parvos atque exiles evadere.

eft omnium fimpliciffimus.

glt

fit tam humiäu—m'?

Proll. 31..Cur mulieres non barbefcunt in

Probl. 3. Cur cerebrum

feneGtute? Refp. Cauíam effe, quod in eis

Relp. Id propterea fieri, ut eo facilius iripref-

It

1lus

non fit fufficiens caliditas, ut etiam aliquibus

fionem recipiat, quod enim humidum eít, fa-

viris effceminatis contingit,

cile admodum imprefïïonesï'varäa'swrcaipitï uti

Yi

I

| qui ob eg'ndem

ül«

cau(íam imberbes (ant.

in cera patec, qux facile in fe figuram figilli

. Probl.32. Cur aliquz vetu

lae barbefcuäf in

récipit.

!tti-

Probl.

ütle

- fene&tute? Refp. ld fieri propterea, quod in

3. Cur tantum frigus in cerebro re«

jis ceffaverint menftrua, per quz materia ex-

periatur? Refp. Etiam hujus frigoris dupli-

t

cem effe cau(am, fcilicet ut fua frigiditate

[f

crementitia prius ejiciebatur; unde deinde

in pilos oris tranfit.

clarificet intelle&utm, eumque fubtilem red-

'æ-

ili barbz craífiores fünt

- Probl. 33. Cur p

dat, deinde ut ejus ü*igidicacc calor cordis

tüs

aliis? Refp, d fieri propterea, quod nutri-

temperetur.

l,

Cur ,cerelbro léío nullum curas

mentum, ex quo materia pilorum in barba

Probl. 4.

ite

fecernitur, plerumque fit craffius, nam ma«

tionis medium füpereft. Refp. Rationem effe,

0«

teria capillorum capitis ex nutrimento cere-

quod cerebrum, & cor fint duo membra vi-

1n

[

bri, quod utique fubtilus eft, provenit.. .

talia & principalia in animalibus, a quibus &

[u0

ä

Probl. 34. Cur quanto plus pili barbz abra-

in quibus fpiritus & vitales & ànimales ex-

1l

duntur,tanto plus crefcunt? Refp. Juxta regu-

coquuntur, unde mirum non eft, (i his tam

I

jam medicorum, quanto plus de aliquo liquo-

graviter lzfis, ut officio füo fungi non poffint,

J

re humor feparatur, tanto plus ad talem lo-

etiam reliquz animalis partes , utpote necef-

[u^

fario alimento deftirute , languefcere incie

cum contrahí,unde etiam in dicto cafü magis

It

confluunt humorés,& ex iis crines generantur.

piant, ac tandem omnino extinguatur.

iüluuuu

e

[ra

R. P. Lobn, Bibl, Man. Tows 4.

"

$96

Jibliotbece: Manualis - Concionatoriee

MÉMBRUM IV.

1. univer(im dati fünt ad cibum co'mmoliena

hus

De Ore.

dum: 2. Quibusdam defenfionis gratia, ut

üi

lupis, apris &c.

3. Tandem aliis ad vocem

la;ic

V. Oris nomine intelligitur pars illa, in

formandam, uti hominibus.

a

qua dentes , lingua & labra continentur.

- Probl. 2. Cur quzdam animalia nafcuntur

cdl

PROBLEMATA.

cum dentibus, ut hoedi & agnelli; alia vero

Proll. 1, Cur os datum fit homini, ceteris.

fine dentibus, ut homo? Refp. Naturam non

q

deficere in neceffariis, neque abundare in fü-

f

que animalibus? Refp. Id datum ei effe pro-:

pter triplicem utilitatem, quarum r. elt,

perfluis ; ergo cum illa animalia ftatim poft

tea

nativitatem fuam dentibus indigeant , natu-

n

quod os fit oftium ftomachi. 2. Ut cibus in

ore mafticàtus ad primam digeftionem pre-

ra eosdem mox ab initio providit; homines

n

paretur. 3. Utin concavo oris aer infpiratus

vero quia mammillis matrüm: nutriuntur fat

—

a

pro cordis refrigerio fübtilior reddatur.

longo tempore, aliaque media habent, qui-

las

Proll.2. Cur homo habet aures duas, ocu-

bus etiam fine minifterio dentium alantur,

m

ideo natura illis ab initio ftatim dentes non

los duos, & unum os duntaxat? Refp. ali-

1

me

qui, naturz Authorem id ideo ordinaífe, ut

concefht.

Probl. 3. Cur viri habent plures dentes,

qua

doceret, quod providi effe debeamus in vie

cRCRAeMETM OU p EE A.

r

dendo, (nam vifus multarum rerum differen-

quam mulieres ? Refp. Id contingere pro-

pter caloris & fanguinis multitudinem ; hzec

tias oftendit),& in audiendo (nam tefte Ari-

tn

ftotele fenfüs auditus eft fenfüs difciplinz)

enim cum in viris copiofius longe reperian.

ln

tur, quam in mulieribus , merito in illis plu-

tardi vero & cauti loquendo. Alia forte ratio

ant

etiam hzc effe poffet, quod ad finem a na-

res etiam dentes inveniuntur.

pul

tura intentum unum os füffecerit, non item

Proll. 4. Cur dentes anteriores citius cre-

qw

unus oculüs aut auris; hi enim cum ex facili

fcunt? Refp. Rationem effe, quod iis citius

do

indigeamus , quam poftlerioribus.

Priores

ERIIUNUNT r i. CT MR . C NSEENIATGS

pereant, aut deftruantur, natura re&te duo

li

ejusmodi inftrumenta nobis providit,ut quod-

enim ad fcindendum; pofteriores ad mafti-

libet eorum minus fatigetur, fi alterius cone

candum fíunt neceffarii. Magis autem nece(-

p

Iu

fortio juvetur in fuis operationibus, & ut; fi

faria funt inftrumenta fcindendi, quam mafti-

T

unum pereat, non hoc ipío totus homo ob-

candi; hec enim mafticatio

3

nem.

—

I:upponit íciffio-

u

furdefcat aut exccecetur.

Proll. 3. Cur os habet labia ip

fum civr,cum'-

Probl. s.. Cur d

entes anterióres in juveni-

bus cadunt, & recrefícunt, non autem mola-

füa

flantia? Refp. Duplicem horum labiorum

ci

finem effe, fcil. 1. Ut labia tegant, & dentes

res? Refp. Hoc contingere propter mate-

rix & figurz defectum, eo quod déntes an-

Tn0

muniant; non enim effet pulchrum dentes

]

apparere: 2. Ne dentes, qui funt frigide, na-

teriores acuti, pofteriores vero lati fint5 ci-

tius autem amittitur, quod acutum eft, ac

(

turz, ab exterioribus agentibus ledantur.

)

Probl. 4. Cur labia füunt mobilia? Refp. Id

minus infixum carni, quam quod latius eft)

firmioresque in carne radices egit.

)C

fa&tum effe propter formationem vocis, fine

Probl. 6. Cur inter omnia offa dentes cre-

àl

his enim vox formari non poteft, uti expe-

rientia docet.

j

fcunt usque ad vitz finem? Refp. Rarionem

:

il

effe ,

a

MEMBRIUM V.

quod alioqui mafticando &

molefïdq

confümerentur tandem.

De Dentibus.

Probl..7. Cur inter omnia offa

foli dentes,'

fü

VI. In ore primo occurrunt dentes , quo-

ubi excideriut, recrefcunt?. Refp. Rationem

«

effe, quod omnia alia offa generentur ex hu-

Qu

rum materia eft humor excrementitius ali-

menti terreflrris, ex quo etiam cornua bel-

mido radicali , atque adeo in utero matris

t

oriantur; dentes vero generentur ex humi-

luarum, & roftra avium, fiunt ; unde aves

nullos habent dentes, cornuta vero animalia

do nutrimentali, quod de die in diem reno-

h

vatur ; & augetur, unde & ipfos dentes cre-

dentibus füperioris maxille carent propter

materiam in cornua abfümptam ; hinc diffi-

fícere contingit, nifi defe&us aliarum difpofi-

tionum hoc incrementum prohibeat.

ü

cilius mafticant, fed ad hunc defe&tum füp-

plendum duos ftomachos habent, in quorum

Probl. 8. Cur foli dentes inter omnia offa

animalium fentiunt fenfü tactus? Refp. Ari-

üt

primum dimittunt alimenta parum maftica-

ta, poítea vero inde revocant, ruminant, &

ftoteles cum Galeno, id contingere, ut pof-

i

in alterum ftomachum demittunt.

Porro in

fint inter calidum & frigidum diícernere , &

N

fingulis maxillis fedecim fünt dentes, ex qui-

nociva ip(is dignofcere, quibus inftruments

non indigent offa alia.

,

Q

bus priores quatuor appellantur incifores;

Probl. 9. Cur in extrema ztate

deci'dunt-

utrinque fünt duo acuti, qui canini vocan-

li

tur3 & poft hos decem molares fequuntur.

dentes? Refp. Id vel evenire humoris defe-

C

G&u, ficut in arboribus contingit; velob ni-

Poítremi duo gemini vocantur, & dentes fa-

H

pientiz , qui tarde crefcunt , nempe poft vi-

mium hurmorem excrementitium , ejus zta-

W

etimum annum, vel ferius etiam , cum fci-

tis proprium, qui calorem fuffocat; vel non-

icet homo fapere incipit.

nunquarm exceffu frigoris contrahentis ner-

vum, qui eos implantavit; vel denique ob

PROBLEMATA.

peregrinum humorem & calorem male in-

Probl. 1. Cur natura animalibus dentes de-

ter fe commiftos, compaQtionemque folven-

dit? .Re[p. Varias ob caufas datos effe; nam

tes, unde pugrefccre eos contingit.

Prübl;

me? 4 CCb P 0

«.

$-

Titulus '..LXVII. Jhon. ;

&9r

ïen.-

Probl, 10. Curin fen&&ute rariores, & mi-

AC

-

ia iirdiganc 'denf"um qffe 0s capitis, quo cee

nus conjuncti fiunt dentes ?. Reíp. Id fieri,

rebrum involutum eft, atque adeo fpiratio-

quia cum a radice exiliores fint, ad faftigium

nibus minus effe oportunum. . UInde fit, ut

lt

latiores, continuaque attritione abfumantur,

celeriter computrefeat , utpote quod natura

exiccata etiam exefaque ad imum carne, ne-

füa humidum (it; conítat autem , humida;

W0

hon

ceffe e(t plus a fe invicem diftent.

quia non moventur & exhalant, cito com«

D [i.

Probl. 1. Curdentes frigoris vim amplius,

putrefcere, Atque liec etiam ratío eft, quod

quam caro, featiunt ; cum tamen ipía catne

bt

vir diatius vivat, quam foemina quia vir fü«

At«

firmiores folidioresque (int? Refp. Id propte-

turas habet, per quas cerebrum humores no-

tea fieri, quod dentes tenuibus meatibus &

xios,expirare poflit. 3. Quia tales deptes cí«

Íneg

F f

nervulis invixi fint giogivz, unde exiguus ho-

um male commolunt , unde cibus diffieilius

rum nervulorum calor facilea fri

"

concoquitur, atque adeo malignos humores

Qui.

citur, ac dolorem caufat.

gore vin-þ

velut materiam mortis o

tüt,

Probl. 12. Cur dentes canini inter priores &

ditat.

pportunamxfuppc.l

£

Qoq

maxillares fiti (unt? Refp. Caufam effe, quod

MEMBRUM VI.

mediam inter utrosque naturam fortiantur;

Ies,

quatenus fcilicet acuti funt, ut

De lingua.

Dto«

priores, & lati,

ut maxillares.

* VII. Slecu,ndo, i

n ore occurrit lingua,que eft:

liac

Probl. 13. Cur horao dentes caninos duos

fübftantia carnea, mollis, fungofa. multis mu«:

Fiat

tantum habet, cum tamen alia animalia, ut

fculis ad motum inftru&ta,femper humectatur

pli«

lupi, canes, leones &c. multo plures habe-

faliva phlegmatica ex glandulis feu tonfillis,

ant? Refp. Rationem effe, quod natura his

imo palato affixis, promanante, ut faporem,

Q

animalibus dentes tales ad pugnam & vidum

qui requirit humiditatem, melius percipere

Itiüs

quzrendum dederit, qui, cum durus quan-

poffi. Officium linguz triplex eft. Primum

Orés

doque (it, nec alia inftrumenta hxc anima-

guítare cibos, . Secundum cibos colligere; &

alli.

lia habeant, merito illis tales dentes natura

trajicere. Tertium voces formare.Ad radicem

cef.

providere debebat, homini vero, quem natura

linguz in collo duo meatusincipiunt; pofte-

li

maníuetum effe voluit animal, quippe aliis

rior mollis & carneus, multisque fibris ad tra»

(fio«

modis fibi cibum preparare & dividere po-

hendum infltru&us eft, per quem cibus & po-

terat, duo fuüfficiebant.

tus ad (tomachum defertur, unde gula feu ce«

Cllle

Probl. .14. Cur dentes ZEthiopum. candidi

fophagus appellatur.Alter eft durus & cartila-

la«

fünt? Refp. Rationem effe, quod abundent

gineus, vocaturque artería afpera, per quem

([es

calore mandibularum, proinde excoctum hu-

aer refpiratus in pulmones deícendit & aícen-

ll«

morem eis detrahit, facitque, ut tali detractio-

ditpro voce formanda. Surhaejus pars & line

Qs

ne eximius ille candor exiftat, perinde ficut

gua proxima diciturlarynx, & habet opercu«

T

cera foli expofita albefcit. Quod autem non

lum, quod poteít caludi, ne cibus, dum co«

el

perinde etiam carnem corum albam faciat,

medimus, in arteriam afperam defcendat. A«

ratio eft, quod ibi calor ifte minus intenfus fit,

peritur autem, cum oquimur, &refpiramus,

(

atque adeo humorem non abfümat, unde ex

Hoc operculum Epiglotis vocatur, cujus offi«

]em

illus permixtione cum ca

:

cium eft vocem moderari, articulatio tamen

exoritur.

rne Vnigredor carnis

f

üdo

foni re&ius a lingua fieri dicitur, quz vafio.

— Probl. 15. Cur dentes e

qui in j'uäen»t'ur..e

funt crocei, in fene&utealbi? Refíp. Caufam

impulfa ad palatum& ad dentes voces format,

I(27

xm

effe, quod equus humore aqueo abundet,

PROBLEMATA,

qui cum in juventute digeratur, & conver-

hm

- Proll. 1. Cur lingua eft poris plena? Refp.

LTIS

tatur in groffitiem, croceus inde calor exori-

Rationem effe, quod lingua (it medium gu«

|

tur, fed in fene&tute ob diminutum equi ca-

ftus feu fübjectum, & per os in poros linguz

IDjs

0«

lorem deponitur, & albedinem inducit.

fapor pervenitad fenfüm guftus. Deinde íali«

Probl. 6. Cur avicilz dentes non habent?

va fpumalis dirigitur ad os per linguam apul-.

o

^

yli«

Refp. Caufam effe, quod materia dentium

mone, madefaciendo cibum, eumque ad pri«

tranfeat in roftrum.

W

mam concoctionem przparandos undeopor-

Probl. 17. Cur nullum cornigerum ani

mal

off

tet linguam poris plenam eífe, ut faliva per.

utrinque dentatum eft, fed omnia faltem prio-

eam exeat,

I]e

tibus fuperioris mandibule dentibus carent?

Probl, 2. Cur aliqui fant blaei, & balbus

"

Refp. Quod, cum eadem materia fit cornuum

tientes ? Relp. Hoc pluribus ex caufis provee.

& dentium , materia füperiorum dentiumin

nire; nam aliquando contingit per cerebri

lus

cornu convertatur ; unde quia talia anima-

& linguz humectarionem, ut in pueris, qui

lia non poffunt bene mafticare, natura dupli-

difficulter eloquuntur, maxime certas quas»

unt

cem illis ftomachum dedit, in quorum alte-

fte

dam literas; aliquando propter nervorum ad

ro cibum, in priori: ftomacho conco&tum,

linguam euntium corruptionem

» quz quane

nj

iterü ruminando reciprocant recoquuntque.

doque ex nimia pituita oritur.

/[d*

Probl. 18. Cur ii, qui rariores & minores

Probl. 3. Cur folus homo ex omnibus ani-

n*

ïi

babent dentes,plerumque brevioris vitz fuünt?

mantibus libgua hzfitat? Refp. Rationem effe,

n

Reíp. Id triplici ex capite provenire profle; 1.

quod folus homo fermonis,feu articulatz lo-

uia talis raritas indicat generationis primor«

cutionis fit capax ; unde cum hzfitantia ni-

I

d

ia fuiffe debilia; nam fi in virtute formativa

nil aliud fit, quam minus prompta atque di-.

2

conftitiffet, & materia fuiffet obediens, talis

ftin&ta locutio, neceffe eft

:

» folum þominem

raritas minime appareret in dentibu&, — 3.

hzefitantis; capacem effe.

-

UN-

R. P. Lobn. BiM. Man. Tomn, 1.

( uuuuu2

Probi.

ER

T d

$92

Aibliothecee : Mantualis | Concionatorie

nl

Prof;l. 4« Cur homines lingua hæ«ükantes

reddi ; Aliquix in qtzxaïli,tat'es occultas caufam

j

nequeunt fübmiffe loqui ? Reíp. Ariftoteles,

refundunt. Alii id ideo fieri volunt, quod

qü

rationem effe, quod vox motus quidam fit,

lingua canis poris plena fit, & fic in fe attra-

eli

& conatus; unde hoc ipío, quod hafitantes

hat vifcofitates vulneris, tollatque. Alii de-

d

difficulter loquantur, majorem conatum ad-

mum putant, canem in lingua habere humo-

hibent, atque adeo altius fonant.

res quosdam falubres, quos lingendo in vul-

d

Probl. . Cur lingua hzfitantes fünt me-

nus transfert, fanatque. O

d

ppofitum vero in.

lancholici? Refp. Ariftot. rationem effe, quod

equo reperiri ajunt.

i(4

hzfitantes conentur dicere cum impetu &

Probl. 13. Cur nullius animalis lingua pin-

«

celeritate ea, quz viíü aut fenfibus percepe-

guis eft? Refp. Quia omne pingue deníum eft.

fe

runt in internis potentiis, aclingua exprime-

Linguam autem raram effe oportet, ut varia

"

rc, antequam conceptus recte fint formati, &

genera faporum commode

pgrcipcre & di-

p01

ad expreffionem diílpofiti; unde cum nimis

Ícernere poffit.

di

propere fequi imaginationem, melancholici

Probl. 14. Cur

faliva in lingua animalis al-

fit fignum , etiam hafitant

ia ejusdem 'mcl,anf

baeít? Refp. Id per continuum linguz mo-

f

choliz erit indicium.

tum fieri,ab hoc enim generatur calor, qui de-

^

fat

Probl. 6. Cur animo zfluantes hezfitare

albatfalivam, quemadmodum in

A

puma aquás

al

lingua incipiunt. .Refp. Rationem effe, quod

rum etiam videre eít, -

eítuatio fit paffio internarum partium apo-

Probl, 15. Curfalivainfipida eft ? Refp. Ita

t

Y

plexiz fimilis. Unde perinde, ut in hac, lin-

fapienter a natura provifüm effe, ut lingua fa-

p€

ux ufus difficilior redditur. Accedit, etiam,

pores varios ciborum & potus difcernere pof-

uod zftuatio animi fit timor quidam, timor

OC

fit, quod non poffet facere, fi faliva determi-

g

autem refrigerat cor

pus, unde ex Frigor; con-

natum haberet faporem, tum enim lingua

ftri&tio linguz oritur.

ipfüm femper faporem falivz haberet.

i

lo CT -

Q

Probl. 7. Cur infantes loqui non poffunt;

Proll. 16. Curaliqui homines magis abun-

E

cum tamen lioguam & omnia reliqua fermo-

dant faliva quam alii? Refp. Id ex predomi-

nis inflrumenta habeant? Refp. Duplicem effe

f

nante phlegmatica complexione provenire;

di

rationem.

1. eft, quia locutio eft mentis ine

quemadmodum defe&us (alive fignum ca-

terpres, ergo cum infantes necdum quidquam

loris eft predominantis, qui humidum falivz

fr

apprehendere, aut indicare nerint, mirum

mox confümit. lUnde' defectus falive eft fi-

Í

non eft, fic necloqui quicquam poffint. 2. Ra-

gnum febris calide imminentis, quemadmo-

tio eft,quod voces ordinarie non nifi exercita-

dum abundantia falivz eft fi

j

num f

€

:

;bris frigi-

Üi

tione & auditu fenfus addifcantu

,

dz appropinquantis, juxta medicos.

mis diebus perfici non poteft. -

r; quod p;i-

— Probi. 17. Cur faliva hominis jejun

ieft fuB-'-*'

hk

f

Probl. $. Cur aliqui quandoque omnino

tilior & candidior, quam faturi ? Refp. Ratio-

obmutefcant , uti oratoribus nonnunquam

nem effe, quod prior faliva purior fit, atquea

eveniffe conftat? Refp. Hunc effectum exni-

q

vifcofitate ciborum, quz falivam hominis fa-

mia paffione aut tjmor ortum effe, qui ficut

turi craffam eflicit, magis liberata fit.

poteft linguam hzfitantem facere, ut füpra

Probl. 18. Curaviculz falivam non habent,

Probl. 6. oftendi, ita fi nimius fit, ejus ufum

ut medici docent? Refp. Ariftoteles, cum iisdé

ominino ad tempus tollere poteft. Quando-

medieis, quod faliva radicaliter ex fpumis

b

quetamen in àliis hominibus fanguinis fubita

ipfius pulmonis, ubi fedes eft phlegmatis, pro-

effufio, quz craffum fecum humorum vehit,

veniat; cum autem aviculz pulmonem valde

d

penituslinguz ufum aufert, quod etiam, fit, fi

habent

ficcum habeant, confequenter fputum non

Pl

quandoque fpiritus animalis in media cella

, atque adeo nec falivam inde oriri fo-

cerebri infe&tus ad linguam non mittatur.

itam.

»

*

|

.Probl. 9. Cur lingua febricitantium omnia

à

Probl. 19. Cur fübtilis faliva eft Ggnum fto-

amara judicat? Refp. Rationem effe, quod fto-

machi purgati, & cibum appetentis ? Refp.

machus ipforum cho

lerico humore, qui ma-

Ideo id fieri, qüia arguit conco&tionem effe.

À

xime amarus eft (utpatet ex felle ) repletus

1

peractam, & ipíam vifcofitatem ex c

lpis re-

fit, unde fümus amarus linguam inficit, facitq;

ut lingua ipfos etiam cibos amaros judicet.

lictam paulatlïm abfüumptam effe.

Probl. 16. Cur, quando acida nominari au-

PPOBLEMATA.

t

dimus, lingua aquefcit? Refp. Rationem effe,

- JDe gu[lo && fapore,

quod virtus imapginativa fit fuperior virtute

euftativa, unde cum imaginemur aliquem

VIII. Cum inter alia lineuz officia non mi-

faporem, hoc ipfo etiam concipimus illum

nimum fit cibos & alia guftare, ob quam cau-.

mediante virtute guftativa; cum autem ni-

fam organum guítus vocatur, merito etiam

hil guftu percipiatur, nifi mediante faliva;

hoc loco Problemata de guftu & fapore, qui

hinc fit ut lingua in tali cafu aquefcat.

eft qualitas in humido aqueo facta a (icco ter«

Probl. 11. Cur linguz ferpentum & canum

reftri & calore coquente, proponuntur.

rabidorum venenatz füunt? Refp. Id propter

Probl, 1. Cur diverfi adeo guftus reperiun-

malitiam & fumofitatem humoris venenati in'

tur in hominibus, ita ut uni v. g. cibus ex fa-

eis przdominantis contingere.

rina, alii pifces , certio carnes fapiant? Refp..

ïä

Probl. 12. Cur lingua canis eft falutaris vul-

Geminam hujus experientiz caufam videri af-

neribus, e contrario vero lingua equi pefti-

fignandam. 1. Efttemperamentum diverfüm,

lens? Refp. Varias hujus rei rationes a Variis.

pitui-.

qui enim vT g. pituitofi funt etiam cibos

tofos.

Titulus L XVIL Homos —

893

lfam

ld

tofos, puta pifces & fimiles magis amant. 2.

Refp. Quia per frequentiorem & copiofam ta;

UW

Eft,confuetudo & educatio; Conítat enim eos;,

lium ciborum fumptionem tollitur zítima-

idea

qui a puero crafílioribus cibis innutriti fünt;

tio, quz de eorum bonitate ac dulcedine

o«

etiam in majori zt

i

prius concepta fuerat ; unde.fuüblata cauía

dele&tari.

ate eciagunum giþis ! talibus

À

etiam effectum , nempe appetitum, tolli ne-

vül.

Probl. 3. Cur ebri

n

i äon habent dif&retio»n;:m

ceffe eit, at

ciborum, ficut fobrii? Refp. Quia caro linguse

que adwi[»"ïietaæmï & -faüicvlium

fobogiri. :

pin.

eft valde fpongiofa, multumque de humidita-

eft

te capit, maxime inebriis, quorum lingua ex

MEMBRüM Vl

compotauone frequenti malignis humoribus

At

. De oculis,

t di.

repletur; linde organum gultus ingraffatur,

|

& confequenter propter indifpofitionem fa«-

| IX. Conftat oculus tunicis &:5 humoribus.

In enumerandis tunicis mire variant AA. quo-

sl

por ciborum

potusque tam com;anlc -qon

difícernitur.

rum aliqui unam in duas fübdividentes quo-

Ts

Proll. 3. Cur impregnatz mulieres res in-

rum aliqui unam in duas fübdividentes plue

|de.

fuaves maxime appetunt? Refp. Quia quales

res affignanctalii pauciores.Prima, quz ad noe

füunt humores in (tomacho talium mulierum,;

ftrum propofitum facere poteft, eít /cerotis,

quaï

feu cornea, h. e. illa anterior oculi pars ab al-

]ta

talium rerum nutrimenta appetunts Vitioía

quippe qualitas cum menftruo fanguine ad os

bedine circumícripta. Proxima huic eft uvea;

TR

ventriculi irrepit, cognatzque qualitatis ap-

fic di&ta, quod uvz acinum detra&to flylo re-

l

pf

petentiam excicat.Itaque (i atra bili infeftatur

prefentet; eftque anteriori parte perforata;

tl«

os ventriculi, carbones, coctos lateres & id

cujus colores tranfparentper corneam. 'Ter-

m

1

genus cupit; fiacida pituita imbuitur, fapores

tia ( omiffis fübdivifionibus ) eftretina, habens

appetit acidos.

Hinc pueri ex przdicto fan-

retis fimilitudinem propter fila a nervo opti-

bun

co dedu&a. Mollis eft & alba; nec ambit to-

guine coaliti etíam quandoque talia appetunt.

(Qni«

Probl. 4. Cur panis, cafeus & pleraque re-

tum oculum; fed vitreum humorem ample-

lifoy

frigerata deterioris faporis funt, quando frigi-

&ens verfus cryftallinum ex utroque latere

| C0

da fant, quam quando calida. Refp. Quia re-

re&a fefc protendit; deinde totum humorem

liva

igeratus füccus concreícit, &ieonfiftit, cepe-

cryftallinum ambit, qui circulus Tunica arae

[f

:

nea vocatur, quia fimilis aranearum tele. Hu-

&us autem dilabisur ; Suavitas autem in

ImQ«

fücco maxime percipitur.:

mores tres in oculo exiftunt: Anterior aqueus ;

Probl. y. Cur dulcia minus fentiuntur cali-

medius cryfiallinus ;; ultimus vitreus. dicitur.

j

da, quam frigida? Refp. Quia calor, qui ve-

Humoris cryftallini figura eft quafi ovata, hxc

]s

hementius fenfbile eít, euftandi a&ctum offu-

enim omnino neceffaria erat ad fpecierum

refractionem.Porro vifio probabiliter fit in re-

v

Ícat, & quia füccus dulcis calidus eít, ficque

068

perturbatur aliquaatulum dulcedinis fenfio,

tina. Procedit enim hzc tunica ex meditullio

sf

cum adjuncto calore fovetur.

neryi optici, & ex medulla cerebri pleniffi-

Probl, $. Cur ficus, cum molles dulces-

ma cavernulis ad fpiritus vitales devehendos,

que fiunt, fapore füo dentes offendunt? Refp.

& continendos; (icque pre aliis oeuli parti-

&tl

Quiagingivis füo lentore adhzrefcunt, denti-

busa

isdé

pta eft ad 1llum vital'er-n.«a&üm ,rccïpi-c.:;nx-

;

Imi

busque in(inuate putredinem facile caufant

Qum.

1|

IQ

calore infito, & praterea granorum duritie

PROBLEMATA. |

jde

dentes fatigant.

Prebl. 7. Curpotius fapit magis poft efum

Cum plurima occurrant problemata de hoc

non

acerborum ciborum ? Relp. Quia contraria

membro, ideo majoris claritatis gratia juxta

il

numerum eorum;, quz ad vifionem re

l

juxta fe pofita magis fe produnt; Et quem-

quirun—;

admoedum po& laborem quies gratior eft, ita

tur, füb diverfis titulis proponentur.

|fto-

De ipfis oculis.

& potus dulcior poft acerbum bolum.

eln.

Probl. 8. Cur inter fapores omnes dulcis

P;*obl. I. Cur

oculi.omnium ultimi in fcetu

effe

ac pinguis guítui noftro (cum non declinata a

:

I

perficiuntur? Refp.Quia oculorum organum

naturali habitu ) maximam adferunt volupta-

initio prehumidum, frigidumque exiítit, nec

tem? Refp. Quiaiflia moderatiffima calidita-

nifi longo tempore concoquitur, coagmenta-

te ortum habent, interque alios media quo-

tur, ac fubfidit. Atque hunc naturg pro-

dafnodo remperie exiftunt, ideoque corporis

ceffüm videtur docuiffe ipfe naturze Author

naturz familiariffimi (ünt, c;eteri vero fapores

Deus, ut qui coeli lumina longe poft effor-

non nifi depravato guftui cari effe folent.

maverit, eademque fit ante ipfius mündi oc-

ftle

Probl. 9. Cur guftandi facultas quandoque

cafüm extin&urus, ut volunt Conimbr. tr.

d

leditur, tangendi feufü in lingua haud eque

probl. ad 5. Senfus, S. 1. n. 1.

jam

lzfo, cum tamen iisdem nervis uterque fenfus

Probl, 2.Cur oculi fünt gemini in animalib??

qu

utatur? Refp. Quiaadguítum exa&iori apus

Refp.Conimb.l.c. duplicem effe caufam; 1.eft,

tere

eft judicio.Unde fitjut aqualicunque vel mini-

ut uno amiffo, alter füperfitincolumis, &non

ma caufa offendatur ; tangendi vero fenfus,ut

tam facile animal inftrumentotam neceffario

Ug

qui craffiffim? eft, non f(emper a quocung; pati

ex integro privetur.2 eft, quam Galenus|. 10.

fte

natus eft;yhincfitut gufto lzefo cactus fervetur.

de ufü part. affert, ut, quia ea tantum vident;

d.

Probl. 10. Cur cibi maxime fapidi acgrati,

quz ipfis per lineam re&am opponuntur, fa-

fi (xpius fümantur, & cum magna fatietate,fa-

cili circumaétu videre poffint omnia.

u

iod

'riaf"

l

]s

üidium tandem pariant,& infipidi videantur E

autem de Cyclopibus unum tantum oc

u ll!ll

t

H

Uuuuu 3

IR

)[biv

894

Biblictbece Manualis. Concionatorie

o

in fronte habentibus, aut /Ethiopibus ternos

ciant, Alii tandem limis oculis fingula afpi»

aut quaternos oculos in pe&tore geftantibus

ciunt, quia vel (itus globorum oculi diffimie

qü(

£0

nonnulli fcribunt , merito fabolofum ajunt

lis eft, vel certe punctum, in quod radii con-

bus

Conimbr.l

fluunt, non eft idem..

.C. n. 9. & S. Auguft. l. 16. de C.ivi;.

,

C0

Dei c. 8.

Probl. 9. Cur pueri in javentute tam ia«

Probi, 3. Cur tanta diver

fitas rouloru'u—x in

gnos oculos habens , graciles vero in reliqua

f

animalibus reperitur;nam in quibusdam dete-

vtate? R. Id propter maximam cerebri humie

if

&i funt, ut incancris; inaliis nunc clau(i, nunc

ditatem;,cujus indicium ex eorum fomnolen-

fir

aperti utin hominibus ; in quibusdam duri, ut

tía habemus, accidere; quz humiditas cum in

tf

in locuftis; in aliis molles, ut in plerisque; in

prima ztate in ipfos etiam oculos copiofius

derievetur,& poft ea paulatim deficiat;/hinc ab

f

quibusdam volubiles, ut in plurimis; in aliis

intra orbes ifhoti, ut in pifcibus ? Refp. Varie-

initio magni & turgentes apparent, & cum

pOl

ipfa humiditate fücceffive decre(cunt.

cit

tarem hanc procuratam effe ab ipfo Authore

h

naturz ad mundi pulchritudinem , uti Co-

Prebl. 10. Cur omnium puerorum oculi ab

nirabr. ]. c. n. 6. referupt;in qua pulchritudine

infantia czfiufculi fant,&poft aliquod demum

]eo

nihil fine cura & providentia actum eft ; Nam

tempus colorem ftabilem & ultimatum forti-

piícibus v.gArhoti oculi daptur, quia nonerat

untur? R.Ariftot.l. r.deHift. aním.c.10.dicens:

k

K

neceffe oculos moveri in eo elemento; ubi of-

eos ab initio czfíios oculos propterea habere;

fenfionibus minus erant obnoxii.Secus fen-

quod color oculorum habeat fe, ficut fuminti

fic

0

tiendum de homine, cujus oculi, quia variis

color, qui fi multus Git; opacatur & nigrefcit,

ex caufis offendi poterant, merito mobiles &

quia tranfpici nequit; fi paucus, czfius appa-

claufibiles efficiendi erant, ut fic commodius

ret ; fi mediocris, medium quoque colorem

€os defendere a rebus noxiis poffet.

exhibet; cum ergo infantium oculi ob parvi-

Mil

liti fünt?

Probl. 4. Cur oculi tam clati & po

tatem parum contineant humoris ( vitrei &

ga

Refp. Quiates vifibiles reverberantur melius

chryftallini, intellige, nam extrinfeco humore

fe

pre ceteris eetatibus abundant, ur füpra di-

rE

*

" fuperremteríam & politam; Deinde quia ocu-

. lus eft maxime humidus inter omnes partes

Gum)merito czfius eis color elucet;qui tamen

li

corporis, & aquaticz nature, ergo, ficutaqua

humore creícente paulatim mutatur. Cur aus

Vi

claraadmodü eft, & quafi polita, ita & oculus.;

tem inaliis animalibus non contingat, ratio-

de

Probl. $. Cur album oculi in fanguine prz-

nem effe ait Ariftot. quod eorum oculi in füo.

D

ditis pingue adeo & craffum eft; Relp. Ariftot,

genere unicolores (int,v.g. boum atri, ovium

et

inl.de fenfu & fenfbili. c. r.id propterea fa-

aquini, aliorum rufi, aut caprini, aut flavidi,

p

&um effe, ut fervari inconcretile poffit;: quz

aut cxfíii, unde non diffident a feipfis, fed

n2

ip(a etiam eauía eft, ut oculus ex omnibus

quem colorem in ortu acceperunt femper re«

te

membris minime frigeat, uc alibi diximus :

nent fecus in hominibus accedit, horum enim

&

nam lentor. ille prohibet acceffum frigoris,

oculi uti verficulores fünt, ita decurfu[zta

D

i

v

H o

exanguia vero animalia duriorem habent in

quoque colorem mutant.

ü

6culis pellem, qua fe ab injuriis tueantur,

Probl. 11. Cur oculi dicuntu

ranimi indices,

fi

Probl. €. Uinde tanta mobilitas oculorum

itaut in eisanimusinhabitare dicatur? R. Quia

g

provenit, cum tamen eorum temperamentum

illi pre omnibus membris immutantur juxta

li

agueum & irigidum fit, ut Ariftoteles docet,

internoslanimi affectus, ut patet inbiracundia,

[

& merito cum coaleícant ex membranis ad-

& aliis ejusmodi paffionibus; & quia illi funt

ipe; humoribus, qux omnia frigida fant. Refp.

fere primarium organum;quo anima utitur ad

p

üt

Eam mobilitarem a copia fpirituum a cerebro

eas res,quas fibi convenientes aut neceflarias

adoculos defluentium, cum multitudine mu-

judicaverit, indagandas & comparandas.

D

fculorum, qui eis ad m

"

otum deferviunt, pro-

Hinc etiam apud medicos primum ferelocum

ln

venire.

habentoculi ad morbos indagandos, eo quod

W

Probl. 7. Cüar oc

ulus finifter non eft pErinQ

Ícilicer. cum fint prztumidi & mundi, facile

de infirmior dextro, quemadmodum dexter

recipiant impre(liohem, eamque exhibeant,

X

es aut manus fortior eft finiftro?Refp.Catera

. Probl. 12. Cur felium & plurium aliorum a-

k

membra dextra fere fortiora effe, tum quod

nimantium oculi in tenebris maxime fulgent

& radiant? R. Quia animalia talialucem inna-

d

fnajor in iis calor reperiatur: tum quod iis-

&

dem ab initio nativitatis magis utamur quam

tam obtinent, ideo datam a natura, ut illius

aliis, quarum ratio neutra in oculis habetur;

auxilio prazedam no&urno tempore cernere

Q

C

ut confideranti patebit.

poffent 5 cum autem lux hzc exigua admo-

Probl. 8. Cur utrumque oculum fimul ad

dum fit hipe ad diurno lumine tota ob(cura-

K

dextram & (iniftram partem convertere pof-

tur & abícunditur ; no&tu veró, cum lumen

* fümus, non autem feorfum unum ad dextram,

majus abfit, aerem proximum &circumfufum

H

h

alterum ad (iniftram;Refp. quia uterque habet

leviter fubluítrant, non quidem tam copiofe,

&qualem difpofitionem. — Unde (i unus dex-

ut alia etiam poffint videre, fed ut fe a tene-

trofum movetur, & alter eodem moveatur

bris vindicent,

Y

Quz ipía etiam ratio eít,

neceffe eft. Atque hinc videlicet fit, ut (i oculi

quod corpora aliqua interdiu colorata, noctu

f

«

«qualiter difpofiti non fint, diverfitas afpectu-

vero lucida appareant, quia (cil. eorum lux

um oriatur.Hinc torvum atq; feverum habent

non fufficiens eft ad prodendos noc&tu colo-

M

fi

a(peCtum , qui oculos profunde jacentes ha-

res, interdiu autem riec feipfam p

rodit, utp*,q-ä

bent Aliis vero, ut ftrabonibus, res geminata

te vehementiori lumine illuftrata.

videtur, eo quod oculus illis non in medio fit,

Probl. 13. Curfolus fere homo limis oculis

tà

fed ita , ut radii vifuales diverfos angulos fa-

effe deprehenditur? Refp. Quia homo pro füà

Q

r-

moie

M.

Titulus LXP 11.- Homo.

89$

hie

Is

mole propinquos valde ocülos habet, magis-

Proll. 19. Cat, qui diu in tenebris verfati

"n

que patet variis incommodis , unde citius in

funt, (i repente maximo fplendori occurrant,

€o limitas apparet, quam in aliis animanti-

Obccecantur? Refp. Varias hujus experientiz

[[ia

bus; in his enim etiam rep

eri

Y

rationesreddi, 1. Quod juxta unanimem cons

Conimbr. l.c. n.20. teftantur.

ri limitat?cm

Qu

fenfüm fapientum natura fübitas mutationes

llni.

