patet , oportet aliosprze aliis effe unius rei ve-

unum quodque momentum , quo aerem fpi-

ros affectus, & aliosfalfos : Neque enim ve-

ras, inlpiras operi meritum. Ignem denique

re &ex cequó poteít animus fimul virtutem

ponderas; cum tanta fervoris habetur ratio,

aut vitium colere, &odiffe: auwt enim unum o. Matth.&.

ut pro fingulis ejus gradibus agendi meritum

dio habebit , €9 alterum diliget, aut wnum [ufline. V: 24-

crefcat & praemium. — Sic przeclare fan&us

bit, €9 alterum contemnet : inquit Dominus.

|

Hieronymus in Apoftoli verba ; Redimentes

Supponit ». effe&um nihil aliud effe, quam

lempus , quoniam dier mali fant : quod in. dicbus

quando actu & re ipfa fit aliquid , quod de-

15 lomi, l

malis efl, inquit, quodammodo immutamus illud ,

pendet a nobis, & quod non fieret, nifi velle-

j nj

2

de t«

E$ dies malos in bonos vertimms, €9 facimus illos

mus , ut cum fcientes volentes non ex primo

Ecc!; $1.

non profentis [eculi , fed futuri. O quam proin-

naturz impetu , fed advertenter cogitamus,

', f

de fapienterfapiens: /m ommibws operibus tuis

v. 27.

£flo velox , && omnis infirmitas non occurret tibi.

loquimur aut quidpiam agimus ; iíta cogita-

tio, velloquela, vel a&io dicitur effe effe&us

Non zegrotabilis illa zegritudine animi, qua in

negativus, qui effe&us tam in a&tu vitii repe-

divería diftraharis, & qua diftra&us vix ali-

quid agas,aut agendo merearis. Nonoccurret

ritur, quam in a&tu virtutis. Unde funt pec-

cata commiffionis& omiffionis fub eadem pec-

fi&ta infirmitas corporis , quafi non id poffis

cati fpecie ; Qaia ad idem ordinantur & ex co-

operari, quod occurrit. Non infirmitas ani-

dem motivo: procedunt , inquit fanctus 'Tho-

mi, quafi nolis, aut nefcias ; non infirmitas

mas, ut cum avarus rapit aliena, & non dat

ipfius operis, quafi fatifcas operando. Nulla

fua, quxe dare debet ex eodem affectu pecue

denique tibioccurretinfirmitas, quia veloci-

nize; & gulofus fuperflua comedit, nec debita

tate & fervorefic roboratur animus, ut, licet

P^

fervat jejunia, ex eodem etiam affectu eulze.

etiam infirmaretur , non defineret operari &

His fuppofitis ut cognofcatur, uter altero fit

;j

tunc Vvel maxime diceret: Cum infi

;*mor tunc

verior rei affe&us, videndum eft, uter fit ma-

" potens fum.

gis libet & voluntarius;nam hic profe&o af-

fectus eft verior, qui eft magis voluntarius; fi

Dubium XX

magis voluntarie confentis vitio, quam virtu-

ti, magis verus eft affe&us vitii,quam virtutis;

De affectibus.

& affectus virtutis, quem tum fenties, non

erit verus affe&us virtutis fed falfus,& adum-

XXXIX. Legerat quondam in libro Phi-

bratus. Hinc illa fan&ti Thomse , & fimiliain

lothea, affe&um przecipue probari ab effe&u;

prima fecundae : us in tantum efl peccatum ,

quia vero advertebat , multos concipere va-

fn quantum efl volnntarius , €7 in nobis exiflenr,

ria defideria, poft quse tamen effe&tus non fe-

Et cum peccatum grincipaliter im voluntate

. quatur, non parum dubitare coepit de verita-

confiflat, quanto motur geccati magit efl propriur

te hujus fententize , cui

voluntati , tanto peccatum efl gravis : Atque

idcirco Apoftolus , voluntarie , inquit, peccan-

So[utio.

tibus nobir terribilis ex[peBlatio judicii, id. eft,

quo quis magis voluntarie peccat, eotetribi-

.. XL. Refpondet Afceta, &inprimis fuppo«

lius judicatur ; atqui pereffectum maxime

A

Ait, 1. hanc vocem affe&us zequivocam effe

s

probatur , & manifeftatur,quisnam ex multis

adomnes illos motus, quo movetur animus

affe&tus fit magis voluntarius, Namcum ef-

circa rem unam, veldiverfas, exprimendos;fi-

fe&tus procedata voluntate, & voluntas adile

veenim fitnaturalis inclinatio , feü pafífio ap-

lum producendum fíuo moveatur affe&u,

petitus concitatior, feu fimplex voluntatis

profe&o necelfe eft, quod effe&us fit tam

complacentia, feu denique abfoluta volun-

certum fignum affe&us, quam certo cone

-tas,dicuntur hi omnes animi motus eodem

affe&tus & concupifcentize nomine, licet eo-

ftat effectum elfe fignum fuæ caufze,

rum ratio fit longe diverfa.

Deinde vero eft

R P. Lohn. Bib. Man. Tom, 1.

Qqq42

Dubium

— —

Bibliothecm Manualis. Concionzterue

676

Dubium XXI. :

ait, re&e fenfiffe Philorheam ; de pofteriori-

bus intelligendum S. Climacum, eo quod fi-

7)

De exempli efficacia.

ne tali contemptu fe

rvus Dei elfe non polfit;

ficut S. Paulus indicavit ; quid enim q

ugerit Ga'at. f.

"V. IO

yi

& quietem ? At-

dnr

XLI. Audierat frequenter citari Philothea

Religiofus , nifi perfe&ionem

n

Senec. |.1: (equeritem Senecze fententiam : Longum iter

qui neutrum fin

e hoc contemptu obtinere

(

epift, 6. yer pracepta ;. breve €8 efficax; per exempla: Sed

pote

ft; non primum, quia ficutis, qu

i diftor-

ül

tam

habetregulam, diftorta & imperfecta o-

fr

cum ipfafere mag's per ferventes fermones,

pes

aut libros devotos moveri fe fe fentiat, dubi-

pera facit ; i

ta qui hominum finiftra judicia

tat de veritate hujus lententize , cui

attendit,imperfeGa faciat opera, ne

celfe elt.

l0

Non fecundum , quia, qui omnibus placere

p

Ju

: Solutio.

H

it, cum impolfibi-

I5

hi

cupit,nunquam id obtineb

le fit omnibus placere, uti. bene n

otavit pius

für

XLII. Refpondät Afceta, dupïici ex capite

Author, dicens : multi mulia Joquuntur,

& Thomas

[

enda.Sed & omnibus ^emp.

hanc exempli efficaciam oriri; 1. quia fideli-

ideo parva fides eft adhib

l'æl 4 c.g'v.lg'Egl

us inftruit, eo quod non tantum doceat mo»

fatiseífe , non eft poffibile.

Etfi Paulus omni- ^ 9^

]i

dum aliquid faciendi, fed etiam poffibilitatem

bus ftuduit in Domino placere, & omnibus

al

oftendat; namutbene notavit S. Amoroftus :

omnia fa&us eft, tamen etiam pro minimo

JiPhiip d

Non difficile eflimatur , quod jam fa&tum con[pi-

duxit, quod ab humano die judicatus fuerit.

citur. Hinc Deus S. Augultino tergiverfanti

Egit fatis proa

liorum zedificatione & falutes

3- VI 8' i U

fnt

continentiam , cum pueris & puellis oftendit,

quantumin fe erat

& poterat; fed ne ab aliis

g

dicens : Potuerunt ifli €9 iflg , €$ tu nonpoteris?

aliquando judicare

L

tur, vel non defpiceretur,

l

Idem & quivis videns aliorum exempla. Re-

cohibere non potuti

t. Ideo totum Deo commi-

VÜ

patientiaachummi-

&e ergo S. Laurentius Juftinianusl. 1. de con-

fit, quitotum noverat : &

fe

fli&u interiori cap. 2. Dabisvocitue vocem vir-

litate contra o

ra loquentiuminiqua, aut etiam

h

tuiis , fi , quod fuades , prius tibi cogno[caris per [ua-

vanaac mendofa cogitantium, atque pr

o lu-

I

fiffe ; validior operit , quamoris vox fl ; fac , ut lo-

.

bitu fao quzeque ja&antium fe defendit.. Re-

tor

queri

;. 3. Etiam potentius movet. Ita fponía

fpondit tamen in

terdum, neinfirmis ex iua

Cant. t. Trahe nos po[fl te, curremus in odorem

taciturnitate generaretur

fcandalum.Sed quid

€$c. Alludens ad morem columbariorum bal-

de Paulo dicimus? quis

Chrifto,quis Deo fan-

É

finitra de

,,

"

famo allinentium columbas, ut alias trahant.

&ior?& tamen quis neicit, quam

Cant.-3. Tincipfefponfus : Surge amica mea, [peciofa

his judicia fint lata?

Quod opus praeftantius

Matth, & Dlg

Y

nea , €8 vem , columba ia : nim/rum ficut co-

Redemptione,

& tamen quam multi carpe-

homine nobilius? & tamen

L

00

Jumbis gratus eft odor ba'íami; ita odor vir-

bant? quod opus

g

Hom. 12.

tutishominibus. Hinc S. Chryfoftomus: Ni-

quis nefcit, quod etiam hoc

carpferit nonne-

in c. 13.

hil adeo. Gentiles arguit, ut virtur €$c. & Apo-

mo, judicans januam dee

ffe; quid ergo fuper-

$M

1. Cor. x

bemur. Unde re&e

l

v. 18

- ftolus: Chrifli bosu; odor. [umus im. Deo, in his ;

eft, nifi ut perpetuo tur

qui falvi fiunt , €9 his, qui pereunt.. Ideo alii id-

conclufit S. Gregorius N

azianzenus , corda-

ipfum magneti ferrum attrahenti compara-

tis hominibus pluris faciendum , magisque

fc

Tbid.c.2. runt. Hoc inftructus S. Paulus : Sermpo tieus

[4]

curandum effe judicium Dei, quam omnium

Y» d.

e

s nradicatio mza on in per[uafibilibus humana

aliorum in unum.coactorum hominum. An

"

g verbis, [:din ofenfionz [piritus. €9 vir-

tu , inquit , fi

duos homines,quorum alter acu-

hi

fagpienti

or & hebetior

d

1us,

ut fides moflra non. fit in [apientia. hotmni-

tior & fagacior, alter gmperiti

t

num, fed in virtute Dei. Hinc S. Dominicus vo-

effet, de eodem negotio in confilium adhibe-

lens convertere alios adibat domos, & ali-

res , recta mente przeditus videreris , fi relicto

V

judicium imperiti fequereris,

f

quamdiu ibi commorans fan&te vivebat. Et

prudenti confilio

afus, quod

l

P. Ludovicus Gonzalez in Societate Jefu

an non Roboam ex eo eft reprehe

teftatus eft, plus fe afpe&u S. Patris motum,

pro nibilo habita fenum fententia juvenum

?

confiliis paruit? & tu, cum Deus & homines

p

quam quacunque lectione a.ut concione

i

inter fe expendunt

ur , judicia hominum po-

Dubium XXII.

tiora duces, quam

Dei? Re&te ptoin Philo-

thea illa pii Aut

horis verba fibi applicabit:

li

"nceas a mmor

tali homine ?. hodie Ibidem.

De judiciis humanis.

Quis es tu , ut ti

i

efü, €9 crar mon comparet.

- Deum time , €9 ho-

&

XLIIL Cum quondam Philothea S. Clima-

minum terrores non expave[ces.

cüm dixiffe audiffet : Prima virtur monachi

efl , hominum judicia contemnere : vehementer

Dubium X XIII.

L

hoc di&um mirabatur . cum utique Superio-

fum & aliorum virorum fapientum judicia

De alienorum bonorum -parti-—;i;.

E

non modo non fpernere , fed vel maximi 2e-

patione,

ftimare,audire,& fequi oporteat; a quo dubio

XLV. Reþitaverat aliquando

' Philothea

*

utipfa liberetur.

4

verficulum illum Davidicum : Particeps ego P(alm.

ij

Q:

Solutio.

um omnium timentium te: ,^ cuflodientium: man- 1x8. V-98.

data tua , fed non poterat perfuadere fibi ,

XLIV. Refpondet Afceta , & pro funda-

mento ponit , *duplicis generis effe judicia.

quomodo quis aliena

bona fine injuria alte-

1. Conformia Dei voluntati, regulis, & ratio-

'rius participare queat. Quare ut re&te hanc

Y

ni 2. Alia his difformia ; de prioribus ergo

veritatem capiat.

, þSol'utio.

—

N

Titulus XLV 1. Dubia Afcetica, '

677

f

ä

becca, cui dixerunt: Soror moflra er, errfzarin Gen, 24.

nille millia. Quanto magis fratres fpirituales, ró.

XLVI. Refp

EGa'at, b

ondet Afceta , duplici modo

cum bona hzec quanto prxftantiora, tanto

,Vi IQ

poffe aliquem poffidere bona alterius.

1. &-

digniora congratulatione. Tertio , quiamem-

minenter , in Deofcilicet.

Narratur de quo-

bra ejusdem corporis. ItaS. Apoftolus: Sicuz t. Cor.12,

É

? Y

dam Rege Francie , quod quondam titulos

corpur anum efl, €9 membra habet. multa: omaigi^

Imperatoris przelegi curaverit, & quando v.g.

auier membra corporis cum fint multa ,. uaum

dicebatur, Rex Bohemiz &c. & ego Rex

Laniemn corgur funt ; ita €8 Chriflus ( imo & re-

Franc. &c.indicare volens, hunctituluin om-

ligio ) Deus temperavit. corpus ei , cui dederat ,

8

nes alios eminenter continere.Idem facitReli-

abundantiorem £ribuendo honorzm , wt mon fi

äi

- Pf 143.

giofus verus.Sequitur S. Davidis exemplum:

Jchifma in corpore, [ed && ip[a pro in vicem. [ol-

15.

Beatum dixerunt gopulum , cui hg [unt: Bea-

licita fint membra. . Et fi quid patitur unum meimn-

tus populus , cujus Dominus. Deus ejur,. Sequi-

Tlomy

?

brum, compatiuntur omnia membra ; fique glo-

eapl4,

tur S. Francifcum diu noctuque meditantem:

riaiur unum. membrum , congaudent ommia meme

036

€,2. V. I8.

Deus meus , C? omnia. Dicit cum Habacuc:

bra, ta profe&to primi Chriftiani, quorum

Ego autem gaudebo in. Domino, €9 exultabo in

orminia communia,& cor unum erat.Hinc com«

Deo falutari meo. 1. Videbit quidem , aliquos

munis erat vox de illis: Ecce quomodo amant

habere volu

ptates in cibo & potu , in tactu

AdPhilip, &c. Sed n

OX dicet : us meur €9 ommia.

fe, &c. fiifti, quando magis Religiofi, quiutar-

&ilfime cum centro deberent effe conjunai,

: 39 V. 80

Aut cum S. Paulo : Propter quem ownia detri-

ita magis conjungi deberent inter fe

mentum feci , €$ arbitror, ut flercora. Sicuter-

[me

adeo omnia.communia reputare.

go nemo invidet alteri comiti ob lutam ad-

Dubium X XIPF.

hzerens, ita nec habenti voluptates fenfuales.

Videbit 2.alios honoribus & laudibus affici;

De locutione.

fed ego in Deo : Nimis honorifiati. [unt. amici

tui Deur ; lervire Deo , regnare eít. . Laus

XLVII. Audierat Philothea quondam illam -

Chrifti fententiam: x abundantia cordir os ( Mattls 1.

mea tu es &c. Videbit. 3. alios habere mul-

tos amicos, fautores, patronos &c. fed dicet:

quitur:citari,fed fentum illius non íatis affeque- ?**

Egoin D«o. or amici mei eflis , fi feceritit, qua

: ba;uf ; quare eundem fibi explicari petiit; cui

$

Solutio.

ego pracipio vobis. líte vult, fcit, & poteft&c.

Inte, Domine , [peravi. Dixi , Deus meus es tu.

Videbit 4. alios in divitiis ; fed ego in Deo,

XLVIIL Refp. Afceta, multas quidem

Matth, 6,

caufas effe, ob quas ex abundantia cordis os

Dous meus €$ omnia. Verze divitize funt, quae

loquatur, fed eam maxime ; quam Thomas

33

nos virtutibus divites faciunt ; Quari?e re-

Kempenfisindicavit dicens: Quaretam liben-l. r. c. to,

gnum D , €9 juflitiam ejus, €9 luec omnia ad-

ter loquimur, & invicem fabulamur, cum ta«

jicientur. vobir. "Videbit 5. alios ad officia

men raro fine lzefione con(cientize ad (ilen-

honorifica applicari ; fed ego in Deo. Quin

tium redimus? ideo tam libenter loquimur:

imo beati, qui audiunt &c. Videbit 6. alios

quia per mutuas locutiones abinyicem confo-

Ícientiis pollere; fed ego in Deo.

Chriíte,

Íciant quzecunque alii, mihi fufficit una co-

lari quzerimus, & cor diverfis cogitationibus

fatigatum, optamus relevare. Etmultumli-

gnitioquetui cognitioque mei. Ego autem ni-

benter de his , quze multum Ciligimus, vel cu-

zonc

hil exittimavi, me fcire, nifi Jef. Chr. & hunc

pimus, vel quae nobis contraria fentimus, li-

crucifixum.Accedit, quod tota felicitas confi-

betloqui, & cogitare. Quibus verbis clare fa-

ftatin voluntate Dei adimplenda ; hanc autem

in quocunque opere unustam bene adimple-

tis oftendit duplicem effe caufarg , cur de hoc

vel illo objectolibenterloquamur. Prima eft,

re poteít, acalius ; ergo omnia bona vera al-

relevatio cordis ; eft enim cor noftrum mufto

terius participabit. .2. Formaliter participare

fimile ,quod exfpumare nifi permittatur, o-

poteft per charitatem, ut praeclare S. Auguft.

mnia vafa difrumpit.Hinec S.Bernar

dus : Sup: Ser, »6, tn

notat : Congaude i/li, cui Deus aliquam gratiam

gre[Jus dolor altius introrfut radicat

, £0 acerbior Cant,

dedit , €9 potes in illo, guodin tenonyotes. Ille

frudus , quo non eft exire permilfus ; habet enim

»

labet forte virginitatem , amaillam, €9 tua eft.

Ípeciemignis, teíte Petro Blelffenfi

2

quia quo Epift. 49,

Tterum tu habes majorem gatientiam , diligat £e ,

plus tegitur, plusignefcit, Cujusr

ei cauíam

bidett,

€9 tua efl , hocideo, quia in illo tu es. . Per proprie-

dat S. Thomas: Omne nocivum interiur clgu- 2.2. q. 38,

i

£atem enim mon es t£u , per charitatem t es.

[nim magis af

J

) 3

Jigit, quia mugis multilicatur ig-"* 2

Quibus verbis allegoricis oftendit pulchetri-

tentio anima circa ipjum ,. [ed quando ad exterio«

me fundamentum, propter quod alterius bo«

ra diffunditur, tunc animm intentio ad rxteriora

h

num etiam noftrum cenfere debeamus , fcili«

quadam disgregatur , €9 fie dolór. minuitur inte-

cet quia unum fumus, propter triplicem ti-

rior. Sed & S, Nilus : Uti nubes du

m den[? Ogat, de

tulum, Primo quia unius nature ; fi ergo

Junt , €$ ob[cure , tum aquis turgent, at

pofiquam interempt

omnia animalia ex ipfío naturz inftinctu

ea5 effuderint , clorefcunt, €8 folendi

commune reputant damnum vel bonum,

dæfzunt. SIC SS. Innoc

quamdiu quisa tentationibus fuis onuftus &

quanto tnagis ii, qui natura rationali funt

gravis incedit, in magna triftitia confufus an«

falm:

praediti ? fecundo quia fratres nobili Chrifti

[8. V,6 [

Boribus vivit , & melancholia repletür,

fanguine procreati ; quis autem non quotidie

at hoc onus a fe excutiendo , quando-id

experituf , quantopere fe promoveant fra«

excutit , & a Íe objicit & alteri mani-

tres; pulchrum exemplum habemus in Re-

feftat , cor alleviatur, triflitia mitigatur

Qqqq a

homo

Bibhiothece . Manualis Concionatorie

678

fit

h--okm'o" quiete & gaudio delinitur.Altera cauía

quia fatiat animam, atqué adeo bene fapit,

4

- amor eít, qui verba di&at,& eructat , uti ipfius.

Ex quo deducitur , ficut communiter duo

Pa

natura oftendit; cum enim amoris effectus po-

funt fines ; unus mundanus, quem mundus

[

tiffimusfit , unire amantem & amatum , fihoc

fibi praefigit; alter Divinus, quem Deus

obtinere corporaliter non potelt , fpiritualiter

rzefcribit : Íta duplicem quoque ftultitiam

lt

Quem autem finem fibi

U

obtinereftudet,per memoriam per quam ama-

& fapientiam effe.

2l

tusfpiritualiter quodam modo in altero exiftit.

praefigit mundus , patet per fe, fcilicet volup-

Quia vero memoria nullibi fere magis, quam

tates carnales , & honores , & quaze ad hzec

i

ducunt ; qui ergo hunc finem praefigit, & ad

il

perlocutionem excitatur, ideo de his, quae a-

" mamuslibenter loquimur. Et hoc videlicetip-

hunc omnia media ordinat , hic fapientiam

gi

fe fponfus fub calculo approbavit, dum dixit:

minundanam habere dicitur ; qui vero heec

00

Cant.2. — Souet vox tua in auribur meir, vox enim tua dul-

contemn't, ftultus ; Econtrario vero : qui

2ü

14.

tiü

cis €$c. quae enim convenientia inter vocem

fibi finem przfigit amorem Dei & fimilitu-

& faciem ? quid pulchritudo faciei ad vocem

dinem Chrifti, & ad hunc finem ordinat o-

Ifis

conferet? Multum profe&to; nam dum facies

mnia , hic enim vero ftultus quidem mundo,

fu

fed fapiens coramDeo reputatur : qui vero hoc

f

formofa generat amorem, hoc ipfofacit, ut

)

etiam vox grata fit, quia memoriam amati

negligit , quomodocunque fapiens mundo

i L cor' 9' fïn

^

Cant. 4.

excitat. Hincipfeíponfus: Favus diflillar la-

videatur, ftaltus eft, quia , tefteS. Paulo, Sa- ;.Cor.g. L us

jer

Y Al

gpientia hujus mmmdi flultitia fl agud. Deusn. 19

bia tua, [pon[a, mel C? lac [ub lingua tua. Patet

ft

ergo, quam vere dicatur, ex abundantia cor-

'Talis ftultus erat S. Paulus, quando dixit: *- "9r4* .

p

dis os loqui ; quamque verum fittritum illud:

Aos flulti propter Chriftlum €9c.. Quare , quaefo, ï)?;i[. 3.

L Dror. a, d

Qualis conftitutio , talis locutio. Ut merito

propter Chriftum

Ld

?

quia propter Chriftum y. g. *

AA jm

Sapiens dixerit: zdole[cens loquere , utvideam

omnia detrimentum fecit , Gv arbitratus efl ut

p

te.Unde patet, quam libenter Religiofi de re-

fiercora , ut Chriflum lucrifaceret ;id eft, ut illi

fe

bus fpiritualibus loqui debeant. Hic enim

fimilis fieri , & dicere poffet: /woautem, jam

on

non ego, €?c. E:t hzec. videlicet eft fententia ,

proprie locum habet illa S. Jacobi fententia :

li

Si quis gutat. e religiofum e[Je , non. refrananr

quam ambire , & fe&ari debemus , omnia de-

Q

linguam fuam , [ed feducens cor [uumm, hujus va-

trimentum facere. Quare audiendus A pofto-

4

lus: AVolo vos ignorare, fratres , myflerium hoc; Ad Rom.

na efl religio. Unde enim colligi poteft, Reli-

e

1Cc oc-

[

iofum elffe, nifi exloquela. . Profecto

ut non fitis vobis ipfir fapientes. — Si quis ergo vi- 11. V. 95

cini poteít illud Judzeorum : /Vam €$

1

oquela

detur inter vos fapiens effe , flultus fiat , wut fit fa-

tua manifeflum te facit. Hiujus rei praeclarum

gienr. . Vere enim, quae ftulta funt mundi,

teftimonium dedit ipfe fpiritus San&tus ap-

elegit Deus , ut confundat Deus fapientes. Et

arens in difpertitis igneis linguis, ut often-

ignobilia mundi , & contemptibilia elegit

deret illos, qui Spiritu fan&o repleti funt, fer-

Deus, ut ea , quze non funt, deftrueret.- Hanc

venter de fpiritualibus loqui debere.

Hinc

amavi, &exquifivi, hanc optavi, & invoca-

Apoftoli coeperurt loqui magnalia Dei. . Me-

vi &c. hanc ergo ftultitiam2eftimemus, hanc

i

- gito ergo audiendus S. Hieronymus dicens:

defideremus, hancquzeramus , ut veram fa-

Filix lingua, que non novit, nifi de. Divinis te-

pientiam inveniamus, & dicere olim cum fa-

!

Ad Ephef. epro [;rmonti, Sed & S. Apoftolus dicens;

piente poffimus : 'enerunt mihi omnia bona Sas.7,

4Y-29. Owmnis fermo tmo'ys ex ore vefiro non procedet,

ariter , €8 inumerabilis honeflas per. manus il- v. xt.

ed [i quis bonus, ad edificationem fidei , ut det

lius , €9 letatus [um in omnibur ; quoniam in

ratiam audientibus. Et ut ait : J'erbum fanum

omnibus antecedebat me ifla fayientia.

f

irreprehenfibile ,

utir, qui ex adver[o efl , verea-

a.ad Tit. ;u5, nilil habens malum dicere de vobis.

Sed

"

otius dicamus cum Philofopho , £go ita me

-Dul-u'vum XX»VI.

geram , nemo vt crediturus

fit mihi detrahenti,j

De corpore tra&tando.

nomenque meum laceranti.

LI. Adverterat quondam Philothea, non

k

Dubium XXF.

t

modice animam fuam a corpore aggravari,

quare defiderans amovere hoc impedimen-

De fàncta ftultitia.

tum, quaerit , quomodo id obtinere poffit?

fP

cul

Solutio.

i

XLIX. Legerat aliquando Philothea S.

1.Cor. 1. Paulum dixifie: Quod flultum efl Dei , fapien-

LII. Refpondet Afceta, commode

idS. Daï

——

25.

videm docere, dum ait: Ut jumentum fattur pta. 72.

ii a ia ia

—

zius efl hominibus : quee verba cum contra-

dicere fibi videantur, merito genuinam illo-

fum apud te:. Quibus verbis tria circa corpus v.23-

-obfervanda effe, quze Siracides indicavit di-

rum explicationem petiit Philothea , cui

cens : Cibaria, €?* virga,€7 onur afino. Et 1. qui- Eccl. 33*

dem cibur ei perinde ut jumento prazebendus; v.25-

Solutio. :

hinc ficut certa tempora in pabulo offerendo

obfervantur, ita & in cibo ac potu cu-

L. Refpondet Afceta, aitque pro. fünda—

randum, ut extra confueta tempora re-

mento fupponi debere, quidfit fapientia;

fectionis non facile comedatur, & biba-

nimirum ícientia finis, & mediorum ; Hinc

tur.

Certe S. Philippus Nerius hoc tanti

fecit,utdixerit , neminem fore virum fpiri-

—— . 8 RL aneaB — mb bb Éd Bs uI u

enivm, fapientia , igi eft, fapida fcienþia, dicitur,

tualem,

Jditulus XLV1L

Dubia Afcetica.

679

ritualem, quiextratempora prandii, & coenze,

vitze confervatione non. tam fcrupulofe folici-

aliquid bibit, & comedit. Deinficuteques

;

tum me effe oporteat, quam de virtutum ine-

N

H

pabuium incerta menfura apponit, cavetque,

fitorum

ne jumenturm nimio zeftu incenfum fumat avi-

queincrementis, & animi fempiterna

"* ^

1

falute; nonteneor mediis o

mnibus pofl

ibili-

de uimis potum, velcibum ; ita & id ipfum in

bus vitze producendze anxi

[

LX

isftudere, necme-

cibo, potuve corpori preebendo obfervandum.

- dico alicui morem gerere,

qui, fi aquze potu

2. l'ire1, id eft, caftigatio adhibenda; nam

non abfineam, vin

oque nonutar, decennio

Aícetze re&e monent, nunquam etiam a fan-

toto citius me moriturum

pronuntiat; neque

&iffimis viris omittendam effe corporis caíti-

medicamentis uti,

quibus addecem annos pro-

gationem; fedperindeac eques, dum equum

rogaturum me vita

nrcoguofcerem ; neque fi-

confcendit, etiam non peccanti equo calcar

milibus decaufis coe

H

iüm mutare, aut domici-

aut virgaminfligit, ut ipfum timere difcat, mi-

lium ; mihi enim d

octiffimorum virorum hac

tiusqueac cautiusambulet; ita ob eundem fi-

in parte pronunciata omnem in hisce dubitan-

nem femper caftigandum corpus effe,' utíciat,

»

di materiam, omnemquetcrupulum adimunt,

P

fubeffe fe debereanimze, minusque negotium

Ad quorum contirmationem adducit idem A-

:

faceffat; idquod S. Paulus fuo exemplo con-

Apud

E

x

E

fqeïa S- Therefize exem plum, quee, ubi diftin-

f COf ? ?0

| 1. Cor. g. firmavit, dum dixit: Cafligo corpus meum, €9

Xit, quid fanCtorum res geftze admirandum *

. Penaez

9

N

ervituti fubjicio , me dum aliir pradicavero, ipe

quid imitandum pro

'

quin,

V,

-;

ponant, tria notandafug-

p.3.c.8.

IOI

N

reprobus efficiar. 3. Onus quoque feu labor im-

gerit.

Primo non

paucos efe ex iis, qui per-

ponendus, itatamen ut in impofitione ejus-

tectionis vitze ftudi

M

um profitentur

, tam abje-

"8

Prov. 12. dem illud Salomonis obfervetur: AVovit juflus

&i pufillique animr, ut fi

bi maximas impen-

V. IQ.

jumentorum [uorum animas ; vilcera autemim-

deremiferias arbitrentur ,

fi, ut animo exco-

piorum crudelia, atque adeo difcretio fit ob-'

lendo liberius vacent ,

nihil reiittant.

de cura corporis non-

lervanda, nedum nimio jumentum feu corpus

, Quin potius ubi omnia cor-

onerelaborisgravemus, etiamipfi animze ve-

pori neceífaria fappetunt, tumanimum curis

lut equiti periculum ruinze , aut gravium in-

expeditum liberius ad coeleftia

tendere, fecum-

commodorum creet, ficque, utS. Bernardus

que habitare p

eriuafumn habent; undefit, ut

AiRot,

:

ait: Corpori effi

jje&ur, animo affelus , groximo

res nihili zeque illos perturbent, ac alios res

L

exemplum , Deo honor fubtrahatur.

magni momenti:

fe de illor

*

"

fibi tamen blandiuntur, ac

i elfe numero opinantur,

qui ferio

Dubium XXFiIL

virtutein confectantur; volunt animi

1

negotia

ità cum corporis accuratione compon

€re, ut

De ca&igatione corporis.

cuin utroque pace:n iab

'ant, Deoque fimul

interea tranquilie fruant

ur,

Qui

LIII. Advertit Philothea , nonnullos adeb |

ita ingredi-

tür, aitipía, gallinze paífu proce

dit, necun-

ferventes effein caftigatione corporis affumen-

quam veram Íp

da, utnotabilitercorpus ladedant; acceuditur-

iritus libertatem. aífequetur.

Secundoait, pl

erosque eorum

» qui con'cien-

proinde defiderio imitandi, fed,. anlicitum

tiasregunt , immoderata hac

in

y

parte diícre-

$.^

fit, 'dubi.tat, quzeritque.

tionelaborare, ac peripfos ftare

; quo mieus

Yb

Solutio.

incipientium plerique tam cito a

culmen evad

d perfectionis

ant; dum illis nimium parcunts

LIV. Rkefponïdet Afceta, & cumi Thec)logis

nun

fidi

quam enim divinze gratize nobis deeffe fub-

füpponit, nos vitee noftrze dominos non efle,

um. Tertiomonet, nein hocnegotio no-

ejus duntaxat nobis ufum fru&ctum a Deo con-.-

dR

bis a daemone patiamur illudi ; illumenim ubi

ceffum, cujusaliquando ratio a nobis fit exi-

meticulo!os nos effe advertit, continuo accur-

genda: Unde iftud inter Theologosreceptum

rere, timoremque

augere, ne minima quze-

eít, poffenimio poenitentiarum exceffu letha-

que fanitatem lzeda

nt, brevique tumulo infe-

lecrimen admitti. Non poffumlicentius de vi-

ä

rant. Übiego, in

quit illa, has dvemonis ar-

tamea corrumpere, aut demere aliquid , quam

tes, fraudemque

devita proximi; imo ad'meze confervationem

deprehendi, meque perden-

dze fanitatis & quietis metu velle perturbare ;

magis, quam adalterius, beneconftituta or--

ejus machinas hac refponfione dis jeci: Parum

dinataque charitas obligare me cenfetur: hinc

intereft, dixi, fi fanitate excidam ;

quia pa-

nimiainfeífuumque corpus faevitia, qua illud

rum etiam refert ,

fi brevi e vivis decedam:

frattum, quaffatamque muniis fuis obeundis

quod attinet ad quietem, illa non egeo, cum

impar, &ineptum redditur, autin mortis pe-

pisl ?

cruces duntaxat ambiam , easque fectari pro-

riculum aperte deducitur, a S.Hieronymo,

ponam: docuit me tum ae deinceps experi-

n .

& poftillumabangelico DoGore, tanquam a-

entia, ubi fanitatis, & corporiscuram abje-

liquida ratione exorbitans obelifco configitur.

ci, me melio

jl t

Poteft aliqua in corpus velut perduelle, &

frui.

ri, quam antea, valetudine

n

fraudulentum, excandefcentia, & damni ab

Iwuism. KYRIT.

illoemanantis fevera quzedam ultio excufari ,

przfertim fi a viro prudente, cui confcientize

De morbo defiderando.

zioftrze arcana comniifimus, permittatur, nec.

ego , fi hoc modo decem annos de vitze meze

LV. Legerataliquando Philothea, viros

&aDeo

decutíu adimgm —, religioni duxero , cum de:

fan&ps vfxbi, & alii[s morbos optaífe ,

petüfe,

/

680

Bibliothece iManualis- Concionatoria

Nowt

vehementer exagitat: Hec fcilicet'erant B.

E

e&y qL

p&"ii[ï'e; quod quia contra ordinatam fui &

aliorum charitatem fieri pudet, merito du-

Borgise vota, adhas cruces totis medullis a«

[)eis

fpirabat, ceelumque, utfibi illae concederen-

cel

bitat, an licitum (it ?

Solutto.

tur, crebris precibus pulfabat: fed noa erat

a

eamens Buftamantii, qui continuo temerita-

i, U

tisculpam agnovit, pares nani cum gigante

raqü

Ibid. n. 1.

LVI. Refpondet Afceta, morbum duobus

modis confiderari poffe, uno, ut eft fanitatis

vires non effe confeffus eít , Franciícumque ro-

W

fip.

privatio ; altero, ut eft palzeftra virtutis, qua &

gavit, ut quem evocarat, dolorem expelle-

hn

ret. Subrifit Pater, hominemque folatus, ite-

aunimus coronas fibi & Deoglorize augmentum

p

elaborat. Ac primo quidem modo nullas ha-

rato Deofupplicans,malum omne eft amolitus.

&ant

betexcitando defiderioillecebras, cum fanita-

sifiat

tis bonum deftruat, & corporis animique fun-

Dubium X.VXM:IX.»

enad

&ionibus tum publicis,tum privatisnon parum

20

De liberatione a morbo- pet&nda.

incommodet, dominamque, ut ancillze famule-

ejen

tut, quibusdam quafi compedibus aftringat, a-

Jeyat

liisque, quorum cura indigemus impedimen-

LVII. ZEgrotabat aliquando Philothea, &

bete

cum graves dolores fentiret, coelites affiduis

tum adferat; cumque Chriftus, ejusque Mater

hi

cel

Mariaomni morbo caverint, idindicio eft, in

precibus fagitabat, ut liberationem a morbo

(Qi

impetrarent; fed cum nihil impetraffet , du-

illis nihil per fe boni delitefcere. Haec tamen

bitat, an non per fimiles preces Deum, coeli-

Quar

non obftant, fi morbi, aliis nominibus , & titu-

t5

lis honeftentur, quin expeti poffint, & rogari :

tesque offenderit? cui-

p

v. g. ut carniferocienti, aut per vitia palabun-

' Solutio.g

T

dze fraenum injiciatur; ut homini cum detri-

cotm

mento falutis negotiorum multitudine occupa-

LVIII. Reï"pdndet Afceta,nägari non poffe ,

far

to, detur aliqua vacandi fibi occafio; ut virtu-

fupplicationes ifto tempore Deo effe acceptiífi-

tuei

tem plurimarum fuppeditetur materies, ut ma-

mas, hominesquegenerofos, &patiendiavi-

cufa

dos, adprecesingeminandas etiam ifto tem-

]um aliquod impendens avertatur, ut praece-

inc

dentium peccatorum debitis fiatfatis: quze fe-

ore ab amore fancto incitari, non ut morbo

0bé

reomnia paucis hisce verbis complexus eftan-

liberentur, fed utgratiamimpetreot, quaad

Dei gloriam bene utantur, divinszeque provi-

Yin

gelicus Do&or, dum rationem adfert, cur divi-

niedi

na providentia penas a peccato Adami in po-

dentize placita adorent, dicantque cum Pro-

fteros derivatas, in diverfis diverías reperiri

pheta : .Benedicam Dominum in omni tempore.

Q

do

2. 2.0.16. voluerit: Inter czetera inquit, propter remedi-

Siamici pro ejus incolumitate preces fun-

(s

B. I ad4- y; folutis ejus , qui hujurmodi pamalitatibus [ubdi-

dant; Ííi novendialia vota mulriplicent, &

Cre

pro reftituenda favitate facrificia, & eleeno-

tur , ut [cilicet per hoc a geccatis arceatur , aut etiam

1

ght

de virtutibur non fuperbiat, €3 per patientiam coro-

Ífynas offerant, ille & interiori & recondito

fiüs

netur.

Quo in genere omni admiratione di-

animi facrario ea omnia ad ejus glorize ampli-

ficationem , divinzeque voluntatis benepla-

&L

gnum effe judicio(quod etiam fuo calculo coe-

Aefte numen approbaffe videtur Cfacinus B. Jo-

citum tranquille & humiliter reprzefentat :

chimi Senenfis, ex OrdineServitarum. Con-

Non quod honeftum non fit, Deoque gta-

tum, fanitatem ad Dei obfequium , animo-

folabatur hiczegrotum in nofohomio epilepfia

laborantem ; qui mali acerbitate abreptus, o

que ad divina placita excipienda comparato

inftanter flagitare; verum divinus amor ad

Pater, inquit, facile eft, cum fanifumus, alios

altiora femper volatum intendit , & ab omni

ad patientiam adhortari; fi paribus mecum

doloribus agitareris,aliterloquereris. Hicin-

eo, .quod quomodocunque amori proprio

blanditur, quam maxime poteft,' recedit,

Ph

folido charitatiszeftu concitatus B. Joachimus:

fa

!

Quidais. inquit, mi frater ? ego te hoc tuo mor-

mavultque in Dei beneplacito fe quodammo-

bo tam beatum exifümo ,. ut Deum ex intimo

do omnium commodorum oblitus perdere;

4l

quam vel tantillum naturae propenfioni de-

;

ii

cordedeprecer, ut te liberet, illumquein me

transferat. Utrobique exauditusfuit; nam &

fervire.

Qua in re fuam opinionem fanctus

Qu

Francifcus Salefius fincere aperuit. Cum e-

teger continuo fanus le&ulo exiliit, & vir fan-

&usfe epilepfiaconta&um fenfit,quam ad mor-

nim gravi capitis dolore laboraret nonnemo ,

tem usque magno animo, Deo gratias agens

& fe ad muneris fui functiones parum habi-
