fect. 7. Idipfüm vero aliisadhucmiraculis eft

Xes

, Qu. XVI. Cur Miffaleabuno lateread aliud

confirmatum,inter quze priium meritolocum

traasfertur? R. 1.UtSacerdoti ad preces inCa--

ii

habere debet, quod Alexandro À

"

lenfi viro do-

none dicendas coimodiusferviat.2.Utfignifice-

&iifimo ex OrdineS.Francifci contigiffz (cribi-

tur,Evangelii przedicationem a Judzeis adGen--

100

tur,cum enim hicin Fefto Conceptionis coram

tes translatam effe;hincin fineiterum refertur

tota Univerfitate doceret , B. Vir jinem effein

qlici

utituatur univerfalem forein mundifine pree--

n

maculaoriginali conceptanirepéntino ac gra-

j

dicationem,ut fiatunum Ovile, & unus Paftor. -

vi morbo correptus,eoque fingulis ais eodem

Q.XVÍILCur ftataradEvan.? R. Id tum ob re-

f(5

die redeunte tentatus eít,donec votum fecit,fe

verentiam,quam Evangelio debemus,demon-

librum de imaculata Conceptione compofitu-

p*

firandsm fierl; tum ad promptitudinemindi-

«

rum; hocenim voto fa&o mox fanatus eit, &

capdam, quaparati fumus ad Evangelium ob-

lervandum, &omnibus viribus contra hoftes

poíteain mortefüa affidue hzec verba ingemi-

1

nàvit : Mari'q,"Domim imea,tota pulchra e5, €$ ma-

defendendum: hincalicubi ab adftantibus vi-

: fula

312

Jibliotlece . Blanualis Conciottatoria

qernil

eula originalis ninquam fuit inte. Nec minus mi-

nem tolleret;ergo non decebat, utaliquid cor-

tr&

rabile eft.quod idemBernardus deBultis inCi-

rumperet,praefertim integritatemMatris. Un-

hi

vitate Mantuxe accidiffenarrat, quod fcilicet,

deS. Auguft. in ferm. de Nativic.Domini apud

tanqi

cum Dominicanus quidam in folemniffima di-

D.Thom.3.p.q.28.a.2.2it: Farnonerat, ut ger e-

gnde

fputatione probare vellet, Beatiffimam Virgi-.

jus adventuim violaretur integritas , qui venerat [a-

tuco

nem effein macula conceptam,omnia verba in

nare corrupta. 3. Poftpartum ; Nam 1.id con-

re p

oreejus mutata fint, dixeritque, propono vo-

gruebat diguitati & perfe&ioni Chrifti , qui fi-

plus

bis iftam veram conclufionem, quod B. Virgo

cut unigenitus eítPatris.ita decebat,ut effet u-

Gan

fitfine macula concepta ; cumque Fratres ira-

nigenitus &Matris.2. Uterüs VirginisSacrari-

fcerentur, & ille emendare vellet, nihil aliud

hauc

um fuitSpiritus S. . Non decebatigitur, ut ab

geni

dicere potuerit. Sed quia fortefimiles revela-

homine violaretur. 3. lugratiífima fuiffet Dei-

fantt

tiones, & miraculaab Adverfariis , utincerta

para,fitantoFilio non contenta fuiffet.Et fi vir-

f

ginitatem tanto miraculo fibi confervatara

CU

explodentur; ideo tertium argumentorum ge-

Qu

nus ex affe&u erga B. Virginem petitum fic

fponte perdere voluiffet. 4. S. Jofeph a temeri-

jis?!

formant noftrze fententize Auctores : quidquid

tatis notaimunis non effet,fi eam, quam a Spi-

ritu S.concepiffe intellex

tur.

probabiliter & fine incommodo B Virginiat-

erat pgrAngeluxg,vif

j

Dus

tribui poteft, id merito tribuitur, ; fed hoc fieri

olareaufus fuilffet.

i.dei

-poteft in iimaculatze Conceptionis affertione.

Q.iV.CurB. Virginis confenfusa

dChriftiin-

Ergo merito afferitur. Major eft S.Auguftini,

càrnationem fuitrequifitus? R. Ob fequentes

silil:

au

"

Bernardi & aliorum, Minor autem ex eo pro-

caufas. 1.Quia hicfponfalia Dei Patris cum B.

batur, quod major pars Do&orum ita fentiat,

VirgineitemFiliiDei cum humana natura, de-

quod

neque ullum inconveniens ex tali affertione

nique Chrifti cum Ecclefia celebranda erant;

mult

culo

fecuturum appareat, fed potius magni íavores

decuit ergo, ut confenfus utrinque adeffet. a.

& gratize ab hacS.Virgine, quin &ipfo Chri-

Quia nos una mulier male confentiendo perdi-

M

fto,fperari poffint, fi tam honori(ice deilla fen-

derat, decuit, utaltera bene confentiendo nos

ir

tiamus , &loquamur, quidniergo idagamus?

priftino ftatui reftitueret. 3.Quia non ficutabs-

Tif

do,]

Q.II. Quid nomen Maria fignificat ? Refp. 1.

quenoftra voluntate nos creaverat Deusjita &

Idem fignificare ac illusinatrix ; quiaipfapro-

nos recreareftatuit; fed cumilla potius: Unde

x

t

culomni dubio Apoftolos & primos Chriftia-

de dormiente quidem Adamo Eva educta eft;

TU

"u

nos fecum viventesinftruxit, & perillos nos

fed.rion item caro Chriti de dormiente Virgi-

quoque. Propterea enim S. Anfelmus l. de ex-

ne. Qui creavittefine tejnon redimette finete,

p

cell. Virg c.7. exiftimat, tam diu eam in terris

4. Uteo confenfu Maria virtutes fuas depro-

dll

cposem ss n r

t

poft Chriftum reli&am, ut effet doctrix Apofto-

meret,& pauculis verbis oftenderet,quam me-

lorum. San&us etiam Ambrofius]. deinflit.

rito ad hanc dignitatem prae omnibus aliis e-

Fii

Virg. c. 7. vult, abipfaedoctum effe inmultis

le&afuiffet. 5.Denique ut Deiparzearctius ob-

Virti

ftringeremur, nos quorum alus fno modo de-

tüse

Joannem Evangeliftam, qui prae czeteris hifto-

riam Chrifti quafiad vivum delcripfit. Nonsi-

pendebat etiam aDeipará,quze in illo confenfu

gun

ror, inquit, pre ceteris myfleria divina lecutum ,

perfonam geffittotius naturze humanze,ut aífe-

Ec

cui prafium erat aula caleflium Sacramentorum.

rit S Th.3. p. d. 30.a.1. Quantas igitur ei gra»

dum

tias debemus ?

d

Ac propterea forte dicitur confervaíTe omnia

k U,«

verba hzec, id eft, quze circa Chriftum & ab ip-

".. Q V.AnB.Virgo etiam quoad corpus fuitiu

i

l

fo gefta funt, ut poftmodum alios ea doceret.

celum affumpta? R.ita comuniter fentireDo-

Ya

2.ldem fignificare ac Stella Maris, uti S. Bern-

Gores cum Juvenali Archiep. Jerofolymitano

A

ardus hom.2.de Virgineindicavit dicens : No-

fcribentead Martianum Imperatorem. Sacro-

firil

men V/'irginis Maria, quod interpretatum Maris

fan&um corpus illius Angelica fimul & A»o-

deyi

Stella dicitur, ip[aefl praclara €9 eximia Stella [u-.

ftolicaHymnodia elatumin tumulo quodam in

ia

ger hoc Mare magnum €$ [patiofum [ublevata , mi-

Regione Gethfemanirepofitum effe, & intet-

cans meritis, illuflrans exemplis. Hinc fubjungit:

tiumusque diem ?oloco carmina Angelos per-

O quisquis intelligis,tein hujus [mculi profluvio ma-

petuain honorem & laudemDeiGenitricis ce-

gis inter procellas €9 poteflates flu&uare , quamper

ciniffe, & cum eodem tertio dieis, qui inobitu.

terram ambulare , ne avertas oculos a. fulgore hujus

VirginisMatris choroApottolorum non adfue-

l

fyder

i non vir obrui pr

rat, adveniffet, & facrum illum coetum , uttu-

veoca

ariam.

qcelli.r : refgice Stellam ,

Du

mulum recluderet, quo & ipfe Verbi Matri de-

du

. Qu.IIL An congruumfuerit, ut B. Deipara

bitum füpremumque perfolveret, honorem ,

Con

ante, in, poft partumVirgo permaneret ? Refp.

precibus fummmopere follicitaffet , atque figillo

Affirmative, idque probatur 1. Antepartum ;

ablatofepulchrum apertum effet, (acrum illius

Moy

t'üii

nam fic decebat ex parte Patris.quia non dece-

corpus prorfus repertum non effe, fed fepul-

g

bat,utChriítus praeterPatrem coeleítem habe-

chrales illius fafcias tantum fuo loco intactas,

retaliumterreftrem.Ex parteFilii,quia eftVer-

atqueinviolatas perinde, acfi eas corpus pau«

ab:ql

bumPatris; Verbum enimin corde concipitur,

loantereliquiffet,repertas.Et quidem inenar-«

absqueejus omni corruptione.Ex parte carnis

rabili odoris fuavitate redolentes,eaque fuavi-

fil

*

Chrifti, quze neceffario contraxiífet peccatum

tate illos abundeafllatos , fignaculo rurfus tu-

üx

gt

originale,fiex concubitu prognata fuiffet,tefte

muloimpofito, abiiffe. Atqueillud folum pro

nit

S. Auguft. 1. denuptiis & concupifcent. 2.In

€oac decebatanimo fecum meditatos ,! Deum

partu; Primo enim fi verbum non folum in cor-

corpus Virginis ante communem omnium re-

a

. |

furrectionem immortalitate cohoneftaffe.

lf

de absque corruptione concipitur, fed etiam

ex corde procedit,decebat,ut Verbum Dei eti-

. Q VI Cur B. Virgini fingularis Hyperdulize

le

am nafceretur finelzefione Matris. Secundo,

eultus tribuitur ? R, Obtres caufas. 1. Ob Ma-

E

quia Chrifï.us;yenerat,- ut noftram cozrupþic-

t'?faïr

"

itulus XXL — Catechofis.

3

l

ternitatem illius;nam &interrisconftat, Ma- vit. Illirutiqué fublimibur,tam bzatis,tam groximis

—

tres Regnum & Principum non zquali cum

Jfibi cohzerentibus ; tam familiariter adherentibus ,

Aulicis aliis cultu coli. 2. Ob dignitatem illius

C? vere domeflicis Dei mandavit de te.. u quis er,

tanquam Regine coeli, & SanCtorum omnium;

quid efl homo , quod meor es ejus , aut filius homi-

unde pariter decet, fpeciali & majori eam cul-

nis , quouiam rep

E

tucoli. 3. Obfan&itatem illius , quia , ut Sua-

utas eumn ? quaþiqero non fit homo

^

ls

gutredo,, €2 filius vermis ?

]*

rez probavit, in primo conceptionis inftanti

^ Qu.Il. Que beneficia corporalia conferunt

|a

plus gratize accepit, quam omnes Angeli &

Cuftodes Angeli ? Refp. fequentia z. In itineri-

San&i fimul habuerint, àut habituri fint; &

bus comitantur, uti expertus Tobias dicens :

W

haüc gratiam fingulis momentis duplicata

Meduxit, & reduxit. Sic & Angelus Domini

menfuraauxit; cum ergo honor virtutem &

praecedebat caftra Ifrael in columna nubis ,

fan&itatem fequatur, merito m

monftransiter per defertum. 2.Victum fuppe-

caufam illi cultus debetur. .

ajor ob hauc

[«

ditant; itaGenef.c.2 1.cumAgar filiolum fuum

la

. Qu. VIL. In quo confiftat verus cultus Virgi-

deficiente aqua, jam animam agentem in foli-

nis ? Refp. In hoc, ut corde, ore & opere cola-

tudine ad radices arboris abjeciffet;ne videret

tur. Et i. quidemcordz, eam digniorem oinni-

eum fiti confici, Angelus apparuit, & oftendit

l

bus SanCiszeftimando, juxta illud S. Anfelmi

iliipuateum aquaelimpidze, qua moribundum

l.deconcept. JVihiltibi, o Domina ! equale efl ,

filium reficeret. Ad hzecDanielem inlacu leo-

$

nihil comparabile ; omue enixm quod eft, aut fupra te,

numconclufum , per Habacuc ad eundemlo-

autinfra teefl.. Quod. [upra te eft, folus Deus eft ;

cum mirabiliter delatum, pavit cibis,, qui pro

quod infra te efl, omne quod Deus nonefi:. Quid

mefforibus paratierant. Dan. 6. Eliametiam

Lt,

multis; Jpfaefl, inquit S. Bonaventura iufpe-

refocillavit pane fubcinericio, & vafe aquze 3.

à,

culo B.

l-

. qua szajorem facere Deus non potefl.

Reg.19. 3. Hoftes compefcunt? uti S.Bafilius

Majorem facere mundum poteft Deus,majoremMa-

teftatur dicens: Quemadmodum urbium muri in

frem. quam-Matrem Dei facerenon potefl. 2. Ore,

circuitu un

d

quaque hoflium in[ultus arcent; flc €$

$«

magna fiducia eam per varias preces invocan-

ZIngelus atergo €$ a fronte cuflodit , &c. Et Ori-

do, juxta monitum S. Bernardi : /npericulis, in

genes hom. 8.inc. 8: Jofue: San&ti /Ingeli , in-

de

rebus dubiis Mariam cogita; Mariam-invoca , non

quit, videnter nos infeflationem Dagmonum pati,

lj

secedat ab ore.. Nam finum wüfericordig Jum Ma-

infurgunt adver[us eos, qui nosinfeflant , €9 omnes

ria omnibus aperit , ut de plenitudine ejus accipiant

£0$ pofl terga cadentes interimunt. "Teftis Jacob,

:

univer[i; captibus redemyptionem ; eger curationeim;

qui Angelorum przefidio munitus fuit contra.

£niflis confolationem ; juftur gratizm; Zdugelus la-

Efau fratrem. Gen.23. Teftis Judas Macha-

O.

titiam; tota T rinitas gloriam ; €$ denique Per[ona

beeus, qui przefidio Angelico fuffultus, devi-

Filii Dei caruis fubflantiam. 3. Opere , imitando

cit Lyfize exercitum. Apparuitenim przece-

virtutesillius, utiterum S. Bernardus horta-

dens eos equesinveftecandida, armis aureis,

e

tus eít dicens : Ut impetre: orationir ejur faffra-

haftam vibrans 2. Mach. 1 x. TeftisElifzeus, qui

fü

gium, non deferas conver[ationis ejur exemplum.

circumdatus ab hoftibus vidit maximum exer-

le

Et clarius S. lldephonfus ferm. dé Affumpt.

citum Angelorum fibi in auxilium miffum 4.

às

á

dum ait:gitur dile&i[Juni,amate Mariam,quam co-

Reg. 6. Teftis Ezechias Rex, qui centum o&o-

litir;colite,quam amatis: quia tunc vere colitisr, € a-

ginta quinque millia Affyriorum hoftium fuo-

Iü

matis , fiimitarivelitis ex toto cord: , quam amatis.

rum ab Angelo una no&e trucidata vidit 4.

Reg.16. Teftis Theodofius junior Imperator,

Nam ut beneS. Ildephonfus S. 1.deaff.adver-

10

tit: Nontamilli prod«fl noftra laudatio ; quam no-

quo cum Perfis &Saracenis pugnante,cireiter

bir illius imitatio,unde fpon[o magis placet imizator

centum millia Saracenorum in fluvium Ku-

devotus, quam laudator oti

o

phratem Angelus Domini preecipitavit. 4. À

uf; lamemm vera-l"qudq—

I

tio cordis, imitatio efl operis.

periculis fervant; ita Tobiam a pifcefervavit

:

Raphael: Lothum eduxerunt, & fervaruntab

T

X

$ XY.

incendio Sodomze Gen. 9. Tres pueros infor-

i

Q«

ucäj?iunculæ de $$. /"dugelis.

naceignis, Dan. 3. Danieleminlacu leonum,

ii

u. L An quilibet homoAngelumCuftodem

Dan.:o.Apoftolos de no&e apertis carceris ja-

^

habeat? Refp. Aflirmative; ita enim S.

nuiseduxerunt. A&. 5. Petrum e carcere He-

rodis. A€t. 12.

bu.

David Pf. 9o. indicatdicens: Zingelis fuis man-

hferunt

j

davit dete, ut cu[todiant te in omnibus viirtuir. Et

Q.1HI. Quze beneficia fpiritualia co

1,

confirmat S. Gregorius Nyffenus lib. de vit.

Angeli? R.fequentia 1. Offeruntorationes no-

Moyft. dicens: J/erus Serino ad nos de[cendit , quo

ftrasDeo, uti S. Raphiaelteftatus eftdicens :

jlo

u$

—ertditur poflquam in peccatum natura noftra lap[a

Quando orabas cum lacrymir, €9 fepeliebar mortu-

ul

eft. non omnino a clementia divina negle&am e[Je, nec

o: , €3 derelinquebas prandium €$1. egoobtuli ora-

abrque patrocinio dimiffam, [ed Angelorum , qui

tionem tuam Domino. Et Apoc. 8. vidit Joannes

45

a

gatura incorporei [unt aliquam in adminiculum cui-

Angelum ftantem ante altare aureum,adolen-

ara

que inflitutum e[e.. Hinc $x Czecilia Valeriano

tem incenfa multa(quae funt orationes Sanéto-

dixit: Ego, /aleriane. inAngeli tutela [um,qui vir-

rum)fuper id antethronumDei.Et afcendit fu-

yr

mus incenforum de orationibusSan&or.omni-

ia

ginitatemmeam cu[lodit : quare ne quid in me com-

Jfü

mittas, quoira Deitnte concitetur. Unde S.Bern-

um fuper Altareaureum , in quem locum S.

ardus ferm. 12. in Pf. go. admirans exclamat:

Bernardusfer. 1. de Angelisait: Zngeli noffros

jf

fudores, non [uos , noffras , non [uas lachrymar offe-

I

JWira dignatio £? vere magna dileGlio charitatis.

Quis enim, quibus, de quo, quid mandavit? Summa

runt Deo, nobis quoque ejus munera referunt. EtS.

Majeflas mandavit Zngelis, €9 Zngelis [uismanda-

Jpi-

?

Auguü»inug :'6;. e.7. Gemitu': näj!ro: atque fu

9

lu

Iw Lp/m. Bibl. Man. Jvom. I.

m-

L

314

Bibliothecæ» AManualis -ancionatoriæ

(u

ria referunt adte Domine , ut impetrent niobis faci-

t

ejusfubordinatis, ut docet ibi Alpþonfuä"f.ga

lem tuc benignitatis propitiationem. 2. lluminat

ftatus Epifcopus Abulenfis.

Thon

per infpirationes, librorum fpiritualium exhi-

Q.V.Cur fpecialiter amandi funt omnesA n-

ergo

bitionem, vel ad concionem adducendo, vel

geli ? R.1. Quia natura nobiliffimi, & quafiAu-

pise

exempla falutaria proponendo, qu2e fit volun-

lici Dei, refpe&u quorum nos ftabularii &

cgüf?.

'

tas Dei bona, &bene placens; quid agendum,

mancipia tantum fumus.Jam fi ferviAfueri fle-

veni

quidfugiendum fit,ubi venenum & anguis fub

&ebant genua Amani,quia primus eratin Au-

& v

herbalateat. Sic Tobiam docuit rationem fu-

laRegis; quanto magis nos veneramur Ange-

u

gandi, & compefcendi daemonem per cor, fel,

los, qui funt Aulici Dei, & tantum nos exce-

vefii

& jecur pilcis ; Spiritualiter, ut poftea aperte

dunt, ut vel infimus Angelus nobilior fit, quam

dixit, per orationem, jejunium & eleemofy-

totahumananatura? 2.QuiaDei legati funt,

ici

miul

nam, cum difceffurus dixit: Bona eft oratio

ad nos deftinati, Dei perfotiam repraefentant.

tem

cum jejunio & eleemofyna. .Cor defignat ora-

UndeaitDominus Moyfi Exodi 23. de Angelo

(

tionem; fel jejunium, utpoteguftui adverfum ;

Duétore exercitus Ifraelitici: Nec contemnendum.

(uia

jecur feu hepar, quod caeteris membris ali-

gutes,quia non dimittet,cum peccaveris;C7 efl nomen.

obna

menta & fanguinem fubminiftrat, eleemofy-

;euminillo, quafidiceret: Angelus hic perfo-

fenel

nam,4.Peccandi occafiones amovent,tefteDa-

nam , authoritatem , & voluntatem meam re-

vide Pf.9o- Zingelir fuis suandavit de te, ut cuflodi-

E;GH;

praefentat. 3. Quia fünt Paedagogi & Magiftri

condi

ant te in omnibus vilr tuis : inmanibus portabunt te,

noftri. Quodfiparentibus noftris plurimum

bona

ne forte offendas ad lapidem pedem tuum.. Sic Lo-

debemus, quiadant nobis vivere, plus certe

u

"

thum monuit, & ex focietate Sodomitarum e-

adhuc Magiftris noftris, quia dant nobis bene

(

r

duxit,ne cumillis periret. 5.CConfolantur;ficlo-

vivere. Sichonoravit Jofue Angelum,quando

fabti

cutus eft adZachariam confolatoria verba.Za-

ante eum corruens in terram pronus dixit :

L d

chariz r.Sicaftitit Tobize ceco Raphael, Gau-

Quid Dominus meus loquitur ad [ervum fuum ? Jof.

"

diic

dium tibi fitinquiens: €9 forti animo eflo,in proxi-

5. Sic honorabat Raphaelem fuura Tobias ju-

velo.

o efl,ut a Deo cureris. 'Tob.s. Sic confolatus eft

nior, quando vocavit eum Dominum fuum,

Magdalenam ante fepulchrum plorantem,

Tob. 6. Domine , invadit we. Sic Sacerdos ille

padl

cum dixit: Mulier quid ploras ? Sic & Hebraeos

eu

de Societate Jefu,qui,ut refert Crombecius de

ab hoftibus affli&os Jud. 2.Ita in novalege fze-

ftudio perfectionis lib.2.c.2. Angelo fuo cufto-

(

ngn

pe confolati füunt Martyres in carceribus &

di eam reverentiam deferebat, ut quotiescun-

fuppliciis: S.Sebaftianum pallio candidiffimo

pia

que portam aliquam ingrederetur, Angelo tu-

losí

induerunt. S. Petro crucifixo cum coronis de

telari primasiningreffurelinqueret.Nec vane,

en

floribus rofarum & liliorum aftiterunt. 6.Poft

fiquidem die quodam, dum fingulari ftudio lo-

:

mortem adcoelosducunt. Teftis efthujus rei

cum illum eidem cederet, vifibilis Angelus

fpir

exha

Chriftusipfe, qui Lazarum ab Angelis porta-

tranfiit, & gratum fibi e

ffe hujusmodi obfe-

nolt

tum effe in finum Abrahbze dixit Luc.16. Teítes

quium declaravit.

Sanctorüm vi

, quorum plurimia S. Angelis

Q.VI.Quomodo honorandi fünt Angeli? R.

Deo

fufcipi, & ad fuperosgeftari vifi funt. Velut S.

Acpt

tribus praecipue officiis. 1. Timendi funt,juxta

Q

Martinus, S. Dominicus, Mendicusille fervu-

monitum D. Bernardi dicentis: Caute ambula,

lus apud S.Gregorium M. Animam S.Guiliel-

ut. [cilicet cui adfunt Zngeli ( ficut eis mandatum

Cum

mi Abbatis vidit per duos Angelos elevari ad

efl ) inomnibus viir tuir,in quovis diver [orio,in quo-

abio

admu

czelos Gomundus ejus difcipulus. Animam S.

visangulo tuo reverentiam habe; tu ne audeas illo

Pauli Eremitze S.Antonius. AnimamS. Ger-

profente, quod vidente menon auderes, Sic facie-

ylic

mani Epifcopi S.Benedi&tus. Petrus exorcifta

bat Abbas in vitis Patrum lib.7.c.44.quiroga-

Hac

eum

& Marcellinus cum fociis Martyribus a fpicu-

tus,quaenam ejus effet quotidiana exercitatio,

latore vifi ab Angelisin coelum ferri

:

j Vundc.»ex is

refpondit: Ego Zngelum meum vnifii a[fifientem

üm

converfus eft.-

"]

juxta 1me ex[petto, €$ cuflodio memetip[um , quod

Ri

flódes

fanf

Q.IV.Pluresne habetquivis homo cu

Jeriptum efl remini[zens : providtbam Dominuza in

Angelos? R. Affirmative, fi deiis, qui plures

con[pe&u meo

Jemper, quoniama dextrisefl mihi, ne

dinc

fimul cuftodiunt,fit fermo; nam ut PaulusBar-

Commouvear.

f

172£0 ergo eum , ut cu[lodientem vias

ry, & plures alii affirmant,quzelibet Provincia,

meas, €9 quotidie afcendentem ad Deum , €4 infinu-

civitas, Parochia,domus &c peculiarem habet

antem aGus meos,€5" verba. $. Audiendi funtjux-

cuftodem, qui omnes in ea urbe vel domo mo-

ta Dei praeceptum Exodi 23. Obferva, €$ audi

rantes defendit. Quemadmodum enim in Re-

VOCE?H ejus,nec contermendum gutes,quia non dimit-

hü

publica bene ordinata non folum particulares

tef, cum peccaverir, €$ efl nomen meum inillo.(Chal.

Tüm

cujusqueloci , vel civitatis officiales funt, fed

habetur : in nomine meo eft verbum illius )

N

etiam alii quidam generales fuper integras

quafi diceret : quidquid przecipitymeo nomine

l

1

provincias, tractus, przefecturas, utilli ab his

praec

v-

t. 4. Imitandi fant, ut S.Bernardusfer.

Cori

dependeant, & dirigantur: ita etiam Deus,

I.de

$

. Michaele monet dicens : Quod fi nece[-

Q

quoniaminterventuÁngelorum mundum gu-

ariam habemus familiaritatem dignationts 4nge-

tsä,

bernare conftituit, przeter cuftodes unicuique

lice, cavenda nobit eorum offen[a , €4 in his maxi-

üb 1

proprios confüituit quoque Superiores alios,

me exercendum, quiburnovimus'eos obleari: [unt

Us;

quibus integrae provincise, tractus , praefectu-

enim plura, qua eis placent, €8 quain nobir invenire

rze,civitates commilffze funt. HujusmodiAnge-

Q

deleBat, ut efl fobrietas, caflitas , paupertas volun-

T

los vidit Jacob Gen. 32. cum dixit: Caftra Dei

taria, crebri incalumgemitus, €4 orationer cum las

4m.

hec [unt.E.rant enim duo exercitus,unusAnge--

erimir, €$ cordirintentiope.. Mttamen fuper omnia

DT

liPraefidis faper Mefopotamiamalter preefidis . -

hac unitatem Es* pac:m anobir exigunt

ZiIngeli pacis.

iní

fuper Chananaeam conftituti cum tutelaribus

Tiiulus XXL Cdteche/ïs.

915

TG«

! 'Qu.VI.öur Angelifub fpeciehumani depin-

Pí.72. teftatur. 3. Quia eotum honor redundat

guntur? R. Quia fzepius in ea apparuere 5.

l

inDeum; namhonorergagratos & benignos.

u-

Thom. 1: p. : 51. a. 2. forte, ut fic amorem

confervos benevolentize erga communem Do-.

erganos (uum explicarent, & reciprocutn a no-

minumindicium eft, ait S. Damafcen. 1. 4. Or-

&

ä

f

biserga feexigerent, fimilitado enim amorem

thod.fid.c.16. cümlaudatur pulchritudo crea-

u

caufar. Qui alicui Duci pugnanti infuübfidium

turarum, laudatur & Creator. 4. Quia fic om-

veniunt,ejus librea feu colorearmorum ami-

nes Santtos ut honoratos in operibus noftris,

Ige

(0«

&i veniunt, ut amici agnofcantur. Similiter

Ípectatores, potentes in periculis Defenfores,

S.Angeli, quia in fubfidium noftrum milfi funt,

propitios in n

E

]

veftibus fe noítris, noftrafe librea induunt, ut

bimus.

eceffitatibus Advocatosf habe-

lt

t

fic intelligamus, eosamicos effe noítros, & in

Qu.IIILQuomodo colendi funt San&i? Refp.

minifterium mifífos propter eos, qui haeredita-

Tribus praecipue officiis. 1. Per magnam de

lo

tem capiunt falutis.

ipforum gloria zeftimationem. 2.Per cordia-

Áum

Qu. Vlil. Curin[uvenili

forma pinguntur?

lem fiduciam & invocationem. 3. Perfedulam

n

QuiaMarc.uit.in tali forma apparuerunt; dein

virtutum ab iis exercitarum. imitationem 5

f«

fe

ob naturzefpeciofitatem, &fulgorem nunquam

namtefte S. Auguftino, tunc libenter prono-

fenefcentem, femper florentem; & quia Ange-

bis intercedunt, quando aliquid in nobis de

li

li, quae volunt, imobiliter volunt, nec mutant

fuis virtutibus recognofcunt. Hinc non male

W

3

confilia & propofita, quze femper & ueceffario

cecinit Poéta quidam:

cIte

bonafunt, & voluntati divinze conformia.

San&orum eft cultus gratiffimus, optima

Ug

' Qu. IX. Curalati pinguntur? Refp. Quia fic

vita. Quia cultus hic puriífimus, ampliífimus

tdo

lfaize c.6.vifi funt; & praeterea propter naturae

(id eft, univerías vitae aCtiones complectens)

J

fubtilitatem juxta Chryfoft, hom.3. deincom-

& perpetuus eft, quia diu noctuque durans.

Jol

preh. Dei nat. vel propter velocem in cun&a

reces noftras ? Kefi

Qu.IV. An, & quomodo cognofcunt San&i

jl«

difcurfum juxta Hieron. in c. 6.1(a.: velquia

p

2

p. Vel per revelationem

Jff)

velociffime Dei mandata exequuntur , juxta

effentia.

lle

Paulinum natali g.&Dionyf.de coel.Hierarch.

Dei velin ipfa illius

XXII.

-.

sde

c.15. Pulchre hanc Angelorum promptitudi-

D iT

bus defundiis, .

Itb

nem defcribit David Pfal. 1e3. dicens: Qw fa-

u. T. Anpeena,quam animze Purgatorii pa-

U

cit zdngelos fuos /piritus, . Quae verba Para-

tiuntur,gravior fitomni poena hujus mun-

jn-

phraftesChaldaicus fic reddit: Qui facitAnge-

di ?. Refp. Affirmative S.Thomas dicens, qua-

If

los fuos veloces ficut ventum: Nec male; fic

lemcunque poenam fenfus Purgatorii quovis

enim & venti pinguntur, tanquam Angeli alati

l-

tormento przefentis vitze effe graviorem. Et

N

fpirantes. Ut enim ventusnil eftaliud, quam

hzecetiam S. Auguftini do&rina eftin Pfal.37.

he

exhalatio a nube depulfa,regionem aéream &

ubi adducens verba illa Apoftoli 1.ad Corinth.

noftram celerrime pervadens : ita & Angeli, a

3. Jpfe autem Jalvus evit, fic tamen quafiper i-

IN

Deoadnos miffi, omnia celerrime pervadunt

guemy,inquit, guazavis falvz per iguem,gvavtor

Xtà

acperficiunt;acfi aDei mandato depul(t effent.

taruen ertt ille ignis,

quatm guidyuz'zg hotmo pot-

;

Wl

:Qu. X. Cur difcalceati pinguntur? Refp.

eft pati im bac vita,

m

cum S.Dionyfio c. 15. Hierarch. Quia liberi,

.. Qu.IL A

!

n poenze illarum paulati

m mihüun;

abíoluti & expediti, atqueab exterioris omnis

n

tur? R.Ita quidem aliquos fentire,fed probabi-

tll

adje&tionis labe funt puri, & ad divinze fim-

lius Suarezium judicare, quod non quoad in-

(e

plicitatis fimilitudinem pro viribus tendunt.

tenfionem, fed durationem duntaxat minuan-

Hac de caufajuffit Deus Exod. 3. Moyfen,cum

)ga-

tur. Quia ejusmodi poenze ac dolores finiantur,

t

0

eum Ducem profectionis per defertum in ter-

ficutiincipiuntur. Jam vero omnesifti dolores

tam fanctam conftitueret, calceos exuere;quia

fimul incipiunt, non autem paulatim auge-

i

ud

nimirum decebat peregrinum, & ad terram.

Ícunt: ergo etiam itafiniuntnr, quod & verifi-

jil

fanttam tendentem exuere cu

ras & folligitu—

mile eft: animae enimin principio ad certam

N

poenam, & certum tempus condemnantur, er-

T

dines tyy'erren.as. -

oA

n

go etiam poena illa una eademque manebit,

"

ug/Aiuncule de Saméis.

donectempus earum adimpletum fuerit.

j«

ueft. L. Quae funtgaudia praecipua San&o-

. Qu.IlI. Cum Purgatorii cruciatus adeo. a^

UX*

Q

rumincolis? Refp.fequentia 1.Inintel-

cerbi fint, quomodo animze eos fufferre pof-

au'di

le&tu vifio Dei a facie ad faciem, & creatura-

funt? Refp. Animo lubenti ac patienti: nam

n«

rum perfe&iífima. 2. In voluntate amor per-

etfi poenze iftze acerbiffimze funt, charitas ta-

hal

fe&tus, quies animi maxima, juftitia perfecta,

men,quzein ipfis dominatur,efficit;ut in omni-

)

3 Ín memoria perpetua contemplatio Dai, re-

bus divinze voluntati fefe perfe&iffime confor-

jiQé

cordatio mirabilium Dei, & beneficiorum ac-

fet.

ment, unde non libenter folum ac patienter

ceptorum. 4.Ín fenfibus tam copiofze volupta-

poenas illas fuftinent, fed & easdem amant, ac

n

tes,:ut S. David Pf. 35. dixerit: Inebriantur

.compleCtuntur, adeo ut, fi liberze dimitteren-

ab ubertate domus tuze, & torrente volupta-

rngl:

;

tur, ultro illas etiam fufciperent, fcientes, ju-

n

tis tuze potabis eos.

fte fe adeasdem condemnatas,quibus median-

u

Qu.lI. CurSan&i fpecialiterhonora

ndi fant?

tibus ad fruitionem divinze Majeftatis admit-

À

Retp. 1. Quia ipfi Deum fumme honorant, &

tantur, ad quam folam prze reliquis rebus o-

n

amant; quem honorem nos pluris facere debe-

mnibus afpirant. kKtfi nihil aliud fit praeter fo«

maus, quamfi nobis exhibitus fuiffet. 2.Quia

lamillam cognitionem,qua norunt Deum vel-

ii

yid

ipfi a Deo nimis,funt honorificati, uti David

le, ut poenas illas fuftineant, propter hanc fo-

[[i: ?

*

R. P.Lohn, Bibl, Man. Tom. I.

er

am

j

Bibliothece JManualis Concionatoric

316

(é

Jam prompto & parato änixho eas tolerabunt,

confenfus & fenfus,graviífimum committeter-

rorem, quisquis indulgentias animabus in

quze promptitudo ex perfectailla nafcitur fub-

ordinatione, quam habent cum voluntate di-

Purgatorio exiftentibus, per modum fuffragii

vina, qua fit, ut nihil velint ipfe, quod non i-

conceílas, dubias effe dixerit, & incertas.

tem velit Deus.

Qu.X. An, qui applicat Animabus Indul-

Qa. IV. Cur Animabus Purgatorii liberali-

gentias,in ftatu gratize effe debeat ? Refp.Cum

Pinello & aliis, non effe neceffarium ; Ratio

ter fübveniendum ?. Refp. Ob tres caufas r.

Ob Dei, & Sanctorum beneplacitum, qui ar-

eft, quia fi Pontifex non expreffe commenda-

denter defiderant, eas a poenis fuis liberari,&

verit, ut opus illud perficiatur ab aliquo in fta»

in confortium gloriae admitti. 2. Ob miferum

tu gratize conftituto, etiam non erit neceffa-

rium, fed fufficiet, fi illudipfum opus duntaxat

animarum ftatum, e quotanquam commem-

ra'& Fratres inerito a nobis liberari petunt,

ineffectum perducatur.

Praetereaftatus gra-

tize requiritur in illo; qui effe&um recipit In-

& Thoft

illud Jobi ingeminantes: M/eremini mei, /àl-

)2 91

iem vos amiciser. 3.O0b noftrum commodum,

dulgentiarum, eze verofunt animae in Purga-

Ó

& folátium, quia, qua meníura menfi fueri-

torio detentze, quze (ut fupra di&tum eft) funt

ínus, eadem remetientur nobis.

inftatu grative, Deinde effe&us Indulgentia-

qu

Qu. V. Quis fit optimus modusipfis fubve-

rum non ex merito dependet facientis opera

ei

illa,fed ex valore fatisfa&ionumChrifti & San-

hiendi? R.Sideturipfis mifericordize menfu-

ü.nu

de

ra£oga (ordinaria tempora & modos ipfis fub-

&orum; atque ideoanimae a Purgatorii poe-

)!

gj

de

nis liberari poffunt, etiamfi is, quifacitopera :

veniendi obfervando) cozferta (omnem ope-

hur

fum Íuorum fructum fatisfactorium aliis non

jlla, fit ín peccato, quemadmodum Sacerdos

debitum ipfis tranfcribendo) coagztata (etiam

aliquis, etfi peccatis obnoxius fit, nihilominus

per

]i

" opera poft mortein pro fe offerenda, ex chari-

tamen remiífionem obtinere poteft peccato-

fil

tate tranfcribendo, fi Deo id placeat) fuper-

fum, non quidem pro fe, fed pro aliis, quip-

g

fueas (alios quoquead fimilem mifericordiam

pe cum ifte effe&as non a Sacerdote, fed a

i

omni pollibili conatu incitando.)

Sacramento Altaris dependeat. It hzec do-

&rinaeft S.Thomzse, Richardi, Gabrielis, Cor-

r

Qu. VL. Anopera protalibus animabus ob-

qu

Jata illisinfallibiliter profint? Refp. Quod fic;

dubenfis, & aliorum, quos citat Suarez de In-

viventium enim fatisfactiones fundatze funt

dulgentiis difp. 55. fect. 4.

:

ip

iofolatia has

]7

injuftitia, quippe quze a Deo ordinatse fint

Qu. XI. Analiquain Purgator

beantanimze? Refpondet Fabr. Conc.4.indie

fpe

qui cum easdem etiamnon fore irritas promi-

u

ferit.(equiturinde, Deumillas infallibiliter ac-

comm. animarum affirmative; nam r. Gratu-

Ui

lantur fibi, quod jam fint in ftatu gratize, &

ceptare: nifi quandoque ob juftas caufas aliud

fei

ipfi ftatuendum videatur.-

merito fane, qaantum enim bonum eft ccele-

— Qu. VIk.- An fatisfa&iones noftrae tantum

ftisglorize àrrham habere? Hunccerte ftatum

David gaudium vocat & leetitiam Pfalm. 50.

profint defun&tis, quantum nobis profuiffent?

Refp. Quod ita, v. g. fi quis opus aliquod fatis-

"Audituz 1ueo : dabis gaudzutm, €? letitiatm, er

exultabuu! offa bumiliata. Gaudium,inquam;

fa&torium perficiat,illudque applicet fibi,tollet

quatuorgradus poenze in Purgatorio perfol-

veluti teftem aliquem, & indicem internze

vendo; quod fiipfüm opus defun&to alicui

gratiee. 2. Gratulantur fibi, ac Deo gratias a-

l:

A

: Y

!

applicetur,praeftabit omnino tantundem,pror-

gunt dedono Innocentize; docetenim S. Tho-

füsque eandemin aliis virtutem habebit,quam

mas q.7. de peccato veniali, quod quampri-

! : 1.Tinj,

É

-

AU

habet in nobis ipfis.

mum illudanim:e poft mortem revelatum fue-

bon

Qu. VIII. An, qui juvare animas cupit, in

rit, eam e(fe in Dei gratia, a&tum charitatis

terr

tamintenfum eliciat, qui omnem penitus ex-

ftatu gratize effé debeat? Refp. cum communi

2l

äanh;. X

"[heologorum coetu affirmative , quia opera,

pellat culpami- venialem, idque non per mo-,

Wif

dum meriti, fed per modum incompoffibilita-

quae quis mortalibus peccatis obnoxius ad de-

lendam poenam facit, nullius apud Deum va-

tis; quemadmodumis,quiin camera magnum

1

loris fant & efficacize. Atque ideo neipfum

aliquem excitaret ignem, frigus expelleret,

]am.mf,l

L,

|

«uidem, qui ea in tali ftatu operatur, juvare

licet in hunc finem ignem non accenderit. 3.

Qu

l

queunt, multo minus aliis prodeffe potérunt;

Gratulantur fibi de certitudine falutis, quae

ïj

juxta illud Apoftoli r. Cor. 13.. $z diffribuero

praecipuum merito poenarum condimentum

:

|ona, ï

D

dn cibos pauperum otmes facu/l*ates tiea$, cba-

effe creditur; mavult enim anina, tefte Blofio

ue

c. 13. Monil. preferre penas cum certitudine

yita:emautem noubabuero, nibil mibi prodeft.

m

l

Qu.IX. An Indulgentize Animabus appli-

perceniendi ad Deum , quam adbuc effe in bac

2l

&t

*catze i-fallibiliter illis profint ? Refp. Autho-

vz[l

