confidimus , quod. nos folita confidentia non

fcientifici & ftudiofi, fed proe reliquis devoti'&

fit defraudaturus. Jam vero legat:s obfecro o-

fpirituales, ad divinorum myfteriorum intel-

annes illos , qui de fidei noftrae dogmatibus ha-

^ digentiam vel iaxime funt:difpofiti, fiqui-

é&tenus libros confcripferunt, certique eftote,

v.p

(en, oj l

dem cognovit bos poffefforem/ füuum; fimpli-

:quod. in illis füummam vitze fanctitatem , fa-

ces mnagis, quam ingenia alta & perfpica-

pientiam admirabilem, fyncerumque verae

:cia ;; fuum vale

'amicitize amorem deprehendetis : quos proin-

f

cium.

K

nt & folent fubmittere ;Jqdi-

p

de nos decepiffe, ne fufpicari quidem poffu-

Manfi

- XI. Jehu ad regnum Ifrael affumptus, im-

3mus. Quis enim de S. Gregorio, D. Chryfo-

difc. 4.

piamque Achabi ftirpem extirpare volens , Jo-

ftomo, S. Greg. Nazianzeno, S. Thoma de A-

B. 9

l

nadab belli ducem ingenti comitatuftipatum,

quino, Doctore Angelico, id fufpicari aude-

Mi

raraque experientia preeditum virum , ob-

bit? Etficde aliis difcurrerelicebit, quorum

Jtior t

[ |

vium habuit: quia vero, quam is factionem

multi przeter affidua literarum ftudia infuper

QY

E

Com dn

fuftineret, ignorabat, interrogavit eum , & di-

dono prophetiz , revelationibusque & ap-

&i m

xit: JVuzquzd eff cor tuusa veclum , ficut. cor

paritionibus coeleftibus, a Deo fuere illu-

sueut cum corde tito? qui cumaffirmaret, fe-

fürati,

Si

que partium Jeþ.g fectatorem effe dixiffet , füb-

Utili-

I

'Htulu; LV]II.' Edp's. :

8323

ÜUtilita:.

u

Necefftas.

[ ,

Pedag.

XIV. Chriftus Petro divinitatem ejus pro-

»

IlI. Meliora fünt ubera tua vino, dicit fpon- Cant. z.

d

2 €.22.

enti : Beatus er, inquit, 3zmon Bariona, quia

fus ad fpoafam, quia fides, quze perlac uberum V- 1

cavo €? fasguis nom vevelavit tibi, fed Pater

fignificatur (eo quod, ficutlac oculis claufis fü-

wieus qui zn celis efl.

1ta enim beatus qui-

j

gitur, aut certonon videtur, ita & ipfa fineul-

cunque Chriftianus, fi modo fidelis, fi Si-

teriori examine affentiatur articulis fidel)prae-

at

mon, id:eft, obediens, atque incaptivitatem

ftantior, gratiorque eft Deo, quam fcientia per

redigens intellectum in obfequium Chrifti: fi

ji

Bariona, filius columbze, Ecclefize, beatus

vinum, quod videtur, dum bibitur, fignificata.

ie

IV. Pharao clamanti populo dixit: Ite ad Gen. 4r.

ergo quicunque eít, ejusmodi, ficut Zeatz o-

Jofeph, & quidquid dixerit vobis, facite. Non V: 55

T

mnes, 4ui zom viderurt, C? crediderunt.

ergo fatis eft ad verum Jofeph Chriftum per fi-

demre,nifi etiam id,quod illle przeceperit,exe- Hebr, &

e

Firmitas.

cutioui mandetur; neque enim folum creden- V. 9

tibus, fed etiam obedientibus fibi, caufa falutis

['n' li LY

Maníi

I

XV. Aptiþüïm& propofito noftro fnfervit ob-

seternze factus eít, tefte Apoftolo.

diíc. 18.. fervatio qu»edam, quam in annalibus Eccle-

n, 2.

fiaíticis facit Emiaentiffimus Cardinalis Baro-

V. Olim przecepit Deus, primogenitum ovis Deut. rs.

"

cum vellere offerri intonfo, ut fignificaret, non V- 9

$

nius, quod fcilicetincarnata fapientiaPetro di-

fufficere fidem, quae inter virtut-s eft primo-

xerit: 7 vocaberis C epb.s, ubi in lingua qui-

r

dem Syriaca eít Cephas, fed in latino legitur

genita, fed etiam opera fidei inhzerenta eífe

jungenda.

[

Petrus: Et licet neutra ex hisce di&ctionibus,

qualis fit pstra, füfficienter exprimat , non ta-

i

men quamlibet petram illum effe dix:t, fed

Profeyz'o fidei.

-quae fit omnium duriífima , nempe cautem:

Nimirum hicApoftolorumPrinceps inftar cau-

VI. Germani eos;" qu'i a caftris difcedeban't,

ld

tis, omnibus fe ex urgentibus procellis oppo-

fufpendio olim damnabant. Xerxes in crucem

adigebat. Athenienfes abfciffo pollice. faciem

nere debebat, quae in progreffu fzeculorum Ec-

d

clefize naviculum adoriturze erant, ac proinde

candenti ferro cifpangebant. AScipiose A-

pro corpore emblematis affumptus fuit fcopu-

fricano beft:ze: a L'udovico Imperatore oculo-

]us feu cautes marina, quze procellofas maris

rum effoflio: ab Henrico VII. Imperat. mem-

undas robore fuo frangit, cum tamen ip(a mi-

brorum per equos di(tra&io decernebatur;

nime fraca ftabiliter perfeveret, cum hac em-

quid Chriftus faciet a fua fide, velut vexillo

:;

difícedentibus ?

blemati fübjun&ta fententia: J'rasgéi?, nmon

l«

jfrangitur. Unde D. Chryfoftemus ait : Supra

VII. Phytagoræis'fatis erat mägifti*i fui au-

l,

petram ftatutus eft fidelis, propterea & unda-

rum i&tibus inexpugnabilis eft. Idip'um die-

thoritas, ita ut pro foitiffimo affenfus fui mo-

tivo non horrerent illa fola verba: Jpfe drxit:

bus noftris faepius accidiffe novimus, & ad

allegare. Cur authoritas fupremze, & infal-

finem usque mundi infallibiliter eveniet. Ad

libilis veritatis tantum

l

hunc fcopulum, ad hanc fidei catholic?e ro-

*

roboris apud Chri&ia-

nos non habcat.

man2e petram, omnes perfecutionum a Paga-

nis, Machometan:s, H»ereticis, Sch:fmat cis,

VIIL. Martyrum, qui fanguinis. eH'ufione fi-

Ia qua-

aliisque ejusdem farinze faecibus motarumun-

dem profeili funt, tanta ett multitudo, ut S. d4m epift,

m d |

dze allidentes confratce femper tuerunt, &

Hieronymus dicát, non elf? diem per annum

diilipatae : nam ut in lib. 2. Esdrae dicitur:

Cexceptis Caleadis Januarii, in quibus genti-

usl60 l'o' '1 ,

Super omnia vinctt veri*as : Et S. Joannis ait:

J

les religione aliqua du&i, fanguinem non ef-

l,

Hec eft vidloria, que viucit tiuudum, fides

fundebant) in quo non poffet numerus quin-

[

uo/im.

que millium (alia plura numerant) & ultra ad-

InChrifto

5

fcribi Martyrum. Scribaniüs non horruit di-

patiente

d«

$. XIV.

cere in novo teftamento plures fuiffe occifos

21

zi

Martyres, quam pecora in antiquo. Una Ro- Bozius de

MISCELLANEA.

ma fpectavit plura, quam trecenta millia Mar- fignis Ec-

!

clet. 1.7.

Qualitas,

tyrum, quorum centum oCoginta millium fa-

Sig. 19.c.

cras exuvias fervat Callifti Coemeterium. Ex

5.0.3.4.

Gen. 24.

]. Qervus Abtahæ inaures ad omandäm Re-

fummis Pontificibus viginti feptem continuata

Z

V. 47

"

beccae, fponfze Domini fui, faciem fu-

ferie numerantur, qài pro fide mortem oppe-

fpendit, & armillas pofuit in manibus ejus : ut

tierunt. Sub Sapore Rege uno tempore fe-

t2

decim millia, fub Diocletiano viginti miilia in Peedag.

un

per hoc fignificaretur,non folam fidem,quse per

ri lpo

i

inaures fignificatur,fufficere ad animze pulchri-

templo, tanquam ara una occifa funt. . /Egy-

2.C. 23.

tudinem, fed etiam armillas, id eft, opera ve-

ptus fub Maximioiano centum quadraginta

.'

a

»

]ut manuum ornamenta, neceffaria effe.

octo millia dedit. Sed & noftro hoc fzeculoin.

l

Pliriius

. ]I.Plinius fenior dum incendium montisVe-

Japonia ab anno 1612. usque ad 1637. plures

junior in

faviiin Campania indagare voluit, erumpente

o&ingentis occifi funt.

m

epift. ad

interim flamma &igneui quafi fluvium evo-

1X. Tertullianus de Hzereticorum miracu-

Lib, de

er

Cornel.

praefcript.

"Tacit.

mente, ab sodem oppreffus & (uffocatus eft,

lis fic fcribit: Agnofco maximam virtutem:

Her,

p

Hereticorum: quia Apoftolos perverfum in

lj

Sic fcrucator Majeltatis opprimetur à gloria.

modum

J

724

Bibliothece. Mamualis Concionatorie

jj

modum zemulantur, illi enim de mortuis vivos

quo voluntatis nofirze navicula ad portum

j

"Mi^

charitatis appellit.

fati |

fufcitabant, ifti de vivis mortuos faciunt. Sic

n

XV

Annal.

Baronius fcribit Epifcopum quendam Arria-

XV.

"TE

to. 7.

num 40. aureos cuidam dediífe, ut fe caecum

AXIOMA T A.

ann 585. &ngeret, opemque ab eo expofceret, fed dum

I. ( Xermani olim celebre hoc proverbium

hoc facit, revera exczecatum effe. Similequid

habebant.

De gloria S. Gregorius Turonenfis de Cirola Epilcopo

.

Gd verlobren , viel verlobren,

conf.c.12,

Arriano narrat, qui

tamen ob id Catholicus

& 19.

fa&us , cum ad Catholicorum opem confugif-

Ebr verlohrez, suebr vevlobven ,

Glaub vevlobren , alls verlobren.

fet , &udiviffetque: Si credis , omnia funt poffi-

]l Alii dicebant:

bilia credenti , fa&a füper oculos czeci cruce ,

j

dicensque: In nomine Patris, & Filii, & Spi-

Wana miv bettem eimen. Glauben,

g

ii

ritus fan&i veri Dei, quem trinum in uno ze-

G Ott uud gmeiuen Nutz vor 7dugett ,

Guten Fried uud gmeines Gvichbt.

u

l

qualitate confitentur Catholici , aperi oculos:

At

curavit eundem, vifumque reftituit.

Ein Elen , Mafs nud vedlichs Gwicht ,

L de coüï*

Cafp.

X. M. Joannes Avila dicebat, plerosque

Ein Müntz,uud umverfel/cbtes Gelt,

'Tauft

[U

a

h. homines altero duorum carcerum dignos effe,

gig

in Matre

$o fünd es wohl in gausev Welt. —

il

dolorof,

fcilicet inquifitionis , fi non crederent, aut

$. XVI.

Di

1l.2.c.:

ftultorum, fi crederent ,

1

& non juxta ea

AUTHORES.

- ffiá

chfi

^" fuz credunt, vivant.

]. Pzedagogus chriftianus Philippi D'Outre-

Utilitas.

man p.2. c. 23.

que

Cap. 24.

XI. Ecclefiafticus fapientiam cceleftem fic

II. Petrus C

anifius in opere catechetico

/

Y. 22.

loquentem introducit: Ego quafi terebinthus

majori cap. 1.

*

extendiramos meos, &rami mei honoris &

. llI. Ludovicus

Granatefifis in fuo Catechis-

Og T

mo fymbolum fidei lib. 2. toto.

CODtfà w 3

,

grative. Quzeverba non male

a Stapletono fi-

toncübin

Dom.6. dei virtuti accommodantur.

Utenim tere-

]V. P. Bernardinus Rofignolius de difcipli-

]

qui

poftEpiph binthus , quze in Syria & Palzeftina crelcit,

na chriftianze perfeG. 1.3. c. 4.

igy

V. Ludovicus de Ponte to. I.

dä perfe&.

pu

tem.2. (xcelfa admodum arbor eít, pyramidis in

tract: 1« €. 7. 8.9.

modum faftigio definens , frondofa valde &

j

Bieron,-

perpetuo viridis, itautpari latitudine & am-

VI..Cafparus Taufch in Matre dolorofa.

d

incip. $- ipa

pitu frondesexcrefcant, nec quicquam inze-

lib. r. cap. 1.

Thren

V. loannes

Buisdicssdatililiti. V. Fides.

lidot

lg

quale cernatut; itafidesfolum , quae furfum

VIiL. Nicolaus Caufinus in aula fan&ta 1. 3.

Bd l.2.

funt, fapit & quzerit, &frondes, ideft, o-

C

enilt.236

pera gratize divinze multum meritoria , inul-

j Profp ut

|

tumque etiam hominibus accepta producit,

A. ]ieremias' Drexelliusin rofis. feleGis.

depe- 1

i . II 804--

2

hi. c.12

fub quibus animse fan&ze fuaviter requie-

/

X. Petrus Sanchezi

hregnb Dei. p.4. c.3.

Bof

fcunt.

ipudLan- C0

Apud

. XII: S. Auguftinus dic

it, fi:dem effe md;'cem

XI. Petrus Pennequin in Ifagog. lib. z. c. 1.

tiz.opul in

Icinf

Penneq.

omnis bonze actionis : Oculum, quo fan&tze a-

462 fok

1. 1.c.2.

lagog.

. &iones in Deum dirigantur: »Gubemaculum,

XII. Jofeph. Manfi Bib. mor. tr. 29.

ææsæ&wæ

TITULUS LIX.

Tnrde*.

L

]n 'efto

Lpipl

r

l

IL. Nonlaudes virum in fpecie fua, näquäEccl. I

fpernas hominemin vifu fuo.

Y.2e

a

QUOAD 'ESSENTIAM.

tta

Ill. Quorum fi fpecie dele&tati, Deos pu-Sap. s.

Vil /|

Defiuitio.

taverunt , fciant, quanto his dominator eo- . Y* 3-

liti

Cic. 4.

T^ft re&a membrorum proportio, decenti

rum fpeciofior eft, fpeciei enim generator

de

Tufc.

haec omnia-conftituit.

fi

colore fuperfufa. Vel ut Cicero vult, eft

(

apta figura membrorum cum doloris

el

quadamfuavitate. Undetria juxta aliquos re-

Utilitas.

quirunturad formam. 1.Integritas membro-

!U. Speciö.tua & pulchritudine tua in

fen-Pfal. 44«

(tet. n

rum. 2. Eorundem inter fe conveniens pro-

V. $.

de, profpere procede, & regna.

e

portio. 3. Colorum, rubicundi przecipue &

Damnum.

albi, grata & amcena permixtio.

i

L.

;

V. Non concupifcat pulchritudinem ejus Prov. 6.

V

A CA

Cmulieris ) cortuum, ne capiaris nutibusil- V.25«

"P o

EX S. SCRIBTURA.

lius.

1

Qualitas.

VI. Necircumfpicias fpeciem alienam pro- Eccl, 9.

[

Prov. ax.

llax gratia , & vana eft pulchritudo ; Mu-

pter fpeciem mulieris multi perierunt, &ex v.8.

h

3o.

i.Fa

hoc concupifcentia quafi ignis exardefcit.

b

lier timens Deum ipía laudabitgr.

VII. Spe-

pi

N

| Titulus LX. . Fortitudo,

823

Bdiuzo VII. Speciem mulieris aliense multi admi-

V. Judith tantum a Deo ï'plehfdorem obti- fudith ro,

rati, reprobi facti funt.

nuit, ut incom

Dan. r5.

VIII. Species decepit te, & concu

lis appareret.

parabili dec-ore ommnium oþuf V. 4

B

pifcentia

yf 3e . fübvertit cor tuum.

VI. Eftherera

tformb[ä valde, & incr-edïibï--r Efther, 2,

li pulchritudine omnium oculis-gratiofa & a- V: I5

mabilis videbatur. Ktadamaviteam Affuerus

$. III.

:

plus, quam omnes mulieres.

EX SS. PATRIBUS.

VII. Joanna Lufitanize Princeps'. filia Al- Engelgr.

phonfi Regis tam formofa erat,

ut miraculum in FetoS.,

Qualitas.

Doroth. -

pulchritudinis paffim vocaretur, multique

$. 2.

S Aug. , Du

lchritudo corporis, bonum Dei donum

Principes fuos picteres mitterent,| qui eam

l rs. de

depiugerent, qui tamen ipfi licet artis fuze pe-

.eft: fed propter id etiam largitur ma-

Dei.

lis, ne malum bonum videatur bonis.

ritiffimi fatebantur, nulla artis induftria Joan-

$. Ambr.

II. Cur tu vultus pulchritudinem magis in

nsae venuftatem poffe adzequari.

Feruntque

l. 1. de

Ludovicum XI. Gallize Regem, ubi effigiem

Virgn

conjuge, quam morum requiras? placéat vox

honeftate magis, quam pulchritudine ; illa

ejus vidit, in genua provolutum, Deo grates

eligatur, quae Saram referat.

egiffe,/quod tam formofam in terris divinze

. Ibid.

pulchritudinis imaginem licuiffet intueri.

|II. Non poffumus reprehendere divini Ar-

tificis opus, fed quem dele&at corporis pul-

chritudo, multo magis delectet illa venuttas ,

Porme defedatio & contemptus.

VIii. Lucia virgo S.Dominici alumna, Idem in

quae ad imaginer;& Dei intus eft,

i

feíte

i

cum a viro nobili ob oculos fe tantopere a-

Joft

e

Dam 2utn.

mari audiviffet, ambos eruit, & Amafio mit-

j

3. 1

p

tens efficit. ut oculos fuos vanitati clauferit,

S.Chryf.

IV. Audivi multos dicentes, quod multi

:

, COntra

& veritati aperuerit.

1

concubin.

etiam apud lapides & ftatuas (formofas) ali-

IX. S.Brigitta inter Scot

icæ puellas pul-

Tbid..

quid pallifint. Quod fi tantum valuit dura ef-

cherrima, cum a mille Procis ad nuptias ex-

figies, quantam operabitur infaniam in effigie

3

pulchra tenerum corpus ?

peti fe adverteret, Deum rogavit, ut aliquo

corporis vitio formam foedaret, effecitque; ut

S Hieron,

V. Semel fpeciesform»e cor

di per öculos col-

mox unum oculum perdiderit fcedo ulcere

in cap. 3- ligata, vix magni luctaminis manu folvitur.

percuffum.

"Thren.

VI. Pulchritudo etiam robuftos homines

S.1fidor.

X. Angela de Trinitate Carmelitana, cum

Pel.1.2.

plerumque fubigit.

ob formam a variis expeteretur, faciem aqua

a.

epift.236.

VIl. Afpe&us formoforum adeo eft potens,

imbutam foli ex

S.Profp. ut ferrum, virtutemque molliat. -

contraheret.

pofuit, ut a fole nigredinem

1.2.depro-

VIII. Plerumque in adolefcentium corpo-

miff. c. 12.

XL Francifca Guldel Santtimonialis, cum

Ibid. -

S. Bail.

ribus nefcio, quo modo zetati illi naturalis

efuppelle&ili facra Phrygioni concinnandum

apud Lan- coloris decor quidam efflorefcit, in quem qui

quidpiam tradens advertiífet, eum ad niveas

ciz.opufc. infp

exerint, ii libidinum plerumque fümulis

manus fuas intentum obftupefcere, non de-

?.6.2- f(olent permoveri.

fütit prius manus piceo liquore p

erfundetf-e .

quam pici reddidiffet fimillimas.

lbid. -

$. IV.

.. XII. S. Liberata feu Wilgefortis Regis Lu-

fitanize filia, cum matremortua., patrem fen-

EXEMPL A.

fitin fuam formam ardere, barbam a Deopre-

hriftus tanta pulchritudine preeditus

cibus impetravit, dirisque ideo tormentis ex-

Engelgr. I.

U

in Fefto

fuiffe dicitur, ut, qui eum in terris com-

carnifïcaþg & in crucem affixa eft.

Epiph.

morantem vel unico imomento intuebatur,

S UV

Fecl. ff

V» 2'

amore ejus totus incenfus, omnibus fpretis

a

traheretur.

EXE"MPLA PROF AN A.

NE

S.Dionyf.

l. B.Virginis ta

nta eratin vultu majäüas &

J V';'

Vita,

decor, ut S. Dionyfius Areopagita confeffus

Qualitas.

Hierodo«

fit, fe eam pro Dea habiturum fuiffe, nifi per

I F'tli Xerxes infuo exercitu habuerit quin-

tus apud.

catholicam fidem, unicum dunta;;at Deum

. quagies bis centum octoginta tria mil-

Beyr-.

effe, didiciffet.

lia hominum , ex omnibus tamen ille ftaturze linck. V.

IlI. Rebecca tam excellenti erat fpecie

Gen. 24.

proceritate, & formze venuftate praeftantif- Forma,

fimus fuit.

P. M

v. 67..

praedita, utIfaac [ponfusillius dolorem, quem

"j

ex morte matris maximum fane acceperat, per

IJ. Auguftas Caefar per omnes zetatis gra-

ibid.

dus tam amabili vultus venuftate praeditus

illius defponfationem temperaret.

Q-Regi 14.

IV.De Abfalone teftatur facra Pagina : Por-

erat, ut quidam e primoribus Gallize, qui eum

Proy. ó

V. 25

to ficut Abfalone vir non erat pulchrior in o-

in tranfitu. alpium per fimulationem collo-

n5

mni Ifrael, & decorus nimis: a veftigio pedis

quii przecipitare volebat, folo ejus afpe&u a

facinore fe abfterritum fateretur.

usque ad verticem non erat in eo ulla macu-

atl f

la. Et quando tondebat capillum, pondera-

IIL. Maximus. junior tam amcena fuit fa-

bid,

Vo 8'

cie, ut caput ejus etiam poft mortem pul-

bat capillos capitis fui ducentis ficlis pondere

cherrimum videretur.

.

P

ublico.

IV. Sifi-

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. 1.

m»mv m m

Bibliothecg Manualis. Concionatorie

826

-—

L,ggm

Tbid.

IV. Sifigambis uxor Darii, nulli zetatis fuse

Nec male odorati fit triftis anhelitus oris "

j Po

(

foeminze pulchritudine ceffit,tefteCurtio,quam

Nec laedat nares, virque, paterque gregis.

at

eo ett

tamen Alexander victo Dario non folum non

Caetera lafcivae faciant, concede, puellae,

[l

hor

violavit, fed &, nequis alius illi illuderet, fum-

Et fi quis male virquzerat habere virum.

dit

mam curam adhibuit.

Ii. Alterum eít , ut animze pulchritudinem

j

Tbid.

V.Suavilda Regina Danize tantee fuit pul-

praecipue curet, utpotequze fuavior longe, cer-

Ti

chritudinis, ut, cum vincta loris expofita ef-

tiorque fit, quam corporis, & quam nec dies

fet equinis calcibus conculcanda, ipfamet ju-

longa:deterere, nec morbus extinguere, nec

püS

hl

menta horrorem conceperint, atque ab ea cal-

mors ipfa auferre queat. Hinc Diogenes for-

MM

canda aþfcinuerint.

mofum adolefcentem formize gratia amari con-

p

cun

fpicatus, dixit: Quin operam das, adolefcens,

$. VI

ut corporis amatores ad animam trausferas.

i(3

parde ]

SIMILITUDINES

Sed & Socrates difcipulis fuis fuafit, ut fpecu-

vll Pþï' ii

lum infpicerent, & fi quidem pulchri fibi vide-

|Qualitas;.

rentur, caverent, ne dignitatem corporisma- Apulejus

Senec.in I. Si

cut formofa pi&ura eft, cujus nulla pars

lis moribus defcedarent: fin autem fe deformes lib. 1. de

apia,

D

Prov.

errat; fic & formofus homo eft, in quo

afpicerent, turpitudinem fuam virtutis laude

Domin. 2

D

nulla macula vel defe&us reperitur.

tegere ftuderent.

Erip!

IL Sicut fimum nemo conícius amat, etfi

Anonyrm.

III. Tertium eft. ut a formofarum facierum

$2

(u

candidiífima nive coopertus fit; ita nec cor-

afpectu przecipue abftinendum credat, uti jam

pus formofum magni faciendum, cum nihil

olim Chriftus S. Birgittze indicavit, dum di- B.Birgitt,

£e

juen

aliud fit, quam fimi fpectaculum candida cute

xit, datum effehomini vifum tanquam boaüm l-6. revel,

Satyr 6 s

coopertum.

fpeculatorem, qui difcernat inter hoftes ve- ^

nientes, & amicos. Tunc autem veniuntho- Ib. l. 2.

Tt

D(lmn u 7H.

f

facies.

ftes, quando oculi defiderant videre puichras c- 23-

Co

S.Chey.. III. Sicut ignis, ubi foenum corripuit, nihil

Sed & B.Virgo.eandem docuit, inter .

homil.3. moratur, fedfimul, ut attigit materiam , ac-

res deteftandas effe, fi quis concupiícat vide-

devetb. cendit flammam ; fic ignis concupifcentise fi-

re pulchras facies.

Certe S. Thomas Aqui- Sur. 7.

Boet.14.

laiz.

ynía, 6e

mul atque per oculorum intuitum elegantem

nas oculos ab afpectu formoforum vultaum Matt.

eon(olat,

attigerit formam, protinus exurit animum.

tam folliciteavertebat, quam alii a fcorpioni-

I(7

Anonym.

]V. Sicut Tyranni iofidias & potentiam o-

bus & viperis fugere folent. Et S. Macarius Lanciz.

bis

mnes oderunt, & ftudiofe declinant; ita &

opulc. 2,

de

volebat Monachos'de celia fugere, fi in ea

T

pulchritudinem, quam Socrates modici tem-

c.2. 293-.

poris Tyrannidem appellaba

«

pueros fogmqfos viderent.

fr

t, merito odiü"e &

$. VIII.

& Bern,

decl'mare oportet.

NU

fo

j

S WE

ASCETIC A.

Qualita s.

iF

Y

I. Re&e de Forma cecinit Ovidius:

ia funt przecipue, quae Afcetam dehac

Forma bonum fragile eft, quantumque acce- Ovid. . z,

i

| I. Tr

materia noffe oportet. Primum eft, ut

dit ad annos,

e art. a-

tü

nonmagnifaciat corporalem pulchritudinem;

mandi.

lu

Fit minor, & fpatio carpitur ipfa fuo.

iuxta monitum illud Virgilii.

II. Et fimiliter Seneca :

Senec. in

Virgil. in

O formofe puer, nimium ne crede colori,.

E

Anceps forma bonüm mortalibus,

Hippol.

Bucel.

Alba liguftra cadunt, vaccinia nigralegun-

Exigui donum breve temporis,

Luirt].

tur. Sed & illud Ovidii obíervet:

&p,

Ut velox celeri pede laberis.

Ovid. in

Sint procul a nobis juvenes, ut foemina

Ut fulgor teneris qui radiat genis,

f

epift.

compti

Momento rapitur, nullaque non dies

Phadra.

Finecolimodico forma virilis amat.

Formofi fpolium corporis abftulit. .

;

]dem n

I

Qualis autem fit ille finis, pulchre alibi often-

[

Res eftForma fugax.

dit his verfibus:

IH

CunGis ex qualitatibus, quze morta

11 Petrarch.

C

Forma Viros negle&ta decet : Minoida The-

Idem. lo IO

feus

cum corpore fugiunt, nulla velocior, quam for- dial. e.x1.

de arte

ma, quae mox, utamoenum flofculum oftende-

samandi.

: Abftulit a nulla tempora comptus acu

.o

rit, ipfos interoculos mirantium atquelaudan-

. Hyppolitum Phoedra, nec erat bene com-

tium evanefcit, brevis hunc pruina percufferit,

ptus amavit.

leves hunc aura decufferit, fubito vel inimicae

Cura Deze Silvis aptus Adonis erat.

manus ungue decerpitur, vel praeterenntis

morbi calce deprimitur.

Munditize placeant, fufcentur corpora

campo.

?

IV. Domitianus aimico fcribens : Scias, in-

Ibidetm.

Sit bene conveniens, & fine labe toga.

quit, nec gratius quidquam decore, nec bre-

Linguaque nec rigeat, careant rubigine

vius, quamvis etiamfi durabile, perpetuum-

dentes,

que naturze donum effet, non intelligo, quod

Nec vagus in laxa pes tibi pelle natet.

tantopere expetendum habeat ifte non folidus,

Nec male deformet rigidos tonfura capillos,

nec in ipfo homine, nifi fuperficie teaus ful-

Llh R;.

Sit coma, fit docta barba refecta manu.

q

gens decor, multaque foeda contegens, &

Etnihil emineant, fi fint finefordibus ungues,

horrenda lzviffimzeque cutis obtentu fenfi-

Inque cave nullus ftet tibi nare pilus.

bus blandiens & illudens.

- V. Pla-

Tiulus LX. Fortitudo.

8

-

7

Vsngius

in Po-

V. Plato formam natutze-

privilegium vo-

fcenti formafo literas comme

ant,

cavit, eo quod paucis obtingat.

ti dixit:

ndatitias peten-

y

L]

Ibid.

eodem, —Vl. Carneades interrogatus, quid forma

Vade & faciem tuam oítende, & literis com-

hominis effet? regnum, fine fatellitio, refpon-

mendatitiis non indigebis.

t

dit, quia formofi impetránt, quid volunt, nul-

la vi adhibita.

Damnmum.

^

Tbid.

n

VILIfocrates eos, qui pulchrum habent cor-

XVII. Non male cecinit Ovidius :

Ovid. z. .

pus, animam autem foedam, dicebat, optimam

Faftus ineft pulchris , fequiturque fuperbia Faft-

[l«

habere navim, gubernatorem autem malum.

ormar.

Senec.ep.

$

125.

VIIIL. Quid excolis formam, inquit Seneca,

XVIII. Habes (performam) velum oculis, Petrarch,

cum omnia feceris, a multis animalibus deco-

t

i

laqueum pedibus, .alis vifcum, haud facile fei Pisl- 2-

re vinceris.

vera difcernere, feu virtutem fequi poteris ,

Laért. de

IX. Diogenes, cum vidiffet quendam deco-

vit. Phi-

feu in altum evolare anima; multos ad hoze-

- Antles

Yofoph.

ra facie & moribus inhoneftum, ait: O quam

fta pergentes forma detinuit, detorfitque con-

$ 10.1,(e

bona domus, & malus hofpes.

trariam in partem. Habes hoftem tuum do-

Stob.f.635.

X. Ariftoteles quaefitus, cur, quze pulchra

mi ( quodque pejus eft) dele&abilem ac blan-

ngelgr.

funt, amarentur? cazeci hancinterro

Domin. 2

' dixit, effe.

gatiqnem,

dum. Habes raptorem quietis & temporis, per-

Epiph.

petuumque tortorem: habes materiam labo-

$- 2.

XI. Cicero dixit cum forma idem fieri, quod

ris, uberrimam difcriminum caufam, fomenta

cum floribus, qui tamdiu grati, quam diu re-

hä

- BBirpit

centes funt.

amor!s aditum.

libidinum, nec minorem quaerendiodii, quam

*

Juven.

W revelt

atyr. 6.

XII. Hinc non male Juvenalis :

XIX. Theophraftus dicebaf, pulchritudi- Ls&rt.

Si verum excutias, facies, non uxor amatur.

nem nihil aliud effe, quam tacitam deceptio-

- ]b1a

Tres fugze fübeant, & fe cutis arida laxet ,

nem, aut filentem fr

5 ^ 2j

audem, quod absque ver-

Fiant obfcuri dentes, oculique minores,

bis perfuadeat.

L

Collige farcinulas, dices Libertus, & exi:

XX. Quantum periculum fubfit formae, non

am gravis es nobis.

male explicavit Juvenalis, dum dixit:

uven. '

l- r

Boet. 1.5.

XIII. Si, utait Ariftoteles, homineslynceis

- Filius autem

Sat, 10,:

" Mart

prof.9. de

€onfolat.

oculis uterentur, & obflantia vi(u penetra-

Corporisegregiimiferos trepidosque parentes-

rent, nonne introfpectis viíceribus illud Alci-

Semper habet, rara eftadeo concor

s Lanciz

biadis pulcherrimum corpus turpiffimum vi-

dia formæ,

| Gþuic 23

debitur? igitur te pulchrum videri, non tua

Atgge pudicitiæ.k

6420

natura, fed oculorum fpe&antium reddit in-

$.

IX.

firmitas.

S. Betn.

XIV. S. Bernardinus fcribit, puellam de-

AXIOMA T A.

f. ,36.

formem, nanam, gibbofam fuiffe, quze cothur-

L Gratior eft pulchro veniens in corpore

nis, aliisque ornamentis ita perfonam immu-

virtus.

Virgilius..

tarat, ut in conjugem a viro nobili fit allecta,

Verum dum fub vefperam fe exuit, maritus

II.Pulchrorum etiamAutumnus pulcher eft.

. M. Simia eft fimia, etfi aurea portet in-

Langiusirm

olvanth..

Ovid.L4,

eam breviorem intuitus, & ingeniculare ra-

1gnia.£

de art, d*

tus, cum affurgere juffiffet, nanam, gibbofam,

5. XI

mandi,

lufcam, edentulam reperit.

AUTHORES.

fenec i

Hippol

Utilitas.

I. Nicolaus Lancizius opufc. 2. c. 2. n. 279.

,Laärtx.l. y2 |

XV. Zeno dicebat, vocem effe. formze flo-

II. Henricus En

€ap. I

rem; nam loquentis orationem commendat

gelgrave Dom. 2. poft E-

piphan. $. 3.

forma, rurfus oratio compofita gratiam ad-

III. Laurentius Beyrlinck. V. in eodem in

dit form2e.

theatro vitze humanzae.

Tdem.1.5.

XVI. Ariftoteles dicebat, pulchritudinem

cap. I.

IV. JofephusLangius in Polyanth.V. eod.

quavis Epiftola ad commendationem effe effi-

. V. Francifcus Petrarcha Dialog.2. de re-

| Petrarch.

caciorem. Hinc & Regina quæpiam adole-

mediis fortunze.

^ dial, 9."0

3HISZMIMIHNDEDHOERHIMEH TOR R t d n

äääää& HHIMIHINOHOU ERE

TITULUS LX.

FORTIT UD O.

$ I

definit, eft confiderata peficulorüm Tufceptio,

[pidetn.

& laborum perpeífio. Ariftoteles dixit, eífe

QUOAD ESSENTIAM.

3. Eth.c.6.

Definitio.

mediocritatem circa metum & audaciam;

In Epift.

nam qui vere fortis eít, nec temere audet, nec

ad Hier.

I

inconfulte timet, tefte S. Auguft.; hinc alibi

in Orig.

»' Lib- 8;'

6rtitudo- 'efï: virt

us animi , qua labores

viam regiam vocat, aqua declinat ad dextram, fuper

qq.

^ mortisque pericula & alize occurrentes

qui temerarius eft & pertinax: ad finiftram, lf2iam.

difficultates conftanter fufcipiuntur, & . qui formidolofus eft ac timidus. Hinc etiam

perferuntur..

Vel, & breviter S. A

'

fortitudo plerumque viris magis , quam

R. P. Lohn. Bibl, Man. Tom. I.

qgu&.

Mmm mm 23

mulie-

1

Bibliothecee Mansalis Concionatorie

828

; ,'« uem j

,

mulieribus eonvenire cenfetur, quia, nt bene

IIl. Exfpe&a Dominum, viriliter age, & Pfal, 26.

v. 140

E^

Cafüiodorus advertit, vir vocatur a viribus,

conlortetur cor tuum, & fuftine Dominum.

ui nefcit in adverfis tolerando deficere, aut

IV. Filimi, confortare i

ü gratia, quae eftin :.;';.'i;i.m. 2.

itt

Super

ín profperisaliqua elatione fe ja&are, fed ani-

Chrifto Jefu.

" Epi&- hi

Pfal. x.

mo ftabili defixus, & coeleftium rerum con-

V. Dominus

Jafti pl

abr g

urima fortitudo, & in gfm:'- ISA-

fuci

templatione fimatus, manet femper impa-

fru&ibus impii conturbatio.

viQus.

Utilitas.

5 Bet

D d.

VI. Cum fortis armatus cuítodit atrium Luc. 1x-

in ( 5' vl

J

v. 21.

a

IT. Fortitudo Juftorum velut in partes po-

fuum, in pace funt omnia, quze poffidet.

(f

tentiales (quidquid neget Theophilus Renau-

VII. Vos ergo confortamini, & non diffol-2. Par- 15

vantur manus veftrze , erit enim merces ope-"* ^

$, Greg

dus, contendens, fortitudinem eíf? atomam

ri veftro.

p

.

ing H

fpeciem, non divifibilem in alias fpecies) ju-

dum oD «

xta S.Thomam & alios communiter fubdivi-

.VIII. Omnia poffum in eo, qui me con-P

V

(

(

fortat.

f

ditur in Magzanzmitatem, qua magna opera

IX. Fugit impius nemine perfequente ; ju- Prov. *8.

& eximio honore diguiffima, propter tinem

ll

virtutis aggredimur, ipfum vero honorem no-

ftus autem quafileo confidens a

*

bsque'l terro-Y: *

re erit.

bis denegatum non ambimus, & oblatum

$ t

contemnimus : Securitatem, qua pacate &

Media.

$ debon. f

tranquille magna opera virtutis aggredimur,

padie

& timorem anxietatemque errandi, praepo-

X. Oculi mei femper ad Dominum, quoniam Pfal. 24.

'V- 15.

i

ipfe evellet de laqueo pedes meos.

ftere agendi, & finemnon affequendi contem-

XI. Viriliter agite , & confortetur cor ve- Pfal. 3o.

]

. mimus: Mageaificentiam, qua ob Dei honorem

ftrum omnes, qui fperatis in Domino.

v. 25'

in magnis & utiliffimis operibus magnos fum-

ï

XII. In timore Domini, fidu

5

cia fortitu- Eïovï 14.

ptus facimus, & ingentem vim pecunize pro-

dinis. -

$. Profp.

fundimus : Aatzentiam, qua mala hujus fze-

XIIT. Qui autem fperant in Domino, muta-1f. 4o.

1b.2. d a

culi aequo animo fuftinemus, de qua plura in-

vite col* (

bunt fortitudinem ; affüment pennas ut a-V- 3*

tnpue -

fra fuo loco dicentur: Lozgazimitatem, qua

quile: current, & non laborabunt: ambu-

* 200

perlongum tempus moleftias corporis & a-

labunt, & non deficient.

nimi arditates fuftinemus, & malorum reme-

XlV.In filentio & fpeeritfortitudo veftra. X 20

V. 15.

dium, ac felicitatis adventum, diu dilata, 2e-

XV.Vigilate, ftate in fide, viriliter agite,con-

I.Cor. 16.

quo animo ac firma in Deum fiducia a Deo

fortamini: omnia veftrain charitate fiant.

V- 13'

LiblSu 016' ]

fperamus: erfPveraztiam , qua moleftiam

XVI. Si Deus pronobis, quiscontranos? ^ Rom. g.

v.2t.

.ex fei laboriofze diuturnitate provenientem

füperamus, de qua itidem plura fuo loco:

S n

Conflantiam, qua impedimenta virtutis vel

ex ipfa humani cordis mobilitate, velex cau-

EX SS. PATRIBUS.

fis .extrinfecis provenientia vincimus.

Qu alitas.

!

2 5

l. ETzceftvera fortitudo, quze naturse ufum, S.Aug. de

fexusinfirmitatem, mentis devotionem " !*-

TII. AGus przecipui hujus virtutis juxta Ja-

transgreditur.

639

Lib.-g.

cobum Alvarez funt fequentes : 1. Pericula

II. Non mediocris animi eft fortitudo, quae S. Ambr.

. r. de

mortis & ipfam mortem intrepide fuftinere;

fola defendit ornamenta virtutum omnium, &

offic.

gsnaxime in caufa fidei, quo in cafu hic actus

juftitiam cuftodit: quae inexpiabili przelio ad-

1hartyrium vocatur.

4. Quselibet alia peri-

verfus omnia vitia decertat, invicta ad labores,

cula propter defenfionem virtutis fortiter to-

fortis ad pericula, rigidioradverfus voluptates,

lerare. 3. Mentem in adverfis & profperis ita

ut avaritiam fugiat, tanquam labem quandam,

Yoborare, ut neque in illis vincatür, neque

quze virtutes effeminat.

in his extollatur, & a virtutis femita abdu-

IIT. Stultus ut luna mutatur: Sapiens enim $. Ambr.

in epift.a

catur. 4. Tentationes dzemonis intrepide fu-

non metu frangitur, non poteftate mutatur,

bl $a.

ftinere, & fortiter rejicere. 5. Ardua quzeque

non attollitur profperis, non triftibus mergi-

Simpl.

'cum magna in Deum fiducia aggredi.

6.

tur. Ubienim fapientia, ubi virtus eft, ibi

Mentis tranquillitatem in adverfis cafibus re-

conftantia, ibi fortitudo.

tinere. 7. Pericula vires noftras excedentia,

1V. Jufti & fortis viri eft, nec adverfis fran- S. Hier.

fine anxietate vi;are.

8. Seipfum generofe

vincere.

gi, nec profperis fublevari, fed in utroque effefupetJoel.

Ub3.e,

moderatum. .

4()' 51 41

. V. Tanto unusquisque ad fortitudi

'n;:;m pro- S. Greg.

&6

$

Il

feciffe verius demonftratur, quanto aliena ma-* 3 or.

EX S. SCRIPTURA.

la robuftiustolerat; nàm minus in fe conva-

luit, quem iniquitas aliena fternit.

Qualitas.

