invocabat, contra falaces fpiritus. Cubitum

aliorum vultus ob periculum intueri non au-

Fit,

difcedens, armabat fe perattente S. Crucis fi-

derent, ipfius tamen afpectu ad Caftitatis a-

t

gno,pieque ad Deum verba illa fundebat: Ho-

morem incitabantur.

Poft mortem etiam

ll

v-,

288-899

item repellaslongius &c. Etad B. Virginem:

multis Caftitatis donumimpetravit.

l,

Da mihi virtutem contra hoftes tuos. Sentie-

XXII. Bartholomzeus Mariana tantusCafti- Prov. ven,

"t

bat enim, Principes tenebrarum in tenebris

tatisamor erat, utoppofitum vitium nunquam Coll.Brix,

r

';'gnaxime dominari. Valde autem ajebat, ad

fuo nomine, fed circuitione verborum appel- !599-

08

huncfinem conducere, ut in diverforiis ftatim

laret, ne vel folo nomine contaminaret.

profiteatur quis pietatem, vel piis fermonibus,

XXIII. Genefius Martinez Coadjutor, licet Prov, A-

vel alio religionis actu ; nihil enim vel nos,

in przedio effet, nunquam tamen cum fceminis rag. Coll,

x

vel alios magis in officio continere, quam e-

colloqui fuftimuit. Unde aliquando ignem C*

ar

J5

dita jam virtutis exempla. Denique omnium

petenti vetulze, oculis averfis porrexit, cum * &62

U

qmaxime hac in re ei proderat precationis ftu-

addito,fi quid deinceps opus effet;per aliquem

o

dium, & pietatis ardor &c.

e domeflicis peteret: non enim, inquiebat,

Biblioh, —— XV. P.Francifcus Cofterus o

&oginta o&o,

qui te his foribus aftantem videt, ftatim Ca-

, Me

Script,

quibus vixitannis,)nunquani ne minima corpo-

tharinam fecundam, aut me Franciícum al-

D-

amb, :n

Soc.

risinhonefta commotione,aut cogitatione pul-

terum cogitabit.

"

( dir

I

ä.]()o['g, h

-^ fatus eft. In fefuitadeo feverus,ut perpetuo ci-

licio, celeberrimisque flagris corpus attereret.

SIMILITU

DINES.

I'P] 1

XVI. P.Balthafar Alvarez,nein publico In-

I. Gicutii, qui ceenofam & infalubrem regio- Nierenb.

Ff

inlib.2 de

l-

quifitionis actu mulieris afpicere cogeretur,

nem incolunt, ordinarie male valent, ita

adorat.

[-

feptem integris horis oculos in B. Virgivis

mirum non eft affiduo zegrotare animam,

imaginem defixos habebat. Semelveroa Ju-

corpus ceenofum, & immundum habet.

quæ C.8. 1.2;

La

[

vene, & eleganti foemipa ad flagitium alleétus,

3

. 1l. Sicut Regiam purpuram coeno &luto Idem,

P

er orationem non modo fe a tali periculo li-

induere recufaret; - ita

plengm merito quivis

etiam

R. P. Lolm. Bibl. Man. Tom. I

sz

g

2o^6

Bibliothece «Manualis Concionatorig

etiam luto, & foetore infe&tam carnefri-,fuam

VI. Voti obligatioifi enimin Sponfis Re-

gin r

1'2,6428'

f

ortare, quivis merito horrore deberet.

gum terreftrium fidem datam frangere per a-

Y

' Jdem,

1l!. Sicut quo major eft Dominus, tauto or-

dulterium tam turpe cenfetur.quam turpe erit,

dinarie domus & aula mundior effe debet ; ita

fi coelefti Sponfo non tantum per adulterium

J Sgimul. tïi

p,Q,C:

p; -0l

Ee]

cüm nulla creatura (excepto Angelo) ani-

cum creaturis(quze fpiritualiter oranes vel fra-

f

mam rationalem fuperet, merito domus e-

tres, vel forores noftrae funt)

ceftum frangatur.

lfed etiam perin-

Judof. de

: jus (quse eft corpus) puriffim

-a- & mund?üï—

Pontet4/

.3na efle deberet.

b ygrE-

i.2 016 (1

IV. Sicut Sponfe ma

gnorum i?rincipum,

ÍIdem

M E D I A.

"

So !' tu

' fi fideles (int, omnia facile a Sponfis fuis im-

(

petrant, uti patetin Efther, quze liberationem.

LT

imor Déá; haec enim eít herba, qua À- iif Soc,

raozius etiam in mediis aulae

j

totius populi Judaici ab Afvero obtiuuit; ita

-

caftitatem illibatam fervavit.

periculis r 15

Pl

multo magis Sponía

füupremi Regis Chrilti

omnia,& maximealiorum liberationem a pec

— A. Amor €7 cultus B. Virginis; fi enitmi ntcas cue

Sfim, vt

catis obtinebit.

-

r

D. Bonaventura apud Canifium teftatur, ex| , c.23.

lnll 6 I F?

t

Ímaso

V. Sicut virgoin Zodiacoregnans, terram

venerando vultu, & corpore prodibat divinum &

| 24.

primiSec. maximefrugiferam facit, ita fi caftitas in ani-

aliquid, & Virgineus frigidusque ros , quiad

impuritatem omnem fpe&tantium arcendam

pl

Socl2. mohominisregnet, frucus honoris, & gratiae

E

ó.

il

,

t

copiofos germinare faciet. -

& extinguendam mirifice conferebat, & quafi

(ant 4. y'1

SAmbs, ^ VLl Sicatapes, dum vehementior fürit ven-

virgines germinabat, aut ad majorem vitae

honeftatem provocabat; quanto magis ab ea

f

La.de tus, lapillos pedibus apprehendunt, qui illis

virg.

- fintfaburrze loco, nea tempeftatehuc illucque

nunc gloriofa fimile auxilium expectari pot-

Tudor.de

pellantur ; ita ne caftitas noftra a tentationug

erit2 ita faneexpertus S. Ignatius, & P. Le-

Ponte to.!

defma, ut fupra in Exod. domeft. n. 1. & $. 7.

NPAA

ventis periclitetar, faburrare nos oportet co-

f

;

gnitione ejus, quod ex nobis ipfis habemus,

n. 3. dicum eft. ..

-& confiderare noftram imbecillitatem, arri-

. HI.. Humilitas: hinc apud prifcos Patres

Y

V

. piendo pedibus noftrorum affe&tuum lapidem

maximee inftar erat, non poífe ad purum

vivum Chriftum Dominum noftrum,cujus vir-

quempiam carnalibus vitiis emundari, nifi

ï

univerlum laborem faüum atque conatum ad

tute fortitudinem induemus, & conftantiam,

Nadifi

quam ad ejus gloriam intendimus.

tantze perfe&ionis finem intellexeritnon poffe

Dodiczus

VIL Sicut optimus corporis habitus, & co-

fufficere, nec eam nifi miferatione Dei, & ad-

Aonome

inloc.

jutorio comprehendi contingat. Et Climacus Grad,r..

morgbi]

«arm,

1*

loris bonitas pugilema cseteris diftinguit; ita

1

milc V.Ca'

Chriftianum a czeteris macilentia corporis,

in Scala Paradifi ait, eum, quifudoribus & la--

-

|

) ]u

allorque deflorefcens, qui continentize indi-

boribus fuis adverfus hujusmodiadverfarium

füitasf,79. P

V1

pugnat, fimilem effe ei, qui inimicum fuum

duus comes eft, indicio eft, eum in luca .

carnis Adverfarium fuum feliciterfortiterque

papyro ligavit: qui vero continentia ac vigi-

proftraviffe, atqueadeo dicere S. Paulo poffe:

liis oppugnat, ei fimilem efle, qui catenis, tor-

tens fum.

quibusque hoftem devinxit ; qui denique al-

cum inürmor," tuncïpso

tiffima humilitate, & vacuitate iracundize de-

VII.

ïg

MOÓTIV..

pugnat, ei comparari, qui occidit inim

$ feron,

«

tberé Pas.

& in arena occüultavit.

&

Á

icum;,

Qs

xemplum Chrifti, qui caftos'h

rentes & difcipulos voluit; a Diabolo

V. Fugaoccafionum ; 1ta Jofephus P

atri ar; Stim, virt,

circa caftitatem tentari noluit; & neque ab

cha exemplo fuo docuit, relinquens palliumin

l.i. c.;r.uö.;

manibus uxoris Putipharis, contagium quip-

feq Lr.de

hoftibus fuis unquam vel minimum quid circ;t*

Jofeph.

caftitatem objici voluit. ^

pe judicavit, uti S. Ambrofius ait, fi diutius

&

4noraretur, nec per manus adulterze libidinis

1I. Dignitas caftitatis, utpote quze juxta SS. .

incentiva tranfirent. Nam,utbene Tertullià- !.ad Uxoz,

Patres hominem Angelis fimilem, imo ex hac

-

arte aliquo modo nopiliorem facit.

nus, facile eft, non appetere,quod neícias; &t

Wadaíig. l]. Praemium caftorum, quod aliquando

averfari, quod defideraveras nunquam. Acce-

Nov.

P. Ledefmse e Societate Jefu indicatum eft,-

ditconfilium Sapientis. Quafi afacie colubri Eccl. 2a,

cui, cum de caftitate fervanda prope defpe-

fage peccata.Nam,ut Baldefíanus l. c. ait,ideo

;

fit, ut habitent, & depalícantur hominum 1la-

raret, B.Virgo cum S. Magdalena, & SS. Ca-

tharinis M. & Senenfi apparuit, promiffoque

gitioforum cadavera ferpentes,quod in viven-

2d caftitatem fervandam auxilio in abitu hanc

tium animis fibiolim ftruxerinthabitationem.

Re&teergo Sponfa Can. uit. Fuge dilsGe mi,

ftropham per focios cantari cüravit: Divina

res eft caftitas, divina fed funt preemia, quae

& affimilare capreze &c. Hinc Daphnis ob fa-

continenti dat Deus.

gam libidinis in laurum converfía dicitur, ut

Stlm Vitt

fignificarent hoc figmento Po&tze, Victoriam

IV. Utilitas, quze ex eo colligitur, quod

à N Iz

anima cafta fiat Sponfa Dei ; fi ergo Principes

de carne non facilius, quam per fugam , ob-

tineri

'offe.

"

hujus mundi Sponfis fuis tantas deleCtationes,

& recreationes, tantas divitias & honores

V. Labor €9 occupa

tio honefla hinc S.Hier. ad Stim virt,

l.. c.22,

rovident, quanto magis Rex coeli & terrae

edomandam carnem, Hebraeam linguam ad-

&

*

sandæus

[

didicit,& poftea dixit: Ama fcientiam fcriptu-

Sponfis fuis talia proeparabit?

e

!

Wrülico

V. Beneponderare,quam vi

lis,turpis, bre-.

rarum, & carnisvitianonamabis. Obeandem

Otet

vis noxiaque tum corpori, tum anim2e fit vo-

caufam Pater quidam Monaferii, adolefcen-

tem quendam luxuria graviter tentatum, jur«

fOl 62 &

luptas Venerea: quamque adeo indignum

fitpro tam brevi voluptate pulcherrimum, &

giis & di&teriis onerari przecepit, ut fic ei ad

caret.,.

amabiliílimum cceli S pgnf um repudiare.

intendendum pp'g'itatäqrübus non va

VI. Fre«

L

Tz'tul;ts AXX Cafiims.

271

-

Stm. vï;rt. VI. Frequens üfus Sacramentorum, präecipue

culam ex nive conficiens, cujus frigore Häm-

1.2.c.28. facrze Communionis; de boc enim dicitS.Da-

masextingueret. Benedi&us detratta fibi ve-

vid Pf. 22. Parafti imenfam adverfus eos, qui

fte, in fpiuis fe rotans,ut carnis füimülum fpi-

d*

InStimul. tribulant me. Hincpulchre S.Bonavent. (i er-

narum aculeis contunderet.

Guilielmus À-

d«

p.z.c. l LJ

go, o Ànima, carnem dili

gis, nullam carnem

quitanus ferreo thorace pectus, catena renes

. nifi Chriíti carnem ames.

conftriugens , ut hac fibula fenfualitatis bel-

Ludov.de ^ 'Vll. P*e[entia trium fociorum , Dei; B. V is-

luam irvenaret. Dominicus catena in corpus

Ponte t.3. ginis, 9 S. ZIngeli Cuflodis; nam,fi tefte Sene-

4

Ízeviens, profecto non ut mufcasabigat, Da-

t?.z- CJIOr Ca,

magna pars peccatorum tollitur, fi pecca-

KOI.

mianus fcopis fearmans, & novus in palzeftra

"Hi&.Soc' :

turis teítis aífiftat; quanto magis, fi tres ifti

Chriíti virgator, corpus fzeviffime dilanians.

cogitanturprzefentes. ltafane expertus S.E-

BhLle

Alphonfus Rodriquez annis 47. fceminam de

DN

phrem, mulierem ad fcelus provocantem ad

facie nunquam videns, ideoque crebro a Vir-

üblicum forum invitans;

:

gine virginum vifitatus.

ltStim.v'n't,

Stim. virt.

X $ 62

VL Accurata fenfuum , pracipue oculorum,

— XIL. Priucipiis obflare; de quo in vita B. Suriust.v.

li.cir. cuflodia; quia, ut fapienter S. Bafilius adver-

1 a

ZFgydii Minoritz ficlegitur: Non ita diu poft 23-April.

tit, fenfualis voluptas eft inftar alicujus fontis

ebitum fanciFrancifci Religiofi aliquot, quo-

habentis plura epiftomia, quia aquam fundit

rum plerique cumillo vixerant, inter fe habue-

[i

per fenfus, & potentias carn:s, &inftar ferpen-

re confilium, in quo quisque proferret, quid de

tis multorum capitum, per quae omuia inficit

Cant,

^ veneno. Hincfponfa Hortusconcluíus & fons

intemperantize importunitate vincenda ma-

4

/

xime fentiret.

Di&ze funt a variis fententioe

fignatus appellatur.

j

Lhdov. de IX. Potum, f

ü

ltem ad tempus editusa, €9 ejus

varim; fuit qui diceret, fe, cum impugnare-

a

tur, objicere fibi deformitatem hujus vitii,

1

Ponte to, *fnovatio; perhocenim revocatur partün li-

quod non modo abominaretur Deus ; fed ne

3.1.2.5 1. beralitas Dei ad gratiam offerendam ; partim

homines quidem perditiffimi, nifi occultantes

^

firmatur voluntas in propofito caftitatis fer-

fe, lucemque effugitantes, admitterent. Tum

vando; fienim ingens eft incivilitas, nonftare-

alius: ut primum, inquit, tentationem hanc

j

N

verbis aut promiílis, quae Regibus & Princi-

fento, provolvor in genua, & cum lacrymis

pibus hujus mundi funt fatta, quanto major

d

erit inutbanitas, atque irreverentia, fi promif-

Virginis Matris auxilium imploro; neque e-

e

Sic Michadl

go precandi finem ante facio, quam hoftis fa-

Nadafi in fio Deo fzcta non impleatur.

ciat impugnandi.

Sequebatur, ut tertius di-

Ananome- Sanch. e Societate Jefu Coadjutor Gallus,

SGrdts

morobil,

ceret, juniperus: Ego,inquit, cam procul ad-

Jul.zs.

cum ruri fere folus degeret, ceconomise admi-

ventantem hunc inimicum profpicio, portas

]

miniftrandze caufa , & a procacibus foeminis

non femel ad turpia varie urgeretur, fefe hu-

animibonis defideriis, fanctiffimisque cogita-

tionibus occludo: & interius fublata voce,pro-

mi projiciebat in genua, & conceptam voto-

ï-

rum relleioforum formulam recitabat, arden-

cul, procul, exclaino, occupatus eft diverforii

.

locus.

Erattum praefens fan&iffimus vir ZE-

ter; ajebataue, id fibi femper praefentiffimo

remedio fuiffe ad omnes turpes imagines e

gidius, chariffimus olim S. Francifco difcipu-

lus. Is audito refponfo Juniperi, ego, inquit,

mente penitus abftergendas.

ä,:

S, Hieron,

X. Oratio. Hoc clypeo S. Hieronymus

armamihi Juniperi affumo : Certe enim, qui

poteftatem fübeundze domus inimico facit, pe-

epií.22. ufus eft, qui de feipfo fic fcribit: O quoties

riclitatur, ne plus damni, quam lucri repor-

- Srm,vint

!

ego iple in eremo conftitutus, &inilla vaíta

o

tet; eo quod proditrix noftracaro mox fecum

feg Lt

folitudine &c. putabam me Romanis inter-

hofte conjungat.

Itaque non exfpectandum,

oítpl

effedeliciis? Sedebam folus, qui amaritudine

j

plenus eram: horrebant facco membra de-

dum ingreffüs opprimatur, fed

P

'RS

prohibendus ingrelfu.

ab ipfo etiam

w

$

-formia, & fqualida cutis fitum ZEthiopicae

carnis obduxerat, quotidie lachrymse, quo-

XIII. .Fuga mulierum; Sic S. Hieronymus

S.Hierog,

l' « Uxor.k

fuafit dicens: Quidtibi neceffeeftin ea verfa-

h

tidie gemitus &c. llle igitur ego, qui ob ge-

;

henn metum tali me carcere damnaveram,

ri domo, in.qua neceffe habes quotidie aut

cp,g. »"

perire, autvincere? quisunquam mortalium

;Eccl.m

Ícorpionum tantum focius & ferarum, faepe

choris intereràm puellarum : pallebant ora

juxta viperam . fecuros fomnos capit? quae

etíi non percutiat, certe follicitat. Securius

jejuniis, & mens defideriis zeftuabatin frigido

corpore &c. ltaque omni auxilio deftitutus,

eft, perire non poffe, quam juxta periculum

ad Jefu jacebam pedes &c. Memini me cla-

non perüífe. Etalibi: Hofpitiolum tuum aut .. ep.ra.

,

mantem diem crebro junxiffe cum' nocte, nec

raro, aut nunquam mulierum pedes terant.

prius a pe&oris ceffaffe verberibus, quam re-

Puellas &Virgines Chrifti autzequaliter igno-

Stim. virt, diret, Domino increpante, tranquillitas. Hinc

ra, aut zequaliter dilige. Ne fub eodem tecto

l2.c.12.' S, Paulus ter Dominum rogavit, ut difcede-

manfites , nec in praeterita caítitate confidas.

ret ftimulus carnis ab eo, fciens nimirum cum

Nec fanctior Davide, nec Samfone fortior, nec

Sapienté, quoniam non

Salomone. potes eífe fapientior. Memento

nifi Deus daret.

poffet eiï'e»conytin-ens,, :

emper, quod mulier

r

Sandeus

paradifi colonum de pof-

J n 00

Xl. Cajfiigatio corporïi ; Hoc medio ufi funt

feffione fua ejecit.

in flore

Pauius caftigans corpus fuum & in fervitu-

d

myílico

XIV. Memoriayaffionis Chrifi : Hanc S.Au- S. Augu,

orat. 5.

tem redigens, quod non fit profe&o vulpina

guftinus expertus eft efficacem, dicere folitus; Manual.

fol.62,&: cauda.. Hieronymus pe&tus tundens non levi

Nullum tam potens eft, & tam efficax medica- C2P- 32

368. .. digitorum pulíu, fed gravi lapidis percuffu.

mentum contra ardorem libidinis, ficut mors

Redemptoris mei. Tunceniim occurret illud

o sE xan(.:ixfcvus'*in mve fe jrplvxel?sl nudqs,;&,uxor-

Mm 3

DBer-

278

Bibliothece - JManuahs. Conciohatoriæ

Bernardi: Deus meus pendetin patibulo, &

fan&itatis gradus hominetn extollat; nam eo-

ego voluptati operam dabo? Kt dices cuin fi-

dem Apoftolo tefte, Mulier innupta, & virgo

deli Uria: Zlrca Dei, €9 I[rael, €9 , Juda habitant

cogitat, quze Domini funt, utfitfant&ta corpore

in payilionibur, €€ Dominus meur , oab, €$ fervi

& fpiritu; qui quidem fructus, quantifacien-

s* W4ct-

dus fit, pulchre S. Hieronymus his

bis in-

l

Domini mei fuper faciem terra manent:. €9 ego

ingrediar domum meum , ut comedam , €9 bibam,

dicat: Aon exiflimer parvarn e[fe virgims atnyli- l.r.ad[e-.

Coit 12

€s dormiam cum uxore mea? . per [alulem tuum,

tudinem , €9. excellentiazm, quod. dicatur de tlla, vinian.

0.15'&1 'm

quod cogitet , que Dei funt, ut fit [an&a corpore

€9 per falutem. anime tug non faciam vem hanc.

N

Olim Romanus quidam, quod lugente patria,

€$ [piritu, nam etfi nullam etiam suercedem habe-

;

domi rofis coronatus fuiflet, capitis eft conde-

vet, fujficeret & huzc fola pralatio, cogitare, que

[2

mnatus; & Chriftianus in ducis fui, ac Dei

Doini [unt.

Hujus. fru&us efl f[anitas carnis

y

fummo luctu, rofis coronari ; volupta;ibus

€9 fpiritur. — NNam virginitas illa efi hoflia valde

j

indulgere audebit?

grata Chriflo, cum neque cogitatio [piritum, neque

fi

'S,Be,m.

XV. Obedientia:

Ita S. Bernardus præfcri;

luxuria carnem inficit, aut imaculat. — Tertia eft,

f

pfit: quiterramillam, quam Dominus dixit, a

quod conferat facultatem fine impedimento

mitibus poffidendam, corpus hoc noftrum in-

Dominumobfíecrandi: cum enim elevet ani-

aï

telligit effe, quod fi poffidere vultanima, fi re-

mam ad fponíze Dei dignitatem, hocipfo a-

Yi

gnare defiderat fupermembra fua, necelfe eft,

*

perit ei portam, quandocunque voluerit cum

hi

utipfafit mitis, &fuperiorifuo fubjecta. Ita-

Sponfo fuofuavius converfandi, & tanto faci-

f

quenon dubitataffirmare, cum caro a Spiritus

liusgratiam impetrandi, quanto magis ea ne-

ü

celfaria eft ad caítitatem promiffam fervan-

imperio rebellat, indicium effe, quod ipfa quo-

:

que anima non perinde ac deberet, fuperiori-

dam. Quarta eft quod fingularem claritatem

f

bus poteítatibus fubje&ta fit, & contra, fi fe

& dignitatem afferat animze, juxta illud Sa-

[]

Y

fubiecerit, ipfam quoque corpus fuum obe-

pientis: O quam puichra efi cafla generatio cum Sap.a, v.

diens, & fübje&um inventuram. Quod ipfum

claritate; immortalirefl eniv; memoria illius, quo-

[

S.Augin egregie confirmans S. Auguftinus: expedit,

niam €? apud Deum nota efl, €$ apud homines.. 1d Sapient.8

L

Pf19$ inquit,inferius fubjici fuperiori, utille, qui fibi

quod fupra clarius indicavit dicens: FelixSpa- Y* 14

fubiici vult, quod inferius eft, fe fubjiciat fu-

do, qui non cogitavit adver[us Deum nequi[fima ;

periori fuo. Agnofce ordinem, qusere pacem

dabitur. enim 1lli. fidei domum ele&un, €9 Jors in

'Tu Deo, tibi caro, quid juftius? quid pul-

templo Dei acceptiffima.

chrius? Tu maiori,tibiminor. Servi tu ei,

III. Pariter beae appre

he;nciere ftudeatin-Ibid.$.2. |

qui te fecit, ut tibi ferviat, quod propter tefa-

commoda, qu:e fecum videtur ftatus Conti-

r

&um eft.. Siautem tu contemnis fervire Deo,

nentiz afferre, & propter quae aliqui ipfum

fn

nunquam efficies, ut tibi caro obtempperet.

tantopere horrent; eaautem funttria potiffi-

Qui non obtempor asDomino, crüciaris afer-

mum. Primum eft Solitudo, eo quod focietate

li

Thom. .Vo. Hinc & Thomas Kempenfis ait: Quinon

viri aut uxoris careat, qui auxilio, & fubfidio

Kemp.l.3.libenter & fponte fuo fuperiori fe fubdit, fi-

fint in adverfis. . Secundum eft Sterilitar, feu

prolium carentia. Tertium eft Familize,& no-

Dn

de imit.C. cnum eft, quod caro fua necdum perfecte fibi

f

e13.

obedit, fed faepe recalcitrat, & remurmurat.

minis, quod in terra habere poterant, interi-

,

H

Difce ergo celeriter fuperiori tuo te fubmit-

tus, Contra quse impedimenta inprimis uni-

/

tere,fi carnem propriam optas fübjugare ; ci-

verfim objicere poffet Chriftus illud Elcanse x.Reg.z. -

I

dictum ad Annam uxorem: Anna, cur fles ? & «8-

Y

tius namque exterior vincitur inimicus, fi in-

terior homo non fuerit devaftatus.

quamobrem affligitur cor tuum? . nunquid

Ug.v l

e

IX.

non ego melior tibi fum, quam decem filii?

fo

Deinde vero in mentem revocanda eft illa

" ASCETICA.

(

L;ada'v. de l. []'t

hanc materiam, quze ad

feipfum, &

Dei per lfaiam fa&a promiffio: .Nedicat Eunu- c.56 v.$.

Pontet.3.

ad alios dirigendos perneceffaria eft,

chus : Ecce ego lignum aridum, quia haec dicit Do-

(

minus. Eunuchis: . qui cuflodierint. Sabbata mea,

$r.2. 63* ex fandamento folide intelligat Afceta, nove-

q

rit. 1. Statum continentixe perpetuze duo ge-

€$ elegerint qua ego volui, €9 fenuerint fadus

nera Perfonarum complecti. Primum eft eo-

meum, dabo eis in domo mea, €$ in smuris meir lo-

cum, €d nomen meliur a Filiis, €$ Filiabus : nomen

ruim, qui nunquam experti funt ullam volu-

| COH&!M.

ptatem carnalem, & etiam per reliquam vi-

feimpiternum dabo eis, quod non peribit. Multo

tam nunquam experiri ftatuerunt, & hic ftatus

minus vero timendus eft ipfius mundiinteri-

O :

tus,ob continentiam: nam cum ea fit lilium in-

fe

proprie virginitatis appellatur. Secundum eft

eorum, qui poft amiffam (five cum, fivefine

ter fpinas, tilium fuper capitella columnarum

culpa) virginitatem, ftatuerunt caftitatem

templi,de quibus 3. Reg.22. dicitur: pauci funt, 1.Reg.7.

:

deinceps perpetuo fervare; & ftatus proprie

qui

inarmon horrent; aut, quianimam habent ad Y-16- V8

-

Colibatus vocatur.

?

con

)

cendendum , ut. ejus pulchritudine fruantur, ^ ^"

i

Il. Bene apprehendat commoda, & excel-

uti fufius videre eft apud Platum. ' .

| ibid, $.1.

lentias, quas ftatus Continentice prze ftataMa-

IV.Anteomnia diligenter perpendat,quo

dfi-

cut tefte S.Greg.funt duo genera luxurize,alte-

trimonii habet, & offert, quze quidem ad qua-

tuor fere revocari poffunt, a S. Apoftolo Pau-

ra carnis,qu2e caftitatem corrumpit:altera cor-

ä

lo r. Cor. 7. indicatas, quarum prima eft

dis, quze de ipfamet caftitate glorintur, itadu-

plicem quoque fuo modo caftitatem,carnis fci-

quies, & tranquillitas in puro Dei amore, &

rebus omnibus, ad ejus obfequium fpe&an-

licet,& cordis, affignari poffe, & debere. Hinc

tibus; nam ut Apoftolus ait, qui fine uxore eft,

fapienter advertit S. Auguft. primam pugnam 1, de cobs

——

ä

follicitus eft, quze Domini funt, quomodo

eorum,qui defiderant continentiam, effe debe- tinenr. c

]

ij

placeat Deo,

Secaunda eft. quod ad altiores

recontraDaemonis fuggeftiones,inftigandis ad

22-n

Raultum

Il

& t

(

us XXS Cofius.

270

(

multamfibi ipfis tribuendum , & fidendum.

t

minuitmeritum :f aütem fpiritualis, & laude

An.

Unde per medicinalem providentiam Dei S.

l

David paululum defertus eft a Re&tore , ut per

digna promovet meritum ; neque enim par ef-

fet,ferventem fuofervore fibi impedimentum

l.

exitialem fuperbiam defereret ipfe Re&orem,

lt

l.ï.!d s

agnofcens exlapfufuo, fenon poffefolum fer-

perfeGioris meriti, & praemii caufare.

N -

- Collat 12 vare fanctitatem,

-quamhabebat. Ex quore-

CONCEPTUS " PRAEDICABILES.

l

C.I?.&?ö&

&e infert Caffianus, apertum indicium effe

Natura & preflantia Caflitatis.

]

proxime obtinendi domum caftitatis, no

nfpe-

I

rareilludex fola fua indufítria ;

omparari poteft fpeculo; dicendo in ex«

h

& fingularem

ordio, folere virpines pulchritudinis a»

u

effe de luxuria vi&oriam, non

fidere propriis

mantes, ante omnia curàáre, ut

viribus ad eam vincendam, fed eam a divina

pulchrum fpe-

It

mifericordia fperare, & recurrerecontinuis o-

culum habeant,in quo ex

amiuent, an non ma-

:[ï,

cula aliqua,vel aliud quid reperiatur,quod pul-

rationibusad Dominum, qui poteftillam da-

chritudiaem minuat,vel tollat;idem facere ca-

lgo

re. Etquamvisheec fides videatur facilis, eft

lls

ftas mentes, pulchritudinis internze & purita-

ds

tamen, utbene obfervat S. Gregorius, fatis

tis corporeze, quze caftitas merito cenfetur, a-

difficilehomini, non credere, effe a fe, quod

IU

videt, & experiturinfe. . Porro confiftit hzec

mantes ; utergoexaminare poffint, jam nunc

]

pulcherrimum & nitidiffimum fpeculum obla-

e

humilitasintribus potifimum capitibus. Pri-

tum iri. Hoc praemiffo exordio, in corpore di-

mo, ut fummo fecreto quis (ibi foli ita fervet

caítitatem,utnullo verbo, quod vanitatem ali-

catur, duo adfpeculum requiri. r. Plumbum,

per quod intelligitur humilitas, fumme necet-

quam,aut jactantiam fapiat, aut inane defide-

faria ad caftitatem, uti ex $. praeced.n.4. patet,

d*

rium oftendat, quod proptereain honore effe

nóp4v

velit, illam prodat. Secundo;ne quisinaniter

ubi caftitas cordis vocatut.2. Vitrum,per quod

*

intelligitut ipfa caftitas corporis,

quae fragilis

j

glorieturdeexcellentia, & perfeCtione fui fta-

eftut vitrum,fed clariffima juxta il

dSipinta

tus, aliosque qui minus períe&um habent fta-

lud: o quam Sep.4

Veïfe

(* h M.

. pulchra eft catta generatio c

um claritate &c.

tum, contemnat. Tertio,ut femper vivatinti-

Et proptereainficitur tribus potiffimum rebus,

J

more, fuzeinfirmitatis memor, quod Eva, cum

L

effet virgo, fuerit decepta a ferpente.

ut fpeculum. 1. vento pulverem infpergente,

"V. Bene etiam intelligat, quem fru&tum

velpulvereinvifibili, per quem intelli guntur

cogitationes impurze. 2. Ánhelitu oris, per

;1'1. Ibid.g.!o

afferat votum, ficaftitati jungatur , quod fcili«

quem indicantur verba impudica &c.3.Per ta-

".

cet caítitas voto firmata fit imilis velleri Ge-

&um man

deonis, a carne ovis feparato; cum caftitas

iuum, perquem fignificantur opera

carnalia. Haec ergo fufius explicentur,& exci-

"

fine voto fitfimilis velleri, .quod adhuc carni

tetur Auditor, ad

(1

inhzret, adeoquerore benedi&tionis coeleftis

fpeculum hoc frequenter in-

:

fpiciendum,ut;quid defit pulchritudini fuxe,co-

W

non perinde , ut illa, implebitur.

gnofcere,&emendare,ücqueDeo,velut anime

ell

VI. Advertat, et(i, utanten. 4. di&umeft,

Sponfo, magis placere

(*

magna femper de viribus propriis diffidentia.

, &inaeternum thala-

mum introduci queat.

fit concipienda , fedulo tamen cavendum effe,

. II Dici poteft; RegesGallize,quiChriftianiffis

j«

ne per eam fiducia in divinze gratize auxilio

minuatur, ideoque infignis illa Dei promilfio

mi vocantur, olim Bufones($ttoten)habuiffe in

æ X.chvli

Infignibus; quod quia fcedum eft animal, ideo

&v.s.

apud Ifaiam fa&ta femper ab oculos habenda

fuübítituiffe lilium, ad oftendendum candorem,

tn 43&:v'- I'

erit: Hzec dicitDominus creans teJacob, &

i

quemReges in corpore,anima,& morum fince«

|?

formanste Iífrael: Nolitemere,quia redemi te,

ritate,, feu fincera converfatione habere de-

la

& vocavite nomine tuo (id eft fpecialiter ele-.

bent. Dicaturproindeidemtanto magis cu-

j« G6

gi) meus estu ; (multis quidem, fed przecipue.

randum cuivis Chriftiano , quanto meliori ti«

[

defponíationis titulo) Cum tranfieris per a-

tulo & authoritate poffidet ho

cnomen; quare

Pa,

quas, tecum ero, &flumina non operientte.

te oftenfurum, quomodo id fi

eri debeat.

Cumambulaverisinigne, non combureris , &

Inprima ergo parteConcionis dicatur,veteri

0-

flamma non ardebit inte, quia ego Dominus

quem nonifnerito poffe,neBufonem,id eft pec-

Deustuus, fanctüs Ifrael Salvator tuus.

. Colla.xz, — VIT. Beneetiam notandum exCaffiano,vir-

catum in cordisinfignibus ferat. Comparetur

Ü

Bufo cum peccato, primo perfoeditatem. Se-

þ

€1e-X12. ginitatem duos habere gradus;alterumimper-

cundo per inhabitationemluti. Tertio per ve«

- fe&tum,& propriumTyronum,& pügnantium,

]-

quem Ariftoteles proprie Continentiam voca-

neni abundantiani;pro quo videP2edagog.p.r.

€.2. & Feria 2. Pent Conc.7. In fecunda parte

,

LL

vit, eo quod hi proprie fe contineant, & paffio-

demonftretur, quemodo lilium fubftitui debe-

)l

num impetum refrzenent, qui gradus adum-

j

CQR !

66, Lz' /

at. Ideft, triplici candori, corporis per caftita-

bratus eítintribuspuerisinfornacemBabylo-

tem, animi per puritatem, morum per finceri-

nicam conjectis, qui faltem quoad vincula pa-

tatem ftudere: proquo videri poteft Faber in

,

tiebantur effe&tum cotnbuftionis.

Alterum

l.

Au&uario,in Fefto S.Cath.them.:. Claudatur

perfe&um,proprium hominum jam confurfia-

feria adhortatione ad hoc pulcherrimum lili-

torum, & quafi triumphum agentium, qui pu-

um procurandum, ut vere agnofcantur Chri-

r-

gna abfoluta magna pacefruuntur, & hzec pu-

1-

ftianiffimi, & ut tales non terreftre, fed coelefte

ritasangelica vocatur,quae figurata eft per ru-

regnum poffidere mereantur. .

l-

I

bum aMoyfe vifam.quae ardebat,nec confume-

f

. batur,E-xod.3.v.3. Nequepropterea, quod dif-

IlI. Idem fcopus probari poffet percompa-

]

[dcon !

rationem animz caft*€ cum Efthere Regi-

ficultate careat,imperfe&tior eft priore, quia ut

na, narrando in exordio obreviter hiftoriam .

. ij

:&.2.q. beneS. Thom.docet, non femper eftmelius,

de Efther, & dividendo corpus concionis

X15. a. 4. quod difficilius eft, necfemper minusbonum,

)

U .

induas partes, quarum prima oftendat, ani-

quodfuavius eftacfacilius; fed refpicienda eft

primo in

mam caftam Eftheri Qür.gilem effe ,

gg?go & cauía facilitatis, quse fi fit naturalis,

nomine;

d

e

So

Bibtiotheceg Janualis Concionatorie

peinopetibusjn verbis proferendis,& audien-

pomine ,

quod exponitur occulta feu ab-

per humilitatem vel folitadinem.

dis,in afpe&u,& reliquis fenfibus,in cogitatio-

c. 2. v. 15. Ícondita,

tu omnis vanitatis &or-

'nibus,ac defideriisiuternis,in evitandis omni-

Secundoin contemp

bus occafionibusjin intentione,qua hzecomnia

patus muliebris, juxta

illud Eftheris, quae non

uzefivitmundum muliebrem. Tertioinp

ul-

fiunt, non ex necelfitate, fed puriflimo amore

jo(ephus "

caftitatis,& defiderio placendi Deo.4.Proptet

af

chritudine,juxta illud Eftheris; erat enim for-

durum corticem mortificationis internze, &

yaQ. 14 i

£b.c.14. mofa valde,

& incredibili pulchritudine,& om-

d fc. Y eX'L!

fa, &amabilis videbatur.

externze, cui lilium tanquam fuftentaculoin- c. r9. V. g.

v. I8.

nium oculis gratio

nititur. s.Propter odorem boni exempli,quem

mX gt

Quartoin pur

if6bmoamor

e Dei;juxtaillud: Tu

nquam leetata fitancillatua, ex

defe emittit, juxta illud Ecclefiaftici: Florete

U

"t

fcis, quod nu

flores,quafi lilium,& date odorem,& frondete

üd

. 8

quo huctrans

lata fum,in praefentem diem,nifi

ái

inte Domine

Deus &c.ln fecunda parte often-

in gratiam, & collaudate canticum, & benedi-

toculis Dei,

citeDominum inoperibus fuis.In fecunda par-

[pot

di poteft primo

,quomodo placueri

beti

& ele&ain Spon

fam & Reginam, juxtaillud:

teoftendatur; quomodo Chriftus Jibenter pa-

onía mea; veni,coronaberis.

fcaturinter hzec lilia,id eft,fuas delicias & con-

pz;n;

"

V eni deLibanoSp

verfationem habeat, propter fimilitudinem, a*

lae

ga 70 VD 2*

Secundoquom

od

oetiam publicze & commu-

NU

piutilitati

Eccle

fize, & Reipublicze Chriftianze

morem,munditiam , & minora impedimenta.

Poteft claudi,repetendoillud:florete flores &c.

füu

rofit juxt

a illudEfther:Siinvenigratiam &c.

tufr

donaimihi aninam meam

,pro qua rogo,

P

Vide Ludov. de Pontetom. 3. tr. 2. c. 1.

4

cro. Tertio

auomodo om-

. Media.

tef

ulum,pro quo obfe

VII. Poteft ex occafioneillius di&i Sponfi

nia impetr

arequeat

juxtaillud Efth. Quse eft

g

Efth. utdeturtibi? q

uid vis fieri?

Cantic. 2. Sicutlilium interfpinas, dici, quod

(

etitio tua,

dicatur anima cafta inter fpinas,ob varias cau-

etiamfi dimid

iam partem regni mei petieris,

trabis.C

laudatur ad modum prioris con-

fas. 1. Quod ficutlilium fua excellentia fpinas

j

impe

Vide Fabr.in Fefto Nativ. c. 5.

fuperat;ita etiamcafta animalongi(fime exce-

t

cionis.

dat eas, quze caftitatem non profitentur. 2.

IV. Idem fcopus prob

ari poffet comparatio-

Qu

Judith Holofernem

Quod fit inter fpinas.id eft,creicat, & nutriatur

je!

ne facta animze caftze cum

te oftendi,quam be-

per fpinas variarum mortificationum. 3. Quod

v

fuperante.

Etin prim

apar

mecomparetur caro.

H

oloferni. 1. Propterrio-

ficutliliumnon impeditur perfpinasa creicen-

cat,ac 'ortis dux. 2. Pro-

do: ita necfpinze curarum, & folicitudinum,

Cl

men,qui

aidem fignif

J

ter obfeifionemDBet

h

ulize, quze idem ac virgo

quze in hac vita occurrunt,impediaat animam

dum obfidendi & ex-

caftam a fancti amoris exercitiis. 4. Quodani-

ex

f

2

enificat. 3. Proptermo

ma cafta fit circumdata fpinis , id eft, perfonis

pagnandi,qui

afc.ju

bet przecidi aequ?e ductum

L

G

cojleftium gra

tiarum,t

mpediendo ab oratione,

impedientibus a propofito caftitatis, quales

d

funt Diabolus,Parentes,Proci,aut meretrices,

(à

u(ü Sacramentor

um , exercitio virtutum, per

mali focii,nosipfi. Claudi poteft coacio adhor-

que gratia obtine

ri,& fitis animze ad volupta-

di

lerifolet.In fecunda parte o-

tando, utpergat effe lilium, pergat crefcere,

tot

tes fpirituales eXp

pergat odorem emittere,neque horreat fpinas,

ftendipoteft, quo

modo Judithhunc Holofer-

i'l

Orando, & aliorum pro fe

quia nemo coronab

Y

itar nifi qui légitime certa-

für

nemífuperaverit 1.

2. Habens fuperlumbos

verit.

