lVeociter currit [ermo Dei , . £2 velocem defiderat

poffet.

Sic fapiens, fi licebit, virtutem in

divitiis explicabit; fin minus, in pauperta-

habers [equentem ; vides cuta quanta velocitate cur-

te. Si poterit, in patria; fin minus in exilio;

rit ille, qui dicit : //iam mandatoruz tuorum

Pfal XI9.

cucurri ; fidelir, obediens me[cit morar , fugit cra-

fi poterit, imperator, fin minus, miles; íi

inum, ignorat tarditatem , praripit pracipien-

poterit, integer; fin minus, debilis.

iem, parat oculos vifui, aures auditui, linguam

voci, manur operi, itineri gedes, totum [e colli-

Dub'iumk IF.

git, ut imperantis colligat voluntatem. — /ide

^De eadem.

JDominum velociter pracipientem , €9 hominem fe-

flinanter obedientem ; Zachae , inquit , :feflinus de-

XCIV. -Intexr alia motiva ad devotiohem

Jcende , — quia. hiodie C?c.. €9 feflinanter. de[cendit ,

excitantia, etiam illud folet adhiberi, quod

€$ excepit illum gaudens, — Nonne legifli, quod fi-

qui cito dat, bis dat: Hoc cum capere non

Q.Cor.c,gl

liis Ifrael pracipitur , — ut agnum comedant fe[li-

poffet Philothea, ideo

santer 9 quare verbz illa , qua per. legem dedit ,

defideraret.

que melius dgclarari

que per jemetipfum pra[ens exhibuit , qu& ger

Ecclefig propofitos tradenda. reliquit ,. ueloci funt

Solutio..

S.Ambr.

obrdientia. confummanda. — Hinc & S. Ambro-

XCV. Refpondet Afceta, &imprimis fup-

lib. r. de

fius ait: Confideremus, cujusmodi in eo vi-

ponit lioc loco, per cito dare, nihil aliud in-

Abrah.

ro fuerit devotio.

Ea enim ufus ordine pri-

telligi, quam cum magna devotione, hilari-

ma eít, quae eft fundamentum c?eterorum ,

tate & celeritate fua munera & a&iones per-

RCW,

meritoque hanc ab eo primam exegit Deus

agere.

Hoc fuppofito, tales bis dare fic o-

Dicens: AExi deterra €$9c.

Porro duas cau-

ftendit :

1

Propter perfectiorem intentio-

fas hujus. devotionis affignat S. Thomas, u-

nem; ad quam rem explicandam ferviet do-

nam quidem, quse ex parte bonitatis & be-

&rina quorundam 'Theologorum ,

docen-

Pfalm, TT

neficii ipfius fe tenet, fecundum Pfal. 72.

tium , quod Chriftas libere omnia fecerit,

Mihi autem adhzerere &c. & hazec confidera-

propter intentionem , quam habebat, effi-

tio excitat diletüionem, quae eft proxima de-

cacem, omnia opera preecepta 2eque, ac iï

non

—

—

Tiulus XLVIL. Dulia Afetia.

659

non proecepta fuiffent: Deditergo bis, quia fe-

Tunc clamabunt: Sosrtvox tua in auribus mo-

cit ex praecepto & ex libertate.

Simili ergo

Cant. 3.

Jiris, vox eniga tua dulcir, 69 facies tua. decora.

14.

modo veruseligiofus, etfiimperiumSuperio-

um ergo, telte Salomone, qui dulcir efl elo- prov.,

ris adlit, tamenita facit, ut fi non effet intima-

quio, commendatiorem reddat do&rinam, &, utc. 16.—

tum, tamen facere vellet, memot, quod S.Be-

idem dicit, verbum dulce multiplicet amicos,

nedictus nuntiari juffit.

Monacho; Siverus

non dubitandum eft, quod etiam ex hoc 'ca-

Jervus Doi es, mon catenir alligandus es, [ed vin-

pite abundantior fru&tus fit fperandus. 3. Et

culis charitatis ; de quibus Deus Ofeze: n fu-

poti(limum propter feliciorem exitam; cum

niculis 7dda traham eor, in vinculis. charitaiir.

enim talis prze aliis fuam fiduciam

De his Chriftus: Ego, cum exaltatus fuero, o-

Deo,& nihil aliud

ponat in

quaerat,quam beneplacitum

mnia traham ad me ip[um.

Hsec vincula S. P.

Dei, vere poteft ufurpare illud Chrifti Jo. 6. E£

nofter in Reg. 17. indicat. Aliusadhuc modus

non rcdliquit me [olun, quia que placita- [unt. &i,

fupereít, propter quem bis darecenfendus fit

facio [emper. : Si autem Chriftus fimul coope-

perintentionem. Notum eft, quod, qui plu-

ratur, quis non copiofum früctum fperet,fiin — -

)

ra amat, hoc ipfo minus amet, adeoque mi-

nomine illius. conatum füum inchoet? An

r

nus de corde datalteri; hinc S. Auguftinus:

non dicere poterit: Quid facies magno Nomi-

JMHinus te amat, qui aliquid prater te amat, quod

nituo? Ánnon capiatfrutuum muititudinem

yropter te non amat.

lofag

Cumergo, qui propter

magnam? ltafaneS. Davidindicavit dicens:

i. ],

Deum dicto modo operatur, folum illum

Beatus vir &c. [id in lege Domini voluptas: ejur, Pfalm. x.

619

qu2erat, imo paratus fit, mille mundos relin-

&? erit. tanquam Jiguwm, quod glantatum efl. [z-

quere, vere dici poteft, non bis, fed millies de-

cus decur[us aquarum, €9 fru&um dabit in tem-

diffe; hic enim habet locum, quod praeciare

S. Greg.

5. Gregor. advertitdicens: Zac inre, FF. cha-

gore fuo, €8 folium ejus non defluet, E$ oania, qua-

homil. $.

cunque faciet, -profperabuntur. — Unde merito

/

in Evang.

riffoni , affeum debemus potiur penfare, quam

hortatur Apoftolus: Üawsquisque, gprout de 2.Cor.9.7.

cenfum.

AMultum reliquit, qui fibi iil vetinuit ;

JUnavit incorde fuo, non ex triítitia au

í nece]ztatev,l

zuultum reliquit, qui, quantumlibet parum , to-

twn de[eruit.

2. Bis dat propterferventem o-

th'vla'rem enim datorem diligit Drur.

perationem ; notum enim eft, quod, quae cum

Dubium E.

1

fervore & alacritare fiunt, multo perfectius

fiant; hinc enim fervor di&tus, quod, ficut a-

De liberalitate erga Deum;

qua fervense dilatat, & majus fpatium occu-

XCVL Interalia monita, quze S. Ignatiusin

pat, ita & fervenshomo majus fpatium in per-

fuis. conftitutionibus reliquit, non poftre-

fectioneoperis. Id quodAriftoteles olim adver-

mum erat, quod liis verbis expreífit: /Magno-

tit, dicens, Deleationem yerficere operationem.

gere conferet. devote, quo ad fieri goterit, ea mu-

S.Tgnat. Etconfirmat S, Pater, dum ait: d quem vir-

nera obire, in quibus snagis exercetur. humilitag.

in epift. de

perfect.

turis gradum multis annir piger non potefl adre-

€9 devotio. " Etinuniver[um loquendo , quanioa-

gere, exiguatemporis intercapedime déligenr suira-

liquis ar&ius fe Deo afirinxerit, €$ liberaliorem

biliter volat.

Cum ergo, quanto maj]or eftala-

critàs & dele&atio, tanto perfectior fit opera-

Je. erga . divinam IMajeflatem grafliterit , tonto in

& liberaliorem etiam. experietur, . €9 ip[e indier

tio; ipífa vero delectatio tanto major fit,

magis idonrus erit ad gratiar €$ dona [virituclia

quanto major eft caufa delectationis,, facile

uberiora recipienda.

Hoc monitum cum 1e-

apparet, quod perfe&ta fit futura operatio re-

giffet Philothea, valdeexcitabatur ad fimilem

ligiofi, qui pure Deum quserit.

Cum omnia

liberalitatem erga Deum oftendendam. Sed

illa motiva, qu?e tantam in mundanis alacri-

quia non cognofícebat fatis

, in quo confifteret

tatem caufant, perfectiffimo modo ipfe pof-

haec liberalitas, id ab A

fideat. 3. Bis dat propter fru&tum, qui tripli-

petiit.

t :

Íceta -flbi explicari

ci ex capite major fperandus eít ab hilari &

U o Enddb.

1

fervente operario. 1. quia Deus,qui liberalita-

te vinci fenonpatitur, dat majorem gratiam ;

XCVII. Refpondet Afceta, quod liberalitas

ita S. Paulusindicavit, dum, poftquam dixit,

hzec nihil aliud fit, quam virtus inclinans bo-

-hilarem datorem diligi a Deo, mox fubjunxit :

2.Cor.c.9. Potenr efl. autem Deur. omnem gratiam. abunda-

na fua alteri gratuito, & prudenter communi--

canda. Hinc quia amicorum omnia commu-

.g£ facere i vobis, ut in omnibus famper. omnem

nia, hzec virtus proprie amicis convenit ,«&

jfufficientiam. habentes: abundetis 4n. omne — opur

quo hzec amicitia majoreft, tanto major incli-

. bouum. Nimirum Chriftus eft vitis, nos palmi-

natioadliberalitatem. Communicatio autem

:tes, qui; quo magis per puriffimam intentio-

hzec non quzecunque eft,fed plena donatio, fea

nem & amorem nos cum eo conjunxerimus,

talis perquam plenam alteri difpofitionem re-

tanto majorem gratiam participabimus; fic-

linquimus, ita utnon jamin noftram, fed illius,

Jo. c. 15. .que verificabitur, quod Joan.c. 15. dixit: Qui

cui donavimus, utilitatem cedere velimus.

-manet in me, €9' ego in eo, hic fert fru&um multum.

Hinc facile patet, in quoliberalitas noftra con-

2. quia habet majorem occafiónem pluri-

fiftat, fcilicet in hoc, utnos noftraqueDeo peni-

bus benefaciendi; ficut enim ccelo fereno fe

tus donemus; utnonjam noftram utilitatem &

omnes committunt, ita & hominiferenam fa-

folatium, fed Dei gloriam & beneplacitum

Pfalm. 44. ciem habenti; hincde Chrifto di&um: Specie

quaeramus, utdicamus cum S.Paulo: 7/ivo Galas. 2.

€? gulchritudine intende, profpere procede, €9 re-

autem jam mon ego , viuit vero in me Chriflus : v. 20.

gua.

Simili ergo modo operario dicetur.

Hoceft, quodipfe Deus a nobis maxime re-

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. I.

000 2

: quitit,

a

Ea g

660

-Bib'liozhec& Manualis. Comïomztoriæ

rit, ut libellus deimitàtione in perfona Dei in-

res feipfam prius perficiat, quamalia; itaid

'Thomas

dicavit, dicens: Quid magis ate requiro, quam

vel maxime de Deo dicitur, qui ipfe dixit

— - "-9

Kemp.

ut te flndeas smihi ex: tntegro refignare ? Quidquid

Mayfi: Zzmni, oflendam omnibonuss tibis refpe-

l.4. c. $.

é&u cujus creaturze funt tanquam gutta roris

greter ie ipfum das, wihilcuro: quia son quero

datum fuwm, [ed te. — Sicut mom [ufficere tibi

antelucani, quee defcenditin terram, hincfeme

omnuibus habitis, prater s0: ia mec mihi placere

perclamandum amplius, Deus autem eftinare

a-— — — — —— wl

zoterit, quidquid dederis, te non oblato.

immenfüm omnium bonorum, quod folum

XCVIL Porro ad hanc liberaltatem in no-

fatiare poteft cor humanum. Hinc rec£te S.An-

bisexcitandam nihil magis conducet, quam

felmus animam alloquens: Quid vagaris, in-

ll

liberalitas Dei erga nos praeterta, & futura fe-

quit, per multa querens bona corporis €$ animi ?

yioponderata, quam füccintte & bene propo-

à: 8 unwi. bonum , in quo eflomne bonum, €9- fuf-

Libozcïs'

fuit Ecclefia in Hymno Feltti Corporis Chri-

cit. Hinc S. Franc. Seraphicus diu noctuque

fti fic canens: Se nafcens dedit. focium , conve-

verba ifta: Jeus sueus, €9 omnia: ruminabat.

fcens in edulium, [e morienr in pretium, [e re-

Dubium F.

nans datinpramium. |Quis enimadeo durus,

quem tante confideratio liberalitatis non

De unione cum Deo.

excitet ad fe viciflim dandum? Difputant E-

thici, cur amor fit potiffimum medium ad amo-

CL. Legerat aliquando Philothea, B. Fra-

Mu CAU us aE - d. M . d

trem /Egidium verba ifta: Unus uni: femper

yem? Et refpondetur, quia amor eft traditio

fui; Unde cum amatus poffideat amantem,

in ore & mente habuiffe, quorum fenium

cum nonintelligeret ipfa, ab Afceta fibi illum

$g. l

injufte faciet, fi non fe quoque per-amorem

indicari petiit.

50, hO. 58' I

communicet. ld fi verum eft, uti dubitari non

debet, quis jam non erubefcat, fe ipfum cum

Solutio.

omnibus fuisdare, quando cogitat, Deum to-

CII. Refpondet Afceta, eorum fenfum äiï'e,

ties fe dedilfe.

Àn non exciamabimus cum

quod ficut Deus unus eft, & omnia infe bona

S. Bernardo: Zmotinmenfitar, amat charitas, €9

infinito modocontinet; ita hominem quoque

nos viceui rependimus cum men[ura. Hortatur ergo

unum fieri, ideft, per amorem foli Deo adhze-

Philotheam Afceta, utcum S. Ignatio dicat:

rere debere, jüxta S.Davidisexemplum dicen- Pfalm. z2. |

Su[cipe Domine univer [am libertatem meam. . HAc-

tis: Quid mihi ej,h'mæld, €9a fe, quid volui [u-

cipe memoriam , intelle&ium atque voluntatem me-

àm.

ger terram.. Deus cordir mei, €9 pars enea inater-

Quidquid habeo €9 poffideo, mihi largztus es,

num: HincS.Ambrofius: Unum, inquit, vulf S. Ambr.

dd totum tibi reflituo, ac zum pror[us voluntati

nos effe Deus , u£ fupra mundum finus; nam qui ad Virg.

irado gubernandum; amorem tui folum cum gra-

gartitur fludium ,. derivataffe&um, €9 qui dividit

lia tua mihi doues , €9 diverfi

'um fatis, nec .qliud

curam, differt profc&lum.

Quod non igno-

quid ultra pofco.

rans fathan, ut hominem expugnet, amorem

Duhium JT.

illius dividere fatagit, ficut Cyrus Rex, ut

Babylonem expugnaret, Euphratem fluvium,

n

De Deo füper omnia diligendd.

qui ipfis pro munimento erat, in multos ri-

vos divifit.

XCIX. Audiverat Philothea frequenter no-

tumilludaxioma: Dulcius ex ipfo fonte pe-

Dubium VIII.

tuntur aquae: Idque fzepiusad Deum applicari

De euftatione Dei.

intellexerat; fed in quo illa dulcedo proprie

confiftat, non fatis cognofcebat; iterum ergo

CIII. Audierat frequenter Philothea notum

illud axioma: Gujlato [piritu defipit omnis ca-

gd Afcgtam pro hac explicatione recurtit.

70: fed rationem hujus dicti penetrare fatis

Solutio.

non poterat.

Quare rogat Alcetam, ut ge-

C. Refpondet Afceta, dulcedinemhanc in

nuinum illius fenfum i rationem indicare

tribus confiftere. 1. Quia ficut pariur in fonte

dignetur.

Soíuftio.

3 Mng.]

aquae reperiuntur, eo quod non ficut rivi &

l.Cvüïüä

fluvii per terram & lutum currentes fordes

CIV. Refpondet Afceta, cum ignoti nulla

contrahant; ita bonitas purius in Deo gufta-

cupido fit, hoc ipfo neceffarium effe, ut co-.

tur, quianullis ibi imperfe&ctionibus permix-

gnofcatur bonitas cujusque rei, antequam de-

ta eft,led eftipla puritas. Hinc 5. Agnes dice-

fideriumillius concipiatur: cum autem nulla

la delni

bat: Zhmo Chriffum , . quem cuta amavero, cafla

fit cognitio perfectior & efficacior ad trahen-

[ 34.

jJum, cum tetigero, muda. [um. . 2. Quia ficut a-

dum animum, quam quze guftu feu experien-

qua recentius in fonte refumitur, eo quod

tia ipfa percipitur, hinc fit, uttalis experimen-

quo magisa contrario calore extrinfeco lib£-

talis cognitio prze aliis fitefficax ad bonitatem

ra eft, hoc magis naturale frigus retinet; ita &

aliquam fe&andam. Cum ergo fpirituales de-

Hebr. c.r. Deus femper recens eft, tefte S. Paulo: /pfi

licizeex Dei amore (quo modo proprie gufta-

Apoc. 4. pe;*/ibzmt,tu autem permanibis, idem ipfe er...1d

tur) hauftze innumeris partibus fuperent car-

quod Deus S. Joanni per animalia non haben-

nales, hoc ipfo fi veraciter ill:e guftentur,

tiarequiem,id eft. femper defiderantiaulterius

omnes carnales delectationes defipient, id.

S. Aug.ingüftare indicavit. HincS.Auguft. 55 queris, in-

quod jam olim Apoftoli experti funt, ut qui

Meditat.. quit, quere, fed nonubi queris, quere.

Quare tn

guftata dulcedine divinitatis exclamare coa-

fonte, 1bi enim oimnia vivunt. 3. Quia ficut ple-

&i fint: Domine, bonum efl nos hic e[fe; faciamus S, Aug, —

tria tabernacula. . Sed & S. Auguftinus poftl. 9. conf.-

niur in fonte aquz»e guftantur,eo quod quæyis

ean- 6 *

|

66t

Ntz;lzæs AXLFII. /Dubz'a Alfcetica,

eandem deguftatam exclamare coa&us eft,

ad finem przefixum obtinenduïn requirit, ut,

ut fapra di£tum eft: O quam fuave fubito mi-

quoniam parum pro uihilo computatur , qua-

hi fattura efl , carere. [uavitatibus nugarum ; €9

fi non uti-mundo cenferi valeamus , ficque 1. Cof 7.

quas amittere metus fuerat ,. jam dimittere gau-

confilium Apoftoli impleamus dicentis : Re-?"

dium erat; ejiciebas enimi a me , tu vera €$. jum-

liquum eft, ut qui utuntür hoc mundo ,

:

ma fuavitas,

£

iciebas as , C? intrabas pro tif,

omni volupiate dulcior.

tauquam non utant,ug'.

Dubium NI

Li

Dubium IX.

. De familiaritáte cum Deo.

De compenfatione amoris divini,

Lib. 2; 0.8.

CV. LegeratPhilothea in libello de Imi-

CIX. Cum legiffet aliquando Philothea

tatione Chrifti hzec verba : Ex ommibur ergo

amorem non nifi amore compenfari, dubitat

charis fit JJefus folus dile&ur fuecialis , cum au-

non parum de veritate hujus fententize , eo

tem ex altera parte meminerit, fzepius fe dici

quod pafííim aliis etiam modis amorem com-

audiviffe, quod familiaritas contemptum pa-

penfari advertit. Ad

qüod - dubium eximen-

riat;ideo timet , ne , fitalem familiaritatem

dum.

cum Deo ineat, etiam ipfa contemptum pa-

Solutio.

riat, atque adeo amorem imminuat.

Solutio.

CX. Refpbndet Afceta,& fic probat 4(«ii&um

S. Aug. l.

CVI. Refpondet Afceta, breviter fequen-

Axioma: Quia juxta Jure-coníultos com-

50. ho 38. tem S. Aug. fententiam allegando: ANihil dele-

peníatio nonnifi per tributionem zequalis fi-

eri folet ; fed amori nihil eft par 2equale , nifi

Gabilius Deo ; nam in homine funt ,. qua te of-

fendunt , toleras tamen propter. amicitiam ; Dei

amor; maxime apud Deum , qui amorem

amicitia quibus rebur debet. cogi , ut diffoluatur

fuum omnia füa dando demonftravit , &

a te, nou invenier. Hinc quotidiana experien-

non noíira , fed nos ipfos poífidere cupit.

tia teftatur, quo magis homines familiariter

Neque nos aliter vere poffidet, quam dato

cum Deo per orationem converfantur, hoc

corde & amore noftro: neciilli aliud quic-

Pfim, ".

magis illos familiaritatem talem appetere.

quam aequale reddideris , nifi te totum fic

plene poffideat, ut nihil cordis & affe&tus fu-

Dubium X.

, Ámbt,

perfi;quin ad eum amandum plane profu-

De Deo folo amando.

deris. Quia quod zequalitatem facit ( fi quze eft

i Vsg,

1

eequalitas ) non eft rei datae fubftantia , none-

CVII. Cumaliquando Philothea Pfalmum

32. &in eo verbaitta : Qui finxit figillatim cor-

jus qualitas, aut quantitas, fed tota & integra

da eorusa

legiffet , intelligere non poterat,

noftri donatio ; Unde ficut zequalitas dici-

tur perfici , quando totum donatur; fic nifi

quid verbum /igillatim fignificaret; quod du-

detur , quicquid dederis , nihilzequale datur.

bium cum propofuiffet more fuo.

i

olutio.

Totum eft dandum, in quo uno toto tota

eftaequalitas, & fine quo nulla. Sic apte S.S. Bern;

CVIIL. Refpondet Afceta per hoc verbum

Bernardus, Jpfe , inquit , meritum , ip[e fibi pra-fer $3.

indicari , quod Deus cum fpeciali confidera-

tione cor creaverit, utindicaret, cur & quo-

mium fl amor : prater [e non requirit caufam n Cant.

non fruGum , fru&us ejur ufus ejur.. 4mo , quia

modo cor noftrum ipfam folum amare de-

amo; amo ut amem. IMagna res amor , fi tamen

beat; nimirum l. Triangulare effe faCtum,

utinnueret, quam parum vas triangulare a

recurrat ad [uum principium , fi um origini red-

rotundo globo repleri poteft, tam parum

ditus , fi refufus [uo fonti, femper ex: uno. fumat,

unde jug

iter fluat. Solus efl amor. exv omnibur a-

cor triangulare hominis a toto mundo ro-

tundo fatiari poffe ; capacem enim Dei, quid-

nime motibus , [emfibur, atque affe&ibus , in quo

quid Deo minus eft, replere.non poteft. Un-

potefl creatura , etfi non ex equo , re[pondere vi-

;

eem,

S. Aug. l.

de S. Aug. dicebat: Fzctfli nos, Dosine ad. te,

Dubium XII

1. Conteff.

€9 inquietumefl cor zoflrum, donec. vequie[cat in

ie, 2. Supra latum & apertum effe creatum,

Quod omnis copia , quze Deus non

ut indicetur ad coeleftia bona, & gaudia fem-

eft, egeftas fit.

per patulum & amplum effe debere, dicere-

L^.delmit que cuin pio Afceta : Ecce Deus meus, &

CXI. Audierat aliquando citari Philothea

C€,34.

omnia. Quid volo amplius, & quid felicius

fententiam a S. Auguftino prolatam, qua di-

cebat : Ommir copia , que Deus non efl , egeflar

10. Con«

S. Aug. L.

defiderare.poffum ? O fapidum & dulce ver-

bum: fed amanti verbum , non mundum,

efl wuili, quam cum fatis affequi non poffet ,feff, c. g.

necea qua in mundo funt. Deus meus &

eo quod plurimos etiam non amantes Deum

divitiis abundare cerneret, clarius id fibi ex-

omnia. Intelligenti, fatis di&tum eft, & fzepe

repeterejucundum eít amanti. Te fiquidem

plicari ab Afceta petiit.

praefente jucunda funt omni2 ; te autem ab-

Solutio.

fente,faftidiunt cun&a. Tu facies cor tran-

CXII. Refpondet Afceta,& veritatem di&ae

quillum , & pacem magnam, lztitiamque

fententize oftendit: Quzecunque tandem fitre-

feftivam. 3. lnfra acuminatum , & claufum

eífe, ut indicetur, terrena non nifi modice, &

rum humanarum copia & abundantia,fi poffef-

fori fuo nihil prodeftin fumma ipfius neceffita-

Ánp s

quafi in pun&to effe tangenda, & ufurpanda,

te, profe&to non nifi egeftas & inopia cenfenda

). canfo

id eft, folum , quantum neceffitas , aut utilitas

n

eft,utfi quis abundetrebus , quae nullum pror-

0o003

us

662

*

|

Bz'äl«iqzlzecæ Manüa!is Concioæatoriæ

fus habent ufum in ea mundi parte, ubi vitam

Solutio.

fé

agit; nonne hzec retum abundantia tunc erit

CXIV. Refpondet AÁfceta , caufam effe;

qt

ii inatilis, & mera iuopia ? Sic alius abundet

quod iis felibentius Deus communicet, qui fe

g

|it

przediis, nec ullum inde proventum, nullam

illitotos fubjiciunt ; hoc autem (aciunt fim-

pecuniam, nec ullum denique reditum reci-

plices , quiintelle&u & voluntatefeilli fubji«

Ü

piat, quofe fuftentare poffit; nonne illa prze-

fe

ciunt; in hoc enim proprie confi(tit fimplici-

diorum copia egeftas eft? Abundet alius pecu-

tas animi, ut , ficut parvulas, non reluctetur,

al

niis, nec panem, aut. ullum alimentum fibi

nonrepugnet, fimpliciter credat , & faciat,

It

comparare polfit, ut accidit in obfelfa civita-

quod cognoverit a Domino revelatum , & or-

Deutr.rx2.

2

te;nonneillam pecuniarum copiam tunc me-

dinatum. Quodgracipio tibi , hoc tantum facito

fe

[

ram inopiam & egeftatem dixeris? -Abundet

Domino , ait Moyfes , nec addas quicquam , mec

denique panibus & alimentis, morbo autemn

minuas. Hoc vere eft, eífe fimplicem ; atque

al

vel captivitateita detineatur, ut cibo uti nul-

hinc diciturin proverbiis : Z/lbominabile Do-Prov 1.

; Ti u

loqueat,ficquefame intereat; nonne tunc ino-

mino cor pravum , €$ voluntas ejus in dir , qui fin-

ll

piam reputabis quamlibet quodpiam?quid mi-

je

gliciter ambulant ; quia hi fcilicet fefe illi fub-

hi divitize, inquid Pocta, fi non conceditur u-

Jiciunt.Hoc diferte . Joannes Chryfolt. allata

r

Sap.c.5. fas?ficnofterfapiens : Quid. prodeft. ffulto ha-

fimilitudine parvu'orum oftendit : Etiamf,, in- Hom.63.

&

bere divitias, cus. fapientiam esmere sion o[fit ?

quit, Aegina cum diademate , atque gurpura par-in Matth.

)

Quia fcilicet ad hunc affe&um nihil profunt

vulis offeratur, non pragonunt eam matri, licet

je

divitize ; vel potius quafi diceret,nihil profunt

f

panno[e ; fic fe fimplices divinzefidei & pro-

iL

ftulto divitiae, cum iis uti non po

i

:

'Et üultu-s ,

videntize totos addicunt, ut, licet humilia &

ü

nec iis fe ítultitia liberare,atquetalis eft copia,

abjecta proponantur ad credendum, velfaci-

. quae Deus non eft, id eft, quidquidfit, quod

endum, iis potius acquiefcant, quam qu

habeas,nifi habeasillam divinam gratiam, per

mundus ja&at & offert. Gloríanoflra harc eft , n- 2. Cot. 1

ä

- quam Deus nobiscum habitat, & nos cum il-

quit Apoftolus , teflimonium con[cientim mofira ,

Rom.8& . ]o; per quam filii Dei [umus , €9 heeredes ejus ,co-

quod in fimplicitate cordis,€? finceritate Dei,e$ non

haredes autem Chriflt ; nifi habeas virtutes &

in fapientia. carnali, fzd in gratia Dei conver[ati

opera, quae funt neceffaria ad gratiam illam

umus in hoc mundo. Patet ergo,quod cum fim-

'confervandam , illamque hoereditatem ali-

plicibus fit communicatio ejus,id eft, commu-

quando confequendam : nihil habes , quodti-

nicatio familiaris de divinis myfteriis, aut qui-

bi profit in tua fumma neceffitate ; nam

buscunque rebus fpe&antibus ad falutem, &

hzc eft tua fumma necelffitas, falvum &

perfectionem ; Deo enim fermocinari eft, inquit

beatum effe , cui neceffitati nihil profunt di-

S. Gregorius , per illuftrationem Jue pra[entie ,

l

vitiz , nifi fuerint fructuose propter Deum

humanis suentibus arcana. revelare ; cum fimpli-

impenfz : nihil profunt dignitates, nihil do-

cibur igitur fermocinari dicitur , quia de [upernis

&rina , nihil artes, nihil authoritas, nihil deni-

myfleris illorum menter radio fum vifitationir il-

Sap. 5-V-8 que aliud,quam quod fpirituale eft & divinum.

luminat , quor mulla umbra duplicitatis ób[cu-

Quid nobir , inquiunt , profuit fuperbia ? aut divi-

rat. Et S. Hieronymus , Serrocinatio, inquit, In Prov.

tiarum jaffantia quid comitulit nobis ? tram[ie-

Domini cum finplicibus eft , quia illor caleflis [a- "

runt ila tanguam wmbra, €9 tanquazm muncius

gientia fecretis illufirat, quos terreni faflus, acdu-

- $5 (C»o.4àe tV CUP

ercurrens , €9 tanquam mavir, qua periranfit

r

e

licitatis nihil habere confiderat; binc efemim di-

flu&uantem. aquam , ant tanquam avif , quoc

£i

tranivolat in aére , €9 tanquam [agitta emi[Ja in

t: abcondifii luzc a [apieutibus, €9 revelafti ea Matth.zr,

paruuli.r.

locum deflinatum , divifur aér in [e conzimuo . re-

Dubium XIF.

clufus efl, ut ignoretur tranfitus 1llius : fic €9nos

nati C? continso. definimus effe , €9. virtutis qui-

. De Deo fuper orunia amando.

dem nullum. fignum. voluimur. oflrudere ; in ma-

!;

CXV. Alias pauca hzec cujusdam Autho-

lignitate autem noftra confumpti fumus.. Talía di-

ri verba legerat : Sicuta D«o, fic ad Deum :

Py.c3,t

xerunt $n inferno li, qui peccaverunt , quoniam

i

quorum obfcuritatem & brevitatem non fatis

fpes impii tanquam lanugo efl, qua a vento tolli-

intellizeret,ideoque clariorem explicationem

"

Es |

tur, &8 tanquam [pusia gracilir, qua a procella

expeteret.

*

1

DeExed

difpergitur , €9 tanquam fumus, qui a vento dif-

Solutio.

fulus efl,. €9 tanquam memoria ko[pitis unius diei

CXVI. Refpondet Aíceta , fenfüm ei'fe,

irgI.CI6' f

pratereuntis, Jufli autem i. gerpetuum vivent^,

€$ apud Dominun eft merces eorwm.. Omnis er-

quod ficut a Deo creati fumus, fic nos ad

x

go copià, quie Deus non elt, egeftas cenfen-

eum,noítraque omnia referamus , tanta ef

; ng-

?

da eit.

ceffitas uniusatque alterius. Differentia qui-

Dubium XIII.

dem eft neceílitatis , quandoquidem illa eft

Phyfica, & extra nos pofita,qua fumus a Deo;

De fermocinatione Dei cum

alteravero, qua nos ad eum referamus , eit

fimplicibus.

moralis, & a nobis cum divina dependens gra-

CXIHIL Legerat aliquando Philothea ver-

tia; fed tamen hzec tam una, tantaque eft

fam illum Salomonis , Cum fimplicibur [ermo-

neceffitas , ut vere dici poífit, quod ficut

Prov.6.3

neceffario füumus a Deo , fic neceffarium

cinatio ejus. Magnamque inde lztitiam cone

iDtm

ceperat; fed pro majori folatio fuo etiam

fit, ut nos ad eum referamus.

Liberum

RORIY J

quidem nobis eft, ut id actu fiat cum gra-

caufam hujus familiarioris converfationis in-

4

M fer

tia; fed ne deflmus gratiae , noftro

que debito,

tc-;lligere cüpiebat.

. perfua-

1?524!&5 XL VIl.

Dubia | Afceiica.

663

perfüaademur, óportet, id effe nobis, tam

trice interponenda ad Mediatorem egit, fic Hebd. r.

neceffarium , quam fi non effet liberum ; ne-

pergit: /nven

ifli , inquit AIngelur, gratiam apud Advent,

que enim libertas talis nos a debitis noítris ma-

Deum feliciter

; Jetnper hoc invenit gratiam, &?.

gisexfolvit, quama ceeteris omnibus chriftia-

fola «fl gratia,

.qua egemus ; [ola efi gratia, qua

nze juftitize tum pofitivis, tum negativis offi-

folvamur.

Queramus gratiam, €$ per Mariam

Clis, ad quze przeftanda fimiliter liberi fumus;

queramu; ; quia quod querit , invenit, &? fru-

fed quo fenfuliberi? nempeut poffimus nolle,

firari non potefl..—. Unde fequens formari po-

E

aut velle cumgratia, fiautem volumus, libe-

teft difcurfus: ldcirco omris re[pe&lss ab ea noa

Eu

re ac voluntarie id velimus, quod debemus,

perit, quia per egm obtinet gratiam finali gere-

atque lioc ipfum quod debemus, ac volumus,

Verantie , cum qua nemo perit. — Sed omnis ;ti-

femper exequamur, non neceffario , ficut a-

am de[pe&ius ab ea , privatur illa gratia , qua quis-

nimantes belluze , non coatte, ficut ferviles

quis privatur , perit; Ergo ficut omnis re[prGius

mv. "l

animz. Quoin feníu dixit etiam Apoftolus,

ab ea , impo[fibile efl , u gereat ;

Y- Tim. z. legem juflo non e[fe pofitam, id eft non coerceri

ita omnis de[pe-

äïm* ab ea, nece[Je ejl, ut intercat.

juftos legibus, quia ultro illi, & fponte ob-

fervant legem ; funt enim in qualibet lege

Dubium II.

m, a

MLI

tria confideranda, nempe obligare, dirigere,

Matth

at

& coercere five punire.

Duo priora lex in

. De San&torum cultu optimo.

juftos, exercet, tertium vero in injuftos, qui

IlL "Audierat aliquando Philothea citari S. Ildeph.

1

íe duobus primis non fuübjiciunt. ^ Hoc ipfo

S. Hdephonfi fententiam fic fonantem: /mi fer- At-

itaque, quo agoofcis Deum effe finem tuum,

taruini Matrem F'irginen , €9 Sau&lor omner ;fumpf-

tanta neceífitate, tanto jure, tantaque tene-

quorlaudatis; quonigm mon tantum prodeft illis

ris obligationete adillum totum referre , quan-

Cot.1,

nofira laudatio, quam nobir eorum imitatio. Un-

*

ta eít ipfa quodaminodo neceffitas, qua Deus

de [pon[o magis placet imitator devotus , quam

eít finis tuus.

laudator otio[us ;. tamen vera laudatio cordis , eft

NU

imitatio operis: nec poterat capere, quam ob

caufam imitatio plus ipfis ,

—

placeat, Cu1 dubio.

quam laudggio

De Dubiis Mifcellangis. |

Dubium

I.

" Solutio.

IV Refpond

et Áfceta, aitque rationen'i

D;c.' Patrocinii B. Virginis efficacia.

effe, quod omnis honor & cultus proveniat

ab zeftimatione, quam facimus de eo ; quem

I Le

gerat aliquando Philothea ex SS. Pa-

tribus : Sicut a te ( O beata Dei Ma-

honoramus : quanto apertius erit fignum

meze de fancto zeftimationis, tanto erit ma-

ter) adver[us €9 defpe&lur ,. nece|fe efl u£ pereat ;

jor illius cultas: Longe autem apertius erit

fic ad. te converfus €9 a te refpeliur , impojfibile

efl, ut percat ; quee fententia merito illi diffi-

fignum , cum ejus virtutes imitabor , quam

Proy,

cum laudavero; nam fa&ta przftant verbis.

.cilis captu videbatur, eo quod peccatores ea

Quitantumlaudat, necimitatur, dubiam fa-

abuti ia fuam perniciem poffent; quare ex-

plicari fibi illam cupit. -

cit laudationem , cur enim non exprimit ope-

re, quodfermone? Atveroquiimitatur, eti-

Soíutio.

amíi non laudat verbis ,

opere ipfo magnifi-

1l. Refpondet Afceta, eam de morali, Anon

cat. Hinc S.]oan. Chryfoft. fermonem egre-

i

b

gium fcripfit de Martyribus , ; quod vel lau-

.

*

z

Phyfica impoffibilitate intelligendam elfe ,

dandi non fint, vel

umitandi: Quoniam, in- T

BEU

quo in fenfu veram eífe fententiam colligitur

quit, quem dreleez San&i alicujur. meritum , de-

1. ex fententia Salomonis, que ipfi attribui-

leare . debet par. circa. cultum. . Dei ob[equium ;

Prov.c.8.tur: Qui me invenerit, inveniet vitam , €9 hau-

quare aut imitari debet ,. fi laudat ; aut laudare

riet fJalutem a. Domino.

Et iterum: n me gra-

non debet , .fi imitari detrelat, — . Adde , quod

Ecclc. ia ommir vilg €$ veritatis : In me [pes vito €9

ia

virtutis.

2. Colligitur ex SS. Patribus, ex

ipfi San&ti in obfequiis noftris magis fpectent

gloriam Dei , & noftram falutem , quam fui

DeExcel. quibus S. Anfelmus ait: Zelocior efl nonnun-

venerationem ; eft autem Deo gloriofius, &

Virg. c.6. quami falus smemorato nomine ejus , quam invoca-

nobis utilius, eos imitari quam laudare. Non

o nomine D. Je[u: mon quod ip[a major €9 po-

quod a nobis laudandi non fint, fed quod ma-

tentior fi£ , nec enim ip[e magnus €9 potens efl per

gis etiam imitandi. Sicapte S. Bern.: JáSerm. s.

eam, [ed illa per ip[um : quare ergo ? Dicam,

quod fentio. —Filius Dom. efl, €9 Judex omni-

quid San&is laus noftra? .4d quid glorificatio no- de feft.

omn.oans

fira? . quo eir praconia noftra? pleni funt, hono-

Gorum. :

umn, dijceruens merita fingulorum. — Dum igitur

rum uofirorum 1on eg

ent, nec quicquam eirnoflra

ip[e a quovis fuo nomine invocatus mon flatim ex-

devotione praflatur. . Plane quod eorum memoriam

audit, profeGo id jufle facit. Invocato autem no-

veneramur , nofira interel, nonipforum. Quafi

vuine WMatris, etfi merita invocantir non merentur,

diceret, magis coluntur, magisque fibi grati-

ut exaudiatur; merita tamen matris intercedunt ,

ficatum putant, -fi ipforum praeclare gefta fa-

utexaudiatur. Brevius Idiota: Quos fmpe ju

&is confe&emur, quam verbis. Quorum in-

: —-.S. Bern.

ia Fiii dammare potefl, Matris mi[ericordia

tuentes exitum converfationis, imitamini fi-

apud Hai- [iberat. Fufiffime vero S. Bernardus fermo-

dem, inquit Apottolus. Hinc Auguftinus ait; Hebr. I3,

neuf, fer, Ife;de aquaedu&u, ubi poftquam de NMedia-

Quatie:cungue , jratres chariffimi ,

fanä'orum

AMarty-

Bibliothecee .-Manualis. Concionatoria

664.

Martgrum folemnia celbramus , ita ipfis inter-

oportet fapere , [ed fapere ad fobriefatem, €9 u-

eedentibus exfpe&lemus a. Domino con[tqui tempo-

nicuique ficut Deus divifit men[uram fidei. — Sicut

enim in uno corpore multa smembra habemus ; &

zalia beneficia : wt ipfos IMartyres imitando , ac-

ïk

cipere mereamur aterna. — Zlb eis [anttorum WMar-

qua plura , pergit. Addithic vero, quod,

tyrum in veritate fefliva gaudia celebrantur , qui

cum officii cujuslibet plures funt partes, feu

plures bene gerendi occafiones, quisquis fic

( hw !

ipforum Martyrum exempla fequuntur. — Solem-

omnibus intentus eft, ut nullam omittat , ve-

iu,v.?lo q

nitates enim IMartyrum, exhorlationes Martyrio-

sum [unt : ut imitari non p

yeis dicetur totus eífe in voluntate Dei ad-
