LVII. Sicut, fimuli pretiofas res & odori- Id&m Le

Tdem in

hra, 'quæ ,null;i dicitur,

ha. $0.

XLVIIL Sicut cyp

feras portánt, non propterea muli effe defi- tol. 593. ;

ib

Dom. ro, in fe quidem nihil valet, verum poftpofita

nunt ; itanec, fi quis Perfonam Chrifti fufti-

poft Pent, innumeris :equivalet numeris, atque-ingen-

neat per Superioratum, aut alia dona accepee

them. U tem valorem addits ita humilitas, licet in fe

[

rit, propterea

pérfe&ior cefnfcri debet quam -

»

' vilis videatur, j

uncta tamen virtutibus aliis;

1

H

i

K

m animo fit.

L

ingens prétium iisdem addit.

]uf de

Ber&oldus. XLIIX. Sicut fpecies arom

aticz, cum in

5. ïx.

Qrat,

infumma pulverem rediguntur, vehementer redoient$

LÀ

MOTLY A.

xvirt.

ita hominis bona, cum per humilitatem quafi

comminuta fuerint, Deo gratiora redduntut,

vifti voluntes verbis & exemplis wonftratà, s, perus

XLIX. Sicut magiítro fingulare folatium

T

uti S. Petrus Damianus commenda- Dam.). z.

$ Hier.in

eft, (idi(cipulos fuosin eaarte, quam profite-

vit, his verbis: O gloriofa humilitas, perep. 14. &

tur, bene proficere advertat; ita non poteft

, quam homo vere dilcipulus efficitur Salva. ferm. deS,

J

non Chrifto fammopere placere, finosin fcho»

toris! Quiidemin fermone quodam de S, Mi. Michacle,

laarte humilitatis, quam fpecialiter is profef-

chaele fignificantius loquens dicit: Hazc fo-

fus eft, infignem facere progreffum advertát.

la virtus virtutum nutrix, quam folam in Vire

$ Lanr,

m

L. Sicut, fi Princeps aliquis diceret, fe dein-

gineratre refpexit Altiffimus, cujus, quame

s (tabulariós prz omnibus aliis famulis di-

diu converfatus eft in terris Filius Dei,& Exes

li c. a

le

um & remuneraturum,omnes ftabularii of-

liga, vit,

cuütor extitit& Magifter. Hincbeata Angela Bollandus

ficium ambirent, & gauderent, quod neque

. de Fulgineo fic loquentem introducit: Die4. Joam,

Cancellarii, neque aliud altius munus ipfis

fcitea me, non ab Angelis, non ab Apoftolís,

€. 18.

obtigiffet; ita, cum Chriftus verbo & facto

fed a me, cujus hutmilitas tanto-major, quanto

promulgarit, fe eos, qui vilia munerá ex hu-

Majeftas mea füblimior. Difcite a me, non di«

militate obeunt, prz aliis amaturum & pre-

xit jejunare, quamvis ad exemplur noftrum

miaturum, merito quisque haiec munera ftudi-

quadraginta diebus & noGtibus jejunaverit $

S Éotrey

ofe ambire, & cum gaudio fufcipere deberet.

nec dixit, difcite mundum fpernere, nec ià

de form.

1tà, vir

$. Bonev,

LI. Sicut mufcum; quo occultius eft, tanto

paupertáte vivere, quamvis ipfe in maxima

p. t. deinf. fragrantiorem de fe odorem emittit ; ita vir-

paupertàte vixerit; nec dixit, difcite a me,

D

Novit.

tus, quo magis per liumilitatem abfíconditur;

quomodo ccelum feci; nec dixit, difciteame

P» 1 €,25: tanto amplius ab aliiszeftimatur & laudatur.

miracula facere: fed hoc folum,quia mitis füm,

LII. Sicut arbor odorifera, licet fructus fo-

&humilis corde; quaf(i dicat, fi non fa&to &

1

liis tegat; facere tamen non poteít, quin odor

opere vobis humilitatis exempla ronftraves

3

diffandatur;. íta, licec humilitatis virtute ve-

rim, nolite crederemihi. Et fimiliter S. Berm; $. Be

mä&

lut foliis quis opera fua bona occultáre velit;

Non. ad .doctrinam Patriarcharum , non ad epifb 44«

efficere kamen vix poterit, quin qdomgfaeg

"Prophetarum libros ego vos mitto, fed me vos

id eft.:bonitate, fe prodant.

bis exempluin, tàe forrbam humilitatis éxhi-

€05

. Aitulus LXIX Humilitas.

963

beo. Inviderunt mihi altitudinem, quam ha.

lh.

cebat audivit. lt merito S, Chryfoft. humi-

Ui

l

, beo apud Patrem , Angelus, & foemina , ille

litatem murum inex

potentiz, illa fcientiz 5 Vos autem emula-

concufíam appellarit.

pugnabilem & turrim in-k

'1'589.

iini charifmata meliora, difcentes a me,

IV. Dignitas: quia ni

hil gratï«aä 'Ded.,c&,'rurc-. E

quia mitis fum & humilis corde.

& hominem Deo gratiorem facit, quam hu-

ÍnAbb ap.

II. Necefftas : tum quia tefte Joanne Abbate,

militas; cum enim natura, tefte Cicerone,

Palad, , humilitaseft fundamentum primum omnium

C. 45.

nihil przftantius habeat, quam laudem, quam

Virtütum, in qua omne zdificium fpirituale

dignitatem , quam decus; &, ut S. Betnard.

htl t

exítructum crefcit iatemplum fan&tum in Do-

Z

*

teítatur, rationalis creatura adeo affeGtet elo-

fino; tumquia fine humilitate nullus penitus

riam, ut aut vix, aut nunquam, compefci pof-

vitii poterit triumphus acquiri, & tefte Caf-

fit ab hoc defiderio ; merito rem Déo acce-

Lib. 6, de(iano,

id quod S. Antonio clarius oftendit Deus,

ptiffimam facere cenfebitur , fi per confufioe

Inftit. c, s.

dum mundum laqueis irretitum monftravit,

nis aCtus fc fama & gloria privat, & hoc mo-

& ad quzílionem: quis evadet? refpondit:

do genus quoddam martyrii fübit. Id quod

Vit, p. 4. Humilis,nempe humilitas eft fimilis acuto gla-

S. Maria Magdalena de Pazzis hoc modo de-

C' 19-

dio, qui defendit & vincit omnes inimicos, &

clarabat: Vita nofire carnis eft voluptas &

a qua diaboius fugit;ut S.Maria Magdalenade

fenfualitas :

mors carnis eít adimere illi

S. Greg. Pazzis dicere folebat. Quod confirmans S.

omnem dele&tationem, & guftum, & domare

x |

1.27. Mo- Greg. dicebat: lti origo virtutis bumilitas

*il- P;BAL

illam jejuniis, vigiliis & aliis afperitatibus.

hf Alv,

rl. €.27. eft: ita illa in nobis virtus veraciter pullulat,

Vita judicii & voluntatis proprig eft difpo-

, 39-8- l ;

quz in radice propria,id eft in humilitate,pere

nere de fe & de rebus fuis proprio arbitratu t

durat, a qua nimirum, fi abícinditur, arefcit,

mors ejus eft, fübm:ttere hzc judicio & vo-

quia vivificantem fe in intimis humorem cha-

luntati alienz per obedientiam. 1ta infertur

S Bernard,ritatis perdit. Hinc & S. Bernard. dixit: Nifi

mots appetitui propriz reputationis & fupere

ferm.36 infuper ftabile humilitatis fundamentum, fpiri-

biz , faciendo perpetuo actus humilitatis ve»

Cant.

tuale edificium ftare minime poteft.

r& & contemptus fui & occultando nos, ne

S. Doroth.

W. Urilitas: Quia ex radix & caufa omnium

cognoícamur. Et fimilem mortem fibi infer-

f. 1.

bonorum, & in qua eft po(ita omnis Iztítia, &

re debet, quisquis Deo fervire cupit.

;

Cap. 2»

omnis gloria, G omnis requics; hinc Chriftus

n- Matth, I t

V. Jucunzitas: quam (adis ipfe Chriftus 1

iple in regula S. Brigitte proprio ore dictata

dicavit, dum dixit: Difcite a me, quia mitisv. 28.

Idem ln CC

dixit: Principium hujus religionis& falutis eft

fum, & humilis corde, & invenietis requiem

tl 8j

ho. 30. itvera humilitas: EcS. Chryfoft. nihil huic vir-

animabus veítris. Tollite jugum meum iuper.

Cid. )

tuti conferri poffe, ait 5 ipía enim mater, ac

$

vos; jugum enim meum fuave eít, & onus

;

radix, & altrix, & fulcimentüm eít, ac vincu-

meuin leve.

lum bonorum.

Speciatim autem dupiex eft

VI. ZEquitas: quid enim zquius, quam ut$; s. in

hgc utilitas: Primo ad orationis faciliorem exau-

w

L

Vilem (e reputet, & ab aliis reputari vilis ve-Ded, Ecel.

S,Lasum — ditionem

5

natn, ut S. Laur. luft. dixit: Nulla

lit, qui ex fe nihil, undequaque vilis & hiumi-

Juit. de

Orat,

poteft effe repulfa in oratione; quando hzc

liatus eft? quam vilitatem pulchre S. Bernard;

deprazcantis fuerit focia, & orationis previa,

fzquencibus verbis indicavit: Quid modone-

eo

( 0 r

Liceika

que mens in oratione erit alacrior, &

ceífe eft üngulas animz miferias numetare;

in contemplatione fublimior, quo in fe exti-

quam fit oncrata peccatis, obfufa tenebris, ir-

Si Pefm

Din o

terit abjectior & humilior. Rationem & ulte-

retita illecebris, pruriens concupifcentiis,ob-

$ Hier.in riorem aflignans S. Hier

Quoniam, inquit;

noxia paflionibus, illufionibus impleta, prona

gl

Pf.114.

rel'm. de s.

nos parvi fumus & humiles, & non poffumus

femper ad malum, in vitium ómne proclivis,

Midadis

nos extendere & exaltare,propterea Dominus

poftremo totius confüfionis & ignominiz im-

J

inclinavit aurem füam, & dignatus eft exau-

plera? nimirum fi ipfie quoque juftitiz nos

]

" dire nos. Unde hzc virtus precipue necef-

Ítr& omnes, ad veritatis lumen infpe&te, ve«

e

)

$.Laur faria eft quiefcentibus, tefte codemS. Laur. &

luíft c. 9.

/

lut pannus menftruate inveniantur, injuíti«

Deo per orationis exercitium vacare volenti-

tig deinceps quales reputabuntur?. fi lumen,

Hgü. Vito

;Dolländui

!

bus; quià nunquam poterit quis Deo veraciter

quod.in nobis eft, tenebra

b

funt, ipfz tenee

inhzrere, fi non fuerit hac virtute munitus.

bre quantz erunt?

—

, ]030-

6 18'

Humilitas enim & charitas fünt duz alz,qua.

VL JFacilitas : nam,

ut $. Bernardus ä'it;'mc. cit.

rum remieio usque ad interiora ingreditur vee

facile eft caique noftrum ; fi fua melius uni-

!

]

laminis, ubi verum in finu refidens paterno,

vería & (ine diffimulatione inveftiget, & ju-

eterna virtute generatur, Secundo Uiilis eff

dicet fine acceptatione perfonz, atteítari pe£

S.Ephrem. od fentaiiones damonis vincendas, u S. Ephrem in-

de form.

omnia Apoftolice veritati & libere proclama-

dicavit, dicens : Humilitatem diligito, & nun«

re: Qui fe putat aliquid effe ; cum nihil fit, Gal.6.vis.

re&, vir.

quam diaboli laqueis capieriss velociífimis

ipfe fe feducit, Hinc ipfe Chriftus, poftquam *

. enim humilitatis alis lemper fublevatus, fublie

ád humilitatem diícendam jugumque tollen-.

mior eris, quam ut inimici retibus capi pol-

dum invitavit, caufam addidic: Jugsum enim Matth, 11

—

fis.. Qnuod S. Leo exemplo Salvatoris confir-

meum fuave eft, & onus meum leve.

.vvo 296

mat, dicens: Tota victoria Salvatoris, qua &

diabolum füperavit , & mundum , humilitate

MOTIVA SPECIALIA PRO SINGULIS

eít concepta , humilitate eft confecta.

Hinc

cdunt

S. Anton. mundum laqueis undique circum-

GRADIBUS HUMILITATIS.

ieplb Dd

datum videns, quzerensque: Quis evadet?

'I. Et

fi in primo $. Gradus noftrz humilis

vocem de coclo delapíam, quz, humilis, die

tatis breviter fi

nt indicati: quia tamen

M

A.. P. L()bzï. Jibl, Man. Tàm. .

Ffffff aþ :

JDiblioibece Manualis Concionatorie

164

3i ipfi gradus a S. Benedi&cto magna ex par-

rantiam! erras? en impotentiam! affligeris?

te affignati, a quopiam religiofo Afceta ef-

libera te ipfam, &i potes.

ficacifimis motivis, & utiliffimis prexibus

VII. Vide fragilitatem tuam, fi pec&andi

ad ufüm & commodum omnium humilita.

occafio eft, quam tepide refiftis! peccares

tem fedulo difcere & pradticare volentium

fingulis momentis, nifi Dei manus prafervae

illuftrati funt; non ingratum Aícetis fore

ret, quam pronus ad omnia vitia? quam

putavi, fi illa i

parum properas ad folidas virtates? vere ex

€o inferantur.

pfa motiya & praxis huic lo-

te nihil, nifi miferia & calamitas, & perdi-

tio, & quafi merum ulcus, ex quo nil nifi

fanies ernanat.

GRADUSIäJMua

Vlil. Vide, quam nobile fis compofi

Defpicere feipfim.

tum ; quoad corpus, terrz gleba es, ome

nium mifíeriis velut gleba expofitus; de-

MOTIY A.

nique putredo & fterquilinium: quoad ani-

mam, ipía ignorantia , in peccatis natus

tuere teipfüm , tanquam leprofäm a

L Ia

vertice capitis usque ad calcem pe-

totus, ad peccata propendens, fxpe dz-

monis mancipium factus, mille hoftibus

dis, horrendis ulceribus plenum, & turpif-

fimum foetorem usquequaque emittentem,

circumdatus , quotidianis peccatis turpi-

ter dehoneftatus, & fic minus nihilo es, me-

& quid aliud eft a capite usque ad calcemi?

Non. eft fanitas in carne tua, omnia ple-

lias enim eft non effe; quam in peccatis

B

na peccatis, miferiis, fceleribus. Heu quan-

eff;.

tum hzc ícelera tua c

r

oram divina Maicügte

»

PRAXIS.

- foetent !

re miferabilis 65,

x

.L Hujus gradus continuus poteft effe

.][. En quam mifer, & ve

communicafti jam N. ubi fructus? ^Tories

ufus, illum tamen füfe exercebis, cum ali-

quid vacui temporis na&us, paulo fufius

reliqua Sacramenta accipis, ubi fructus ?

Quotidie meditaris, examinas te, vota re-

effe, poffe, & operari tuum , fecundum

tres differentias temporis confiderare potes.

novas, loqueris fpiritulia, audis fpiritualia.

Denique quid multa, pro te ipfe Filius Dei

Defpectio autem hzc effe debet non folum

in cogitatione, fed etiam in verbis & ope-

fanguinem profudit, & tamen cum his omni-

bus tam imperfe&tus, vam frigidus es Dei

re.

ltem de te ita loquaris, & ita te tra-

&es, ficut eos folemus tractare, quos con-

amator, quam turpis ergo eris, (i te tam ef-

ficacia bainea fanare rion poffint.

":

/

temnimus.

J

II. Initio orationis m

lII. Vide ergo, quantus fis , compara

atutinæ'cohfcr&ns te

cum Deo ante facrum opus ipfüm, illum, cui

omnia tua, fapientiam , vites, fan&titatem

cum. omnibus bominibus, qui vixerunt,

offertur, & Ecclefiam confiderans, cujus no-

mine offertur.

Ante horas canonicas, &

& pulvis es; compara hominum omnium,

ui vivunt, fanditatem , & cum illis ele-

alias quascunque preces; in examine maxie-

me poft tertium pun&um.

os eos, qui in coclis funt, & nihil erunt.

Compara jam omnium Angelorum & homi-

IlI. Ante íftudia attendens tuam ignoran-

num perfcQionem, cum unica Dei perfe&tio-

tiam, & quod mend

icare fcicqtiam a libris

ne,

minus nihilo erunt.

Compara jam

debeas.

te unum homuncionem cum immenfa ilia

1V. In menfa cónfiderans, quam vilis fis,

Majeftate , potentia, fapientia Dei &c.

qui (ine iflis vitam tranfigere nón potes, ac

IV. Ex omni creatura defpicere te potes,

proinde ab ipfis dependes, vitam ab ipíis

emendicans.

Hic etiam occafio eft con-

afpice , quidquid vis, & videbis omnia ad fi-

nem, ad quem creata funt a Deo, toto im-

temnendi te realiter, ut fcilicet nihil exquifi-

etu tendere , eumqüe acquirere, te vero

ti, nihil ad voluptatem, fed folum ex quibus

folum, qui folus novifti, quantus fit ille, qui

tuz indigentiz poffis occurrere , 'expetas.'

Deus tuus eft, ab illo malitiofe te avertere.

'V. Quamcunque creaturam afpicias; lice-

En quomod

!

bit in ea aliquam perfectionem cernere, qua

o infra omnes creaturas abjicere

te debes.

tu ex toto, vel ex parte cares, & aliquid ab

V. Quidquid afpicis

i, quidquid tangis,

ea difícere, ex

quo ad tui defpe&iopem' pro-

/

quidquid guítas, ingratitudinis erga Deum te

gredi poffis.

accufat, ambulas in libertate Dei, quidquid

VI. Vefperi decumbens, & mane fargens,

infra te, juxta te, fupra te eft, hoc vere eft

quod tantum temporis fine fenfu & operatio»

palpsre beneficia Dei, & tamen erga profu.

ne quotidie confümere debeas, [n recreatio-

fam liberalitatem, heu! quam parcus; quam

ne, vel alias, ubi plures conveniunt, ftudeas

tenax es.

En omnia materiam defpicientiz

per comparationem tui cum aliis occafionem

tibi dant.

in defpicientia tui proficiendi arripere.

Sin-

VI. Ex omni a&ione defpicere te potes,

gula tua opera tanquam informes urfz par-

comedis? en miferum! vivere non potes,

tus intuere.

Commoditatibus in le&o, ha-

nifi comedas.

Dormis? quam hoc beftiale!

bitatione, veftitu, &c. renuncia, cogitans

es ibi, quafi homo non efles. ZEgrotas? en

rem plane indignam, ut tam vilis & abomi-

debilitatem ! aliquid non intelligis? en igno«

nanda creatura bene habcat.

GRA-

Titulus LXIX Humilitas,

96$

;GR'-ADHS SECUNDUS.

mo converferis , eumque in bono zdificare

ftudens, induflriz & gratiz converfandi in-

; Dzjjïdere fibi ipf.

nitaris, fed potius totam ípem tuam pone

l. Ein quid in tuis viribus fidere poffis, con-

in Domino , qui eft Dominus cordium.

junge omnes animi & corporis vires,

llI. Idem adverte in admirando pocniten-

& ex te folo, fine Deo nec digitam moyere,

tiz Sacramento, dum poenitentibus reme-

nec greífum facere poteris, fi in minimis

dia preícribis , aut falutaria alia monita

omnino nihil potes ,

communicas. '"Hanc diffidentiam in ipfis

tibi idere audebis?

quid obff'ecro in xmagnis

verbis exprimere ftade, nunquam abfíolute

dicendo: faciam hoc velillud ; fed (emper

II. Tantum nunc potes tuis üiribus, quane

tum potuifti, cum nondum fuifti, quidquid

addendo, cum divina gratia, & perfe&ior

modus loquendi effet ille S. Pauli: Non ego,

jam ultra potes ex te, nec hilum eít, omnia

a Deo, fine quo organum mutum es, bacu-

fed gratia Dei mecum, id eft, gratia Dei

utens me, tanquam inítrumento.

lus, qui fe movere non poteft.

.IV. Nunquam aggredere aliquod opus,

III. Ecce Angeli tam puri, tam ab omni

carnis incitamento, & mundi liberi, quam

maxime, fi habeat aliquid arduitatis, nifi

przfumere poífis, id Deum velle, ita fuüpee

graviter tamen lapü fint. Adam in inno-

centia produéctus , malum nullum viderat,

rioribus, & ipía inftituti ratione exigenti-

bus; nifi enim Deus id.a te fieri velit, gra-

nullum audierat, & quaim mifere fe perdi-

dit, tu in carne & peccatis natus es, mille

tiam non fübminiftrabit, ac proinde tu tibi

reli&ctus nihil effetctum dabis.

E contra ta-

hoftibus cin&tus, mille infidiis appetitus, quid

ages? illorum tam robuftz vires uno appe-

men, fi advertas Deum aliquid velle a te,

quantumvis arduum & excelfüm fit, fiden-

titu fractz funt, tug jam ita debilitate quid

poterunt ?

ter aggredere, Deus enim, qui Prophecam

per os a(ing docüit, totumque urbem füe

IV. Examina ergo te, quidnaní in te

er nihilum ftatuit,. frequenter folet ime

fit, cui fidere poffis? ingeniumne ? ah!

peritiflimis inftrumenta ad magpna perficien-

uam obícurum , quam cuimn omni labore

da uti, ut eo ma

jor ipfi exinde refultet

debile? Voluntas ? decies mala vis, quam

glOria. N

femel bonum.

Intelledus ? ipfa czcitas,

V. Occafiones peccandi Xniaximoypverei* fu-

ipía ignorantia eft? corpus? ipía debili-

tas eít.

gias, & maxime afpectum, & colloqüia foe-

Modus tuus agendi? íape cum

.

minarum, per quas Cedri Libani com

putas te aliis illo modo

*«

truerunt.

"

LUR

oftendis.

placere ,. mire illo;

N Ex'p*erientiäm confule, íi triftis es,

V. Eadem de caufa cor tuumlvab afpectu

erga elegantulos juvenculos abítrahas. Hic

fi tentatus es, agendum, (i quid potes,

fac te lxetum , libera te.

enim etiam afpeitus, praeterquam quod ma-

Deinde quam

gnam inordinationem caufet, difponit quo»

multa bona proponis, & quid przftas? Ho-

que ad priorem, & reddit multa focietatis

die ardes de(iderio virtutum , cras omnis

miniftéria minus pura, minusque. grata.

defiderii oblitus es, fi quid potes, cur non

peragis, quando boni quid cospifti? QCen-

ViI. In omnibus tuis propofitis maxime

tum bona defideria habuiíti ; & non unum

adverte, ut, fi ea vis efle proficua, & for»

tiri effe&um, illa in divino auxilio fündes.

perfeciüi,

VI. Omne robur tuum à Deo eft, actio-

Aliorum judicium fzpe exquire, & feque-

*s

re. Non fidas memoriz tug, verba cano-

nem nec unicam (íine Deo elicere potes.

nis, confecrationis nun

quam rgcrþoriter pro-

Omnia bona a folo Deo vcelut mari proce-

nunciabis.

dunt. Exte vero nil, nifi nihil & pecca-

tum.

Perditio tua ex te lfrael, a me tan-

GRADUS TERTIUS..

tummodo auxilium tu'um. Ofez 13.

PRAXIS.

Reputare |fe divinis donis indignum.

I. Cog

ita te effe vas fpurciffimum, immune

vpe revolve illud S. Pauli , hoh fumus

" diffimum & plenum adhuc . foctenti-

I. S

füfficientes cogitare aliquid ex nobis,

bus fordibus, &c. contra donum Dei etiam

minimum effe, puriffimum, plenum fplen-

& illud S. Joannis: ;|Nemo poteft dicere,

Dominus Jefus, nifi ia Spiritu S. Non vos

dore & pulchritudine; quid jam mirum, fi

Deus in cam tur

eftis, qui loquimini, féd Spiritus Patris ve-

infundere nolit.

pe vasq tam nobiles gemmas

firi.

ltem : Sine me nihil poteftis facere.

IL. Ante quodcunque opus, maxime fi

II. Recordare, quoties, cum tibi Domi-

nus dona íua ultro offerret, tu tamen illum

paulo gravius fit, coram Deo propriam in-

firmitatem, & impotentiam fatere, ejusque

cum donis fuis, ah quam türpiter! abegeris

& neglexeris; aut fi accepifti, heu quoties

auxilium enixe implora. ld potiíffimum fiet

in operibus manifete fupernaturalibus, ut

contra ipíam Dominum tuum illis abufus

fueris, dignumne te

ante orationem vocalem & mentalem, exa-

jam putes vel kuna grae

tic guttula.

mina, miffam, &c. QCave, ne 'cum proxi.

m. lta;

Ffffffþ;

Jübliotbece Manualis Concionatorie

966 -

III. Itane divinis donis dignus ? quid er-

QQARTUSGRADU&W

o Deo dignum , dignum remun

eratione

Se omnium iinimum eftimare.

egifli? fi per totam vitam in ferventiffimo

amore & perieverantia Deo ferviiffes , nihil

L. £ ^erto.fcias, fi aliis Deus hzc feciffet,

Nunc;

dignum in confpeQtu ejus egiffes.

7 quz tibi fecit, (i tantis donis & illu«

cum per totam vitam fcelera fceleribus cu-

minationibus preveniffec, jam in culmine

mularis, beneficio adhuc & dono dignum te

perfc&ionis ftarent, & tu adhuc ad radicem

sftimes? quantus quantus es Dei debitor,

jaces.

Vere ergo omnium minimus es, qui

& cum tot milliones debeas, nec obolum ad-

omnium minime Dei donis uteris.

huc folvifti, & tamen do

A

Il. Hoc fcio, fi Deus me in illa ícelera per«

no adhuc dignum

te credis ?

mitteret ruere , ad quz natura propenfus

IV. Quid miraris,

Xfc non his talentis a

fum, aut nifi dazmonis aut carnis tentationes

Deo dotari, quibus alii? uti non potes, ficut

ajme averteret, jam in infimum peccatorum

alii; videt Deus, fi tibi hoc vel illud daret,

barathrum ruerem,; & omnes peccatores pec-

illa non in gloriam, fed pcenam tuam, celfu-

cando füperarems nam ecce illa omnia pec-

cata, quz omnes & finguli homines fecerunt

ra, quia videt te illis abufurum; cur ergo

furioío gladium det? .

a condito orbe, ego, nifi me Deus cuítodires,

folus facere- potuiffzm.

An non érgo me

NV. Vide, utrum dignus fis divinis donis,

quia ea tam indigne traQas; dat tibi Deus

(

omnium minimum vere zítimabo ?

Iil. Sane nulli me przponere poffem 5 for-

in meditatione aliquem ferventem conce-

ptum, tu mox ex capite tuo duodecim alios

te enim ille ipfe, quem ego minorem me

zítimo, in confpe&tu Dei multis partibus fan-

aftruis, qui illum omnino obfufcent, & uni

verbo, quod tibi inter loquendum infpirat,

Gior eft; ego enim externa afpicio, cor au«

tem Deus intuetur.

viginti quatuor inania addis, ficque femper

nobiliffimam Dei telam cr

IV. Vere multis imperfeCtionibus abun-

"His tqis filis tur«

do, quas tantum ego fcio, & quot fünt, quas

piter obícuras.

neício? & tamen his quam iulti carent, &

vix nomen fciunt, aut fi forte quasdam ha-

PRAXI&A

bent, Deo tamen non iíta difplicent, atque

mez, utpote qui ob tanta beneficia fidclius

I" Ma

ne fürgens cogita te ïndignüm eo

ei deberem & ferventius, quam alii, fervire.

die, quem accipis ;

ante quamvis

V. In quolibet ferme videbis aliquas vire

orationem indignum, qui eum Deo agas.

-

N

tutes, quas fcis te non habere; merito ergo

J

Il. Ante Sacrum & Horas Canonicas in

.te minorem.amniþus- exiftimabis.

dighum, qui annumereris inter minimos Dei

!

miniftcos, is tamen te in precipuis & tamiliae

PRAXIS.

riffimis habeat,

In menía indigaoum pane,

quem comedis. Veiperi indignum quiete,

I. La

tifffme patet hic actus. — Quamcun-

qui non laborafti.

que aCtionem, five fpiritualem , five

]li. In ariditate indignum confolatione,

materialem, perficias, cogita, te ex omni-

cum peccata tua mereantur omnia pocna-

bus, qui illam tecum , vel alio tempore;

rum genera, & in hac, & in altera vita.

agunt, agere imperfeQiffime.

li, Quotiescanque apud viros doCtos, fpi-

IV. Cum vides alios przclaris calentis do-

fatos, gratias age Deo, quod ea tibi non de-

rituales, &c. reperiris, cogita, tuam virtutem

v À

& do&trinam illorum dotibüs minime com-

derit, utpote qui illis male fuiffes ufürus, ac

roinde damnationem tibi ex iisdem cumu-

parari poffe.

h

lll. Cuma

lios ix; fpiritu vel literis inürufs,

aturus.

& hic cogíta, te illis minorem, vel quia illa

V. Cum tibi quacunque ratione male eft,

alia habent, quz multis partibus compen-

cogita, te indignum effe meliori ftatu, & pe-

/

fant, vel füperant ea, in quibus a te füperans

jora promericum.

f

tur, quia illo parvo; quod habent, bene utun-

Vl. Donis, qui a Deo accep

ifti, d'ixligen-

tur,tu male; vel demum conf(idera te fecune

ter & folerter utere, cogitans, una cum ipfis

dum id, quod habes a te; alios fecundum id,

uod habent a Deo.

tibi impofitum onus de iis 'üri&am reddendi

rationem.

.IV.-Nunquam in ulla rete

-alteri fpifituali—

VII. Cum vides aliis a Suferioribus mul-

ter, & abfolute przferas;fed fi aliter non potes;

ta concedi, te autem negligi, gaude, quia

accurre ad occulta, quz fxpe funt in homine,

tra&ctaris tanquam hujusmodi rebus indi-

& quia te&ta fünt, non apparent, vel Deo ita

$£ous, ut revCra €55

fi autem & tibi fimie

difponente,vel ipfo homine humilitatis gratia

lia concedantur , vis confundere ob Supe-

occultante. Singularitates non folum non

riorum vel aliorum bonitatem, eo quod in-

quar

e, fed nec a Superioribus oblatas accipe.

V

C

dignitatem tuam agnofCentes tamen eam

um nullo unquam de przcedentia, fub

attendere nolint; vel dole, quod indigni-

quolibet prztextu, contendas, cogitans , tibi

ut rninimo minima & infima convenire.

tas tua íis nota non fit, quam forte per

hypocrifin tegis, & talibus rebus vel non

Vi. Cum diverfitas eft fententiarum in

utere, vel i aliter non potes , faltem ute« agilibus , vel aliis ; inter te alium quem-

re parciílime.

Cmme

'piam, Inemento, ut tanquam minimus f

per

»-2' it;zlus LXIX Hdmilztä::.

-

pet cedas; Nonïelis; faperiores alia ratione-

ftultum aliqdem quid dicentem autàagentem -

tecum agére, quam folent cum tninimo co-

«

rideas? fihominem paralyticüm ad domefti-

*

u-djgwre aut novitio.

ca officia non adhibeas? En revera fterqui«

linium es, quid miraris, fi alii nares cohibes

ant; imo pedibus te conculcent? imo & fiG

n D[IS QUINT u $.

Nolle boizorari.

himis pretiofüs haberis: dum homines fuper

fterquilinium hoc ambulare dignantur. Pe-

bu

id, :bfecro, fentiret mendiöabülhm

ftem, tabem, vitia contagioía habes, quid

Q

,aliqv d plenum fordibus & fqualore,

mirum, fite alii fupiant? ftultus es, & nihil

fi illi toti! uifero pr&tereuntes caput aperi-

ratione & fine fantto uteris, quid mirum ;

rent,hon - atiorem locum darent, &c. nonne

fi aliorum jocus fias? Paralyticus es, & vere

autriderife, aut illos oculis captos effe, crea

adnihil utilis, quid mirum, fi ad nullum of-

deret? Ita plene, fi tu honoraris; aut enim

ficium adhibearis?

D

non vident turpitudinem tuam , alias longe

IH. Cumab aliis contemn

eris, cogita illos

aliter tecum a&uri effent, aut, (i vident, fe-

tantum partém aliquam ineptiarum tuarumr

rio tenon honorare poffunt,

P.

& impérfe&tionum videres quid primum agee

II, Ecce famma illa Maje

ftas , infinita illa

rent, fi totam illam vitiorum tuorum faniem

pulchritudoinfinito honore digna, vix tamen

viderent, parum plàne adhuc agunt.

amillefimo homine honoratur, vix ejus re-

. IV. Ecce vocantem me, & monentem me

in fecülo Deum, ad quantum Deuim quam

cordaturcentefimus, Et tü, monítrum hor-

rendum, bellüa turpiffima, honorari ab aliis,

turpiter contempíi? & proh dolor, quoties

in aliorum memoria velle effe audebis? Sicci:

adhuc fümmum illum Deum, ad oftium anis

mz rmez ftantem indigne abigo? Et hzc &

ne digniorem te zítimas Deo?

.

P

^IH. Quomodo non totus expalles; cum

me vérme, non hornine, quotidie patiturfüme.

honoráris? vide enim, dum te homines

ma illa Majeftas, & ego homuncio, (i ab ho«

mine coüternnor; adhuc wgrefero? miror,

honorant, tanquam San&ulum, tu interim in

m

confpedtu Dei tanquam cadaver pütridum

i

quod me conte

fcetes,

uomodo gaudere potes ?

1mne non commeritum fuiffe ?

jptu dignum vidgam,? puto

IV

c

i

illud

V. Cupiam ergo contemni faltem,; ut ali«

ontemplare, eheu

: terhüm 1

Verbum, infinitam illam Sapientiam; ipfam

quo modo temperem indignos illos contem-

Majeftatem, velut ftultum & mente captum,

ptus & injurias, quibus füummum illum Dos

veíte albaindui, & per ludibrium circa Prine

minum & Redemptorem meüm tam indigne

cipum domos deduci, ut illorum Joeus & ri-

affeci. Cupiamomnibus poftponi, ut come

fus fieret. Denique afpice eundem humili

penfem illam injuriam, qua Deo Greáturas,

Ícabello infidentem, omnpium peripfema fie-

peccatüm futnmz bonitatis prepofui.

ti, omnium fputa & fanies divino illo vultu

VI. Deum illoipío tempore, duim tà con«

excipere. Sic mundi conditor, & ipf* orbis

temnéris, ab infinids hominum snillibus ne«

»

redemptor, tanquam terra indignus & (olis

ligis fperni & contemni, confidera: fi ergo

[]

afpe&u habitus eft, &tu adhuc ho

^

b

eus inenarrabili laude d

1

nus hca fübdie

;ï"xüxla;*i, tu

tis fuis, ab illis, quibus cce

l

u

impromittit, &

füfpici adþuö velis? :

fanguinem faum dedit, patienter fért, imo ils

lo ipfo momento illos alit;: & amultis peti-

culis defendit; quid ergo, Deus bone; &gre

; ï—.þ Aliorum diéta acuta vel facetà non re-

feram ; fi turpe monftru

m nonhihil ab Ijomi-*

ne contemnar?

s

[

fer tanquam tua, fed gloriam authori tribue.

VII. Conteinni

, Vilefteri, tantà digr*iïtxaïs eít;

Noli habere guíftum , cum àlii in re aliqua

tanquam exemplum te imitantur,

1

ità ut. fi contemneris, pre humilitate erube«

*

fcere debeas, quod Deus ad tantum dignitas

.. . Cum a&u ab aliis honoraris, hon

3

tibi,

tis faftigium evehere te dignatusfits nam via

fed Deo, honorem talem exhiberi crede, i-

deoque dic cum Davide: Non nobis, Domi-

de quid dignius, quid.magis majeftate ples

num; quam ipfi Chrito orbis Redemptori

fimilem fieri? Simiülis màagis fieri non po«

he; -nOn-'nobis?' fed ?pgiq.i tüó; dg glm?iajmT

tes, quam Cum fis o

B

"GRADUS SEXTUS — .

PlC $i

ppggbriüm & abjectio

Cupere ab: alüs. coniémnt.-

lis velle debeo ab aliis haberi, quás

LT*

lis fam, Sumautem mifer & tniferabi-

— Gaude, eum*tua cöhiïriia ', fa&a, di&a care

lis peccator, ignoránis, tutpis, & ineptus

ad omnia, Deo ipíi rebellis. Hiüc quid

puntur vel contemnuntur, Gaude; cum à

mirum ; finemo tecüm ageré vellet, i te

[uperioribus, &qualibus, aüt etiam inferioris

À

p

preentes omn

nes invdi

gn

atentur ? monftrum

busnullus tibiexhibetur amor aut' favor , a«

vident. -

nimaque ttia apparet infipida, . Noli ftudere,

II. Qui

S t"ibïæ-gfe ferret , " fterquiliaium

ut ignorantiam tuam.in re aliqua obtegas

aut diffimules, fed eam

3

ttahfiéns, nares cohibeas? fi hominem pefte

de contemnaris: -

potms prode, ut ine

aut ,1;pïgg«-in£'e&um euiam .a longo ifügüiï?i fi

GïA;

968

Mibliotbecas Manualis. Concionatorie

VIII. En Ruitïtiam inauditam, adeft Chri-

-GRADUSSEPTfMu&

ftus, regnum zternum pro bono opere dare

vult; adefthomo, &laudem promittit ftatim

Nolle laudari.

eritaram, mox tu laudem momentaneam

ult me laudant ob mala odera, & abo-

afpicis, & pro sterno illo przemio permutas.

I.'A

minatio eft, aut obbona: At fiex bo-

Si adeo gloriam affe&tas, cur non eternam

no illo opere demere vellem , quod bonum

potius, quam brevitet duraturam ?

non eft; vix aliquid boni remaneret. Tam ope-

IX. En Deus, qui coelum & terram crea-

vit, tapta opera, tancam machinam;qui omnia

ra mea bona plena fünt tepiditate negligen-

tiisque,amore proprio,füperbia,vere tanquam

agit infinita perfeCtione, tamen vix ob hzc

pannus menftruatz , in quo vix aliquid foli-

ab ullo homine vere laudatur, & tu, fi exigu-

dum elucet; & hzclaudem mereantur? time-

um aliquod opufculum facis plenum fordi-

re potius debes de tali opere, quam gloriari.

bus & tepiditate; laudari cupies ?

ll. Vere, dum laudes ab hominibus ob o-

PRAXIS.

peramea affecto, fur fam fpiritualis & (acrile-

gus, quid enim? cujus auxilio,cujus ope, cujus;

viribus hoc perfeci? Nonne folius Dei gra-

I.

&iones tuas virtuofas, maxime fi paus

1

À

"^ Jatim extraordinarim effent, & quid-

tia? foli ergoilli laus, illi bonor, convenit;

furergo füum & facrilegus , dum laudem uni

uid aliud zítimationem tibi parare poffet ;

Deo debitam mihi füror; o fcelus.

d

udiofíe abícondas.

é

II. Time, cum laudaris, ne tibi ea a De

IiI. Et fit ita, feceris femel adtum bonum ,.

- ergone laude dignus? (i quispiam mille milli-

loco premii tuorum

'bonorum qperum fub-

ones alteri deberet, & prz paupertate folven-

mittantur.

| vanz fint

do non effet, femel vero obolum folveret, an.

III. Frequenter cogita, quam

- füperbiret ille, quod Domino füo tam belle-

humanz laudes, non folum, quia funt bonum

fatisfecerit? En quantum debes Domino Deo

extrinfecum in honorante exiftens , anguítz

tuo? Ecce fia mundi creatione ad hanchoram

& ratione temporis, & ratione perfonarum,

vixiffes, & omnes capilli capitis tui,omnia offa.

fed etiaim homines illud laudant & zítimant,

tua, quidquid in te eft, Deum ardentiffimo a-

quod illis placet, quandoque magni faciunt,

more dilexiffent, & tu totus amor fieres, non«

quod plerumque inepriffime. Fuge quidquid

dum tamen pro unica gratiz guttula Deo fa-

