rumque SS. Patres eam comparare fünt foli-

indida. -

tit, Virt,

inutilis eft ád bellum , quia fcutum operit fini-

ti; & merito: nam ficut Deus in mundo

ftrum, & ficnullum habet oculum, quo poffit

magno produxit duo luminaria , Solem, ut

€.2.

ferireautcavere adverfarium ; ficquinon ha-

preeffet diei; Lunam, ut przeffer. no&i;

betfidem, inutiliseft ad pugnam fpiritualem.

itain minoriquoque mundo, ideft, homine,

- Unde Naas (qui idem fignificat, ac ferpens)

duo fpiritualia lumina creavit,; Fidem, qua

Bccef tt

'dixit: In hoc faciam vobifcum foedus , ut

diei , ide(t, flatuigratiz preeffet, &fcien-

V

eruam omnium oculos dextros.

tiam naturalem , que no&: & tenebris igno-

S. Bonav.

.XXIV. Sicut lux prímo creata primum

tantiz congenitis ferviret.

Unde, ficut

tit.C. 3- . opus fuit in majori mundo; ita fides prima

mundus corporeus, quidquid habet bonitatis

dict.l*^ yireuseft in minori mundo, id eft, cordehu-

& decoris , merito Soli materiali. adfcribit,

Tob.s

mano. Fruc&us aurem luciseft inomni boni-

ita homo quoque, quidquid gratiz &glorize

Y D.

tate, &juflitia, & veritate.

habet, jure optimo Fidei Virtati in acceptis.

hciya

S. (!Shryf.w

XXV. Sicutpertres filios Noe hominum

refert, ut ex fequentibusparebit.

ho. 28. in genus mu

ltiplicavit univerfi conditor: ita

i. Itaque, ficut omnia, quz in mundo.

Gen. :

quoque & in fide per undecim piícatores illi-

funt, habent lucem fuam a Sole, ita omnes

teratos &idiotas, quineque os aperire aude-

veritates fupernaturales abhomine cognite a

bant, omnem fibi orbem conciliavit.

Fidei Virtute ortum habent , uti clare indi-

S. Chryf.

XXVI. Sicut plantz rigatz magis cref-

cavit S. Auguítinus dicens: . Noli intelligere. S. Aug. in

ho. 40' de

SS.Juven

cunt; ita & fidesnoftra oppugnata magis flo-

ut credas; fed crede, uc intelligas, intelle- Joan.

'*et; neque horti aquis irrigati ita germinant,

us mercesFidei eft.

& Max.

"Tertull.in

& fcecundi fünt , ut Ecclefiz , f(i Martyrum

II. Sicutomnia, quzin mundo fünt, vi-

epol.c. fanguine irrigentur., Nulliutexiítimo, igno-

taim füam quoad con(ervationem a Sole acci-

ult.

Á

1

'tum eft illad Tertulliani effatum dicentis :

piunt, ita homo quoque tam initium ,. quam

Vj

Plures efficimur, quoties metimur a vobis,

progreffum vitz fuz

fpiritualis Fidei virtuti

j

, femeneft fan

guis Chriftianorum.

adícribit; hinc S. Paulus dixit: In fide vivo Gal. 2. v. :

2

—^ Fiürmitas..

Filii Dei.

Et Chriftus ipfe :

Sic Deus dilexit:

-

o. Jo. 3.

« 10e

Brothïar-

XXVII. Sicut canes predam videntes,

mundum,. utFilium fuum unigenitum daret,

dus, v. Fi- celerrime eam infequuntur, &nec fpinis, nec

utomnis, qui credit in ipfüm, non pereat, fed

des . 4 apidibus impediri fe finunt ab infecutione;

habeat vitam zternam. EtS. Tobias: Vitam Tob. 2.

itailli, qui per Fidem cceleftia bona cognove-

illam exfpectamus ,. quam Deus daturus eft V-18-

runt, toto animi conatu, contemptis omni-

his, qui fidem füam nunquam mutant ab eo. :

bus difficultatibus, iisdem confequendis in-

ÀII. Sicutomnia, quzin mundo funt, ha-

S4be,

hiant.

bent decorem & pulchritudinem a luce per

üsin

: S. Chryf.

XXVIIIL Sicut

làpis ab initio quidem

i,

Solem haufta ;. itaa fidei virtute omnia, quz

fuper c, 3. difficulter polituraut fculpitur, ubi tamen ex

agichomo, decorem & gratiam apud Deum

Matth,

eo flatua exfículpta eft, ftabilis mant, ita

habent, uti teftatur Granatenfis, dum ait: In filva,

gentes a principlo quidem eum difficultate

Pulchritudo & veluti harmonia vitz. Chri. £.387-..

credunt, ubi tamen femel vere in Fide infor-

ftianz ineo fitacft, ut mores & vitacum fide

mati funt, conftantiffimi manent.

confentiant.

Ms i

IV.Si-

ha

! äïtillïlï LVTIL Fides.

$ Á

813

"g.c 4

3. Sicut omnia,que in mundo fünt, mo-

fegete ditiore veftitur, dumgrana, qus ün-

tum faum quodammodo a Sole accipiunt, dum

gula cadunt, multiplicata nafcuntur; unde

ad illius exortum movere fefe incipiunt; ita

idipfüm potiori jure deFidei virtute dicitur.

duo illa przclara divini (eminis germina, in

quantam (íobolem germinarint

Hincilla Apoftoli exhortatio. Hora eft jam

miliia Martyrum proteítantur.

; beatorq"m,

nos de fomno fürgere; nuncenim propioreft

iL Secundum, d/atatiozeiraculofa deez, S. Chryft,

Rom.x5. falusnoftra,quamcredidimus. Nox(incredu-

ut S. Chryfoftomus dixit: Maximum ergu. ho.36: in

Beriine

V-H. , litatis) przceffit, dies autem (Fidei & illuftra-

mentum omnipotentiz Chrifli eft; viginti atth,

tionis divinz) appropinquavit. 'Abjiciamus

dnfefly $

enim annis ,; aut ad fümmumtriginta, adom-

0m,

ergo opera tenebrarum , & induamus arma

nes orasorbis Evangelium tranfcurrit, ^ Unde Did. Stol-

,thom ;j

lucis.

Sicutin die honefte ambulemus.

merito Didacüs Stella , Solius

x

$;

jinquit, Ex ! iäc- 16.

X. Sicutomnia, qux in mundo fünt, calo-

celfi hoc opus effe videtur, ut homines pau-

rem füum accipiunta Sole, ita homo charita-

peres, humiles, abjecti , univerfüm mun-

tis & fervoris caloremFidei virtute accipit;

dum füo fübderent imperio, gentes debella-

. uti teflati fünt Difcipuli in Emauseuntes, &

rent, idola dejicerent, Sacramenta füblima-

Luc.24. dicentes: Nonne cor nofttum ardens erat in

rent, & Chrifti Crucem ia altum extolle-

f N. 320

rent.

nobis, dum loqueretar in via, & aperiret no-

Hocautemnon, quemadmodum Ha-

Tud.c. &

bisScripturas, feu myfteria fidei.

retici noftri temporis, carni ejusque cupidini

.VL. Sicutomnia, quzinmundofünt, in-

indulgendo, Jejuniatollentes, feque mifcen-

columitatem füam & defenfionem a noctur-

tesomni vitiorum & malorum generi: fiqui-

nis periculis & infidiis Soli merito adícri-

dem Evangelium econtra nonnifi crucem,

bunt, eo quod illo advenientelemures & fu-

mortificationem, & s&rumnas füis fequacibus

res ac latrones nocturni aufügiant; ita Fidei

annunciat, omnibusque carni & fen(ualitati

virtuti po'iori jure homo incolumitatem

abblandientibus nuncium remittit ; acproin-

fuam, & liberationem a peccatis, & fpiriti-

de S. Bernardinus aurhoritatem adducit S.

bus tenebrarumtribuit, uti S. Therefiatefta-

Auguftini contra Epiftolam Fundamenri di-

a

taeftdicens: Omnia mundidamna & pecca-

centís: Quis tantam mulritudinem ad pecca-

[-

ta inde oriri, quod homines veritates S.

ta pronam ad le:em contrariam carni & fan-

. Scripturz non fatis penetrant, Hinc tanta

guini fervandam induceret, nifi Deus? Idem

plerumque mutatio in Exercitiis fpiritualibus,

quoque S. Doctor alibi contra Fauftum hzre-

in quibus potiffimus labor eft, di&tas verita-

:[o

ticum ita fcribit : Sed tot tantofque Genti-

tes recte ac firmiter apprehendere , alteque

*

lium populos, pene jam totos a nefaria fu-

menti imprimere,. fequi folet.

perítitione fimulacrorum, ad unius Dei cul.

Ecclef, r 1.

VIL. Sicat omnia, quz in mundo fünt,

tum Chriftiano Imperio fübjugavit, edomito.

Y.7.

füam delectationem Soli debent (nam delecta-

a

orbe terrarum, norí violentiabellici certàmi«

bile eft oculis videreSolem, & dulce lumen,

nis, fed invi&x potentia veritatis.

Petr, Hi-

tefte Salomone) itavera lztitia cordis ex fidei

lll Tertiom, Mar£yrum invida patien-

ad.

virtute oritur; unde hac deftitutus merito

?i2 ; quam Petrus Ribadeneira fic deícribit:

spud

Mani

V. 12.

Tob s. dicit cum Tobia; Quale gaudium mihi erit,

Sepius quidem Martyres affigebantur in cru.

difc, 19.

qui in tenebris (edeo, & lumen cceli non video?

D. 3. & 4.

cem, non tamen femper uno eodemque mo-

Jac. 1.v.2. id ipfum confirmatS. Jacobus, dumait: Omne

do; aliquando enim illos capite fürfüm ere.

gaudiumexiftimate, Fratres mei; cumin va-

&o , ad imitationem Chrifli, crucifigebant,

rias tentationes incideritis , fcientes, quod

frequenter alios; exemplo S. Petri, capite

probatio fidei veftrz patientiam operatur, pa-

deoríum verío in cruce mori finebant: Item

tientia autem opus perfectum habet.-

illos nonnunquam ad humilém quendam fuf-

VIH. Sicutomnia, quzin mundo füntlu-

pendebant truncum, ut eisdem tanto vici-

' $ Ang i

crum & opulentiam füam Soli jure adfcribunt,

niores carnifices eos unguibus dilaniare, vel

]oin,

quia quamdiu islucet, poti(fimum operari &

uftulare facibus ardentibus , vel forcipibus

lucrari folent homines; ita vel maxime divi-

ignitis dilacerare commodius poffent: illos

tias fuas fpirituales virtutum & meritorum

quoque nonnunquam exuno dumtaxat pede,

1. Reg.26. Fidei virtuti debet homo; nam, teíteScrip-

Ífzpe etiam ex ambobus fuüfpendebant; füb«

V. 23.

tura, Domipus retribuetunicuique fecundum

tus illis ex foetente materia füccenfo igne, ut

juftitiam & fidém. — Hinc S. Auguftinus ait;

»

j G'L 2-17'0

illius fümo & ardore füffocati lenta quadam

Ille apudiDeum plus habet loci;

[

qui plus at-

morte contabefcerent : Muitoties illos ex

n5

m

xtulit,r non argcnti, fed fidei.

unicotantum brachio fuü -ï'pendeba,nt,xäel ex di-

gito grofDori, & ad laxandas membrorum

S.

IX.

compages graviffima pedibus pondera alliga-

T05

bant; fxpius etiam ad inflar uvarum iüb

f IS'

MOTIVA . CREDIBILITATIS.

torculari ad mortem usque confringebantur

I. Motivum primum merito cenferi poteft,

eorum oífa : vel manibus, pedibusque ex-

S. Albea-

tusin

- pev/everantia fidei intev tot tamque gva-

ten(is agebantur in rotam, eosque ad rotas

ves pev[ecutiones ; quod S. Albertus Magnus

acutiflimis clavis inftructas alligatos, deor-

Matth.

his verbis proponit: Non przvalebunt , ut

fum agebant in. precipitia, vel circumage-

evertant; venerunt flumina, flaverunt ven-

bant, ut clavi tanto profundius eorum pene-

fnfitty

ti, defcendit pluviain domum illatn, &non

trare carnes poflent.

Ad hxc ordinarium

cecidit, fündata enim erat füpra firmam pe-

Martyrum tormentum equuleus erat,. tale ni«

Éd

S.Leoin tram. " Non minuitur perfecutionibus Eccle:

mirum inftramentam , quod ex ligno inftar

S. de

Apoft.

fia, fed augetur, & femper dominícus ager

equi formatum , in. caápite rotulas habcbat,

Kkkkk 3

qui-

/

i

$814

Biblioibece: Mamualis Coucionatorize

[

quibus in(erti funes Martyrum corporibus

decepti fumus, nam tot & tanrís fignis confir-

i

alligati, eosdem per brachia, retrorfum vin.

mata fünt, quz nonnifi per te poffunc fieri.

&tos fürfum trahebant, ut fingula humerorum

Quod (iilla miraculanon credunt, inquit fan-

f

S. Aug. l.

offa e fuis dimota juncturis dolorofiffime laxa-

&us Auguílinus , unum grande rmiraculum

22. de cif.

l

rentur. Cataffa, tabulatum quoddam in edi-

fufficit, quia jam orbis terrarum fine miraculis

C. s-

f

to loco pofitum erat, unde Martyr cenfpicue

credidic? an enim inane velleve videtur, &

f

ab omnibus videri poterat, in quo fine ulla

nullum vel parvum miraculum divinum effe.

í

compaffione flagellabatur vel nervis boum;

putetis, quod innomine Chrifti unius Cruci-

s

vel nodofis fuftibus , aut virgis fpinofis, qua

fixi univerfüm genus credithumanum ?

p

fcorpiones dicebantur; fzepius etiam illorum

V. Quintum ,. $. Scripture autboritas:

Maolt

i.

corpora virgis quatiebant ferreis vel plumba-

Quid enim hic, inquit S. Hieronymus,

non in- S.'Hier,

díit, )v .

Dn Io'

tis, quibufcum eorum corporatanta cüm tru»

venitur, quod faciat ad utilitatem, aut

ad a:di. Procm, im

Píal.

ii

eulentia dilaniabantur, ut fepe lidores po-

ficationem humani generis, conditionis,(exus;

P(

tius percutiendo fatigarentur, quam verbera

*tatis? Habet enim hicinfans, quod lactet,

excipiendo Martyres : Unde Lactantius Fir-

puer, quod laudet, adolefcens, quod corrigat;

Ll

mianus, Gentilesinvincibilem militum Chri-

juvenis, quod fequatur, fenior,quod precetur.

k

fli in cataflis & equuleis videntes conítan-

Hic diícet fcemina pudicitiam , pupilli inve-

j

tiam, ftupefactos & attonitos fletiffe dicit:

nient pietatem,viduz Judicem; pauperes pro-

l

teQorem, advenz cuftodem.

Hicinvenient

Inter fatigatos carnifices invictam tenere pa-

ii

tientiam , exi(timant id,

uod res eft, nec

Reges, quod audiant, Judices, quod timeant.

D

confenfum tam multorum, nec perfeveran-

Hzctriftem confolatur, lztum temperat, ira-

n

tiam morientium vanam eífe , nec ipfam pa-

tum mitigat, pauperem recreat, divitem,ut fe

tientiam fine Deo cruciatustantospoffe fupe-

agnofícat, increpat, nec peccarorem defpicit,

Belloy,

rarec.

Quibus accedit, quod ungulis & for-

fed remediumei per posnitentiam ingerit. De«

lo

Ti

cipibus hinc inde aculeatis ex chalybe denti-

mum vero, poílquam in adeo inzítimabilis

t

bus armatis, carnes fanctorum Martyrum di-

thefauri laudem varia congeffiffet encomia,

lacerarint & fruftatim difcerpferint , peQiui-

tandem ad propofitum noflrum. fubjungit:

pl

bus quoque utebantur ferreis ad . dilanianda

Pofthzc Deus oftenditut, fides afferitur, per-

eorum membra, corpusquehoc modo cruen-

fidia repudiatur,ju(titia ingreditur,prohibetur

D

tatum & faucium cultris decoriabant, lami-

iniquitas,mifericordialaudatur, crudelitas ab-

nas item ignitas lateribus adhibebant: Calci

dicatur, veritasrequiritur, mendacium dam-

l

nonnunquam vivzg, aut ferventi oleo , vel

natur,dolusaccufatur,przdicatur peenitentias

al

plumbo liquefado immergebant. Quique

pax fequendapromittitur, fpes certa nutritur,

li

hifce tormentis nonnunquam evaferant fupe-

& quod his omnibus eft excellentius, Chrifti *

riores, bobus includebantur zneis , ex fup-

Sacramenta laudantur. Vere S. Scripturathe-

ofito & continuato igne candentibus; vel

faurus quidam,imo erarium eft, in quod infal-

Manfi

lebetibus pice;plumbo, vel alio metallolique-

libilis illa AltiIimi providentia omnesreclufit '

dí.o), &

fa&o plenis, verubus arcte alligata corpora

divinz fapientiz & fcientiz chefauros: 2z4u0

U

|

lento igneaffabant, velin caldariis frigebant;

Junt omnes tbefauri fapientie , ? [Cientie Dei.

galeas ignitas, claviculis acutiffimis intus

In cujus vero manu depofitum & concredi-

i

n

plenas, eorum imponebant vertici , calceis-

tum efthoc zrarium, preterquamin manu &

que ferreis, pun&turis undique plenis, tor-

finu Catholicz, & Apofítolice, & Romanse

l

Ecclefiz , füper Cathedra D. Petri & Succef-

H

uebant pedes ; Candentibusigne fornacibus,

velferarum latibulis includebant; przícinde-

foram füorum ftabilitz & fandate.

VI. Sextum teftimonium & motivum per- Be.lovas,

bantlinguas , dentes evellebant, eraebant

oculos, füudes acutas füb digitorum unguiculis

hibent, zzu/t prius perverfi, €7 fidei pevfecuto:

C. fpec.

mox, dift,

ä

infigebant; excoriabant vivos , & minuriffi-

ves, qui conver(i, facti funt fidei defenfores,

14. P. X3»

mas partes fenfim confcindebant: Eorundem

ut dicit S. Auguftinus in libro de Symbolo:

viventium viícera paulatim a muribus & gli-

& qui alios ad Martyrium trahebant, po-

T

ribus corrodi curabant: Melle delibutos ar-

ftea voluntarii Martyrium füfcipisbant, fan-

dentiffimis exponebant Solisradiis, uta muf-

guinem Chrifti fundere priusfitierunt, poftea

t

cis & apibus lente & crudeliter conficerentur;

credentes illum . biberunt, & füutn pro

fztentibus cadaveribus arGtiffime viventium

Chriíto füderunt: quam eandem obfervatio-

alligabanr corpora; eaque fic etiamnum vi-

nemi diu ante Rupertus Abbas inftituit, in-

ventia fepeliebant: uno verbo : czreumde-

quiens; Ipfi terreni principes jugum Chrifti

ä

derunt eos sauala, quovum mom efh mumerus.

fufceperunt, & ejus, quam prius impugna-

Nunc vero invidam eorüm aufcultate con-

bant, Evangelice fidei vel Chri(tiane Reli-

0!

ftantiam, qua innumerabilium, & crudeliffi-

gionis defenfores effe coeperunt.

Ad quod

morum tormentorum iftorum carnificina fe

ftabiliendum illa fübfervire poterit de Sam-

!demdifc.

fuperiores effe probabant. Latera effodie-

fone hiftoria,

ui in 'Thamnata fe conferens,

IS' D'S'

bant, inquit D. Chryfoftomus, carnem dera-

cum Dalila gentili Philiftza fponfalia contra-

debant , vifcera ipfía & interiora pervadebant,

Gurus, in ore a fe?prius dilaceratileonis fa-

j

attamen cum cunQa perveftigarent , thefau-

vum mellis invenit: Omnia enim in- figura

x

contigiffe , nemo dubitet.

Erat namque ille

rum fideidepradari minime valuerunt.

j

Nazarenz Reli

gionis Cultor, Chrifti, qui ibi

Ricbardus

IV. Quartum , mivaculorum confirmane

gentilitatem defponfavit,. typus :: quem vero

a S. Vi LÀ

;(

. V. 1. de

tium magnitudo €? multitudo, de quibus egre-

mellis favum in leonis faucibus ab eo repere

TQin JC.

a. gic Richardusdixit: Domine; fieft error, ate

tum fuiffe exiftimatis? Defenfio erat,qua per-

fecu-

-ulb LUE Fides 075

85

7554 fecutores comprehendit,qui primitusleonum

bus devoratus ex hac vita infelicilfime ühïära—

ánftar rupiebant, furebantque contra fidem.ca-

vit. Nero; qui fan&tis Petro & Paulo necem

Atg |

tholicam : id quod S. Auguftinus contra Fau-

intulit , fe a perniciofis conjuratoram confili's

^ dr,

U

-ftum Manichzeumferibens , aperte atteftatur

eximere non polffe videns, fibimet ipfi mavus -

his verbis : Quid fibi vult inore leonis occifi

intulit violentas. Domitianus, qui S. Joannem

favusextra&us , nifi quia vidémusleges ipfás

in lebete ferventis olei adurere decreverat, a

regni terrepi; quse ante adverfus Chriftum

füis familiaribus octifus eff; Valerianus im-

frenuerant; nunc dulcedini przedicationis Ev-

SixChryf.'

placabilis Ecclefize hoftis'a Perfis in bello vi-

apud-.:

angelicae münimenta przebere? Unde merito

&us PerfarumRegi equo infidere volenti ; tan-

S. Chryfoftomuüshortaturchriftianos: Zuceat

'quam viliffimum mancipiumi ; teibelli lóco fer-

vller,

Maufi

TO t

difc.. 25,.

; duxiveffra corár bomiuibus y ut videant opeva

vire debuit , poftquam anibo ejus Gctli illi eru-

il

m.1o, Uf

vaóona €r! elorificent Petrem veffvum , qui

ti fuiffent. Aurelianus & Decius a fuis fuere

dnicelis ef:: Cuia enim viderit infidelis; com-

contrucidati. Dioclet

apus, quife' tanqnam

politum, modeftum, ornatum effe, miratur,

Deum adorari volàü

ád'tantam redactus eft

" 4& dicet:. Vere magnus Chriftianorum Deus;-

miferiam , ut regai romani diadema deferefe,

quales-conftituit.homines, quales e qualibus

& rufticanam vitám ágere coà&tus fuerir: Ad

fecit. Angelos ex hominibus ipfos reddit; Si

fimilem quoqueconditionem dej-étus fuirMa-

quiscontumeliam fecerit, non convitiantur:

ximianus , fiquidem Maxentius fitius ejos; ut

Ái.quis percufferit, non zegre. ferunt; fi quis

thronum patris fibivisdicare &^ eónfcerüere

Anjuriam intulerit, pro his, qui fe lzeferint , o-

^

poffet, Roma illum turpiter ejecit, cumque

. rant: inimicum non babent, iram fervare non

ad Conítantinum generum faum contugifiet,

nórunt, mentiri non didicerunt,

L

"

ab eoque benigneacceptus fiüffet,randem per-

non fuflinent, quin imo nec jurare.

pej:erarge

fidize in Conftartinum reus factus, infami &

Bellov. - ViLSeptimum;vzs demongum per frdem jvatda,

ignominiofa miorteabillo occifus fuit.Vaxen-

:$e €,

non;ut Bellovacenfis recte dixit:ipfi daemones

tius pariter filius ejus a Confta

n

s

i teftimonium perhibent pro fide noftra; qui per

de eodem ponte, quo semulüm detürbare de-

"s. hejusarticulosadjurati, defuis habitaculisex-

creverat, ipfemifere in Tiberim preecipitatus

EIMIOM

— pelluntur, fecundum quod dominus przedixe-

«5

interiit, adimpletumque fuitregium illud Da-

vat multipliciter infine; Zzs0mize eo daeno-

vidis vaticinium : Locum aperuit , €* effodib .

wejiczenzt,quare& Tertullianus, qui idolo-

eutim y C 2ncidit u foveam , quam fecit. Ma xie«"

latra prius, quam Chriftianus extitit , ex tri-

minus quoque in bello profligatus, utper!cu-

bus potiffimum motivis fe ad fidem noftram

lum evaderet, inter aquarios fe immifcuit, ^

amplexandam indu&um fuiffe profitetur , fci-

ubi, poftquam inteftina-ejus emarcuiffent, à

licetex Chriftianorum innocentia , ex fcriptu-

vermibus-confumptus interiit, cui hzec pati- ^

yYarumeexcellentia ,

enti in faciem impróperatum Tuit, miferiam -

ex Dgfor um fe udæmfon um

impotentia.

.

hanc apertam effe divinse juftitize in ipfum Ge-

Manfi

ViH. O&avum

eft, vitaperverfa infueliu,

vientis vindi&am , eo quod Dei perfecutus fu-

dif.o3. & vita exemplaris Catbolicorum ; difcurratis;

B.

.

iffet Ecclefiam. Liciatüs, qui in Oriente regna-

obfecro, inquit Manfi, per. omnes tam genti-

bat, in przelio caefus nifere óccubuit; Tulianus

lium, quam haereticorum, & Mahometano-

Apoftata paucis diebus iperium funm finivit; .

rum fectas ,.& invenietis , quod a quotempore

& a fagittigraviter faüciatusfanguineme vul-

ha&enüs durarünt, vix ullum protuletint vi-

nere hauüftumin aera prójecit ; dicens* Viciftiy

rüm exemplarem, vitaque honefta & perfe-

Galilzee. Valens Arianüs a Gothis firátus, in

&ione conipicuum, quales Ecclefia in. oroni

tugurium quoddam fe récepit; in quo ab igne

tlortt,

*etate, incmni climate, in omni ftatu, condi-

confumptus fuit. " Unde'S. Thomas de Villa-

, Ipec.

tione & profeffioneplurimos habuit; porro te-

nova in concione quadám 1n hiecverba pro-

IOX ' diü'

fte Ariftotele aliisque fapientibus, virtus bo-

rupit: Totüsorbisa prinicipiotibi contradixit,

4. pv 139

num illud eft, in quo beatitudo confiftit, hoc-

fed tu potentifme de om

nibus triumphafti:

j

que bonum a nobis in hac vita comparari pot-

hzec eftenim vi&toria

2

eft: quis autemhiftorias plenas effe nefcit fa-

»

des nofüra.

KE

cinorum infignium & heroicorum innumeroe

rum fidelium, qui ingradu fublimi virtutum

äü??fbi?i

egregie profecerunt? idque nonalio auxilio.,

nam, ut S. Bernardüsrette dixit; chriftian

vef. 1. in.

quam divino, quod folum adeo eminentem

fideifolus Deus veritatis, imo Deus veritas te- quinquag.

Íanctitatem producere potuit, cum irrefraga-

ftiseft, quapropter S. Thomas de Villanovafi-

bilis fit veritas, quod omue datuta optimum €?

dem teftimonio divinodebitam accürate pon-

one douuia pevfe&tum de fuvfü

"a Patve lusiiuss.

i

t eff , defcendens

i

derans, ita unumquemque interrogat Chri-

ftianorum: Quid multum facis, o homo,fi Deo

Ídem diíc.

]X.Nonum funtpeza perfecutovibus

fidei i

credis, quamvis arduaà & difficilia dicenti?

38 n3.' Jgto , quas fufe recenfet Manfi in hzec verba:

INonne attendis, quiseft, qui dicit? erube/ca-

Herodes, qui primus Chrifti perfecutor fuit ,

mus merito, fiquidem quotidie perforis au-

fevere vapulavit; nam oculi ejus ex capite

thoritate pollentibus in rebus etiam verifimili-

profilierunt, & occifis prius tribus filiis fuis ,

busfidem praebemus , verbi gratia, dum fecre-

femetipfum tandem defperatus cultre transfi-

taabiis audimus naturalia, aut' operé, arte,

xit. Alter vero Herodes , qui S. Jacobum Ma»

induftria, ftudioque nobis incognito perpetra-

jorem in chriftianze fidei odium occidi , & ob

ta? ohomo, Regi aut Imperatori fite tefti-

eandem caufam S. Petrum in carceres conjici

monio credis, & non credis Deo? Deo, in-

juffit, ab Angelo ple*rcu(ï*u*s, & vivus & vermi-

quam, totius fcripturze facrze authori; fiqui-

deim

$16

Bibliothecee Manuati$ Concionatorie

dem dum Penteteuchon, S. Pauli & S. Petri

illud Chrifti: 'qui vos àudit, me audit: & in Luc. ro.

v.,20e

Epiftolas, S. Matthzei Evangelium, S. Joan-

pauperibus Chriftus pafcatur, & recipiatur

Matth.25.

nis Apocalypfin legimus, non fcriptoribus,

juxtaillud : Quamdiufeciftis uni ex minimis,

Vo 40e

fed horum librorum dictatori, fancto fcilicet

mihi feciftis.

Spiritui credimus, fidemque praeftamus : ita

V.Superbie€7 libidinis deteffatio : haec enim

utmerito omnibus librorum Canonicorum au-

duo vitia funt Scylla & Charybdis, in quas

thoribus dici poffit: /Voz effis vor , qui loqui-

plerique hzeretici & apoftatze umpa&i naufra-

suiui , fed /piritus Patvis veffri , qui loguitur in

gium fecerunt; ut merito dixerit Ecclefiafti-

volis. Ideoque & di&tus S. Przeful fubtiliter

cus : Vinum ( aut potius fuperbi fpiritus, ex Ecel. 19.

Y«2e

obfervat, Prophetas in vaticiniorum exordio

viniimmodica fumptione orti) & mulieres a-

hanc plerumque praemittere proteftationem :

poftatare faciunt fapientes. Adftipulatur Caf-

Super

Hec dicit Dominus: audite verbum Domi-

fiodorus, dumait: Tantum crefcit calor fidei,

Pfo lxat

zi &'c. quafi dicerent, non nobis fidem adhi-

quantum fübtractum fuerit deflamrma corpo-

c——— — —— — aa — MP Mub t g (

beri poftulamus , non noftra funt verba, quze

rali.

$r !

loquimur, fed Dei. Ad quod comprobandum

VI. Fupa curiofitatis & prefumptionis in ve- Prov. 28«

S. Pauli adducit exemplum, qui de Euchari-

Lus fidei fcrutandis ; nam fcrutator majeftatis. V:?7*

l

$ymbo^ &

[

fiize inftitutione, cui ipfe praefens non inter-

opprimetur a gloria: e contrario vero ficut

$ u

fuerat, traCctaturus praemittit: Ego enim acce-

Deus abfcondit hzec. myfteria a fapientibus

Fncht

"

fuze prudent'ze innixis, ita revelatea parvulis,

&j

pia Domino, quod & ttadidiflvoþis.

&intelle&um füum in obfequium fidei capti-

f xíf.-

:

s x

vantibus, juxtaillud Davidis : Declaratio fer-

V. 130e

monum tuorum illuminat, & intelle&tum dat

MEDIA

parvulis. Hinc re&enonnemo cecinit, intali

Matt

hi

Luc. 17.

"j

V. S.

1. Qratio frequem " feria, diclendoxfreq'üen-

cafu, una falus fugere eft, fideique opponere

ter cum Apoftolis: Domine, adauge

fcutum. Uti ex fequenti hiftoria patet, quam

nobis fidem. Cum enim omne date optímum &

Bellarminus refert , fcilicet ducs fuiffe Theo- Bellatm,

Jah. T.

donum perfectum (quale vel maxime eft fides,

logos, inter fuos facile priucipes, horum u- l.2. de

'. 17.

ante mofe

defurfum fit defcendéns a Patre luminum, me-

nus, qui prior e vivis excefferat , alteri fuper-

r .

ä

rito ab illopeti debethoc donum, dicique cum

ftiti apparuit, qtuod imprudens nimis & te-

Pf.12.v.4. S. Propheta: illumina oculos meos, ne un-

merarius cum daemone de fidei dogmatibus

quam obdormiam in morte. Hinc hortatur

difputaffet, a quo variis captiofarum quaeftio-

Pf.53.v.6. idem Propheta: Accedite adeum, & illumi-

num telis appetitus, vi&tus tandem, proftra-

Cariltos

namini, & facies veftrze non confundentur.

tusque effet, & utfidei exfors, ignibus zeternis

In Matte

Il E/efio unius aut pluvium patronorum ,

addictus. Alter alieno malo cautior , diverfam

CL 22 |

dolor. l, 3.

(

€, Ye

quorum fides magisin hac vita illuftris & per-

agendi cum daemone viam iniit, percontanti

fpecta fuit, quales juxta copfilium P. Cafpari

enim , quid de SS. Triadis, quid de incarnati

Taufch effe poffunt, S. Thomas Apoftolus , ex

Verbi myfterio crederet, quo modo in tribus

incredulo fidei magifter effe&tus. S. Barnabas

perfonis eadem numero poffet effe effentia ,

plenus fide & Spiritu fan&to: S. Thecla, de qua

quonam modo in unum jungi poffent ea, inter

canit Ecclefia: ut ejus tantae fidei proficiamus

quze nulla affinitas? refpondit compendiario,

exemplo: S. Gregorius Thaumaturgus : &

Jfecredere , quod credit Ecclefia. Quzerenti , quid

przecipue S. Petrus Apoftolus, ut, ficut Chri-

illud effet , quod crederez Ecclefía ? quod ego , in»

i

Ht w |

ftus pro ipfo, ita ipfe pro nobis roget Patrem

quit. Quid tu porro ? quod Eccleftía. Quid. Ec«

y 6

zeternum , & Chriftum ne deficiat fides noftra :

clefía , quod ego. Imparatus ab hoc difputandi

& S. Joannes Baptifta, utpote qui miffus efta

genere tentator, victus ad orcum rediit , victor

Deo, ut teftimonium perhiberet de Chrifto,

& triumphator abiit ad coelum.

Ped,

diceretque : Ecce Agnus Dei, qui tollit pec-

VII. Fuga beveticorutmi , non tantum quoad

cata mundi.

perfonam propriam, fed etiam libros, concio-

Chri ,

Matth. 2.

III. Zzta £oza €? vivtuofa , proecipue autem

nes, colloquia &c.ita fuafit S. Cyprianus, dum [ip. z. ep;

UE

V. 9

$a

frequentiori mifericordize exercitio infignis.

ait: Nulla cum talibus colloquia mifceantur,. 3.

Sic fan&itres Magi poft dona Chriito allata, &

Simus ab eis tam feparati, quam illi funt ab

fugam Herodis , illuminati funt. Sic Cornelius

Ecclefia profugi. Hoc idem S. Antonius fuis Vita.

&&or.1o. Centurio audivit: Orationes tuze & eleemofy-

praecepit inagone dicens: Zelum meum con-

v. 5.

nze tuze afícenderuntin memoriam in confpe-

trahaereticos, & omnes veritatis hoftestene-

&uDei. Et nuncaccerfi Simonem quendam ,

re ; fcitis , quia nubquam illismolliter & paci-

It eyift

qui cognominatur Petrus, hic dicettibi, quid

ficefumlocutus. Rationem affigoat Florimun-

Cohtra

Baton.

te oporteatfacere. Pulchrum etiam hujus rei

lag -

an. 527.

dus Remondus, quemadmodum, inquiens,

cl4,

Sophro-

exemplum narrat Baronius de puella Ale-

nautzelittus legentes , etiamfi nihil minus co- L. 4.de

mius in

xandrina, quze, quia hominem debitis grava-

gitent, quam in altum enavigare, nifi tamen ori£- hast,

Prato

tum, ideoquelaqueo vitam abrumpere volen-

navemin portu anchora firment, maris tem-

L .

i

fpiro c.2?7.

tem patrimonio fuo oblato liberavit, &ipfa a

peftate, & vi flu&tuum fzepe abripiuntur: fi

vitze periculoliberata, & ad fidem mirabiliter

curiofi , qui baereticorum libros legendos fu-

erducta , ftatim poft bapti(mum mortua eft.

iunt, aut conciones vel colloquia audiunt,

IV. Crebrum exercitium i2 aGibus fidei tam

a

firmiffimam fidei anchoram in romanae

hr

t

ántevnis , quam exterzis ; hinc SS. Patres mo-

portu Ecclefize jecerint, levitatis fuze ventisin

nent , ut affiduo fymbolum Apoftolorum reci-

errorum vel etiam impietatis & Atheifmi ab-

$etur; in faperioribus Deus agnofcatur , juxta

yíffum, cum fempiterno animze exitio propel-

luntur.

;-JJ-

Tituus LU Fides.

8T

] Luc. h

P af

$. Xl

bac pavte gJ divimiml judicium poteviuius acce-

eve

iltth.gs.

ASCETICA.

INome cutm omuifíducia Deo dicere pote-

* Yaf

vimus: Domine, fiervvov efl, a te ipf^ decepti

obiliffima virtute fequenüa beneca-

De hacn

Jumus. Nam iffa tautis fguis C? prodigiis con-

pere,

aliisque inculcare debet Aíceta.

fivmata funt, €P talibus, 2u nou mifí a te

I. Bene apprehendat, quid, & quanti facien-

fievi poffunt, €? certe a fummm fanlitatis vi-

J

da fit fides, nempe quod fit lumen przecipaum

vis fuat nobis tradita, cum [umma atteffatio-

& fapernaturale Spiritus fanGi, in Chriftiani

ne probata , te ipfo cooperamte , &v [evinonem

rl l

hominis intelle&tum infufum, quo fit propen-

. Y 20

confinante fogquentibus /feuis.

- r

fus ad credendum, quidquid Ecclefia credi ju-

Vl. Bene ponderet, memorizxque impri-

bet, etiamfi rationes, quibus veritas credendo-

mat aliqua principia , quzxe in hac materia ad

i, Mu

rum innititur, minime perfpiciat. Hoc porro

evitandum omne periculum obfervanda funt,

lumen tanti eífe faciendum in anima , quanti

qualia a Rofignolio fequentia cenfentur. Pri-

zeftimatur lumen oculorum in corpore, ita ut

du

mum eft Salomonis : 7ltzora te ne quafieris, Eccl. 3.

V. 23.

Super

merito dixerit S. Chryfoftomus: Fides reli-

C fortiora te ue fcrutatus faeris , fed. qua

s v. 27.

ym5o'^ oionis catholicae lumen eft animze, oftium vi-

frecepit tibi Deus , illa cogita fzmper, €? iu

S Greg.

t

hom. 26

tze, fundamentum falut's zeterpoe.

pluribus operibss ejus ue fuevis curzofus.

Se- in Evang,

S. Aug.

II. Bene intelligat proecipua duo officia fi-

cundum : Jdes gom babel suevitum, cui bu S. Bafil.

h

Ench.c.3.

Y

&3

dei fupernaturalis, quorum prius eft, homi-

maua vatio prabet experimenium. — Vertium; i? Po 110-

nem perfe&e fubjicere Deo, ut ipfius inftru-

In quocuzsque bumanavum artium. exercitio W 5 , 3e

2503

&ionem & infpirationem prompto & benevolo

inpo/febile eff, primarum propofitionum iu- Civit, Det

t Y

animo fufcipiat, juxta illud Patris coeleftis

quirercdegws«þmtz'oms. Quartum: z rebus c. 7.

Matth.tz. mandatum: | Hic eft Filius meus dilectus, in

suivis, fümma credendi ratio eff osuipoteutia

v. s.

Creatovzs.

quo mihi bene complacui: ipfum audite. Po-

Aut ut alibi proponit: ZJemus

fterius eft, ut mores & vitam noftram ordinet,

Deum aliquid po[f:

* Bellam,

ne per affectiones inordinatas, aut daemonis

e, Quod uos fateamur inve-

à

.a de

fHigare non poff?.

tentationes abrepti, aDeilege deviemus. Unde

VI. Bene indaget & intelligat officium

r. aüte Mfo

re&teCanifiusinfert, Chriftianum noffe debere,

boni Chridtiani, quod nimirum in genere qui-

62

um quze ad Sapientiam ( uti funttres virtutes

dem tria fict, quze ab eo requiruntur, 77 cor-

$

'heologicze, Fides, Spes, Char'tas) tum quze

de chbaritas, im ove verita:, zn corpore caflitas,

ad Juftitiam chriftianam (uti funt, declinare

In fpecie vero fequentia fuadeastur a Paeda- Peed.r.1.

. . e

amalo, & facere bonum) pertinent.

goga Chriftiano. r.Fuge omne peccatum,

Canifius

IiI. Bene addifcat. & inculcet, ad quze ob-

praefertim autem mortale. 2.Siat in promptu

c. 1. $.22. je&ta extendere fe debeat fides aivina, videli-

remedia efficacia contra peccatum, v.g. me-

cet ad fequeutia. 1. Ad ea, quze Symbolo A-

moria Dei praefentis, Chrifti pat'entis, mor-

ä

poftolico continentur, & clarius in. Niczenio,

