LIV. Regat difciplinze vigor marfuetudi- S. Gveg.

Q

maníuetos,caftos, eleemofynarios, jejunos, &

nem, & manfuetudo ornet vigorem, & fic al- ?* !9».

li

d

omnem Ípeciem boni, quam creavit Deus

terum commendetur ex altero, ut nec vigor-

*

ad hominum falutem, introduxit diabolus

fit rigidus, nec manfuetudo diffoluta.

liba.c

ad hominum perditionem , utinter verum, &

LV. Incorreptione vitiorum fubeffe debet S.Greg.

g i

fimulatum confufio fiat: folam autem charita-

iracundia, non przeeffe, ut executione Jufti- 26.mor.

p

temfpiritus fan&i, non poteft immundus fpi-

tize nondominando praeveniat , fed fimulan-

f

do fubfequatur : & notum

ritus imitari. I[deo autem hanc privatam fpe-

x

judicium poffetfa

2

Q

ciem fibi folus Spiritus fanctus refervavit, ut

impleat & procuret.

*

per unius juftitiam & teftimonium fic cogno-

LVI. Tunc protervos melius corrigimus, S.Greg.in

lezcg

Ícatur, ubi Spiritus fan&tus eft , quemadmo-

cum ea, quaze bene egiíffe credunt, male acta paft.

f

dum per gratiam cbaritatis.

monftramus, & unde adeptagloria creditur ,

^

l

S.Greg.in

XLV.Tunc&a

Ita charitas mirabiliter für-

indeutilis confe(Tio fubfequatur. -

'pattor.

git, cum adimma proximorum fe imifericordi-

LVII. Major culpa, quo citius , quia culpa Ibid,

ter demittit ; & quze benigne defcendit ad

eft, agnofcitur, eo etiam celerius emendatur.

ib L.

infima, valenter recurrit ad fumma.

Minor vero , dum quafi nulla creditur, eo

ïu& l

A&us Corre&lionis.

pejüs, quo & fecurius , in ufü tenetur.

LVIII. Mundus effea vitiis debet , qui alie- S.Greg.in

i

E

nacorrigere curat; quatenus tanto perfpica P9'*

S.Áugu

XLVI. Nunquam alieni peccati objurgan-

fup. Epi

ft. di füfcipiendum eft negotium, nifi cum inter-

cius aliis fugienda videt: quanto hoc ipfe per

ad Gal,

nis interrogationibus examinantes conícien-

Ícientiam & vitam verius declinat. Quia ne-

tiam noftram liquido nobis coram Deo re-

quaquam pure in membro maculam confi-

iX

fponderimus , dilectione nos facere.

derat oculus, quem pulvis obtenebrat , & fu-

d

XLVII. Raro & magna neceffitate objurga-

perje&as fordes tergere non valent manus,

S.Auguft.

g

ü

tiones adhibendze funt , ita tamen , utin his

quze lutum tenent.

N

LIX.

—

Titulus XLIP. Dilfho Proximi.

609

ha ;S. Betn.

SUBBE: Magnä crimina & tarde credenda fünt;

Deus penfat, ex quanto quis agit, quam quan-

Satgu

flb Cant

..æ

* cumaudiuntur; & citius punienda, cum ve-

l ouit

d

raciter agnofcuntur.

!

tum facit. Multum facit, qui multum di?igait.

d

etorre& ll

d

Omef*

i

de füm. b,

LX. Quiblando verbo caftigatus non corri-

$. V.

pitur, acrius neceffeeft, arguatur; cum do-

i.c:.46.

lore funt abícindenda,

T

EXEMPLA CATHOLICA EXTERNA.

offünt.

quae levite;' fanari non

l. Q Moyfesita proximum

e

diligebat, ut -dä——xEx&ä. 32.

. lllid

beä 19.

LXI. Qui admonitus de p&ccato fecreto,

ceret ad Dominum: Aut dimitte illis

Atl r

corrigi negligit, publicearguenduseft, ut ul-

hanc noxam, autdele me de libro vitze.

cus, quod occulte fanari nefcit

Veritie

3$

, manifefte def

Il. S. Joannes Apoftolus id unum inculca- Surius in

bet emendari ?

bat: Filiolidiligitealterutrum; caufam vero vite.

S. Chryf.

LXII. Non uniformiter fecundum mehfu-

; Mul

in fuo dia-

hujus do&rinee toties repetitze interrogatus ,

o

,ittiri

gï lo 2«

ram deliftorumincrepationes quoque oportat

refp

£

ndit: Mandatum Domin.i eft, fi hoc fiat,

inferri, fed diligenterafpicere eorum, qui de-

fufficit.

liquerunt, vires atque propofitum ; ne forte

.lli. S. Paulusita proximmh'diügebat,' ut 2. Cor, 4,

volens ruptafarcire, majorem operetur diru-

anathema pro eo fieri cuperet, fi neceffe foret.

ptionem ; & cupiens eli

gere—collapfaf, cafum

IV. S.Paulinus non fua tantum, fed deni-

inferat graviorem.

que feipfum etiam in c

1

Vita ap,

$. [Profp.

apþivorugn redemptio-

i

Surium,

1.2. de vit.

LXIII. Leniter ca&igatus& exhibet reveren-

nem impendit.

contemp.

tiam caftiganti, afperitate autem nimiize incre-

V. S. Antonius Florent

; Ep:lfcopu's fuam Platus l'.'ä,

t

pationis offenfus , nec increpationem recipit,

m

Dicecefim perfefemperluftravit, & ingruen- Cap. 29.

- Doninijn

1netc falutem.

tequondam peftilentia , infe&tos ultro invifit,

Donte,

$. IV.

*

folataseft, recreavit: addutto fecum jumen-

to medicamentis onufto.

"EX LIBELLO DE IMITAT!ONE

CHRäSTL

-

VI.-S. Wenceslaus potiffimam dfvitiarum Petrus

partem impendebat in liberos Ethnicorum e- Sanch. :n

Lib. z. g.

l. haritas habenda eft ad omn&s , fed fa*-

1»endos, quos deinde catholiceinftrui curavit.

reg

*

p 9. C. IIs.

; no Dei

ï

Lib. I.C.

miliaritas non expedit.

Vii. S. Apollonius tratres in cellam f

iam [b

idem,

Il. Stude patiens effe in tolerando aliorum

venientes excipiebat velut tem

[

I15. $.2.

defe&us , qualescunque infirrnitates, quia &

& vaía Dei; dicebatque:hacr

pla S. Spiritus , fol. 795.

atione Abraham

tu multa habes, quze ab aliis oporte: tolerari:

excipiebat Angelosadfevenientes, & Deum

'$ Ámbr,

Sinon potes te talem facere, qualem vis, quo-

in illisadorabat; nam cumtres venientescer-

ib li. de

modo poteris alium ad tuum habere be

du $i

citum ?2

nepla-

neret, unuminillisadorabat, quze proin eti-

Cetd

Lib.2.c.3

amanimis chriftianis caufa effe debet

, proxi-

$.2

lll. Siportari vis , porta & alium. Vide

mum amandi.

quam longe es a vera charitate & bumilitate,

VIIL. Amonfenex fan&iffimus, cum fratres Spec.Exe«

$, Hle* t

quae nulli novitirafci, vel indignari.ifi fibi.

Tbid,

ei nuntiarent, mulierem in cella cujusdam fra- €mp. ex.

: EP adOC*

IV. Non eft magnum, cum bonis & man-

tris effe, ivit quidem , fed fu

pra doliolum, infra 7..

(Catt,

fuetis converfari, hoc enim omnibus natura-

quod mulierlatebat, fedit, & poftea fratres ^

liter placet, " & unusquisque libenter pacem

querere mulierem juílit , ut hac ratione fra-

habet, & fecumfentientes magisdiligit. Sed

trem accufatum a confufione liberaret; quem

S Cmg.

cum duris & perverfis, aut indifciplinatis, &

tamen privatim pofítea correxit.

lib.19,

nobis contrariantibus pacifice poffe vivere ,

mof,

IX. Cum S. Macario quondam uva oblata Tb. dift, r,

magna gratia eft

:

; & laudabile nimis yirilef

effet, ipfe eam ad proximum fratrem ferebat, ex. 48.

que factum.

hiciterumadalium, itautuva pertotam ere-

Lib.3

- V. In me debet amici dile

&io ftare , & pro?

L $r

42. $

t

mum circumlata, denique ad S. Macarium re-

)

f0f

pter me diligendus eft, quisquis tibi bonus vi-

diret: qui videnstantam in fratribus charita-

fus eft, & multum charusin hacvita. Sineme

tem , & continentiam , ad acriora

femetig-

nonvalet, necdurabit amicitia, nec eít vera

fum fpiritualis vitze extendit exercit

i a.

& munda dilectio, quam

o non copulo..

Dd Quidarn frater S. Francifci vide

Lib.z.c.S.

VI. Diligantur omnes

p

topter Jefum , Je-

ns foci- Tbid, 7;

s S gt

fus autem propter feipfum. Propter ipfum, &

um lapidibusa fatuo peti,

mox fe profratre ob- ex. 2

jecit, &lapidumi&us ex charitate excepit, -

þa-pafï.

!

inipfotam amici, quam inimici tibi fint chari ,

& pro omnibus his exorándus eft, ut omnes

XI. Cafilda Almenonis Regis Toletani filia,

ipfum cognoícant, & diligant.

cum captivos clam patre cibo & rebus omni-

2 Dbid

Lib. r.c.

,

- VIE: Pronullaremundi, & pro nullius ho-

bus recreafIet, quondam deprehenfa a patre,

;1?5-5- l.

minis dilectione aliquod malumfaciendum eft;

& quzefita, quid ferret, finu &perto, cibos in ro-

J

fed pro utilitate tamen indigentis, opus bo-

fas commutatos invenit. Quo illa miraculo

l,/ S,Gæg.ïü ;

num libere aliquandointermittendum eft, aut

percita, monitaque, fiafluxu fanguinis curari

etiam pro meliori mutandum ; hoc enim (acto

vellet, in lacu D. Vincentii fe ablueret, cum

P.foan,

; polï.

opus bonum non deftruitur, fedin mel

patre agit, utad Ferdinandum Regem morbi

Mariana

f

mutatur.

P

jus cgm—

curandi caufa mitteretur. Miffa eft, & a mor- l.9.dereb,

p* 3«

All;id.

VIIL Sinecharitate opusexternum nihil'pro?

bo liberata baptismum fufcepit, & vitam in

tol

deft,quidquid autem ex charitate agitur,quan-

rupis faftigio fanctiffime exegit.

tumcunque etiam parvum fit, & defpectum, to-

XII.S.Sanétulus charitate aCcenfus,feiþfum Lib.3.dia-

tum fructuofum efficitur ;

ma

gis üquidem

pro Diaconodedit in mortem, fed a S. Joanne log. $.

H

E

1regor,

'

1?. P. Lohn. Bibl. ÁMMan. Tom. I.

Bapt.

& 37

610

Bibliothece Manuahis | Concionatori&

n

al

Bapt. liberatus, cum manum carnificis in aere

eum, & duxitin domum fuam , & adhibebat el

immobiliter fufpenfam, fanaffet, non fibi modo

curam diligenter. Itaque perannos quindecim

V

gubernabatur; accipiebat curam de manibus

a Longobardis, fed omnibus etiam Chriftianis

Qe

libertatem impetravit.

Kulogii, & condigne nutriebatur. Poft quind

Sípec.

XJII. Ouidam audito

hoc præcepfo: diliges

cim autem annos infidiatus eft ei diabolus, &

Exempl proximum tuum, ficut teipfum: cum fedulo

clamare ccepitleprofus, inftigatus ab eo, con-

?

in appen.

e€x I2.

impleviffet id, denique obcharitatem proximi

tra Eulogium , inultisque injufiis & detra&tio-

qU

inventus eftin puteo fübmerfus, cum annulo,

nibus afficere virum ; dicebat enim ei: Multa

inala commififti fugitive, forfitan Domini tui

,

cuiinfcriptum erat, prius animam ejus in cce-

Jumreceptam efte, quam corpus infrigidatum

alienas pecunias furatus es, & per mevis pec-

fuerit.

:

catis tuis liberari, & clamabat: ja&ta miein pla-

Vita PDP.

ii'

XIV. Senex quidam, cum aliquoties ab Ab-

team, ubi ante jacebam , carnesdefidero man-

1

bate Joanne audiviffet aliquas doctrinas, & fta-

ducare. Hoc cum audiffet Eulogius, obtulit

j

timoblitus iterum effet. & tandem reverti non

eiéarnesin cibum. Iterum ille clamabat: Non

p!

auderet, Joannes lucernam accendere eum

acquiefco, fed ut dixi, jacta me in plateam,

a

juffit, & incendereex ea; tum quaefivit, an lu-

populos volo videre, jacta me , ubi meinveni-

f

cerna ex hoclaefa effet? & cum fenex refpon-

fti; forfitan , fi manus habuiffet, exfüffocare fe

f

diffet non, dixit Joannes: 1ta nec Joannes

potuiffet , in tantum eum daemon excitabat.

b

]zeditur, fitota Scythia veniatad me, necimpe-

Ideoque valde follicitus Eulogius pervenit ad

l

dit mea charitate Dei: quando iterum ruis, ve-

monaíteria virorum Dei, &dixiteis: Quidfa-

V

ni,nihil hzefitans. Et ita per patientiam utro-

ciam , Domini mei Patres, quia in defperatio-

rumque abftulit Deus oblivionem afene; hoc

nem me adducit leprofus ifte? Projicere eum

timeo, quia Deodextram dedi, & promifi us-

enim eratopus habitantium in Scythia, utani-

marent eos, quiimpugnabanturaquacunque

quead mortem continere & fovere eum. Sier-

go non projecero eum, fed per violentiam te-

pallione, & extorquebant fibi laborem, unde

nere voluero peffimos dies, & amariífimas no-

invicem lucrarentur.

ä

- fhid.

XV. Abbas Apollo, fi quis defratribus eum

&esfacietmihi, Adhzcillidixeruntei: Dum

in fuo opererequifiiffet, & labore, mox perge-

adhucin c.* pore eft magnusac beatiffimus fa-

mulus Dei Pater Antonius, afcende in navim

batcum omni lzetitia , dicens: Ego cum Rege

meo Chrifto vado hodie operari pro anima

pariter cum illo leprofo, & vadein monafteri-

um, ubi monachi ejus funt, & exfpe&a ibi; us-

mea. Hsec eft enim merces, quae animze re-

1

utatur.

que quo egrediatur defpelunca fua, & veniat

Pennequ. XVI. Klogii charitatem à

dmirandäm Ele-

ad monafterium, & quidquid dixerit tibi, obfer-

p. i. C.!5.

va, & acquiefce ejus fententize. Deusenim per

S.2.in Lía-

phantiaco per quindecim annos przeftitam & a

- — —— — ul

goga ad

eo przemiatam, vide fufius defcriptam loc.cit.

ipfum tibi dicet. Mifit ergo leprofum illum in

amorem.

XVII. S. Francifcus B. Petro Cathanii Ge-

navim , illeque pariter afcendit, & navigantes

nerali dicebat: in hoc volo cognofcere, fi tu di-

venerunt ad monafterium difcipulorum beati

Antonii. Evenitautem illa die, ut veniret Pa-

- ^JigasDominum, & mefervum tuum ac fuum,

fifecerisiftud, videlicet quod non fit frater in

ter Ántonius jam vefpera peraéta. Quandoau-

tem adveniebatin monafterium, hanchabebat

mundo, qui, quantumcunque peccaverit, quod

confuetudinem : vocabat Macharium, & inter-

poftquam videritoculus tuus , nunquam rece-

p.2. 25. dat fine mifericordia tua etfi non quzereret,tu

togabat eumdicens: Frater Machari,venerunt

.

L4

aliqui fratres huc? Refpondebat, etiam vene-

qu2eras ab eo, ii vult mifericordiam, & fi mil-

lies poflea appareat eoram oculis tuis, dilige

runt.Iterum interrogabat: /Egyptiifunt,anHi-

illum plus quam me, & ad hoc, ut trahas eum

erofoly mitze? Dederat enim eis fignum dicens:

quando videritis inquietiores, dicite. quia /É-

ad bonum, & femper miferearis talibus. -

Paladius , XVIII. Eulogius quidam Scholafticus erat,

gyptii funt: Quando autem reiigiofiores, dici-

vitac. 26- & eruditus vir, quia more divino compunctus

te, quia Hierofolymitee funt. interrogavitau-

tem fecundum confuetudinem: F'ratres /Egy-

abrenunciavit turbis hominum , omnemque

- fubítantiam fuam diftraxit , & erogavit paupe-

ptii funt,an Hierofolymitae? Refpondit Macha-

rius, & dixit: quia mixti funt ; quando autem

C

. fibus. Itaque paucos denarios in ufus proprios

Xetyl,

refervavit, cogitans apud femetipfum, quia o-

dicebat, quia /Egyptii funt, jubebat B. Anto-

tit C

perari propriis manibus non valeo, necin mo-

nius , utpulmentum lenticulz apponerent eis

|

tas. ex-

cibum, & quando refecerant, faciebat eis ora-

Cmpl, $

nafterii congregationem ingredi poffum. In-

venit ergoquendamin platea jacentem lepro-

tionem, & dimittebat eos: quando autem di-

fum, quinec manus habebat, nec pedes, cujus

cebat,quia Hierofolymitee funt, fedebat per to-

tam no(tem difputans cum eis de verbis Dei,

tantummodolingua vigebat. Stansautem Eu-

logius prope eum. oravit Dominum, & pofuit

quae ad falutem animae pertinent. Inilla ergo

vefpera fedebat, & vocabat omnes fratres , qui

quafi pa&um cun Domino dicens: Domine in

cum adveniffent, fübito vocavit: Eulogi, Eulo-

norine tuo levabo hunc leprofüm in domum

meam , & miniftrabo ei, & fovebo eum usque

gi, cum tamen nullus indicaffet nomen ejus:

tertio etiam vocatus Eulogius non refpondit

admortem, & propter hunc egoinveniam mi-

ei, arbitrabaturenim, quod alium Eulogium

fericordiam tuam. Dona ergo mihi, Cbrifte Do-

mine, patientiam adhujusobfequium: & ac-

ex monalterio vocaret.

unc dicitei, tibi dico

Eulogi, qui:3b Alexandria venifti. Refpon-

cedens adleprofum, dixit ei : fidigneris facere,

mine ?

gratiasago. Adduxit ergo afjnq'm, &levavit

dit'l'ïulogius?,/ &d1x1t, quid jubes Do

Inter-

Titulus. XLÍV. | Dileffio . Proximi.

ÓiI

d

m

Interrogaviteum Antonius: Quidhuc venifti?

fui? Etillidixeruntei: Orationibus tuis con-

ait Eulogius, & quisrevelavittibi nomen me-

s

fummata eft meílis, veniergo, accipe merce-

le«

um, caufamque manifeftavit? Dixit ei Antoni-

dem tuam. Faéta eft ergo plurima contentio

us: Scio propter quid venifti, fed coram omni-

inter eos de hac re, illo fcilicet dicente: non ac-

l

busedicito, ut &ipfiaudiant. Eulogius dixit:

cipio, quia nonlaboravi: illis vero non adquie-

lt

Hunc leprofum inveni jacentemin platea, &

Ícentibus, nifi & ipfe acciperet partem fuam.

l

levavieum, & promifi Deo, ut eum foverem;

Abierunt ergo ad judicium magni fenis cujus-

tl

quatenus utíalvusefficiar, & ipfe per meum

dam;& dicitei frater ille. Perreximus nos tres,

obfequium repaufationem habeat. Et quia poft

ut meteremusin agro cujusdam ad mercedes ,

(a

)la-

totannos recedere vult a me, & nimis exacer-

cum autem veniffemus adlocum, quem mef-

bat me, dum feftinat recedere, & cogitavi pro-

furi effemus , ipfa prima dieinzegritudinem ce-

ll

cidi, & reveríus fum in cellam, necuna die me-

Jicere eum, ideoad fanGitatem tuam veni, ut

glit

mihi des confilium, quid agere debeam,& ores

tere praevalui cum iis, & nunc cogunt me fra-

ün

pro me. Nimis enim follicitus füm , & tribulor

tresiíti dicentes : Veni, accipe mercedem, ubi

i

pro ifta caufa. Tunc auftero vultu refpiciens

nonlaboravi. Dixerunt autem & illi fratres:

n.

eum Antonius dixit: Tuprojicis eum, & qui

Revera tres fuimus, & perreximusmetere, &

fe

dt

fecit eum, non projicit eum. ]Ja&tas eum tu,

fufcepimus fpatium fexaginta modiorum,quod

fed fuícitabit Deus meliorem,

& confola-

meteremus, & fi fuiffemustoti tres cum gran-

al

di labore; vix potuiffemus explicareillud. O-

d*

bitureum. Et filens Eulogius pavefa&us elt.

Itemque beatus Antonius ccepit afperioribus

rationibusautem fratris hujus nos duo veloci-

i*

verbis increpare leprofum illum, & clamans

us, quam tres potuimus, & demeffuimus a-

m

dicebatei: Leprofe inveterate dierum. malo-

grum.Et dicimus ei: Veni, & accipe mercedes

U«

rum, indigne cceli & terrze, non quiefces blas-

tuas & nonvult. Haecaudiens fenex miratus

u

phemare Deum? Ignoras, quia Chriftus eft,

eft, & dixitunide monachisfuis, percute fi-

te-

qui mini(ítrat tibi? quomodo audes adverfus

gnumin cella fratrum, ut congregentur hic o-

10

Chriftum talia proloqui? Nunquid non pro-

mnes. Quicum veniffent, dixiteis: Venite fra-

pter Chriftum femetipfum fervum fe exbibuit

tres, & audite hoc juftum judicium, & indica-

h

Kulogius ad tuum minifterium. Increpans ergo

viteisomnia fenex, &adjudicavitillum, ut ac-

m

ciperet mercedes fuas, & faceret ex eis merce-

& hunc reliquit. Pofthaec coram omnibus di-

Ij«

xiteis, quze expediebant faluti animze eorum,

dibus, quod ipíe vellet. Et difceffit frater ille

us

admonens Eulogium & Leprofum, ut non fe-

contriítatas & plerans, & fibi praejudicatum

fuifle dicebat.

;

pararentur ab alterutro, fed in cellam veftram,

r

inquit, pergite. In przefentiarum enim vos vi-

XX. Eratin monafterio Cruciferorum, dice

. Ibidem

rcmsepper

fitatDeus. Tentatio enim hzec evenit, quiau-

)N

cefis Monafterienfis , laicus quidam frater ad exempl,

LJ

i

.terquecirca finem eftis, & coronse vobis prze-

recipiendum hofpites deputatus. Etis, nete-

(S

parantur, ne veniens Ávngelus noninveniatvos

mere fibijudicium Domini ufurparet, & alie-

ati

in eodem loco, & propofito, & perdatis tanti

num fervum contra przeceptum Apoftoli, qui

m

temporis mercedem boni operis. His auditis

fuo Dominoautftat , aut cadit, videreturjudi-

iU

cum feftinatione reverfi funt ad propriam cel-

care, fine omni perfonarum acceptione bonos

at

lam. Et poft quadraginta dies defunétus eft

& malos, probos &improbos, difciplinatos &z

Eulogius,& poft tres dies fimiliter requievitle-

infolentes,cum tanta humilitatetantaque cha-

)r.

c

profus. Poftaliquotvero dies quidam nomine

ritate recepit, pavit, miniftravit, quafi omnium

Cronius de Thebayda defcendit in monafteri-

unica mater effet, & fibi foli eorum videretur

^g

]

um Alexandrix, & invenit quosdam fratres

curaiucumbere. Cumigiturinextremis labo-

13

diem tertium leprofi celebrare quosdam , au-

raret, & tempus effet, przemia laborum reci-

. tem quadragefimum Eulogii.

Agnovit ergo-

pere, contigit, quendam laicum fratrem inte-

j

u

Cronius ,. & obftupuit, & accipiens Evange-

rim ad infirmatorium, inquo infirmus decu-

lium propofuit fraternitati , & juravit referens

buit, quandam dulciffimam melodiam , quafi

H

eis quomodo omnia, quze evenerunt Eulogio

concinentium in choro puerorum, ceualonge

& leprofo, praedixit B. Antonius.

refonantem, audire Quapropter ftupens , &

d*

Specul,

- XIX. Perrexeruntaliquando tres fratres ad

vix feipfum comprehendens, infirmatorium

m

Exempl. .

tit. Chari-

meffem , & füfceperunt certum fpatium fexa-

*

ingreditur,& moriturum,utrumne& ipfe cano-

(

tas.ex- 8l

nta modiorum, quod meterent. Unusautem

ras juvenum voces percepiffet, fcifcitatur. At

(l$

emplg, exeis primaipfa dieinfirmari coepit, & rever-

gegrotus: paululum, inquit, anteingreffum tu-

"

fus eftad cellam fuam. Duoautem qui reman-

um ad me introierunt huc quidam formofi fa-

j

- ferunt, unus alteri dixit: Ecce, frater, vides,

tis, fed mihiiucogniti juvenes , qui cum dulci-

Íl

-quia incurrit in zegritudinem frater nofter: ex-

bus cantilenis aliquamdiuinvalidi atque infit-

2n

| torque ergotuanimo tuoparum, & ego fimili-

mi corporis mei mitigaffent dolores, fufpica-

gO

termeo paululum, & credamusin Deo noftro;

tus ego, fiforte pauperes effent, & cantibus e-

[ul

quia per orationes ejus implebimus nos duo o-

leemofynas poftularent, ajo ad eos: Dulces

f

Cum

filioli mei, quamdiu potui, cum omni chari-

..pera ejus, & metemus partem ipfius.

$

.ergo expleviffent meffem totius loci illius,

tate omnibus pauperibus, quantum permifit

fit

quem fuüfceperant, venerunt accipere merce-

paupertas noftra, libenter miniftravi: nunc,

des fuas, & vocaverunt fratrem dicentes : l'ra-

quia , ut viderepoteftis , ad hzec facienda vires

/0

ter veni, & accipelaborem tuum. . Et illedixit

non fuppetunt, ad coquum pergite, &is, quia

eis: Qualemlaborem accipiam , qui non mef-

pius eft, larga vobis manu eleemofynam

à iX* RO Pv LOhn. Biblc Mano Toma l.

Iihh ha

minj-

[-

613

Biblfiothéce Manualis Concionatorie

r

miniftrabit. Et in hzec verba dimifi eos, fed

redirent, viditin via molendinum cujusdart

|i

quouam abierunt, velqui fuerint, omninonon

pauperis a torrente di(lpari, & everti, homi-

f

fcio. Quodaudiens frater cum hujusmodi ju-

nemque , cujus fuerat , infufficien:em effe, ad

venesinterclau(tra monafterii penitus vifi non

eum reparandum,aitfuis: Hoceít, quod ego

eífent, vel Angelos fuiffe, vel alios Sanctos fu-

promififervaturum; fi enim effem talis pauper,

fpi-atus, dignam laudem Deo de exhib:ta pie-

optarem, ut potentior me adjuvaret. Unde

taterefudit. Hofpitalarius vero poft haec citif-

refilientes milites de fuis equis , trabes, & ro-

fime,fed & devotilfime moriens ( ut pie credi-

taminlocum priftinum, ju(fu iftius divitis re-

NOMT CUU EEE U EE — 0

tur ) una cum concinentibus Angelis ad coele-

pofüerunt. Rurfus progredientes ulterius , re«

pererunt quendam peregrinum pauperem,

fsutol

ftem patriam commeavit, dignam mercedem

c- 3'tit' 3':

pro exhibita charitate capturus, dequo fit De-

quem dum vidiffet, Dominus ait fuis militibusz

exempl«S'q

us benedittus in fzecula , Amen.

Hoc etiam eftdeillis, quod egofacerepromifi;

Ibidem

.. XXI Legitur exemplum, quod quidam ple-

fi enim effem adeo pauper, optarem, ut aliquis ,

[

«xem. 13- banus ficut temporalibus divitiis, ita & vitiis

mihi auxiliaretur, &humanereficeret. Dixit

d

deditus erat,habuit tamen valde devotam con-

itaque pauperi : fequere me, & benetibi provi-

[

jugem, ad cujus fuggeftionem religiofos habe-

debo dehofpitio & victu. Cui pauper; Domi-

a!

batinhonore. Contigitautem, ut ad iliius do-

ne(ait) a praedicatoribus audivi, quod Chri-

Ya

mum diverterentquidam fratres. Itaque tem-

ftustalequid mifericordize fibi deputat exhibi-

—^

endd

pore brandii dixit domina fratribus: Rogo vos,

tum, &ideoitaremunerat. Venientes pariter

boni Patres, ut dicatis aliqua verba falutis,quia

ad domum, & accepta manu pauperis Domi-

illa valdefunt nobis neceffaria, fi Dominus non

nus conforti fa2eait: Enego hofpitemtibi ad-

zegreferret. Et Dominus ait: ego fimiliter pe-

duxi, curam ergoiftius babeto. At 'lla: In ve-

to,ut dicatis, fed brevia verba, quia etiam prae-

ritate,inquit, utlis eft talis hofpes, pro quo

dicationem tzediofum mihi eft, audire propter

Chriftus fe obligavit debitorem ; cumquelaute

prolixitatem. Tuncunusíratrumait: Ego vo-

pauperem hofpit:o excepiffet, fero propecubi-

", dcA n a€—— — C Y5

bis dicam brevia verba tam fructuofa , quod fi

calum fuum, ;lli pauperi lectum füumptuofum

ea fervaveritis, in judiciogenerali animam me-

difpofuit; media autem nocte coepit pauper fi-

i

$—

am, qua a juventute Deo fervivi, obligo pro a-

tire & dicere: En fiti morior. Quod cum Do«-

nima veftra. At ille: Dicite ( ait ) & egojure

minus audiiffet, acceptogladioait: Domina

quid eft hoc? At illa: Aufcultemus, Domine,

jurando proteftor fervare. Cuiille: DixitSal-

vator in Evangelio: Quodeunque vultir, ut fa-

attente, & videamus, quid fit, quo faé£to adver-

eiant volis hominess €$ vor facite illis, Et rurfus

tuntpauperem dicentem: Enmorior, moriot

per Tobiam Spiritus fan&us ait: Quod tibi non

fiti. Tunc ait Dominus. Hoc etiameft, quod.

vis fieri, alterine feceris. Si h2ec fervaveris pro:

promififervare, quod fi ipfe effem pauper, &

cul dubio falvuseris. Cui dives: repete ( ait )

neícireim, inter totgradus quotranfirem, vehe-

du SMEL m MÉ cdins.

Pater: quod cum frater feciffer, & ille didicif-

tenter defiderarem, quod aliquis mihi potum

fet, rogatipfum fratrem, utipfa breviter decla-

praeftaret, potum igitur porrigam, quiaccepta

raret, Etillerefpondit: Hic eft intellectus ver-

camifia ivitad c'fternam pro accipienda aqua,

& inillamruit praeceps: mane auteim fa&o , &

borum iftorum. Quodtu, ex quo es magnus

Dominus, velis, ut tui tibi effentfideles,te ho-

recedente paupere, interrogare coepit domina

norarent, tibique decenter fervirent: fic, cum

famulos fuos de Domino & marivo fuo, de

Deusfit Dominustuus, fis fidelis ipfum folum

quo unanimiter nihil fcire refponderunt. At

adorando, nomenillius honorando, ac illi fal-

illa: Ite (inquit) ad omnes Ecclefias & mo-

tem diebus feftivisferviendo. item;:fi effes pa-

nafteriainquirentes deillo; quia poft beatum

ter, defiderares, quod filii tui honorarentte, tu

fratrum adventum totaliter in alium virum,

quoque fimiliter facito erga Deum. 1tem nol-

Cutícitis) mutatuseft. Quibus redeuntibus,

les, quod quiste occideret, aut adulterium in

nec eum invenientibus ait domina:

Mittite

domo tua committeret, aut bona tua furaretur,

anchoram in ci(ternam , ne forte lapfus fit n

velfalfum contra te ferretaliquis teftimonium,

iliam, quia potum ferre pauperi iverat. Quo

autconcupifceret bona tua , vel uxorem ; fictu

fa&o extraxerunt illum mortuum , & plan-

debes facere, & fi horum contrarium quando-

gentibus omnibus, confpiciunt in collo illius

que quis feciffet, velles, uttehoc tibi fatisface-

circulum aureum, angelicis manibus fic prae-

ret. Aicdives: In veritate pauca ifta verba pro-

paratum , quod nec extrahi poffet, nec jun-

fenj

I

fundam continent fcientiam : Verumtamen

&ura llius ulla appareret: fed Ícriptaram hanc

E

Deo favente ea adimplere curabo. Interim ve-

continebat. Nos Angeli prius animam iftius

duximusincoelum, quamcorpus fuitfet infri-

fo coepithzec verba follicite ruminare, &inve-

nit, feinmultisillis contraria egiffe, nam qui-

gidatum in cifterna ,

quia in mifericordize

busdam domos quibusdam molendina quibus-

operibus vitam finivit. Quibus auditis & vi-

dam poffeffionesin pignus diu tenuiffe, pleris-

fis, uxor cum familia gaudio magno vocant

queinjuriam .. & verbera intuliffe recogitabat.

Epifcopum civitatis, & ille manibus circu-

Proclamare igiturfecit, feomnibus, quibus de-

lum contre&ans mirabatur, & protinus hoc

iniraculum infinuavit füummo Pontifici ,

&

bitorerat, fatsfacturum. Denique cum trifta-

retur propter magnam :emporalium bonorum

diverfis mundi potentibus.

Tunc uxor fle-

diminutionem, ait fuis militibus: Kamus re-

xis genibus :

O mifericors Domine Deus,

creationis ergoad venandum, unde orta tem-

gratias tibi ago, quod me tali viro fociafli,

qui jam certitudinaliter in tua tecum l-

pg&ate & pluviarum abundantia,'wcum vacui

tatur

Titulus XLIV. Dile&'ib proximi.

613

ll

tatur ploria, adjuva & me Domine Rex zeter-

veroaccufari, quod meum munus non imple-

A

n2 glorize , ut coníors illius elorize effici me-

verim. Nonenim curo.ut per me falvi fitis,fed

"

:

AU

ü

year, Quze venditis omnibus Chrifto fervivit -

ut falvi (itis quacunqueratione.

devote. O igitur divina lex, quam brevis &

XXIV.Charitate inter fe contenderuntapud S.Ambro«

d

quam utilis : O lex Deiimmaculata! O lex

AntiochiamTheodora virgo, & quidam miles. fiuslib a,

(

Chriftiana falutifera; tu continerisin lege na-

Illa ob Chrifti confeffionem ab infidelibus in

e virgin.

turze, tuesplenacharitate, tuesdonum Dei

fub finem

i

'J.

proftibulum truditur ; miles vero eam pr:mus

to, 4,

Q«

gratoitum, tu fola rectificas animas, & eas

adiens,perfuadet, ut mutatis fecum veltimen-

ducis ad gloriofam vitam zeternam.

tis virili habitu evadens, virginitatem inta-

l,

Daurolt.

IS;

€. 3. tit. 3.

XXli. Serapion fyndonites, qui preeter

&am confervet. Cumque ipfe cum muliebri

[

exempl.s.

W

Syndonem nihil unquam induebat , cum

vefte deprehenfus pro virgine ad fupplicium

quendam accepiffet exercitatorem , qui cum

traheretur, non fuftinuit illa, ut, cujus ope

liS

eo luderet , feinquadam urbe gentilibus ven-.

pudicitia tutata fuerat , einecis caufa fieret:

i

kjt

didit hiftrionibus, viginti nummis.

Tamdiu

palam proclamat, fe effe ei poenze addictam,

autem permanfit , & fervivit Mimis, quieum.

non ipfum: e contra ille, fe judicis fententia

]*

Il*

emerant, donec eosfecit Chriftianos, & eos

damnatum, non illam.Diu certarunt, uterque

avulüit a theatro , przeter panem & aquam

alterum fua morte redimere cupientes. At

]«

nihilfumens , neque prze meditatione fcriptu-

vero, quoniam Chriftum confitentibus, mori,

f

l*

rarum ore filens. Longo autem tempore pri-

vivere erat, Deo difponente , ambo fimul ca-

mus compunctus eft Mimus ; deinde Mima:

pitis obtruncatione gloriofum martyrium pe-

l.

deinde univería eorum familia.Dictum eft au-

regerunt,ne eos Tyrannis fepararet, quos jun-

tem, quod , quo tempore eum ignorabant ,

xerat amor Chrifti,

o

lavabat pedes amborum. Ambo ergo bapti-

XXV. San&tum Pachomium adhuc & mi- Baronius

t

zati a theatro recefferunt ; & cum ad vitam

J

litem & nullis dum fidei myfteriis imbutum , 3d2nn.

honeftam & piam procefliffent, virum valde

nihil potius ad Chriftum adduxit, quam Chri-2'9*

reverebantur. Eiitaque dicunt: adesdum

ftianorum charitas. Cum enim militibus Con-

ül

(w

frater; nos te liberabimus , quandoquidem

ftantini Magni ftipem, & annonam, quze eos

ipfenosliberafti a turpi fervitute. Dicit ergo

defecerat, quaerentibus, videret quosdam in-

ld

eis ; quandoquidem Deus eft operatus , & fal-

ter alios Pachomius,qui fingulari bene volen-

Z

va fatta eft veftraanima, vobis dicam myfte-

tiae fignificatione milites in domos fuas ultro

)r.

rium actus : ego animze veftrae mifertus, cum

invitarent, tamque liberaliter offerrent necef-

effem liber exercitator,genere/Egyptius,ea de

faria. & miratusrogaret.Ecquodnam id genus

caufa meipfum vendidi, ut vos fervarem.

hominum , tam preter confuetum benefi-

Quoniam autem hocfecit Deus, & permeam

cum ? cumque Chriftianos effe intelligeret,

humilitatem falva evafitanima veftra, accipi-

Pape. inquit;non poteft non optima effe illa

teaurum veftrum, ut etiam aliis opem feram.

religio, quzeitaad charitatem inftruit homi-

illiautem cum multum rogaffent, & affirmaf-

nes:eam ergo complecti . quid vetabit?

fent, dicendo: tetanquam patrem, & domi-

. XXVI. Senes duo multis annis fimul con-

L

Vita PP, I;

—— PT g b "DoX^t oU

num habebimus, folum mane nobifcum , non

verfati , nunquam inter fe litem habuerunt

? 3. . 96.

potueruntei perfuadere. Tuncdicunt ei: da

dixitautem unus alteri, faciamus & noslite

In,

— — -2

aurum pauperibus , nam id nobis fuiecaufa

ficuthofpitesfaciunt. Cui alter: nefcio, qua-

Y

falutis. Sed faltem poft annum nosinvifas, &

literfiatlis. Tum ille prior dixit: Ecce pono

)

fic ab iis abiit in Groeciam, & cum veniffetin

inmedio laterculum, & ego dico: meum eft

loca Lacedzemonis , audivit quendam ex pri-

hoc. Tu autem dic:non, fed meum eft; inde

mis civitatis effe Manichaeum fimul cum to-

litis initium.Pofueruntergo teftam in medio.

)

tadomo , alioqui virum bonum. Ei rurfus fe

fui, & dicit unus eorum : meum eft hoc. Etal-

ipfum vendidit in primo a&u.

Et cum intra

(

ter dixit non , fed meum eft. Et illerefpondit

duosannosipfum abduxiífet ab heerefi , & e-

ei, & meum tuum eft,tolle ergo & vade.Et dif-

jus uxorem , abduxit eos ad Ecclefiam. Tunc

cefferunt, neccontendere inter fe potuerunt.

ll

eum amantes non amplius habebant tan-

Dile&io conjugalir.

quam fervum, fed tanquam germanum fra-

XXVII. Conradus Ill. Imperator Guel-Pzdagog,

ja

trem , & patrem , & Deum laudabant.

phum Bavarize Ducem in aliqua urbium illius Chrift.p.2

BHomil, in

1-

acta.

XXIILS. Chryfoftomus fic de feipfo fcribit:

ita obfidione prefferat,ut, cum diutius fuftine- c-22- 8- 5

(

vellem fi fieri poffet, veftris oculis oftendere,

re Imperatoris impetum fe poffe diffideret, de- 39*

quam in voshabeo charitatem. Nihil eft enim

ditionem offerret,fi modo in conditiones para-

$

ll

mihi vobis jucundius, & defiderabilius,ne hzec

