An Rhen.

. vel motum, neque noctu, neque interdiu un-

tius effet, & mendicatum de more miffus,

renf, xOx s

oll, Spi-

!

quam experiretur; adeo vero mulieres fugie-

menfzeqne adhibitus, verba aliqua impudica

ls

bat,utei nativam cum his difcordiam interce-

Á

audiffet, tanto mox dolore & iracundia exar-

.. dere diceres ; nuliam certe, etiam confangui-

fit,ut ex oculis lacrymze, enaribus fanguis co-

[l*

nitate conjun&tam, afpicere fuftinebat.

Y

piofe proflueret. Caufam rogatus, egone, ait,

i

Hitlos - XIIL P.Laynes Romz cum concionaretur,

dolore non afficiar, cum videam fupremum

p2.n.J0. 4 foemina adflagitium allectus erat ; fed ipfe

Numen ita baclinguae improbitate violari? -

QU

. tanquam fenfus expers, & tanquam ftatua ali-

XXI. Joannes Berckmannus dicebat, eum P.a.vit.

All

qua nihil fentiens, gravi oratione eam deter-

qui fit impurus, nequiorem fieri omnibus Dia- P48.72.

d

ruit. Ipfetamen dein dixit, confultius fefactu-

bolis. Faffus eft, fe nunquamulla impura ten- P^5-93-

£.

z

rum fuiffe, fi confeftim aufugiffet.

tatione oppugnatum. Hinc non potuitetiam .

Vifa L^.

- . XIV; P.Petrus Faberinhofpitiis, domibus-

ob horrorem: erga luxuriam, Confeffiones S.

tU

que recentibus, vicinorum omnium Angelos

Auguftiailegere. Qui eum intuebantur, licet P& $7-

j

€.26.

