
flon dt

nunquam ulla originalis vel actualis peccati

tionem, de futuro injuftam voluntatem. .fn

maculainfe&i? Animaautem a Deo Patre, &

Bu C

cujus confirmationem , findonis mundze &

Filio, & Spiritu fan&o, ad imaginem Dei

politze, quam Jofeph ab Arimathia in Corpo-

perfectiffime creatadenovo: & Deitas seter- .

ris Chriftiobfequium comparavit, ejusdem-

üa, in cu

jus munditiam nihil unquam im-

quenovimonumenti in faxoexcifi, in quo nul-

mundum potuit incurrere.

.

lus adhucfepultusíuerat, mentionem fubdit.

Manfi

. iV. Quia i vafa aurea, a

d hoc TSacrammtur'n'

Authoritati Gloffze infiftens , dicentis: In fin-

recipiendum pertinentia expoliuntur , mundantur,.

LU

done munda Jefum involvit, qui pura mente

€? in veneratione habentur ; Juftifimum utique

.eum fufcepit.

Pergit ulterius dicendo,hinc

érit, utpecus & cor noltrum multo magis

derivatum fuiffe laudabilem illum , Euchari-

mundum fit, in eoque aurum amoris Dei &

ftiam fuperlino, non verofuperferica, autla-,

fan&itatis refplendeat ; hoc enim fi negliga-

naconfecrandi ufum,indeque quoad confcien-

tur, de corde exeunt c

,

ogitationg.r mdlæ : j-'wta 1

tize noftrze purificationem , fequentem eruit .

€$ adulteria, €$c.

j

£x

moraltatem, dicens: in tribus, quae produ-

Abuïlehüs

V

uia [i1

:

homini exijlgnti n neceffitate ,

cunt liriteum Corporale candidum , tria intel-

q. 13. n C- pgp perintttebat. comedere de pane illo propofitio-

liguntur , quaefaciunt ad noftram munditiam

20 Re&- nig, quisullamdiffzrentiam ab aliis panibur habe-

fpiritualem; primolavatur, fecundotorque-

bat. [ecundum veritatem, fed foluza fecundusa. opi-

tur; tertio deüccatur: fic qui vult ad Domi-

nionem : quanto folicitus hoc obfervandum eft.

nüm dilizenter fufcipiendum mundificari, pri- /

in Dominico Corpore ;. ubi non eft panis &

130 debet per aquamlachrymarum lavari; fe-

vinum, fed vera Chrifti caro?2 ficut hic fpe-

cundo peropera paenitentiae debet torqueri ;

cialiterinquifivit Abimelech de immunditia ,

tertio, qui fumere debet noc Sacramentum ,

quze efta mulieribus, ita &in fumptione Do-

neceffe eft ei, per'ervorem divini amoris a

minici corporis obfervandum eft, non enim

carnalium defideriorum amore deficcari.

f

merentur carnem fupercoeleftem deguftare,

IV.. Znitintia feria; uti S. Bernardus fua-S8 Bem.

qui turpibus carnis illecebris immorantur.

fit dicens: Frange te, ut fe cifcat frangere, ho.difcin

$ Bonav. — Vl. Quia fi Raab falvata efl , quia benigne fa-

comp.

quia non cognofcetis , nifi in fra&ione panis. "«maus.

'Theot.

cepit nuncios Domini, quanto magis falvabi-

5i vis ipfüum cognofcere ,. ficut fe fregit, ita

tur, qui dignefufcipit iplam Dominum $05

Ver, c17-

x')

tefrange, quia qui dicit, fein ipfo manere,

2$« VML

Z

debet, ficutilleambulavit, &ipteambulare.

j Y

CM RD TA

Frange te ad laborem obedientize ; ad. humi-

litatempoenitentize. Hinc Jacob Patriarcha

S . Lauren.

ta honefla £8 bona ; etíienim, ut S. Lau-

ov

rentius Juft. notat, devotio plurimum

füis fequens edi&tum propofuit: Zbjicite Dzos Geu.c.

Jutt. difc.-

alienos , quiin medio veflri funt., £ mundarai-

25. ä

Monsft.. congraat huicSacramento , tamen prius vi-

c. 90.

m, acwutate vellimenta veflra.

Circa quod

ta commendabilis.habenda eft ,, deinde de- .

preceptum, ícire percuperem, cur fimilem

votio; namvita fine devotione multum con- :

!

5. Patriarcha legem cítius non preeícripfe-

fert, absque vita devotio nihil.

rit? Ífed facilis ex ipfomet immediate hoc

Manfik. |

.YI.. Defidertum ardens ; d

e quo fic loquitur

fabfequenti contexeu eruitur refponfio, cum

——

Marfi : S. Mater Ecclefia ad hoc Sacramen-

dicitar: Surgite €9 afcendamws-in DBethel , ut

tum omnes utjejuni accedant, ftatuit, non fo-

lum ex motivo reverentiv, verum etiam, ut

faciamus . ibi Aitare .Deo.. lgitur ubi Sacra-

menti hu;us remota. duntaxat figura contre-

ego quidem exiítimo, ad infinuandam nobis

&anda erat, omnia difperdi abjicique juben-

Topert

famem fpiritualem ,. quacum ad illud acce-

iE

dendum eft nobis, fi ineffabiles eius fapores

turidola, perfectiqueinftituilotio, €ai pro-

indefubditi obtemperantes , dederunt ei om-

W Q3

&t luavitates percipere, & fru&tum ex eo con-

nes Deosalienos, quos habebant, & ille in-

'är

fequi velimus

Kfurizster enim .replet. bonis.

fodit; & ub terram omnia idola abfcondit,

Hinc Chriftus (ut idem S. Laurentius Juft.

S.Lauren. ad vertit) Drfiderio (inquit) defideravi hoc Pa-

penitusque abolevit, priusquam ullus eorum

monti Bethel pedem inferret ,

Jutt. de 2- fcfia-manducare vobireum. . "Tradidit ea re nobis.

qua Domus

gon. Chr. qo&rinam, quam obfervare debeamus, qui-

Dei declaratur.

6T cunque optatum ex tam divino Sacramento:

V. Gratitudoaffetuofas uti S

älfnärbn mo-Salmere, |

fru&um referre cupimus. chqmentum,au- |

nuit, chcens Quielcendum ett aliquantulum, to.9.t.40.

345

"diulus XXF. - Commzmz'o.

& non flatim ad labores & negotia fzecularia

VILI Progaratio pravia, ücut enim Deus in; Ambulea

prodeundum, utitagratum reddamus , & ju-

finuavit, dum Ifraelitis quoad efum Agni Pa- q. 18. in

cundum Chrifto, nobis vero falutare, quo eum

íchalis praecepit dicens : .ANec comedetis ex eo 26- Mstth.

excepimus,hofpicium.Imo Balthaíar Alvarez

crudum quid.. Quis autem hominum palatum

dicereífolebat; extremam effe ftultitiam, tam

ita vitiatum , ftemachumque adeo inhuma-

pretiofum negligere tempus, illud fcilicet, quo

num habebit, qui carnes crudas manducare

Filium Dei intra nos ipfos poffidemus, fiqui-

appetat, maximein ea occafione, in quaritus

yBen,

dem tum opportuniílima favet commoditas ,

adeo fan&us adimplendus eft, qualis erat efus

ut noftrze fubfignentur fupplicae, cum gratiae

Agni, & debita Pafchatis celebratio? Et ta-

Y.0

fignaturam in nobis habeamus, ipfaque Eu-

menminime dubitandum eft , quin fpeciale in.

m

chariftia gratiae fitinftrumentum. Circa quod

hoc praecepto lateat myfterium. Deus enim

accommodam valde fimilitudinem , eamque

omnia in íapientia fecit.

Abulenfis dubi-

1íulli non perfacilem in praefenti adducit D.

um hoc folvit dicens: Dicitur, quod non fu-

S.Chryt; Chryfoftomus, dum ita dilcurrit: Si quis ami-

matur agnus crudus ; crüdum enim cibum

Hom de corum te cum aliis invitaffet, tuque repleto

manducat, qui nullam circa illum difpofitio-

Bapt.Chr. ventre anteomnes fürgens,

temporeinconve-

nem, aut praeparationem praemittit, & fic cru»

nienti, te e confortio proriperes,an non hzec

dum cibum fumit, qui corpus Domini ab aliis

maxima incivilitas foret? nunquid enim bene-

cibis non difcernit, fed fic impurus ad illum

factorituo propter przefentem gratiam gratias

cibumaccedit, ficut adcommunes. Qua au-

agereoporteret? quareigitur convivio illi af-

tem ratione hic agnus coactus ab illis mandu-

fiftens, cuiipfimetinvident Angeli, tam fubito

candus erat? affus igni; ubi per ignem amor

te fübtrahis, &ruftice Chriftum derelinquis,

Dei, fivecharitasintelligitur, quia juxta men-

absque eo quod pro tanto tibi collato benefi-

furam charitatis effe&us percipitur hujus Sa-

cio gratias agas ? durum , ediofumque videbi-

cramenti, ut ait B. Laur. Juft. EtS. Bonaven-

tur, quod fum di&urus , fednecelffe eft, utob

turaait: Adverte, quod effe&us Sacramen-

multorum negligentiam dicatur: Quando ul-

torum folet effe fecundum difpofitionem &

timze Coenoe communicavit Judas, reliquis

&

omnibus recumbentius , ipfe ie proripiens ex-

parationem fufcipientium.

ceífit. lllum imitantur & ifti, qui ante ulti-

$. ViI.

mam gratiarum actionem difcedunt.

NE. Humilitas profunda ; ubi exemplum Me-

ASCETICA.

phibofeth oboculos habendum,de quoin Scri-

I. Tnprimis noffe debet, quod, dum dighd com- Toletus .

ptura legitur, quod corruit in faciem fuam , €9

punio pracipitur, dignitar ec duplex fit;

/in uc.

adoravit, Davidem fcilicet. Sed quandonam

unarti.& hac nemo poteft digne füfcipereChri-

hunc obfequii, & cultus actum Davidi exhi-

ftum; alia eft preparationis, & hac poteft homo

buit? tunc videlicet, quandoillum fibi dicen-

digne eum fufcipere, fiea faciat, quzeipfemet

tem audivit: Tucomedes Pauem in men[a. femyer.

fieri, qui füfcipi voluit, mandavit: quod fi quis

Cui ipfetam protinus refpondit: Quis ego fum

ea nonexhibet, indigne füfcipit. Undead fpi-

] Bernl

fervus tuus,. quia re[pextfli [uper canim tmortuum,

ritualem noftrum profe&um duas confidera-

1o.dicit

fimilem mei?odem modo;, quando, verus Da-

tionesinftituere poffumus ; primam videlicet

J

vidhunc panem Eucharifticum nobis mandu-

circa humilitatem & fubmiffionem Chrifti in

caudum proponit, nosque ad illum adotan-

hocSacramento; fecundam circaagnitionem

dum accedimus, dicere merito deberemus :

noítrze nihilitatis & vilitatis, quam ex nobis

ipfis habemus, quze ad eum in Communione

Fere panis füiorum , . mon mittendus canibus ;

vere enim panis ille Angelorum panis eft:

digne recipiendum optima eft difpofitio. Quod

JEcce panis Zlagelorun ; nosautem veluti canes

etiam confirmans S. Bonaventura: Cogita, S. Bonav,

inquit, quod, licet mille millibus annorum te to.7.in fa-

fumusin comparatione ipforum, ideoque pa-

jeu aj : Y

ne hocindigni fumus: Quir fum ego €$c.. De-

ad hoc Sacramentum per puras orationes fa. '€€ €- 7-

mum vero adimenfamEucharifticam accedea-

cratilfimasque przeparationes praeparaveris ,

tes, dicere poffumus cum fapiente illa mulie-

nihil effet ad condignam fufceptionem , & jam

xe Canamma : Étiam, Domtime, nam €$ catelli

fihaberes merita omnium fanctorum: obhoc

edunt de micir, que cadunt de men[a Dwiso:un

tamea intermitterenon debemus, quin, quan-

fuorum. |Unde S. Ambrofiusait : O uberes

tum ad nos fpectat, & quantum fragilitasno-

mice, quarepellitis jejunium fempiternum,

ftra facere praevalet, puritatem Chrifti imi-

temur maxime cum fpe data opera eofine fe-

. quze colligentem pauperem 2eternis expletis

metipfum Euchariftia cibaverit; ut nobis

alimentis!

1

Rupertus

VII Caffitatir fludium; i

deo di&um olim !f-

adillam digne fum

í

endam ïrfuo nobis exemplo

2inEX-raelitis: Aenerveflror accingetir. Ubi Rupertus

preeiverit.

90,C1?. Abbas per hos renes concupifcentiam intel-

II.Noffe debet,rur Deus olim certum tempus pro Manf dif,

- ligitcarnalem, Sacramenti hujus virtute re-

efu Z1gni pa[chalir determinariz, de quo Jofephus az. u. x.

primendam, ideoqueinquit: Quidin renibus,

Manfi fic difcurrits Eft advertendum, quod

nifi dele&tatio carnis accipitur: Qui Pafcha

priusquam Deus populo Ifraelitico przece-

comedit, accinctos renes habere debet, utvo-

ptum fuum circa àgnum proponeret, quoad

luptates edomet, carnis luxuriam reftringat.

tempus illud fumendi hzec verba praemiferit:

. Dionyfius Carthufianus fuperaddit, dicens :

Menfzk ifle vobis principium menfius2, quafi dicere Exod, za,

ameto,

Luxum & defideria turpia reftringetis, & fi-

vellet, tuncillos vitze initium hujus habitu-

),9.:-40'

tis corde & corpore caíti.

roseffe, quando Agnumimmaculatum gufta-

x

verint.

: R P, Lohn. Bibl. [Man. Tom. I,

346

Bibliothecm Manmäs Concionatórie

verint. UndeS. Gaudentius ait: tunc audiunt :

rarios illos,qui Mann:e inappetentiam & faíti«

Menfis hic vobisinitium menfium, adhaeren-

dium patiebantur, dixiffe narrarat: Naufeat a-

nima nofira fuper cibo iflo levi[Juno : cum protinus

tes Agniimmaculati veftigiis,veluti fi diceret :

abillo momento tempus verae & beatze vitve

fubjungit, ;Dei juftitiam digue promerita illis

immififfe lagella; fubjungit enim: Quamob-

computare debetis, quando ad menfam Eu-

rem mifitDominus in populum ignitos ferpen-

charifticam,inqua pignus vitze zeternze recipi-

tur,acceditis. Curvero menfem illum, qui A-

tes; ubinotanda eft dictioilla; Quamobrerm,

utpote quze caufativa eft,& flagella temerariis

rili noftro correfpondet, elegerit, hujus Ru-

illis ideo immiffa fuiffeindicat,quia Manna fa-

ertus Abbas Tuitienfis myfticam hanc affig-

nat rationem,dicens : Ipfa Menfis Nifan,id elt,

ftidierunt, nec folum illis ferpentes , velut car-

nifices, immifit, fedferpentes ignitos. Omnia

Aprilis verna temperies, cum tellus reflore-

ícit, totusque per hyemem quafi poftfenium

autem hzecin figura contingebaat: per hoc

rurfumjuvenefcit Orbis, nonnehominem do-

namque nos Chriftiani docemur,quod,fi quan-

do Manna Eucharifticum fattidierimus, datu-

cet,quatenus renovatus fpiritu mentis fuze, fi-

de viridis, fpe lzetus, & charitate florens, epu-

rus fit nos.Deus ferpentibus infernalibus in

lis interfit fpiritualibus ?

przedam. Undeopportunum eft illud Dionyfüi

lis Agni Pafcha

Carthufiani, in przedictum Numerorum 1o-

Salmero.

Iil. Noffedebet, quomodo

defiderium ad fre-

to.9.tr.4o. quentem Communionem excitandum fit, nimirum

cum fcribentis falutare monitum: Non nobis

vertatur, inquit,in naufeam panis cceleftis re-

eo, quem Salmeron fequentibus verbis indi-

cavit: poterit eos imitari, qui, cum appetitio-

fe&tio fpiritualis; alioquin, Deo juftiffime per-

SThe.D,

ne ciborum deftituuntur, aut huc illucque de-

mittente, invadent, intoxicabunt, occident

nos ferpentesigniti, paffiones mortiferze, tela

T

ambulant, aut falfamentacibis adhibent, ut

faciuntinfirmi, autcumaliis, qui vehementi

nequiffima ignea, & Spiritus infernales : Ne-

cupiditate tenentur , convivantur, ut illo-

queid mirum eft; cum enim coeleíti hoc prae-

fidio deftituti fimus,daemonis infidias evadere

rum exemplo ad edendum & ipfi excitentur.

Ia nobis faciendum eft; aut enim in montes

nonpoterimus. Nam,ut S. Gregor. ad Maffili-

enfes fcribit: Inter caetera arma , quae contra

Calvarii , Oliveti , Thabor , & Sion deam-

principem mundi , Deo favente Ecclefia

con-

bulare debemus; ut ex illorum myfteriorum,

quae in illis montibus pera&a funt, contem-

tulit, potiffimumelt, ut Corpus Dominiire-

quenter acciperent.

platione, fames nobisfpiritualis acuatur ; aut

V. Noffe de

bet rationem , cur hvc Communio,

S. Bernare

-

condimenta orationum adhibenda, quopau-

din, Sen,

latim devotione incalefcat homo, & fuavius;

fino

nrealiter, certe fyivitualiter quotidie fit pera-

tO. t- 5054.

Á

genda ; nimirum quía,

ut S. Bernardinus dixit, a, z. c

fl'

-

uod percipit, deguftet.

Cnncil.;

IV. Noffe debet, quod, lic

et Ecclefia anmu-

fpiritualiter in nobis quotidie aliquid deperdi-

'Trid Seff. gm tantum Comwunionem pracipiat , non tamen

tür, exvi & calore concupiícentize naturalis

per peccata venialia, quze diminuunt charita-

ver hoc. frequentiorem. Comruntonem prohibeat ,

tem, fed per hoc Sacramentum, quod eft ani-

13, c. 8.

fed potius vehementer comendet, uti ex Con*

cilio Tridentino patet, fic loquente: Deimum

m»e fpirituale nutrimentum ; reftauratur id,

&u admonet fancta Synodus, hor-

quod perdit anima per veniale peccatum, in

paterno affe

hoc, quod per hujusmodi fumptionem pecca-

tatur,roga

t, & obfecrat per vilcera mifericor-

dize Dei no

ftri, utomnes & finguli, qui Chri-

ta venialia dimittuntur, & in fufcipiente cha-

ritasaugetur: citatqueauthoritatem S. ÀAm-

ftiano nomine cen

fentur,in hoc unitatis figno,

in hoc vinculo charitatis , ia hoc concordiae

brofii, dicentis: Ifte panis quotidianus fumi-

turinremedium quotidianze infirmitatis: Un-

fvmbolo , jamtandem aliquando conveniant,

de Chriftusolim S.Gertrudi dixit: Cum deliig V'

t. S.Gel'g

& concordent, memoresque tantze Majeftatis,

p

& tam eximii amoris Jefu Chriti Domini no-

mecTiate[fe cum filiis hominum,& ego hoc Sacra- ; ^«

4

mentum ex magno affe&u inmeam cofhemo-

ftri, quidilectam animam fuamin noftrae falu-

rationem retractandum & fedulo fufcipien-

tis pretio, & carnem fuam nobis deditad man-

ducandum, hzec facra myfteria Corporis &

dum reliquerim , infuperperhoc me cumfide-

libusremaufurum, usque ad confumationem

Sanguinis ejus, ea fidei conftantia & firmita-

te, ea animi devotione, ea pietate & cultu

fseculi obligaverim , quicunque aliquem, qui

credant, & venerentur, ut Panem illum fuper-

non fitin peccato mortali , verbis vel fuafioni-

bus retraxerit, ille quodamodo meas delicias

fubftantialem frequenter fufcipere poffint. Un-

deSalmeron ait, quod, tametfi intempore Pa-

( quas in his habere p

l

offem ) impedit, vgl

Íchali omnes fideles menfze Eucharifticae ac-

interrumpit.

E

BV

- VI. Noffe debet, qu

id circa realem Communio-

cumbant, deillis tamen , qui femel in anno

Y

tantum ad eandemaccedunt, intelligendum

nem permittendam fit obfervandum, nimirum id,

ID

S. Chryf.

fit, quod in przedicta paraboladicitar: Tranm-

quod D. Chryfoftomus monuit, dicens: Non

280

eft exfpe&andafolemnitas, utaccedas ad hoc

adi.

Cor.

a

fiens miniflrabit illis : tanc enim Salvator cum

dïic,ü

ipfis eft per modum tranfeuntis , non vero per

Sacramentum,fed fempereftfolemnitas, cum' z.

an

modum permanentis ; non enim in ipfis per-

adeft cordis munditia.Eandem quoquefenten-

tiam alibiin eodem S.Dottore reperio, ubi ait:

manent fra&tus Communionis, fed ut pluri-

mum adpeccata & ad vitam priftinam diffolu-

Qui munda confcientia funt, & vita irrepre-

tam revertuntur, de quibus proinde verum

henfibilijift femper accedant ad divina Sacra-

Hom.5.in

eít,' quod inquit D. Chryfologus , fcilicet:

menta. Idem quoqueinalia quadam Homilia

Epift.r.ad |

Manfidi, Chriftus illis de mifericordi Patre feveriffi-

errorem confutat eorum , qui reverentiam

Timeth,

ad hanc

43.2.44 mumtranfibitin Judicem. Quase omnia Manfi

erga hoc Saþramentu,m inxraritate

fequenti difcurfu confirmat : vix Moyfes teme-

ïnersfam

"4

N

-fïtulus AAY^ ^ öommun?'o.— :

347

menfam Accedendi confiftere credunt: »Hoc

miliarius cum Deo agimus, tanto magis ejus

nempe eft;inquitquod univerfa perturbat,quia

honorem & exiftimationem in nobis promo-

non munditia animi , verum interyallo tem-

vet notitia divinorumattributorum ejus;Com-

poris longiore, conftare meritum jptas, fum-

munio nos arctius ftringit, & familiarius unit

mamque arbitrarisReligionem & reverentiam

cum Deo,quantoque magis in nobis crefcitim-

effe,fi non fepius coeleftem illam adeas men-

menfitatis & infinitatisejus conceptus, tanto

am: Ignoras, quoniam indigne aecedere, e-

majorem de ipfo concipimus exiftimationem

tiamfi femel tantum fiat,te fuppliciotradit: di-

& venerationem, tantoque amplius de ejus-

gne vero, etiamfi fzepe, accedas, falutem inde

dem participamus Sancitatem: neque hu-

conquiris? Non eft audacize, fzepius accedere

jusmodi probationi fufius immorandum.cen-

ad Dominicam menfam, fed indigne accedere,

feo,fiquidem experientia docet, quod quo quis

etiamfi feméltantum quifpiam toto vitze tem-

frequentius communicat, tarito majorem con-

poreaccedat. Tandem idem S. Doctor propo-

cipit Dei timorem tanto

que ardentius ejus-

fitionem iftam concludit, quze omnem in hac

dem tutatur honorem.

materia difficultatem fopit & diffolvit: tempe-

VIII.Noffe debet, cur vitium caruzs fructlum.Alger.

l.r. de

ftivum accedendi tempus, inquit, Munditia

S. Communionis [pecialitev impediat ; nimirum

confcientize faciat. Qrotiescungue enim(inquit)

ob rationema B. Algero aífignatam, dum di-

sacr. Alt,

3

manducabitis Panem . bunc, 6 Calicem bibetis,

xit: Sciendum, quia Agnum Dei fine macula,

qories Dom:ni aununiiabitis. Nulla obfer-

qui virginis eft filius, luxuriofi, & inceftuofi

vatione temporis , facrificium circumícribere

fumunt periculofius, quia cum in Sacramento

S.Tho.P.

voluit;quin potius S. Thomas in quodam arti-

Chrifti ei uniri debemus conformitate paffio-

3.39.80.a,

culo, (cui titulus eft, utrum liceat quotidiehoc

nis & munditize, nihilfic adverfatur Paffioni

Sacramentum accipere)Authoritati S. Augu-

Chrifti, ut voluptas, nihil fic munditize, ac fce-

ftini infiftens, hanc ftatuit conclufionem: ifte

ditas, nihil fic ejus unitioni, ut fornicariz fo-

Panis quotidianus eft: accipe quotidie, ut

cietatisunitas. Libido enim appetitu fuo alli-

quotidie tibi profit.. Nihilominus etiam ipfam

cit & incendit, à&u fuo feedat, & enervat, ufu

hanc limitat propofitionem dicens : non expe-

lubricat, & illaqueat, adeout placendo difpli-

ditquotidie homini ad S.Sacramentum acce-

cens, difplicendo placeat, difficilem aut nul-

dere, fed quandecunque ad illud fe invenerit

lam fui peenitudinem admittat. Quando Sal-

preeparatum ; fi quotidie fe difpofitum reperit,

vator nofter in fua conceptione carnem. no-

Dertr

ideft,in confcientia pura, poterit abfque fcru-

ftram affumpfit, opera SpiritusS. quifumma

1. 60

pulo,imo cum meerito ad ipfum appropinqua-

L d

puritas eft, in utero virgineo generari ; fimili-

Lugxxi

re; veruntamen quia nullus in caufa propria

ter, quando idem Corpus fepeliendum erat,

judex effe debet, di&ta executio a Superioris &

monumentum noyum adhiberi voluit. Ubique

Patris fpiritualis confilio & arbitrio depende-

beato corpori defertur San&itas, inquit S.Ma-

re debet; fique ipfe conveniens judicarit, aut

ximus, ubique virginitas; novusillud venter

jufferit, in virtute talis obedientize ad men-

concipit, novus tumultus includit. B. Petrus

fam Eucharifticam accedat poenitens ; Melzor

Damianus in epiftola quadamita fcribit: Pla-

eff enim oledientia quam eiciima.

Quibus o-

neficut concipienti Deificze Virgini non virile

mnibus accedit etiam judicium S. Bonaven-

femen influxit, fed virtus Spiritus S. obum-

turze dicentis : Varia funt hominum merita,

bravit, ita nunc in Altari pofitum Sacramen-

& divería operum ftudia, & differentia defide-

tum eadem San&. Spiritus virtus eft, quze vi-

*

ria, & multiplices S. Spiritus operationes in

vificat, & neceffe eft, ut hoc

pudica manus &

fingulis: &ideo, ficut cum segrotantibus non

impolluta contingat.:

«S t

poteft una forma fervari in dandis medicinis

IX. Noffe debet mu/izp/icia damna iudigne S Rern.

Ud- lo ;'

corporis propter diverfitatem complexionum,

Communionis, quae breviter indicavit S. Ber- Sen to.2.

f

aut loci, aut temporis, aut dizetze, vel aliarum

nardinus per ve

confiderationum, ita & de Medicina fpiritua-

meufa eorum covam ip/is in. lagueuss. . Primo

li, quae eft Corpus Chrifli, intelligendum;

peccatis illaqueat; Secundo retributionem

Mundanis enim curis occupati rarius poffunt

gravat; Tertio proximum fcandalizat; Quar-

fe ad illud recipiendum expedire, quam illi,

tomentem excaecat ; Quinto mundanis incur-

qui tantum Spiritualibus ftudiis funtintenti;

vat; Sexto Dei mifericordiamirritat: Septi-

&alii magis, & alii minus funt circumfpecti

mo Dei juftitiam conturbat: Octavo vitam ab-

in cuftodia vise fuse & morum, & conícientiae

breviat: Nono gratuitis privat: Decimo: i-

fuve puritate; alii etiam ardentiori defiderio

niquitatem multiplicat :: UÜndecimo mentem

trahuntur ad illius falutaris cibi perceptio-

durat: Duodecim damnatum

nem, alii quodammodo terrentu

demonftrat.

quoque in kfl-ine

accedere.

"

r,cum debgnt

I

hr

$.

IX.

1

Jm 28'

Manfi

VIL Noffe debet coufam, cur hac frequen-

T

diíc.45.

iiov Communio vevereutiam Chriflo debitam

MISCELI;ANE

A ET CONCEPTU

$:

Il

1.9.

PR/EDICABILES.

nonu iminuat, gec ut nimia familiaritas con-

temptum pariat; nimirum quia hzec inter ho-

LA

bituri duo Apoftoli, ut ceenaculum prze- c. Atber,

mines & Deum eft differentia, quod, quanto

pararent,vas aqu?e offenfuri erantin via, Mag. de:

magis. &ftri&tius cum hominibus converfa-

quemadmodum ipfis cceleftis Magifter pro- Euch.dift,

mur,tanto plures eorum cognofcimus & pene-

phetizaverat, diceus: Occurvet vobis bomo,azu- 3.50.3.C.2»

offl

;m

tramus defe&tus eoque minorem de illis exifti-

jl

T

phoram aque portans feguimini eum. Cujus fuc-

lme'br

inationem tandem induimus; quo autem fa-

ceffus myfterium his. verbis Albertus Magnus

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. £.

x2

noftro

!

348

Bibliothece .Manualis Concionatoria

noftro accommodat propofito : ämphora a-

gere non przefumpferunt, quia Deus Zguis cott«

fumeas elt, quem carbo illefignificabit. Idem

ux explationis eft conícientize mundatio

P

er lachrymas devotionis & compunétionis,

vero ignitus carbo, ex mente Petri Cellenfis,

iatus & mundatus accedat, qui acce-

b

Euchariítizx figurze erat: unde idem venera-

ut expi

dit; juxta i

llam Jeremize textum: 52 fepara-

bilisPater inquit; Manum fubtrahat Seraphin,

quia munus hujusmodi manum aliam non ad-

verispretiofum a vili quaftos meum evis. Quae

Sacerdos

verba idem author examini confcientize in

mittit, quam folius dexteree Dei.

quidem hunc carbonem tra&tat, confecrat, &

ordine ad Communionem praemittendo , ap-

plicat, dicens: Hsec enim eft collatio optima

confumit, fed nonaliter, quam prout Chriftum

"

reprzefentat.

)

conícientize, qua omne pretiofum a vili pec-

cati, & vanitatis feparatur, ut purum & fyn-

M. S. Thomas

Villanovanus fequenfem à 6 Thom,

panibus propofitionis dedu&tam ad propofi- Vill.c.5.

cerum hoc nutrimentum his membris fpiri-

tuàlibus infundatur.

tum noftrum format confequentiam, dum ait ; Sacr.

Paues illos facros, quos propofitionis voca-

Pll'gv.ggo

€.

1I. Qui effe&tum Sacrame

nti huj us in feex-

SIferol

periri

defiderat, confilio obtemperet fapientis,

bant, tefte Nicolao de Lyra, non nifi in auto

incat,

pinfebant, & in auro coquebant, & in menía

pl'E)V.

duma

it: Quando ederis, ut comedas cum pria-

diligenter atteude, que appofita fumt ante

aurea coram Deo proponebant,quos edere aut

cip?

contingere nefas erat, nifi ei, qui effet Sacer-

aciet

tuam, C? flatue cultrumzn gutiure tuo.

Quamnam hanc effe putatis potentis viri

dos, aut defaroilia Sacerdotis. Aurumautem

charitatis & amoris divini eft (ymbolum; quod

menfam ? Hugo Cardin. hanc aítruit effe Eu-

chariítiam ; fed quis demum culter erit no-

fiigitur Deus panibus iftis propofitionis, qui

[

.

remote tantummodo Euchariftiam figura-

ftris 1

nfigendus faucibus? refpondet Hugo

Cardinalis: Statue cultrum poenitudinis, quo

bant, aurum illud adhiberi voluit, quanto ma-

gisidipfum in figurato requiretur? Principa-

juguletur vetus homoin gutture tuo, confiten-

do peccata.

liter autem, cum juxta S. Àmbrofii doctrinam,

animam communicare, nihil fit aliud, quam

Galmer,

$. Chryf.

. li. Dubium nonnulli movent, cur Chriftus

104 tt

hom.2.

in ultimae coenze convivio, folatii & jubili tem-

delponfari Chrifto, eumque fibiincorporare;

de Paff,

cui argumento ftabiliendo iilum (avere autu-

pore,

traditionem commemorarit in mortem,

contra fe ab uno difcipulorum: confum;nan-

mans Canticorum :extum (o/culetur me ofcu-

lo ori; fa;) itàa unumquemgqe alloquitur com-

dam: quse ratio fuadere poterat, ut meníam

illam tanta perfunderet triftitia? poterat ad

maunicantem: Veniltiadaltare. VocatteDo-

minus manifeítare eum, paucis polt horis pu-

minus Jefus, vel animam tuam, &ait: O/cu-

blicandum; cuf itaque omnes potius timidos,

le£ur 1me ofculo ovisfui; vidette mundum effe

ab omni peccato, ideo de Sacramentis ccele-

fufpenfosque tenere voluit? Sanguinem divi-

num pro triginta denariis vendiderat Pontifi-

ftibus dignum judicat, &ideo invitat ad coele-

fte conviviam. Unde & Cardinalis Toletus ad

cibus & JudaifmiMagiftratibus,fcelus jam pu-

blicumerat. Refolutionem a D. Chryfoftomo

illam. fe refle&ens, quam Chriftus Apoftolis

fuis inultima coena adhibuit, lotionem, dicen-

excipite verbis fequentibus: Aícendit Chri-

ftus propriae Deitatis tribunal, & illud convi-

do: Qui lotus efl ao 1adiget, nf ut pedes Lavet,

hancinde eruit moralitatem, fcilicet: Nonad

viam velut cata(tam ante fe conítituens, con-

fcientize tormento confiteri compulit reum;

exemplum humilitatis tantum h2ec lotio facta

eít, fed (imul etiam ad fignificationem & put-

Chriftus enim fcelus hoc absque ulla ejus,qui

illd patraturus erat, fpecifica nominatione

gationem quandam, quze noa alio tendebat,

prodicendo, omnibus aliis occafionem prae-

nifiut digne coavivio tutaro Corporis & San-

buit, ferize & rigorofze quzeftioni & examini

guinis Chrifti vefcerentur.

VI. Olim prius quam Manna defcendit,ros Mang

fuam fabjiciendi confcientiam; dicendique:

/

N

*

Lj

u

quidam ftillare confuevit, dicente Scriptura : difc.32.

23uid ego fam, Domize; ut hoc examine

previo ad Euchariftiam recipiendam tanto

Mane quoque vos jacuit; qui locum, in quem "8

Manua defcenfurum erat, purificaret.

Hoc

magis effent difpofiti; quia, ut Pfalaüfta ait:

p

Jtitia, €P judicium preparatio fedís tua.

autem in fizura illis contigit, fiqnidem Manna

i

V. Deus olim feEzechieli nubi cuidam in-

Euchariftiam defignabat, quam coeleftis ros

Manfi

diíc.3I.

volutum oftendit,ad eum fere modum,quo po-

Spiritus S. cui animas, cordaque noílra purifi-

n7»

ftea hifce noítris temporibus fub accidentium

care & mundare proprium eít, przecedere de-

Sacramentalium nubelatet : dicitautem facer

bet. Unde S, Thomas, poftquam dixiffet: Cha-

textus de Angelis ibidem: E? manzus bomitis

ritas facit Deum elfe in bomine, & e converfo, .

fubpenmis eorum ; ubi Theodoretuslegit: ma-

1. Joan. 4. quz uauet in chev:tate ia Deomanet,

nus fub alis erant abíconditze: at vero quod-

&& Deus ia eo fubjungit dicens: Et hoc eft,quod

namin eoreconditum eft myfterium,quod An-

facit Spiritus Sanctus.

. VlII. Mirabilem fane ceremoniam nobis Li-Ibid,na, -

geli illi manus fab alis occultarint? nimirum

ber exhibet Levitici, ubi Deus deSacrificante

quia indignos fe zeftimabant, qui Deum tange-

agens, hoc ei imponit praeceptum:. Ponet2ue

rent; undefit,quodSeraphini apud Ifaiam,car-

bonem quendam ex divino Altari tollere vo-

manus fuper caput. boffig, C7 accep?abilis evits

lentes, eundem non fuis manibus immediate

Philotamen Hebraeus, in lib. 4» victimis, faci-

attrettarint, fed ad :1lum tollendum forcipe ufi

lem, eamque nobis accommodam hujus pre-

fuerint, non obítante, quod Seraphini effent,&

cepti moralem his verbis aíffignat rationem;

meroigne Seraphico conflagrarent ; illum ta-

Quod manus imponantur vi&ime evidens in-

üicium.eft innocentize , exactzeque vite fine.

men ignitum carbenem præ.reverentig. attin-

culpas

--

——

Titulus X XP. — Comsüunio.

349

culpa; poftulabat enim Deus a Sacrificante

mana, fubje&a eft morti, altera vero, nimiram

primum bonam mentem & fan&tam ; £t nihilo-

divina, omnino impaffibilis exiftit; utramque

minus victim»e illze, quas.offerentes tanta emi-

enim in hoc Sacramento confiteri & venerari

nere debebant vitze fanctitate & puritate,arie-

debemus, licet divina incomprehenfibilis exi-

tum erant, taurorum, vitulorum, aliorümque

ftat. Tandem Hoftia rotundam figuram prae

animalium ; quanto igitur major oportet ejus

fe fert, quia Deum nobis reprzefentat, qui nec

fit integritas, cui per Communionem ipfemet

principium habet, nec finem. Acproinde i-

incorporandus eftincarnatusDeus? Nonne pa-

dem doctiffimus Author difcurfum fuaum his

rem olim munditiam a Sacrificantibus exegit

verbis concludit: Ille debet effe principium &

David,cum diceret: 7Zfferte Domino. filii Dei,

finistuze Communionis,ut ab ipfo incipiens in

Thon,

afferte Dominuo filios arietum ?. Arietes offere-

ipfum regrediaris.

bant illi, & nihilominus in immolantibus eos

X. Gravem in ha

".

c materia difïicultatem Orig;ho.

regius vates divinse filiatiónis characterem

movet Origenes, in hunc fenfüm : Ahraham 13.inLev.

praefulgere jubens ait: Z/ferte Domino filii Dei.

quondam tribus Anugelis, trium divinarum

S.Hieron.

in C.3t.

'VIIL S.Hieronymus explicans verbailla de

perfonarum figurativis, convivium przeparavit

prev.

muliere forti diéta: Pauem otiofa a01 comedit ;

in Mambre, quapropter in recompenfam Ifaa-

lic difcurrit: Panem quoque otiofa non come-

ci accepit promilfionem, przeter benedictiones

dit, cum facrificium Dominici corporis perci-

immenfas fuper ejus progeniem, ex qua Dei

pieus, ltudet imitari a&u, quod in myfterio ce-

Filius incarnandus erat defcenfurus. Menfa

lebrat, multum folicita,ne indigne PanemDo-

autem illa,ut Damafcenus dicere fuftinet, my-

mini comedendo, & calicem bibendo, judi-

fticam hanc adumbrat. Lothum pariter eos-

cium fibi manducet, & bibat, fed ut patiendo

dem Angelos hofpitio excepiffe novimus, &

proChrifto &lachrymas fundendo,bonis quo-

nihilominus tam abundantem hofpitii non tu-

que actibus infiftendo,

paífionum exempla i-

lit mercedem, quin potius in incendio illo o-

pfius, quantum valet, fequatur.

Salmer,

mnes fuas amifit divitias, fimul & uxorem, in

1X. Novam circa digaam communionem

ftatuam falis converfam, & tandem cum filia-

to.9. tr-49 nobis inftructionem Salmeron exhibet,ab Ho-

bus ab exterminio ereptus,in barathrum cor-

ftia defumptam, qusae adoranda przeponitur.

ruit inceftuofitatis ; quid ad hzec refpondebi-

. Dicit enim: Compendiofum communicandi

mus, inquit Origenes? Abraham panes ex fi-

modumipfaHoftia.quze adoranda offertur,no-

mila appofuiffe defcribitur, Loth vero, eo quod

bis exhibet. Illa exfrumento conflata eít,mul-

