peccatanoftra. Ecce vobis eximie hujus vire

in divifiones, utelecti Dei ficco pede promitfio-

tutis effectum.

:

nis in terram pertranfeant.

*

.

pern^

z , robuftze, utSaväna-

ln' to, f.

- S.Chryf.

V.Accomoda propofito d

efervit illa Apoüd-

. VIII. Juvenis erat ferrari

IQ' ao :'

ho. 5.ad ]i fententia : Que fecundum Deum triftitia

apparebat, valetudinis, qui tamen inopinata la

/l-

c.6.

l

pop.

morte corruit.

Medici corpus aperivnt, ri-

eít, poenitentiam in falutem ftabile operatur,

chaeam,

feeculi aurem triftitia mortem operatur. Mor-

mantur jecur, pulmones, fplenem, nihil us-

piam vitii deprehendunt.

]

T:sndem ubi cor

tuum plangis patremtuum, nequeeum ad vi-

tam revocas ; bonorum te affligitjactura, nec

fcrutari coeperunt, vermem in eo conípiciunt

récuperas; injuria tibi illata te conturbat, non

foeda lamenagraffari. Mergituris variisliquo-

ribus, nec fubmergitur, donec in fuc.um ama-

tamen eam excutis; aftquigravis contraDeum

offenfze, qui peccati mor'alis reus, in corde

rum e cepis, aliisque expreffum, conjectus eft,

R. P. Lohn. Bibl, Man. Toin. I.

Nnn 23

j

ubig

Bibliothece Manualis ;Conciongtori

468

ibi expiravit. Peccata no&ra & obfoleta fla-

mergendus eft, & inveniet's requiem anima-

.gitia cepze funt, &alia , quze vel confpe&tu fuo

bus veftris, & quisque defe dicere poterit. Ec-

4uccum illum lacrymarum poenitentium ocu-

ce in tranquillitate, &in pace erit amaru:udo

KHis verm1s conícientize 1 im-

mea amariffima.

Ais exprimunt.

To.!

ää&*ä&ä&*ä&ää&*üä*wää&ää&ääääää&äüäääääääää&ä&

0

Tl TUL US- XXXV

CRUX

Tbio.r/

S.

I

$

lU

QUOAD ESSENTIAM LP

EX S. SCRIPTURA

pio"

Ij

E]

I)e]ïmtzo.

Qualitas. .

E5

X

omnibus exhibeamus nosmetlpfos ficutæ Cor. 6. .

Y

I.

10

155j

S.Maxim.

rout hic accipitur, eft affh&w feu trlbula—

Dei mlmüros, in multa paüentla in trl-—V 4

f,à

inf.d

Uti cla-

bulationibus. -

Mart,

p

tio propter Chriftum tolerata.

Crux

Il. Nemo moveatur intribulationibus 1les z

Thef 2.

-

re indicavit S. Maximus dicens

lia 1

non folum dicitur, quae tempore paffionis li-

ipfi enim fcitis, quod in hoc pofiti fimus..

& Habac. 3.

.2

.gni affixione conficitur, fed quze totius vitee

III. Ingrediatur putredo in offibus meis,

LA

W. $

fübter me fcateat, ut requiefcam in die tribu-

y.1j

curriculo cunctarum dlimphnarum Virtutibus

lationis, ut afcendam ad populum accm&um

coaptatur, ut non folum mtelhgatur crux li-

gni patibulum, fed piz vitze virtutisque pro-

no&rum

Neceffitas.

g, (

-pofitum. Unde omnis Chriftiani vita, qui fe-

VT

cundum Evangelium vixerit, crux eft atque

IV Nonne hzec oportuit Chriftum pat1 &L"c- 24-

martyrium.

P

lta intrare in.gloriam fuam? .

205 2f

2. T1m 2

v

V. Omnes, qui pie volunt vivere, in Chnfto E.

6.

?. Tiz

Dzvz/z'o.

perfecumonem patientur,

Hebr. I2.

V12

:VI.. Qüod fi extra dlfcxphnam eftis,. cu;

IL. Dividitur przecipue in corpomlem & /þz-

partlclpes facti [unt omnes, ergo adulten,

lts

p

vitualem : illa eft, qua corpus affligitur; hzec;

non filii eítis.

qua Spmtus cruciatur: utraque vero fubdl.-

. VII. Per multas tnbulatwnes oportet ngs A& k

Til yal

vidi poteft in eam, quae in ajfizeudo & þt-

Jmtron'e in regaum Dei.

Jflineudo fufmpltur.

VIII.. Quinonaccipit crucem fuam & f&

Matth IO,

38-

Zus.

3

quitur me , non eft me dignus.

Luc 14.

HX anonbajulatcrucemfuam &ve 1;:

v. 26.

[

Heb. rr.

III. Primus eft zzagzi effimare; uti Moy-

po[t me, non poteft meus elfe difcipu! us.

v

Es

fes fecit, majores divitias aeftimans thefauro -

. X. Omnes, .qui placuerunt Deo, per mul—Judlth 8.

V. 23.

YI

-

[

ngyptwrum improperium Chrifti. :

U

tas trlbulatxohes tranflerunt fidoles

Iiti au-

1V. Secundus, ardezter. defiderave ; uti S

tem, qui tentationes non fufceperunt cum

Therefia defideravit, aífiduo in ore habens:

Webr :

timore Domini , & impatientiam fuam , &

Yl

autpati, aut mori.

improperium murmurationis. fuze. contra

-

V. Tertius, prorpte .'zcceþtrzre ^ad exem-

Dominum protulerunt, exterminuati funt ab

extermmatore &a ferpentlbus perierunt. . ,

plum S. Lup1, Attilam hoftem his verbis ex-

b H

cipientis: Salve flagellum Dei. AutS. An-

3

drez fic crucem eminus confpe&am falutan-

"E guitas.

tis: Salve crux pretiofa, fufcipe Difcipulum

X[ Merito hzec patimur, quia peccavunus Gen 427

e!

ejus , qui pependit in te, Magifter meus Chri-

jn Fratrem noftrum (Chu?cum) idcirco venit

Surxus in ftus.

Etiterum: Obona crux,. diu defidera-

fuper nos hxec afflictio.

Ptoy ]

vlta.

ta, & jam concupifcenti animo przeparata !

XIL Non ulcifcamur nos pro his, quæ pa-Judtth g.

Vl

fecurus &gaudens venioadte: ita & tu exul-

timur, fed reputantes peccatis noftris Deec V 29

tans fufcipias me d1[01pu1um ejus, qu1 pé-

ipfa fupplicia. minora effe- flagella .Domini,

pendlt in te.

quibus quafi fervi corripimur, ad emendatio-

NT 1

Job. 1.

* VL Quartus eft, patzenter fufferres quem-

nem, & non ad perditionem noftram.evenif-

admodum S. Job docuit, in omnibus.calami-

fe credamus

tatibus non peccans labiis fuis.

XIII. Si bona fufcepimus. de manu De1 Job 3e.

mala quare non fufcipiamus ?

V. IO.

A€.5. v.

VII. Quintut eft, gaudere 7- tvibulationi-

14

£us: uti SS. Apofïoh ibant gaudentes a con-

XIV.Utinam intelligeres,quod multo mmo-JOb Xl

fpe&u Concilii, quoniam digni habiti funt pro

raexigaris ab eo, quam meretur iniquitas tua. "

M

nomine Jefu contumeliam pati.

XV. Peccavi, & vere dehqu1 & ut eram Ob 33-

Y l5

Gal. 6

VIII. Sextus eft, GZorzarz ob cvucem: utz

dignus, non recepi.

Y. I4.

S. Paulusfecit d1cens Abfit mihi gloriari, ni*

XVI. D1f01plmamDomm1F1h mi,ne abji icias, Prov. 3.

fiin cruce Domini mei Jefu Chrifti.

*

Dec deficias, cum ab eo corriperis; quem e enim* I

- diligit

Titulus XXXV.. Confilum.

469

H

dlllglt Dominns, corrnp1t & quaü Pater in.

XXXIV. Hsc e& gratia, fi propter Dei r, Petr. s.

fiho cpmplacet fibi.

confcientiam fuftinet quis triftitias paüeus in- V

i9.

Juite.

Utzlztas.

?ucund:tas

Tob. 3

XVIIL. Benedi&um eft nomen tuum Deus

XXXV. Virga & baculus tuus, ipfa mePf.22.v.4.

E

V. 13

Patrum noftrorum , qui cum iratus fueris;

confolata fünt.

I

mifericordiam fames & in,tempore tribula-

XXXVI. Secundum multltudmem dolo- Pf. 93. Y-

tionis peccata dlmxtns hls, qu1 invocant

rum meorum in corde meo ; confolationes :9:

te.

tuaze lzetificaverunt animam meam.

Ybid. v.21.

"XVIII. Hoc habet pro certo omnis, qui

XXXVII.. Omne gaudium exiftimate, fra- Jac.r. v.2.

-tecolit, quod vitaejus, fiin probatlone fue-

tres, cum in varias tentationes incideritis ,

rit, coronabitur:

fi autem in tribulatione

Ícientes, quod probatlo fidei veftrae patien-

fuerit

"liberabitur.:

*

tiam operatur , pat.lentla Vero opus per fe&um

habet

Pf;g V.

XIX. Juxta eft Dominüs his,. qui tribula-

19.

to funt corde, & humiles Spiritu falvabit.

XXXVIII. Repletus

fum confolatione , 2. Cor, 9

SXX. Infirmltas graws Tobriam facxt ani-

fuperabundo gaudlo in omni tnbulatmne V. S.

Cor, f

Eccl. 51.

noftra.

4

v.2»

inàm.

ECCI- 35

XXI. Spemofa Dei mifencordla in tempo-

AXXIX. Sicut abundant pafüones Chri- 2. Cor. z.

-v. 26.

re tribulationis, quafi nubes pluvxæ in tem-

fti in nobis, ita per Chrlüum abundat confo- V-5-

Tlefa,

latio noftra.

Y

pore ficcitatis.

Tfaia r.

XXIL. Excoquam- ad purum

" fcoriam

XL. Communicantes Chrifti pafüombusx Petr. 4.

bica,

V. 25

tuam, & auferam omne ftannum tuum.

gaudete, ut & inrevelatione glorize ejus gau- v g.

B

Rom. $.

deatls exultantes.

(

XXIII. hnftxmo, quod non Ííunt condi-

EE

vx8

gn? paífiones hujus temporisad faturam glo-

riam, quze revelabitur in nobis. -

$. I

a. Cor P N

.XXIV. Id, quod in przefenti eft momen-

EX SS PATRIBUS

A. 0l,

2V 47.

taneum & leve trüibulationis noftrze, füpra

j; 2

-modumin füblimitate, zeternum glorize pon-

,Qualzt/zs.

Tim

dus operatur in nobis. -

A

2. Tlm a.

XXV. Si commortui fumus, & convive-

I Nemo potent nos feparare a charitate S. Augui*c

lbt 14

V. 126

mus: fi fuftinebimus, &conregnablmus

Dei, etiain mortem minando, quia füp. verb.

Deum non amare, vera mors eft: nec vitam QUls nos

$

. Matth. 5.

XXVI. Beati qui perfecutionem patiun-

(eparabit,

V. 1. tur propter ]ufhtiam, quomam ipforum eft

promittendo, quia eum amare, vita eft. Nec

regnum coelorum.

Angeli nos feparabunt, quia uniti cum Deo

m

u

Ibid.v.r1I.

XXVIL Beati eftis, cum. maledixerint

Angelisfortiores erimus.

Necvirtutes, quae

Hat h IQ

vobishomines , & perfecuti vos fuerint & di-

in hunc mundum poteftatem . habent,. quia

3

[

xerint omne malum adverfum vos, mentien-

Deum amando mundo fuperiores fumus.

iic, 1

L

tes propter me.

Gaudete, & exultate quo-

Non moleftize praefentes, quia Dei amor eas

)

niam merces veltra copzoh eft in coelis.

leviores facit.

Nonfpes futurorum , quia qui

Eccl. 5

XXVIIIL In dietribulationis cornmemora-

Deum amant, jàm omnia poffident praefen-

iditi 8

v: 17.

tia.

n

bitur tui, & ficut in fereno glacxes folven-

Non autem, nec profundum; quid enim

tur peccata tua.

poteft coelum mihi offerre, ut eum deferam,

Hebr. 12.

XXIX. Omnis autem difciplina in. præ-

qui ipfum condit coclum ; & quid mihi poteft

V. II

fenti quidem videtur non efle gaudii, fed moe-

minari infernus, quo amorem Dei deferam,

Xoris, poftea autem fru&um pacatliïimum

quem fi non deferulffem, quid infernus eft ,

exercitatis reddet juftitize.

1 norarem ?

XXX. Cum occideret eos,

"IT. Nein 1mmenfum volumen extendam , S. Hier.de

Pf. 77. v.

quærebant

34.

eum Grevertebantur, & dlluculo xz,emebant

quare, &invenies fïngulos (San&os ) adver- eufti irg.

ad eum.

fa perpeffos ; folus in deliciis Salomon fült Q M

jeh d

forütan ldeo corruit.

21

- Diguitas.

Próv. 3.

XXXI D:fclplmam Domini ; ^

-fili m& ne

"I Flagellat Deus omnem filium, quem S. Aug l

V II.

recipit, & tu forte exceptus eris? fi exceptus de Pait.

yitt d

abpcxas nec deficias, cum ab eo corriperis.

20

Quem enim diligit Dommus corripit, & qua-

es a pallione flagellorum, exceptus es a nu-

fiPater infilio complaceï fibi.

mero fihorum.

l; Sap.2. v.

"XXXIL. Iu paucis vexati , in mu1t1s bene

dlfponentm , quoniam Deus tentavit eos, &

Necefftas.

ä 3

invenit eos dzgms fe.

Tanquam aurüm . in

"

lV. Author pietatisin cruce pendens tefta- Idem in f.

lb as

fornaceprobavitillos , & quati holocautti ho-

mentum condidit fingulis pietatis opera di-4e€ Paf

j

ftiam accepit illos & in tempore ent 1efpe—

&us illorum.

ftribuens, Apoltolis perfecutionem, Jud»eis

b 1

1. Petr., 3.

corpus , Patri Spiritum, paranymphum Vir-

" XXXIIL Nemo veftrum þatlatur ut homi-

gini, latroni paradifum, peccatori infer-

) 25

V. I5.

c1da, aut ut fur, aut maledicus, aut aliena-

rümrerumappetitor.

'Si autem ut Chrift'a-

num, Chriftianis vere poenïtenubus crucem

?]

commendavzt

o^

nus, non erubefcat , glorificetautem Deumin

Il

ifo nomine.

Nnun 3

V. Nul-

p RUE Mw—-

4

t

i

9

Bibliothzce Manualis Concionatorie.

Ydem ia

XVIL 'Quid non mifericorditer praeftatur S. Aug.

Pt.

V Nullus fetvas Chrifti fine tribulatione

hominibus a Domino Deo, a quo etiam tri- €P. 87«

eft, fiputaste nondum habere perfecutiones

nondum coepifti effe Chriftianus.

bulatio beneficjum eft; nam res profpera do-

fcitur 5 &

mum eft confolantis, res autem adverfa-do-

S. Cypr.

VI. Unusquisquenoftrum cum na

num eft admonentis Dei.

de bono

hofpitio hujus mundi excipitur , initium fu-

& hoc S. Chryf.

pat.

mit a lacrymis, & quamvis adhuc omnium

-; XVIHI. Magnum bonum tribulatio ,

hom. 62. ;

ex noftris difcimus filiis, nam absque tribula-

ad pop«-

ignarus , nihil aliud novit in illa ipfa prima

tione nibilutile difcerent, nos autem plus il-

nativitate, quam flere.

S. Aug.in

VII. Vox eft Apoftoli :

Omnes , qui pie

lis afflidione indigemus; a puerulis enim

Pf55., wolunt vivere in Chrifto, perfecutionem pa-

nunquam magna committuntur peccatá , a

L,ro'l

nobis magna nimis.

-

tientur; fi ergo non pateris pro Chrifto ullam

Paedagogus autem no-

.

tribulationem, vide, ne nondum coeperis

fter tribulatio.

;

X

-XIX. Ele&i preffuris

tribulationum.

*

con- Gloff. in

jn Chrfifto pie vivere.

ftringuntur, ut his admoniti ar&tius ad invi-

Lo 2' c' 1:

Utilztas.

" Reg.zä

$1

cem mutua charitate ne&antur, & adunati per

S. Aug.

VIIL. In fornace ardet palea, & purgatur

manus Redemptoris in perpetuum confer-

illain cinerem vertitur, &illud fordi-

ventur, Reprobi, quanto latius voluptatibus

bus exuritur. Fornax mundus, aurum jufti ,

fuis dimittuntur, tanto longius a diyinæ vi-

ignis tribulatio, artifex Deus. Quod vult er-

fionis gloria projiciuntur.

-XX. Faftum contrahit, &

4o'mn'em excutit g. Chryf.;

go artifex , facio , ubi ponit me artifex, tole-

hom. 66.

ro. Jubeorego tolerare, novit ille purgare. Ar-

torporem, & ad patientiam ungit, & huma-

ad pop.

Ibidu S'S

deat licet palea ad incendendum me, & ad

confumendum me, illa quafi in cinerem ver-

narum rerum vilitatem revelat tribulatio.

titur, ut ego fordibus caream.

S. Gter

IX. Tanto fpes in Deo folidior furgit,

ZE

;

'quitas.

Jridem

jin mor.

quanto pro illo quisque graviora pertulerit,

XXL. Ne indigaemini, fi maliin hocmun- Ven.Beda

quia nequaquam retributionis gaudium de2e-

do floreant , & vos patimini ; quianon eftChri-

fup. illud*

ternitate colligitur, quod non hic prius pia

:

--

lac, Omrie.

tribulatione feminatur. -

e

ftianze Religionis in mundo. exaltari, fed de

Idem.

t cjuam- !

primi; mali nibil habent in coelo, vos nihi

] ggudium.

Ti $

X. Aurum cordis tribulatio aperi

*

in mundo, fed fpe illius boni, ad quod tendi-

fzepe profperitas hujus mundi claudit.

Idem.

XI. Ele&is fuis ad fe pergentibus Domi-

tis quidquid in via contigerit, gaudere de--

betis.

e

Tiden.

nus hujus mundi iter afperumfacit,ne,dum .

XXILI. Haec omni

à oþ**äi'atürp meintä's';

ut S. P&tni&

quisque przefentis vitze requie, quafi 'vie

h.rhf. ia i

amoenitate pafcitur, magis eum diu pergere,

det nobis vexatio intellectum.

"Trituratur

venire dele&tet, ne, dum ob-

granum, utreponatur in horreo: quadraturla-

"

i

quam citius per

pis, ut fine fonitu mallei in zedif

"

Á

cio templi

le&atur invia, ob

:

| livifcgtu: " qfiod defidera-

bat iu patria.

collocetur. Movetur turbo, ut Elias rapiatur

ïdem;

XIf. San&

orum mentes zeternitatis præQ

in ccelum.. Maximum eft remedium interio-

$6

mia preftolantes, vires ex adverfitatibus

ris hominis, fiinhac area mundi variis pamof

fumunt, quia crefcente pugna gloriofiorem

num flagellis trituretur exterior.

fibi non ambigunt manere vi&oriam. Electo-

XXIlII. Parva toleramus , fi recor

déninr ;Caffiods.

rum defideria, dum premuntur adverfitate,

quid biberitad patibulum, quiinvitat ad: coe'f fup'.. pI

um.

^

proficiunt, ficutignis flatu premitur, ut cre-

XXIV. Delicatus es , frate

r chariffime fi hic S. Hier. m

Ícat, & , unde quafi extingui cernitu;', inde

-

vis gaudere cum fzeculo, & ib

l

&

roboratur.

j

i regnare ?um cqeg:l.VI'eh..

Idem.

XHlL. Affliüi te

rrena perdimus, fed affli-

(?hri(to.

I

&ionem humiliter fu&inenftes,coelef*ciamulti'-

L: 'ic j

plicamus.

Qualita s';

S. Aug.

XIV. H

odie crux fixa eft , 'fæculuth fan-

jn S. de

&ificatum eft: hodie cruxfixa, & deemones

Parafc.

XXV. Magna dignitas, regnoque & cbn— S. Chryf.'

difperfi fant: hodie crux fixa eft, & mors

fulatu, & omnibus honoribus major, prohom.s. .

fübvería eft : lhiodie crux vicit, & mors victa-

Chrifto ligari, nihil enimtam clarum eft, quam de pat.

eft: hodie diabolus vinctus eft, & homo fo-

loe!

pro Chrifto vin&um effe, ita ut catenae cir- "9-

$u

lutus eft, & Deus glorificatus eft.

cumdatze S. Pauli manibus, Apoftolatu ejus &

S. Greg

XV. Nemo, quantum pro

fecerit, nifi in-

do&oratu multo fint illuftriores, majorique

inmoral. ter advería cognofcit; quia unusquisque fu-

lbid, Y

veneratione dignze. Si quis flagrat amoreChri-

perni doni gratiam in tranquillitate quietis '

"

fti, vincit potentiam vinculorum, tmalit for-

percipit; fed qu

antum perceperit, in adver-

taífe viactus effe pro Chrifto, quam coelos in-

fitaté perturbationis oftendit.

L)

habitare. Si quis mecoelo donet omni, velea,

"T

XVI. Converfus fumin zerumna mea,

dum :

S. Bern.

ua manus Pauli vinciebantur, catena, illam

f. 4. in

. €onfigitur fpina. Bene confixus, quia conver-

ego honori przeponerem.

Si quis me cum

Cant.

füs exinde eft. Bene pungeris , fi compungeris.

Augelisftatuat , autcum Paulo vin&o , vincu-

Multi, cum fentiuut poenam , corrigunt cul-. 14 eligerem ; etenim nihil melius, quammala

-

am. Spina culpa eft, fpina poena eft, fpina

Ibl&.s j

falfus frater , fpina vicinus malus. Sicutliljum

pati 'prxo Ch;iüo..

interfpinas, fic amica mea inter filias.

!

IV,

$.

AUg

— Titulus R XXXF.-Ch.

411

Mp

maverunt in vita, accedent ad Chn&um ]u-

SIV

dlcem cum magna fiducia.

Ut

ERX LIBELIO DE IMITATIONE

ngmta:

, 621

CHRISTI.

L.

XIV Ambula ubi vis: qure,. quedcun- bed $.3.

que volueris: & non invenies altiorem viam

Quahtar.

füpra, nec fecuriorem viam mfra, mü v1am

fance crucis.

1-

abet Jefus nunc multos amatores regm

Le.cnIH

XV. Utinam dignus effes ahquld pro no- lbxd.S

413

fui coeleftis, fed paucos bajulatores

mine Jefu pati; quam magna gloria remane-

lof ln

fuae crucis.

Multos habet defideratores con-

ret tibi: quanta exultatio omnibus Sanths

folationis, fed paucos tribulationis.

as

II. Durus multis videtur hicfermo: Abne-

Dei; quanta quoque ædlficatlo effet pro-

ximi?

$

21 C, 12

ga temetipfum, tolle crucem tuam, & feque-

re Jefum.

Sed multo durius erit audire il-

jucundlta:.

lud extremum verbum: lecedltea me ma-

. XVI. Quando ad hoc veneris, quod tribu-

Ibid.S.rr

ledlftx in ignem seternum.

latlo tibi dulcis eft, &fapltpro Chrifto, tunc

bene tecum effe exiftima, quiai mvemih para—

Chryt

difum in terra.

Omm, (f

eceJta:

!Dop.

.XVII. Si ponis te, ad quod eífe debes vx

Ibid.S.12.

Tbid. S.3.-

IH Ecce, in cruce totum conüat &in me-

delicet ad patiendum & monendum, fiet cito

riendo totum jacet, & non eft alia via ad vi-

mehus, & pacem invenies..

tam, & ad veram internam pacem nifi via

fan&æ Crucis.

NY

fbidem.

IV. Difpone & ordina omnia fecundum

EXEMPLA.

en, Deda

tuum velle & videre, & non invenies, nifi

. ilud

Quutztar

Hebr, 1x.

( Ümte

femper ahqmd pati debere, aut fponte aut

aüdiüm

invite, & ita Crucem femper invenies.

ISa

n&i Martyres, teite Apo&olo, alu ludi-

Ibid. S. 4.

V. Nen potes effugere, quocunque cucur-

bria, & verbera experti, infuper&vin-

cula ,

rerxs .quia quocunque ieris, teipfum tecum

& carceres, lapidati fünt, fecti funt,

»portas, & femper teipfum invenies.

tentati funt, egentes, anguftiati , a&hc"ti, qui-

Ibldem.

.. N1. Converte te fupra, converte te inífra,

bus dignus non erat mundus. :

Jer. z. &

Pettu

æonverte te extra, converte te intra, &in his

N à

IL. Jeremias Prophetize Spiritu plenus, & !5: -

) N

omnibus invenies crucem.

in utero fan&ificatus dicebatde fe, quod fue-

nt vir rixae & difcordiae in umverfa terra, &

&

«quod omnes maledxcebant el.

2. Cor. rx

JEquitas.

III. S. Paulus erat mlaburlbusplurums in

carceribus abundantius, in plagis fupra mo.

$. 6.

VII. Credis tu evadere, quod nullus mor-

dum, in mortibus frequenter & tamen dice-

talium potuit przeterire? Quis San&orum in

mundo fine cruce & tribulatione fuit? Nec

bat: Placeo m1h1 in infirmitatibus. meis, in

o

'&ïcd

contumeliis, in neceffitatibus, perfecutioni-

; DI

enim Jefus Chriftus Dominus nofter una

bus, in angufhls pro Chrifto.

B!of lus

hora fine dolore paffionis fuit.

Et quomodo

IV S. Gertrudis adeo didicerat tubulatle—c Ir. mo-

Hier. il

tu aliam viam quzris, quam hanc reglam

nes de manu Dei accipere, ut nulla res adver- 3- n. 5.

ev.Me

$4

iam, quae eft via fanctze Crucis?

fa, ne peccatum quidem aut imperfettio ab

P

VilI. Tota vita Chrifti crux fuit & Marty-

ipfa commiffa, fiduciam illius in Deum con-

um, & tu quzeris requiem & gaudium * ?

Pzedac,

e 6.1'1

IX. Vere vita boni Monachi crux eft, &

xcutere aut imminuere poffet.

"Ms

V. S. Therefia dicere folebat: Nolim tri- Ch"& fO-

;

dux paradifi.

Inceptum eft, retroabirenon

c. 5.

licet, nec rehnquere oportet.

commutare.

bulationes: cum. omnibus. mund1 thefauris fe&'

N Bonav.

nl

VI. S. Francifcus Seraph. morbos acdolo- in vit,

I

&

Utzlzta:.

res fratres fuos appellabat, ideoque fratrem * d

j pat

chn.

t

!N

quendam horrantem, uta Deo fublevationem :

$. 14

—X. Nihil Deo acceptius, nihil tibi falu—

peteret, graviter increpuit, moxquein terram

E

brius in mundo 1&0, quam libenter pati pro

feabjiciensdicebat: Gratiastibiago, Domine

Tpid. $. 5. Chrifto.

Deus, pro dolore, quem patior, & fupplex oro,

XI. Si libenter crucem portas, portabit te,

uteumincentuplum augeas, fi tibi ita placet.

& ducet te ad defideratum finem, ubi fcilicet

Quid enim mihi gratius effe poffit, aut debeat,

Ibid. $. 2. finis patiendi erit.

quam ut afiligendo mihi nullo modo parcas,

XlI. in cruce falus, in cruce v1ta, in cruce

fiquidem voluntate tua nihil habeam anti-

prote&m ab hoftibus, in cruce infufio fuper-

uius.

Peedag. 1.

nze fuavitatis, in crucerobur mentis, incruce

-« VII. S. Theclapofcfuperatas fidei caufa.be- $r

gaudium Spiritus, in cruce fumma virtutis,

ihas, ignem, carceres, animo plus heroico ita

Tbid.$. x. in cruce perfectio fan&ütatis.

Deumaffata eít: Ecce me, o Chrifte,ecce para-

XIIL Hoc fignum crucis erit in coelo,

tàm me omnibus vitze diebus; quzevis incen-

cum Dominus ad ]udlcandum venerit. Tunc

dia, vincula, & carceres pro nominetuo fufti«

-omnes fervi crucis, qui fe Crucifixo confor-

nere, & pro majori femper gratia acfavoreha-

bebo

41 x

Bibüothecm Manualis: Concionatori

$154

Wi

bebo talia perpeti, quam fi quibuscunque

ti cum dolore toleratam paralyfim, vitam

mundi thefauris & deliciis daretur perfrui.

tam horribili fineclaufiffet, qui multos de fa-

Hanc unam ate mi Deus, gratiam poftulo,

lute ipfius anxios, dubiosque feciffet; refpon-

ut tormenta liceat. & multa, & continua, pro

dit; id ideo factum, ut ab igne purgatorio li-

nominis tui gloria perferre. *

berincolumevaderet. Ceeterum, ajebat, fe

in mortis agone a dzemonibus in eas fuiffe

A quitas.

conje&um angufílias, ut prope defperarit, tan-

fren

Daurolt. - VIII. Ad proceres Francosin /Egypto Ca-

dem tamen bonitate Dei fa&um, ut in ipfo

fom. :

mortis articulo, adfuerint Angeli, ac in'coeli

lun.

ex,

C L. t 45- ptivos, belli facri temporibus, acceffit Prin-

ceps Saracenus, & quaefivit, num crederent in

atrium fe deportarint, juffum ibi dies quinque

unum Deum, qui pro ipfis in cruce mortuus

exfpe&are, non alio doloris fenfu, quam qui

Y 5ffb

eo defiderio videndi Dei oriebatur.

E

eft? illis affirmantibus addidit, eos moeftos

XV. Anno 1606. dum unusin oppido quo- Jarric. 1.6.

aut pufillanimes, effenon debere, fitantulam

calamitatem fubirent ejus nomine, qui extre-

dam Chinenfi concionatur, eique adolefcens hift. o-

eosque

quifpiam blasphemo ore infultat, mox Dei"^^

ma fupplicia pro ipfis exantlaífet,

vindi&ta fic adolefcentem hunc fecuta eft, ut,

nondum ad mortem proipfocertaffe. Quodfi

tantze poteftatis fuit, ut triumphata morte

fi oculos deorfum fleGeret, nihil videret; om-

nia vero, fi farfum converteret, intueri poffet.

feipfum a fepulchro excitarit, certo in ani-

Quare unicum malo huic remedium Baptit-

mum inducere oportere, fore ut etiam ipfos

brevicalamitatibustantiseximeret. Seriam,

mum ratus, hunc proxime fufcipere propo-

nit, & illico vifum recipit.

Sed cum propofi-

Tsl

veramque fuiife confolationem, fecuta brey-i

tum exequi diutius differret, eodem malo re-

€. o

libertas probavit.

Fab. conc.

IX. Lampertus con

ful Harlemenüs, cum

deunte caftigatu

y

srefipuittandem, & Bapt'if-

5. in fefto ? tumültuantibus Calviniftis, ob Ecclefize au-

mum fufcepit.

invent.

thoritatem defenfam, patibulo adjudicatus,

Dignitas.

S. C.rucis.

illud eminus videret, dixit: Quid extimelci-

mus lignum? etenim fi olim glorize Domi-

^XVI. Cum aliquando Matrona 'q

"

usedam Spec. Ex.

num crucifixerunt, quid nobis ejus fervis ex-

Miffam audiret, poft elevationem vi

dl.t tres tit. tl'iinlL

fpe&andum? anne major fervus Dominofuo?

Moniales de altare

flectentes, & ad eas ?^ *

pulcherrimum puerulum de altari curren-

'Net:effztaf.

z

tem, qui primam quidem amarofe amplexus

X. Ad S. Mechtildem morbo áffli&am ac-

Euf&b.. :

eft, & defuaviavit, fecundam blandis ocu-

Nieremb.

ceffit aliquando fponfus illius Jefus, eamque

lis remoto velo afpexit, tertiam vero pugnis

de amore a finiftro latere amplexus afferuit;

cum af-

percuffit, & pedibus trufit, iterumque ad al-

tare abiit. Cum vero Matrona factum hoc

Jefu. c.32. flié&tus eft quispiam, & gravius excruciatür,

tum fe lzeva illum fua ample&i, ut fuum cordi

fummopere mirata, caufamillius rogaffet, au»

Rif o

ipfius tanto propius viciniusque conjungat.

diit primam Monialem valde nutare in pro-

yl5

XL Cum Grecus quidam adolefcens in

T

Spec. Ex.

pofito, ftatimque ad feeculum redituram, nifi

V. amor ]Egypti

Coenobio graviter a fornicatione

confolationibus coeleftibus in propofito fir-

illicitus jmpugnaretur, nulloque medio illam expu-

maretur. Alteram conftantiorem effe. & con-

€x, 2«

gnare poffet: Abbas Monafterii Domefticis

tentam, modo aliquid faporis coeleftis inter-

prgecepit, uteum affiduis jurgiis, convitiis-

dum deguftare detur. Tertiam vero adco in

que infe&arentur, quo fa&to, paulo poft in-

amore Dei firmam effe;ut nullis fe adverfita-

terrogatus, num adhuc carnis ftimulos fenti-

tibus ab eo feparari finant, & hanc fibi ex o-

mnibus illis tribus gratiffimam effe.

ret? refpondit: vivere mihi faftidiofum eft,

& quomodo fornicari libeat.

Tb.tit.czel.

XII. Francifcus cum aliquando gravi(fimo

(,7ucuïnalitw.x

Vitd, ,

glor.ex.8. oculorum dolore vexatus, robura Deo pete-

.' 20

le fibi in

— XVII. S. Paulus de feipfo dixit: R*eþletüSz. Cor. 7 |

ret, audivit a Chrifto, inexplicab

coelis praemium pro illis parari, &ad hoc fe

i

füum confolatione, fuperabundo gaudio in o- V. 4

er hos dolores inveftiri.

mni tribulatione noftra.

XIHl. Wenceslaus Bohemise Rex cum to-

XVIII. S. Job quoque dixit: Qui coepit, Job.6.v.

Daurolt.

9(.

c.2.33. toexercitu proíligato captivus teneretur, ro-

ipfe me conterat: folvat manum fuam, & fuc- .

Qx. 4'-

gatus, quo animo effet, refpondit, nunquam

cidat me, '& haec mihi fit confolatio, ut aflli-

meliori; cum enim omnibus preefidiis

gens me dolore non parcat.

*

e.

At

XIX. S. Procopius Martyrj

udici tprmehfa Surius 8

erüan

humanis vallatus effem, vix de Deo cogi-

1éoL

tandi fpatium dabatur, nunc illis omnibus

augenti dixit: Falleris, o Judex, fi metuis tor- Jul.

exutus, Deum folum cogito, & in eo fpem

mentis ad negandum Chriftum inducere fpe-

ras: quin crede potius, nihil illis gratius, ju-

. meam colloco, qui me, fatício , non deferet,

fed invocantem exaudiet.

cündiusque exiftere poffe. . Quid enim ei, qui

Tn vita

XIV. Taulerus Do&or ex S. Dominici

Chriftum amat, jucundius effe poteft, quam

pati propter Chriftum? Quze gazz opulen-

l*Hg

M

oper.pr&- Ordine; cum non diu ab obitu viro cuidam,

A2.

qui juffa Dei illum ad infignem vitze fanci-

tiores effe poffunt? n?e, fi tu noffes, quan-

moniam adduxerat, & eidem morienti adfti-

tum emolumenti mihi tormentis tuis acce-

dat, nonpatererisinde me, quemodifti, tam

terat, apparuiffet, roganti, quae caufa fuiffet,

cur poft longam viginti feptimanarum ingen-

?ocuplet'gm & beatum fieri.

XX. $.

Titulus NXX Confifhium.

478

Suriu

Mart.

9-59- . XX. S. Jonas natione Perfa, no&em,* quam

multüm:; tribuit; hoc enim uno beheücio

nudus totoque corpore laceratus in fummo

nlqlta-continentur, & anagna beneficia.

frigore exegerat,tam fuavem fibiacjucundam

fuiffe dixit, ut fimilem tota vita non fit exper-

VII. S.Francifcus Borgia dicebat, tam'diqþv*ïf*-. |

tus, rationemque addidit: Confolatio enim

focietatem in flore fuo permanfuram, quamdiu

mihi praefto fuit. ex fan&to illo ligno, cui Do-

adverfis exercetur; his deficientibus timen-

1ninus meus Jefus affixus erat.

: à

Prev,

. XXI. S. Marcus & Marcellianus ad palum

dqm effe, ne etiam ipfa deücia;.

Rom. 1

' lun

9- ferreis clavis affixi dixerunt tyranno : Nun-

- VIII. P. Petrus Faber dicebat, Deum inter-Vitat.

. quam tam jucunde epulati fumus, quam haec

dum permittere, ut homines divina gratiac. xr.

libenter Jefu Chrifti caufa perferimus.

indigentes juftis molefti effent , ut ab eis tum.

YbsFebr. XXIL. DeS. Agatha quoque fcribitur, quod

exempla humilitatis, tuin precumauxilia reci-

' |zetiffime & glorianter ibat ad carcerem, &

perent, per quae defcenderent in feipfos, &

u

4

qua(i ad epulas invitata, ag

nt

:

onem 'fuum Domi-

ad meliora convertergntur.-

no commendarit.v

: *Dyucuzdit(z.si.

$ Vi

EXEMPLA DOMESTICA.

"iX S. Ignätiüs dicere folebat, a nulla remag.,, 1

ereata animamita exhilarari poffz, ficut a Spi-c. ro.

E

ritu fancto exhilarantur ii, qui

que pro Deo patiuntur.

mulïta ;;Lag-x;a-

| Rïb;ad. ls.

€. IO,

:

L $)

"

4

gnatius tantizeftimabat carceres, pro«

" X. P. Joannes Baptifta Machado captus in Trigant.

bra, perfecutiones, utaperte diceret, fi

Jàponia, fic fcripfit ad amicum: AffirmoRe-l 5.c. 6.

hzec una in parte ftaterze collocarentur, & in

verentiz veítr, & ipfillimam fcribo verita-

altera, quidquid a Deo creatum eft, appende-

tem, me przefentem rerum ftatum cum totius

fetur, vix hocomne prze prioribus momentum

orbis Imperiis non permutaturum. Nunquam

aliquod apud fehabiturum. — Hinc procul du-

vixi mea forte zeque contentus, nunquam ae-

ec. Fx,

, tribul

bio contigit, ut cum abfens effet Ignatius,quie-

que hilarem me fenfi, nunquam zeque fine cu-

1

tiffimefocii viverent,cumad eos rediret, ftatim

raac folicitudine mereperi. Accepto mortis

perfecutio aliqua in:omnes oriretur.

nuntio, dixit, tres dies (ibi in vita jucundiffi-

Il. S. Francifcus Xaverius & P. Simon Ro-

hm

mos accidiffe, nempe cum Societatem ingref-

dericius, dum Olyffipone cernunt fibi omnia

fus, cum captus effet, cum mortis nuntium ac-

ad votum fluere, angebantur, quod nullis per-

cepiffet ; deguo fic ad Superiorem fcripfitz

- fecutionibusexercerentur, quibus, fi diu care-

Hac ipfahora laureatus ad me martyrii nun-

X

tet, dicebat Xav

erius, videri fibi nequaquam

tius advenit: Morior folatio plenus, quia pro

Y

fideliter militare.

bono Jefu morior.

Hift. Soc.

III. P. Petrus Faber, dum, Anno 1545. Val-

p. 1.l. 5.

n. 78.

lifoleti przeclare laborat , fru&u ad votum re-

| XL P. Ca'rolu-s Spinola -&x carcere f?crapïit Vita 0-15;

fpondente, fineulla perfecutione, dicere fole-

Noncapit animus gaudia, quibus jam diffluo,

bat, nifi olim S. Ignatiusin Hifpania tam mul-

Tantum verze voluptatis nunquam expertus

fum. Oquam dulce eft pro Chrifto pati! id

ta paffus fuiffet, merito fe potuiífe tam fecun-

dum Hifpanienfis rei curfum habere fufpe-

jam experientia his caeteris lateb

j

ris co*nclu-f

&um, ut qui jam ufü didicerat, quod B.Mar-

fus difco.

cus Anachoreta prodidit, Deum explorata

&

indignitatis noftrze ratione, pleraque homini-

. XII. Camillus Con&antïiis Anno 1i622. fi-P. Frane.

olier

' bus auxilia confueviffe praevia calamitgte con-

randi flammis exuftus affiduo Deum laudavit,

hift,

f

& ad aditantes dixit: O quam mihi bene!

Vital'. 2

Re/' P. Gonzalus Silveira quocunque incu-

ap. 1. 19.

€v. 2.

quam bene! quam bene! donec tandem to

7C. QE.

90!: 7'

biculo habitaret, in quatuor parictis partibus

tus ambuftus, cum mortuus crcderetur, quin-

. cruces formabat, aut affigi curabat, ut femper

quies SazZus mirabili vocis füavitate canta-

" illaimago Chriftum crucifixum in memoriam

*

vit, & expiravig

J.6IV'9'

revocaret, & infüper moveret, a domando

corpore & comprimendis animi affectionibus

W

nullo fibi loco aut tempore effe ceffandum..

Anpuc

V. P.Petrus de Anafco adhuc adolefcens

Peruan.

SIMILITUDINES. .. -

"

tanto flagrabat patiendi defiderio, ut fervos

d

69I. . exis gen'bus, & muneribus etiam ad fe cae-

cüt aromata fra'grantiäm fuam; non ni-

S.Greg.

dendum alliceret.

L Si

in moral.

J

L]

fi cum incenduotur, expandunt; ita

Sanfti viri omne, quod virtutibus redolet, in

Utilitas.

tribulationes innotelcit..

Rib. VL 5

VLS. Ignatiuä aquodam Patre interroga-

c'o IO.

tus, quze compendiofiffima ad perfecionem

1I. Sicut'&'elïlæ de die latent, de no&e luQs. Bern.

cent; fic vera virtus, quae fzepe in profperis'per

via effet? refpondit: fimulta & magna adver-

ant,

fa pro Chrifti amore patiare. Pete hanc gra-

non apparet, in adverfis eminet; illud fane

tiam a Deo, nam cui Dominus hoc tribuit

:

cautelze eft, hoc neceífitatis.

oQ

lII. Sic

ALE Leh. BIH: Man. d oin. £.

474

