nos docet perfectionis, quam ut melius aífe-

XIX. Sicut coeli licet taceant, folo faoS.Chryf.

(hr

&

qui, nobisque comparare valeamus, eandem

afpe&u homines ad laudem Dei invitant, hom. 3. in

maxime cum no&tu ftellis illu(tres apparent;

jen,

Jid

quoque nobis demonítrat , prout pracice

aol

exercita efta Santtis ; ut, qui virtutum for-

ita & homines perfé&i & virtutum ftellis con-

N

mam nonintelligit, videndo fciat.quantum in

fpicui, Deum etiam filentes laud

ari faciunt.

XX. Sicut Heliotropium ad moturfrfolis , A!phon-

uä igge-h

£

fe nobis , & in czeteris Chriftianis congrega-

us Arag.

foit

tionibus, vita unius viri fan&i infpecta, aliis

ita populares ad mores Principis effor

mantur,

Rex.

$. Crics

proficiat , experieritia demonftrat.

& vertuntur.

d

Plinius

btf

junior]1.2.

IX. Sicutin corporibus, fic in imperio

XXI. Sicut ex fanitatecapiUs anitas deri- Beyrlink.

d

ep. 62.

graviffimus eft morbus, qui a capite defcen-

vatur.in membra: ex lucefolis toti orbi com- the.2. in

dit , nec aliunde fere tanta pernicies venire

municatur lumen ; ita a Principe bonitas in Fefto Natz

am

fà

membris politicis, quanta ab2egris capitibus,

populum defcendit.

& moderatoribus flagiticfis, folet. Felices er-

g

go respublicee, quarum fana funt capita. At

Glofrint. |

Exemplum malum. |

vsee ilis , quae gubernatores habent fecun-

IPetr. 62 p]e

dum animam infirmos.

XXII. Sicut folis defectus magnam morta- Läng. in.

u

S. Chryf.

X. Sicut vize ingreffus affertlaborem , ma-

lium perniciem trahit ;ita regentis error mag- Polianth.

fi

in Pf. xr.

gis autem , quando fuerit folus viator, & nul-

nam gignit in fübditis perturbationem.

j

lum habet vize comitem, ita etiam hic: non

XXIII. Sicut typo librario uno apud Ty- Granat. in

at

parva enim res eft fratrum focietas & adhor-

pographos vitiato omnes poftea reliqui libri loc. corm,

lo

inde impreffi vitiati prodeunt; ita unius Prin- "

V. 24.

Hebr. 1o. tatio; & ideo dicit etiam Paulus : Confideran-

$.Cy- if

tes vosmetip[or ad grovocationem charitatis €$

cipis /offendiculum ; totius pppuli fit vitium.

fOü( de*s (

bonorum operum.

/

Bibya. ü

S Athan.

$. IX.

q*- [ 20.

XI. Sicut, fi quis oleo aliquem fuis mani-

E

bus uncturus , oleum non habeat, quomodo

eti

impertiverit aliis , quod ipfe non habst ? ad

MOTIV A.

|

S.Prolper Et

eundem modum deiis, qui docent alios , fen-

$

LL indt]g

tiendum.

L ( )uia exenpla conducunt ad glo'rifïcmz- Matth, 5,

yit. COR

jer

ex dum Dewn, voti Chriftus indicavit , v. 16.

tenjl

dum dixit : Sic luceat lux veftra coram homi-

&

Utilitas.

Y

nibus, ut videant opera veftra bona, & glorifi-

fe

Auth;

XIL Sicut medulla, quamdiu in arbore

cent Patrem veftrum, qui in coelis eft. .

operis im-

fuerit fana, femper floret; cum autem co-

I1I. Quia efficaciffimum inflrumentum [unt. ad

perf.ho.1.

mefta fuerit, tota paulatim magnitudo ficca-

lucrandum groximum : nam , ut Seneca recte

tur, fic & quamdiu funt fideles, ttat ifte mun-

dixit, longum iter per praecepta, breve & ef-

ficax per exempla.

dus, & cumSan&ideifto mundo deficieqt ,ca-

furus eft mundus.

lII. Quia conducunt a

d humiltandosr Nno: : fic $. Hierin

S. Cimac.

XIIIL. Sicut pauperes, cum thefauros r

i

S. Antonius a S. Paulorevertens dixit: Heu yitS.

l

gr. 26.

gios afpiciunt , fuam paupertatem magis

me miferum peccatorem , quinon nifi umbra Paul.

fum monachi , & falfo religiofi nomineErem:

agnofcunt , ita etiam Patrum egregias virtu-

tes relegens, amplius fe humiliat.

glorior.

Vidi Eliam , vidi joannem Ba-

Stuplet.to

XIV. Sicut infirmzearbores, quze fe in al-

ptiftam in deferto, cum vidi Paulum in

9.inDom

Paradifo.

20. po

' tum erigere nequeunt, ut vitis,hedera & fimi-

Pent.

les alias arboresapprehendunt, carumque ne-

IV. Quia ad imizationem preclarorum fa&io- Hebr. 134

f

xibus in fublime fe extollunt ; ita homines

rum provocant: hincS. Paulus Hebrzeos hor- V* ?

)l

imperfedi exemplis perfectorum ad per-

tatür: mementote praepofitorum veftrorum,

fe&tionem excitantur.

qui vobis locuti funt verbum Dei , quorum

p

Platusl.r.

XV. Sicut fi plures fimul currant, tum

intuentes exitum converfationis , imitamini

€. 26.

fidem. Etconfirmans id ipfum S. Gregorius

maxime fuam quisque tarditatem deprehen-

dit; ita & religiofus quisque nunquam magis

in illad : Illuminans tu mirabiliter a montibus pf »; v *

|

cognofcet, quam parum profecerit , quam fi

xternis, ait: Ex seternis montibus Deus;s.

ad alios ante fe currentes attendat.

nos illuminat, quia per admirandam vitam

S. Clim.

XVI. Sicut pauperes ,

cum thefauros

Patrum przecedentium radio nos fuze clarita-

ia Ti

gr. 26.

regios afpiciunt , iuam paupertatem amplius

tis illuítrat.

Y

cognofcunt; ita & magnificas Patrum virtu-

$

V. Quia roborant in. adverfit : cum idem , Greg. 1.

tes unusquisque rele

quodammodo .dicant , quod olim conti-27. mor.

lius humiliat.

gens, mentem fuam am-

r

nentia S. Auguflino dixit: potuerunt ifti & €.5-

S. Clim.

XVIL Sicut equus etiam pigerrimus ab

iftze , & tu uon poteris ? Vere enim non

—— — R— —— — —— B0

1. 6.

aliorum celeri curfu ad fequendum excitatur;

difficile zeftimatur ,. quod jam factum con-

ita & homo acediofus ad currendum in via

fpicitur.

r

Domini aliorum exemplo incitatur.

; VI. Quia

Titulus LIV.

Exemplam.

785

o Anonym.

VL Quia confolantur in tribulationibur : cum

$. XL

l)

m

enim folamen fit miferis, focios habere, non

poteft non magnum haurire folatium tribula-

LOC

ASCETICA

ïx.

tus, fi Chrifti, & aliorum San

R

&'orum exempþ

ob oculos portat.

mprimis noffe debet Aíceta, cur Super-iof&: Hugo Car

s. vgïug.de

jmit

. VII. Quia funt occafio , Santios fuame hono-

pracipue bono exemplo. prelucere debeant : ni- din. iu Pf.

hOS'Chry[

t ,ho

Chrift

randi: fumma namque religio eft imitari,

mirum quia ipfi funt czeli refpectu fubditorum, 192*

!

€

t

quod colimus, tefte $. Auguttino. Etjuxta S.

quia ficut motus coeli eft regula omnium imno-

!

ll

]ldephonfum non tantum illis prodeit noftra

tuum inferiorum, ita opera Praelatorum de-

t

laudatio, quantum nobis eorum imitatio.

bent effe regula fubditorum.

.Sed dicitur-

Jerem. 4. Jpexit color, €9 non erat lux in eis.

.S ;Mþþon.

S. Laur.

VIIL Quia Chriflus fuo exemplo commendavit :

ts

ahg,

Juft inFe-

haec enim potiffima Incarnationis Verbi caufa

Unde fit, tefte S. Fulgentio, ut, qui funt in fze- s. Fülg.

ll B

Q

fto Exalt.

culi culmine conftituti, aut fecum plurimos ep. 6.

S, Crucis.

fuit, ait S. Laurentius Juftinianus, quatenus

perdant, aut fecum multos in via falutis ac-

per affumptum hominem documenta falu-

Ib

berrima (quod Magiftri & Doctoris munus

quirant. Quare S. Gregorius ait: Sit ReGtor s Greg.

* U. 0. in

operatione praecipuus, ut vitze viam fubditis p. a. paft.

C

. eft) tribueret Deus, quibus peccator homo

amiffa recuperaret dona, deformatam refor-

vivendo denunciet, & grex, qui paftoris vocem €. 3

maret imaginem, & coeleftem, a qua elon-

moresque fequitur, per exempla melius, quam

per verba gradiatur.

Ex virtuofa quippe vi-

gaverat multum, remearet ad patriam.

ta, acinformationefuperiorumin tantum de-

Gloffinr. IX. Quia conducunt ad comvincendor infideles,

pendetprofecus, & falus inferiorum, ut per

l- Läng. il

Petr. c.2- plerumque enim contingit, ut Pagani, qui vi-

Jeremiam Dominus proteftetur ; Quoniam

lg.Polianth.

tuperabant fidem Chriftianorum, poftea con-

fiulte egeruzt — paflorer , propterea omnis. grex

fiderantes bonam eorum converíationem,

eorum difipatus efl. — -t confirmans id ipfum

'y-Granat. It

Chriftum laudare incipiant. Hinc S. Petrus

S.Hieronymus, inte, inquit, omnium ocu- S.Hiero.

briloc. com,

ait: Utin eo, quod detreGZant de malefattoribus, ex

li diriguntur, domus tua & converfatio quafi adHeliod.

([]* '377'.

bonis operibus vos confiderantes glorificent Deum

in fpecula conftituta, magiítra eft publicze

l

s. Chry- -

in die vifitationis. 1mo, ut S. Chryfoftomus ait,

difciplinze; quidquid feceris, id fibi omnes fa-

o

eo,

convincunt magis opera virtutis, quam mira.

Babyla.

ciendum putant.

cula; cujus mox rationem reddit, dicens:

S. Lauf.

H»ec namque ficte fieri poffunt, vel fi vere,

II. Noffe debet , ad quem finem exempla diri-

|

gantur: id quod S. Laurentius Juftinianus in-

uft. c.13.

etiam àb improbis per gratiam gratis datam.

dicavit, virtutes Sanctorum , in literis anota-

de inftit.

- S.Profper Et confentiens S. Profper: Plus, inquit, fide-

Praelat.,

]. 1. 17.de

les Catholicos bonis exemplis, quam lucu-

tze, funt tanquam luminaria in opaca no&is

n. &Aatm 50

vit. con-

caligine viatoribus expofita, quo fine offenfio-

ït., 516

templ,

lentis verbis folere proficere, eamque effe

1l

fammam perfe&amque do&rinam , quam con-

ne pergere, & ad quem fuze peregrinationis

j

finem, intentionem fuam fi(tere debeant. Hinc

verfatio fpiritualis oftenderit, nunquam inanis

"

Thomas Kemp. Non vales tu, inquit, omnes Thom.

fermo ja&taverit.

al

pofteros ditare, nec cuncta damna przecavere, Kemp.

ftude potius poft te relinquere exemplum vir- C9nc- 18

5: X.

tutis, quam fufficientiam terrenis cenfus.

l-

IIl. Noffe debet virtuzer exemplorum: quam Pacatug

4MEDIA.N

recte indicavit , qui dixit: Exafperat homines in Pane-

K $. Bietin

&l vi$,

imperata correctio , blandiffime docetur ex-

ä'h;.odoüi

LA

mor Dei: fic enim incitabimur, ut per

emplo.

13 Pal

bona exempla nos veros effefilios Dei

ob

oftendere ftudeamus , ficque glorificemus Pa-

IV. Noffe debet, etiam prava exempla in n0- Satvian.1,

Sg-

trem noftrum , qui in coelis eft.

firam . utilitatem efle convertenda : Hinc Maria x deprov.

!

IL. Zdmor communitatis, cui adfcripti fumus:

Moyfis foror fupplicio afficitur, ut Aaron con- S- Cy»r.

fufione mutetur, inquit Salvianus; hzec enim

e fingul.

D-Hebt 13

fic enim non modicos flimulos ad vitam exem-

larem fentiemus, utpote fcientes, toti com-

eft femper incredulitas humanse duritize, ut

r

non folum audiendo, fed etiam videndo non

u

munitati adfcribi, quidquid ab uno membro

patratur.

credat, alios interiiffe, nifi & fe ipfam v

kiderit

Iff

interire.

|hl

IIL. Zimor [zu Zelur proximi : hic enim ve-

ü$

hementer impellet ad bona exempla, velut

V; Noffe debet, quod þrudenteri Caffiodorus Caffiod. 1.

USP 75.v:

primarium converfionis alienze inftrumentum

*

monuit dicens: JVon aliena exempla perquiras : 9- var. ep.

n

J

arripienda.

IMMemor eflo, qua feceris, €9 non indiges admo-9

l

nerí.

n

IV. Zmor ordinatus noftri ipforum: fic enim

H

$. ad Tit. (tudiofe obfervare conabimur, quod S. Paulus

V. 7.

monet: [n omnibus przebe teipfum exemplum

V1. Noffe debet & obfervare do&rinam Caf- Caff. 1, 4.

fiani dicentis: Zxermpla tibi [unt imitationir ac c. 39.

(s 6

bonorum operum, in doctrina, verbum fa-

vite perfe&a in Congregatione commorantis, a

6-1 27 mOfo

crum, irreprehenfibile, utis, qui ex adver-

fo eft, vereatur, nihil habens dicere de no-

gaucis, imo ab wno vel duobur ; nom a plu-

&

ribus expetenda,

Cui confentit S. Bernar- S. Bern,

0n

bis,

dus, dum ait: Elige tu ipfe tibi homi-ad FF. de

J

|

nem confilio meo, cujus vitee exemplar monte

fic cordi tuo infederit,

reverentia in- ""

— R. P. Lolm. Bill, Man, Tom. T.

Ggggg .

h2efe-

J

286

Bilzliothgcæ- AManualis | Concionatorim

n

hzefer't, ut, quoties ejus recordatus fueris, ad

di: Habent enim morescoloresfuos, habent

o

reverentiam cogitati affurgas, & teipfum Or-

& odores ; & odoremin fama, colorem in con-

di

d:nes ac componas ,.ac fi przefens fit, in affe-

fcientia: Colorenr operi dat ejus bonitas, &

&um mutuae charitatis emendet in te omnia

cordis intentio : odorem modeftia & virtutis

emendanca, & tamen nullum patiatur dam-

exemplum.

2. Quam efficax fic hic odor ad

jpile

li

num fecreti fui folitudo tua. Hic praefens ti-

E n I0

bi adfit, quandocunque volueris: occurrat

trahendas animas; id quod authoritate SS.

Petrus

Patrum & exem

plis fupra allvatis probari po-

9

r

fzepe & cum nolueris.

Increpationes ejus

teft.

t

Bicfenf. " defcribe tibi.

Sic Petrus Blefenfis de feipfo

jn inve-

II. Ex occafione thematis: vor eflis lux mun- wstth.ae,

il

€t:va ad-

teftatur: Diu aretroactis temporibus aliquem

verfus

tui Ordinis (Cittercienfis) virum fenper me-

di: poteft oftendi, quomodo quilibet fuperior v. 15.

Yi

obtra&. cum habui, mex converfationis teftem, mei-

refpectu fubditorum fuorum debeat effe lux,

& tria officia feu affe&us lucis producere.

qu

que corporis & animoe Angelum & Cuftodem.

yi

. Unum tamen elegi, & praeelegimihi dilectum

Nempe t. purgare: exiccando lutum & fzeces

peccatorum, ita tamen utipfe, dum purgat,

lu

Dei & bominibus, quem judicio meo longe

non maculetur.

2. llluminare , docendo ea,

ée

differentius multis quzedam praeeminentia

probatiihimae illuftrat religionis &c. Ipfe pro-

qua ad vitam honefte & pie traducendam funt

ài

neceffaria. 3. Calefacere: bonis exemplis ad

$

cul cubio Dei eft, Canonicee inftitutionis fere-

i

nillimus 2emulator, fuze carnis crudeli(fimus

amorem Dei & proximi accendendo; id quod

particularibus cafibus ampl

ius explicandum

p

adverfarius &c. Memoriam ejus pofui tan-

eyrit,.

quam figaaculum fuper cor meum, cujus hu-

m litatem, maturitatem, prudentiam, conítan-

III. Exoccafione thematis ': Pracedam vos in Makth. 5,

f

j

tiam, & ,ut includam multa paucis, incompa-

Galilzam : Poteít 1. oftendi neceífitas boni v.32.

n

rabilem houeftatem, in interioribus meis jugi

exempli in iis, qui praefunt, eumque in finem

affzrri S, Laurentii Juftianiani fententia dicen-

. Laur.

recordatione circumfero, quantumcunque

aftia. de

$. Bett.

permittit converfatio fzecularis, ad éxemplar

tis Debet prius dominari fibi, qui caufze con-

Chrifti

spüd

q

illius, quafi ad figilli fpiritualis imaginem me

fituendus eft.Judex alienz. Ridiculum eft

agones c,

N f

configno.

alpicere foris in cathedra refidentern,

&intus 12. $. 5.

€l

Pien.l 4 i

VIL Noffe debet, quod, fzcet unum v&lut JDu-

in paffionum fcetoribus fepultum. 2.Quomo-

p

do debeat practice praecedere dum in vitiorum

[

cerà €8 Magiflrum Syiritualirvig fequi debeat, non

Cafl.ls. famem omittat a pluribus interdum ex . occafione

fuga; tum in virtutum Chriftiano competen-

r

tium exercitio; hoc enim eft in Galilzeam, id

o

$4 — fru&um [yiritualezm capere; nam , ut bene Caf-

fianus monet vetus eft beati Antonii admira-

eft, transmigrationem, praecedere.

3

bilisque fententia, monachum fpiritualia mel-

IV. Ex occafione thematis : Zmitatorer mei Phil, 3. v.

(

ut

1

la condere cupientem, velutapem prudentiffi-

eflote, ficut ? ego Chrifli : poteftoftendi 1. Quo- 17-

imnam, debere unamquamque virtutem ab his,

modo debeamus depingere & imitari Santtos,

m!

qui eam fam:liarius poffident, deflorare, & in

Ícilicet animam noftram pro tabula ufürpando,

fui pectoris vas recondere.

Cunétas nam-

procoloribus virtutes, pro penicillo a&uale

m

que fi ab uno volumus mutuari, aut difficile,

exercitium , & oculos femper ad Prototypon

convertendo.

L.

autcerte nunquam idonea ad imitandum no-

2. Cur omnem diligentiam in

l

c.25. bis exempla poteruntreperiri.

Hinc & Tho-

tali imitatione adhibere debeamus, nempe

&

LJ

s'

?

.imas Kempenfis monet: Ubique profe&um

quia, at S. ldephonfus dixit, non tantum illis

Wt

tuum capias,ut. fibonavideas, vel audias, ad

prodeft noftra làudatio, quani nobis iftorum

Qu

imitandum accendaris. —Si quid autem re-

imitatio; nam prodeft ad humiliationem, in-

b

prehenfibile confideraveris, cave, ne idem fa-

firüctionem, roborationem, confolationem,

&

cias; autfiali

proemiationem ;

u

ftudeas.

quando fecifti, citius gmendare

oftendi poffunt. .

quae ,gm-n.ia facile ex diétis

u

: 1"VIII.N':'.)H'e debet,-—& inculcäre aliis, inSan&ir

&

al

S. Bafil

queyiam frequenter. admiranda e[fe gpotius, quam

JAES $—X

imitanda, adeoque do&rinze S. Bafilii memi-

apud Bei

erl. to.11

- neritdicentis: In qua requisque noftrum fen-

at

in fet*co

*

- ferit fe deficere, in illo affiduo incumbens, tan-

ALII CONCEPTU&

b

Omrium quam ab officina quadam medicinse appofi-

li

San&.

tum fuxe infirmitati medicamentum invenire

Q

poterit. ,

; Qualiia:.

f

K

I. D ede Chriftus Apoftolis dixit: Zos eflis Manfidite |

1

'g.xu

al terrag : vor eflis lux. tundi; fiquidem 2- n. 8.

h

fal priusquam cibos condiat, fapidosque red-

dat, liquefit & confumitur; iteni candela, ut

CONCEPTUS PRJEDIC A-

Á

ü

BILES.

alios in caligine no&is illuminet, prius colli-

que/cit, & deftruitur; tales itaq; omnes eos eífe

t

voluit Chriftus, qui per Evangelii praedicatio-

Cant. 1.

I Ex.occafione thematis Trahe me pofl te;

nem impios ad falutis viarh reducere debent;

V. 4.

in odorem curremus unguentorum tuorum :

falem fcil. & lumen, ut prius jejuniis, vigiliis,

S. Bern.

poteft oftendi, 1. quam merito exempla pof-

peregrinationibus, & eleemoófynis fefe ema-

ä

l7H

fint odori comparari, juxta illud S. Bernar-

S & fpi-

e

cerent ; omniþugque alüs corporali

ritualis

- Witulis LIP. Exenplun.

787

unt

- ritualis mifericordize operibus vacent, quia

ritu ardentis & Zelofi Elize armabatur. Nam

hoc auditores docilesreddit &faciles, utin-

quifolumardet, &fÍtudetinani probitatis exi-

tls

clinentur, & convertantur.

füimationi, Patrisque fpiritaalis titulum af-

u

]I. Acute obfervavit Epifcopus Abulenfis

fe&at, fola vana Spiritus umbra contentus,

$

'Abulenf. -

nunquam is talis erit, ut doceat cum Spiritü

anc.ro. AlphonfusTofítatus, quod Dominus, poftquam

uh.d. verbis fignificaffet Moyfi, quomodo Sanctua-

& veritate, quam profeffio Evangelica poftu-

lat.

*

Ardeat preedicator, ferveat Confeffa-

rium fabricari, & partes ejus fingulas con-

rius, conflagret Dei amore Magilter fpiritua-

ftruere deberet, non fatis putavit, fermone id

lis, & non ftudeat foli cuticulae fuze. curan-

* Matth,æ,

illi expofuife, fed etiam quoddam velut exem-

V15

dze, & carni commode habendae; fcio enim

,

plar, & prototypon ob oculos pofuit, ut coram

quod tunc ex animo, & .Apoftolico. Zelo tra-

b

videret fimulachrum, cujus fpeciem formam-

65

Gabit fummum falutis animarum negotium.

quein San&uario exprimeret. Quandoinftru-

Atquem carnis cura occupatum, impeditum-

xit Moyfen defabricatione Sanctuarii, non fo-

que habet fieri non poteft, ut is ferio, atque, ut

la,

lum dixit]ei de fingulis rebus, quomodo fieri

deberent, fed etiam oftendit ei unam fimilitu-

dgcet, animae &

Spiritus negotia procuret, :

i

Neceffitas.

d

dinem oninium, ut videret fibi Moyfes totum

d

San&uarium ereGum. Sed notandum, quod

. IV. Exempli neceffitatem recte Verbum ]In-

carnatum oftendit, utpote quod licet a pr.mis

i

Moyfi, cum San&uarii conftruendi negotium

perticere juffus effet, fimul didtum fuit: Jufpice

vitzeannis converfionem animarum, praedica-

€$ fac [ecundum exemplar, quod tibi in monte mon-

tionem Évangelii, novzeque legis gratize pro-

mulgatio;em exordiri potuiffet, nihilominus,

"'! Matt 5.

firatumefl.. Exod. 25, 40. Premithaec Abu-

üiv.g,

lenfis, inquiens: Non dixit, quod attenderet

tefteS. Matthzeo: Zxinde cepit Jefus pradica-

Hj

ad verba,quae ab eo audierat,fed ad exemplar.

re, €9 dicere: Panitentiamagtte ; quonam vero

-9. Lt

tempore illud exinde inchoatum fuiffe exifti-

Jufin de ]

S. Bern.

IHI. Mellifuus Doctor fapienter annotavit,

[]*

Chrilt

matis? Poft triginta annorum fpatium , in

apud

uod crebro tribuatur Joanni Baptiítze glorio-

operibus, exemplisque fanctis, nec non he-

1 agonet e,

Nyff in (3 appellatio Przecurforis verbi zeterni.

Ipfe

II2 $5

Phzn.l4.ijeo Pater illius Zacharias exultans gaudio

roicis virtutibus confumptorum; tunc fiqui-

!

€. I

dem fuum Chriftus os aperuit, ut annuncia-

I

pro tanto beneficio, cum illum forte brachiis

ret. Extunc cspit Jefus praedicare, inquit Aufhor, '

conftri&um geftaret, ajebat: Praibis ante fa-

ciem Domini parare viar ejus, Lucae 1. v. 76. &

Author imperfe&i operis, ex quo tenatatus oner. im«

pert.. in e..

l

eft, famen vicit in deferto, avaritiam fprevit

officium Metatoris hofpitiorum fupremi, apud

in monte, vanam gloriam reperculfit fuper * Matth..

apud Principem zeternitatis adminilítrabis.

Templum, ut nobis oftendat.

jl s.

Cum autem hoc officium in eo pofitum effet,

Quod, qui ven-

tri fuo contradicere poteft, qui fzeculi hujus bo-

x I^

utlucem miniftraret, erudiret, doceret; videa-

na contemnit, qui vanam gloriam non de(ide-

2

mus, inquit Bernardusquemadmodum lucem

rat,ille debet Chrifti vicarius fact

)

haec fax praebebat, ut inde intelligamus, quo-

us, juftitiam

praedicare.

:

modo tantundem facere debeant, qui ex vero

& legitimo zelo illuminare debent. //le erat

- V. Regius Pfaltes ait: D.?-b"it' vori fue vocem Pfalm,

virtutis; atvero quzenam eft haec vox virtutis, V.34.

ducerna ardens,. €$ lucens, inquit de illo Joan. 5.

de qua Propheta hic loquitur? naum forte eft

v. 7 . Chriftusipfe, cui przeibat Joannes viam,

utexciperetur in mundo. . Magnum teftimo-

fonoritasvocis? autvero energia in dicendo?

vel denique linguze ad perfuadendum efficacis

i[:ï

num, fratres mei; magnus enim eft, cui perhi-

betur, inquit Serm. de 5. Joanne.

Ingens

facundia? nequaquam, fed auditeid exponen-

elogium, gloriofa praedicatio, infignitiilima

tem S. Bernardinum, dumai: ; Memento voci S. Bern,

)

tuze dare vocem virtutis.

Quid illud, inquis ? ep.20r.a£

commendatio divini Praecurforis.

Et quan-

alduin.

tus ille, qui tantum meruitencomium ; & quo-

Ut opera tua verbis concinant, imo verba ope-

Abbatem,.

mnodo illum vocat cceleftis Magifter ? Erat [u-

peribus, ut cures videlicet prius facere, quam

docere. Quibus verbis Ábbatem quendam

cerna ardens, €8 lucenz, inquit. Primum arfiffe

memorat, deinde luxiífe.

Non ait, lucens, &

inftruit, cujus munus erat, alios gubernare;

& mox fübdit: pulcherrimus ordo eít, & falu-

ardens,inquit Bernardus, fed quod ante arde-

bat, deinlucebat.

Nam lucere ut ardeas, va-

berrimus, ut onus, quod portandum imponis,

na diligentia eft, verum ardere, ut luceas,Prze-

tu portes prior; & ex te difcas , qualiter

oporteat alios moderari. — Alioquin fubíaa- Prov. 25,.

curiorum Chrifti verumitereft, Exponofen-

nabit te fapiens, utpote pigrum illum, cui fit

fum meum, ait Bernardus : lucere, videtur ole-

rehypocrifin, & vanitatem; nam lucere fo-

labor, manum qurrigerre ados.

m

lum, eft (tudere opinioni, & exiftimationi apud

VI. Propheta Evangelicus eos, qui,;alios in S.'Greg.

homines conciliand2e; verum ardere, eft folidze

timore Dei erudire debent, his verbis adhorta- p. 2. pafí

12' n' 8.

& verze virtutis nota & indicium.

Sed quare

tür: Super montem excelfum a[cende tu, qui e- * 3-

dicitur de Joanne, quod venitin mundum, &

vangelizas. Sion , exalta im fortitudine vocem

natus eft in Spiritu Elize: recedet in Syiritu

tuam. At vero dicere quis poffet, quid opus eft,

€3 virtute Élig. Luc. 1. v. 17. Ideo, quod erat

hocofficium bene adimplere volenti, ut vocem

jucerna ardens & lucens.

Ardebat primum;

fuam exaltet, vel excelfum quendam locum

3moxlucebat; nam qui primum ardet, qui fla-

confcendat? $S. Gregor. refpondet; ideo id

grat, qui vivis diviniamoris flammis incendi-

proecipi, ut, qui coeleíti przedicatione utitur,

tur, illeaptus eft, utluceat, ille virtute & Spi*

ima jam terrenorum deferens, iure

ini-

R. P. Lobn. Bihl.J]Man, Zom. £.

Ggg gg 2

rum cul

ne

188

Bibüothece. Manaalis Concionatöriæ

Ü

raquamvis absque lingua fint, majorem ta»

ne ftare videatur, tantoque facilius fubditos

li

ad majora pertrahit, quanto per vitze meri-

men habent eloquentiam , & efficacitatem

j

perfaadendi , quam fíola verba.

Hanuc ob

tum de fupernis clamac.

6

Lev. I.

VII. Deus olim in Levitico volatilia facri-

cauíam S. Pro/per ait : eos quibus ex otficio

S.Profpet.

í

ficanda retorto ad collum capite offerri jube-

incumbit, alios docere, & populum per viam

]. 1.de vi-

ïï&?a

bat; quidem certum eft, quod increata fapien-

veritatis dirigere, nec poífe, nec debere exhor tz cont,

$o j

tia ad hunc przecipiendum ritum, & caeremo-

tationis munus intermittere, tametfi forte par- c.23.

cior naturafacandiam illi exercititioni parem,

$u .vx

niam, qu:e parvi momenti prima facie effe vi-

detut, fe dimiffura minime fuiffet, nifi peculia-

& verborum affluentiam, quantam res ifta po-

rein eadem ceremonia myfterium lateret,

ftulat, non dederit.

Verba iliius ex l. t.de vit.

/

b

s. Greg. quod idem S. Gregorius fuper Ezechiclem

contempl. c. 23. hzecfunt: Necverofe perim-

ff

hom. 7.in fcribens his verbis declarat: Caput ad pinnu-

peritiam Pontiiex excufabit, quafi propterea

Ezech.

las retorquere przecipitur, ut ea: qu?e dicis,

dicere non vaieat, quod ei fufficiens, & lucu-

jo

facias, & os ad opera conjungas. Ipfe quoque

lentus fermo non fuppetat, quando nulla alia

facerdotis doctrina debet effe, quam vita, fa-

Seneca, moralis Philofophus, hanc nobis veri-

i

tatem detegit, dum ad Lucilium fuum ita fcr-

tisque auditores poffintproficere, ífíia doctori-

bit; Longumiter eft per przecepta , breve &

bus tuis, quod fident fpiritualiter fieri, hoc fibi

(

r

eflicax perexempla; quia homines plus ocu-

iam fimpliciter audiant praedicari, dicente

liscredunt quam auribus; dicere enim facile

À

poítolo: tfi imperitur [ermoue , [:d non fcien-

tia. 2. Corinth. 11, 5.

Notate inhis illaim-

0

eft, operari autein difficile , ac proinde plus

Ü

S.Cyp. deoperibus, quam verbis creditur. 5. Cypria-

primis : Nulla alia facerdotis doctrina debet

elle, quam vita.

Nullius enim tanta eítin ex-

Pl

difcip. & nus majori, quam Seneca, cum authoritate

ono

0i

loquitar, duminquit: Plus profictur, cum in

hortando vis, quam fan& vitae, & operatio-

publ.

rem praefentem venitur. nec de virtute dubita-

num bonaruim, ea propter, & B. Paulus, quod

f

ii

tur, quando, quod przecipitur, etiam exemplis

verbis non vaiebat exemplis faciebat, & cui

firmatur. Etideo Pliniusait: Erat antiqui-

linguze di'ertitudo deerat, iili vitee fan&tze con-

fuetudo fat erat, ut homines ad virtutis ftu-

a

tusinftitutum,uta majoribus natu non 2uribus

Ü

modo, verumetiam oculis difceremus, quae

dium, & Dei amorem excitaret, atqueinflam-

N

/

maret.

facienda funt.

Deut. 15.

Vill. In Deuteronomio, ubi de vi&imis in

p

XI. Cum fpopfze fuæ admirabiles pErfe&io-

u

vrgf'

honorem Dei offerendis agitur, fequens a fu-

nes, & gratiarum varia ornamenta Sponfus

V

premo Legislatore decretum conditum tuit:

delinearet, poítquam oculorum eiegantiam,

]i

Hoc el ; Tudiciusmm Sacerdotum, a populo €$ ab his,

oris venuftatem, genarum decentiflfimam *or-

£t

qui offerunt vittima: : fie bovem, five ovem immola-

verint, dabunt Sacerdoti armum.

At vero quid-

qmam, capillorum pulchritudinem commen-

t

daffet, demum uberum fpeciem tali fimilitudi-

nam in eo latet myfterii, quod facerdoti po-

neexplicat: uo ubzra tua [icut duo hinnuli ca-

t

tius hanc victimae partem , & non aliam aífig-

gree geelli, qui pa[cuntur in liliis. Cavt.4, $.

narit? Cur non potius caput vel pe&tus iis ce-

Conítans interpretum facrorum expofitio ha-

K

dere debuit? omnia in figura contingebant

ilis. Unde-S. Gregorius ait: Divina lege

bet, per ubera Sponfze iatelligi do&ores, &

S. Greg.

praedicatores E:cclefize; ficut enim ab uberi-

L.e6.

armum facerdos dextrum in facrificium acci-

pit, & feparatum, ut non folum fit ejus opera-

bus fuam hauriunt alimoniam infaates, ita pa-

q

bulo doctrinze nutriantur ad zeternam vitam

p

tio utilis,fed etiam fi:gulatis, nec inter malos.

Chrifttianorum animae.

Sedá obfervandum

tantummodo, quze recta funt, faciat, fed bene.

b

hicaliquid cum Hugone Cardiaali, quod apud Hugo

quoque operantes fubditos, ficut honore ordi-

illum fichabet: Cum uberum fit pafcere, & Card.

&

nis fuperat, ita et:am morum virtute tranfcen-

in c. 4,

dat.

aK

non paíci, quare dicitur hic, qui pafcuntur in

Cautu

lilis; & non potius, qui pafcunt, in liliis? fi

Tdem.

- IX.In parabola Regis ad nuptias invitant's

doGtores füunt ubera, ubera vero ad hoc data;

Vi

hom, 38.

notandum, quod in priori invitatione nil de

ut nutrimenta nminiftrent, cur paíciveruntur,

lu

tauris & altilibus dicitur, in fecunda autem

quiex officiopafceredebent? quomodohunc

jam tauri & alatilia mactata effe memorantur;

diffolvemus nodum? Hugoni facilis occurrit

quia omzipotens Deus, cum verba ejus audire

folutio, cujus füutifta: Dicimus, quod veri

nolumus, adjungit exempla, utomne, quod

lt

praedicatores prius palcuntur doétrina fua, &

Ü

impoffibile credimus, tanto nobis ad fperan-

reficiuntur, quam alios reficere incipiant, &

dum fiatfacilius, quanto per

ideo melius dicitur, pafcuntur, quam pafcunt.

[

yhoc tranfiffe

li

jam & alios audimus.

Ín hac fane curandarum animaru*a Philofo-

Y

X. Orator chriftanus

, cum üt. perfe&us

phia nullus seque pa'cere alios poteft, ac iis,

Chrifti imitator, non absque fingulari myfte-

qui feipfum primo pafcit cibo virtutum , & ufa

rio appellatur verbi diviri, & do&rinze coele-

bonorum operum, quorum exercitationi dum

ftisfator; qui, ut fru&uofe dicat, hoc debet a-

(tudet, eadem opera alios ad fimilia etiam ta-

f

gere inter homines, quod rurifatores. Et

cens excitat, & infüigat.

x

S-Bem.in n

quid agunt? manu feminant, non ore, inquit

&Lthn

loaones Cluniacenfis.

Sic Praedicator, qui

XII. Mirum eft, quanto verborum aäbitu

fibi meritum, aliis emolumentum vult parare

Propheta Regius ab omnibus mundi homini-

!

U

concionando, debet illos non verbis tantum,

bus p*tierit aures atten'as ad ea quze ad comi-

'verum & manibus operibusque erudire. Ope-

h

munem omnium inftitutionem di&urus erat, Pf. 48,

eCuin

—

H

Titulus LIV.: Ekemp)um.

189

cum hzec ajebat : Zudite hac omner genter , auri-

cum omni alactritate currenius ; non curram

bus percipite omnes , qui habitatir orbem, quique

ego fola, fifolam metrahi petierim, current &

terrigeng , €9 filii hominum, fimul in unum divet

adolefcentulz: mecum, curremus pariter,

S prüfpeg

€$ pauyer.. Os meum loguetur. [apientiam: € me-

curremus fimul, ego odore unguentorum

I d"v!

ditatio cordis mel grudentiam, inclinabo in para-

te tont

Nyff So 3'-

tuorum, illz? meo excitatze exemplo.

S 2;'

in Dom.

bolam aurem meam , aperiam in p[alterio propo[i-

XIV. Deus olim , duce Gedeone, popu-

ä

Sexag.

tionem meam. Pf. 48. 2.3.4. 5. In his extrema

lo fuo vi&toriam deftinans contra implacabi-

verba ex Hebraeo ficetiam verti poffe, aperiam

les Ifrael taruminimi:os Madianitas , Inilites

in p[alterio problema meum , enigma «eum , ajunt

manibus geftare voluit pocula teftacea , in-

E

Joannes Campenfis, arias Montanus, Gene-

clufis intra ipfa lampadibus aliquot, quarum

brardus,& alii plurimi. Problema vero eft fen-

lumen ruptis vafis inter mutuas collifiones

tentia obfcurior, quae egeat explicatione, vel

compareret: cumque per gyrum calftrorum

ftudio, quali aenigma tegens verborum invo-

in tribus perfonarentlocis, & hydrias coafre-

NISFEREI

€ ]r---v'

ï::

lucris res fpirituales , & fubtiles, quoniam

giffent,tenuerunt finiftris manibu

pades,

"

1inulta habet involuta & obícura. Haec fere

& dextris fonantes tubas, & clamaverunt?

l

Genebrardus.

Quis hic non animadvertit,

Gladius Domini €9 Gedeonir. Ita quoque Dei

quod divinus Propheta ab omnibus, etiam

Filius, cujus typum ille magnus Dux geffit.

rudibus, & admodum imperitis & audiri, &

Filius , inquam Dei, qui non venit pacem mitte-

percipi cupit, & mox zenigmata abftrufa, &

re, fedoladium , gentiles idololatras , nominis-

:|

obícura fe di&urum promittit, quae nec eru-

que Chriftiani inimicos domiturus, quo, pu-

ditiffimi ftatim intelligere queant? Siccine ad

tatis , ufus fuerit remedio ? juffit, ut multi

aufcultanda talia totum terrarum orbem, &

fidelium in fuppliciorum carnificina corpo-

d

omnes gentes, hoc eft, imperitorum ignarif-

rum fuorum rumperent argillam , id eft, in

N

fimos, &indoGi(limos convocat? quo fru&tu

confellione fidei conítantes perfeverarent, &

ilii audient, quifenfum affequi non poffunt ?

praedicationis Evangelicae tubas infonarent,

(e

Orig.hom,

bene habet iftud. Sed non vides, quem-

maxime autem , ut accenfarum lampadum,

9. in Jud.

"

admodum fe propofitionem fuam & orationis

id eft, bonorum exemplorum fplendore, alios

thema propofiturum dicit ? Zyeriam in p[alte-

Alluftrarent; vide, inquit Origenes, quia electi

Quid habet

rio propofitionem meam , inquit.

milites Dei cum lampadibus pugnant ; Sic

pfalterium, ex quo fieri poffit , ut etiam, qui

enim Chriftus eos armaverat dicens ; Sint

tardiffimo & abítrufiffimo funt ingenio , in-

lumbi vefiri preecintii €$. lucernm ardentes in ma-

j

