luntate. Quia enim funt humiläs plurimi, non

: lph' ly I.

|

QUÓAD ESSENTIAM, -

füa fponte ducti, fed neceffitate rerum co-

l

a&i, relinquens hujusmodi (neque enim hoc

"Deyïnitiq.

inter laudanda numerandum eft) eos , qui fe

l.

humiliant & comprimunt voluntate, eos pri-

Tr, de hu-

arie a variis definitur: S, Laurentius

mos beatos appellat.

P

mil. c. 1.

Juftinianus ait, effe virtutem, qua

IIL. $. Thomas Vi

llanovanus iri quddam $. Thom;

53.

fermone de:S. Martino humilitatis definitio- Villanov.

-.homo veriffima fíui eognitione fibi

2.2:(1.!5!.

. ipfi vilefcit; ]uxta S. Thomam eft

nem inquirens inquit: Quid eft humilitas? conc.t. de

Q.og; in laudabilis fui ad ima dejectio. Secundum $.

moxque per authoritatem S. Bernardi refpon- $. Mart.

€. 2. Ifaiz, Bafilium eít depofitio vani fenfus, qui ab ela-

det: Humilitas eft virtus, qua quisque vera

(itero a

tione vanz de íe exiftimationis proficifcitur.

füi cognitione fibi vile(cit, id eft, contem-

xPhiLipp. :

Rofign. 1. juxta S. Auguftinum eít ex intuitu propriz

prus & vilipendium fuum noícens ex vera

4. de

* conditionis & fui conditoris voluntaria men-

fcipl.c.29.

& clara cognitione füi. Qui ergo in fua re-

tis inclinatio in fuo imo, ordinabili ad füum

putatione parvus eft, & inutilis, & in corde

Ovd,| r

Lanciz. -

opufc. 3.

conditorem. B. Marixe Magdalenz de Pazzis

fuo nullius reputat fe effe valoris, hic vere

? m()r.

€, 1.

judicio humilitas nihil aliud eft, quam conti-

humilis eft.

H

IV. Attendendum

nua cognitio fui non effe, & continuum gau-

autem diligenter, ut nEIn qua-

.. dium in omnibus illis rebus , quz poffunt in-

fiCtam pro vera quis humilitate» eligat, nam, dam e

Derüng

Malti humi-

S"l l'

Grad, ;. ducere ad fuüi contemptum. DeniqueS. Cli-

ut bene S. Hieronymus dixit.

macus narrat , cum religiofiffimus hominum

litatis umbram, veritatem pauci, (equuntur.

Senatus olim conveniffet, & in eo, quid (it

Perfacile eft, aliquem habere veftem contem-

humilitas, quzfitum fuiffet, primum dixiffe,

ptam; falutare fubmiffius , manus & genua

bud

quod fit re&te fa&orum intentifIima oblivio;

deoículari, inclinato in terram capite oculis«

Dom A

Secundum, quod fit animi contriti fenfus ;

que dejectis, humilitatem atque manfuetudi-

t f ls

"Tertium, quod fit magnum opus & diviaum,

nem polliceri, lenta voce tenuique fermones

via autem ad illam (it, ut aliquis feipíim om

infringere, fulpirare crebrius & ad omne ver-

nibus (;bjectum ponat. Hoc autem fit effe

bum peccatorem ac miferum (e clamare ; fed

fübjectum omnibus, ut non attendat aliena

(i. vel levi fermone offenfus füerit, continuo

videbis attollere füpercilium , levare cervie

A Arti L.5

. peccata, fed füa femper aípiciat, & pro iis

d epubl

Deum fine intermiffione deprecetur.

Aliis

cem, & delicatum illum oris fonum infano

clamore repente mutare.

Hinc Eeclefiaftie Manfi

-

:c-9.

denique alia dicentibus, unum fic refpondiffe :

Humtilitas eíft gratia fine nomine. Ibi nominis

cus nonnullorum declarat artificium , qui fe 32- difc.

Vales.May,

aliquid acquirit, ubi nofcitur.

Preceptor e

humiles effe fingunt, cum tamen interius vel I f ?»

de- inllit

coslo, humilitatis magiíter, difeite, inquit,

imnaxime exiftimari & honorari affectant: Eft

qui nequiter humiliat fe, inquit, & interiora

antiq l.

non ab homine, non ab Angelo, fed a me;

non aurum aut gemnas creare, non mundüm

ejus plena funtdolo, & eft; qui fe nimium füb-

mittit a vera humilitate, & eft, qui inclinat

fabricare, vel in mundo mirabilia facere, non

Darineks

mortuos fufcitare, fed quia mitis füm, & hu-

faciem fuam, &fingit, Quorum proinde hu-

t8t.5.in

miliationem cavendam efle monet DoGtor Ane

milis corde, & invenietis requiem animabus

ao

veftris. Bellorum ac litigiorum nullus eft fi-

gelicus dicens: Quandoque fit folum fecun-

» JüCObil

dum figna exteriora, fecundum fi&tionem,

nis, qui a fola humilitate pecendus eft.

]

8. Bonav.

IlI. Juxta S. Bonaventuram humilitas eft

unde hzc eít falía humilitas, de qua S..Au-

te.8.l.2. ex intuitu propriz conditionis vel fragilita-

guítinus dicit in quadam epiftola, quod eft

de profe. tis, volozraria mentis inclinatio, Qua pro-

magna füperbia, quia videtur tendere ad

€tu 29.

excellentiam gloriz. Quem locum Ecclefia-

!

prer obíervandum , quod, quando incarnata

Sapientia humilibus exáltationem promit-

ftici S. Laurentius Juftinianus ádducens in- $. Laut,

quit: Quidam honores fugiunt, ut honori- Juft. de

tit, his verbis loquatur: Qui fe humilia-

verit exaltabitur; non dicit, qui humiliatur,

bus fraantur, fingunt fübeffe, ut poffint prz !i£-

Á

effe. S Gregorius Magnus vite fpiritualis,

[*

.Vita

fed qui humiliaverit fe, id eft, qui fponte,

& ex propria voluntate fibi ipfi vileícit.

eximiusque omnium virtutum, precipue ve-

ro contemptus Ífüi ipfius cultor, alia indicat

Significat profecto, inquit S. Bernardus , non

omnem exaltandam effe humilitatem, fed

falfae humilitatis artificia; dicit enim: Sunt

nonnulli, qui de femetip(is humilia fentiunt,

eam tantum, quae de voluntate venit, non

ex triftitia, vel ex neceflitate.

Prima inter

qui in honoribus pofiti, nil fe effe, nifi pul-

verém favillamque , produnt, íed tamen

O€to beatizudines hec eft: Beati pauperes fpiri-

D. Cliry- tu5 at vero D. Chryfoltomus interrogat : quj-

coram hominibus deípecti apparere refu-

giunt, & contra hoc, quod interius cogitant;

foft.hom, nam funt hi pauperes fpiritu ? & refpondet:

'5. in

Humiles fcilicet mente, atque contriti fpiri-

quafi rigida exterius venuftate palliantur. Et

Matth,

[ünt nonnulli, qui viles videri ab homini-

tu 5 fpiritum enim pofuit hic pro animg & VO«

Cécece 3

bus

fh'bliotbem Manualis Concionatorie

$45

femetipfum veraciter contemnit 5

humïiior l,. 2, de erüs

bus appetunt, atque omne quod funt dejectos.

. dit, hom.

fe exhibendo contemnunt, fed tamen apud

autem, qui fe contemni ab aliis non refugit

?

inter.c.32.

humillimus vero, qui contemptum fuum non

ä

fe introrfus, quafi ex ipfo merito oftenfz vi-

litatis intumeícunt, & tanto magis in corde

folum contemnit, íed admodum concupifcit.

fion

X. S. Anfelmus in libro de fimilitudini- Ap. Manfi

elati funt, quanto amplius in fpecie elatio-

nem premunt.

bus feptem ponit humilitatis gradus. Primus difc.1.n.5.

S, Clixaa-

V. S. Climacus fupra jam citatus , prolixe

eft, fe contemptibilem & peccatorem effe co-

eus gr, $5. de hac virtute diícurrens, dum füam quoque

gnofcere. Secundus, ita effe&tualiter crede-

Jlen i

T. 13.

hujus virtutis definitionem affignare conten-

re. Tertius, aliis confiteri. Quartus; hoc vel-

piord

le credi, Quintus, velle ita dici. Sextus, exul«

dit, hanc pariter circumítantiam exprimit di-

cens: Humilitas eft altiffima & fub;iliiïima

tare & latare, vilem & peccatorem dici. Se-

ptirnus, quod amét & gaudeat, fe velut con-

vilitatis proprie cognitio.

Supf[ P [l

In pane-

VI. Atque ex hactenus

di&is þätef 1.quo-

temptibilem conculcari. Ad hzc etiam addi

d

gyr. Tro- modo hec virtus etiam fummis viris, imo &

poteít, quod , ut homo efficacius fiat hujus-

jani.

ipfi Deo, conveniat; nam, ut bene olim di- -

modi, fe verbis & faGtis & geftibus cordiali-

xit Plinius, cui nihil ad augendum faítigium

ter vilipendi defiderer.

XI. S. Bonaventura

fupereft, hoc uno modo crefcere.poteft, fi

& S. Ignatius tres affi- Bonav tr,

2.2.q.151.fe ipfe fubmittat. Patet 2. cur humilitas ad

gnat fequentes dicens : Primus eft fübeffe ma- 6- inDizt.

24 in . temperantiam pertinere dicatur, quia fcili-

jori, nec preferre fe equali; Secundus füb. filut tit.7.

Corpa

cet, ut bene diícurrit S. Thomas, reprimit

effe pari, nec fe przferre minori, nec velle? '*

motum fpei, qui eft motus fpiritus in magna

przferri ; Tertius fübeffe minori. Quam ean-

S. de tripl, tendentis,

Unde S. Bernardus: Totius, in-

dem inftru&ionem diu anteSeraphicum Mel-

fubje&.

lifluus tradidit in hzc verba: Humilitatis vire

quit, humilitatis füumma in eo videtur con-

fiftere , i voluntas noftra divinz fübjedta fit

tus habet hzc tria, füperiori fübdi , zquali

non przferri, minori plus fubdi, quam prze-

voluntati, propter quam etiam humiliando:

ferri. [dem S. Bonaventura alibi afligaat gea-

aliis fe fubj iciat.

dus: Gradus humilitatis funt quatuor, in.

&eo, 16,

Divifíe. '

ib Cant. !

quit ille; Primus eft, fpernere mundum; fe-

|

'VII. Dividitur humilitas 1. in humilitatem

cundus , fperaere.nullum; tertius, fpernere

|

cognitionis & affetus. Quam diviionem fan-

feipíum; quartus, contemnere femper, veïl

seïmo460

&us Bernardus fequentibus verbis indicavit:

non curare fui contemptum.

A& 8

decem humilita—

v'4ll

Eft humilitas,quam veritas nobis parit, & non

XIl. Praterea Caffianus

habetcolorem. Et eft humilitas, quam chari-

tis gradus affignat. Exomnibus tamen potio-

I

tas format & inlammat; hzc quidem in affe-

res effs videntur duodecim fequentes a$. Be-

&u, illa in cogitatione con(iftit. In eo, qui

nedi&to & S. Thoma affignati, Nimirum

C Es

UO

graviter peccavit, etíi amanda, non tamen ad- .

(1) Primus gradus feu a&us eft, Jeipfum

miranda humilitas. Sed fi quis innocentiam

defpicere : juxta quem gradum, ut füpra di-

retinet, & nihilominus humilitatem jungit,

&um eft, S. Bernardus humilitatem definivit,

nonne is tibi videtur geminum poffidere de-

dixitque , effe virtutem, qua homo veriffima

corem? Rara avis in terris, fanctitatem non

füi agnitione fibi vilefcit. -t autem hunc

perdere, aut humilitatem fanctimonia non

gradum quis obtineat, oprimum fenex qui-

excludi, & ideo beata, quia utramque reti-

dam interrogatus medium dixit effe, fi fua

XS'. 4» de

nuit. Et alibi: Confidera in his verbis (difcite

duntaxat, & non alterius, mala quis confide-

ady.

a me, quia mitis fum, & humilis corde) quo-

ret. Item (i tria i(la femper in mente habeat,

niam humilitas duplex eft, altera cogitatio-

utS. Bernardus fuafit; Quid fuifti; quia fper-

nis, altera affectionis, quz hic dicitur cordis.

ma foeridum : quid es; quia vas ftercorum:

Priore cognofcimus, quod nihil (imus, & hanc

uid eris ; quia efca vermium.

difcimus a nobis ipfis, & ab infirmitate pro-

2) Secundus eft , fibi ipfi diffidere :

juxfa Ofeg 19.

LX a ais m d il NG "iib VE . am

illud Ofez : Perditiotua ex telfrael, tantum V- 9*

pria: pofteriore calcamus gloriam mundi, &

hanc ab illo difcimus , qui exinanivit femet-

modo in me auxilium tuum. Et illud Chrifti:

Ego füm vitis, vos palmites; qui manetin me, Joan. 15.

ipfuüm formam fervi accipiens: qui etiam

quazfitus in regnum, fugit; quzfitus ad tan-

& ego in eo, hic fert fru&tum multum, quia: 5

fine me nihil poteftis facere. Hinc Salomon :5ap- 8.

ta probra, & ignominiofum crucis füppli-

l w

cium, fponte obtulit femetipfum.

& ut fcivi quoniam non aliter poffem effe - !?

u

2,$4161, VIII. Dividitur 3. in. humilitatem . quoad

continens, nifi Deus det, & hoc ipíum erat

S LM.

g

hi

tfti,

n. 3.

Deum , 6 quoad bomines ; quam divifionem

fapientiz, fcire, cujus effet hoc donum, adii

S. Thomas indicavit, dum dixit: Cum in ho-.

Dominum, & deprecatus fum illum.

mine duo poffint confiderari, id, quod eft Dei,

.(3) Tertius eít, /é omnivm minimum repu-

(

-

ï

id eft, dona Dei; & id, quod eft hominis, hoc

tare; juxta illud Thomz Kempení(is : Non. 2.c

3

Dyà

4

eft, defectus, quilibet homo fecundum id,

reputes, te aliquid profeciffe (in humilita-

quod fuum eft, debet fe cuilibet proximo fub-

te) nifi omnibus inferiorem te efle fentias.-

ïn pf h

jicere: quantum ad id, quod Dei eft, in ipfo.

Hoc ipfüm faafit Servator illis verbis: Cum Luc. 14

Denit,

vocatus fueris ad nuptias, recumbe in no-V- 16.

4Ktus feu gradus.

viffimo loco ; ut, quemadmodum $. Ber-

i

Ri;härdusv

IX. Richardus de S. Vi&ore tres adducit

nardus difcurrit, folus omnium noviífimus5: 37. fu-

L"ïmor

fedeas, teque nemini non dico: pro:ponas; Pet Cante

014.

de S, Vi&.eosque valde confiderabiles humilitatis gra-

| Quia non

dus, inquiens : Humilis gift, qui Íe ipfum apud

fed nec comparare prafumas.

&

Tiiulus leX. BÉümilia

945

-It 2. de eru!

i it' Gm.

eft periculum, quantummnilue te humilies,

non negemus. Ipfe certe de fe dixit: Abomni-

quantumcunque minorem reputes, quam fis:

bus corrigi,abomnibus emendari paratus füm,

dl

eítautem grande malum;horrendumque peri-

& folum mihi amicum zftimo , per cujus lin- In reg,

culum;(i vel uni in tua te cogitatione przferas.

:AP-Mami

guam ante diftricti judicis apparitionem mez

Hom. 7.

. (4) Quartus eft, Se divinis donis indignum re-

maculas mentis tergo. Sed & latro quidam, Lanciz,.

)

5 fc.[.n.s.

putare:ita S.Gregorius fuadet dicens : Cum die

cum graviffima vitg fuz peccata Abbati inopufc. g.

vinis muneribus actus proprios meditare: nec

confeflione explicaffet, juflus ea coram 230.C 8.

dignum te judicabis eo,quod frueris,fi intelli-

monachis repetere, promptiffime id fecit..

ldem in ges,quod mereris. Et iterum : Sancti viri, quo

.8) Oclsvus eft, Deo fe fubjicere, juxta S. Pe- a, Perr, a.

moral.

altius apud Deum virtutum dignitate profi-

tri monitutn: Humiliamini ergo füb potenti v. 6.

ciunt, €o fubrilius indignos fe e

[tt

à

deprehen-

manu Dei. Et hic fere primarius eft humilitae-

dunt: quia dum proximi luci fiu

; qu

idquid

tis aCtus,tefte S.Ambr. dum ait: [n eo proprie: Lib. 16,

Super Pf, eos in feipfis latebat, inveniunt.

d

uanti au-

tatem ipfius definimus, quod per omnia Deo; ep. 84.

N 84.

tem faciendus fitifte gradus, preclare indicat

fübditur. Et clariusS. Bernardus: Totins hu- In. ferm.

S. Augull. his verbis: Felix.eft, cui oftendit

militatis fümma in eo videtur confiftere, vo.4€ fubje&,

Deus mifericordiam fuam. Oftendendo enim

luntas noftra divinz, ut dignum eft, fubjecta

i

Bonoy,

illi mifericordiam fuam, perfuadet illi, quia,

fit voluntati, ficut ait Propheta: Nonne Deo

G in ia

quidquid boni habetipfe homo;non habet,nifi -

fübje&ta erit anima mea? Scioquidem creatue

,f:lut.tit,y.

ab illo; quia omne bonum noftrum ipfe eft. Et

ram omnem, velit, nolit, füubjectam effe Crea-

:C- l

cum hoc viderit homo,videcquiatotum;quod

tori. Sed acreatura rationali fübje&io quris

infe laudatur, de inifericordia Dei eft, non de

tur, ut voluntarie fàcrificet Domino, & confi-

meritis fuis. Et videndoifla non füperbit; non

teatur Nomini ejus; non quia terribile & fan-

fuperbiendo non extollitur; non fe extollendo

&um, non quia potens;fed quia bonum eít, At- In fib,

non cadit ; non cadendo flat ; ftando,inhzren-

que hoc fcilicet modoS. Ignatius humilitatem Exerc.a,

do manet; manendo

perfrui;ur & læta;ur in

confideravit, quando tres eidem gradus affi-

: Domino Deo fuo.

gnavit. Quorum primus eft,& quidem ad falue

Serm. 16,

Jolle laudari & bbnbrari :nam

€ $) Quintus eft; N

tem neceífarius,ut quis fe penitus fübdat divi»

in Can.. verushumilis,cefteS.Bernardo,vilis vult repue

nz legi obfervandz, utque ne mundi quidem

tari non humilis przdicari: gaudet contemptu

totius oblato dominio, aut vite;difcrimine ob

fui,hoc folo füperbus,quod laudes contemnat.

je&to,transgrediacur ex deliberato mandatum

A&. 5,

(5) Sextius eft, Cupere ab alíis contemyi: ad

nullum divinum aut humanum, quod quidem

V.4l-

exemplum Apoftolorum, qui ibant gauden-

peccati mortalis vinculo nos obliget. Secuns

tes a confpectu Concilii, quoniam digni habi-

dus majoris eft perfectionis, ut fixo animo ad

.ti funt pro nomine Jefü contumeliam pati.

divitias paupertatem,; honoórem, ignominiam,

Cap,4. Ex. Quemadmodum enim (inquit S. Ignatius

brevitatem vitz ac longitudinem «que fit pro»

$44

Loyola) mundani homines, qui ea, qug mun-

peníus, ubi &qualis eft divinz laudis & falutis

di funr,(equuntur, diligunt & quzrunt magna

propriz occafio, ut quis nulle vel hutnand

cum diligentia, honorem, famam, magni no-

quantzcunque felicitatis, vel propriz mortis

niinis exiftimationem in terra, (icut mundus

conditione propo(ita adducatur unguam , ut

eosedocet; (ic qui procedunt in Spiritu & fe-

culpam, licet veniaiem rantum, decernat ad«

rio Chrifftum Dominum noftrum fequuntur,

mitcere. Tertius eft abfolutiffimus, ut priores

amant & ardentér exoptant ea, quz iis omnie.

duos jam adeptus , etiam(i nullo fuperaddito

no contraria funt, indui nimirum eadem ve-

laus Dei par foret, ad majorem tamen imita-

fie ac infignibus Domini fui, pro ipfius amo-

tionem Chrifii eligat potius cum ec paupere

ryeac reverentia,adco ut fi fine offenfione ulla

fpreto & illufo pauperiem, contemptum , &

,

divingz Maje(tatis, & absque proximi peccato

infipientiz titulum amplecti, quam opes, ho«

foret, vellent contumelias, falfa teftimonia &

nores, & fapientiz aftimationem. ,

[0[82 I)

injurias pati, ac ftulti haberi & eftimari (nulla

(9) Monus eft, Proximo fe fabjicere: juxtà s. PeBies,

tamen ad id per eos data occafione) eo quod

illud S. Petri: SubjeGi eftote omni humanz v g.

ub

exoptent a(limilari ac imitari aliquo modo Do-

creaturg propter Deum.

Neque enim, ut

(At Isl

.minum noftcum Jefum Chiiftum, ejusque ve-

bene advertit S. Ambrofius, cft humilitas

? Epo 84. :

U

ftibus & inlignibus indui, Quanti autem fa-

quod facere debes neceffitate, vera aute

t . 10.,

d

ciendus fit hic gradusjindicavit Bernardus Ju-

$p &

eft , quando cedimus iis, qui nobis videntur

rA

]Ja víta

Íftinianus dicens: Non eft tantz virtutis,hono-

effe minores, & eos veneramur, qui nobis

$. Laur.

r6S COntcimnere,quam contemptrum appetere.

magis videntur effe indigai, quam nos.

Tuftin..

lus enim eíl, ut inale affici negligas,quam ut

(10) Decimus eft, Humila ofnia Oppeté- Segm, a,

bene afüici non cupias. Ceterum illud füm-

rye: nam ut fapienter S. Dorotheus dixit,

mz perfectionis eft, ut maie affici defideres,

anima difponitur ab his, quw parantur ia

Do&. 2.

La

(7) Septimus eft, Defetus proprios libenter de-

corpore, fequiturque habitum corporis. Ali-

tegere : nam; tcíte S. Dorotheo, humilitatis fi-

ter enim v. g. difponitur anima in(identis

In Pf ,. lia eft fui ipfius accuíatio. Et, juxta S. Gregoe

in afino, aliter (edentis in throno, aliter optie

ponit,

rium,hzec ífunt verz humilitatis teftimonia,

WLuc.W

mis veítimentis induti, aliter pannofi. . Ver-

V, Ig,

iniquitatem fuam agnofcere, & cognitam vo-

bo: humiliato corpore, humiliatur & anima.

ce confeílionis aperire, & enunciaram poeni-

Ut autern ejusmodi officia plus zftimentur; Conftit,

L.22.mot. centiz fatisfactione delere, Hinc alibi fümmo-

& alacrius affumantur, intelligendum eft, mon.c.s4.

;S. 37, fU'

C. 14.

yt Qu

pere curandum efle ait, ut mala, quz fecimus;

inquit S. Bafilius, debere pietatis cultorem

& fponte faceamur, & hec aliis arguentibus

viliora etiam officia magno cum ftudio ma-

A

gnaque

944

|

äï!ibliotbgcæ Manualis |Concionatorie

gnaque cum. alacritate fufcipere ; fcientem

1I. Quia femel coepi, loquar ad Dominutm G&'n. 1g.

nihil minutum effe, quod Dei cauía fiat; fed

'V' 27

meum; cum fim pulvis & cinis,

grande & fpirituale, & ejusmodi,quod coelum

1V. Qui poft me venturus eft, fortior me Matth, $,

nobis & premia coeleftia conciliet. Hinc ipfe

eft , cujus non fum dignus calceamenta por- v. 1.

Lanciz.

etiam Chriítus S. Bripgitte dixit: Veftes tuz

tare.

ä

opufc. g.

debent effe humilitas exterior & interior, &

V. Nos ftulti propter Chriftum , vos au- 1. Cor. &

cl 2: n. 20

«*

necextollas te, qua(i aliis fan&tiorem interius;

tem prudentes in Chrifto: nos infirmi

; VOs V. I'O'.«I.

nec erübeícas coram hominibus exterius ex-

fortes ; vos nobiles, nos autem ignobiles, us-

Bor 19

y 1

i

hibere humilem. Quanti autem faciendus fit

que in hanc horam cfürimus & (itimus & nu-

hic gradus, pulchre S. Gregorius docuít his

di fumus, & colaphis ceedimur, & inftabiles

pv5

verbis: Ecce quem Dominus fingulariter cun.

fumus. Tanquam purgamenta hujus mundi

Gis prztulit, fefe füb Domino, & exxquan-

faCti fumus, om

y, 23

huc.

/niunï peripfema usque ad-

fed 1

do minimis, & abjecta exhibendo contemnit.

INon poteítas regni ad memoriam reducitur,

VI. Ibant gaudentes a confpectu Conci- A&, s,

yh

|

4

non fübjectorum oculis faltando vilefcere me-

lii, quoníam digni habiti fünt, pro nominev. 41.

tuit, non fe honore prelatum czteris ante

ejus arcam, qui honorem dederat, recogno-

]cfg cgntumeliam pati.

M

fcit.. Coram Deo egit vilia, vel extrema, ut

* INeceffitas.

.illa ex humilitate folidaret, quz coram ho»

Mzttc U'

f, 19'

:

minibus egerat. Quid de ejus fatis ab aliis

| VII Amen dico vobis, nifi converfi fueri- Matth, 18*

fentiatur, ignoro, ego plus David faltantem

tis, & efficiamini ficut parvuli, non intrabitis v. 3.

Íftupeo, quam pugnantem : pugnando quip-

in regnum coelorum. Quicunque ergo fe hu-

pe hoftes fubdidit, faltando autem coram

miliaverit , ficut parvulus ifte, hic major eft

in regno coclorum.

.Domino femetipfum vicit.

r

Luc, 17.

(11) Undecimus eft, /ed ad emnia inutilem

VIII. Omnes autem invicem

humilitatem x Petr. .

infinuate, quia Deus fu

reputare , juxta illud. Chrifti: Cum. feceritis

perbis refiftit, humi- V.

omnia, quz prgcepta (unt vobis, dicite, fer-

libus autem dat gratiam.

IX. Humilia valde fpirirum tuum , quo- Eccl.

,,7.

SI Gl'/ eg:

vi inutiles fumus, quod debuimus facere, fee

cimus, Qui quidem gradus adeo excellens

niam vindicta carnis impii ignis & vïrmis. V. 19.

eít, ut Alphonfus Rodriquez poft S. Bonaven-

[

UR

turam ipfüm ultimo loco collocet, cenfeat-

[

Utilitas.

Y6, f fü

que; de illo dici poffe, quod S. Laurentius Ju-

.X. Humilium & manfüetorum tibi fem- Jud.g.

pat Cant,

ftinianus de humilitate in genere pronuncia-

As 1 O.

verat, fcilicet, neminem, quid fit humilitas;

per placuit deprecatio.

XI. Ubi eft humilitas, ibi & fapientia, Prov. rr«

probe nofle, nifi cui divinitus datum fit effe

humilem.

b

XII. Oratio humiliantis fe penetrabit nu- V ?

bes, &, donec propinquet, non confolabitur, Pccl- 35

$ Ambra

S. 26. in

(12) Duodecimus eft, Silentium in confufio«

& non difcedet, donec altiffimus afpiciat.

6

Cant.

nibus && accufationibus, vel increpationibus feroare 5

pi 32

. XIII. Quanto magnus es, humilia te inEccl 3.-

$.Grec.it

quid enim dolorofius apud mundanos (aje-

omnibus, & invenies gratiam coram Deo, v. 2o.

bat Virgo beatiffima,S. Brigitte ) quam inju-

mof,

riam fuam di(Ilimulare, & omnibus fe credere

quoniam ma

gna potentia Dei folius, & ab

Ibidem,

humilibus honoratur.

1,2.0.38. & tenere indigniorem & humiliorem? Et, ut

€» 25

len,

S. Bernardus teftatur, füppreffus dolor altius

M

introrfuüs radicavit, eo acerbior factus, quo

,D'ignitasf.

non eft exire permiffus. Cujus rationem dans

XIV. Quis ficut . Dominus Deus nofter, Pfal 115.

S.Thomas ait: Omne nocivum int

erius claue

qui in altis habitat, & humilia

ldemlio,

fum magis affligit, quia magis multiplicatur

i

lo & in terra,

/[

refpicit in coe- v. $-

1

intentio animz circa ipfum; fed quando ad

XV,. Excelfus Dominus, & humilia refpi- Pfal. 137.

exteriora quodammodo disgregatur, & fic do-

W.2

Lanciz.

Cit, & alta a longe cognofcit.

lor minuitur interior. Nimirum dolor fpe-

XVI. Humiliamini füb potenti manu Dei, 1. Perr. 5.

5, Gremr

€p. 8: c-7. ciem ignis gerit, quia, dum plus tegitur, plus

V. 6.

ut vos exaltet in tempore vifitationis.

27.4 Moral

.

igaefeit. Aut (quemadmodum S.Nilus difcur.

XVlL Omnis, qui fe exaltat, humiliabi- Luc 13.

rit) nubibus eft fimilis, que, dum denfz fünt

tur: & qui fe humiliat, exaltabitür.

V. i.

& obícurz , aquis turgents at poftquam . eas

XVi]. Cum vocatus fueris ad nuptias,Luc. 14.

vade, recumbe in noviffimo loco, ut, cumv. 10

$ Thon,

cgogerar*gnr, clarefcunt, & fplendidz fiu/n*t.

Villanoy,

venerit , qui te invitavit, dicat Gbi: Amice,

* $. -dh

afcende füperius ; tunc erit tibi gloria co-

ConC, l.dc

$.Mar,

ram fimul difcumbentibus.

EX S. SCRIPTURA.

— XIX. Humiliamini in confpectu Dei , & Jac. 4.

Á

' v& lo'

Z

-

exaliabis vos.

. Qualiias,

XX Sacrificium Deo fpiritus contribula- Pfal. 5o.

PRI!- 9T» I'

autem füm vermis, & non homo op-

tus: cor con

Setteni.

z

tritum/& humiliatum Deus non V: !9-

v.7.

Es

robrium hominum. & objectio plebis.

defpicies.

lir, (t, h

2. Reg.6.

puv Cagt

Y.22,

Ii. Ludam, & vilior fiam plus, quam fa-

XXI. Hoc fentite in vobis,quod & in Chrifto Phil. a,

6' V.9.

&us fum, & ero humilis in oculis meis, &

Jefu, qui, cum in forma Dei effet,non rapinam v. 5.

cum ancillis,

de quibus locuta es, gl'ox."iofior

arbitratus eft effe fe zqualem Deo, fed iemet-

apparebo.

s, in

iptum exinanivic formam fervi accipien

H mni-

Titul;/s; LXIX. |Humilitas.

945

fimilitudinem bominum fa&us, & habitu in-

rora confürgens dicitur,ut videlicet virtutum

Gen.18

" 37

ventus efthomo. Humiliavitfemetipfum, fa-

ftru&ura furgens ab humilitate

€tus obediens usque ad mortem , mortem

proprio fundamento erigatür.

, tanquam

Mu 3

v'nu

autem crucis: propter quod & exaltavit il-

XI. Humilitas eft oculus animze. per quams. Albert,

lum Deus, & dedit illi nomen, quod eft

homo conditionem íuam ac ítatum íuumM fer. in

l Cor,

fuper omue nomen, ut in nomine Jeíu o-

veriflime recognofcit ; unde dicit Bernardus : 4. Ad.

mne genu fle&atur, cceleftium, terreftrium,

Humilitas eft vircus,. qua homo veriilima fui

v' lo"

& infermorum.

cognitione fibi ipi vileícit.

Prov. 19-

XXIL. Antequam conteratur, exaltatur

Nece[fitas.

v: !9:.

cor hominis, &

miliatur.

3

ante;qualni glotificetur, hu-

XIIL Nihil eft in omnibus noftris bonfs-s, cg,yrg,

operibus. quod hac.non egeat; nihil eft quodter. 17. de

Prov.o9, — XXIII. Superb

um fequitur humilitas, &

fine hac ftare poflit.

humilem fpiritu fufcipiet gloria.

Prof. E..

XIIL. Debet, qui fabricat, fingulos lapides V2"&-

ECCL l I.

XXiV. Sapientia humiliati exaltabit ca-

ATa

unacum cemento ponere atque conne&e- S Dorcth,

4l

v.1. ^ put illius, & medio magnatum confedere

re; nam filapides projécerit fuper lapides ferm. 14

eum faciet.

absque czmento, procul dubio excutiuntur,

nec confiftere penitus poteritzdificium , fed

S'ucunditas.

omne ruet; porro czmentum cordis humie

Matt. t 1.

XXV. Difcite a me, quia mitis fum & hu-

litas eft, eft enim a terra cementum, quz pe-

Matth n

*. 19.

milis corde, & inv

n

enietis requiem animabus

dibus omnium fubjicitur.

h

veltris.

XIV. Arctaeíft Janua. regniccelorum, nec 3- Bernatd,

recipit nifi parvos; dicit& docet hocipfe hu- c, ,», ae

d n

militàátis Magiftler, qui advocans parvulum paff.

EX S.PATRIBUS ET

*

ftatuit in medio difcipulorum, & dixit: Nijfi

[ Pem 5'

converfi fueritis, &? efficiamini , ficut

DOCTORIBUS./

parwkzs g',/ie, :

Y

74

non intrabitis in regnum colorum.

E

Y

Á

1

| Quälitas.

XV. Ideo Chriftus precipue nobis com- s.

'Th-om:-"

Ec

S. Grieg.

L !d

eo Deus abícondit gratiam, ut unam

mendavit humilitatem, quia per hoc maxime ». ». Q.

N

gratiam cer

:

removetur impedimentum humanz falutis, 16r. art.

tam habcamus : fcili;ec hu-

militatzm.

"

quz confiftit in hoc, quod homo ad cceleftia 5 8 4

S. 'Bern.

i. Verus hu

milis non vult humilis pradie

& fpiritualia tendat; a quibus impeditur. dum

36. . fü- cari,

fed vilis reputari: nec reputat folum,

in terrenis magnificari ftuder, & ideo Domi-

Jl

per Cant.

quam vilis fit in przíenti, fed quam vilis et-

nus, ut impedimentum falutis auferret, exte-

j lÁ

iam effe poffit, imo quam vilis effet ac fieret,

riorem cellitadinem contemnendam mon-

0V. IT

nifi Deus violenter ipfum a peccato retraxif-

ftravit per humilitatis exempla, & fic humi-

1

icd.gs.

fet, & ni(i ei tentationes fübrraheret, -

litas eft quafi quedam difpofitio ad liberum.

Yb

S. Ambr. in

HHI. luftus accufatus tacet, lx

L

acceffam horninis in fpirituali & divina bona.

P. 37*

(fus/ remit.

tit, diffimulat laceffitus.

XVI. Quideft, quod inceífanter orantes & ; pera,

il $

'$. Greg. in

1V. Eledi ne invite curvent

u

fupplicantes non poflumus ad eam, quam de- lo 4 iup.

^20;

1Tnor,

rin r*rïorte,

fponte curvantur in humilitate.

fideramus, grati& abundantiam pervenire? Pf:im Qui

[bidenm.

V. In cun&is fe defpicit, qui in füis ocu-

Putatis, quia avarus factus Deus, aut inops,

habitats "

is effe humilem profitetur.

aut impotens, aut inexorabilis? ab(it hoc, ab-

. ldeme

VI. Magnus unusquisque effe ftudeat, fed

fit; fedipfe cognovit figmentum noftrum: ne

tamen aliquo modo effe fe nefciat : ne, dum fi-

forte, utante dixit, elationis vitium incurra-

P

bi magnitudinem arfoganter tribuit, amittat.

mus; ficucenim iíte corporeus fol. licec bo-

ORUA

ldeml!a 9.

VIl- Oportet bona opera fciendo nefcire,

nus fit & valde neceffarius, tamen fervore

h 5'

€. 17,

quia & reda hzceflimare oportet, & mini-

ejus, fitemperatus non fuerit, infirmo capi-

x

ma: recta,

.üt cu&odiaqus; minima, ne in-

ti, & fplendor infirmis oculis nocet; nec eft

Pm« l 37l

femur.

1

.folis culpa, fed infirmitatis; fic etiam Sol ju-

h]

ärtüxfum in nobis eft 'huä

ftitix eft.

$. Gregor.

VilL. Quiaorigo v

p.Det. 5

XVII. Non eft mirum, fiinopes fimus vir-s B;,,,.'vf; :

u

27, Moral. militas, illa veraciter pullulat, quz in radice

propria, id eft in charitate, perdurat, a qua

tutum, cum matrem & cuíftodem virtutum,L a. de *

ac m

nimirum fi ab(cinditur, areícit, quia vivifican-

fcilicec humilitatem; tam alienam a nobisProf. relig.

a

C. 35

tis fein intimis humorem charitatis perdit.

fentiamus; quid enim caufz eft, quod ille,

luc' 14'

S Thom.

IX.- Hile humilis cenfendus eft, quiproni-

Qui dives eft in mifericordia, Pater cceleftis,

, 10

Villanov. hilo íereputat, & abaliis reputari vult ,. qui

quietiam pro dileCtione, qua dilexit nos, pro-

conc. 1. de

propriz conícientiz teftimonio . contgntus ,

prio Filio non pepercit, fed pro nobis omni-

$ Ms jonotantis populi favores non folum non

bus tradidit illum; quid, inquam, caufi eft,

querit; fed pro nihilo defpicit, qui laude fal

quod nos tam inopes gratiarum & virtututn

IEC- 4' ,.

íz nonlenitur, fed pungitur; qui ita gaudet

reliquit, quaíi non fit ei cura de nobis? Ni«

110

- defpe&u, (icut fuperbus in honore.

mirum aut de(idia noftra in cauíà eft. quod

al $0

S.Ternord.

X. Aurora,

uz fugat tenebras, lucem

non initanter quzrimus eum, ut debemus;

1

fer. 61. in

nunciat, merito humilitatem defignat, quia

aut füperbia, quia, etfi quzrimusinítanter,

paiv,Cant.

6- v- )'

ficucilladiem & noGtem, itaifta dividitjuftum

videttamen Deus, nos pronos effe, ut inde

hd. 9

& peccatorem ; ab humilitate juftus quisque

extollamur, & fieret nobis ipfa donorum

h 5'

incipit, & indeproficit: Unde etiam ipfa au-

ejus füblimatio altioris occafio ruinz.

R, P, Lobn. Dib. Man.. Tom. 4,

Ddd ddd

XVIIL Fun-

V

Bibhotbece Mannahs. Concionatorie

946

',.Cyp,,de XVIIL Fundamentum fan&itatis, vit S.

XXXIII. Omnis labor monachi (ine hu-lin vitisPP,

f ?

s Vid.

Nat, Chri- Cyprianus ait, femper fuit humilitas, nec in

militate vanuseft. Humilitas enim e(t prz-

d

fti,

coelo ftare potuit füperba füplimitas; hanc

curfor charitatis, (icuc Joannes erat precuríor

primam gratiam ingrediens in mu

Jefü, omnes trahens ad eum; ita humlli-

M()n an. :

'

ndum nOs

t P

fter parvulus attulit.

tas attrahit ad charitatem, id eít, ad ipfum

S. Bglonav.

.

XIX. Humilitas €

ít omnis hoüræ virtus

Deum, quia Deus charitas eft.

Orat. 2. de t1

s & operationis fortificativa, & omnis fpi-

XXXIV. Nihil humilibus arduum reperi- s, p.rn. «

Confef. ritualis roboris augmentativa, quia ponit

tur, quibus & gratia fert auxilium , & obe- deconverf.

omnes vires noflras ac operationes füpet

dientiz devotio lenit imperium.

ad Cler.

folidum fundamentum.

XXXV. Cumtebumiliari videris, habeto . 3o-

$.Chyf. XX. Humilitate fübtra&ta, etiam fiad ipfüm

id fignum in bonum omnino gratix pr

hom t5.

inusque ccelum converf(arionis füblimitate pere

pinquantis.

Nam ficut ante ruinam exalta-

rad./aö.

Qflntth.

venias, (imul omnia fubtrahuntur, atque in fi»

tur cor, itaante exaltationem humiliatur.

nem peffimum relabuntur; nam five eratio-

XXXVI. Animi in virtute

S. Bafil. f.

progreffus, in

aícer d. abe

nem; five jejunium, (ive mifericordiam, five

humilitate progreffus eft.

dic. rer,

pudicitiam, five aliud quid bonorum absque

XXXVII. Cum humilitatis virtus animam

S, Laurent.

humilitatecongreges, ftatim cuncta defluunt.

repleverit; dejecerit,liquefecerit, tunc inci-

uft.1l de

S. Bern. E-

XXI. Si amittitur bumilitas, virtutum

pit dilatari dilectione, irradiari veritate , re- catto con-

$. Thort,

pift. 41. aggregatio non nifiruina eft. —

pleri lumine, elevati fpiritu.

nub.

Vill.1 C

Aug.inEp, XXlI.Nonaliam tibiad capeffendam & obti-

XXXVIII. Se animo (cire fübmittere, eft S.Bafil. L.c.

nendam veritatis viam invenias, quam quz

fcire Chriftum imitari.

ad PiCICO

monítrata eft abillo, quigreffuum noítrorum

