praeceptum fecerat: In rebus agendis cavea

nendi fünt, qui jurgia feminant, ut, cujus 5,,

fpiritu contentionis & contradidionis : &

fint fequaces, agnoícant.

quando aliquid faciendum eft, aut laborandum

lL. Quia ftuit:ffmmum eff vitium: juxta Sa- Prov. 18,

.

,

in culina, libenter fequaris judicium alterius,

lomonem enim labia ftulti mifcent fe rixis,

& idem fentias in rebus levioribus.

& os ejus jurgia provocat.

S, 5. Greg.

IlI.. Quza nocentiffemum efl vitium: uti

oc. cit.

Viler

dmoao-

lixla

Gregorius itefrum teitatus eítdicens: À

nendi

Zïïtulusv; XLV. ! Difcordia. —

635

vendi funt di(identes, ut noverint, quod tam-

quod Chariftiam vocaverunt, cui pïræter co-

diu nullum boni operis SacrificiumDeoimmo-

|

gnatos & affines nemo aderat , utfi quseinter

1

lant, quamdiu a proximorum charitate di-

eos querelze efleut exortze, apud facra meníze,

fcordant. Scriptum namque eft: Si offeres mu-

& inter hilaritatem animarum, fautoribus

nus tuum ad altare, & ibi recordatus fueris,

concordisxe adhibitis, tolleretur.

re. Plin.!,m

quiafrater tuus habet aliquid adverfuste, re-

ö , Caffiod.r,

H

V. Caflipatio ferta; nam , tefte Caffiodor

u

linque munus tuum ante altare, & vade prius

cogi debet effe quietus, qui fuo vitio renuit €P- 1

reconciliare fratri tuo. Ex qua praeceptione

effe pgciücus.

*

penfandum eft,quorum hoftia repellitur, quam

* Dl

intolerabilis culpa monftratur. Nam cum ma-

$. .IX.

.

a« ln mor'

la cuncis bonis operibus fequentibus diluan-

ASCETIC A.

^

tur, penfemus, quanta fint mala diícordize,

d Drex, n

ig Pltel c

quae, nifi extincta penitus fuerint, bonum fub-

l. ] ria przcipue funt, quae circa hoc vitium S Aug.

fequi non permittit..-

". bene advertere debet Afceta. Primum 9P €.52«.

. A

S Aurp.

l.

IV. Quza fummurm impedimentum Orationi

eft, ut íciat, quando permittere poffit diffen-

Ep. 199- gf2yt: hinc S. Auguftinus fratres fuos mo-

fiones; nam, ut fapienter dixit S. Auguftinus,

nuit dicens: Si invicem fe lzferint, invicem

diffenfiones nunquam debent amari; fed ali-

D Proyag,

fibi debita relaxare debebunt propter oratio-

quando tamen aut ex charitate nafcuntur, aut

æ V' 170

nes veftras, quas utique, quanto celebriores

charitatem probant. Quis enim facile inve-

habetis, tanto faniores habere debetis. -

nietur, qui velit reprehendi? &;ubi eft ille

s Drez l

S.Greg.3..

j

. Quia plurimorum vitiorum efl vadix : in

fapiens, de quo fcriptum eft: Corripe fapien-

poftadm. nnoenim maloinnumera peragunt , qui femi-

23»

tem, & amabitte? Nunquid tamen ideo non

l-

nando difcordiam , charitatem, qui virtutum

debemus reprehendere , & corripeie fratrerm,

om»ium IMater eft, extinguunt. Quia autem

ne fecurus tendat in mortem? Aliam caufam

nihil pretiofius eft Deo virtute dileGionis,

permiflionis affert S. Gregorius, dum ait: Si- S. Greg,

nibil eft delectabilius diabolo extinctione

y

cut noxium effe folet, fi unitas defit bonis,ita !33- Mo-

charitatis.

55 Àng,

S:Hier.in

VI.

perniciofum eft, fi (itin malis; perverfos quip- "

Píal. 82,

uia mali bomines ad patrandum sualuea

pe unitas corroborat, dum concordant, &

j 940

:am funt concordes; hinc lamentans S.Hiero-

tanto magisincorrigibiles, quanto magis una-

nymus ait: Infelix populus Dei non poteít in

nimes fecit, Id quod appofite per fabulam

ACf

bono tantam habere concordiam, quantam

confirmavit nonnemo, dum fioxit: Accipitres

Maith,

Ab etp.

mali habent in malo.

quondam acerrime inter febelligeratos fuffe.

S.Greg.

VlI. Quia preffat boneffe viuci, quam pe-

Quos proin columbae pacificare conatze effe- Langius

NaZ. Orc

^

ei- !

Qa

;Idem

x. Piu-

viculofe ac tiefarie viricere: tefte S. Gregorio

cerunt, ut ipfi quidem inter fe concordes

lyanth,

tarch, l.

Nazianzeno. Non enim tantum eft egregium

fent, fed odium in columbas converterent

? V! edäu

hom 16

C

iinNum.

de educ. fcire vincere, fed etiam poffe vinci pulchrum

easque ad necem usque perfequerentur. Hin

liber.

eft, ubi vi&toria damnofa eft, inquit re&ctePlu-

Melanthius dicere folebat, rempublicam A-

5

þarchus.

thenieníium diffidiis Oratorum fervari, quod,

cum non incumbant univerfi in unum latus

Platarch,

$. Vl

navigii, fiat, ut ab altera parte veluti pondere

'iumoral. :

oppofito adiminiftratio libretur.

MEDIA.

II. Alterum eft, ut fciat folidum modum vi-

tandi di(cordias, quem quidem pulchre S.Gre- S. Greg;

S.Augu&. I.

rtuti charitatis ffPudeve; Xnam, tefte S.

gorius indicavit, dum dixit:. Boni viri freno L5. mor,

y

l detm,

epo 11-61

Augufüno, contentioni non refiftitur,

confilii retinent praecipitationem Verbi, &C9 !7

nifi crebro divinorum librorum teftimoniis in-

caute confiderant, ne relaxantes linquae lafci-

4

cutiatur timor & charitas Dei.

viam Auditorum conícientiam incauta locu-

'S. Chryf.

I.Sdenizum [ervare, dum alter conteudit

: ifa

tione transfigant. Unde bene per Salomonem

ho.8.in S Chryfoftomus fuafit dicens: Malum homi-

cap. 22.

dicitur: Qui dimittit aquam, caput elt jurgio-

nem tacendo & locum dando melius vincis,

rum. Aquaquippe dimittitur, cumlingus flu-

Tdet,

Matth.

quam refpondendo, quia malitia noninftrui-

xus effrenatur. Sed dimiffor aqu:e caput jur-

Valer.

tur fermonibus, fed excitatur. Et tefte S. Va-

giorum cíiicitur, quia perlinguaze continentiam

x

JJ -ho. 12. leriano, plene victoria eft, ad clamantem ta-

difcordiz» origo propinatur.

cere, & nonrefpondere provocanti ; idquod S.

IH. Tertium eft, ut folidum quo

que me- S. Ambr, '

Chryf. fimilitudine venti per duas Januasflan-

dium fciát fedandi difcordias exortas; quale x.Offic.

tis declarat, quarum fiutraque aperta fit, ven-

quidem. 5.Ambrofius allignat dicens : lilog 27

* tusvehenientius furere pergit; omnes autem

commotiones in pueris innoxiz funt, quae

mox vires.amittit, fi alterutra claudatur.

plus babent gratize quam amaritudinis. Etfi

S. Ambr.

Iil. CeZere Zoco; ut S. Ambrofius fuafit di-

cito pueri inter fe moveiitur, facile fedantur,

5 Grep

,p,pa [

l2.ofhc. cens: Refifteirze, fi potes: cede, fi non potes.

& majori fuavitate in fe recurrunt,

Nefciunt

€., 2I.

Quia fcriptum eft: Date locum irae. . Jacobus

fe fubdole, artificiofeque tractare., Nolite con-

D

fratri indignanti pie ceffit & ideo tantam apud

temnere hos pueros, de quibus Doininus

Deuminvenitgratiam. Certe Ifocrati videtur

ait: Nifi conver(i fueritis, & efficiamini

o J

RU

humanitatis officium deferere eum, qui rixo-

ficut parvuli, non intrabitis in regnum coe-

fus eít, & contra omnia contendit.

lorum. ^ Aliud medium fuggeffit alius, qui Drexel.in.

; G

Valer. -

IV. Cito co«wposere: Id quod majores noftri

dixit: Sicut tormenta bellica majora , fi mu- Fiaet. c,

M*ax.l.z./ d

ocuerunt, convivium folemne inílituentes.

ro allidantur, períringunt, i in-faccum Ja- *? 322

j;, dl

nceunm,

$

L1l l-. a

«- R P. Lobu. Dibl. Mau. d om. 4

i

|

Bibhoihece JMManuahis Concionatorie

656

Mp ndicn

x

neum deferantur, non penetrant, & finénoxa

fcilicet a diabolo, cujus funt fninifiri & Flii:

2. Quia fenmiinantur, cum dormiuat homines:

—

-

funt; ita litigantes ac contentionum amato-

r as n

res fiin mitem incurrant, vim amittunt nocen-

maximePrzelati, quorum officium eft, ejusmo-

di; fi autem in fui fimilem offendant, utrin-

di feminationem przecavere. 3. Quia ut zizania

infefuntinfru&uofi : nonenim quidquam pof-

que detrimentum coitrahitur.

-

Plinitt

X

funtgratum praeftare Deo, quamdiu difcordias

l'36, [ 17 /

fovent. 4.Quia utzizania impediunta profe-

CONCEPTUS [

RJEDICABILES.

&u bonum femen Juftorum, & fzepe omnino

x pE pI E.

x occafione thematis. Und? Z:elldäf lites

fuffocant. 5. Quia olim feparabuntur a tritice,

Plolrc

M r

-in volis? poteft oftendi, t.Quam grave

id eft, juftis hominibus, & colligatiin2eternum

bellum fit difcordia, quia videlicet aufert opes

ignem conjicientur. Vide Fabrum conc. 8. in

sls ao ERE

fpirituales & temporales, famam, focietatis

Dom. 5. poft Epiph. n. 3.

human:e jucunditatem , & ipfam denique vi-

$. XL

^

tam temporalem & zeternam. 2. Demonftrari

MISCELANE 4A.

Arift. s. poteft, quam vere dixerit S. Jacobus, has di-

clit.

fcordias ex nimio amore erga res terrenas o-

;

ualitas.

lotareh

riri; id quod etiam Ariftoteles agnovit, dum

in mordi

LC

um mulier quzedam crebro a marito ver- Drexel.in

|

dixit: Nobilitas generis, & divitize funt fon-

' berata confilium abamico peteret, & Phaet. c.

(alo,

tes & principia feditionum.

qua ratione fe a tot verberibus liberare poffet,

10. .

4«

PProv. 17.

1I. Ex occafione themati

s: Melior eft öucQ

Y^ L.

quaereret, ille vafculum communi aqua ple-

Plsto,

eella ficca cum gaudio, quam domus plena vitti-

num obtulit, & hac, quoties iratus maritus li-

J fi.g

mis cum juvgio : oftendi poteft, quomodo talis

tigaret, os implere juífit, nec deglutire, donec

J

i,

buccella ficca cum gaudio feu pace melior fit

j

]

mariti ira deferbuiffet. Quo faéto fignificare

1. /Jeo, cui nullum opus placere poteft ab ho-

voluit, filentium effe optimum remedium ad

mine contentiofo oblatum. 2.Aezpub/ice;cujus

aliorum contentiones fedandas,

incolumitas a concordia membrorum pendet.

1I. Petronius difcordiam re&te fic defcripfit : Petron.

. Rei familiari domeflice, quia concordiares

Intremuere tubze,ac fciffo difcordia crine

ap. Langs

parvee crefcunt, difcordia maxim»e dilabun-

tur. 4. Corpori, quia ficutfpiritus triftis exfic-

Extulit ad 'fupcms ftygium caput: hujus in V* *99*.

ore

cat offa, ita jucunditas mentis etiam in cor-

Concretus fanguis, contufaque flumina fle-

. pus redundat, bonumque fanguinem efficit.

bant,

j

5.7dni"ie, quia praefervat a multis peccatis ,

Stabantirati fcabrarubigine dentes,

& veram ei quietem conciliat.

;

L]

Tabo lingua fluens, obfeffa draconibus.

1Il. Ex occafione thematis:

Omne vegnuri

ora;

: :

- divifum contva fe defolabitur: oftendi poteft

v 15.

Atque inter toto laceratam pe&ore veftem

per indu&ionem variorum regnorum, quomo-

Sanguineam tremula quatiebat lampada .

do per difcordiam defolata fint. 1. Aegnum ce-

. dextra.

lefie per difcordiam Angelorum, ubi ruina eo-

III.Omnebellum, inquitrecte Saluftius, fa-Tn Jute

rum fufius explicari poteft. 2. Regzue terrve-

cile fumitur, caeterum zegerrime finitur; non &urt»

fíve : ubi perindu&ionem regaorumHifpanize;

enim in ejusdem poteftate initium & finis eft.

Gallize, Ànglize, & maxime Romani, fufe de-

1V. Scilurus Rex Scytharum moriturus fa-ldem.

monftrari poteft, quantam cladem his regnis

fciculum 8o. fagittarum colligatum fibi affer-

crearit difcordia. 3. Regnum fpirituale au:me,

ri, & fingulos filios, quorum o&oginta erant,

quod intra nos eft, & gravillimam defolatio-

vocari juffit; quibus cum fafciculum inprimis

nem patitur per difcordiam, quia interna ra-

ligatum obtuliffet, & nullus ex eisfrangere il-

. dice gaudii & meritorum coeleftium privatur

jum potuiffet;folvi eundem,& fingulas fagittas

per eam, &, uno verbo , omnes güb&us belli

fingulis filiis offerri praecepit, atque, ut fran-

fpiritualiter experitur.

gerent, hortatus eft, quod cum illi facile prae-

A&. 4.

IV. Ex occafione thematis : Jlfu/zitudinis

ftitiffent, hanc memorabilem illis doctrinam

v. 32.

autem credentium evat cov uzum €9 anzmma uza :

dedit: Sic vobiscum fe res habebit, o filii;

dici poteft, ficutolim Babylonii turrim felici-

quamdiu per vinculum charitatis & concor-

ter zedificarunt, quamdiu fuerunt unius la-

dize conjuncti maneb'tis, invi&i eritis ; imbe-

bii & linguze; ita Chriftum, quia volebat o-

cilles vero, fi per difcordiam diffoluti fua quis-

l, 2

ftendere, quomodo Chriftiani turrim Evange-

Y

que commoda duntaxat quzefiveritis.

licze perfectionis zedificare deberent, exem-

Damaoum.

plum in primis Chriftianis relinquere voluiffe,

ut qui fummam inter fecordis & oris concor-

V. Difcordi» damna breviter, fed nervofe Virgiliua

MY

n

*

diam fervarunt. Deinoftendatur, quó medio

defcripfit Virgilius, dum cecinit :

ufi fint ad hanc concordiam fervandam, fci-

Tu potes unanimes armare in prze

-

lia frg-

licet quia nemo eorum, quz poffidebat, ali-

tres,

quid fuum effe dicebat, fed erant ililis omnia

Atque odiis verfare domos: tu verbera

communia ; id quod & nunc fieri poteft, fi, ut

te&is ,

Bd "

Apoftolus monet, qui utuntur hoc mundo; tan-

Funereasque inferre faces , tibi nomina

mille,

quam non utentes: & qui poffident , tanquam

]

non poffidentes fiut.

Mille nocendi artes.

Mi ü

Matth.13.

V. Ex occafione thematis: Zizanza autem

VI. Alphonfus faepenumero dicere folitus Panorm.

P

Y. 38

eft,fe.fi Romanorum tempore vixiffet, conftru-

l. 3. de

filii fust nequam: comparari poflunt conten-

reb. geft,

tiofi zizaniis. 1. Quia feminantur ab ini.micq,

&urum fuiffe templum ]ovi Pofitorio, ut dere-

us

Alph.

— Aitulus XLV1. Divitig.

637

l;

«

busa&uri prius in eo convenirent, & omnem

- V. Gefpalten. Hols piebt das leffe Feuer.

10

contentionem, deponerent.

Quo diécto in-

VI. Maz acbt die. Haar micbt, die vom

n

nuere voluit, nihil reipublicae seque pernicio-

Aopf abgefchui:ten fínd.

of

fum effe , quamfi plebs cum magiftratu non

VIL.. Uneiuzg Leut und Laud

Tbid.

igs

V

concordaret.

-

Haben sie lang Befltand.

le«

1 Plinius

VI. Tytheus lapis, . q

uamvis .gr.a*ndisy fit,

:36. €.17.innatat tamen undis , comminutus vero moX

VIIL. Zuezetracht dasjenige Laffev ife,

lQ

Das.ganse Stedt uud Leuder fvifl.

fubfidit ; fi concordia fuftinemur, difcordia

UM

IX.. Erue unpeftimmte Pfeifen in-

d

It

effum imus.

verderbt das ganse Gefang.

Joy Orgæl Idem..

Plutarch.

VIII. Inter Agathallos &

! Acanthyïideä-

X. Uneiuigkeit im Wath,

3u moral. t4ng4 eft difcetdia & odium , u

t,fi fanguiseo-

folgt felteu gute That.

rum vi mifceatur , continuo fe rurfus feparet,

&

$. X

ac diíTiliat.

AUTHORES.

$. XIL

l. Joannes Bufzeusin Panario. V.eodem.

AXIOMA T A.

1II. Hieremias Drexeliusin Pha&tonte c. 1o.

T-Dregelin -

in moral.

Plutarch. i.

"ncordiares parvze crefcunt : difcordia

Ill. Jofephus Lan

Qet, C,

imaximese dilabuntur.

eodem.

gius in Polyanthæa-. V.

tede

Cato

IV. Joatnes Major in fpe

ï

.Il. Contra verbofos noli contendere ver-

emplorum. V. eodem,

i

c-ulo magno exe

*

l

Plato.

sin. Ubi multze rixze, ibi multze i:ijur'iæ.

. V. Antonius Daurol:ius in floribus exem-

v

ïloril. PO — I1V. Getbeilt Feuer brennet. nicht laug.

plorum cap. 5. tit. 20.

te

LJ

d

i : Sroes Oi Sueso i m s

ææaæ«æ

TITULUS XLFI.

UPeton,

1. Llug,

in 1e00

DIVITIJE..

*

$. L

V. Argentum eorum &aurum eorum non gopbbn.*-

X. V. 13.

.QUOAD ESSENTIAN.

poterit liberare eos in die irze Domini.

VI. Quicenfiduntin virtute fua , & in mul- Pfal. 4.

Iï*/'ïniiio.

titudinedivitiarum fuarum gloriantur, frater Y* 7:

l.

non redemit, nec redimet homo, non dabit -

Deo placationem füuam, & pretium redem-

CYunt bona externa , ad ufum hominum a

A

ptionis animze fuze.

X Domino conceffa.

Unde etiam opes

.VIL. Telas aranez texuerunt: telz» eo-lfaiz 59.

vocantur, quiahomini tüm ad proprias ,

rumnon erunt veftimentum , neque operien- V:5

[- In J m.

tumad alienas neceffitates fublevandas, opem

tur operibus fuis. Opera eorum inutilia,

!gürlh.

& auxilium przeftant.

opus ini-quitatis in tganäbus eorum.

V

Divifi,

Fup a.

1l. Dividuntur in sobes C szmmoliess

VITI. Noli labor

are, ut

quarum iftze in agris , fundis, zdificiis, & fi-

diteris, fed. prg-P;fZ: a5.

milibus bonis confiftunt ; illze vero pecuniam ,

dentiae tuze pone modum.

gemmas, uniones, vafa aurea, & argentea,

IX. Ne erigas oculos tuos ad Opeä, quas Ibid. v. $.

non potes habere, quia facient fibi penvas

aliamque fuppelleGilem ; uti & pecora conti-

i

quafi aquile, & volabunt in coelum.

aent.

as

$. L

X. Divitice fi affluant , nolite cor'äpponere. Püs. 6r.

I

XI. Mendicitatem & divitias ne dederis m- p, »v.

EX S. SCRIPTURA.

hi: tribue tantum victui meo neceffaria, ne v.g.

230.

LESpae t

Qualitas.

forte fatiatus illiciarad negandum , & dicam:

quis eft Dominus ? aut egeftate compulfus fu-

Job. 27

..

I Dx

ves, cum dormierit, nilfecum auferef,

rer , & perjurem nomen Dei mei?

v. 19

apetiet oculos fuos , & nihil inveniet.

XI. Nolite thefaurizare vobis thefauros Matth. 6.

Apprehendeteum, quafi aqua, inopia, & no-

&e eum opprimet termpeftas.

interra, ubi fures effodiunt & fürantur, ubi V:19-

Pfal. 48.

zerugo & tinea demolitur.

Y. 17.

IL. Ne timueris, cum dives factus fuerit

XIII. Divitbus hujus fzeculi prä&cipe, non I. Tím. 6.

98?"

homo, & cum multiplicata fuerit gloria

domus ejus. Quoniam cum interierit, non

fublime fapere, neque fapere in incerto divi- V:17:

fumet omnia, neque defcendet cum eo glo-

tiarum , fed in Deo vivo.

ria ejus.

D-amnum./

Ill. Dormierunt fomnum fuum, & nihil

P£al .75.

invenerunt omnes

XIV. Nihil eft iniquius, quam amare pe- Eccl. ro..

bus fuis.

yi.ri divitiarum- in mani-

cuniam; hic enim & animam fuam venalem V: 1e

'divitia's fuas, &

hebet.

"Pfal. 48.

IV. Et relinquent alienis

Panortt

p. Ia.

fepulchra eorum domus illorum in

| 3eter-

XV. Ubi funt, qui thefaurizant argentum Barnci.e,

num.

&aurum, in quo confidunt homines? ad infe- v 18.

»

reo

l' ? de

g&f?r

L11153

ros

A!ph.

u

Bib&ioilece Mannalis - Concionatoriae

]

638

fi. L

tos defcenderunt , & aliiloco eorum furreng'

aliud peccatorum. Primum in morte deponi-,

yunt.

*

tut , aliud ( vélit, nolit ) moriens retinet,, nifi

/ em "

Eccl. xr.

XVI. :

Si-dives fueris, non eris immuqis a.

ante mortem deponat.

Yv. 1Q.

delicto.

o

XIll. Omnis dives aut e

ftiniquus, aut ini- S. Hier.

.tot

XVIT. Mult

ui hzeres.

jn ep. a

Ibo 80 V- 3'

os perdidit aurum: & argen-

Heltd,

, inDolh c

tum, & usque ad cor

."XHL Undequaque , ubi ipfeattigeris , inna-

'Theo-

convertit,

í

Regum .;elxtendilt, &

?

tisaculeis manus cruentant.

- phyl. ia

q5o9 (

m c. 6. ep. .

z.Tim.6. . XVIII. Qui volunt divit

es fieri ,xa incidunt

— XIV. Dives nihil aliud effe videtur, qua

&ad

1m

V-9-- intentationes & laqueum diaboli, & defide-

civitas quzedam absque muris in agro fita ,

S.

Chryf.

|

.13.1n-

ria multainutilia & nociva, quce mergunt

j

"

i.

ündique infidiantibus expofita: paupertas vero ,

/

i

minesin interitum & perditionem. -

,

e contrario fecurum praefidium eft, & expu- act.,"

Matth.r9. .

dilfici-

gnatu difficile.

Plotarch.

Y. 23-

XIX. Amen dico vobis, quia dives

XV. Si

1

intueri voïueris animam hpmini'siïderp ho,

; inLaCOB. 4

le intrabat regnum coelorum.. Et iterum dico

27. n

(

vobis : facilius eft camelum perforamen acus

aurum amantis, invenies eam, ut veftimen-

Matthe

4

F

tüm a decem millibus vermium corrofum, ita

A

(

tranfire, qu

Tien i

lorum.

am divitem inþrare m reggum €c-

eam perforatam undique a follicitudinibus,

| popll, .

$

I

& a peccatis putrefattam , & æru,gine.m gleæ

.EX SS.

PATRIBUS.

yosm

$

lV.

l

i

"Qualitas.

:

XEMPLA.

REOX S N D

$. Greg.- .-."ï,

olze divitize verze funt , quze nos d

ivifeg

']dbf, iquomodo erg

a divitias affetus Job: 3t-

« o

in Evang.

..

LG

* faerit, teftatur ipfe, dum ait, fi laetatus

virtutibus efficiunt. Si ergo, fratres di-

vites effe cupitis, veras divitias amate.

'fuüm fuper multis divitiis meis, & quia pluri-

S, Chryf. .

1l Divitiae maximse

ma repetit manus mea &c. profrumento oriá-

in hom.

u

funt, non egere divïlï

tüs.

^

tur mihi tribulus , & pro hordeo fpina.

um ZEÉneas

S. Bern.

lil Aurum & a

H

'gentum ,& c?etera hu-

I]L Fridericus hnperator, cum Ladisla

$lts

yiV. . 30

f. 4.

jusmodi quantum ad auimi bonum fpecat,

* Ungarize Regem adhuc puerum educaret . &

di curaret

e geftis

J ] jnlacam

necbonafunt, nec mala ; ufustamen horum

proceres clam fuaderent, ut occi

Alph. *

|

Ladislaum, quo eju$ opibus &regno potire-

bonus, abufiomala, follicitudo pejor , qüze-

:

ftus turpior.

D

tur, refpondit : Ego fane non ita amo divi-

S;Baül;' ^

^1V.- Ad fubfidium vitze, no

n ad malorum

apudMar-

tias, ut propter eas targ | ix:ïgpiam"facinus at-

tentem.

? m

deteir-

chant. in

incitamentum, opes date fuünt: pecunize ani-

L

horto

Iil. Sigismun

Kdü»skCæfaAr ,cum q

uadraginta ZEneas

p.

aft. füb

mää':redemptio eít, non exitiifoccaüo. |

Y

x

millia aureorum ex Ungaris allata e

ffent, & in

dU

Zlv. l.4.

Fuga.

A

Setet, d

fac. tf. 2.

thalamo regio recondita , dum cogitat, quem

lgh. :

Yit,beit,

leét. 1.

V. Quidprodeft arca plena pecuntis , fi gl

in ufum hanc pecuniam expendere velit, fo- .

S. Hier.

nis fit confcientia? bona vishabere, &tu bo-

mnusillum deftituit. Quare excitatis cubicu-

f. 12. de

nus elfe non vis? erubefcere debes de bonis

Lurix

verb.

lariis, juffit, proceres, & Duces militum con-

infoy-

tuis , fidomus plena boniste malum habet Do-

vocari, quibus cum totam eam fümmam di-

anth, V

Dom.

[

minum. Quid prodeft diviti, quod habet, fi

ftribuilfet , ite, inquit , nam nunc nobis, tran-

Deum. qui omvia dedit, non babet?

quilleac fecure dormire licebit, poftquam id,

S. Bafil.

- VL Habes terrze partim arboribus confitee,

T'ab,tont

l.

quod fomnum ademit, procul a »cubicullo aþe-

D

éinDon

partim aratro utilis tot jugera: przeterea vi-

rit.

j

4 polt

neas, montes , campos , faltus , flumina , loca

iV. M

AMEYSERTEGEO Cafar , eth nón rati du L

angius

Pay,

erretur, fem- in Poly-

amoena. Quid ergo pofthzec? nonne telluris

gens pondus pecupize ad eum def

ant

L)

tres tantum cubiti te exfpeciant? nonne par-

per tamen ad quzeftores portari juffit, dicens ,

eo

ïm. :

lii

. vus lapis ad tui miferi corporis cuftodiam fa-

z

fe regendis hominibus conftitutum, nec auri "

$010,7,

tis erit?

cuftodiam fibi demandatam, quo fi quis femel

Bbidem.

VIiI. Quidattonitu

saurum miraris ? Lapis

capiatur , tnox e Rege fervum futurum.

*

&

inittenti fEn.Sylv;

eftaurum,lapis eftargentum, lapis margarita,

. M. Euphrafia Antigoni filia pro

e g6eite

lapides funt chryfolitus, berbyllus, achates,

Theodofio Imperatori opulentam

d

lotem , fi !

-ph.

hyacinthus , amethiftus , jafpis. Haec fum

i

mg?

adolefcenti cüipiam Patritio, cui a parentibus

hi flores opum magnarurm.

promifía füerat, nuberet, refpondit: opes meae

Bbidem.

VIIL. Cui mors ob divitias parcit? a quo

Chriftus eft, tutuasaliis dato. Sicque mona-

Bolen

fnDom

morbus ob pecuniam abftinet? quousque Igi-

fterium ingreffa , Chriftofe defponfavit.

pot T

tur opes erunt animarum laqueus , mortis

.. Eucritusintertogatus, uter eífe mallet , Stobzeus .

efca?

lbij,

þamus , peccati

Craefüs, an Socrates? refpondit, vivens mal- apud

ang.

Damnu.

lem effe Crzefus, fed moriens Socrates.

- WHl Lycurgus quaefitus, cur hoftium inter- Plutarcb.

S. Greg.

IX. Qui male utitur divitiis, miferabilis eft,

Nazianz. ut

ille, qui fponte fe vulueraverit eo gladio ,

fe&orum corpora fpoliare prohibuiffet ? re- in Lacen.

& hn

0.6.1

uem ad vindi&am hoftium fumpfit.

fpondit: Nemilites diteícant , &, dum prædæ

S; Chryf.

X. Divitiatum fequela eftInxuria , ira, in-

incumbunt, pugnam negligant.

85.ad'

]. nemo

. VIII. Crates Thebanus vir ditiffimus proje-Fab. conc.

»

leditur

temperantia , furor injuftus, arrogantia fuper-

cit divitias in mare, dicens: Ite pelfimze diyi- 6. inDom.

ba, omnisque irrationalis motus.

[*]

S. Bärn'

XI. Camelus üunum folum pondus habet,

tize , praeftat, ut vos mergam , quam ut a vo- pi,t

[

jn fetmm.

dives, duo, unum terrgaarum— poffeffionum ;

bis mergar.

"w

L

fitulus XLIV. Divitia.

-

le

629

l

Pit&. l. G.

€. 27.

»IX.. Babytacäs in Septentri

onali tygris al-

X. Sicut n

u

/

veo fitiincolae, aurumin odio usque adeo ha-

Ibes 'prætervolä-ntes afpe&um Fab.Cona,

olis nobis eribiunt

; ita divitiarum amor co- 5. inDom.

i. S' Hieles

E

bent, ut coémant illud, ac defodiant, ne cui

,

gitationem Dei turbat.-

4. po

had

mortalium fit in ufu.

- XL. Sicut veftes

to

eli

Fab.eonc.

tiz» animas im

talares corpora, ita diyi--Dae.

mnocft.

Q

2.inDom,

X. Ánacreon Philofophus, cum .a Poly-

pediumt in via mandatorumapud

UER

ïSexag.

crate Samize Rege decem millia ducatorum

currenda,

tob.f.gr,

lC ( $.T,

dono accepiffet , ideoque ob phantafias &

LA Ti

curas animi inde exortas triduo infomuis fu-

. «XIl. Sicut Hoskfoenüi a fole arefactus deci-J

36. I. V.

dit , & decor vultus ejus deperit; ita & dives !r.

OS Chryf

iffet: remifit donum, jubens retinere res

in itineribus fuis marcefcet,

Mgm

fuas, quando przeter curas & inquietudinem

XII.

,

*

foramen

Sicut camelus non poteft tranfire per Luc, sg,

aliud nihil donare poffet.

X

acus, nifi in minima fila dividatur;

5 |dem lo

Plutarch. — XI

. Telecrus percontanti, quantum p

ofí-

in dives non poteftintrare tegnum colerum, -

.2 n

in Laconj.

deret auri? non plus, refpondit, quam fat

nififuas divitias etiam aliis diftribuat.

: Matth,

eft; quo di&to clare oftendit

, fe divitias non

- X1V. Sicut fpinze fteriles fünt, quse tan-

cupiditate, fed ufu metiti.

ho. in Jo-

Idem in

XII. Themiftocles cum inter deambulan-

gunt, lacerant, ignem facile concipiunt, &

apopht,

viperis, fcorpiisque füb fe delitefcentibus ?2

dum torquem aureum humi jacentem vidif-

Ícatent; ita divitize, earumque immoderata

1l

let, vocans ad fe ex pueris quendam dixiffe

fertur : Quin hoc tollis, o

cupiditas haec omnia fuo modo tanto. pejus

puer: non enim

participant, quanto dignioresfunt , quos la

tu es Themiftocles. -

cerant, & quanto acerbior eft ignis, cui pa-

Jobar

i 5

bulum fuübminiftrant, & quanto noce

;

gtiora

?

funt peccata, quae fovent.

V. Sicut. Abfalonem crines fai valde or- Beff. in

SIMILITUDINES;*-

nabant, amabilemque efficiebant ; fimul ta- Dom.ao.

Qüal ztas.

men etiam valde gravabant; unde ferneliüPoR Pent,

Entti

anno tondebatur: ita divitize poffeffori fuo

Syv la, d

S. Bafilius .

legiit. |

in Lucam.

Sicut 'putei , qui exhaufiuntur, m&-lius

magnam quidem apud homines gratiam &

Álph

fluunt, quibus fi fuas aquasintactas re-

amorem conciliant, fed fimul tamen ani-

linquas, fzctorem contrahunt; ita etiam di-

mam & conícientiam valde

N

clant.

gravant, & c;'u--

vitiarum quiesinutilis, motus & transgreffus

publice utilis eft & fru&tuofus.

Stob. f.5.

II. Sicut equus, fi freno careat, ufui non

!

$. Vl :

R nent

deteim-

per.

eft hominibus; fic nec divitize,

nifi re&g fa-

MOTIVA.

ylr. l

tione gubernentur. '

degeli

Senec, de

IIl. Sicut non me

lior eft gubematbr, cui

B

2 divitias fpevnendas. :

vit.beat. pulchrius aut majus eft navigium ; . ita nec

melior eít vir, cui fortuna fplendidior.

1a imþedz'uni*a fervitio Dei :

uti ipfeFab.cone,

Lanpius

IV. Sicut plante', quze citiffime oriune

Chriftus dixit: Non poteftis Deo fetvi- 5.inDom,

in Poly-

anth. V.

tur, breviflime durant; ita raro folent mul-

re & Mammonse. Hinc S. Lucius Rex An- 14 p

o

tos fucceffores ditare

X

glix , cum audiviffet de coelo vocem dicen-

eod.

tur divitize.

, quae celeriter obtinen-

tem fibi: Luci, non potes duobus Dominis

Fab. éonc.

V. Sicut mufcze, fi modice delibent mel ,

fervire: mox regno reli&to vocantem Deum fe-

6.inDom.incolumes evadunt; fecus fi toto corpore

cutus, Suevizeque Apoftolus eft fa&tus.

4. po

fe immergant; ita qui moderate utitur divi-

ngiu -

Penr.

. AL Quia impediunt ab ovatione : ubi enim Matth, z.

j Poly-

tiis, innoxius maneb

*

it; non iteml . qui cor

thefaurus tuus, ibi eft cor tuum, inquit V.25

U'h- V'

onit.

Chriftus; hinc pi&tor quidàm divitem oran-

k: ap

V

oäem.

Tbid.

i. Sicut in fymphonia is tantum vituüpe-

tem pingens, varias lineas abore ejus ad a-

€onc, 7

ratur, qui male & diífonanter canit; ita

gros, vineas, cellam, thefaurum , familiam

Deus non nifi illos divites odit, qui abutun-

tur divitis.

D

direxit, ut fignificaret, a quam multis obje-

av 1

&is animus ejusaboratione abftraheretur.

de geh

IIl Quiaabanimi lbertate impediunt : fant

Damuu m;

1ph.

quippe aurei compedes, quibus homo con-

ftringitur, ut non , quod ratio dictat, faciat;

Boffzus .,V II. Sicutluna tunc folum þatiturE-ccly-

fed quod divitiarum error & cupiditas imp

in Dom.:. pfin, cum plena eft; ita turgidi divitiis funt

rat, exequatur.

l

e;-"

pott Trin. jnanes gratiis, & obfcurati peccatis.

ohaté

——

IV. Quia iiupediunt quietem & jucundita-

lbid,

VHI. Sicut aranea fuccum floris optimurt:

lem animi : uti teftatus eft faberille, quicum

üi

in venenuim peflimum convertit; ita quidam

hg,

divitias, aliaque dona Dei ac beneficia in

femper antea fub labore ceciniffet, conjecto

a quopiam in officinam marfupio pecuniis

ytarto

fcandalum & offenfam ejus vertunt.

pleno mox canere defiit, quia mentem in-

S. Chryf.

IX. Sicut eos, qui nudi fugiunt adverfa-

Oo 6ö in :

ventze pecunize, & timor, ne repeterentur,

/

?

ep.ad Tit.

riuin, nemo facile tenere poteft : qui vero

occupabant.

€. 3.

veftimentum polt fe trahit, eum quis facile

V. Quiaa vegnocelorum iimpediunt : utipfe Mare. to,

) conó,

apprehendit; ita pauper, fi capiatur, facil-

n[Jots

iterum Chriftus teftatus eft dicens : Filioli, v.2.

lime fugere poteft, dives vero, etiamfi non

quam difficile eft, confidentes in pecuniis in

(

pO

capiatur, füis tamen compedibus irretitur,

regnum Dei.introire!

. Curis innumeris & cogitationibus adftrictus.

:;

Sc VIIB

Biäliätiæcæ Manwalis: Concionatoriz.-

640

Damumum.

,

$o MIéS

. NII. Breviter, fedbene hoc expreffit , qui

ASCETICA.

cecinit :

Ovidius

ï

f. Tlr

ia fant preecipue, quze Afceta ;c'it?'-ca'

Quid non mortalia pe&ora cogis,

in Metam.

divitias bene obfervare, aliisque in-

Auri facra fames?

culcare debet. Primur eft, ut earum fallaciam

Effodiuntur opes, irritamenta malorum.

viCic. à.

AEEUM

benecognofcat, atque adeo eas mature abji-

. VIII. Nihileft tam augufti, tamque par

ciat & perdat, ne ab

iis perdatur.

animi, tefte Cicerone, quamamare divitia

S:O Cs

Ifl. Secundum est,

ut cum fzepe non pof-

nibil honeítius, magnificentiusque, quam

—

o senec AU

fint omnibus bonis fe

privare, doceat folidum

ecunias contemnere. .

& fecurum modum iisdem utendi ,

ut fcili-

IX. Chilon percontatus , .quid effent divi-

Lang. in

Mirden

quafi

P()lyanthu

cet cor.non apponat, ficque utantur,

tiv ? refpondit , thefaurus malorum, cala-

.eo.

non utentes.

;

mitatis viaticum, improbitatis fuppeditatio.

III. Tertium eft,

utadveras & fpirituales

- X. Diogenes dicere folebat, neque in ci-Scob. f. g.

od E.

divitias potiífimam fuam curam & convertat

'vitate, neque in domo opulenta , habitandi

ipfe,

& 3lios convertere perfuadeat, eas nem-

locum efífe virtuti.

S. Bern. pe, de quib

us S. Bernardus dixit: Verze di-

XI. Plato rogatus ab

Erinenfibus civibus Fab. cone,

n erm,

fed virtutes, quas fe-

Otns

LO RD MUMU

Matth. 6.

vitize non opes funt,

ut leges eis daret, renuit, eo quod divitesS ^ ^

ft

V. 20.

cum confcientia portat, ut

in perpetuum di-

effent, qui o

H

Em

m

ves fiat.

Ad has enim ip

fe etiam Chriftus

lunt.

rdänaräe'regere, quam regi ma- .

Thefaurizate autem

4

J hórtatus eít , dicens :

i

. vobis thefauros ii coel

.ubi neque aerugo »

Fuga.

neque tinea demolitur,

ubi fures non eiïo-

XII. Cum olim Philofophi coram Philip-Ibid.conc. 1l

diunt, nec furantur.

poMacedon

um regedifputaffent, quse res in8- n.4-

mundo maxima effe

t2 & alii montem Olym-

$. VH

um dice-

pum; alii folem, alii mare maxim

rent, poftremus ac fapientiffimus , animum

MISCELLANEA.

terrena omnia ( atque adeo & divitias ) defpi-

cientem, & illis omnibus fuperítantem, ma-

: Qualitas.

à

ximum eífe cum veritate dixit.

XIII. Epicurus fcribens ad Pytocle

am, fiSeneca a-.-

&e de pecuniarum efficacia pecinit

;

te divitem facere, non pecuniaePu

dLang.

: 1. Re

Ovidius :

vis, inquit,

adjiciendum ,.

fed cupiditatibus detrahendum |

Ovid. l.

In pretio pretium nunc

6&,: vdatcenfgs ho-

/

eft.

4

Faft.

nores,

— XIV. Quod

Lydius lap's auro eft, dicebatiaert. in) : t

Senec.

"

ep. I4.

Cenfus amicitias, pauper ubique jacet.

Chilon, hoc aurumeft homini. Lapis enimejusvita. .

.. . 31. Ismaxime divitiis fruitur ( ut fapientet

index affri&u prodit, qualefit aurum, ipfum

autem aurum arguit, quale fit hominis inge-

advert

it Seneca ) qui minime divitiis indiget.

1

Nemo autem follic

ito bono fruitur ; ille ftudet

ET

nium.

dum de in;remento cogi-

XV. Divitem illum putas , inquit Seneca,Senec,

—— —— —— — . -

aliquid adjicere:

quem aurca fuppellex in via fequitur, qui inepift.

tat, oblitus eft boni.

Idem e-

IlI. Quid refert, quantum illi in arca ,

omnibus proviaciis erat , qui multum fubur-

rreis jaceat, fi alieno inhiet;

bani agripoffidet? cum omnia dixeris, pau-

ift. 16.3d qunantum in ho

pereft; quare? quia debet. Quantum ? in-

ucil.

fi non qu2efita ,

fed quzerenda computet. Non

enim pauper e

ft, qui minus habet, fed qui

