piciam, refpondit; tolle »xcoelum;

pott Pent

c;rucisk ex diamgtro divid'ebat'ur."

du

VI. Alcinous Re;i palatiüm habuit ex mu-Ibid,

m

58 de

ris zeneis, portis aureis, poftibus argenteis,

S. Thor;l

XIV. Feftinémus (igitur) ingredi in illam

laquearibus ex ele&tro & ebore ad miraculum

Vill. co- 1- requiern, ubi veretmagnus eft, quisquis etiam

elaboratis.

Sed quid hoc ad coelum, cujus

de5 Joàn- ;5 ea minimuseft; Nonmihicurze eft, Deus

plateze aurum mundum, & portze ex fingulis

meus, quantus futurus fim apud te in regno

emmis.

ä

tuo, fed hoc magis curo & exopto, ut de re-

: VIL. Pulchre Poeta S. Ignatium terras ex Lyr. 1. z.

alpectu coeli defpicipntem fic defcribit:

apoph, $«

gno tuo fim , quia & ad demum tuam perti

os

thzlus XF. Il. —'Bgatimdd.

223

Vos aftra teltor, agmen in coelo vigil,

XVI. Quid poteit ei magnum videri, in: Ciceroia

Orbisque fempiternus errantis chorus,

Divinitatis intimze fcena éxtima:

quit Cicero, in rebus humanis, cui zeternitas fomnio

omnis, totiusque mundi nota fit magnitudo 2 SciPien.

Dum vos avaro fzepe confpe&u fruor,

ipfa terra ita mihi parva vifa eft, ut me im-

y

Dedifco rerum pretia, nunc gemmze ja-

perii noftri, quo

cent.

ret, poeniteret.

quafi pun&um ejus attinge-

j

Jam palletaurum, non habet flores humus;

XVII. Lyfandera Perfa interrogatus,quam Retrl.in

Etquze placebantante, nuncfordent opes.

rempublicam florentiffimnam cenferet ? re-feílo SS.

VHI. Breviter, fed nervofe etiam

x

a &

admonens fic canit:

Ecclelia

Ípondit: In qua bene meritis condigna prze-

Jac. th; 30 :

Reclefiain.

miaredduntur. Qualis ergo erit respublica

hN

oitic.

Oculos in altum tollite:

chriftiana, in qua talia przemia bene meritos

"Transfig,

Illic licebit vifere,

exfpectant,

Quod nefíciat finem pati,

runt ?

qu in cor hominis non afcende--

Sen. nat,

Sublime, celfüm, interminum.

XVIIL. Beatitiidö e&«in hoc mati laboran-Ibid,!

qq. C. 1.

IX. Surfum, inquit Seneca, ingentía fpa-

tibus, inquit Beyrlinck, quod fundamentum

tia funt, in quorum poffeffionem animus ad-

mittitur.

gedificio, quod navi carina, quod in anima-

Cic.1.t.de

lium generatione cor, quod viatoribus iter

nat.Deor-

X. Simonides interrogatüs ab/ Hierone Si-

non afperum , euntibus hofpitium commo-

cilize tyranno, quid, qualis effetDeus? unius

dum, mercium amof mercatoribus, agrico-

x

diei poft alterum fpatium petiit ad cogitan-

lis fpes fertilitatis.

,

dum; & tandem poft multos dies dixit: Quo

XIX. Herculi adhuc ado

lefcenti dubitan—. Ibid; :

confidero diutius, hoc mihi res videtur ob-

Ícurior.

ti, quod vitze iter fe&aretur, duae fe obiece-

Xeris.

Idem de beatitudine non malc di-

runt mulieres, una decora, deliciis affluens,

Clyits 0a

BeH'æüs

& preter voluptatum illecebras nihil promit-

TY

denoviff -

XL. Philofoþhus quidaminterrogatus, cur

tens, & heec vitium erat; altera macilenta,

Joun.de

P

atrize curam non gereret? di

SaCrobo«

intento dixit: Hanc curo.

gito in ccelum

rugofa, & praeter labores nihil laudans, fed

(to 11

Cicero 4.

poft eos exantlatos Deorum confortium pol-

paure

XII. Is eftbeatus, inquit Cicero, cui nihil

licens, & hzec virtus erat ; quam proinde prio-

. humanarum rerum aut intolerabile ad demit-

re rejecta amplexus eft Hercules.

tendum animum, aut minus lzetabile ad effe-

*

Idem de

rendum videri poteft.

beatitu'dinc; h

ujus & alterius vite dici po-

Arifl, ]. ,

teft.

Rhet.c.s,

XIII. Ariftoteles varie fic definiri poffe bea-

t

titudinem putat, ita, ut fit vel profperitas cum

XX. S.Martinus rogatus, ut cerpufculum Sulpit.

lateris converfione nonnihil relevaret, finite "it3-

K(fe, tü,

virtute conjun&ta: velfortunata rerum cum

me, ait, ccelum refpicere potius, quam ter-

wO MP

virtute adminiftrratio, aCiove: velratio per

ram, ut fuo jam itinere iturus ad Dominum

fe fufficiens ad bene vivendum: vel vita ple-

Ípiritus dirigatur.

niffima voluptatis, fumma fecuritate & prze-

fidio nixa: vel abundantia copiarum, & ab-

eJucunditar.

folutiffima incolumitas corporis ,:cum pote-

ftate hu

]

.. XXI. Socrates interrogatus, quid effet fe- Stob.ror,

jusmodi atque vi, quze ad parapda

licitas? voluptas, re

L ,

illa & confervanda fufficiat.

Á

fpondit, quam nglla po

*

nitudo fequituxff

Uhilitar.

Leng.in

$. vax

Polyanth.

- XIV. Mufca contemnens formicam, vide,

V. eod.

inquit, quanta fit humilitas tua. — Cava loca

terrarum incolis, & perpetuo humi reptas,

I. Petrus Canifius to. 4. c. ult.

magno eum labore tenuem vi&um quzris.

II. Hieremias Drexelius in Coelo.

:

At me alae in füblime ferunt, & menfee re-

IlI. Ludovicus Granatenfis in loc. co"mm; f

gi? acoipiunt, delicatiffimnis cibis vefcor, &

834.

/

f

purpuree regize incumbo, quin & formofiffi-

IV. Petrus Beffzeus de quatuor noviff.

bl 4

mas genas deofculor.

Cui formica :- Atqui

V.. Gabriel Inchinus de noviffimis.

Metamoh.

improbitas tua odiofa eft omnibus$, ob quam

VI. Philippus d'Outreman in Pzed. Chrift.

I. c. 8.

. Io9.

.Px.

etiam flabella & venena in necenrtuam pa-

rantur, Sed & modica anni parte durat fe-

VII. Matthias Faber conc. 1.2. & ':3, in Fefto

. licitas tua, cum hyemis tempóremox pereas;

omnium San&orum. Item conc. 2.in Dom.

ego autem in zeítate mediocri labore exer-

2. Quadr.

Engelgrcl

- ceor, utin hyeme quietam & fecuram vitam

VIIL. Thomas Stapletonus text. 7. in Dom.,

in bO; 22'

degere poffim.

Sept. &text. 2.inDom. 2. Quadr. -

poltmïi

.S Chryf.

XV. S.Chryfoftomus inter alia fuadet, ut,

IX. Laurentius Beyrlinck in fefto SS. Phi-

h

.o. d

i,

P

* quoniam lumen majus obfüfcat minus, cum

lippi & Jacobi.

quis viderit mulierem formofam, oculis fplen-

X. Joannes Major in magno fpeculo Exem-

dentem, refpiciat defuper, quo tale fpe&acu-

plorum, Tit. Gloria coeleftis.

lum preetereat.

Id quod in aliis qqoque ca-

AlI. Antonius Dauroultius in Catechifmo hi-

dib us faciendum.

: ftoriali p.3. c. 8. tit. 22. & fegq.

*

y

aPOPh'

TITU.

224

,Bibfmt-hecæ Manualis' Canbio?zatoh'æ

!' Reg:2'

02*

TITULUS XFIL-

P£63.v04

LUC. i^ ;'

BLASPHEMIA.

pá. 7^

B

vinam. Etenim qui furatur, inquit hic San-

&us, qui commnittit fornicationem vel homi-

* Epþu c'4'

| QUOAD -E'SSENTIAM.,

cidium , Deum in fubditis fuis male traétat;

nitio,

qui vero Martyribus, Apoftolis, aliisque fa-

hs

miliaribus Dei amicis necem infert, gravius

fizcjo

I.

illum offendit.

Denique qui facratifumum

Lang,in

ft contumelia Deo illafa, quomodo om-

ejus corpus fumptum pedibus fuis protere-

Polyaagh.

nibus fpeciebus blasphemix mox af-

ret, & conculcaret, praecedentibus longe abo-

Mazr.m'

I

ferendis convenit; licet aliqui ftrictius

minabiliorem Deo inferret injuriam: fed qui

eam fumendo definiant: Verbum in contu-

offendunt Deum , quantum ad naturam di-

lg CL

. meliam Dei prolatum. -

vinani, graviffime peccant, quod faciunt bla-

fphemantes. Nam blaíphemia eft peccatum

S.Aug l.2

de mor.

Blafphemiajuxta S. Auguftinum eft vitium,

quo aliqua mala dicuntur de bonis; itaque

immediatum chtra Deum.

AC 7

Manich,

. jam vulgo blafphemia nonaccipitur, nifi mala

€. Ii..

"dilur.

verbo Deo dicere; Dehominibus namque du-

bitari poteft, Deus vero fine controverfia bo-

I1l. Zttribuere, Dro fal[um predicatum , ut Luc. vt.

Suar.to.t. nus eft. Unde & Suarez ait: ufu receptum eft,

fecerunt Pharif»ei dicentes, Chriftum in Beel- ** 15*

deindi&. «t blafphemia ad derogationem divini hono-

9 dbo

zebub ejicere dzemonia ; item Lutherus & -

Tob.cr,

ris, ac bonitatis applicata fit. Cit.tque eo-

Y.16

tuentes.

Calvinus, Deum authorem peccati conüi-:

demloco Hugonem de S. Victore, dicentem:

MC

blafphemiam effe cum quadam probrofa irre-

1V. Adimere Ded; qüad ei debetur , v. g. ne-

i-'ah.co.g'.f

ligiofitate, & diminutione ho

j

j

inDom.1&

noris ;livini, vi-

gando fapientiam, bonitatem aut potertiam,

poít Pent,

l4

tuperium ac convitium.

uti Rapfaces negavit, Deum jud»is opem

n.2e

: Divifio.

ferre poffe: Item Alphoníus Rex Hiipanise,

qui dicere aufus eít, fe principio mundi, a

T. Dividipoteft in mentalem, verbalem &

Deo przefens fuiffet, multa melius & fapien-

a&ualem. 4Memníalis eft, quze fola mente per-

tius ordinaturum fuifle.

Mart.5,

agitur; quo modo etiam diaboli blafphemant

»3

V. Tribuere creaturm , quod folius Dei pro- Saþ..:;.

leit qj,

Deum, uti & alii damnati fpiritus in inferno.

Y46.

Veibalis eft, quae voce exprimitur, & magis

prium eji: ut fi quis dicat, diabolum tam po- **

in fenfus cadit. Z&ualir ett, quze opere pera-

tentem effe, ac Deum: aeque colendum, ad-

i

orandum, &c. ltem folem & lunam, aut a-

.gtur, five dein per fcripturam, five per alia

mala opera in contumeliam Dei dirette per-

lias creatufas, rectores orbis terrarum Deos

$.Éphr. a&a; dequa S. Ephrem locutus eft, dicens:

patare, ut in Sapientize libro

«

dg nonxluug

Ecdfzy.

dicitur.

p

terrog.

to.1.i- Quemadmodum Deus operibus bonis glori-

fic:tur, ita contra malis aétionibus blasphe-

Vi. fnhonorare Sacramenta, reliquias au alias

matur; nam, cum infideles intuentur Chri-

res [acras, quatenur ad Deum [peiant : uti fa-

ftianos , quod inftar ethnicorum ipfi quoque

ciunt Iconoclaftici hzeretici, & noftri etiam

in crapula & ebrietate vitam degant, luden-

Lutherani, B. Virgini & Sanctis debitum cul-

tes atque faltantes cum citharis & tympanis,

tum & inyocationem negantes.

nonamplius di&itant,quod infenfati fint Chri-

$ t in

füani, dum Chrifti legem transgrediuntur;

$. Il.

3

f»l&iïai.

verum blafphemantes afferunt, eos, ficuttra-

.EX S. SCRIPTURA.

ditum a Chritto acceperunt, ita &facere. Un-

8. Aug. t- de & S. Auguftinus, raro, inquit, jam inve-

Qualitar €9 gravitas.

27 C nuntur, qui Chriftum lingua

6. 10

/b—lasph*.ement,

?

n affumes nomen Domini Dei tui in Exod, 2o.

M Cl

fed multi, qui vita.

I No

vanum; nec enim infontem habebit20.

Qm, 26

&yop,

S.Bonav. |S. Bonáventura tres modos declarat, qüi4

Dominus eum, qui affumpferit nomen Domi-

inc

bus aliquis blasphemiam committere poffit,

ni Dei fui fruftra. -

Lue

a.p. 5

fcilicet vel cum attribuitur Deo , quod fibi non

II. Nominatio Dei non fit a

ffidua in ore

| Ecd. 23.

convenit; velcum removetur ab eo, quod fibi

tuo, & nominibus San&torum n

-

admifícea- V- 9*

convenit; velcuin creaturze attribuitur, quod

sc Eph['.

j

ris, quoniam non eris immunis ab eis.

Mu

proprie Deo convenit.

h 4

S. Thomas Deum variis modis offe

ndi pof1

]ll. Cuiexprobrafti? & quem blasphema- 4. Reg.6.

fti2 contra quem exaltaíti vocem tuam ? & 22

fefcribit: Primo, quantum ad fuas creaturas,

elevaítiin excelfurg oculos tuos ?. contra fan-

fcilicet in homicidüs, furtis, adulteriis & fi-

um lIfrael.

x

milibus. Secundo, quantum ad fuam fami-

IV. Docuit iniquitas tua os tuum, & imi- Job. 15.

liam fpiritualem.

Tertio, quoad perfonam

V. $.

velatam. Quarto, quantum ad naturam aíj-

taris linguam blasphemantium.

fumptam. Quinto, quantum ad naturam di-

V. Si

[

Titulus XPIIL — Blofphenia.

A25

i. Reg.2.

d ;

V. 25.

V. Si peccaverit vir in virum , placari ei

IV.. Non eft he

cp

eccato ullum deterius, $, Chryf,

poteft Deus: fi autem in Deum peccaverit

fednequepar; nam in eo & acceífio omniumc. : or. 2.

vir, quis orabit pro eo?

ede faio &

Pf.63.v.4.

malorum eít, omnisque confufio, inex plabil

provid.

VI. Exacuerunt ut gladium linguas

»fuas,"

fupplicium, & intolerabilis pcena.

intenderuünt arcum rem amaram.

V. Alii peccatores appetunt deleGationes, Dd Stell;

Luc. c. 3.

VII. Quis eft, quiloquiturblafphemias?2

Pfal. 72.

honores, vel aliud quid»iam mundi; & vel-inLuc c.5.

.VHI. Pofueruntincoelum os fuum, & lin-

lent, fi poffent, his bonis frui fine Dei offenfa;

gua eorur tranfivit.in terra.

fed blafphemus multo aliter, quia confuito,

Eph. c.4.

;ni malitia.

IX. Blafphemia tollatur a vobis cum om-

& praemediate contra Deum infurgit.

VI. Omnia alia peccata videntur procede-S, Bernar-

lüigcsm. X. Dominatores ejus inique agunt, dicit

repartim ex fragilitate numanze naturze, par- din. t. 4.

Dominus, & jugiter tota die nomen meum

tim ex ignorantia ; fed illud peccatum bla-fe' 33

blafphematur: propter hoc fciet populus

Íphemize procedit ex propria malitia, & quan-

meüs nomen meum in die illa.

to eft major perfona offenfa, tanto major cul-

Matt.C.12.

XI. Autem in S

n

remittetur,

piritum blafphemia no

pa, & plus crefcit malitia culpze, & fic blafphe-

mia continet in fe majorem malitiam . aliis

Maie C.1.

XII.. Blafphemarunt fan&um I

fräei , aba-

peccatis, & nullum eft peccatum, quod habeat

lienati funt retrorfum, dereliquerunt Domi-

num.

in ie tantam iniquitatem , ficut blafphemia.

VII. Peccatum tanto majus & gravius eft,Id.t.r.C4g

Apoeciz XIIL Vidi mulierem fedentem fuper be-

quanto minus motivum habet, fi juvenis &$-1- €.9-

Inioc

ftiam coccineam, plenam nominibus blaf phe-

fenex adulterium perpetrant, plus in hoc pec-

Tut.rt,

caret fenex: In ceteris peccatis aliquod mo-

Mj

Damnüm.

tivum eft ad peccandum inducens, ficut in

,Tob.:c.lg. !

XIV.. Maledi&i erunt, qui contempferint

fuperbia excellentia dignitatis, in luxuria de-

Y. 16.

le&tatio carnis, in gula guftus, in avaritia pe-

te, & condemnati erunt omnes, qui blafphe-

cunia; in blafphemia autem nullum eft mo-

maverintte.

:

tivum, quia nulla eftibi dele&at

- Hhco.s;

I.Tim,cr-

XV. Tradidi fata

un, ut difcant non

bla-

/

ioad blafphe-

mion.d

fpheimare.

mandum inducens.

VlII. Quis magis ingratüs eft Deo de

'be-lbid.t |

1' poitUent,

H.Qu

Levc.24. XVI. Educ blafphemum eXtra cafira, &

neficio fpecialiter fibicollato prze caeteris cre-

J

)

ponant omnes, qui audierunt, manus fuper

caput ejus, & lapidet e

aturis, ícilicet loquela & lingua, quam bla-

'l

! fus-

j

um populus uniyfeg-

N

fphemator nominis Dei; qui, cum dicere de-

beat cum Propheta: .Benedicam Domino $n om-

Marc. 3.

XVII Q

üi blafphemavöfit inSpiritum fan

;

V. 29.

&um, non habebit remiffionem in zeternum.

ni tempore, [ymyer laus ejus in ore meo; Domino

-9D

Levit. 24.

füo ore fcetido maledicit? Omnes enim crea-

.M

XVIil. Homo, qui maledixerit Deo füo,

ture, & qu3elibet fuo modo follicite laudant

v.?-

portabit peccatum fuum: & qui blasphema-

.verit nomen Domini, morte morietur: la-

Deum, & benedicunt potentiam, fapientiam

& clementiam Salvatoris.

"

-pidibus obruet eum omnis multitudo po-

p

uli.

IX. Ingratus etiam de beneficio Incarna-Ibid.

s

Ecci.'"zy.

XIX. Qui in altum mittit lapidem ( aut

tionis: nam membrailla humanze infirmita-

tis, quze pro falute noftra affumpfit Dei Fi-

lius, blafphemus nominat ad contumeliam,

lj

v.28. 'm/afphemiaryn) fuper cant. ejus cadet.

$

IIl

z

quafi non fatis afflitus fuerit Chriftus profua

& aliorum falute ab impietate Judaica, pro-

pterea compleat contumelias ejus.

ïnï

EX QSSI. PATRI

BUS ET DOCTORIBUS.

Qualitas €? gravitar.

X. Patet, quod blafphemantes Deum pe-Manfi:

jores funt beftiis, canibus, & aliis; canesdifc.4. n.6

S, fier. in 41'.

enim non mordent dominos fuos, licet ab eis

€.1g.líai. -

Nihil eft horribilius. blafphemia, quaepo-

nit in coelum os fuum ; omne quip-

ladantur; fed blafphemus eodem ore , quo

pe ?eccatum comparatum blafphemise levius

Dei beneficium perci

€

Deum blafphemat.

pit, & bibegdo vinum,

:

$. Chryf, |

IL. Nefcitis, quis fit Deus, & QUali debeat

XI. Blafphemia eft lepra, quze omninoGloff.c.rg

hOm. 2().

ore vocari? Quod fi de ftudiofo quodam vi-

mundari non poteft, & ideo extra caftra pel. Levit.

lenda, hoc eft, crimen blatphemize, quod in

)lt 20,

ad*pop.x

romaleloquamur, dicimus: os tuum ab-

ll

lue, & ita commemora : nunc vero nomen

Spiritum fanctum committitur, de quo dici-

venerandum, quod audientes d2emones hor-

tur: Qu

i geccat in Sypiritum [anium, aoa remit-

tetur ei.

fe Ed

rent, temerarie circumferimus? -

?

$9 .

S. Ephr,

lli. Non metuis, ne forte ignis de ccelo

XII. Nihileft, quod animum noftrum magis Julius IIf

2. parzen,

exulceret, & confodiat, quam horribilis atquePlla 23.

;

n; 43.

defcendat ,. & devoret te , qui fic os adver-

impia, & chriftianis auribus intolerabilis divi-

j M ^

fus Omnipotentem aperis? Neque vereris,

ne forte terra fub te disrumpatur, & te ab-

ninominis blafphemia, cum audimus facratif-

& Mn

fimum Dei & Jefu Chrifti Domini noftri no-

l

forbeat ? Ne decipiaris, o homo; impoffi-

men, quod fuperomne nomen, cocleftia vene-

bile enim eft, manus effügere Creatoris ; au-

dieum, quidicit: Blatiphemantes rationem

rantur, terreftria adorant, in'erna contremi-

i

o 15 1

xeddent Deo

Ícunt (quod ne temere quidem a quopiam

hy

» qui paratus eft judi-care» vivos

propter ejus fublimitatem & majeftatem u-

& mortuos.

furpandum fit) paffim pravorum efferatorum-

$i

L]

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. [.

que

226

Bilyliothecc;* JManualis Concion- :ovie

ue hominum vocibus fcindi &c.. ut minime

fphemare, & execrari, eique maledicere au-

mirandum fit, fi a chriftianis populis, in tan-

debit ?

tis calamitatibus confütutis, divinae iracun-

li. S. Polycarpus;, quando follicitabatur Manfi

dize flagella non amoveantur.

a tvranno, ut, fi vitze fuze confulere vellet, difc. 4»

Manfi

XIlL. Blafphemia eft peccatum

diaboïicum,

Chriftum blafphemaret, animofe refpondit:

Jam octoginta fex anni elapfi funt, quibus

diíc.7. n.2]oqucla infernalis: Sicut enim Spiritus fan-

: g

&us loquitur per bonos, ita diabolus per bla-

Chriíto meo infervio, nec tamen unquam ma-

du

li quidpiam ab illo recepi, imo multis iisque

- ht

[l5

fphemos.

Á

:g

'I 6'

S. Bernar-

XIV.

Olingua diabolica , quid poteft tein-

prclaris bonis de manu ipfius auctus fum,

din. to. 4. ducere ad blaflphemandum Deum tuum, qui

qua igitur ratione illum, prout tu, o Pro-

confui, a me fieri defideras, blafphemare,

f?*'-33- te plafmavit, iu quo tuüm fummum bonum

confiftit, quite pretiofo fanguine redemit?

illique maledicere potero, qui tot mihi beae-

5.Bern,fe.

XV. Horrendum penitus facrilegium, quod

ficia preeftitit, & hactenus adeo benigne con-

fervavit?. qua fronte tam bono Deo & Do-

e.deconv. & ipforum videtur excedere facinus, qui

S.Paui. Domino majeftatis facrilegas manus injece-

mino ingratus effe potero?

runt.

IiI. Venerabilis Poemen Abbas quemdam Ruffin, A-

quil.1.3.im

S. Ephr.

XVI. Audesaperireos tuum audaéter, & in

difcipulorum fuorum , qui frequentibus a fpi-

vit .de

parzn.43. coclum verba emittere, juramenta atque bla-

a.

ritablafphemize pulfabatur tentationibus, do-

verbis fee

cuit; ut tentatus femper diceret: Ego cau- niorum,

:

fphemias, & non times, ne falx ignea, quam

ä

Propheta vidit, demoretur in domo tua, do-

fam non habeo, blaiphemia tua fuper te fitn. s7.

$n

fatanas, hanc enim caufam anima mea noón

Alex,lde

nec ex ea,quae fub coelo eft, te excidat ; dum fic

vult.

Íta fanus frater ille difcetfit.

eal

audes os aperire adverfus Deum omnipoten-

fi

tem, inquem Angeli, Archangeli, Cherubin

]V. Cum S. Ludovicus Rex Franciae edi- Ann. eccl,

Titedof,

&o publico (anciviffet, ut cuilibet nomen Dei

Rayn.

, acSeraphin nonaudent oculos conjicere ?

S.Chyi . XVILl. Nullum gratiarum actioni par bo-

blafpheman*i ignito ferro in labiis ftigma in-

126;1:.6;

ho. 1. àd. pum ; quemadmodum blafphemia pejus nihil.

ureretur; accidit, ut, poftquam civis quidam

pop.

Parifinushujus poenze reatumincurriffet,mul-

S.

Aug.in

XViil. Cum Deuslaudatur de bono opere

P 46

tuo, laudasoperetuo Deum. Etcum blafphe-

ti pro iliius abhac poena exemptione interce-

. matur Deus de malo opere tuo, operetuo bla-

dere:t, quem Rex juítus absque mifericordia

Íphemas Deum. Itaque ad aurium exhorta-

cauterizari praecepit in labiis ferro canden-

tionem canta voce, corde ne fileas, vita ne ta-

ti, in peccati fui memoriam fempiternam, &

in aliorum exemplum.

Non defuere qui-

ceas. Siergo beneagis, & quando mandu-

cas, & bibis, & refectionem corporis fumis

dem muiti, etiam fecundum mundum fapi-

'entes viri, qui fan&um Regem velut nimis

gratias agens Deo, cibus tunc & potus laudat

crudelem & rigidum cenfurarent. At vero

Deum. Si vero modum nature debituin im-

Aoderatione voracititis excedas, & violen-

fan&us Rex veriíffimum effe fciens, quod ait

Chriftas: Beati efli, cum maledixerint vobis ho-

tia te ingurgites, quantaslibet laudes lingua

tua fonet, vita blafphemat.

mines, €$. dixerint omne maluzm propter me, hanc

fdeml.de XIX. Cum probrum jacitur in Principem,

protulit regia majeftate fua dignam fenten-

tiam, videlicet, quod defideraret potius fimi-

civ.Deéi/ patrize bonum & utlem, nonne tanto eft in-

€. 9.

dignius, quanto a veritate remotius, & a vi-

le cauterium fibi in labiis effe inuftum , &,

quoad viveret, talem indecentiam fuftinere,

ta ilius alienius? que izitur fupplicia fuffi-

ciunt, cum Deo fit ifta tam nefaria, tam infi-

dummodo hujusmodi perniciofum vitium de

?

f

regno fuo penitus tolleretur.

glnis injuria illata

Damnum.

V. 'De Philippo, pariter Francize Rege, le- vinc, in

vs- Ambrc

XX. Immugiens terra in medio

plebis fciue

gimus, quod, quotiescunque aliquos in ta- fpec. hift,

'P- 8?0

bernis, vel etiam in bello milites blafphe-

?E Loinin

ditur, aperitur in pro undo finus, abripiuntur

noxii, & ita ab omnibus mundi hujus able-

mias protuliffe audiebat , illos protinus fub-

: CAss,

!

gantur elementis, ut nec aerem hauítu, nec

mergi jufferit , hancque legem in regno fuo

]

coelum vifu, nec mare ta&u, nec terram con-

perpetuo acinviolabiliter obfervari voluerit:

(

taminarent fepulchro.

Et de hoc edi&um, pofteris firmiter tenen-

f

dum, reliquit ante mortem.

$

IV;

"

Vl. Anno 1509. accidit Argentinae, quod Manfi dif

EXEMPLA

EXTERNA.

Senatus pro tribunali fedens judicium terre 3- ?« 17-

f

debuerit, quoad duos milites urbis praefi-

Á

N

Fuga.

diarios, quorum unus àrmus fuis guberna-

m S. Michael Archangelus cum diabolo di-

torem fuum graviter data opera offenderat,

n5 90

Ep. Juda I. Cu

alter vero enormes in Deum blafphemias

*L Rlïn.a :

[putans: altercaretur de. Moyfis corpore ,

non ef aufus judicium inferre blafphemie , Jed di-

evomuerat; & quidem unus illorum pro fe

h, n

xit: [ncrepet te Dos,inur. . Ex quo Jofephus

fuique liberatione habebat advocatos, al-

ter vero neminem habebat, qui in ejus de-

Manfi fic concludit, quod, fiis, qui coele-

ftis militize Prisceps eft, pro divini honoris

fenfionem os fuum aperiret. Pro illo ob fpe-

1:;

de:enfione inimico Dei non fuit aufüs male-

&atam fortitudinem optimi quique interce-

dicere, qua fronte homo, viliffimus ille terrae

debant, pro hoc nulli; Senatus prudens ra-

verniculus, tantis a Deo beneficiis cumula-

tus, violatorem Dei non meliori conditione

g

tus, eundem optimum Deum, cum tanto ho-

effe, quam calumniatorem hominis , cauíae

noris & reverentize ei debitae przejudicio ,. bla-

cognitione, quibus oportuit, deman

data, ubi

blafphe-

:

Titulus XV II — Blafphemia.

227

blalphemiamhorrendam, licetabebrio, &e- anxietate animi & follicitudine dixiffe: La-

lanf

motze mentis homine admiffam cognovit, plus

bora, quod omne peccatum de terra tua re-

divinzé Majeftati, quam humanzegratize & in-

üifc.,;,

fmoveatur, maxime autem blafphemia.

terceffioni tribuendum ratus, fupplicio capita-

XI. Moyfes, licet alioqui mitiffimus, ubi Exod, 32.

li, extra&ta per cervicem lingua, blafphemum

tamen populus vitulum aureum adoravit, tam

affecit.

V

fevere vindicavit, ut comminutum vitulum

J florem.

VII. Michael de Bar

TO Navaræüs Ordinis

Jl .de orig.

eidem potandum dederit, imperaveritque, ut

S. Jacobi nobilis Eques, de Rege fuo optime

unusquisque occidat fratrem fuum, & ami-

|

hegref.l.5.

meritus, femeltantum per vitam Dei publice

J

€. 0,

cum, & proximum.

. jurans, triginta & uno diebusin carcerem con-

XII. Job, etfi ab uxore ad maledicendum S. Chryf,

jecus fuit; cumque de gravi nimis poena,

Deo graviter incitatus, potius tamen duxit, utorat. 5.

qua mul&abatur, apud Regem conquereretur,

loquitur S. Chryfoftomus, innumera perpeti

Rex filium fuum fe ipfi in focium additurum

mala, quam blafphemia tantorum malorum

refpondit, qui catenarum pondus dimidiatum

relaxationem confequi.

.-cumipfo ferret, itaenim de fe meritum effe, ut

Nuffn, A.

.XIIL. Abbas Poemen docuit juvenem de Fab. co.5.

qUil,l,g,[n

libenter ipfumjuvare velit, hac vero inrenul-

blafphemia tentatum itarefpondere: Vellem

inDom. 18

Yit, D de

, lamaliamgratificandirationem difpicere; ac

quidem blafp

pott Pent,

Vetbis(ee

hemare, fed non haþeq caufam

proinde carcerem quidem in gratiam illius

blafphemandi Deum.

A

Tiorum,

nonnihil ornamentis apparari fecit, at vero

XIV. B. Ludovicus Rex Francize, cum mul- £mil. 1.7,

Vg

compedes & catenas ab ipfo tollere renuit.

H

434

T

1 3

P

ne- nitor.

s. Cyrill,

ti peterent, ut Nobili cuidam poena b

jb&.*k

Franc.

Alex, l.de

VHL. Ezechias Rex; utpotea Deo magno-

mi:xe ab eo decreta, fcilicet cauterii in fronte

fide ad

pereilluminatus, mox ut horrendam Senna-

inurendi, remitteretur, refpondit: Ego para-

Ànetd,

E

Tnheedof, Cherib blafphemiam audivit, cercam contra

Myn,

tus effem, & pro gratia reputarem, fi tale (i-

lr

ipfum obtinendam vi&oriam in manu fua fe

gnum fronti meze inureretur, dummodo tale -

habere exiftimavit, neque tam Hierofolymze

Ícelus e regno meo extirparetur.

]

. fortificationibus, munitionibus, viGualium,

XV.. Robertus Francorum Rex in civitate Nic, Racr,

annon?e, militumque fuorum generofitati in-

Aurelianenfi pro pace regni orans, Chrifturm decif.3or.

nixus eft, quam indubitatzefpei, quam de Deo

afpectabilem habuit dicentem, non priuseum

'protinus concepit, qua futurum effe confidit,

pacem in regno habiturum , . quam blafphe-

quod Deus honorem ab inimico fuo Senna-

miam & alia vitia notoria eregno eliminaffet.

cherib enormi(fime laefum defenfurus effet ,

XVI. Joannes Hurtado Dominicanus, cum Engel g.im

vindicando illatas fibi per blafphemiam gra-

militem graviter blafphemantem audiviffet, Dom. tr.

viffimas injurias. Unde S. Cyrillus Alexan-

fic eumallocutus eft: Mentiris, maligne, Deus Poft Pent.

drinusait: Convitia in Deum detorta zegerri-

is non eft, qualem tu blafphemo ore fingis,

me ferens Rex, eaque fi diffimularentur, ca-

fed bonus eft, juftus & mifericors. Cumque

piendze civitatiscaufam effe poffe, pie pruden-

miles hoc dicto efferatus fertum ftringeret,

terque confiderans, &fe nihilominus abipfo

]oannes in genua provolutus

kþmvarty'xfii pal-

blafphemarum vocum crimine exfolvere per-

mam avide exfpe&abat.

B

cupiens, derepente coníciífa vefte in domum

XVII. Imperator Juflinianus blafphemos Pzdag.

Dei afcendit, precibusque, quibus potuit, irse

morte ple&ti volebat; Rex Scotize impiamlin- Chril.p.r

. divinzefe oppofuit: fciebat'enim, quod eoipfo,

guam radicitus exfvindi. Argentoratenfis Ma- 6592

quo de illatis Deo injuriis intrinfecum cordis

giftratus anno 1569. uni e preefidiariis militi-

exterius teftaretur dolorem, divinamque ejus

bus fuis, quod blafphemaffet, lin

guam per cer-

juftitiam ad injurias illas debite mulétandas

vices extrahi juffit.

imploraret, confequens futurum . elffet totius

Vincit

hoftilis exercitus infallibile exterminium.

- Damnum.

fyec, hf

Lorin.in

IX. Robertus Rex Franciae pacem publi-

XVIII. L'S'enn'acherib Rex ob bïäfphemi-am A. Reg; rä.

€. 24.Lev. cam in regnis fuis pro virium fuarum poffibi-

in Deum jactam primo centum octoginta

litate confervare fatagebat, eoque fine devo-

quinque millia militum una no&te, Angelo

tiffimas coram Crucifixo quodam preces ef-

Dei percutiente, amifit; deindei

fundebat.

In procemio pragmaticze fanctio-

liis fuis percuffus interiit.

pfgmet a fi-

nis narratur, quod Roberto Regi Francorum,

XIX. Nicanoris lingua juffu Judee proeci-a Macch,

"TR

filio Capeti, in urbe Aurelia pro pace regni

fa particulatim avibus devoranda expofita, & 15- v- 33*

-

fui oranti, Crucifixus non fine ingenti prodi-

;l n'l7' i

ï

manus contra domum fanétam omnipotentis

Y

gio, & ingenti miraculo refpondit: Non ha-

Dei fufpenfa.

biturum pacem in regno, donec bla

XX. Herodes Rex a vermibus conífu

extirparet.

]

fphemias

m- A& rs,

Rayn. ad

ptus: Antiochus vero miferabili & invifibili v. 22.

.. X. Inannalibus ecclefiafticislegimus, quod

plaga a Deo ob blafphemiam humiliatus in- ?: Macch,

ann.1270. S. [ undovicus Rex vere chriftianiffimus inter

v

teriit.

(n 9

[ m

alia monita, quze filio fuo, qui.in regno fuc-

XXI. Anno 1623. die no

ha O&Gobris duo Mercur.

ce(furus erat, fpecialiter commendata effe vo-

adulterinze monetze cufores ad furcam dam- Gallic.

luit, unumhocífuerit: Maxime autem nullum

nati funt, quorum alter Catholicus cum ma-

. Iai

verbum blafphemize de Deo, five de San&is,

gna afpicientium cedificatione obiit, alter ve-

patiaris dici ab aliquo, quin vindi&ctam de eo

ro hvereticus nomine Michael Thomas Huf-

fieri facias.

Et paulo poft vitze ejus hiftoria

faye horrendas in Deum & ejus SS. Matrem

ibidem num. 17. repetit, fanctum hunc Re-

blafphemias cum effudiffet, efcala vix deje-

gem eidem filio fuo.de novo, fingulari cum

&us, fuüne ne minime quidem fracto, e furca

z

de-

| R..J( Pat. Lohn. Bibl. Man. Tom. .

1

&Bii'z..iz'-othc'cæ Mamualis / Conciouatorue

22$

delabitur , capit& prorfus ab humeris , ac fi

nem blafphemaffethzec ei apparens dixit : 'XNa-

novacula abíciffum foret, excuffo, fola lingua

li, quaelo, noliita lzedereanimam tuam: id-

que tertia vice faciebat; cumautem ille ma-

excepta, quze longa, infamis, & vifu horrida

e trunco corporis pendebat, unde eidem fu-

gis blafphemaret, meridie dormienti apparens

nis iterum applicatus, truncumque corpus in

iterum, nihilque dicens manus & pedes digi-

atibulo iterum fufpenfum eft.

tofignavit; quo fa&o ipfe vigilans manibus

/

$, Dam.

XXIL S.Petrus Damianus fcribit, non pro-

& pedibusfe truncatum reperit. .

-ar. aæ;aa

h, ep.2.

cul Bononia duos commeffatores ad coenam

XXXI. Baronius inannalibus refert, quod, B

conveniffe , in qua cum alter gallinaceum pul-

cum Conftantinopoli ex Arrianze fectze haere- 494« .54-

lum diffecuiffet, alter, tam apte, inquit; hunc

ticis, quiSS. Trinitatis jurati hoftes erant , u-

flifor

pullam divififti, ut neipfe quidem S. Petrusin-

nus, .cuinomen Olympius , in balneo corpus

03i. 0f

fuum abluens , impias contra eandem. & hor-

tegrum nobis reftituere queat; imo nec Deus,

fubjecit aiter; Qua blafphemia vix prolata

rendas blafphemias evomuilfet, confeftim in

Gallus ex jufculo vivus exiliens cantat, & a-

rabiem a&tus: femetipfum unguibus miferabi-

las excutiens multo jureblafphemos confper-

liter dilaniarit, & paulo poft facrilegam ani-

mam adinfernum transmiferit.

git, ipfi vero lepra tacti, eandein etiam in po-

Íteros trausfuderunt, qui in criminis a majo-

XXXII. Alius quoque fcriptor memorabi- Ungaras

jem quemdam cafum recenfet, qui in regno

, inorit,'

ribus patrati memoriam deinceps Eccletiae

Hifpaniarum contigit circa quemdam , qui

er.10.1n

multis annis facti funt vectigales. -

?

? exn'ic.

B. Greg.

XXIII. S. Gregorius narrat, puerum

quin-

poftquam omnia, quze habebat, ludendo per- Symbolí,

l, 4. dia!.

didilfet, Deum inftanter rogavit, ut projactu-

€. 18.

quennem in patris gremio blafphemantem a

a fua reparanda gratiam fuam impertiretur,

daemone abreptum, nec unquam amplius con-

S.Cyrill fpe&um effe.

Simile quid S. Cyrillus narrat

at vero, quia fortuna illi totaliter adverfante,

Tredemb.

in epi

4€ de puero duodecenni cum patre ludente, &

ludus femper de malo devolvebatur in pejus,

] collat,

mirac.

pecüniis ludendo penitus amiffis, tandem ve-

S. Hieronymum blafphemante.

4

8. Hier. :

XXIV. Simonde Tornaco Dó

&or Päriüen—

ftes quoque fuas ejusdem ludi exponebat di-

Cantipr. fis celeberrimus, cum publice dixiffet, tres

Ícrimini, ac demum veftibus denudatus do-

€. 48»

mum repetiit, ibidemque affumptis armis,

fuiffe impoftores, qui mundum fraudibus fuis

fübjugarint, Moyfen, Chriftum, & Mahume-

& conícenfo equo in forum concelfit, ubi co-

tum, quorum primus Judzeos, alter Chriftia-

ram multis alta voce exclamavit, & ait: Si

quis eft amicus, & fidelis Dei, quidicat, Deum

nos, tertius Turcas infatuarit, fubito everfis

oculis, mugitum emittens, & per epilepfiam

effealiquid, vadat, &fearmet, & congredia-

elifusinterram, tertio die mifere obiit, nemi-

tur mecum in nomine Dei fui, & ego ipfum oc-

cidam fineDeo, & intelliget, quod nullus fit

li,

nem nifi concubinam nominare valens. -

8. Dam.

XXV. Clericus quidam cum dixiffet,

fal-

Deus. .Ad quam propofitioném omnes qui-

1.2. ep.15. fam effe illam Chrifti fententiam: Omnis, qui

dem exhorrelcentes, prze nimioftupore hzefe-

re attoniti, nullus tamen ex oninibus erat,

fe humiliat, exaltabitur: repente gladio per

os inítar fulminis transfixus eft.

