meis, quando fedebam in fede camerze priva- Deum , fed diabolum potius, effe vilibilium

tze, quafi non poffem ipías fe&as magis vili- conditorem, puer nullo modo cedere voluit,

d Niceph,

pendere, nifi pedibusaeis fubeffent, q «1do conítanter ac przecife Deum uaiverforum eífe

Lt hi

fedeo vile naturze officium expleturus. Ivan- conditorem aíferens. Quod ille fatanze vena-

e

:' Ect.c.6,

R

liaautem Domini mei multo honorefervavi. torac minilter, cum accurate mente perpen-

atio igitur, cur vir hic illuftristot (ibi hzere-. deret, omunibus modis patri pueri perfuadere

)

ticorur librosprocuraverat & evolverat,non conatuseft, ut Pettum a fcholis removeret ,

| Paton,

fuit , quiain fidecatholica vacillabat,fedquia — veritus, praefagio minimedubio, id quod res.

Albigenfes dominio fuo vicinos habens, fcire erat,ne puer adultus , fua eruditioneac pieta-

&ann.gls.

volebat eorum, ficat & aliarum fe&arum er- te ingentem perfidize Manichzeorum ftragem

!

rores & deceptiones, utinquavisobvia occa- inferret. Sed pater, divino planenutu, ab ea

fione hzereticam facrilegorum illorum perti- ment^ abhorrens, patrui monita rejecit, fpe-

naciam confutare & convincere polfet: imo ransfilium, poft

gam prima rudimenta devo-

1

omnes illoslibros impios & hzereticos coram — raífet, per hzere

archàm aliquem ad füam fe-

fe adduci, &infua praefentia comburi juffit.

. &am nullo negotio pertrahendum. Is Marty-

S

.Auguft, XXXII. S. Auguftinus, qui usque ad trige-

L

. contra

fimumtertium zetatis fuze annum Manichzeo-

rium fubiit anno Domini 1252. fequenti vero

Epi&o Ma"

annorelatus eftin aumerum San&oram ab [n-

,lï.

nich.

rum fectam pertinaciterfecutusfuerat, cogni- nocentio Papa quarto. Symbolum Apoftolo-

ta per divinam gratiam veritate catholica ca- rum,quod puerin fcholisinvito patruo hzere-

E(l

fl5

y

lamo fuo eandem ad mortem usque defendit; 'tico a Catholicis didicerat, tanti femper fecit,

hancque notabilem proteftationem , quacau- ut, cum illud adverfus haereticos in vita fzepe

fas , quze illumiifEcclefia continebant, decla-.— ufurpaffet, idem etiam inter trucidant'um eum

rat, fequentibus verbis edidit: Tenet confen- hsereticorum gladios recitarit, imo cum jam

fio populorum atquegentium, tenet anthori- loquinonpoffet ,fanguine fuoin ter

X.

Paron,

tas miraculis inchoata, fpe nutrita, charita- rit hoc verbum : Credo.

ra fcripfe-

;m. q0b.

te aucta, vetuftate firmata: Tenetabipfafede

XXXIV. In Edeffa Mefopotamie civitate , Socrat,

|

Petri Apoftoli, cui pafcendas oves fuas poft martyrium eft (an&i Thomze Apoftoli fplen- l 4 hift,

?l

refurre&ionem Dominus commendavit, us- didum & illuftre: in quo frequentes conveni-

cc jc..ig.

l-

que ad przefentem epifcopatum fucceffiofacer- unt propter loci fan&titatem.

Cum hoc va-

dotum: tenetpofiremum ipfum catholicze no-, lens [mperator cernere vellet, cognoviífetque

men , quod non fine caufa inter tam multas univerfam convenientium multitudiaem hze-

hzerefes fic ifta fola Ecclefia obtinuit,ut, cum - refin fuam deteftari, fertur Proefe&tum manu

, Theodot,

omnes h:eretici feCatholicos dicivelint;quse- perculfiffe , quod non curaffet eosiude expelli.

.5* P

renti tamen peregrino alicui, ubi ad catholi- Praefe&usautem, cum contumelia hac scce-

cam conveniat, nullus hzeretcorum velba- pta paratus effet vel invitus Imperatoris irze

filicam fuam, vel domum audeat oftendere.

morem gerere, occulte ( non enim tot viro-

$

[-

Lippelaus XXXIII. S. Petrus Martyr Praedicatorum — rum ceedem perpetrare volebat) fignificat ,

29.

r-

APril- Gecus , [talize fpeculum , & fidei pugil ac pro-

ne quisquam in martyrio deprebenderetur.

pugnator egregius, in Gallia cifalpina, quam . Veram nemo acquiefcebat illius nec confilio;

)

Longobardiam vocant, civitate Veronenfi, a nec minis.

Omnes enim fequenti die ad ora-

parentibus hzerefi depravatistraxit originem: torium confluunt. |Cum autem Profe&tus

) EUI I 4'

nihilominus ita mundum fe ab eorum errori- multorum militum manu ftipatus, utdmpe-

615

busfervavit, ut nequeblandisparentum dolis, ratoris iram exequeretur, ad martyrium il«

nequemulta verborum frequentia, ad hzereti- lud properaret, mulier quaedam paupercula

corum five colloquia, five confortia, vel indu- . filiolum fuum manu trahens ad martyrium

ci potuerit, vel compelli. Quodenim e natura currebat, & Ordinem fatellitum Przefec&i

videmus homini, caeter/sque animantibusat- interrumpebat.

Indignatus autem Przefe-

- Balor

!

to. 1

J

tributum, uthomo ferpentis , agnuslupi con- ctus, mulietculam ad fe duci jubet , illam-

ii Ib

Ípectum horreat,& inditam hofti fzevitiamfen- que alloquitur, dicens: quo tam incondite

tiat, hóc puerum bon:e indolis un&tio coeleftis ' curris infelix mulier? cui illa : quo alii, inquit,

ille vicifm: non audifti, inquit,

edocuit, ut venengtorum ferpentumþogfortia currünt ;

$

Præfe-

808

Bibliothece. Manualis: Concignatoriæ

t

Praefe&um cunctos interempturum-, quos ibi

num & martyrum fidei , fpel, charitatis, tem-

fi

repererit ? Mulier , audivi, ait, & ob eam

pore Adriani Imperatoris: quando ab urbis

li

caufam feftino , ut & ipfaibi inveniar. Audito

Praefe&to rogatze, quae & unde effet, quibus pa*

rentibus , & qua conditione ? libere refpondit

p

hoc, Praefe&us admiratur convenientium de-

mentiam, Imperatoremque accedit, ac in-

fe quidem iis ortam parentibus , qui prima gef-

fb

ftruit , cun&os eife pro fide fua mori patatos:

fiffentreip. munia, fed tanti a feiftud non fieri,

nec cohfonum efferationi , uttantus hominumi

quanti quodchriftiana effet , atque, fe hujus fi-

numerus brevi tempoteoccidatur. Atque ita

dei profitendze caufa Romam fuiffe profectam.

XXXIX. Cum juffu Hunerici Vandalorum Daurolt.

Jl

"Imperatoti, ut iram poneret, perfuafit.

s C. t. tit.

Daxifolt..

XXXV. ÁAnte annos complures n2vim quan-

& Alanorum Regis, liberatüs vir venerabili

/ 21 eX, 19»

Flor. Ex- dam Türcze

deprzedatifünt, in qua permultos

& medicus, in exilium mitti juberetur cum

u-

e

tito 2 [.. ;

emp. €. I* p ufitanos in captiVitatem abduxerunt, cum

xore & liberis, cogitavitimpietas Arianaa pa-

'triginta adolefcentibus Indis: quorum quimi-

rentibus filios parvulos feparare, quo poffet

i

ex. 14.

per pietatis affe&um etiam virtutem genito-

g

nimus erat,novemannos habebat: maximus

b

natu decimum fextam nondüm excefferat:

rum profternere. Difiunguntur igitur tenera

pignora filiorum a patre: qui, cum vellet la-

f

quos importune, ut turcicam legem fufcipe-

crymas emittere, authoritate uxoris iacrepa-

rent, nunc blanditiis, nunc minis , flágellisque

adhibitis follicitarunt. Neque tamen cum ex-

tur, & in ipfo mestuexitus fui illicolácrym»e

iis, crudelitateque fümma , li-

ficci v erunt: Ait enim ei conjux : En propter

quifitis fupplic

.

*

fe

ceti

n eorum vi

bices lardum accenfum gutta-

filios. Liberate, perdituruses animam tuam?

tim inftillaffent ( quod ufitatum eft apud eos

computa eosnon fuiffe natos : nam & ipíos o-

ü

inino vindicaturus eft Chriftus : nonne vides

genus tormenti) quenquam a fide Jefu Chrifti

potuerunt dimvoere. Quare indignati tyran-

eos clamantes , & dicentes : Chriftiani fumus:

[

ni, Vieorum unuin circumciderunt, cui cum

fed haec nrulier quid in confpectu judicum e-

li

fi

. pueruli acclamarent , eum tandem Màchome-

gerit tacendum non eft. Nam cum ipfa & ma-

tanum effe, quod circumcifus effet: iliis ifte

ritus feorfim, carceris tamen cuftodia teneren-

t

tur, ita u: fe penitus non viderent, miandatur

[^

refpondit: cum vi eircumcifus fit, non volun-

tate, Chriftianum fe vere adhuc elfe.

4

mulieri, diciturque illi: Solve jam duritiam

Ex vita

XXXVI, PhilippusIl.Hifpa

niarum

7

Rex re-

tuam ; ecce jam vir tuus paruitimperio Regis,

& nofter factus eft Chriftianus, Aitqueilla: vi-

ejus..

ligionis catholicze fuo tempore ftadiofiffrmns,

multa zetate confe&us, annoó Domini 1600.

deam illum, & faciam ego, quod voluerit Chri-

ftus. Edu&a igitur de carcere invenit virum

cum effet e terris in coelum abiturus, poft fu-

fíceptum un&ionis extremze Sacramentum fi-

fuum ftantem cum ingenti multitudine pro tri-

lo fuo Philippoaftanti has praeceptiones de-

bunali connexum: & verum 2eftimans , quo

ä

fecerant inimici, injecta manu apprehendeus

dit: Deustibimagnam gratiam fecetit , fitead

eum glorize apicém, in quo me vidi , evexerit :

oram veftimentorum ejus gutturi proximam,

' &te,ficut mepro' perarit. Te exanimo obte-

videntibus omnibus fuffocabat eum, dicens:

perdite , & reprobe, gratiae Déi, & mifericor-

1 Toféjns

ftor , ut, cum id affecutus fueris , hujus le&ti, in

uo me vides , & ubi omnis hujus mundi gloria

dize ejus indigne, quare voluifti ad modicum

I.S-G.IH

liftit,memineris. Tibi commendo fedi Apo-

gloriari, & in zeternum perire? quid tibi pro-

I

derit aurum , quid liberabitte de camino ge-

ftolicae obedientiam: Fidel catholicae prote-

&ionem, & religionis chriftianze zelum, rei-

hennz ? dixit & alia multa. Cui maritus re-

fpondit: quid pateris mulier? Quid tibi vide-

publicee pacem , & in fubd'tos juftitiam. Si

Deus hzec confilia mea firmaverit, fuum Re-

tur ? aut quid fortede me audire potuifti? E-

gem non amiferithoc regnum , fed folum cum

goin nomineChriftiCatholicus permaneo, nec

amittere aliquando potero, quodteneo. Tunc

fructu commutaverit.

Niceph.

XXXVIL Theodoíius

Imperator, qui multis

hzeretici mendacii fui confcii & dete&ti, falla-

l. 13. € 1- aboribus & periculis v

on mediocrem effecit

ciam fuam colorare minime potuerunt.

tranquillitatis ftatum , tam in Ecclefia ab hae-

- XL. lbidem in civitate Culufitana quzedam Idem i-

geticorumturbulentis actionibus, quam ab ho-

matrona , auctrix nominis fui viGtoria, dum in bidem.

confpectu vulgi continuatofufpendio cremare-

ftium infidiofis ac perfidis incurfionibus , cupi-

enseam felicitatem ad pofteritatem transmit-

tur, a marito m perdito, filiis praefentibus,

ti, filios fuos Arcadium & Honorium accerfi-

ita rogabatur: quid pateris conjux ? Si me de-

tos, jam moriturus, ardentiore affe&u, & ora-

fpicis, vel horum, quos genuifti, miferere im-

tione maglsferia cohortatur, per falutem ipfo-

pia parvulorum. Quare oblivifceris uteri tui ,

& pro nihilo ducis,quos cum gemitu peperifti ?

. sum & reipublicae obteftans , ut fua veftigiain-

fequentes-hoc fibi unice curae effe vellent, quo

ubi funt foedera conjugalis amoris ? ubi focie-

fidei & pietatis do&rina puta & incorrupta

tatis vincula, quze inter nos dudum honeftatis

jure tabulae confcriptze fecerunt : "Refpice;

confervaretur, & ad pe(teros propagaretur:

in eo conando nullis laboribus ac fumptibus

quaefo, filios acmaritum;, & regize juffionis im-

plere feftina praeceptum , ut &imminentia ad-

parcerent: nam in hocuno & folo omnis feli-

huc tormenta lucreris: (íimul & mihi doneris &

citatis fummam vere effe pofitam : Hacque ra-

tione unicz, nec ulla alia , recte firmari pacem,

liberis noftris. Sed illa nec filiorum fletus,

nec ferpentis audiens blandimenta , affectum

confici bella, erigi trophzea, & parari viétorias.

$,

^g

u

Surus .. XXXVIII. Praeclarum de fidei excellentia te-

multo altius elevaus a terra,mundum cum fuis

|

1 hii

defideriis contemnebat. Quam cum jam con-

Auguft. (timoniuin fuij: S.'Sophi'æ,matris SS. Virgi-

tinua-

kj

e.

itulus LVAH. ' Fides.

869

]s

ls

tinuatione fofpendii vulfis humeris, etiam qui

& quo benigno ac favente utebatur. Ts, utpoe

dà

crüciabant, confpicerent mortuam , depofue-

te vafer fimulationis artifex, Chriftianum ,

runtomni parte exanimem. Quze poftea retu-

t

Arianumque finxit fub imperatore Conftan-

)

lit, quandam fibi virginem aftitiffe, atque teti-

tio, ut teligionis fimilitudine Cefari gra-

giffe membra fingula, & illico fuiffe fanatam.

tiofus ac carus effet; poft cujus obitum ad

"

XLI. Staturus, domus Hunerici procura.

| Iïdem l3.

tor,accufatorequodam Diacono Marinado vo-

Gentium fimulachra, rediit, ut Juliani, quem

chriftianze fidei defertorem fioverat, benevo-

catur, utque Arrianus fiat poftulatur: cum

Jentiam ac favorem hac arte captaret. Julia-

TD Daerol

l

autem confeffionem veritatis pluris faceret,

ISC t tj

no miferabili morte extin&o, vixdum Jovinias

2l exI 10.

quam omnia fua commoda aut damna; uxor

nus catholicus ac religiofus princeps, imperii

addudis comunibus liberis ad genua mariti

infulam acceptarat, cum Chaimzeleon nofter

advolvitur, perque omnia facra rogat, obfe-

et

Imperatoris recens creati religionem ceu no«

crat, & obteftatur, mifereatur fui, & pendentis

vum colorem expreffit, feque ( ut exSocratis

a la&e matris filiolae & reliquorum coujugii pi-

hiftoria liquet) pro foribus Ecclefize ad Chri-

rl

gnorum: neu committat, ut, quos generisno-

flianorum pedes abjecit, meliorum fpe veni:im

bilitas reddiderit claros, fervili conditioni fub-

ab illis impetrarecontendens, vociferatus eft :

jiciantur: non patiatur, utfe vivo, indigrio

mequafi falem infatuarum pedibusconculcare,

& tutpi matrimonio Camelarii fervi copuletur:

J

Deum haud dubie refpe&urum, quod invitus

?

Fidei deferie pona.

& valde gravatim faciat ipfe, quod plerique

(*

feciffent voluntarii: Sed ipte ex Jobo ei refpon-

XLIV.Heraclius, ut ex JoanneZonara, alis« Jo.Zonat,

-

det: tauquam uza ex zuftpientibus mulieribus

que hiftoricis cognofci poteft, dum Cathoiicus 3: Annal,

Joqueris. Formidarem, mulier, fi tantum hu-

effet., przclarifimam vi&oriam de Perfis re- Pi230t

jus vitze dulcedo effet futura amara, inamiffio-

portavit, & crucem Domini recepit, quando

neearumrerum. IÍmo fitu vere diligeres ma-

resRomawne defperatas omnino effe videbantur:

ritum, nunquam tu eum tuis infidiofis blandi-

at cum in hzerefim incidit Monothelit:rum, o«

ür

tiis in fecundze mortis exitium przecipitare

mnia illi infeliciter füccefferunt, & ipfe novo

conareris. Age, diftrahant liberos, auferant

atque inaudito morbi genere extinctus eft..

l$,

uxorem, diripiantfacultates: ego de Domiai

XLV. D. Cyprianus la

pforum miferabilem $. Cype,

l

promiffione planefecurus, hzec verba in mente

ftragem ac triftia deplorat funera : qua etiam

;«'

e

fixa tenebo: S/ guzs zon dimiferit uxorem, ff-

l

[]

narratione de admirandis prodigiis, quae ia

lios, agvos, aut dotmumy ?ueus zon poterit effé

nonnullos, qui przevaricati a pietate fuerant,

x-

difcipulus. Uxor difcedit, Saturus fpoliatus

perfecutionis illius tempore contigerunt, me-

d

omnibus, & plurimis fuppliciis debilitatus,

morandam in heec verba attexit hiitoriam:Si

h

I

mendicus demum relipquitur.

incredulis quibusdam minor fides eft futuro«

l,

rum, vel przefentibus terreántut. Ecce eorum,

Fides fenulata.

qui negaverunt, que fapplicia confpicimus ?

[

quos eorum triftes exitus flemus ; Nec hic

Eufebius — XLII. CumMaxentius Tytannus Gentilium

effe fine poena poffunt, quamvis necdum dies

-9- 16 nefariosritus, & czeremonias coleret, metue-

retque, ne fibi ad imperium tendenti ab inau-

venerit poenze, ple&untur interim quidam,

quo caeteri corrigaotur : exempla fünt o-

mera Chriftianorum multitudine aditus prae-

mnium, tormenta paucorum.

Unus ex his,

cluderetur, fimulandiartem fecutus, principio

qui fponte Capitolium nezaturus afcendit,

benignum, acfaventem fe illis exhibuit: dein-

rgäm

poftquam Chriftum negavit, obmutuit. Poe«

e

de vero cum vires fuas auctas, confirmatasque

na inde coepit, unde coepit & crimen: ut

cerneret, miram adverfus eosdem crudelita»

nec rogare jam poffet, qui verba ad precan-

)C

temexercuit. Poftquam vero fic Rome tyran»

dam mifericordiam non haberet.

nidem exercuiffet, tandem fugiens a Conítan-

XLVI.Regnerus Rex Danizeabrogata Chri- Damtas

tino Imperatore bello vi&us, füoipfius, quod

ftianorum religione, idololatriee in tegno de- us ann.-

m [dem i«

dicitur, laqueo eft captus: ponte enim divina

nuo inftituendze author fuit: quam ejus im- 925

virtute rupto, navibusque, quibus flumen con-

pietatem divina infequutà eft vindicta. Nam

ftratum fuerat, folutis, tranfitus ipfe peffüm iit,

Hel'es, quem regno ille ejecerat, adjun&is fi-

$,

& fcaphse fubito cum hominibus omnibus in

bi Gallorum auxiliis, eum przelio viéctum &

undis fubfedere,ipfeque mifer primus cum pro»

captum carceri, terro, ferpentibusque infefto

pugnatoribus fuisin flumine merfus fuffocatus

inclufit, qui fanie eum perfüfum, venenatis-

eít, ficuti olim cum univerfo exercitu Pharao:

que morfibus confe&um , horrenda morte af-

H

lj,

fecerunt.

x

.

ut fluvius ille, ad eum, qui Miluius dicitur,

pontem,equis & afcenforibus refertus vifus fit.

- XLVII. Adjiciam tem aliam füb Zephylino Eufeb.

is

Tum vero ea, quae olim cantata fuerant, ad

mis -*

geftam ad hunc modum, quze fi in Sodo

f

2)

oculum repraefentata videre licuit. Currus

eveniffet, velillos ad peenitentiam moviffet.

Pharaonis & exercitum ejus projecit in mare :

Erat quidam Natalius, non adeo diu antea;

ele&i afcenfores fatellitesquefübmerfi in mari

fed noftris temporibus confeffor fa&tus. Hic

rubro defcenderuntin profundum, quafi plum-

aliquando fedu&us fuit ab Afclepiodoto, &

j

bum cum aquis vehementibus.

alio quodam Theodoto menfario, qui ambo

Soeratu

XLIII. Eubolius Sophifta Julianum Apofta-

difcipuli fuerant Theodoti Coriarii, qui, quo«

1.3 hift.

H

ccl. S.

tam difcipulum habuit, a quo plurimi fiebat,

niam fententise falfe, imo potius dementioe

l

1x.

R. P. Lobz. Bibl. Man. Tom. F

Kkk kk

aucto£

$10

Bibliothucz, Manualis. Conciotatoria.

du

Deum. Credo firmiter nihil haefitans, quídquid

]oc

z;u&or erat, a Vi&ore tuncRomano Epifcopo

a communione feparatus fuit.. Perfuafus au-

tenet, & .credit romana Mater Ecclefia, atque

(

temfueratab illis Natalius, ut accepto falario,

ita promittosme victurum, moriturumque in

lo

hzerefis hujus vocaretur Epiícopus, ita ut de-

fide fantta. catholica. Domini mei jefu Chrifti,

g

narios centum quinquaginta menftruo tempo-

Dei & hominis.pro nobis mortui, & nunc pro

da

eotempore,-quo moriturus fuüm, fi tum loqui

vne

5

tat

reacciperet. lliis itaque conjunctus, per vifios

nes commonefiebat a Domino. .Mifericors . e-

non potero, confiteor Dominum-meum Jeíum

lo

nim Deus, ac Dominus nofter Jefus Chriftus

Chriftum:ex.toto corde meo; .

L

Z

. : .Ml P. Petrus Faber ita averfabat

Lurhzere

ti

' Vitala..

gun SOf-opJ

nolebat paffionum fuarum Martyrem extra

€. 2I.

L

J jn

Ecclefiam conftitutum perire. Quoniam vero

cos, utimollet eos, etiamfi recta docerent, au-

e

diri, aut.ad.eotum voluntatem aliquid in Ec-

neyligentius vifionibus attendebat, inefcatus

L

videlicet primatus apud eos.honore, & tur-

clefia ad. meliorem formam revocari. : Sicat

C

i quzeftu, quo plurimi pereunt, tandem.ab

enim, ajebat, dzemones vera interdum; fed non

[

ex veritatis Spiritu confitentur, ita haereticos

Aneelis flagellatus eft,ac tota node haud mo-

Ibld: 7'

dice verberatus, ita ut, cummane furrexiflet,

multa interdum bona. preecipere, ea tamen;

M

0

indutus facco, ac cinere infperfo, multo ftudio

quoniam non bono przecipiuotur Spiritu; mi-

Q

ac lacrymisante Zephyrinum Epifcopum pro-

nime grata eífeDeo. Porrodeeorum-conver-

f0

cideret, & pedibus advolveretur non Clerico-

fioneprocuranda, pulchram Lainio petenti E-

piftolam fcripfit, in. qua fummatim haec prae

]il 29

rum modo, fed & plebis, & ipfam Ecclefiam

Vsj

p

ad commiferandum proclivem , lacrymis de-

cepta fuggerebat :: 1. Utii, qui prodeffe veliat

g

fluentibus per mifericordiam Chrifti obtefta-

ejusmodi hsereticis, magna adverfus eos cha-

ritate praeftent; eosque verediligant, pulfisiex

9p

retur, ac multis precibus ufus, oftenfis etiam

plagarum, quas paffus fuerat, vibicibus,«vix

animo cogitationibusillis ; quse quoquomodo.

bid, 3

tandem ad communionem reciperetur. .

illorum apud:nos exiftiinationem imminvant;

Qobr

2.Ut eotum animos fibiadjungant,voluntatess

$0

idem de

XLVIII. Conftantius Chlorus Magni C

on-

tri

vit.Conft. ftantini pater, fingulari prudentia & fortitudi-

que captert, fic ut ii vicifíun iplum amest, &

de eo optime fentiant: id.autem facile confe-

QUs

bhexi ne Princeps, cum C-hriï*ri.anorufmþ.-quorundam'

fl

in Palatio fuo zetatem degentium fidem con-

cuturos, fi eos comitet allóquantur , &in fa-

ftantiamque explorare cuperet, conditioonem

miliari fermone de iis tantum loquantur, de

g

quibus inter utrosque convenit, omni alter-

propofuit, ut, qui vellentin palatio manere, &

. jnter amicos haberi, deos fecum colcrent, fi-

catione fublata , ubi pars videlicet altera .al«

teram videatur abjicere vel deprimere;:3.Ut;.

mulachrisque immolarent ; qui. vero Yecufa-,

rent, abícederent, gratiasque agerent, quodid.

quoniam priusin eis recte agendi pietzs, quam

facere fibi impuneliceret. Ex illis.no

naulii

reéta fides extinguitur, fiat gradus abiis, quae

o gf

j

iis;

pertinent ad recte fentiendum fecundum affe-

yrjon

Principis gratiam venantes, actificiu

*

H

obtuleraat: alii faniori religione tan

tam fu-.

&um, ad ea, quze faciunt ad recte credenáum,

at

perítitionem averfati, cultum pernegarunt z.

ideoque omui infinuatione;utántur, ut eos a-

(

vocent a vitiis, priusquàm verbum ullum de

di

quos in amicorum & confiliariorum numero

onid

habere voluit, fpretis & expulfisignavis &in-.

praviseorum opinionibus faciant.- - 4; Ut. quo-

a 1

t0

fidis immolatoribus; quod diceret, fidos.& ve-

niamin czeteris Lutheranorum erroribusis eft:

Gmm. in

fere communis, ut humanas actiones:& facta

ros amicosfore , qui religionem Ptincipi ptze-

fir f

i

tuliffent: Contra vero nuaquam fidem invio-

fuis meritis.fpolient, contemptisque recteía-

1j

&is, omnia in.fide reponant; ii perpetuo fer-

d

latam Principifervaturos, qui tam prompte &

mones inferantur, quibus.ad recte fa&torum

(01

facrilcïge .Dcum fuum ej;uxar.ldo ! prodldlfient

amorem acíftudium excitentur. 5.Ut, quoniam.

re

i

1

in.eo potiffimum fe fundant;quodEcclefize pree«

Wb Vilesid :

á

b

EXEMP

A

cepta & leges'fupra vires, minimeque ferenda:

Q

LA DOMESTIC

r

videantur, plena fpiritu cohortatione exciteu-:

fe

Hilk. Soc. I,

gnatioin fäïcefo«Mahfef ano, myfteria fis

T

tur, ut infpem redeant, & confidereincipiant,

SC.

p. .L 1.

$

z

deitanquam fübdu&o. velo.oculis quo-

i

fore ut & ipfi.queant non modo quidquid im-*

füper,c

[

D«:37.,

peratur, verum etiam longé majora, Deoad-

1 la,

dämmodo intueretur, revelatafunt.. Imo.tam.

f

clare, ut diceret, fi facra Scriptura, intercide-

juvante, praeftare. « 6. Ut potius colloquiis de'

ret, fetamen &re(te eaintelligere, & aliistra-

inftituenda recte vita, de virtutum pulchritue.

Q

dine, deorationis ftudio, de füpremo vite die,

Lictnt.|

dere, & pro eorum defenfione mortem oppete-

4 yett qu

Ribad.l. revelle. Valde autem cavebat, ne noftris quid

de zeternitate -gehennze, & fimilibus rebus;.

Qp

5.C.19. ifreperet, quod candorem fidei quoquomodo.

quam authoritatum vi, & rationum copia;

]i

eos.a fuis érroribus abducere contentur.:. .

IQ

inquinaret, & peregrinis opinionibus inficeret,

Hï&; Soe,

$ p

^unde metuens noftris. a neceffaria linguze he-

1V. P.]oannes Nuniius Barretus Tituani

.8. n. 935

Jefum praedicans ,. iisque .Deum effe negan-

nf ,

( ^braicz coguitione ftatuit; ut vulgatam editio-

"

Onspjl,

em mordicus tuerentur, quod &.in ,Gonci«ligf.

tibus , inufitato ardore fuccenfus, palam vo«

'Lridentino poftea decretum fuit. ..

E

/

*

ciferari ccepit, pro ea fe veritate

fi

Hift.Soc.

humengs

le mortes-oppetere.

»

J

paratum 'm.ilæ'f*

lj

]. S. Francifcus. Xaverius Catec

mol', CT.

MV

P-1-2-14- hanc. formulam . conteftandze .. fidei | docuit:;

.N;P.JoannesBaptiftaElianus

Hebrzeus a no- Ibid. p.a.

Deus, vereconfiteor, ut bonum Chriftianum.

ftris converfus, inipfo baptifmo cocleftibus re- 11 349 -

tl

L

H

dundans leetitiis, & divina perfufuslucefentie- ..

aculas:

[

U

Spmtum fanctum ,. tre

s P&qugas .& . unum. -

4

A

d

bat. quodammpdo ! omnes vitee fuze m

; elui

Pa

f

IK

d

-

-

C

Uiulzzs LFIIIL Fides. -

811

-elui; Ubi dein . Biblia in manus fümebat,quos

gem quidem tenuit, fed in ea greffum opqeris :

ä

locos nuper reputabat ambiguos, ita manife-

recti non cetendit.

fte fanctam fidem conteftari judicabat, ut nul-

VIL. Sicut navis fibi relicta , velis con- Beyer-

lo modo intelligi fecus poffent ; acerrimis in-

tractis ventorum non recipit impulfum, fed

l

citabatur ftimulis, ut fübito ad Hebrzos re-

lfinck T 1

eíto S,

in mediis fluctibus pendet exitio proxi

m2 5 Purif,

darguendos profiliret. . Multa dein in Socie-

fic & fides operum velis remigioque deftitu

- them, $,

tate pro fide fecit, & paffus eft.

"

xMenolo-

ta, portum zternae

falutis nunquam con-

l- Vibla

VI. P. Joannes Ogilbeus ab hoftibus fidei

tinget.

t

r

gium Soc.

oppreffus tantam animilztitiam , celeritatem

*c' QI.

10. Mar-

VIIL. Sicut terra inculta nibil nifi fpinas Staplet. in.

üi.

ingenii, & efficaciam, tam in verbis, quam

& tribulos profert: aer detentus corrumpi-

Otn,

Sept.

exemplis oftendit, ut palam conttiterit, Dei

tüur: domus non habitate corruunt: - vig non

chem, 2,.

virtutem in ipio habitare, & antiquorum

tritz filvefcunt: infirumenra Mafica, fi non

Chriftianorum conítantiam ac alacritatem

S

pulfantur , deflrauntur: ferrum fine exerci-

h

etiamnum noftro fzzculo reperiri.

tio rubiginem contrahit: aqua ftagnans non-

Tbid. 7.

l*

. VIL P. foan. Baptifta Baeza moriturus

nifi bufones & ferpentes alit: equus genero-

Maji.

hoc unum dolebat, quod pro Chrifto & fide

fus in ftabulo marcefcit: homines nihil agen-

Catholica non moreretur , ideo Chriftianos

do male agere difcunt; ita fides, (i non ope-

Qu

rogabat, utipfüm Tyranno offerrent.

retur, inutilis fiet, & tandem omnin

ftruetur.

:

O dg-

t

Ibid. 39.

VIIL. P. Petrus W'ritii, cum in ipfo Sup-

l«

Maji.

plicii loco vitz condonatio offerretur, (i fi-

IX. Sicut Corpus fine Spirita mortuum J2 2. .

*

X

dem mutaret;refpondit, fe mille prius mortes

eft, ita & Gides fine operibus mortua eft.

oppetiturum, quam fidem negarurum.

X. Sicut vitam Corporis ex motu dignof- Petrus

Q

Blefens c,

»

IX. Dominicus Colinus Hibernus prius

cimus, itaexo

peribus bonis yitam fidei com.

OGobr. (trrenuus militie Dux, poftea Coadjutor in

probamus,. -

2. de char,

j«

XI. Sicut

Societate factus ; cum poít Novitiatum in pa-

Beati "omnia vident in Verbo ; C.Bona in

triam remitteretur, a Piratis hzreticis cap-

fic nos debemus in fide omnia intueri, ita ut principiis

"

rift.£d,

tus, ad' defedtionem à fide ampliffimis prz-

vita noftra nihil aliud fit, quam viva imago

miis ille&us, maluit vitam laqueo finire,

p.1. S. ng

p

fid;i,f J"'eljuïsfque veritatis expreiiïq.

[«

. quam impio poftulato affentiri.-

- d

.

VII.

Necefftas.

li

XII. Sicut fundamentum ratione fug for- s. Bonw.:

H

SIMILITUDINES.

titudinis füftentat fabricam materialem , (icfer, 3. in

Qualitas.

"

::3

in fidei füb(tantia & foliditate collocatur & fu. ^

or. 22.

S. Aug.fa-I.Qicut in radice arboris nulla prorfas appä-

ftentatur xdificium (pirituale.

oft Pent,

la

. perJoan.

ret pulchritudo, & tamenquidquid eftin

XIII. Sicut firadix arborisalicujus emar-

S. Bern,S,

)

arbore pulchritudinis & virtutis, ex illa pro-

cuit, frondes quoque, flores, & f'u&tus per-

24. in

d

cedit; ficquidquid meriti, quidquid beatitu-

diti erunt, patienturque pariter medulla, Cant, "

'dinis anima fufce

P

pturaje&, ex fidei fundamen-

uuncus, & rami: Eodem quoque modo, (i

À

.to procedit.

anima aliqua a virtute charitatis defecerit,

i

Granat, in

II. Sicut

Equus; f diutorpeat in ftabulo,

fides pariter infru&duofa & fterilis erit, nec

filva f,

z

ipífa deambulandi defüetudine inutilis effici-

ullos ex fe bonos fructus producet.

Unde

a

tur, fic fides, qua ad beneoperandum data

285 .

S. Bernardus in ferm. quodam füper Cantica

u

.eft, fi otiofa diu maneat, frequenter interire

ait: Vides, quod non faciat hominem re-

folet, dum homo vitiisaffuetus, facileinhz-

&um fides etiam recta, qu& non operatur ex

refin labitur.

Unde DLominusait: Qui ha-

dile&ione ? fed nec opera, quamvis reda,

E

—bet, dabiturei , &abundabit: ab eoaucem,

rectum cor efhcere futficiunt (ine fide; quis

quinonhabet, & quod videtu

r habextc ; au*

enim re&um dicat hominem non placentem

;

feretur.

2

Deo? /egefide autem impoffrbileeft placere Deo.

)

] S.Chryf.

IIl Sicat femper difcere, fignum eft,

Qui non placet

*

Deo; non poteft illi placere

fuper. C.

nunquam poffe perficere : ita teftimonium

Deus.

12. Matth.

femper quaerere, fignum eft, aliquem nun-

XIV. Sicut fe habet efca ad cor

pus, itag. Chryf. .

;

quam velle credere.

reQa vita adfidem: & ficut carnis n

o(lrz na.

IV. Sicut

*XLa;äan t. l.

Matrimonium dici nequit,

tura fine alimento durare non poteíl, itane- -

4.deveta quando mulier viros multoshabet; (ic & Re-

que fides fine bonisoperibus: f4esezim /fue

Sap.

ligio multorum Deorum (aut do&drinarum)

operibus shortua fides eff.

impudica eft, & incerta, quia fidecaret.

XV. Sicut hortulani omhem operam Staplet.in

s. Aug'

V. Sicut i manusalicujus effet arida, ve-

füamin excolendo arborum radice ponunt, eo Dom. 6.

. |rit, o

contra

rum quidem effet membrum , fed fine fan-

poit

Y

quod beneficium illius in omnes arboris ramos

Epiph.

fl.g.n.93- |

Donaüü- guine, adeoque mortuum: fic & fides cum

rédundet; ita feduli cultofes virctatum ftu-

fit vera, tamen fineoperibus mortua eft.

dium omne in fide excolenda, fovenda, &

]

L.x I9. /

VI. Sicut unicuique bomini volenti per-

augenda ponunt, €o quod ab hac tanquam

. mor. c.21. venire ad deftinatum locum duo fant neceffa-

radice, ipfarum converíatio pendeat.

Jb ph

ria, oculus & pes; ficvolenri introire inreg-

XVL . Sicut Sol nifi luxerit fuper faciem Orig.in

I

num ccelorum, oculus fidei, & pes operis.

terrz , nullus fru&tus crefcit aut mature(cit; Job.

UndeS. Gregoriusait: Populus Gentilis qua-

ita nifi per fidem veritas fulf-rit in animabus

fi oculos non habuit; quia non recepta lege

hominum, hi nulla opera bona producent.

non vidit, quo ire debui(fet: at contra Ju-

" XVII. Sicut inmarinifi anchora figatur,na-S. Chryf

daicus habens oculos , claudusfuit, quiale-

vis ventorum ludibrio expofita hincinde jaca- hom,xzán

tur;

d A. P Loba. Bibl. Man. Torm:. 1.

^

Kkl;kk 2

Bibliotbece Manualis Cancionatah'æ

812

£p. ad He- tur 5 ita nifïinteïlg:&us nofter per fidem firme-

XXIX. Sicut Ferpeus,curh urgetürþerïcu-i S. Ambr.

br2e08,

tur, abopinionum variarum fludtibus femper

lo caput abfcondit, feque in orbem colligens, Orig. c. 4»

abilis.

objecta reliqua corporis parte, illud folum

f;ircumfereturl inft

Utiltas.

D

tuetur, eo quod dicatur cztera membra falvo

idem

XVIII. Sicut inter duos lapides molares

capitis vigorereparare; fic verus Chriflianus

hom.59. teritur triticum , & fit imilago munda; fic fi-

ante omnia Fidem cuftodit, bac enim falva

flor. ?

inMa'^ deles inter argumenta & fidei dógmata fala

facile reliquas virtutes cuftodiet , aut repa-

rabit.

f, u-

. pofiti, conteruntur, & carnalibus defideriis

exuti, fpirituales efficiuntur.

XXX. Sicut is, qui ad citharam vel orga- Beyilinck

iäem

XIX. Sicutii, qui inturri confiftunt, duo

nacanit, varie vocem adin(trumenti fonum iníefto S,

hom. 4€- bonaconfequuntur, fcilicet ut & ipfiirruptio-

fle&it, ut hzcduo fibi mutuo confona modu- Thom,

thom. 7.

nem non facilepatiantur, &hoftes fuos auda-

latione refpondeant ; ita Fides viva hec duo

€ius expugnent; itaqui in fideiturri füunt pofi-

potiffimum efficit, ut duz primarig poten-

ti, nonalios timent, fedtimentur potius.

tiz, intelle&us & voluntas, fibi mutuobene

S. Hilarius

XX. Sicut quzdam medicamenpta omni-

refpondeant , ut per ea quz per Fidem con-

1. 3. de

u 2

Tf ino

busmorbis profunt; ita Fides Catholicacons

cipit intelledus, voluntas moveatur & affi-

1

tra omnes morbos animi medelam affert.

Ciatur.

S, Ambr.

s

XXIL. Sicut granumSinapis, etfiparvum

XXXI. Sicut Samfon , quamdiu capillos

Jud. c. 16.

&infipidum, ubitericcepit, ftatim virtutem

retinuit, omnibus robore prevalebat, ton-

fuamexerit; itaFides, etfimodica, moxta-

fus vero fuccubuit; ita quamdiuquis Fidem

men, ubi,exerceri coeperit, virtutem fuam

vivamretinet, facilebo

"

&es fuperabit; fecus,

oftendit, &hominem totum interno charita-

fi eam aimiferit.

tis divinz calore replet.

5'. VIII.

Granat, in

XXII. Sicut equi ferocitate exultantes,

filia.f., nifiduritia frenorum cohibeantur, equitem in

297-

MOTIVA.

.periculum conjiciunt; ita effrenatz libidines;

nifi fides metu divinz juítitie eas coerceat,

&c omnia pulchre deduci poffunt ex Fidei

H

animam manifcfli exitii periculo exponunt.

cum Sole facta comparatione, uti ple-

$. Bonav.

XXIII. Sicut quiamifit oculum dextrum,

