guítinus monet , temperata relaxatione &

quia, teíte S. Climaco, ut apud eos, qui

m

S.Bernard.

jn fxculo fünt, avaritia eft radix omniu

fer. 24. de

3.(-10 r mx- dï

conítrictione temparandi funt, ne appetitus

malorum, ita in religione gula: quod confir

-

Ts

(

przevalere valeat.

mfe viv.

;

mansS. Bernardus: Non poteft,inqui

t quis-

LP

$. Greg.

T. ANoffe debet folidum smuodum vincendi. boc vvi-

p

quam perfe&ionem virtutum accipere, nifi

! 30. mor.tiym , qui in fequentibus rribus doctrinis

prius intra fe domuerit ventris gulam, neque

da

€. 14

confiflit. 1. Ut artem continentiz fic teneat,

oteft .a femetipío tentauones demonum

h

quatenus non carnem, fed vitia carnis occi-

expellere,

d

dat. Adjutoremquippe habemus internz in-

nifi refrznaverit in fe appctitum

D

gulz.

tentionis hunchominem , quem exterius ge-

V.. Noffe debet, 4

uando grave peccatum. e[fe s. Aþtoiu;,

D

ftamus, & ipfi infunt motuslafciviz, & ipfi ef-

h

- po[ft : id quod S. Antonius fequentibus ver-.

fe&tus fuppetunt operationis bonz. Szpe ve-

bis oftendit: Ciborum fumptio fecuudum fe

1«

ro dum ia illo hoftem infequimur, etiam cis

$6u

non potefteífe peccatum, nifi quatenus repue

Cat,

vem, quem diligimus, trucidamus, & ízpe,

gnat re&titudini voluntatis, quod autemree

dum quafi concivi parcimus, ad prelium ho-

lic

$. Hier.ep. flem nutrimius.

Hinc S. Hieronymus dixit :

pugnet, contingit dupliciter, uno modo pro-

pter repugnantiam ad proprium finem cibo-

fo

e 20. adFür- Parcus cibus, & venter femper efuriens tri-

W

rum, ficuc cum aliquis propter delectatio-

duanis jejuniis prefertur & multo melius eft,

nem, quz, eft incibis graviter üocentibus,

&

z

quotidie parum, quam raro fumere. Sed &ip-

P

contrariantibus faluti corporis ; vel fecun-

1. 4. Infins f& Chrittus S. Gertrudi dixit: Mihi quidem ad

dum fpeciem, ut infirmis fructus, herbz, &

W

€, 3.

hoc oblatum erat vinum myrrhatum curm fel-

hujusmodi graviter nocent; vel fecundum

le, mixtum, quo citius moreret, fed defide-

uantitatern, ut cum nimis comedit de ali-

rium multa patiendi pro homine retraxit mes

quo, ita quod graviter gravat ftomachum, vel

ne biberem. Tu verodiverfo in eodem amo-

caput, vel hujusmodi,

re füme omnia neceffaria & commoda, ut

V1. Noffe debet,

non taim tnateriam, vtl quali- S.Ambrof.

perea diutius in fervitio meo viva conferve-

ap. Manfi

l j

l

ris. 2. lIt norit, generalem hunc continentiz

tatem, quam appetitum in gula confiderari ; uti re&te

difc.n6, fl»

VJQS.

Caff. coll.

S.Ambrofius indicavit, dicens:Cujus mortife-

modum effe, ut fecundum capacitatem viriti,

rüm virus tum utcunque vacuatur, cum non ^*

$, €s 23*

vel corporis, vel etatis tantum (ibimet cibi

qualitas fed libido in efcis przcavetur; Prima

E

unusquisque concedat, quantum defiderium

LUA

faturitatis expofcit. llt autem hzc men(üra

enim mulier non exquifitarum dapum, fed

.fola pomi dele&tatione mortem mundo indu-

v;". bu

$. Doroth. cognoftatur, füadet S. Dorotheus, ut quisque

1.9.

experientia magiftra difcat, & obfervet, quan-

xit, & antiquus hoftis Regem noftrum non de

carne, fed de pane, tentavit. Et id ipfam con- S.Bernard,

d

ta cibi copia foleat ftomachum g'avare, ac

firmans S. Bernardus : Repleti ventrem faba, in flor. e.

deinde paulatim de copia illa detrabat, donec

inquit mentem füperbia, cibis damnamus fa- 99«

«

nullam amplius in digeftione difficultatem

PI'OV, y

fentiat. Contra notet quoque, quanta cibi te-

ginatos; quafi non melius fit, exiguo fanguine

M

ad ufum vefci, quam ventofo legumine usque

N

nuitas & parffíimonia imbecilliorem redda, ut

ad ructum exfaturari? precipue cum Efau

ófficio, quod fuftinet, egre fatisfacere poffit,

non de carne, fed de lente fit reprehenfus, &

quo animadverfo paulatim eo usque commea-

non de carne damnatus; & Jo-

nathas

b

um augeat , donet integras vires fentiat ad

de lig?o Adam,;

s m

Tuuu: LXIV. Gula.

àn

Wt

nathas de

m L 60,

gufta mellis, non carnis; morti ad-

aternam beatitudinis, de qua Chriftu

8 potïfg

*

judicatus.

A

tum in citato themate locutus eít,

- Vli. Noffe debet, que menfura in cibis fer-

l

II. Ex occa(ione thematis: Z4dbuc efie eYant P. 77.

t

*anda fit, ne quis in gule vitium incida ; illa

in ere ipforum : & ira Dei afcendit fuper o$ ; v.31.

$. Antoni- nempe , quam S. Antoninus indicavit, di-

poteft explicari multiplex ira, quam Domi-

nus apud "cens:.

r

Tantum poteft, & debet quis comede«

I n i

nus erga gulofos oítendit tum in veteri tefta-

M;nf: ]

'& re , & bibere, quantum credit fe indigere ad

mento erga lfraelitas ab igne devoratos (un-

1:: RUT

-

fuftentationem & executionem eoruin , quar

i*

de locus fepulchra concupifcentie vocatus,

fibi incumbunt agenda, ita ut non usque ad

eft) Philiftnzos & filios Job ruina domus Op- fad, 16.-

(Cp

D

ilidiy

naufeam fümat, fed cum aliquali adhuc ap-

preffos: Balthafarem Regem Babyloniorum job. z.

i

l* Liufjs,

petitu finem faciat.

(qui in pariete manum vidit hec verba fcri- Dan. &.

le, ]"ü.c' 38'

$. Gregor,

Vill. Noffe debet, quot modis gule vitium

bentem: Mane, Thekel, Pbares) quse omnia

r

ibid, n.11.cotmmnittatur ; quinque videlicet a S. Gregorio

poffunt pulchre & ingeniofe in fenfü morali

n atdLim.

indicatis, dum dixit: Sciendum, quia quin-

explicari; Videatur Fa

^

ber conc. t. in Dþm.

LTAR

que nos modis gulz vitium tentat, aliquan-

6. poft Pent.

-t

do,indigentiz tempora prevenit; aliquando

III. Ex occafione thematis : Noli avidus effe in Ecel. 3y«

l;l

tempus non prevenit, fed cibos lautiores

omni epulatione : pote(t explicari varius exceftus v. 23.

li

quzrit; aliquando quzlibet (ümenda fint,

lt

per gulam committi folitus, eumque in finem.-

preparari accuratius expetit; aliquando au-

illud S. Gregorii afferri teftimonium: Quin.s, Gregor.,

tem & qualitati ciborum & tempori congruit,

que nos modis gulx vitium tentat.

I, Ali-1.20. moz,

T [l

t

fed ipfa quantitate fümendi menfuram mo-

quando namque indigentiz tempora prave-c. a6.

j("

deratz refectionis excedit.

nit. 2. Aliquande cibos lautiores quzrit.

o

SBem.fe,. 1X. Noffe debet boc vitium e[fe difficulter cu-

3. Aliquando preparari accuratius przcipit,

$9. dein-raübile; uti S. Bernardus indicavit, dicens:

4. Aliquando in ipfa quantitate fümendi meü-

ter, dom. Gula femper eít in pugna & in culpa, (ive

füuram moderatz refeGtionis excedit. $. Non-

I $, Climse,

m en 26 0

manduces, five bibas, adeít illa tecum pu-

nunquam ipío zftu defiderii immen(i deterius

ui3^

.gnatura , fi bene non pugnas; certe vinceris

peccat. Qui omnia füfius explicata, paffim.

Sleutd.

ab illa, quz cum multis pugnat, & a pau-

apud Authores, precipue Fabrum conc. 3.

1

. f ag d

«Jo.Cli-cis expugnatur. Quod etiam $. Jo. Clima-

in Dom. 6. poft Pentec. videri poffunt.

P

"med vir,

macus

cus confirmans, de gula, inquit, dicturi, fi

[5

. IV. Ex occafione thematis : Qui diligit efti- Prov. as«

jl

gtaq. ,4.

unquam alias, nunc maxime contra nos ipíos

las, in egetate erit: poteft explicari varia €ge- V. 17,

philofophari ftatuimus; Miraculi enim loco

ftas, quam incurrunt gulofi; nimirum 1. ege-

?

duco, íi quis ante mortem & fepulchrum ab

hac domina fe in libertatem vindicavit, Vi«

ftas Opum: quam indicavit Diogenes homini

m

opulento ad pauperiem redaéto, & olivis ve-

di facerdotes fenes a daemonibus delufos, qui

fcenti, dum etdem dixit: Si fic prandiffes, non

juniores fibi non fübjectos in compotationi-

ita coenares. 2. Egeftas Spiritus: quia non per-

[ s n

bus per fpeciem fauftz deprecationis feu be-

manebit in homine Spiritus Dei, quoniaim

2

nedidtionis, per p

«orrum

unt.,

pcula & alia leyunt5 feu

caro eft. 3. Egeftas Pirtutum 6 meritorum:

Gen;öy »

fe

quia qui amat vinum & pinguia, non ditabi-

lls

X. Noffe debet, eux viri [pirituales convivia

tur, id eft , proficiet in virtutibus & meritis.

Cant.

emni modo declinaye debeant, ob rationem videe

Pc-

4. Egeftas fame bone: quia te(te S, Chryfofto- Prov. 1. c.

a

licet a S. Gregorio indicatam, dum dixit:

o nihil ignominiofius eft hoc vitio; & prz-

(s

folerter intuendum eít, quia celebrari con-

terea de ventris ingluvie inepta lztitia, [cur-

Q«

vivia fine culpa vix poflunt, pene femper

rilitas immunditia, multiloquium, hebetudo,

epulas comitatur voluptas, nam cum corpus

in refe&tionis dele&atione refolvitur, cor ad

fenfus juxta S, Gregorium propagantur,quz

omnia famam non leviter obfcurant. j.Ege-

Ítas con/alationum celeftium: nam quod has non Thom,

inane .glaudium re;axatur.

Iff

liabemus, aut rarius fentimus , nos in culpa Kemp.

;1.3.)

J

$. XI.

fümus, inquit Thomas Kemp. quia compun-€-2^

&ionem cordis non Qugzrimus , nec vanas &

i

CQNCEP

TUS PRADICA-

BILES.

externás confolationes omnino abjicimus,

$Anbrf

6. Egeftatem Gloria eterna : quati cum epu-

J

Lu C. 6'-

x occafione thematis: W vobis , qui fü-

j!

Man

^E

lone amittunt, qui in hac vit

*

a degentes dur

Is 460 l

y.- 295.

tuvati eflis, quia efurietis: poffunt effe-

cunt in bonis dies fhios,

í Ü

n

&us gulz per fimilitudinem Famis explicari.

on

V. Ex Occafione thernatis: Ponit Nabusárea. Reg.29.

13

Et dici 1. quod gula accerfat famem corpora-

dan Princeps Regis in Serufalem , & fuccendit. do« v« 8

Prov.a3. lem, quia juxta Salomonem vacantes poti-

mum Domini: poteft dici, quod fepruagintà

ed

V. aT.

bus, & dantes fymbola confümentur. 5. Fa-

interpretes iftum Nabuzardan Principem co»

mem »oralem, (cilicet avaritiam & cupidinem

quorum dicant, unde S. Gregorius & alii pers Gregoss

divitiarum , quibus parare poffint delicias

eum gulam intelligunt, ajuntque: Muros Je-1.3o. mos,

)no S'Bemlfd'

.a gula fua expetitas.

3. Famem jpiriiualem

rufalem coquorum Princeps deftruit,quia vit: e» 26

? j e

coeleftium confolationum: quia, ut füpra ex

tutes animz , dum non re(tringitur ventet,

"LUE

Prov.a7. $, Bernardo dictum, ubi curiofa diver(itas

w

V. 7»

perdit. Oftendatur ergo 1.Quomodo hié Prir-

n

ciborum paícit ventrem, cceleftis panis jejue

ceps feu gula 1. Succendat igne libidinis córs

Ü

nam deferit mentem.

4. Famem fpanis éuchae

pus; femper enim faturati jancta eft laícivia

n

riflici allegoricam : quia anima faturata calca-

tefte S. Hieronvmo. . à. Jpne cencupi/centie :

bit favum, juxta Salomonem. — $. Famem

ham ut $. Ephreri aít; qui corporis füi carnes

— R. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. 1.

$S $$

50

delicate

"

N- «

074

Jlibliotbece Manualis Concionarorie

il

Prov. 23. iï*delï'cate nutrit: concupiícentias malas pafcit. perfedtos. |.2. Fingantur templa bina Dagoni

Abf

v. 29.

2. Jgne furoris: nam cui rixge, cui foveg, cui. & Bacho edificata; hi enim guloforum funt

del

fine caufa vulnera? inquit Salomon; nonne dii. 3.Fingantur quatuor propugnacula quo-

yé

his, qui commorantur in vino, & íftudent ca- rum unum [Ifraelitzs carnes appetentes, alce-

Lt

licibus epotandis ? 4. Jgne infernali: uti dives. rum hlii Job, tertium Philiftzi rnina domus

e

epulo expertus eft.

oppreffi, quartum dives epulo cum fuis filiis

Jo

VI. Ex occafione thematis:. Jn multis efris. & amicis defendant. 4.Fingatur in circuitu

Eccl. 37.

qu

VY. 33«

erit infirmitas : oftendatur qualium morborum foffam profundam habere non aqua, fed vi-

nií

caufa fit vitium gule. , 1. In Corpore, nempe no impletam, in qua fubmergantur multi,

$

podagrz , chiragrz , cholice , calculi, hy« qui ab Inquilinis & Duce hujus arcis füperan

- dropis, febris, &c.

2. In zfnima: nempe tur.

j. Fingatur oppugnari a Chrifto per

i

fapzrbie , dum alios paffim prz fe contem- quadraginta dies ieju*nantc,i& aliis ipfum in

&

nunt: ZZvaritie, dum plures femper appe- abítinentia fequentibus, quorum tefíera mi-

int

tunt divitias, ut plaribus deliciis frui queant: litaris fit: JNe quid nimis: arma & gladius ver-

li

Ire, dum per vinum & epulas accendun- bum Dei , maxime illud: Non in folo pane

[

tur, & quosvis adoriuntur. Jnvoidie, dum vivit homo, fed in omni verbo, quod exit de

f"

alis, qui ejusmodi deliciis fruuntur , qui- ore Dei ; nam guftato fpiritu defipit omnis

bl

bus ipfi carere coguntur, invident talem for- caro.

Modus expugnandi congtreíffus cum

tem: Luxurie, Quia vicina funt venter & hofte concurrente: (neque enim occafionem

$Cj |

fb

iet

genitalia, & pro membrorum ordine ordo hujus vitii atque adeo prelium cum illo de-

e

vitiorum, tefte S.Hieronymo: cedie, quia clinare poffumus) premium manna abfcon-

p

plenus venter uti non ítudet libenter, ita ditum: (juxta illud Apoc. Vincenti dabo Apoc. a.

«

nec libenter orat.

Uit adeo re&te dixerit manna abíconditum) & fatietas sterna: jux- v. 17.

(à

S. Gregorius: Ex uno gule vitio innumera ta illud Pfalmifte : Satiabor, cum apparuc- Píal, 16,

vitiorum a

v. 179

Us

-

gmina ad ani;mæ cqui&um pro-

rit gloria tua. Et: lnebriabuntur uberta-

Písl. 35.

ho

duci.

te domus

VIL Ex occafione thematis: JNoli e[e in tabis eos.

tu2, & torrente volupcapjs po-

v2

N

Prov. 23.

fig

V. 20.

conviis Potatorum : oftendi poteft, quod gue

lofis idem eveniat, quod Regi Balthafari con-

$. XIl.

X

f

tigit, qui vidit in pariete manum fcribentem:

ALII CONCEPTUS

Dan. $.

Mane,; Thecel, Phares.

Oftendatur ergo t;

y. 25.

Quam vere dicatur de gulofis Mane, id eft,

riptura dixit: Cüm audi[fent vocem Domi- Manü ditv*c.'

D

Ls

.

numeravit Deus regnum tuum , & complee«

ni Dei deambulandi in paradifo ad auram poft x, n. 4.

q

vitillud: vere enim talibus vita plerumque erídien ; lgitur ferpens in meridie paulo ane

p

abbreviatur per multos annos. . 2. Thecel, id te Dei adventum primos parentes noítros in

eít, appeníus es in ftatera, & inventus es mi- peccatum cadere fecit, hoc enim tempore

p

nus habens; quia vere tales habent minus ut plurimum lautiora inftruuntur convivia,

u

pecuniz, minus gratie , minus virtutis, mi- menfzque copiofiores & fuperflue apparan-

Author

nus bonorum operum, &c. 3. Pbares, id eft, tur: & ideo gloffa daemonium rneridianum

inyerf,

e

ln

di

divifüm eft regnum tuum, datum eít Medis ita exponit, id eft; a fpiritibus de ga(trimar-

& Per(íis: Quia ejusmodi gulofi relinquere gia tentantibus.

P

" « debent pofleíliones fuas aliis, qui in bona eo-

II. Plutarchus tr

adit '/apüd IEgyþtiös V'Hï-. le'r'gh.'

I0

rum füccedunt, & forte nunquam aut raro guiffe morem, ut (i cadaver tumulétur, ven- de efu car.

d

e

- de iis recogitant.

irem priusquam illud. fepulture . traderent, nium.

fb

ft

Prov.25; . VlIl. Ex occafione thematis: Prov.23. exícigderent, eumque profane projicerent ;

oftendi poteft, quomodo convivia Chriftia- cujus fadti hanc affignat rationerm, inquiens:

Qr

.norum Conítituta effe debeant , Nempe 1. /gyptii ventrem defun&orum exemptum &

W

4

Quod a Dei laude inchoanda. | 2. Culter in excifutn, quaíi caput fcelerum omnium ab

".. .guture ftatuendus ad moderationem fervane homine admifforum, ejiciunt, ingluviem care

[

X

Exod.19, dum. . 3. Cum timore coram Deo comeden-^nificinam execrantes.

"

al

[]

Tob. p

um, ut Moyfes & Aaron, Tobias & amici:

IlI. IÍnter

la contra €

brios Tpi*v()latä verba Jo&l,x.v.7.

i

fecerunt. 4. Moderate gaudendum. j.Sin- Joel Propheta etiam hec pronunciavit: Éxe

Diloyye,

ceritas & concordia fervanda. 6. Honefte & pergifcimini ebrii, fle & ululate, ubi Ly flete qui-

fpecv T. d[

amice colloquendum. 7. Ambitio de prima- libet facile intellexerit; (ecus vero Ly ululate,

hi ]

$ b

tu loci tollenda. .8.Gratie agendz, quz om- fiquidem hoc beftiarum, & non hominum eft

P9Mil, b

nia fufius apud Fabrum conc.6. in Dom. 16. proprium 5. & nihilominus aecommodatiffi-

&

Pentec. explicata videri poffünt.

me di&um nemo dubitet ; fiquidem per vo-

p

Ofea 13.

IX. Ex occafione thematis: Sfuxta pafcua racitatem homines animalia, fere & lupi ef-

V, 6.

Jia. adi

1

cor fuui, &j obliti funt mei: poffunt omnia ad . appellari folet.

pleti funt, C faturati funt : elevaverunt ficiantur: Unde & communiter vorax IUpus

hoc vitium pertinentia per fequentem defícri-

IV. S. Gregor. i

lla Jobi explanans verba : $. Greg.

! cmy(u

ptionem explicari: 1. Fingatur arx rotunda Clatmorem exattoris non audit,quis hic exactor fit, Job. c.39.

fef Mu dm'

in medio fertilis campi exftru&ta, & ex una interrogat, refpondetque, eum noflrum effe V* 7

Ll

M

parte hortis & agris, ex altera vineis cin&ta: ventrem, qui quotidie neceffarii a nobis exi-

ut oftendatur, gulam & cibos & potum ut git cibi tributum. Nonnulli per exactorem

plurimum inordinate appeti, & boc vitio intelligi ventrem volunt, ipfe namque a nobis

)

ad inten«

omnes homines undiquc oppugnari , etiam. quoddam f:gigic debitum : Ixf(oxque

^ tum

'-T-

875

Ql

| Iïtulw LXIV . Gula,

lt

tüm noftrum fan&tus hic fübjungit, dicens:

ue inter fe majorï ftudio contendunt , qui

N«

Abftinentes igitur viri, dum violenta gula

€ ipfum magis infamet, quis majorem fuüb-

ll[eh

de(ideria reprimunt , qua(i clamantis exa&to-

fannandi occafionem prebeat, quis nervos

Qs

ris verba contemnunt.

Sed cum contineinti

amplius infringat, quis vires amplius debi-

viro contra ianumera vitia multa virtatum

ls

litét, quis communem Dominum gravius ir»

lt

certamina fuüppetant, cur füb exactoris cla-

rites, ac videre eít ftudium certamen dia-

Jmote contempto de folo hic ventre dicitur,

bolicutn.

Vl

Itj

,quod ejus impetum impul(umque reftringat,

VIIL Evolvatis univerfum S. Matthei tex- wasj dife, -

d

nii quod nullus palmam fpiritualis certami-

tum , invenietis , quod in variis occafionibus s. n, 4

pet

nis apprehendit, qui non in femetipfo prius

Chriftus de inferno loquens , non femel, íed

n

per afflitam ventris concupiícentiarmn carnis

oGies illius tormenta ad hoc duo, ícil:cet

intentiva devicerit? Neque enim ad confli-

ad flecaüm & ftridorem dentium reftrinxerit:

[l«

et.

&um fpiritualis agoris affurgitur, fi non prius

Scitisne hujus rei caufam? Nimirum duo

intra nosmetipíos hoftis poíitus, gulz vide-

peccata inter reliqua in mundo triumphant,

A

de

licet appetitus, edomatur, In caffum con-

quibus dictus accenditur focus, fcilicet ilia,

tra exteriores inimicos in campo bellum ge-

quz füám originem ab oculis minus bene cu«

Il

titur, fi intra ipía urbis mcenia civis in(idians

ftoditis trahunt; ideoque letus & inconfola-

üm

habetur.

C

bilis plan&tus illis correfpondebit; aliud ge«

$.Chryfol, V. Ingeniofam D. Chryfologus circa luci-

nus ad gulam fpe&tat, que ad dentes rela-

de.

E

0

fer. g*

. ferum a

utiffimum ferpentem inítituit pon-

tionem habet, ideoque ibi erit ftridor den-

derationems hic enirm fpiritus malignus ex-

tium, quia per qua quis peccat, per hzc tor«

ab0Apoc. t

ploraturus, utrum Chriítus Dei Filius effet,

ux' V. i?.

quetur. Ecce concéptum hunc vobis claris

eum aggredi atque centare prefumpfit. Cir-

Hugonis Cardinalis expreffum verbis, dicen-

dQs Pmo 16.

ca quod factum taliter difcurrit prenomina-

tis: Flebunt oculi, quia in vanis fuerunt va-

*[a. V 17.

; Mil.sr,

tus Do&tor: Quid eft quod jejunante Chri-

gis ftridebunt dentes, quia edaces fuerunt.,

»

o 9:

fto deitatis (igna tota in fola panis promi(lio-

Per hzc duo notantur duo genera culparum,

ne perquirit: & quem Dei Filium continua

pro quibus puniuntur; fcilicet concupilíceae

fignificatione jejunii pr&fentit , effe Dei Fi-

tia oculorum, id eft, avaritia ; quz per He-

lium de provifione panis, de cura ventris de-

tum; & gulofitas, quz per ftridorem den-

fiderat approbare? Si Filius Dei es , dic ut lapi-

tium, defignatur.

Merito itaque D. Anto-

des ifii panes fiant..— Quare non dixit, fi Filius

nius vitium hoc gulz fequentibus deteftatur

WJMMH dlfc.

Dei es, dic, ut homines aut Angeli, aut ali-

verbis: Quam fpem habere poffunt de Deo

AT YT

Y

quid aliud fiant: fed: dic, ut lapides ifti pa-

& beatitudine, quorüm Deus venter eft, ut

b

nes fiant? quia fcilicet mediante gula, etiam

dicit Apoftolus, & gloria in confufione iplo»

n

P

- per folum panem Chrifítum a fe, quantumvis

rum, qui terrena fapiunt,

I

ipfiusmet Dei Filius eflec, feducendum fpe-

fabat. Panem.malus ingerit, ut virtutem

,

l

[l«

'Author

mutet, inquit Author operis imperfe&ti. Cum

MISCELLANEA

"

imperf.

enim eum , propter continuum quadraginta

Qualitas.

Á

i[s

Hom.$, dierum jejunium , Filium Dei fufpicaretur,

animo deípondit ; inquit hic Authot: aft ve-

&e quidam dixit; Venter quidem po- Fsb. eone,

, ubi fe famelicum exhibuit; quando poftea

,I.,'Re

1« hh.

fcit, & appeHat, fed tamen moleítus - inDom,

D» de lt car.

efuriit, tunc tandem a fe pervertendum fore

creditor non eft, fi illi das,

3

eravit, probe fciens , homines, etiam per-

quod potes,

quod debes, non . Rn

e

ü,nium.

?ä

h

&iffimos, gule implicari laqueis ; tunc

. li. $. Bernardus de gulz deditis dixit, eosIbid. cona;

omnia ejus propofita facile fe annibilatarum

aliud non facere,

. confidit.

Diabolus videns per quadraginta

ecerere.

quam ingerere; dirigere, & 1. a. $.

/

jb

dies jejunantem, inquit di&ctus Author, de-

lll. Dionyfius Tyrannus , cum in Phiditlis Cicero a, N

fperaverat; poftquam fenfit efurientem, ite-

Lacedemoniorum (publicis & frugalibus con« Tufcul,

lu

rurn coepit fperare, & fic acceffit ad eum efüu-

viviis) coenaffet , negavit íe julculo nigzo,

rientem. -

quod coena capüt erat, delectari 5 tum is$;

u od

Bellovac.

VI. Bellovacen(is Brachmanes ad Alexan-

qui coenam coxerat, Minime, inquit, hoc mie-

n

l

ípec,mo- drüm Magnum ita fcripfiffe vefert : Menfas

rum eít, nam condimenta defuerunt, nimi-

ral. l3. noflras deliciis non implemus, & ideo no-

rum labor in venatu füdor, curíus, fames,

, !,

p.8:dift.1. bis nec nocent , non infirmitatem generant ;

fitis &c. his enim condimentis Lacedemonio-

apud nos enim illicita eft ventris extenf(io,

j»

proinde fümus fine aliqua egritudine, & diu

rum epulz condiunfur..

ja

od

L|

Damnum;

vivimus , &, quamdiu vivimus, (ani (umus,

fl

medicinas nullas facimus, quia naturam no»

1V. Quidquid avium volitat, quidquid &enec; 1e.

$

N

ftram nullis füperfluitatibus gravamus.

pifcium natat, qüidquid ferarum diícurrit, Rhet.

5. chl'yf-

VIL S. Chryfoftomus abufum in gula coms

noflris fepelitur ventribus3 qué&re nuno;

H $ Gl'eg'

fet. 34. demitti, fequentibus verbis pathetice defcri-

:, JOb' 6'39'

cur fübito moriamur? quia mortibus vivi-

pefür, -

bit : Illlud multo intolerabilius eft; quod mor-

mus.

'€Vv 7'

bus tot malis redundans, totque fecum inve-

V; Abbas Moy(es dixit: Per

has'quätuor Via PP.,

hens calamitates , ne crimen quidem cenfe«

res paffio gignitur, per abundantiain efce &*. 8. e3.

tur, fed in divitum rnenfis hujus turpitudi- potus, per fatietatem fomni, per otium, &

mis gratia pugna oritur atque certamen

atum veftium,

0,8!39 per orn

: JRp P ox Lo!m. MMS .Bi])lo Tmo [

$58582

VI. Tam

ïs-;

/

s..-.....-l

876

Jübliotbece.: Manualis Concsonatorte

Ein: fatter .Baucb bafst. Honig. aucb

rl

Senec. ep.

VI. Tam infalubre, quam turpe eft, plus

83*

fibi ingerere, quam capiat, & Pcomachn fui

Ein leerer .Leib ifst. all. Speis. gleicb

p

non nofífe menfuram.

X. V« tibi terra, cujus Principes mané come- Eccl. ro.

Fauftus.

VII. Re&e cecinit nonnemo:

dunt. Qui mane comedit; vefperi dolcc. v. 16.

Sint ignota licet magni patrimonia Croefi,.

Frübee[Jen Imngt dbendreu.

mobus h

Immenfie abfumunt alta barathra gulæ-

wuc

j in

$. XV.

hort

hi. du'

qid b

SXIV

AUTHORES.

AXIOMATA.

I. ]oannes Bufzus in Panar. V. eodem.

pl'l

Schola Sa-I.

lI. Jacobus Alvarez to. 2. l. 1. part. c. 3. & 4.

lern,

Ex magna cceno Stomacho fit maxima

cena.

III. Jacobus Canifius to. 4. de vit. capit.

tra

Ut fis nocte levis, fit tibi coena brevis.

$.

li. Pone gulz metas, ut fit tibi longior ztas.

IV. Bernardinus Rofi gnohus lib.2. de dlfmpl

- Effe cupis fanus? fit tibi parca manus.

Relig. c. 10. & 11.

Tympius III Plenus venter non ftudet libenter.

V. Ludovicus Granatenfis in Duce pecaato-

qu

ii queft,

AAuf. faifle und. feucbte Haut. kann man fbiver-

rum l. 2. c. g.

n

licb . fchreiben.

Vl. Hieremias Drexelius in Nxcctal I..Cap.

Jïl

Sympof, IV. Qui multum vult comederc, comedac

item pafífim in Aloe.

V. cibus,

VII. Jacobus Marchantius in Horto Paü Tu-

t0!

arum.. Jer «venig i[fet, der iffet lang.

Florileg, V, JMan foll die Füfse micbt lang unter den Tifcb

bz. Sacerd. tr. .

[ M

balten, das if man foll zvenig e[Jen.

VIII. Joannes Ca(iianus l.5. de inflituti- ICe

VI. Wäma e[fen und. reden. bat. niemand. gereuet.

nuncnat.

Ibid,

V1lI. Muita tibi mulcos coacervant fercula

IX, Philippus D,Outreman in Pædagogo

morbos :

Chriftiano. p. 1. c.7. $ 6..

Ferre folent paucas f'ercula pauca cruccs.

X. Nicolaus Lancizius. Opufc. 2. c: 2.

F'iel Speis , viel. Krankbeit.

XI. Matthias Faber conc. 1. & 2. in Dom. 6.

oft Pent.

Ibidem,

VIIL. 24us einen kleinen Brunnen trinkt. man jz'cb

sTmot.l

h

aucb fatt,. Natura paucis contenta eft.. &i

XII. Thomas Stapletonus text. 3. in Dom.

Prov. 27. IX. Anima faturata calcabit favum: & anima

Sexa g.

EM

V. 7.

efuriens amarum pro dulci fümet.

Xlll Jofcphus Manf iin Bxbl. morah tra&, ;l.

n

lt

d.

dh

oA acAotAoc o us

wmæægægæggw

awæwææææææmwæææä

p

fi

d

&

TITULUS LXV

Pl

Won, 16

D

H

HfERESIS

Q

d

? Tin,

$. I[.

Dz'vz/' 10.

U 9-

"QUIOAD ESSENTIAM.

II. Dividitur in formalem, que eft culpae

Q

bilis hzretice doctrinz ;; & materialem, qua

Mj

]OEm-q.

d

Definitio.

mculpab:hter hzrefi adheretur.

I.

'ä-'llm j

A&u.

!

M

t

iTim

Suar.,

ft voluntarius & pertinax error in ma«

IIT. Primus eft dc aliquo fidei artlculo du-

Sancli. &

teria catholicz fidei contraria a Chri-

bitare; cum tamen quivis ex illis omnem

Y

alil

F.

ftiano commiffus.

Per haüc quippe

dubitationis exclufionem mereatur.

definitionem facile Judaifmus, Paga-

IV. Secundus, hereticorum libros curio-

nifmus, & Machometifious rejiciuntur. Di»

fe evolvere, feque adeo in periculum erran-

&a eít a grzco verbo a/gecic, quod eletio-

nem fignificat, eo quod quisque voluntarie

di cum illis precipitare,

ejusmodi falfam doctrinam contra dictamen

. V, "Tertius, hzreticorum colloquia, con-

ciones & difputationes animo difcendi ipfo-

rectz rationis, ftimulum confícientie & Ec-

Apoc. 17. clefize dogmatá eligat, & affumat. Defcribi-

rum errores, eisque adharendi , frequen-

—— . — 229 - C (CbD Cyc9 Q Eb

V. 15.

tur apte in Apocalypfi fequentibus verbis:

tare.

r

IV. Quartus, errori hzretico pertmacx-

Meretrix. fedens füper aquas, ornatu regio,

ter affentiri.

plena nominibus blafphemig, fuüper be(tiam

coccineam ,

habens poculum aureum in

VII. Quintus cundem etiam aliis perfua*

manu, fed plenum veneno, abominatione,

dere velle.

immunditia, invitans potentes & populos

VliI. Sextus, catholica dogmata velut er«

ad bxbcndum.

ronea impugnare.

s Misdin ass — Mixtan.. dub RD

1X.Sa-

V

K....,

— Tituus. LX I/ Herefis.

677

IX. Septimus, pro defenfione füz hz-

-^ VIll. Ex nobis prodierunt ; fed nón erànt . Joa; z.

refis varias adveríitates pat

L

R,

&

L etremgue

&x nobis, nam (i fuiffent ex nobis; perman- v. 17.

6

ipfam oppetere.

fiffent atique- nobiscum ;. fed: ut- manifefte

Gradus.

fin-t ,quomam & no-x;): lïifu-na e:,yc, nobls.

1 awg:bbus

X. Per quos juxta Jacobum Marehántiüni

Figa,

March. in-

hzretici in abyffum & p

erditionen:ïqcï'þe*n/:

: IX .' —:ü—æ'reticum

hominem poft uünam & Ad Tit,

hórt. Pat,. dunt, ifti enumerantur:

$:

tract. 1.

XI. Curiofitas legendi libros

| hkz;äfäticos.. ;

fecundam correptionem devita, fciens , quia v. 10.

fubverfus eft, qui ejusmodi eft, & dclinquit,

XIIL. Preíumptio judicandi de omnibus.

XiIlI. Pertinacia rebel

cum fit proprio judicio condeimnatus.

e

lis m fu&ichdo pro&

ES

X. Attendiie a faltis Prophetis, qui ve-

Matth. 2.

pit,

priam opinionem.

niunt ad vos in veftimentis oviutn,

XIV. Contemptus omniu

f

incrinfe: v, 1

N

m p qmel

4

o

t

cus autem funt lupi rapaces.

L

.

"

;

pl

tradicunt.

b5

i

XV. Cecitas c

um fuperbiä' eorijun&a. hi

quis venit ad. vos, & hanc doGri: ,. Joan, v,

nam non affert, nolite recipere in domum;j 1o. r1.

Ls

XVI. Dei derelictio & quati abnegatio

:

ïpeï

nec ave ei dixeritis ; qui enim dixit illi a

uendam atheifímum.

ued

m

k

t

ato

communicat operibus ejus malipnis.

ap.

. XVII. Abyffus peccati, dum d

!3

sper

*

XII. Chariffimi nolite omni

f

in peccatum ruir hzreticus. .

piritui €re- 1 foan, )

XVIIL Defperatio jun

dere, (ed. probate Spiritus, (i e

x Deo fint, v. 1,

Tu

.c'laïcum co

nfcæntræ

;

quoniam multi-P

tortura.

mnundum.

t

fe"df"Pfophcïfïäi?m'ï* in

- XIX. Mors miferabilis.

I6

XX JEterna. damnatio.

&

.c;efv'(:gn?es," v:dete malos ope

-Phnipþ.,x.

B E

XIV. Si fu

.r'i'e):cerit m medio tul , kPro,phe

- Deut, 13.

n

E

—50 ; IIO :

$ YV. 24

1

ta, & dixerit tibi : Eamus & fequamur deo

alienos, quos ignoras , & ferviarnus e

.

x

at

6

L:

andies ls Mopnee

Qüalitgs..

n^

| Damnum

m

a.-Ti'mot

c aütem fäitö,iq-udd in'novi"ffï-yufqakiis die;-

d

g. V. 1.

läl. Ho

"XV. $8

s

"

il :gah- à T:m 2

bus inftabunt tempora periculofa, &

rmo eorum ut cääöä? (fe

l;x'

feq.

erunt homines feipfos amantes , cupidi, ela-

grana ferpit.

V. 17«

XVI. Impoffibile eft, eos, qui femel illu

Hebr. 6,

ti , (üperbi, blafphemi, parentibus non obe-

dientes , ingrati, (celeíti, (ine affe&tione, (ine

minati fünt, guítaverunt etiam donum cce- v. 4.

lefte, & participes fa&i funt Spiritus fan&i,

ïï

pàce, criminatores , incontinéntes , imtites,

fine benignitate , proditores, protervi , timi-

guftaverunt nihilominus bonum Dei v-rbum,

vircutesque fzculi vencuri ,. & prolap(íi (ünt,

di, & voluptatum amatores magis, quam

ruríus renovari ad. poenitentizr, ruríum cru-

:)S

Dei, haben:es fpeciem

pietatis ?irþptem

cifigentes fibimeti

autem ejus abnegantes.

i

habentes.

plis Filium Deiy & .o(fcntui

.

Rom. 16.

1l. Hujuscemodi Chri

(to-Doimingnofiro

V. I«

non ferviunt , fed füo ventri, & per dul-

ui m viä Cam abierunt. Judà v.i1.

Primus autem hzreticus Cain. erat , uc qui

ces lermones & benedictiones

"

da innocentium.

fcducqpt*corg

?

providentiam Dei negavit juxta Chaldazam Marchant.

translationem apud Marchantium..

tr 1. hort.

2.Tim, 3.

Ill. Ex his funt, qui penetrant domos;

Paftle& 73

V. 9.

& captivas ducunt mulierculas oneratas pece

"

catis, quz ducuntur variis defideriis.

1.]oa4. V. Ipfi de mundo fünt; ideo de mune

i

V. $.

EX .SS.

PATRIBUS.

do loquuntur, & mundus eos audit..

2. Tim. 3.

v.7.

V. Semper difcentes , & nuoquam ad

- Qualitas. :

Ícientiam veritatis pervenientes,

I oTimo 6-

VI. Si quis aliter docet, & non acquiefcit

I. Pe

r verba legis legem impugnant, & fi-

li,

h-

4

dem fine fide proclamant.

CH NUA C AWETUOS TO

fanis fermonibus Domini noftri JEfa. Chri-

*

en

fti, & ei, que fecundum pieratem eft, do-

II. Perfecutor Paganus aperte fevit UC S,Ambrof,

leo, hereticus infidiatur ut draco. llle cogitin com

&rinz , fuperbus e(t, nihil (ciens, fed lan-

Q*

Va hr

guens circa quzítiones & pugnas verborum;,

negare Chriftum, ifte docer, Ille ingerit vio- ment, ad

ex quibus oriuntur invidim , contentiones;

lentias, ifte infidias. Adverfus illum opus eft Tit. 3.

n

$ Augu&-

blafphemiz , fufpiciones , male confliCtatio-

patientia, adverfos hünc opus eft vigilantia.

narrat in

nes hominum mente corruptorum, & qui

Ili. Olim przdi&um eft, & nunc tempus

J

Pí.39.

f0«

veritate privadi fünt, exiftimantium quz-

adimpletionis advenit: Ecce in pace amaritue

i

ftum effe pierarem

do mea amariffima. Amara prius in nece Mar»

f

$. Cor. 11.

VII. Ejusmodi Pfeudo-Apoftoli fant Ope-

tyrum. amatior poft in conflictu hereticorüm, S. Bern. 5,

rarii fübdoli, traostfigurantes fe in- Apofto-

amariffima nunc in. moribus domefticorum 33.inCant,

(

los Chrifti ;

& non eft mirum, ipíe enim

inteftina & infanabilis eft plaga Ecclefiz , &

fathanas transfigurat fe in Angelum lucis;

ideo in pace amaritudo ejus amariífima.

.

non eft ergo magnum, fi miniftri ejus trans-

]V. Qui funt lupi rapaces, nifi heretici feri Vincentius

figarentur velut miniflrri juftitiz , quorum

& rabidi, qui caulas Ecclefiz femper infeftant, Litin. in

O. act,

T

finis erit fecundum opera ipforum.

& gregem Chrifti, quaqua poffunt, dilacerant? *

^ $ssss 3

V- Q.Uis-

o

d

878

Bibliatbece ' Manualis: Concionatorie

T )

$.Hieromn V. Quisquis es affertor novorum dogrha-

$. IV.

Vc'lü" l, l CBS

ad Pa-

tum, queío te, ut parcas Romanis auribus,

mach.

EXEMPLA CATHOLICA.

j u

parcas fidei , quz Apoftolico ore laudata eft;

d. 69* cen

Cur poft annos quadringentos docere nos

,Fuga.

niteris, quod antea nefcivimus? Cur profers

;

yu

Virgo aliquando cum S. Joan. Bapti-Sophren,

tia|

in medium, quod Petrus & Paulus ed

^

erc pO-

!B

Yi

luerunt?

:

* fta, & S. Joanne Evang. Abbati Cy.in prato

