magno cadaverum acervo tota no&te pene fe-

unde prodierat, repetiit. Exítantadhuc ve-

hd in

.pultasfuiffet , mane dum publicze curationisw ftigia pedum ipfius, pavimento ejus facelli,

- Sacerdos,qui peftezegrotantibus fanctiffimum | in quo hoc contigit, impreffa, atque ferreis

Wta [!

l

l

Kuchariftize Sacramentum ferre confueverat,

*-cxfaticulis contecta.

al

*

illac tranfiret, ubi ille cadaveribus plane oper-

j

Util 5;15.

tusjacebat, derepente ardenti fumendae Eu-

j

chariftize defiderio excitatus, fein genua ere-

XI. Ramirus Rex Hif paniævinfeliciter cum Baron,

L

i

. xit, & hac divina occafione exhilaratus, voce,

Saracenis praeliatus, in montes fe contulit,a19244- aume

quam ab illo animam exha!ante confolatio

certum quendam locum,totus defolatus,ubi il-

l, 15,

t

vix elicuerat, a Sacerdote fupplex petiit, fibi

li per nottem S.apparuit]acobusApoftolus, u«

—

quoque dari fanGiffimum viaticum , quod ubi

libilem vi-

mbaü.ïn E

um ei promitþens auxiliam &infal

-- &?riam;

]s

ftu!u's XX F. - Communto.

339

0«

&oriam ; bae bieien conditione; ut poftridie

Deo frequens Communio, quam rarior magis vita 19.

milites omnes facra fe armarent communio-

placeret, ideoque aliquoties abftinens, & ob Maji.

)

ne: qua corroborati 7o. millia Saracenorum

id Romam, Pontificis confulendi caufa, pro«

occiderunt. À. ro40. dum barbariiidem Mef-

ficifcens, Abbatem , à quo Monachi veftem

fanam miniftris imperialibus fübditam inva-

acceperat, jam vita funétum obvium habuit,

n D h

]is 3' C. 2,

derent, hi omnes facra prius re'e&i Conimu-

qui eurn ita affatus eft: Bene fentis, fili mi,

nione portas aperientes, tanto cum impetu

de augufto co:g oris Chrifti mylfterio, cum ne«

Pb

p

in canes illos prorüperant, ut irreparabilem

1

mo, ne Angelus quidem illo fatis dignus fit,

iis intulerint ftragem, cadaveribus planities,

fed non idcirco illud minus frequenter cum

valles, & fluminaimplentes; quo extempore

timore & reverentia ufurpabis.

Quibus di-

1:3. Thon,

ampliffima Sicilize Infula, Tyrannico coete-

&is nusquam comparuit,

n-llc,

in fefl

roquin Barbarorum

?

jugo preiï"a, in pace re«

.XIX, Cum S. Catharinam 'Senenfems;Am,Pb

|

florefcere coepit.

l

Epiícopus quidam ob frequentiam Com-2.tit.o3.

E corp,Chï. ;

Vita P.

XIL Maria de Efcobar licet fenio; morbis

)

Lud. de

munionis argueret, & illud S. Auguftini ob-€-14-$.8.

jl

Pont.l.r.

& minimo cibo deformata effet,quando tamen

jiceret ; quotidie Kuchariftiam fümere, nec

J

C $.63.

ivinum epulum fumebat, elegans erat, facie

laudo, nec vitupero, fingulis tamen Domi«

nicis diebus communicandum hortor: illa

Us

plena & rofea inftar An

geli, ac vires corporis

inftaurabantur. -

refpondit: ex quo S. Auguguftinus me non

Eufeb.

XIII. Rodericus Ininguez,feu Ignatius,Ma-

vitupcrat, cur tu, Pater Reverende , me

"m

ierenb.

l

in Troph.

gifter Ordinis S.Jacobi cum Lerenam obfide-

reprehendis? quo

di&o Epifcopus confufus

o

Marian.

ret,diffidens humanis viribus, fuos milites juf-

tacuit.

: i

fit fe Confe(fione, & SS.Communione muni-

ms

c.»sg.

J XX. S. Catharina Genuenfis , quando ex Vita c.4,

re, ac invocato Dei, & B.Virginisauxilio, ur-

caufa ad divinam menfam accedere non pote-

f..ll

bem aggredi. B. Virgo poft hzecin fomnis Sa-

rat, totoillo die dolore conficiebatur, & fibii-

]

a

cerdoti ejusdemOrdinis apparens gratias egit,

pfi intolerabilis erat, unde qui apud illam

Is

ob adminiftrata militibus Sacramenta cum

morabantur, ei compatientes dicebant, cla-

Sanc&orum Angelorum & Virginum comitatu

rum effe, placereDeo, ut quo

:

rl

tidie ::oele&e, Q^

l,

fpe&abili, ait, hzec plus illis profutura, quam

pulum accipiat.

;

omniaarína; & viCtoriam pollicetur. Narra-

XXIL. Cum Mulier. quzedam xincantq;tio— Spec.exa,

vit hzec Sacerdos omnia militibus, & quod a

nibus- Magorum (in equum convería, &3.ex75.

te

B. Virgine in fignum vi&torize malum grana-

$. Macarii, ad,quem a Marito dedu&a

tum accepiífet. Unde milites animati urbem

fuerat, precibus liberata eífet, cauíam ille

invaferunt: Tum in platea quidam fagittarius

hujus. permiffionis effe dicebat,. quod per

ve Wadiog,

in Mahometanum urbis gubernatorem fagit-

quinque feptimanas a Communione abfti-

&

, Iu2

tam expedit: eg sowbre de la l/ivgeu de la

nuiffet.

hl

Xx

/

P

d

Granada, & cor illius contigit,& victoriam in-

XXII. . Cum S. Gertrudis Communionem, pI

ofius ia

clamat, & moxfe Mauri dederunt. -

PI.

quam valde defiderat, confilio Matris Spiri- Monil. c.6

li

Vit.l4.

.XIV. S. Mater Therefia authoritate viro-

tualis omififfet, Chriftus eidixit: quia delibe-

€C,I2,.

rum preftantiffimorum nixa quotidie com-

rafti me omittere pure pro

pter.me, egoin gre-

municabat, idque ratum fe habere oftendit

mi.o meo confovebp te.

(

if

Deus, dum alioqui ex ftomachi debilitate ma-

ne & vefperi vomentem, deinceps, quo hoc

Conzmuniq digna.

1j

Sacramentuim frui poífet, mane ab ea mole-

p«

ftia liberavit. Quze tamen fi Confeffariusaut

- AXIII. In primitivä Eccle»iia Diaconüs po- chd Chr.

i

- Chriftus Communionem vetabat, ftatim üng

pulo Communionem prezebiturus alta voce C.16 $.3.

triftitia acquiefcebat.

*

clamabat: Sancta SanGis.

Si quis non fit.

Sur, to. 5

XV. Cum S. Lutgardi fingulis Dominicis

fanctus, ad Sacramentum non accedat.

in vita,

communicare folitze Antiftes id prohiberet,

XXIV. Catharina Senenfis velutinfans ad Ibid.$.a.

hzec ftatim affliita morbo , non prius ab eo

materna ubera , ad hoc Sacramentum anhe-

]*

teret.

liberari potuit, quam eandemiterum permit-

*labat, acquiefcebatque.

r

Blofiusin .

XVI. Cum Santtimonialis quzedam alías a

XXV. S.Catharina Senenfis, quoties S.Ho- Vitaca.

monili.G6 t ecuenti Communione abfterreret Chriftus

ftiam inter manus Sacerdotis afpiciebat, mo-

rze impatiens dicebat: O cito, cito illud ani-

|e

de ea S.Gertrudi proilla oranti dixit: non pla-

cet, quze caeteras a facra corporis mei menfa

inve meze nutrimentum in intima cordis im-

abfterret, cum fümmae mihi delicize fint effe

mittere propera. Et cum fzepe Miffa durante

rapta effet, ipfo tamen Communionis tem-

cum hominibus.

Ribad in

XVII. S. Bonaventura, cum aliquamdiu

pore ad fe reverfa dixit : O mi Domine, mor-

vita 19.

ex reverentia SS. Miffze Sacrificio abftineret,

tua licet forem, ad vitam re

Maji.

poffem.

d

direm, ut texfrui

alteri cuipiam Sacerdoti ad aram facienti af-

fiftens fenfit unam Sacree hoftize particulam

XXVI. S.M

e

/chtildem Chriftus fic xin&'rxu' Blofius 1m

ab Altari in os mirabiliter transferri, ex quo

xit: quando ad S. Euchariftiam accedis,illud monii, c.6

intellexit, gratius effe Deo, fi amore ad tre-

tibi veri honoris, amorisque opta, quo ulla

|Purom

menda illa mvfteria accedamus, quam fi ex

unquam creatura erga me fuit. Hoc enim a-

)) tb

l, 1

timore quodam & reverentia fübterfugia-

moris votum mihi ex voto tuo gratum ac-

ceptumque erit.-

J Ribad.in

T XVIIL S. Petrus Cacleftinus dubita

. XXVII. Cum S. Gertrudem ingens cupido

tiid

ns,num

u 2

commu-

: Rf P. Lolïn. Biblf Man. Tom. I,

340

Bibliothece Manualis. Concionatoriz

hf

)

num ejus pofuit, quze fuo calore manum fta-

l

communicandi inceffiffet, & ipfa fe ad eam

i Pe[

minus difpofitam credidiffet,triftisad Dei Ma-

tim perforavit.

*

I.III

i

&

trem, Colitesque fe convertit, rogavitque,

XXXIH. Cum qui

dam luxuriofus SaC6f- Spec. Éx,

jiu

dosindigne fzepius celebraret,tam foedo ulce- d.z.ex 77.

ut, quidquid inillis olim gratize ad promeren-

fs

dos divinos favores füerat, totum pro fe Deo

re perculfus eít in capite, ut etiam offa hujus

ce

computreícerent; a quo tamen morbo poítea

offerant, quo modo effecit, ut in oculis Dei

PEC

talis viía fuerit, qualis effe optabat , uti ipfe

liberatus eft, pofteaquam S.Macario juramen-

xn

Chriftus ei revelavit.

t

tum fecit, fe nunquam aimplius in peccato

pe

mortali celebraturum.

Vita c.4.

- XXVIII. Ferdiunandus II. Imperator ante

qi

XXXIV. Alii Euchariftiam in die Pafchze ppia dif.

di

Synaxin percipiendam femper feveriore ab-

chorizationum . vanitatibus dehonefiantes, r. ex. 164.

ftinentia coenulam accepit. Ipfo vero Eucha-

J

horribili plaga punit funt,

'ut lqc. cit. fufius

tet

riftiae fufcipiendae tempore tantum ardorem

videre eft.

& pietatem, tot füfpiria & lachrymas prae fe

ra

ferebat, ut incenfus Dei amore animus, pla-

XXXV. Quidam Sacerdos in fumenda Eu- goq;iq,

Be

w5

chariftía ragnam difficultatem expertus, vidit 2.c,ult,

: Bem,l.!v

ne e corpore fuo Serv

:

atori obVigs ire velle

"

videretur.

D

Chriftum manibus pedibusque reluctantem ;

&i

a

Ánnua

juffus ergo mores corrigere, viditfinerefiften-

1586. f,

XXIX. Inde po

ft acceptum Chrifi-i corpus

tia ingredientem.

i

573.

quod füpereft temporis , ad horam cibi ca-

fuf

piendi usque, precibus, gratiisque agendis

XXXVI. In filv

a hi&&riarum de quodam Manfi

mercatore lucris illicitis dedito, divitiasque difc.4T.

fuf

magna reverentia in templo pozunt. Mul-

ffii

ti etiam poít cibum fumptum in templum

per fraudes accumulare fatagente, fcriptum "4

tet

reperio, quod flatim poft fumptam Commu-

redeunt, manentque ufque ad vefperam.

re

Dies, qua primo accedunt ad Euchariftiam,

nionem Pafchalem, pallidum & tetrum vul-

of

eft illis feftiva lzetitia celebris.

Hinc Mater

tum pree fe ferens infirmmatus, cum a fuis ad

Sacramenta recipienda exhortatus fuiflet, fe

j

quaedam fuze filiolze honorande caufa, primo

pl

eam nitidifflime ornavit.

. Deinde , dum ea

ea nolle, refponderit, utpote a quibus omni-

no abhorreret, fiquidem Hoftia, quam in Pa-

t

communicat, interea domum purgavit, jun-

N

€o (przecipuo illis partibus honore) ornavit,

fchate fumpferat, faucibus ejus etiamnumin-

cubiculum fingulari ornatu inftruxit, odori-

haerens, magnum fibi dolorem caufaret ; cum-

que ei fuaderetur, ut in divinam confideret

h

bus replevit, redeuntem amplexibus ofculis-

Ál

que excepit, divinam illi felicitatem gratula-

mifericordiam ; Fruftra id fibi inclamari, di-

xerit, utpote cui jam damnato locusin infer-

TU

ta eft, & in cubiculum dedu&ctam luminibus

accenfis illuftre, hortata eft, ut gratias agat

no demonftratus eífet, in quo juxta collegam

EEE r YUAU

fuum, qui pauloante vefperi (anus le&um iu-

fie

Deo pro tanto beneficio, ideoque claufo oltio

greffus, no&tua diabolo abreptus fuerat, in2e-

fit

dpfam folam reliquit, arcanis cu

loquiis infüituendis.

m Deq' gol-

ternum torquendus effet; cumque imago

Do

E

Crucifixi ad eum delata effet, ipfeque divinam

Erfit n2

D. Bä'a

XXX. S. Franci

fcus flagrabaf efga Sacra-

in vita

inentum Dominici corporis fervore omnium

ejus moneretur invocare clementiam, mani-

15:5 Mif u

€.9.

rnedullarum, ftupore admirans permaximo

bus oculis amotis, eandem nequaquam re-

- luctm, r

fpicere voluerit, dicendo , quod non nifi feve-

illam chariffimam dignationem, & digniffi-

NU

imam charitatem. .Szepe communicabat, &

rum inea Judicem füum videret,utpote diabo-

ld

li jam manibus

1

tam devote. utalios devotos efficeret, dum ad

traditus, hisque di&is; confe-

I2

immaculati Agni deguftationem fuavem qua-

füm exfpirarit.

fer

XXXVII. In revelatione qua

din.

(&

fi fpiritu ebrius, in mentis plu

fimum rapie-

qUæ S. Revel. 9.

batur exceffum. -

Brigittee obtigit, cujus titalus eft: 77

Iii que Birg la,

0n

vimouia de juadasm amima domnaada, fequen- € 2

iC

tialeguntur.

Cum enim daemon moribundi

^ dudigma Cowmmunio.

n

cujusdim animam fuam efífe przetenderet,

t

f&

1n fin, 1.3.

XXXI. S. Gertrudis poft fumptam Com-

Beatiffima Virgo, cui moribundus ille mire

at

C.18.

1nunionem revolvens, quanta diligentia os

devotus fuerat, fe apud Filium fuum inter-

fe|

effet obfervandum, quod pr?ecipue inter alia

ceífione fua fortiter interpofuit. Atveronon

meinbra eftreceptaculum pretioforum Chrifti

de

forte hoc peccatorum refugium & afylum, a-

Q

myfteriorum, bac fimilitudine edocta eft a.

liquid pro obtinenda peccatorum miferi hu-

Dominro: Si quis non obfervans os fuum a

jus venia, a Filio fao impetraffe exiftimatis?

Pt

verbis, vanis, falfis, turpibus, detractoriis, &

Minime gentium ? quin potius Filius ejus

liï.ls,ü.[i !

fimilibus, impoenitens ad San&am accedit

illirefpondit; Scis, Mater mea, & vides omnia.

Communionem, tàli modo fufcipit Chriftum

À

inme; hz anima, quamvis te in memoria

A

(quautum in fe eit) ficut qui hofpitem in i-

habuerit, Corpus meum mundi(fimum non fic

píio ingreffu lapidibus in fuperliminari con-

hara,

tractabat, ut debuit, quamvis me fumpfit con-

|

gregatis obrueret, vel vecte duro caput ejus

tinue, non tamen ex hoc meliorabatur, quia

obtunderet.

nonfíe praeparavit, ut debuit.

Qui enim col-

Brcmiard.

I

jn fum.

XXXII. Cuidam, qui frequenter corpus

ligere vellet hofpitem bonum, praeparare de-

Chrifti indigne acceperat, morienti Daemon

bet non folum hofpitium, fed & omnia uten-

t

pradic.

lit 1 c.6,

cum multis hoftiis in patena apparens dixit:

la ,

filia; fic homo ifte, quia etfi mundavit do-

fi

n.235.

quia frequenter malecommunicatti, hodie de

mum, non tamen fcopavit eam reverenter &

manu mea Communionem accipies. Infirmo

diligenter, nec

Hi

pavimentum ftravit virtutum

-

f

vero renuenti, unam de hoftiis illis fuper ma-

floribus.

- XXXVIII,

lt«

fitulus XXPV. Conmunio.

341

: Manfi

- XXXVIIL Carnalis quidam & lafcivus

- difc.42.

XLIV. S. Lucianus Martyr, cum aliter ob Ib. ex. g.

g

.*ï-o'l-[o

peffimam fuata vitam deferere nolens, a fuo

carcerem & vincula non polfet, fuper pe&us

(* q

Det Px

legitur prohibitus fuiffe Parocho, nead Com-

fuum facrificans, fibi & aliis via

D GXU

munionem accederet; temerarius nihiloini-

buit.

ticum prze-

Jüs

t

nus publice acceffit cum reliquis, unde Sa-

XLV. S. Nicolaus Tolentinus in ultimo Ib.ex,T9,

z

cerdos, qui per folam Confefhonis viam, in

morbo viaticum fibi miniftrare petens, hanc

L0

" peccati notitiam devenerat, ei facram fyna-

faécti fui rationem dedit: ut tanto viatico mue

xin praebere coatctus fuit, dicens intra fe;

Deus judicet inter me, & te: ut primum ita-

nitus non deficiam in.via ad coeleftem pa-

hæn)ld til

triam profecturus : & fi ob demeritamea ime

! que facram hoftiam receperat impius , me-

probus Belial hoftis meus mihi occurrat, pos-

)HX[64

dium crepuit guttur, Hofliaque intacia exi-

lUg

iüt, infelici illo immundam animam eodem

fim fidenter dicere: Dominus mihi adjutor,

& ego defpiciam inimicos meos. Tum Ío-

tempore in manibus . dzemoniorum .»g"xfpi-

lemni abfolutione percepta , viaticum fu-

d 1]

rante.

dit;

Gul

VitaS.

Abbas

mens dixit: Benedi&us, qui venit in nomi-

j

ern,l,t,

XXXIX.' Agebatur (inquit Guiliel.

ne Domini.

Y

?

in Vita S.Bernardi)) folemnitas quzedam prze-

XLVI. S. Auguft. moribundus fic. Chri- Io. Nadaf;

Gn.

anno

cipua, & Frater aliquis, quem pro fecreta cul-

ftum pro viatico oblatum allocutus eft: Avein

üuc

pà ab Altaris Sacri Communione Bernardus

principium noftra creationis, & reparatio-

hebd.'45.

AO Manft

fufpenderat, notari timens, & ruborem non

nis: ave facrificium noftrae reconciliationis:

Jüe tT

fuflinens, ad manum ejus cum caeteris ni-

r M.

ave antidotum noftrze curationis; ave viati-

mium praefumptuofus acceíffit. . Intuitus au-

cum noftra peregrinationis: ave folatium

ld

tem eum Sanctus, quoniam caufa latens erat,

noftri laboris: ave refuügium noftrze tribula-

ul

repellere hominem noluit, fed intimo corde

tionis: ave przemium noftrze exfpe&ationis.

àd

orabat Deum, ut de tanta prae(umptione

- KLVIL $. Ebrulphus audiens unum Fra- Vita g.

Ti

melius aliquid ordinaret. Itaque fumensho-

[l

trem fine viatico obiiffe, infremuit Spiritu, Dec

mo Euchariftiam, non poterat ad interiora

& orans cum lacrymis interrogavit, utrum

)2-

trajicere, & diu multumque conatus, cum

vellet Euchariftiam accipere? aperuit o-

Il*

nullo modo praevaleret, anxius & tremebun-

culos mortuus, & annuit:

accepit, & ex-

n

- dus claufam ore fervabat.

Expleta denique

fpiravit.

t

hora orationis fexta Patrem Sanéttum traxit

XLVIIL S. Chryfoftomo migraturo SS./^.

'Na'dai.

ji-

Petrus & Joannes affiftentes amice collo-^ **

in partemi, cujus pedibus advolutus cum

g

multis ei lacrymis, quod patiebatur, aperuit,

cuti, contra daemones vi&oriam, migra-

&aperto ore ipfam quoque Euchariftiam o-

tionem ad Deum, letam »eternitatem, lzeti

W

ftendebat. Increpans autem eum Sanctus con-

annunciarunt, & tum coelefti epulo pave-

"

fitentem abfolvit, & fine difficultate recepit

runt; ex quo tem

"

Dominica Sacramenta.

pore nihil' amplius cibo«

rum jfumpfit. !

i

Exlitan, XL. Invalle Lucernenfi quidam, cum pec-

[

1525 Miff. catum, quod conceperat, vomere prae pudo-

Commuzio Spivitualis.

l

Lucer. ye non poffet, eo in Confeffione przeterito,

XLiIX. Cum quidam converfus Monachos Daur, c.s.

ia

.. contaminatiffimo ore, & Spiritu, fumere coe-

communicare vidiffet, & fibi hoc minime lice- tit. Ig.ex, x

leftes dapes non dubitavit, fed dum leviffi-

re vidiffet, ftans contra altare communican-

4mam Hoftiam illapfam in ftomachum putat,

?

di defiderio füfpiravit. Et ecce pius Domi

fenfit ponderofam veluti plumbum, per fau-

nus fineSacerdotisMinifterio dealtari per Sa«

ces pe&usque delapfum, quod intolerabili

cramentum defcendere dignatus eft in os e-

MT

2747

onere cor opprimens enecabat: quem dolo-

jus, qui mox hoftiam aperto ore oftendens,

j 05

rem mox etiam ardens febris excepit, & tor-

caufam tantze gratiee manifeftans

, cunctosin

menta creícebant in corpore, dum animus

ftuporem convertit. Eandem enimhoftiam

i

defuiffe repererunt in altari.

:t,

refip

ifceret. Refipuit tandem, & a noftris ex-

't

citatus ad fpem, peccata fua ac

curata Con-

L. Cum S.Catharina Senenfis ob morbum fbid,ex.a,

feffione detexit: quibus animo liberato pon-

communicare non poffet, grandi tamen illius

r-

n

deribus, fuo quoque pondere lþvatum eft

defiderio teneretur, ideoque, nefcio Raymun-

corpus.

do tunc facrificante, Sacro intereffet fubito il-

Per. sudur djatici fumpta.

le advertit, minimam hoftize particulam a fe

j«

Daw.c5. XLL B. Virgini animam agenti Chriftus

amiffam, quam cum diu fruftra quaefiiffe, &

ipfe leto vultu corp

us fuum obtulit dicens :

ob hanc caufam multum triftaretur illa tan«

H

tit.13. gx.l

dem in colloquio mox fecuto faífa eft, fibi a

à

Accipe chara mater,

quod mox complebitur

Chrifto oblatam effe.

tibi in regno meo una cum Patremeo.

—NleQX'g'

XLII. S. Maria /Egyptiaca cum viaticum

LI. Bartholomzeus Cajetanus civis, cum

ad conftructionem Ecclefize S. Francifci coo-

Ibid, ex ,

illi offerretur, extenfis in coelum manibus di-

xit: Nunc dimittis, Domine, ancillam tuam

perans, ruente trabe periculum vitee incur-

riffet, ideoque Viaticum peteret, Sacerdos

in pace, quia viderunt oculi mei falutare

hoc tam cito afferre non valens, illud S. Au«

r

tuum,.

XLIII. S. Hieronymus Viaticum fumptu-

guftini interea pro folatio in memoriam re-

| ïb".exk.7.

rus de le&ulo humi fe profterni, faccoque ope-

vocabat, crede, & manducafti.

Sequenti ve«

ro nocte S. Francifcus cum undecim Fratri-

riri juffit: tunc

genibus provolutus lacrymas

fudit, pe&us pugno percuffit,

& fic facram ob-

bus apparens , & agnellum inter ubera por«

tans eidem dixit: Bartholomzee, noli timere,

lgtionem haufit.

Uug

quia

342

Bibliothece anualis Concionatorie

tali corde divina hzc atca ftupendà miferi^

".

quia non prrevalebit iïnimicws tuus, qui te a

i

"

(0

0nt

meo fervitio voluit impedire. Hic eft agnus,

cordize fuze opera. fed juftitize, puniendo il-

j,s l g]id

quem ibi dari petebas, quem & propter bo-

los magna ariditate, tenebris, cordis duritia,

,U

a

num deüderium fufcepifti cujus etiam virtu-

aliisque internis defertionibus, donec vere fe

te fanitatem confequeris. Etfic per vulnera

emendent, aut indurati arcam a fe fejiciant,

ng |

manum. ducens, ad opus,

Judicantes effe grave & plane infulfum fre-

ett

Aquod coeperat, eum

]

redire juífit.

quenter communicare.

fLuren.

Barrius

V. Conimbricze Fratres$ no

ftri tanto ,ardo- Hiü.Sbc.

sf Lb

jed

,

die to.

LII. B, Joanna de Crüce affirmabat; fe in

re, tantaque lacrymarum vi communicare P-1« ?« 55*

dedl gl

fpirituali Communione jisdem gratiis cumu-

t o

med.2.

larifolitam effe, quibus in reali Communione

folebant, ut ad id pietatis fpectaculum non

vy. íolit.

modico itinere plures Academici concurre-

&Jbet,

fruebatur.

Etfufpiraps, o przeclaram,ajebat,

*M-S' '3' dO,

communicandi methodum, ubi neque Confef-

rent.

J ao

VI.S.Therefiain quodam temploSocietatis Gloria S.

[

k

fario, neque Superioris facultate. neque ul-

noftrze cum videret Fratres noftros communi- lgn.c.19.

Jius alloquio opus ef?;praeterquam tuo, o Deus

meus !

cantes, vidit protenfam veftem feu ümbellam

fupra caput illorum.

?

yoidi l

LHI. B.AgathaaCruce

: quotidie (Sommu-

VII. Michatél . Sa

Sl'n' I2 taü*

Hsgio hi-

rere (rï'oadjutor aliquot An,rs98.

fri

la inteut,

nionem fpiritualem Aducentes' iterabat.

fubinde milliaria ad fumendam Euchariftiam Coll.Av.

24

conficiebat. Semel in via propter longitudi-

——

fma

$. IV.

jnh

nem deficiens, retro converfus vidit panem

raü

&

EXEMPLA DOMESTICA.

candidiffimum

v

: qu10 fumpto fe refecit, &

ap

perrexit.

au

Vital.l.. 'I.B.

Aloyïius tribus diebus p'rikoribüs hebdo-

€,2.

madze gratias agebat pro fuüfcepta Eu-

'gyv;

pit

chariftia; pofterioribus petebat gratiam; ut di-

bu

üu

gnefufciperet. Pridiedie Communionis id u-

PSIMI

LITUDINES.

nummylteriumin ejus fermonibus verfabatur:

lr

cum hac cogitatione ibat cubitum, & furge-

Qualitas.

tei

]

bat. Una deinhora de SS. Euchariftia medi-

L Qicut fi multi varias ad accendendum Dial. S,

tabatur, & totum matutinum tempusin fpiri-

Cathar.

[

candelas afferrent, quarum una ponde-

Sen.tr.13. - lE $. Thon.

tualibus exercitiis infummebat. Ante, quam ad

raret unam unciam, alia duas, alia fex uncias,

c. I loi

0pulc 5

,

Scholam accederet, & cum reverteretur,fem-

alia denique unam libram, tam quidem pri-

j

er SS. Eucharifliam vifitabat. Optabatin e-

bl

fol

In2, quam ultim?»e ignem conciperent, quo

jus octava mori, idque evenit.

Accenderentur, ita tamen, quod candela unius

pu

Vitahift

uncie minus lumen conceptura effet, quam

lus

II.- B.Stanislausin Dilingano itinere uber-

Soc.P-3- tim flebat, fe divini hujus epuli cupidum fpe

quae integram l'bram adzequaret: Itacontin-

C0l

1,4.n.59. áülci

flfima excidiffe, quando Catholicum, ut

git in hoc Venerabili Sacramento iis, qui re-

pr

jan

rebatur, templum ingreffüs, Acatholicum re-

cipiunt illud, & candelas fuas accendunt; vi-

perit ; atexeinitfamem Angelus, quandofeflo

delicet fan&um defiderium, cum quo reci-

U

itineris difficultatibus, & prae defiderio lacry-

piunt Venerabile Sacramentum: tantum ac-

(

manti Co-Ang:lo fuo panem Angelicum por-

cipitis ex ifto lumine, quantum de materia

fexit. Sed & Viennae cum occafione fumendae

fincerze. dileCtionis, & amoris, & igniti aefi-

Sumer,

derii portatis, quamvis totum in v

D2 gl

Euchariftize deftitutus ad S.Barbaram confu-

d.

eritate re-

l

geret, illa cum duobus Angelis Euchariftiam

cipiatis.

po

ei porrigentibus apparuit.

ll. Sicutfi vivus fons quidam fcaturire in- M,mf-,

ll

Vita p. 2.

III. Joannes Berchmani

nN ovitiätuquoti-

cipiens, indiferenter omrium neceflitatibus dite.as,

i

P35:155* die fepties SS. Euchariftiam vifitabat; dum

pateat; multi quidem ad potandum ex illon

f

vero e templo difcedebat, B. B. Aloyfium &

concurrent, alii vero haufiam inde aquam in

,.3.

Vi

Stauislaum Vicarios fibi fubftituebat. Incre-

domum fuam ad potandum deferent, verun-

tti

dibili fe diligentia ad S. Communionem prze-

tamen ex eounus plus, alius verominusinde

d

parabat, dicens, fe ex illa femper experiri no-

bibet, juxta fitim, cum qua ad illum prope-

U

vum quoddam Spiritus ftabilimentum; cum

rat, vel juxta capacitatem, vel anguftiam va-

BCrfar

. vero per hebdomadem abftinuiffet, affici qua-

fis, quod ad illàm hauriendam fecum defert.

Arï'x hO

l0

hi

dam fame,quam folo hoc epulo expleret. Ado-

Salvatornofterinquit: $7 guzs /Attt, veuzat ad

fo

rabat S. Euchariftiam abalienato ferea fenfi-

qme. € bibat : fed quis eft fons ille, quze funt

te

busanimo, Quotidie orabat pro impetrando

ldem

aquse, ad quas nosinvitat? Qu bzberitex

ä

affettu erga Euchariftiam.

i

aqua, quam ego dabo, mon fitiet in eternum ; fed

li

Vit. C-ö-

YV. B.Balthatar Alvarez

dicere folebat,;cur

aqua, quata ego dabo ei, fietán eofous ague fas

hentis in vitam etevuam. | Fons autem ille

fe

multi recufent accipere arcam vivam novi

u

'Teftamenti in SS.Sacramento latentem, aut

eft Euchariftia, ex quo aquae dimanantcocle-

eam recipiant cum exiguo fenfu acfru&u,cau-

ftium gratiarum. Dicit autem Cajetanus ;

Vi

Plt

fam effe, quod velint in altari cordis fui idolum

Non fufficit venire ad fontem, fed oportet bi-

W

Dagon, id eft, creaturam, cuam inordinate di-

bere, fi levanda eftfitis; Non fufficit veniread

ligunt, retinere, quze nifi in terram cadat, &

Jefum fide, fed oportet incorporare fibi Je-

Mu qif,

mortificationis gladioita ejus manus ac caput

fum.

Quanto enim ardentior fitis noítra

L

amputent, ut amplius non audeat cogitare,

fuerit, tanto cop

Q

$i lf3

Q

iofius ex lgis aquis bibere

loqui ac facere, quod folebat , non efïiqiet in

poterimus.

D

lII Sicut

M

-

Tüuus XXV. — Comiaunio.

/ 343

£ Sea- ; TIL Sicnt corporalis cibus , cum ventrem

delicias mundi vanitates & priok—ra revertitur;

Quuto.2.

iivenit adverfis humoribus occupatum, am-

S.55. a I.

talis namque omnes

2

perdiþ & ipfolenter pro-

L

€. 9.

plius lzedit ; ita & ifte Spiritualis cibus, i

jicit thefauros coeli.

aliquem invenit malignitate pollutum , ma-

Xll. Sicutinfignistemeritatis notam latro Salmer,'

gis eum perdet, .non fua

entis malitia.

:

naturg $ fgd' accipi-

incurreret, fi poftquam vafa aurea &argente

j

à tlä ;).. tt,

:

clam furto fublata domique repofita habet

?

T t

S.Lauren. IV.Sicut Solislumen far

d opalisdelectabis

judicem ac fatellites in domum fuam accer-

P- l ll ss.

]uft. 1. 24. Jeeft, zegris veroodiofum , ità Corpus Domi-

feret: nonfecusillevideturfacere, quicum

5 ni, innocentibus falutis medicamentum, fce-

vitiis fcateat,. graviaque peccata admiferit,

CQ!] nu

* leftisautem anim?3e mors.

audettamen per participationem Euchariftize

S.Albert. "V. Sicut gemma, virtutem fuam effunden-

.S. :3.

juftum judicem indomum fuam introducere.

3

Cloriaf

de Corp,

do, non minuitur, fic Corp

us Chrifti nos pa-

XIIL Sicut putfldum dolium , - optimum S.Chr

yf.

& 1g,

Chriü.

fcgndg non n;iïnOIatur.r

vinumin ferecipiens, ftatim amittit, feces- 9 34

- -t ifgefítio.

quefolum fibiretinet: pari ratioce facere vi-

detur, quinullo cum fru&tu communicat, &

Manfüdi, VL Sicutii, qui profundiffimas aqüas na-

Itsog

51.1-12. tandotrajiciunt, oculos & osobturant dentes

peccata ,. quae male commu

z

nicando admittit'ä,

UQu' AW'

firingunc, refpirationem coercent, verunta-

flbki folum ;*e;inet;

menaures femper apertas tenent, ita quoque

Ufus. :

inhoc myfterio oculi, fapor oris, & naturalis

XIV. Sicut balfamum vulneti appofitum, Salmer.

rationis judicium obturari, fola vere aures

ap. ManG

apertze teneri debent. Nam fides ex aüditu,

& cito ablatum, fru&um nullum przettat ( -

difc, 45.

pus eft enim diu illi inhzerere, tenaciter infi-

n 3.

auditus autem per verbum Dei, cui femper

ftere, uttandem fanitatemreftituat, & cica-

patula praebenda eft auris ? cum igitur ver-

-

bum Deidicat: hocefl corpus meum, hicfi(ten-

tricem obducat) ita hoc pretioliffimum Cor-

poris Chrifti balfamum, vulneribus animze

dum eft, nec quidquam ulterius indagandum.

noftree curandis, non tantum femel in anno,

Nam ut V. Thomas a Kempis ait: fi non in-

a

teligis, nec capis, qu?e infra te funt; noli

fed frequenter eft

pplicaqdum ; ut fru&um

-

Dii3

di

fj

defideratum efficiat.

Cathtr,

P

utarecum cbgitatlipnibus tuis, crede ver-

XV. SicutRegina Vafthi, eo quod ad con-

bis Dei.

x 1. s. Thoth.

" VII. Sicut farina commixta eftad invicäm

vivium Affueriinvitata venirerenuit, ex con-

o IIO,

opufc, 58.

fenfu Regii confilii diademate Regio fpoliata,

per aquam & ignem decocta, &in panem

; Cn 15- «

folidata, fic peccator, quidignuserit, Cor-

atque ex thalamo Regio extrufa, ex Regina

pus Chrifti famere, debet fe per tria, qui in

ferva & ancilla fa&ta fuit,' ita quoque jufto Dei

fupplicio, animze, quae huicaccumbere con-

hisfignantur, preparare, fcilicet per cordis

contritionem, per oris confeffionem, & per

viviorenuunt, reprobantur aregao coelorum.

proximi dile&ionem. ^Farina, quazeper mo-

. Utilitas. —

lam teritur, contritionem defignat; aqua

compun&ionem, &plan&um; lachrymotze

- XVI. Sicut rami arboris alicujus, Xqüandd Idem to,

Confeffionis effectum

unt onuftioresfru&tibus , tanto vehementiori "** 49

"

| ;-lrig/nis divle&i'olpem Dei

pondere ad terram inclinant;econtra vero fur-

& proximi.

S;Imär.

Vill. Sicut nullus cibus, ,,QUan,tumcunque

fum eriguntur, quando fru&uum funt exper-

to 9 tr.

tes, ita animus Dei donis deftitutus, füper-

fubftantize & faporis contineat, uilum in cor-

bit magis, efferturque inaniter ; qui vero di-

)9

pore mortuo effetctum operatur , ita nec panis

ille fuos in nobis producit fruétus , fi mortui ,

vinis muneribus repletus eft, dejicitur, atque

Vanfi

demittitur, vel ex eo, quod ante'oculoshabet

liíc.6,

id eft, in disgratia, & inimicitia Dei fuerimus,

,

fiquidem Sacramentum hoc inftitutum eft, ut

a Chrifto humiliato, & informam fervi exina-

PA

nito, infigne humilitatis argumentum.

vitam nutriat fpiritualem ; Nihil autem nu-

XVIl. Sicut arbor, cui ramus infertus eft,

tritur, niíi vivum ( fübjungit di&tus author )

ergo opus eft, -ut quis fpiritualiter vivat, ut

fuam participat, communicatque naturam ,

cum fruc&tu accedatad Sacramentum.

& proprietatem arbori inferr2e; ita eundem

S.Carfar.

effectum anima digne communicans ex cor-

Arel.ho,

-IX.Sicut defonteterreno non poteftaliquis

bibere, .fi fe noluerit inclinare ; ità de vivo

pore confequitur Chrifti, ipfo atteftante: QuiJo. . 6.

10.

manducat meat carnem ,. €9 bibit meus.

d

fonte Chrifti, nemoaquam vivam haurire po-

nem, inme manet , 69 ego in eo.

u fangui—

terit, nifi fe humiliterinclinare voluerit.-

i

Idem,

-X. Sicut pluvia, fi montem nimis erectum

$. Vl

invenerit ;citoin vallem decurrit, & ideo qui

fe ad accipiendam benedi&cionem humiliter

GDO TPVA

inclinantes, quafi vallesfe faciunt , ipfi plu-

d dignam Gommumionem.

viam divinze benedi&tionis accipiunt, & im-

pleturin eis illud;, -

LQ«

ia nemo in arcam fordibus plenam vglït S.Auguft,

quod fcæfiptt'xmïeft 3 omnis

mittere veftesa fuam , & fi in arcam for- - 52. de

vallis implebitur.

dibus plenam veftis non mittitur pretiofa, qua '*?P

dnudigua Commumio.

Manfi dif;

fronte in anima ,. quce peccatorum fordibus

XI. Sicutgemm?e, adamantes & carbun-

inquinatur, Chrifti Euchariftia füfcipitur!-

45.'^$* culi facco rupto impofiti, certiffimoe expo-

]l.. Quia nemo veflem temere , 9 inconfiderate S.Chi-y?.

nuntur jacturze, fimile ad damnum anima in-

L

immundis manibus contreilaverit ,. etiam[i fit. in bo. 24. in

que ni&il eft " €?P

cutrr';t-fic.ieylis " quæ,polt.commun:ionem ,ad- folitudine ,' etiamfi nemo adf; at

aliud

2H

Biïäliötketæ Mgmualis- Caær'omtbriæ

aliud veftis, quam ftamen vermium. Sin au-

tem tale eft , ut , priusquam Sacramentum

tem tincturam admiraris, ipfa quoque eft fan-

ipfum fufcipimus , communionem commue

guis pifcis morte affe&ti, fedtamennemo eam

nione antevertamus , Sacrameutalem dico

voluerit, aufusque fuerit imundis contre&are

fpirituali ; ut enim ignisigne inardefcit ; &

ferrum ferro, & adamante adamas acuitur ,

manibus. Siautem veftem hominis, ne aufus

fuerit quisquam folum tangere; quomodo

ficuna communio gradus eftad aliam, priore

Dei Corpus, qui eft fuper omnia, propter

namque perpolitur, & prae

E

paraturïanima ad

quod fractze funt portze inferorum , & aperti

pofteriorem.

"

fornices coeli ; propter quod fumus & vivimus,

II Pura con[cientia ; quze autem fit pura S.Bern.

accipiemus cum probro & contumelia ?

Lj

*

S. Albert.

confcientiajinquit S. Bernardinus, quae requi- Sen. to 2

Il!.. Quiaomnia ; qug in1

pfo ( Cáriflo

)

) [unt, :

ritur ad hujus Sacramenti fufceptionem, de- *5

7. 8«2

M. de

corpur, anima, €$ Deitas ejJe nofcuntur; corpus

.

Euchar

clarat Hugo de S. Vi&ore dicens: pura con-

ex puriffimis eft fanguinibus gloriofze Virgi-

fcientia eft,quze non habet de praeterito juftam

diít, c. 4.'

nis; qui ex Spiritus fan&i gratia funt mundati,

$.

accufationem, de praefenti injuftam dele&ta-
