quis, omnia , nifi forte tudicas, utrum ab

Nec quiplus habet,

fed qui mi-

homine, an a fortuna fumpferit mutuum.

t

plus cupit.

nus cupit, dives.

Si ad opinionem, nun-

IX.

uam eris dives.

Exiguumnatura defiderat,

N

AUTHORES.

opinio immeníum.

Idem ep.

IV. Nemo alius eft Deo dignior , quam

[. Laurentius Beyrlinck in theatro vitze

:

18-,

tempfit, quarum poffeffionem

humans.. V.eodem.

z

|

ui opes con

tibinon inter

dico, fed efficere volo, ut illas

II. Jofephus Langius in P

olyanthea. V.

intrepide poffideas.

eodem,

III. Matthias Faber conc. 4. 5. & 6. in

Stob.f, s.

V. Socrates interroganti, quis ipfi ditiífi-

mus videretur? refpondit: qui pauciífimis

Dom. 14. poft Pent.

contentus eft.

IV. Thomas Stapletonus in Dom. Sexag.

text. 2.

Tdem f.92*

"

. Vi. Plato quzefitus, quanto opes habere

h. tr. 2. in tuba Paftorali.

t:ä

conveniret? dixit : quantze poffidenti neque

V. [acobus Marc

VI. Antonius Balinghem in loc. comm.

infidias pariupt, neque rerum neceffariarum

V. eodei.

j

*nopiam.

p

JO"TITULUS

*

XX

*

641

3

i

H qut m n

nE

KH MTH G OHUHGESHUMEN

ENS

HHH QH MUOH UMdE

ä;gg

VA MEAHOE

Üridits

IITULUS XFAL.

itlMetam,

YiCie a

DUBIA ASCETICA. .

N ;OTHC.

Procemium.

Q

'uoxd- de fcientuüs prbfimis dici plerumque. folet , -w'deiz'ckt ilos, qui multum dubs-

Jï-Lang. j

Q

A-lyund,

tant , magnum in tisdem profettum feciffe cenferi ; in Afcetica JGientia vel maxune

) eu,

locum habere , quotidiana experientia teffatur , per quam habetur, quo magis quisque ia

d-X Ü

di

gerfeftionis fludio proficit, tanto plura circa eandem materism dubia coucipere ; qua

,Fb cong,

cum mon parum interdum animas perfe&lionis ffudiofas crucient, € iuguietas efficiant,

655' in Qtn,

vifum eff opere pretium futurum, £ hujusmodi dubia cum fua folutioue breviter /iac?lch

1

NI

enf,

groponautur ; quod quidem ut facilius a ine prafletur , €9 ab aliis etiam capiatur , eum

ordinem in illis propouendis fervabo , qui plerumque ab Afcetis de perfe£iioue traffanti-

bus fofet obforvari ; fcilicet ut prümo. de perfeffione in commugi ; dein

ID-Dileon,

Je —w'q purgatwa,

' 1n$.14.

Pom de illuminativa; €9 tandgmr de w'ii;t?w jagqïf?- :

4

*

&e

In

I.

(e-

$

--*fä&ionein ln x;olüntäte- divina adi

mpl-ehää im-

Dübia Circa

pleviffe, dum & quoad fubftantiam id femper

Jm

pörfe&i*onem in^-

*legit, quod Deo fumme placere intellexerat;

ji

genere.

--2

ld-

& quoad modum quoque illum élegit, quem

Deo gratiorem effe cognoverat; & quoad fi-

Dubiusm.

nem denique folum Dei ben

Á feneca a

epla:citgï?uïifïi—

xl lang

'n'-)e fintgndif: , àc quaefivit.

J

An omne

s homines ad perfedio:

Dubiamu m lL

nem fint vocati.

t Laert, i f

diens Philothea, omnes hïo'iilin'esh illis

In qu

0 con

hift

L]

|

| Ma;th C. Au

Chrifti verbis: E/foze perfecti , ficut- Pa-

minis.

at '..P'crfe&if)'*.;,h"

?imejusvitæ ,

4

i

ter. veffer celeffis pevfettus eff : dubitat, quo-

| IIl. Cum ;pe'rfe&ioxais naturamAuthores

d

$

*

j

modo Chriftus hoc exigere ab hominibus po-

diverfimode explicent, & alii quidem dicánt;

)

tuerit, cum perfe&tio Patris coeleftis infinita

eum in perfeCta confermitate voluntatis hu-

A Senets

fit, atque adeo nullus hominum illam affe-

manse cum divina, alii in perfe&a quotidia-

m

narum actionum transactione; aliiinillis Da-

li

. qui qqeat. :

vidicis verbis:. Dec/zna a tnalo, ? Fac Bonugs :

,Solutim

alii denique in hoc, uthomo Dominum Deum

Pfal, 34.

)ü

li

i

]L. Refpondet Afceta, Chriftum iis verbis

laudet, revereatur, & amet, eiqne ferviens

ab

b

À

non voluiffe exigere, ut quoad fubftantiam

falvus fiat, confiftere; dubitat Philothea quze-

l

nam ex his opihbionibus

tam perfe&i fimus,. ac Pater coeleftis, fed

praeferenda, & in P.r:a"

&

|

quoad qualitatem duntaxat, & fimilitudinem

xi ftenenda fito

illo verbo, /Zcut, indicatam, id eft, ut ficut

Sol uþt z'qn.

Pater zeternus femper facit, gue vult, (ju-

;; IV.. Refpondet Afceta; Etfi Authores hi

xta illud Pfalmi 114. Ouaia, quecunque vo-

luit , fecit.) €7 quomodo vu/t (juxta illud Ge-

verbis difcrepent, omnes tamen in fübftantia

nef. c.1.. Fiditque Deus cunfla, que fecerat ,

convenire, Íraterique debere, perfectionem in.

V

€3 evant valde bona, €? quia vult. Prov. 16.

charitate confiftere; fed quianon omnes fatis

coguofcere videbantur, in quo confiftat cha-

Univería propter femetipfum opevatus e? Do-

in

fhizus) ita & homo quoad ad hunc operan-

ritas, ideo conati funt clarius eandem per

di modum illi affimilari ftudeat, uti appofite

modos paulo ante indicatos explicare; ex

quibus tamen omnibus modis ifte, quo di-

P

quidam fequerti diftycho expreffit :

-Omne tulit pun&um, patitur qui femper,

citur, charitatem in eo prazecipue confiftere,

Jl

agitque,

ut quis femper id faciat, quod Deus vult,

quove ino

do vult Deusd, &

quomodo vult, & quia vult ( quem P. Rodri-

Quæ vult,

quez, & P.Vincentius Carafífa infinuant )

quia vult.

pro cveteris aptus & facilis videtur ad na-

| Ut adeo 1herit'o Deus deDavide velut viro

turam perfecionis, & charitatis explican-

perfe&o dixerit: Jmves David virum fecun-

dam; & quidem ob tres caufas, 1. Quia

diftin&tius charitatis officia explicat, quam

dwm cor suewim, qui faciet ormmes voluntates

3

sueas , indicare fcilicet volens , eum omnem

æïlii ;

nam licet dicas, charitatem in per-

Mmm m

fetta

A. P. Loba, Bill. Man. Tom. 1.

ï

642

Bibiothece : Mlannalis. Concz'onatoriæ

fe&a confirmitate VOluntatis humanze cum di-

id quod per viam purgativam obtinetur: Vir-

vina confiftere, aut in perfeGia transactione

tutes per quas tranfire & pervenire ad uiti-

mum finem neceffe eft, uti per viam illumina-

quotidianarum aCtionum, adhuc tamen expli-

candum reftat, quando vel voluntas perfecte

tivam contingit: Et tandem Deus, ad quem

—l

conformata, vel opera quotidiana perfecte

poffidendum, velut terminum tota ambulatio

transacta dici debeant, quod quidem hic mo-

fpiritualis inftituitur; quod per viam unitivam

dus clarius explicat, dum ait, tiim perfectam

impetratur. Quze fane tres vize clare jam olim

Jaudem, fervitium, & amorem Deo exhiberi,

a S.Davide Pf. 33. indicatze funt , dum dixit:

Pfal. 33.

quando actiones in fubítantia, modo, & fine

Quis eff bomo quz vultvitam? diligit dies vidr-

divino beneplacito conformes habentur ; quo-

rebonos 2 Diverte attalo (id eft, peccato, quod

modo enim aut opus fuum artificem perfe-

unice disjungit, & minuit poffeffionem fümmi

&ius laudares aut fervus perfe&ius fervire;

boni, atqueadeoproprie malum vocari poteft)

aut fponía fponfum perfeCtius amare poffunt,

€7 fac bouuta ( id eft, virtutes, quze folze proprie

quam fi femper agant, quze, quomodo, & quia

rationem veri boni continent ) zzguzre pacem

artifici, Domino, fponío maxime placent. 2.

(id eft, unionem cum Deo, per quam folam

Quia ex hoc ipfo modo explicandi perfectio-

vera pax obtinetur ) &qper'þguere £aTls

nem facile colligitur, quantum aliquis 1n per-

Dubium IF.

fe&ione profecerit; cum enim quilibet ex his

tribus actibus alios fub fe gradus contineat,

& quoad fubffantiam quidem ille cenfeatur

An non perfe&io ex afpera tra&ta-

tione corporis recte colliga'tur.

imagis Deo placere, in quibas homo plus

abítinet, aut fuftinet, aut quae non ad pro-.

VII. Cum paffim ii, qui corpus crebris ca-

priam dumtaxat; fed alienam etiam falutem

ftigationibus affligunt, confolationibus divinis

ordinantur; 4uoad tnodusm vero Deo magis pla-

abundant, & virtutibus variis funt ornati, ab

ceat, qui diligenter, alacriter, & conftanter o-

hominibus perfe&i & fan&i habeantur, du-

peratur: & quoad J/zem denique magis pla-

bitat Philothea, an nonin illis potiu

L. MM "—— cÀ9 s 0 w

:

s perf?&ïo

-

ceat, qui minus de folatio, przemio aut laude

conftitui .dï;c atur 2

k z

humana pro operibus fuis quzetit, aut admit-

tit, facile patet, tanto majorem quemque in

Solutzio.

Caffian.

perfectione progreffam feciffe, quanto perfe-

VIII. Refpondet Afceta ex Caffiano: Jeja-

&iusgradus hos a(fignatos impleverit. 3.Quia

nia, vigilie, meditatio Scripturavum , zuditas

'colll. 8.

idem percommode etiam oftendit, quomodo

quivis in fuo ftatu perfe&us effe pofit, atque

ac privatio omnium facultatum , uon per/eélio,

£5 v5 C w

fed pevfe&lionis infivumenta fant ; quta uon in

adeo omnes a Chriíto per illa verba Matth. 5.

ap/is confiftit difcrplime fiais, fed per illaperve-

) ——

ad perfeGionem invitati fint : E/fote perfedt?,

nituy ad fiuem. Unde ficut non ille dicitur bo-

icut €7? P'ater vefter celeféis perfettus efd.. Exfi

nus artifex, qui bona inftrumenta habet, fed

enim multi excufare fe poffint, quod non pof-

qui perite illiis uti novit; ita nec ille perfe-

fint varias aufteritates, aliaque opera valde

&us cenferi debet, qui ejusmodi afperitates

ardua fuícipere, nemo tamen excufare poteft,

velutinítrumenta perfe&ionis fufcepit, fed qui

quod non poffit facere, quze vult Deus, &

easdem ad debitum finem, fcilicetcharitatem

quomodo vult, & quia vult, cum Deus nihil

ab horaine ultra vires & ftatum illius exigat,

perfe&am obtinendam, ordinare d:dicit. Sed

lr. de

nequeexvifionibus & confolationibus perfe-

'Thom.

imit.

&, ut bene Thomas Kempenfis advertit, ma-

&ionem re&tecolligi, ut recte Thom. Kemp.

L —— — . DER. M DE .E CUART M 1

D. I5

gis penfet, ex

advertitdicens: /erzte (atque adeo & perte- ,

emp.

. de

quanto quis agat, quam quapf

.tur*n faciat.

&io velut fadix & caufa meritorum ) z0z ant fmit.c.7.

ex boc effimauda, i quis plaves vi/fones €8 con-

Du þz u »mr III j

folationes babeat , velperitus fet in Scripturis,

Cur tres vim. perfectionis affi-

aut in altiori ponatur gvadus fed fivera fuerzt

nentur.

bumilitate fuudatus, €&? divina charitate reple-

em o .UE M am L 4

tus: Si Dei honorem pure & integre /emper

V. Cum perfe&io, ut di&um paulo ante, in

querat ; ff feipfum nibil veputet

, €3 in verita-

perfe&a operum quotidianorum abfolutione

te de/piciat, atque ab aliis etiam defpici & bu-

confiftat, dubitat Philothea; quseritque cur

miliavi magis gaudeat, quam bonorari. . Ünde

Afcetve eandem iu triplicem viam, puraati-

dealtiffime menti ac memorize imprimenda eft

vam fcilicet , illuminativam, & unitivam di-

veriffima fimul & notatu digniffima ejusdem

vidant ?

Afcetoe do&trina: S dedevit bomo omuem fub-

Solutib.

flantiam fuatay adbuc mibil eff : Etff fecer:t pa-

VI. Refpondet Afceta, id fieri, quia þer

nitentiammognam , adhuc exiguum eff , & fs ap-

has tres vias natura & oflicium perfeCtionis

pyebenderit oumem [cientiamy adbuc longe eff :

percommode aífignatur: Nam ficut in omnui

€7 fi Dabuevit vivtutem magnam, C? devotioutm

via tres quodammodo termini reperiuntur,

nimis avdentemy adbuc snultum fibi deefl fcili-

cet unuin, quod fummie fibi necefJavium efl, quid

nempe terminus a quo difceditur: terminus,

ad quem tenditur; & terminus intermedius,

illud? ut ozumibus relitlis, fe velinguat , €7 a fe

per quem ambulatur ; ita & in ambulatione

totalitev exeat, nihilque de privato amore ve-

dineat ; cumque ommia fecevit, que facienda no-

Ípirituali tres fimiles termini . reperiuntur,

verit, uibil fe fe;W fentiat,

-B — m — MO Gaéeos» QuE U . ] Qu5 —* o Depud FU Fa ——5 959 4 — p

nempe peccatum, .a quo recederg oportet ,

Duþ;'um

I

Titulus XLV f]/

Dubiq Afcetica.

643

l

Duövz'um.V.

operi, ad quod 'vocmnur, 'accinga'mus ; hoc

d

enim eft, quod regula comm. r5. jubet, dum

U

Quid fit omnia relim]uerö? |

ait: Signo campanze conftitutis horis audito,

lQ

emnes ftatim vel imperfeécta litera relicta, ad

IX. Pofiquam Philothea in priori folutio-

id, ad quod vocantur, fe conferant.

Et haec

n

ne intellexit, ad perfectionem requiri, ut o-

fane occafio przecipue oftendit, an omria &

n

mnibus relictis, fe ipfum quis etiam relinquat,

praecipue voluntatem noftram reliquerimus ;

12. Pfaï. 3

dubitat, an ad hoc fufficiat, ut parentes, con-

Unde merito de illa dicere poffumus, quod

X

fanguineos, domos, & divitias &c. relinquat,

Thomas Kempenfis 1.3. c.26. dixit: Lormzze,

1l

ut dicer

j

boc opus eff perfetli viri, numguam ab intentio-

e cum Apoftolis queat: -Ecce-no: Vre-

J

liqm'fnus 0f/i218.

ze celeffium animum velaxare, €? inter multas

]e

curas , quaf? ffue cuva tvanfive, uon viove tor-

^ij

. Solutio.

pentis , fed prevogativa quadam libere mentis,

"

nulli creature inordinata affeclione adbeven-

X. Refpondet Afceta, non fufficere, fed tri-

tir. Et fane quantopere fibi placeat hzec re-

pliciinoccafione omnia relinquenda eífe,. Pri-

li£tio, quantumque conferat ad profe&um &

ma eít, quando ad Religionem venimus; tunc

meritum augendum, non uno argumento &

enim omnia, quae paulo ante commemoravi-

miraculo Chriftus oftendit; cur enim imper-

d«

mus, relinquenda funt juxta illud Chrifüi. $z

fe&am literam ab obediente Religiofo reli-

vis pevfecus effé, vade, veude omnia, que babes,

&am, aureo charactere complev:t ? Cur Mo-

& da pauperibus, €? veni, ? fequeve me. Matth.

niali, quze ipfum in forma puerili fibi appa-

eu

19. Undefequitur, quemyis Religiofum amo-

rentem ad opus obedientiae vocata reliquit,

l$

re Chrifti, qui, cum dives eífet, propter nos

2b

poftea redeunti in forma adulti juvenis appa-

egenus fa&tus eft, feper votum paupertatis vo-

ruit, nifi ut oftenderet, quantoperein meri-

lu

luntarie mendicum pauperrimum .conítitue-

tis & profe&tu crefcant 1,, qui tam celerem in

u

re, atque adeo, ficut mendici in omnibus re-

fimilibus cafibusobedientia;: prze?ant. Sua-

bus, przecipue tamen in vi&u, veftitu, habi-

det ergo Philotheze Af-eta. ut quoties ab uno

tatione, vili(fima ufurpare, imo nonraro etiam

loco aut opere ad aliud vocatur, imaginetue

necelffariis carere coguntur, ita id ipfum etiam

,. (ilan

fibi fe Chrifti vocem audire illa Sponfi Cant.

Oü- S'

—

Religiofum, paupertatis amatorem, obfervare

Cc.2. vetba dicentis : Surge, progera, amica

tqsc

debere; nam ut re&e quidam Sanctus apud

mea, columba mea, fivinofa niea, üc veuz.. Sed

/,

Rodriquez dixit, pauperem effe nihil habetlau-

& S.Mariam Magdalenam imitetur , quae

n

dis, nifi cum pauperrimus fuam paupertatem

ubi audivit a Martha forore fua : Magi/fer ad-

»

in amoribus habet, & quazecunque ipfi incom-.

eff, €" vócat te: fürrexitcito, & venitad eum.

j

moda fe offerunt, lzetus propter Chriftum fu-

Similiter ergo & ipfa Philothea, quamprimum

xed

füinet. Secunda occafio eft, quando ab uno

vocem aut campanram alium ad locum velopus

"

loco aut officio ad aliud mittimur. Hic enim

vocantem audiverit, furgat cito, & non COrpo-

(2

vero oportet fpecialiter iterum, & magno cum

ra duntaxat, fed animo etiam Chriftum vo-

gui

RORRT

affe&u dicere: Ecce mos veliquimus omma:

cantem fequatur, id eft, totis viribusillud per-

Habuit forte aliquis in priore loco, & offi-

ficiat, fic enim cum ver:t:te dicere poteritz

d

cio multos auditores, difcipulos, aut alias

Ecce nos reliquimus omnia,

perfonas, aut commoditates, ex quorum con-

Lex"I'hom.

fortio, & familiaritate, aut in(tructione non

P femp.

modicum fíolatium hauriebat ; verum cum

Du þ'i—'um ' VI

ie'l, . de

Deus per Superiores alio vocat, mox relictis

!

il ii

omnibus fequi oportet vocantem Deum. Sic

An peccata ex fragilitate admiffa

RD IU REEURERIEEDERRE EEE

S. Francifcus Xaveriusegit, quando ad remo-

perfectioni oblitent?

'if,

1l

tiffimos Indos proficifci juffus, mox folo Bre-

"

viario inftru&us iter arripuit; fic venerabilis

XI. Cum experiretur Philothea/, quotí«

Pater Petrus Faber a S. Ignatio Romam vo-

die, fe in aliqua peccata venialia ex fragili-

ij

tate labi, nec ullam ab illis liberationem o«

/

catus mox paruit; licetfciret, ex fuo adlocum

imperatum difceffu fpem maximi fru&us prae-

mnimodam fperare queat, dubitat, & qu3e-

cifum, & valetudinem primum recuperatam

rit, an ejusmodi peccata perfectioni non ob-

le

ftent.

"

graviter laefum iri, ipfumque periculum mor-

[f

tis imminere, & quod caput erat, ipfos etiam

Principes, Proceres, respublicas de eo reti-

S$olutio

J-

nendo laborare. Sed quod illuftrius exem-

p

lum requirere poffumus , quam ipfius facra-

XII. Refpondet Afceta, ficut nbn ftatim

A

tiffimzeChrifti Familize, quze, licet fciret, quam

perfectus cenfendus eft, qui nullas in fe, aut

duros & infeftos hofpites in ZEgypto habitu-

certe non multas culpas deprehendit; ita nec

j

ra, & quam multa graviaque incommoda effet

illum viciífim ftatim argui debere perfectio-

Vll

pafíura, ipfa adhuc, qua ab Angelo monita

nem non affecutum, qui aliquoties fe ex fra-

il

fuerat, no&e furgens ad locum deftinatum

gilitate in peccata ve"ialia labi advertit; ficut

iter inflituit. Tertia occafio eft, ut, quando

enim domus illa mundiffima dicitur, quae,

:

ab uno opere ad aliud vocamur, omnia alia

quamprimum aliquis fordidis pedibus ingref-

n

fus eít, ftatim eluitur, & purgatur; & ficut

megotia, & curas relinquamus, & nos totos

Mmm m 2

uX

K. P.Lolm. Bibl, Man. Tom. 1.

|

644

Biblioibecee Manualis. Comz'onatorid

Dux militaris, fi cohftanær hoftem impugnet,

: pet. kltz'ma frigent. — .Der ZdInfang warm; das

& vellicet, egregii Ducis nomen obtinet, li-

Mittel avin , das Eud daff Gott evbarm.

cet eum non omnino expugnet, & deleat ;

imo interdum minus feliciter pugnet ; fic per-

Dubium FII.

fe&us cenferi quis poteft, etiamfi interdumin

De regularum obfervatione

pro-

venialia aliquot peccata ex fragilitate labatur.

curanda.

Nam ut re&e iterum Kempenfis Afceta 1. 1.

c.3. dixit: Ormnis perfe&lio u bac vita quan-

XV. Propofuerat quondam Philothea. vo-

2

cationi fuze plene fatisfacere, & verum fpiri-

dam mperfelionem babet aumexam; & ut

S.Hieronymus in epift. ad Celantiam ait :

tum íuze religionis affequi ; fed fragilitatis &

äï;

Hac una prefentis vite pevfed

inconftantize fuze memor, dubitat, an eo per-

à

io«e/i, ut te 1n-

.

venire queat: quare dubium hoc Afcetze fol-

1

zlnff;feö?um agnofcat.

vendum proponit.

Duäiumï*'[rl.4

$olut£io.

ï

An fümmam fperfedtionem mox

det Afceta, diffidere eam non

: XVL Refpon

abinitio fui 'ingreiï'us in religjdne,ïü

debere, eo quod Deus, qui velle dedit, eam

fectari liceat ?

ad hanc religionem vocando, etiam perfice-

g

re dare foleat, id eft, gratiam efficacem ad re-

- XIIL. Audiens Philc»thea,wquod de perfe-

50

&ione re&e dicatur iliud Salomonis : O-

fpondendum vocationi. Quare audacter eam.

Sap. c.?'.

opus aggredi debere, induftriamque artificum

3hnia boua hi pariter veuertunt cum eas ve-

illorum imitari, qui, ubi perfe&tam aliquam

hementer afpirat ad fummam perfectionem

m m --- E --- 290* ' Jl M2 "—— ww

affequendam, dubitat tamen, an prudenter

imaginem proponere decreverunt, de forma

bona (eig Model ) fibi profpiciunt, in eamque

fic 2gat; quare hoc dubium A

d

fc;etæ pro-

aurum vel arzentum, aut aliam materiam in-

pgnit. :

fundunt; talis autem forma funt regulze fui

Ordinis, de quibus cum veritate dici poteft ;

quod quidam Pontifex de regulis Societatis

XIV. Refpondet Afceta, de!ideriufn qui-

dixit: Date mibi virum, qui bas vegulas ex-

dem per fe laudabile effe, fed fi uno quafi im-

petu & conatu perfectionem affequi velit, non

a&e obfervet, 85* ego Cuu vrvuttt canoniquo.

$. Bern.

inodice eam errare; nam, ut S. Bern. fapien-

X

II'

/

in s. An'

$-

drea.

ter advertit. JVeo vepente fit fummus , €7 a-

S.Laur.

Jceudendo, non. volando apprebenditur. fumitas

. Dubia circa viam pï;rgativam.

I — 1

Juft. in Jcala.

Quod confirmans S. Laurentius Jufti-

procem.

nianus.

Dubzius L

p——

de grad,

uisquis , ait, zz fyiritualz exercitzo

it pevfetlionis culmen attingeve juxta Pro-

perf.

b

tg admonitionem , afcenfionis fibi im corde

DE PECCATIS..

componat gradus, per quos de virtute in vir-

lüeost,

M

1365

(

tutem proficieus, ipfum Deum ex parte compre-

An omnia peccata venialia vitari

bendeve valeat, a quo. pleuiffrme comprebenfus

-queant ?

:

Ax

S. Paulin.

ef?. Hinc S. Paulinus Épifcopusait: Chrz/Zus

in ep.3.

um Philothea alicubi legiffet, omnia

ad Sever.

fécut in illo bomzne , quetn ge[fft, ita ia noffvis

XVII, C

sentibus quosdaim gradus corporee ctatis exe-

. peccata venialia collecive accepta

quitur , nafcitur , crefcit , voloratur, fenefcit,

fine fpeciali Dei gratia vitari non poffe, dubi-

tat, quomodo talia peccata adhuc malitiam

fd ovandus , ne-im iobis diu aut jugiter parvu-

habeant, cum ea fimul omnia vitare non fit

Jus , aut infivinus, autpauper fit. Suadetproin

. Afceta Philothez, ait, meminerit, tria effe o-

in pote.&atex hominis.

fÍcula, quibus ofculari fponfum fuum debet

Solutimr

fponfa fpiritualis, quorum primum eft pedum

-ofculum (per quod via purgativa indicatur )

XVIII. Refpondet Afceta, etfi non omnia

alterum ofculum manuum ( viam illuminati-

colle&ive accepta vitare poffit, poffe tamen

ea disjun&tive vitare; ficut quis non poteft vi-

vam fignificans) tertium ofculum oris, & tunc

per ofculum hoc,viam unitivam, ad perfectam

ginti panes ante fe pofitos colle&ive acce-

cumDeo unionem & familiaritatem perveniet.

ptos una vice comedere, bene tamen disjun-

&ive. Addit tamen, etfi non poffit homo ab-

Suadet item, ut fe ad perfeCctionem velut re-

gale convivium invitatam credat , adeoque

Ófünere a peccato, poffe tamen fatis longo

'Luc. c.14. confilium Chrifti fequatur dicentis: Cum iz-

tempore vivere absque omni peccato, uti

plurimis authoritatibus SS. Patrum, alio-

vitatur fueris ad mupiias, vecutube in az0vi/frtno

I L M I REU i i, — EE l s C m — o ao GÀ NEÉL .— nE C TL — — L M 4QUA. GME u

Joco, utcum venerit, qui te invitavit, dicat tibis

rumque Do&orum, & exemplis probat Lan-

"mnice, afcende fupevius , € evit tibi bonor co-

Zizius, ubi de S. Francifco Xaverio, & B. A-

vam di[cumbentibus. Hincre&e quidam dixit,

loyfio refert, quod, licet fzepe confeffi fint,

tamen per femeftre integrum nullam attule-

laborandum Religiofo effe, ut de eo dici queat :

Principium friget , medium tepet , ultima fer-

rint materiam, qu3e pro veniali peccato a«

vent. Der Jufang kalt, das Maitel mallt,

gnofci poffet. Sed & ipfe Lanzizius ait, fan-

Ge. teflari fe poffe,

fe in varis mona-

das End bist bald. Cavendum vero ne e con-

trario dicatur: Prigcipium fervet, inedium te-

fteriis

Romanis multarum Mo

nialium

hebdo-

Titulus XLVIL Dubia Afcetica. "

645

hebdomadarias confeffiones audiviffe pef

tur, qui, etfi Viïis & foeetidus fit, tamen fi ad

multos menfes & annos, & tamen vix toto

arbores & parta foecundanda adhibeatur,

anno aliquod peccatum veniale in iis inve-

plurimam utilitatem confert; quod & ipfa

,

niffe , licet certo fciverit, eas nihil celaffe.

faciet, li ex talibus defeCtibus occafionem fe

Nec obítat, quod Prov. 24. dicatur : Sepries

humiliandi, & ferventius Deo ferviendi, ac-

i2 diecadit juffus. Nam imprimis illa verba :

cipiat. Quem infinem proderitnarrare, quod

ja

22 die : non yeperiuntur in corre&is bibliis :

idem Blofius de eadem Virgine Gertrude nar- fnfinuat, 1

Deinde illud verbum: cadit: non de cafu in

rathis verbis: Orante eadem Virgine pro de-c. 83.

peccatum, fed varias serumnas & calamita-

fectu cujusdam perfonze , quze congregationi

tes , aliisque malis poense intelligunt non fo-

praeerat, Dominus illi apparens dixit :, Ego

)

lum catholici, fed etiam haeretici Interpre-

exabundantia pietatis, dulcedinis & dilectio-

tes , utapud eundem Landzizium n. 55. vide-

nis mece divinze, qua congregationem hanc

reeft. Ubietiam n. 42.oftendit, SS. Patres,

elegi, permitto inhzerere aliquos defectus et-

quando dicunt, hominem vix una hora abs-

iam illis, qui preefunt: utinde meritum con-

que reatu peccati venialis vivere poffe, de

gregationis augeatur. Nam multo major vir-

vulgo & plebe juftorum, non autem de per-

tus eft, fubjici ei, cujus defectus cognoíci-

fectioribus intelligendos effe, ficut & illud

tur, quam alteri, cujusopera per omnia pro-

Gen. 0. Ourris caro corruperat vitam fuam fu-

batavidentur. Egofinofuperiores habere ali-

pev tevvam: &illud Pf. 116. Omnis bomo men-

quos defeGus , & ex diverfitate curarum quan-

dax: cum fimili limitatione intelligenda funt;

doque maculari, ut magis humilientur. Sub-

cum utique No£ noncorruperit viam fuam , &

ditarum meritum creícit tam ex defe&tibus,

plures de fa&o tota via fua nunquam mentiti

quam ex profectibus earum , quze praefunt: &

fuiffe legantur.

fimiliter meritum ilarum, quae bene praefunt ,

creícit tam ex profectibus, quam .ex defcGi-

ä

l

Dubium I

bus fübditarum. Ex quibus verbis Gertrudis

intellexit. fupereflluentem divinze fapientiae

An defe&us quotidiani ex fragi-

pietatem , quae tam fubriliter falutem electo-

- litate commiffi multum angere nos;

T ET

"a

L

" debeant?

rum diíponit, permittens in eis effe defe&us,

ut ipfos ad majores ducat profectus. . Videba-

turitaque fibi , quod etiamfi bonitas Dei nuu-

XIX. Avertens Philothea , fe frequenter

quamin alia re magis claruiffet , quam inifta,

ex fragilitate in defe&tus quosdam incidere,

omnis tamen creatu

L:

vehementem inde triftitiam & anxietatem

N

raà Deum fatis 1audate

non poffet.

Concipit; dubitat tamen num bene fic agat,

ideoque fo

lutionem hujus dubii petit ab A-

Duäium. III'..

fceta.

An defe&us quotidiani divinam

Solutio,

munificentiam fufpendant?

J Infinuat,

XX. Refpondet Afceta, narrando ei, quid

XXI. Dum Philothea quondam in levem

113 6.58- S. Gertrudi contigerit, qui propter munitio-

-impatientize motum incidiffet, & tamen pau-

rem quendam defectum fefe multum arguens

lo poft non modicam in oratione confulatio-

acreprehendens, defideravit, & petiita Do-

nem fenfiffet, dubitavit, an non hzec confola-

mino, utillum penitus in ipfaemendaret, at-

tio illufio potius effet, utpote indignae colla-

que ab ipfa auferret, cui benignus Dominus:

tze ; ad quod dubium Afcetze propofitum fe-

blanderefpondit: Enquare velles, ut &ego

quens refponfum accepitf

magno honore privarer, & tuingenti praemio

careres? nam grande nimis praemium lucra-

Solutio.

ris, quotiescunqueillum vel fimilem defe&um

XXII. Refpondet'Afceta , iterum närranda,

recognoícens , proponis de caetero eum vita-

. quodS. Gertrudi evenit, quae cum iterum in-

Ye; & quandocunquequis ftudet pro amore

cidiffet inimpatientiam , & tamen Deus beni-

meo def&tus fuos devincere, tantum mihi ho-

gniífime eam vifitaret, tandem dixit ad Domi-

noris & fidelitatis exhibet, quantum miles

num:.O dulciffüme Deus, quomodo potuifti

exhiberet Domino fuo, fi ftrenue fe ipfum in

mihi nunc tàm indignze atque imparatze tam

belloinimicis opponeret, eosque viriliter ex-

, confolatoria tuze dona gratize impertiri ? Re-

pugnaret, atque profterneret. Undefuadet ei,

fpondit Dominus: amor co&git me. Et illa:

ut B. Aloyfii exemplum fequatur, qui , ubi, in-

Ubinam funt macul illáe a me contra&ze per

" xcidiffet in fimilem defeCtum , non inordinate

impatientiam , quam incurri, & aliquantu-

triftabatur, fed dolebatde eoadmiffo, & ulte-

ä

riorem illius difcuflionem ad examen differe-

. lum verbisoítendi? Ad quod Dominus: Ignis

divinitatis meze confumpfit eas. Tunc illa: o

bat, dicere folitus, eum , quinimis ob fimiles

clementiffime Deus , quem toties gratia tua

defe&us triftatur , clarum indicium praebere,

praeveniat vilitatem meam , vellem fcire, u-

quod fe ipfum non'cognaícat; alioqui enim

trum przedicta impatientia , & fimiles defectus

certo fibi perfuafurum, mentem fuam incul-

poft mortemin anima mea purgar! debebunt.

to agro , qui nihil nifilolia & zizania proferat,

Cui quum Dominus bénigne diffimulando non

fimilem effe. Quare hortatur Philoteam A-

refponderet, ipfa fubjunxit: Vere Domine,

fceg , ut talibus defectibus ranquam fimo uta-

: fi decor juftitize tuze exigeret, fponte & libens

de-

Mmm mlg

646

Bü!iothech Lïnudlis Concionatoric

E

defcenderem etiam in infernum , ut ego di-

confidens in me Deo tuo.

Certiffime enim

It

fcire debes , malascogitationes , quibus mens

gniorem emendationem tibi pro culpis meis

exhiberem;fi vero naturali bonitati, & mife-

reluctatur, & quas deteftatur, effe purgatio-

i

ricordize tuze magis congruit , ut maculze meze

nem anim2e, atque coronam. Situillas pro-

y

hibere non potes, fer patienter ac voluntate

amore tuo prorfus confumantur ; atque ad ni-

t

hilum redigantur , liberrime expofcam, ut i-

eis renitere. Etquamvis ipfis non confentias,

l/h

dem amor tuus ipfas animze meze maculas ple-

time nihilominus , ne inde fuperbias , & ca-

das: nam quicunque flat, folius Dei virtute

:

- ne expurget. Dominus igitur , folita pietate

fua petitioni & defiderio ejus promptiffime

ftat. Secundam indicavit eidem his verbis:

fatisfecit. Quod ipfum etiam Afceta apta fi-

Ut homo intelligit infirmitatem, quam habet

militudine declaravit , dicens; ficut fi mater

a feipfo , & fortitudinem, quam habet a me,

filiolum vel ex natura , vel ex morbo debilem

necelfe eft , ut quandoque permittatur pulfari

cadere videat , mox accurrit, erigit, folatur,

pravis cogitationibus : quibus fi non con-

;

fentit, illae efficiuntur ei purgatio animae &

faccharum aut pomum , aut a lacrymis abfti-

il

neat, aut ceffet, porrigit; fi vero petulantem

cuftodia virtutum. Et licet valdeamaree fint

ft

filium fzepius , ne in plateis oberret, admoni-

ad ferendum, fanant tamen animam , & du-

de

tum cecidiffe; & cum vulnere rediiffe adver-

cunt eam ad zeternam vitam , quae non poteft

alt

tat, graviter irafcitur, & verbera infligit; ita

haberi fine amaritudinibus.

Diligenter vero

L

Deus ex fragilitate labentibus fua dona po-

laborare debet anima , ne eis-confentiat , aut

je

in eis delecetur.

Nonnulli in initio conver-

tius , fi cafumdefleant, communicat, quam i-

raícatur. Id quod eidem Gertrudi alias clarius

fionis fuze , alii in vitze medio, atque alii in

Chriftus fignificavit, dum ei dixit: Cor divi-

fene&tute gravius tentari permittuntur. Hinc

num inzeftimabili dulcedine affici , quoties a-

Mater Dei eidem Brigittee ait: Tu miraris,

Bicfos

üüLïO

liquis cum moerore recolit, fe per evagatio-

curin fene&utetentationes tibi acrefcant, &

puillie

nem mentis, vel per verborum operumve in-

eas modofentias , quas nec in juventute, nec

xiim,

utilium diffolutionem decidiffea Domino Deo

in conjugio experta es.

Hoc ideo fit, ut co-

at

)

fuo , qui ipfum fingulis horis ac momentis tam

guofcas , te nihil effe, & nihil poffe fine filio

(

P Ut

benigne beneficiis przevenit, & fubfequitur.

meo. Nifi enim ille te fervaffet, non eft ali-

quod peccatum tam grave, quod non commi-

qï

Intellexit, quod, quando homo corde com-

pun&o apud fe dicit hzec aut fimilia verba:

fiffes. Tertiam S. Gertrudi aperuit, dum ei

b

Heu me miferum ! quomodo tempus iftud

revelavit, eas permitti, ut homo poftea de

triumpho felicius exultet, & majorem glo-

[

confumpfi , quam parum Deo amatori meo in-

riam in coelo obtineat. Cognovit plerosque

|ti

tendi! & cum defiderio proponit de c?etero

vitare hujusmodi negligentias, atque offen-

effe eximios caftitatis & puritatis feCtatores

fas: efficitur revera tabernaculum Dei, in

( qualesfuerunt Apoftoli Chrifti ) qui fufpecta

Q

g

quo tanquam in domo propria habitare digna-

quidem omnia fugiunt, fed ea , quze fufpecta

£ur Dominus füumm2e Majeftatis. Sicque per

minime funt, rationabiliter admittunt. Et,

l:

fan&iffimam Filii Dei converfationem fup-

nifi interea tentatione aliqua pulfentur, viri-

Ti

liter certando ( adjuvante Deigratia) ipfam

€

plentur negligentize , & fan&a vita renovatur

tentationem devincunt : fi vero interdum ex

in homine fideli: atque inde fit, gaudium in

N

coelo, eo quod infinita Dei bonitas dignatur

humana fragilitate aliquantulum fuccum-

ff

bunt, ftudent hoc dignis poenitentize fructi-

X

in a.nima vere pænitente fuas habere 'de;itias.

bus delere- Hujusmodi przeliatores B. Aug.

)

Dubium F.

exhortarur: zttendite Sanéli , quicunque pu-

li

gnatis , praliantibus loquor : àntelligunt, qui pu«.

V

Cur inutilibus malisque cogitatio-

gnant,non me intelligit,gui non pugnat. F'ult bo«

g

nibus Deus animam vexari patia-

o caffus, ut mulla omuino fuvgat in snembris

Q

tur £

p

Juis concupifcentia adver[aría caffitati. Pacem

vult, fed tondum babet; quando enim ad il-

fe

XXIII. Philothea cum perpetuö inutiles

lum ventum fuevit, ut uulla omniuo furgat

Y

fibi, noxiasque cogitationes incidere adver-

concupifcentia adverfaría , tullus erz* boffr ,

terct, admodum timet , ne per has Deo fum-

p

cum quo lu&emur: nec ex/pe&atur ibi vitlo-

t

me difpliceat , dubitatque, an noninlaqueum

via, quia de bofle jam vi&lo triumpbatur.

potius , quam commodum , fint permiffze.

AModo autem , quando caro coucupz/cit adver[us

[2

Solutzo.

Jpiritum , €9 [piritus contracarnem , coztentzo

]

