1 ia ftultitia eo usque

fubjunxitConfeffarius: Séitoigitur, quod, fi

progrediuntur, ut antiquas, in beftias fetrans-

te hisce tripudiis, quzeintertis inftituuntur,

formandi, metamorphofes zemulari videan-

voluntarie ex mortificatione uno tantum die

tur; fintetiam praeteromnemalium ref, pe&um

privaveris, perpetuis Paraditi choreisfemper,

maledi&tae & execrandze larvze, utpote anti«

as vt S OH

&in zeternum intereffe & aífiftere poteris." Ad

quodiilla fübintulit, quod fiita res fe habet, ut'

qua ruinze noftrze, quam daemon ferpentis lar-

m

và contectus nobis procuravit, nobisrefrican-

afferis, libentiffime tripudiisterrenis in perpe-

tes memoriam. Abominabiles larvze,

o

tuum renuntiabos Ac proinde Confeffarius, ut

büs hominibus verba inh

füb qui-

e0

Á

honefta eloqui, & in

illamtripudia ac choreas contemnere docetet,

gefta & acta im

pudicitize plena prorumpere,

$

hortatus eft, ut verba illa Jeremize frequenti

fas effe videtur;

u$

meditationeinutra fe ruminaret: Ornaberir tym-

Íceleratze larvaeimpugnatri-

ces honeftatis & pudicitize,gravitatis inimicze,

(

ganis tuir, €$ egredierir inchoro ludentium ; 1tem

omnisque cuftodize, quam chriftiani hominis

ut illa Davidis verba penes fe ponderaret, di-

anima intus foris

ruina.

que habere debet, extrema

it«Ibid.

centis: Pravenerunt Principes conjun&i p[allen-.

N

fibur, in medio juvencularum tympanifiriarum ;

. 1V. Neffe debet, quid de choreis judicandum

nec non verba illa ex hymno Virginum:

uo-

þt ;S. A-anïr;.

j

idem videlicet, quod S. Ambtolius & S. F

ran- 1. 3. de

i

cunque pergis, l'irgines [equuntur, atque laudibus

cifcus Salefius judicarunt,

quorum orior fic di- Virg.

v

"

po[i te canentes curfitant , hijmnosque dulcer perfo-

Ícurrit: Ibiintuta verecu:

Ju$

mant; qua dum hosce Paradifi cantus melo-

1dia, illecebra fufpe-

0i

:

&a eft, ubi comes deliciarum eftextrema falta-

n

dicos, choreas & gaudia feria meditatione ali-

tio; Nemo, ut dixit quidam fzecularium Do-

quamdiuin mente fua revolviffet, fuam in bre-:

ul

|

&or. faltat fobrius, nifi qui infanit ; quod (i jux-

n*

vitempore animam prorfus immaculatam

ta fapientiam teculatem faltationis author eft

Utl

cælum moriens transmilig.

aut temulentia, aut dementia, quiddivinarum

Jl

Á

Ícripturarum cautum putamus exemplis, cum

llla

s

S .

Joannes praenuntius Chrifti faltatricis optione

g

ASCETICA.

jugulatus, exemplo fit, plus nocuilfe faltationis

illecebram, quam facrilegifurorisamentiam ?

$. XAug.

nprimis noffe debet afceta, quamoäo excufa-

Pofterior ficlocutuse(t: Choreze & tripudia Saler. in

^contra

H

tionibus Bacchanalia inordinate celebrantiusn

a;l (hgh

Fauftum

natura fua ex feinditfferentia funt: fed hocex- inuvodu&,

oæ:curmïe debeat ; quod videlicet illis, qui per

ercitium communiter uiurpatum, valde in P:3:633-

;ï'a-fec. $^ T. c.ar.

u

par«

192

Bibliothece Manualis Coucionatori

pr

Deo elongare, & vitiistenacius irretirepote» -

jo

pärtem inali propendet,

& proinde periculi

Ó

plenum eit.

Quia ve:o noc

tu, & in tenebris

rant. Hiquoque dacmones in medioipforum

W

ac caligine plerumque inftituuntur, hiu

c mul-

fpiritus rixaram & homicidiorum iminlierant:

fe

At vero, quia inter haec omnia tanto fetven-

Ü

ta opera vitiofa & tenebrofa facile feinfiauant

in rem, quae ex fe ipfa mali admodum fuíce-

tius orationi infiftebat, viit, quod in eodem

ht

aturinmultam

mom: nto, quo choreee inch.abantur, Ange-

t

]

ptibilis eft. Illorum caufa vigil

lus quidam de ccelo defcend-ret, qui ftricto

no&em, unde fit, ut matutinu

m craítini diei

g

tempus poftea depereat, & Deo

quis & pieta-

gla4io, quem iu manibus gerebat, daemones in

füf

fugam agebat, fimulque tibicinum ioftrumen-

tf

tis exercitiis vacare non poífit. Verbo ut di-

cam femper ftultitia eft, diem cum nocte, lu-

ta minutim coafringebat ; Unde corrueute

pf 0

cem cum tenebris, & opera fan&ta cum ine-

theatro omnia in confufionem conver;a ;ue-

bea

runt; Ex quo facto ddemonem chorcarum &

ptiis commutare.

Omnes, adinvidiam quo-

ob

dammodo & certatim ,

(ecum vanitatem ad

tripudiorum originem, authorem & promoto-

te

"i

tripudia ferunt: ipfa autem vanitas tam evi-

rem effe, clare fatis colligitur.

dens eft ad pravos affe&us, & periculolos &

qu

illaudabiles amores colligendos difpofitio, ut

$. X.

pol

hoc omnia facile fit e tripudiis oriri. — Hoc

CONCEPTUS

PR/EDICABILES.

p

tibi Philothea de choreis dico, quod de fun-

jüt

occafionethematis: Domine, ut videam: Luc. 185

[

gis medicorum filii. Nam ut hi fungos opti-,

l. Ex

mos nihil valere ajunt, fic ego dico, optima

poteft oftendi fraus dzemonis, qua hocY- 4T-

C

tripudia non admodum effe bona: fi tamen

tempore decipére fole:;; eum in finem nar-

ts

rari poteft hiitoria fupra $.4. indicata de Pi-

fungis tibi vefcendum fit, vide, ut bene prae-

f

parentur, & condiantur; fi aliqua ex caufa, a

&ore,qui perfonam atfingere vultui juffus, non

l

nifi aqua colorata falfas lineas duxit. Huic

a

qua te non facile queas excufare, tripudia te

ergo pictori fimilis diabolus dicatur, qui &

adire oporteat, vide, ut tripudia tua benefint

q

condita & preparata. At quomodo, petes, il-

iple falfas lineas duxit, id eft, falfa axiomata

la condiam? modeftia, dignitate & bona in-

& principia hoc tempore di&tat, qualia funt:

1..Nemo nos agnofícit. 2. Hoc tempore om-

tentione. Comede parum & raro, ajunt me-

dici loquentes de fungis, nam quantumcun-

nia licent. 3. in quadragelima velut tempo-

f

re poeuitentize omaia peccata facile expiari

que

bene co&i fünt, copia eorum venenum &

ain

(üi

viru

lenta eft. Parum & raro tripudia, Philo-

pofíuat.

Quorum proin dogmat

j

: fa-/lüt'as,

fe

thea, aliter enim fifeceris, periculote expo-

paulo tufius ofteadatur.

li. EEx occafionethematis: Ecce a[cendimus joid,

fà!

nes, ut eisdem affe&umapplices. Fungi, teíte

Üb

Plinio. cum fpongiofi & porofi fint, omnem,

gerojolymam,€$ confummabuntur omnia,que [cri-

fün

gta [unt per Proyletas de Filio hominis : poteíto-

q

uxe fibi proxima eft, infe&ionem & viruien-

"

L

itendi, quomodo paffio Chrifti hoc temporere-

fan

tiam iacl

le attrahunt, ut fi ferpentibus vicini

L

4 (

fint, illorum venenu

m ex vi

cinitate recipiant.

novetur. Kt 1, quidem, quomodo agonia re-

choreze, à

novetur,offerendi illicalicem amarum per im-

fiio

Tripudia,

& id genus tenebrofa &

u

no&urna conventicula , plerum

D

que vitia &

moderatas compotationes. 2. Quomodoite-

&

oimil

nantia (puta Jur-

rum flagelletur per denudationes corporum,

peccata aliquo in loco d

*

L

.

& vitia luxurize. .5. Quoniodo coronetur per

fur

gia,

invidias, irri

fiones,

& carnales vanosque .

amores )

ad fe attrahunt.

Et ficuti haec ex-.

affumptionem arvarum hominibus illudendo.

is illa exercentium poros ape-

4. Quomodo crux gravis ei per peccatorum

r

ercitia corpor

*

per

riunt, ita etiam ani

mi illorum: unde fi viru-

hoc tempore commifforum onus imponatur.

üt

lentus & peftilens aliquis ferpens, verbum a-

5. Quomodo omnino crucifigatur contrahen-

do confuetudinemin iftis peccatis & emenda-

fur

liquodl

afcivum, aliquam ineptiam, & fermo-

Tul

nem impu

dicum auribustuncafflet; velbafi-

tionem fibi ac poenitentiam quafi impollibi-

dicos intuitus, & amo-

lem efficiendo. Introducatur proin Chriftus

Tüt

lifcus quispiam impu

illis S. Bernardi verbis auditores alloquens : S.Bern.im

Cot

rofos oculorum nutus conjicia

t, facili negotio

tui

Vic. 1. 2'

animioccupantur,

intoxicantur. Undeme-

Nonne fatis propterte vulneratusfum? nun-quod. fer.

€. 9.

hoream effe Veneris.

quid proiniquitate tua afflictus fum ? curad- .

WY

rito Petrarcha dixit, c

lie

$

rzeludium, libidinum ftimulum, laxamen-

dis aflli&tionem afflido? magis aggravant me.

tum licentize, ubiliberge manus, liberioculi,

vulnera peccati tui, quam vulnera corporis.

f

mei. Pro qua materia videri poteft Henricus

liberze voces. Pro quorum confirmatione pro-

deritreferre,quod in vita Joannis Baptiftae i-

Engelgrav. in coelo empyreo.

p

]. Ex occafione thematis:

Stultorum ih-, Eccl. 1.

Q0r

telli deFulginio refertur, quod fcilicet, dum ci-

t

vitas Fulginienfis pro Bacchanalibus folenni-

nitus ef! mumerus : poteft dicere Conciona- YV. 15-

ter celebrandis magnos fumptuofosque appa-

tor, infinitum quidem effe numerum ftulto-.

l

rum larvatorum per plateas difcurrentium,.

n

ratus faceret,, ipfead illaimpedienda ferven-

*

.

ü

tem

l

nítituerit orationem, ad quamuna cum

fed multo majorem effe numerum occulto-

faciendam aliam quamdam animam val-

rum ftultorum, qui, cum videan ur (apien-

lie

ipfo

tes, revera tamen ftultilimi fint, quorum

€X

defanctam

invitaverat, quze , dumoraret, in

Íp

iritu elevata vidit iu principio choreae per

proin aliquos breviter fe producturum , lar-

f

faltantia feptem daemoniorum capita,

vasque detracturum , ut vel pudore obruti

r

aulam

;

qu:e tam vir

is, quam mulieribus, di&tis tripu-

deiuceps a tali ftultitia abftineant. . Finga-

Te]

diisoperam

dantibus,omnigenas fuggerebant

tur ergo, fapientem quemdam audiviffe de

Tie

ndet,

u

malas cog

itationes, quae ilos vel maxime a

qquod;am loco & urbe, quod ftultis abu

pro«

!

Tiss 'IPA " Baeelasa

V193

Z

broindeillac iterfufcepiffe , ut fapientia fuail-

dunt, nüllàànime ratione habita. $. Cum ho-

los corrigere &erudire poffet. i. Autem obvi-

fpite cellamiugreffum vidiffe cellarium in ter-

ja

um habuiffenuntium vehementer feftinantem,

ra jacentem & afpicientem, quomodo vinum

fed,cum quzefitus fuiffet, quo tenderet, refpon-

."

nobiliffimum aperto epiftomio in terram ef-

dentem, lenon quaefiviffe,quo ire debeat, redi-

Huat, &ridentem eos, qui ad claudendum epi-

turum itaque, & quaefiturum. Perhuncnun-

ftomium hortabantur. Siznificat eos, quitem-

tium dicat fignificari eos Chriftianos, qui ma-

pus nobilifmum fine fru&u perire fiuunt : fru-

l«

gnum zetatis fpatium in hoc mundo confece-

ftraadmoniti, ut modicolaboreillud conferva-

rünt,nectamen unquam indagarunt, cur crea-

tifint?2 curinhunc mundüm miffi? Oftendatur

re ftudeant. 9.Urbeegreffum vidiffe imaginem

fcediflimam, & membris fine omni proportio-

proin, quomodo hanc ftultitiam corrigere de-

ne piétis conftantem ante zedes pi&oris profta-

beant, id quod in pofterioribus quoque ftultis

la

re; ubi, cum qusereret,qualis pi&or ibi habita-

obfervandum. 2. Obvium habuiifeadolefcen-

ret?refponfum eft,eífe hujus propofiti,utinpin-

tem generofo & petulanti equoinfidentem , &

gendisimaginibus non artis fuze dictamina,fed

* farcinamgravem propriis humeris portantem,

vulgi judicium fequatur; hinc ob diverfitatem

qui quzefitus, cur non equitergo farcinamim-

judiciorum tam foedas imagines prodire. Si-

ponat? refpondit, timerefe, ne equus nimium

enificat eos,quihominibus placere cupientes,

proegravetur. Significateos,qui, ne corpus,ve-

illorum potius judicio, quam ratioriis dictami-

Tut, tf

lut equum animze caítigare,aut appetitas deli-

ni,& Sanctorum, Chriftique exemplis a&iones

M. 410

cias negare illi cogantur,animse farcinam pec-

fuas conformare vident. ro.Macellum praeter-

cati imponere non verentur, non confideran-

grelfum vidiffe lanionem cultro fibi digitum

l-

tes, quod hoconus nihilominus & corpus pre-

abicindentem , caufamque quzfitum refpon-

mat, & omnino ininfernum depreffurum fit, 3.

diffe,accepiffe fe ex cafu fortuito modicum vul-

Obvios habuiffe juvenes per avia & devia in

nus in digito,ideoque ut juftiorem habeat cau-

ä(()

curru vectos, & cum curru tandem everfos;

fam chirurgum vocandi, voluiffe omnino digi-

quos, cum accedens advertiffet , coecum auri-

tumabícindere, Significateos, quicommilfo

gam habere, & caufam hujus cceci electi quae-

uno peccato plura admittunt, ut copiofiorem

]«

fiiffet, relponderunt, feideo eum elegiffe, utli-

habeantconfeffionis materia

0-

m, & eadem ope-

berius peravia & devia vehi poffent (quod ip-

ra fingula confiteantur. rr.

Ulterius progref-

1

fosfumme delectaret) etfi vero hoc modo fzepe

fum vidiffe duos fibi ultro pedes porrigentes &

s

cum curru caderent, & vulneragravia accipe-

gladio abfcindentes, & cum caufam fa&i quae-

rent, haberetamen fe bonos chirurgos, qui cu-

rerentur,refpondentes, pro Philippei lucro or-

rarent.Significant eos,qui memoriam przefen-

tum inter illos certamen effe, quis meliorem

5 ,

tize Dei depenunt, utliberius viam mandato-

f.

gladium haberet? & ideo inpedum abfciffione

rum declinent;. vulnera peccati vero non cu-

probate eos voluiffe. Significateos,qui ut fuas

rant,eo quoáConfeffariostufficientes habeant.

& militumfüorum vires animosque oftendant,

"

4. Obvium habuiffegigantem, tenui filo a for-

bella fufcipere, & plurima utiliffimaque mem-

mofa & tenella muliercula ad carnificem tra-

bra a republica abfcindere non verentur. 12.

&um, qui quzefitus, cur nonabrumperet filum,

Da

Denique vidiffe turbam cum magnofurore tela

l,

& fea periculo mortisliberaret; refp. non pof-

in aera re&a furfum jacientem, iterumque in

21

fum. Significateos, qui a voluptate adinteri-

fua capita non fine gravi lPfione recipientem,

0.

tumtrahuntur, & ad eandem repellendam ex-

eo quod de fole,qui »eftu fruges impediiffet,vin-

citati refpondent, fe filum confuetudinis rum-

dicarefe voluerint. Significat eos,qui ob infor-

perenonpoffe. 5. Urbemipfamingrelffura, vi-

tuniaexorta deDeo per blafphemias & maledi-

If

n-

diffe muros deftru&os,cujus deftru&ionis cau-

&a & murmurationes ulcifcifevolunt,faciunt-

fam cum quzeftitfet, refponfum eft, idfattum

que, utomnia hzec tela iterum in capita eorum

u

quffu Magiftratus , eoquod difficile nimis effet

Jl*

recidentia, duplicatum damnum inferant. -

n

rauros confervare. Magiftratum autem hunc

^" Nota, ex his ftultitiis tres conciones fieri

conftare centum Senatoribus, & hanc confue-

poffe, ita, utin prima ftulti, quos ante urbem:

s,'S.ch-iu

tudinem habere, ut, quod ultimus & maxime

" quod. fen

infecunda, quos intraürbem: intertia, quos

duvenisSenator faciendum diceret,hoc ratum,

urbe egreffus invenerit, explicentur. "

1

licetomnes reliqui contradicerent, habeatur.

. [V. Exoccafionethematis: Fulcitem flori- Cant. a.

K

1s

Significant, quimandata Deigravia nimis ze-

bus, flipate menalir, quiaamorelangueo : narrariv.s-

füimantes, violando deftruunt, eoquod amor

poteft, quod S. Gertrudis, ut fupra $. 3. di&um

u$

proprius, nequicquam Deo, San&is, ratione

eft,viderit Chriftum temporeBacchanaliorum

contrarium fuadentibus,fic fuaferit. 6.Ulterius

ad 'fimilitudinem languentis & infirmi fuper

in- Ecd. ,I

progreffum vidiffe duos cum oblonga trabe do-

ipfius pectus recumbere; quo vifo (ignificare

) V.IS'

mum ingredi volentes, fed quia nullus alteri

videtur voluiffe,quod hoc tempore cupiata di-

*

preeceffionis honorem concedere volebat, ab

le&is fuis amicis velutinfirmustractari. Et x.

ff

eadem exclufos. Significat eos,qui ex ambitio-

quidem medicinam confeffionis falutaris ac-

[

ne primatum ubique affectantes, malunt ccelo

cipere. 2. Cibo gratiffimo fui SS. Corporis re-

2

excludi, quamaltericedere. 7.Ingreffum ho-

fici. 3. Blandidiíffimo alloquio orationis fer-

Jm

fpitium vidiffe famulos & ancillas fplendidiffi-

ventis recreari. 4. In le&ulo molliffimo contri-

i^

me veftitos & paftos,hofpitem ipfum cum uxo-

ti, &inomneDei beueplacitum refignati ani«

ytd

re laceris veftibusindutum, & vix mucido pa-

micollocari. Quce omnia paulo fufius explica-

ac

nerefectos. Significateos, quiomnem curam

ri poffunt, fimul oftendendo, quam grata Chri-

de

—

in ornandum & recreandum corpus impen-

fto hzec obfequia fint fütura. -

lt

*

R. P. Lohn. Bibl. Man, Zom. L.

b

V.* Ec

[0'

194

Bibliot-bec& AManualis.: Concionatorie

&e

Luc. 18.

V. Ex occafione thematis: Demine, ut vi-

reprimüm; cum ad tertiu'm pervenitur, éone

pe

LP 10

cutiuatur vifcera ejus,titubare incepitanimus

deam , dici poteft , re&ehoc tempore Evange-

3

lium hoc de cceco curato legi, quia nihil magis

ejus, & contremuit, negatnatura filii vulnera-

fi

nunc neceffarium eft,, quam ut homines vi-

re propriam carnem patris, horret facinus, pa*

Li/

Eccl. 2,

tet vuinus, ftupet fpiritus, & demum ipfius ua*

Y It

deant, 1. quidem //anitatem gaudiorum, quae

j

fe&antur, & de quibus olim cum Salomone di-

turze vinculo tractus, przeelegit potius pro hae«

(

cent: Vidi in omnibus vanitatem & atllictio-

feditate patris naturalem dileCtionem, quam

f0

ejus fübftantiam temporalem, aitque Judici:

nem animi, & nihil permanere fub fole. Ita va-

Pei

nitatem agnovit fruttuofe, qui, cum poft diem

Date hzereditatem, cui dare licet, quia potius

£0l

totum inter epulas aliaque gaudia traductum,

eligo eam amittere, quam meum licet mor-

bis

tuum vulnerare patrem. Nofcitur rei veritas,

fden.

no&u nihilaliud fibi, quam oneratum corpus

q

nui

& animam relictam adverteret, refipuit,& Re-

palam fit per naturam, quod abfconditum erat

]

D!

u

ligionemiugreffus, meliora & veriora gaudia

per culpam, manifeftatur hic effe filius verus,

& tota hzereditas ejus in manibus relaxatur.

g

quaerereftatuit. 2. Stultitiam. quae nunc com-

Manfil.l &

mittitur,dum omni licentize fraenum permitti-

Enim vero quis nolirum eft, qui non videat,

tur, ut poftea poenitentia agatur; quis enim fe

Salvatorem noítrum hisce diebus vehemen-

tius, quam alias, lamentari poffe de fidelibus

hf

ipfüm fcedat, aut vulnerat propterea, ut occa*

nis

fionem habeat felavandi, aut curaripolffit? 3.

fuis dicendo: Pofuerunt me quafi fignum ad [agit-

tam; Etenim corpus & fanguis Chrifti intrun-

1P1 :

Áufelicitatem ob damna fecuta in opibus, fama,

o crucis publice expofitus effe cernitur,(an&a

a

pace, virtutibus, meritis, gratia & gloria, ut

m

merito quidam dixerit, ejusmodi voluptates

quoque Mater Ecclefia eos, qui veri filii, & ad

codleftem haereditatem adeundam praedefti-

yi

fimiles effe pomo aFenella Regina preparato,

nati fint, explorarenititur; Quotquot igitur

p

quod qui tangebat, a telis erumpen

t';bus pete-

FH

batur, & occidebatur.

ü

hisce diebus gaudiis & recreationibus fuis ex

vero Deiamore fe privant, hi veri fideles funt.

fed

sb MTO

L,

E contra vero :: Écce peecatores paraverunt are

q

Y

'ALiI CONC

EPTUS PRJEDICABILES.

cum, paraverant [agittas [uas inpharetra, ut fagit-

Fusga.

tent, quia qui hisce diebus appetitibus fuisin-

ordinatis omnem libertatem indulgent, qui

S.Bgrnat)- l. X, Aemoraï)aile fa

&um eft, .

*qu'(þ)d; a þl&ribüs

;

[/

din.to, z.f.

clafficis & authenticis fcriptoribus, no-

peccatorum fuorum jacula fine ullo filiali re-

47.3:2-4 minatim vero a S. Bernardino de Senis refer-

Ípe&tu, aut reverentia in pe&tus Chrifti (igunt,

Mar

*

tur. Hicenim poftquam quaefüffet:: Vis noffe

hi infallibilein fefignum edunt, equo agnofci

hanc diftinctionem filiorum Dei & diaboli ?

poffit, quod filii fintadulteri &fpurii; Non fic

E|

dfcs. M

anima illa electafecit, dequa dicitur: Arcum

(ür

Moxfubdit: audiexemplum. Vitquidam u-

conteret, €2 confringet arma. li igitur coel

C0

xorem cum tribus filiis habebat, quos veros &

i veri

legitimos filios fuos effe ha&enus femper exi-

declarabuntur haeredes.

dec

(timabat,donec tandem aliquando conjux ejus

. 1l. Si pi&or aliquis virum.doloribus ple- Manfi dif;

€en

ï

C0f

adultera fuam erga maritum bilem emovere

nuin delineare volens, caput illius exprimeret 18. n. 8 -

volens, apertediceret, quod ex tribusillis fi-

fpinis & tribulis undequaque cinctum, cujus

fio

capilli livido fanguine rigentes, oculi profun-

fni

lüs, quos maritus fuos effe hactenus credide-

dati, vultus pallidus, & fputis defoedatus acli-

rat, duosexhabito cum aliis viris commercio

fra

gentuiffet; cumque maritus eam inftanter, uter

vidus effet, collum vero eboris inítar candi-

eat

dum, acceetera totius corporis membra vefte

ex tribusillis verus fuus & naturalis filius ef-

Quo

fet, interrogaffet, illa hanc ei notitiam dare

pretiofiffima auro & gemmis diftincta amiétta

em

pertinaciterrenuit , & paulo poft, absque eo,

depingeret , ipfum vero cytharam intra ma-

(dro

nus ipfius depictam plectro tangentem, & hi-

tn

quod filium legitimum manifeftaret, mortua

fuit; Maritus vero paulo poft etiam infirma-

lari voce cantantnm exprimeret, nunquid pi-

d

tus teftamentum condidit, in quoillum hzere-

&oris illius ftoliditati , & imprudentize indi-

;ïä?;

tn

dem fuum futurum effedeclaravit, qui ex tri-

gnareris? Nunquidillum pictorem amentem

hnj

busillis verus, legitimus & naturalis filius e-

& delirum effe diceres? utique fic de illo ar-

fui

jus effe probaretur, absque fpecifica illius no-

bitrareris; fed audi, quid Apoftolus de nobis

D

- minatione.

Chriflianis dicat: Inprimis de Chrifto affe-

Poft mortem vero hujus finguli

&i

haereditatem tanquam veri filii adire conten-

rit: Jvfe eftl caput. corporis Ecclefie ; fed quaze-

|

Qui

dentes ad judicem concurrerunt; qui ad imita-

nam funt huic capiti fubordinata membra?

Nos Chriftiani membra illius füumus: |.Zn ne-

lpir

tionem RegisSalomonis, ad difcernendum, u-

$h.

ter illorum verus filius effet,, hoc medium ex-

fcitis,, quoniam corpora veflra membra funt Chri-

voG

cogitavit: Pracepit enim eorum patrem ad

ff 9. Quaenam igitur eft illa ftoliditas noftra,

Q.tlqy.

quod, cum fanéta Mater Eccleíia Chriftum

Qut

arborem alligari, & quod quilibet eorum fra-

|

tufi

trum fagittaimpeteret Patrem, ut nofcere pof-

caput nofirum nobis exhibeat fanguinem &

Vont

fet ex jactu, quis verus filius ejus effet; fuit

lacrymas manantem, cum clamore valido, &

lacrymis flagellatum, fpinis circumdatum, &

idm

forte memor ifte prudentise Salomonis 3.Reg.

ts

3. de meretricibus coram eo contendentibus,

felle potatum, nos ftolidi homines, aliud ni-

tam mirabiliter ex vinculo amoris naturalis

hil, quam voluptates, convivia & gaudia re-

lh

j

üs

veritatem conjecturantis,& juftiffime judican-

quiramus & cogitemus, :

Crà;

tis. Primusillorum fratrum fagittam jacit re-

III. Deus olimferpentem zeneum, qui Chri-

&iffime, quantum fapuit, in cadaver patris de-

fti crucifixi figura fuit, in palo quodam.erigi

Can|

lint

juffit, ut omnes, qui ex ferpentinis morfibus

funöh, fecundustotoconamine nititpr fgpe-raf

26-

tint

vonä

Y 'J??t-zzfus XV Bacchanaka. —

i€5.

N

&écenfi & intoxicati era»t, ex hujus senei fer-

Paradifi appellat, fin'ekqüï

busad vitam, quae S, Aug. tr,

i

pentis afpectu fanarentur.

Serpentes infer-

vera eft vita,nom iutfatur: Atvero hoec doemo- 120 in Jo.

p

nales hoc tempore vel maxime igniti, in no-

nis facramenta fcopuli quidam funt proeuran-

l

ftram perniciem venenum fuurh certatim e-

tes nobis przecipitiuminferni ; cajusmodi fünt

r2

vomere contendunt, lafciviam nimirum, gu-

Jarvae, comoedice, fpe&acula profana, fcurrili-

lam, profanitatem larvarum, & fimiles alias

d!

tatesimpudicee, tripudia, chorex, crapulze, e-

i

Id

carnalis hominis diffolutiones: quonam ve-

brietates, &

*

ro remedio id obtinebimus, ut ab horum fer-

quaevis aliae Baccilaxxalïmlxn tufe

lüg

pitudines.

fv

pentum morfibus venenum prorfus nullum

" VII. Quzeftio eft moralis,quareinDominica S. Vinc.

contrahamus, aut contra&um protinusin no-

Quinquagefimse S. Mater Ecclefia facit men- Ferr fer.t

inDom.

Tat

S.Bem. biscuretur? S. Bernardus ait, fi tentatio-

tionem de Chrifti paffione, cum dicat Sapiens:

ep. 35

num fentis aculeos, exaltatum ferpentem 2e-

l,

Omniatesipus hobent,tempus flend: E2c. Omnia ne-

Quin)qa.,

Uf,

neum intuere, & fu

gotia ipfius opportunitatem habet; cum ergo

ubera Crucifixi.

genontam vulnem, quam

hodie fittempus loetitize & exultationis, quare

a

. Manfilc. — IV. De infigni Dei fervo Joaune Baptifta

fit mentio de Chrifti paffione, quze eft flebilis &

deFulginio, implacabili illo Bacchaualiain

Düs

triftis? Refpondetque hicvir fan&tus fequenti-

Bll

hofte, refertur, quod, cum quidam e germa-

bus verbis: Refpondeo,quod S.Mater Ecclefia

nis fratribus fuis his diebus mortuus fuiffet,

IIl«

a Spiritu fan&o gubernata, & re&te fciens ex-

a

ipfe fe l2etum effe oftenderit, ea preecipue de

ceífum & gulofitatem filiorum füoram, quam

caufa, ut cadaver illius publice expofitum,

faciunthis tribus diebus in comedendo & bi-

N

2

multis fraenum illis diebus injiceret, quo a

bendo, ideo cogitavit ponere coram filiis Chri-

peccatis coercerentur: fperabat enim, quod

fti paffionem, ut fideles reftringantur a gulofi-

Iuf

T

per hoc fpe&taculum, fi non plutes, faltem

tate, confiderantes, quantum conftitit pecca-

aliquem a peccato veniali deterrere poffet.

tum gulze primorum parentum, non gallina-

IUf

fed quzenam eft proportio interhomiaemali-

if

rum & perdicum , fed unius pomi fru&tus, efu

quem naturali morte extin&ctum, & inter fi-

commiffum, quod filius Dei habuit füfpendi in

gtl«

lium Dei propter peccata noftra in crucis in-

j

pat';ulocrucis. Etquidem, quod fanctushie

fami ligno füfpenfum? Fratres, exclamabat

przedicator de gula dixit; nos quoque aliis dif-

qui

S. Auguftinus, ut a peccato fanemur, Chri-

Tolutionibus & turp

itudinibus B

Ie

-

itueamur.

facchanaliþus

A'fï.um cx*upifixum i

ap plicare poffüm

US.

1nt,

urpitudo.

Damnum. —

r

Manfi

uis eraitinodie cum valido

V. Si tniles aliq

. VIII. Quzeruntnonnulli, cuiintertotárbo-

li

dif.3. -7quodam & exercitato inimico fuo in duello

rum & plantarum genera ficus potiffimum ab

W

confli&aturus, hodie eidem arma in manus

illo Deo, qui prze cam&is aliis virtutibus de

^

f&

€onfignaret, quibuscum adverfüs ipfum valide

manfuetudine gloriatur, dicens: Difiife a ze,

- decertare poffet, quid idipfüm videns de eo di-

quia mitir fum, maledictionem accepit; ciraon

Je-Manfi df

ceres? Omnibus nobis evidenter & clare fatis

potius pinus vel ulmus, autalia queedam arbor

rer hd

" €onftat, corpus noftrum intra paucos dies jeju-

'

inutilis hoc maledi&ionis fülmine percuffa

Jus

nioelfe macerandum,uttanto magis efficiatur

fuit? Idqueeo przecipue tempore, quod fru&i-

fpiritui fübje&um, curigiturtanta cum indu-

xm.-

buspariendis nequaquam a natura déftinatum

cli

ftria efficere fatagimus, utfpiritui Caro praeva-

erat, ( nonenim erattempusficorüm ) folvit

di-

leat? Di&ioilla, Carnevale, quaeitaliceidem,

hanc difficultatem. S. Bonaventura, dicens:

fte

quod Bacchanalia fignificat, fecundum fuam

Per ficiarborem potett intelligi homo deditus s, Bonav.

ia

etymologiam idem fignificare videtur, quod

dulcedini mundanze, qui dicitur effe fecus ferm. r. in

]d«

caro pravaleat ; quodmirum non eft, quia nos

viam, ideft, invia carnis, nonin via fpiritus; *^om. 7.

li

inimico noftro arma fübminiftramus, adeoque

Per hanc vero viani homo Bacchanaliorum P^* Pent.

p

dire&eeoperamur contraconfiliumA poftoli di-

tempore dici poteft incedere, ac proinde mi-

t

centis: /Von ergo regnet peccatum in veflro mor«

rum non eft, (1Deu

;

1

&ionem. -^

s f;;peffg'perocat maledi«

efll

tali covpore, ut obediatis concugicentis ejur, fed ne-

2

que exhibeatis membra veflra artna iniquitgtir, Pec-

IX. Cum Archias Thebarum tyrannus die Manf

cato; Porro convivia, ebrietates, voluptates,

quodam in numerofo amicorum fe recrean- dife.9, r.4

bis

fle

t &alieBacchanalium diffolutiones arma funt,

tium,& dulciter converíantiun agmine confti-

o

quibuscum caro & corp

tutus, lzetus, feftivus & hilaris atifteret, litera

p

Ípiritam dimicabit.

o5 notrum adrerís

F

"u

quzedam ad eum delata eft, in qua ipfe fecreto

S Aug.tr.--. VI. S. Auguftinus Baccha:

n'aliorum' gaudia

monebatur,multos inipfius necem conjuratos

i

9.inl.62- vocare folitus eft diaboli Sacramenta, quia fi-

hoftes eodemin locoipfi machinari mortem;ae

eutSacramentaa Chriftoinftitütà funt ad fan-

proinde neceffum ei effe, ut ab eorüminfidiis fe

i,

jrn

é&ificandas animas , ita facramentà diaboli

cautefuübduceret; cumque literarum bajulus

eontrarium operantur effe&um, fiquidem eo

inftanter, literasut aperiret,illarumque feriem

&

folum tendunt, ut perdant animas,easque gra-

attente perlegeret, follicitaret, is nihilominus

tia & amicitia Dei privent, per voluptates ab

earum lectionem usque & usque diftulit; cum

ipfo excogitatas, ut confcientiasindiffolubili-

nll

que ulteriusliteras illas arduum illi fignificare

t

bus peccatorum nodis illaqueare poffit. Sa-

negotium, ac proinde in mora lectionis ma»

re

cramenta, inquantum facrificia, iram Dei pla-

gnum fübeffe periculum;moneretur ; tyranuus

cant; at vero daemonis facramenta , qualia

refpondit: Servaincraftinum; fed gravi mul-

r

funt Bacchanalia, eandem femper magis irri-

&a moram hanc luere coactus fuit; fiquidem

tant; 5acramentaChrifti S. Auguftinus portas

mox, utabamicis digreffus fuit, violenta ho-

us

Bba

. füum

1l

R. P. Lohn. Bibl. Ma(æ. Tom. I.

196

Bibliothecae Manuah's C'bmïonatoriæ

jott

ftium fuotum manu protinus interemptusoc- ininfernum animas adimventïs,ab&inei*et,peï*a

det

cubuit. Quotfunt, qui hisce diebusinternas a

aadereconaretur, quidam.ex eis Epilcopum

t

Deo infpirationes accipiunt, a Praedicatoribus

feipforum petulanti levitati opponentem diu-

B !

enixerogantur, monentur ex librorum lectio-

tius fu(tinere non valentes, deinferenda ei ne-

ceiuterfe deliberarint. Quod cum fan&ushic

: ao Dorr [j

ne fpiritualium, nec non ab optimis morato-

l

rüm hominum exemplis, ut hisce diebus a,

Praeful martyrii patiendi eupidusaudiffet,cum

lant

mundi univerfali vanitatefe fubducant, qui tà-

uno tapntum Diacono & duobus Clericis fe ad

an

eam civitatis partem, ubi hi morabantur, con-

mnen,tempus adhuc fufliciens fupereffe,refpon-

enal

dent, quod inimminente quadragefimali tem-

tulit, & medium furibundze multitudinis per-

tranfiens, inlocum quemdam fublimiorem &

Vil'gi l-?' X

pore fe abiis fubtrahere, & bona operari pof-

elevatum afcendit, indeque contra choreas &

Knph teui

'

fint; nunctempus effe, ut pro communi homi-

inxi

num aliorum more génialiter vivant, quos ta-

tripudia mira cum energia przedicans, vanita-

tes dz2emonis inflrumentum & inventiones ef-

|

m

.nen Deus in quadragefima jufto fuo judicio a

fioru

mortali quadam infirmitate corripi, velocca-

fedixit: econtra vero furens plebecula variis

fioneinfolentiarum illius temporis inimicitize

eum convitiis & injuriisafficiens, mortem ei,

Gen.ep.9i u

nifi defifteret, comminabatur, aperte prote-

(i5€

alicujus graviffimum fubire periculum, vel per

Hoc

crapulamfuam totaliter perdere valetudinem,

ftando, quod his fe confuetis recreationibus &

taliaque experiri difcrimina permittet, ob quae

Judis nequaquam paterentur privari. Quare

Ufus

fan&us hic vir ovium fuarum emendationem

|

ocuit

tota vita fuafufpirare, & gemere cogantur.

&

Idem difc,

X. Sardonica herba hanc proprietatem ha-

& refipifcentiam vehementer defiderans ,

16.1^7. bet, quodtalesillam deguftanti fpafmos cau-

Deum enixe rogat, ut ad falvandas ipforum

LU

fet,ut moriens os fuum eo modo aperiat, & ex-

animas dazemones ipforum corpora obíidere &

*

pandat, utomnibus ridere videatur; quot funt

ingredi permitteret, & fübito quinquaginta ex

hisce diebus, qui ex hac herba deguftarunt, id

illis,quicontra eum conjuraverant, a daemone

eft, certi peccati cujusdam , vel diffolutionis

fueruntobfeffi, qui omnes furiofe falire & fal-

venenum abforpferunt, qui tametfi modo ride-

tare ceeperunt , non obftante, quodalii flexis

coram $. Epifcopo genibusinterram provolu-

ant, & jucundi ac hilares exiftant, attamen in-

trabrevetempus fe mul&andos ac puniendos

ti eum fupplices rogarint, ut pro infelici illa

effe pertimefcunt, aut vero culpze illius morta-

hominum obfefforum multitudine fuas apud

- lis, quzeilloszeternze mortis reos effecit, gra-

Deum preces & orationes interponeret, qui-

vem interius puncturam , & remorfum fen-

bus ipfe refpondit, admiranda potius & lau-

l

tiunt 2

*

danda ab ipfis effejufta Dei judicia, quiinreos

is i'efert'*B aroQ

Bar. anno.. XL. In annalibus ecclefiaftic

juftis beneque promeritis fuppliciisad aliorum

856.n. T. nius,quod,dum gentiles in urbeNeocaefarienfi

exemplum & correctionem animadverteret:

Adtempus;illis traditi funt, quosamant; fen-

profano cuidam feíto celebrando infitterent,

ingens quzedam hominum in confiuibus habi-

tiantmagiftros fuos, quoscolunt; Undehiper

[

tantium multitudo eo confluxerit, adeo, ut,

annum integrum obfeífi choreas & tripudia

fua continuarunt, in cujus fine,recurrente die,

dum unus alteri prae nimia populi confluentis

ttexa

. denfitate cedere vix poffet, doemonem, cujus

quofaltare coeperant,eosdem aquae benedictze

folennitates agebantur, fupplices interpella-

afperfione abfolvit, & a tripudiis abirejuffit.

l

xint, ut largiorem illis commodioremque lo-

' i s. XII.

U ful

