quodammodo cadaverantur. Cur autem (uima

teexhorreícere facit, & erigi. Pro Refp. no-

przecipue nigrefcant; ratio eft, quodneque ad-

ta, pilorum radices in humore, id eft, inte-

modum carnofa, neque valdecalida fint. Un-

riori cutis parte, contineri, quze mollior eft,

de & ftirpium eze przecipuefoliorum defluvium

nequeaprimordiis adnata, fedaífidue pronu-

patiuntur brumze tempore, quze minus calidae

tritioneillius fubminiftrata, humor autem is,

nature íunt, atque ob id imbeciliores

utpote res moliífima , . a pilis longitudine ac

riores.

-& faà-

pondere vincitur, quo fit , utpili decumbant.

CXLIIIL. Probl. 3. Cur, qui extremas.corpo-

Hocnot. Refp. Duplicem propofitze quzeftionis

rispartes rigentes igni admovet, ut calefiant,

rationem effe. 1. Eft, quodfrigidusaer humo-

vehementem dolorem fentiunt? Refp. Eum

rem illum congelafcere faciat , unde mutato

dolorem a repentina qualitatis mutatione cau-

humore etiam ipfi pili fitum íuum mutabunt,

fari; plurimum enim frigus in plurimum calo-

atque adeo cum in adveríam partem incum-

rem mutat. Unde dolorem oririnon modicum

bere non poffint, utpote qui non poffunt hu-

neceffe eft, cum, quidquid immodice repente-

*X

morem congulatum fua gravitate vincere in

altum ere&ti manebunt.

que fit mala habitudine, id naturze cruciatum

2. Ratio eft, quod:

aíferat, ficute contrario, quidquid repente na-

in horrore & frigore calor naturalis ad cor re-

turam in bona habitudine immutat , eam fum-

vocetur, unde refrigeratze externze partes &

mopere delectat.

"

2

fanguine deftitutze ac fpiritibus, fatiant, ut

CXLIV. Probl.4. Cur,quando veh

emenkter

condenfetur extima caro, cutisque contraha-

frigemus, maxilla concutitur? Refp. Ratio-

tur, ac corrugetur, unde pilorum erectio ori-

nem effe, quod mufculi , quibus maxiila move-

tur. . Quam rationem eleganti fimilitudine

tur , nervos recipiant ab univerfis colli verte-

confirmat Arift. dumait, rem in tali caufa fe

bris , hincfit, ut, quia ipfze vertebrae moven-

habere, quemadumodum fiquis figens ramum,

tur, & concuti

U

[ 4

aut aliud aliquid conftruat, ac undique ter-

cum illis concutiatur.

intur ob frigus , gtiam maxilla-

L]

ram colligat, magis ere&tum reddet, quam

fi dimittat eum fimul non confiftentem.

CXLV. Probl. s. Cur, quandofrigemus , to-

to corpore exhorrefcimus , & quafi tremimus ?

CXLIX. Probl. 9. Curlingua rigentium per-

indeutebriorumtitubet? Refp. Id fieri ob va-

Refp. Hunchorrorem atque tremorem ex frigi-

dis vaporibus ad cortransmifífis oriri ;; hi enim,

rias lzefiones, quas in lingua frigus prodacit,

cum per magnam arteriam & venam cavam ad

nam r.indurat & contrahit illam, unde perinde

cor tendant , fpiritus vitales, qui egrediuntur

ficut alia membra indurata difficilius moveri

adnoxiamtalem materiam repellandam, illis

poteft. 2. Tremorem inducitfrigus, unde fit,

obviam ía&ti, quodammodo pugnam cumillis

ut dentes concutiantur , & reliquzepartes fer-

jneunt, ficque quaffationem illam & fenfum

moni infervientes tremant ,

atque adeo ut

. AR. P. Lolm, DBibl, /Man, Toim. £.

Yyyya

lingua

124

Bibliothzce .Manualis. Concionatoriae

lingua tandem inordinate moveatur, 3. frigus

deatur exficcare potius , & confequenter eti-

fi

efüicit, ut externis partibus frigore condenfa-

am fuccofum humorem extrahere? Refp. Om-

f

nino calorem exficcare , fed abinitio craíffiorem

tis humor ad interiores confluat, unde lingua

C0

nimio humoregravata minus officio fuo fungi

humiditatem tollere, tum vero primum pau-

Y

oteft.

4

latim etiam fübtiliorem füccum evocare, quod

fes

CL.Probl. 10. Cà

dumfit, caroab igne removenda eft, ne diu-

rmatutinotempore mäjus

J

frigus experimur, quam noCturno, cum tamen

tius affata omni fucco deftituatur. Alii volunt,

cil

fol propiór fit nobis? Refp. Ariftot. 4. hujus

per calorem ficcum, qualis eft in igne, viam

gu

experientize caufas effes. 1. eft, quod fol diutius

magis obftruifücco incarne, quam per calo-

us

abfuerit, undeterra magisrefrigerata eft, nec

rem humidum, perhunc enim pori magis la-

nol

aurora calore fuotantum frigus tam cito pelle-

xantur, utfuccus eggredi poffit.

CLVI. Probl. 4. Curficcee carnes putredi-

"

repoteft. 2. Eít, quod fub diem & ros & prui-

fte

na decidant, quze frigoris cauía funt. 3. Eft,

nisfuntexpertes? Reíp.Idfieri, quia putredi-

quod venti refrigerantes, qui noctu producun-

nis materia humor eft non fatis concoctus; is

pet

tur

ext

dieinftante magis flareincipiant. 4. Eft,

cum tollatur per ficcitatem , merito fublata

ü

j

quo

ob concoctum cibum mane magis inanes

materia etiam ipfa putredo tollitur ,

atque

fimus, unde acrius nobis frigus videtur.

hzec ratio eft, cur carnes fale, aromatibus,

q

CLI. Probl. z1. Curii, qui vehementer fri-

aliisve ficcis materiis coxldiantur.

.

il

gent, dolorem gravem fentiunt, fi ftatim copio-

ff

foigne calefiunt ; fecus, fi paulatim tepefiunt?

$. V.

pat

Refp. Idfieri, quod inter frigus dolorem infe-

JIe husnilitate.

al

rens & calorem frigus conceptum depellere

ï

rio

conantem ingens pugna excitetur, dum calor

- . CLVII. Probl. r. Cut cantores amanthu-

qnores? Refp. Id fieri duplili ex caufa, nimi-

hu

ignis intro admiffum frigus vifua depellere fa-

bu:

tagit, & frigiditateconnitente , & quafia con-

rum quod aífiduo clamore fpiritus animales &

trario objecto fortiore effecta, & validiusinfur-

vitales abfumant, atque adeo novo alimento

dif

gente; quze caufa eft, uttunc doloringens fen-

ad eos reparandos indigeant ; deinde quod,

nit

fo

tiatur ex contrariorum pugna exortus, qui qui-

" .cum agutturefeularynge potiffimum vox for-

d

dem tuncfedabitur, cum a calore vis frigoris

metur, hoc ficut & alia mobilia inítrumenta

fuerit deje&a , prorfusque fuperata. -

y

facilius moveatur, fi humefattum fit, quam

[

I

CL Probl.r2.Curpingueshomines minus

fificcnm permaneat. Addi forte poffet, quod

frizent, ita utabaliquibus pinguedo velut ve-

pera(fiduum oris & gutturis motum calor ex-

n

ftis externa habeatur? Refp. Id fieri propterea,

.citetur, ab eoque humor in illis contentus

Mil

confumatur.

f

quod ex calore temperato cum humiditatis op-

- Unde ficcitgtem'& fitim oriri

timze copia nafcatur pinguedo , & per fe magis

contingit.

i

It

tenaxfitcaloris. Unde minus acceffum frigo-

CLVILL. Probl. . Curinzeftate plus fudo-

a

T

ti prebet. Ariftot. tamen 1. 8. Probl.7. vult,

ris reperitur in humano corpore, cum tamen

valde pingues frigori magis fubje&tos effe ,

majorineftate calor reperiatur, quiexiccare

dií

quam macros, tum quia exteriora membra

folet? Refp. Id contingere tum propter potum

valde diftant à fonte caloris, fcilicet a corde,

copiofiorem , quem illo tempore fumimus,

efg

tum quia propter mollitiem frigori, aliisque

tum propter calorem, qui in »eftate egreditur

a,

rebus frigidis acceffum facile praebent.

ex corpore, adeoque humorem confumerenon

Cet

poteft; in hyeme vero füdores congelantur,

$. 1V.

adeoque etiam ex hoc capite difficilius egre-

t

De þccita(c;

diuntur ex corpore.

N

CLIII. Probl. i. Cur plerumque ficcitas

: in

CLIX. Probl.3. Curpartes

fuperiores ma-

el

viris magis locum habet, quam in fenibus?

gis humore & fudore plenze funt, quam infe-

a

Refp. Id propter abundantiam caloris contin-

riores? pro Refp. nota, fudorem nihil aliud

Qu

effe, quam humidum tertize concoctionis ex-

gere, hicenim humiditatem fuperfluam, fi qua

bur

ineftcorporibus , abfumit, atqueinejus locum

À

crementum, quod cum fanguine per venas du-

fs

ficcitatem introducit.

citur, ut fit vehiculum folidioris fubftantiz,

aüt

. CLIV. Probl. 2. Cur ficcitaslinguee fitis eft

quodque, ubi munere fuo perfunctum eft, cum

x

indicium? Refp. Eam non femper effe fignum

naturze minime idoneum, fed potius moleftum

in'allibile fitis. cum fzepe etiam & tempore,

fit, aut infenfibiliter natura expellente eva-

quo aliquis abundebibit, fi egrediatur in ma-

cuatur, autoperante naturalicalore, at eti-

qui

us

gno ?e(tu, lingua ardore accenfa excitetur, li-

amaliquandoeo, qui praeter naturam eft, per

p«

cetin hominenulla fitfitis, undefi quis inloco

fudorem expellitur. Hocnot. Refp. Rationem

lu

frigido refrigefcerelinguam finat, mox etiam

probabilem effe, quod fudor fanguini & fpi-

poi

appetitum potus fublatum fentiet.

Quando-

ritibus mixtusfit, atqueadeo cum his propter

ï

pot

que tamen hzec ficcitas ex vero fiti provenit,

innatum ipfis calorem furfum feratur.

Prae-

quia fcilicet ventriculus fufficienti humore de-

terea vero cum fudor fit humor, . qui conco-

fint

Ia

ftitutus euma reliquis partibus, & confequen-

&ionem fubterfugit , neceffario fequitur, ut

r

ter etiamlin

iis in partibus copiofus reperiatur , ubi con-

oritur.

gua, attfaxit, unde ficcitaslinguze

coctio peragitur, quod fit in fuperioribus par«

àd

^ tibus-

Vej

CLV. Probl. 3. Cur caro affata plus fucci,

Cet

quam elixata continet, cum tamen calqr. vi-

CLX.

It

!

CO mll KEU Efomentin.

125

le

CLX. Probl. 4. Cur, quilu&a fefe exercent,

rofa materia tfänsfüäadi potbfï; 3. caufa eft,

fi interpofitaaliqua quiete, iterum luc&tentur,

quodanteriores partes facilius ambiente fripi-

]

magis humore & fudore abundant, quam fi

do teneantur, unde füdor erumpens repelii-

continuelu&entur? Refp.Rationem effe,quod

tur , expullus vero abfumituar; fecus veroter-

]«

per exercitationem, quze per lu&tam fit, humo-

gum & axillze unde hze prze czeteris membris

:

res attenuentur , & ferofo jam fanguini admix-

facile fudant, quia omniüm minime funt ex-

tipaulatim ad ambitum corporis, qui magis

pofitze frigori, 3. caufa eft, quod partes poíte-

j

calore afficitur , transfluunt, magisque colli-

riores magis carnofa fint, & cornfequenter

la

guntur eainparte, quia ábinitio cutis & mea-

etiammagis humidze, cum enim ad carnem

tus non etant referati , poftea vero humores

generandam continuo fluat fanguis, conflue-

"

nondum ad eam partem delati , interpofita

re vero nequeat, nitiadmixta ferofa fubftan-

quiete,tempore intermedio confluunt, qui po-

1.

tia tenuiorem & fluxiliorem reddente, neceí-

S

ftea fuccedente nova exércitatione majori im-

fario fequitur, ut, ubi majoreftcarnis copia,

petu copiaque effluunt. E contra vero continua

ibi fanguinis quoque , & confequenter ferofi

exercitatio, cum corpus vehementer calefa-

humoris, abundantia major reperiatur. . Quze

d

ciat, hocipfo etiam magis excitat, & confe-

tamen ultima rátio intelligenda eft, fi calor

quenter minus materize fudori relinquit.

debitus adfit ; nam hujus defe&u nares, etíl

'"CLXI. Pr. 5. Cur magis induti, quam nu-

carnofiffuimz? , minus tamen , quam czeterae

di,humido füdore abundant? Refp. Solem ca-

partes . fudant.

lore fuo humores attenuare , & ab internis

CLXV. Probl. 9

. Cur ea parte,' qua jace-

partibus ad externas attrahere , & tunc quafi

mus;non facilefudamus , cum tamen illa ma-

ad fe tractas exiccando confumere. E contra-

gis quam ceeterze partes, incalefcant ? R. Du-

F

rio vero, fi teCtzefunt partes per veftes, tum

plicem hujus experientiaze rationem effe, :. eft,

humorem quidem a fole elicitum veftesimbi-

quod calorin ea parte nimis excedens efflu-

:

bunt, fed fimul etiam confervant, ne a [ole

enteim materiam quodaramodo ablumat,& ex-

difpergatur. Hinccum corpusin umbram ve-

ficcet,2. eft, quod ex compreífione impedia-

nerit, totum fudore afpergitur, quia fcilicet

tur fanguis, ne libere ad partem comprimen-

fol non amplius affulget ,.atque adeo a nu-

tem & compreffam confluat, quofit, utneque

dis partibus humorem abfumere non poteft.

aquofa materia fanguini admixta ad cutem.

XCLXII. Probl.6. Curfacies & frons maxi-

exteriorem permeare poffit. -

me fudore abundat, cum tamen minime fit

gl

CLXVI. Probl. 1o. Cur dormientes magis

carnofa? Refp. Id ea ex caufa fieri, quod ea

fudent,quam vigilantes? R. Id propterea ac-

membra prze cseteris fudare foleant, quaelaxa

cidere quod humiditates in internis partibus

funt & rara, hzec enim aptiora funt ad humo-

magis congregentur, & calor retroactus ma-

rem imbibenduni, tale autem membrum eft

Jores vires colligat, unde, cum fuperflue fint,

caput,hoc enim perquam humidum effe, de-

& naturze noxize,atteauatis iis vi caloris a na-

monftrant , tum venze exinde tendentes , tüum

tura commodetunc expelluntur, unde etiam

diftillationes ex eo fluentes, tum cerebri co-

fit, ut non ftatim atque fomnus advenit, fador

E

R

pia, tum ipforum pororum abundantia. Cum

efflaat, taotum enim temporis intercedere

ergo humorgravis fit, &ecapite deorfum flu-

debet, quantum fuiticit ad attenuandam ma-

at, bincfrons, quae immediate cerebro fubja-

teriam vi caloris introgreífi.

1

cet, primafudat , & tum primum facies.

CLXVII. Probl. r :.Quarelaborantes , ubi

CLXII. Probl. 7. Cur detergentibus magis

quieverint, fudant? Refp. Etiam boc duplici

fluit fudor, quam omittentibus hanc deterfio-

ex cauía fieri, 1. eft, quod laborantibus venze

Tem ? Refp. Iddüpliciex caufa contingere. r.

fpiritu inflatze poros occludi cogant , unde fu-

eft, quiafudor cuti adhaerens ab extrinfeco

dor exire prohibetur , quiefcentibus vero refi-

ambiente refrigeratur , unde repellit fübfe-

dent, unde amplior: copia fudor promanat,

quentem hutinorem, nead exteriora propella-

perinde fere, ficutin canalibus aquee aliquam-

tur. 2. Eft,quod fudor ille cuti adhaerens mea-

diu obturatis majori impetü aqua prorum-

tus obftruat, aut multitudiae fua, aut craffitie,

pit, 2. caufaeft,quod ex motu vehementi ca-

autlentore,aut omnibus his fimuljun&is,unde

lor concitetur, quifpiritusattenuat, & quafi

exitus otmnibus fudoris partibus intercluditur.

coníumit,humores autem attenuatos in ae-

CLXIV. Probl. $. Cur in tergo magis,

rem convertit, unde materia fudoris confu-

ä

quam pectore,fudamus ? Refp. Triplicem hu-

miturautimmutatur. É contrario vero,cum a

jus experientiae caufam effe, z. eft, quod in

labore ceffatum eft, & fimiliter calor definit ,

pectorelocus concavus reperiatur , in quem

& e converfo fpiritus & vaporofa materia

humor , qui fuperfluit.facile convertatur.unde

cralfior reddita priorem naturam acquirit, at-

poítea per tuífim aut fortem excreationem

que in humorem vertitur , perinde ut vapo-

poterit expelli; in tergo vero cum craffiores

res e terra vi folis elevati in áquas tandem

SAy *

g

fint partes & cavitates magis diftantes,fudoris

refolmntur.

:

materia , quxe alioquin per aliquam partem

X AIABT AV

propelli debet, camnonhabeat alium locum,

àd cutim fertur. Atque hzecratio eftetiam, cur

De transmutatione mixtorum.

Venter minus, quam pectus , fudet, quia fcili-

CLXVIIL Probl. 1. An poffit Phoenix re-

cet & venter multis cavitatibus, puta vefica,

nafci viribus naturze;nam plerique memorant,.

illum colle&is in excelía rupe cremiis , &fe-

gäge&ixüs,u;ero, &c abundat, ad quos vloqus; fe-

Xyyys

-

ftucis,

226

Bibliothece IManualis Concionatorie

J

ftucis,novae quidem proli cunabula, fibi vero

Hieronymus fcribit, cum fuos pullos a ferpene

f

feralem rogum conítruere, quo conícenfo fo-

te occifos reperit,lugere,& fe, & latera fua per-

[

laribus fe radiis exponere,alarumque ventila-

cutere, & excufo fanguine corpora mortuo-

tioneignem excitare,in quo in cineres rediga-

rum refuícitare ? Refp. Aliqui , non antiquam

tur,tanquam materiam repullulationis ; altero

formam, fed novam animam generari , ficut

enim diea morte vermem in cinere nafci , qui

abignenovus calorin eadem aqua produci-

tertio alis adnatis,quotidianisque incrementis

tur , fi prior calor deftru&us fuerit. Aliitamen

tantum proficiat, dum paucis diebus in no-

probabilius negant hanc totam narrationem ,

vum Phoenicem revivifcat? R. licet non de-

probantque falfitatem ex ipfo modo produ-

fint, qui putant,hancavem fine alio femine re-

cendi viventia, ad quae cum certze difpofitio-

f

naíci, conformiorem tamen Philofophiz effe

nes requirantur,quales utique in fanguine pe-

à

licani non funt, meritofabulofum creditur,

contrariam fententiam, cum Phoenix animal

H

perfectum fit, atque adeo nequeat ex putri

quod de eo communiter narratur.

l

materia fine feminali virtute prognafci.

- CLXXII. Probl. 5. Verene uxor Lothin fta-

(

CLXIX. Probl. ?. Qui fieri poflit, utleones

tuam falis & Nabuchodonofor in bovem trans-

4

catulosfuos mortuos vivificent, nam, tefte

mutati funt? R. 1. Uxorem Loth, quoad cor-

Gefnero, lezena catulos fuos mortuos patit,

pus vere in ftatuam falis transmutatam effe,

Y

ficquetriduocuftodit, donec veniens paterin

quod Author de mir. S. Script. 1. a. c. 11. fic

faciem eorum exhalet,vel ut alii volunt , rugi-

contigiffe ait, ut Deus in corpore illius, quid-

tuanimet ? Refp. Aliqui, rationem effe , quod

uid falfe materize erat, per totum corpus

tv

Jeones fint calidiffiminatura,ut eorum nobi-

diffuderit, adeoque infecerit, utfal fieret. R. 2.

f

litas,fortitudo & audacia probat, foetus autem

Nabuchodonoforem non fuiffe in verum bo-

humiditatem continet, ex generis temperie ,

vem converfum, fed tantum periiífe corporis

Í

qua ficcitate complexionis & caliditate vi-

puchritudinem , roburque & ufum membro-

fcofior redditur, & maxime circa cerebrum

rum amiffum effe, uti & rationem corruptam,

praevalente ficcitate , & animali fpiritu adju-

ut more quadruüpedis incederet , & gramen

|

vante, unde nervis obftru&tis fpiritus exclu-

proficuum apprehendens comederet.

duntur , ne virtutes poífint actiones fuas mo-

. CLXXIII. Probl. 6. Poteftee mulier in vi-

vere. Parentibus ergo rugientibus circa foe-

rum transformari? R. affirmative, fic enim,

tum, fpiritus per os & auresingrelTi, & mea-

utalia exempla taceam,Delriol. 2. difquif.ma-

tus capitis , praebent foetui motum. Alii ta-

gic. c.32. narrat, probe Conimbricam viro no-

Iï:

bili fuiffe filiam Mariam Pacheco nomine;

f

men putant, catulos hos jam ante vivere, fed

femifopitos , prout nonnunquam Mhomines

quae circa pubertatis annos repente in adole-

deliquium paffi experiri folent, & tunc per ru-

Ícentem mutata viriles induit veftes, & nomen

2

gitumleonisa fopore excitari.

Manuelis affumens navigavitin Indiam,ibique

CLXX. Probl. 3. Poffuntne

folia arbdrum,

ftrenuum militem egit , redux vero in patri:m

autipía arboris fubftantia in volucrem muta-

uxoremduxit. Sed ejusmodi foeminas An-

ï

ri? Namgraves AA. apud Majol. to. 1. coll. 6.

dreas Laurentius]. Anatom. 2. q. 7. negat ; pu«

tradunt, Berneces aves deligno crefcere, nam

re foeminas fuiffe ante mutationem, fed An-

lignum de abiete marinis aquis incidens,quan-

drogynos , fexufoemineo praevalente primum

do fucceffu temporis putrefcere coeperit, hu-

ob humiditatem primze zetatis , poít crefcen-

morem ex fe craíffum emittit, ex quo denfato

te calore influente, & immutata humiditate

formantur parvae fpecies avium ad magnitu-

mafculum fexum

prævalujü'e , & membrailla

dinem alaudarum, quze primum funt nudze,

foras protrufiffe.

ä

dein maturantes plumefcunt, ac roftris adlig-

CLXXIV. Probl. 7. Produciturne diverfa

t

num pendentes per mare fluitant usque ad ma-

anima,quando vermes in papiliones aut bom-

turitatem, donecfe commoventes abrumpant,

byces mutantur , aut quando, ut referunt non-

ficque crefcant, & roborenturusque ad debi-

nulli, Japonenfe quoddam animal magnam

tam formam. Harum multas, inquit Vincent.

partem. juvenis canis maguitudinem pilis

Beluac.Hift.natur.l. 16. c. 40. audivimus & ipfi

molliffimis, & fapidis ad edendum carnibus

vidimus , virosque fide dignos , quieasadhuc

ftato tempore, velutamphibium appetitu na-

pendentes fe vidiffe teftati funt , anferibus mi-

turali fréquentat mare, in quo natatu quoti-

nores funt, colorem habent cineritium ac ni-

diano, &anferinis quafimerfationibus mem-

grum, pedesut anates fed nigros. Pari modo

bratim a capite ad calcem mutatur , quousque

pigafetta teftatur in India Orientali, fe arbo-

omnino in pifcium naturam tranfit? Refp. li-

ä;

rem vidiffe, cujus folia etiam a trunco abrup-

cet dici poffet, folam exteriorem formam &

taanimata effent , moverique ac vivere, fed

accidentales quasdam difpofitiones in tali ca-

non diu, nempe non ultra ottavum diem, de-

fu mutatas effe , probabile tamen valde effe,

— — —5

ficiente proprii humoris alimonia, quam ex

quod nova anima producatur ; nequeobftat ;

arbore traheret, idque fe experientia didicif-

quod vermiculi & volucres fpecie diftinguan-

—— m

fe. Refp. Hzec omnia vel animalia effe, vel

tur. Namlicet commune pronunciatum neget,

certe tales- aves ordinario modo generari,

ea, quze fpecie diftinguuntur, in fe mutuo

diasidiud — ia

cum Hollandi Ann. 1596. fcripto teftati fint,

commutari poffe, nihilominus tamen pro-

fe circa novam Zemlam in Berneces ova fua

pter naturalem fubordinationem unius fpe-

p DPET

foventes incidilffe.

ciei ad aliam videtur, fi non in omni-

CLXXI. Probl. 4. Quid de pelicani trans-

bus,in aliquibus certe, concedenda ejusmo-

mutatione fentiendum, quem etxam ipf;e- 3.

di transmutatio. Sic enim & alimentum

viven-

——ÓT

la

Titulus L. Eleménta.

727

viventium plerumque fpecie diverfum efc, &

ju

copia exhalationum cometz infervientium

tamen in eorundem fubftantiam cpnvertitur.

adfupremam regionem delata, multum etiam

t

CAPUT

V.

manet, ia media regione materize ventis gig-

nendis aptze; ventos autem fequumtur maris

Ie Meteoris.

tempeflates. Terre motus vero & inunda-

)

h

d-

tiones fignificare poffunt, quatenus exhala-

]*

tioaes copiofe extrat?e, dum liberum e ter-

De cometis.

re gremio exitum quaerunt, eandem concu-

CLXXV. Pr. x. Cur comete ordinarie in

ja

tiunt, & mareagitant, hinc tanta inundatio

fuprema, nonautem infima vel media regione

fequitur, ut fubmerfas aliquando infulas, co-

)

a&risapparent ? R. Duplicem hujus rei ratio-

meta apparente, Seneca narret.

nem effe. 1. eft, quod media regio frigida nimis,

CLXXXI. Probl. 7. Quomodo przelia aut

la

infima vero non fufficienter calida fit. 2. eft,

"

mortes Principum fignificare poteít cometa?

quod moveatur ad motum fuprem:e regionis

Refp. Javellus, tempore cometze effe exceffi-

ab orienteinoccidentem, undetanto tardius

vam caliditatem in aére diffufam , quzeinflam-

movetur , quo vicinior eft medize regioni , tum

mans fpiritus in humano corpore cholericos

vero moles refiflit rapienti.

reddat, ex cholera autemincitantur homines

" CLXXVI. Pr. 2. Curin autumno maxime

adiram, & ex hac ad vindi&tiam , ex vindic'a

oriuntur cometze ? K. rationem effe , quod

denique.ad praelia. Mortem vero Regum aut

^

hyemale frigus exhalationis elevationes ter-

Principum, ait, per cometam ideo fignificari,.

re conftritionem prohibeant, vernus calor

quodtempore cometze calor iile nimius val-

debilis fit, aeftivus v

de alteret corpora przcipue delicate viven-

ja

fumat.

ero cito diffipet , & ab-

tium , difponatque ad zegritudines, quze plu-

l

CLXXVII. Pr. 3. Undetam ingentibus Co-

ribus funt mortales. Rette tamen addit cit,

1

metis,quales olim Soli lunzeque fimiles vifi

Auth. hzec figna non necetfario fumi a come-

funt , tantum pabuli ? R. multa ad hocjuvare,

ta,fed tantum cum inclinatione quadam, un-

materiam fcilicet ante praeexiftentemin fuüm-

de aliirectius dicunt, per cometam mortem

l

ma regione aris ;ejus denfitatem, novasiden-

talium regentium duplici modo fignificari,

la

tidem furfum attractas exhalationes, motuum

fcilicet ut vela Deo tanquam inftrumenta af-

)s

Yaptus, quofit, ut cometaimpingat in diverfa-

fumantur , ut vult S. Damafcenus, velutjudi-

rum mundi partiumexhalationes, easque fibi

cent dictas morborum caufas tam Principibus,

uniat; tarditatem ignis improportionati ad

quam ceeteris hominibus communes , quia

tantum tam vifcofze, tamque bene compa&e

tamen Principum funera facilius, quam pri-

materiz cumulum depafcendum, przefertim

vatorum notantur, hinc vulgo cometze füne-

cum ifteignis fit vicinilimus locofuo naturali,

Certe vel

runi regiorum przfagi dicuntur.

]s

remotus a contrariüis, ac proinde non tam

ante, vel non diu poft , quam Anno 1618..

]«

vehementer agens. -

cometes apparuit, clariffima orbis germa-

j

CLXXVIIL Pr. 4. Quze caufa eft, quod tri-

nici fidera Matthias Caefar, Anna Imperatrix,

plici potiffimum calore appareat cometa, ar-

Archidux Maximilianus, Carolus Marchio,

j«

genteo fcilicet, rubeo & nigrofeu fufco? R. Id

bonorum omnium dolore & gemitu difpa- :

potiffimum ex divería denfitate provenire;

ruerunt.

narn aliquando efttam temperate denfus,ut ex

-& f

calore fphaerzeignis fecundum om1es fuas par-

X

tes inflammari poffit; & tum propter fubtili-

De tonitru.

tatem , ut ftella alba vel argentea apparet.

CLXXX. Pr. i.Undetadtà diverfitas -fpdl

Quandoque eft adeo denfüs , ut non poflit bene

in tonitru provenit? Refp. Kam a varietate ex-

inflammari, licetigniatur, & tum ftella rubea,

halationis przecurrentis, & nubis percufíze

velut lignum denfuüm ignitum xotundum, a

provenire ; fi enim exhalatio copiofa eft, &

quonon exit flamma, apparet. Denique ali-

deufa, tonitru erit grave, cum corufcatione ; fi

r:i

quando eft adeo ex fua vifcofitate condenfa-

vero exhalatio & nubes eftrara, fit corrufcatio

tus, utnecigniri, nec inflammari queat, fed

fine tonitru perceptibili, fi tandem exhalatio

potius extinguat ignem fibi propinquum ex

fueritin nube fpiffa, fittonitru fine fulgure.

craffitie fuze materize, & tunc ut magnus car-

CLXXXIII. Probl. 2. Quomodo tonitrua

bo niger apparet.

,

campanarum pulfu diffipari queunt, velaene-

CLXXIX. Pr. 5. Quomodo cometa poteft

orum tormentorum explofione? Refp. id pro-

::

fterilitatem , aéris intemperiem, febres pefti-

pterea fieri quod pertalem fonum a&r commo-

veatur, nubes diffolvantur, & fic exhalationi-

lentes,fignificare? R. poffe id fieri ex ea caufa,

quod tellus talitempore fua humiditate, quze

bus vize aperiantur, qua fcilicet ruptione tam

foecunditatis caufa eft, privetur, ficczeque ex-

vehementi egrediantur. Campanze tamen pul-

halationes aérem inficiant, praefertim juxta

fu etiam ob facram Epifcopi benedi&ionem .

Y

M-

loca paluftria, in quibus humor ad foecem

tempeftates a d2emone excitatas vel fedant ,

exiccatus putrefcit, calor item & frigus pree

vel ingruentes impediunt, vel alio avertunt,

dominantia morbos acutos faciunt.

hincipfzeveneficae quandoque faffze funt, fe,-

CLXXX. Pr. 6. Verene poffunt cometze

quando a da2emonead conventum velinde do-

ventos , tempeftates, terroe motus & inunda-

mum vehantur , audito facratze campanze

tiones naturaliterfignificare ? Refp.poffe, &

figno, ab ipfo trepido & fugiente in folum

ventos quidem ac tempeftates, quia eft tanta

dejectas : effe.

CLXXXIV.

Za8

Bibliotheca Munuaks Concionatoria.

f

CLXXXIV., Probl. 3. Cur nigro rubefcen-

CXCI. Probl. 3. Cur pavidi homines fpe-

u

tium nubium tonitrua omnium periculofiffi-

cus altiores contra fulmen tutiffimas putant ?

£0

ma funt? Refp. caufam effe, quod indicentma-

Refp. Id ex ea forte perfuafione oriri, quod, te-

fte Plinio, fulmina infra terram non altius ,

fü

cnam ibi effe copiam aquarum & ignitarum

21

exhalationum, & confequenter longam inter

quam quinque pedibus, penetrent.Scalas vero

(à

hxec contraria pugnam fore; grandinesque a-

alii tutum refugium putant, quod illae ob de-

deo ac fulgura fecutura, uti albicantes nubes

clivitatem videanturi&um fulminis poffe de-

(

clinare,& alio avertere, ficut videmus inlori-

d

indicantfe magna vaporum copia,& tenui ex-

halatione conftare, unde minus periculofze

cis, galeis, & ipfo cranio humano fieri.

qu

funt. Nigrae denique compreffas exhalationes

CXCII. Probl. 4. Verene contra fulminis

fie

ft

indicant, ac propterea propter refiftentiam

impetum defendere poteft lapis, qui cum ful-

tit

maiorem nubis peticulofius eft tonitru.

mine deciderit, in oftio domus fufpenfus ; aut,

CLXXXV. Probl. 4. Curtonitru fequi vi-

ut vult Niphus, ferrum multum fecum porta-

[

7

deturfulgur, cum tamena parte rei contrari-

tum, & aqua multa confperfum; aut, ficut vult

fe

um fiat? Refp. rationem elfe, quod fonusnon

Plinius, Laurus,coralluum , tabernaculum e

percipiatur a nobis, ficut color per fpecies,

pellibus, vitulo marino detra&tis, confe&um;

üt

color enim. in inftanti operatur fuas fpecies

autlapishyacinthus, aut ex avibus aquila ?

& movet fenfum; at vero fonus tardius per-

Refp. Conimbr. &alii, hancimmunitatem ab

h

venitadauditum, ut experientia docet.

i&u fulminum vel omnino fi&tam effe ( cum

g

CLXXXVL Probl. 5. Qui fieri poffit, utali-

conftet laurum fulmine ictum effe) vel in An-

qua tonitrua exaniment homines, ficut fieri in

tipathiam naturalem, quz fulmini cum iftis

fi

"Tartarorum regione, nonnulli apud Majolum

intercedat , referendam effe, vel certe vitulum

Vi

à

Ícribunt? R.. Id duplici modo contingere pof-

marinum & aquilam tacito naturze inftin&ta

fe, 1. propter terrorem nimium & repenti-

fulmina przefagire , feque per id tempus in al-

num, quoaliquoties homines exanimatos ef-

tiffima tutiffimaque loca recipere.

Q

fe,ex hiftoriis conftat. 2. Propter venenata ful-

CXCIII. Probl. s. Car hyeme quam zefta-

gura,quae ex accenfione venenatarum exhala-

tefuntrariora fulmina? Refp.in hyemerarius

p

tionum exorta funt,a quibus proinde homines

aut nunquam evenire, quia tunc exhalationi-

afflari, &tandem gmnino necari potuexfunt. :

mis parum caloris habet; atque adeo ignem

non concipit. , /Eftatis vero tempore calidi

I

S TE

ficcique halitusterrze , uti exiliores funt,ita in

d

ü

nubes admodum tenues & infirmas, atquea-

De HJlgur&.

deo ad fulmina proferenda parum idoneas

denfantur. Hinc inlocis calidiffimis , ut in

t

CLXXXVII. Probl. 1. Curmultze anguilloe

JEgypto , & frigidiffimis, ut in Scythia , tefte

capiuntur, ubi frequens eft corufcatio, ficut

fieri Niphus teftatur? Refp. Id fortaffe ex ea

Plinio;nulla fulmina cadunt ; crebriora autem

Y

funt in iis locis, quae femper quodammodo

caufa fieri , quod abillius exhalatione defcen-

vernant, aut autumnant, ut in Italia, in qua

denteinfe&tze cavernarum , in quibus latitant,

li

aquze amarze &infipidze reddantur, & ab an-

jam oliminter Tarracinam & zedem. Feroniae

f

turres bellicistemporibus fieri defierint, eo

hi

guillis poftea deferantur.

quod omnes fulmine fuerint dejeCtze.

CLXXXVIII. Pr. 2. Cur intuentes coelum

h

fulgurans dicuntur vel ceecitate; vellepra tan-

CXCIV. Probl. 6. Cur fuülmina nonnun-

tr

quam fulphureum odórem emittunt? Refp.

ü

gi? Refp. Id fierifortaífe, quod hauftus per po-

caufam effe, quod fpiratio, in quaardent, mul-

ros faciei & oculorum noxius ignis inflet, &

V

humorem chryfiallinum exüccett

tum habeat fuülphureze materize ; ut enim in

L

terrz vifceribus fulphurgignitur,ita & in ae-

re. Quandoque etiamipfehabitus caufa talis

25 & IV.s,

H

odoris eft , dum fcilicete terra fulphurea evo-

De fulmine.

catus nativum folum redolet.

4l

CXCV. Probl 7. Cur fulmen plerumque

-CLXXXIX. Probl. »I. Cur motus fixlminis

dura & denía, non autem tenuia & rara.lzedit 2

Hi

h

ad terram plerumque obliquus eft? R. Arifto-

namconftat aurum illdefo facco, enfem non

teles, id propterea fieri, quod fulmen propter

Yefa vagina , offafalva carne, combufta effe?

lu

R. Quod ignis traje&ui obftet , unde fulmen,

Y

eravitatem fuam, & nubis explofionem deor-

um impellatur, & aliundeignisin exhalatio-

dum eorum contumaciam vincat, moram

ne conceptus furfum elevetur, undefit, ut,

trahere,atque adeoin ea vim fuam imprimere,

Í

dum neutra visalteri cedit, media & obliqua

neceífe eft. In aliis vero, quze tenuia & rara

feratur via,donecignea vi fuperata fulmen ad

funt , ubi fulmen vim fibi refiftentem non in-

terram eadem neceffitate, qua excuffum eft,

venit, per poros & occulta foramina celerri-

me, atque adeo fineinjuria , transcurrit.

horrendo cum fragore detrudatur.

Í

— CXC. Probl. 2. Cur feriunt altos montes

CXCVI. Probl. 8. Qui fieri potuit, ut doli-

otifimum fulmina ? Refp. hoc ipfo, quod

um fulmine correptum frangeretur, & combu-

reretur, ipfum autem vinum fubito concretum

lE

obliqueferantur, ut in priori Problemate o-

!

ftendi, celfiffima quzeque iisobvia fieri, ideo-

ftaretjita ut rigorilletriduo duraret , quemad-

1modum Aib. M. intr. detonitru c. 22. refert?

que in ea frequentiusxfulminaimpingere.

E

Refp. Calorem polífe liquores addenfare, fi ii

". ficcam

f

"Tutulus . L. ». EZementag

729

|

ficcam exhalationem admixtam contineant, - poffit, quia periti vinitores!

,cum inprimoflore

uti pstetin falis, nitri, fulphuris, & fimilium

vitis efl, condenfata relinquit, poft florem au-

corporum generatione. Cum ergo etiam ful-

tem auferunt, ut radiis folis tangi queat.

men virium calidis exhalationibus confperfum

CCiI. Probl.14. Curfulmen quandoquerem

