citnus, animum adeo nobilem velut brutum &

diatus fit,divinare:-Is vero c.9.v.57.íic habet:

| €Ræ

irrationale quoddam animal tractamus.

Fatumeflautem,ambulantibus illis in via, dixit qui-

'S. Chryf.

X.. Apud Marcumc. 1. & Lucam c.4. fi rem

m

b.2r.inc,

dam ad illum: [equar te,quocunque ieris. DumChri-

cum

8. Matth,

bene difcutias, invenies primum opus ,. quo.

ftus fortetranfiret, Scribaillein via, quafiex

$

Chriftus brachii fui potentiam oftentavit,fuiffe

efiU

occafione, ac praeter rem, dare fe diíciplinae:

era*

expulfionem daemonum ex hominibus, quos

Domini,& falutis fuze ftudio volebat,non prze-

occuparant , poft haec vero coepiffe alia facere

ató

meditato, non confulto, & maturo coníilio, id-

miracula, & emaculare leprofos, dare vifum.

circo & repulfam paffus eft; nam quze anim?e

qll13

ccecis, brachiorum,pedumque ufum reftituere

emlt

funtnonilla caufa, non velut ab aliud agenti-.

eatr

R. P. Lohn. Bibl, Man. Tom. L.

bus.

RCR n N

130

Bibfiotheee Manualis Coucionatorig

XV. In Authore quodàm dedtüobus fratri- wanf trp

bus per viam obiter,fed ex compofito,& ab ex-

occupatis, & hzec folum tum cogitantibus,tum

busleziffe me memini, quorum unus fapiens, difc. r7.

curantibus, tractanda tunt.

alter vero deliruserat, quod, dum fimulin eo- n. 13-

demitinereconftituti adbivium quoddam per-

L

S. Greg.

XIII. S. Gregorius Nazianz. egregie hanc

Naz. orat.

doCtrinam confirmavit, dum expendit ea, quae

veuiffent, i»terque fe devia eligenda delibera-

lo5

rent, (tuitus viam elegerit amoeniorem & deli-

|

m n

ad opus noftrae redemptionis concurrerant,di-

CILäl;. S

cens: Huc magiftra Lex tendit,hucinter Chri-

ciofiorem: fapienti vero magis via afpera pla-

ftum & Legem interjecti Prophetze, huc fpiri-

cuit, & difficiliss cumque diu inter fe concer-

taífent, tandem fapiens, nefratrem fuum deli-

taalislegis perfe&tor & finis, Chriftus, huc exi-

nanita Deitas, hucaffumpta caro,huc nova illa

rum contriftaret,ejus voluntati & opinioni cef-

inixtio, Deus, inquam, &homo. Atquehzec

fitfeque abillo vinci permifit: demum vero a*

omnia propter omnia, & pro uno illo generis

lioquousque progre(li in latrones inciderunt, a

ï

ä

noftriPrincipe,in unum coierunt. Haecille;in

quibus apprehenfiintetrum carcerem fuerunt

abducti: tandem vero, cum adejus, qui caput

- o

a ni

quibus mihi hzec poftrema verba ad trutinam

vocate, diligenterque expendite; Hsecomnia.

& praefe&us latronum erat,tribunal educeren-

|

tur, fapienstotam culpam in delirum, hic vero

pro uno illo generis notri Priucipe in unum

!

€oierunt.Si videresin unam infirmi cujuspiam

in fapientem conjecit, utpote qui fanse rationis

judicio przeditus, a ftulto fe vinci & fuperari

potionem hyacinthos, adamantes, aurum, u-

y

i.l

niones, quze neque numerum baberent, nec

permifit; Judex vero utrumque culpae reum

If

pretium, adhiberi, quid diceres? Illud puto,

eife pronuntiavit, ftultum quidenmi, quodfeab

eo, aui fe fapientior erat, gubernari non permi-

(rid. 6

plurimum pofitum effe in illius incolumitate,

hl

P

maximoque in pretio effe fánitatem, quaetan-

ferit; fapientem vero, quod fano judicio pol*

Jens,ab eo,quem ftultum effe noverat, permife-

to pretiofiffimarum rerum impendioprocura-

ritíeduci. Enimvero tametfi nobis neceffum

tur. Videnunc,inquit Nazianzenus, quo loco

Deus animarum noftrarum falutem habeat ,

non fit, ut D. Chryfoftomus ait, demendacio

adftruere veritatem, attamen ex hac fabula u-

la l4

quamut curaret, Legem &Prophetas inunum

coegit, & quod caput eft, feipfum, fuam divini-

tiliifimam quamdam elicere poffumus morali-

tatem, fuamhumanitatem, fua attributa, fa-

tatem; Corpus enim & anima funt veluti duo

pientiam, omnipotentiam, & quzecunque talia

fratres germani, licetinter fe conditione valde

inremedium noftrum convertit. Hzec omnia in

inzequales, fiquidem anima fapiens eft: Spiri-

Grtntt,in

unum coierunt. O! quales fpecies,e quibus fa-

tus ejl, quivivificat: Caro vero econtra fatua eft,

hccuaf di

lutis noftrze medicamentum conficitur? Quam

&ftolida; Carosonpotefl quidquam ; animara-

Y

tione przedita eft, & intelle&u, ideoque per

tl

pretiofze! Etquomodo Deitas velutconfumi-

d

tur! Deitasexinanita. Vide, quid Deo valeat

fanze rationis difcurfum fibi poteft'confulere:

animarumfalus, & an earum negotium velut

corpus vero inftar ftolidi jumenti , infipiens

eft; & ideo anima à via ardua & difficili mini-

incurfu, aut perfunctorie, acnon magismulta

lii

cum maturitate, fummaqueattentione,& om-

ine terretur, quia hzec eft, quze ad coelum per-

nium virium contentione procurandum ?.

ducit : ZirZa efl via, que ducit ad vitam; & 1deo

fur

C0I

$.Ber.£ XIV.S.Bernardus alicubi (ic loquitur: Venit

temperantiam , mortificationem , poeniten-

de quadr,

ad.carcerem tuum,ad limumtuum, infixus (ut

tiam, fuiqueipfius abnegationem, bonorum-

ani

débito cit,

a Nyt.

dicitur) usque ad cubitos in Jimo profundi.

queterrenorum contemptum elizit, & diligit.

fi

Dom.5.

Quid nonfüavetibi, cumtibi colligeres omnes

Syiriius quidem promptus efl, corpus vero afpe-

$,

pott Pent, amaritudines Domini tui, & rememoraberis

rioris vitoe arduitatem exhorrefcit: cáro au-

ial

» 5

primum quidem illarum infantilium neceffita-

teminfirma, &ideo jejuniorum, macerationis

[i)

tum, deindelaborum, quos pertulitin praedi-

earnis;,vigilize, cuftodizefenfuum deterrita dif-

n

cando: fatigationum in difcurrendo; tentatio-

ficultate, viam eligit deliciofam, amat volu-

hil

num injejunando: vigiliarum in orando : la-

ptates, divitias, honores, cun&tasque alias vi-

&

tze przefentis commoditates: dumqüeinter fe

Dei

crymarumin compatiendo: infidiarumin col-

loquendo: poftremo periculorumin falis fra-

diu concertando confli&tantur, quia ca7o con-

&l

tribus, convitiorum, fputorum, colaphorum,

cupifcit adver[us [viritum , €9 [piritur adver[ur

üun

flagellorum, irrifionum, fubfannationum, ex-

carnem, tandem anima fe fuis continuis perfua-

n

probrationum,clavorum, horumque fimilium,

fionibus nihil proficere videns, a corporis im-

Mx

quae in falutem noftri generis operatus eft tri-

portunitate fuperata, carnem fuo modo vive-

pof

ginta & tribusannis, & paffus in medioterrze;

re finit, illique compatiens frzenalaxat: unde

V

totannos, zerumnofitfimam vitam, inter mife-

fit, quod, dum fimul gradiuntur, ialatrones &

: NyfT. L.c.

bon

riastam multas & magnas exegit, utfalutem

viae praedones, id eft, appetitus inordinatos,

QUi

animabusafferret.Quantum verotemporisre-

pariterincidant, qui illos vinculis irretitos in

lic

demptioni corpori dabit? [nmomento,, initiuo-

captivitatem abducunt: funibus peccatorum

L

culi €$c. mortui furgent incorrupti. 1.Cor. 15.52.

fuorum unusquisque conftringitur : ac tan-

ht

dem dum coram fupremo Judice comparent,

Q0 deï

Tantumne temporis curandis animabus im-

pendit, & revocandisin vitam meliorem cor-

ut fuam quaeque pars fententiam accipiat ,

Ug ,.

poribusfolum momentum! Difcite hinc,quan-

amboe ad inferpum condemnantur ; anima

' epl

W la.

tuminter curam utrorumqueinterfit. Momen-

quidem, quia fe, fuppreffo rationis lumine, a

Qs

to corpora revivi(cunt, auim3etriginta, &am-

fenfualitate vinci permifit: corpus vero, quod

animam aggravaverit, füisque affe&tibus in-

n

plius annorumlongolaborecurantur. Nimi-

Que

rum auimabus diu multumque vacandum, ad

ordinatis fupprefferit, & ideo corpus & ani-

IPVC

corpora, fimodo velut per viam, obiterque at-

ma peæduntgr in gehennam.

Cla,

ndas, fatis hoc fit.

$. XIV,

timu

Titulus XII. ZAnima. --

131

| Manü "'7

$. XIV.

] 'lfc, 17'

tur. Inxhomihe optima quidem

eft ratio;

i nv 13.

MISCELLANEA.

.hac antecedit animalia Cxtera,

Deum fegui-

tur.

Ratio ergo

perfedà primum hominis

bonum eftt

Qualitas. .

» C&tera illi cum animalibus fatis

füperque communia funt,

Eft fortis, vide-

Brex.in [. d.cæ!eüia,

& divina animi noftri fe ha-

licet & leones:

Tl'ifm. l-' 3 ".

velox eft, & equi: corpus

bent ut Promethei flatuz, quz etiam

ChE sls

radiis expofitae nec vigorem habebant,

habet, & arbores: habec imperium ac mo-

l-

tum voluntarium, & beftiz ac vermes: ha-

*

nec movebantur; at ubi c

T

onlcenfo Olympo

Prometheus virgulam Soli

-bet vocem , quanto clariorem Cahes, acu-

le

dit, &

Xadmovit ét incene

tiorem aquilz, grayior

redux in terram ftatuz fug inferuit,

& nobiliorem luíciniz

em tau;*i, dulciorgm

x

illico in rmnembris motus, & in ftatuis füitre-

t

ertus.

X. Omnium animi immortales fünt,.

fed Cicero l.

it

Sen. ep.

bonorum, fortiumque divini.

s

2. de leg,

l

12I.

Ii. Maximum eft argum&ntüm animi ab

altiori venientis fede, fihwc, in quibus ver-

Xl. Valentior omni fortuna animus eft, Sen. ep.

t

beatze acmiferz vitz fibi'caufa eft.

- 99.

I$

fatur, humilia judicat, & anguíta , fi exire

.XIL. Cogita, in te

non metuit; fcit enim , quo cexiturus fit,

preter animum nihi] Idem. cp,

ü

Y

effe mirabile*, cui magn

quia, unde venerit, meminit.

A

( n?hil cü m'agqum." :

Man. 1. 4.

Hl Exem

N

- Cura.

x

b

plumqueh/Deiflquïsquc eft in.

imagine parva.

XHI. Ifocrates

l*

Ovid. 6.

IV. Eft Deus in nobi

; cum: Difcipulum -ihorti Drex. in

].

Faít.

£nus illo.

,

$ agitante gglefci-

fed in ordinandis moribus 11 'fe-

^ í

e

anguentem vidiflet, nec in ftudiis quidquam

L)

2e

Impetus hic facrze femina mentis h.ablct.

. proficere advertiffet , his verbiseum allocu-

m

u

$us fmmo italz'tas.

tus eít; Obfecro, ne hortum habeas cultio-

rem,, quam-animum.

M

V. An dubium

S

lls

. pectore noftro.

eft, hal:;)itare Deum füb

XIV.Stilpon interro

g-atus,quäm hominem Ibidï.s.g. "'

judicaret flatuis (imilii

MU

In ccelum

mum? bhomipnem, re-

de

venire?

que redire animas , 'c'oeloquxe

prndit,

ltupidum, & animi

fui negligenter.

XV. Dzmonax Philofop

hus de hox

1

Dignuitas.

3ni" Ibidn ä- 2.

Granat. in.

bus füi curam negligentibus dixir :

ftultiílimi

v

VI. In anima noítra füblime quiddam ac

mortalium omnem follicitudinetn

4

loc.cem.f. divinum effe

fuam po.

er

92.

; vel hoc ex argumento colligi.

nunt in exflruendis xdibus,

& homiaum,

ut

tut, quod, cum Deus rcliqua animalia con-

&des illas inhabitaturi fanc

(

; nullam peni:us

deret, folummodo dixerit: Producant aqua

rationem habent. Et quid

magis mirernur,

2"

reptile animg viventis , & omne volatile fu-

quam , cum omnes & cu

piant óptime vivere,

Ilj«

per terram ; anima enim pifícium , volati-

& Íciant,

nonaliare, quam animo fic vivi, nec

g

liumque ex eadem matería cum corpore de-

€

fieri poff:

;quin fioptimevivant;animus colen-

leo

fümpta efít, at quando homo formatus eft,

dus (it,

tamenanimum füum minime colant.

)n-

- corpus quidem ex limo terre fabricatum,

XVI. Euro

. anima vero velut

paRegis Agenoris Filia ad li Ibid. c. 3.

m-

fpiraculum vitæï a Deo in- tus Tyrii mari

1.

pirata eft.

3

u

$ in prato nitidiflimo taurum $3-

confpicata, qi

amvis primo metueret, tamen

i

Sen. ep.3.

. VIf. Tutum iter &jucund

um eft ad quod :

ubimitem, blandientem, & ad feffionem in-

natura te inftruxit; dedit tibi'illa, quz , fi

vitantem vidit, tandemadire, tangere, her-

ri$

non deferis, par Deo confürges. Parem.au-

tem Deo pecunia non facit; Deus autem ni-

. bas porrigere, & demum tergo infidere coe-

i^

pit; verum mox ab eo in mare abducda, fru-

hil habet.

Pretexta nonfaciet, Deus nudus

l][!'

€ft. - Fama nori faciet , nec oftentatio tui :

ftra ad litus refpexit, fuique lufus audaciam

vï-

damnavit. Idem animz cum corpore con-

nemo novi: Deum, licet multi male de illo

rfe

tingit, nifi ab initio blanditias ejus damnet;

of

.exiítiment, & impune.

Non turba fervo-

abducetur enim paulatim a iitore coeleftis Pa«

xum lecticam . tuam portantium, Deus ille

h

triz in mare iniquicatis & malorum

y

» fruítra-.

maximus, poten,tifïïmusqueipfe,qmniavebic.

que amiffam Patriam füfpirabit.

Nec forma quidem & . vires beátum te facere

IT

XViI. Summum

"

:

poffunt; nihil horum 'non patitur' vetufta.

przferre pudori,

crede nefas , 4animam Juven.räc.

$.

vv

tem. Quid ergo? animus, fed hic re&us,

yde

bonus, magnus. Quid aliud voces hunc, fas,

Et propter v-it'rar,n vivenfü perdetö Caue

T

t0$,

quam Deum in corpore humano hofpitantem?

XVIII. Non ï:fäeritö cecinit Ovidius ; Ovidius,

hic animus tam in Equitem Romanum, quam [it

Paj

LA

J

,àn Liberri

D

orpus redimas, ferrum paticrís,

&ignes,

um

num-', quam in ïfervqmï poteft ca-

Arida nec fit

iens ora lavabis aqua.

dere.

Ut vale

an

Cicero de .

VIII. Nihi

y

l maghum eft in humanis rebus,

bis ?

as animo , quidquam tolerare nega-

Y

í

,efltv

nat.quzít. nifi animus ma

gna defpiciens.

en. ep.

äaï»

IX. Omnis fuo bono conftat vitz fertili-

At pretium pars hac corpoF? tpaj us habet.

n

17:i7. ad Lu-

tas: commendat vinum fapor, & vclocitas

»

: go XVI ?

cervum.

Quam fortia dorío jumenta fint,

uOd

quzris. In cane fagacitas primaefl, fi feras

, AXIOMATA. -

r

invefligare debet: curfüs, fi confequi; auda-

ii*

cia, fimordere & invadere. [l

lud cuiqueop-

timum effe debet, cui naícitur

» quo cen.e.

Inat.

ïma"mägiusftäül," 'u"b'i'am'at', 'qüam ub1 anie ,

(

Y

R. P. Lobz. Bibl. Maz. Tom. L.

I.An

R 2

II. Quid Q.

Bibliotbeceee Manualis. Concionatorize.

132

f.idt

P d

. XVI.

[ s

Dd

Matth.16.

II. Quid prodeft homini, fimundum uni-

AUTHORES.

v. 26.

verfüm lucre:ur, animz vero fus detrimens-

tum patiatur ?

I. Francifcus Labata V. Anima.

lll. Omnia fi perdas , animarm fervare

]L. Hieremias Drexelius in . Trifmegifto,

Anonym.

inemento.

l- 3.Ca e le

L]

IV. Salus ani

fn,æ in San&itate juftitiz, &

III. Laurenti

us Beyrlinck in theatro vit,æ

humanz. V.eodem.

zoelior eftomni auro & argento.

V. Qui .voluerit animam füam falvam

IV. Jofephus Langius in Polyanthza, V.

facere, perdet eam: qui autem perdiderit

eodem.

animam fuam propter me, inveniet eam.

V. Antonius Dauroltius in Cathech. hi-

ftoriali. cap. 8. tit, 11.

3

-.-

SWSN.

—

-

o

AL

LA N

ENSNS:

-X

A

enusdiomcuK )

Sewe

ï

$us

ed

TULUS XII. |

5

ASCESIS

—

[crcm.c.a

*

V)

: Proomium. Generale. —

—

'wid fit A/Z'cf's, brevitev zufinuant Zd[ceta ,

dum dicunt, eatu e]]i*./äiezztiam ; fua ad þ"'-'

C

de cujus tieceffrtate

&» utilitate, omnibusque dotfrinis

1242

VC — fetlionem confequeudam divigit ;

do, ea denuo repetere, &

ad eam Jpeclautibus quomiam

alibi jam fufius egi , f'upervacaneum cre

*

veco&lam crambem obtrudere. — Illud. tamen nom omi

ttendum boc loco cenfüi, ut, quouiam

didla & fadla

"Afcetica pra veliquis. coa&a funt , ad amorem pe

rfetlionis , atque adeo etiam

[2

ip/ius "dfcefeos

tanquam. Divetlricis ingenerandum ,

ea autesm vix

ab ullo Zdfcetico Scriptore;

snodo ac ordine propoftta invenio, faltem

in boc titulo proponam , fructu , ut

ali prafertim

di&la (que quaff vox viva cen

1

(i

eutur) facla-.

Jpero, tauto ainp

liore, quanto miajorem ejustnodi

Uzde ia

(

ue babent efficaciam , tuta a

d iuflruendos , tumi ad vecreandos legentium. animos,

duas partes dividetur bic Titulus, L n prima Ditla, altera

atfa coruplectetur.

|

1 E

l en, |

UOPWTS Ls

(l

U AXIOMATA ASCETICA

DICTA SE

!

!

DURIENIUUOG:

rR

| Procemi'um.v

[

olatz, fed

er Dicta fhtoc loco hon'intelliguntur quacunque. fententia ab Afcetis ore pr

r

tales: qua tum ob brevitatem fua

m, tum ob docfrinam, quam continent,

L]

Jpecialiter

motari merentur; ideogue axio

mata, 1

d eff, celebria €9. indubitata, ac notatu digniffi-

;

etarum, tum n

ma effata nominari po[funt.

Qualia quidem pa[fim tum in libris .Afc

vitis San&torum occurrunt ;

/ftd quia mon cuivis commodum eff , ea perc

rrendo tales l-

a propier

brevitatem fuam non fatis intelliguntur ;

ideo

|:

bros feligeres multa. pratere

n fi

gergratum fore arbitror,

f

le£fiora talia Ditta hac in parte emumerem.,

Ej" , ut melius

Q

percipiantur, brevem Exeg

efin, feïz declarationem M?jungam.

Exege/z's.

4

l,

..

D'E/AXIOMATIS AD DE

UM

Pro hoc Di&o recte intelligendo fcien-

SPECTANTIBUS.

dum eft, duplicem effebonitatem, a//o/uzams

Hom fi

& vefpelivam ; illa convenit foli Deo, quia

t ecce

AXIOMA I.

folus hic in fe, & a fe bonus eít, & omne

105 reli. ]

. ;bonum velut fons cornple&itur.

Ifta crea-

INemo bouus, uizff folus Deus.

QUs Z

Matth.19.

ta Chriftus Luc. 18. c. cum Princeps quidain

turis competit , quz folum bonz fünt parti-

V. 16.

I

eidixiffec: Magi/fer Poge ,. quid faczeus vi-

cipative, & cum refpettu ad Deum; voluit

SOllqu j

tam ateruam po[fidebo? Refpondit:

uid

ergo Chriflus dicere: folam Deum effe emi-

E

nenter bonum, & infinite continentem,

pi

que dicis Domwm ? ueme bouus, mifi [olus

t.

Hinc

eu

j JDeus.

quidquid in creaturis bonum appare

'Thomas

hh

JEr t

-ZD

l

Vlg

[]

Titulus XIII .Afbe]z'& |

135

L.ade Thomas Kemp. re&e monet: IVZ/ magnum,

quia smaluti , & amavum . efh , veliquiffé. te,

lmitc.s. nialtum, nil gratum, nil acceptum tili fit

Domzzgum Deum

uijfí pure Deus, aut de Deo fit.

Totum va-

fuumi, C? non efje Limorem

1nei apud te.

num exiflima, quidguid confolationis occurrit

AXIOMA IV.

f

de aliqua cveatuva. 2 dmaus Deum anima,

Jub Deo defpicit univerfa. — . Solus Deus. ater-

Minus te, Domine, amat, ui prveter teali-

uus , Cv immenfus ; implens omnias folatium

quidamat, quodpropter te non amat.

anitI;æ, 8'5": vera cordis letitía.

It

àiterum S. Aug

24. &rede.

uftinus lib. 10. -Confc?C cap.*

AXIOMA II

t xExeggþ'r. :

]

Jeus meus, £? otinia,

(luia, ut Thomas Kempenfis bene adver. lib. a. c. .

tit: Je&us tuustalisefd uature , ut aliemum

i s. Francif'cu-s- dicere folebat ; & in his

Ut

705 velit admittere, fed faluscov noffrum vult

verbis confiderandis integras quandoque

baleve, €7 ip eo tauquam Rex inproprzo tbro-

Surius4. no&tes tranfigebat; ficut vita ipfius apudSu-

9ct,

rium teftatur.

]

20 fedeve.

Hinc omnibus illum diligere vo-

lentibus dicit, quod olim Chriftus capere ip-

Exege)z's.

fum volentibus dixit: $Z me queritis , finite Joan. 1g.

bos (fcilicet creaturas) aZzre.

Coanguflatum v. $.

Quia Deus eft fons omnis boni, ut ipfe-

enim eft ftratum noftrum, ita ut alter deci. !íaie 28.

!Cl*em.G*.B. me

LÀ

tindicavit apud Jeremiam : Me dere/zgue-

dat. Imodividere cor cupientibus non per-

; xV' 130

runt fontem aque vive , €? foderunt. ff ci-

mittit, fed dicitquoddammodo cum illa mu-

)rl

Jleruas diffpatas, que continere non valent

liere: Duate eicor vivum , €? nolite dividere,

aguas.

Hinc merito exclamat pius Auctor:

Ó

1. 3-6.34- - Écce Deussueus , €7 omnia, quid voloamplius

j

AXIOMA V.

? quid felicius defiderare polfum? O [apidum

n

L

. €? dulce verbum: fed amanti Fevbum , non

Quales impetus babelas ad mundum , tales ba-

n

Deus

beas ad avtzficem munudi.

quundum;, mec ea, qua in mundo funt.

"

queus, CT ommia.

Intelligeuti fatis dic&lum

ta hortatus eft S, Auguftinus, & proprio

y

^* fuo exemplo confirmavit, dum, quantum

efd: €» fmpe vepeteve jucuudum eff amanti.

!

T* fiquidem prafente jucunda fumt omnia: te

prius dilexit mundum, tanto amore fereba-

n

auteti ab[énte faffidiunt cun&la.

Tu facis cov

tur poftea inipfuüm Deum ; uti ipfemet teíla-

tranquillum, €? pacemmagnamy letitiamque

tur dicens ; Quam fuave mibi fubito faB&um S. Aug,

fefliuam. |Re&e ergo S. Auguftinus horta-

€fl, carere fuavitatibus nugarum, €? quas di- l. 9.

. &.defpir. tus eft animam, dicens : Quid vagaris, o

tiitteve inetus fuerat, jam dimáttere gaudium Confeff,

& anim, jos;ugcio, quereudabona animetug , Cf cor-

erat ; ejiciebas euim easatae vera tu, & fum. ^ *

(6" 4'

1a fuavitas : ejiciebaseas, €? intvabas pvo eis

p

oris tui? amaunmum bonum , in quofuut otni-

zia, €? fufficit, defidera fimplex bouum , án

omni voluptate dulcior , .fed non carni C fan-

guini: ommi luce clarior , fed botuzni [ecreto

quo eff omue bonum , €2 fatis ef? , Et iterum :

|(Si queris, queres fed non ubiquevis; quere

D

L

£P igteriori: ommi bomore

$

? 01472

avivunt; quodfa&dum

fublinibus n fe.

/if&limior? | ('äd 12012

in foute, quia ib

efly in ipfo vita erat. ^ Ecce ergo viam vite,

a smultis ad unum: ecce viatn smortis ab uno

Exegefis.

-ad multa.

Ratio eft, quia, cum Deus infinities di-

gnior fit amari, quam mundus; Mundusau-

]

tem ardenti(fimo plerumque amore diligatur

AXIOMA III.

l

afüisamatoribus: zquum eít, ut fimili quo-

—— €——

que amore Deus a peccatoribus perfecte con-

)

Feciflinos , Domine, adte , €? inguietumef?

eor aoffvutn, dongc'requiefkcat.in te.

verfis diligatur.

Hinc & Apoftolus monuit: nom. 6,

Wi.

Sicut exbibuiflis merabra veflra fervive inju- v. x9,

n

It

a S. Auguftinus p«ropria experientia doctus

flitie ad ni;uitatem ; 1ta muuc exbibeatis fer-

exclamabat l.1. Conf. cap. 1. Hinc alibi

vire juffitie, ad fau&ificationem.

Imo Ba-

.

L.con.

i

faffus eft: Scio Domine, quia male mübi eff

ruch Propheta hocgradu noncontentus, am-

i

t. IZ.

preter tey non folum extrame, fed in me ipfo ;

plius requirit dicens: Szcu£ fuit fznfus Ut/P€ , Barnch, c,j

uterravetis a Deo, decies tautuin dzevum con. 4.v.og.

€ omnuis mibi copia, que Deus tueus non eff,

^

verteues vequiretes eum.

ege/z'as mil)z' g/l.

4

Exegefis.

AXIOMA VL.

ye

Hoim. fu-

Rationem hujus di&ti fundamentalem afi-

per.ecce

n

nos reli-

nat S. Bernardus dicens: 744 zmaginem

Diminutio cupiditzitis augtuentum

ulà

uippe Dei fa&a auima vationalis, ceteris re-

e ,Cbazfitatis.

nne

quimus. Z

us occupari poteff , vepleri nou poteff ; capa-

reo

cemnamque Der, quidguid Deomznuseff , non

Ut

i S. Auguítinus redte pfonuntiavit, ut

etiam Thomas Kempenfis. confirmavic

arti-

Solilog. z;plebit. Unde S. Auguftinus ad Deum fuf-

n

€.3.

P

irans dixit: a, 4uod peto , quoniam , f

dicens: Teueóbreve & conummatum verbus : 1.3.c.32,

Dinüitteomnia, €7 inveutes omsia, Aelia

enl

| 6u0

Ga, qua fecifli , mili dederis , mon fufficit

7ue dclm'.t,

u

| Jervo tuo ,

aift teipfum dederis. . Hinc &ipfe

cupidmm , & invenies vequietu.

Jite

jer.c.2. Deus apud Jeremiam d

^

ixit : Sci(o ; &? vide

a

V. 19'

R 3

: Exege'-

134

Billotbecee quualz's Cancimatmæ

n2

— Exegefis.

Exegefis.

f

Ratio dicti eft, quia Zozortm zdutbori, te-

S. Auguflinus hanc veritatem przclare per

à

fle S. Gregorio in homil. a/Zter zzberere 202

fequentia verba explicat: Zyipietas eovum tan-

S.Aug.in

Pal. 79.

[

polfumus, niff cupiditatem a nobis, que om-

quam fecuris Dei fatia eft. — Facli funt infivu-

fuper ilIa

nium walorum vadixefl, abfcindamus. Hinc,

mentum ivati, uom veguum placati.

Pacit

verba: po*

qm

L

ut S. Bernardus pronunciavit, ipíi Apoftoli

enim plerumque boc Deus, quodfaczt €? bomo j fuerunt

8.3. de

Spiritu fancto repleri nequiverant ante Chri-

"dliquando bomo iratus. apprebendit virgam, figna fua.

Afcenf,

fti Afcenfionem , quia carni Dominicz, etfi

Jacentem ia sedio, fortajfe qualecunque far-

fan&z, adherebant.

Merito ergo $. Gre-

suentum; cadit inde filium fuum , ac deiude

$n

S. Greg.l. gorius l. 7. hortatur: Quisquis defiueve devi-

projicit Jarmentum àn ignemy, Cv filio feroat

f g3.ïn nat

7. P. 16- 7a:, fupiat, neperboc, quodamat, imboc co-

bereditatem ; Sic aliquando Deus per malos.

Cut,

n

gatur devenive , quod vitat.

Quanto - enim

feà

erudit honos. . Dehorribili illoexcidio Hiero- Hlft. Eccl,

acriose cura igavdefcit ad infitua, tauto tepore

folymitano legimus , quod cum Titus Vefpa- P- I- l.3.

. e

n

damnabili vefvigefcit a fummis; utraque enim

dl

fianus, dum obiret civitatem, confpicaretur-

Jfiul, €? equaliter amari non poffunt.

que foffasomnes capitibusymortuorumque ca-

p

daveribusimpletas , totamque illam circare-

m

AXIOMA VII.

gionemex foctore ceu pefte infe&tam, elatisin

nf.c.n.a*;'c

coelum oculis clariffima voce Deo in teítem

p

— duntum quisque

vivit Deo , quantum thuori-

tur fibi.

vocato, exclamarit, fetantzflragisauctorem

:

t)

non effe. Et barbaro illo Tyranno Alarico, ad Tbide

u

al

; ta Chriftus S. Catharinze Senenfi in Dialo-

diripiendam foloque equandam Romam pro- 9-P-2- C2

fen

go cum ipfa habito dixit.

Et Thom. Kem-

fecto, occurrit veneranda canitie fenex qui-

. ide

penüs fub aliis terminis proponit, dicens:

dam Monacbus, rogandoillum, ne tot vellet

n

j

L

1.3.c.56. Zantum bormo in Deuim traufft , quantum a fe

effe malorum incentor,quz eo die in illa Urbe

?

efcz't.

deberent fieri, cuiille; Egoultro meaque vo-

Exegefís..

luntate Romam non eo, fed eft, qui me quoti-

Cum enim amor proprius omnium malo-

dievellicat, illucqueimpellitea voce: Vade

rumradix fit, recteinfertur, hocimpedimen-

Romam,; & civitatem everte,

uod evidenti

to fublato, facile hominem Deo adhafurum;

eftargumento, omnia hzc ex Det arbitrio, difz

* Joan,

S.47».in Unde S. Auguftinus preclare fic hortatur:

politioneque contingere.

Hinc Regius Da-

d

(

n

cap. 17.-. Prima bominis pervditio fuit amov fui ; /£ enim

vid,maledicente fibiSemei, pulvere lapidibus-

zon feamavet , €7 Deutnfibi praponeret ,| Deo

queimpetente, . cum regii famuli cogitarent de

ii

li

— Jubditus e[j vellet , zon autem convertevetur

el

ipfo vindi&am fümere, hacillos voce repret-

ad negligeudam voluntatem ilius, €? facien-

(it: Domizusilli precepit, ut malediceret Da- 268 16.

.

bet

dam voluntatem fuar.

Prapoue bis voluuta-

vid, G7 quis eff, qui audeat dicere, quare ffc fece-

&o

f Dei, difce amave te, nom amando te.

rii? Verumquid magnieft, recognofcerein

iyf

1.3. opufc, Quod etiam alibi confirmat Thomas Kemp.

inftrumentis divinzprovidentiz , juftitizque

5-

d

dicens: JAMelor , ac fanclior moffvi amor lo-

homines , quando & ipfireprobi, & in malo

T0n

cum in uobis accipiat ; mec enim fuerit, quo

obfirmati, obftinatique Dzmones hoc munus

hr

intret ad te amor Dei, nifi exulet amov. tui.

obeunt. JAccurate id noravir S. Gregorius in

£05

-- Uli feipfum aliguis quevit, ibi ab illo amore

illum locum Scripturge: Spiritus Domini ma-

Nh

- cadit ; folus namque bic dominmari vult, qui

lusarripiebat Saul , ubi idem.fpiritus. & fpiri-

itili

pracepit, ut feraris in Deuim ex toto corde,ex

tus Dominivocatur, &fpiritusmalus, malus

h

Zotaamima; Pavtem monuaccipit , gloviofcein-

per defiderium perverfi füz voluntatis, fpiri-

quà

tus autem Domini ad demonftrandum, ipfum

dolis eff : totum depofcit , ut totum lavgiatur.

olg

1

fuiffe a Deo fübmiffum ad torquendum Sau-

Don

AXIOMA VIII.

lem,& quod Deus operaretur peripfum; hoc

Nor

iVon eff smalum in civitate , quod uon fecit

enim modo contextus ipferem explicat, dum

fed.

Dornizus.

dicit: Exwgztabat ipfum Jpivitus mequami al Y4.mou,

et

Amosc.5. [ta Amos Pr(/)pheta ; perhoc indi/care volens,

Domino. Atqueobhoc iplum docet id S. Pa- d

lice

V. G.

ter, Damones períequentes juftos vocari iü

omne maluüm poenz, feu a caufis fecundis

ion

profe&um, iisque feu creaturis rationabili-

Scriptura Deilatrones, /Jetroges quidem, ob

Veecs RTARV O RU Qu DI

0

eorum malitiam; Zez,ex data ipíis ad inferen-

bus, feu irrationabilibus, quocunque item

da füpplicia poteftate.

Idem ponderatS. Au- S. Aug. i&

modo &rationeeveniat, totum prodire a ma-

uftinus; /Von dixit Jo, inquit, Dominus de- Pf 31.

nu Dci , füaviffimaque ejus providentia ac

dit, diabolus abffulit, fed (vefexendo omnia in

difpenfatione. Deus eft, mihomo , qui re-

fupremum Numen) 2uorzzus dedit, Domi-

ly

xit & direxit manum ejus , qui te percuffit.

zu$ abffulit ; probe fciens, plus diabolum non

Hinc in faftis Regum circa poenam illam,

poffe, quam eiDeus velit permittere. Pergit

lt

quam fumpfit Deus de Davide per filium ip-

vero hic fan&tus: Pror/asad Deum tuum vefer

L

fius Abfolonem , ob crimen adulterii, ac illa-

jflagellum tuum quia nec dialolus tibi aliquid

tecedisUriz, dicit Deus, quod ipfemet pce-

facit . nifi illepermit

P

]to

a.Reg. 12. nàm hanc ei velitinfligeres Ecceego, inquit,

B

tat quidefuper g)a?et-þo-

fec

teftatem.

v

— fufcitabo fuper te maluta de domo tua, €? tol-

. AXIOMA IX.

teli

Jam uxores tuas in oculis, &v dabo proximo

N

Heu atiov non amatuv !

ä

2uo; tuenim fecifli ab[condite , ego autem fa-

|

VQ]

ciam verbum zftud iu coujz

e Ita B. Jaceponus Ord. S.Francifci, qui, cum in

alia

iu S$olis.

/beciu omuts Z/i'ael,'

carcere Romz detineretur, & Amicifülpi-

h

ria

!

.*

;

Tiuhus XHL — Affs.

135

X

ria continenter tralientem reperirent, & cau-' teri actioni a voluntáte Dei aut

fam tanti doloris inquirerent; 4ui2, refpon- . imperatae vacetur.

Sugeri—oris

" S lp in

j* Pial. 9.

dit, e/or nzonz awmatur.

Aut certe, ut S.

eit

fuper lt

-Bernardus alicubi queritur, non eo moódo,

Exegefís.

Verþa; Q

5 füertne

quo decet; dura amat chbarztas, amat immen-

Quia,' cum diligere nihil aliud fit, quam

l, a f

ftas, C? nos vepeudimus cum menþ;m—.

idem velle cum alio, nierito diligere Deum

-

non cenfendus eít, qui, quando Deus ad cer-

?

Exegefís.

tam actionem vocat, contra hanc expreffam

Al

S. Ber.

Ratio eft, quia ex una parte, tefte S. Ber-

voluntatem cum eodem converfari cupit ;

/n

fer.$83.in nardo, cum amat Deus, nonaliud vult, quam ,

ant,

hinc merito Abbas Smaragdus dixit: £ro- Smaæag&;

o- Hl E

amari; quippe fciens, ipfo amorebeatos, qui

pter obedieutia pevfetiionem omuium aliorumin c. 5.

,a! P' Il l. 3.

fe amaverint; ex altera vero parte amor non

aclio velanguenda efd operum; quia smagis placet Reg 5.Be-

[

.L

nifi amore compenfatur; atque adeo merito

JJeo obedieutia, quam villima. ldquod Deus Blof n

dolendum eít, quod tantus amor parce cora-

ipfe pulchro exemplo confirmavit in virgine apol. pro

E

penfetur. — Hinc merito hortatur S. Augu-

religiofa, quae divino amore flagrans,. fpecio- Taulero

jui

S.Aug.L4flinus: . Rape ad eutm anissas, quas potes, €9

fum forma prze filiis hominum videre defide- * 2e

m

?Onf-c-m- diceis: Huuc amemus, buac amesmus.. 1dque

rarat, cui mox ille vifendum fe quoque prze-

& verbis agamus, & precibus, & fupplica-

buit, forma pueri admodum liberali: Cum-

( Ibiden,

tione ad Deum converfi, nobis & aiiis hunc

que ad commune opus Superioris mandato

ainoris thefaurum impetremus; quia, utfao

V92 04,

averreretur, puerulo Jefu ait: Ez dulczffme

]*

fenfu didicit, & deinde inexpertos monuit

Llomiue mi, Jefu Chrzfle, pro expleuda obe-

L.4.c.10. idem San&üs:

uaqua verfzin fe "i-äszit,argif--

dieutia tuo nomiue abeo , domec ad te vedive

lt

Jiceat.

be

eonf, -

3':x

^fua, ad Z?'(j[þ—'?s figitur , þïæferyuam du te.

His di&is e cella exiit, & quod fa-

cere juffa erat, animo voluntario , hilarique

AXIOMA X

i

vultu peregit: Deinde ad cellam reverfa, dum.

de

MNen diligit utilitatem fuam, qui Deum -

eam aperiret, mira quaedam & radianti(fima

lux oculis ejus feingeffit, adeo ut vix eam fu-

t

£on diligit.

ilv

ftinere pofiet.

Vidit igitur amantiffimum

*. Joan. 4. ( ".u'iä Deus folus tota & fola eft utilitas hu-

fuum. Dominum in perfecta zetate, tanquam

l«

J—II .

*... man» naturze; fcriptum veroelt: 2uo-

fa

elegantiffimum juvenem viginti & quatuor

niam qui manet in cbaritate, id eft, qui Deum

annoruim adítantem; qui interrogatus ab ea,

"idiligit, 22 Deo manet, €8 Deus in eo. . Talis

quomodo ex pufillo tam grandis fa&us effet,

:

ïx

eft ergo utilitas humana, ut eam, nifi qui ha-

;

r ii

refpondit: Filia chariffima, profunda velo-

bet, diligere nemo poffit: Et quze a fuo dile-

cis atque impigree obedientize tuze humilitas,

[

.'(. D.

214 ?€tore non poffit omnino fejungi. — Hoc ergo

in

me tam brevi tempore tam grandem effecit.

ipfum, quod dicunt homines, diligere fe qui-

Semper ergo mei amore libenter obedi, fi

i

dem utilitatem fuam (quis eft enim, qui hoc

mihi fine medio cupis uniri.

lo

non fit etiam jurare paratus? ) fed eam non

Poft quze ver-

n

habere, hoc ipfum, inquam, teftimonium eft,

eosaliud diligere, nonipfam fuam utilitatem. ,

ä

AXIOMA XIL.

Nihil enim aliüd homini faciendum eft, ut

l«

[

utilitatem fuam habeat, nifi diligere.

Sed

'- Suftum eff bomiuem fubditum Jä Deo :

n

LÀ

ta impius Antiochus 2. Machab. 9. v. 12.

ï

c5.s7ápfi homines conantur affidue facere eam,

quafi non fit; ficut Pagani Deum.

Nam fi

poftquam tot malis affli&us exclamavit :

t

folus Deus utilitas eft hominum, quo carere

Juflum eft , bominem fubditum effe Deo , &2

non poteft, nifi qui eum nequaquam diligit :

sROvtalem uon paria Deo fentzres nec juftum

X

Non facienda utique eft, cum fit aeterna ;

duntaxat, fed etiam connaturale, ut P. Vin-

centius Caraífa

fed tantum diligenda. ^ Hoc folum prorfus

per rationem mox aíferen-

eft totius miferiee noftre caufa: quod fci-

dam indicavit.

p

licet utilitatem aut non cognofcamus , aut

! Exegcg/z's.

non amamus, aut non quantum , vel ficüt.

cognofcenda, & amanda elt

a

Ut proprius terree fitus fubter aquam, a-

j c-ognofcimus,.w

]-

& amamgs.-

