riuntur, ficque calor fenfim, & fine

ícat? Refp. quia calor albus, fi incerta pro-

| magno

portionenigro mifceatur,facitrubrum. — H»ec.

fenfu fubingreditur.

XIX. Probl. 19. Quomo

doignis nutriatur o-

vero proportio in carbone ardenti accidit, in

1eo, cum tamennon vivat? Refp. Quianon nu-

quo fumus niger igni deputato, qui in can-

dorem accedit, jungitur.

triturillo per introfumptionem, confequenter

non operatur vitaliter, fed tantum nutriturfu-

—XXVIIHI. Probl.28. Cur lucerna minus

emun&a minus luceat? Refp. quia fumius

fceptione alimenti per porós, & fic partes ali-

cralfior multas partes ignis fecum afportat,

menti mutando in fui fpeciem, quze actio cum

nou fitimmauvens, fed tantum travfiens, etiam

& alias plures intercipit, unde minus lumen

a&io illa nutritivaignisnon erit vitalis, adeo-

effundi néceffe eft.

XXIX. Probl. 29. Curlapis inignenon mol-

que per nutritionem illam ignis non vivet.

. XX. Probl. 2o. Quomodo ignis res confu-

lefcat, utiferrum ? Refp. Ferrum fle&itur, quia

ejus humiditas foluta igne per fpatiofos vehi-

mat? Refp. Nempe quatenus ex illis evocat

humidum, quod eft inftar glutinis partium,

tur poros, utpartes ficciores humedtet: hzec

XX X

autém

R. P. Lolm. Bibl; IHan. Tom. 1.

Bibliothece Manualis Concionatorug

i

74

i

u

antem humiditas parcior eft in faxis, eftque

queo, utpote quod fluidum ac diffolubile, pae.

Ib

nüSCfB(

inflammabilis, quze tamen exuritur ftatim, at

rumquetenax confeftim intereat. Praeterea ve-

al

ro aliaadhuc aéris neceffitas eft, fcilicet ut cor

um exu

aon diffunditur.

XXX. Probl.3o. Cur ferrum efto cande-

acceffu aéris reciprocantis incendium caloris

af

fcat, non tamen concipiat flammam? — Refp.

mitiget, conítat enim non tantum per frigus,

fed etiam per nimium calorern fuffocari calo-

Quia flamma eft fumus refolutus ardens; at

fe Omnes |

vero ferrum non poteft refolvi in fumu

rem nativum, uti patetin germiuibus & arbo-

fobere, C

m alere.

Á

ribus exhaufto fucco aduftis & arefactis. Ter-

yit; M

itaque nec flamma

tiam tandem caufam medici addunt.fcilicet ut

$. H.

gitir tUP

De aire.

fpiritus vitales per aérem nutriantur ; ajunte-

tum exeo

XXXI.Probl.z. Cur aér fubterraneus, qui

nim deferri a pulmonibus per arteriam veno-

fam aérem ad lzevum cordis finum, ubi vitales

qoinpe

longotempore inclufus ftetit, refpiratione at-

et en t

tractus nocet? Refp. Hocfieri propterea, quod

fpi itus efformantur, ibique ejusmodi a&rem in

fpirituum fubftantiam faceffere, cujus ratio-

aér perinde, ut aqua, recentis aurze perflatu &

conferran

agitatione deftitutus corrumpatur, & putre-

nem hanc reddunt, quod cum fpiritus fubftan-

virere pef

fiat. Unde aliquibus in locis fpecus &fcro-

tia tenuis & prope aérea fit, paffimque effluat

alisanims

ac diífipetur, nec tam facile e fanguinis vapore

bes tam tetrum fpiritum exhalant, ut ejus

eyperienti

hauftu pecora, aves, & ferze interimantur.

pernervos inftaurari queat ; coníequens eft, ut

qe telfig

XXXII. Probl.2. Cur a&rinfe&us quan-

erefibi admodum cognate & fimili, qualis eft

a&r, reficiatur & nutriatur. Atque ad hunc er-

branchiis !

doque folis avibus, alias folis brutis, interdum

uibusdat

etiam horiini lethalis eft? Refp. hujus rei

go finem aratura animali inftrumenta refpi-

vifcerum t

caufani effe temperamentorum inzequalita-

rationis, feu pro attrahendo aére concefía

ute, VE

tem & diffimilitudinem, ex qua fit, ut idem

funt, quze quidem refpiratio fic peragitur: At-

(unt,fofoc

aér uni vehementius, quam alteri, noceat.

trahitur externus a&r perarteriam vocalemin-

Neque hoc mirum videri cuiquam debet,

terventu diaphragmatis ac pulmones, hi fefe

Neque )

congelett

cum idem etiam cibus, potus &c. ob eandem

dilatando ei qualitatem imipertientes, íed mox

(uffocari &

cau'am uni noxius & lethalis, alteri apprime

reciproca vicifitudine eundem a&rem aeftu

ad fanitatem conducens fit.

cordis calefa&um fe contrahendo foras ejici-

appulla

eingetan

XXXIII. Probl. 3. Curmixta quaedam ad fo-

unt, retenta fola ea parte, quze pro nutrimento

docuit.

lem expofita magis refrigerentur, quam in um-

caloris & fpirituum vitalium neceffaria eft.

XXXVII. Probl. 7. Cur aér non immedia-

X 7

bra? Refp.Idfieri, quia in folenullum frigus

circum obfiftens adeft, a quo calor contineatur

tein ipf'im cor, ubi caloris nativi fedes eft, at-

aquasviv

quemadmodum in umbra; . Unde facilius in

trahitur, fed defertur prius ad pulmones, tan-

detur? R«

quam ad fpiritus promptuarium, ut vocant

&fiftola

fole calor ille diffipatur, quaminumbra. At-

que hzec caufa eft, curaliqui cum Hyppo-rate

Conimbr. Refp. cum Galleno, neceffitatem hu-

qeris exci

Aph. 13. caloremin ventriculo fortiorem hye-

jus attra&ionis effe, quod alioquinob inopiam

fatlongoi

colle&i aéris non poffemus diu fermonem con-

mis, quam zeftatis, tempore effe dicant.

XLIL.P

XXXIV. Probl. 4. Curdeterius habent, qui

tinuare, nec fine refpiratione fumum, aut pul-

verepofit

aére frigido fudant? Refp. Rationem effe, quod

verem, aut noxiam aéris qualitatem excutere,

fed neceffario deberemus vel peftilentem au-

cum plb

frigus,utpote fatalis vitae ac valetudinis hoftis,

nocodiatal

Jaxatis poris facilius ingrediatur.

Unde pru-

ram intempeftive infpirare, vel omnino nihil

Teperiti 1

denter monent medici, hyemis tempore mi-

infpirantes confeftim extingui.

Qui effectus

quum viva

nus füdandum, eo quod externus humor. fri-

per pulmones cavetur, nam cor ex fiftulofo

queinzth

gusque calori evocato.fuccedant, & habitu-

pulmonum receptaculo copiofum fpiritum du-

caforepert

dinem corporis non modice labefactent. :

cit, eumque rurfum in pulmones reddit.

. XXXVIII. Probl.8. Cur ii, qui corde gra-

invenendi

XXXV. Probl.s. Cur seftatis. tempore

dnbellotu

calidus arfacilefudorem evocat, & non per-

viter affliguntur. refpiratione maxime recre-

Coliocati |

inde.etiam eundem in hyeme, calidiífimo li-

antur? Refp. Hoc merito optimum reme-

inparadif

cet in hypocaufto, eliciat? Refp. Id propterea

dium dici, quia per talem refpirationem tor-

froprio n

fieri, quod tempore hyemis hoc ipfo, quod

ridi ac noxii vapores, ac fuffocantes halitus,

avicula ov

calor ventriculi vehementior fit, non cibos

qui cor adeo premebant, ejiciuntur.

fixo ani

tantum facilius coquat, fed etiam humores,

XXXIX.' Probl. g. Cur quandoanimal in.

. d

ibique for

utpote materiam fudoris vehementius diffi-

aquis fuffocatur per aéris fubtractionem, in

fummitate aquze variae bullze oriuntur? Refp.

emperina

pet; In zeftate vero, cum calor internus de-

foexdpitu

bil;or fit, merito etiam majorem fudoris ma-

eas bullas ab ipfo fpiritq ^ qui per vim exit,

Tet, &toty

teriam minus perfecta conco&ione relinquit,

caufari.

XL. Probl. 1o. An & quomodo pifes in aquis

tusconfpi(

quae materia per ipfüm dein calorem extrin-

-

P

Donnifiyu

fecum laxatis poris evocatur.

aéremattrahant? Refp. 1. Non omnes piíces

XXXVI. Probl 6. Cur fine aére homo vi-

pulmonibus carere, nam ranze, mures fluviati-

ii

pl d

les, & teftudines Delphini, crocodili, balzenze,

Ville, &

vere non poteft? Refp. caufam effe, quod,

cum vita juxta Ariftotelem fit permanfio : a-

aliaque nonnulla veros pulmones habent,licet

AL

nimae vegetatricis cum calore, calor autem

nimis fungofos & pene exangues, ut aitArifto-

eltàring

teles, hinc minus 'requenter refpiratione indi-

pro pabulo humiditatem hzbeat, utrumque

'tlhünde |

hoc, calor & humiditas ad vitam confervan-

gent, quia frigidiora funt ubi femel eorum pul-

darum lo

dam requiritur. Undecommuniter cum Ari-

mo aérem imbibit,refrigerari ab eo diu poffunt

lmæ) m l

ftotele Philofophi dicunt, vitam in calido &

absquerecentis aéris acceffu. Qu2e tamen fi di-

4.' Cribt a

humido confiftere.

Quia vero divería funt

utius per vim fubaqua detineantur, emoriun-

U t

humiderum genera, aqueum, fcilicet & aé&-

tur, utaliquando accidit Delphinis reti depre-

henfis, & detentis, hos enim prze czeteris refpi-

| t def

reum, idque pingue & oleaginum, ideo hoc

; AL,

potiffimum calor hominis nutritur, & nona-

ratione indigere, teftatur Arift. 1. g. de anim.

C. 48.

| M

Titulus L. Elementa.

715

:

d

; €.48. dicens: Omnium velociffimum animal effe Del-

mentarii loco adhibitus elobum ;eneum aut ferreum

phinus creditur, tumaquatilium, tum terreftrium, fu-

ejicere poffit? Refp. koc fieri propterea, quod aer

perfiliuntenim malos vavigiorum, quod tum potiffi-

violenter in fiftulam intrufus & condenfatus, remo-

mum evenit, cum pifces in imum fugientes longius

[

to repagulo ad antiquum ftatum fe reducere, & ra-

x

perfequuntur, tum enim locum fpirandi quzerentes in

refieri velit, unde, perinde t ignis, in bombarda glo-

'u

aérem fefe ejaculantur. Refp.2. Reliquos pifces fe-

bum & omnia aliaimpedimenta per vim repellit.

re omnes non refpirare, atque adeo nec pulmones

XLV, Probl. 15. Cura cibo parum aeris, frequen-

t

habere, cum ventriculus eorum ori proxime adhze-

tius tamen per refpirationem attrahimus? Refp. Id

reat; Ratio autem, cur non refpirare dicantur, defu-

fieri, quia tunc propter ventriculi dilationem arctior

mitur tum ex defe&u inftrumentorum, ut dictum,

a

patetípirituitranfitus perthoracem, unde refpirati-

$

tum ex eo, quod inter refpirandum aer & aqua fe mu-

ónis parvitatem ope affiduitatis compenfamus.

tuoimpedirent; tum denique, quia experentia do-

. XLVI. Probl. 16. Curpueri plus & crebrius, quam,

"

cet, eos extra aquam extractos paulo poft perire,

puberes,refpirant? Relp. Id dupliciex caufa contin-

quod non fieret, fiaéris attractio ad eorum vitam

€

gere; Primaeft, quia plus caloris innati continent;

l

confervandam füfficeret. Certe fi pifces fub aquis

t

Pro magnitudine autem caloris etiam plusaeris tem-

vivere per aerem attfactum poffent, idem etiam de

perantis calorem, & confequenter etiam major re-

aliis animantibus dici poffet, quod tamen falfum effe

fpiratio, neceffariaeft. Secunda eft, quia eorum fpi-

experientia docet.

Caeterum quia pifces fuam quo-

ritus, dum gignitur,, multum effert excrementi fuli-

E

que refrigerationem requirunt, ideo aquam ore &

ginofi ob alimenti copiam, quam excoquunt, unde

branchiis admittunt, quae cum fint conjun&tze venis

etiam ampliorem aerem defiderat, per quem talis

l

quibusdam & arteriis cordi cohzerentibus, eo pacto

materia propellatur.

Senes autem cum frigidiores

vifcerum temperant calorem. .Undecum jam fene-

fint, hinc minor etiam refpiratio illis neceffaria eft.

&ute, vel alia ex caufa movere branchios non pof-

Atque haecipfa etiam ratio eft, cur inbalneis & cali-

la

funt, fuffocantur, utteftatur Ariftot. 1. de refpir. c.6.

2

dis hypocaultis aut regionibus major denfiorque fit

Nequeobfiat, quod in hyeme, fi flumen aut pifcina

refpiratio neceffaria.

congeletur, nec foramina aperta relinquantur, pifces

XLVII. Probl. 17. Curebrii minus refpirant, & ta«

fuffocari experiamur; Nam hoc fit ideo, quia fine

men pulfum arterize velociorem experiuntur? Refp.

l«

appulfu aéris aqua nimium incalefcit, atque adeo ad

Eos minus refpirare, quia meatus per vinum & ven-

refrigeraudos pifces minus idonea eft, ut A

triculi dilationem refpirationi magnze occlufi funts

docuit.

4

A

riit. l. c.'

e contrario vero cordis & arteriarum major fübfequi-

"

XLI. Probl. 11. Cur aliquihominestam diuintra

tut commotio, quia ex cibo & potu calor & vires

hs

cordis auctze funt.

aquas vivere poffint, cumtamen tibiaeri acceffus non

detur? Refp.tales homines amplos valde pulmones

XLVIII. Probl. 18. Cur aer facile corr

umpatur?

& fiftulofos habere, per quorum cavitatem tantum

Refp. quia eft fubtilior,

& confequenter impreffio-

]*

aeris excipiunt, quantum fuflicit ad vitam tempore

nem facilius admittit, adeoque facilius quoque infi«

fat longo intra aquas fuftentandam.

citur; facilius tamen e contra etiam depuratur 2

l-

contrarium evenit aeri creffo.

,

XLII. Probl.12. An animal folo aere nufriri & vi-

ä

vere poflit? Refp.ita Majolumto. 1. coll. 6. fentire

XLIX. Probl.19. Curaerem nectangamus, nec vi-

deamus? Refp. quia nihil videmus, nifilucidum, aut

|a

cum pluribusa fe ibid. citatis, qui volunt avem Mo-

coloratum: aer vero utluce ex fe, itaomni colore de-

D

nocodiatam, id eít, aviculam Dei in Infulis Moluccis

]

reperiri, mole corporis exiguam, quzea nemine un-

ftitutus eft. Nihil vero tangimus, nifi quod ta&ui no-

ftro refiftit, quod aerob fui raritatem non praeftat.

quam vivainterris confpecta fit, fed fummo quando-

L. Probl. 2o. Quomodo aér refrigerat, cumfit na-

que inzethere,exanimis in humum decidat,atquetunc

|ja

cafu reperta fan&i(fime ab incolis affervetur,tantaque

tura fua faltem in remiffo calidus ? Refp. quiaaerter-

rae vicinus eft, aterra refrigeratur, &ficnos refrige-

l.

inveneratione habeatur, ut etiam fe per illam Reges

rat: Praeterea quia multum habet de admixto Mer-

inbellotutosexiftiment, licetfuo morein prima acie

.

coliocati fint, unde aviculam Dei vocant, quod eam

curio, feu humore puriore, rationecujus eft medio-

la

criter frigidus,

& fiis intendatur, frigus quoque

1

in paradifo tantum, loco, ut ipfi putant, folius Dei

aeris fit intenfum.

proprio, nafci, perfuafum habeant. Paritautem hzec

avicula ova fuain aere absque nido, absque arbore &

LI. Probl.21. Cur aer purior fit hyeme, quam a3e«

ftate? Refp. quia eo aer eft purior, quoa permixtione

faxo, nonin proprium, fed maris fui comparis dorfum,

aliorum Elementorum eft liberior. Hoc autem aeri

ibique fovet & excludit, nunquam ullo loco confidet,

contingithyeme, zeftate fiquidem vi zeftus major ha-

,

|

femper in aérefubfiftens, dormirefi velit, a mare dor-

lituum copia extruditur, qui aeri admixti ipfum ma-

fo excipitur, eundemque viciflim excipit, pedibus ca-

gis impurum reddunt.

ret, & totus venter inferior pinguedine tantum reple-

Putat autem Majolus, avem hanc

LII. Probl. 22. Curaerlevior reddatur flantibus ven-

tus confpicitur.

tis, & cadentibus plaviis ? Refp. quia per ventum, ter-

nonnifi parioreaere, id eft, qui eft in prima regione,

rea & aquea corporain aere contentaauferuntura a-

ïï

pafci, additque,fe iterato talem avem oculis propriis

lio: per nimbos autem aut pluviasdeciduntin terram.

vidiffe, & manibus contre&affe.

-. LIII. Refp. 23. Utrumaer poffit ponderari ? Refp.

XLII. Probl. z. Quomodo talis avisabaere fu-

affirmative. Probaturid z. experientia Riccioli, qui

ftentari poteft, cum aer fit muito levior corpore avis,

ponderavit in exactiffima bilance veficam ficcam, &

& aliunde hzec avis alis carere dicatur. Refp. Eam

invenit illam ponderaffe 4. fcrupulos & 4. grana,

alarumloco alias pennas habere, quze ei funt.amplit-

poftquam autem aere fuit inflata,ponderavit 4. fcru-

*

fimze, inqueorbem digeftze, ita amplioris circuli de-

pulos & 6. grana,, unde pondus duorum granorum

* fcribant ambitum, a quibus fuftentatur, quo minus

"

addidit aer.

^ in terram decidat, quod tamen denique-fit, vitali fpi-

LIV. Probl. 24.Quomodo aeris conditio plurimum

- titu deficiente.

conferat adingenium?Refp.quia cum ingenii operati-

XLIV. Probl. r4. Quomodo aer

pul.&'eris tor-

onesorganum fupponant, tali vel tali Inodo difpofi-

[ R. P. Lohn. Bib. Man. Tom. I.

XXxxXx2

tum,

*

/

Bibliothece Mauuahis : Concionatorie

716

tum, v.g. cerebrum, aer infpiratus haud dubie pluri-

LXV. Probl.4. Anaqua fola poffit impedire, aut

'

|| fien

Putat ,

mum facitad hoc, utfibraeillae magis velminusflexi- conducere ad bonitatem ingenii? Refp. Ita fierí

folet f

rb

biles, du&tiles ac dociles fint , motibus fcilicet excipi-

poíffe, plures apud Sim. Majolum to. 1. coll. 13.

[

endis, imprimendis & traducendis.

teftari; nam ajunt, in Infula Chio fontem effe, ex

fuefit; d

gt

9em

LVI. Probl.25. Quare aer aquain tangens non

quo qui bibant, hebetes fiant ingenio; e contrario

fi06, qu

i

humefcat& madefiat, cum alia corpora aquam tan- vero in Sicilia apud Oppidum Jusgum alium effe

gentia humefcant & madefiant? Refp. Quia czetera

fontem, ex quo qui bibunt, fubtiliores fenfus adi-

qaifitüm

corpora, dum aquam tangünt, propter fuam gravi-

pifcuntur. Addit Plinius & Ifidorus, in Boeotia duos

»4

tatem per aliquam fui partem intra aquam defcen-

fontes reperiri, quorum primus aqua fua haufta ob-

fet

duntac demerguntur, quid ergo mirum, quod hu-

livionem inducat, alter vero illuftret memoriam.

bibuni,

variant

meícant, & madefiant? aer autem e converfo ita tan-

Neque hoc mirum videri debet; fi enim reliqui po-

git fuperficiem aquze, ut propter fuam levitatem fe-

tus & cibi ob qualitates füas multum conducunt vel

foot, füS]

cundum totam craffitiem extra aquam fit, igitur non

nocentad bonitatem ingenii vel memorize, cur non

etiart fic

*

debet humefcere, nec madetieri.

hoc ipfum etiam deaqua concedi poffit?

jprefloné

LVII. Probl.26. Quareaerfit maxime tranquillus

LXVI. Probl s. Anu aqua ebrietatem ; caufaré

anim. (5

imedia noGteac meridie? Refp. quia aer tam movetur,

iputationel

queat? Refp. affirmative, quod Seneca deLynceftio

cum durat pugna & alteratio aeris .cum folis radiis,

amne expreffe affirmant, uti& alii dealiis aquis fon-

jüntipfipa

cum autempropter victoriam ex alterutra parte cef-

tium in Paphlagoniain agro Caleno exiítentium;

em foam.

PL

fat pugna & alteratio, aer quiefcit & ceffat a motu:

quod fteri poteft propter craffitiem, aut alias fumo-

ceffatautem hzec pugna, cumvel aer maxime vincit,

, fas qualitates, quas talis aqua hauftain caput emit-

f ongiofa C

ita ut minimum poffit alteraria fole.; quodfit deme-

tit, iisque ebrietatem inducit.

4

:

uredam (

attaduaqu

dia nocte, quia tunc propter maximam diftantiam fo-

LXVII. Probl.6. Àn credibile eft, quod Pompo-

lis minimum poteft alterari; vel cum aer maxime

nius Mela fcribit, inFortunatis Infulis duos fontes

dunt, atque

vincitur a fole, itaut ab eodem maxime fit alteratus,

effe, quorum alter hauftus in rifum folvit usque ad

imiliter i

guodam 1

quod fitin meridie; quia tunc propter maximam

mortem, altertali rifuüi medicinamaqua fua preeftat?

propinquitatem Solis eft maxime alteratus.

Refp.negative, neque enim fatisapparet, quomodo

partein C

- LVIIL. Probl. 27. Quare circa auroram, & tem-

. talemvim habere poffitaqua, ad tantum rilum cau-

hujusei'tqg

pore matutino aer fit frigidior, quam circa mediam

fandum. . Credibilius eft forte, quod aliqui fcribunt,

attra&oria

nocem? Refp.quia die inftante cadit ros. & pruina,

aquas reperiri , . quae foecundis fterilitatem , &alias,

petiorem

ducit, ità

fedros & pruina funtfrigida, igitur cum terra afper-

qua fterilibus feecunditatem inducant.

atur humorefrigido, etiam aer frigefcit.

. LXVIIT. Probl. 7. Qu2e caufa fit, ut in Pyrenzeis

| teusi

s

LIX. Probl.38. Cur aere calente ventum contra

Montibus, & alibi, modico intervallo calidze fimul

- Büina fa.

vo refertz

nosexcitamus? Refp. Illa fiquidem venti excitatio-

& frigidae aquzereperiantur? Imoalius eadem no&Gte

neaerem, qui corporinoftro adjacendo calefactus eft,

& diecalidam &frigidam aquam diverfius vicibus ef-.

LXVIIL

amovemus, & efficimus, utalterrecentioracfrigi-

fundat? Refp.Prioris experientize caufam probabili-

tantum vin

odorem vir

dior aliquantulum accedat, nosque refrigeret.

ter in diverfas venascon]iciendam effe, quarum alte-

LX.Probl. 29. Curaerhyeme fub dienon conver-

. raoccultis terree ignibus propinqua fit, aut certe ex

Arcadis f

tatur inaquam:. convertitur autemin feneftris cubi-

lis oriatur.

Pofterioris vero experientize rationem

demin Àr

culorum calefa&torum? Refp. quia ut aer convertatur

forte effe, quod, ficut no&e terra per antiperiftafin

Clito:

inaquam,requiritur, ut calidum cum frigido confli-

calidior eft, ita & aqua per eam tranfiens tum calida

Vina.

gat, quod fuüb dio non habet, ubi eft totus frigidus.

exiftat, quzetamen de d

;

ie frigiþior eft, ficut ipfa ter-

Refp.caif

LXI. Probl. 30. Quomodo cucurbitze, quze fan-

ra per aquam tranfit.

priashujus

guini exfugendo communiter applicantur, adhze-

LXIX. Probl.8. Cur tutius aquis falfis, quam

guttar & f

reant corpori? Refp. Id enim fit per rarefactionem

dulcibus, navigatur? Nam Majolus to. 1. coll. 10.

fympathin

prius factam aeris, ac dein per ejusdem condenía-

teftatur, in Palzeftina lacum effe, in quem fihomo

potum w

tionem, occafione cgjus metu vacui in fpatii aeris

aut beftia etiani convin&tis manibus &

pedibus inji-

fimut, eu

ciatur, non fübmergatur, fed mox fupernatet. Idem

condenfati partem, attrahitur ipfa caro.

vel nobis |

$. III.

quoquequotidie licere experiri, ait Majolus, fi fal

quaitates

4

attritus atque injecus in dulci aqua diffolvatur,

AXIX.]

De aqua.

*

tum enim ovum in eam proje&um non fübmerge-

fifaments

. LXII, Probl. x. Quomodo fieri poteft, ut in Hi-

tur? Refp. Rationem effe hujus experientize, quod

inHifpanig

fpania rufticiaquam putealem habeantin agris, de

aqua falía multum gravitatis per ipfam falfedinem

- legitur? f

qua, quantum placet, haurire liceat, nectamen fum-

acquirat, atque adeo magis apta fit gravibus oneri-

: Oririnemf

ptus fufficientes ad illam bibendam habeant? Refp.

bus füpportandis,

quam aqua dulcis utpote minus

fé unde al

Hoc fieri, quod aqua illa haufta omnem cibum mox

craffa, & gravis. -

concoquat, undefi ruftici eam biberent, femper efu-

LXX. Probl.9. Cur aquze quandoque hauftee di-

! IXX

rirent, atque adeo fumptus fufficientes ad cibos

verfum animantibus colorem inducunt, nam tefte

? frinisNi

emendos non haberent.

í

Ariftotele, pecora aliqua aquarum potu candida,

æ?cii-

IE. Ditisattol

LXUI. Probl. ?. Curaqua pota nonnunquam

alia potu alterius aquze nigra efficiuntur.

Item funt

Cutdam o

antem interficit? Refp. hoc propterea contigiífe,

aqua multisin locis, quae hauftze ab ovibus faciunt,

quod aqua tum in przecordia poris hiantia fe reci-:

Btobibili

utnigros agnos generent. Iino Scamander, ut vulgo

Que ad Ta

piens, nativum calorem nimio fubitoque frigore

creditur, oves flavas efficit? Refp. Omnia per con-

; Go anni

erimat.

cotctionem fumere colorum mutationeém, ut docet:

LXIV. Probl. 3. Cur aquze motze minus putre-

- Wüm del

Ariftoteles 1:.decol. cumergo etiam aqua, licet per

- Getittin

fcunt? Refp. putrefa£tionem in humido ab externo

fe non nutriat, multum tamen ad conco&ionem

calore oriri, ut docet Ariftoteles, quem proindeper-' deferviat, hinc fit, ut etiam illius auxilio colores.

Dágsni.

petua agris maütatio proliibet.

varientur,. & calida quidem alþos, frigida vero

temp()l'e |

nigros-

| wundipal

Titulus L. Elementa;. |

717

edll'e, du

nigros efficiat, quod quidem doQus quidam Author effüfio propterea prbbäbilität; Ccontin

f il

git, qUia tunc

M)U l 3

fieri putat, vel aquze cum fanguine, quo cutis nutriri

certum quoddam & pluviofum fidus

maxime domi-

! effe ex

folet permixtione, ubi aut colore infecta, autadmixta

natur, uti apud uos etiam cer

.

fuerit, aut primis qualitatibus gradu excedentibus

jades concurrunt, aut oriunt

ur-

nere eft, quando Ple:-

ÜOntrario

mixtionemaut. craíin permutatis, aut humorum fu-

LXXI. Probl. 15. Unde aquze tantum fuum calo-

llis qdi

:

fione, qui catim variis coloribusinficere valeant;aut

demum condenfando meatus,& incraffando humores

rem, quem interdum habent, adícifcunt; Nam in Ba-

'0tla duOs

jano finu aquze tar calidze funt, ut effervefcant; imo

Atfry ob

tranfitum eorundem ad confuetaloca impediendo.

alize quzedam aquze animalia inje

LXVI. Probl. 10. Cur nonillaeadem, quzeaquas

&a mox glabra ef-

emüfmm

ficiant? Refp. Varias hujus caloris

caufas reddia Phi-

"QUi

bibunt, fed quze ex illis generantur, colorem in pilis

lofophis; nam alii patant, ventum ia terrze viícera

variant? Refp.hocfieri, quod ea, quse recens nata

impulfum & reverberatum calorera illis fuum com-

lCtnE v

funt, fuis parentibus fint longe infirmiora. Unde

M ln

municare: aliiinradios folis caufam conjiciunt; fed

etiam facilius mutationem recipiunt, .& quamlibet

neutra cauía tantum calorem caufare videt

ur poffe;

impreffionem ob mollitiem; Ariítoteles l. s. de gen.

quare re&ius Conimbr. & alii docent. eas

[ Caufare'

Bonnurne

2yncellio

anim. c. 6. putat. etiaminipfo matris utero illatamen

quama materiaterrae praecalida, &seftuanti, velab

mutationem recipere poffe, qualem tamen non reci-

ignibus, per quos vel prope quos tranfeunt, calefieri;

quis fon.

i

piunt ipfi parentes, utpote jam indurati, & perfeCtio-

ïelltium;

nem fuam affecuti.

conftatenim eas terras, in quibusii defluxus vifantur,

i$ fumo..

abundare ignis fomite, ut fulphure, bitamine &c &

LXVIIL.Probl. 1 r. Cur aqu

Aa; 'coyntra näturam fuam

lt emit.

interius zeftuareacinardefcere, unde& aliquibus in

fpongiofa corporafübit& afcendit ? Refp. Conimbr,

locis, aquascalidas eructantibus, tali materia ex-

quaedam corpora effemolliora, quorum imze partes

haufta, thermarum aquze refrixerunt.'

Pompo.

attactu aquze humettatze & graviores redditze defcen-

LXXil. Problr6. Cura

$ fontes

quae calidae plerumque

ISQue ad

dunt, atque hze alias fibi cohzerentes deprimunt, illze

falutiferze funt, non

item tam frequenter frigidze?

fimiliterimbibito humorealias, donecaqua in hunc

Refp. eas virtutem tantam aqualitatibus terrae alia-

preefat?

modum fubeundo quoquo verfum permeet; uti ex

tiomodo

quemateria, quam alluunt, acci

pere, puta fulphure,

parte in calcefuperaquam injectalicetvidere. Ratio

quod nervisimprimis utile eft; a

lumine,

quód.ad pa-

m u-

hujus eft,quia ficut viventium corporibus visquzedam

lcibugt,

ralyfin, fimilesque morbos pellendos con

ducit; & bi-

[-

attractoriainelt, quze alimentum etiam in partem fu-

tuminenitroque, quod purgandis corpor

ibusinfervit.

Valis,

periorem contra nativam ejus propenfionem de-

Qualem materiam cum alize aquae mi

ducit, ita quibusdam corporibus fpongiofis ingeni-

nus alluant,

yrengis

ideo minus etiam falutares deprehend

untur effe.

ta eft vis attrahendi ad fe aquam, quze eorumfora-

LXXII. Probl. 17. Cur

Ífola aqua inter liquores

*e luml

mína paulatim fübintrat, & afcendit, r

odoris oimnis eft expers,

unde communiter

1100Ge

uo referta erant.

ejecto aere ,

pro fi-

Ibus ef-

gno verz aque nmaturalis certiffimo habe

tur, fi

LXVIII. Probl. 12. Undefiat, .qudd—aliquæ aquie

nullo odore affe&ta effe re

a

periatur? Refp. Ratio-

obabili

tantum vini tzedium generent, ut, qui eam bibunt, nec

nem hujus rei effe, quod

fa

m alte-

por ex permixtione pri-

odorem vini ferre polffint, uti aqu?e fontis in Arania

marum quatuor qualitatum oriatur, quibus cum a-

cefte ex

Atcadize facere dicuntur, &aqu:e lacus Clitorii iti-

itionem

demin Arcadia fiti, de quo Ovidiusult. Met. canit:

qua non conftet, hinc merito etiam odoris omnis ,

eriliafn

imo ob eandem etiam caufam faporis omnis, eft ex-

-

Clitorio quicunque fitim de fonte levarit.

pers, quos tamen quandoque pro diverfitate terra-

1 Calida

Vina fugit, gaudetque meris abftemius undis.

rum, quaslambunt, &

quarum particulis limoque

jf tet-

Refp. caufam hujus rei probabiliter in qualitates pro-

mifcentur, diverfos forti

untur.

prias hujus aquze conjiciendam effe, quibus affectum

LXXIV. Probl: 18. Quzenam aquze fintomnium fa-

, quam

guttur & ftomachus vinum repudiat, unde propter

'oll. 10,

luberrimze & preeftantiffimae ? Refp. in genere eas

fympathiam ipfe etiam appetitus & odoratus talem

cenferi faluberrrimas. quze tenues, pellucidze, fá

poris

fihomo

potum naufeat; fi enim fzepe de facto innobis expe-

rimur, guftato certo cibo, autalia quapiam re vinum

odorisque expertes ac leves funt, cujus figznu

m eft,

us inj«

tefte Plinio, ficalefiat, refrigereturve celeriu

S, tuni

]dem

vel nobis modice, vel nihil fapere, cur non etiam alize

enim nulla inter fe aliena corpufcüla, qui

. al

ualitates, aquae v. g. idem efficere poffint?

diatur, continet, atque adeo facilius

busimpe-

ab agenteca-

Jvatür,

' LXIX. Probl. 13. Unde fiat, quod aliquze aquze au-

lido penetratur,

illudqueiterum removet.

Alii pro

[]erge-

ri ramenta fecum vehant, uti deaquisfluviorum Tagi

indicio etiam habent bonse aquze, fi in e

inHifpania,Pactoliin Lydia,Gangetis in India, & aliis

reperiantur: hae enim a natura i

à anguillae

, quod

2

mpelluntur , ut a-

odinefil

legitur? Refp. Talesaquas velexauriferis montibus

quam falubrem quazerant,

Onefi-

originem fumere, vellitora terrze talis auriferze allue-

LXXV, Probl. :

D

9. Cur aquze lacuftres, paluftres,

mmps

re, unde abea etiam leviores quasdam partes, puta a-

nivales,pluviales

&c.minus falubres cenfen

tur?Refp.

renam auro mixtam, auferunt. fecumque vehunt.

Priores duas minus falubres effe,

quia folis ardor i-

jf d-

'"LXX. Probl. 14. Cur aliqueeaquze, & przecipue flu-

tendidem eas feriens permeat, & rcli&is partibus

) tele

z

minisNili, certis temporibus ita excrefcunt, ut ro. cu-

craffioribus tenuiores eximit, unde corru

ptum fapo«

[Ddida,

bitis attollantur, & totam /Egyptuminundent, ac fce-

rem atque ardorem comparant.

cundam efficiant? Refp. Conimbr. Hocincrementum

Nivales, vero pa-

m fünt

rum falubres fünt, eo quod, dum ni

vesgignuntur, ex-

iciont

probabiliter provenire ab immenfa vi pluvialis aquae,

primitut, quod tenue eft,& quod cr

affum eft, re

linqui-

qu:e ad paludes & loca illa fuprema, e quibus fluit,

tur. Pluviales denique & cifternale

lg

s minus appro-

r €ori*

certo annitemnore colligitur, atque inde in ejus al-

bantur, quia hze,

dum coelo non fünt ex

pofitze, parum

; docet

veum delata, fecundo curíu in devexa /Egyptiloca

incoctze manent, & facile ob defe&tum

motus putre-

demittitur, acprouberiori. minoriveimbrium copia

fiunt; illae vero multas admodum ex

a pet

halationes ad-

joneftt

fnagis minusveturget, &in plauitiem reftagnat. Ideo

mixtas habent, fiquidem cum magna ventorum pro-

vero hzc inundatio in /Egypto 2eftatis potiffimum

olores

cella & tonitruum impetu decidant; fecus enim, id

j yen

tempóre accidit, quia paludes illze & fontes in ea

eft, filente coelo, fi defluant.

"

Conimbr. putant, eas

jure commendari.

j

tnundi parte funt, ubi hyems eft, & ubi tanta imbrium

XX XX 3

LXXVI.

718

Bibliothece lManualis Concionatorue

LU

LXXVI. Probl. 2o. Cur aqua Cifternarum diutius

$. IV.

De terra.

Pl

fervatur, & falubris efficitur, fi dura arena aut fabu-

4

lum mafcuolum fubfternatur, aut piífciculi in ea nu-

XC. Probi. 1. Fuitneterraabinitio a Deo cum aut

triantur? Refp.id propterea fieri, quod arena frigore

finemontibus creata? Refp.Ita quidem S. Bafilium,

fuo noxium calorem impediat, qui putrefa&ionis eft

Jaufenium, & aliosfentire.. Verum Conimbr. cum $.

fi

caufa; pifculi vero fuo natatu & motu eandem a-

Damaífceno negativam partem tueri, cum credibilius

—

f/

quam a noxiis qualitatibus, atque adeo ab eadem

fit, terram, utaquis circumfufam, ita perfecte globo-

j

fani, ficut ejusnatura pofcebat , fuiffe produttam ; &

putrefattione, tueantur.

t

LXXVII. Probl.21. Curaqua pennis avium non

tum denique, quia Deus terram habitabilem facere

n

adhzerefcit? Refp. quia per illas quaü in lubrico pla-

voluerat, cavernas fuiffeexcavatas, in easque aquas

no facillime fluit.

detrufas, & inclufas. Utraque fententia probabilis eft,

Q

/

p

LXXVIIL Probl. 22.

Unde fiant bullze illze, quasein

nec certo quidquam definiri poteft.

t

füperficie aquae difcurrunt? Refp. Uligoilla, quae

XCL.Probl.2. Anterra ab initio mundi produxit

aquze admixta eft, & facile lentefcere poteft,

rofas cum autfinefpinis? Refp. Ita S. S. P. P. Bafil.

t

Ambrof Damafc. Aug. & Ven. Bedam cum aliis fen-

d

aerem includit, ficque bullam efformat.

n

LXXIX. Probl.23. Cur aqua oleo difficile mifce-

tire, cum Deus poftpeccatum Adami primum dixerit,

ripoteft? Refp. quia. cum oleum maxime tenax fit ;

terta eifpinas & tribulos germinaturam ; D. Thomas

j

tamen I. p. q. 69.a2. ad 2. Albertus &alii contra-

illius partes non ita facile dilui, nec dividi poffunt ,

h

quod tamen mixtio defiderat.

rium fentiunt, quorum fententiam etiam S. Aug. mu-

LXXX.Probl. 24. Cur & quomodo gutta cavetla-

tata fuaamplexus e(t. Rationem fuae opinionis aliam

f

non affignant, nifi naturam rofarum, quz cum adna-

o

pidem? Refp. quia motuillo gutteeillabentis infenfi-

[«

biles partes lapidis vel atomi diluuntur, ac dif-

tás fibi fpinas habeant, fignum eft, eas naturaliter exi-

—

flantur.

gere tales fpinas, alioqui non effet ratio, cur rofis

fo

LXXXI.Probl. 25. Cur ex aliquarum aquarum po-

potius quam aliis germinibus fpinas annexiffet. Ne-

f

n

tuftrumzenafcantur? Refp. quia tales aquae fiuntex

que ob(tat ratio contrarize fententize, cum illa Dei

refolutione nivium, hae vero fecum multum tra-

comminatio plus non voluerit, quam quod, nifi Ada-

