non habuit fimilam, ex.farina Panes hofpiti-

tis mediantibus granis, abfque fermento, &i-

bus appofuit. Panis igitur Abrahze, qui Eu-

gue cocta; Partem exteriorem effigiatam ha-

chariftiam przefigurabat, ex flore farinze factus

bet & rotundam. Quibus ex circumftantiis fe-

fuit mundiffimus; ac vero Panis Loth ex fari-

quens eruit myfterium: Primum itaque fra-

na fuit praeparatus, in quo utplurimum aliquid

mentum effe oportet,quod omnium granorum

filiquarum intermifcetur; atqueideo, fi ad

eft optimum, id eft, profiteri nos decet fidem

hoc Sacramentum cum aliqua culpa graviac-

Chriftiano-Catholicam, fine qua homo hujus

cefferimus, quantumvis hzec unica duntaxat

nequiteffe capaxSacramenti,quod eft verePa-

foret, v. g. unicum odii defiderium, unicus ]a-

nis filiorum: Frumentum ergo fimus neceffum

Ícivise autavaritize a&us, vel minimus pugil-

eft, illius participantes naturam, qui de fepro-

lus farinze fufficit, ut Communionem nobisin

teftabatur, dicens: IVf granum frumen:i ca-

ruinze convertat inftrumentum. UndeS.Chry-

dens &c. ]terum: Sicut Hoftia ex pluribus u-

foftomus ait: Sicut magnum Sacramentum

nitis conflatur granis, ita quoque fideles in Ec-

eft, & admirabile, ita, fi pure accefferis, ad fa-

clefia per Sacrae Communionis virtutem uniri

lutem acceffifti ; fin

:

oportet. Praeterea omni fermento carere de-

prava confcientia, ad poe-

[f

nam & fupplicium.

LA

1!

if.3

bet Hoftia, ut per hoc nobisinfinuetur, liberos

XI. Hunc cibum

C

celeftem Dominus Oiim Ofeg c.1E

n

nos effe debere & immunes ab omni malitia,

nonfolum mortali,fed etiam veniali, dummo-

per Ofeam nobis promifit, fed phrafin obfer-

vetis velim, qua hac in fponfione utitür,

do ad facramillam Hoftiam fuümendam digne

dum ait: ££ drclinavi ad eum, ut veftevetur.

velimus accedere. Vetebatur olim Hebrzis,

Declinavi (ingulariter notandum occurrit,

netemporePaíchatis aliquodin domo fermen-

idem fignificans, quod humiliavi, feu exina-

tum refervarent, & fi forte illius aliquod in ea

nivi me.

Juxta S. Hieronymi Gloffam, ita

refiduum effet, abjiceretur,per quod docemur,

in Chriíti perfona loquentis; dec/zzavi, defe-

quod non folum abolendum fit iu nobis pec-

rens Regna cclorum; ut cum eis vefcerer,

catum, verum etiam omne illius eliminandum

affumpta forma hominis; five, dedi eis efcam

fit periculum, & occafio proxima. — Ad hzec

Corporis mei, ipfe & cibus, & conviva: quam

Hoftia, ut fiat, igne & aqua opus habet; ut

veritatem ipfemet Chriftus ftabilivit, dum

indé difcamus, quod ad facram hanc menfam

d

B. Angelam Fulingenfem, Sacramento huic Bolland.

adducend:e fint lachrymze compunttionis, &

devotiffimam, in quadam vifione ita fuit al- to-r.Jan.

devotionis, nec non ignis amoris, quem Filius

€,3.1.62.

Dei accenfürus in terram defcendit.

Deni-

locutus: Vidifti aliquid de potentia mea,

modo videas & humilitatem meam; hanc

quepars anterior hoftize effigiata effe folet, &

autem fubmiffionem in Sanüiffimi Corporis

-ut plurimum imaginem Crucis refert, vel

Communione Chriftus demonftravit; unde

Crncifixi; ex alia vero parte nuda & plana

ipfa San&a fubjungit: Et videbam tantam

effe confuevit; per quod docemur, duas in

profünditatem Dei ad homines, & tantam

Chriíto effe naturas, quarum una, fcilicet hu-

humilitatem , quod comprehendens anima

x 3

poten-

Y

*

Bibliötheþæ Manualis Conbionatoriæ

h3

350

Vfil.con

potentiam inenarrabilem, & videnstam pro-

teillad Apocal. ÉEcce fto ad oftium & pulï"o: Apoc3. '

)d 5

fundam humilitatem, mirabatur, & reputa-

fi quis audierit vocem meam, &t aperuerit mi- Y«26.

(el'd(l[.

bat fe nihil omnino: dumque fe facra menía

hi januam,intrabo adillum,& cocnabo cum il-

lo, & ipfe mecam?

indignam reputaret, fibi dici inaudiit: Ego,

Nadaü

qui ium diguus, facio te dignam, & tunc re-

XIX. Tanagssiomnium, quos habent, ado-

manfit in me dulcedo inenarrabilis, & lzetitia

lefcentum pulcherrimum feligunt, qui fefto hebd-4o-

1magna, qua non carebam in tota vita mea,

die agnum humeris circa urbis muros magno

De S. Francifco Seraphico Annalesillius Re-

populi comitatu.circumferat, judicantes, ita

ligioais tradunt, quod ardentiffimis Sancüs-

ea, qua agnus circumfertur, parte muros in-

fimum hoc Sacramentum profecutus fuerit

expugnábiles fieri. .Quid fiet animze, Chri-

affeCibus; ftapore admirans maximo illam

ftum urbaniffima pietate i

centi ?

s

n corpgs indu-

chariffimam dignationem, & dignatiffimam

charitatem; undeipfemet in quadam Epifto-

XX. AnnoDo

t

nini 161 1.ininfula S.;Michäö— Chronic.

la fua exclamat, dicens: Ofupernadignatio!

lisin viridipromontorio maxima formicarum illius loci.

O fuüblimitas humilis! ut Dominus univerfi-

vis toti infulze maxima damna inferebat, & in

tatis, Deus, & Dei filius, fic fe humiliet, ut

ipfam etiam tabernaculum S.Sacramenti ir-

r 1

N

ani Q

pronoftra falute fub modica Pa

nis,fqrmula fe

repferat, fed illaefo in patena Sacramento, to-

$n

abfcondat.

tum agmen circumcirca. exanime jacuit.

Erex. in

rofis p 2.

XIl. Lupus, cum fzeva urgetur fame, nec

Quanto magis fpirituales formnicze, id eft, pec-

€. 6,

:

tamen praedam reperit, terram vorat; verum

cata & paffiones inórdinatae concident,fiChri-

mox iterum hanc evoinit, fi ovem aut aliam

ftum füper patena aurea,id eft, corde debite di-

feram devorandam reperiat; quidni ergo &

fpoíito jacentem reperiant?

peccator terram, id eft, terreftres & vanas vo-

.XXI. Cum Patriarcha Jacob facrificium Gen.35-

luptates, aut peccata evomat, quando tam

Deo offerre vellet, praecepit univerfàe domui "^

pinguem & pretiofum agnum in Euchariftia

fuve: abjicite Deos alienos, qui in medio ve-

reperit?

ftri funt; & mundamini, ac mutate veftimenta

Drex. in

XIIL. Apud Longobardos rh"os,erat, ut Re-

veftra, furgite &c.

Quidni magis commu-

rofis p.2.

gis filius non prius ad paternam menfam ad-

nicaturus dicat hoc omnibus mermbris ac po-

e, 7.

tenttis fuis ?

mmitteretur, quam in bello alteri Regi ferviis-

fet. Optima nempe difpofitio, virtutem fuam

XXII.Betfamitze olim gravi aDeo percuffio- x Reg.6.

in militia probaffe, tidebatur; quanto magis

nefuerant puniti, eo quod arcam Dei vidiffent, 13* -

erit optima pro hac menía, de qua Deus

& propterea quinquaginta millia & feptuagin-

ta viriinterfecti funt; quanto magis nonlevem

ditum.

Joanni dixit: Vincenti dabo Manna abfcon-

^

poenam timebitis, quiarcam novi Teftamenti

Beiack,

XIV.ApudSybaritas mo

S fuit,utffe-mþinæ in.

y. &X

fbid.

ipdigpe fümere przefumpferit ?

tcgroanno prius,quam [acrificandum aut con-

L]

vivandum erat, invitarentur, quo interea fe

Effcttus.

N

Efth.c.2.

magis ornare poffent. Sed & Reges Perfarum

Y.12.

XXIH..Widichindus aliquandoin diePafcha-v iïam" ad

nullam admittebant feminam, nií prius per

annum excultam. Quid anima ad convivium

tis ipfo communionis tempore degens, vidit, ?

ïll]þ..

785.

L

quemcunque commun!cantem a Sacerdote

Angelicum invitata faciet?

pulcherrimum recipere infantulum, qui cum

& Reg&,ö.

-XV. Mulier, quze tempore famis, in Syria

Gu

V.25.

graífantis, ex patto coxerat filium, merito ab

aliquibus ludens, ultro citroque os eorum in-

LT

gredi properabat, alios vero fugiens, fuum a-

altera. quoque filium coquendum petebat;

quidni,cumPater zeternus dederit nobis filium

vertebat vultum; quia nimirum certiffimum

eft, quod panis hic vitalis, ficut e(t vita bonis,

Mp

fuum unigenitur & nos noftrum, id eft,rem il-

ita quoque fit mors malis.

v 20.

lam, quam ordinate-diligimus, demus? -

Quo forte refpi-

Clemens

XVI. Vetuftiffima olim in januis infcriptio

cere voluit Domirus, in Euchariftici hujusPa-«

Alex.1.7.

nis figuris,in Panibus, inquam, propofitionis,

erat: Nihil ingrediatur mali. Quoe fi ufpiam,

flr?m.

de quibus dicitur, panes fuper menfam, panes

certein homine Chriftum äi*equïe'n ter fufceptu-

ro locum habet.

propofitionis : ubi Aquila & Arias legunt:

SGregm

Panesfacierum. Qui loquendi modus extra-

c' IQI Elü

Nadafiin

XVIL Epi&etus literarum ftudiofo, mori-

ann.Euch.

bus improbo, acclamabat: O homo, vide,

vagans videtur: nunquid enim panesilli plu-

Q I

hebd.32.

res habebant facies? quase eft hzec menfa, in-

quo mittas do&rinam! num fit ab omni vas.

labepurgatum; quant

terrogat Rüpertus Abbas, nifi corporis & fan-

dicendum ?

L

O magis hqc de Chrifto

guinis Domini? Quid igitur mirum, fi Panis

]bid

XVIII. Alphonfus Rodriquez Coadjutor e

hic plures defcribatur habere facies, fi quidem

Societate Jefü, & Janitoris officio fungens,quo-

unus & idem mors eft malis, vita bonis ? qua-

hebd. 6

propter vide, paris fumptionis, quam fit dis-

ties campanula fignum dabatut, cogitare af-

fueverat, illam a Chrifto pulfari, ideoque tta-

par exitus.

Quam pariter differentiam Re-

gius Pfalmifta iufiauat, dum ait : Loetzficalzs

tim dicebat: Vado Domine: quae promptitudo

adeo Chrifto placebat, ut non raro ipfemet a-

euta cum vultu tuo ( ecce praemium digne

communicantium) va/tus auzesa Domzni fa-

fpectabili forma, a fanttifhma Matre, aliisque

per facientes suala, ut. perdat de tevva smetno-

: MEtth,(,

Angelis & Sanctis comitatus, Alphonfo fores

1v

pavdente, Collegium ingredi fit dignatus.

V2 eovum.

Ecce vobis indigne communi-

cantium fupplicium.

Quidni hoc magis communicaturus dicat &

XXIV. Oza, qui arcam in humeris fuis $. Thom,

faciat, Chrifto fores animze pulfante, & dicen-

por-

Titulus - XX VL Concionator..

7351

9,

0C j

Vill.con, p.brtaneïdebebat , dum manum fuam exten-

ptioni, & e.;c uno diein alium confervatum

3. de Sa-

cerdot.

&it, uteandem bobus,qui illam in plauftro por-

vermibus fcateat, fcitisne caufam, cur id fieri

tabant, recalcitrantibus fuftineret , & a lapfu

voluerit? nimirum Manna Euchariftiam prae- -

V

praefervaret, morte repentina punitus fuit;

figarabat, atqueideo perhoc nobis fignifica-

)dc(;o!

unde Thomas a Villanova ait: Quantusterror

re voluit, quod , tametliomnium aliorum Di-

in arcalignea ? tantanetibi, Domine, cura de

vinorum beneficiorum in nobis obliteraretur

b

ligno? nonutique, fed propter nos hzec facta

memoria, hujus tamen beneficii Euchariftici

funt, in illisterremur, inillis admonemur,in

oblivifci nunguam debeamus , fed continua

iliisinftruimur. Illos exanimas,ut nos erudias,

illius & indelebilis habendafit memoria, nec -

utineisdifcamus, quanti piaculi fimul & pe-

unquam praetermitfa gratitudo.

:

riculifit, indignetra&tare ac fumere facroían-

.XXVI. S.Mater Ecclefia fapienterordin

a- IEïd. Rg.

I'Onit,

&am Chrifti carnem in hoftia falutari, cujus

vit,ut, priusquam deveniretur ad confecra-

us |od,

typum fic Deus magnificavit, fic fublimavit ,

tionem huius Panis, Sacerdos & populus fi--

fic vindicavit. Sitalis ultio

"

in umbgg , qualis

mul inter fe hzec verba recitarent, & primo

E

fïet in veritate

ipfa?

quidem Sacerdos dicat : Grratiar agamus Dormi-

Gratiarum atdio.

10 Deonofiro: cui Minifter, nomine omnium

Manfidit/ XXV. Obfe

rvandum , quod Deus virgam

refpondere debet: Dignum €9 juflum e]i ; repli-

49.^-$.. Moyfis, quacum tot prodigiofa portenta pa-

catque Sacerdos : /7ere dignum €9 jvfium vfl , m-

travit, intabernaculo confervare noluerit ,

quum €3 falutare, nos tibi [emper €9 ubiguegratiar

nequeaquam, quze de petra Ícaturierat, neque

agere €$c. fi enim pro ullo divinorum beneficio-

coturnices, benetamen in eodem Manna cu-

rum agendze funtgratize , certe pro hoc divino

.

ftodiri voluerit , tametfi fubjectum fit corru-

Sacramento vel maxime agi debent.

P

äääääääääääää

äääääääääääääääääääääääüä-f

JITULUS XXFI

— €CONCIONATOR

Vg

D

: ;iII. Non vos eftis 4,

qui loquimini, fed Matih, «.

jv':QquD E;SXSI).ENTIAM;

SpiritusxPatr-is veftri,

qui loquitur in vobis. 1. v.29,

Dfinitio.

IV. Ecce dedi verba mea in ore tuo; Ec- Jerem.c,

;qnciqnfator eft Clericus, qui ex ofïi'c»io

ce conítitui te hodie fuper gentes, & u

Per't.xv, ;[G.;

Beïriïiþck

& legitime miffus Verbum Dei annun-

regna, ut evellas

Y. BOdo

& plantes. .

a ögidefïruas ,&« ædificgs :

ciat, qus proig.annunciatio conció

VVO?Catu

r, licet interáum per hoc nomen ip—i'er

V. Et vidi .Angelum volantem per me-

etiam populusadVerbumDei audiendum con-

dium cli, habe

Apö-c. c.

ion ad

]

ntem Evangelium zeter-

14. v.xö.,

s

gïeggtgls-ilïïeliigatur;

-

num.

j

g.

VI. Sermomeus, & præ&i—catio me:;a;-nön 1.Cor.a,

in perfuafibilibus humanze fa

P

Gen.cr4, 1l Dividi poteftin verum, & falfum: Verm

jentig verbis, V. 4-

A

v. 2'.

eft, qui eo folum fine praedicat,. ut animas

fed in oítenfione fpiritus & virtutis.

77 U fübmerfas ab abyffo infernàli eripiat, & in coe-

VIL . Non fümus ficut plurimi/;adulte*-'*z.öor.g.

- . lum perducat, unde dicere debet cum Rege

rantes -Verbum.Dei, fed ex finceritate, fed v.17.

Philipp.o. Sodomorum: Dawili animas , catera tolle tibi.

ficut ex Deo,

v. 200

"

coram p,eo . in Chrifto lo-

ó!

Falfus eft, quiin praedicando quarit, que fua

quimur.

funt, uon qug ;jeju Chriflü, de quibus Concio-

natoribus 5. Gregor. ait:: Prophetze falíi fua ,

VillCum veniffem ad vos, fratres , 1.Cor.a,

veni non in füblimitate fermonis, aut fa- V.L«

&nonDeiverbalo3uebantur, dequibus fcri-

pientiv ,

$.Greg,in ptum eft: /Volite audire verba Prophetaruim , qui

Chritti.

annunciags vobis teiïimonium

C OI Ezea

ho, 14

prophetant vobis, €9 decipiunt vos; vifionem cor-

dir fuiloguuntur , nondeore Domini ; & raríum :

IX. Et ego Fratres hon potui vobis lo- I.Cdr;:g.

ANon loguebar ad eos , €9 ipfi prophetabant; qua

qui quafl fpiritualibus, fed quafi cardina- YX &a,

lbus, tanquam parvulis in Chrifto, lac

ex re collizendum eft, quia & quisquis ex-

pofitor inexplanatione facri eloquii ,ut fortaí-

vobis potum dedi,

. non eícam ; nggdum

fe auditoribus placeat , aliquid mentiendo

ghim poteratis.

componit, fua, & non Domini verba loqui-

X. Mala aurea in le&is argenteis verbum Prov, c.

tur, fi tamen loquendi, vel feducendi ftudio

dictum in tempore fuo. .

250 V. l I.

moveatur.

é

Xl Et nunc fratres, quoniam vos eftis Jadith.c,

: $. II

Presbyteriin populo Dei, &ex vobis pendet 8 V. a1.

TR SC

SCRIPTURA.

anima illorum, ad elo

$

veftra erigite.

q-uiumk veltrum corda

d

l. T4ratdocens eos, ficut poteftatem habens,

Y.28..

- — &nonficutScribze eorum, & Pharifzei.

XII. Sp&æculatorexh de-di' te domui Ifrael , Ezech. c,

H. Quafitubaexalta vocem tuam, & an-

& audies de ore meo ver

s

bum, & annuncia- : * 77-

nuncia popülo meo fcelera

R

eorum, & dqmui

Thof

bls ex me.

Jacob peccata eorum.

E

Ultilitas.

!

Bib!ioihecæ Mam'zalis- Concionatorie

352

- Ütilitas.

eademque exhortatione tangere corda audi-

entium debet.

Aliter namque viri, aliterad-

g[of.inü

S2». c. 6,

: XIIT. Multitudo fapientum'( Jeu Pradicato-

monendse funt;foeminze; aliter juvenes, ali-

pin Ca

V. 2,

rum , ut S. Zllbertus Magnus exponit ) fanitas

f 4'

ter fenes; aliter inopes, aliter locupletes ;

orbisï terrarum.

aliter lzeti , aliter triftes , ; aliter fubditi, aliter

XIV. Dominus dedit mihi linguam erudi-

Praelati; aliterfervi, aliter Domini ; aliter

fa. 58. c.

g. d.

tam, utíciam fuftentare eum, qui Japfus eft

hujus mundifapientes, aliter hebetes ; ali-

veérbo,

terimpudentes, aliter verecundi; aliterpro-

AuthOf.

tervi, aliter pufillanimes; aliter impatien-

(ptr.!

À

perf.hA

i. IT

tes, aliter patientes.

EX SS. PATRIBUS ET DOCTORIBUS.

X. Neceffe eft, ut femper fermo praedican-

deml, t.

Qualitas.

tis cum auditorum debeat qualitate forma- no, j1.im

ri.

Quid mirum, fi hoc verbi Dei erogator Ezech,

zedicatores nubes funt, quia tonant

faciat, cum & agricola , qui femina in ter-

$. Bonav. - Pf

$Anto

in Pf 17.

minis, corufcant miraculis, pluunt

7

ram mittit, prius terrge qualitatem prazevi-

nus p.2

docrinis.

det, quibus feminibus apta videatur,

&

fit,.G

poftquam qualitatem terrae viderit, tunc fe-

Ill

S.Greg,p. 1l. Pradicatorquisque plus attibus ,quam

H

S.Paít,c. VOCI

businfonet, &bene vivendi veftigia fe-

mina afpergit.

e

Xl Sic debet effe fermo Dei fidelibus ,. Bonsy.

quacibusimprimat, utpotius agendo, quam

Aloquendo, quo gradiatur, oftendat.

tanquam pifci hamus , tunc enim capit, quan inc. ,

do capitur, & quia non recipiebatur fermo ]oan.

S. Bonav.

III.. Vera praedicatio neceéffaria eft; quia

Dei in corde ipforum ,

in P1. 49-

quando vox vitam non remordet, dulcis eft,

corda eorum.

ideo non capiebat .

Íymphonia; nefit vox ;Jacob, €$ manur E[au.

du

AGaMe-

]V. Eft Evangelium doGtrina , verbique

Utilitas.

diol. fol,

Dei praedicatio, ignis ille femper in Altari

478.

XII. 'Qüid namque coelorum nomine, nifi e Greg ],

exardefcens , cui perpetua follicitudine is mi-

cocleftium praedicantium vita defignatur, de g. mor.

SYio

niftrare debetligna, nempeoptima, przecla-

quibus per Pfalmiítam dicitur: Cwli emarrant € 14«

Vesf

raque vitze fuze exempla; offieia, atqueopera

q.i

gleriam Dei €$c. lpíi coel? , ipfi Sol effe me-

virtutum, quibus corda fidelium accendat ad

inorantur.

]

fanctze sgendi ftudium.

Y

$Gu

XIiL. Panes pfopoütionis fuþer menfam peda to,

2.10,£

SHieren, . V. Docente tein Ecclefia, non clamor po-

pofiti femper, Do&tores funt fpirituales, qui.lib. de

i E

ep.2. ad puli, fed gemitus fulícitentur, lacirymze au-

in lege Domini die ac no&te meditantes cun- tebern. T.

€. ?.

Nepot.— ditorum, laudes tuze fint.

é&is Ecclefiam intrantibus, refectionem ver-

SmewS. Vl lllius Do&oris libenter audio vocem,

bi coeleftis offerunt, qui re&te propofitionis

panes vocantur, quiain propatulo femper effe

59 inCan. qui non fibi p

^

lgufum. ; fed mihi' plan&um

debet univerfis fidelibus fermo falutis, nec

1noveat.

1

Pambir €$

unquam in Ecclefia deeífe oportet p

S. Greg.

VII. S. Gregorius verba illa :

ribus verbum folatii.

A

üs audito-

hom. 6.. acetabula, €9 phialas, €9 thuribula , in favorem

noftrum explicat, dicens: Quid vero per phia-

'«-Di-gnitax:.

las & cyathos, nifi menfura praedicationis,

XIV. Eft magna authoritas Przedicato- g Bonav;

accipitur, ut fingulis fcilicet juxta capacita-

tem ingenii conferatur? Debet enim fubtili-

rum, in quorum receptione Deus recipitur , in c.10.

& contemptu contemnitur, ipfi enim funt os Luc.

ter, qui docet, profpicere , ne plus ftudeat,

Domini, verbaejusannunciando, ficut dici-

quamab auditorecapitur, praedicares debet

enim infirmitati audientium fe accommodare,

tur: i feparaveris pretiofum a vili , quafi os

meum eris, & ideo tanquam os Dei

ne. dum parvis füblimia , & ideo non pro-

bent, & honorari.

Pafci de«

futura , loqg

uitur , fe magis curet oiten[dere",

quam auditoribus prodeffe.

XV. Hujus muneris five rxxateria'; five fi- A &aEccl.

nis fpe&etur , tanta utique dignitas oftendi- Med. fol.

s.Chryf.

. VIII. Populis populariter eft loquendum ,

Ser. 43.

communio coinpellanda eft fermone commu-

tur, ut non facile aliud excogitari , dicive 939

poffit, quod illo praeftantius fit, aut altius,

ni, omnibus neceífaria dicenda fünt more

aut magnificentius : Siquidem omnia Chri-

omnium , naturalislingua chara fimplicibus,

do&is dulcis, docens loquatur omnibus pro-

ftianze Religionis myfteria, ac Sacramenta,

omnes virtutes, omnia quze ad ejusdem Re-

futura. Egoloquothodieimperito, verbo ve-

ligionisfidem, fideiquefruc&tus fpe&ant, om-

niam dent periti.

niadenique, qua a Deo ad homines profici-

S.Greg .. 1X Quid funt intentze mentes auditofum;

fcuntur, &ad Deum proficicentes adjuvant,

2o. mor. nifi quafiquzedam in cythara tenfiones ftratae

Verbi Divini nomine continentur.

chordarum ?. quas tangendi artifex, ut non

l, 4-

XVI. Ignoro, an poffit hac gratia interim Richard.

fibimetipfi diffimilecanticumfaciat, diíffimi-

militer pulfat. Etidcirco chord2e confonam

majorem aliquam Deus homini conferre , de S.ViGt,

homi- ap.Man&

modulationem reddünt, quia uno quidem

quam eft, ut ejus minilterio perverfi

diíc.ag.

Vit

nes in melius mutentur, ut ex filiis diaboli

Atàty

plectro. fed non unoimpulfu feriuntur.. Unde

D.5«

iM, h

& Doctorquisque, utin una cunctos virtute

filii Dei efficiantur, an forte cuiquam magis

U

videbitur effe mortuos fufcitare.

gharitgtis gedificet exuna doctrina, non una

Quo-

Dd XXVE LChndoniao

353

Qubmodo audicndum.

bat,fed erat fermo ejils in poteftate ; hortaba-

XVIL.. Non magnopefe cures, utrum defe-

tur enim non ad qu:evis promifcue , fed ad

ipir. c. 8^ &ibusaliquibus obnoxiusfitis, qui loquitur,

coeleftia, & animze falutaria, perfidisque &

Tl 4.

obftinatis peccatoribus imperterrite fupplicia

modo veritatemloquatur; Attendat ipfam ve-

comminabatur.

S

. ritatem, ficut ex origine fua,fontequefuo nem-

e Deo, promanat, & non curiofe difcutiat,

II. 1n vita S. Franciíci Salefii 1

egitur, quod Giar.d.l.ä.

hzeretici per varias impias impofturas & tech- c. 1o..

qualis fit fiftula, per quam illa manat.

nas adeo auditorum S.Francifci numerum di-

Author.

XVIIL 'Frequenter etiam dehomine malo

Oper. im- bona do&rina procedit. Ecce enim & vilis ter-

minuerint, ut oCto vel novem tantum perfonae.

ejusdem devotioni deditze, ad verbum illius

perf.h.43. ya pretiofum aurum producit. Nunquid pro-

audiendum refiduae permaníferint? Quis au-

denl, t

. pterterram vilem pretiofum aurum contem-

10,ILIA

nitur? non, fedficutaurum eligitur, & ter-

tem eloquentiae & pietatis fons ad talis audi-

Zech,

M

torii fterilitatemnon exficcaretur? Ettameri

ra relinquitur, fic & vos doGtrinam accipite,

í

fanctiffimus Dei fervus a minifterio fuo Apo-

& mores relinquite.

S. Àntoni-

XIX. Eo quod Pradicator

Chriftum re-

ftolico non ceffavit , nec ullum ejus obeundi

nus p. 2.

praefentet, debet magna devotione & reve-

faftidium fenfit, imo huic adeo modico au-

tit, 9. C,

ditorum fuorum numero quotidianum V erbi

XlI,.

rentia audiri, etiamfi vilis & contemptibilis

videaturperfona. Unde Auguftinusait: Ego

Dei panem tanta cum induftria, follicitudine,

(fcilicet Praedicator ) quid fum nifi cophinus

apparatu & affiduitate diftribuere fategit, ac fi

, Bonty,

numerofiíffimze populi aflluentize preedicare

160

*

feminatoris, ideft, Chrifti , ipfe dignatus eít

Q

inme ponerefemen, quodfpargo vobis; no-

debuiffet, idque non folum paucis quibusdam.

lite refpicere ad vilitatem cophini, fed ad no-

feptimanis vel menfibus , fed tribus annis in-

tegris talibus cum circumfttantiis loci, tempo-

. bilitatem feminatoris ; Et Tullius ait: Non

ris, & modis praeftitit, ut quisquisidipfumin

te moveat dicentis authoritas ,- fed quidquid

dicit, attendito.

jufta confiderationis trutina perpendit, huic

illud mirabilius fuiffe haud imerito videatur,

SGnr]

Damnum malorum ,';Cöhädn/ätomm;

quam ipfamet operis fubftantia. Siquidem

9; mOI'.

so]üdöra

&lb

XX. Vita üi;e fermone magis prodeffe fo-

quolibet die, nullum prorfus omittendo, etiam

Peluf. 2.10t , quam fermo finevita, namilla etiam ta-

in majoribus hyemis rigoribus, five in maxi-

9P-179: censprodeft; hicautem etiam

mis azeftatis caloribus, ad quatuor vel quinque

:

plamans molef

milliaria pedes profectus, celebrandi & prae-

ftiam affert. .

feda to,

S.Greg.l.

XXI. Si negligi

S

j implere, quod doces, aliis

dicandi funCtionem abfolvit, tametfi paucos ,

, lib.de

2. ho. 2 1.

meífemfeminas, &ipfeafrumenti participa-

id eft, duos veltres, f2epe etiam unicam vetu-

U.Uemx Ii

in'Ez.ec ^

tionejejuras; undefcriptum eft: Cujus me[[em

lam praefentem inveniffet; omnibusque per-

2

famelicus comedit ; Meflem quippe DoGoris,

fe&is, non minus quoad fpiritum contentus

.. quibonaloquitur, fed nonoperatur,famelicus

& hilaris redibat, quam fi numerofze cuidam

comedit; quia is, qui panemi juftitiae efurit,

multitudini praedicaffet. -

N

S.Chryf.þ

operatur mandata, quze audit; & ipfe fru&um

]HI. Chryfoftomus ad fuosauditor

'els, dixit

10m. 54,

nonhabet, qui feminando laboravit. Hinc Sa-

Ea decaufa quotidie vobis concionamur, ut

inGen. -

lomon ait: bfcondit piger manum [uam [ub

aliquid facri faciatis, & virtutes veítrae cre-

axilla, wec ad or fuum porriget eam. Nemo ita

fcant, & noslzetemur, videntes veftrum profe-

^ . pigereft, utad os manum comedendo reduce-

&um. Nunquidenim temere & in vanum di-

$ Donuts

re,laborem putet ; fed piger nec ad os manum

cere volumus, uta vobislaudum fru&us re-

ill c- io'

Luc

- fuam portigit, qui nechoc vult operari , quod

cipiamus,& ut plaudentes manibus recedatis:

;

dicit. Hinc debene docentibus & male ope-

Nonhocfpettamus ;. abfit, fed veftram falu-

rantibusdicitur: Zj Ephraim intendentes , €9

tem. Mea maxima laus eft, & fummus plaufus, Idem ho.

fiquisa vitiis ad virtutem convertatur. Alias3ein A& -

mittentes arcum €9c. intendunt arcum, atque

fagittas mittunt, qui fcripturze fententias pro-

vero dixit : Credite mihi , quando inter dicen-

ponunt, & verbis reétis auditorum vitia feri-

dum plaufum excito, per illud quidem tempus

unt,fed convertunturin die belli, quia poft fe-

humanum quiddam mihi accidit, & diftrahor,

Mukd, q-

Med l

metipfos redeunt in tentationem vitiorum , &

& diffundor; ubi autem domum redeo, &iii-

u

"- . pe&usopponere non volunt,

telligo plaudentes fine fru&u abiiffe, doleo,

num certamine non refiftunt.

4

quiain tentatioæ

gemo &lacrymor, & quafi fruftra omnia di-

XXII Quimagnis munerib

us ditati , þar*e,re»

xerim , fic afficior, mihiqueipfidico: Quae fu-

utilitati proximorum in preedicatione refugi-

dorum meorum utilitas, fi auditores a verbis

unt, fi diftri&e judicentur, tantis procul du-

meis nullum fructum accipere volunt ?

IV. S. Petrus Damianus de S. Marco in e-S. Petrus

biq rei funt, 'qLïantis prodeffe po'tuerqgt.,

ius honorem ita fcribit: Cui nimirum Deus P. fer.

€

S. IV.

omnipotens tanti verbi virtutem contulit , w

S

tantam pr?edicationis efficaciam praeroga-

EXEM

PLA:SACRA

vit, ut omnes , qui tunc ad fidei rudimenta

od

Qualitas. |

confluerent, mox per continentiam, ac to-

j2

Chrifto Vi&or Antiochenus fuper il-

tius fan&taze converfationis inftantiam, tan-

, n

f

Vi&or, I-x De

diíc.

Antioch. -

lum S. Marci textum : flupebant. [uper

quam ad monafíticze

| perfectionis faftigium

)5

in C. IO

doBlrina ejus, interrogat: Cur ftupebant? quia

convolare:t.

Tx

[

Ms ^ nonrefpondebatadgratiam, neque ulli pror-

V. Ifidorus Pelufiota quondamc

uidam viro S !fid Pe«

I l.3.

(us'

adulabatur, necauditorum laudes capta-

facundo quidem, & do£to, fed improbg , in

ep. 49

- , P. Lohn, Bibl. /Man. Tom. [.

Y

e

Bibliothecee - Munuafis Concionatorim

354

novarumque & infolitarum fcientiarum cone

hxec verba fcripfit:Frater quidem tuus ob mo-

res in admirationeeft, tuob fermonem ; ille

ceptibus.

Cumque die quadam concionem

óbanimiintegritatem , tu oblinguze facundi-

fuàm , quam coram populo ipfum audiendi

am, illeob morum moderationem , tu ob ver-

cupidiffimo habiturus erat, per conceptus

nn- S'

borumi fattum , ac tumorem ; ille ut fru&tu

gratiffimos proeparatam haberet , no&te prae-

fyorini

fcatens, tu utfoliis abundans. Volensque eun-

cedente ei Chriftusapparuit, in manu fua li-

p.I.],L('

dem inftruere; modumque edocere , quo elo-

brümtenens, in cujus medio chara&eresim-

preffierantaurei, &elegantiffini, margines

quens fimul &potens quoad linguam fieri pof-

fet,fübdit: Quam obrem, fi ita eft, fratrem tu-

autem fordibus mire erant confpurcati , qui

um imitare, ututroque nominelaudem & glo-

fimul peffimum exhalabant odorem, eratque

liber ille deforis non minus turpis. Cumque

riam confequaris, neque enim tam tuis ille,

quam tu ipfius dotibus opus habes. -

Praedicator Dominun rogaffet , ut vifionis il-

Mansdi, Vl. In manipulo Exemplorum de S. Non-

lius fibi declarare dignaretur myfterium, ab

eodem fibi diciaudivit : Literze aureze hujus

31.a,$. noEpifcopo fequentialeguntur: Quadam vi-

«e fan&o viro Nonno Épifcopo in Ecclefia

libri verba funt facrae Scripturze , facrze Theo-

&

redicante, nihilineorhetoricum, aut hu-

lógie, nec non ex do&trinis SS. Patrum de-

ianze ventofitatis refonabat, fed in SpirituS.

cerpta; fordes autem graveolentes dicta re-

prafentant, & fententias Philofophorum,

corrigebat errantes, futurum judicium com-

memorans, cujus monitis ita funt populi cor-

quastu in impertinentibus & vanis praedica-

da compun&a, ut pavimentu

tionibus tuis femper interferis, quae proinde

£

m Ecclefiae la-

in confpe&tu meo peffimum fpirant odorem.

erymis inundaret. .

Manüdi, VlL. S. Francifcus

Seraphicus Religiofis

Deformitas exterior hujus libri apparentem

3.25. fuisfenfum hujus praecepti,a Verbo incarnato

denotat curiofitatem , per quam verba mea

per vanas &infru&tuo(as garrulitates tuas di-

Apoftolis füis impofiti, fcilicet pradicate Evan-

czlium, hunc effe declaravit, fcilicet: praedica-

verfis modis obfufcas, atque ab auditoribus

te virtutes, eradicate vitia,Paradifum & infer-

calorem. fpiritualem , quem facrze do&trinze

num- auditoribus veftris annuntiate.

me2e in iplis generare folent , inique aufers.

; NI Invita venerabilis Matris Annze a S.

Etvero quidnam ad propofitum noftrum Sal-

ilbïd. 11.7.

Bartholomseo, Carmelitanze Difcalceatae le-

vatorem di&urum fuiffe exi(timatis, fic hic

Religiofus narrationes fabulofas , ridiculas-

gitur, quod, cumhsec ancilla Dei in octavo

quefacetias in medium adduxiffet ?

cCirciter vel nono zetatis anno conftituta , in

willa füa, ubi habitabat, celebrem quendam

. AXl. Gottfchalcus Rex Megalopyrgen

fium Enndr.l.e',

aufcultaffet Praedicatorem , omnibus eidem

& Herulorum, ftudio Chrifüan:e Religionis * 9. ?. 14*

fzepe in templis fuis fubditis concionatus eft,

applaudentibus, fola ipfa lacrymata fuerit, at-

que a forore fua natu majore de caufa fletus

Unde & vitam proreligione fudit, dum con-

interrogata, refponderit : Quia male preedica-

tra Wandalosidol

olatras pugnaret.

vitPater: cuiilla: Etquidtu fcis, an bene

Utilitas..

QXII. : Mater.S.

vel male praedicaverit? ipfa vero ex ccelefti

Dominici priüsqüam euTKiBelIovac.

utiqueinftinctumox fübiecerat: Quia nihil di-

inlucemederet, viditcatulum quendam, fa- fpec mor.

cem.ardentem in ore fuo portantem ,

qua

l. 30 Po I.

xitde Chrifto Crucifixo , de ejus fequela, &

iuündum accendit.

Quod fuit ei fignum ,

diü. iQ.

ejus virtutibus..

.

El;mnïc.

". IX. In Chroni

?

cis,S,Frahbïfcif]egitut,F.vChe—

quod filium haberet, quilupos, id eft, hae-

$. Franc,

rübinum a Spoleto in przecipuis totius Chri-

reticos impugnaret, gregem fervaret, dor-

PGS l- 6'

mientesinvitiisallatraret, & linguam medi-

€, .

flianismi pulpitis magno cum applaufu prae-

dicaffe , oftendendo do&rinam fuam, ingeni-

cinalem haberet, & facem igniti eloquii por-

Menfi

um, elogentiam, & ftupendum talentum. fed

taret, quo mundum illuminar

Gít g,

maret.

:

R

et, | & inflam-

M

absque ullo auditorum fru&tu; cumque prae-

dicationem ejus B. Fr. Joannes Bonvifius Lu-

XHL.L

egitur. , quod prædicänte PeffO;S,Tbom, 4

cenfis ejusdem Ordinis aufcultaffet, hic eun-

Spiritus fanct.in auditores divini verbi ceci- opufc, 4,

dit, & hoc frequenter accidit in praedicatio-9- 3- '

dem Praedicatorem exhortatus fuit,ut ftylum

dicendimuütaret, fequetotum fpirituali vitee,

nibus, quod, qui puro corde accedunt , pro-

alucro animarum comparando addiceret, ex-

pter verbum praedicationis, ad divinum a-

morem accenduntur. Sic enim illi ipfi, qui

tirpando vitia , virtutesque auditoribus infe-

paucis feptimanis ante tumultuofe vocifera-

tendo. . Cui cum Cherubinus aurem praebuif-

fet, ejusque confilium fuiffet executus , adeo

tifuerant: Zolle, tolle, crucifige eum , ad ig-

abundantem meffem coelefti horreo intulit, ut

gnem preedicationis S. Petri adeo incalue-

runt, utuna vice tria millia fub vexillum il«

in hora mortis fuz vifus fuerit Angelorum

manibus in ccelos deferri, feptuaginta fex mil-

lius,.cujus antea poftularant crucifixionem ,

libus animarum , fru&uofarum praedicatio-

conícripta fuerint, Unde merito S. Thomas

num füarum fubfidio falvatarum, ftipatus.

de Villaiova in hzec verba exclamát : O lin-

Prat. lo-

: X. In Prato Florido fequens legitur hiftoria:

guam vereignitam! Tria millia ad fidem con-

gyid. l 4. C.

In Anglia celebris quidam Ordinis F.F. Mino-

verfa funt, & compun&o cerde animarum

IQ; P. 2'

fum Praedicator erat, qui praeter fcientiam ta-

füarum remedium poftularunt.

Alio etiam

Jento quodam ornatus erat gratiofiffimze di-

fermone poftridie quinque millia converfa

li,

&ionis, eratenim in fermone fuo curiofüs; ut-

Íunt, & ita Ecclefia brevi tempore in gran«

dem fidelium. numerum adaucta eft. O fi

pote quem utplurimum ornare folebat fubtilif-

haberet Ecclefia !

ülmis Philofophise, alziaru/mque/profhnamm;,.

v

r

nuncunam. talgm ligguam

— filtulus XX VL Concicnator.

355

Heu! frisida lingua ignitum fermonem pro-

appenfo, dixitque, hancfe veftem þrbþter ani-

