hunt e terreftri & crudo; crudum repugnat refolu-

mus divinumimperium violaffet, fpinze tales ei in poe-

té

nam & laborem ceffurze non fuiffent, quemadámodum

fe

tioni, hzeretin mufculis & glandibus, ibique concre-

^

k

tum durefcit.

etiam in ftatu innocentize procreaffet terra herbas no-

. LXXXIÀL Probl. 26. C

ur aqua pluvialis utilior lior-

xias, quze tamen homini minime nocuiffent.

XCII. Probl. 3.Cur terra tantuminfe humoris con-

1)4

tis, quam fontana? Refp. quia aqua pluvialis cito

tinet, cum tamen ex natura fua fummam ficcitatem.

fi

putrefcit, quae vero putrefcunt, in aliud conver-

tuntur pro difpofitione fubje&i, & fic aqua pluvialis

poftulet? Refp. Eum humorem exigere tamen non

k

propter fe, fed propter ftirpium, animantium, & honii-

|

H

in terra facilius vertitur in herbas, quarum.ffemina

num vitam & propagationem, quam con(tat fine hu-

lr

continet.

Ó

LXXXIIIL Pr

obl. 57. Cur fpafmus natantes ia fri-

more peragi non poífe, ut qui in humido & calido

)u

gida, nonautemin calida, corripit? Refp. quia, ut

confiftat, quemadmodum alibi viditnus. Propterea

idem humor requiriturideo, quod nifi terrae ficcitas

fpafmus fiat, contrahi debent mufculi, cui contra-

&ioni aqua frigida, non vero calida, infervit.

cum aquae humorejungeretur, non poffent terrze par- .

ä

LXXXIV. Probl. 23. Cur aura mane non fpirat

tes itabene cohzerere, & coagmentari, fed facile dif-

ni

exmari, fpiratautem ex fluminibus? Refp. quiaaqua

folverentur, & dehifcerent.

^

E

maris falfa minus exhalat, praecipue cum fit denfior,

XCIII. Probl. 4. Unde terra figillata & alize fimiles

0

hinc materize halitus deeft, qui eft circa dulces aquas

vim fuam fumunt, ut contra venenum eos, qui ex va-

p

ordinarie.

fibus, ex tali terra confectis, bibunt, defendant ? Refp.

non poffe hujus rei naturalem caufam aliam dari,

LXXXV. Probl. 29. Cpr magis abluat lixivium,

"

quam aqua? Refp. quia propter acrimoniam magis

quamipíam ferpentium cum terra tali Antipathiam,

penetrat, & przeter lentorem agglutinat fibi fordes, &

ficut in plerisque aliis fimilibus experientiis ean-

cum illis abit; Ob eandem caufam etiam adhibe-

dem pro ratione dare debemus.

tur fmegma.

XCIV. Probl.s. Cur in montibus plerumque pa-

LXXXVI.

Probl. 30.. Cur fiaquze lapis injiciatur,

fcua meliora quam in valiibus reperiuntur? Refp.

facitcirculos?2 Refp. quia aquaelocum |lapis occupat,

caufam effe, quod humor, quo herbze nutriuntur, in-

montibus longe fit fübtilior ac purior, undea calore

£*5 TC C &A.

ficque aqua furfum extruditur, & cum fuper aliam

—

—

aquam eminere non pollit, e in omnes partes diffun-

coelefti longe facilius illa humiditas digeritur, & in

dit, femper veluti in tenuiorem chartam fe explican-

fubftantiam graminum & fructuum perfectius immu-

do, unde non folum circuli fiunt, fed etiam creícunt.

tatur & convertitur.

LXXXVII. Probl. 3 1. Quareaqua calida magis re-

XCV. Probl. 6. Curin aliquibus terris quo

äcunqtïe

[ 2854— E — Mu — 1

frigeretur, fi exponatur foli, quam fi exponatur um-

animal ingreditur, mox moritur, uti Ariftot. c. 117.

brze? Refp.quiainumbra frigus ambiens claudit, &

deadmir. deloco quodam in Bifaltarum regionefcri-

t

K

conftringit poros, adeoque facit, ut calor claufus eva-

bit? Refp. hoc probabiliter contingere propteraerem. .

*

I

porare non poffit; contra vero fol fuo calore aperit

venenatum, qui in eo loco reperitur, five deinde aer

oros & dilatat, adeoque calor libere exhalat.

ille ab ipfa terra venenofa, five ab animalibus vene-

ha

t

LXXXVIH. Probl.32. Cur fivitrum velfcyphum

natis ibi detentis inficiatur.

;

g«

vacuum inverfum aquae fubmerferis cum impetu re-

XCIV. Probl. 7. Qui fit, utin Arabia /Egypto

filit? Refp.quia aer intra fcyphum contentus com-

contermina circa urbem Adem, licet prorfus nulla

u

rimitur, ac uti poteft, felaxat, &ícyphum ejicit.

aqua de coelo pluat, aut e terra manet; imo nec

i

ll

ii

LXXXIX. Probl.233. Cur vefica inflata non mer-

puteus, fons, autfluviusfitullus, tamen mirumin.

d

gaturinaqua? Refp. quia eftaere plena, & cum eo

modum íruges & reliqua fimilia germina adole-

conjuncta eft levioraqua, jam veroleviora innatant

aquae

db

p

Ícant? Refp. In taliloco pluviarum & alterius

&

gravioribus.

^

vicema .

p

[

e(

Jitulus L. Elementa.

719

vicem fupplete rorem no&turnum,qui,cum co-

animantibus conveniat , uti Majol. putat. Po-

Qu

qüt

piofiffimusibi fit, & longe purior,quam reliqua

fterioris vero rationem effe, quod materia cor-

hi

üm

aqua, hinc mirum non eft, fi fru&tuum quoque

nuinficcitatem nequeat converti, utinduref-

meliorumcopiam fubminiftret, & producat.

Qm $

cat,fed perpetuo humorerarioreque alatur ,

«dib lius

XCVIII. Probl 9. Quomodo fieri poffit, ut

unde carnea potius eftmateria, quam cornea.

ficut Fran. Alv.fcribit, in/Ethiopia in Corco-

€ globo

CII. Próbl. 12. Qui fieri poteft , ut ex unogra-

MT

ra Angottz qualibetanni parte fruges metan-

no plures quandoque fpicas velgerminapro-

tur;,eodem enim menfe reperiuntur fata tan-

ducat terra;nam, tefte Plinio,in Bizzalio Afri-

tum,aliaauctainfrondofam herbam, alia in a-

l6 àquas

c:e campo ex uno modio centeni quinquageni

Ab $e[

isell

riftam creviffe, aliamaturam fpicam habere,

redduntur. Unde ex eolocoad Auguftum mi-

quod omnibus menfibuscontingit. Sed & in

fit Procurator ejus 40. germina , fed & ad Ne-

Droduy

Podolia tefteMartinoCromero apud majolum,

ronem mifit 340. ftipulas ex uno grano ? Refp.

P. Bafi

to. 1. coll. 17. gramen triduo fuccrefcens per-

non poffe hujus rei aliam facile rationem red-

ticam contegit. In carnis vero Hi(trize campus

di, nifi fingularem foli fertilitatem , & extra-

lls fen-

ldreri

eft,cujus gramen 20. die. fecari ob amplitudi-

ordinariam illorum granorum a natura, quae

nem confuevit. Addit Cromerus, in Noffovia

in plerisqueeffe&ibus fuis admiranda eft, foe-

homgs

| Contra.

39. ]unii feri rumentum & circa medium Aug.

cunditatem acceptam.

meti , reliqua vero fata intra 36.diem refecari ?

CIII. Probl. 13.Qui fieri poteft, u

fParadyfus

| lg. mu-

Refp. duplicem hujus fertilitatis tam maturae

terreitris in eodem nobiscum terrae globo re-

s alam

Q adna«

rationem effe , videlicetfoli ipfius naturam &

periatur,uti communior habet fententia,&non

optimam conftitutionem, tum fitum terrze ta-

eisdem frigoribus , autardoribus, aut pluvias

llet xj«

lis, ratione cujus plerumque benignioribus

rum irrigationibus.autterroe humoribus fub-

cut tofis

jet Ne-

folis, aliorumque fiderum, influxibus expo-

je&us fit?Refp. S. Thom. 1. p. q. 165. hzec om«

nia contigiffe Angelorum minifterio,qui eam a

il Dei

fita eft, atque adeo ad ejusmodi fruges ge-

Jl Ada-

nerandos aptior.

nubibus , ventis, pluviis, & ab omni perturba-

XCIX. Prob. 9. Qu caufa eft, utin certis

tionein perpetuum defendunt , uti & diluvii

eiinpte

terrzelocis certa tantum animalia frugesque

aquas, quo minus in Paradyfum influerent,

imodum

cohibuerunt.

t Dasno-

reperiantur.Namin Zelandia nulla arbor , aut

ferpens,aut aliud animal venenofum reperitur.

CAPU T. 1.

!

De impulfu , 7 suotu. Elementorum.

OfiSCOD«

In Septentrionali cauchiorum regione nullum

PT

pecus, necferaulla,aut arbor,autfrutex repe-

CIV. Probl.1.Curex figurarum genere,quae-

ritur, cumtamen finitimze gentes omnia ha-

cunquerotundee funt,facilius moventur?Refp.

D non

v notlj«

beant. In Pontica Scythiaque terra nullus afi-

Rationem effe, quod parva fui parte planum

nus, inScotizx Argadia nullus mus, in Coro-

contingant, unde facilius iterum ab eodem re-

Tine hu-

nzeaBoeotize nulla talpa,inIndia omnium alio-

X calido

moventur, quam quadrata aut cubica corpora,

rum animalium feraciffima nullus porcus re-

utpote quae fecundum plures fui partes pla-

iopterea

peritur , inInfula vero Hifpaniola fumme am-

num contingunt. Deindecirculare corpus fe.

[iccitas

cundum illas partes, quzeterram non contin-

pla & fertili quatuor tantum genera anima-

ff pit-

lium cuniculorum formam imitantium & ca-

gunt, per fé inclinatur ad terram contingen«

icledi-

nes parvi reperiuntur? Refp. Varias hujus rei

dam, uude faciliusetiam eo movetur ; quo e-

rationes effe ; namquandoque nimium frigus

nim unumquodque vergit, moveturex facili,

»(imiles

obítat, quandoque 2eftus nimius , quandoque

ait Ariftot. c. 8. quaeft. Mechan.

jex v

CV. Probl.2. Curlongius feruntur miffilia,

pabuli naturalis de:e&us in caufa eft, quando-

t Rdp.

quecerta tantum animalia iaveniuntur, quia

quae funda, quam quae manu mittuntur, cum

[il dafir

primoibi produ&a velillatafunt,nequei

t

potius videatur contrarium fieri debere, eo

athiam,

occafio fuit, aliailluc transférendi.

ntereg

"

quod projiciens telum magis comprehendat

Ji$ &t

C. Probl. 1o. Poteftnefieri, ut quorundam

imanu, quam cum illud fufpendit, & przeterea

animaliumnatura abipfa foli natura mutetur?

duo movest pondera , fundze videlicet & mif-

(ue pae

Namtefte Majolo,in Infula Hifpaniola canes

filis, atque adeogravius pondus movere de-

AC

qmuti reperiuntur ; inSeripho quoque Infula

beat?R. rationem effe, quod omnia,quaein mo-

QUf ii

cicadze mutze nafcuntur, quze , fi alio migrent,

tu funt, facilius movéntur, quam quze quief-

1 calore

loquaces & canorz funt. In Italia quoque a-

cunt.Hinc quia funda projiciens miífile prius

y, Uin

pud Rheginos mutze funt, & tamen in proxi-

rotat,jatqueadeoin motu conftituit, merito e-

simimu

mo agro Locrinocanorze. Idem ranis contin-

tiam facilius & longius illud projicit, quam

gerein Theffalia tradit cit. Majolus. Refp. in

cum manu mittit;tum enim a quiete eft initium

icunqlie

tali cafunon naturam talium animalium mu-

motus. Praterea etiamalia ratio eft, quod ,

. CUT

tari,fed tantum frigus & humidiatem impedi-

quanto aliquid remotius eft a centro , tanto fa-

onefcfi'

re,quominusin certis quibusdam locis cano-

cilius moveatur,uti experientia conftat, atque

qaetetii

r2 fint; conftatenim apud nos aviculaseo tan-

infundze uíu cum manus fitcentrum fundze,

jnde a&f

tum tempore potiíffimum canere, quo fol au-

funda longius a centro exit, quam cum manu

jsven

geriincipit, deficere vero, eoa nobis deícen-

projicitur miffile,atque adeo facilius movetur.

dente,, quodfignum elt, eas calore, tanquam

CVI. Probl. 3. Curejusdem magnitudinis li-

ægypto

inftrumento neceffario, ad vocem formandam

gnum facilius genu frangitur , fi quispiam zeq;

indigere.

didu&is manibus extrema comprehendens

T uulla

mo nee .

. CI. Probl. 11. Curincertis quibusdam regio-

fregerit,quam fi juxta genu;& fi terrze illud ap-

jrumin

nibus,utiin Sambris, nulla eftaurita quadru-

plicans pede fuper impofito, manu longe di-

E

pes,necelephanti quidem ? Item cur Phrygize

du&ta contregerit,quam prope?Refp.rationem

g

armentis omnibus cornua mobilia & flexibilia

effe,quod, quidquid frangitur, moveri debeat,

perindeutaures funt?R.Prioris facti rationem

tanto autem facilius moveatur quodlibetcor-

g

efle,quod ob ferventem cceli ambitum parum

pus , quanto a centro remotius fuerit , cum

omnino humoris craffi vel melancholici illis

ergo in priori cafu centrum fit ipfum genu,

in

Bibliotlecoe Manu&zlis, Coucionatori

729

4l

in pofteriori vero pes, atque adeoremotiusa.

pedem,& hanc ego terram movebo ? R. idfuré

dicere potuilfe,quia utiP. Forerus ii th. deim-

centro diftat lignum, facilius movetur, & con-

ql

fequenter etianrfrangitur.

puliu demonftrat ,fi pertica ferrea ex utraque

CVII. Probl. 4. Curfiqui

S fuperlignum mag-

parteccelo lunze impoaeretur , &aterra abef-

[ó

nam imponat fecurim,defuperque illi magnum

fevaliquot miliaribus, eique vectis debitze lon-

pæ

adjiciat pondus , lignum non dividatur; fi vero

gitu-nis imponeretur,tum quilibetterram u«

fecurim extollens percutiat, fcindit. cum alio-

no milliari v. g ab hypomocholio fufpenfam

pw

qui minus habeat ponderis id , quod percutit,

movere poffet, íi tot milliaríbus ab altera hy-

quam id quod fuperjacet, & premit? R. In pri-

pomocholii parte diftaret, quod libras terra

oricafu fecurim non percutere, quia non habet

ponderat. Atqueidpracice Hieroni oftendit

fufficientem gravitatem , quam cum per mo-

Archimedes, dum juffus edere fpecimen , una

?2

tum acquirat , hinc merito etiam facilius li-

manu lzva, quinquies millesum modiorum

gnum dividere poteft. Addit aliam caufam

pondustraxit, navem maximamin ficcum li-

ä

Arift. quod fcilicet in pofteriori cafu fecuris

tus eje&tam , & graviflime oneratam ad fe per-

t

inde traxit, ac fi remis ageretur ; aliam poftea

per motumligno infixa cuneus efficiatur , par-

r

vus autem cuneus magna dividat,cum ex duo-

recens conftrutam tantee magnitudinis , ut

bus vectibus contrario ad fe invicem modo

eam omnes cives Syracuíani conjundis viri-

conftitutis fit confectus.

bus loco moYere non potuerint, ut folus Hiero

r

|

.CVIIL Probl. 5. Curfacilius movetur como-

machinis adjutusin mare educeret, perfecit.

tum,quam quiefcens. fic enim experimur, cure

CXIV.Pr.r1.Curlapis ex fune pendulustam«

rus jam comotos citius agitari, quam cum mo-

diu huc,illucque flu&tuat, donectandem quie-

veri incipiunt? R. rationem effe, quod pondus

fcat?R. rationem hu us experientize effe, quod

lapis talisa primo impetu impulfus, ubi ad li-

quiefícens in contrarium vergat, atque adeo

321

hoc ipfo, quodaliquid aufferat de motoris po-

neam direGionis venerit,non poffit ulterius de-

tentia , difficilius movetur; quando vero.jam

oríum deícendere, unde furfum ab eodem im-

commotum eft,tum jam perfe tenditad locum,

pulfu fertur , quo deficienteiteruma naturali

ad quem impulfum eft , unde fac?lius ad eum

gravitate deorfum impellitur, fed minori im^

1novetur.

&

pulfujidque tamdiu,quousque tam debilis im-

D4 ——2 DP "Q .M* 202..217 . J

ran

CIX. Probi. 6. Cur

näque ijarära valde, neque

pulfus producatur, qui non poffit eum amplius

tagna longe projici queunt, fed neceffe eft, ut

ultralineam dire

;

&ionis fïerr.e., in qua proinde

uiefcit.

E

quandam proportionem cum projiciente ha-

beant? R. caufam hujus rei effe , quod ad hoc,

CXV.Pr. 12. Cur ovum re&a linea per fene-

ut aliquid projiciatur,neceffe fitid, quod proji-

ftram fuperiorem facile projici non poffit ab eo,

citur,contraniti projicienti, ita tamen, ut cedat

qui 12.aut 15. paffibusa feneftra diftat ? con-

tandemilli. Cum ergoid,quod nimis magnum

flat enim experientia , femper idaltius fertiy

eft, non cedat, id vero, quod nimis parvum eft,

quam dirigas, fi fitrecens ? R. Forerus id ob

non contranitatur, mirum non eft, fi projici

fluxum,genuinumque ovi humorem , ex vitel-

quoquenon queat.

lofcilicet, & albugine conftantem provenire ,

CX. Probl. 7. Qua vi gladius curvatus ad an-

qui,cum fit inconftans valde,& affiduo flu&uet

tiquam fuam figuram redit? R. cum P. Forero,

minus idoneus eftad ftabilem quendam & re-

eum probabiliter redire ob impulfum contra-

gularem impulfum recipiendum , uti vel ex eo

colligitur , quod ovaindurata , non minusac

rium immediate a duritie ferri produttum, &

refiftentem curvationi ; cujus indicium eft,

alia corpora, quocunque impetus direxerit,

quod, füblata ferri duritie perignem, non am-

moveri poffint.

CXVI. Pr. 13. Cur lapisintraannulum vel

p MT 3 p p ocCu" uv -— — o — — MM À P EEE a

pliusrefiliat curvatum, Sicergo fit refilentia

ä

gladii,dum gladius curvatur , partes concavae

fundam pofitus, & rotatus non excidit , tum

quando concava fuperficies arinuli vel funde

comprimuntur & quia durze fünt, altera alteri

refiftit;.acimpulfumimprimit,utloco excludat,

eftfupra aérem ? R. rationem effesquod impul-

hincad re&am figuram & fitum priorem om-

fus primus,quofurfum eftlapis cum funda vel

annuloligneo projectus adhuc duret, ac proii

nes partes, quantum poffünt, fereducunt.

CXI. Probl. 8. Quze caufa eft, quod charta

praevaleatgravitati, etiam dum ifta funda fu-

autmembrana convoluta, fi aperiatur, iterum

periorem partem occupat.

:

eolo in orbein

recurrat?R. caufam proximam probabiliter ef-

CXVIL Pr. 14.Curaqua exurc

ï

fe duritiem chartze cum lentore, hanc enim

agitato non effunditur? R. etiam hanc ab im-

pulfu,qui eià circumagenteimprimitur, impe-

producere impulfumillum, qu2e caufat convo-

ljutionem ; ex eocolligimus, quod fi chartaaut

diri,ne effluat. Praeterea vero etiam metus va-

membrana minus fit dura, fed villofa ( utfit

cui accedit,eo quod in tanta celeritate tam fa-

ex contufione aut'requenti replicatione ) non

cile fubintrare non poffit in fundum vafis, loco

tam facile recurrat.

aquz ibi recedentis.

CXII. Pr. 9. Quomodo exigue vites facilius

CXVIIL. Pr. 15. Curcu

lterinenbii 1ufitded

leniter motus tamdiu tremit? R. huac tremo-

movent magna pondera, quando ve&is infu-

per onusadjungitur. quam fine veGte, cum ta-

rem provenire ab impulfu , quem corpus deti-

men alias fit facilius movere minorem gravi-

nensei imprimit ; cum enim culter fitaliquid

tatem,quam majorem? R. Hoc fieri propterea,

continuum & durum tra&to manubrio in dex-

quod vectis habeat rationem librze, in qua2e-

tram partem cufpis menfee infixa tenditin op-

qualisalioquin vis feu potentia zequivalet al-

pofitam partem,quia vero menfze durities ob-

terifi longius difteta centro,quam altera,cum

ftat , rurfus repellitur, & confequenter etiam

ergo manus premens in vecte fe habeat ex pat-

manubrium removetur,hzec autem prima mo-

tio eft conditioad fecundam , & hzecad ter-

telongioris partis veCts, longe facilius move-

bit pondus una cum vecte, a quo adjuvatur,

tiam, donec ob naturalem cultri gravidatio-

nem evincatur productio motus & impulfus.

uam abfqueillo.

CXIII Pr.10. QuafiduciaArchime

des coram

CXIX. Pr. 16. Cur fi quis alteri colaphum

aut

Rege Hierone Syrac.dixit: dg mihi, ubififtam

Tiiulus L.

E lementa.

71

autalium i&um infligere wcolr;æ;tur, & aberret,

alium efficit circulum , idque per fücceffionem

& eu 4 ÉZ

magis doleat, quam fi tetgiffet? Refp. Id fieri,

tamdiu, doneclapis requiefcat. Quoniam vero

quod anima magnum impulfum brachio per-

lapidisintenfio eo defcendente paulatim remit-

u

cutientis imprimat, qui ad illifionem alterius

titur, neceffe eft, pofteriorem quemque circu-

corporisnonnihil retunditur; unde fiaberret

lum priori conjun&iorem effe, quoniam & a la-

percutiens ab €o, queinictu petiit, tota visim-

r itu ipfo, aqua dividitur.

pulfus in brachium exeritur, nervosque nimi-

pide, fimilite

C APUI.II.

- 4 d L

um difendit, unde dolor tantus oritur.

IDe Qualitqtibu: E(gnæntwum.

CXX. Probl. 17. Curhomofe inclinaturus,

alterum pedem in pofteriorem partem exten-

IDe gmvii*a;te 8' levitate.

dit? Item curut homo fedens fe erigat, necef-

- CXXII.

Probl. 1. Curterrea pondera non fe-

A , — — g

farium elít, pedes fedi quam maxime effe pro-

runtur n centrum fecundum lineas parallelas,

pinguos, ut adeo pedes ad fedem retrahendi

fed quolongius abeunt,eo magis fibi mutuo ap-

fint; fi priusfuerant protenfi, caputquein an-

propinguant? Refp. Hoc fieri,quia unum quod-

teriora extendendum? Item cur homo fupinus

que eorum nititur occupare centrum mundi, a

jácens erigere fenon poteft, nifi prius corpus

quo occupando deviarent, fiin divería abeundo

complicet, videlicet caput ac reliquam fupe-

per lineas zeque diftantes

pergerent, ut confi-

D

riorem partem nixubrachii erigendo, & pedes

deranti patebit. .

attractos corpori fübmittendo? Prorefponfio-

CXXILI. Pcobl. 2. Cur parietes ad perpendi-

nenota, r. Inomni motucorporumiinterveni-

culi normam ereGi zequali ab fediftantia & in-

xedeberelineam directionis ( fic di&tam quod

tercapedine defcendunt? Refp. ineo vifuim de-

motum gravium dirigat) quae nihil aliud eft,

ludi,quia in tam brevi fpatio non poteft perpen-

quamlinea, quze ducta concipitura mundi cen-

diculorum. parietumque mutuus acceffus di-

tro per centrum gravitatis ipfius corporis gra-

gnofci; (itamen melius infpiciatur, longe aliter

'vis usque ad verticem illius. Not. 2. Omnia

feres habebit. Hinc conftans eít Mathemati-

gravia nonimpedita fic defcendere, ut centrum

corum do&rina , fi puteus ad perpendicalum

gravitatisnon difcedata linea dire&ionis. Cum

usqueincentrum exfítruatur, debere ejus parie-

enim linea hec fit breviffima extenfio , omnia

tes paulatim inanguftum adduci, donec in cen-

EKF

autem conentur ad centrum ire per viam bre-

tro quafi pyramidis cufpide fefe contingant, fi-

villimam, nenatura aliquid fruftra faciat, ne-

militerque ob eandem caufam, fi turris tante

ceffario corpusillud per eandem lineam ita mo-

altitudinis, quanta eft terrze profunditas, ad

vebitur, ut centrum gravitatis lineam hanc

perpendiculum fiat, debereadfaftigium duplo

non tranfileat; alioquin enimítatim linea effi-

effe ampliorem, quam ad fundamenta.

ceretur longior, & gravenon perbreviffimam

CXXIV. Probl. 3. Cur difficilius eftlonga li-

lineam deorfum moveretur, quod falfum eft.

gna ab extremo fuper hameros ferre, quam fe-

Nota 3. Omne corpus pun&o infiftens, tunc

cundum mediurb, zequali exiftente pondere?

quietumftare, cum linea directionis per pun-

Refp. Idfieri propterea, quodfecundum medi-

&um tranfiens per centrum quoque gravitatis

um elevatoligno femper fe invicem fufpendunt

ejusdem tranfierit extra centrum gravitatis ;

extrema, &altera pars alteram bene fublevat ;

quia fi linea directionis tranfierit per centrum

medium enim velut centrum fit; unde extre-

gravitatis, tunc partes circa centrum erunt

3

morum utrumque deorfum vergens fürfum fu-

undequaque zequiponderantes , atque adeo

fpenditur. Quodfi vero ab extremo elevetur ,

nullze alteras in oppofitam partem pertrahere

aut feratur, noníimiliterfacit, feduniverfum

poífunt. His not. facilis eft refponfio ad propo-

pondus ad unum ver

git medium', quo elevatur,

fitum Problema; dicendum namque eft; illos

aut fertur.

omnes motus effe neceffarios, quia alioquin

CXXV. Probl.4. Cur,fiidemqpondu's valde

?

linea direCtionisa centro gravitatis difcederet,

procerum fuerit, difficilius fuper humeros ge-

atque adeo corpus neceffario cadere deberet ,

ftatur,etiamfi medium quispiam id ferat, quam

nifi dictos motus exercere vellet, uti confide-

fi breviusfit? Refp. Hoc fieri propterea, quod

ranti patebit.

Hincnatura avibusillis, quae

tunc extrema a medio nimis recedentia vibrari

collalongiorahabent, etiam crura dedit lon-

incipiunt; unde propter perpetuam vibratio-

nem difficilius fertur.

m

giora ,ut per eorum extenfionem in zequilibrio

effent, uti in ciconiis videre eft; quod fi vero

CXXVI. Probl. 5. Cur uterinflatus fupera-

aliquzecrura breviora , & colla longa habent,

quas nonipfe modo fertur, fed etiam hominem

eze, dum volant, collum contrahunt, atque

fibiincumbentem autinfidentem fuftentat,non

incurvant, ut quafi ftromotze videantur.

autem perinde id facit,fi non eft inflatus ? Refp.

CXXI. Probi. :8. Curaquaftaus, lapidein

Rationem effe, quod inflatus aere plenus fit,

eam projeCto, multos circulos efficit? Refp. Id

ünde etiam abillo leviorfitipfa aqua, & fic fu-

fieri, quod jactus ejus intentione a quavis fui

peraquam fuftinetur, quo fubfidio cum careat

parteaquam lapis perfequitur, atque ita circu-

noninflatus, mirum viderinon debet, fi infra

lus fit, quosque videlicet pertinet jaCtusinten-

aquas defcendat. Atque hzec etiam ratio eft,

fio. Quodfi immodica fit intenfio, & circulus

curavesalarum fuarum fubfidioin aere fe fufti-

major, defcenditusquead terramlapis , &ip-

neant, colligunt enim per alasaerem , faciunt-

fam deinaquam corporetrahens multos circu-

que, utperi

fim fuiffent.

pfum leviqres fiant, quam fifeor-

losefficit. Primo enim fuperficiem aquze mo-

vensdiducit, tum per ipfam perpetuo defcen-

CXXVIIL.Probl.6. Curanferes domeftici non

densad profundum ruríus dividens aquam , &

tam facile in aere fe liberare poffunt , ut alize

K, P, Lohn. DBibi. Man, d 0m. L.

YyWy

aves,

722

Bibliothece Manuah's— C*oncionatorici

fj

bu

àves,cum tamen conftet, avesquasdamdecu- foleas equorum fcintilläre, fulgurare'conftri-

ploautamplius majores maxima facilitáte vo--

&am nubem, exhalationem celeri raptu ve-

p

&ammicare &c. Refp. Motum nonnunquam

fo

lare? Relp. Caufam hujus experientize effe,

&

quod multum pinguedinis, & carneze materize

per fe frigus inaucere, unde in dictis duobus

habeant, unde impediuntur, ut non perinde

cafibusfrigusea ex caufa oritur, quod aer, qui

qU

nos ambiebat, noítro contactu concalefactus

[*

pennarum fuarum beneficio moverefepolffint,

ut alize aves, cum a naturali fua gravitatea tali

difcutiatur, atque aliorfum avertatur, cui pro-

pe

motu & perfecto ufu pennarum impediantur,

inde alius frigidior fuccedit.

quemadmodum etiam pingues homines diffi-

CXXXILN. Probl.5. Curingreffi aquam poft-

ciliusfe movere, quam macros, experimur. A-

modum calidiorem fentiunt,fi moveatur?Refp.

lia vero majoravolatilia, ut aquila, ftruthio,

Caufam effe,quod aqua balnei calidior fit,quam

p

cumalasadmodum magnas, corpora vero fa-

noftrum corpus, ac dum calefacit aliquantue

qi

tis macrahabeant, hicmiraumnon eft , fi 'faci-

lum, ab eo refrigeratur. Ideoque nova aqua

d

liusfeperaera librent,

corpori applicata acrius urit. At circumfufus

t0

- CXXVIII. Probl. 7. Curii, quiinaquis na-

aer minus calidus eft, undefi per ventilationem

tant, nonfübmergantur, quod tamen contingit .

acorpore noftro fe moveatur, alius non calefa-

étus accedit, qui proinde frigidior fentitur.

iis, qui fimpliciter in aquas cadunt, artis natan-

diimperiti? Refp. Id propteraquas propulfas

CXXXiV. Probl.6. Cur aer angufti oris

aut calcatas provenire; hzeenim, cum per bra-

motu difflatus frigidus, idemque diducto ore

[

emiffus calidus eft ? Refp. Rationem effe, quod

X

chiorum autpedum motum a fe & corpore divi-

fze, & remotze, naturali fua gravitate & impetu

oreanguftoaerem, quinosforis ambit; lato

fi

coire velint, hoc ipfo hominem natantem fub-

vero aerem intus a pulmone calefatctum ex«

fufllamus.

mergi non finunt, fed vi fua impetuque fupra

aquas attollunt.

CXXXV. Probl.7. Curin hyememajor ca-

IT.

lorin homine, & cellis reperitar, quam in zefta-

5 es

.De calore.

te? Refp. Ktiam hoc per antiperiftafin fieri,

CXXIX. Probl. i. Quomodo calor crifpare

dum fcilicet calor internus egredi prohibitus

capillos poffit? Nam experientia docet, homi-

per novi caloris productionem roboratur.

nes calidioris naturae maxime crifpos capillos

CXXXVI.Probl.8.Curinfimaregio aeris ca-

habere. Unde etiam, quando perinftrumenta

lidiorfit,quam fumma ; cum tameniilla propin-

E

crifpantur capilli , calefa&a ea effe oportet?.

quior fitterrze, atque adeo facilius ab eainfri-

Reíp. Hocprobabiliterideofieri, quod per ca-

gidari poffit? Ref.Rationem effe,quod in infima

:

lorem extrahatur ex capillis humiditas, quae

regione aeris radii folares refle&untur, atque

ï

eos deorfüm trahebat, & illius loco produca-

adeomajorem quoque calorem in fe recipiant.

p

H

turcalor, &ficcitas, quze cum per felevitatem

CXXXVII. Probl.9. Cur noctes plenilunii

ü

caufant, hinc fit, ut capilli hac levitate prædi—

fint calidiores , quam novilunii, cum tamen lu-

ti furfum erigantur.

na videatur frigus potius, quamcalorem cau-

l

CXXX. Probl.3. Quzeratioeft, curmanus

fare? Refp Caufam totam luci a luna produ&tze

ü

frigidze nive confricatz incalefcant ? —Refp.

adícribendam effe ; haec enim, cum tunc copi-

ofior fit, uberriorem quoque calorem produ-

Caufam efífe antiperiftafin; nam frigore nivis

pori ipfius manus obfidentur,, ut color exire

cit. Unde perid tempus animalia exfanguia,

Y

& frigidioris nature , . ut oftreas, conchilia, e-

non poffit, unde interius colle&us novum &

chinos &c. advertimus pleniora effe, quia mi-

d

intenfiorem calorem producit.

h

CXXXI. Probl. 3. Quomodo animalia quze-

nus lzeduntur a frigore, & ope ejusmodi calo-

dam, ut colubri & alia, calorem fuum quiete

ris lunaris plus cibi decoquunt.

l

CXXXVIII. Probl. xo. Cur plerumque ci-

fovere poffunt; conftat enim brumze tempore

calorem iis paulatim extingui, unde ad eum

bos calidos, potum vero frigidurm fumimus?

tuendum quiete fibi confulunt , & in latibulis

Refp. Cibumnos calidiorem fumere, quia füc-

ü

t

quafi mortua decumbunt ? Refp. Id duplici ex

cus & fapor, qui cibis ineft, plerumquea calore

rationecontingere. r. Quia fic declinatur alius

magis fovetur, quam a frigore, uti experientia

imaxime in hyeme docet; tum enim embam-

atque alius occurfüs & atta&us frigidorum

corporum, ut docet Arift. inI. 8. Probl. 12. 2.

mata, & (imilia jufcula, fi condenfari finantur,

quia fic evitatur difpendium fpirituum , in qui-

prorfus infipida efficiuntur; presterea vero e-

bus calor refidet, ut enim fpirituum e receffu

tiam prodeft calorin cibis ad faciliorem conco-

Gionem; vehunt enim fic inftrumentum con-

corporis evocatio mermbra exteriora calefacit,

ita eorum in vicina corpora defluxus calore

coctionis fecum. Potum vero írigidum fumi-

ä

fnembra deftituit.

;

mus, quia, cum frigus ei naturalefit, fapor ejus

CXXXII. Probl.4. Unde fit, quod per fla-

& virtus zeque in frigore, imo melius fere,

bella calorinaere pellatur, &idem aer afpira-

quamin calote, confervatur, & infuper frigus

t

tione attraCtus fervorem cordis mitiget, imo

hoc( maxime ineftate ) palato utpote calore

etiam aqua calida , fi deorfum ac furfum agite-

himio fuccenfo gratius eft, quia moleftiam ex

tur, citius calorem deponat, cumtamen con-

nimio calore ortam aufert ,aut mittigat, quam

ftet, calorem pér mottüs potius produci & con-

ob caufam etiam cibos in zeftate frigidos cali-

fervari, quam deftrui; hinc experimur, attri- - dis fzepe preeferimus.

ä*x

tulapidum ignem elici; plumbeos globos e

" CXXXIX. Probl. 11. Cur gluten, plumbun.

ïdg):

tormentisexplofos, cum peraerem feruntur, & fimilia calida effe debent, fiab artificibus

!

interdum liquefieri, fagittas incendi, molas adhibentur? Refp. ld omnino neceffarium

nandae

farinarias inardefcere? curruüum axes igniri, effe, ut per calorem pori rei congluti

magis

| Juulus L. — Elementa.

723

m*ag'is läxän'tur, atque adeo gluten autplum-

moleftum efficiunt; natura enim, qux nos

bum fe faciliusin extrema conglutinanda infi-

gubernar, & regit, mox utullus fenfibilis va-

nuet, eaque, ubi per frigus condenfatum fuerit,

porautlumor noxius ia di&a vafa pervenerit,

fortius conftringat, & contineat. Atque hzec

Tpiritus vitales ad illud diffipandum e corde

ä

etiam caufaeft, cur res odoriferze calorem re-

mittit, cui proinde humor noxius renitens fa-

ï

quirant, ut odorem emittere poffint, continetur

Cit, utnonipíze duntaxatarterioe & venae, fed

nempe intra porosodor frigore conítrictus , cui

Ípina etiam dorfi, ' vertrbrzeque ejus talibus

perindeper calorem viam aperiri oportet.

venis fubjacentes concutiantur.

CXL. Probl. 12. Curpoftintenfum ftudium

CX:..VI. Probl 6. Cur magno frigore affe-

in capite magnum calorem excitatum adverti-

&i difficulter dormire poffunt? Refp. Quidam,

inus ? Refp. Idpropterea fieri, quod cumin ca-

id proptereafieri, quod, cum foninus fit quies

pite ferize cogitationes maxime eliciantur , at-

virtutum fpiritualium, oporteat dormientem

que eofpiritusanimales & vitales utpote cali-

aquocuuque motu quieícere, cum ergorigene-

diífimi convocentur, etiam ipfum ca

tes in vehementi motu fint , & undequaque

ä

puþ calore

concutiantur, neceífee(t, difficulter eos dor-

totum repleri neceffe fit.

45' III.

mire. Aliam infuperrationem reddic Ariftote-

les, quodícilicetrigentes magis fpiritum con-

De frigort.

tineant, utfrigus pellant, dorinientes autem

CXLI. Probl. r. Qu:e caufa eft, quod , cum

emittant fpiritum potius, quam attrahant;

nuda faciereliquo corpore amiGi fimus, in ma-

unde ficut fieri non poteft, ut fimul duo motus

ximo tamen frigore reliquum quidem corpus

contrariieliciantur, ita nec dormire fimul , &

rigat, facies vero minime? Refp. Confuetudi-

rigereidem homo facile poterit.

"

nem hujus rei caufam probabiliter effe, aífue-

CXLVII. Probl. 7. Cur pedes, cum

f ufpen;-

vit enim facies aeri tolerando, notum autem

fitenentur, magisrigent, utinequitibus cer-

eft, quantopere nos confüetudo ad omnes aífe-

nere eft? Refp. Caufam effe, quod fuípenfis

&tus communiverit.

pedibus undequaque venti frigidi, & aer am-

CXLIL. Probl. 2. Curin maximofrigore

di-

biensípirantes, omnibus pedum partibus fri-

giti ac fumma corporis nigrefcunt, & livida

giditatem concitant, quod non fit ,. quando

fiunt? Refp. Rationem effe, quod extremum

folo haeferint, autmoventur, tum enim fan:

frigus abigat, atque retundatinfitum calorem

guis motu & gravitatefua ad inferiores partes

confluens, calorem eis fuum communicat.

fub intimum corpus, atqueita fumma corporis

livefcunt quidem primo , tum nigrefcunt, &

CXLVIIL. Probl. 8. Curfrigus pilos in cu-

