que locum fatis calidum & quietum inve-

ritur, quam in alia: quz ipfa etiam ratio eft,

nire. . quia humiditas eorum materiam fa-

cug quadam fecu.ndu"m omnes füi par:,;—þs fint.

cit facile extenfibilem ctiam a dsbili calore,

i

' Gcn.s»

[

935

Tituus LXF1I. /Hbm"/o';

li»

ficut in excifis animalibus videmus; quin

De anima fatz'bnali.

imo aqua ipía marina habet hanc faculta-

Qe

Probl. 1. Cur folus homo nudusw;& inefmïs

tem , teíte Ariítotele.

:

Idj

Probl. 3. Cur animalia quanto robuft

ïora,

nafcitur? Refp. Quia cetera animalia, cum

lus

ratione careant , neque fe ipía fatis defendee

tanto etiam duriora funt quoad offa, tum

w

quoad carnem ; fic enim ex avibus falcones

re, neque a parentibus ratione deftituris fa»

&

tis defendi poffunt; homo vero in infantia a

UI

& aquilas, ex quadrupedibus leones, tauros,;

apros, ex hominibus qui fpiffo funt corpo-

matribus & nutricibus fatis cuftodiri poteft,

1

ubi vero ratione uti coeperit, manus & prue«

re, conftat robufliores effe? — Refp. Id to-

üy

tum a fanguine provenire; cum enim fan-

dentiam pro optimis inftrumentis habet, qui-

U

bus abunde fe contegere poteft.

2uis fit proximum alimentum animalium;

. Probl. 2. Cur folus homo ex omnibus anie

necelfe eft, ut, qualis eft fanguis, talis etiam

.

malibus erectus incedit? Refp. Duplicem

1

fubftantia evadat ; quorum,igitur fanguis

'calidus eft & fibrofus, eorum fübftantia

hujus reirationem afferri a nonnullis. 1.Phy-

rius

fica eft, quod fcilicet proportione fui corporis

durior ac folidior eft, & ipfum animal ani-

p

mofuüm magis (terrena enim omnia dura fünt

ampliorem calidi naturalis copiam in corde

»be.

& compacta) & (ic de reliquis loquendo.

habet, caliditatis autem proprium eft eleva-

0

- Probl. 3. Cur ex brutis, quecunque do-

re hominem ; unde cxtera animalia, cum

"m

. meftica fünt, ea etiam fera reperimus ; non

proprer ponderis magnitudinem magis gra-

ll«

vata, tum ob caloris inopiam & impuritatem,

autem omnia, qu fera funt, etiam dome-

ftica deprehendimus 5 etenim homines ali-

prona incedunt. 2. Eft moralis,

quam Ovi-

[

dius indicavit, dug cecinit:

cubi filveftres, equos, canes &c. deprehen-

It

dimus, non autem leopardos vel viperas ci-

Os bomini füblime dedit, celumque tueri

&

cures ? « Refp. Ariftoteles, id evenire , quod

gujfit , & erettos ad [idera tollere oultus,,

facillimum fit, quantamcunque bonum ac

Cum enim hominis officium potiffimum fit

m

.)bi'

perfe&tum in principio füi ortus immutari in

fapere & intelligere, merito ei corpus non

E

pravum ac imperfedum, materia difpofita

nimis ponderofum conveniebat; hoc enim

quamlibet conditionem fufciperes cum igi-

tardiorem facit mentem & íenfüm c

N

b

o mm u«

Ant

tur manfüetudo quidpiam perfeé&tum fit; fe-

nem, ut alibi diximus.

m

ritas vero quid pravüm , rationi confonum

Proll. 3. Cur homo malus omnium ani-

us

e(t, omnia animalia in principio füi ortus fa-

malium peffimus eft? Refp. Quis fzviffima

cilius filvefiria fieri, quam domeftica & man-

m

eft injuftitia armis munita, ut vult Arifto-

u

,fueta. Sic enim & in arte, quz naturam imie«

teles ; quemadmodum enim inter cibos,

- tatur in plerisque, id ipfüm fieri advertimus,

quanto quis eft perfeGtior, tanto, ubi putre-

d

ubi femper ab imperfectioribus ad perfectio-

:

fcat & corrumpatur, detariorem fubit con-

ra fit progreffus.

A

ditionzm 3 ita quanto animal dignirate &

I

domeftica animalia citius

moribus eft przítantius, ranto. ab ea fi dee

fiant filveftria, quam e contra ?

Ref a Ani—.

flexerit, deterius fit ac moribus ferius.

j

pe

malia dotneftica facilius fieri filveftria, quia

Probl, 4. Cur homo maxime aliud intelli»

filveftre eft quoddam pravum 3 pravum au-

git, aliud facit? Refp. Ariftoteles. id fie-

4

n

. tem habet rationem infiniti, & quod eft ta-

ri, tum quia contrariorum cadem fÍcientia

le, plüribus poteít fieri 5 bonum autem &

eft; tum quia mentis officium plura contin-

14

perfectum confiftit in indivifibili ; cum igi-

it, appetitus vero in unum duntaxat pro»

tur bonum habeat rationem finiti, ut docet

3

:

uit; cum ergo beftiz appetitü maxime du-

gni

Ariftoteles 2. Eth. pravum infiniti, neceffa-

ud

cantur, homo veto mente & ratione magná

rio difficilias eft bonüm hoc, cum uno mo-

ex parte vivat 5 hinc mirum non eft, (i ho-

2

do fiat, abfolvi, Clarius alii idem fic pro-

mo prz ceteris animalibus aliud cognofcat,

bant: Bonum eft tanquam fcopus, in quem

aliud faciat. -

u

natura intendit; fcopus autem unus eft, de-

Probl, y. Cur homo, qui a Deo ratione

em

viandi autem a fcopo multz & infinite viz.;

reditus eff, animalium omnium injuftiífi-

il

Probl, $. Cur ex animalibus alia intra,

mus eft? Refp. Quia ingenio & cogitatio-

alia extra cutem pinguefcunt, alia utro-

ne plurimum valet, ünde maxime rimatur

que modo? Refp. Quia aliquibus.caro den-

ea, & appetit,

quz, nifi cum injuria, affe

fa eft, unde humor pertenuis & oleagino-

ui nemo poteft.

ffl»

fuüs, cum fuüpernas & extimas partes pete.

Prübl. 6. Cur homo pre czteris animane

H

£e foleat, ubi ad illas pervenerit, cogitur,

tibus füperbit ? Refp. Tum quia varia &

í

& impinguedinem abit, quod fit plerum-

multijuza cognitione preditus eít ;

(iqui«

n

que in cornigeris animalibus, quz fevum

dem , ut Ariítoteles ait, omnia ei fen(ibi-

d.

habere experimur. At vero utrinque den-

lia funt per fenfum, & intelligibilia per in«

od

tata & cornuum expertía vice fevi adipem

telle£tum , ut adeo nihil ejus cognitionem

i

habent, quaz non cogitur, nec (iccitate ali-

fubterfugiat; tum quia ex €o, quod czte-

on

qua frangitur, quoniam ejus fuübftantia mi-

ris animantibus imperet, omnia hec cadu-

i(!ä

nus terrena eíft, fed mollis, rarague caro, &

ca ad fuum arbitrium redacta videt ; tum

"

cutis carni maxime connexa; homo vero &

quia denique videtur effeenexus quidam Dei

e-

ovis, quia folidam quidem nec tamen omni-

& mundi; eft enim mediz nature, quz in»

»

no raram habent carnem , utroque modo

tentio dter

:

As

nitatis & temporis conítituta effe

9

pingucícunt.

credicur.

"

Probl,

Düblietbeee Menualis Conciomamria

936

. w—

raverint, fed per hereditatem a parentibus

Probl. ». Cur omnium animantium homo

prudentiffimus eft? . Refp. Id varias ob cau-

acceperint. Qus autem proprio labore par-

ta funt, carius fervantur, cum fint opera ac-

fas fieri. 1. quia , ut Ariítoteles vult, eft ca-

pite minimo ad fui corporis proportionem.

quirentis ; quilibet autem naturaliter opus

2. quia natura perfeGiflima eft, & ob eam

fuum magis diligat, ut patet in parentibus

rem virtatum habitus in eo confpectiores

refpectu filiorum, artificibus refpe&tu operis

artificati.

continehtur. 3. quia folius hominis fanguis

tenuiffimus eft ac mundiffimus ;

fanguis

Proll. 2.. Cur juventus plerumque eft ani«

quippe natura caufa eít, cur per multa ani-

mofía, & magnz fpei? Refp. Id ex tribus

malibus veniant tum per mores, tüm per

caufis provenire.

I. Quia nondum experti

a-— — cX A o . MUA

fen(um. 4

uia ex füi conftitutione perfe-

funt difcrimina ardua, & ex confequenti non

&iffimum obtinet fenfum tactus, quod experi-

füccubuerunt, unde períuadent (ibi, fe difcri-

61

mento comprobatur in ipfis hominibus ; unde

mina occurrentia facile poffe fuperare. 3.

Quia forent fubtili ac fpirituofo fanguine,

propter molliffimum temperamentüm care

nis maxime idoneus eít ad prudentiz fun-

quo totum corpus invaleícit, atque ad ma-

-gna ac ardua aggredienda totus homo exci-

Qiones, eo quod in molli carne primus ma-

ternusque Ípiritus animg facilius fünditur,

tatur. . 3. Quia fperant, fe dià victuros, un-

l;

de excitantur ad magna opera füfcipiendas

& celerius expeditiusque difcürrit , uti e

contrario craíflities obdurat meatus;

:

quibus nomen vitamque fuam claram & glo-

:

. ne fpi-

riofam effhiciant.

ritus difcurrant.

e

Probl. 3. Cur )

uventus eft ad commifera-

5. IV.

tionem valde prona? Reíp. Ariítoreles 2.

Rhet. quia bonos ac probos omnes arbitratur

DE ETATIBUS HOMINIS

(füa enim innoncentia alios menfurant) adeo-

que indigna ipfos pati facile credunr.

De infantia & pueritia,

.. Probl. 4. Cur juventus plerumque eft vee

robl. 1, Cur infantibus naturales aCtiones

recunda admodum? — Refp. Id duplicem ob

tam valide fant, ut colligitur ex eo,

rationem contingere.

1. Quia verecundia

quod tam affluenter nutriantur & erefcant ;

eít timor inhonorationis, ut docenr Ethici ;

animales vero tam infirmz, ut patet ex €o,

juventus autem, cum affedtet excellere, &

quod tam egre fentiant, & nec moveri, nec

honorari magis, quam ulla alia ztas, hoc

&are firmiter valeant ? Refp. Rationem effe

ipfo etiam oppofitum hujus honoris, fcilicet

inhonorationem timet.. 2. Quia juventus,

quod fundtiones naturales calore nativo ad-

miniftrentur, quo prima &tas abundat, ope-

ut Arift. 3. Rhet. docet, nihil novit effe ho«

rationes vero animales cum egeant fpiritibus

neftum, nifi quod ei declaratur effe. honc-

fenfitivis, qui in cerebro perficiuntur, merito

.flum; cum ergo a parentibus femper exci-

tecur ad honeíta, caftigeturque, íi oppofi-

difficulter ab infantibus peraguntur, ut qui

cerebrum admodum imbecille & ad id mu-

tum fecerit, ideo, quamprimum rationis

ufum obtinuerit , defiderat laudari de bo-

neris ineptum habent. Praeterea vero etiam

nimia humiditas, qua fenfuum officinz pri-

nis, timetque increpari & pude fieri proptet

mo ztatis ingreffa fcatént, non minimum

male gefta, ex quo proin timore verecundia

fen(itivas facultates cb:undit, nec eas fuis

naícitur.

muneribus perfe&te fungi finit.

Probl. y. Cur

juventus paffionibus & con-

Prob. 3. Cur pueti maturius fapientes,

cupifcentiis prz aliis &tatibus eft obnoxia?

aut vitales non fünt, aut (ficut experientia

Refp. Duplicem hujus experientiz rationem

teflatur minus prudentes evadunt.

Unde

effe. 1. elt caloris abundantia, a quo cor &

.Catonem Cenforium velut ex oraculo pro-

corpus incalefcit, atque adeo concupifcentise

variz infurgunt. 2.eít, quod omnis homo in

didiffe, fenilem juventam prematurz mortis

indicium effe, teftatur Plinius l.7. c. 1. Cui

operibus füis vel fequitur dictamen rationis,

vel impetum paffionis, ut Ethici docent ;

& proverbium fat tritum adítipulatur dicens:

Odi pueros precoci fapientia ?. Refp. Ejus-

cum ergo ratio in.juvenibus necdum fatis

-

modi pueros intempeftivam cerebri (iccita-

perfe&ta fit, hinc fiz; ut impetum paífionum

tem indicare, quz ficcitas cum fucceffu tem-

fequantur, nifi ftudiofa eruditio & caftigauio

accurata velut frznum ipf(is applicetur.

poris excreverit, aut organum ita diffolvit, ut

mortem afferat; aut ita vitiat, ut ad'perfol-

Pr«bl. 6. Cur juventus tam eft inconítans,

venda internorum fenfuum munia, e qui-

& variabilis? Refp. Quia ficut in juvenibus

bus intelli

humores & fpiritus fünt in continuo motu, fic

gentig vis dependet, inu;ilg & in-

eptum fit.

appetitus & voluntas quoque perpetuo mo«

ventur ; unde fitutcito centrahant amicitias,

, De juventute..

&iterum diffolvancs cito iraícantur, & cito

Probl. 1. Cur juventus plerumque eft val-

iterum placentur, Quod etiam confirmat elee

deliberalis? Refp. Duplicem hujus rei cau-

gand fimilitudine Ariftot. in 2.Rhet. dum ait :

fam effe. 1. eft, quod nondum multas exper-

Juvenes mutabiles funt in cupiditatibus, ci-

ti fint indigentias, ut qui parum adhuc vixe-

toque faftidientes, voluntates acutas haben-

tes, velut «grotantium fitis aut fames.

rint, & folicicudine ac labore parentum ad

hanc usque ztatem fint perducti. 2. e(t, quod

Probi.7. Cur juventus eft ad convitia Xinju-

bona ab ipfis poffeffa non proprio fudore pa-

rias prona? Refp. Quia eft animofa, & magnz

ipei,

!

ïituias LXVII Homo.

937

T

fpei, & cüpit fuprà omnes excellere ; hine

Et Horatius ad Pifonem:

At

As

conatur impedientes a conífecutione talis fi-

Multa ferunt, annii venientes comnoda fecum

nis repellere, & (i aliter non poffir, ad inja-

AMMulta vecedenies -adimunt.

1

pus

büs

rias & convitia (e convertit. Quamvis hoc

Probi.y. Quod füummum eft fene&tuti

S cöma,

non faciat ex malignitate, fed irz ebullitio-

modum? Refp. $; Hieron. l.c. in Comm. in

"

ls

ne, cujus figoum eft,

quod ftatim pceniten-

Amos, quia nos ab impudenriffimis Dominis

tia (aCti ducatur.

l[lfa

liberat, voluptatibus gulz imponit modum;

hüs

Probl. 8. Cur juventus eft valde credüla.?

libidinis frangit impetas,auget fapientiam,dat

Refp. Quia non diu adhuc vixerunt, neque

maturiora confilia.

Brevius Plutarchus in

»

u

Qon

frequenter decepti fünt, unde facile fidem

morat. Ut gaudent, inquit, qui a furofis Do»

aliis adhibent, quemadmodum ob contrarias

CLle

minis aufugerunt, fic gaudere debent fenes,

cauías fenectus valde incredula dicitur.

qui etatis beneficio libidine non infeftantur.

n

Probl. 9. Cur juventus tantopere prona eít

Proll. 6. Quod maximum fenecturis eft fo-

ad mentiendum? Refp. Ariftot. 3. Rhet. quia

latium & fomentum? . Refp. Id eleganter a

l

d*

juvenes Ícire fe omnia putant, & ut hanc opi-

nonnemine his verfibus effe indicatum:

Cl«

nionem etiam aliis de fe ingenerent, omnia

Dulce merum , Verbum. Domini , mens conftia

uj«

promiícue affirmant; hinc fit, ut multa di-

Urelii, .

3

t

cant fe aliter habere, quam a parte rei fint.

Quid , tribes bis,. fenibus dulcius effe poteft ?

lo

Alia etiam cauía eít; quia appetunt excellere,

Probl. 7. Cur fenes bis paeros vocare cone

& timent pudefieri, aut caftigare ob errata ;

füevimus? Reíp. Quia in illis redit albedo &&

I

hinc quia utrumque finem hoc medio confe-

raritas capillicii, & balbuties, velut altera ine

du

qui pofle fe vident, neque mendacii turpitu-

fantia; preterea vero etiam gipgiva exarmae

Ut

diaem fatis agnoícu

ht, facile in tale mendg—

ta dentibus, aut certe paucis tisque vacillanti-

«

cium labuntur.

bus inftru&ta; tandem vero & vires fenum de-

Probi. 10. Cur juventus omnía nimis agit ;

cre(cunt, ut cibos infantiz fimiles appetant.

-

nam,ut Ari(t. 3. Rhet. ait, nimis amant, nimis

Probi. 8. Cür plerique fene&tutis metas in«

ob

oderunt, ézteraque aguht fimiliter ? Relp.

grelfi delirare incipiunt, cum tamen ficcitas,

d

Qnuia, ut idem Ariíloteles l.c. ait; juvenes funt

qua abundat hzc ztas, prudentiz propria fit?

d

ad irafcendum apti, & irz acutg, fünt etiam

Refp. Etfi ficcitate abundet, abundare tamen

ambitiofi, & paffionibus valde obnoxii; hinc,

etiam frigore, per quod proin fenfüs & vigor

0C

uia tam ira, quam concupifcentia , .ni(i ra-

ingenii obtunditur, & ad omnía naturz mu-«

t

tione frenentur (quod in Juventute rarum eft)

nia ineptus efficitur.

ad operandum per exceffum impellunt, con-

Probl. 9. Cur fenes timidi & iücurvi

JefH—

j

n

tingit, ut juventus in operationibus fuis ple-

ciuntur? Refp. Etiam horum effe&tuum cau«

m tenere neíciat.

rumque mediu

fam effe caloris inopiam; hic enim cum anie

J*

De fenediute.

mofitatem pariat, & hominis corpus in re«

H'

. Probl. 1; Quodpam temperamentum ad fe.

&am ftaturam excitet, ac membra fuftineat,

t

ne&tutem ferius ducit? Refp. Conimbr. 1. de

confequens eft, ut fene

:

fenect. c. 3. n. 6. fanguinem lferius ducere, eo

& curventur.

$ cunf)ca pertimefcant,

0

(

quod abundet calido & bumido3 multus ve-

Probll. 10. Quoniam.oþtimi fene&tutis fci-

ro calor eopiofe reponat, atque humidum

lia

piones fünt ? Refp. Recordationem vitz ho-

affluens egre diffipetur; non fenefcimus au-

nefte anteacte, & fpem vite melioris. Hinc

n

tem, ni(íi arreícente humido , & calido fri-

eleganter Seneca Epift. 61. Ante feneCtatem,

)

geícente.

inquit, curavi, ut bene vivere

Probi. 2. Cur , qui eminentiora loca libero

te, ut bene moriar.

4

mj in fenectu-

:

11

coclo incolunt, tardius fenefcant; qui autem

Probl.11. Cur (ene&us cun&tis fperata, paüä

cava & paluftria,citius? Refp.cum Ariftotele,

11

cis grata eft, ut Stobzus ferm. 66. docet, &

In

quia fene&tus putredo quzdam eít ; cum ergo

ipfa experientia teftatur? Refp. Quia homi-

in locis altioribus aer afllante undique vento

5

nes neício qu bona per eam fe obtenturos

agitetur, aliusque fuccedat, in cavis autem

putant, quz tamen poltea, ubi fenüerint, mia

H

talis agitatio locum non habeat, mirum effe

(s

nime inveniunt, fed omnia potius contraria.

non debet, quod in altioribus potius, quam

Hinc Theodedtes re&te dicebat, féne&utem

inferioribus locis homines fenefcant.

0

& nuptias res Gimiles admodum effe, co quod

Probl.3.Cur animalia pinguia cito fenefcunt?

ad has quoque magno defiderio feramur, fed

Refp. Quia parum fanguinis habent,cum ma-

5

ubi guftavimus, mox faftidiamus.

4

i

2

gna hujus copia fit ad pinguedinem abfuüm-

Probl. 33. Curfenes plerumque valde füfp

h

"

pta; qug autem parum [fapguinis habent,

ciofi funt? Refp. Arift. 3. Rhet. c. 13. his ver-

hzc ad interitum fünt magis opportuna; in-

bis ; Sufpicio(i fenes,quoniam increduli ; incree

je

teritus enim quzdam fanguinis inopia eft. .

duli vero quoniam experti,id eft,quia longoree

5

robl. 4. Quibus rebus fene&us preprope-

rum ufu didicerunt, quantum perverfitaris &

(j

fraudis in hominum dickis lateat & factis. Une

ra conciliatur? Reíp. Curis & laboribus; ita

ei

enim teítantur noti illi verfus:

de quz vident,in finiftram partem non raro ac-

U

| Cura facit canos , quámxvis bomo mon babet

cipiunt,ideoque, ut ibidem Ariftot. ait; neque

l*

annos,

k

amant,neque oderunt nimium, fed,fecundum

nu

Rebus in adver/is

venit accelerata [é

neätüs; n

Biantis przceptum, amant ut ofuüri , & ode-

Coníentit Homerus dicens?

runtutamaturi. Hinc etiam cautela in afferene

u-

Curisque malisque. fenefcunt.

do nafcitur, itaut nihil prope,nifi cum tempe-

R. P. Lobn. Bibl. AMMan. dom. I.

Cecccece

ramento

!

938

]J'iþliotbe;æ Manualis Concionatorice

,xam'entö afferant, dicantque, fortaflis fe res

experientiam cegnita & poffeffa tanquam

l

ita habet. Quz caufa eífl, ut Ariftoteles fe«

parva faftidire incipiunt, fed iis tantum (ítu-

petn

nibus non aliter in rebus agendis affentien-

dent, quz ad vitam prorogandam & foven-

dum;quam pronuntiatis demonfítratione con-

dam conducere videntur

jp

, unde ?:, ut patnm

Tierts

elu(is, afferat. 6. Eth. c. 11.

verecundari timeant.

l

Probl. 13. Cur fehes patci adeo & tena-

Probl. 15. Cur fenes fünt ad compaffionem

f

ces funt? , Refp. ld duplicem poriffimum

proni? Refp. Id non ex humanitate, ut in ju-

ob cauíam fieri,. 1. Eít quia compertum ha-

venibus, fed infirmitate provenire ; cum enim

bent, quam fit diflicilis rerum acquifitio,

norint vim fententiz illius: Quod tibi vis

quam facilis jaCtura.

2. Quia vivere ad.

fieri, & tu facias alteri: hinc aliorum facile

huc diutius fperant & optant, hinc quia vi-

miferentur, ut ipfi quoque fimilem mifericor-

dent, Íe ob virium defectum nova lucra fa-

diam ab aliis experiantur.

part N

cere non poffe, ea, qu& pro feneQtute fibi

Proll. 16. Cur fenes adeo tremunt? Refp.

vt i [

pararunt, confervare nivuntur. HincSene-

quia naturalium virtutum nervi, ac particu-

quodferm

ca reC&e dixit: Cum Ííeneícénte homine

larum muículi, cam fufficientem motivam

cetera vitia fenefcunt, fola avaritia juve-

"

virtutem minime capiant, haudquaquam pa-

j

nefcit.

(

riter ad tolerandum corporis onus adnitune

Probl. 4. Cur fen

äs maiim& inverecundi

tur. Fit autem tremor, quoniam corporis

$ 6rg it

funt? Refp. Ariftot. 2. Rhet. id ideo con-

pondus particulam deorfum trahit, animalis

fegiro, (

tingere, quia utile magis, quam honeftum,

autem virtus furfums hoc cum per füecet-

fionem dat, & continenter tremorem fere

curant; cum enim calor in ipfis deficiat, pa-

rum ad alta excitantur, utpote quz jam per

contiàuum oriri neceffe eft.

æwæwgwwmwwwwwwwwwææwmwwwæw?wæwwawwwæ

TITULUS. XLVIIL

Ls 40.'«

M

HONOR.

L.2610

| $E

IV. Quicuaque honorificaverit me, glo- ;.Reg. a

)5

tificabo eum :

qui autem con'temnunþt me, v. 30.

].2 66

QUOAD ESS'ENTILAM;'

erunt ignobiles.

S-Qn

t

Definitio.

Damnumn.

l

1

I.

: V. Elevafti me, & qua(i füper ventum, (id Tob. 3e.

Jof. Lang. .

St reverentia exterior, quz alicui

eft, loco honoris editiffimo

inPolyant.

ob excellentiam defertur.

Hinc S.

me valide!

) ponenss gli[xüiv. 2.

V, eod,

Thor. definivit , teftificationem ex-

. VI. Et tu Capharnaum usque ad coelum Luc. ro.

S. Thome

cellentiz alterius,

Diftingüitur aue

exaltata, usque ad infernum dermergeris.

V. 15^

a.a.qOIGSQ

tem a Pama, quod hezc interna opinione

Tbid. 14.

,a'. I, ad 2,

confiftat : a Laude, quod hec fit teftificatio

VII Qu fe exaltat,-humiliszïi;ur-.

V- l IO

1

JWL 6I l

excellentis alterius vetbis manifeftata: ho-

$ Hl

nor autem aliis fignis exterioribus eandem

excelentiam teftetut,

EX SS$ PATRIBLS.

]ofent,

Diwi/ïo.

Qualitas,

lA. antíq;

'I 5.

l

II. Divfditur in divinum & humanum;

onot verus, virtus animi eft: hic ho- S.Chäfz

[

LEH

ille eft, qui Deo ob fingularem excellen-

.nor nec a Czfaribus praftatur, necde repar.

Sr.to, $, |

tiam foli defertur, & a Grzcis Latria vo-

adulatione conquiritur, nec pecunia przepa- lapfi.

it vit

E

catur ; hic eft,

qui hominibus vel 'evtiam

ratur, nihil fucati in fe habet, nihil fimulati,

Angelis defertur.

nihil occulti: hujus honoris fücceflor eít

!

^

nullus accufator , nullus ingratus.

;

QJL'

M. Incer res exteriores hominis fimplici- S/Thonr.a.

ter & abíolute maximum eft honor, oba. q. x29.

in vit

Stt, to, $,

Exs;mmnPTURA.

quem affequendum homines , & vituperium? t

vitandum, alia omnia poftponunt.

J

Qualitas.

L]

It. C

oegit & perverfitas mundi

& ope'ra-'si. Chryt.

Eccl. 37.

piens in populo hzreditabit hono-

tio inimici, honores ut videantur effe, & re- fiper c.2«

ä

y. 29.

I. Sa

Mstth.

Nityh

ld.

rem , & nomeri 'illius erit vivens in

vera non fint, przterquam minifteria

640

gternurm.

IV. Keddendus e(t honor ei, aui hónore di- s. 16aor,

Eccl. 10

lI. Magnus, & Judex, & potens eft in,,hbno-

gnus eft,& ita quidem,ur nec adulationem ad- l'elfiot. I.

v. 27.

re;5 & non eft major illo, qui tiinet Deum.

hibeamus, neque illius benevolentiam capte- 4* €P- 1'

à

Ib; v, 23.

II Semen hominum bhonorabitur ltoc;

mus(metuendum eft enim,ne quis per hzc in

LR

*

quod timet Deum: femen autem hoc exhoe

vilitatem & contemptum incidat, & affentio-

i in |

Yis D.

norabitur, quod praterit mandata Domini.

nem quandam fcurrilem exercens,femetipíum

fl

PFOG

— Titulus LX - Ebner.

939

robro afficiat) fed cum decore conveniente

tuliffent, regni quidem tïtulum rógatus non

id, quod deeet, unicuï;(uc tribuendum elt.

abnuit; coronam vero capiti imponi noluit,

S. Dern,

V.

ui de amore non venit honor,

dicens: Indignum eít, aureo illic diademate

PDOD

inCant, honor, íed adulatio eft. -

(

hominem uti, ubi Rex Regum Chriftus pro

Idem,

.VI. Virtus mater gloriz (&

hohoris) - fo-

hominum falute fpineum por:avit.

4i'i-.,- iVïuni-'ferus

. la enim eft, cui gloria jure debetur, & fecu-

VII. Carolus Magnus, cum Saxones al

re impenditar. Qu autem eft fine virtute

que finitimi populi ad pedes ejus procide-l 9. Cos-

loria,

profecto indebite venit, propere affe-

i

rent, feque obfequio ejus devoverent, illis 08« C-19»

g

&

atur, periculofe captatur.

in brachia acceptis dixit: Nolo

yos mihi

Pj

fervire, fed Dcoj

Dar;:nunä.

" Damnum.

PersRa. O VIL Divitas & honores folicitudo infe-

VIII. Eulogius Lapicida, cum invento the-Engelgr.

vent. in parabiliter comitatur, pompa mundi , & fa-

fauro viam fibi ad fummos honores ftravifTet, Dom. a.

quod ferm. vor populi fumus eft, & aura fübito evane-

fcens, quz, fi plerumque placeant, poeni-

adeo mutatus eít, ut nec Deum nec homines Pafeh $ r^

amplius curaret; quousque in andiquam vie

tudinem inducunt ;. & (i delectant ad modi-

cum, productiore fpatio difplicebunt.

litatem dejetus refipuit, honorumque vani- .

tatem & inconftantinam agnovit.

S. Greg. in

VIlI. Dejecifti eos, dum allevarentur:

Regiftro, cum allevatur, dejicitur

. Fide plura fupra tit. Ambitio.

: quïi honoribus pro-

ficit, & tn'pribus,(.:aditl,

$. VI.

l

$. IV.

EXEMPLA DOMESTICA. -

]

i

EX LIBELLO DE IMITATIONE-

Francifcus Bdrgia, abdicato Ducatu, Vital. 1. 2,

i

CHRISTI.

135

* fapius oblatum Cardinalatus honoreme 3.

recufavit, dicens: Deum precatus füm, ut

L.3.€ 40.

1.0

mnis. gloria humana , omnis hbnor

mihi vita prius abire liceat ; quam titulis ice-

temporalis, omnis altitado mundae

rum honoribusque invitum onerari.

S; 6.

na,

ternz gloriz comparaáta, vanitä; gft &

ll. Cardinalis Lugo a purpura fic abhor- Arriaz.1.o.

ftultitia.

V

ruit, ut ad primum illius nuntium in deli.'

O.1.in ep.

edicf

L3.c,10. 1l. Magnus honor , magna gloria, tibi fer-

quium inciderit, dumque iterum fibi refti.

"1u;,

$.5.

vire, & omnia propter te contemnere.

tutus eft, in has voces eruperit: Miferimini

AA

L. a. €. G.

lil. Brevis gloria, quz ab hominibus da-

mei, miferemini mei, q

4u'ia- manus. Domini

X

SIQ- ;

tur, & accipitur.. Mundi gloriam femper co-

tetigit me.

mitatur triftitia. Bonorum gloria ín conícien-

li, Jacobus Laynes Epifcopatum Majori- Hift. Soc.

tiis eorum, & non in ore hominum.

cenfíem, Archiepiícopatum Pifanum ac Flos P. 2- ! 8.

m E

rentinum , Cardinalatum, & Pontificatum, !* 216.

TA

$. V.

pro quo duod

x

ecim jam vota habebac, récue

favit. -

v

tUüc m

IV. Epifco

EXEMPLA CATHOLICA.

patum quoque Viennenfem Pe- Ibid L.3.

v.15

trus Canifius, Teregeftinum Claudius Jalus;n. 47.

Honor. fpretus.

& alium Nicolaus Bobadilla recufavit.

Toid. 1j

y, 1h

Jow.6, l. Ch

riflus, cum poft miraculum infïgn&

; Vide plurq þpm tit. Ambitio.

patratum populus eum Regem facere

5. VII.

n

vellet, fugit, & honori fe fübduxit.

Jofeph. -

Il. Moyfes adhuc puer, cum in finu Pha-

EXEMPLA PROFANA.

l.2. antid.raonis a filia collocato Rex diadema capiti

& 5.

illius impofuiffet, indignabundus in terram

I.Th

v

emiftocles, cum quendam anxie Ma- 4Eliansl.g,

abjecit, & pedibus conculcavit.

giftratum folicitantem intelligeret,

g hs

Sur. to. 6.

C ds rptb

IiI. S. Malachias; ad onus Archiepifcopale

dixiffe fertur: Si mihi duas oftenderitis vias,

lpl

in vit.

vocatus, omnibus modis recufavit. Anathe»

quarum una ad fepulchrum, altera ad tribu-

j

ma vero , nifi pareat, minitantibus, tandem

nal duceret, multo libentius priorem ingre-

acceptavit dicens: Ad mortem me ducitis,

derer.

fed obedio fpe mattyrii.

. IJ. Seleucus dicere

«f'olebat,( paucis notum Erafmus,

. S .Thom: h

Sur. tO. 5.

IV. S. Francifcus rogatus a Domino Ho-

effe regnum ac Magifltratum, ac neminem,

in vits

ftienGi, utrum fuos fratres ad Ecclefiafticas

qui illud noverit, inventum iri, qui diadema

j qn

)

n

dignitates promoveri vellet, refpondit: Mi-

regium humi projectum telleret.

nores ideo vocati funt fratres mei, ne

lHI. Antigonus in Regern adícitus, prius: Beyrlinck.

ma-

s nf

jores fieri prfumant.

quam diadema capiti imponeret , o nobi- t0-3. in fe-

.

Nieph.tg. V. S. Antonius frequenti

bus litcrïs a Con-

lem magis, ajebat, quam felicem pannum 1fto $. Jaco-

F;pcl' as

e 40-

ftantino Imperátore vocatus, venire recufa-

quem fi quis penitus cogno(ícat, quam mul- "

Md

vit, dixitque: Si quidem ad Imperatorem

tis folicitudinibus, periculis, & miferiis fit

,5 lota

venero, Antonius ero: fin minus, Eremita

refertus , nec humi quidem jacentem tolle-

,dinz l

Antonius.

re vellet.

A

Platina in

VL. Godeífridus Bullionius, cum ob devi-

IV. Alexander Severus Imperator creatus, !

ofephus

1

cum vix afios fedecim natus effet, ob virtutes,

ang,. in

vita Pa- Cam Solgmam chriftiani Principes eum Re-

l'olyanth,

fchalisllL; eem proclamaflent, aureamque coronam ob-

eximias, titulis magnificis a Senatu decoratus,

V. e0d,

R. P. Lobn. Bil. Man. 1. £.

Cccccec a

nunes

949

!jiþliathecag Manieolis F*anciondzoriæ

II. Alterum eft,ut vanitatem honoris mun-

nuünquam in a'nïmü'm induxit, ut fe Magnum

& Patrie Patrem nominari pateretur; opore

dani cognofcat ; utpote qui ex alieno arbi-

tere enim, ajebat , ut res geíte maturiorque

trio dependet, & plerumque etiam indignif-

fimis confertur.

etas'ea nomina pararent.

Unde merito eundem fa-

Jof. Lang.

V. Maximus Senior Cx

far nuanua'fn äd

pientiffimi quique íancGiffimique. viri funt

averíati.

^

V.eod. ^ ofcula, pedum quempiam admifit, dicens:

Dii prohibeant,ut quisquam ingenuorum pe»

Ill 'Tertium eft, ut (olum honorem, quiP

aäormit;

dibus meis clfcqla figat.

ex virtute oritur, utpote folidum & verum, de geftis

fecterur. Unde jam olim Romani duo tem- Alph. l. z.

pla virtuti & honori fic edificarunt, ut nulli

$. VIII.

ingreffus in honoris templum pateret, qui

SIMILITUDINES.

non.per virtutis templum prius tranfiiffet,

Qualim:.

"r de ht

W b d

mi]u c' L

cut flores coronarii fine odore, (ic fe

R

$

Thidem, [. Sl

- habent honores quafiti ex ftemmate,

MISCELLANE A.

3249

ambitione, opumque multitudine..

,980 it

Senec. 1. 2.

II. Sicut umbra aliquando antecedit, ali-

J

anlz'tas.

^ Ifliæ-

epift. 16 quando fequitur, vel a tergo eft ; ita honor

icero illum proprie honorem sflimari Cicero ia

aliquando ante nos eft, & vifendum fe prz-

c

dicebat, quem quis neque majorum Philipp.

4, ü& &

Roggn-ll-

bet, aliquando in adverío eft, m

£

ajdrqqe,/ quo

commendatione , neque per alterius com-

ferior.

menda'iionem affecutus fit.

fcipl.cd

La

: -Utilz'tz/:s'.

II. ?Non male cecinit Ovidius:

Ovid. 1. t,

opfe d

ln pretio pretium nunc eít dat cenfus ho- Faftor,

c. l'

E,.,[m;l' 5. II. Sicut tinctores eum potiffimutn colo«

rem paano inducunt , quo homines maxime

nores;

apopht.

(Cen(üs amicitia

$, pauper ubique jabef,

deledtari vident; ita juventus ad ea potiffi-

mum ra

IH. Et alius, honorum defiderium expli- Perüius

Gtad, $.

pitur, quibus populus honOresL deæ

1

cat'urus ?

Sàát. Iv

: fert.

- « « An erit, qui velle re

í

Cufet.

Damnum.

*

Cs populi meruiffe ?

IV. Sicut Coloflfi feu ftatuz m

als bébun

Plutärch;'

IV.-Urbanus VII. quoties amiculum e füb- Engelgr.

/

in mor.

&pius evertuntur; ita nimius honor per in»

2

tili tela induebat, alto pectore ingeminans Dom Pal-

vidiam multos avertit.

j

dicebat: Quis crederet, füb tam levi findone uar. f 1.

&

V. Sicut deciduz ftello fuübito exti

ngüün-

Idgm'.:

tur; ita quirepente ad fümmos honores eve-

tantum ponder;s delitefcere?

i

huntur , cito przcipitari folent.

-. Utilitas..

hst eetQb st VI. Sicut coquinz nidor nequaquam ho«

V. Ariftoteles dicebat : Quia in ciVïcateAri&. l3.

apopht, minem nutrit, fed olfactum tantum provo-

non maximus virtuti honos tribuitur, in eade republ.

165.

cat; ita nec honores quemquam beant; fed

infamem duntaxat pruritum excitant.

optimus civitatis ftatus ftabilis & firmus effec- 9.

"

nullatenus poteft.

Id.apopht.

VIl. Sicut is, qui capite dolet, coronariis

VI.Sed & Valerius Ma

ximuäï&irtutis uber- Valer.Max.

ertis gravatur magis, quam recreatur; eo-

de- inftit,

timum ,glimcntum hogor:m.,cf le dixit.

que magis, quo majorem illa odorem fpi-

antiq. '1. 2.

rant; ita neque honores vitz commoditati

Damnum. .

quidquam conducunt, fed inügniter officiunt.

VII. Veteres rcgnum nunc fplendidämneymmk,

fervitutem, nunc auratos compedes, nunc rext. 3. in

$

falíam felicitatem 5 inter Chriftianos vero íta- £«fto

A S.CPRTIGCEA

tum miferrimum, falutis naufragium, eura- 5. Jacobi.

rum ac difcriminis abyffum, libertatis vincu-

ia fünt przcipue, quz de honore Afces

$ Bomyy,

T Tr

lum vocabant.

l

o 8: lc f

ta fpecialiter advertere deber. Pri«

. mum eft ut fciat, unde vere quisque seftiman-

& profa

$. Xl

& 3

dus, honorque illi tribuendus fit.

Id quod

AUTHORES

Seneca in Seneca fequentibus verbis docet: Nemo eo-

epift.

rum, quos divitie , honoresque in altiori fa-

L. Henricus Engelgrave p.2. Lucis Evang. -

ftigio ponunt, magnus eft. Quare ergo ma«

in Dom. 16. poft Pent. S. 11.

gnus videtur? cum bafi fua illum metiris.

Il. Laurentius Beyrlinck text. 3. in fefto

Minutus puimilio, licet in monte conftiterit;

$. Jacobi.

Coloffus magnitudinem fervabit, etiamfi in

eod.

Et in theatro vitz humanz ,V' -

puteo conftiterit.

Hoc laboramus errore,

III. Ludovicus Granatenfis in locis com-

quod neminem zftimamus ex equo, Cum

munibus fol. $84.

vero velis eftimationem hominis inire, & fcíi^

IV. .Nicolaus Lancizius opufc. 8. lib. 2.

re , qualis fit, nudum ínfpice, ponat patti»

precipue c. j. n. j r.

monium, honores, & alia fortunz mendacia,

V. ]efephus Langius in Polyanth. V.

D. Cl

corpus fuum exuat, & animum intuere, qua«

&od.

X

fCü.hom

15, jn

lis fit, qua"ntusque, alieno, an füo magnus.

Mu

TITU-

N

e

u

d

94t

e

$909

-

AX

-

OA OD CO OO OO O€

u z

e2

N P

N

A

NSOEC

XX

&5 e2€

e

" n

"

09000600000695

TITUL

LXIX.

[TTMS -

iþ&normir.

yt gïüig

