ignis congerere fuper caput maledici.

ter advertit: Vibi] taza utile, quam diligi ; c.1.

non tibi captus ille videtur , qui fuffufus ora

uibil tam iuutile, quam uon amari, — taque

rubore, quippe proprium erube(cens judicium

id agamus, ut omui fedulitate commendemus

ipfe fuze confufionis & peenitudinis teftis eft,

exifitmmatiouem , opinionemQue mofiram , ac

five quod oderit hominem amore dignitfi-

prituuin placiditate snentis, ex animii benigni-

mum ; five quod dilexerit tantam verbo &

tate iufluamus in afftflum bominum ; popa-

lingua eum, a quo fe diligi opere & veritate

levis enitm CT grata eff omnibus bonitas , ni-

l

bilgue, quod tam facile illabatur bounuis fen-

velíero eft expertus. |

ffbus.

Ea, ff manfuetudine snorum , ac faci-

AXIOMA Xil.

JVitate auimi, moderatione precepti , €? affa-

an

p

bilitate Jivmonis , verboruzque bonove , pa-

Magnzarum revut etft fucceffas nom fuerit,

boneftus eff 2pfe couatus.

teuti quogue feviuomum, vites, modeffieque

üd;uvetur gvatias zucredibile, quautum pro-

cedit ad cumulum dileclionis.

Hinc S. Fran-

l-eS, cht

ta idem Martinus Bra

5

'ccg;'enüs in citati*g

'1'4 e

P. I0f«

X

cilcus Xaverius ad P. Gafparem Barzzeum

2

fic

l

; tm Tom. 1.

R. P. Loln. Bibl. lK

1j

"

Bibliothece Manuahis. Coucionatorie

148

el

fic fcripfit: Pravor cujuspiam moves emenda-

omtibus, cov mmibi tramsfroit, tantantque piee

at

turu$, non prius manum ddimovebis, quam

tati mee violentiam facit , ut mon poffr non

Le

intimos ejus per/pexevis fenfus.

Itaque ma-

ei grattficari, €? sanus porvigere ob gu/fus,

len

guopere tibi fuadeo , ut primum odoreris, at-

queim ex eo, quod totus a tmne pendeat , capio.

fat

jNV ERE LA URE NU RI NG a

que invefliges, an is vitto aliguo , aut mentis

Et meritos d enim artifex, qui opus ali;uod

Micams

(

perturbatioue occupatus , ab omni falute ab-

jrecipuum ad artem fuamy 67 ingenitm in

r

Jovreat.

$2 ira, aut quavis ttoleff ia pertur-

eo oflendendum fecit , cupit illi fuam perfe-

Jatum fenferis, fupev[edezdum evit ttonitoris

&ionem dave, cavetque fedulo , ue quis ditío,

officio , €? affztlus animus inffmuatione qua-

vel facto snale id tra&let ; Cv fi forte detri-

dam ac dulcedine ovatzouis deliniendus: Ubi

mentum paffum eff , omui modo reflaurare ffu-

eum vedegevis im ditiomem , obnoxio ad arbi-

det; quanto mümus Deus patietur , ut bomo,

triurn tuut2 eges [alutis impoues , quecun-

in quo omuem fuum amorvem €9 fapientiam

H JORhOI

offendit, uom pereat, fed ommem pevfedio-

r hifl

gue epus eruut , plaue apertegue præfcri&es.

m

AXIOMA XVI. '

uen acqui rai ?

.j

jl

d

AXIOMA XV.

Tantum per mos opevabitur Deus, quantum

ïï

lille

fe mofira im eum fiducia exteuderit.

uantum mos addidevisgsus ad füudiumm, tau-

tibü

tum ile ( Deus) apponet ad ad-

fi

1j

a S. Bernardus in Pfal. Quz babitat : cui

It

jUtovzut.

Qu

jf

etiam S. Cyprianus confentit, dum in ver-

ratà

Deut. c.11ba illa Deuteronomii: Oogzs Jocus, quesm cal-

It

a Caefarius lib. 3. ad Monach. uBi etiam

addit; Quanmtum zos appofuerzimus ad dili-

Cedr

V.24» |

caverit pes veffer , veffer erit; fic loquitur:

tolé

es. vefler utique [pes vefira evit., €? quan-

gentiam , tantum ille addet ad gloriam.

tumcunque illa proce[fevit , obtinebit.

qi

ia

Exege/is.

Y

bt

Exegefis..

Quia Deo faltem in omni opere ab eo im«

qde

Rätignem hujus do&rinze indicavit ipfe

perato cooperari debemus, juxta illud S. Au-

Blof.c.11. Chriftus S. Mechtildi, dum dixit: Perplacet

Y

monil,

mibi videre borizes coufideztes de mea bonita-

guftini: Qui creavit te fine te, mon falonbit

K

te féne te.

Atjue adeo merito ille tantum

ld

te; talis enim quicunque eff , €9 in boc per-

fevevat , fingulariter eum zn bac vita remu-

probet auxilii, quantum nos per cooperatio-

nem noftram promeritos fuiffe,advertit. Hinc S, Hier.

&0&

nevabor, €7 ig alteva uberrimam ei werce-

S. Hieronymus dixit: /z promz/fs veritatis

gt

$1

dem couferam.

Et quanto plus de mue confi-

*4 hu

bl

det, tanto plus etiam a 1e coufequetur s. ime

nemo dubstet. Sit bomo, qui effó debet (id eft.

ldL

0f

cooperetur pro viribus) €9 ei addetuv om-

b2

polf/ihile enum ef, ut, quod quis faucie de qme

credidit, &v confegui [peravtt , nion obtineat,

nia, propter quem fa&a fumt ompia; led &

abb

S. Gregorius in Moral.ait: 7^45to fpes ia Dco S. Greg,

tus;

cum boc ipfum ego promzferüm.

Mibi igitur

fídat , qui grandia a me ex/petlat. — Alias ve-

folidiov fuvgit , quauto pyo illo (Deo) gra- in moral,

Vf

ro S. Gertrudi dixit: Fzdwcia illa, quam bo-

viora quzsque pevtulevit ; quia nequaguam ve-

L

&

tributionis gaudium de ateruitate colltgitur,

750 in tue folo colloca? , credendos po[fe,. fcg'-

quod uon bic pia tribulatione [eminatur.

7t, 5.19" velle sue ipfum fiduciahiter juvare in

£

$

PAASGOIL A

-

, UI nc I, L

.Faüa afcetica. xcompieö?*'ens. |

|

TI'GQL

ov

bus :

PROOEMIUM.

CTed

de

tiam hoc loco per fa&a afcetica non in-

tao videatur, modus eam facilitandi de-

hi

monftretur.

Unum tamen hoc loco Lecto-

lx

telliguntur quaecunque aCtiones , pize

CIten

& laudabiles , fed heroicze, & gene-

rem premonitum velim; mirari videlicet,

rofam fui vi&toriam involventes, nec

aut vegre ferre eum non debere, fi exemplum

dTner

V0Ca

ex quocunque motivo huiano elicitze , fed

a&tiogis afceticze & heroicae hic propofitum,

ardenti perfectionis ftudio imperatee; qua-

in alio quopiam libro meo, przecipue jam e-

n

narratum invenerit; nam ficut idem nonnun-

tdo

Jes fat multze hacin parte, ea intentione e-

narrabuntur, ut, quoniam exempla magis

quam condimentum pluribus cibis immifce-

Fida

movent, quam verba, etiam hoc fubfidio

tur; ita eadem quandoque hiftoria ad diver-

v

non careant afcetze perfectionis ftudiofi. Quo

fos fines obtinendos proponi poteft; ficut

Cond

vero efficacior fit haec ipfa fa&torum afceti-

paífim in libris hiftoricis videre eft. Alibier-

es

Pa(e

corum enarratio, brevem cuique fa&to glof-

go fi enarratz funt hiftorize tales , commu-

fam fubjungam, qua vel preeftantia tantze

nem cum aliis finem, titulumque habebant;

m

act.onis breviter oftendatur; vel aliorum de

hoc loco autem ex comfnuni illaruma acervo

pall

excerptae & felectze, folummodo, prout heroi-

]

ea judicium indicetur ; vel ü difficilis imi-

X

»

ceam

Wi

Titulus XIL.—. Afiefis.

149

eam fui vi&oriam continent, proponentur,ut

velit amari, quod füumme cavent; & horrent -

earum przeítantia & pulchritudine ille&us

immodici rerum creatarüum amstores. iHinc

Le&or, fi non ad omnimodam, faltem aliqua-

proclare Nierenbergius: Quid befitas , o a- Jo. Bufeb,

lem imitationem accendatur.

Utveroetiam

uima, qui necefjario te amat fideliter, ut a Nieren-

!

facilius inveniantur ezedem, vifum eft, hoc

mes eum, qui perfide fovfitam te amabit? m berg.14.

D-

quoque loco ordinem alphabeticum obfer-

Jeliciter amabis boua, que ff amet alius, iva-

P

rat, c.9.

Vandulïl.

fteviss aut bomines, qui fü ament alium, come

A.

buveris.

Z"Amor Dez ammunis eff dolove £? cu-

a

vis: qui, quod ametalios, gaudebis ; &v quod

FACTUM 1.

eutn ament omues, optabis.

Hec Dei fuj-

)

cientiffima bouitas eff , ut amet omues, €» a-

"ffiuentia — bevoica.

metur ab omuibus cum mullhus ja&urva , vel

Jo.Rho.l. E-feroicae plane abftinentize exemplum $.

amantis vel amati, féd cum omnium tmajori

7. var hift,

Jeannes Gualbertus fundator & incola

gaudio.

Reliqua imbecilla €7 modica fumts

Vallombrofani monafterii reliquit.

Locus

que nom fuficiunt amave duos, welamari a

CI 7b a. I.

ibidem erat in media abietum [ylva pera-

duoüz(s ; /ige nlterim Jaude..

l

L

imenus , cui ab :eítu non timeas obumbran-

FACTUM l.

Á

tibus undique ramis. Fonsibi purus, & il-

limis fupina erumpit vena , fed colle&is a-

4dmor beroicus admirandus.

quis, depreffoque in orbem folo nulla elabo-

ratam induftria pifcinam implet.

Huc cori-

Ma

ria Vi&oria Furnaria Ordinis S. Fran-—)/ö.Rho-'l-

cedebat Joannes, cum urentem fitim amplius

cifci, cum tenerrimo quodam amoris I* 6137

tolerare non poffet, neque tamen parato, at-

fenfu erga Deum afficeretur, ubi ab homi-

que innocenti remedio utebatur, verum ut

nibus confceleratis aliquid in eum peccatum

illam falleret, pedes ac manus frigidario illi

audiret , magno edito fufpirio, veri(fimis»

fatis habebat immergere, animumque pul-

que fuffufa lacrymis, non aliter, ac fi telo

4

cherrimo vicinorum montium ac vallium pro-

je

i&a effet, concidebat; quod animadverfum

fpe&u paululum recreatum in Deum erige-

attentiores focias virgines reddidit, ne ad

ij

re. Idubi fecerat, arido hiantique ore abi-

eam trifis unquam

traret.

| hujusmodi fama pene-

re confueverat.

je

Quam generofa fuerit hzec victoria, vel ex

. Nimirum Gum'amanä amatum perinde ut

i,c $ B.

eo zeftimes, quod, cum obje&ta praefentia ma-

fe diligat ( hinc amantium cor unum, & a-

Averten- gis moveant fenfum, quam abfentia, hoc ip-

M

qduim,

nima una dicitur) graviffimum malum, qua-

Íío magna opus fuerit violentia ad appetitum

le eft peccatum, perinde ab amato, quam

ab amplectendo obje&o tam fortiter fenfibus

abblandienti avertendum.

Unde & Epic&e-

a fe abeffe cupit. ; . Hinc Magdalena Caraf-Idemex.g

fa, matrona Neapolitana, eodem authore

15 (itg,

tus ad fimile fa&tum excitans dicebat: $ ve-

r". m muf u

tefte, fi forte inter colloquendum violatam

bemeuter fitieris, frigidam bauflam exJpuito;

ab impiis hominibus adamatam Numinis Ma-

ac zzgmz'nz' dicito.

[

jeltatem audiffet, turbari primum, ac velu-

ti improvifo attonita malo pallere, ut aman-

FACTUM l1l.-

tem non negaret ; tum fubducere fe ab alio-

"dmor beroicus pie infamiens.-

rum confortio, atque abditum in conclavé

fecedere, accuratisque precibus ac fuppli-

1deml. z.

Maria Magdalena de Pazzis cum totis

€, I. n. I.

5.

cüs divinam iram diligentiffime criminofis

precordiis Deum acceperat , quod illi

deprecari.

Noverat, Deum optime amari,

frequentiffimum fuit, curfare per domum,

fi ejus charitati vel inimicos ipfos commen-

obvias forores apprehenfa dextera ardenti-

damus, quibus dum ignofcit, fuo in amore

bus verbis ad amorem excitare, hortum in-

triumphat Deus.

gredi, fpatia citato greffu conficere, identi-

dem fucclamare: O Amorera! ad seris cam-

P. Henricus Henriquéz e Societate [e- Ibid.n.xr.

pani turrim accurrere , illudque totis con-

fu vero dicere folebat , inferos non ideo fe

nixa vitibus pulfare cum ilis Vocibus: Ex-

deprecari, ne deterrimis poenis cruciaretur,

citemus mortales omnes, ut amorem hunc

quas fibi fuisque fceleribus debitas non igno-

ament.

raret: fed ne infanas illas voces contume-

it,

O amor! fi mihi ferrea vox, quam

vocaliffime profe&o inclamarem : . Amate

liofe in Deum debacchantium confcelerato-

hunc amorem , mortales amate.

Adh»c

rum audiret, quibus profe&o amanti nihil

"

ardoris haud tolerans, brachia & finum fri-

intolerabilius effe poteft.

Quem eundem

gida immergere, ac fpargere confueverat.

fenfum etiam S. P. Ignatio fuiffe , varii aus

n-

Hec illa in ipfo zeftu charitatis, quze eximo

thores teítantur.

cordis, oceani inftar, effufa animoe faculta«

rn

it

tes, minoris prudentiae fines omnes obruit ;

FACTUM IV

eadem, cum fibi relinquebatur, mirum quan-

)t-

Gz/l?gatio p

orporis /imgulaviter

un

ta modeftia eos ignes diffimularet, quorum

bevrozcá.

*

pallido in ore cineres gerebat.

0

Nimirum hsec efít genuina folius divini

L'elix virgo Barbeïiana luftrum integrum [dern l.7,

- pernox pefpetuo egit, &, cum acriusc.5. n5

w

amoris proprietas, ut gmatum etiam ab aliis

a

fua

150

Bibhothece Janualis . Couciouatorimg

fua jura expofcenti naturze concedendum fuit,

dio iadulgens, fexaginta fex fupra fexcen-

g'

de die oculis paululum connivebat.

tas & fex millenas plagis per horas quinqu

S. Petrus Alcantaranus Ordinis Minorum.

continuata diriffima Havelladnnc lacerabat ;

fdeml.7,

€.5. 1,6

cella ufus eft anguftiffima quatuor paffus in

hunc eaim numerum totldem a Chrifto to—

leratis olim flagellorum ictibus,

facrum ef-

profundum, tres infronte, adeo humili, ut

;;'

ipfe, qui procerus elfet, ere&to cor pore ibi

fe dicebat.

I—Iu us ille moris cum plures

Pho ,

eífe non poffet

fomnum cepit reclinato in

haberet 1m1tat0ies tam zegre daemon tulit,

j

tigillum a pariete prominens capite, eique

ut miris modis minax æbïïeri ere conaretur.

f

per quadraginta annos fesqui hora tantum-

n

modo fe perinifit, quamguam fefe pugnacif-

Hzec exempla non eo fine propofita funt,

fime fomnus ingereret.

'Tunicam ex lami-

etc

ut undeqmque imitemur (neque enim cui-

nis ferreis ftanno tenuiffime illitis, quas mit-

vis pumiliont conceffum eft gigantium vefti-

tit Germania (lattam]Italivocant) minutim

gia intrare) fed quam vere dixerit nonnemo:

$

D

pertulis, obverfisque ad nuda membra pun-

In atüove t0n vivitur fize dolore: atqueadeo

&iunculis ,. fquammatee in. modum loricze

illum, fi occafiones patiendi ultro a Deo non

ter ]

R H OE n

&i

contextam feptem annos indutus habuit, ut

offerantur,. aliunde eas accerfere, ut fe tan-

reliqua afiliétationum vulgata interim dilli-

to efficacius probare poflit amator ;

ficque

qll?tl

mulemus; quate minime mirum erit, quod

veriticetur dictum illud pii afcetze :

Quanto fihóm.

p

traditam a Therefia lecïmus arida,

& ar-

caro inagis per aflitldonem attevitu

tanto KempJ2.c.

Inhs

boris cortici fimillima (,ute vix obdu&a offa

Etc.12.

Jpiritus einptius (in amore) m&amz.jzr.

r

fs.

homini fuperfuiffe. -

"Paficca. Crogia loricam

nonnuuguam 1g tautum confortatar- C? afje-

hii

Tian

hamis confertam pondo fexaginta nudo ap-

Gu tribulationis &* adverfétatis , ob amorem

Ibid. 1.I2. preffam corpufculo geftavit.

Pifcinve con-

couformitatis cvucis Chrzfüi , ut fine dolove

Ecd.g. ak(

f

glaciatze fpinas injecit, feque nudam fuper,

ex tribulatioze e[]e| nom' vellet :

- Quoniiain

tum maxime ningente coelo; in vepribus nu-

zauto fe acceptiorem Deo credit, guanio ptu-

8-

da f2epius membra volutavit, ac etiam fom-

va & praviova pro eo perferre potuevit. iNon

n

num cepit: candentibus laminis, aut titio-

eft iffud bomznis virtus , jäd gratia Chriffi,

ht

mbus non femel fe aduffit ,

larido aut fevo

que tanta poteff , & agit in carme fragili :

igne guttatim ftillantibus excoxit. :

Capillo

ut quod maturaliter feinper abborret, & fu-

—R

Te de trabe füfpendit, gravi ad pedes alliga-

£it, boc fervore fpzwzus nggwdzatur, & d-

to pondere ; aut pedlbus de eadem trabe

lzgat

pendens fub11m1s, capillis pondera innexuit,

FACTUM V.

fumoque ex accenfa fübtus palea excruciata

eft.

|

H

Caizjlmetm bezfozm.

Ibid.n.14.

Bhíc1o

S.Maria Magdalena de Pazäls cyhcmm in-

oannes Perezius Ordinis Prædrcatorum Rho. l.5.

3 lnis

Q

duit fpinarum aculeis cánnabinze infutis a-

j

l

cum in Ordinis petitione Depius a Priore c.13 n.lg-

füm

deo horridum, ut ne afpe&um qu1dem ferre

Cæfarauguüam Conventüs muita caufante-

IZ

poffent voluptates,; cum illa iteratim perfodi

repulfam tul iffet, reícivit tandem fcabiofos,

tiof

fibi pe&us ac latera libentiffime toleraret.

aciemicorruptos dentes fraudi fibi fuiffe. A-

Eadem nudo pede detrita in tunica, fub Jove

T oU RE

E

dolefcens, qui pradentiam Priotis invalidam,

Sem«

frigido ac ningente, in preces incubuit tanta

& religiofis laboribus minus aptam valetu-

fiüs

patientia, ut

licet diro a frigore intume-

dinem inde fufpicantis, minime intelligebat,

Dd

fcere, ac crüentari crura, pedesque fentiret,

ratus,:/eum foedo afpectu offenfüm negalfe ,

leta nihilominus perfeveraret ,

ac demum

frlat

quod petebatur, domum revertit, dentesque

H

Qt,

nivibus propemodum ebruta ; v1x fefe inde

ad unum ommnes evellit, atque ad Priorem

agere poffet.

adiens conítantize miraculo , novoque elo-

r

!l de

l

Ibid.n.15

quentize genere edentulus validiffima virtu-

Cornelia Lampugnana juíía a marito cho-

te caufam perorawt & vicit.

Ucp., fedt

reas ducere, ut eam faltandi voluptatem in

üm

dolorem verteret, cicerum duri(fima crepi-

Usque adeo fcilicet verum eü quad com.

Tituà

dis indidit, quze faltu teneros in pedes ada-

85,

&a acerrimum doloris fenfum, quo faltandi

muni proverbio circumfertur, conítantiam

:

effe potentiffiumum pro gratiis impetrandis

Quis

vindicaretur licentia, excitarent, ejus cer-

fund

te vim cum ferre non poffet ,

huqul animo

dvocatum, ut non immerito ipfe Salvator

Chriftus Luc. c. 11.. quomodo efficaciter o-

güs

' coepit, & collapfa inter manus ancillarum re-

Quan

lata eft. " Sed parum hoc eft, vincam in eo,

randum fit, auditores inftruCturus, parabo-

lam de amico poft fa&am faepius repulfam

fene

quod fequitur e*(fpe&aüonem Quatuor in-

Em

tegros annos genuflexa duravit diu no&u-

in panibus petendis perfeverante attulerit,

dixeritque: Jco voþzs, €» /f non dabit illi

lgm

que , nimirum precari

legeré, acu pinge-

tufer

re , cibum capere, fomno ubi obítinatier

furgens, quod amicus ejus fét, propter impro-

bitatem tamen illius (& couffantiam) fürget,

Q

incideret, paululum mdulgere de genu, illi

111 V

folemne fuit.

85" dabit ei, quotquot babet tieceffartos.

rop

lbld 11028

Vün

Antonius Corfus Capuccinus cum &

femper jifibiiratus, atque implacabilis, tum

Cnlm

Mul

&eftinato anni tempore incredibili cuidam o-

FACTUM

15f

Tiulus XIIL - Mfafs.

FACTüM VI.

FACTUM VII.

Cantemptus beroicum de]z'd&rz'üm.

Dileclio offenfas pro&imz' bevozce dz]z'

|VILS,

|Lyreus in

oännes Crucius primus Carmelitarum exe

apoph. l. 1

J

calceatorum parens , dum multis exhad-

Ac

hillas venerabilis fenex, & religiofiffi- Penneq,

;ïï

j i

mus eremi cultor, cum fanguinem quon- in líag.

ftis laboribus & verumnis Segobize cum Deo

familiarius loqueretur, feque ab eo interro-

dam exfpuiffet, & quidam ex eo caufam difl-7.n.24

gari perfentifceret, quod praemium pro tot

rogaífet , refpondit, id ex aculeato Fratris

;

verbo ortum effe, a quo nonnihil fuerat con-

laboribus peteret? refpondit: Domüze, pat&

triftatus, voluiffe tamen illud filentio invol-

& contemui propter te.-

vere, & apud fe patienter concoquere, id-

E

que ut faceret, gratiam a Deo pottulaffe, il-

[

Sciebat namque, quod, ut ingeniofe non-

nemo advertit, Deus & homo fe habeant in-

ludque quodaminodo verfum in fanguinem ;

nam tum in ore velut cruorem perfenfiífe,

l-

ter fe comparati, ficut, quantitas continua,

& difcreta; atque adeo ficut, quo'magis

*

quem ubi exfpuit, magna tranquillitate con-

e

uantitas continua, v. g. lignum, minuitur

tinuo fruitus eft. -

P

Hunc gradum dile&io

nis tanti.'f'ecit lumen Ibid.n.25.

J om,

P

er divifionem, tanto magis difcreta quan-

? Kenpda,

titas, feu numerus, augetur; ita, quo ma-

illud eremi , & virtutum palzeítra exercita-

£C

gis homo per contemptum in oculis homi-

tillimus Pimenius , ut in fupremo cháritatis

gradu filentium illud collocaret: rogatus e-

num minuitur, tanto magis Deus per. glo-

*

j

riam ex contemptu tali ipíi refultantem ex-

nim, quo pacto quis executioni mandare pof-

"

altetur.

fet illa Chritti verba: 4agorem bac dilecHio . Jo.15.v»

[

Ecc.3.

Hinc fapienter Siracides fuafit :

nem nemo babet , quam ut animaom fuam po-

(v' 20.

Quanto mapnmus es . bumilia te in omuibus ,

€P inveuies gratiam coram Deo, quoniam

mat pro ovi&us fuz$ , refpondit: Si quis con-

n

tumelia, aut verbo injuriofo appettus, cum

muagua potentia Dei folius, & ab bumilibus

innocentiam fuam verbo verbum reponendo

M

.bonomtur.

tueri poteft, nihilominus tacet, .vimque fibi

i

facit, ne verbo contriftet fratrem , ille vero

D.

pro amico animam ponit.

Unde recte no-

il

tat S. Athanafius, filentium Chrifti coram

FACTUM Vl

|

Pilato tantze fuiffe ad perfuadendum effica-

civ, ut indeinnocentize teftimonium Praefes

: j Däfolatio beroice exoþtam.v

acciperet. . O egregiam patientiam, & fze-

penumero victricem apud homines , apud

Blof. c.to.

idäm Dei fervus aämirandas m oratio-

foo 15

Monilis

Q

w neilluftrationes a Deo acceperat; ea-

Deum vero femper fructuofam, fzepius al«

:

Ite c.;;.mg;

rum ile fe ratus indignum , impenfiífime

. pir.x

tiffime pacis an04 compenfatam.

ie

eas a fe auferri rogabat; audivit Deus ora-

FACTUM

IX.

$,

tionem fervi fui, eumque quinquennio inte-

roice &w fru&uofé fi

gro, in fumma fpiritus ariditate reliquit.

| Dz'vlet?z'ow be

'uz'

[]

Semel amariífime lacrymanti duo Angeli ip-

| prodiga.

fius confpe&ui fefe objiciunt , confolaturi

atus quondam iracundia , quam 'per te-Ideml.r.

*

Dei fervum , ad quos ipífe: Non peto con-

El

z

folationem uilam.

Abunde enim mihi fuffi-

mulentiam conceperat, Sicilize Prorex, c. 3. n-1o»

truci ac plane barbara voce Zingaros omues

il

fit*, fi Dei in me voluntas adimpleatur.

ilico ad capitula columnarum in Periftilio

n

Jo

l, x. de

Hinc & pius author libelli de Imitatione

fufpendi, quafi majeftatis compertos leviífi-

fe&e ad Deum fic loquitur: Domine, non

ma de caufa imperavit. Timentes przeto-

tll«

| imit.c.$2.

riani ac fatellites, ne cunctatio proprium ver-

fum dignus confolatione tua, nec aliqua fpi-

Adefít

rituali vifitatione: & adeo jufte mecum a-

teret in periculum , exequi parant.

carnifex, injeCtoque laqueo , quem primum

gis, quando me inopem & delolatum relin-

fors obtulerat, ad necem trahit. Ille voci-

m

quis.

Si enim ad iuftar maris lacrymas

fundere poffem, adhuc confolatione tua di-

ferari, obniti, Dei, hominumque fidem im-

(i$

plorare, alieniífima loqui a falute.

Stabat

tof

gnus non effem.

Unde nihil dignus fum,

miferorum agmen attonitum, vicina morte,

.0

quam flagellari, & puniri, quia graviter &

cum ex infelici grege unus: Me primum, in-

0

. fepe te offendi: & in multis valde deliqui.

quit, ma&tate, hominique huic fpatium date

Am

Ergo vera peníata ratione, nec minima fum

dignus confolatione. — Sed tu clemens &

animo ad fuprema componendo; . Ego qui

5ïit,l

qmifericors Deus, qui non vis perire opera

hefterna luce divinze menfze accübuerim, non

ill

morior imparatus: Facum, quod dixit, 12e-

)

tua, ad oftendendum divitias bonitatis tuae

in vaía mifericordiee , etiam praeter omne

tusque ac magnae fpei fecurus animam pro

g?t!

fer-

alterius falute prodegit ; vix enim huic fau-

proprium meritum , dignaris confolari

'Tuse

ces eliferat carnifex, cum difcuffa Principis

vum tuum fuüpra humanum modum.

enim coníolationes non funt ficut humanz

infania, fubeunte impise inhumanitatis ve-

recundia, dimiífi omnes lzeti abiere.

confgbulationes.

-

O vere

Ui

.

152

k Bibliothecae Mannalis Comiamtorig

t

l

| L C. 15.

.O vere generofam charitatis victimam, di-

guae impotentia, ultra quam non peccave-

gnam veriffimo Chrifü praeconio : Magorem

rat, fraudi elfet; ad extremum íantte con-

lu

bac dile&ionem nemo baset, quam ut aniinanm

firmans, non abiturum fe, nifi voti compo-

quis ponat pro amicis fuis: quid mirum er-

tem, fibi ut incolumem redderent, pervi-

g

go, fi tam eximiz dile&ioni eximium quo-

cit.

Tum peramanter amplexum , impo-

P(

fitamque mula totam per urbem pari fe-

que in hac etiam vita tot hominum a morte

gl

redemptorum praemium concgiïerit Deus.

cum equitantem gradu circumduxit, ac fer-

d

mones miícuit amiciílimos.

Dixiffes , de

pf

[

FACTUM- X.

vi&is inju

:

agi.

riis triumphum longe» amplifümum

^

ti

Diletlio beroice. iutrepida.

f

Si juxtä S. Auguftinum nihil mirabilius eft

RhO. l. €.

C?

njecerant in cadaverum acervos fpirane

v(

n. II.

tem adhuc hominem diri peftilentis ne-

in rebus humanis ,. quam diligere inimicos:

fi juxta Caffiodorum nihil fortius, nihil ma-

ceífitatis homines vefpillones, in quibus cre-

gis egregium, quam audire noxia, & non re-

bra imago mortis fenfüum omnem extinguit

l

humanitatis. Jacuerat integram noctem in

Ípondere contraria;. fi juxta S. Gregorium

à

virtus eft, coram hominibus tolerare inimi-

ila mortuorum ítrue, mox albente coelo,

t

profundam in foveam vivae calcis plenam

cos: fed virtus coram Deo dilivere, an non

Á

mirabilem merito, , & Deo perinde ac homi-

projiciendus. lbat forte fub illam ipfam fata-

nibus amabilem dicemus S. Villanovam, qui

o ia a

lem horam e Caroli difciplina Sacerdos, Eu-

f

chariftiam fub umbella, facrahymnorum can-

tam infignem charitatis triumphum ab ini-

f

mico fuo reportavit ?

tu, ad zegros deferens, cum femimortuus il-

$ Greg.

le, canentium vocibus excitatus, & labentia

Tar, fer,

in morte membra, cubito connixus, attol-

FACTUM XIL -

dcptup.

AO.

lens, media e cadaverum ftrage lamentabili

Dil&&ia" erga iufirmos. beroica "r

cum ejulatu Sacerdotem inclamat, atque ob-

infolita.-

fecrat, ne divini fe muneris expertem hinc abi-

re patiatur. Inhorruit comitantibus facrum

Al

exander Luzago nobilis Brixieäüä j«aceri-A Tdem l. f5

gï

ferculum pilus, utluridum illud os, & viven-

tem in trivio fenem cariofum, cadavero- c.6. n. 4

tis mortis tabidum fimulacrum confpexere:

fum, Borno nomen fuit, indeptus , fecreto

atSacerdos vi&o, andiffimulato timore, pet

in sedium partero optimam curavit inferen-

dum, lectuloque moliiffimo exceptum per

altam cadaverum faniem intrepidus vadeus,

procul fpe&ante, & vicinum periculum hor-

annos plures, quibus ille fuperfuit, diligentif-

rente comitatu, difertiimum hominerni, via-

fime cii:avit.

Ípfe fervus, iple con'olator

Jenlc

ticoimmortalitatis inter ipfa mortis trophzea

cubiculum verrere:, fordes amoliri ,. le&u-

h2

impertivit.: Et veroquas ille mortes time-

]um concinnare, ligna conferre, focum ex-

firuere, cibos inferre, fcitamenta ex faccha-

ret, qui Superum pariter, hominumque vi-

tam immorta;?m geftaret in manu?

ro praebere, ltomachabundo atque irafcenti,

quafi minus opportune procuraretur , fuavif-

Mirentur alii, excui'fum ab hoc Sacerdote

fime biandiri, & in convitia usque proruim-

|I—2« D — i. — iL — 1

mortis timorem fuilfe, non ego miror; qui

pentem . (quanta eít infimze conditionis info-

enim vitam ipfam, & Authorem vitze porta-

lentia ) aamirabili diffimulatione perferre.

verat, quomodo mortem timere poterat? An

Demum cum aiiquando obiiffet, indoluit A-

non tunc jure cum Pfalmifta dicere poterat ?

lexander, fuo fe fundofuiife depulfum, ex quo

Pfal. 22.

tam uberes ad fe quotidie virtutum fructus

Si ambulavero im medio umbre mortis, mon

timebo tüala, quoniam tu mecum es.

provenirent, jamque de alio fibi circumfpi-

ciebat, fed a magno Patrefamilias, quos jam

FACTUM Xl

collegerat, seternum fruendis evocatus eltt.

Diledlio inimici beroica,

Videri poffet Alexandro dile&tio columnas

duas Herculeas cum infcriptione: ZVoz p/us

Rho.1. z.

Cu

m S. Thomas Villanova hominem de

u/tva: Ítatuiffe, & ideo forte a Deo ad prae-

1;

C $. n. 6.

Clero, quod corruptiffimis moribus Or-

mium evocatus eft, ut qui ratum haberi vult

a nobis fumme confolatorium fuum effatum:

dini dedecori effe, paulo acrius objurgaffet,

ille contumacia elatus in Thomam invehi,

Quamdiu feciffis uni ex minimis sieis , suibi

ficiffis: adeoque ne diffideremus, facto quan-

eique infequi facrorum Quaefitorum in fa-

miliaritatem adícitus effet , nihil Archiepi-

doque ipfo confirmat.

fcopo juris effe, vociferari coepit, adeo in-

IOT R— o o El BI r € »QCu e€ey mj qeee;PoLaCS fT. $5

verecunde, ut, nifi Thomas fe ipfum incu-

FACTUM XIII.

EK.

[4-J]

fans, füorum iras repreffiffet, nonnifi male

Dz'leä?io egrovum bervoica, ficque

[34

mul&atus, indeabiturus fuiffe videatur. Ve-

fecura.

rum peracto a Quaefitoribus judicio ; jubent

illi hominem corripi, atque in vincula duci.

Ferdinandus Panormi Proregis filius focie- tbid.n.s,

| E*Cd, 4

tatem cum adolefcentium nobiliffimis

) lQ

h

Ejus rei nuncium Thomze accumbenti cum

elfet allatum , exfilivit, atque impranfus

coiverat, ut noctu obambulantes urbem, fi-

li

conícenfa mula ad Quefitores accurrit, &

quos domi ab omni fuppellectili imparatos,

L

cum muitis fruítra egiffet, ne mifg'ro illi lin-

aut humana ope deftitutos, atque in triviis

D

abje-

li

h

PX dind

Ves

7 ii-gzlm- XHL Afufis.

353

Üfls

abïä&os inäipï&erentut*-, vel collata pecunia

L

h.

füut, & noueneovum vivitim penerationem 67

UR

,juvarent, vel etiam ad hofpitalem aegris do-

genevationem.,

Sapiegziaws :pforum mavvent

mum ipíi deferrent. Hic Ferdinandus, ut di-

D.

gnitate,fic animi ardore omnibus anteire,pau-

populi, €9 Jaudem eovum nuntiet gccig/ia—

fs

peres fuis ipfe manibus moliri , nullo conta-

FACTUM X.

fer.

gionis metu abfterreri, quod diceret, optima

de

Dileüio bevoice fucunda.

charitatis theriaca munitos, inter nobiles pau-

um

perum Chrifti morbos, luemque non vulgari.

Forte fortuna leprofum ad nofocomium de-

Aloyfius Velasquius nobilem amicum , qui ideml.t.

mulierculge amore infaniebat, cum per3:n.I4.

sf

tulerant, illumque, antequam le&ulo excipe-

fe, tum per communes amicos, vitos religio-

rent, lavare voluerunt domus magiftri.

Ín-

(08;

nis primos, fruftra fjepius monitum, ut fe re-

Qd

vafit Ferdinandus magnze charitatis occafio-

fpicere vellet, tandem fan&ioris hebdomadze

| fe-

neim, pedesque abluere occepit, fed indoles

feria quarta ad fe in palatium evocat; ubi

delicatior foeditatem rei non ferebat; iratus

lüm

adtuit, non jam rationibus, objurgationibus-

NE

itaque fibi, & delicias ulturus, aqua fordibus

que agendum ratus , lacrymarum imbre ag-

ac fanie corrupta os faciemque proluit, ablu-

greffus, tandem, ne pergeret infanire, felicif-

10n

ta fuper hzec ulcera impreffu labiorum exo-

Ils

fime perfuafit: Res profe&o effet admirabi-

Ículatur, egregie victor.

lis, undis, quas charitatis exprefferat ignis,

[

Si juxta S. Ambrofium omnis fumma di-

lllje

victas effe flammas amoris , nii plus quam

fciplinse chriftianze in pietate & miferatione

hoftili diffiderent odio amoeres , atque adeo

fita eft, & nihil tam commendat Chriftianum,

mutuum fibi invicem effent venenum. Ceci-

: $. Greg.

3 Naz.fer.

quam miferatio charitatis ; fi juxta S. Grego-

nerat quidam olim Poeta: Gutta cavat lapi-

' 4 de paup.

rium Nazianzenum nihil homo habet tam di-

dem non vi, fed fepe cadendo; verum in

«moer,

vinum, quam dealiis benemereri; quisfatis

h-

Velasquio tam falutares & efficaces guttze

zeitimet, & depraedicethanc Ferdinandiinin-

probarunt, etiam vi feu violentia eas cavare

firmos charitatem, quam, ut cotonam oleagi-

nam dignius mereretur a Deo olim accipere,

lapidem, ideft, indurata pectora, poffe, fi op-

CUTl* Hem [, f

portune, & de fublimi miferantis animi cana-

Jem' iv 60 n. *

T.J

tam generofa fui vi&toria comitata eft.

li ftidare finantur.

His guttis profe&to ap-

(T6[0

FACTUM XIV..

plicari poteft illud S. Hieronymi encomium:

Ovratzo Deum

Let-

€.38. in

| pet.

Dile&io berosca €9 illuffviffma

Jacvryma cogit.

C& hominum pe&ora? Jegit,

lMfaiam,

Ytif-

4nfirmorum.

ROt

5

dj«

| Ydeml.c.

Ejec in Geilielmo pio Bojarize Duce fulfit

Di?e&z'o beroica €? ïizzgmi-*q/ä:. |

| OR

: n.zrf

-^ illuftriffime, ut qui fex prope luftris, de-

a«

pofita purpura principali, pauperibus mini-

Francifcus Xaverius hominem obfüinatelbid.n.a.

ftravit. Quos enim defperaverant Medici, ar-

S.

elit]

coníceleratum jam diu officiofiffime co-

javil»

tem morbis atque ulceribus victam confeffi,

luerat, minime tamen, ut animum per con-

Uil

hos invi&a morbis omnibus charitate ufus,

feffionem expiaret , -

laferat; defcendes

fepofita in domo exceptos invifere, alloqui,

1

f*

rant forte nautse (namr

m

Itmul navigabant) a«

effe.

amplecti, fovere, fuaque manu cibis acforbi-

quatum, cum Francifcus amicum fecum tra-

tiunculis ori admotis alere perfeveravit. Ne-

t

hens, in littus exfcendit, blandeque confabu-

ïqu

.que his tantum caftris continebatur bene de

lando vicinum in palmetum abducit, ac de

atus

auperibus merendi ardor; excurrebat ad a-

l

ias aegrorum domos, ipíaque lepra infe&os

confeffione fimul compellat, fimul in genua

j

-

procumbit, fimul nudatum tergum deprom-

al

non refugiebat, pergue villas & mapalia, qui«

pto in id flagello acrius pulfat , & fanguine,

]

bus benefaceret, conquirebat.

Neque tot

quem plurimum eliciebat , hominem rei no-

g elt

Tpas

quidem abundans fatis fibi dives magni Prin-

vitate attonitum large refpergit. Totus erat

cipis mens videbatur, niíi fuis in conclavibus

in ore amor, . & voces jaciebantur ardentio-

TU

tres 2egros pauperculos, grande fcilicet pecu-

IUc:

res , quibus id fe pro illius falute fubire füps

] vult

lium cnaritatis, fepofitos haberet, quibus af-

plicii fignificabat.

Horror primum fubitus

fiduam veluti fi operamlocaffet, amantiílime

obítinatum animum concuífit; fubiit mox di-

com

famulabatur , ac ne in facrum fibi fummoe

nl

vina oboriente luce, dolor intimus, & lacry-

Triadis reverentia numerum, quidquam mor-

mas excullit, abjecitque jam confitentem an*

quan-

