in minifteriis fpeciofum eft.

tisfeciffes,dum frigidum aliquem actum elicu-

IV. Cogita, quanto magis laudem a Deo

4 ifti, & putas, te ab omnibus laudari debere;

quzrere debeas, ut qui folus intentionem, a

quafi nefcio quid boni in Deum contuliffes.

qua omnis bonitas actionum dependet, co-

gnofcit, & cujus judicium pluris faciendum

IV. .Quidlaudari volo, quod, cum peccare

potuiffem, non peccarim, &c. Nonne ftultum

eft, quam judicium omnium hominum & An-

effet, (i quis in foro proclamaret, fe rem heroi-

gelorum. Unde dicendum cum Propheta:

Saname, Domine, & fanabor, quoniam laus

cam feciífe, quod domefticos füos non occi-

diffet? ita eft, teneris hoc facere,quid ergo ma:

meatu es. Aut cum Philofopho quodame

gni momenti, fi facias? aut fibonum opus fe-

Hzcego non multis, fed tibi; fat enim mae

cifti, decies & multo fzpius Deum offendifti.

gnum alter alteri theatrum fumus.

V. Merito nihil facere debes hominum lau-

des,fallunt, & falluntur,(cis & expertus es, fze-

XGRADUSOCTAVU&*

. peteinillare,ob quam telaudabant, omnium

Defettus proþrios libenter detegere.

minime,potuiffe, aut egiffe, aut eriam illam

zem non intendiffe, & quam inconftans laus ?

n ftultitiam & deteftandam fuperbiam?

LE

coram Deo, coram divinis oculis pet-

VI. Aut; qui té laudant,& füfpiciunt,homi-

L

nes funt vulgaris vite, aut fan&tz. | Si vulga-

care non erubefco, coram hominibus fateri

ris, impoffibile eft, ut tua opera illis tantopere

erubefco. SiDeus videt, noncuro; fi homi-

(:1:! &T -"w'?—(

u

$$-

nes audiant, confundor. Nonnehocefítplu-

placeant, quibus ipfa perfetio, nempe Deus;

ton placet, Si Chriftus cum omni füa fan&ti-

ris hominem, quam Deum, facere?

1

e

tate fatuus & demoniacus audiit, tu apud il-

II. En fidefectumin corpore habes,curri

s&

patefacis omnia, ut faneris ; i vulnus in anima

los fan&tus eris? fi fanQz, aut fpecie tua ex-

terna falluntur, aut, quia humiles fünt, etiam

habes

$ ab(dpndis; Nonne hoc eft velle pe-

bularios fe meliores credunt.

rire?

gati

III. Eo & libentius defectus meos patefa-

|I. Heu quam Chrifto diffimilis fis, cum

laudaris? toto corpore exhorrefcere deberes,

ciam, ut alii ex vitiis meis & tot imperfectio-

tum ali-

nibus eo magis Deum laudent, quod m

k

& pro magna pcena a Dso ob pecca

Revera hec via

c. fGG—

uod admiffüm reputare.

lcratum tamdium pa;i;;ur.

Chriftinon eft laudari, fed via Chrifti eft fper-

ni, vilefieri, contemni : Quis ergo tibi animus

PRAXIS

erit, i laudaris, dum vides, te a Chrifti tui v

ja,

quafiindignum illius confortio , excrudi. O

H I In þbnfcfïïone peccata tua fincere, .prb-

ut fünt; fine palliatione explica.

| quamgtavis poena eft amatori Chrifti a Chri-

a

fto füo tam diffimilem fieri! Expallefcere de-

. V. Superiori tuo confcientiam totam dee

herym, non erübefcere, cum laudor. —

tege, etiam (ine Iigil-lo confe.(lioniä.

ac

1

^

| ïitulm LXIX; Humilitas.

959.

1iT. Gä&dc defeQtus guos publice promul-

V. Dolere, quod tam multi pecceatores

.

gari, &

poenitentiam tibi propter Li-llos iü-

t

tantz maj

eftati fe fub

jungi.

Jicere, eamque ut pgr

effet, Vegerari nolint.

I1V. Eos, qui defectus tuos aliis detegunt,

pro benefa&toribus agnofce , velut illos, qui

^GRADUS DECIMUS.

de macula in vultu monent

, ama propterea

illos, & gratias age.

Subjicere fé omnibus.

[. Ec

ce Deus non folum Matri füz, &S. Jo-

. GRADUS NONUS,

fepho obediens fuit, & fe fübjecit, led

Deo fé fþtbjice;e.

ipfis peccatoribus, ipfis carnificibus, imo ipfi

demoni, dum ab ipío in montem excelfüum

rpendam ineffabile Dei beneficium, qui

I Pe

& pinnam templi ductus eft. Et tu adhuc

cum videt, me mihi ipfi Dominum &

putas inconveniens effe, te homuncionem

re&orem effe non poffe, fed velut infantem

hominibus fübjicere.

Item Deus tanquam

cultro in perniciem meam uti, ipfe meus Do-

fabditus tributum dat, tanquam impoteas a

minus & reGtor effe vult, & ad fuam volun-

facie Herodis fugit.

tatem me totum dirigere; quam gaudens

II. Contemplare in omnibus hominibus

me jarn illi fübjiciam ? & m

€ totum AVeluc

Deum exiftere , illos cotos occupare, quan-

infans nutrici tradam ?

ta ergo fuperbia fit, non fe fübjicere illis,

Il. Quid eft Deas? Potentia, Majeftas,

quibus ipfe Deus fe fub

jicit . & in quibus

Sapientia, ]uftitia, Bonitas ipfa; Quid füm

habitat.

x

ego? Impotentia, vilitas, ignorantia, pec-

IlI. Perpende, omnes horhines ineffabili-

catum, malitia ipías fi jam dignum eft; ut

homo impotens homini potenti , vilis ma-

ter a Dco diligi, przíertim Religiofos effe

megnos in confpedtu Dei, effe aulicos, effe

gnifico, &c. fe fübjiciat, quomado ego pa-

confiliatios, filios Dei, & ego foctidiflimus

tendiz infinitz terrz gleba me fubjicere de-

bebo? in minimum

;

tantis me non fubjiciam ? qui olim fulge-

7

terra foramen me ab-

bunt, &c.

dere dcberem.

IV. Perpende attente, omr'ies fratres tuos

.. III. Cogitabo,. Deum, quidquid meczm

effe magnos benefa&tores ; & Deum propter

fecerit, errare non pofle, omnia providere,

illorum preces & merita inhibere juftitiae

omnia ad majorem fuam gloriam dirigere,

gladium, quo te alías jufte percuterer ; illos

&; quia infinite bonus, omnia ad noftram uti-

litatem derivare; faciat ergo mecum, quid-

effe, propter quorum preces & merita mul-

ta tibi dona dat, a multis periculis te liberats

quid velit, exaltet & deprimat me, fanet &

qui itaque animus tib

affligat me, faciat ex hoc luto divinus figu-

S

i effe debet, cum talem

s

Davidem afpicis ?

L

lus, quidquid velit.

IV. En omnes reliqug creaturg fubiicihnt

V. Certo ícias, te jufto Dei judicio infere

num meritum effe fceleribus tuis, ubi integ

fe Deo ad nutum ejus, & tamen non novee

infernales illos focios, demones, & damna-

runt; quam magnus ille (it, cui fe fubji-

tos wternum arfiffes.

ciunt; ego novi, ego experior, & folus di-

Jai vide, ponit te

Va.

Deus (qui inter demones eternum ponene

co, non ferviam.

1

ei f'um, mcuä

dus effes) inter nobiliffimos amicos fuos,

V. Quantus,quantus fum, D

inter ele&tos fuos. — Nonne jam omnium pe-

non füm, omnia in me illius funt, ille fecit

dibus te fubjicias, nonne te velut lurconem

me, & non ego me, imo cum perdiderim

aliquem e patibulo libe

M

ratum inter hos au-

me, ille redemit me ; de me ergo difponere

nil poffüm, quia meus non fum ; ergo Pa-

licos r»cpqtabis? |

tris füum; fervus füm; ergo Domini füm ;

PRAXIS.

T

redemptus füm; ergo Redemptoris fum;

creatura fum , ergo Creatoris furn.

- L. Nunquam alteri tuum judicium prä:*-

b J

,VI. Erubeíce ex animo, quod ipfe Deus

ferre przfüme, fed alienum fequere, ni(i

fe tibi fübjiciat , & vel ad unicum nutum

manifefte fit erroneum.

d

tuum fe tibi infundat, ad te,

.]l. Etiam a verbalibus contradictionibus

niat, & jam tu?

quoties v'is,þ vee

fingulari ftudio abftine.

Il], Voluntatem quoque in rebus licitis

PRAXIS

cum aliorum voluntate conforma.

IV. Honorifice femper de aliis tanquam

I. In omnibus occafionibus ftudiofe volun-

füperioribus loquere.

tatem Dei bonam, beneplacentem,;

A

| & pere

- N. Exterioribus etiam fignis & actionibus

fedam inquirere.

tuam fubje&;onefn demonítra.

-

iL, Eidem fuarn voluntatem

&quanimitate conformare,

: magnä cunm

GRADUS UNDECIMIUS.

III. Gaudere, quod fümma ejus VOluntä

in te femper adimpleatur.

:

: Humilia oficia appttere.

IV. Optare & procurare, ut alii étiam fe

c certo fcito, nullum in toto tefráe

I Ho

eidem perfeGiiffime conforment.

rum orbe officium tam vile effe,

quo

— £. P. Loin. Bibl. Man. Tom. l. —

Gggggz

diiblietbece ; Manualis. Concionatorie

970

$. XI.

quod non pro te fit nimís fplendidum; cum

enim ex te ad ad omnia ineptus fis, & indi-

"IMEDIA

gnus, ut quisquam tui recordetur , obftupe-

Ícere debes, cutn vel ad minimum ofhticium

I. Eæ

emplum Chrifii fzpius & bene po,ndera-s.ftuguft.f.

tum: quod medium adeo azftimavit ef- r. in Dom,

adhiberis, tanquam ad rem pro te nimis ma-

enuaimn.

ficax S. Auguft. ut dixerit, fi hoc fuperbiam Quadr.

[nt

.

* J

-2'

Il. Contemplare fümmam illam majefta

non curet, neícire fe, quid eam curare queat.

G 5'

tem, coram qua coelum & terra tremunt,

L. Humiliatio: de qua preclare S. Berrlard. s. pern.

fic loquitur: Humiliatio eft via ad humilita- Epift 82

ante piícarorum pedes genua fle&tere , for-

des abluere, extergere, ofculari &c. & tu

tem , ficut patientia ad pacem, ficut lectio

erubefces adhuc eo te demittere, quo fe Dei-

ad fcientiam. $i virtutem appetis humilita-

Heor. 12

tas ipía demifit.

tis, viam non refugias humiliationis; nam fi

Va

ilI. Perpende, revera nihil vile effe, quod

non poteris humiliari, non poteris ad humi-

ipfe Deus facit, aut quod quis propter Deum

litarem provehi, Hujus autem efficaciz tres

& Chr

facit, quód jam tam vile officium , quod non

afferuntur caufze ab A(lcetis.

I

uia, ut S.S, Auguft,

TADT

füo exemplo Chriftus prius fanctificavit! imo

Auguft. reéte advertit, cum ad frauis pedes:r. 58. in

Prorid,

inclinatur corpus, etiam in corde ipío vel ex- Joan.

de facto, quidquid tu facis, cooperatur Deus

tccum.

Si ergo Deus non dedignatur ad

citatur, vel, fi jam inerat, confirmacur ipfius

humilitatis affedus. Quia, cum objectumRn odriq.

quantumvis vile officium tecum coopzerari,

tu operari erubefces?

D

przícns magis moveat lenfums,actus excerior p.2 tz. 2«

da hümilium offi-

magis movet voluntatem, quam lola virtutise 23«

IV. Confíidera commo

ciorum; nam Dceo magis placent, Chrifto

animo concepta defideria. 3. Quia acceden-

te actu exteriori , etiam a&tus interior tit in-

affimilant, proximum zdificant, domefticos

füblevant , te ipfum humiliant, &b invidia

tenfior fortiorque.

Hinc S. Ignat. magno-Pp. 5. Con-

libegant, meritis augeri faciunt, &

pere, inquit, confert, devote quoad fieri po-

ftit c. I.

7

qtlicþem

animi conciliant,

terit, ea munera obire, in quibus magis exere $.1 3

b

cetur hurnilitas & charitas.

ftiafit fenex Vita/PP.

PRAXIS.

IlI. Cognitio fJui: hoC medium

ille, qui rogatus, quomodo humilitatis perfe-1.3. n.171

I. Opta tibi a Superioribus talia im;po/hï,

&io obtineri poflit? reípondit: 5i fua tan-

-*it Chrifto fimilior ftas.

tuminodo, & non alterius , mala confideret.

$Dern.t

s tthi.

II. Offer te ad illa, r

5

ogaque, ut injun-

Hinc &$. Bafilius: Tria (unt, inquit.quz radi s, p.fl, in

cetverf,

antur.

cata nutriunt humilitatem, fcilicec affiduitas Hexam.

petc.atto

IIL. Uiltro, fi occafio detur, ea elig'e-..

fabje&tionis , confideratio propriz fragilita-

46

.. 1V. Cum magna alacritate eadem perfice.

tüis, & ponderatio rei melioris. -

1V. Éxamen pariiculare ordinata €9' accura- Rodr.p.a.

te per gradus facere: ita ut 1. Caveamus , netr.3. c.ag.

GRADUS DUODECIMUS.

quid ad laudem noítram pertinens loqua-

Se omnino inutilem reputare.

mmur.

2. Ne faciles laudatoribus aures prz-

$, Leur,

gita, te fervum effe, qui femper ægrb-

beamus, 3. Nequid unquam àd huümanum

Is

tat, femper lecto decumbat, & ex fo-

oculum faciamus.

4. Ne errata noftra ex-

t p

$. Ne cognis

vit,

lius Domini fui fumptibus füftentetur , pote-

cufationum velis obtegamus.

tiones vang & fuperbz admittantur.

6. Ut

ritne talis fervus utilis dici? Ecce fervusDei

es, fed qualis? femper egrotat anima tua,

omnes nobis füperiores arbitremur, & po-

tiores partes aliis deferamus, | 7. lIt avidis

fempetr in leCto imperfe&tionum decumbis,

femper pharmacis gratig diving fuftentari

manibus quasvis humiliratis occafiones am-

debes.

ple&amur.

8. Ut numerus adtuum tam in-

Nonne ergo omnino inutilis es fer-

vüàs Domino tuo?

ternorum, quam externorum augeatur, fic-

.que verus habitus in fupra dictis gradibus

ll. Perpende , omnes homines quomodo

obtineatur.

d

carere te poffint, ut taceam de Deo.

Ecce

V. Oratio & med

itatio crebra: nam , ut be-Vit. C. 18,

$. Dono

Societas fine te &que floreret, imo melius.

'Totus orbis fine te zeque ftaret, quilibet fine

ne B. Angela de Fulginio dixit, Humilitas,n.217.

l& pe

quam nos habere & difcere voluit Deus ho-

CTAT

te viverct, ad quid ergo neceffarius es? ad

quid utilis? officia, quz perficis , alius mil-

mo, eft lumen quoddam mirificum & cla-

rum, quo intellectus animz aperitar ad co-

lies melius perficerec..

gnofcendam fuam utilitatem & nihileitatem,

& Dei bonitatis immenfitatem: ergo hoc lu-

PRAXTIS

men peti debet a Patre lumioum.-

1

- N Charitatis divine: fludium : nam ut S. Ma- S. Maear,

E 1.» Nui!um officium magis arduum autfho-

j

norificum defideria vel ambi. -

carius re&te difcurrit, animz, qu& vere Deumhom. 10,

ll. Tuam ineptitudinem ultro

& Chriftum colít, etiam(i infinita juftiz? opera

;

Supgribri-

bus aliisque manifefta.

ediderit, itafe habet;2c fi nihil egiflet propter

IHI. Gaude, fi alii ti

inexplebile. defiderium, quod habet erg» Do-

bi gd hqnorificä offi-

cia przferantur.

minum: Et clarius S. There(ia:Quando eftSpi- Vit c. 5;

1V. 5Si quid boni

.per tc' op&rari dignabi-

ritus Dei, inquit, opus non efl, ut quis invefti-

ln q.

tur Deus, eum infirma mundi

x

gerresad inveniendam humilitatem & confu-

lt

;legifïc , ite-

s diverfo

"Il

rum profitere.

fionem fui ipfius, üäqidem Dominu

/1 mocfo

i

Z*L'tulus IONADS fiumiiz'tasg

PL

modo dat eam ab illo, quo nos eam poffe-

m pulverem debet cenfere. Primo propter

inus acquirere confideratiunculis noftris,quz

vilitatem; (icut enin cinis eft vilis, quane

gt

nihil fünt, fi conferantur cum humilitate &

tumcunque fuerit de pretiofa materia, (ic ani-

luce,; quam docet Dominus, quz generat con-

[ui" Dom.

ma valde vilis eft ex culpa, quamvis fit valde

oadr,

füfionem quandam, a qua anima quadammo-

nobilis ex natura. Secundo propter re(iften-

do deficit & annihilatur.

di difficultatem, quia ficut cinis ftatim difper-

Intr. p,5.

VTL Confideratio multitudinis beneficiorum a Deo

gitur, & non poteft refiftere modico flatui ;

2

[* 5'

acceptorum : nam , ut S. Francifcus Salefius di-

hic homo non poteft refiflere modicz tenta-

xit, nulla res nos poteít tantum humiliare

tioni, imo frequenter cadit ad fibilum modici

ante mifericordiam Dei

; quancum mq'ltitudo

verbi. Tertio propter refurgendi impoffibili-

beneficiorum ejus.

tatem, nam ficut cinis non poteft redire ad

Hebr, 15,

V.2,

V. Ponderatio premii bumilibus gromi[fi : Sic

ftatum fuz materiz ;. (ic homo peccator non

enim ipfi Chriftus propofito (ibi gaudio;ifufti-

pote(t redire ad ftatum gratig , ni(i fola Dei

nuit crucem, confufione contempta, quod

virtute. Et paulo ante incap. 4. Nonne fe per

» Atm

S. Chryf. ipfumS. Chryf. fequenti difcurfu confirmat:

bumilitatem defpiciet homo, (i folerter con-

" $u

t555,1.3,

0Jt,

Provid,

J* ic oro, (i quis te ad regnum terreftre & im-

fpiciat in (e negligentiam proficiendi, difficule

perium vocaret, atque, ante ingreffum ejus

tatem ftandi,facilitatem cadendi, laborem re-

civitatis, in qua coronandus effes, in ftabulum

furgendi & debilitatem vitia vincendi ? Unde

odrig,

divertere effet necefle, ubi luti plurimum ac

M

merito S. Bernardus dixit: Ad fe humi!ian-s,nemma.

:l 23'

fimi, viatorumque tumultus ac latronum,

dum nihil vivacius invenire poteít anima ap. Manü

perturbatio, fümma preffura & anguftiz, num

quam fi fe ipfam inveritate inveniat, tantum4fe 2 1.

ad illa triítia cogitatione converteris? annon

non diflimulet, nec fit in fpiritu ejus dolos.": 4-

illa omnia, quati nihil effent, gaudio & fpe

XI. Con[iderare creaturas, ati iterüm S. Bo S. Donav,

Pl 3- COH-

regni.contemneres ? Perquam igitur ineptum

ventura fuafit, dicens : Debet confiderare di-c. z.

li. 6p

H

& indignum eít, terrenis mortalibusque re-

ligenter creaturas corporales, & ex illis humi-

bus potiturum, nihil his, quz interim incide-

litatem haurire; íi enim confideret cerram,

rint contriftaris zterni autem regni fpe ela-

videt fapplicium peccatorum ; fi confideret

Vio p

tum atque erectum, & ad coelos accerfitum,

quadrupedia, videt ea fortioras (i volatilia,

L MT

per fingula, que accideriat in diverforio, tri-

videt ea leviora & agiliora ; (i terra nafícen-

flitia, decidere atque perturbari.

tia, videt meliora, ficut fru&us fünr, & pul-

S.Bern.to. IX. Confiderare vilitatem &5 fragilitatem fuam,

chriora, ficut flores; fi con(ideret pooprium

S bf it

3. ferm. deuti S, Bernardus füafit, dicens: Tria fünt, quz

eritts

fübjectum, videt quod in principio cít femen

conviÍ. radicatam nutriunt humilitatem , aífiduitas

immundum , in medio f2ccus ftercorum, &

pece. at« (hbieCtiopis,

confiderati opropriz frasilitatis,

in fine cibus vermium, ut dicit $. Beraard.

2- c.,3'.

& cormparatio melioris.

Si primum lucifer

Meditationum cap.3. Vide unde veneris, &

ROdf.p,'lo

habuiffet, non de ecclo ruiffet ; (i Adam fe-

erübefíces ubi es, & ingemifce; quo vadis,

Ua3- 6-28'

candum habuiffet, non de paradifo eje&tus

& contremiíce. Quod ip(um etiam confir-

effet; (i Antichriflus certium haberet, non fe

mans S. Laur. Juft. Confiderare non negligas, $. Laur.

Deo preferret.. Clarius vero hanc vilitatem

inquit, quod (ingula quzque nafcentia pro- Juft. de

S. Laur.

explicans $. Laur. Juft. Recogita, ait; a ho-

pria quzdam habent munimenta, quibus na. li£- vit.

€. 4. Lign.

mo; ut humilieris, originem tuam; intellige,

turam fuam ab incommodis defendunt, Cor- * 4*

vit.

unde venis, & erubelce; adverte, ex quo

tex,ambit arborem 5 penna regit volucrem,

conciperis, & humiliare; Nam ín putredine

pilcem fquama operit; lana ovem induit;

conciperis , in fordibus generaris , in latebris

pellis jumenta & veras ve(tit; concha teftu-

confoveris, & in doloribus parturiris. For-

dinem excipit ; folus homo inertmis naícitur

matus nempe, o homo, de pulvere, de luto;

& nudus, ut eo ad humilitatem fiat pronior,

de cinere, quodque vilius eft, de fpurcilfimo

quo czteris rebus in ipfo fuo nativitatis pri-

& foetidiffimo fanguine, in pruritu carnis, in

mordio confpicitur abjectior.

Y

fervore libidinis, in fcetore luxuriz, & quod

Xll. Confiderare Deum a quo omnia babentur, S. Bonav,

deterius eft, in labe peccati, in obligatione

nam ut S. Bonaventura recte iterum dixit:l.c.

S Bonav.

Vltn C 18' -

deli&di. QQur autem tam vile homini Corpus

Duo fünt, que admonent nos, ut humiles

m

l. 2. perf Deus aílignarit, rationem affignat S. Bona-

fimus, videlicet quod fumus, & quod non (ü-

tel. €. 33* ventura dicens : Cum Deus omnia poffit, ut

mus; quod fümus; non habemus a nobis;

quid non fecit nos &quales Angcelis in gloria,

ne ex meritis noftris, & ideo non oportet nos

nifi ut ipía depreffio noftra bumiliet nos, ne

inde extolli, quia alienz poteftatis eft, & bo-

clevemur, (icut (edu&ti, & fedu&tores Angeli ?

nitatis, quidquid boni fumus & habemus.

& corruamus, & pereamus ? inde eft, quod

XIH. . Confiderare alienas virtutes , uti S. Tho- S. Thom.

cum Deus in baptifmo toilat pénitus peccati

mas Villan. fuafit dicens: Si te fapientia ele. Villan.

C. dd S.

3

reatum originalis, pcenam tamen corruptio-

vat, confer te cum Dottoribus; fi patientia, 9?

nis non tollit in hac vita, ut femper maneat

confer te cum Martyribus, fi caftitas.cum Vire

tino.

hofr, 10

nobis memoriale humiliationis, quo' cauti

ginibus, qui tibi magnus videbaris, illis com-

fimus, ne fuperbiamus, ficut , primi paren-

pofitus exiguus apparebis. Cui confonat illud

tes hoítri & ex quorum füperbia, & trans-

a Laur. Juft. traditum monitum, dum inquit:

Vi 6

-"ldem de

reffione, omnes corruimus in culpam.

Refípectus meliorum, acquifitio eft humilita-

X. Confiderare ipftus etiam anime vilem flatum,

tis. Quo medio Abbas I(id. ufüs eft, cogita«

Dizt.tit.7-Quem S. Bonaventura fequentibus verbis in-

[ ^5 (

tionibus, quod magnus effet, függerentibus

dicavit: Propter tria homo fe ex parte ani«-

dicere folitus: Nunquid talis, qualis Ab-

bas

Ggg2g8g2

R. P. Lobn. I?z'bl. IMan, Tóm. 4.

-

972

Dibliotbece; Magualis Concionatorie

bas Anfaniüs, vel alii Patres, qui Déo pla--

L Primum ergo quod attinet, femper cbs.Thob.a

Cuerunt ?

oculos habeatS.T'homs definitignem;qua di- 2. q. 151.

S. Petrus

XIV. Confiderare. defettus

: fuos , qiemadmo-

xit, humilitatem effe laudabilem fui ad ima dsje-

Dam. l 2.

dum B. Petrus Damianus Abbatem Defide-

Gionem ; hec enim definitio, ut mox infra dice-

epift, z 1,

rium ad Cardinalitiam dignitatem evectum

tur,prz reliquis accommodata eft ad naturam

monuit, dicens: Agere noli frater, quod

humilitatis explicandam ; ex qua colligicur. (i

pleríque faciunt, tantummodo, fiquid eft in

proprie officium illius explicare velimus, du-

te virtutis, attendere, & vitia quafi poft ter-

plex id effe,fcilicet, ut quis non fe extollat,aut

lmitare na-

gum po(ita negligas judicare.

extolli eupiat ultra meritum, & ut fe depri-

turalis n pavone diverfitatis exemplum, qui

mat & deprimi cupiat infra meritum. Ad hec

nimirum pullinos & velut ignobiles pedes

enim duo officia omnes gradus, quos aliiopee

pre oculis femper habet, infignem vero

rofe excogitarunt, revocari poffünt. Et ad

caudz pulchritudinem poft fe fpecabilem

priorem quideu pertinet, ut nihil fibi aut me-

|,10. 8j

prebet, videt in pedibus-rufticum aliquid,

ritis fuis adícribat, atque adeo neque laudari,

i

quod defpiciat, igaorat in cauda, quod eum

neque honorari, aut preferri aliis (faltem mas

.

inirabilem reddat.

In promptu eft, unde fe

)

oribus vel equalibus) affectet, fed potius fe

debeat in humilitate deprimere ; poft ter-

indignum Dei donis & ad omnia inutilem re-

gum gerit, unde valeat quafi prz ceteris

putet. Ad pofleriorem fpeCtat, ut omnibus

avibus fuperbire: quod exemplum humili-

etiam minoribus fe po(tponat, atque adeo vi-

tatem amantibus applicans fubjungic: Te

liffimo modo (id eft,cogitatione,verbo & opes

quoque quodammodo , quod in te virtutis

re) tra&tet feipfum, & ab aliis etiam tractari

eít, lateat ; fi quid vero vitiofüum & corre-

optet, qu&rats gaudeat, in quo triplici gradu fum-

&ionis eft dignum, ab afpectus, cui judicio

ma hurmilitatis perfectio confiftit. Viliter au-

non recedat,

á

tem feu contemptibiliter cogitatione traCtatur, (i

S; Dern.

. XV. INon comparave fe cum inperfetliss quod

vel ipfe, vel alií, vilem de ipfo zftimationem

ferm. 37.

in Cant.

medium $. Bernardus fuggetfit dicens: Noli

habeant,ac temeraria judicia fal(asque fufpi-

te, homo , comparare majoribus , noli mino-

ciones de ipfo concipiant. Perbo contemptibi-

licer traGtatur, fi vituperetur, réprehendatur,

ribus, noli aliquibus, noli uni; quid ícis

enim , o homo , fi unus ille, quem forte

convitiis aut contumeliis appetatur, vitiaque

omnium viliffimum atque miferrimum repu-

ipfius occulta manifeftentur. Oper? denique

tas, cujus vitam fceleratiffimam ac fingula-

contemptibiliter traGatur, fi in viliffimis offi-

riter fcediffimam horres, & propterea illam

ciis & functionibus occupetur, inferiori loco

putas fpernendum, non modo prz te, qui

in congreffu. collocetur , viliffimisque cibis

forte jam fobrie & jufte & pie vivere te con-

aut veítibus paícatur aut veftiatur. .

"

fidis, fed etiam pre ceteris omnibus fcelera-

IL. Secundum caput, nempe propr

ietates,S. Berm. f. :

tis, tanquam omnium fceleratiffimum ; quid

quod attinet, (equentes communiter affignan- 34-intCant.

fcisj; inquam , fi melior & te, & illis, mu-

tur. Prima eft, ut (it voluntaria feu f/»ontanza:

Edl 3

tatione dexterg Excel(i in fe quidem futu-

nam, uti recte S. Bernardus advertit, fola gra»

Y4l,

rus fit, in Deo vero jam fit?

tiam, quam prafert, meretur lefa & abfoluta bumi-

j

Pennequie &X VI. Quarere, qui veprebendat; Sicut Ab-

litas. Quz enim coacta & extorta fuerit pro-

Differt. 1. bas Moyíes cuipiam interroganti , qua via

pter triititiam, gratiam/non habet. Et alibi:

$. 1.

brevi ad perfc&tionis culmen evaderec ?. fci-

ii cum vancore. bumiliantur , alii patiecter , alii

& libenter; primi vei funt , fequentes innoxii , ulti-

fcitanti fuafit, nimirum ut fenem aliquem fe-

verum aufterumque quzreret , atque in ejus

mijufi. Secunda proprietas eft , ut fit /ince-

LT

fe traderet diíciplinam, a quo quotidie du-

ra: Ef enim , inquit S. Ambrofius, qui nequi- S.Amtirof,

R

m

riter tractaretur, & fub quo reprchenfiones

ter f& bumiliat , €9^ interiora ejus plena fünt doli : 2« €E^ 4-

& . increpationes continuas biberes, ut mel

6 efl, qui nimium f fübimittit ab bumilitate mul-

& lac. Cujus fententiz fübfcripferat ille al-

ta. . INom efl ergo bumilitas, mifi fime fuco, fine

ter, qui inter injurias & contemptus exulta-

fraude. — fpfa efl vera, que babet piam mentis [in-

Gravius ex-

bat, dicens: Hi funt, qui nobis proficiendi

ceritatem , magna ef1 «irtus. ejus.

materiam füppeditant ; ilii enim, qui nos

plicans hanc proprietatem S. Bernardus : Z4p- $ Berin. f.

laudant, nobis non parum impedimenti &

petere , inquit , .de bumilitate laudem ,. bumilitatis ! 6 inCiant,

non e[l voirtus , fed faboerfio: - quid enim perverftus,

damni adferunt.

quid indignius, ut inde oideri *oelis meliory unde vi-

S.Ambr.i

$. XII.

deris deterior ? Scite quidam hanc humilita-

Quodam

fm,

ASCETICA.

tem bamatom vocat, quia, dum per humilia

dicta laudis minoris jacturam facere videtur,

Nj

I.

uatuor fünt przcipue, 'quæ de humil'«

aliam majorem pifcari conatur, fcilicet ut

tate bene difcere debet Afceta, alio:«

humilis przdicetar. Ex quo S. Bernadus re-

que etiam docere. 1. U: naturam illius ber

&e colligit ; gloriofam rem effe humilita-

cognofcat. 2. Proprietatés. 3. Effectus & uti-

tem, utpote qua ipía quoque füperbia pal-

litates, quas parit. 4. Ut fciat dubiis quibus-

liare fe appetit, ne vilefcat. Tertia proprie-

Gl'cg,gs.

dam occurrere, queg circa fundamenta & pra.

tas eft, ut fit circum/pstta ; id eft, ut fciatur, quo

c':l&g'

xin humilitatis occurrere, & nonnunquam

in loco & officio, quo fine ac moderaminePhilip. a.

ab inexercitatis hac in arte difcipulis moveri

quis hnmiliare fe debeat, ut cum Apoftolo di. v 12

folent.

Qu proinde.omnia nunc breviter

cere queat : Sico bumiliari, fcio & abundare, So- Greg. i

e, dum P2f p« 9

in þoc paragrapho explicanda funt.

lerter enim int;tgndum q/t, inquit S Greg.n

dninge

*

-

2'5!143&3 LXUIX. Humilias, :

973

vThom (H

"

mes

2

'q'ïöl.

&imoderatius: cuffoditur. virtus. bumilitati:,

bumilitatis þedibä-s ambulaffe. Eluilitas fane eft tan-

tur jura regiminis : && dum Prelatus quisque plus

quam terra, inquit Bafilius, ex qua crefcit & nutri- s. Bafil. f,

fe» quam decet , dejicit ,. fubditorusn vitam ub die. tur arbor cbaritatis ,

producens. flores virtutum Cs de abdic,

fcipline. difiringere vinculo non po[ft..

Jineant er- — frütus gratie in anima.

Quod denique 5. etiam terum.

go Re&tores exterius, quod pro aliorum utilitate fa»« - ad perfectionem & a

lutem alienam maxime

- feipiunt ; - farcent interius , quod. de. [ua eflimatio- conducat humilitas, v

el ex ipfo Chrifti exeme

ne, pertümefiunt. . Sed. tamen. quibusdam fignis de- lo fatis colligitur,

ut qui & ipfe humilitate

center evtnpentibus, eos apud fe e[fe bumiles,

eiam potiffimum velut inftrumento ad generis hu-

Jubje&ti - deprebendant ,. quatenus . in. autboritate eo- mani (alutem procurandam ufus eít,& ad eun-

YUm , (j , quod fermidant, videant; 69 de bu- dem finem etiam viliffima quzque inftrumen-

müliale, quod. imitentur, agnofoant. Quarta eft,

ta, qualia erant rudes pifcatores, elegit. Et

ut conZans fit, fibique femper fünilis: quam quid mirum ?. fi enim etiam Domini

hujus

S Ambrof. proprietaters. S. Ambrofius requifivit, dum mundi fideliffimos

quosque fervos pro arduis

Lio.ep. dixit: JZec virtus vera. bumiüitas e(1, que inter . fais negotiis eli

S

À

gunt, quidni idem Deus pro

48.

quoslibet meritorum gradus nunquam fui potefl.effe falute hominu

m

velut negotio omnium ne-

diffimilis. .. INam & in-officiorum vicifftudine, &

gotiorum maximo faciat? Quis autem fideliorlaie 4g.

in manfuetudinis lenitate , & in wvoluniarie pau-

eft fervus, quam humilis, nt qui fciens dictum v. 11.

pertatis elettione invenitur mulla diflantia, & alter. fibi effe a Deo: Gloriam meam alteri non da-

altero in. propofiti fui deo

:

bo; ftudiofe eam contingere veretur,& in hoc

nor eff.

i

otione gqc majof, aut i«

exemplumi fidelis fervi Jofephi, uxorem Do-

IIf 'Tertium caput fcilicet effectus, quod

mini füi, quam folam Domino fuo refervatam Gen. 39.

attinet, etfi illi innumeri fint, paffim aSS.Pa- effe noverat, contre&tare nolentis imitatur.

tribus & Magiftris fpiritualibus commemora- Hinc merito S. Ignatius faos Operarios in vi-

ti atque deprzdicati, Afcetz tamen merito neam Domini mittens hortari folebat, ut hu-

prz omnibus effe debet, quod humilitas fit militate & contemptu fui viam fibi ad ardua

efficaciffimum medium ad triplicem finem, munirent? Quz omnia ha&tenus enumerata

quém perfectus Religiofus, & is maxime, qui motiva brevi fententia com

plexa eft B. Angela Vit,'c, 19.

etiam alieng falutis curam fuícepit, propo(i- deFulginio, dum dixit:

Quanta anitma magis af-

tum habet, fcilicet gloriam divinam , perfe- flictay & depauperata,

& bumiliata ef£ interius, tan-

Cionem propriam & alienam affequendam. 0 magis aptatur,

& purificatur, ut allevetur magis,

Nam 1. quidem , quod ad gloriam divinam quia nulla anima

potefl aliter ac plus elevari, nifi

augendam plurimum conducat, ex iis,

quz quantum bumiliatur ,. &9 profundius in bumilitate

fupra $. 8. n. 3. di&ta funt, faris patet,

ubi complanatur & vadicatur. Ita

que femper in men-

oltenfum eff, per humilitatem id, quod homo te habeat Afceta veriffi

Sew f

mam fimul & uriliffi-

preftanciffimum & chariffimum habet,

Deo mam pii Scriptoris fententiam ;

Merita nonL.. e. »,

n

offerri, ideo

que martyrio non immerito come /unt ex boc aflimanda , fi quis plures *o

ifiones aut re

parari. lt adeo recte dixerit Ecclefiafticus:

.de jmit.

Ecll. 3.

velaviones babeat, *vel peritus. fit in. fcripuris, aut in

?/ïlu

Quanto magnus ess binnilia te in omnibus, & coram

altiori ponatur gradus füd fi vera fuerit bumilitate

JDeo invenies gratiam, quoniam magna potentia Dei

ac cbaritate vepletusz fü. Dei bonorem pure 69 inte-

folius, & ab bumilibus bonoratur, utpote qui hoc

gre femper quevat ; — f féipfiun. mibil veputet , & in

fo, dum fe nihil effe, fcire, & poffe, verbo &

É

veritate defpiciat, &g ab aliis etiam d

d

efpici & bumie

&o proteftantur, chariffimam fupremz Dei

liari magis gaudeat, quam bonorari.

Excellentie confeflionem faciunt, ob quam

IV. Quartum denique caput, fcilicet du-

Pfþ so.

caufam merito S. David facrificium Deo gra-,

bia varia, quod attinet

2

SAmth -

V. L.

tiffimum effe dixit cor contritum & humilia-

,ea per ch,ucn,tves qua-

fliones expedientur. ltaque -

l« 9. ep. 4-

tum. Quod vero 2. etiam ad perfe&tionem

Q. 1. Qua ratione quis brevi co?nþendz'ox COf

propriam aflequendam eflicaciffimum fit in-

ple&i, facileque memorie mandare. o[fit totam de

ftrumentum humilitas, vel ex ipía perfectio-

bumilitate dottrinam? — Refp. Si memorabilem

nis natura colligitur; cum enim hzc in con-

S. Pauli fententiam animo firmiter impreffe-

&

x

*

p

"

jun&ione perfecta cum Deo per charitatem

rit, qua ad Philippenfes

E

cribens dixit. ZZocPhilipp.a

*

e

3500f

facienda coníiftat, facile patet, non poffe me-

Jentite in vobis, quod & in Chriflo J*füs qui cumV« 5

if inCianh

lius & citius ad hunc finem perveniri, quam

in forma Dei ejfet, non rapinam arbitratus efl effe

per humilitatem; uti breviter & fapienter ine

Je equalem Deoy fed. fametipfum exinanivit formam

S.Ambr.xin

dicavit S. Ambrofius dum dixit: Quisquis cupit

Jérvi accipiens , in finilitudinem bominum. fattus,

quodam — JDivinitatis tenere faftigium, busmilitatis ima- feGtetur.

€9 babitu imventus ut bomo.

FHumiliavit. fomet..

fetm-

Hinc Deus S. Birgittz revelavit, humilitatem

ipfum , fatbus obediens usque ad mortem.

Hac

Rev. €.39»

efle ícalam, per quam ad cor Dei afcenditur;

enim fententia breviter & nervofe compre-

id quod frater Urigman ex Dominicana farmi-

henditur, quidquid ad humilitatis notitiam

lia expertus eít, ut qui, cum nullum fibi con-

& praxin requiri poffe videtur.

Et I 4 qUi-

gruum locum reperire poffet, nifi in profundo

LÀ

.

dem per illa verba ; formam feroi accipiens

inferno, füb ipfomet lucifero, hanc a coelo vo»

proponitur idea , quam in humilitatis ftu-

Creg.aS.

cem accepit: Cito huc afcende ad thronum

dio fequi quisque debeat, ut ícilicet tan-

0'2'&3.

altiffimum cor Dei. Ut adeo merito dixerit S.

quam /meum Íeu mancipium fe traCtec, &

Climacus: Quoties aliquetn vel videris, *vel audie»

ab aliis tractari velit; 'atque adeo ficut

llf

ris intra paucos annos alti[J/anam tranquillitatem (que

fervus totus eft juris alieni, nihilque pro-

U

obtenta perfectione obtinetur ) acquifivi[]e , moli banc

