
34

[

dei & charitatis Sacramentum;. quippe ejus

domum fecum deportarent, .ut occafione dàá-

frequentatione illze nobis inferuntur, illze no«

ta, atque perfecutoris tyrannide imminente

$Cl

bisinfertze, augentur, atque auctae perficiun-

hoc fe

bulo cibare , atque munire poffent;

"T

tur, non fecusaccibo corporeo fingulze corpo-

eujus

äa

Apoftolus , ab Alberto M. citatus,

N

. ris partes & membra accrefcunt

3

, aut faltem

meminit in hzec verba : Rogo vos, accipite

coníervantur.

d

cibum pro falute vefira,. quia nullius veftrum

Inisi

WMichael

Il Utilitas ad unitatem €$ conc

capillus de capite peribit; cibus enim falutis

Abhito,

deBonon.

faluberrimus omnibus , & confortat ingratia,

fap.Pf.8o.

randam ; ficut enim adeps frumenti eftunitivus

!gäegr»

quia ex rultis granis unus panis .conficitur;

& falvata periculo.

Hoc fane caliceinebrié-

fic iftud Sacramentum eft unitivum, . quia o-

tati erant Martyres, inquit S. Auguftinus,S. Aug.in

quando ad paílionem euntes, füos non agno-

mnes digne fumentes unit, & pacificat, dum

—

$ul

eos unum corpus facitin Chrifto.

fcebant. .Quidtamebrium, quamnon agno-

[

12 |

SBemar- lV. Utilitar adunioneys cum Deo obtinendam;

fcere uxoremflentem, nonfilios, non paren- .

"m

d Tty, |

din. to. 2. üti re&e advertit S. Bernardinus' dicens : In

tes? nolite mirari, ebrii erant; àcce

calicem, unde inebriarentur..

p'erur;t

4 6 d

fet. 54- - 3]iis cibis converfio fit cibi in mauducantem,

ä

eojquod manducans fit nobilior, & validior,

V.. Utilitar ad vitam eternam promeretidam ; S. Tloms,

quam ipfe cibus ; fed in hoc contrarium contin-

üti S. Thomas Villan. indicavit, dicens: Quid fi

de Villa«-

nov, Cor,

git, propter fublimitatem atque virtutem cibi,

pànemquendaminvenires, qui vitam tuam per

r.inFefta

qui Chriftus eft, ideo hunc cibum digneman-

centum annos fervaret incolumem, nunquid Corpor,

s , Chrifti,

ducansi-q;xpgformatqr in Clmitum, | &.'jn?

H

?,

H

illum quovis thefauro gratiorem habere

&

*

/ e

Q

d8T

l.

& cultodites ?. nunquid. mon ficut ocali pü-

arcuum, fcutum , & gladiuin , & bellum; ubi

N

pillam panem illum fervares? nonne illum

de Coenacuio Sion loquitur.

:

omnibus mundi deliciis anteponeres ? Talis

XI. Utilitas ad liberal:tatem wofiram þrdv'g.s, Alyent

QU

autem eft panis Eucharifticus,hicpanis vitamt

candam ; Hoc enim folum datum *eft, ait S.

antc 56.

edenti praeftat, non centenariam, fed seter-

Anfelmus , quod. 'omne dàtum eft ; quia in

*

IN

nam vitam, jucundam vitam , beatam vitam,

hoc dato nihil privatum fibi Chriftus retinuit ;

Onb 3' c' 17.

omnium bonorum plenitudine feliciffiman.

Humanitatis fimul & Deitatis nobis omnia ..

Salmeron

V1lI. Utilitas ad temporalia bona acquirenda ;

dona conferrens.Iztiterum:magna dona Chri-

-

a!- »

to.9.tr.26. uti iterum Salmeronindicavit, dicens : Ter-

fti inhoc convivió, Corpus dedit in cibüm , Íb, . &

Md

poralia bona nobis minime defutura, fatis

fanguinem in potum, animam in pretium,

lt

comprobat hzec tam larga, & incomprehenfa

Deitatemin condimentum exhibendo.

Domini liberalitas

;nam qui nós fuo corpo-

].

[dà

$. IX

o

te & fanguine pafcit, quomodo modica haec;

ALIA MOTIVA -

o

& contemptibilia hujus mundi bona

i

$

ad utene

dam vitam denegabit ?

Pequemnter E$ Wigne fufcipiPda Exchari-

Pa

S. Laut,

VIII. Utilitar ad deliciay animie. obtinindas,

I.F

| n

fiía, propter Chrifti mandatum, (hocfa-

3

H

Juft. de

[

Difcip..

€ujus enim velferreum pe&usjinquit S. Lau-

cite in meam commemorationem ) defides

S,

Mona&.

rentius Juftinianus , autadmantina mens non

rium( defiderio defideravi hoc Pafcha man-

€, I9.

liquefcat prae devotione, cüm Deur fibi, & fe

ducare vobiscum ) & gàudium ( nam deéliciae

y

Deo fenferit corporaliter unitam. ? non càa-

ejus funt , effe cum filiis hoóminum. ) -

U

pit.corlingua deficit, humanus fopitur fenfus

lL Quia ut veru; pamis vitam [piritualem

:

DN SEA

ad inveftigandum tanti arcana Myfterii. O

ton[ervát ; fi enim quis rhanduca

erit ex hoé

quant: ibi delicize, quantus ardor,qualia ver»

pane , vivet in 2eternum. Et hic eflectüs at«

P

ba, quam vehemens amor, quam càfti ame

tribui poteft corpori Chrifti.

[l

S. Cypr.

de Caena

plexus guftantür ? quod confirmans S. Cy-

M. Quià crefceré ,. pingue[cere

facit in Spi.

Comt

prianus, panisifte Angelorum, inquit, oimne

rilu , juxtà teftimonium S. Auguftini, cui di-

ID

deletctáàmentum habens, virtute mirifica o-

&uma Chtifto : cibus füm grandium. Crefze,

l]j

mnibus,qui digne & devote furm

& manducabis me ; & non mutabis me in te,

(di

à

5

;

i

,unt,fegunduni

E

S Bernat-

fuum defideriurm fapit.

Ix. Uti

4]

2

$

fed tu mutàberis in me; & hic effe&us anim

ü!no tO. I.

tàr üd yer[zvirant

1ü

m ienendam,

Chrifti, cujus officium eft nutrire, convenit.

g

tefteS. Bernardino dicente: roborat mentem,

IV. Quia robur tri£uit contra hofles , juxtà

9

fer-. 56. a

& quodammodo carnem ; méntem, ut perfiftat

/]

I'o c. 4'. :

illud. Davidis : paraíti menfarn in confpe&tü

inbono, carnem,ne ruat in malüm. Robo:

Ineo àdverfus eos, qui tribulant ime.

rat mentem, ut perfiftat, & crefcat in bono,

ia fingularim ànino üdele&atiosm af«

A,

nam per hoc, quod mens per gratiam coónjune

jert, juxta teftimonium Eeclefi in officio

gitur infacracommunione Chrifto , fpiritualis

corpóris Chrifti canentis: O quam fuavis eft

man.W"

Jb'dema €jus vita roboratur & confirmatur , ficut cor-

Dominé Spiritus tuus , qui ; ut dulcedinem

m2550m50 .

8*0 cu— 3*0

pus roboratur per cibum. ldem quoque ln

tuamin filiós dernonftrares; pane füaviffimo

Art. 3. cap. 3. ejusdem fermonis fübnectit, di»

de coelo praeftito, efürientes feples bonis;

cens: facit hoc Sacramentum perfeverare iü

faftidiofos divites ditnittens inanes. Et hie

vià Dei. usque àd finem vitze. Oinnes virtue

elfe&us divinitati re&etribuitur, qu3e eft fons

.tes fine

L

erfeverantia contra vitia pugnare

ominis fuavitatis & dulcedinis.

;

*

- poffunt ,

;

ine perfeverantiaautem vincere ries

X Quia imire comducit àd imeniem illus

AT

quaquam poffunt. Curm igitutr hoc Sacrámens

Jirandam , & fi

ientiam celeflem acquiremdam ;

tum initinere Deiroboret, & confirinet , eX-

uti expertüs eft S. Edmundus , poft acceptam

confequenti fequitur, quod perillud ànima

Kuchariftiamltiffimede SS. Trinitate difpus

erfeverat.

tans.. Et hic effe&us fanguini Chtifti (ex quà

är]

S. Chryf.

X. Utilitar ad demowme [uperamdor j narà

fpititus animales tantopere ad intelligenduri

pE

ho.6.ad . tanquam leonesignem fpirantes,téfte S.Chry«

pop.

neceffarii hauriuntur) adfcribi poteft. -

4f

'foftomo, recedimus ab ifta merifa , fa&i diaboe

.. V1l .Quia optimum €$

cáciffimutn ]l ii«

lo terribiles ; quia ibi infirmitatem noftram;

dtümi ad pr

0,

^

Bfe[fuon. i pe

d

onif fludio faciens

franeu$ aitFrancus Abbas, novit, qui nos condidit;

dum; ut olim Elias iü

í

ortitudine panis: ab

Abbasto,

5

od

fortique & armato , nifi fortiore. nos protes

Angelo dati,quadragintà diebus celertime cus

j

gentefragiles & inermes tion poffe refiftere ;

.

cü

äf)ee i;z:'a

^

€ontra implacabile hoftis antiqui odium, pae

toti Sactaiento attribuendus eft.

rritusque ad montem Dei. Et. hicþü'ä&us

nis quotidiani inexpugnabile. nobis contulit

:

VIlI.. Quia mirum in àgone ult

imo [olatin

$ Augil

Ms

$, Auguft, praéfidium. Hinc S. Auguftinus ad inimieutii

üjfert , utpote pignus glorize , de quo Ecclefia

fer.122.. infernum difcurfüm fuum dirigens , iü. quós

cauit: O fácrum convivium , i quo Chfiltug

de Tém?: d55 fermone his verbis ei improberat: ille

fümitut,; recolitur memoria pafífionis ejus;

fanguis, quem effudifti , te vicit, me redeimit;

inens impletur grátia, & futurse glorize nobi&

]lium bibo , & veneni tui perricietüi falvatus

pignus datur! & hie effe&us Euchatiftize u£

6 fliih

ultra non timeo ; przevaluifti in paradifo , fed

Viatico convenit, -

L]

L

-

deVille

viétus esin patibulo : vel etiam addete poffüs

X

wia ipfi

P

a

r artorno. [umrie. pláce? ,

V Com

mus, in cocnaculo; quia. per iuftitutionetü

álior liuic

men[e

z.In Mg

[pirituali ajfiftenter videre , jüxe

iCorpoti

Euchariftize , in ultima coena fa&tati , otnnes

taillud Davidis Pf. 127. Filii tui ficut noyellaa

olivarumiiü circuitu menfae tuze;

'Chri

ejus vires proftravit: Ibi þonfreg'it( potent&ää

€eeceg

$.X

: Y & d

N

758

Bibliothecae -Manuaü-s Concionatorie

i

VI. Fiequm: de ioc SS. Sacramento fermo-

: i S' ; X$

cinatie ; fic Brafili docuerunt, qui die fumptio-

dil

?m

MEDIA.

nem Euchariftize preecedente non nifi de illo

m

miícuere colloquia. utiin vita P. Anchietzele-

fí

gitur, Hicfane vel maxime impletur illud

Ad gxmonm E

cultum Euchariflie exci-

E

Eccl. c, $,

Bloülll D

tandum.

Ecclefiafüci: lingua Eucharis in homine

gon

bono abundat. Et: ex abundantia cordis

[j e (

os loquitur.

ii

agwa mflimatio , quae obtinebitur ,v* fi

i dierum ab Ecclefia huwie

do

bene ponderentur tres admirandze

VH. Feflerum au

n

qualitates,quze nobis illarn amabilem & futne

cultui deflinatorum — peculiaris ob[ervatio ; fi

of

zeftimabilem efficiunt. Nimirum 1. Quod fit

enim, qui amant natalem amati diem fingu-

lari feftivitate lzetitiaque celebrant ; quanto

examore tota compofita , & ut S. Thomas

!

vocat, Sacramentum amoris , vel , juxta S.

magis natalem Euchariftize diem , uti Ludol-

t

Bernardum , amor amorum,dulcedo omnium

phus vocatferiam quintant, peculiari devo-

tione celebrari convenit ab iis, qui crefcerein

(e

dulcedinum; vel, ut alii, mamilla Dei Patris.

30b: 4 f

4. Quod fit tota admirabilis, tum propter

illius amore cupiunt.

Martyr.

plurima miracula, quze in ea conficienda in-

— VIIL.. Aeverentia fingu

larir Sacefdotibm ex-

raDC- 40

[h

terveniunt; tum ob deificationem carnis no-

hibita ; haec enim quanto major fuerit, tanto o&,

Ü

Ü

ftrzs ; tum ob epitomen & Anacephalzeofin

magis crefcetaeftimatio, & per confequens e-

e

omnium beneficiorum a Deo in nos collato-

tiam amor Sacramenti.Certe S.Franciícus di-

rum , omniumque admirandorum juxta illud

cere aufus eft , fe,fi San&us aliquis de coelo &

Davidis: memoriam fecit magnalium fuorum

pauperculus facerdos fimul obviarent ; ad.k

mifericors & miferator Dominus.

manus facerdotis exofculandas prius accur-

fodtiq. p«f

II Quod fit Paradifus terreftrir; i enim effe

furum, eo quod verbum vita illze contre-

2.507'c' j

&ent, & ultra humanum aliquid poffideant.

cum Jefu per amorem eft dulcis paradifus ,

tefte Thoma Kempenfi, quanto magis hzec

Imo Juniperus ejus difcipulus nunquam facer-

gratia illi concedetur , qui per realem quo-

dotes nifi flexis genibus allocutus eft, fciens

dammodo unionem

á

nimirum , quod S. Ignatius M. dixit, facerdo-

Chrifto unitur.,wrjufi fit ir;

Ib. 7'.D'e'c.

ä

hoc Sacramento.

Y

tium effe omnium bonorum, quze in homi-

II Frequens vifitat

io & conueratio per ora-

nibus funt, apicem.

*

tionem coram ven. Sacramento inftitutam;

per talem enim converfationem cognofcitur

— d candem dign.erfmknendaþnks.k

magis ejus amabilitas & amorinfinitus , ani-

maque viciffim ad amorem mutuum incita-

/TX. rdenr: defiderium ; ità enim Chnüus

tür, hinc S. Catharina Senenfis intuens S. ho-

ipfe indicavit, dum dixit Apoftolis: Defiderio

ftiam, videbatur fibi intueri fornacem arden-

defideravi hoc Paícha manducare vqbiscumi

tem adinflammandos omnes , qui propius ac-

EÉt hoc nimirum videtur preefiguratum per

celfiffent , idoneam. Expertus id eft F. Cheru-

coenaculum amplum, quod parari juffit ad

hoc SS. Sacramentum inftituendum. Nam,

binus Ordinis S.Francifci, qui in concionibus

non nifi ignem [pirare videbatur, eo quod

utre&eS. Auguftinusdixit, defiderando ca-

coram SS. Sacramento fuos affectus conce-

pax efficeris , ut implearis.

- X. KEvacuatio [ui ; ita

jterum C*hri&us» S. Lib.4. in«

perit. Hinc fexagintafex millia animarum ab

Gertrudem docuit , dum illi dicenti : quali fin. c. 6.

eo converfarum in morte illi a

dfuïe;fuütf, & ad

coelum duxerunt.

dignitate obviabo tibi, cum tam largifluus

niptfo; ut 'enilij

dignaris venire ad me? refpondit : nihil aliud

- 1V.. Crebra €8 digna realis [u

requiro a te,quam quod evacuata venias ad re-

per amplexum & conjun&ionem carnalem

amor carnalis maxime demonftratur, & au-

cipiendum , quia omne, quod mihi placuerit

F

getur; ita per unionem , quae fit inter ani-

in te, hocperdonum meuni totum accipies.

;

1

à

k

S Berny

.XL. Gener

a vi&oria , juxtaillud S. Joanr

is: Apocm

ditust, 2

mam & Chriftum in hoc SS. Sacramento ;

tanto magis crefcit amor fpiritualis & Eu-

Vincenti dabo manna abfconditum. Debet V-27.

ft.sin

charifticus, quanto firmior & intimior & fa-

autem triplex effe h»ec victoria juxta Ludo-

H

162,

vicum de Ponte. 1. Contra peccata tam ve-

pidior eft di&a unio , quam carnalis.

:

oe-

Seff, 13.

'N.. Saypiusiterata [piritualir commiunio, cutn.

nialia,quam mortalia ut eà deleantur per p

€. 9.

enim , tefte Concilio Tridentino , illi, qui vo-

nitentiam. 2. Contra inordinatas paffienesa

d To'u.a..'g'

to coeleftem panemedentes, fide viva, quze

voluptates & delicias quirnique fenfuum pro-

praef. ti, "

-c. e

pendentes; nec enim prius Ifraelitze manna

jer dile&ionem 'peratur , fra&um ejus &

*

"

utilitatem fentiant , merito tanto efficacius

guftabant, quam farina, quam'ex Egyptio fe-

r

hzc communio medium ad augendum amo-

cum exportaverant, defecit. 3. Contra cordis

^

*

diftra&iones & vagationes, quze adumbratee

Fhitey

rem erga S. Euchariftiam cenfendum eft,

Alb :

quanto frequentius ea per diem iterari poteft.

olim funt per /Egyptios , qui fequebantur

Yo, de

Hinc Gertrudis tali modo communicans, 1la-

1f

..

?

Íraelitas, eosque a culþu divino "impgd?tg

i

quta

teri Jefu admota audivit: Bibe nunc de cor-

volebant.

^U XIL - Zmmaculate v

itz fludium ; quam qur— Rodriq. p,

Lib.4.in.de meo fpiritualiter fuaviffimze divinitatis

2.tr. 7

lin.c.r2. mez efficacem influxum. Certe B. Agatha a

dem Chriftus difpofitionem per pedum lótio-

Hagioph. Crüce, hujus fru&us confcia & cupida,quoti-

nemindicavit,Deusvero pet Arcgepromanna " "

deputatze interiorem conftitutionem , dim

ment.24. die ducenties hanc. comm

umonem fpiritua-

STho

lem iterabat.

totam auream eíle voluit,indicavit. Et fane

i

qui

LUN

y

259

.

Titulus LIT. Euchariffia.

)

Q

qui hoc medium adhibet , gratiflimam Deo

mis a(fignat S. Thomas , fic loquehs.: Panem, fidifc. 4,

difpofitionem . attuliffe cenferi , dicereque

tanquam inter alios cibos materiam aptilfi- n. 2.

i.

cum Davide poteft: Totis veribüs praeparavi

d

I

main , elegit, tam ex parteillius,qui illum ad-

impenfas domus Dormiui, nonenim homini

/

miniftrat,quam ex parte recipientis; eft enim

e la 3

ä

raeparatur habitatio , fed Deo.

imprimispanis aptior ex parte illum admini-

S

Blofius in

- Xill. Imploratio San&orum ad [upplendam

monil.

ftrantis, quia majori cum facilitate in quovis

fpir. c, 6.

per merita [ua indignitatem | fu[cipientir ; ita

loco &tempore reperitur, non vero item.

Cüziítus S. Mechtildem docuit dicens: Quan-

alize res comelftibiles. Przeterea panis hancin

[

do facram communionem perceptura es, defi-

]«

fe difpofitionem habet, quod longo tempore

dera, & opta ad laudem nominis mei habere

confervari poffit, eftenim materia ejus puri-

omne defiderium, omnemque amorem, quo

or & mundior, faciliusque dividi, & ex uno

"

unquam cor aliquoderga meflagravit, & ita

loco in alterum transferri poteft. Quantum

ad me accede ; nam ego amorem illum in te

vero ex parte recipientis, ad hoc Sacramen-

attendam atquefüfcipiam ,non ficutin te eft,

tum pauis quoque aptior magisque idonea

fed ficut velles eum in te effe.

materia eft prae cun&tis aliis cibis, quia hzec

lity,

Job. 4. c..

Franc.q..

XIV. Effufionir pofl! Communionem vitande

accidentia Sacramentalia nullum adífcifceré

08,

fiudium ; Ytà Thomas Kemp. indicavit, dum

poffunt fauitati nocumentum, prout alii cibi

dixit: oportet, ut non folum te przepares ad

nonnunquam faciunt.

Quod vero panem

devotionem ante communionem , fed ut

hunctriticeum efífe voluerit, hujus affignat ra-

etiam te folicite conferves in ea poft Sacra-

tiones; primo propter granihujus prae caete«

menti perceptionem. Nam bona poftmo-

ris naturalem nobilitatem ; inter omnia enim

dum cuftodia iterum eft przeparatio ad majo-

grana triticum nobiliffimum eft, ac proinde

Rodriq. p. rem gratiam confequendam. Hinc virginem

juftum erat , ut panis ille inde conficeretur,

2.15.7. - nen vulgari fanétitate preeditam dicere foli-

pro quo habendo zeternum Patrem quotidie

tam accepimus : Quo die communico, omni

rogamus : Panem noftrum füuperftantialem pgaso

cuíftodia fervo cor meum, Chriftum quafi ibi

da nobis. Aliam adhuc rationem affiguat Hu- Viet. p.,

fïb. 7Di,

quiefcentem cogitans, omnes exterioris mo-

go Vi&orinus, dum ait: VoluitSapientia Dei, l.2 de

t.

deftize, qua in verbis, quain vifu, qua in in-

quze fe per vifibilia mauifeftat,oftendere, quod $I!

l

ceffu numeros obeo , ut, qui digito ori filen-

ipfa animarum refe&tio eft, & cibus; & prop- (c..

ääei

terea carnem affumptam in edulium propo- c. g.

tium innuit, nec unde dormiens quispiam ob-

turbetur.

fuit, ut per cibum carnis ad guftum invitaret

XV. Mortificatio €9 cafligatio carnir ; id

Divinitatis. DidacusStella tertiam affert ra-

.

Stella in

idacus -

quod Servator forte indicare voluit , dum

tionem dicens : Non folum ejus altitudo fap

l- c, 22.Luc.

e

afino ( per quem multi San&i corpus fuum

entize oftenfa eft per hoc, quod cum homin

intellexerunt, ) infidens , in Jerofolymitanam

manfit, fed etiam per modum, quo id facere

civitatem ( per quam anima Deum videndi &

excogitavit ;nam eo modo, quo mors in mun-

dumintravit, voluit, ut eodem intraret vita ;

fruendi cupida intelligi poteft , ) indrodu&us

eft. Pulchreetiam idipfum docuit Hugo deS.

per efum ligni vetiti intravit mors, per efüm S, Bonav,,

Victore, dum tria effe Sacrificiorum genera di-

etiam intravit vita.Quartam additS.Bonaven- to.6. p. 6.

cit. Unum Dominici corporis: alterum con-

tura dum ait: Quoniam nihil magis idoneum P'evilog.-

triti cordis:tertium mortificatae carnis; atque

eft ad refectionem,quam cibus panis, & potus ""

66

b4. fs !

adeo opottere przecedere facrificium humili-

vini;nihil eft etiam magisidoneum ad fignifi-

tatisin mente,aflli&ionis in carne, uthabeatur

cationem uaitatis Corporis Chrifti , veri &

devotio in Dominici corporis confecratione.

myftici , quam panis fa&us de mundiffimis

granis , & vinum expreffum de puriffimis aci-

$. XI.

nis in vinum colle&is; ideo fub his fpeciebus

ASCETIC A.

magis quam fub aliis debuithocSacramentum s, p,tl ia

$s. E&rnär— *[

n primis noffe debet Afceta , qui» fit pri-

exhiberi.Quintam deniqueS. Bafilius affignat, Encom,

dinus t. 2.

I

marius finis Euchariflig inflitute , quem

dicens: Chriftus in panis & vini fpeciebus fu- SS.40.

2

fer. 54. n«

1. C. 2,

quidem breviter indicavit S. Bernardinus,

mi fe voluit, ut horrorem adimeret, qui effet "n

dum dixit: Ad hoc Sacramentum iftud confi-

futurus, fi przecepiffet nobis , ut füumeremus

citur, ut ex frequentatione ipfius intuentes

carnem ejus & fanguinem in propria fpecie;

motidie Chrifti fanguinem effufum , fic de

adhzec exterze nationes nos reprehendiffent,

s

Chrifto paífo noftra menioria repleatur, quod

veluti carnivoros, quod ferarum inftar fangui-

i, tf- ^

noftro femper fixus fit in corde, qui femel pro

nem biberemus, &crudam carnem voraremus.

f 7'

nobis fixusfuitin cruce. Hinc quoties hujus

lII Noffe debet differentiam inter cc* veflio- S. Bonav,

hoftize commemoratio celebratur,opus noftrae

nem cibi naturalit €9. Euchariflici, quam S. Bo- to.7.de

Francus redemptionis exercetur.

Et confirmans id

naventura his verbisaflignavit: Hzec eft diffe- Prepar.

VLLiatm,

Abbas S. 'ipfum Francus Abbas.Quem fuavis guftus,in-

rentia inter comeftionem corporalem, & fpi- «

xo. de.

quit, vini hujus demulcet, preffuram torcu-

ritualem , quia ibi cibus comeftus tranfit in

gratiaDei

jlarisnonrecufet, ideo & aqua myfterio no-

fubftantiam , & nutrimentum comedentis ; hic

ftro mifcetur, & fic facrificium acceptabile

vero comedens incorporatur Chrifto; & tran-

i

i

Deo offertur , quia tunc gratam Deo paffio-

fitinamorem & unitatem Corporis Chrifti.

1'7-

-mis Chrifti hoftiamimmolamus, quando & ipfi

IV. Noffe debet, quod , quaudo .. Thomar Manfi dife

f

'paffionibus ejus fimul patiendo cerfiunicamus

dixit in Hymno, Lauda Ston €9c. Sumit unus , fu- 6. n.2.

So Tho-

.]I. Noffe debet , cur £uchariflia.fub. [pecie pa-

gyunt mille, quantumifle, tantum ille: hoc tantum

mas apu

Man-

'*Wis &v vini fit inflituta ; cujus rationem impri-

intelligendum fi£ de fubjiqntia Corgoris Chrifli,

non

N

460

Bibliotkecæ:Manwiis Concionatoria

nenm hujm SSS... Sacrammmti pertintant , fcilicet

p

son autem degratig collationes namficut Manna

qmd

quo ad quantitatem omnibus quidem aequale,

probatio fui ( juxta illad S. Pauli: probet au-

q25)

quantum adfapores ( fiquidem probabilis eft

tem feipfum homo , & fic de pane illo edat. )

|

l

bus

opinio, quod fapores hos illi fpecialiter parti-

Heec autem probatio in quatuor potiíffimum

Cap.4. de

Cot

ciparint, qui in gratia & amicitia Dei confti-

capitibus confiftit, tefte Canifio. 1. In fidevi-

"uchar.

Zäch-

Sap. 16.

tutierant; Unde de Manna dicitur : Subflan-

va , qua firmiter & fimpliciter credatur, quid-

. 1Q,

1 ?

net

21.

u C

tia enim tua, dulcelisem tuam , quam in. filios ha-

quid Deus de hoc mytterio augufti(fimo per

gnà

bes , oflendebat :) eoderm modo, tametíi omnes

Ecclefiam revelavit.- 2. n feria pornitentia per

Euchariftiam accipientesidem Chrifti Corpus

peccatorum confeífionem . coram facerdote

pon

QUi

fumant, attamen fructus, qui exinde percipi-

factam; nam , ut re&te S. Auguftinus advertit,

j

tur, major vel minor erit, juxta minores vel

in Chrifti corporevita noftra confiftit ; mutet

majores recipientium difpofitiones.

ergo vitam, qui vult accipere vitam. 3. /m

gb

ätuïüin

pei

$

V. Noffe debet finem , ob ques infl

mentis attestione : ut fcilicet animus. prefens

efl , qui quidetmn triplex eftpotiffimum ab Ec-

accedat, & per meditationes & precationes

clefiahis verbis indicatus : O facrum convi-

pias ad hoc tantum Sacramentum ferio fe

p

vium, in quo Chriftus fumitur, recolitur me-

convertat; nàm, ut S. Chryfoft. monet, ad-

moria paffionis ejus, mens impletur gratia, &

fiat menía regia, adftant Angeli meníze hujus

u

re

futurzeglorize pignus datur. Primus ergo finis

miniftri, & tu ofcitabundus adítas? 4. In de-

o

eft, utfit memoriale paffionis, & infiniti amo-

centi habitu & compofitione, ut fcilicet, ne-

ris per paífionem oftenfi ; quam ob caufam per

mo nifi caftus, jejunus,modeftus , fupplex , mi-

u

modum facrificii inftituit , & ipfi Ecclefize in-

nimeque fordidusaccedat. Si enim Pericles

yl4 Và

fpiravit, utineo offerendo tales potifimum

interrogatus , cur longe cultior, quam alias

T^

Do

ceremonias eligeret , quze ad cruentum fa-

foleret, ad nuptias accederet? refpondit : in

di

cfificium in Cruce oblatum. vel maxime ef-

gratiam fponfi, ut pulcher ad pulchrum ve-

[ni.l.4 S

Drexel.in (ent accommodatze.. Hinc ficut olim 'Thales

niam ; quanto inagis in gratiam tanti Hofpi-

c.1à

5 ROüS p-. 2'

Mandrayto. Prienenfi, quem nova quaedam

tis fimilis praeparatio adhibenda eft ab eo, qui

t

€. 7.

;

N

de coelo & fideribus docuerat, pecuniam,

ad ejus convivium accedit ?

jé

quantam vellet , offerenti refpondit, fe non

VIII. Noffé*&ebet, Qua ad. Communionem

aliud petere przemium, quam ut Thaletem

[piritualem digne €9. fru&uofe. peragendam : re-

w

non celet authorem , .cum horum inciderit

quzruntur , nimirum 1. Utíciatur, quid fit;

mentio ; ita Chriftus pro hoc beneficio non

nempe intenfum quoddam defiderium facra-

mentaliter communicandi ; hoc.modo euim

aliam magis exigit gratiarum actionem,quam

ut, quotiescunque hoc fecerimus, faciamus

impletur , quod Deus per Davidem dixit: Di- Píal. g1.

f

in ejus commemorationem. Secundus eft , ut

lata os tuum, & implebo illud. 2. Utíciatur,

i

effet fons gratiae & confolationis, adquem in

quod, qui panem hunc fide viva per dilectio-

omnibus noftris neceffitatibus recurremus ;

nem operante comedunt, fructum ejus & uti-

g

incper modum convivii inftituit, cujus prin-

litatem confequantur, uti Concilium Triden- Seff. c.

tinum.dixit. Certe non defuerunt , qui ex- 8.

cipale officium eft nutrire, augere & dele&tare.

"'Tertius e£, ut fit pignus futurze glorize: hinc

pertos fe faffi füunt, non minorem früctum ex

Deitatem fuam etiam & fubftantiam corpori

hac.quam reali communione , fe percepiffe.

3. Ut privilegia hujus Communionis bene in-

fuo unitam dare voluit, ut, quo preeftantius

foret pignus, tanto firmiorem fpem. concipe-

telligantur, quod fcilicet oculos aliorum fu-

remus promiffze glorize offerendae.

giat, atque adeo vanze glorize non fit expofi-

VI. Noffe debet, im quo con[iflat verur fo-

ta; quodque fingulisdiebus , imo fzpius eo-

ntro-

lidus cultus Euchariflig , quem Chriftur a. mobis

dem die iterari queat.

IX. Noffe debet caufas , ob quar ex frequen-

6 20

$6p ?.

in grati animi fignwm requirit, nimirum in fe-

quentibus tribus officiis. 1. /n crebra vifitatio-

ziori Communione minus. proficitur , ut pruden- Faber in

st : ut fcilicet, ficutipfe per vifcera mifericor-

ter occurrere poffit. Sunt autem quatuor po- fer.2.-

diae fue vifitavit nos oriens ex alto, faffusque

tiffimnum ejusmodi caufz. r. Defeflur inten- P'afch. 1e*

eít deliciasfuas effe cum filiis hominum ; ita

zzonis, quiafcil. tantum ex confuetudine pera- ^

giturhzec comunio,aut certe ex timore. 2. De-

nos quoque viciífim ipfüm frequenter in hoc

fe&tus legitima difpofitionir : quia fcilic. vel con-

ífan&iffimo Sacramento latentem vifitare-

inus , noftrasque cum ipfo delicias effe often-

fcientia non eft fufficienter purgata a pecca-

tis, vel certe terrenis cupiditatibus eft infeGa.

deremus. 2. /n digna [umptione : hanc quippe

3. . Defeiius devotionis in ipía fumptione; eo

potiffimum intendit, dum fanCiffimum cor-

pus X fanguinem obtulit nobis, ut non mo-

quod ad hanc menfam non aliter fere, quam

reremur,fed viveremus in seternum, coclefti

ad corporalem coenam , accedatur.Qui cibum

hoc epulo recreati. 3. n zelofa invitatione €9

non praemanfum deglutit,parum aut nihil gu-

difiributione hujyus Sacramenti : ut fcilicet buc-

ftus percipit : pari modo neque Euchariftize

fru&tum dulcedinemque percipiet, qui non at-

cellam noftram non comederemus foli, fed

tenta confideratione fummi doni ac beneficii

potius clamaremus ad proximos noftros: Ve-

nite, & emite absque argento , & absqueulla

fe ad devotionemexcitare ftudet. s. Eft defe-

-&us . colle&ionit poft.| communionem ;. quid

commutatione,vinum & lac.Comeditebonum

& dele&abitur in craffitudine anima veftra.

.enim prodeft , potionem medicam fumpfiffe ,

fi caufa morborum non tollatur? quid pro-

r,ft

ydePc hypocauüum( vel bï.lneum, calefie

1. Cor. 11. VII. Foüe debet, que ad dignfzm [uwtia.

1nox

/ .

'

| Tz'tulüs LI1l.

—Emhari/iia..

761

adiitcommunlonem ; at 'ixnd-ecens noneft,imo

mox apertisundique januis calor iride exulet?

quid juvatunguentum pretiolum in'undete in

meritorium , ipfumreddere. Nonergoob de-

vas fra&tum, unde ftatim iterum profluat? .Ta-

biti ipfius redditionem communione quis pri-

a

M. de

libus ergo fequentes veritates ponderandas

vandus eft, fialioqui devotio ad ipfam adeun-

llChar

dameratur. Certeinprimitiva Ecclefia Chri-

I

InZach. Cornelius a Lapideoffert. 1. Infirmus, Dotri-

Ic. 9.

ne.qui tecumnon exhilaratur, valde prope eft,

füiani quotidie communicabant, efto effent

ut cadat.. 2. Aneima, quaze tecum non exultat,

conjugati, & prolibus operam d.aren»tf

$

unde poteritexultare? 3. Qui tecum, Domine,

$ XxHj

non elt contentus, quomodo non crepat? 4.

Qui, dumte Hofpitein habet, properat, ut do-

CONCEPTUS PRJEDICABILES. -

mo exeat, facile oftendit, fe cor habere alibi

obítri&um. 5 Cuitecum manere tzedium eft,

I Eucharijüax fecundum fe. —

neícit, quod tufis Deus, & totum bonum ejus.

6. Quitecum non maneterlibent, oltendit, fe

I Ex

poni poffunt tres caufze principales ob

hrene(ilaborare,cum hujusrei caufa natus fit.

quas Chriftus inftituit hoc Sacramen-

- X.. Noffe debet zentationés €9. dubia cira com-

tum. Videlicet . Adgloriam majorem Pa-

munionem occurrere [olita, quse adtres fpecies

tris coeleftis , ^ cui gratius eft hoc facrificium

revocari poffunt. 1. £/l circa fidei difficultatem,

quam infinita alia, undeetiammagis honora-

turper unicumifacrificium, quam per omnes

ob quam pluribus contigit, quod Ariftoteli,qui,

quia Euripi fluxum comprehendere voluit, nec

poffibiles a&us creaturarum. 2. Ad majorem

Vit.L4. valuit, feipfum in iilum przecipitavit. Contra

gloriamfuam, quse mire augetur per tot tem-

c. 23.

.hanctentationem optimum remedium piam &

pla ei zdificata, pertot' procefliones in(titu-

diigentem ipfius. myfterii frequentationem

tas, & per tot cominuniones cum füm:na re-

Ímit.L4. S.Francifcus Xaveriuscenfuit. Id quodetiam

ligione & fervorea plurimis peractas. 3. Ad

c. 18.

Thomas Kemp. iudicavit, dum dixit: Fidesa

majorem gloriam noftram ; quse obtinetur

tecxigitur, & fincera vita, nonaltitudointel-

tum per unionem Chrifti cum anima noftra ,

le&us, neque profunditas my(teriorum Dei.

tum per copiofiffimam gratiam , quae iu hoc

|

Sacramento non tantum ex opere operantis ,

]

Perge ergo cum fimplici & indubitata fide, ac

reverentiaad Sacramentum accedere, & quid-

fed etiam ex opere operato confertur, & eft

femen glorize olimfecuturze; ex honore, qui

quid intelligere non vales, Deo omnipotenti

r:

fecure comitte. 2. El circa frequentiam coimu-

ex hoc iazeftimabili beneficio nobis folis exhi-

bito oritur, utpoteratione cujusmerito nobis

nioni; ; quam aliqui frequenter peragere hor-

D O.

rent ob indigritatem ; alii nimis raro concedi

applicatur illud Deuteronomii :. Non ett alia

erium. Qua quidem inreo-

natiotam grandis, qus habeat deos appro-

queruntur ob defid

ptimum erit confiliam , qnod 3. Iguatius 5.

pinquantes fibi. Excitandi proinde audito-

res, uthoc tripcifuniculo obítri&i fatisface-

Francitco Borgize de hacre eum contulenti de-

dit, rimirum non effe una amulfi omnia inge-

re ftudeant obligationi fuze, & ad preedictim.

'. S.eff.g. Q

nia metienda: alis rarius , aliis frequentius

fiaem triplicem frequenter debita cum dilpofi-

tione hoc SS. Sacramentum fumere ftudeant.

ad divinam menfam accedere, utile videri.

Suadereitaque & hortari,prudentem aliquem,

Quod fi mag's placet , poffunt al'ae tres cau-

[fi-

piumque virum e multis eligeret, cujus poti

"

fze inftitutionis afferri, nempe illze, quas Ec-

mum confilioin ftudio pietatis uteretur.

.5

f

Cleiia indicat , -dum in feto corporis Chrifti

circa difpo[itionem debitam afferendam , maxime

canit: O facrum convivium, in quo Chritus

" Intro-

aconjugatis, qua in rebene notandum eftcon-

fumitur, recolitur memoria paífionis ejus,

mens impletur gratia , & futurz glorize no-

du&. p.2. filium S. Francifci Salefii his verbis declara-

ol 203

tum: Sifatis prudensíis, tibi nec mater, nec

bis pignus datur.

Aut afferri poffunt tres

rationes a S. Thoma datv , fícilicet ut effet

Faber i

uxor, nec maritus, nec pater impedimento

fet.2.

erunt, quominus fzepe facram communionem

memoria paffionis, facrificium novi tefta-

Baích, 19* .

menti, & cibus hominum.

Quas caufas vi-

h

obeas; cum enim ipfa communionis die , offi

ciitui partes pro ftatu tuo convenienter exple-

dere eft fufius explicatas a P. Matthia Fabro

in fer. y. coenze Dom. conc. 2.

as, & erga illos tum benignior , tum affabi-

liorfis, nullamquegenus obfequii illis dene-

II. Explicari poteft, cur Chri&us hbc Sa-

ges, verifimile certe non eft, illos hocin ex-

cramentum fub duplici fpecie, cur fub fpe-

ercitio ullatenus te impedire velle, cum nul-

ciebus panis & vini, & cur tandem fub fpe-

lum ipfis ex hoc fecuturum fit incommodum ,

ciebus vilibilibus inftituerit, quze caufse ite-

nifi forían admodum impertinentes, morofi,

rum fufius explicatze videri p

:

offuntapud Fabr.

& rationi diffentaneiforent. Hoc in cafu fi di-

L.c. conc.. 3.

re&ortuus ita faciendum fuaferit, illorum vo-

luntati forfan condefcendendumerit Pro con-

IIl. Oftendi poteft, quamoäo menoriam

fecerit mirabilium fuorum in hoc Sacra-

jugatis hicaliquid addam, opportet. In veteri

mento; dum ícilicet in eo exhibuit com-

- legevetuerat Deus , ne creditores diebus feftis

pendium omnium fuüorum potiorum attri-

debitum a debitoribus fuis expofcerent ; at non

