cum indulgeret, alta voce clamantes: Jupiter

facnobis locum. Quod cum S.Gregorio Thau-

MISCELLANEA.

ii

I. Machometanus quidam Legatus ad Chri- Busbeck

Tent

maturgoinnotuiffet, fübito ad eos mifit, qui il-

g

L

lisfuturum effenomine ejus praedicerent.quod

^. ftianos miffus, cum quzefitum ex eo infuarel,

lnifn. z iig

fuiffet, quid apudeos notatu dignum vidiffet?

poft modicum tempus largiorem & capacio-

" * fs

remlocum effent habituri, imo voto & defide-

refpondit, nihilfibi mirabilius vifum, quam.

& de

rio ipforum longe ampliorem ; Unde eodem-

quod certo tempore per integrum triduum

(Bacchanaliaintelligebat) omnes propemo-

plenti

met die peftilentialis quzedam illis eft immifa

mortalitas,quze cantus ipforumin planctus fu-

duan infanirent, & quarto die, modica quanti-

e qu«

bito convertit; tantus enim ex eadem luce mo-

tatecineris capitiimpofita ad feredirent.:

lentini

rientium numerus fuit, ut vivi mortuis fepeli-

II.. Quod olim Seneca fuis dixit, hoc Chri- Sen.ep.rg

doler:

hent

endis minime fufficerent;nam quotidie terribi-

ftianis nonmale accommodatur:; His,inquit,

lis corameis figura fefpectandam praebuit, do-

maxime diebus animo imperandum efít, ut

lioner

imoh

musautem, adquas propius accedebat figura

tunc voluptatibus folus abftineat, cumin illas.

i(ta, fineullo remedio aut juvamine fübito exa-

omnis turba procubuit.

Certiffimum argu-

Ws gf

nimabantur ab incolentibus illas ; Tandem

mentum fortitudinis fuze capit, fiad blanda, &

n

Clen M

Füt

l

vero ideo fuppliciumiftud fibia Deo immiffum

ad luxuriam trahentia nec it, nec abducitur.:

W

«(lc7

Qübur

fuiffe animadvertentes, qui d2emonem invo-

Hocmulto fortius eft, ebrio ac vomitante po-

&t

caverant, Thaumaturgum accurrerunt,qui fla-

pulo ficcumacfobrium effe: eadem, fed non

COttn

eodem modo facere. Licet enim

gellum iftud orationum fuarum efficacia pro-

-;ïf-.in*e luxuria

longs

tinus amovit, eosquead chriftianam Religio-

agere feítum diem.

E

Ils [

HI. Nec minus huic te

I

nem integerrimeperduxit.

| pori düadrahf illa S. Chryf,

mm, (

Surius r.

XII. Sutius in vita S. E

ligii refert, qUOd;

S. Chryfól. verba: Errashomo, nonfunthzec fer. 155.

baptl

Decembr.dum populo fuo die quadam praedicans, ei-

ludicra,fedcrimina. Quis deimpietate ludit?

Tortu

] s- Cy

dem, ut a faltibus & tripudiis, cun&isquealiis

defacrilegio quis jocatur? piaculum quis die

h

'Pk t &i

profanitatibus, a daemone ad przecipitandas

citrifum ? fatisfedecipit, quificfentit. Qui

W*änqu

je*

|

Wr

'T?t-u)us XFL — Bapt:;fuus.

ï()?"

»

. jeeari Qoïuerit cuhï diabolo, non poteft gau-

que irritamentum eft omnium, in

|à

dere cüin Chrifto. Nemo cum diabolo joca-

mus, adimirator & conícius. .

quze infani-

Y

tur impune.

VII. S. Catharina Senenfis, quia fetiis his Vit: qo,

|

Sällarm.cz

IV. Olim, inquit Bellarminus, hoc feftum

|| &O

antecineralibus fe in conclave abdiderat, ap- April.

?" fimplex erat, quia homines fimpliciter fine

paruitei Chriftus cum Matre & Angelis, dixit-

i

larvis ac choreis moderate & chriítiane lzeta-

que: Quiatufprevifti vanitates mundi , am-

"

bantür; poít brevi evafit femiduplex, & fic

plexacrtucem & peenitentiam, quzrens fum-

tandem crevit, ut etiam duplex primze ciaíüis

inum & seteraum bonum his diebus, dum

evalerit, & cum octava celebretur.

inundani vacant gulze & luxurize, ideo ego te

Virg.1.5,

V. Olim Polyphemo Ulyffes titione arden-

JÉneid

defponfabo mihi, annulo

te unum, quem in fronte habebaàt, oculum ex-

que digitq igferto ad-

;S

tinxit; nunc Bacchus thyrfo fuo rationis lu-

qptavit in Íponiam.

men hoiminibus adimit

$. XII

3

;emporg Bacchana-

liorum.

AUTHORES.

ä

Sen,ep.94

VL Sapiente

r Seneca, magna pars fanifä—-

I. Nicolaus Lancizius opufc. 11.c.21. -

tis eft, inquit, hortatores infanize reli.uitfe.

Il: MatthiasFaber con

Hoc ut effe verum fcias, afpice, quanto aliter

Quinquag.

C.4. 5 k& 6.in Dominf,

:

ä

E?

unusquisquefibi, aliter popule vivat. Nemo

III. Henricus Engelgrav. in Parth. D

om'inica

oculis füis lautus eft, nec paucorum quidem,

&Fer.2.ac3.Quinquag. Item

& familiarium, fed apparatum vitiorum füo-

cis Evang. Dom: Quinquag.

N

:

rum pro modo turbz fpectantis expaudit. Ita-

IV. Thþmas Stapletonus text. 1. in Quinquägg

X

r

E

l-

H

7 CPEEDT, HC eportde

H

i

H

SMUS

$

l.

APTI

quis eoram hominibus Chrifïum confite

d

i

atäf,&

"QUOAD

fuo fanguine baptizetur?

'ESSENTIAM. |

Caremonim antecedentey baptifmum

l-

D:finitio.

l. Prima eft patriai feu fufzeptoris affiflen-

L

tia: quiideoadhibetur, ut partim fidejulforis,

partim pzedagogi (ünde S. Auguftinus fidei -

ft remedium, qu'ohomines anp'jeccato 0-

Doctorem appeiiat).partim Patris fpiritualis

Er

rizinali ac actaali liberantur, & felici-

munerefungatur.. UndeS. Au

guftiuus fic tà- S,Aug. fe,

1

tatis aeternze feu glorive haeredes effi-

1

X

- €iuntur. Quae definitio omni Ba

les Patrinosalloquitar: Vos ante omnia tam pottP'afc,

ptï-fmo-,

raulieres, quam viros, qui filiosin baptifmate

utexaminanti patebit, convenit.

fufcepiftis, moneo, ut cognofcatis vos fidejuf-

ivifio.

;

i

j

F'II. Dividitur inba

I)

fores apud Deurn extitifle pro'illis, quos vifi

ptitmmam FIuminis,

lani-

eftis de facro fontetufcipere , ideoque femper

3

pi; €? Sanguinis, Baptifimus Fluminis eft novae

eos admonere, utca!

t

itatem cuítodiant, jufti-

legis primum & maxime neceflarium Sacta-

tiam diligant, charitatem teneant. Anteom-

mentum , in ablutione corporis interiore & le-

nia fymbolum & orationem Dominicam vos

"

je Busbeck

gitima verborum pronunciatione, juxta Chri-

ipfi tenete, &illis,

:

T infuarel.

fCanïf, p.2.

qüqs ihfcepi&i-s d—e facro

ftiinflitutum, confiftens; uti P. Petrus Cani-

fonte, oftendite. :

i

S.UJ. e

fiusdefinivit. Baptifmus P/aminir eft votum,

^ V: Secunda eftnomiair

Emþq;'zäic; : quä fifg'niä-

"

! Bapt.

feu defiderium eificax baptifmi fluminis fufci-

fic

a

í

itur, baptizatum Deo nomen dare, &*C?Faf

pienti, cum perfecta contritione conjunctum.

logo militize ejus adfcribi debere.-

iï

De quoS. Ambrofiusinoratione de obitu Va-

! V. "Tertia eft infuflatio in faciem baptiz:

ndls

g:)

- Jentiniani Junioris fic loquitur: Audio, vos

tum utfignificetur, fathanam cum contemptu

dolere,quod non acceperit baptifmatis Sacra-

abilloejici; tum utindicetur, quod per bapti-

mentum; atqui hocetiamia votis habuit. An

n p

fmum Spiritus fanctus velut fpiracalum vitze,

l

non ergo habuit gratiam, quam defideravit?

illi infutfletur, & novus homo regeneretur.

]j

b

imo labuit, quia popofcit. Baptilmus faugui-

VI. Quarta eft formatio crucir in fronte €$

$

nis eft martyrium , feu effufio fanguinis pro

gecore: ut non erubefcat nomen Chrifti cru-

ua

S. Clem. Chrifto fufcepta; de quo S. Clemens fic lo-

cifixi, fed pot

:5. Apoft, quitur: . Qui martyrio habitus eft dignus, is

tur.

!

iqs amet, & intrgpide co;ïlfi'te.ag

I

.fon (e.7.

laetitiam in Domino percipiat,- quod tantam

VII.:.Qu

it;ta elt Ponedi&tio & impo]üiv falis : Orig. hi5

0a

coronam adeptus fit, & quod propter confei-

ut, quemadmodum Origenesloquitur, bapti- in Exech.

J

fionem ex hacvita exeat. Et íi Catechume-

zandus per falem typicum conditus iniquita-

il

nus fit, redeatad Deum lvetus; cruciàtus e-

tis foetore careat: velut promiílionis fuze me-

nim, quo propter Deum afficitur, eritei verior

moria afe corruptione peccati praefervet: vel

j $ nf 1

baptifmus; quia'is quidem experientia ipfa

ut veram fapientiam divinam accipiens , di-

Scfe:. Ij* .

mortuus commor;tur Chrifto, reliquivero my-

Ícretione in omnibus utatur. -

S. Cfpr;

fticareprzefentatione. Unde & S. Cyprianus,

" VIII. Sexta eft falive ad marer £9. aures ap-

Ü

ep. 7-

Je

nunquid, ait, poteft vis bapti(mi major aut

gpofitio: utvocem Deiaudire, &bonum odo-

Jj

rem pietatis aeternze guitare incipiat.

potior eífe, Aquam confeífio? quam paiïio? ut

Bb3

Care-

0!

-

198

Bibhotheca Mdnudlï& Comifmäïoriæ'

Cueremonig tomitates bapti[mum.

IV. Unus Deus, una fides; unüm bapti

Deus pater omnium.

ifma; Eph.4. V.4

Lhr.

IX. Septima eft renunciatrix fathana : :de

*

[ dtbtp^

S. Ambr. qua S. Ambrofius: Ingreffus es regeneratio-

V. In dieilla exibunt aquae v1

yze de ]ärïw Zach. 14

.'.

falemm: médium earum ad mare orientale, & v. 8

l.1. deini- nis facrarium, repete, quid interrogatus fis,

fti

tiand,c.2. recognofce , quid refponderis. Renuncia

medium earum ad mare noviffimum: in se-

diabolo, & operibus ejus, mundo, luxurize, &

ftate & hyeme efunt. -

VI. Haurietis aquas

de fontibus Salvatoris. Ifa.re. v.3

voluptatibus ejus: tenetur voxtua nonin tu-

gmulo mortuorum , fed in libro viventium.

VL Candidiores Nazarzei ejus nive, niti- Thre. 4-

Prafentibus Angelis locutus es: non eft fal-

diores lacte, rubicundiores ebore antiquo, fa- "3*

lere, non negare. -

phiro pqlchrioree

Neceffitas.

i

J

lvo Carn,

X. OGava elt

untZio baptizandi; de qua Ivo

VIIL. Nifiquisrenatus fueritex aqua & Spi- Jo.a.

;nä.

Carnotenfis, accepiftis, inquit, & oleum fan--

&um in pec&ore, ut vigeret in corde veftro fa-

ritu, non poteft intrcireinregnum Dei.

pientia: Accepiftis & inhumero veltro, ut in

IX. Quicrediderit, & baptizatus fuerit, fal- Marc. 16.

vuserit: qui vero non crediderit, condemna- v.1

exercitio bonorum operum indeficiens ferve-

bitur.

^

tur patientia ; neque aliquando noverit finiftra

veftra, quid faciat dextera veftra. Quia veroin

Utilitas.

X. Sanabunturaquae. Etomnis anima vi- Ezech.47.

humeris vigorconftat portandi oneris , hujus

partis unctione Chrifti Athletae dedicati eftis,

vens, quae fe

Á

^

rgit, q;uoþtlthue venerit torreng, v.9.

utíciatis, vosad certamen effe vocatos.

4

XI. Effun

dam fuper ;Vos,aquan'1 mundam, IB. 36.

$, Greg.-

XL Nonaeft trinaimmer[io vel perfufio: cu-

jus rationem reddens S. Gregorius, ait: Nos.

& mundabimini ab omnibus inquinamentis v. 23

$h.

veftris, & ab univerfis idolis veftris mundabo

| l desutt,

autem, quod tertio mergimus, triduanze fe-

pulturze Sacramenta figuificavimus: & dum

vos. Etdabo vobis cor novum, & Spiritum

tertioin

^

i

novüm ponam in medio veftri.

fans ab aquis educitur, xeihrre'x&iohtri-

. XII. Fons de dorho Domini egredietur, & Ioel. 3.

1

duani temporis exprimitür.

V. 19.

Carimonia

fubfequentes. bayti[mum.

irrigabit torrentem fpinarum..

- Xii. Decima eft untfio verticis chrifmate per-

XIIL. Baptizetur unusquisque veftrum in 48. a.

j $Oi

I^ honad

atia, qua fignificatur, baptizatum nunc vere

nomine Jefu Chrifü in remiffionem peccato- v« 38«

effe Chriftianum, id eft, chriimateunctum, &

rum veltrorum, & accip

x

ieüs donum Spiritus

Mpl

un&ionem invifibillem Spiritus fancti, per

fancti.

1

quam regalis facerdotii Chr

H

XIV. Non ex ope

ribus ju&itiæ; quae feci- ad Tit. 3.k

&tus eft, accepiffe.

1

yïi particeprsjkfa-

mus nos ,-fed fecundum mifericordiam fuam V* 5.

falvos n

o

E

XlIl. Undecima elt.

veflis albz oblatio: tum

s fecit per avacrum «regenergtioni»g?

ut lzetitia interna fignificetur; tum ut memi-

renovationis Spiritus fancti.

T

nerit baptizatus, fe nunc effe caudidatum re-

Dignitar.

.. XV. Videte, qualem charitatem

dedit no- I.[o.3.v.1

gni cceleftis, tamque puram deinceps retine-

re animam debere, quam pura haec veftis eft,

bis Pater, ut filii Dei nominemur, & fimus

Hinc ei

per baptifmum, juxtaillud S. Joannis: Quot- o p v.12;

& quam purus ipfe de fonte exiit.

So Amb T,

Ambrofius, accepifti, inquit, veftimenta can-

quot receperünt eum, dedit eis poteftatem fi-

/

l. füpra c.

dida, ut effet indicium, quod exueris involu-

lios Dei fieri.

IH

cra peccatorum, & indu

X

gäriïs)innqcentiæ caíta

velamina..

. XIV. Duodecim

a eft be;ei ardentummanu:

PATRIBUS.

Ed

Qualitar.

»

i SLQGfI

iraditio: ut doceatur baptizatus ,. fe fidem,

fpem & charitatem non corde duntaxat, fed

L

ptxfmus eft,

per quem primit

las Spiri- s. Dam :

| deNutiy,

etiam opere profiteri & exercere dobere, klinc

;

tus accipimus ; & principium alterijus 4. Sent. *

vitae, ut fit nobis regeneratio, &

S. Gregorius Nazianz. ait:. Lampades,; quas

;

ligillum, &

áccendes, illius luminis ge(tationum figaram

cuítodia, & illuminatio. -

irgines ani-

II.. Detrahe verbum ab aqua

,L quid ei:it,ni? S. Aug.

gerunt, cum qua fplendidze & v

fi aqua? , accedit verbum ad elementum, & hom. 8o.

m2e fp

lendidis fidei lampadibus C

*

fo obviam prodibimus.

[

thco fpog—

fit Sacramentum. . Unde ifta tanta virtus a-

quae, ut corpus tangat, & cor abluat, nifi fa-

e

Il

ciente verbo? non quia dicitur, fed quia cre-

A r

SCRIPTURA.

ditur; nam & in ipfo verbo aliud eft fonus

$ Ab

tranfiens, aliud eft virtus manens.

Qualitas.

.g.in Lut

Zach.

silla diuduitfo

ns pateris

domui Dävid j : &

- HI. Verus baptifmus conftat non tam a

blü— Idef;ï ;m

h lllt.

Ve -Ib.

IS-LI

tione corporis, quam fide cordis, ficut apofto- lib Sent,

habitatoribus Jerufalem, in ablutionem

rá

lica do&rina tradidit dicens: Fide mundans

yeccatoris & menfiruatee,

, ]

Matth.ult. .. IT Euntes ergo docete omnes gentes ba-

corda eorum. .Et alibi: Salvos facit bapti-

v' 36- .

fma, non carnis depofitio fordium, fed con-

V.q 19f

m

ptizantes eos in nomine Patris, & Filii, &

Spiritus (anéti.

L

ícientize bona interrogatio ad Deum.

ROm,o 6:

HIL Quicunque

baptizati fumus in Chrifto

1V. Unum novimus baptifma falutiferum, s,Bar1. de

quandoquidem una eft pro mundo mors , & S. Spir.

MI

Tefu, in morte 1pfius baptizati fumus, confe-

LM

pulti enim fumus cum illo per baptifmum in

una ex mortuis refurrectio, quarum figura eft ** !5

mortem.

i

3nn.D0m

bapj:ifmaæ

Neeef-

m

Titulus. XIV., k 'Bapti/huä

199

- Neceffitas.

N

$. Aur.

Tet, Petrus figuo cracis ii rape expreffo fon-

Z&Ch. l

V. Si baptiza

ta eít caro Chrifïi;'quæ fine

tem eduxit, qui adhue hodie poft annos plus

T

I. debapt. peccato erat, propter exempluin imitationis,

mille quingentos fluit.

quanto magis baptizanda eft caro mortis; pro-

1V. Cedualla Rex Britonum Romam profi- V. Bed..

pterevitandum judicium damnationis ?

cifcens defiderabat baptizari, & poft bapti-l.5.c.7.

Lt

VI.. Confugite ad'aquas iítas; fole enim

[hre "

funt, quze poffunt vim futuri ignis extinguere.

Ímum mundus ad coelos afcendere, quod u-

h3.

trumque obtinuit; nam Sabbatho Pafchze ba-

Adquas qui moratur accedere, conftat, in eo

ptizatus mox languore corti

adnucinfidelitatisidolum permanere,& abip-

carne folutus ad coclum abiit.

pitur,& pa,ulp poft

fo prohiberiad aquas properare, quse falutem

V. In Lufitsnia apud Ofem campum bapti-s. Greg.

joa45,

conferunt. Sive enim juftus, five fit injuftus,

fterium, duod ante vacaum erat, toties, & Tur.1 x.

baptifinus ei per omnia neceffariuseft; juíto

tamdiu aqua refertum inventum eft, quam-

e glor.

Marc, i

quidem, utadimpleatur in eo perfe&tio, & re-

Mart. C.24.

(b

diu baptizandi aderant; his deficientibus &

& 25.

generetur Deo: injulto vero, ut peccatorum,

ipfa difparuit. Sed & in Lycia provincia i

n Sophr. in

quze geffit, remiffio concedatur.

pago Cedebratis baptifterium erat, quod a fe prat. fpir,

VH. Baptifmus eft captivorum , & alieni

ipfo aqua implebafur in die Pafchae, & dura- 2*

Prechur,

eeris remiflio, peccati mors, animze regenera-

bat usque ad diem

.

tio, ami&us fplendens, chara&ter indeprehen-

n

vanefcebat.

P(-*I,l-tecä(.')ü;e.:-'.f tunc vero e-

fibilis, cceli iter, re

Utilitar.

i

gni coelefüs corilci/lia'tio, ad-

!X

optionis gratia.

- VI. Melitus Monachus in extremis con- S. Greg.

$

Utilitas.

füitutus, dixit, apparuiffe fibi jJuvenem literas!.4 dial.

S.Ambr.

VHI. Per aquam baptifmi tranfitus eft

xde

deferentem & dicentem: Aperi & lege. - 1l ^ 29

rrenis adcocleftia. [deo Pafcha tranfitus di-

lis vero apertis vidiffe omnes, qui ab É pifco-

citur: hictranfitus eft de peccatoad vitam, de

po baptizati fuerant, aureis literis fcriptos.

culpaadgratiam, deinquinamento ad fan&i-

Quapropter certum tenu

Ioel !l

ficationem. Qui perhancaquamtranfit, non

it, X-o'm'nes brev1 mo-

L

m

rituros, quod & factum.:

.a

moritur, fed exfürgit.

*

Vil. CumS. Czecilia fponfum fdum Vale-Surius 2f.

1X. Kccelibertatis ferenitate fr.uunftlr, qui

rianum ad Urbanum Pontificem mitteret ba- Nov.

m

om. ad

tenebantur pauloantecaptivi: & cives Eccle-

Neoph,

ptizandum, & ipfa ei affiftere non poffet, An-

' fie funt; qui fuerunt in peregrinationis errore:

gelus fub. juvenis fulgiditlimi fpecie ad£ttit,

&in juftitize forte verfantur,qui fueruntin pec-

qui ei libellum aureis literis fcriptum obtue-

aTt4

caticonfufione. Non enimfunttantum liberi;

n )u

lit, ia quo Rzec verbalegebantur: Unus Deus,

fed & fan&ti: non tantum fanc&ti, fed & jufti:

unafides, unum baptifma. ^Quo vifo adeo

nonfolumjutti, fed & filii : nec folum filii, fed &

recreatus eft Valerianus, ut infra

" ^ feredes: nectantum hzeredes, fed & Fratres

ï&o animo

martyrium fuftinuerit.

Chrifti; nectantum fratres Chriiti, (ed & co-

. VHE. Cum Rex Tartarorum Caffan

us de- D. Ant p.

: I,Jo:glV'll

hzredes: noníolum cohzeredes, fed & mem-

pofitam fibi Regis Armenize filiam morti ad- 2: hift. tic.

bra: non membra tantum, fed & templum,nec

. SO.I-V-H'

judicaffet, eo quod filio perquam deformi ge- ? ^* 9 9

tantum templum, fed & organum fpiritus. Vi-

nito fufpicionem adulterii creaffet , Regina

— des,quotfunt baptifmatis largitates? fed mul-

petiit, filium baptizare liceret, quo fa&to tam

tis videtur coeleftem gratiam tantum in pecca-

torumremiílione confiftere; nosaut

venuftus apparuit filius, ut Rex ipfé tanto

ent lhono-'g

miraculo commot

E

$

res computavimus decem.

erit.

üs üdgm catholicam fuf,ce-

J

Dixnitar.

S.Leof.r.

UX Agäofce, oC

IX. S. Mariade Ogniacö vidita puero, qui Pädag.

hriítiane, dignitatem tuam,

exorcifmo , & aliis precibus ad baptifmum Chritt-p.a

'E' S, Dm.

d.g Nativ.

& divinze confors fa&us naturze, noli in vete-

parabatur, fügientem doemonem, ac deinde

DA TET

54' Sent,

rem vilitatem degeneri converfíatione redire.

cum primum facris undis tin&us effet, Spi-

Memento, cujus capitis, & cujus corporis fis

ritum fan&tum vifibili fpecie in pueri animam

membrum. Reminifcere, quia eruditus de po-

in innumera beatarum me:

. $, hug.

teftate tenebrarum translatu

ingredientem.

';tium c--ororfza fub-

; hom, 9

3

sesin l?!ei lumen

& regnum.-

X. Conftantinus Imperator lepra infe&us, Bar. anno

DOIMS

cum fuafu Sacerdotum gentilium 3000. infan-3a4.

EXEMPLA.

ualitas.

á

tium adduci, eosque, ut illorum fanguine la-

85. Arübr.

vare fe poffet, occidi juíliffet, fequeriti no&e

$

1.2.in Luc,

I.:Chriftü's," Iteiï:e S.

Ambrofio, baptizatus eft,

a SS. Petro & Paulo apparentibus & collau-

non mundari volens,fed mundare aquas,

dantibus, quod matrum precibus motus a

. dert D

[A ll'lt.

ut ablutz? per carnem Chrifti, quze peccatum

caede abftinuiffet, juffus eft, S. Silveftrum in

: jj Sett

noncognovit, baptifmatis vim haberent.

monte Soracte latitantem acceríere; a quo

H

Aa; 9.

II.. Cum Philippus eunuchum catechizat-

inítru&us in fide, baptizatus & curatus eft.

fet, (imulqueadaquam in via perveniffent, ec-

*. 36 ;

XI. S. Catharinze, antequam baptizata fuit, Ribad, xs.

r]-

ce, inquiteunuchus, aqua, quis me prohibet

B. Virgo cum Filio apparuüit, cui cum Catha-Nov.

i

baptizari? & defcendit uter

queinaquam, &

rinam illa commendaret, avertit ille faciem

TL

baptizavit Philippus eunuchum.

$ SPit.

Saron. ad

fuam dicens, nimiam effe deformitatem. In-

Iil. Cum Proceffus & Martinianus milites

telligens ergo Catharina hoc ob defeCtum ba-

ann.Dom. cuftodientes S. Petrum in carcere Mamertino

ptifmi dici, feftinavit illum accipere, & pau-

3& t'o/IS' v

4

viderent ejus coeleftem vitam & dottrinam,

lo poft ipfe Chriftus iterum ei apparens, an-

;

ad ,Qhriitum converfifunt. Atcumaqua deef-

nulo eandem fibi defponíavit.

XII.

2900

j B-ibliotlzem Mlanualis Conciouatorie

Lit. lap.

XII. In Ciazzurana infüla gentili adole-

rebatante milites , magnaaque voce Deum ro-

$en

Ludov.

fcenti o&odecim annorum fe crebro vifen-

ho,þm

EFrois.

dum offerebat canis ingeus, horribilis rufus,

ggbat,ut martyriumfibi baptifimatis loco effet.

Mï"ho

Lang.

SIMILITUDINES.

4

3596.

'qui eum alloquebatur, & per montes in loca

abditiífima deducebat, detinens eum ibi bi-

Qualitas.

e

g/fer.

duo vel triduo, atque impellens, ut fe mani-

cut per primum-hominem 1

n þeccato & S. Aug. T

j Enet

I Si

morte nafcimur; ita per Chriftum in ju- de bapt.

G Ib'

bus fublatis adoraret, aliaque fcriptu indigna

faceret.

Videns itaque adolefcens, fe tan-

ftitia & vita seterna inbaptifmo renafcimur.

tas moleítias a capitali humani generis hofte

II. Sicut circumcitio non utile membrum $, Dam.

amputat corporis , fed fuperfluitatem inuti- l. 4. ort?te

perpeti, tandem perfugium habuit ad Eccle-

, €., 296

: | $n

fiam, doctrinam chriftianam audivit, & didi-

lem ; fic per baptifmum fan&um a peccato

Llu c'39'

cit, baptifi Sacramento Chrifto devinctus,

circumcidimur ; manifeftum autem , quod

peccatum fuperfluitas concupifcentize eft, &

ac de cotero nunquam a taitareo illo cane

* divexatus.

)

non necelfarie concupiícentia.

e

Ven.Beda XIII. Cum aliquando in Angliat

ribus an-

Ill. Sicut vox advenientis fpiritus, 1

d eft, S. Aug. T.

venti auditur quidem, non autem videtur ; 99. Vet« &

l4.hit |nis pluvia non cecidiffet, ideoque plurimifa-

nov.

me periiffent, ipfa; qua a S. Wilfrido Epifco-

fic & ratio baptifmi. Auditur, quod dicitur:

q. 590

Angl.c.13 po baptizati funt, die pluvia cecidit, totaque

tamen quomodo per Spiritum fit, non vide-

terra cum incolis refloruit.

Y

tur; auditur tamen, cum quid futurum eft,

* 4 a fiet,

Bredent l,

XIV. PropeDelphos Hollandize c

um pixeri

ab eo, qui verba infinuat, praedicatur: utfieri

coy L

7. coll.:

uidam baptizati czeremonias ex contemptu

credatur, quod auditur, non tamen ratio fa-.

l

!

e,

€. 49.

admittere nollent, gravi infirmitate tamdiu

&i reddatur.

. funt correpti, donec parentum precibus per«

IV. Sicutviribusignis intenfius aqua cale- S. Cyrill, .

Alex.1.2,

I

- motus Sacerdos eas adhibuit.

fa&ta non aliter, quam ignis urit, fic Spiritus S.

in Joan.,

XV. Abbas Pachomius ea no&e, qua illi

operatione aquze ad divinaim reformantur vir-

Paed.p.2.C

a fufcepto baptifmo prima fuit, mellitum ro-

tutem, qua baptizati corpus abftergunt.

- Utilitar.

'fo s- l.

rem fibi de coelo in dexteram manum deci-

dentem videre, & vocem hanc audire vifus

.. V. Sicutaqua füperne infufa ex omni

par- Boz. to.t«

tearcam abluebat, eamque non obruebat,

hn

eft: Aperi mentis tuze oculos, Pachomi, &

Éccl.zs.

agnofce in rore ifto accipere a Deo gratiae at-

fublevabat, ut qui in ea erant, illzefi ab undis

ignus.

fervarentur, impiis abforptis; eodem modo

gumgntum &p

]

baptifmi aquae fuperne infufze abluunt, & ad

.. Dignitas.

H

Ibid.p.t. € | XVI. Ludov

icus Galliarum

Rex nullibi ju-

colum evehunt, ne ab undis irze divinze vel |

L$.1. 9. cundius, quam Paffiaci agebat, quod ea in ur-

fcelerum quis obruatur..

VI. Sicut Naaman per aquas

Jordanis a le- 4.Reg,.5.

$0

be baptifmo ablutus effet, quo honore nullibi

Ut

majorem. fe aecepiffe dictabat.

.

pra mundatus eft, ejusque caro pura, quaíiY- Iee

Val

XVII. Cum Quintianus Sici

liae Prætor S

caro pueri effe&ta eft; ita per aquas baptifmi

lb?d.xi.s.

anima a peccati lepra mundatur, & puritati

Agathae diceret: Nonne pudet te nobili ge-

perfeGue reftitnitur.

nere natam, humilem & fervilem Chriftiano-

rum vitam agere? refponditilla: Multo prae-

VII. Sicut in tranfitu maris rubri hoftes a S. Greg.

t

fantior eft chriftiana humilitas & fervitus

tergo funt mortui , fed alia contra faciem in l-9- €P-39

eremo funt inventi; fic omnes, qui facro ba-

Regum opibus & fuperbia.

Baptifmus. F'aminis.

ptifmate tinguntur, eorunr peccata przeterita

Surius 4.

XVIII.. Cum S. Philzemon a Deo illumi-

laxantur, quia eis velut a tergo /Egyptii ho-

:

Bec.

ftes moriuntür: fed & in eremo alios hoftes

t

natus Chriftum confiteretur, & tyranaus illi

objiceret, quod baptizatus non effet, rogavit

invenimus, quia, dum in hac vita vivimus,

Ó

ille, ut aliquis e media turba ipfum baptiza-

priusquam ad promiílionis patriam pertin-

gamus, multze tentationes nos fatigant, &ad

ret; cum vero nemo id audiret , ipfe autem

Deumrogatet, ut Sacerdotem mitteret, Chri-

terram viventium tendentibus iter interclu-

a

ftus in nube defcendens eum baptizavit.

dere feftinant.

$

L

VIII. Sicut aqua t

erhperat zeftum, 1' adios Fab, COnG,

Bapti[mur Sanguinis

Surius 25.

XIX. Cum quinquaginta Ph

ilofophi a S.

folares excipit, & repraefentat ipfum folem ; 19.in feo

Nov.

Catharina converfi, Jamque in media civita-

ita baptifmus concupifcentize & vitiorum ar- ?^

nn.l

te cremandi baptifmum follicite expeterent,

dorem extinguit, charaderem & przeterea

ä

S. Catharina juffit eos fine follicitudine effe,

gratiam , velut fplendidiffimam Dei imagi-

eo quod mox proprio in fanguine effent ba-

nem homini imprimit.

en

Unde illi benedi&ione S. Virginis

IX. Sicut fcorpii aut ferpentes, qui ii fic- S, Cypr,

ptizandi.

W

accepta fignantes fe figno. fan&tze crucis in

co przevalent, in aquam przecipitati przevale- l«4-epz

Hl

ignem miffi, animas Deo reddiderunt, ita ta-

re non poffunt; fic & fpiritus nequam, qui

men, ut nec corpora, nec veftimenta, nec ca-

fcorpii ac ferpentes appellantur, permanere

ultra non poffuntin hominum corpore, in quo

pillus igne fuerit correptus.

L

h

b

&aiuso2, XX. Cum S. Gregoriusa

d martyrium du-

baptizato & fanctificato incipit Spiritus fan-

April.

ceretur, multi ad pedes ejus procidentes per

&us habitare.

(I

X. Sicut Chrifti crucifixi corpus tumula- Poliant.Ys

(0,

Chrifti nomen & fignum fanabantur ; inter

quos cum Glycerius Ágricola exclamaffet :

tum falutem mundo protulit; fic & noftrum eed.

5

V. ' lo

Magnus eft Deus Chriftianorum ; ideoque Im-

corpus per baptifma fepultum juft

;

et

bis ipfis produxit.

itiam no-

p

| pegatorisju(ï'u ad fupplicium duceretur , cur-

Ne

Qu

ituls XVI, — Baptifs.

20f

-,lVece ilaf.

fericordes , quoniam mifericordiam' confe-

Y

$. Chiyf.

XI. Sicutimpollibileerat per mare rubrum

quentur) adhibetur.

ho. 4.in

pertranfire, nifi miraculo via fuiffetfacta : fic

þum IJ&-

Matth.

a priore vita ad coelos afcendere fine media-

IV. Zerbi diviniauditio, aut privaia

í

plizatis converfatio : itaiterum S. Apollolusin-

tione baptifmi non poffumus.

dicat, dicens: Quomoedo autem audient fine

E

SHie.l4 —XII. Sicut cruenta infantium corpora fta-

tbgpt

inEzech. tim, utemittuntur ex utero, lavarifolent; ita

pradicante? Ergo fides ex auditu; auditus

€. 16,

autem per verbum Chritti.

& generatio fpiritualis lavacro indiget faluta-

Dim,

ri; nullus enim mundus a forde, nec fiunius

$. VIII.

4 tl

uidem diei fuerit vita ejus.

l6 :

S. Iren.

ASCETICA. -

XIII. Sicut de arido tritico maífa una fie-

I ^39- ri non poteft fine humore, neque unus panis:

I."T'ria funt precipue, quze ab Afceta de ba-

ita nec nos multi unum fieri in Chrifto Jefa

ptifmo notanda & fcienda funt. Primum

poteramus fine aqua, quae de coelo eft. Et

eft, ut [ciat differentiam inter hunc, & S. Joan-

g ï

. ficut arida terra, (i non percipit hamorem,

nis Baptiftze baptifinum. Quse quidemíeptu-

p K

nonfruciificat; fic & noslignum aridum nun-

OT 1

plexfuit. r. In forma. . 2. Inmeceffitate; quia

M

quam fru&ificaremus in vitam fine fuperna

baptilmus Joannis non erat necefíarius ad fa-

voluntarig pluvia.

lutem, ficut baptifmus Chrifti. 3. Inefficacia ;

- Jucunditar.

S. Hier,

XIV.«-Sicut

emiffus eft de arca corvus; &

quia baptifmus Joannis non remittebat pecca-

contr, Lu.

ta, nec conferebat gratiam, nec per fe diípo-

eifer,

non rediit,.columba vero etniffa ramum attu-

nebat adillam, ut baptifmus Chrifti. - 4. In ex-

lit; ita & in baptifmate Ecclefix , deterrimo

tenfione : quia

5,0"&5 1

alite expulfo, id eft, diabolo, pacem terrze no-

i

on extendebat fe baptifmus Jo-

Alexda,

annis ad parvulos, utpote peenitentize incapa-

n ]083.

. firze columba Spiritus S. nunciat.

ces. 5. [n ratione fignificationir: quia bapti-

fmus Joannis nonerat Sacramentum.' 6. In

$ w

MOTIVA .

duratione: quia illead annum duravittantum,

Pro baptifmate. vecipiendo.

non autem baptifmus Chrifti. 7. In repetitio-

ne: quia baptifmus Chrifti ob impreffionem

de (ign.

Joz"5. p Af

(^

effitar: quia , nifi quisrenatus fuerit ex

characteris repeti non poteft, uti tamen ba-

aqua & Spiritu fa

Edj

n&o, non poterit ip-

ptiinus S. Joannis poterat.

troirein regnum Dei.

II. Secundum eft, ut inftitutiogis caufas be-

l. Utilitas: cum per baptifmum vis ad

haereditatem coeleftem conferatur, atque a-

ne cognofcat,quze quidem quatuorplerumque

affignantur.. 1. Eft, utfpiritualishominum ge-

deo merito de illo illud Salomonis ufurpari

neratio primze animantium generationi re-

NCAA |

1Sap. Hj2 ..

poffit: Veneruntautem m

[

ihi omnia bona pa-

fpondeat, quze exaqua fatta eft juxta illud Ge- . *

v,16

V. II

riter cum illo.

nefis: Producantaquse reptile animze viven- Gen. x..

LJo3.vi ]IL Dignitas: qux enim major obvenire

tis, & volatilefuperterram. 3. Utcaufa effi- ** 29

poteftidignitas, quam a Deo in filium ado-

ciens gratize baptifmatis, fcilicet mors Chrifti,

ptari? Hinc merito D. Joannes dixit: Vide-

aptius reprzefentetur; ficut enim Chriftus

N7

te, qualem charitatem dedit nobis Deus

t

mortefuperata terrze commendatus, & tertia

lL9. eP'SQ

filii Dei nominemur, & fimus.

die finecarnis corruptione refufcitatus eft; ita

IV. ,

cundita: :* i enim jucundiffimum eft

vitze corporalis ufum accepiffe, quantum cen-

quibaptizatur,aquze immergitur, indequerur-

fum mox emergitur fine lzefione; utíciat, fe

feri debet gaudium & voluptas, fiad vitam aze-

Chrifto confepuitum, ejusque temporali mor-

ternam omni bonorum

te ab seterna morte ereptum effe. 3. Utprinci-

renaícatur?

gene;fe afüluentem guis

j

palis effectus, fcilicet ablutio a peccatis,aptiug

g.wþ

repraefentetur. 4. Utbaptifmus tanto facilius

adminiftraripoffit, cum aqua elementaris fa-

MEDIA.

cillimo negotio haberi poflit.

b

Pro baptifmo rite recipimdo.

III. Tertium eft;ut bene cognofcat officium

r ab, conf

I.P

raceptorum naturalium ob[ervatio : facienti

hominis baptizati , atque ad illudimplendum

; 10-ïn feffo

enim, quodeltinfe, non denegatDeus

juvet: quod quidem officium breviter indica-

'e$, r

gratiam baptifmi; id quod multis ha&enus

vit S. Auguftinus, dum dixit: San&o baptifmo $. Aug,

i

exemplis comprobatum eft.

confona fit vita chriftiana, ne cuiquam homi- € ?6 de

ln

Il Sería €9 confians hujus gratie petitio : cum

A.

enim hzec gratia fit donum & datum aliquod

ni, fi utrumlibet defuerit, vita promittatur ae- ?

P

e

terna. Quienim dixit: nifi quisrenatus fue-

T1)7

ex praecipuis, quze Deus conferrepoteft, me-

rit ex aqua & Spiritu fancto, non intrabitin:

rito illud defurfum defcendere

, atque adeo a

regnum coelorum ; ipfe etiam dixit: Nifia-

3.[ M'CP'

Deo peti debere dicitur.

ll

bundaverit juftitia veftra fuper Scribarum &

II Conflanr in mifericordig operibus exercita-

Pharifzeorum, non intrabitisin regnum coelo- .

0

Rom.9. ?io: nam, utbeneS. Paulus dixit, Moyli dicit

rum. Clariusvero S. Ambrofius id ipfum in- S Amhr.

V. 16.

. (Deus) miferebor, cujus miferebor: & miferi-

dicavit dicens: Quando Levita te interroga-l t- de

nn

cordiam praeftabo, cujus miferebor; ||taque

vit: Abrenuncias diabolo, & operibus ejus2 ?** *2 |

non volentis, neque currentis, fed miferentis

quid refpondiíti? Abrenuncio. Abrenuncias

*F;!ïa t th 50

eftDei. Merito ergo ad hanc mifericordiam

faeculo, & voluptatibusejus? quidrefpondi-

j^

y. 7.

promerendam ,. mifericordia velut efficacilfi-

fti? Abrenuncio. Memor efto fermonis tui,

mum medium (juxtaillud Chrifti: Beati mi-

& nunquam tibi excidat tuze feries cautionis ;

-R..P. Lohn. Bibl, Man. Tom. [.

Cc

fi

:

4902

Bibhiotheca AMamiafts : Concionatorug

)

3

ii chiïographüm homini dederis, teneris ad- -

vus, qui crefcitin luviummagnum , id eft, ex

í

itri&us, & reluCtantem te foenerator adftrin-

modicis initiis magna increrüenta (umpferit.

git: fi recufas, vadit ad judicem, atque illic

2. Quod fons ifte aícendebat a terra, irrigans Gen.z.v-.ä

tua cautione convinceris. Hoc beneconfide-

univerfíam fuperficiem terrae, id eft, ab huma-

Vi&er U. rans Muritta Diacon. Elpidophor, quem de

nitate Chrifti exortus fit, & per totum mun-

dum propagatus. 3. Quod fitfons patens, idl, r.

ticenf. l3. fonte a fe fufceptum, a fide defeciffe ad verte-

eít, omnibusacceffus ad baptifmum pateat, fi

[

de perfec. rat. oftenfa vefte alba, quam in baptifmo ac-

