ti fas effet, fi quem illa fubriperet, quilocum

te Xaverium, qui vi&oria lzetus, quae fibi, non

impleret, illico adlegebatur; ut immortalis

victo, fuerat cruenta, rite expiatum in vitae

effet non tam morientium manipulus, quam

novitatem dedit, probitatis ac fanCtimoniae

charitatis exercitatio.

.

tenaci(Iimum.

lta nempe veriffime dixitSe-

u

— Quid mirum ergo, fi Guilielmus przeclarum

neca: Longumiter (ad converíionem ani-

Siracidis encomium in fe & nepotibus expe-

Eiel. 44

marum przecipue) per /evemoaes, breve €? ef-

X' 10,

riri meruit: JJ virz eutfericordie funt, quo-

ficax per exempla, maxime ab ingeniofa cha-

focie- Ib

vUIA pietates non defuerunt : cum femiue eorum

ritate profecta; fünt quippe non pauci, quos,

jfimis

permanent bona , beveditas [antfa , mepotes eo-

ut S. Gregorius loquitur, ad amorem ccele-

j H-

vur, C? in teffamentis fletit femen eorum; &

ftis Patriaà ( & dolorem de peccatis concis

,fatosq

filii eorum propter illos usque ie etermum ua-

mviis

Went: femenmeovum, C glovia eorum non de-

piendum) magis exemplà, quam proeeédica-

menta fuccendunt.

a

veliuguetur. . Corpora zpforum i&

2

Ipace' /&pu(t(z

U

Ro Po -40/"2. Biblc Ma"o Tonlf *

| FACTUM

Povs

Bibliothece Manualis . Concionatoriz

154

f

FACTUM XVII.

mos opportuna conferre beneficia, novo au-

fu, pioque ingenio legi fraudem facere cona-

ä

Dile&io beroica &v selo[a.

tuse(t. -«Nam quicquid fibi vita functo fivein

k

Tbid.n.4.

idacus a S. Jago S. J. Presbyter in eo ma-

precibus, five in facrificiis, five in quocunque

genere piamentorum obventurum erat, pro-

ri, quod Philippinas interfluit, inftructam

,

militum flore roftratam navem magno eo-

prio chirographo in poenarum focios, eorum

rum bono confcenderat, jamque Dux praeto-

nominibus folvendis, ut illis bene effet, fui

ïg

riam piratarum indeptus, tantum non expu-

plane incurius, totum ex affe transtulit, inve-

(fí

gnaverat, cum repente, incertum cafu quo,

nitque homo acute pius, quo fteriles merito-

phep i

rum flammas-fibi faceret effe frugiferas. Non

aperta carina, navis Oceanum accepit: in

fifinter g

ea rerum defperatione, dum omnia diffonis

ignoro, prodigam minusque conformem cha-

j

fà

clamoribus alio atque alio properantium, ac

ritati fui ipfius ordinatze videri hanc liberali-

a

mifero turbze pereuntis ejulatu complentur,

tatem; fed cum multiplici foenore compen-

(

Didacus fedulas aures morituris przebuit, fe-

fatam per gratize glorizeve augmentum fuif-

fe, plures non dubitent, foenerationem piam

bo

curus periculi atque naufragii; expiatis om-

nibus, qui aderant, plurimisque in proximum

re&ius, quam prodigalitatem, dixerim. Cer-

littus enatantibus, eandem & ipfe aleam fu-

te, fi uspiam alibi, in tam illuftri facto locum

biturus, e navis margine defliliebat in Ocea-

habere videtur munificum Servator

is pro-

num, falutem in undis quzefiturus, quam in

miffam: - Date, €» dabsitur vozis.

AMenfu- Luc. c.6.

Rholl

navi defperaverat: fed, ecce, e tabulatis au-

vam bonam, coagitatam, € füperfluentem da-V- 58-

C:H 'L*f

dita prope intermortua vox eít revocantis, ut

verbum de zeterna falute fecum aécturi adhuc

bunt àn. /mum veftrum.

»—FACTUM XIX.

n

audiret.-

Exar(it ad eam vocem in Didaco

germana Societatis indoles, & quamquam

Docilitas beroica ; m/m.

($

horrida undique paululum modo cunctanti

N

mortis imago in oculos incurreret , defertif-

F

ujus praeclarum fpecimen P. Francifcüsi'

l

Suarius reliquit, de quo fic loquitur Jo-

fimi hominis felicitatem fuse nihilominus

praeferens vitee, ad eum audiendum in fo-

annes Rho: Hunc ego hominem cum nomi-15.c.4.1.7

no, ipfius fapientiae ac pradentize nomen mi-

ji

ros regreífus, vix expiator:o carmine homi-

l,

nem ahfolverat, cum vafto hiatu fubfidente

hi videor appellare, quo nemo aut noftra, aut

navi,immanique lapfu coeunte Oceano hau-

. huic proxima fuperiori zetate interius in illa-

Gdl

le jé

ftus eft.

rum fe abdita penetravit.. .Ob hanc rem mi-

fum

jbid.n.5.

Non abfimile fa

&um' narrat idem author

raculo proximum cuiquam videri poffet, il-

3

de P. Francifco Roderico in hzec verba: iXe-

/Jum tam prompte aliorum fententias rogafie,

Lt

vertentem ex Japonia illius Societatis Procu-

acmonitis acquieviffe, ut adolefcentium, quos

per

ratorem, fecundaque per tot maria , faeviíi-

ipfe in Theologicis erudierat, cenfuras ad-

Yen

mitteret, & quse jam fcripferat, ad illorum

qui

mis infeíta procellis, ufum navigatione ad ipfa

usque Tagi oftia fortuna repente deftituit, ut

placita refingeret. /Eque illuftre hoc in ge-

&u

Allifa memorabili

nere exemplum Cardinalis Bellarminus prae-

*

JT

illaa major oftender

Clade ad fcopulos navis, pretiofiffima onera

buit, qui Ándream Eudoemonon, Joannem &

lbidn.s. |

dom

demerfa,mortales multis flu&tibus haufti, plu-

Mutium Vitellefcum, viros fcientia & judicio

LX.:

Cam

rimi cymbis excepti; advolaverat una, quze

acri, fibi, poftquam eratin purpura, fuorum

Francifcum fluctibus ereptum in tutum ave-

operum ac librerum, quos ederet, cenfores

)À

velle

delegerat, illisque tam facilem feé fingi ac

[E

po

heret, urgebantque vehementi(lime, ut fine

mora conícenderet.

At ille in tabala flui-

refingi praebebat, ut, cum tantus effet ipfe,

Nm

illorumtamen monitis crefcere mallet, quaim

&t

tans, & pereuntes audiens abfolvensque, cha-

. obftinati in fententia animi contumaciam tré-

ritatis, quam vitze retinens magis mori ma-

«00

luit, quam animas Chrifti fanguine quzefitas,

tinere. .Nimirum, cum prudentiffimi fuerint

Tlfin

dum uiidis abforbentur, daemoni prodere glu-

hi viri, preeclare noverunt, maleapud omnes

duse

tiendas.

Cui fa&o utrique merito fübfcribi

audire illos, qui neminem vellent audire; &

aurec

ficut plures oculi plus vident, quam unus, ita

poteft Epiphonema ab authore his fere ver-

cel

o

bis conceptum: —Magno illi quidem Societa-

intelle&um quoque aliorum judicio adhibito

Cem v

tis Indicze damno fpem rerum maximarum

perfici magis, atque illuftrari.

den

a

fecum merferunt, fed proeftiteruntilluftri do-

€ p

cumento charitatis fanciri difciplinam , in

E.

Ut Dor

quam omnes, quicunque de Societate fumus,

tehac

auctoratos nos, par eft exiftimare.

Nulla il-

FACTUM XX.

^

Mn a

luftriot mors eft, quam quae char

;

itatis 'impeï-

Educatio beroica 9 pia.

,

'Nen

þiet

)r4io praecipitur.

?

evera & pia Joannis Gerfonis Mater , Tdemt,e,

j

t

1

« M

FACTUM XVIIL.

"ut natum utilibus atque fublimioribus c.ro.n.

iO. —

ld

de Deo opinionibus imbueret, cum jen-

]l

(

Diletio beroica purgautium anima-

Qi

VUTl.

taculi aut merend»e tempus admoneret, in-

tem :

j

fantem in genua procumbere jubebat, at-

lle

Idemi.r.

HenricusMonfov,useSocietate]g;fu fecum

que a communi, ac liberaliffimo omnium

C.4 11030

[

&l

13 ]

reputans, poítfata non fibi amplius inte-

parente Deo nuces, caítaneas, ac, quze ma-

dütem

grum forte in egentiflumos humanz opis ani-

S pro-

xtme cuperet, p,longa'j Poüulare; prece

L

"Y

fecto,

Rc

Juuls XÍHHL — Afefs.

155

fe&o, fi riteconciperet, non irritas futuras.

fis ut attribueret; tum hominem prze gaudio

Ubi pize fraudi adhuc opportunum infantem

vix fui compotem, atque ad genua libi acci-

ferio id agere videbat, tunc illa de fuperiori

dentem amice monuit, ne 1ecus interpretari

la

loco in precantis finum, quae optaverat fur-

vellet, fi ipfe, ut paupeubus abundaret, dili-

ut ille de coelo ea dimitti nullus

tim jacere

gentis, atque aliquando etiam odiofi patris-

dubitaret

His artibus perinfantiam in Deo

familias partes ageret. Nimirum fciverathic

!

fpem omnem reponere doctus,in eam paula-

San&us, quid S. (xresgomus dixerit. ngdquzdlnReg.

l«

tim evafit fanctimoniam, qu: fingulari adjun-

tribuitur p'mpem, K jubtili confideratioue pen-

Yn

&a fapientia nominis ac glorive eidem attulit

Jetur, 02 eff tlouuu , fed mutuum, quia, quod

]u

eg.

immortalitatem. Nlmlrum adolefcentia, te-

datur , auultiplicato /iae dubio fru&lu percipi-

fuf£. interr.

tur.

Hiuc S. P..S. Augultini confilium fe- S. Aug, ia

l

15.

'fte S. Bafilio, tanquam fuba&ta & mollis ce-

-

ra eft, quae ipfa impreffas in fe formas quas-

cutus eft dicentis: $4 vzs e[fe tuercator £omus, epi

cunque facile recipit ,

& molliffime : cedit ;

feuerator egregzus, da, quod zon potes Vetint-

Confeftim igitar ab 1pf0 initio , omni rerum

vey ut recipias , quod nonu potes amitteres .Da

bonorum imbul exerc;tatmne debe,t

mnodicum, ut recipias ceutuplum: . Da tetmpo-

ï

[

valem poffeffronem, ut cosfzþguaru ætemam bæ-

FACTUM. XXI

redztatem,

je

Eleemo/j:mz bevoica exz'mordzmrtm

F.

l- Luc. ef,

j

Rhol, 4,

FACTUM XXII

c. Ij 11.1-4

S

Thomas Villanovanus adeo in p.iuperes

* fuit liberalis, ut nomen eleemofynarii

Piducia im Deuwm bewvoica.

poft tot fzecula ab Joannis Alexandrini me-

motia revocatum merito fuerit confecutus.

oannes Avila paupertatem profe(fus, ut ex- Jo.Rhol.

Opimum eft Valentinum facerdotium in pau-

J

peditior Evangelio praedicando effet , fibi 2. c.3.n.2

cis, annuique reditus, cum illud adminiftra-

nihil perfaaterat defüturum; cumque pluu-

u$

vit Villanovanus, paulatim ad triginta aureo-

mos annos eodem vitee inftituto transegilfet,

*

rum, quze fümma immanis tunc erat, excre-

ajebat, fibi aptiraum femper fundum fuilfe, il-

iL $4

verunt.

Ingentem hanc pecunice vim fingu-

lam Chrifti Domini poluuïamonem Qææw- Matth, c,6

[l

lis annis pauperibus alendis, donandisque a*

ze priinumveguum Dei, €7 bec ommia adjicien- Y«33».

t

deo diligenter infumebat, ut ne obulum qui-

£ur vobis : Neque men(uram hanc. unquam

n

dem reliquum domi faceret, clamitans, nol-

fefelliffe.

.Qua porro fpe ad fuprema illa bo-

]

le fe facrilego fürto contaminari ;

quod ip-

na, beatamque vitam graffaretur, vel in ipfo

]

fum ad mortem usque confïantdüme ufurpa-

mortis confinio przeclare.docuit, dum adftan-

vit.

v

Nemo a Villanovaro petiit, .quin acci-

tem fibi.Sacerdotem eodem ritu facere juffit, -

0s

-peret, fepiusque ut confuleret pudori, pree-

quode Refurrectione fieri confuevit; . tanta e-

veniebat, nec illi füumma laudum fuit dedlffe,

d

nim erat animi ac fpei fublimitate , ut femi-

um

.quze füpererant, nifi, ut dare poffet, cultu vi-

moztuus. refurre&ionis felicitatem cogitatio-

ne præmpex B.

v

«tuque infra privatum modum ufus fuiffet.

Merito ergo S. Augufünus

Mursenam magnitudine vifendam obfonator

alicubi fic loquitur :

du Chrifliamo, tu Dei

domum. attulerat, quam ut Archleplfcopus

Jervo, tu bonis operibus dedito, tu Domino tuo.

&lbilns,

Q

LX. affibus emptam audivit, altam ingemuit;

cbaro alzyuzd exiftimas defutuvusm?

zdn pu-

cumque obfonator admoneret, ut meminiífe

£a$, quà Goriffum pa[cit,a Chr z/fo zpfo 509 pa-

Aff

65

vellet, fe Archiepifcopum effe. .

Quafi vero,

Jcitur. du putas, terrena deerunt, quilus ca»

refpondit, 2equum fit, nos Epifcopos paupe-

Jefláa &* divina tvibuuutur2 Unde bec iucre-

| aC

i^

rum patrimonia per luxum abligurire? Abi,

dula cogitatio? quid faciat in domo Dej per-

& tuam iftam murzenam in macellum refer,

Jidum pectus.

Jarll

m

ac eodem pretio vendito; mihi faterit, fi de-

nario obionaw eris. Idem cum.novus indüen-

FACTUM XXIII

fint

dus eífet thorax, ubi a fartore accepit, quatuor

IHCS

Fortztudo /Jerazm &p znwf?trg

aureos valere; Apage, inquit, hoc ego ar-

gento totum pauperem induiffem, ac thora-

ve audere, five pat1 neceffe fuit, utlam ueïtïemï ..

, M

cem vendi,

Sl

fibique viliffima. e. hnea quatuor

laudem validiíüime meritus eü Jmephus C lg«

fito

denariis. confici juffit.. Idem cum alio fartore

Leonefíanus Capuccmus cui Turcico ferro

de pretio pacifcens, adeo.morofe transegit,

emori nobile ,. fed irritum Votum $ul .

Qua

utnonobícura, ut quidem videbatur, Thomze

enim fortltudme imbutum attuhtpc&us, qui

.tenamtate ille fubiratus abierit. Sed ab1erant

in aulam Turcarum tyranni aufus irr umpere,

jàm anni aliquot, atque homihi tres filize nubi-

ut. tenebrarum 1111 acri Eyangeliii lumen in-

les erant, nec, unde argentum ad dotem con-

ferret, atque ob præcla/rum facmus damnatus

ficeret, habebat: moftum, itaque urgebant

aduncos, pedem manumque trajectus , fubli-

amici, ut Archiepifcopi liberalitatem experi-

mi de trábe füfpenfus, animique conftans tri-

iet fien ï«

retur, & quamvis veterum fmdmm, ut ipfe

duó in patlbulo pependit? Sedrevertendum

nbuS qm

quidem interpretabatur, memoria reluctan-

illi fuitin patriam, in qua dirilimoin ver endis

p5

jeïl

tem, tandem impulerunt. Hommemlubenüfä—

vulnere cruciatus, Medicorum ferrum, & me-

n

fime T homas excepit, atque aureis quinqua-

dicamentorum cruciamentaTurcicis ipfis tor«

Ubi enim diu dif-

at

ginta in fingulas filias donavit; triginta utin

mentis diriora experiretur. :

piulf

dotem conferret, reliquos: autem viginti f fella-

flmulantem ut morbum fateretur, doloris

j ma'

larize fuppelle&ili comparandze , novis fpon-

fubeglt immanitas, ferroquejilli occurrendum

ju)

. R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom.l

2

Me-

fett0y

4«x-

|

Bibliothece . Manualis: Concionatorie

156

t

Medici cenfuerunt, tunc quanta viri virtus ef-

intempeftiva illa humanitate contempferit;

feti

íct, apparuit. Ligare volentibus, quod mo-

faceffat illico imperata, ni pereat.

Enimves

faot

ro Anglus moriturum fe cum Hifpano; fi vi-

lg

tus quilibet in ea curatione ac laniatu peri-

culoliffimus effet; Vos vero, inquit, vinculis

tam illi confervare non poffet, fe profiteris

U

abítinete, praebebo fecantibus corpus immo-

agnoviífe fe hominem , a quo in Belgio pari

m

humanitate olim fuiffet confervatus; nolle

tum; utinamill; tam firmafecent manu, quam

402

ego membra continebo ; dixit, arreptoque

fe ingratum vivere; fiillimoriendum fit, com-

Voli

mori certum fibi effe, quando fimul vivere

7 J

Crucifixi figillo, quod femper habebat in finu,

addidit: Hc mea validiffima funt vincula.

non poffet.

Aumontius fupra gregarii for-

net

Nec fortius dixit, quam fecit.

Semel ite-

tunam & virtutem admiratus, utrumque li-

(

berum abire permifit, & mutuo frui benefi-

dux

rumque ferrum ita paffus eft, quafi alieno in

corpore depugnaret.

Sicque fa&o ipfo pro-

cio, faéctum laudans, ut raris grati animi ex«

deci

Yafe.Ca-. bavit, quod S. Bernardus fuafit, dicens: 7o-

emplis inferendum.

Et quid ad haec Chri-

mm 1

ftianus a Chrifto non armis, fed morte ipfa, .

€,42.

raff.la. us Chrzffus oculos in fua fuffollài vuluera , ut

qülC*

exemplo fui veddat ad toleraudum fortiores ;

& quidem tam crudeli, fervatus? Àn non

hum

ton enim feutit fua vulueva süiles , 4

dicet cum S. Bernardo: E/f cetera taceam, Ser. de die

terta

pre.

:

u? Du;is'

boc folonon immerito vindicat vitam uoffram, 9-

eo.

Jfui vulmm z'u'tu?tuf.

,

lat

quia pro ea pofuit fuam : INemo igituv fl

hi

(

vivat , féd ez, qui pro fe mortuus ef? ; cui e«

G

illea

nim jullius vivam , quam ei, qui, ft non mo»

tinel

FACTUM XXIV.

/wret'ur, ego 1202 vivevemt

i

qge

Gratitudo beroica & infojita.

tis,

H.

at

Ideml.4;

tilis admodum Eleonorz ex Auf'triadum

hr

6-8.' !1 6.

Sub

ente Mantuanorum Ducis in hac gratia-

FACTUM XXVL

£

coni

rum Philofophia ratio fuit. Ibi beneficium fe

Hwinilitas xberoz'm. x

- accipere agnofcebat, ubi mortalium plurimi

:;

Quis enim

Philippus Nerius diebus fingulis ita ferai-Petr. Pen«

Ie

debitam agnofcunt fervitutem.

S

q.in

|

üi

Ideml4. pauperes artifices , aratores, pifcatores , cae-

* ferum , & in lapfum facilem & procli-De

g. pD.2.

(s

€8-».& terosque hujusmodifuos inter numerat bene-

vem exiítimabat, ut Deo diceret: 4Vi

2 me-^

C, i 8cn918.'

bitus

ficos? Faciebat hoc'tamen Eleonora, eorum

Deus meus probibueris, 89 corruentem fuftinue-

LOH

fudoribus fibi lautias parari dictitans, & o-

vis, bedie te, ut altev SJudas, vendam nibilo, to-

:

tium, quo Principes perfruerentur, illorum la-

tiusque tundi qmala perpetvabo. Dicere etiam

Nb Plletu

lb

folitum ferunt: Zulaus lateris Chrzjti latum

üs

boribus defendi.

Quam ob rem pro illorum

UT,

manibus pias preces fundere follicite inftite-

eff, fed nifí Deus corupe[ceret manus teas , il-

Si erga illos,

lud ego imalitia teea dzlatavem.

Bis in anno

ht

rat, ne plane viveret ingrata.

qui tam modice cooperati funt ad deicias &

morbo decumbebat, ac tum temporis vitae

neceffitates fuas, tam gratam fe exhibuit E-

przeteritae poenitentiam, doloremque conci»

ää

piebat maximum, & feriam, fi convaleiceret,

leonora, quam gratos nos erga Deum opor-

tet effe, qui omnibus rebus, quibus fruimur,

emendationem proponebat. Nihil fe vita ae-

. & quas alii nobis procurant, optatum incre-

terna dignum feciffe ajebat, hominumque fe

Hebr

l i

effe ingratillimum, omnes fibi bono exemplo

mentum dare folet, & quicem fineullo noftro

alm

merito; fi enim Hefiodus jubet reddere ma-

eífe; tenellas virgines, & pauperes rufticos

Ó

iore menfura, quam acceperis utenda, quid

praeceffuros: quin imo cum rogaretur, ut il-

lob

]ud S. Mattini pronuntiaret: JJomine, /i ad-

ïä

übus

debemus facere beneficio provocgti 2

Tom

buc populo tuo futn neceffarius : Negavit , fe

FACTUM XXV.

hoc didturum,; cum nunquain fibi veniffet in

Tetut

mentem, ulli fe ad falutem neceffarium, imo

Dise

r

Gratitudo beroica præmi(zta.

nec proficaum unquam fuiffe. — Quis modo

poff

non videt ex tantee humilitatis fundamento

Celi

deml.c. [n expugnatione arcis Cronzoniz, quam de

Ofi

»13.

Hifpano in minori Britannia Gallus vi ce-

affurrexiffe, quod miratur pofteritas , fubli-

?i

perat, Aumontius exercitas Marefchallus,

miífimae in eo charitatis 2edificium, ut ex a-

I

moris exceffu coftam fibi fregerit, & media

trucidari praefidiarios, ac nemini parci mane

tpr

daverat; flebant itaque czedes, & victis non

hyeme nimio amoris calore zeituans ad fene-

tet

inuite morientibus, omnia late fanguine re-

ftram apertam , ut aliquod hauriret refrige-

hm

praef

" dundabant.

rium, conftituere fe fit coactus; ut merito

wmpm

X

Dum maxime ira coedibus in-

caleíceret, nec tam pugnua, quam ftrages ef-

de illo dicere poffimus: Qui afcendit, qui$

w]

fet, Anglus gregarius Hifpanum, qui fe in la-

)æ:e

| eft, nifi qui & defcendit.

tebras penetraverat, indeptus, jugulaturus

Pt

protrahebat, cum fübito bono animo effe juf-

FACTUM XXVII.

m— -

fy

fit, non periturum.

Aderant manipulares,

f

Siejunium — beroice — defenfutm.

Hifpanumque ad cazedem depofcebant; ab-

LUE

fterrere Anglus, &, fi vis dedititio fieret, fer-

( "onftans Stanislai Hofii jejuniiamor, nein- Rho I,7.

&T

Exorta inde rixa, & cla-

tentato quidem mortis metu quafi inftan- c.6.n.2.

ro fe repulfurum.

Chri

more invicem fublato, ad Áumontium res

tis non potuit Jabefatari.

Tridenti per ipfa

ht?

totà defertur, qui accitum Anglum fuo cum

cineralia, quze ille fan&iffime decurrebat, de-

Q làm

more.

cubuit ex febri non fine Medicorum ti

lta-

Neri

Hii'pg/no interrogat : - Quid ita juffa Ducis

4

A

í

iïüdäsgäüw& Mfcefs

157

h,

Iàque monuerunt, üt.,pulfl-o galiinaceo tefice»

lucidiffima ftella in pe&ore apparuit afferens,

[:

n

fetur. Abnuentem, & leges facri jejunii cau-

eam íibi ob puriffimam intentionem datam

t

ldantem, monitus a Medicis, cum adiiífet col«

lega in Tridentina legatione Hercules Gon*

gife»

At

L.

l

le

zaga Cardinalis, ac paulo vehementius inífta«

ret, atque illum ampliffima, qua tumutebatuür,

FACTUM XXIX.

auctoritate,illalege folveret, fubridens Hofius.

lfe

Labor beroicus, €wP pius.

Uf

Volucrum ergo cadaveribus meus iu hac vi«

l

tze ftatione animus, & non potius divino reti-

Bernardus in virtute Spiritus fancti fimul Vita L z.

neturjuffu? Atmihi patris ac matris parere

M

* & totus quodammodo laborabat exte- 7-

f

l(.

przeceptis ftat fententia, Pater Deus jejunan-

rius, & totus interius vacabat; in altero de-

dum edixit, Mater Ecclefia dies hosce jejunio

votionem pafcens & confcientiam ; in altero

g

dedicavit; Pareamus.

Laborábit Deus da-

laboris tempore & intus orabat, feu medita-

f

Qu

tam olim fidem, & his obtemperantem, ne-

batur absque intermiflione exterioris labotis;

quicquam conjectantibus Medicis, non inco-

& exterius laborabat absque jactura fuavita«

n Sededa ]

lumem modo, verum etitm longzevum fuper

tis.

Et, ut alio loco dicitur, ita fe fecerat

')'/], lgl .

Ui

terram przettabit.

Vicit itaque amicorum

omnium fervum, ac fi toti genitus foret orbi ;

blanditias, Medicorum metum, morbi vim, u-

ita tamen liber ab omnibus, conícientize fuce

] h

nico jejunii telo vi&or egregius. Hac eadem

curam gerebat, tanquam foli deditus curze & S Bern.l.

10»

e vit. fol,

ille animi conftantia, veterisque diíciplinze re-

cuftodize cordis fui. ^ Sic nempe implevit,

tinend»e ftudio, Polonize Cancellarii, aliorum-

quod ipfe fuaferat dicens: Seregus anisuur C?

que magnorum virorum fuafionibus repudia-

prudens ad ominem fe compavat laborem, nec ia

tis, quidquam de immutandis jejunii legibus

eo diffolvitur , fed per eum snagis z fe ipfum

atque ovorum ufu laxandis, tractaturum fe

colligituv, qui femper pre oculzs babens, nom

fortiter abnuit, quod fexcentorum annorum

tam quod agit, quam: quod agendo iuteudit,

confüetudine, totiusque antiquitatis pondere

omhnis coz[ammatzbnis attendit fínem. | Unde

firmatos mores minime movendos effe puta-

in eo impletum eít illud Pfalmiftze : JLa£ores

misPatr D

ret; facile omnia convelli, ubi femel mutan-

TIAZHWTAR CHUOYWIR,

jj t&n.in

quia manducabis; beatus 68

di obtinuit libido. Quid mirum ergo, fi tan-

€2? bene tibi erzf.

g M.

tus illius Deo Patri & Ecclefize Matri exhi-

cl lsonnlsj

bitus honor & obedientia maximam apud

M.

I

omnes zeftimationem & gratiam peperit, im*

PACTUM XXX.

um

UT

Prov.c.t. pletumque eft Salomonis vaticinium, dicen-

:

n

tis: 7dudz, ffli vaz, difciplinam Patris tui, &*

Manfuetudo — beroica.

ii

ue dimittas legem Matvis tue, ut addatur gva-

yomeftica Philippi IT. Regis Hifpaniarum

CTAR

nno

tia capiti tuo, C? torques collo tuo.

manfüetudo cui incredibili gravitate & $ n« 9

lt

conjunéta mores illius reddicit admirabiles.

-FACTUM XXVIII.

l]s

Nihil tam praepofterüm accidebat, ut excan-

fel,

Jutentio bevoica.

defceret , infra regium faftigium iram etiam

.

arbitratus. Vigilaverat ad multam no(tem;

.l*'NadafT. in

efe

annaHebr,

N*

:

rratur de Juone Religiofo S. Dominici,

litterasque ad Pontificem de graviífimis chri-

ylo

12.n.3

quod, cum a Ludovico Galliarum Rege

ftianze reipublicze negotiis dederat, cum abe

£. 108

ad magnum Sultanum miffus eífet, mulieril-

folutam epiftolam aulico ab epiftolis dedit,ut

(08

til

li obviarit, manu una lebetem prunis arden-

complicatam, obfignatamque figillo infcribe-

[

tibus refertum, altera amphoram aqua ple-

ret, ille femifomnis epiftolam recentem ab a»

nam portans; quae, cum caufam interroga«

tramento pulveraturus, haud fatis attentus

,f

tin

-

retur fa&ti, dicebat, fe optare, ut coelum pru-

atramentarjum invergit, totamque corrums

n

nis exurere, aquis vero infernum extinguere

pit; exanimaverat hominem cafus inopinus,

poffet, ne quisquam deinceps amplius amore

cui ferena frontePhilippus: Huc, inquit, a-

0do

)nto

cceli, aut timore inferni, fed propter folam Dei

liam chartam, iterumque orfus fcribere epi-

bii

gloriam, & beneplacitum operaretur. Nec

ftolam de integro compofuit. Quid mirum, fi

immerito, quia beneplacitum hoc fummum

propter hzec & (imilia manfuetudinis exem-

[

2

J

eftprzemium, quod conferri a Deo homini po-

pla Deo , hominibusque amabilis factus eft

teíit, quodque ipfi etiam Beati fuze felicitati

Philippus; ezbi/enim , tefte S. Chryfoftomo, Hor. de

Jl cud

" l' 2. de

raeferunt.

Hinc recte S. Chryfoftomus di-

g

ita conciliat Domino familiares, ut quod il/ur manfuet,

unto

compunc, xit: $2 ompnino dipnus fueris, agere aliquid,

videant tranguillum fà offerve , €? maonfuetu-

quod Deo placeat, aliam ue vequire mevcedems

dine jucumdum ; nata €? talem majotis faciunt,

qmt

preter boc ipfum , quod placere meruifti. .Si

babentque pro Patre, &2 uot Dorizo; gvatus

enim aliam vequiris mercedem , vere ignovas,

C amabilts eff videntibus, gratus item & bis,

quantum bouum f£t placere Deo. — Sz emim fci-

quibus ttomine tantum motus eff,

ve$ , nunguam extvinfecum aliquid snercedis,

au? munevis ex[petlaves.. — Hocipfum etiam

FACTUM XXXI

5. Thomas Aquin. ipfo operedeclaravit, dum

i Rholf

Chrifto quzerenti, quam mercedem expete-

Mendacii Beroica fuga.

rct? refpondit: Non aliam, nifi te, Domine.

M

atthzeum Riccium, cuti primum Nanchi- Rho i, '4.»

j

Quantopere autem heec refponfio Deo pla-

ni fedem fixit, novze fapientise atque le» C 9. n.6,

(

cuerit, poft mortem illius inclaruit, dum cum

ofe

gis, quam prqütebatur, fama vqlgata-, adeo

3

Ce^

j

ÓD6o-

158

Bib!iothtcæ Manüalis Comiondtoriæ

We

celebri 'toncurfu frequentabant Philofophi

perti:aces ftomachi lapidisque dolores , &

pïl*

pariter atque Magiftratus Sinarum;, ut, cum.

quidem.feftis majoribus ut in E£cclefia duplex

il

refalutandi omnes domi effent, ac difputatio-

officiuim; ita ipfi duplex dolor.: Videbatur in.

folemnitatibus feftorum totis quadraginta

V€

nibus dies noctesque continuarentur, trattis

p/

viribus deficeret, nec jam tantae celebritati fe

horis, quaii in hora mortis, fuiffe in agone

i

pofita..-- Et tamen quafi coelefti quodam do-

parem effe fentiret. Talia, ut fit, apudte que-

[2

rentém clariffimus atque amiciffimus vir hor-

lorum hydrope plena, petebat avidiffima in-

me

tari coepit, ut per domelticos feidentidem elfe

fatiabilitate febrium genera, & dolores om-

nes, puncturas, tumores &c. l'uitqueetiam.

li

negaret domi, fpatiumque ea arte quieti fu-

nit

meret neceffarium. : At, inquit Riccius, mén-

fummo cuipiam, & plurima inter omnes paf-

lus

dacium hoc eft.. Hic veroridere amicus adve-

fo Martyri fere par in doloribus pro Chritti

amore libentiffime ferendis. At vires ad hzec

qu

nam, qui hanc mendaciloquam ignoraret Phi-

t

lofophiam. Idübifentit Riccius; de chriftia-

abaltari hauriebat.. Nam & factris intererat,

& Sacramento Synaxeos reficiebatur quoti-

rea

nxe legis fanctitate difputareaggreffus, & men-

Junc

dacii fceditatem palam fecit, & hominem in

die, devotione adniirabili.

Neque fuiífet fe-

inaximam dedit admirationem. . Vulgata res

rendo, nifi tanto fulto auxilio. 1ta poft quin-

Gu aRcsceapue

eft; & pro miraculo fuit; adveniffehominem

quaginta dolorum annos pulla corporis lace-

ab ultimo Occidente, qui nec leviter mentiri

ri, ac mortalitatis vefte exuenda, quadraginta

totis horis, claufis oculis jacuit, & paflionem

vellet, quamque ipfi neceffariam rebus huma-

D ln

02

nis medicinam arbitrabantur, ipfe morbis at-

Chriíti legi fibi poftulavit, flens acerbiifime,

que incommodis omnibus deteriorem habe-

quod quaíi durum haberet Deuim, quiillinon

AE

- m "

|

:

plures, non majores dediffet dolores, nihil fe

die

xet, quze res & Riccii famamiintendit, & chri-

l

huc

ftianze legi attulit venerationem.

paffam. Tta edoloribusad delicias exceffit fe-

S. Aug.

Noverat nempe Matthzeus , quo

d, S. Augu-

lix. Sitefte S. Ambrofio, infirmitas corporis [o- Serm.74

for

a

epift, 9.

ftinotefte, incomparabiliter pulchrior fit-veritas

brietas mentis efl : Infirsmitas virtutum officina ejl ;

Chriflianorum, quam Helena Gracorutma ; pro illa

quantam par eft credere virtutum copiam in

Luv.

Nicolaa fuiffe congre

E

É

(2

enimfortius Martyres, quam pro ifta mille he-

'atam, ubitot ,ochinæk

P

f

toes adverfus Trojanos, concegtarugt'. ..

Virfuv/tl/ufxix,.guovt-r'nqrbi, egtiterunt?

fü

hs

FACTUM XXXIL -

O

!

Iïg

l

ii

M;fmcordm I;erqica.

gv F ACT UM eXXXIV.

fabit

TU

^

1

Rhol I./

Ma

rgarita P'hil,'ippi.III,,: Hifpanorum Regis

E

conjux, & regiarum virtutum exemplis

Wv ;Ojbedienäa heroica.

hii

c. ?. n. 1-,

r ederat Vrllþafcenti fe;.reriorufii Carmehtarum Rho 1. 4.

:

affatim dives Regina ,' dum Hifpanicze navi-

qui

ationi fzevum.hyeme fe apparit mare, Me-

familize:nomen juvenisingenio acri , ah c6.n-1e.

"

diolani fabftite:zat , & domefticze non imme-

Academia Salmaticenfi digreffus,in qua fama

gt

mor difciplinze , przeclara edebat exempla,

ante alios condifcipulos Jurisconfultos audie-

Itaquecum pauperem pannofum,feminudum,

rat; hunc quia fcientize fuae opinione tumi«

dum advertit Joannes a Cruceillius Superior,

ab hyberno gelu torridum, atque obrigeícén-

obedientia ei medicinam facere decrevit. Li-

Aj

tem vidiffet, accerfito e ftipatoribus principi-

busuno: Viden,ajebat, mifellumiillum algen-

bellum, in quo prima elementa chriftianze fi-

inls

0an

dei continebantur, homini, ab aliis abítinere

:

Md

tem .. Tu ex optimo panno veftem ei a far-

tore ad modulum fcindi aCtutum cura, mox-

juffo; in manus tradit, imperatque, ut puero-

decin

rum more ftylum per fingulas literarüm notas

quead:me afferto: fa&um, quod impérave-

fme

rat: Domum reverfa vefti fuendze. manum

ducat, easque ut legendi ignarus componat;

fitht

admovet Regina , totamque diligentiffime

hoc illi ftudium convenire. Paruit ftrenue:a*

dolefcens, diuque id fecittanto animi fenfu, ut

confuit, pauperemque lautum, ac regia ftipe

geba

donatum indüit, chriflianze mifericordise glo-

peream exercitationem, non unius iodo obe--

D re

riofiffime operata. : -Nimirum in mente ha-

dientize, quze prima petebatur, fed reliquarum

perdi

]e.x.v.s;

bebat Margarita illud Joannis : : Qui &abuerit

virtutum, quaecomites adeffe folent, ingenti-

EuChc

fubflantiam hmjus muadi, 68 viderit fratrem [uum

bus feau&tum increméntis fateretur ; ficque;n

fe verificatum videret, quod S. Gregorius di-

dusr

nece[Ji

Tlatur

itatem habere , €9 clauferit vi[cera fua'aþ eo:

xit: . Obedientia [ola virtus efl, qu virtutes cate-

*ïuomo'd? ;häiita; pei -fvgeïyat..in £0 ? |

t

àUier]

-f;: dit.

raf mgnti injerit, ipfe'rtqrqye*cujiodit.

fnti

FACTUM XXXIIL... --

; Iid

ul

liC

4

FACTUM. XXXV.

^ Morborum heroica tolerantia; — -

blS. Q]

, &

$

»

| Obfgrwntid heroica.

QD a

Ropler.

«N

c*ölaa'*Vifgi(') ,v *mörte folà eXCäPtalv;" omnes

-,

alii .:280

Chrifti crucifixi, & Matris dolorum Re-

V1

um lt:;:x;at PiovV. Pontifici Romano rä-;"uhï.ïdemki,cg.-

lt ob

Maji,

Et videtur,

a majoribus geftarum magnitudinem, & c.5:n.t3« E

Qum

ginz dolores volebat fentire.

partem non infimam impetralfe.

Quinqua-

quam ex illis respublica chriftiana utilitatem

d

ceperat, reputanti, Lufitanum Regem titulo

liusy

ginta annis jacuit inter dolores , quafi jubi-

Intumefcebat, da-

Idem

lzeum doloris & mortis.

aliquo augere, fimul ad praeteritorum monu-

tumefcebatque cuotidie, flammas: videbatur

mentum, fimul ad futurorum incitamentum.

Sels |

Data eft Sebaftiano optio, ut,quoniam vicinus

ab eo

fpirare tenerum corpus.: Cancer illi pectus

eníor,

omue, aclinguam depaítus efít. Acfc'eiïere

Tum h

Hifpanus Catholicus, Apglus.f.tdei Def

Hun-

A

X

/

A9e-

: Ttiulus XHL — Afofs.

159

N

Hungaricus Apoftolicus, & Gallus omnium

ptas precationi juffit attribuere, quod ifta

primus Chriftianiffimus dicerentur, videret

ipfe, quem dici vellet.

Proceribus in di-

chriüjaxle dicendi optima effet magi&r?.

!

l

verfa abeuntibus Obfervantiffimi Ecclefize no-

P.

men Sebaftianus optavits quod ea appella-

FACTUM XXXVIII.

ä-

tio & ad fidei fuze perturbatiífimis illis Eccle-

. Patientia . beroica. infatzabilis.

]

fize temporibus teítificationem atque orna-

m

mentum, ut prima illius nota, & ad Ecclefize

rauftina virgo Neapolitana longis valetudi- Idem.6.

-

aliquam faceret amplitudinem.

Fuerit fa-

nibus ac perpetua tabe ita erat exhaufta, €-4«1.6.. :

t

ne aliorum Magnatum fupra citatorum titu-

ut vix pelle offa continerentur. Roganti Ca-

bC

lus multiplici ex titulo gloriofus, hunc tamen

viaquerrae,an fatis adhuc dolorum eifet? (nam

ego cum Sebaftiano merito aliis praetulerim,

i

arcanorum conífcius erat, animique modera-

l*

tanto sequius, quanto majorem laudem me-

tor) Minime gentium, inquit, fupereft adhuc

fe«

rebatur humilitas tam rarae obfervantiae con-

votum, quod audiri velim; cur enim, quod

il*

junfka.

reliquum eft hujus corpufculi, vermes, fi mo-

CQ

do id gratum Deo, non exedunt? Praeftite-

FACTUM XXXVL.

ratintegram virtutem & morbi vim ferendo,

lrl

A

Occafto vanitatum beroice declimata.

& miniftrantium negligentiam , injuriamve

diffimulando, qui colluendo ori aquam florum

ae,

*;ideml.y. oannes Vincentius Hondondzus Peruf(ini

on

i

forte fcetidam fzepius dederant, cum gemitu

lg

tm 114

geymnafii decus, qui quatuordecim quoti-

leviflimo patientiam fibi violare vifa, di&um

die horis ftudendi laborem continuabat, ad-

revocavit, addiditque, fi vel efformato leviter

i

huc juvenis cum effet, per Bacchanalia fpar-

Jo-Semap |

