ram propterfructus,'inde omnis mifericordia

ipfe meret;qr': TefpiceDo-

1

minum tuum.: .

j

acoclo. Tolleaux

kikliqm cceli gterga; &atim.de;f

s. IX.

ficiet.

"

&

10

Manfitr.

ED.LA.

T

^V. Quia etiam alia in[enfat

ä -n&: ad id / ipfum

Y£

5. difc.3

excitant ; Terra quo magis fodiendo percuti-

LC

hrifli exempluin €2 imperium a 1du*a'.»v ob ocu- Tra&; de

n. 4.

tur, quoque abundantiori gravatur fimo, tan-

.

los habere. Ita S.Bernardu

uüt

N

siuafitdicens; P2 * ^*P-

to copiofiorem reddit fru&um, vites alizeque

Fecit borius Doétor, quod jufferat: orat non

arbores quantumvis putatze, ferroque incifae

folum pro perfequentibus , ed etiam pro occi-

'09

(2

fuerint, abundantioribusreplentur uvis & po-:

dentibusfe, dicens: Pater, ignofceillis. Re-

conde inthefauro cordis tui hoc verbum, ut,

$.

nhïis' ; nuces, quanto 1nagis percutiuntur , tan-

at

Fíffg

QUO-

598

Bibliotiz&cæ Iauualis Concionatoriz

[ À

Exfpe&a paululum, fubfifte, fiet, quod fieri

[

quotiescunque faeviunt inimici, memoriam

"

abundantiz fuavitatis Jefu valeas erucare,

optas, &, quot metuis, fiet; mors quam hofti

huncclypeum contrainimicorum infultus op-

paras , finetuo fcelereilli parata eft.. Quid ju-

Et S. Auguflinus : Attende igitur

vat, fati cürfum properantisimpellere: & mo-

í

F. 17o. deponens.

(nExp*

temp.

Magiftrum tuum ac Dominum Deum, non in

-yituri fanguine morituras manus inficere ?

T

cathedra fedentem, fed in ligno pendentem,

quanto tranquillius atque honeftius ille inte-

pom J/

& circumfpe&is undique turbis inimicorum ,

ger &illzefus, tuficcus & innocens, quam u-

4

dicentem: Pater, ignofeillis, quia nefciunt,

terquecruentus, & tu noxius hinc abibis?

S. Chryf.

k

quidfaciunt. Attende, ubihocfecit; in cru-

VII. Zmantium graviora libenter tolerantium

to.x.hotn.

gm,l.inm"

ce, nonincoelo: fempernamquein ccelo cum

exemplum proponere ; quod medium S. Chryfo- ,.

Epf[f, 2d t"

Patre,incruceautem prote homo, ubi fe imi-

ftomus fequentibus verbis fua(it: Morbus ifte

j Päiem' pt(

tandurn preebuit omnibus, pro te emifit ipfam

aut ex inflammatione fit, aut ex frigiditate,

vocem, ut ab omnibus audiretur.

Nam po-

verum utrique dileGtionis virtusfuo caloreme-

li

tuit orare pro illisinfilentio , fed tunon habe-

deri confüevit. Non vides turpes illos amato-

Mi

tes exemplum.

res alapàs; fputa, opprobria, innumeraque

"i

Tra&.o6. []. S. Eucharifliam frequenter futuere ad dile-

alia incommoda, quze fornicarize illze mulie-

n

inJoan. gionem fanc obtinenduta: nam , ut S. Augufti-

resinfligunt, patienter ferre? quidigituramo-

hn

nusait, Dominus nofter]efus Chriftus corpus

rem hunc exiftimet? illata convitia? nequa-

& fanguinem füum iniis rebus commendavit,

quam; imo magis inde accenditur.

Quam-

quam ifta facientes mulierculze, practerquam

quz ad unum aliquid redigantur e multis.

Namque aliud in unum ex multis granis con-

quod fornicantur , obícuroetiam ac vili genere

fiftit, aliudin unum ex multis acinis conftat.

fint; qui vero talia ab ipfis patiuntur, illu-

Yer.v l

ftres fzepe numero progenitores numerare, ne-

Hinc olim folemne convivium inftituebatur,

An non

UP

quod Chariftia vocabatur, quia preeter ami-

que tamen hoc ab amata cohibent.

a

cos & cognatos nemo admittebatur, ut, fiqua

erübefcimus , quod tamen erga Deum dilectio-

)

eífet inter illos orta querela voluntatumque

nem, quantam habet potentiam diabolicus ille

disjun&tio, apud facra menfze, & in commu-

ac dzemoniacus amor, oftendere nequimus ?

nihilaritate, authoribus concordize adhibitis,

VIII. . Dei. igsofcentis exemplum confiderare; Ydem :

tolleretur. Taleconvivium Euchariftia, quam

quodidemS. Chryfoftomus fuggeffit, dicens:hem. 42.

a.

[4

S.deccen. S, Thomas Sacramentum unitatis appellat;

Mifer homo, 2erumnofe, non vis a confervo

Domin. nam, utpulchreS. Cyprianus advertit ,. quze

tuo derideri, fed odio haberi a Domino tuo?

:

uniuntur uni tertio, uniuntur & inter fe, qui-

nonvis contemni a confervo tuo, & contem-

[— 3 m

bus unus eftpanis, unum eft corpus,

! & omni-

nis Dominum ? non putas indignari Domi-

umunumcor, &animauna.

num, quodillum contemnis , & quod illum

De verb.

IIL. Confiderare Proxiziumut Chrifli fanguine

Dom.

deri'dens ; non vis illi obtemperare?

sedemptum ; ità docuitS. Auguftinus, dum di-

( m —^ puy^ CT

xit: Quem viscontemnere , pretium ejus at-

$

tende, & cum morte Chrifli totum mundum

ASCETICA.

L d

.

—

appen

li

Faber 7o.

IV.

;,erpmdere » quod nabilij]ïm/um vindi&le ge-

l

d

ria praecipue circa hanc materiam bene

v. in feíto

sus fit parcere ;

id B./Egidius S. Francifci fo-

L.

addiícere debet Afceta. Primum eft ,

$, Steph.

cius docuit: Quando quis contendit tecum,

. utbene difcatinjuriam , ut oportet, aípicere &

fi vis vincere, parce; fi vincis teipfum, vin-

accipere, videlicet non ut ab homine, feda

ä

cisomnes inimicostuos. Cujusrei pulchrum

Deo permittente, profectam, juxta exemplum

Davidis dicentis: .Dimitte eum, u£ zaaledicat : ?'

Reg;xöa

Ín prato exemplum Jo. Mofchus afferthis verbis: Duo

fpir. c.

Epifcopi erant in fimultate, unus ex eis, ut

Dominus enim preceyit, wtenalediceret David, €9 ^*

&10.

illam difcuteret, cum Clero proceffit ad alte-

- quis eflh , qui audtat dicere, quare [ic fecerit?

lI. Secundum eft, ut difcat modum perfe&ae

lt

rum, atqueadejus pedes procidit dicens: Ig-

g'mlo

nofce, Domine, fervi tui fumus. Ille victus

remiífionis, qui quidem in tribus confiftit. 1. Matth.1&

hac humilitaté, tu meus, ait, Dominus ac

Utex corde dimittatur;ita Chriftus docuit,dum V: 35*

Pater es. Unde concludit Mofchus : Et vos,

dixit: Sic £9 Pater meus coleflit faciet vobis , fi

cumhabetisinimicum, itafacite, & vincetis.

non retaiferitis wnurquirque fratri fuo de cordibus

Lib. r.

V. Suflum Dei perpendere,. ideoque illi totam

veflrir. 2. Utcitoremittatur, nam ficut vulne-

€. IOI.

vindi&lam committere; nam, utbene Petrarcha

ra recentia facilius curantur, quam invetera-

ait, mea eft ultio, &ego retribuam eisin tem-

ta ;- ita & injurize, dum recentes funt, fi non

ore, dixit Dominus. Illud ergo tempus ex-

condonentur, difficilius femper remittentur,

ubi inveteratum fuerit odium. 3. Ut plene di-

E

Ípe&a; fine, ille te vindicet, qui & offenden-

tis eft Dominus, & offenfi.

mittatur ; utomnes fex gradus fuüpra $. 1. affig-

Eecl. 28.

VI. ANoviffimorum, €9pracipue mortis a[fiduo

nati, quantum fieri poteft, obferventur.

v. 6.

memini[Je ;

Sic Salomon fuafit, dum dixit: Me-

III. Tertium eft, ut debita zeftimatio de prze-

nihil

ftantia hujus dileCtionis concipiatur ; quem

Loc. cit. mento noviffimorum, define inimicari ;

enim, tefte Petrarcha , magis alit inimicitias,

in finem proderit fequentes SS. Patrum fen-

quam conditionis oblivio. Siquidem ifte, cu-

tentias ponderare. 1. S. Chryfoftomi, dum ait: Hom. 2s,

ius mortem fitis , ne dubita, moriturus haud

Fotuit . [ane Deus abrque. hac mutua £ recipro- i. Matth,

dubie eft, & idipfum cito,fortaífe hodie, tuque.

ca proxiti tui condonatione tibi omnia peccata

dimittere ; — vult tamen beneficium etiam per ifla

illum fortaffe, quod non cogitas, praecurfurus,

media

r d

Titulus XLIIL Dileflio Inimicorum.

599

3

Yi

ä,

.gaedïvamnferrt.ï Quare?. milletibi videlicet óccafío-

le&eris.. Nulla vero major',/ ! nulla frmior de-

mes prabenr manfuetudinis ac pietatis , 8 hoc , quod

lectatio eft , quam quze de puritate confcien-

l

in te belluinum efl , depellens , €9 iram, qua flagras,

"

ti;& , & rerum bene geftarum recordatione

20

expellens , €$ undique quafitibi teip[um reconcilians,

oritur.

j Yn Expo-

€9 conjungens. 2. 8. Cypriani: ANam quanta [pes

]I. Ex occafione thematis: Iratus Dominus Matth.r9.

l

fit.orat.. yemigefl , cumip[e judex non tamex[peBlat , quara-

m

om,.

irad'dit eum tortoribus: oftendatur, quam mul- V: 24-

tione a fupplicio Aberemur, quam ipfe nos viamac

tos offendat, atque adeo quot hoftes contra fe

snodum docet, wnde id efficiamus? | Quafi diceret :

armet, qui vindictam de proximocapit, nem-

iij i

fic facite, €$ egoparcam : Dimittite, €9 dimitte-

p ^rim

pe, 1. Zuimicum, quem plerumque in bonis ex-

le

Hom. r inrini. 3. Iterum S.Chryfoftomi : Quis unquasa in-

ternis, corpore & animalzedit. 2. Rempublicam

epift. ad

ter homines remittens.confervo [uo modicum, pro-

Chriflianam , íeu homines pios tam in terris ,

"

Philem.

gterea a Domino fuo tottus debiti remi[fionem obti-

g

quamin ccelis exiftentes ; fi enim fervi, viden-

muit? /thic quotidietibihoc datur. Deus enimno-

tes confervum vindictam de confervo fümen-

fler diverefl in mifericordia €$ miferationibus. . De-

tem, contriftati venerunt, & narraverunt Do-

lg

inde fi nifil a Deo huic indulgentice pramii propone-

mino fuo omnia, quze faCta erant; quanto ma-

retur , at, quia otmes benevolo €$ beneficio favent ,

gis homines pii & coelites ob fimilem vindi-

omnes illumadmirantur , €$ laudant , etiam non ju-

&am indignabuntur? | 3. Chriflum, qui verbo

l

bente Deo remitiere debemus inimicis nofiris.

& exemplo docuit inimicos dilipere. 4. /Jeugs

€$ Magiftratun vices Dei tenentem , quorum

u M

officium inyadit, & eripit.' 5. Sripfum, dum fe

g

CONCEPTUS PRJEDICABILES.

vindicta, qu»in corde pofita nocent or eíi vi-

pera, tefteS. Chryíoftomo, coníuinit, & ani-

Heb;-. to [.

E

x occafioné thematis illius: JMihi vindi-

mam propriam occidit, jianuamque ccli oc-

j

v. 30.

£a €$ ege retribuam : — dicere poteft con-

cludit; unde contingit tali, quod Urío, qui,

cionator, fe audax facinus commiffurum, &

quia abuna ape i&us eft, de omnuipus apibus fe

le

omnesad ultionem deinimicis fuümendam hor-

vindicare volens, alveare evertit, fed ab oinni-

taturum ; fedtalem, quae honeftate, efficacia,

bus miíerelaceratusdicebat : Quanto melius

^: lm

& diuturnitate alias omnes ultiones, quas ul-

erat, uniusapis aculeum tolerare, qua« tot

g m 4

lus hoftis de inimico fuo fümpfit, longe ante-

in me hoftes mea iracundia concitare! Vide

l Ab

cedat, eam autem non aliam effe, quam dile-

Fabrum conc. 3. in Dom. 21. poi! Pentec.

?

€tioneminimici, quae ignofcendo , oblivifcen-

IH Ex occafionethematis: Diligite iniricos Matth. s.

do, orando, benefaciendo percipitur. Probe-

vflror : dici poteft, contingere illis , qui vindi- V-4-

— Ó

turitaque 1. quod hzec ultio fit fion

ilhima: ni-

:

&am cohibere, & odium fuperare voluntquod -

hilenimhoneftius,quam ut fiamus

imiles Deo,

Davidiolim contigit, quipugnaturus cum Go- .

cujus proprium eft mifereri & parcere: hinc

liatho dicebat: Quid dabitur viro, qui percuf- . Reg.

Saul Davidi vaticinatus, fcio, inquit, quod

ferit Philiftzieum hunc? quare dicat conciona- 7- V- 26-

certitfimeregnaturus fis, & habiturusin manu

torferefponfurum , ut Ifraelitze David refpon-

tualírael; nempecollegeratex inufitatamanu

derunt, Et r. quidem, virum, qui percufferit

fuetudine. Quse omnia confirmat D. Grego-

eum, ditabit Kex divitirmegnir: explicetur

rius Nyffenusinillaverba: Zimitte nobis debita

proinde, qualia bona in corpore, anima, fama,

*iofira , ficut €€ nos dimittimur debitoribus noftris :

fortunis procuret haec victoria , fed przecipuein

ficloquens: Progrediens fermo venit ad ip-

gratia& gloria. Qua dere videri poteft Dre-

füm pun&um virtutis, quod propemoduminon

xelius in Chrifto refurg

ente p. 3. c. r. $. 6.2.

— "Q VnM

amplius intraterminos humanze naturze con-

Et filiam fuam datit dabit

i ei uwxoreni

" expliicetur

h

Iegifs

fpiciatur, ut alius illeipfe Deus effe videatur,

V 10,

hocloco, quomodo Deusipfam quoque felici-

!

dum faciat, quze folius Dei eft facere. Vide

tatem defponfet tali homini, ita ut non fere

fufius hoc probantem Didacum Nf'ffenum in

fit certiusfignum przedeítinationis, quami di-

|

Lib. r.

Fer. 3. poft Quadrag. perioch. 1. 2. Quod fit

lectioinimicorum, uti fafeoftendit P. Drex. in

€. IO1.

;Matth.x&'

efficaciffima ultio : idà quod pulchre Petrarcha in-

Zodiacoíigno 9.3. Ef domum ejus faciet absque

dicavit, dum dixit: Aptilfimum tollendis ho-

tributo : potefthoc applicari ad tributum in al-

jV- )

ftibus inftrumentum eít lenitas, in quo fi cre-

tera vita perfolvendum, fcilicet poenas purga-

ditum effet Herennio feni fapientiflimo, nec

torii; quas vel maxime evitari facit haec dile-

Samnitum exercitus modo viétor collojugum

&io, uti expertus Religiofus alioqui tepidus,

Romanum, nec jugum primo cum reliquis,

fedinimicis facile veniam dare folitas . & pro-

mox fecurim folus imperator Pontius pertulif-

pterea non fine admiratione 2liorum a

purga-

fet. Hinc S. Paulus: Si efurierit inimicus tu-

torioliberatus.

Nimirum fi quzevis Eleemoty-

us, cibaillum ; fifitit, potum dailli ; hocenim

naa peccato liberat , & non finitanimam irein

faciens carbones ignis congeres fuper caput

tenebras, uti Tobias dixit, quantomagis hanc

ejus. Videde hocargumento Fabrum conc.2.

vim perfectiffima Eleemofyna, qua venia da-

in fefto S. Steph.n. 5. & conc. 3. n.2. 3. Quod

turinimicis, habebit? Excitentur proinde Au-

|

fit maxime diuturna quoad delectationem, ex

ditores ad fortiter aggrediendum hunc Go-

eocolligitur, quod, ut bene iterum Petrarcha

Jiathum.

advertit, ultionis momentanea eft delectatio,

IOM: 1d ;

IV. Ex occafionethematis: Nonne 7 teopor- Ma*.«th.

v Mattis

mifericordize fempiterna. Duorum autem de-

tuit mifereri confervi tui , ficut ego tui mifertus [usi2 18. . 33«

leétabilium illud przeferendum eft, quod diu-

dicere poteft Concionator, fe non dubitare,

tius dele&tat. Factuhodie, quo perpetuo df.

guin multi foveantinimicitias, fed eas de-

POIIGI e

600

Bibfiothecae. Maüualz's Concionatorig -

4j

i

ponere impoffibilejudicent; quare ufurum fe

San&osque fculpit, 5. Eft, '-cjuod nifni's vi'liäav

t

fit, qui injariam fecit. Refutetur ex Thoma:

9

medio, quod Deus S. Auguftino impoffibilita-

tem continentize objicienti oftendit , 'eam adeo

Kempenfi ficloquente: Ne dicas: non valee

DJ

difficilem non effe, dum continentia ei pueris

hzec ab homine tali pati, fed ab alio libentet-

$

patiar, &ficut patienda videro. Infipiens eft

& puellis cin&ta apparuit, & quafi fubridens

l

dixit: Potueruntifti, & iftae, & tu nonpoteris?

talis cogitatio, quae virtutem patientiee non

/

Producantur ergo varia exempla, femperque

confiderat, nec a quo coronanda erit, fed ma-

[

gis perfonas & offenfas fibiillatas. Vide plura

"i

poftquodvisrepetatur: & tunon poteris? 1.

ln Pf. xo.

Itaque proponatur exemplum coelorum , de

loc.cit.6. Quod nimis grave odium exarferit

Ál

quo S. Auguftinusait: Peccant homines fub.

in corde , nec poffibile fit illud vincere. Refu-

(0

coelo, faciunt omnia mala fub coclo, coelo ta-

tetur, quod nihil impoffibile fit Deo nos juvan-

u)

men proteguntur. Inde ]lux ad oculos, inde

ti; nequeimpoffibile cenferi debeat Chriftia-

i&5 $.

aer, indefpiritus, indepluvia ad terram pro-

no, quod tottantiquealii, etiam Ethnici , fu-

L.LAL g

j

perarunt. Vide Drex. has & plures obje&io-

Jà

pterífructus, inde omnis mifericordia a coelo.

[o

2. Exemplum plantarum, precipue vitium

ges refutantem in Zodiaco, figno 9. $. 5.

EU

& arborum , quas fingulis annis fpoliamus ,

tel

& tondemus, &tamen ipfze uvas & poma

r XIE

If

liberaliffime nobis proferunt. 3. Exemplum

üt

beftiarum , praecipue canum, qui licet acer-

ALII CONCEPTUS PR/EDICABILES.

biffime verberentur, ipfi tamen ftatim omni-

Didac.

Q

L. Dji

dacus NyITemi:s de hac virtute fic di-

Nyffenus] -

tic

uminjuriarum obliti, motu caudze blandiun-

fcurrit: Utíemel totum eloquar, ajo,

fer. 6.

tur. 4. Exemplum Ethnicorum, de quo S.

eam furumam effe hominis fortitudinem qua poft, cin,

t

Chryfoftomus fic loquitur: Philofophos con-

mafculi pe&oris robur, & generofitatem ani- $. r

(

fbulenfis

fiderategentilium, &difcetis , quanto digni

ini unice demonftret. Abbas lífaac dixit, hoc

no25 T

fimus fupplicio, qui divinalegis praecepta con-

ita effe, & hacunare poffe hominem eo pertin-

temnius ; quando quidem inveniuntur illi pro-

gere, ut apud Angelos admirationem fui ex-

ü

pterhumanam hanc honeftatem innumera fe-

citet: Qui cum humilitate fuftinet accufatio-

ciffe. Videantur fupra exempla profana. 5.

nes objectas, hic ad perfectionem pervenit, &

Exemplum Angelorum Cuftodum , qui licet

S. Angelis admirationi eft, nulla enimita ma-

toties peccatis noftris offenfi, non deferunt

gna , & difficilis ad obtinendum virtus exiftit.

nos. 6. Exemplum Chrifti orantis pro tan-

Sicille de contemptu mundi c. 13. 3 5. Ange-

tisinimicis, & excufantis. 7. Exemplum Pa«

h

lis admiraturiuquit. Nulla enim virtus tam

p

triscoeleftis tam graviter atam multis offenfi ;

difficilisacquifitu eft, quam ifta.

& tamen folem fuum fuper illos oriri facien-

.]l. S. Thomas ulteriusoftendit, multo Iïiaf S. Thom.

k

tis? Excitentur proinde Auditores, ut judi-

Y

gis meritorium elfe, diligere inimicum , quam - 2- d- 27*

:

aEt. 7«

cent fibi poffibile, quod tot tantique potuerunt;

amicum, fic enim di(currit: Dupliciter iítze

afpiciant proinde, & faciantfecundum exem-

dileCtiones comparari poffunt, uno modo ex

plar, quod eis monftratum eit. VideFabmm

f

conc. 2.inDom. 2. poft. Pentec.

parte proximi, quidiligitur, alio modo ex'

&

D

parte rationis, propter quam diligitur: Primo

6

Nuci 14.

V. Ex occafione thematis :

Et cæpeiunt fe

quidem modo dilectio amici praeeminet dile-

YV. I8.

omnes excu[are : afferri poffunt excufationes fri-

&ioniinimici, quia amicus & melior eft, &

volz ; quas aliqui przetendunt, ne ignofcere

magis cunjun&us ; unde elt materia magis

Eeclefaft t:

cogantur, & una poftalteram refutetur. 1. Eft,

conveniens dileCtioni , & propter hoc aCtus di-

qua dicunt fe condonare quideminjuriam , ob-

fivifci tamen non poffe. Refutetur quaerendo ,

Jectionis fuper hanc materiam tranfiens me-

|

lior eft, unde & ejusoppofitum eftdeterius,pe-

nur & ipfi fic velint Deum fecum agere? an

jus enim eft odiffe amicum, quam inimicum.

r

hocfitdicere: Dimitte nobis debita, ficut &

nos dimittimus debitoribus noftris? — 2. Eft,

Secundo autem modo dilectio inimici praee-

minet propter duo: Primo quidem, quia di-

qua dicunt , fe quidem non difficiles foreigno-

le&tionis amici potefteffealia ratio, quam De-

Íícendo , fed publicum, quod gerunt, officium

honoris defenfionem exigere. Refutetur,often-

us, fed dileCtionis inimici folus Deus eftratio:

Secundo, quia przefüppofito, quod uterque

dendo, etiam Chriftum, S. Stephanum, & alios

ropter Deum diligatur, fortior oftenditur ef-

munera publica hábuiffe, nec tamen fe vindi-

caífe ; fuminum officium, & quidem publicum

fe Dei dile&io, quze animum hominis ad remo-

tiora extendit, fcilicet usque ad dilectionem

€ffe, oflicium beni Chriftiani bene obire. 3.

inimicorum, ficut virtus ignis tanto oftendi-

Eft, qua dicunt, nullam offenfionis caufam fe

dediífe: Refutetur, etiam Chriftum & alios

tur effe fortior, quanto ad remotiora diffun-

ditfuum calorem. Tanto ergooftenditur divi-

non dedilfe caufam: przeterea faltem Deo ip-

na dile&io fortior effe, quanto propter ipfam

fos caufam dediífe , ipforum peccata per ini-

L.3. «. 9. micos puniendi. 4. Eft, quod injuria nimis gra-

difficiliora implemus; ficut & virtus ignis tan-

toeftfortior, quanto comburere

4

visfit. Refutetur, & dicatur, etiam praemium

riam minus combuftibilerm.

pote& mate-

nonlevefore, fi dimiífio offenfzé nonlevis fue-

rit. Nunquam virtute magnum quem fore , ni-

IIT. S.Bernardus geminam caufam aHïgnwat;, S. Berfi,

cur Deustantopere eos, qui vindictam fpirant, to. 1. fer,

fi magnis injuriis exerceatur ; nam tefte S.

Hieronymo ,

Deus faber eft, inimici lima

-deteftetur, dicens: graviterinjuriatur Deum, 5?*

funt, & mallei, quibus nos ille expurgat,

& turpiter inhonorat illum , fihomo aufert fibi

aliquid:

Titulus XLIH. Dilefo Inimicorum.

6o£

"W

1

ahqu&d, quod fibi foli refervat Deus. Tria au-

pidem, quem non moveat, ut te dejlcmt &-

tem funt, quze fibi folirefervat, gloriam, judi-

in ruinam impellat.

cium, vindictam. Gloria, ficut Lfaize 42. ipfe

Adeo vero nihil credendum inimicis, ut

Dommus ait:

Gloriam meam alteri non dabo.

Profper Farinacius infignis Juris Confultus in

g

Secundo refervat fibi judicium, hoc eft, fina-

celebri quodam íauo tra&tatu de oppofitione

liter judicare; unde Joannis 5. dicitur: Dedit

contra períonas teftium, q. 53. n. 1 1. talem fta-

£ater omne judicium Filio, quia Filiur hominis efl ,

tueritconclufionem : Initnico non credatur.e-

ideft, quia Deus &homo eft. Tertiofibi refer-

tiam conftituto in articulo mortis, ac etiam,

vat vindictam, ideo ad Romanos r2. ait

Ai-

quod plus eft, quando fumpferit facratiffimam

hi vindi&a , €9 ego retribuam; quiergodeinimi-

Eucharifham ficuti poftalios, quos allegant,

|

co fe vindicare contendit, rapinam perpetrat

affirmarunt Marühus, Gigas &c quod omnes

praefati Do&teres, & alii plerumque commu-

S. Chr

contra Deum, Quod ipfüm etiam confirmans

S. Chryíoftomus fic loquitur: Quod fiinhomi-

giter fequuntur.

to. I. fer

nibus id fit, ut vulnerato a nobis alieno fervo,

V. S.Paulus Apoftolus,dum commemora-

Did. Nyiïn

22.

retgratias & favores (quod cultus Dei , & glo-

fen. fer.G.

Dominus illiusindiguetur, ac pro contumelia

poftcin.

accipiat, ipfi quoque fi injuriis afficiamur, fen-

ria poftulabat)quibus illum fuperi dlcmati fue-

$. E

tentia Judicum &Dominorum exfpectanda eit.

rant,fic ajebat; Signa Zpoflolatus mei fa!;ïa funt

Idem quoqne San&us idipfum perfuadere ni-

fupervo:in omnz patientia , 1n fignis €9 prodigiis ;

titur fequentimotivo: Siinrebus humanis, in-

2. Cor. r2. v. 11. velut dixiffet: Satis probavi

Didse.

quit, nemo fibi tuto jus dicit, & proarbitrio ul-

me Apoftolum , hincadverfis , quae fortiter to-

Nyffenad|

fer, 6

tionem difpenfat, quanto magis obfervandum

leravi, inde muacuhs quae feci.

Lof, d

in rebus illis, ub1 Deus 1pie vindex conflitu-

Theodoretus hoc bene adnotavit, primas

m

|

tus eít ?

dari patientize, & ante figna, prodlglaque il-

Aäulenüs

IV. Specialiter quoque notandum in hac

lum merito conftitui: Reffe, inquit, fignis tole-

inc.24. materia, inimicis veniam petentibus parcen-

rantiam praepofuit, tanquam juftitize ratio id

LRef&. dum quidem, nontamen perinde etiam cre-

exegemt .ut fuperiorem faceret zequanimem

dendum effe, u'ifapienter Abulenfis advertit,

injuriarum tolerantiam, & noxarum condona-

dum in locum illum Scripturze : Afcenderunt

tionem operationefignorum, & prodigiorum:

ipfe (David) & viri, qui cum eo erant, adloca

Mentis enim recte facta (unt multo praeftantio-

tutiora, fic dlfcumt Egit hoc David: quia

ra; & majus miraculum eft, ignominiam ae-

n p

cred1d1t quod nunquam Saul reverteretur ad

quo animo accipere, nec offendi injuriis ,

fanam mentem erga eum firmiter , fed ad tem-

quain facere prodigia. Et notate pro eo , quod

pus, &hoc credidit, po&quam fcivitmalitiam

Apoftolus ait :

Signa Apoftolatus mei, effe

S Tlmnh

ejus effe confammatam. Necin hocagebat Da-

apud Syrum , figna Apoftolorum , quafi fit

vid contra conífcientiam , quia, quamquam te-

character Apoüoh, fi quis injurias patienter

1241

nemux , inimicis veniam petentrbus parcere,

ferat, incommoda leniter, autleviter toleret;

"

tamen non tememur illis credere. Prudentif-

haecenim virtus tam eft fublimis, & excelfa,

fimeergo fecit David, quodfe cum fuis ad loca

ut non minor Apoftolo haberi debeat qms-

tutiora recepit

etiam poftquam amicitiam

quis illam habet.

"ï

cum Saulerefarcivit, nam, ut Poeta quidam

VI. San&us Gregorlus Nyffenus rationem S. Greg.

lenu$

Graecus ajebat: Inimicis non credens, nun-

inquitit, ob quam przecipua Deum inter & ho-

de Orat,

quam utiquedamno afficieris. Quod ipfum e-

minem fimilitudo. in remiífione injuriarum

Domin.

Eccleüan tiam confirmans Ecclefiafticus :

Non eredas ,

X2, Io.

conftituatur; &refpondet, inde fieri, quia ad

inquit,inimico tuo in eternuma rauonemque mox

Deum folum, nonvero adalios fpe&at remit-

fübducens: Sicut eramentum eruginat nequitiail-

tere & condonare offenfas: quis poteft dimit-

tere peccata, nifi folus Deus? Praefcribit Do-

liu.. Notandumin his, quod nonjubemur non

amare inimicos noftros,

fed non illis fidere,

minus, qualem velit effeeum , qui ad eum eft

quia & paulo ante dicebamus ex Abulenfi,

acce[ï'ua us, ad hoc utipfi Deo per virtutem ita

aífimiletur, ut Deus efTe videatur, dum fcilicet

quamquam teneamur inimicis veniam peten-

tibus parcere, tamen non tenemur illis crede-

faciat ea, quzefolius Dei eftfacere, debitorum

re. Dile&ionem itaque femper illis debemus,

enim remilffio, proprium eft Dei munus.

Manü tr.

dare fidem non tenemur. Quid caufze ? id fub-

VH. Qumtus Curtius de quibusdam extra-

difc.

junxit Ecclefiafticus inquiens: Sicut eramen-

neorumpopulorum legatis refert , quod, poü—

IL.B. »

iumzruginat nequitia illiur. Obfcura fimilitudo,

quam multa ad. Alexandri laudem dixitfent,

quam fufius hoc commentariolo illuftrat: Zs

tandem omnia ejus praeconia breviepilogo his

licet terfum , perlucidumquefit, ita utaurum

verbisanuunciarint: TuPhilippiesfilius. Po-

effe v1deatur absquealia re ex fe ipfo rubigi-

terat utique, probeque noverat incamata Sa-

pientia plurima excellentiffima in eorum, qui

nem agit. Tale quid inimicus agit, inquit Si-

racides, cave illi unquam credas, seri, nam-

injuriasinimicis remittunt, honorem ac lau-

que fimilis eft; velutenim hoc ex fe 1pfo geru-

dem accumulare praeconia, at vero hoc uni-

cum ei fufficere videbatur, ut fitis filii Patris

ginat, fic i mmncus quamquam tu lii nullam

fubminiftres, fibi 1pf1 cupit, & parat perdendi

veftri, qui in coelis eft hicenim altiffimus eft

tuioccafionem. Quod inimicus eft, id fatis eff,

honoris vertex, ad quem homo poteft pertin-

Bem.

gere, plus enimintelleGus creatus prsetende-

to fi efr

ut nullam preetereat viam , quze in tuum exi-

p

tium ducat, nullum intermittat ftudium, quo

renequit, multo minus comprehendere.

idem

tibiincommodare poffit: nullum relinquat la-

V1lI.Egena vidua quzedamElifzeo quondam difc.x6,

|

R. P. Lohn. Bibl, Man. Tosm. I.

GgEgg

extre- B. 49

:;.

o

a.

?

JBibhothece Mamnuahis "C'oncionatori&

tut, marmori infcribunt; Chriftiani eft, be- Theol.

M

extremam füam paupertatem, feque debitis

g

iulupergravatam in hzec legiturinfinuaffe ver-

neficia marmori infculpere. -

pract. 1.3.

(

ba : Ecce creditor venit, ut tollat duos fitos meos

XIIL Jeremias Drexelius quzeftionem mo-

c. 19 .

rexel.

tf

ad [zrviendum fibi. Sed quid Prophetam ei re-

vet, uterex duobus progenitoribus magis ar- qeChrifto |

n

fpondiffeautumaris? Dicmifii , quidhaberin do-

duum opus praeftiterit, & fe ipfum generofis refurg. c.

vicerit? Abraham, qui non pepercit filio, an r- 3- 2-

JS

sl

moiíus? Atillarefpoudit: VVon Aabeo ancilla tua

om] €I

quidquam in domo mea , uifi parum olei, quo angar.

vero David;qui pepercit Sauli capitali inimico;

Cuiait: //ade, pete mutuo ab omnibus vicinis tuis

In eam rem Rupertus: Docet ratio, inquit,

QORFFBL Pü

t

j

m

va[avacua , nonpauca; €9 ingredere, €5* claude o-

nonmulto minoris fuiffe meriti propter Deum

füimsn iuum , €9 suitte inde in omnia va[atuc, €$ ,

peperciffeinimico, quem non peperciffe uni-

cum plena fuerint, tolles. Crevit itaque oleum

genitofilio. Certum videtur, minuseffe mira-

qu

uU

in omnibus vafis adeo, ut deficientibus vafis

culi, Abrahamum Dei juffu voluiffe fzevire in

il

exundaret, de quo certior factus Elifzeus foe-

filium, .quam Davidem fan&to affe&u fzevire

minze praecepitdicens: J/ade, vende oleuin, €9

noluiífe in Saulem hoftem. Uterque hoc tali

Qs

(u

redde creditorituo ; tu autem €$ filii tui vivite de

fatto promerituseft Chrifto jungi cognatione,

fet

reliquo. Quis hzec in figura contigiffe negaves

& David quidem propinquiore.

Drexelit

rit? fiquidemimmenfum eft, quod homo cum

phae

Jé

juftitia divina contraxit, debitum, utpotequi

$ . XIIL

thonte.

n multis offendimus omnes, quemadmodum

M

MISCELLANE A.

lo:

in oratione dominica profitemur quotidie.

&

Quemautem fatisfa&tionis modum nobisa cre-

IH

2c inimimmm dileGio pulchre fuit pr2e- Zach. 12

ditorenoftro infinuatum effe putatis? dimitti-

dictaa Propheta Zacharia: In die illa V- &

ls

proteget Dominus habitores Jerufalem (id eft,

Q

^te, & dimitemini. S. Auguftinus per oleum

le

mifericordiam intelligit, dum ait: In oleo

Eccletize Catholicze ) & erit, qui oftenderit ex

mifericordia intelligitur ; ac proinde, fi ole-

eis in dieilla quafi David : & ficut Angelus Do-

Senec.l

3. deitát, n

umcharitatis & amoris erga Deum & proxi-

miniin confpectu ejus ( ideft, fic diligere ini-

0 0

1rios noftros habeamus , optime facturierimus,

micos, ficut David, qui Saulem hoftem fuum

fi illud proaliqua faltem partein vafa vacua in-

infenfiffimum bis occidere poterat, nectamen

f

fundamus , id eft, nofítris perfecutoribus &

occidit; nec de morte ejus poftea lota-

ánimicis, qui timoris Dei, charitatis, virtu-

tus eft, fed potiusdixit: Nunquidfupereft ali-

[

tum, aliorumque bonorum fpiritualium inà-

q

quis de domo Saul, ut.fac;iam in illo miferi-

d

nia vafa funt, impendamus; hanc enim dile-

cordiam Dei ).

-&ionemexercendo, perredditionem boni pro

II. Idem przedixit fequentibus verb

is: In die Zach. x4

v. 20.

d

illa erantlebetesin domo Domini (id eft;corda

ef]

maloiis, qui injuriis nos affecerunt, charitas

erga Deum & proximos in cordibus noftris

odio accenfa convertentur, ut non nifi puriffi-

d

augebitur; hzecque ea, quibus coram Deo ob-

muscharitatis ac benevolentize liquor, ac mife-

Drexelin

noxiifumus, debitadiluet, & abolebit, fiqui-

ricordize oleum illa repleat, fintque velutilam-

tolis p. 8

" dem charitas operit multitudinem peccato-

pades olei femper lucentisin confpe&u Dei )).

0151 5- 7:n'1;

rum; preeter hanc vero fatisfactionem aliis

Ill. Etiam lfaiasid praedixit: Habitabit lu- Tfaize 1x,

bu

pus cum agno, pardus cum hzedo accubabit: V:9»

Plotrch.

quoqueinfuperlucrisaugebimur, quein illis

verbis infinuantur: Ut fitir filii Patr'i: vefdris ,

Vitulus &1eo, & ovis fimul morabuntur, & pu-

l- d'S UtlL ml

i

qui in calis eft.

er parvulus conducet eos vitulus & urfus pa-

€). EX

tü

Seneca !.

fcentur: fimulrequiefcent catuli eorum, & leo

]im,

IX. Sapienter Seneca, irafcitur, inquit,

H

L. de'rà 4liguis? Tu contra beneficiis provoca, cadit

quafi bos comedet paleas. Et delectabitur in-

€, 24.

fans ( id eft, homines fimplices) ab uberefuper

)

ftatim fimultas ab altera parte deferta: nifi

par, non pugnat.

foramine afpidis, & in caverna Reguli , quiab-

lm.T E

Plut.]l.de. X. Re&edictum e

ft ab Antifthene Philofo-

lactatus fuerit, manum fuam mittet.

ltonf. h

util. cap.

IV. Abinimicitia merito abfterreat, quod

6l

ex inimi-

pho, adtuendam falutem opus effe aut inge-

€is,

nuis amicis, aut acribus inimicis, propterea

Deus plerumquelege talionis etiam in hac vi-

u

quodilli, dura admonent peccantes, hi, dum

ta permittat fieri nobis, quod aliisfecimus. Sic

Ulyts

maledicunt, revocantavitiis; fed quia adli-

Adonibefech,dum fummitates manuum ac pe- Judic. r.

dum ei ab Ifraelitis abfcinderentur, dixit: Se- V-:7:

Álity| b

bere admonendum pene vocem amifit arnici-

Q1

9 Ut

té

tia, fuperefít, ut ab inimicis veritatem audia-

ptuaginta reges amputatis manuum ac pedum

mus.

*

fummitatibus fub menfa mea ciborum reliqui-

Soneca l.

XI. Iracund

iffimze , ac pro cbrpo,ris captu

as colligebant; ficutfeci, ita reddiditmihi De-

I. de cle-

pugnaciffimze funtapes , & aculeos in vulnere

us.Herodias,quxS. JoantisBaptiftze caput pe-

Niceph. l,

I- C. 270.

snent. c.

tiitab Herode, in poenam, dum fluvium glacie

ä

19.

relinquant :: Rex vero fine aculeo eft, noluit

Pbaret

illum natura, nec fas faevum effe, nec ultio-

conftri&um tranfit, glacierupta ita fubfidit, ut

üp,

nem magno conftituram petere , telumque de-

caput a corpore refecaretur. Pemenes fenexPatrum

Solitariusa beftiis devoratus eft , quia, dum in?Pir. c.

traxit, & iramejusinermemreliquit, exem-

H

e

plarlhioc magis Rezibus ingens eft: Pudet ab

fzeculo oves pafceret,tranfeuntem peregrinum

exiguis animalibus non trahere mores , cum

acanibus diícerpi paffus eft.. Latro, qui mona- Ibid. c.

fticam vitamoccifo pueroamplexus fuerat, u- !99.

tanto hominum moderatior effe animus de-

ïä

beáàt, quanto t'ehementius nocet.

biquefibivifuseft puerum illum videre, & di-

Ludovic.

XII. Tbomas Morus dicebat : Et

hnici,&in-

centem audire: Cur me occidifti? quare ultro fe Niceph.

& capite plexus eft. Eutropius * !3 * 4

e?"bo:ï" grati beneficia pulveri; fi quid mali patiun- , judieibusvüitivt,

. Axcadii

]I itulas XLIIL — DileBlio Inimicorumf

605

be*Theol,

Wüiæ

Arcaää Imperatoriscubicularius, Authorle-

