Religiofus porro, tametfi di&is ejus fidem nul-

erit, fed irrito prorfus effectu.

vero unum ex his , qui vel maxime injurizere-

lam haberet, dolum fufpicatus ; attamen pro-

mittendz reluctabatur, adíe acceríiri fecit,

miíliexperiretur veritatem, illum acceptavit.

Tid. dif

cumquein oratorium quoddam privatum du-

Priusquam vero hzereticum fequeretur, acce-

&us fuiffet, in quo praeter Patriarcham, Cleri-

ptam pyxidem,in qua fanétiffimum eratSacra-

963

cum, & hunc Principem nemo alius przefens

mentuim, fub chlamyde religioía occultavit.

aderat, S. Patriarcha miffam exorfus eft, cum-

Perdu&usigiturin vaft cujusaam monrtis fpe-

que poft confecrationem ad Pater nofier perve-

luncam, fplendidumin eainvenit palatium,in

niffent, cun&ique tres illud fimul recitare ince-

eoque thronos quosdam magnificos aureos

piffent, quando ad illa verba: Dimittenobis de-

confpexit, in iisdemque fedentem Regem

. Difip

bita nofira , ficut €$ nos dimittimus debitoriburmo-

quendaminuno, inaltero Reginam, in eorum-

: f,g. lit: TO

firis, pervenerunt,Clericus Patriarchze annuit,

que circuitu multos alios aífiitentes , velut Pa-

uttaceret, cum quo & ipfetacuit: Principeve-

triarchas & Apoftolos & innumerabilem exer-

citum Angelorum. Cumque hzereticus coram

'Yoorationem profequente , & dicente: Sicut £9

nos divüttimus debitoribur no[tris, fan&tus magna

illis fe profterneret eos aaoraturus , religiofus

cum manfuetudineeidem dixit: Vide ,in quali

attonitus ftetit, & immobilis ; Cui cum hzere-

ä

terribili hora quid dicas Deo, quoniam ficut

ticus, cur Filium Dei non adoraret, imprope-

ego dimitto, ita & tu dimitte mihi; tanquam

raffet ; Religiofus propinquius nonnihil acce-

——

ab igne ftatim cruciatum fentiens Princeps ,-

dens; extractam foris pyxidem , Reginze obtu-

cecidit in faciem, ad pedes Santli,. dicens:

litdicens: Situ Regina es mater Chrifti , ecce,

Quodcunque jufferis, faciet fervus tuus, &

Filius tüus, quem fi fufceperis, te velut ma-

E

3

!

reconciliatus eftinimico iuo

extunc cum*om-

trem Dei agnofcam. Et cum hac protinus

ni veritate.

voce totüm illud phantasma evanuit.

. DedDit

Ex annuis

XLI. indaquzedam, quazeSacr

'amen'ta fre-

XLV.Fuit Parochusin Thuringia,qui e col-

Difcip

Fi

"

3

.

prompt.

| nolti

quentare confueverat, ab Indo ad flagitium

lo geftavit inpyxide & ad zegrum SS. Eucha-

lit. E

provocata, ubi eiin mentem venit, fe com-

rifiam tulit. Tum meretrix quzedam ftans exempl.ag.

-;munionis fchedulam penes fe geftare, incre-

non longe a via; in fuo lupanari expendit fe-

"dibili ei couftantia reítitit; adeo ut, cum ali-

cum, quamgraviter eumoffendiffet, quem fa-

ter non poffet evadere, cafti etiam jofephi

cerdos portaret , tanta pro fe paffum: & dolens

virtutem fuperarit,nam roga rupta, & inim-

de fuis peccatis,accurrit per lutum profundum

pudicimanibus reli&ta, nuda omnino:ab eo

velaci.curfu ad facerdotem, inquinata luto-

,DO-

profugit.

usque ad medium cruris , dibeus: State

mine

:

1952

—Bibliothecæ Manualis Concionatoria.

yi

mine facerdos; & fic ftetitfacerdos, & ipfa

- LI. Religiofus quidam quoties communica- Specul.ex

tie

rat, miram ex fumptione hoftize dulcedinem dift. 4. ex.

roftrata in luto ante corpus Chrifti , ait: Do-

h

mine Jefu Chrifte, tu es ille, qui pro noftra

perceperat; fed cum quondam afperius fra-95*

redemptione natus fuifti e Virgine, paffus &

trein quendam corripuiffet, penitus eam ami-

£0

fit, hoftiamque felle quovis amariorem fenfit.

(

fepultus, afcendens ad coelos , fedens ad dex-

tram Patris , judicaturus vivos & mortuos : Et

- LA Aliusquidam re

ligiofus, quoties com- Ibid.ex.55.

qll

fic te talem ifte facerdos portat in pyxide.

inunicabat, ofculum a Jefu in hoftia latente

jl

Rogo te per tuamineffabilem mifericordiam;,

accepit; fed & ipfe hancgratiam amifit, dum

p a h

ignofce mihi peccata mea. Et refpondit Jefus

ad communionem fratre nec dum reconcilia-

to acceffit.

at

de pyxide lingua latina: Et ego ignofco tibi

dis | Do,riiino diceret:Lib. 5. in

peccata tua. Atilla audiens vocem de pyxi-

LIlI. Cum S. Gertru

(

de inlatino, ait: Domine, non intelligo lati-

Quid in me omnium creaturarum periplema- Hn. c. 30

Ibc e 9'

te poteris invenire, inquo taliter delecteris,

g RI 11

num:Rogote,loqueregermanice. Etfítatim

Dominus locutus eft de :pyxide theutonice.

& hoc amplexibus, & ofculis fponfalis blan-

a D T

Et ego te recipio in gratiam meam. Hocau-

ditatis zequiparare digneris? refpondit Do-

E

minus: Hocquod toties me tibi communico

K

diens meretrix: EttuDomine, ait, me fufce-

pifti in gratiam tuam, quze peccavi in carne

in Sacramento altaris.

Etin hoc ego ininfi-

mea tam luxuriofe? gratias tibi ago, bone

nitum plus delector, quam omnes fimul ,. qui

Acofta 1.—

efu, & fic converfa emendavit vitam.

unquam in humanis amplexibus & ofculis

XLVI. Indi tanti zeftimant Euchariftiam,

funt dele&ati, potuerunt experiri; nam de-

6. CQ 9.

ut proverbium inter eos fit, eum qui femel

leé&tatio amplexuum & ofculorum humano-

Ribad. n |

SS. Eüchariftiam acceperit, nullum amplius

,

rum vilis eft; & cum tempore tranfit , fuavitas

vtl C

-debere crimen - committere.

vero unionis illius, qua ego me tibi commu-

Ex annui

s XLVILI. Paraquarienfes Chriftiani venera-

nico per hoc Sacramentum altaris, nobiliífi-

?"araqua-

e

bile Sacramentum variis folent nominibus

ma eít, nec. unquam deficit, aut tepeícit,

a&

þriæ. 1626.

appellare: Alii crimiinum deletorem, alii cor-

fed, quanto faepius renovatur, tanto efüca-

dis mundatorem, alii intelligentiae datorem,

cius viget in 2eternum.

g

alii animorum confolatorem, alii aliter appel-

Feritas.

lant.

Unde in reductione B. Virginis cum

Vit

Löl

LIV. Concionator quidam hzeretico PfO-Spec,EX.

61

lr

impetraífent, utliceret eis venerabileintem-

ploaffervare, tantapietate id coluere, ut non

mittens, fe fidem ejus füfcepturum, fi Chri- dift. 5. ex.

E T

(i

tantum przetereundo templi valvas, in genua

ftum, B. Virgiaem & Apoftolos ofïenderet,äzeü

mi-

fet

procumbant, fed etiam cum procul e feneftra-

cum ha:c omnia haereticus ope daemonum jer, niftor,

qu

rumtempli, autportae regione tranfeunt, fze-

phantaftice repraefentaffet, Chriftum in Eu-in Fabr. in

Qu

minze ex agellis fuis reverfze, ac onuftze con-

chariftia, quemfecum attulerat, extrahens,

& fefto. 5.

p

Matri Dei porrigens, ut, fi vera effet Dei Ma-

Barthol.c,

fiftunt ad primum templi afpettum, & humi

L] LÀ

ü

genua ponunt, ac parvulos valentes pedibus

ter, Filium agnofceret & reveretur, totum

[s!

idem facere jubent.

coetum difturbavit, & hsereticum convertit. ,

li

Ex. Hï-

XLVIIL B.Catharina de

Racönis tertii Or-

LV. S. Ludovicus Rex Francivee, dum fa-Bufzeus in

ftor. Or-

bu

dinis S. Dominici, cum primum communi-

tali lecto decumbens a parocho, qui facrum Panatio.

Ti Soc

din. 1570.

care copit, quotidie pulchritudine corporis

illi viaticum deferebat, rogaretur , num crede-

ret, Dei Filium vere in hoc Sacramento con-

Qlön.ch

fiebat preeftantior, ut ejus familiares admi-

Hj

VE

ratze formze decus, quaererent ex illa, qua

tineri? refpondit: Minus hac de re dubito, Vaber to.r.

arteformam excoleret, quibus illa fubridens

quam fi hisce oculis Chriftum eaforma intue-

in feíto 2,

]

Thomz co,

h

refpondit: fe uti pane mafticato, intelligens

ret, qua coelum afcendit. Unde alio tempore

M

venerabile Sacramentum. -

"

invitatus, ut puerulum iu hoftia vifibiliter "

n. 3.»

Jo. Rho.1.

XLIX. Auguftinus Steuchus Eu

gubinüs

apparentem confpicaret, noluit videre, fatis

à

Q

Z; C. I2. D.

vililoco, & deformi corpore natus, inter ul-

fibieffe dicens, quod fidei oculo illum intue-

Ie

timze plebeculae homines pauperie & oris foe-

ri poffit, & hac ratione ejusdem fidei meri-

ditate deridiculo habebatur.

Fattus Cano-

tum confervaret. .

(0

ü

nicus regularis, adeo a collegiis exagitatus

- LVI. Matrona quzedam . corpus Chrifti in Bredenb.

eft, ut cum literis operam dare vellet, rifu

hoftia effenon credens, eo quod ipfamet illam collat. 1.

ta

pinfuiffet, orante S. Gregorio & populo, in* '7-

H

exciperent hominem, ac nelumen in cubicu-

(

lum.ad lucubrandum inferret, impedirent.

carnem primum , & mox iterum in antiquam

Ipfe tamen nihil de difcendi ardore remifit ; &

ü

fpeciem cqnverfam vidit.

fü

ftragula obvolutus in templum defcendens,

Euchariflia. miniftrata.

feptem totos annos ad lampadem ante atam

d

penfilem pervigilans , nullam facultatem, lin-

LVII. Cum S. Dionyfius miffamin carcere Daur. c. 5.

fe

Vlta l DI

.J.

guam nobiliorem ac fcientiam nullam reli-

celebraret , hora, qua panisille angelicus fran- tit. 21, ex.

gebatur, Chriftus cum magno fplendore appa-^"

quim fecit, quam non dilceret.

rens hoftiam illi dedit, dixitque: accipe hoc,

lo

H

Qucunditas.

chare fili, quod mox complebo tibi una cum

Patre meo, quoniam mecum eft maxima mer-

ü

ces tua , & his, quiaudierintte, falusinregno

hb'Muq.

Deaur.c.g. L. Boarus Eques poft converfionem fuam

tit.g.ex.13. communicare incipiens, diu in fingulis com-

meo. Nuncfacias fortiret, & memoria tua erit

munionibus miram dulcedinem expertus eft.

inlaude: dilectio autem & benignitas, quam

b

apes

&

Z

— Titulus 1.

Euchariffia, ——

153

DBCtl ey

i D!

habes femper, pro omnibus

A pto qüibus pe-

careret. Eborze graviter ægttofans , & lethar-

ï

tierit, impetrabit.

:

go captus, evi

gilare pervim , medicorum juf-

LVIiL Cum S.

Honoraïus Epifcopus Am-

EIb. d

fu, cogebatur; atallata Euchariftia mox ex-

3

bianeufiscelebrans, facram hoftiam manibus

e

perreétus, agilisalacerque apparuit.

conting

]

re vereretur, Chriftiimago ibi depi-

Ibid:ex,ss.

IV. P. Thomas Sanchez SS. Euchariftiam Annus

&a, inanuhoftiamarripuit; eiqueporrexit; a

quinquies quotidie vifitabat; die fovis( quem 16ro.

quo tempore js ab omni inquinamento carnis

illaefus permanfit.

:

fingulariter hanc ob caufam venerabatur ) o-

Ib. ex. 4.

LIX.S. Onuphrio Angelusper30o

.annos fïn;

&ies, quodieetiam difciplinam fecit, cilicium

gellavit, totoque penedie de illa cogitabat. Si

gulis diebus Domisicis facram Kuchariftiam

Lïb. s, in

attulit, cojus virtute omnes diaboii infidias ,

tentabatur , .folum hzec verba dicebat: Jefus

l63

crucifixus, SS. Sacramentum, beatiífima Vir-

quas plurimas pertulerat, fortiter fuperavit.:

go: &ftatimomnitentationeliberatus eft...Et

Tb. ex. 9.

LX. [oannes Patriarcha Indorum anno

& Ribad

* 1 I20. narravit Callito Romano Pontifici, S.

accidit aliquando,, ut jumento infidens cum

21. Dec

.

mulo perterrito in przecipítium toto impetu

Thomam Apoftolum omni anno communica-

ferretur, fed prolatis his verbis mu

re populum fua manu , fed dignis taotum S.

n

Hoftiam porrigere, non autem indignis.

te in medio curfu be&itit.

. V. P. Antonius Cordubenfis five domi, fi-H:& Soc.

$. VL

ve in templo verba faciebat, ante Sacramen-P-5. 3. n.

tum perfeverabat abje&usin genua, ex eoque 78

EXEMPLA DOMESTICA.

accipiebatoracula, ad eam incendebat forna-

cem, qua ad concionem ferret.

Unde fie-

S.

Ignatius tanto erga Euchariftiam amo-

bat, ut potius tela, quam verba, mitteret.,

vital.s.c.

re & reverentia ferebatur, ut inter fa-

1.& 1o.

crificandum quafi diffluere videretur. Ajebat,

quze in auditorum corda intime fe penetran-

tia tenaciter adhzerefcerent, fuumque illic

-

ex frequenti communione illum effe fru&um

exequerentur opus

:

eximium, quod digne comiunicans ita virtute

: Ajunþ inftar cogle&ium

S. Sacramenti confirmetur, ut vel in peccatum

Seraphin vifum. -

. gravenon labatar, velbrevi certe refurgat. :

VI. P. Petrus Faber ficiacitabatur admira- Viia l.2.

xVita 'l.' 6.

lL S. Francifcus Xaverius tanto ferebatur

tione pietatis, ut cuperet, ubicunque terrarum & 3.

vet, E

c. I.

hoc diviniffimum Sacramentum affervaretur,

in S. Euchariftiam affectu, ut, ubi poterat,

poffe praefens adeffe venerabundus, nec inde

;ï&. :j

2

quazereret cubiculum templo propiuquum. Ob-

idefimi

fervatum eft Malaccze, eum fere in facrario,

recedere. [n peragrandisterris, cum in con-

m itor,

fpe&um urbs aut oppidum veniret , inprimis

TAbr, i

quafialterum Samuelem, pernoctare, humi-

que cubare folitum, indeque in templum di-

Dominum venerabatur, quiintemplis eorum

o5

manueret. Cupiebat perfe&um aliquod tem-

arthol.t,

greffum, ante S. Euchariftiam majorem no-

plum cogitationes fibi effingere, in quo füus

TT

éctis partem flexis genibus inter preces, trans-.

egiffe. Propriumilii erat, quando commode.

animus dies ac noctes habitaret,

- quod nun-

qdam exiret; ubi crux effet , &

B. Virginis,

us ia

id fieri poterat, Euchariftiam fubmilffis geni-.

& Sanétorum imagines, fan&ta aqua & reli-

anatio,

bus miniítrare populo.

quize facrae, fedante omnia diviniffimum Chri-

.Hif. Soc. lII DeS. Francifco Borgia ficloquituxz Sac-

füicorpus, quze cun&ta affidue ipfe fpectaret,

. p.3. 1.8. . chinus: Ultra omnem vim eloquentize eft, ad-

& circumferret fecum , debitaque gratiarum

149*

verfus praefentem in facrofan&ta Euchariftia

sberto.T,

a&ione &cultu, prout cuique rei conveniret,

elto 2

Dominum quanta pietate ferretur. quamque

profequeretur. Patronumad przeparationem

"homeco,

fan&is & dulcibus afficeretur motibus. . Übi-

pro Euchariftia füfcipienda exiftimabat idone-

a l. 3!

cunque degeret , fecretam fibi curabat cellam

um S. Joannem Baptiftam, ut c

ujus oH'rqium-

adarzemaximeelatus. ln eum velut portum,

fit, viam Dominum przeparare.

| 4

quam licebat creberrime, .a negotiorum aeftu

-. VII. P. Leonardus Leffius, : etfigraviffimis Vita

C.l'[g

recipiebatfefe:ibi ante Deum fuum effundebat

L

L * L .

calculis aliisque doloribus cruciatus, non o-

cor lnum : ibidivinitatis commercio & dulce-

mittebattamen frequentius Eüchariftiam non

n.;O.

dine fruebatur, beat2e vitze praeguftans fuavi-

redeni.

fine grandimoleftia vifitare, dicens, non ad-

0"&1'. ['

tatem. Septies minimum die quovis folebat

modum fe habere, quod de doloribus quere-

invifere. In fingulis falutationibus , fub San&i

retur, quamdiu coe

n

cujuspiam duétu quafi admiffiona!i Patrono a-

lefte illqudx epulum fibi re-

Iihqueretur.- )

. dibat, & dona quzedam propria pro tempo-

rum varietate varie depofcebat. Quoties pe-

.. VIII. Jacobi Fernandez unica voluptasvärat', An. x6o8.

demintemplum inferebat, fagaciífime ftatim

feftis diebus a mane usque ad meridiem facris Col. Mon.

fentiebat, quoloco SS. Sacramentum affer-

miniftrare. . Et notabantguítum quendam &997-

u5

Vital3. vabatur; necunquam fallebatur, etiamfilam-

animi fenfum in hoc obfequio etiam externi

t 01 0«

pades ac c?etera argumenta fallerent. Lectu-

homines, templum frequentarefoliti, ut vel

In

loaffixus , rem divinam quotidieaudiebat, pa-

hocfolo nomine hominem uti fan&um quen-

neque ccelefti fruebatur. Tanto autem hujus

dam venerarentur.

cibi defiderio capiebatur, utnemo unquam gu-

- IX. Silvefter Landinus S. L. ubicunque 10&0-1 o. Rho.l,

lze deditus magis ejus cupedias defiderare vi-

rum vidiffet S. Euchariftiam, ibi repente, fle-3. C. r. in

deretur. Hinc ipfo etiam Parafceves & Sab-

xo utroque poplite, humique abje&us , ado-"'oftris n.

L

bathi S. die officium canebat;.. ne illo bono

——

»

rabat. Itaque quum lutofa in via obviam di- ^

Ccc cc

vino

R. P Lohn. Bibl. /Man. Tom. L -

*

»

J

Bibliothece Manualis' Concionatoria

154

;;

ufl

dederunt, demum accelfiffe, ut quam magi—»

m

vino ferculo fa&useffet profundo nihilominus

in coeno genua pofuit; verum ubi perfunctus

ftram habuerant, matrem etiam colerent.

fachi. ge

XIII. No&es fzepe integras coram SS. Eu- Tb. v. 21..

ftis

adorationis officio furrexit, ut coram Deo eam

chariftiainfomnestraducere, Ludovico Pon-

fuiffe religionem fciret, veftes nulla luti conta-

gione fcedatas circumfpexit ; adeointaminata

tano S. l. tam folemunefuit, quam ad eandem

Qu

fumma quadam animi attentione adorandam

Toc

eft pietas , ut velin medio luto non polluatur.

at

X. Exturbabantur Antveryize Socii Jefu ab

interdiu, ac per tenebrasitare adeo frequen-

]bid. n. $.

ter, quzecunque demum effet anni tempeftas,

pü

infaniente hzereticorum factione propriis zedi-

ut fineilla effe non poífe videretur, miraren-

&

bus, & ne quid fecum efferrent, odiofiffime ex-

cutiebantur ; jam domum, jam templum habe-.

turque domeftici, hominem nullius valetudi-

Jerat- ]

nis, atque imbecillimis usque viribus, tantze

dinoi fet, de

batarmatus & plurimus holtis, fociique limine.

contentioni non füccumbere, Jlanguoribus

p g

edem extulerant, cum Joannem Bocacium ea

CI 2-

dat

fubit recordatio inillo tumultu, ac trepidatio-

illum maximis ita perpetuo frangi, ut vix ae-

grum fpiritum duceret ; adfacram tamen, con-

(hrtos

)

ne, honori diviniffimze Euchariftize haud fatis

tinuamque Euchariftize adorationem, quan-

ipRerdl Cf

confultum, qui facrilegorum furoriin altari re-

6 brigitt f

tum opus effet, valere. Sed nulla profe&to ad-

linqueretur, nec rhulta cuné&tatus, per denfos.

miratio fuit, a vitoe vicinia convalefcere.

[4 655 g

Jatronum'globos ad altare provolat, adora-

P

tamque de genu Euchariftiam, argenteoin va-.

$& Vi

fat

fe praeter ipfa haereticorum oraintrepidus au-

feq

fert, atque ad fuosrevertitur, magnum fecum

.SIMILITUDINES.

exilii comitem ferens, ac folatium. Defixit,

Qualitar.

| nl

&

üci

opinor, improviía virtus crudeles & czedis avi-

cut ad'pOtandum,»vinurm veniri non po-s.c priu.l

5

r

dosanimos, & tacita quzedam vis divinitatis

Ifgi

poteft, nifi botrus calceturante, & pre- Cath.

tel

latentis, ut nihil ultra fremitum ferocemque

matur, fic nec nos fanguinem Chrifti poffe- myft. 4

admirationem auderent. Hujus ego hominis

ni

mus bibere, nifi prius Chriftus calcatus fuiffet

t

Jaudem illius, qui fecum penates extulit per

& preffus , & calicem prior biberet, quem -

puit

tela, perhoftes, celebritati multis nominibus

credentibus propinaret.

anteferendam puto. Quod Trojano communis

.

eu

1L. Sicut fol non diverfusi

ufe diverfa opera- Mana

Q

quzedam cum hoftibus effet fuperftitio, Ant-

tur in rebus contrariis, utens materiis, ficut difce. a6.

th

easinvenit: Sic Chrifli gratia, quantum in ipfo - 6-

verpienfi ex diffidio religionis periculum omng

crearetur.

P

p

eft uno modo infunditfe in omnes , fed diverfos

de

jbidnig. . XI. Sumptam, flu&uante ftomacho Eucha-

inveniens animos diverfain eis operatur; hunc

riftiam, haud ita multo poft eodem redundan-

inamorem fuum mifericorditer emolliens , il-

at

teintegram adhuc, minimeque diffolutam, re-

lum jufte non juvando indurans.

*

TM

jeceratzeger. Dum, quid fato fit, confulitur,

HI. Sicut uva in praelo duo

bus lignis ex- S. Auguft.

b4sit. d

atqueigne parant facras fpecies abolere, Julius

preífa in vinum liquatur ; ita, cum Chriftusl-deantig-

rit.

W

Mancinellus occafionem ultro invadens, quod

duobus lignis crucis preffus füit, fanguisejus

e. 33-

d

vix cogitare audemus, facit , iufe&tamque for-

tui

dibus abforbet. Miror non tam ftomachi, quam

in potum üdelibus— funditur.

Utilitar.

Betl.in

animi, robur, & charitatis ; praefentem adfuiffe

rompt.

lo

mercedem , minimemiror; ferunt, exinde di-

. IV. Sicut alimentum corporale habet vim S.Bernar-

j

0

l1.

(

vinalibantiSacramenta abditze dulcedinis fen-

vitam corporis fervandi; fic hoc Sacramen- dinus fer.

53. 8.2.

SOrl -

fum nunquam defuiffe , ut non tam animo,

tum, cum fit anima cibus, habet ipfam in

c.2

!

quam corpore ipfo, lau

gratia folidare, quze ipfius animze vita eft.

p

D

lari videretur.

yte'übi. ac delicateepu-

.. V. Sicut corpora noítra convalefcunt ,. acS.

Bafil.in

| civiunt

firmantur fub alterna fumptione congruenti-

e3

.lfaiae.

K

Rho.1. c.

XII. Belmontii in Hifpaniis ingens

i

R; 19.

ac peregrinorum multitudo noftrum confluxe-

um alimentorum, itaquiddam eft, quod con-

fentanee animam pafcit, eique függerit ve-

M BDiof,

ratin templum , utregios adolefcentes Japoni-

| de C(Bl: fi

cos Legatos ( quos ad Gregorium XIII. ultima

getas viresad bonitatem confe&andam. Quid

| Itf

I

illa terrarum regio mifit ) per occafionem au-

illud tandem eft? nimirum quod dixit Domi-

nus: Carovmia vereeft cibus, &9 fanguis meus ve-

th

diendifacri, poffet contemplari, & gaudium,

re efl potus.

i

quod illorum adventus pollicebatur, coram

haurire.

Monenti adolefcentes, utin tem-

VI. Sicut ci

bus appetitur, ut vivatur, fic adS- Anfel.

C.5.de oa-

eam vitam, qua vivitur, folummodo per hunc

cram. Alt.

plum defcenderent , negarunt feinillo die adi-

cibum pervenitur. Cibus hic ad vitam 2eter-

revelle, malle domeftico in Sacello procular-

Bromm

bitris, quod vererentur, ne admirantis , ac fau-

nam anim?e conferendam collatus eft, non ad -

Qma

ruinas fuftentandas hujus miferae vitze , quae

VEuch ü

fta omnia precantis mulitudinis tumultu, ac

vapor eft ad modicum apparens.

u

li

falutantium procerum interpellationibus ab

d

ea, qua divinis intereffe par fit, animi atten-

VII. Sicut aqua refrigerare folet calorem ; S.Bernare

tione pellerentur; ubi quietefacris operam de-

fic Euchariftia mitigat, & refrigerat fomitem,

dinus l.c.

& concupifcentize aeftum. Inhujusmyfterium

a. 2. , g«

UI

diffent , tunc fe principibus viris ac multitudi-

li

niaffatim copiam fui fa&uros. Agnofco floren-

Exodi 16. fcribitur, quod de[cendente IManna de :

tis religionis faciem, ac tenerum os, nulla ad-

calo , defcendebat pariter €$ ros, infignum quod

]

cum MannaSacramentiin animam defcenden-

huc duratum irreverentia, gratulorque tan-

te pariter defcendatincarnem & ros gratize re-

tam virtutem focietati, cui qmngs nomeu de«

frigerantis,

VHI.

f

äx

N

]

o

[

OTlus LU.

Euchariffia.

4

55

Ü

Ruper . VITI. Sicut in abundantia roxiis, vel imbris

ANecefitas.

bbas1.4.

temporanei & ferotini germen arridethorti be-

l- I

b: n. 2:'

in Zach.j

XVIIf. Sicut fine cibo boi"püä diu vivere padac,

m

' ne culti, vernantibus rofis, & candentibus li-

non poteft, quia, cum humidum radicale, vitze Chiift. p.

1

liis,ita perorbem univerfum fpe&tantur, & ele-

nóftrzefons, fenfim ab infito calore confuma- 2. €16.

&us fexus virilis, & virgines fexus foeminei.

Quid aliud beatam Trinitatem magis, quam

tur, per alimentum reftaurari debet; ita nifi * ^*

I

divinze gratize, qu»e fola animze vita eft, hu-

hocfpectaculum in hoc mundo dele&et? Di-

mornutrimento coeleftis panis foveatur, necef-

ll«

catergo: Quid enim bonum ejuseft, & quid

fe eft, ut concu

pulchrum ejus, nifi frumentum ele&orum ,

-

pifcentiæ'y?rdoribus quaàm ci-

tiffime pereat.

R

& .Bernat-

-& vinum germinans virgines ?

XIX. Sicut palmes non poteft ferre fru&um,

J Om*h Is.

l$

dinus fer,

IX. Sicut nutrimenta plurimum faciunt ad

nifiin vite maneat; ita anima, nifi Chrifto in

decorem corporis ; fic etiam delicize fpiritualis

$3- a. 2

cibiad pulchritudinem caflitatis, incentiva fe-

Euchariftia uniatur

*

. Itgrilis & arida permane-

N

'€. 2,

bit.

. dantur ex manducatione facramentali.

Chriftus

- X. Sicutexuno verbo, quod dixi : Ego fum,

Jutunditar.

-

$n Revel,

corruerunt hoftes meicorporaliter in terram,

S.Brigitt.

XX. SicutHebreei, qui Manna guftaverunt,

40 C€. s 8-

fic di&to verbo meo, videlicet: Hoc eft corpus

omne guftus dele&tamentum in eo repererunt ;

meum , fugiunt dzemones a tentando animas

itaanima coelefti hoc Manna refe&a , quid ad

offerentium, nec auderent redire adeos cum

delectationem fuam requirere poteft, copiofe Eceel. in

tanta audacia , fi affectus peccandi non con-

invenit, uti Ecclefia indicat, dum ei accommo- officio:

fequeretur.

dat verba illa: Panem de coelo przettitifti eis

, C hrl&ic

orp.

Manfi

," KL Sicut in opulentis Principum conviviis

omne delectamentumin fe habentem.

MT

B. 7.

cibus quandoque apponitur fecundum appae

XXI.Sicut S.Francifcus Seraphicus, B.Stà- vita,

f Cafh,

rentiam quantitatis exilis , fed infevaloris in«

nislaus Koftka, & alii, ingentem animi con'o-

i byfiu,

zeftimabilis; fiquidem gemmis, fuccinis , unio-

lationem perceperunt, dum Chriftumiinfantu-

ht

nibus, aliisquepretiofis molitus eft ingredien-

lum inulnas fuasa fanctiffima Dei Matre acce«

n

tiis, ideoque & fapore, & pretio totum refidu-

perunt; ita non poteritnon coeleftibus gaudiis

um fuperat apparatum ; itaquoque Euchari(tia

& deliciis aflluere, qui eundem Dei Filium a

T* Manf

exile quidem exiftit frumenti granum , ante

Patrecceleiti non tantum, ut in ulnas accipes

confecrationem, nihilominus in eo füunt omnes

ret, fed etiam intimeuniret

Vl difee, 26,

,* datun; i Sre.dit,

thefauri abfconditi, ideoque merito appellatur

& meminit.

08

panis uberrimus & pinguis. Quantum equi-

Ü

dem augmentum capit feminatum frumenti

. Difpofitio ad Eucharifliam fummdam; |

L

granum ?. a fructu fr

umenti, & vini multip—li:

XXII. Sicutfi pauperi diceretur , aperto re- Nieremb,

cati funt.

gio thefauro, dariei facultatem tantum pecu-

inlib. de

S.Chryf.

XII. Sicut fanguis agni Pafchalis ftonti ae-

niarum inde auferendi, quantum faccus ab eo

adorat, iü

x-S.Augu'R.

ho:45. in

fpiritu &

usl.deantiq.

Joan.

dium przefixus, eas ab Angelo exterminatore

allatus capetet, haud dubie faccum capaciffi-

Veritate.

Is

rit, mi

proefervabat; ita daemones, cum fanguinem

mum aflerreftuderet; ita, cum Chriftusin Eu-

U

dominicum in nobis vident , - in fugam ver-

chariítia tantum gratize promittat, quantum

tuntur.

»

difpofitionisattulerimus, zequiffimum fane eft,

Beirl. in

. XIII. Sicut guftato me

lle caligo ab oculiä

ut maximam &

15 Bernate

prompt.

Jonathze evanuit; ita guftato corpore Chrifti

fpofitionem afferamus, - .

gratize Dei æcapac::kiüïpïfam gli- :

3

fol. x1..

czecitas mentis ab animo tollitur.

- XXIII. Sicut fi plures candela

maccendant; S. Catie

l- dium fet.

enenf. c,

145

S.Cyrill, - XIV. Sicut, fiquis cerze liguefa&e aliam

omnes quidem lucem, calorem, & colorem ac-

xO, Dialo,

i

2

ap.Beirl.

infuderit, alteram cum altera permifceat ne-

cipiunt; fedplusille, qui majorem habuit ce-

l. c.

ceffeeft; fi qui carnem & fanguinem Domini

reum; ita in Euchariftize perceptione omnes

i S,Bafll, li

;

'.C.;.Ifaiæ'

recipit, cumipfoita conjungitur, ut Chriftus

quidem accipiunt gratiam, fed

plus, qui magis

nn

. inipfo, &ipfein Chrifto, inveniatur.-

elt difpofitus & capax. -

8.Dionyf.

XV. Sicutiguisfenfibilis ea , quibus infede-

decol. ritiinífuumtraducitofficiu

m,ornibusque quo-

XXIV. Sicut corporalis cibus, cum ven- S.Chryf.

Hier à

trem invenerit malignis humoribus occupa-

om. s.

l-

modolibet fibi propinquantibus fui confortium

tum, amplius lzedit, & nullum pr»éftat auxi-

füp, Matt,

tradit; ita Dominus nofter & Deus , qui eftig-

go

nisconfumens, nos per cibum hunc facratiffi-

lium ; ita & iíte fpiritualis cibus, fi aliquem

reperit malignitate pollutum, magis eum per-

j

$ Anfd.

mum in fui traduciteffigiem,

À

& Dgiformbs g ef—

det, quam proderit, non natura fua, fed acci-

cdeó

pientis vitio; hinc Ecclefia canit: Mors eft

Y nl

Verita:./

[t)

ganh?. "

malis , vitab

&

"

Dhis ; vide, paris fum*ptiopis* quam

i

ir füumma

^XVL. Sicut idem fol modo, qui fuüit a pr

in

fit difpar exitus.

V. Euch

cipio: &unavoxinauribus plurium auditur ;

]

f. 3.

* ita mirum non eft, quod idem Chriftus nobis

.. XXV,. Sicut ignis fo';rtiiis-,acq citius in ligno Padsg.

licco, quam viridi, exardefcit, fic Chriftus in

rift. p,

$Beruti

detur, qui primis Chriftianis datus eft, Et quod

Euchariftia citius & copiofius amore fuo in- & - !^

"

dinns I^

in pluribus hottiis & locis reperiatur.

-XVII. Sicutfra&ofpeculo in plures partes

cenditeum, quia terrenis cupiditatibus exic-

,i-ï'c'z' Il

non frangitur faciei fimilitudo, quae in eo re«

catus eft,

k

;

invenit.

quam quemiisdem .adhuc tgpletum

j

lucet, fed in qualibet particula integra perfe«

i

ä

verat ; ita fracta hoftia Dei Filius, qui eftima-

. XXVI. SicutArca teftamenti per tefra sPhi: Beyrl. in

go Patris, non frangitur, fed integer manet

liftiim tranfiens , magnam illis cladem attulit;

ett. Cöfpo

)2

ub quavis particula.

hl' iRie

líraelitas autem abinteritu viadicavit;ita Arca

,

R. P. Lohn, Bibl, Man. Tom. I.

Ccc cc a

divina

UM

orcsemsessenp vt cnayrrener

$

»56-

Bibfothuse Manualis : Concionatorie

!d

them. a. äivina Euchatiftize peccatoribus fatalis eft, fi

Chrítus in ipfum. Quo fine quendam adducit

jl

. 24

per eos tranfeat; juítis autem falutem affert.

S. Auguftini textum e confelfionibus ejus de-

|

off

Vita P.

XXVII. Sicut fol atqueignis lutum indurat,

fumptum, ubi Chriftus S. Praefulem ita allocu-

i

ei

B-ltho

Alv. c. 6.

ceramliquefacit; ita Kuchariftia a peccatori-

tusfuit: Cibusfum grandium, crede, & man-

bus àccepta amplius eos indurat, juftos vero

ducabis me, & non mutabis mein te, fed tumu-

$. r.

amore divino liquefcere facit.

taberis in me. Quod egregie Petrus Penne- Pennequ.

oj

Bromiat«

Ifagog. pe

XXVIII. Sicut fole fuper fimetum lucente

quin his véerbis confirimat: Quinta & potiffima

3-0 6

6p

dusV.Eu- ipfum amplius fcetet, foleipfo nec feetente, nec

elt unitas affimilationis, qua una res alteri con-

9

toyttde

À

ebar. n.- glind damnum patiente; ita Chriftus peccae

jun&a, majorisque virtutisatque potentize, ale '

pO

teram in tui fimilitudinem rapit; ita ignis li-

(

torem ipfum fumentem magis fcetere facit, nec

tamen propterea ipfe inquinatur.

gnum & ferrum fibi a(limilat, & calor ftoma-

D

chi cibum in hominis fabítantiam convertit :

ft

$. VIII.

Ad eundem modum Chriítus in hoc Sacrae

MOTIV A.

inento tum congeftis in communicantis mene

tem luminibus , tumexcitatis in voluntate no«

$La

S. Pafch. T,

ilitar ad Ecclefiam flabiliendam ; fic enim

vis ardoribus, hominem ad quandam fui in a-

Jut. d

decorp.

Ut

mando, agendoque fimilitudinern efformat;

Dicp

& fango

Ifaacex inftin&u divino loquens, cum

Mon

$, 12.

diceret: Frumento C? vino flabilivieun , ex men«

ita utalterumtibi Chriftum in moribus, proe

619

:

teS. Pafchafii, infenfumyftico prophetizans,

penfionibus & fermonibus intuetri videaris.

afferere voluit; populum Chriftianum corpo-

Quodutatfequamur, imitari nosoporte:eos ,

p

ris & fanguinis mei donoftabilivi; hoc eft aper-

ui filvefiri arbori nobilesfurculos inferunt. £.

T

tedicere; firmavi eum pane corporis Chrifti ,

runcum aperiunt , & d ffindunt, infiffura fut-

& vino fanguinis. Quem fenfum longe clarius

culim immittunt. 2. Argilla fiffuram, furculi

fj

infitionem , obvolvunt, ut firmius truncoinfe-

b

nobis expreffit Albertus Magn. dum eundem

$ Oypt.

textum in Tractatu de Kuchariftize Sacramen-

ratur, & ab injuriis coeli defenfa pedetentim

deCena

to explicatin hzec verba : Stabilivieum , quia

atboris fucco alatur, donec tandem flores &

Coii

!

fru&us afferat. Ita fides viva, verbo Dei omni

Ü

totadomus Jacob, ideít Ecclefia , fundata eft

fuper hoc Sacramento frumenti & vinis quia

ferro penetrabiliori fübnixa, cor Chrifti, tan«

Q

Abulenf.

materiain eo eftfrumenti & vini, HincDeus o-

qu«m nobilemfurculum communicantis cordi

In e. 26.

lim Agnum Paíchalem manducari voluitbacu-

inferit, & amore reciprococonnectit; tum ar«

$ Bernat-

Mat- q.;g'

Ün.to, L f

lisin manus affumptis,quia ficut baculus eftid,

gilla, hoc eft, fui cognitione, & profunda de»

lsj "

fuper quod aliquis fe poteft firmare, ita Eucha-

miflhone a fuperbize malignitate defendit, do«

n

Manfi

riftia firmamentum noftrüm. Unde merito Ru-

nec divini corporis fucco vegetati paulatim im

diICa IO

actiones Chrifto fimillimas fimillimi effloreíca-

It

pertus Abbas dixit: Aufer a coelo Ecclefize

l

n- L

quotidianas Salvatoris noftri hujusmodi exe-

mus, feramusque fru&us fancti(fimze Trinitati,

3

uias, & vide, quam merito dicat ipfe Salvator,

beatisque Spiritibus longe gratiffimos.

— M. Utilitatit.ad roborandam animam :

hinc Baton.aüä

TTTE

qua utilitarin [anguine tueo ?. refrige(cente enim

ea, quae hoc modonunc ubique calet, memo«

Baronius tecenfet , quod fideles propter fidem 255* h3* .

$e ]

ria ejus , refrigefcet univerfa charitas, muta

incarcerati, hiabebant defiderium Eucharifti-

erit fides, claudicabit fpes.conticefcet magnus

amíumendi; idquodinaliis eorundem Auna-

ü

Y

ille clamor fanguinis jufti Abel.

liumlocis fufius profequitur probans, fortiífi-

Salmeron . 1l Ütilitarad virtutes acquirendas

, uti Saim&,

mam atqueimpenctrabilem Chriftjianorum ar-

to.9.tr. - ron fequentibus verbisinfinuat: Virtutes The-

maturam inter perfecutiones unicam extitiffe

Ld

communionem, quam etiam ob caufam in fze-

ologicas, quze adfalutem noftram faciunt , eo-

rumque incrementa , nulla ratione magis no»

culis iftis admodum periculofis Ecclefia per-

h

bis polliceri poffumus, quam perhiocipfum fi-

inittebat, ut fideles panem hunc confecratum
