mum repentina morte periret , jaculo in cor

emiffo. Virgini aufem imperavit Chriftus ,

abfüinuitproamore Apoftolorum. . Etiterum

pofttres ob amorem Martyrum: Et tunc tri-

ut primomane ad templum noftrum fe confer-

bus ob amorem Confefforum: Deinde ob a-

ret, e facerdoti e focietate noflra, quem re-

pertura effet , vifum indicaret fuis verbis, mo-

morem Virginum. Et poft amore Angelo-

tum. Etomnibus his fa&is Cardinalis dixit D.

neretque, ut miferum hominem de pcena illi

Bernardo: Nolo modo treugam facere , fed

decreia admoneret.

Virgo ad fe revería ,

pacem. Leveenim mihi eft de caetero abftine-

multis cum lacrymis pro miferi falute roga-

re; & fic malam confuetudinem poftpofuit :

vitDeum. Mane in templo noftro'concio-

& voftmodum vitam in bono finivit.

natorem noftrum tunc confeffionibus audien-

dis intentum reperit, cui Dei nomine rem o-

S r

Tbidem.

- NIII. Quidam confuevit adeo inebriari,

UA a'd

Lito EO

quod: quafi infenfibilis videbatur, & odiofus

mnem exponit, &jubet hominem commone-

ltam,

ex. 6.

fa&us eft uxori in tantum, quod eo relictoal-

re. Sacerdos, quiante Virginem non norat ,

nec ejus virtutem, parum ei fidem habuit, ait-

teri adhaerebat. Sed quod eo ad nutum uti

l

n

non poterzt : moole viri oppreffa cogitavit,

que, ferem velle maturius expendere.llla moe-

uomodo afe eumrepelleret. Et cum una vi-

fta domum ad Deum revertitur , quze iterum

Um ;

oäelïgy

ac tertium docet, perditum juvenem Re-

Q'ïtp

ce fic inebriatus fuiffet, ut omnino infenfibi-

Q-L',!cis

lis videretur, & animo alienatus, ipfa vocans

liofi illius voce ad falutem revocandum ef-

lito.

Monachos , dixit eum laborarein extremis , &

fe.

Dicenti Virgini, eum fibi fidem non

eYutis

habuiffe ; Cþri&us , abi jnquit, & it

guod veftirent eqm haþitu-xeligiofo, & faqe-

flf fï-

Titulus. XX XIHIA. . Confifium..

451

ratvenenum, ut denique finenoxa biberet, &,

facerdoti bac figmifica && arcama suentis ejus con-

Jflia detege,quæ receus pertvaclavit,Cg credetti-

cum etiam vellet , veneno occiderefe ; nonpof- |

&i. Itàmonitus facerdos fidem habuit, & juve-

fet.. Unde. Mamahs :

Mart L gc

nem addiit, peracto prius Sacro, & adfrugem

- Profécit poto Mithridates fape v VEUeA0,

epig- 77* ,

hortatuseit. Juvenis miratus peccatum dete-

Taxzm ae poffoat /ava nocere f& ói.

&um, quod nunquam fuerát confeffüs, ad Pa-

[

E

SIMILITUDINES

tris pedesaccidit, & confitetur magno cum do-

lore. Sacerdos ei fuadet loci mutationem.Sed

.

icut morbi. corporisinveterati non nifi lon- S -Bafil.in

.ga &acricuratione (anantur; fic peccatareg. fuf. .

quia ob nimiam fanguinis propinquitatem ex-

cedere ftatim zedibus non potuit, cubile mutat,

mveterata, diuturna patientia, affidua. oratio- T 59« -

trele

& cubiculum, quibus diligenter obferatis, in-

ne, & acemma an1m1 contennone curano-

Omg

felix concubina,qua lacrymis,qua vi, qua blan-

portet..

Qadr, 4

ditiis ingreffum frufira tentat, juveneconítan-

ILSicutgravi fomno fopiti,fi excitentut, fut- S, Aug. .

ter obfurdefcent; Poftridie illa curat clavem

gere quidem volunt, fed fuperati foporis alti-l. 8 conf, .

fieri, & noCtead eum penetrat, & vincit. Dece-

tudine remerguntur; ita li, qui gravi coniue-

$

ptusmox ad Patrem advolat, fuum lapfum de-

tudini funtimmerfi; audito Del verbo emenda-

teítatur, & confilium a confeffario accipit, ut

requidem fe ftatuunt, fed a coniuetudme viai

janua etiam intusobferata,eam excludat:Quod

iterum relabuntur. .

etíifa&tum, aliistamen artibusaditum :lla fibi

lL. Sicut id, quod repetms vicibus ac multo S.Bafil.in

aperuit; peccatis igitur peccata cumulantur:

labore tin&um eít,tinGuram accipi: preifius iu- CaP-. 2.

alæ.

Reditad Patrem , a quo nihil omittitur ad evi-

hzerentem, & quae vix elui queat; fic auima ta-

tanda pericula: Sed mifer juvenis amore vi-

nie peccatorum fuperata, & in habitu conftitu-

&us, & pertaefus momtorum, confeffarium de-

ta malitize, vix ac multo negotio elu: poteft.

ferit, minisque fpretis res fuas fibi habere ju-

IV.Sicut cadente pluvza lapides quidem ma- Stapl.t. $.

bet, fuam fibi falutem curae fore. Re&abant

deícunt, iatus vero iuam ficcitatem cum duri- !» Dom,

exag.

quatuor ad interitum dies. Patex omni ratio-

tiefervant; fic dura.corda imbreém eloquii div;-

ne ítudet illiDeum placare ; fed omniafrultra

ni foris accipiunt, & aliquo modo compluun-

Ipbonf

fuere. Ad extremum, cum decima aut unde-

Ddrada

tur, quiacum gaudio uícipiunt verbum,ied in-

2,de

cima no&æs horaeífet, adeum Fater accurrit :

tus ficca & arida maneat, mala conluetudme

lil B.

reípondetur,abeífe herum ; quo refponfo moe-

aditum gratize violenter prohibeate.

lfg

2 i

ftus Pater domum redux faimulisinjungit; fi

V. Sicutadloca Nili, Catadupas apgellata,

TIbid.

quid hero humani accidat, confeftim fe vocent.

habitantes proríus nihil aadiunt, quia nimio

'Tum ecce hora duodecima nocte curfus & cla-

fluvii fragore ab altiffimus mo«tibus labenüs

mor,repentino aliquo malo expitareDoiniaum

furditatem nativam coptranunt; (ic qui cupi-

cum concubina in letto decumbentem.

Ad-

ditatum fuarum tumultibus diu aiueverunt,

eft (acerdos.

Spirabat mifer etiamuum, &

furditatem fpiritualem co.traxerunt,ut ionum

fpumabat vultu horrendum in modum diftor-

quidem coafufum verbi diviniaudiant, c.arum

to, demumin hanc vocem erumpit: 7 mibi !

autem & intus penetrantem non admittant.

Ibid,

cor jaculo irausfixus emorior: quam vocem

- VI. Sicut püer avis pedein filoannexum te-

tantus dolor, & tanta mortis przecipitatio ex-

nezs, aliquando longius avolare permitt't, fed .

cepit, ut, etíi Pater omni fedulitate eum ad

mox retrahit captivam, eoque ludo mire dele-

contritionem excitare conaretur , nullum ta-

Gatür; ita diaboius homines peccati confue-

men doloris figaum , nullam abfolutionis ma-

tudine irretitos tenens, a'iquaudo ceffare a

peccato permittit, fed mox per vinculum con-

teriam przebuerit, omni faiutis via præeluia.

Interea Dei famula orationi mtenta vidit.

fuetudinis ad fe retrahit. non fine grand1 VO^

Chmi*cum, utante, ad duudxcanda 1111us Oppïdl

luptate..

Accufabatur ea fpe-

VIL. Sicut qui cerafa manducat, ab initiodem, ,

peccata revertentein.

&ante impoenitentis ejus peífima vita: profe-

duo vel tria duntaxat comedereítatuit, fed po« tom.z.ià

rebantur occafiones ad emendationem, mom—

ftea eorum dulcedineallectus vigint! aut cen-

om. IT,

poft Pent,

ta, minz, & falubre confilium.a Rehglofo ei

tum fumit, & valetudinem gravitcr lzedit ; itaP

datum, & alia falutis adjumenta: quae quod

peccatum unum contxa&um in aliud fua dul«

neglexiffet, tam corporis, quam animze morte

cedine trahit;

damnatus eít, ipfo Judice fatale telum in eum

VIII. Sicut is, qui iter facit, & rivulum,

Iblda

lmmltt nte.

x

quem facile tranfcendere poffet, negl git, poft-

$. VL

ea tam magnum reperlt ut ominino transva-

dare non queat; fic qui peccata prima negli-

EXEMPLA PROFANA.:

git, ea In confuetudinem tracta vix amplius

S.Hier.

z:canarrat hiftoria, Alexandrumin: mo—

æp7ad

IGr

emendare poterit.

Lzetam,

ribus & in inceffu, Leonidis Pzedagogi

IX. Sicutii, qui heCtica febri laborant, üacu-*ïdemf 5,

fui non potuiffe carerevitiis, quibus adhuc

ta fupervemat hanc facile curant, non autem in Dom.

parvulus fuit imbutus.

1llam quia tenacius iahzeret ; fic actus peccati p Por

*

Enzeigr.

]l. Diogenes, dum improbum inveteratae

unicus facile emendatur, non item fi ; in coniu e-

om. 3.

confuetudinis hominem admoneret, interro-

tudmem evaferlt

Quat.p.

2. Lucis, gAatus,

quidageret? /Ethiopem lavo, refpon-

.X. Sicut maximuim faxum in montis cacu-

Ibldo

Evang. dit, additque, fenem admonere, & mortuum

tnine nullo negotio fiftitur; ubi autem in val-

lavare, idem effe.

Jem ptzecipitatur, nulla arte retineri poteft: ita

. Jl. Mithridates Rex tam frequenter blbeä

maxiina Juftorum peccata facile fanantur, im-

& P. Lobu Bibl. Man. Zom.

^R

Mmm

piorurm

Bibliothacee -Manualis Concionatoria.

458

$. n

piorum autexh infcelera ruentium etiatü me-

tuum,& non effe timoremDei apudte,dicitDo«

AT

dioctia nonnifi difficillime curari poffünt. : .

minus Éxercituum. :

im.

Vf. Quia confuetudo mala, omnia illa da-

Plin. 1.19.

XI. Sicutii, quiaffueverunt, etiam in loco

"s

peftilenti durant; ita incommoda p

mna creat, :

q

uze precedente $. per f;militu-

dunt affuüetos.

;

4

arum lge-

dines, funt oftenfa.

Idemlas.

XIL. Sicut callus fu

,c.ceiï'u' temporis factus

$, 2.

, adimit fen

f

"$ xX

- tina mala levius feramus.

üm; ita confuetudo facit, ut d1u-

/

Plutaech, — XlII. Sicut qui diuin vinculis

'fuer—tinyt,þ cum

MEDIA

i

io moral. ex illisfolvuntur, tamen adhuc claudicant, nec

;atio' * uti S.-Augüüinus 'vexeniplo fu

o S'. Aug- ; H

1. So conf(

gradi poffunt ; ita diu vitiis affueti, etiam cum

docuit, qui, ubi amariífima costritioue

cC. i2

. ea deferunt, quzedam eorum retinent veftigia.

Stl. to. — XIV. Sicutviridia ligna fübje&o etiam igne

cordis ftatum fuum deflevit & a Deo auxiliuri

2.inDom,

expetiit, vocem audivitdicentem: tolie lege,

x1i. poft,

usque adeo non accenduntur, ut fzepius ipfum

.

$3

ont,

igu

€

m extinguant; fic humore vitioruzm occu-

eaque lectione finita, quia luce fecuritatis in-

S- A']g-

ata pe

fufa cordi, omnes dubitationis gengbras diffuf

La

&ora non admittunt Spiritum fan-

gere fenfit.

"

1

Cl

&um, fed potius a fe repellunt..

Abid, 3

XV. Sicuti i. qui natura furdi fant, plerum-

1L. Coztrariz con

;jfuetudinis þrocierniib : it*»la' Barueh.

ue etiam muti funt, quia inftrumentum, quo

Deusipfe per Prophetam Baruchfuafit: Sicut V- ?-

loqui difcimus, auditus eft; fic qui fpiritualiter

fuit fenfus vefter, ut exraretis a Deo, decies

furdi funt, nec audiunt, quid loquatur Domi-

tantum icerum convertentes requiretis eum.

Sed & S. Hieronymus hocipfum medium Ce

.

. Hier.

nus, etiam deD eq & divinisloqui non p'oiï'untf

L

jnep.a

Jantize fuafit his verbis: Afperam nobis &in

Celan-

$. vur.

fuavem virtutum viam facit nimia vitiorüm (am,

confuetudo, que, fi in alteram partem transfe-

MQTIVA;

ratur, invenitur femita juftitize levis. Rationem

vero hujus medii tam neceffarii ulterioremi :

"d conjüetudinem snalaim tollendam;— |

reddens Chzeremon Abbas apud Caffianum Caffian;

$ Greg,

.I.

uia confuetudo mala eft continuatum.

fic loquit

ur : Noni poffunt defideria przefentium Coll. 12,

]i aut

- odium £? inimicitia cum Deo; fi ereo

reram reprimi vel avelli, nifi p

roifüs affe&ibus?* 5

.l

RegemautPrincipem fuum nemodiu offenfum

noxiis, quos cupimus amputari, alii falutares

haberecupit; quanto magisodium & inimici-

fuerint intromiffi. Nullatenus enim valet vi-

Matth/.

tiacum Deo diu & fpontefovenda non etit, (ed

vacitas mentis absque alicujus defiderii, vel

timoris, vel gaudii, vel moeroris affe&ione fub«

S-V-z »

illud Chrifti potius ob oculos habendum : Efto

confentiens Adverfario tuo cito, dam esin via

fittere, nifi hzec eadem in partem bonam fue«

cum eo : nefortetradatte adverfarius]udici, &

rtint immutata.

Idcitco fi carnales cupimus

fudex tradat te Miuiftro, in carcerem mittaris.

concupifcentias de cotdibus noftris extrude-

1I. Quia confüetado mala elt g/ idius amceps,

re, fpirituales earum locis protinus plante-

[ S f

quod duplicantur & renovantur vuluera Chri-

mus voluptates, ut his femper animus nofter

E

lt pare.

fti Servatoris noftri, ut adeo is merito illis S.

innexus habeat, quibus jugiter immoretur,

HO

S.Bern.

Theod,

n quod

Bernardi verbis queratur: Nonne fatis pro-

ac illecebras przefentium ac temporali

um re-

ferm.

pter te vülneratus fum? numquid fatis pro

fpuat gaudiorum.

magis aggra-

LUE Genzerofa villoria fui: Sicut enim A-Stapt,

iniquitate tua affli&us füum ?

lido to. . in

vant me vulnera peccati tui, quam yulngrg

gricola, cum evellit filveftre germen, va

eptuag.

corporis mei.

impa£to ligone fubvertit radicem, fic peccata

| V,

1II. Quia confuetudo mala eft cateza, per

inveterata rudius exagitari, & fortius eradi-

ep'64l &d

quam quis in captivitate daemonis detinetur ;

cari convenit. Unde merito hic locum habetLib. r. c.

Autdl,

fi ergo captivi hominum tantopere laborant,

illud pii Afcetze: Tan

a

tibi vim intuleris.

tum pr OBQiQS, qüvantqmä : -de i-

utvincula & catenas rumpant, ficque e capti-

vitate corporalife liberent, coam tamen ad hoc

. 1V. "mor Dei ; cujus efficaciam S.Augu-S. Aug.l

tantus labor & conatus, & poenze gravioris

ftinus exclamavit: Quam fuave mihi fubito9 conf,

periculum requiratur, quanto magis rumpen-

faCtum eft, carere foavitatibus nugarum: &^ ^

da erit confuetudinis pravze catena, ut ab

quas dimittere metus fuerat,jam dimittere

Tpeler

gaudium erar. Ejiciebas enim eas a me véra

0t, g.

ipfius diaboli captivitate liberemur, & morti

Quady,

geternae eripiamur, maxime cum hoc in no-

tuj & fümma fuavitas: ejiciebas eas, & intra-

P' 2.

ftra fit poteftate, & id faciendo tantorum bo-

bas pro eis, omni voluptate dulcior, fed non

norum participes efficiamur.

caruni & fanguini : omni iuce clarior, fed homi-

IV. Quia confuetudo mala eftgravis Jetbar-

ni fecreto & interiori: omni honorefublimior,

us animze, in manifeftum falutis periculum

0

nfublimibus in fe.

fedvx?

Sincera confefffo: Sicut enim cibum no-

eam conjiciens; quis ergo non mature falubri-

bus hunc morbum remediis depellere ftatuat ?

xium ac peftilentem jam bili permixtum noa

V. Quia confuetudo mala eft continuata

aliter, quam per violentum vomitum ejicere

poffumus ; ita inveteratum peccatum, fi ab

affli&lio €P izguietudo animse, utpote a fine fuo

let. t.

recedentis, atque adeo ita Jeremise verba au-

eo interfici non volumus, non nifi per'confef-.

dire merentis: Scito. & vide, quia malum &

fionem finceram ejici poteft. -

Í

v 19.

amarum aft, reliquijl"e te Dominum Deum

N Confifium & auxilium viri prudent

m

utt

$. Gr;g.

N

Q mgr'

A W

Tinhs XXXFL. Cou/ilium.

419

'uti S. Bernardus hisverbisfuafit: Eft confue-

nifi Spiritus hominis, videlicet Spiritus ele.

£. d. 7.

dom.

tudo hzec graviis & perniciofa quzedam cate-

&ionis, & quia per occultam gratiam ad Dei

; na, folvenda utique facilius, quam rumpen-

amorem, defuper temperata menfura profi-

da: uthic maximevulgareillud videatur ufur-

cimus , quanto nobis quotidie de Dei fpiritu

pandum proverbium, induftriam violentia po-

virtus crefcit, tanto Spiritus nofter deficit. Qui

. tiorem: ut, quemadmodum vis vi repellitur,

Spiritus erroris, quia non fubito penitus a no-

& fervoreSpiritus fervor extinguatur defide-

bis amputatur, bene paulifper defeciffe perhi-

riorum, ut maligniartem arte deludas. & con-

betur. Secundum fignum eft, pofitivam ad

Neceffarium

fuetudini confilium opponas.

illud objectum difficultatem fentire, nam te-

. Atg

itaque eft confilium, vel ab ipfo magni confi-

fte S. Macario, affe&uum carentia paratus

$a

lii Angelo miniftratam, vel abhomine aliquo

eít ftatus animze, fecundum quem diíficulter

" Izc

fpirituali, qui cogitationes fathanze, fpiritua-

movetur anima erga malitiam. Tertium, ten- Caffian,

k j

:liaque remedia non ignoret.

tationibus facile refifteres hoc enim proprium €9ll. 6. c.

eft perfectorum, ut ab omni diabelica impu- 1*

sst VIL. Ae&a opimio de f'alfitate bäje&ietänto-

. S. Au

g. peveconcupiti: nam, ut S. Auguftinus dixit:

gnatione fecuri, absque ullo labore & diffi-:

1.ded

o

cultate vitia carnis vel refpuant, vel abfcin-

Chriít,

&. folet recta opinio pravam corrigere confuetu-

dant. Quartum, naturalem, quandam nau-

latl

dinem, & prava confu

à

M'. 28-

etudo rgätam dgprava-

E

feam & horrorem erga illà obje&a experiri;

: re nfttham., N

quemadmodum enim folis lumen fanum ocu-

lum adfeipfum pertrahit, fic Dei cognitió pu-

. Ber

& x

ram mentem, per charitatem naturaliter ad

fe ipfam allicit, tefte S. Maximo., Quintum, s. Max.

16).

ASCETICA.

v

zelan-

moralem quandam impoffibilitatem fentire , decharit, ^

jam,

ia preccipue circa confuetudinem ab

& dicere poffe cum S.Paulo; Certus (um, 9-?- -32

I Tr

Aíceta fpecialiter funt fcienda & ob-

quia neque mors, neque vita &c. neque alia

om. 9.

V. 38.

fervanda. Primum eft, ut bene cognofcat a-

creatuza'*"»poterit,rnos feparare a charita;e Dei..

ftum daemonis, quo- liomines in confuetudi-

Affn

nem folet inducere, quem quidem aftum S.

€

:0". v

:I* 5«

s- Grego : Gre

gorius fequentibus verbis indicat: Anti-

1.15. mor.

quus hoftis prius quafi confulens, blanda ad

animumloquitur: Sed cum femel dentem de-

* CONCEPTUS PRfEr.DiCABXILES.ï

lectationis infixerit, violentia poft confuetu-

L. Eix occafiene: thentatis : Fires péccato- Pt t

dinem pene infolubiliter innodatur.

vum civcumplexi funt me:

poteft con- V- 01«

II. Alterum eft, ut folidum fciat. modum ,

fuetudo Dalilze, . 'peccator Samfon

i compara-

ri, & per hiftorize illius natrationem oftendi ,

ejusmodi pravas confuetudines curandi, qui

quidem in duabus przecipue induftriis confi-

quoimodo peccator per eam ab initio funibus

ftit. Priór eft, ut difficultatis opinionem tol-

confuetudinis conftringatur , deiü - tradatur

inimicis, feu dsemonibus, tum ab his excze-

8. Chryf. ]at, eumque in finem doGrinam S.Chryfofto-

n pare-

cetur, & in m

o

N

neí. ad

mi proponat dicentis: Quamdiu in fornace

jlendino malitise circum,aggïzur

voluptatum confiftit, etiamfi exemplis abun-

ab uno peccato in aliud de

Ti?eodo

gaudium inimicis fiat.

det infiuitis, ipfi res effe fupra vires apparet:

caeterüm fi vel leviter illinc cceperit egredi ,

Il. Ex occafione thematïs.: Funzculus trz-

9 c, ll

r

itentidem procedens vim iguis a tergo relin-

Eccle'f..q,; E

plex dificile rumpitur: Poteft confuetudo fu-

eptup.

quit, videtque ante fe, & ad pedes propemo-

niculotali comparari, propter a&tus frequen-

S.Aug.

dum.viam rofcidam, atque eximize facilitatis.

tatos, (imulque oftendi, quam. merito dete-

€p.64. ad

Pofterior eft, ut S. Auguftini monitum obfer-

LL

Aurel.

ftandus fit, five daemonem, qui per eum nos

s &

vet fic ad Aurelium fcribentis de ebrietatis

captivos tenet; five periculum damnationis

pil,

confuetudinetollenda: Non afpere, quantum

?eternzó, ad quam ea captivitas tendit; five

exiftimo, non duriter, non modo impetuofo ifta

s Aug]

difficultatem folutionis, confideremus. Quia

) 0.

tollantur : magis docendo, quam jubendo:

tamen nihil impoffibile eft apud Deum, exci-

p

magis monendo, quam minando: fic enim a-

tentur Auditores ad auxilium a coelo peten-

Engelgr.

gendum eft cum multitudine peccantium. Se-

dum, gladiumque generof ) refolutionis in

om. 3.

veritas autém exercenda eft in peccata pauco-

manus fumendum, funiculumque husc ad

Quadr.

rum. Sic S. Bernardus grandi peccatori fua-

modum Aleéxandri, nodum Gordium folven-

p. 2.

tis refecandum.

dens, ut primum ad bonorem SS. Trinitatis

per triduum abftineret, pof? unum .diem ad

lionorem B.V. adiiceret, effecit, üt ultro di-

III. Exoccafionethématis: 7 venis ad sme Y- Reg.

cuta gladio &v bafla C& cI'ypeo,ego autem venio ad !9- V-43-

ceret: Nolo amplius diurnas

, fed perennes

tein nomine Domini Exercituum : poterit con-

cum Deo inducias inire.

fuetudo Goliatho . comparari, & oítendi,

HL Tertium eft, ut indicia emendatee con-

quam grandis & difficilis fuperatu peccatori

fuetudinis. cognofcere ftudeat, quorum pri-

videatur; poffit tainen fuperari, fi in nomine

mum. eft, minorem inclinationem fentire ad

& auxilio Dei fperet, & per fundam geuero-

obje&um confuetudinis, juxta illud Pfalmi-

fze refolutionis aliquot lapides contrariorum.

*

ftze : Exercitatus fum, & defecit paulifper fpi-

acuum in eum conjiciat. Quemip finem nar-

$. Greg.. ritus meus. In quze verba S. Gregorius com-

rari poterit hiftoria de adolefcente, cui G gas

a2.mor. mentans ficloquitur: Quid eftfpiritus naeus,

et,

t. 14.

terribilis appa-ruit, quem; cuni fugere vell

iimims2a

ab

R. P. Loln. Bibl. Ian. Tom. [.

469

Bitfisihece /'Manua)is Concionitorue

ab Angeloadftante aggredi potius juffus, mox,

di; inquit Emyffenus, ut, quantoamplius quis apud En«

ubi eum invafit, fecundante Angelo feleciter

minus fe peccaffe intelligat. »äe g:- ï"- :

yor

;ïeccaverit, tanto

JDamnnum.

W dl

fuperavit..

Quadr.

g. 9]

Jo. 'Ir.

IV. Ex occa

(ionethematis; Lasare,veni fo-

VIII. Definit remedio effe locus, ubi,

/1 quze :(l:ligt l.25*

V. 43.

va$: poteft confuetudinarius peccator Laza-

fuerint vitia , mores fiunt.

Gran. ia

ro comparari. Et z.dicit, quod vere fit mor-

.« IX. Confuetudo novis Principum tributisjoc, com.

tuus quoad animam. 2.Quod lapis confuetu-

fimilis eft, quze urgente neceífitate imponun--f. 796.

dinis fit impofitusfepulchro. 3. Quod quatri-

tür, fed poftea etiam ceffante ea continuamü(,

duanus fit propter perfeverantiam in peccato;,

ideoque jam foetere coram Deo & Angelis in»

$. XIL -

cipiat. 4. Quod nonnifi a Chrifto excitari pof-

AXIOMATA.

fitpergratiam , itatamenut ipfeetiam veniat

foras, &fepulchrum malz vitee & occafio-

I ^yuo femel eft imbuta recens, fervabit o- Horall.r.

nufn, remoto faxo mal2e confuetudinis; relin-

quat. . Vide de hac materia fufius Henr. En-

.dorem.

3

el.?..,

Tefta diu.

gelgr. in Dom.3. Quadtagef.

-1I. Qui non affuefcit virtuti , dum Juvenef-

Mxim.ia -

cit, a vitiis nelcit difcedere, quando fenefcit.

t deS.JO.

$. Xil.

Bapt.

III. Nemo repente fuit turpiffimus.

j]uven,

MISCELLANEA.

IV. Graviffimum eft imperium confuetu- $

at. 2'-

dinis.

*

en. i

Qualitas.

$

V. Non erit illufu

Prov.

net ufus.

s ; qui fic facit, ut te-

Ovid.

I. Fa

c tibi 'Confuefcat. Nil r:onfuetudine

art. 2.

majus.

.. Junggewohnt, Alt ,gethaix.

Quaia tn, dum capias, tadia wulla fuge. -

. Cuipuer afuefcit , major démitteve nefcit.

L. 4. de

l. Gutta cavat lapidem, confumitur an«

. VI. Wider die Wahrheit, Gewalt, un

Y

d Ge— Florileg.

Pont. e-

nulus ufu.

leg. r.

E tevitur preffà vomer. aduncus butno,

Wühnheit, ift bós fechten.

Max. de

TII. Polyzenus dicebat, initium capere exi-

hl

Birt

confüet,

guum confuetudinem, neglectam autem vires

Ym

maximas fumere,

AUTHORES.

Jiln.

Läng. in

V. Vulpes, cum nunquam. Leonem vidif-

Polyant,

! «;I.-]oannes Bufzeus ih Panario.

:

Cmci

fet, & ei primo occurriffet, ita fertur exterri-

II. Ludovicus Granatehüs in loc

ls öbmxjïü-

T

ta, ut pene mortua conciderit. Eundem ite-

nibus f. 7295; .

rum confpicata, extimuit quidem, fed non ut

Ill.. Joannes-

Langius;in' ,Polyanthæä.v :

prius. Tertio autem usque adeo non timuit,

eod.

ut etiam accedere, & colloqui auderet.

-IV. Joannes Maj

or in fpeculo Exemp19:

OV;d. —IQ

. V. Re&te Poéta Ovidius cecinit :

rum, V. eodem.

À

Remed.

--- Sero. medicinà parvatum,

. V. Henricus Engelgrave

in p. 2. Lljcis E-

. Dutn saala per Jougas iuvaluere smoras.

vang. Dom. 3. Quadr.

letonus text. 5 in Dom.

Ydem.

VI. Et alibi :

. VI. Thomas, Stap

"s fít atateneviscrimen condiüc

Jcitur amzis;

Sexag. & text.2. Dom.11.

poft Pent. & texF. T.

EmiHEn.

.NTI. Habet hoc igfglix :confuetudo peccane

Pom. 15. poft Pent. -

00000880005000000000000000

SpSDDDDMNG

TITULUS XXXIF.

CONTRITIO.

fenfitivus , qui eft paffio & trifütia quxedam

T

infenfualitate, quze aliquando prorumpit in

QUOAD ESSENTIAM.

lacrymas: Primus dolor eít contritio, non

. Defiuitio.

fecundus, fed eft effectus contritionis; Nam

ex difplicentiam & odio peccati commiffi na*

a

I.

fcitur in fenfualitate illa triftitia, & hazec non.

Cc;ncïl.

E

ftanimi dolor ac deteftatio de peccato com-

eft fic in noftra poteftate; Nam quidam funt

"Trid. Sef.

- miffo cum propofito non peccandi de c?e-

duriores ad lacrymas, aliiteneriores, ut mn-

34.€ 4.

téro. Pro cujus intelligentia S. Thomas Vil-

lieres.

Rationem autem, cur Deus dolori

S. Thom.

huic non in fenfu, fed in voluntatelocum af-

Villanov.

ldn. notat, quod duplex eit dolor ; quidam,

Conc.in qüi eft a&us voluntatis, & ille eft odium &

fignavit, dat fequentem, quia nimirum tan-

Dom,

difciplicentia, & deteftatio, & abominatio

tum bonum & tam magnum commodum pec-

alcil,

péccati, nolle peccaffe; & iíte a&us eft li-

catorum debuit effe liberum, & in noftra po-

ber & in noftra poteítate ; Alius.eyft dolor

teftate cum IJei gratia.

Divifte,

i Eu-

Titulus XXXIV. Cmkfn.

&6x

la,

— Divifo.

ro Matristuz, pofueristotam Patris tüi ceter-

Dom, h

"Richard. " :

Qdr,

II Dividitur in imperfe&am, & pexfe&am;

nilegem in medio cordis tui, & ad eam adim-

' jóin 4. dift, iül

80. q. .

aeít, quze ex motivo fupernaturali fpei vel

plendam te obtuleris , utego falvus effcm , ego

lig.ll.zg.

timoris elicitur, & hzec Atritio vocatur, de

tetoto corde redamo, ob hanc toam dilectio-

"W

U. C0j

qua Richardus de Media villa fic loquitur: con-

nem, toto corde doleo, quod te Deum meum

teritur corduplici mola; Prima divinse fpei,

Salvatorem unquam peccato offenderim. Of-

fecunda timoris Dei. N»e duze molze, duo funt

fer hanc tuam obedientiam seterno Patri pro

pedes, quos pofuit Angelus fuper mare & fu-

me, ut condonet mihi peccata mea.

O Pater

perterram. Quid per Angelum, nifi Angelica

?eternze , refpicein faciem Filii tui d

ile&i Jefu

Chrifti, & miferere, ah ! mifererem

ei!

contritionis gratia, a Deo per Angelum miffa,

qui pedem providentize feu voluntatis Dei,

ponit füpermare mentis amaricat» , nede ju-

5. III.

nl

ilæ

ftitia Dei defperat; & finiftrum fuper terram

mundanze & criminofze mentis: ne de miferi-

EX EHVSu/ SCRiPTURA. -

cordia Dei praefumat: quafi calcando mare

um

mentis contritae dextro pede, illud Pfalmi di-

Qualitas.

,

$ ]o,

i

pt

cat: Spera i2 Deo. Etfiniftto calcando terram :

.J[. TA ecogitabo tibi omnes annos meos in a- Ti

[U

'eth

nepreefumataddat: Er fac lenizguitatem. Ho-

"^. maritudine anime.

»

rüm enim duorum alterum finealtero ad rui-

II. Convertimini ad me in fletu,

m

& plan- Joél. c. 2

Jv.

nam ,non ad falutem eft. Perfecta contritio eft

&u, & fcindite corda veftra.

actus voluntarius conjun&tus cum fummo

III. Poítquam convertifti me, egi poenicen- Jer. cgä

lore de peccatis, elicitus obamorem Dei fu-

1

tiam , confufus fum, & erubui.

per omnia dileGi, cum fpe veni» , & firmo

V. Sacrificium Deo Spiritus contribula- Pf. s.

propofito confitendi peccata commiffa, nova

tus: cor contritum & humiliatum Deus non

Dme:c

defpicies. -

non perpetrandi, ac poenitentiam adimplen-

di, & hzec fpeciali nomine Contritio appella-

V. Cui comparabo te,. vel cui aífimils- Thiey, &

bote, Filia Jerufalem; cui exzequabo te, & 2.

tur, dequapotiffimum hoc loco fermo erit. -

Phiipp Íll. Hujus porro Contritionis eliciend»e

confolabor te? Virgo Filia Sión? magna enim

velutmare cantritio tua, quismedebitur tibi 2

1n Dom.

Hartunck triplex modus eft, juxta Philippum Hartunck ,

Palm.

& alios, Primus eft, fi doleas de peccatis ex

Utiltas.

Conc, civ,

s £

motivo divinarum perfe&ionum , velomnium

n.

Q

VI Sanabo

contritiones «eofum, dili

Y

"fimul, vel unius in particulari , ut fi dicas:

€o5 , quia averfus eft furor meus ab eis.

gamOfes e,

Amo te, Deus meus, fuper omnia , propter

14.

idipfam, quod es, quia infinitebonus es ( in-

"VWH. Defcendit hic

juftificatus in domum Luc, zj.

3

finite pulcher; fapiens, juftus, perfe&tus, be-

fuam ,Pxïæ illo,

nignus, immenfus, ?eternus , omnipotens ) &

quia fic amote, deteftor ex animo , abominor,

$. .

annuloque, quantum in meeít, omnia pecca-

EX SS. PATRIBUS ET

ta, quee ego viliffimus contra te, fupremum

Dominum, & Deum meum commifi, ideo

DOCTORIB US.

procife, quia te offendunt, tibique difpli-

"

;Qgülitrn.

cent: & propono firmiternon amplius in po-

fterum peccare., Secundus modus eft, fi do-

anta elt poenitentia tua

» quanta efï" con—äugo

leas cx motivo

b

tritio tua, quanta -

beneficiorum, quae amabilis

eft devotio tua; V& apud

an

Deusex infinito & gratuitoamore tibi confert

contritio pro malo quod feciiti,

devotio

pro di

innumera, &conferre plura in eternum de-

bono recuperando, quod amififti.

C— e'- l;.

n. 4.

fiderat; ut fidicas: Domine Deus meus , a»

II Dolor cordis tri

plex, acer, acrior, a-Tbideds

maíti meabzeterno,intemporecreafti me, &

cerrimus. Acer quia Creatorem olfendilti,n. 8.

cum reus mortis ?eternze effem , redemifti me;

cujus legem cum cceleftia & terreftria coufer-

innumeris beneficiis ex puro amore affecifti

vent , in tanta Republica Dei, ut folus pere-

me, & plura ac majora conferre cupis. Ah1

grinuses, Imperatorize Majeftatis dexteram

doleo, quod te, tantum meum benefattorem

contemneus. Acrior, quia cum (Creatore

[1

offenderim, idque ideo przecife, quia pecca-

Patrem etiam ad iram provocafti, qui tibi

tum tibi difplicet, & tu, qui infinite bonus es,

miniftrat fiderum curfus , & fru&tuum uber-

omni amore & honore es digniffimus: Do-

tatem.

Acerrimus , qui pertranfeat aui-

leo & offero tibi propofitum, nunquam te

mam , quod beneficium contempferis ejus ,

amplius offendendi. Tertius eft, fiex motivo

qui dolorem crucis fuftinuit, ne dolorem am-

omnium & fingulorum , quzeincarnatus Deus

A

plius fuftineres inferni,

pro teegit, dixit, tulitque doleas; ut fi di-

cas: Fili Dei, itame amafti, utprome homo

fa&usfis : ex amoretui doleo, quod te offen«

Necefftas.

Ita

derim , propono emendationem vitse.

II Tribulatio fpiritus lin

guam tommovet, s, Grep.

me amaíti, ut pro mein ftabulomatus, cir-

ut reatum pravi operis vox confeífionis im-1. &. mor.

cumcifus, &c. Domine]Jefu, ita me amaíti ,ut

pugnet; nam qui mala quidem, quze perpe- €- z1.

primo momento, quo conceptus es in-—ute-

tþavit., infinuat; fed flere, quae infin

uaverit ,

Mmm 3

recufat,

462

Bibliothece. Maunalis Cencionatorim.

concubinze : nomen uni Cometa , nomen alte-

recufat, quafi fubdu&a vefte vulnus detegit;

fed torpenti mente medicamentum vulneri

ri Nicofa.

Vivebat autem luxoriofe , agens

omnia , quaeilli daemon fuggeffiffet. Die vero

non japponit.

quadam ingreffus Ecclefiam audivit per di-

Qualitas.

fpenfationem Dei fan&um Evangelium legi z

S. Bern.

IV. Contritio apoftema pungit, confeffio

Erat ifta le&tio: Poenitentiam agite, appto-

Sen. to. 1.

aperit, & faniem emittit, fatisfactio, catapla-

$.12.a. I.

pinquavit enim regnum coelorum ; compun-.

fmata apponit; per hanc igitur pun&ionera

&usque copit cum lacrymis horrere, ac fe.

conteritur cor humanum, & tunc peccati de-

miferum dicere pro his , quze peccaverat. Con-.

le&atio totaliter effunditur.

$. Greg.

feftim igitur egreffus extra Ecclefiam vocavit.

V. Tanto amplius peccat

irubigo confumi-

duas amicas fuas, dixitqueillis: fcitis, quo-

ho. 33. tü

r, quanto peccatoris cor magno cþaritatis

modo. vobifcum luxuriofe . vixerim ,. utque .

igne concrematur.

*

nunquam alteram plus , quamalteram ,. dile--

$. Bonav.

VI. Contritio exp

ellit päccatuïn deanima.

xerim. Itaqueveftrafunt omnia, quzecunque .

S. 9. in

In peccato autem tria funt mala, macula, of-

ego acquifivi.

Accipite ea, & dividite inter

Dom.infr.

&

fenfa , reatus.

Per peccatum enim anima

oct.

vos. KEgo enim ex nunc abrenuncio fzeculo, .

Epiph.

fordidatur, Deus irritatur, debitum setern2e

& efficior monachus.

]llze autem ex unoore .

mortis meretur ; [n contritione autem contrà

refponderunt eicum lacrymis. Ad luxuriam, .

maculam expiatio, contra offenfam eft pro-

& animarum noftrarum interitum communi- .

itiatio, contra reatum afflictio.

cavimus tibi; nunc vero, quando hoc Deo.

S- Chry-

VIL Abfolvivis? ama, charitas ( quaeeft

placitum opus facere vis, dimittisnos, & id.

fologus. virtualis contritio) cooperit multitudinem

9.

L

folus facias , profeto non ita erit, fed etiam:

eccatorum ; negationis crimine quid pejus?

inbono corumunicabimustibi. Atque ita Mi-.

& tamen Petrus amore folo valuit hoc delere;

mus quidem inclufit fein una turrium civita-.

probante D omino , cum dicit: 'leetre, aias tne?

tis, illze vero venditis omnibus fuis, erogatis-

que pauperibus , accipientes & ipfze religio-.

4

.Faczlitas. x

fum "habitum.fecerunt fibi prope turrim cel--

s- BErn»D

nem

lulam , & feipfas pariter incluferunt. Hunc &

"U

Sen. to. 1.

V III. Facile eft ex partenoftra contritio

ego vidi, & ab eo valde sedificatus fum:' eft .

habere , quia ex libera voluntate -procedi*t,quiïg

enim vir valde

& 12.2. 2.

voluntate quilibet libereuti poteft.

ü

humilis ; & clemens ,atque ol*

i

S. Thom

fericors.

h

L

Vill. in

IX. O magnam & potentiffimam medici-

1l -Philipp

us Cohites Namurceafié ,^filius Cs

nam, & quze ad manum fit, neque opus ffit,

. mit,-

Dom. Paf. eamexterius perquirere, fed in pe&toris offi-

Balduini Comitis Flandrize, antequam more- ^ 1

9.

retur, tantam'ei Dominus contulit in infirmi- b

cinaredundet, fi eam quaeramus ibi ; & ratio

tate contritionem , quanta non fuerit vifa no-

hujus eft, quia peccatum in rationefüperiore

