ferrenon valet; & quoniam Spiritu Dei Prze-

marum Zelum confecutum, tot ornatam gem-

dicatores non incalefcimus, auditorum corda

minime inflaimmmamus.

mis, quot peccatores ad Deum convertiffet, &

Ann. $.

nobiliori illa, pro

XIV. In Annalibus Dominicanis habetur,

toris converfionem.

pter majorixxs alicujus pecca-

Dominic- quod, cum olim Bononize Przedicans Frater

[*

l

67 Reginaldus, do&trina & fan&itate celeberri-

XVIlL Alius quidam ejusdem Or

dinis ex libidem./

obedientia Crucem Saracenis ann

uncians,

mus, admirabiles diverforüm operaretur con-

cum ibidem obiiffet, apparuit cuidam ex Fra-

verfiones; primarius quidam Do&or, nomine

tribus di&i Ordinis, dicens, fe quidem in extre-

Magilter Moneta fibi propofüerit, quod nul-

mis a dzmonibus valde impugnatum, fed

lo prorfus modo illum ex umbone dicentem

Chriftum Dominum advenientem omn es fu-

aufcultare unquam vellet, ne intra retiaipfius

gaffe, dixiffeque: Veni mecum in gloriam

caperetur: Veruntamen fcholares ipfius tanta

meamtu,quiCrucem meam populis annuncia-

apud ipfüm valebant perfuadendi gratia, quod

fti ; feque hac rationeabsque ullis aliis ,poe-

illum ad aufcultandum vel femel duntaxat F.

nis e terra reCta ad coelos aícendiífe.

Reginaldum coacionantem die quodam in-

Dazunuin malorum Concionatorusm..

duxerint (concio autem de S. Stephano ha-

XVIII. Thomas Cantipratanusfupplicium Thom,

bebatur) quia vero magnopere averfabatur

ab eo, quod promiferat, hoc ufus eftfubterfu-

quoddam refert cuidam illatum, qui Legato Cantipr,

Apoftólico contra Albigenfes in Flandria ele- ! '«Apum..

e

gio, nimirum prius aufcultare voluit Miffam,

&o fuppetias praedicando ferre obftinate re-

poft quam audivit & fecundam ; nechac con-

tentus, aufcultavit & tertiam,futurum eífe ex-

nuit; cum,enim poft iteratas preces & prae-

cepta, in repulfa Legato' data perfifteret, Le-

iftimans; utperhanccun&ationem concio e-

gatusiram Deiimplorans,dixit: Rogo tamen

laberetur, vel faltem ad finem illius füperve-

Deum;qui omnium cordium eft infpe&or,qua-

niret; fed fpeiipfius non refpondit eventus.

tenus reddat te non folum ad iftud, quod fper-

Perveniens namque ad Ecclefiam, cum illam

nis, fed prorfüs ad omne opusinutilem. Mira

hominibus refertam videret, adeo ut vix pate-

ret ingreffus, in limine portze fübftitit, & ad

res! mox ad hzc verba quartana febriseum

cum fluxu ventris invafit, & ufque ad finem

« Primum verbum, quod audivit fe interius to-

vitae fuze per viginti

- taliter commoveri fenfit, verba autem , quae

diabiliter fatigavit.

quatuqr annos irreme-

audire poterat, hzec erant: Ecce video calos a-

1614

.. XIX. Savonaeapud Ligures concionabatur

pertos ; In praefenti funt cceli aperti ad introe-

Religiofus veftetenus, uteventus docuit. No-

Ls

undum; quilibet, qui vult, poteft intrare ja-

men Ordinis confülto premo; Cum parum fa-

]

Ibid.$.29;

nuasapertas; videant, & timeant viri negli-

ventem experiretur Auditorem, & vaftatem

e

gentes, neeis, qui claudunt cor fuüm Deo, &

pli capacitas, adeo infrequenti concurrentium

os, & manus, regnum cclorum claudatur, &

introirenon poffint..Quid ergo tardatis? Ecce

numero, poffet vacua videri ; Poft aliquam ad

mediam usque Quadragefimam, qua incitan-

]lovat,

aperti funt coeli: Cumque vix finitus effet fer-

do, qua ürgendo moram,cum nihil proficeret,

X I0T,

mo, ecce Magitter Moneta ad pedes Reginaldi

137

provolutus, habitum religiofum ab eo petiit,&

& ad parietes caffo labore diceret, patientiam.

UR

ldefam in fürorem vertens, exfcendit e fugge-

recepit, fa&usque eft Religiofus fan&titate &

fto, & inccenobiumregreffus omnibus concio-

.do&rina prorfüs infignis, qui multos hzereti-

num fuüarum fafciculis in unum cumulum a-

cos ad fidem orthodoxam cenverti

5 eorum-

dunatis (& erant molehaud

quaquam exigua)

que errores confutavit. -

^

in ignem jecit, unde lucule

nta flamma eft ex-

Manfi

XV. Cum Alphonfus a Sp

itia Frandfolitd

citata, cujus füumus viciniam fzecularem in-

difc28. Ordinisin Conventu Palentize Religiofus, infi-

n,7.

cendii late graffaturi periculum veritam per-

gnis concionator, animarum falutem fupra

movit ad accurrendum. Etecce ferale fpe&ta-

hetti,

modum fitiret, in id preecipue incumbebat, ut

culum. Necdum plane confumptas chartas

aliquos Chrifto lucrifaceret, cumque ex me-

'xïe. h

reperiunt, & miferum concionatorem in fan-

lancholica imaginatione fubtriftior quodam

guine fuo natantem: Adegerat quippeipfe fi-

die effectus, puteo juxta Minoritici Conventus

bi intrailla ficam prze defperatione negati ap-

Vallifoletani facrarium haereret, & anxius co-

plaufus, & tantze ad conciones folitudinis. Sa-

gitaret, num frequentiffimis fuis concionibus

cerdos, utnondum mortuum excitaret ad do-

Ífructum feciffet, vocem e fublimi delatam, fi-

lorem de tanto fcelere, Biothanatum, omni

bi przecipientem, ut fitulam e trochlea pen-

conatulaboravit, & morienti abfolutionem

dentem in puteum demitteret,aquamque hau-

impAendit.

- riret, audivit; cuicum obtemperaffet, viginti

heecqn

quatuor fubalboslapillos Jefu nomineinfigni-

SIMILITUDINES.

tos juxta 24. conciones, quas paucis ante die-

bus ad populum Vallifoletanum habuerat, in

Qualitas.

fitulae fundo invenit. Ex quo demum eventu

I. Qicut feminator manu feminat; ita tu manu Didac.

Stella in.

confirmatus, omnibus nervis prazedicationis

^ &opereoptime praedicabis.

Luc,

officio inpofterum incubuit.

II. Sicutapibus herbzeneceffarize non funt,

. Jbid.n.&.

XVI. Dominicanus quidam poft obitumfa-

Author,

fed flores herbarum; flores enim illze colli-

oper. im»

miliari fuo apparuit in fp

lendidiffima velte,

gunt, herbas vero relinquunt ; fic & vos flores

perf.hom,

ornata pretiofiffimis lapidibus, & uno qui-

doctrinze colligite, & converfationem relin-

43

dem reliquis multo przeftantiorefu

pra pectus

À. P. Lohn. Bibl, Man, Tom. L.

quite, ut quafiinutilis herba arefcat.

XYy2

III ? Sic-

"

3

«6

Bibliotizebg M&nualiä Coucionatorig

Manfi

: III. Sicuti qui epiftolam ab amico accipit,

ad negotiandüm regnum ccelorum, fi tufolus

diíc. 19.

non refpicit chartam,anbona fit, vel mala, nec.

Rhetoricam attendis, ftultiffimus es virorum.

0.3.

chara&terem attendit, an elegans fit vel defor-

XIIL. Sicutimberifte terrenus, fiimportune

Orig. C

mis, fed me folum, qui illam fcribo, confiderat ;

veniat, id eft, cum melfis colligitur, cam fru-

hom, 16.

Idem quoque circa verbum Dei facere opor-

menta teruntur in areis, obeffe m

agiS, quam in Lev.

prodetfe videbitur; ita & ii, quibus pluvia ad-

tet; non enim refpiciendus eft, qui illud in me-

dium producit, vel declarat, fed hoc unicum

miniftranda committitur verbi Dei, obfervare

nobis debet fufficere, quod verbum Dei fit: hic

debent hoc, quod dicit Scriptura, utin tempo-

enim talem adhibet przedicatorem, qui illud

A

re praebeant, id eft, ne crapulato & ebrio vet-

przedicet, aliosque edoceat. —

bum Dei ing?nerant, nequeoccupato in aliis

A&. Med.

]V. Sicutin ÁÀrcateftamenti duoilli Cheru-

Tiden,

animo, cum attentus effenon poteft, Pruden-

f0.437- biniita collccati erant, ut femper mutuo fea-

ter conjiciat, ubi poteft vacare mens, ubi fo-

brius, ubi vigilans, ubi intentus auditor eft.

fpicerent: ita vita concionantis do&rinz ex

altera parte refpondere debet, ufque adeo, ut

. AIiI.Sicutfileoni oftendis viridem herbam, Author,

& vita do&trinam colluftret, viresque eidem

aut campum bene florentem, non excitas eum oper.im-

$ pern.

w,4,f€f.'

perpetuo addat.

in concupitcentiam, quia non habet hoc in na- perf.horm.,

!

qDom,

$.1fid.1.3.

. V. Sicut in numifmate metallum. & figura,

tura, ut herbas manducet; fic & homini mun- 3*

IU

de füm.

dano, fi de bono ccelefti loquaris, non excita-

bonoc.

& pondus perquiritur, ita inomni Do&ocre Ec-

2o.fent, , Clefiaftico, quem

fequatur, quid doceat, quo-

turin concupifcentiam boni, fed quemadmo-

modo vivat, perquirendum eft.

dum fi pluvia fuper lapidem cadat, defuper

Manfi

]

e

. VL. Sicut quifemen in terram :

jacit, non id

quidem fudat, ab intus autem ficcus eft, quia

dil.:9. facit,ntftramen & paleastantum demetat, fed

nondefcendit humorinaeum; fic & tali homi-

copiofam quandam & utilem meffem przeten-

ni, quandoloqueris verbum Dei, tantummodo

dit; eodem modo, qui praedicat, ad nihil aliud

fonus verbi defuper percutit aures ejus carna

collumare debet, quam ad animarum utilita-

les,in corautem ejus nihil defcendit.

. tem, earumgue converfionem.-

XIV. Sicutin magno vafe acetario, qui mo-Tbidem,

AVece]fitas.

dicam guttam mellis immifcet, etiam mel per-

ra ex lemet

]anfenïyus VIL Sicutter

ipfa non eft ferax

dit, & acerbitas aceti non mutatur; fic homini

€ 5*.Con- frumenti, vel cujuscunque alterius utilis fege-

in hac malorum multitudine conftituto fi col-

Ctord.

tis, nifi colatur, nifi aratro profcindatur; fiqui-

locutus fueris juftitize verbum, & verbum per-

- dem incultaterra preeterlolia,fpinas & tribu-

dis, & ille non temperatur in concupifcentia

los nihi] aliud producit; ita humanze noftrae

mundanarum rerum.

[4

natur?e ager, praeter lolia vitiorum, fpinasque

. XV. Sicut eft rmagnum peccatum,

qüm in- S.Honav,

inordinatorum appetituum, nihil producit, ni-

digenti dives non dat eleemofynam;

Ita ma" in C. "

juseft peccatum, cum fciensnon communicat Luc,

fi per aratrum mortificationis,& macerationis

carnis noftrae ligone, ac fru&tuofe divini ver-

do&rinam; unde: 4u? abfcondis frument

fïs

bifemen recipiendum difponatur. Unde Jan-

amaledicetur im populis..

Tiogo (

n

feniusait; Ita cor hominis, nifi femine divino

C* E

feminatum fuerit, noxia tantum proferet, aut

r: |ta

MOTIV A.

faltem inutilia & fterilia. Subdit infupe

rb

&, utcor hominisintra fe recipiat verbund

ei,

Á EkaiOna

toris OWcz'üm lz'&mäter Jufci-

ac fit omnibus vitiis repurgatu

À

o piendum.

"

m, gultura non

I

parva opus eft.

uia officium Pradicationis Patri

;ng/i-ri-

S. Franc,

Utilitas.

cordiavttn otmni Sacvificio eff accepttus;

Seraph,

S Bernar-

erem

opuíc,

din.tom.t.

VIII. Sicutlixivium per humidum cin

maxime fi ftudio fuerit charitatis impenfum,

fluenslavat, & nonlavatur; itabona do&trina

& ad id laborat Praedicator , ut magis exem-Collat.17.

fer.Sexag.

plo, quam verbo, magisque lacrymofa prece,

..20 C 2e

per malum Doctorem animas credentium la-

vat a fordibus peccatorum, etfi ifta non lave-

$

quam loquaci fermone, Doétor fit. .

S.Aüg t

tut.

AL Quia. offcium . Predicationis ef praci- S. Anton,

3inepi

Keccaïti, etiamfi

Oivl

$. Aug.

IX. Sicut malignus fuafor p

puum in. Eccleffa Dei ; Chriftus principaliter?3. t.:8.

n

1. $, contr. non perfuaferit, merito poenam deceptoris in-

hocofficium exercuit. Unde Auguftinus de ci-^ 393*

Crefcent. currits ita fidelis juftitize przedicator, etiamfi

vitate Dei ait: uthomo confidentius ambula-

C5.

abomnibus refpuatur, abfit, utapud Deum of-

retad veritatem fidei, ipía Veritas, Dei Filius,

ficii mercede fraudetur.

homine aíffumpto, non Deo confümpto, ve-

$h

hom.de

Manfi

X. Sicutfi veftitus aliquis juxta menfuram

niens fundavit, atque ftabilivit fidem, fcilicet

dift.45. proprii corporis fcinditur, aptiffime eidem ac-

raedicando.

Y

fpir,

3.2»

commodatur; ita quoque difcurfus, qui ex

Hl.Quiaidemofficiu

9 efo [/usnine bonoäzfäum; S.Bonav,

propriis inftituitur, magnam penes a

:

Nam ut S. Bonaventura re&te pronuntiavit :

aP.Manü

homiuis energiam habet.

nimum

Eftmagna Authoritas Praedicatorum;in quo- difc.18.

1. 2,

rum receptione Deus recipitur, & contemptu

Damnum alorum: Concionatovutnz.

contemnitur ; ipfi enimfünt os Domini, verba

$.Thom.

Villan in

XI1. Sicut, fi quisRexin negotio arduomitte-

ejusannuntiando, ficut dicitur: /f epevaveris

ret literas procuratori fuo,ut follicite negotia-

pretiofum a v:Iz, quoff os tneum evis, & ideotan-

Álben.

Sexag.

quam os Dei pafci debent, & honorari.

retur, & illeimmemor negotii,laudaret chara-

lïögn l

Geres, admiraretur ornatum literarum, quo-

IV. Quzautilifffumm quogue eff tdem offfcius ; S.Laur.

C 5lae

modo ei füccenferet Rex? ficomnium Domi-

uti -S.;,;;Laurent.-J uftinianus indicavit, dicens

. Juft.c.7.

"deregim, -

nus dedit nobis Evangelium, & facras litteras

Quantam authoritatem praeftet do&rinze vit

A PPreelat,

lauda-

/

Titulus XX — Concionator.-

357

làudabilis, & experientia diuturna virtutum,

fefeinjécerunt.Et hoc notat, cum dicit: ]u ver-

AQ, 'Meä,

hg Ó

infinuat mundi converfio, & numerofitas ag-

o tuo laxabo vete.. Quod confirmans S. Caro-

foi, 476.

)m' [Gu

gregatafidelium. Nonenim per eloquentiam,

lus Borromzeus, cum bene inquit, appofiteque

h

profunditatemque human:e fcientize , fed per

virtutum exempla, contemptum videlicet ter-

dicere, fit omnium judicio velmaxime diffici-

le, hujus fane rei difficultatem aliquando, ac

renorum , voluntariam paupertatem, parcita-

potius frequenter meditabitur, utardentiori

tem victus, veftium nuditatem, tolerantiam

ftudio confugiat ad Deum, qui divini fui Spi-

tormenterum,&pro falute animarumlaborum

ritus afflatu, omnia dicendi argumenta fubmi-

perpeífionem affiduam, Apoftoli Domini eo-

niftrare poteft. Hincmerito S.Chryfoft. dixit:

Jbidem, Iümque fucceffores fundavere Ecclefiam,

S P Ch l'yf:,

Nil fru&us capi ex Homilia poteft, nifi oratio

to.r. de

V. Quia fumme quogue neceffarium eff idem

adjungatur; Porro fermoni oratio, debet an-

incom-

offcium ; ubi enim deeft do&trina, hortamenta

teire. Sic Apoftoli dicunt: AosZzoratiozeac

prehene

ut plurimum defunt coeleftia, confilia fana, &

1

b. Dei

üthor,

-

fermonis do&vina perfeverabimus. Sic Paulus

nat, ho, 3.

L.If]«

S.Bern.

divinarum monita Scripturarum. Cuiconfen-

facit, cum in exordiis fuarum epiftolatum o-

d hom,

tiens S.Bernardinus ait: ficut omnes morere-

"

inDom,

to.4.fer.3.

mur, fi una die Sol ceffare faceret curfum

rat, ut perinde quafi lumen lucernse lux ipfa

orationis regat fermonem,ac dirigat. Acideo

Quadrag. füum, qui habet fplendorem, calorem, vigo-

aliquibus in locis praemittitur falutatio Ange-

rem; itafi verbum Dei deficeret, quod eftSol

lica, ut, quemadmodum Angelico nuncio me-

2

anime, fcilicet quod verbum Dei non praedi-

diante Chriftus in uter

O

E

Virginis conceptus

caretur, & non communicaretur animabus, ut

eft,ita & mediante nuncio co

poffent illuminari fplendore charitatis. Pau-

ncionatoris ( qui

tunc Angeli officium gerit)

Chriftus genere-

- Yopofthujus fpiritualis mortis, animarum hac

turin cordibus auditorum, a

tque Deiparzein-

luce deftitutarum, rationem alffignat,inquiens:

Spiritualiter morerentur, quianon cognofce-,

tervenientibus precibus, & ipfi auditores con-

cipiant Chriftum in animo, quem ipfa conce-

idem,

rent Deum, & non cognofcendo nonamarent

pitin utero.

&nonamando non timerent, & nontimendo

noftra natura fragilis, & declivisad malum

— H Zatentio //uteya & ]egitima ;

ut S.Greg. S.Greg.

commendavit,dicens: Admoneri de

bent( Con- P 3 cur

cito moreretur, ideo oportet, quod ipfa vivat

cionatores) ut confi

derent, nea virtute dicen- P^ft. ad-

de verbo Dei. Et mox fubjungit : Ubi non

di, vivendique qualitate difcordent,neloquen. "'9?tit- 28«

proedicatur, & ceífat verbum Dei, ibi non eft

do aliud, & oftendendo aliud praedicent. Au-

cognitio deDeo ; &ubi plus praedicatur ver-

diant itaque,

M

quod fcriptum eft: Sicut ex JDeo,

bum Dei, ibieftm

aj

coratm Deo,:

jor cog'nitio.dþ Deo, & plus

t Cbriffologuitur. Ex Deo enim

lonsv,

timetur, & colitur.

coram Deo loquitur, qui przedicationis ver-

V9

VI'

bum, & quia a Deo accepit, intelligit,

& places

"

ME

DIA

re perillud Deo, non hominibus,

quaerit; au-

Hugo Car

d boc munus fru&uofe obeundum.

diant, quod Przedicatori per Salo

monem dici«

E

vocatio Spiritus Sant!i ; uti Propheta Re-

tur: JLeaguam de cifferna tua,

€? fluenta &c.

i Pf, 44.

gius indicavit, dicens: Jigpua smea cala-

Aquam quippe Przedicator de c

ifterna fua bi-

suus feribe velociter [crilentis ; ideft,ut Hugo

bit, cum ad cor fuum rediens,

potius audit i«

Cardin. exponit, Spiritus San&i,quafi dicat:

pfe, quod dicit:

quod loquor, a me ipfo nonloquor, fed a Spi-

Bibit quippefui fluenta putei,

fi fui irrigatione

verbi infunditur. Ubi bene

ritu; Idqueillis Chrifti verbis confirmat; Noz

fubjungitur ; Derzveztur Jontes tui

foras, E

Frist,

enim vos effis, qui loquimini, fed Spivitus &c.

rapli

Sicutenim calamus non fcribit, quod vult, fic

iu plateas aguas divide. Re&um qui

ppe eft, u£

vit,

ipfe prius bibat, & tun

C praedicando aliis in«

homo non przedicat a fe, fed a Spiritu San&o

Huat; Fontes quippe foras derivare, eftexte:

luuc W"/

di&ante, & fcribente in corde Przedicatoris,

& in cordibus audientium.

Ante omnes au-

rius aliis vim przedicationis infuadere ; In pla-

teis autem aquas dividere, eftin magna audi«

S.Aug to.tem S.Au

guft. advertit,dicens: fonus verbos

torum amplitudine juxta unius cujusque qua-

Àotott,

5.inepift.

rum noftrorum aures percutit, Magifter intus

3 Hg-,

Joan,verf.

litatem divina eloquia difpenfare. Et quia

SO.SI[I

1n,

eft; admonere poffumus per ftrepitum vocis

plerumque inanis glorize appetitus fubrepit,

noftrae, fed fi non fit intus, qui doceat, inanis:

dum fermo Dei ad multorum notitiam currit,

fit ftrepitus nofter ; /Vegue qui plaatat, geque

poftquam di&um eft: /z p/atezs aguas divide,

S Bafil.

u2 vigat eff aliquid,fed qui incrementum dat

re&e fübjungitur: aBeto eas folus, ze fent a«

hom.de .

Deus. Sed & S. Bafilius apta fimilitudine id

Spir, S.

confirmat, dicens: Da mihi navim vacuam,

Jieui participestui : Alienosquippe malignos

Spiritus vocat, de quibus per Prophetaniten-

gubernatorem, nautas, funes, anchoras, om-

tati hominis voce dicitur: J4/iemi izfurvexe-

JontY,

1áia difpofita, & nunquam effe fpiritum venti,

fanf

nonneceffat omnis qualiscunque apparatus,fi

vutt 2n the, C? fortes&c,. Aitergo: A4guas in

d

plateis divide, & tamen folus babe, ac fi aper-

)

defit operatio Spiritus? Italicet fit fermonis

tius dicat; fineceffeeft, ut przedicationi exte-

ampla füppellex, mens prof'unda, & eloquen-

rius fervias, quatenus per elationem te im-

tia, & intelligentia, finonadfit Spiritus San-

mundis Spiritibus non conjungas, nein divini

&us, qui vim fuppeditet, otiofa funt omnia.

verbi minifterio hoftes tuos ad te participes

"s

Albert.

II. Oratio, quia fruftra laborat extra lingua

Magn in

admittas. ÁAquas ergo & in plateis dividi-

c. 5. Luc,

Do&oris, nifi intus adfitgratia Salvatoris; &

mus, &tamenfoli poffidemus, quando & ex-

[ats

ideo pifces, qui ante fermonem Domini reti

terius late przedicationem fundimus, & ta-

n-('7'

Simonis fe fubduxerant, modo poft verbum

men per eam humana

regimo

«

S -lau*dgg ?EeQUi non a.'-

zm;

- Domini,quafi undique certatim venientes;reti

mabinius.

IV.

xïyz

b

358

Bibliothe&æ Manualis. Comionaiö.riæ

Rupert.

IV. Ing

ens jïdubz'& in gvatia vocationis; uti

inniti Concionatorin telligat, diligentiifiniefí«

bas fuafit,dicens: Cum autem ac-

bicavendum exiftimabit,ne mortali culpa af«

Mati.

Abbain RuopertusAb

S' Bünw:

ceditis ad tracta

andum verbum Dei, tunc noli-

fe&tus, SpiritumSan&um contriltet,& A pofto-

qn9

te p

recogitare, qualiter verborum phaleris

licum opusatqueadeo Domini noftriJefuChri-

TY

fti munus attingat &c. Graviffimamillam Pro-

Sanc&ae

Scripturae fenfum exornetis, dabuntur

enim fponte vobis v

enientia deSpiritu Patris

phetz» objurgationem vehementer pertime-

veftri, q

u utique, quanto magis fponte ve-

fcendam ducat: Peccatori dixit Deus: an-

:

& vobis minus fatigationis, & au-

ye tu enavvas €c.

nient, tanto

dientibus five loq

uentibus plus afferet dele-

VIIL Cupiditatisextivpatio ; ut S.Bonaven- S.Bonev,

&ationis. O quam

dulce,quam przeclarum eft,

tura monuit,dicens: Przdicator veritatis fu-in Luc.

aut fcribimus, talia effe, ut

per omnia vitare debet vitium cupiditatis, a-

ea quae lo

quimur,

prudens

auditor,

five benevolus Lector nequá-

lioquin non erit praedicator veritatis, fed adu-

$ Ínn,

digaetur adfcribere nobis, dicatque:

lator, propter quod dicit Apoft. 1. Theffal. 2.

quam de

$deí l.

&.Tlern.

INon emm

vos veflis, qui loguimini. Hinc S.

ANeque atiquando fuimus in [evimoue adilatzoniss

L i, CPI '

fer.66.1n

Bernhardusrecte dixit: PoteftPraedicator mo-

ffcut fcitis, nesue 2n occaffone avarttie, Deus

parvis.

teflis eff ; Sciebat enim, quod ex hociram Dei

4

n

itafalutis auribus circumftantium infonare,

fed nemo nifi folus Deus valetfaporem chari-

provocaret, ficut dicitur Micheze 3. Sacerdotes

tatis palato cord

is infundere. Unde Grego-

ejus r mevcede €?c. C Propbete ejus in pecunia

Spiritus, qui doceat, Do-

divinabant €?c. & ob hanc caufam fubditur:

riusait: Nifi fitintus

S.Greg.

&oris lingua exterius

in vacuum laborat.

Szon quafi ágev arabituy. Hinc & S.Gregorius

epiít.ad

Abbas

NV. Fitaexemplaris;

Melius enim docet vita,

Epifcopum quendam (cujus praecipuum mu-

Martian,

Abíolon.

nus eft, verbum Dei annuntiare) hiíce verbis

fer.9.in

uam littera; melius bona fama, quam lingua;

debilis enim eftlingua,

quam manus non adju-

monet: Non plus pecuniz, quam animabus

vàt. Praedicator, inquit Abbas Abfolon,

debet

ftudeas, illud a latere refpiciendum eft,ad hoc

andr.

autem tota mentis intentione laborandum,

rimo filios parturire in vifceribus charitatis,

oftmodum parere verbo pr

gedicationis ; uride

quia Redemptor nofter a Sacerdotis officio

Paulusait: F

oli,quos 1tevtuti

parturio. Hinc

non quzerit aurum, fed animas. Apudlfaiam

HugoCut,

Eft funiculus triplex,

Prophetam vox Praedicatoris tubze affimilata

ap. Manfe

recte S. Bonaventura :

qifc, 3.

ait, qui difficile

rumpitur ad extr

ahendas ani-

fuit: Quafi tuba exalta vocem tuam, anmuntia

mas de carcere

diabolo,& trahendas poft te ad

populo 10 fcelera. eortm; "Tuba autem, pet.

fi re&e fentias, fi digne prolo-

coeleftia regna ;

quam defignatur Praedicator (ut Fíugo Car^

S.Bern.

juaris, & fi viven

do confirmes. Nam tefte S.

dinalis ait,) non refonat nifi vacua, & proedi-

loqua manus otiofa,

cator debeteffe vacuus per rerum terrenarum

apudVan-Dernardo: Lingua magni

fi diíc.34.

eft res monítrola.

*

s !

iÉ

n.8..

& vita tenebroía,

neglectum.

»

V1. Huwnilitas profun

da ; dequa fic

dü'currlt

IX. Curare, ut magis

occ'ibet Concionatoe

S. Anton.

Vanze glorize inquifi-

vem Medalla fenfuum, quatm f[puria verborut ;

Paul.fer.4

^

S. Antonius dePadua:

tores, & prop

riae

laudis venatores nonatten-

&, utalius ait, ne puerilium verborum fpuma

&e Apoft.

dunt, qui

dex

hoc accidit Ezechize, thefauros

aures confpuat ; tales enim aures magis a-

loniis incaute oftendenti, imo & o-

mant, quam pectora. Unde merito monat S. s. Chryf.

fuos Baby

ftentanti. Dicebat

Jofeph. Gen. 39. "ddducite

Chryfoftomus, nonfectemur enocinia Rheto- hom. 3o,

KT uimiutn,

ut poffit veflvos pro-

rum,fed veritates Piícatorum. Quae autemin AGa.

E id. il

fratremn vefiv

£ fciam, quod non fítis explora-

damna fequanturex hac doctrina neglecta, in-

tundem

jave fersmones,

A

dif,g. 15,

zoves. PerFratre

m minimum intelligitur hu-

dicavit Idem dicens: Hoc fubvertit Ecclefias,

snilitas, fine qua in

fruttuofe egreditur Praedi-

quod & vos non quzeritis fermonem, quicom-

banturfermones ; Et

pungere poffit, fed quioble&et, & tinnulo ftre-

cator,necejus a Deo pro

e contra, qui Benjamin

fe

cum babet, multum

pitü, & verborum compofitione, qua&i Citha-

Unde a

ddu&o eo dixit Jofeph

rzedos, & cantores àudientes, & nos frigide &

frü&um affert ;

le faccos eovum. fvrumento,

mifere facimus, noftras affeGiones fequentes,

difpenfatori: . /mp

uaatum poft capeve,

&& in ore faccifratris ii

quas ejicere oportebat. Etidem fit, ac fi pater

Jcypbus argenteus.

Quia quanto

videns pueram, quemfüpra modum tenere a-

zimi ponatuv

mat, zegrotum, illifrigida & quzecunque oble-

uis humilior

eft, tanto ei Deus gratiam con-

-S.Antonï.;

fertampliorem;

Prov. 3. Cum fauplicibus Jer -

&ant, porrigat; quae autem utilia, minime cu-

Nsp, 3

quife mininaum "poftolorum

ret; deinde quando objurgatur a Medico, ra-

ii cs

150 ejss. Paulus,

tionem reddat dicens, quid faciam ? videns

2

éixit, fructum

retu

lit czeteris ampliorem, quia

lem u

fque ad lllyricum omniarep:e-

flentem puerum ferre nequeo.

Mifer, & ae-

ab Jerufa

€

;elio Chrifti. Rom. 15. Deneautem

rumnofe, ac proditor! neque enim talem pa-

vit Evan

5

deferentibus reponi j

ubetur pecunia in faccis,

trem dixerim. Et quanto fatius fuerit, parvo

tiam in praedicatione er

ogatam Do-

tempore triftitia affe&tum, perfe&ze fanitati

quia Ícien

H

reftitui, quamtemporariam illam gratiam per-

minus magt

s multiplicat: eadem enim pecu-

nia ad euudem fructum r

edditur: Quia eum

petuz triftitiae caufam fieri? Hoc etiam no-

fermonem iterum facere,

pet quem alius fru-

L

bisaccidit. Flofculos verborum, & compofi-

ttitur, quod eftcon-

tionem, & harmoniam curiofius fe&tamur, ut

&us fa&tus eft, licite permi

tra eos, qui ad populumloquen

tes femper vo-

canamus, non ut profimus: utfimusinadmi-

$6«

ratione, non ut doceamus; nt oblectemus,

S'Paftin.

lunt uti novis fermonibus.

non ut compungamus; & plaufu, & laudi-

Wolop

€ar.Bor.

Vl Fug

1 þeccnfz' ; nam cu

m præditcändi-

A&. Med munus non

humanze fapientize, aut eloquen-

bus obtentis abeamus, non ut mores compo-

acSpiritus S. gratise

namus.

f01.479-. tize, fed divinse vir;uti.

SQ VIIIv

r4

üus XX Concionitor.

359

$. VIII.

Concionis obtinere

P

SCET!CA,

po[fit : f;:ilicet.fï opera v

erbis

conjungat; ütiS.Gr

egorius illa S. Pauli ver- S.Greg. i,

, S. Beny.

ï Inþi*-imisl» n

offe debet Afceta , que finit figna

ba: Pracipe luc,

in C.9.

. " legitima vocationis ad officium concionatoris :

€9 doce cum omni imperio , 23. mor,

Luc,

explicansinfinuavi

this verbis: Nondomina- ^ 7: -

Eabreviterindicavit S. Bonaventura his ver-

tionem potentize, fed authoritatem füadet vi-

'bis. Tria funtfigna evidentia,quibus probatur,

utrumPreedicator a Domino fit miífus ad prae-

agit

tz; cum imperio quippe docetur, quod prius

u

dicandum Evangelium. Primum eft, autkori-

*

r, quam dicatur, nam dottrinze fübtra-

hit fiduciam ,

quando confcientia przepedit

n

as müttentir, Secundum, animarum Zeur in per-

linguam;

nonergo eipoteftatem elatze locu-

ll uc.

ona, quze mittitur, quando fcilicet principali-

tionis, fed bonzefiduciam infi

ter quzeritDei honorem, & animarum falutem:

nuavit actionis ;

moxquefubdit: Unde etiam

de Domino fcri-

Tertium eft fruZificatio , €9 conver[io auditorum.

ptum eft: Eratenim docen

S, ficut potefta-

$. fo?axxc.

AL Noffe debet, quis fit finis Concionatoris :

tem habens,

Sale£ p.r. eum recte S. Francifcus Salefius expreffit, di-

- non ficut Scribze & Pharifi s

fingulariter.m

amque ac principaliter folus ex

^^ X« €pift. cens : Finis & intentio ejus debet effe, ut ícili-

poteítate bon

a locutus eft, quia exinfirmita-

cet id faciat ob id, propter quod Chriftus in

te mala nulla commifit.

mundum veniens finis fuerit, ipfemet claris

" Quod etiam confir-

mans S. Bonaventura ,

eu

m, inquit, elige

hisce verbisedicit: Egoweni, ut vitam habeant,

Dottorem, quem magisad

mireris, cum vide-

^ €9 abundantius haeant. Finis itaque Praedica-

ris, quam cum audieris.

1

Cteg,

toris hic effe debet, ut fcilicet peccatores , per

: à

d quod etiam Se- Seneca

jl ad

necaagnovit, dicens:

Hec fit propofiti no-

.

lat

iniquitates fuas mortuos, vivificet ad juftiti-

ftrifumma: q

uod fentimus,

loquamur; quod

am; & ut jufti,qui vita fpirituali gaudentjillam

loquimur , fentiamus,

concordet fermo cum

abundantius poffideant, magisque perfician-

tur; Etideo leremice diCtum fuit: t evellar,

vita ; ille promiffum fuum implevit ,

qui &

cum videasillum, & cum audias

, idem eft.

£$ diruas, vitia fcilicet & peccata ; & edifices,

idebimus qualisfit, quantusunus fit. -

€9 plantes ,. virtutes nimirum & perfectiones.

- VI. Noffe debet ,

HugoCar, FHiugo Cardinalis explicans illa verba S.Pauli:

quid agere debeat , fi fru-

&us optatus non fequat

ur :

nimirum meminiffe,

'ap. Manfe Z7olo quinque verba fenfu meo loqui ; clarius hunc

quod S. Anton. notavit:

Apoftolusait, umw- 8 Antorii-

|difc.38. finemindicat, dumait:-Quiaque verba (ecun-

u

e

quisque mercedem accipiet [z

Ü

[i

dum F. Jordanem Magiftrum Ordinis funt.

non dixit , fecundum fr

"undum laborem [uug ; us p. 3.

uctum fuum; nec e- ?

a

tt ;.8 "L c.æ.

Quid creüendum , Ícilicet duodecim articuli;

nim credimus, inquit prae

f

a

tus Author, 1ni-

Quid faciendum , Ícilicet praecepta Decalogi;

norem gloriam obtinuiffe

Quid fugimdum , fcilicet peccata mortalia ;

qui pauciffimos convertit

Jacobum majorem,

» quam multos San-

Quid appetendum, fcilicet gaudia paradifi ; Quid

Cos , qui

l

rum traxerunt ad fi-

zimenáum , Ícilicet (applicia iaferni ; unde ver-

em.

xxviilliaxpopuild

fus quidam fic habet ; Quid eredam, faciam , fu-

' VIl. Noffe debet

giam, [perabo, time2o? .Do&or Angelicus quin-

» quotmodo deleflatio in con-

cione queri po[fit: i

$

d

2-

quod Manfi his verbis de-

Manfi dif;

que hzec verba fimilifere modo exponit, dum

clarat: Porro dele

&atio a prae

dicatione non 41. n.6.

ea quinque fequentia effe dicit :

N

omnino excluditur, fedordina

Chyf.

l

da, vitanda, [peranda, credenda.

Agmda; timen-

ti debet ad fa-

jm,30,

;mciom-

ciendum fructum,

'ad eum fere modum , quo

ÀQ

dd.apud . lil Noffedebet ; quod fit oficium t

arborflorem perdu

censineo nonfübfiftit, fed

eundem £orir: nempe illud ipfum, quod idem Cardi-

eundem in fructu

nalis per exemplum canisexplicat, dum ait:

eotiodo, utaures auditori

m transmutat. Preedicetur

dif.9, fj. 5*

Sineo, quodau-

Habet canisin ore latratum, in dentibus mor-

diunt, fibi complaceant:

atvero non fit ba-

fum , in lingua medicamentum ,. fic bonus

lifta fine globo explofa ;

hoc enim modo nil

Praedicator, & bonus Confeffor, & quilibet

aliud obtinetur, quod p

ulvis nitratus inuti-

bonorum fpiritualium adminiftrator , debet

liter confümatur ,

fit igitur bene onufta fen-

haberehzectria ; Latratus, eft verbum exhor-

tentiis validis & effi

c

acibus , tanquam globis,

tationis: morfat, verbumobjurgationis: [in-

utftrages interinimi

cos faciat

gua medicamentum, verbum confolationis.

, & turres füb-

vertere, id eft, obftinatos

S.Antoni-

- IV. Noffe debet, quem modum ob[ervare debeat

nitentiam inducere queat.

peccatores ad poe-

nus p, 3.

in pradicando: Em videlicet, quem S. An-

VIIL Noffe debet,

tit I8, C.

cur tion dolere debzat , i

L] e

3: toninusindicavit, dicens: Praedicator ; quia

ab uno lóco ad alium mi

ttatur : quem in finem

" . fua preedicatione debet quaerere homines in-

proderit notare, quod Bollan

dusrefert in vi- Bolland,

ducere ad faciendum ,. quod przedicat , ideo

ta B. Jordani Generalis Do

ut efficaciter praedicet , debet clare logui , ut

minicanorum ; 3. febr.

quod, cum Legati Bononie

nfes apud ipfum9"- 732-

infiruat intelle&ium auditoris, €9 doceat. Secun-

intercederent, 'neab ipfis ce

lebris quidam di-

do fic.debetloqui , u£ dele&et auditorem; íed

moveretur Praedicator, qui feminaverat in

.quofine dele&atioilla curanda eft ? ut fic mo-

'* veat affettum , ut libenter audiat verbum.

civitate verbum Dei gratiofe , eoquod time-

retur, quod fructus, quifperabaturfecuturus

^ "Tertio debet fic loqui, ut fl&Zat, ícilicet cu-

de ejus praedicatione,

totus poffet in ejus ab-

rando, ut quze dictafunt, velit ea implere.

fentia pe

rdi; San&us hic vir iisdem refpon-

S.Greg.p, Etclarius S. Gregorius , pro qualitate audien-

derit: Illa ratio, quam vos allegatis, quod

'3.pafLin tiam formari debet fermo Do&orum , ut &

Frater Joannes hic deberet morari , quia fe-

proleg. [ua fingulis congruant, & tamen a commu-

gis zedificationis arte nunquam recedant.

minavit vobis verbum Dei , & poffet perire

fruttus, fi recederet, non multum conturbet

: :

[ 261

V Nofle. debet ,. ..guqywda opfgtum frutium

xfos : uon enim eft confuetudo feminatoris

cam-

366

Bibliothece Mam;is Concionatorig -

camporum , quod, cum feminaverit agrumu-

lus primus fuit, qui Aratum, & Menandrüm

numapportet illucle&tum fuum ; & jaceat ibi,

citavit. Quod autem fabulas attinet, vix un-

: |

quam earum vel minimam inveniin ferinoni-

sou

quousque videat, quomodo femina fru&ifi-

1005

cent; imo potius commendat femen & cam-

busantiquorum memoriam, fola excepta fa-

mll. O:

pum Deo, & vadit ad feminandum in alium

bula Ulyffis & Sirenaram, cujusin operibus S.

campum. 1ta fortaffis expediret, quod Fr. Jo-

Ambrofii in fermone quodam fit mentio: ac

annesiretadfeminandum verbumDei alibi,fi

'proinderepeto, vel illis prorfus utendum non

