volutiffima , & reconditiffima myfteria intel-

nibus veflris. Et iterum : Sic

)

fulgeat lux: veftra

ligere queant ? S. Auguftinus & Doc&or An-

coram hominibus u£ videant o

H

era vefira bona ;

gelicus, Nicolaus Lyranus,& alii ajunt: Pfal-

talibus ergo lampadibus pugnare decet mili-

]*

terium elt inftrumentum , quod manu pulfa-

dore geftorum.

tes Chrifü, luceoperum refulgentes, & fplen-

.tur. Sunt inftrumentanonnulla, quorum to-

tus ab ore venit fonus, ficutmanum officium

XV. Cathedra Synägogæ Hebræorum,Manü.a

ä

parumhuc faciat. Pfalterium vero fic manus

qua populus in lege Divina erudiebatur , dif- 2

requirit,ut nifi ab illis tangatur, prorfus fit

fuum a. Moyfe nomen fortita : Super Catíe- "

mutum. JDicitnunc Rex fan&us : Audiant

dram Moyfir [ederumt Scribz && Pharifmi ; (ed

.7ne omnes, quantumvis ftupidi fint, & bardi,

cur non potius fedesilla Cathedra appellaba-

quia facile me intelligent, fi in pfalterio pro-

tur Aaronis, qui Summus Sacerdos fuit, &

;&1

— pofitionem meam aperiam, fi ad linguze ver-

ad quem fpecialiter pertinebat populum eru-

Ü

ba opera manuum adhibebo ;/^vel fi mera

dire in rebus religionem & profe&um fpiri-

d ago

:enigmata. & reconditiffima myfteria loquar,

tualem concernentibus ; praeterquam . quod

MUET

ea etiam hebetiffimo nihil obfcura erunt, fi

Moyles frater ejus balbutiens & elinguis erat?

in C 41

modo ipfe fecero, quz facienda przedico;

Relpondeo, hoc quidem verum effe, verunta-

Canhs

nihil enim tam involutum effe poteft , quod

maen, quantumvis Moyfes in loquendo fteri-

,

vita Przedicatoris fancta non a

lis effet; valdetamen in operando fcecundus

luculentiffimum faciat.

per"tifümum ,&

n

erat, magisquefacundus manu, quamlingua,

Id

Utilitas.

utpote qui manu prodigiofam circumferebat

It

XIII Valde confiderabilia funt illa verba

virgam ; tales autem admirabili cum fra&u

jin facris Canticis , quibus fponfa , quae Ec-

"

fuam diffunduntinftru&tionem , & do&rinam,

clefiam prafigurabat , coeleftem amatorem

illi,inquam, quiplus manu, quam lingua lo-

faum affatur dicens : Trahe me poflte, curre-

quuntur. S. Gregorius Nyffenus homini ma-

tmus in odorem unguentorum tuorum. Circa quae

,'t'

nus a Deo datas effe arbitratur ,*ut majori

01

verba obfervandum , quod fponfa primitus in

cum efficacia loqueretur ; dicit namque : de-

numerofiugulari loquatur dicens: Trafe me ;

dithomini manus , ut meliusloqueretur.

poítea vero in plurali, dum ait: Curremusr.

j

XVI. Volens Deus ex filice producere a-Ib.n. 7.

Quonam vero fpectat hzec a fponfa obfervata

quam, Moyfi juffit , ut manu virgam appli-

fermonis differentia? fortene, inquit. S. Ber-

caret: Tolle /irgam. Quorfum vosinterrogo,

au

S. Bern.in nardus , fponfa indiget trahi,& adolefcentulze

requirebatur virga, quandoquidem miracu-

€, 1. Cant. non indigent ? ediffere nobis hujus diftinctio-

lum per linguam patrandum erat ? [ogwimi-

nis rationem: Trafe me, ait ; quare me , & non

ni ad petram corarm eis , €9 illa dabit aquar. Sen-

ii

l

10:? Paulo poft vero examinatis prolixe qui-

fu igitur literali reli&o , ad myfterium me

!

busüa—m rationibus ita concludit:voluntarie & .

confero, & dico , voluiffe per hoc defignare

Ggggg23

Domi-

,

jl

Bübliothecee IMauualis: Concionatorueg

759

Ü

Dominum, quod aquam compunGionis ex

feratur ? imo hinc illud legitimia confecue

f

tione conficitur ? nonne Zacheeus erat pater,

t

induratis impiorum cordibus edu&uri, pri-

mitus prodigiofam operationum exempla-

& caput familize? Erat. Nonne dolore & la*

xium & admirabilium virgam manu accipere

crymis fua damnabat fcelera ? Damnabat.Er-

debeant, & deinde ad petram loqui , id- eft

go certum erat, domefticos illius omnes tan-

l4

1](

6

perfaadere, & habituatos convertere pecca-

tundem facturos, utmerito diceret Chriftus:

tores.

Hodie falus. domui huic fatia efl.. Membra e-

ï?

nim caput fuum fequuntur, & quando pater-

XVII. Regulus illa Capharnaita poft mi-

raculofam per falvatorem filio reftitutam fa-

familias eft vir probus, domefticos illius om-

Granat.

ntatem , non folum ipfe legis Evangelicze

nes numerare in probis potes, ut e contraia

]or.cofl« &

La

jugo, led & totaillius familia fe fubjecit, di-

impiisrecenfere famulos, quorum funt Ícele-

,

]erit. 24

pl

cente S. Joanne: credidit ipfe, €? domus ejus

rati Domini..

1ofa.

Verifimaile autem eft, eum familiam ha-

XXI. Primum legis mandatum , & maxi-

V;ö

builfe admedum numerofam, fiquidem per-

mum omnium , hoc eft: Diliger Dominum De-

i

fonacpulentaerat,inque honoribus conftitu-

um tuum €9c.. Hoc efl maximwin €9 primum man-

gz

ta.

Porro fi tantz:e converfionis rationem

datum ; ajebat. Dominus Matth. 22. 37. 33-

fi

$.Tho-

quaritis, S. Thomamaudite dicentem : Quia

Quis fuit primus promulgator hujus man-

t£

fecandum conditionem Dominorum , five

dati ? DoCtor populi Hebrzei Moyfes, cui hoc

masin

bonam , five malam, fervi difponuntur. No-

praceptum cum reliquis in tabulis defcri-

1b Ler.

joannem.

E

tandum autem Spiritum fanctum, qui fallere

ptum Deus dedit, ut plebi fuze denuntiaret.

&

nequit , notanter dicere : domus ejus tota;

Quamdiu vero Moyfes cum Deo convería-

tus fuit, priusquam Decalogum populo ex-

d

ita ut omnes & finguli ad exemplum Domi-

ei

ni fui fefe converterint ; ideoque S. Hiero-

poneret? facrum oraculum id his verbis de-

clarat: /[cendit Mouyes. in montem , €9 fuit ibi

nymus inquit: vide, quanti referat majorum

(

fides cum bonis conjun&ta moribus ; inferio-

quadraginta diebus , €$ quadraginta noflibus ;

£

yes enim eos facile fequuntur.

Exodi 24. 18. Quid caufe, quod Moyfíes

XVIll.: Sacer textusait: Cum ambulabant

tamdiu hazefitare in monte, & in confortio

pr

F«gelgr.

animalia , ambulabant pariter , €? rotg juxta ea,

Dei vivere , continuosque miícere fermones

Tanbl. -

&& , cum elevarentur animalia de terra , eleva-

cum fuprema Majeftate debuit ? S. PetrusChryfot.

la

Xïli

Chryfologus id exponit dicens: afcendit inferm, 24.

lang.

l

Ga!,frid,;. bantur fimul €9 rotg. Ubi Galfridus per fimi-

Ái

vud Manfi litudines di&orum animalium currum fufti-

montem, &fuitibi quadraginta diebus, & .

fe

diíc.4.n.5. nentium , illos. dicit denotari , qui regimini

quadraginta no&tibus, ut tantum effet Dei

amore fuccenfus , ut ipfe ardenter diligeret,

bii

pr

zefunt , & minifterio deftinati funt Evangeli-

co; per rotas vero

fubditos intelligit : obfer-

& alios, ut deligerent, fic moneret, Diliges

r

tf

vandum vero eft, quod rotze illze volveban-

Jominum Deu

tuum ex toto corde tuo.. Pro-

mulgaturus e

rÍ

at

facer Dux primum manda-

tü

tur, juxta velocitatem & tarditatem motus

T

animalium , quia fecundum quod bona vel

tum, quod jubet amare Deum, tum & coete-

mala funt fuperiorum exempla,; fubditi vel

ra , quze tabulisexpreffa erant.

Etquoniam

K

hoc mandatum , utpote amoris viva flamma,

]i

greffum fi

(tunt, vel coeptum a fe curfum pro-

(

fequuntur.

Nunc autem quod miferandum.

& ardensignis erat, congruum quoque,acne-

eft & dolendum, pluribusin locis cum retro-

ceffarium erat, ut Moyles in medio, mero-

0l

que amoris igne , qui Deus eft, haereret,ut

D

cedentibus animalibus, revertuntur fimul &

rotx , & cum cadentibus cadunt, & cum in-

totus charitate primum inardefceret , tantum-

k

que non deflagraret, dein alios fupremi Do-

h,

curvatis ad terram pariter incurvantur.

S. 'Thom.

X1X. Jacob Patriarcha ut g regis fuifoetus

mini amore inflammoaret : ut effet tantum

W

Villan.

multiplicaret, tollens virgas populeas viri-

Dei amore fuccenfus ut ipfe ardenter dilige-

|t

linas, & ex platanis,& ex pat-

ret, & alios , ut diligerent, fic moneret. Nam

conc.2. ih des, & amygda

Dom. 2.

Q

te decorticavit eas, & ceetera

, qua ibi fu-

ut frigidus & geliduslegislator fubditis mul-

Quadr.

fius narrat hiftoria ; quod dicti Patriarchze

tum ignem;autflammas fubjiciat, id commu-

hi

nis virium creaturarum conditio non fert ,

fatum S. Thomas de Villanova adducit ad

k

demonfítrandum , quantum fideles animati,&

& moraliter fieri nequit. Tametfi enim aliud

tei

numero aucti fint, Martyrum , omniumque

fit lex , aliud legislator , & poflit effe lex bo-

D

na, quamvislegislator fit malus, nihilominus

aliorum San&orum exemplo. . Tunc enim

;- Chryt

in domo Laban, id eft,in Gentilifmo ,

experientia tefte Ícimüs . nunquam continen-

licit o na

tius, religiofius, magisque pie, ac fobrie vi-

l

multiplicatus eft grex Chrifi, & numerus

vere fubditos , quam cum Principes & qui-

Chrifianorum & ele&orum Dei, quando

Qu

unus ad imitationem alterius ad martyrium

cunque alii .fuperiores legis vigorem 1uae

Qu

nl(

properabant, & ex Idololatrize przeruptis,

exemplo vitae fovcnt, acuunt , confirmant.

horridisque defertis, ad cceleftis Paüoris re-

Q

ducebantur ovile.

: S. XIV-.

ld

Nyff. in

- XX. Cardinalis Cajetanus in illa Domini

Nin, j

vita Ab-

verba : Hodie [alus domui huic fa&a efl ; fic

*

NMISCELCANEA

Üf

rah. 1. 6.

ait: fignificatur facta falus non foli Zacchaeo

L

Qualita:.

Ti

c' 9.

fed familize : ejus fimiliter : fed quomodo id

fignificatur , cu

m folus Zachzeus fua peccata

I.A

bbas Poemen dixit, hominem , qui à- Vit, PP. I

fuiffe confeffus,,

folus fuas culpas deploratfe

) 18-

j lios docet, & non fÍacit ea , qu3ea.n.183.

V

locet ,

Titulus LXIV.. Exemplun.

"TOr

docet, fimilem effe fonti alto , qui omnium

*

quadraginta diebus & no&i'bust in monte ha-

res lavat, & omnes fatiat potu, feipfum au«

bitare voluit , ut tantum effet. Dei amore ac-

tem lavare non poteft, fed habetimmunditias

cenfus, ut i

& fordes.

pfe ardenter diligeret, & alios , ut

1bid. 1.g.

diligerent

f

fic, moneret , quemadmodum S.

c.15

il. S. Paphnutius dicere folebat, oratio-

Chryf

ologus notat. -

nes fpirituales, quae non a vita. honefta. co-

VII. Dum de Paftori

mitantur , effe fpicas, quzea vento intereunt,

Bus S. Lucas dicit , Luc, 2. v

quod reverfi glorificari

nt Deum , ficut di- 20.

qua habent quidem

.

figuram 4fpicæ , led ali-

Gum «fl ad. illos :

mento carent.

do hac verba a

qusrit Nyffenus, quomo-

la

Granat. ip

ddere Evangeliíta potuerit,

loc. com.

Ill. Deus olim vetui&: ne accipias a fra-

cum Angeli folum dixerint; Evangelizo vo.

f.

tre tuo ufuras,uec amplius,quam dederis.Su-

is gaudium magnum ,

la

L

avit as. P

er qux verba Flavianus ,

qui funt, ait, qui

quia natus eít vobis

la

v. 46.

hodie Salvator ? & refi

p

bondet cum Hugone

ufuras accipiunt ? nifi qui ad

ea cogunt alios,

Cardinale: referunt lau

des & gloriam Deo,

a

-quae ipfi non. faciunt, quoru

mque exemplum

h

illis non praebuerunt? hi fui

1

t enim, qui alli-

non quod Angeli imp

eraffent laudare, fed

quia ipli laudando offe

rebant formam devo-

Sant onera gravia & importabilia & impo-

tionis

nunt ea fuper humeros hominum, digito au-

-Deo.

Íuze, dum dicunt : »gloxfia in alltiHïmis

tem fuo nolunt movere.

]s

Ibib. Lev.

XIII.. Herodias a matre ca

put S. Joannis

,

IV. Sed & alibi dixit Deus : non feras

petiit,id quod daemon fuggeffi

t. Ut S. Chr

fol. ferm,

19.V.19- agrum diverfo femine.

Quod idem Author

* 127.

fologus notavit dicens :

de matris pe&or

e

adexemplum applicans: Ager, inquit eft Ec-

dat rugitum nova bellua,

contempta corpo-

la

clefia, de qua Paulus ait : Dei agrcultura

ris preed

eftis. Diverfum autem femen feminat in hoc

Íciens in

a, caput ipfius truncatura pervadit,

capiteomnem perniciem autfelicita-

agro, qui dicit , & non facit , quze loquitur,fed

tem rerum publicarum effe pofitam.

S

contraria operatur, verbo triticum fpargens ,

XIV. Nyffenus querit

exemplo autem femen ftipularum in corde

, CUf ad nuptias

0

proximi jaciens.

Rex evaügelicus miferit fe

tvos duntaxat , ad

S

Engelgr.

Operarios vero conducen

dos ipfe iverit? &

Embl.

V. Cancer marinus, cum prolem fuam in

[SChryfoL

18- ]ittore tam diftortos greffus adverteret facere,

refpondet, ad nuptias utp

oterem gratam nul-

lo motivo fortiore opus

fuiffe, fecus vero in

[

pferm,u.

kvang, ideoqueincreparet, &re&aincedere juberet,

invitatione ad labores; hi

nc i

audiit abilla, praecederet modo ille; mox fe

exemplo fuo invitare voluiff:

pfum nginum

e

l

fecuturatm.

Ibid,

VL. Veteris facerdotem depingentes ei-

Utilita:.l

. dem in una manu folem, in altera horologium

tribuebant, innuere volentes , eum non tan-

E:

XV ]oannes II. Rex Lufitanize, cum ami-

-

tum illuminare, fed etiam vitze exemplo di-

cusquidam zegrotaret, & potionem acerbam

-

e

Engelg.«p.,

. col in

rigere alios, vitamque fuam di&is , velutho-

l

rologium foli , conformare debere.

e medico porre&am bibere nollet,

calicem *eito S.

Ibid.

arripuit & praeguftavit,

utfüo exemplo adbi- "^* $r

L

VIi. Carolus quintus dicere folebat, fe, ubi

bendum incitaret,

civitatem ingrederetur,tria PPP. inquirere,

XVI. S. Bernardus füperilla verba:

Trabe S. Bern. f.

obíervare, an bonusinea fit Paftor, Praetor,

me poft te, curremus in ódorem

Uflguentof 21.incant

Praeceptor ; quibus falvis fe non dubitare de

rumtuorum &c. pulchre fic difcur

u

bono ftatureipublicze.

rit : O pul-

E

.

W.

chra , o felix , o beata , ediífere nob

ishujus di-

VIH. Solon populares homines Princi-

ftinCtionis rationem. Trahe

me, ais quareme,

pum umbras vocabat ; ut enim umbra figu-

& non nos?an hocbonumi

nvides no

ras corporis, ita hi Principum mores adum-

bis ? abfit.

Neque enim protinus dixiffes ; adol

efcentulas

brant, & corpore curvo fruftra re&a umbra

tecum effe curfuras , fi fola

poft fponfum ire

exípectatur.

voluiffes. Cur ergo pl

l-

Tbid.

IX. Alius, vulgus fpeculum Principum ap-

uraliter mox fubjun-

&ura curremus ,trahite

fingul

ariter poftulafti?

pellabat; ut enim hoc ridenti arridet, flen-

non curratn ego fola, etfi

tem deflet, geftientis geftus refert , ita vulgus

tierim : current & ado

lolam me trahi pe-

Principum nutus ac mores in fe exprimit.

lefcuntula mecum.

Curremus pariter , curre

mus fimul

; ego odo-

ä

S. Chryf.

X. S. Scriptura patientiam Job defcriptu-

re unguentorum tuorum, ill

2emeo excitatze

incit. lcc, ra praemittit : vir,feu, ut Chaldaei vertunt,

exemplo & hortatu.

l-

homo quidam erat in terra Hus nomine Job,

quod,tefte S. Chryfoftomo, ideo fattum , ne

.XVIL Se&e Seneca :

quis certaminum ac patientize fpe&atz

Siciec. in

Kex velit honefta, nemo non ea-

Trag.

magnitudineincredibili , peregrina eum , &

dem volet.

non humana natura preeditum arbitraretur;

ideo naturam.a proximo ponit afpe&u.

XVIIL Magnorum virorum no

n minusApud.

fïum. 10

XI. Quando inftruxit Deus Moyfen de fa-

memorià , quam

praefentia eftutilis,

fapienter Beyrl. tr.

: bricationefan&uarii, non folum dixit ei, quo-

quidam dicebat.

2. in Feit.

modo fingula facere deberet,fed etiam ei exem

ativ.

XIX. Bonum exem

plum virgis facobi iny

bi

plar obtulitilludque infpicere juffit,bene vide-

canali ovium pofi

tis fimile eft ; quales enim

3

"Exod. 24. licet fciens, exempla magis inftruere, quam

colores ipfum ha

bebit, ta

um

*7. 18'

verba.Sed&ante legis promulgationem fecum

les babebunt & ii,

qui confpicient illud,

'Baln'l ,

[

$. XV.

29*

Bibliothecae Manualis Concionatori

$. XV.

Zu dem men[chlichen Hertzen. kommt. mam

gefclnwinder durch Exempel , als: durch . ['ohire-

^ AXIOMATA.

.deen.

I.

ualis Rex, talis Grex.

VII Optimus orator, qui fa&tis fuadet.

-- IAic der Herr, alfo die Heerd. —

Der gibt den beften Rath.

LÀ

t der Thai.

E(*P] . YO«

H. Qualiseft Re&Gor civitatis,f talis & inþa-

i

Der *was er will, lehrt mi

TM (

y. 2

bitantes in ea.

A

debono

Ii/ie der Oberher

r, alfo der Unterthan.

$. XVI.

l

nob

I/ie der. Richter , alfo der Schlichter.

nol

Prov. 19.

lI Princeps amans mendacia ,

( habet

AUTH o.R'E s.

V. 15.

omnes miniítros impios. -

[]

Mi D

Ein Fürfl, dem wohl ifl m

t Liegeh.

X'I..-v]oannes Bufreus in. Panario V. Exemq

do&rin. bt

plum malum.

Chrif.

J

IWerden die Diener. offt betriegen.

.

$ Bierin

IV. Mobile mutatur femper cum Prin'qipe

li. Gregorti

us Stengeliuä in toto libro in-

"m

vulgus.

fcripto: vis & virtus Exemplorum.

fe

Das Vo

Jk wendet fich nach des Herrn. WAlL, .

liI. Ludovicus Granatenfis in locis com-

10n

munibus fol. 337.

|

Il/ie das Fahnlim am .Dach mach dem

fc I3. C. 4-

$ Greg.

If/ind.

D

]V. Nicolaus Lancizius opu

do. . f

du

V. Per fancta & pia 'exempläv

V. Tofephus Langius in Polyant. V.eodem.

veti

VI. Thomas Stapletonustex. 2. Dom. 15.

por

Deo parantur gratiffima templa.

Durch gut und. hertzlich Exempel

& t. 8. Dom. 2o. poft Pent. Item t. Dom. 6.

13

Baut man G Ott angenthme Temysl..

poft Epiph.

pat

VII.. Laurentius

Beyrlincktext. 3. in Fefto

$gt —

VI. Longum iter per prsecepta , bgeve &

efficax per exempla. -

Epiph. & t. 2. in -Fefto Nativ. Dom.

ER g

LUA

fo

dit

o

CA ]

«fo,

2*

d 49 o h a

Y

D

Z

—

$. Hier.

|

9. 1.u

hab

Celant,

TITULUS LF.

Íed

FAM A

Kifol l |

).ep.23. r

bis tanquam de -mäl,efa&or,ibus, ex bonis

Mjem] r - d

/QUO AD ESSENTIARNM.

operibus vos confiderantes glorificent Deum

ET

fet

(

]

in die vifitationis.

i

Tia]

3 'Dejnitia.

. IlIll. Dominum .Chriftu

m fan&ificate in Ib.c 3-

V. IO.

1

cordibus vefttis, paratifemper ad fatisfattio-

4

ldem ]. 1.

nem omni pofcenti a vobis rationem de ea,

$ 5 12&

ft inveteratä in hominum mentibus de

quae in vobis eft, fpe, fed cum modeftia & ti-

aMl --

R.

Unde aliqui a fando

more , confcientiam habentes bonaniutin eo,

quopiam opinio.

] La

dicam. putant.

Differt autem a rumore,

quod detrahunt vobis , confundantur, qui ca-

BAR cx

quod hic de fa&o adhuc recenti exoriatur?

lumniantur veftram bonam in Chr

»

4

ifto con-

y

verfationem.

j

Qu

non item fama.

IV. Providentes bona non tantum coram Rom. x2.

tur

(

: Divi/io.

Deo, fedetiam coram omnibus hominibus... V.37-

N

IL. Dividitur in Bonam & Malam: illa e&',

Ut,,i.lvi La s.

Tü

"

quz ex laudabilibus fa&is oritur ; haec, quae

ex malis facinoribus generatur ; qualis erat

V. Curam habe de bono nomine, hoc Eccl 4r.

1. Reg. 2. filiorum Heli, de qua ipfe dicebat: nolite filii

enim magis permanebit tibi , quam mille the- V- 15

fauri pretiofi & magni..

V. 25. xlne-ir:non* enim,efc bona'favma', guam aqdio.

VI. Bon:e vitz2e numerus

dierum : bonhfn lb. v. 16.

hirau]

$. 1

autem nomen permanebit in aeternum.

N 18.

VIL Lux oculorum lzetificat . animam: Prov. ts.

i

lt

fama bona impinguat offa.

«

]

v 30.

EX SSCRIPTURA j

t Co

f

-

' VIIL. Melius eft nomen bonum , quarh di- Prov. a2.

LPUN

vitize multae

.

: füper au?umb& argeptum grà- V. I^

Neceyïtq:.

tia bona.

.. IX. Oleum effufum nomen tuum (id

&Fc , Cant. x.

)

I- Timo 3' Il Op

ortet autem. illum & teftimonium

f

V. 70

habere bonum ab iis , qui foris funt,

fama tua,uthabet Chaldaica paraphrafs íic V*2

-s

$, Ahin

J

ut non in opprobrium incidat, & laqueum

loquens: a voce miraculorum taorum & po-

ib vj

diaboli.

-

tentize commoti funt omnes populi, qui au-

l

l0

y. Pett. 2.

ll. Cariffimi,obfecro vos;tanquam adve-

dieruntfamam potentize tuze : & nomen fan-

V. 1'2..

nas & peregrinos, abftinere vos a carnalibus

&um tuum auditum eft in univerfa terra,

p

.defideriis, quae militant adverfus animam,

quod ele&um eft magis , quam oleum, quo

li

lancz

converfationem veftram inter gentes haben-

unguntur capita Regum & Sacerdoþum; )

L]

WC j

2

tes bonam, utin eo, quod detrectant de vo-

ul

$. Il Ex

4

&

"

fïz'tu?us LV Fama-.

2923

!t

5. ! II ID

tus eft. Idem S. Auguüïnu-s 1de Pelagiana

haerefi accufatus fecit.

Imo S. Laureitius

| EX SS. PATRIBUS.

Juftin. dicere aufus et: — QuisSan&orum ad

.

profe&um caeterorum

X

Neþejïtar.

cognofícitur?

-q*fa»unam fuam neglexiffe

$ Augutt. ].

de bono

squis a criminibus flagitiorum vitam

, V. Judith in omnibus erat famofiffima, quo- Jadit. s.

viduit.

fuam cuftodit, fibi benefacit: quisquis

niam timebat Dominum valde, necerat, qui " ^

loqueretur deilla verbum malum.

autem etiam famam, & in aliis eft mifericors ;

nobis enim neceffaria eít vita noftra, aliis íama

;

VI. Eleazar ab Aatiochoad carnes porcinas s. Mach.g

p

noftra.

commedendas inít

t

Ídem de

tis ac fene&utis fuze eminentiam dignam , &

gatus, cogitare ccepit zeta- V. 23- :

doctrin

Il. Sic Do&or bonam eligat vitam,» ut etiam

[l

Chrift

bonam non negligat famam.

ingen:tz nobilitatis cauitiem, atque a puero

S.Hierin lll. Opera falutis finefama boni odoris hdn

optimae converfíationis aCtus,& fecundum fan-

c- 4. Matt. fatis relucent auditoribus; nec fama fine ope-

&v & aDeo conditze legis conftituta, refpon-

re proficit, fine quibus forma veri facerdotis

dit cito dicens, przemítti fe velle in infernum,

non commendatur,

non enim etati noftrae dignum eft fingere.

S. Greg

li

0. 9. füup.

lV. Hi, quorum vita in exemplo poütä eft

Ezech

imitatioais, debent, fi poffunt, detrahentium.

Dd

5.

verba compefcere, ne eorum przedicationem

SIMILITUDINES.

non audeant, qui audire poterant, & itain pra-

v:3 moribus remanentes, bene vivere contem-

b

nant.

S. Aug.in

fertn.

V. Qui confidens conícientize negligit fa-

mam, crudelis eft,

quia aliorum animas occi—

l Si

cut—ïgnis femel accenfus facile feryatur, Plutarch.

dit.

extin&tus haud facile reaccenditur; ira4 !* moral.

$. Hier.

ep. 14. a

VI. Apoftolici przecepti & exempli eft ,l ut

ficiimum.

famam tueri facile eft, extinctam reparare dif.

elant,

" habeamus rationem non tantum co

!

fed etiam famzae.

nfci'entiæ,k

II. Sicut umbra aliquando antecedit, ali- Seneca

Utilita .

quando fequitur corpus, ita quibusdam ftatim spud

Caffiod 1, VH. Hocnatu

contingit fama , quibusdam poft mortem ; 298 V.

8. ep. 23.

rae thefauris reponimus, quod

denique ea, quo lon

gius fequitur, hoc major RD

famze commodis applicamus.

effe folet.

Ideml. x. - VIII. Inclyti animi fignum eft, famzedilige-

ep. 3.

IlI. Sicut eromata tum vehementibus fra. Anoym,

re commodum & lucra caufarum negligere;

grant,cum teruntur,aut franguntur;ita virtutis " fimil.

pbes

nam qui affectat fam?e fuze commodum, pecu-

fama latius fpar

-VII d

nivnegligitargumentum.

& rebus adverfis.

gitur, cum exercetur negotiis

Idem l. r.

l

€p 5.

laudatur.

IX. Ubique cognofcitur, quisquis fama tefte

. IV. Sicut ingentes obelifci magno qtiidem Idem,

labore ftatuuntur, fed femel collocati infinitis

)

Ifidcr,Pe-

X. Bona famanihil eft

przeftantius, ac me-

lufiota..31ius, nec Croefi

durant fzeculis ; itaarduum eft, virtutis aut fa-

thefauros quisquam cum ea

pientize parare fama

n

*s

1, led parata nunquam

ep. 143.

comparaverit.

Tales enim effe cenfemur,

qualis fama cujusque eft, huic aures intendun-

intermoritur.

| Necemta:.

à Rem. .

tur, &oculi. Melius omnibus, quam fingulis,

AA

creditur, finguli enim decipere, & decipi pof-

.. Sicutfcetor extin&ze candelze de fevo offen- Fab. com-

funt, nemo omnes, nem

ditnares; ficfama perdita tetrum gignit odo-

a]

. in Fefto

runt.

k

inem univerfi fefelle-

rem hominibus, bonos offendit,

. Petri

& icandalizat, «;

Pauli

& malosrinx mala firmiores facit.

l4

n. Ix.

C Ecdl 4f

$. VL

Utilitas.

RAT

EXEMPLA.

VI Sicut columbze balfamo delibutz:

Jo.8. v.:4T.

alliciunt, & fecumin columbarium de

alias. Ibid.

] lbu Y 16'

b 18. Ve

Q hrittus ipfe famam füam defendit, cum

ducunt;

dixit: Egodaemonium non habeo.. Et

Ita qui bonze famze odorem habent,

alios ad

! Droy, 15«

23

iterum: Si bene locutus fum, cur me czedis?

virtutem amandam alliciunt,

juxta illud Apo-

Y3

fi male, teftimonium fer de malo.

$, Cor. 2

ftoli: Chrifti bonus odor fum

falvi fiunt.

us Deoin iis, qui

« Drov. 22

v. 14. | M

Il. S. Paulus de feipfo dicit: Deo autem

v

gratias, qui odorem notitize fuze manifeftat

VIL Sicut corte:i, licet vilior fit atbore vel

Ibid,

per nos in omni loco, qui Chrifti bonus odor

nucleo, confervat tamen illas, quo minus cor-

; Cant, i

fumus.

rumpantur;ita bona (ama, licet minus bonum

"d

S. Athan.

fit, quam virtus, virtuofam tam

in vit.

III. S. Antonius pro Arriano proclamatus,

vitam confervat.

en &ho'n eftam

uthancinfamiam a ferepelleret, reli&a eremi

folitudine, Alexandriam usque defcendit, &

VIII. Sicut qui veftem novam gerit, non Ibid,

in quovis loco confidet, fed tali duntaxat,

publice Arrianam hzerefin deteftatus, catho:.

licamque fidem profeffus eft.

qui veftem maculare non credatur; ita qui

Lanciz.

IV.S. Bafilius ambitionis & hzerefis no

"m

bonum nomen ha5et, cavet, ne ejusmodi actio-

opufíc. 9. a Neocaefarienfi

nes commitat, per quas macula fuze famze inu-

€.7.

bus fibiinuftam , per epiftolas

ratur.

& publicam orationem habitam abolere cona-

R. P. Lohn Bibl, Man. Tom. £.

Hhh hh

50 VL MOO

194

Bibliothecee Manualis Concionatorie

L

-

QU

Ita qui virtutis exquifitus imitator effe volue-

$. VI.

MOTIV A.

rit,nec ullius preeterea, nifi laudem Dei quze-

rere, is ab omnibus laudari, & bene femper

audire nullo modo poterit; quippe in virtu-

Ad faniam confervandam.

fs |

tem multa ubique vitii congelafcit infania.

Matth. s. T.

a Deum glorificat: Hinc Chriftus Apo-

]. Alterum eft, utfciat, quando fama fit de-

2

V. 16.

Q

fendenda, nimirum in duobus preecipue cafi-

a

ftelis dixit: Sic luceat lux veftra ( id

eft, vita bona ) coram hominibus, ut videant

bus. r.Quando quis a fuperiorejubetur, rei

vidl

opera veftra bona, & glorificent Patrem ve-

alicujus geftze feriem, prout fe habet, narrare.

[

SicS. Dorotheus docuit his verbis; Si audie-

e

ftrum, quiin coelis eft.

S Aug.f. II. Quia proximum ædijïbat: Hinc S. Augu-

ris dici, te feciffe aliquid, quod non feceris

p

2. de vita ftinus dixit: Duae res funt, conícientia , & fa-

&c. & interrogatus fueris, verumne fit,quod

ei

comm,

feciffe diceris, rem oninzm ordine fuo cum

Cler,

ma: conícientia tibi, fama proximo neceffaria

veritate manifeíta.

2. Siinfamatio rectze ad-

elt.

4

Ainonyn

miniftrationi muneris, aut Ordini, aut Domici-

f

P4

Ill Quianos ip[or a malo retrahit, €4 ad bonum

lio, vel Communitati, aut etiam privato cui-

continuandum €9 agendum excitat: ficut Princi-

piam noceret. SicenimS. Bonaventura mo-$ Bonav..

pes vel Reges memores fuse dignitatis , dedi-

nuit. dicens: Si verze criminationes obje&e,de infor.-

,2

gnantur fcurris fe mifcere,fed potius gravita-

&jnon purgatz, polfent alios fcandalizare,Novit. P.

tem moresque ftatu fuo dignos affumere ni-

tum humiliter indicandàm paucis verbis &^ ^^

tüntur.

modeftis, quod non fistibi confcius eorum, de

quibus accufaris.

IlI. Tertium e

ft, ut fciat, quomodb famatil

$ VIL

fuam defendere debeat, videlicet, ut, cum

M E D I A.

amor noftri inardinatus offufcet rationem,

fuggeratque, damnum ex noitri infamatione

ZAd. candem.

aliis oritarum effe, praemiffa prius eratione, fe

quis in vequilibrio, imo potius ad filentium,

ra hominibus conver[atio : nam, ut recte

quam ad defenfionem conítituat, & tum a

L. 1. de I". Ra

advertit Thomas Kempenfis, quando-

fuperiore vel .confeffario confilium petat, &,

»

imit. €. Que accidit, ut perfona ignota ex bona fama

LJ

lucefcat, cujus tamen praefentia oculos intuen-

cq/ugd hi fuaferint, exequatur.

: LAnft.7.

tium offuícat.

f

pilt

|

1l. Cauta €9 moderata locutio: Hinc Epi&te-

Syts AX

Stob. f..

"MISCELLANE A.

tus rogatus,quo pacto quis bonam famam affe-

SAmbr. brr

quiqueat? refpondit: Si vis beneaudire, di-

Ícito bene loqui ; & cum bene loqui didiceris,

E »d.tj

yeGe facere conator, & hoc modo bonam fa-

Vi

mam affequeris. In eundem fenfum Agefi-

1. (yuantas vires habeat famz defiderium.peyer.

laus refpondit: Siloquatur, quze funt opti

oítendit is, qui Dianze Ephefize tem- linck. in

& faciat quze funt honeftitlima.

;

xpa:

plum incendit, ut nomen ejus in orbe viveret. spophr.

F Grnitin

PI»tarch,

UL Studiun bong vita :.1ta Socra

tes :dbcuit:

ll. Paufanias, cum Hermoclem perconta-ldem"

text. r. in

in Lacon. dum quzefitus quo pa£to quishoneftam famam

tus, quomodo clarus evadere fubito poffet?

Fefto SS. |^39

loc com, :

audiviffet, id obtenturum, fi virum illuftrem

mv

- affequi poffit? Refpondit: Si talis eiïefcudeas,

Pauli,

Petri & —

Q

quaiis haberi velis.

--

occideret, continuo Philippum in'erem:t.

lbid.

ü

IIl. Hieronymus Olgiatus occifo Galeatio

N

Sfortia Mediolanenfium Duce, rogatus, quo-

Q

(

^ $ Vl

modo tantum ícelus perpetrare potuiffet ? fo-

lü

lo defiderio fam , refpondit.

lmo cum jam

ASCETICA.

tormenta adhiberentur, paululumi fe recolli-

t

N us,

B

gens: Age,inquiebat, Hieronyme, ftabit vetus

UI

bé

ia funt przecipue, quze Afceta de hac

memor;a tui facti: mors acerba, fama perpe-

-

S. Chryf.

LT

materia bene obfervare debet. Primum

tua.

N

te

hom. de e(t, ut non perfuadet fibi, poffe facile quem-

virt.

PT

vtilitar.

vit,

piamapudomnes homines bonam famam ob-

tinere; nam utfapienter S. Chryfoftomus ad-

IV. -Plato.rogatus, ecquod futurum effet

; *Ibïd'.'

vertit, fieri non poteft, ut, qui virtutibus dediti

ipfius monumentum ? primum, refpondit, no-

funt, abomnibus audiant femper bene: & il-

lud praterea, ne virtutis curam agentibus

men parandum; ita monumenta futura iunt

-

N

qmul:a.

: ECCMSI.I

'

viris inulti ubique detra&oresinfurgant. Bo-

V. Antifthenes iis, qui folam immortalita- Ibidem.

na enim apud omnes fama fignum certe vel

tem appeterent, viam ad hanc dixit effe bo-

1

maximum eft, haud multam faae virtutis

h

habere rationem. . Quomodo enim a cunctis

num nomen, quam Bias matrem annoruia

N

dixit.

-

1

laudetur, fi quis affectos injuria homines ab

VI.Seneca dixit, honeftum rumorem, al-lbid.

F

m

improbis eripere ftudeat ? Rurfus verofi pec-

a

catores caftigare, juftos laudare velit, ut par

terum elfe patrimonium.

ViL.-Nonimperite cecinit Plautus.

Plan A& 231. * ip

eft, laudabit hos quidem, vituperabit illos ?

Ut* íc.3.

"Etuftzs LVL FiWcitas.

795

Ü&

i«

Ut fama eft homini, exinde folet pebuniam

invenire:

X. NecmaleCicero dixit : negli

gere, quid Cicerol.r.

Der

defe quisque fentiat, non folum

arrogantis, €€ odic.

U.

Ego fi bonam famam mihi fervaffo

dives.

; fatero

fed etiam omnino difífoluti effe,

| Platarch.

VIII. Demetrius Phalereus Athenienfium

$. X

Proefectus , cum in exiliun: fugere compulfus,

afx-

audivitfet,trecentasillas ftatuas,quas ei Athe-

Il

AUTHORES.

Ife.

nienfes ob przeclara facta exftruxerant, ex in-

|l8«

vidia deje&tas, & in matulas per ignominiam

conflatas effe , übridens dixit: ftatuas quidem

l. Nicolaus Lancizius bpufc. 9. C. 7.

ii

evertere invidi potuerunt, virtutes autem &

Il. Matthias Faber. conc. 6. in Fefto SS.

lod

Petri & Pauli.

n

praeclara gefta, quibus przemia imagines jllze

Ill. Laurentius Be

quam abolere

SS. Petri & Pauli.

yrlim':k. text. r.in Feffo

ij

extiterunt nun

Necel[hlitas.

poterunt.

(l*

X. Hanc fati

IV. Jofephus Langius in Polianth. V. eod.

Ül

| /'Ahonym.

sindicavit, quidixit : omnia

V. Petrus Beffeus in Dom.

tecoft.

9. | poít Pen-

$ Bs T

fi perdas, famam fervare memento,

&deinfyr, .

r il D

&100.6- :

EU Og OoBNES 95 oO aDeSoS N Es

de

ZJIIULUS LFLI

Af

NI

Ó

FELdoiraE

lm,

$. L

j

IV. Beatum dixerunt populum , cui hsec Pf. x43.

f

QUO AD ESSENTIAM.

funt: beatus populus , cujus Dominus Deus V- 15

ejus.

m,

Deþniti:),

$. H

ld

I.

EX SS. P A'TRIBNU.S.

- Qualitar.

L

- Arift, l. 7.

ft virtutis operatio, & ufus perfe&us ,

| polit.

fecundum . Ariftotelem. Vel eft id,

l. A mant homines res diverfas, &, quando S. Aug.

:

E

quod vitam fufficientem, optabilem,

quisque,quod amat, habere videtur

ac nullius indigam praeftat, S. Am-

Ligu fup.Pf.aG.

S.Ambr. brofiu

s dixit, beatam vitam confiftere in al-

lix vocatur. Vere autem felix eft , non fi id

de offic,

habet, quod amat ; fed fi amet, quod aman-

titud/ne fapientize , ifuavitate conícientize ,

dum eft.

Multi enim miferi iunt magis

virtutis fublimitate.

habendo, quod amant, quam carendo:

T eyere

amando enim res noxias mileri , habendo

- [inck, i&

Di,viþo.

funt miferiores. Et propitius Deus , cum ma-

. apopli, ^

leamamus,ne

Granat. in

gat, quod amamus; iratus au-

yldem

loc. com.

l. Ludovicus Granatenfis triplicem diftin-

tem datamanti, quod male amat.

Ü

UT T

£. 565.

guit felicitatem , Mundanorum, qui ftudent o-

ll. Hoc fcio,Domine Deus meus, quía ubi-

,Idäm fn

fefto $1

mnibus bonis fzeculi affluere : Phrilofophoruzz,

o & ]

cunque finete malemihi eft przeter te, non ío- 1 it.— :

Pyali

quiin contemptu terrenorum bonorum feli-

lum extra me,fed etiamin meipfo, quia omnis

o li. ]

citatem ponunt.

Unde Seneca dixit, eum,

copia quze Deus non eft, egeftas eft mihi.

qui defiderium fuum claufit, cum ipfo Jove

l]. Vze animze audaci, quze fpera vit,, fia te.Jdem con-

de felicitate contendere. Chriflianorum , qui

