effe, utfionificaret Deus, quantum bönum ef-

9. 5 19,

gis fuit, ne quis ad Ecclefiatn confugeret ali-

Dreyg

fet inimicos fuos beniguis oculis afpicere.

al

dæm& !d

cujus criminis convi&tus, fed ut inde etiam ex-

Ali. Idem qu:erit , cur S. Stephanus fta-

Ibid,

f

traheretur. Verumipfe paulo poftoffenío Im-

$ rerlll'g, [

peratore , ad Ecclefiam con(ugiens, extra&us

tim, poltquam inimicis füis ignovit , & pro

anlä 8'2. 5

Staplet.in & occi(us eft.

illis oravit, abdormiveritin Domino? refpon-

(0,

Dom. i.

Thrafylus Bufyridityranno fua-

det, hocfattum, quiatunc ad fummum vir-

"

dens, ut ad pluviam a coeloimpetrandam, ho-

tutis apicem pertigerat. .

]

ïoll'c Pent.

fpite immolato Deos placaret, ftatim primus

immolatus eft. Thomas Cronwellus Henrico

XIIL. Tanti facienda eft hzec virtus, ut hanc S. Greg,

Il

.Iþid.

folam Pater aeternus in homine fibi imitan- Nytfén.

12

Octavo Author fuit, ut legem ferret, ne quis-

danmi fumat. Ttaindicat S.Gregorius Nyffenus, 9rat- . in

lt

quam regize Majeftatis lzef2e reus ad colloqui-

dumait: Quze de hoc animum meum fubit co-

orat.

ite

um Regisadmitteretur, nifi caufa illius prius

gitare, temerarium quidem eft vel mente con-

li

in Senatu regio cognita ; prius autem hujus le-

cipere; temerarium item veloratione mentis

gisrigorem fenfit , omnique aditu ad Regem,

le,

conceptum patefacere, &aperire. Quemad-

cui chariffimus erat, interdi&to , capitalem

modum Deus bene agentibus ad imitationem

fententiam accepit.

eft propofitus; ita vice vería tuam affe&ió-

Drexel.in

V. Auguíte dum duo Religiofi oftiatim

Phae-

nem ad bonum exemplo fibi effe vult , atque

thonte,

mendicabant , homo improbus pro eleemo-

ordo quodammodo invertitur, ut audeamus

Ífynareftim porrexit, quemilli reverenti ofcu-

dicere ad Deum: quodego feci, fac; imita-

loacceperunt, &gratias egerunt, afferentes,

refervum tuum , tuDomine. -

-a v ]

illa * $

eum pro aedificio fuo fibicommodum fore. Ta-

. XIV. S. AgnesquondamS. Brigittae dixit: L. 4. tev.

lis reftis funt omnium inimicorum machinz,

Nihileft pulchrius, autacceptius Deo, quam ^ 124

dl

quidniergo dicamus,

lzedentem fe dil

:

(

I

lefti commodas fore?

pro æglificio noftro coe-

«

orare.

?

igere, & pro perfequentibus

J0

Il

Senec. l.

VI. PulchreSeneca: Quid juvat tanquam

XV. S. Chryfo&dmus dicereaufus eft: Ea S. Chryt;

|

9. deirac. in zetetnum genitas iras indicere, & breviffi-

uf

C, uit,

res tibi pro martyrio computabitur, fi infidias he«3. de

avid,

Q]

mametatem diffipare? Quidjuvat, dies, quos

molientem, &adtantam provectum malevo-

Saule,

la

honettiffimis ftudiisimpendere licet, in dolo-

lentiam inter bene meritos nimeraris, non

remalicujustormentumque transferre ? Mors

jl

definensorare proillo, Deum obfecrando ,ut

?h

propius accedit, ac propius. Iftud tempus,

fiat illi propitius.

quod alienzedeftinas morti, fortaffe circa tuam

XVI. B. Baptiftze Veranze Chriftus dixit: Chronie,

eft. Quin potius vitam brevem colligis, placi-

ig Zath. Y

Rogame ex corde, ut ego ei, qui te afflixit , 8. Franc.

M VW2

damquetibi, & caeteris przeftas? quin potius

parcam, & , uteumliberema poena, quam me- 4 P- "-7

amabilemte, dum vivis, omnibus exhibes :

retur; ficut vellesliberari oculum tuum, vela- ^ ?*

Y

defiderabilem, cum excefferis , reddis ?

.

Drexel.in

liud membrum ab aliqua poena crudeli, quia

Ts

VII. Princeps quidam pro Symbolo habuit

proximus tuus eft oculus tuus, & membra tua.

rofis. p. 2. Struthio-camelum cum hac infcriptione: Du-

.XVIL. In Olympico certamine, inquit S. S.Ifid. Pe-

|

c. 5. *

7: riffima coquit Spiritus. Hoc fymbolum omni-

!

L. ]füe tr,

bus Chriftianis affigi deberet.

Ifidorus Pelufiota, qui czedit, acfuperat, coro- luf.l.».ep.

(['n 7060

nam obtinet; hicautem , qui czeditur, ac per- ^ !9

Plutarch.

VIII. Lacudus Árgivorüm Rex, cüm Pro-

fert, celebratur przeconis voce. Illic, qui vicif-

| l- deutiL. metheum Theffalum cogitaffet occidere, cafü

cap. ex

fim fecit, hic qui alteram quoque maxillam

e0

inim.

tuber ejus percu(fit, ac diffecuit, atque adeo

praebet, in Angelorum theatro proedicatur.

rupto ulcere przeter voluntatem fervavit ini-

Non enim ultione, fed patientia , victoria pon-

]

micum. Simili modofit non raro , ut conviti-

er

um alicui impactum medeatur animze morbo.

deratur. Nova haec coronarumlexeft, quoni-

am nova quoque certaminum ratio.

)

S. Aug.1. Experta id eft, S. Monica, quze, quia, meribibu-

X. conr.

XVlil. Pulchramrationem diligendi inimi-

S. Aug. c*

laper convitium ab ancilla appellata eft, hoc

cos fugge(fit

. Auguftinus dicens :

Inimici 3.inPf.3o.

1

i

ftimulo percuífa refpexit fzeditatem füam ,

homines,

qualescunque fuerint, non fünt odio

eamque confeftim damnavit, & exuit.

habendi, ne, cum odit malus , cum patitur ma-

Ji^

Ulyffes

. IX. Cuidam monacho moribundo, cui Ple-

]

udic, f

Aldrov. l. botomus tribus vicibus venam aperire non po-

lum, fintduomali. Diligatbonus, &, quem

patitur malum, ut velunus fit malus.

UP

EO

terat. noctu vefpertilio pedem e le&o proten-

XIX. Pufilli hominis eft, inquit Seneca , Senec. 1.

fam mordens venam rupit , fanguinem exu-

& miferi, repetere mordentem, ut mures & 28.deira

l

gens, qui, cumpoftea diutius manaret, mo-

formice , adquas fi manum admoveris , ora ** 54

nachofanitatem reddidit. Talis vefpertilio fze-

convertunt imbecilla , fe lzedi putant, fitan-

Z:Niceph. l ;

pe eft injuria illata.

untur.

. p60

i "Plutarch.

X. Antifthenes Philofophus dixit , ad tuen-

:

1

XX. Illudanteomnia cogita, inquit idem Sen.1. a.

;llïbift, f

pispr.

dam falutem opus effe aut ingenuis amicis ,

Seneca , foedam effe & execrabilem vim no- deira c.

x Patrnm

aut acribus inimicis, propterea quod illi, dum

céndi, & alieniffimam homini, cujusbenefi- 3*

,

Spif, 0.

admonent peccantes, hi, dum maledicunt, re-

Jj

tf.

cio etiam Sazevamanfuefcunt..A fpice elephan-

vocent a vitiis ; fed quia ad liberemonendum

torum jugo colla fübmiffa, taurorum, pueris

" pio e

pene vocem amifit amicitia, fupereft , ut ab

pariter ac feeminis perfultantibus, terga impu-

inimicis veritatem audiamus.

, 100

ne calcata, & repentesinter pocula (inusque

|

Xl. Quzerit nonnemo, cur Deus ferpentem

innoxio lapfu dracones, &intra domum urfo-

zeneum affigi voluerit in deferto, ut ex ejus a-

rum, leonumque ora placida tra&tantibus ,

fpe&u fanarentur Ifraelite a ferpentibus i&i ?

adulantesque Domino feras.

Pudebit cum

ls" j*

J

& refpondet Didacus Nyffenus, hoc fattum

animalibus permutaffe mores.

R. P. Lohn. Bibl. Man. T'om. 1.

AXL

Ggg 82

Bibliothece Manualis Concionatori$

604

Ibid

XXI. Et paulo poft:. Quid fi nocere velint

quam maxime demonftravit, de quo proindé

manus pedibus ,, manibus oculi ? ut omnia

dicitur: CzJar Pompeji jiatua: evertivetuit , [uas

membra interfeconfentiunt, quia fingula fer-

flabilixit. De Tito in Annalibus Ecclefiafticis

varitotius intereft ; ita homines iïngulls par-

fcribitur, quod , cum duo Patritii imperium

cent ,

quia ad coelum geniti fumus :

Salva

affe&taffe. convi&i tuiffent, ipfe hoc rejiciens,

autem focietas mü amore & cuüodla partium

aliud non fecit, quam quod eos monuerit di-

eífenonpoteft. '

cendo ,; quod Principatus per deftinationem

S.Chryf.

XXII. Sapienter S. Chryfoüomus dixit:

darifoleant, czeterum ipfis promittebat, quod

ho.35. ad Cumnos ipfos ulcifcimur, Deus nos non de-

fialiud quidpiam defideraffent, eorum volun-

poP.

fendit :

cum autem ipfi concedimus , plus,

tati libenter obfecundatux us fulfTet.

L

quam exfpe&amus efhc1mus.

$. XV.

$. XIV.

AUTHORES

AXIOMATA

l. Hieremias Drexelius in Zodiaco fymb. 9.

Floril. p.

p Rach bleibt nicht. ungerochen.

II. Robertus Bellarminus de feptem verbis

I

lL. Gerecht und fromm [u, ifl die grüfte

Dominui. c. 4. & .

Rarh , die man dem Neyd und. Fetnd. thut.

Ill. Ludovicus de Ponte to. 3 de perfe&

IIL. Rach thus. fanfft, gibt aber. bojen Lohm.

Tra&. 1. cap. 6.

]V. Ingeniofe quis dixit :

]V. Claudius Viexmontius de Poemt P.3-

Nobile vmcendl ftudium pauentla vmc1t,

€. 1. 2.3. . 4.

Cypraeus

2.2

Qui patitur: fi vis vincere, difce pati.

s Dldacus Stellal.3.de vanit. mundl AC.9.

Livius

poph. z.

V. Romanisufitatum erat proverbium, ut

. VI. Cornelius de Lapide in cap. 12. epift.

Dec. 4

- Titus Liviusin hiftoriis eorundem refert: ZImi-

ad Rom

lib 40.

citiar immortales, inimicitiar mortales debere rjfe

i. Joannes Caffianus collat. 16. c.24.

- Aftvero, inquies, ex quo inimicitize morta-

VIII Panarium IoanmsBufæl V. vmdlca-

Ya v

les ab omnibus legibus naturalibus, divinis,

tio injurize.

Yl

politicis & KEecclefiafticis damnatze fuerint ,

-1X. Francifcus Arrias to. 2. tr. 4 de nmt.

atl 7

quomodo fubfiftet proverbium afferens :

Im-

Chrifli c. 44. & feq.

V.2

sicirias mortales debere e[fe ? Nimirum per hoc

X. Henricus Engelorave in luce evangeh-

T

innuitur, inimicitias lubito mori debere , & :

ca to. 2. ÉEmbl. 49.

t.]6

de(icere, absque eo, quod repetantur, autre-

XI. Matthias Faber p. 3. conc. 2. in Dom.

füícitentur. Caefar cápitaliorem non habebat

21. poft Pent.

inimicum ipfo Pompejo, & tamen ad impe-

- AII. ThomasStapletonustezt 3. in Dom.

riu

affumptus füum erga ipfum affectum

1. poft Pent. & text. 5. ac. 7. in Dom.21.

»"a lIs

äïfää o Goo

EOE ER OEU E

eq d

äää

Plilina

va

TITULUS XLIF.

DILLCTIO PROXIMI

Jown

V

€$ I

telpfum ; quam Chuftus clarius ewcphcav1t 'vlatth J.

dicens: Omnia,

quaecunque vultis, ut fa-v. 12.

QUO AD ESSENTIAM

ciant vobis homines. & vosfaciteillis: Alte-

Deþnztzo

ram tradidit idem Chriftus apud S. Joannem Joan. rs..

S.Dion 4

I.

t virtus , qua proximus dlhgltur pro-

dicens :

Mandatum novum do vobDis, ut di- V. 12..

de div

ligatis invicem ,

ficut dilexi vos.

4

Qann 15

nomin.

4 pter Deum, feu utclariusS. Dionyfius

UM

ait, qua corda amantium inter feinvi-

A u s.

cemuniuntur, &quafi bitumine quodam ani-

m2 eorum 1ta cong lutlnantur ut, cum fint

In genere duo funt.

Doit Qu

Primus a Chnüo Matth. 7,

V1

multz, in vo!untatmus tamen una eiTe videan-

fupra indicatus :

omnia quzecunque vultis, v.2.

tur, Si forte quis quaerat , quis fit proximus

ut faciant vobis homines, « vos facite il-

( ait5

».Auguftiuus.) proximuseft omnis homo.

lis :

Secundus a S. Tobia infinuatus :

Y

S. Aug

qUOd Tob. 4« Ya

C ao

to. 5. de

Oines proximus fumus conditione terrenze

ab alio oderis fieri tibi, vide, ne tu alteri r6.

femp.

nativitatis & mortalitatis, & etiam fpe haere-

feceris. De his S. Profper fic loquitur: Haec ?

rofp l

ditatis, quia nefcimus, quid quis futurus fit

3. de vit.

aut

eft proximi tota dile&tio, ut bonum, quod

Contemp.

quoniam aut judeus , aut Haereticus ,

tibi conferri vis, velis & proximo; & ma-

CIS

Whef l

Paganus :

forte snim per mlfeucordlam Dei

lum , quod tibi nolis accidere, nolis & pro-

V1

converteturad Deum,&inter Sanctos primum

ximo.

locum habere mexebltur

In fpec1e vero fequentes numerati pof-Lud de

funt.

Ponte t, 3.

KRegula.

trxcs.

Deum

l. Affici erga omnes homines propter

$. 1.

Levit, 19.

Dupha regula nititur haec.diledio. Prïma

v. 18.

data eft a Deo: Diliges proxiinum tuum ficut

li. Velle ommbus vere bona aseterna , &

ï-!O&Bn j

L]

tempo-

Y 16,

f

Titulus XL IV. DileBio proximi,

605

lé

r

temporalia , quatenus conducunt ad confecu-

Y

E

N

. tionem zeternam.

quoniam ille promobis animam' fuam/ po-

Tuit, & nos debemus pro fratribus animas

HI. Haecomnia procurare per media pro-

ponere.

:

portionata ; e contrario vero damna ftudiofe

ll

CHEHMESE:

avertere, autubi proximus jam incurrit, ite

XllL. Alter alterius onera portate,

; & üC (;al 65

1

adimplebitis legem Chrilti.

V.2,

s2

rum reparare.

XIII. Decharitate (raternitatis

non necelfe 1. Thefl.4,

d

ÀV. Jucundam & gratam cum proximo

converíationem inftituere, atque adeo fedulo

habemus vobis fcribere, ipfi eni

in vos. a Deo V 9

l«

didiciftis, ut diligatisinvicem..

cavere, quae hanc impedire poffunt, qualia

: KiV. Siquis dixerit, quoniam diligo Deum,

I. Jo. 4.

Tunt contemptus, fufpiciones, temeraria ju-

V. 2Q.

dicia , oblocutiones ,

& fratrem füum odit ; mendax eft. Qui enim

citates &c.

detra&iones, mordg—

non diligit fratrem faum, quem videt Deum,

quem non videt, quomodo diligere poteft? &

.-V. Perfectam cum eodem concordiam te-

hoc mandatum habemus a Deo , ut

nere,idem volendo & nolendo, gaudendo

qui dili-

git Deum, diligat & fratrem fuum.

S

cum gaudente , flendo cum flente.

XV. Nemini quidquam debeatis , nifi, ut Rom, '34

VI. Multas pro ipfo difficultates aut labo-

res fufcipere , imoipfam etiam,fi charitas exi-

invicem diligatis , qui enim diligit proximum, "* $

legemim

plevit. Plex;itudo ergo legis eft di-

git, vitam pro eo ponere.

lectio.

— XVI. Omnis enimlek in uno fermone im-

Gal. S» |

$. 1

pletur : diliges proximum ficut te ipfum,

Vo 11;.0

)

. XVII. Nosfcimus, quod translati fumus de

JOIBIVO 146

EX S. SCRIPTURA

morte ad vitam,quoniam diligimus fratres.

XVII. Clariffimi, fific Deus dilexit nos , 1 Joann.4

Natuxra.'

& nos debemus alteralterum diligere.

VU IIU»

: XIX. Hoc eft preeceptum meum, ut dili-

Joann. r5.

Marc. 12. Í.

jiliges proximum tuum tàn

quam te-

gatis invicem , ficut dilexi vos.

V.I2. .

l

V.3I.

ipíum.

-XX. Si praeoccupatus fuerit homo

Matth. 7,

quo delicto, vos , qui fpirituales eftis , inftruite -

/

W. I2.

II. Omnia quzecunque vultis, ut faciant

vobis homines , & vos facite illis.

hujusmodi in fp

iritu lenitatis, conüderans te«

Tob. 4.

IIl "Quod ab alio oderis fieri tibi, vide he

metipfum, ne & tu tenteris.

"ü

V.'l e

tu aliquando alteri facias.

Ü

IV. Mandatum novum do vobis, ut dili-

gatis invicem, ficutdilexivos , ut & vos dili-

gatis invicem. n hoc cogaofcent omnes,

XAXI:Ant-e omnia-mütuam in vobis metipfis ,, Pet;'.

"

quia difcipuli mei eftis , fi dile&ionem habue-

charitatem continuam habentes , quia chari- v. g.

ritis ad invicem. .

tasoperit multitudinem peccatorum.

CA 9

Philip. 2..

XXII. Qui diligit fratrem fuum, inlumine I

v.2.

V. Nihil per contentionem, neque perina-

manet.

i

nem gloriam, fed humilitate fuperiores (ibi

V. IO.

invicem arbitrantes, non quze fua funt, fin-

. AXIIL In tribus placitum eft fpiritu meo,

guli confiderantes, fed ea , quze aliorum.

ccl.as.

que fünt probata coram Deo , & hominibus: ,

a

Joann.13.

VI. Charitas patiens eft, benigna eft, non

concordia fratrum , & amor proximorum , &

V. 34-

zemulatur , nonagit perperam, non inflatur,

vir & mulier fibi bene confentientes.

noneft ambitiofa, non querit, quze fua funt,

XXIV. Iterum dico vobis,

jMatthy,

vobis confenferint fuper terr

quod fi duo de Matth. 8

-V. I2

non irritatur, non cogitat malum, non gau-

am de omni re, V. 19.

det fuper iniquitate ; congaudet autem veri-

quam petierint, fietillis a Patre meo.

^ XXV. In qua menfura menífi fueritis , re-

Marc. 4.

1Joun, fs.

tati, omnia fuffert, omnia credit , omnia fpe-

metietur vobis.

d V. IZ'

rat, omnia fuftinet.

V.24..

Joann. 15.

VII. Majorem hac dilectionem nemo ha-

XXVI. Nonte pigeat viüt/are infirmum

V.13.

, E&cl. .

j

àmicis fuis.

bet, quam ut animam fuam ponat quis pro

ex hisenim in d'ile&ione firmabeüs.

V. 39.

Deut. 22.

VIII. Non videbis ovem fratris tui , aut

| Dign*?tai:.

Matih.n

V. l.

b

O

YÀ

fratri tuo.-

vein errantem , & pgæteribi's , fed reduces

- XXVII. Dili

gefe proximum tanqliam fe-

Marc, 15,

Malac.

IX. Nunquid. non Pater unus omnium

ipfam , majus eft omnibus holocaufto mati-

v.33.

lTOb 44'4

c.2. v.a0. noftrum ? nunquid non Deus unus creavit

bus & facrificiis.

lI

- XXVIII.- Dilig

Prof

nos ? quare ergo de

[picit unq'squisque no-

ritas ex Deo eft.

amus nosinvicem ,qüia cha—' I.Joann.4

de vit

ftrum fratrem fuum ?

v. I7.

Contemp,

.XXIX. Si diligamus nos invicem , Deus

V. E.

Ephef,4. . X. Obfecro vosego vin&us in Dxdmino, ut

in nobis mane

-Joanri.4!

6I5

digne ambuletis in vocatione, quavocati eftis,

:

. 12

cum omni humilitate & manfuetudine, cum

fecta e[?. ;

313

t":,- & charitag ejus in nobis per-

*

[nd, de

patientia, fupportantes invicem in charitate.

'quiccvmditar.'

E

fonte t

tï.l-c- 5.

Necera:.

l

XXX Ecceq

uam

3

bodum, & quam jucun- pf

m

S in unum.

j

dum, habitare ffgtþe

1.]oann.3,

XI. Iu hoc cognovimus charitatem Dei

Vi 16-

$. III.

Ggggä

l

606

Bibliothece manualis concionatoriz

$. III.

amittitur, fed potius teüdeudo multiplicatut,

uoniam habendo redditar, non carendo.

EX SS. PATRIBUS ET

XII. Charitasnonfolum apud eum ctelcit,

DOCTORIBUS.

quihanc ab eo , quem diligit, exigit, etiamfi

non recipit, fed etiam ille, a quo eam recipit ,

f(ïï;

I

Qualitas.

tuncincipit habere, cum reddit, & ideo czete-

raficfolvite, ut nondebeatis, charitatem ve-

j/

s-'.AIJ&- I-

n charitáte pauper eft dive

s; fine charitate

ro ita folvite, utnon femper habeatis, & de-

li

de laude

I

ch

2haritas in ad-

beatis.

[

omnis dives eft pauper.

charitatis.

verfitatibus tolerat, in profperitatibus tempe-

XIII. Eft charitas vinculum pärfe&ioni

s , Richard.

rat, in duris paffionibus fortis eft. in bonis

quo membra fidelium arctiffimo complexu

ad S/Vie-

torep. t.

operibus hilaris eít, in tentationibus tutiffi-

fibi invicem hzerent , & fuo capiti per om-c 4.degr.

ma, in hofpitalitate latiffima,inter bonos fra-

nes juncturas connectuntur in unum corpus char.

$, A.

tres lzetiffima, inter falfos patientiffima.

in mutuo principio bonorum omnium, ut

fec. t

$. Chryf.

mit

3

Homil.19.

]L. Charitas omnia facit communia : Ta-

fidenter quilibet poffit dicere : particeps ego

ad popul.

metfi vobis hodie non interfuimus , vobiscum

fum omnium timentiumte, & cuftodientium

!

Antioch.

tamen communem lzetitiam habuimus. Talis

mandate tua.

S. Greg.

eft enim vis charitatis, non fruentes pariter

XIV. Tantum quilibet

'portat Mpro.ximum

üper E-

cum fruentibus gaudere facit, communia pro-

quantum amat. Sienim amas, portas : fi de-

zech.

$ hr *

ximorum bona putare perfuadens.

fiifti amare, defiifti & tolerare.

h171 c

S. Laut.

IIll. Onimiam Deiclementiam! Oine

H?avbï-

XV. Nondiligis proximum, ficut teipfum, S, Aug, '

J QH [

Juftinian.

lem Dei benignitatem ! praemium nobis pol-

finonadid bonum,ad quod ipfe tendis,adducis de morib.

licetur, fi nos mutuo diligamus, & ea nobis

XVI. Circavitam tuam efto aufterus, circa

. l.

S. Chryf.

przeftemus , quibus nos invicem indigemus ,

aliorum benignus. Audiantte homines parva

in illum

& nos fuperbo & ingrato animo ei renit

mandantem , & grandia facientem.

Matth. 19.

cujus imperium beneficium eft.

ïmur,

XVIIL. Charitas vultabundare fibi, ut pof- digitoa

s- ThO'

uo

gï

mas;C. 5.

1V. Sic diligendi funt homines , ut eorum

fitomnibus fervire, quantum fufficit, ut nulli f

. Bern,

non diligantur errores.

4

deficiat, alioquin fi plena non eft, perfecta

18.in .

I

S. Greg.

V. Diligemus in prox

imis, qubd funt, &

non eft..

Cant,

odio habeamus , quod in itinere Dei nobis

XVIII. Nihil aequeamicum probat, quam $. Aug in

obfiftunt.

oneris portatio.

Tantum quisque- portat , Apoc. 23.

$ ng.

S. Tho-

VI. Nonne, quioderunt te Domine, (x).de-

quantum amat.

t

Ü

IN

mwmu

snasin F.

XIX. Mandatu

m charitatis eft mandatum S. Chryf.'

138-

am ? Cum in eodem fubje&to fit natura &

byarg "

culpa, opus Dei, &opus hominis, cavendum

fimile proximo ( id eft mandato charitatis di- he-inMát.

eft difcrete, ne propter malum bonum odias,

vin2e ) quoniam hoc illud inducit, ab illo rur-

fus munitur.

vel propter bonum fubftantize malum natu-

re, & odium culpze.

XX. Ut fciat homo dilige

re prokimum ,S.Aug..

enarratin

s. Aug. tr.

VII. Unde fcimus, quia diligimus fratres ;

tanquam feipfum , prius debet diligendo

Pf. 118.

I.inc.3. nemo interroget hominem , redeat unus-

Deum diligere feipfum.

;

Joann.

mll —.——lád

quisque ad cor faum, fi ibi invenerit charita-

XXI. Ut perfetia fiat juflitia iu dilectione S. Greg.

tem fraternam, fecurus fit , quia tranfiitamor-

proximi, Deumin caufa babere neceffe cft. in homil.

tead vitam.

Alioquin proximum diligere pure non po-

—— CH

S. Chryf.

homil- 6 l. .

VIII. Alius amat, quia redamatur, alius ,

teft, qui Deum non diligit, oportet ergo di-

quia honore afficitur , alius , quia utilitati fibi

ligi Deum prius , ut

2

in Qeo diligatur & pro-

in Matth.

eífe autfore hominem putat: Chrifti vero cau-

ximus.

fa difficillime quemquam invenies , qui ami-

" XXII. Míinus proximum àmare convinci- S. Aug

cum, ut oportet, diligat, omnes fere fzecula-

tur,quinon cum eo in neceffitate illius , etiam de doctr.

I

rium vinculorum nexu inter fe vinciuntur.

art

* c.

ge— g£€d' . . - ——« "v

ea, quae fibi funtneceifaria? partitux*t

28.

V,

S. Aug.

IX. Qui diligit Deum , non eum contem-

. Ordo.

à

]' ?'1 Oæc,

c€9-——

tr. 65.in

nere poteft praecipientem , ut diligat proxi-

Joann.

mum , & qui fan&te ac fpiritualiter diligit pro-

xXXIII Cumo

mnibus prodeffe non poffis,

ximum , quid in eo diligit nifi Deum ? ipfa

hoc potiffimum confulendum eft, qui pro loco-

eft dile&io ab omni mundana dileCtione di-

rum & temporum vel quarumlibet rerum op-

fcreta, quam diftinguendo addidit Dominus:

portunitatibus , conftri&tius fibi quafi quadam

a —"—-—-————

ficut dilexit vos ; quid enim nifi Deum di-

forte junguntur ; ficut enim, fi tibi abundaret

lexit in nobis, non quod habeamus , fed ut

aliquid, quod dari oporteat ei, qui nonhabeat,

haberemus.

necduobus dari poffit ; fitibi occurrerent duo,

o

5 r

idem tr.7.

. X. Nemo dicat, inhominem pecco, quan-

quorum neuter alium , vel indigentia, vel in

inc.3.Jo.x do non diligo fratrem meum ; intendite, &

fealiqua neceffitudine füperaret, nihil juftius

facile eft peccatum in hominem ; inDeum fo-

faceret, quam ut forteeligeres, cui dandum

$ Chfvr

DA

lum non peccem ; quomodo non peccas in

effet, quod dariutriquenon poteft ; ficin ho-

Deum, quando in dile&iionem peccas?

minibus , quibus omnibus confulere nequeas,

S:Anfel.

XI. Ceetera cam reddita fuerint, non deben-

pro forte habendum eft, prout quisque fibi

ad Rom.

colligatus temporaliter adhzerere potuerit.

13. .

tur,dileCioautem tanto magis debetur, quan-

to amplius impenditur; ipfaeft, quze femper

XXIV. Ille igitur dilectionis ordo nobis fer-

S. Prc;fp.

vandus eft;juxta illud quod dixit Spiritus fan-vit; copo,

ï

redditur,& femper debetur, necf cum vredditur,

u$ ;C.I4.

607

Titalus XLIV. DifStio Proximi.

dius;ordinavit in mea charitatem : utficut or-

tantam enim curam*quis&;ue gerit de altero,

dinata charitas pofcitut Deum principaliter

quantam de fe ipfo. Ideoque oculi, manus , pe-

diligamus, & propteripfum, inipfo ea, quz

des omnium decemferviunt unicuique;nullus

diligenda funt, tantum, quantum ipfe pixecis

enim contentus eft cura fui ipfius , fed etiam

pit, diligamus. Ipfeenim przecipit, ut corpo-

geritcuram reliquorum.

ranoftra propter nos , proximos ficut nos, &

ipíum plus diligere , quam nos, debeamus:ita

Bs

fane uteis, quosnobis conjun&iores familia-

| jucundita&

ritas facit, fi eosfamanonreprobat , fed vita

, Near]

XXXI. Quialios diligit, ficutdebet, ita vi- S. Chry-

commendat, nos ampliusimpendamus; om-

vit in terra, quafi effet in coelo , femper gau- feft. hors,

lid ie.

nium profectus noftros eífe credamus, & de

dens fumma tranquillitate ; in hoc enim bo-

32.in epift

D tote p' [-

aliorum peccatis, tan

2. ad Qs

CA degr,

quam deæn-oüris, miferi-

no charitatis omnia bona habet, & pereamin-

ripth,

VCar,

corditerlugeamus,

numeras obtinet victorias , & coronas , & inze-

Sv."Aup;.' in

XXV. Dilectio unguendum eft,quod primo

^

*

fpec. Ere-

fümabiles tiiefauros pacis.

Amit.

effunditurin ipfum caput(id eft, Chriftum )&

AXXII. Nihil auditur dulcius, nih

il opta- S. Aug. In

ab hoc defcendit in barbam(id eft.adMajcres)

tur delectabilius ,nec utilius poffidetur; quam Pf. 132. &

deinde in oram Veftimenti ( i.elt.adMinores. )

I2.ad FF,

obrem dixit David: Oquambonum , & quam

inerem,

15- Greg.

jucundum, habitarefratres in unum. — Hzec

Tiperl

Zeth,

| N"e.rejïta:r. ,

verba Pfalterii , ifte dulcis fonus , ifta

ä

8

. Aug. ?

?mellodia

ho. 17 in" j

XXVI. Dile&io Dei prior eft ordine prlzä::-*;

etiam monafteria peperit.

! s- Aug,

loc.

|^

piendi , fed proximidile&io prior eft ordine

XXXIII. Ubi ett meum ac tuum

. iwrio:

defoorib,

N

faciendi; nequeenim, qui preeciperet tibi di-

mnium litium genus, & contentionis occafío,

S. Chryf.

lectionem illam duobus preeceptis , prius tibi

& inter cognatos & íratres : ubi autem hxec

tS.IChryf.

taillum

commendaret proximum , & poftea Deum,fed

nonfunt , ibi fecura verfatur pax & concordia.

primo Deum, & poítea proximum. Tuau-

m

XXXIV. Vere bonum , vere jucundum: S, Hier,

digitoa

tem quia nondum vides Deum , diligendo

unum fratrem dimifimus , & ecce quantos in-

iiuo,

proximum promereris , quem videas; diligen-

ducimus? Frater fzecularis non tantum me

8 Bert,

:

do proximum, purgas oculum ad videndum

amat, fed fubftantiam meam ; czeterum fratres

lkf.läi.in

Cant,

: Deum evidenter, Joanne dicente: Qui non

fpirituales, qui fua utique negligunt , alia non

$, Aug n

diligit fratrem fuum , quem videt, Deur,

quzerunt, nec aliud przeter me.

Apoc 5j

uem non videt, quomodo poteft diligere ?

SS. Greg.

XXXV. Tale eftbonum pacis ,quodex fra- S. Lan-

ho, 28. in

XXVII.Dico hzec,necelfe eft;charitatis prze-

ternaoriturcharitate, utin rebus creatis nihi] 'ent. Iu-

S. Qul

Ev.ang.

cepta cuftodiat, quisquis haberein nuptiis ve-

gratiofius foleat audiri , nihil delectabilius ;

Inian, ítr

hoinllst, -

ftemnuptialem cupit. Hinc eft, quod corti-

Y

. Vit-c. I s.

concupiíci, & nihilutilius poffideri.

nis Tabernaculi intexi coccus bis tin&us ju-

XXXVI. Multz resfüntpulchro, & hone-

S. Chryf.

betur. Vos eftis . fratres, cortinze Tabernaculi,

ftze , quze carent deleCtatione, quemadmodum

hom.z. de

qui per fidem in cordibus veltris fecreta coe-

$ag

alize iunt jucundze , fed deeft eis honeftum : Job.

enatrat.t

leftia velatis ; fed cordinis Tabernaculi bistin-

Non facileautem contingit, üt utraque con-

P g.

&us coccus debet ineffe, coccusquippeignis

venuiant, fed in hoc utraque con

fpeciem habet ; quid vero eft charitas, nifi i-

currunt , &

$. Greg.

voluptas, & honeftas maxima.

i homil,

gnis ? fedifia charitas bis tin&ta effe debet, ut

XXXVII. Bonum & jucundum eftfola ch

a- S..Tb;l;l.

tingatur & per amorem Dei, & per amorem

ritas ; hoc privilegium foli charitati fervatum Villan.

onc, de

v

proximi; qui enim fic amat Deum, ut per

eft, utcum fit non folum bonum, fed maxi-

foed

contemplationem illius negligat proximum,

mum omnium bonorum » fit. quoque jucun-

, €occus quidem efít , fed; bis tin&us non eft.

diffuiunum , omnis quippe alia virtus poenam

Sc Aug.

-' Rurfum qui fic amat proximum , ut tamen

habet annexam. Noftra humilitas, patientia,

ledodts

[3

contemplationem Dei per ejus amorem re-

abftinentia , caftitas , paupertas , fortitudo la-

Chrid, &

linquat, coccus eft, fed bis tinctus non eft.

S.'Amb.

borem habent, neque enim fine labore homo

^ R

] 1. 3. omCJ

. AXVIII. Confidera,o homo, :unde nomen

fubmittitur, patiturinjurias, abftineta cibis &

fümpferis; ab homo fcilicet,quze nihil a te acci-

voluptatibus carnis, caret bonis temporali-

pit/fed omnia largituromnibus ,& diverforum

bus ; in amore autem

quaenam diHicultas;

omnium animalium ufum fru&tum admini-

quis lahor eft, amare?

à

ftrat:undeappellata humanitas,fpecialis &do-

XXXVIIL Si hzec omnia non te möyent, Ibidem..

ineftica virtus hominis , quae adjuvet confor-

i

moveat tefaltemipfa, quam diximus, jucun-

tem.

ditas charitatis; quisenim non vult jucunde

dAtilitasr.

vivere, & cum lzetitia vitam agere ? Hoc fine

L]

reg

»1m

*

XXIX. Tunc plenius in Dei dile&ione

fraternitate habere non poteris ; quid namque

^

?* proficimus , cum in ejusdem dile&ionis gre-

jucundius , quam concordia

H

mio prius proximi charitate laCtamur,

quam difcordia ? .

? quid mole&ius,

S. Chryf.

XXX. Quemadmodum multi religiofi pex

XXXIX. Hoc imp

rimis habe*t Chax'ita's, s. ChtyR;

hom.77. charitatem funtunus,ita pereandem caritatis

quod cum utilitate fit

inJoann. unionem finguli funt multi: Unio decem reli-

diffim».

facillima , atque jucun- homil; cit.

/

k

gioforum facit,ut unus fit decem : nam unus eft

inomnibus decem , & omnes decem in uno.

A quitar.

I

Quareunusquisquehabet viginti oculos, vi-

V Profp

- XL. Cum videris aliquem'egentem cura- 9 Chryf;

de

tione velcorporis, velanimi, ne dicito apud orat. s.

i qonhy

ginlt,i?manus, & itarefpirat per decem animos;

Ij

teipfum : sd v. Jud.

608

Bibliothecte lManualis Concionatorie

Beths

etiamipfis non nobis, fed ut D'eo'ferviatur , lib. 2. de

te ipfum : quare ille & ille non curaverunt ?

erm.

p Cant« &

fed a mortelibera : fi inveneris aurum jacens,

inftemus.

s. Auguft,

non dicis apud te ipfum, quare ille & ille non

XLVIII. Moleftus eft medicus fuürenti phre-

ad Bonif.

Jj

gelom h

fuftulerunt? fed feftinas ante alios rapere; iti-

netico, & pater indiíciplinato filio: ille ligan- de corre&t

b 460

dem & defratribus collapfis.cogita , putaque

do, hic caedendo, fed ambo diligendo, fi au- domeft.

thefaurum inveniffe.

tem iftos negligant & perire permittant, iíta

PC

S. Lauf,

XLL. Docemur proximum ficut nos ipfos,

potius falfa manfuetudo crudelis eft.

]oió. j

Juftinia-

diligere exemplo amoris membrorum cor-

XLIX. Quae peccantur coram omnibus,

S.Augufi'.—

(

nus de le-

corripienda funt , ut omnes timeant, qui fe-

fup. illud.

ge v. c.17.

.poris humani; Primo in hoc, quod unum

r

Matth.z7.

C

membrum non invidet alii membro , licet

creto peccavit inte, fecreto corripe: nam fr

fi p: cca-

b

non habeatidem officium, non omnia nam-

folusnofti, & eum vis coram aliis arguere, verit&c.

non es corrector, fed proditor.

J

fChryf

que eundem habent atctum membra , necta-

S.Aug.l.z

jfüo d qà

men fibi invicem invident ; fic nec debet ali-

L.Sipropterea objurgandis & corripiendis

e civit.

|

gt i

quis invidere proximo fuo , habenti

maleagentibus quis parcit, quia opportunum

.gratia-m )

fibi tempusinquirit, vel eisdem ipfis metuit,

i

V

quam ip'fe non habet.

nedeteriores ex hoc efficiantur ; vel ad bonam

Digaitas.

vitam, & piam erudiendos impediant, alios-

)!

in

S.D(;rdth. XLII. Quo magis a Dei dile&ione recedi-

D

que infirmos premant, atque avertant a fide;

$. Prefs.

€. 3. bibli. mus, eo magi

s a proximi amore diftamus;

non videtur effe cupiditatis occaíio , fed con-

l,ä.dEVï[. n;

filium charitatis.

9€.6. quantum vero Deicharitatiadhzeremus,, tan-

Ll. Accufare vitia, offici

eontenp. ;

tum & proximo , quantumque proximo , tan-

üm e& bOnum . S.Allguü.. A

n

tum & D*o conjungimur.

quod tamen mali faciunt, alienas partes fa- i;ferm. ,

S. Bern.

XLIil. Memento , réligio

fe, quod veneris

ciunt. Cogitemus ergo, cum alienum repre

Dominiin

f.2

monte.

ad religionem, ut effes negotiator. & pretio-

hendere nos neceffitas co&gerit utrum tale fit

fas margaritas , virtutes fcilicet, & bona fpi-

vitium , quod nunquam habuimus, & jam non

habemus:& tunc tangat memoriam commu-

ritualia qusereres. Nec contentus efto, fi bona

ub.ïn &' Xu

inferiorainveneris, fed fumma quzeque & ex-

nis fragilitas, ut illam correctionem non o-

cellentia perquire. Nil autem pretiofius inve-

dium , fed mifericordia praecedat. Si autem

invenerimus nosin eodem vitio effe, non ob-

lirc

nies unitate ; non igitur parcas omnibus cae-

15 $

Y

- teris propter eam obtinendam , fed jejuniis,

jurgemus, fed ingemifcamus, & ad zequaliter

vigiliis , & orationibus, audaéter przefer uni-

deponendum invitemus.

tü

tatem. Volo autem, ut in eaquoque fic ma-

LII. Qui cordis fui domum excolere non S. Ambr.:

neas, non quafi unus ex omnibus, fed quafi

valet, quomodo plurimorum adjuvabit dili- iv lib. de

cum omnibusunus : lgete expande finum, &

gentiam ? & quipeccati trabem ex fuo non po-

ign. Sa-

ü

cerd.

Lbat:

ex omni genere piarum affeCtionum claude

tefteruere oculo, quomodo ex alterius oculo

?

$a

- jnter vifcera tua , ut omnibus omnia fias: &

poteritamputare feftucam?

LIII. Quid neceffe eft, bi

spungere nor; re- $, Hie.in.

congaudere paratus , & compati ; gaudere

li,

cum gaudentibus, flere cum flentibus,ut amo-

calcitraatem, per fe fatis erubefcentem con- Ep.adOc-

rem & unionem cum omnibus habeas.

fundereamplius ? cui fua ratio magifter eft , ^*?"m.

fü

XLIV. Omnes fpecies juítiti:e , quas ha-

cui propria confcientia virga, & ingeminata

$1

i

S. Chryf.

hom. 4.

. bent fervi Dei in veritate, poffunt haberefer-

verecundia lex difciplinze eít?

l

füp.Mat. vi diaboliin fimulatione ; habet enim fi&os;

