cta collocaret, fenfit fibi profuiffe: templo e-

in Avernis miraculis clara.

nim illo per torrentem igneu

m deleto, Nico-

1

hi

laus, relicta cafa & praediolo,

Neapolim pro-

LIX. Cum Alexander Bertius fepeliretur, Vita Alex.

num quid.

ejus exequiis etiam Angeli praefentes fuiffe di-

qU

fugit interea, &

rogatus ab amicis,

D

detrimenti effet

paffus in przedio, refpondit :

cuntur: Nam quatuor feretrum accipere at-

omnino nihil;

nam meus tutelaris Angelus

que ad maximam aram catervatim coelitibus

affluentibus, deportare confpe&ti funt, cum

T

adítat ad ag

elli mei limites, & vim ignis pro-

hibet. ltaille divino utique afflatu.

Pau-

primum funus illatum eft templi facrario, vir-

j prope portum navigantes, vi-

gineum corpufculum longa tabe confumptum

te

lo poft aliqu

colorem vividum induere animadveríum eft,

derunt puer

i fpeciem veluti litori adnantis,

M

X

putant merfum in aq

uas, dum coeteri in igne

maximis poftea miraculis claruit , qui totus

"

eo remis con

tendunt, propius vident

fuit miraculum.

d

pereunt,

LX. Eratvir pius ecclefiafticus, qui fzepi

f.yB,arr. annt

a

ftatuam e

ffe Angeli tutelaris, erecto vertice

goan 1p.E

H

extantem undis, adftantem ripis, quae Nicolai

fime B. Virginem falutabatiis verbis: Beatu

C.5.devot,-

prominebant.

venter, qui portavit zeterni Patris Fibum, &

3 [ro4.

d

praedio

beata ubera, quze la&averunt Chriftum Domi-Febr,

&

Virid. Ra-

LV.

Duo erant fratres Éremitze, quorum

der.p.3 unus obvium thefaurum faltu fuperavit; al-

num. Quodaliquotannos folitus facere, gtra-

IN

na-

vi morbo opprimitur, cujus vi & vehemen-

Q

ter vero-eo fumpto urbem ingreffüs, mo

tia ille dentibus labia & linguam laceravit,

——"—"——1 ——

di

flerium, xenodochium &c. zedificavit. Cui

commiferatione omnium dignus. Tunc An-

tamen Angelus ita fratrem przetulit, ut ei di-

Và

xerit: fratrem uno illo faltu. plus meruiffe,

gelorum unus (utique ejus cuftos) ad pedem

f

le&ti confpicuus, verfus ad B. Virginem per

uam ipfüm omnibus operibus, quae illa pe-

p

cania effecit, & ob id fe fratri fuo vere prae-

hujus zegri fidiffima obfequia obteftatus eft, ei

]i

tulit. Addidit,eum pofthac non amplius aut

fanitatem reftitueret, cam quadam pia & re-

CQ

verenti expoftulatione, quod os & linguam l-

tu

fratris, aut fao afpectu fruiturum, quoad an-

nis 49. poenitendo eam gratiam recuperet.

lam ejus obfequiis facram pateretur tam acer-

pa

belacerari; vix finivit Angelus, cum B. Vir-

d)

Ergo extra urbem Edeffam annis 49. colum-

go aliquot guttis la&is ex ubere expreffis e-

Q

' nme inftitit. Annoautem quinquagefimo An-

otus

jus labia & lihguam afperfit: qui illico t

corn-

I

gelus redux eum confolatus eft; ab eo die

-

Tituus XI — Augulus.

99

mniraïuit , gratiisque de genu a&is religio-

flante populo,qui frequïehii[ümus ad fpe&acu-

nem iniit, ubi moriturus B. Virginem vidit

lum confluxerat, murrmuratur, exclamatur ;

ádventantem cum ingenti SanCtorum nume-

fubmittitur alius ab irato judice, qui protinus

ro, & Angelorum. a quibus ad coelum dedu-

. "*

ceretur morientis anima.

caput eodem fitu exfpe&tanti demetat ; fed nec

ille quidquam audet, nequetertius, quartus-

Tbid.p.2.

LXI. B.Henricus Sufo folebat B. Virginem

que, quiab Angeloterriti omnes pedem refe-

€2. de antefolisortumfalutare,quod fuita SS. Ange-

VOt, I.

rebant. Eratex occifi propinquis unus aliquis,

Hebd.2

Iis edo&tus, quosaudivit mane, cum fol immi-

qui ipfe fe ad ulciícendam amici mortem, de

poftPaích,

neret, admirando coucentu B. Virginem falu-

iftorum ignavia indignabundus, judici offert

tare, cujus cantici thema fuitiftud:

ir'lü Il c-:

&c. impetrata licentia theatram confcendit,

Stella Maria maris hodie proceffitad ortum.

ac totus vindicta ardens, gladiumin ium ex-

Joid.p.s.

LXII. Ánno 1621. foemina fuitin Japonia,

tollit; verum & illifecontinuo Angelus viden-

c. 2. de

vot. 24.

quae adhuc gentilis, Amidz (qui eft Deus Ja-

dum offert, vetatque voce diitin&a, ne clien-

|t, de

die Merc,

. poniorum ) nomen quotidie centies quadra-

temfuum, qui negando homicidium evadere

i Chri

paft

gies millies pronunciabat, in quem finem fum-

poterat: fed ejus honore & reverentia mentiri

Pacn.

mo mane furrexit, adjuta per fpiritum familia-

la,

nolens, morti fe obtulerat, ipfe tangeret,fed ad

5&' 60

rem five do2emonem: Poítea convería ad ve-

judicem iret potius deprecaturus pro libera-

ram fidem,totiesJefu & Marice nomen pronun-

tioneillius,quem fciret olim in virum magnum

tiavit, ad quod obfequium maturandum dein-

evafurum. F'ecit hic, quod jufferat Angelus,&

defuitab Angelo cuftode excitata.

dimittiturreusliber, meliorifemoxin mona-

Vit.PP,l.s

LXIII. Fuit in deferto fenex Anachoreta,

fterio mortis generi fubmiffurus; ubicum ve»

,!ïbell-7- qui diuabomnibus in fuo ultimo morbo defti-

PAN

fte monachali nomen affumfit Angeli, vitam-

tutus, habuit demum miniftrum Angelum,qui

queinibi ac mortem obivit angelicam.

ei feptem dies inferviit. Interim vicini Eremi-

LXVII. Petrus de Natalibus narrat decive Ibid.n.z2.

jeml4,

tze memores, fe diu cum hoc fene non fuiffe,

quodam Aurelianenfi, qui fufcepta ad D. Jaco-

o 3

ftataunt, fe eum audituros, &fi seger eíffet, o-

biCompoftellum peregrinatione,iter hoc fuum

emlaturos: Adfuntigitur, quibus fores pul-

S. Árchangelo Raphaeli commendarat, eum

fantibus Angelus evanefcit: cum interim fe-

enim & ducem habuita via aberrans, & ferva-

nexcgerclamat: Ite, recedite, quod videret

torem in perfequentiumlatronum incurfü, &

abiisAngelum fugatum. Deniquevi amoto

fluminis transvectorem, neiniftorim jamjam

peflulo ad fenem ingrediuntur, a quo clamoris

imminentium manus veniret.

Quin & ab eo-

caufam percontati cum effent, fenex refpon-

dem inpatriam, pera&ta peregrinatione, ex

dit: Dum vos cunctamini, me segrum invifere,

loco, ubi priuslatronum manus evaferat, ac fi-

Angelus mihi minifter feptem dies adfuit; cum

mile jam periculum metuens progredi non

vero vos portzeimminetis, illeabfceffit, & ad

audebat, iuterim dum fomno correptus quie-

coelos rediit, hzec ultima ejus vox fuit, & illico

fcit, translatus elt.

obiit.

- Pedag.

LXVliL. In vitis Patrum legitur de Abba- Ibid n.a,

Chrift.t;.2,

LXIV. B. Paffideus fubinde habuitin pur-

te Moyfe, quicum gravi carnis tentatione pul-

t

Cpec4.

gandis ollis, lancibu

fatus, ad S. Ifidorum confilii ac opis caufa

),5.1, 12,

dem Angelum.

sque an utorem, cufto-

J

confugiffet, nec produ&tis 2b eo facrae Scri-

[ta Alet,

. lbid,

iil

LXV. Apud Lucanos in Hetruria an

pturze fententiis, fatis fibi ille adverfus ten-

quaedam fan&ta, Sita nomine, e templo, ubi

tationis impetum armatus videretur, time-

Deo vacabat, ferius ad coquendum panem do-

retque afanéto fene recedere, duxit eum ad e-

mum redierat, cum Angelus fermentatam

ditum cellze locum Ifidorus, & aperta Occi-

maííam interim fubegiffet, inque panes effor-

dentem verfus feneftra , ingentes cacodzemo-

e

maffet, & in menía pofuiffet, ut clibano immit-

terentur.

num turmas, tanquam ad praelium inftruétas,

deinde ad Orientem converfus , innumerum

lgid.n.g.

LXVI. Sedlongemirabilius eft,quod narrat

ccleftium fpirituum multitudinem, arma au-

Ximenes Hierofolymitanus de Falcone quo-

rea geftantem oftendens: En, ait, fili, quos

dam, imprimis nobili juvene Conftantinopoli-

ad Occidentem viditti,fpiritus nequam funtad

Jitt. annï

tano, quiin Angelifuicuftodis honorem voto

oppugnandos homines femper parati; con-

antipt

nunquam mentiendi fe obftrinxerat, illudque

tra vero, quos ab Oriente videndos dedit Deus

:Is.dve.

! PI'O 4-

: dum fancte fervat, etiam cum mortis periculo,

bonos Angelos, eos paratos femper effe vult

,"be-

eoper Angelum miro modo liberatur: cum e-

idem Deus ad homines defendendos.

Non

nim bonus ille orta fine arbitris rixa ad manus

eftergo, cur timeas, plures enim nobiscum

cum fodale quodam veniffet, eumque confo-

funt, quam contra nos.

diens occidiflet, poffet vero negando factum e-

LXIX. Circa annum reparatze falutis 1635.

Ibid.n.14.

vadere,voti memor mentiri noluit. Faffus ergo

Cordubze apud Paraquarios Indize occidenta

fcelus protinus ad judicem trahitur ; & lata

lis, fuit prove&ze zetatis homo, quem libidi-

prompte in eum mortis fententia, inde ad fup-

nibus diu ac multum affuetum daemon, pro-

plicii locum nihil tergiverfatus, re Angelo fuo

pofita exaggerataque vitze turpitudine, eo

commendata, alacer & fiducia plenus deduci-

impulit, ut vitam pertzefus, falutemque de-

tur; ibi flexis humigenibus cervices inictum

fperans, ipfefibi mortem laqueo afferre cogi-

parat;& expeditojam gladioinftatli&tor,quan-

tarit: & jam collum refti erat inferturus ,

do ex adverfo videt rara pulchritudine juve-

quando voce Angeli abfterritus , acde facien-

nem ftrictoillienfe, niabftineat, minitantem.

da peccatorum confeffione monitus, ad men-

Territo vifo lictori gladius excidit; a circum-

tem rediit,'" & continuo fe domo proripuit,

K. P. Lohn. .Bz'b(. ÀMan. Tom. [.

a

100

Bibliothece Mauwalis Concionatofiæ

d d

LXXII. Veteris Germanicze pietatis ma- Jo.Rho.l.

Sacerdotem, cui confcientiam expiandam of-

ferret, quaeliturus ; fed id ut fieret, palffus

gnificentia, quze olim ampliffimis templis ex- 3- €4« €x«

citandis maxime inclaruit, ne füperiori fzeculo

non eft ftygius latro, qui viri, cui ille ob ac-

vulgata per easoras hzerefium pettilentia pe-

t w

ceptum beneficium muitum debebat, indutus

E

formam, factus obviam, variis moratum fer-

riffe crederetur, Guilielmus Boius raree, ac

[

nulla unquam praedicatione iatis celebrandae

a]

monibus, fenfim fana hominis elifit, illufitque

confilia; adeo utnon difficile fuerit (quze eft

religionisPrincepsMonachii pofito templo au-

e

naturz noftre ad malum potius, quam ad

guftilfimoeffecit. Honihilinter Principam o-

f

J

pera hoc fzeculo Germania majus habet, aut

bonum adnata proclivitas) ad lubricitatisin-

veteratam redire confuetudinem , cui polt-

elegantia. Id vero coeleftium legionum fidilfi-

quam fex ipfos annos iterum immerfüs vixif-

mi ac fortiífiimi lmperatoris Michaelis nomine

e— — - v

auguítius effe voluit; quod ejusdem facra die

fet, füiac Deiimmemor, majoribus, quam an-

te, ccepit conícientize agitari ftimulis, fal

utis-

lucis hujus ufuram primam haufiffet, atquein

— wv

ejus perpetuo patrocinio vita omni tradutta,

que defperatione vehementiffime urgeri. Et

in zeternae polleffionem mittendum fe haud

. de vita a&um erat, & de zeterna falute, nifi

— D — 1

Angelus etiam ea vice hominem collum la-

dubie confideret. Hoc habent Principes viri,

quod fuze pietatis perennatura 1ïat'üere pot-

queo inferentem clara voce abfterruiffet, & de

funt monumenta.

f

peccatorum venia per poenitentize Sacramen-

[

tum impetranda iterum commonuiffet. Et

LXXIII. Acceptam/a S. Francifco Paulano Tbid.ex.4.

b

L

H

familize Minimorum parente, pietatem con-

.tametfi tunc quidem vitae emendatio, in confi-

ftantiífime filii hodieque fervant; llie cum mo-

-9

qï

tendi voluntate fteterit, daemone animum, ut

ante fex annos, fimulante, & a confeffionis tri-

deltia przecelleret, ratus, furgentem familiam

fine aliquo valido patrono fe tueri non polle,

it,

bunali, quo properabat, alio divertente; non

diutamen poftaudito pro concione Sacerdote

Angelorum omnium Imperatorem adopta vit,

. vehementer in eos , qui de falute fua defpe-

& przecipua quadam religione a fuis coli vo-

luit. Id illi, cum aliis obfequiis plurimis fa-

("«"TES A. -

rarent, invehente, tandem monitoris Angeli

ä

DA

confilia fecutus, ad Sacerdotis pedes accidit;

ciunt; tuin ejus praecipuefefttis diebus folemai

abíolutione omiium offenfionum, fine quibus,

AU

ubi praeteritze vitze turpitudinem multis cum

quamquam fub ipfo charitatis vexillo, homi-

lacrymis

eluit, faéctus acerrimus fuimet accu-

fator; quam autem id ferio fece

rit, teftata elt

numtamen vitanontranfigitur. Preeclarefa-

&um, atque ex reipublicae chriftianze fenfu,

vita, quam deinceps non vulgari virtutis ex-

,

quze per eadem folemnia Angelum pacis aDeo

Rif.foc,

emplo laud

abilem duxit.

htht

fe

Difipu. - LXX. InBrabantia, Villa Banden, fu

itvir-

mitti, publicis votisprecatur. Non aliam ob

Mf

caufam arma induit Michael, quam ut coele-

li. M. ex- go religiofa, qua przefente, cum Sacerdos in

ftisaulze pacem tueretur. Quare qui coelo de-

ä

empl. 41« vil3 (acrum faceret, vidit corpus Sacerdotis

& facras veftes mire decoras. . Cum vero $.

dit, terris etiam unus omnium optime dabit.

N

Hoftiam elevaret, vidit duos Angefos mirae

|

f

p

ulchritudinis hincindealfiftere, & ejus bra-

| EXEMPLA

uftodia.

: DO'MESTICA.

chia

füftentare: & cum S. Hoftiam deponeret,

t iE

Sylid

Ignatius creditur Archangelo in tutelam

Bibl.l.g.e, |

Proren

q

manicas utriusq':e manus, ne quid eas tange-

LS

* datuseífe. Eidemfzepius apparuerunt

3. Gloria

4l

! ret, decenter conftringere; qui etiam eleva-

Agi. C 4

tismanibus, & inclirato capite depofitam a-

Angeli; fzepi(fime etiam dum Conttitutiones

-

&

Ícriberet, fuaviilimos coeleftes concentus au-

z

(

dorarunt. Circatempus fumptionis vidit cor-

pus Sacerdotis tam clarum & perípicuum, ut

diebat, quorum harmonia ineffabili totus dii-

&

! velut per phialam cryftallinam corpus homi-

folvebatur in lacrymas, ac ceelefti amore fer-

vebat. ^.

í

v

ER od ag

Àf

nis videretur.

Miffa completa, dum Sacer-

f uf

dos veftimenta deponeret, illa ad fe reverfa,

AL Novem

primi Patres Romam euntes Hift.Soc,

vidit corpus Sacerdotis paulatim infpiífari ,

prope Bafileam cum divertiffent,& a Luthera- 1* ?

! II4,

no Parocho, quem vicerant, carcerem exfpe-

q

& in formam priftinam redire. .Hzec puella,

l

Oda di&a , habuit gratiam digne communi-

&are juffieffent, mane illius diei homo adtuit

tii

cantes ab indignis difcernendi, & aliquando

formofa facie, Patresque Germanice allocu-

I

tus, nutu ex conclavi educit, & curn per nives

lg

in Pafchate vidit tantum decem'homines di-

r

hl'lü 1

ene communicare.

periculofas & altas fzepe fubridens eos duxil-

m

M

LXXI. B. Alanusteftatur, cum effet B.Vir-

fet, illique magnam in corde letitiam fenfif-

ts Q

P. Alatus

l.r,deort. go à

dhuc in vivis, tanti falutationem angeli-

fent, repente, ubiadregiam viam perventum

Frat, C12. cam fuiffe zeftimatam,ut eam Chriftus, Angeli

eíft, evanuit; agnovereilii idcirco, S. Angelum

(

cuftodem fuiffe.

L

Ánii

& Apoftoli pronuntiarent. Addit, B. Virginem

naPcörio Ethal Vita,

Coll, ;

fibi apparentem d:xiffe: Quia vim angelicze fa-

III. P.Petrum Canifiuma mo

| 170, pf

lutationis probe intellexi, ipfamet ego fingu-

in Ammeriano flumine equitantem, deque e-

quo jam lapfuüm, ita utuno pedein ftapede hze-

d

latidevotionepronuntiavi. Ego Mariajuxta

n

humanam naturam & elfe, oravi &invocavi

reret, virquidam per medias aquas infecutus

Mariam fecundum effegratiae & glorize. An-

eft, denuoque in equum fuftulit.

Invitatus

i

V,

C

geliquoquein ccelo falutant ea falutationeVir-

dein ad proximum h!ofpitium' ante portam e-

"

ginem Mariam, non figuis, fedanimis; norunt

vanuit.

À

]V. P.]oa

nhes Fernandius HifpanusinBel- Ann. Ca»

Ti

enim per eam falutationem fedes Angelorum

gium miffüs, cum aliquandoin loco campeftri

ftell, Coll.

lapforum vacuas repletas, Deum hominem fa

?

vifo

Mac. 1595

N dhflm

Ano !

&um, & mundum redemgtum effe.

folus dgi'cenderet ; fuperveniunþ impro

hae-

:

Titulus Xl — Ahngelus.

IOI

. Jomïü.l,

-3- Cqu. QX.

hxereticorum turmae, quorum afpeGu territus

denti' Angelüs cuftos in aurem, quid, qUOV? gel, hebd.

ille, cum equum tam cito afcendere non pote-

loco refpondendum effet, fuggeffit.

20' 1102.

rat,magna cum fiducia S. Angelum cuftodem

XV. Flagitium effet, dum de Angelis co- nuo.1., c,

invocat, & ecce repente quafi validi hominis

lendis agimus, Aloyfii, quem Romane Ro- 4, exnoft,

brachiis fublevaretur, vidit fein equo fuo col-

tzee Patres ampliffimo honoris titulo angeli- Ex. 7-

locatum, ftapede ne attacto quidem, itaque

cum juvenem appellarunt, ditfimulaífe virtu-

—— 7 9d

aufugit. Alias cum folus equitaret, incidit in

tem, etenim appellationem eam, cum ille ca-

ftiffidis moribus, vitaque ab omni mortifera

equitem hzereticum, qui ftatim intentata ha-

fta, curfu concitato, equum in ipfum incita-

labe immuni meritus fit, haec tamen fi deef-

vit. Periiffet Pater, nifi Angeli ope fervatus

fent, ipfo fan&orum Angelorum cultu confe-

eífet, ubi enim eques ad ipfum venit, repen-

qui potuiffet. Sane fi minütis etiam officiis,

"

te fubfi(tens rogat: Jefuitane effet? cumque

fed conftantibus ea ratio tota continetur, qua-

Pater forti animo annuiffet, miles confeítim

lis quantusque in his fuerit Aloyfius , edita

-

]

ferociadepofita blande hominem alloqui, ma-

de Angelis meditatio liquido manifeftat ; qui

ï

—

num ad ofculandum petere, ac demum fine

enim de illis adeo praeclara fentiret, ac fa-

ulla injuria abire juffit.

cienda proefcriberet, illis diu multum

.

fuevitfe fit neceffe.

que aí-

Vita c.25.

V. P. Balthafar Alvarez cum Romam pe-

i

teret,& cum focio aquas ingreffus, exuna par-

XVI. Et domefticis curis Angelos preeeffe ]bid.Ex.

4.

.ïbid.eq.

teprogredi vereretur, exaltera vero timeret,

voluit Deus; ea propter illorum familiarita-

l

ne in latroneni incideret, fubito per aquas e-

tem omni conatu illos ambire decet, quibus

PI

quitem fplendidum venientem vidit, qui eos

religiofarum familiarum cura eft demandata,

falvos & incolumes ex aquis eduxit. -

quod cum Petro Cottono manifefte illos fe-

Vita.

")

; . VL P. Bernardus Colnagus Rom:e fre-

ciffe accepimus ; occulte plerumque pera-

quentiffime Angelum cuftodem fuum viderat,

gentes , qu3e in rem funt, admonent, ac in

à quo & quotiescunque in cccafione venialis

partem veniunt follicitudinu

, Vigiles nuz«

quam dormiturientes.

Sed .Cottonus non

l

peccati fuit, admonitus eft.

P.Michaed — VIL. Gregorius Vederus

Philofophize Pro-

exquifito cultu ac veneratione tantum , fed

y

Sper.I612 feffor Ingolftadii,fi dubium aliquod nüllo labo-

qui Angelis homines affociat, illibato pudici-

re diffolvere poterat, illud S. Angelo cuftodi

tize flore, quem conttantiffime vernantem fer-

.propofuit per preces, & ftatim ea ipfa no&te

vaverat, ut fibi frequens adeffet tutelaris,

)

folutionem in fomno accepit. -

illoque familiariffime uteretur, merito fues

Hift.Soc,

Vlil. Joannes Carera Coadjutofin dubiis

rat confecutus.

In Angelum transmigret,

p- 1. l-11.

]

n, 66,

fempetS. Angelum cuftodem in*erregabat, a

qui illorum frui optat confuetudine.

quo mox refponfum accepit.

Sed & mane

XVII. Jacobus Samanigus perpetuis ac Ibid Ex.3.

Dä

?

diligentiifimis obfequiis ita totius cceleftis ex-

femper ab eodem excitatus eft,qua tamen gra-

(

tiaprivatus eft, cum femel excitatus non íta-

etcitus Imperatorem Michaelem fibi deme-

tim furrexit, nec nifi poft multaslacrymas ite-

ruerat, ut poft multa beneficia, quibus Clien-

rum obtinuit.

tem fuum in dies cumulabat, ad extremum

Syllab,

.. IX. P. Jacobo de Samniago

S. Michael,

mira quadam dignatione fe videndum illuftri

p Bibllets

Proï'ferv' quem przecipuo cultu colebat, non tantum

Ípecie collucentem objiceret, ac bone fpei

T Clora

auxilium ad Indos convertendos promifit, fed

plenum,ad barbarorum regiones penetran-

lg

55'3.

etiam eundem adloca, quzeipfeadire minime

das, inferendumque cccis gentibus Evange-

]

cogitabat, uitro perducebat, ut tum infantes

lii lumen hortaretur, feque tanti operis adju-

l

torem futurum polliceretur. .Manet adhuc

aqua falutari ablueret, tam aliorum animam

l

agentium confef(fiones exciperet. ..

impetus ille nunquam remittendus, quo im-

Ann.í604 .. X. Cum Antonius Fauftinus Coadjutor

preffione fa&a in idololatrize archite&os , ac

f, 116.

divinorum honorum ufurpatores conícelera-

,THf

mortuus effet, & ex daemone in energumena

l-l,x.ulm,

usereretur, quis.ei morienti potiffimum ad-

tos exclamavit: QUIS UT DEUS? «*0

ftitiffet? refponditifte, B. Virginem, S.Igna-

veluti tonitru, attoniti ac fulmine i&i conci-

tium, & S. Angelum cuftodem adftitiffe, qui

derunt.

Y

l

lc

non paffus fit, eum a quoquam tentari.

XVIII. GuilielmusElfinftho

niuä patriaSco- Pædaä.

8

Pzdag

Xl. Guilielmus Elfinfthonius in morte ali-

tus, fanguine & ingenio, & virtuteadmodum Chrifi.t.2,

Chrift. q.2

nobilis, cum pene adolefcens nondum inte- P !- C- 4-

C.4.1eCt. 5

LÀ

quamdiu cum Angelo cuftode collocutus,qua-

LP L n. Ii4.

li oculis eum afpiceret, ab eodem fibi narra-

gro menfe, poftquam in Societatem noftram

tum dixit, fe per purgatorii ignem quidem

admiffus fuiffet, in lethalem febrim incidiffet,

tranfiturum, fed celerrime evolaturum.

;

incredibilem femper alacritatem & verbis &

ä

Ann.Belg.

Coll. Lov,

. XII. Joannes Thenenfis Coadjutor, licet

vultu, & factisipfe praefetulit, cum fatiari non

profundi effet fomni, totis tamen, quibus ex-

poffet gratiis Deo agendis, quod in religione

moreretur.

Extremo autem ferme fpiritu,

a

citatorem egit, triginta annis, non alio inftru-

mento, quo excitaretur, ufus eft, quam S. Àn-

cum Fratres in cubiculum confertim intro-

gelo fuo cuftode, cui ante fomnum ferio fe

euntes videret, in hanc ipfam vocem erupit:

H

commendavit.

«

O gloriofam, inquit, mortem, tot Angelorum

H

Vita.

XIII. B.Stanislao, cum Viennze

ægrotaref,

agminibus conftipatam? Quin etiam ingen-

nec haberet, qui SS. Euchariftiam porrigeret,

ti atque infolito elatus gaudio: Non videtis,

inquit, non videtis Angelos? Simulque An-

j An

"

Nadafi in

Angeli eandem miniftrarunt.

fie

COIL

anno Àn-

XIV. Ludovico Freredoux Burgundo, An-

gelum fuum cuftodem compellans, aliquam-

i 03

gelo cuftodi devotiffimo, in examine refpon-

diu itac

um eelocutus, quafi eum oculis afpi-

Y

N 3

Cce-

!

*

A

IOZ

Bibltothece Manualis. Conciandtoriæ

ceret, a quo fibi deinde nunciatum narfavit,' |

etiam animarum lucra inde reportavit. Nus-

h]

fe per purgatorii quidem loca tranfiturum,

quam libentius vocati adfunt Angeli, quam fi

fed celerrime evolaturum. Quaserente autem,

in partem laboris ac curarum pro mortalium

'Pl

neício quo, qua fpecie & qua forma is Ange-

falute fufceptarum advocentur. Hic illis o-

iA0

zn

lus effet, adolefcentem quemdam, qui tum

ptimis geniis genius eft; nam animarum fa-

aderat, indicavit, cui fimillimum effe dixit.

lute illoram repleturrespublica. Quod etiam

í

a^ DA

Mox etiam dulcedine quadam, mixtoque fer-

confirmat Hiltoria Societatis hunc in modum

pr

/

vore ita completa eft ejus anima , ut corpus.

de eodem ícribens.

ipfum, licet gravitate morbi, & mortis pro-

P. Petrus Faber fecundam feriam femper Hift.Soc,

qui

pinquitate fra&um, aliquamdiu tamen info-

S. Angelo cuftodi dedicavit, eique fe de noCtel.3. c.a9.

pl

bi

litis motibus fuper le&tulum quafi exiliens &

ac die jaculatoriis precibus ardentiffime com-

geltieus agitaretur, cum omnium admiratio-

mendabat. ldem quoties oppidumaut pagum

ne, qui nunquam fimile aliquid viderant. Si-

ingreffus eft, prius Archangelum, Angelosque

mul etiam oculos retro poít cervical, cum

cuftodes ejus loci in auxilium vocabat.

magna quadam exultatione reflectens, ac ne-

XXI. Alphonfus Rodericus Angelorum vi- Rho.l.3.c.

fcio quze , quze a nullo percipi potuere, fub-

gilias 2emulabatur, vitamque omnem illorum 4- ex no-

:

cultu metiri didicerat. Quoties enim veloci(- f Ex- $»

übgrtïn. 4

murimurans, indicabat, fe aliquid ibi fpe&are,

g".de'-

quo majorem in modum oblectaretur.

- [n-

fimae temporis fugze, vitzeque furto per mo-

jp &i i

ter quze gaudia repente confiftens, tanquam

menta nobis fublatee , campani zeris fonitu ex

nie

placidiífimo fomno

confopitus, fpiritum ex-

rotati horologii partitione admonemur, toties

Ti

halavit.

x

illeunum ex viginti quatuor, quos fibi Ange-

fi

Culiur.

losin patronos delegerat, appofito facro car-

Rho l.s-c.

XIX. Uthominibus fzepe ex propinquo de-

mine confalutabat. Mira dictures: vigilabat

. ftrie Ex, z.

4. exno-

cidit veneratio, quam e longinquo intende-

noctu pietas, excitabatque fingulas ad hora-

Y

ret opinio; fama, quo propius ad ejus acce-

rum fignificationes alumnum fuum, ut illud

U

ditur cubile, ut in luminibus accidit, decre-

faceret officium falutationis. Salve igitur u-

Jiesc lt

fcenté; ita contra coelitibus, quo familiarius

nus omnium mortalium , quos ego legerim,

cognofcuntur , majorem ineffe illis dignita-

omnium non modo vigiliarum, fed horarum

tem admirabilitatemque pala;n eft, quibus &

vir, ac proinde immortalitate digniffime.

reverentia promptior, & cultus diligentior

XXII. P. Balthafar Alvarezomnes quidem bid Ex $,

l;

debeatur.

Igitur cum Ignatio non femel fe

Angelosreligiofeadmodum venerari, fed qua-

beatus ille Angelorum fpettabilem videndum

tuor fingulari cultu didicerat. Gabrielem di-

p

Yi

preebuerit exercitus, illum ego in hac etiam

vinze illius atque incomparabilis Dei adverfus

fc

religionis parte admirabilem tuiffe confiteor.

homines benevolentize ad Virginem olim Le-

Etíanefingulos per ordines venerari, atque in

gatum. Tum illum, qui Chrifto in horto adeo

D

q

illis rerum bene agendarum fpem maximam

graviter anxio, & ad preces tertioincumben-

l:

collocaffe accepimus, cum ardua quzeque pro

ti fummi Patris mandata detulit; & victoriae

per eam pugnam paulo poft referendze am-

[f

Dei gloria apud mortales amplificanda ag-

grederetur.

Illius etiam prudenti(fimum ab

plitudinem aptiffimis ad confolandum verbis

13 le

li

illorumimitatione documentum non di(fimu-

explicavit. Tertioillum, cui noftrorum facri-

laverim, quo eorum, qui aliis praefünt, anxie-

ficiorum quzedam eft demandata provincia ,

Ri

ls

tatem tranquillabat.

Ajebat enim, ut Àn-

ut illa juxta precantium vota Deo offerat.

t

eli nibil eorum omittunt, quse pro clientum

Poftremo tutelarem ac patronum füuum , &

falute fibi preeftanda effe intelligunt: neque

cum Collegia, aut Provinciam regeret, fuo-

du

ideo tamen, fi res minus cedat ex fententia,

rum omnium fübditorum, ut eos & fibi faci-

pacetranquilliffima minus fruuntur: ita Proe-

les, &in virtutum exercitatione ftrenuos va-

fidibus fatagendum quidem effe, verum utut

lidosque praeftaret. — Duos illos primos fua

lheone,

À

ii fefto e

tes cedant, fine pacis, amatzeque magnis ani-

fatis munera commendant , ut pro omni ra-

ich,

mis quietis ullo detrimento.

j

tione illorum fit amplitudo. -

"

d

Ibid. Ex.7

XX. Eximie atque attenti

(fimze religionis

XXIIL ]Jofepho Arriaga,

& Francifco'

Hl

läid. Exg :

(

vir Petrus Faber fuit, qui cum per Europam

Abbato, five litterarum ac fapientize, five de-

fere omnem Pontificis imperio vitiis, atque

miffonis ac laboriofe modeftize laude quis

li,

hzerefi bellum peregrinando circumferret,quo

preecellat? . Angelorum familiaritatem obfe-

$ul

l

li

feliciter fibicederent omnia, Superum opem

quiis cultuque diligenti promeritum fuiffe vi-

quaefitiffime implorabat, ut ad oppidum ur-

detur. Arriaga mirum quanta pietate cufto-

li.

bemque accedebat, tum conceptis rite votis,

dem coleret fuum, eique fapientiam, qua erat

2.

it

de

facrisque Pfalmorum carminibus tutelarem

inftrutus, commendaret. Abbatusitem licet

u

ejusloci Angelum,Archangelumvefalutabat,

nulla litteratura idem facere non omittebat.

t

utque fubeunti praefens ,. ac favens adeffet,

Utrumque familiaria cum Angelis mifcuiffe

li

quasque moliretur res, ad communis Dei glo-

colloquia memoriae proditum eft. Et Abba-

lh

riam promovere vellet, fuaque ope juvare,

tus quidem, cui etiam pinfenti adfuiffe dice-

haud dubia bonze frugis fpe precabatur. Gra-

bantur, adeo libera fimplicitate:hoc praefe-

der

h

tam coeleftibus eam fuiffe religionem , non

ferebat, ut cum folitudinem captaret, fece-

ha

dubiis docemur experimentis; ubicunque e-

deretque ab arbitris, interrogatus , quo fe

h

nim ille pedem pofüit, non modo alte im-

reciperet, ad colloquendum Angelis refpon-

preffa fanctimonize veftigia reliquit, verum

djere,t.

Neque id quidem mirum erit, fer-

Myrerl

t

Vos

h fefls

eMl

W

» Tiuuls XL — Augelus.

103

vós Cüin ümpliciæs fermonem habere; qui«

plicetur, protinus ignem hæö concipiets ita

us cum Dominus ipfe fermocinaturum fe

cumamoris divini radii in Angelos velut fpe-

pronuntiavit.

cula puriffima vibrentur, mox animas noftras

XXIV. S.Francifcus Xaverius, ubi Goam

ejusdem amoris igne accendent, fi per'fidu-

| "Wt.l. 2.C.2

attigit, antequam pro Dei gloria laborare in«

ciam & amorem iisdem jungantur.

— eiperet, Deum prius, & Archangelum Indize

IX. Sicut vitrea vaía mollibus integumen- Iden.

Przfidem invocavit,. actunc primum Epifco-

tis includuntur, ne ad duriora corpora alli-

"w—... 7 f 4.

AA

pum adiit.

dantur & frangantur; ita vaía mifericordise

V

lepL

XXV. Joannes Berckmannus Societatis

Deus angelica protectione fepit, ne per pec-

164

P. 31.

Scholafticus affueverat eorum, qui obviam fi-

catum aut violentiam da2emonum perdantur.

X. Sicut hominibus per viam non tutam S. Thon,

bi fiebant, Aþgelos cuftodes falutare,

ambulantibus faluberrime du&ores adjun- P-I: 9143

guntur; ita & cuivis homini, quamdiu via--

$. VI.

l

tor eft, merito SS. Angeli velut du&ores fi--

( L.

ho'['zlc. :

SIMILITUDINES.

deliffimi & potentiffimi fociantur, ut per eos-

Alberia, L. Cicut regnum, aut civitas obfeffa a numes

dem a latronum infernalium infidiis prote«

lrl'SEx,.g.

€.9.deS. .

rofo exercitu, & intus plena conípiratio-

gatu,n

nibus, fa&ionibusque contra perfonam Kegis,

Cultus.

f:ag. cuft,

nec nifi àc debilibus, fauciisque, ac pauciffi-

F&ab.cgna

mis militibus defenía confervari non poffet,

Xl. Sicut difcipuluä omnem fuo Pada-

3.infefto

nifialiunde fübfidium acquireret; ita nec ani-

gogo reverentiam exhibet , nec infolenter fe

. Mich,

gerere audet przefente illo; ita, cum Angeli jj

ï- l'.

ma abinnumeris hoftibus exterius impugna-

ta, & intusa propriis paífionibus infeftata prae-

velut Pazedagogi dati fiat homini, omnem il-

lis eportet ab hoc reverentiam & cul

valerenon poterit, nifi Angelorum praefidio a

3

E

hiberi.

"

FUJTI exe

Deo fubmilfo.

1L Sicutinaulis Principum neceffa

tii fuuf

XÀl. Sicutapes utpo

te cä&i[ürhäänimalcu- Id.conc.j

ld/em*c: 16

ceconomi, qui inferioribus fervis, eorumque

la, quzeex concubitu non gignuntur, oderunt !* -*

venereos; ita Angeli, quia ficut carnis, ita &

neceffitatibus profpiciant, nec tamen ex fi-

milifervitute detrimentum honoris patiuntur;

Veneris funt expertes, obfcoenos oderunt, ca-

iil

ita & hominibus, eorumque neceffitatibus o-

ftos vcro amant, & protegunt.

XIlI. Sicutfumus apesfugat, & foedus o- S. Baf. h,

portebat per Angelorum follicitudinem pro«

videri, idque illi promptiffime faciunt, quia

dor columbas expellit; fic Angelum vitae no- 44.nPf£ 44

fciunt, hac ratione fe debitum fupremo Regi

ftrae cuftodem abigit multalacrymarum afper-

gine dignumac graveolens peccatum.

Deo cultum, obedientiamque exhibere, nec

quicquam inde de fuo honore & authoritate

.XIV. Sicut ingratiffimus merito judicatus Fab. in

decedere.

/

fuiffet Tobias junior, fi comitem fuum Ra-

fefto S.

phaelem non quotidie falutaffet, honora[fet,

Michael;

i - $. Bafil.iu

III. Sicut pro defenfione urbium muri füunt

conc, 5.

neceffarii, qui in circuitu undequaque ho-

& familiariter cum eo egiffet; ita ingratiffi-

| Pf 23

ftium infultus arceant; fic ad cuftodiam ho-

ini quoque merito ceníendi funt, qui, cum

eadem a fancto cuftode fuo beneficia acci-

minis Angelorum przefentia & auxilium eft

neceffarium , utpete per quos fortius, quam

piant, vix femel de die eundem falutant, &

ullo muro hoftium in

honorant, multo minus vero u

n

llam kad eum

fernalium conatus elgf

duntur.

fiduciam oftendupt. j

-^

Ütulitar

Sæ uf VIL

MOTIVAÀ

Fab.cone. [V. Sïbut Angelustertuitafinam Balaatmi,

/4. in fefto ne dominum fuum veheret ad nefariam male-

Cultus angelici,

S. Mich,

di&tionem ; itaAngeli corripiuntfuos clientes,

lit, F.

T. ( yuia funt aulici Dei: fi ergo aulicos hujus

ne ad Deum per peccata maledicendum pro-

yid Eu

cedant.

À

*... mundi propter majorem propinquitas

ld. conc,

V. Sicut Angelus tenuit manum Abrahze,

tem & familiaritatem cum Regibus & Princi«

pibus terrenis tanti zeftimamus , & honora-

g.li.B. neferiret, &immolaretfilium; fic Angeli te-

. pent dexteram Dei, ne perdat eorum clientes.

mus, quanto magis Angelos propter füummam

d. conc.

Vl. Sicut Lacertula, Sanianomine, fivi-

familiaritatem & propinquitatem cum Rege

Regum & Domino Dominantium fumme zefti-

1 3. lit, D.

deat ferpentem homini dormientiinfidiantem,

involatinfaciem hominis, & vellicando exci-

mare & honorare par eft?

.

tat, utapericulo fibi caveat; ità Angeluscu-

IL. Quia funt Pedagogi

