intoto mundo. Etenimnumerus quinquagefi-

mus, quem fignificat vox Pentecofte, nume-

&expediteagant. Unde Ambrof. fuper Luc.

I«

ruseft]ubilaei, quod erat quovis quinquage-

c.1.ait: JVe[cit tarda moliminaSpiritur fantli era-

l0

fimo ai)o, inquo poterat quisque redire ad pri-

ia.SaueApoftoli poftacceptum Spiritum ían-

ftinam polffeffionem fuam, alteri venditam, Le-

&um ftatim concionari coeperunt ad plebem,

k

vit.25. Similiter hodierno die, quo remiffio

& legem Dei promulgare.

1u]l

peccatorum toti mundo praedicari coepit, inci-

Qu.VII. Cur cum fonitu venit? Refp. r..Ad

lo

piebat [ubilaeum Chriftianorum,quo ad prifti--

indicandum,quod fonus miraculorum, fancti-

t

nam poffeffionem, id eft, gratiam & gloriam

tatis & preedicationis Apoftolorum inomnem

5

erditam redire quisque poterat. Et hic eft an-

terram effet exiturus, juxtaid Pf. 18. Znomnem

P

ït[l

nusilleplacabilis Domini, quem detempore

terram exivit [onur eorum: 2. Ad defignandum,

"u

gratize przedixit 1ía.c.61.& interpretatur ipfe-

EvangeliumChrifti effe coelefte ; de coelo enim

met Chritus Luc 4.is quo omnia peccatorum

factus eft fonus. Poterat ex terrze latebris per

Ej

debita Spiritus S.igne comburi inceperunt.

terrae motum edi fonus: fed nonira evenit,quia

D

Q II L. Cur horatertia venit? R, 1.Quia tunc

talisfonus defignat doctrinam hzereticorum ,

Apoftoli,& alii homines erant omnes excitati,

Ve

qui de; orco prqxggx;t fua dog:pata. :

& vigiles,nec non febriiadhuc,adeoque magis

Qu. VIU(-

307

O

'Tituïz&ä XX /Cateclïe/ïs.

Tat

Qu.VIII Car cumSpirita vehementi venit?

circa fidem proponuntur, & naturaliter capere

l0«

Refp. Ad defignandas mirabiles Spiritus S.o-

non poffumus, re&e & facile caperevalemus.

perationes. Nam primo uti fpiratiene & refpi-

Qu.XV1.Quid eft donumScieitize?Refp. Eft

g,

J«

Yatione aeris vitahominis confervatur; ita vi-

donum, quo certum & verum judicium deve-

D

ta anim»e flatu Spiritus Sancti. Secundo,uti

ritatibus fideiformamus ; nam ad affenfum his:

i.

ventusaérem purgat ; SicSpiritus S.animam

praeftandum duo requiruntur. 1.Uteas capiat,

j

purgata peccatis.

Tertio, ut ventus impellit

& hoc preeftat intelle&us, 2. Utcertum aífen-

navim; ita Spiritus S. hominum corda ad bo-

fum proebeat, & hoc fcientiae donum etlicit.

m

"u

QU

na opera, &ad viam coeli. Quarto, uti ventus.

. Qu. XVII. Quid efi donum Confilii? Refp.

hrj.

in filtulis, & tubis fonum edit, fic Spiritus .

Eft donum,quo homo fe & alios dirigere poteft

cor ad docendum & loquendum coeleftia re-

cüm prudentia, id eft media eligere, quse ad fi-

Vam

l8

plet.Item utindicaret, quod A poftoliinítar ven-

nem ab .aliis praefixum magis opportuna vi-

:

torum peragraturi eífent orbem, purgaturi

dentur.

-

0n

mundum,deje&uriidola, refrigeraturi seftuan-

Qu.XVIII.

Quid eft donum Fortitudinis?

Iler

loc

tia peccatorum corda ÉEvangelio, hoc eft, bo-

Refp.Eft donum, quoamore Dei omnia adver-

nonuntio, quod polfint fieri Filii Dei.

fa fortiter & generofe tolerantur, & fuperan-

IB«

Qu.IX. Curin fpecielinguse venit?Refp.Quia

tur, uti in SS.Martyribus cernere eft. -

1

I

lingua eft in(trumentum fermonis & proedica-

Qu.XIX. Quid eft donumPietatis? Refp.Eft

tionis; hicautem Spir. S. conftituit Apoftolos

donum, quo omnia, quze ad Dei honorem,pro-

d

lll*

Praedicatores Evaug.: contuliteisdem donum

ximique ac no(tram falutem pertinent, impi-

linguarum,fimulqueEcclefize. 2.Quia,uta ver-

gre exequimur, & przeftamus.

3

;

m

boientis praedicitvox linguae: ita Spir. a Fi-

- Qu XX. Quideft donum Timoris? Refp.Eft

Dte

100

lio. 3. Quia ficutlingua diftinguitfapores : ita

donum, quo offenfam Dei, & omnia alia, quaa

Sp.S.facithominem difcernere res coeleftesa

eidem difplicere poffu

nt, ftudiofe vitamus.

lt*

terrenis,veram do&rinam a falfa&h?eretica.

XVI.

Feffo SS. Trimitatis.

Qu.X. Curinlinguaignea venit? Refp.1.Ad

; Quefliutcule de

If

demonftrandam naturam legis gratize,quse eft

2eriturI. Cur hoc Feftum inDominica pri-

ütm

lex charitatis perignem defignatze; juxta illud

-& ma polt Pentecoften celebratur? Refp.

T

"

Deut.33. Jv dextera ejus ignea lex. 2. Ad figni-

Quia, cum tribus Perfonis fpecialia Fefta fint

!de

ficandum effectum, quem in animis A poftolo-

infüituta, & ad honorem Patris zeterni quidem

rum, caeterorumque fidelium operaturus erat

FeftumNativitatisChrifti,cui fingularis honor

tu;

uf

Spiritus S., nimirum quod in. eis torporem;

&gaudium erat,talem ipfiFilium genitum fuif-

timorem, concupifcentias & vitia confümptu-

fe.InhonoremFilii veroFeftumRefurre&ionis,

rus, eosque ferventes, zelofos & quafi igneos

quod propter devi&tos hoftes fpecialiter ipfi

V

redditurus erat. 3. Quod perbuncignem amo-

gloriofum fuit. In honorem S. Spiritus vero

0i

ris, & confolationis Spiritus S. non torquen-

Feftum Spiritus S. iuftitutum fuerit; conve-

üx

tem aut comburentem, fed potius refrigeran-

niens videbatur, ut, ne tres Dii putarentur, u-

uit

tem & recreantem, fuperaturi effent ignem

numetiam communeFeftum,ob unam & come

m

tribulationis ac perfecutionis urentem accon-

munem naturam inftitueretur.

N

l

fumenteni. 1ta Cyrillus Catech. 17. -

QQu.TIIl. Cur hoc Feftum minori, quam aliá

À

Qu.XI. Curin difpertitislinguis appar

uif 2

Felta praedi&a folemnitate celebratur? Refp.

Refp.1. Adindicandam duplicem charitatem

Idideo fieri, ut Ecclefia ipfo fa&to oftendat, fe

4

1l

D

Dei & proximi, qua Spiritus San&us corda

tantopere Feftum iftud zeftimare, ut ea , qua

"

fidelium repleverat? 2. Adfignificandam du-

par eft, folemnitate celebrarenon queat. Ma-

plicem artem recte loquendi, quam docuerat

vult ergo perhumilitatem profiteri fuam im-

108

[ü«

eos Spiritus Sanctus, nempe loquendi cum

potentiam ad hoc Feftum celebrandum,quam

ul

Deo & próximo.

debitum ipfi honorem & reverentiam non

Qu.XIL. Quid eft donum Spiritus San&i?

exhibere.

i

Refp. Nihil aliud effe, quam afflatum &impul-

Qu. LII. Quareunus tantum Deu

S e&STFI-

füm ejusad patranda rata & heroica maxime

nitas, cum tamen quzelibet trium Perfonarum

[l

05

virtutum opera: quibus exercendis folze vir-

verus Deus fit? Refp. Cum omnestres Perfo-

ol

tutes etiam infufee ordinarie non futficiunt,

nae unicam tantum naturam habeant,plurali-

tas autem Deorum, a pluralitate naturarum

n

'Yequiritur przeterea fpecialis motus & excita-

defumi foleat, merito SS. Trinitatem unum

!]

tio Spiritus Santti.

[l*

Qu. XIII. Quot

funt dona Spiritus äan&i ?

duntaxat Deum vocari. Hinc S. Athanafiusin

Reíp. Septem primaria (ad quae revocanda

fuo Symbolo dixit: Deus Pater, Deus Filius,

l,

funt cetera.) defcribit Ifaias c. 1 1.collataChri-

Deus Spiritus San&tus, & tamen non tres Dii,

fto Domino. Aequze/cet /uper eumSpivitus Do-

fed unus eft Deus, quia, ficut fiagulatim u-

d

smini, inquit, Spiritus /apientie Cr iutelleGlus,

namquamque Perfonam verum Deum ac Do-

i

n

Spivitus confili C? fortitudimis,Spiritus fcren-

minum confiteri Chriftiana veritate compelli-

tim CF pietatis, ? veplebit eum Sþi?'itus tituo-

mur, itatres Deos ac Dominos dicere Catholi«

i

vis Dosmnaznua.

A

ca Religione prohibemur.

]

f(l

Qu.XIV. Quid eft don

um Sapientiae? Refp.

Qu.IV. Anergo omnes operationes omni-

/fi

Eft donum, quo caufaàm altiffimam, id eft,

bus tribus Perfonis communes fünt? Refp. Ita

et

quidem de operationibus ad extra productis

lÀ

Deum rite cognofcimus, & divina fepundum

veritatem judicamus.

à

fentiendum, non tamen de internis proceffio-

l,

Qu. XV. Quid eft donu

m Intelle&us?Refp.

nibus, nam folus Pater generare, folus Filius

Eft

donum fupernaturale, quo ea, quae nobis

generari,folus Spiritus Sanctus fpirari dicitur,

, Qqa

Qu.jV.

4 P. Lohin. Bibl. AMan, ,T om. 1

L

08

Bibfiothece Manualis Concionatorie

Ó

A

;fæïrï

Qa. V. Cur ergofolusPaterCreator,folusFi-

dulgentias concellit, atque Proceffionem ad»

d

lius Xedemptor,folus Spiritus S. Sanciificator

ornavit. Et tuncigitur & deincepsfolemnitas

«euil

,'1

dicitur? Relp. Non ideo hoc dici, quafi non e-

haec per totius orbis Ecclefas devotiílime

906

tiam Filius, & SpiritusS. creaffent mundum,

accepta eft.

páh

fed quod creatio fit primumbeneficium mun-

Qu.II. Qua occafione hocFeftum inftitutum

Jet

do coliatim, atqueadeo per quandam accom-

eft?R.Id juxtarelationemR.P.Joann.Dieftemii

täoïzïf

tuodatonem merito prim?e perfonze attribui

Blzeti,Prioris P. JacobiLeodienfis hac occafio-

Jusi

videatur. Quodidem cum proportione de re-

neinftitatum fuiffe. Circaannum Dothini mil-

Quof

liquis attributis fentiendum.

lefimum ducentefimum trigefimum in Epiíco-

v

Qu.VL Cur SS.Trinitas fpecialiter colenda

patu Leodienfi, juxta civitatem Leodiiin Ho-

Junt?

fit? Ref». Ob tres caufas. 1. Quiaad hancima-

Ípitali leproforum, quod vulgariter ufqueho-

pum.

ginem illius creatifumus; quidautem magis

die, locus Cornelii montis dicitur, fuit Virgoo-

qela

conveniers,quamut imago, fi rationepraedita

mnium virtutum flore renitens,nomine

ulia-

tame

forct, Prototypon pree czeteris amaret? 2.Quia

na. Hzeca primisinfantize annis femper

i

efe o-

at

ipfa eft mare immenfum omnis bonitatis, ex

rationi mancipabat, crebro vidit, & quafifem-

Qn

quo omnia noltra bona profluunt, unde par eft,

per fuo afpectui inter orandum ingeri mirabile

tunt

utilli grato animo omnia adfcribamus, & ficut

fignum, fcilicet Lunam, quafiin fuo fplendore,

t2 !

flumina ad mare,per debitum honorem & gra-

cum aliquanta tamen fui orbicularis corporis

bene

tiarumactionem recurramus. 5. Quia SS.Tri-

fratctione. Etvidens mirabatur, & etiam time-

tüf j

/nitas, cum fitfumme potens, & bona, haecfola

batnefciens, quid hoc fignificaret. Unde nite-

tüett

per fe maxime poteft, fcit, & vult juvare, crea-

baturtotis viribus praefatum fignum amovere,

turz vero non nifi de

nec valuit. Tandem cumnulla fua,vel aliorum.

s

pendenter ab ea auxilia—

tere

zi poffunt. .

fidelium precibus amovere poffet, coepit cogi-

Qu. VIL. Quinam eftoptimus modus colen-

tare, neforte myfterium aliquod in przefato íi-

€0$í

non

diSS.Trinitatem? Refp.2. Per exercitium fer-

gnolateret. Tum didicit divino refponío figni-

veuns & conftaustrium virtutum Theologica-

ficariin Luna przefentem Ecclefiam,& in ejus

am

pb

rum, FideiSpei, & Charitatis, 2. Peroblatio-

fractione defe&um unius folemnitatis, quam

nem potentiarum internarum, Memoriz, In-

Deus voluit in Ecclefia celebrari, ad augmen-

ts

PUv

telle&us & Voluntatis ad perpetuum obfe-

tumfacrze fidei. Accepit proinde przeceptum

quium illius. 3.PerdireCtionemomnium ope-

coelitus,uthanc folemnitatem inchoaret, & ce-

&i

rum, verborum, & cogitationum ad majoreni

lebrandam mundo nunciaret. llla vero ad hzec

f

10

gloriam. SS. Trinitatis; fic enim p

obftupefcens, fe non poffe refpondit. Verum

anitur,

grpetqum

quotiescunque orationi vacabat, admoneba-

que

Gloria Patri &c. ipfi c

XVII.

turaDomino, ut preceptum injunCtum perfi-

Q zäg/iiunculæ de Feffo Corporzs Chrzffz.

ceret, quam ad hoc prze mortalibus cunctis

TRU

HONI

?eritur l. Quando, & a quo hocFeftum

Deus przeelegitfet. Igitur Juliana ChriftiVirgo

s

T

fitiaftitutum? Refp. Ab initio quidem

humilis a tempore praedittze vifionis, per cur-

lum

UrbaaumiV. interveniente confilio & atfenfu

fum annorum viginti,precibus & gemitibus in-

taat:

DominorumCardinalium decrevi(Te,utFeftum

enarrabilibus infütit apud Deum, quatenus al-

W

Corporis Chrifüi per univerfam Ecclefiam, fe-

teri perfonse przefatum negotium coeli Condi-

dum

melin anno folemniter feria quinta poft OCta-

torcommitteret. Verum quantum ipfa plus fa

Sact

vasPentecoítes in tototerrarum orbe celebra-

tanto negotio indignam afferebat, eo magis

fitor

retur, & vocato B. Thoma de Aquino,qui tum

humilitatis amator hanc digniorem judicavit.

ficin

prsefensaderat, praeceptum fuit,ut officium de

Acquiefcens igitur tandem virgo facra, totum

offe

tali Fefto fecundum ufum omnium Ecclefia-

ordinem preefatze legatioris, Dom. Joanni de

lung

rum componeret. Thomas autem divinarum

Lanfena Canouico S.MartiniLeodienfis,quem

bun

armarium fcripturarum, cujus mentem obe-

pro fuze fanctitatis excellentia, plurimum dili-

D

dientia, & omnium virtutam decor colluttra-

gebat,patefecit. Etrogavit; ut dehis omnibus

I

-xetrat, praeceptum hoc libenter,breviteratque

fermonem haberet cum his, qui clavem fcien-

Ti p

infignitfime complevit. Verum quamquam A-

tiz in Dei Ecclefia tenerent. Obtemperat il-

Q

poftolica mandata omnibus Ecciefiis directa

le, & can&a proponit Dom. [acobo de Tre-

Ticet

fuiffent, fuper celebranda nova de Ven. Sacra-

cis, tunc Archidiacono Ecclefize Leodienfis

fum

mento folemnitate,omnes tamen Ecclefiae dif-

Viro fideli & docto, gui pro eruditionis, &

ftitu

fimulaverant obecire, przeter Ecclefiam Leo-

vitze praeeminentia poftmodum füpra multa

üe1

dienfem, quze ubi Apoftolicum Nuncium cum

confütui meruit. Siquidem poftea fattus eft

Bullis, Decretalibus, Officio apportatis hono-

Epifcopus Verduneníis, dehinc Patriarcha

Quo

(

rifice fufcepittanquam devota filia mox quam

Hierofolymitanus, demum univerfalis Eccle-

celerrime obedivit, rejecto officio, quod Virgo

fize Pontifex electus, di&us eft Urbanus IV.

Qui

Dob

Juliana confici fecerat, utens illo officio, quod

Propofuit etiam prefatus Joannes duobus

homas Aquinas confecerat.

Itaque ab ad-

magnis luminaribus, quze tum Leodii vita

d

ventu przefatarum bullarum tota & fola Leo-

& fcientia przefulgebant mortalibus cunctis ;

rjinc

(ebi

dienfis Dicecefis przefatam folemnitatem fin-

Ícilicet Domino Hugoni Provinciali Ordinis

QU&

gulis ceiebravit annis usque ad tempora Do-

Praedicatorum , poítea Cardinali, & Dom.

dart

mini Joannis Papze XXII. qui floruitanno Do-

Guyardo Cameracenfi Proefüli.

Propofuit

mini 1315.qui omnes conítitutiones Clemen-

infuper Cancellario Parifienfi, Le&oribus

CI9]

tis publicavit, & ad univeríalia Studia trans-

Preedicatorum, & multis aliis perfonis, fcien«

Qüi(:,

mifit. Et ultra illas ordinationes Urbani IV.

tia & vita clara praefulgidis. Qui omnes.

tus|

D

Clementis conítitutionibus infertas, novas ii-

minatis

msvn

auditis, intglle&js' ,& [ diligenter exa

Q

praefa-

Titulus XXI Catecliefis. :

309

d«

4g

præ?gi'tis rävelationibz.zg , uno fpiritu pronun-

tis Chrifti tanquam unicse falutis noftrze cau-

lg

ciarunt, efficacem rationem inlege divina in-

Le:convenientil'imum hoc fuit;quia perid tam

"

veniri nonpoffe, quare praefata feftivitas fieri

Lex7d

t d

paffio,quam morsipfa rep

entatur; feparato

non deberet. Infuper & digniffimum fore, & ad

enim fanguinea corpore immors fubfequitur, nec

Deihonorem cedere, & ad profe&um,gratiam-

pii

o

1e

qualiscunque fed per vimillata: nec non per

lQ

—

EL AEHMATATE EEE E i

que electorum af

tebant,fi memoriain inftitu-

modum Sacrificii, cujusmodi erat Chrifti imc-

V

tionistanti Sacramenti folemnius, ac fpecia-

'.ü-

latio ad reconciliandum Deum. Ín omni au-

(

lius finguiis annis Mater Ecclefia celebraret.

tem Sacríficio fanguis feparabatura corpore.

Quorum íententize concordiam cüm- Chrifti

l-

- Qu. VI.. Curfub fpeciebus panis & vini po-

l0«

virgo cognoviffet, gratias egit Deo, quod vo-

tius, quam aliarum rerum, inflitui voluit2. R.

luntatis [uze refponfum in tantarum perfona-

«

1. Ad figuificandam Euchariftize neceffitatem

lla-

rum ore pofuiffet.

Etfi vero abinitio fola Ec-

id fa&tum effe. Ut enim ad vitze fuftentationem

T

clefia Leodienfis hoc Feftum celebrarit,poftea

nil magis neceffarium & homini conveniens,

]]«

. tamen, utante vidimus, juffüUrbani IV. & Jo-

quam panis & vinum; primum etiam viati-

lla

annis XXII. a tota Ecclefia celebrari coepit.

cum, quod fumit fecum viator, panis eft & vi-

Qu. III. Quas ob caufas hoc Feftum inftitu-

num: ita & Euchariftia ad fuftentationem vitae

te

fs

tumeft? Refp. Ob tres preecipue. 1. Ut pro

fpiritualis & robur anim2e confervandum in

tam extraordinario Inftitationis Euchariftize

hoclaboriofo itinere vitze noftrae deftinata,

i

&«

beneficio fbeciales & publicze gratize ageren-

panis & vinifpeciem habere debuit. Et quem-

tur; hoc enim Chriftas innuebat, dum infti-

admodum nihilita appetit homo, ac cibum &

fé,

i

tuens hocSacramentum, dixit: Zoc facite in

potum, quando efuritac fitit; (quia hzec vitam

Theam comtesoratiouem. . 2. Ut publice profi-

ejus confervant) ita voluit Chriftus indicare;fe

i«

)lle

^^

N

teremur Articulum fidei, quo contra Hereti-

a nobis maxime füper omnia appetendum &

coscredimus,Euchariftiam effeSacramentum

defiderandum tanquam unicum & neceffa-

-

nonin ufu tantum, fed etiam extra illum,atque

rium anim2e fomentum. 2.Utfinem hujus in-

jus

adeo affervari, ad 2egros portari,in proceflio-

ftitutionis nobis ante oculos poneret,qui eft u-

Am

nibus portari, & adorari poffe. 3.Utnegligen-

nio & concordia membrorum, id eft, Chriftia-

a.

tias & defe&us, quos per annum circa cultum

um

norum omnium, interfe,& cum capite Chrifto.

Euchariftize commifimus, per publicum hunc

Ex multis namque gratis, inquit S. Auguft.

(

& folemnem cultum compenfemus; ficque be-

tract.26. in Joan. uzus pauzs efficituv,E7 ex suul-

&C

nedictionis, quam nobis & omnibus frugibus

Ls vaceriis oimm confuit. Apoftolus quoque

ünm

noítris petimus, tanto capaciores digniores-

d-

1. Corinth. 1o. hocindicat, cumait: Ugus pt-

que efficiamur.

]

qis, uInum covpus guulti funms, omnes qui deuno

f-

^ Qu.IV. Quaso

bcaufas ipfaEuöhari&iä in-

paue participamus. Unde & communio vo-

s

|

ftituta eft? Relp. Pariterobtres. 1.In memo-

catur: & hinc olim Chriftiani ante comunio-

?0

riam amoris fui infiniti, quo Chritus non fo-

nem ofculum pacis fibi mutuo dabaut: Hoc

Jf

lum pro nobis de coelo defcendere, incarnari,

denique eft, quod Chriftus oravit, ut nimirum

j

n.

tantaque agere & pati dignatus eftfed etiam

fideles omnes fint unum in charitate, ficut i-

,

aal

ut intime nobis uniri poffet,hoc tam adiniran-

píe & Pater in effentia unum funt.

:

d-

dum medium invenit. ?. Utloco multiplicium

Qu.VII. Cur invifibiliter fub fpeciebus ta-

sfe

Sacrificiorum in veteri Teftamento offerri fo-

men vifibilibus poni voluit? Refp.r. Ut fic

g

I$

litorum haberemus in Ecclefia perenne Sacri-

accedere ad eum, & fumere eum auderemus:

Vit,

ficium, quod & dignitate fua, & utilitate, &

alioquin enim quis auderet, fiin gloria fua vi-

Uf

offerendi facilitate omnia vetera teftamenta

fibilis appareret ? Refert Joan. Carthagena

ide

longiffime fuperaret. 3. Ut elfet nobis in ci-

Ord. 5.F'rancifcil. de Aug. Kuchar.Sacr.hom.

iem

bum anim:e, qui füo modo eandem paíceret,

9. inventam cujusdam Medici Hifpani, qui fa-

lili

nutriret, roboraret, crefcerefaceret, & recrea-

nare cupiens zegrotum tabe confectum, quo-

ret, ficut cibus corporalis hzec omnia corpo-

QUs

niam ille ab efuteftudinum, quarum carnibus

leti"

ri praeftare folet.

erat fanandus, abhorrebat, praecepit pullos,

- Qu.V. Curfub

duabus fpec;iebüs, panis fci-

ti-

quos zegrotus libenter edebat, teftudineis car-

[te«

licet & vini, in(tituta eft2 R.1. Id voluiffe Chri-

nibusali, eiquead vefcendum dari, quoartifi-

ftum, ut nobis indicaret,fe perfeCtum nobis in-

t/is

cioillufüszegrotus fanitatem recuperavit.Pari

&

ftituiffe convivium, non quafi füb utraque fpe-

modo, quia Chriftum Dominum in fua fpecie

cie neceffario fumendum fit ab. omnibus, fed

ja

vifibiliter apparentem fumere non poteramus,

T

quod habeat perfectam vim explendi farmem

idcirco füb fpecie panis & vini fe íe occultare

& fitim liominum , id eft, omne defiderium.

I

voluit, ut non tam ipfum, quam panem & vi-

. - Quiaenim Euchariftiam nobis reliquit;ut effet

num fumi fenfus judicarent, adeoque non ab-

cle«

horrerent.

V.

nobis pignus glorize, & quafi praeguftus qui-

2. Ut meritum fidei haberemus,

; damcoeleftis illius Manive, quod omnem om-

dum exercemus heroicum actum illius, abne-

hus

rita

! nino fatiat appetitum : Idcirco ea perfectam

gandofeníus noftros, & ratiocinationes, quas

debuit fignificare refe&ionem , (non minus,

intellectus nofterinde conficeret; voluit enim

]

$7

T$

quam panes a Chrifto multiplicati, famem fe-

Chriftusinhoc myfterio exercere, & probare

dare & fitim) quod fufficienter /acit in Sacrifi-

fidem noftram. 3. Ut preeberet nobis etiam-

JH

[j

cio Miffe. 2. Ut fignificaretur Chrifti mors &

num fpeciem humilitatisillius, qua in mundo

quidem talis, in qua totus ejus fanguis fepara-

converfatus, füb aliena fordidaque humanita-

juS

g

tus fit a corpore,effufus in pretium redemptio-

tis vefte delituit. Utenimibi gloriamMajefta-

nis noftrae. Cum enim neceffarium elfet relin-

tis fuge vili & abje&o fervi habitu abfcondit:

jt$

ita & tunctegumento panis & vini.

iti$

gqi flgbis aliquodmem()riale paffionis & mor-

Qqa3

Q. VIII.

j

E

Bibläatlzecæ AMauualis: Concionatorie

s

Qu. VH Curpridie, quafn pateretur, eam

lis, five ad efum, five adþ:

otum apta, prirnum.

qot

facratur certis verbis,& czeremonviis adhibitis,

infitzere voluit? Refp. r. Ut hoc ejus velut

qu

teftamentum arctius cuftodireraus,&recentio-

& Deo offertur àlegitimo Miniftro, ritu debi-

dem

rem) ac teneriorem ejus memoriam habere-

to, in inem congruentem.

Quze omnia, ut

fisc

Solentenim Filii diligenter obfervare,

patet, vere Miifze. conveniunt.

ínus.

cati

qe a morientibus parentibusin mandatis ac-

Qu.IV. Quotuplex fithoc Sacrificium?Refp.

q

eorum mnunera di-

Realiter quidem unum effe; formaliter tamen

óuj

ceperunt: poltrema quoque,

92]

ïJObiS defl-

& denominative multiplex; eftenim La?reu-

ligenter affervare. 2. Utoftenderet

fünt

derium fuum, manendi femper nobifcum, e-

dicum & Holocauttum,dum totumin honorem

(

Dei offertur. Eft Escbarifficum, quatenus in

tiam qua homo. Propterea antiquam per mof-

1us.

tein recederet a Difcipulis fuis,adinvenit & in-

memoriam & gratiarum actionem pro paífio-

ne Chriftioffertur. E2 Propitzatorium, quate-

fola

frtuit rationem, qua etiam abfens cum ipfis

fut:

maueret. 3. Ut monftraret nobis charitatem

nusDeum nobis &Defunctis propitium reddit,

utpeccata aut poenas remittat. Eft Paczficum

-

fpi

li

fuam, qu

atantum nobis thefaurum parabat,

fo tempore, quo Judeei ipfi parabant

feuimpetratorium,quatenus varias aDeo gra-

01

eoque Àp

flazella, fpinas, crucem, a

deoque inidtotiin-

tias nobis impetrat.

Qu.V. AnSacrificium hoc etiamSanttis die

4dh

.(i

cumbebant, ut eum crudeliffime interficerent.

fital

Aq

3601

&c d

(t:e multze tantorum cruciataum mini-

;

:

ipforum cultui confecrato offertur? Refp. Ne-

gative; fic enim clareindicat Concilium Tri-

&c.

qme potuerunt €

xtinguere charitatem ejus.

Qu.IX. Cur ped

um lotionem huicInftitutio-

dent. feff. 22. c.3. dicens: £f guamvis su bono-

res!

fel

niprzemilit? Refp. Ut doceretnos abluerefor-

*

reu €7 guemoviam Sauctorum M:ffas Ecclefta ee-

des ani

mi, etiam leviores, antequam accedi.

lehvare confueverit, non tamen illis Sacrificumm

gii

tem

mus ad S. Corüunionem puriffimi Virginis Fi-

offerri docez. fed Deofoli qui eos coromavit.Un-

detiec Sacerdos diíceve folet ; Offevo *ibi Sacvifi-

due

3ii. Porronifia lethalibus faltem peccatis fue-

rtimusabluti,non habebimus partem cumChri-

ciutm Petre,vel Faule: fed Deo de allovum vitto-

firn

V

1to: Nonpercipiemus Sacramenti gratiam &

Y11$ Bvatias apens, eoram patvocinia implorats

us

virtutem, fed incurremus Dei indignationem

ut ipfipro uobis intercedere dignentur in Celisy

Coti

& judicium. Nifia

levioribus etiam fimus imu-

guorum sbenoriam facimus in tervis.

pier

.. Qu. VI. An unumidemquefitSacrificium,

t

nes, minore fru&u communicabimus. . Ergo

aon tantum pedes, fed & manus & caput o-

quod quotidie in Miffa offertur,, atque illud,

T0

quodolim eft in crace immolatum ; Refp. Ex

(

qmnesque animoae & corporis vires lavandze,di-

H

eendumque: «mplius /rva sme, Domiue.

Concilio Trident. L 1. Uga eadeique eff boflía,

tur?

Qu

- QuX CurhoGurno temporeinftituit? R.r.

zdeimaue nmunc offeveus Sacevdotum miuifferto,

Utoftenderet,magnum effe fecretum hujusSa-

qui per fespfumm tunc dm cruceobtulit, fola offe-

diti

Dici

cramenti, magno Dei confilio inflituti. -

vendi vattoge diver/a. Pro quo melius intelli-

fug(

gendo,fciendum eft; in Miffze Sacrificio & effe

Q

autem folet: De2oGle confelium. 2.Quia mylfte-

rium hoc fide magna credendum erat. Fides

hoftiam, quaze Deo offertur, & eum, qui offer-

ficar

tur; & a&ionem;qua hoftia offertur a Sacerdo-

autem quafi lucerna eftin no&te, ubi ex parte

fum

videmus, ex parte adhuc czecutimus.

te.Cogcilium afferit,hoftiam effe eandem,quia

dquc

eít corpus Domini : Offerentem principalem

Qu.XL. Cur in Coena infüituit ? Refp.Utin-

Vat]

nueret, fe hoc Sacramentum inftituiffe, ut non

eífe eundem, eo quod idem Chriftus, qui tunc

!

w

l

folum tempore vitze pro cibo, fed etjiam in-

in cruce fe obtulit, nunc quoque quotidiePatri

tüt:

fe offert, eo quod ipfius Chrifi Domini juffa in-

rüente mortis fomno nobis pro-üngularirof

Tif

bore, & refocillatione ferviret.

ftitutione, auctoritate, & nomine quotidie Sa-

Sacr

cerdotes offerant. Ipfeigitur eft principalisSa-

$. XVHL

"

cerdos, czeteri Sacerdotes veri funt ipfius mi-

niftri adSacrificium faciendum,& offerendum,

pulc

szæ/?z'uncuiæ: de Sacrificio Miffz.

(

Ecclefize auttoritate confecrati, & poteítate

weriturl. Quideft Miffa? Refp. Eftverum

N

Q

M& & incruentum Sacrificium in novà lege,

praediti. Atio vero inftrumenti, & adminiftri

eft eadem, qu:e caufze principalis, ac proinde

QUOA

acfup

remaCoeua, a Chrifto inftitutum, & Deo

per l*

gitimum Miniftrum, cum certis ritibus

oblatio Sacerdotalis eadem eft, quze Chrifti fe

!

quotidie incruente per fuos Sacerdotes-Patri

t

Ü

& coerem

oniis, tam ad delenda peccata, tum

tiam

e(iciis agendas, tum varias

offerentis.Sed non eft eadem, quze fuit fa&ta o-

ad gratias pro ben

lim inCruce, nam oblatioin crucefuit fatta fe-

Voti

gr

atias obtinendas, tum a

d fupremium ipfius

endum, offerri folitum.

mel,&in hacalteraincruenta quotidiereplica-

Chr

dominium protit

hir

aC

Qu.lI. Unde de

fumpta hzec vox, Miff: a,füerit?

tur: Incruce Chriftus feipfum revera obtulit,

d Annum trigefimum

nunc vero in Miffze Sacrificio non feperipfum

Chio

Refp. Exfi. Baronius a

li

$3

quartum Chri

fti num. 53. a voce Hebraea Mz/-

offert,fed perSacerdotes : quia ipfeSacerdotes

(

Jàcb fpontan

eam o

blationem fignificante, &

inftituit Apoftolos, & juffit ipfos, & ipforum

S. Jac. Apoftolo ufurpata, dictam

fucceffores Sacrificiüm facere, & offerre.

|

tr P

prima vicea

Toni

utet, rectiu

stamen Gavantus, Azor, &alii a

Qu. VH. Cur fpeciales veftes in Sacrificio

&

otius introductam, & ab ultimis ver-

Miffze offerendo adhibentur? Refp. Id triplici

tur F

vul

£

go p

tegt

sÓt

bis : /ze

Miffa eff; fcilicet Hoftia vel oblatio no-

ex caufa fieri. r. Propter majorem decentiam.

2. Ad majorem seftimationem Sacrificio con-

ut n

ftra ad Deum, defumptam effe cenfent.

Qu.I1I. QuareMiffa hzec diciturSacrificium.

ciliandam ; unde & in veterilege Deus certas

lC2

Q1

Refp. Id ex definitione Sacrificii proprie dicti

veftes pro Sacerdotibus praefcripfit. 3.A d pie-

in communi colligi, quze fic formantur ab A-

tatis & devotionis augmentum per fignifica-

Verej

tionem veftium ingenerandam.

üïan

Zotjo: E-?P: a&ig,. per quam res aliqua corpora-

Qu, VIIL

Vànd

d

defe

Ut MUET CAU

Titulüs XXI.- Cateähe/iä. h

d

31I

lj

-Qu. VIIL Quid ergo fignificant veftes Sacer-

ris gladii, nudi in

nianibüs'fub le&tione Evan-

UE

dotales ? Ref. 1.Peramiétam fignificari velum,

gelii tenentur..

t

quo Judzei taciem Chriftitegebant, dum eun-

Q.XVI1T. CurinMiffaDefun&orum populus

dem colaphizantes dixerunt: Prophetiza no-

non benedicitur ? R. Ut indicetur,hancMiffam

n

[i

bisChtifte,qui te perculfit.2.PerAibam fizsifi-

ad Defun&orum duntaxat folatium & auxili-

a

cari vetem quaHerodes Chriftum illudens in-

um ordinari, qui proin magis benedi&ione,

lls

dui juffit.3.Per cingulum funes,quibus colam-

quam Deus ipíts impe

T

nae pro flagellationealligatus eft.4.PerStolam

rtitür, quam povgu!gs

viventium indigent.

l

funes,quibus per coltum ligatus ad judices tra-

Q.XIX. Curin fineMiffze ordinarieEvangeli-

Q«

&atus elt. 5.Permanipulum funes,quibus ma--

umS.Joan.legitur? R.[n memoriam & gratia-

[«

nus ejus,cum caperetur,fant vinctze.6.PerCá--

rumactionem pro beneficioIncarnationis, quae

fulam indicaripurpuram , qua ii coronatione

it,

fuitinitium vitz & Paffionis Chrifti, cujus E-

LT

fuitindutus. 7.Per Biretum denique coronam .

fpineam, qua ca

vanggliüm hoc eft

fuccin&tum compendium.

[ds

p ut illius 'cpnæïiilu*üone eft Co-

: AIX.

Yonatum.

*

a Qz,iæ!z'iüzzä??æ :

de beatifffma Deipara.

.Q.IX.Cur aute

uivaribcolores hahisveltibus"

lg

azeritur E AnSS.DeiMater fine macula ori-

[

adhibentur?R.Ob triplicem finem. 1. Ad diver-

Q'

v girialis peccati fit concepta? R. Affirma-

l«

fitatemFeftoram, v.g.Martyrum,Confefforum

tive cum communiffimaá Catholicorum Do&o-

1«

&c.indicandam; hinc quia Apoftoli & Marty-

rum fententia , triplicirationeid probantiuni.

res laaguinem fuderunt, colorrüberineorum

y.Ex vartis Congruentiis,ex l'iliatione Chrifti

d

feftis adhibetur; Candibus veroin feftisB.Vir-

& Maternitatehujus SS. Virginis petitis, fed

Ils

ginis, Con'efforum & Virgiaum, quia purita-

hae utpotefübtiliores Theologis relinquendae

H

tem animi & corporis fervare fingulatiter fta-'

fünt. Secundo probantid ipfum ex variis reve-

"s

duerunt: in Dominicisquibusdar viridis , ad-

lationibus & miraculis, quee uti magisad hoc

figaificandum,quodin die Refurretiopis,quae

üt,

forum pertinentita non oberit aliquas narraf-

lii

juxta aliquorum opinioneni iiY Dominica die:

fe. E.t primo quidem ipfa SS.Virgo S.Brigittze

continget, florereiterum quaoad corporainci-:

dixit.fe effé fine macüla conceptam,& hocnon

I

piemus:alias violaceus ad luctuüm & poeniten-

definiria

SedeApoftolica, ut fideles magis ha-

tiam: &nigerdenique ad condolentia

(

i

beant occafionem , fuum er

E

üd,

mortuisiguif

m.cu;m,"-

gaipfam affectum

EX

icandam uiurpatur.,

oftendendi,uti Bernard.de

Buftis fect. r.p. r.re-

Q.X. CurAitaria veríusOrientem zedifican-

fert. Idem etiam alias Canonicoreve

lavit,uti

lii

tur2 R. QuiaChriftusab Oriente venitin mun-

S.Anfelm.].:.mirac.c.7. fcribit,nam

cum Ca-

1

du», & inde ad ceelos rediit, iteramque ad Ju-

non. ifte noctu peraquas ex fornicati

one redi-

(*

dicium redibit. Sed &i

N

n

n Paffione fagiem ver-

x

ret,&Matutinum de B.Virgine recitans a Dze-

fus Orientem vertit.

J

monibus everfa navicula fübmerfus effet, jam-

t«

- Q.XIQuid fignificatur perA

ltare;?,R.'Sign'i-*

que ab iisdem adinfernum raperetur,f übito ab

ficari tam menfam, ià qua Coenam ultimam.

TiacSS.Virgine ereptus eft, audivitque, fi gra-

d(?-

fumpfit, &S.Euchariftiam inftituit; tumipfam.

tus effe vellet, operam dare debere, ut a forni-

[

crucem, inqua velutin Altar

z

n

vam hoftiam obtulit.

ifeigfum, uþ vi-

:

catione deinceps abftineat,&F'eftam iimacula-

tz€ Conceptionis devote celebret : deiude eti-

Yt

; Qu. XII. Cur Crucifixi imago in Altari fta-

atf

am ipfe S. Thom. cujus authoritate tamen fe

*

tuitur ? Refp. Ut & Sacerdos, & circumftantes :

maximetuentur Adverfarii;Fantino Epifcopo

i*

meminerint, memoriam Paffionis Chrifti in

O«

Patavienfi id revelavit;cum enimEpiícop.hic

Sacrificio praecipue recolendam effe.

legerettertiam partem S. Thomze, & mirare-

qa-

Q.XIIL QuidCalix &Patena fignificat?R.Se--

ffll«

tur,quodibi determinaffet, quod B.Virgo in o-

pulchrumChrifti , & lapidem fuperimpofitum.

riginali peccato fit concepta , apparuit ei S.

i

- Q.XIV.QuidMappa &Corporale fignificat?

ate

Thom. dicens: Scias, Dom. Epifcope, quod

Refp.CorporaleSudarium,Mappam,Linteum,

quandotalemopinionem pofüi, folum habui

ftri

quocorpus ejusinvolvebatur, indicare.

refpectum ad ftatum,quoB. Virgo peccatum o-

u

nd'e

: Q.XV.Curtotceremonize in Miffa adhiben-

riginalecontrahere debuerat, niüiper Filium

"

tui? R. 1. Ad majorem huicSacrificio reveren-

fuurn effet praefervata ; fed Dei Filius Matrem.

atri

tiam & zítimationem conciliandam. 2. À d de-

fuam abomni macula praefervavit. ItaNicola-

10*

votionem populi praefentis excitandam. 3.Ad .

us de Padua, tum ejus Vicarius & Do&tor affe-

lee

Chrifti Pafionem clarius repraefentandam ; -

rens,feab hocEpifcopo vifionem hancaon fine.

hinctotcruces, extenfiones manuum & bra-

maegna lachr

j

ymarum effufione propriis auri-

Jit,

chiorum, percuífiones pe&to

m

bus audiviffe

, telte eodem Bernardo de Buftis

hum

ris adhibentur.

I'IS, ofcula ;Alta-

z

$

