suati celeffem vir fortis coronatus iucedas... INe-

cruciatu usque ad mortem permanfit. Qua-

que vero uefcio, qua te dicas minc cotupede pra-

re nec ego quidem hanc Religiofze . vitze

pediri.

INon eft uobis fevveum pectus, nec dura

crucem, quam femel confícendi, deferam

racordia.

Et nosper iffatranfcvismus.. INuuc

unguam, quamvis & matrem, quam narras,

tibiblaudis vidua foror bevet lacevtis, munc 1lli,

& te confobrinum ad pedes meos exani-

mesjacere viderem.

Quintu potius in hanc

quiluscuim adoleviffà , veruule ajyunt s. Cui nos

Jervituros veliuquis? . INunc & gerulaquondam

eandem crucem mecum conícendis, teque

gamauus, €r uutvitius fecundus pof naturalem

mundi hujus laqueis expedis, in quibus

pictatempater clamitats Cui uos morituros ve-

haeres cum tanto periculo ?

Quid plura?

JHiuquis? facile vutipit bec viuculaamor Chriffi,

antum valuit hic Adoleicentis fermo, ut

€P? gebenze timov. — "At cogtra Scviptura praci-

eum permoverit ad idem inftitutum, feculo

pit, parentiübus obfeguendum s [ed quicunque eos

reli&o, comple&endum, mirante & ob-

Jfupra Chriffum amat, pevdit amimam fuam.

ftupefcente tota civitate, eo magis quod is

Gladium teuet boffis, ut tte pevimat, €9' ego de

antea mundanis nugis, atque omni vanita-

sguatvis lacrysis cogitabo? Propter patrem mili-

te valde obligatus teaebatur. .Ad hoc ergo

tiam Chrifli defevami, cui fepulturam Cbrifti

exemplum imitandum. omnibus viribus hor-

;

caufà 202 debeo, quam etiam oimnibus ejus cau-

tatur Afceta.

Jà debeo?. Domino paffaro timide Petru; COm-

CON-

N

Titulus V'XXXI. Coufilium.

E

praeoccupare animum ; quam ob caufam ju-

bet ille in bene inflituta republica omnia tur-

CONSILIUM VIIL.-

pia procula pueris removeri, ut ne pictum

quidem aliquid ejusmodi videant, aut etiam

Petitio.

ne comcedias, tragoediasvefpe&tent. Sed quze

XV. Etíi fzepius memoratus Narciffus ex

cuítodia in fzeculo nec fervari, nec fperari po-

teft, in religione perpetua & certa eft. Quinil-

procedenti confilio clare cognoverit, non

laetiam non minima eftatilitas, quod ineft in

Rl

obligari fe inhoc càfu ad obedientiam Paren-

! ll.

tibus przeftandam, quia tamen aliquis ex pru-

illis annis vigor quidam mentis, dum adhuc

ejus vires nullis aliis, vel operibus, velcupi-

dentioribus confanguineis faafit, ut faltem ad

ditatibus, diítractae funt, acdiminutze, acfi, ut

tempus differat executionem fui propofiti,

der Pt

fic enim & Deo & Parentibus fatisfieri, & con-

funt, integrae atque illibatze Domino offeran-

tur, earum curfus ad virtutem intenfior erit.

$636

tingere poffe, ut Pater vel interea mutet ani-

Quam rem videtur graviffimus ille Ethnico-

mum (maxime fi id ipfum Narciffus inftan-

rum Philofophorum optime

expreffiffe :

ter a Deo petat) vel certe ob devexam zeta-

Quemadmodum, inquit, ex amphora pri-

tem omnino moriatur. Hisrationibus prope

perfuafus, admittere hoc confilium decrevit;

mum, quod eft finceriffimum eflluit. gravif-

fimum quodque, turbidumque fubfidit, fic in

ut tamen fecurius illud exequatur, prius e-

zetate noftra, quod eft optimum, primum eft.

tiam pro more fuo illud Afcetve proponit,

ld exhalare in aliis potius patimur, ut nobis

ejusque fuper bac re judicium follicitat.

-

faecem refervemus.Inhzereatiftud,& tanquam

emiffamoraculo placeat Optima quzeque dies

Refp-b.n/z'o.

miferis mortalibus zevi Prima fugit; Quare

optima? quia reftat quod incertum eft.

Quare optima?' quia juvenes poffumus dif-

XVI. Refpondet Afceta, ho&fpecidfum

magis effe, quam falutare confilium, utpote

cere, poffumus facilem animum, & adhuc

quod privet ingentibus illis utilitatibus, com-

tractabilem ad meliora convertere, quia hoc

tempus idoneum eftlaboribus, idoneum a-

1nodisque, qu:e ex eo percipiuntur, fi quis por-

taveritjugum abAdolefcentia fua; nam inpri-

gitandis per ftudium ingeniis, & exercendis

mis cumea zetas improvida fit, & quafi cerea

per opera corporibus.

Quod füpereft, fe-

ad vitium ob rationis imbecillitatem, fi quis

gnius & languidius eft, & propius a fine,

eam in feculo tranfigat, inter tot occafiones,

Hec ille.

Eft autem & heec ütilitas, & cae-

laqueosque peccatorum , nihil eft proclivius,

terve, quas diximus, evidenter declarata vi-

quam ut iis fe fe irretiaterzatis, quae deinde

fione quadam ccelefti, quam Humbertus vir

impediant, ne fead virtutem, & falutem refer-

clariffimus, Generalisque Magifter Fratrum

repoffit, aut fi quando referat, quafi tot vul-

Przdicatoram narrare folebat: Religiofum

neribus acceptis tardior, debiliorque ad hunc

quendam vita fun&um apparuiffe aliquando

curfam reddatur.

od contraà evenit, cum

de no&te Fratri, focioque fuo, magno fplen-

s

confecratur, eripiturque

dore collucentem, cumque eum ex cella edu-

ipfe flos vitze Deo

iis, quzedixi, periculis, & cafibus. Accedit,

xiffet, oftendiffe magnum numerum homie

quod id tempus eft omnium aptiífimum dit-

num candida vefte, mirabilique luce mican-

tium, qui pulcherrimss cruces humeris defe-

ciplinze, dum adhuc animus velut rudis, & pu-

ra charta, omnibus, quze infcribantur, recipi-

rebant; erat àutem omnium iter in coelüm.

endis idoneus eft, & velut tenera arbor in om-

Poftea modico intervallo alius. fequebatur

nem partem facile deducatur, ac flecatur, cu-

Ordo, isque multo pulchrior, multoque lu-

jus rei evidens exemplum in plerisque ani-

cidior,. quorum unusquisque ornatiflimam

mantibus habemus, ut in equis &in canibus,

crucem jam non humeris, fed manibus gefta-

avibusque nonnullis, quze, fi dum adhuc tene-

ret. Deinde tertius omnium longe fplendi-

riores funt, erudiantur, funt omnes in fuo

diffimus & fpeciofiffimus, quorum item cru-

quoque genere difciplinze cujusdam capaces;

ces forma & pulchritudine reliquorum cru-

cum autem id tempus effluxerit, ita obduref-

ces fuperabant, neque easipfi portabant: fed

cunt, utindocilesfiant. Hominesautem fem-

fuus, qui fingulos preeibat, Angelus, ut iiala-

cres & laetabundi fequerentur.

Quod fpe&a-

peradvirtutem tempeftivi funt, fed fifacili-

tatem, & agilitatem quandam quzrimus, eft

culum cumille miraretur, expofuit ei focius:

fine dubio majof in illa zetate, quze nondum

Primosillos effe, qui provecta jam zetate re»

Accedit etiam,

ligiofam vitam amplexi fuiffent; Secundos,

obcalluit vitiis, aut vanitati.

quod, quidquid tum addifcitur, nefcio, quo-

qui in virili; poftremos autem ; quos adeo ex«

modo firmius iuhzeret, vixque obliterari po-

peditos, hilaresque vidiffet, eos effequiina-

dolefcentia fe divino obíequio confecrarunt.

teft. Sicenim S. Hieronymus in quadam epi-

ftola : Difficulter eraditur ,guod vudes animi per-

Atque hzec quidem, quse hattenus diximus,

bilerunt, Recens teffa diu &v lapovem vetinet,Cr

ita teneriorem zsetatem confirmare debent,

ut tamen provectiorem non terreant.

Qua-

odorem; quo imbutaeff. — Ariftoteles etiam non

arum ait referre, quomodo quifpiam ab in-

re hortatur Afceta,

ut Narciffus potius

eunte zetate affueverit, fed quamplurimum,

confilium S. Bernardi fequatur, fic ad-

imo totum penitus in eo confiftere. . Atque

hortantis: Quid tardas ipfum, quem jatn du-

idem alio loco docer, omnia prima capere, &

duim conceperas ,. /piritum parturive falutis?

R, P. Lohn. Bibl, Man. Tom. I.

£8

:

-Nil

48

Bibliothece jwnuaïis Concionatorim.

INil movtalibus vel morte cevtius ,| vel iucertius

cit autem erga ttos [peciale quoddam,þ quod de 7(:24

705, €9" fbatzofà via, que ducit ad imovtem, dipito

bova mortis, figuidem tanquam fur n noGle ita

ventet.

Fepregnantibus illadie, Si füuperve-

fuo traxit,€9? pofuit in concilio juffovuu, 67 con-

zevit, vel prevenuevit buuc tam falutzferum

gregatzoue.. Quid ultra debuit facere, quod zon

partum, feu pevfodiet domum. [an&tum germen

Jecit? cujus vel faxeut pettus tanta, €3 talisa

extinguel. Cum enim dixerint pax,& fecuritas,

tanto, C? tali collata beneficzorum multitudoa202

emolliat ? Secundum eft, ut fümma quadam ac

tunc repentinus fuperveuiet eis interitus, ficut

dolov ia wtevo babentis, €? uoneffugient.

Eja

perpetua perfe&ionis adipifcendze cupiditate

ardeamus, idqueita,ut eofemper omvisnoftra

ergofefliua , exi , vecede, saoriatuv amima tua

Pri-

enorte juflorum, quo f£aut C? uovi/fAma tua bo-

cogitatio, & viresomnes connitantur.

vum fimilia. O quampretiofa inconjbetu Do-

mum enim hoca nobis poftulat Deus, cujus

voluntas eft fanCtificatio noftra; poftulat e-

suini wiors [ancorum ejus! . Fuge quafo, in via

peccatorum ue fleteris,

Quorodo vivere pote-

tiam ille ejus amor, qui, cum in nos adeo ef-

fufus, ac profufus fuerit, nullo alio modo ei

vis, yh' mori zon audes?

cumulatius refpondere poffamus, quam a-

mando, &nos ita.ornando, ut ab eo quam

maxime amari mereamur.

Deinde poftulat

CONSILIUM IX

& ftatus, in quo fumus, qui nihil aliud eft,

Petitio.

quam virtutis, ac perfectionis profeffio. Ita-

que, utin militia turpe eft, effeignavum, aut

XVII. Perfuafus tandem NarciiïusAfcetæ

in fchola, effe indo&tum, idque homines fibi

probro ducunt, ita in hoc loco, ubi unum

fapientiffimis confilis, moras runipere de-

crevit: prius tamen, quid circa executio-

hoc viget pietatis, acfanGitatis ftudium, tur-

pe eft effe imperfectum aut tepidum: quod

nem Ífui propofiti obfervare fpscialiter de-

Dominus in Apocalypfiexprobrat. Tertium

beat ] ab Afceta fiþi fignificari (,w/t,pic.

eít, ut omnis diligentia, omnisque cura defi-

gaturintamingenti bono retinendo.

Neque

yero hoc ulla confirmatione indiget.

Sequi-

Refp onffo.

tur enim ex ipfa tam magni boni notitia;

$5

XVIII. -Refpdndet Afcetä., 'trïä präecïpue

:nam qui id femel cognovit; citius mortem

| hi

ab ipfo poftulari videri. Primum eft, ut grative

millies oppetat, quam id dimittat, aut id ab

pro tanto beneficio ampliffimze, creberrimze-

aliquo fibi eripipatiatur. Etin fumma nihil

omnibus Religiofis ita horribile, aut lu&tuo-

queagantur; Nam fi in levi quovis munere,

quod homo ab homine accipiat, indecorum

fum, nihil tam formidandum, & execrabiie

videatur, ita accipere, ut non aliquagratia-

videri debet, quam *xcidere tali ftatu, exui

tantis bonis, & quafi Adamum de paradito

rum actio reddatur, quanto magisinre tanto

majori, ac diviniori, quze a Deo accipiatur, cu-

.ejici. Id enimnihil aliud eft, quam, utait S. S.Bernar-

jus ea eft dignitas, utmitnimum quidvis ab eo

Bernardus, rurfusinnaufragium, unde nu-

dus f. 35.

fup. Cant.

acceptum, maximum videri debeat? Sed in

dievaferant, relabi; rurfus in ignem, um

hocanimo, quem dixi, g*ato multa infunt.

de vix femiufti exierant, relabi; rurfus inla-

trones, a quibus femivivi relicti fueraut, ted

Ineft enim cognitio, ineft memoria, deinde

amor, ac benevolentia, denique etiam gau-

miferante Domine jam convaluerant, recide-

dium & quidem perpetuum.

Nam nifi co-

re: & militem Chrifti prope jam rapto cce-

gnofcas, & intelligas,quod datum eít, ingratus

lo triumphantem, ab ipfo jam introitu glo-

fis; fi autem cognofcas, fed cito oblivifcaris,

,rize, tanquam canem ad vomitum, tanquam

tamen fis ingratus: Quod fi cognofcas, memi-

fuem ad lutum redire.

Itaque re&te etiam

neris, neceffario íummam in Deum incendi

idem Bernardus id, quod quafi miuitando

caritatem oportet, quoniam non poteft non

Sponfee dicitur EgreZere, € aii, fic intelligit,

ut nihil validius & efficacius ad terrendum

amari, qui tam Lonus in fe & nobis ipfis

tam bonus perfpicitur. Et qui illius libe-

religiofie animze a Deo dici potfit. ^ Quod &

ralitatem ita fe divitem, & ornatum videt,

tu,inquit, avertere potes, /i bene attendas, un-

non poteft non gaudere, & magnopere l-

de, quo egredi jubeamur. — Unde enim. quo pu-

lu

tari. Sed quoniam hzec omnia ex illo fonte

tas, nift de [pivitu adcaruems de bonis anivci ad

féculi defideria, de ittevua vequie mentis ad fi-

procedunt, fi, quam grande fit beneficium,

perpendamus , ita omnino cogitandum,

culi frepitumy,iuguietudizem curavum ex teria-

itaque apud nos ftatuendum eft, hoc fum-

vutn, 352 quibus omnibus nonefd mifi labov, & af-

Tho

Ym

mum effe, & maximum, quod a Deo in hac

Jiiéliofpiritus.

Que enim auima femela Lo-

ET

Bern. fer.

vita accipere homo poffit. Ethoc videlicet eft,

mino didicit, & accepit intvave ad feipfam, &?

$n intimis fuis Dei pyefentiam füfbivave, talis.

2.deVerb. quo

d S. Bernardus quodam fermone adeo

Apoft.

commendat? Ef prius quidem, inquit, Ze cusa

inguam, anitma, nefcio, am vel ip/am gebennam ad

cateris, €? intev ceteracreavit, 102 fine magna

tempus experiri borvibilius, penalzuive ducat,

pravogativa dignitatis, poff bec vebementiffumo

quam poft [iritualis [eudii bugus guffatam foviel

£ui amove inflammnata majeflas vedemit te, Nun-

faavitatem exire denuo ad illecebvas, vel potius

uid verbi facilitate? Non, fed triginta aunis o-

sioleffías cavnis, fenfuui

mgue z'mxp!e&i,/em re-

geratusefd falutem tuam it mediotevre affxus

pergre curiofftatem.

cruci, addi&tus mortiludibriis deputatus. Ade-

$. 1.

Titulus, AXX T. — Coufilium..

419

| qui ; tibi mori,&r mibi ætermlït&r vivere. Tunc

$10

deficient omnues vaue pbantafre, conturbationes

inique, & cure füperflue. Tunc etiam vecedet

Cönülia circa vitam Relieiofz

z-mimodevatus tàmor, C? 200rdinatus amor tuorie-

.fur. Denique etiam oblivifci operum fuo-

perfectioni conformem in&i'tuenci,am.*

rum in mundo patratorum debet, nec pec-

catafua, ubi femel ea legitime confeífus eft,

amplius multum revolvat,. fed folum ex iis

CONSILIUM 1—.'

in genere dolorem, pudorem, & fervorem re-

x

x

Y

V-Pe»titio.

tineat, ut deipfo perinde, ac deS. Maria Mag- Luc,7.-v»

dalena diciqueat: Aemittuntur ei peccata tiul 47-

l. Po

chüam Narciffus fuperatis feliciter o-

za, quoniam (velutalii vertunt, propterea)

mnibus impedimentis, Novitiatum in-

dilexit multum.

greffurus erat, firmumque vocationis fuze

perfe&e adimplendae defiderium conceperat,

l1I. Secundum ,mdnitum eft, ut finem pro-

anteomnia pro veteri fua erga Afcetam fidu-

bationis ob oculos femper habere ftudeat,

cia doGrinas & confilia quzgedam, quae ad af-

qui quidem alius non eft, quam ut, ficutolim

fequendum fíüum finem, probationemque

Ípeciofze Virgines c. 2. Efther duodecim men-

feliciter abfolvendam (a qua abfolutione to-

fibus praeparabantur, ut Regi Afvero defpon-

tus fere fubfequentis vitee Religiofze curfus

fari poffent, & fex quidem menfibus oleo

mjyrrhino ungebantur, aliis autem fex pig-

.Pendet) fqppedita?i petit.

mentis & aromatibus utebatur; ita & No-

a

vitius, ut velut Sponía fpiritualis completo

Rgfpaü/z'o. s

duodecim menfium. pro probatione defigna-

3 Refpondet Afceta, vehem-ent&r fibi pro-

torum fpatio praeparetur, ut coelefti Regi per

bari hocdefiderium, &petitionem, quareut

profeffionem trium votorum defponfari pof-

eidem quamprimum fatisfaciat, fequentia

fit. Hinc & ipfe inprimis oleo myrrhino

monita fe fuadere.

Primum eft, ut ante om-

ungi, id eft, mortificationis ftudio fe totum.

S.Paul. ad

uia exemplum S. Pauli fequi ftudeat dicentis:

impendere, fibique illud pii Afcetze diGum

U.

d

um autem , que quidem vetvo funt. oblivif-

applicare debet: Zantum proficies, quaztum Th.Kemp,

I

Philippl.g.

£ibi apfi vim intsleris. Secundo pigmentis uti,l- 1. de

cens, adea vero, que fuut priova, exteudeus 11e-

z]:fum, ad de,

fAauatum

pev/equor bravium fuüper-

id eft, ftudere debet, ut intentionem puriffi- "nit. c.25.

d2 vocatiouis Dei iwm Chr:ffo Sefu.. Oblivifci

"

mam, quze faciem animse peculiariter ex-

ornat, & pulchram facit (nam oszis gloria

autem in fpecie debet primo Parentes & con-

fanguineos, illamque S. Ignatii fubditis fuis

Filie Regis ab intus, telte Davide) omnibusPfal. 44. ;

fa&tam adhortationem obfervare: Unusquis-

actionibus preefigere affuefcat. Et tandem

aromatibus folidarum virtutum, a quibus

Donot«

que eorum, qui Societatemingrediuntur, con-

ngy

filium illud Chrifti fequendo : Qui dimiferit Pa-

bonus odor ad Deum &

ié

homineg V,promanr.at,

!

trem &c. exiftimet fibi Patrem, Matrem, Fra-

ftudiofe utatur.

trem & Sorores, & quidquid in mundo habe-

bat, relinquendum, imo fibi di&um exiftimet

IV. Tertium eft, ut illud Siracidis mo-

verbum illud: Qui nonoditPatrem,&Matrem,

nitum fibi fpecialiter applicare ftudeat: J7- Eccl, c2,

infuper & animam fuam, non poteft meus effe

li , accedens ad ferviturem Dei , fla in timore,v. 1.

difcipulus. Etita curandum eft,ut omnem car-

€P? prepara auitmom iuam ad tentationem;

nam etfi omnis hominis vita fuper terram

ä

nis affe&um erga fanguinejunctos exuat, ac

illum in fpiritualem convertat, eosque dili-

fit militia, fpecialiter tamen Religiofi, quo-

gat eo fol'um amore, quem ordinata charitas

rum vita juxta Afcetas eft perpetua violen-

tia, ad hoccertamen fe praeparare, utilem-

exigit, ut qui mundo ac proprio amori mor-

tuus, Chriftto-Domino noftre folum vivit,

que vincendi modum addifcere debent. Hinc

eumquelocoParentum, Fratrum, & rerum

fibi applicet iteram faluberrtimam Thomze

Secundo oblivifci etiam fui

Kempenfis doCtrinam: Aéu/iz querunt tez- Thom.

omnium habet.

ipfius debet, juxta Chrifti monitum dicentis :

tationes fugeve, €? gravius incidunt iu eas. Kemp.L.r,

Luc.c.9. Siguzs vultpof? zie venive, abueget femetipfurn,

Per. folaim f«gatm noa. poffumus. vincere, |fe 4c 19

£ollat crucem fuam, €7 /equatur 116 Quomo-

per patieutiam £P weram bumtlitatem otuni-

do autem hoc fieri debeat, pulchre indicat

bus boffibus eficimmw fortiores.

Qui tau-

tuminodo exteyzus declinat , mec vadicem . evel-

Thom. pius Aíceta, dumait: Zomzze, quoties tuie vefc-

Kemp.

gnábo , €? iuquibus zevelinguam? Semper, €7

lit, parum proficiet : $10 cilius ad eut teue

M.3: €37- opipibora: ficut iu parvo,fic C? iu maguo. INi-

tationes vedibunt , C? pejus fentiet.

Paulatim

? per patientiam cuta longantmitate ( Deo ju-

bilexcipio, fedin omnibus te uudatum zmveutvi

volos alioquim quotodo meus effé potevis, C7' ego

vaute ) melius fuperabis. quam cum duvitia,

£uus, nifi fuevis ab omui proprza voluntate intus

&2 importunitate propria.

Sepius accipe con-

filium in teutatione, & cum tentato uoli du-

& fovis/poliatus& Quano celerius boc ages, tan-

to melius babebis : & quauio plenius, tatito 1mibi

viter ageve: fed confolationem iugeve, ficut

Jus placebis ? atiplius lucvabevis. — 4d boc co-

zibi optaves fieri. Et itérum: P/z, aunquar Idem ] 3,

Jecurus. es 28 bac vita, fed quoad vixeris," 35*

garve,boc ora, boc defidera , t ab omni pvoprie-

fate

polfis e

X

Jemper arma Jpiritualia tibi funt ueceffa-

fpoliari, & sudus uudum jefum /ä,-

I

BB2

Yia.

4

Bibhiothece Iannalis Cancionatoriæ

420

via. ntev bofles vevfavis, &* a dextvis €7 ;

fiuiffris impugnavis, — - Si ergo &onuterisundi-

CONSILIUM 1.

que [cuto pqtz'entiæ, ton eris diu fiue vulfzgre. ,

Petitio.

V. Quartum monitumfvef'c-, ut, quemäd?

modum Chriftus, ut proficeret fapientia &

VII. Ingreffus feliciter Novitiatum Narcii,'-l

gratia coramDeo, & hominibus, obedientia

füs, dum rigorem Ordinis experiri incipit,

tanquam praecipuo medio ufus eft (era£ e-

multa toleratu prope fibi impoflibilia judi-

nim /a£ditus illis, nempe Parentibus.tefte S.

cat; Confilium proin petit ab Aíceta, &, an

$.Lucas Luca) ita & ipfe potiifimum ad profe&tum

nonreditum ad fzeculum fuadeat, interrogat.

€ o 2ec

- fuum in perfectionis ftudio procurandum u-

tatur; audiatque iterum pium Afcetam falu-

*Thom.

| Refponfio.

briter rnonentem: /e/demagnum eff , im obe-

Kem pe

dientia flare, fub Pralato viveve, 87 fui juvis non

VIII. Refpondet Afceta, hapc quoque ten»

Á 1. c. 9.

effe. Multotutius eff, l'avein fubjetlione, quatn

tationem diabolicam effe, indeque proveni-

12 prelatura, Multi funt fubobedientia, enagis

re, quod oculos mentis ad folas difficultates,

ex neceffitate, quam ex cbavitate: €r illi penam

& non perinde etiam ad gratiam vocatiouis

babent, €? leviter zmuvmurant../ .Nec libertatem

refle&at; Unde S. Bernardus timorem hunc, S. Bern.

enentis acquivent, nifiex totocordegropter De-

qui, ut ipfe ait, noftrze confervationis pri- fup.P£.go.

um fe fubjiciaut.. Curre buc & illuc, non mve-

mordia exagitat, quemque ftatim intrantibus

nies quietem, ui/? in busili fubjetlione fub Pra-

horror vitze arétioris, & infuetse difciplinze

lati vegimiue. Atque uthocfacilius obtineat,

aufteritas ingerit, effe timorem illum no&ur-

Tbideml. Chriftum exemplo preeuntem, fibique di-

num, de quo eft in Pfalmo 9o. quem ideo

centem imaginetur: Quid magnum, ff tu,

[7]

8. coxl

j

noGurnum vocari docet, quoniam fi dies il-

ulvis es.

zibil, propter Deum te bominibus

le luceret, incujuslumine pariter & labores &

Jübdis: quando ego otnipoteus €? altiffmus,

praeimia videremus, timor omnino quorum-

qui cuntla creavi ex nibiloyme bomini propter te

vis laborum nullus effet prze defiderio prae-

buimiliter fubjeci. Factus fum omuium bumilli-

miorum, dum clara luce appareret, quoniam

F d

suus & infünus, ut tuam fuperbiam tmiea bumi-

non funt condignze paffiones ad futuram glo-

' Ritate viuceves. Difceobtemperare pulvis, difce

riam, quze revelabitur in nobis.

Nunc vero,

1e busmiliaveterra €7 limus, 9 [fub omnium pe-

inquit, quoniam abícondita funt ab oculis

dibus incurvare.. Difce voluntatestuas frange-

noftris, & nox interim eft, in hac parte tenta-

ve, €? ad omnem fubjefHonem te dave, — Exar-

mur nimium atimore no&urno, & pro bonis,

defce contva te, vec patiaris tumovetn in te vi-

qua non videmus, formidamus pr

?efentia

vere; fed itafubje&tum & parvulum te exbile,

mala tolerare.

Quare alibi, quodin Ecclefii

gIdem fer.

L]

ut omnes füper te ambulare

poffiut, & jz'cut ]u-.

dedicandis rite obfervari folet, ut pi&tze cru-g.cy

um plaïer:rümþ conuculcave.

ces oleo facro inungantur, idem ait in Reli-

gioforum animisper gratiamíleri. /Vam, in-

UM A. öuintum denidue .mohï,t-um eft, ut-o-

quit, zeceffeé e?, ut Uaéctio fpivitualis gvatie ad«

mnem follicitudinem & diligentiam in perfe-

juvet infivimitatemuoftvam, obfervantiarum,eg*

&ionis ftudio adhibeat, juxta fzepius citati

multimode penitentie cruces devotionis fue

Afcetze monitum. — £E//o v:gilaus, ? diligens

l ii)ïdem L

gratia leniens: quia tiec fiue cvuce fegui Cbri-

in Dei fervitios €9 cogita frequenter:. Adquid

*

Jfum; €? fineuntlione crucis afperitatem ferre

4.€.25. oepjf, CP cur faculuti vel

u1/? Nonnue ut

quis po[fet. Hinceff, quod multi abowinentur, &*

— Deo viveres , €? [pivitualis bomo fieres? Me-

j

fu,

tant penitentiam, cvucemm. quidem videntes,

1

suor ergo femper e[fo bujus ffnis, " quia perdi-

Je

on'videntesuutlionem. Fos,qui experti effis,

zum zon vedit tempus. Sine follicitudine €&? dili-

ecce fcitis, quia vere crux nofiva iuun&la, C? per

entiauuuquam acquires vivtutes. $2 incipis te-

gratzam [piritus adjuvantis fuavis C? delelabi-

pefcere, incipies male babere. — Si autem dederis

lis eff penitentia uoffva, C2* ut ita dicam,amari-

tead fervorem, invenies magnam pacem; € fen-

11do zoffva dulciffima.

Id quod exemplo An-

ties leviorem labovem, propter Dei ovatiatmn, &

dreze Spinulee Societatis]efu Religiofo Afceta

virtutis attovem. Homofervidus C? diligens ad

confirmat; is enim cum proveGiori jam zeta-

omuia eff paratus. Major laLov eff refiffere vitiis

te, nempe, ut ipfemet humili quodam loco de

& paffiozibus, quam corporaltbus infüdare la-

fe queri folebat, triginta & o&to annos habens

dovikus.

ui pavvos tton vitat defecfus, paula-

ininfirmitate de fzeculo relinquendo delibera-

t«m labitur adinajoves. Gaudebis [emper vefpe-

ret, atquein partem contrariam tum valetudi-

ve, fi diem expendas fvutiuofe. — Figila fuper te

nisimbecillitas; tum deliciarum confuetudo,

ipfum, exctta te ipfum, admonete 1pfum, G9 quid-

amilize nobilitas, dignitatis, quam in Ecclefia

gerebat, amplitudo, denique difciplinze diffi-

quid de a/i;'s fft, s negligas te ig/hm.

cultas, & multze alize rationes, quafi agmine

T.

fatto ad terrorem ei fefe offerent, repente

Emp

Dei bonitas hunc verficulum ejus menti ob-

61

jecit; Pones pedes ueos quaff cervorum, eoque

verficulo, tanquam lumine quodam oborto, ita

illuftratus eft, ut, quemadmodum ipfe narra-

bat, omnes illae timidze, ac deficientes cogi-

tationes

- Titulus *XXXL*' Confilium. "

42*

tationes momento evanuerint, isque animo

101 ffe quadam tifz'./lz'tz'a & Jabove cevtaminis acl

penitus confirmato, ac conftauti adverfus illa

bas pevtinges, Obfiflet inolita confuetudo. fed me-

E

uidem

omnia incommoda permanferit.

liore confuetudiue devincetur. . Remurimurabit.

id brevietiam reipfaexpertus eft. Nam cum

caro ; fed fervore fpiritus frenabitur. Inftigabit

àntea adhuc fecularis, quoties noftrorum

€? exacerbabit te evpeus antiquus, fed oratzone.

qmenfee intereffet, quod. amicitize caufa non-

Fugabituy: in[uper && labore utili aditus eima-

nunquam faciebat, multa faftidire foleret, ut-

gnus obffruetur.. Quodfi denique hzec minus

efficacia experiatur ad afperitates leniendas,

pote delicatioribus epulis, argenteze fupelle-

. Gili, & exquifitze cuidam munditize afuetus

illud faltem medium ut arripiat, fuadet, quod

i&

»*-s

domi fuze, idem deinde Societatem noítram

Chriftus ipfe Religiofo cuipiam ob nimias

Ordinis afperitates ad fecülum revertenti de-

jam ingreffüs, cum primum ad communem

menfam venit, omnia ei vifa funt longe alia,

dit, dumiidem apparens, latusqüe, ex quo co-

quam prius viderentur, mantilia nitidiffima,

piofus fanguis effluebat, di(cooperiens dixit:

Revertere ad Monafterium, & panem durum,

patinze atque orbes ex argento, ipfe vero lo-

cus totus optimo odore fragrans, ita ut nihil

& omnia alia onerofa Ordinis intinge in latus

apud fe dubitarit, quin illa omnia praeter no-

ifmd , & erit tibi tOþum fuave.

ftrum morem parata effent Re&oris juffu, ad

jet,

fuam videlicet infirmitatem extraordinariis

Df

. ejusmodi deliciis relevandam. Itaque & tum

. CONSILIUM Ill

de hoc cum Reétore queftus elft ferio, & po-

Petitio.

ftea fuum hunc errorem fzepius ipfemet ami-

cisfamiliariternarravit. Proeterea etiam Sae-

| IX 'Interq alias Ordinis afperitatesfp'ei*:ia-

cularium exemplum ante oculos ei ponit

lemgravitatem expertus eft Narciffus, tum in

jdem Aíceta, quorum comparatione hzec in

jejuniis tam frequentibus fufcipiendis, tum

etiam in cibis vilioribus, & fzepe non bene

Religiofam vitam objiciuntur, quafi nullis

ipfi moleftiis premantur, nullos angores fen-

prepatatis fumendis; cum .enim tenerz

tiant. lmmo vero horum etiam, & multo

complexiopis, & dclicate in domo paterna

enutritus effet, tanto graviorem fenfit in jeju-

majores funtlabores, follicitudines, zerumnae,

non dico jam inopum & pauperum, àut me-

niis tolerandis, cibisque crafforibus deco-

diocrium quoque in familia alenda, in tuen-

quendis difficultatem, quanto minus ad hzec

toleranda ftomachum prius affuefecerat. Un-

dis liberis, fed eorum, qui vulgo beati pu-

tantur, quorum interior vita maximis, &

de Afcetze aperit hanc difficultatem, ab eoque

maximarumrerum angoribusrefertaeft. Ita-

confilium & mediuin

wpetit",ad- 9a.ndgm fupe-

que tum multo majores funt hujus vitze do-

ran*dam.

Ü l(eru

Jores, tum etiam divinorum illorum folatio-

Jedit.

rum expertes, quibus qui carent, propemo-

Refpenfo 7

À

ï'latus l3.

. dum in inferno degere dixerim. — Noftrze au-

X.x Refponde

t Afceta, & aptiffime, quod

tem moleítize quid fimile habent? Omnes

olim Rabaudó Monacho , aliisque eveneri

t, ebpono

ftat, Rel,

ex caufis leviffimis, quas vel removere, vel

narrat. Hic enim cum Religiofze afperitatem,

IX

6í

contemmnere, velridere, vel, fi ita oporteat,

utpote lautiori vitze afuefactus graviter ferre

velexpediat, etiam amare vel compledi fa-

coepiffet, Abbas quidem, qui tum erat, no-

cillimum fit.

Ergo exuna parte omnis tribü-

miae Porcarius, indulgentia quadam, fepara-

Jationum, ac moleftiarum materia in religio-

tos ei cibos paulo commodiores preeberi

fo ftatuexigua, acferenullaeft; ex parte vero

jubebat, quibus tamen ille, quo magis ute-

batur, eo indies tenuior, graciliorque fiebat..

altera adeo abundant in eo confolationes

Chrifti, ut vel fi maxima, vel graviífima effet,

Itaqueaccidit, ut quadam die, dum fratres

facile tamen mitigari poífit. . FIortatur proin,

reliqui communi menfa, arido fcilicet pane,

ut Narciffus non externa incommoda tan-

&fabisvefcereotur, videre fibi vifus fit duos

tummodo, quse fint in Religione afperiora,

fenes, alterum calvum, cüi biuze clavese col-

intueatur, fed ut dulcedinem intus latentem

lo pendebant; alterumh habitu Monachum ,

perfpiciat, & adillam ipfam afperitatem levi:

qui criftallinam pyxidem manu geftabat. Hi

ter, ac molliter perferendam tantam fibi gra-

toto Coenaculo . circumeüntes unicuique

tize copiam affuturam íciat, ut, quid quid eft

Monacho, neício quid edulii e vafeillo im-

durum, & grave, multis partibus fuperet; prae-

pertiebant, Rabaudum folum ita przetereun-

fertina vero ufu ac confuetudine adjun&a,

tes, utetiam fevero, ac potius (ubirato vultu

eum intuerentur. . ]lle tamen ex ejus, qui

quae & laboris fenfüm tanquam callo obducto

imminuit, & in ipfius virtutis difciplinam

proxime affidebat portiuncula aliquid fuffu-

familiaritatem inducit.

Pro cujus doctrinze

ratus, utillud guítavit, vifa eftilli ejus fuavi-

confirmatione faluberrima illa, folatioque

tas omnium ciborum, quos unquam in vita

'ThOmo

pleniffima verba a Thoma Kemp. in Perfona

fua etiam feculari comediífet, fuavitatem

Kemp.

Chrifti prolata perpendi jubet: Efemim /i vis

longeantecellere.

Quod vifum cum ter jam.

l.3. €. I2- geyaczter deleclavi, €? abundantius atue confola.

contigiffet, ad Abbatem acceffit, & diligen-

vi: ecce im contemptu omuium mundauorum,

ter inquifivit, quinam effent hi duofenes. In-

& in ab/ciffroue omnium iufirmavum deleclatto-

tellexit Abbas facile, alterum eorum Petrum

Apoftolum effe, in cujus tutela erat Mona-

num erit beuedictio tua, €? copiofa tábi veddetur

confolatio. Etquanto te plus ab ompi creatura-

fterium; alterum autem Honoratum mona-

yuim folatio fubtraxeris,tanto in zie fuavioves,

fterii Authorem; caufam autem, curipfi uni

communis illa efca negaretur, effeeam, quod

& potentiores confolationes iuveuies. Sedprimo

com-»

*

Ggg 3

R

.Biblio»thecæ Manuali: Concidnþtoriæ

435

ferret; fimilem q-uoque fuavitatis. eHä.&um.

commanem aliorum feveritatem non feque-

retur: quod audiens Rabaudus animo con-

eífet reportaturus.

Quodfi vero cibi inter-

dum minus bene przeparati offerrentur, Ab-

firmato ad omnem ,ejus vite dilciplinam

erferendam, multo eam faciliorem & levio-

batis Stephani diétum & factum imitari fua-

quam antea putaffet, ac paulo

debat, de quo Dorotheus narrat, quod, cum

rem reperit,

morbus ipíum lectulo affixiffet, focius para-

poft eosde

mes

an&os vidit, qui fibi quoque

perin

deaca

liis de illo tam fuavi cibo tribue-

re ipfi voluerit placentulam cum optimo

oleo, fed arrepto amariffimo ac peffimo, pla-

yent,

quo incredibiliter ad omnem laborem

Notavit

Thid,

ac duritiam confirmatus eft. ldem pene con-

centam fic coCctam ?2egro porrexit.

eze Virdunenfi Archidiacono diviti,

id Stephanus, fumptoque modico tacuit. F'ecit

tigit Andr

id vice altera coquus, illataque iterum ad ae-

& valdeno

bili, qui inipfis ferme Cilftercienfis

Comede Pater,

familize initiis inftitutum illud magno fervo-

grum cottura refpuit eam.

aitSocius, bona enim res eít, quam paravi;

re füfcepit. : Sedtamen cum Satanasidoneam

materiam na&us tentationis ex corpusculo

& ut ipfum illiceret ad guftandum, guftavit

tenui & nimis delicato, itaeum oppugnaret,

ipfemet prior, & heu me, homicida fum, ex-

clamat. Ad quem Stephanus; ne turberis, fra-

ut jam

vix fuftineret, die quodam hanc ei di-

L

vina boni

tas medicinam fecit. Accumbenti

ter, inquit, nifi Deus voluiffet, ut oleum pro

fita &unt. pro more legumina,

oleoartiperes, nonerraffes, Hortatur proin

in menfa appo

.

Narciffum,ut, quotiescunque cibi ipfiin men-

quod cibi genus i

lle pree ceeteris maxime fa-

flidiebat: verum fame compulfus, ut repu-

faapponuztur, Miniftrum menfe velut Haba- Daniel.

acho vim faceret, fumfit tandem

cuca Deo cum cibo miffum imaginetur, di- - ^

gnanti ftoin

áliquid, quod ubi ore att

igit, tantam fentire

centemque: Narciffe, tolle prandium, quod

vifüs eft tuavitatem, ut nunqua

m fimile ali-

mifit tibi Deus. Sumat proin cum gaudio,

dicatque cum Daniele: Recordatus es mei

quid in vit

a fua expertum fe effe recordare-

tur. Atquerefiduo, q

uoderat, avide exhaufto,

Deus, & non dereliquifti diligentes te.

Thom.

deinde Abbatem adit, nihil dubitans, quin

Kempet

fuze patinze proprium aliquod additum

eflet

ETY:

condimentum.

Ut autem comperit, plane

CONSILIUM: lVf

Petitio.

fuiffe commune ferculum, in quo videlicet

nihil przeter aquam &falem ad condiendum

