voluntatem, non ut faciant, fedut fciant, & ut

de ii quoque errant, qui vocari fe a Deo non

aliquo modo officio functi videantur; qui

putant, nifi eos animorum motus fentiant, ut

quidem, tantum abeft, ut officio fatisfecerint,

toti ardeant, & quafi rapiantur ad Religionem

ut illa ipfa major fit culpa, tanquam fervi, qui

nulla difficultate, nulla moleftia. Nam &hoc

domini voluntatem intelligit, nec tamen exe-

naturz noftrae conditio tam gravis, tamque

quitur. Quinetiam hocipfum impedimento

terrena non patitur, ut ad res tam atduas fine

eft, neiis Deuslucem fuam impertiat, quam fe

labore & fudore confcendat, & divinze fapien-

fruftra impertiri videt, ac majore etiam illo-

tizeinos efl, non deftruere naturam, fed juva-

rum damno. Scriptum eft enim : /ztelle&fus Jo-Pf. 110.

re, nec hoftém noftrum omnino perimere, ut

nus omuibus facieutibus eum: quoniam qui fa-

non habeamus, cum quo pugnemus, fed po-

ciunt, vel facere decreverunt bonum, quod in-

tius gratiam, & robur nobis fuppeditare, ut -

telligunt,iis bonus intelle&us datur,idque mo-

pugnando vincamus ; id enim nobis ipfis u-

netGregorius: Quivu/^inquit, eudita ?atelli-

tilius, & ad multa falubrius. His fundamentis

gere, feflinet ea, qua jam audive potuityopere im-

pofitis, & beneintelle&tis, hortatur Afceta, ut

pleve.

Quarto componendum effe animum

Narciffus ferio & mature fufcipiat hoc nego-

noftrum ad eam, quze maxima effe poffit, 2e-

tium, &,utperitius illud exequatur, adfe, ubi

qualitatem, ita ut nihilo plus in unam, quam

commodum eifuerit,denuo recurrat; modum-

in alteram partem propendeat, fed hoc anum

que illud

exequendi cognofcere ftudeat.

cupiamus,Dei placitum,quodcunque id fuerit,

explere. Hocenimeftinprimisofficium boni

CONSILIUM II.

Fetitio..

acfidelis fervi ut antea diximus, quod nifi fa-

ciat, nontam Deo, quam fibi, fuzeque voluntati

IiLiddem Nafei

ffus recurrens ad Afcetäm,-

fervit; qui antem id fecerit, isfacile, tanquam

eidem fignificat, fe nullam voluntatis fpecia-

nuübe omni difcuffa, Dei lumen ac lucemacci-

lem inclinationem ad ullum certum ftatum

piet. Sic enim Climacus quoque fcribit: /z d;-

experiri? quare cum vocationem fuam per

vina voluntate iudaganda neceffavium effe, nos

intelle&tum indagare debeat, petitab Afceta

regulas & directiones quasdam, quas in deli-

ita compavarve, ut nofl va omuis voluntas ceffet, acS, Climac,

in ueutram partem magis vergat: nam cum eagrad. 6,

beratione tali obfervare debeat.

ab otini proprio affelu penitus purgata,ac nuda-

Refbonfio.

£a fuerit,aptam foread Dei inflinfhumpercipien-

| IV. Refþondet

Afceta, fequentes regulas

dum.Quinto, cum hzec confilia agitantur, non

obfervandas effe. Primo anteomnia divinum

effe adhibendos amicos carnales, multoque

auxilium ferio implorandum effe, dicendum-

minus propiuquos, tum quia naturali illo affe-

que vel cum Apoftolis: Oftende, Domine,

&u impediuntur, ne verum videant; tum

quem pro me ex variis ftatibus elegeris. Se-

quia, ut Dominusipfe dixit; Nozo»zes capiuut

cundo fi hanc Dei voluntatem cognofcere, &

verbum boc ; quod autem confilium dare pof-

percipere cupiat, non putet, fe id confequi

fint inre, quam neintelligantquidem? Quare

poffein media vanitate, & negotiationibus, ac

ut qui zedificare velit, non pi&toresaut aurifi-

turbis fzecularibus.

Segreget igitur fefe pau-

ces advocat, nec qui xegrotat, Juris peritos, fed

lulum de ftrepitu mundi, ut quafi aurem ad-

ille Architectos, hic Medicos, & eos quidem,

moveat, & ante omnia, fi opus eít. purget fe

quam poffit, optimos, & peritiffimos; atque ut

diligenter generali omnium peccatorum vel

in aliis rebus iis utimur con(iliariis, qui inil-

certe feria particulari confeffione, quod juvat,

lo genere & fcientia, & ufu valeant: Itain hoc

ut depulfis tenebris Dei lumen ingredi poffit.

tanto opere, quae zedificanda eftilla fpiritualis

Deinde dedatfe orationi, ac meditationi pau-

domus, quze ftare poífit adverfus ventos, &

lo diligentius, erigat cor a terrenis ad cceleftia,

flumina, &curatio non corporis, fed animse

denique fiftat fe Deo, quafi difcipulum doci-

infütuenda, an eorum judicium requiremus,

lem & attentum, & cupidum coeleftis hujus

qui partim nullum habent in iis rebus judici-

do&Grinze.

Quid mirum enim, fi cum animus

um; partimetiamvariis, utdixi, affeCtibus

alis occupatus fuerit, quafi obftrepentibus

perverfum, & everfum? Solum igitur com«

qmortalium rerum curis & amoribus, autdele-

municandum eft cum viris probis, & vero,

&ationibus, divina illa vox exaudiri non pof-:

fiquaerimus, cum iis potiffimum, qui antea

üt.

Itaque S. Bernardus ad Thomam quen-

hanc ipfam triverunt viam, id eft, cum

damin hoc ipfo fzeculi relinquendi confiliover-

RO Po LOhn. .Biblo Ma". TOM. L

*

Religiofis ipfis, qui fua experientia edo-

2

d

4i2

Bibhothece JMantnalis Concionatorie

&i, alios quoque fideliter, acfine errore perdu-

lize deteriores, claffis Przefe&usinfuam te na»

viminvitaret, novam & firmam, rebusque om-

cere polfint.

Quid enim ftultius, quam fi vel

mari, velterraiter faCturus fis, eum ducem ac-

nibus inftructam, velis, rudentibus, guberna-

cipere, qui nunquam in vita fuaiterillud con-

tore, & nautis optimis; an tu ejus beneficio

fecerit,cum ad manum habeas multos, qui ni-

contempto, aliam malles quaíffatam, & cario-

hil aliud totafua vita egerunt.

Sexto in ipfo

fam fuisque ornamentis fpoliatam? ac non

deliberationis a&tu ante omnia ilium finem

potius fümma cum gratia acciperes, quod of-

effeante oculos habendum, cujus caufa facti,

fertur; imo etiam ultro rogares, & urgeres ?

& nati fumus.

Hic vero finis nullus eft alius,

multo igitur magis ad evitandumanimze naue

quam ut Deum amando, & colendo ad seter-

fragium, quod szeternum efít, ejusmodi ftatum

namfelicitatem perveniremus. Deinde om-

eligi oportet, qui nostutius, fecuriusque per«

nes vitze degend»e modi proponendi, finguli-

feratin hac tam dubia, & fcopulofa hujus

que accurate funt examinandi, atque explo-

mundi navigatione.

Nihil clarius atque evi-

randum, quidiniis infit commodi, quid incom-

dentius dici poteft, itaque illi etiam Doctori

1nodi ad finem illlum confequendum,idque de-

adeo evidens vifum eft, ut conviétus, omni

dubitatione depofita, Societati noftrze fe ad-

gnum ex omnibus complectamur, quod tum ex

fua, tum ex noftraipforum natura ad hocaptif-

junxerit.

Sed ponamus ceffare periculum,

fimum judicetur. Utquiinaliquemlocum pro-

quod diximus, fingamus etiam promiífum

alicui coelum certi(fime; tamen nonne mes

fe&uri funt, iterillud accipiunt, quod planius,

brevius, ac commodiusexiftimant. Proterea

lius eft, hoc quoque omni ope curare, utnon

vero meiminiffe oportet, nos certiffime moritu-

folum coelefti beatitudine potiamur, fed e-

ros, atque infuper rationem etiam Deo red-

tiam quam maximo ejus cumulo potiamur.

dituros detota villicatione noftra. Quare quod

Etenim fi quis tibi ftannum &argentum, vel

tunc fe quisque feciífe volet, id nunc faciat, &

argentum & aurum offerret, ut alterutrum*

quod in illa hora magno mercareturafe ele-

acciperes, effetne dubium, utrum accepturus

&um, eligat in praefenti. Quid enim ftultius,

fis?. Autfireditum centum millium habere

quam id committerein retanta, cujus ícias fu-

poffis, num ducentis tantum, auttrecentis an-

turum, uttepoeniteat fine ullo fructu. Septimo

nuis contentus effes; Si ergo non folum hsec

denique perito alicui, zelofo, ac prudenti vi-

magna lucra, fed nullum eít fere tam exigu-

um lucrum, quod homines contemnant, &

ro, qualis maxime Confeffarius effe poffet, o-

mnes animi motiones, quas quisqueinhac de-

oblatum non cupide arripiant: quae hzec cae-

liberatione fenfit, aperiendze, ejusque fuperil-

citas eft, cum poffis dives effe in illa ccelefti

gloria, id eft, multis ejus gradibus frui, mag-

lis judicium, confiliumque requirendum; ficut

enim Saulo quzerenti: Domine quid mevis fa-

na gaudii, magna felicitatis. copia abundare,

cere? refpouditDominus: Surze, & ingredere

eaque immortali & 2eterna, malle zeternam

'A&. c.9.

civitatem; & ibi dicetur tibi (ab Avania) quid

paupertatem,& parce hic feminando, id agere,

te oporteatíacere: ita &inhocnegotio idem

ut póftea coelum ingreffus (fitamen aliquan-

Dominus ad Confeffarium niittere cenfendus

do ingredieris) parce etiam metas. Videae

eít deliberantem, utex eo voluntatem Dei

mus, quid Apoftolus, feu magis Dominus per

certius cognofcat. Ad harum ergoregularum

Apoftolum omnibus hominibus przecipiat.

accuratam obíervationem hortetur AíÍceta,

Tempus breve eft, reliquum eft, ut, qui ha-

polliceaturque, hanc viam effere&iffimam ad

bent uxores, tanquam non habentes fint: &

qui flent, tanquam non flentes : & qui gaudent

, Prov. [

vocationem fuam rite intelligendam.v*

tanquam non gaudentes; & qui emunt, tan-

CONSILIUM IlI.

quàm non poffdentes, & qui utuntur hoc

4

Fetitzo.

mundo, tanquam non utantur; preeterit e-

fu vitoe

nim figurahujus mundi.

Quid hoc fibi vult,

- N. Idem Narciffus poft factam de fta

eligendo deliberationem, magnos quidem fti-

nifi quod, etiamfi liberum fit cuique fua reti-

mulos fentit ad ftatum Religiofum ampleGen-

nere, non tamen liberum eftuti, quoquo mo-

do velit.

Ita enim uti debet, ut corde non in-

dum; fed quia inttin&us ifte confilium dun-

taxat eft, atque adeo fine peccato negligi po-

haereat; ut tantum ficut inftrumenta ad vi«

teft. ftatuit nondum illi parere; majoris ta-

tam fuftinendam adhibeat, ut & amittere, fi

inen fecuritatis gratia, quaerit ex Afceta,

Domino placuerit, & fponte abjicere etiam,

quid ipfehoc in cafufaciendum fuadeat.

fi ejus honor tulerit, paratus fit.

Denique

quid pluribus opus eft; ita uti debeat, acfi

Refponfio. —

—.

non uteretur; haec enim ipfa formula ab A-

VI. Refpondet

Afceta, ftolidum & in

iip'iens

poftolo preefcribitur, idque in omnibus, in

hoc effe argumentum, cui egregie aliquando

uxore, in liberis, in poffeffionibus, in pecu-

nia, in honore.

refponfumfit a quodam Societatis Jefu Sacer-

Si ergo hzec eft hominis

dotererum fpiritaalum perito, qui cum infi-

conditio, fihsc eft lex in iftarum reruüm

poffeffione, quanto melius.non uti, quam

gnem, Theologiae Do&orem fpiritualibus ex-

ercitationibus informaret, isque a Deo fe vo-

fic uti? Primum enim multo hoc facilius,:

cati fentiens hacipfe, quam diximus, fallacia

non amare, fi non habeas, quam habere, &

vocationem eluderet, Dic mihi, inquit, fi ne-

non amare: Deinde multo etiam jucundius,

cefíarioin Indiam navigare cogereris, ac, cum

nam aífeCtum ab iis, quae poffideas, divel-

multee naves praefto effent, alize ineliores, a«

o nec

lf:rc, vis quædam perpetua eft, quae ide

1

Th-ä. :

W

por

A

-

— Titulus 'XXXI. - Confilium.

413

perpetua effe poteft, & tamen quamdiu durat,

ligione; tum etiam in fecunda parte fummae

difficilem &arduam, ac laboriofam pugnam

Theologicze, quo loco ait, qui ad Religionem

affert; quam non fentiunt, qui a fe pugnze il-

accedit, non poffe ambigere, an a divino Nu-

lius materiamac fomitem removerunt.

Ac-

mine moveatur, cujus elt, utait Propheta, du«

cedit, quod non levisinjuria Deo fieri cenfea-

cereinterram rectam, cum videlicet fibi con-

tur per hoc, quod ab ipfío invitati ad ejus

fcius fit, non feullo pravo fine ad hocimpel-

amicitiam ac familiaritatem, & quidem diu

li, fed defiderio virtutis, ac divini obfequii,

ac multum rogati, tamen recufemus, ejusque

Quare quod dicitur in Scriptura: ProZate /pi«

promiffis ac przemiis omnibus renunciemus;

vitus, ffex Deo fint: id de dubiis tantum in-

quafi vel parva fint, velincerta. Princeps qui-

telligendum effe ait; quod quidem locum

dem hujus mundi, fi ficrogantes repudientur,

habetiniis, quorum eft ad Religionem ad-

lzefos fe putent. Sed hoc in Principes iítos

mittere, qui, cum accedentium mentem, ac

nunquam evenit, ultro enim eorum gratia &

finem, quo moveantur, perfpicere nequeant,

obfequium ambitur, vizeque omnes quzerun-

recte faciunt, quod illorum fpiritus probent,

tur, quo fe quisque infinuet.

Solus eftDeus

&explorent. Quinetiam hocadjungit, quod

ES

Cres fane dolenda, multumque lugenda) qui,

majus eft; fiita contingeret, ut Satanas in lü-

cum tanto: major fit, tanto majora pollicea-

cis fe Angelum transfigurans nos ad Religio-

tur, relinquiturtamen, & abjicitur cum fuis

nem incitaret, tamen nihil effe metuendum;

ATT

promiffis.

Quantum ergo hoc crimen eft?

primum quia quamdiu ea függerit, quzxe ei

Nempe, ficut fumma eft eorum culpa, qui,

cum Angelo bono funt communia, nullum

poftquam Chriftum in religione fequi coepe-

eft periculum, neque nos prohibemur, etiam

rint, deinderetrorfum abeunt; fic eorum pro-

ab inimico utilitatem capere,

praefertim

xima quodammodo videtur effe culpa, qui

ignorantes effeinimicum.

einde quia, quan-

ad religionem vocati, Dei vocem confilium-

quam a Dzemone incitemur ad Religionem,

que fpernunt. Nam detra&o voto, & fpon-

is tamen folus nunquam nos moverce poffet,

fionis illius nexu, quod quidem ad injuriam

nifi Deus interiore vi attraheret. Ex quocon-

attinet, dequa hic agimus, eadem fere eft, vel

cluditur Religionis propofitum, a quocunque

amicitiam jam fatCtam diffuere, vel oblatam

proponatur, ab uno Deo proficici. Addit

refpuere; sequalisque fere contumacia exifti-

Caffian,

poftea a Caífiano, cum tria vocationum ge-

matur, juffum Regis, poftquam facere coepe-

nera commemoret, hoc poftremo loco poni ,

ras,omittere, vel nunquamincipere, . Quare,

cum vel bonorum .amiffione, vel carorum

ut generi illi hominum tanta femper parata

morte, vel aliis ejusmodi cafibus ad Domi-

effe creduntur fupplicia, quae divinam iram

num Deum, quem fequi in rerum profperita-

teftarentur, idem-omnino de his credendum;

te'contempferimus, faltem inviti compelli-

& tenendum eft. . Impletur enim in ipfis ex

mur, ut Hebraiilli, dequibus in Pfalmo fcri-

Pfalmis vera & juftafententia, ut, quoniam

ptumelt; cumoccideret eos, querebant eum, €g?*

noluerunt benediCtionem, elongetur ab eis,

revertebantur , & diluculo, id eft impigre, ac

& quia maledictionem dilexerunt, eveniat

celeriter, veniebant adeum, Additetiam, licet

eis, eamque induant ficut veftimentum, & in-

hic modüs vocationis infimus videatur, in eo

tret ficut aqua in intetriora eorum, aut ficut

tamen perfectos. & fpiritu ferventiffimos ex-

oleum in offa eorum.

Impletur etiam quod

titiffe, illisque nihile inferiores, qui optimo

in libris Sapientize divina minitatur juftitia :

principio Dei fervitutem aggreffi, reliquam

Prov. c. 1. P'ocavz ,- & renuz/His , extendi manum tneam €?

vitam cum laude exegerunt.

Optime vero

509 fuit, qui afpiceret. Defpexiflis omne cou/r-

Climacus hunc quoque Domini morem effe

Jium sneum . €7 2ucvepatzoues sueas neglexiffis.

ait, utinterdum homines bono dolo capiat,

Quse igitur poena rependetur tali culpae?

& in fuam falutem deceptos inducat; ejus

Subjiciturftatim: Egoquoquezz iuterituvef?ro

hzc verba funt: /Vos comtemmamus, inquit, . Clima-

videbo, C? fubfaunabo, cum vobis id,

quosdam mundo renunciantes ffne fapienti dejj C98 grads

H

batis , eveuerit.

quod tz'me-»-

bevatioue , quia Spivitus quaudoque pie decipit "

CONSILIUM IV.

anitnas. Sepe enim talis venunizatio meliovi fine

tevminatur, quam illa, que fuit dzliberata, fecut

Petitio.

;

amdiu æ(ro-i

Jetnen cadens de shanm agvicole, ubi non vult,

. VII. Idem Narciffus, cum aliqu

ubevius interdutm germzinat , quam de induffria

canti Deo reftitiffet, tandem gravibus malis

Jeminatum. F'id: quosdamad monaffevium eun-

exercitus, & prope füccumbens, ftatuit Reli-

Zes non Jancta intentione, [ed neceffrtate coatdos,

giofum ftatum amplecii; Verum quia ad hoc

qui deinde f'uevun: capti a multa fapientia A4be

decretum, concipiendum per adverfa com-

batis, €v' placida conver[atzone Monacborum.

pulfus eft, merito vereri fibi videtur, ne legi-

Hi poffmodum recepevunt a Deo lumen gratia,

tima fit haec vocatio, fe

»

bolica dicenda fit.

d potius illuüo Dia—»

87' perveuerunt ad altum fflatutm.,

»

Refponfio.

CONSILIUM V.

. VIIL. Réfpondet Áfceta, certo inprimi

Narciffum perfuadere fibi debere, omnem

P'etitío,

ejusmodi inftin&um, . qui hominem ad reli-

IX. Idem Narciffus poftquam a priori et«

giofam vitam impellat, non nifi aSpiritu San-

iam fcrupulo liberatus, firmiter decrevit, fta-

S.Th.a. 2. Cto effepoffe. Hoc docet S. Thomas tumin li-

tum Religiofum ample&i, in eo tamen non

*äo Dlt-

bello, quem fcripfit. contra retrahentes a Re-

modice adhuc hzret, quem ordinem prae

A

E

alio

414

Bibliothece Manualis : Coucionatorie

alio eligere debet; etenim cum in Religione

dicere coeperam de ipfius inftituti perfe&io-

ne; cujus perfectionis, quoniamin tanta va-

comple&enda, ut anteadiximus, inuniver-

fum quidem errari non poffit, tamen in hoc

rietate multi funt gradus, fi eorum inter fe

velillo ordine compleCtendo, tum nos erra-

contentio & comparatio facienda eft, nimi-

re, tum Daemon multas nobis tenebras of-

rum adhibendus eft Author B. Thomas, qui

funderepoteft. Ssaepeenim perfe&ionis defi-

hanc ipfam quzeftionem ita diffolvit: Ultima,

derio flagrantes eo flecti, ubi perfe&io mini-

inquit, rei perfectio in fui finis confecutione

3me vigeat, ut illorum defideria evanefcant:

pofita eft. Quare exduobus potiífimum fpe-

Ízepe etiam przepoftero quodam fervore in-

&anda eft inftitati cujusque religiofi major

flammet, ut plus oneris fuícipiaot, quam cor-

perfectio; primura, 1i finem habeat nobilio-

poris viresferrequeant: & in fumma ad hoc

rem, deinde, fiinftrumenta ad eum finem

confequendum aptiora; nam quse przeftan-

omnes ejus infidize nituntur, ut modo ad ni-

tibus operibus diriguntur, illa etiam praeftan-

migm, mrodo ad parum impellat.:

tiorafuntjudicauda: & quae his operibus effi-

ciendis tum plures, tum efficaciores contis

Ke/ponfto.

nen: ràtiones, eadem etiam meliora funt, &

X. Räfpondet Afceta, duoin præfänti cafü

praeferenda. Sedtamen quianemo poteft no-

bene effe inquirenda, & bene perpendenda.

vam vitam inchoare, nifi eum veteris vitoe

Primum, ut fit ipfum Inftitutum quam maxi-

poniteat, & ob hanc caufam queelibet reli-

me perfe&um;. deinde ut perfecte & ex«cte

gio, per quam fcilicet homo novam vitam

fervetur.

Nam licet aliqua familia fanctiffi-

aggreditur, quidam poenitentize ftatus eft,jideo

mas habeat conftitutiones ac decreta, fi de-

tertia quoque comparatio fieri poteft in pau-

indeeis non pareant, vel pauci pareant, id

pertate, & afperitate caeteroque ejusmodi ri-

quidem parum prodeft, nec debet ullus ita

gore. . Sedtamen prioresillae duze compara-

fibi confidere, ut fe multitudini refiftere poffe

tiones cum Religionis natura & effentia ma«

Íperet, & czeteris errantibus re&tam viam te-

gis conjunctze funt, atque exiis magis vel mie

nere. [taque nontamillud videndum, quis

nus perfecta exiftimanda eft, tum quia perfe-

ficantiquiorordo, aut etiam ob res olim ge-

&io vitze magis in interiori juftitia, quam in

ftas vel ob antiquos Patres, nobilior &!cla-

exteriori abftinentia collocanda eft, tum quià

xior, fed quis in przefenti fan&tior ac regula-

hzec aufteritas majora bona, & maxime in

rum fuarum obfervantior, & przefertim illius

proximum, impedire poteft. Hoec fere S.

primzevi fpiritus, quo quisque ordo fundatus,

'Thomas, quae breviter, & univerfim dicta, ad

accoptuseft. Cujus fifigna aliqua, ac veluti

uniuscujusque Ordinis dignitatem aeftiman-

indicia quzerantur, hzec effe poterunt: Pri-

damfacileapplicantur. Quzeomnia, fi debito

mum, firerum omnium communitas exacte

modo perpenderit Narciffus, non difficile illi

accidet, etiam hocin cafu prudentem &le

fervetur, nemo vel pecuniam, vel aliud quic-

gi-

quam proprium teneat.

Alterum, fi floreat

charitas & concordia, nulla fint jurgia, aut

timam deliberatiþnem in&ituere.

Ter-

contentiones, animorumque diífidia.

tium, fi procul abfit ambitio, & honorum af-

CONSILIUM VL

fe&atio, potiusque haec munera in fpeciem

honorifica declinentur.

Quartum, fi obe-

Petitio.

dientia in fuperioresincorrupta fervetur, ne-

XI. Poftquam Narciffus matura delibera-

que ullze inea exceptiones, aut limitationes

tione adhibita, & Confeffarii etiam approba-

introductze fint. Quintum, fi fit quam rariffi-

tione accedente, ftatuit Ordinem Canonico-

ma cum. carnalibus propinquis communi-

rum Regularium S. Auguflini ample&ti, varia

catio, eaque, ut debet,fpiritualis. Deniquefi

illi Collegia hujus Ordinis proponuntur; ali-

animarum zelus confervetur, eaque caufa

nullus labor, nulla fatigatio fugiatur.

H?ec

qua, quze multas, easque doGrina & virtute

illuftres perfonas compleGuntur; alia, in

funt potiffima & maxima.

Accedunt deinde

quibus pauci & parum docti, aut eminentes

alia minora, nectamen contemnenda, cujus-

modi eft, preeter csetera ipfa Ordinis ampli-

Virireperiuntur, unde quia ipfe non modice

fe in fcientiis profeciffe putabat, ad pofterio-

tudo, ficopiofus fit, & magnus, multasquein

ra Collegia inclinabat, eo quod in illis faci-

partes diffufus, & multas ac varias nationes

complexus. Sic enim & doCtrina & prudentia

lius eminere, & ad regimen promoveri poffe

confideret. Nihil tamen prius concludere

uberior efficitur, & majora fuppetunt ad res

decernit, quam Afcetze fuper hoc confilium,

gerendas adjumenta, & quo major hominum

copia, eo etiam major copia bonorum ope-

quod proin impenfe folicitat, intellexeïrit,.þ

rum, ex quorum mutua communicatione

ampliores etiam confequunturfru&tus. Idem

Aifponfro.

enim evenit, quodin flamma, ut, quo major

XII. Refpondet Afceta, hancinclinationem

fit lignorum copia, eomajus confletur incen-

dium, cujus incendii visin fingula etiam ligna

nona bono, fed a maligno fuperbize fpiritu pro-

redundet, ut facilius & celerius & magis etiam

venire; nequeenimincerto Collegio aut Coe-

ardeant, quam fifeparatim quodque arderet.

nobio eligendo aut Perfonarum multitudi-

Sed hoc quidem quodcunque eft, extrinfecum

nem, aut fcientiam potiífimum attendendam

effe, fed potius, qua ratione obferventur vota,

gft : illud eifgn;iam attingit, quod pauloantea

floreat

N

- fs XXXLO Conflum.s

4If

Hbreat ufus virtutum, obfervatio regularum,

tis, quibus, utpote grat'oribus, mölliores funt

ftudium cultus Divini; an religiofa cum fze-

ad peétora noftraaditus,expugnavit. Vetu&

cularibus converfatio , quae Religioforum

autem eftarsifta Diaboli, quz illi in parente

inter fe concordia, reverentia, fubordinatio,

noftro Adamo nimium bene proceffit. Nam

humilitas, gravitas modeíta: quae occupatio-

quid intereft (ait Auguftinus in hac ipfa re)

S.Auguít,

nes; numetiam Parochiales; cum hz fuain-

utrumin uxore, an in matre, dum tamen Eva 9P: 2*

digeant deliberatione; demum, quae de hoc

in qualibet muliere, caveatur? Namifta um«

Coenobio apud alios fit zeftimatio, fama (an-

. bra pietatis de foliisillius arboris venit, qui-

Gitatis &c. Eum in finem narratipfi, quod

bus fe primum fparentes noftri damnabili

S. Anfelmus fibi in fimili deliberatione eve-

pietatetexerunt. ReGeergo Climacus: 44e- S. Clim,

niffe fatetur, cui ipfi quoque de certo loco ad

Jius eff, inquit, cogtriffareparentes, quam con- grad. 3. —

profitendam vitam Monafticam deliberanti,

triflare DoiinumSlefum; Hic enim uos creavit,

cum duo occurriffent Monafteria, Clunia-

& falvavit s illi fepe fuos amando perdiderunt.

cenfe, in quo nulla erantliterarum ftudia, &

dmor Dei,ipfrusque [an&lum defiderium extin-

Beccenfe, quod erat celebre opinione do&tri-.

guit iu auima cargalem paventum amovem : qui

nse; ab illo quidem detrahebatur, quoniam,

MTETA Utrosque amoves ia uno corde claudipoffe

cum nonnullam ipfe literis operam dediffet,

putat, isfespfum dectipit. — [Ne tesmoveant i«o-

eam omnem perdi videbat; ab hoc vero

vuta lacvymey ne tu tibi Zbf eternas Jachvymas

contra, quia verebatur, ,ne inter tot dictos

avias. Guim ze pareuzes C? propinqui eircuia-

nullo ipfelocoeífet. Et ille quidem hzec fe-

dant,/rcut apes, imo vefpe , plaugentes, & la-

cum €o tempore, quo, ut ipfemet poftea hzec-

qentautes, tu tibi proponepeccata tua, ut dolo-

narrans confiteri folebat, nondum effet edo-

vem dolore vincas.. Xddit prgeterea idem Afce-

mitus, nondum in eo vigeret mundi contem-

ta, pro certo ponendum ex commuimi Theo-

ptus.

Sedtamenin fereverfus : Quid, inquit,

logorum fententia, nullam iis in hoc genere

an Monachum effe eít aliis praeponi velle,

obedientiam deberi, idque ob tripl cem cau-

& honorem quaerere, ac nominis celebrita-

fam. Primamlicetfümereex B. Thoma, qui S,Thom;

tem ? lllum ergo potius locum delige, ubi

in iis, quae ad corporis naturam pertinent , o- 2* 2-9- a.1.

omnibus propter Deum poftponaris, ubi ob-

innes homines pares eife affirmat, atque in

Ícurus, omniumque infimus jaceas. Hocigitur

ejusmodi rebus nec fervum effe inferiorem

confilio, quod erat a divino Spiritu, Beccen-

- Domino, nec filium Patre, ut funt, quzevel — . -

fem preetulitfamiliam. FHoc ergo exemplum

|ad corporis necelfitatem, vel ad prolem gi-

fiob oculos habuerit, & fecutus fuerit Narcif-

gnendam perünent. Aitera ratio eft, quod,

Íus, merito fperare poterit, ele&ionem fuam

cum paternum jus in liberos nihil fit aliud,

perinde, ut S. Anfcimo, feliciter ceffuram.

quani participatio quaedam ejus authoritatis,

quae eft in Deo, a quo, ut ait Paulus Apo(to-Eph.c.g, -

CONSILIUM VIL-

lus, eftomnes pa:ernitas,ex eo fit, ut vicaria

. .Fetitie.

tantum, & delegata poteftatenitatur. Quare

XIIl. Expedita jam omnia circa Vocatio-

-fiita accidat, ut aliud Deus, aliud parentes

nem faam exiftimaverat Narciffus, dum certo

précipiant, cui dubium fit quin tum ceffet-

cuipiam Canonico S. Auguftini Collegio cum

patria jurisdictio, quoniam ejus voluntati re-

approbatione Confeífarii mancipare fe de-

pugnat, a quo eaacceptaeft? Idemenim eft,

crevit; fed cum affenfum etiam D. Parentis

acfi Rex famiiize fuze, vel urbi quempiam fuo

reverentize caufa ad hoc requireret, noluit is

nomine praefecerit, ac deinde aliquid Praefe-

ullatenus confentire, eo quod Narciffus uni-

&us ifte imperet, Rex autem contrarium ;

€us & ultimus familize fuze furculus effet.

qui enim il!i pareat, hic in Regem contumax

Quare qu:xerit Afcetam,

&perjurus habeatur. Quamobrem Bernar- $. Berggz..

quoqup ip hoc ca-

dusin a epiftola, quam Helize monachi fuidus e;.

fu fe gc;lgcre fiebeat?

nomine ad ejus pareutes fcripfit: So/z, in-1zr.

Refponffo..

quit, caufa, qua ium Iiceat obedire paventibus,

- XIV. Refpondet Aíceta, contra lianc ini-

Leuseff. Jpfeenimdicit: Quiamat patretg €7 Matth, c,

mici noftri fubdolam fimul, & tamen vehe-

matvem plus quam me, non eff me diguus. — $;1*

LY

mentem (utrumque enim hic conjunctum eft,

me vereut boni ? pii paventes dilsgitis, fí frde-

quod in aliis raro contingit) tentationem ita

lem evga jï/zum pietatem babetis, quéd zme Patvi

nosarmari oportet, ut hocteneamus certum,

omnturà L)eo placere fatagentemáinguietatis, &*

& fixum, cum femel de Dei voluntate nos ad

abejus fevvitio, cui fervive regnave eff , abffrabe-

Religionem vocantis conftiterit, quocunque

ve tentatis? Feren«nc ego cognofco, quia ininmi-

modo conftiterit, quicquid deinde propona-

ci bominis dosiefficiegus, . n Doc volisobedtre

tur, quod ab hoc diftrahat, aut avocet, non

z0n debeo, m boc vos ton agtiofco parentes, fed bo-

Quare illa

poífe nifi a Daemone proficifci.

Jfes. Tertia caufa hujus eft,quia fi vere, quafi ra-

omnia, qu:e parentes, amici, propinqui, aut

tionibus fubdu&is fupputare velimus, quid

alii quivis (omnium enim eadem eft caufa) in

parentibus noftris debeamus, tam parum

hoc genere velloquantur, vel faciant, ita au-

nos ab eis accepiffe cognoícemus, ut Dei re-

dienda, ita accipienda ífunt, ut ab illo au-

fpe&u verius nihil fit.

Namcum homo ani*

thore conílata, qui omnibus quidem infidia-

mam habeat, & corpus, in anima quidem,

tur, fed ut latro multo magis, ubi major eft

quae praecipua in homine eft pars, ac pene

proeda, & de quo fcriptum eft: Cibusejus ele-

totus homo. conftat nullam eos partem, ne

&us. Isenim, quosper feipfam expugnare

minimam quidem, babere: heec enim tota. &

non potuit, eos fzepe hujusmodi inftrumen-

Deo creatur, nec ulla vis ineft vel homini,

vel

1

Bibliothece IManualis Concionatorie .

416

veletiam Angelo, qu:se ejus effe&ionem at- /ulens fcandalum fuit. — Paulus vetinentibus "

tingere queat. Reftatergocorpus, quodet- JraerzPus,ze Hierofolymarm pevgevet, re[pondit:

iam fi totum ab homine compingeretur, ta-

Quid facitis Bentes&g conturbantes cor meum?

men paulo amplius ei deberemus, quam fi

Ego exüm non folum ligari, fed C? mori in Hie-

veftem nobis, aut inftrumentum aliquod ad

vufalem pavatus fum pro nomine Domini efu

aliquid faciendum, aut vas ad aliquid capien-

Chrzffi. Jdrieszffe pzetatzs, quo fides quatitur,

dum, confeciffet.

Haec enim praeftat corpus

Evangelii vetundendus ef tuuro:. Mater 1e8;

animze, & certe paulo plus, quin etiam in

ciunt vo-

& fratves mei bi funt, quicunque fa

iultis eam impedit, & perturbat, & obtun-

luntatem Patvisimei, qui in calis.

Sicredunt loann,

dit; ut ne perfe&ti quidem inftrumenti ad o-

Cbri/lo, faveant mibi pro ejus nominepugnatu-

€. 12.

mnia animse opera peragenda vim habeat.

vos ff non credunt, mortui fepeliant mortuos

Itaque ut dixi, etiamíi totum corpus foli no-

f&os. Denique parata pro coronide proponit

bis homines dediffent, tamen quota pars no-

exemplum Alberti, de quo fic natrat Hie- Hier.Plat.

ftri illa effet? Nunc vero in iplo quoque cor-

ronymus Platus: Itaque quantum id in Q- 1 3. - 34

pore quam prope nihil eft; quod parentes de

mnium animis valere debeat, declaravit ali-

Íuo conferunt? Ut eniim, fi cum quisin terram

quando adolefcens Albertus nomine, ex

*fpuiffet, deillo fputo Deusftatim, vel ftatuam,

Germania oriundus, illuftri admodum fami-

velaliam rem, efformaret, uterillius rei au-

lia, quippe Falchembergenfis Comitis filius,

&or diceretur, Deus, an is, qui cafuin terram

& Regi Gallize affinitate conjunétus, ad quem

exfpuerat? Sic enim Dominus Deus infor-

miffus, ut cum ejus filüs Lutetiae educare-

sem materiam ab homine exifam ad corpus

tur,ille contra ad cceleftem militiam arimum

€onformandum adhibet; ipfe fingit, ipfe di-

adjecit, eamque in Preedicatorum Ordi-

fiinguit,ipfe exuna illius parte nervos, ex alia

ne adhuc pene novo aggreffus eft circiter

vero offa, & fanguinem, &«czetera membra

annum Domini M. CC. XXX. quod ubi ad

compaginat, quzetantum abeft, uthomines

Patrem perlatum eft, etfi jam natu grandis,

efficiant, ut quo modo ea fiant, & an fiant,

tenere fe non potuit, quin' Lutetiam .cum

non intelligant, quodapparet, quia fzepe, cum

magno fuorum comitatu advolaret, omnes«

maxime prolem cupiunt, eam tamen habere

que Machinas & omnes conatus ad filii

S. Augu- non poffant. Sicutergo Auguflinus: ///s,in-

ftin. fu

(erat enim illi unicus) voluntatem expu-

20.

P- quit,gezerationibus Deus creat. Naw fi tu cveas,

gnandam intenderet. Sed fruflra, cum Dei

Pfalm.

dic quid tua mulier paritura f Quid dicam,

amor juvenile pe&us adverfus carnalem

iudic? dicatzpja, que , quod portat, dguorat.

amorem, paternasque blanditias obduraffet.

Pro majori confitmatione addit notatu di-

llluftrior autem fuit ejusdem congreffus cum

S.Hieron. gniffimam S.Hieronymi fententiam fic lo-

Theodorico confobrino, qui dolore ardens,

ep. 1 -quentis: ZudiediGum Registsi: Qui non eff

omnia.videlicet attulit, ad illud confilium

suecum, contvatne ff €? quamecum o coll:git,

labefaCctandum apta, iacrymas, preces, ar-

fpavgit. Recordave Tyrociuzi tuüdiem, quoCivi

gumenta, matris denique commemoratio-

flodn baptifinate coufepultus, nSacramenti ver-

nem, quam prae animi zegritudine aut jam.

£a jurafi, pro nomiue ejus nonte patri parcitu-

mortuam effe, aut moribundam decumbe-

TU 405 0200ri. Eccedldvev[/avius n petlove tuo

re confirmabat. ^ Confederant autemi e re-

Chriflum conatur occidere. — Ecce douatzvuts

gione lconis cujusdam, in qua Chriftus, ut

pingi folet; inter matrem & Joannem Difci-

quod militaturus acceperas, boffiliacaflrafufpi-

yant. Licet pavvulus ex collo peudeat nepos, licet

pulum in cruce pendebat. . Tum Albertus

Jpav/fo cviue, €7 fciffis veffibus ubera, quibus te

oculos ac digitum in eam tabulam inten-

zutvierat,smater offendat j licet in limiuepater

dens: En, inquit, Dei Filius cum matrzem

jaceat, per calcatumperge patvesm frceis oculis ad

& confobrinum, utrumque fibi tam charum,

vexillut crucis evola,folum pietatis gemuseff,2n

doloris gladio confoffum videret, tamen e

bac reeff crudelem.

Femici, veniet poffea dies,

crucis patibulo, quod facile poterat, de-

quo vi&or revertaris in patriate, quo Hierofoly-

Ícendére noluit, fed in ea cum fuo & illorum

