vita cum periculo peccandi in Deum.. 4. Gra-

Tujt

res communiter affirmant; Ratio eft, quia

tulantur fibi, & gaudent de mutua charitate,

Con

Chrilli,Sanctorumque merita & fatis'actiones

qua fe animze mutuo in Purgatorio ample-

tDet

V0

dantur in compenfationem poeharum ac tor-

&untur, & de mutua liberatione gaudent. 5.

mentorum- Purgatorii, quze valoris & effica-

Denique gratulantur & gaudent Ángelica vi-

m

E

*cize funt infinitze: - deindeetiam divinam ha-

fitatione; nam mitigant, tefte S. Auguftino,

bemus promiffionem : Q«v«dceunque folveris

fuaviffimo fuo alloquio, afpe&tuque afflicto-

Jnpev sevvam, evit f luumincals. Exgo Deus

rum poenas; quid enim vel alloquio eorum-

Mett

infaliibiliter ejusmodtindulgentiasgratas ha--

fuavius,velafpe&ujucundius? Nuntiant dein-

N

de fa&a pro eis fuffragia. Poí

1

ü

bet & acceptas, tam fcilicet eas, quae pro vi-

ïrþmo folantqr "

CIW*[

vis, qnam quae pro defusctis conceduntur.

de brevi liberatione.

ol),

lg

Unde cum hic fit unþerlälis totius(E'ccleü—æ

AITU.

mdl

| Titulus PXXII. 'Chrij?iamzs.*

317

Qf«

lt

ass o m n

i

—

ü

IITULUS XXII.

lul

üQ]

CHRI

(tio

,S TIANUS.

d

li

$. E

$ L

&H

|.QUOAD ESSENTIAM.

lh

EX SS. PATRIBUS.

Definitio.

Xat

Qualitas.

d

I

ln

L ( hriftianiffimus eft imitatio divihæ Natu- S.Greg;y

S.Thom,

uxta $. Thomam.e&, qdi fidem Chrifti

re. Siigitur Chriftianus es, Chriftum Nyff.de

nominc

d

2.2. q.124

habet, qui Spiritu Chrifti virtuofe opera-

Deum imitare: Noli vacuum ferre nomen,

ünt

C' 51

atqueinane, fed plenum: tanti menfüram no-

& prof,

d

tur, & ad imitationem Chriíti peccatis

Chrift,

moritur. Áut ut Canifius eum defcribit,

minis imple, im

ple, inquam, operibus nomi-

Qra

qui Baptifmatis Sacramento initiatus, totam

ne dignis.

al

(f

Sur.14.

Jefu Chrifti do&rinam falutarem in ejus Ec-

li. Nemo Chriftianus vere diCitur; nifi qui

S.Cypr de

12.abuf.

clefia profitetur.

Huc etiam pertinet, quod

Chrifto moribus, prout valet, coasequatur.

C

Msji,

de S. Pacomio legitur, quod fcilicet, cum ad-

III. Chriftiani nomen ille fruftra fortitur, S-Aug. de

l08

qui Chriftum minime imitatur.

vit, Chrift,

Qus

huc Gentilis effet, & multis militibus fame

Quid enim

pereuntibus, ad Chriftianam civitatem ve-

tibi prodeft vocari, quod non es, & nomen u-

l0«

niffet, ibique vi&um magna caritate fubmi-

furpare alienum? Sed fi Chriftianum te effe

T

à

$

niftrari advertiffet, quaefiverit, quaenam haec

dele&tat,quae Chriftianitatis funt, gere, & me-

da

gens foret ad benefaciendum tam prona?

rito tibi Chriftiani nomen affume.

do

cumque intellexiffet, Chriftianos vocari; hoc

IV. Ille vere Chriftianus eft, qui omhibus [bidem,

of

refponfo non.contentus, iterum quzefierit,

mifericordiamfacit: qui nulla movetur inju-

J

Il

quid fit effe Chriftianum? :cuicum iterum re-

ria: quialienum dolorem tanquam proprium

Ífponfum effet, effe homines pios, Deum co-

fentit: cujusmenfam nullus pauper ignorat:

Ia

lentes, & credentes in Jefum Filium Dei, &

qui coram hominibus inglorius habetur,ut co-

d

fperantes. ab eo mercedem, omnibus benefa-

ram Deo & Angelis glorietur: qui terrena

al

cere, Religionis hujus amore incenfus, pau-

contemnit, ut poffit habere cceleft

:

ja: qui op-

lulum feceffit, & manibus in coelum levatis,

primi pauperem fe

&

praefente non patitur: qui

l-

fe Chrifto in perpetuum devovit.

miferis fubvenit: qui ad fletum fletibus pro-

Cüm

vocatur alienis, quod bene faciebat Paulus :

$

IT.

4

quis infirmatur, & ego non infirmor?

M

NU

]

E

EX S.

V. Ipfeeft Chriftianus

:

,qui & in domofua ld.-e'ï' füp,

«

p

SCRIPTURA.

peregrinum fe effe cognofcit. Patria noftra

Mits

- Qualitas.

furfum eft, ibi Hofpites non erimus.

,

I5 à

2.Tim.2.

I. l'yifcedat ab iniquitate omnis, qui nomi-

.. VI. Tota vita hominis Chriftiani, fi fecun- S.Max.ia

0«

v. Ig.

nat nomen Domini.

dum Evan

;

gelium vivat, crux eft atque Mar-ferm.

1. Tim.6,

tvrium.

|pri

y.12.

1I. Labora ficut bonus miles Ch

'riï'ciï, c&rta

[üe

bonum certamien fidei, apprehende vitam 2e-

VII. Chrifti illenon Famulus,fed fübfanna-

S.Aüg. de

at

I$

tor & i

r

vit.Chrift,

ternam, vel, ut alii interpretantur, Filium Dei.

fervire di(limulat.

rifor eft, qui ejus fe fervumr dicit, cui

X

Matth.-g.wx

liI. Nonomnis,qui dicit mihi, Domine,Do-

ff

a.

mine, intrabitinregnum coelorum, fed qui fa-

VIII.Noninhoc nobisnomine tantum,quod lbid,

jità

Chriftiani dicimur, non blandiamur; fed pro-

cit voluntatem Patris mei, qui

in cælis 'ef?, lpfe

pterhoc etiam nos judicandos credamus,fi no--

um

intrabit in regnam coelorum.

d

6 tl

Iaf'?"i" 14

IV. Quid proderit, Fratres mei, fi fidem

*üen nobis fruftra vindicemus alienum.

IX. Nos,Fratres chariffimi, Phi

lofophi non S.Cypr.

-2

quis dicat fe h

^

abere, opera autem non ha-

verbis, fed fa&is fumus :

(ue

beat?.

:

nec veftitu Sapien-

tutf

r.10a1,2.

V. Qui dicit, fe in Chri

fto maxjere','—debet,

tiam,fed veritate

praeferimus; virtutum magis

v.6.

confcientiam,

quam jactantiam novimus, qui

olio

quemadmodum ille ambulavit, & ipfe am-

s

non loquimur magna, fed facimus.

il

[j

bulare.

17;

2.Petr,x.

VI. Melius erat il

liä, non cognofcere viam

X. Quamvislegem fan&iflfimam habeamus; 5:Salvían,

fitamen ea, quae Barbari

; faciamus, Barbaris "***

tir

juftitize, quam poft agnitionem retrorfum

etiam deteriores fumus. Quod enim lex bona

(at

2

converti.

o.Petr.I.

ViI. Quapropter, Fratres mei,lfatagite, ut

fit, noftrum non eft, muneris Chrilti eft. Quare

1ple

nihil in hac vita lex Chrifti nos adjuvat, quin

»

V.1Q, |

per bona opera certam veftram vocationem

potius accufat, quo

5

1vl

& ele&io.nem faciatis.

gem omnia facimus.

d fub lege poüþi contra le-

100

Dignitar.

Dignitas.

'(LOA

rüft

ll.lï'etr,:..

VIIT. Vos genus ele&um, regale Sacerdo-

XI.Agnofce, o Chriftiane,dignitatem tuaxh', S. Le& C

V.9.

tium, gens fantta, populus acquifitionis.

ii

Coloff. t,

& divinze confors natürze, noli in veterem vi-de nat.

ntuf

V.42,

IX. Gratias agentes Deo, qui nos fecit

litatem degeneri converíatione redire. . Me- Chritti.

dignos in partem fortis Sanctorum in lu-

mento, cujus capitis fis membrum, quodque

mine,

erutus de potg&ate tenebrarum, translatus es

[i

r 3

1n

Biblioihece BManüalis "Concionatorie

318

inDeilumen & regznum. Noli te iterumDiabo-

VII. In Gallia ad decem millia Catholico- p firor,

|

li fabjicere fervituti, quia pretium tuum San-

rum contra Hugonotas ivere, qui Zelo divino Gallic,

inftructi praedia ampla, Uxores, & liberos reli-

H

guis Chrifti g&,

( VE

querunt: Chriftoque fe devoventes, propriis

gtb

EXEMPL A.

militiarum ftipendiis, folo vi&tu contenti: de

)ualitas.

reliquonudi nudum Chriftum fecuti, cum hac

deii

'e Tim.4.

gce

v2

I. S.

Paulus quam bene Chriftiani nomen

infcriptione: Eamüs & nos, & moriamur

tüf:

impleverit, de feipfo teftatur dicens:

cum Chrilfto.

Bonum certamen certavi, fidem fervavi, cur-

VIII. Brocardus Monachus ait: In terra Brocard,

pl

efcr.

fum confummavi: inreliquo repofita mihi eft

promiffionis homines funt ex omni natione, n d

«

5 Tlmu

4.t€f [

quae füb coelo eft:: & vivit quselibet gens jux- (atiCu,

LAH

corona juftitize, quam reddet mihi Doiminus

in illa die, juftus judex.

taritumfuum. Etutverumloquar,in noftram

Sui. 0.

II. S. Sebaftianus pe&ori hanc infcriptio-

magnam confufionem, nulli in ea pejores &

n2

(h

VL(

Josn. 48 nej velut pretiofam gemmam atfixit: Quia

in moribus corruptiores inveniuntur, quam

Cbrifiianus fam: ut hac ratione fuze vocatio-

Chriftiani. Ita ille, caufam,ait,fe credere,quod

FU

nis meminiffet, & ad quzelibet ardua pro Chri-

Hifpani, Galli, Itali, Germani & fcelerum &

taté

. fto patienda animaret.

;

mortis rei, ac fcelefti quique hucaa afylum, &

ia

Sur. 7«

IIT. S. Calliopius, cum a

d convivium in

libertatis portum fugiant, qui locum, non ani-

$h. imp

t de. pet

April;

Deorum celebritatem paratum invitaretur, in-

mum mutent.

trepide refpondit: Chriftianus fum, & Chri-

IX. InnovaFrancia cum oppidum

aliqu()d In relat, -

qum

ab hoftibus Hiroguenfibus msgno rei Chri-

noy.lran,

t0lf

ftum jejuniis colo, & Idolis immolata non

1647.C.9.

licet in os eorum, qui Chriftum colunt, ingre-

ftianze incommodo disjecto etiam templo S.

af

di. Cumitaque immaniter cxefus effet, & Prae-

Ignatii, mifere habitum effet, & omnia mina-

fed

fes, nifi refipifceret, in crucem fe, ut Magi-

rentur extremam ruinam: Neophytus qui-

q

firum, fuffixurum minaretur, iterum refpon-

dam vifo Patris, qui ejus miffionis curam ha-

foli

bebat, moerore, ob res adeo fuorum afflictas,

dit: Admiror impudentiam tuam, qui, cum

tü

foepe ex me audieris, Chriftianum me effe, &

eum accedens confolatus eft. Interabia dixit:

l

Chriftianum effe morturum, & in Chriíto vi-

Videris mihi verborum illorum oblitus effe,

Y

éurum, tam impudenter pergis veritatem

quae quotidie nobis pro concione inculcas.

LU

oppugnare. Ob quas voces cum Przefes eum in

Perfuadeo mihi, te ideo effe triftem, quod vi-

fün

^

'crucem fuffigi imperaffet, Mater id intelligens,

deas tam florentem Ecclefiam diffipari: dejici

|

u

Minifris quinque nummos dedit, ut eum,

templum hoc, multos e noftris effe mortuos

pro

ficut S. Petrum, inverfa ratione crucifigerent.

aut captos; reliquos fparfos hinc inde cum

an

Quod ubi ipfo die Parafceves factum elt, vox

periculo amittendi fidem & falutem. Sed qui

^ ]

Mst

de ccelo allapfa dixit: Veni civis Chri

fumus nos, ut Dei judicia indagemus? Noevit

x

üi, &

pro

cohzres SS. Angelorum.

j

ille,cur hsecfaciat. HiChriftiani,quinunquam

vità

'£ufeb.l.4.

IV. Aliusquidam a Tyranno

interrogatus,

funt difperfi; fecum fidem & bona exempla ad

eosinferent, a quibus capti fünt. Quidquid a-

per

hift. Eccl- enod ipfi nomen effet? refpondit, Chriftianus

vert

?o I.

fum. Quanatus domo? Chriítianus fum. Sic-

gat, ille amat nos, qui hzec permittit Deus.

C

que ad omnes alias quzeftiones refpondit, ra-

.Ecce homo barbarus, hoc a Deo lumen acce-

$Oa 1l

tus hoc uno nomine omnes honoris titulos

pit, ut etiam ipfe exilia bonorum putarit fore

de dupl. tam

comprehendi.

L

barbaris Gentilibus utilia, quod DoGores in

fntrtyr,

Jdemczs V. S. Poly

carpus Proconfuli foguni"mi-

adfortan,

?

Judzeorum gaptivitate notarunt.

üt

nitanti, nifi Chrifto malediceret,refpondit: O-

Utilitar.

düi

.. &oginta & fexannis fervio Chrifto, & nihil me

Vun

lefit unquam, quomodo ei maledicam ?

X BIandïnaVirgo, dum cïamat; in tjofnien- Eufeb.4,

Hitt. Eccl,

fus.

Philipn.de

Vf. Non vidit Oriens & quevis alia plaga

tis: Chriftianafum: immanescruciatus non

Tl

Mar.ï'. F. - In

dize Orientalis, quam noftri a centum & vi-

fuperavit modo, fed & rifit, & velut interxe-pu- j

don

de M.), ginti annis excolendam fufcepere Ecclefiam,

las exultavit.

Vi llr. 9.

.. XI. Celfüs Puer vifa corona aurea, quam

Martii,

W65

| yap. x668- magis florentem, & fru&u copiofiorem, neque

den

fanctitatem magis radicatam, populum fan-

Angelus fupra S. Juliani verticem tenebat,

dum flagris czederetur, abjeGtis libris Chriftia-

Omr

&iorem, labores magis benedictos, quam

quos in Regno Tunuquinenfi exantlavimus.

num fe exclamat, & martyrium fubit.

." Abundantior eft inibi fru&tus, quam fuit ja-

Thtsdor lic

Dignitas.

&ura ia Japonia. 1nJaponia quidem primis

Sur. $,

fide

quadraginta annis Patres noftri erant centum

XII. Cum Quintilianus Sicilize Praetorad

Febr.

& triginta, habebant duos Epifcopos, multa

S. Agatham diceret: Nonne te putet nobili

i

fs

Collegia inter quze erant, ubi docebantur ar-

genere natam humilem & fervilem Chriftia-

tes liberales; feminaria non pauca, ubi edu-

norum vitam agere ? refpondet illa: Multo

Qu

cabantur Catechiftae: &tanta cultura toto eo

proeftantior eft Chriftiana humilitas, & fervi-

If

tempore fa&ti Chriitianiter centies milleni:

tus, Regum opibus & fuperbia.

erg(

Erecta dein templa:ducenta. Ia Tunquinenfi

XIIL. S. Ludovicus Rex Gallie nullibi Ji- Pedag-

fv

Chrift.p.x

»-

Regno fpatio triginta annorum, fine Colle-

bentius, quam Paffiaci agebat, eo quod in ea

C E.V i.

neg

giis, Seminariis, I£pifcopis, ad fummum deni-

urbe baptizatus Chriftiani nominis titulum &

n.6,

quea decem Sociis, Depe paucioribus linguae

honorem accepiffet, quem ipfe omnibus aliis

illius gnaris, tot ad Chriftum adducü funt, ut

honoribus longiflime praeferebat.

N Melos

ts ]

Japonum numerum fuperarent. .

E

Hnþ.

$. V.

N

Tith

d

I

"

319

In fur

f itulus XXIIE. C/zii/h'anus.*

CQL

V

etiam armis competentibus inftruat pugnatu-

ï? Gul

ASCE

T

1C A.

rum; ita in baptizato beredittio illa

ls

I

C confir-

7

"riafunt, quze Afceta dehoc nomine fpe-

mationis ) munitio eft.

de

cialiterobfervare debet. Primum eft,

ll. Sicut óleum, quo un&us fuit Aaron , March. in

s

ut bene cognofcat officium veri Chriftiani, vi-

üt

non folum a capite in faciem , fed etiarn in hort. paft.

delicetut Chriftum non ore duntaxat, fed ope-

oram veftimenti delluebat ; ita gratia fpiritua- U* - f 1-

reetiam , perimitationem vitzeillius profitea-

lis, qua Chriftusa Patre un&us fuit, etiam ad

Fa Btotqst

tur; atque adeo contra concupifcentiam tri-

minimum queim

que fidelem defluit, eumque

g, I defos

4

plicem , oculorum , carnis, & fuperbize, forti-

Chriftianum nominari facit.

y, Ut

2. Tim. 4.ter militet ; nam, ut S. Paulusrecte dixit,nemo

n [an&æ.

E. v.8g.

militans Deoimplicat fe negotiis f»ecularibus,

III. Sicut Pracuratores , quibus fuppellex Sslv. con,

pretiofa, velampla cellaria creduntur , fideles traGent,

[ Gal s.

uteiplaceat, cuifeprobavit. Qui autem funt

dici nequeunt, fi res traditas abfamant; fic

n

Chrifti, carnem fuam crucifixerunt cum vitiis

]

' V. 24»

nec mali Chriftiani, qui Legem ac Prophetas,

& concupifcentiis. Hinc aliqui diftinctius tria

Apoftolicas do£trinas, Sacramenta & fimilia,

ad Chriftiani officium requirunt,fcilicet chari-

per 4uze Chriftiani

fi

(ä t

tatem in corde, veritatem in ore, caftitatem

ne digni cenfendi funt.

umus, 'Violanþ, hoc pomi-

,

l

incorpore. Alioqui enim timere debebit, ne

IV. Sicut non meretur dici Francifcanus , Fab.conc,

| S.Auguft. impleatur comminatio S. Auguftini dicentis:

aut Benedictinus, qui S. Francifci, aut S. Be-

5.in fefto

od ln reat,

| mde5ym. Detegeris, & deprehenderis , o Chriftiane,

nedicti Regulamnonfervat; ita nec Chriftia- ": 4ndr-

" n0r g

quando aliud agis, aliud profiteris , fidelis in

nusdici meretur, .

nomine, aliud demonftrans in opere. Renun-

planon curat.

qui Chriíti legem & exefg—

i

« áag |

ciaftiDiabolo & operibus ejus,non hominibus,

d«

V. Sicut ficus, quze folia

tantum habuit , & ld. conc,

Vl

fed Deo & Angelis confcribentibus, teneturin

nonfructus, Domini vocearefacta eft, ita in- ^L

OITL,

d

.ccelo chirographum tuum. Renunciato non

dignus Chriftigratia & influxu cenfen

(s

ft

T

dus elt,

Pent.

s

folum vocibus, fed etiam moribus ; non tan-

G

qui nomen Chriftiani, & non operaha

bet.

]

tum fono linguze , fed & actu vitae. -

VI. Sicut Operarii, fi pertot

:

II. Alterum eft, ut dignezeftimet hunctitu-

dem fibi, & non Condu&orilaborent, nullam

am hebdoma- Ibidlll.g.,

119,

i

48

jum, & frequenter meminerit, fe ejus bencfi-

ab eo mercedem fperare poffunt; ita Chriftia-

y

cioin medio eorum effe pofitum , qui funt gens

nifibi, & non Deo, viventesr

fan&ta, populus acquifitionis: habere Deum

e'muneratioqem

lMi

Patrem, Chriftum Salvatorem, verbum Dei

ab hq;: nullam impetrabunt.

£

If

Dzgnitas,

proalimonia vitze, Sacramenta pro medicina

VII Sicut,fi quis

Demoftheni operam dederit, S. Clem.

animde, gremium Ecclefize tanquam (inum

Mex.l.7,

W

eumfacietOratorem: fi Platoni, P

hilofophum;

Suom, -

?,

Matris, qu:e ipfüm peperit, fovet, là&tat, ac

ita qui paretDomino , efficitur

ad Magiftri fi-

m

protegit ; atque adeo hac confileratione ad

militudinem Deus, quiincarne

verfatur, .

vitam Chriftiano homine dignam excitet,fem-

ld

- , perfeipfum illis cujusdam ferventis Religiofi

4 Misc"E'LLIANEA.

verbisexcitans : ne degeneremusabex

Z

2l itas.

S

us

cogitationibus FiliorumDei.

j

L.Q FrancifcusB5

E

rgias,cum audiviffet,euni,

Vil 4,

LA

yre

S Cypria.

HL Tertium eft, ut norit, quam turpe fït, vi-

* quife Borgiam fimulaffet, triremibus

€? I.

de dupl. tam tali nomini difformem vivere ; id quod

ld

martyr.

addittum, cum fufpirio exclamavit:: Si trire-

adFortun.

praeclaro olim S. Cyprianus Fortunato oíten-

mibus addicitur, qui meum nomen fibi ven-

dit,dum eum fic alloquitur: tu tam vili merce-

dicat; qui demefieri

dula follicitatus fponte deficis ad eum, cujus

fti falfo mihi affumofi

rl

par eft, qui nomen Chri-

. Püfeb s

jam totus es fa&us? Hujus militiam profef-

I Recte dixit&cclefiafticus: Veftigium cor-

Eecl.c.13.

Mib.lcd.

; fus es ad falutare lavacrum huic dediíti no-

dis boni, & facie

Gb

men,hujus Sacramentisinitiatus es, accepifti.

m bonam difficile lavenies ;

v« 32.

Jü

nain Chriftianum, cujus cor & externum opus

donativum, & pignus Spiritus,ne quid dubita-

concordent, nonfacile eft reperire.

Sur, 9

res de promiífo ftipendio, fimulque Diabolo

denurciafti perpetuas inimicitias, renunciatti

I Mulier illa fortis & fapiens quaefivitla- Prov.

s

it,

nam & linum , & operata eft confilio manuum Y- 13.

omnibusillius pompis ac voluptatibus, exfuf-

fuarüm; uone

Tgo fufficit éxternum opus per-

"

flafti, exfibilaft, jurafti in verba Redemptoris

ficere , led ipfa etiarh cordis intentio re

"Theodor. &c. Idem fapienter Benjamin Diaconus Isde-

tur ad verum Chriftianum. -

quiri-

| 15.e39- gerdi Perlarum Regi oftendit, dum eidem ad

AV. RomaniCives & Cenfores, fi viderunt Fab.cong,

S Uf. ï'

fidem negandam allicienti dixit : quotu , Rex,

4.inDomnt,

i

quempiam otiofüm, isterrogabant, qua arte

7. poft

al' Febru

fupplicio dignum arbitrareris eum, qui e ca-

uteretur,manusque an callofze forent,confide-

Pent,

jl

. ftris tuis fugitivus hoftibus fe tuis jungeret?

rabant; quas fi delicaras & hitidas reperie-

jj*

cumque Rex morte crudeliffima dignum effe

bant, velut ioutileirei

publicae expulerunt.

!tp

refpondiffet,fubjecit Benjamin : quam crudeli

V. S.Hieron

y:nus,cuni plus zequo fe letio- S. tfier, in

J

ergo morte dignus videri debetis; qui Deum

ne Ciceronis & Platonis deleCtaret, raptus ali- regut.

fuum ac univerforum Dominum aufus fuerit

quando ad tribunal,& c

. Ptf

e vili creatur

]uis ^ffet, interrogat

us "V gnach.

.

e

|

l* hrifop4

negare, t?mtum utn

r

?e difpliceat?

i

eft; cumque Íe Chriftianum effe dixiifet,

0a ('I,S.b

w

*

T ia

audivit a Judice: Mentiris, nam Ciceronia-

SIMILITUDINES

& n6

ualitas.

nus, non Chri?ianus es; ubi enim eft thefau-

Jl

S Melchi-

rus tuus, ibieff & cortuum. Similequid con-

sd.inep. l. €

icutexigitmilitaris Ordo, ut,'cum Impe-

tinget aliis etiam Chriftianis ,alia-

adHip.

quam Chn-

BPifCo

7'-rator, quemcunque in Militum recepe-

ftum amaatibus & fequent;bus.

Vt

ritnumerum, non folum fignet réceptum, fed

l

VI.

320

. Bibliotheca. Manu,alis Coucionatoria

en

. Pab.conc.

VI. Alexander militi cuipiam füuum nomen

II. Pïxilippus D'Outremann in Pædag.Chri-

tei

g. in cir,

ftiano. p. 1. c. 1. $. r. & 2.

eumcif,

fuftinenti,& ignavo dixit: autnomen hoc de-

n

pone, autdigna Alexandrogere. Idem Chri-

III. Matthias Faber conc. 5. in fefto 5. An-

a

ftus Chrittianis dicit.

Y

dreze; & in Fefto Circumc. conc. 7.

.. VHI.

. JV. Ludovicus Granatenfis loc. com. fol.

AUTHORES..

Ma:th.!gl ;

ï'io'

acobus Marchant

| iqs' in Horto Paft. tra&.

Ioä;. Jofephus Langiqs in Polyanth. V.

a s

I J

1. le&. 3.

eodem.

(l pï/i

"

]UI

TITULUS XXHI.

Y5

!lj'o' ;'

CHRISTUS.

f6.0

VII. Deus exaltavit illum , & donavit illi Philipp.z,

£ .QO?

$. L.

]i

QUOJAD ESSENTIAM.

nomen, quod eft fuper omne nomen, ut in*-9.

"

nomine Jefu omne genu fle&atur, coeleftium,

q

terreftrium , & infernorum.

j

RUM.S- V'A

I.

. VIII. Sit nomen Domini benedi&um, exPf 112, ;

É

iil

It

- fthomo exnatura divina & humana , ac

hocnuncusque in fz2sculum. — A folis orta us-Y- 2.

que ad occafum laudabile nomen Domini.

linl

Filii divini perfonalitate compofitus.

.IX. Laudate Dominum , quia bonus Do-Pf.94.v.4.

Ya 45

L

À 4 Itaenimindicare videtur S. Athanafius

M g

in Symbolo, dum ait: Sicut anima

minus: pfallite nomini ejus, . quoniam fua-

ve eit. .

tai

rationalis.& caro unus efthomo, ita Deus

23

5

X. Turris

f&r-tifïima, nomen Domini; adProv.1$8.

j

homo unus eft Chriftus.

ipfam currit juftus, & exaltabitur.

6

Y. 1Q.

fer.e

à

Xl. Oleum effufüum nomen tuum ; |ideoCant. 1.

J ,fim

Proprz'etates.

-N2

N

.. 4I. Quinque potiffimum Chriíto perfe&io-

Adolefcentulze dilexerunt te.

. XII. Et erit: omnis, qui invocaverit no- Joel. 2.-

nes feu proprietates propter unionem hypo-

V. 12»

£sp.r.14.ftaticam conveniunt. 1. Summa gralia: de

men Domini,*, falvus erit.

Joh £.5

qua S. Joannes teftatus eft: Et vidimus glori-

^

Chriffüi dignitas.

4j

Ls

. ám e;us quafi unigenitia Patre, & plenum

XIILP Et ecce vox de ccelo dicens : | .Hic Matth. 9.

1

30.8.v.46.

gratie & veritatis. a. Summa San&litas: ob

Joh.ut

quam jure dicere poterat: quis arguet mede

eft Filius meus dile&tus, in quo mihi com- "!7

?

V di

ColofLa. peccato? 3. Summa [apientia: de quo S. Pau-

lacui.

V. 3.

luslocutus eftdicens: In quo funt omnes the-

XIV. Et veniet defideratus cun&is Genti- A18.2.

Joho.

bus, & implebo domum iítam gloria, dicit"

E T

- fauri fapientize & fcientize Dei abfconditi. 4.

Dominus Exercituum.

LE

r

Yi

Eph.r. Summa dignitas: dequaidem Apoftolus tefti-

n

V.?Q/Q.

moniumtulit, dumdixit: Omnia fubjecit pe-

XV. Conftituit hzredem univerforum, per Heb. x.

dibus ejus, & ipfum dedit caputfupra omnem

quem fecit & fzecula : qui cum fit fplendor V- 2

Ti

glorize, & caracterfubftantize ejus,' portans-

x'. .

c010££2p

Ecclefiam. 5. Summa felicitar feu beatitudo :

hn

quia in ipfo habitat omnis plenitudo divini-

que omnia verbo virtutis fuze , purgationem

tatis, ut iterumn5. Paulus teftatur.

peccatorum faciens, fedit ad dextram Ma-

f

jeftatisinexcelfis, tanto melior Angelis eífe-

fur

$. 1L-

é&us, quanto differentius pree illis nomen

iti

hoereditavit.

lJ

02

. EX S. SCRIPTURA.

Cui enim dixit aliquando Àn-

Chrifi lucarnatio.

gelorum: Filius meus estu :

ego hgdie ge-

VI ha

nuite? Videtotum caput.

»

fl

ce Virgo concipiet, & pariet Filium ,

'XVI. Candor eft lucis zeternae

,& fpecuL Sap 7. v. *

ftr

!i'.-,v, v.14. Í. Ec

j

& vocabitur nomen ejus Emmanuel.

lum fine macula Dei Majeft

»

a;is, & imago ?*

ITm:

Butyrum & mel comedet, ué fciat reprobare

bonitatis illius.

malum, & eligere bonum.

XVII. inilla die erit germen Dominiin ma. 1£4.v.2.

Meg

Jer. 31-

. Il. Creavit Dominus novum

füp er terram :

gnificentia & gloria , & fru&tus terrae fubli-

v. 22.

Foemina circumdabit viru

Tn.

J

mis, & exultatio his ,

j

qui falvati fuerinþ de

lic 90 ,v'ö'

Ilf. Parvulusnatus eftno

bis, & filius äatus

lírael.

d

L.Coft

eft nobis, & fa&us eft principatus fuper hume-

XVIII. Data mihi eft omni

Matth.os,

Yl

f

rüm ejus, & vocabitur nomen ejus admirabi-

]o & terra.

s pöte&as in coe-

E

V. 19.

Y 14 Y

Cant. 2.

lis, confiliarius, Deus, fortis, Patgr futuri

XIX. Sicut malusinterligna filvar

um, ita

-V. 3-

In

fzeculi, Princeps pacis.

dile&us meus inter Filios.

In

Jo,x;v, I4-

(V. Verbum caro atctum e

XX. Egoautem con(titutus fum Rex ab eo Pfa.v.6.

nobis.

ft, & h*al;itav;c in

fuper Sion montem fan&um

ii

; Cbriffi 'Nomen.

»ejus , praedicans

Bu

praeceptum ejus.

EPT

Ó

Math.. — V. Etvocabis nomen ejus Jefam; ipfeenim

'XXIl. Speciofu

sforma prze filiishominum PC 44.v.9,

n

v.2r1,

falvum faciet populuma peccatis eorum.

diffufa eftgratia inlabiis tuis, propterea be-

a

VI. Nec enim eftaliud nomen fub czelo da-

nedixit te Deusin aeternum.

AG. 4.

M

V. 12-

tam hominibus , i

XXII. Sufcitavitillum a mortuis, eum con- Eph. z.v;

Eþh s.v

fieri.

q quo oporteat nos fa.lvofs

fütuens ad dextram fuam iu ecelefübus fupra 3e.

niü

QIDnDelm

n

—Tüulus XXHL- Chriftus.

321

emnem principatum & poteftatem , & virtu-

ftus dileätnbs, & tradidit femetipfuin pro no-

[l«

tem, & dominationem, & omne nomen, quod

bis oblationem

nominatur nonfolum in ho

tàtis.

, & hofiam in odorem fuavi-

],

am infuturo.

"

e fæcglo ; fed eti-

XLI. Omniadetrimentum feci,

& arbitror Philip. a.

Cärz'/)'usxAdjutor.

utítercora , ut Chriftum lucrifaci

am

v. 8.þ i s

J

MattH.,as.

XXIII. Ecce ego vobiscum fum oninibus

y.20.

diebus usquead confümmationem fzeculi.

. XLII.QuisnosfeparabitaCharitateChrifti? nom. 8. v.

2, Cor 5.

tribulatio?an anguftia? an fames?an nuditas? 37

vüal.

XXIV. Eum qui non noverat peccatum,

an periculum? an gladius, ficutfcriptum eft :

pro nobis peccatum fecit, ut nos efficeremur

juftitia Dei in ipfo.

Propterte mortificamur tota die , zeftimati fu-

II Io. 3.

mus ficutovesoccifionis ; fedin his omnibus

V. $-

XXV. Ktfcitis, quiailleapparuit, ut pecca-

fuperamus propter eum, qui dilexit nos.

tanoftratolléret, & peccatum in eo non eft.

. XLIllI.Qui habet mandata

Omnis, quiineomanet, non peccat.

mena, & fervat ea,

JO- Xd. V.

li

lieb. g.

ileeft, quidiligitme.

V.21e

V. Ie

XXVI. Talem habemus Pontificem , qui

Chriffus imitandus.

1

n*

.hgi.h'p plz;

-confedit in dextera fedis magnitudinis in coe-

XL!V. Apparuit gratia Dei Salvatoris no- Tit.a. v

D

Jdis, San&orum Minifter, & tabernaculi veri,

:quod fixit Dominus, & non homo.

ftriomnibus hominibus , erudiens nos ,utab- II

negantes impietatem & fzecularia defideria,

M

Rom..v. XXVII!. Utquid enim Chriftus, dum adhuc

.

44

infirmi effemus, fecundum tempus pro impiis

fobrie, &jufte , ac pie vivamus in hoc fzeculo,

exfpectantes beatam fp

em & adventum glo-

mortuus eft? Vix enim pro jufto quismoritur:

rize magni Dei, & Salvatoris nftri Jefu Chrifti.

)

l

nam pro bonoforfitan quis audeat mori.

- XLV. Egofumvia, veritas,

|

.Pf,gq.v.;;,

&

e

XXVIIL. Egotufcitavi eum ad juftitiam, &

&vita: nemo Jo. eï4- v

omnes vias ejus dirigam: ipfezedificabit civi-

venit ad Patrem, nifiper me.

XLVI. Infpice, &facfecundum exeinplatr , Exod. 25.

(frg, n

tatemmeam, & captivitatem meam dimittet,

quodtibi in monte(Calvarize) monftratum eft. — 49

Y.10,

noninpretio, nequein muneribus.

XLVII. Vefti

iïebr. 2.

XXIX. Unde debuit per omnia Fratribus af-

gia ejus fecutus eftpes meus ; Job.25. v.

li.

Qu

Viam ejus cuft

odivi, & non declinavi ex ea.

Vi 2'

V37 — fimulari;utmifericors fieret;& fidelis Pontifex

XLVIIL Trahemepoftte: inodorem cur- Cant.r.

«Jtd.4,

ad Deum, ut propitiaretdeli&a populi. In eo

remus unguentorum tuorum.

Y.4.-

T

enim, in quo paffus eftipfe & tentatus, potens

XLIX.Et ego non fumtut

—

eft &eis , qui tentantur ,' auxiliari.

batus tePaftorem ler. 17. Y

10,

joh. . V.

fequens: & diem hominis

non defideravi,

KXX. Àmen, amen dico vobis, quia qui

L. Afcenditpandensiter ante eos.

ich. 2,

V

7

verbum meum audit, & credit ei

; qui mifit

V.13.

Mstth, 4

me, habetvitam azeternam.

LlI. Quinonaccipitcrucem fuam

, & fequi-

Matth.ro,

VT

Joh. 1.

turme, non eft me dignus.

|

XXXI. Ego füm refurrectio & vita ; qui cre-

L1I. Siquis vul

t poít re venire , abnegetfe- Matth.i6

v- 25.

. ditinme, etiamfi mortuus fuerit, vivet.

metipfum , & toll

.Agg.g, u JOh.IO.

XXXII. Oves mezxe vocem meam audiunt,

Imne.

at cru'cemxfuam ,& fequgw* Y.34.

ltvl 8]

V427.

& ego cognofco eas, & fequunturme. Etego

LII. Vos—, qui fecuti eftism

X

e,l & reliquiftis Matth.rg

vitam?eternam do eis,& non peribuntin zeter-

omnia, in regeneratione cu

m federit Filius

V. 8-'

T Heb, ,

num, &non rapiet eas quisquam de manu

wr vcel

inea.

hominis in fede Majeftatis fuze, fedebitis &

vos fuper fedes duodecim

]

Clrr;'/lus ."dAdvocatus.

cim tribus Ifrael.

y judicanþes duqde-

!

| Ram.S; 5

XXXLUI. Quiseft, quicondemnet? Chri-

LIV. Egofumlux mundi.

ftus Jefus, quimortuus eft ; imo quis & re-

non ambulat in t

Quifequitur me, Jo.8.v.

&

enebris'., fed habebit lumen ?

furrexit, quieft addexteram Dei, qui etiam

?

vitee.

interpellat pro nobis.

Io Joo 20

XXXIV. Si quis peccaverit , Advocatum

bet, ficutille ambulavit

LV. Quirdicit, fe in Chrifto manere, de-

I. Jo.2.

V. I.

, & ipfe ambulare.

V. 6.

habemus apud Patrem, Jefum Chriftum ju-

LVI. Siquis mil

u miniftrat, me fequatur; Jo.18. v.

ftum, & ipfe eft propitiatio pro peccatis no-

c & miniíter meus

.0

ftris; non pro noftris autem tantum , fed eti-

& ubi Ium ego , illi

( U.

verit.

E

X

., í

*

&

am totius mundi.

z. Tim. 2.

.EX SS. PATRIBUS.

i v. S.

XXXV. UnusDeus, &unus MediätofDei

Chriflus igcavuatus.

P

L

& hominum Chriftus Jefüs, qui deditredem-

ptionem femetipfum pro omnibus.

L Darvulus natus eftnobis , & filius datus eft ufeb,

Dobis.Natus eít nobisqui fibi erat. Datus Emitf.

Chriffus amaudus.

eftergo ex divinitate,natus ex Virgine. Natus,

lom.I.de

|xcoié. xxxvi.

v.21.

Si quis non amat Dominum no-

Mattab

ftrum Jefum Chriftum, fit anathema.

qui fentiret occafam : natus,qui nefciret exor- ^" Dom

4 Joh.za. v.

dium. Natus, qui & Matre eflet iunior: datus,

f 19'

.

XXXVII. Quidiligit me, diligetura Patre

quo nec Pater effet antiquior. Natus, qui mo-

Cun4

meo, & ego dili

gam eQm, & manife&gbo ei

reretur: datus, ex quo vita nafceretur. Ac fic

14

meipfum.

1 Joh-Iöc v.

AXXVIII. I

qui erat, datus eft: qui non erat, natuseft. jl-

TT

27

me amaftis.

pfe Pater amat vos, quia vos

lic dominatur, hic humiliatur: fibi

regnat, &

mihi militat.

]^h z4.v

XXXIX. Siquis diligit me, fermonem me-

23

um fervabit, & Patermeus diliget éum , & ad

ILQuidhicrationem quaerimus?quid intelle-

ibid.

Pa

eumveniemus, & manfionem

&um fatigamus humanum ? generationem e-

apud eum fa-

jus quis enarrabit ? quid nativitatém ftupe-

ciemus.

mus, ubi cernimus Majeftatem ? & mox: fub-

Eph. 5.

v. XL Eftoteergo imitatoresDei,ficüt filii cha-

EPhJo'I

3.

riffimi, & ambulatein dile&ione: fic

ftantia operis fola fuit potentia Conditoris.

9)

ut.cäc Chri-

Secundum hanc ergo potentiam credamus

K, P. Lohn. Bibl. Man. Tom. I.

Domi-

422

Bibliothece qumm Concionatorug

Dominum noftrum absque ullo fexus initio ex

oleo ifto infunditur; infipidus, finon hocfale

fola fcemina virum creaffe , uti fcimus inter

conditur. Sifcribis, non fapit mihi , nifi ibile-

4 SAuafï

geroJefum: Sidifputasaut conferas, non fa-

j e

ipfainitia generis humani ex folo viro foemi-

nam condiditfe.

S

pit mihi, nifi fonuerit ibi Jefus. Jefus mel ia

þ

S.Greg.

l. Redemptor nofter Hom

0 n-afcendo ;

ore, melosinaure, in corde jubilus.

e(

XIV. Cum nomino Jefum, hominem mihi

hom 4-fi* Vitulus morieado, Leorefurgendo , & ad

$r

du

perbzecs celosafcendendo Aquila fa&us eft.

í

1

propono mitem & humilem corde, benignum,

(f

ho-f

S.Aug.de

IV. Non jam defperandum eft, par

ticipa?

fobrium, caftum, mifericordem , & omni deni-

|

|

fny».

p d g

grat. noV! tione Verbi poffe homines fieri filios Dei,quan-

quehoneftate & fanctitate confpicuum, eun-

I

wílam. — Q o Filius Dei participatione carnis ,fa&u's eft

demque Deum omnipoten:em , qui fuomet

fü

Filius hominis.

exemplo fanet, & roboret adjutorio.

flabentes

XV. Hocele&Quarium tibi habes, oanima

D

é

S. Auguft.

V. llluminamini modo Fratres,

Jf

fuper 39.

collyrium fidei.

Przecelfit enim faliva ejus

mea! invafculo vocabulihujus , quod eft Je-

(

tru 240

fus ; Salutiferum certe,quodque nulli unquam

cum terra, unde inungeretur, qui czecus eft

f

patus ; &nosde Ádam ceecinati fumus, illo

pefti tuze inveniaturinefficax. Semper fit tibi

n

illuminante opus habemus. Mifcuit falivam

in finu , femperin manu, quo tui omnesin Je-

fum & fenfus dirigantur & atctus. Ad hoc e-

li

cunterra. Verbum enim carofactum eft, &

b

Tabitavit in nobis.

nim invitaris abipfo Sponfo in Canticis , cum

Eui/.cbo E z2

VI. Qando audis, Deum exhomine natum

ait: Ponemefignaculumin corde tuo , figna-

culum in brachio tuo.

!

2.de1y

mythom. e(f^ . & majeftatem fub fragilitate latuiffe, vir-

fn

t(

,

"ginem prole dit

atam, nectamen virginitatem

— Obriflus djutov.

fuiffe folutam,nonfe objiciat fenfibus tuis no-

XVI. Omnia habemus in Chrifto, & omnia S. Ambr,

u

innobisChriftus. Siavulnere curari defide- in quo4.

fil.loc fe

vitas operis, nec dicas : illud fleri non poteft;

(UAD

j

quia,

quitemagna credere juffit, omnipocens

rat, medicus eft. Sifebribuszeftuas , fons eft. '€'T**

eít.

Divinis rebus admiratio adhibenda elt,

Si gravarisiniquitate, juftitia eft. Si indiges

Chi'iz"zr;æ

f

auxilio, virtuseft. Simortem times, vita eft.

fi

noncredulitasdeneganda. In omnipotente te

