neris falute, magisque ei gratius fuit fuo defti-

]1I. Quia Matern

tui folatio

Ecce Mater tua.

oftra eft juxta illud Chrifti : Joan. 19;

; quam hominum impedire Fedem-

; V*. 27'

p;ioncjn.

IlI. Quia fibi reputat exhibitum honore

m Matt. 42,

choy,

$. VIL.

Chriftus, quemcumq; Matri exhibuerimus, fiv. 40.

21

enim ipfe dixit: Quamdiu uni ex minimis

MOTIY A,

»

meis feciftis, mihi feciftis; quanto magis eum,

Maria amanda.

qui Matri füz prz omnibus creaturis arden-

$. Dam.

tius dile& preftatur, ut fibi preftitum a.

I. uia eft Matr noftra, diligens nos amo-

IIomo f1e fll-

f. de nat.

gnoícet? ReCte proinde S. Bern. dixit: Non

e

per miff,

, Virg.

*.re invincibili, utpote filios Benoni,

eft dubium, quid

quid in laudibus Virgin

is

feu filios dolorum, quos füb Cruce peperit ;

proferirus, ad Filium pertinere,

Jermit

MI f!'

cum etgo amor non nifi amore compenfetur,

IV. Quia eft: Domina ac Regina noftras uti

an non merito amemus tam ardenter dili-

:

tum nominis ipfius interpretatio indicat ; tum

i, Ó 31

entem 2.

Rup, -fuäe.:

$. Anton,

preclare probat Rupertus, dum ait: Predi.

p. 4 tit.

Il. Quia eft adjarrix Redemptionis noüræ;

cabitur dete, quod (is Mater Chrifti, & proin-cant. d.

10B

nam, ut S. Antonius ait, Chriftus Virginem

n

3. C. 20.

de Regina Coelorum , quia totum jure poffi-.

fecit participem beneficii redemptionis, qua-

des Filiiregnum. Etconfirmat Arnoldus Car- Arnold..

tenus , ficut fuit adjutrix redemptionis per

not. dicens: Chriftus eft Dominus, Maria Do- Carn. de

compaflionem, ita fierer Materomnium per

mina: conftituta quippe eft füper omnem/laud. Virg.

recreationem ; totusque mundus, ficut ob-

creaturam , & quicunque Jefü curvat genu,

mul

ftringitur Chrifto per paffionem, ita etiamDo-

Matri quoque pronus füpplicat.

delat

minz obftringatur per compaffionem. Hinc

V. Quiaeftfüumma benefatrix noftra , per

p

$. Aug,

S. Auguítinus exclamavit: O Beata Maria ,

quam habemus, quidquid accepimus, aut fpe-

f. 1e. de

quis tibi digne valeat jura gratiarum ac laudü

Sanáis.

ramus; nemoenim eft, cui donüm conceda-

peluts

preconia rependere, quz fingulari tuo af-

tur, nifi peripfam, tefte S. Germano. Hinc fa- s.Germán,

Fhf M

fenfu mundo (uccurrifti perdito? quas tibi

pienter S. Bernardus: Totis medullis cordiü, Hom. de

laudes fragilitas humani generis perfolvet,

totis precordiorum affe&tibus Mariam hanc Zoua.

quz folo tuo commercio recuperandi cceli

veneremur, quia fic eft voluatas illius, qui$ Bern f

aditum invenit? Si ergo, ut idem alibi dixit,

e aqua

omnia nos voluit habere per Mariam.

du&u.

qui non amat Chriftum, quia ab eo creatus eft,

infernum meruit; qui vero non amat ipfum,

Maria . invocanda,

bartü?

. »

quia redemptus eft, meruit, ut novus pro eo

VI. Quia fcit juvare; nam ut S.Germ. tefta- Serm. «, de

jl

infernus fiat 5 annon ob fimilem caufa

m ipía

mniaobfervat, omnia contuetur, & Affumpt, -

R. P. Lobn. Bibl. Man. Toin, L

fur, ipfa o

,I

, ph

Mmm mmm 2

infpeq

IOI2

Bibhotbece Manualis Concionatóris

(4fr

infpe&tio illius ad omnes fe exporrigit. Etne-

quos ex tali eXerci;i'o retulerant, fruc&tus efti«

TU

Mi

De excel! fcitquidem, uc S.Anfelmus ait; homo; quid o-

mantes, ad eosdem per fimile medium obti«

j

Virg.

ret, & quomodo oret; fed ipía, quid & quo-

nendos incitemur.

lgt

Serm. de

r 5*f

64

Annünc

modo petendum fit, novit. Quia tefte S. Petro

, M. gefum per cor Marie , & banc per

Dam. per ipfam, cum ipfía, & in ipfa totum

impenfe ac demu[fe rogare, uv duplicem illum

hoc faciendum decernitur, ut, ficut fine ipfo

Spiritum amoris mutui, quo fefe cum ingen-

fa&tum eft nihil, ita (inc illa nihil refe&tum fit. -

ti fuo folatio fru&tuque comple&tebantur ;

VII. Quiafotef? juvare; illienim, quanto

cordi noftro inftillent; neque enim unquam

perfe&tius exercuitofficium Matris erga Chri-

facilius exorarife patientur, quam ubi partim

3. Reg. 2 (tum, tanto majori jure hicdicit, quod. olim

tam dulcis exercitii memoria illis renovatur:

2,-

Salomon ad Bethíabeam dixifie Ícribitur: Pe-

partim res aliqua tantopere illis femper expe-

te, Mater mea, neque enim fas eít, utavertam

títa poftulatur.

Serm. .. faciem tuam, Imo, ut S.Petrus Dam. ait, ipfa

-NI. Frequenter cum illa, tum per quotidia-

de Nativ. accedit ad thronum Dei non folam rogans,

nas, & magno cum affedu peractas preces,

fed &imperans: Domina,nonancilla. Hinc

tum per con(ftantem & filialem prorfus fidu-

]lpn

De exeel.S. Anfelm. orat: Benigniffimus Filius tuus

ciam, velintemplo ejus honori fpecialiter di-

1

€, Il

Dominus nofter Jefus Chriftus eritad conce-

cato, velcerte coram piaquadari, & adaffe«

dendum, quidquid velis, promptiffimus & ex«

Gumreverentiz amorisque excitandum ido-

audibilis: tantummodo velis falutem noftram.

nea imagine, vel, (i neque hoc fieri commode

Id quod ipfamet confirmavit, dum $. Hyacin-

poteft, in ipfo pectoris arcano feceffu, de fuis

tho apparensdixit: Gaude, fili Hyacynthe,

negoliis ac mece]tatibus collequi 69 traGiare ; die

ciquippe vix poteít; quantum ex tali familia-

quia orationes tuz funt grate Filio meo, &

uidquid ab eo per me pctieris, impetrabis.

ritate incrementum accipere foleatamor Ma-

IT

Adde quod illaipfa,qua invocatur;fiducia plu-

rianus, uti vel ex quotidiano amoris profani

erg

rimum conducat, & capacem faciat omnium,

& minus honefti per (imile commercium heu!

quzpetuntur, gratiarum obtinendarum.

nimium crefcentis exemplo non difficulter

To.

Super. o

V1iIL. Quia vt juvave; nam adeo pietate.

licet colligere.-

ó1,.

Cant. V. 5.replentur ubera tua, o Virgo (inquit Richard.

VII. Sodalitatem. aliquam

Ma?ianam fédulo &

religiofe frequentare, ih hac quippe reporiturs

de S. Victore) utalicujus miferiz notitia ta-

&a, l2c fundant mifericordiz, nec poflis mife-

quidquid fere ad amoris Mariani augmen-

tum conducere poteft, nimirum 1. Preces,

xiasfcire, & nonfübvenire. Etquid mirum; in

charitatis affectum tran(iffe Marig viícera, in

quibus fictus amor expetitur, tanto efficacio-

quibus ipfa, quz ex Deo eít, charitas corpora-

res, quanto ferventius, & quidem in nomine

$.Dern.f, literrequievic? utS. Bern. difcurrit. Hinc alibi

Chrifti &Matris ejus conjundtis perfolvuntur.

t

2. inDom.animos addens ait: Quid ad Mariam accedere

2. Le&tio Libri fpiritualis, plerumq; ejusmo-

2. poft.

di Conventibus fructuofe premitti folita. 3.

Tan

Epiph.

trepidat bumana fragilitas? nihil aufterum in

lt

ea, nihil cerribile, tota fuavis eft. Revolve dili-

Exhortatio facra, qua fi non famper. directe,

lor.i

5. figüum

certe non raro ád cultüm Patronz fuz Soda-

mégnumin

gentius Evangcelice hiftoric feriem univerfía,

n

Affumpt

& fiquid forte iicrepatorium, fiquid durum;

les excitantur. 4. Mutua exempla, quibus prz

fi quod denique fignum vel tenuis indignas

czteris, & merito, füfnopere animi ad przcla-

tionis occurrerit in Maria, de cztero fu

rum Confíodalium füorum fervorem emu-

b

landum inflamantur. $. Corre&iones difícre-

&am 'ha4b;as, & accedere verearis.

tz, fiquis forte in Mariani amoris exercitio

N

$. VIII.

tepeícere & languere deprehendatur; ut adeo

ob tanta ac tam multiplieia commoda merito

MED I A.

Sodalis quidam in agone pofitus exclamarit :

editatio && confideratio frequens prz'm'ïeg?ä—

Quam dulce, quam falutare eft o B. Virgo , Pedag.

I.M

Chrift. p. 3.

vYum , favorum , &g preconiorum pajïm a

Sodalitium tuum! quid egi ?

SS. Patribus decantatorum ; in.hac enim mcdi;-

rui, ut in illud adícriberer?

quid corpme-

.

IX.

c. 26 5 ,4.

tatione exardefcet ignis amoris Mariani.

II. Pirmiter fibi perfuadere," quod Mater no-

ASCETIOC A.

ftra fit, majori nos affectu amoris comple&tens

De

hac materia quatuor precipue bene

uam ulla mater filium füuuüm in terris diligat;

apprehendere , aliisque inculcare debet.

binc enim ad filialem affectum & amorem

I. Primum eft, ut bene noritAegulas,quas SS.

;

mutuo rependendum incitabimur.

PP.Theologi & Afcetz affignare folent ad ex*

III. zdrdens in fe falutis proprie, €z* coleftium

cellentiam B.Virginis clarius folidiusque de-

donorum , defiderium excitare; hinc enim non

monftrandam, quz quidé fere fequentes fünt.

modiceimpellemur ad favorem hujus fanaif-

Prima regula, Quidquid gratie aliis Santtis, vvel vi-

fimz Virginis, fine qua nihil concedere decre-

ris, vel feminis fuit conce[]Jum ( modo féxui non repue

vit Deus, peramorem & fiduciam ambiendü.

gnet) id totum B. Virginem nobiliori & perfettiori ma-

do ftit collatum. Qu regula clare tradita eft a

IV. Exempla eorum, qui ardentiorierga hanc

fan&iffimamVirginem ftudio atq; amoris affe-

S. Bern. dum dixit: ANibi efl virrutis, quod ex téS. 4« fuper

Gu ferebantur, crebró ob oculos babere, ut par-

non efplendeat, 6 — quidquid [inguli babuereSalve Re-

gina,

tim eorum fervore falubriter calefacli in fimi-

Santti, tu fola poffedifti. — Ecconfpirat S. Hiero-

S. de Af

a

nymus dicens: Ceferis par partes gratia 5

lr :

-0

fumpt, "

lem amorem exardefcamus, par'tim inügnes,

f'æ

-

| Tiulus LXX. Hyprdulia. Mariana,

IOIS$

Cofparus flatur: Marit tota fe infudit gratie. plenitudo

tum gratiæ fundamentum » adeoque perfee

Taufch. inSe

Aiilïl'i do» O

cunda eft: Omnia, quzg ad fan&itatem & di-

Giffima anitna corpusque, concederetür.

ler. 1. t,

o

iitatem fpedGtant, etfi nullum fandamentum

I1I. Tertium eft, ut fpecialiter apprehende-

aliud habeamus , quam quod (ine inconveni-

€4. $2

re ftudeat fundamentum przcipuum Hyper-

entia ei attribui poffint, magns Dei Matri ef-

* duliz, fcilicet exceffum gratiz , qua omnes

feattribuenda; itaenim merito femper fenfus

Sanctos & Angelos, etiam colle&tive acceptos;

communis &delium ac piorum fenfit, eo quod

longiffime antecedit; cujus quidam quinque

B. Virgo fit idea liberalitatis & beneficentiz

cauías affignant DoGtores, '1. Quia propin-

& communicationis ad extra,

quiffima fuit fonti omnium gratiarum, (cilicet

purg creaturz contulit.

qug-m. Deus

Chrifto, atqueadeo plus etiam accepit ab illo.

2. Quia incomparabiliter majori dile&tione

II. Secundum c(ï, ut bene cognofcere ftude-

fuit dile&ta a Chrifto, quam aliiSancti; ita ut S.

at fontes, ex quibus excellentia tota Deiparze

Hier. dicere aufus fit: Sicüt in Dei compara-

Virginis emanavit, quorum quidem quatuor

tione nemo bonus, ita & in Matris Deicom-

a(figaari poffunt.. 1. Maternitas Dei , dequa fic

paratione nulla creatura invenitur perfecta,

t p.q. o5 difcurrit S.'Thomas: B. V. Maria ex boc, quod

quamvis virtutibus innumeris comprobetur.

a.6. ad 4.eff Mater. .Dei, babet quandam dignitatem infini-

3. Quia credi debet, B. Virginé effe per omnia,

tam ex znfinito bono, quod eft DDeus ,. & ex bac par-

quantum fas eft, fimillimamChrifto,atq; adeo,

te non poleft aliquid melius elfe Deo.

Unde & S,

ficut in Chrifto fuit plenitudo gratiz redun-

Bernardus, iffa e/] Virginis nofre glorie fingula-

dantis, ita & eademin fan&iffimaVirgine fue-

ri:, inquit, C excellens prarogativa Marie , quod

rit, cum hoc folo difcrimine, quod in Chrifto

Pilium wunumn eundemque cum Deo Patre meruit

fuerit tanquam in homine perfonaliter defi-

babere communem,

a. Martyrium cordis; quod

nito, in Maria vero ut in templo fingulariter

Deescell, quidetn tantum fuerat, ut S. Anfelmus dixe-

confecrato; in illo tanquam in eapite influ.

: erg-

rit, quidquid crudelitatis infliftum eft corporibus

ente, in hac tanquam collo transfundente ; in

Martyrum , leve fuiffe , aist potius nibil compara-

illo tanquam cau(à efficiente, in bac tanquam

To.r.f. iüioneeorum, queipfaefbpa]Ja. 1moS.Bernardo

fubje&torecipiente. 4. Quia ipfa Nominis no-

C. 25

61.a. 3. tefte, tantus fuit ejus dolor, quod fi in omnes creatu-

menclatura indicat, ficut in mari aquarum, ita

vas, que delorem pati po[Tunt ,. divideretur , omnes

in ipfa congregationes effegratiarum ; & fic-

Jübito interirent. Hinc Suarez docet, eam in coe-

utomnia flumina ineránt in mare, & marenon

lo habere nunc fpeciale quid pre aureolis

redundat; ita in B. Virgine quog; reperiri qui-

Martyrum , quod (it veluti infigne quoddam

dem omnes gratias aliis creaturis concefías ,

excellentitlimz fortitudinis & charitatis ejus,

fed ipfam tamen proptereanon redundare, id

five dein vocetur aureola, five aliquid emi-

eft; nihil füpra dignitatem fuam accepiffe, fed

Cafparus. nentiusilla, quod verius eft. 3. AMagnitudo amo-

omnia fecundum fummam illius dignitatem

Matre do.

Taufch. inri:: tum quiain primo inftanti flatim major fu-

-

fuiffe cofaenfurata. y.Quia furha fuitactuum

it elicitus ab illa, quamullus purus homo aut

meritoriorum , per quos gratiam füam auges

lor, k 3*

Angeluselicuit: tum quia nunquam, nebre-

€,4. $. I

bat, intenfio ac multitudo, cum, ut füpra di«

- yiflimo quidé tempore, fuit interruptus: cum

&um eít, in primo ftatim inftanti actum omni-

quia fecundum omnes animz & corporis po-

um Sandorum actibus colleGive acceptis

tentias fuit elicitus, ita uteandem ferro ignito

| perfe&tiorem produxerit, & fingulis inftanti-

non ifne: ito S. l'dephonfus &alii comparent:

. bus novum duplo perfe&tiorem elicuerit, &

tum quia (ingulis moments perfeGtior, & qui-

hocexercitium per fexagintatres, vel, ut alii

dem (utiSuarez pie & erudite probat) fecun-

volunt, per feptuaginta duos annos continua-

doum duplas proportiones evafit ; undecitatus

.rit. Ex quibus proinde fundamentis inerito

Author deducit,eandemVirginem circafinem

cencluferunt Doctores, & SS; Patres, B. Dei

vit& unico actu amoris Dei pér unum momen-

Matrem, (icut ingratia & dignitate ac meritis

7

tum plus meruiffe, quam mervuerint omnes

i&q pl 1'

omnes Sanctos longitlime fuperavit, itaetiam

TT

SanCi & beati. homines & Angeli, qui fünt,

interce(Tione füa plus folam,

ervnt, faerunt, omnib? füis aCtibus fimul füm-

quam alios ;ciam

fimul acceptos efficere poffe.

pts. Neque hocadeo mirum videri debet: (i

IV. Quartum eft, ut folitum & efficacem

enim B. Catharina Genuenfis ranto in dile-

fciat doceatque modum colendi hanc fanctif-

&umSponfum füum amore exarfit, ut dicere

fimam Virginem, quem quidem nonnemo

auía fit, fi vel unica hujus amoris guttula in

judicavitoptime explicari poffe per colum-

infernum delaberetur,ymutaturam illum plane

nam marmoream a Maximiliano Bavariz

in vitam eternam, tantumg; fore ibiamorem

Ele&ore olim in fua Metropoli, medio, in-

atque unionem, ut dzmones in Angelos; &

quam, foro Munacenfis urbis erectam, &

tormenta in oble&tamenta verterentur; quid

quinque partibus conftantem, nimirum r.

non de B. Virginis ingratia incomparabiliter

Bafi, cui infiftir columna. 2. Ipfa columna.

eam excedentis, amore erit fentiendum ? 4.

3. Imagine B. Virginis, quz infiftic columnz.

Perfettio corporis Cj anime, qua quidem utraque

4. Clathris ambientibus columnam, & qua-

tanta fuir; ut nullus ex pürís hominibus unquá

tüor lucernas fü(tinentibus. $. Quatuor mili-

[ fup?-f

ad (imilem perfeCtionem pervenerit; cujus ra-

tibus, qui quatuor clathrorum angulis infi-

? l

tionem dant Theologi, quia, licet alioquigra.

ftunt, & draconem pedibus fuübftratum gla-

tia non deturfecundum natüralium donorum

dio interimunt; quz quidem omnia non ine-

i r

proportionem, in B. Virginem tamen, ficut

p

leganter etiam culti Mariano accommodari

fumima ei propter maternitatem perfeCtio de- poffunt, Et t. quidem per ba(in e/fimatio de

bebatur; itaomnino decebat, ut proportiona« Virginis excellentia concepta intelligi poteft,

Mmm mmm 3

quo

1OI4.

- Jubkotbete vManuali: Concionatoria

quo enim hzc firmior & amplior fuerit, tanto

II. Ex oecafione thematis: 70ta pulcbra es Cant. 4.

majores quoque poffünt efle partes reliquz,

amica 1nea , €$ macula non efl in t : oftendi po- v. 7.

uz eidem inniti debent.

2. Per columnam

teít 1. triplicem effe maculam , quz& animz

ducia intelligi poteft, quz merito rotundam,

pulchritudinem foedet, atque corrumpat ,

id eft, capaciffimam, & ad omnes neceflita-

nempe peccati. mortalis, venialis &originae

tes noítras eidem coimmendandas (e extenden-

lis, quarum proinde foeditas & natura pluri-

tem formam habet; cum vere füo modo de

bus explicetur. 2. Probetur, B. Virginem ab

Gef,

illa dici queat illud fanti eujusdamParris,tan-

omnibus tribus immunem fuiffe.

Et pro co-

"1

:um fcilicet per ipfam nos impetraturos,quan-

ronide addatur, fi B. Virginis conceptionem

tumfe noftra in eam fiducia extenderit. 3. Per

digne celebrare velint, vix alium meliorem

imaginem intelligi poteft mitatio illius, quae;

modum occurrere, quam immaculatz vitz

quo perfeGtior fuerit, tanto pulchriorem quis-

ftudium. Excitentur proinde, ut, ficut per

que columnz fuz imaginem füperpofüit ; cu-

baptifmum ab originali peccato jam liberati

jusquidem neceffitatem breviter $. Bern. indi-

fünt, ita & per pcenitentiz crebrum ufüm a

cavit, dumdixit: Utimpetresorationis ejus

mortali & veniali liberari ftudeant.

fuffragium, non deferas converfationis exem-

III. Poteft utiliter & folide haberi concio

plum. 4. Per Lucernas intelligi poteít propaga-

?io cultus Mariani,. per quam & pulchritudo

deipfo fefto eonceptionis. Et in prima parte

oftendi, quale fithoc feftum, nimirum illud,

illius acexcellentia manife(tatur, atq; ad debi-

tum illihonorem cultumque exhibendum alii

quo gratia & devota mente recolimus, B.Vir-

invitantur; quod quidem quam gratum Vir-

ginem ab omni macula originali (cujus natu-

ra & debitum ab aliis hominibus contractam

gini fit futurum , vel ipfum, quod promittit,

premium apud Ecclefiafticum fatis oftendit:

breviter explicari poteft) fpeciali privilegio

fuiffe przfervatam. In fecunda oftendatur;

Qui me elucidant, vitam eternam habebunt.

Eccl. c;a4.

;. Per milites intelligi poffunt cultores Ma-

quantopere placeat devota celebratio B. Vir-

vl 310

gini, idque probetur ex variis favoribus ab

riani perimentes araconem diabolum, qui

Apoc. 12. jratuscít Mulieri (ide(t, B. Virgini) facitque

eadem ob talem cultum exhibitis, quales fu-

v. 17.

pra $. 4. inexemplis videre eft. In tertia oftene

prelium cum reliquis de femine ejus , atque

eosdem a cultu & amore hujus fanctiffimz

datur, quomodo devote celebrari debeat, fci«

Matris fux avocare nititur, quemadmodum

licet przter alia confueta pietatis officia (pu-

Izpiusoftendit, dum & faffus eft, neminem fi-

taconfeffionis, communionis, orationis &c.)

bi magis exofum effe & deteftabilem, quam

renovando propofitum, immaculatam cone

hancomni veneratione digni(fimam Matrem ;

ceptionem non tam verbis, quam opere ipío,

&aliquoties cultoribus ejus libertatem a per-

ideft per immaculatz vitz ftudium, defen-

dendi. Proquo fine fervire poteft Piftorii in

fecutione promifit, fiab ince

pto Mari.anil cul-

tus fervore abfíifterent.

Matre Admir. conc. 4. part. 3.

s. X :

IV. Ex occafione revelationis, qua B. Bir-

gittz revelatum eft a B. Virgine, in momen-

"CONCEP

TUS PRZEDICA

to conceptionis füze auream boram illuxiffe ,

BILES.

!

oftendi poteít, quam vere illud tempus auree

fi facile foret, eundem in his concepti-

bora fuerit vocatum. 1. Refpectu Dei: quia

Et

bus explicandis ordinem, qui in prioribus

plusper hanc conceptionem fuit honoratus;

paragraphis obfervatus eft,tenere; quia tamen

fibique complacuit, quam per omnium alio-

hi-omnes conceptus potiffimum fervient ad

rum Sanctorum colledtive fumptorum con-

concianes in feítis hujus fanctiffims Virgini-

ceptionem, |. 3. Refpectu ipfius fanctiffimz

nis habendas, ideo, ut in hoc quog; laborem

Virginis: quia in momento conceptionis

feligendi minuerem concionatori, placuit po-

plus gratiz accepit, quam omnes Angeli &

tiores conceptus fecundum ipíorum feíto-

homines collectiveaccepti habent, aut habi-

rum (quz quidem in aliquibus locis omnia ,

turi fünt, uti prox. przced. pasagrapho n. 3.

inaliis pleraque; feftive celebrantur) ordinem

patet; & quiapraterea ipfa fola fine originali

enumerare, & tum demum aliquos, qui veluti

macula concepta, ftatim gratiz originalis j&-

communem materiam continentes omnibus

flitiam accepit, atg; adeo merito, ficut aurum

feftis applicari poffunt, adjicere.

omnia alia metalla dignitate longiffime ante-

. Pro fefio Conceptionis imna-

cedit, ita & ipfa omnes creaturas aliaslongiffi-

culate.

mo poft fe relinquat intervallo.

3. Refpedtu

Cant. 6.

I. Ex occafione thematis: Sicut lilium inter

noftri: quiain hac hora falusnoftra exordium

Jpinas, fic anima 1ea inter. filias 4Ade: explice-

fümpfit, uti Ecclefiaindicat, dum in hoc feito

"n

turimprimis, quid fit peccatum originale ; &

canit: Cum jucunditate conceptionem Dei

quam merito noxie & pungenti fpinz , qua

Genitricis celebremus, ut ipía pro nobis inter«

omnes alii homines graviter vulnerati fünt,

Unde

cedat ad Dominum Jefüm Chriftum.

comparetur. Deinde, oftendatur, quomodo

videtur hoc die & hora nova Efther acceffiífe

B. Virgo fola ab hoc peccato fuerit immunis,

ad thronum gratiz, & audiviffe; non pro te;

atque adeo velut candidifTimum lilium inter

fed pro omnibus hzc lex (fcilicec decretum

alios homines excreverit, Vide Georgium

deoriginali peccato incurrendo) facta eft : fed.

Piftorium in Matre admirabili conc. 15. in

& reíciffionem decreti faltem quoad effectum

impetraffe. Excitgntur proinde Auditores ad

exordio, & conc, 4. part. 2. & 3.

!

hane

Tilus LXX.. Hyperdulis Mariana.

1074

M ;J

hanc horám cum magna feftivitate excipien-

tum gaudium fenferint Patres in limbo exi-

dam, & ut fibi nunc illam D. Pauli adhorta-

ftentes, dum propinquam adeo redemptionis

tionem applicent: Fratres bora jam eít nos

fug fpem fünt experd. — Videri

de fomno furgere, quia propior ceft falus no-

conc. 1. in fefto Nativ. B. V.

poteft 'Fabär

ftra, quam cum credidimus. Abjicimus er-

V1I. Oftendi poteft, quam vere hodie Ec-

£0 opera tenebrarum &c. Pro quo fine fer-

cle(ia;imo quivis amator Virginis, canat: Ave

vire poteít conc. t. Piftorii part, 3. & i.

Maris ftella, prout nomen eidei Virgini im-

Gen. 5,

V. Ex occafione fententiz a Deo prolaáteg:

pofitum fignificat, quia vere omnes hujus

v' 15.

Inimicitiam ponam inter ie & muliereny €7 femen

itellae proprietates ei aptiffime conveniunt.

tuum , C? femen ilius : ipfa conteret caput. tuum:

I. Quia, ut ftella illa fplendore, magnitudine,

oftendi poteít, quomodo hoc in conceptione

& pulchritudine alias ftellas füuperatita omnes

immaculata B. V. impletum fit.

ltaque 1.

Sancos gratia & gloria longifime antecellit.

oftendatur, quomodo prius amicitia fuerit in-

2. Quia, (icut ftella illa dirigit curfum navi-

ter ferpentem tartareum & homines , quate-

gantium,ita ipfa Virgo omnes homines in pe-

nus per peccatum originale omnes erant filii

lago hujus mundi exiftentes ad portum falu-

irz, & füb poteftate diaboli, ubi breviter pof-

tis pecducit. 3. Quia, ficut ftella illa fugat no»

funt explicari effectus peccati originalis.

p

Gurnas tenebras & tenebriones, homines ve-

Demonftretut , quomodo ftatim in : primo

ro laborioíos ad opus & laborem excitat ; fic

Cenceptionis inftanti füerit inimicitia inter

ipía daemones & peccata fugat, juftos veroad

B.V. & ferpentem,dum illa jam tuncab omni

opera virtuofa ac meritoria invitat. 4. Quia,

peccato originali liberata eft;uti füfius probari

ficut illa adamantem & fertum, ita ipía; utpo«

poteít ex argumentis,quibus communiter Au-

*terefugium peccatorum,peccatores ad fe tra-

thores probare folent, non decuiffe, ut Mater

hit. Utadeo merito hoc die Angeli auditi finc

Dei ullo momento fub poteftate diaboli fuif-

canere: Srella Maria maris hodie proceffit ad

fe dicatur. 3. Probetur quoque quomodo ex

ortum.. Excitandi proinde Authores, ut illud

'eo momento etiam inter ferpentem & femen

S. Bernardi monitum fetmper in mente ha-

muleris, id eft, fideles Dei & Deipare fervos

beant: In omnibus periculis & dubiis refpi-

exorta inimicitia fit, dum ipía gignendo Sal-

ce ftellam, voca Mariam. Ad quem finem vi-

vatorem effecit,ut eriperentur ex ipfius pote-

deri poteft. Matth. Faber in auctario them. $.

ftare, & Filii Dei effe&ti, gratiam & amicitiam

pro fefto Nativ. B. V. Piftorius in matre ad-

ejusdem obtinerent. Unde excitandi audito-

mir. conc. 17. in exord. Juftinus Miechovign-

res, ut, fi quidem velint effe de femine B.V.

fis difcurfu 373. in Litan. Lauret.

pergant hanc inimicitiam cum ferpente fove-

Vlii. Ex occafione fententiz illius: Que Cant. &

re, &amicitiam Dei omni ftudio confervare,

eft ifla, que progreditur qua[i aurora confargans? v« 9. — —

ut, fieut per originale peccatum Adami &

poteft B. V. nafcens aupore& comparari. 1.

Evz exclu(i fünt a Paradifo terreftri, ita per

Quia, ut aurora eft fignum advenientis folis,

gratiam a Chrifto & Matre illius partam in-

ita ipfa fignum adventus Chrifti, 2. Quia,

troducantur in coeleftem parafii(um.

ut aurora latrones & füres, ita ipfa demones

fugat. 3. Quia, ut ad aurorz exortum vene-

Pro. INativitate B. 'Vïrgz'ni:—.'

nata animalía fugiunt,.ita ad ortum Mariz

. VI. Oftendi poteft, quam vere Ecclefía ca-

Herefes difparent, juxta illud Ecclefie; Gau-

nat in hoc fefto: Nativitas tua DeiGenitrix

de Maria Virgo , cunctas hzrefes fola intere-

Virgo gaudium attulit univerfo mundo: in

mifti in univerfío mundo. 4. Quia, ut aurora

quem finem fervire poteft fententiaS. Bernar-

egris , ita ipfa omnibus afflidis fingulare fo-

di, qui dixit: Sinum mifericordiz fux Maria

latium affert. j. Quia, ut aurora aviculas ad

omnibus apperit, ut de plenitudine cjus acci-

canturm, íta ipfa homines ad Dei laudem qua

piant univerfi, captivus redemptionem, zger

verbis,qua exemplis incitavit, Hortetur proe

curationem, triftis confolationem, juítus gra-

inde concionator auditores , ut quemadmo- Gen. 59,

tiam, Angelus lztitiam, tota Trinitasgloriam,

dum Jacob per totam noctem luctatus cum v. 26.

& denique perfona Filii Dei carnis fübftan-

Domino, & ceum Angelus aurora adveniente

tiam, Itaque per partes oftendatur, t. qualem

ei dixiffet: Ecce aurora, dimitteme: refpon-

& quantum eloriam acceperit Pater coeleftis

dit: Non dimittam te, nifi benedixeris mihi.

per talem filiam,Filius per talem Matrem.Spi-

Et benedixit eum in eodem loco: dicens:

ritus S. per talemSponfam. 2. Qualem lzti-

Nequaquam vocaberis amplius Jacob (id

tiam Angeli propter talem Reginam;qusz ipfo-

eft,luctator) fed Ifrael (id eft, videns Deum)

rum íedes fua cooperatione reftauratura fit.

erit nómen tuum 5 ita idipfum quoque fuo

3. Quantam gratiam jufti , id eft fideles ejus

modo poft-lu&am mortis, id eft culpa, fa-

fervi per ipfius cultum. 4. Quantam curatio-

ciant, nec di(fimilem benedictionem & prz-

nem peccatores, quibus peperit verum $a-

conium exfpecdtent. "Videri poteft pro hoc

maritanum, vulnera illorum oleo mifericor-

fcopo Piftoriu

: in matre admir. conc. 9. in

dite, & vino juftitiz obligantem. . Quantam

exord.

þ ^

confolat:onem triftes animz purgatorii fenfe-

. XI. Ex occafione thematis ; Que ef? if que Cant. ,

rint, quanto intellexerunt eam natam effe,

progreditur quafi aurora confurgens, pulcbra ut. lu« v«9-

quz ipfamet poftea S. Birgittz revelavit, fe

na? B. V. nafcens comparari poteft nove lu-

effe matrem omnium in purgatorio exiíten-

nz, Quia, utluna habet omne lumen a fo-

tium,neque üllam effe in purgatorio pcenam,

le, ita B. V. omnem fanctitatem aliasque

qua propter ipfam levior non fiat, 6. Quan-

gratias a Deo : hinc illud Canticum: Magni-

ficat

1016

Biblintbec,æ Mantuolis Concionatoria

& mifericordiz Dei. 4. Sicut illa fatim cres

ficat anima mea Dominum. 2.Quia, ut luna

fplendore alia fidera, ita B. V. omnes fanctos

vit, & totum ccelum obduxic; ita B. V. fem-

per erevit in gratia & meritis, ficque Media-

füperat. 3. Quia, ut luna quodammodo exer-

cet dominatum in hzc füblunaria , ita ut Pli-

trix inter Deum, velut folem juftitiz, & ho«

nius illam aufit nominare rerum omnium [piri-

mines fa&ta, eít. . Sicut illa in copiofam

tun, ita a B.V. influxu, dominatu & auxilio

pluviam refoluta eft, qua ficcitas diuturna

univerfa hominum falus dependet. 4. Quia,

terre tollebatur; ita B. V. fadta eft pluvia

ut luna irradiat mundum, ita B.V. fua doctri-

cocleftium gratiarum, imo & Authoris gra-

na & exemplis homines velut microcofmum

tiz, quem terra ficciffima toties ac tamdiu

optabat, ideoque os aperiens dicebat: Rora.

illuminat. $. Quia, utluna eft mater roris, ita

ut S.Ambrofius & Plinius teftantur,quo magis

te cceli defüper, & nubes plaant juftum. Exe

uis füb luna fteterit, tanto magis irroratum

cidentur proinde auditores, ut primo gau«

Lib.1

iri; ita B. V. eft mater illius roris, poft quem

deant de nubeculz hujus exortu feftivo ; de-

tantopere füfpirabant antiqui Patres,& clama-

inde vero finum füum expandant, & pluviam

Lur.

bant: Rorate coeli defuper, & nubes pluant

tam optatam cum magno defiderio gratitudi-

juftum. Excitentur proinde auditores, ut

neque ac fiducia excipiant. |Vide Piftorium

conc. f. in exord.

quemadmodum elephantes exorientem lu-

j

nam ramis probofcide arreptis, & in fublime

XlI. Explicari ex in

ftituto poffunt fignifi-

cationes nominis Maria, & ex illis varie do-

ere&tis, gregatim in fupplicationis modum

Lib. 4.

uniti falutant, tefte ZEliano: & facerdotes

&rinz morales deduci; & 1. quidem oftendi,

quam vere dicatur amarum mare; tum quia

Hift.anim. ZEgyptii per campos difcurrentes cymbalis

/co 90

.& cantu novam lunam falutabant: & Judzi

reperitur Congregatio gratiarum , tum quia

. in die Neomenisg epulas feftivé celebrabant,

omnes quodammodo aliorum Sanctorum tri-

bulationes & paffiones in ipía congregavit

quia putabant, fingularia fibi hoc die benefi«

cia conferri , ita & ipi hzc omnia fpirituali-

Deus. 2. Quam re&e Domina dicatur, utpote-

cui cdm Filio data eft omnis poteítas in caelo-

ter per devotas preces & Sacramentorum

ium ufam facere fludeant. Quem in finem

& in terra. 3. Quam bene ci nomen Z//umina-

ferviet conc. j. Fabri ia Auctario.

tricis auc Illuminate conveniat, utpote quz foli

Gen. 9.

X. Ex occafione Íententie a Deo olim

ipfi, fcilicet Chrifto , viciniffima fuit; hinc a

V. í3s

prolatx : zrcum mewmn ponam n mubibus €9 erit

S. Ambrofio aula cceleftium Sacrumentorum

vocatur,dum ait : Non miror D. Joannem pra

füznum federis inter me €&? terram: . comparari

5

lridi poteit B. V. 1. Quia, ut Iris eft fignum

ceteris divina myfíteria locutum, cui przfto

': 60

erat aula coele(lium Sacramentorum. 4.Quam

pacis inter Deum & homines, ita ipía, teíte S.

Serm.:.. Bern. eít arcus foederis fempiterni, ut non in-

merito myrrba vocetur, utpote mundum a

denom. terficiatur omnis caro, quia illum genuit, qui

corruptione prafervans. j. Quam prz reli«

Mar. a. 1. fecit utraque unum, Deum fcilicet & homi-

LJ .

1

quis ei citulus Stelle maris quadret. Subjunga-

nes. 2.Quia, ut Iris, eft (ymbolum mifericor.

tur fingulis brevis adhorta io ad fructum ex

vel, c. 36.

diz divinz ; nifi enim preces matres interve-

ea (ignificartione percipiendum, Pro quo fine

nirent , non effet fpes mifzricordiz , dicebat

fervire poteít conc, 3. Fabri pro hoc Fefto &

Piftorii Mater admirabilis conc. 8. part. 2.

olimS. Birg. 3. Quia, ut lris arbores & fructus

odoriferos efficit, ita ipfa fuos cultoresbonum

XIII. Poffünt per ejusdem nominis quinas

litera$ explicari. r. Varia officia illius, quae

de fe optimerum exemplorum odore fpirare

facit. 4. Quia, ut Iris fe ad terram inclinat,

erga homines exercet, ut quod fit Mater eo-

& auréam patellulam relinquere creditur;

rum, Advocata, Regina vel Reparatrix, Jacu-

lum contra inimicos,vel Janua cocli, Arca the-

ita B. V. ad hominum preces proniílima, va-

ria illis dona impetrat, &largitur. 5.Quia,ut

faurorum, aut Auxiliatrix.

Vel 2. Effedus,

quos in füis cultoribus producit, nempe mi:

Iris variis coloribus quafi depicta, amabilem

afpedum habet; ita B. V. ob virtutum fua-

fericordia , amor Dei , remiífio peccatorum,

rum miram varietatem & amcenitatem, omni-

illuminatio, acquifitio meritorum.

Vel 3.

bus eam confiderantibus amabilis efficitur.

Mulieres illam figurantes, puta Michol, Abi-

6. Quia, ficut Iris quáfi pallium expanfum re»

gail, Rachel, Judith, Abifag. Vel 4. Quinque

eipit & tutatur homines, ita B. Virgo fideles

lapides pretiofi hoc nomen exorpantes, vi-

füb füum przfidium füfcipit, atque defendit ;

delicet margarita cor confortans, Adamas re-

concilians difcordes , rubinus multum fplen-

Lib.3. rev. hinc olim ipíaS. Birgittz dixit: Ego fto füper

mundum continua oratione, ficut arcus cceli

dens, jafpis fpeGtra fugans, alectorius felicem

faciens. Quz omnia fufius explicata videri

fuper nubes. Excitentur proinde auditores

ut gaudeant de hujus Iridis exortu, obfer-

offunt apud Piftor. conc. 8. part. . & Mie-

ventque, quod Ecclefiaíticus fuafit: Vide ar-

chovieníem difc. 96.

