mores in melius mutaverunt,.communem-

?

que vitam, & cibum ftridiflime fervaverunt.

ipfa arbor, ut quoties edibus fuis egredere-

it fe

tur, vel eas ingrederetur, eam reípicere

&

Wen. 3.

X. ViditEva, quod lignum effet bonum ad

vefcendum, & tulit de fru&u ejus, deditque

poffet.

Refpiciendo femper , prohibitionis

fiat,

ä

recordabatur, & recordando mox graviffi-

[v

vico fuo, & comedentes ambo, totum huma-

me tentabatur.

Die quadam ante arborem

]u

ä

num.genus fecum in perniciem traxerunt.

di&tam tranfiens, & poma in ea con(iderans

XI. In diebus Noe edebant usque in diem;

ist;e»; i.

E

ab eo, qui primum hominem per lignum pro-

L ali' s: Petf,

qua intravit Noeinaream, & venit diluvium,

hibitum tentavit, & proftravit, tam valde

& abftulit omnes.

iret Pinim Id

tentatus eft ; ut arborem adierit; & ad pomum

Spec, Ex.

XIL.. Gulofa foemina

la&ucum'dc&ärp&hsj,

m E

91« 0X48- cui dzemon infederat, nee fignum crucis fa-

decerpendum- nunc tnanum. extendendo,

| (2

nunc extenfam retrahendo totum pene diem

datm

ciens ab eodem obíeffa eft.

contrariis nifibus exegerit. - Tandem adju-

ifle

dbiex 45. XIll. Gulofus monaohus occulte come-

vante gratia-Divina triumphans in tantum

Es ao H

dens & publica abilinentia fan&itatis famam

lii

"quzrens, draconi devorandus traditur.

concupifcentiz re(litit, ut corde coanguítato

füb arbore jacens fpiritum exhalarit. —

1*8. Petrus

XIV. Gulofüs fra:er, quia frixuras in va-

XIX. Beatus Henricus Sufo ftatuit nuri:- farty.p.g«

4

Dan.ep.1. fculo deferebat ad triclinium, & de iis ibi co-

adFra. qnederat, in turpiffimum pollationis vitium

quam bibere, etfi (iti interdiu fiepe cruciare-

tur, maxime circanoctem ; hinc ei, velut fe-

praxige

XoJandte x

mox incidit, ut dici de eo jure potuerit; poít

*e[t0. 1. Ebe,

" buccellam introivit in eum fatanas.

brieitantibus folet, oris labra fcindebantur, ac

intume(cebant, ut etiam linguz cutem dete-

gf d

Spec, Ex:

XV. Alius quidam frater, cum in patriam

N

V. Gula,. domum veniens pifcibus oblatis non conten-

reret nimia ficcitas oris : Adibat naonnunquam

limpidiffimum monafterii fontem: Unde in

2

apx 90

.tus, fedgallinam occidens, & affari jubens,ubi

lt

äï

rimum bolum accepit, ab eo fuffocatus eft.

fubje&um labram zneum frigida promica-

bat, unde fitis auctior ei plus cormenti alfe:

I(l$y

PbLex.16. XVl. Quidam miles poft mortem puero

[4

:3vit remee

Y

E

rebat, quanto pr&fentius ei nc

N

fuo:apparens, cumhic prz timore aperire ei-

dium: femel camen pre nimia fitis vebemene

my

dem januam nollet, bufones ac ferpentes ja-

Iia

tia queftus eft amauter Deo : O infinita boni-

nuz appendi, filioque fuo nuntiari juflit,

tas! quam amor tuus potens, C? fuavitec crudelis

jf

hunc efíe fnura & otioforum in inferno ci-

0X

eft ; quandoquidem mübi totus Lacus Zdcronianus, to-

bum & delicias.

tus Rbenus , totum boc fontis falientis illicium pro-

I

Alias etiam Chriíto amans

u$

Fruftus domita gula.

bibitui e[t aà iilo.

ter queftus eft fitis vehementiam, quam ejus

"

XVII. Adolefcenti cüipiam Mexicano quia

ann. Mar,

amore toleraret, fed fuücceffu (àne felici:

2b

focmina impura feelus perfüuadere non poterat,

quippe cum jam diu dullo potu ufus fsmelin

d

n 361.

faccaro tefnperatum venenum oflicii obten-

zu mifit. Indülcemillam efcamjamjam invo-

menía viribus pre fiti deficeret, impetrata de

menía communi difcedendi venia, in facel-

de Themt

Jaturus juvenis memiait, fe ea die mortifica.

tioni ftudere in Deipare honorem, adeoque

lum fe contuli t; ubi eneGtus prope fitis imma-

g Gntige

nitate , ubertim lacrimans Chriftum eft allo-

TL E

jejunare coníuefle.

Poftero die dum illam

:j ]

cutus ; O S'tfü amantiffme , bauftum aque wibi

j

promi jubet , compertus eft illius impudice

negabis, qui tui amore füi exerucior , quam ta-

f-

machinationis dolus, bellariis iis, (eu faccaro

vermibus foedum in modum fcaturiente, de-

:en wüferrimo cuique nemo megat P patieris ditu-

]*

tius me a torqueri? Dumque ita tormentum

lA

prehenfumque; quod fi berimiffam dulce ve-

nenum ( uti vehementerin id fümendum ra-

füum explicat, videbatur fe quadam voce

i

animari, certumque reddi, proxime confolas-

piebatur) fümpf(iffet,veneno fuiffe extinguen-

)s

tione divina recreandum : NoCte fequenu B.

:dum. Quareconfeffarium adiit, peccata ex-

Virgo cum Jefir parvulo ei apparet, quafi de-

piavit, facro fan&o Epulo accubuit, & Deo;

cemannorüm, cum patera aqux plena: inde

?s

ejusque Matri fug fofpitatrici pro vita ferva-

jubet eum bibere,

inde cur liberaliter bi-

ta gratías egir.

|g

Cafarius

idam multa fcelera commi-

biflet , recreatu

E hmire omncyx: ütim egcin-

i

L

XViI. Miles qu

xit,

5 L.'qü Cl 7?0

ferat, tandem 'duäu,spoenitentia,'*. venit ad fa-

ls

cerdotem de commiflis facta confeffione pce-

T

XX, S. L«an;bert. Eþifccpus Valencenenfis Ihidem.

ll

nitentiam füfcepit, fed fufceptam fervarenon

Venecris quodá die fancto poft multos labores

]

meditationes ac.preces fatigatus , & fiti cru-

po:tit, Cunique hoc faipius aditaffet, die

quadam dixit ilii facerdos: JNibil i proficimus;

ciatus , noluit tamen ante juítum collationis

R. P; Loba. Bill. Man. Tom. 4.

Rrrrra

no ur.-x

$6$

Jbliotbece . Manuahs | Concionatoria.

"

sit

noCturnsg tempus quidquamïguüare ; tempo«

IV. Diogenes divitem quendam ,. qui füaLaert. i. &

re vero collattionis, ad fallendos accumben-

abliguriverat, olivis vefcentem in diverforio

pof

videns : fi fic prandiffes, inquit, non ita cac-

tes, ut folebat in argentea patera juílit fibia

narCS. j

X

g Niprit X

fervo, qui jam erat ad hoc inftitutus, puram

OULU u

aquam afíferri, füper quam efformata cruce

V. Vitellius ab amicis fibi fic parari con-Suetonius,

rid

cumbiberet, vinum reperit: jubet fervum, (i

s d

vivia jufferat, utnullum infra decies mille au-

deliquiffet, errorem emendare. Format cru-

reorum conftaret ; & tamen adhuc profufio-

ynot 5 pdt

cem fecundo, & denuo vinum gufítat. Tertio

ra erant, qua proprio fumptu apparabat, ita

«t fiu

demum ipfe in rem venturus, aliis fpe&anti-

ut in una, ccena duo-pifcium millia, avium

gi

bus aquam infundit, & fadacruce, iterum

vero feptem millia apponebantur,

füb

vinum bibit, & quod adítantes omnes gu.

pot

ftarunt. -

VI. Alpinus Imperator tantsx voracitatis Platina.

erat, utinuna coena decem pepones oftienfes, inPentiagy

pfæ

Centum poma perfica, quingentas ficus paffa-

bus

$ V.

& Mnot .

kias, & quadraginta oftrea comederet,

. VII. NVenceslaus Rex Bohemig , cum Fab.in

w6 g

EXEMPLA DOMESTICA.-

sii

prandium non, prout jufferat, preparatüm Dom. 6;

Puga.

offendiffet, juffit coquum ca

f

ru affixum ad ignem torreri.

ponis inftar ye. Poft P*üfr-f

ceí

^

Maffin

Ignatius nulli uhquam ferculo arrifit:

& Cf

'

vital.g,

E

nullum edulii vel condimenti genus

VIII. Henrieus Rex Angliz VII, Apïtïumlbi. ex, 165

(. hom ao

& 112

quendam hominem' obíeurum ad magnam

cuiquam indixit, nihil inter edendum queftus,

34.1&1*(. u

lieet & cibus, & potus fzpe male paratus

dignitatem evexit, eo quod caponem, quem .

äm [u

eflet.

cibum ille pro deliciis habebat, o

Annua

ptima fua

e

1I. P. Thomias Sanchez, ubi fenfit in ali-

cura preparatum illi appofuiffet.

üt

Soe, 7620. quem cibum vcehementius fe inclinari, mox

Coll.Grat. enm depofuit. Nullum acetum, falem, oleum

qu«

/$ VIL

ng

L

autaliud ejusmodi condimentum adhibebat,

$a

L

ut gulam expugnaret, -

/

VS,IMIL,I*T—UDIN.ES.

«

Vita itl-

-AI. P. Sebaftianus

Barradius viliffima tan-

anlita: a

[

ner, prstf, t & palatoingratiffima fumebat, Szpe ad

Qu

ulam mortificandam cibos calidiffimos , fae«

cut Aquila, licet excelfiffime v::,lari;s » t&-

€affiaui:

K

-

men ad ima vallium fübmitti, ac morti-

€co 1- 5.' c.

pe frigidiffimos accipiebat, ut omnis fapor

$Bo

abderetur.

l.

cinis cadaveribus implicari ventrjs neceffita- *

h Diesl,

Vitae. 4

1V. P. Balthafar Alvarez, fi melius quid ei

'te compellitur ; ita fan&ti quoque Viri non-

m

ll.

nunquam propter victus neceflitatem gaftrie

tü

apponebatur, mox alteri dabat. Cum aliquan-

g

do unieum ovum haberet in hofpitio, etiam

margiz vitio impetuntur.

lint,

illud ftudioin terram cadere permifit, utfein

li. Sicut febris ex nimio ardore, & inflam- Manfi difgy

illo exiguo cibo viaceret.

matione procedit, ita quoque vidum gulg?9* ? $j

n

Vits.

li

V. joannes Berchmann

dicere folebat, tri-

non in manducando conífiftit, fed in appetitu

bus cum vitiis maxime pugnandum effe re-

immoderato eibi , qu

j

p

exiguz fit fubftanua.

antumvis ille ,vilis—;&

ligiofo nempe cum acedia , füperbia , gula;

Acediam fervore, fuperbiam. fübmiflione,

gulam temperantia füperari.

Hinc ipfe ut

Damnun.

ulam vinceret, nihil unquam prarer vulga-

!

It

7

hu

Y

em cibum & potum admifitt; non prius

JII. Sicut co'turt'äices in vindemiis, quan- S. Bonav;

menfz récordabatur, quam fignum audiret:

do fünt bene pingues de facili capiu

ntur ab te. 6. in

accipitre 5 fic homines dediti gulz, facile

t, tit. f,

paulatim fibi —aliquid detrahebat.

vincuntür ad tentatjonem.

i

Bia

LÀ

!cdl 3[. ,l

)

S. VI.

IV. Sicut porci impiguantur in pafc

uïs ne"OVe in

i

- glandium, quas avide fumunt, nec eum; qui

fpeg: 13.pe

.lo'.

Vi

BXEMPLA PROFANA.:

excutit, & dat eis, refpiciunt, & dum atten-

L lcefd th

duat glandibus comedendis, latio percutit

Zonsrás

€os fecuri, & fübito occidit incautos.

'Talis

S'h& 9. ]

L 'Ze

no Imperator Oriehtis cum ob intem-

te, 3. An*

perantiam gulz Ariadnz uxori & aliis

.quoque faginatus porcus ille dives erat, qui

IK

yeal.

valde moleftus fuiffet, illius imperio femel in:

dicebat: Anima mea , habes multa bona re-

fo

pofita in annos plurimos ; comede , bibe,

l

ebriatus in monumentum Imperatorum eone

je&us eft, lapide maximo pro operculo im-

epulare.

At vero damones, tanquam ]a-

pofito; fadtusque fobrius inter lamentationes

niones,eundem jam incrafíatum& impinguae

tum, ex improvifío mactarunt: Stulke, hac

T Ms

& ejulatus, mifera & horrenda morte eft ex-

Wach

f

tinctus.

noGe repetent a te animam tuam, id eít,

$ lm a

Btobæui.

IL. Sauromatz triduo fe ad faturitatem in-

dzmones, inquit Lyranus.

d

f. 42

V, Sicut Eíau pro cibo

lenticule vendidit

S. If»b!'lü'ipi

gurgitant, uxoribus ceu Dominis per om-

M

nia parent.

primogenita füa; ficgulofi pro gula vendunt ""

p

Langiusin ]II. Aureliano Imperatori in deliciis fuit przmia xterna, nam dicitur Thren, r. dede-

&f

Pelysntl: pbago quidam ,

qui uno die ad menfam runt quzque pretio(à pro cibo.

mnes virtutes S-mm-f*ev..-.

h,

Imperatoris aprum integrum, centum pánes, -

'V]. Sicut per abftinentiam o

£4. de

Om.cr

$

fpirituales radicantur, atque «difi

cantur in

mod. viVa

vervecem & po,x:ccllum cemedis,

anima j

Qmp Ü

—

ïitulw LXIFV. Gule. -

969

TM

M

fl

animas ifa &pcr-üyz-vitatem.ciboium omnia & corporis nof&i menfüra, fi p!uge-s*ïaceeperi:

o

vitia nütriuntur, & confortantur in cor-

cibos; quam ferat natura, impletur, & in-

ore.

£

je&orum gravitatem, non amat, & in

8. Nilus de

VII. 'Si

C

: PCI'*

$, vit. aff.

zut nubes folis r-adios obf&urat ; fic

ditionis. pelagus demergitur.

eraífus vapore e cibis emergens,mentis obícu-

'UTSuetonius.

ricatem affert.

Philol. de

$. VIII.

VIIL Sicut prefepe omnium " jumentce

ii

hhonoer. Sa

i

h

«erdot.

rüm, equorum, aliorumque fimilium anima-

MOTIVA,

Iium in fe recludit pabulum, ita & corpus ine

gluviei deditum, quoscunque fuícipit, & re-

P

J Ex Qualitate,

»

t hus

fundit eibos, ad brutales explendos appetitus.

Porro venter nihil aliud eft, inquit ille, quam

L (^Yuia vitium hoc,þmnmuml]ïmwn , atques. Auguft.

55 n

PU

prefepe brutz eoncupifcen

H

tiz, qui poratioqi-

. "- adeo fericulofifmum eft;. cum enim ci-L43c«conf,

bus rigatur & ingluvie.

:

bo quotidie refici opus habeamus, declina-€ 3!«

« Antoni-

re illius occafiones, ficut in aliis vitiis, non

0 n

mus ]. c.

.IX. Sicut beftie comedunt, cum trahit

petitus eas ad cibum fine difcretione, vel

poffumus, unde S. Auguítinus ait: In his

n o (,

sl

qua confideratione: ita & gulofus non re-

tentationibus pofitus certo quotidie adverfus

t R g

fpicit nec ad diem, nec ad modum

,necad ne-

concupifcentiam manducandi, & bibendi ;

ceffitatem, fed ad appetitum.

non enim eít, quod femel praecidere, & ulte-

mlb 8 16,

& Chryf,

t0.1. hom.

X. Sicut animalia bruta uberiori pabulo

rius non attingere dcccrnragm, ficut de con-

m

di(tenfa magis refra&taria, atque indomita fi-

cubitu potui.

s

T

534» adv.

duda2os.

unt, X neque jugum, nec frznum, nec aurigze

. II. Quia turpif/mum eft : quid enim fce. Canif to.

J

.1inanum ferunt; lta populus Judaicus ex

dius, inquit Canifius, quam hominem a bel. 4- $- 7« de

luis naturali quadam frugalitate contenris fu. V« capke

ebrietate, & nimia corporis obeíitate ad ex-

tremam przcipitatus malitiam laícivie, ne-

perari, dum ventris, crapulz & vinolentiz

*

que Chrifti jugum acceptavit, neque doctri-

quafi mancipium agit, dum bona diffipar, va-

nz aratrum duxit.

L

letudiném ledit, morbos accerót, ac vitam

Seneea

.XI. Sicut mufto dolia ipfa rumpuntur, &

denique ipfam abrumpit fibi? Hoc fane mo- Marchant.

epift. 93- omne, quod in ipis jacet, in (ummam par-

tivo ftudiofus quidam, tefte Marchantio, ftul]. i^ tuba

tem vis caloris ejeCtat; (ic vino exxítuante,

titiam füam agnovit, cum enim Poriliis do-39e1e8-6-

'8. QOM.

quidquid in imo jacet abditum effertur, &

mum proficifcens , in hofpitio ab hofpite ad

ï tl, 56

prodit in medium.

varios hauftus in fanitatem hofpite, filiz,

Y

&, Bonav.

XII. Sicut piícis per guttur capitur cum

Ancillarum provocatus effet;ideoque fequen-

Ín Dizt,1.

3. tit. g.

hamo, & avis per collum cum laqueo tene-

ti die capitis graviflimos dolores fenfiffet, ac-

le

tur; fic gulofüs

cidit, utin itinere ad fluvium petveoiret, ibis

2

ulz vitio.

per guttur & collum capitur

que jumentum fuum ad bibendum invitaret,

, Hinüdi[ü

ideme,

XIHI. Sicut fquinantia eft morbus gutt&-—

quod cum illud modice feciffet, & poftea ftu-

ris, & cito füffocat hominem, (ic gula gut-

diofo fruftra per amorem hofpitz, filiarum,

æ"G-RIS)

turis vitium faciliter (trangulat hominem per

ancillarum hortante ut amplius biberet. prz«

peccatum.

ftare nollet, quin etiam recalcitrando abnue-

XIV. $

icut rofz uno die Hofent, & eodem

ret, morus ille hoc jumenti exemplo dixit :

die pariter languent, at fpinz, quz manum

Vere tu longe me prudentius es; fienim ego

erfodiunt, toto anno in fepibus permanent;

me heri perinde, ac u modo, corttinuifTem,

ita quoque vini fapor, & epularum fuavitas,

hodie tam gravi capitis dolo

una tantum hora, vel duabus ad füummum

ariditate non laborarem.

re; faugiumquc

^

, $. Dontu

?

td, 61 in

placet, at vero damna, quz corpori adíci-

11I. Quia nocentifmum eft « 1. Co

pori , u fi Seneca ig

fcunt, integris nos afiis fufpirare faciunt. z4ma-

bene Seneca explicavit, dum dixit: Inde pal- erift.

eDi:t.ti:.l,

—

e

Eecl. 31.. vitudo anime, inquit Ecclefiafticus, vinum tul-

lor vultus & nervorum tremor, & miferabi«

; Delltt D

39.

ium $otaium ; ebrietotis animoftas , imprudentis of-

lior, & execrabilior, quam ex fame, macies,

l

ifpte.l

u

fenfto , minorans virtutem , && facies oulnera,

Quid capitis vertiginem dicam? quid oculo«

: s.dl&o l

Marchitub — X V. Sicut terra, quando nimia aquz ab-

rum auriumque tormenta ? Multos morbos

multa fercula fecerunt.

Neceffe eft enim, ut

Saceré. ti-andantia expreffa füerit, innatum fuum ca-

5. lesl, 9. lorem perdit, ac vires, nec eít ad generatio-

interfe tam diverfa difcrepent, & haufta male

nem idonea ; fic corporis vis mollefcit, dif-

digerantur, ex difcordi vero cibo naícitur

ï

— folvitur, diflluit potu continuo ingurgitato,

morbus. 3. Znitue : nam, ut füpra dictum, ex

uno gule vitio innumera vitiorum agmina

Obnoxius.

inutilisque homo redditur , & morbis variis

ad confli&tum animz producuntur.

S.Hier;in XVlI. Sicut fumus fugat apes ; fic indige-

IV. Quia indigni[/imum eft homine rationis

reg. Mo-

mnach.

fta ructatio avertit Spiritus fan&i, charis-

capace:; id quod S. Chryfoftomus (apienter

S Clim. de

tData.

I

advertit, dum ejusmodi homings porcis com-

paravit, qui natura fua immundi, atque ad

difcret, gr.

XVIL Sicut ftercoris copia multitudinem

n

a6.

gignit vermium ; ita multitudo ciborum, la-

terram & coenofas voragines ore demerfi,

píum, & malorum cogitationum atque fom-

nihil aliud, quam ad fatietatem ventris pabu-

;l. [

niorum opetatur multitudinem.

la femper requirunt, nullamque ex fe; dum

S"q c hfy]o

XVIIL Sicut navis oneraria, qug& fupra

vivunt, utilitatem przítant.

V. Quia idolelatricum eft: (icut enim diis

hom. comfüuam magnitudinem vehenda capit, oneris

tra luxum

sm.fev;

magaitudine gravata fübmergitur - ita anima

folent templa conftrui, altaria erigi,miniftri ad

&'crap.

fete

Rrxjrr 3

nold. VW'H

$76

iBibhoibere Montialis Concianatoriæ. :

pct

XI.: Quia triortem accelerat , tefte Pfalmifta 3 P£.a7^

u

Terviendum ordinari immolati pecudes, thura

concremari s ita ab iis, quorum Deus venter

Adbuc efce erunt in ore ipforum , &? ira Dei afcen-

s

dit fuper eos. . Hinc ipfe Servator tam folicité

PLI"-

S :

eit, coqüina pro templo fervitmenfa pro alta-

ri, coci pro miniftris, coGta carnes pro immo-

monuit: ftendite vobis, ne forte graventur cor-

rer

da eftra in crapula & ebrietate , & fuperveniat in

di

latis pecudibus, ordo faporum pro incenfo.

Spiritus & flatus temulentiz pro Spiritn fan-

0s vepentina

E

dies iifa , -tqnngxm : laqueus enim fuper-

q

ventet.

3

J

€&o : Hinc etiam Philiftei Dagonem; id eft,

Deum ventris colentes in occgltis partibus

XU. Quia a

d gubernandum inutilein facit ; ti Eccl. c- !Q;

(

Ecclefiaftes indicat dicens : & tibi terras cti- V« 1»

X

puniti funtjita ut inteftina profingrint, ac pro-

1

tninerent.

jus Principes mane comedunt ; bedta terra , cujus

" Viltium-s;fh

Principes vefcuntur in tempore fuo. — Hinc Julius.

Ron. 13.

VI. Quia inquietum & turbulentu

Y 4 $«

hinc Apoftolus monet : Nolite curam carnis

Ce(àr, qui primus Romanum obtinuit, &

uet. c;

fundavit Imperium, eura, vigilantia & fobrie:

H

Lj

3 L]

facere in defideriis.

Certe per gulz victo-

!

$. Wsfiliusriam, anim& pacem obtineri recte S. Bafilius

tate negotia, publica tractabat, de quo proin-

g vit-...Qüf".

in cenft.

de Cato dicic: Unum ex omnibus Cefarem

s» Aüg L [l |

pronuntiavit dicens ; Ventris moderatio,

t cont,

Monatt, c.

ad evertendam rempublicam fobrium accef-

$:

animl perturbationum compre(fio cft; per-

s . (]

turbationum autem eompreflio, animi pax eft

fiffe; Ipfe enim füper reipublicz ruinas ere-

d

xit imperium. ^Auguítus quogue fucceflot

atque tranquillitas ;.animi autem tranquillitas

a

nihil aliud, quam foscondiffimus virtutum

ipfius, qui in monarchia fua, univerfali gavi-

I

fons eft.

Y

fus eft pace & tranquillitate, toram diem a

"

WH. Quia feandalofum eft vitium

,maxime

mane üsque ad vefperam fine cibo tranfigebat,

utgratam omnibus daret audientiam. -

j

H

L]

Mieob, 9

Cafiaeus in períonis ecclefiafticis & religiofis ; nam

Siracides in- Ecä.lgy.v;

15 614

€. 33 d* interioris hominis caftitas, tefte Cafliano, hu-

XHL Quia fanitatem tol

£. nti

ü

; nun-

dicavit, "dicens : INuli avidus effe $n omni epula- g

inft, Mo3 j ,5 virturis confummatione difcernitur

d

quam enim robu(tioribus zmulis collu&tari

tióne, & mom te cfundas füper ominem efcam : in

vitit enin. efcis erit ifyirmitas , & av

[

poffe confidas eum, quem in leviori conflictu

;

z'flims appra-

pinquabit usque ad coleram.

-

.

$6

conípexeris ab inferioribus , parvisque fu-

&e S, Am. SAinhr.e

D

perari.

"XIV.. Quia infotiaVilis eft , wti ve

a Elio

l

brofius advertit, dicens: Male fervitur gulz, 9-

n

Ex Damno.

jeune

Í

que femper expetit, nunguam expletur.

Jo. Clima-

job.e4o. "VIIL Quim diaholi potiffmum , inftrumentum

Quid enim infatiabilius ventre? hodie fufci-

IÉ

.t'l D»m

cuga grad.

DO

efl , cd bomines impugnandos ; Hinc S. Job de-

pit, & crasexigit, Nec hocSgnorandum; ma-

14« B. 175

monem nobis fub titulo Behemoth deícribit,

Qu

:

;

lum gulz fpiritum fübinde flomzcho infidere,

di

fimulque, in quo omnem fuam pofitam ha-

ut fadari homo non poffit, eriam totum /Egy-

beat fortitudinem, his verbisinfipuat: Fbr-

[(4

ptum dovoret, & totam Nilum exhauriat.

tittido ejus. in lunbis ejus , €9' virtus dlltus in Utiie

Hinc $. Bonaventurz, comparatur, ait, gulo-

bilico ventris ejus : Uibi per lumbos concupi-

$. Bonav.

fus facco pertufo, vel perforazo in fundo, qui;

irDiet tit.

/

fcentia carnalisintelligitur, per quam dzemon

quantumcunque ex una parte àccipit, tanturm

2. . b

d

multas vincit, fibique fubjicit animas; per

'ex altera parte perdit, talis faccus eft gulo-

$ hn. C

umbilicum vero, qui ventris centrum eft, gu-

fus homo, qui ex una parte habet coquinam

hjübilo, q

ja & voracitas intelligitur, in qua velutin for-

ad implendum ventrem, & ex altcra partela-

l

tifima quadam ad omnem animam perden-

trinam ad evaeuandum; ac proinde idem San-

[ CL g, da

dam machina dàmon omnem foarn repofi

&us, eorum deplorans miferiam, tescum il-

Mi ol

tam habetfortitudinem. Bellovacen(is vitium

lum Aggsi cap. r. adducit: qui mércedés corte

fü

gulz, ait, eft frenum & capiftrum diaboli, &

gregavit, mifit eas in facculum pertufian.

í

f&

- ponit ad os, & collum gulofi, ut circumducat

l6 s,xgim f

[

XV. Quia laboriofum eft vitium, uti ide

H

£^ $n eum, quocungue vult.. Hinc merito dixit S.

Bonaventnra teftatur, dicens,ex gula proce

^ wg T

p«

fer. 24. déBernardus: NNemo poteft a femetipfo tenta-

ínordinata deleQatio, & hos fru&us. fecum

med- VV. iones demonum rep

ellere, nifi refrænavgrit

habet ; folicitudinem in quarendo; ftudiofita-

in fe appetitum gul&.

(

tem in przparando, multiplicitatem in divet-

8. Wafil.

/ IX.

uia gula ineptum facit od. dona. [piritua-

fi&cando, voracitatem in fumendo.

Putihs

fi-

hom. .deJi; capigida ; quis enim unquam, ait S. Ba

XVI. Quia egeftatei adducit, ccfte Salomon

e3 Prov. &t.

Til e. h

Pjunio. — diuns in fplendidis epulis; perpetuisque deli-

v:17.

K

Oui diligit epulas , in egeflate eri z qui amat, vinum

et in

!i

ciis particeps fa&us eft unius doni fpiritua-

& pinguia, non ditabitur. . Hinc Cajetanus re&te "

ht

lis? nec mirum, quia ubi curiofa diverfitas ci-

t :XSU

infert: Si non moveris amore virtutis, fal-

iü

borum pacit| ventrem , cceleftis panis jeju-

tem moveat te amor boni utilis, moveat te

nam deferit mentem, ut recte S.Bernardus ad-

fü

xertit,

-evitatio paupertatis, Incurrunt enim ejus-

D

modi homines paupertaterm , tum propter

$.Bern. in. X, Quia incuralilis eft

bie qmorbus þ, feüe S.

«

ep.adFulgjBafilio dicente: Multos fepe adverti, qui

majores fumptus, tum propter otium anne-

bu

S, Bafil. d

xum; oportet enim edaces; & bibaces mul-

*cum alteríus cujusvis generis vitiis labora-

Abdicat,

tum dormire , & propterea dicit Salomon

rent, ad fanitatem tamen redierint poftea; qui

('lm l 1

æex.um.v

autem hoc morbo tenerentur, neminem ex

Prov. 35. Et ve[lieiur panis dormitatio.

*

llü, L.

20C

XVII. Quia gravem. amaritudinem : conciliat

1

1»&«'. Meto

omnibus vidi unquam, qui convaluerit. Quod

In

etiam S, Bernardus confirmans, qui gulofus;

Narm ut Petrus Bleffenfis ait, convertetur dul. fevf. in

cedo in amaritudinem, in afperitaté füavitas, Pt &-

W

8. Bán. injnquit, effe&us eft,vix alitersquam morte moe

res mputabit.

delectatio in dolorein, eritq;;inftar inferni aut

l

Pïænæx

o Tüus LXIV. Gula.» :

TM

^^

poeaz infernalis initium, dolorum

percipere fibimet prorfus induigcat. . Certe Lancia-

"ite

tio, & defiderium moriendi. -

" conrinuag-

$. Aug. in

S. Philippus Nerius dicere folebat, neminemopuf. a,

r

XVIIL Quia grandem quoque miferiatm adducit :

Lin

Pt 141.

fore virum [piritualem , qui extra tempus* 47-

S. Augultino tefte : Non hoc eis opto, üt ter-

aliquid comederit.

Mf

rena neceffaria defint eis, quibus indigent,

NI.. zfnte wenfam . definire, quid & quantum $- 1gnat.

dum morraliter vivunt, fed ut hoc plangant,

Jumendum fit, & hunc terminum nulla avidita

Reg de

.quod amiffa focietate ccclefti , terrenis non

" vi&. tem,

/

t Ed n

RUE T PU eobtesetluir E

te vel inftigatione inimici excedere.

'c'g.VIm.

ad fruendum ftabilibus bonis , fed ad fuften-

u

tandum neceffariis indigere meruerunt;

"NVIL. Infernalis cibi meminiff ita S. Clima- s. Cllim.k

cus fuafit dicens : Menfe delibatio lamentan- grad. 7.-

lus

——

?gnofcant, & lugeant iftam miferiam.

dz fortis vermium illorum te admoneat, mi-

r

5. IXO

nusque delicias requires. Sed & in ipfo aquz

'rie' sue! c«

jiy

Ó

i?l; g

potu flammz illius fitim ne oblivifcaris, at«

MEDIA.

que ita vim omnino naturz facies.

:

O

cef.

N

"

S-;Aug R raiioi uti .S.fAugu&inus füo exerhplo

- VIIL. Paffonis Chrifti memoria ; uti ipfeChri 'Thron, 3.

IC. cont,

docuit, dum dixit: His tentationibus

ftus per Jeremiam monuit, dicens : Recorda-

o

€3*^ . (gule) quotidie conor refiftere, & invoco

ve paupertatis mec , ab/yntbii 9 fellis. « Cuod Idiota in

lot

ipfum etiam Idiota fuafit, dicens: Quoties 4. Regulee

ii

dexteram tuam ad falutem meam, & ad tere-

fero zítus meos, quia confilium mihi de hac

refiftendo alicui tentationi, alicui ex fenfibus Chriftiani

mà

.re nondum ftat... Multa nobis orantibus tri-

tuis vim facis, cogita cuinam parti Crucis "**

Dil,

buis. Audivirogantem, utaccipiat: Aufera

Chrifti conformis reddaris, ut quando gulz

EE

fvï acrob.

refitens, guftum affli

"

me, inquit, concupifcentias ventris. Uinde ap-

gis, recordare illum

i Ea d

!

l. 3. c. 11 paret , Sancte Deus meus , te dare, cum fit,

felle potatum & aceto.

*mlq; D

quod imperas fieri. Hinc Hefiodi monitum

b

IX. Lettio feu auditio S. Scripture ; Spirtua- S. Anto-

eít : Ne comede ex illa

lis enim cibus inducit oblivionem &

Con.hin. p. 2.

"

patella eft.

; qu& non bcncc.i.iþäta

. fumm. tit,

temptum cibi corporalis.

S.G:eg.

IL.. Spiritualium verum fiudium : nar-nþ guítato

10

$. C, T. 5

im. Aj

|

X. Elongatio ab bis, que dant occaftonem exce-

!

. Spiritu defipit omnis caro; hinc S. Grego-

dendi in cibo && potu, ut (unt delectabilitas, va- Ibid,

u]æ) P & lo

F

rius ait: Gula per abftinentiam frangitur;

Ls

&j

lä

rietas, nimietas ciborum, propter quod di-

].cizz 13

fed ab(linentiam ciborum corporalium habe-

citar; AMelius eft ive at domum lu&ius, quani ad

"

aj

re non poteft, qui mentem fpiritualibus cibis

p d

dotnuin convioii, Eccle(iaftici 7. quia in convi-

m'l&-i:l'lv

non repict; potenter enim corpus extenuat,

vio füunt occafiones gulz.

n

qui amore celeflium cor inflammac, quia,

-XI. Cogitare , quam vana C? Lbrevis f , & S. Bonay.

W

dum Ípiritualia dili

git; defideria carnis valen-

quando transatta fuerit , fic efl quaft nunquam fue-

of

riat.

ter premit.

ulo-

i

;]

rit.

Pecunia accumulata in agris coemptis, "

|

II Exemplo Chrifli mentem ad. caleftia trans-

& in cen(ibus comparatis, vel in fcrinio fal. " 37..

, d. ]

"rieui 13

ferre, cum gulze , tentàátione impetimur, &

ternremanet ; dignitate, quam confeCtati fui«

QUm

Ya

dicere: Nonin folo panevivithomo &c. vel:

mus, fruimur per imperium, fuperioritatem,

ulo»

S, Bern.

Cibus meus eít facere voluntatem Patris mei,

authoritatem, & famulitium, comitatum; in-

14m

injubilo. qui in coelis eft. — Vel : Tua Jefa dileGtio,

juria vindicata nos ab hujus vel illius inimici

2 [

grata mentis refeCtio, replens (ine faftidio,

timore liberat ; & fic confequenter per alias

iap-

Caf.1. s. dans famem defiderio. Hoc medium tam ne-

fimiles paffiones, male licet a nobis ufürpa-

jl

Iuft. c. 14. cefTarium vifum eft Caífiano, ut dicere au-

tas, diícurrere licet: at vero gula in foctida

(

füs t: Nequaquam poterimus efcarum prz-

quadam cloaca terminatur, ejusque guftus &

fentium fperaere voluptates, nifi mens con-

gaudium in breviffimo tempore traníit, quo-

15

1

templationi diving defixa, amore virtutum

ad usque videlicet cibus intra trium vel plu-

lt

(yeeidate

"nb

potius & pulchritudine coeleftium dele&tetur.

rium digitorum angufliam deglutiatur. Opti-

me id ipfum conlideravit B. Peuus Damia- S Petr.Da-

IV. Sape perpendere , quam beflialis &$. noxia

!

ü

corpori anitez , atque àdeo etiam indigna bemine fí

nus, cum inquit: Suavem vero cibum cur de- mian.1. 6,

V

beamus expetere, qui quantislibet apparetur €P! 26.

voluptas iiwmnoderata , que ex guftu percipitur, ac

Petearcha proin dicere cum Seneca ? Ad majora füm

impendiis, & antequam in os intret, nobis

.pmv Mu

non fapit, & poftquam flumine glatiente trae

"

Dial.e.$« genitus, quam ut mancipium fim mei corpo»

ul

I

Tis.

Certe Petrarcha judicavit, hoc vitium

Jicitur, venter, cui illapfüs eft, non difcernit.

g t

Totius autem noftrz voluptatis iter, cui tan-

chV.

h

nullo melius modo, quam generofa quadam

indignatione , & reiipíius exiftimatione con-

ta ambitione fervimus , breviífima palmi

füumtina concluditur.

t U

fundi, vel fenfim , ut Ciceroni placuit; vel

eneca in

»t(1$»

repente, ut Ariíloteli vifum eft, . Multum

XIIL. Confiderare , quam paucd exigat natura ,5

confert cogitatio exitus ; quod cum omni-

onífo]. ad

Nam, ut fapienter Seneca advertit, corporis

Helviatu,

pter

bus vitiis (itcommune, ta

men huic proprium

exigua defideria funt, frigus fübmovere vult

nit«

& luxuriz.

indumentis, alimentis famem, ac fitim extin-

n. 153.

msll

('lfT. L 50

V. Extra tempus nibil comedere, aut bibere : ita

guere, quidquid extra concupifcitur ;. vitiis,

(0n

ais

Caffianus fua(it his

non ufibus laboratur.

; inn.j Q, 20.

erbis : Monachus hanc

inprimis cautionem fibi indicat, ut non potus

XIIL Confiderare incommoda ex gula prové-S.lüd. Pe,

m

feö'( IH

quidquam, non efus ulla oblectatione devi-

nimtia, uti Ifidorus Pelufiota fuafic, dicens ; luf.1 2.

dul

G&us , ante Stationem legitimam ,, commu-

Confiderationis ope , atque auxilio , ipfius *Pil4o.

((23y

nemque refectionis horam , extra meníam

ventris tyrannidem amputeimuss

jaut

$x

u

l

m o

872

. Jiübliotbecae Mamgalis Concionatorie

"

munus commode obeuadum. P. Nicolaus Opufc. a,

»

$. X.

L»acizius fcribit a fuo magiftro Novitiorum n. 6e.

9

hancregulam temperantiz & fobrietatis prg«

ASCETICA,

u

(criptam fuiffe, ut tantum quis comedat vel

bibat, ut abfoluto prandio vel ccena ad: ora-

TT d

nprimis no[J2 debet Aj&eæa nece[fitatem aïxþugnan-

Manli 6 ge :

;

de gul&; neque enim ad conflictum

tionem fe dispofitum fentiat. Hinc & Tertul- venull in

fu

liaius de moribus veterum chriftianorum apol.cl39.

S. Gregor. fpiritualis agonis affurgicur, ce(te S. Gregorio,

fb

ho. 36.

fi non prius inter nosmetipíos hoftis pofitus

fcribens ait : Bibitur, quantum pudicis eft uti-

H

fior.

]e:ita faturantur,ut qui meminerint etiam per:

gule videlicet apppetitus, edomatur.

no&tem fibi Deum adorandum effíe.

Er hoc parlad. in

pEI

II NNo[Je debet modum diglnafcendi;qudn'do appä--

eft, quod etiam Angelus S. Pachornio in di- Laufiac.

$' G[egOTl

titus gule inordinatus eff , nam , tefte S. Gre-:

&atis regulis precepit: Concede unicuique; hift.c, 38

ii prndif

gorio, fic voluptas fub neceffitate fe palliat,

utcomedat & bibat pro viribus,neque,jejuna-

j

S. Greg. 1.

ut vix cam perfe&tus quisque difcernat. Sze

qll(

re prohibe,neque comedere ; & mecito, natm, apud Lam-

C€. 28.

80. O* pe autem in edendi via furtive adjun&ta vo-

tefte Clemente Alexandrino, periculoía füunt ciz. 1. e, n.

do,

luptas fuübfequitur ; nonnunquam vero im-

t

extrema,media autem bona fünt, medium au- 21«

pudenter libera etiam preire conatur. Facile

tem eft, quidquid non eget neceffariis rebus.3.

qu

vero eft deprehendere, cum voluptas ejus ne-

Ut frequentes degula victorias reportare quis

prä

.* ceffitatem prevenit, fed valde difficile eft di-

ftadeat. Hinc Apollonius laudatus ab Epicte-

te

fcernere, cum in ipfo efü neceffario fe occulta

.to faafit: Si voles te tibi ip(i exercere; fitibun- Ibideu:;

fe

fübjungit. Nam quia pre euntem naturg ap-

dus magno zfítu, accipe volas plenas aqua fri-

d

petitum fequitur quali a tergo veniens, tar-

gida, eamque rurfüm expue, at id te facere

S,Bern.fü'-

dius videtur. Ut ergo hanc fraudem cognofce-

némini dixeris. Quod idem c;iam ia cibo

$ deief

re & fugere queat, Dei imprimis gratia imp

Qe

factitandum.

/

" d

"

te dom. G

. randa, fübinde bona intcntïo przinittenda, &

IV. Noffe debet , cur religicfis €9' devotis $. Climac.

Ti

fub ipía fumptione cibi aut potus quandoque

nimirum gr. 26. n.

perfonis pracipue vitande f& gula ;

g

iteranda: ac tandem frenigutturis, ut S. Au-

37*

Jb

