III. Bellarminus Cardinalis de feipfb fate-.

VI. Sicut damnatis ad mortem ne&gäibu?s, Engeïäf-

er

»

nec potus, necfomnus, autaliud quidpiam de-

batur: Cum effem Religiofus, nefciebam, quid

ledabile internum gaudium creare poteft,

Bacchan.

in vita effettriftitia

quia mortis imminentis terror ob oculos fem-

quid fit lzetitia.

; factus Cgrdinalis nefcio,

Pngelp?

Vita.1.2.

per veratur; ita multo minus fincerum gau-

;

IV.P.Petrus Fabertutius exiftimabatad 12e-

dium illorum ineffe poteft mentibus, qui fen-

* 1v titiamnimiam,quam triftitiam defle&tere,quod

tentiam mortis internze ob. peccata

in hac fexcenti lateant errores, & multum a-

commiffa, in animo circumferunt.

gravia

mororis; in illa tutiora fint omnía.

fhii

IX. Sicut ftultus foret, quiimmenfum eme-

Tbid.

Vita..e3.. V. P. Balthafar Alvarez contemplabatur

tiretur Oceanum, ut inveniret; quod domi ha-

Subditorum vultus, & fi quemtriftem aut ca-

pite demiffo incedere advertebat, corripiebat

bet; infipiens eft, qui gaudium extra fe quae-

rit, quod intra fe habere poteft. -

dicens,in domoDei neminem triftem effe de-

X. Sicut fidicines in luCtuofa domo canere F ab. conc,

bere, ideoque exceffum in lzetitia potius, quam

?

. 7. inDom.

, Alhah

triftitia, tolerandum.

z

jn,c,ipifent-es increpantur, & faceffere jubentur

3. poft Pa«

j Vi

ita quiin hoc mundo inepte vult zaudere, me-

Ícha.

Hif.Soc. — VI. P. Antonius Madridius vix primo lace-

rito a fapientibus & virtuofis hominibus car-

p.2.l.7. ram tunicam induit, cum illico tanto gaudio

pitur, & contemnitur.

"us

imbutus eft, ut affirmare

h

t, in tota vita nihil

XI. Sicut pifci, dum extra aquam; & bra- lbid. n. 4.

]i

chio, dum extralocum füum luxatum eft, bene

.liþi jucundius accidüfe.

effe

Bhübfiotheese Manualis Contionatorie

840

((hrf

]u

effe non poteft; ita nec fpiritui noftro, dum ex-

poffibile eft, ut prfentibus quis & futuris

o

(htj

fruatur bonis: ut & hic ventrem, & ibi men-

m

tra patriam eft.

p

gan

Ibid.'n.s.

XL. Sicut, fi quis menfze regize cum Damo-

tem repleat: ut de deliciis tranfeat ad deli-

cleaffidens, nudum gladium e feta equina pen-

cias, & in utroque fzeculo primus fit.

Ín

S.Bel'. f-6.

jotit

de Afcenf.

|

dentem, capitique imminentem videret,omnis

quem fenfam etiam S. Bernardus : Errat, ait,

otn,

guunt

ei epularum dulcedo in fel verteretur , ita mul-

omnino, fi quis cceleftem illam dulcedinem

to magis impiis gladius divinze juftitize capiti

huic cineri, divinum illud balfamum huic ve-

neno, charifmata illa Spiritus fan&ti mifceri

eorum imminens omne gaudium in moerorem

r

convertet

poffe hujusmodi illecebris,arbitretur. Quo-

modo enim ignis & aqua fimul effe non pof-

. VHII.

|

MOTIVA.

funt; fic fpirituales & carnales delicize in eo-

hic. hjl

dem fe non compatiuntur.

Jjos 2b

R«

Lyrzus [.

ia gaudium non parum ad gloriam Dei

III. Tertium eft, ut, quo facilius e!

ectionemS. Greg.

ho

fic,

biles de-hom. 3o.

tibus

apopht.6.

1D, X.

promovendam couducit : licut ad glo-

inter fpiritaales & carnales feu fenfi

in Evang.

Ni

. riam & Majeftatem Principis pertinet , ut fa-

licias facere poffit, difcrimen earum bene ap-

prehendere ftudeat, quod quidem more fuo

mulos habeat cum magna alacritate eidem

Qu

Anony-

fervientes.

egregie S. Gregorius fequentibus verbis de-

f£us.

lL. Quza etzam ad proximum

; lucrandum zon

fcribit: Hoc diitat inter delicias cordis & cor-

poris, quod corporales delicize, cum non has

parum juvat : ficut venatores, ut facilius ad-

Tlk

qnittantur a feris, viridium veftium amoenum

bentur,graveiníedefiderium accendunt; cum

ferisque gratum colorem alfumunt.

vero avide eduntur, comedentem protinus in

Rodriq.

fui faftidium per fui fatietatem vertunt. At

lll. Quza operationes noffvas perficit , Deo-

Qu

C€,

P'. 2- trl 5

2

que gvatiores facit: hilarem enim datorem

contra fpirituales deliciae, cumnon habentut ,

dilig:t Deus.

in faftidio funt ; cum vero habentur, in defide-

Tbid..

rio, tantoque a comedente amplius efuriun-

feneca

j

1V. Quia ad pevfevevantiam pluvituum con-

l13 Hoc

ducit : ut enim nullum violentum perpetuum

tur, quanto & ab efuriente ampliuscomedun-

eft; ita iis, quze cum gaudio fufcipiuntur, li-

tur. Ín illis appetitus placet, experientia dif-

guui

guui

benter etiam inlifïi;ur*.

plicet; in iftis appetitus viliseft. & éxperien-

volo

tià magis placet. In illis appetitus faturita-

$ IX

tem, faturitas faftidium generat; in iftis au-

E

M E D I A.

impl

LI ;

tem appetitus faturitatem, faturitas appeti-

z

ta bona : Íic enim jam olim S. Bernat-

tum parit; augent enim fpirituales deliciae

ves |

iccl. I QI- V

Ve

12.

:

dus fuafit, dicens: Vis nunquam effe

defiderium in mente, dum fatiant, quia quan-

f£, !

triftis? bene vive; nam Timor Domini dele-

to magis eorum fapor percipitur, eo amplius

fàgh [l

&abit cor, & dabit lvetitiam & gaudium, &

cognoícitur, quod avidius ametur, & idcir-

Mur. g

co non habitze amari noa poffunt, quia ea-

f

- longitudinem dierum.

-MRttb. II.

l. Humilitas: fic eni

m Chriftus promifit

ram faporignoratur. 1ta ille. Quibus addi

Bowlr [

Y. 29.

dicens: Difcite a me, quia mitis fum, & hu-

poteít, quodad verum gaudium requiratur, ut

sil,

Viv

milis corde, & invenietis requiem animabus

femper haberi queat, hominemque plene fa-

quo

-veftris. Idem etiamFranciícoCoftero S.1gna-

tiet, & invito feu contra voluntatem auferri

tius fuafit, dum indubitate hilarem futurum

non polfit; hzeautem conditiones, ut confide-

*

r

fi

dixit, fi humilis & obediens fuerit.

ranti facile patebit, in folis fpiritualibus deli-

; I.TheH'.

Ill Zerrenuorum contemptus: hinc S. Pau-

ciis, utpote ex Deo imimenfo, fumme bono;

5. v.16. lus ad gaudium excitans,

14 Domino gaudere

& omnipotente, reperiantur.

IV. Quartum eft, ut genero

fG'dütititfe vas S. Aag.

|

jufBt ;; . Gaudete in

. Domino femper, iterum

dico, gaudete.

folvat ad del

icias fpirituales, fpretis terrenis ! 9. cont

[

Ennod.

- 1V.Lacryma : qui

a, quilugent, conxfolabun-

guítandas; nam guftato fpiritu defipit omnis d t

t

càro. ld, quod S. Auguftinus expertum fe

[

epilt. 15.

tur, juxta Chrifti promiffum. Hinc & Enuno-

L

dius dixit: Apud Deum hilaritas lacrymisob-

fatetur, exclamans : O quam fuave mihi fu-

bito factum eft, carere fuavitatibus nugarum!

tinetur, & moeror tranüt inletitiam. .

X

& quas amittere metus fuerat, jam dimittere

gaudium erat. Ejiciebas enim eas a me veratu

ASCET

;I'C A.

& fumma fuavitas, ejiciebas eas, & intrabas

I.

uatuor funt, quae Afceta praecipue de

pro eis omni voluptate dulcior, fed non car-

^*X. hac materia advertere debet, aliisque

ni& (anguini ; omni luce clarior, fed homini

| SThn,

inulcare.Primum eft ut bene apprehendatfun-

fecreto ieteriori: omni honore fuhlimior, fed

^0

4

damentum, fuper quod gaudium noftrum, ut

nonfublimibusinfe. Ünde re&e hortatur S.

ita dicam , inzedificari & inniti debet, quod

Gregorius Nazian. Adfi

t modo voluntas, ani-S. Greg.'?

Te(

mique propofitum, propinqua eft confolatio i

n Naz. oraft.

Caefarius

quidem fundamentuin Ceefarius breviter his

ad cives

admon. z. Verbis indicavit: Verum gaudiuia non poffi-

ore tuo & corde tuo: Memor fui Dei, & de-

fuos.

detur, nifi pax & juftitia teneatur; prima e-

le&atus fum. Quid memoria paratius ? me-

mor ergo efto tu quoque Dei, & delectabe-

nim eft & quafi radix juftitia, fecunda páx,

tentia gaudium: de juttitia nafcitur p

1

ax, ,dþ

ris. Ofacilem & parabilem medicinam! O

ace gaudium generatur.

celerem curandi rationem !

O egregiam

lm

Vel

$. Hier.

II. Alterum eft, ut bene confideret, firmiffi-

beneficii magnitudinem! non modo ani-

ep. ad Ju-

meque credat, quod S. Hieronymus pronun-

mi deje&ionem, moeftitiamque fedat Dei

fe

lian, 34.

receordatio , fed & delettationem affert.

ciavit fequentibus verbis: Difficile, imo im-

Imo

*ï

Titulus LXII Graiia.

84t

turjs

ln

l

.Chryt.

Imo & adverfa omnia dulcia facit, tefte S.

Intus habes, animus fi te non deficit ze-

om, I8.

Chryfoftomo; ficut enim in mare decidens

uus.

dej.

QOP-

immenfum brevis (cintilla facile deletur ; fic

S. Laur,

luB t

- V.S. Laurentius Juftinianus ait, confulto a

Juttintan,

» Rif deAf Átenf.

quantacunque Deum timenti allidantur, ve-

Deo fa&tum effe, ut Religionis jucundit

atem ap. Plat,

tem Don,

lutin vaftum delitize pelagus incidentia extin-

abfíconderet; quoniam íi hanc homines co- l3. c.1.

guuntur, atque perduntur.

CR

gnofcerent , futurum eífet, ut mundus plane

-

fcer

totus exhauriretur.

Ug

$. XL

MISCELLANEA

Gaudium 1nalutn.

pof

dum Horaf l.

160

2ualitas.

VI. Hoc bteviter expreífit Horatius,

od. £,

cecinit ad Damoclem alludens;

! aCQ B ll- I

e&e modum comparandi verum gau-

Diftri&us enfis cui fuper impia

nem$, Greg

Tius an-

Cervice pendet, non Siculze dapes

dehon, eo. Xhol. fac.

dium aHignathacobus Billius fequen-

aP il Tug,

tibus di(tichis :

Dulcem elaborabunt faporem.

[üo

Nilfibi concifcat, qui lzeta vivere mente,

Non avium Cytharzeque cantus

Atque metu vacuos geftit habere dies.

Somnum reducent.

de

VII. Voluptas & dolor apud Jovem convi-

Plato in

COf

Qui probus-eft, nullo qui pallet crimine,

haedro,

(j«

cuique

tiis fe laceffabant, quos cum ipfe conciliare -

um

Intima commiífum non ferit offa fcelus.

nequiret, utrosque tandem catena adaman-

tina adeo colligavit, ut alter ab altero difce- -

5 l

.llle nec horrendi pav1dus tremet ore Ty-

dere nequiret.

Àt

ranni,

tüf,

Millenecarrmatasin fua fata manus.

Quietiam terrze fi fra&us concidat orbls,

$. x

ide-

Obruetimpavidum vafta ruina caput.*

lll

Seneca

AUTHORE S.

Ils

epxü

1. Saplenter Seneca fuo Lucilio fuadens.

(

$: Hoc ante omnia fac, mi Lucili, inquit, difce

.l Henricus Engelgrave in coelo empyree

gaudere.

Ad fumma pervenit, qui fcit, quo

fer 3. Bachan.

It

gaudeat. Nolo tibi unquam deeffe lzetitiam ;

(lr

volo illam tibi domi naíci :

nafcitur, fi modo

À1I. Matthias Faber conc.x4 & 6. in Dom.

dl*

3. poft Pafcha.

eld

intra teipfum fit.

Caeterse hælarxtates non

IHI.. Nicolaus Lyraeusin apopht S. Ignatu

implent pe&us, fed frontem remittunt, le-

apopht. 6.

7

ves funt, nifi forte tu judicas illum gaude—

1V. Ludovmus Granatenfis loc. commun-

Mi

us

re, qui ridet.

f. 489.

S. Aug.in

Ill. Dulciores funt lacryme poemtentmm,

V Alphonfus Roderiquez p. 3. tr. 6. c. 2.

(

Pf2l.127- quam gaudia theatrorum, ait recte S. Augu-

e

ftinus.

ddi

Horat.l.r.

VI Jofephus Langius in Polyant. V. eo«

IV. Navibus atque quadrigis petimus bene

em.

j üt

epift,

vivere, 1nquls, cum tamen, tefte. Horatio,

"VIL. Laurentius Beyrtlinck in Theatro vi-

fi

.quod peus hic fit ;

tze humanæ V. eodem

ii

je

A lt äüüää&ääääääü*ä*äää& ä&ä*ä&äää&äää&ä&äääæä

ll

10

TITUL US LXII.

fe $ À

|,j. o

GRATLIA.

J$,

ni$

|je

SI

lummatlo, feu alla quæcunque acio, qua

QUOAD ESSENTIAM.

Deus hominem ad propriam falutem confe-

fü

quendaim admonet,

& quantum efít de fe,

m!

promovet. Ethzeciterum fubdividiturin gra-

TC

.De]ïnztzo.

.Lü

tiam prevenieuteti , qua Deus hofninem im-

I.

ellit ad operandum ; ; &fi ubfequentem , qua

35

juvat,

& cooperatur in a&ionibus; hominis

j

S.Thom.

perfïmendls

If

ft quahtas quædam fupernaturahs qua

1.2.q.110.

zi

anima ad confequendam beatitudi-

lII. Dividitur 2. in gratiam gratum f(:rze:z—

d

ä. 2.

nem fupernaturalem promovetur, uti

Zem, & gratiam gratis datam, quae primario

re&e S.Thomas eandem genence fumptam

in utilitatem aliorum ordmatur, cujus no-

$ Greg.

vem fpecies a S. Thoma referuntur; alise e-

Ka otil

definmt

ID g drel

nim ad perfe&ionem cognitionis fpectant, ut

eí

)os

Dz'vz/'o.

Fides, Sapientia, Sermo, Scientize: alize ad

£

do&Grinze confirmationem, ut gratia fanitatis,

e

II. Dividitur 2. in Haitualem , €&? ua-

operatio virtutum, Prophetia, difcretio fpi-

rtuum:

leti ; Prior eft habitus fupernaturahs reddens

alie ad pronunciandi facultatem,

n

verum amicum, & Filium adoptivum Dei,

ut genera linguarum , & fermonum inter-

l/

realiterque juftificans.

Pofterior eft pia 11-

pretatio.:

d

R. P. Lo&n. Bibl, Man. Tam. ?A

Ooo o0

IV.Di-

b

al

"

$42

Bibliothece IManuabis: Concionatorie

IV. Dividitur 3. ingratiam /ufcieutem,cum

VIIHI. Sufficit tibi gratia meaà, nam Viftus 2.Cor. 12,

in iufirmitate perficitur.

V. 9.

T

qua quis poteft operari, fed nunquam opera-

H

feit !

ütf

bitur; & effcacem , cum qua operatio infalli-

. IX. Gratia antem Dei

fum id, quod fum, r. Cor.z.

4'/

lf

biliter conneGitur.

& gratia ejus in me vacua non fuit; fed ab- V. 19

d

undantius illis omnibus laboravi: non ego

fjj

con

Effetlus. gvatia.

autem, fed gratia Dei mecum.

X. Gratia enim falvati eftis per fidem, & E:h.2.

y

fiüs

Luc. 7.

V. Primus eft peccati remi/ffo: juxta illud

hoc non ex vobis: Dei enim donum eft, non V: 8.

n

V. 47 Servatoris: Remittuutur ei peccata multa,

ex operibus, ut ne quis glorietur.

p

uoniam dilexit multum.

"

Xl. Adjuvantes autem exhortanrur ,

ne in ï Clor. 6.

« :

1.]oan. 3.

VI. Secundus eft, /aceve zIllum adoptiv

um£-89*

vacuum gratiam Dei recipiatis.

V» TY.

ciz0p9enr

p ]ar 26

amicum Dei: Ut S. Joannes teftatus eft, di-

XII. Noli negligere gratiam, quae in

te eft, rTxm 4

cens: Videte, qualem charitatem dedit nobis

u data eft tibi per Prophetiam; cum im-Y* ^*

Pater, utFilii Dei nominemur, & fimus.

t 4' B 99' noï

Rom. g.

pofitione manuum Presbyterii. :

: BRT

V. IT7.

VII. Tertiüus eft, triZuere ;us ad vitam eter-

gi Concil bus

zam : juxta teftimonium S. Pauli dicentis:

ho

Ipfe enim Spiritus teftimonium reddit Spiritui

$, Anbr.

noftro, quod fumus Filii Dei. Si autem filii, &

^ BIX

haeredes, hoeredes quidem Dei, cqhæredes

| EX sg-; -"þfATRI'BUs.'-

| ;:.Luc. DO

autem Chri(ti.

2- CO['. 4-

: Gmtm babitualis.

Q

. VlIL Quartus eft, operamoffra veddeve mevi-

T $ Ber..

V. 17

foria vite etevue : utiterum teftatus eft S.

degut. u

Paulus, diceas: Idem enim, quodin praefen-

i stognualitas.

tib, arbil,

ti eft momentaneum & leve tribulationis no-

. Aug. in

T.

la gx:atia dlfcermt iffedämþtb's*a perditis,

ftrze, fupra modum in füblimitate zeternum

» D

quos in unum cóacervat maffa perditio-

nc l?.

"

glorize pondus operatur in nobis. Sed & Chri-

nis, ab origine dücta creationis. -

?

&

1

Matth.ro.ítus idem confirmans. Quicunque, inquit, po-

de

SIeof.

v. 42.

II. Chrifti gratia, fine qua nec

infantes, nec Idem-

na

&

3 depiqu

tum dederit uni ex minimis iftis, calicem a-

getate grandes,, falvi fieri poffunt, aon meri-

$. Thom,

quae frigidoe, tantum in nomine d

»

gtat.

opulc, 1.

I

erdet mercedem fuam.

iiþ?puli, non

24

tlis redditur, fed gratis datur, propter quod

F

[E 17.

Jiïi?m con-

N

u

S. Greg.

TX.Quintus effe&us eft; pulchrztu

gratiapc')fnina;un '

L35.m0r. ferre animo: nam ut S.Gregorius ait, Electo-

Utilitas.

co 2;0

rum anim» omue humanum genus, quod in

N

terraà fecundum hominem converfaturs fuaze

TII. Quantum quis crefcit in gratiam,'tan-,

S. Bern.

pulchritudinis decore tranfcendunt. .

tum in fiduciam dilatatur.

s32h-

Joan. 1.

X. Sextus eft vztam antme conferve: juxta

Cáaut. .«

v. IO.

]V.Poftquam undegenitalis auxilio, fupe-

$. Cypr.

illud Chrifti: Ego veni, ut vitam habeant, &

rioris aevi labedetería,in expiatum pectus ac

l.2. ep.2.

Luc.15- &dundantius habeant. Hinc & de filio pro-

purum, defuper fe lumen infundit: poftquam

lrorl

V. 32.

digo dicitur: Mortuus erat, & revixit.

cclitus haufto Spiritu in novum me homi-

3

nem Nativitas fecunda reparavit, mirum in

tü

It

modum protinus confirmare fe dubia, patere

lt63

$

claufa, lucere tenebrofa, dari, quod prius dif-

$u n

ficile videbatur, geri poíle, quod inipoffibile

)

t

.EX S. SCRIPTURA;

putabatur, ut effet.

15.610

Gmtiq babitualis.

fe

Dignuitas.

13033

eProv.t2. [.

V. 2.

ui bonus eft ),

.hauxl'iet gratï:&n ;a Do-

$i

f

K**x mi Oa

3

Rom. 5.

1I. Ubi autem abunda

vit"'pecCät'llm', fuper-

V. Majus eft opus juftificatio impii, quae ter- S. Thom,

bi

y. 20.

minatur ad bonum zeternum divinze partici- ?--113-

j

abundavit & gratia, ut ficut regnavit pecca-

pationis, quam creatio coeli & terrze, quzeter- * ^

tum in mortem , ita & gratia regnet per ju-

fü

ftitiam in vitam seternam per Jefum Ch

minatur ad bonum naturae mutabilis.

l3c5

E

i

VI. Bonum gratize unius majus eft, quam — Ibid.

$1

Rom. 6

ftum Dominum noftrum. .

bonum naturze totius univerfi.

g

I1I. Stipendia peccati mors, gratia a

utei;n

Y

Y. 13

VH. Dei gratia non folum omnia fidera & S. Aug.

noftro.

Dei vita zterna in Chrifto Jefa. Domino

?

"

omnes coelos, verum etiam omnes Angelos, ä- ad Boe.

H $4

fupergreditur.

4

»

Ve

Eph.4

IV. Unicui

que noftrum data eft. gratiä fe-

QW

cundum meníuram donationis Chrifti.

VIII. Donum gra

tize juftificantis impium, S.Thom,

&

eft majus, quam donum glorize beatificantisl- fapra

y.Petr.5

V. Deus fuperbis refiftit, humilibus au-

MA

tem dat gratiam.

3

/

juftum: quia plus excedit donum gratize di- ^*

f

Apoc. 21.

VL E

gnitatem impii, qui dignus erat poena, quam

l

NV.

go fltienti' da

bo de fonte äquæ-'vitæ

donum glorize dignitatem jufü, qui ex hoc

U

gratis.

t

ipfo, quod juftificatus, eft dignus gloria.

IX. Quidquid aliud petitur, nihil petitur : S. Aug.

Gratia a&uälg's.'

non quia nulla omnino res eft, fed quia tantzein Joan.

u

| lbidn 8.4. a

jJoan. 3.

VII. Non poteft honio accipere a fe ciüid-

rei comparatione, quidquid aliud conc

1

ipifci- " ss

:

v. 7.

quam, nifi fuerit ei datum de coelo.-

tur, nihil eft,

K

Qratia |

Titulm LXIL Greatia,

fu52 Cor j

843

*

Gratie atualis veceffrtas.

nihil poffum facere; omnia autem

poffum in

Jl Corls'

Beda in

X.-Paüper & Creditor obviaverünt fibi,

te, confortante me gratia tua.

dl-v. j

gloff.

eo

utriusque illuminator eft Dominus. " Pauper

IX. O vere cceleftis gratia, finequa nulla ' Ibid,

eft humilis auditor: Creditor Praedicator, qui

funt propria merita , nuila quoque naturz do-

&Es,

fibi obviant, cum in unam pietatis gratiam

nareputanda. Nihil artes, nihil divitias , ni-

l0 Y. $

conveniunt. Utriusque illuminator eft Domi-

hil pulchritudo vel fortitudo: nihil vel inge-

nus, quia nec iíte praedicat. nec ille credit fi-

nium vel eloquentia valent apud te, Domine,

fine gratia ? nam dona naturz bonis & malis

3 in 1 Cor, |3

ne Dei munere. Unde dicit: Sine me nihil

V1

poteftis facere.

communia funt, Ele&orum autem proprium

S Hieron.

XI. Nihil boni operis agere poteft (homo)

donum eft gratia five dile&io, qua infigniti

ertl L Timo 4.'

ap. Lan-

absque eo, qui ita conceffit liberum arbi-

digni habentur vita seterna.

im» Y M- j

Ciz.opufc.

4. D. 99.

trium, .ut fuam per fingula opera gratiam

X. Tantum eminet heec gratia, ut nec do- — Ibid.

non negaret.

num Prophetize, nec fignorum operatio, nec

quantalibet alia fpeculatio zeftimetur fine ea:

Innocep, XII. Quotidiana przeftat ille praefidia, qui-

ad Concil.bus nifi freti confifique nitamur, nequaquam

fed nec fides, neque fpes, neque alize virtutes

*

humanos vincere poteritnus errores.

fibi acceptze funt fine charitate & gratia.

S. Ambr.

XIII. Übique Domini virtus ftudiis coope-

XI. O beatiffima gratia, quae pauperem fpi- Ibid. $.5

Q12.Luc

humanis, ut nemo poflit zedificare fine

ritu, virtatibus divitem facis, & divitem mul-

' Domino; nemo cuftodirefine Domino; nemo

tis bonis hornilem corde reddis.

— XlI. Obfecro, Domine

S. Bern. l.

quidquam incipere fine Domino.

tiam in oculis tnis ; fu

; ut inveniam gra- bid,-

XIV. Conatus noftri & caffi funt, fi non ad-

flicit enim mihi gra-

degrat.&

juventur: & nulli, fi non excitentur.

tia tua, czeteris non obtentis, quae deíide- -

tis, Atg

lib.

b

rat natura.

l

BIN

10

Ufilitat

XILI. Ipfa fortitudo mea, ipfaconfilium con- — Ibid,

fert & auxilium. ^ Cun&is hoftibus potentior

ec dem Ó

S.Le&f. | XV.

eft; & fapientior univerfis fapientibus.

16.de paff. auxilio.

]u&eï inftat ;;raäcepto', qul pr?eburrit

" tatur.l

. oum.

XIV. Magiftra eft veritas , doGrix difcipli- Ibid,

" d gat,

opufc. 61.

XVI. Vafa namque, quze creatrix gratia

nze, lumen cordis, folamen preffurze, fugatrix

ié

e. I...

creavit, ut fint, ad

triftiti»e, ablatrix timoris, nutrix devotio-

cua fint.

jutrix gratia replet, ne va-

nis, productrixlacrymaram. Quid fum fine ea,

nifi aridum lignum, & ftir

ps inutilis ad eji- . :

S

IV.

ciendqm.

»-

-5 D

UE

JEX LIBELLO DE IMITATION

Cant,

.

m n

CHRISTI.

4015 64

EXEM P L A.

i

l. r cr Sx fcires tOtamBibliam memoriter, & o-

Il

3.

mmium Philofophorum dicta, quid to-

ln

l. S.Abbas Pachomius ea no&e; qu2e illi ä*:Vita PP

i(-

tum prodeffet, finecharitate Dei & gratia?

fufcepto Baptifmo primo fuit, mellitum - 1- c. s.

l. 1. c.25.

II. Sidederis te ad fervorem, inveniesma-

rorem fibi de coelo defcendere, & in dextram

j

S- 1r1.

gnam pacem, & fentieslevioremlaborem, pro-

manum decidere, atque hanc vocem audire

Ue

pter Deigratiam, & virtutis amorem.

vifus eft: Aperi mentis tuze oculos, Pacho-

23. .TO.

III. Habebuntgratiam magnam, qui fponte

mi, &agnofce in rore ifto acceptze, a Deo gra-

1

$.5

fe fubjecerint tuze fanctiffime fervituti.

tize argumentum & pignus.

3- €. 53

$

IV. Fili pretiofa eft gratia mea, non patitur.

II. S. Maria Oegniacen(is; cum infans qui- Vitalar. »

I fe mifceri extraneis rebus, . nec confolationi-

dam exorcifmisad baptismum pararetur, vi-* 4

er.s , Thom

busterris. Abjicere ergo oportet omnia im-

dit ddemonem ab eodem fugientem; ac dein-

u N

pedimenta gra

ci-;:

9'

t;iæ,' fi optas ejus in:fuüoneml

N

i

de, cum primum facris undis tinétus effet, Spi-

T

fufcipere.

ritum fan&um vifibili fpecie in ejus animam,

;. 3. €. 54

V.Fili, diligenter advert

e motrus naturze &

cum innumera beatarum mentium corona in-

i

gratize, quia valde contrarie & fubtiliter mo-

"

"

" Ihid,

gredientem.

ventur, & vix, nifi a fpirituali & intime illu-

JILI. Chriftus, cum ali

qu.ando S. Catharinæ Platus1.y.

K5 nf

minato homine dignofcuntur.

Senenfi animam Palmarinze (pro qua lucran- de fat.

P

IKI*bid. Sd 8.

VI. Hec gratia, fupernaturale lumen, &:

g.

5 tif.c

da plarimum ipfa laboraverat) jam beatae o- ^^

quoddam Dei fpeciale donum eft, & proprie

ftendiffet,hzec verba adjecit: Quis nonomnem: " ?

$ Thom,

electorum fignaculum, & pignus falutis 2e-

meritolaborem perferat, ut poffit lucrari tan-

NT

uprl

ternzs, quase hominem de terrenis ad coele-

at

tze pulchritudinis creaturam ?

j

füa amanda fuftollit, &.de carnali

1V.S. Catharina Senenfis confpe&ta quon- Surius in

lem efficit:

f piritua-

dam anima a peccatis pura, & gratia divina Yif?, 30-

ff

C. $5.

VII. Opus eft gratia tua, & magna gratia,

p

X

Z

exornata, tantam ei pulchritudinem. ineffe

E

ut vincatur natura, ad malum fem

per prona

dicebat, ut nullus, qui eam videret, non li-

ab adolefcentia fua.

bentiffime pro ea in tali ftatu confervanda

n

Tbid, S.4.

VIII. O quam maxime mihi neceffarie eü;

jjonn

vitam daret. Hincipfa eorum, qui lucrandis

»

It 102

gratia tua, ad inchoandum bonum , ad profi-

animabus fe impendebant, transeuntium ve-

ciendum, & .ad perficiendum ; nam fine ea

. ftigia deofculari folebat.

Ooo oo 3

,

. K. P. Lohn. Biblf Man. Tom. I.

"e O

844

Bibfiothecee Maæ&malis Concionatorie

ür

$. VI.

mutantur; ita homines gravi corde , & pec«

at

VES.

catorum pondere preífi, per gratiam erigun-

feti

SIMILITUDIN

tur, & in alios quodammodo homines mu-

£a

tantur.

»

&ur

Qualitar.

XI. Sicut omnis Natio, quze fu

b cæïo eft, Engelgr.

om.2.

illuftratur afole; ita Deus usquequaque gra- p,(ch.

Anonytan. . Si

cut effentia proprietatum ; ita gratïa ha-

? bituum fupernaturalium , id eft, virtu-

tix fuze radios diffundit, & per eam corda $. 1.

tum infufarum radix eft.

illaminat.

j

Fabef

Lampart.

hris arboribus,

X1L Sicut pater amat filium, quia ejus caro

de prae-

lL. Sicut hortus regius, pulc

conc.3.im |

& fru&ibus optimis plenus, tum fapore & o-

& fanguis eft, ejusque nomen formam, & mo- Dom.

/

d& Í

ftant.gra-

tiae,

dore fuo, tum jucunditate & pulchritudine fua

res repraefentat, ita Deus amat hominem ju- Peat,

vj

ftum, uti filium, quia ejus gratiaminfehabet, :

c.j .34.

mirificam cun&tis fenfibus dele&tationem &

$. Dert,

tecreationem affert; itagratiatum fua excel-

ejgsque moribus fe accommodat.

fem. 77. ht

lentia ac pulchritudine, tum praeftantiffimis,

&i

L 4

&

fl

quas

generat, virtutum arboribus, & fru&ti-

ngnzta $.

bus, fummam Deo & Sanctis a

fpicientibus

Lampatt.

ter

XIII. Sicut fi quem Rex aliquis ita dilige-

de grat.

far

complacentiam & dele&ationem parit.

re poffet, ut non regia folum ornamenta o

7 €. I7*

tü

Ne:cejïta:v.

ferret, fed mores etiam & fenfa regii pectoris

g

transfunderet; infuper fuo illum fpiritu af-

tin

flans, datet ei non alia, quam fuamet Regis

de nat.

S.Augl . HI Sicut oculus corporis, etiam pleniffi-

me fanus, nifi condore lucis adjutus, non po-

anima vivere, talis merito feliciffimus, o-

idin 5b

DEU teft cernere; fic homo etiam perfectiffime ju-

mnique honore digniffimus affirmaretur; ita

int. C

cum per gratiam in Deo vivamus, movea-

ftificatus, nifi luce divinze gratize juvetur, non

Y

oteít re&e vivere.

mur, & fimus, merito fumrma nobis digqi;as

P

(

Lud.

]V. Sicut parvulus, cui amplum a paren-

acceffiffe credenda eft.

loftas

Gran.loc..

XIV. Sicat primus homo conditus eft a

d S. Hier. j

écomimm.

tibus, patrimonium reli&um eft , tutore eget,

ap.Lam-

6400 4

f. 742.

non propter indigentiam opum, fed propter

imaginem & fimilitudinem Dei; ita in fecun-

att. c.29.

bonum ufum earundem, fic homo juftus eget

da regeneratione, quicunque Spiritum fau-

de grat.

affiftentia Spiritus fan&i non propter indi-

&um tuerit confecutus , obfignatur ab eo, &

hi

.gentiam gratize, fed ut ea bene uti queat.

figuram conditoris accipit.

p

WMarchant

* ^ X. Sicut Apodes aves, ubi femel terram

XV. Sicut femen eft aliqui

d fru&us, quod Idem. c.

c

D $

Hort

E

fine pedibus funt ( unde

in fua virtutetotum fru&tum & arborem con-

«s

e

le&.

' attigerint, quia quafi

)u

à

Apodes v

*

ocantur ) .n

on.poffunt fe amplius

tinet; ita gratia aliquid Dei eít, ac fuo. modo

elevare, ni

fivento flante, easqueelevante; ita

o in peccatum cecidit, feipfum

^continet omnia, quae in Deo funt.

X

oftquam hom

^

erigere non po

t

eft, nifi Spiritun fancti flamine,

$. VIL.

$ Cf

gratiaque adjutus,

j ad

MOTIYV A.

Tim.hom.

:

]. 610

t

Utilitas.

A'd gmtïam ä*]li?ll(l?lä/l?ü Q« confer-

$

$. Chryf.

. VI.Sicut turpitudo nuditatis Veftimento t&-

van äm.

(

Matth.27.

itur;ita naturalia mala carnis noftrae prae-

Chryf in

ceptis & gratia divina teguntur.

L. AJeceffitas ; nam ficut navis fra&o guber-

Matth.21.

Pfal 102.

VII. Sicut fol tenebras fugat

; ita gratiä

naculo illac ducitur, ubi tempeftas vo- ho. 37.

L ica.

y, 12.

Hinc S. David

luerit; fic & homo, divinze gratize auxilio per-

$, ult, |

"peccatum ex anima pellit.

M

dicit: Quantum diftat Ortus ab Occidente,

dito per peccatum, agit, quod non vult, feu

Idemin c. -

longe fecit a nobis iniquitates noftras. -

quo diabolus ipfum rapit.

Et iterum ficut

19.Matth.

terra non germinat, nili pluvias fufceperit,

de praeit.

Lampatt. — V'i]T. Sicut agricoloe furculos, quos trans-

plantare vol

unt, colligatos in aqua aut rore

nec pluvia fructificat fine terra; ita nec gra-

gïat. C.I Ii

confervant ;

fic Deus cuftodit animas Jufto-

tia fme voluntatealiquid operatur, nec volun-

SAugH

tas fine grat/a aliquid poteít, ut re&e S.Chry-

| debpt, -

rum, quos in coelo vult arbqri vitae zeternze

4

ferere.

P

foftomus difcurrit.

pval, T

S. Chryf. in

IX. Sicut fi quis fen

ixcul-utn quendam foeda

II. Uzilites: Si enim divitize temporales

Anonyg.

hom.'l. iü

tantopere amantur ob ut'litatem, quam ha-

ep. ad

fcabie opertum, pefte quoque ac morbo incu-.

Epho !

rabili laborantem, in fummainopia curandum

bent, ad vitam temporalem commode & ju-

affumens, ex templo fanum, & in flore oetatis

cunde tranfigendam ; quanto magis gratia

amanda & augenda eft; per quam velut fpi-

conftituat, ita ut ore fplendorem, oculis jubar

$ Thon,

quoddam e

jaculetur, & ormnes anteat formse

ritualem pecuniam, gloria & vita zeterna o-

$21

purpurea ínfuper chlamyde, dia-

mni felicitate abundans compareatur.

A

l5 ag

proeftantia,

II Dzgz:tas:: Nam major eft dignitas per &a

e

ug.l.

i2

' demate, & o

mni regio cultu exornet; fic ani-

Virg.

mam. Dei gratia e peccatis eductam, elgganï

gratiam obtenta, quam ipfa diguitas Matris

tem, & mire amabilem efficit.

Dei; nihil enim, tefte S. Auguítino, materna

Lud. de

; N

Ponte in

. X. Sicut per trochleam ingentia pondera,

propinquitas Marie profuiffet, nifi felicius

eador,

Cant.

faxa, trunci, magna vafa &c. fubito in aera

Chriftum corde, quam carne geftaffet.

Á

nyt:

.3' cn 8-

CCi-

attolluntur, & velutin fublimiorem naturam ^ .IV. ;7uczmdg'tas: Sienimtam jucundus a

dit

- fütulus LXIE. Gratia.

m

h.

845

J«

dit labor agricolis, femen materiale in ter-

rigamus, & Aminimam ejus pärtem, toto

li.

Yam jacientibus; quantam lotitiam afferet

univerfi

imperio majorem effe creda-

Imnus.

femen gratize , quod in gloriam, & quidem

eft, Enge!gr, i —

tantam crefcet, in a

nimam hominis conje-

/

IIL. Tertium eü;, ut fe legitime difþ-onere S. Thom,

Y-

0m

&um ?

fciatad gratiam: qua dere fic loquitnr S. Tho- opufc. ór.

t

Paf

|

KL

[

$ VIIL

mas: Bonum eft diffufivum fui ; fed (icut ^ !7

M E D I A.

fol lucet femper, non femperilluminat: ignis

»am Faher

calet femper, fed non femper calefacit, nifi

l0«

ConC,

H

n

Don,

]

"d eundem fiuem. -

difpofitum ; fic Deus effluit, fed non influit,

LJUs Pat,

3. Petr. 5.

nifi recipienti & diípofito ( quze difpofitio eft

et,

[

V.5

L Hu

Uülitas: nam , ut Deus fup'ïerbisfe-

converfio animze ad Deum per potentias.)

fiftit, ità humilibus dat gratiam.

Verum Deus fine menfura effluit, fed cam

?

[

S. Bern.

II Zzmor [aucus : ita S. Bernardus fua-

l

ferm. 77-

menfura recipitur. Hinc & S. Auguftinus di- S. Aug.

fit, dicens: In veritate didici, nihil eque

xit: Defiderando , o ho

in

efficax effe ad gratiam promerendam , reti-

ut implearis.

:

Ino, capax em,cer.is ; gr..4.

L

nendam, & recuperandam, quam fi omni

s. inpi,

tempore coram Deo inveniaris, non altum

IV. Quartum eft, ut cooperari gratize fe- Gerfon,

of-

( gni, |

duloftudeat; nam, utadvertit Gerfon, ple-tr.depac-

tIS

C [7

fapere, fed timere; ficut fcriptum eft: Bea-

. ad-

tushomo, qui femper eít pavidus. Time er-

rumque fit jufto Dei judicio, ut, qui gra- 4;

cend.

al

go, cumarriferitgratia; time, cumabierit:

tiam vel neglexerit, vel repulerit, abutens ad

Chri-

is

P

time, cum denuo revertetur, & hoc eft fem-

donis Dei, & talentis fummi Patrisfamilias ftu

m,

0

in primo zetatis vigore , dum fas erat: poft-

per pavidum effe.

modum ad eam veniend

Ita

idhi f. 54.

IH AMundities cordis: nam gratia , tefte

*

i nequaquam fecur-

z

in Cant.

S. Bernardo, balfamum puriffimum eft, &

fus habeatur.

Ia

ideo purum, folidum , & profundum vas re-

N

S U

quirit.

Y

319 H

Blofius

IV. Penitentia : nam, ut S. Gertrudis di-

,MISCE

LLA NEA;.'

n ibl

c. 4. moes

purt.cag

N

nil. fpirit.

vinitus edo&a eft, omnes cogitationes, qui-

Qualitas.

i qe ony,

bus homo cum moerore fuum retra&tat defe-

&um, poft digne peractam poenitentiam , ni-

I : gratia r

ecte dicitur illud Jobi: Ne-Job. es.

fcit homo pretium ejus: non ada- V-!3-

hilaliud funt, quam quzedam difpofitio &

quabitur ei aurum vel vitrum,

Excelfa & '^

" Ijem, c.

przeparatio ad gratiam recipiendam. Imo ut

R

Tbid.

S. Mechtildis vidit, & quoties anima in pau-

eminentia non memorabuntur comparatione

eius.

o

pertate Spiritus ad Deum fufpirat, vel inge-

l1l. Omnia reliqua vix uno alterove verbo Pfal. x48;

[

l

mifcit, defiderans ejus gratiam, ftatimomnes

SanGigratiamilli animze impetrantac veniam

fteterunt Deo(dixit; enim, & fa&a fi unt)fo- V.3-

|

obtinent.

la gratia ftetitingenti labore, graviflimis do-

loribus & contemptibus , faoguineo fudore,

jn2 ad

&. Chryf.

V. Cooperatio: ficut enim ignis indiget li-

diris plagis & vulneribus, morte ignominio-

'Tim.hom

gnis;ita & gratia alacritate noítra, & coopera-

'tioneopus habet, ut fervere perpetuo poffit.

fiffima San&i San&orum.

!

]. 3. c. IO.

$. 5-

VL Gratztudo: fic enimpius Afceta fuafit,

Utingys

.'

Gicens: Quigratiam retinere defiderat ; fi gra-

tus progratiadata, patiens pro fublata. Oret,

.III. Cum Elifabetha Anglize Regina Can- Engelgr.

Cvf n

E

;

:

' ut redeat: cautusfit & humilis , ne amittat.

cellarii fui zedes fübintrans, ejus anguftias fa- Dom. 4.
