dus, ac parvi habendus fuiífes , contemni ,

J

Non ves ÁAB,

oporvtet,

aut parvi haberi nequaquam timuiffes, aut

"

doluiffes.

Hoc enim ipío folo, vel maxime

J

- Nft. 1. 5.

It

a S. Ignatius dicere fo.litus/ , tefte Ribade-

contemnendus, & parvi habendus es, quod

!L

C€. 1I.

neira; In rebus gerendis illud inprimis

id times, aut doles.

Prorfüs non timet

tenendum, utte rebus, non res tibi fubmit-

vilis haberi, nec contemni, niíi vilis & con-

tas: hoc eft, ut rei gerendase, non tuze com-

temni dignus.

moditatis rationem ducas , negotiorumque

AXIOMA XXII.

utilitati diligenter fervias & tempori.

Quidgu-id agamt bomiues , intent

Exege/is.

Ccab ommes.

o : judi- |

e

Quia, cum negotiorum felix fucceffus

ntd

plerumque ab opportunitate temporis de-

I't

a -comniune pröverbium , & re&te, quia

iff

tefte S. Auguftino : — Offfcium noffrorum S, Aug.in

pendeat, atque adeo ea differri non expediat,

f

nifi te illis accommodes, & fuo quzeque tem-

uon initio, fed fine penjandum efh , wt fcilicet Pf, 118.-

]

pore adminiftres, confufio ordinis, & nego-

zom tantum ff bonum eff, fed precipue ff bo-

tU

tiorum, atq

ue adeo infelix quoque?uccef—

quin eff , propter quod faqmus » COpzZLeIus.

d

e

fus fequetur.

: S.3

Exe.

u

142

Bi&liothecæ Aanualis : Conciounatorice

irum [umus, — Ifla, mi Luciii (addit'Seneca)

(

Exegefis.

fa

condenda in animum [unt , ut contemnas volupta-

Quia cum homo ad Deum, velut ultimum

tem ex. plurium alfenfione venientem.

: Multi te

db

finem , amandum & honorandum creatus

laudani.

Kcquid habes, cur placeas tibi, fiis

t

fit, nifi omnia ad illius gloriam per bonam

a

er, quem multi intelligunt? — Introrfus bona tua

intentionem ordinat , nullius momenti e-

[pe&ent.

Ideo Democritus reCte dixit: Unus

(

íj

runt, uti re&e agnovit idem S. Auguftinus,

Bene

2V

milhi pro populo , €C9 populus pro uno.

1,«

aC

Idem füp. dicens:

Quod bona intentione non facis , non

&ille, quisquis fuit (ambigitur enim de au-

c.6.Matt, fibi proderit; quia, quomodo feceris ,. non quo-

&ore) cum quaereretur ab illo, quo tanta

adi

modo evenerit , tibi imputabitur.

Jrat

diligentia artis pertineret , ad pauciffimos

perventurz? .Satis [unt, refpondit, mihi pau-

zil

AXIOMA XXIV.

a

7

" [ati: unus, fatir nullus.

f0í

Quid fir, interefl, nom quid po[fideas.

X

AXIOMA XXVI. |

jrova lf

a Martinus Braccarenfisin Maximis. Hinc

r p

$. Àug.c.l,

It

Facillime 4donu

; eris, fi ea vitaveris , qua

contraSe-

S. Auguftinus dicere folebat: Senti de /fu-

vituperaveris.

cundin. .

gu[lino, quidquid vir, modo

hazret.

fola xin oculis 'Dei-

con|cientia 96 0s accu[et.

idem Martinus Braccarenfis in. Maxi- H Lomas

Ü

E

1S

Et ideo pius afceta quoque monet: Kemp l.r.

Kxegefis.

Übique profectum tuum capias; ut fi bona c,2s.n.5.

exempla videas, vel audias, ad imitandum

Ratio eft, quia omnia bona terrena cui-

accendaris.

Si quid autem reprehenfibile

Ita(

que tanquam difpenfatori conceduntur: Un-

confideraveris, cave, ne idem facias; aut fi

lii

de non tam exiget Deus ab eo, qüid concef-

aliquando fecifti, citius emendare te ftudeas.

kr

ferit poffidendum, quam quomodo illud di-

Sicut oculus tuus alios confiderat, fic iterum

s

fpenfaverit, atque adeo quid fis (an fcilicet

àb aliis notaris.

2

bonus, velmalus difpenfator) intereft, non

KExegefir.

quid poffideas; cum etiam ille, qui pauca

Matth.25. accepit, auditurus fit: Euge ferve bone €9 fi-

Quia in aliorum a&ionibus confiderandis

!

V. 23.

Epi&.c.1r

delis, quia fuper pauca. fuifli fidelis, [uper mul-

plerumque fatis oculati, & feveri cenfores fu-

lm

1

Ench,

ta te conjlituam

Hinc fapienter Epictetus

mus, utpote ab amore proprio non exccecati,

fen i

monuit: Nulla aliena prseitantia efleraris a-

quare fi ea, quze inaliis vituperamus, diligen-

&i

nimo.

ter vitemus', non facile ullo vitio fuccumbe-

Si equus femet jactans diceret; fum

mll

pulcher: ferendum effet.

Tu vero cum in-

mus; fieque boni efficiemur.

ipla

folenter gloriaris, te pualchrum equum habe-

ficut

re

Quid

'AXIOMA - XXVII.

fcito, te bono equo fuperbire.

i bo

igitur eft tuum? — Ufus viforum.

Quapro-

Nihil. izipudentiur. auima. cupiente in. va-

deten

pter cum in ufu viforum ita moratus fueris,

nitatibur confoveri.

H

quemadmodum natura poftulabar, tum effe-

It

a Wido de tranquillitate animi c. 10. ubi

Y1S

reris , tum etiam aliquo tuo bono læ:tabe-

etiam do&ctrinam hanc fimilitudine mox

0

fubjicienda aptifüme declarat.

AXIOMA XXV.

Exvgrfir.

uM

Non' quam lii glaceas , [ed qudlibu:,

Cs

Quia cum rogas Deum;, ut non auferat tibi

15, f

O flude.

aliquid, cui inhaefifti cupide; idem eft, ac fi

mulier a viro fuo, in ipfo adulterio deprehen-

n to

ta iterum Martinus Braccarenfis in Maxi-

mis; ubi etiam addit: Maximum in eo

fa, cum debeat petere veniam criminis, roget

potius, ne interrumpat ei ipfius adulterii vc»

vitium eft, qui non melioribus vult placere,

(tia

fed pluribus.

luptatem. Non fatis tibi eft a Deo recedere,

nifi ipfum ad hoc inclines, ut ea, quibus cor-

Thutr

rumperis fruendo, augeat, confervet, & co-

Que hæ

Exegefis.

aptet; id eft, formas corporum, fapores &

temae)

Quia cum plerique hominum miali ünt,'

colores? quse eft adeo impudens 1nulier, ut

tGD ïla

& fecundum/affe&um judicent, placere il-

dicat viro füo: Quaere mihi illum, aut illum

QéS Qu

lis non poffunt opera bonorum ; atque adeo

cujus confuetudine fruar; quia placuit miht

0 Bs

ilis difplicere laudabile eft; folum ergo

plus te; alioquin non quiefcam. Tu tamen

hoc facis viro tuo, ideft, Deo, cum praeter ip-

Sidü

proborum judicium attendendum-eft, Hinc

lw

C€.57.

re&te Epictetus monet:

Cum facir áliquid,

fum aliquid diligens, id Ipfum ab eo petis.

"nv

quod faciendum «[fe flatuifli ,. munquam dimo-

Cum dicis Deo, da mihi hoc aut illud. Hoc eft

gmens

de^

venrir a propofito , tametfi inter id agendum

Cer.

dicere, da mifii, in quo te off:ndam, €9 a te forni-

H

con[picis, futurum, ut vulgur de eo [ecur ju-

Cum enim aliquid aliud ab eo, quam

dicei. . Nam [i gerperam. facis, rem ip[am fu-

ipfum petis, ipfa petitione tua fcelus eituum

& defecionem ab eo oftendis, & nefcis. Mife-

gr.

Sin reffe, quidl eor vererit, qui mon ve-

ht

o reprehendunt.

Nec male Epicurus apud

ricors vindicta, fi fponfus fponfam fuam ad-

Senecam fic fcribit :

Hac ego mon multis,

ulteram deprehendens, ea tantum fubtrahit

11?18 E

lbid. fed tibi;

ffzti: enim magnum alter alteri thea-

ei, quibus ad fuam tu; pitudinem abutebatur.

Qs

Quam

hi Jj

Titulus X1II.

"Afcefis.

143

Quam vero impudica & inverecunda eft ipfa,

fed bene finivit.

Sude laudantur exordïa,

fi ad injuriam hoc accipiat? Nulla alia fere

tibi eít caufa dolendi, nifitalis: ideít, de fub-

Jed finis proditione damnatur.

tracüs libidinibus tuis.

Ipfi ergo dolores tui

| Exegefis.

!

arguunt libidinestuas, ita ut non fit opus aliis

Quia, ut re£te S. Gregorius dixit: Zzcaffum t, z. mor,

teltibus. Hzec folet a fponfi oculis quzelibet

bonum agitur, fAante vite terminum defevatur;

la

inverecunda & impudica mulier abfcondere:

quia frujfva velociter currit, qui prius, quatn

lacrymas, quas pro damnis, quze contingunt

ad metas venevat, deficit. Hinc merito S. Ber-

adultero, & quas pro injuriis ab adultero, fibi

nardus dicebat: 24bsque pevfeverantia , ue€ Ep. xag.

irato, illatis fundit; ipfas quoque injurias, fi-

qui pugnat, vicloriam, uec palmom vitlor coa-

militer &gaudia. Videnunc, an id faltem tu

uitur: vigor virtutum confumrmatio eff.

erga Deum facias, an non aperte coram eo

"h

0

lle perfeverantiam , nec obféquium merce-

pro damnis adulteriitui, ideft, mundi hujus,

dem balet , uec beneficium gvatzam , uec lau-

jer.3.v.5. lugeas, & depro

fperis exultes. Zrozs er.

ao WJZ(-

dem fortitudo. Denigue nom qui inceperit;

lievis mevetvicis fada ef tibi.

Jed qui perfeveraverit usa

3

ue in finem, bic [al-

us evit.

1;*"Täomas

AXIOMA XXVIII..

AXIOMA XXXI.

^ Kenplt

Occafío bominem fvagzlem non

a C.Zf.H-So

qualis At , offendit.

JVullut coufeium peccatorum tuorum magis

N

imueris, quam temetipfum.

a Thomas Kempenfis l. t. cap. 19. dicens:

!Jï

n

Ita fzepe citatus Martinus Braccharenfis in

a

Quante autem virtutis quisque fuerity me-

Maximis, ubi & caufam addit: 24/ium po-

$

lius patet. occaffoze adverfitatas.

Occafiones

Zam

T

£es efuggrg ; l& HUguau

]

que bominem fvagilem aon faciunt , je"af,

Exepefís,

?ualis fft, offendunt.

Exegefis.

Hinc re&e Epi&etus: Pædagogo pue;'os Ap. Bufie,

nos tradiderunt parentes, qui ubique obferva- n"anar.v.

dis

ret, nequidlzederemus : Jeus autez 7am viros €9 ** 3-2

lU«

Hincineadem occafione, v. g. fe&andze vo-

luptatis, alius per contemptum illarum inger-

infitze conícientice cuftodiendos tradidit, quae

il

tem fibilaudis, meritorum, & aliorum fru-

quidem cuftodia & confecratio nequaquam

Il*

contemnenda eft, quia & Deo difpliceret, &

étuum copiam parat; alius in fcelera per ad-

K

miffam voluptatem proruit, & grandia mala

conícientize ipfi nos hoftes efficeremur. Un-

ipfamque damnationem fibi accerfit.

Unde

de & Poeta canit:

mi'ttitur, Juvenalis

ficut diligentibus Deum omnia cooperantur

. .Exemplo quodcunque malo com

atyr, Ig.

in bonum; itaiis, qui eumoderunt, & offen-

ipfi

dere non verentur, univería in malum cedunt.

| D.ifplic;et k;vau&ori; prima eft h

vc ultio,

quod fe

AXIOMA XXIX.

| Judice nemo nocens abfolvit

ur, improba

i

quamvis

0X

ÜOmnium malorum vadixg meum ac |

it urna.

1uu.

Gratia falläci Proetoris vicer

ta Marti.nus Braccharenfis in Maximisv di-

Quam ob rem Biasinterrogatus, quidin

vita metu careret? refpondit: Bona conícien-

cens: Quietiffimam vitam agerent in ter-

tia; econtrario vero infernus quidam & car-.

ibl

ris, fi duo haec verba a natura omnium re-

cer anim?e eftrea confcientia , tefte S. Bernar- S. Bern.

ic

fum tollerent; meum .-:c tunm.

do.

An Cant.

ferm. 23.

her

$. U.

Exegefis.

oge

.De Axiomatis ad Proximum fpectan-

[ VC*

. " Quia omnes lites ac turbationes mentis o-

ete

riuntur in nobis a concupifcentiis noftris; at-

tibus.

[

que hzec ipfa concupifcentia (inordinata in-

AXIOMA I.

(0-

telligze) nihilaliud eft, quam mei & tui appe-

s

tentia; ergo merito dicitur , iis fablatis homi-

Da hi animas, cetera tolle tibi.

f, üt

nes quietillimam vitam ducturos, ficuti de fa-

Ita Rex Sodomze obviam veniens Abraha- Gen.c.4;

lum

&o Beati fimilem vitam ducunt; eo quod

mo ex hoftium fpoliis, nihil aliud praeter v- 2t.

non reperiatur apud illos meum ac tuum ;

mihl

captivos reductos acceptavit, ut in facris vi-

ynett

frigidumillud verbum, & quidquid eft malo-

dere eft; quod di&tum merito ab iis, qui cu-

et

rum in vitam noftram invehens, innumeraque

ram animarum fufceperunt , obfervari opor-

p

petl

$,

gignens bella, utS. Chryfoftomus in oratione

tet, utícilicet per curam & laborem nihil a-

oct

de $S. ?hilog'onio loquitur.

liud quzerant, quam ipfarum animarum falu-

tem & lucrum.

furni-

AXIOMA XXX.

quam

tuurt

| In Chrzffianis mom laudantur exovdia ,

Exegefz:.þ

Jed . finis.

yie

Y

Quia cum omnium divinorum diviniffimum

al

ta S. Hieronymus l. 1. contra Jovin. his ver-

iït,tePce.S.DionyüoAr*eopagita, cooperari Deo s,Dionyf,

gl

bis: /Von qugruntuv in Chriffiamis initia,

infalutem animarum , majorapudipfum gra- c. 3. de

at

Jed fimis €? perfeverantia. Paulus male capit,

tià iniri non poterit, quam*h'uic ipfius vo

iun- £41ér,

tatL

Quadm

uHM

Bibliothece |. Mauualis Coucionaiorue

]

$, 6t

r

Chryf. h.5 tati, quoad ejus poteris, velificando. Etfz im-

phiciforibus , fed omnium praepofitorum cor-

phyb !

Lad Cor.1 genfas gecunias pauperibus eroger, plus tamen ef-

dibus infcribatur, tum ad tanti, tamque excel-

feceris, fi unam converteris animam, aurea Chry-

lentis herois laudem ac commendationem,

foftomi vox eft. Imo majus effe miraculum cen-

tum vero ad przeftantiffimam Rectorum om-

1J3. Dial, fet M. Gregorius, predicationis verbo, atque o-

nium inftitutionem! quem namque is fum-

€. 17.

- rationis folatio peccatorem convertere, quam car-

ptum ferre, quam impeníam ultro fuftinere,

hem,.a2

E

ne mortuum fu[citare.

Amplius quid dicam:

curamverefugiífet, utzegrisfieret bene? qui

——

majus hocopus, certe Deo pluris eft, quam

& Mygdonias opes, & Arabum gazas, Croefi-

que divitias, 1 forte fuppetiviffent,etiam mini-

L

ipfa coeli, terrzeque creatio. Avesfcire, quo

id pa&o? Laboris utrinque impendium at-

mi familiaris fui folatio, falutique vel compa-

P148.v,;tende. Ecce ipfe folum dixit, €? fa&a funt, ip-

randæ, velcuftodiend?e ftatuerat erogare ?

fe s2andavit, €9 creata [unt. Non lic in praefen-

ti animarum negotio: pluris hae ipfi, puta

Exegrfis.

lib t

fanguine pretiofiffimo, vita quiu ipfa ftetere.

| Rafio á 'quæ ad hanc charitatem movebat, Ribad,l.s.:

C. Z'

Sane quo in pretio, cenfuque apud Deum fit

erat, quia, cum liomo egrotart cayit, raro aliquid €- 9-

alienze falutis adminiftratio, ipfe admodum

boni potefl. in. aliorum utilitatem facere; quando

Salvator nofter iis apud dile&um Dilcipulum

vero [anus e[l, multa bona potefl praflare.

Quae

q

p

verbis luculenter expreffit: Propterea me dili-

caufa fuit, cur Pyrrhus Rex Epirotarum, cum

git Pater, quia ego pono animam meam, u£ iterum

Diis immolaret, non regni fui dilatationem,

aut contra hoftes vi&toriam , non opes, aut

[umam eam ; itaque exemplo meo c2eteri ho-

mines redivivi, zeternum mihiconvivant. Ubi

gloriam, fed fanitatem tantum petere foleret,

notant San&ti, minime eum, ut poterat, dixif-

tefteCoelio Rhodigino; & Albertus Auftriusib.z.c.a4;

interrogatus , quzenam effet jucundiffima pof-

Y. 17»

Joan.1o. fe; Propterea me diligit Pater , quia in principio

omnia ger me creavit, fed ; quia ego pono ant-

feffio, refponderit: S«nitas, cujus thefaurus tam

mam tueam , pro recuperandis fcilicet anima-

pretiofus ef , ut quidvir potius gerpeti debeat ho-

bus perditis; ut hinc difceremus, nihil plane

mo. quam eam fibi eripi fimat.

Neque verbis

coelefti Patri hoc opere effe antiquius. Unde

hunc fuum affet&tum magis, quam operibus

& Do&or angelicus in illa Domini verba pau-

declaravit S. Ignatius.

Accidit, cum ipfe

S. Thom.

ä:]

lo ante pofita: Sicut novit me Pater , €9 ego a-

graviffime langueret, & ad ilJlum fublevan-

f

Joen. 10.

gnofco Patrem, €9 animam mueam pono pro ovi-

dum, Patrum, qui Romze tum quidem eraut,

Y. I5.

bur meir, obfervat, Chriftum non hoc tantum

precibus cogeretur, temporaneum Vicarium

(s5 5

Wa "

"velle, fe Patrem ea cognitionis plenitudine

admittere, omnibus, quae domefticus Mini-

agnofcere, qua Pater norit ipfum (jam enim

fter adfereferre ex praeicripta officii fui regu-

q

Matth.11. alias dixerat, nezzo novit. Filium; nifi Pater ; ne-

la deberet, in Vicarium rejeüis, illa tantum

y; '27.

que Patrem quis novit, nifi Filiur) fed,.quemad-

exceperit, quae ad curam falutemque eorum,

ä

modum obfequens filius, fi cujus fa&ti caufam

quizegra effent valetudine, pertinerent; hzec

enim ad fetunc quoque referri volebat. Addit

rogetur, reddere hanc folet: Ego emim movi

vero idem Ribadeneira ad rei tantze confir-

|

Patrem meum, quafi dicat, fic ei placere, fic vel-

leipfam novi; ad eundem modum ergo Chri-

mationem, quod ipfe hac'in párte fuerat ex-

ceptus: Cum, inquit, zegrotanti mihi denotte

ftum , qui fe animam füuam pro ovibus fuis

(rem fcilicet nobiliffimam pro re nihili ) po-

fanguis ex brachio effet extra&tus, cuftodes-

]u

fuiffe dixiffet, caufam hujus rogatum, refpon-

que, qui excubias agerent, lgnatius appofuif-

fet, reliqui vero fe quieti dediffent, ad multam.

furum fuiffe: Egoagno[co Patrem, hoc eft, per-

novi voluntatem, adeoque voluptatem Patris

noctem, aliis dormientibus, bonus foilicitus-

mei, & quam ipfi fint in deliciis hze oviculze:

que Pater vigilabat.

Bis terve mifit, qui

brachium exploraret , circum ligatumne effet

hoc adeo me fubigit, necinvitum, proiisdem

' vitam ponere. Acres igitur hoc ipfum nobis

commode, nefortefoluta vena fanguis efllue-

ad captanda animarum lucra ftimulos fubji-

ret, &fubitum (quod nonnullis evenit) inte-

zi

ritum afferret, & erattunc ditctus Ribadeneira

lo

cere debet, noffe tantam propterea apud Deum

gratiam inirj.

Quare haud injuria D. Chry-

circiter quindecim annos natus.

Imo conti-

&

Chryf. de foftomus id, quod Dominus Petrum tertioin-

git non raro, ut alios excitari nolens , aut

at

B. Philog.

Rüm, 3

at

& deN

n

a

terrogavit: Zmas me? totiesque affirmanti

Íomnum eorumiinterturbari, ipfemet proefer-

M

'fabjecit: Pa[re agnos meos;. fic interpretatur,

tim Novitios, tanquam minorem fui curam

D

Dei Jo.27

gerentes adiret, &, num bene haberent, bra-

tit

quafi ei diferte dixiffet, hunc, quem dicis tuum

mei amorem, factis oftendas volo ; animabus,

chiumque tuto colligatum foret, inquireret.

ii

inquam, quasfanguine meo mercatus fum, pa-

Alias duo tyrones, unus Hifpanus, Gallus al-

hi

fgendis, fovendis, confirmandis.

ter, utauétor eft Daniel Bartolus, vix pedem lib."g..

in domum intulerant, cum in morbum inci-

AXIOMA 1l ..

derunt; erat autem res familiaris admodum

anguíta, plures domi variis morbis proftra-

Pluris facienda eft [anitas Fratrum corporalis,

|

ti, quare fuit, qui eos cenferet ad nofoco-

quam omnes 1undi thefauri.

mium deportandos, donec valetudinem re-

ä

In

It

a S.Ignatius dicere folebat, tefte Ribadenei-

cuperaffent: -Nequaquam vero, nequaquam

ral.5.c.8. quod dum enarravit Lyrzeus, in

id fiat, ait virfan&us: An domi noftrz locus

Ve

non erit eis, qui mundum toture pro Deo

üt;

hzec verba prorupit: O aureum viridfanctiffimi

juxta ac prudenti(fimi apophtegimia, dignum

reliquere? Quseratur locus, illis profpicia-

Qu

que pro-

profecto, qpod non Alïollmis cgjusdam Del-

1»;—ut,l & Deus propter illos nobis quo

videbit.

Tituus X1II. Af;ej;s.

145

S. Greg, Videbit. Hinc märifö S.Gregorius: Bosiin- nasnoftras, & confilia eorum, quibuscum a-

in Paft.

quit, re&ores. etfi 2am futmma coutemplando ap-

3

gimus, viriþus effe accommpdanda. d

la

petant, neceffitatibus tamen iufirmantium cora-

patiendo mifcenturs — Quia tunc ad alta cbari-

Exegefís.

la

zas mivabiliter furgit , cum ima proximorum

Qüia ficut, fi ultra debitam menfuram fclo-

^

ad feé mifericorditer attrabit, C? cum benigue

petum oneretur, rumpitur; ita fi plus, quam

l

defcendit ad infima, valenter vecurrit ad fum..

oportet, ab iis, quorüm curam füfcepimus,

750.

3

exigamus, plus illos deftruemus, quam zedi-

AXIOMA TL

ficabimus. Hinc S. Ambrofius ait : 24Ztev tnc 4.

a

cum potentibus qsnundi , aliter cum tuediocri- Coloff.

Gu&ematjo ep

crucifixio zotazue, Hon re -

bus, alitev cum bumilibus agendum eft .. aliter

L

differunt.

iterum cum smanfuetis, aliter cum iratis, qui-

lib r. vit, 1ta P.»'—«Vincehtius Caraffa dicere folitus: Of-*»

bus cedeve opovtet. — Quo in genere iterum

t Rihad.l.g; |

laudatur S. Patris noftri Ignatii prudentia,

"

€7 svl ficia gubernationis in Societate funt. crux

- ^. quaedam, fimilis cruci Chrifti, quze fpeciofum

qui voluntates ac naturas eorum, quibuscum

h

agebat, feftive odorari, ambitiofis fplendida,

titulum habet, fedfupralpinas. Et fpinarum

avaris utilia, voluptuofis jucunda proponere,

quidem pun&urz fentiuntur, tituli vero ap-

T

parentia fola delectat, fed non fanat vulnera,

& fuo, quod ajunt, hamo vel efca quemcun«

ly

que pifcari folebat.

Atque ut bonus agri-

i

nec mitigat dolorem.

cola non tantum re&as ac fruéctuofas arbo-

d

;3

s

: Exegefís.

res, fed'etiam depravatas, neque ita fertiles

USbo C ol

colit, easque adminiculis erigit, vel circum-

)*

- Tales fpinze fant follicitudines & anxieta-

cidendo caftigat, vel fub aliena latentibus

2

tes varize de rationeDeo & Superioribus me-

umbra coelum aperit, vel telluris vitio labo-

ln

diatis reddenda ;

de fuftentatione fubdito-

rantibus mutat locum; fic ille rerum diffi-

Dis

rum ; de eorundem defecibus curandis &

cultate nunquam exterritus ; difpiciebat in-

NS

füpportandis; de muneribus Ordinis re&e di-

primis , quodvis ingenium qua ratione tra-

ye

fpenfandis & obeundis; defzecularium odiis,

&andum effet , iisdemque morbis faepe pro

murmurationibus, & perfecutionibus perfe-

varietate naturae, non diverfas modo, fed &

t

I

rendis; ratione quarum merito dicere poffunt

contrarias inter fe medicinas attribuere con-

Uf

Gen. 250

Superiores cum Rebecca: ..5 fic mibi futu-

füeverat.: Ut veraciter dicere cum S. Pau-

Y. Cor g.

V. $2o

vum evat, quid necejjé fuit coucipere. . Multi-

lo poffet: :Quazbus oim

.

Vo 2àe

l«

uia fa&us futy ut otu-

L

Vs

que nunquam fufcepturi fuiffent hanc crucem,

1nes faær&ffi f(t!vafa

m

nifi Simonem, feu obedientiam in ea por-

n,

tanda focium & adjutorem haberent.

*

! Dïlz'ge, G die, qued vis. |

AXIOMA IV.

ig.ic

It

a S. Auguftinus dicens: Semel tibi frace-

| ;

Tr. 7

in

f

Cbarz'tas ee pruäeiztizz facizt, ut omm'u?n |

M

ptum precipitur :. Dilige ? fac, guod vis.

r.' L]

X

natzonutm fmus.

Sive taceas, dile&ionetaceas; ffve clamas, dile-

ep.r.]o,

)ie

€.3

..'

a P. Jacobus Laynius fecundus Societafiä

&iotie clames ; - fve emendes, dilelione esnendes ;

65

[

Jfve parcas, dile&lione parcas..

Radix £ fft

ul

Jefu Generalis in epiftola ad Pe

"

m

intus dile&lionis, non potef de iffa radice uon

am

;lïüum anno ;5 52 fcripta.

bonum procedere.

üs

".

Exggæyz's.

Exegefis.

vqui

Rationem hujus doctrinze dedit fenex ille, fs y;;.pp,

lt

. Qui enim per pfudäntiam fibi þræügit le-

qui dicere folebat: Sz quis cum butailitate €r ls. c.15.

U

gitimum finem, nempe folum Deum, &hunc

tt"

tiniove injusgat. Pratri aliguid facere , fértuo

à

folum etiam per charitatem quzerit, & ample-

ipfe , qui proptev Deurn egrveditur, facit Fva-

J

&itur, eundem in omnibus etiam inveniet,

tvem. 1lum [ubjetum exiffeve , €? impleve,

Yti-

atqueadeo nullam perfonarum diftin&ionem

aut

attendet, fed dicet cum S. Paulo: /Voz ezin

quod fuerit imperatum; ff quis autem volue-

Rom. 3.

vit jubeve Pratri, €v? boc uou fécundum ti-

fet-

V. 22,

eft diflinlio Judai &* Gracis nam idem Do-

TutOYe9g) Dei fecevit, fed contva per autbovi-

"m

zuinus otuniutn , dwves in omues , qui invocant

illum. Unde & verificabitur illud Philofopho-

tatetm voleus fibi im eo poteffatem defeudere,

a

Deus, qui videt occulta cordis, non permite

ret,

rum axioma :

ue funt eadem cum uno ter-

tb eum audire , wvel facere, quod jubetur.

;al

à

tio, Mt etiam eadem intev fe. —

Quod a Deo ef?, cum bumilitate £? obfecva-

,

t20ne imperatur, quod autem ex poteffates

a

AXIOMA V.

cutà furore C** pervtuybatione , utpote quod a

lum

Cum proximo agendum , ut, cum fclopeto.

maligauo eff..— :Nimirum leniter caffigatus ex-

da«

bDilet révereutiam caffiganti, afperitate an-

oco"

ta S. Francifcus Borgias dicere folebat, uti

tem nimie incvepatiouis offenfus, mec iucre-

It

in vita ejusdem 1. 4. c. 8. refertur; quibus

pationem vecipit, nuec [alutem , ut re&e S.S. Profp.

l.2, de vit.

jam

verbis indicare folebat, ficut minorem quan-

Profper dixit. Aliam ejusdem doctrinze ra-

T

titatem- pulveris in parvulum fclopetum ,

tionem dedit ipfe Deus , qui quondam $.

Lanciz.

contempl,

quam in magnum imponimus, ita doctrinas

.D'eo

Matiæ Magdalenze de Pazzis dixit: 44«

WiVIÉ opufc x,

icia

' f'e- fol, 81.

n

R.P. qum. Bibl. Man. Tom. 1.

d

146

— Bibliothecee Mamualis. Comionatoriæ

felix [pivitus, qui bodie vegnat iti terra; eff i-

smeliovezma facevets - tales fuffine

;

[4

le S. fguatii: quia ejus fülii im conducen-

suelioves facias.

^ Ea*'zmn, tu£

) dt

dis amizmabus ad Deum precipue procu-

vast dave notitiamy quantà momenti fft agere

Exegefis,.-

COHv I' þl

Nam blasphemas Medicum, defperando

(i

cuim Deos4uia boc exereitium facit, ut cum fa-

J!

cilitate ves arduas ample&antur ,. propter lu-

zegrotum.

. Tam facilis enim eft ejus fani-

)

suen, quod accipiunt a Deo in oratione.. Alias

tas, quanta illius in medendo poteftas & . be-

eidem Beatze oftendit, fe in fpiritu S. Joannis

nignitas. Vide, ne'propter opus hominis

k

ij

Evangeliftzee, & S. Ignatii mire fibi compla-

contemnas opus Dei.

cere, quod uterque conatus fit per viam amo-

[

AXIOMA IX.

i

ris homines ad fuum ultimum finem perdu-

t

cere; additque, hanc complacentiam toties-

fibi renoyari, quoties S. Ignatii filii eundem.

Curam, non curationem exig

; 4

it ab Opf-

f

Yaviis Deu;'.-

f

modum in convertendis peccatoribus tenent.

Bene itaque notet hanc do&trinam Opera-

It

aS. Bernardus ad Eugenium fcribens: 'Noq

1i$.4. de -

confid. 2.

pfï

rius, certoque fibi perfuadeat, hanc viam &

li difhdere, inquit, curam exigeris, non cu-

ul

VYatlonem.

compendiofiffimam & efficaciffimam effe ad.

Denique audiflis curata babe il-

peccatores convertendos, id quod olim ma-

(ias ; & uon cura, pel fana um

H

(4

jores appofito apologo fignificarunt, dum fin-

Exegefis.

hi

xerunt, folem & aquilonem quondam in cer-

tamen veniffe, uter eorum majoribus viribus

Quia zon ef? n Medico, femper velevetut

t

ut eger. | Zdt melius tibi propende tuis. . Pau-

& potentia polleret ;; cumque ad.hoc certa-

qlh

men finiendum communi confenfu decrevif-

lus loquitur : Plus omnibus laboravi, uon ait,

Pä

fent, eum pro fortiori habendum, qui viatori

plus omnibus profui, aut plus omnibus fru&li-

ü

[

tunc forte prope ipfos tranfeunti pallium ci-

fícavi , verbum infolens veligiofifftme vitaus.

tius erepturus effet.. Aquilo mox magno im-

"dlias autem noverat bomo, quem docuit Deus,

j

petu flatuque viatorem invafit, verum plus

quia umusquisque [ecundum . laborem accipiet,

EEE

W

non effecit, quam ut viator ar&tius fibi pal-

z0n fecundutm proventum.

Jta quafo €? tu

ts 1

lium adítringeret; fed cum fol paulatim ra-

fac, quod tuum efd ; nam Deus, quod fuum.

LA

dios per pallium immififfet, ita viator incaluit,.

efl , faciet ;. [atis absque tua anxietate &* fol-

q/

ut fine alia violentia ultro pallium abjiceret..

licitudine curabit. .Planta, vigay fer curam,

(

Simile quid experiuntur operarii, qui ra-

& tuas explevifli partes: . [ane iucremeutut,

dios amoris divini in animarum fibi commif-

ubi voluerit , dabzt Deus.

UPi fovte nolue-

farum pectora jaculantur, ficque efficiunt, ut

vit, tibi deperibit nibil, dicente Scriptura:

J

ultro malas confuetudines exuant, dum iite-

Reddet Deus iiercedem laborum fau&lorum.fuo- Sap. xe.

tea ii, qui per violentiam afperarum incre-

VYUlm.

Securus labor , quein zullus valet eva-

pationum id efficere conantur, nihil aliud

cuare defectus.

Quod ipfum etiam B. Virgol.4. Rev.

obtinent, quam ut exafperati animi pertina-

S. Brigittze olim fequentibus verbis infinua-" €**I-

Iu

cius in fuis erroribus vitiisque perfeverent :

vit: «mici Dei non babeut attediari zn fev-

nimirum non fruftra Chriftus fuis Apoftolis

vitio Dei: /ed laborare, ut bomo malus fiat

d&

Matth, xi, dixit: Difezte a tne, quia mitis fum, €7 bu-

snelior ; &? bomo bonus veniat ad perfectiova.

1

jen

V. 39.

tiiiscorde, €? inveutetis ve

^

quigm in anitna-

INam. quicunque baberet voluntatem fibilandi

ten

/us vefiris.

in aures omnium tvan[euntium , quod Jefus

Y&

Chriflus effét vere. Filius Dei , €9 facieudo

AXIOMA VIL-

conmaretur, quantum po[fet, ad aliorum cone-

g

uta, //, quod alios doces, tili

ver/Aonems licet nulli, vel pauci converteven-

11105'

Qratar:m le p

3

£ur , aibilominus eandem mercedem obtinevet,

(in

3p/i perfuaferis.

ac & omnes converterentur , ffcu? per exem-

B um2

3. IQ

plum dico tibi : ff duo mercenavrii ex prace«

B C

ait

Ita Martinus Braccarenfis in Maximis,.

Exegefís.

. pto Domiui fodevent montem duvifamum ,. &5

fijo!

alius izvenivet aurum eleum , alius vero ni-

7

Quid enim prodef? bomini, f um've;jimi

bil.

]füi propter labovem & voluntatem di-

suundum lucvetur , anitme vero fue detvitmen-

m

gri e[feut equali tievcede.

HO»I]

um patiatur? Id quod facit, qui, quod alios

Iub

docet, ipfe non obfervat.

Hinc fapienter

AXIOMA X.

if

Serm, 18 S. Bernardus: $2 fapis, ait, concbam te ex-

fiy

füp. Cant. Jifebis , €? nonm canalem ; bic fiquidem pene

Ad- comverfiotem animarum aptior eff Lo-

Iu

fimul vectpat , €? effundit ; illa vevo , donec

uus Orater , quam difertus Con-

»

cionzatov.

ling

Yl

daé£at, ffue fuo d(mmo communicat.

pleatur , ex[peclat , €P fic , quod fupem&unf

It

a P. Vincentius Caraffa 1.2. c. 13. per Ora-

AXIOMA VIIL

torem hoc loco intelligens virum orationi

—

ac contemplationi deditum.

Talis effo erga omnues , . qualis erga te

Quod ipfum etiam S. Bernardus indicares, Bern,

veritas exiffit.

videtar, dum ait: ZVagc autem manent tríatp. 1ox,

ta

a Wigo de tranquillitate animi cap. 15. ubi

bec: Fevbuta, exemplum, oratio; 1jor aw-

It

l

addit: Qualeín te fuffinuit , G9* amavit, ut

fem borum oratio.

Exe-

Tüwlus X1II. Afefts.

I47

Emgæf*s.

Exepejis.

- Yib. de

Ratio eft, quia, ut S. Juftinianus fapienter

Quia, at S. Chryfoftomus ali&ubi notavit,

tompunc, advertit: 242 assque gi*atiæ adiminiculo qu:s

C€O011, I.

compuiat Deus voluntatess , ubi nom inveuit

prafümerve audeat, polfe facere quidquam, di-

cente Dosino; fie w mibil potejiis facere?

Jfcultateis ; hinc etiam in antiquo proverbio

dicitur :

INam quamovis bouo a fe, de fe ali uid bomi vale-

ret, nibil omniuo valet in altero; quoniam li-.

Si delint vires, tamen eft laudanda ifoluln-,

tas.

jevo quisque uteus avbitrio, fue poteflatis eff,

Wennman fchon leiítim Werk

nicht viel,

affenfum prebere fuadenti. 24n non veróa pof-

füsus veluti femina ja&are , anmunciave fatu-

Ift doch zu lobn der gute Will.

vai felicitatemy G eterua fepplicia? minume

Et vero quod clarius exemplum pro con-

famen corda compungere, aniumtn fleeve, 2a-

firmatione hujus doCtrinze adduci poteft,quam

Peviorem auditum aperzre, affeuim pvomove-

Chrifi, imo & ipfius Dei; quis enim nega-

ve, gratzam infuudere.

Hac folius Dei fuut,

b l

re poterit, honeftiffimos & fumme laudabiles

! Coníid, à

per coufenfux audientis ? vecipientis. Quen-

fuiffe labores & conatus, quos pro falute cu-

4dmodum isuber de celo cadens terram imebriat,

jusque hominis procuranda fufceperunt? &

€9 eam gevininare facity ac dave femen feveu-

tamen in quam multis conatus ifte fuo effe-

2i, C? panein ad imanducandum ; fic & gratia

&u deftituitur ?

Unde imerito Catholicus

celeffis, cui in buimauumi cor labitur, vigat il-

quidam Poeta cecinit :

Jud devotionis dulcediue, thadefacit compunclio-

s

ts vove, & pev Jautia defideria virtutum, at«

fïtcju-—e infejïït*io

Facä quantum poteris, tua

que bonorum operum fecuuditatei prodacit ad

* gufta,

publicum , quatemus iutuenies ayuofcant , noa

Csetera fupremo cun&a relinque Deo.

l-

n

ex iufvütluofa avbove, fed de lateute divina be-

Sic nivea intrabit mentem pax alma qua-

nediclionis radice , umiver[a laudabilia geffa

driga,

)

podive,... Provfus bumanus inutilis ef avboris

)

£runcus, fi nom intvin[ecus gvatia, Dei opere-

j E*-Eætos pariet femper amica ches

Hoc eft:

1.Cor.3. Zur. Unde S.Paulus ait: Ego plantavi, A-

V. 6.

Will& Wwahren Fried des Gmüths erhal.ten,x

Ppllö ricavit, Deus incrementum dedit; at-

qui hoc incrementum magis impetrat bonus

ue, was kanft : lafs Gott

ä

Meinfs gut: th

. Orator, quam difertus Cd;nc'iOI.;;ator.

Walten

x

x

;

.*

-

.AXIOMA XÍ. -

AXION

A XIIÍ.

4

,Fïres tua& amici ag

.dn c»äkberfhtione ingvelfus alius concedeudus,

is /äkt.iant äme]ïciif ,

quam iajuriise.

exitus fibi vefevoaudus.

()L 4. ReV-

| : Ita MartinusBra;ccal;enüs'i'n»lVIax—imis.«'

S. Ignatius , de quo fic loqüitur Daniel

l U

G2l

Ita

*Exegvf:z*s;? |

Vartoli lib. 4. $. 36. folemni fuo carmine

admonebat,id a noftris fieri hominibus opor-

i

. L.2. Offic. : Quiz, ut Tullius fapienter advertit, benevo-

tere, ut fermonis ingreffum 'xternis facile

h

- lentia beneficiis capitur maxime; fecundo au-

concederent, exitus fibi refervarent; - quafi

temloco benefica voluntate benevolentia mo-

l

vero acceptum quodcunque fermonis metal-

. vetar, etiamfi res forte non fuppetit.

lum auro tingere, atque in illud vertere, u-

h

jjn

Hom, 8^.

Et S. Chryfoftomo tefte: eeztem balentes

trorumque »fummopgre intereflet.

magzs beneficia,quam peae ad mandatorum obe-

;

Exepefís.

dieutiam attvabunt. Cujus eíficacize rationem

^

Serm. 23. reddens S. Bernardus: JDabitoperam [/apiens,

Qui verbum dulce (id eft, gratum audien-Ecd, c, s.

inCant.— ait, maledicos capere beneficiis atque obfeguiis,

ti, quale vel maxime eft, quo de rebus ip- v. .

II.

fius fit fetmo) multiplicat amicos, C? miti-

,

mouitisque falutavibus, &? ovationibus pro bis

ad Deuim.

Nen cejübit ejusmodi carbones

gat 2niuicos.

Et ut S. Ambrofius fapien-1,2, Offic.

An

ll

n

