confiftit in eo, quod Chriftus beneficium hoc

apfutn, tene fovtzter, os apevi, 740X 2Ue in0netam

omni fecerit loco, ac tempori commune, abs-

vepevies i2eo, quead utriusque noff rum tvibuti

que ulla limitatione. Erat autem Jerofoly-

faffrciat folutiouem ; obediit, abiit, atque o-

mis,inquit S. Joannes, probatica pifcina quin- joan.s.v.

mnia feliciter expedit Petrus. . Fizec rei geftze

que porticus habens, in his jacebat multitudo ?- 3-

Muf dit

feries eft literalis, aft a fen(uliterali ad mora-

magna languentium. Sed quo effetu? mi-

1519,

. S. Àmbr,

lem fanctus digrediens Ambrofius, hiftoriam

feris fubitanea forían obtingebat fanitas? ne-

inPf.so,

hanc noftro perquam fubtiliffime accommo-

quaquam, exípettantium aquze motum. 747-

dat propofito, inquiens: Pilcis elinguis, fun-

gelus Domini d.

e/ceudebat fecundum tempus in

dumque incolens marinum, peccatoris gerit

pifciuam , €» smovelat aquam,

C? 2uiprzor de-

figuram, fuum reticentis peccatum, non ob-

Jcendzffét in pifcinam pofl. mot

20neth ague, fa-

ftante, quod fecundum praefentem juftitiam

nus fiebat , a quacunque detinebatur infrmita-

te.

damnatus fit adinfernum: Moneta juxta di-

Semel quolibet anzo cceleftis defcende-

vinum aífertum non e viíceribus,fed ex ore

batGenius, unum ex univería multitudine,re-

pifcis extrahenda erat, quantumvis naturali

liquis diligentiorem,fanaturus toties, quoties.

pifcis feratur inftin&tu, ut devoretimmediate,

Ecce vobis incredibilem facrofantti confes-

quidquid apprehenderit faucibus. Écce vo-

fionis lavacri preerogativam, in quo omnes

bis myfterium; S. Petrus paulo ante Chrifti

languidee fanantur mundaturque animze.

in terris erat declaratus Vicarius, cum pro-

Probaticam hanc pifcinam non fola Jerofo-

milffione clavium, id eft, poteftatis abfolvendi

lyma, fed omnes continent Chriftiani Orbis

peccata, atqueideo neceffum erat, ut modum

Regiones, Provinciz, civitates, non unus

addiíceret Apoftolus,in hujusmodi debitorum

Angelus, non Sacerdos duátaxat unicus, fed

fatisfatione obfervandum, nosque omnes e-

inuumerabiles poteftatem habent noftrorum

doceremur, monetam in ore fidelium invé-

folvendi vincula peccatorum ; non unus, fed

niendam effe, juxta quod fcriptum eft: U 7u-

quotquot volunt, priftinze reftituuntur fa-

füifrceris in fevmouitus tuis. Non otiofe, in-

nitati; non aquarum exfípe&andus eít mo-

quit S. Doctor, didrachma in ore piícisinven-

tus, fed ad libitum noftrum femper praefto

tumeft; ex oré enim tuo juflificaberis ; ete-

eít confeffis, nec unquam internis Deusnofira

nim pretium noftrze immortalit

ceffat movere corda in

Y

atis eft n?Qra

fpirationibus: Sto ad

confefüof |

oftium , & pulfo.

Neque ullus excufationi

N

Uftilitar.

P

fupereft locus, ut dicamus :

Homznem zon

VIII. Tradunthiftorize de Xerxe, Perfarum

S;Thom.

abeo, qui mittat sue im pifcinam ; homini

Villan.in

Rege,quod duas orbis partes, quas natura di-

namque authoritatem Deus contulit remit-

ä

Dom. 4.

viferat, artis beneficio ftatuerit unire, Euro-

tendi peccata, in majus generis humani bo-

Aug, if

Quadr. :

pam fcilicet atqueAfiam ; quem ut conceptum

num. Salutaris hzec pifcina fanguineabundat

executioni mandaret, opus aggreffus difficiili-

Agni illius, qui in debitorum noftrorum folu-

M

mum, inmaris fundo longum vaftumque ere-

tionem evifceratus eft fuper Calvarium ; Un-

xit pontem, Hellefpontum denominatum, qui

de S. Auguftinus in horum verborum com-

facilem utrique parti ac liberum indulgeret

mentario (uwnus zuilituw laucea latus ejus a-

tranfitum, mutua augeret commercia, com-

peruit, &' continuo exivit fanguis €» agua)

munes omnium mores efficeretacleges. Al-

ita difcurrit :utillic quodammodo vitae oftium

tera ad fpiritumpertranfeamus; negari utique

panderetur; Unde Sacramenta Ecélefize ma-

nequitinfinitam inter ceelum & terram effe di-

naverunt, fine quibus ad vita

vita, non intratur.

m, quae vera eft

ftantiam, Deum inter &'hominem, peccatum

inter & gratiam: Sicut exaltaztur celi a tevva,

X. S. Bernardus explicans verficuiumS.Bem.

ffc exaltate fuut vie mee a viis vefIvis ; quae fo-

ifitti

Pfalm. 95. Cozfefjro & pulchritudo in conufpe- €p«113.

Hl v

cietas lucis ad tenebras? quae conventio Chri-

&u ejus ; fic loquitur; Ama : unde placeas:

fti adBelial? quae participatio juftitize cum ini-

ama confeflionem, ob quam amaris, ama

[c. C.H'

quitate? peccatum nos a Deo feparabat, e Pa-

confeflionem, fi. affe&as decorem:

Reve-

radifo eje&os inexilium deturbabat;nofter au-

ra ubi confeffio, ibi pulchritudo, ibi de-

tem Redemptor ,. qui merito dicere poterat:

cor. Eccefacilem vobis, & peraccommodam

Feuiiualtitudinem maris,fiquidem paulo ante

fimilitudinem: Annulus v. g. aureus rumpi-

cruentum intrarat paffionis fuz2e oceanum, mi-

tur, ruptusque reparatur, aft locus rupturze,ne

fericorditer pcenitentiae & confeffionis Sacra-

appareat defec&us, adamante infternitur valo-

mentalis erexit pontem: — Feccata noffra apfe

ris inzeftimabilis; nonne annulus ifte maxi-

pertulit,in covpore fuo uper lgmum,ut peccatis

mum confecutus eft decorem, pretium, venu-

suortui juffitie vivamus. . Unde & hocSacra-

Itatem ? ita pariterin praefenti animam equi-

mentum paffim fecunda poft naufragium ta-

dem maculavit culpa, aft poenitentem poftea

bula nuncupatur.

Pontem conftruxit Domi-

conngio',& Sacramenti virtus inappretiabili

h]

Ccca2

ditat

K P. Lohn. Bill. Man. T 0m. .

Fibfiéifesai - Ms RE Couciowadok i

388

S.Laur. diat thefaurö ; Cowþä'o & pulcbritudo in con-

tum fpe devoraffet , ferream fecurn duxit in

fpelu ejus, fau&limonia Cjc. Fit perfzepe,inquit

praelium caveam, cui vi&tum intriumphorum

ätäü I*

fuorum oftentationem includeret, inclufum-

C. 15.

S.Laurentius Juftinianus, Redemptoris noftri

fe infundente atque cooperante mifericordia,

que, quoquo gradi contingeret, fecum condu-

j

ut poft lapfum vero poenitenti augeatur gra-

ceret, aft qui triumphum cecineratante victo-

flott.

riam, ipfe vi&us captusque, opprobrium fit

tia major, quam habuerat, addatur fpes glo-

p':ft.lcc"t.!

rize, atque proeclarior largiatur eidemDei bo-

cavez. EÉcce vobis cafumin terminis. Dum

nitate cognitio; ita utimpleatur, quod Apo-

nos peccato implicamur mortali, mancipatut

fubjacemus daemonis, qui colla noftra feveris-

ftolusait: U/ abundavit delitum, [uperabun-

davit C? gratia.

fimis tyrannidis fuze humiliavit in vinculis

XL Querunta

liqui, cur Patriarcha Jacob

(quos deli&orum catena couftringit) ut pri-

mum autem noftras culpas confitemur,easque

in /Egyptum ad filium fuum Jofeph, regio folio

CQH: COHI

fublimem, fefe transferens, unicum ex omni-

clavibus fubjicimus, omnia diffipamus vincu-

2, GIl,

bus, qui paternum infinuaret adventum, prae-

la, deaemonem noftree fubfternimus potentiee,

eum omni vigore deftituentes. Cum fortis ar-

miferit Julam? Mifie autem Judamante fe ad

Slofipb,ut muuciaret ei. Diverfas diverfi ratio-

matus cuftodit atrium fuum, in pace funt ea,

nes aífignant, & motiva; aliis autumantibus,

quae poffidet ; fi autem fortior füperveniens vi-

cerit eum, univerfa arma ejus auferet, in qui-

id factum effe, quia Judas omnium fratrum e-

$l de

rat loquentiffimus; alii merito adícribunt Ju-

bus confidebat, &fpoliaejus diftribuet. Quis

morib,

dze, quod fibi comparavit apud Jofeph, dum

eftille,quiarmati inftar militis,fuas tutaturfta-

tiones, nifi daemon, cor poffidens peccatoris,

Qd Lt

eum crudelibus iniquead mortem Jofeph para-

Metim,

tisfratrum eripuitmanibus. Quid no£ts prode-

qui omni absque contradictione,quietus, infa-

Sentc,

vit occiderimusfratvem nofirum? Attdumad

mis, mancipatus conftringitur compedibus ?

quis porro ille, qui fortior eo, ipfum viacit, ex

Q

fenium me fpiritualem converto, invenio,quod

- ]udas Confeffio interpretetur ; Ecce igitur vo-

poffeifione exturbatzomnesque diripit praedas,-

. bis myfterium : ad praeparandum, adornan-

nifi confeffionis Sacramentum ? Spolia funt a-

nimze ab eo deceptze, inquit Gloffa. His exu-

áamque Ifracli hofpitium , ad mundandam

Deoque difponendam animam nullus curfor,

viis, his praedis Sacerdos privat dzemonem.

nuncius nüllus fervit accommodatius, quam

HasChriftus per gratiam fuam redemit,& dze-

Oij 1

bona./Confeffio: ad quod alludere voluiffe vi-

monibus abítulit, ait Carthufianus.

Fg;

S.Ambr. detur S. Ambrofius, dum ait: Poft tanta pec-

ldeJof, cotahaberentur indigni, nifi donaretur his re-

$. XIV.

€. i4»

miffio Peccatorum ; occurtit illi Judas, hoc eft,

MISCELLANEA.

confeffor erroris ; Ideo Jofeph verus, id eft,ar-

Qualitas.

biter & interpres Divinit

J Alr,

przecedit jam confeffio.

atis occug'rit, quia

de hum

Seneca

I.P

ythagoras dicebat, noneffe peccata ver- ,. .. e

Em

X1I Seneca inter alias veritates etiam hanc

bis tegenda, fedtentandum, ut reprehen- q. copfef,

epit45. Lon poftremam pronunciavit: Proximum, in-

fionibus curentur.

quit, ad innocentiam tenet locum verecunda

Il. Sicut fumus praecedit incendium; fic Primafius

peccati coufeffio. Somnium narrare vigilantis

flammam fidei & charitatis preecedit confeffio in Apoc.

eft: & (ua vitia confiteri,fanitatis indicium eft.

peccatorum.

XIIL Quzeftio eftapud nonnullos,curS. Joan-

III. Somni

um narrare vigilantis eft: & vitia Sen.ep.s4

fuaconfiteri, fanitatis eftindicium,ait Seneca.

' nes Baptiíta potius ad Jordanis flumen, quam

in Jerofolymitanze, aut alterius cujuscunque

IV. Diogenes confpicatus Adolefcentem p -

civitatis medio, preedicarit, populumque ad

erubeícentem,& ob id animo turbatum,matte, text.6.in .

Sntt,

poenitentiam, & peccatorum fuorum detefta-

inquit, animo, Fili, ifthaec eft virtutistin&tura. Feft. S5.

poft.'e-

tionem invitarit? rationem hujus mihi attigif-

tri & Po.v

eplxgo

S.Ant.de fe videtur S. Antonius de Padua, dum per Jor-

Nece[fitas.

Pad.(er.1.

in Dom.rx.

danem Confeffionem intelligens,aut: congrue

'V. In omni lege confeffio fuit a Deoexatta. Gen.3.

Quadr.

per Jordanem accipitur ConfefIio; eft enim]or-

r.InLegenaturae ab Adamo,dumei dixit: A-

danis fluvius, qui dividit terram promiffionis,

dam, ubi es? ab Eva: quare hocfecifti ? a Cai-

& populum Dei ab Arabia, quee occidentalis

no, ubi eft Abel fratertuus? ubi S.Ambrofius Gen.4.

& infladrix interpretatur, & funt da2emones.

ait: Interrogat Dominus Cain deFratre,ut mo-

Addifcooperiendas inimici fraudes & infidias,

veret eum ad confeffionem. 2.Inlege fcripta,

ad debilitandas ejus vires & aíffultus, ad ripam

dum Deus przecipit: Virfive Mulier cumfece- Num.s.

Tordanis dimorari, id eft, frequenti vacare o-

rint exomnibus peccatis, qus folent homini- v.6.

portet confeffioni. Non abfimilem idem San-

bus accidere, & per negligentiam tranfgreffi

&us difcurfum format, dum filios Ifraél per

fuerint mandatum Domini, atque delique-

mare rubrum, hincinde fufpeníis tenaciter a-

rint, confitebuntur peccatum füum. Sed & [o- Jofeph.l,

quis, gradientes contemplans,ait: Item pree-

fephusait:Qui fciens peccavit nemine conício,

3.antiq.

C.10.

buititer filiisIfra&l: unde aquae fuperiores fte-

arietem offert, lege ita jubente, & is, qui pec-

terunt, & inferiores defluxerunt, quia peccata

cat, jubetur adire Sacerdotem, & peccatum il-

s

preeterita, rapientia hominem, confeffio fugat,

li detegere, utfroejus arbitrio aries eligatur,

l b

& futura fiftat.

1

A

& ipfe pro peccatore oret.

Manfi

XIV.Bajazeth Tuürcarum Imperator;obten-

VI. Ven.Bedaafferit,experientia fui tempo-

Vep. Beda

difci9. tis infolens victoriis, Tartarorum Regem Ta-

ris conftare, quod energumeni aliter noninc.8.

nn7-

om- ^&«

merlanem,oppugnaturug, dum inimicum Jam

curentur,nifi (in quantqm Xfapere poiïunt,)

7

ne,

E

Titulus XXLX. — Confirmatio.

389

ne, qüoä ab immundis Spiritib

us vifu, auditu,

vult. Deprehendas te*oportet;ante,

quam e-

guítu, & ta&tu, & alioquolibet corporis vel a--

mendes. Inquire in te,

Accufatoris primum

nimi fenfu vigilantes, dormientesque pertu-

partibus fungere, deinde ]udicis , noviffime

lerint, confitendo pariter exponant.

Deprecatoris.

L March. tr,

, Hort.

VII. Illis, qui conieffionem diu nimis pro«

trahunt, evenit frequenter id, quod Echino

p;ii.le&.s

AEquitaf. |

contingere folet, qui, quia ob prolium egre-

dientium aculeos partum differt, crefcente

'XV.Ipfa etiam bruta medicinatri vulneribus Plin.1.g.

foetu majores dolores

fuis & morbisquzerunt. Cervus telum inhze- €27-

mnino rumpitur.

pati cogitur,. & fæpe 0-

rens corpori ,

di&amno; & venenum, quod

Phalangius (.

araneorum genus ) affudit mor-

Uktilitar.

dens,

Caff. coll,

efü cancrorum expellit. Hippopotamus

2. C Il.

- VIII. Serapion adhuc puer,«,cum furtis af-

exacuto arundinis fragmine venam mittendo

fuetus, tandem fe viciffet, & Theonae Abbati

fanguini aperit. Apri paítu hederze , aut can«

peccatum fuum faffüs effet, lampas accenfa

crorum , ingluviem fanant ; Canes ac Feles

definu ejus proceffit, tantoque fcetore cellam

replevit, ut prae vehementia fcetoris vix in ea

herbis. Anguillae & ferpentes vetufam pel-

lem guftato fceniculi fucco exuunt,Palumbes,

Seu:l.de

refidere potuerint.

corvus , graculus, merula, perdix, lauro fe

morib,

IX. Re&e Seneca, ubi confeffio eft, ibi re-

Ó

Vpurgant.

miffio eft.

Ovid. Lro

X. Sed & Ovidius: Numen confeffis ali-

$. XV.

Metam,

quod patet. -

T

Senec.

AUTHORES.

XI. Omnia vitia in aperto leviora funtjin-

€p. 37

quit Seneca; morbi quoque ad fanitatem

u ]a'cobus Marchantius in horto Paftorum

tunc inclinare, cum ex abdito erumpunt, ac

tra&t. s.

vim fuam proferunt. Et avaritiam itaque, &

ambitionem, & czetera mala mentis humanze

Il Philippus D'Outrenian.

p.2. C 15.

tunc perniciofa effe fcias

III. Matthias Faber Dom. 3

. Advent. conc,

tate fubíüidunt.

, cum fimulata fani-

6. & 7. ItemDom

3. poft Epiph. conc.3. Item

Dom. 3. Quadr. co

nc. 6.&.

t Dom.4. c.3.

- Orig. in

XII. Sicut ii, qui efcam habent inäige&am,

& 4. Item Dom. 1 3. poft Pent. c

onc. 9.

f 37.

perpetuoad vomitumurgentur; ita & iis, qui

IV. Fulvius Androtiuslib. int

Á

peccata in confeffione nondum explicata in

egro.

pectore habent, nulla quies erit, donec illud

.V. Bernardinus Rofignolius

l.r. c.9. & 10.

aperiant.

VI. Paulus Parry in Solitudi

ne Hagiophi-

]k'ae.lAlv.

lze Differt. 1. & 2. diei fecu

ndze, & diff. 1. diei

XIII. Poftquam Jofeph Patriarcha indigna-

tertizc.

:

lm

À —— —— M —— — —— !Ó — MA

. de humil, ti

cls. -4

onem fuam adveríus Fratres indicavit, Judas

VII. Ludovicus

le confel,

* Cqui idem fignificat, ac confeflio,) primus in-

6

Granat. in locis comm,

greffus et àd eum, utillius iram leniret, & ad

Yrimfius

mifericordiam provocaret.

: VIII Thomas Stapletonus text,

n Ape

Sed & quzren-

1, poft Pafcha.

tibus Filiis Ifrael, quis poft mortem Jofue effet

IX. Laurentius Beirl

gubernaturus, dictum eft: ]udas aíceudet, ec-

SS. Apoft. Petri & Paul

I

inck textu 6. in fe&o

TOX

cetradidi terram in manus ejus, Sed & mul-

X. Nicolaus Lancizius o

to antea (ut quidem tradunt,) Judas primus

pufc. z2. f. 246. &

I85. Item opufc. c. 13. c. i

2

Jet.

ingreffus eft mare rubrum, propter quod Prin-

XI. ]

eXt. 6' ].n

; Sehec.

cipatum obtinuit.

eodem.

ofephqg Lïangikus in Polyanthzea V.

d. SS

XIV. Initium falutis, ait Seneca, eft noti-

XII. Antonius Dauroltius in Catech. Hi-'-

otee

ep. x8.

tia peccati. Qui peccarefe nefcit, corrigi non

ftoriali,

ni& hs

a tit. 35. cap. P

-———a-/.

f——*/—-———h

j

;

EW)

TITULUS . XXIX.

360.4'

CONFIRMATIO,

I.

( h

$

Caufm.

.

[ Materiä rem

ota effential

ex oleo & balfamo confectu

is eft Chrifma, Idem ex, -

QUQAD À E—SSENTIA-MQ

m, &ab Epifco- comm«

po benedi&um.

Materia proxima eft un&io

fahh

Dinitio

in fronte per m

anum Epifcopi in formam

.10'

n

g

I.

Crucis facta.

1ll. Forma h

üu

Bufenb

ft un&io Chrifmatis, füb vpra&fcrivpta

te figno Crucis,

jus Sacramenti eft: Signo

& con

1.6.tr.a

forma verborum , in fronte baptizati,

falutis, in nomine Patris

firmo te Chrifmate

c' 2'

E

ab Epifcopo fa&a, qua is ex inftitu-

San&i.

, & Filii, & Spiritus

g Bdl

tione- Chrifti gratize

1

" augmentum & 'XObl'lr

IV. Caufa efficiens feu Minifter eft folus &

[

accipit.

omnis Epifcopus ; ex dele

s

u

etiàm fimplex Sacerdos.

gatione Pontificis

Ccc38

Vo Cau.

39e

Biïaliothecæ IWanualis Concionatorie

$. Aue. 1. * V. Caufa Erlalis eft robur & gratize aug-

ptüm fit2 in A&ibus Apoftolorum, Etiamfi

6r ,

mentum; unde, tefte S. Auguftino, unguen-

Scripturze Autoritas non fübelfet, totius erbis

ä? .de Tri.

tum hoc vifibile, quo Ecclefia baptizatos in-

in hanc partem confenfus inftar przecepti ob- :

$

ungit, fignificat invifibilis grative donum,

tineret. Nam & multa alia, quze per traditio-

uo Spiritus San&tus Chriftum inprimiis, qui

nemin Ecclefiis obfervantur, authoritatem fi-

bi fcriptze legis ufurpant.

& a Chrifmate nomen trahit, & deinde Chri-

: IV. Ideo omnis Chriftianus fanctificatur,

ut5.Aug.in .'

ftianos omnes interna unctione imbuit, atque

fent. n.

confirmat.

"

intelligat, fenon folum Sacerdotalis & regie

1

dignitatis effe confortem,fed etiam contraDia-

«s D

Caremonia.

bolum fieri lutïatorem;

m W

Canif.p.2.

VI. Hos ceu Chriftianze Militize Tyrones

J

Nece[fitas. :

de confir,

Epifcopus admonet inunctione, ut adverfus

$.5.

tot hoftes, & quotidiana pericula fpiritualia

- V. Ungi quoque neceffe eft eum, qui bapti- S.Cypr.t.

zatus fit, ut accepto Chrifmate, id eft, un&io- T- £P 12 -

an..

confirmentur.

ne, effe un&us Dei, & habere in fe gratiam"

VII. Confignat Cruce

frontem,duæ pudo-

ris eft fedes, ut non erubefcat Chriftum & fi-

Chrifti poffit.

S.Clem.4.

e,Hjnt

VI.Cum regeneratus qui

s fuerit peraquam,

ad Julium

jnlit, Jü)

dem Catholicam coram hominibus gonü-

b

ter].

poftmedum feptiformis Spiritus gratia ab É- julian,

16030

VIII. Alapam impiugit, ut militiam Chri-

pifcopo confirmetur,quia aliter perfectusChri-

ftianam inviéta patientia retineant.

ftianus effe nequaquam poterit.

VIl. Quia in hoc mundo tota zetate vittu- $. Mel-

IX. Obligstur frons fafciola, tam ne teme-

chiades

retaugatut & abftergatur Chrifma, tum utin-

ris, interinvifibiles hoftes & pericula gradien-

l'ont.ia

telligat confirmatus, gratiam confirmationis

dum eft, in baptifmo regeneramur ad vitam, ep, ad

fedulo fibi confervandam effe.

poft baptifmum confirmamur ad pugnam ; Hifp.Epit

Euteb.l.

X. Datur Patrinus, ut feadhuc Du&Gore in-

in baptifmo abluimur, poft baptifmum robo-

6 hifl

digere íciat; ficut ob eandem caufam Tyroni

ràmur.

Ecdcai,

Militi veteranus adjungitur. .

- NIHI. Decretales paginze & San&orum Pa-

S.l'etrus

am.f.X,

trum inftituta decernunt, non effe differen- 4

edic,

285

dam poft Baptifmum Sacramenti hujus vir- Ecd,

tutem, ne nos inermes inveniat fraudulentus

EX S. SCRIPTURA.

ille contortor, a quo nemo unquam nocendi

Tdneru

Qualitar.

forittlz,

inducias extoyüt.

32

Pral L 50. |

l. Re

ddemihi lzetitiam falutaris tui, &Spiritu

Utilita:.

v.14.

principali confirma me.

Il. Sicut modo geniti Infan

tes rationabiles

.[X. Secundumeft Sacramentum Confirma- — Ibid.-

1.Petr.3.

V.2.

fine dolo lac concupifcite, ut in eo crefcatis

tionis.

In Baptifmate Spiritus datur ad ve-

per confirmationem

)in falutem.

niam, hic ad pugnam: ibi mundamur ab ini-

2.Cor.x.

lII Quiautem con

;

firmat nos vobifcum in

quitate, hic virtutibus praemunimur.

V.2«

Raban.

Surtusto,

"Chrifto, & qui unxit nos Deus: qui & figna-

X. Signatur baptizatus cum Chrifmate per

Archiep.

51439,

vit nos, & dedit pignus Spiritus in cordibus

Sacerdotem in capitisfummitate: per Ponti-

Mog. l.t.

noftris.

e

À

ficem vero in fronte,ut priori unCtione fignifi- de inftit,

IV. MandaDeus vi

rtuti tuze (per Spiritum

Pf. 63.

cetur Spiritus San&i fuperipfum defcenfio, ad Cler.c.3o,

V.29.

S. confetri folitze) confirma hoc Deus, quod

habitationem Deo confecrandam ; infecunda

operatus es in nobis.

quoque, ut ejusdem Spiritus Sanci feptifor-

^"X. Tuncimponebant manus

fuper illos, &

mis gratia cum omni plenitudine fanétitatis,

A&s.

'. 17.

accipiebant Spiritum San&um.

& Ícientize, & virtutis venire in hominem

declaretur.

j Terttull.

$

1II.

Xl. Caro ungitur, ut anima confecretur

* |. de carm,

EX $

S.

! PATRIBUS.

caro fignatur, ut & anima muniatur: caro refurr,

manuum impofitione adumbratur, ut anima

Qualitas.

S. Petrus

Spiritu jllu;rxinetur.

ptifmi gratiam omni homini vel omni fe-

l& p

Dam (.x.

I. Ba

xui tradidit authoritàás antiquorum:

"$& iv

QUE

de dedic.

Confirmationis autem infigne, fola Pontifica-

V yen

Eccl.

lis Perfona fuae vendicat dignitati.

EXEMPLA.

P

s.lüdor.

1I. Poftquam Dominus nofter verus Rex &

- Qualitas.

Iïifþ 0152.

Sacerdos zeternus, a Deo Patre coelefti my-

AQ.cg. --

de Eccl.

ftico unguento eft delibutus, jam non foli

L.

um audiffent Apoftoli,qui erant Hierofo-

Y. 14«

Cühfipr.'

eff, c.25.

lymis, quod recepiffet Samaria verbum

? apug

Pontifices & Reges, fed omnis Ecclefia un-

VA

&ione Chrifmatis confecratur, pro eo, quod

Dei,miferuntadeos Petrum & Joannem. Qui

eft membrum ?eterni Sacerdotis & Regis. Er-

cum veniffent, oraverunt proipfis, utaccipe-

rent Spiritum Santctum. — Nondum enim in

go quia genus regale & Sacerdotale fümus,

p*mrüh.

ideo poft lavacrum ungimur, ut Chrifti nomi-

quemquam illorume venerat, fed baptizati

lteet

ne cenfeamur.

é

tantum erantin nomine Domini JESU. Tunc

lil

$

S. Hier.

L. Annefcis, eti

am Ecclefiarum hunc effe

imponebant manus fuper illos, & accipiebant

t i

contra

Lucifer.

inorem, nt baptizatis manus imponatur, &ita

Spirithrf Sanctum.

invocetur Spiritus SanGus? Exigiä, ubi fcri-

H. Cum

]

Titulus XX/X Cawïmt?o;

891

A&, xþ. . , Cüm S. Pa

ulus Ephefi aliques Difcipu«

&

os reperiiffet, quzefivitab eis , an Spiritum S.

J SIMILITUDINES,

occepiffent? cumque illi reipondilfent, fe,

l

nec fi Spiritus fan&us effet, audiviffe, juílit

* Qualitas.

ET D

eos in Chrifti nomine baptizari, cumque poft

I. Qicutin Chrifto morimur, utrenäfcämzui;saAmbiab

Baptismum manus illis impofuiffet, venit

etnt ll

3.

Spiritus S. fuper eos & loquebantur linguis

ita etiam Spiritufigaamur, ut fplendo-!. 1. de

rem atque imaginem ejus & gratiam tenere Pïr' s.

& prophetabant.

poffimus, quod eft utique fpirituale fignacus

Suins 1. lIl CumClericus S. Ethelwodi Wintoni-

lum, nametíifignamur in corpore, veritate

4 2. Aug. enfis Epifcopi ampullam tantum media parte

tamenincordefignamur, ut Spiritus fanctus

plenam oleo accepiffet Confirmationis Sacra-

exprimat in nobis cceleftis imaginis eífigiem.

ll. SicutSalvator per Baptismum,

Vi

mento adminiftrando , eamque ipfam in iti-

L

& Spi-Cyrill.

L.6 i,

nere amififfet, poftea cum anxietate iter re-

ritus S. defcenfum, ag

5

zreffum .Adverfarium Hier. C&«

lad Ju.

petens, reperiteam in via jacentem,

& pe-

devicit; fic & vos

per facrum Baptisma indu- ** a

ti myfticum Chris

S hr

nitus impletam. -

ma ( quae eft Spiritus S. ar«

']

ulium

J o.Hajus

IV. Japonii tanto cum fenfu pietatis hoc

matura ) ftateadv

erfus hoftes, eosque debel-

in lit, Jap.

late dicentes: O

mnia poffum in eo, qui me

Jilii,

Sacramentum füfceperunt, ut Epifcopus Ja-

confortat Chriftu:

S, a cujus Chrismate Chri-

1603.-

ponis dixerit; fe nunquam reperiiffe Gen-

tem , quae tantam erga hoc Sacramentum

ft:aniappeliamini, perducentes ad veritatem

SuMd'

Religionem pree,fe ferret ,

nomen Chriftianum, quod a Baptismo ccepit

Chitdes

lonia -

compererat.

ac in Japopibus

nominari, fi quidem non eratis proprie digni

6 ad

eonomine, fed potius eo progredientes ten-

Aeceffitas.

debatis, ut Chriftiani effetis.

Mp Bgit,

KRufeb., l,

6. hift,

. V. QuodNovatus ab Exorciftis Catholicis

III. Sicütin zedificiis materialibus fabri in-'D. 'Thotii

Eccl.c.

ad veram fidem perdu&us, & baptizatus, po-

feriores calcem, caementum , ligna & reli-3.p.9 72.

etrüs

quam materiam fuübminiftrant; abfolutio ve-a: 11«

Dun £,

|

|

35* ftea tormentorum metu iterum defecerit, po-

rooperis, & ultimae manus impofitio, ad Ar-

detit

|

tiffimamScriptores caufam ajunt fuiffe , quod

Confirmationis Sacram

"

chite&um fpettat ; ita Baptismus per com-

|

"Ecd.

entum, cum potuiiï'et,

munes Sacerdotes conferri folet; Confirma-

non fufceperit.

tio vero, quae fpirituale Hominis zedificium

|

| Edinerus — VI. S. Anfelmus, cum poft mulgos'alios :

in vitai,7, hocSacramento initiatos

perficit,. manum Epifcopi requirit.

C, 32.

, puellam idem be-

IV. Sicut trium votorum R.

eligioforum e- Fab.coric;

neficium petentem , inungere fuorum impor-

ditio hominem in ftatu per

'eCtionis conftituit,

. Fer,

tunitate perfuafusomiffet, tantum ex fioc fa-

3. Pent,

lii |

&o dolorem concepit ,

non quod is jam perfectus fit , fed quod illa

ut nunquam am-

profetfio eum addicat ftudio perfectionis, &

plius

per totam vitam ab ejus corde re-.

peculiariaadjumenta ad id habeat, ita idem

celferit.

etiam de Confirmat

:

dum.

?onis Sacranjento. diycen-

Tuban,

1

, Suri"uä to.

VIL. S. Mauritius Epifcopus Ganldävenüs

Arctiep,

V. Sicutdeintentione natur»e eft, uf homo S.Thori,

'MOS L[l

:33-36p. cum ad. puerum moribundum inungendum

de intit,

ï

vocatus, paululum tardaffet, puerque inte-

crefcat in ftatura; ita de intentione Dei eft ,. €. a. 8.

5

rea mortuus effet, multis annis hanc negli-

ut idem erefcat in vitae

3

QcR

gentiam deflevit, & tandem indignum fe E-

per hoc Sacramentum.

pegfg&ione ; quod fit

pifcopatu ratus aufugit, & clavibus in mare

VI. Sicut inferiores & leviores artes do-

-

conjectis votum fecit non redeundi ad Epifco-

cent alii Magiftri, Do&Gorem vero Theologiae

patum, donec claves iterum fuiffent inven-

creat, & fic ultimam quafi manum Cancella-

t!e. Servivitquetamdiuin Hortulani officio,

rius aut Doctor alius Theologize imponit; ita

Terttull,

!gf

donec a füis inventus , clavibusque, quas pi-

Baptismum multialii, Confirmationem ve-

|, de cttil

Ícis ultroin navem infiliens in fe con

'efüm

cluferat,

ro folus Epifcop us adminiftrat.

oblatis adlfedem fuani res(farfus e&f

n Neceffitas,

Ukilitas,

VII. Sicut exigit militaris ordo, ut, cumS Melcis,

Lat, Fir-

imian. 1.

VIII. La&antius Firmianus refert, multos

Imperator quemcunque receperit in militumditt. 5. c,

de vera

4 Chriftianos propterea a Tyrannis graviter ex-

numerum , non folum fignet receptum , feq * ?if-

cruciatos effe, quod illis przefentibus,, ut-

etiam armis competentibus inftruat pugnatu-

Sap.

pote quiunctierant

à Dæmgnes e Idolis re-

rum; itain Baptismorecipiturhomo in mili-

Íponfa non darent.

iam , & in Confirmatione co

Ad. b

ugnam.

*

^i

armatur ad

1

Canipr], IX. Cum quidam caecus Paftor ope Dzemo-

2. apui. nis (z vaccas totius Pa

gicognofceret, & cu-

VIII. Sicut Anti-Chriftus olim jubebit , neS.Hygpa-

& 17.

ftodiret, quam primum confirmatus eft, ni-

quis in frontecrucem portet; ita Daemon &

litus in l,

Hzeretici cavent, ne quis in fronte inun&us

de con-

hil fimile amplius potuit.

fümmat,

Daurolt,

Chriftum fortiter profiteatur.

mundi,

inCatech,

X. Cum Pafchali tempore Faro Meldenfis

IX. Sicut Parentes magnam conferr

e fa' S. MClChQ

hift, c.

Epifcopus fubditos fuos hoc Sacramento ini-

cultatem volentes, non fatis provident,

nifi « c.

tit, 4,

tiaret , czecus quidam puer inter alios acce-

etiam Tutoremconftituant; ita Chriftus non

dens mox oculorum ufüm recepit. S. Mal-

fatis putabat provifum fuis, nifi regeneratis

chus vero ufumrationis per idem Sacramen-

in Baptismo Paracletum pro Cuftode, Con-

tuin puero cuipiam reftituit.

folatore & Tutqre daret,

$ v

39*

Bibliotlhece : Misnualis ' Concionatorie

[S. VI.

L. Alterum eft, ut ad illud matute dignee

quefutfcipiendum hortetur; cum enim id con-

MOTIVA.

tragraviores lapfus confirmet, ac protegat ,

Zld Confiriationem. recipiendam.

quibus juvenilis qetas magis, quam alia fub-

je&a eit, meritoin hacetiam zetate magis hoc

I Ne

ceffitas: fi enim is, qui militiam adire

debet, anteomniaopus habet, utbe-

remedium arripitur ,

quam in poüerio?em

ne armetur : quanto magis fpiritualem mili-

zetatem diflertur..

tiam (a cujus felici exitu falus cujusque pen-

HL Tertium eft, utad digne cooperan- a.Tim 2.

det,) aufpicaturus, curare debet, ut per

áum huic Sacramento hortetar illis S. Pauli V* 5*

D Vad

verbis : Labora ficut bonus miles Chrifti ;

ult, V.

hoc Sacramentum fpiritualem armat'uram

accipiat ?

eumquein finem fibi gratiam Sacramentalem

n. Uti

litas : fi*enim ideo quisquä cibum &

Confirmationis a Spiritu fantto dari imagi-

aliafimilia media adhibet, quia ad augmen-

netur, illaque olim ad Judam Machaboeum . Mach.

tum corporis funt proficua ; quid ni magna

dicta, verba repeti : Accipe fan&tum gladi.- "!t Iv

alacritate hoc Sacramentum quis fuícipiat ,

um, munus aDeo, inquo dejicies Advería-

utquoad animam perfici & crefcere queat ?

rios Populi mei Ifrael.

liL Dignitas: quis enim non gauderet, fi

"

ad modum Saulis vel Davidis; fubito ab ali-

$. XL

- t

quoin Regem iuffü Dei inungeretur? quanto

JCONCEPTUS PRJUDI-

magis autem felicerà fe reputare debet, fi per

CABILES.

hoc Sacramentuminun&us titulum & jus Re-

gis coele(tis accipiat ?

bl

L]

X occ.äüone thematis : Oleo fano unxi pr. gg. v.

m m'e.ritojucundiüï-

L EH

eums: manus enün mea auxiltabitur e: €9 . 2x.

IV. ducunditarz fi eni

mum accidit P'ipillo, fibonum & fidelem Tu-

brachium meum confortabit eum : . poteft effe-

torem fe nactum fuiffeintelligat; quanto ma-

&us confirmationis per comparationem cum

gis gaudere debebit, qui per Confirmationis

oleo explicari.

Et r, quidem oftendi. quod

Sacramentum fe Spiritum S. in Tutorem &

ficutoleum nutrit, & augmentat corpus, ita

Prote&orem accepitfe meminerit?

hoc ipfum etiam hoc Sacramentum refpectu

anim2 faciat.

2. Quod, ficut oleum ea ,

. $. VIL.

'"MED I A.

quibus infunditur , nitida & fplendida etficit;

ita & hoc Sacramentum fidei lumen & fplen-

L Co

gnitio fui: Flzec enimefficiet, ut fragi-

dorem in anima augeat.

$. Quod, ficut

litatem ac infirmitatem fuam 'cogno-

oleum corroborat corpus, quod inungitur,

1.

fcens; ultro defiderethoc Sacramentum, ut-

Cunde olim Athletze oleo feungebant ) ita &

vl !01

anima per hoc Sacramentum ad pugnam fpi-

pote per quod vires fuas non modice robora-

1,Ng,

ti novit.

ritualem roboretur.

4. Quod, ficutoleoun-

LO

Wrbanus

lL. ZEflimatio

.

hujus Sacramenti : zqüam con-

guntur, & creantur Reges: ita peroleum hu- ^

de conf.

nerit, quemadmodum Sauli

jusSacramenti Reges cceleftes , id eft, veriac

di(l. 5, c.

cipiet, fi memi

utatum eft, ita

omnes

olim cum unctione cor imm

perfecti Chriftiani , efficiantur.

Vide Mar-

fibi quoque per Spiritus S. u

n&ionem in hoc

chant. in Horto Paftorumtr. 3. Le&. 2.

Sacramento peragendam , cor aliud datum

II, Ex occafione thematis : Sicut Balfa- g. a4. ;

ir: Nam, ut Urbanus Papa loquitur, cum

mugi aromatizans odorem dedi: poteftnatura & v, 25.

Spiritusfan&us infunditur, cor fidelead pru-

effe&tusChrismatis in hocSacramento adhi-

dentiam & conftantiam dilatatur.

beri foliti oftendi, Et 1. quidem dici, quod

MIL Ardens defiderium Chriftiane gerfeBionis ;

Chrifma nihil aliud fit, quam oleuin balíamo

fi enim Religiofi fimili defiderio accenfi, fta-

mixtum, & ideo a Chrifto pro materia hujus

tum Religiofum tam ardenter eiigunt, &am-

Sacramenti affumptum fit, ut intelligerent

ple

Guntur; curnon & Chriftianus, fi Reli-

Fideles, quemadmodum ipfi per oleum nunc

gionemin

gredi non poffit, faltem hoc Sacra-

inunguntur in veros & perfe&os Chrifiia-

mentum, velut ftratum perfeCtionis,

cupide

nos, & ad hoc gratiam copiofam accipiunt;

ample&atur ?

ita ex fua parte ipfos cooperari debere, &

IV. Odium Demon

ir: perhoc enim inftiga-

vitze ac bonorum exemplorum odorem aliis

bitur quis ad fortiter ei refiftendum , atque

relinquere.

3. Oftendatur ,

quam merito

adeo etiam ad hoc Sacramentum, velut ar-

hic odor odori balíami comparetur, . quia

maturam fpiritualem, atripiendum.

eft odor valde fuavis gratusque Deo & homi-

t 6;

[

$. Vil

nibus : Sanur, id eft, a putredine peccati

Mj

ABURETICA

confervans: pensztrativus, cum exempla ma-

gis quam verba penetrent, moveantque, ut

ia funt, quze praecipue Afceta circa hoc

I. Tr

Sacrammentum obfervare debet/ Pri-

adeo meritotales Chriítiani cum Apoftolo di- e. Cor. 2;

cere queant: Chrifti bonus odor fumus in : !5

mumeft, ut benecognofcat naturam & infti-

omni loco.

tutionem hujus Sacramenti, nempe quod fit

eo fine a Chrifto inftitutum , ut Chriftianus

IIL. Ex occafione thematis : Tunc impone- Agi $.v

nonfolum regize & facerdotalis dignitatis fiat

bant manus fuper illor, €9 accipiebant Spivitum. x7..

confors . fed infignis etiam contra Diabolum

