eculus eft, totu$ irnianus, totus pes: Totug.ocu-

In navi unusgubernator , &indomo unus Do-—'

À 19. I |

lus, quia omnia videt ( etiam occulta & pro-

minus, &in quovisgrandi exercitu uniüsfi- -

funda corüis , ut pifcesinaquis ) totus manus;

gnum fpectatur. Eftergo unusin mundo Deus. Epicuraá

quiaomnia operatur: totus pes, quia ubique

Il. Eaeft Deivita, qua nihil beatius , nihil

apud Cic.

eít, & ubique operationis fuze veftigia relin-

omnino bonis omnibus afflaentius'cogitari po-

Deor.

i á

quit. VideFabr. Dom. 1. poft Pafcha. conc. 6;

teft; nihil enim agit, nullis occupationibus eft

u tr.

De Trinitate.

implicatus, nulla opera molitur, fua potentia

h 33.

Mätth.zs;

- [X. Oftendi poteft ex occafione thematis :

V. 19.

& virtute gaudet, habetexploratum, fore fe

D'ocete omnes gentes, baptizantes eosin nomine Pa-

femper tumin maximis , tum zeternis volupta-

trir, €? Filii, €9 Syiritus fan£i: Primo, quam

tibus, quae omnia intellige deDeo fecundum

metito Myfterium SS. Trinitatis credatur , id-

fe, & ad intra fpe&ato.

E

que probari tum ex figuris veteris Teftamenti:

. III. Firmiffimum hoc a

eri videtut' » —QUod Cicer; !a. :

tumextextibus novi; &tum ex miraculis. 2.

Deoseffe credamus, . quod nulla gens tam fe- Tufcul. * ;

hitib,

Cur quivis Chriftianus debeat profiteri & cre-

ra, nemo omnium tam fit immanis , cujus

^ ,

dere SS. Trinitatem, nempe quia hzec profef-

mentem non imbuerit Deorum opinio.

fio elt noftra teffera militaris contra infideles:

-^ [V. Sit hoc a principio perfuafum homini- Ciceroa,

eft ícopus & regula noftrarama&ionum , unde

bus, Dominos effe ac Gübernatores Deos, ea- deleg

dicimus: Gloria Patri &c. eft clypeus éontra

que, quaegeruntur, eorum geri ditione ac nu-

daemones : eftcitharalaudidiviuze, per quam

mine, eosque optime de hominum genere me-

cum Angelis illud lfaize canimus: Sanc&us,

reri ; & qualisquisque fit, quidagat, quidinfe

Sanctus, Sanctus Dominus Exercituum. Vis

admittat, qua mente, qua pietate colat religio-

deFabrum Dom. Trin. conc. 1. & 2.

nem , iutueri,

plerumque &-4- impiorum habe-

. X. Oftendi poteft ex occafione ejusdem the-

re rationem..-

matis: r. Curhoc Feftum praecipua devotio-

V. Qua cura ac Vigilantiä. pios orhnes Do- Cant. 4.

ne colendum fit, quia fcilicet eft Feftum omnis

minus fervet. actueatur, declarantilla verba V: !

um trium Perfonarum , & confequenter Fe-

Sponíz; hortus conclufus forot mea Sponfa.

ftum omnium Feftorum celeberrimu:m. 2.Quo-

Hortum enim appellat animam jufti, quia ea

modo debeat celebrari, fcilicet (irmiter creden-

velut paradifus deliciarum veri Salomonis eft,

do SS. Trinitatem , firmiter in eàm fperando,

D

cnjus deliciae funt effe cum filiis hominum.

( quia poteft propter Patris potentiam, fcit

Conclufum autem dicithunc hortum, propter

propter Filii fapientiam, & yult juvare propter

jugem fuam.& Angelorum cuftod:am, quibus

240j ;

Spiritus S. bonitatem ) & (irmiter per charita-

undique feptuseft. Quod etiam dzemion tefta-

tem ei adhaerendo, atque adeo femper cogi-

tur, cumde B. Jobait: Nonnetu vallafti eum, Job. t

Ve IQ.

MR

tando, qus eiplacent, propter Patrem: lo

& omnem domum ejus? -

k

quendo propter Flilium : operando propterSpi-

E

VI. Siis, qui fidem cujusdam amici fpetta- Granat.ia

ritum S.

tiffimam habet, delatoribus non credit, fi ali- filv. $.36.

latthg. *

XL. Oftendi poteft, quomodo perpetuum

quidfeciffe eum referant, de quo dubitari pof-

Gloria Patri: aüt Saufur, Sanflur, SanGius ca-

fit, an recte fecerit; cur Deum; cujus operàá.

PU

ni poffit SS. Trinitati, fi fcilicet omnes cogita-

perfectiffima quotidie cernimüs , in quovis o-

98'7. Iz.

tiones, verba, &opera puriífime ad majoreni

pere fao juftitlimum efT2 non dicamus, neque

L

5

Dei gloriam referantur : aut fifemper facere

eorum cau/as in hac vita quzeramus?

ftudeamur, qua Deo placent, quomodo pla-

. VIL Fingamus Regem expugnata rebelli ci- Ibi

cent, & quia placent: oftendatur proinde,

vitate centum captivos cepiffe, e quibus no-

quam excelfus Deoque gratus & confequenter

nagintainterfici, decem veromagnis muneri-

etiam nobis utilis fit hic modus colendiSS.Tri-

cus donatos fibi a(lidere jufferit , quantum de«

nitatem. 2. Quomodo hicipfe modus practice

cem ifti fuo Regi fe debere fatebuntur? Nunc

ufurpari poffit, & debeat.

verototam generis humani maffam confidera.

Matth'.as.,

h

XII. Oftendi poteftex occafione thematis :

Ex hac videbis maximam partem infidelitatis

V- 9.

Serm. de

Innomine Patris , €3 Filii , €9 Syiritur S.1d, quod

tenebris opertam. adzeternam mortem para-

S. Bernardusinhoc fefto dixit: E(t Trinitas, a

ti, exfidelibus autem maximam quoque par«

9n, 22»

SS.T»rin.

qua homo cecidit. Pater, Filius, & Spiritus S.

tem perire, cum fit ar&a via, quae ducit ad

& eft Trinitas, quze cecidit, intelleCtus, memo-

vitam , & multi quidem vocati, pauci vero

ria, & voluntas: & eít Trinitas, in quam ifta

electifint; quale ergo beneficium erit, inter

cecidit, impotentia, ignorantia, concupiícen-

tot perditorum millia inter pauciffimos illos

tia: &eít Trinitas, perquamcadens Trinitas

numerari, quibus hsec fors feliciffima contigit?

refurgit ad Trinitatem , dequa cecidit, fcilicet

VIII. Quodin navi gubernator, quodin cur-

[ 100

fides, fpes, & charitas, quae proindefingula

ruagitator, quodin choro preecentor , quod Atiftot.

prorei exigentia per partes explicari poffunt.

denique lex in civitate, & Dux in exercitu,de mundo

.

j

:

Vide Engeler. in c

hoc Deus eftin

mundo.

:

[oN

circa finem.

:

celo Empyr. Embl. 28.$.3.

IX. PropeDeus eft, tecumeft,intus eft. Ita Senecaad

. XIII.

dico Lucili, fax intra nos Spiritus fedet, bono- L"eil

rum malorumque noftrorum obfervator. Hic

De DEO.

,'I

elt, 17'

prouta nobis tractatur, ita & nos tractat ipfe:

S.Hie

ron. ]. Mu

lta animalia & ferarum greges du&o?-

bonus vero virfine Deo nemoeft. An potefta-

inepi

t

.

res fequuntur fuos.. Singuli Ecclefia-

ad Ruft

liquis fupra fortunam , nifiabeoadjutus, exe

Monach.

rum Epifcopi finguli Archipresbyteri, & om-

urgere? illedatconfilia ma

nis ordo Ecclefiafticus füis Re&oribus nititur,

unoquoque bono viro,

gnifica & erecta ix;

)£?6.V-4-

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. 1.

X.

yy à

- Bibliothece Manualis: Concionatorug

549

8

il

L«&mt-. -

X. Deus autemn , qui eft 2eterna mens, ex

cilla eum deridens dixit: Ettu, quze fupra te

4 h

/

d

G2e confummatzeque

funt, indagabis, fi, quae ante te erant, vi-

t

firmian. omni utique parte perie

1.1.de div. virtutiseft. Quod fi verum eft, unus fit, necef-

E

;

dere non poteras. Applica ad curiofam con-

b

Ju*- € I* fe eft.

:

templationem Dei,

id enim eft aliud,,v quam Deus ; &—di'e

XV. Apud Perfa

$, qui Regem curiofe in-

p 1

l

Seneca l.

Xi. Qu

tuiti effent, morte plexi funt.-

Sed & qui ar- 1. Reg. 6.

T

debenef. vinaratiototi mundo, partibusque ejusinfer-

Sap IU

ta? ergonihilagis, ingratiffime mortalium,

cam foederis curiofius infpexerant, fubito in-

vl&l

terempti funt. Quanto magis, ;qui Deitatem

e

quitenegas Deo debere, fed naturae, quia ni-

& Trinitatem curiofe fcrutari-voluerint , ope

hil natura fineDeo eft, necDeus fine natura,

fed idem, eft uterque, : nec diftat officio.

primentur ab ejus gloria ?

FaBer in

i

Lattant.

XVI.

Epi&etus Philofophus dixit: fi om-

XIf. Non placuit Perfio, quod aurea vafa

nino eum declararem , vel ego Deus effem ,

e&O SS-

?&ll 102'

Firmian.

'templis inferreritur , :eo quod füpervacuum

'Trin. e.

h 13' m

lo 2» -20140

- ptaverit, Diis offerri, quod avaritize potius,

vel ille Deus non foret. -

Jj

"llfa. g. 5.

quam fan&itatis éft inftrumentum; at

^

qug adeo

- $. XIV.

?fgd, 1)

potius illis offerri volebat. .

J

$

Y, 62: ell

Compofitum jus, fasque ani

E

AUTHORES.

y

m*ik,' fan&Os;

Eccl .

-que receffus.

Y, 28- &

Mentis, & incoc&

um generp

fo pe&us ho-

n Leonardüns Leffius de divinis 'perfe-

D

Thren, 4

mefto.-

Qionibus.

v2 g

Luecius

XIIL Nihil eft Deo

-ümiliuä» $G gratiu'sh,

II Juftinus Michovienfis in Litanias Lau- .

Apul. de

retanas difcurfu 70o. & feq. . :

n

DDeo 5Soct.

quam vir animo perfe&to bonus, qui homini-

de Afbenüone

96l 24

"bus czeteris antecellit , quod ipfe a Diis ?m—

IlII. Robertus Bellarminus

v $

mortalibus diftat.

^

mentis ad Deum. -

A

IV. Joannes Nadafi in anno Hebdo

XIV. Cum Thales feptem Sapientum unus

madag

cclum confideransinfavorem cecidiffet, Àn-

xum -coeleüium tota Parte prirfla.

ETNNS

(

fon.c $

ag

LO

lod

m

C

UE OE

N SEO

8

fäg)ä e /n

D

Cjo

Tites.

U 3-

d oog?

^ TITULUS XL .

—

J DEI M

ISERICORD

]

Pro

P Stuk

pheta iä Perfona Dei Mi,?ricardia mea cum -

ipfo.

QUO AD ESSENTIAM.

"*L

$. I

Definitio.

|

EX S. SCRIPTURA. .

Comma- T. ] fï'a&us voluntatis, quo Deus ex infi-

S -

nisTheol..: :

nita fua bonitate miferias fuarum cres

Qaualitas:.

]s Jerof,

minator Domine Deus, mifericofs C!eQ Exod,

Cutech z..

aturarum fubleValre conatut.

I. Do

mens, patiens, & multze miferationis, €- 34-

Divif o.

& verax, qui cuftodis mifericordiam in millia.

II. Miferator & mifeficors : fuavis Domi- Pfal. 144.

ä

S.Bonav. ]T. Dividitur in pravenientem , pïo]?njumtem,

inPL93. (ubfosuentem. Tllum mifericordia Dei praevenit,

nus univerfis, & mifericordia ejus fuper om-

SLant,-

nia opera ejus.

juk. de

cujus affe£&tum ad bonum effe&tum incitat, &

- ]!I. Magna eftfüper coelos mifericordia tua, Pfal. 17.

huvilt,

incendit. De fecunda dicitur aDomino: i«

64

ericordia mea non recedet a te , abillo divinami-

& usque ad nubes veritastua. Domine in coe- 9t 35

l

fericordia non recedit, cum quo cooperando

lo mifericordia tua , & veritas tua usque ad

nubes; juftitia tua ficut montes Dei.

rocedit, De tertia pfallit Propheta: JMiferi-

cordiatua fub[equitur me omnibus diebus vitoe mea ;

IV. Incharitate perpetua dilexite, ideo at- Jer. c.3t.

illum mifericordia fubfequitur , cui finalis per-

traxi te miferans.

.V. Mifericordia tua ante oculos meos eft , Pfal. 25.

S r

S.Bernar- feverantize gratiam impertitur. Quam ipfam

dinus to.

divifionem etiam S. Bernardinus fequentibus

& complacui in veritate tua.

ap. Nanf

4 fer. 48.

verbis proponit; Prima eft mifericordia Dei

VI. Quia patiens Dominuse

ft, in hoc ipfo Judith. g,

tal g

poeniteamus , & indulgentiam ejusfufislacry- V:!5-

d. g

graumiens , & hoc eft, quando Deus praeve-

11

nitinanima, absqueeo, quodanima merea-

mis poftulemus ; non enim quafi homo , fic

turillam. Securida eft mifericordia Dei confe-

Deus comminabitur, neque ficut Filius homi-

nis ad iracundiam inflammab:tur.

quens , quandoinfpiratur a Deo in tua anima,

& tu illam non petis. Tertia eft mifericordia

VII. Exfpe&at Dominus, ut mifereatur ve- lfa. c. 30.

$, Bomy

Dei fubfequens ; Status autemmifericordize Dei.

ftri, & ideo exaltabitur parcens vobis.

mP ng

VIII. Etvidit Deus opera eorum, quia con- Jon. c.3.

fubfequentis eft, quandoanima vultillam mi-

verfi funt de via fua imala, & mifertus eft Deus

fericordiam acceptare, & confentit, & affo-

- ciatur cum ipfa mifericordia , humiliter im-

füper militiam , quam locutus fuerat, ut face-

ret eis, & non fecit.

plorandoillam . quia primo Deusoftendit fibi

mifericordiam fuam. ' Secundo füccedit tua

IX. An divitias bonitatis ejus, & patientize, & Rom. c.r.,

voluntas, quia (fecundum Auguftinum) fi

longanimitatis contemnis? ignoras, quon'am

benignitas Dei gd peenitentiam te adducit ?

X.

qgæris , & vis, jam habes ipiäfn;, Vde quo dicit

T' tulus . XL. Dez Mifericordia.

54T.

SQP ii;

X. Mifererisomnium. quia omnia potes, &

V. Sialiquis in prféntia Regis occidiffet S. Vine

Y 244

diffimulas peccata hominum propter poenis

Reginam, & filios Regis,& peccaffet cum filia- &6nt- Fet^

!

fer, 2.

N

tentiam. Diligis enimomnia; quæfunt & ni»

bus Regis, deinde veniret ad petendum veni-

mDom

hil odifti eorum, quze fec;fti.

amahRege, utrum effet Rex ia mundo, 'qui poft. Trma

' *sapü 1!0

XI. Parcis autem omnibus, quoniam tua

T

ä M. 27

parcerettali, & remitteret? credo, quod non, -

funt Domine:: quia. amas.

nifi Chriftus; nam fialiquis. interfeciffet o-

. Sap. 12.

XII. O quam bonus & fuavis eft, Domme,

mnesA poftolos,& peccaffet cum omnibüs mtu-

V. T.

& 5- Spiritus tuus in omnibus! ideoque eos, qui

lieribus, & crucifixiffet Chriftum; ;& peteret *

exerrant, corrigis, & de quibus peccant, ad-

veniam, ftatim parceret illi.

F&bGr tü

mones, & alloqueris, ut reh&a mahtla cres

VL Mira res, mirabilisque m1fencordla Dei

S. Laür.

feto ss

dant in te Domine.:

jof. L dé

& Redemptoris noftri.

Giemitpeccator intra

obed.

in(*

Pfal. 103.

XIII. Quomodo mlfereturPater Flhorum,

fej doletque perpetraffe delictum, & confe: e, 2$

IO[H

V. I3.

mifertus eft Dominus timentium fe;: quomam

ftim "placatur Altifimus: XNon przfigitur

ipfe .co

v

novit figmentum noftrunm,

transgrefforibus certum tempus ad poeniter

Pfal. 1x8.

XIV

szencordla tua, Dommq plenra

dum: Quoties iagemuerit, non recordaborj

V. 62.

eft terra.

fi femél, fi bis, fi decies, (i centies, fi millies il-

Eccl, 17

v. 28

XV. Quam mazna mlfencordla Domlmg

lum peccaífe poenituerit, iniquitatum ipfiug

& propitiatio illius convertentibus àd fe2

nequaquam memor ero.

Hoc infinüare vos

Thren. 3

XVI. Mifericordize Domini, quia non fu«

luit Salvatornofter, cum Petro interrogan ti, fí

v. 22.

mus confumpu. - quia non defecerunt mlfe-

usque fepties fratri adverfus fe delinquenti in«

rationes ejus.

[

dulgere deberet, refpondit: JVon dico tibi usqua

Pfal. 24

XVII. Univerfze Vlæ Domml, mlfencordm

V. 10,

& veritas.

fepties, fed. usque feptuagies, tacite videlicet fi

gnificans,ut,quoties veniam petit, totiesigno«

Ícat.

Quod aütem Petro Dominus indicavit

Ut:tzta:

IN

effe faciendum, hoc ipfum agere erga nnfk-

Rom- [* Sö

. XVIII. Ubi abündabit deh&um, fupera-

ricordlam Hagxtantzïs dubitet nemo.

bundavit & gratia.

- VII. Quatuor filia magnae mlfeucordlæ

S Bern dà

'Thren.

funt nimirum immiffio amaritüdinis, fübtra-

triplici

Lc 3&

X1X. foerlcordlæ Domml, quia non fü«

m1fenet9r.

mus confumpti:

'quia non funt defecerunt

tioopportunitatis, virtus reüiïendl, & fanitas

mlferatxones eJusb

affe&ionis; quandoque eniin ei,. qui peccato

quovis obhgatm tenetür, pie immittit Do«

minusamaritudinesquasdam, quse rientem

$. III.

occüpant hominis, & expellunt perniciofam

EX SS. PATRIBUS FT

delectationem peccati.

Qaanaoque fubtras

DOCTOR&BUS

hitopportunitatem, nec tentari patitur iafir-

imitatem.

Quandoque virtutem donat refi-

Quahta:.

ftendi, quod majus eft, ut fcilicettentationent

S. Cyril-

IBe

nignus eft Deus, nec ullus poterit homo

fentiens vitiliter agat, & non confentiati

lus Jerof.

illius benignitatem . fatis. przedicare :

Exod

Catech 2.

imo etiamífi omnes omnium. hominum lia-

Quandoque a e&ionem fanat, quad perfes

Giffimüm eft, &in quo pror(us tentatio tolli«

z

guae fimul coacervarentur, nec fic quidem

tür, ut nonfolum non confentlatur el fed neæ

partem aliquam benignitatis illius enarrare

Pfa n

offent.

fentiatur quidem.

VIIL Quod a diabolo. non ónnes- fufïf'o-s Bonay,

S Laüf.

]I. Audeo dicere, quod divina clementia

cantur, quod mundus non fubvertitar; quod a 3. in

Juf. de proniorfitad ignofcendum, quam ad punien-

peccator vivus in infernum non detrüditur. pot pa.

Pfi. 10f

humilit. dum, dicente Propheta:

€. 4.

Quoniam ira in in-

Quod incorporeaterra cüim Chore & Dathan tee

ij

dignatione ejus, €9 vita in voluntate ejur ; nem-

non abforbetur, Dei maxima eft inifericor-

pe naturale & proprium Dei, facro teftante

dia: Mifericordim Domini , quia non funums con-

.eloquio, ef mifereri [emper €9 párceve; nec

Juimgti.

Si cognofceret homo, quàm maultis

jet, 63b

non mifericordia ejus judicium fupeïexaltat

plicia fünt ejus periculà, tuné cqgmfæren

u

atque excedit.

quam multiplex fit fuper eum mifericordia.

Pfil. 25

S. Berp.

IlI. Magna omnino qnifericordia Domini

IX. Quid tnerebaris peccator? Costemp- S.-

ug. if

ap. Manfiin exfpe&tationeeft; non enim peccantem An*

tor Dei, quid merebaris? vide, fi occutrit tipe PaL. 1a4.

tlc* r 49

j b

difc, 3.*

gelum exfpeGavit, fed przecipitavit e ccelo; ho-

hifi poena;fi occurrittibi nifi fagplicium, videg

95

n. 1

minem peccantem non diftulit, fed protinus

etgo, quid tibi debebat, & quid dedetit; qui

expulit eum de Paradifo; nuncautem jam ex-

gratis dedit. Dataeftvenia peccatori; dátus

fpectat, diffimulat, fuftinet decem annis aut

eft Spiritus ]ufhfïcatxdms datà cft cháritas

viginti, & usque adfenectutem & fenium.

& diledio,in quà omnia bonà facias, & fuper

m

&, Bonav,

]JV. Nullus mifericordiam invocaret, nifi

hsec dabit & vitaim seternam, & Societateni

[q C 30

in Pf. 119. miferia provocaret; & nota, quod mifericor-

Angelorum, & hoé totutri de mifericordia.

"

dia legitur inScriptura magna, fpeciofa, be-

X. Eccemifericordia, quando vides juftos & Idem ia

nwna

Quaremagna? quialiberata magna

injuftos eundem folem intueri, eànder Tucen Pfal. x06,

miferia culpzee originalis.

Quare fpetiofa?

capere, eosdera fontes blbere, eadem pluviaà

quia przefervat a foeda miferia culpoe aCtualis.

faginari, iisdem fructibus terras repleri, fimi-

zam C-L

Quare benigna? quia feparat a maligna mi-

"

liter aérem illum ducere, habere siqualiter

feria moleílias temporalis.

"E

mundi bona, noli patare, injuftüm effe Deum;

yy 3

qui

m

Bibfiothece Mamualis .C'onciohatOriæ

54

-

qui dat ifta zequaliter juftis & injuftis, miferi-

qdue dicatur: 7ndivitiar bonitatir ejus, €9 pa-

pl

cordiz tempus eít, nondum judicii; nifi é-

tientig , €$ longanimitatir contemnis? . Ignoras,

nim primo Deus per mifericordiam parceret,

quoniam benignitas Dei ad. panitentiam ie adda-

p B

non inveniret, quos per judicium.coronaret.

cit 2

fie ifo.

Eft ergo mifericordize tempus, quando pa-

. XV. Non fic eft Deus mifericors , ut inju- S. Aug.in

|

tientia Dei ad poenitentiam

: adducit pec-

ftus fit; nec fic juftus eft, ut mifericors nonPf£. 39-

cantes.

fit.

Parvane müifericordia tibi eft? NNon

[

S.Petrus. XI. Attolleoculos etiam ad videndam Do-

imputabit priora omnia; male vixiíti usque

li

Dam. fer.

in hodiernum diem ,

ft

de 3. Mar-

mini largitatem, five familiaritatem. — Si cui

.adhuc vivis: bene yi—

tino Ép.

maxime potenti fecimus, quod ei diípliceret,

ve hodie.

j

[

nunquid amplius nobiscum loqui, nedum

XVI. ite, pro

ferre ftolam ;;rimam. Non Petr. Ra-

aliquid largiri, vel familiaris effe dignatur?

dixit,unde venis? ubi fuifti, ubi funt, quze tu- venn. in

erm. de

p

graves fumus ei, etiam ad videndum, & pro

lifti? quare tantam gloriam in turpitudinem

Fil. prod.

magno beneficio computat, fi faltem a noftra

commutafti? fed proferte ftolam primam, &

loefione defiftat, & licet multiplicibus & de-

induiteillum. ^ Videtis, quia deli&ia non videt

5 Pett

votis obfequiis defendamus offenfam, femper

vis amoris, tardam mifericordiam Pater ne-

Dun.o

h

tamen injuriee memoria przetervolat oculos

Ícit; deli&a, qui diícutit, prodit.

2

p g

illius, nec oblitterari valet vel beneficio, vel

XVII. Surgam & ibo ad Patrem meum.s, Chry.

65 oj

d

obfequio, vel ipfa etiam vetuftate. Nunquid

acebat, qui dixit: Surgam. Intellexit lapfum, folog. .5

üi

ita Deus meus, mifericordia mea? Abfit,

fenfitruinam, jacerefe turpis luxurize refpexitée Fi*.

[r

inlubrico: & ideo exclamat: furgam, & ibo

pro e

confuevit enim honorare poepitentes magis,

p

quam innocentes; Revertentes plus, quam

adPatrem meum. Quafpe? qua fiducia? illa

q

remanentes.

&

quaPatereft. Egoperdidi, quod erat r'ilii;

$4u

fer 6.ad

XII. Licet peccaveris, licet neglexeris, &

ille, quod Patris eft, nonamifit. Apud Patrem

Int

;dem.

provocaveris patientiam Dei, paratus eít ta-

non intercedit extraneus: intus eít in Patris

men mifereri, cum volueris, & reverti ad re-

pe&ore ipfe, quiintervenit, & exorat affe-

El

vertentem, oblivifci & tegere peccata tua, &

&us. Urgentur Patris vifcera, iterum filium

Ibo ad Patrem reus:

projicerein profundum maris; neceritmora

genitura per veniam.

inter confitentem & remittentem, quia beni-

Sed Pater vifo filio cooperit mox reatum,

diffimulat judicem, qui magis vult im-

gnus & mifericors eft; funt homines mundi

faciles ad iram, difficiles ad mifericordiam ;

plere genitorem, & fententiam cito mutat

[i

Deus autem & ad irafcendum difficilis & fa-

in veniam, qui redire cupit filium, non

cilis ad miferandum.

erire.

Tdem o-

XIII.. Viditoperatua, recurfus & excurfus

XVIII. Percuffit Dominus populum pro Salvian.

$ Peit,

putc. 7-

flagitiorum tuorum, & continuit iram fuam.

errorevituli. Cumomnis populus reusfuerit, contra

€. 33.

Collum non fulminavit, aqua non fübmer-

cur non eft miffa in omnes damnatio? quia

gentes.

D:"m. fefu C

fit, non abforbuit tellus; & cum ommais terra

fÍcilicet pius & mifericors Dominus partem

| Wa

fit plenagloria Domini, in gloriam ejus tuam

percuffit fententize fuze gladio, ut partem cor^

C

mileriam evomuifti, nec reveritus es praefen-

rigeret exemplo, monftraretque omnibus &

[

in coércendo cenfuram, &in indulgendo pie-

tem Dominum.

Ipfe autem quid; Ego, in-

quit, quafi non videns.

Eccevidet, &tacet ;

tatem. Cenfura fuit, quod caftigavit: pie-

V

videt, nec manifeftat; videt, nec judicat; vi-

tas, quod pepercit.

li

XIX. Quid mifericord

ius intelligi valet,S,Anfeym,

det, nec vindicat; videt, & thefaurizas tibi

k

iram in die irze.

quam quod peccatori zeternis tormentis dam-1. 2. cur

q

S. Bafilius

XIV. Mifericorseft Deus?

Aftidem etiam

nato, & non habenti, unde fe redimat, DeusDeus ho-

l

Diligit enim, inquit, mifericor-

Pater dicit: accipe unigenitum meum, & da

mo 2.9

f

ap. Manfi eft Judex.

nc Io

difc. 12 diam €$ judiciumm Dominus ; ldcirco mifericor-

prote. Etipfe filius: tolle me, & redime te.

ü

diam &? judicium cantabo, inquit, tibi Do-

Quafi enim hoc.dicunt, cum ad chriftianam

snine, Qui autem illi fint, adverfüm quos

fidem. nos trahurt.

1

ä

ille.mifericordia utatur, ex v.rbis illis didi-

XX. Licet mater oblivifcatur interdum Taulerus

cimus; Jeati mi[ericorder; quoniam ipfi mi-

unici Filii fui, Dominus tamen, prout ipfe te- apud Blo-

l

ftatur, haud quaquam noftri poteft oblivifci.

fium in

fericordiam con[equentur. Animadvertis, quanta

confolat.

p

cum difcretione mifericordia Dominus uta-

Tanta fiquidem ejus eft mifericordia, ut ftu-

pufill.

f

tur; fiquidem neque citra judicii difcre-

pa aliqua five linum in immenfo igne pofi-£, 55;.

tionem clemens eft, neque inclementer judi-

tum non tam cito incendi poffit, quam ipfe

cat; mi[ericors enim €9 juflur efl Dominur. Hxec

25

peccatori veraciter converfo dolenti peccata

S Lei

igitur cumita fint, nolimus, quaefo nos Deum

omnia donare paratus eft. . Enimvero in-

fer, 12:6

ex dimidia tantum parte cognofcere, ne-

ter Dei bonitatem & poenitentem pecca-

(hadr.

que ejus erga nos bonitatem ad ignavive oc-

torem neque tempus neque medium ullum

cafionem arripiamus ;. propterea tonitrua,

intereft. . Deinceps autem inter Deum &

propterea fulminum terrores, ut ne bonitas

hujusmodi poeenitentem tam perfe&cta fub-

oritur. fidelitas,

contemnatur. Qui folem oriri facit, is cze-

ac.fi peccata comm'ífa

citate etiam mul&tat; qui imbrem dat, etiam

non eífent: tamque bonus & fuper omnem

ignem pluit.

Illa clementize, hzec feveritatis,

seftimationem pius eft Dominus, ut, quz

j;

ut vel perilla ad amandum alliciamur, vel per

femel condonavit, nunquam ei impropera-

haec ad metum aifqefcamus,' ne nobis quo-

$ Auaün

re, nec"/ ullum propterea.difpendium, five

naim

Vit.chris

»

ütwus XL. D Aihfericordia.. -

943

— posnam eum (üftinere velit, (it

correctione fubfiítit.

A

amen iq vitoe

circo fecurus delinquat & liber, tiuäa fuper pec-

Ibid.Hen.-

catores con'eftim Dei ira, judiciumque non

N

XXI. Deus benigniflimus tam inexhauftus

venit; utexhoc opinetur, (eimpune peccaftle,

w

-Allg. i

ric. Sufo. fonseft, prorfüsimmenfae mifericordize ac na-

T

quod non illico puniatur, fed hoc magis differ-

Q

turalis bonitatis, ut nunquam ulla quantuai-

re Deum quam diffimulare cognofcat , & iram

e

vis fideliffima mater proprio filio füo, quem

Dei peccatoribusquamvisferam, fubito & re«

fub corde fuo geftaverit, tam defideranter ac

penteventuram, ficut fcriptum eft : AVe dixe-

libenterin mediis lammis jacenti manum por:

ris, peccaoi , €9 quid mihi accidit trifle? .Ef enim

rexeritadjutricem, ficut Deus homini contri-

LIitiffimur patienr redditor.

npetï. Rau :

to, etiamli poffibileforet, eum omnia totius

Dion,

H Vétf, in

XXVIII. Poenam differt, nonaufert, juxta

arth, in

p ^m, de

mundi peccata vel millenis vicibus quotidie

H

quod dici folet; quod differtur , non aufertur ; «

perpetraftfe. -

nam ut dictum eft Sapientize rz. Jpfe diffunu-

LI 5 L Ecclþ zb

B.

&Fil. PTOd, X-

Utilitar.

i

lat peccata hominum gropter ponitentiam. ^ Sed

S. Petr.

XXII. Si tantum diabolus potuit , ut fe in

quos diutius tolerat, hos induratos fuotem-

pore acrius punit, & terribilius damnat, de

Dam,o- hujusvitii profunda fubmergeret, quanto ma-

quo ait Pfalmifta: Deus

pufc. 7.

gis te virtus Chriíti poteritadeum, de quo la-

udex juftus, fortir £9

'S AT

,2.

patienr, nifi conver[i fueritir , gladiusm [uum vi«

defi, -

! OIOE [3, |

pfus es verticem revocare? Nunquid qui ceci-

brabit. Nihil ergo ftolidius, nihil

i

dit, non adjiciet, ut refurgat? Cecidit afinus

quam louganimitateDei abuti.

periculofius,

d

carnis tuze in luto fub pondere, eft ftimulus

poenitentize, qui pun

XXIX. Haec mifericordia Domini, qua tar- S. Bern,

u2 viriliter extrahat.

gat; & manus Spiritus,

dat ferire, paratus ignofcere, fi

fola fuerit, fe*. detrie

S. Aug.

am

' plici mif,

fer. 6. ad

XXLI. O beata mifericordia , quae fola com-

nullatenus fufficit adfalutema. Imo vero judi

3

mercium noftrae falutis apnovit; Sola enim

cium damnationis accumulat, ut dicatur:

E rat.

Hsec fecifti , &tacui. Apoftolum proinde au«

mifericordia ad Deum dirigit hominem , fola

diamus terribiliterinfonantem : n divitias bo-

ad Deum deducit hominem. Hoec eftfola me-

diatrix, averfos confolans , hzec disjunctos co-

nitatis ejur inquit ( haud dubiumz- quin Dei )

€9 longaniwittatir contemnis? Ienoras , quoniam

r

pulat, hzec fela Deum humilians, nos fublimat.,

patientia Dei ad penitentiaem te adducit? Tu au-

XXIV. Ograndis mifericordia ! O infinéta!

tu foia potuifti trahere Deum de ccelo ad ter-

tezs [ecundum duritiem: tuam €$ cor imo

Á

ænitem

B

the[aurizas iram in die ira.

L

ram, &nos de exilioad regnum erigere..

XXX. Etiamfi poft peccatum non fenferis Paulus de

*

Facilitas.

poenam ejus , cavendum tamen ab eo eft , quia Palat.

) Salriats

Deus, licetfittardus ad iram, atqui tandem "c*.

,Contrt

S. Petrt.

XXV. Adlimina potentium frequentius ex-

poenam culpae maritat. Et quidem nullo ma-

:

)

geatet,

l

a"f"- ** cubamus , non habentes liberos acceffus ad

gis exemplo Dei maximus oftenditur animus,

Idem.

colloquendum; & fi quid deliquimus , fuppli-

quam quod tam innumeris orbis criminibus

cibus ocülis , facietribulata , verbis humilibus

(

provocatus non excande(cat ftatim ad iram ,

emendamus. ]lli autem plerumque füperbo

fiquidem miferationes ejus fuper omnia opera

oculo, & humero dedignanti pedibus fuis pro-

ejus; at vero ut eft mifericors, ita etiam eft

volutos, vel refpicere nolunt. Non fic Domi-

juftus. Juftitia ergo neceffario eum adiget ,

nus Jefus, qui libentiusloquitur mecum, quam.

utnon patiatur culpam fine focia vivere poena.

] S,Anfelm-

ego fecum ; quem invenio, quoties quzero ;

XXXI. Nemo fibi multum de mifericordia S. Aug, in

.|. . Cüt

qui occurrit cum panibus fugienti, qui vultum

Dei blandiatur, quia virga dire&tionis eít, PL 44.

;DEW flg«

10 2 9'

lzetum oftendit mihi, qui meam poenitentiam

Nunquid dicimus, noneffe mifericordem De-

ficutinnocentiam amplexatur. Übique lzetus,

um? Quid mifericordius eo, qui parcit tan-

ubique bonus, ubique pius , ubique dulcis,

tum peccatoribus, & qui in omnibus conver-

!

cum magna multitudine dulcedinis fuze. Non

fis adfe non curat przeterita? Sic eum dilige

facit fupercilium, oculos non obliquat, non

mifericordem, ut velis effe veracem; none-

Tanlerus

detorquet faciem , nec verba réfonat ampul-

nim mifericordia poteft illi auferre juftitiam ,

lofa, fed occurritrevertenti , & accurritin am-

apud Bl

fium in

neque juftitia mifericordiam. Interim quam-

plexus, flens fuper coilum

ejus: & jubet pro-

diu ille differt , tu noli differre.

confoltt

ferri ftollam primam.

XXXII. Demumdicis tam optimum, quam Tertull. t,

| puüll.

e Refurt,

L

— bu[us. vitandus.

& juftum ? de füo optimum , de noftro ju-

;

ftum, nifi homo deliquiffet, optimum folum- 7^ *

$.Leo . XXVL. Abutuntur quidam patientia Dei,

modo Deum.noffet ex naturae proprietate , &

fer. 12. de

Quadr.

qui non funtin confcientia liberi, fiunt delon-

nunc etiam juftum , cum

patitur, ex natu-

gaimpunitatefecuri, cum ideo differatur ul-

roe necelfitate.

fio, uttempus poffit haberecorrettio. Miferi-

XXXllII. Quomodo non eft mifericors, qui S. Aug.

cordiam igitur Dei noftri, quae non vult mor-

nostanto tempore exfpe&at, ut corrigamur ? fer. 102.

tem peccatovir, [ed tantum ut convertatur , €$ vi-

nunquid tam prolixa mifericordia poteft Deo ^* *P

vat , nonideo quisquam tardet ample&i, quia

auferre juftitiam ? Quanto enim diutius exfpe-

quod meruit, nonrecipit; neque enim, quid-

&at, tanto gravius vindicat.

Quando enim

quid difertur, aufertur, aut condemnatio-

prolixis temporibus peccamus, &nihil mali

nemevafit, quiindulgentiam non quzefivit.

a Domino fuüftinemus, patientia eft, non ne-

S. Aug.de

XXVII. Nemo fibi ideo blandiatur, nemo

vit.chrift.

eligentia , non ille potentiam perdidit, fed

e5. .

ftulta & vana füfpicione decipiatur; nemo id-

nos ad poenitentiam refervavit.

XXXIV,

$44

Bibliothece Manuali& Concionatc;riæ !

contra caput meum volantem. Et refpondens

S Greg. f.

XXIV. Quisquis delinquit, & vivit, idcirco

fenexdixitei: Attendetibimetipfi, & depre-

217. mor.

hunc divina difpenfatio in aequitate tolerat , ut

&.4.

abiniquitate compefcat ; fed qui diutius tole-

care Deum intente Secundo vero venit ite-

rum fenex ad fratrem, & interrogavit e

um ,

ratur, nec tamen ab iniquitate compelcitur ,

dicens: Vidifti aliquid ? Et refpondit : Vidi

munus quidein füpernze patientize percipit, fed

reatus fui vinculis ex ipfo fe munere arétius

columbam venientem juxta caput meum. Et

przecepit ei fenex dicens: fobrius efto mmente ,

ftringit;

T

L

nam quia accepta poenitentize tempo-

Ya diverti

tad culpam, diftri&us in ultimis ju-

& ora. Et completa tertia hebdomada venit

ifericordice conver-

iterum fenex, & interrogavit eum , dicens :

deximpenfa argumenta mi

aliquidne plus vidifti? & refpondens ille dixit:

j r

titad poenam.

ais n

S. Anfel,

XXXV. De benignitate Dei fibi

improbus

Vidicolumbam, quae venit, & ftetitfupra ca-

&ib

putmeum, & extendi manum meam, utte-

in 2.Rom. thefaurizat, quia dum ad poenitentiam tempus

nerem eam, illa autem fuürgens intravit in os

accipit, & ad pecc

andumexpendit, ipfum re-

medium gratize vertit in augmen

tum culpae.

meum, &gratiasagensDeofenex, dixitfra-

tri : Eccefufcepit Deus poenitentiam tuam,

Unde & omnipotens Deus, qui collata reme-

de czetero attende tibimetipfi, & efto foUici-

dia confpicit ad culp

?» augmentum trahi , ip-

. fam benignitate

m quam con

tulit, in diftricio-

tus. Et refpondens frater dixit: Ecce a mo-

do tecum ero, donec moriar.

nem vertit, utin

de poft plus feriat , unde modo

Ex Chro-.

L]

amplius exfpe&tat, & quia homo deferere ma-

Il. Apud Patres Carthufianos converfus",

:mic.

( he-

lum non vult, ut vivat ; augeat, unde moriatur.

(ut vocant ) fuit capitis plane rudis & infcii,

odorti Pe-

$ IV.

quialiam nullam precem potuit addiícere, nifi zi prax.

*

hzctria verba: Miferere mei Deur , quam cen- 13.e.7.

.EXEMPLA CATHOLICA.

ties acfzepiusiterabat, cumque ejus prior eJus P- 3-

Vit. PP.

l. F*rater

quidam impugnabatur a fornicatio-

cubile praeteriret, fenfitinde fuaviitimum odo-

de Forni-

ne.

Contigit autem, ut veniret in vi-

rem exhalare; unde Prior fratrem examinat

eatione

& videns filiam Sa-

devivendi & orandi modo, quitamen fe pec-

n. 16.

cum quendam /Egypti,

& dixit

cerdotis paganorum, adamavit eam ;

catorem faffusajebat, fe nihil dignum ea gra-

patriejus: Da mi

hieamuxorem. l[lleautem

tia facere, neque fe aliam precem fcire nifi,

Non poffum eam dare tibi,

. Yefpondens dixit:

Et abiens ad

Müferere tui Deur.. Priorait, illum male orare,

nifi interogavero Deum meum.

diceret deinceps, AMifereri suei Deus, & cau-

doemonem , quem colebat, dixitei: Eccemo-

