ingrederetur mundum , foveam non reperit,

(«

fe pro filiis fuis mori, monens, utine defraude-

quia non erat'ei locus in diverforio, ideo re-

E

museum fructu mortis fuze fperato. 3. Ut o-

clinatus in praefepio, beftiarum hofpitio ufus

27

ftenderet potentiam fuam, qua fi vellet uti, e-.

eft. Cumjamin aére pendulus e mundo vult

tem

tiam morti proximus facile poffet mortem ef-

excedere, jam nec nidum in arborecrucis re-

Jtd

fugere, & hoftes fuos fternere. Oftendit autem

perit, ubi requiefceret, ideo inclinat caput, &

[lde

potentiaim hanc plusquam humanaim, primo

inaére pendulum relinquit. 5 Ut petitionibus

Afl

in eo,quod extremo fpiritu tam magnam emi-

noftris annueret; nam, utadvertit Euthymius

t

fitvocem ; fiquidemhomines morti vicini ne-

in Pfalm. 16. inclinatur auris, cum inclinato

queunt clamare ob virium defectum natura-

"7)

capite alicui exilis vocis condefcendimus: ut

a

lem. Non potuit deeffe Chrifto etiam hic defe-

folet medicus zegro, procerus humili, Quod

&us, quia non repente, fed paulatim ene&us,

ert

igitur antea obtineri a Deo non poterat, hoc

;ad

& tarde mori compulfüs eft: & tamen clamans

a Chriftoin cruce obtentum eft, cum inclinato

expirat, ut nemo non adverteret, clamorem

fül,

capite aurem quoque fuam petitionibus no-

tfi*

hunc miraculo tribuendum, &a Deo ipfo pro-

ftrisinclinavit; neque adid folum, ut audiret,

fetctum effe, qui abhomine non poffet.

verum etiam, ut in caufam noítram propen-

de

Qu.XIV.Curcapiteinclinato emifit fpiritum?

deret,atque adeo affentiretur nobis; propterea

eg

Refp.1. U? odedientiam preffaret F'atri eter-

non aures, fed aurem inclinavit, dum ad dex-

o*

no poflvemamn,gui juxta id (Philipp.2.) fa&fum

jutd

trum latus (ut pi&turze crucifixi innuunt, &

eff obediens usquead movtem. Videtur hoc gefta

verifimilius aitBarradius ad c.19.]oan.) caput

tUt

refpondiffe, quod aliquando dixeratin fpiritu,

inclinavit.

]

:

o

tacite refpondens voluntati Patris, qui eum

. Qu. XV. |.Cur Sol in morte Chrifti obchxra;-

(

morti deftinarat pro falutenoftra : Ita Pater,

tus eft? R. r. Ut ignominiam Chrifti in cruce

t

denudati Sol modo aliquo tegeret, adeoque

fi$

gugniam li placitum fuit ante te, ut videlicet

p

gi$

tempe-

;

?

302

Bibliothece Mdnuaäs Coucionatorig

temperaret. 2.Utoftenderet occidere tunc ve-

vautur : berum immobilis duritia manet ovle

fio

rumSolem, qui creavitSolem & Lunam, om-

concuffo. 2. Proenuntiabat findenda per paffio«

ha

nia;ue elementa; ob/curari etiam omnes ejus

nem Chrifü faxea plurimorum pectora,& fcin-

;

f5

excellentias, gloriam, potentiam, fapientiam,

denda per poenitentiam.

(ut

vitz famam.. 3. Utjufta funebria Creatorifuo

Qu.XIX.Cur referatiofepulchrorum,&refur- |

&

£

jne

x2 U

lperfolveret. Utenim moriente patrefami-

rectiomortuorum contigit? itefp. Utindice-

Jias tora domus pullis veftitur, in fignumlu-

tur,per mortem Chrifü fpoliandam effe mor-

catg

z

&us:Íta mundus 1fte tenebris vetiitus eft, cum

tem, & vitam nobis immortalem donandam.

loni. ejus mortem jam jam oppetiturus erat.

Quemadmodum Dom. in fufcitatione Lazari

ntn

m

Condolentergo Chrifto creaturzeirrationales,

clamans: Lazare, veni fores , voortuum e fe-

a

utconfundantnos, fi ei non condoleamus, qui

pulchro extraxit: Ita in cruce cum clamore

diu

caufam morti ejus dedimus. 4. Utdete(tatio-

emittens fpiritum fepulc

"

!

hra aperuit, & mor-

nem fceleris]ud2eorum indicaret,quafi indigni

tuos evocavit.

E

elfent, quos afpicere Sol deberct, & digni, qui-

Qu. XX, Cur vulnu

s lateris fufcepit xChri-

Ré

bus fübduceretur verus Sol Chriftus, ejusque

ftus? Refp. r. Quia cum homines delinquere

Tetf

Evangelii lumen, ut in polterum in tenebris

foleant omnibus fuis membris, maxime vero

loc

Dice-

czecitatis & ignorantize permanerent.

corde, quod eft fons peccatorum ; (decor-de e-

Ó

bant]udeei: Tolle,tolle bunc: quafi dicerentid

nimexeunt copitationes inala, bomicidia, adul-

teit

e

Sap 2.Gvaviseff uobis etiam ad videndum. lta-

teriayfovzicatzoues.furta, falfa teft imonia,blaf-

Ivl

pheuiie 2it Dom.Matth.15.) voluit etiamChri-

ylu

que & Sol noluit eosafpicere, & fic quodam-

1nodo clamavit, ZuZle, zoe z/fos, & dilperge in

ftus pati in omnibus membris, equibusfolum

E

nationes.

*

orb

corfupererat,quod proindelaneea transfixum

Qu.XVI. Cur velum templi fciffum eft? R. .

eft, uti & ipfum a veneno peccatorum in nobis

l

in deteftationem facrilegii, quod comiferuntin

expurgaretur. 2. Uthoc vulnereamorem erga

Deum Judaei.Si enim fuiusSacerdosCaiphas,

nos fuum teftaretur, tum quia cor, quod jam o-

Qu

cum audivit a Chrifto, ipfumetfe Filium Dei,

lim faucium erat amoris vulnereggunciterum

C

quafi hoc blafphemum effet, fcidit veftimenta

fauciari voluit lancea, juxta id Cant. 4. u/ne»

WW

fua, infignum doloris; Decuit, ut Deus etiain

vajH cor ineutm [ovov iea, vulueraffi cov meutn,

de

hujusmodi fignum daret in deteftationem Íce-

(ex fecundo hoc vülnerelanceze primum illud

£0!

leris Judzeorum. 2. Ad indicandum, referata

deinonftrans amoris. Quis ez9 cov fuum fervo

eit

nuncelífe myfteria veteris legis,necnon fanéta

vulueravi perimitiere?, aiff prius asmovis illius

fo

fanctorum,id efl,gloriam cocleftem patereBea-

-vulnus accepiff?t ? inquit S.Bernard.ferm.2. de

f&

tis; Tuncenim SS. Patres cceperuntgloriam

Ls |

paff?) ubi vides Chriftam vere Pelicano fimi-

Deicernere, & deinceps omnibus patuit coeli

lem factum, quia de pe&ore fuo elicuitfangui-

P

janua. 3. Ut oftenderet fcilfionem & abolitio-

nem, ut vivificaret pullos füos, peccati veneno

hi

nemlegis Judaicee, & transmigrationem Deia

enectos; tum quia etiam fanguinem illum, qui

adhucrefiduus erat.in corde velut thefauro re-

gï/li

Synagoga ad Ecclefiam. Ad idem indicandum

i

L

ÍcribitS.Ephrem.fer. depaffione Dominitunc.

pofitus pro nobis,aperto latere fudit; ut intelli-

f

temporis columbam e templo evolaffe,ut indi-

geremus, nihil ei tam charum fuiffe, quod non

éri

caretur migraffea templo Spiritum San&tum,

libenter pro nobis expenderet, imo fiopus fo-

ut:

ejusque gratiam. Sicut enim gloria dotnus eff,

ret;paratum feiterum pati etiam poft mortem.

ait S.Chryfoft. hom. 2. decruce & latronew/z

3.Utafylum viteze nobis panderet. Unde S.Au-

m

qelumpendet babitante iutvinfecus Domino do-

gufünus ferm. 120.in Joan.fcribit: Zzgzanti

verbo Evaugelifla ufuseff ut nou dicevet : Latus

Vg

gquus; fic ignominia templi effyuude receffrt Spiri-

u

u$ 5, Nimirum tuncimpleri coeptum idD omi-

ejuspercuffit,aut oulnevavit,aut quidaliud ; fed

Yut

ni: Eccevelimuetur vobis domus vefiva defevta.

aperust,ut illic quodammodo vite offdum pande-

hi

Qu.XVII. Curterra mota eft? Refp.: In dete-

vetur,unde Sacramenta. Ecclofta matavevunut,

tuje

ftationem fceleris Judaeorum, quafiterra con-

fike quibus ad vitam, qua vera vitaeff, nonin-

(1rt

tra eos rugiers os füuumaperire vellet, ad eos

tratur. Hioec Aug. quiibid.ait: Hocprezun-

Tun

devorandos: Quodutique contigiffet, nifi pro

tiabat,quod Noe in lateve arca offtum facere juf-

illisin cruce Chriftus oraffet, & terram cohi-

Juseffquo intvarint antsnalia, que nom evaut di-

mqu

ROdw

buiffet. Tantum ergoid fcelus erat, ut illud fu-

Iuvio perituvra. Quoties ergo tentatio exurgit,

flinereterranon vellet. 2.Ad honorem & ma-

veltribulatio nos premit, ad hocafylum fugia-

]

Ven|

jeltatemChrifti emundo egredientis &limbum

mus, ibique habitemus; donec tranfeat tempe-

ingredientis; folent enim cives adintroitum

ftas. Sic monet líaias c.2. diceos: Zggredere

tor

d

|

magnorum Principum bombardas explodere.

in petvam, 67 abfconderve i foffa butno a facie

tzoris Domini Petra quid, nifi Chriftus?

iA

3. Ut doceret tremere peccatores.Tremitenim

terra,quoditiocens Chriftus tam fevere plecta-

ejus-vulnus eft ?

d

foífa humus quid, nifi

L

XII.

CV

turob peccata aliena: quomodo non tremat

peccator,ple&tendus ob fua propria? Sanetre-

Quafliuncula de Refurvetlione Chriffi.

n

uzeritur I/ Cur Chriftus a mortuis refurre-

dm

morille Deiiramingratis imminentem innuit.

Qd.XVIIT. Cur petrae fciff2e funt? Refp. 1.

x:it? Refp. Ob trescauf2s.. 1. Utfiguras

W

Arguebant Judzeorum corda faxis duriora ; fi-

& prophetias fcripturze de jonz. Vaia,Samfone

quidem his: Creatori fuo compatientibus, illi

impleret. 2. Utrefurrectionem: bominum uni-

tuy

nonfuntcompa(fi. Unde exclamat S. Ambr,

verfalem exemplo fuo confirmaret. 3.Utnos

litg

l. :2. in Euc. Ó duriora faxzs peclora gudao-

ad fpiritualem Refurre

poti

&ionem procurandam

incitaret.

üi

yuin! l'"z'ndszz:ur petre , féd borum ;orda du-

hu

Qu.II.

l

,

Titulus XXL — Catechefis.

393

ja

"Qu I In quo con(ftit ;f'p'iritual,is Refürre-

dividit. 2.Ut hi pauci effent tefte& refürreGio-

E

&io? Refp.Ineo, utanima perunionem cha-

nisejus, & hincnos quoque fpem concipere-

ritatis Chrifto uniatur,& quatuor dotes corpo-

mus, refurre&uros etiam fuo tempore nos ,

Is

ris gloriofi in eadem anima fpiritualiter pro-

quemadmódum furrexéruntifti. 3. Ut nobis

ducat,& impaftfibilis quidem fiat per perfectam

aperiret voluntatem fuam ;

qua defiderat ,

[«

in omnibus tribulationibus cum divina vóolun-

quantum in ipfo eft, ut mox omnes refürga-

tateconfenfionem: fubtilis per obftaculorum

mus fpiritualiter pef novam vitam: Ac ficut

a vitze emendatione impedientium remotio-

ipfe feralem exuit amictum, & induit coele-

nem: agilis perraram ad omnia Dei & proxi-

ftem: Ità nosexuto veteri homineinduamus

Is

mi obfequia promptitudinem: clara denique

novum: ac quantum fas eft,corpus gloriofum,

[«

per vitzefanctae & exemplaris accuratum ítue

dium.

fimulqueirhortales cum fitmitate, ne amplius$

adlethalia peccata redeamus, ficut Chriftus

|s

Qu. III.. Cur ad Inferos prius defceridit?

femel refürrexit, non amplius moriturus. Im

Refp. t. Ut devicto Diabolo przedam ei eripe-

patibiles nullis animi perturbationibus adi-

ret &fpolia, vin&tos fcilicet Patres,qui in Lim-

tum przebentes, quze morbum aliquem animae

^e

bodetinebantur. 2. Ue zmpleret omnia , inquit

Apoftolus ad Ephefios 4. hoc eft, ut ficut po-

adferant ; Splendentes lumine internze cogni«

tionis rerum coeleftium ;; Agiles ad exequen-

/

teftatem füam oftenditin terra vivendo & mo-

dum absqueulla repugnantia, quidquid erit

riendo,fic etiam eandem oftenderetin inferno,

voluntatis Dei; Subtiles & fpirituales, ita o«

illum vifitando, illuminando, effringendo.

mnibus terrenis renunciantes, utnihil ex eis,

ill

Erat ergo ficut fol quidam totum percurrens

nifi quod fit neceffarium , accipiamus , ut con«

orbem, ut

5

€alorem.

omnibusimpertiret fuufn lumen &

i

verfationem noítram habere in coelis poffi-

ä

mus, quamvis corpore verfemur in terris.

- Qu.IV; Curtertia die refürrexit 2 Refp. 1.

Quia ex una parte debuit certo conftare mors

Qu. VII. Curmuliéribus ante viros

appas

:

tuit? Refp. 1. Quia primamulier,

Eva ; Inore

ls

Chrifti; ad quodfufficiebattriduum: ex altera

tisinternunciafuit, & prior guftavit pomum

hon debebatejus refurrectio diu differri , nefi-

l,

des credentiüm corfueret, &necaro Chrifti

mortiferum, voluit Deus, ut jam vitze nunciae

d

effent, & priores participarent gaudium refur-

corrumperetur. Kecte ergo tertia dies decretà

rectionis. 2. Quia majore Zelo & devotione

9

eftRefurrectioni. ItaD.Thomas loé.cit.2. Quia

7

praeditz erant. Planxerunt enim Dominum

X

fi tardius furrexiffet , non videretur ipfe fur-

exeuntem ad Calvarizte montem , aítiterunt

rexiífe, fedquis alius, necfuitfet habitus mor.

etiam crucifixo, tametfi a longe , adfuerunt

[a

a

tis triumphator. 3. Quia per vefurvetftonem

fepulto, primae ad fepulchrumabierünt, cum

Cbriffi tevtium tempus incipiebat;mam primumi

Apoftoli pene omnes dilfügiffent, & ferius ve-

i

fuit aute legem, fecuadum fub lege, tevtium füb

u

niffent. Jure ergo.ante illos gaudio refürres

l

gratia. Jucepit etiam in Chrifli vefurvetlione

&ionis Dominicze recreatge funt. : 3. Quia ma-

.Vf,ï-

tertzus flatus fanGlovum ; mam pvimus fuit fub

gis erantidoneze ad refurrectionis

li

Frguvzas legis ; fecundus fub vevitate fidet, tevtius

promulga-

0n

tionem, velut minus de dolo fu

fpettze, quam

evit inatevüitate

glorie, quem C. ka;äüs incbqa t

difcipuli, minus aute

E

(j«

vit vefürgeudo.

fioni Judicum. -

m obnoxize animadf.rer«

[]];

* Qu. V. Curcumterrse motu

fufre'xit ? Refp.

.. Qu. VIII. Cur]

Matri qu.æ primo apparuit;?

l]»

t. Proptev cuffodes, ut timore dejetti ? teyvove

Refp. 1. Quia hoc Matris dignitas poftulabat,

il

angeli conffernatifugerent, €? bec Tudeisnun-

i

& Filii erga eandem obfervantia. Samfonfa-

Havent, ac teffes 2pfi fievent veritatis , inquit

vum mellisin ore leonis,quem occiderat , te-

j

Euthymius. Praedi&tum de illis videtür Na-

pertum parentibus impertivit Judic. r4. Eccur

[«

hum. 3. Cuffodes tui quafí locufeygue confident

non & Chriftus Matri fuze dulciffima refurre-

il

$ufepibus: iudiefvigoris Jol ovtusef?, & avo-

Gionis fusegaudia , quze ex interempta morte

fl

Javunt. Dies frigoris erat dies fepulturze Do-

reportavit, primoomnium cofnunicaret ? 2,

J

mini: Orto igitur praeter fpem fole, Chrifto

Quia id ipfum Matris merita requirebant. Ne-

u:

inquam refurgente, avolarunt pree timore cu-

mo omnium ita fenfit Chrifti paffionem, nemo

todes. 2. Ad honoráiflam Chrifti refürgen-

tot tri(titize fluGibus obrutusfuit, nemo tan

rïts

tis Majeftatem. Solent paffim Principes ad-

defideranter expe&tavit redivivum Chriftum;

lo*

ventantes in civitatem ?eneorum explofione

i

atque ipfius Mater: decuit etgo, ut ipfa prae

ul

tormentorumexcipi. Idem ergo terra Chrifto

omnibus

gaudii refurrectionis

ejus particeps

"

adfeingredienti , & ab inferis revertenti fecit.

fierét. Unde Rupertus lib. 7.

de div. Offic. c.

(

3. Adindicandam Chri(li vi&toriam ab inferno

25. putat, Chrifti refufcitati hanc primam fuifz

s?

domito reportatam. Ut enim- ventus terroe

Íevocem : Fadamad montem moyrvba, 7 adcof:

cavitatibusinclufus, & vi erumpens terram

Jem tbuvis, Cant. 4. Erat enim illa tunc mons

fcindit cum fragore : ita Chriftus ab inferis

myrrhe? , quia.amariffimze paffionis Filii re:

divina vi prodiens, limb

centi dolore plena. Collisthuris,quia meditas

num perterrefecit.

um dii/'upjt, & vinfer.»-

;

r

tioni & defiderio refürre&ionis eius intenta.

$

-Qu. VI. Curfecum multorum corpora mor-

. Qu. IX. CurEvangeliftze non meminerunt

tuorum füfcitavit? Refp. 1. Ut fuam cha-

hujus apparitionis ? Refp. Quia eas tantum

ne

D

ritatem & liberalitatem oftenderet, qui non

fcripfere, que citari poterantinteftimonium

$

poterat fe continere, quin bonum Refurre-

Refurrection's Chrifti : Matris autem tefti-

éionis fuze & aliis mox communicaret, 'ad.

inonium de Filio rece

j

ptum non fniffet a Juä

inftar nimirum nobilis aquilze, quae praedam:

fuam fola non comedit, fed cum aliis avibus

Qu.X.Curmulieres àd difcipul

6s miífae funt

J

nuntigi

304

Bibliothece Manuafis Conþzonatoriæ

,uumï

&alof

nuntiatum Refurre&ionem ? Refp. 1..Quia A-

gium habeant. 4. Utin die Judicii reprobis

forjo

j

poftolorum erat eandem toti orbi annuncia-

terrori, juftisautem folatio forent. -

:

re: ergo & prze aliis fcire. 2. Quiaipfi prae cze-

Qu. XV. Quidcereus Pafchalis fignificat ?

g rl

teris & pallione Domini, fuaque faga magis

Refp. SignificatChriftum in glorizeluce refür-

fisí

js IUf

confternati & dejeCti, prae caeteris etiam ere-

gentem; unde quia quinque Vulnera retinuit,

(edin

&ione indigebant. 3. Quia tonfpectu Domini

quinque grana ex thure fa&a cereo inferun-

[icitut

l

& Magiftri magis erant digni, magisque ad

tur; inFefto Aífcenfionis vero cereus ifte ex-

[n ex

credendum difpofiti. Judzei velut porci mar-

tinguitur poft Evangelium , quia in eo Chri-

confi

garitam hanc pedibus calcaffent, ideo eis ob-

[tus in coelos afcendiffe nuntiatur.

prod

je&a non fuit. Non capit gaudium Domini,

Qu. XVI. Cur Vexilla tempore Pafchali it

e-

arüus

qui putrefcitin peccatis fuis.

rumeriguntur? Refp. 1. Adfignificandam Vi-

folis

Qu. XI. Curjubentur eam Petroindicare?

&oriam, & triumphum Chrifti,quem de carne,

eat

Reíp. 1. Quia eratcaput Apoftolorum,futurus

mundo, & diabolotulit. 2. Ut profiteamur ,

nos fub Chrifti vexillo militare, & dicamus.

etiamtotius Ecclefize Paftor. 2. Quia ipfius te-

lun!

ftimonium plurimum. valebat apud caeteros

cum pio Afceta l.3.de Imit.E;ja,fratres,perga-

deice

Apoftolos. Surrexit Dominus veve , inquiunt,

mus fimul, Jefus erit nobiscum, propter Jefum

Ephe

& abparuit Simoni. Foeminarum teftimonii

fufcepimus hanc crucem : propter Jefum per-

Ego

nullam mentionem faciunt. 3. Quia ex fua ne-

feveremusin cruce. Eritadiutor nofter;qui eft

of

gatione magis contriftatus erat, quam c?eteri,

dux nofter, & przedeceffor. En! Rexnofter in-

gori

greditur ante nos, quipugnabit pro nobis. Se-

(cend

unde egebat praefentiori & peculiari Medici

Id

opera ad dolorem leniendum. . Voluit ergo

quamur viriliter/nemo metuat terrores ; fimus

&i

Dominus eum fpeciali hoc favoread fiduciam

parati mori fortiter in bello, nec interamus cri-

men glorize noftrze, ut fugiamus a cruce. Hinc

fuim

& priorem amicitiam erigere: quafi non me-

(

miniffetinjurize acceptae:. ne concideret ani-

varii colorisvexilla eriguntur, utíignificetur

1o difcipulus, qui peccarat extimore. Un-

contra varios hoftes pugnandum, & Marty-

[

rum quidem certamina contra Tyrannos per

ii

de apparet Chrifti benignitas & clementia,

Q

qui tam cito oblivifcitur peccata lachrymis

ruübra vexilla; Virginum contra carnem per

N

punita, &pr2eterea folaturillos, ac fpeciali

candida ; Confefforum contra mundum per

Mi

favore profequitur, ut fortius refurgant.

czerulea; Perfectorum contrà Dzemonem per

Jyi

Qu XII. Curin Galilzeam ablegantur Apo-

viridia indicantur,

-

ejis.

ftoli? Refp. 1. Quia in Gàlilzea jucundus velut

'S' XIV.

Gac

in propria patria, nec non fecurius cum ipfo

Qgtæ]liunculæ de Afcenftone Cbkri/ïiv.- T

C22

agere poterant; naminJudzea metu]Judaeorum

tius.

contiuebantur , praefertim Jerofolymis, ut do-

uzeritur I. CurChriftusin coelos afcenderit?

* Refp. 1. Ut debitam a Patre mercedem

fig:

cetS.Chryfoftomus hom.9o.in Matt. 3. Quia

fam

illo deftinarat fpectatiffimam & omnibus difci-

caperet,& quia humiliaverat femetipfum , fa-

é&us obediensusquead mortem crucis,propte-

Q

pulis communem apparitionem, factam plus

rea exaltaretur a Deo Patre, & acciperet no-.

lloc

quam quingentis fratribus, quorum multi de-

Tver

gebantin Galilzea. 3.Quiain Galilzea frequens

men fuper omne nomen, ita utin nomine Jefu.

przedicarat, imo praedicationem inchoarat, &

fle&teretur omne genu coceleftium, terreftrium,

f

ORE

&infernorum. 2.Ut Matri fuze & Apoftolisto-

füam

plurima figna fecerat; debuit igitur ibi fuam

tique Ecclefize Spiritum fan&um mittere pof-

aol

RefurreQionem fpeciatim manifeftare ad con-

firmandam doGrinam, & miracula fua , & fo-

fet; nam ipfemet [oan.14.dixerat : Vz/Zabieros.

char

Faracletus nou veuiet ad vos. Decuit autem, ut.

vob

lidandos in fide eos, quosibidem ad fe traxe-

nonante, fed poft Afcenfionem fuam mitteret,

Yat. 4. Obcaufam myfticam, ut doceret, no-

bis transmigrandum effe (quod fonat Galilzea)

utpeream milífionem probaret, fein coelo reg-:

um

nare. Sienim nihilinde nobismififfet, dubita-.

al

(

a vitiis ad virtutem, a cupiditatibus proefen-

remusforte, num in ccelum afcendilfet... Jam

ti

$

»

IN

s fzeculi ad defiderium futuri, fi videre 1p-

vero,quia fpiritum fuum mifit,non eft dubitan-.

eodt

fumingloria coelefti velimus. :

^

r

dilocus. 3. Ut Advocatum haberemus apud.

a(ce

.^ Qu.XIII. Curtempore Pafchali t

*OtiesAlle-y'

Deum;ita enimS. Joauaes 1. Joan. 2. ait: $ed

lo

t

tuja repetitur? Refp. . Id ideofieri, ut Eccle-

etft quis peccaverzt. "Advocatuta babemus apud

tem

fia nosad Deum propter inexplicabile benefi-

Patvem Jefum Cbrz/2um. Et Apoftolus Paulus

den

cium Redemptionis affiduo laudandum ex-

hortetur ; nam Alleluja eftvox Hebraica, ex

adHebr.9. Znztroivitznipfumcalum , ut appa-.

reat veluti Deipronobis Quis nonvehemen-

R

"Allula,quod idem fignificat;ac laudate ; & vo-

ter gaudeat,quod apud Patrem Judicem, Fra-

n

ce jab,quod Deum fignificat, compofita. Unde

trem habemus Advocatum ?

ed quomodo

etiam in coelo aliquoties decantari audita elt

Tüy

eft Advocatus nofter? Refpondeo,dum femper.

hal

lizec vox,imo & miraculis approbata , ut Fo-

E

reprzefentat, Deo Patri vulnera fua pro nobis.

&l

yerusinvita Chrifti, & alii teftantur.

accepta. Unde Apoc. s. Vidit J[oannesagnum

ii

Qu. XIV.Cur vulnera fua etiam poft glorio:'-

in caelo ftantem , qua/zoccifum ; quia nimirum,.

du

famRefurrectionem retinuit? Refp. 1.Ut effent

ficutincruce obtulitPatri paffionem fuam,no-

ftrum fe Advocatum praebens: ita etiam nunc

p

perpetui teftes füze erga Deum & homines

ti

charitatis. 2. Ut per ea adhuc in coelis apud

in coelo eam Patrirepraefentat, quafi adhuc

für

Patrem oraret, variaque viventibus & mor-

pateretur, atqueinterpretativeorat. Deinde

tuis beneficiaimpetraret. 3.Ut devotae animae

juxtaPatrum fententiam vere etiam & proprie

Dhi

Ti

inillis velut petris & cavernis maceriae refu-

& prae-

"erat,. dqm jus meritis fuis debitum ,

mium

— itulus XXI..— Catechefis.

, 805

ls

mium fibia Patrepromi(fum, gratiam fcilicet

Cum fe Dominum univerorum , qua [unt in terra,

&gloriam nobis communicandam exigit, qua

€$ in mari,€$ ininferno. proba[fet, non reflabat, nifi

homo. Quodindicat Apoftolusad Roman. g.

2

ut aeris €9 calorum [e effe Dominum argumentir fi-

D

cumait: Etiaz interpellat pro nobis. Sicut ergo

milibur , vel certe potioribur opprobaret. — Terra

in cruce pro transgre(foribus oravit ; ita proil-

enim cognovit Dominum, quia ad vocem virtutis

it

lis fupplicat etiam in ccelo Juftitize divinse ;

ll«

ejus.cum elamafJet vece magna : Lazare, veni foras,

X

fedincruce& terra per modum fervi, cum fol-

mortuum reddidit. Cognovit mare, quia folidum

!

licitudine, pavore, clamorevalido €9 lacrgis :

- fegratbuit [ub pedibus ejus, — ita ut. Apofloli eum

In coelo vero per modum filii, cum libertate,

| gutarent phantasma effe.. Cognovit injernus , cu-

t

confidentia & hilaritate: ftans, nonin faciem

i fus ipfe portas aireas , €2 viles ferreos confregit.

procidens, 4. Aliam adhuc caufam S. Bern-

Qu.VILI. Cur federe ad dexteramPatris dici-

!l*

ardus addit Ser. de Afcenf. dicens: Ipfi Apo-

,

:tur? Refp. Ad demonttrandam Judiciariam

t,

ftoli Spiritu fan&to repleri nequiverunt, quia

; poteftatem ; Judicium enim eft federe. 2. T'an-

carni Dominicze, etfifan&tze, inhzerebant.

: quamad quietem & ceffationem a przeteritis

*iUS

- Q. II. Curex monte Oliveti afcendit ad coe-

a.

: Jaboribus. In mundo femper vifus eft ambu-

lum ? R. Utindeafcenderet ad gloriam, unde

- lare, nunquam fere federe, nifi forte ad przedi-

defcenditad paffionem.Aitenim Apoftolus ad

; candumfederet. Nunctandem poft fatigatio-

x

el

Ephef.4. Quid efl, afcendit , nifi quia de[cendit ?

nem venit ad quietem. Nunc tandem poftdi-

[«

rgo quaze via eftad patientiam , eadem eft ad

- luvium pafílionis menfe feptimo arca requie-

gloriam: & quivult afcendere, debet prius de-

. vitfuper montes Armeniz , Genef. 8.

Ícendere. Adduntalii, id ideo etiam faCtum, ut

u$

Qu.VIII. Quomodo Chriftus cum Apoftolis

indicaret,feolim ut]Judicem iterum venturum,

- femanfurumdixit? Refp. Quadruplici modo.

Mi

& in vicina Valle Jofaphat omnes judicatu-

1. Per realem exiflentiam in Euchariflia : ob quam

W

rum; hinc Ángeli dicebant Apoftolis: 7iri

Qu

vere poteftad nos illa Levit. c. 26. verba pro-

Galilgi , quid admiramini afpicienter n celum , hic

nuntiare : Ponaz tabernaculum meusa in medio

Ü^

eJe[us , qui a vobir affumptus efl , fic veniet , quem-

veftri. €$ non abjiciet vor anima mea. Imbulabo

t

admoduai vid:flis ewn euntem $n calum.

u

a

inter vor, €$ ero Deur ve[ler , vos

£eritir vopulus

.Qu.IILI. Cur poftquadraginta primum dies

meus. ( . Percooperatibuem in la

oribus €£ oyeri-

afcendit ? Refp. Ut przeberet fe ipfun vivum

. burveflris : fic enim ipfemet Joan. 15. indica-

E

in multir argwnentir, Act. 1. Ut ageret cum

vit dicens: Ego fum vitir vera: vor palmites :

Apoftolis de regao Dei, id eft, . de Ecclefia ,

, ficut Palmer non poteft ferre fru&um a [emetip[o,

ejusqueiattitutione, gübernatione, capite, de

nifi man[erit in vite ; fic nec vos, nifiin sme man[e-

Sacramentis, de Scripturis &c. Etdemumut

ritis. 3. Per proteilionez, uti S. Cyprianuste-

charitatem & humilitatem fuam vehemen-

ftatur dicens: Qi pro nobis femel mortem vicit ,

N

tius commendaret, dum etiam in ftatu glorioe

Jemper vincit in nobis, Hinc ipfe quoque Joan.

2

fuze cum hominibus tam fre

h

familiariter converfari voluit.

quenter, & tam

16.c.dixit: /n mundo prefaram hab;bitis, [rd

. confidite, ego vici mundum. Hagc locutus fum vo-

t

Qu. IV. Cur »eriaquinta aícendit?

| R Quia

bhir, utinme pacezahabeatis, 4. Per patrocinium:

0*

illo die prius ad montem Oliveti , fed patfurus

l

Ideo ipfemet Joan. 16. hortatus eft ; U;que

iverat,ut oftenderet, eandem effe viam ad pat-

modo non petiifit c quidouam innomine meo: | getite,

m

fionem, & adgloriam. Item die, quo Euchari-

. €$ accipistis.. t ideo etiam vulnera fua reti«

[0«

ftiam inftitueratforte ut nobis infinuaret, fe &

mnuit, -ut tanto efficacius pro nobis oraret.

anobisrecedere, & nobiscum manere in Éu-

"

Hinc & S. Joannes 1. Ép. c. 2. innuit : . :Si quis

If

chariftia.Unde mox afcenfurus dixit : Eccego

geccauerit , ddvocatum ha

bemus apud Patrem. Te-

Wt

vobiscum [wn usque ad. confuwniationem [eculi

fum Chriflum jufium ,. €8 ivfe efi propisiatio pro

wet'

Qu. V. Cur poíft meridiem , fumpto prius

geccatir nofiris , won pro nofiris autem zantum , [ed

$

cum Apo!tolis prandio, ut AG.c. 1. dicitur,

etiam pro totius mundi.

L

aícendit? Refp. 1. Utficut poft meridiem eje-

Qu.i1X. Quomodo cum Chrifto fpiritualiter

i

&tus e Paradifo eft Adam: 1ta fecundus Adam

afcendere debemus? Refp. 1. Defiderando ,

ifl*

eodem tempore intraret 2.Utianiteftior effet

ficut Apoftoli oculos non averterunt ab ipfo,

a(cenfioejus. 3. Quia etiam in meridie circa

quamdiu videre poterant. Hinc clamandum

ul

d

horam diei fextam crucifixus fuit ; ut, quo

cum Davide: Quaemadaodum defiderat. cervus

u

temporefe humiliavitad mortem crucis , eo-

- ad fontes aquazwa , ita defiderat anima ea ad te

dem exaltaretur ad coelum.

Deus.. . 2. Orando, quia, cum hzec fitlocutio

us

f«

.Qu. VI. Cur fuper omues coelos afcendit?

cum Chrifto, éundem quali in ceelum fequi-

)n-

Relp. i. Ut, ficutinterra omniuminfimum, &

tur. 3. Amando, arima namque magis eft,

contempti(fimum habuitlocum,in cruce nimi-

. ubiamat, quam ubi animat.

4. Anitando,

[à

rum inter latrones medium: ita & exaltatus

io

hinc enim aíceníurus in coelum ve'tigia duo

t

haberet omnium furnum. Notum enim eft,tam

terrisimpreffit, quze cuiquehomini funt pro-

alteafcendere aquam, quam profunde prius

portionata , ut oftenderet, quemvis in fuo

ji5

if

defcendit Dixitaliquando Chriftus, exaltan-

ftatuipfumfíequi, & imitari poffe.

dum *ore eum, quiin menfa noviffimum occu-

$. XV.

ffl

patlocum, auditurumque : /mice, a[cende fape-

0"

de Pentecofles. Fzffo, £ $5

;ri-

ne

rius. 2, Utfe probaret Dominum effeuniverfo-

ngjlz'fmcuiæ

tus faz&i adventau.

rum,ipfumque velut Regemin Regia, vel am-

üc

phitheatro, influerein membra, & contueri o-

useritur I. Cur tertia Perfona SS.Trinitatis

|

inia.UndeS.Bernardus ferm.2.de Afcenf.ait ;

i

rie

i. Spiritus S. & Paracletus vocatur ? Refp.

í

Qqg

. . P. Lohn. Bibl. Man. Toin. I.

l. Spl—

If

l

306

Bibliot;'gecæ Manuafis Concionatorie

(U

1. Spiritusappellatur. 1.Quia permodum fpi- idoneiad hoc prodigium fufcipiendij;h,& €or-

Re

rationis,qua homo producit flatum, feuanhe-

fiderandum.2.Quia illa hora apud Judzeos erat

ert

litum,orocedita Patre & Filio. Sicut enim cor

orationi deflinata, ait Beda . 3. Quiatunc pro-

(2t107

per os producit flatum, ita Paterper Filium

mulgabaturlextertia. Primafuitlex Naturze.

t a

producitSpiritum S. Vel potius ficut anima

SecundaMoyfis. TertialexChrifti. 4.Quia Spi-

«enti

exintelle&ionerei amabilis fpirat:& producit,

ritusS.eft tertiainTrinitatePerfona. Quam ob

üreo

amorem ejusdem : ita Pater per verbum Spiri-

caufam etiamEcclefia hora precum tertiaS pi-

navl

tumS. 2.Quia fimilis Spiritui noftro, feuani-

ritum S. invocat . Nunc fantfe nobis Syiritus €97.

j10

m2o. Sicut enim hzeccorpus vivificat , eique

Qu. IV.. Cur venit fuper fedentes ineadem

j iil

viresinfluit,ac vitales aCtiones gignit :ita Spi-

domo? Ref. 1.Ut indicaret.quod non deturSpi-

cor a

ritus S. animamgratia vivificat, & potentias

ritus S. nifi confüitutis in domo Ecclefize Chri-

let.'

fti. Utenim columba aNoe emiffa extra arcam

ejus ad beneoperandum excitat, ac facilitat,

toruf

omniaque ejus opera meritoria vitee aeternae

noninvenit , ubirequiefceret pes ejus. Gen. 8.

quun

facit. 3. Quiafpiritui feu vento non abfimilis

Ita nécSpiritusS.extraEcclefiam.2.Quod non

n

eft.Ventus purgat aerem,affert pluviasjncen-

deturira & odiozeftuantibus, fed unanimiter

t

$n

ditignem,propellit naves,agit molas, refrige-

fedentibus,id eft;pacificis, & concordibus.Hoc

Qu

rat homines, tibiasrefonare facit. Spiritus S.

enimeft;quodPf.12 3:dixitDavid: Ecce,quambo-

nmum €$ quam jucundum habitare fratres in unum

Tingu

purgatanimam a peccatis, rigat, & impinguat

t1017

lacrymis compunctionis & devotionis , amo-

€9c. Sicut ros Hermon ,. qui de[cendit in montem

pre

rem Deiinflammat , ad coelum euntes promo-

aSion ; quoniam illic mandavit Dominus benedittio-

vet, adbene operandum incitat, confolatur,

nem, €9c. Quoloco Theodoretus per rorem in-

]i

bor,

adorandummovet &c. Refp. 2. San&tus ap-

terpretatur Spiritum S. miffum in montem

Tio

pellatur, quia fan&iffimus & puriffimus, om-

Sion. Porro rosnoncaditin terram fzeviente

nisquefanctitatis fons. Secundo quia animam

tempeftate, fed tranquilla : ficSpiritusS.non

$.

tett

fan&ificat, & quodammodo enceniat, ut fit

venitfuperiracundos & odio

vflagrantes; quie-

templum Deo confecratum.Tertio ad differen-

tos vult, & pacificos.

Qu. V. Cur venit repente? Refp. 1. Ut mira-

l

AL

tiam Spiritus maligni, qui malorumomnium

lex

incentor eft. Refp.3.Paraclitum denique figni-

culumhujus miffionis manifeítum effet ; cum

ficare Confolatorem,Exhortatorem, Advoca-

enim naturale tonitru fit, prius advehitur nu-

Ye

tum Eftergo Confolatorinadverfis & tribu-

bes,micantalongefulgura,& fubaudiuntur de

f

C

Ti

lationibus,maxime in peccatis; Confolator, in-

procul bombi: nonitaibi: fed repente fattus

quitS: Gregorius hom. 3o. de hodierno fefto,

eft de coelofonus, ut fubita conflernatione, inquit

$i

idem Spiritus vocatur,quia de peccati perpetratione

Oecumenius,€9 magis excitaret, €$ omnes ad con-

m

fü$

suortntiburdum [pemvenig praparat, ab affliclio-

carrendum ixpelleret: fenfibiliter verout smiracu-

netriflitia mentemlevat. Exhortator inaggredi-

lum confirmaret , quod omni careat calummia E$c.

rgäz

endis & perficiendis rebus difficilibus: Advo

Unde fubdit poftea Lucas : Fatia autem hacvoce

is

tem

catus,quia poffulat pro nobis ( hoc eft, poftulare

convenit multitudo , €$ mente confufaefl, quoniam

1

nos facit) gemitibus inenarrabilibus, ad Rom. 8.

audiebat unusquisque lingua fua ii

los loquentes.F'uit

tlill

Qu.II. Cur Spiritus S.in diePentecoftes ve-

ergo repentinus iítefonitus,quafi fonitus cam-

tri

fum

nit? Refp. 1. Utfignificaret, legem veterem

pans, quzeinftantepublica neceffitate pulfa-

hoc die mutatam innovam. Notumenim eft,

tur ad convocandum populum ad primam A-

veterem legem Judaeis in monteSinai datam

poftolorum eoncionem , ut omies intellige-

lT

Dà

die quinquagefimo poft Pafcha. Quinquage-

rent,nonhominum,fed Dei promulgandum ef-

fimo etiam die data lex gratize Chriftianisin

fe verbum. 2. Ut doceret omni tempore expe-

fide

tonte Sion ( juxta Prophetiam lfaize a. .De

Candum effe Spiritum S. & parandos animos

u

Sionexibit lex, €$ verbum Domini de Jeru[alem )

adeum recipiendum, quia repente & impro-

€0S

velutfinem imponens legi veteri, ficutres ipía

vifo venit, quando ipfi placet. Spiritus ubi vult

De

finemimponitumbr2e & figurae; fuit enim pro-

[pirat, aitDom. Joan. 3. €8 vocem

/

ejus audis ; fcà

mulgatio Legis veteris typus Legis novae.

ne[cis , unde veniat.

fe

Refp. 2. Utfignificaret;,ex hoc die incipere Ju-

Qu. Vi. Curcumimpetu? Refp. Ad fignifi-

bilzeum pleniífimum remiífionis peccatorum

candum, quod Spiritus S.credentibus, quos

Vr

replet, fervorem imprimit, ut omnia celeriter

