b ceperat, fic allocutus elt: Hec funt lintea-

manda:a fervare velint. 4. Quod fit fons a- I(58, v.xk

quarum, cujus non deficientaquze; quia hoc

mina, Elpidophore, minifter erroris, quae te

Sacramentum usque ad finem mundi durabit.

accufabunt, dum majeftas venerit judicantis :

quas cuftodivit diligentia mea ad teftimonium

5. Quod fit fons aquze falientis in vitam ?2eter- Jo.4.v.t4.

tuze perditionis, ad demergendum tein abyffo

nam; eoquod jus ad illam tribuat. .6. Quod

maculatum cin-

fit fons Salvatoris, juxtaillud lfaize : Haurie- If. 12. v.3.

putei fülphurantis. Hzecteim

xerant de fonte furgentem.

Hec te acrius

tisaquas de fontibusSalvatoris; eoquod Chri-

perfequentur, cum flammantem- gehennam

ftus illum inftituerit. Ut merito quivis dicat

cum Davide: Quemadmodum. detiderat cer-

coeperis poffidere,quia induifti maledictionem

foeth

ficut veftimentum , fcindens atque amittens

vus ad fontes aquarum , ita defiderat anima

"

".

M

iecorf:

veri baptifmatis & fidei Sacramentum.. Quid

1nea ad te &c.

Aug de

- facies mifer, cum fervi Patrisfamilias ad coe-

lil. Exoccafionethe

matis: Érat autem jei-

Qm

rofolymis probatica pi[cina ; poteft baptifimus

?

3

li

nam congregarintinvitatos? Dicettibi Rex:

5&m

Quomodo huc intrafti nonhabens veítem nu-

huic pifcinze probaticze comparari. 1. Quia fi-J 0.5. V.

$

s Drer

cuthaec pifcina vocabatur ovilis, eoquod oves

—

EC

ptialem? non video veftem, quam tibi dedi,

immolandze ibilavarentur; ita & in baptifmo

——

perdidifti militie chlamydem, quam aqua

p

iundavi, & purpura mei fanguinis decoravi.

homines Deo per mortificationem facrifican-

Chara&erem non video Trinitatis, ligate er-

diabluuntur. 2. Quiaficutinilla erant quin-

que porticus; ita in baptifmo quinque Chrifti

go eum pedibus & manibus , qui fe feparavit

Afratribus Catholicis , in tenebras projicite.

vulnera, per quae ad baptifmum acceffus da-

. Hocipfumalia fimilitudine declarans S. Chr

y-

tur. 3. Quia ficutinilla pifcina jacebat multi-

foftomus, ait: Arbores, quze infitae funt, &

tudolanguentium, coecorum, claudorum, a-

& Ánf

ridorum; ita per baptifmum curantur coeci, id

l4 d

czeteram habuerunt diligentiam agricolarum

fini|

adhibitam, fi nullam referant laboris viciffi-

eíl, ignorantia fidei laborantes: claudi,id eft,

tudinem, radicitus evulíze igni tradentur; ta-

Deo & mundo fervire volentes: aridi, id eft,

charitate Dei & proximi carentes: languidi,

le quid ia caufa contingit baptifmatis. Cum

id eft, ab inordinatis affe&tibus debilitati. 4.

Chriftus nos inftituerit, & irrigatione fpiri-

tuali potiti fuerimus, fi deinde fructum nul-

Quia Angelus Domini, id eft, Sacerdos movet,

um afferamus, ignis nos exfpe&tabit gehen-

ideft, applicathancaquam, & ficinfirmitatem

Tyolà

tollit. Addatur vero, quodinhoc preeftantior

(einim,

n2e, & flamma inextinguibilis. .

fit hzec pifcina, quod non oporteat certa tem-

$i Dos

$

pora exfpectare, nec queri cumlanguido illo:

Hominem non habeo, ut mittat m

CONCEPTUS PR/EDICA

.

ILES.-

nam &c.

e in pifci-

-

xoccafionethematis: Effundam fuper vor

.. V.. Ex occafione them

atis;: Baþtïzäbantur Matth.g..

Ez&ch.gö. " E

'0 25. *

ab «o in ;Jordane , confitentes peccata fua ; poteft v. 6.

aquam mundam , €$ mundabimini ab omni-

bur inquinamentis veftris; poffunt explicari ef-

baptifmus Jordani fluvio comparari. 1. Quia.

fe&tus baptifmi per aquze fimilitudinem. . Et

ficut Jordanes idem figuificat, acfluvius judi-

cii, & regionem Judzeorum fidelium a regione.

S Anfel

1. quidem oftendi , quod, ficut olim in prima

infidelium dividebat; ita perbaptifmum Chri-

de (inil

mundi creatione Spiritus Domini ferebatur,

*5

feu , utalii interpretantur , incubabat füper a-

ftiani ab infidelibusdifcernuntur. 9». Sicutin

Jordane curabaturlepra Naaman; ita & in ba-

quas, & fic varia viventia produxit, ita & Spi-

ptifmo lepra peccati. 3. Quia ficut Jordanes

ritus fan&us aquam baptilmalem & ipfum ba-

ptifmum fua virtute foecuhdarit, ut prae(tan-

filiis Ifrael fe aperuit, & ficcum iter praebuit ;

tiffimum animalium genus, fcilicet homo re-

ita & per baptifrmum aditus ad terram pro-

miffionis, ideft, vitam eeternam patet. 4. Quia

generatus prodiret. 2. Quod ficutaqua mun-

dat a fordibus, ita baptifmus a peccatis. 3

ficut Chriftus Jordanis aquas fuo conta&u

Quod ficut aqua extinquit ignem , ita bapti-

fan&ificavit, ita & baptifmo vim fuam ac effi-

fmus liberet a flammis inferni & purgatorii ;

caciam fua inftitutione tribuit. 5. Quia ficut,

dum Chriftus in Jordanelotus eít, coeli aperti

imo & concupifcentize flammas mitiget. — 4.

Quod ficut aqua eft fumme neceffaria ad vi-

funt, & Spiritusfan&us in fpeciecolumbze de-

|

Ecc! 29.

tam juxta illud Ecclefiaftici : - Initium vitae

fcendit; ita & per baptifmum referatur coe-

lum, ac Spiritus fan&us defcendit. facit-

V. 5

hominis. aqua & panis ; ita & baptifmus ad vi-

tam fpiritualem non minus neceffarius fit.

que, ut de baptizato vere dicat Pater zeter-

F

Zachu l;'

]. Ex occafione thematis : n iíla die erit

pus: Hic eft filius meus dile&us, in quo mi- Matth.g.

V.T

hi complacui.

.

y.17.

fons patens domui David, €$ habitatoribus .Jeru-

X.

[

(alem in ablutionem peccatorum ; poteft huic fon-

l

ti baptifimus comparari, & alize etiam fen-

AUTHORES.

tentize de variis fontibus in S. Scriptura pro-

I. Jacobus Marchantius in Cand'elabroþmy-

Ítico trac&t. 2.

latz; ei applicari: nimirum . 1. Quod fit par-

nl2 Pe-

- fitulus XVII '.:;Beatz'tzzda. !

205

. i. Petrus Canifius to. 3. c.2.

lV. Matthias Faber p. 2.

cone. a mDom 3.

li. Antonius Dauroltius in Catechifmo Adv.

& conc. 6. Domin. 4.

3

Gen.z.vä :

hiftoriali p. 3. c. 5.

. V. Jofephus LangiusinPolyanthzea. V.eod.

Lt

EE

t

ls

TITULUS - XFII.

.

BEAT

ITUDO.

30-4.V.I4, 1'

$

I.

fum, täntum gaudium quisque habeat de bo-

I.t5, N

QUOAD ESSENTIAM.

no fingulorum, quantum de fuo; quoniam

bonum, quod non habet in feipfo, poflidet in

quïnitio.

altero. Conftat ergo, quod-finguli tot gau-

I.

dia habent, quot focios.

Et fingula gaudia

Boeth.l.3.

tanta funt fingulis, quantum proprium fingu-

6':- ftatus omnium bonorum aggregaf:io-

lorum. Cum autem quisque plus amet Deum,

de conf.5,

; ne perfe&us, juxta Boethium. [uxta

Aug de

l

quam feipfum, & omnes alios fecum,plus gau-

Spir. &

S. Auguftinum vero ille beatus eit, qui

det de Deifelicitate, quam de füua & omnium

:

lit,

omnia, quae vult, habet; nec aiiquid vult,

aliorum fecum. Si ergo cor uniuscujusque vix

S.Betn.

quod non decet.

Juxta S. Bernardum au-

[0.5,'»'.) |

ap.Drex.

capit füuum gaudium, quomodo capiet tot &

l. 2. cal.

tem beatitudo eft, ubi nihil (it, .

QLïQd- noliïsl:

tantagaudia? ideodicitur j Intraingaudium

quod velis.

Domini tui: non intret gaudium Domini tui

€1o. $1. & ubi totum fit;

Jivifio.

4

| II Dividitarin

inte, quia capi non poffet.

fabftantialem & accidenta-

. VII. Laudare Deum fine faftidio, fine fine, Pf.33. v.5.

lem. lllainvifionebeatifica, hzecin gaudiis

ficutfcriptumeft: Beati, qui habitantin domo

&aGibus a dicta vifione diftinctis confittit. Di-

tua, Domine; in fzecula fzecu

E

-l.-orum- laudabunt

vidi etiam potelt in beatitudinem corporis, &

,ige.

ï

$. Anfel animze; quarum illa juxta D. Anfelmum pul-

$. IL.

l.4.S.de chritudinem,

agilitatem, fortitudinem, liber-

fimil,

EX S. SCRIPTURA.

tatem, fanitatem, voluptatem, & longsxvita-

tem involvit: h2ec vero fapientiam , amici-

Qualitar.

tiam, concordiam, honorem,

poteftatem, fuai-

I. ( um Moyfes dixiffetad Dominum: Often- Exod. 35.

'vi-ktatem, gaudium continet.

— de mihi gloriam tuam; refpondit Do- Y- 19

Zius.

minus: Oftendam tibi omne bonum.

Hugo l. 4.

. III. Potiores funt, juxta Hugonem, fequen-

de anim, t

ll. Satiabor, cum apparuerit gloria tua. — Pf21.:6.-

es. Jiwere vita fine fine, fine moleftia, fine di-

IIl Non efurient, neque (itient, & non per-

- 11:49. V.ro

V.d$.

minutione, fine omni adverfitate,

Vita eo-

cutieteos aeftus & fol, quia miferator eoru

m:.

rum, vilio & cognitio beatze Trinitatis, ficut

reget eos, & ad fontes aquarum potabit eos.

Dominusait: Hzec eft vita seterna, ut cogno-

. IV. Olfrael, quam magna eft domus Dei, Baruch. 3-

fcant teDeum verum, &

quem mififti Jefum

& quam ingens locus poffeffionis ejus. -

V.234.

Chriftum. *

: 9

V. Tunc juíti ful

Matth, 13.

Matth.s'

&u Patris eorum.

gebunt,'ücutfol in confpe-

V. 43.

A

AV. Saypere, fcilicet confilia atque judicia

*«

Dei, quz funt abyffus multa, idem caufas &

VL Non funt condignz paffiones hujusmem g,

origines rerum omnium. De qua fapientia

temporis ad futuram

S. Anfel l. fic clariuslo

glo;*ia-t.nx, quae r'evelgbi- V. IO.

de

quitur S. Anfelmus: Sapientiam

tur in nobis.

€. $9.

" quam omnes in hac vita noninutiliter amant,

VII. Oculus non vidit, nec aurisaudiirit, POw.k

tanta infutura vitaboniserit, uteorum, quse

necin cor hominis aícendit, quze praepara-v.9.

fcire voluerint, nihilfit, quodignorent. Bo-

vit Deus iis, qui diligunt eum.

nus enim perfeda, quze Deus ett, fapientiare-

VIIHI. Chari(fimi, nunc filii Dei fumus, & 1.]o.3. v.3

plebitur, eamquea facie ad faciem intuebitur.

Quam dum ita perfpexerit, creaturze totius

nondum apparuit, quid erimus: fcimus, quo-

niam, cumapparuerit, fimiles ei erimu

j

$A qudo

naturae videbit, quxe in Deo meliu$, quamin

niam videbimus eum, ficuti eft.

*

feipfa confitlit. ^ Tunc etenim juíti omnia

IX. Nox ultra non erit, & non egebunt 111,- Apoc, 2I«

fcient, quae Deus fecit fcienda, tam ea, quae

mine lucernze , neque lumine folis, quoniam V. 5-

praterita, quam ea, quze poftmodum funtfu-

Dominus Deus illuminabit illos, &

tura.

Ibi a fingulis omnes, ibi ab omnibus

bunt in fzecula fzeculorum.

regna-

^

finguli cognofcentur, nec quemquam omnino

X. Ecce tabernaculum Dei cum homini- Ibid.c.2r,

latebit, qua patria, qua gente, qua ftirpe quis

bus, & habitabit cumeis. Etipfi populus ejus v.3-

editus fuerit, vel q

*

i

erunt, &ipfe Deus cumeis erit eorum Deus.

ret

uid letiam Xin vita fua fece-

Et abfterget omnem lacrymam ab oculis eo-

Mathd

V. 4mare Deum incomparabiliter , quia

rum, & mors ultra non erit, nequelu&us, ne-

u

fciunt, unde, ad quid eos provexerit, amare

que clamor, neque dolor eritultra, quia pri-

item fingulos, ficat feipfos.

ma abierunt, & dixit,

qui fedqeþat in throno;

Vl. Gaudere de Deo ineffabiliter:

: gaude-

Eccenova facio omnia.

]

re de tanta fua beatitudine.

Et quià unus-

XI. Oftendit mihi civitatem fan&am]eru

fa- Apocx.ztxf

quisque unumquemque diligit tanquam feip-

lem defcendentem de coelo a Deo, habentem v. 1o.

K. P. Lohn. Bibl. lMan. Toi. I.

Cc2a

clari-

. Bibliothec -Manualis. Concionatorie

204.

VilI. Effugit omnem fermonem, excedit s. Aug.

TA

elaritatem Dei;, & lumen ejus fimile lapidi

Y dt

pretiofo: & platea civitatis aurum mundum,

omnem humanum fenfum decus illud atqueap.Drex,

ve

tanquam vitrum pellucidum. Non intrabit in

majeftas. Quod Deus przeparavit diligenti-* '- cell,

Duo

bus fe, fide non capitur, fpe non attingitur,

eam aliquid coinquinatum, aut abominatio-

nem faciens, aut

-

mendacium; nifi qui feripti

charitate non apprehenditur, defideria & vo:

funt in libro vite.

ta transgteditur.

Acquiri poteft, aeftimari

]dem u

Matth, 5.

non potelt.

P

Va

V. 12.

XII. Gaudete& exultate,quoniam merces

.]X. Sit

a

inta facis nobisin carcere, quid a- 1d, Sel.

veftra copiofa eft in coelis.

Utilitar.

gesin palatio ? fi tanta folatia in hac dielacry- € 21

Pf. 16.

XIII. Satiabor, cum apparuerit gloria tua.

qmarum, quanta conferes in die nuptiarum ?

V. I5.

2

nam ex his minimis tua magna, & ex his vifi-

ucunditas.

^

Pf. 30.

XIVQ Quam m

agna multitudo dulcedinis

bilibus tua invifibilia comprehendimus.

V. 20.

tu:ze, Domine, quam abfcondifti timentibus te.

X. De Rege autem, qui horum agminumS. Aug.

medius refidet, dicere vox nullafufficit. Ultra fer-37-de

it65.v.iz . XV. Ecceegocreo coclos novos, & terram

&nCte

novam, &non erunt in memoria priora, &

omnem enim Santtorum gloriam eft, ipfius

afcenduntfuper cor, fedgaudebitis & exulta-

inzeftimabilem adipifci confpe&um, & fplen-

dore Majeftatis ejus irridiari. Si enim quotidie

idacus

bitis in fempiternum in his, quae creo.

ao

Pf.35. v.9.

XVI. Inebriabuntur ab ubertate domus

oporteret nos tormenta perferre, fiipfam ge-

31.Lit

tuz, torrente voluptatis tuze potabis eos,

hennam parvotemporetolerare, ut Chriftum

quoniam apud te eft fons vitze, & in lumine

videre poffemus in gloria venientem, & San-

À

&orum ejus numero fociari, non erat dignum

tuo videbimus lumen.

Joan. x6.

XVIL. Iterum autem videbo vos, & gau-

patiomne, quod moleftum eft, ut tantze glorize

v.29,

debit cor veítrum, &

x

bonitatisque participes haberemur.

tollet a vobis.

.gaudium 4veitrum nemo

XI. Frater chariffime, regnum coel

orumS.Anfelm,

clamat Deus fe habere venale. Quod quidem n ep.2-ad

Tugon.

$. III.

regnum coelorum tale eft;ut ejus beatitudinem

Vr

& gloriam necoculus mortalis hominis poffit

ic f&

EX SS. PATRIBUS ET DOCTORIBUS.

lu

videre, nec auris audire , nec cor cogitare.

$. Aug.l. L. "T anta eft pulchritudo juftitize , tanta eft

o

"Ut tamen aliquo modo poffis illud cogitare,

de moribo

jucun

ditaslucis zetern2e, hoc eft,incom-

quisquis ibi regnare meruerit, quidquid ipfe

volet, hoc erit in coelo & in terra: quidquid

mutabilis fapientize, ut, etiamfiin ea non lice-

retamplius, quamunius diei mora permane-

veronolet, non eritincoelo & interra. Tanta

re, propter hocfolum innumerabiles anni hu-

enim erit dilectio in Deum & eos , qui ibi e-

runt, &interfeipfos invicem, ut omnes fe in-

jusvitze pleni deliciis & circumfluentia bono-

rum temporalium re&e meritoque contem-

vicem diligant ficut fe ipfos, fed plus ament

nerentur, .

omnes Deum, quamfeipfos. Etpropter hoc

1deml.25.

1I. IbiDeuseritomnia inomnibus, ipfe fi-

nullus ibi volet, nifi quod vult Deus, & quod

& Gre

de civ.

volet unus, hoc volent omnes , & quod unus

ln ho

nis erit defideriorum noftrorum, qui fine fine

videbitur, fine faftidio amabitur, fine fatiga-

velomnes, hoc ipfum volet Deus.

Quapro-

. tione laudabitur.

í

pter quidquid volet unusquisque, hoc erit &

1d.1.5 de

de feipfo, & de omnibus aliis, & detota crea-

IIL. Facilius poffumus dicere, quidibinon

fymbol. fit, quam quidibifit. Noneftibi mors, non eft

tura, & deipfoDeo. Etfic fingulierunt perfe-

Tett p

- ibilu&us, noneftibilaffitudo, non eftinfirmi-

&i Reges, quia, quod finguli volent, hocerit,

Lyr In2

tas, non eft fames, nulla fitis,nullus zeftus,nul-

& omnes fimul cum Deo unus Rex, & quafi

pop,

l, —

4

la corruptio, nulla indigentia, nulla triftitia.

unus homo , quia omnes unum volent, &

Id.fup.Jo.

]V. Non erit aliqua invidia difparis clarita-

uod omnes volent, erit.

XII. Qualis fit haecgloria futura, & quibus S. Aug.

tis, quoniam regnabit in oranibus unitas cla-

4

divitiis floreat, quantoque fplendore praeful-

ferm.r. de

ritatis.

verb.Ap.

$. Aug.

V. Hoereditas Chrifti, qua cohzeredes fu-

geat, laudare poffumus, explicare non poffu-

fap.pf. 49- mus, non minuitur copia poffefforum, nec fit

mus.

Quare? quialegimus: ANec oculus vi-

dit, nec aurir audivit , mec in cor hominis de[cen-

anguftior numerofitate cohzeredum, fed tanta

eft.multis, quanta

aucis: tanta fingulis ,

dit, qug prayaravit Deus diligentibur fe.

quanta omnibus.

1

antum emit vidua duo-

XIII. Quantum eft illudregnum! hic defi-s, nern. f

t

cit fenfus,imaginatio,ratio,intelligentia ; eft e-in Dom.s.

bus minatis, quantum emit Petrus relinquens

j Cy

retia, quantum emit Zachzeus dando dimi-

nim magnum longitudine zeternitatis intermi- PottEpip.

dium patrimouium. Regnum Dei tantum va-

nabilis, latitudine capacitatis incoarétabilis, **

Matth

celfitudinefublimitatis incomprehenfibilis.

let, quantum habueris.

S.Fulg.

Vl. Quam fpeciofa

debet effe coeleftis Je-

XIV. Tanta eftmagnitudo coelorum, quod, t4. to. r. f.

apud 53t. rnfalem, fi ficfulget Roma terreftris? fiin hoc

fi de novo crearet Deus hujus magnitudinis 51.2.2. c.3

to. 1

fzeculo datur tanti honoris dignitas diligenti-

tot terrarum orbes, quot grana arence maris,

adhuc non impleretur empyreum coelum.

bus vanitatem, qualis przeftabitur Sanctis di-

lieentibus veritatem ?

XV. Civitasifta eftin menfüra valde fpatio- s. pern,

S. Bern. l.

VIL. Merces San&orum tam magna eft,

fa,unde dicitBernardus,quod ad literam quili- sp.Manfi

$ h

betSanctusincoelo empyreo habebitlocum fi- t ro.difa,

;

de CWG'*-quod non poteft menfurari: tam copiofa,

iocl,s'

quod non poteft finiri: tam pretiofa, quod

bi affignatum proprium, & fpecialem magis?: "- 3*

non poteft seftimari.

fpatiofum, quam fitab oriente ad occidentem.

XVI.

E

cütilus XPH. C Boastitudo: —

205

)

Àn.

Diteg

S.Aug. fe.. XVI. Nontibifitangufta domus ejus, pari-

ftidiumtimes, ub nec faftidiuin erit, nec fa-

D ml.o

38. de

et

L]

ter ab omnibus, totum a fingulis poffidetur re-

mes. Quiddicam, neíc

gnum Dei, crefcente poffefforum numero non

kia. Sed Dgus habgt,

X

Dom.c. 17

quod exhibeat.

1

minuitur, quia non dividitur, unicuiqueinte-

XXIV. O vita vitalis, vi

tà fempitärna, & Idem in

.grum eft, quod concorditerhabetur a multis.

fempiternebeata. Übigaudium fine moerore,

anual,

IYdemin

. XVII. Cum finthzecomnia valde delectabi-

requies fine labore,dignitas fine tremore, opes

l SBL

an.c34.lia, qu»e bonis, pariterque malis communia

fineamiffione, fanitas fine languore, abundan-

4l,

tradidifti, qualiafutura funtilla, quze folis bo-

tia fine defeCtione, vita fine morte, perpetuitas

nisreconditti? fitaminnumera & varia tua do-

fine corruptione, beatitudo fine calamitate.

na;quaze nuncamicis paritertribuis & inimicis;

.XXV. Quia vidifti me, credidifti: beati,qui Eufeb. E-

quam magna & innumerabilia, quam dulcia

non viderunt, & crediderunt. Si beatitudo eft myff.h xo.

& delettabilia,qusefolis tuis es largiturus ami-

lup,

credere, quod annunciatur, quanto ma

jorig dePach

)

: '37-dt

cis? fi tanta folatia in hac dielacrymarum,

beatitudinis erit videre, quod creditur?

uj

quanta conferes in dienuptiarum ? fitanta de-

XXVI. Recordemur, quam jucunda fitIdemh. g.

le&abilia continet carcer,

quanta quaefo con-

quies, quam dele&abilis repaufatio poft depo-

Didacus

tinet patria?

fitam alicujus graviffimi oneris fafcem? Quam

«

XVIII. Inhoc przecipue reghumDei eft mi-

dulcefitpoítlonzam navigationem & pericu-

Steliain C ra

bile; nam quando quis in extera proficiíci-

zr. Lüe:

laadoptatam terram atque ad portum defide- -

tar,dicitur abiiffe inFranciz,vel in aliud quod-

rabilem perveniffe. Atque ex hiscolligamus

vis, nontamen reGte diceretur, venifferegnum

& cognofcamus, quam jucundum erit, comite

Franciz inilum: Verum cum regnum Dei

bona conícientia, ad vera & folida gaudia, at-

priusinhominem, quam homoin illud ingre-

que ad Angelorum tranfire confortia, & adil-

diatur, optime dicitur, adnos veniffe regnum

lam vitam confcendere, übi nulli erunt labo-

ïwänfeln'),

Dei, tunc enimregnat inhomine, cum homo

DA

zes, nulla damna, nullaincommoda, & (quod

Woti

S.Bonar.

fufcipitillud perfidem & charitatem.

fupra omne bonum eft) nulla peccata, fed2e-

inc 16.

XIX. Alii violenter rapiunt, alii mercantur,

terna innocentia, inviolata juítitia, inconcuffa

ut.

alii furantur, aliicompelluntur, lllirapiunt,

fecuritas, atque fempiterna felicitas.

j

quirelinquuntomnia, & fequuntur Chriftum ;

AXVII. Sidile&usin myrrha, multo magis S. Bern,

mercantur, quidant temporalia, & accipiuut

in botrifuavitate. Quid faciet in praefentia,

seterna; furantur, qui bona ozcultefaciuut, &

laudem humanam vitantes folo divino tefti-

qui folum in memoria dele&tat? íi fpes tam

dulcis eft, quanto res dulcior erit?

monio funt contenti ; compelluntur intrare

XXVIII. Haec eft plena beatitudo, & tota S. Aug.

pauperes, quos hicignis paupertatis, Deo di-

glorificatio hominis , videre faciem Dei fui ; t9-9. folil,

fpenfante, probat, ne in futuro ignis judicii

videre eum, qui fecit ccelum & terram, videre ^3€

-flamnabiïi-ter pre

mat.-

eum, qui feciteum, qui falvaviteum, qui glo-

D

rificaviteum, videbit eum cognoícendo, ama-

&. Greg.

ro'mit-

XX. Si confiderentur, quae nobis p

bit diligendo, laudabit poífidendo.

inhom./ tunturin coelis, vilefcunt omnia , quae haben-

XXIX. lIbianima valde delectabiturin cön? S. Thom.

tur interris. Terrena namque fubftantia fu-

. pern2e felicitati com

tinua vifione delecabilis vultus Dei, de qua 9Pufc.63.

:

parata pond'us eft, non

dicitgloffa fuper Pfalmum , quod vifionenihil * *

fubfidium.

dele&tabilius, quia femper antabunt, quem

"Tert, ap.

XXI. O beati fervi Chrifti! O Chriftiani!

femper videbunt; In ea tanta eft deleétatio,

yr.ina-

popht,

membra veftraligata funt vinculis, fed fpiritus

quod, tefte Auguftino, fi poffent mali, mallent

.ign.

vefter eftliberrimus: Jacentcorpora in carce-

efTein poenis, & Deum videre, quam effe ex-

ribus, inequuleis, intenebris, fed mentes ve-

tra poenas & Deum non videre, illa enim fa-

ftrasnil poteft perturbare. Hoctantum agite;

cies dele&tabiliter mirabilis eft

, & plena ïgr-a—

hg.

conícendite cogitationibus veftris in palmam,

tiarum.

:

m de

confiderate pulchritudinem & fuavitatem coe-

XXX. TantainDeo eft

nditas & Aama- Ibid.

H'bnAP'

m

. leflisglorize, vagamini per pulcherrimas man-

bilitas, utcognitus ab ani

atim ipfam ad

fiones, quas Chriftus aiteffeincoelis. Quoties

fetrahat, eamque vehementerin fe ab(orbeat,

eas fpiritu deambulaveritis, toties in carcere

ad fimilitudinem magnetis, qui virtute fua

fortiter ferrum ad fe trahit.

non eritis. Nihil crus fentit in nervo, cujus

"

fert f

animus eftin coelo.

XXXI. Triplex gaudium illos beatos fpiri- S. Bonav.

Dons,

$. Chry*

XXII. Si nautis minace

s pelagi fiu&tis, fi

tuslztificat & delectat. Gaudent delectabilj- in 1

T

ho 24.in

:

G?ü-

i

tempeftates atquehyemes agricolis, fi vulnera

ter in perfe&cta & clariffima divinze claritatis

Matthf

ezedesque militibus , fi graviffimiilli i&us pla-

contemplatione ; gaudent dulciter in melliflua

gzeque pugilibus leves videntur, atque tolera-

fuaviffima divinze bonitatis deguftatione :

db

biles propter fpem temporalium ac pereün-

gaudent fempiternaliter intranquilla & fecu-

d

tium cormmodorum, multo magis, cum coelum

riffima divinze majeftatis tentione.

proponatur in proemio, nihil ex praefentibus

XXXII. S. Petrus unam ftillam dulcedinis S. Aug. ia

: his adverfitatibus fentietur.

guftavit, & omnem aliam faftidivit dulcedi- felil.c.22.

| Bfmu

ucunditas. —

nem, quid putas, dixiffet, fi magnam illam

) Mallü

S. Aug.

XXIII. Talis eritilla pulchritudinis dele&a-

multitu2inem dulcedinis divinitatis guftaffet,

DiQClo

104f

tio, ut fempertibi praefens fit, & nunquam fa-

quam abfcond;fti timentibus te.

| ll-?f

tieris; imoutfemperfatieris, &nunquam fa-

XXXIIL. Cur per multa vagarisquaerendo S. Bonev.

tieris. Sienim dixero,quod nunquam fatiabe-

bonacreata ? Amaunum,in quo funt omnia ; fi'^ folil.

rig famesx'erjte Si dixero, quod fatiaberis, fa-

delectat pulchritudo; fulgebunt jufii ficut f.

gl-? fi

iber-

Cps

206

Bibliothece Manuafis Concionátorie

libertas, aut fortitado ; Similer erunt ugelir

ficient,& adimplebunt usque aölfummum. Tbi

D inczlo: filonga &falubris vita; Eftioi ja-

reddam gloriam pro contumelia perpeffa, pai-

nita: eterna : f (atietas aut ebrietas ; Satia-

lium laudis pro moerore: pro loco noviffimo

Duntur de gloria, €9 inebriabuntur de ubertate do-

fedem regniinífzecula. Ibiapparebit fructus o-

zus Di: (à melodias ibi canunt ZIngeli: fiío-

- bedientize, gaudebit labor poenitentize, &

-

cietas & amicitia; ibi efl beatorum [ocietas, €$

- qnilis fubjectio coronabitur gloriofe.

"V. Ofividiffes Sanctorum in coelo coronas Lib.3. e; *

una otmnium voluntas : fihonores & divitize:

gloria €$ divitie in domoejus: fifecuritas & cer-

perpetuas, quanta quoque nunc exultant glo- 47- $. 3-

titudo ; ibi omnium temporum ceterna longitudo.

ria, qui huic mundo olim contemptibiles, &

S.

quafi vitaipía indigni putabantur, profecto te

1nedtt

dug in

XXXIV. Si fingula bona delectabilia funt,

€. I8.

cogitamente; vide, quam dele&abilefitillud

[tatim humiliares usque adterram, & affe&ta-

bonum, quod continet jucuaditatem omnium

res potius omnibus fubelffe, quam uni przeeffe ;

bonorum, & non qualem in rebus creatis fu-

. nec hujus vitze lzetos dies concupifceres, fed

musexperti; fedtanto differentem, quantum

magis pro Deo tribulari gauderes, & pro nihi-

differt Creator a creatura.

lo inter^homines computari maximum lu-

XXXV. Sibona eftvita creata, quam bona

crumduceres. O fitibihzecfaperent, & pro-

Idem,

funde adcortranfirént; quomodo auderes vel

fodrin

eít vita creatrix ? fi jucunda eft falus facta,

& IT.

quam jucunda eft falus, quae fecitfalutem ?. fi

femelconqueri? nonne pro eeterna vita cun-

t

multze & magnae dele&tationes funt in rebus

&a laboriofa funt toleranda? non eftparvum

dele&abilibus, qualis & quanta eftinillo , qui

quid, perdere aut lucrariregnumpqit

i

fecit omnia deleCtabilia? .O ! qui hoc bono

fruetur, quid illi erit, & quid illi non erit?

AS. .V,.

Digwitar.

S. Anfel,

. VE'X*EMPLA' EXTERNA.

c. 66. de

XxxVï. SiR

ex aliquis curatum fuis re-

3

Qualitas.

galibus ornamentis indutum fibi przefentari

ämil.

Auguftinus ftatuerat fcripto. ekquïr&res

.Aug epg

przeciperet, ut in regno fuo filius fuus a cun-

-S,

ex S. Hieronymo, quid de beatitudine?

dCyrxllf |

AT

&is haberetur, atque innullo, quodimpera-

Ya

ret, a quoquam contradiceretur , haeredem

fentiret? quia vero S. Hieronymus interea

fuum, filiique fui cohzeredem inflitueret, &

deceffit e vita, ideo poft mortem eiapparuit,

eum fuo nomine vocari vellet, nonne diceres,

dixitque, vide, fi numerare potes ftellas coeli,

Beiti

huncmagnifice &inopinatehonoratum? Et

arenas & guttas maris. Id namque facilius

Eit

.f5

certe Deus nobis haec omnia faciet; nati enim

eft, quam gloriam dicendo explicare.

Phii, &

enim res tanta, quantam, nifi ipfe vidiffem,

deputredine carnis replemur multis miferiis ;

nunquam credidiffem. Et tam longe abeft

o tt.s.

vocatos nos nomine fuo Deos faciet; ipfe e-

nim dicit: .Kgo dixi, Dii eflis, €9 filii excelfi

ab eo, quod ego vivens cogitabam, ut omni-

omnes , Íed ipfe Deus deificans elt, tu vero

no fit quidpiam infinities majus. -

L

Id fufius paulo narratum- memi

ni alibi ;.S.Aug.'xtr.

B Ex,

Deus deificatus.'

lg ex,

nimirum quod S. Auguftinus, dum die qua-*€9etr.

94!

S IV

dam tra&atum de beatitudine fcriberet, ad

horam Completorii in extafin raptus, fuavif-

O DE IMITATIQ

EX LIBELIö

HRISTI.

:

fimam quamdam vocem audivit ; cumque,

cujusnam hzec vox effet, inquifüffet; refpon-

SnecEr,

li, non tefrangant labores, quov.s.ail'um-

ditloquens: Ego fum Hieronymus amicus

df r,

L.3.c47-

LEi

tuus, qui, dum in hac vita etiamnum fuper-

ü 9

pfifti propter me, nec tribulationes te

dejiciant usquequaque,

fed mea promiffioin

ftes effet, varia circa hanc materiam dubia

Sujnvit,

omnui eventu te roboret & confoletur. Ego

contulit. TuncS. Auguftinus lzetus ad hunc

S Cecl,

dixit: Utique ex quo in coelis vivens omnia

fufficiens fum ad reddendum fupra omnem

clare & intuitive intueris, omnes ha&enus

mnodum & menfuram.

ibid. $.s.

]l. Age, quodagis, fide

literlaborain vinea

inter nos agitatas difficultates refolvere tibi

jam minime arduum erit.

Cui S. Hierony-

mea, ego ero merces tua magna nimis. Sori-

mus ait: Utuno verbo edicam, quod defide-

be, lege, canta, geme, tace, ora, fultine virili-

ter contraria: digna enim eft his omnibus &

ras, opus erit, ut mihi prius ad fequentia in-

i

terrogata refpondeas; Putasne, quod totam.

majoribus:przeliis vita aeterna.

horum fructum laboruni, ce«

terrae rotunditatem in uno pugno claudere

Lib. 3. c.

1II. Penfa, fili,

49. $. 6.

lerem finem, atque premiumnimis magnum ;

poteris? Autuniveríam maris aquam in par-

& non habebis inde gravamen,fed fortitfimum

vo vafculo coercere? fi autem id impoflibile

judices , longe impoflibilius effe dico, quod

patientize tuae folamen. Nam & pro modica

voluptate, quam nunc fponte deferis, habebis

intelle&us aliquis creatusillius glorize, quam

femper voluptatem tuam in coe!is.

Deus diligentibus fe praeparavit, minimam

- V. Ibiinvenies omne, quod volueris: om-

partem capere valeat; hisque di&is protinus

L

düc S n.'

lr

ne,quod defiderare poteris. Ibiaderittotius

difparuit.

facultas boni fine timore amittendi. lbi vo-

IL S.Chry

foftomus dicere foïebat, fe para- Herold.

luntas tua una femper meum, nihil capiet ex-

tum effe ad ipfas etiam inferni poenas fufti- ^?

nendas , modo afpe&u Chriíli per momen-

traneum vel privatum. Ibi nullus refiftet tibi,

nemo de te conqueretur, nemo impediet ;

tum frui liceret. .

ä

nihil obviabit,fed cunéta defiderata fimul e-

IIL. S.Francifcus cum graviffimo oculorum Spec. ex.

i

Qf j

v.'ccel,

:

runt przefentia, totumque affe&umy þuum re-

dolore & infomniis vexatus Deum laudaret.

Ío-

glor, ex.g.

Titulus XF. ll Beatitudo, -

207

Vfïojlïx,mque patientize gratiam þeteret,vox quae-

fratrem Pacificum, ut Affifium

abiens quem-

piam de cclo delapía fic eum allocuta eft:

dam fui Ordinis Religiofum ;

Francifce, fi tota terra effet aurum; & mare,

qui perfectus ci-

tharoedus erat, ad fe accerfe

ret, ad hoc, utex

flumina ac fontes, merum eflent balfamum,

citharse fono modulato nonnihil fublevaretur.

& omnes montes ac colles effent lapides pre-

Cuifrater Pacificus, multos exinde fcandali-

Ub

tioíi, & tu invenires alium thefaurum his om-

zandos fore, refpondit, ac proinde monuit, ut

47' SI 3:

nibus tanto nobiliorem, quanto auram nobi-

lius et terra, & baifamum aqua, & huncthe-

meliori ufus confilio, ad Deum potius fe toto

corde converteret; fic enim futurum effe aje-

faurum tibi quis pro infirmitate tua daret, an

Va

bat, ut pro moiefte illius triftitiae mitigatione

non gauderes? cumque S. Francifcus indi-

folatium aliquod perciperet. Cuiconfiliocum

gnumíethefauro tali diceret, ulterius vox ad

Seraphicus Pater morem gerere vellet, con-

eum dixit: Gaude nunc Francifce, quia ille

tigit, ut, dum fan&us vir Dei ad füblevamen

elt thefaurus vitae zeternze, quem ibi répofui.

ittud implorandum, füam in Deum mentem

Et ex nunc te inveftio, & ifta infirmitas & af-

elevaret, protinus Angelus quidam citharam

fli&io tua eft arrha illius beati thefauri.: Quo

artificiofo ple&ro pullans, coram viro Dei

audito S. Francifcus mire lzetabatur.

compareret, qui dum vix primze chordze ple-

. Rodriq, p

2, tE. T.

- . IV.. B. Mechtildis a Chrifto quondam vifi-

crum admoviífet,Seraphicus Francifcus mox

|

€. CI,

tata, hanc a Sanctis illum comitantibus vo-

x

fe tanto jubilo, adeoque immenfa lzetitia de-

cem audivit: O beatos vos homines in terris,

mulceri & perfundi fenfit, ut eum, ne fecun-

quibus tanta quotidie promittendi occafío eft ;

dam chordam tangeret, impenfe rogarit, ti-

fi enim penetraretis gloriam vobis paratam,

certe eoipío momento, quoeletcto vos prori-

mens, ne prae nimia faavitate & infinita dul-

cedine, qua interius afficiebatur, fpiritum ex-

pitis, prae immenfo cordis gaudio exiliretis,

halaret; Unde ad infinitum hunc jubilum,

ï

.quod ille illuxiffet dies, in quo incrementa

irugum juftitize, & illic g

quem in corde fuo perfentifcebat, temperar-

S At 1

loriz:, prope in im-—

dum, crucem quamdam vicinam ampiexatus

meníum multiplicare polfitis. .

patfionem Redem

v

— V. Rogatat aliquaudo S. Themam Aqui-;

prefhit.

"

ptoris nf)-i?tri vivagiüïme' imf

1

|

: g'rc.

natem foror illius, quid tandem effet coeleftis

!

X1I. Dimidio fere anno, .priusq.uam vita ex- Daurolt.

X

gloria? cuiille: ante, inquit, quam tu illam

cederet Archiepiícopus

Anno,viíus eít fibi do- C.8- ti;,za.

)

mereare, a nemine, quze fit, iatelliges.

mum quamdam omni decore intus & foris re- ** 5*

i

Beirl, in

z.VLl.Cum Hermcenegildo Regi Hifpanisz.

. fett, SS.

iplendentemintrare. Etecce in

fubfelliis ju-

Philip. €

pater necem minaretur, quod ab Arrianalabe

dicialibus, tanquam ad conciliu

m folenniter

1

1

ä

leexpurgaffet, refponditille: Bene igitur me-

*'x:

|

(/ Jac. tr. 3.

cum acturus es, Pater, fiquidem ut regnum

evocati relidebant, HeribertusColónienfis Ar-

chiepifcopus, Bardo Mo

guntinus Archiepi-

hocabs te jugulatus amittam, zeternum cum.

fcopus, Boppo & Eberha

rdus Trevirenfis Ar-

Superis coníequar. .

54

Spec. Ex.. VIL D

chiepifcopi, Arnulphus Wormatienfis Epiíco-

deDatt,

dift. 9. ex. (5

aemon quondam ex energumena con-

pus;

alii quam plures Galliarum Epifcopi,

94

.

ffus eft, fetanü gloriam coeleftem zeftimare,

