erant, vera exi(timabantur delicla ab illo pa-

: quz omnia facile ex füperiorib

4

i

us S-Sf probari

uata, etiamilla, qua eidem per caluminiam

.^ potiunt.

|

$Matth. 20.

V. Exoccafionethe

fuerant impofita: Et quidem ob hunc przci-

y. 22.

matis.: Nq/&ztzs, 4uid

pue refpe&um credibilia videbantur , fcilicet

petatis: poteltoflendi, quaenam fit radix am-

propter naturam fuam;quod fieri poffe judica-

à

bitionis, quia fcilicet fragilitatem propriam

banta juvene tam accenfo regn

1andi cupidi-

ambitio(i non confiderant; fed ad omnes fun-

t

tate,. Unde Didacus Stella opi

ime hunc in

&iones honorificas, quas ambiunt , refpon-

modum fcribit: Eft adeo dete

flabile vitium

dent: Poffumus illas cum dignitate füftineres

ambitio, ut ex ejus cu

- unde plerisque contingit , quod Phaethonti

piditate quodvis malum

poflit prfümis nullum eft fla

gitium, quod

Ovidius fingit eveniffe , ut fcilicet ob impe-

ambitiofus facere nontentet.

ritiam regendi & fe,. & alios in grandia mala

COR [,

. II. Hugo Cardinalis optime notat, quod H'goinc,

V,

pr&cipitents merito ergo illisdiciturs Nefci-

tis, quid petatis.

:

Salvator nofler quantumvis alias mitis &^ ^

manfüetus fuerit,

attamen in ejiciendis templi

judic., 9.

Vl. Ex occafione t

hematis: Vemte ,

profanatoribus ,

V. 5.

ub umbra mea requie[cite : Ambitiofi compa-

& fpecialiter quidem in ex-

pellendis bobus, qui ibidem ad facrificandum

rari poffuntRliamno, quiaabinitio, dumau-

vendebantur, tanto fuericindignationismotu

;cupanturhonores, valdemollesfünt, & offi-

correptus , ut hoc facinus propriis manibus

cio(i; fed, ubi dignitates acquifiverint, indu-

füis exequi non dubitaverit; Bos eft animal

refcunt, aculeantur, & fpinofi efficiuntur, fed

ordinatum ad]aborem, & fignificatillos Simo-

& ignem perverfz converíationis defe emit-

niacos , qui promittunt & exhibent laboriofa

tunt, &íe, acfübditosigneinfernali combu-

Ti fs

runt.

E contràrio verovirifancti & humiles,

fervitia pro prebendis: adducitque przfatus

Wf

Cardinalis illum Proverbiorum tex

tum, quo

qui fant oliva per fuavitatem conícientig , fi-

dicitur: uóz zoz funt Loves,

Lj

prafepe vacuum

I

cus per dulcedinem devotionis , vitis per hila«

ef* , ubi autem

plurima fepet

£

$, ibz ynamifefla

ritatem Spiritualis lztitiz, recufant & fugiunt

eff fortitudo bovis; Ambi

dofi enim veluc ini:

ejusmodi honores, ne deferere pinguedinem

defefli beves effe viden:

ur, quotiescun

qué.-

& dulcedinem füam cogantur. .Quaomnia

tam de temporalium bonorum lucro ^

quam

fufius perpartes explicari queunt.

de honorum affecutione agitur.

Unde Chry- .

Genef.19.

VII. Ex occafione thematis: /Voa poffum

foftomus ait:

Quid enim refert, fi non das-

Ve 20;

Znmontefalvavi, ue imveniat me malum €7 qno-

10712

pecuniam, fed pecunizloco adularis, multaz:

-21-

viay:. OÍtendi poffunt in prima parteconcio-

^nis pericula, quz incurruntur ab iis, qui in

que machinaiis; pecunia tua fit tecum^ in^

perditionem , quoniam putafti ambitu huma...-

alta dignitate conftituupntur , precipue con-

no parari donum Dei:-

7

qvibus

fcientiz ledendz, devotionis & quietis amit-

verbis de m1u-*-i :

om. 8-

niis feuofficiisloqui intendit.

D

tende, vite corporalis & fpiritualis perden-

Iil. Axioma vulgatum;quo dicitur: Hon

' 28*

d& , quem in finem narrari poteft de B. Gan-

ofManü

resmutantmores, adeoverum eft, üt $. Pau. difc. 4.

Marchant. fredo Coenobii Clarevallenfis Priore, qui poft-

)f 0f, li*

off, Sacer,

quam Epifcopatum Tornaceníem ab Eugenio

lus ad Éphefios fcribens, deque Chrifti in cce- 19

'-H'

t. I.leCt.5.

losAfcentione tractans, fpecialiter nos erü« -

Pontifice, & S. Bernardo oblatumreculaffec,

diat, Chriftum etiamnum, dum ad zterni Pa«

paulo poft. mortuus cuidam Religiofo appa-

tris fui dexteram cum tanta Majeftate gloriofe

; eiti*

I'Uit,

ixitque:. Salvus füm ,. mih

ique felici-

confidet , eundem: prorfüs: nihilominus finé

it Cb

tcr ce

i

t fuga Epifcopatus. Si enim fuiffem

ulla fuimutatione perfeverare:

- Qui aftendit,

ïebl'-S-

de numero Epifcoporum, fuiffem de numero

1p/e eff ,qui defceudit.

Verum dicataliquis:que-

r' 4'

L

damnatorum. ltamihi SS. Tripnitasrevelavit.

nam eíle poterat dubitandi ratio, ob quam du«

Inaltera parte concionis explicari poffunt fe-

bitaripoterat, num Chriftusad dexteram Pa-

quentia verba ab eodem Loth prolata : -.E/? ci-

tris re(idens idem fit,

qui anteain carne paffi-

vitas bac juxta, ad quam pofJum fugere, parva,

bili vivens erat; Rati

o illius heceft, quia ni-

& falvabor in ea:. Quz fententia pulchre po-

mirum inter nositafieri videmus, utadhono-

teft ad humilitatem applicari, utque ab om-

res evecti nonjam (int amplius iidem, quian-

pibns füpra enumeratis periculis libera eft. !

-

tea, fedpotiusfaciem, mores & atfe&us füos

prorfus in diverfos a prioribus commutent.

2$. XIV..

..

IV. [nftatua a Nabuchodonofore vifa pul- Mant

cherrimum quoddam obíervandum eft myfte- difc. 6

NCEPTUS PRJE

rium.

Sicut enim Deus in ftatua illa Monar- !'- 9-

- CABILES.

.;/ -v

D.

chiarumreprzfentat honores & precellentias,

ita quoque eodem tempore eafdem proponit,.

u Qualitas.

utprzcipitio proximass zhferffus eff desuonte

t.rb

Jofeph.l.

lde cd'd(ïääräb:iie .eüï, ,. quod jdfephus

lapis [rmemanibus , € pevcuffet jéatuam in pedi-

6. antiq.

I.,Va

bus éjus ferveis, €v ficlilibus, €P coumsuuit £0$.

l7o 'Qo 140

Hebrzus de Archelao Herodis filio re-

tunc contvita funt pariter ferrum, tej?a, avgeu-

fert, nimirum, quod, cumisdegravibus qui-

tuny r auvum, 7 vedaBaquafi infavillam effi-

ocus

, b»gf-.dam deli&isapufi Imperatorem accafgnfls

Ua qreæ dobe rzæzn/ï:nf..?eufof. nullusque À

E

"

e

h!

Pibliotbecee: Manualis. Concionatorize

72

inventus eff eis.

Circa quz verba Hugo Car-

mundi hujus ; quos enim füperbi procurant,

dinalis ait: flatuam percutit. in pedibus;

& ambiunthonores, nunc aícendunt, paulo

quando majores aliquos in fzeculo, quimun-

poft defcenfuri. - Hunc continuo ludumludi-

mus, rotam &c. '

:

dum videbantur fuftinere & portare, dejicit

in paupertatem vel mortem. ..

j

'VilI. Dominus Deus nofler Aaronis füum- Man&

pu N

V. Valde confi

deranda funtilla Ofeää ver-

L Pal

S. Greg.1,

1

mum íacerdotium prenuntizre volens, id difc.7.

x6.mor. ba: Zram/irefecit Samaria Kegem fuum; quaft

ipfum florefcenti quadam virg: mediante prae- ?« 12*

eo X'

C. 5.

&

Jpumam fuper faciem aqua... Exenim hac eít

ftitit:: Zpvenit gertminaffe vargam .daron: at

aquarum omnium naturalis conditio, .quod,

vero haud importuna.hoc loco moveti poteft

quando obortis tempeítatibus intumefcunt,

quzítio, cur fcilicet non potus ad hunceffe-

Íefequein altum erigunt, inlittore, quodalli-

&um oraculo, .quo in Arca dari folebant defi-

dunt, fpumas illas protinus gignant , quz

deratarefponía, ufüsfuerit, aut vera revela-

aquz ex igne efferveícentis videntur effe bul-

tione quadam Moyfi (pecialiter fada? Nimie

litus; porrointumefcentes hz aque Dominio-

rum Deus;, qui omniain fapientia fecit, Aaroni

rum & Imperiorum füntfymbolum, inquibus

per hoc infinuatum effe voluit, ut fupremam

ambitio(i totaliter evanefcunt : hzc autem

illam dignitatem haud fecus labilem atque fü-

- dominia inftabilia füunt , ad eumque modum;

gacem effe agnofceret, aclabilis eft fpecies feu

quo fpumz , velociter difparent. Quod &

pulchritudo elegantiffimi floris, qui mane in

S. Gregorius optime confirmat, dumait, per

lucem editur, & vefperi efflorefcit, & inte-

hanc fimilitudinemnobis infinuari, quod dig-

rit: Utfümmam baberet humilitatem, fciens

"

I

nitates & honores hanc habeant naturalem

commiffum fibiflorem poteftatis.

proprietatem, quod etiamnum vix emicantes

IX. Divina quoque difpofitione fa&um eft, S. Ambr..

ï

fübito .evanefcant: fic fpumofíx aquarum

ut; quando Lucifer Chrifto omnia totius mun- £&: 4*a

.*

bullz inchoantibus pluviis excitatz ab intimis

diregnaobtulit, & fpeGanda propofuit, idip-

certatim prodeunt ,. fed eo celerius difrupte

füm in unicoldumtaxat momento factum fue-

depereunt, quo inflatz citius extenduntur;

rit: itaenimexpreffe S. Lucasfcribit: Ojfen-

cumqueexcreícunt, ut appareant, crefcendo

dit illi omnia vegna orbis terra in momento

eragunt, ne fübfiftanr.

tempovis.

Ubi S. Ambrofiusita ait:: Bene in

£. Mach.

&

VI.SimonMachabzus füper fepulchro de-

momenro temporis fzcularia & terrena de*

€..12.

mortui gloriofi Patris füi naves quasdam ex-

monflrantur, non enim tam confpe&u cele-

Ículpi fecit, ut hac rationeunusquisque naves

ritasindicatur, quam caducz fragilitas po«

hafce cum aliis poffefforum honorum infigni-

teftatis exprimiitur;.in momento enim cun-

busconjundiasvidens, inde honorum mundi

&ailla pretereunt; &

j

Fæpþ hongr fzculi abiity

"

hujus inftabilitatem tanto clarius agnofceret :

antequam venerit.

paves enim in maxime volubili elemento con-

X. 'Theodoretus ingeniofe

'Kþroi'fus/con fi- THecdor,

tinuo flu&uant ,. adeo ut nunc deprimantur

derat, quod quatuor nobis inScriptura facrd orat. 3. in

L

usque in abyffum , mox vero ad ítellas usque

repraífententur ftatug aurez ,. quarüm príma

evehantur : Legantur magnifici illi applaufus;

fuit vituli aurei, . quem ingratusille Dei popu-

quos inSaulis primi lfraclitarum Regis ele-

lus in Oreb adoravit: Secunda füit Samarita-

. &ione univerfíus populus lIfraeliticus edidiffe

norum ítatua aurea füb Jeroboam erecta:

fcribitur: E£c/amavit omuis populus,C9 ast : vi-

Tertia Babyloniorum pariter aurea : Quarta

vat Rex! poíftquam vero omnes ipfum ado-

vero Nabuchodonofori Regi in: omno com-

raffent , dimifirtSamuel omnem populum fin-

monftrata fuitjnon quidem totaliter aurea, fed

gulos in domum füam: at vero vix pedem

partim ex auro, parrim etiam ex argento, ere;

fuum pro adeundis domibus fuis moverant;

ferro,& terra coagmentata: Verum dic fodes;

cum ecce mox adveríus eam quzdam rcbel-

quodnam in eo putaslatere myfterium, quod

lionis fpecies excitata fuit : Jz/zi belial dzxe-

tres primz totaliter aureg fuerint, absque ul-

vunt: Num falvare nos poterit iffe?. &v de]pe-

la alterius metalli interveniente mixtione :

qerumnt eun.

N

quarta vero ex aliis metallis diverfis, auro

"Tertull. 1.

N II Tertullianus un

ico verbo,eoqüc&alde

multum inferioribus mixta, imo & ex terra &

de pallio. (ionificante & expreffivo ambitionem defcri--

luto compofita fuiffe dicatur?. Nimirum fta-

C. 2.

]fai 40.t15.

bit, dum illam verfiformem appellat. Inlfaia

tug ifte dignitates prefigurabant humanas :

Sap. 1t.

quoque fcribitur : Ecce geztes qua/Tmomentutn

Et quidem tres flatuz hominum manibus

23.

Jffatere veputate funt.Sapiens fimiliter ait: £az-

fucre fabricate, atque expuroauro fufz, quia.

homines omne id , quod in Magnatibus fplen-

quam moinentum fTatera,fic efl ante te orbis ter-

vavum, C? tauquata gutta voris autelucaui, qua.

det, oculosqueintuentiumad ferapit, aurum

defcendit in tervam.

Arabicus loco: ly: mo-

effe Gbi imaginantur ,. cum tamen in oculis &

mentum, legit, tanquam depreflio linguz bi-

judicio Dei revera itanon fit: ideonamque in

..Jancis. Atverofcire percuperem, in quonam

ftatua illa, quam Deus füperbiffimo illi Mo-*

illa, interdominium, quodobtinetur in füb-

narchz in.fomno videndam przbuit, folum

ditos, & flateram, five roris antelucani gut-

caputaureumerat , deinceps vero femper ex

tam, confiftat proportio; quidnam enim fta-

ignobiliori & indigniori merallo conflata cer-

tera, qu& ad emendum & vendendum fatta

nebatur, fiquidem brachia & pe&tusargentea,

e(t, commune habet cum (ceptris & Domi-

venter eneus, tibizíerrezm, pedes vero cre-

niis? Pro refponfione notandum eít, quod

tei feu lutei erant, ut per hocinnuatur, quod

bilances eriguntur, & deprimuntur, afícen-

tametfi in Principibus vere fitaurum, argen-

dunt fürfüm ,. & deícendunt deorfüm: idem

tum , & zsdivitiarum, authoritatis, & do*

quoque in confpectu Dei fit, quoad honores

minii, hzc tamen omnia in illisferro, id eft,

bel-

Titulus V 1. Ambz'tz'o.-*"

73

bellorum tumultbus cernantur effe conjun-

petitus , domihändi aväditas , a primo pa-

&a, imo & luto infirmitatum multarumque

rente hzereditario accepta, contagium eft tam

aliarum moleftiarum & inquietudinum, quze

commune, tam vulgaris peftis, malum tam

capita coronata divexare & torquere commu-

late diffufum, ut mortis, quae nemini parcit,

n

niter folent.

L

fimile videatur.

Non relinquit perfectum,

uS,*cur fan-

t ?,

D. Nyff.

Xl. Quserit S. Gregorius Nyífen

non preeterit laxum, invadit magnum, tentat

lif

. x. Polit, &a illa & felix patria, in qua beati fempiter-

parvum, oppugnat paftorem , aggreditur vi-

1e0 L.

na gaudentquiete, voceturregnum. Primum

lem, & vix reperias aliquem, cui caput a va-

quippe fermonem, quo doctrinam fuam Ma-

na dominandi cupiditate non intumuerit.

gifter coeleftis initiavit , (ut auditores attra-

»

Quis tam agreftis paganus, tam fylveftris

heret)atali nomine eft exorfus,inquiens: £

eü-

montanus; qui oblatam Praeturze virgam non

1i pauperes [pivitu , quoniam ipforum efl regnum

ltus excipiat, non quzerat ambitiofus? Cui

tielorum: Matth.s. JBrati; qui hujus vitis bona

uuquam difplicuit locus fublimis, & fedes fu-

iï??ipomlia;-volmtu , libenterque propter me dereli-

perior?..Cujus animus exhorruit dignitatem,

querint, quia in futura vita Reges erunt, qui hic

reformidavitimperium, & fugit praefetcturam,

fpontanei fant'pauperes. An forte non erat no-

nonfecus ac Moyfes fuam in ferpentem trans-

men aliud aptius, quo donari poffet illa coele-

mutatam virgam ?

3

j

5

XIIH. Querit Plu

tar&üüs | Pmbïem. IB. Ibid.

ftis habitatio, quam regni? Aut iion poterat

alia re validius, efficaciusque ad fé adducere

iftad:. . Quid eít,. quod honori aperto capite

Dominus, quam una pollicitationeregni? ' .

rem-divinatin faciunt ?

Videtur Plutarchus

Ibid,

—XIL Noninfirmum huic veritati miniftras

fubindicare , Sacerdotes ,. cum c?eteris Diis

Ambr,

bit fuffragium Hugo Cardinalis, cujus ea eft

vi&imas litabant, tecto id capite feciffe: nifi

obfervatio, quod facrorumfaftorum fctiptor,

enim ita.effet, non tantum myfterii in €o po-

4

K

cum plurima de multorum populi Hebraei Re-

neret; quod honori, quem.ut Deum quemdam

gum geftis & moribus dixit, talibus verbis

& nümen czeca gentilitas venerabatur, fuos

narrationes fere fingulas abfolvere folet: ve3

deoperto vertice honores, facrificiaque offe-

rebant. Atcur ea adillius deaftri caltum u-

rumtamen excel[a non abflulit ; quod 3. Reg. 15:

V.I4. & 4. Reg. 12. v. 3. & 3. Paralip. 2o. v.

tebantur czeremonia ?. Refpondet ille: Quia

33. & alibi reperias, & hunc habet lenfum ?

fplendidum quiddam, & illuftre, & apertum,

Quidquid hic, velille Rexfecerit, hoc tamen

& late patens gloria eft.. Quando procerum,

tion fecit,utloca profana & facrilegain locise-

aut magnatum quisgiam plateas obit, non il-

ditioribus conftru&a demoliretur, in quibus

lum. omnes paífim nudato capite honorant,

turpiscultus deaftris, & inanibus dzemonio-

fed noti folum, & quotquot urbani, & comes

rum fimulacris, ad infignem veri Dei injüriam

videriamant: .. At cum Rex compita tranfit,

deferebatur.

Hugo ait: de paucis dicitur,

omnes affürgunt, omnes ad regiae coronze &

teodor,

nl 5, i

quod excelfa abí(tulerint.

Quamquam non-

májeftatis obfervantiam & reverentiam fub-

,

nullorum Regum virtutes aliquas regia hifto-

mittunt poplites, nec quisquam eft, qui non

ria memoret, ut Afze, Joas, aliorumque, de-

fibi detrahat pileum. Sicnuncait Plutarchus:

fcriptiones tamen vitze pene omnium fic con-

honori aperto capite rem divinam faciunt,

cludit: Verumtamen excelfa nonabftulit;idos

tanquam pluribus dixiffet :

Reliquis Diis,

lorum aras in montibus , collibus, aliisque

Marti, Veneri, Mercurio teéti capita res di-

fublimioribus locis excitatas non evertit, cum

vinas faciebant, nam irae, turpi libidini, immo-

multa alioquin bene laudabiliterque gefta poft

derato quzeítus ftudio hic, aut ille, & de toto

fe reliquerit.

Soli Ezechias & Jofias com-

hominum grege nonnullitantum fuos animos

munem hanc notam & reprehenlionem eva-

contradunt, & reverentize cultum deferunt;

fiffe, 'nec meruiffe videntur. . Tali quadam

at vero glorize, honori, dominatui, imperio,

cenfura, inquit Hugo, perfítringi poffe viden-

majeftati nemo eft, qui non detetto fe capite

fubmittat:

Honori dete&to capite rem divi-

tur pene omnes totius mündi homines, atque

iniis etiam non pauci, qui virtutibus magis

nam faciunt, non unus & alter folum , non

exculti majorem perfe&tionem funt affecuti:

etiam pauci tantum, aut plurimi, fed omnes.

Nam dominandi appetitus tam eft infitus ve-

Fere omnibus convenit illa exceptio, quaeto-

ties in libris Regum reperitur: 'erumtamen

lut a natura gentis hominum animis, & re-

excelfa non abfiulit. Sed nec multi Religiofi

gnandi cupiditas, & glorize, exiftimationis-

auferunt hzec excelfa: vix quisquameft, de

que praeclarze ftudium ita corda eorum fubi-

quo non poffit affirmari, quodin libris Regum

gunt, ut vix fint, qui illorum tyrannidem ef-

de Regibus illis plerisque dicitur, hoc unum

fugiant, vix, qui ab illa contagiofa infirmitate

immunes evadant.

[

fere multis eorum przeclare fa&is defuiffe,

quod excelfa non abftulerunt. ^ Quotusquis-

- XIV...S.. Ambrofius

! -d'ef cribit hominem, Ambr, in

que enim efít ex omnibus totius orbis terra-

quem peccata omnia pro bonis, five (utve-Fi.z18.

rius dicam) pro malis, quae ab iis habuit, tan-

rum hominibus, fiin his etiam exercitati(fi-

mos Religiofos, & perfe&tiores anachoretas

quam.debitorem in preetorium ad tribunal

recenfeas, qui inter quantosvis virtutum pro-

pertraxeriat primum, dein vero cum viderent

non elffe folvendo, certatim appetierint, fed u-

fectus excelfa cupiditatis dominaudi prorfus

dejecerit? Ambitionis idolum, & libido im-

na vehementius ambitio invaferit, idque ju-

perandi ex loco fuperiori ; fupremam animi

re inajore, & antiquiore, quam vitia reliqua:

Venit libido, inquit ille, & dicit, meus es:

arcem pene apud omnes obtinet: Fere om-

nibus convenit illa exceptio; regnandi ap-

Venit ávaritia, & dicit, argentum & a

urum,

quod

R. Pat. Loha, Bibl. Man. T: om.» Z.

14

Bibliotf;ecæ Manualis Concionatoriag

d

quodhabes, fervitutis meze pretiumeft. Ve-

quondamimperabat: Tolle filium tuum unigeni-

r

nitluxuria, & dicit: Meuses; ecce non cur-

tum, quem diligir, Ifaac, €9 vadeinterram vifionis,

dii

rentes adverfus debitorem hominem creditri-

atqueibi offeres eum in holocau[ium, Gen.22.2. O-

)u

ces noxas, ecce litem uni a tam multis inten-

leafter hocloco aliquid obfervavitdigniffimum

p

tatam, ecce chirographa, teflificationes, indi-

obfervatu, nempe, quod Deus Pater folum Fi-

lium fuutn voluit de ambitione monarchize

joc

cia, quibus libido: gula, avaritia, luxuria, &

gm

vitia certa fuarum creditarum rerum tempo-

munditentari, cumei dzemon regna mundi fe-

i

ra, & exactionis juftitiam, zequitatemque af-

mel omnia obtulit; quodícierit, apudillum fo-

ferunt.

"

Sed unam hic ex omnibus peccatis

lum nihil obtenturam hujusmodi tentatio-

fet

ambitionem defidero.

Übinam illa hzefitet,

nem. Quia noverat neminem,nifi Chriftum vi-

autquifiat, quodilla, quze fcelerum princeps

&orem.evafurum ex praefentata mundi mo-

qb(

p

eft, & creditrix facile primaria hominis, nihil

narchia,eum folum voluit illa tentari,inquitil-

uf

ab illo fuum repetat? Illane vero abfit, ubi

le, velutdixiffet Dominus: Tentarepoffum À-

homo talium debitorum nomine incurfatur,

brahamumfacriticio filii, qui illi unigenitus eft,

gt

nequetam charustamen, quin.pro me facile

infer.4

da«

& nihilexigat? Audite, quid fan&tus Medio-

poüDOm n

|

lanenfium Archiantiftes inquiat: Venit am-

victimam mactabit. , Poffum alios tentare 2e-

bitio, aitille, & dicit: Plane meus'es, neque

rumnis,explorare & exagitare adverfis; atque

Z.Qua E]U

ea illi propter me animo 2equo & magno fe-

p01

opes tantum tuas; fed & te ipfum, quantus

j

quantus es, magno & notorio jüre mihi ven-

rent. Monarchiarum vero & ampliffimorum

dico. Nonne videtis, quo juris difcrimine, &

hon

-oblatione neminem tentabo, nec e-

u

quam imparibus verbis ac meritis ; hominum

nimquisquameft,qui regnandi ambitum fupe«

p

fibi vitia adfcribant? .. Nam cum coaetera di«

rare & opprimere poffit,Filio meo hicfervatus

cant fimpliciter: Meus es; fola ex.omnibus

triumphus, folaillum ea exfpe&at vi&oria,qui

Yc

r

anibitio fidentius loquitur, & audaéter affir-

folusafpernariimperia,& calcare monarchias

f0

mat: Plane meus es, manifefto, indubitato-

pofle videtur. Quianoverat neminem, nifi Chri-

quejuread mefpectas, nemo zeque ac ego, te

lum vilorem evajurum ex pre[mtata mundi t0 -

ü

narchia. eum [olum voluit illatentari. —

;

*5

fibi arrogare póteft, luculentioribus teftimo-

niis, quam mihi, non es obnoxius, devinctus-

. XVII. Quzrit Abulenfis,: quam ob re

m Ibid.

que alteri ulli. Hincvideas, quam libere &

Chriftus , qui vivam omnium virtutum ima-

?

Tametfíi enim

Ii£

clare hic loquatur ambitio.

ginem de fe nobis exhibere potuit, atque ad

ha

peccata reliqua, libido, gula, avaritia, male-

earum exercitationem fzepe exhortari folitus

dicentia, & quae funt hujusgeneris alia, con-

fuit, folius manfuetudinis & humilitatis pro«

p

venire hominem, & dicas ei fcribere poffint,

lo

totypon fe nobis praeftituere voluit, dicens :

tü

fed nulla fronte apertiore, quam ambitio; nul-

Di[cite a me, quia mitir fum , E$ humilir corde.

li enim vitio ita füccumbit homo, utilli, necab

Loquebatur alibi de jejJunio , & quamquam

Q

ipfe quadraginta dies, totidemque no&es im-

T

ulla zequeopprimitur paffione,ut

ab una domi-

nandiaviditate.

paítus transmififfet, folum dicebat: Tuwau-

K

9yfi, 1. c.

XV. Hujus di&i verítatem, &

cupiditatis

tem cum jejunas, €$c. Matth.6.17. neque ait:

I

fol

vim, poteftatemque fatis indicarunt duo in-

Difcitea me jejunare. Lucze6.12. Erat per-

fantes, qui intra uterum matris pofiti conflige-

noBans inoratione Dri ;; cumque ftudium ejus-

fc

recoperunt.

Primus ipnde prodibat Efau, &

dem rei tam utilis, & ex qua falutis noftrze

hi

momenta plurimum dependent, perfuadere

Jacob, velut jam tunc intellexiffet, fore, ut ab

eodem fibi proriperetur & primogenitura , &

nobis vellet, hoc folum ait: . 7u autem cum

lu

paternae domus locus dignior,a quo praeverte-

oraverir, €$c. Matth. 6. 6. neque dicit: Di-

dt

batur exitu celeriore egrediens, plantam fra-

fcite a me, qui totas orando noctes exegi ,

D

tristenebat manu. Gen. 25. v. 25. Efauinpe-

quoómodo recte precari debeatis.

Rurfum

Dd

des fe conjiciebat, ut fratrem curfu praeveni-

cum fit ipfa liberalitas, ut nos ad largitatem

a

ret: Jacob autem manumalteri pedum illius

-excitaret, inquit: dateeleezmo[ynam ; . Luce 11.

N

injiciebat;utmoras abfcurrere volentiafferret,

41. & non ait: Difcite a me munificentiam,

d

& praeoccupareillum poffet. Primatum nam-

cujus tanta eft benignitas & liberalitas. Idem

lu

que ambire, & nolleabalio quoquam antever-

eftde reliquis virtutibus. At quid caufze, quod

ti, tam eft naturalehomini, ut, quando etiam-

folius humilitatis formam a fe defumi voluit ;

ü

num aliud nihil fcit, jam hoc noverit, quomo-

Refpondit magnus Doéctor q. 66. in cap. x1.

[

do primarium locum qucrere, & cavere de-

Matth. dicendum, quod hoc fuit, quia Chri-

ü

beat, ne quis illum alius dignitate aut gradu

ftus dixit: Difcite a me: ipfeautem oftende-

antecellat. In hacfententia eft Oleafter, quam

batur ficut perfe&üiffimus, in viro autem per-

d

talibus verbis expreífit. Non mirum); fi tanta

fe&o non eft magnum, quod non fint, quae

D

pro primogenitura fit inter fratres difceptatio,

ab omnibus ut vitiareputantur. Quimeritis

d

poftquam videmus, qu2e pueri faciant propter

vitze fanGtioris aliis praeit, & ad altiorem vir-

te

hoc.Prorfus nihilnovum,quod fratres adultio-

tuütum gradun, evafit, non debet glorize du-

X

res deimperio corrixentur, pro dominatuum

cere, quod vel absque vitiis fit, quibus

|

adininiflratione altercentur, quando & pueri

inquinati fünt alii, aut virtutes habeat nec

nondum inlucem editi tam acriter, ardenter-

alias, necmajores, quam czeteri.. Vincitquis-

k

C

ue deprimatu & dignitate dimicant.

N

piam gulam, & jejunat, quid ille magnum

I

Ido pei*ï-

XVI. Ut Abrahzfolidam erga fe fidelita-

facit? Amataliusorare, quidhoc mirum in

ocn. 3.

tem , promptamque obfequendi voluntatem

mifero,& egentiffimoDei mendicabulo? Alius

fe

Dom. r6.

f

poft Pent,

toti mur;do teiufatalm Deus faceret , hæc ei

re ar-

in pauperes ftipem grogat, quid ea in

duum,

Titulus VIH. — Anbitie.

75

il«

lif

* äuum atque oþerof&m? fedillam famem glo-

maximz & confummati

(.

rize, illamimperandi fitim extinguere, & repu-

cium elt.

Hjmæ xfhtutis 'mdif

D;zmnu;f:.

-

um

diare dignitates, & calcare obvia fceptra, &per

F.

humilitatem cordis proclivem ad pompas ani-

/, XX. Cüm Red

emptor nofter cum Á poftolis Manüi

mum coercere, ut ne furfum tendere cupiat,

fuis de paffione & morte füa jam imminente difc.9. ».x

lja

h.

hoc eximium quiddam, & zeterna fama di-

familiariter differeret, ecce protinus duorum.

f()-

gnum facinus eft. Quodfecumreputans Chri-

illorum ambitioforum fratrum mater coram

ftus, ajebat; JDifcite a me, quia mitis [um, €3$ lu-

Chrifto fe ftatuens, arrogantem illam porrexit

*

W

milis corde; Magnus enim Magifter, & vir per-

fupplicam: Jic, ut fedeant hii d«o filii mei unus ad

fectiffimus boc folum laudi fibi ducere debet,

dexteram tuarm, alter ad finiflvam in regno tuo.

C

10«

il-

quod dicat, & faciat magna, quibuscum com-

proinde valde notanda eft di&tio illa: Tunc,

Al

pararinequeant,quaecunque ab aliis

N

qua S. Evangelifta hanc recenfens hiftoriam

tur, vel fiunt.

vel dicunf

utitur, dicens: Tuncacce[fit : id eft, ex illo Sal-

j

XVIII. Plutarchus author

nle

'eü, coiiff'e;quon--lï

vatoris de amariffima paffione & morte fua

iQ«

infer.4. damfPhilofophos, utunum quoddam commi-

habito difcuríu, occafionem fumpfit, fupplica-

poftDom.

nifcerenturnomen, quod homini, nativzeque

tionem hanc Chrifto porrigendi pro filiis pro-

le

2,Quadr,

o«

ejus procliviteti quam maxime conveniret, &

movendis. Atveroquamnam patibulum cru-

poft dilizentem confultationem non occurriffe

cis cum throno regio, fceptra cum clavis, chla-

aptius, quam ut graece qéc appellarent , quod

mys regia cum lacerata, fordida & obíoleta

Latinis Lux dicitur. Rationem vero nominis

purpura, coronafpinea cum diademate regio

affert Plütarchus in Moral.]. 2. talem : Opinor

proportionem habet? .Etenim vero aliud ad

huic difficyultati refpondendum non occurrit,

autem diéctum aluce, propterea quod omnibus

yehemens quaedam infita fit cupiditasinnote-

praeterquam tritailla S Bernardi fententia. O

Ícendi. Prudentiífime lucis nomine donazunt

ambitio,ambientiumcrux! Etenimincarnata

ä;.

hominem: ut enim eain omnes partes diífun-

fapientia fpecialiter ita difpofuiffe videtur, ut

ditur, necrimulam praeterit, per quam nonfe.

hzec mulieris & filiorum ambitio, cum Chrifti

infinuet, ita homo , ut plurimum amat videri

tormentis concurrerept, utinde omnibus ma-

al

nifeftum fieret, quod Regum throni & imperia

& eminere, & fuperior effe aliis, fic nullam

ld

przetermittitoccafionem, qua primatum obti-

gravia fint, eos admodum torquentia, animo-

^

nere fperat: .Neque hoc admodum miror;

rumque patibula..

I$

hanc enim ab ipfo matris fuze utero oftendit

XXI. FidebamSatanam ficut fulgur de calo ca- Salm. to.

(*

propenfionem. . Verfabatur S. Petrus Chryfo-

dentem:; Porro fulgura & fulmina baliftze coe- 4 t* 27-

$i

logus in confideratione maturationis, qua fce-.

lorum dici poffunt: & ideo, quandoChriftus

*

j

tusnaturz vinculiseximi, & matern?e alvi pro-

dicit: Zidebam Satanam ficut fulgur de celo ca-

T

direanguftiisfeftinat, ficutconftitutitempo-

dentem, idemeft, acfidiceret: fuperbus ille &

m-

ris terminos przevertere foleat,feptimoque fze-

arrogans de coelo in terram, inftar alicujus e

pe menfe erumpere, nequenonum aut deci-

balifta ejaculati fulminis, przecipitatus fuit, in

lt $

mum exfpectare. Quid caufze eft,quzerit Chry-

fignum, quod omnesfuos conatusin id dunta-

— fologus. lllud, quod verfari inluce, & innote-

xat directurus effet, ut mediante ambitione ri-

f«

$.

Ícereamat, &expetit: Disruptis temporum.

xas,difcordias & contentiones jugiter femina-

moris, inquitilleferm. 56. & rudi latrocinio,

re poflet.. Inter fuperbos ( inquit Sapiens )

" d

- "&fra&is vilcerum clauttris, repentina vivendi

femper jurgia funt.

Did. Stella illa S. Lucze

t

" jucraquzerunt , & rapiuntnafcituri. . Tam ar-

verba; facta eft contentio inter eos, quis eo-

rum videretur major, ponderans, ita fcribit:

/"

denter expetunthomines effeilluftres, & con-

4

N

Habes hic, ex quofonte bella & diffidia oriun-

Ípicui.

Ibid.

XIX. Po

tuit Da;,v.id Sauïem , cum ; ieum inw,

tur, nempe ex ambitione. . Hec fuit caufa,

antroinvenit, obtruncare, &ita potiri regno.

quod Romani totum orbem macularunt fan-

L

Sed abftinuit a.czede manum, Deique provi-

guine humano. lmo, quod valde deploran-

dentize omnia reliquit. Poftquam tamen fpe-

dum eft, difcordize , rixae & diffenfiones etiam

l,

luncaegreffus eft Saul, vocibus illum profecu-

inter Przelatos ecclefiafticos propter praece-

d

tus, omnium, quae acciderant, certiorem fe-

dentiam , quam ambiunt, fzepeuumero locum

cit,dicens: Confidera, €3 videltodie; tanquam

habent. UndeSalmeron ait; omnisin Ecclefia

j

ex S. Joannis Chryfoftomi commentario hom.

Deitentatio & altercatio de fedium eft j ima-

l-

deDavid & Saul tom. 2. dixiífet : Nihilloquor

tu &eminentia: Videas enim Principes hujus

de anteactis, mihiad probationem fatis eft hzec

mundi de loco certareinterfe, & cum Eccle-

dies, nolo vetera mea in te officia, quae nec

fiafticis: Videas Ecclefiafticos de eadem re

[*

parva fünt,)neque pauca commemorare, quam-

contendere: videas etiam interdum ipfos Re-

do id, quod hodiea me factum, meiiu te animi

ligiofos, qui mundi contemptum profitentur,

"

contentiofe interfe de honore loci certare.

r-

-teftis elTelocupletiffimus , luculentiffimusque

: poteft. Quareautem dies illa poterat teftatif-

XXII. Ingeniofa prorfus eft illa Hugonis Hugoin c.

la

fimam facere fanctitatem & integritatem Da-

Cardinalis obfervatio,nimirum,quod Salvator 2. Luc.

$

nofter in die Purificatioris Marize ab eadem

C

vidis, fupra, quam ea, quze diebus czeteris fe-

cerat? Nimirum illa dieadireregnum Saulis

Matre fua delatus,feu portatus fuerit Hierofo-

potuit, dum vitam illiadimeret, modo voluif-

lymam : infuga fua,qua Herodianam declina-

fet.

Quod vero homo furfum evadendi occa-

vit fzevitiam, avettus fueritin/Egyptum, ac

fionem praetermittat, : nactus imperii adeun-

denique jejunans in deferto delatus fuerit fu-

dioccaíionem negligat, id fanctitatis omnium

pra templi pinnaculum. Porro per

Hierofo-

g

2

lymam

.K&. P. Lohn. Bibl, Man. Tom. .

l

76

Bibliothecee Manualts Camiomzto'ïid

iymam vita contemplativa def"i'gnattii' , quae

tia corruunt, eoetiam usque, utipfum qucdue

Chriftum per quotidiana fcandala pernegent;

pace fruitur & quietealtiffima; /Egyptus ve-

ro vitam preefigurat activam , quze turbatio-

Nullibi enim Chriftus ( quod bene adverten-

nibus & inquietudinibus intime eft conjuncta.

dum eft) tot fuitinjuriis, colaphis, fannis, fla-

gellis, fpinis, aliisque diver(isimproperiis &

joan. 16. In mundo pteffuram habebitis, in

me autem pacem. Defertum denique Reli-

tormentis affectus, quemadmodum in Annze,

gionis figura exiftit, in qua vita in fanctze fo-

Caiphze,Pilati & Herodis, (qui omaes Magna-

litudinis receffu traducitur, & daemon conti-

tes & Principesfuere) maledi&;saulis. In au-

nuis vi&oriis fubjugatur.

Mons vero altus,

lam quoque, muliere mediante, introductus

in quem Chriftus a dzemone translatus fuit,

fuit: Dixit ofliarie, €? introduxit Petrum ; quia

fuperionitates denotat, & Praelaturas: tem-

nonnunquam etiam per fimiles mediatrices in

pli vero pinnaculum fedem denotat, feu ca-

dignitatum culmina confcenditur. Hugo quo-

thedram magiftralem, ex qua per Sacerdotes

que Cardinalis de Petro infuper notat, quod

érudiebat populum.

In his quinque locis

etiam non ibi,fed foris poenituit, & egreffus fo-

(verba funt praecitati eminentiffimi Cardina-

ras flevitamare; quafi Evangelifta dicere vel-

lis) eft Jefus, id eft, falus; unde in his locis

let, quod, quamdiu homoinambitionis culmi-

quzerendus eft Jefus, fed unde, quis portavit

ne confiítit , poenitentia ne quidem per um-

Jefum, & in Jerufalem, &in /Egyptum, &in

bram aditum habere poffit.

defertum ; & quisin montem, & in pinnacu-

XXIV. Petrus Dleflenfis in ea eft opinione, Pet.Bleff,

