oleum etiam manfuetudinis & lenitatis mi-

nempe

aurea ; quantopere exornet, & quomo-

f

do calefaciatanimam : quomodo tegat

in ho-

Jac. 8.

coté

fcestut , ficqueregat vigor dilciplinze manfue-

Vu2 i

ye i

tudinem , & manfuetudo ornet vigorem, & fic

neftas noftras actiones ( juxta illud, qui con-

alterum commendetur exaltero , ut nec vigot

verti fecerit peccatorem ab errore viae tuze ,

gilig

falvabit animam ejus a morte, & operiet mul-

die

fit rigidus, nec manfuetudo diffolvatur. 5. Ad

finem pertinet, ut fcilicet cum intentione fo-

titudinem peccatorum) & ab aliis extrinfecis

utra

moleftiis defendat ; quanto proinde ftudio ca-

cio,

Jius glorize Dei, & falutis proximiea corre&tio

fufcipiatur; & effe&tus quicunque a divina rna-

vendum , ne veítis hzec deturpetur per varios

i

aCtuscontra charitatem exercitos , ut otnnino

Dor

nucum magna tranquillitatefufcipiatur. Huc

etiam pertinet, ut bene apprehendantur cau-

laceretur per odia, inimi-citi-as ) contentiones ^

f2e obligantes tum ad correctionem faciendam,

rixas, homicidia.

X

V. Defumi poteft occafio

officia dile&ionis

dile

quales funt , v. g. honor Dei , bonum fpirituale

fratris peccantis, & bonum communitatis ,

hujus explicandi ex more nunc recepto, quO ,

paCf

patfim nunc

folent varia ligamina ferica ( fei«

cn

quod extali correctione dependet, imo & bo-

dene Bándlein o

der Favirtein ) portari , & di-

num ipíius corripientis, quod ex correctione

[

ci , quod , ut laudabiliorhzec confuetudo red-

àn

legitime fufcepta merito fperare poteft; tum

datur, ut fuadeas, ut certos colores eligant,

ad eandem zequo animio ferendam, quales funt

M

praeter pauloante allatas , incrementum infi-

& per hos fibi dileCionis officia erga proxi-

ho

mum exercenda in memoriam revocent ;

t

]

^

gne humilitatis, patientiae, & gharitatis.x

oportet, per

1

primum quidem caeruleum fit,

1

i

t

D

$. XUL-

quod fignificatur, proximum prec

bus effe ju-

lo

vandum , juxta illud S. Jacobi: Orate pro in-5. V:

165

muitum enim valet de-

p

GONCEPTUS PRJEDICABILES.

vicem , utfaivemini,

[io

precatio jufti aífidua.

Hinc & Chriftus in orá-

L.

ftendi poteft fraternwe charitatis offi-

urali numes

cium ex fimilitudine membrorum ejus-

tione Dominica femper u'us eft pl

bv5

d«m corporis , eo feremodo, qui przececente

ro. 2. (Liechtfarb ) per quod

fi;nificatur,

!

a il-

$. num. 9. oftenfus eft , dividendo concionem

proximuin exemplo eífe juvandum, juxt

in tria membra , & oftendendo, quomodo fu-

jud Chrifti : Sic luceat lux veftra coram hon:i- Matth. 5.

nibus, ut videant opera veftra bosa,

& glori- v 16.

periores fe erga inferiores , hi erga fuperiores,

ci-

nf

& zequales erga æquales-gergresdebgant,

ficent Patrem, qui in coeliseft. Uti S. Fra

ícus fecit. dicens: Se con:ionari velle: &

II. Oftendi poteft ars omnes lücrandi, juxta

turi modefte per urbem ambulans. 3. Aureum

H

illud Senecze; monftrabo tibi amatorium fiie

(Goldfarb) vel verficolor , ad' fignificandum,

*

herba , fine medicamento, fine ullius Venefi-

quod etiam operi

bus variis proximum juvare

'ï

cae carmine: Si visamari, ama. Oftendi ergo

debeamus , juxta illud S. Joannis : Filicli mei,

poterit, quomodo per amorem conciiiemus

5on diligamus verbo aut lig

ua, fed opere &

lïüf. 0 ;

Y 1

nobis amorem Dei , cujusimaginem tantope-

virtute. Dicatur proinde ho

s effe funiculos, r.c.s.v.lïaï'

|

re diligimus : Córifli, cujus diícipuli per hanc

quibt

is proximum trahamus & lucremur,

dilectionem agnofcemur ; Seg&orum, qui nihil

jüxta illu

QÓ (

magis defiderant, quam utconcordiam illam

d Ofeze: In funiculis Adoe trahäm AT. V. 4

Ó

Y.0

€os , ii funiculis charitatis.

lic16

perfe&iffimam , quam illi in. coelis tenent, nos

VI. Doceri poteft, quomodo

fïrrhari debeat

in terris inchoemus: Proxzmz , qui non potelt

dile&io, contra omnes occafiones ejusdem

ferio amantem non diligere: /Vo/?r?, quialios

ET

V ]

violandze , ex occafioneillius fententi

2eab Ec-

vere amando difcimus & nos fincere diligere,

clefiafte prolatee: Funiculus triplex

difficul-c. 4. v. 12*

D. g,

veraque nobis bona procurare.

Y.0

ter rumpitur ; atqueadeoin prima parte often-

III. Demonftrari poteft , quomodo verum fit

datur , quam efficacia motiva diligendi Deum

proverbium illud : Cozcordia ves porve cre-

habeamus ex parte Dei , fcilicet ejus manda-

feunt , difcordia maxime dilabuntur : atque ad-

tum, beneplacitum , & promiffionem, de qui-

eo dividi concio in duas partes,in quarum pri-

bus Faber Dom. 16. poft Pent. co, 6. n.2. & 4-

ma oftendatur , quid fit concordia, nempe

In fecunda , qualia motiva habeamus ex parte

conformitas in judicio, voluntate, & executio-

proximi , fcilicet titulum fimilitudinis quoad

neexterna ; feu quod idem eft, utidem fapia-

naturam. Fraternitatis propter gratiam, &

mus , appetamus & quseramus. In fecunda

jus hzeredita

risseternze. Exemplo, praecipue

autem oftendatur, quomodo talis concordia

a primis Chriftianis dato, de quibus Faber

fit augmentum r. intemporalibus, 2. in fpiri-

loc.cit.n.:. & s. In tertia, qualiamotiva ha-

tualibus bonisgratize, & virtutibus. 3. in me-

beamus ex parte 40//r? propter neceffitatem,

ritis feu bonis zeternis glorize. 4. in amicitia

utilitatem, & jucunditatem dilecionis, de

noa cum Deo duntaxat , fed etiam cum homi-

uibus Faber l. c. n. 3. & 6.

nibus.

Idea proxi-

Luc, 109

VII. Oftendi poteft auditoribus

y. 29.

joan. 16.

1V. Oftendi potelt , qüod dile&tio proiimi fit

fii , quià multi reperiuntur , cum Legis perito

Y.25.

quaereates ; quis eft meus proximus? ad quam

veftis ( die Liberey ) Chrifti Salvatorisnoftri,

juxta illad S. Joannis: In hoc cognofcent o-

refponfionem proinde refolvendam, variae I-

mnes, quod difcipuli mei eftis, fi dilectionem

deze feu defcriptiones variis pertonis afferri

habueritis ad invicem. Atque adeo r. oftendi

poffunt ; uti videre eft apud Fabrum Dom. 12.

poteft, quomodo ex dilecüone proximi co-

EHGGEEGS

025

i,

Tüsus. XLIF. « Dibilio Proximi,

m

d

: VlEDici poteft; non dubitari quidem, quod.

o ene XIV. s

:

li,

AA. parati lint ad dileCtionis proximi praece-

EPTUS PRJE

Qo-

ptumimplendum; verum quomodo id adim-

joaur

CoNc

DICÁ« -

plendum fit,fortenon perinde omnibusconftàá-

BïLE&

Do-Ju .

MM V P

re: quare duas regulas fe oblaturum dicat

,

concionator, fecundum quas deinceps regula-

| Qualitas.

. Ye fuum amorem poffint. Quarum prima eft:

L. ( ^haritas proximi ut Iïf't-g.vete. perfetta, & S. Frane.

n

s

dilige proximum, ficut teipfum.- Altéra : ficut

meritoria , fundata.effe debet in vera Salefius

in collo-

(

dilexit Chriftus &c. utraque proinde, velaler-

charitate, quze eft Deus. Quae ex aliquo foe-

cut, fpirit,

utra certe, f: longius videtur excurfura con-

dere, & inclinatione tantum naturali proce-

8. deex.«

log

|llg

cio, fufius explicetur. Secundum -ea, quse fu-

dit; centies millies inferior eft, quia non teu- propria-

,

pra $. 12. n. 6. funtdicta; & quaeapud Fabrum

dit pure ad Deum, tantoque plus de merjto tione fai.

—

Dom.. 12. poft Pen:t.c?ngf «z;-. habentur T

deperditur, quanto plus adeit.de complacen-

lig

tia, & fatisfactione, quam habemus in exhi-

U

IX- Explist pilüntooninioda AA

bitione fimilis obfequii & beneficii. Et vero

charitas, quze ex inclinatioae naturali tantum

a

dile&ionis proximi, 'per comparationem cum

pace civili, atque-adeo in tres partes dividi

procedit, non diu durat; quia cum caufa fit

d.

concio; inquarum prima oftendatur jucundi-

íragilis, & caduca, quamprimum aliquid ad-

tas pacis & dileCionis, ad quam fignifican-

verlum fe objicit, defervefcit, & alteratur,

b

3

dam in libris Regum dicitur: Habitabatque

quod non evenit illi, quze in Deo fundata eft,

]udà &Ifrael absqueullo timore, unusquisque

uia in hac caufa ftabilis eft, & folida fubmi-

fub vite fua & fub ficu fua. [n fecunda, utili-

niftrat ad doCtrinam hanc pulcherrimam com*

ïf

tas pacis ad divitias augendas, fruétusque col-.

parationem S.CauharinaSenenfis : Si accipias,

ligendos, qui applicariad bona opera

virtus

inquitilla, vitrum, & impleas quopiam in fon-

-5 . Tf

tes ac merita poffunt.. Iu tertia, neceífitas

te, bibasque ex di&to vitro non extra&o ex

pacis, ut fine qua femperin periculo manife-

fonte, eíto bibas, quantumque velis , vitrum

5

fto verfamur vitze, & omnium bonorum ad-«

non evacuabitur; verum Ííi eximas e fonte ,

mittendorum. — Concludaturf concio 'illis S.

poftquam ebiberis vitrum, penitus evacuabi-

r

« $

a

hillp. a.

Pauli verbis:- Pax Dei, quae exfuperat o-

tur. Sic fe habentamicitize, quando non extra,

innem fenfum &c.

huntur ex fua origine, nunquam decrefcun.t. h

-uf .

: lG

ä

-.X. Oftendi þofei?:-,äi(iüiï:ïus | modi;sa 'þax:' obti-

-AI. Blanditio iptie, & figna amicitiz, quas Henle.

neri pofit ; videlicet z.Expugnando hoftes; id.

contra propriam noftram inclinationem exhi-

eft, proprias paífiones, & vitia; fine his enim

bemus aliquibus. hominibus, .a quibus. avert-

nunquam vera pax obtinebitur, cum non fit

fionemaliquam habemus, meliores & gratio-

paximplis. 2. Per juítitize confervationem re-

res funt Deo, quam fint illze, quas exhibemus

linquendo cuilibet, quod füum eft; quia per

attra&i, & alle&i ab affe&u fenfitivo. Et hoc

mneuim C tuum potiffimze lites & jurgia oriun-

nullo pa&o vocari debet duplicitas, aut fimu-

Pfal. $4, tur, hinc S.David ait: Juftitia & pax ofcu-:

latio: Nam efto habeafa fenfum contrarium,

'I ICDSOVIIB

V. I

latze funt. 3.Per confcederationem mutuam;

is folummodo eft in parte inferiori, aCtus, au-

id eft, propofitum mutui defe&tus fupportan-

tem, quos elicio, vi & fortitudine rationis ,

1M

Gal. 6.

di, jüxta illud Apoftoli: Alter alterius onera

quae eft pars praecipua animse meze elicio.

2

portate: & Thom;Kemp. Stude patiens effe:

Atque adeo fi illi ipi, quibus fan&te blandiri,

L

I. C. I6.

& fimul gratificari intendo, jurent, quod id

in tolerando aliorum defe&us, quia & tu mul-

Pfal, 35 tà hiabes, quze oportetabaliis tolerari. Clau»

illis non facerem, quin aliquam ab iis habeam

W 15

datur illis verbis:; Quis eft homo, qui vult vi-

aver(ionem, haud jure offendi poffent, fed ma-

Tc.4.vi12.

gis zeftimare, & infüper chariores habere de-

V- gb

Pfa.4. tam?inquire pacem; ut poílis olim dicerecum

eodem: In pace dqrmiam, & requiefcar.

berent meos hujusmodi actus , quam fi prove-

nirent ex partis inferioris affeCctione. Quia a-

verfiones. funt naturales, &.ex fe ipfis non

XI. Doceri *pofäft ars corripiendi pfoxiQ

mum, oftendendo primum, quanti-referat ,.

malze,quando eas non fequimur. Contra mo-

corre&tionem bene facere: quod finiilitudi-

dus eft, & ratio exercendi quamplurimas vir-

ne medicorum facile demonftrari poteít ; dein

tutes: quia & ipli Doinino gratius eít, . quan-

afferendo aphorifmos in correctione obfer-

do fumma cum .repugnantia ejus. ofculamug

vandos: quales fuünt fequentes potiffimum ;

pedes, quam fi muita cuta fuavitate id ipfum.

1. Non fufcipienda curatio morbi incogniti;

faceremus. Hincii, qui nihil preefeferunt a-

2.iNon danda medicina, dum patitur infirmus

mabile,neque forte habent, unde magnopere-

paroxifmum. 3.Non nimis coacerventur me-

amentur, magna gaudent felicitate : Certi.

dicinze ; nec correctio fit affidua. 4. Secretis

enim funt,quodamor, qui illis defertur, fit per-

motbis fecreta remedia adhibenda. 5.Prin-

quam excellens; totus.

i

fiquidem giï in & ex

cipiis obítandum, ne fero medicina paretur.

Deo.

"

6.Radix morbi quaerenda, & tollenda, puta

:llc- læ

-Manfi t

y.1

occafiones, focietates, confuetudines malze.

r,'.-'III. 5. Paulus Apofioiu*s, qui in.coclo Eïü

s. difCuIb

7. Non acetum folum, fed etiam oleum vul«

pyreo edo&us fuit, & audivit arcana verba

LA

I

neribus applicandum. Vide fupra $. 3. n. 46.

Magnus, inquam, ille gentium Do&or ad Ro-

usque 62. ltem Fabrum p. 3. Dom. 16. poft.

manos liberrime & imperterrite fcribit, quod.

Pent. conc. 17.

nullo prorfus.debito ulli five in ceelo, five in

R. P. Lohn. Bibl, IMan. Tom, L.

Kkk k

! 't*err;äj,ï

626

Blibfiothecee Manualis bonäonator;æ

jf

;erra, five Deo, five hominibus obftringantur,

creaturas difpergatur: Di/zges DominumDeum

r

uam folo debito dile&ionis reciprocse, quia

2uum ex toto corde tuo, g^ ex tota anima tua, £?

p

'hoc debito femel perfecte expedito omnis lex

ex omnibus viribus tuis, €?? ex omni mente tuas

d

dÜi

perfe&e impleta & obfervata effe cenfetur;

qua igitur ratione amoris noftri partem pro-

INemini quicquat debeatis &'c.. Unde Toletus

ximo impertiri poterimus, cum ille totum fibi

:

ait: Charitas eft brevis fumma, & mandato-

vendicet? Et ideo adverteadum eft, quod fi-

Magos ! jor

imul & indivifim conne&at: Et proximumt

| þwJþgc

. gum Dei epilogus.

Idemque Apoftolus eo-

rum , qu:e differuit, optimam redditrationem,

tuut2 ; id quod per fequentem fimilitudinem

fiift

nam ad magis praecipua Decalogi praecepta fe

declarare haud difficile erit; Si enim alicui

ho

fe refle&endo dicit: /Vam mom adulterabis ;

mille fcutorum debitor effes, is autem te illa

g

INon occides, n fuvabevis, non falfum teffimo-

Petro folvere juberet, utique poftquam fum-

[j

niium dices, non coticupifces, €? ff quod eff aliud

mam praedi&tam Petro expediviffes, Creditor

0

tuus fibi fatisfattum plene effe , negare non

te

anaudatum , in boc verbo inflauratur ; Diliges

proximum tuurm.

Porro idem citatus Tole-

poífet, tametfi nummos ipfe debitor alteri

j

tus verbi hujus, zz/Pauratur, fenfum nobis

folviffes, quia juffu & ordinatione creditoris

D

declarat dicens: Inftaurari non aliud fignifi-

tui id feciffes;:. Idern ergo in przefenti noftro

cafu pariter militat.

Nos etenim Deo ma-

j

cat, quam fuminatim comprehendi S. Augu-

fj

ftinus legit: recapitulatur. S. Ambrofius vero

gno amoris debito obítringimur, adeo ut

b

vertit: confmmatur. Tertullianus dicit, meri-

ipfum ex toto corde noftro diligere teneamur,

üs

idem vero Deus hoc amoris debitum proxi-

tototam Creatoris difciplinam principali prae-

cepto ejus conclu(it: JD/rges proxiruuen tuuti:

mo noftro quem tenerrime diligit, adeo ut ie-

d

Zcut te.

metipfum in pretium , litrum, & redemptio-

]V. Quid eft, quod fcribitur: Qui proximum

nem illius tradiderit, impendi & expediri ju-

?1

'ldiota.

diligit, legem implet ; nifi quod, qui diligit pro-

bet, dum ergo proximum diligis, nihil Deo

ximum, diligit & te Deum; quia eadem eft

de debito ipfius amore diminuis, aut fubtra-

virtus & dile&io, qua quis utrumque diligit,.

his, quia amore illius & juffu ejus prox'imum

diligis.

$4

Vanf t

ut idem eft radius , quo quis folem & tegram

jntuetur.

'VII. S. Auguftinus vero optime notat, a

h. 7

Cajeta- .

" V. Quamvis

| pluraliter dixerit przecepta

morem noftrum erga proximum minime aff

-tr.65.in

pnus in

&um effe debereea qualitate, qua imbutus e

ü Onan.

Toan,

mea, omnia tamen fumendo ad unum redu-

L.

xit, dicens: J7oc e? preceptum tueum.; quo-

amor, quo amamus amicos, parentes, filios,

riam inhoc unoimpletoomnia implentur, &

uxorem; & multo minus ea qualitate, cum

fine hoc fervatio caeterorum nihil prodeft.

qua fimul etiam amamus adulteros, fed ordi-

nandum effe ad finem, ad quem illum Deus

-9 C5 £.

m

Hinc & Salmeron dicit: quod fuprain plurali

dixerat praecepta; nunc preeceptum in fingu-

ordinavit, nimirum ad falutem zeternam: Ipfa

lari declarat : quia charitas unum przeceptum

eft diletio, inquit, abomni mundana dilectio*

ne difcreta, quam diftinguendo addidit Do-

?

eft, & multa, unuminradice, multum in ope-

re.S.Thomas ad eandem difficultatem refpon-

minus, ficutdilexi vos; quid enim nifi Deum

dendo, expofitionem adducit S. Gregorii di-

dilexit innobis, non quod habeamus, fed quod

haberemus ; Adducitque medici alicujus

centis: Dicendum, quod charitas eft radix, &

Tyr.

finisomnium virtutum ; radixquidem, quia ex'

exemplum, qui infirmum diligere dicitur, quia

chatitate confirmata in cordehominis , move-

ei defiderat & procurat falutem, non vero

tur homo ad implenda omnia praecepta, quae

morbum diligit, fed potius illum extinguere

fatagit: Sic ergo & nos invicem diligamus,

m — - — £ ".

quafi ad hoc ordinantur, ut homo benefaciat

roximo; finis eft, quia omnia praecepta ad

ut quantum poffumus, invicem ad habendum

ipfam ordinantur, & in fola charitatefolidan-

Deum cura dilectionis attrabamus.

»

^. VHI. Spiritus S. bina vice in forma vi

fibili Aathor

tur. Albertus Magnus affignat magnam quan-

op. ime»

dam,quze inter hoc & alia praecepta verfatur,

de coelo defcendit, & prima quidem vice ufus

f

differentiam , dicens: Difcretum eft ab aliis-

eft elemento ignis, de quo Ecclefia canit:^ "

in tribus, fcilicet, quia unit omnia ut radix;

Jgnis, Charitas , quiaigris eftfymbolum amo-

quia implet alia, ut forma, & motor; & quia

ris: Altera autem vicein fimilitudine colum-

erficit alia, ut finis.

bae apparuit : In columbze fpecie Spiritus

"Manü tt.

VI. Enimvero dubium quoddam hic fubnae.

San&us vifuseft. Porro myfterium i(tud Au-

thor Imperfe&i hifce verbis nobis declarat :

5. difc. 3. (citur, quonam modo videlicet Deus nos a-

Ld

e

mare potuerit, vermes adeo viles, adeoqueMa-

Ideo Spiritus fan&us fpeciem columbze fu-

jeftati & Divinitati fuze diffimiles, ficut exal-

fcepit, quoniam prz omnibus animalibus

tantur cceli a terra, cum tamen trita omnibus-

haec cultrix eft charitatis; Qui idem Author

Ti

Qife

que vulgata regula fit. quod fimilitudo eft cau-

demum docet , hypocritas omnes quidem vir-

n5.

fa amoris. Refponfio veroin promptu eft, & fa-

tutes; quibus veri ferviDei praediti effecon-

fpiciuntur, fimulare valere;fed non charitatem

cilis, quia creavit Deus bominem ad imaginem

& fimilitudinem [uam ; Ytem verbum caro fa-

aut proximorum dilectionem!: Habet enim

um efé ; Ecce /4dam quaff unus ex nobis factus

diabolus & manfuetos, & humiles, habet ca-

ftos, eleemefynarios, & jejunos; ltem, in-

4f]; Atveroinftarequis poterit, ex quo homo,

ut S. Auguftinus ait, ad fimilitudinem Dei

quit idem Author, per experientiam videtur,

ereatus fuit, ut fa&orem fuum pro fimilitu-

quod, quidquid boni fit a bonis , aftutifimus

dine diligat ; fimulque nobis conftet, quod.

inferni coluber per fuos imitari contendat,

ut bonos feducat: Ut inter bonum verum &

Deus a nobis totum affe&um noftrum fibi-

expofeat absque eo quod ille in alias fimul

fimulatum falfum confufio fiat, ut fimplices

. homi-

ditalus XLIV, .. Dibirio. Prouimi

627

M

homines boni veri, & boni fimulati intellige-

vaíta arcze mole omnes totius inundi hati&

re differentiam caute non poffint. Tandem ad

nes & populos virtualiter reclufos fuiífe dicit,

ZTW

t«

propofitum noftrum concludit: Solam autem

quia ab o&o illis hominibus tota humana pro-

charitatem fan&i Spiritus non poteftimmun-

genies fuper terram propagari debebat: . Co-

fl

|

| f

dus fpiritus imitari.

lumbam autem dicit figuraffe Spiritum fan-

um

IX. S. Albert.Magn. ver

ba illa exponens: J

&um, qui hoc fuze olivae ramo, quem ore de-

Maen, in

boc cognofcent omaes , quod difcipuli mei effis

ferebat, quaíi tacitus omnes totius univerfi

oàn. 13,

Cui

£?c. hunc in modum fcribit: Omnes Chrifti

Provincias & regna monere voluiífe videba-

difcipuli hoc fignaculo cognofcuntur; Et in

tur, ut pacem & concordiam interfe mutuam

ila

Is

hoc fignatum eft fofuze 3. ubi dicitur, quod fi-

omni ftudio confervarent, quibus tunc in illa

gnavit Raab domum & familiam fuam omnui-

columba Spiritus fan&tus quodammodo 1o-

IN

bus Dei inimicis, ut cognofceretur per vittam

quebatur, & dicere videbatur, pacem tene-

ln

tl

coccineam, perfeneftram domus fuaze penden-

te, pacem diligite, fine qua nemo Deum vide-

tem; Vitta enim eft charitas, quae ligat, coc-

bit, & Deus pacis & dilecCtionis erit vobis-

ii

tto

cinea autem efít per ruborem charitatis; De

cum; pauci quidem eftis, fed res parvae con-

certitudine autem eft; quod fola charitas eft

cordia crefcunt, magnae vero difícordia dila-

d*

fignum certum falutis. Apoftoli autem proe-

buntur. Oliva fymbolum eft pacis, & ideo

üt

figurati fuerant in exploratoribus, inquit Ka-

hanc Deus tantopere amavit, ut inter omnes

ut,

banus; Exploratores Apoftoli; At vero íci-

alias arbores folam olivam in fuo virore & vi-

tisne caufam, curduotantum, & non plures

gore confervarit; Corvus quidem ante colum-

f«

fuerint emiffi ? Idem Rabanus hanc pandit,

bam ex arca dimiífus fuerat, & tamen hic ra-

UL

dum ait; Duo viri exploratores in duobus

mum hunc minime fecum attulit, quia avis

l

Unde Al-

preeceptis charitatis ambulantes.

hzec rapax & fanguinolenta eft, & cadaveri-

[

bertus Magnus (ubi fupra) concludit: Tan-

bus paícitur, & ideo homines fignificat con-

t u

tus quilibet in äïfcipulatu Chriiti eft, quanta

tentiofos & difcordes, cum e contra columba

eft charitas fua.

"

avis pacifica & manfueta fit, quze proinde a-

Manfi tr.-

X. Moyfes in Genefi, ho'c efï:,) in Hi&oria

morem & dileCtionem fraternam mutuam re-

d5 Anp, -

5. difc,6,

Creationis Mun4i, refert, Creatorem de rebus

prafentat, & hzec quidem olivam noa intra

n. 7.

fe. ts

a fe creatis dixilfe: 4it Deus cuntla, que

pedum unguss, fed in ore fuo attuliífe dicitur:

eü 0aD,

jecerat, & evant valde bona, cum tamen pau-

In ore fuo virentibus foliis: Idque non fine

5,

lo ante in aliarum fubítantiarum productione

peculiari myfterio fattum eft, quia, ut S. Ambr.

dixiffet: J;dit Deus, quod effit bonum ; cux

notat: In ore non fruftra ramus videtur effe

obfecro in approbatione cunctarum creatura-

delatus, eo quod Juftus in fermone fuo habet

rum fimul fumptarum dixit: £? erazt valde

charitatem, maxime cum pacifica loquitur,

'ïä

$ona? S.Hieronymus apte ad hocrefpondet:

Quod (i enim pacis amicum ab homine con-

Omne fecundum Philofophos tantum habet

tentiofo dignofcere cupitis, advertere debet's,

bonitatis, quantum habet unitatis, propterea

quonam modo quis loquatur de proximo fuog

Bu x

in exordio mundi vidit Deus cuutia , que fe-

cevat, €7 evant valde bona.

fienim in refpondendo afper, amarus, pungi-

P -4

£f—

tivus, & elatus fuerit, non columba, fed cor-

XI. Si homines, ficut Angeli, omnes

hmul

vus erit, Oliva quoque in ore deferenda eft,

Tbid.n, 11.

& femel creati fuiffent, vel unus independen-

quia tunc nos proximos noftros diligere pro-

ter ab alio, dile&io, quamgeneratio & cogna-

babimus, fi illos pro majori ipforum utilitate

p w o—

tio ejusdem fanguinis infinuare folet, ipfis a-

verbis charitativis, beniguis & manfuetis cor-

2

deo firmiter minime imprelfa fuiffet ; nunc

rexerimus, fi confilia ipfis falutaria faggeffe-

autem homo alium hominem generando, ei-

rimus, fi eos in afllictionibus confolati fueri-

dem pariter amorem infundit per viam fimi-

mus, & ubi opus fuerit, ea, quzxe ad falutem

j Anthot

litudinis, & propagationis naturalis. Simi-

neffario fcire debent, edocuerimus, beneque

,a* ifte

liter Theodoretus ait: Voluit Deus ex uno vi-

femper & honorificelocuti fuerimus, denique

ro, & exuna muliere fubfiftere univerfalitatem

fi illis non folum lingua & verbo

W:Pe[o

; fed etiam

hominum, utin concordiam convenuirent, tan-

opere ipfo benefecerimus.

quam ex una radice florentes. B. Laur. Juft.

XIII. In Syon aSalomone templum, quod Ibid-.iu.»y.e

Ecclefize figura extitit, aedificatum fuit.

Ín

quoque hanc eandem rationem notavit, dum

ait: Propterea Deus voluit unicum hominem

cujus typo advertendum eft, quod Deus ad

primo formare ex, quo omnes procederent, ut

illius fabricam erigendam Re£gem illum vo-

ut tanquam fratres fe amarent: non fic legi-

luerit adhiberi, qui Salomonis, id eft Pacifici

tur factum effein Angelis, & brutis.

nomen fotiebatur; Praeterea, quod in machi-

Tbid.

XII. Quando altiffimae diluvii aquse defi-

na quadam adeo vafta valde ftupendum fuit,

difc. 7.

m ^ b —— * -- * w

n. 5,

cere coeperunt, prohibitze fun' pluvize de cce-

Spiritus fan&us fignanter notavit, quod mal-

lo, No8 columbam de focis extra arcam e-

leus & fecuris & omneferramentum non funt

mifit; Circa quod fa&tum duo mihi quzerenda

audita in domo, cutn ?edificaretur; hsec au-

occurrunt; Primo cur No&, qui tot alias vo-

tem ormnia in figura contingebant; fiquidem

lucres intra arcam reclufas habebat, poft

per hoc edocemur; quod fideles, qui funt la-

- "La BR -

ib

emiffum corvum, hac colurmba, tantopere a

pides vivi, e quibus Jerofolyma coeleftis,-id

corvi deformitate & rapacitate aliena, uti vo-

eft, Ecclefia, zedificatur, quaze conftruitur vi-

luerit? Secundo, cur columba iíthzec, inter

vis ex lapidibus, nuaquam ferrum, feu enfes

tot arborum genera, fo'ius olivze ramufculum

& gladios tractare debeant, fed potius fata-

in in ore fuo reportarit ? Portans ramum oli-

gere,.ut charitatem, pacem & unionem mu-

yae virentibus foliis in ore fuo. S.Brunoinhac

-

tuam fideliter diligant.

K. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. I.

kkh k2

^

6

t

^

Bilfoteca. Mimtüatis Concionatoria

8

etg

Ibd.difc, : XIV. Seetit 9efus iu snedio difcipulorum fuo-

&ione conditz, & per charitatis legem bene

il

u

regulatze fint, nulla in iis offenfa Dei fubefíe

8.n.I5. yym, C^ dixitezs: Paxvobis. 1n quibus verbis

catti

fingalariter ly 2 »zedio, ponderandum nobis

poterit;. Quia qui diligit proximum; legem is-

qid

venit, ex illis namque Didacus Stella egre-

levits Et dileffio proximi,malum uonopevatur.

pj

giam, fuoqueingenio dignam educit moralita-

XVIL S. Auguft.illa verba S.Pauli confide- S. Aug;

puid

tem. Poftquam enim per S. Apoftoli autho-

rans: Qui diligit prowimam;,legem implevit,ea- €

pift. a

a- -6.

jlod

rtatem Chriltum mediatorem noftrum de-

demque cum aliis conferens, quae idem Apo-

j

d

monftravit, pergit ulterius dicens: quocirca

ftolus fcripfitad Galatas,nimirum: Qrnis /ex

e

debes animadvertere, quod, fi proxiino inju-

&c. fequens movetdubium, dicens: cum in

trarit

riam intuleris, aut manu eum percutis, prius

duobus praeceptis dilectionis Dei & proximi

p

maxillam Chrifti i&us ferit; quam maxillam

perfe&a fit charitas, cur Apoftolus &in hac &

cona

proximi, ideoque nemo proximum offendit ,

in illa epiftola folam proximi dile&tionem com-

epn

& leedit, quin prius Chriftum offendat. Paulo

memorat, nifi quia in dilectione Dei poffunt

poft vero idem Author efficax quoddam fub-

mentiri homines, quia rariores tentationes

jiand

fcm

1.52 um

jnngit motivum, per quodinducamur, utvin-

eam probant; in dile&ione autem proximi fa-

t0ie

dicativos in nobis fpiritus reprimamus, Chri.

cilius convincustur, eam non habere, dum

ftumque defenforem noftrum effe finamus:

iniqua cum hominibus agunt. Ergo is, qui

il

roit

Iram comprime, inquit, nec proximum offen-

non diligit proximum, omnium legum prze-

das, quandoquidem Deum prius offendis: fi ve

varicator effe convincitur, & idem evidens

yq

rotu injuria fueris affe&us. tace, Deus enim,

quoque argumentum eft, quod neque diligat

Áili

j

à

qui prius injuriam accepit, ipfe vindicabit,

Deur.

nes

cum dicat : Mihi vindi&ta, & ego retribuam.

XVIII. Cherubini templi Salomonis ad u-

Abbas

veri

'Toletus

ell.1. 23

net

XV. Cardinalis Toletus ulterius progre-

trumque propitiatorii latus conttituti, expan-

de tabet«

ad Rom,

diens, confiderat, quod univerfze leges, quae

fis alis füis, & converfis ad feinvicem vultibus

nac,.

]ud

hacenus a bene ordinatis rebuspublicis e-

fefe mutuo afpiciebant: Duos Cherub:m au-

b

G

manarunt, ad hunc quoque amorem recipro-

reos, & produ&iles facies ex utraque parte.

0

cumtendunt, omnes enim,ficut lineze ad fuuni

oraculi, Cherub unus fitin latereuno, & alter

od

centrum, ita ad hoc dilectionis praeceptum

in altero, uttumque latus propitiatorii tegant

Ya

reducuatur: Revera enim omvis lex etiam

expandentes alas & opetientes oraculum; re-

sii

civilis comprehenditur, quze maxime in jufti-

fpiciantque fe mutuo verfis vultibus in propi-

C0

tiatorium. Advertendum enim eft, quod uno

tia cum proximo fervanda confiftit. Et vero

)f

per hanc occafionem Principibus infinuat,

eodemque tempore feíe invicem viciffim re-

il

0(

fpexerint, concuffisque aliis reciproci in fe a-

Qu

quanto ipfis pro quiete, & pace publica con-

fervanda auxilio fit lex Evangelica, utpote

inoris ignem accenderint,ita tamen, quod

t

quze in fübítantia fua profefforibus fuis aliud

oculos habere debuerint in propitiatorium di-

w

re&os, ad deno:andum, quod mediante igne

nihil seque inculcat, firmiterque perfuadet

]u

quamreciprocam charitatem & dileCionem.

amoris divini, alius quoque in nobis fraternae

Tü

Cum Principatus verfentur in confervanda

dile&tionis ignis accendatur. UndeAbbasCel-

lenfis ait: Non vertunt vultus in propitiato-

jultitia, & pace inter homines , malum omne

prohibendo, quo fe mutuo afficere folent, E-

rium, qui fe mutuo non refpiciant, 2uze 2uz

vangelium perfe&iooem maximam adfert

proximum, quem vide, uou diligit, Desm, quem

Nflenus

*

þ.hïem- ;'E

Principibus, quia przecipit & inducit charita-

gon videt , quomodo yotef? diligere? In mutuo

p

fi,

tem proximorum mut

j

refpeCtu fraterna dile&tio, inverfo vultuin pro-

Don,

omnium legum.

uam, quae p!enitudo eft

pitiatorium, humilis reverentia ad creatorem

Quadtag, !

IN

S.Chryf,

XVL. S.Job maxima cura

angebatur, ut fa-

noftrum intelligitur. Aliam ejusdem rei ra-

hom. de

inilize fuze innocentiam fartam tettam confer-

tionem B. Laur.[uft. adfer*, nimirum co::ne-

al

Job,

xionem neceffariam, quam dile&io proximi

h

varet:. Cum in ovbem tvaufitffont dies convivii,

mittebat ad eosSfob,&7? fantlificabat illos,dicebat-

habet cum dile&tione Dei: Notandum aurem

que : INe fortepeccavevint filiimei. . Verum di-

eft, inquit, quod nequaquam, proximum re-

ld

cataliquis, quaratione S.Job de puritate con-

&e pote(t diligere, qui prius Deum veraciter

Ícientize ipforum beue fperare poterat quando

non diligit, amore Dei firmata elfe debet di-

f

le&io proximi, nec hominem re&e diligerte

n

illi continuo epulabantur, & in conviviis e«

rant? potius quoad apparentiam externam,

novit quisquis eum recte

mala quzevis fuípicari de illis potuiffet ; fiqui-

minem fecit.

non diligit, qui ho-

M

dem conviviorum hilaria ut plurimum folent

XIX. D.Laur. Juft. dicit

, quod juxta menfu. B. Laue,

i

üu

n

't liden,

ad malum effe valde proclivia, & tamen , fi

ram charitatis, qua proximum dil gimus, a-

afcic. a«

Chryf.credimus, inimicus infernalis, qui unio-

motis, quo Deum profequimur inteníio agno-

mor. C.£e

]

.

nem & dileCtionem fraternam & reciprocám

fcatur: Stateram quanda: fpiritualem divini

ferre nequit, eisdem convivantibus iratus, mu-

amoris, proximi voluiteffedilectionem. Scri-

pturam facram quaqua verfum. obfecro, per-

ros domus fubverfos fuperillos corruere fecit:

Obfervavit, tali eos tempore necare (quo nul-

volvatis, (ic enim utique invenietis, quodDeus

latenus peccaverunt) quo, cum omnes fimul

majorem curam habeat , ut proximos noftros

lzeti erant, cum ad pacem conjungebantur.

diligamus, quam ut amemus Deum ipíum;

Inftituantur licet convivia, fint homines ju-

Non quod & ipfe cor noftrum poffideret, fed

cundi, hilares, & faceta converfatione, cun-

quod ex proximorum dile&ione, ea, qua ipfum

&isque aliis recreatioribns animum ferenent,

amamus, menfurari & agnoíci foleat.

XX. Deus olim cun&ta Sacrificia fale con- Manfi

dummodo convivig illa & recreationes dile-

:

fpergi df 7«

Titulus . XLIV.

.Dileä?i(; Proxunt.

629

Xte

f

ie

fpergi praecipit : Quidguid oJtuleris, Sacrïjïcii

pofuitos füuum füper os ejus , & oculos ejus fü-

n

ä

Jale condies , iádque mandavit non pro meliori

per oculos ejus, & manus fuas fuper manus e-

Ity.

carnium illarum fapore & condimento ( /Vuz-

jus , & incutvavitfefuüper eum , & calefa&ta eft

ä

quid mauducabo cavnes taurorut) fed propter

caro pueri.Percontatur nunc S.PetrusDamia-

[ide $ n

h epit i

myfterium , ad denotandum videlicet , quod

nus, quarenon zeque Giezi , acElifzeus reda-

nullum opus noftrum illi acceptüm fit, nifi

nimavit puerum ? Refpondet. Vide, quid quis-

x

illud a corde & voluntate, dilettione & atnore

que egit , ut refufcitaret, atqueinde accipies ,

ln

erga Deüm & proximum accenfa procefferit ;

quare unus prae alio mortem depulerit. Giezi

Utn]

fal etenim ex duobus elementis inter fe con-

pofuitbaculum füperfaciem pueri , baculo ve-

TU

trariis, aqua nimirum & igue , in noftrum ta-

lut dure illum excepit: At Elifzeus pofuit os

Olll«

men commodum & obfequium fimul unitis &

fuum fuper os ejus, ac blandiufculeillum ha-

lunt

concordibus componitur. Ha£eéte in volis fal ,

buit, & quid inde? calefatta eft caro pueri , &

€? pacem Dalete izter vos.

revixit. Quare fignificatumfuit, ut, fi abani«

Deg

fà

