folennitatem praecedunt , jejunio addi&us du- exempl. .

ramquamdam vitam egit, nedum regali alie-

Vita c. s.

VÀI...B. Maria Magdalena de Pazzis etiam

im pueritia non fumebat ]entaculam &in

nam, fed neque puvato aiculaliquo modo ac-

fummo zeítu nullo refrigerio utebatur, quod

ceptabilem. Per dies abftinebat: fummomane

adeo Deo placuit, ut poft viginti quatuor an-

itidem e le&o confurgens reipublicze i invigi-

noseirevelaverit, propter hancmor tificatio-

lavit, cujus negotia verbo & opere pertra-

nem gulz ei praeparatam effe.in.coelis men-

&ans, matutinum, mendmnum & nonminus

íam plenam pretiofiflimis cibis.

nocturnum tempus nnplnv,m: ; nam in feram'

no&em le&um petens miox furrexit ,

quafi

Petrus

VIIL. S. Thomas Aquinas cum in morbo

Sanchez - magnum habmfiet defiderium certum genus

plumarum pertaefus. - Clbf appetens, vinum,

R. Pat. Lolin. Bibl. [Man. T 0in. .

a

10

Bibliothece Manualis Concionatoric

Ulilitar.

panem & alia id genus cibaria abeffe voluit,

brafficam folum, & agreftes herbas longo

XVIil. Legi aliquando in Teutonicali li- tbia, ex-

bro, quod eratin civitate Genuenfi virgo quae- empl. 15s

tempore fale &aceto maceratas edebat: po-

tusaqua erat fola: neque his ad faturitatem

dam pulcherrima facie, nobilis genere, dives

utebatur, fed petitum cibum paulifper degu-

rebus , honeftis orta parentibus, nomine Ma-

ftatum mox dimifit, non eo fumpto, quod na-

rina. . Hanccum quidam ditiffimus atque ho-

tura fatis erat.

neftiffimus vir, nomine Aronus, in matrimo-

Niceph,

XV. Evagrius, Nicephoro tefte, Macca-

nium accepiffet : & aliquamdiu cum ea in

£L €45: yium anachoretam fuüb meridiem revifit, cum-

fumma dileCtione vixiffet,fecretius eamintha-

j

quefatigatione acfiti exhauftus frigidam po-

lamum ducens: Scis,inquit, dulciffima Mari-

na, quomodo negotiationisauxilio, res, fa-

tularet, Maccariusadillum placide: Mi fili,

ait, contentus efto hacumbra, multi enim via-

mam, honores, & univería, quze habemus, ace

tores & navigantes ea nunccarent. Evagrius

cepimus, & per eam inhuncfelicifimum fta-

vir mitioris ingenii ad tranquillitatem fe com-

tumaccellimus. Unde quiain Alexandriares

ponens, detemperantia coepitdifferere. Cui

& caufze, quas cum ceteris hujus officii viris

Maccarius: Confide, o fili, ait, & bono efto a-

habui, inordinatze reli&tze funt, nifi tibi acerba

nimo: ego jam totis viginti annis neque pá-

effet mea abfentia, vellemiluc pergere, & fin-

nem,nequeaquam, neque fomnum ad fatieta-

gula riteordinare,& ficrevertiadte,nunquam

atenifi per mortem feparanidus. Adhsec Ma-

tem admifi. É£t panem quidem ad modicumli-

bellze pondus comedi, aquam ad menfuram

rinaingemifcens: Etíigravis elt mihi, inquit,

tuaabíentia, & cumtenon videro, eritomne

parciífimam bibi; cum vero fatigatio me coge-

ret;parieti acclinis, exiguam fomni partem ra-

tempuslongiffimum, quiatamen tibi utile vi-

ul Hzcvitzemeze methodus eft.

fum eft, placet, quod concepifti. Age, quodli-

Spec. ex-

bet, tantum ne rebus difpofitis ad me defertam

XVI. LegiturinScala Coeli, quod quidam

empl, 14.

Proelatus olim erat, qui non comedebat car-

fponfam tuam revenire cunéteris. At Aronus:

nes, tamen faciebat multas injuftas exactio-

Unum, inquit, eft, oMarina, quod tui caufa ex-

nes.Cum igitur al:quando exhzeredaflet unam

paveo. Sciunt enim juvenes & adolefcentes

viduam, illa cum filiis fuis in brachiis acceífit

civitatis hujus, te foeminam decoram eífe, &

adeum, dicens: Domine, tu non comedis car-

pulchris fore pulchriorem, undetimeo, fime

nes mortuas , fed comediscarnes vivas, quia

abfentem audierint, & te legitimi mariti care-

deprzedationibus tuis interficis , & devoras

retutore, parabuntlaqueos pudorituo, &te

in fuiamorem fraudibus conabuntur allicere.

omnes fubditostuos. Devora ergo etiam iítos

duos filios meos, & comede eos. Quodilleau-

Quod fi agerent, ut tu pudoris oblita in adul-

diens & compunétus, reftituiteiomnia. Patet

teriumlabereris, certete honore, & me vita

ex hoc, abftinentiama carnibus nihil homini

privarent. Ad quze verba Marinainlacrymas

profuturam effe,neque ullas caftigationes cor-

refoluta: Netimeas, inquit, o Arone, ego enim

mallem vita defungi, quam rem tam íceleftam

poris, fihomo non abftineat a peccatis, & prae-

fertim ab oppreffione pauperum,quia non pro-

admittere.

Perge igitur fecurus , non elt,

deít bonum facere, nifi abftineatur a malo.

quodin hac parte tormides , quia Deo ferente

Sunt enim duze partes juftitize, fcilicet decli-

preefidium, preeter te nullum amatorem ad-

cere bonum.

mittam. Talirefponfo accepto Aronus, rebus

narea malo, & fa

Neceffitas.

difpofitisiin Alexandriam navigavit: Ubieum

"

XVII. Referebantquidam fratres de Abb

eífe, cum proceres civitatis Genuenfis cogio-

te Niceta, qui fuit difcipulus Abbatis Silvani,

viffent, ordinatis ante domum Marinze cho-

reis, inftitutis ludis, refonantibus cantilenis,

quod quando in cella fua in monte Sina dege-

bat, moderate abftinebat pro neceffitate cor-

cor Marinze nitebantur evertere. Sed Marina,

ut fponfionem marito fa&am illibatam lerva-

poris: quando autem Epifcopus ordinatus eft

tet, claufit fores, feneftras omnes obfítruxit,

inFaran, nimis conftrinxit feipfum diutina ab-

ftinentia, & in vigiliis propenftus,atquein ora-

oculos fimul & aures, quantum praevalebat,

tionibus intentius agebat. Hoecautem videns

avertit.

Cum igitur poft multas infidias ca-

diícipulus ejus, dixitei: Quid eft Don:inehoc,

ftum Marinze peétus vulnerare non poffent;fie-

l

quia, quando in eremo converfabamur, non

retque foemina de accepto trophzeo liberior,

cuftodiam folitam mitigavit.

Quod dum fa-

tantum inabftinentialaborabas. Refponditei

B.Virdicens: Confidera, frater, quoniamibi

ceret, quemdam virum pulcherrimum, proce-

eremus erat, & fecreta vita, ac paupertas :

rum forma, nomine Dagmannum ante do-

nunc autem egreffi de eremo cum fzecularibus

imum fuam frequentius pertranfire videbat ;

converfamur hominibus, & multze ac variae

undeinterrogat ab ancillis, quisnam,qualisve

nobis occafiones occurrunt, &ideotimeo, ne

effet virille, qui taminfignedecus, & corpo-

Verum cüm au-

infine vitze meze aliqua occafioneDeum offen-

ris, & morum preeferret.

damus.

Si enim S. Apoftolus Paulus, qui

diffet eum in utroque Jure Do&orem, dota-

Chriftamin feloquentem habebat, & quitan-

tumque ingenti fcientia, amplius eum coepit

tás virtates animi poffidebat, utusquead ter-

amare, felicem fe judicans, & nimium bea-

tam, fitalis viri amplexibus quandoque uti

tium ceelum, adhucin corpore pofitus, afcen-

d

deret, tamen dicebat: Macero corpus meum,

contingeret. Utigitur texeret laqueum inno-

& fervituti fübjicio, ne forfan aliis praedicans

centi, ornatam fulgida vefte feantefores do-

mus fuze quotidie a Dagmanno vifendam de-

ipfereprobus inveniar: quid nos humiles &

D

peccatores facere oportet ?

pofuit, ut füo decore, tanquam vene

no per

P.

oculos

!

ä

Tiulus 14

Abflinentia.

li

oculos Dagmanni praetereuntis miffo, cor

bi nimis longi videntuür hi fexaginta dies, tu

; ex-

faucium amore vulueraret. At vero Dagman-

mecum hoc tempus divide. Sume tibi triginta

las

mus vir prudens cum effet & fapiens, nuaquam

dies jejunii, & egotriginta dies mihi ipfi refer-

'adeam vel modiceintuendam oculum vertit,

vabo, quo fiet, utinfra triginta dierum fpatium

fed fibi füisque rebus intentus, maturo vultu

cupitis-amplexibus fruamur. Nam ita voti mei

femper przeteriit. Videns ergo Marina, occul-

qualitatem moderavi, ut perinterpofitam per-

tis dolis fe non poffe proficere, viatta amoris,

lonam urgentibus caulis fatisfacere valeam

& pudore vacillante, adaperta certamina fu-

fponiioni. Dicebat ifta vir caítus & fapiens,

noneo, quod aliquid mali opere adimplere co-

giebat. Porromifit nuncium Dagmanno, pe-

tens, utadfe venire non cun&aretur.

Dag-

gitarit, fedut tentatam foeminam abítinentiae

remedio liberaret. Ad hujusmodiigitur confi-

mannus vero nihil finiftre (ufpicatus, venitad

eam, ratus, quia fecum de aliqua caufa juris

lium vultu & animo exhilarata promptiflima

haberet conferre.

Quem cum Marina in tha-

voluntate pro Dagmanno jejunium foemina

lamüum meretricio cultu ornatum induxiffet,

inchoavit. Et Dagmannustunc quidem decef-

poft multas verborum ambages, fe ejus amore

fitabea; fedpoíttresdiesadeam reverfus eft,

captam indicavit, petiitqueinftantius, ut mu-

vifurus, quidageret, & utrum affumptum je-

tuis amplexibusfruerentur. Quod ubi audivit

juuium, prout promiferat, inviolatum ferva-

Dagmannus, vir utique pudiciffimus, inge-

ret. Quitatim, ut vidit venientem, affurgit

muit, miferabile ducens, ta:tum decus tam in-

intranti, fedem locat, charitatis intimze figna

demonítrat.. Dagmannus vero monuit eam,ut

debitis amoris procellisagitari, doluitque ve-

hementer,tam cafti pudoris armarium adulte-

conítanter agat, & inchoata jejunia campleat,

tinis connubiis confenfiffe. Verum volens ejus

atque fic recedens, poft feptem diesrevertitur..

wulneri adhibereremedium, amorem recipro-

KReciensautem, viditinea paulo anterubentia

cum fimulavit.

O me felicem, inquiens, o ime

ora, exinedia palluiffe. Undeimpenfiuseam

faventibus fatis beatum, quodin eam horam

confolaus,fuadet,ne jejunia fibi dura exiftimet,

mihi venire conceffum eíft, ut tanto decore

per quae celerius conjungantur.

Et rurfum

fruiliceret! Etconver(usad Marinam: 5isfe-

poít monitionemabfcefüit. Rediens autem ter-

x pulcherrima foemina , qu: te primam ad

to decima quinta die jejunii, invenit eam us-

hüjusmodi amorem obtulifti. Noveris tamen,

que adeo imbecillem fa&tam, ut vix affurgere

hujusconjunctionis, quam utrique optamus,

praevaleret venienti, & usqueadeo ineafan-

leve effe repagulum, atque celerius removen-

guinem iriguilfe, ut plurimis licet veftibus cir-

- dum, quod, quiamihi amicaeffe coepifti, libe-

cumamicta eflet, nullatenus tamen calefce-

ret. Quain ut prius confortatam derelinquens

riusintimabo, ut fi dies, in quotibijungar, fefe

protraxerit, caufam dilationisagnofcas. Cum

Dagmaunus, vigefimo nono die revertitur, &

invenit eam in lecto decumbentem, & omni-

Bononiz in ftudiis vitam agerem , contigit

quadam vice ftudentes feditionem fufcitare.In

bus viribus usque adeo deftitutam, ut vixan-

qua feditione quidam quidem vulnerati funt,

helitum ad loquendum fuflicientem retentaf-

quidam vero etiam morte proftrati.

Quibus

fet

Quodubi vidit: quomodo, inquit, nunc

ita fientibus, armati Preefides in taumultum

tecum agitur, Marina dulcillima? Numinter

militibus vallati cucurrerant, & nonnullos e

frigentia membra adhuc ad me fervidum a-

ftudentibus captivantes, in carcerem projece-

more pectus obfervas? Tunc Marinaadfere-

runt. [nter quos & ego ducebartanquam unus

verfa,intelligensque, prudentem virum hujus-

ex eis, qui tam cruentam feditionem in urbe

modi confilium , ad fibi medendum, inveniffe,

grates, inquit, tibi, fapientiffime virorum, mil-

concitaffent. Videns ergo me carceris caligi-

neretineri, & fervariad poenam, votum vovi

lerefundam, nec velfic poffum tuze charitatis

infigniis fatis effe, quibus non modo honori

Domino, qui confcientiarum latebras novit,

quod fi me hujus fceleris expertem, liberum

1eo, fed etiam ampli(fime pudori providifti.

& incolumem ad patrium folum reduceret,

Tu igitur vale, & me tibi debitricem tenéto,

redderetque vivum parentibus, perintegri an-

quia tuis muneribus, indultria, confilio, non

nifpatium calte, illibateque viverem, acper

folum ad te irreverens amor refriguit, fed &

idem tempus in pane & aqua jejunarem.Favit

omnis illiciti amoris, jejuniofaluberrimo me-

voto Conditor rerum, & me imiraculofe fatis

dente, usque adeo ardor avolavit, ut marito

revertenti caftra pudoris inviolata fervare

vinculis, quibusinjufte ligabar,abfolvit, reddi-

contendam.

ditque liberum parentibus, quod paulo ante

Ad quod me juvabit Dominu

i

S,

qui fit Deus benedictus in fzecula.

vehementius flagitabam. Quapropter ne tan-

to liberatoriingratus exifterem, & fponfionis

. XIX.. Ad confervandam fanitatem nihil ef- Tbid. ex«

d

ficacius, quam cibi & potus identitas confer- empl, 7.

meze infauftus infractor, ftatimut carcerem li-.

berexiffem, jejunium promiffum inchoavi, &

vata; varia enimfercula variarum funt natu-

eousque hodie produt&tum eft,ut fexaginta tan-

rarum. Omnisautemtalis varietas parit hu-

tum dies jejunii exiftimem fupereffe, quibus

morumrepugnantiam, & omnis humorum re-

transactis, ut cito facient, iu tuos amplexus,

pugnantia repugnatíanitati. Unde elecantif-

dulciffima Marina, perveniam. Tuinterim

fime & prudentiffime réfpondit quidam de no-

fortiter age & amoris noftri faces foveto. Ad

ftris adolefcentibus Beluacenfi Epifcopo eum

hzec verba alta ferens fufpiria Marina, ait: O

interroganti, unde contigerat, quod[anior &

tempus nimis longum, & dies tzediofos animo

pulchrior effet in clauftro, quam folebat effe

infzculo: quia, inquit, uniformiter vivo, &

Y

diligenti! ccepitqueanxiari vehementer.Quod

videns Dagmannus,dixit foeminze: Siigitur ti-

decenter..

nus

Ba

; De quorum primo hiabeo, ut fa

im,

- R. P. Lohn, Bibl. /Man. Tom. I.

e

LÍ

Bibliothee Manulis: Coucionatoriee

i2

fim, defecundo, utpulcherfim. Infzeculo e-

te'mporiconveniunt. Lecfbusinjuriam facis,

nim vivebam tam deformiter, quam multifor-

ucex,quinonjejunas. Etquomodoleges hu-

manas lervabis, qui divinas contemnis, & pro

miter, de quorum primo turpitudo nafcitur

etiam corporalis, defecundo?egritudo; Per-

nihilo dacis ? Purga tribunaltuum,ne duorum

rexitque quaerere dicens: quid ergo comedifti

alterum tihi accidat, ut aut malus fias, aut exi-

hodie? fatis;inquit. Quid heri? fimiliter fatis.

ftimeris, Foedafpe&tacula proponere, feipfum

Non qusero, inquit, de quantitate, fed de qua-

traducere eft.. u fumma, o Judex,futurum fci-

litate. Quid comedifti heri,quid hodie? Heri,

to, utjudiceris, &minus peccabis. His nihil

inquit, comedi pifa & olera; &hodieolera &

melius habebam, quod tibi przeberem.

XXV. De B. ElphegoWintonienfi inAnglia Baron, te«

i

mgroükl

piía; cras autem comedam piía cum oleri-

I—J nna.

!

0

bus: poftolera cum pifis. Vide ergo, quam

Epifcopo, fan&itate claro, legitur, quod in die

adannum

emPL 9'

pulchro circuitu eandem fententiam circum-

Cinerum,cum de morepoenitentes deEcclefize

Domini

duxit, ut variis modis oftenderet, eadem fe

liminibus removeret, hortatus efteos, uttem- 947.

L]

femper diseta uti, quse praeftat

: corpori fani-

pore quadragefimali jejunio & caftitati vacan-

tatem & pulchritudinem.

tes, diebus illis uxorum etiam deliciis abftines

S. Hier,

XX. D.Hieronymus d

e Afeïla fanctiffima

rent. Quorum unus, czeteris Epifcopi juffioni-

epift, 15.

virgine ejusmodi, ad Marcellam fcribens, ad-

busreverenter obtemperantibus,jocari coepit,

fertexemplum, dicens: Cum per omnem an-

dicens, feabftinerenon poffea Venere, acibo

num jugi jejunio pafceretur, biduo, triduoque

pariter &conjugio. Cui Epifcopus: contriftas

fic permanens, tum vero in quadragefima na-

me,mifer,oppido, nefciens,quid tibi pariat dies

vigiifui vela tendebat, omnes pene hebdoma-

ventura. Et fic homo ille recedens duram B.

des vultulzetante conjungens , & quod impof-

Elphegi prophetiam nebulo experitur, dum

fibile forfitan eft hominibus ad credendum,

pottera lucein cubiculo eft repertus exanimis,

Deo autem przeftante poffibile eft, itaad quin-

incertum, utrum a diabolo fit fuffocatus.

quagenariam pervenitzetatem, utnon doleret

XXVI. Anno 1575.infeptimana fan&a: Mi- Dauroult, -

ftomachus , non vifcerum cruciaretur injuria,

lites Comitis Ludovicia Naffau contempta re-

C. 4.tit. IO.

exempl.6.

non ficca humus , in qua cubabat, jacentia

ligione veteri, carnibus palfim vefcebantur, &

membra conficeret, non facco afperata cutis

immodica lzetitia efferebantur. Parochus yero

foetorem , fitumque contraheret, fed fano cor-

id temporis agens in loco non valde a caftris

militum remoto fuos confortabat, utfacrum

pore, animo fanior, folitudinem putaret deli-

cias, &inurbeturbida eremuminveniret Mo-

quadragefimze tempus pergerent religiofe

nachorum. n genibus durities camelorum

peragere: illos quidem divinis, humanisque

fanctionibus contemptis, nunc ftrenue comef-

przeorandi frequentia occalluiffe reperta eft.

S. Ambr..

XXI. Elias jejunio coelum claufit facrilego

fari carnibus , victitari & lzetari, fed lugubre &

inl.deEliapopulo Judzeorum; jejunus filium viduze ab

funeítumPafcha habituros,fe vero ac fuos fau-

Íto ac felici Pafchate gavifuros. Quod & fa-

&jeum inferisrefufcitavit: jejunuspluvias & ignes de

coelo excivit: jejunus curru ad coelum raptus

&um: namCatholicis poft exactos fanctae qua-

eít, & quadraginta dierum jejunio divinam

dragefimae labores pafchalem folennitatem

feftivis gaudiis celebrantibus,ecce fubito feria

acquifivit przefentiam. — Tunc denique plus

I ex-

meruit, quando plus jejunavit.

quarta Paíchaeuniverfus ille Ludovici exerci-

£fth. 4. &

XXII. Efther & Judith jejuni

oindicto eiï'&-

tus cum ipfo Comite Ludovico, omnibusque

tDl k

Judith.

cerunt, ut propofitum fuum feliciter perficien-

antefignanis caefus & interfectus eft, pauciffi-

€

LJ

tes populum fuum ab interitu liberarint.

mis fuga falvatis. Adhucefcze erant in oreeo-

Drex. l. I *

XXIIL. Virquidamin Italia mifere divexa-

rum, inquit Pfalmifta, & ira Dei afcendit fuper

dejejun. tusa podagra & chiragra, & reliquo membro-

,eos,& gladiusCatholicorum devoravit carnes

& carnivoros. Hancfítragem Gerhardus Can-

rum ufu privatus, cum ab hofte inturrim in-

clufus, & quotidie non ni(i panear&o, &aqua

didus in appendice Hiftoriarum Belgicarum

modica refectus effet , rebus mutatis falvus &

]oannis Meyeri his verbis fuccin&te annotavit.

incolumis, colore vultus commendabili, e car-

Decimo quarto, inquit, Aprilis die, auxiliares.

/

cere dimi

ffus eft.

copize,quzeAuriaci vires nitebantur firmare in

Pana violatg abftinenti.

Ericeto Mokenfi, vulgo auf berS9tocter foeibe,

XXIV. D. Gregorius Nazianzenus virtute

abHifpanis fufze funt,& diffipatee,praecipui ex-

S. Greg.

ercitus Duces,Ludovicus & HenricusNaffovii

Naz.epift. preftans , qui etfi ftatu humilis, tamen tan-

74.

quam e celfiori loco vibrare jacula in delin-

Comites, & Chriftophorus Palatinus, necin-

quentes, cum occafio opportuna daretur, mi-

ter vivos, necinter mortuos reperti,

nime przetermifit, non hzereticos folum Ec-

XXVII. His quoque non abfimilem hifto- Delrio in

clefize Catholicze perduelles, fed & Ecclefize

riam refert P. Martinus Delrio Difquifitionum D'fa- P. z-

quoque filios pravitate morum a difciplina ec-

magicarum tom. 2.his verbis: Paucisabhinc "*

clefiafticaaberrantes coercuit. Cum enim (ut

annis, poftquam Torpatenfesin Lutheranam

vel unum de his hic referamus exemplum )

do&rinam concefferant,feria fexta folenne Pa-

accepiífet Eleufium Praefe&um fibi familia-

Íchze feftum proxime praecedente, finita Lu-

ritate conjunctum, ab Ecclefia jejunium infti-

therani Ecclefiaftze concione,civibus etemplo

tutum przetermittere, ut gravis offenfaereum,

D. Matri Virginifacrorevertentibus, quidam

ad ipfum fcribens ita redarguit: Excepitee-

alium concivem & familiareminvitat ad pran-

Vim,]

tiamtacens, utfilentii quoque fermonem effe

dium: rogat, una domum comitetur, habere

& Glor

intelligas percalamumíe proferentem. — Lo-

fe egregium paratum petafonem W eftphali«

3l

quarautem, quse & amicitio, & hujusmodi

cum; alter parum abhorrens refpondet , fibi

10

effe

Titulus 1.

Zlbflinentia.

13

effe gallum opipare elixum , quem cupiat in

quz in deliciis funt, nonadmittebat, licetho-

fymbolum afferre. Dum ad menfam accumbi-

Ípites ad convivium invitatos haberet, & ta

fnen fenex morbis o

tur, alter os quoddam galli ambedere volens,

ppreffus , Pcomachique

imprudens pene ipfum deglutit: quod cum

naufea repletus erat.

neque transmittere, neque eximere valeret,

II. S. Francifcus Xaverius cum in Comori- Vita l. e,

eo ipfo diefüffocatur: Alter poftridie Pafchze

no verfaretur, licetfümme laboraret, & fudore c.6. & l.

malo fpiritu corripitur, & non multo poft rabie

perpetuo difflueret, tamen oriza tantum exi- "* ^ *

& furore exagitatus animam unacum daemo-

gua, &afeco&tavivebat, raro pifceautlacte

ne exhalat.

j

""0'?. t0;

Dauroult,

licet acido adhibito.

Meliaporam tendens

) Annal

lc. ex

XXVIII. Rufticus nofter die Veneris nego-

feptem dies fine ullo cibo traduxit.

annum

tii caufa haereticum villae miniftrum adiit.

III. P. Petrus Faber cum initio converfio- vit. 1. x,

ominj

empl.g

J

Eratin menfa opipare faneapparata carnibus.

nis obfcrupulos, naturaze in comedendo fatis- c. 2

Jubet ille affidere hofpitem , utirridendum

facere non poffet, in exercitiis per fex dies a

propinet compotatoribus, quippe Catholicum

cibo & potu abfüinuit; ex quo tempore ma-

invitatad carnes: cum illeconftanter abnue-

gnam facilitatem & tranquillitatem circa ab-

Yet, &feeodiearceri abiis religione diceret,

ftinentiam per totam vitam eft na&us.

N

5 arripiuntrifus materiam, urgent, follicitant,

IV. P. Francifcus Suarez praeter quadra- V

ita to, de

rifu, cachinnis, atque temulentis clamoribus

gefimam & totum Adventum ter in hebdo- Ang. pra-

Xa,

admovent ori, iatrudunt propein oculos: tunc

made fevere jejunabat. -

egregius minifter magnum bolum delicatitfi-

V. P. ThomasSanchez femelin die come- Annuze

m2e carnis arripit,rufticum nomine appellat, &

debat, & bibebat, idque no&u; ultimis vero '6to.

in ejus ludibrium cun&is intentis ad fpectacu-

annis altero tantum die calidos cibos fume- -9*

lum manum attollit, ac deglutiturus pandit

bat, alteroherbas, fae

Gran,

folis herbis vivebat. '

petamen multis diebus

OM

impuriffimas fauces. Adhuc eíca erat in ore

( r9,

ipfius, & ira Dei defcenditfupereum. — Hsefit

VI. P. GonfalvusSilveira, cum effet Co- r c, z.

aperto atque hianti ore: nullo conatu, nulla vi

nimbrie , domum fe a concione conferens, & g,

pl f

conjungi iterum maxillae potuerunt, quas

cibarii panis fruftum a Promocondo petebat,

Deusdisjunxerat. Perducitur Uratislaviam,

eoque ad locum folitarium culinz proxi-

fruftra adhibet Chirurgos, aliosve Medicos:

mum fecedens, majori cum voluptate frueba-

dumque magni fiunt ad rem novam concurfus,

tur, quam alii exquifitiffimis cibis. Idemcum

ille, qui contra religionem catholicam 'os

fororem fuam foeminam valde nobilem invi-

aperuerat, & ore apertiffimo verbum nullum

fere juffüs effet, inter alias conditiones etiam

exprimere poterat, eo miraculo preedicabat

hanc pofuit, ut nihil obionii przeter bovinam

aptiffime fidei veritatem, in ejusque teftimo-

carnem fimpliciter elixam, vel fi pifcem edi

nium os habebatapertum invitus.

Nonabfi-

oporteat, duratum fole aut fumo halece

i d

mili modo, funeftioreexitu, petulans mulier-

qua pura coctum, apponeretur.

cula inter Catholicos immorans, die Sabbati,

VIL P. Sebaftianus Barradius viliffima tan- vita

Vïtïne-

utprimum carnis bolum in os ingeffit, extinta

tum & palato ingratiffima edebat. Ssepe mor-ar. pre£,

"

repente in terram concidit.

tificandi fui gratia calidiffimos, aut frigidiffi-

Ibid. ex-

.XXIX. In provincia Polonica anno Domi-

mosfumebatcibos. Serio petebat a Superio-

empl. Io. nj millefimo quingentefimo octogefimo quin-

ribus, utaliorum reliquiis vefci poffet; quod

to juvenis quidam in Podlachize oppido cum

dum negabatur, hoc faltem excogitavit, &e-

feria fexta carnibus vefceretur, nec ab hofpiti-

vicit, ut, quidquid femel ab eo incifum erat,

bus monitus refipifceret, hofpita, ut eft foemi-

feu panis, feu malum, quamdiu fruftillum ex

narum fexus ad imprecandum promptus na-

eo fupererat, nihil integri admitteret.

tura, ad helluonem convería, utinam, inquit,

VHI. P.Francifcus Villanova pauculis fze- Hift. Sec. -

veldiabolum vores. Habuitque fubitum even-

pe fruftulis e menfa fociorum reli&is frueba- l1. n.ze7.

tum malaprecatio: Nam carnium vorator a

tur. Inhofpitiis ad panem nihil, nifi fübinde

E

diabolo coeptus eftobfideri. - Cumque ad pa-

parum cafei addebat.

trem delata res effet , adhibiteeque de more

IX. Joannes Berchmannus nihil unquam Vitap

Oi2-

preces & exorciími, fzevire malus daemon in

peculiare in cibo admifit, dicens, fperare fe P8- 73«

Sacerdotem coepit, furerein eos, qui aderant,

Deo cordi fore, ut communia non nocerent,

juvenemque illum miferandum in modum ex-

quando iis uteretur, ne difcederet a commu-

€ruciare, donec interclufis faucibus enecavit.

ni ufü. Affirmabat ufu temporis temperan-

- Fuit hzec res juveni quidem ipfi lu&uofa, etfi

tiam paulatim acquiri poffe ; fe vero ut non

jo i

eum aequitatis divinze poena ad fanitatem jam

jentandi affuetudine obftringeretur, coepiífe

l: Po I'

ante traduxerat, fed imperati ab Ecclefia je-

ab initio fufcepti tyrocinii detrahere quoti-

funii contemptoribus , qous inopinatus cafus

die aliquid de cibo confueto, atque hac via

perterruit, falutar,is.

didiciffe abftinere.

j

gw

$. VE

EXEMPLA DOMESTICA.

EXEMPLA JPROFANA.

Vi l. 1 c. É.

S

Ignatius,quamdiu Manre(e fuit, pane fo-

I. ( 1alenus Medicus decimo quoque die j&- Czl], Rha-

$. Gloria

* ]o, & aqua vitam tolerabat, & omnibus

- junium fibi indicebat,fanitatis videlicet dig. 1. 30,

$. Ignat,

9, 10,

diebus;przeterquamDominica, jejunabat. Sed

confervands gratia. HippocratesMedicorum ** 12

princeps ad annos centum & quadraginta vi-

& poltea- carnem viþulinam , pul.lqs, aliave,

xit;

14

Bibliothecg . :.Manualis -Comionatoriæk

xit; caufam rogatus, refpondit, quia nun-

III. Sicutequis frzena funtimponenda,nez-5. Aug.

| 0

ii

lioqui per praecipitia ducant; ita anima,

ne adc. ro. de,

! pom.»

quam fatur a menfa furrexi.

docum,

g !

Matth Fa--... 1[. Galenus, Trajani & Antonini Impera-

inferni praecipitia delabatur, corpus per Jeju-

ber. fer.4 torum Archiater, interrogatus, curad tantam

nium & abítinentiam freenare debet.

conc. I.

Cinerum. (one&tutem pervenerit (funt enim, qui Ície-

Utilitas.

bant, vixiffeeum annos centum & quadragin-

H

p3g. 417

ta) hanc attulitcaufam: . Nunquam fatur a

IV. Sicut vermes, quiin puerorumintefti- S.Baf; he.

nis germinant, pharmacis quibusdam vehe- r delau-

menfa difceffi; nunquam fic me effudi in ci-

bum & potum, quin aliquod femper fuperfue-

menter acribus & amaris excutiuntur, itade jejune

r

ritedendi, bibendique defiderium. Hinc be-

peccatum in intimis fenfibus habitans extin-

ne Ecclefiafticus: Qui abftinens eft, adjiciet

D

guit, enecatque, fimul atque in eam jejunium

ad vitam.

fupervenerit.

P. Riffe

IIL. Pompejo zegrotanti Medicus turdos

. V. Sicut Rex aliquis volens civitatem oc- Vite PP,

exhort.

Scholaft,

praefcripferat ea tempeftate, qua comparari

cupare, anteomnia, fi poteft, alimentorum &l. 5. libell,

26. ex

non poterant; fuggerente vero quodam, apud

aquae fubtraCtionem procurat; ita, qui vult n. 19.

ucullum inveniri pofe:

Itane, inquiebat

corpus animo fubjicere, non citius id, quam

apoph, L

3

Porpeju

$, nifi deliciis deditus effet Lucullus,

per jejunium & abftinentiam obtinebit.

nequaquam viveret Pompejus, contempto-

Vi. Sicut leviores naves maria facilius S. Chryf.

tranfeunt, contra multis oneribus gravat

ag hom. 1.

que Medico, cibis parabilibus ufus eft. O ve-

in, Gen.

remafculum animum, quine vitam quidem

fubmerguntur; ita jejunium leviorem red-

deliciis acceptam ferre fuftinuit.

dens mentem efficit, utfacilius hujus vit2e pe-

orum agföä,

lagustransmittat, &in coelum, acea, quzein

idemlo — IV. Agefilaus, cum per Thafi

uxe gensutrerum copia abundabat, ita volu-

ccelis funt, refpiciat, & nihili faciat przefentia,

ptatierat addi&ta, exercitum duceret, Thafii

fed ut umbras diffugere cenfeat.

VII. Sicutmiles, figeftaritarmagravantia, tdem ho.

honoris gratia dono liberali miferuntfarinas,

anferes, bellaria, liba ex melle condita, varii-

non eftterrori hoftibus, quiíciunt, armaturze de refürr,

que generis ac pretii, tum efculenta, tum po-

gravitatem pedum velocitati, & bellandi ufui

obeffe; fi vero levia acceperit, & tractabilia,

tulenta: atille przeter farinas nihil admifit, &

reliqua domum referri juffit, tanquam fibi,

ficut avisaliqua obvium fe ferethoftibus; ita

fuisque prorfusinutilia: Caeterum, cum illum

& qui carnem non ebrietate, nequeindulgen-

tia, neque deliciis incraffarit, fed jejuniis &

$Lefit

precibus & obteftationibus urgerent omnino,

L

ut acci

peret xenia, juffit ea inter Helotes di-

precibus diuturnaque afflictionum fuftinentia

dejejun,

ftribui, (id erat apud Lacedazemonios manci-

leviorem & tenuiorem effecerit , ficut avisali-

y neif,

qua fuperne devolans, ita valido impetu in

piorumgenus) LEjusfa&i caufam fcifcitanti-

bus repofuit, non decere, qui virtutis, fortitu-

phalanges dzemonum irruit ,. & occurrentes

virtutes facile invadit, fibique fubjicit.

dinisque ftudio tenerentur,iítiusmodi delicias

VIli. Sicutoleum mareinvitum etiam tran- S. Clim,

cupediasque recipere; fapienter oftendens,ni-

hil effe fervilius,abjectiusque, quam gulze ven-

quillum facit; ita jejunium nolentia quoque & grad. 26.

reluéctantia incentiva corporis extinguit,

trisque cupiditatibus obnoxium vivere.

P.

. V. Socrates femper jucunde edebat & bi-

IX. Sicutterra, fi moderatefit irrigata, fe-ib. c, 4g. -

l,

äiü'e

bebat, quia neutrum faciebat, nifi efuriens, ac

men fparfum, quod excipit, cum multa fertili-

tate eifundit; multis vero imbribus madefa-

- fitiens, dicerefolitus: optimum condimen-

- tum effe famem , quod & optime edulcaret

&a fpinas tantum & tribulos fert; fic terra

omnia, & nullius effetimpendii. Quodfapit,

cordis, fi moderato utamur victu, femina fibi

innata ac infita pura edit, & illa, quze funt a

nutrit, Medicorum axioma eft. Atenim nun-

quam cibus fapidior eft, quam cum modice in

Spiritufanctofeminata, cum multa viriditate

poítrema refettione admiífus eít.

& ubertate fru&tuum profert ; fin vero potu

ina Carum Addas illud habebat in

madeat, ex omnibus cogitationibus fuis fpi-

Idem ex

Vl. Reg

Apoph. more, utaífiduo mitteret Alexandro obfonia,

nas & tribulos procreat.

bellariaque per fimilium rerum architectos,

$. VIII.

coquosque magna arte patata. Alexander ve-

MOTIV Á.

yodixit: feiplum habere meliores obfonio-

yum artifices,ad prandium quidem nocturnum

R

uia divinam mifericordiam nobis conciliat ;

iter, ad coenam vero tenue prandium.

Sic Niniviue jejunio fuo Dei iram

J

ViI.

averterunt.

II. Quia orationem no[firam Deo gratiorem

SIMILITUDINES.

facit; bona eft enim oratio cum jejunio.

Svl C'lm

ualitas.

III. Quia per jejunium daesmonem vincimur ;

hoc enim genus daemoniorum non ejicitur,

$r

S.Aug. l.Qicutzger medicinas accipit, non quia vo-

E

conflict,

luptas, fedneceffitasid requirit; ita de

nifi oratione & jejunio.

vit,

cibis non,quantum appetitus exigit, fed quan-

IV. Quia perjejunium carnir tentationes effu-

tum neceffitas fuadet, capiendum eft.

gimur; in luto enim exficcato non facile vo-

lutantur fues.

3 t

$. Chryf.

II Sicuthi, qui medicinali remedio potare

hom.1i. difponunt, finon fuerint diligenti abftinentia

- V. Quia jejunium fümiler

noj Angelir facit,

36 a

utpote qui ab omni corporali cibo abftinent.

depyn. proparati, fru&um remedii fentire non pof-

funt: ita&hi, qui poftcrapulam ad jejunium

VI. Quia qui abítinens eft &jejunat; adji-

veniunt, remedium non agnofcunt,

ciet vitam, corporis, animze, gratize, glorize.

lL

&

: Tiuulus lL.

Abftinantia.

r5

;

10 de

.ng,

S.Chryf.

VII. ]?jima, quia peccafti : jejuna , ut mon

voluptas exyleri defiderium fugg'erii, €? tanto gu;

OQum,

hom. x.de

jejun.

pecces: jejuna, wfaccipias: jejuna, wt perma-

la [ecurius in. praceps ruit; quanto [ub honeflo

neant, qua accepifli.

normine nece[fitatis explende [z contegit; quodS.

Auguftinus confeffus eft dicens: £t quis efl, S. Aug. in

5. IX.

Domine, qui non rapiatur aliquantum extra metas confett,

Bf ho

MEDI1IA.

delq.

magni

necefitatis?: quisquis ille ef, magnus prof«&o eft,

« Jjun,

jicet nomen tuum? ego autem non jum, quia

rifli €9 Sanforum exempla . frequenter. ob

homo peccator [um,

L Ch

oculos ponere, dicereque cum S. Augu-

IIll. Nontantum efficax, fed etiam näce(ï'a- S. Bern,

füino fibi ipfi: poterunt ifti & iftae, & tu non

rium pro hac virtute obtinenda medium cre-ferm. 39

oteris ?

dat, orationem effe; nam, tefte S. Bernardo,

tD

lL. Spiritualibus rebus smagna cum diligmtid

oratio virtutem impetrat jejunandi, & jeju-

vacare: guftato enim fpiritu defipit omnis ca-

nium mereturgratiam orandi. Jejuniumora-

1,19,

10,& quidquid ullo modo ad carnales volupta-

tionem roborat, oratio fanctificat jejunium.

tes conducit, utfuntcibus & potus.

HincS. Auguftinus iterum defefatetar: Hirs, Aug. in

Àl Szpe confiderare, quam vilis, brevis,
