nl ?O

hominum quoque, vel in fola Frifia viginti

perfxcitur , quam definit.

millium; |Submiffi cum cymbis per dies infe-

i p d

quentes , ut naufragii reliquias colligerent;

nonnullos fuperftites in collibus & arboribus,

EXEMPLA PROFANA.. .

extremum Spiritum trahentes excepere: in-

Epi&et.inl.

E?

i&tetus dicere folebat: Religionis erga

terque eos Senecenfíi in colle repertum infan-

Enchirid.

Deos immortales praecipuum illud effe

tem , illuc cumfele cunis advectum, placidif-

Ícito

te&tas de eis habere opiniones: ut fen-

fime dormientem, dilu

c. fg. &

j

s

vji & naufragii'qnice

tias ,

4

& effe eos, & benejufteque adminiftra-

fecurum.

reunivería, parendum efle eis, & omnibusiis,

Ibid;

IX. Appius in exilium ablegatus, omnes

quz fiant, acquiefcendum, & fequenda ultro,

fortunas füas , ,quze opulentiffimae erant,

ut quze a mente przeftantiffima regantur : fic

convafavit, ac una cum illis ac famulorum

enim nec incufabis eos unquam , nec ab eis

comitatu , Myoparone trajicere tentavit; fed

negligi te conquereris. Et iterum : Ne poftu-

famulze praedae inhiantes , dominum omnibus

les, ea, qu2e fiunt, arbitratutuo fieri. Sed, fi fa-

exutum, Lembo imponunt, ipfi interim di-

lbil.nj,

pis, ita fieri quzecunque velis, ut fiunt. Mor-

reptas opes inter fe partiti mifero naufragio

buseft corporis impedimentum, inftituti non

perierunt, domino faivo.

item, nifiipfe velis. Claudicatio pedis eft im-

— X. Ariftomenes in mangus hoftium dela-

Tbid.

pedimentum, inftituti non item. Quod fi fin-

pfus, in fpecum fübterraneam detruditur, ut

gulis in rebus, quae incidunt, confideraris,

invenies eas alterius cujuspiam rei,.non t

fame ac fiti extingueretur. Jam omnem vitae

"

i.

fpem amiferat, cum ecce arcana via exitum

effe impedimentum. .

&enec.

Il- Seneca Lucilium

/

fi

unm, divinæ ptovi-l

invenit: vulpes enim infperato fub terram in

ep. 98.

dentize confideratione , contra cafus rerum

antrum penetravit; quam Ariítomenes cau-

da deprehenfam infequitur; & manu altera

humanarum inopinatos fic praemunit: Sen-

ties & confiteberis, nihilex his optabilius &

terram egerendo, aditum fedulolaxabat, qua

magis utile effe, nifi te contra levitatem cafus,

intrarat : donec in apertum prorupit, qui vi-

rerumque cafum fequentium inftruxeris: nifi

vus fepqltus 'c;edeba'tur.

illud frequenter , & fine qugre-.la igter- üngu—

$ Vl

ditulus XLIL ..

D . Providentzaz-.

577

& XVIL,

tempore opportuno'operari nequeunt, ideo fua

ha

x

premus rerum omnium artifex coelis de intel-

? viris

MOT lv As

ligentia quadam Angelica profpexit, quse pri-

:illuftr.

mum mobile indefelfe agitat, & volvit, quod

fuo motu omnes alias fphaeras, dependen-

S.Greg. f,

0£ exemplis 67 argu'mentä

tet a primo mobili influentes, intra viginti

Naz.orat.

16.

grobata, 1.ex mundt cveatioze, de qua

quatuor horarum fpatium quotidie fecum ra-

fic loquitur S. Nazianzenus: Unde tibi hzec o-

pit: Educens nübes ab extremo terrze, fol-

Ibidi :nügu

mnia, &aquo? autparvahac oculisque fub-

gura in pluviam fecit. 5. /2 ezimalibus ad zo-

Woderle

je&ia dicam, cujus münere ac beneficio coeli

Jirum fervitium deputatis: quibusdam enim

Tolet

AT

pulchritudinem cernis, folis curfum, lunze

TT

illorum in proprium fitum tetram affignavit,

orbem, fiderum multitudinem, eamque, quae

alis aquam, aérem aliis, nonnullis etiam

jreb. Tif

in his omnibus velutin lyra elucet, concinni-

pro alimento affignavit carnes, àliis vermes,

3

tatem atque ordinem femper eodem modo fe

multis hetbas: Homini verotanquam omni-

habentem; partium anni viciffitudines, tem-

bus creaturis fuperiori fru&um nobiliffimum,

porum mutationes, anporum converfiones ,

Eopebr, |

id eft, frumentum indulfit, praeter tot alios

om. 6,

diei, noctisque zequas portiones, terree produ-

cibos fapidos, & delicatos.

Omnis quoque

Wi

Giones, aéris diffüfionem, matis fluxi fimul ac

viventibus de inftin&ibus profpexit, ad vi-

piph j 1.

tabilisimmenfam latitudinem, fluminum pro-

Gum neceffárium conquirendum proportio-

funditatem,ventorum profluvia. 2./n commer-

natis. Quibusdam arma defenfiva, & offen-

Vid,

€2$, nam quia non omnia mundi climata, nec

fiva impertitus eft, hifce videlicet cornua, il«

omnis terra ad illa producenda apta eft, & i-

lis ungues,'aliis dentes; Animalia vero in-

donea, quibus indigemus, ideo homiuisinge-

ermia & timida fapgacitate & aftutia commue

niumerudivit, ad commercium ex uno polo ad

nivit, ut ferocium animaslium fylveftrium vio-

alterum|tranfigendum, idque per hoc, quod

lentiam evadere polífint, ut patet in vulpe,

marenavigabilereddiderit, unde pretiofitfimoe

& lepore; Imbellibus damis magnam indi-

anerces ab Índis ad nos, & vice veríaa nobis ad

dit ad currendum agilitatem, & velocitatem,

li

Indos, nec non varia pro variisinfirmitatibus

ut fuga fibi confulere poffint. Infuper fcien-

noítris transportantur ab ipfis Antipodibus

dum eft, quod unumquoque animalium natu-

potentiffima remedia : Navigationi. quoque

raliter agnofcat cibum íibi falutiferum, nec

de magnete profpexit, quo mediante, Nau-

non & illum , qui illis nocivus eft; hancque

cleri ex uno regno ad aliud, imo ex uno mun-

notitiam habent ab herbarum odoratu, qui

Yoid

do ad. alium fecure difcurrunt, adeo ut per-

in ipfis vivacior effe folet, quam in nobis.

mutando merces noftras cum alterius mundi

Obfervandum quoque, quod, quia animali-

mercibus nobis incognitis, optime verificari

bus ad noftrum fervitium deputatis ratio

Manf

difc. 1.

poífit illud Pfalmiftze : Omzza fubjeciffi fub

deeft,. feu difcurfus rationalis, ad profpicien-

gedibusejus. 3./n ventis, quos producit dethe-

dum fibi de veftimentis, prout nos per inge-

n.

nium noftrum nobis confulere confuevimus,

fauris fuis; per hos enim acr purificatur, per

quem vivimus,& ex quo refpiramus;Solis tem-

ideo Deus aliqua animalia pellibus, alia fetis,

peranturardores, agitationes navium in ma-

alialanis, alia plumis, alia fpinis, alia fquam-

ri promoventur ; aquze fimiliter agitantur, quae

mis induta, alia conchis inclufa nafci voluit,

íi ftagnarent, marcefcerent utique, locaque

juxta propriam uniuscujusque naturam.

vicina peítifera contagione inficerent. Ejus-

ltem inveniemus cornicis pedes, velut qui- - Ambr.

u^ e

9-

dem quoque providentize effe&us funtfalinae,

busdam digitis diftantibus feparatos, atque di-

xam. &

qux: modo quodam admirabili naturaliter, fi-

vifos: Corvorum quoque atque pullorum ali-

22

inulqüe per artem produ&tze, tantze funt ne-

ter etiam formatos a natura pedes. Avium,

ceífitatis ad vitam humanam tranfigendam,

quixe carne vefcuntur, quafi incurvos, atque fi-

lm

ut fine ipfo fale homo fubfiftere non poffit;

nuatos, velut ad predam paratos. Ea vero,

Ab hac quoque providentia tot aquae mine-

quze natandi habeut ufum & confuetudinem,

Yales, variis infirmitatibus pellendis profi-

latos pedes, & membrana quadamillos digi-

cuze, tot plantze medicinales, lapides & gem-

tos pedum fibi copulatos, atque conjunétos,

1m2e, non folum pretiofze, fed & falutares pro-.

in quo admirabilis patet ratio naturze, üt &

- lbid. nfs.

ficifcuntur. 4. /nvove, pluviis, £ nivibus,qui-

illa ad volandum, vel rapienduin cibos ufü

busterra indiget, ut fuos polffit nutrire, & ad

accommodato fulciantur, & ifta ad natan-

dum adjumenta habeant competentia, quo

augmentum perducere fructus; ideo huncro-

fj

rem ex vaporibus generari facit, quos fol ex

melius poffint aquis fupernatare, & quati

eadem terra, & aquis elicit, & attrahit: Quia

remis quibusdam, ita pedibus fuis rnem-

vero hi vapores ventis indigent, quibus ex

branse ilius extenfione latioribus aquarum

z

mari in a£&ra deportentur,ibidemque fimul con-

fluenta propulfent. Cygnus quoque cur pro-

denfentur, ideoab exhalationibus terreftribus

ceriori collo utatur, in promptu caufa eft, ut,

m

generari facit ventos: Etut hee exhalatio-

quia eft paululum fegnior corpore, nec facile

poteft aquarum inferiora penetrare, cervicem

nes generentur, difponit, ut ftellarum, pla-

2

netarum, & praecipue folis influxus coeleftes

extendat ad praedam. — Deciconiis & gruibus

ad hunc finem opportunum terrze conferant

pariter fcriptum reperio, quod quia longas

fubfidium ad effc&usillos producendos: Quia

habenttibias, ideo increat.one fua collum

vero cceli nequaquam funt animati, & confe-

quoque longum acceperint, ut tanto facilius

quenter ex fe ipfis per rationem & difcurfum

roftro in terram pertingere pollint :

Cati's ;

feu

&. P. Lobu. Bibl. Man. Tous. I

D dd d

578

Bibitheeg Hasialis Concionatorie

feufelibus, qu»ein obfcuritate no&is muribus

lebrofa? Quam iþfam faþ-ienï:iam etiam in of-

Ibid. c. 6.

fibus hominis oftendit, uti Drexelius fequen-

,

capiendis invigilant, utpote quae hominibus

damnum ingens & moleftiam conciliant, natu-

tibus verbis declarat : Cuftodit Dominus o*

|

ra oculos dedit particulari quadam luce prae-

mnaia oífa eorum, umnum ex his non conteret,

Tot in humano corpore officula funt & ofía; ut

ditos, quze multis aliis animalibus nequaquam

eft communis, ut hac ratione inter tenebras

hominem dixeris offuariam. Offium quzedam

|

no&is inftinctum illum propter quem fpecia-

clavorum vice funt, ut dentes, aliafunt ut py-

liter generati fuere, adimplere valeant. |.6./7

xides; ubi medulla,preefertim in coxis & tibiis;

bominum fufleztatione ; de qua Chriftus dixit:

aliqua quafi confuta funt, ut cranium: aliaaliis

Scit enim Pater veffev, quia bis ommibus ndige-

infixa funt,ficut januze uncus cardiui. Galenus

COUCH-M

tis. Circa quze verba Euthymius ita fcribit:

medicorum princeps in humano corpore offa

"rb

Won dicitautem: Sczt Deus, fed Pater vefler,

ducenta numerat. Viringus inter medicos ce-

A2

lebris, ducenta viginti quatuor affignat. Ho-

quo maximam habeant fiduciam; Ex quo enim

Pater eft, & talis Pater, filios defpicerenon pö-

rum quodlibet. uti Galenus docet, quadrsgin-

terit,& patiut rerum neceffariarum indigentia

ta fines feu fcoposin ufum córporis habet, ad-

éo artificiofe inter fe omaia collocata funit. Er-

deficiant, cum neque terreni patres id fufti-

neant; & quia omnibus his fcit vos indigere,

go ut offa folum hurani corporis in ordimem.

dabit utique. Cornelius Janfenius circa eadem

reponantur, plusquam octies mille fcoporum

feu finiumn obfervandi. Unicum ex his non con-

$. Ày.

verbaita Ícribit: Quze certe fententia magriam

j decir

habet energiam, nam ad hoc, utquisque pofi-

*

teretur, Deononannuente; Cuffodit D'omamus

619

ta folicitudine totum fe alicujus providentize

onmnia offaeorum, Neque vero Deus, ut archi-

te&useft, qui, cum ftruxit domum, deferit ;

committat, nihilaliud requiritur, quam ut cer-

tus fit deillius providentia, & poteltate, & Íci-

Deus operi füo momentis omnibus non adeft

reillumfuas neceffitates. Deusautem egefta-

tl'an.tum,—" fed affidue in e'q' habitat.

tem noftram novit,quia ipfefcit fgmentum no-

Seua

ftrum, cum nos creaverit ad fuftentandam vi-

lI thor Dei erga bomines, qui Väfiis exin- Janfen.

tam alimenti omniao indigos ; fcit, quia his o-

diciis colligitur. r.

i

Quia Patev no[lev eit ; hiüi?fäl[::'th..

l. ov

muibus indigemus ; Deejus itaque providen-

Janfenius ait:

Nondicit: EtDeus Pater pafcit

tia & omnipotentia plane certi fiiaus, (ciamus-

ea, fed Patervefter, & coeleftis ; cum dicit: Et

Pater vefter, fignificat Deum, qui volatilia pa-

que, quodab eo veluti a patre tenerrime ame-

mur, ideo namque Patris nomine a nobis ap-

fcit, cam illorum tantum fit Dominus, non Pa-

pellari voluit, dum noftrum abeo panem de-

ter: Multo magisnos, quorum etiam Pater

$g.

eft, pafturus eft, cum proprium Patris officium

Nvf ot,

S.Chryf. pofcimus: Nam ut D.Chryfoftomus, parum ab

faias c.

1. inDom

hom.23. Euthymio differens inquit: Nondixit: Novit

fit, filiis alimenta profpicere. 2. Quia tazer

46. 1.

Grit,

in Ma"h* Deus, fed Pater veter, ut eos profecto ad pem

noffva efl, uti per Ifaiam oftendit, dicens: 7u

certiorem vocaret; fiergo eft Pater vefter, &

diteme, domus Z'acob, qui portamtni atueo ute-

49- 150 :

Pater talis, nequaquam profeéto patietur de«

ro, qui geflaminiainta vuloa, Etiterum : JVuz-

fpiciafefilios. Imo urget, utpoftulemus, tefte

quidoblwi[ci poteff snulier infantis f/us, ut non

mifeveatur fifii utevi fui ?. €7 fi, dlla obhita fue-

S.Chryfologo dicente: Qui Patrem fe nobis

dedit, qui fibinosadoptavit in filios, qui rerum

vit, ego tamen non oblicifcartui. 3. Quia Crea-

nosfecithaeredes, quinosin nomine hoc fub-

tor zoffer eff, quia animalia omnia fecit propter

hominem, hominem autem propter feipfum.

limavit, qui nos fuo & honore donavit, & re-

.

S. Chryf.

gno, ipfe nos, ut panem quotidianum poftu-

Si ergo animalibus miniftrat propter homi-

.

6

lemus, urget.

Idem fan&tus Doétor faper il-

nem, quando hominibus non mi

niftrabit pro--yd

h-

d

N

la vetba: Confiderate corvos , Deus p«fcit il-

pter feipfum ? Hinc S. Cyprianus infert. S. Cyp.

'ap. Matt»

Toinfa

Jos , tale format argumentum: Exemplo tali

Quod fi Deus providet pafferibus, fi tot pa-

inum,

exaggerat dubitantis infaniam, qui putat,

fcit aves, qua ftritam adeo cum Deo con-

n 7.

Deum hoc piis filiis denegaturum, quod im-

s

jon&tionem non habent, ficut habet homo;

piis avibus fubminiftrat.

quanto magis manus ipfius erga nos provi-

Drex.l.5.

]I. Sepieztia Dei, ut re&e Drexelius o-

da erit, & follicita? Tu Chrittiano, tu Dei

Dtexel]

c:9. inHe-

liotrop.

ftendit, dicens, fi quis cum Tabellario viarum

fervo, tu operibus bonis dedito, tu Domino

$66

I

peritiffimo iter ingrediatur, & ubi falebrofee,

tuo adeo charo aliquid exiftimas defutu-

Heliotr.

difficiles,'ac flexuofze fe vive obtulerint, inci-

rum? Maxime, quia humana creatura eft

'X)

piat queri, dicatque: Per quae me avia du-

illud opus, quod eadem Beata Trinitas tna-

cis, vir bone? nifi me valde fallo; jam dudum

gna fibi dignatione divifit, ut Pater conde-

itineredece(fimus. FHuic visve auctor protnpte

ret, Filius redimeret, Spiritus S. igniret ;

tes

efi

; Rupert.

refpondebit: Ne follicitus fis, mi Domine, &

fte Ruperto Abbate. 4.

uia Confervatov

Abbo l- f'.

hanc mihi curam relinque: per aliquas, fa-

noffer. de cujus follicitudine fic difcutrit S.

in c. I.

Auguftinus:

Sic certe inihi videtur, dum Gen.

]01), &l

.teor, ambages te duxi: quod fi limite.re&o

ap' ul

iviffemus, in paludes illas inelu&abiles inci-

ejus miferationes

circa me attendo, quod, fi . Aug.

Àl,

diffemus : fide te mihi; fic ducam, ut te hu-

fas eft dicere, nihil aliud agit Deus, nifi u

t €. !9- de

dil.Deo.

jus comitis non poeniteat. Semita trita & tu-

meze faluti provideat, & ita totum ad culto-

tà, nemini nimium longa fit aut afpera. lta

diam meam occupatum video, quafi omnium

nos divina ducit providentia : per crebros

oblitus fit, & mihi foli vacare velit. Unde. &

Tertullianus ait: Erat una Paítoris ovicula,

ertull.

quidem anfra&us, perque varios vize flexus

de poen.

incedendum eft; fed quid indignamur optimo

fed grex una carior non eft, una illa requiri-

6 8

duci? modo via fit fecura, quid refert, fi fit fa-

tur, prae omnibus defideratur.

$. VIII.

Zs XLIL ^ Dei Providentia.

579

j

de(

AW w

Quzecunque fiunt, aut ad Dei beneplacitum,

s' 4-

?

ASCETICA.

autex permiffione Dei fieri : & omnia quidem,

qu:e cum virtute conjuncta effent, fécundum

n pfimis noffe debet Afceta, quod bac itm

Dei beneplacitum; czetera vero, quae cum vi-

[. l

suatevia ante omuiaFatum C€7 Fortunaue-

tiis haberent affiaitatem , damna & injuraas

ari debeant ; E? autem Fatwum, quod veteres

in orbem inveherent, Dei permiffu fieri. Cur

hilofophi admittebant, occu/ta quedam za-

autem Deus tamque frequentia mala permit-

ture vis, ? neceffttas,quauna €? fola difpeufan-

tit? Hic jubet Plato quiefcere: Jud cia Dei

te, quavis, /ive bona, fruesnala, evenzunt : For-

abyffus multa. Hoc optime cepit, qui dixit:

J|' Concil.

tuna autem eff ccfualis contingentia, qua abs-

Sine confilio & providentia tua, & fine caufa

"Trid.(eff;

que ulla eleitione res queque contzngit. Ütrum-

nihil fit in terta, didici etiam ex hoc infcru-,

|

que damnatur a Conciliis & SS. Patribus. Et

6.c.6. ,

tabile judicium tuum expave'cere, qui affli-

Fatum quidem a Concilio Tridentino dicente:

gis juítum cum im

- Si quis dixerit, zoneffe in poteftlate bomzazs vias

te & 1uftitia.

pio, fed non fine 2equita- .

Man&

Juas mialas facere, fed mala opera itay ut Loua,

IV. Noffe debet d;fferentiam, qua intev gu-

JDeum opevavi, non permiffrve [olum, fed etiam

lernationem Dei, 6 Principusm tevrenovum £n« 9

fc. c, -

proprie, €? per fe, adzo ut fft proprium ejus o-

4«

tercedit ; nimirum , quod hi, dum numerofze

I

pus, nom minur proditio Jude, quam vocatio

aulicorum fuorum familize volunt profpicere,

*

S.Aug. JPauli; azatbemafft.. Fortuna autem a S. Au-

multos miniftros fub promillis ftipendiis co-

i : 1.4.deciv.

€. 19.

guftino afferente, ddemonem, ut miferos gen-

gantur conducere, inter quo unus fit promus-

tiles deluderet, eosque efficeret divini cultus

condus, aiter cellarius,tertius veftimenterum

contemptores, eis perfüuadereconatum. Nu-

cuftos, quartus Triclinii poefe&us, & fic dein-

men qvoddam effeFortunam,quamfi colerent,

ceps de aliisofficiis: At vero ccelefti Patri pro

d

abje&a etiam omni pie vivendi follicitudine,

bono totiusgeneris humani regimine,& faüiten-

. illa dante felicia omnia affequerentur. Unde

[anfeu«

tatione abunde fufficit, quod manum faam a-

1c .

Seneca recte de hac ridiculaDea Seneca dixit: Nihil

periat, feu, quodidem eft dicere, velit; volen-

latth,

17.€:79. peque boni, neque mali dare poteftFortuna:

do enim fufcitat ventum. qui coturuices in ab-

Valentiorenim omui fortuna eft animus, qui in

undantia fübminiftret; przecipit, & per fpa-

utramque partem res fuas ducit, beataeque ac

tium quadraginta annorum cocli Angelica re-

miferze vitae fibi caufa eft.

plenturannona : ordinstnubibus, ut agros fze-

|

. II.Noffe debet, quofiue 0 mes creni "Y5 COvI-

cundent; ventis, ut favorabiles Zephyros e-

j I . S.Greg.

dant; plantis, ut fructibus fefe onerent; de-

[

. Of

diderit Providentia Dei ? idquod S. Gregorius

as C

|

1. inDom.

Nyffenus fequentibus verbis oftendit: Quis

nique terrae, ut partus fuos progerminet: 24-

m

Grat.

mihi terram fubftravit? quis perviam folertia

pevit manura fuam, €7 implet ommne atiirzal beue-

di&liome; Aperiente te manum tua

)5 B

atqueinduftria naturam aquae humidam fecit?

m omnia

. Quis fixit mihi coelum tanquam cameram?

implebuntur bonitate.

!

Quis praeftat mihi facem folis? Quis emittit

V.Noffe debet, 7: /offzcitus

a a Deo fft probi- S.Thom.

fontem in convallibus ? Quis mihi brutorum

bita, vel pevmiffa; idquod S.

Thomas explicat, 22. q 55»

animalium mynifterium fubjecit ? Quoniam fi-

dum quzerens, utrum licitum fitfollicitudinem " 9-

habere de rebus temporalibus? talem ftatuit

ne Deus homini luminaria majus & minus

creavit, nifi ad utilitatem ejus? Cui putas ?

conclufionem : Temporalium follicitudo illici-

Chty

nulli nifi tibi, inquit S. Bernardus. Ceeterae

ta eft, fi ea ut ultimus finis quzerantur, & fi ad

TA

fiquidem omnes creaturae aut in nullo egent

ea inquirenda faperfluum ftudium adhibeatur,

lit

-

S. Bafil.

his omnibus, aut non intelligunt eas. Unde

vel nimium timeamus, ne nobisinneceffitate

[5

,hOx inJu—

deficiant: Cujus conclufionis hanc fübne&it

) Mau-

lianum.

S. Bafilius ait: Unde visaffluit amoenitas ex-

d

&

überans deliciarum, omni nosobvallante crea-

declarationem : Sollicitudo importat ftudium

^

tura, perluculentam ac przedivitem erga nos

quoddam adhibitum ad aliquid confequen-

beneficentiffimam Dei gratiam.

dum. Manifeftum eft autem, quod majus ftu-

dium adhibetur, ubi eft timor deficiendi: &

Drexell — III. Noffe debetfundamentum, cui bec d*oä?ri—

'ideo , ubi eft fecuritas confequendi, minor in-

.

gï.:üo

tr,

ua iumitiituv, [cilicet nibiluspiam in bocinun-

tervenit follicitudo. "Tres autem obfervat vi-

I»

do fortuito aut ex neceffrtatefievi : Divina nam-

tiofos defe&tus: Quorum primus eft ex parte

que intelligentiainfinita eft, extenditque fe fi-

ejus, de quo follicitamur, fi cilicet tempora-

ne ullo labore ad omne, quod intelligi poteft.

lia, tanquam finem, quzeramus : fecundus,pro-

Deus pun&o temporis, uno eodemque, fic di-

pter füperfluum ftudium, quod apponitur ad

.

j eff.

.cam, i&u oculi finus omnes & abylfos coeli,

temporalia procuranda , propter quod homoa

j

terrze, maris, inferorum penetrat ac pervidet.

fpiritualibus, quibus principalius infervire de-

GL

| Job.s.6. Re&iffime Jobus: JVibil: inquit, ze terva fine

bet, retrahitur. Tertius eft ex parte timoris

n

p9ap.r cau/afit. Osguiaiz menfuva, £? mumero.C7 pon-

2L.

fuperflui, quando aliquis timet, ne faciendo

Af

dere difpofuit Deus ab eteruo. Ita in rebus o-

quod debet; neceffaria fibi deficiaut. Quod Do-

o 0

mnibus divinse gubernationis admirabiliffima

Deo

minus tripliciter excludit. Prin;o propterma-

elucet providentia, quze non praeeft folum re-

jera beneficia homini przeftita divinitris.przeter

bus omnibus, fed intereft, imo ineft.' Hinc Pa-

fuam follicitudinem,fcilicet corpus & animam.,

ji

tall

phnutiug interrogatus, quid caufze foret, quod

Secundo propter fubventionem, qua Deus

illi proficerent, deficerent ifti, füb eodem ma-

animalibus & plantis fubvenit, absque opere

pæn'

gilterio; hi caderent, illi ftarent? Refpondit:

undum proportionem fuze naturze -

b

*

hqmano, fec

A. P. Loón. Bibl. Man. Tom. £. -

Ddd d25

Tlere

Bibliothuca. Mannalis. Coucionatoriee

j5e

Tertio ex divina providentia, propter cujus

nempe ob caufam ab Authore operis imperfe- "mperf.

ignorantiam gentiles circa temporalia bona

&iindicatam, dum verborum illorum : Sufficii ho. 19.

diei malitia fua: hunc fenfum effe alferit, ac

quzerenda principalius follicitantur. Ex qua

do&rina deducitur, quod follicitudo, qu2e in»

fi dicat: fufficittibilabor, & miferia, quam pa-

terdicitur,non excluditlaborem & diligentiam

teris in vita propter ufüs quotidianos, quos ne-

ceffarioshabes. Noli fuperflue pro fuperfluis

.moftram ; hocenim effettentare Deum. Porro

LucasBurgenfis fenfum verborum Chrifti lite-

laborare, nelaborquidem fiat tuus, fruitio au-

ralem hoc modo declarat: follicitudinem ve-

tem alterius. Hinc etiam in oratione Domiui-

ca' nos voluit ofare: Zaueim: quotidiauum da

tat,immodicam illam, & anxiam, qua totus in

hoc efthomo, ut de rebus vitze neceffariis fibi

nobis bodies quia , utOleafter rectedixit, vult

Oleaft. in

C. IO,

nos femper ab ejus providentia pendere, quo-

Exod.

profpiciat, nihilque Deo commendat, nihil di-

niam novit nos non audituros eum, nifiindige-

vinxe providentize relin

it; tanquam id folus

ipfe curare & pofhit, &

i

beat. Et iterum fu-

remus ; qua in re melior eft pauperum, quam

divitum, conditio; funt enim fingulis diebus

idem'in perillaverba S.Pauli ad Philippenfes : /Vzb/

e. 4. Phil, /o]ficiti fitiss fcribit: follicitudo quandoque

paupe

rum oculi ad Deum, ut eorum miferea-

necefíaria faltem ad illum tribuat diem.

importat diligentiam quzerendi, quod deelt, &

VIII. Noffe debet, cur A&e

ligiofi pracipue alii- Clemens

hoc eftcommendabile, & opponitur negligen-

4

tize: quandoque aoxietatem anin;i cum defe-

que fpirituales viriin grovidentia Dei Jpiritua- Alex.

liter coufidere debeant; nimirum ob caufam a irem. ?.

&u fpei, & timoremde non obtinendo id, circa

uod follicitatur, & hanc prohibet.

Clemente Alexandrinoindicatam, dum dixit :

fManfi

VI. Noffe debet , cur i2 bosminibus nonfit [pe-

Deus quidem ut Paftor finguiarum ovium cu-

ram gerit, eos vero maxime providendi, ac

D. $.

diít.1:. »45,445 ; nimirum quia fulcimenta humana

vacuse appellantur arundines. Baculus enim

vifendi tenet ftudium, qui populo multum pro-

"

arundineus extrinfecus pulcher videtur effe,

deffe poffunt ; hiautem funt, qui ad re

gendum

& docendum fuatapti. Et confirmansidipfüm mgpert,

& fortis, quod fi tamen illi innixius fueris,

rumpetur, quando minns putabis, & penetra-

Rupertus ; fi totus fere mundus, inqüit, ali-1.8.Matth,

3À

bit manum tuam ; unde in libris Regum dici-

quando efuriat, & pane indigeat. juftum il- c. 1o.

deferm,

vur: z4n /geras duj baculo avvndineo, atquecoti-

Íum, ejus in corde domefticum ( cujus in ore

Jon,

fra&o, [uper quem fi iucubuevit bomo comma-

familiare eft verbum Dei) non videbis dereli-

&um: Etverum eft, quod Scriptura dicit : 202

uutus ingredietur fuanum ejus, &* perfovalit

eam. Vatablus legit: Homines, quibus fidi-

intevficiet. Douinus animam 7uffi. B. Alferius

mus, funt fimiles fragili arundini, cujus, cum

in vitis Patrum occidentalium quondam fuo

monafterio hanc legem prasefcripferat, fcilicet,

frangitur, fragmenta acutafolent lzedere inni-

tentem ipfi; fic homines plus nobis tandem in-

quod numerus Rel:gioforum illius loci duo-

commodi afferunt, quam commodi. Hugo

denarium nequaquam tranfcendere poffet ,

hujusque legis hanc reddidit rationem: Ne,

Cardinalis rationem affignat, quare David di-

Íi numerum excederent, fuftentari de rebus

xerit: JVolite confidere ia principibus , in filris

bominuum: hienim folent effe fallaces, & cum

monafterii non poffent. At vero vicinu$mor-

verborum fuorum fidem non fervaverint, nul-

ti fa&us, dictam legem retractavit, inquiens:

lus fuper eft modus, quo ad illam fervandam

Ego, quod de numero conftitui, fecundum

cogi poffint. Preeterea quia prae cuncis aliis

hominem dixi: nam quod mihi Dominus re-

velare dignatus eft, in hoc monafterio innu-

Eccl.:o. vitze brevitati funt fubjeéti, juxta illud Eccle-

Yy. XI.

fiaftici: Omnis Potentatus vita brevis; dein-

merabilis multitudo ad ejus fervitium colli-

genda eft, nam qui eos ad regnum fuum

de quia in neceffitatibus urgentioribus clien-

congregat, temporales et'am fumptus mini-

Deut.31. tes fuos derelinquunt, unde in Deuteronomio

V. 38«

dicitur; Surgant, & opitulentur vobis, & in

firabit. Hinc merito Hugo Cardinalis verba Hug.Car,'

n c. O6.

illa : Aefpicite volatilia celi : Àcterpretansait: ;

j

h.

ueceffitate vos protegazt, Denique quia facile

mutant affe&um & irafcuntur, cum alta fem-

verifimiliter poffunt hzec exponi de Religio-

Num.23. per przetendant: Deus vero non item: /Von

fis, qui nec ferunt, nequemetunt, & nihil in

V. I9.

terra quzerunt, & ab omni mundana follici-

efd Deus quafí bomo , ut suentiatur , nec ut fi-:

tudine femoti,. fola contemplatione in coelo

Job. 6. 15. /;us bominis, ut smutetur. S. Job lamentabatur

dicens: Fratres m preterzerunt sme, ficut tor-

degunt. De his igitur potius, quam de aliis,

Chriftus dicit: Ez pater veffer caieffis pafcit

rens. Pro cujus dicti intelligentia notandum,

quod tempore hyberno, quando viatoresaqua

illa: lpfi eft cura de vobis.

M

anfi

IX. Noffe debet, quod ta Providentie divi- :

Tinire indigent, torrentes adeo aquis abun-

ut tamen etiam coopevatio pro- difc. 1r.

dent, ut omnes agti in aquis ftagnent, evel-

me fideudum fit,

*

.

L

lant arbores, domus diruant, aliaque irrepa-

priaguugatur,u

tiin JacoboPatriarcha cernere ""

?eftate vero, quan-

eft, qui, licet pecubaris divinze providentiae

gabilia damna caufent. In

do terra arida eft & ficca, & prae nimiis folis

Ícopus fuerit, non tamen induftriam & fudores

ardoribus mundus quafi ardet, iidem torren-

fuosad resa Deo provifasadhibere intermifit:

Nodle, €7 die urebar effu , €P gelu , fugiebatque

tes ficci funt, & exhaufti. Tales ob fuos ex-

pertum fuiffe amicos lamentatur; in quibus

fomuus ab oculis zmeis. Eidem, in fuo ad domum

antea habuerat fiduciam; fiquidem profpe-

paternam reditu trementi,(eo quod obviaturus

erat fratri füuoEfau, quiindignans & vindicati-

ritatis tempore magna fe in ipfius favorem

facere velle promiferant, & tamen in majori

vus illum adoriri parabat) fuerunt obviamAn-

necelfitate illum deferuerant.

geli Dei; quos cum viditfet, ait: Caffra Dez

V.Author.

VJI. Noffe debet, cur /uperfzua vitau

dafü Juutkac.

At vero dices forte : exquo coejum in

ipfius

Titulus XLII.

Daà Prafentia.

581

"t

A0, IQ,

ïpüus favorem pugnabat, quo fine omnes ,ad

xime Deus pro nobis eft follicitus, quando fe-

numerofiífimam familiam fuam pertinentes ,

in certas turmas, ordines & phalanges diítri-

cundum noftram opinionem nos derelinquit ;

hoc enim fa it, ut bo.is coveftibus abunde-

buit? David olim dicebat: Dorminus mibi adju-

mus; quia incraffatus , imp'nguatus , dilata-

Tor ; nonimebo , quid faciat mibi bomo. Dosni-

tus, degeliqquit Pcum fattorem fuum.

ens suibi adjutov , ? ego de[piciam inimicos

$

IX.

' l

$2£05 ; Ettamen Jacob divifitpopulum, qui fe-

|

cum erat, in duasturmas &c. Munera quoque

MIS*CELLAN

EA ET CONC

EPTUS

Efau fratrifuo mifit , utillum placaret; ficut &

PRZZDICABILES. -

lt

6 10,

adillum mitigandum, fibique reconciliandum,

I De

us in Deuteronomio gloriatur dicens : Olesfter

Exoi,

fagaces mifit nuncios; quzenam hze induftrize

hominis, qui omnem fiduciam fuam in Deum

En, Domiui Dei tu: celuimneff , €y cg. in c. 4.

Jum celi, terva, & omnia, que i ea fun;, [g Deut-

€ollocaverat, & cujus Deus defenfor erat ? Ni-

quod eruditiffimus & acutiffimus Oleafter

mirum prudens Jacob per hoc nobis indicare

fummopereadmiratur , dicens: Ad quid, bone

voluit, quod providentia Dei media humana

Deus, tedivitem ja&tas? Adquid, Dominum

Clemeny

non excludat: Dummodo hzec dependenter a

cceli & terrze te effe dicis? Tu unico verbo am-

Alex

Deoadhibeantur: 4uza, nif£ Domtzus cuffodie-

plifimas ccelorum fphzeras extendifti: ZzrZo

! Ptroml. 5,

vitcivitatem ,fruffva vigilat ,qui cuffodit eam:

Domini celi fivima?1 funt : 'Tu per anicum ver-

vultenim,ut,poftquamex parte noftraomnem

bum, Zxzt, vaftiffimam hanc univerfi machi-

adhibueritus induftriam & diligentiam, in

nam fabricafti : Dzxzt, &" fadla fazt : Quo igi-

ipfum praecipue, tanquam in primam caufam ,

tur fine, o increata fapientia , hanc gloriatio-

confidamus : Unde Bafilius inquit: Ad perfe-

nem : EnDomini Deitui coclum eft &c. acter-

&um virtutis cumulum conjuncta fimul effe

utraque hzec oportet, & humanum ftudium,

nitatis annalibus ad perpetuam memoriam

infcribi voluifti ? Et confeftim dub

ium refolvit

Tupett,

& auxilium coelefte fidei opera adícitum, &

fequentibus verbis :. Ut oftenda

S, te omnia

1. Msttb,

comparatum.

EU

&. Aug.

hec fervis tuis przeftare poffe, ut revera prae-

de ferm,

X. Noffe debet, cur .Deus nonmunquasm ali-

ftas. Enim vero coelum & terra omnipotentiae

quos fazme C7' inopia afffigi permnittat ; nimirum

& fapientize Altiffimi funt opera; at vero in

'Dom.

ob caufama S. Augu(tino affignatam, dum ait:

quorum beneficium hzec funt fabricata , prze-

Cumlegamus,infame, & fiti Apoftoloslabo-

terquam in commodum & utilitatem homi-

raffe, non exiftimemus, hic Domini promiffa

nis? Conffituifl eum fuper opera IhaMum iud«

titubare, quandoquidem ifta funt adjutoria ;

medicusifte, cui nos totos commifimus , novit

vut $ omuza fubjecifit fub pedibus ejtus.

. II. Seneca magnitudinem divinze provi- Seneca

quando apponat, & quando detrahat , ficut

dentize defcribens , unde, ait , hdec innumera-!. 4. debe-

nobis judicat expedire; fi enim nobis aliquan-

bilia,oculos, aures, animum mulcentia 2 unde hef. c. 25.

do defuerint, (quod plerumque propter no-

illam luxuriam, quoque inftruens copia ? Ne-

ftram exercitationem Deus finit) non debilitat

que enim neceffitatibus tantummodo noftris

propofitum noftrum , fed examinatum confir-

provifum eft, usque in delicias amamur; tot

mat. Poffumus idipfum magis declarare per

arbufta non uno modo frugifera , tot herbae fa-

fequentem aptiffimam fimilitudinem. Stat fi-

lutares, tot varietates ciborum per totum an-

lius quidam,& ex fruftro panis manäucat,quod

num digeftae,ut inerti quoque fortuita terrae a-

ipfi per totum diem fufficere poffet; fi hic talis

limenta praeberent. Animalia omnis generis ,

majorem a patre fuo quantitatem peteret, fe

alia in ficco, folidoque; alia in humido inna-

utique voracem nimis effe oftenderet, eique

fcentia; alia per fublime dimiffa, ut omnis re-

rum naturse

Yefponderi poffet, fufficere illi datam quanti-

qüg.CIfc

tatem pro teto die, prodie vero fequenti dan-

ferret.

pars aliquod tributum nobis con-

47

dam effe aliam 2eque magnam. Kftigitur pro-

[stid,

III. Scala Jacob, quze a SS. Patribus dici- Mang

videntia paterna , quod pater filio fuoplus pa-

tur providentie divinse fymbolum , una extre- difc. 3.

nis non tribuat, quam qui ejus fuftentationi

mitate coelum, altera vero terram tangebsat, "

fufficit, quafi plus manducaret, quam necef-

ad denotandum, füpremam illam providen-

fitas ejus exigit , caufa futurus effet indigeftio-

