matum , atque fpirituale. Nam fi cujusquam

S. Clem.

Sleofa

Alex- l. 5'

XXIX. Omnis doGrina generatio quzedam

veftrum, qui adeftis, confcientiam explicuero,

in feft

ftcom.

eft, ut, quemadmodum homines non generan-

Sanctum iftum intusin mente veítra reperiawa

*

tür, nifi in perfe&tione zetatis, & virium, ita

diverfantem.

Aïumpt.

XLI. Ibi(inreligione) alteriusfervore ex- Thom.

nec fil:os fpirituales, nifi a perfe&ione virtu-

emp

tumþ progigni contingat.

citatur, alterius humilitate docetur, iftius obe-

et, 2.

ad

)

dientia movetur; ibiinvenit, quostimet; ibi

Novit.

Utilitat:.

habet, quos diligit, &fic ex omnibus proficit;

S.bhtyf.

XXX. Multo fidelior & certioreft, do&rina

ho;22.ad

ibialterius correptio ejus fitadmonitio; ibi a-

diédis. ol dR OO MRSO — A L ao

operum, quam fermonum. Nam qui talis eft,

lienum periculum proprium eft fpeculum; ibi

pop.

etiam filens & cumnon videtur, docere poteft ;

homo portat, & portatur.

g

& alios quidem; qui illum vident, alios vero,

So Aug, l.

XLM. . Quemadmodum juftus lzetificat cor S.Ambr. :

& .

quideilloaudiunt; & multafruetur Dei gra-

innocentium, cum videtur, ita & improbi jufto- in PC 118.

er. IO.

tia nontantum propter fe, fed & propter alios,

rum cognitione torquentur: quia vel tacitis

qui illum vident, & incitentur, ut glorificent

S Gs

Sanctorum moribus arguuntur. Torquet ca-

i Pa&or, :

Dominum. Talis per mille linguas & multo

ftitas incontinentiam , avaritia

4m liberalitas,

plures, gratias referet & laudes Deo..

impietatem fides.

$. Valer.

AXXI. Cito fedet

XLIII. Nonenim coeli voces emittentes , in- S.Chryf. -

Ep.ho.17- exemplis.

animis , quod docetur

quit S. Chryfoft. Deum glorificant, fed alios !9- 25- ad

L]

S Ambr. :

XXXII. Eftinfitu

mbonis, utcaftum pudi—

per afpectum ad hoc inducentes ,

& tamen

fup. Beati cus | (5

pientem prudens , mifericors liberalem

ipfi dicuntur coeli gloriam enarrare: fic & vi-

SDnnis

imwacul.

affe&g pio diligat, & virtutes fuas in aliis

tam præferentes admirabi!

em, licettaceant,

m

Deum

Titulus LXIF.

Exemplum.

119

l

Deum glorificant: cum alii propter eos ipfum

maligna exemplo perniciofo, fcändali occa-

l2

$ Cre

"

glorificent. Non en m tam ex coelo redditur

fione pervertit animas, quas redemit, quam a

4 Ronals

admirabilis, quam ex vita pura. Nam & c?elo

]Judzeo, qui fanguinem fuum fudit?

S. Chryf.

1l

longe melior homo , & poteít ejus ornatu

LliL.Si nou habueris opera, tantum lo-

ho. 38. ad

|

fplendidiorem animam polfidere.

quens, non profuifti, fed & potiuslzefifti. Me-

! S. Aug.in

ALIV. Quia incredibile videbatur homi-

Opo

,. 109.

lius eft tacere, Quare? opus mihi reddis im-

nibus, quod promittebat Deus, ex hac morta-

poffibile. Cogito namq; quod, fi tu tanta diffe-

litate, corruptione, abje&ione, infirmitate,

rens non efficis, multo magis ego venia di-

]

pulvere & cinere, futuros homines zequales

gnus fum.

Angelis Dei, non folum fcripturam cum ho-

LIV. Simia in te&o, Rex fatuus in folio fe- S. Betn. l.

Q ln ,

minibus fecit, ut crederent, fed etiam fidei

dens. Monftrofa res, gradus fummus, & ani- 2- de con-

E' iala i

fuse pofuit mediatorem unicum Filium fuum,

ius imus : fedes prima, & vitia infima: lingua "**

ut qua nos via perduxturus effet ad illum fi-

magniloqua, & manus otiofa: fermo multus, .

DT t

& fru&us nullus: vultus gravis, & a&tus levis.

iA proom,

nem, quem promifit per eum iplum Filium

fuum, & oftenderet & praeberet. Parum enim

$.

IV.

erat Deo, ut Filium fuum faceret demonftra-

ja

EX LIBE

LLO DE IMIT

N

torem vize, eum ipfum viam fecit, ut perillum

ATIONE

* "Phom. ires, regentem te, ambulantem per fe.

. CHRISTI.

Villan.

ALV. Vere exemplum , quam verbum,

$ La "

conc, 2,

I. Intuere SS. Patrum Vix;ida exempla , inj, 5.c.18;

$ ufin, "

omines magis movet ; & propterea Spiritus

Dom 2.

SanGus, hujus artis traditor & inventor,

quibus vera per'e&io refulfit , & religio, $. 1.

)

" ipter,

deconil,

Quadr.

Íciens quantum ad bene vivendum proficiat

& videbis, quam modicum fit, & pene ni«hil,/ .

quod nos agimus.

imitatio, fere per totam Scripturum varia

-5 Gte,

fanCorum exempla paífim fparfit, & fideli-

II. Ubique profe&um tuum capias, ut fiLib. r. c.

a bt

bona exempla videas vel audias, ad imitan- 25- $- 5-

p*

bus imitanda propofuit.

dum accendaris ; fi quid reprehenfibile con-

S. Greg.

XLVI. Scriptura facra narratge

Pcä Sanco-

l 2. mor. rum, & ad imitationem provocat corda infir-

fideraveris, cave, ne idem facias.

C, I.

]il Dati fant in exemplum omnibus Reli- L.r.c. 18.

Q $, Anjr,

morum; & dum eorum vi&ricia fa'&a com-

giofis, & plus provocarenos debent ad beneS- 4-

memorat, contra vitiorum prelia debilia no-

2 Sariam,

ftra corda confirmat, fitque ut minus niens

proficiendum, quam tepidorum nuinerus ad

relaxandum.

inter certamina trepidet, quo ante fe pofitos

]V. Si re&um cor tuum effet, tunc omnis L. 2. c. 4.

tot virorum fortium triumphos vidit.

$Nf

S.Bern.in

XLVII. Sermo vivus & efficax exemplum

creatura fpeculum vitze, & liber fan&ze do-S.1-

:

24 i08,

&rinze effet.

fer. de S. eft operis facile faciens fuadibile, quod dici-

Bened.

N M

tur; dum monftratur factibile, quod fua-

V. Etfi *onerþ'fa fit praefens vita, fa&ta eft ta- L.3. c. 18.

t

detur.

men jam per gratiam tuam valde meritoria, 3- ?

atque exemplo tuo Santtorum tuorum vefti-

S. Ambr.

XLVIIL Quamvis difertus Orator facundia

i

:fer. 23.de

fua me doceat, id tamen , quod utile eft, me-

giis, infirmiis tolorabilior & clarior.

i,

e

VI. Vita tua via noftra. Nifi tu nos przece

f- Ibid. $. 3.

lius difco exemplo Sanétorum quam affertio-

fiffes, & docuiffes, qui fequi curaret? Heu,

D

ne verborum. Citius mihi perfuadent oculi,

quod cernunt, quam auris poteft iufinuare,

quotlonge. retroque manerent, nifi tua prae-

Auditur enim, cito irrepit

clara exempla infpicerent!

quod practerit.

Id

oblivio, oculorum autem hiíloria femper

infpicitur.

$. VI.

Aä' vitaf.

.EXEMPLA CATHOLICA

0

S.LeoS. XLVIX. Licet omnem Ecclefiam, quin

EXTERNA.

in feft.

toto eft orbe terrarum, cunétis oporteat flo-

Atfuümpt.

rere virtutibus, vos tamen preecipue inter

Qualitas.

(- Thoml

czeteros populos decet meritis pietatis excel-

Kemp,

. lere, quos in ipfa Apoftolicae petrze arce fun-

riftus, tefte S. Bafilio, ideo naturam S. Bafil. c.

^ fr. od

a

Con-

Jl Noril,

datos, Domious nofter Jefus cum omnibus

humanam fufcepit, ut in fe velut ta-2. in

Mo-

redemit, & B. Apoftolus Petrus prae omnibus

bula quadam veram nobis pietatem depinge- ,a.

j

ret, eamque omnibus ante oculos ftatutam

erudivit.

)

Exemplum malum.

pro viribus imitandam ceu archetypum pro-

S. Aug, 1

.L. Qui in confpeítu populi male viv.t,

L

poneret.

Nec enim alia de caufa corpus

noftrum geffit, . nifi ut, quoad fieri poífit, ad

af S.Ambl'. ;

dePaft. quantum 1

nillo eft, eum, a quo attenditur,

TTUNTLA

occidit.

imitanda vitz ipfius ftudia nos cqnformel-

: , fef- Io'

$. Greg.

Ll. Nemo amplius in

Ecclefia nocet,

Inus.

i-

in Paftor. quam qui perverfe agens, nomen vel Ordi-

II. De B. Virgine fic loquitur S. Ambrofius: S.Ambr.

pnem Santütats| habet.

Delinquentem

Sit vobis tanquam in imagine defc

ripta vi-l. 2. de

)

namque hunc redarguere nullas praefumit,

ta B. Marize , in qua velüt in fpeculo reful-

Virgin.

n |

& in exemplis culpa vehementius extendi-

get fpecies caftitatis & forma virtutis. Hinc

hOl Qä'ad

tur, quando pro reverentia Ordinis peccator

fumatis exempla vivendi, ubi tanquam

honoratur.

i

in exemplari Magiftería expreffa probitatis,

n

pOPn

S.Bern.in

L1I. Non tibi videtur graviorem ab eo Chri-

quid corrigere, quid fugere debeatis, often-

j

ferm.

ftus fuftinere perfecutionem, qui fuggeftione

dunt.

L

Fffffz .

IlI. S. Au-

R. P. Lohn. bibl, Man. Tom. I.

Bibliothece Aanualis . Concionatorim.

1580

t

LIII. S. Aügufï. de feipfo fcribit: Exempla

fa exequerentut, Donatus fe illlisinverecunde

(

S. Aug. l.

fervorum tuorum, quos de nigris lucidos &

oppofuerit, Priucipis illius farze graviter de-

j

1. conf,

cn 2.

de mortuis vivos feceras, congelta in finum

trahendo, & velut alter [udas contra ejusdem

pt

cogitationis noftrae urebant, & abfumebant

liberalitatem fremendo, & murmurando ; inter

bi

cxetera vero füis proecepit, ne quisquam pe-

gravem torporem, neinima vergeremus, &

PE

accendebant nos valde.

cuniam ab Imperatore catholicotransmifíam

1V. Francifcus cum fratre fuo exiens ut

recipere praefumeret; at vero quid tandem e-

lo

Vita.

venit? omnino videlicet oppolitum illius,

f

concionaretur , cum totam civitatem cir-

cumiviífet, denique domum rediit, dicens,

quod Donatus machinabatur, irritum erat;

IY

fe exemplo concionatum effe.

populus, namque oculos, magis autem cor

Surius in

V. S. Dominicus, fciens homines magis

füaum , aperiens ad videndam, & confideran-

vita 4.

exemplis, quam verbis moveri, incredulo-

dam Conftantis pietatem, Impoffibile effe di-

f

Aug.

cebat, quin fides, quam lmperator profite-

rum familiares, Dominasque nobiles adivit,

d

ibique in fumma vitze aufteritate & fanctitate

batur, veriffima, & indubitata effec, utpote

n

cum focio vixit, ut exemplo, & fan&a qua-

quae cum tanta compaílione & charitate

hi

conjun&a erat, e contra vero Donatiftarum

dam, ut ipfe ajebat, hypocrifi eos ad veram

ji

fidem alliceret. -

fectam falfam, atque hzereticam effe dixerunt;

C0

VI. S. Macarius, cum alicubi mirze fan&i-

utpote qui ex operibus mifericordiz, quse a

fet

Rodr. p.r.

tatis monachos vidiffet, domum reverfus di-

fan&is viris illis. profufis manibus fiebant,

E

xit:vidi monachos,fed non füm ego monachus.

fcandalizabantur, & pervertebantur.

fn

VIL S. Thomas Aquinas acta fan&orum

XIII. S. Bernardus, cum monachi fu

iilli di- S.Bern,

cerent , fe filentium fervando nullum aliis fo-

er, 2. e

q

Patrum affiduo in manibus & pe&ore fere-

V.

bat, ut ex eorum recordatione ad imitatio-

dalibus fuis voce & ore praeftare poffe emolu-

nem accenderetur.

mentum, refpondit: Non deerit certe, quod

ft :— Nos

facias, tactummodo charitas fraterna non de-

pd

S. Cypri.

VIII. S. Cyprianus dicere folitus e

(

de bono

Philofophi non verbis, fed factis, fumus : non

fit; nullum ergo confilium melius arbitror,

li

quam fi exemplo tuo fratrem docere ftudeas,

pat.S.3. loquimur magna, fed vivimus quafi fervi, &

(

cultores Dei.

qu:e oporteat fieri, provocans.eum ad me-

Q

S. Franc,

iX. S. Francifcus fuis hoc documentum

liora, & confulens, non verbo, neque lingua,

(

inopufe, dedit: Confideremus , fratres, vocationem

fed opere & veritate.

coli, 2.

K

noftram , qua vocavit nos mifericors Deus,

XIV. Laurentius Suri

usde S.T.delano Mardifurius 7

Vl'tall I'

non tantum pro noftra, fed etiam pro multo-

tyre refert, quod multos infideles per fuam Jan.

vitze. modeftiam ,

exterioremque morum

T 8- n-;- cu

rum falute, ut eamus per mundum exhortan-

fp

:do omnes, plus exemplo, quam verbo. Hinc

compofitionem ad fidei noítre veritatem

fra

Lyranus ipfum verba illa Cantici S. Annzeita

agnofcendam induxerit; Unde Maximianus

f

declarare folitum fuiffe fcribit : Sterilis peperit

Imperator pro tribunali fedens, ut illum ad

plurimos: €9 qua multos habebat filios , infirmata

martyrium condemnaret, timensque, ne id

efi ; Sterilem dicebat fratrem fimplicem, offi-

ipfum fibi eveniret, ipfum procul ab oculis

ül

tio

cium przedicandi non habertem, per quem

& confpectu fuo collocari praecepit.

flo

generantur filii, id eft, Ecclefia Dei. 1. Cor.4.

XV. [n vita S. Abrahami Eremitze legitur, Vitze PP.

ipfum quidem omnibus viribus inid connifum l. . c. 6.

i

Ín Chriflo Jefu per Évangelium ego vos genul ;

talis frater fimplex exemplari vita plus pro-

fuiffe, ut paganos nonnullos obftinatos ad ve-

ficit fibi & aliis, quam preedicator verbofus;

ri Dei notitiam perduceret, veruntamen mul-

h

- & idem dicendum de aliis fimplicibus perfo-

to tempore in vanum laboraífe, poftquam ve-

€0

de

nis, quae funt vitze exemplaris.

ro multas ab iis recepi(fet injurias, verbera, &

Tertuil,

X. Tertulianus oiim gentilibus, Chriftia-

contumelias innumeras , cum afpera omnia

t

pateretur; magis ac magis amor ejus & chari-

f

de f'all.

nos, quod parum loquerentur, accufantibus,

Hefeor

c. 6.

bis verbis refpondit; Etfi eloquium quiefcat,

tas augebatur. Undefactum eft, quod die qua-

Bost H

ipfe habitus clamat.

dam fimul congregati, hos inter fe fermones

fe

Xl. S. Bernardus

de Malachia Epifcopo

mifcuerint ; Cernitis tam magnam patientiam

St.lo,

S. Bern.

de vit. S. dicit: ipfe regula erat fratrum, legebant in

viri, & ineffabilem circa nos charitatem, quo-

d

Malach./eius vita, quomodo converfarentur.

modo in tantis tribulationibus, quas ei intu-

(0

Utilitas. .

ln

limus, nequaquam ex hoc loco difcefferit,

Baron.

XII. Quando in Africacumtanto integrita-

neque averfus eft a nobis, fed cum gaudio

di

dei difpendio Donat ftarum perfe-

magno fuftinuerit univerífa? Unde nifi effet

on

nv 20'

cutio effervefcebat, jamque Donatus Epifco-

Cut afferit) Deus verus , quem praedicat, &

l

pus innumeros pervertiffet, eorumque ani-

regnum, & paradifus, ultio quoque malorum,

Mi

mos fuis imbuiffet erroribus ; Conítans Im-

noa hanc tribulationem pateretur inaniter.

(0

perator duos viros fanGiffimse vitz, fum-

Venite itaque, credamus in Deum , quem

üt

maque pietate praeditos , Paulum videlicet

predicat; pariterque omnes in Ecclefiam

& Macarium, velut Legatos fuos illuc mifit,

pergunt clamantes atque dicentes: Gloria

Manf i

cm

in' 6,

fimulque cum illis copiofiffimas illuc elee-

Deo coelefüi, qui mifit famulum fuum, ut

Q

mofynas ablegavit, füb praetextu eorum

nos ab errore falvaret.

i

i

XVI. In annalibus Capucinorum fcrib

it*Uï'*, Annal.

paupertatem Ínublevandi, revera tamen ut

f

populum hoc modo liberalitate fua bene-

quod cum Angelus Gioiofa ( qui Dux, Par & Capucc.

]

ficiis affe&tum ad unionem cum Ecclefia ca-

MarefcallusFrancize fuit)ProvincialisParifien An- 1608.

tholica ineundam alliceret, & provocaret ; ac-

fis effet,& noiiullos FlandrizeConventus yiüta— "

la

ciditautem, quod,dum Legati Impexator?s juf-

Titulus LIF, Exemplum.

781

tet, atque circa vefperäm in caftellum quod-

XX. De Alphonfo Rodriquez Coadjuto- Vita !. x,

dam , cujus Dominus haereticus erat, perve-

re e Societate Jefu fcribitur, quod folo afpe- c. 11.

niffet, ab eodem Domino charitativum pro-

|

&u ejus, qui eum intuebantur, componeban-

pter Deum hofpitium petierit ; qui illum in fta-

tur,& movebantur ad. devotionem & defide-

bulum quoddam duci juffit, quod tec&ti ex-

rium ejus imitationis ,eo quod fervor interior

pers, & femidirutura erat, in quo no&e illa

illius, per omniaejus membra & fenfus , tan-

j

magna cum lzetitia commoratus fuit; dilucu-

quam vaporem quendam effunderent , & fu-

lo vero fequenti cum abinde recedens, initi-

mum ex igne inclufo. Porro, ut alibi in ejus

nere quendam dicti Baronis amicum obvium

vita additur , cum tanta modeftia miffee mi-

[

l

haberet, ab illointerrogatus,quomodo a dicto

niftrabat, utcircumftantes, eo vifo, compo-

Barone tra&atus fuiffet, refpondit; optime,

nerentur, & ipfi Sacerdotes tantum fciendo

illum affiftere , accenderentur fervore , & ex-

& quidem valde te obteftor, ut magnas illi

nomine meo pro conceífo hofpitio gratias

traotdinaria devotione. Ideo multi fzeculares

agas. Quod cum ille apud praefatum Domi-

utriusque fexus procurabant adeífe miffze,

j

num exequeretur, isque, quinam ii Capucci-

cui miniftrabat Alphonfus, quia experieban-

ni fuerint, abillorequifiviffet, mox ut unum

turinfe, ejus afpe&u folo, fingulares valde in

;

illorum Patrem Gioiofam fuiffe intellexit,

corde fervores excitari.

XX. Duo aulici Theodofüi , ex le&a S. Jul. Fat.

ä.

confcenfo equo celerrimo curfu ipfum eft in-

fecutus , cumqueadillum veniffet, ad ejus pe-

Antoniivita usque adeo immutati funt, ut demort.

des proftratus veniam ab eo petiit; cumque

fponfas, quas ducere decreverant;reliquerint, ^ ?7-

-St,

fanctus ille vir Baronem hunc ad hzrefin,

J e, 2- d!

!

& religionem fuerint ingreffi.

.Adv,

quam profitebatur , ejurandam hortaretur,

XXIL. S. Afra, cum apud eam adhuc Sur.,

tantum in illo vifum a fe dicti fervi Dei hu-

Ethnicam S. Narciffus divertiffet, usque adeo Ang.

|

militatis , mortificationis & patientie exem-

exemplisab eo datis 2edificata eft, ut & bap-

plum praevaluit, ut paucis abinde diebus ad

tizari petierit, ,& paulo poft fidem gloriofo

Oxrthodoxam fuerit fidem converfus. Quodque

martyrio. propugnarit.

;

,

XXIII. Quidam Preelatus fsecularis , eo

Spe&. ex

in hoc haeretico preedicationes & doctrinze

dift. s. ex

Catholicorum ad errores fuos deteftandos fa-

quod fuis fübditis exemplo vitze per viginti

12

]

cere non potuerunt,id tandem obtinuit virtus

annos fumma diligentia przeluxiífet, in morte

tanta cum zedificatione, & peractum adeo he-

tanta luminis corufcatione circumdatus eft ,

*fas ^ :

roicum ab hoc perfe&o Religiofo exercitata.

ut per unam leucam & amplius ut clariffima

at

Vital- I.

XVIl. 5S. Philippus Nerius, cum adhuc fze-

dies videretur.

[ 8. B. 3-

cularis exiftens, poft abfoluta ftudia fua vitze

Surius in

VXIV. Reynerius marchio homo impudi-

vitaS.Ro«

fpirituali totaliter deditus effet, coram con-

cus dicere folebat: nec Imperator, nec alius

mualdi.

fraternitate SS. Trinitatis ( quze ipfum fuum

homo tantum mihi poteft metum incutere ,

fundatorem habere gloriatur) ante San&iffi-

quantum me Romualditerretafpectus. Ante

mum Sacramentum fermonem faciens, in

ejus quippe vultum neque, quid dicam , fcio,

ä

unico tantum fermonetriginta juvenes licen-

neque quibus me defendere valeam invenio.

tiolos & diffolutos convertit; notatque hi-

XXV. Quidam Francifcanus

interroga

demin -

vita S,

ftoria, converfiones iftas non facundice do-

tus, cur ipfius conciones, licet facundiífimze,

Bernardi«

XLI. C, 60

&rinz & talenti fui; fed potius magnae sefti-

noneandem efficaciam haberent, ac S. Ber- ni.

mationis, inquaipfum obfan&am ejus vitam

nardini conciones ? refpondit, fe comparari

habebant , efficacia effe&tas fuiffe;. multi, qui

polfe carboni calido , fed non ignito, S. Ber-

eo ad ipfum audiendum accefferant, ut eüm

nardinum vero ignito carboni fimilem effe

deriderent,videntes homiaem laicum de ma-

ob vitze fenctitatem ;;" ünde mirum videri

teriis facris & fpiritualibus fermocinantem ;

non debere, fi non perinde fuze, ac S. Ber-

fermonis ejus efficacia capti,converfi fuerunt.

nardini .conciones accenderent.

N

| He&or*.

.XVIII. Convallo Rege piilfimo in Scotia

XXVI. Dum Ludovicus Granatenfis no&u P. Jo.Rho

Boet.Hi

Scot. 1. 9.

'regnante, religio Chriftiana mirandum in mo-

acriter in fe flagellis animadvertit, duo lafci- l7- c. 5.

: 22.

dum floruit, adeo ut S. Columbanus de in-

vi adolefcentes, qui cafu prope ipfius cubicu-

duftria exHibernia eo fe contulerit , ut de in-

lum przeterierant, adeo immutati fünt, ut &

colarum fan&itate gaudere poffet , cumque

a meditato fcelere abftinuerint, & fequenti

inde reverfus interrogaretur, quzenam ibi vi-

die ad confeífionem ei faciendam accurrerint.

diffet miracula, refpondit : vidi unum inftar

. XXVII. Quidamlatro a S. Abbate ad mo- Spec. ex

omnium, Regem videlicet Convallum , qui

nafterium perdut&tus, cum ei a Fratre quo- dift.g. ex

in mediis deliciis & peccatorum incitamentis

dam omnia neceffaria liberaliter fuppedita- 49

Z;

cum monachis & Epiícopis de fan&timonia

rentur,ipfevero poftea coram eo panem in

,

contendit, qua de caufa fuis ita eftreverendus,

terra & aquam fume;et, adeo tanto exemplo

ut ipfi nec aliis injurii, nec de Rege hifcere

permotus eft, ut ad pedes Abbatis fe proftra-

finiftri quippiam audeant.

verit, & in poenitentiis poftea fufceptis alios

Manfi difc

XIX. Celebre eftillud Ebbase AbbatiíTze fa-

.nþ e

omnes fuperaverit.

cinus, quze ne periclitantem per inimicorum

XXVIIL [oannis Mendozze fervus Ma- Hift. Soc,

ä

incurfiones caftitatem contaminaret, labia

hometanze fuperftitionis , cum nullis pro- P-?- ^ 1.

fibi praefcidit; cujus generofi facinoris exem-

miífis ad fidem Catholicam perduci potuif- '*'^

; Anndd

po

plum .csterz moniales confectantes, pal-

fet, folo exemplo Domini fui Societatem

; (ap!

mam fibi acquifivere martyrii, fimulque illi-

Jefu ineuntis permotus convertit fefe.

Àn.1

ío)

-n'

5

baþum virginitatis lilium cuftodiere.

EÍiITJ

XXIX.

m

78

-X

Bibliothecm Manuaiis Concionatorie

J

Bartoli

VII. In Brafilia quidamenoftris éSuperio- Ibid.!. rt.

Afize t. z.

XXIX. Amn. 1552.in [olo przecipua civi-

6.

tat Morotize, quae eft Infularum una , quze

read peccatorem quendam ad converten- "7

.8.

p

Moro nomine comprehenduntur, magnam

dum miffus, domiillius aliquando hominem

f

firagem fides paffa eft. . llli enim cives a S.

redeuntem operitur ; fed dum orditur recta

jl

Francilco Xaverio converfi, qui fua manu

monere ; nelius , refpondetaiter, vas iftud !or«

p

eorum viginti quinque millia baptizavit ; &

didum purgares, fi aquam, cujus nihil eft do-

a P. Joanne Beira folicite exculti , fübornan-

mi, aíferres.

Quod cum utrumque is ftatim

tibus Saracenis everfi funt. Cum enim in ea

magna cum alacritate feciffet ,a ionte cum a-

urbe Magiftrataum unus palam fidem abne-

qua rediens hominem adeo immutatum inve-

gaíffet, eodem die omnes incole funt ejus

nit,utin lacrymas folutus , omnem dein vi-

exemplum fecuti : ita ut, ubi mane eranttri-

tam füam puerorum

| Brafiliorum minifterio

P

ientin ,

ginta millia Chriftianorum , vefperi ne unus

dedicarit.

apoput.o

quidem fupereffet.

VIII. Conimbricze cum noftri in millo pre-

I*id.L.3.

Ing. ll L Pl

Eas vires exemplum in

n. 83.

2p0pht' 4' (e(

majoribus habet.

tio effent, vererenturqueA cademici ad Patres

noftros accedere, jufit P. Simon Rodericius

$i,

^5. VI.

Emanuelem Godinum, nuper in Societa-

;ïc

tem acceptum , cultu, ornatuque. difcipuli

i

EXEMPLA DOMESTICP;.

fà

Platus l.r.

extra Societatem ad tempus effe , fuo ut

aV

I. Q Ignatius exleCtione vifæ Chrifti ac San-

exemplo reliquam juventutem ad confeffio-

C- 26:

Gorum, atque adeo prseclaris eorum

nem alliceret, eoque cultu annum fere tranfe-

pr

fo

exemplis commotus , atque ad meliorem vi-

git, Simonis haud irrito voto.

Ibid. l. 7.

tam converíus eft. Ipfe vero usque adeo mo-

IX. Compluti. cum anno 1547. B. Villa-

n- 84'

fiid,

nova & Socii morbo affe&i ex mifericordia

Lanciz.

res fuos ad perfe&am regulam morum com-

opufc. 2.

pofuit, ut P. Ludovicus Confalvus faffus fit,

in D. Ortiziizedibus decamberent, & iis fa-

e

n. 322.

Íe nullo tempore lectionis vel orationis tan-

K

muli juffu Domini infervirent, hiadeo exem-

topere ad amorem Dei incitari , quam eo

plo vitze & colloquiis eorum fpiritualibus ac-

Dii

tempore, quo S. Ignatium afpexiffet.

cenfi funt, ut duo Societatem ingreffi fint,

ti

"Turfelin.

a

Vit. l. 6. CO ?

Il. S. Francifcus Xaverius in converten-

alii duo quoscunque reditus fuos Societati

ult,

dis Ethnicis potiffimum vitze fan&itate & ex-

tradiderunt.

äpti&a Ibid. l. t 1.

emplo utebatur; binc & ad idem opus focios

X. Venetiisanno 1r551:. Joannes B

lectiffimos primarios praeficiebat , authorita-

Elianus adolefcens Hebraeus ductus ad

P.An-"*

&

tem fequens Apoftolorum , qui, cum audif-

dream Frufium , tum hujus, tum aliorum fo-

Cnrtins

fent, recepiffe Samariam verbum Dei , mi-

ciorum , & unius maxime pedes aliorum la-

105-6: 14' de

ferunt ad eos Patrem & Joannem Apoftolo-

vantisexeimplo & pietate permotus , Baptií-

tà

/

rum Principes.Quocirca cenfebat ad Apofto-

mum fufcipi petiit.

Jlbid. L a;

Q

lorum munus deligendos viros egregia diu-

. XI. Ronte , cum hzereticus adolefcen

: 3.

V

que fpectata fide, virtute, conftautia, & fan-

in carcerem inclufusa nullis Theologis ad *

b

Cütate. Etin dominicsze vineze operariis pru-

frugem reduci poffet , tandemS. Ignatio tra-

(t

dentiam magis ac fan&titatem , quam fcien-

ditus, &abhoc in domum receptus eft , ubi

Diewosim

,.0r,]t

;

D

tiam. doctrinamque expetebat. . Dicebat

blande aliquamdiu tractatus, paulo poft ul-

&

etiam , quod boni virtus non pariat, humanas

tro haerefin abjuravit, catholicam fidem pro-

H

artes haud quaquam parituras fine virtute.

feffus eft.Rogatus dein,cur, qui antenulli ter-

fi

Rodriq. P.

. 1l.. S. Francifcus Borgiasjutfus eft a Rege

rori ceffiffet, Patrum fermone flecti fe paffus

ü

9. tr. I.

etiamimparatus Cathedram afcendere,dicen-

fit , refpondit, feita tecum ratiocinatum fuifle,

4l

vital.2.

C, I7*

te, fuflicere,fi nec verbum dicat, fed folo fuo

fieri haud quaquam poffe, ut a tam integra,

ü

exemplo concionetur.

innocentique vita , commodisque moribus,

Lanciz.

IV. S. Petrus Faber verba dividebat in ver-

tantaque animorum conjuncCtione & pace,

opufc.53-ba verborum, verba co

gitationum , & verba

vera ac germana. fides abeffet.

Qualia au-

n. 384»

faCtorum, ac per lizec exempla intelligebat,

tem fuerintexempla, quze viderat, explicat

bil

quae czeteris multo effent efficaciora ad per-

Author his verbis: Eranttum domi preeter

fuadendum.

fex profeffos , duodecim fere alii , quife nuper

('f?fnens

Maff. 1.14.

Illzl]

V. Cum anno 1551. Joannes Fernandius

cum focietate conjunxerant, & fuum quis-

ffüm

hift.Ind.. Amanguzii ad populum diceret, & praeteriens

que munus curabatalacriter.Flagrabant apud

ï

. Japon iputuminosillius projiceret , ipfeque

eos ftudia Chrifti: Summa eratin obtemperan-

line omni motu, verboque addito, linteum

do voluntas;ingens alacritas in obfequiis , mi-

Süï "in

extraheret , faciemque abftergens concionari

rusin convictu candor animi, fimplices mo-

i.f

«

pergeret, adeo quidam Ethnicus id fpe&ans

res., compofiti ad modeftiam vultus, probi-

p

hoc exemplo mutatus eit, ut poft concio-

tatis indices, & cultusinterioris, fpectaculum

&

nem ad Fernandium accurrerit , & in fidein-

fuperis hominibusque jucundum. Nulla nifi

ftructus omniqm primus Amanguzii fit bapti-

virtutis aemulatio , nulla vox querelarum. Mu-

d

Zatus.

tuisofficiiscertabantomnes , honoreinvicem

Vl. Panormi Mahometanus nobilis Colle-

l

pravenientes. .Solaerat de humilitate con-

EW:

1.13.c.21-gio donatus, polít trienii adhortationes, &

tentio, pacis genitrix & concordiee: Qui cum

vll

48 Qe

effentex tanta morum, nationum,azetatum va-

Qs

H

preces, tandem nulla remagis, quam affiduis

Inh

uY

fociorum exemplisad catholicam fidem am-

rietate permixti,interfe tamep velut unum cor

[

plectendam adduétus eft.

t,

b

pus & unus fpiritgs gïon,cordiiïïme vivebar

d

J

ut

L4

Titulus LIV.

Exenplum,

183

" Ibïd!, lt

Mi

ut non tata. hominum in terris degentium,

X. Duo Reguli extra Sinarum fines po- P. Martin.

1

quam Ángelorum ccetus in humanis cordi-

fiti, cum de Regnifui limitibus jam diu con- * 3

bus viderentur. Nulla virtutis difciplina prae-

tenderent, ftatuerunt in Sinas ire, & Changi

ftantior illorum vel coafuetudine, vel exem-

zequiifimi apud Sinas eguli judicio ftare. At

plo, aptis etiam ad permutandos perditos, &

ubi Sinas ingrefli, vident ; unum alteri agrum

conferendum ultro cedere, in via honoris

prcfligatos mores.

cauía cedere, certare officiis , amiffa a nemine

;;

$. VII,

humo tolli , in palatio prazefeCtos fe amice

EXEMPLA PROFANA.

comple&i ; erubefcentes , nec ultra progrefli,

ajebant , fe hoc exemplo doceri ; quid fieri ex-

Lirzus in 1.

A

relius Imperator philofophica ftudia

apopht. S,

3

reducere volens,poítquam primus ipfe

pediret, &qjam ipfi interfe cedere certabant.

N

t $g,

ng. k r.

Paleftram iugreffus eft ,

apopht,

mox ompes ad fui

$. VIII.

N

^' fequelam peliexit.

Il. Ludovicus II. Francize Rex , quia fi-

lium ob valetudinem affli&tam nolebat literis

SIMILITUDINES,

l

h

imbui, effzcit, ut paffim omnes Nobiles, lite-

T

Qualitas.

rascontemnerent, quas tamen cum fumma

Iulïus Fa-

aviditate reaffümpferunt , ubi Francifcum

L. G

cut Phtygio pretiofam auri telam con-

tius c. 2r.

Primumtantopereliteras amare,literatosque

cidit,utopus inde pulcherrimum effi-

Ts

fovere confpexerunt.

S

ciat: ita Deus fuos Sanctos diffecari velut

L

Tbid.

IIl. Cum magnus Alexander collo non

pretiofiffimas telas permifit,ut indenobis pul- -

nihil obtorto effet, usque adeo Aulici imitari

cherrimum Exemplorum opus relinqueret.

eum ftuduerunt, ut amicus Regis non crede-

IIl. Sicut in foro plurimi opifices con- Platusl.r,

retur,

i colum non obtorqueret.

veniunt, quorum unus panes, alter olera , €- 26-

Ibid.

IV

1

thiopes , tefte Ifidoro: Siculo, tan-

tertius veftes vendit; ita in orbe nemo o-

l

tis Reges fuos amoribus profecuti funt, ut

mnes virtutes habet,ut, quodipfi deeft, ab alio-

ad eoruni im:tationem vivere, veftiri, come-

rum exemplis mutuetur.

dere, bibere, loqui ,incedere, acquiefcere,imo

HIL. Sicat pi&ores , cum imaginem depin-

s. Baäl.ïa

il

epift, ad-

m

& oculum unum effodere , fi Rex Monoculus

gunt ab alia imagine, identidem ad exem-

Gregor.

eífet, folerent.

plaria refpiciunt ; ita, qui fe omnibus virtu-

Curtius

V. Alexander Macedo interiorem Perfi-

tibus perfe&tum efficere cupit, elaborare de-

l. 5 6. 14- dem penetraturus, cum ad viam nivibus obfi-

bet, ut quafi ad fimulachra motu & actione

tam, geluqueconftrictam perveniffet, ab ea-

pradita ad vitas Sgn'&Orum affidüo oculos

que ineunda íatigatum militem abhorrere

convertat.

bid« L 3!

L

videret, ex equo defcendit, primusque dola-

IV. Sicut qui fe comunt, continuo fpecu- Plutarch.

bra fibi viam fecit, ficque effecit, ut & mili-

la afpiciuat ; ita qui negotium feliciter & n moral.

tes prompte fequerentur.

;i

Pacatusin

preclare gerere cupit, laudat

orum virovruxln :

VI. Theodofius Imp. cum in menfa fru-

exempla fibi proponant.

än. "Or. lt.

galitati praecipue ftuderet, effecit, utin omnes

V. Sicut Zeuxis picturus

]unonem , quin- Laägïus

nobilium Romanorum menías eadem-fruga-

que Virgines pulcherrimas accepit, ex qui- ia Pol.

. litas penetraret,ubideeo Pacatus his verbis

bus quod pulcherrimum erat, infuam imagi-

teltatur : Tu» Imperator, epule locorum

nem tranítulit ; ita e plurimis optimi ad

ac temporum fructibus infiruuntur? hinccer-

exemplum vitze proponendi ; & ex iis , quod

tatim in omnes luxuriv pudor inolevit, &

optimum »ftad imitationem affumendum eft.

quiefcentibus legum minis, fubiit quando-

VI. Sicut columbz una vifa avolante fe- Staplet.to

que privatim fua poenitentia. Sic eftenim.fic

quuntur omnes: pullus in armento equorum g. inDom.

eft, exafperat homines im

exiliens,fecum omne armentum rapit : arie- 20 poft

perata correctio ,

tem grex omnis fequitur: fic inter homines

ent.

blandiífime jubetur exemplo.

Clermens

VII. Zeno Stoicus dicere folebat, malle fe

fieri folet, utpote animal fociale, & ad morum

Áiex.l. 2.unum Indum videre

communicationem proclive.

] Stcom,

; qui fe fponte flammis

VII. Sicut medicus ; ut infirmo medici- S. Ambr,

abfumat, quam omnes de patientia audire &

difcere probationes.

nam przefcriptam minus infipidam ingratam- fer- 59.

que effe demonttret, ipfe prius eam deguftat,

S ücinsin

ViII. Carolus Quintus Imperator cum ad

utad fimile exemplum 2eger prompte me-

ffo-a:. f,

Albim fluvium cum fuo exercitu veniffet,

dicinam abforbeat ; ita Salvator ; quando

| 4e4-

primus inauratis armis confpicius , generofo

medicinam jejunii profcripfit, ipfe fibi pri-

equo trajecit, quo exemplo permoti milites

mus, utbonus humani generis Medicus po-

mox &ipfi peditibus a tergo equorum infi-

culum, quod segro daturus erat, guftat, ut

dentibus fluvium ingreffi , eoque fuperato

peritiam artis fuze ante in'feipfo demonttra-

infignem vi&toriam retulerunt.

ret, & experimentum zeger accipiens, fecurus

JEneas

IX. Alphonfaüs Rex Aragonum, cum mo-

fit de poculo, fecurjor de falute.

Silvius de

dickis

neretur,ut habitu plebejo, quo utebatur, re-

Alph.

je&o, regaliuteretur, malo, refpondit, mori-

'Nec'eljita:.

bus & authoritate meos excellere, quam dia-

,

addif-

demate & purpura.

VIII. Sicut iis, qui Mathematicam

cunt,

Bibliothece AManualis Concionaiorie

184

V

Villan. .. cunt, fi nonnunquaäï Theoricam non fatisin-

XVIIL. Sicut columbarii , ut alioruta co- Anonym.

D

Conc. 2

telligunt, illis in pra&ica praefigurantur an-

lumbas capiant, unam vel alteram ballamo

potl

Dom. 3.

tus.

Quadr.

guli,circuli, velaliz figurae, uttanto magis

inungunt; ita Chriftus animas Apoítolorum

ipfisimprimantur, &intelligibiliores reddan-

inunxit virtutum balfamo , ut alii fideles hoc

E

tur ; eodem modo, inquit fan&tus Thomas

odore attracti cum iisdenx in coelum per-

ducerentur.

S, Aug.de Xl

Villan. Deus nofter in Evangelio Theoriam

Limi

j

