quorum alios in carne noverat, alios fama

ä

Dd

ut libenter omnes damnatorum poenas usque

tantum & leCtione compererat, amicti omnes

ad diem judicii paffarus effet, modo per uni-

ftolis Pontificalibus, & habentes veltem inftar

cum momentum afpicere Deum poffet. . -

nivis candidam, ipfe quoque admodum candi-

» Spec.Ex.

VHI. Coeleftem gloriam ad breviifimum

1

H

dift. x.

dis ac pretiofis indutus fibi videbatur, fe

d par-

ex. 57.

tempus expertus quidam puer omnium homi-

tem candentis veftiment

i, eam fcilicet,qua pe:

num linguis loqui coepit.

M.

Sur.in vit,

IX. invita S. Czcilize refertur, quod, cum

&us tegebatur, fordida quaedam ac feeda cali-

go obduxerat, ut czeterum cu'tus

ejus fplen-

/ S. Czcil,

martyrii ipfius miniftri ipfam acrius reprehen-

dorem ífua

foeditate plurimum obfufcabat ,

derent, quodin florezetatis pulcherrimo con-

7

l

ftituta, fponfalitii fui voluntates, divitias, cun-

quamtamen ipfe nimio rubore perfufus, obje-

&a manu tegere ac celare, neinfpicientium of-

'E

. Gaquealia bujus vitze bona fimul & femel per-

fenderet obtutum, conabatur. Videtinter eos

dere non dubitaret, ipfa voce libera refponde-

£s

fibi quoque fedem miri decoris: paratam.

rit: Hoc eft darelutum, &accipereaurum;

Quam cum occupare gaudio & exultatione ze-

dare tabernaculum breve & miferabile, &

ftuans procuraret, furgensArnulphusWorma-

magnam fpatiofamque &amplam domum ac-

tienfis Epifc. modefta voce eum prohibuit, di-

cipere ex lapidibus pretiofis & auro zedifica-

cens, reverendos Patres, qui affiderent, nolle

tam, dareangulum, tenebrofumlocum, & ac-

ä

eum in fuum admittere confeflüm, propterea

cipere lucidum, margaritis cceleftibus refplen-

quod veftem ejus turpis hec macula fcedaret.

dentem, darelapidem miferabilem, quem pe-

Cumque juffusloco cedere, flens, confectoque

dibus conculcatis, & accipere lapidem pretio-

nimium dnimo egrederetur, infecutus eum

fum, qui refplendetin regio diademate.

^ Manfi

idem Epifcopus: /Equo animo, ait, efto Pater,

CUT CUU GOMUCVR WT-MNCUC P.

X. S. Fulgentius Roman urbis magnifi-

maculamtantum hanc,quz veftem tuam infe-

difc. 5! nO

! centiam demiratus, dixit: Quam fpeciofa effe

potelt civitas coeleftis,fi ita fulget Romanater-

cit, maturius ablui przecipe,quia non poftmul-

'Her()ld.'

tos annos beatze hujus mantionis confortium,

.C. ,

reitris? Etfiin hoc fzeculo tanti honoris digni-

& fan&orum Patrum, quos aípexifti, confef-

tas diligentibus vanitatem, quzeaam praeftabi-

turSanctis diligentibus veritatem ?

fum voticompos percipies. Mane fatto cum

familiari cuidam fuo vifionem retuliffet , ille

p &

Ib.difc.9..

n. 9.

XI. S. Francifcus exceffiva quadam melan-

fapienter rem conjiciens , macula , inquit,

J

fbholia oppreffus, inlecto decumbens, rogavit

hec vefti tuze illita, nihil aliud eft Pater,

]"

ut

208

Bib!wthecæ Mauualis *Comionatbriæ

ut aeftimo, Quam memoria injurize civium tuo-

fita erat, cujus afpe&us nimium dele&abatin-

tuentes,ita ut quisquis eam videret, deafpe&u

rum , qui te anno füperiote Colonia expule-

runt, quibus te, divinze pietatis afpectu jam o-

illius fatiari non poffet, & modis omnibusla-

lim oportuerat admiffi hujus veniam dedilfe.

boraret , quomodo ad eam pervenire valeret.

Interea viditfluvium quemdam fub pedemon-

Hazec, quod bona venia dixerim, pe&tori tuo

tenacius, quam zequum fit, infideus, & amarif-

tis, quem dum circumiret, quzerens, quomodo

fimo moerore contra vas mentem tuam deco-

illum transmearet, viditfuüper ripam fluminis

duodecim pauperes lavantes in flumine tuni-

quens, czeteram fanailf. tuze converfationis

claritatem molefta quadam caligine obducit,

casfuas. Interquos eratquidam vefte candi-

& obfícurat. Archiepifcopus conícientize fuae

diíffima indutus, aliis diflimilis, qui juvabat a-

teftimonio convi&us, ne inficiaretur, quod au-

liosin tunicarum fuarum ablutione, qui poft-

diebat,reatum faum humiliter agnovit,ftatim-

quam adjuverat unum, ibat poftea adjuvare

alium. . Tunc Clericus, qui hoc videbat, accef-

que deftinatis circumquaque nunciis , cives

omnes Colonize, quos in ultionem injurize fuze

fitad illum, quialios juvabat, &dixit: Quze

excommunicatos urbe fugaverat, adfe evoca-

gens eftis vos? quiait: Ifti pauperes homines

funt poenitentiam agentes, & fea peccatis fuis

vit, eisque proxima feftivitate pafchali (nam

in quadragefima vifionem viderat) nonfolum

lavantes, & ego Filius Dei Jefus Chriftus, fine

communionem ecclefiafticam, fed etiam bona

cujusauxilio nec ifti,nec alii poffunt beneface-

re. Civitas hzec pulchra, quam vides, Paradi-

fua omnia, quze direpta fuerant, benignilfime

Sptc.et |

reftituit. Sic gravis illa tempeftas, quze fpi-

fus eft, ubi ego maneo, & quando quis tunicam

v

ritu diabolico fufcitata totam concufferat Co-

fuamlaverit, id eft, poenitentiam egerit, in il-

lamintrabit. Tuipfefatis diu quzefivifti viam,

: ïlor.ex'hï

loniam, conquievit, pater filios, filii patrem

recognoverunt. . Archiepifcopus amaritudi-

quaitur adillam, fed nulla aliavia, quam ifta

ne, populus metu & follicitudine, civitas li-

ducit adeam. His di&is Clericus evigilavite

fomno, & mirari ccepit de vifione. Cumque

berata eft folitudine.

$. Greg

XIII. Íneamortalitate, quze Patritii Narfi

non multo poft rediiffet defchola in patriam,

[| 4 Dlalc

i

narravit Epifcopo Cabilonenfi vifionem hanc,

€, 26,

temporibus hanc urbem vehementer afllixit,

cuifamiliaris erat, qua audita Epifcopus fua-

in domo Valeriani, Romanze urbis Advocati,

uer armentarius fuit przecipuse fimplic;tatis

fit ei, utfzeculum relinqueret, & religionem in-

& humilitatis. Cum vero ejusdem Advoca-

traret, commendans ei fuper omnes Ordines

novellum iftum Ordinem Ciftercienfem. Ille

ti domus eadem clade vaftaretur, idem puer

;ercuffus eft, & usquead extremum deductus.

venit Ciftercium, &invenitlocum incultum &

defertum, & fratres inter beftias converfane

Quifubito füblatus a praefentibus rediit, fibi-

ue Dominum fuum fecitvocari, cuiait: Et

tes. Adportam vero monatterii, quze de vimi»

egoin caelo fui, & qui de hac domo morituri

nefaéta erat, pendebat malleus ferreus, cujus

T u n ——

fonitu ad portam portarius compellabatur ab

—

funt, agnovi. llle, atque iile morituri funt,

tu vero non timeas, quia hoc tempore moritu-

intrare volentibus. kHoc vero fonitu portarius

rus non es; ut vero fcias, quia me fuiffe in

vocatus, venitad eum foras, & inclinans fe fa-

ccelo verum fateor, ecce accepi illic, ut linguis

lutavit eum. ' Quem Clericut intuens, ftatim

omnium loquar. Nunquid non cognitum ti-

cognovit eundem vidiífe inter eos, qui tunicas

bi fuit, grecam linguam me omnino nefcií-

influminelavabant. Rogavitque eum, ut du-

ceretad Abbatem. Abbasigitur & totus Con-

fe? & tamen graece loquor, utcognoícas, an

verum fit, quod me omnes linguas accepiffe

ventus venit ad eum, & recognovit Clericus,

tefüficor. Cui tunc graece dominus fuus lo-.

omnes fe vidiffe tunicas fuas in flumine lavan-

- r— 79 — €) c —— —

tes

Statimque cecidit ad Abbatis pedes, ro-

L

cutus eft ,. atque ille in eadem lingua refpon-

e ——

dit, ut cun&i, qui aderant, mirarentur. In ea-

gans eum lacrymis , utfufciperetur, qui fufce-

dem quoque domo przedicii Narfi Spatarius

ptus non multo poft factus eft Prior.

XV. Contigit aliquando Fratrem Jorda- Jo.Herote

Ulgarus manebat, qui feftine ad zegrum dedu-

&us, ei Ulgarica lingua locutus eft, fed ita puer

num Generalem Prazedicatorum loqui cuidam inPrompr.

illein Italia natus, & nutritus in eadem barba-

obfeffae; qu»fivit a fpiritu irmundo, ubi fo- "* *

retlibentius? Refpondit: In ccelo; & cum -

ra locutione relpondit, ac fi eadem fuiffet gen-

I —dHr2 —Lre-—uM—tURM.

te generatus. Mirati funtomnes, qui audie-

fcrutaretur caufam, quare magis defideraret :

effe in coelo? Refpondit, ut faciem Creato-

bant, atqueex duarum linguarum experimen-

to, quas eum ante nefciffe noverant, credide-

ris videret. Quzefivit Magiíter, quam liben-

Ea u*

runtdeomnibus, quas probare minime vale-

ter videret? refpondit fpiritas: Paulo am-

plius vidi, quam ad i&um oculi, fed propter

bant. Tunc perbiduum mors ejus dilata eft;

tamdiu denuo videre faciem Creatoris, om-

f2 R

fed dietertio ( quo occulto judicio, nefcitur )

N

manus & brachia lacertosque fuos dentibus

nes poenas, quas omnes doemones fuftinue-

li

Quo

runt a die, qua ejecti funt de coelo, & etiam

dilaniavit, atque ita a corpore exivit.

V

mortuo, omnes illi, quos przedixerat, ex hac

quas fuftinebunt usque ad diem judicii, vel-

t

protinus luce fubtraéti funt, nullusque in illa

lem fuftinere. Quod audiens Magifter expa-

)

vit vehementer, ita utnon videretur in eofpi-

domo ex eadem tempeftate defun&us eft, qui

Q

voce illius denunciatus non eit.

ritus. Poftea adfereverfus dixitfpiritui. Op-

fe

Bellov..

XIV. AnnoDomini MCIV. quidam

Cleri?

time dixifti mihi, fed alicujus pulchritudi-

nis comparationem dicas mihi ad pulchri-

[

25.6.209« ricus de Vendopera, cum ftuderetin fcholis a-

lt

pud Lugdunum, vidit vifione no&tis vallem

tudinem Dei.

Et refpondit fpiritus ne-

ts

quam: ftultequaefivifti, quia non poteft enar-

fub monte, fuper quem civ;tas puleherrima

xaxi.

li

ERN

Titulus XPIL — Baatitudo.

v?

:

99

fàri. Sedpropterinflantiam petitionis tuzeu-

Uhtilitas. bzatitudinir co

num tibi narrabo, quod tamen frivolum eft, &

nfiderata.

2

XVII. Milites tres fidelita

tc

m

m mutuo pfo- Ib.ex.xr.

penitus nihil refpettu veritatis. Confidera, in-

miferunt, ut in quacunque ne

ceffitate fenon

quit, quod fi omnes pulchritudines omnium

defererei

^

H

G erantin bellis & torneamentis ftre-

pulchritudinumterrarum five coelorum,atque

nui, &adomnia mundi facta probi.

Contigi£

gemmarum, vitri, auri, argenti, florum, atque

omnium metallorum, & eorum omnium, quze

tandem quadam die tranfiffe fylvam

omnes in

filentio; cumautem effentextra fylv

à

in, unus

pulchritudine fua vifum dele&ant, redactz ef-

eorum dixit: Miror, quare fic obmutuimus

fent in unum, &omnes ftellze ad folis fimilitu-

in tranfitu fylvae hi

ü

dinemlucerent, & fol prae omnibus ftellis iam

jus; & dixitunus caufam

fui filentii efle hanc,

quia videns amoenitatem

L

praedictis, Jucem haberet, & omnes illze pul-

Íylvze memor fui amoenitat

chrze ftellze, & fol radios fuos jactarent in pul-

caufam etiam czeteri confeí

is cceleftis, quam

hfunt. Quibusfe-

chritudinem unam: fcias hoc pro certo, quod

niordixit: Credite, non fin

ecaufa hocfactum

omnis illa pulchritudo humanam zeftimatio-

effe, fed nutu Dei, ut ficutha&enus mundo, ita

nem excederet, &tamincomparabilis effet il-

nunc Deoferviamus.

Quapropter confulo, ut

MRU Ve r A

lapulchritudo, ad pulchritudinem Creatoris,

clauítrum ingrediamu

*; & eandem fidelitatem

quam nox tenebrola elt ad diem íole clariífi-

,.

inDomino habeamus.

Quodfactumeft. Etlau-

mum. Vzaeer

Anzeftimabili gloria.

go illis, qui feparabuntut abilla

S

dabiliter & ftrenue peraliquod tempus illic vi-

Spec.ex.

xerunt. Tandem duo juniore

T

S cceperunttepe-

v. ceele (t

XVI. Fuitquidam Mona

chus, qm legens in

fcere, & hocinvicem confe(

matutinis cum aliis fratribus: /Mille anniante

Tifunt, & confola-

» | glor.þx.ï 4

tionem ad invicem quaefier

u

nt. Venerünt er-

oculostuos , tanquam dierheflerna, que preteriit,

go ad tertium de ftatu quzer

entes fuo, & inve-

miratus eft nimis,quomodo illud effetpotfibile.

Erat enim fanctus & devotusvalde. Poít ma-

nerunt eum Deo fervientem, hilarem & devo-

tum. Videns autemille vultus eorum triftes,

tutinas ergo manfit inchoro in fua devotione,

dixit: Ex multootio & tzedio eftis triftes & fe-

utconfüeverat, & petivit fibiillum verfum re-

velari a Deo,& incepit difcere, & cum ftaret, a-

gnes,mihiautem totam tempus breve videtur,

quia femper occupor. Ill

is autem mirantibus,

vis pulcherrima ante oculos ejus volavit, & a-

quibus ftudiis & occupa

tionibus tempus im-

volavit. Sequebatur eam, quia totus fuitinten:

tus ad vifionem ejus. Tandem volavitextra ec-

penderet, cum, ficut ipfi,

illiteratus effet,dixit:

jres literas tantum inv

eni, quas docuit me

clefiam, tamen femper propeipfum, ut poffet

magitter meus in ingref

Iu me

0, quas legens

4

videri,& ita prope, ut poffetapprehendi. Tan-

quotidie nullo unquam tzedio

dem deduxit eum extra clauftrum, & ulterius

afficior , fed prze

deliderio legendi deficit m

ihi tempus. Una

deduxit eum ad unum nemus, quod fuit ante

fcripta eft nigro colore, q

clauftrum magnum & fpatiofum valde. Etibi

mea,quze deni

uze fignificat peccata

Monachum detinebat per dulcem melodiam

graveruntanimam meam, & fal-

ftabilitatem mundi, & poenas in-

pertrecentos annos, nunc avolando, nunc ap-

ferni- Hanclego a mane usquead Miffam. Se-

propinquando, quousqueomnes monachi di-

cunda fcripta eftcolorerubeo, quzefi gnificat

&i monafterii effent defun&i.Et prae dulcedine

paffionem Salvatorisnoftri, qui multa prono-

ä

cantus dictze avisnon efurivit, necfitivit, nec

F

)

comedit, nec bibit, poftea avisavolans mona-

bisfuftinuit. Hanc lego a Miffa usquead No-

chum dimifit. Statim monachus adfereverfus

nam, quando emifit fpiritum. Tertia fcripta eft

[u

ï

aureis literis, hzec eft amcenitas & muitiplici-

Ü

monafterium fuum petiit, quia propeerat, pu-

tas gaudii cceleftis. Hancle

l-

tans fe eadem notte poít matutinas receffiffe.

gousque ad Com-

pletorium, & fic ex

pendo tempus meum fine

Jam erat horatertia,ut fibi videbatur,& fe peti-

tzedio.

Quo audito caeteri m

vitintromitti. Dixitportarius,quis effet? Qui

ultum. -a'cqegü,'

profecerunt de czetero & ipfi.

dixitfum facrifta illius monafterii,qui poft ma-

. lo.fferott.

tutinas egreffus fum.Portarius putanseum de-

XVIIL. Cumquidam Novitius laboraret ïinXV;'t. Pr.æä.

inftompt, 3

lirum,non cognoviteumomnino,tamen requi-

extremisin conventu Argentinen(i in Teuto- P. 5.c. 2.

nica, &fratresrec

,

,.lit. 6

fivitab eo nominafratrum,fcil.Abbatis,Prioris

fius Creatori, ex in

ommendarent animam ip-:

&Cellarii.Recitavitergo nomina eorum,qui e-

fperato aperuitoculosfuos,

t

ï

ranttemporibus fuis, & portario omnino inco-

&ait: Audite, fratres chariflimi, mihi accidit,

la

£nitierant; Etadmirans monachus, quod non

ficutalicui euntiad foram,& parvo pretio ma-

lu

intromittereteum , & fimularet, fe nefcire no-

gnas merces ementi. Ecce enim regnum ac-

mina fratrum,petivit,ut duceret eum adAbba-

cipio, & caufas ne

4

f

]-

&o requievit in pace. -

Ício meritorum ; & hchi':

tem. Duc&tus autem ad Abbatem, nec ipfe co-

la

gnovitAbbatem,necAbbase converfoeum. Et

inquifivit Abbatem de praedeceffore, & ficin-

XIX. Quida juvenis vald;e nobilis &deh—sPec N

catus venit ad Ordinem S. Francifci, quiindy-^* €*-6

ventum fuit,quodAbbasillecum aliis,quos no-

tus habitu fratrum poft aliquos dies, diabolo

minavit, ante trecentosannos effet defun&us.

inftigante, ccepit habereintanta abominatio-.

"

Tunc oftendit Abbati, & omnibus fratribus,

U

nehabitum, quem gerebat, quod videbaturfibi

quidDeus fecum operatus eftper totannosine-

portare faccum viliffimum, & propterea hor-

"

remo peravem, & illum verficulum : /Mille anni

p-

rebat manicas, abominabatur caputium, & ip-

1-

€fc. & degaudio Paradifi, & tuncipfumin fra-

fam longitudinem tunicz , & ejus afperitatem

trem receperunt;qui ftatim fumptisSacramen-

tanquam importabilem zeftimabat. Undefa-

!

tis ecclefiafticis dulciter obdormivit in Domi-

u

no, & ad gaudia vitzezeter

n

&um eft, quod crefcente religionis faflidio, de-

j

12 pervenit, -

liberavit penitus rejicerehabitum, & redire ad

f20«

"

R. F. Lo/m.— Bibl. Man, Tom, L.

210

— Bibliothece Manualis. Concionatorie -

fæþulum, Magifter autem ejus docuerat eum,

vitias de czetero concupivit, & fic mutatusin .

melius in fancta vita finivit.

uod, quando ante altare conventus tranfiret,

in quo lervabatur fanctiffimum Chrifti corpus,

XX. Ingravefcente vi perfecutionis

| Præfeä gurius in

gt 1os

cum magna reverentia genibus flexis, & di-

Martianus S. Julianum poít dira tormenta , & vitato. 1.

?

fcooperto capite & caricellatis manibus, fe de-

diverfis peenis afflitum, & vinculis ferreis per .

Yebt.Io

votiilime inclinaret.

Di&us autem juvenis

omne corpus oneratum juffit fub voce praeco-

'c ls'

l

1

nis civitatem circumire dicens: Hsec merene

hoc femper folliciteobfervavit. Acciditautem

illa no&e, qua deliberaverat dimittere habi-

tur Deorum rebelles &Principum contempto-

tum,& rediread fzeculum,quod oportebat eum

res. Etcum veniret ad locum, ubi Celfus uni-

*

cus filius Przefidisftudebat, aitpuer ad condi-

tranfirealtare, ubi, ficut confueverat, genufle-

pf n

xit, & ftatim fuit raptus in fpiritu, & oftenía

fcipulos fuos : Rem inauditam video,illum fci- .

licet Chriftianum, quem ducunt, cummultitu- -

o 1

fuitilli mirabilisvifio. Viditenim quafi mul-

titudinem infinitam coram eo proceflionali-

dinealbatorum colloquentem, & coronamfu- .

M.

ter tranfeuntem, omnes vero, qui ia illa pro-

per caput ejus ex gemmis & auro, cujus fulgur

excoecat hujus aeris lucem , & aliostres viros ..

celfione beata erant, bini incedebant, & eránt

veftiti inornatiffimis diafperis. Faciesautem

albefcentibus comis,alarumque volatuin fimi-

Befeus

eorum & manus, & quidquid apparebat de

litudinem aquilarum, fuper eum excubias ce-

de nori,

corpore, fole fplendidius radiabat: & ibant

lebrantes..'; Ethoc mihi videtur, quiadignum

:

.

cum cantu & jubilo Angeloram folemniffime

eít tali Deo

fervire, quifuos fictuetur, & tali

& dulciffime decantando. Interquos duo no-

decorecircumdat. Hocaudientes difcipuli, &

biliores caeteris incedebant; tanta claritate ve-

Magilfter ejus, blande corripientes eum, ab in-

lati, quod mirandum ftuporem infpicientibus

tentione revocare conati funt. . Atille, docto-

rum volumina abjiciens,etiam veftes, quas in- .

ingerebant, & quafi circa finem proceffionis

Burius g.

rzedi&ze vidit etiam quemdam tanta gloria

dutus erat, abjecitdicens: Nudum me mater -

Wpt

fudithuicfa2eculo, quod mundi eft, mundo re-

decoratum , quod videbatur quafi novus mi-

les ab omnibus fingulariterhonorari. Dictus

linquo. Hzec dicens,

er plateas civitatis cur-

autem juvenis hoc videns mirabatur valde,

fum arripuit, donec,

u

!

"

i S. Julianus torqueba-

tur, veniens, pedibus ejus proftratus,ait: Te-

& nefciebat, quid hoc effet, nec interrogare

tranfeuntes audebat,nec poterat, nimia dulce-

fecundaenativitatis,quam mihi Chriftus often- .

z

dineftupefa&tus. Sed cum proceffio pertran-

dit, patrem agnofco: Martianum vero genito-

rem meum, veritatis inimicum defpicio. Tota ..

fiffet,& ipfe adhuc videns extremos, refumens

:

audaciam cucurrit, & illos interrogans, dixit:

autem civitas concurrebat, & filium Praefidis -

O chariffimi, rogo vos, quod dicere placeat,

fic vulnera martyris ofculantem mirabatur. Si -

:

Srto,

qui funt ifti tam admirabiles , quos continet

quis autem voluiffetex praeceptoPraefidis pue-

lip

hazc veneranda proceffio? llli vero conver-

rum a Juliani complexuavelilere, ftatim manus

ejus & brachia contrahebantur. Przefentatis

tentes ad eum fplendidiffimas facies dixerunt:

Nos omnes fumus Fratres Minores, qui modo

ergo eis Przefidi, ait]uliano Praefes: Spei meze.

venimus de Paradifo. Etille rurfum interro-.

fructum magicis artibus auferre contendis, &

gansait: Quifuntilli duo, qui tam excellen-

ipfum parentum amorem negare compellis.,

:

ter interaliosrutilant? refponderunt: llli duo

Hoc eo dicente advenit & mater cum multi-

Sader]1

caeteris clarioris, funt B. F'rancifcus & S. An-

plicata familia, crinefoluto, & nudatis uberi-

deíchiim,

tonius. llle autem ultimus tantum honora-

busclamans. Quod videns Przefes clamavit

hp —

tus, eftquidam fanctus frater noviter mor-

incifis veftibus ad Julianum: Juliane crudelis,

afpicedolorem patris & matris, & planctum

tuus; quem (quia valenter contra tentationes

ugnavit, & usque ad finem perfeveravit in

tantzefamilize, & a magicis artibus innocen- :

fancto propofito) ad gaudia zeterniregni cum

tem folve ,. & egoImperatoribus fuggeram, ut

illaefus abfcedas. Cui ille refpondit: Suffragiis

gloria & triumpho perducimus , non folum

comitantibus San&is , fed etiam lzetantibus

tuis opus non habeo, nec dimitti defidero. Ec-

ceadeft,quiate natus, modo credendo mecum. ..

Angelis. Ifta vero veftimenta diafperi,quze nos

tam decora portamus , data fünt nobis pro-

renatus eft, ipfe tibi & matrirefpondeat. Re-

pter afpe «s tunicas, quas in Religione patien-

fpondit puer: de fpinis rofze nafcuntur, nec

rofanata defpinis, odorem fuaviffimum, nec -

ï

ter detulimus : & glorize charitas, quam tu vi-

des, data eft nobis a Deo propter humilem

frutex, qui rofas genuit, amittit aculeos fua-

rum poenarum. Utergo confueftis, pungite, &

DRX, L LA

patientiam, quam fecimus, & propter fanctam

Cl v

paupertatem, & obedientiam, & caftitatem

me odorem fuavitatis credentibus propinare

$

mundiffinam, quam usque in finem hilari

permittite. . Vobis obediant, qui perire parati

Unde, fili, non fit tibi

funt; meimitentur, qui detenebris adlucem

inente fervavimus.

B

éurum , faccum Religionis tam fructiferum

venire contendunt. KEgo pro Chrifto vos pa-

deferre: quia fi in facco B. Francifci, amore

rentes nego, & per vitam temporalem vitam

Domini Dei noftri Jefu Chrifti mundum fper-

seternamacquiro. Nonpoftumin vos pius ef-

nendo, carnem mortificando, & contra dia-

fe, & in mecrudelis; Quid moraris? quafi in-

bolum dimicando, viriliter te habueris, no-

credulus & crudelis, nunc quafi Abraham, pa-

biscum fimili vefte fulgebis, Et his dictis ju-

ternis manibusapprehende gladium, & vi&i- -

venis ad ferediit, & confortatus ex ipfa vifio-

mam offer filium. . Vani fünt vultus veftri;fal-

?PQC r

fzelacrym?e, abhac confeffione pietatis nemo — :

^ lt

te omnem tentationem objecit: Culpam co-

ram Guardiano . & aliis fratribus recognovit,

me valebit disjungere. Mox ergo jubetur in

afperitatem poenitentise & indumenti, ut di-

tenebrofum carcerem vermibus fcaturient

ins

| fïm/us XV AL Bga[;þyafm

2rr

includi. Quem irgreffus ftatim tenebroe ver-

qua exierat, zedificatum, feque.ducen.tis annis

tuntur in lucem, & ebulliéns poena difparuit,

emanfiífe,

N

it Suriusih

At

Hoc videntes milites viginti converfi funt.

XXXI. Monachus quidam perfuadere fib

ilb. e'x.xä. :

|

Sebr. 12,

XXl. Chriftus Dominus, tefte S. Paulo,

non potens verum effe, quod Propheta dixit;

V.2s

propofito fibi gaudio fuftinuit crucem.

Mille annianteoculostuos tanquam dies he-

Hebr.i2, *

XXIlI. Moyles, eodem tefte, magis eligebat

fterna, quce preeteriit: poft Matutinumab avi-

V. I$.

aflligi cum populo, quam temporalis peccati

cula fuaviter cantante fedu&us, &

habere jucunditatem, majores divitias cefti-

centos annos detentus eft,

Per tree

mans thefauro /Egyptiorum improperium

Paucitas Salvandorum.

Chriíti; afpiciebat enim in remunerationem.

^ XXXIL QuotemporeBertoldus ex Franci- Hier. Plat,

Pf x19.

XXIII. S. David de feipfo fatetur: Incli-

fcana familia in Germania inter przedicandum l« 1 € -

V. 1.2,

navi cor meum ad faciendas juftificationes,

Dei verbum acriasin vitium infectus effet;mu-

propter retributionem.

lier, quae eo vitio tenebatur, poenitentize ac

A&: 7

XXIV. S.Stephanuslapides fortiter exce-

contritionis vi in media concione mortua con-

pit, quia vidit coelos apertos, & Jefum ftan-

cidit. Verum, cum omnibus in preces pro-

tem a dextris virtutis Dei.

cumbentibus, paulo poft revixiffet, narravit

Beffzus

XXV. S.Serapion, cum omnibus fe nudaf-

omnibus mortis caufam, juffamque fead cor-

!

de nov,

fet, manu gerens Bibliorum codicem folum,

pus redire, ut peccatum illud confeffione ex-

nudus per agros circumibat; fcifcitantibus ve-

piaret. Adjecitetiam tum alia multa, quze vi-

ro, quis eum fpoliaffet? hoc, ajebat, Biblia

derat, tum illud inprimis horribile, & fa&tu e-

monfítrans; quo indicare voluit, fe praemiis,

tiam mirabile; Cum ipfa ad Dei tribunal ap-

qu2 in hoc volumine promittuntur, ille&um,

paruiffet/ addu&a fimuleffe fexaginta anima-

omnia terrena fpreviffe.

rum millia,quzein omnibus mundi partibus, fi-

ätlrius 8.

XXVI. CumS. Adriano nondum Chriftia-

Sept,

delium & infidelium, variis cafibus exceffe-

no, obftupefcendam Martyrum conítantiam

rant ex hac vita, atqueex his trestantum ad«

admiranti & roganti, quid fe tanta patientia

dictas purgatorio, reliquas omnes ad ignem ze-

éonfecuturos fperarent? refpondiffent illi, fe

terhum damnatas ; unum autem ex Francifca-

bona illa fperare, quae non ocülus vidit, nec

nis Fratribus, eodem ipfum quoque temporis

auris audivit, nec in cor hominis defcende-

articulo defun&um, per purgatorii quidem lo-

runt; ita is amore martyrii accenfüs eft , ut

cum tranfiffe; fed tamen non modo ibi diutius

r

ÁÁ

mox Chrifti fidem amplexus, mortem pro

non corimoratum, verum etiam par anima-

Chrifto totius corporis membris in frufta dif-

rum, quae praecipua cum eo amicitia conjun-

fe&is obierit.

7

Q fuerant, fecumin coelum abdüxiffe,

:

U

H

rius 22.

À

XXVII. S. Symphoriani mater filium fuum

XXXIIL CumD. Bernardus Abbas Clare-

IO.»TI' ; th [- d

mius ad

)

ug-

ingraviffimis tormentis conftitutum fic allo-

vallenfis ab hac vita migraffet, quod contigit

quebatur: Fili, efto memor illius vitee, quze ti-

ann.x160.

anno Domini 1153. IndiCtioner. 13. Calend.

biincoelo parata eft: videibi & tead zeternam

Septerbris, annoetatis fuze fexagefimo quar-

"- wv U

gloriam invitantem Deum; neque enim vita

to, horrenda vifio Lingonenfi Epifcopo facta

tibi fuppliciis eripitur, fed in meliorem, bea-

eft. Apparuit ei namque Eremita quidam

Sander.l.1

tioremque commutabitur.

mortuus, quem viventem olim noverat, qui di-

de íchiíin,

XXVIII. Cum Thomam Morum in carcere

vino timore compunttus ante aliquot annos,

detentum Aloyfia uxorfollicitaret, ut fui, fuo-

cum effet Decanus dives & nominatus, omnia

Angl,

rumque mifertus, iniquze Regis voluntati diffi-

contemnens, eremitorium pro Chrifti amore

mulanter faltem pareret, eique,quot annis ob-

intravit. Quem cum deftatu fuo, & divini ju«

latisa Rege honoribus frui poffet, quzerenti re-

dicii diftri&ione interrogaffet , ille refpondit:

fponderet,viginti adhucapnis, fi Deo placeret,

Ea hora, inqua ego decorpore migravi,trigin-

frui talibus poffe, refpondit ille: Abi ftulta

tahominummillia ab haclucetranfierunt. E

mercatrix; tune me caducis viginti annorum

quibus Bernardus Clarevallenfis Abbas, qui

bonis zeterna comimutare poftules? abfit, ut

eadem hora obiit, unamecum ad coelos evola-

talem ego emptionem faciam, quin potius

vit; tres alii ad purgatorium miffi fünt; cae«

omnia tormenta, mortesque mille fuftinebo,

teri omnes per fententiam jufti Judicis con-

quam ut zeternam felicitatem tanto periculo

demnatione, adinfernum

perpetuo cruciandi

exponam.

defcenderunt.

Drex..2. XXIX. Silvanus Abbas, cum prolixiores

L]

VI.

cat. C.15.

preces finiiffet, manus oculis apponens, fic eos

$.5

allocutus eft: O mei oculi, diem vobis negari

EXEMPLA DOMESTICA.

permittite. Claudamus hasvalvas, quze vix:

gnatius, cum cceli pulchritudinem co*n-l

—— —-——— QD — €*9

unquam fine periculo patent. Nihil eftinorbe

P

Vïtclhïu ci'

templabatur, exclamabat fubito: Q

terrarum, quod dignum vifu fit. Quidquid o-

quam fordet mihiterra, cum coelum intueor!

ftendatterra, modicum eftac vile, nihil ad coe-

II P. Sebaítianus a Campo in morbo ex- Annuie-

lum. In ccelo magna, pulchra, zeterna funt.

tremo nolebat de Beatorum preemio, quoil- lov Sar«

Illic abundabimus, Deum videbimus.

lum Deus remuneraturus effet, loquentes au- d- 1698.

ucunditas.

Spet. ex.

XXX. Miles quidam a focio fuo

7devfun&o

caret.

dire, eoquod indignumfe tanto przemio judi-

v. cceleit.

s Gür.ee

ad convivium invitatus, cum comparuilfet, &

III. P. Georgius Colibrantin omni convet- Ánn.Belg.

' adultimum duntaxat ferculum veniffet, redi-

fatione prologi & epilogi loco hzec verba ufur- 1609.

re juffus invenit monafterium loco domus, ex

pabat: Zdvitammternam: Hinc fi quis fermo- ^ *3*

d 3

hem

;i

R- P. Lo/hn. -Biblo Man. TOT"- Ia

212

Bibliothece Manualis. Concionatorimg

nem facerät' de ejuslaboribus, puerorum lu-

Deus magis animam fatiat, quam omaicm Granat. ia

fum vocabat.

aliaruim rerum polfeffio.

loc, com,

VII. Sicut uríi alvearia invadunt favorum

f. 838.

;

Ann.Bor, 1V. P. Joannes Hieronymus» ad mortem

Staplet.

domus

decumbens, cum aliqui dicerent, feoraturos,

dulcedine illedi, quos illic melle plenos effe

Dom.fept.

prof.Hifp.

autumant, necapumaculeoscurant; ficqui t. 7.

166

pro il!o, ut Deusilli vitam prorogare dignetur,

refpondit: Nefcitis, quid petatis. Perpendi-

Deum gultare cceperunt, zeternze beatitudini

$ 6d

te, quod ego & Paradifi gloria una duntaxat

toto defiderio inhiant, nec adverfitates pro-

| j fl

pter illam tolerandas aeftimant.

cortina (corpus fuum morbidumintelligebat)

A

6)

dividimur.

À

. VLII. Sicut mercator locuples in emporium Ibid.

.Amï. Lu-

V. Sebaftianu

s Barettus juvenis incredibi-

vadens, ut merces emat, pro vilioribusftatim

&t. 1598- ]i defiderio fruendi beatitudine accenfus, cumn

pretium perfolvit; pro pretiofioribus vero ad

fratres dezeterna felicitate ad le&um ejus ca-

certum tempus fe foluturum pollicetur; ita

perent, inter hzec defideria animam efllavit.

Deus morales & civiles virtutes ac opera fol-

iift. Soc.

vit, ac preemiatin hac vita ; fupernaturales ve-

VI. Joanses Rodericus grammaticee magi-

P.2.l.1- fterrogatus a Re&ctore, num aliquid animum

ro virtutes ac merita in altera vita fe remune-

-orqueret? refpondit, hocunicum fetimere,

raturum promittit.

;

IX. Sicut oculus unus verti non

: poteft , 5, Anüel'.h

ne forte vita prorogetur, ficque optata beati-

tudine pro voto fuo frui nonp offit.

quin vertatur & alius in eandem partem; fic de fimil.

etiam corpus & anima, vel focietas illa jufto- ^ ?5

"— — 4 — 055 C5 CV —— $ 0 0 .X 9

$. VIH.

rum nihil poterunt velle diverfum, fed ean-

$ npt,

Q6

j

dem femper voluntatem habebunt.

(.SIMILITUDINES.. :

. X. Sicut corporis faturitas omnes faturos S.Profp.1.

Qualitar. |

I. de vita

zequaliter habet, quamvis finguli cibos non

co itempl.

RaSafiusA ' MI.

cut omnes quidem Canonici ad eledio-

zequaliter, fed pro poflibilitate perceperint;

4

tuper illud,

Si

nem veniunt, fed unus tantum eligitur,

ita omnes San&i, licet aliqua graduum fuo-

Matth. 20.

(

Multi vo-

fic multi quidem fimul moriuntur, & in altera

rum diverfitate fint diftin&i, una beatitudine

Cati,

vita conveniunt; fed proh dolor! fzepe unus

perfecti erunt, quia & una perfectione be

hw

futuri funt.

j

3ti,

duntaxat alterve ad zeternam vitam admitti-

S *i'äxdios fic Bexl.in

tur, uti pluribus hiftoriis probatum eft.

-Xl. Sicut fol in zedificium fuo

Anonym, . |[. Sicutfi equus ad fplendidum convivium

;mittit, utomnes quidem partesilluminet, fe

d feíto SS.

magiseas, quzeampliores funt, & magisca-

hilip. &

|

invitaretur,nihil aliud fibi imaginaretur appo-

Jac, t. z.

nendum, quam optimam avenam & aquam

paces; ita Deus omnes quidem Beatos per lu-

&

frigidiffimam ac purifimam , quia nullas alias

men glorize illuminat,

ed magis eos , qui per

delicias novit; ita & nos homines cum nullas

plura merita fefe capacióres elfecerunt.

fbl in

alias fere delicias, quam eas, quas fenfu perci-

.. All. Sicutalia eít claritas folis, alia lunze, rbid,

lt

c;ngfept.

pimus, agnofcamus, noninelius coeleftes vo-

alia ftellarum, & tamen in eodem omnes fir-

mamento funt ftabilitze; fic, licet Sanéti di-

E

luptates apprehendere, aut explicare.poffu-

mus, quam per epulas, potum, & fimilia.

Ícrepentin merito, omnes tamen in immorta-

IlL Sicutfi ingreffus palatium,cerneres co-

lis & aeternzge beatitudinis firmamento ma-

$. Aug. in

nent ftabiliti.

lib. med.. quinam

ftabula &c. auro incruftata & gemmis

ornata , füummam zeftimationem praeconcipe-

.. XIIL. Sicut incorpore humano vel pes lo- S. Aufel.1.

res de ipfo regio conclavi, & ingens illius vi-

co aut officio manus , vel manus pedis fungj de fimil.

lä

non' exoptat, aut os vel nafus, ubi oculi funt, ^^*

dendi defiderium haurires ; ita & dum ea,quse

in hoc mundo confpicis, tam preeclara vides,

autoculi, ubios & nafus, relictis fedibus non

& Cor, l.

cupiunttransferri; aut fitransferrentur, con-

majora de coelo concipe ad S. Auguftini imita-

tionem, dumait: O Domine, fitanta tribuis

venienter & fine injuria, non id paterentur;

nobisin carcere, quid dabisin patria? fi tanta

eodem modo in illa admirabili & glorificata

amicis &inimicis, quideft, quod folis amicis

difpofitione, & aeque difpofita glorificatione

E

- fervafti? fi tanta folatiain hacdielacrymarum

