dus Imperator permiferit, hanc rotam in-

Lancig,

g

B. Virginem tenentem vas pretiofum, liquo-

opufc. g«

n I

fignibus Archiepifcopalibus inferi.

recoeleftium donorum plenum, & dicentem:

C. 2. , $o

llle liquor purus, attractivus, dulcis & deli-

Humilitas fruttuofa, -

catus datur illis, qui relinquunt fapientiam, &

XL. S. Antonius, cum aliquando videns

rudentiam humanam : illum trahunt illi, qui

Spec, Ex-

emp dift. Oomn

es laqueos inimici füper terram explica-

fmagno Zelo appetunt juítitiam & puritatem

2. & 57. toS diceret: Quis evadet? vocem ad fe di-

cordis P] & illi L]

qui facti fant ftulci proptet

Chriftum.

n

centem audivit; Humilis,

LII. Chf'is

952

JDibliotbecee Manualis,;Concz'onätoriæ

Ibid. n.6. LII. Chri&us B. Birgittz revelavit, inter

IV. $. Dominicus,

8ntequam in urbem md.n; 154

&l.4.rev«quatuor cauías, ob quas Lazarum a morte

aliquam ingrederetur,

genu flexo Deum ro-

€. 7.

fufcitarit, tertiam fuiffe, quia Mariz Magda-

gabat, neurbem illam caftigaret ideo, quod

lenz humilitas tantum meruit in lotione pe-

ipfe mortalium fceleftiffimus in eam pedem

^. .dum Chrifli ,. ut fic in con

fpe&u'multorgm

inferret. SanCti vero Vincentii ejus fequacis

letaretur vel honoraretur.

quanta demiffio, qui fe foetidum & omnibus

exofum cadaver haberi volebat, quem omnes

fj 5

'- , 5. VI» *

fugerent & abominarentur, & tamen quantis

ignibus corde ejus & oreprorumpentibus ur-

bes & provincias iaflammavít, peccatorum-

Á Qualitas.

qqc alc.ifïïmam- glva.ciem paffim diffolvit? — -

$

V. S. Therefia Vir

$. Bonav'-' I

s.

þBonavent,ura in ftimulo ämoris ita lo»

go adeo fe cæ-leüibu;xbid, n 19.

&pud Peri-

cutus eft: Ut Deum placare poífim ,

donis indignam exiftimabat, utDeo díceret,

nequin. .

ne tam cito peccatorum faorum oblivifcere-

Differt. 1.

fcio quid faciam: afficiam me undique poena-

litatibus & anguftiis, & me tanquam lutum

tur; ne gratiarum füarum pretiofum balfa-

n,

L]

mum in vas tam fcedum & rimarum plenum

foetidiffimum conculcabo, abominabor me

ficutftercus, & erointolerabilis mihi ipfi, in

effunderet; ne gemmas tam pretiofas mani-

bus tam infirmis & parum tutis committeret ;

tnea confufione & dejeCtione & conculcatio-

hinc dari occafionem minuendz earum zf(ti-

ne,fivea me, five ab aliisillata, letabor, &t ex-

mationis apud homines, qai earum pretium

ultabo, cum apparuerit ignominia mea.

Et

quia non füfficio me deteltari, contra me uni-

ignorant, easque intuentur tam vilibus per-

fonis, qualis ipía erat, confignatas & concre-

veríüm ccetum creaturarum congregabo, & a

ditas; nullam ineffe fibi virtutem, nifi quam

qualibet confundi & puniri defiderabo, quia

Deus intempore largiretur; aliquando feab

Jida!

earum contempfi Creatorem: Hic erit mihi

thefaurus defiderabilis, füper mepoeuas & op-

omni rerum fügiebtium cupiditate abfolutam

propriaaggregare, & eos intimo corde dilige-

& expeditam fibi videri, conformarique ex-

re, qui me adjuverint in hoc facto: omnem

perientias aliquando veto téneri fe iis reculis

confolationem & honorem vite przfentis

implicatam, quas paulo ante habebat def píca-

habebo. Credofirmiter, quod, fi fic fecero,

tui, adeo ut f& ipfam non agnofceret; nunc

tanta animii fortitudine preditam , & ad

aperietur füper me miferum &

ving pietatis thefaurus.

,

indignurg di-

omnia, quz Dei fpe&abant obfequium ,. age

gredienda magnanimam, ut nunquam. ob

p.n;,eq,p, Ii. S. Paulinus, dum Amandi Epifcopxi' pre-

quoscunque eosque potentiffimos oppofi-

5.lfag. c. cibus fe commendat, fimul rogat, ne inter o

raridum nomen fuum pronunciet, ob füorum

tos pedem referret; altero vero die ,. inquit,

180 . ?o

tam me imbecillem fentiebam, ut ne formía

peccatorum multitudinem & magnitudinem

c& quidem conculcandge vires habere .me

indignum fe effe, cujus nomen auribus Dei in-

crederem, fi illa coeptis meisobftitiffet. Non-

onet, & pronunciantis labia tam fordidi no-

nunquam nullis coatumsliis vel minimum

minis appellatione coinquinentur: Indigni,

commovebatur, imo voluptatem ex illis ca-

inquit ; fümus, quorum nomina Domini auri-

iebat: verum, inquit, interdum contingit ,

bus ingerantur, ne forte labia tuaimmunda fi-

ut vel verbulum me affligat , vellemque e vi-

ant, cum nos nominaveris, & necefle fitos tu-

tadecedere, quia omnium metedet, . Hec

um igneo carbone perítringi. Nullius de fe ex-

& plura, utin prologo vite füz infiauat, pu-

iftimationem cum laude conjun&Ctam , audire

blico dare voluiffet enucleatius, fi Majorum

m

vellegere folitus eft, quin auctorem ipfum ut

permififfet authoritas; fibi enim perfüafüm

deceptum, verbis caftiget. Contra S. Seve-

effe, neminem unquam tot a Deo cumula-

Dilo.

)

rum , qui oris ejus effigiem poftularat, ferio

tum beneficiis ita in priftinos defe&tus rela-

^

ftomachatur, rogatque, an fana mente deje-

píam effe, & divinis gratiis tantum obicem

&us fit, qui id petere in animum induxerit.

pofuiffe, ficut ipfa haCtenus fecerat. Nimirum

Denique ut humilitatis exercendz materiam

nanciíceretur, fe charitate ftimulante in man-

hos inanimo illius fenfus , hzc judicia parie-

bat profundiffima humilitas, qua nec mini-

ER

cipium pro filio viduz vendi voluit; in quo

mam fui laudationem ferre poterat, & ab

nefcias, an plus fe demiferit, quam Dei & pro-

omni vanz gloriz titillatione erat alieniffi-

ximi amorem ardentiffimum fit teftatus.

ma, qua exultabat gaudio, cum impeteretur

Ibid. n.13.

HUI. S. Francifcus fui eftimatione non tan-

opprobriis, & bonum femper pro injuría re-

tum ad inferos & nihilum defcendir, fed indi-

pendebat, ut abiret in proverbibm, qui a The-

gnumte, de. quo cogitet Deus ; reputat, &

refia amari vellet, & beneficiis afficijillam ver-

mortalium nequiífimum fe dicit, accum fra-

bis & fatis trataret, quam p-:ofl"cc,; peffime. :

tre Leone de fui profundiffima abjectione di-

VL S. Maria Magdalena de . Pazzis Ibid.c. 19.

fputans ,. fempiternis fe damnatorum füppli-

cum

ud aliquam e fuis Novitiis in ma.- $

ciis addicit, qui calculo divino ad Seraphino-

Ó

[

-

gna €

t opinione fan&titatis, ut eam illi a-

sl Chml

rumardentiffimam charitatem evehitur, &

dimeret ,

fuos

defectus

& tentationes

amoris divini lammis exardefcens, Chriftum

gud, T

multis cum lacrymis & fingultibus apud

li "

ad fui fimilitudinem in ejus corpore per. fti-

eam depofuit, quafi feemiharum Oomni-

gmatg imprimendam adducit.

um effet vere nocentiffima, addens pro epi-

.. logo:

4 ,Ti?uläs XLIX Humiltas.

955

»id.n.] 5.

logo: Hae tibi dixit, filia, ut noris, qualem

veftro me magnüm & exïïhïum' exiftimabo :

magiftram na&a (is, & ni(i meDeus clauftro

fi verolaudare petrexeritis, ex veftra lauda-

religionis inclufiffet, vitam meam aut in per-

tione meas ip(ius forde

petui carceris tenebris, aut carnificis manu fi-

le conjectabor.

N

s& impuritatem,fapi-

niiffem: Oraergo pro me, ut Dei beneficio

XI. Damafcenus vir dives &

nobilis , acïn vita To,

falutem gternam aliquando confequar.

Magiftratibus etiam geftis clarus, ad monafti- Damafceni,

: ; | Ibidu n.ï '8*

VIL. R. P. Condren Oratorii fefu fecun-

cam diíciplinam fe receperat , in.quam cum.

dus Generalis, qui fe.non tantum (üb Judz, .

feni cuidam traditus effet, vifum eft huic

aut Antichri(ti

edibus fubfternebat, (ed d- primum; . ac. precipuum in eo humilitatis.

Inone etiam in

*

eriorem ducebat, dumapri- . füundamentum .. ita. jacere, ut. eum infimis-

mario regni Galliz Miniftro. reprehenditur,. quibusque perfungi juberet, ollas tergere,

lay,

& in Ordinem etiam füum falías delationes, : vertere fordes, fcaphia purgare, omnia deni«

utjuftas & veras verbisexaggerantem audit, . queobirc minifteria, infuper etiam, quaf(i nul« -

pacato filentio omnia excepit, dicens, zque

lam rem recte ageret, crebra eum reprehen-

communes toti Ordini, ac uni (ibi factas con-

fione atqueobjurgatione tentare, in qua eum

temptiones & humiliationes, wquo animo.

ratione menfes aliquot exercuit, tanto ejus -

fufcipiendas: cum vero ab impudica . foemi -

profe&tu, quantum deinde totius vite fanéli- .«

na quafi de parum cafto, cum illa commercio.

tas declaravit. Sed tamen tantum abeft, uc il-

accufaretur,resquejam manaffet ad plures,&.

lg infimz,: ac fordide etiam, fi perfpectene

amici contra calumniatricem judicio agere |

tur, functionesaliquam Damafceno inter fuos -

vellent, vetuit, dicens, virtutem humilitatis,

notam pepererint, ut potius id- ipfum magis

quam adeo deperibat, forte fe hac taciturni-

À

eum illuftrarit, admirantibus omnibus,. & in -

tate confecuturum.,

coelum ferentibus,talem in tanto viro & mun-.

his, a quibus in«.

Jbidom 10,. VlII. S. Bernardus monac

di & füiipfius defpicientiam. Ac ipfe quoque.

jufte accufatus , & verbis etiam calumniofis

fenex, qui ifta imperando feveriorem perío-

violatus fuerat, itarefpondet: Adhaerebo vo« naminduerat;ubi maturum effe vidit,hilariter

bis, et(i noliis? adharebo, et(i molim ipíe :

eum jucundeque complexus, & tantum ei

Invitis przftabo, iogratis adjiciam ,. honora-

profectum gratulatus, cum multis laudibus a

bo & contemnentes me. Quibus verbis facta.

fua difciplina tanquam rude donatum dimifit. .

conferí(ere.

Unus aliquis alterius Ordinis

XIL. Juxta Anconitanam civitatem Eccle-

S,Greg.l ts

monachus ad illum venit, rogans, ut in Coe-

fia B. MartyrisStephani fitaeft, in

nobium Clarevallenfe admitteretur: ; negat

qua vir ve-

Dialog.e.&, ;

netabilis Conflantinus nomine Manfionarii

vir fanctus, au&torque eft illi, ut in fuo Or-

fun&us officio deferviebat , eujus fanctitatis

dine perfeveret: ille ftomachari, & cum bile opinio fefe ad notitiam hominum longe late-

C

o

AO

cur ergo verbis & fcriptis omnes ad

que extenderat, quiaidem vir funditus terre-

?

e

r

E

eQrionem virtutum accenderet, fi volen-

nadefpiciens, toto annifu mentis ad fola coelee .

ii confilium fequi manum prebere .nollet ;

ftia lagrabat, Quadam vero die, dum in eadé.

Íc ejus hac de re (cripta laceraturum in ejus

Ecclefia deeffet oleum, & predictus Dei fa-

conípeQtu, (iin promptu effent. Refpondit:

mulus, unde lampades accenderet, oranino

pacate SanGus, fe perfectionem fualifle, non.

non haberet, omnes lampades Eccle(iz imple-..

locimutationem. Hicira commotior alapam

vitaqua, atque ex more in medio . papyrum.

viro fan&o luculentam impingit:. qui prz-.

pofuit, quas illato igne faccendir, (icque aqua

fentes aderant, iavolare in collum impuden-

exarfitin lampadibus, ac (ioleumfuitfer, — Ec

tis volebant, fed vetuit Bernardus, & pacate

quia valde fan&titatis ejus opinio excreverar,

juffit homithem e ccenobio: deduci.

multi huncex diver(is Provinciis anxie videra

- fbid, nr, II

IX. ÁAlardus Corbeieníis Abbas, in Aula

fiticbant, Quadam vero die ex longinquo lo-

Imperatoris

Ludovici . filii

Carlomanni

coquidam rufticus venit ad. videndum eum.

ómnium virtutum gloria floruit, quem cum

Eadem veró hora cafu contigerat, ut fanctus,

invidia calumniis dehoneftatum, in exilium

vir Conftantius ftans in ligneis gradibus refi«

ejeciffet, continuo ad humilitatis afylum.

ciendis lampadibus deferviret.

Erat 2utem

confugit, & peccatis füis, non aliorum emu-

pufillus valde, -& exili forma atque defpecta,,

C e

lationi, neque nimiz Imperatoris credulitati

N

Cumque is, qui venerat ad videndum eum,

hoctotum imputari voluit ; fuos monens, ne

quisnam effet, inquireret, atque obnixe peres

alium, quam Deum hoc exilio peccata fua

ret,ut fibi debuiffet oftendi, hi, qui illam no.--

unientem, intuerentur, Ita (cilicet loqui &

verant,monflraverunt, quiseffet. Sed, ficut

fentire folent viri [anQi, ac in opprobriorum

ftultz mentis homines meritum ex qualitate

aquis, quas fuispeccatis velut balneum elu-

corporis metiuntur, eum parvulum atque de«

endis preparavit juítitia divina, non fine

fpectum videns, ipfutrí nec omnino non effe

voluptate volutantur, ut alacriores & pürio-

ccepit credere. . In mente enim ruftica inter

L)ldc 6 l,'

res levioresque ad divini amoris confcenden-

hoc, quod audierat & viderat, quafi facta füe-

) s'

dum apicem inde emergant.

á

rat quedam rixa, & zftimabat tam brevem

: S. Clir;:ac.

X. Quendam ex providenti

flimis » fratri-

per vifionem effe non poffe; quem tam ingen-

grid. 2$ bus maligni fpiritus, oculis ejus fpe&abili

tem audieratper opinionem. Cui ipfüm effe

n* 7'

forma obíervantes, beatum — predieabant;

dum a pluribus fuiffet aftru&um, defpexit &

quibus ille fapientiffimus, Si me inquit, in

derifit dicens: . Ego vere grandem hominem

anima mea laudare defineritis , ex difceífu

cxïedidi PT

fte autem de homine nihil habet.

Eee eee

R. P. Lohn. 'lïibl.'ng;z*. Tàmn. 4.

$54

' Bibliotbece qu:mh's Concionatorie

Conftantinus 'audi'siit,- lam-

relinqueret, qui omnia fecit. Cümque ire

Quod ut vir Dei

pades, quas reficiebat, protinus lztatus relin-

vellet Rothomagum , vefpere in filva ultra

quens, concitus defcendit, atque in ejusdé ru-

fluvium Tillam in latrones incidit, qui cun-

&a, quz habebat, tollentes, ligatis a tergo

ftici amplexum ruit, eumque ex amore nimio

conítringere coepit brachiis & ofculari, ma-

manibus, & caputio cappz ante oculos ejus

uod de fe talia indie

admoro, adduxerunt eum in devia, & integ

gnasque gratias agere ,

eaífet, dicens: Ettu fo

us es, qui habuiftt

condenía faltus fruteta dimiferunt. ^ Talibus

oculos apertosin me. Ex qua repenfandum

anguítiis comprehenfus, nefcius quid ageret,

infortunium füum lamentabacur.

'Tandem

eít, cujus apud fe humilitatis fuit, qui defpi-

cientem fe ru(ticum ampliusamavit. Qualis

no&urno filentio infe reverfus, &ad Deum

converfus ait: Domine Deus, tantum tem-

enim quisque apud felateat, contumelia illa-

taprobat. Nam ficut füperbi honoribus , ita

pusindifcendo expendi , & corpus animume

$ Ephren

plerumg; humiles in füa defpe&tione glorian-

que in ftudiis litterarum attrivi, & adhuoc;

parat )

. quomodo debeam oráre & laudare te,' non

tur. Cumque fe in alienis oculis viles afpi-

ciunt, idci

gaudent,quia hocjudicium con-

didici : liberame de hac tribulatione, & ego

firmariinte

fic vitam corrigere & inítituere curabo, ut ti-

di

igunt, ( vid. fupra $. V.n. 36.).

jn vit. PP.

XIIL Preteriens aliquando Abbas Maca-

bifervire valeam &íciam. .Surgente aurorá

lib de hu-rius a paludead cellam luam, revertens por-

audivit viatoris iter carpentes, & coepit ab eis

yil. n. 19. tabat palma*s./

Et ecce occurrit ei diabolus

vociferando auxilium petere; qui acceden-

ve: VitLin via cum falce melfiora.

Voluit autem

tes & eum folventes reduxerunt ad viam. Ro-

.

P. 1. 5.

| gavitautem, ut vilius aut pauperibus cceno-

libe!l. 15.

percutere falce illa, fed non potuit. — Et di-

L

e

it €l

: Multas violentias patior a te; Macari,

bium , quod in regione nofcerent, fibi dee

n, 73.]

quia non poffum prvalere adverfüm te. Ec-

monfítrarent. Nolebat enim adire locum;

ce enim quicquid facis, & ego facio. — Jeju-

ubi litterati effent, qui eum honori & revee

nas tu, ego penitus non manduco: vigilas

renti& haberent. lgitur de confilio eorum

Bectumadiit, ubi venerabilis Abbas Herlui-

tu, ego penitus non dormio: caftus es tu, &

ego nullius. foeming unquam contübernio

nus ejusdem ccenobii fündator, ac nuper €

famufüs: diviriistu renunciafti, & mihi nul-

grandevo . milite in Clericum promotus

le omnino divitiz fünt, neque eas habere

cum cum gaudio fufcepit,

Qui monachus

concupifco: Uinum eftautem, in quo me fu-

effectus, in difcendis officiis caram maxie

eras. Etdicitci Abbas Macarius: Quid eft

mam impendebat, üt fciretlaudes Deo per-

illud? Refpondens diabolus dixit:. Humili-

folvere, ficut voverat. Sic per tres annos

tas tua, perquam non valeo adveríüm te.

vixit folatarius, gaudens, quod nefciebatur,

Vinc. Bell-^ XIV. Senexquidam erat folitarius vacans

fere ab hominibus ignotus, omni vilitate &

vacansl. in eremo; & dicebat in femetipío, quia perfe-

extremitate in ccenobio contentus. Et, ut

25.Ípec. Ctus effetin virtutibus. Hic oravit Dominum;

fertur, lectionem in Ecclefia nolebat legere;

&. 39*

dicens: Oftendeperfe&ionimez, quod de-

nifi prius Cantor eum audiffet.

Quadam éte

eít mihi, ut faciam ; volensautemDeus humi-

.iam die, dum ad menfam legeret, quiddam

liare cogitationes ejus, dixit: Vade ad illum

inter legendum dixit, ficut dicete debuit,

Archimandritam, &quidquid dixerit, facito.

quod Prz(identi non placuit, & aliter dice-

Revelavit Deus Archimandritz illi, antequa

re juffit, velut fi dixit docere media producta,

ille ad illum veniret, dicens: Ecce folitarius

jufficille eam breviari, non enim Priorille lite

ille venitad te. Dic ergo ei;ut tollat flagellum,

teratuserat: fed vir (apiens (ciens magisobe-

Doneyi

& vadat, & pafcat tibiporcos. Veniens ergo

- dientiam Chrifto deberi, quam Dofato, dimi-

fenex pulfavitoftium, ingreffus ad Archiman-

fit, quod bene pronunciavetat, & dixit, quod.

P5 Hg

dritam illum, falutaverunt fe, & cum fede-

&15.1.;

.non reCte videbatur dicere. Cumautem rü-

rent, dixit ei folitariusille, qui venerat; Dic

mor & fama viri longe lateque percrebuiffet,

mihi, quid faciam, ut fim falvus. — Et ille di-

Clerici accurrunt, illo de licentia Abbatis

xit: Facies, quodcunque dixero tibi? Re-

füi fcholam tenente. Lajci quoque potentes

fpondit: Etiam:; Etdixit ei: Ecce, tolle fla-

/

& nobiles. tnulta pro e

WL

clefiz contulerunt. -

jus amore eidem £c.

-

/H

gellum, & vade & pafceporcoshos. Hi au-

tem, qui eum noverant, & audierant de eo,

XVL S. Thomas Áquinas, cum femel insurius ia

cum vidiffent, quia porcos pafceret, dicebant:

Conventu Bononiz eflet, & more folito per vita S.

Vidiftis illum magnum folitarium , de quo

Clauftrum contemplaturus incederet, frater Thome

audiebamus? Ecce ftupuit cor ejus, &a dz-

quidam alteriusConventus, quieum Do&toré ^quin.

monio vexatur, & pafícit porcos. Videns au-

effe nonnoverat, venit ad eum petita licentia

tem Dominus Jefus humilitatem ejus, quia

a Priore, quod cum fratre, qui primo fibi oc-

ita patienter füftinebat opprobria hominum,

Curreret, in civitaté ad füa negotiaire liceret:

przcepit ei iterumredire ad locum füum.

Et dixit ei: Bone Frater,Prior mandat,ut veni-

Vit. h, l

Vine. Dei, XV. Landfrancus Papia civitate Italize

as mecum. Qui ftatim inclinans caput fecutus

de humü'

ll 33.

vac. fpec, Oriundus, omni (cientía faeculari perfe&te im«

efteum. Poft quem cum non poffet hic feftie

mor.1. 25.butus, Alpestransgreffus, ia Northmanniam

nanter incedete, fiepe argutus afocio, fe hu«

D. 39

venit, &in Ambriacenfi civitate aliquamdiu

tiliter excufavit.

Cives vero, qui noverant

docuit. Deinde mortalium auram captare

eum, mirati, quod tantus Do&tor poft fratrem

vanitatem effe con(iderans, confilium falu«

modicz conditionis incederet, qui dignus e-

sis arripuit, &ftatuit, ut propter eum omnia

rat, ut prziret. Cogitantes ergo,hoc e

xerroré

. Alique

Tüuus LXIX. Humilitas.

055

-liquo contigiffe, indicaverunt fratri , quis

miffus eft ad eum Angelus Domini j dicens:

ille effet, quem poft fe duceret. Qui conver-

-

Septuaginta hebdomades, quas jejunafíti,

fus & ftupidus factus petivic veniam, ut ejus

non.te fecerunt proximum.Deo. . Nunc er-

norantiz indulgeret. Et conver(íis predi-

go quia humiliatus es, ut ad fratrem tuum

is civibus ad magiftrum cum reverentia, &

pergeres, miffus fum indicare tibi fetmo-

interrogantibus de tantz humilitatis exem-

nem. Et aperiens ei de re eadem, quam quze

plo, benigne refpondit: In obedientia omnis

rebat, indicavit ei, & mox diíceflit Angelus

ab eo.

rcligio perficitur, qua homo homini propter

Deum fe fubjicit, ficut fe Deus thinibus

. XX. Duo monachi, qui erant carnales fra; Vita Pae

propter hominem inclinat.

tres, habirabant fimul, & volebat diabolustrum l, de

feparare eos, nec poterat, femel ergo unus, humil.n.a.

Uiilitas.

à

qui erat junior etate, incendit lucernam , &

S.Ephrem, XVII. $, Ephre

m fequendam cognoviffe

pofuit eam füper candelabrum.. Fecit autem

param3. refert, qui vitam quandam ducebat quietam,

opera fua demon, & cvertit candelabrum.

religiofam, füummaque cum obedientia or-

Proqua re cecidit eum major frater cum ira,

dinatam ; accidit vero, quod in eodem lo-

ille vero posnitentiam egit, dicens*ei: Habe

.

cO, ubi demorabatur, alius quidam a dz-

patientiam in me frater, &

Ite

ftito

Á accen-

monio vexatus fimul habitaret; ambo autem

dam eam.

Et ecce virtus Domini venit, &

fub eadem alterius monachi difciplina contti-

torquebat demonem illum usque mane. Dze-

tuti erant. WVidens autem ille vir Dei aíHli-

mon autem nunciavit principi fuo, quod fa»

Qionem alterius dzmoniaci, eidem , ut fibi

&um fuerat. Ecaudivit facerdos Paganorum

ferviret, inque füi cuftodiam advigilaret pre-

id, quod retulerat demon, & egreflus fa-

cepit, cui alter prompre obediens, cum pri-

&us eft monachus, & ab initio converfio-

mitus in cellam ingrederetur, impofitum fibi

nis füzg tenuit bumilitatem, dicens: Humi-

executurus minifterium, energumenus (e ex

litas folvit omnem virtutem. inimici, ficüt

tunc a folitis vexationibus dxmoniacis nota-

eos ego audivi loquentes, dicendo: Quia

biliter fublevatum efle confeffus eft, cumque

quando perturbamus monachos, converti-

fimul colloquerentur, alter a dzmone agita-

tur unus ex eis, & agens peenitentiam, d

;

?æ

tus clamare coepit: Tu iterum huc male pet

ftruit omnem virtutem noü—ram.

malam venis viam ;5 mali fünt tui occurilus,

mala fi dixeris, mala etiam audies.

Pri-

£

Dignitas,

XXL De S. Pa

u

lo fcribit S. Hieronymus: .f?f.'HiemnN.

mumque tu me ejeciíti, atque ligaíti per hu-

iilitatem tuatm.

Rurfümgue ad eum dz-

Quanto plus fe dejiciebat, tanto magis ainEpitapht,

mon: ne extrollaris, bone vir, ne quzío ex-

Chrifto fublevabatur, latebat, & non làte- S. Paulz,

tollaris, vifitandus enim mihi & tu eris , nifi

bat; fugiendo gloriam, gloriam merebatur,

humilitate tua protegaris, nam €a & nunc

quz virtutem quafi umbra fequitur , & appe-

ego crucior, impugnorque; qua recen(ica

titores fuüi deferens, appetit contemptores.

XXIL. S. Carolus Borromzus omne. us- Manüdifcg

hiftoria S. Ephrem fequens format argumen-

tum: Quod f igitur ipfi quoque dainones,

que ad finem vite in humilitatis virtute cole 11.n. 8

quantumvis inviti , confcentur fe nihil cum

locavit ftudium. . Hzc ordinaria ejus & quo-

humilitate pofle, fed eam timere, atque hor-

tidiana erat epigraphe :, Humilitas ; (imiliter

rere, quare nos tantam ill

circumcirca imaginem ejus fequentia legun-

arvi facimus ?

ius dignitatgm adeo

E u

tur incifa verba: Sela gaudet. bumilitate. Deus.

Pennequin

XVIIL, S. Gertrudis aliquando memoria

Fuit autem hzc virtus tanto.in eo rarior,

p. ?. ifag. benefactorum tanto pudore fuffudit, ut fibi

quanto magis per extraordinariam femitam

€.18. . 2. exofa fe confpe&u divino indigniffimam ju-

illi inftitit comparandz ; fiquidem non ficut

dicaret, optaretque aliquod nanciíci latibu-

major reliquorum San&orum pars , aut inter

lum , quo turpitdinem fuam abfconderet , &

quatuor coenobiorum muros recluíus , aut

quod divinis non poterat, humanis faltem

fepultus in eremis, fed.in mediis magnificen-

oculis & naribus tantum foetorem fubduce-

tiis, & obfequus mundi univerG, cui admi-

ret

Quid ageret hic Chriftus ?. continuo

rationi, ftupori & venerationi erat: Non eft

r e

tanta benevolentia ad eam fe demi(it, ut

magnum, humile effe in abje&tione, inquit

i

prz adrmiratione tota cocleftis curia a tanta

S. Bernardus magna & rara virtus humilitas

$

demiflione illum dehorrari velle videretur:

honorata. Familie fus:e armisque renuncians

hiom

quibus Chriftus dixit : Sinite; — continere

gentilitiis domus Borromzz, titulum fibi af-

,qu'm.

enim me non poffum, quin me cotum ei im-

lumpfit S. Praxedis , comamque fibi radi fe-

pertiar, quz tanta fui dejedtione cor meum

cit inftar mancipii, fübque habitu cardinae

ad fe pellexit.

litio indumenta adeo ferebat lacera, ut cum

Vit. pp. l-

XIX. Narraverunt

de quodam fene , qui

unum eorum cuidam . pauperi in eleemoly-

de hamil. perfeveraverat jejunans feptuaginta hebdo-

nam elargiri vellet, hic ipfum accipere de-

Is 33*

madas, femel in hebdomade dereficiens. Hic

traCtarit. in vifitationibus ambulabat pedes;

autem poftulabat a Deo in quodam fermone

propriosque. fervos multoties ab impedi-

Scripturarum Sanctarum, & non revelavit ei

mentis liberabat, propriis ea imponens hu-

Deus.. Dixit ergo in femetipfo: Ecce tantum

meris, cum viliffima plebe familiaritatem

laborem fümpfi, & nihil profeci, Vado ergo

inibat ; &, ut plurima paucis concludam;

ad fratrem meum, & requiro ab eo. Qui cum

dixiffe fuffecerit , quod diabolus die quae

egreílus claufiffer oftium füum ,

um chlamyde extenía per terram, ut

ut abiret, 1da*m, d

Eeeeecea

Cardi-

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. 13

Jibliothece €Manualis. Concionatoriee

556

Á

Cardinalium mos eft, Eeclefiam intraret, pet. in folitudine converfatus, nec dum verbi tui

obfeffz cujusdam os (quam eo temporis mo-

affumpfi menfuüram.

mento deferere cogebatur) exclamarit : O

XXV. Auguflinus de Tteraüo, cum effet spec.

utinam. vel. tantillum füperbiz füper hanc

nobili genzre ortus, & utriusque Juris famo- Exempl.

caudam reponere poffem! — Veruntamen ad

fus Profeffor, & nihilominus in curia Domini verb. Hu»

quam fublimicatem tanta ejus faerit exaltata

& omnibus cha- "l« ex-

Manfridi Regis valde potens,

empl 25«

humilitas coram univerío mundo , quis eít;

rus, Deo difponente incidit in egritudinem

qui nefciat ? corpus fuum in loco Ecclefise;

validam.

Cumque timeret fe moriturum,

qui calcaretur pre reliquis tumulari voluit,

petivit a Deo fpatium posnitentiz , promit-

ut aliorum, utomnium Eccle(iam intrantium

tens fe religionem ingreffurum, & ftatim eft

conculcaretur pedibus, eorumque fe recom-

liberatus.

Reftitutus ergo priftinz fanitati,

mendaret precibus; Deusque diípofuit, non

divina vocatione Ordinem fratrum Eremita-

folum ut non conculcaretur,(ed & auro, gem-

rum S. Auguflini in Infula Siciliz ingreffus,

misque includeretur, omnesque fideles tem-

voluit vir Dei in ipfo fuz converfionis pri-

poribus futuris ejus certatim implorarent pa-

mordio humilitatis jacere fandamentum:

trocini

u

exiftimantes fe beatos, fi illo loco

Unde fan&e religionis habitum affuümens,

4

-65 infig

poffent, ubi ipfe omnium pedibus

occultavit füzg fcientie claritatem , generis

-calcari de(iderabat. "Tandem intra quatuor

nobilitatem, & prioris ftatus fübmilitatem. ne

annorum ípatium poft mortem ejus, cum

quis ex aliquo predictorum eum confiderans

nondum Canonizatus effet , ad fepulchrum

veneraretur , & ne ex hoc in cor ejus aliqua

ejus delata fant o&to millia vota argentea; &

füperbia irrepere poffet. Factus eít ergo in-

füupra quatuor decem millia tabularum, alice-

ter fratres ftultus, ut a Deo inftrueretur. Fa

que oblationes, zquantes triginta oCto millia

&us eft pauper, ut divitiis cceleftibus dita-

fcutorum; Ex humilitatis inftinéctu cognomen

retur. Fa&us eft vilis in mundo, ut apud

fibi füftulit nobiliffimz familie Borrome ;

Deum exaltaretur. Confervabatur enim in-

Deusque difpofuit, ut in Canonizationis ejus

ter fratres cunctis vilior & defpectior, fciens

medalliis, qualium centum & quinquaginta

fe tanto majoris meriti effe apud Deum,quan-

E

milliones exceffiffe feruntur, per mundum

tó pro amore ejus magis defpedtus effet in

univerfum auguftiffime depredicaretur.

mundo & inter homines. Ja&tantize autem

Martyrol.

XXIII. De S. Gallicaio fic loquitur Marty-

verbum prioris ftatüs nunquam ex ore ejus

25.JUt rologium: Alexandriz S. Gallicani Martyris

audiebatur.

Humiliora fervitia domus, &

viri confularis, qui triumphalibus Infulis fub.

quzcunque viliora, incognitus maneas, de-

" limatus, & Conttantino Augufto charus a SS.

votione, humilitate, & diligentia nimia adime

Joanne.& Paulo ad fidem Chrifti converfus

plevit. In ipfa vero füa humilitate gaudens,

:eft , qua füfcepta cum S. Hilario ad Oftia Ti-

plorabat, quod tanturn diftulerat fuam con-

berina fecedens, hofpitalitati & infirmorum

1:

verfionem ad Deum. Liquefiebat anima ejus

fervitio totum fe dedit, cujus rei fama in to«

amore fuperng patric , pro cujus amore

to orbe divulgata , multi undique illuc ve-

omnia prefentía pro nihilo reputabat, - Si

nientes, videbant virum ex Patritio & Con«

quod verbum aliquando caufa fraterng cor-

fule lavantem pauperum pedes, ponentem

reptionis laberetur ex ejus ore, quod aliquan-

meníam , aquam manibus affundentem , lan«

do ex Zelo boni, & deteftatione mali. frater-

. guentibus follicite miniftrantem & cetera pie-

na charitate folitus erat facere,ftatim fe ipfum

tatis opera exhibentem. Ecce vobis auguftif-

condemnans, ad pedes fratris proftratus ve-

fimam, non a palmis & triumphis, fed ab hu-

niam poftulabat. Poftquam aatem vir Dei

militatis exercitiis derivatam famam.

in Infula Sicilig aliquanto tempore fuiffet

Vit. PP,

. XXIV. S. Antonius cum in cella propria

cum fratribus magna humilitate convería-

* . lib. de hu-oraret, venitad eum vox dicens: Antoni, nec

tus, contigit, quosdam fratres de fenis ex

mjjS.121:dum ad menfüram coriarii iftius, qui in Ale-

obedientia Ordinis ad Conventum ejusdem

xandria eft, pervenifti. Quo audito, fenex

Infule venire, a quibus cüm interrogaffet vir

confürgens mane; arrepto baculo feftinus ve-

Dei de locis Senen(is Provincig, & didiciffet,

nitAlexandriam, cumque ad defignatum ho-

u um

quod ibidem effent loca eremitica ab homie

minem perveniffet, & ingreffus fuiffet, ille vi-

num habitatione femota, & ad vacandum

Ío tanto viro obftupuit. Cui fenex dixit: Re-

Deo plurimum apta, obtenta licentia a Supe-

fer mihi opera tua, quia propterea de deferto

riore füo ad Senenfem Provinciam venit, paue

veni. Quireípondit: Neício, me aliquando

cis & vilibus pannis indutus, & fratribus

boni aliquid perpetra(fe, unde & ex cubili pro»

Provinciz illius penitus ignotus.

Pofitus

prio mane confurgens,antequam in opere re-

eft ergo in quodam eremitorio S. Barbarz,

L

fideam, dico, quod omnis hzc civitas a mino-

quod non longe diítabat a caftro fanctz Flo-

?

re usque ad majorem ingrediatur in regnum

re, ubi foli Deo vacabat, tantaque dulcedi-

Dei, propter juítitias fuas, ego autem folus

ne devotionis cor ejus affluebat, ut plerum-

propter peccata mea poenam ingrediar fem-

que videretur Beatorum agminibus inter-

piternam ; quod verbum antequam quiefcam

effe, & beate quietis premium preguftare.

fero; ex cordis meo recenfeo véritate.

Hoc

Quia vero non cognofcebatur, qualis &

audiens B. Antonius, dixit ei: In veritate, fili,

quantus effet, imponebantur ei humilia offi-

ficut bonus artifex fedens in domo tua, cum

cia domus, quz ipfe cum humilitate & ala-

requie regaum Dei adeptus es: ego autem

critate libens adimplebat, faciebat, quzftas,

domus

velut fine difcretione omne tempus Vmeum

purgabat d(?:num, paropfides, & alia

utene

Tilus LXIX. Humiliz*m-.

95?

ütenfilia abluebat, Fratres autem confiderane

50 VII.

Spe

tes fanctam ejus converíationem,ac verborum

EXEMPLA DOMESTICA..

zedificationem (quz nonnunquam quafi cum

EXemp],

LVetb. B

quadam fimplicitate ex ore ejus prodibant)

I-.SI

gnatius ajebat, omnes domefticos fibi |

libenter eum audiebant. Erat autem ibi tunc

ad virtutem exemplo atque incitamen-

las

; Prior, frater quidam de fenis ; vocatus fratet

to effe, neque quemquam przter fe unum fi

bi Ribib..s,

" bonus,vit fatis venerabilis & prudens,qui cone

difplicere. Item illud fibi a Deo petendum vit. & 3.

fiderans ejus bonitatem & con(ilia faluberri-

'effe , ut cadaver füum poít mortem volucris

i

ma, eum multum diligebat, dele&tabaturque

bus & feris laniandum objiciatur.

Nam ut

ipfe fterquilium & deteftabilis omnino fit, non -

de ejus humilitate, morum gravitate; & elo-

quiorum fuorum fuavitate. Cum'ergo idem

aliud ab ipfo expeti poffe, Alias dicebat, per- Ib. 15.c.1;

faadere fe fibi non poffe, hzc duo (imul con-

Frater bonus a Conventu S. Barbarz ad lo-

cum S.Antonii perobedientiam Ordinis trans-

juncta in ullo homínum, utin Deum zque ef-

fet inzratus,& tot tamque magna quotidie ab

ferretur , ipfum Fratremm Auguítinum fecum

adducit, quem & fequenti anno fa&tus Prior

eo beneficia aeciperet. P. Jacobum Eguiam, Gloria S,

eo quod ipfam füpra cxteros Sanctos extulif- lgn c14

Rofiz fecum retinuit. In quo loco fervus Dei

omnibus ignotus, divina difpofitione fadtus

fet, per tres dies quotidie teríe flagellis cede-

re juffit & cum neque fic eum laudare cef-

eft cognitus hacoccafione: Cum enim fratres

Conventus Rofiz quandam haberent in curia

faret, ei confiteri amplius noluit. Noftros alio

miffurus hortabatur, ut humilitate & conteme

quzftionem , in qua jam fratres fuccumbe-

