Janfium: explicari poffant effe&tus hujus Sa-

S. Aug. in

cramenti per manusimpofitionem , dicique r.

fententiis 2

liosque anim2e hoftes, luctator, quemad-

Quod manus imponatur, ut fignificetur, eos

n. 342.

modum S. Au

guftinus loquitur.

à Spi-

-

Titulus XXIX Confsrmatio,

393

a Spiritu fan&o tanquam manu adverfus ho-

gl, & ad certamen praeparati : (Sigæaqtiö in

ftes protegi.

2. Quod, ficut olim fupra vi-

jronte per modum ctucis fa&a, figniicat il«

&imas manus imponebantur, ita etiam per

lum hac ctuce contra hoftes armari, illaque

hanc manuum impofitionem Deo velut vi&i-

Ecclefize verba hoftibus dici: Ecce crucem

mze gratiffimze immolentur.3.Quod aDeo quz-

Domini, fugite partes adverfze: Zlayo indi-

fi manuducantur, & fpecialiter nunc regantur,

cat actualem patientiam , qua con(ürmatus

ATm a,

velut veriipfiusfervi. 4. Quod per hanc im-

omnes adverfitates pari alactitateac tranquil-

h$

pofitionemiterum reconcilientur Deo. -

litate accipere debet, qua nunc alapam ab

e.Mach — IV. Exoccafionethematis : Zccipe fanfum

Epifcopoaccipit. Excitenturproin Audito-

ult. v. 16, eladium, uunus a-Deo, in quo dejicies Adver[a-

res, utbeneficiumhocagnofcant, magni ífa-

rios Populi mei I rael: poteftprimarius effe&us

ciant, ardenter defideren

3

t, & animo gratiff

2 Mach,

hujus Sacramenti explicari, qui eft, robur

ümq ample&antur.,

Utvf

contra Hoftes Fideiconferre. 1n prima ergo

: ,5. Xc 3

parte oftendatur, quam vere a Jobo di&um

". MISCELLANEA.

fit, militiam effe vitam hominis fuperterram;

& quam periculofa fit hzec militia, utpote in

.

Qualitar.

qua pro animae falute certatur ; quem in fi-

Ibid. v, 6, nem poteft D2emon Nicanori Judzeorum Hofti

DO uod Sponfa

de Sponfo dixit: Oleum Cant. f,

comparari, quifumma fuperbia ere&us, co-

- effufüm nomentuum: hoc pariter de Y* 2*

nomine Chriftiani dicipoteft, cum vere talis

gitaverat commune trophoeum ftatuere de u-

da. , In fecunda parteoftendatur, ab Eccle-

a Chrismate, quod eft oleum balfamo mix-

Pfæ 881 V.

fia centratalem hoftem, perinde ac olim Ju-

tum, di&usfit, atque adeo conari debeat ;

Al

ut odorem

!

dz ab Jeremia, gladiüm offerri per Sacra-

bonsz vitze & exempli undique à

mentum Confirmationis, gladium vere San-

fe effundat.

&um (cumnon fit alius, quam ipfe Spiritus

Mcw]izfa;r.

fan&us &gratia illius) veremunusa Deovorae-

II. T-helr'nifïocl

clariffium ( cum fit donum optimum d& perfe-

es de Cretenfium Duce The- Éali.coric;

-&um defurfum defcendens ) ín quo omnes Zd-

utide Orontho dicebat Athenienfibus: Non6. in Feftg

ver[arii dejiciuntur , ( cumfitille ipfe, quo o-

timete Theutidem, quia licet habet gladium 93: Simo.

li S. Miciiael Luciferum fuperavit dicens :

adjugulandum, nontamen habet corad eva- * "9. «

. QuisutDeus? ) ut adeo vere quivis Chriftia-

ginandum. lIdem de Chriftianis baptizatis

nus ad Deum & Ecclefiam accedens dicat

quidem fednondum confirmatis , dici poteft.

1.Reg.21. cum Davide :

v- IO.

mihieum.

Non eR glter huic ümilis-, da

?

Ut;*litar'.

| IIL Triplicem

rReglo . V. Ex oc.äcaüo'he thematis:. Ecce unxit Wt

COnfirmation.iïs effe&tum 2.Cor. ,

V. l.

Dominus [uper. hareditatem [uam in Principem:

pulchre S. Apoftolus his verbis indicavit : v ax.

Qui autem confirmat nos vobiscum in Chrifto,

poteft alius effe&us Confirmationis explicari,

& qui unxit nos, ( qua unctione robur ani-

Ícilicet Charatter impreffus, per quem depu-

tatur confirmatus in verum Dei fervum, at-

m3» denotatur,) qui & fignavit nos, ( cha-

ractere fcilicet hujus Sacramenti ) & dedit

que adeo Regem coeli, juxta commune illud

E. 24.'

di&um Afcetarum : Servire Deo, regnare

pignus Spiritus in cordibus noftris ( per gra-

ti:sehabitualis, aliorum

que habitaum fuper-

Y, 25'

eft: Inprimaitaque parte oftendatur , quale

naturalium infufionem.)

fithoc regnum, pro quo confirmatus inungi-

tur, quamlongeexcedensomnia regna mun-

IV. SicutS.Petrus Juveni, quem Simon Fab.1.c,

Magus a morte excitare ptzefumpferat , dixit:

di, five dignitas , five abundantia, five po-

Si vivit, furgat, loquatur, ambulet; ita omni-

tentiafpe&etur. In fecunda oftendatur, quo-

modo hoc regnum per hujus Sacrameuti un-

bus confirmatis dici poteft: fi vivitis gratiaSpi-

ritus lan&ti confirmati, furgite a tepore fidei

&ionem conferatur. [Intertia parte demon-

adfervorem : loquimini, fidera veftram publi-

ftretur , quanti hanc gratiam facere debeat

quivisChrittianus,quod perinde ut olim Saul,

ce praedicando & defendendo : ambulate ut

e tot millibus hominum vera fide carentium

Catholici per viam mandatorum, .& vocatio-

ele&us fit, utin Regem , & quidem talem,

nem vefï'ram dignis operibus certam facite,

U

ungeretur. Quantopere adeoftudere debeat,

$. XL

ut Perfonam fuam digne fuftineat.

AUTHORES.

Pf. 67.

VI. Ex occafione thematis : ZVManda Deus

*

Y. 29- :

I. Petrus Canifius part. 2. c. 3.

virtutitug : confirma hoc , — quod operatus es in

II. Jacobus Marchantius in Horto P

nobis: explicari poteft ,. quidquid de hoc Sa-

rum tract. 3.

"

afco-

cramento cuivis Chriftiano fciendum eft. Et

IIl. Philippus D'Outrem

an in Paedagogo

] Cor. h

in prima quidem parte oftendatur, quando,

Chriftiano p. 1. e. 1. $. 1.

2

a quo,& quem ob finemhoc Sacramentum in-

IV. Antonius Dauroltius in Catechismo

?

fütutum fit. In fecunda oftendatur, quam

Hiftoriali c. 5. -

convenienterhuncin finem omnes aGiones &

V. Matthias Faber conc. 6.in Fefto SS. Si-

A&o 8' vlï

ceremonie in ejus adminiftratione adhiberi

m

monis & Juda. Et conc. 6. in Fer. 3. Pent.

folitze, fintelectze, wutpote quee omnes ro-

]tem in Auctoria them.

bur anim2e conferri folitum fignificant, nam

them. 4. in Fer. 3. Pent.

3. in Fefto Pe;xt'. &

oleum indicat, eum perindeut

pugilem inun-

*5

R. P. La/m.x,B'ibl. IMan. Toim. 1.

D dd

TITU-

BiHodacd Mu Clncionditta.

394

u

RU

g,t

3

T

o

E

3X

s

*

g

51

A

VOR

ogmes SxeoSe

*äywoäï?ää

TITULUS XXX.

CONSCIENTIA

. 'Con[cientia . bona.

$6t

S L

N

QUOAD ESSENT

LA M.

V. Bestus, qui non eft lapfus verbo ex Ecd. 14.-

gt

órefuo; & non eft ftimulatus in triftitia de-v. r,

pign

lici.

Definitio.

[

l.

2

VI. Chariffimi, fi cor noftrum non re-1.Jo. 3.

prehenderit nos , fiduciam habemus a

dVv ZI.

6 Ánb

Bufenb. 1.

'& di&amen rationis, fiveatctusintelleQus,

Deum, &,

.-4

quidquid petierimus , accipiea

n :

I.tr.1.C. T,.

quo judicamus, aliquid hic & nunc agen-

mus ab eo.

Ro

Conft

dum vel omittendum effe, vel fuiffe.

VII. Omnes dies pauperis mali : fecura Prov. 15.

*

.

S.Chryf, Hinca S. Chryfoftomo vocatur Codex , inquo

in Pf,

quotidiana hominum peccata fcribuntur.

mens quaíi juge convivium.

VIII. Gloria noftra hzec eft, teftimonium a. Cor. r.

$ Hier

Hugo vero ait effe idem ac Cordir [cientiam ;

corenim & fe, &alianovit; Etquandofeno-

conícientize nofirze, quodin fimplicitate cor- * 12

l.a

dis, & finceritate Dei, & non in Sapientia

vit, vocatur confcientia ; quando vero alia

carpali, fedin gratia Del converfati fumus in.

novit, fcientia appenaturf

hoc modo.

Y

V

Hugo!

(e ani

Divifio.

IX. Bona eft fübítantia , cui non eft pec- Iicd. 13.

catum in conícientia.

V. 30.

64

- IJ. Quintuplex a Theologis amgnaturf: E

Rela, qua vere docet, quid agendum vel

— X. Non eft obie&tamentum fuper

:

QCOI'diS Ib. 30.

omittendum fit.

2. Érronea, que falfo do-

gaudium.

V. 17.

cet, quid agendum vel omittendum fit , & ite-

rumin culpabilitor, & inculpabiliter errone-

Con[cientia sala.

Q

fri

am fubdividitur. 3. Probabilir

bj -J. M

7e ex duo-

XI. Die ac noctegravata eft fuper' me ma- Pf,3r.v.4.

bus cohtradittoriis utrumque ficite fieri poffe

nustua: converíus fumin aerumna mea, dum

configitur fpina.

dictat. 4. Dubia, quae, quidhic & nunc agen-

dum fit, refolvere fe non poteft. — 5. Serugu-

XII. Cum fittimida nequitia, datteftimo- Sap. r7.

lofa, quae vane apprehenditpericulum pecca-

nium condemnationis ; femper enim praeiu- v. 1z.

ti, ubinoneft. Sedrectemonentiidem Theo-

mitíeva, perturbata conícientia.

logi, nec hanc, necerroneam, ac dubiam

XHL Quidfaciam tibi, o cuttos hominum? Job. 7.

conícientiam proprie poffe hoc nomine appel-

$ Cin

Jari, fedumbras potius effe confcientize, cum

quare pofuilti me contrarium tibi ; & fa&us * ??

v

ho i0,

fum mihimetipfi gravis ?

Ga,

confcientia detur ad voluntatem dirigendam ,

XIV. Sonitus terroris femper in auribus Job.rs

nulla autem earum id proprie preeítet.

illius: & cum pax fit, ilie femper infidias Y* 21

lil. Re&ius ergo ab Afcetis in Bonam &

fufpicatur.

4

&Ben

Sendc

AValass dividitur. Quarum prior eft, quze bene

XV. Fugit impius nemi

ne perfequente: Prov; 28.

aliquida&um effe dictat; pofterior, quze ma-

juftus autem quafi Léo conüdens a

fer a

^

)

bsqueþ tet- V. I.

62

Gen. 4.

le factorum arguit.

De quibus Deus Caino

rore erit.

v.7.

dixit: Nonnefi beneegeris, recipies? fi au-

XVl. Quoniam iniquitatem meam ego Pf.so.v.4.

tem male, ftatim in foribus

peccatum tüum

cognoíco, & peccatum meum contra me

aderit; cor Ícilicet iodicans ?

eit flemper.

XVIL. Dabit tibi Dominus cor paVidum,De«ur. 28.

M

$. 1.

& deficientes oculos , & animam confum- V 69

Inhyr

Fe,

EX S. SCRIPTURA.

ptam marore: & erit vitatua quali pendens

ante te..

XVIII. Vermis eorum non moritur.

Quaiitar.

Marc. Q. .

V. 44«

L E ftoconfentiens adverfario tuo cito j dum

$

ITt.

Matth.5.

Yv. 16.

esinvia; nefortetradat te Adverfarius

! -EX SS.

Judici, & Judextradatte Miniftro, &in car-

P'ATRIBUS.

ceremmittatis.

Qualitar.

I.

uantumlibet quis ad vitiorum pro-"ünda S. dhryf.

ll. Signatum eft fa

per nos lumgn kvaultus

Pl'.4..v.7.

L

tui,. Demine.

corruerit, animl ;udicium nunquam

ho. $.in

$r

corrumpitur, atqueinviolabile perftat, nul-

poft epift,

9.l

Romö 2.

I!T.. Gientes oftendunt opus legis fcriptum

ad Tim,

Cat

v'ls.

in cordibus fuis.

lusque eft, qui, dum operaturmalum, bo-

num id effe putet, íed occafiones finpgit, &

n h]

ü ;

(l

Eccd. 32.

IV. In omni opere tuo crede ex fide

omniafíacit: ceeterumlle, et!i verbis fortaf-

q.27.

animoe tus ,

hoc enim. eít confervatio

fis crimen diluat, conícientiam tamen ipfe

mandaþor*um.

fuam effugere nequaquam poterit.

M.

Titulus XXX "Couftieutia.

305

ldäm lo.

It. Nullüs proetexat, quod ignorans virtu-

XIV. Animi tranquillitatem & Letit

10. 1,1n

54.111er:1. fa

m negligat, vel quod non habeat aliquem

non Principatus magnitudo, non pecunia-

en. ad .

vie Ducem & demon!tratorem. /| Sufficien-

Roins

-rdüm copia, non potentize tumo?, non corporis

tem enim Magiftrum habemus conífcientiam.

tfortitudo, non menfze fumptus, nos veilium

Et fieri . non poteft, ut quis illo adjumento

ornatus, non aliud quippiamrerum humana-

privetur. Nam fimul cum formatione hominis,

rum afferre confuevit, preeterquam Conícien-

implantata eftfcientia faciendorum & non fa-

]

u

:

tia bona: quam certe qui puram habet, ut

ciendorum.

pannofus fit, ut cum fame lu&etur; tameu

8. Greg.

llI. Conícientia domefticum & veru

Naz.

l,

m tri-

tranquillior beatiorque eft iis, qui inter deli-

d lj

bunal eft.

cias degunt.

l

S Greg.

IV. Humana judicia poteft fübterfu

k.ere

. XV. O Confci

LO

entia Sanáa, in terra ädh nc . Aug. S,

IQ-adEFO

magn.l.27 male agens, fed non judigium conícientiae,

es, & inccelo habitas. Gaude, o anima San&ta,

Jos,

Santcta confcientia decorata.

D

P

Necq[]ïmr.

. XVI. Non fecundum forenfem abundan-S.Ambr

S. Ambr.

V. Duo tibi funt neceffaria, confcientia, &

tiam zeftimanda eftbeatitudo fingulorum, fe

d'ldï.Oi e

C- 120 $

inep ad

fama: confcientia propter Deum, fama

fecundum interiorem Confcientiam, quze in-

Conftant.

pter proximum.

pro-

nocentium & flagitioforum merita diícernit,

rf

vera atqueincorru

D

2

».

pta pænarum,præmiorum-

2

! Utflita:.

que arbitra.

:

Cot, 1,

XVIIL Nihil

bona conícientia fuavius; &15. C,h'r'ïlï

I2

S.Hier.

VI. Felix conícientia, quze affli&ionis tem-

lix. cer, pore bonorum operum recordatur.

Beatie-

vultis hoc difcere, hinc migraturum interro- ??:3?

gemus, & commonefacientes lautze menfze,

nim mundi corde, quoniam ipfi Deum vide-

bunt.

qua quondam oble&abatur, & honoris & glo-

riz, & bonorum operum, quze unquam fecit,

Hugol2. VII. Tranqüilla ,confci&'ntiar eft, qilæ'e&'o-

rogemus, in quibus magis exultet? & inillis

n

de anim, jmnibus dulcis, nullis gravis: utensamico ad

)

€. 9,

gratiam, inimico ad patientiam, cunctis ad be-

quidem videbimus erubefcentem; inhis vero

-geftientem. . Tunc maxime capies, & fapies,

ho

nevolentiam, quibus poteftad beneficentiam :

veriffimum illud fapientis: Securauenzs quafz

cui Deus necíua peccata imputat , quia non

9

Juge comvivium, cum omnes cibi defipient, .

fecit: nec aliena, quia non approbavit: nec

omnia humana faftidies.

negligentiam,quia non tacuit: nec fu

uia in humilitate permanfit. .

n

perbia;n,

XVIIL. Bona Confícientia fecura erit, cum S.Bern. c.

15. d6 I

'1

LTA

ilB?d.

VIH. Confcientia bona titulus e

corpus morietur: Secura, cumanima coram

ter dom,

d E izio-

Deo przefentábitur: fecura, cum utrumquein

nis, templum Salomonis, ager benedictionis,

hortus deliciarum , aureum reclinatorium,

die Judicii ante tribunal terrificum jufti [udi-

cis flatuetur: futurae benediGionis non eft

,

gaudium Angelorum, arca fcederis, thefaurus

utilius remedium , nec certius teftimonium

lh

Regis, aula Dei, habitaculum Spiritus Santi,

bona confcientia.

liber fignatus & clau

fus ,& m die judicji à-

.. XIX. Ofelix confcientize puritas

V! o felix

S.Bern f

b

periendus.

1

1o,adFE,

pi

S L»Chryf.

fan&tze confcientiee jucunditas,

quae vermerin erem,

1X. BenignusDeus e

ju.sxhc;dih'obis-a&;ufa:

interiorem excludis, quzea carcere doloris li-

ho:o.in torem affiftere voluit, ut nunquam foli relin-

?B.

quamur; fed indefinenter ille congrediens

beras rationem , quze ab omni immunditia

b

purgas mentem. O mens San&a, o Paradifus

2

clamet, & poenam exigat deli&ctorum. -

deliciarum, variis bonorum operum virgul-

S;iBem.

. X. Eft Conícientia quafi candela accenfa,

tis confita, variisque virtutum floribus pur-

hi

Sen.to 2. quam pofuit Doininus in medio cordis noftri,

purata,& fuaviter ccelefti gratia irrigata. Hzec

n

€. 2.

Íer.52. q.

lyt pateant ea, quae in eo fuünt contenta, unde

Pfalmifta ait: Szg

eft, Fratres mei, Paradifus, in quo plantatur

vultus tui Domine.

natuta qä Juper nos lmm

lignum vitze, & coeleftis Sapientize; hszec eft

ob

thalamus Dei, palatium Chritti, habitaculum

Saud&i Spiritus. Hec eft thronus Salomonis,

- Qucunditar.

le&ulus Sponfi coeleftis, in quoipfa confcien-

eut, 2

s.Ch;y'r.

XI. Fefta non multitudo convenientium fa-

tia bona optime dele&atur, & requiefcit cum

&

in hom.de cere fo]et fed virtus

; non fumptuofus veftitus,

Sponfo fuo.

?ci»t.

fed pietatis ornatus, non menfe dapfilitas,

XX. Quid ditius, quid in corde

| duïbius,

Id.inl. de

fed anim?e cura.

Maximum enim feítum eft

coníol,

quid in terra quietius eft & fecurius bona

t q'

Conícientia bona : Qui enim vivit in juftitia,

confcientia? damna rerum non metuit,non

.& opetribus bonis, vel abfque feíto feftum a-

verborum contumelias, non corporis crucia-

h

git, finceram voluptatem ex bona confcientia

tus, quze &ipfa mo

;*te magis erigitur, quam

percipiens ; qui vero in peccato, & malitia

deprimitur ?

degit, multorum malorum fibimet confcius,

XXI. Tu, qui veram requiem qusris, e-

catechiz,

etiam cum maxime feftum eft

, fefto caret

tiam hic eam inter amariffimas vitze hujus

rud,

uam maxime.

N

moleftias fuavem guftabis, fi ejus, qui eam

Chryf.

T

S.Bern.5. XII. Le&ulus refperfus floribu

ia

s bona coh—

promifit, przecepta dilexeris. Cito enim fen-

l epiit.

47

fcientia eft, bonis referta operibus.

ties dulciores fru&us effe juftitize, quam ini-

Tif

Cant.

&.Anmbr,

- XIII. Quis puritate & fimplicitate peGoris

quitatis: & verius ac jucundius gaudebis de

dulcior fructus? quis cibus fuavior, quam is,

bona conícientia inter moleftias, quam de

in P1. 48.

quem animus bene fibi confcius & mens in-

mala inter delicias.;

nocentis epulatur?

Ddda

.Car.:-'

Izblzathecæ Manuahs Concienatoriz

396

XXXIII. .Scortator, adultet, aut fat, non $ Chryf.

Confcientia suala.

modo cum accufaturipfe; verum etiam cum conc.4.dé

48Z,

& Au-.in

XXII. Inter omnes tribulationes hàman .

audit alios eadem aulos accufari, ipfe fibi vi-

Pf 4)0

animze nulla eft major tribulatio, quam con-

detur flagris czedi :

alius quidem vocatus in.

Ícientia delictorum.

.Namque fi ibi vulnus

jus, hic vere flagellatur.

smw

XXXIV. Talis eft peccantium confuetudo, S.Chryf.

cont. -

non fit, fanumque fi intus; hominis, quod

(l nd

conícientia vocatur, ubicunque aliquid paf-

omnia fufpecta habent; umbrastremunt, om- ho.18 ad

farel

fus fuerit tribulationis, illuc coniuglet & ibi

nem ftrepitum timent, & quemque exiftimant pop.

contra fe venire, aliis alia differentibus, fibii-

$thet.

invenlet Deum.

Si autem ibi requies non

fit,

eft propter abundantiam iniquitatis, quoniam

pfis confcii, cogitantillos de fe fermocinari.ta-

& ibi Deus non eít, quid facturus eft homo *

lis res peccatum eft,nullo arguente prodit;nul-

quo confugiet ,

cum. coeperit. pau tnbula—

lo accufante condemnat pav1dum facit & ti-

tiones ?

. midum peccatorerm.

[demin

XXXV. Vermis eft Confmentiæ remor- $. Tho in

XXIII. Quisquis malus eft, male fccum eü

dlü 50.

Pf.56

torquetur necelle eft, fibi ipfi tormentum eft;

fus, qui dicitur vermis, in quantum oritur ex 4

q.11.

ipfe eft enim poena fua, quem torquet con-

putredine peccati, & animum affligit; ver-

Ícientia fua.

mis eft, ait Ambrofius, eo quod irr ationabi-

Fugitabi m1m1co, quo potuent -

Tub.co

a fe quo fugiet ?

lia animae peccata mentem rei, fenfumque

(,inD:

Ideml.5,

XXIV. ]uí ífifti,Domine, & vere fic e& ut poe—

compungunt, & quadam exedunt viícera

"us

confeff.

na fibiipfifit omnis inordinatus animus.

conícientize : quae tamquam vermes ex uno-

S.Ambr,

XXV. Quze poena gravior, quam interioris

quoque nafcuntur, tamquam ex corpore

Ibid

de offic,

vulnus conícientize ? nonne hoc magis fugien-

peccatoris.

dum, quam mors, dlfpendlum, ex1hum debl-

XXXVL Qui commlttlt adulterium e-SCher

JOnC. £.

litas, dolor ?

tiamfi millies fuerit dives, etiamfi nullum

deLaz

habest accufatorem ; non definit tamen fe

S.Berfa3 XXVI. Infernus qmdam & carcer animze

in cant,

rea confcientia eft.

intus accufare.

Et voluptas quidem tem-

Sdlpit

S.Chryf.

. XXVII. Explica mihi 1fhus confcientiam,

poraria eft; dolor vero perpetuus; timor

In vitt,

conc.r,de

L

LÀ

& videbis intus gravem peccatorum tumul-

undique ac tremor; fufpicio & anoxietas ;

tum, jugem metum, tempelftatem, turbatio-

angulos' metuit ;

umbras ipfas formidat:

nem: videbis velut in curia mentem ad thro-

fuos ipfius famulos confcios, infcios; illam

N

num confcientize confcendiffe regalem, &taa-

ipfam, quam corrupit, & virum quem af-

quam Judicem quempiam fedentem & cogita-

fecit contumeha.

tiones loco Carnificum adhibentem,in equu-

leoó fufpendentem, lateraque confc1ent1æ ra-

$. IV

iNg.

dentem ungulis &c.

EX 'LIBELLO DE iMITATIONE

S.Ambr.

XXVIII. Axnplius fuis fufplcwmbus aiïhgt-

delacob.

turimpius, quam alienis plerique verberibus,

CHRISTI.

&r 412

majoresque vibices vulnerum in ejus animo

c€.6.

L.

on eft vera l1bertas nec bona lætx- Lib r.e,

funt, quam in eorum corporibus, qui ab aliis

tia, mü in tlmore De1 cum bona con- 2t$. 2

verberantur.

S.Aug.ap.

XXIX. Quo confugiet (homo male con-

fcientia.

ThoC.

ILeR elw qu1 feabdlcat,qmdquld conícien-

Ibid.

tiprat

Nyíl.-S.5(cientiz) cum cceperit pati tribulationes?

Engele

«le prodit.

'Fugiet ab agra ad civitatem, a publico ad

tiam maculare poteft.-

Faf

juda.

III. Duabus alis homo fublevatur a terre- le.z.c.4.

domum, a domo ad cublculum & fequitur

nis, fimplicitate fcilicet, & puritate.

Simpli- $1

tribulatio.

A cubiculo jam quo fugiat non

habet, nifi interius ad cubile fuum. — Porro fi

citas débet effe in mtentlone, puritas in affe-

^

&ione.

ibi tumultus eft, fi fümus quuztaus, fi flam-

IV. Cor puxum penetrat coelums: & 111fer- Ibid. 5 2

maíceleris, non illuc poteft con!ugere, pelli-

tur enim inde, & cum inde pellitur, a fe i-

num.

V. Si eft gaudium in Mundo, hoc utique — lPid.

pfo pellitur ;; Et ecce hoftem füum invenit,

Et fi eft alicubi

quo confügerat; fe ipfum quo fugiturus eft?

poffidet puri cordis homo.

fe talem trahit poft fe,

tribulatio & angulha, hoc melius novit mala

quocunque fugerit ,

conícientia.

& quocunque talem traxerit fe, cruciat fe,

VI. Gloria boni hominis, tefhmomum bonze le 2.C. 6

fed a feipfo funt tribulationes, qu3e inve-

niunt hominem DIUHS aCE?I'blOI'ES enim non

conícientize.

Vil. Habe bonam confc:entlam, & femper

bed

fünt: tauto funt acerbiores, quanto funt in-

teriores.

habebis ltitiaro.

Lä tinus

XXX. Habet occultos confcmntla cat-

VIIL. Bona confcientia valde multa po-

lbid

Peccestus

nifices, quia magis lancinant, & torquent

teft portare, & valde lta eft inter adver-

Ptitnn

in Paneg

fa.

Mala confcientia femper timida eft,

pint

vitia, quam cruces, quam verbera, quam

& inquieta.

UA

tormenta.

S Amb:.

X)&Xï Tpfa, quae v1dctur,etmm dum vivunt,

IX. Bonorum gloria in confcientiis eorum, lbid.S.2.

in Pf. 45.

& non in ore hominum.

S Ambr.

1mp 'orum 16(1!11 's in inferno eít.

X. Oportet te effe mundum, & purum cor

Llh 2. c.s.

COXXKAMH. Uzsuwmsque peccatis flagellatar:

in Pf. 104

gravia enim delictorum pondera, gravia cri-

ad Deum gerere, fi vis vacare, & videre, quam ^

fuavis fit Dominus.

minum verba, ficut onus gravant grave, &

infligunt animaee cruciatus,

g. VO

'hryf,

Titulus XX X. : Couf/cientia.

M

$. Vo

l€4de

veifatis , exturbat '.hümïnem.e Monafterio :

EXEMPL

A

CATHOLICA-

pueri enim voces femper inauribusejus info-

EX NA,

nareillud videbantur: cur me occidifti ? nec

Con/cientia Loma.

3

finebat, ut auctor ait; una hora conquiefcere?

quare femper tremens ac pavens, tanti crucia«

.

cont.

S.Aug.c.x 1. & Auguft

[od

inus dicerefolebat: Sentide Áu-

lul

cundin.

LJ

* guftino, quod libet: fola me con

/

tus impatiens, e monaíterio exceffit, urbem

fcig:ntia

ingreffus Diofpolim: in carcerem conjicitur,

Haret.

in oculis Dei non accufet,

& capite plexus

S.üier,in

II. S. Hilarion interrogatus a Latronibus,

latet fcelüs.

y

elt. Adeo nusquam fecürum

vit,

quid faceret, fi Latrones ad ipfum venirent?

X. Annisab hine non multis vir locuþles ac Crembec,

refpondit: Nudus Latrones non timet, Cum-

l.2. de

que illi dicerent, atqui occidi potes. Subjecit

potens facinus quoddam adimiferat, quod pro-

dere & Confeffarii auribus committere, morte

ftüid, per«

[ho fn

ille: Poffum,fed ideoLatrones nontimeo,quia

fef, C.2.

moriparatusfüm. Moriens vero fic animam

& damnatione pejus ducebat ; agitabat tamen

"n

di[ï.io,

allocutus eft : Egredere, quid times? egredere

mens hominem, & confcientia ad-virüs evo-

mendum exftimulabat. Inaudierat forte Ant-

animamea. Sep

& mori times?

tuaginta annis fex-'viilüvDeg,

i.

"

verpiz? pro concione, neminem teneri ea pec-

Pab.conc.

MLS.7EgidiusComes S.Francifc

cata confiteri, que memoria exciderant: hinc

6.inDom.

idicete B-

nihil non molitus, ut peccatumillud ememo-

&U

4 pott Ep.

lebat: Licetlapides & faxa de ccelo

plueritDo-

minus, non nocebunt nobis, fi tales fueri

ria profcriberet. ]vit per varia voluptatum

genera, fcelera fceleribus accümulans, vel ut

Ia.

quales nos ille requirit.

antiquum illud obrüeret, vel ut novis con-

iV. S. Tiburtiusa Fabiano Chriftum abne-

Cf

T

m

gare, aut gravia tormenta exfpettare juffus;in-

Ícientize tumultibus vetüsille tumultus, quafi

C t

clavus clavo, pelleretur:' Sed fruftra omnia,

trepide refpondit: Decerne,quod lubet, Omnis

:ng.

nobis vilis eft poena, ubi

Abit in exteras Regiones, quafi feipfum reli-

Ícientia.

pura e&*'comes con-

&urus effét in Belgio; fed ccelum,non animum

Süulpitius

mutat, qui trans mare currit. Igitur aninium

in vita,

.. V. S. Martinus ih.agone**DæmohemWECOnA

fpicatus dixit, quid hic adítas cruenta beftia ?

flu&uantem ad ftudia appellit, quze totum ho-

nihil in me funefti reperies.

minem petunt, ut funt Mathematicze, Aftro-

logicze, & his affines difciplinae ; fed & haec

4 Reg. 20.

VI. Ezechias Rex accepta mortis fententia,

ad Dominum dicebat: Memento, quzefo,

fruftra. Audit tandem peccata contritione

deleri, & adopera bona, tanquam ad facram

quomodo ambulaverim coram te in veritate

anchoram confugit, dormit in cinere & cili-

& corde perfe&to, &

é

te, fecerim.

qüod placitum eft coram

cio, multa in pauperes erogat: nec fic animus

x.Reg. 12.

conquiefcit. Quidagat? quo portu flu&uan-

VII. Samuelregnum Sauli

cedens,ad popu-

lum dixit: Loquimini de me coram Domino,

tis animi jactatio defzeviet? non alio, quam

Íeedze mortis interitu. Itaquerhedam confcen-

& coram Chrifte ejus, utrum bovem cujus-

dit; domum, quam funeftze tra goedize locum

quam tulerim, aut afinum : fiquempiam calu-

brt

defignarat, repetit; occurrit de via e.noftris

4

mniatusíum: fi oppreffi aliquem: fidemanu

Patribus unus aliquis, quem ex rheda conípi-

'Tho Can-

cujusquam munus accepi.

:

*

VIIL. Vidi ego, inquit Thoma

s Cäntipfa-

catus, rogat, ut currum.confcendereft, vincit-

]il

tiprat. ap

querecufantem importunitate. Pater de Deo,

Engelgr.

"tanus, Lovanii Ordinis noftri fratrem, Serva-

divinisque rebus fermonem injecit, & inter

E3. Pafch.

tium nomine, dile&um valde mihi & amici-,

ib.!m*

tia familiarem, de illo beatiffimo virofratres,

ceetera ad Confeffionem dilapfus eft: tetigit

I

ea hominis ulcus, qui ftomachabundus, quid

qui triginta quinque annos illi convixerant,

tefítati lunt, eum omni hoc tempore ita paci-

ais? inquit, unde me nofti? cui Pater: nus-

fice vixiffe, ut neminem unquam vel leviter

quam, inquit, te vidi, fed nos de more ejus-

modi fermones mifcere folemus, & fi qua in

u$5

commoverit, aut perturbarit, humilitatis, &

manfuetudinis tantz fuit, quantze unquam

re ope 1mea eges, praeftofum. Juveris, inquit

Itii,

hominem meminerim me vidiffe. . Hic ad

ille,fed quid fi confiteri renuam? Ratus Pater

cedendum tempori. pio.dolo hominem ca-

extrema deductus, cum a fratre quodam ro-

pit. fpondetque, fe miffa confeffione. reme-

garetur, ut fibi fuper ftatum Pacis fuze con-

dium allaturum. Arripit ille conditionem, ad

Ícientise refponderet, dixithumiliter, & devo-

acerba quazeque feabiicit. Pater, cum do-

hat

te: Paxcerta & firma eftinter me, & noftrze fa-

mum appuliffet, jubet epulum inftrui, & fe

p

lutis Au&orem,nec ullo modo diutius ab ejus

hilaritati dare, qua maxime egebat, noc&e illa

contemplatione fruftrabor: at

que ita in pace

seterna requievit.

decretoria. Poftridiequzedam pun&a rumi-

Tid.

R

nanda dedit, ad excitandam in Deum fidus

— Confcientia mala.

?

ciam; tum Examen Confcientize, non ut

Pratum

.JIX. Memor

abile eft, quod Abbas

Sabbä;-

Spir't,

confiteatur, fed ut in memoriam reducat, &

€.166,

tius narravit: Sicariusa patrata per fummam

de fingulis doleat, denique in vicinam filvam

immanitatem innocentis pueri caede, meliori

educit, rogatque, num bene con(cientiam

W.

radio a Deoilluftratus; quo fcelus occultum

difcufferit, & nequid forte przeteriiffet, quae-

melius expiaret, religioíae vitze rigorem ac

rit ex illo quzedam, per atrocia quzeque dila-

QC-

habitum ab Abbate Zafimo petiit, & impe-

h

bitur; tandem illud ipfüm, quod angebat,

travit: jamque per omnes feverioris difcipli-

attingit, ubi perturbatur mifer; & illud, il-

nte gradus, maguis paffibus ad virtutem gra-

lud (Cinquit) eft truculentum , infandum,

Qig?gtuï; cum eccefcelus femper animo ob-

quod eloqui non audeo: Tum Pater, jam,

inquit,

Dddgq

Pübfiothez Memuelis: Concioietorie

398

Ibid.

inquit, confeffus es, neque pluribus opus, nifi

IV. P.Ludovicus de þonte, & P. Jacobus

ut caetera prodas, fecit, & onereillo levatus,

Rhem voto fe obirinxerunt, quod nunquam

gngclg

Confciéatiam fuam deliberate admiffo pecca-

Ijv.c'foï

animi quietem invenit.

to maculaturi effent.

Y

Drexel. in

Xl. Ludovicus feverus ex Bojorum fan-

rogo

V. P. Bernardus Realinus ordinarie an- I.Ibid.

dainn.c.2.

guine Princeps, Marize conjugis fuze literas

Ruchoni aulico fcriptas, per tabellarii erro-

tiqua duntaxat peccata in coiifeffione enar-

rem, domo abfens, intercepit, fed cum epi-

rabat.

VI. Cicottus

Coadjutor dicebat fuo Patri Idem o-

ftolae fententiam non affequeretur (uteftma-

litiofa fufpicio) coepit de fide uxoris dubita-

fpirituali, confeffionem fuam annuam ab he- pufc.1o.

re, & credere, aufam facinus, quod non cogi-

bdomadaria non differre, nec plura fe pec-

I]ISI.

tarat. Itaque internuncius, & lator literarum,

catg committerc.

velut leno, primo obtruncatus: deinde ubi

Donawerdam urbem fuam rediit, etiam prae-

$ VIL

fe&tum arcis, flagitii fufpectum per fatellitem

J'EX'EMPLA PROFANA.

inandat jugulari; tum matronarn aulze prze-

fidem, quafi fceleris confciam, ex turris arce

L He

fodes confcientia fcelerum -urgente,' Marc..

[ongi

precipitari imperavit. Sed o barbarum faci-

S. Joannem Baptifiam & vivum, &

ïnPOïyi

Y, eod

nus! his quatuor funeribus, ipfa Maria inte-

mortaum timebat, velut reprehenforem cri-

gerrima Princeps, quintum acceffit: Imperio

minum.

conjugis vere feveri, caput manu carnificis

& n

II. Agis ab Ephorointerrogatus,num etiam Plutarch,

ho,7 :

illi amputatum. Sed prima ftatim a czede no-

poeniteret eorum, quze geffiffet? impavidere-in Lacon,

636

&e Ludovicusa Mariae manibus adeo exagita-

fpondit: nequaquam ponitet, cum fciam, me ! *POph.

tus fuit, utcumbarba florente, & juvenili, de-

prudentiam cum honeftate femper conjunxis-

coraquecoma cubitum fe contuliffet, una no-

Íe; nullam en

&

éteincanuerit, ut mane fenem feptuagenarium

im aliam ob caufgm nuncad fup-

plicium ducor.

reterret? in quem

merito quadretillud Poétze

IIL. Drafus, cum Faber murarius promit- Idem 1.6.-

]

Martialis :

teret, fe quinque talentorum mercede effe- spopht.

Lib. 4

&urum, ne domus illius ullius profpe&ui pate-

Q nox quam long

a eft, quze facit una

ret, refpondet. quin imo decem tibi talenta da-

epig.7,

fenem!

bo, fi talem facias, ut omnium

profpectui

$.0

Gen3.v8 | X[LAdam.ubiaudiitvocemDomihi deam-

pateat.

"

hx

bulantisin Paradifo, mox confcientia urgente

. V. Pertinax Imperator admonitus, ut a Herod.1.2

v ted

timere coepit, & abfcondere fefe.-

7

.

conjuratis fibicave:et, refpondit, nequaqu»ia

Gen. 4.

XIIL. Cainoccifo Fratre, agnoyi

t fcelus.,di-

fibi uliius mali conícium effe, atque adeo o-

LUC

v.x;.

xitque: Major eftiniquitas mca. quam ut ve-

pus non effe, ut coxtra Imperatoriam Maje-

6anDo

niam merear: Ecce ejicis mehodie a facieter-

ftatem, & anteactain vitam, latebris aut füga

4 pold

ro, & a fac'etua abícondar, & ego vagus, &

vitz? fuze confulat.

epiph,

profugusinterra; omnis igitqr, qui invengrit

"V. Theodoricus Rex Gothorum, cum

me, occidet me.

Symmachurm innocentenr occiziffet, & pau-

lo poft caput mag:) pifcis appofitum in

Gen.42.

XIV. Fratres Jo

fephiinanguftiis conftituti,

Plutenc

V. 21

adíeinvicem dixerunt: Merito hzec patimur,

menía fuiffet, vifum ei eft caput dicti San&i

apparere, ideoque.concito gradu in cubicu-

inmr,

quia peccavimus ia Fratrem noftrum,videntes

Qf [;

anguftiam animze illius,dum deprecaretur nos,

]um fecegiens decubuit, &(paulo poft mor-

ii

tuus eft. .

tribulatio. .

& nonaudivimus; idcirco venit fuper nos haec

.

V]l. Antioch

us mdxbo perculfus dixit : r Mach..

Cete-h,

XV. Miles quidam oftenfo fibi a duobus An-

nunc reminiícor malorum, quze feci in Jerufa-

hiítt.Daur.

lem: Cognovi ergo, quia propterea meinve-

C 5.tit.36.

gelis libello boaorum operum, & poftea ingen-

€x,. I

ti libro fcelerum a Daemonibus propofito, cum

nerunt malaifta: & ecce pereo triítitia magna

3 Rege Anglize ad poenitentiam incitaretur,

in terra aliena.

$. Gite

VII. Neroob czedem Matris crebro Cicebat, Suet. *.46

EL

negavitid fieri poffe, quia peffimam conícien-

fe fpecie materna exagitari, verberibus Furia- ! **eron.

tiam pt2e oculis certushaberet.

rum & tzedis ardentibus; &ab Ottavia uxore,

VA VL

in arctiflimas tenebras trahi.

-EXEMP

LA DOMESTICA.

VIII. Dionyfius 5yracüfanus Rex metu pa- Vel.Max,

tratorum fcelerum adeo omvibus diffitebat, ut "9- 14«

Lanciz.

IQ Franciftus Xaverius tam tenerze erat

barbam non ferro, fed ardentibus nucum pu-

opuf. 3

* conícienti; , ut per totam hyemem

taminibus per Filias fibi immiunui curaret. In

.47.

confeffus materiam peccati venialis non af-

*

leétum vero lata foffa cinttum per ligneum

ferret.

pontem, ferecepit, appofitis nihilominus foris

Vit.1.2.

