lum?

Porro Hierofolymam Chriftus depor-

quod ethymologia hujus dictionis , Curia, de- €P- 6.

$ Bert.

tatuseft per S. Jofephum & B. Virginem: in

rivetur a nomine Cruor, quafitotum ambitio-

defertum deduttus eft per Spiritum fanctum:

forum aulicorum negotium nulli alteri rei in-

£j4

du&us a Spiritu. In /Egyptum, & in Jerufa-

tenderet, quamutunus alterius eruatoculos,

lem ftella maris, & augmentum, fides & cha-

vel fanguinem effundat. Scholiaftes Tertul-

fitas :

Spiritus autem fan&us duxit eum in

liani a Baezarelatus , olim vetuftiffimum Ec-

defertum: In montem vero, & fuper pinna-

clefize raorem fuiffe fcribit, dandi in Miffa pa-

culaum duxit eum diabolus :

ideo timendum

cis ofculum cunctis przefentibus, praeterquam

eft tam Preelatis, quam Magitris, ne eos dia-

aulicis; cujus hanc protinus rationem fübne-

bolus in montem Przelationis portaverit, &

&it: circumferatur patena pacis inter fideles,

iftos in fedem magiítralem : €Cosefarii etenim

praeterquam tamen interaulicos, quosunani-

Arelaten(is veridica fententia eft : Quisquis

mes effe & pacificos non finit ambitio. Et hinc

fuperbus eft, daemone plenus eft.-

eft,quod S. Bernardus füperborum implacabi-

Man&

XXIIHI. Primus Chrifti in terra Vicarius,

lis perfecutor & hoftis, ita fcribat: Difplicuit

difc.5.1.4 qui tantas de Chrifto ad mortem usque con-

mortalibus angelica illa partitio , qua gloria

ä

fe&ando, futurze fidelitatis & conftantize fuze

Deo,; paxhominibus nuntiatur,&

ufurpant, turbant pacem.

quia gloriam

promiffiones fecerat, pedem fuum aulze Cai-

phze vix intulerat, quando e veftigio Chriftum

— XXV. S. Bernardus inlibris de confidera- S.Bern .1.4

Magiftrum & Dominum fuum efle, turpiffime

tione ita fcribit: Clauftrum quosdam malos de confid,

negavit. Unde gloffa optirie dicit: Non in

recipit, quos' ut plurimum bonos eflicit; at

monte, non in domofua, non intemplo Pe-

curia bonos facilius reci

pere, quam facerg

trus negat, fed in preetorio Judeeorum, in do-

confuevit.

XXVI. S.Bernardinus Senenfis nonnullos S Bernar-

o Principis facerdotum , ubinon eft veritas,

ubi Chriftus captus &ligatuseft. Hugo Car-

confiderat fcopulos, in quos nos dzemon imi- din. to. x,

dinalis fimiliter fcribit: Petrus femel intravit

pingere facit, ut ficeos, qui ad dignitates füb- ?:59:9-4-

*

curiam, & ibi vigorem animi perdidit, & Chri-

limantur, in multa ruere vitia faciat,bonosque

ftum negavit: quid fi diu permanfiffet in cu-

eorum mores Corrumpat: mentes enim, in-

ria? Quinimoaddendum eftinfuper, Petrum

quit, quae non fuünt multis virtutibus habitua-

aulam ingreffum fuiffe Principis facerdotum,

t:e & roboratze, cito deficiunt, ex multa diftra-

phrenetica illa ambitionis febri minime ar-

&ione diftrahuntur ab adulatoribus, qui cir-

dente, quin potius cum intentione Chriftum

cumítant: nemo talium Magnatibus aperit

in ipfam usque mortem confectandi, & de-

veritatem , nemo finit eós cernere peccata

fendendi, & tamen adeo fuilfe ignominiofe

fua, fed inillislaudantur: Adducitque illum

prola»fum; ac proin cogitate, quanto facilius

Pfalmitextum: Jfcendunt usquead calos, [cili-

& probrofius lapfuri fint illi, qui ibidem non

£et per gloriam €9 honorem: &v de[cendunt usque

alio fine commmorantur, quam ut ad ambitio-

ád abyfJos, [cilicet per multiplicationem gravium

farum praetenfionum faarum metam tandem

peccatorum. — Moxque rationem reddit ex eo-

aliquando pertingere poffint. Advertendum

dem Pfalmifta hujus tam turpis in peccata

quoque eft, Petrum aliis mediantibus in Pon-

preecipitii. 24nima eorum in malis tab:[cebat, id

tificis domum fuiffe introdu&um: Peirus au-

eft, in peccatis refolvebatur. .

tem flabat ad ofliwm forit; exivit ergo difcipulus

. XXVII. Tdemthronum Darii Regis regium14. to. a.

alius, qui erat notur Pon*ifici, €9 dixit ofliarim,

feptem gradibus conftantem nobis defcribit : S. 25.

€$ introduxit Petrum. — Quo in fa&to Petrus il-

Omnes autem hi gradus ex variiserantlapidi-

los przefiguraffe perhibetur, qui ad honores

bus pretiofis confecti, przeterultimum. En

admittuntur, vel ecclefiaftica aut tempora-

ipfiffima fan&i hujus fcriptoris verba : ..:Rex

lia munia confe&antur, per viam folius alie-

ariuy fecerat. fibi thronum. de auro , €9 per. fe-

ni favoris, per viam autem meriti minime

ptem gradus a[cendebatu.- ad eum ; primur erat

promoveatur; hi etenim in millena przecipi-

de amethyflo ,. [ecundus yd:' [marggdo , tert

ius de

topæ

Titulus V 11 fEternifas.

77

!

topazio, quartus de granato , quintus de adamante,

hunc Lfibi, commiffum inter brachiorum fuo-

"

pxtus deauro, feptimus deluto; Magisautem,

rum amplexus, imo & finu fuo portatet, quin

i.

dicat fortaffe aliquis, neceffarium videbatur,

potius eum juffu divino generalem populi fui

utgradus ultimus, utpote majeftati regize pro-

ducem factumeffe, eique eandem gubernandi

xime vicinus, omnium elfet puicherrunus &

authoritatem, dominiumque collatum fuiffe

pretiofiffimus; cur igitur ex luto, five creta,

deprehendens; curigitur mandatum libi effe

fabricatus fuit? Refpondeo, igitur id factum

ait,utipos in finu fuo portaret? fcitisne, quid-

effe, ut per hoc principibus viris infinuare-

nam ad hoc refponderi debeat? nimirum

tür, quod, quanto funt potentiores & formi-

idem prorlus eífe dicere, MoyfenIfraelis do-

:;

dabiliores, tanto quoque majores patiantur

minio & gubernaculo fuiffe admotum, quam

infidias,, ipfique morti viciniores exiltant.

ipium erga populum hunc patris, matris & nu-

Veletiatm dici poteft, id factum effe ad deno-

tricis officium exercere juffum fuiffe, afferere ;

tandum, quod eotempore, quoquis adaltithi-

hocenim eft pondus & onus, quod gubernato-

mum honoris gradum usque pervenit , tunc

ri plebis alicujus cenfetur impofitum, ut fcili-

inconftaus fortunae rota communiter vel ma-

cet fe follicitum erga fibi fubditos Patremfa-

xime mutari & gyrare foleat, ita, ut, qui an-

milias exhibeat, eisdem in infirmitatibus fuis

tea confiftebamus in vertice, mox mutato

fumma cum amoris & benevolentize fignifica-

fortunoe ftàtu jaceamus inluto, cunctorum-

tione fubveniendo, abblandiendo, & compa-

Pt Blf

emur.

'ep' ]

que pedibus conculc

tiendo. Hincetenimfactum eft,quod pruden-

u

e

tifimus vir ille apud lfaiam fponte fibi obla-

otä exiftimatus ge-

. Bern.

XXVIII. Moyfes, utp

tum a populo regni fceptrum conflanter recu-

DEP- 42.

nuinus filize Pharaonis filius, & hseres regius,

farit, dicendo: Jon [um Medicur, €9 in domo

quadraginta annisin ejusdemPharaonis regia

mea uon eft panis , nequeveflimentum, nolite confii-

regni moderatus eft fceptra, demum vero in

tuere sne principem populi. — Quafi diceret 1lli,

qui erga tibi commillos paternze charitatis vi-

fylveftribus Madian feabícondit, ibiquetoti-

dem annis ovium gregibus pafcendis intentus

icera iion nabet, qui fübditorum neceffitatibus,

fuit, donec tandem ab altiffima Majeftate divi-

foilicite profpicere,infirmitates eorum curare,

na populo Iíraelitico quidamDei locumtenens

eosque, ubiopusfuerit, veftimentis congruis

generalis praefc&us fuit, at vero, poftquam ho-

induere & foverenelcit, imperium etiam fpon-

norificentiffimo hoc munere infignitus eflet,

te oblatum , nequaquam acceptandum effe.

audite, qualiter füb hoc onereingemiicens la-

Septuagiotalocoverborumillorum: JVon fum

mentatus fuerit: Cur afixifli fervum tuun ?

AMedicus, iegant: INonero Princeps. Pagninus:

quare ion invenio gratiam corar te? : €8 cur im-

Nonero J2ominis. Chaldoeus: Non fum dignus,

st fim caput aut Princepr.

go[uifli pondus univerfi populi hujur [uper me?

Quis obfecre ad novum hunc in cunctis fecu-

XXIX. Nonnulli optime obfervarunt, nus- Manfi

lis inauditum fermonem non obftupefcat ?

quam de Chrifto Salvatore noftro legi, quod dfc. za.

ES

WSlBemln4

Variaé quidem quotidie audiuntur humani ge-

in toto triginta trium annorum decuríu un- ": &

de coiíid

neris querelze, dum varii fe a Deo abjectos exi-

quam equo aut jumento aliquo ufus fuerit,

ftimantes, moefti vivuntactriftes, eo quodin

tametfi varia alias loca eundo peragrarit: Per-

ftatu humili femper perfeverent; nemo enim

£rasfibat benefaciendo ; praeterquam in folo &

unico die triumphi fui, in quo veluti Rex afino

eít, quiin hominum exiftimatione effe, & ho-

$ Bernut«

norari, àuthoritateque ac dominio praefulge-

infidens honorificentiffime exceptus fuit; ne-

din, 0T

renondiligat; &tamen Moyfes a Deo ad ho-

que exittimandum eft, id Chriftum forte for-

$54

nores fubve&us contrarium fentit, dicens :

tuito feciffe, fiquidem dedita opera nonnullos

Cur afflixifli €4c.?. quare non invenio gratiam co-

e difcipulis fuis in proximum caftellum mifit,

]

ramte? Ambitiofi gratia Dei fe excidiffe arbi-

quiafinam & pullumligatos folvefent, & ad-

trantar, quandoad mundi gloriam non fubve-

ducerent, imo expreffe adjecit, quod, fi quis

huntur; & tameniis, qui verum lumen, coele-

eorum conatui relu&ctaturus, & jumentorum

ftiumque bonorum notitiam habent, veriíli-

addu&ionem impediturus effet,dicerent: quia

Dominus his opus habet.

mum eft, quod honores onus fecum gravifii-

Refpondeturt igi-

inum afferant, fub quo confequenter mifere

tur, quod, quando Salvatori noítro decretuin

ingemifcunt. Undeoptime S. Bernardus fcri-

erat, Registitulum fibi acclamatum admitte-

bit: Meditantibus honores blandiuntur, fed

re, non uno, fed düobus jumentis viciffim feu

onera penfantibus tzedio funt atque formidi-

per vices uti voluerit, alina nimirum & pullo

ni, non autem omnes capiunt hoc verbun ;

ejus , animalibus fclicet natura fua gravibus

inulti enim non tanta fiducia ac alacritate cur-

portandis oneribus deftinatis, ad denotandum

rerent ad honores, fi effe fentirent & onera,

gravitatem & difficultatem oneris, quod por-

gravati profe&to metuerent, nec cum tanto]a-

tare debent, qui aliis przetunt & dominantut.

XXX. Incujusconfirmationem notandum jbid,n.a.

bore & periculo quarumlibet affe&arent infu-

]as dignitatum. — Porro Moyfes fubhoc fibia

eft, quod, quando Samuel venturo Sauli ex-

jj.10.3

divina Majeftate impofito onere lamentans,

temporaneum praeparabat convivium, in quo

s- 25'

hanc plan&tus fui reddidit rationem : — .Nun-

ipfum Regem declaraturus erat, modus qui-

quid ego concepi omuem hanc multitudinem, vel genui

dam fpecialiter obfervandus fit, quo Samuel

eam, utdicas mihi ; portaeos in [inutuo?. Univer-

in ferculis appofitis diftribueudis uti voluit ;

fam, obfecro, Scripturam facram pervolvite,

per hunc namque modum futuro Regi indi-

nec tamen unquam Moyfi hoc a Deo impofi-

catum effe voluit, quod regno, ejusque oneri-

tum fuiífe-praeceptum reperietis, ut populum

bus portandis humeri ipfius fübnmiittendi ef-

K 3

fent :

-

l

Bibliothecg Munnalis Couciouaioriz

»8

us

fent: Dedit locum in capite eorum, qui fue-

betbonorum,five animi,(ive corporis,adeoque

em

rant invitati, dixitque Samuel coquo: .Daygar-

& vitam fuam, ubi fueritopus, fequeipfum to-

tum impendere debeat, tutandze íaluti vefirze.

&

tem, quam dedi tibi, €9 pramepi, wt reponeres [eor-

t

um apud te. .Levavit autem coquus artnum, €9

Porro prius dixerat: fi£ vefler minifler, fed quafi

z. Reg, g, pofttit ante Saul;: Hzec autem carnis portio a

parum nimis fe dixiffe videretur, fubjunxit:

4ue

Y. 24.

Erit vefler [ervus.. UndeS. Thomasambitiofos

tuf

Propheta a Deoilluminato, Saulinequaquam

Qui

cafualiter propofita fuit, quia idem Propheta

monet, dicens: fialiquis defiderat habere pri-

mox fubjungit: Ecce, quod remanfit, pone ante

matum in Ecclefia, fciat, quod illud non eft ha-

rei

2£, €4 comede, quia de indufiria [ervatum efl tibi,

bere dominium, fed fervitutem ; in cujus con-

quando yopulum vocavi, €9 comedit Saul. — Ne-

firmationemillam adducit abA poftolo factam

pas

quaquam dubito, quin curiofi fitis ad intelli-

declarationem: cuineffema liber ex omnibus , om-

[b

Qu

gendum, queenam fit inter fceptrum & ar-

nium i [ervum feci. . Ac proindeauthor operis

mum feu humeraum bovis proportio; atque

imperfe&i valdeimpenfe miratur, nequecau-

fiS,I

ideo pro meliori hujus mylterii intelligentia,

fam feinvenire poffedicit, cur dignitates tam.

qu

quamdam Gregorii Magni fententiam prius

anxie, tantaque cum aviditate procurentur :

ü

jef

audite: Tantorum quippe pondera, inquit,

Primatum ecclefiafticum concupifcere, neque

j

fuftinere compellitur, quantis in hoc mundo.

ratioeít, nequecaufa, quianeque juftum eft,

ha

principatur; etenim Propheta Samuel, qui

neque utile ; quis enim fapiens ultro fe fubjice-

p'

]udex populi erat, Saulem commonitum ef-

re feftinat fervituti, labori, dolori, & ( quod

du

fe voluit, ut fe fuosque humeros ad dominii

majuseft) periculo tali, utdetrationem pro

tu

fibi commiffi onus & pondus fortiter portan-

omni Ecclefia apud juftum judicem, nifi forte,

dum bene praeparet; nam juxta veriífimam

qui non credit judicium Dei, nectimet, utab-

U

S. Gregorii fententiam, onus five pondus hoc,

utens primatu fuo ecclefiaftico fveculariter,

i

f

non unum duntaxat eít, & fimplex, fed quot

convertat eum in fzecularem.

&

funt in regno fubditi, totidem quoque onera

XXXIII. Memorandum eft, quod, dum a Manfi

K

portanda effe exitimandum eft: E qua fen-

Pharaone e carcere edu&tus Jofeph a compe- dife- 16.

tentia evidenter colligitur, quod, qui majori

dibus afcenditad thronum, traditumque eftei * '*

Ya

dominio , copiofiorique fübditerum numero

in univerfam /Egyptum abfoluti Domini fce-

praeeft, is quoque fortiores robuftioresque hu-

ptrum, fimuletiam ab eodem Pharaone Rege

Ántiq.

meros, ut habeat, neceffumfit. Undeoptime

catena quzedam collo ejus injeCta fuerit. Poft-

Ü

convival.

ad propofitum author quidam de Saule tra-

quam enim dixiffet : Tu eris Juper domum zeam,

ü

li. c.;s!.

&ans ita fcribit: quod, cum armus maxime

d oris tui imperium cun&us populus obediet,umo

&

valeat ad onera ferenda, Saul cogitaret, fe non

il

um regni [olio te precedam; ut omnem quo-

ü

ad lufum ac voluptates, fed

:

nera

que authoritatem, poteftatemque regiam ei

: ad maxima o

j

ferenda vocari.

delegaret, collo torquem aureum circumpo-

C

Id. difc.

XXXI. Non defuit, qui indigne prom

otos

fuit: catenis & compedibus liberaffe eum di-

12. n.3z, ambitiofos homines Ezechielis currui fimiles

cituris, qui mox collo ejusdem aliam non mi-

(

e

effe pronuntiaret; hic enim currus quatuor fa-

nus ponderofam & gravem catenam injecit ?

cies referebat, quarum prima erat Jeonis, quia

Ita profe&to resfe habet; verum per hoc infi-

B

nuare nobis voluit, quod, licetcarceribus exi-

d

fuperbus leonisinftar ad gradus füblimes vio-

b

lenter afcendit; poftquam vero in editioriloco

re Jofephum jufferit, non tamen perhoc illum

confpicuus fedet, faciem aquilze induit, (haec

ab omni fervitute liberum effecerit, quin po-

enim eft facies fecunda ) adeo alte evolando,

tius eandem. novis denuo incrementis adau-

f

1. hi

utjam nemiuem eorum , quibus alias familia-

xerit, dum eidem in throno collocato impe-

p4

riter uti confueverat, agnofcat. - Tertia facies

rii fceptrum in manus dedit, & ideo catenam

l

hominis erat, quia paulatim poftquam illo fibi

collo ejus injecit. Verum quidem eft, quod

t

acquifito honore exciderit, iterum fe homi-

catena hzec aurea fuerit, quia fervitus, fub

nem aliis fimilem effe commonftrat. « Quar-

qua Reges, Principes & Magnates ingemi-

ta facies bovem referebat; quam etiam am-

Ícunt, honorifica & fplendida eft, ut diximus,

bitiotus ille tandem induit, quia omnibus tan-

tamet(i Seneca optime dixerit : Stulti eft,

compedes fuüos, quamquam aureos, adamare.

dem ftolidum & ignorantem ipfum effe, ma-

nifeftum evadit.

Unde majori, quam un-

Porro libertas per collum liberum exprimitur;

quam alias, ludibrio exponitur. Stultorum

& hinc eft, quod Deus fignificare volens, po-

exaltatio, ignominia.

pulum fuum fibi minime fubjectum, dixerit de

LucBurg. — XXXIL Porro advertendum eft , quod,

eo: Durzcervicises; dumque fe Hierofoly-

inc.20.

quando Chriftus perfpicuis verbis dixit: Qui

mam in priftinara libertatem repofiturum effe

Matth.

promittere voluit, eidem dixit: Solvevincula

voluerit inter vos primus elJe, erit vefler [ervus, ex-

preffam fecerit fervitutis mentionem. Ubi Lu-

colli tui, filia Sion; adeoque quod Pharao ca-

cas Burgenfisait: vobis prorfüsaddictus, nul-

tenam, quaantea Jofephi pedes obítrinxerat,

;:

latenusliber: Pluseítfervum effe, quam mi-

nunc collo ejusdem injiciat, id nequaquam ea

niftrum, nam minifter liber effe poteft, fervus

mente factum effe,ut eum liberaret, fed potius,

autemtotus eft Dominifui, quidquid habetin

ut eidem tacitus innueret, quod ea in dignita-

bonis five naturze, fivefortunze, totum addi-

te graviori, quam antea, fervitutis jugo fubje-

P

tum eft fervituti Domini, idque totum in iis

&us & preffus effet.

fuperioribus fpecialiter exemplificat, quibus

XXXIV. Quando S. Propheta Klifzeus defbid.n.6,

regimen incumbit animarum : adeo fervitio

Elia chariffimo Magiftro fuo loquebatur, qui

uni-

veftro obnoxium fe effe fciat, ut, -guidquid ha-

tanquam facri prqphetici gregis caput oi

bus

Tiulus AL meitio.

19

bus Prophetarum íiliis fumma n veneratione

S. Petrus Damianus fuperbos ad magnatum

erat, edicere folitus fuit; Pater mi, currus Irael,

maufolzea fpe&anda hisce verbis invitat: Ubi

f

& aurigaejur.

Quibus in verbis illud fpeciali-

funt modo tot potentes fzeculi, tot invictiffi-

ter notandum venit, quod Elias uno eodem-

mi Reges, & qui coelo videbantur fuperex-

que tempore currus pariter & auriga appelle-

toli, & totam pene mundi latitudinem fub

tur? Quis eít, qui nefciat, currum & aurigam

fuse poteftatis imperio poflidere? Nonne fi

Eal

duasres eífeinter fediftincilfimas? curigitur

ad horum fepulchra relpicias, corpus illud,

..,refpe&tu unius & ejusdem hominis eadem fi-

fub quo mundus tremere cogebatur, vix u-

À

mulunit&conjungit? Currus viatorum farci-

nius libree pondus invenit-.r.

nas, aliaque viarum impedimentaintra fe por-

XXXVIl. S.Ifidorus, &alii Patres decre- S. Iidor,

tat, auriga vero currum per loca magis pervia

verunt: Tantum ab ambitu debet effe fepo- €P- 125.

^ « ducit, dirigit,ac proinde imaginari vobis debe-

fitus Antiftes, ut quaeratus rogandur, roga-

tis,hanc veram quamdam figuram effe eorum,

tus recedat, invitatus effugiat, fola illi fuffra-

. « quiimperant, &gubernant, hienim, tametfi

getur neceífitas excufandi.

Et paulo pott -

^ legesfubditisimponendi, eosque, proutillis

fubjungit; Profecto indignus eít, niíi fuerit

ordinatus invitus.

placet, gubernandi & dirigendi authoritatem

" "habeant, cum hoc tamen ftat, quod eodem

- XXXVIII. Oleafter ad dignofce

h,&um eum, öleaü. in

.prorfus tempore illis neceffarium fit, ut pon-

qui imperiis gerendis idoneus fit, hoc infal-c

lm

dus fübditorum univerfalibus & particulari-

libile fignum effe ftatuit: Quemcunque vide-

N

bus compatiendo, alimonize fufficientem illis

ris fub przefectura quafi oneregemere, crede,

annonam procurando, urbes & oppida fortifi-

illum optime demandatum munus- admini-

cando, eisdemque de munitionibus & militum

ftrare, quem vero lzetum ac gaudentem de

hac re confpexerit, dicito, illum utilitatem &

fufficienti numero profpiciendo, atque quieti

tManf -

& faluti publiczeinvigilando. Unde Drogo O-

.difc.[& / 3

vanitatem in dignitate quæüiiï'ef'

füenfisait: Currus Ifrael, & auriga ejus, por-

-

;

$. XV.

i^

tas & regis, :

b

fuftinens & gubernans.

:

»

lb;ïi;ï.

a '.*

E

x unanimi multorum

facrorum

MISCELLANEA.

expofitorum interpretatione certum eft, quod

j Fugd ZAImbitionis.

columna illa, quze populo Ifraelitico in deferto

[

. ducis & re&oris loco inferviebat, coeleftis qui-

ria dat curas; ergo fi vivere curas.

Engelgr.

^ dam nuntius fuerit, ad hiunc fpecialem effe-

I.Cu

Etbeneíecure, nonfittibicuria curze. infeft S,

&um a Deo coelitus miffus: atvero dicito fo-

II. Quid füb dignitatibus lateat, re&e.nonïae' $2

des, quamnam ob caufam Angelus ille colum-

nemo hoc difticho expreffit:

nze fimilitudinem induerit? —Nimirum quia

gori, triplexqueIdemin

Cur tibi crux triplex, Gre

corona eft?

omin.

columnan ad zedificii pondus füftentandum

Palm.$. .

5

deftinatam effe fcimus, ac ptoinde Angelus il-

2eque corona cru-

Jeinfinuarenobis voluit, quod, qui populos re-

Anne fuafil feguïtur qu

cem ?

gendo, illisqueimperando dux & gubernator

III. Urbanus VII. quoties amiculum e füb- Ibid.

eft aliorum, eodem tempore, quoa fubditis o-

tili tela fuperinduebat, alto pettore ingemi-

"bedientize debitum accipit, eosdem quoque

nabat: Quis créderet, fub tam levi findone

ortàre & fuftentare debeat.

v

tantum ponderis delitefcere!

! Juftin.lib, -

XXXVI. Juftinus hiftoriam refert, quod

IV. De S. Brunone aliquis geminos hos Anonym,

18. hift. per pronuntiatam ab oraculo fententiam ta-

scompofuit: .

í

verfä

Pontiïï&atum,

lem aliquando Regem eligendum effe, ftatu-

blatum renuit fibi Bruno

tum fuerit, qui prinius omnium folem orien-

m raro bea-

tem confpexiífet; fa&tumque inde effe, quod

.. Cernens, effe ftatum Magnatu

omnes fuos orientem verfus oculos deflexe-

Jamnum.

rint, unico duntaxat excepto, qui ut altiífimo-

rum montium cacumina, quze omnium primo

.. Phävorinus Philofophus aj;:bat, ambi-Stob, fa.

tiofos effe partim ridiculos, quod ad majora deProvid,

a fole oriente irradiarifolent, afpicere poffet,

occidentem verfus oculos faos defixit, atque

afpirarent:. partim odiofos, quod ea confe-

ideo, quia in folis luce confpicienda primus

querentur: partim miferabiles, quod fpe fze-

fuit;idemmet votisomnium Rex proclamatus

pius fallerentur.

[

"VIl Timon vero voca

bat ambitionem &ld fe;r- 9.

fuit: Ex qua hiftoria non finerationabili fun-

damento hzec poteft deduci optima morali-

avaritiam elementa malorum, eo quod ex i]- d€ Inftit. .

tas, nimirum eos, quidignitatum non orien-

lis omnia vitia, perinde ut omnia mixta ex

elementis, generarentur.

tem (ideft, delicias, honores, thefauros, im-

peria & dominia) refpiciunt, fedoccidentem

'VII. Reéte de honorib

us vitandis monuit Ovïd..,l.i.

rift,

id eft, terminum, in quem tandemin fine re-

Ovidius:

folvendi funt?) confiderant , humilitatem in

NVivetibi, quantumque potes, pgaäluftria

vita :

fe confervare & modeftiam, feque adillarum

legitimam adminiftrationem meritiffimos red-

Saevum prælufh'i fulmen ab arce venit.

É

VHI. Alphonfus Rex Aragonum afinos

Fab conc;

dere, maximeque idoneos. 'Unde S. Grego-

in f. 48,

rius ait: ' Lux miferis datur, quando, qui fe

dicebat, melioris effe conditionis, quam Re-

Jac. n. x.

lbid.n:a

ges, fiquidem illis clitellae quandoqge a dor-

in hac peregrinatione miferos agnofcunt, cla-

fo auferantur, his nunquam.

i

ritatem tranfitorize poteftatis accipiunt, &

. IX. Carolus V. Bruxellis

Principatumlbid,

t.üc,)l'-l»efare infum h-ongr-is onera f.:ompglluntur,,

ial

9

N

-

m

$80

Bübliothecee . Manualis Coucionatorie

m

[

Belgii in filium fuum Philippum fecundum

$. XVL

—

k

AXIOMA T A.

deponens cum lacrymis dicebat: O fili, ma-

gnum tibi onus impono.

& mimü farcina gachizr,

Ibid. n. 2.

X. Eremicola quidam juveni cuipiam co-

I E(,quud honos? Onus eft,

V. Honos$,

gnato füo ad hplfcopatum poftulato praece-.-

qusedam,

Ambï lo

Quae nulla quemquam commoditate beat. -

i ofi

qu

pit, ut fupermenfam primum, deinin plana

. Siquaeratur honos, non fugiatur onus.

:

DO

terra jacens, aliquoties fe revolveret, & quae-

Wuürde, Bürde.

nam volutatio fecurior effet, inde colhgeret

Ri ss n ia T g g um II . i i

i

tü

Il Vis, ut honorens? virtutem, fac, vene- Idem,

Is

Qua inftructione c *iditus juvenis, cum Epi-

rer l.S .

fcopatum utpote periculis plenum refugiffet,

Wer Tugend ehrt, ift Ehren werth.

H (er, q

poítea poft mortem inftru&tori fuo gratias a-

Dfiüw' f

IIl. Haltdichrein, ble1b gernallein,-

Florll p.E

gens apparuit, dixitque: Scito Pater, quo-

.Mach dxch mcht Zgemein, fo wirft werth V.Honor,

H

niam nunc effem de numero damnatorum, fi

Ífevn.

1i0

fuiffem de numero Epifcoporum.

Ibid. . 2.

Xl. Robertus Holkot ambitionem equo

IV. Wieder Helhg ift, loift der Feyertag

Toid. n,7.

n

Wie der Heilig iit, alfoift das Opfer.

i.eg tj

hiftrionis cujusdam comparabat, qui do&tus

V. Wann der bchatten am grofsten 1& geht bed

0i

ab eo fuerat genua fübmittere, quoties ille:

die Sonn bald unter.

FleBlamus g«sua , dicebat; iterumque furgere

$ Atf

ad verbum Lrvate

Quem cum famulus ei

VE Ehr hat wüchfene Flügel, wenn manzu gpiq,

100 $

" hoch fhegt zerfchmelzen fie.-

furripuiflet; ipfe eum infecutus ad equum in

VII Honores mutant mores, fed raro in me-

pr

medio fluminis confiítentem folita verba :

(iftodun C

liores.

Ehren verkehren, aber felten

It

Fleiawis genua, pronunciavit; quibus auditis

vermehren

j

equus fe & fefforem aquisimmerfit, & ad ver-

VIII.. Sl re pnvens, nequenomen habere me-

id

bum Levateiterum furgens, finefamulo adhe-

X

rumrecurrit.

Sic enim & mundus joculatur

reris.

«

IX. Hoceftregnare, nolle regnare cum poffis. pinius,

cum ambitiofis & ludicre honorem oblatum

X. Qu1 recte faciet, non qui domtfiatur, ent Juvenal.

repetens poffefforem cum ignominia deponit,

Rex.:

unde Boetius in perfona mund1 fic talem am-

em

[

--

Tunc ornia jure tenebis,

ï

bitiofumalloquitur: Afcende, fiplacet, fed

Cum poteris Rex elfe tui.

ealege, utne, cum ludicri meiratio poPculat,

defcendere injuriam putes. .

XI Imperare fibi maximum efti imperium. Senec,

lbid. -

XIl. Dionyfius Rex Sicilize Damocli affen-

^$. XVIL

h] |

M

tatori beatum ipfum prædwantx beatitudinem

AUTHORES

F

Rugem demonftraturusin fella juxta menfam

Id

fele&iffimis cibis inftru&am collocari, fed fi-

I. Jacobus Marchantius in Horto Pa&orum,&

Ml

t

mul e lacunari nudum g gladium e feta. equina

- Tuba Sacerd. le&. 5.

fuper caput pendentem imminere ]uHït utex

II. Joannes Bufezeus in Panario.- V. Ambltlo.

u

hocfa&to colligeret, in quanto femper timore

Ii. Ludovicus Granatenüs in loms comm.

E

1

ericuloque verfarentur Reges, & omnes alii

. fol. 593.

Vil

in honoribus conftituti, quamque omnes eo-

Q

rum delicize & felicitates per hunc timorem

]V. Thomas Stapletonus in Promptuarm mo-

C

rali Dom. 3. Adv. text. 6. & text. 6. in

4

corrumperentur, & faftidium generarent

Ap. Fab,

X1II. Etiamillud ambitiofos non paruim ve-

Dom. 16. poft Pent. & text. 4. mDom 2.

hi

l. c.

xat, quod Senecahis verbis expreffit: Ambi-

po[t Pent.

ïïä

tiofo non tam jucundum eft, multos poft fe vi-

V. Laurentius Beyrhnck in Promptuano mo-

dere,quamaliquem ante fe habere moleftum.

rali text. 4. infefto SS. Innocentum, &

!YAn

Juvena!

XIV. Re&equoque cecinit javenalis:

text. 1. in fefto S. Michaelis.

&i

Sat, 10

Quid Craffos, quid Pompejos evertit? &illum,

VI. Jofephus Langlus in Polyanthæa V. Am-

Ad fua qui domitos deduxit flagra Quirites ?.

bitio.

j

Summus nempe locus nulla non arte petitus

l

M'Ignaque Numinibus vota exaudita mali-

V. Jofephus Man(i m . Bibliotheca morall

Ti

trac. 3.

t

gnis.

-?Q-'?Hä- »ææä—ä* -äeäaoä- 3tb? -tooset- -&2&&*-&2803* «ääïü-mæïäü-

Pit 37.

u

TITULUS .

IX.

l

lil

(

RMICITIA

Icc] t

üdei

Dwifo.

M

QUOAD lLSSENTIA'VI

II. Dividitur a S. Thoma in naturalem , quze s. Thom,

ngämtw.

inter patrem & filium, caeterosque confangul— l.c

ä

|

AA

neos,interquos communicatio rerum ad natu-

Hi

$. Thom,

ram pertinentium effe debet,reperitur. Dorme-

E

2.2..23

ft juxta S. Thomam amor mutuzeébene-

|

2.I

volentizefuper aliqua communicatijone

flicam vel economicam,quze eftinter domefticos

bi

S. Aug

fundatus.

Juxta S. Auguftinum, eft

in his,

use ad domus difpenfationem perti-

PIOV 26

omnium humanarum, divinarumque rerum

nent.

á

ivilem vel politicam, quae inter conci-

11$,

€j. 45

cum benevolentla & cantate fumma «con-

ves invenitur per operum civilium commue-

te

fenüo.

nicationem.. . Divinam, qua homines in uno

/

COE-

hr

]

Titulus LX, — 4micitia.

81

- eorpore Écclefize, communicant, inter fe,

$. II.

& cum Dgo.

Bl(hlæ[.

EX SS. PATRIBUS.

VI HOHQQ.

— Qualita;.

-S?Amb;.l. IlI. Primus eft Penevolentia in affe&u, pet

I. V'era illa amicitia eft, & Chrifti glutineco- $, ftier. ia

5.de ofio- quam amicus propter fe, & non propter fua

pulata, quam non utilitas rei familia- epift. ad

bona diligitur; nam, tefte S. Ambrofio, vir-

ris, non praefentia corporum tantum, non fub- Faulinam.

l,

tus eft amicitia, non quzeftus, quia non pe-

dola & palpans adulatio, fed Dei timor, & di-

cunia paratur, fed gratia.

vinarum Scripturarum conciliant ftudia.

/.

SHierad — IV. Concordia in Jenfu : nam in amicis non

Il Amicitia, quae definere potuit, nun-

Florïl, b

Demetr. res quaeritur, fed voluntas, ut fapienter S.

quam fuit vera.

JLLOngr

Hieronymus dixit; eadem velle, & eadem

III. Amicitia parem aut facit, aut accipit. S. Ambr,

nolle, fir,ma; amicitia eít.

Ubiinzequalitas, & alterius eminentia, alte- deoffic.

M. M.

rius fubjectio, ibi non tam amicitia, quam

Arift.L g.

V. Beeficentia in effeu : feu communica-

adulatio eft.

bid

E. 69« tjo bonorum; quam ob caufam amicorum

omnia bona communia dicuntur.

1V. Neceffitas amicum probat, & intimze S. Hier.

charitatis ardorem

lid,

S. Aug.

VI. . Fides €? conflautia in adverfis: nam, ut

ventionis elucidat.

fplendor exhibitze mbf füp.Mich.

.L12.99- S. Auguftinus recte pronunciavit: nihil fic

*

V. Amicitia tanto certior eft, quanto ve- Caffiod in

probat amicum, quemadmodum oneris ami-

tuftior; quia facile mutari non

Caffiod.in ci füpportatio; &, ut Caffanderait, quive-

per longa fzecula cuftoditur.

poteft, quod quafi ep.

e;aift.

re amicus eft, omni tempore diligit; nam

VI. Non p

0

eum tornientum non fuperat, labor non la-

ui Deo fuerit inimicus.

teft homo homini effe amicus, Idem.

xat, thefaurus

. VII. Quid eftamicus, nificonfors

Vamoris, S, Ambr,

x

non effert, alienus amor non

p. Engel-

Plinfor,

occupat.

ad quem animum tuum adjungas, atque ap- ?

r, embl,

Jwend, —

plices, ita mifceas, ut unum velis fieri e duo-

13.Luc.E-

s. L

bus: cui te tanquam alteri tibi committas,

vahg.p.2.

aquo nihil timeas, nihil ipfe commodi tui $. Ambr.

EX .S. SCRIPTURA.

inhoneftum petas? non enim vectigalis ami-

l. s. de of-

fic, ulte

3

Qualiza:.

citia, non quzeftus, quia non pecunia quzeri-

Sunt, '

Prov. 17.

mni tempore diligit, qui amicus eft: &

tur, fed gratia; nec licitatione

pretiorum,

. x7.

T

fed-beneyolentiæ.

frater in anguftiis comprobatur.

Eccl.22.

Mc&j]it&:.

]

II. Fidem poffide cum amico in pauperta-

te illius, ut & in bonis illius laeteris.

Íntem-

- VIII. Sineamicis omnis cogitatio effet tze- Caffiod. in

pore tribulationis illius permane illi fidelis,

dium, omnis operatio labor, omnis terra pe- €Pift.

ut & in haereditate illius cohzeres fis.

regrinatio, omnis vita tormentum, fine quo-

Eccl. 6. |

.III. Amicus fi permanferit fixus, erit tibi

rum folatio vivere, effet mori.

'Y» EIe

quafi cozequalis, & in domefticis tuis fidu-

Utilitas.

cialiter aget: fi humiliaverit fe contra te, &

IX. Solatium hujus vitze eft, ut habeas, cui

| Ambr.L.3.

a facie tua abfconderit fe, unanimem'habe-

pe&us aperias, cui arcana communices, cui

e offic.-

bis amicitiagn bongm.

fecreta tui pectoris committas, ut colloces ti-

Utilitas

bi fidelem virum, qui in profperis gratuletur

tibi, in triftibus compatiatur, in perfecutioni-

db v.14.

IV. Amicus fidelis prote&io fortis : qui

autem inyenit illum, invenit thefaurum. . À-

bus adhortetur; facilis vox, & communis:

mico fideli nulla eft comparatio, & non eft

totus fum tuus : fed paucioris eft effe&us.

.X. Amicitia & profperas res dulciores fa- Ib. 1. 3. de

ponderatio digna auri & argenti contra bo-

nitatem fidei illius; amicus fidelis medica-

cit, & adverfas communione temperat, & 1e- fum.bon,

imentum vitee & immortalitatis, & qui me-

viores reddit; quia, dum in tribulatione a-

mici confolatio adjungitur, nec animus fran-

tuunt Dominum, inveniunt illum.

; Prov, 27.

V.. Unguento & variis odoribus dele&a-

gitur, & minus eadem patitur.

N^ 9.

tur cor, & bonis amici confiliis anima dul-

coratur.

$. IV.

EXEMPLA SACRA ET PROFANA.

| -Ecd. 25.

VI. Bga;us, qui invenietamicum verum.

Y. 12.

Falfzta:.

onathas dilekit David quafi animam fuam, z.Reg.18.

I.J

quia anima illius erat conglutinata ani- ** 1

6 T00

Ecd.6.v.8 X VII. Eft amicus fecundum tempus/, &

m2e David; hinc & exfpoliavitfe Jonathas tu-

IO.

non permanebit in die tribulationis. Eft au-

'-ll c*

nicafua, qua eratindutus, & dediteam David,

tem amicus focius menfze, & non permane-

& reliqua veftimenta fuausque ad gladium &

bit in die neceffitatis.

arcum fuum, & usquead balteum..

| Prov. 26. - VIII. Sicut noxius eft, qui mittit fagittas

