modo hiftriones agilitatem fuam comparant,

libras 120. collo circumtuliffe; nam narrat

quos inter memorabilis eft, de quo Luit-

'Tritanum cancellaus manibus hoftes viciffe,

prándus fcribit, anno 950. fe vidifie eum li-

fed & filium ejus hoftem inermi dextera fu-

gnum viginti pedibus longum , duobus cubi-

"

tis laturm, pyramidali forma, &in fummo cu-

peraffe,. & captum uno digito in caflra Im-

peratoris portaffe. Rodamas Mantuanus un-

bitali in fronte portaffe, tum pueros nudos

j

przter femora aícendiffe, & nulla ex parte in-

gulam equi ferream & fuünem, quantum ho-

minis eft brachium, craffum fregit, ac fi mi-

flexiffe, imo in vertice etiamnum immoto li-

nimum filum effet.

Paulus Boemus molam

gno lufiffe, tum altero defcendente, in lufu

UM

fapc frumentariam (ine adminiculo , imo

eádem ratione perrexiffe, hiftrione interea

immoto, & fixis pedibus. otiofis manibus affi-

etiam vas vino plenum vix currui tolerabi-

le, folus fuftalit; armatum quoque homi-

ftente. Denique quandoque etiam timor ce-

leritatem caufat juxta illud: Timor addit

nem dentibus fufceptum inter militares cho-

tos non inermis fuftulit.. Ubertus de Cruce

alas; quatenus fcilicet facit, ut anima vehe-

Mediolanenfis civis equum citi(Iime curren-

meater apprehendens periculum imminens,

tem certa linea conílivtuta immobilem deti-

vires magis applicet ad illud. propulfandum.

nebat, ne tranfiliret. Humeris quoque fuis

Proll, 0. Undé tanta. fzcunditas nonnul-

jumentum frumento onuítum elevabat, fe

lis proveniat ; nam Artaxerxes 1ij. filios

habebat.

rebatque. Deinde fe in unum pedem confti-

Orgentorix Helvetiorum longe

tuiffet, altero de terra füblato, tanta firmitu-

nobiliffimus & ditiffimus familiam habuit

dine perfiftebat, ut nemo, quantumvis robue

1o0000. Rex Gibolo (infula eft inter Mo-

lucas) 600. ex íe genuit, omnes fibi vi-

ftus, illum e loco tantillum dímovere potuif-

fec? Refp. Hanc fortitudinem effe gratiam

venti obíequi folitos. Refp. Hoc proveniffe

tum ex ipía pellicum copia, tum ex confti-

gratis datam a Deo, & probabiliter confifte-

re in aliqua qualitate diftincta ab anima poffe,

tutione corporis, tüm sx ipía conjugiorum

erdinariam tamen fortitudinem mulFum ju-

muldplicatione ;* i enim Damafo Pontifice

omse

L

— Titulus LXVIEL-FHoni. —

919

i

Rome homo repertus eft qui fuerat 40. uxoe

onuftorum, & 4000 có. haftarum, quarüm cu-

n

U.

rum defunctarum vir, & duxit, uxorem 22.

Ípides auro prominebant, fueruntque in prz«

viris füperftitem- "Camque omnhibus exfpe-

[l

daetiam ícalie aurez& argentez.Idem narrat.

lm,

Cantibus , quis prius moreretur, uxor prius

defüncto Vitellio Romz 500900. hominum

mortua fuifle, populus maritum alügubri fu-

dU«

caa, & füb Probo Imperatore 300000. . Ger-

ao

nerc abfiinere ju(lit; quin potius, ut lauto co-

manorum uno przlio perempta. Item fuüb Au«

ronatus,

reliano Imperatore joooco Barbarorum cxía?

Je.

palmamque ia manu--ïfgräpg funus

i*

fequeretur, przcipit.

Refp. hoc prevenire tum ex multitudine uxo-

Probl. 1o. Unde mulierum aliqu

arum tan-

lü)-

rum,tum ex conjugiorum copia, cum nuilus

um

ta foecunditas ? Nam Afiftoteles tradit, in

facile czlibem vitam ducat, tum ex ipía etiam

4Egypto mulierem àno partu quinque liberos

alimentorum (igplicitate, non enim ita di-

TC t,

enixam efle. Sub Agamundo Huntinorum Rege

ver(is vivunt cibis, uti noftri Chtiftiani in his

meretrix quzdam 7. pueros uno partu in Ger-

partibus, unde conítat, etiam mendicos fim-

ü)

mania enixa eft, quos in lacum projecit, uno

plici cibo viventes commiuniter magis abun«

Xl»

eXxcepto, quem Agamundus in venatjoné de-

dare liberis, tum quia ob duriorem educatio-

juQ

prehendit in aquis palpitantem,qui ipfius im-

nem etiam robuftiotes, magisq; ad gencrandü

(

perio extra&us & educatus, poíteain imperio

apti; unde etiam ruflici, & artifices .facilius

lll«

lücceifit,.|. Avicenna tradit, unam mulierem

procreant liberos, quam Principes & Nobiles,

Ils

7o abortus articulatos ejeciffe.MargaritaHol-

ta$

Probl. 12. Qu cauía (it, ut Gentiles & alii

landiz Comes 360. filios vivos uno partu edi-

mali homines communiter magis abundent

i

dit, qui omnes baptizati fünt, uti teftantur Ba-

divitiis, quam Chriftiani, & homines boni ? .

ütm

ptifta Fulgofus, Camillus Gilinus, & Eborene

Nam in Ditione Sultani Babylonici rufticus

[2

fis, Genebrardus, Annales Hollandiz. In Hol-

ul

erat, qui fuo fümptu & hordeo pavit 1c000.

landia fepulchrum viütur , .in quo fcribitur,

arietum preeter cos, qui in pafcuis degebant.

h

Margaritam hanc 364. peperiffe & poft baptií-

Item 10000. equorum domeíticis przíepiis

p

inum cum ip(is mortuam effe. Albertus Ma-

alebat. Hodie quoque reperti in orbe novo,

lz.

gnus narrat, fibi compertum, in Germania

qui 8000. bonum alunt. Amazones ad Dianz

1]

a,

mulierém uno partu 15'o. enixam, ea magni-

Ephefiz templum ( quod inter miracula orbis

jlia

tudine articulis omnibus abfolutos, qualis eft

numeratur) nihil aliud contulere, quam quod

l

lld

digitus auricularis. Idem atfirmat, in Ger-

ab uno Hiflrione rapuerunt. C. Czcilius nu»

l1

tnania mulierem annis fingulis quintos enixain

merata pecunia pofledit ad undecim millio-

üd»

foctus, atque adeo 6c. perperiffe 10. annis. R.

nes,agrorum vero pretium ad quinque millio-

"d

hoc quando

ue próvenire ex punitione Dei,

nés aícendit. Craffus proventu annuo poffe-

à

LA

uti in predi

a Margarita Ícribunt, eveniffe ;

ditex agris prater fupelleGtilis copiam. y. mil-

hzc enim cum pauperem mulierem cum duo-

liones, librarum vero myriades decem, non

(à

bus liberis mendicantem duriufcule haberec

computatis operarum & fervorum lücris. Cie

NU

ob libetorum copiam, hxc imprecata dicitur

vium Rom. quandog; comperta fünt 6ocooo.

i

Margaritz, ut i

pía tot pariat liberos, quot

Quorum taántz erant opes, utdives noncen«

dies annos habet,

;

[ig«

feretür, qui annuo reditu füis fümptibus le-

Lö)

Quandoque provenit ex femin

um diverfi-

gionem alere non poffet, Fuiffeque hujus-

tatc, uti poflibile eft in meretricibus contin-

l0C

modi (inde conftat) quod Lueullus Romanus

h

gere, quando pluribus fe miícent. Quandoque

civis ad 250o0. hominum -honoraficene

provenit ex feminis copia, quod a viro aut

tiffime hofpitio excipere poterat, & tamen

lt

li

muliere tam copiofe emittitur, ut ad. plures

20000. civium Rom« erant, qui cum Lucul-

foetus fufficiat , quod maxime contingit in

bl

lo de divitiis certare poterant. Irnter quos ta-

H

macris hominibus, nam in pinguibus excre-

men non numerabantur duo Plinii, ex quibus

mentum, ex quo femen fieri deberet, in füb-

fenior Ele&orum Commentarios 4000co.

lo

If

flantiam ipfius hominis converüitur , unde

nummum veudere potuífet,'& tàmen refpuit.

mulieres pingues frequenter fünt fteriles.

. Junior vero Plinius Quinuliani filie nu«

il

Probl. 11. Unde fiat, utgentiles magis fem-

benti non rogatus contulit fooco, nume

LO d

j

per abundent homingm multitudine, quam

mum , idque munufículum vocat.

Erant illi

(à

Chriftiani? nam in folo Regno Mexicanoba-

villz tam ornate S exculte, ut Regiam ma-

[

prizata leguntur decies quater centena millia.

C

jeftatem adequarint, quarum unam vendere

In una vero Mexicana civitate mille plerum-

potuit o00006, & additamentum tantum

Qit

que homines uno die immolabantur dzmo.

unius ville vendidit 8ocoo. aureorum.

I

Ut

nibus. ln codem Mexico fcribitur eíle 30.

merito Conftantius Imperatur dixerit, f&

$)

Dynaftas, quorum quilibet füb fe habet

1

tot Reges videre Romz, quot cives? Refp.

100000. hominum , & 3000. Toparcharum,

Dominum Deum Éthnicis tales divitias cone

j

qui & alios füb fe haberent clientes fiducia-

cedete, ut remuneretür aliqua ipforum bene-

(5

rios, ac beneficiarios Vafallos. In fola Infüla

factain hac vita, cum in altera mercedem ha-

ge

Fani D. Dominici quindecies centena millia

bituri non fint. Refp. 2. Illos tantas divitias

:.Iif

hominum fuiffe dicuntur; & quandoque in

acquirere,quia media licita & illicita adhibue-

00

una proceffione centum millia hominum fe

runt, quam ob caufam etiam hzretici noftro

(

Chriftiano modo virgis cxcidiffe S. Antonius

tempore divitiis magis abundant, quam Chri-

fe

narrat. Sulranum Babylonium, Gregorio 9.

ftiani. Refp. 3. Divitias has tantum creviffe,

li

Pontifice adverfüs Tartaros irrumpentem per

propter prediorum, & fundorum & peco-

I

fummam focordiam cefum effe, ibique in Prz-«

rum copiam , & propter Regionum, in qui«

*

da reperta 4000 Curruum lorici & armis

"

bus aurum & argentum creícit, füb

actarum

*

foecune

920

Jiibliotbece . Manualis * Conciotagorie

x

LU

feecunditatem ;

quibus mediis communiter :

, Sc Hj

Chriítiani carni.

(ie

. , De proprittatibus bominis.

40

Probl. v3. Unde veniat, ut aliqui tam ex«

cellenti memoria polleant. Nam mithridates

r proprietates hic intcllli'go, qua maiori

ul

Rex Ponti 35. gentium Rex linguis Jura di-

Pe

ex parte foli homini conveniunt, licet in»

xit, & fingulos fine interprete allocutus eft.

terdum etiam uni vel alteri enti competant ;

f

Cyrus Rex Perfarum in numerofiffimo exer-

quales przcipue fuüntlachryms, rifus; fomnia

0

citu omnium militum nominatenuit. Cyneas

fternutatio, ofcitatio, ebrietas, fingultus, fym-

e

Theffalus Legatus miffusa Pyrrho ad pacem

pathia, antipathia, zetas &c. de quibus proin«

m

2 Romanis petendam , totam urbanam ple-

bem Senatui circumfüfam nominatim faluta-

dein hoc. S. curiofz fimul & utiles quaítio-

vit. Muretus (cribit, fe hominem noviffe, qui

nes proponcntur.

?

fu

33. vocabulorum millia ordine recto & inver-

d

ío rectteret. —Joannes DoGtus , & Servulus

De iäcrymis fài

jigtu;

,

mendicus totam fcripturam memoria tenue-

Proll. 1. Cur lacrymz ex oculis potius

Hl

re. »implicius Virgilium & Tullium quoque

quam aliis membris erumpant? Refp. Quia

ui

Otdine tenebac, Puerquidam omnem fcriptu-

'erator

lacryme nihil aliud funt, quam humor excre-

FT

tam Rhytmice tenebat. AdrianusI

mentitius fero fimilis in cerebro venisque

eodem tempore ícribebat, audiebat, dictabat,

confabulabatur. Carmides in Grgecia, quz

oculorum, & przcipue in venis angulorum

;ä:

[(

ocüli contentus, unde poftea forti compref-

t

quis exegiffet volumina inBibliothecis, legen-

fione ex oculis

tismodo reprefentabat. Julius Czfar quatere

potius, quam aliis ...Vpa-rtibu's ,

effluit.

nas fimul dictabat epiftolas. Refp. hoc pro-

venire quandoque ob phantáfie vehemen-

Proll. 2. Cur ii qui infortunio aliquo, aut

*;;

—— -

tiam ; quandoque ob fenfuum colle&ionem,

alio malo gravi, vexantur, lacrgtnas potiffi-

ut in cecis: quandoque ex difpofitione valde

mum emi:tunt ? Refp. Quia cor ob confen-

bona cerebri, unde quandoque ex i&u aucta

fum & fympathiam cum cerebro mittit vapo«

eít memoria, uti contigit Clementi 17. Pon-

res copiofos ad cerebrum , quibus irritatum

tifici, quia per vulnus fanguis corruptus pro-

cerebrum, & repletum dilatat venulas illas la-

fluxit, & locum fenfüum purgavit;

uando-

crymis plenas, atque adeo ipfas lacrymas

que ex miraculi contigit, uti puero

uprav di-f-

erumpere facit. Quz caufa eft, u quandoque

€o credibile eft fa&um fuiffe.

etiam in gaudio lacryms emittantur, quia fci«

licet & tum cor, nonquidem vapores, fed fpie

[- 42. U.. Ma—--

Proll. 14. Undä veniat, ut noftris tempo-

ritus vitales, ad cerebrummittit, qui (imilem

ribus homines tam modico tempore vivant,

cum primis temporibus vixerint ad 6oo. $0.

apprehenfionem caufant. -

:

Probl, 3. Cur. quandeque prz nim

ïö 7ri('ur

& 900. annos? Refp. hoc variis ex caufis fieri;

4. quia primis fzculis conflitutio humani cot-

bominis lachrymas fündere loleant ? Refp.

Quia nimio rifu nimis concutitur diaphrag.-

voris melior erat. 2. quia cibus erat natura-

lis, & fimplex, & major continentia. 3. quia

ma, cerebrumque nimium incalefcit, ac proin

alimenta erant meliora : nam poft diluvium

venulas illas calore

emittit facit.

fuo l»ax,alc-, lacrymasque

fï

peraquas falfas terra facta eft fterilior. 4. quia

cognitio Adamica perfectior erat, quia inelius

Probl. 4. Cur allium, 'cæpe, dn-äpi; &,-fimi;

noverat víires herbarum, frudtuum, & aliarum

lia corpora lacrymas avocant? Refp. Quia

. yerum ad confervationem vitx cenducen-

acrioribus humoribus ad cerebrum emiílis

tium.;.neceffe erat illud genus diutius vivere,

illud pungunt & vellicant, ut in fe conira-

ut magis multiplicaretur genus hümanum. 6.

&um exprimat illud excrementum humoris,

x

debebant magis rimari & cognofcere res na«

quod in fe continet.

ï

turales, fcientias invenire, ad quod neceffaria

- €

Probl. . Cur ebrii ac labtymaddum t;un

erat experientia; nam ut reCte Ariftotales do-«

proni fant? Refp. Quia dum bibunt, aer inf; pi-

cuit, cempus eftinventor & promotor artium

& Ícientiarum. Nibilominus tamen & noftris

ratus non exit per vocalem arteriam, & fic

cum impetu'ad oculos dirigitur per poros

temporibus non defünt fenes; nam Tabraba-

exeundo , & fic humores oculorum expellit,

nz 1;0. annis vivere dicuntur ; Cyrnii 140.

qui lacrymas fecum vehunt.

Alii volunt,

afiis ; Epiorum gens 200. In India Brachman-

quod vinum nimios vapores in cerebrum

nusrepertus 300.annorum; SeresOrientis.In-

emittat, illudque füpra dicto modo ad lacry-

colas ultra 300. annos vivere, narrat Lucia-

nus S.Servatius Epifcopus fa&tus cít 297. an-

mas emittendas compellat.

norum, feditque annos 76. vixit annis 373. S.

Probl. 6. Cur pueri & mulieres ad lacrymas

E

Auguft. lib. 1;. de Civit. Dei ait, fuiffe in

proniores funt, quam juvenes & viri? Refp.

Hifpania vicum roo. domorum, cujus omnes

Tum quia humoribus magis abundant, tü quia

.incolze eranta fene quodam, qui adhuc vivee

m

,

gis timidz funt, malumq; etiam minimum

bat, progeniti, ita ut propinquitatis nomen

tanquam gravifIimum (ibi imaginantur, facile:

jam decílet, a quo minimus natu vocaretur.

que ex eo triftantur:unde ex tali triftitia lacry-

Atque in his non ulla videtur ratio tantz etae

mz, eo modo, quo füpra diximus, oriuntur.

tis effe, nifi conftitutioo

:

Secus feres in juvenibus, viris aut quandoque

ptima .cor?oris & tcr-—

cum

Iz, aetisquc falubritas—.

c;iam pucris generofis habet; hi enim

ROn

9

Ed

"

i

Vuulus LXV.II.*' Homo

«on quodvis »mälum.ti:heant , aut ex eo tri-

Huunt; frigidas facit , ;öoïle&o intus calore;

flentur, hinc tam difficulter ad la

gaudium easdem calidas efficit, calore ad cu-

moventur.

3

crymas

tem diffufos unde calidze genze frigidas fen-

ïqri

lije

Probl.7. Cur pueri

, aut quandoqüe etiam

tiuntlacrymas, frigidae calidas, quia unum-

ulii homines, lacrymas in poteftate habere

quodque a fao contrario dignofcitur, & la-

l;

dicuntur? Refp. Quia ex una parte tales hu-

crymae comparatione unius fubje&ti calidas

hia

moribus abundant; ex altera vero parte per

funt, comparatione alterius frigidse. .

m

,inn

confuetudinem lacrymandi facilem adeo &

expeditam viam lacrymis fecerunt, ut fine

De rifü.

j

iW

magnó con

:

. Probl. 1. Cur foli homines, & non

a

lia ani-

fint.

atu & e:;preüione eas: elicere pof-

malia, ridere poffunt? Pro refp. nota, ad ri-

Probl. 9.

| Quze caufa eft illarum lacryma-

füm quinque actiones requiri. 1. Eft appre«

rum, quas fanctitate illuftres perfonze , quse

henfio & judicium de bono aliquo percepta..

donum lacrymarum fortitze funt, quandoque

2. Eft lzetitia feu effufio animi ex confecu-

28

profundunt? Refp. Eas probabiliter prove-

tione talis boni natà. 3. Eft alteratio cordis

jl

nire ex eo capite, quod taleshomines perfecte

& effufio fpirituum, & fanguinis ;; cam enim

[e

admodum res cceleftes, vel myfteria fidei ap-

animus infigni aliqua leetitia affe&tus eft, etiam.

rehendant, atque a tali apprehenfione ad

principem noftri corporis partem , cor, fcili-

l

|

m

triftitiam falutarem vel amorem moveantur,

cet in participationem.trahit, atque adeo ex-

d

quibus affe&ibus cor & cerebrum incalefcen-

agitat ,. ut magna inde in fpiritu fluxili , &

tia lacrymas tandem exprimunt.

fanguine , qui in corde eft, mutatio fiat ; ef-

$,

fertur enim mox, & morze impatiens tenui-

Probl, 9. Cur lacrymis uberioribus effufis

Ut

11

dolor cordis mitefcit? Refp. Quia acribus fal-

tate fua fefe promit, & in füblime attollitur,

fisque humoribus & fumis abfuümptis cor quafi

idque affatim. 4. Eft thoracis & mufculorum

T

laxatur, & cerebrum a fui vexatione liberatur.

concuffio, quze ad fanguinis & fpirituum con-

[«

)

Probl. 10. Curin vehementiffimis doloribus

cit^tiorem motum oritur.

5. Eftoris didu-

& animi confternationibus quandoque aiiqui

&io , accedente vocalium partium fono quo-

iU

3l

per nullum conatum adhibitum lacrymas

dam, qui tum efficitur, cum fpiritus citato

l

effundere poffunt? Refp. Id fieri, quia taliter

motu in eas partes raptus, atque inibi refra-

aj

affecti attonitis funt fimiles, cum cor fatifcat,

&us, fiftitur, atque earum partium admini-

W

& cerebrum obftupefcat, ut ita caloris defe-

culo diverberatur; allifio enim efflati fpiritus

(le

tu humores coatti denfatique fiftantur, mea-

in laryngem & cieteras vocales partes voci9

)

materia eft? His not. refp. folum hominem

tusque comprimantur ; vel certe propterea

?

evenire, quod humores penitus per triítitiam

rifu proprie capacem eife,

q

quia in illo folo

nimiam fint exhaufti, ut adeo materia

pro la-

proprie reperiuntur judicium & lstitia de

fa

crymis amplius non fuppetat. -

percepto bono , quas actiones rifum antece-

dere debere diximus. JAtque hinc naturoe

M

- Probl. y1. Cur lacrymantes acute vocem

n

edunt? Relp. Triplicem hujus rei caufam a

providentia admiranda colligi poteft, ut quae

ld

nonnullis afferri. 1. Kft, quod plorantes & tri«

nobis certos, quosdam motus in corpore in-

fies modicum fpiritum moverint, unde fit, ut

diderit , qui, quid intro geramus , vel con-

j

fpiritus ifte velocius extraferatur, aut pro-

cepti gaudii, vel moeroris, abunde explicent,

pellatur, & inde vox acuta fiat, 2. Eft, quia

inter quos motus etiam rifus merito compu-

ll

plorantibus prze frigiditate vocalia inftrumen-

tatur.

[

ta coarctantur, ac tenfiora efficiuntur, & prae-

- Probi. $. Cut

quandoque in rifum tam vio-

Bs

terea ipfi etiam plorantes fpiritum cohibent;

lenter efferimur, ut etiam.violenter cohibe-

"d

ne totus fimul egrediatur, unde iterum vox

re illum non poffimus ? .. Refp. Quia fpiritus

[3;

acuta efficitur. 3. Caufa eft, quia plorantes

ille, qui emittitur in rifu, propter fübftan»

tize fuze elaboratam tenuitatem , & fui calo-

fpiritum frigidum emittunt; fuffocatur enini

"W

eorum calor circa thoracem conjunétus , &

ris vehementiain, in momento totum corpus

le

uafiextinguitur, & fpiritus refrigeratur. Un-

pervadit,. magnoque impetu erumpit ;. unde;

d

e, quia qui fpiritum frigidum emittunt, pa-

ficut non eft in noftra poteftate elatum foras

iv

fpiritum ac fuo. impetu actum coercere, ita

J

rum, fed velocius, illum expellunt, etiam hinc

nec rifum co

?

vocem accutam effici neceffe eft.

mprime;rgr in noftra femper pote-

Probi. 12. Curlachrymze amarse adeo & ca-

ftate eft.

s

Ü

lidze funt? Refp. Quia in venulis, quze fpiri-

: .Pïüblc '3.

Jur l quando effufe ridemus ; fü-

cies & totum propecorpusimmutatur? Refp:

tu calidiffimo plense funt, detinentur ; unde

per talem fpiritum partim calefiunt, partim

Quia fpiritus in partes corporis effufus illas

exiccantur , &t confequenter am

aritiem ta-

calore fuo replet, atque adeo tum ruborem;

j

em caufant.

tum alia accidentia, ibidem producit;

7

Probl. 4. Cur ridentes frequenter laterum;

Proli. 13. Cur, qui multüm plorant, p du

urinze emittunt? Refq. Ariftoteles, quia hu-

dorfi & thoracis dolorem fentiunt ? Refp. Quia

tnidum radicale, lacrymze & urinze funtunius

partes eae fpiritu turgentes diftenduntur,atque

&

eJ

vim paífze extra naturam fuam deduci repen*

jusdem naturze ; ergo ubi fletus 'mul»t'iplif-j

tinailla ac modica mutatione videntur.

"d

catur, ibi urina diminuitur.

Probl. 14,. Cür lacrymoe; qüas.dolor fün-

Probl. 5. Cur, quilatiori fant pectore & fans,

dit, calidze, quas leetitiae frigidae fentiuntur?

guineze naturze, ad rifum pree aliis proni depre-

henduntur? Refp.Quia,fi latum pettus eft,mul*

Refp. Quia dolor genas , quibus : lacrymae

ï.

;

R P, Lobn, Bibl. Man, Zom. 4,

&aa aaa

Bibliotbecee Mahualis '*' Contibnamiæ'

922

tus fimul fpiritus farfum elferri poteft. - Qui

non nifi tarde iterum fpiritus extramitti pof-

vero fanguine abundant, facile rident , quia

fit. 3. Eft, quod gaudentes & ridentes fpi-

Íanguis benignus, copiofüs, lucidus, clarus,

ritum calidum emittant, unde multum aerem

& tenuis multitudinem & claritatem fpiri-

movent, qui cum tarde. moveat

y

ur , graviof

V

tuum animam exhilarantium gignit, cujus

rem vocem facit.

Y

defe&cu aegros, affli&tos, aut melancholicos,

: Proll. 1c. Cur homo tattus füb axillis ci-

b

phlegmaticosve raro, & vix unquam in ri-

tiusridet, quam tactus in alio membro? Refp.

íum efferri experimur.

quia ibi eft concurfus plurimum nervorum,

Probl. 6. Cur pueri & juvenes tam facile

in rifum effunduntur; fecus autem viri pru-

.& propterea ibi medium tattus, feu caro, eft

multo fübtilior, unde & major fubtiliorque

dentes, graves, aut virtutis ac Philofophisze

fenfatio efficitur, quando ergo tangitur mo-

|

ftudio dediti, hinc Chriftum nunquam rififfe

deratehzec caro ((fi enim nimis vehemens et-

degimus ? " Refp. Quia priores ob rationis &

virtutis imperfectionem, minimametiam rem

fet ta&us, non oreretur fimilis) diffufio fpi-

g

rituum ex multis nervis collectis oritur, &

ut valde bonam ac jucundam apprehendunt;

tandem venit fpiritus ad ipfam etiam faciem,

atque adeo ex tali apprehenfione facile in lze-

& fic eft caufa rifus. Recte tamen notant ali-

j

£itiam rifumque effunduntur ; non autem viri

: qui, hunc rifum non effe verum & naturalem

graves, docti & fan&i, qui res , ut in fe funt,

rifum, fed improprium tantum , .eo quod ex

zeftimantes, non facile aliquid ex rebus his

delectatione non femper orjatur.

temporalibus & ladicris leetitia fingulari di-

gnum judicant, atque adeo facile a rifa ab-

- Probl. 11, Qui fieri potuit, ut homo prae

rifu moreretur, ficut Valerius Max. Philze-

ftinent. .Quam diverfitatem inter pueros &

moni Poetze contigiífe fcribit, qui alinum ficus

icj

viros nonnemo eleganti fimilitadine ex fiftu-

lis organi petita declaravit ;; ut enim mino-

meníe paratas commedentem videns, adeo

res fiftulae minimo etiam flatu in eas immiffo

ridere coepit, ut repente exfpiraverit ? Relp.

|

id contigiffe, quia vehementi adeo rifü & ef-

fibilare incipiunt, srandiores autem non nifi

eopiofo aere immiffo fonum edunt ; ita pueri

fufione nimia fpiritus impedita eft attractio

minimo obje&to propofito ridere & cachinna-

aeris ad refpirandum neceffarii , atque adeo

(

ri incipiunt; viri autem non nifi obje&o no-

tabilem

.

totus homo fuffocatus eft.

j

:

De fomniis.

zrifum concitari fe finunt. :

jucunditatem habente. pxqp?fitb ad

Prell. 7. .Cur ad ridicula, ut mimorum

- Proll. 1. Cur aliqui tota vita nunquam,

1

alii vero perpetuo fomniant ? Pro refp. no-

gefticulationes, fcitos, puerorum actus, & hu-

ta, fomnium hoc modo definiri : Eft appari-

. jusmodi innumera, impenfe ridemus ? .Refp.

ä

Quia fcita illa, & ad numeros fatta gefticula-

tio exhibita per internum fenfum in iis, qui

tio, vel concinna &.apta in. fcena a&io ita

fomno confopiti funt. Fit autem fomnium

hoc per fpecierum ab initio fopitarum , poft-

concinnitate & aptitudine naturze valde ami-

.ea vero paulatim fefe exerentium, apparen-

ï

ca nos afficit, ut congruere eos. motus actio-

f;

ni ipfi atque perfonae arbitremur , unde lzeta-

tiam, quod Conimbricenfes ex Ariftotele ele-

bilis rei-opinio in nobis confürgit, a qua gau-

ganti fimilitudine demonftrant,, dum ajunt:

dium, & tande

Sicut ranunculae ex fubere fattze , & fale re-

Es

m riqu percepti gaudii tefþis

fertze, fi in fundo ponantur, ab initio vix,

s

erumpit.

Probl. $.

Cur ad res inepte fa&as, aut a&io-

"aut non nifí obfcure, videbuntur, fale autem

nes ftultorum, ridereemaxime folemus ? Refp.

liquefcente paulatim fefe exerunt ; ita & fpe-

cies ab initio per vapores in caput aícenden-

Quia, cum homoratione przeditus fit, haecque

tes obruuntur, iis autem paulatim evanefcen-

fit valde magnum bonum illius, tanto magis

aliquo dicto aut fa£to ille delectabitur , quan-

tibus, apparere in phantafia incipiunt , per-

ä

to clarius ex illo cognofcit , fe bonum illud

que eos operatur phantafia , quam operatio-

4

nem, quia tempore fomni fit, fomnium ap-

-

A. iánaltogradu poffidere; quod cum fiat ex le-

hs

h3

pidis actionibus,' mirum.non eft, fi multum

pellamus. — Alii tamen dicunt , fomnium

quoque iisdem -deleCtetur. Praeterea vero

fieri, quia fpiritus animales fecum vehunt

varias fpecies, quarum quia alize funt, vi-

etiam, cum talia fa&a dictaque rationi valde

vaciores, ideo per has potentiam, aut ea-

- difconvenientia apprehendamus, hoc ipfo ad

ea exufflanda incitamur, quod a plerisque per

rum ufum excitari. Hoc not. refp. cum Ari-

J

rifium fierifolet ; unde fimplices homines, qui

ftotele, aliquos nunquam fomniare , quia

tam agiles habent fpiritus, tantamque expi-

abfurditatem talium fa&torum minus appre-

rationum vim in caput ejaculantur, ut non

a st ia i RD LE N EEE BN AIETEUTE EM

bendunt, minus etiam ridere folent.

- Probl. 9. Cur ridentes gravem plerumque

dent locum oftendendis per quietem imagi-

vocem edunt? 'Refp. Hoc triplicem ob cau-

nibus; unde idem Ariftoteles ait, ex talibus

hominibus quosdam, poftquam fomniare coe-

fam contingere. 1. Eft, quia qui gaudent

perunt, vel fubita segritudine , vel morte

gidendo, multum fpirituni moyent (fünt enim

validae eorum vires) qui cum difperdatur per

ipfa oppreffos fuiffe , unde etiam Plinius ait,

totum organum extendendo fe & relaxando,

omnium contra confüetudinem mortiferum

effe fignum.

non poteft non nifi tarde moveri. . 2. Eft,

quia ridentibus & gaudentibus prze calidita-

- Probi, 3. Quid eft , "qudd pefïimuni e&,

te vocalia inflrumenta relaxantur & pate-

quando optimum ; & optimum quando pefit»

fjunt , vires vero refolvuntur , ur;de; fit, ut

mum? Kefp. Somnia, jux-tq. iud :

a.

D»,

U 4 Titulus LXVII. 15707716-.x

N*

925

j

ïrem

" Si mala funt, bóna jimg mála funt bena þmkz'a;

pe&oris mufculos occupante. — Quia autem

CL YAA

hzec affe&tio ex inco&tione ftomachi ,. & hu-

Wi«

Gaudeo, fi mala funt ; /| fi. bona /'unt, dleo.

morum colluvie oritur, ideo folet

à

:

atio eft, quia, qui malut habet fomnium,

fzepe morborüm anteambulo cfíe,

gi*ävit:im

J

V. £. qui fomniat fe occifüm effe, übi evigila-

i*

Probl. 6. Àn polffint naturaliter per fomnia

e

h

verit, gaudet, vanum effe fomnium ;. qui vero

futuri eventus, vel praefentes dignofci, nàm

onum

abuit fomnium, v. g. Regem fe fa-

m

fieri.hoc poffe, varise hiftorize teftantur.. Sic

et

&um fomniat, dolet de falfitate fomnii.

Alexander ab Alexandris teftatur, Marium;

Que

Probl. 3. Cur plerimque fomniamus de il-

clientem. füum in le&ulo incepiffe fubitos

l-

lis rebus', quas per diem vidimus, audivi-

gemitus & clamores edere, caufamque lu&us

rel-

muS, tractavimus, uti canit Poeta:

quaefitum refpondiffe, fe matris fünus efferri

Ja fómnis eodem , plevosque idemus obire ,

vidille in fomnio, re poftea comperta ,/no-

fni-

&

Caufidicos caufas agere , & componere leges ,

tátum eft, eadem hora matrem illius mor-

Cum. Duce belligeros pugnare, ac prelia obire.

tuam. Sic Valerius Maximus foribit de duos

U

ali-

ANautas contrattuin cum ventis degere bezlum.

bus Arcadibus iter facientibus , quorum .al«

Et quo quisque fere ftudio defun&us adberet ,

ter cum Megarze in hofpitio ,. alter in tabers

lem

6X

«dut quibus in rebus iultum fümus ante morati -

na divertiffet , ille vidit in fomnio comitem

"du in qua vatione fuit contenta magis mens:

füum orantem, ut fibi caupchis infidiis cir-

Refþ. Hoc contingere, cuia licet multze fpe-

cumvento fübveniret ; fed cum ille profiliens;

n

Cles in potentia reperiantur , non tamen

mox lectum repetiiffet, iterum alter fauciatus

l

(

ómnes teque potentiani laceffunt, fed ordi-

]

apparuit, & vindi&tam faltem petiit , corpus

I(*us

n

jarie ea, quse recentior eft, haec enim ob af-

enim fuum a caupone trucidatum maximo

fiduum ufüm valde aflettuofa eft, & ad exci-

plauftro ferri ad. portam ftercore coopertum :

elp

tandam potentiam efficacior.. Hinc Ariftote-

Surrexit ergo ille, & plauítrum apprehen-

l«

es t. Eth. c.13. sit, bonorüm hominum

dens, hofpitem ad. judicem detulit. Sic de

(

ieliora effe fomnia, quam aliorum ; quia

Galeno teftantur Authores, quod cum zegroto

de0

confilia, quae agitant, folicite ad virtutum

nulla media adhibere potuerit, per fomnum

officia exercenda in fomno recurrunt.

fit monitus, utevena, quee inter atiricularem,

Probl, 4. Àn ex fomnio polfint naturales af-

& aunularem digitos eft, fanguinem educeret,

fettiones homines colligi? Refp. Affirmative,

quod cum ille feciffet, seger convaluit. Sic tan-

WP

nam ii, quos melancholia infeftat, funera,

dem etiam S. Auguft. narrat, füamimaginem,

l

caliginem, tenebras fomniant: qui flavabili

dum Mediolani verfaretur, Eulogio Rhetori

redundant, rixas, jurgia, inimicitias ; in qui-

difcipulo fuo Carthegine verfanti, obverfatam;

bus fanguis redundat, ignes uftiones; in qui-

locum obfcurum explicaffe, quem intelligere

bus pituita, aquas, portus, natationes, plu-

is non poterat. Sic Ferdinandus lF. dicitur,

Jl*

viam, & id genus: fimiliter quibus vefica

in domnis vidiffe tres clericos ad audientiam

q

plena humore eft, fomniant de lacubus, flu-

accedentes, gladios promere, & ipfum inva-

le-

viis: Quibus dominantur finceri, purique

4dere ; fequeuti dieadfuntfamuli, tres clericos

nt:

fucci, putant fe ambulare per hortos, vel vo-

adeffe, & audientiam petere, quos cum ille

lutariinfloribus: Quorum corpus humore pu-

feduci & examinari juffiffet, deprehenfüm eft,

I

T

trido repletum eft, putant fe in cloacisi, luto

eos cum intentione Caefarem occidendi ad«

volutar.| Quorum temperamentum humidi-

veniffe. Sic Chryfippius fomniavit, ex fafcia

E

-

tate abundat, onera fibi ferre videntur. Quo-

lecti fui pendere ovum, quzefitus conjectator,

rumtemperamentum leve eft, volare videntur.

refpondit, thefaurum ibilatere. Fodit ergo

d

Plw

Contingit autem hoc tetum propter confen-

Chryfippus, & auri aliquantum argento in«

lonem & dependentiam, quam anima ha-

volutum invenit; cuim vero de argento folo

er-

10*

bet cum talibus temperamentis ; inde enim

conjectatori praemium mififfet, juffit ille re«

fit ;! ut,tale temperamentum perceptum

fpondere : nihil de vitello? Refp. Hzec plera-

]

^.

I

Íenfu externo, mittat fpecies ad internum

que non aliter contigiffe , nifi vel ex revela-

w

fenfüm vel phantafiam , eosque determinet

tione Dei volentistaliamanifeftare ; vel certe

i

ad omnia cum tali temperamento affinitatem

permittentis per Augelos fuos five bonos, fi«

u

habentia effingenda..

ve malos aperiri, aliter enim ex fomniis nihil

/^

Proll. s. Cur aliqui in fomno putant fe pre-

circa fütura, abfentia, aut arcana cognofci

[*

imi a daemone vel fagis , & quafi intercludi?

poteft, cum fomnia talia nullam cur talibus

"

affectibus connexionem habeant.

Refp. Hoc fieri, quia poft affluentem fatieta-

Jl*

tem, multus fanguis & fpiritus, ob defettum

Probl.7. An poffit ex variis experientiis &

Jn

coctionis parum defsecatus , proindeque ob-

circuniftantiis fomnii cognofci aliquid. & col-

.

Ícurus & tetricus in cerebrum evadit, ipfum-

ligi de futuris ? Refp. Ita quidem aliquos

ue degravat, atque incubitu fuo teirificam

putare, qui docent fomniorum veritatem ex

j

lam imaginem movet ; quia vero, ut infra

variis rebus colligi poffe. ' 1. Ex confuetudi-

te

ne; hincíi monachus fomniet, fibi radi cae

L4

üdicetur, in fomno, quze parva funt, magta

"

apparent, ideo videtur in tali cafü homo

put, profperum erit fomnium; quia confen-

iü

magna mole premi, aut fuffocari per lufio-

taneum eft monacho , fecus fi conjugatus id

nem phantafize, a quo labore, ut fe expediat,

fomniet. 2. Ex vocabuli fignificatione, hinc

1

conatum facit, & nonnunquam gemit, fufpi-

fi quis audit Serapidis nomen, . malum

iat, nec excitare fe poteft, multo halitu fpi-

fomnium eft, quia Serapidis idem, quod Pluto

P

rituum vias obfidente imo & pravo humore

& orcus, 3. Ex Hieroglyphico, hinc fi quis

T A. 7 Lüþn- -BZblo Manc Tbm- L

7

ana aan 2

omnieg

9

^

Ls

4

Publiobete Manualis. Concionatorue

mniet, fe catena templo effe allegatum ,

feftim fornia apparent; fub ]uc&m autem

