velle, vel nolle, fed Abbatis tantummodo con-

IX.

A

filia vel praecepta fervare.

S.Bern. ia

II. S. Bernardus quzerens, an ex Collegio

A*UTi-I

ORES.

decl. fup. Difc

€cce nos.

ipulorum reprobari quis poffit, non ha-

]. TuliusFatius de Mortific. c. 9. 10. 11. 12.

bensloculos? refpondetaffirmative, eo quod

II Nic

olaus Lancizius opufc. 10. c. 13. 14.

non folum dentur loculi pecunize, fed etiam

& 15.

proprize voluntatis, quze, nifi abnegetur, aeque

HI. Bernardinus Rofignolius de diíciplina

ac pecunia in periculum praecipitare poteft.

Chri(ï:. perfe&. 1. 2. c. 39. &l. 5. lc. 6.

G&Eääääüääæ&ääääääääæääääEEäEEäüEE&EEæEEäEEEüEEæEEEO

TITULUS 1l

ABSTINENTIA.

$. 1

S. Ifidorus Hifpälenfis locutus '*efï dicens : S.1fid, c.

Triduanis autem diebus jejunare de exemplo

41. de ofz

QUOAD

E

: SS.ENTIAM.

fic, Ecd. :

fumptum eft Ninivitarum, qui damnatis prifti-

nis vitiis, totos fe tribus diebus jejunio acpoe-

'Dq/initio:

nitentize contulerunt, & operti faccis Deum ad

hC

*

I.

V.

mifericordiam provocarunt. 3. In Zigiliarum

S. Thom.

ft virtus , qua vbluptatem in ufu. cibo-

abftinentiam ; dequaS. Bernardus ficlocutus

N-

2.2.9.146. Ef

rum fitam refronamus, & debitum

eft: San&orum fefta praecipua Patrum fanxit

VIII'

l.

IU

authoritas, votivis praevenienda jejuniis, uti-

modum in eorum fumptione confti-

tuimus.

Vel brevius juxta S. Thomam :

liter plane, & nonadinfipientiam nobis, fi ad-

]u

fuerit, quiadvertat. Multa fiquidem quotidie

VH

Eft fqþtra&io 'cibomm rationþ regulatgk.

peccata contrahimus, & in multis offendimus

Divifio.

omnes, nectutum eft omnino, celebrandas fu-

L

s. Au'g.f'u-þ II. Dividitur r. In magnam €4 gemeralem, de

Íciperefeftivitatesfacras,maximeque eas,quae

Y

perJosn. qua S. Auguftinus: Magnum & generale je-

maximze funt, nifi priusabftinentize purifica-

]f

tione proemiffa, quod dignioresinveniamur &

Y15

junium eft, abftinere ab iniquitatibus, & illici-

tis voluptatibus. 2. Naturalem: per quam ab

capaciores fpiritualium gaudiorum. Etpaulo S.Bern. in

loid,

omni fimpliciter cibo, potuque abftinemus;

poft: Non modo tamen praeparatio eftad pro- Vigil. S.

ximam celebritatem obfervatio przemiffa jeju-

M

qualis ante fumptionem SS. Euchariftize a

nii,eft & admonitio quzedam; eruditioque non

Andr;ejæ,

V. 17

media nocterequiritur. Licethzec & prior ab-

ftinentia minus proprie abítinentiz[e nomen

parva. Difcimus ex hocipfo, quzenam fit vera

participent, proutillaex S. Thoma fupra defi-

viafeftivitatiszeternze. Quideftenim, quod

ni

L

jejuniis folemnia przeveniamus, nifi quod per

ta eft. 3. Dhilofophicam: quze eft parfimonia

cibiac potus fecundum reCtam rationem mo-

multas tribulationes oportet nos introire in

Y

derata. 4. Ecclefiaflicam: qua juxta Ecclefize

regnumDei? indignus quippe eft folemni lze-

Y

praefcriptum certis diebus, & carnium efum

titia, qui ftatutam vigilize abftinentiam non

obfervat. Mane, inquam, fi renuis affligere

fubtrahimus, & unica tantum refectione con-

tenti fumus.

animam tuam in vigilia, indignus jure cenfe-

T

beris requie, & exultationefeftiva. Eftautem

M

IIL Subdividitur heec abftinentia eccle-

univerfim praefentis vitze tempus vigilia quze-

fiaftica in

quadrage[imalem , de qua S. Ambro-

dam folemnitatis magni & zeterni fabbati,

fius ait:

b

onum eft quidem cunétis tempo-

quod przeftolamur, nec caufaberis vigiliaslon-

ribus jejunare, fed melius quadragefimam je-

junare cum Chrifto; hanc enim quadragefi-

giqres, fi æternitatem fe&ivitatis attendas.

mam nobis Dominus fuo jejunio confecravit.

IV. Sufcipiuhtur autem hzec jejunia ad qu:n-

2. In abfünentiam quatwor Temporum: de qua

num

u

que fines obtiqendos. 1. Ad cultumdi-7,

reli-

*j

Titulus. 1.

"Abflinentia.

5

3. Ad carnem edo-

e

religiofius exhibendum.

rius vefter diabolus tanquam leo rug

lens ci;—

mandam, fpirituique fubjiciendam. 3. Ad fru-

cuit, quaerens, quem devoret.

&us poenitentize dignos przeftandos. 4. Ad

Xl. Hoc autem/ genus daemoniorum non Matth,

17.

obedientiam exercendam. s. Adquamlibet

ejicitur nifi per orationem & jejunium.

z v. Io.

Dei gratiam confequendam.

XII. Sieíca fcandalizatfratrem meum,non í, Cor. g,

A us,

manducabo in zeternum carnem, ne fratrem v. 13.

ineum fcandalizem.

I. Cibos ab Ecclefía vetitos pro tempore,

quo prohibentur, non fumere.

Utilitas, '

ltït.

lI. Jejunia ecclefiattica exa&te fervare, nec

non ex propria regula aut inftituto ordinata

. XIII. Scitote, quoniam exaudiet Dominus Judith, 4,

m

preces veftras, fi manentes permanferitis in V« 12«

cuítodire, & ex confilio aliqua non przecepta

Jejuniis & orationibusin confpe&u Domini.

fufcipere.

.

Ill. Ho

- XIV. Melior eft victus pauperis füb tegmi- Eccl. 29.

ra confueta fäcundtim morem Reli-

neaíferum, quame

- gionis aut congreeatio

n

"

iis, in qua vivimus, &

fine domicilio.

pulae fplendidze in pgregre V. 29

i

non citius manducare.

IV. Ciboslautiores ac pretiofiores, fi necef-

XV. Quam fufficiens eft homini erudito vi- 1bid. c.;r;

numexiguum, &in dormiendo non laborabis v. 22.

fitas autcaritasnon exigat, fugere & averfari.

abillo, & non fenties dolorem.

V. Communes cibos non exquifite przepa-

ratos, fed

.. XVI. Bona eft oratio cum jejunio & elee- Tob. zz,

comedere.

quomodocunque oblatoïs libenter

IFIOfyna magis, quamthefaurosabfcondere. v.8.-

. VI. Quantitatem ciborum faluti corporis

Dignitas.

non neceffariam, & faluti animze non offi-

..XVII. Erit magnus coram Domino, & vi- Luc;- T.

cientem duntaxat accipere. -

num & ficeram non bibet, & Spiritu fanéto re- Y* 35*

. VII. Antecomeftionem cogitationes de ci-

plebitur adhucin utero matris fuze.

-- bis penitus abfcindere, & in ipfa comeltione

zeitum & nimiam aviditatem cohibere.

ähcundita:.

VIII. Exquantitate, & qualitate, & nume-

fcunturintem

XVIII. Beata terra, cujus PrincïpeS'Ve4 Eccl. ro.

ro efculentorum ea omnia fubtrahere, quze fa-

?

pore fuo ad reficiendum, & non V. 16.

luti corporis no

Y

à

n'nöcenþ , & puritati m'entiS'

ad luxuriam.

deferVi'unt.

. XIX. Beati,

qui nunc efuritis, quoniam fa- Luc. 6.

L

$. I

turabimini.

: . 2—t.

f

. XX. Somnus fanitatis in homine parco, Eccl. 31,

d

s

RIPTUI?(A.L-

dormiet usque mane

, & anima 1lhusCum11. Y. 24.

"fs Qualitär.

lo delgc"tabitur.

Ezech. 4. I

V. IOO

E

Ci

bustuus, quo vefce

,

ris, þ.r'it ip -pond&re

$. HI.

& mentura.

;. Petr. 2.

v- IIO

II. Chariffimi, obfecro vos, tanquam pere-

| E"x-ss. PATRIBUS ET ASCE

TIS.

grinos & advenas, abftinetea carnalibus defi-

Qualita:.

deriis, quae militant adverfüs animam.

Luc. 2?r.

HI. Attendite, ne graventur corda veftra

I.(ave, ne utilitatem jejunii fola efcarum S.Befil. in

v. 84-

abftinentia metiaris; verum enim jeju- hom. de

in crapula & ebrietate, & curis hujus vitze, &

aud. jej.

Tuperveniat in vos repentina dies illa.

nium eft, ab omnibus vitiis effe alienum.

1. Tim.6.

. 1l. Perabftinentiam vitia carnis extinguen- S. Greg.

V. I$.

IV. Habentesalimenta, & quibus tegamur,

.

da fünt,non caro. Sic neceffe eít,ut artem con- hom. 3o.

his contenti fimus.

Joel. 2.

** V. Sanáificatejejunium (munditie vitze))

tinentize quis teneat, quatenus non carnem, "9*

V. 15.

fed vitia occidat; faepe enim dum in illa ho-

& vocatecaetum (pauperum fcilicet).

m

lbid.v.12. : VI, Convertimini ad me in toto corde ve-

ftem infequimur, etiam civem, quer diligi-

firo, in jejunio, plan&u & fletu.

mus, trucidamus; & (aepe, dum concivi par-

b

Matth. 6

cimus, hoftem ad prelia quzerimus.

V. 17

VII. Tu autem cum.jejunas, unge caput

III. Qui cibis abftinent, & mala agunt, dze- Itid. fupra

tuum, & faciemtuam lava, ne videaris homi-

nibusjejunans, fed Patri tuo, qui eftin abfcon-

monesimitantur,

quibus culpa adeft, & cf;bus AÁmos,

dito; & Pater tuus,

deeft.

qui videt in abfcondito,

. IV. PerSimonem (Cyrenzeum) qui fignan- S. Greg.

reddet tibi in propatulo.

Matth, 6.

VIII. Cum jejunatis, nolite fieri ficut hy-

tur,nifi abítinentes, quiforis carnemaffligunt, fup. Eccl.

Y. 16.

pocritze triftes; exterminantenim facies fuas,

interius tamen fructumabftinentiae non acqui- P* 5

runt. Crucemigitur Domini Simonin anga-

utappareant hominibus jejunantes. Amen di-

co vobis, quia receperunt mercedem fuam.

ria portat, qui, cum ad bonum opus fine bona

Prov. 23.

IX. Quandofederis, ut comedas cum Prin-

voluntate ducitur, rem bonam fine fru&u ope-

V. I

ratur. Simonergo crucem portat, fed in cru-

cipe, diligenter attente, quze appofita funt an-

te faciem tuam, & ftatue cultrum in gutture

cenon moritur, quia abftinentes exterius cor-

pus per abítinentiam affligunt, fedinterius per

tuo, fi tamen habes in poteftate animam

defiderium mundo vivunt.

tuam, ne defideres de cibis ejus, in quo eft

V. Sint moderata & fan&ta inomni mentis g, ilier, ín

Panis menda cii.

humilitate jejunia , quaeita attenuent corpus, Epift.

Aeceffitas. |

ut mentem elevent, ne res hurilitatisgignat

t, Petr. 2,

fuperbiam, & vitia de virtute naícantur.

*

$

X. Sobrii eftote & Vigilatg j —quia adverfa-

^ A3

VI.

6

Bibliothece Manualis. Conctonatorie

p

S.Greg.in

VI. fllud jejunium Deus approbat, ut hoc,

domares, quem frzno non poffes? Caromea

u

Paít.

jumentum meum eft: iteragoin Hierufalem;

6; (

quod tibi fubtrahis, alteri largiaris, ut unde

enp

caro aflligitur, inde egentis proximi caro fe-

plerumque me rapit, & devia conatur exclu-

paretur.

dere; viaautem mea Chriftus eft. Ita exultan«

Cafar.in

tem non cohibebo jejunio?

VII. Jejunium fine eleemofyna eft lucerna

L

idemus, fi-S. Cypr.

admon. 2. fine oleo.

XIX. Quotquotviros virtutum v

S.Bern. in

VIII. Quid nobis jejunium proderit, fi re-

ne jejunio non legimus aícen

diffe, necaliquid l. de jejute

$t

magnum moliti funt, nifi prius abftinentia

;,sdv-

linquaturinterra? fublevetur penna quadam

]avin.

orationis.

preeceffiffet.

Quanta res jejunium! Ange-

S.1üid.de IX. Hoc eft perfectum & rationabile jeju«

los ex hominibus facit.

XX. Advertamus ergo, quanta fitinter je-S. Aug.

fu. bO3. nium quando nofter exterior homo jejunatin-

inter ventrem f«rm.2. de

teriororats facilius etiam per jejunium ora-

junium & faturitatem diftantia,

Domin,

tio penetrat coelum.

vacuum & pulmones epulis diftentos. Moyf-s

r2. Qu&-

Gloffa

X. Prudenter

fibi ferviri vult Deus , nonut

quia jejunavit, Dominum vidit. Populus quiaq

rago

manducavit & bibit, idolafabricavit. lmpe-

Hier. füp. nimietate debilesfiant, vires & poft Medico-

J. 11

rumfuffragia requirant; temperandum enim

traverunt unius hominis jejunia , quodtotius

€. 5.

eft, ut, fi fieri poffit, ceptum obfequium grada-

populi faturitas defperaverat.

Princeps hu-

tim provehatur po;iüs , quam inconfiderantia

iani generisAdam, quamdiu jejunavit, in pa-

minuatutr.

radifo fuit: Ubi vero comedit,ejectus eft de pa-

S. Auguft,

XI. Qui abftines a carnibus, quibus aliis

radifo. Ejecitergonosde paradifo cibus; re-

$,J

temp.

í.64.4€ . diebus uti licet, quomodo peccata admittes,

ducat efuries, reducat jejunium. Semper enim

p

use omnino nunquam licent?

juncta eftfaturitatilaicivia. S.Elizjejunant:

S . Ch l'y-

etiam elementa famulata funt. Videte, cha 1ii-

Xll. Jejunium tunc viget, tunc vincit, tunc

fol. fer. 8. triumphat, cum duce mifericordia pugnat.

fimi,quanta fit Dei clementia erga jejunantes.

G. Bafil,-

Auguf,in X]llí. Hzecjuftitia hominis in hac vita , je-

XXI. Unotemporis momen*o obgulam po-

honn,r. de

Pí, 42.

junium, eleemofyna, oratio.

Vis orationem

pulus ille, per maxima prodigia Dei cultum e-

jejun.ante

doctus, in ZEgyptiacam idololatriam turpiffi- Medit.

tuam volare ad Deum? facilli duas alas , je-

junium & eieemofynam.

medevoiutus.ft. Exquo fi utrumque fimu

$. Aug.

XIV. Conliderate, Fratres, fihorrea & cel-

conferas, videre licet, jejunium adDeum duce-

re, delicias vero (aiutem perdere. Quid Efau

ferm, 56. Jaria noftra annis fingulis replemus, unde uno

detemp. ^no cibum habeat caro noítra, putas, quan-

inquinavit, fervumque fratrisreddidit? non-

tum debemus recondere, unde inzeternum u-

neefcauna, propter quam primogenita vendi-

dit?2 Samuelem vero nonne per jejunium ofa-

ftentetur anima nolíira?

S.LeoLa. XV. Semper virtutis cibusjejunium fu:t. -

tiolargita eít matri? Quidfortiflimum Samfo-

de jejun,

XVI. Jejunium fchola precum, anim:e ci-

nem inexpuguabilem reddidit ? nonne jeju-

. Chryf,

nium,cuia quo in matris ventre conceptus eft?

hom. r. in

bus,oris fraenum. Jejunium animze noficze ali-

t. I. Gen.

mentumeft: &ficutcorporalis ifte cipus im-

jejunium concepit, jejunium nutrivit, jeju-

nium virum eífecit. Quod fane Angelus matri

pinguatcorpus, ita & jejunium animam habi-

preecepit, monens, quaecunque ex vite proce-

M

tiorem efficit, & valentiorem. Levesei pennas

ino

producit, utin fuüblime feratur, G fumma con-

derent, neattingeret, non vinum, non ficeram

templari queat. Vellem ergo vos purificata

biberet. Jejunium Prophetas genuit, poten-

tes coufirmatatqueroborat. Jejunium legis-

Men

mente,valeque deliciis & voracitati dicto, ma-

fupe

trem omnium bonorum & pudicitize, aliarum-

Jatores fapientes facit: anim?e optima cufto-

que virtutum omnium magiftram, jejunium

dia, corporis focius fecurus, fortibus viris mu«

nimentum & arma, athletis & certantibus ex-

explicitis veftrae mentis finibus fufcipere.

S. Ambr,

XVH. Legimus primum in veteri Tefta-

ercitatio. Hocpraetereatentationes propul-

ferb.34- mento Noetemporibus, cum omne genus hu-

fat, adpietatem armat, cum fobrietate habi-

tat, temperantize opifex eft: inbellis forcitu-

manum fcelerata iniquitas occupaffet, tot die-

rum numero patefa&is cataractis cceli, aqua-

dinem affert, in pace quietem docet: Naza-

rum pluvias defluxiffe &c.' 1ta & modo nobis

rzeum fanGificat, Sacerdotem perficit.

&i

ANece[htas.

inEp

Dominus illius temporis quadragefimam de-

S. Chryf

dit, ut conítituto dierum numero patefactis

XXII. Propterea &Deus hominem a princi-

t.5.de pas«

coelis,pluvia nos mifericordiae coeleftis irroret,

pio faciens, illico freenum ei jejunii imanibus

nit. ha-

lle

& inundatione facta per Baptifmum, lavacri

impofuit, veluti pize amabilique matri & ma- gjj, ;,

falutaris nosimberilluminet, & ficut tunc fa-

giftro optimo committens. Si in paradifo jeju-

&um eft, aquarum fluGibus extinguatur in no-

nium neceffarium fuit, extra paradifum multo

magis erit.

Si ante plagam utiiis medicina

bis deli&oruminiquitas, virtutum juftitia con-

fervetur.

fuerat, multo magis poftplagam. Sinecdum

S.Aug.de XVIIL. Si függerentem audiasintrinfecus

bello voluptatum infurgente, nobis arma fue-

rantopportuna,multo magis poft voluptatum,

util.jejun. tentatorem : quid facis, quia jejunas? defrau-

1.9.63: dacanimam tuam, noneidas, quod eam dele-

vitiorumque przelium a d»emonibus nobis il-

&at, tibi ipfiingeris poenam, tuus ipfetortor &

latum.

Igitur nobis neceffaria funta jejunio

cruciatof exiítis, &c.

Refponde hujusmodi

auxilia. Vidifti, quomodoirafcitur Deus jeju-

$.A

tentatori per hancfimilitudinem: fi jumento

niofpreto? Diíce & quomodo lzetatur jejunio

füei

forte infideres, fiequo utereris, quitegeftien-

honorato.

Quemadmodum jejunio fpreto

mortem fpernenti obtulit, fic iterum eodem

do poffet praecipitare; nonne ut fecurius iter

honorato a morte revocavit.

ggeres, cibaria' ferocienti fubtraheres, & fame

XXIIL

Titulus. 1.

"Abffinentia.

7

S. Aug.

t. Io. Íer,

XXIII. Sed curElixzeDeus panem &aquam

XXXI. Si caro interram vergens eft onus s. Aug, i

64. de

tantum, non etiam fubmifit prandium, ficut

animze, & farcina przegravans preevolantem, tra&. de

Danieliincavumleoninum? Auguftinusre-

temp.

quantum quisque dele&atur fuperiore vita "tl jejun.

fpondens: SciebatDeus, inquit, Prophetam

fua, tantum deponit deterrena farcina fua.

fuum tentantem diabolum aliter fuperare non

XXXII. Jejunium orationem, devotionem S. Bern, -

poffe, nifijejuniis eruditus infidiantis inimici

tentamenta depelleret.

&fiduciam donat. Oratio virtutem impetratf 38

S Hier. l.

jejunandi, & jejunium meretur gratiam oran-

9. adverf,

XXIV. Nos creaturam Dei omnem lauda-

di. Jejunium orationem roborat, oratio fan-

mus, fed maciem faginse, abftinentiam luxu-

&ificat jejunium, & reprzefentat Domino.

Jovin,

rize, jejunia praeferimus faturitati.

A diebus

XXXIII. Bonum & falutare jejunium, quo Ibidem,

d

Joannis Baptiftze jejunatoris & virginis, re-

redimuntur 2eterna fupplicia, dum remittun-

gnum coelorum vim patitur, & violenti diri-

tur peccata ; non folum autem ablutio eft pec-

[

piuntillud. Timemus enim, neab adventuze-

catorum, fedetiam extirpatio vitiorum; non

terni Judicis ficut in diebus diluvii, & everfio-

folum obtinet veniam, fed meretur gratiam;

nis Sodomze & Gomorrhze, deprehendamur

non folum delet peccata przeterita, quze com-

manducantes, & bibentes, & nubentes, & nu-

mifimus, fed etiam re

pellitfutura, quæ com-

ptuitradentes. Nam & diluvium, & ignis de

mittere poterainus.

ccelo fatur:tatem pariter & nuptias, quas dele-

i

ret, invenit.

D'onitas.

XXXIV. Quid eft jejunium nifi fubftantia S.Ambr l.

ZEquitas.

S. Bern,

XXV. Sifolag

ula peccavit, folaje

Ajunet, &

& imago vitze cceleftis ? Jejunium refectio de Elia &

f. 38-

animze, cibusmentis. Jejuniumeftvita An-J€"2-

fufficit; fl vero peccaverunt & membra , cur

gelorum. ]Jejunium mors culpze, excidium

non jejunent & ipfa? jejunet igitur oculus. a

curiofis afpe&ibus, & omni petulautia, qui

delitorum , remedium falutis, radix gratize,

l

fundamentum eft caftita*is.

Hoc gradu ad

de

maleliber vagabaturinculpa. ]Jejunetlingua

eum citius pervenitur: hocgradu ante, quam

W

a detractione & murmuratione, ab inutilibus

curru Elias afcendit.

b

& vanis, & fcurrilibus verbis; interdum quo-

XXXV. Jejunium non folum perfe&a vit- S.Hier, ad

^.: que ob gravitatem filentii abipfis, quae videri

tus, fed ceeterarum virtutum fundamentum Demetr,

poterant neceffaria.

Jejunet auris nequiter

. pruriensinfabulis, & rumoribus, & quaecun-

eit, & lan&ificatio, & pudicitia, atque pru-

dentia, fine qua nemo videbit Deum.

que otiofa, & adfalutem minime pertinentia.

.XXXVL jJejunium eft animarum noftra- s, Chryr;

Jejunet manus ab otiofis fignis & operibus

rum tranquillitas, fenum decor, adoleicen- hom. 3. in

omnibus, quaxe non funtimperata, fed & multo

€D.

tum paedagogus , . continentium Magifter,

magis ipfa anima jejuneta vitiis & propria vo-

quod omnem fexum & 2etatem quafi diade-

luntatefua, etenim fine hoc jejunio caetera a

ma quoddam ornat.

Domino reprobantur, ficutfcriptum eft, quia

XXXVII. Quidquid vetuftate przecellit,

in diebus jejuniorum veftrorum voluntates

&

idem venerabile eft; reverere igitur jejunii

veltraze inveniuntur.

canitiem. Tam vetus eft, ut fimul cum ho-

S. Greg.

XXVI. Quia a Paradifi gaudiis per cibum

mine condito in Paradifo coeperit. InParadi-

inhomil cecidimus; adhsc, in quantum polfumus,

fo praefcriptum eft. -

per abítinentiam refurgamus.

Idem ho.

XXVII. Cogitandum fummopere eft,ut,qui

.XXXVIII.. Jejunium fcimus effe Dei ar-Vetrus

cem, Chrifti caftrum, murum Spiritus fantti, Nav. in

fuperEv. feillicita meminit commififfe, a quibusdam e-

vexillum fidei, caftitatis fignum, fan&itatis '€'**

tiam licitis ftudeatabftinere,quatenus per hoc

trophzeum.

Conditori fuo fatisfaciat, ut, qui commifit pro-

Jucunditar.

hibita, fibimetipfi abfcindere debet & concef-

fa, & fereprehendatin minimis, quem memi-

XXXIX. Jejunium animze noftrze alimen- s. Cluy:,

nit inmaximis deliquiffe. .

tum eft, leves ei pennas producit, ut in fubli- hom.1. in,

meferatur, & fumma contemp!ari queat, vo- Gen.

Utilitas corporis.

S.Hieycn. ;

XXVIII. Mater fanitatis e

ft abflinentia,

luptatibusque, & omnia, quze in hoc mundo

inEpi mater zegritudinis voluptas; nam fine carne

habentur luavia, ipfa fitfüperior. Et quemad-

modum leviores naves maria velocius tran-

j

& vinocito triget Venus, &a Patre Liberoad

po«

inconceffam Venerem proximus eft gradus.

feunt , contra multis oneribus gravatze fub-

ldem.

XXIX. Excipite male valentes fanitatis

merguntur: ita jejunium quidem leviorem

reddens menteim, efficit, ut facilius hujus vi-

Matrem: qui bona eftis valetudine, excipite

bonze habitudinis cuftodem. Interroga Medi-

tze pelagus transmittat, & in coelum, ac ea,

cos, & dicent tibi, nihileífe periculofius habi-

qu2e in coelis funt, refpiciat, & nihili faciat

proffentia; fed ut umbras, & fi quid minus,

tudine corporis extremebona, ideoque, qui

peritiffimi funtartis, per jejunium extrahunt

diffugere cenfeat.

redundantiam, ne vis naturze pondere corpu-

Jejunium. quadragefimale.

lentize fracta fuccumbat.

XL. A

deft nobis venerabile & medicabile Augut.

Utilitar animm.

tempus quadragefimzse, per quod jejunantes ferm. 65.

S. Aug. in

XXX. Jejunium purgat mentem, fublevat

peccatorum noftrorum vulnera curare debe- 9* 'emp.

£.de jeiu- fenfüm, carnem fpiritui fubjicit, cor facit con-

mus, illius prorogatio tzedium parerenon de-

tritum & humiliatum, concupifcentize nebu-

bet: quia quanto plures dies funt jejunii, tan-

las difgergit, libidinum ardores extinguit, ca-

to major eftcaufa remedii. Suntmeffisilli, &

ftitatis veto lümen acceadit.

vindemiae dies, inquit B. Fiilarius Epifcopus

Arela-

—

$

- Bübliothee Mamuális. Concionatoriee.

;

A relatenfis deinit. quaärag. omniacceptione

XLIV. Quadragefima fane jejunoturm ha*xdeiam

betau&toritatem, &in veteribus libris ex jeju- rz9.

digniffimi, propter fru&uum, & coeleftium

ratiarum, quas nobis partiuntur, copiam. -

nio Moyfis & Eliz:e , & ex Évangelio.

S- Chry-

XLI. Videtis, quia, quod quadragefimam .

XLV. Omnevitz noftrae tempus , ftadiumIdem.

fol.f.ir. jejunamus, noneft humana inventio; aucto-

quoddam debemus putare virtutum & ad cee-

ritas eft divina; & eft myfticum, non prae-

Jefte bravium tota virtute contendere.Sed hoc

5 n

procipue in quadragefimoe diebus implen-

tgwl

fumptum :- nec eftdeterreno ufu, fed.de cocle-

a

j t

ftibusfecretis.

dum eft, qui abftinentize & jejuniis dedicati,

(uadr

S. Aug.

XLII. Ecce, fratres cha

riffimi, Deo pfopi—f :

tantum nobis ad vittutem auimi conferunt,

ferm, I.

quantum & de corpore voluptatem decer-

€lin,

i tio tempus quadragefimze venit, & ideo rogo.

dilectiffimi, ut diesiftos corporibus falubres,

punt. Eftautemlegitimus numerusifte jeju-

& animze medicinales ita cum Dei adjutorio -

nii, & qui in fan&tis celebratur exemplis. Cele-

bremus ergo hos dies cum omni alacritate

fan&e & fpiritualiter celebremus: ut obfer-

Paitsge: VE RA i inenia

vatio fan&tze quadragefimze non nobis judi-

mentis & gaudio,& eos omnibus epulis & cor-

cium pariat, fed profectum; fi enim negligen-

poralibus deliciis praeferamus. In his enim

praecipuediebusadimplendamDomini volun-

teragimus, fi nos minus occupationibus im-

plemus, fi caftitatem fervare nolumus, fi je-

tatem accendimur, quando maxime per ab-

uniis & vigiliis & orationibus noninliftimus,

ftinentiam voluptas carnisextinguitur. Tunc

enim ad Dominum, & ad ejus futura promiffa

fi fcripturas divinasautipfinonlegimus, aut

legentes alios non libenter audimus, ipfa n

0-

tota mens purior faciendafeftinat, cumnulla

bis medicamenta convertunturin vulnera, & -

crapula, nullacibi vel potus fatietate craffa-

tur. Unde & Salvatorin Evangelio dixit: At-

inde habebimus judicium, unde potuimus ha-

bereremedium. Etideo rogo vos, fratres cha-

tendite itaque vobis, ne graventur corda ve-

ftrain crapula, & ebrietate, & cogitationibus

riffimi, ad vigilias maturius furgite, ad Ter-

tiam, ad Sextam, ad Nonam ante omnia con-

fzecularibus, & fuperveniat invos dies illa re-

venite. Nullusfea fan&to opere fubtrahat, nifi .

pentina: tanquam laqueus enim fuperveniet

: *

E

univerfo mundo, & nemo effugiet.

-

12 d

queminfirmitas, aut publica utilitas, aut forte

idem

certa & grandis neceffitas tenuerit occupa-

XLVI. Sed &illa eítin quadragefim?e die-

Yig.

tum. Infelix voluptas, infelicior cupiditas at-

busgrandis utilitas, quod, dum etiam a liciti

- erm, £.

Om. I.

abitinemus ,, magisac magis admonemur ilii-

uadt.,

que luxuria perttanfitoriam dulcedinem prze-

parantíempiternam amaritudinem.Abftinen-

eitavitare. Quienim abftinemus nos a carni-

tia vero, vigilize, orationes atque jejunium per

bus, quibus aliis diebus utilicet: qui nos abfti-

nemus a vino, quo moderateutilicet: quier-

breviffimas anguftias perducunt ad Paradyfi

delicias: quia non mentitur veritas, quaein IZ-

go iita vitainus , quze aliquandolicent; inpri-

mis peccata fugiamus, quze omnino nunquam

vangelio dicit: Ar&a & angufta via eft, quze.

licent. ltaque ii volumus bene jejunare a ci-

Juác,

ducit advitam, & pauci funt, qui inveniunt.

eam. Nec per latam viam diu gaudetur, nec.

bis, ante omnia jejunemus a vitiis. Quide-

nim prodeít vacuare corpus ab efcis, & ani-

per anguftam & afperam longo tempore la-

mamreplerepeccatis? Quid prodeft, palli-

]uj

boratur: quia &ifti poft brevem triítitiam ac-

CH

cipiunt vitam zeternam , & illi poft parvum -

dum effe jejuniis, fi odio & invidia livefcas ?

Quid prodelt, vinum non bibere, & iracundize

gaudium patiuntnr finefine fupplicium. — Et

veneno inebriari? Quid prodeft, abftinere a

ideo,fratres chariffimi,in iftis quadraginta die- .

?.

bus, quafi totius anni cibaria animze noftrae,

carnibus ad edendum creatis, & malignis

6&

obtrectationibus fratrum membra lacerare?

jejunando, legendo vel orando providere de-

bemus. Namlicet pertotumannum Deo pro-

Quid prodeft, fi abftineamus ab his, quze ali-

pitio,

leGiones divinas frequenter & fideliter

quando licent, & faciamusilla, quae nunquam

ET.

ftis tamen diebus de pelago & .

licent? Deusenimillos honorat & diligit, qui

ferm.f

audiatis, in 1

detem

flucibus mundi hujus quafi ad portum qua-

illicitafugiunt. Sicergo, utdixi, jejunemus

dragefimze confugientes, debemus requieíce-

a cibis, ut multo magis jejunemus a vitiis, ut

fan&orum morum ubertate faturemur, ut &

re,&le&iones divinasin exceptorio cordis no-

ftri cum filentio & pace fufcipere: ut Deo pro-

in futuro mereamur ipforum operum retri-

butionefatiari: ficut in Evangelio legimus:

pitio pro amore vitze zeternae, quod per totum.

annum multis tempeftatibus , ideft, peccato-

Beati, quiefuriunt & fitiunt juftitiam, quo-

trits

rum fluGibus, aut fra&um, aut diffolutum,

niam ipfi faturabuntur. Illam enim compenía-

tionem magis eligere debemus,ut cibis,quibus

NT

aut corruptum, aut perditum eft, omni fol-

nosabfünemus, eos pauperibus ac debilibus

1licitudine iftis diebus reparare ftudeamus at-

uecomponere.

largiamur: fecundum illud,quod fcriptum eft:

Ideml., XLIII. Nonenim fruftra quadraginta dies

Beati, quicontenti funtefürire, utalibirefi-

Vita

quzít. 69.:eiuniorum funt conftituti, quibus Moyfes &

ciantur. Satis Deo acceptum eft munus,quan-

Elias, & ipfe Dominus jejunavit, & Ecclefia

doindigens faturatur, quando nudus veftitur,

quando ira non perficitar, &iracundiz tem-

praécipauam obfervati

onem jejuniorum, qua-

dragefimam vocat.

Unde & in Hebrzeo de

pus nonrefervatur, quando malum pro malo

Ninivitis apud Jonam Prophetam fcriptum

nonredditur. "Tuncgrata funt Deo noftra je-

perhibent,

quadraginta dies , & Ninive füb- junia, fi illi, qui neceffitate jejunant, refician-

vertetur: ut per tot dies accommodatos hu-

tura nobis. TuncillamDomini fententiam au-

miliationi poenitentium, intelligaturin jeju- dire merebimur: Amen dico vobis, quamdiu

Perms

Sandi

niis fua defleviffe peccata, & impetraffe mife- feciüs uni ex minimis ifüs,mihi feciftis. O be-

ricordiam Dei.

thulm Zl

bftinentia.

9

nigniffimum Dominum ad edomandam homi-

parvorum pifciculorum comedendi, iique ap- 1 regno

nutavaritiam, qui fibi dari dicit, quod velmi-

pofiti effent, noluit illos manducare, ut ap- Dei pag.

&. Cap. 2.

nimo pauperi donatum fuerit. Vobis autem,

petitum caftigaret.

Fratres, praeftet Domini mifericordia ,. ut ei

-483

IX. Cum quondam D. Maccario uva recens;

bidem f,

jejuniis & eleemofynis in bonis openbus fer

mitteretur, ille ab ejus comeftione fibi tempe- 466,

viatis.

rans, eamalicui infirmo inifit,

qui, po&quam

$. Ámbr.

XLVH. Nonenimleve peccatum, fidelibus

iliam itetum aiteri mififfet, adomnues denique

t. 3. ferm. nch&am quadrageümam a Domino non Jejll-

r

eremi manus pervenit, & non fine ingentiad-

nare, & jejunia confecrata ventris voracitate

miratione ad Macarium rediit.

(luadx ag,

diffolvere. Scriptum eít: qui dicit, fein Chri-

X. Abbaslfidorus, etíi fummam fibi abfti- ibidem.

fto manere, debet, ficut ille ambulavit, & ipfe.

nentiam imperabat, tamen propter hilarita-

ambulare. Sivis ergo Chrittianus efle, debes,

tem animi pinguis fa&tus eft, cumque femel -

flens ad meníam aucedelet & caufam fletus -

quod Chriftus, facere. llle, qui peccatum non

habebat, quadragefimam jejunavit, tu non.vis

quaereretur, refpondit : à

Ego deberem cuim

quadragelimam Jejunare, qui peccas? llle

Chriftoin mediis Paradifi deliciis habitare, &.

huc venio manducaturus ut bruta ?

peccatum non habebat, fed pro noítris jejuna-

vit peccatis.

Qualis ergo apud conícientiam

XL F. Bernardus de Qumtavalle focius S. Ibidem f.

tuam Chriftianus es, cum Chrifto pro te efu-

Francifci dicerefolebat, gulze vim multo ma- 481.

rientetu prandes?. Cum Salvatore pro te je-

gis in guftu, quam copia ciborum reperiri ;

junantetureüceris? Nonigitur, ficut dixi, le-

idéo 1pie libenter publica convivia accedebat,

ve peccatum eft, incictum violare Jejunium.

eoquod ibi infignem haberet occafionem fe

mortificandi, aliosque aedificandi.

$.. 1V.

.Xl1. Conttantinopoli, cum ob fummam an— Nlceph

EXEMPLA

-CAT HOLICA ET

nona cantatemju[hmanus Imperator in qua-l.12. c. 32.

Chrifüani

SACRA.

dragefima carncs vendi jufüiffet ,

tamíevere fervaïuntabitmenmam utmalleut

Ambr,

IDe

B. Virgine fic fcnb1t S. Ambrofius :

fame contabefcere, quam carne vefci.

1.2. de

Virg

Quid ego exequar ciborum pariamo-

XILL. Venantii quoncam Patricitin Samnii Ssec. ex.

I

nlam,

*'—ncmïum redundantiam, alterum fu-

partibus villa fuit, in qua colonus ejus filium empl. tit,

L

h

pranaturaim fuperfuiffe, alterum pene iplina-

Honoratum nomine habuit, qui annis puerili- de A bflin,

- turze defuiífe?. illic nulla intermiila tempora,

bus ad amorem coeleftis patrize per abítinen- exempl.t,

hinc congeminatos jejunio dies? etfi quando

tiam exarfit. Cumque tam magna converfatio-

reficiendi fucceffiffet voluntas, cibus plerum-

ne polleret,feque jam ab. otiofo quoquefermo-

queobvius, qui mortem arceret, non delicias

ne xeltringeret, multumque, ut przefatus fum,

minifítraret.

per ao[ünenüdm carnem domaret, die qua-

IUdIC. l 3.

ll. Uxori Manuze hberatorem popuh con-

dam pare: 4tes ejus vicinis fuis convivium fe-

cepturze apparens Angelus abftinentiain præ-

cerunt, in quo ad velcendum carnes paratae

cepit.

funt; quas dum iile ad efum contingere prae

Dan. 3.

HiI. PropofmtDamelm cordefuo, ne pol-

abítinenue ainore recufaret, coeperunt eum

C. I4

lueretur de menfa Regis.

Eidem Deus in la-

pzuente s ejus irridere, ac dicere: - Comede,

cum per Habacue ,. non carnem & alia cibaria

nunquid tibi in his monubas pgifcem allaturi

. delicata, fed panem & pulmentum mífit. ..

fumus ? illo autem inloco pifces audiri confue-

o. Mach.

]V. Eleazarus maluit occidi, quam carnes

verant, non, videri.

Scd dum his fermonibus

6. &7

porcinas contralegem comedere. Idem etiam

Honoratus irridetur, repentein convivio aqua

fratres Machabaei praeftiterunt cum matre.

defuit ad minifterium, & cum fitulalignea, fi-

S. Aug.

V. S. Joannes praecurfor Domini, tefte S.

cut mos illic erat, mancïplum ad montem per-

rexit. Dumque hauriret: aquam, pifcis fitulam

ferm. 6s. Augufhno, locuíftis in eremo. &melleiyive&n

de temp. nutritur, non animalium camlbus non volu-

mtmwt

Reverfumque mancipium ante ora

crum fuavitatibus paícitur :

poterat utique

difcumbentium pifcem cam aqua fudit, qui ad

juxta Jordanem potius pifcium delicias iibi

totius diei vi&tum potuiffet Honorato fülfice

exhibere, fed poenitentiam preedicaturus, ri-

re. Miratifuntoinnes, totaqueilia pazentum

gorem jejunii exemplo fuo magls debuit &

irrifio ceifavit. Coeperenamqueiun Honorato

facüs oítendere.

venerari abftinentiam, quamante deridebaut,

Surius

VI. S. Nicolaus Epifcopus adhuc mfans

ficque a Dei homine irri(ionis deterfit oppro-

6. Dec.

cum reliquis diebus lac nutricis frequens fu-

bria pifcis de monte.

geret, quarta & fexta feria femel duntaxat, id-

XIV. Procopius de Juftiniano Impemtoxe Dauroult,

que vefperi fugebat:

quam jejunii confuetu-

ficícribit: Omnibusillis s diebus,qui pafchalem c.4. tit 9.

dinem in rehqua vita femper tenuit.

