ferrum non ampliustrahere poteft? Refp. Id

fe

rorem ex abfyuthio & aconito colligant: nimi-

non propterea fieri, quod calo: ignis fit qua-

d

yum natura, inquiunt Conimbr. hic c. 9. uti a-

litas magneticze virtuti contraria, fed quod

pibus cufpides & quidem noxias dederat, ita

ita ponatfubjectum , utamplius effe&tum for-

t

& in ipfomelle, quod dulcedineallicit, vene-

tiri vis illa non poffit.

N

gl

&

num mifcuit , ut cautiorem , minusque avi-

CCLXVI. Probl 6. Cur magnesinproefen-

dum faceret hominem.

tiaalii aut adamantis ferrum trahere nonpo-

d

teft; (icenim Plinius & S.Aug.teftantur ? Refp.

i

E. XIUL

l

Id fi fiat, in folam Antipathiam referendum

De magnetre.

effe, quaeinter ta

)

lia eptia; & magnetem in-

tercedit.

CCLXI. Probl. r. Qua virtute magnes fer-

CCLXVII. Probl.7. Cur/magnes magnetem

1

rum attraherepoteft? Refp. Ab eoemittiqua-

nontrahit,cum tamen magnes fit quzedam fer-

|

litatemattra&ivam, quaeper medium proro-

rifpecies? Refp. Rationem effe,quod nihil in fe

zata, tandemin ipfoferrorecipitur, eiqueta-

ipfüm agat, uti experientiacompertum habe-

Í

lem impulfum, qualem cernimus, imprimit.

mus$; namnequeignisinignem, nec aliud ele-

mentum

RA

/

N

Titulus. L.

FElementa.

135

mentum in fimile fibiagit ; quid mirum ergo, fi

ftianiauro abundarent, vitiis nimium alimen-

etiam magnes in alium magnetem agere non

tum iubminiftraretur, juxtaillud Poetze: Kf-

queat, nifi forte fpurius fit,qualem effe magne-

fodiuntur opes, irritamenta malorum. 2. Ut

E

tem Hoaematiten in /Ethiopia Plinius teftatur.

Ethnici, quia inalteroorbe praemium benefa-

&orum recepturi nonfünt, in hoc faltem tem-

CAPUT VL

De . metallis,

porale caperent, quam ob caufam etiam apud

nos plerumque mali homines ditiores íunt. J-

$

I

Quia autum etiam fugientes fequitar, uti te-

De auro.

ftatur Salomon Ecclef. c. 1. dicens: Sidives

fueris, noneris immunisadeli&o; fienim fe-

CCLXVIII. Probl. 1. Qui fieri potuit, utau-

cutus fueris, non apprehendes & non effu-

rumin agris fatum crefceret, nam Arift. dead-

gies, fipraecurreris. Conftat autem Ethnicos

mir. c. 45. memorat, in Pieria Macedonise in-

pree caeteris aurum contemnere ; hinc Marcus

certam quandam auri copiam ab antiquis Re-

Curius, cum rapam in olla coquenti Samai-

gibus fuiffe defoffam, atque exiftentibus qua-

tes ab eo devicti aurum offerrent, refpondit,

tuor foveis, ex una ad palmi magnitudinem

auro nihiltale prandiumindigere, & fibi me-

concreviffe. Ibid. c. 40.ait, circa Philippos Ma-

lius effe, imperare aurum poflidentibus, quam

cedoniae metalla effe, quorum frufta augeri ad-

aurum poffidere. Sed &in Perfia oppidum eft

vertuntur. Imoetiam in Hifpaniola Iníula di-

Babitavi nomine, in quo omnes incolze aurum

citur aurum e terra fruticum more progenera-

coemunt, & defodiunt, ne polluti ejus ufu a-

ri, ferpereque juxta arbores, haerereque vitis

varitia corrumpant zequitatem.

modo; &inHifpania memorant, frequenter

CCLXXLI. Probl. 4. Curaurum czeteris me-

rufticos aratro glebas aureas e terra eruere.

tallis magis fulget, magisque oculos humanos

Refp. Hzec omnia fi verafunt, in peculiarem

oblectat, nam ideo aliqui a fimilitudine cum

foli, & coeleftium influxuum naturam referen-

da effe, fi enim in montibus difpofitiones hu-

aurora nomen traxiffe putant? R. ld propte-

rea fieri, quod aurum ficut omnium metallo-

jusmodi produci poffunt, quze fufficiant ad au-

rum gravitfimum, ita & denfiffimum fit , unde

rum generandum, cur non etiaminterris ea-

dem produci poffint,fi apta materia reperiatur,

lucem vehementius repercutit , atque adeo

ab eadem vehementius illuftratur.

quze tamen in paucislocis datur, hinc pauciora

CCLXXII. Probl. s. Curaurum ex metallis

etiam aurifera locareperiuntur. Coeterum au-

rum creviífe probabilius negat Majolus & alii,

graviflimum eft? Refp. Id ex denfitate proveni-

re, & puritate; cum enim terra fi

tomnium pra-

fitamen auctum effe deprehenfum eft, fieri po-

villima,hinc quo magisaliquid a

dterram acce-

tuit, ut propter terr»e conítitutionem materiae

dit, tanto gravius eft, taleautem eftaurum.

adaurum requifitae abundantem fueri

j: adge-

- "CCLXXLII. Probl. 6. Curaurum füb malleo

neratum.

nonrefiftit, ut ferrum, nec frangitur, ut vas ter-

CCLXIX. Probl. 2. Unde fit, ut inipfis eti-

reum, necrefonat, ut cymbalum, fed fi percus

amaquis tam copiofereperiatur, nam in novo

tiatur, cedit inomnem partem,& dilatatur, un-

orbeinflumineZeneno non procul ab urbeCar-

demaxime ductibile, & trac&tabiie eftex omni-

thagine, ingruentibus pluviisaccolzeretia ten-

busmetallis? Refp. Etiam hujus proprietatis

dunt, expifcatumque aurum magna copia au-

caufam videri in denfitatem auri, & tempera-

ferunt, & quandoque glebas ovi magnitudine.

mentum referendam, ab hoceinim habet, ut fa-

Sed & Ortelius traditin Bohemia puteos repe-

cile cedat, ab illa vero,

ut magis magisque

riri, inquibus puriauri glebze pondo decem li-

femper dilatari poffit.

brarum effodiantur? Refp. Probabilius in ta-

CCLXXIV. Probl.7. Undeaurumvires fuas

libus locis generatum non effe, cum aurum

ad confortandum cor, ftomachum , & caeteros

videatur calore folis multo indigere ; rectius

fenfus fumit? Refp. Hanc virtutem convenire

ergo diciturtales puteos vel flumina alluere,

auro, quia magis quam ullum metallum exco-

veloririex terris ejusmodi, in quibus aurum

&um elt, & abomni füperflua & noxia qualita-

generatur, atqueinde f(ecum materiam auri-

te purgatum ; experientia autem diftillatio-

feram abftrattam vehere.

nem conftat, quo magis aliqua res perexco-

" CCLXX. Probl. 3. Curaurumin terris infi-

&ionem ab alienis cor

poribus & qualitatibus

delium maxime reperitur? nam in novo orbe

liberatur, tanto praeftantiores effectus ipfam

tam copiofe aurum reperitur, ut quandoque

fortiri, magisque aCtivam fieri

, ob vjrtutem

glebze inventze fint, quae ad 3oo0. 4000. aut

magis conjunctam.

etiam 50o0. aureorum pondus accefferint, un-

CCLXXV. Pr.8. Cur aurum in igne pofitum

deRex quidamnoóvi orbis pro unica lege abro-

non comburitur; fed probatur? R. Rationem,

ganda, Carolo V. Vi&torifuo 70. auri milliones

cur non cotnburatur, effe, quod ad hocutali-

intra 70o. dies daturum fpoponderat. Topira

quod corpus fit alimentum ignis , certas quali-

vero Provincia adeo auro abundare dicitur, ut

tates & conditiones requirat in fuo fubje&to,

quo loco nobis figulina habentur opera, eodem

ut ignis commode fuas difpofitiones introdu-

ibiexauroopificia; domos enimaureistegu-

cere poffit, quae cum in auro non reperian-

listegunt, imo & in alioloco non proculab ur-

tur; hincignis in illud agere tam facile non

bePachalcami defettu ferri pedibus equorum

poteft. Quod vero probetur magis & purifi-

foleas & clavos ex auro. adhibeam? Refp. ld

cetur, provenit ex perfe&tione auri, quod

tripäic? ex caufa evenire poffe. 1. Ne, fi Chri-

m,' &

cum puriffimum þabeat temperamentu

funi-

736

Bibliothece Manuahis Coigcionatoriæ

fummam gräviiatem, hinc fit, utnihil admit-

CCLXXXI. Probl.3. Curomnia argenfo

tatalienarum qualitatum, vel fi cum alio cor-

vivo innatant proeter aurum ? boc enim fo-

pore promixtum alienas qualitates admiferit,

lum ad fe trahit ,

& ideo optime purgat,

1nox per calorem ignis liberatum gravitatefua

caeteras ejus fordes expuens crebro jactatu

— w u CO s

naturali adinfimam vafis partem confluat.

in fi&ilibus vafis , quousque denique vitiis

abje&is etiam ipfum abauro difcedat? Refp.

CCLXXVL Probl.g. Curaurum pr»e reli-

m* .f5

quis metallis tantopere ab hominibus amatur,

Majolus ex Ifidoro hujus rei vix aliam polfe

appetitur, & quzxeritur, juxtaillud: Quonon

caufam affignari, nifi occultam horum duo-

rum metallorum inter fe confpirationem &

mortalia peCtora cogis auri facra fames ? Refp.

1. ld ob raritatem ejus fieri, quod enim ra-

fympathiam ,. quae nobis experientiam co-

!

rum, hoc&carum, juxta vulgareadagium;

gnita eft.

CCLXXXII. Probl.4. Cur argentum vi-

B

hinc Indi & fimiles homines , qui auro abun-

dant, minus illud in pretio habent , fed po-

vum vocatur omnium metallorum principi-

tius ingens auri pondus pro modico vitro, quod

um & elementum ? Refp. Rationem effe ,

illi ob raritatem pluris zeftimant , offerre fo-

quod fine eo nullum metallum cum altero

lent. Refp. 2. Alteram caufam amoris hu-

uniri poteft, v. g. aes aut argentum inaurari

jus effe fingularem excellentiam & praeroga-

fine argento vivo.

ä

tivas auri fupra alia metalla; conftat enim,

nullum metallum , tam multos ufus & utilita-

CCLXXXIII. Probl. . Unde tanta mo-

bilitas argenti vivi oritur ? Refp. Eam tum

tes, acpr2eclaros effe&tus habere, acaurum,

ex rotunditate figurae, tum ex nimia ficcita-

uti exiis, quae fupradicta funt, patet. -

te provenire, ratione cujus nulli corpori fa-

i

$

1.

cf'ile* adhzerere poteft.

D argmtd.

$. IV.

CCLXXVIIL Probl 1. Quomodo argen-

tum Bafilifci fanguine illitum colore aureo

De gemmir.

imbuitur ? Refp. Id fi fiat, in peculiares il-

CöLXXXIV. Probl. 1. Cur Adamas hir«

lius fanguinis qualitates nobis a pofteriori

cino fanguine mollitur ? Refp. Majolus ex

tantum cognitas refundendum effe.

lfidoro, id propter calidiffimam hirci natu-

.. CCLXXVIII. Probl. 2. Curargentum diu-

ram contingere , quze fola fufficiat ad quali-

tius tractatum manus nigras efficit, cum ta-

tates illas, per quas continebatur, diífol-

vendas.

Aliitamen, nec male, in occul-

men4ápfum candidiffimum fit? Refp. Ratio-

nem eífe, quod argentum ex natura fua ni-

tam utriusque antipathiam referunt caue

griufculum fit, atqueadeo, quando elabora-

fam.

tum eft, adícititium tantum eoloretn acqui-

CCLXXXV. Probl.2. Cur adamante vi-

fierit, quem ubi per crebriorem attactum a-

trum facilius, quam alio inftrumento , fcin-

miferit, mirum non eft, fi manus nigredine

ditur? Refp. Id contingere tum propter du-

fua naturali inficiat.

Vel certe cauía eft ,

riiem ejus, tum propter levitatem , pro-

quod ex argento. vivo & fulphure compona-

pter quam non opprimit nimium , & diffol-

Drexelin

vit partes continuas vitri, ficut alia corpora

Rietl r

tur, fulphur autem vitm denigrandi habet.

gravia faciunt.

$355

$ n-

CCLXXXVI. Probl. 3.

- -Fierine naturali-

De argemto vivo.

ter poteft, ut, quemadmod'um aliqui teftan-

tur, virtute adamantis amor inter conjuga-

" CCLXXIX. Probl. r. Cur argentum vi-

tos caufetur ; item ut, fi dormientis uxoris

vum omnia excedit, ac perrumpit, ita ut

capiti adamas fupponatur , ea , fi infida fue-

venenum omnium rerum dicatur? Refp.

rit marito , ex lecto difcedere cogatur ? Re-

Hoc provenire ex fpeciali ejus natura & qua-

fponf. Haec probabilius fabulofa dici, Ííi ta-

litatibus; eft enim argentum vivum fubftan-

men contigiffent, dici poffe, quod talis la-

tia aquea mixta cum fubtili terraneo forti

pis antipathiam cum impuris hominibus ha-

admixtione & indiffolubili, & hoc habet ex

beat, & qualitates ipfis contrarias produ-

magna ficcitate terrea, quae non liquefcit in

cat, per quas fugentur ; alias vero qualita-

fuperficie plana , & ideo non adhzeret id , fi-

tes producat, per quas ad amorem inclinen-

:

cut; quod aqueum eft.

tur, non autem neceffitentur.

CCLXXX. Probl.2. Curargentum vivum

' CCLXXXVII. Probl. 4. Quomodo con

tantopere refiftit , nam ut Plinius & alii te-

tingere potuit, ut Achates, quem Pyrrhus

ftantur, fi fuper fextarium argenti vivi cen-

Rex habuit, a nullo artifice (culptus, fed

fponte füa referret novem mufas cum fuis

tenarium faxum imponas , oneri ftatim refi-

ftet? Refp. Caufam hujus rei videri in foli-

infignibus ,

& Apollinem medium inter

ditatem ejus conjiciendam , haec enim tan-

eas fedentem ,

cytharamque tenentem ?

ta eft, ut a nullo quantocunque onere pa-

Refponf . Hzec & fimilia videri non cafu

cum alias etiam fi-

tiatur fe diffolvi , íed prius on

P

eri fe fub-

& temere contigiffe ,

ducat.

guras nemorum, & animalium referant «alii

Acha-

- itulus L. Evdgatia. AMentis.

131

Achates; & in aula tomana etiamnum vi-

$ Vi

,

deatur.Porphyrites, qui romani Pontificis

DE SALE

vultum & capitis confuetum ornamentum

naturaliter referat,.credibile ergo eft, talia

CCXC. Probl. r. Cur fal in igne brepitat?

S

Refp. Rationem effe, quod fal exigne & aqua

folius authoris natürde opera contigiffe, qui

conftet, unde fi in ignem mittatur, humor

;

ad omnipotentiam füam declarandam, alios-

-^que ob fines, quandoque caufas ita difponit,

aqueus refiftens igni talem ftrepitum caufat.

CCXCI. Probl. 2. Cur fale confperfi agri

fterilefcere incipiunt? Refp. Rationem efle,

ïl-t- tam adgürandos: effectus produclant, :

äc

quod ficcitate fua omnem humorem ex agris

eliciat, cujus proin defe

»

Jusin tenebris magis, quam de dielucet, hinc

neceffe eft.

&u üerilefcc?rg illos

|e

iü civitate Heduenfi pofitus olim fuper pyra-.

midein talis carbunculus totam civitatem il-:

" CCXCIIL. Probl,4. Cur caro pinguis, ne

R

fümpta noceat, fale condienda eft ? Refp. Ra-

duftravit?' Refp. caufam effe, quod de die

tionem effe, quod talis caro, cum ob inna-

N

lux illius per folis lucem quodammodo ab-:

tüm frigus, & alias qualitates valde difficilis

forbeatur, ut minusadvertatur, unde in tene-.

concoétionis fit, putrefcerefacile poffetin fto-

bris maxime , cum alia lux non adeft, adver- :

t

miacho, antequam concoqueretur, unde de-

titur, ficut in ftellis contingit. -

5

5

.

:

"

í

fendenda efta tanta putredine falis beneficio.

.:æ-'s i

-CCLXX

rudelia r

CCXCIII. Probl.4. Cur fine falis peneficio

k;

je&a, in fmaragdo fi videantuf, minorem

plerique cibi infipidi funt? 'Refp. Rationem

horrorem incutiant, unde Nero in tali fma-

effe, quod faporcm guftu gratum acrimoniam

ragdo pugnas gladiatorum fpectaffe dicitur? ,

quandam habere oporteat, quam cum 1nujti

cibi a feipfis non habeant, eam a falis acrimo-

Relp. id ob pulcherrimum ejus & amoeniffi-

mum, colorem contingere, qui, cum prato.

nia acceríimus , quem tamen ipfuximoderate

quovis viridior fit & amoenior, merito etiam

fumi oportet, alioqui & fapor, qui tempera-

tam acrimouiam requirit, corrumpitur, &

amoenum in oculis afpe&um, & per hunc

etiam recreationem in animo caufat.

ipfum corpus nimia falis üccitatg exiccatur.

la

ve

a,

af9

A?0,

MAT

a aE aSDE --- DO

av

*»

"

f»,

«

« d.

d

-

"

*e

ü"

I

IN

.

o

"a

MA

um

Py^c)

at

v .

PQq u

J.

ZUSL

O. MENTIS.

AGATI

juffus zegro Domino affidere, & mulcas abi-

"

gere, niétare oculis incipit, & modo ílagel-

QUOAD

E

.S

.:ENTI'A.M.'

lum tollit, mufcasque abigit, modo iterum

;

manus decidere mittit.

| D—ej-nitip.

Vi. Quartus, nullo prorfus modo diftra-

1

Gionestales reprimere, fed voluntarie taedii

Drexel.in |

: ft mobilitas &inconf*cantiä animi fub ora-

levandi gratia iisdem immorari.

Rbet-l. X.

, tione ad aliena obje&a converfi. Quam

e, 3. $. 3.

; AT.

^ pi&or quidam apte oculis fubjecit, dum

Chriftum in cruce pendentem, & antehunc

EX S. SCRIPTURA.

duos homines flectentes pinxit, ita tamen,

utex primi ore, unica, eaque rec&a linea ad

Qualitas.

Chriftum. dirigeretur; ex ore fecundi vero

I;P

opulus hic labiis me honorat, cor autem 'M-am,. Is.

v& "8.

variz lineze in campos, domum, cellam vi-

eorum longe elt a me.

^ TI. Nolite locum dare diabolo.

Eph 4 Vo

nariam, horreum, uxorem , liberos, &-;ü-

III. Ne temere quid loquaris, neque cor

27.

entur.

milia progreder

Divifio.

tuum fit velox ad proferendum fermoenem Eccl.s.v.r.

coram Deo, Dgu's enim in coelo, & tu füper

iL Diiditur.

plerumque in. Naturalem , &

terram. -

AWoralem feu. Inculpabilem & Culpabilem; qua-

]V. Eftote autem prudentes, & vigilate z. Petr. 4.

xum prior non voluntarie admittitur, fed ex

in orationibus.

Ap^

naturali mobilitate mentis exoritur; pofte-

V. Cor meum

dereliquit me: multiplicä— P

f.30. V.13.

rior vero cum deliberata voluntate commit-

tze funt fuper capillos capitis mei (diftra&io-

titur, ideoque merito culpabilis dicitur.

nes

od d U.

i

Dammnum.

- lII. Primus eft, nullam przeparationem ad-

. Vi Maledi&us, qui facit opus Domini Jeg, 49. v.

hibere ad colle&ionem animi procurandam.

fraudulenter.

IO.

IV. Alter, ultro diftricionum caufas ac-

VIi. Coepit ejicere vendentes & ementes, Luc.ro. v.

cerfere , puta curiofa afpe&tu, non neceffario

dicens illis: Quia domus mea domus oratio-

45«

colloquio , a&ione aliqua impertinente, &c.

nis eft; vos autem fecifüs illam fpeluncam

W. Tertius, diftractiones exortas ofcitan-

latronum.

ter reprimere ad morem iliius famuli, qui

—R P. Lohn. Bibl. Mau.. Tom. L.

l

ÁÀaa aa

$. HI.

738

Bibliotheca Manüalis . Coucionatoriee

SUMS n

$. IIl

quoties praeter te aliud in oratione revolvo.

Vil

EX SS. PATRIBUS

Confiteor etenim vere, quia valde diftracte

hi

me habere confuevi; nam ibi multoties nom

-Qualitasr.

fum , ubi corporaliter ftó aut fedeo

Ibifum,

S. Greg. 1. [.

No

tandum, quod nequaquam dlmtur in

ubi cogitatio mea eft; ibi autem frequenter

2. InOr. C,

libro Job, preces,fed, defiderium me-

eft cogitatio mea, ubi eft, quod amo.

18

Vera quippe poftu-

-IV. Beatus ille homo, qui propter te, Do- lbid. $. 6.

|

— QU EM L MUUX u

um ommpotens audiat.

latio non in oris eft vocibus, fed in cogitatio-

.....

mine, ommnibus creaturis: licentiam abeundt

Marchant.

nibus cordis.

Valentmres namque voces

tribuit: Qui nature vim facit, & concupi-

ipbort.

Ícentias carnis fervore fpiritüs crucifigit, ut

P pitr.

apud fecretifimas aures Dei non faciunt ver-

3

ba noítra, fed defideria.

ferenata:.conícientia, puram tibi orationenx

S. Berb.

]I. Nihilefti inmecorde meo fugacius, quod

offerat , dignusque fit Angelicis intereffe cho-

fis, omnibus terrenis foris & intus exclufis

medit. c.5. q;uotles me deferit, & per cogitationes pravas

fpji,

defluit, toties. Deumoffendlt Cormeum, cor

V.'Scio, :quod antiquus inimicus omnino Ibid, £.4.

i

vanum, Vagum& inftabile, dum fuo ducitur

nititur impedire.defiderium tuum in bono, &

arbitrio, &divino caret conhho infeipfo noa

ab omni devoto:exercitio evacuare.

Multas

poteft : confutere fed omni mobili mobilius

malas cogitationesingerit, ut toedium tibi fa-

per innumera huc illuc difcurrit. -

cia*, & horrorem, ut ab oratione revocet, &

facra lectione.

Non credas ei, neque cures

JFuga.

S, Climac.

IH.x Noli tr1fïar1 fi, dum oras, fubtlhfüme

illum, licet fæpms t1b1 decepnoms tetendem:

$. Eiet.

laqueos.

Yi

!

inimicus 1rrep1t, anlmlque mtentlonem clam

'VI. Affe&usillebonus:& dulcis, quémin- bed T

ut fur avertit;fed bono efto animo, dum fein-

per lubricam revocas mentem; Angehs enim

terdum fentis , effectus gratlæ præienüs eft, &

quidam præguüus patrize coelefüs , fuper quo

datum eft, hujusmodi furibus non parere.

non nimium innitendum, quia vadit & venit.

S.Cypran. .

l. de orat,

IV. Quanao ftamus ad orationem , irdtres

Certare autem adverfus 1nc1dentes tnalos mo-

:dile&iffimi, vigilare & incumbere ad preces

Domin.

toto corde debemus

Cogitatio omnis Íf2ecu-

tus animi, fugge&wnemque fpernere diaboli;

mügne eft v1rtutls, & magni meriti.

laris & carnalis abfcedat, nec quicquam tunc

animus , quam id folum , cogitet, quod preca-

cSe3

tur, ldeo& facerdos ante orationem przefa-

EXEMPLA CATHOLICA

R.

tione premiffa parat fratrum metes dicendo:

"

vit G

Sur[um corda . ut , dàm repondet plebs , labe-.

Qualitas.

us ad Dominum :

admoneatur,' nihil aliudfe,

n Brabautm d:emon Virginem Nivellanam Dr

exel. in.

1

et. ccel

uam Dominum cogitare debere.

obfefiam tenens, cum ab exormzante

l.r.c 3.5 j

Tbid

V. Claudatur contra adverfarium pe&us,

orationem Dominicam recitare juffus fuiffet, "

& foli Deo pateat, nec ad fe hoftem Dei tem-

fic precabatur Pater noíter.in.coelis, no-

Vits16

&

pore orationis adire patiatur: obrepit euim

men tuum, fiat voluntas in terra, pauem

frequenter & penetrat, fubtiliter fallens pre-

quotidianum hodie, debita noftra debitoribus

ces noftras aDeoavocat, utaliud habeamus

noiiris, nos a malo

Et unia cachinnum tol-

in corde, aliud in voce, cum intentione fin-

lens, ecce, inquit, ita vos orationem Veitram

0.dt

cera Dominum debeat non vocis fonus, fed

dicere ioletls

j

animus & fenfus, orare.

Ii. Quidam afino vectus; dum templum Ibld S 4-

Áingel

yrafx

S,Auguft. "VI. Invenire dixit (David) fe cor fuum,

iugreffus afinum foris alhgafiet & orationem

inPf.85. quafi foleatab eo fugere, &ille fequi quafi fu-

Dominicam recitare aggrefï"us advertiffet,

gitivum, & non poffet comprehendere, &

perpetuam fibi de afino amittendo fo'icitudi-

clamare ad Dominum: Quomam cor meum

nem fuboriri, mox egreffus afinum vendidit;

derehqmt me.

]taque fratres mei, quod hic

ut diftracdonum caufam removeret.

h

ait: Suavis es tu & mitis, &c.

Vldeor mihi

Fu g a.

1415

videre ad hoc mitem dixiffe Deum, quia pati-

tur ifta noítra, & exfpectat tamen a nobis ora-

IIL.. Atina Samuelis mater tantum loque- , r. Reg.c.

tionem, ut perücmt nos: & quando illi eam

batur in.corde fuo, tantumque labia illius 2. v. x3.

movebantur,. & vox penitus non audiebatur.

dederimus, accipit grate & exaudit, nec me-

minit tantas, quas incondite fundlmus, &

IV. S.David, ut diftractiones fugeret, prae- pf ts.V.Ig.

acmpm unam, quam vix anGIIIIHU.S

fentiam Dei afhduo cogitabat, ut ipfe faffus

elt dicens: Providebam Dominum in confpe-

PAMS

EX LIBELLO DE IMITATIONE

&u meo femper, quoniam a dextris eft mihi,

CHRISTI.

ne commovear.

]tem: Ecce, ficut oculi no- Pf. ra».v.2.

ftri ad Dominum Deum noltrum. - Hinc alibi , Reg. 7. ,

ait: Invenit fervus tuus cor qum, ut oraret v.a7.

1. 3. c. 48

HO

quidintus patior, dum mente coele-

Viim $

B.

ftia tracto, & mox carnalium turba oc-

áàd te oratione hac.

currit cogitationum. . Deus meusne elonge-

V. S. Leonardus, cumfub oratione fexpens Drex. l. €,

ris a me, neque declines in ira a fervo tuo

in finum irrepfiffet, nihil motus orare perre- $. 5

Tih

Tbid

Il. Sic ego homo infelix mecum pugno, &

Xit, finita vero oratione ad iilum dixit: Quid

fattus fum mihimetipfi gravis, dum fpiritus

tibi vis, hofpes? fi quid licentize in me a

furfum, & caro. quæmt effe deorium.

Domino accepifli, exere: tuze me potefcatx

bid. S. 5.

Ill. Ignoícemihi, & mifericorditer indulge,

non fubducam.

VI S Do-

Y

Titulus. L1. Evagt;tio AHentis.

739

Surmsin

VI. S. Dominicus, dum no&u ante aram

$. VII.

Vita 4.

orabat, doemon eum interturbare volens, la-

SIMILITUDINES.

Aug.

pidem e te&o Ecclefize dejecit, eoque impe-

tu, ut tota Ecclefia illo cafu circumfonaret.

Qualitas.

Usque adeo autem capiti ejus propinquus

I. Q'icut is, qui arcum manu tenet , fa

gittam s, Ephrem,.

fuit lapis, ut caputiumillius contingeret , fed

ere ne- indoéctr.de

T

viro Dei nihil fe movente, diabolus horren-

tamen contra adverfarium dirig

quit, illam in vanum nulla certa intentione Panoplia

Marchant,

dum ejulans difceffit.

& fructu emittet; ita & ille, qui orationem ?*

ín hort. -

VII. S. Franciícus, cum oraturus Eccle-

^

Patt. tr. 2.

fiam ingrediebatur, dicere folebat: Manete

fine debita intentione attentioneque peragit,

modicam ex ea utilitatem percipiet.

le&. 8.,

hic cogitationes meze, donec egrediar, & ubi

II. Sicut globus in fummo monte incipiens Drexel. in

opus Dei complevero, fiindigere me vobis

contingat, iterum vos affumam.

ruere, praecipitem curfum non fiftit, donec Rhet. coel.

'Ibid-

ad radicem montis perveniat, at vero globus 1-c.3:$2.

[bid' 5 «4.

VIII. S. Ludgardis, cum aliquando in Ora-

terrze immiffus nihil fugze molitur; fic cor

tione füaviter cum Chriíto loqueretur, & ad

humanum volubili globo fimillimum, nifi

negotium vocaretur, magna cum fimplicita-

Deo altius fe immergat. calendi ac przecipi-

te & confidentia ei dicebat: Exípetta me,

tandi finem non inveniet.

!

Domine Jefu, celeriter expediam me, & ad

III. Sicut lufcinia inter complures corvos

Ibid. S. 4.

te revertar expedita.

non poteft placere cantu; fic nec lingua ora-

Damnum.

S.Hienin 1X. CumS.Hilarion aliquando fub oratio-

tione inter plurimas evagationes peracta pla-

vit.

cere potelt.

l ]

ne aliud volveret, dorfo ejus feftinus gladiator

IV. Sicut nobile unguentum odorem per- [q c. 4.

infiliens,latera calcibus , & cervicem flagello

verberabat, dicens: Eja, cur dormitas? ca-

dit, fi pyxidi operculum defit; ira Spiritus $. 4.

recum evanefcit, ubi os fine lege garrit.

chinansque defuper cum defeciffet, an hor-

V. Sicut Abraham, dumin montem facri- Marchant,

deum vellet accipere, fcifcitabatur.

ficaturus afcendit, afinum ad pedem montis in hort.

$ w

1

reliquit, famulosque & alia ad facrificium im- Paf. tr. 2,

portuna;ita qui ad montem thuris & myrrhze, *** $

EXEMPLA DOMESTICA.

Fuga.

hoc eft orationis locum, afcendunt, omnia

ejusdem impedimenta foris relinquere debent.-

Rib.1. 5.

Ignatius ante omnem orationem prze-

vit. C. I.

L $,

VI. Sicut molendinum continuo volvitur, g.

parabat animum, & quafi in. cubicu-

& farinam producit juxta appofitum granum,

texel i,

lum cordis intrabat; unde tam attente & fer-

fic mens humana cogitationes femper quidem

het, ecel,

venter orabat, ut ex intenfione animi mor-

Lc354.

in animo fovet, fed tales, qualesilli a proprio

bum fepe contraheret.

appetitu aut volqntate praefcribuntur.

Vita 1. 6.

]l. Francifcus Xaverius pro attentione

60'.50

comparanda ante fingulas officii horas hym-

Damnwmn.:

num: Veni S. Spiritus, recitabat tanto fer-

VII. Sicut turpiffimum eft, fi quis fe fcfi—

Drexel. 1.

vore, ut ei, cor e pectore exilire, animus-

bam pro£iteatur, & verfus flexuofos & curvos

6s R

que deficere videretur.

pingat, liturasfaciat plurimas, chartam atra-

Vitato.de

II Francifcus Suarez, licetoccupatiffimus

mentoÍfpargat, &multa eradat; ita non mi-

i

Angel.

effet, quando tamen Breviarium in manus fu-

nus turpe erit alienas fub oratione cogitatio-

"

præäx.

mebat, omnes cogitationes alienas mox de-

nes fponte admittere.

ponebat, quam collectionem temporis difiri-

—VIH. Sicuttu, fiquis pedes tuos manibus

butioni (quam ille matrem S

fordidis attingeret, fupplicationem ejus non

Ibid. S. 4,

piritus appella-

re folebat) attribuit.

audires, fed calcibus repelleres; itanec Deus

';m. Soc.

IV. P. Petrus Faber hzec ad diftractiones

illum exaudit, qui corde immundo preces

.h.35. cavendas media adhibebat: r. Tempus ora-

perfolvit.

?.

?

i

tionis fzepe in memoriam revocabat. 2. Pau-

i ,Reg.e.

lo ante omnia negotia difpofuit.

3. In ipfa

$. VH

'l I;l

oratione' poft fingulos Pfalmos dicebat: Pa-

MO TIV A.

ter cceleftis, da mihi Spiritum bonum. 4. Ima-

ginabatur fibi fe videre utrumque Angelum,

l fmpudentia ejus vitii: quam Card. Bellar-

Bellatm.

'.ISvV-Ig'

minus oftendeus ait: Ecce, loquimut in afcenf.

bonum quidem omnia verba pie pronuncia-

cum Deo, & ftatim ab imaginatione àd alia ment.Grad.

ta, malum vero evagatione animi prolata,

Ícribentem. . 5. Imperabat animo, ut vel in

cogitanda tra&ti tergum Deo vertimus. Quis '4: € 2

noftratium Dominoram ferret /amulos fuos

LISQIVI&

uno Pfalmo fine evagatione animi effet; idfi

fecum loquentes, continuo fe neglecto ad fa-

Reg- 7' i

acquifivit, ad alium progreffus eft.

" Vitam Sp

V. P. Sebaftianus Barrada tanta cum at-

bulandum cum confervis averti ?

Ó 27'

lL. Stultitia hujur evagationi: Quis enim

tentione orabat, ut ftrepitus introeuntiumin

non ítultum putaret eum hominem, qui ad

ex» l, h

cubiculum aut Sacellum non audiret.

VI. Joannes Berckmannus ad orandum

Regem accedens variasque gratias impetrare

$

Vita, |

volens, eam orationem & verba ufurparet,

fe componebat oculis leniter claufis, mani-

bus ante pectus adductis , genibus flexis, cor-

quibus eum ad indignationem magis incita-

ore ad ftuporem immoto, ut attentionem

ri, quam fleQi, fciret? atqui hoc facit, qui

cum voluntariis diftractionibus orat.

animi tanto facilius retineret.

Aaajaa 2

.'R. P. Lom. Bibl. AMan. Tom. I

III». Irre-

h

D

Bibliothece IMamualfis Conctonatorie

24

S. Bafil in

HL Irreverentia ejusdem, ob : Angelorum

. tem alicui intendat coram judice, is, cui vis

reg. BreV. 5reces annetantium, colligentium, Deoque

infertur, omni ftudiolaborat, ne contraipfum

q. 309.

fententia feratur; ita & dzemon facit: nam

offerentium przefentiam.

S.Ephrem.

IV. Letitie demonum ob ejusmodi diflra&io-

quando pius homo Deum orat pro fua alio-

de panopl. nes conceptao: dum, tefte S. Ephrem. fi, dum

rumque falute, litem intendit dz2emoni tan-

fpir.

oras, mens tua diftrahitur, five per oculos,

quam animarum praedoni.

five per aures, five per cogitationes, ícito

Il. Alterum eft, ut bene cognofcat modumi

hoc ipfius inimici effe opus.

vitandi difira&liones: quem quidem pulchre

S.Gregor. docuit, dum dixit: femper ante s. Greg. l.

U AS

MEDIA.

orationis tempora debet folicite confpici, xo. moral.

quidquid poteft in oratione reprobari. Ssepec. 16

Eccl. 18. If AC

vcurata yrapuratio: nam tantum Deus

namque immunda vel illicita quzedam animo

y.23.

apponit ad adjutorium, quantum nos ad

Se

diligentiam appofuerimus.

verfamus, quoties precibus vacamus.

cum mens fe ad ftudium orationis erexerit,

JOb. !I' V'

]I. Pure con[cientim fludium: nam , ut

S. Job

earum rerum imagines reverberata patitur,

Matth 6

14.

re&e dixit, fi iniquitatem, quze eftin manu tua

S.

1

v 6

abftuleris , levare poteris faciem tuam absque

quibus libenter prius otiofa premebatur.

Bafilius vero rogatus, quomodo quis affequi S. B4fil. in

S. Greg.

j macula. Super quze verba S. Gregorius ait:

poffit, ne inter orandum diftrahatur ? refpon- reg. brevi-

3o. mor.C.

Faciem levare eft in Deo animum per ftudi-

dit: Si certo Deum fe ante oculos habere9r.4.306.

$Angif.

16.

um orationis attollere. Sed elevatam faciem

inbas

credat. Sienim Principem aliquis aut Praefi-

macula inquinat, fi intendentem mentem

demintuens, & cum eo loquens oculos ab

yeatus fui confcientia accufat..

Diffidit nam-

que accipere fe poffe, quod appetit, quae

eo dimovere non folet, qui non tandem cre-

dibilius eft intentam mentem habiturum il-

profe&o reminifcitur, nolle fe adhuc facere,

*

lum, qui Deo preces adhibet, qui fcrutatur

quod divinitus audivit.

S. Bern. f.

HI. fmaginatio pre[entie Dei : Quanta enim

corda & renes, & illud fa&urum, quod fcri-

ptum eft: Levantes

orand,

de4.modis cim reverentia , inquit S. Bernard. quanto ti-

difceptatione,

purb funnus fine ira &

more, quanta illuc humilitate accedere: de-

bet a palude fua prorepens ranuncula vilis!

lll. Tertium eft,ut etiam cognofcat, quo-

modo fe gerere debeat in diftractionibus; qua

quam fupplex, quam denique humilis & foli-

in re iterum facem przeferens B. Bafiliusait: S. Bafil, de

citus, & toto intentus animo majeftati glo-

rize in przefentia Angelorum in concilio jufto-

Cave diligenter, ne cogitationi illi animi tui abdic, rer.

alfentiare, quze ab orationis Canone nondum

Y2

2 Mc.T,

rum & congrega

z

tione" afüfterg poterit mifer

peracto. avellere te ftudeat. Habent enim

homuncio ?

hunc morem daemones, ut faciendze oratio-

S. Bafilius

1V. Conflantia in üsrepellendis: fic enim S.

Conft.

Bafilius monuit dicens: Quodfiflagitiofarum

nis temporibus, per fpeciofam aliquam lau-

dabilis caufze fimulationem, nobis auctores

Mon.c.18. cogitationum vis vehementior infurgat , ne fic

fint, ut abea nos fubducamus, ut quam falu-

quidem dejiciendus eft animus, neque fufce-

pta certaminaex dimidia parte confecta relin-

tem afferre nobis intelligunt, ab ea nos pro-

babiliter abducant. ld quod etiam B. Virgo

quenda,.fed eo usque obfirmate perduran-

dum, quoad Deus perfpe&ta noftra conftan-

"S.Brigittam docuit, dum eidem per diftra- piogi, ;

4

tia Spiritus fan&i gratia effulgeat.

Ciones fatigatz? dixit: diabolus explorator monil. c. 2.

invidus quaerit impedire bonos, dum orant;$ s.

Matth,6, — V. Senfuum cuflodia: juxta monitum Chri-

tu vero filia, quacurque tentatione pulferis,

y.6

fti: Tu autem cumoraveris, intra in cubicu-

]um tuum, & clauífo oftio ora Patrem tuum

perfifte in defiderio, vel bona voluntatei &

in abfcondito.

conatu fan&to, prout potes, quia defiderium

& conatus pius reputabitur pro defe&u ora-

Drexel.in

V1. Spiritus S. invocatio: nam ficut carbo-

tio.is.

Rhet.cod. nes non vivunt, & thus fibi fuperinjectum

Marchantius veroidapta etiam fimi- wget,, t

litudine confirmat, dum ait: Sicutqui adver- Horc.Paft, :

£.1.C-9- accendunt, nifi igne animentur; ita oratio

fo flumine navigant, licet quandoque repel-tr.2.le&.8.. -

metur.

frigida eft, nifi per Sp'iritus fantti ignem ani-

lantur, &retrocedant, non defperant, fedvi-

X

res ingemant, & cum conatu remigant; ita

idem adverius fluctus diftractionum in ora-

ASCETICA.

$

tione faciendum eft.

N

?

IfTr

ia funt precipue, quae afceta circa

Certe B. /Egidius dicere folebat: Si nongyg

