quze fübter aerem, aeri füpter ignem, igni

n i,

denique fubter coelum; ita homini proprium

-AXIOMA XL

& velut nativum effe debet, non modo ne-

p

ceífitate, fed & maxima fua voluntate füb-

, Non redfe Jeit Deum diligere , 4

ui von [cit :

je&um effe Deo, eique affixum, ut fan&iffi-

ls

veliugueve Deum , propter Deum.

117e illius voluntatis motibus facilius circum-

*)Bartol. l4

ta S. Ignatius Lojola , qui tefte Daniele

agatur.

Ceeterum rihil fublimius ejusmodi

t

$.37.

I

Bartolo dicere folebat; relinquere Deum

fubmiffione. -

Supra humana omnia homi-

l

propter Deum, magnum lucri fpiritualis ef-

nem evehit: adeo, ut fortunz vel profperae

fe compendium, nullum difpendium.

In-

blanditias, vel adverí» terrores defpiciat.

telligitur autem per JDeum reliuquere , hoc

Securus itaque, quem przeter Deum nihil at-

loco converfationem cum eo inchoatam, fi-

tingere, nedum movere poffit, cum Deo pro-

ve per orationem, five per leCionem, aut

xime fubje&tus, alfixusque fit, atque infra

Deum procul abíi(tant ouuaia.

aliam fimilem a&ionem mtexmmpere, ut al-

$. IL

[

À

2

I

3

6

Bibliothece 'Mam.mlis Ceohncionatorie

^

iB d-

ordinata dicitur, ut indicetür, per hanc fai vi- Cant, 6

e

AXIOMATA AD SE IPSUM

Goriamm ad tantam perfecüonem & fanétita- v. 9.

tem ipfam perveniffe.

Hinc Chriítus dixit: Matth. rr.

& IO En"

[

SPECTANTIA.

[

!

Reguum celorum vitn patitur, €? violenti va- . 19«

- AXIOMA 1.

piunt iilud. 1d quod S. Ígnatius fuo quondam

Tantum qq:üz'sgue fe atnat, quantum þ odit.

calculoconfirmabat; cum enim adolefcentem

s

quemdam minifíter Romanae domus graviter

,

[ efte S. Auguftino, conformiter di&o Chri-

accufaret apud Ignatium, & quali minus quie-

ij

^ füdicentis: Qui invenit animam fuam,

tum, immori

$5

£

erum atque intractabilem infe-

at

Matth.c.. perdetzllamm:. Et qui perdiderit animam fuasm,

&aretur: lgnatius non vulgi trutina, fed ve-

iiif/l

10. Y 39.. 7;;veziet illam. Modus autem odio fehabendi

ritate & fpiritualis prudentize ítatera rem ze-

fiiü

defumendus eft ab odio, quo alios profequi-

ftimans refpondit miniftro: Mitius quzefo &

mur; ficut enim hos neczeftimamus, nec lau-

blandius.

Equidem ittum ipfum, quei tu

damus; nec honoramus, necamarmus, nec fo-

tam acriter reprehendendum putas, plus ego

vemus; &, fihzec eademabaliis praeftentur,

in Dei via paucis menfibus profeciffe arbitror,

dolemus; gaudemus vero, fi contraria fiant;

quàm duos integro anno. Nominavitautem

n

os odiffe debemus.

ho

ita eod-em modon

duos omnium ex domefticis candidiflimos, &

Exegefit.

i

lenitate quadam ingenii, ac inorum 1uavita-

Quia, dum di&o modo quis propter Deum.

te maxime amabiles.

p

fe odit, vitiorum radicem, concupilcentiam,

pben C

tollit, & varias virtutes exercet ; ideoque vere

AXIOMA llL^

" 3- f 130 æp]

amatfeipfum, amovendo a fe maximum ma-

Non eff pax impiis.

De

lum, & fummum bonum procurando: Unde

i RomDz

ta S. Scriptura apud Ifaiam; & t;on'ürmïa.-.—;fa;; 48;

gg

r

Tra&. $1. S. Auguftinus re&e dixit: Mapza fane, inquit,

vit id ipfum D. Martinus Braccarenfis inv.ar.

l

inJosm. ac miya fententia , quemadimodum fft bominis

p

Maximis fuis dicens:: Pacem cum bomiuibus

in vitam fuam atov, ut peveat: odzum, ue pe-

Dpde, ter

veat. Simale amaveris, tunc odifii. (Noliama-

bzzþ'iþzjsl,,» Cunm pit?is,&el[um.

ET

ä

G.

re, tie pé vdass noli amave in bac vita, neperdas

à

jncternavita. Felices, quioderunt cujtodieu-

0

'Cum enim res quxlibet non nifi in centro

do, ne pereant amando. Merito ergo quisque

fuo quiefcat, fieri non poteft, ut impii, qui a

u

Ap. Rodr. in hoc odium effervefcit, dicitque cum 5. Ber-

Deo velut centro fuo feparati iunt, pacem & .

U

pa. U.. pardo: Exfurgat Deus, codat armatussffe, €?

quietem inveniant; id quod clare S. Augufti- L x.Conf,

p

€, 4-

contevatur inituiicus bonmo, conmtemptov Déi, a-

f

nusindicavit, dicens: Feczff? sos, Detnine, ad .

qator [üi, amicus suundi, ferous duaboli. Quid

te, & inquietum eff cor noffrum , douec vequie-.

PU

tibi videtur2 certe fi velle [entzs, mecum dices:

fcatinte. Hinculteriusdicit: /anzmeau:ec, caó.

bis

Reu; e/iïmqrtis, crucifigatur, *crucz'j-ïggatur.

daci, que f[peravit, £a te receffiffét , aliquid fe .

melius babituram.. Fev[aCy? vevevjaintergum, .

«AXIOMA ..

C? in latera,C7 in veutvem, €? durafuü

"t ov::rgia,

Tantüm þrofcz'es quanutum tibi vim

& tu F)(us, Domine, veguies.

intuleris.

Ó n

a Thomas Kempenfis l. 1. c. 25. & confir-

AXIOMA V..

|

140

Ita

[t

maàvit S. Francifcus Xaverius, qui ad fuos

Nullum smalum . uifi peccatum.

pri

affiduo haec verbà: Vnce te ip/uin: vepetere

tà S. Petrus dicens: Quis e/f, qui noctat vo- x Pet, c.3.

CQI

folebat; cumque aliquando illi caufam tam

V. 13.

v

frequentis repetitionis requirerent , hoc re-

| þz's, f 60711' weinulatores fuevitis .

Exegefis,

fponfum dedit: Hoc S. Patris noitri Ignatii

gt ARU M

mandatum eft: hocfi fiat, fuificit.. Quodau-

Quia malitia eft carentia boni ; nemo au- V t apud

; ph' 4-

Lo.apop. tem fic

res fe babuerit, teftatur Lyraeus, de eo

tem bonus eft, nifi folus Deus, ergo cum fo-Surium,

fic loquens :

De nulla re f:epius, quam de

lum peccatum privet hoc bono, merito folum

V.23,

U

. Hinc Eudoxia

li

fui vi&oria loquebatur [gnatius : /zmce te

peccatum .malum . dicitur.

ipfum: ii perpetuo natabat in labüs , haec

Imperatrix S. Chryfoftomum cum graviter

CO[

interíodales ei colloquendi materiam, coram

affligere minaretur,quidam ex aulicis dicebat:

xjtz

auditoribus dicendi copiam, in domefticis ex-

Fruttra ei minaris, quia folum peccatum ti-

lin

met.

Sed & S. Francifcus Xaveriusinhunc

du

hortationibus amplifimum difputandi argu-

mentum fuppeditabat.

fenfum dicebat:: Qui nihil fpe&at aliud, nifi

Vet

divinam gratiam, Evangelii praedicationem,

t

Exegefís.

'Thomas

Ratio eít, quia, cum fen/us bomiris, &? co-

animarum falutem, quidtandemrecufet, aut

U

Kemp.

pertimefcat? fi enim verfabimur, non modo

l. 1. c. 25.

gitatio bomins ad malum prona [imt ab adole-

Del

Gen, 9. .

fcentia fua, tefte S. Scriptura, facile patet,

in littoribus Barbarorum, verum etiam d2e-

monum regno; tamen nulla barbaria, neque

V. 2Ie

non poffe hominem fine magna violentia ab

amore fui , & rerum creatarum inordinato

- d2emonum rabies quidquam nocere nobis po-

avelli, atque adeo merito dici, illum prae cae-

terit, nifi permiffu conceffuque przepotentis

teris in perfectione profe&urum, qui majori

Dei. Unum omnino timemus, ne Deum ip-

fele violentia a creaturis abftraxerit. Unde

fum offendamus: cujus offenfionem fi vita-

Sponía non tantum pulchra ut luna, & electa

verimus , exploratam de noftris hoftibus vi-

d

]s

ut fol, fed etiam terribilis ut caftrorum acies

L

&oriam ngþigs;.ijuq;.propitio pollicemur

AXIO-

t

Tüwus XiII. AMS,.

137

. C (

AXIOMA V.

KÉEixecefis.

1-?,().

iNemo leditur, nifi a fe zpfo.

Rationem hujus dic&ti idem mox fubjungit

t:Matth.u.

l-v m.

€, IO. En—

a communis afcetarum fchola , cui etiam

dicens: Quia naturalis inclinatio, propria vo-

chirid.

T

luntas, fpes retributionis, affectus commodi-

*

Epi&etus confentit, dicens :

Hoimiues

pertuvbantur uou vebus , [zd iis, quas de vebus

tatis, raro abeífe volunt. Qui veram & perfe-

?

&am charitatem ha et, in nulla re fe ipfum

babeut, opiniouibus.

Ferbi caufasx. Mors non

userit, fed Dei folummodo gloriam in omni-

eff malum, alioquin euim €7' Socrati fíc vifum

e[fet, [ed opinio de tuorte, que malata eaim fue

bus fieri defiderat. Nulli etiam invidet, quia

nullum privatum gaudium amat, necin feipfo

eit.

Cum igitur impedimus, €7 difiruüimur,

vult gaudere, fed 1n Deo fuper omnia bona o-

z0n altos culpemus, fed uos ipfos, 1d efd , opi-

ptat beatificari.

Nemini aliquid boni attri-

niones nofiras.

buit, fed totaliter ad Deum refert, a quo fonta-

l

r d

n

—Exegcfzþ's.

liter omnia procedunt, in quo finaliter omnes

San&i fruibiliter quiefcunt.

Il',

Ratio eft, quia cum folum pecbatüm vere

AXIOMA

VHI.

malum fit, ut fupra demonftratum eft; ad

hoc autem nemo invitus cogi poífit, recte in-

— Non babitus, fed vita facit Monachum.

*

fertur, quemvis, fi peccato confentiat, pro-

Hinc recte S. Pe-

a iterum Thomas Kempenfis l. 1. c. 17. his

prii fui mali fabrum effe.

lt

trus ait: Ef quzs ef/, qui moceat volis, /i boni

verbis: Habitus C? tonfura modicum conz

fevunt, fed tutatio imovum, Cv integra smor

168 - 13« euiulatores fueritis ? — An non diligentibus

Deum omnia cooperantur in bonum, tefte S.

tzfcrzt.z'-o palffouum, verum faciunt Reítgiofum.

Paulo: JVuzquid Deum aliquis evipere 1nvi-

g., Hü. &' 48- j

A.d Rom.8

Exepefis.

I1v.at,

£o potef)? aut occafío bominem fragilem fa-

uU

cit, C? mom potius, qualis fit , offendit? Ali-

Quia /pe&aculuza fa&i fumus, tefte S. Pau- z. Co:. 4

EpiCtet,

lo, wundo, 42ugelis €? bomsnibus; ficut ergo V. 9.

Énuchirid

ter paulo hoc dictum declarat Epi&etus, di-

veftis aCtorem non facit laudabilem, fed actio

cens: Memento, non eum, qui convitietur,

c. 27.

aut verberet, authorem effe contumelize: fed

perfonve conformis , ita quoque nec habitus

I0

facit Religiofum, fed morum mutatio, & per-

opinionem de eis tanquam contumeliofis con-

1

ceptam, Cum igitur te quispiam irritarit, o-

fecta mortificatio, ut dicere poffit cum S. Pau- Gal. 6.

&

pinione tua te irritatum effe fcito. Quapro-

lo: Mibi aute;m abfit gloviari, nifí iu crucev.24.

Dormini ueivi Jefu Córiflü , per quam smnibi

pterinprimis operam dato, ne viía tibi affen-

Q

l

?j'LX.COHf.

fum extorqueant.

Nam fi femel tempus &

qundas cyucifixus eff ,

G' ego tuuudo ; hoc e-

/4

moram impetraris, facilius ipfe tibi impera-

nim convenit perfonze ejus.

u lh

bis.

AXIOMA

IX.

I

AXIOMA VI.

Scire Deum fola vera fcientia.

v'm,

l

ta S. Paulus exiftimans, fe nihil fcire, nifi r.Cor.s,

$i vis vitam, muta vitam.

I

Chriftum, & hunc crucifixum; quodipfunv.2.

Gal. 5,

ta S. Auguftinus, qui '-prop-ria. experientia

etiam Poeta quidam hoc difticho expreffit:

V. 20.

hoc axioma conürmavit, vitamque fuam

Chrifte, fciant quzecunquealii, mihi fufficit

priorem ita mutavit, ut vere dicere potuerit

una

cum S.Paulo: Zvo autem jam non ego, vi-

J« Pt 6d

vit vero iu sme Chviffus.

Cognitioquetui, cognitioque mei.

f, l;:

Sed & S. Auguftinus przclare id confir-In Con£.

Exegefis. |

mansait: /ufelix boino, qui jcit dlla omnia , te

vero ttefcit ; beatus vevo, qui te [cit, etiamft -

Ij« V.t, apu**r

Eph. 4.

Quia, cum vita vera & bona in charitate

[g juriüs

la nefciat; quiautemte, Cv illauovit, nonpro-

v. 23'

confiftat; vita autem, quam plerumque ho-

pter la, fed pvopter te JMduini beatus eff.

m

mines vivunt, in concupifcentiis & peccatis

(ia

confumetur, recteinfertur, neminem veram

Exegefts.

t

vitam poffeffurum, nifi qui vitam mutaverit;

Quia fcientia duplici modo confiderari po-

at

hinc Apoftolus monet:

Deponzite vos fecua-

teft. Primo fecundum fe; & fic nihil aliud

l-

dum przffimam conver/atiouem veterem bomni-

eft, quam cognitio, & fine dubio vana eft;

In(

zeny qui corrumpitur fecundum defidevia evro-

quid enim juvat cognofcere fine poffeffione?

yf

vis; venovatmini autes [pivitu mentis veffve,

Quid prodefít alta de Trinitate dilputare, fi

ff

€xr induite movum hominem , qui fecuudum

careas humilitate, unde difpliceas Trinitati?

Ut

& íi de Trinitate difputare parum prodett,

o

Deum creatus eff n juflitia €9? fauclitate.

quid erit de aliis difputare, quid eft aliud

It

AXIOMA VII.

Ícientia, nifi adjumentum & fpecies oculi in-

;ue

tueri? Si ergo quis habet perípicilia, non ha-

0-

Sepe videtur effé cbavitas, €? eff suagis

bet caufas gloriandi prae alio, qui minus vi-

Itls

feufualitas.

det, quomodo, qui habet fcientiam, gloria-

J

ri poterit? Si vero fcientiam quoad fructum

(1^

Tta Thomas Kempenfis lib. x. de Imitatione

fpectemus, tum maxime dici poterit, quod fi-

T

* Ghrfü c. 15.

ne charitate vana fit: uti przeclare S. Pau-

S

E

lus :

u

138

Blbliothece JManualis: Concionatorig

limofis ac £eculentis locis detinet, ac volutat,

4

V. T.

1.Cor, 13,1us:. Sà Jinguis borinum loquav , €? /4ngelo-

vums charitatem. autem mon babeam , faclus

ut aquam perturbet , quam ubi fubierint pi-

fum velut es fonans Cv'c.. quafi diceret: quas

Íciculi, certam ei cedant in proedam.

Hinc

gaudium fpirituale vocat Origenes flagellum

habeo caufas gloriandi, cum majorem fru-

&um faciat cymbalum, faciens, ut omnes

daemonum : Quoties, inquit, z2 Domizo gau-

desuus, toties diabolum flagellamus. Quia opti-

4li

prope percutiant cor? atque utinam tantum

a

non prodeffet, & nonnoceret? quis enim ne-

me norunt, a lvetitia fpirituali animae prove-

nire totam fuam ruinam : fiqguidem anima

Ícit, quam multa bona negligentur ab iis, quos

fcientize cupido invafit, quam multas oratio-

non poteft effe fine aliqua delectatione, ut ait

nes facerent, quam ferventer proximi faluti

S.Gregorius: ^ut igztur deleciatuv. fimmiss

j

fe impenderent, fi non vellent plus, quam o-

aut iufmmis: ac dum guftat res coeleftes, con-

portet, ícire2 . Id quod re&te P. Layman in-

temnit obleCtationes terrenas , quas daemon

t

proponit, atque haec potiffima ratio fuit, cur

jl

dicavit dicens, ftudia effe m .lam beítiam, quae

multas imperfectiones excufaret? Unde me-

S.Ignatius, qui omnia fua divinze glorize lu-

Hi

bens dedicarat, ficut trifitiam a fe femper

& x. c. 2.

rito Thomas Kempenfis: O fi tantam adhi-

qhs, 10

berent diligentiam ad extirpanda vitia, & vir-

procul repeliere conatus eft, ita & a fuis ean-

Kemp)o.Das

tutes inferendas, ficutiad movendas qu2eftio-

dem quam longiffime voluerit effe amotam,

CA

g

nes, non fierent tanta mala , & fcandala in

cujus non vulgare fpecimen , atqué experi-

les

populo, nec tanta diffolutio in coenobiis. Sed

mentum, tefte Daniele Bartolo, nobis expref-

pra

ru

v?e talibus, quia potentes potenter tormenta

fit, dum fic Ícribit; Tyro etiamnum Roma Lib. 4. NI«

patientur; de talibus verificabitur illud S.

erat Francifícus Cofterus Mechlinienfis, atque t ejus

Qu

Rom. x

in rifum mire proclivis: cumque obviam ei * 37

COf

Pauli: Quia cum coguoviffént Deum , non fi-

V,21.

eut Deum glorificavunt, €? gvatias egerunt,

per domum die quadam fattus 5. Pater, &

gà

ridentem clare advertiffet, mox ad fe evoca-

fed evanuerunt in cogitatiouibus fuis, & obí/cu-

p

ratum eft cov infipiens eovum; dicentes enim,

to in hzec verba locutus eít: Fraaücifce, au-

li

dio te iemper ridere.

Deje&is ille mox vui-

(

fe effé fapientes, flulti fatli funt, pvopter quod

tvadidit illos Deus in defideria covdis eovum,

tu & oculis acrem aliquam reprehenfionem

W

De Sa-

in paffiones 2gnomimie.

Hinc re&te P. Vin-

exfpe&are: San&tus autem iterato dicere: &

p

pient. c, 2.

centius Caraffa S.J. Generalis dixit: Quia

ego dico tibi, fili mi, ut rideas & gaudeas in

fkl

vita Religioii, ut Angelicus docet, tota eít

Dominofemper: Religiofus enim nullam ha-

qal

divinis obfequiis mancipata, initar holocauiti

bet triftitize 'equioris caufam, fedlzetitiae mul-

',

g

perfecti, debet omne ftudium fcientiarum or-

tam: Quapropter denuo tibi dico, femper fis

do

laetus & hilaris, & eris indubitate, fi humilis

dinari ad ftadium amoris Dei, & conjungere

qu

fcientiam cum amore, ficut Beati in coeio ad

tr

fimilitudinem Verbi zeterni, quod procedit a

atqufe obediens eífe contenderis.

AXIOMA XI.

lao r

Patre, non ut verbum tautum, fed ut ver-

tty

bumípirans amorem. [ta fcientia noftra non

s

Creaturvis quafí memorialibus utendum.

debet effe folum fcieptia, fed fcientia effectiva

lal

& Ípirativa , íÍcientia fpirans charitatem &

a fuafit S. Francifcus Borgia, de anima

It

Chrifti hebd. 2. & id ipfum propria praxi

exfp

amorem, reducendofemper, quant

í

-

tilg

Ícientiam ad effectum.

qm poteft,

confirmavit.

Exegefes.

AXIOMA X.

Hinc loc. cit. ficfcripfit: Creaturis uti de-

Uza eff vincendi vratio , letitia fpiritualis.

bemus, quaíi memorialibus, ut recordemut

Plnneq. tà

a S. Antonius dicere folebat, uti P. Vincen-

ex eis divinze potentize & magnitudinis. Cum

Pl;ilipp 4

It

Hinc

V. 4

tius Caraffa de vera lzetitia teftatur.

enira flos exhalat odorem, quid eft, nifi ve-

u

Apoftolus quoque tam follicitemonet: G'au-

ftigium faavitatis Creatoris? Cum arborcre-

Ícit, ignis omnia confumit, aqua vivificatari-

dete i Domino femper, iterum dico; gaudetef.

hs vite

!

dam, totum eft demonftratio virtutis, & ope-

Wo,

P

Exegefís.

rum Alti(imi. Unde videntes, quid natura-

)

*

d

Quia eft medium efficaciffimum ad tenta-

liter fiatin creaturis, ipfum intueri debemus

tiones diaboli vincendas, & propterea a S.

in illis, ut fubeat memoria & admiratio ipfius

'Etp

ftt7)

Augu'tino dele&atio viclrix appellatur. So-

operum & fignorum 2moris, quo continuat

let nimirum capitaliffimus hoftis ea potiffi-

opera fua propter homines ingratos pro fuis

lifmy'

beneficiis.

Similem in modum adhortatus

ttef

mum tempora obfervans technas fuas expli-

care, araneam, ex genere infeCtorum fune-

P. Vincentius Caraffa dixit :

Percurre ter-

fer

1

ram, & fÍialiqua in ea inveneris, quze dulce

ftumanimalculum imitatus, cuiretia fuanon

Iu

niti humido & caliginofo coelo contexere mos

quid fapiant, noveris guttulas effe ac flillas

um

decidentes a fonte divino zeternoe dulcedinis,

eít, quibus exinde imbelles mufcas praedetur ;

T'[i ga

feu certe vazam agquaticam. cui, tefte Bello-

guftandas proinde non feorfim, fed ut fon-

dong

nio, nomen eft, dza^ol«s saarinus, tum ob foe-

ti conjun&tas, & cum fua origine.

Sepa-

(0 q

dum atque horridum corporis afpetctum, tum

rate afferunt mortem, unitaee vitam, & fa-

U

vel maxime ob naturam ac mores , quibus

tietatem omnis boni.

Haec . eft vera fapien-

/?,

jam natautibus infidiatur eos membris virili-

tia haurire guttas , fed in' fuo fonte: gau-

g

Mir

bus apprehenfos folitus in profundum attra-

EO

iT

dere creatuvrisl, fed' in fuo Creatore,

here, ac dein vorares tum vero, quod fe in

Vit

AXIO-

L

i

ï

Tïtuius X2H. — Wfcefis.

139 1

|

AXIOMA XII.

cui multa Deus immittit , quz patiatur, fi-

gnum eft, quod eum valde amet, & compen-

]

Hore unius zegotiutm eff eternitas.

Hinc S. Xaverius

dio fan&um facere velit.

h.

ta mater S. Symphoriani parvulum filium

dicebat: Eguidem fic mibs per[uadeo , evucis1, t ep.x.

ad martyrium animavit; alii vero paulo

Cbriflà Domini amatoves vitam, ejuswodi ex«

aliter dicere confueverunt: AMomiztuis, un-

evcitam avuumis, beatam duceres. cvucis au-

de pendet e£erzztas.

zem fugam aut oacuitatem mortis infdar puta-

ve. Que eniu movs acerbior effé porefl , quam

y

Exege/is.

ffue Chrifo, ub femel gulavevis eum, viveres

Quia ut idiota dicere folebat, qualem inors

eumque deferere, tuas ut fequavis cupiditates ?

invenit hominem, talem homo invenit mor-

Mibi credite , uulla crux eff cum bac compa-

r

tem, bonam fcilicet vel malam; nam qualis

vauda.

Hinc ex quo inferebat P. Caraffa:

]s

mors, talis fors: vel, ficut vita, mors ita.

Utqui ori Chrifti crucifixi fel dulce facere vel-

!

Hincrecte hortatur pius afceta in Chrifti per-

let, mifcendo mel confolationi terrenze, is tol-

"Thom,

lona: O fi vidiffes San&orum in coelo coro-

leret, vel minueret illum faporem divinum,

,

Kemp.l.3.

nas perpetuas, quanta quoque nunc exultant

quem percipit ille, qui purum deguftat. Ita

€. 47.

gloria (qui huic mundo olim contemptibi-

li doloribus adhibeantur media delicata, per-

les, & quafi vita ipfa indigni putabantur)

dunt finceram illam dulcedinem , quae fola

profe&o te ftatim humiliares usque ad ter-

placetguftuianimae Chriftumamantis, quam-

? [5 4, Y

ste eus

ram, & affeQares potius omnibus fubeffe,

vis carnali palato non aliud videatur, quam

quam uni praeeffe; nec hujus vitze lgetos dies

amaritudo. S. Franciícus Borgia vero dice-

j

AU

concupifceres, fed magis pro Deo tribulari

re folebat pro confirmatione horum omnium :

gauderes, & pro nihilo inter homines com-

9i quis videt tribulationes ingredi fua limi-

putari maximum lucrum duceres.

O fi tibi

na, gaudeat: quia funt przecurfores Domi-

haec faperent, quomodo auderes vel femel

ni, qui parent ei locum. . Kt fi defiderat fubi-

conqueri? Nonne pro vita zeterna cunctala-

re montem Calvarize, ut videas Chriftum cru-

cifixum, & dicat:

boriofa funt toleranda? Non eft parum quid,

Fere filius Dei evat ifle ;

perdere aut lucrari regnum Dei. Leva igitur

dele&etur cruce, quze venit: quia eft fignum,

ï;lll

faciem tuam in coelum: Ecce ego, & omnes

quod cito fit evafurus in montem.

Nam

Sancti mei mecum , qui in hoc fzeculo ma-

prius impofuerunt eam Chrifto, quam mon-

gnum habuere certamen, modo gaudent, mo-

tem aícenderet.

Sic etiam tonitrua & ful-

ïs

do confolantur, modo fecuri funt, modo re-

gura fignum fueru

-

quiefcunt, & fine fine mecum in regno Pa-

xit montem.

nt, quod Moyfes jam fübie-

tris mei permanebunt.

Hinc P. Vincentius

j-.an.cnls-'

Carafía dicere folebat:

Ut aliquid vetle fa-

AXIOMA XIV.

ciamtus, opovtet 20s effe ficu£ votas 22 cuvru E-

Contra minas €? comvitia veritas & þatïen.

zechielis Propbeta, uudique plenos oculis, quos

£ia, C?* in beue agendo perfeverantia funt

babemus feimper defix:s ia eternitaie, que nos

arina ommuium potentiffrima.

exfp

eGat, feu äeat(t Jeu vuifevay prout zu bac

It

a P. Jacobus Laynes fecundus Societatis

vz'tamere(imur. )

Jefu Generalis dicere folebat, idque pro-

AXIOMA XIlI.

pria experientia didicerat, uti ex

vita ipüus.

:

n

la

. "dut pati, aut Tiori.

colligere licet.

f

Penned.

à S..' Therefia dicere folebat; uti & S. Ma-

| Exegefis,

p..l . CQ 19.

It

n.5.

E

gdalena de Pazzis: Pm'um Jfely nullum inel.

Hinc Thomas Kempenfis in perfona Chri-

s

fti hortatur: P2/i ambula coram tme in verita l3.c4.& -

Exegefis.

ze, C9 in flnplicitate cordis tui queve feimper. 46

lib,5. vite

Quia ut S. Ignatius dicere folebat: Cosm-

Qui ambulat covam me in veritate , tutabitur

€,19,

pendiofrffima ad pevfectionem via eff , ff snulta

ab iacurfibus mals , €»? veritas libevabit eum

advev[a, magnaque pro Chri/fi amove patiaris.

a feductoritus , €? detva&lionibus iniquorum.

E pete tu banc graizam a Deo. Nam cui Do-

$ veritas te liberaverit , vere liler evis, €?

suinus boc tvibuit, suultum tvibuit : boc enim

202 cuvabis de vanis bosinum verbis. Etite-

beneficio smulta, wagnaque ejus comtinentur be-

rum: Zeffimouuim bominum fape fallit ; tmeum

zeftcia.

Etalias: Cuidam graviter. adver[à

judiciuin verum eff, flabit, €? non fubverte-

$

feventi, ff te faciat Deus suulta pati, ffgnum,

turi Latet plevumque , &v paucis ad fi

ula

inquiebat, efj, velle te tiagzum facere San-

patet: "wnguam tatien evraty, uec erva

J

Vepo-

um: Si vero tu cupias qu«gnus fferi Sanctus,

zeff, etiamft oculis iufipzentzum 4205 vetlum vi-

H

voga eutt , ut inagnam tibi patiendi mateviam

deatur.

"d me evgo currendum efd im onui

judicio, nec proprzo 1uuitendum avbitrio; ju-

l

douet, ueque euim lignum aptius excitaudo fo-

co atovis Dei, quam liguum $. Crucis eff, quo

flus euim non cogturlabitur , quicquid a Deo

ufus Chriffus ad facrificium charitatis immen-

ei accidevit.

Etiamft injuffe aliquid contra

1-

fee.

Quod etiam confirmans P. Vincentius

eum prolatut fuerit, n snultutm cuvabit. Sed

Caraffa, o bona crux, cicebat: Si capis hoc,

uec vatte exultalit, ff per alios rationabiliter

1-

fapis. Breviffima via perveniendi adápicém

excufetur. Penfas numque, quia ego fum fcrus

virtutum, przecipue charitatis, via eft, qua itur

tans corda C? venes, qui iou judico [ecundum

ad montem Calvarize, utibi crucifigamur. Si,

Jaciem G bumauam apparentiam ; a [ape

2

)l

R. Pat. Lohn. Bibl. Man. Tom. I.

47

Bibliothecæ AManualis: Concionatorie

140

án oculis neis vepevitur culpabile, quod bomi-

Exegefis.

num judicio creditur laudabile.

Hinc S. Thomas dixit: Contigit quando- S.Thom.

Hinc jam olim cum Affueri tempore, quid

que, quod aliquis per magnum tempus vit

zp in ep. ad

omnium rerum fortiffimum effet, difputare-

vivit in peccato, & hoc elt tempus perditum;

Eph, c.5.

tur, illius fententia praelata eft,qui veritati hoc

fed quomodo redimet, cum liome non fufficiat

praéconium adfcripfit. Quod vero etiam pa-

ad debita perfolvenda? Refpondeo: dicen-

tientia fcutum fit tortiffimum contra ejusmo-

dum eft, quod tanto magis debet vacare ope-

di minas & convitia, idem author fequentibus

tibus bonis, quanto priusinfüititmalis. Nam

£ 68 .

Thomas verbis indicavit: Jz/z suuquarm fecurus es n

ut S. Hieronymus ait, fubitus calor longum

Kemp.l.3. bac vita, fed quoad vixeris, femper arma fpiri-

teporem vincit. Hinc cum quondam S. Ger-

]';5, mOl'. e

€.35»

- tualia tibi funt ueceffavia : Inter boffes vevarzs,

trudis peteret a Deo & Sponfo fuo Chrifto, ut

——

€2? a dextris €r a fruiffris impugnarvis, f evgo

peccatorum füuorum & defectuum nonrecor-

[«

m

s:01 uteris undigque [cuto patientie , non evis diu

g,y.dea

daretur amplius, rapta eft a Chrifto in coelum,

matu

fKine vulueves. Infuper fi nouponis cor tuum fixe

& cum velte laciniis & centonibus confuta

inmes cumieravoluntate cun&apatiendi pro-

coram Patre coelefüi apparuit; ubi, quam-

pter ime,uon poteris ardorem idum fufliueveynec

primum Chriftus proea peroravit, & pretium

ad palmam pertingeve Deatorum. Oportet teev-

vitze ac fanguinis obtulit, derepente vettisil-

goommia viriliter pertraufive, CT potenti manu

la, in qua omnes illius defectus diftin&te re-

|— M —c:-.- Mu -N

uti adverfüs objeGia. INaw viucenti datur man-

prefentabantur, lamina aurea, inftar chryftal-

—

--

712, €P tovpenti veliuquitur iulta mi[eria.

li lucida cooperta fuit.

Nec male alii id ip-

fum per viatorum exemplum declarant, qui,

AXIOMA XV.

ubi fe tardius proceffiffe, & focios longe an-

te fe reliquiffe advertunt, praecedentem tar-

Omnis tevra , & nulla tevra nobis pa- —

Jtrz*a eff.

ditatemi celeritate curfus compenfant. Hinc

metrito S. Ignatius fuos his verbis hortatus

a fzpe memorþaþtus, P. Vincentius Caraffa

.

*

eft: Quocirca per Sefum Chriffsm vos oro, €r' in ep.de

|

[

inepi

ft. ad Societatem, fed & Seneca epift.

obteffor, ut uullum ungquam ia diviuo offício te- Perfe&.

28. idem confirmat dicens: Cum bac per/ua-

porem admittatis , quaudoguidem avcuim fran- ^9'

Jfoue vivendum efl. INon fum uni angulo za-

gitvemiffo; &contra, utfacra Paginatefta-

£us, patrz'a mea totus bic muudus eff.

tur, auima operantium impiuguabitur.

Prov, c.13

Hä

--

tis

Exegefis.

AXIOMA XVII.

ft

P, Vinc,

Illic ftatua haeret, ubi erigitur , nec illo

N',Q—mzlis virv , talis oratio.

(

Caraff ep. verfum, ubi olim elt fi&ta, magis, quam alio

Sic noftrum quemlibet par de-

a Martinus Braccharenfis in Maximis &

It

cet omnem ad locum, collegium, habitatio-

Sgneca in Proverbiis.

nem facilitas & zequalitas: nec majorin pa-

triam, quam inaliam partem propenfio. Om-

Exegefís. :

D

Ad

Quia ex abundantia cordis os loquitur.

]i

nis terta & nulla terra nobis patria eft.

omnes. vocamur, ubique gentium pari ftudio

Hincidem Martinus colligit, quodimago ani-

&t

quvandos.

Unum, fi qua nobis patria, coe-

mi fermo fit; & ideo merito dixerit non ne-

it

mo: Loquereadolefcens, ut videatma te.

Aper-

üt.

lum eft; ubi nos Pater verus , ubi paterna

hzereditas exfpectat.

Omnis zeque cognata

tius vero hanc caufamindicavitThomas Kem-

eu

natio, gens omnis una eft, adoptionis divino

penfis, dum dixit: Quare tasm libenter logui- t y.c.o,

fe

guuv, €? zuvicem fabulamuv: cum tamen vavou, z.

jure, fraternitate Chrifti Jefu, patrimonii ae-

t

terni promiffionibus confiata.

Hinc iterum

ffue leffone confcientie ad filentium vedimus?

2deo tam libentev loquimur,quia per tmultas lo-

&p. roT,

Seneca, magza , inquit, €? penero/a ves «f

bumatus auimus: . mullos fibi poui uifi commu-

cutzones ab invicem confolari quevimus: €5?

mes, C? cum Deo terimiuos patitur.

Primum

cov diverfis cogitationibus fatigatum optamus

velevare,

Et multum Iibenter de bis , qua

bumilem non accipit patriam Epbefum, aut 4

lexaudriam, aut fi quod eff etiammum frequen-

multum diligimus, vel cupimus; vel qua uo-

Vltls

tius incolis , Jatius telis folum.

Illi patvia

bis contvaria fentimus , libet logui , €9 co-

M

.Ita

gitare.

eff , quodcuuque fupevue univer[a circuitucin-

ten

git.

Hoc omne couvexumy, intva quod jaceut

AXIOMA XVIII.

las

suavia cuem tevris, intva quod aev bumanuis di-

In Societate obedientemy €? fan&utn effé

Ino

vina fecevueus etiam coujungit, intva quod di-

una ves fuut.

.' e&

ut]

Jbofíta Numina attus fuos excubant.

a P. Vincentius Caraffa lib. 2. vitge cap. 6.

[:

ubi author vitee fic lo

AXIOMA XVI

uitur:. Supereft

mihi de obedientia dicen

d

um, quam tanti

Subitus calor longum teporem viacit.

faciebat Vincentius, ut affirmaret, legum,

pi

g

It

a S. Hieronymus in epiftola ad Paulam,

preefidumque obfervantiam & fanctitatem,

pen

per hoc eam ad fervorem in fervitio Dei

diverfa quidem effe nomina, fed rem ean-

tf

dem.

Propterea ut erat hujus perquam ftu-

animans, ut, quod per teporem praeceden-

Do

1

tem neglectum eít, per fubfequentem fer-

diofus, ita nunquam eum quisquam vidit

üor

ab ipfo Societatis ingrelfu ad finem usque

vorem chxompenfetur,

Vl

s

Tituus. XII.- Afcefg

141

vitae , id elt, fpatio 45. annorum vitium

AXIOMA .XXL-

3 S.Thom.

ullum, etiam levem contra obe

-

dientiam ad-

æ ln ep. ad

mittere.

Nou qui fe ipfum commendat , ille proba-

,

tus eff , [ed quem JDeus com-

Exegefís.

$hendat,

Ratio eft, quia ex una parte fan&itag in

'ta S. Paulus, quod etiam Jeremias con- 2. Cor.xo,

charitatis, & aliarum virtutum ei fübordi-

- firmavit, dicens: Sana me, Domine,

V. 18.

g.l

natarum poffeffione con(iftit; ex altera vero

fazator.

Saloum qme

;

C. I7e

quouiam laus 22ea u es.

Jaüc, €9 faleus ero; !;-f-,

e

e

.

S.Greg. obedientia, te(te S. Gregorio: $o/a vivtus

l.35.m07. 62. w2 virtutes ceteras menti infevit , in-

értasque cuffodit.

Hinc & a S. Auguftino

Et B.

Exegg/ïs.

p - r

suatev aliarum virtutum appellatur.

Quia laus vera fupponit perfe&ionem o-

-

$. 7. dear- Catharina Bononienfis dicebat:

Quis dubi-

P

mat,

zare poteff de fua falute, ff vitam finiat in

peris, propter quod aliquis laudabilis effici-

tur; atqui hanc perfe&ionem non cognofcit

obedientia, qua fuo Dowiuo familiorem facit,

is, qui fe commendat , cum merito dicere

quam ulla alia virtus.

Itaque qui vuit eri-

"—— RES .

gere bonum sedificium, accipiat illam pro

poffit cum S. Paulo: E fi. t&ibil mibi com- x. Cor. 4.5

eo

5

Jeius fum , nom tamen propter boc juffifica-V.4-

)

fuo fundamento, & credat firmiter, fe melius

tus fa. — Cum ergo folus Deus hanc per-

—

falvandum per illam, quanm per ullam poeni-

to-—

fecionem cognofcat; ille. folum probatus

——

tentiam, jejunium & contemplationexp.

cenferi debet ,

quem Deus commendat.

Hinc reéte S. Auguftinus dixit: Securizas In Pfal,

[|s

AXIOMA XIX.

[

laudis in laude Dei eff ; ubi laudatov. fécurus

06

efd, ubi nom timet, ne te laudato erubefcat.

Totum fummut , totum perfectum.

Merito ergo dicebat S. Francifcus: Qmwan-

]

v iney de

a P. Vincentius Caraffa in-epiftola ad

fum unusjuisque eff im oculis tuis

j taægum

j Derfed

;

Societatem fic loquens: Auttor erat Hie-

€, C? non amplius.

ronymus Paulino, nihil ia fe mediocre ef-

j

fe contentus effet :

totum fummum , to-

AXIOMA : XXII.

tum perfe&um defideraret. Non difpari a-

ltor.oyg

nimo S. Parens nofter fummuüm nos virtu-

Qui gaudet laudifus ; perdit la'udes.—

3

tis apicem fpreta vult mediocritate prenfa-

It

a Wigo de tranquill. animi cap. 7. cui e-

£

tiam S. Auguftinus confentit, dicens: E/ S. Aug.

confectari.

e, & divino fultos auxilio p*erfe&iiïima

fe bumilemy, efd nolle laudari 2u [2 5 qui ergo ii a

Je laudarz' appetit, þper&us. effó convincitur.

ä&ege/z's-.

E xege/is.

Quia fummos fumma decent. Hinc S.

David templum Deo zedificaturus dicebat:

If

aravi impenfas domus Do-

- Non enim poteft laudari , qui vult laü-

— Totis viribus pr

^

0

:

dari. llle laudatur, cujus bona jactantur.

98Zi; mom enim

suni prepavatur babita-

Qui autem vult laudari, non folum vacuus

e

2270 , fed Deo.

Preeterea ficut jaculatores,

d

ut centrum metze facilius, certiusque attin-

eft vero bono, fed infuper plenus magno &

diabolico malo ; nimirum magna arrogan-

gant, femper paulo altius collimant, ita per-

tia.

Non ergo laudatur.

Hinc re&e Wigo

" Ls

fe&ionis ftudiofi, ut eam affe

quaptur, afi. al-

citatus dicit: Contemptus, aut parvi habi-

1ot b

tiora defigunt .anvimum.

tus doluifti? Hoc ipfo contemnendum, ac

T

parvi habendum fuiffe, & ideo jure id fa-

l

AXIOMA XX.

&um demonfttras.

Nifi enim contemnen-

Ü

Jéd fe vebus fübmittere

