attingat, nec idob liquoris copiam, aliamve

tactam diffipat, nec tamen adurit? Refp. Tale

cauíam penetret, ideo exteriores illius partes

fulmen. plerurque craffius valdeque conglo-

circumquaque addeníat, & indurat, unde iis-

batum humidifpiritus coacti admixtionem ha-

dem vinum quafi corio inclufum detinetur,

bere, ac proin & tardius moveri, atque ob craf-

quod credibilius facit Albertus exemplo Pfelii

fitudinem fuam, & moram omnia quidem in-

herbze, quze vino admifta replet ipfum humo-

tus & extra denigrare, & incenfo fumo vefti-

re vifcofo,quem cum vinum infito calore ad ex-

gium fuirelinquere, verum ob vimimbecillam

tremitates diffundat, hinc idem vinum veluti

& vaporis copiam non amburere.

crufta quadam obducitur, qu2e per aliquot dies

CCIII. Probl. r;. Curfulmenretiainipfisa-

adeo pertinaciter durat, utn

"

quis jacentia comburit? Refp. Talis fulminis

fe vinum dilabatur.

ecíracto etiam ya-

H

pammam multum fuülphureze, vifcofzeque ma-

CXCVII. Probl. 9. Cur autemalias vinum;

terize continere, itautinaquam miffa, materi-

ut Lucretius refert,uta fulmineillzefo dolio ex-

amqueignibusopportunam nacta,poffitardere.

hauftum fuit. Refp. Id forte propterea conti-

CCIV. Probl.16. Curea, qux fulminefe-

giffe, quod dolium tale rariore fübftantia con-

riuntur, prius intremifcere folent? Refp. Id

ftiterit, adeoque fulminis vilaxatum facile fue-

ob vibratum aerem, quem igneus halitus ante

rit, & fecundum omnia latera rarius fa&tum ,.

fe preffit, contingere; nam tefte Ariftotele &

"unde igneus fpiritus fine difficultate inid fere-

Seneca neceffe eft , fulmen przemittere fpiri-

cipere potuit, & vehementia caloris fui repen-

tum plurimum, & agereante flatum congloba-

te vinum exiccavit, & abfumpfit.

tum, acatergo ventum & aerem quafitrahere,

.CXCVIII. Probl. 1o. Cur vinum fulmine

metu fcilicet vacui, cum jam vaíto impetu in

concretum, ubi iterum liquefa&tum fuerit, fi

aerem fulmina inciderint.

"potetur, exanimat, aut amentiam inducit?

. CCV. Probl. 17. Cur fulmen quandoque

Refp. Caufam effe, quod fulmen illud in fe no-.

pilos illaefis czeteris animalis partibus adurit?

i

xias qualitates fulphuris aut alterius fimilis

Refp. Id ex vaporis aut halitus debilitatione

materiz contineat, quibus fit, ut non folum

contingere; cum enim nimis deb lis & divari-

dejecti, fed etiam afflati tantum fulmine quan-

catus fit, etiam ipfum fulmen non ulterius age-

doque dejiciantur, licet epetalis dejectio in

re, aut aliud alterare propter flammoe fuze de-

metum potius, aut nimium aeris impulfum,

referenda fit.

"

Y

bilitatem poteft, pilostamenadurit, quia fic-

ciffimi funt,, atque adeo facillimze incenfionis.

CXCIX. Probl. 11. Cur ferpentes aliaque

- CCVI. Probl. 18. Curfulmen quandoque fo-

venenata fulmine percuffa venenum amittunt,

lacolliaureaornamenta, &nullam aliam eti-

econtrario vero, quae venenum non habent, il-

am exanimati hominis partem lzedit, uti Orofi-

lud concipiunt? Refp. Rofterioris experientize

us l. 5. c.15. filize Lucii /Elii Equitis Romani

rationem effe, quod fulmen, ut ante dictum, ex-

contigiffe fcribit? R. Id inde provenire, quod

MC WW QU TU o OE UP 1 0 5

halationes malignas & venenofas admixtas

vires fulminis ex liquefactioneauri,velaliarum

habeat, quas proin in rem non venenatam

fimilium rerum fibi refiftentium diffipatione e-

transfundit. Rationem vero prioris experien-

languefcant, ut nihil amplius in cutem poffint.

tize effe, quod vel venenum illud vifua exurat,

. CCVIIL. Probl. 19. Curomnia fulmine iQa ,

vel venenis utriusque contrariis in fe mutuo

uti Ariftoteles refert, contra ipfum fe fulmen

tamdiu agat, usque dum utrumque alterum

attollunt, ita ut homo quidem faciem erigat, in

ad mediocritatem quandam traducat & ita ve-

nenum effe definat.-

z

:

arboribus vero quzedam quafi hoftilia furgant,

imo.utrefert Plinius, hominum & animalium

--- CC. Probl. ra. Curhominem facilius

; qxuam:

capita ad fülminis exitum fpe&ent ? Refp.

animalia czetera, fulmen nulla fzepenota exte-

Ligna diffracta , & halitau fulminis exiccata.

rius facta interficit. Refp. Rationem effe, quod

fuas contra hoftem quafi criftas erigere, ficut,

homorariori carnis conftitutione, quam ani-

experientiatefte , membrana quoque a fole ex-

malia, fit praeditus, neque pilis adeo, cortice,

;ï

iccata contra calorein folis exurgit; hominem

vel fquamis, fed molli cuteintegatur, ut exte-

vero faciem forteideo attollere, quia fulmine

rioribus proinde minime lzfis ad interiora

i&us, quafi attonitus redditur; naturale enim

membra tranfeat fubtilis exhalatio, quae fi vi-

eft, uthomo fe contra nocivum repente fuper-

- fcofa & magis compata fuerit, exteriora vel

veniens dirigat, aut certe id accidit ex ictus

aduret, velcolorelucidofaltem inficiet.

ipfius impetu, qui vertit ea , quze percuffit ,

XCCI. Probl. 13. Cur praeomnibuslignis vi-

contra impetum.

tis fulmine frequentius aduritur? Refp. Cau-

CCVIII. Probl.2o. Cur vigilantes ictu fulmi-

»

fameífe, quodalialigna poros obliquos habe-

nis perculfi conniventibus oculis, dormientes

ant.atque ad^o fulmen in profundum fui non

vero apertis reperiuntur? Refp. Id accidere,

admittant. Vitis vero meatus reCtos habeat,

quod vigilaas animadverfo fplendenti fulgure

itaque difpofitos, ut cortice nunquam bene fibi

claudatoculos inpe laefos; alter vero repente

cohzerente fülmini fint expofiti, idque pereos

tactus oculos aperiat, toto corpore commotus,

facilead medullam. & animaelocum usque fe«

uti animalia caetera bombardarum globis tra-

feinfinuare poffit, unde viti natura latiora de-

jecta in fomnis, apertis oculis, dum expirant,

dit folia, quibus fe fuosque fru&us defendere

fubfiliunt , natura reluctante.,

L2 24

CCIX.

R. P. Lohn, Bibl.xMan. Zom. L.

739

Bibliothece Manualis' Concionatorice

CCIX. Probl.2:. CurlaGecitius, quam

feptentrioneoritur, fed medium quafi tenet ;

ut qui ficut in vicino utrique eft, ita utrius-

ä

alio humore ignis a fulmineaccenfus extingui-

tur? Refp. Caufam vel in majorem ejus den-

ue etiam qualitates participat.

fitatem, velcerte in alias qualitates igni tali

-CCXTIL. Probl.8. CurFavoniusidem ho-

ris pomeridianis,

& non mane fpirare folet?

6

contrarias, & nobis a pofteriori duntaxat co-

Refp. Rationemeffe, quod folehumorem dif-

enitas neceffario conjiciendum vi,glgri.

fundente venti potiffimum oriantur ; nam hu-

mor, quiantea concrefcebat , tabefcere inci-

T

ä

pit, cum vis caloris in propinquo eft, itaque

De vmti;.j

ventum excitat. Cum ergo Favoniusab occa*

fufpiret, merito pomeridianis potiffimum ho-

-^CCX. Probl.r. Cur folus ventüs coecias

0

exotuni numero ventorum nubes cogit ? Refp.

risoriri dicitur, tunc enim fol ad ejus locum

Dupliciexcaufaidfieri. 1. Eft, quod ventus

accedens, humores invadit, & calore fuo in

ventum convertit.

(

adverfus eodem tempore reflet. 2. Eft, quod

de locis eminentioribus fpiret ; nam partes,

CCXVIII. Probl. 9. Cur Euro fpirante o«*

l

quae ad folem orientem vergunt, eminentio-

mnia majora videntur? Refp. Id fieri, quod

eo vento aer obícurior, caliginofiorque red«

res funtillis, quzetenduntad occafum , unde

etiam majoriimpetu ventus vagatur, & nubeg

datur, conftat autem aere nubilo ob refractio-

q

ipfas congregare poteft, & rotare.

*

*

nem omnia majora, quam fint, videri.

excuffi nuä

CCXIX. Probl.1o. Cur venti fuüturi indi-

tl

CCXI. Probl. 2. Cur venti qui

bibus faeviunt, imbre fuperveniente mox cel-

cium eft, fiperaerem multzearaneze ferantur?

fant? Refp. Caufam effe, quod venter nubi-

Reip. Rationem effe, quod aranea fuo opere

fungatur,cum ccelum ferenum eft; feruntur au-

um origo fit talium flatuum , undefi venterhic

aqua expreffa confidet, hoc ipfo etiam ventum

l

tem fila, quoniam refrigeratus aerin terram

éonfidere, necefífe eft.

corruit, refrige

brius qbam

dium eft.

i

xfatio autem hyemis primoxft-

. CCXII. Probl. 3. Curaquilo cre

l;rrz- Cut5 ! fi v&ntus mahe

aufter fpirat? Refp. Arift. Id fieri , quod a-

quilo parti orbis terrarum habitatze vicinus fit,

ceperit, toto propemodum die durat?. Refp.

Quemadmodum omnis conftitutio femel facta

atque idcirco latere non poffit; aufter vero,

t

quia e longinquo admodum venit, nifi valde

preevalida eft, ita ventum quoque, cum fole

[

vehemensfit, venire non poteft, fed

:

oriente vehementiffimus fit ,

hoc ipfo etiam

citiuï

confumitur , quam ad nos veniat.

longi-usvpr—otrahi poffe.

(

- CCXIIL Probl.4.iCur Aufter noni

ncipienä,.

l

fed definens imbrem affert? Refp. Id duplici

^. TV. :

ü

ex caufa contingere. r. Eft, quod aerem co-

— De terra qmotu.

gat e longinquo, quo coacto, aqua exprimi-

tur. 2. Et, quodauftroincipiente calidus ad-

CCXXI; Probl. r. Cur terrae motuä in fe-'

hucaer fit, utpote qui profectus fit a calore,

ptentrionalibus terris raro contingit ? Refp.

rationem effe, quodiniislocis ob nimiam fri-

Vi

proceffü autem temporis refrigeratus , in af'

q

uam melius mütari poffit.

gorisinertiam haud ita facile in terrze fpecu-

)

CCXIV. Probl.5. Cur tempore hyberno

bus exhalationes gignantur , fecus accidit in

plagis ad 2equatorem vergentibus.

lt

venti veniantaboriente , zeftivo autem ab oc-

CCXXII. Probl.2. Curterrze admo

dum ca;

à

cidente? Refp. Hocpropterea fieri, quod fol

occidens nobis nubes poft fe relinquat ob va-

lidzeraro quatiuntur? Refp. Caufam effe, quod

fpirationes in talibus locis zeftu nimio confe-

poresattra&os, exquibus poftea Favonii ori-

untur; quia vero tum incolis inferioris hemis-

ftim diffolvantur, & evanefcant, atque adeo

phzerii oritur, ventum illis ab oriente produ-

omnem terrae motui materiam fubtrahant.

;ä

CCXXIII. Probl.3. Curloca cava & fungo-

cit, econtrario vero cum partiinferiori occi-

dit, apud nos eodem modo ab oriente tales

fa frequenter terrze motus fentiunt, uti videre

ventos caufat , & fi quem forte jam productum

eftin Phrygia, Italia , Caria, Lydia, multisque

I

aliis regionibus? Refp. Talia loca prae caete-

l

inveniat], tum auget illum, & confequentet

majori impetu vagatur.

ris concuti,quia ob cavitatem fuam aeri copio

CCXV. Probl.6. Cur venti, cum frigidi

fo acceffum przebent, atqueadeo majorem ha-

bent ad generandos halitus commoditatem.

fint, magis fzepe, quam folipfe exiccent?

Í

Refp. Rationem effe, quod fol vapores qui-

Alibi autem nonfunttales cavernze , aut certe

dem e terra evocet, fed tamen relinquat, at-

coelo patent, adeoque fecurze funt, quia libere

praeconceptum fpiritam exhalant.

que adeo perillos magis humectet; venti au-

Cur montofa fæpiuä

t

tem non tantum evocant humores , fed om-

CCXXIV. Probl. 4.

t

nino fecum abducunt, unde magnam

"

terrae motus fübeunt; quam plana? Refp. id

oriri ficcitatem neceffe elft.

i'nde

fieri ,, quod montofa loca ordinarie fpecubus

& cavernis abundent, unde ob caufam priori

CCXVI. Probl. 7. CurFavonius ventorum

omnium fereniffimus & jucundiffimus eft?

problemate allata

k

m magis apta funt Hatibu:f

generandis.

[

Refp. Caufam effe, quod ipfe prae reliquis

" CCXXV.

optimam qualitatum temperiem poffideat ,

'Probl. s. CurInfülzetam frequen-

nam neque calidus nimis eft, ut qui de meri-

ter concütiuntur,uti non fine damno fzepius Si-

t

2e, & aliae

þilia, Eqboeg, Tyrus, Lipara, Molucc

die, ortuque fpirat; neque frigi'cl?u"s,-'2^ utqgig |

—

Ztulus L. Elemenia.

13l

expertze funt? Refp. Idinde contingere, quod

quilibet fub peculiari & propriareiïexionis an-

ob antiperiftafin circumjecti liquoris multum

gulo illam intuetur.

fulphuris & exhalationis generent, atque adeo

CCXXXIII. Probl.6. Cur fübinde'duplices

ampliorem motibus materiam fuppeditent.

apparentirides? Refp. Id abiterata reflexio-

CCXXVI. Probl.6. Curarenofa &ex limo

ne radiorum provenire, fit enim fecundaria a

concretararoquatiuntur? Refp. Arenofa ra-

primaria,ficut fecundusParelius a primo,quod

xoconcuti, quia aer ineisinclufus absque ri-

fuadent colores inverfepofiti, cum alias quo-

xa exire poteft ; ex limo vero concreta raro

quatiuntur , quia rece

que & fpeculum, vel aqua prius reddat pro«

ptaculis carent , ut.in

pinquiora objecta; velut fi arbor ad litus füb

AEgypto cernere eft.

aqua appareat, ejus truncus fuüb aqua appa-

- CCXXVII. Probl. 7. Curanteterree motum

rens proxime jungitur trunco vero in litore

quandoque homines füpra modum infanire, &

ftanti , cacumen vero diffidet longiffime.

omnem belluinam feritatem fuperare vififunt?

CCXXXIV. Probl.7. Quomodo irisnatu-

uti in terraemotu Antiochiam fub Leone Imp.

raliter fignificare poffit, non fore proxime

concutiente fattum effe Evagrius fcribit? Ref.

magnam aquarum eluvionem? Refp. Ratio-

Idideofattum, quod vapores & halitus terrae

nem ex trifaria folis ad vapores conftitutione

omnes tum incocti & venenati, priusquam ex-

petendam effe; namquandoque illos omnino

halaverint, fuperficiem terrze infecerint, a

fol difcutit, & fic non concrefcunt in nubes,

quainipfos etiam homines derivati amentiam

necpluviam effundunt ; quandoque/eos acer-

illis vehementia veneni induxere. UndePla-

vatim in fublime eve&tos disjicere nequit, &

tina fcribit, tempore Victoris lII. etiam galli-

tunc affiduiimbres magnaque inundatio con-

nas, anferes, pavones & fimilia animalia ad

tingit. Quandoque mediam quandam ratio-

montes confugitfe.

nemadeosfervat, quia neceorum concretio-

nem difpefcit, nec diu conglobari finit. Cum

8b MIE-

ergoiris ectantum tempore appareat, quando

fol ultimam hanc conftitutionem habet ( nam

X,D.e iride.

quandq nimis graves nubes funt, minus eti-

: CCXXVITI. Probl. r. Cur iris nunquam

am idoneze funt ad radios folis excipiendos )

major femicirculo nobis apparet. Refp. Ra-

meritodicitur. lridemnaturaliter fignificare,

tionem hujus effe, quod, ut nobis appareat iris,

;

debeat nofter oculus ita collocari inter folem

neim.

non fore proxime magnam aquarum eluvio-

.

& nubem, ut polfit duci linea reGa tranfiens

COXXXV. Probl.8. Qui fieri poteft, ut

centrum folis, oculi, & arcus feu iridis. Unde

fit, ut quanto fol eft altior, tanto minus nobis

Loeris & in lacu Velino quotidieiris confpicia-

tur, ficut Plinius teftatur? Refp. Id quidem

deirideappareat, imo fi altior fit4y. gradibus,

nonfemper obnubem contingere, fed propter

nulla omnino iris videatür. Quanto vero de-

preffior fol eft, tantoplus deiride videtur, un-

rorem abundantiusibi repertum, quem dum

radiis fuis affulget fol , ii reflexiiridem faciunt.

defole exiftente in Horizonte totus iris femi-

Aliam etiam caufam iridis quotidianze juxta

circulus apparet.

CCXXIX. Probl. 2. Cur iris circulariter vi-

caftrum Haronisin Italia affert Majolus to. z.

Coll. 17. infine, dum ait, ob Alpium angu-

detur? Refp. Caufam hujus effe, quod e nube

ftias, undefluviidicunt, vapores fuequentes

rofcida radii vifibiles folis, qui rotundus eft,

afcendere, & fol's repercutfünt roridam nu-

adoculum reflectantur, nifiilliradii, qui funt

bem radios admitterein concavo , utita iris

zequales, & faciunt angulos zequales inciden-

effici, & apparere videatur.

tize & reflexionis; tales autem angulos nulli

xadiifolisfaciant, nifi qui incirculum funt di-

SI VII I.

fpofiti, utfufius oftendunt Mathematici.

De nube.

CCXXX. Probl.3. Cur unus color infra

CCXXXVI. Probl z. Curnubesfolem no-

alium apparet ia circulo? Refp. Etiam hanc

bisobtegunt, adeo ut nullum ejus veftigium

ONMWET CIONNN

rationem effe ex optica defumendam , quia fci-

cernipoílit, & non perinde maria & flumina,

licet planorum fuüblimium una

quamvis profundiffima & denfiore corpore,

acfi effetinfra aliam.

pars app?ret ,

idemfaciunt? Refp. Aliqui, nubemfe habe-

readaquam, ficut pulvis ad vitrum fuum,

CCXXXI. Probl. 4. Curnon fotum corpus

quod conficit: Unde ficut vitrumintegrum fua

folisinnuberofcida, utinfpeculo, apparet?

Refp. Caufam effe, quia guttze nimis minutze,

diaphaneitate , continuo corpore, ac plana

i

forma acfüperficie transmittit objeCtarum re-

& minus continuze funt, ut adeo non polfint

rumformas, itain aqua maritima vel fluvia-

totum corpus folare refle&tere ; confufe ergo

tantum, & concifetamen ad nosrefle&unt, ut

tiliidemfieri; ficut vero pulvis, in quem vi-

fitinGalaxia, ubiloco ftellularum lumen al-

trum refolvitur, ex defectu continuitatis non

x

reflectit obje&as formas, ita & nubes, quia

bum videmus.

T

corpus habet difperfum , direGionem trans-

ä

CCXXXII. Probl. 5. Cur non iufrà arcüm

pofitarum rerum non poteft habere, quando-

etiam color folis apparet? Refp. Ibi non effe

quidem corporis plani fuperficiern nullam ha-

angulum reflexionis, & incidentize, requifi-

bet, unde vifi va vis dirigatur in objectum.

tum ad vifionem, & hinccolligitur, quemvis

CCXXXVII. Probl. 2. Cur nubes non de-

videre peculiarem & propriam iridem, quia

cidant, fedfufpeníze hzereant, cum tamen ex

ao

^

ä

| R. P. Lohnu. Bibl. /]Waäz. Tom. £.

Zz'xzz

aqua

3

T9*

Bibliothecæ Manualis Concionatorie

D

aqua fa&ce fint , atqüe adeo nat&üraliter deor-

CCXLII. Probl.4. Quifieri poteft, ut plu-

[

fuminclinent? Refp. Illas fufpendi partim vir-

vize decidentes guttulis fuis homines necent,

1 l

nam , ut Majolus ex. 4.1. derebus Sinarum re-

tute caloris impre(li adhuc remanentís; pat-

tim beneficio exhalationum calidarum vapo-

fert, in novi orbis regione Mexicanatantoim-

petu & magnitudine guttulze irruentes ingru-

ribus permixtarum ; partim ob inclufum ae-

unt, ut homines necent? Refp. Id fieri poffe na-

rem , & maxime ob fui latitudinem, cui infima

regio aeris fübfidet, quam nubes ob latitudi-

turali gravitate ; quemadmodum enim alia

nem fuam fecare non poteit.

corpora gravia v.lg. lapides frequentius iterata

|

CCXXXVIIIL. Probl. 3.

Quomodo nubes po-

percuffione tandem opprimunt, vitamque adi-

— 80 ( . 09 085 fs — À

tuerunt attrahere pifces , carnes, lapides,

munt, ita &aqua, dummajores gravioresque.

c

guttas inhominum expofitorum caput dejicit,

fanguinem &c. Conftat enim hzec omuia ex

nubibus depluiffe? Refp. Conimbr. animalia

tandem omnino vjtam exturbare plqgtu.it.

quod attinet, ficutin paludibus, locisque cce-

nofis velalibi ex putrefcente materia , colubri ,

CCXLIII. Probl. s. Quomodo fïeripotuit,.

uttamgrandes quandoque lapides de ccelo de-

pulices, vermes, rubetz, mures &c. paffim

pluerent; nam , uti Majolus l. c. teitatur,

r m

oriuntur, ita nil mitum effe, fi pluvio coelo,

f

concurrentibus vel in aere ipfo, - vel in terra

ann. Domini t j9o. ex aere lapides ceciderunt

ovimagnitudine; imo an. 1j ro. ininfubribus

confimilibus caufis, fübito quorundam anima-

dicuntur faxa tam grandia cecidiffe, ut unum

lium ortus contingat. Quod adfanguinem ve-

ro & lac attinet, dicendum putant, quando

habuerit 120.libras, fueruntque filicibus du-

riora, odorefülphureo? Refp. r. Saepe talia

iis pluit, non habuiffe illa veram, fed adum-

faxa a Deo fuiffe in vindictam hominum pro-

ä

bratam tantum faaguinis aut lactis formam ,

cum hzec non nifi a principio vitze conjuncéto

du&ta, uti contigiffe crediderim anno 1496.

quando juxta oppidum Munchbergen ejusmo-

oriri, experientia doceat. Aliitamen putant,

dilapides ceciderunt hominum vultus & dia-

vehementem folis calorem e locis cruentis,aut

aliquo rubenti fucco madidis, humorem fane

dematagerentes? Refp. 2. Quandoque etiam

ex naturalibus caufis decidere potuiffe, fi vi-

euineumattrahere, quiuna cum pluvia deci-

delicetper ventum ea fublata fuerint, vel ni-

dat, eamqueintingat, quod fimiliter delattea

pluvia dicendum. . Majolus vero & alii putant,

mio frigore conftri&is vavoribus & tali modo

inter fe compattis, generati fuerint.

nubes vim fuam attrahendi a ventis accipere,

quorum beneficio, maxime Ecnephize corre-

- .CCXLIV. Probl. 6. Undetanta copia aqua-

ptos e mari pifciculos, aut aliasres in locum

rxum quandoque pluviis tam longinquis fup-

alium projiciant.

petit; nam Petr. Hifp. teftatur, in Uraba no-

$.

IX.

viorbis Regione majorem anni partem pluviis

tranfigi. Evagrius quoque apud Majoluin te-

De píuvia.

ftatur, Conítantinopoli tam ingentem quon-

CCXXXIX. Probl. i. Cur quandoque, fi

dam pluviam cecidiffe, utadtres vel quatuor

certo diepluvia cadat, uti de die S. Medardi

diesaquaeinftarfluviorum de celo praecipita-

opinantur ruftici ; totis 32. diebus, aut lon-

rentur, & montes illarum violentia in plani-

giori tempore pluviae cadant ? Refp. Id pro-

tiem deprimerentur, totique pagiin difcrimen

ptereafieri, quod tunc certaquaedam conftel-

exitii venirent? Refp. Talem copiam fzepe ex

latio oriatur, quse fingularem vim habet ad

ipfafoli conftitutione & fyderum, quorum a-

pluvias excitandas, atque ideo etiam Pleia-

fpe&tui fubje&a eft talis regio, influxu prove-

des a pluendo vocata eft. — Sic etiam multos

nire QuandoqueveroaDeoimmitti, ficut fa-

imbres àjuntoriri, quando Saturnus cum Jove

&um creditur anno Domini 1490o. quandoin-

conjungiturin cancro, fcorpione vel pifcibus.

crebeícente fzevitia Turcze in Chriftianos tan-

CCXL. Probl 2. Cur quandoque guttze

ta Conftantinopoli procella iterum decidit , ut

grandiores , utiin nimbo videmus , decidunt,

30oo. homines & 8oo. domus abfumptee fint.

quandoqueminores, utinimbre? Refp. Ra-

Quandoque ex aliis caufis naturalibus contin-

tionem effe, quod frigus aerem longe lateque

cit, undepoftea tantze, & tam perniciofein-

nonnunquam occupet, & przecalidus aer in

*

undationes fluviorum fequuntur, qualis fuit

zeftate nubis concretionem ambiat, tuncenim

anno 1421. juxta Dordracum, ubiexinunda-

zeftus per antiperiftafin frigiditatem fortiorem

tione Mofze fluvii ac Walis 70. pagi fubmerfi

reddit, que plures partes fluidi liquoris vel

funt, & centum millia hominum perierunt.

rorantis nubis addenfat , & multas guttulas

inunam cogit; quod fimiliter absque antipe-

CCXLV. Probl. 7. Potuitnefieri naturali-

riftafi preeftatfrigus brum?e tempore.

ter diluvium, quototaterra tempore Noe ob-

rutafuit, &fepulta? Refp. Negativam qui-

CCXLI. Probl.3. Quifit, utinaliquibus

locis toto annonunquam pluat? Refp. Id tri-

dem fententiam Conimbr. probabiliorem. vi-

pliciex caufa contingere poffe, vel quia fcili-

deri! necenim, ut inquiunt ipfi, tr. 8. in lib.

met. c. Io. congruebat, ut naturae Author

cet nimis frigidze funt regiones, ut Scythia;

velquia nimis calidze funt, ut /Ethiopia; vel

Deus fic caufas phyficas componeret , & di-

quia quandoque venti, a quibus exfpectanda

fpenfaret, utuniverfum ordinem per fe inver-

tere, & totamterram, quam homini incolen-

eratpluvia (hos enim multum conducere ad

pluvias experientia docet ) rari admodum aut

dam dedit, obruere aliquando poffent, ideoque

nulli exiftunt, uti in /Egypto fieri volunt Co-

Deus fublunaris mundi diuturnitati confu-

nimbr.

lens, eum contrarüs calido & frigido ficco

[

Titulus L. Element;z.

733 |

& humido attemperavit, ut unum quodque al-

poteft, utin fupremo vertice aliquze adhuc

terius fibi adverfarii licentiam cohiberet. Ve-

nivis reliquize maneant.

:

rum non video,quare Deus, ut Author naturee,

CCLI. Probl.4. Cur fol in füpremis mon-

b

petfe, velper fuos Angelos non potuerit im-

tibus calore fuo nives non liquefacit ? Refp.

plereomnes cavitates aquarum montibus, aut

Etiam hujus rei caufam effe, quod nix adeo

aliaterra, atque adeo ad eum ftatum deducere

quoque profundafit, ut a folis radiis penetra-

aquam,quem ab initio creationishabuit,quem-

ri non poílit; quandoque vero in cavitatibus

queipfa naturaliter requirit, fcilicet ut per mo-

montis ita abíconfa jaceat'ut omnino a fole

dum globi totam terram circumdet. Atque

nonirradiari, autcalefieri poffit.

ideoetiam Seneca, & Avicenna,& alii affirma-

CCLII. Probl. 5.-Qui fieri poteft, ut in Tar-

tivam fententiam probabiliorem cenfuerunt.

tarorum Regione nix media in zeftate cadat?2

Idtamen facilius concefferim, modum illum,

Refp. Idevenire poffe, ob fideris alicujus val-

quo Deus diluviumillud caufavit,extraordina-:

defrigidi influxum, & alias caufas extrinfe-

rium fuiffe, dum fcilicet cataractas coeli, fcri-.

cas ftigus intenden

hs

tes, unde poftea neceffe

?

pturatefte, aperuit( id eft, ccelosaperuit, ut

fuit, aquam in nivemconcrefcere.

aquze,'quze juxtaaliquos funtfüpra coelum fir-

CCLIIL Probl.6. Quomodoin nive vermes

1namenti, defluerent , vel ut Conimbr. putant,

generari, & viverepoffunt, utiinaliqua Re-

nubes in aere congregavit, folvitque ) & tan»

gione fieri Strabo apud Majolum teítatur?

tam aquarum copiam in terras effudit, quae

Refp. Hoc fieri poffe percalorem , quem ni-

tamen poftea paulatim fe in fübterraneas fpe-

ves per antiperiftafin cohibent intra terram,

cus conglobavit, &in vapores, & aerem abiit,

unde fi poftea putrem materiam inveniat, ex

efficaciori fecundse virtutis concurfu.

4

eavermes, perindeacalias, generari poffunt.

CCXLYVI. Probl.8. Qui fieri potuit, ut quan-

CCLAV. Probl.7. Veramneeft, quod di-

doque cineribus plueret, fic enim fac&tum effe

cunt nonnulli, in cryftallum fcilicet nives

Conftantinopoli, Zonaras & Niceph.teftantur? -

quandoque concreícere ? Refp. Ita Conimbr.

cum Alberto M. Plinio, & aliisfentire, quod

Refp. Id duplici modo contingere potuiffej fci-

licet, vel ut nubesipfa ob denfitatem fuam ac-

illi probant ex eo, quod cryftallus non repe-

cenfa ignem diutius retineret, & fic incineres

riatur, nifiubimaximehybernze nives rigent,

uti in Alpium cavitatibus.

Unde ipfam ple-

redacta decideret, uti Majolus putat; velutex

montibus igniferis talis materia vi ventorum

rumque a locis inviis fune pendentes extra-

inaltum delata iterum decideret.

hunt, atque hinc etiam nomen eryftalli defum-

ptum volunt; xwwe- enim glacies & 74

CCXLVIL. Probl.g. Curbruta tempeftates

& ventos, aliaque hutusmodi, magis przefen-

contrahere fignificat, atque adeo idem eft cry-

ftallus ac glacies vehementia frigoris in lapi-

tiunt, quamhoimines? Refp.D. Thom.l. p.q.

demobdurata. Id autem Seneca fieri ait, ob

$6. caufam effe , quod, cum bruta non intelli-

gant, proindeque fenfuum functionibus omni-

tenuiffimas aquas, quaefacillime congelantur

frigore, quandoquidem illa ipfa aqua coeleftis

no vacent, cocleftem influxum & aeris qualita-

plurimum , terreni autem minimum habet;

tes magis perfentifcant, quales cum alteran-

tur, quzedam faciunt, quod compertum eft ,

Unde, cuminduruerit, longioris frigoris per-

tinacia fpiffatur magis ac magis, donecomni

nonfieriabiis, nifihacautillatemporum mu-

aereexclufoinfetotacomprimitur, &humor,

tatione impendente, cum igitur hzec fzepius

quifuerat, lapisefficitur. Non nego tamen,

liumrerumhabuere.

hominesnotaffent, ea ut naturalia figna ta-

etiam aliis inlocis reperiri, nam, utajunt

Conimbr.in venis tam metallicis, quam pro-

N

pris, ut aliila

S x

lus invenitur.

pides pretiofi, ita & cryfïäl,-k

.De nivt.

S.XIL-

CCXLVIII. Probl. r. Curnivesin alto ma-

fi nunquam cadunt?2 Refp. Probabiliter hoc

'Dg glacie.

inde provenire, quodfalfedo marisutpote ca-

CCLV. Probl. :. Cur vituli marini, aut

lidior prohibeat, quominus vapores inde ge- -

Phocze adeps prohibet, 'ne aqua in glaciem

nerati, &in altum elevati, fufficiens frigus

concrefcat? Namita Majolus teftatur in Aqui-

admittere atquead

&

fint.

eoinnives 'conden/falfi pof-

lonaribus Regionibus incolas, quod gelu du-

ratum eft, prius effriugere;, poftea adipe vi-

CCXLIX. Probl. 2. Qui fieri poteft, utin

tulimariniperfundere, neiterum concrefcat?

aliquibus montibus perpetuo nives durent ?

Refp. Id fieri forte, quodadepstalis ob natu-

Refp. Id fieri tum propter altitudinem illo-

ramanimalis multum caloris acceperit, eum-

rum, tum propter frigus ; tum obnoétes etiam

que obtenacitatem fuam diutius retineat , un-

—

quandoquelongiores , quz frigus non modi-

defit, utaquamcongelari non patiatur.

ceaugent, atque adeo nives confervant.

CCLVI. Probl. 3. Quomodo glacies per

CCL. Probl.3. Curfaltem in Aethna mon-

zeftatemin cellis affervari poffit, & a liquefa-

te propter fubje&os ignes nonliquantur? Refp.

&ione defendi? Refp. Id fieri propter frigus

Caufam forte effe , quod ignis illetotum mon-

cellarum, quodcum eo tempore majus fit ob

tem pervadere non poffit calore fuo , . fed ad

antiperiftafin, hinc fine difficultate glacies in

certumtantum fpatium pertingat. Dnde fieri

iisdem affervari po' eft.

A 223

CCLVIL

134

Bib/iothecæ Aanualis Concionatoriam

n'

CCLVII. Probl. 3. Qui fieri poteft, ut gla-

CCLXIL Probl.2. Quse caufa fit, quod

ei

magnes ferro adjutus & armatus plus trahat ,

q

cies in mari feptentrionali reperiatur, quod

(d

tametfi in litus extrahas, ipfum tamen litus

quam fineferro , nam Lud. Alcazarteftatur, fe

Íponte deferat, redeatque in mare, nemine

magnetem habuiffe, qui absque ullo ferri ali-

mento vix 5.uncias ferri attollebat; Virgula

prorfus movente? Alia vero, ut videreeft apud

Majolum coll.1o. circa finem, licet magnis mo-

vero ferrea applicata adjutus plusquam 200.

libuslitori appellatur, fitamen crufta ejus af-

unciaselevabat? Refp.Forerus, id propterea

fervetur, quamvis magna diligentia occlufa,

fieri, quod ferri praefentiam tanquam condi-

tamen ftatim difpareat, & illico evanefcat ?

tionem fine qua non requiratad virtutem fuam.

Refp. Majolus hzec infcfutabilia & arcana ef-

exercendam , ficuti videmus vinum & fimilia.

fe, ac preinde rei hujus rationem inquirere,

requirere calorem & tanquam conditionem,

ul

jil

autaudacis aut curiofi effe, fed nec ego , fi vera

ut poffintfuam virtutem exercere, &calorem

hacíunt, aliam caufaminvenio, nifi fympa-

novum & actualem producere.

e

thiamtalis glacieicum fua aqua, ratione cu-

CCLXIII. Probl.3. Curmagnes femper ad

gl

feptentrionalem Polum fefe convertit? Refp.

t

jus femper vult effe conjuncta cum reliquis

4

partib'us.

Non deeffe, qui putent,

anc vimex iis eífe,

€0i

qui nos naturam mirari voluit, fcire noluit.

Cg

A Af

Forerustamen &aliiputant, probabiliter di-

L2

De melle.

ci poffe, partes czeli utrique polo vicinas ob

dü

t

occultam naturze confenfionem & fympathi-

Di,

CCLVIII. Probl. 1. Cut mellis infim& pars

am, id per attractoriam qualitatem aliquam

I

Jaudetur, cumtamen olei füumma , vinimedia

praeftaread eum modum, quofol herbas quas-

ni

commendetur ? Refp. Caufam effe, quod, opti-

dam , ut heliotropion & fimiles fecum vertit ;

Ré

mum mel cum habeatur; quod minus fiuit, &

aut forte etiam dici poteft, hos effe&us pro-

foli

venireab aliqua qualitate infita ipfi magneti ,

quafi faccharum concrefcit; taleverofuo pon-

Ü

dereadimalabitur. Atoleum id excellit, quod

ut ficut per certam qualitatem ferrum adfe tra-

Jus

nitidius eft & defcecatius, magisque aereum,

hit, ita peraliam occulta vi illud dirigat, ac

tüi

hocautem, quialevius, innatat. Denique vini

impellat ad mundi polos.

ài

visin caloreconfiftitqui, ut noxam fugiat, ma-

CCLXIV. Probl.4. Cur magnes diverfisin

(

xime colligitur circa medium, inferior autem

locis diverfimode polum refpicit ; fic enim

&

pars fzeci vicinafordefcit, & faporem amittit ,

compertum effe multis experientiis docet À-

fumma ab aere proximo laeditur, namaerem

fü

cofta apud For. inth. demagnete? Refp. Cum

fit

vino infeftum effe, ex eo colligitur, quod do-

Conimbr. caufam effe, quod attractoria coeli

t

lio pleno vinum minus vapefcit, quam femi-

vis , autinfita ipfi magneti diverfis in locis alio

a

pleno, tum quod munitum operculis extrin-

& alio modo attemperetur, tum ex vario fy-

H

fecusillitis , vel fübtus terram defoffum, quo

deruminfluxu, tumex elementarize Regionis

aer non pertingit, diutiffime confervatur.

proprietatibus ibi dominantibus.

Certum

a

CCLAIX. Probl. 2. Eftne faccharum a melle

quippe eft, non modo a fübje&a'terra, fed

of

diftin&um, an non? Refp. Affirmative cum

etiam ab ipfo mari corpora füblunaria varie

t

Galleno, qui ficloquitur: Saccharum, quod

mutari &affici, hinc naufea illa navigantium

d

ex Índia, atquefelici Arabia convehiturin ca-

hincvina quzedam, quzein Hifpania nemo bi-

lamis, ut ajunt, & ipfum mellis eft fpecies , mi-

bere poteft, fi per certamariatransportentur,

fe

Sc

nuscerte noflrate dulce, fed adfimiles ei vires

dicuntur potabilia; odoremque ac faporem

)u

obtinens, quod ad abftergendum, deficcan-

gratiffimumadipifci; curergo non etiam fieri

dum & digerendum attinet. .

poífit, utferreus ftylusin pyxide pro vario fi-

b

tuloci, ac maris natura ita afficiatur, ac al-

li

CCLX. Probl.3. CurinSardinia mel ama-

V]

rum gignitur, atquein Heraclea Ponti mel in-

teretur, uttractoria illa vis non poffitillum di-

venitur, quodquiedunt, bibuntve; non fecus

re&te ad polum convertere, fedfaciataliquan-

q

affluidantur, quam qui aconitum hauferunt,

tulum declinare.

j

Ve

ideoque mente abalienatur,& fudore diffluunt?

CCLXV. Probl 5. Cur magnes ignitus

gt

Refp. Rationem effe, quodapesinibi melleum

