" XX. Si potes credere, omnia poffibilia funt

uper Pf.

/, ^

Y» 23.

credentl

cubxas callidus 1nfid1ator irrumpit: afuüetum

Beati.

- R. P2Lobz, Bibl. Maz. Tor. £.

lii ii

auten.

802

Bibliothece . Manaalis Concionatbriæ

)

tze dabit. Crediteilli, qui incredulis setetna

M

immacu- autem bello virum hefterna fraus inftruit, &

(

Jati.

gloriofze provehit palma victorize.

fupplicia gehenn?e ardoribus irrogabit. Quse

j 0

tüs

S. Bern.

VL Putasne Filium Dei reputat ]Jefam,

tunc erit fidei gloria, quae poena perfidize, cu

d

.

A

cal(

tic.

faperCan- qu'squis ille homo eft, qui ipfius nec terre-

judicii dies venerit?

tuf

tur comminationibus, necattrahitur promif-

XVI Qui evidenter, quze diu funt expecta-

Idem. ho«

du

fionibus, nec przeceptis obtemperat, nec con-

Io. de

filiis acquiefcit; nonne is, fi fateatur fe noffe

ta, fufcepimus,fiducialiter neceffe eft, quae funt

Pafch.

j

exfpectanda, credamus. Si fortis fuit fides,qu?e

Betn

Denm, factis eum negat? Porro fides fine

;

experimenta przeceffit, fortior debet effe, quze

91,54 qii

opetibus mortua eft. .

jam manifefta fubfequitur,

(

S.Aug.!o

VII. Cum dile&tione

fides Chriftiani, fine

aSCI- eS(

XVIII. Eccé quid ate requirat immenfa illa S. Chryf.

yN

deCivit. dilectione fides da2emonis.

pistas, quod facile polfit implere nuda pauper-

üper

616«

S. Aug.

VILI. Quid eft fides, nifi credere, quod non

fuperJo. vides? ideo bene creditur (SS.Trinitas) quia

tas, defpecta mediocritas, indo(ta fimplicitas ;

Matth-2ï-

fto

non per multas diftraharis ambages, ne duris

gS

cito non capitur:. nam fi cito caperetur, non

d

difficultatibus occupandos involvaris. Quod

ris

effet opus, ut crederetur, quia videretur.

(

$. Cyp.l

IX. Non pertinet ad Chrifti praemia, quire-

a te & pro te repofcitur; intra te eft, id eft,

oris famulatus & cordis affe&us, fecundum

pb .

in tr. de linquitEcclefiamChrifti: alienus eft, profanus

illad: corde creditür ad juítitiam, ore autem

mvj 0 Ch

clef.

* eft, hoftis eft. Habere jam non pote(t Deum

confeffio fit ad falutem.

pattein, qui Ecclefiam non habet matrem.

In anima ergo tua

p5 "

X. Fides eft ficat columna illa, quze prze-

pofuit omnia animze tu:e przefidia Deustuus :

f&

S. Bonav.

ut, unde peccatum egteditur, inde & peccati

Q

diat.Sa- cedebat populum Ifrael in exitu de /Egypto:

*

lut.tit. 5 nam & illa ex parte Ifrael erat lucida, & ex

medicina peteretur.

4

d

c' 3.

parte /Egyptiorum tenebrofa: Sic fides cre-

XVIII. Tenet me in Ecclefia confen

fus po- S.- Aug.

Qi

f

dentibus lucet, & infidelibus eftobícura, quia

!

/

pulorum atque gentium : tenet authoritas mi- l. de util.

cred, c.4.

tü

ipfi funt:rebelles lumini.

raculis inchoata fpenutrita, charitateaucta,

$

i

S.Hïeron.

XI..Fides Dei non eft otiofa, neque folita-

vetuftate firmata.

H

adPau- rja, individua comes ei jungitur bonze opera-

4ii

AID,.

XIX. Quisquis adhuc 'prodigia;luær/it , ut Idem. c.g.

f

tionis inftantia, nam cum per fidem quis co-

credat, magnum eftipfe prodigium, qui mun-

gnita incipit amare, confequenter exercet o-

do credente non credit.

J

fi

[u

perando, quod amat.

XX. Domine, fi error, eft, a te decepti fu- Rich.Vi-

S Tfidor.l.

XII. Proprie nomen

&dot tade ol dicum.

&tor.fíent.

[

$.Orig. fi omnino fiat, id quod dictum eft, aut promif-

mus: nam iíta in nobis tantis fignis & pro-

1.deTrin.

$. 2

fum; Et inde fides vocata eít ab eo, quod fit

digiis confirmata fünt, & talibus, quaenon ni-

C. 2.

di

fi per te fieri poffunt.

i

illud , quod inter utrosque placitum eft, qua(i

Cicero.l. inter Deum & hominem; fed & Cicero ait;

. XXI. Quid noninvenit fides? attingit inac- S.Bern,

poffic. fides, dictorum , conventorumque conftan-

ceffa, comprehenditimmania,apprehenudit no- f:iper

i

viffima : ipfam denique zeternitatem fuo illo "

aüte

. tia, fic di&a , quod fiat.

vaftiffimo finu quodammodo circumdedit.

C

4Egquitas.

It

XXIT. Ille apüd Deum plus habet loci, qui S. Aug.

in lib. de

Cl

plus attulit, non argenti, fed fidei.

ovibus.

$. ÀAug.

. XIII. Deus credi fe voluit, non examinari;

XXIIE Noli intelligere, ut credas, fed 1dem fa-

li

fer. de

periculofa eft difputatio de Trinitate: lutam

"'Trin.

& vas figuli de creatore difputat, quod nec

crede ut intelligas , intellécus merces fi- per Joan.

€

dei eft.

Angeli in coclo fcire poffunt, quid enim a-

gunt ? quiseff iffe Rex gloria? EtapudIfaiam :

XXIV. Totum in fehabet -hoxio, qui fe ha- Ca(ïïod;

ä

Quis eff ifle , qui a/ceudit de Edom ? Vis fcire

bet:ipfe autem fe habet, qui Deum hahet:

fuperillu

naturam Dei: hoc ícito, quod nefcias: fed

Deum vero habet :

Pf quia

Bw

tetur Authorem.

qui eum credit, & confi-

factus

c6 E

fclas hoc ipfum, quod nefcias, plus czeteris

fura uter.

Ícies : gentilis homo videt apidem, & Deum

pl

XXV. Credenti praemium dabitur; fi quod S.Cypr.

putat: Philofophi vident coelum, & Deum

creditur, & geratur.

ï

putant: In eo quod fe fcire dicunt, nefciunt.

In die judicii noun damnor , quia dico: nefcivi

naturam Creatoris mei.

Necefftas.

| Bellov. .

XIV. Quisque credit vicinis fuis &,matri :

Efb .

fpec.mór- Jicet nefciat, quaudo fuitgenitus ab illo patre,

.XXVI. Qui non credit, & tamen quz- S.Climac

tyile,

]. I, dl le

& natusabilla matre: tamen requifitus ftatim

dam fortaífe bona opera facit, fimilis eít illi, iufcala.

14. P.3-

qui aq

uam haurit, & indolium pertufum in- P^r?

incunctanter refpondet, illum effe fuum pa-

fundit.

S.Ben,

trem, & illam fuam matrem, licet nefciat nifi

:[0'1' S-2.

exauditu fuorum, nec alienis crederet de con-

XXVII. In petra Moyfes ponitur, ut Dei S. Aug.

lüprinc,

trario, . Sicperpeccatum Adzein hoc carcere

fpeciem contempletur, quia nifi quis fidei fo- S. de.

nati & nutriti debemus credere matri Eccle-

liditatem tenuerit, divinam prazefentiam non ?^

fiade & vicinis, fan&is Filiis ejus de his, quae

agnofcet.

Avelle radium folis a corpore ;

ertinent ad fidem, licet ea non viderimus.

divifionem lucis unitas non capit: frange

S. Cypr.

XV. Crediteilli, qui omnino nonfallit. Cre-

rámum ab arbore , fractus germinare non

dite illi, qui haec futura omnia praedixit. Cre-

poteít: a fonte przecide rivum , prsecifus

arefcet.

dite ini " gui credeïltibus praemia aeternge vi»

Utilites.

Titulus LV. : Fides.

So4

d

Ut:ilztas.

. XXXIV. Fides virgo eft integerrima, talis- Tertuii;

S.'Thom.

de

illan

XXVH Fides prava defideria fraenat, ef-

quenobis a Chriftotradita, qu a, ut Pcuprare 30

zfcr,

fraenes appetitus cohibet, feroces cordis mo-

conantur hseretici , fic Catholicis eain omni-

in O&

tus "fedat, vitia pellit, virtutes inferit, mollia

no incorruptam cafte tueri, necefle eft..

^

Paích

S 'Hiron.

j ldin

calcat, afpera tolerat, in profperis non erigi-

XXXV. Confer do&rmam fidei dogmatlbus

p fömp;.

tur, idadverfis non dejicitur, nihileft tam ar-

Philofophorum, & libris eorum, & fplendori

Dom. 2,

t de ^

Bsf

duum & tam durum, :quod non aggrediatur

*loquenrise, & compofitioni fermonum; & vi- pot E-

ropter Deum, quia viva fide credit in Deum

debis, quanto minor fit czeteris feminibus fe- piph.

S. Bern

XXIX. O Gratiofa & amabilis fidei virtus!

mentis Evangelii.

Sed illa cum creverint,

t em, 2,

to.1. S.4.

nihil mordax, nihil vividum, nihil vitale de-

a 8. C.I.

quis igitürtenon amabit, quze fundamentum

es omnis grati»e & virtutis? purgas peccata,

monftrant, fedtotum flavidum marcidumque

l uper

vivificas animas, illuminas czecos, diftinguis

& mollitum ebullit in olera in herbas;'quae

M&tth,gs

ele&os, connectis membra capiti noftro Chri-

cito arefcunt & corrunt, hzec autem prædl-

w

ls

- fto, animas fideles.. Deo facis fponfas, prote-

catio, cum in amma credentrs fata. fuerlt crea-

»

-

d

'gis, & defendis, probas juftos, miracula opera-

fc1t ia arborem

;

ris, in omnibus triumphas , atque ceterna. fe-

.XXXVI. Magnarum hic vigor eft mentlum S. Leo ,

licitate perfeverantes in te coronas.

& valde fidelium hoc lumen eft animorum , 1- de A.

Eufeb. E-

a

XXX. Hanc nobis fidem velut lampadem

incun&tanter credere, quæ cotporeo non vi- Dom

ä

9- Chriftus adveniens errantibus exhibuit, viam

dentur lntmtu.

e.. deSym

"monítraturus, per quam poffit. Deus ignotus

Fzrmzt:zs

^XXXVII. Cum ab ortu folis usque. ad oc- La&ant

d

requiri,

quæütus credi, creditus inveniri.

Quemadmodum Ecclefia navi, ita fides an-

cafum lex divina fufcepta fit, & omnis fexus, :5:-

chorze affimilatur, dicente Hugone Victorino:

omnis setas, & gens, & regio unitisac parxbus

- $,

animis Deo fer vmnt, eadem fit ubique patien-

|-Lde wtil

Quicunque ab initio mare præfentis faeculi

| Qd (4,

falubriter transfraetaruat; quicunque ad por-

tia, idem coatemptus mortis, intellizere de-

tum falutis pervenerunt, omnes in navi fidei

buerant aliquid in ea effe rationis, quod non

av1gaverunt & tranfierunt. Anchora navim

fine caufa usque ad mortem defendebatur z

It Idem.eg

aífecurat : ita quoque, tefte D. Chryfoü;omo,

aliquid fundamenti ac foliditatis, quod eam

|

fides.in Deum, quafi fecura quaedam ancho-

religionem non tantum injuriis ac vexationi-

fa; quam eandem do&rinam in Pfalm. 11 5.

bus non folvat, fed augeat femper ac facxat

Rich )

commentano, ubi de fide tractans, idem re-

firmiorem.

etit S. Do&or in hxec verba: E]usmodr res

XXXVIII. Nullocrudelitatis genere de&rm s ï-ec S.

Alot.(ent,

I. ianata-

1.deTrln,

eít fides, eft quzedam facra anchora, quae un-

poteft, facramento crucis fundata religio, noh

li Apoft,

62

dique faftentat mentem, quze ei adhzeret: Et

minuitur perfecutionibus Ecclefia, fed auge-

tur, & femper Dominicus ager fegete ditiori

S Bem.

in Tom. 5. fermone quodam eandem idem Do-

&or- profequitur allufionem verbis fequenti-

vefhtur dum grana, quae üngula cadunt mul—-

fiptt

bus: Queznadmodum navim, ventorum impe-

tiplicata na'cuntur.

Qant,

XXXIX. Talis eft natura fidei, quanto ma- $. thyf'

petu ja&atam, & flu&uum affultu demiffa an-

üper 20,

chora omnino ftabilit, & vel in medio pelago

gis vetatur, tanto magis accenditur. Virtus

atth. :

fadicat; ita etiam mentem noítram extraneis

fidei in periculis fecura eft, in fecuritate peri--

[ $, Auf

clitatur.

Quid enim aliud fic laxat v1gorem

n Ub, de

cogitationibus jactatam adventu fuo fides ex

vibus,

imminenti naufragio liberat, tanquamin tran-

fidei, ficut longa tranquillitas ?

]dem l

quillum portum,. in conícientize certitudi-

XL. Nullae fünt majores divitize, nulli The- S. Aug.

per Joun,

fauri, nulli honores , nulla mundi hujus major

[2 7

nem, deducens. Ín quorum confirmationem

verb. Ar

. przedi&us San&us illum Apoftoli ad Hebrzeos

fübítantia, quam eft fides catholica.

poft. c.

Cafftod.

.textum adducit, dicentis: Quam ficut ancho-

XLL Tertia firmitas fidei ex teftificantium S Bonav.

('upen"ll

ram habemus animae tutam ac firmam.

concordia plena, que eft in tribus, in eloqmo .-9.in He-

XAaInD,

Pf quia

Eftusin

-

XXXI. Nihil efficacius ad fuperandas dia-

Scripturarum, in decretis Conciliorum, in do-

fattus

€

boli, carnis, & munditentationes, quam fi quis

cumentis San&ctorum. De medio petrarum da-

fum Qtefs

phef.

bunt voces, hoc eft, de medio duorum Che-

| S Cypf.

fidem fuam diligenter exerceat, ac frequen-

ter aate mentis oculos ponat bona nobrs in

rubim, de quibus loquebatur Dominus, five

de quorum modio, fcilicet duorum teftamen—

futuro promiffa,

torum.

U

Dignitas.

XLII. Nonne fi fln&uatfides, inanis ePc fpes S. Bern.

Eufeb.E-

noftra? ftulti ergo Martyres noftri , fuftinen- 190 adTn-

XXXII. Fides religionis catholicse eft lu-

ap.

& n

yf-l.€. men anim2e, oltium vitze, fundamentum fa-

tes tam acerba propter incerta, nec dubitan- j P

five

(calà

]utis ?etern2e.

L

tes fub dubio remunerationis preemio, durum 'Torn. x.

parad-

s. Bem.

xilium ; fed ab- Tract. de

XXXIIHI Fides prima « & initialis eft 1nter

per exitum diuturnum inire e

Error.A-

to.1. $.2; omnes virtutes, & quafi capitalis honorifi-

fit, ut putemus in fide vel fpe noftra aliquid

* belatdi.

in princ.

centia fummi Dei.

Ipfa nempe caput huma-

ut is putat, dubia zeftimatione pendulum, & ,.

$Af

non magis totum, quod in ea eft, certa, ac fo- f H4. :

$d.

ns» mentis, 1d eft intelle£tum, ad' orandam

p

d

& venerandam altifimam Dei majeftatem

lida veritate fubnixum, oraculis ,

& miracu-

Jis, divinitus perfuafum, ftabilitum & confe-

primum incurvat, atque inclinat, , quemadmo-

dum Apoftolus ait :

Per fidem in capt1v1ta-

cratum partu Virginis, fanguine Redempto-

tem redigentes omnem intellectum in obfe-

ris, gloria Refurgentis. -

Teftimonia sü*a cre-

dibilia facta funt nimis.

quium fidei.

lii ii 2

XLIII

E

R P. Lobn. Bibl, Man. Tom. £.

804

Bibliothece Manuäfis Concionatorie

S. Bern.!

XLIII. Fides, juxta Apoftolum, eft fubftan-

fum, immanes cruciatus non fuperavit modo,

ep.199. 2d tia rerum fperandarum,

nnoc.

noninanium phanta-

fed rifit etiam, & tanquam inter delicias ex-

T

paulo fu

. fia conje&urarum. Audis,fubftantiam? non

ultavit.

pracit.

lit, licet tibiinfide putare, vel difputare pro libitu,

1lI. Cum Quintilianus Sicilize Przetor S. A- 5. "ebr.

c, &c.

irius.

Low -- — 447 €739 —— —

non hacillacque vagari perinania opinionum,

gathze diceret: Nonne pudet te, nobili genere

per devia errorum : fübítantize nomine, ali-

natam, humilem & fervilem Chriftianorum a-

——

——

quid tibi certum fixumque praefigitur, non eít

gere? refpondit illa : Multo przeftantior eft

enim fides zeftimatio, fed certitudo.

chriftiana humilitas & fervitus Regum opi-

bus & fuperbia.

Vita & |

$. VE

IV.LudovicusRexGallize nullibi jucundius,

quam Paffiaci, agebat, quod ea in urbe baptis- cp;a;n

EX LIBELLO DE IMITATIONE

D — M EM L

CHRISTI.

"

mo ablutus in Chriftianorum Album tranfcri- p. r. c. z.

ptus effet. Atque id crebris fermonibus ufur- S. 1. n.6.

pare folebat, nulla parte regni fui, quam illa

qe— u

Lb4 L eatafimplicitas, quze difficiles quaeftio-

ipfa in urbe, tantum fe honoris & glorize un-

Tjem bf

c. 18-

- numrelinquit vias, & plana ac firma

fme [

pergit femita mandatorum Dei.

quam percepiffe.

2

Ibid. s. 2.

1I. Fides a te exigitur, & fincera vita, non

.Ingo Dux Carantanorum

( qui ad fonies Brunner.

Suavi & Dravihabitant, hodie Carinthii di&i) Avnat.

altitudo intelle&us, neque profunditas myfte-

oicorum

riorum Dei. Sinonintelligis, nec capis, quae

multos ex fuis Satrapis hac ratione fecit Chri-

*

l

infra te funt, quomodo comprehendes, quae

fianos: Anno Salutis feptingentefimo nona- n, 6.

fupra te funt?

gefimo l. conviviumlautumiinftruxit, & vilem

Tbid.

plebeculam fimul cum fatrapis fuis invitavit,

ä

III. Subde te Deo, & humilia fenfüm tuum

fidei, & dabitur tibi fcientize lumen, prout ti-

fed prae foribusrecumbere jüffitfatrapas,pane

bi fuerit utile ac neceffarium.

tantum cibario & caruncula rancida pavit,

Tid.5.3.

vinumque fictilibus propinavit aufterum ; con-

IV. Nolicurare, noli difputare cum cogita-

tra pauperculos fuze menfze adhibitos, vino

tionibus tuis, nec ad immiffas a diabolo du-

bitationes refponde, fed crede verbis Dei, cre-

nobili aureis argenteisque poculis propinato,

deSanétis ejus, & Pro

lauta infuper coena refecit: quod cum nobiles

phetis, & fugiet ate ne-

indigneferrent, acinfui contumeliam fieri fto-

ä

lbidem.

.quam inimicus.

. V. Quidquid intelligere non vales, Deo o-

macharentur, ita refpondit: Pauperculos ideo

mnipotenti fecure committe,

Non follit te

honore hoc affeci, quia facro lavacro abluti

Deus ; fallitur, qui fibiipfi nimium credit. Plus

funt, vos vero reliqui foris, quia fordibus fqua-

valet Deus o

lentes, hircumque impietatis olentes, mihi

perzïri, quam homo intelligere

oteft.

naufeam facitis. Hac ergoratione caftigati no-

Tbidem.

VI. Graditur Deus cum fimplicibus, revelat

biles intra brevetempus,fübArnone]uvavienfi

fe humilibus, dat intelle&um parvulis, aperit

Epifcopo, Qhri&i fidem avide i'ufcegerunt.

fenfum puris mentibus, & abícondit gratiam

Utilitas.

curiofis & fuperbis.

Bellovac.-

Ibid. S. 5.

VII. Omnis ratio, & naturalis inveftigatio,

VI. Tempore fanc&i Sylveftri, quaiido Con-

ftantinus Magnus recenter ad fidem acceffe-

ral. l. 1.

pec. mo-

—— h w .

fidem fequi debet, non przecedere, nec infrin-

gere. Sitaliaeffent opera Dei, ut facile ab hu-

rat, perqueeum aliorum populorum converfio dift, rg.

—

mana ratione capi poffent, non effent mirabi-

fperari poterat, magnus illeSacerdos, ut Bel-

lia, nec ineffabilia, dicenda.

lovcenfis refert, fequens patravit miraculum :

Cum enim Helena factris chriftianze fidei mv-

L.3.c.58.

VIII. Fili,caveas difputare de altis materiis,

fteriis nondum initiata effet, ad illa tamen

^ & deoccultis Dei judiciis. Iftaomnem huma-

nam facultatem excedunt, nec ad inveftigan-

plurimum propenderet, Judzei vero e contra

eandem, ne Ecclefize crederet, pervertere ni-

dum judicium divinum ulla ratio przevalet,

terentur, multi ex paganis fapientiffimi, ex al-

— ———cLnnam X"B —— —— — P

vel difputatio.

LII. cns' '

IX. Curiofitas noftra fzepe nos impeditinle-

tera vero parte cum fan&o Sylveftro multi

&ione fcripturarum , cum volumus intellige-

Epifícopi fimul congregati fuerunt, cumque

duo pagani controverfive Judices conftituti

re & difcutere, ubi fimpliciter effet trans-

fuiffent, fan&tus Pontifex autem eosdem mul-

eundum.

tis confutaffet argumentis, Judaeus quidam

eidem oppofuit, Chriftianos adorare Crucifi-

$. V.

xum, fe vero certum quoddam nomen Dei nof-

fu. .A—— EO L ERE MMpub g. d

EXEMPLA CATHOLICA

fe, cujus virtutem ne ipfa quidem faxa fufti-

—^

EXTERN A.

nere valeant, ac proinde ferociffimum quen-

hi Chy.

dam taurum coram fe produci fecit, ut o-

ftenderet , quod ne hic virtutem hujus nomi-

IT

Dignuitas.

nis fuftinere valeret: cui cum in aures ne-

L.4. hift. T.

uidam Martyr, tefte Eufebio, a Tyranno

fcio quod nomen infufurraffet, taurus ftatim

Eccl.c.r1.

rogatus , quod ipfi nomen effet? qua

mortuus concidit: cunctis vero fa&tum hoc ad-

domo natus effet? liberne an fervus? ad fin-

mirantibus, Sylvefter, nil magnum effe ait,

gulas quseftiones nihil aliud refpondit, quam :

taurum occidere, cum hoc & aranez pof-

Chriftianus fum, ratus hoc uno titulo omnes

fint, imo & modicum venenum animal in-

honoris titulos fatis comprehendi.

/

terimere queat: neque infufurratum hoc no-

Ibidem.

lT. Blandina Virgo, dum clamat, Chriftiana

men Dei nomen efífe dixit, fed daemonis, cum

Deo

A0 qOM 0713 420n1] i 4 ammyo n m pov—

——Í

l

Tiulis LP Fides.

$95

X

Deo proprium fitvivificare , dzemonis vero

Pergit nihilominus vir fan&us cum plebe ,

occidere. Potius igitur Dei virtutem exinde.

quam iíta prava fua doGtrina infecerat, ad con-

Ms d

colligendam effe ait, fi infufurrato eodem

Te 9 us

nomine occifum hunc taurum vitze reftituat.

dicta fepulchra, ibique vetuftiffimum cadaver

d-

aliocutus. O homo! ait: fi veniffet huc me-

Tunc igitur deputati judices Judaeum urfe-

cum hzreticus ille filius perditionis , & attànte

t

runt, uttaurum refufcitaret: quibus ille, fe

)

illo nomen Chrifti Dei mei fuper te invocaf-

id minime facere poffe, ingenue faffus eft.

fem , refarrecturusne eras , coram his, quos ifte

Sylvefter igitur invocato Crucifixi nomine )

per fraudem pene fubverterat? Ad hzec fur-

is Vh

Chriftianis feorfum orantibus, tauro in Cru-

Cifixi nomine

gens mortuus cum interroganti annuiffet, &

Chriffn

praecepit, utfürgeret, qui fta-

fefub antiquiílimis Regibus, ante Chriftum vi-

P LGr,

tim redivivus

furrexit. Quo vifo Judzei prze-

]

La

fentes una cu

m Helena ad fidem converfi

xiffe dixiffet, juffus efta Macario in pace ad or-

dinem fuum redire in fine tem

l

fuut, & baptizati una d

tandus.

porum exuf(:i-

Il

ia hominum.

ge plusquam triau.mil-

Idemhift,- VI

IX. Philippo Francorum Regi perniciem Gerfbn.uþ

Ianc.

l. Cum Wandali univerfam Franciam &

firuxerat Magus quidat cereze imaginis in- infra..

s Bu

Hifp

aniam cum non modico utriusque regni

cantatione, ita nimirum, utimagineigne ab-

Ll)

Atnal

difp

endio pervagarentur, multosque Epifco-

-

*

Oitonm

fumpta, Rex quoque fecreto morbo abfum-

p'zf]'ög

pos catholicos ingentia prodigia patrantes fe-

ptus moreretur. Hanc perniciem a fe non ali-

!a. n' 60

cumin fervitutum abducerent,

Epifcopos qui-

ter, quam fide, depulit: cum enim allatam ad

"

dam Arrianus, Cirola nomin

e, (catholico-

fe imaginem in ignem abjeciffet. Videbimus ,

t

rum Epifcoporum rationibus-

& argumentis,

inquit, fi potentior erit daemon ad me perden-

Ípecialiter vero miraculorum fam

a, quam fibi

pe

per c2eci cujusdem illuminatione

dum, quam Deus meusad me confervandum.

t

rant ,;convictus

m compara-

Ita Gerfon. trac&t. deerroribus circa artem

ma-v

; & confufüs) ut fe quoque

gicam p. 1.

j

Q

miraculorum d

ono pollere oftenderet, ad

X. Zacomus tribunus carebatl.ib&ris, geta-

fr

audes & technas c

Niceph.

onfugit, ut hac ratione

te jam fenefcens. Et quum monachum quen-

l. 11. C. q.

hserefeos fuze affecl

as in fecta confirmaret;

dam magna gloria virum adiffet , cum alia ple-

0-

cuidam enim fuze fe

&» quinquaginta aureos

€o pacto donavit, u

raque ei per colloquium expofuit, tum zerum-

3

tcaecum fe, & ab eo illu-

nam quoque eam & cafum deploravit: fupra

minatum effe, fingeret: cum autemtranfiret

inodum enim apud Saracenos magni pendi-

Cirola cum exercitu Wandalorum & Epifco-

pis captivis Catholicis, exclamavit di&us ho-

turliberorum procreatio, nec apud eos modo,

fed etiam, utarbitror, apud Barbaros-omnes.

mo: Audi me, beati(fime Cirola , refpice cae-

Ilie bono animo eum effe, precatione facta, &

citatem meam, & experiar virtutem tuam, qui

j

reverti domum jullit, fore pollicitus, ut brevi

reddis czecis vifum , furdis auditum , leprofos

pater fieret, fimodo in Chriftum fibi creden-

mundas , mortuos fufcitas: Tunc Cirola eum

dum effe ftatueret. Poftquam autem di&tum id,

trahens ad partem, ait, tangens ejus oculos :

eventus comprobavit , & filius progenitus pro-

. Bellowe,

Secundum fidem noftram, qua re&e credi-

miffionem illam veram effe confirmavit, &

. [pet, o«

mus in Deum, aperiantur oculi tui , & vide-

ipfe Zacomus religione noftra eft initiatus, &

^nl. l1

ant: quo dicto inceperunt oculi miferi hominis

tribum eam omnem,, cui praefuit, ad eandem

inflari, & tantus dolor eum arripuit, ut vix

gratiam adduxit: ab eo tempore tribum iftam

poffet digitis oculos comprimere, quin crepa-

Y

admodum floruiffe, magnaque & numero &

rentur, & prae dolore ejulans omnibus dolum

amplitudine incrementa cepiffe, atque Sara-

!

detexit, & clamabat projiciens aureos: Ecce

cenis & Perfis formidabilem fuiffe, dicunt.

|

aurum tuum , redde mihi vifum meum. Tunc

XI. Conftantinus, q

ui primus publice expugpr,

r

bono ufus confilio, clamans & ejulans , proje-

Imperatoribus Ecclefiam defendit, eo fere Cas(ar.

cit fe ad pedes Epifcoporum catholicorum,

modo Maxentium vicit, quo Moyfes Pharao-1 9. c. 9.

abnegans Arrianas perfidias & profitens fi-

]

nem; Auguftinusait: Conftantium Imperato- S. Aug.

dem catholicam. Tunc beato Eugenio Epifco-

rem non fupplicantem d2etonibus, fed ipfum !. s. de

[L3

pocrucem e

jus oculis imprimente, fanitatem

verum Deum colentem, tantis terrenis imple- *

&

vifum recepit. Videns Hunnericus Rex

fV. el

L]

vit muneribus , quanta optare nullus auderet:

Wandalorum , feCtam fuam confundi ,&fidem

univerfum orbem Romanum Auguftus unus

exaltari , San&os diverfis fuppliciis laceravit,

tenuit, & defendit, in adminiftrandis & ge-

quo facto fol obfcuratus eft, & di&us Hunne-

ricus a diabolis arre

rendis bellis vi&oriofiffimus fuit, in Tyrannis

opprimendis per omnia profperatus eft: gran-

fe laceravit.

ptus, Npropriis dentibus

daevus segritudine & fene&ute defun&us eft:

fad. Chr.

VII. Haeretico cuidam Eunoómiano multa

p. 2. c.22,

Filios imperantes reliquit..

I

adverfus fidem catholicam argute, & ex arte

XII. Theodofius fenior, quia vere pius & Augufin.

diale&tica difputanti, refpondit quondam S.

Catholicus erat, adeo omnia profpere ei cef- Ibid. c. 26,

Macarius, non eft, inquiens, in fermone re-

ferunt , utin praeliis hoftiumtela in authores,

gnum Dei, fed in virtate. Eamus ad fepul-

Deo dirigente, retorquerentur.

chra, & nomen Domini füuper mortuum, qui

XIH. Honorius ob fimilem caufam plura Ibid, c.2.

primus occurret invocemus, ficut Ícriptum

quam centum millia Gothorum uno przelio:

eft, oftendamus ex operibus fidem noftram :

vicit, ne uno

quo audito hzereticus alTenfum fimulans, in

aut extin&o.

quidem gx Romanis vulnerato

craftinum rem differri petiit; fed a S. Macario

XIV. Juftinianus fenior, quamdiu Catholi- Evagr.:

?XPe&am?ä caufze diffidehs non comparuit.

cus fuit, feliciter imperavit, multasque Pro- l-4- e. 16.

lii ii 3

vincias

806

Bibliothece Manualis. Concionatoriz

vincias Romano imperio reftituit : at ubi hze-

decreta in fepulchro relinquentes, manc. a

b

fe

reticus faétus, edictum de fua hzerefi recipien-

duobus Epifcopis fubfcripta repererunt.

Ibid.

. XXlliL.Cum Concilium Chalcedonenfe hze-

da proponere voluit re;)gnþixla morte fubla-

tus eft.

reticum Diofcorum & errores illius damnaret,

H

Baronius

XV. Dani, quià praedicationi Evangelii re-

& illi, qui ei adhzerebant, acquiefcere nollent,

fe

anno.859- fiftebant, tanta caede mattati funt, ut vulgus

Patres reliqui Conciliidecreta ac errores Dio-

fcori fuper fepulchrum S.Euphemise pofue-

gl

omne caderet, deftirpe autem regia nemo re-

runt; quo fa&to, fequi mane, Patrum quidem

f

maneret ptzeter puerum, Hericum nomine,

Ll

qui & ipfe quidem ab initio refiftebat, fed po-

decreta in manibus S. Euphemisz, Diofcori

ftea ab Ansgario confeffore converfus, etiam

vero errores ad.pedes jacentes funt reperti.

Tbid. p. 2.

0i

XXIV. S. Helenus cum hzeretico difputans

080(:'8

fuos publico Edicto ad catholicam fidem Ifeci-««

)

iendam compulit.

E

paé&tum fec

erat, ut fidei proband?e gratia uter-

[t

'Theodo-

XVI.Cum Valens Imperator catholicoDuci

que ignem accenfum ingrederetur; quo

dipfe

t

ret.l.4 contraGothos miffo, & vi&o, fuam ignaviam

quidem illzefus przeftitit, fed haereticus intrare

c. 23.

objeciffet, Dux libererefpondit: Non ego, oIm-

recu'/ans, cum violenter in eum conje&us ef-

Ti

perator , vi&us fum , fedtuipfe victoriam per-

fet, opera S. Heleni implorans ab eo non fine

fc

didifti, qui contra Deum aciem infiruere non

grandi confufione ereptus eft.

definis, & ita ejusauxilium Barbaris concilias.

ta

Eufeb.lsl.

XVII. Theodoricus Rex famulum, qui in

p

C. 1O.,

Firmitas.

fe«

ipfius gratiam fidem catholicam deferuerat,

cum Niceph.

enfe transfodit,dicens, fieri non poffe,ut homi-

XXV. In civitate Negra puer quidam,

l.rz. hitt,

g

ni fidem fervaret. qui Deo fuiffet infidelis.

mater pro Chrifto ad rogum fuiffet damnata ,

Daurol-

Eccl. c 6.

XVIII. Dum Chriftiani, Mgluccenfes afide

Tyranni, qui eum retinere volebat, femur mo-

ü

tiusc.T- eatholica fufcepta fe iterum a Rege fuo ab-

mordit, ficque liberatus ad matrem cucurrit,

-

fu

tit. I O*n'

ftrafti permififfent, tanta eorum agros alioqui

& cum ea crematus eft. .

x

p

Baron.

À

jo ex e-

fertiliffimos fterilitas invafit, ut toto defectio-

^XXVI. D. Antonius morien

s inter alía ho

C

i£. Mo-

&

?

ann.318.

L

[

ü

c.anno nistempore, licet fzepiusrepetita fatione, nul-

dixit: Cuftodienda eft pia fidesin Chriftum,

I0

1565.

lum fru&um proferrent, ficquemulti fame pe-

Patrum religiofa traditio, quam ex Scriptura-

&

rum le&ione, & crebro mez parvitatis didici-

rirent, reliqui pefte aut bello a pauciffimis vi-

Schismaticorum quoque &

&i interirent.

ftüis admonitu.

[j

hzereticorum venena vitate, meumque circa

fe

Neceffitas.

eos odium confe&amini, quia Chrifti funtini-

A&. 16. P X[X.Cu&os

carceris, in quo det

inebantur S;

mihi ne pacificus

$ Apf

Paulus & Silas, videns terrze motum fieri, &

mici. Scitisipfi, quod nullus

mem

quidem fermo cum eis

aliquando fuerit, pro-

Epm. MR'

carceremaperiri,tremefactus procidit ad pedes

pter eorum pravam vo

luntatem, & pertinax

ticn.

eorum dicens: Domini, quid meoportetface-

contra Chriftum bellum.

re, ut falvus fiam? illidixerunt: Crede in Do-

.

ä, üde, Ellf.l. s.,

)l

XXVIL. S.Diaconus degenere, patri

C

minum Jefum Chriftum, & falvus eri"s.

nomine quzefitus in mediis tormentis nihil A

Feritas.

;

aliud refpondit, quam : Chriftianus fum, hoc

It

Petrusde

XX.CumRex quidam BabyloniseChriftianis

mihi nomen, genus, patria, doctrina, aliud

Natalibus;

mperaret, ut fidem,, quam przedicabant, aut

nihil fum.

Baron.^

fi

XXVIII. S.GordiusMartyr fuadentibus qui-

l9.6.19- wontis, quem defignabat, translatione proba-

ann.304.. '

t

rent, aut eandem, ni tanquam impoftores capi-

busdam, ut lingua tantum negaret fidem, re-

te damnari velleat, repudiarent; perplexis ad

fpondit : Negem egoDeummeum, in cujus cul-

tu fumeducatus? nonne coelum, fol, & luna

f

hocimperium Chriftianis, adfuit de coelo An-

gelus, qui pro fuis orantemEpifcopum monuit,

Jumen clauderentfuum ? Credo profecto hu-

ut monoculum quendam Anianum olim S.

mum, quam pedibus ero, mihi ruituram. Lin-

Marci difcipulum deligeret , qui indito prius

gua, quam Dei beneficio retineo, adduci non

jejunio triduano monti mandavit, ut inde fe

poteft, ut Au&orem fuum neget.

.

Of,

moveret, quod tanta celeritate fecit, quanta

XXIX. Benjamin Diaconus a

b I(degerde

'Th'e:.d

Ü

Perfarum Regead Chriftum negandum pelle-

8

f

mavis in mari, quze ventoimpellitur ; quo pro-

digio motus Rex cum omni populo Chriftianis

&us, dixit: Quo tu fupplicio dignum arbitra-

accenfus eft, & templum praecipuum Dei Ma-

reis eum, qui a caftris tuis fugitivus hoftibus

*

| *Lïppelausl

tris honori 2zedificavit.

tuis fejungerct? cumqueilli refponderet: mor-

Do AntO"

XXI.S. Dominico cum Albigenfibus

h'ære-Q

te crudeliffima. Subjecit Diaconus; quam er-

ninus3.p.

ticis difputante, itainter eos convenit, ut ejus

go crudeli morte dignus erit, quiDeum fuum,

fi

ac univerforum Dominum audeat negare, tan-

C. I. S: 4

' partis fides, quae compendio in charta defcri-

pta, &in ignem miffa illzefa fervaretur, habe-

tum ut ne vili creaturze difpliceat?

retur legitima, igitur hzereticorum liber illico

XXX. S. Polycarpus Herodi Proconfuli to- Eut. l. 4.

gum minitanti, ni Chrifto malediceret, refpon-

C. I5.

ab igne confumptus eft; S. Dominici vero

charta nontantum illzefa manfit,fed etiam ter-

dit; O&oginta & fex annis fervivi Chrifto, &

tio igni injecta tertio inde refiliit.

nihil me laefit unquam, quomodo ei male-

D.Anton.

XXII. Cum in Concilio Niczeno

dicam?

duo Epifco-

clI.

P.2.to.12. pj ante finem illius mortui effent, reliquique

. XXXI. Bellovacenfis de illuftri quopiam vi- Bellov. !

^ Patres, ad eorum fepulchra accedentes dice-

ro, qui Marchio de Monteferrato vocabatur, to. 3 il.

refert,quod, cum permultos annos cum ingen-

ift. 14«

rent: DileGi fratres, quia focii noftri fuiftis

in condendis decretis, et'am in confirmandis

ti fumptuum impendio omnes fibi comparaf-

fet fe&tarum fidei catholicze contrarium li-

pZ R. . EE . .di— E -H l

Vfocii eftote: ita perdurantes in oratione, &

bros,

Titulus LP' (if. Fides.

$07

lii

bros, eosque diligenter legiffet, & examinaf- ! fugeret: & lupos rapaces, peilibus ovinis te-

fet, exiftimatum ab ombibusfuerit, fore, ut &os, inimicos intelligeret , eorumque corn-

appropinquante mortis hora tanquamr alienus — mercia vitaret. Nam parvus puer annos natus

u

a fide & Ecclefia catholica moriturus effetyma- -

plusminus feptem , cum die quodam a fcholis

xime, quia domina ipfius proxime ad Albi

gen- rediret, quibus erattraditus literis imbuendus,

feslimites conterminarentur. Hie autem n a- & inpatruum b»ereticum, & ma

gnum diaboli

gone de fide interrogatus, hoc edidit refpon- laqueum, incidiifet, & le&tioni

s fuzxe penfum

fum: verumeft, curiofus füi per quadraginta ei re

ddere cogeretur, chriftianae fidei fymbo-

S Ibïd' p* 2-

annos cum multis fumptibus libros fe&tarum — lum illico recitavit, dicens: Credo iz Deu oa-

v.t' 8' cu 8. 1

omnium colligere &legere , & ftudereineis, rem otinipotentem , creatorem cali € tevra ,

& quia videbam, quod , quanto plusibiafpice-- &reliqua. At patruus, qui ftrenuus perfidix

rem, tanto magisin fide catholicaroborabar, Manichzeorum patronus erat, cum ab ejus fi-

& plus hzerefes abominabar, vidensfallaciam — dei profeffione puerum,

tanquam tudem quen-

traditionis eorum, infignum hujus vilipenfio- dam tyrunculum,

avertereniteretur , ac de-

nis, quam habebam ad alias fe&tas, feci fleri ^ promptis, ex facris literis, ad errorem confir-

fcrinium ligneum, quedfeci poni fb pedibus mandum, argumentis , perfuadere vellet, non

