Eas ergo quia in publicum educere

IQ,

iniquas multiplicarenon ceffas. Tu lingua fze-

non audebat, utpote laceras, inclufitin dolium;

va punis infontes, inter conjuges fcandala po-

& transíretavit. Circa meridiem una ex iis,

nis, lufamas viduas, defloras virgines, tu fa-

populo recedente, advertens filentium exiliit,

eras Religiofas confundis. Tu rancores, ta jur-

& reperitveftem curtam, vilem, rufticam, ea«

gia, livores &iras , contentiones & contume-

lias, & rixas, & fciffuras fufcitare non celfas,

que fe cooperuit, ficque audenter in publico

inceffit. Altera profpiciens e dolio, eamque

Tu fola perditienes generas, incendia foves,

videns ait: Ecce ftulta ifta rufticana in tuni«

homycidia patras; Tu fratricidia, patricidia,

culà non erubefcit. Cui maritus: O miracue

matricidia, & czeteras crudelitates viruleata

lum ! haec utcunque confüfionem fuam . co-

impietate committis. Tu fola foedera fraugis,

operuit, tu. vero undique lacera & nuda non

N

in conjuratioaibus occuparis, feparas amicos,

mus de/

erubefcis culpare veftitam vel rufti-are? |ta

multiplicas inimicos; tu fola diffipas civitates,

eft omnis detrattor, qui propria mala non vi-

Inil C 14

deftruis Regna, confoves tyrannias; Tu cha-

dens aliena femper accufat.

ritatem extinguis, deprimis juftos, magnificas

VI. Detra&orum nota vox & gladius eft vox Engelgr.

impios, fidem deftruis, fpem frangis, caeteras-

2/fi, dumdicunt : bonus effet, nifi hoc velillud Dom. 8.

que virtutes impia crudelitate perfequeris, tu

: Poü.Pen.

- vitium haberet ; unde natum diftichon :

$. 3.

omnia fcelera vivificas, & extollis. Quid plu-

^ Sinif/noneffet, quam felix quilibet effet,

ra? Tu Angelos in daemones convertifti , at-

Sunt pauci vifi, qui caruere z;/7.

que de coelefti regno inzeterna fupplicia deje-

VII. Detra&ionem vere comparat Mar-Marehant

citti & profundafti, primosque parentes no-

chantius caudze Draconis Apocalyptici, quiain horto

ftros, ac cum eis totum genus humanum de

Paradifo deliciarum ad tem

. ficut ille fua hac cauda tertiam partem fte]- Paf tr.4.

e * 170

porales, ad ætäx-

larum e ccelo traxit, ita detractio majorem

rop. 24

nas miferias deftinafti ! -

partem hominum in abyffum iuferai fecum

Ibid,

$

XIV.

proecipitat.

VIIL. Elephas

licet corpore & viribus emi-

MISCELLAN .E A.

nens, usqueadeo tamen timet mures,ut, fi vel

,

, Qualitas.

folum illorum odorem fenferit, timear; ita &

Exod.8

l. f yixeratolimDeusMoyfi: Extende virgam

fummi quique viri coram detra&oribus fibi ti-

v. 16.

tuam s C? percutepulvevem tevra,€7 fint

mere non immerito debent.

Cinipbes in univerfa terra Zjaypti. Super quae

verbaStephanusEthnenfis ait: Ciniphes ani-

Dammnum,

malcula parva, fed inquieta, & acriter pungen-

tia: Ciniphesautem funt fermones detra&orii,

IX. Theocritus olim interrogatus, quze ef- Arift. 1.».

eruntque in hominibus & jumentis, in omni

fent immanfi(fimze ferze? refpondit: in mon- anim. c.4.

[

ordine, fexu, zetate, ftatu, inter opulentos &

tibus & filvis leones & uríos effe putem fe-

;ti i

egenos , Dominos ac fervos hoc detractionis

rarum ferocífimos, in oppidis vero & urbi-

HC. Ü6 9*

b

malum graffabitur: multi non blasphemi, fed

bus foeneratores & detractores.

auci,; imo vix ulli non detractores.

X..S. Auguflinus detrattorem corvo ex $. Aug.

Horat. I

II. De Detra&torereéte cecinit Horatius:

e 1'2. COHQ

Serm.

-— em um

arca a Noe emiffo comparat, qui non eft re-

tra Faus

Sat. 4.

Abfentem qui tollit amicum.

verfus ad arcam, fed-cadaveribus in diluvio

ftum,

lgnUSM-

Quinon defenditalio culpante, folutos

natantibus adhaefit; Virum bonum vero co-

Qui captat rifus hominum famamque di-

gl 6 13-

cacis :

. lumbze viridem ramum honeftzelaudis & com-

mendationis reportanti.

Fm gere qui non vifa poteft, bemmiiïa tacere

Xl. In Levitico Deus ícabinos a facri-Lon, at

ficio

528

Bibliothecee Manualis Concionatoria.

ficio arceri voluit, quia nec nunc continere

neminem univerfi fefellerunt. Hinc & Plau-

X

fe potuiffent, ne fcaberent, fimiles ergo fca-

tus:

biofis cum fint detra&tores, quid mirum, fia

f

Dei minifterio removeantur ?

D

Ut fama eft homiui , fic folet pecuniam in-

;

venire.

Engeler.

XIL. In obfidione Rhodi Andreas de Mo-

Ego fi bonam famam mihi fervaffo, fatero

Dom. 8.

raillo Eques Lufitanus fimulans fe excubias

dives.

Ro& Pent,

luftrare , literas in urbern ejaculatus eft teloal-

$.a

V. .Den Tod, und Eht abfchheiden

ligatas; fic detraCtores per fuas fagittas detra-

Ein jeder Menfch mufs leyden,

f

&ionum ad quantumcunque vallata loca pe-

"

Niemand kann es vermeiden.

u

netrant.

XilL Feftivum eft, quod Poé&ta lufit, uno ja-

p2

VI. Huic quod morti tribuitur S ymbolum:

)

culo pifcem in aquis, hirundinem in a&re,| &

Neinini pa

vco: etiam d

: etra&orum proprium

6

leporem in campistrajectum fuiffe.

eft.

g(

Ü

Trans amnem vifus lepus eft, contenditur

VII. Ehren- Wunden find zum fchweri-

arcus

ften zu heilen. Quia fama difficulter ex inte-

€

Ocyus & celeri miffa fagitta manu.

ero reftituitur.

t

Forte falit pifcis , progne przetervolat, hzerent

t

VIII. Diezergefte Hund feyn, welche hin-

Tres uno in telo, pifcis, hirundo, lepus.

derrücks beiffen. Optime detra&toribus con-

Simile quid detra&tores faciunt tres uno fer-

venit, qui non nifi abfentes aggrediuntur.

'

IX. Ehrabfchneider hátten gute Hennen

Í

mone offendentes.

3bgeben, fie fcharren gern im Mift.

b

$. XV

AXIOMA T A.

$ XVL

!

AUTHORES.

Bachlerus I.

i decus eft mo

xum , ne cureg verba ma-

V. detra-

lorum.

"

: I.'Jdannes Bufzeusin Panario. V.Detra&io.

&t:o.

II. Murium peffimus,

q

qui lingüa rodit.

II. Hieremias Drexelius in Pha&tonte c. 15.

March.

16. 17. & 18.

t. 2. le&.

-]ta commune proverbium, tefte Marchantio.

IIl. In aftrum nunquam digitum intende,

II Jacobus Marchantius in Horto ;Pafto-

:127. prop.

id eft, de Magnatibus nihil temere loquere.

ruim trac. 4. let, 17.

F.ab. con.

Ita Pythagoras monebat.

IV. Henricus Engelgrave in Dom. 8. poft

6.in Dom.

fte Dieb. Quia, ficut

Pentecoft.

!

.

poft

IV. Ehren-Dieb gró

V. Matthias Faberin operetrip.in Dom. 3.

P

Pent.n.3. re

&e dixitIfiodorus Pelufiota, bona exiftima-

Tüdor.1.5. tione nihil eft przeftantius ac melius, nec Crzefi

poft Pent. con. 4. 5. & 6. Item in A&uario

epift. 14-. the(auros quisquam cumi ea comparaverit. Ta-

them. 4. in Dom. 4. poft Pa fcha.

V1. Tacobus Alvarez to.2.1.2. c.r z. S.r.

les enim effe cenfemur , quales fama cujusque

VIE Jofephus Langiusin Polianth. V. eod..

eft; huic aures, huic oculi intenduntur. Me-

lius omnibus, quam fingulis creditur ; finguli

VIII. Antonius Dauroltius c.3. tit. 124.-

enim decipere & decipi poffunt, nemo omnes,

. AX. Jofephus Maynü in 'Bibl. mog. tract. 21.

j

$

TITULUS XXXIX.

bl

D E

US.

Y.H

E

Afm

?.

S

quodk $un&a expetunt, cum fit ipfe plenae

db

perfectionis, & nullius indi*gusl.

QUOAD ESSENTIAM.

ZAttvibuta,

Áiuitio.

De

1

.. TI. Duplicis generisattributa ei conveniunt.

ft fübftantia. fpiritualis, omnes perfe&io-

1. Negativa, qualia funt effe incorporeum,

Ifaïæ

increatum , infinitum, immenfum, immu-

6

.43

E

nes fimpliciter fimplices (id e(t, tales,

tabilem, incomprehenfibillem, invifibilem,

quas melius eit habere, quam non ha-

ineffabilem , fimplicem, indivifum , aeter-

Igl Soli-

bere) continens. S. Auguftinus fic eum fu-

loq.

fius defcripfit: Deus vera & fumma vita, in

,num.

2. Pofitiva qualia funt effebonum , fa-

pientem, omnipotentém, juftum, mifericor-

quo&aquo, & per quem bona funt omnia,

dem.

qu3e beata funt. Deus, aquoaverti cadere;

Trinitas Pevfouavum.

&inquem redire , revivifcere; & in quoha-

Dut,

bitare, vivereeft. Deus, quem nemo amit-

IIL. Tres reperiunturin DEOPerfonäilitat'es, Symbol, Xï

s.

Patris, Filii, & Spiritus fan&i , diftinctse qui-S: Athan. -

lïi'læ4g

tit, nifi deceptus: quem nemo quserit, nifi'

V

admonitus: quem nemo invenit, nifipurga-

dem a fe mutuo realiter , non autem a natura ,

In Ti-

tus.

Imo & Plato eum agnoviffe videtur,

?equalem gloriam & majeftatem cozeternam

Dy,

1ne£0.

dum dixit: Deus eft füummum bonum, fuper

habentes, ita ut qualis eft Pater, ta

s

v.w

Filius, & Spiritus fan&us.. :

lis fil; &

omnem fubfítantiam , omnemque. naturam, .

Pro-

ftalus XXXLX.— Deus;

549

|(OProcefiones..

cclo furfum , & in terra deorfüm

? & nen fit

. 1V. Düseetiam Proceffiones inveniuntur in

'aliu-s.

Deó , per quarum priorem Filius a Pátre ge-

Perfciülio.

neratur, mediante cognitione effentize & re-

VII. Ego oftendam omne bonum tibi.

Exod. 3&;

rum poflibllum , acproinde, quia vere eit

proceífio viventis a vivente, velut principio

VIII. Magnus Dominus , & laudabilis

N

-

"

conjun&ivo in fimilitudinem naturze, genera-

mis: & magnitudinis ejus non eft finis.

i

1."

I

IX. Eccegentes quaíi ftilla (itulae, & qua-1&

ise 4Q.

tio vocatur; per poíteriorem Spiritus S. a Pa-

fi momentum ftaterze reputatze fünt: ecce in- v. 1$.

tre & Filiofpiratur, & procedit mediante feu

amore mutuo Patris & Filii, unde fpiratio

fülae quafi pulvis exiguus.

paffiva dicitur, cui ex parte Patris & Filii fpi-

X. Multadicemus, & deficiemus in verbis ; Eccl, 43;

confümmatio autem fermonum ipfe eft in om- v.29:

ratio activa utrique communis , realiter diftin-

nibus. Glorificantes Dominum , quantum-

&a, ficut & generationi paffivze Filii in Patre

u

generatio activà feu Paternitas refpondet, &

cun

e potueritis , fupervalebit adhuc

3

de his duabus Procefífionibus intelligenduimn

mira

4b

ilis mágnificentia ejus.

j

eft, quod S. Athanafiusin Symbolo dixit: Pa-

Potentia.

ter a nullo eft fa&us, nec creatus, nec geni«

tus: l'iliusa folo Patre, non fa&tus, neccrea-

XI Deus cujus irdiuemo poteft refiftere; Job 9.

tus, fed genitus: Spiritus fan&us a Patre &

ET

Filio non fa&us, nec creatus, nec genitus ,

& füb quo curvantur, qui portant orbem.

XIL. Tu es Domine, qui vitze & mortisSap- t6.

ed procedens.

babes poteftatem , & deduci

tis, & reducis.

8 ad portas mor- lr

,Mij]i'ohe?.»

XIll. Multum valere tibi foli fuberat fem- Sap. 1r.

V. Miffio Perfonarum divinarüm eft appa«

per, & virtuti brachiitui quis refiftet ?

,VA

AXIV. Bona & malà, vita & mo

ritio temporalis Perfonze praecedentis. Divi-

tas & honeftas a Deo funt.

IS, 'paüper-E:c*l'-; f

diturin vifibilem , quie eftad terminurn vifibi-

lem , quomodo Filius miffüs eft, ad naturam

XV. Ipfe dixit, & facta fünt: ipfe manda-Pf. 148; -

humanam affumendam. Et invifibilem, quze

vit, & creata funt.

V. 5.

XVI. Ipfe enim folus eft, & nemo averte- Job.23; :

fit interno & fpirituali modo ; uti S. Spiritus

miffus eft ad mentes noftras ; charitate Dei

re poteft cogitationem ejus: & anima ejüs, Y* 13*

replendas.

uodcunque voluit, fecit.

XVIL AdonaiDomine, magnus estu, judith.16-

przevalens in vittüte tua ,. &

öperat.ïom*e:-..

nemo [ oteft.

quem fupetä.re v.16.

V-IL Duplicis quoque generis operationes

XVIIL Quoniam éx ipfo, & per ipfum ;

eo conveniunt. 1. Interoze ; & hee funt

& in ipfo fünt omnia.

intelle£tio & volitio.

2. Externze; & hs

fünt Angelus, Homo,

£

a

Mundgs«, coeteroequé

öävuäfcä&'niää;

ärieaturæ-.

1

: XIX Noneftulla creáturainvifibilisin con- Heb. 4

$. I

k

fpe&uejus: omniaautem nuda & apertafunt V:!?*

^

iü oculis EjuS'.

EXS.SCRI

POX

.XX. Parvum eft cor hominis, & infcrutas Jet. 17:-

bile, quiscognofcetillud? ego Dominusfcru- V:9

Dei Exiflentia.

tans éor , & probans renes;

E:;od. 3.

LT 1x1t Dominus ad Moyfem : Ego fum;

.XXI. Abyffüm & cor hominuin invefti

V. I4

qui fum.

Ba- Becl4n.

A&. 17.

li. Deus, quifecit mundum , & omnia,

vit. Non przeterit illum omnis cogitatus

$ &7-148. &

20,

V. 24-

norn abfcondit fe ab illo ullus fermo.

quz in eo funt, hic coeli & terraé cum fit

XXIL. Ecce enim in ccelo teftis

Dominus , non in manufacis templis habi-

t

Ieus ; & Job-.l '1'61

tat, nec manibus humanis colitur, indigens

conícius meus in excelfis.

V. 20.

aliquo, cum ipfe det omnibus vitam & in-

Sufitia.

fpirationem, '& omnia.

1faize 43;

ll Hac dicit Dominüs Rex Irael, Re-

$ Ue

demptor ejus, Dominus exercituum : Egó

XXIII. Nor fübtraliet Perónam cujüsquam Sap. &

primus, & e

Deus, nec vérebitur magnitudinem cujus- v.8.

non eft Deus.

go noviífimus , & absque me

quam: quoniam pufillum & magnum ipfe fe-

cit,; & 2?equaliter illi cura eft de omnibus.

. XXIV. Ne dixeris: Peccavi, & quid a€- Ecal. 5:

cidit mihi trifte? Altiffimus enim efít pátiens v.4.

Deut. 32, . IV. Videte, quod egö fim folus, & non

£edditor.

vs 39:

fit alius Deus praeter me.

XXV. juftasesDomine, & omiria jüdicia Tob. a.

Ifaiz 42.

V. Ego ipfe fum : ante me none

ft fbfnia;

tuá jufta funt.

Y.3-

Acbn

v. Io.

tüs Deus, & poft me non erit.

Deut. 4.

Vl. Scito ergo hodie, & cogitato in cor-

- XXVI. Juftus Dominüs Deus nofter inori-

Dan. 9;

V.l

vV.39-. detuo, quod Dominus ipfe eft Deus tuus in

x;ibus operibus, quze fecit.

Xxx

R. P. Lohn. Bibl. Man. 7 om. L.

XXVII:

Bibliothece Mauualis Concionitorie

539

!

Immenfita s.

Paterfamilias in domo. In anima, fic ut Spon-

qU

Jerem.53.

XXVIi. Putasne, Deus evicino ego fum,

fusinthalamo. In juftis, ficut Adjutor & Pro-

v. 23

tector. In Reprobis, ficut pavor & horror.

f

dicit Dominus, & non Deus de longe? fi oc-

Í

cultabitur vir inabíconditis, &ego non vide-

ÜUnitas.

boeum, dicit Dominus? nunquid non coelum

I

&terram ego impleo, dicit Dominus?

]I. Unus omnium Deus: neque enim 11-S Cyp.in

od i-

Pf. 138. v.

XXVIII. Quo ibo a Spiritu tuo? & quo a

la füblimitas poteít habere confortem, curm ,

non

N

7:$:9-19' f cie tua fügiam? fi afcendero in coelum, tu

fen.o ff

illie es:

fi defcendero in infernum , ades. Si

fola teneat omnem poteftatem, Ad divinum funt Dii.

fupef 03 ü

imperium etiam de divinis mutuemur exem-

fumpfero pennas meas diluculo, & habitave-

plum. Romanos geminos unum non capit

toin extremis maris, etenim illic manus tua

imperium, quos unum cepit uteri hofpitium,

deducet me, & tenebit me dextera tua.

A&.17. v.

Pompejus & Ceefar affines füerunt, necta-

$,Auf

27. & 29.

XXIX. Quamvis non longe fit abuno quo-

men neceflitudinis foedus in 2emula poteftate

perlin. f

que noftrum , inipfo enim v1v1mus , move-

tenuerunt

Nec tu hic de homine mireris ,

mur, & umus.

cum in hoc omnis natura confentiat

Rex

|

unus apibus eít, Dux unus in gregibus, &in

Immutab:lzta:.

àrmentis Rector unus, multo magis mundi

|

Malach.3

XXX. Ego Dominus, & non mutor.

Rector elt uaus, qui univerfa, quacunque

Pf. 101

XXXI. Tu autem 1dem 1pfe es, &anni tui

funt, verbo jubet, ratione difpenfat, virtu-

ï

non deficient.

te confummat

Hic enim videri non poteft

vifu clarior eft: nec comprehendi, tactu pu-

$.A

Num. 23

XXXII. Noneft Deus quafi homo, ut men-

YV. 19

tiatur: nec ut Filius hominis, utmutetur,

rior eft; nec zeftimari, fenfu majoreft. Et

Jac. 1.

XXXIIL Omnedatumoptimum, & omne

ideo fic Deum digne zeftimamus , dum inze-

V. 170

donum perfectum defurfum eft, defcendens a

ftimabilem dicimus. In noftra dedicandus eft

Patre luminum ,

apud quem non eft trans-

mente, in noflro confecrandus eft pe&ore.

mutatio, nec vxcxfütudmls obumbratio. :

Nec Nomen Dei quzras :

Deus Nomen eft

ilii. !llic vocabulis opus eft, ubi propriis ap-

K ternitat.

Gteg. ,

pellatxonum infignibus multitudo dirimenda

f mor

1faice 40

XXXIV. Numquid nefcis , aut non audlfh ?

eft.

Deo, quiíolus eft, Dei vocabulum to-

C u

v. 28.

tum eft.

Pf. 89.

Deus fempiternus Dominus.

v2

XXXV. Priusquam montes fierent, aut

Trinitasi.

formaretur terra & orbls,

fæculo usque in

Tdeml

fzeculum tu es Deus.

Th0t.C, 2

Ii]. Eft Trinitas creatrix , Pater, Filius , S.Bern.in

lfa. 57

XXXVI. Hoc dicit excelfus & fubhmls,

& Spiritus fan&us: ex qua cecxdlt creata fer. parv.

V. I5.

habitans zeternitatem. *

Trinitas, memoria, ratio, & voluntas

. Et f. 1.

Tdem Lt

[

Toor

eft Trinitas, per quam cecldlt Vldehcet per

4hmor erga homme:.

fuggeftionem , dele&atlpnem

confenfum.

1.]0.3

XXXVII. Videte, qualem charitatem de-

Et eft Trinitas, in quam cecldlt

videlicet

V..

dit nobis Pater, ut flhl Dei nominemur, &

coecitas, 1,;nmund1t1a impotentia. Et Trini-

fimus.

tas, perquam returgit, fides, fpes , chari-

3. Jo. 4.

XXXVIIL Inhoc apparuit charitas Dei in

tas, qua tnmembxes habent fubd1v1üones.

Vv.9.

Eft enim fides præceptorum fignorum , pro-

nobis, quoniam Filium fuum unigenitum mi-

$. Grer,

fit in mundum, ut vivamus per eum.

mi(fforum. Eft fpes venize ,

gratiae & glorize.

lom.17,

TVíaize 46

XXXIX. Audite me domus Jacob, & om-

Et eft charitas de corde puro, & conic1ent1a

fipe

v.3

ne refiduum domus lírael ,

qui portamini a

bona, & fide non ficta.-

Ed

meo utero, qui geftamini a mea vulva.

IV. In füumma Trinitate tantum eft una S, Auc. f,

Jerem.3x.

XL. In chantate perpetua dilexi te: ideo

quantum tres fimul funt; & nec plus allquldö 'deTrin;

V. 3.

attraxi te m1ferans,

1. Tím, 2.

funt duze, quam una res, & iu fe infinita

v. 4-

XLI. Hoc enim bonum eft & acceptum co-

funt: ita & fingulze funt in fingulis, & etiam

ram Salvatore noftro Deo, qui omines homi-

omnia in fingulis, & fingula in omnibus, &

nes vult falvos fierl, & ad agnitionem veri-

omnia in omnibus, & unum omnia.

tatis venire.

$o.6. v.

V. lnquirere de Trinitate, perverfa curio- s. Bern. f.

$ g

XLII. Haec eftautem voluntas Patns mei,

25. r

49

qui mifitme, utomnis, qui videt Filium, &

fitas eft: & credere ac tenere , ficut S. Ec- 1. inparv.

&j

creditin eum, habeat vitam zeternam ,. & ego

clefia tenet, fides atque fecuritas eft. Vide-

re autem eam, ficuti eft, perfe&ta & fumma

$ n

xefufcitem eum in noviffimo die.

felicitas eft.

1t Medi

N

Vi. Ubi queeritur unitas Trinitatis, Patris,

Ibid

Filii, & Spiritus fan&i, nec penculoüus ali-

EX SS. PATRIBUS ET DOCTORIBU&

cubierratur, nec laboriofius aliquid quaeri-

a*

tur, nec fru&uoüus aliquid invenitur.

Ext/lentm

S.Auguft. T

eus eft in femetipfo ,. ficut & & o. In

Perfe&fao

füp. o:at.

i AUg

mundo, ficut Re&or, & Author. In

"^VH: Omne, quod de Deo dicitur, eo 1pfoS Greg. f,

LY

Domin. Angelis, ficut fapor & decor. In Ecclef ia, ficut

indignum eft , quod d:cL potmt

ejus enim 20. mon,

k.

i

Jaudi : 25*

Titulus AXXLIX. | Deus. :

»3t

laudi non fufficit obftupefcens confcientia ,

ss IV

quomodo ergo fufficiet loquens lingua?

VIII. Si quis confpicatus Deum intellexe-

EX | LIBEL

LO DE IMITATIONE

tit, quod vidit, non ipfum eft confpicatus ,

CHRISTI.

fed ejus aliquid.. Perfe&a enim ipfius ignora-

[o1

»

per omnia, & in omnibus requiefcens Lib.5. e.

N

Yb

tio, vera co

o

nitio eft , quiaipfe fupraomneni

:

I. ! Su

l«

f

Qugdi.

mentem & fubítantiam nofcitur.

auima mea in Domino femper, quia

r

Oldno

S.Aug.

ipfe San&orum aeterua requies: in quo cun-

ferm. 9.

. IX. Deustibitotumeft: fi efuris, panis ; fi

&a bona fimaul & perfeCta funt, & femper fue-

ïfuntnü.

fitis, aqua tibi eft; fiin tenebris, lumen tibi eft ;

füper Joa

runt, &erunt: atqueideo minus eft, & infuf-

fi nudus es, immortalitate þibi/veüis eít.

ficiens , quidquid przeter teipfum mihi donas,

aut de te ipfo revelas, vel promittis, te non

Bohitas;

vifo, nec plane adempto.

j

S.Aug.iu-

X. IpfequippeDominus nofter Jefus Chri-

- 1I. Non eftfimilis tui in can&is mirabili—blu's L. .

perPfalm.

ftus dixit: Nemo bonus, nifi folus Deus.

coeli & terrze. Suntopera tua bona valde, ju-

Nonne ftimulationes ad inquirendum, & di-

dicia tua vera, & providentia tua reguntur

fünguendum, quid fit bonum. ab alio bono

univerfa.

bonum, & bonuminfeipfo bonum. Quamer»

III. Ecce Deus meus & omnia. Quäd volo L.

gzobonumeft, a quo funtomniabona; omni-

amplius, & quid felicius defiderare poffum ?

3. 6. 314

no nullum invenies bonum ,

O fapidum & dulce verbum ! fed amanti ver-

lo fit bonum.

quod'nxonvawb il-

Sï Aufelo

XI. Quid vagaris, o homuncio,

bum, non mundum, nec ea, qua in mundo.

| per mll].f

funt: Deus meus & omnia. Intelligenti fatis

ta, quzerens bona corporis &animae, quzere

dictum eft, & fepe repetere jucunda funt om-

unum bonum, in

fufficit.

quo eft omne bpnuxn ATa

nia: Teveroabfente faftidiunt cuncta, .

-. V. Diu parvus erit, &interra jaceBit, qui

L

!

$. €. gr.

N

J ufitia.

aliquid eftimat magnum ,. nifi folum unum,

immenfum 2aeternum , bonum.

Nam quid-

$.Greg.], XII. Jufti cum contra defiderium qu&dii-

quid Deus non eft, nihil

16.mor. betagiconfpiciunt, ad occulta Dei judicia

£

eít , & pro nihilo

€. 14.

computari debet.

recurrunt, utin eis videant, quod inordina-

V. Tu, Domine, femperidem ipfe/es, &Ls €.40.

tum intus non difponitur, quod inordinatum

foris currere videtur.

permanesinzeternum , femper bonus, juftus,

& fan&tus , bene, jufte, acfanctea

geqsomnia,*

Idemlez. XIIL [udicia Dei, quanta obfcuritate ne-

& difponens in fapientia.

S Derin

mor^2. queunt confpici, tanta humilitate debent ve»

r ts

nerari.

i

VI. Omnia, qua ad pacem videntur effe,

L. 33 c.sgl

[

Iderh 1.1.

cutit, & nonnul-

& felicitatem habendam, te abfente nihil funt,

mor.

XIV. Deus nonnulla per

nihilque felicitatis in veritate conferunt. Fi-

la inulta relinquit.

Quia fi nulla refecaret ,

quis Deum res humanas curare crederet? &

nis ergo omnium bonorum, & altitudo vitze,

rurfus, fi hzec cun&ta percuteret, extremum

& profunditas eloquiorum tu es: & in te fu-

judicium unde reftaret ?.

!

per omnia fperare, fortiffimum folatium fer-

vorum tUQI' uni,

Immenfitas.

$ V

S. Greg.

| .XV. Deus manet intra omnia , ipfe extra

THOLICA EXTERNA.

hom. 17.

omnia, ipfe fupra omnia , ipfe infra omnia.

EXEMPL—A" CA

füper

Superior eft per potentiam , inferior per fu-

x

Ezech. x

ftentationem , exterior per magnitudinem,

Utilitas,

314

interlor per fubtilitatem. — Surfum regens ,

Le€ Qm S. Probopius judicio fifteretur , &Eufeb,l.ä.

,'dgTrïnL

deorfum continens, extra circumdans,

ei imperatum effet, ut Diis immola- Hift. c.12.

terius penetrans.

w in-

ret, unum folum Deum fe fcire dxit, cui,

ficut ab eo praeceptum effet , foli effe facrifi-

Sapientia €$. OQi;i/Efentia. |

candum. Cumvero ei ulterius imperaretur,

ut quatuor lmperatoribus hoftias offerret ,

S. Greg.

XVI. Cum aDeo non credimus nos videri,

Ben

25. mot.

in fole claufos oculosretinemus, illum a no-

hoc Homeri carmen protulit : Non bona res

inpat.

€. 5.

l

multi Domini: Rex unicus efto : & ex tem-

bisabfcondimus, non nos illi.

plo fecuri percuffus eft.

^

N

S. Aug.

XVIL Sic greffus meos femetasque confi-

deras, & diu no&uque fuper cuftodiam me-

II. S.Tiburtius , cum Judex pavim

entum :BI'EVïaI'.

in Mgd it.

carbonibus ardentibus fterpi juffiffet , dixif- Rotm- t

am vigilas, omnes femitas meas diligenter

g«

X

p

notans: fpeculator perpetuus, veluti fi to-

fetqueilli: Tiburti, aut Diis noftris facrifi-

tius creaturze tuze coeli & terra , oblitus,

ces oportet , aut per iftos carbones nudis ti-

tantum me folum confideres, & nihil tibi fit

bi pedibus eft incedendum : mox figno cru-

cura de aliis.

:

cis facto fe muniens, fidenterque in prunis

S. Aug

XVIIL. Deus totus oculuseft, qu

ja om'nia'

ambulans, difce, inquit, ex hoc, folum ef-

9p

iit. 3o,

videt: totus manus eft, quia omnia operatur :

fe Deum, quem Chriftiani

colunt; prunze

af

,mol.

ag h

totus pes eft, quia ubique eft.

enim mihi floxfes videntur,

R, P. Lon. Bibl. [Man. Tom. /.

AxXXa

x Tï ini-.

)

Blälz'atheöæ Mannalis Coucionatori

53*

t

Thomas-

Trinitas:.

miífalis, & claufusporre&us, quemilleape«

]U

Cantipr.l.

riens, primoi&u Canonem invenit, & digie

f

III. Cum S, Auguftinus in civitate Hippo-

tum ponens fuperillumlocum: Peripfum, &

r.apum C: o &$ librum de S. Trinitate componeret, &

49.P.9* pore füo poft ftudia ad relaxandum animum

cum ipfo, & in ipfo; in quibus memoria fit

Trinitatis; ait: Ecceiftafunt verba, quibus

mare obambularet, vidit puerum miri deco-

ligatus eft Magifter meus.

risargenteo cochleari aquam e mari hauftam

IX. Cum S. Elzearius Comes in oratione Suríus íni

infoflulam; quaminlittore effoderat , infun-

jntonP!

quondam pofitus fuiffet, tota nocta Sabbati vita 24.

notfi ]

dentem. Aquo, cum, quid moliretur? quz-

usquead orientem folis multa preeclara & ad-

ecemD. -

deg

fiiffet, refpondit ille; fetotum mare in foffu-

miranda divinitus ofteaífa vidit. Preefertim

Mb a

lam eam transfufurum. Cumque Auguftinus

uf

vero quomodo Pater gignat Filium , & quo-

hoc impoffibile fore diceret , fuübjecit puer;

tnodo Spiritus S. abutroque procedat; &tres

|

citius ego mare in hanc fcrobem colligam ;

Perífonze fint unus Deus.

quam tu parvo tuo volumine immenfum , at-

Nec tamen potuit

|

hujus generationis & fpirationis modum ullis

que inexplicabile SS. Trinitatis myfterium

verbisexprimere, fed quoties aliquid pro vi-

[

comprehendas.

S. Ànton.

IV. Simoni cui

dam de SS. Trinitate dub1

ribustentabat, o quam male, inquit; &im-

perfecteloquor, non poffum explicare, quod

hift.p-3- tanti, &obidinmagna anxietate conftituto,

vidi, nec efferre lihgua , quse experimento

tit.24.69- Cb riftus Dominus bisapparuit infomnis, ex-

2ye Uo

didici.

ä

citans eum ac dicens: Ne dubites de SS. Tri-

Suriusin

nitate, fed crede firmiter, prout Ecclefia Ca-

X. S. Annon Colonienfis Epifcopus Cleri-

sderts

cum habebat, quiquoties: Gloria Patri &c.

vita 27.

Decetnib. :

in Vi f

tholica credit, & docet. His di&tis Chriftus

Mart,

à

dicebat cum Epifcopo ; mediam femper Perfo-

liberavit:

difparuit, Simonemque ab omni tentationc

nam Filiiomittebat. Quam negligentiam cum

nemo adverteret, & corrigeret , S. Epifco-

S. Gteg.

V. Cum anno 461. in civitate Nannecenfi

'Turon. 1. Epifcopus Miffam celebraret, anteipfumtres

pus fecreto no&is filentio lonum aure perce-

3. de glot.

pit, negligenter & corrupte verficulum illum:

Í

Mart

f,

guttze fplendidiffimae ejusdem magnitudinis

Gloria Patri &c. proferentis. Poft hzec in E-

t

rc'. 3'

ceciderunt, quaein fe mutuo coeuntes, in u-

num pretiofifimum lapidem concreverunt ,

&afin raptus, vidét quendam in Majeftate ,

quae Filium Dei decebat , contra fe ftantem,

quem Epifcopus reverenterattollens, cumin

qui protenfis coram eo finiftrae manus digitis ,

cruce multis unionibus ornata includi juffiffet,

primum eorum dextro tetigit indice dicens:

repente omnes alii uniones per fe deciderunt,

EccePater: moxquefecundum: ecceFilius:

[

quafi huic miraculofo lapidi, SS. Deitatem

pofthzec & tertium : ecce Spiritus S. Eccetres

& Trinitatem reprzefentanti, libenter ceden-

inuna Deitate Perfonze,. quibus gloria par di-

tes, & honorem deferentes. :

Michovi-

VL In Clarze de monte Falcone, quein

citur ab univeríali Ecclefia. Cur ergo Clerici

Baron,to.

tui blafphemias fine correCtione praeteris, qui

7, ial «

enfisin culina miniftrarat, corde poft mortem tres

1-

eam, quamcum Patre & Spiritu fan&to com-

A0 565.(

Litan»

oblongze glandes, feu pilulze carneze funt in-

fcurfu 77.

ventze ; magnitudinis olivarum , quae & fingu-

munem polífideo, gloriam mihi fübtrahit, cum

l

ll. 14-

ad omnem glorizx decantationem , mediam

l

lze divifim ; & omnes fimulejusdem erant pon-

Trinitatis Perfonam tranfilit? S. Anno admi-

deris, quas etiamnum in Monafterio quodam

Daurolt,

ratus, ubi ad confüetam hymnum venit, ad-

cl exl 9' c

Auguftinianorum affervari , Co&erus'ip Cono

A

vertit Clericam in Trini Numinis glorifica-

hujus Fefti teftatur.

tione perfonam Filii omittere; quamprimum

jo. Char-

VII. Cumin Niczeno Concilio contra Arri-

tag.in

fevere corripuit, erroremque corrigere juffit.

hom. cit.

anos difputaretur, & S. Nicolaus Epifcopus

XI. Sigeberto petenti aliquid reliquiarum Pepneq.

inyft.Chr. PTO

terviam Arrii myfterium SS. Trinitatis ne-

de S. Auguftino, demum in pyxide chrifta

]. in

ag.

1. 1. ho, 9. gantis a

dverteret, fic eumallocutus eft: Qua-

Confid.

lina auro. geminisque diftinétta cor S. Augu-

23.

re tibi videtur in Creatore difficile ,. quod in

ftini a Deo eft traditum.. Quod.cum ille,cum

creatura reperitur? Eccelaterem unum, in-

füumma veneratione facrario inclufüm cum

venies in illo tria diftinta, ignem, aquam ,

aliis reliquiis fuo tempore in Altari expofuif-

terram. Quibus di&tisprotinus a latere ignis

fet, vifum eft illud, quoties in templo illa

furfum afcendere ; fluere deorfum aqua, &

verba San&us, San&us, SanGus caneban-

terra inter digitos communi vifa eft, cun&tis

tur, in .v.itro fubfilire.

—— — s ml ÉR 0 aL nE audk —eL .

ad rei miraculum ob(tupefcentibus.

Caefarius

VIII. Gerardus Pleifenfis refert, mulierelæm)

Omnipotentia.

Daurolt,

j. 5. c. 13. obfeffam Sygebergum veniffe curationis gra-

.XII. Rex Ptolomzeus femel Judzeum ali-

cath. hife,

Befing

tia, quae cum in oratorio S. Michaelis de di-

quem , unum ex feptuaginta Interpretibus,

C.Ltit.27..

Ihoni].

verfis interrogaretur ; & incideret mentio de

interrogavit, quid fibi optimum in vita effet?

e€x. Ie

cap I

Citt f |

Lucifero apudinferosligato, refpondit per os

cui ille refpondit: Si cogno'cas; quoniam

ejus diabolus : ftulti, quibus catenis putatis

Deus mortalibus dominatur, atque ut ad opti-

. ligatum Magiftrum meumin inferno? ferreis ?

mas quasque operationes non per nos ipfos

confilia dirigamus ; Deus enim , qui cun&is

nequaquam: Tria verba funt pofita in filentio

ä

Miífze, quibus ligatus eft. Requirentibus qui-

dominatur, omnium opera perficit, & deducit.

busdam Fratribus.: quzenam effentilla verba ?

XIIL Cum Canutus Rex Angli» quon- lbid. ex,

dam juxta littus maris in fella fediffet, & di-

dicere noluit, fe&ait: afferte mihilibrum, &

B"ïhplm

It "

xiffet : mare, regni mei pars es, itaque mihi ob-

ego.þoitex;dam vobis illa. Allatus eft ei liber

tem-

$l ]

$

"d

Tiulus XXXIX. D.

)

513

là

temperes; illud mox impetu fa&o finum e-

quam metu. ne ftxoä, quos colebat; Deos offen-

jus undis perfüdit. Quofattoterritus Rex de

deret, diu anxius haefit. Interea a. Chriftiano

h

folio furrexit, dicensque, vera eft omnium Re-

alio Mandarinusrogatus, ut femel verum De-

i

gum poteftas, & folus Deus omnüipotens: co-

um ferio rogaret, velit fe veram falutis viam

ronam cruciimpofuit, & deinceps pietatis &

docere, fi id faceret, nihil fe amplius ea de re i!ti

modefítize cultor extitit.

tticis

di&urum. Annuitalter, &ad fuptemam zxe«

tLVila N

AntonPe. XlV. Alphonfüs, Rex Árragonum, & Sici-

dium fuarum partem afcendens, aperto coclo

tb

norm. 3. lize, filium adverfus Florentinos mittens cum

altareinftituitelegans: tuminuna fcheda no-

de geftis

valido exercitu, monuitillum, ne tantum fuze

1

Alph.

men Tiencui, hoc eft, Deum Chriftianorum,

6 sl

aut militum audacise tribueret, üt putaret fe

& Dominum coeli, fcribit; in altera fui majo-

S

absque Dei auxilio vi&oriam obtinere poffe;

ris Idoli, quod utmilitis, fuit Deusarmorum:

lt

fcientiam enim militarem tunc tantum pro-

Utramque pari reverentia in medio arae po-

deífe, fi Deum nobis pietate ac innocentia pa-

fuit, poneaccenfa luminaria, & incenfum po«

catum propitiumque habuerimus Deumigi-

fuit. Tum proftratus ad arze pedem, ac pro-

tur, inquiebat, cole; &in hocconfide, quem fi

funde utrumque nomen veneratus, fzepius

quando iratum tibi fufpicaberis, cave conten-

fronteterram ferit: tüm in genua procumbit,

ä

das, imo quidquid ab eo accidiffe tibi videtur,

&: Quisrquis veflrum, aut, verur Deus efl, mei

boni confule; & patientia & poenitentia eum

»

curam habeat, €$ humiliter rogatur; mihii [ ita

Suriuein

laca.

manifeflet, w dubitare €9 errare definam; ego

vita5

Raderus

XV. Cum

[ab Decii imperio; gravis in chri-

enim homo militarir, €$ litérarum expers, quid

Deconh

in Virid. ftianos perfecutiofuiffet orta, plurimique Mar-

aliud po[Jum, quam verum inquirere, €9 reper-

al..t.

tyrio affe&ti, alii vero carceri tenebrofo inclufi

tum profiteri? quis igitur snei miferatione. tan-

'rogarent, ut, ficut S. Petrum ex carcere libera-

getur, ut dubitantem ac. gerplexum juvare velit2

vit, &ipfos liberareafua captivitate dignare-

Dumque ita pergit loqui, vidit ex ara in fi-

tur, mox adfuit Chriftus, dixitque, fidite, & ne

num fuum chartam eam advolvi, cui infcri-

formidate; egoenim vobiscum fum: & repen-

ptum erat nomen Dei, idoli nomine immo-

te vincula non fecus, ac cera, diffluxerunt, car-

to, ad quod ille cohorruit: & adhuc nondum

cerquefponte patuit; &Dominusadjecit: Abi-

fecurus, hüne motum chartzea divina manu

te & ubicunque gentium praedicate potentiam

effe, altaridenuo eam impofuit; quzetamen

meam; & his diétis in coelum abiit, illi vero ex

iterum ac tertio in ejus finum revería eft,

carcere egreffi funt.

Quod ubi mane adver-

Tunc lzetus in mille fruftaidolum comminuit :

teruntethnici, falvaque figna portze viderunt,

deinde a noftris probe inftructus, fingulari fo-

