X. Sic Deus intendit fingulis, ac fi vacet a $- Gfegï

I.fnor.

tre veftro.

cunctis, & fic omnibus iimul intendit, ac fi va-

E*

Sap. x4.

€. 19.

:

9

XVIII.Tua autem Pater providentia ab ini-

cet a fingulis.

tio cuncta opera gubernat.

. XI. Quam ob caufam mala in hoc mundo Salvian..

contra

Deusfieri permittat, nolo a merequiras ; ho-

T.

mo fum, & non intelligo; fecreta Dei inve-

gentes,

EX SS PATRIBUS ET DOCTO-

ftigare non valeo, & ideo etiam tentare for-

RIBUS.

mido: quia & boc ipfum genus facrilegze te-

meritatis eft, fi plus fcire cupias, quam finaris.

$ Pfal I0j,

Exflentia Providentia.

Sufficit tibi, quod Deus cun&a a fe agi atque

$

S. Chryf ï

idquid cceli micat, radiat, & fplendet

difpenfari teftetur. Et ficut plus eftDeus, quam

|e

log $.69.

Qu

omnis humana ratio, fic mihi plus videri de-

ornatus ; quicquid terra fragrat in flo-

ribus, fapit in fructibus, ia animantibus gau-

bet, quod a Deo cuntta agi cognofco. .

det, noftri amore fa&um, noftrze addictum eft

"XIl. Non folum homines, fed etiam apes at- Ibidem, -

fervituti.

que formicae quascunque res faciunt, & ante,

ä

S. Greg.

1I. Omnia facit Deus , atque 1mmutat &

quam faciant, meditantur, & poftquam fece-

]

Naz.orat. veluti

per circulum unlveriu:n hunc mundura

rint, non negligunt, fed diligentiffime curant

1. apol.

tractantque.. Quis ergo tam furiofus, ut, cum

gubernat, ita ut ex aére aqua, ex aqua, terra,

l

ex terra ignis producatur

Dominurm creatorem. ommum non neget, gu-

S. Aug.

IIT. Pafcet te, qui fecit te: qui pafcit latro-

bernatorem neget? & cum Authorem elfe

$ip.cd

in

fateatur, dicat negligere, quze fecit?

)d

F nem, non pafcet innocentem ? Pafcet te, qui

folem fuum oriri facit (uper malos & bonos,

Utilitas.

Pgl &

& pluitfaper 1u&os. & injuftos: Sipafcit da-

mnandos,

XIII. Quod Deus odit, exiftere non vult Cï'emem'-

lus 615

Author o-

non pafcet liberandos?

lex.P2es

peris im-

IV. Deus eft, qui per fingulos dies incre-

Ea ergo, que funt, diligit. Diligit igitur ho-

dag.l. x.

3nenta corporis tui facit, tenon intelligente;

minem. Quod autem amataliquis, ei vult pro-

c.8

per£.

deffe.

Deusigitur prodeft: imo quia bonus

fiergoin te ipfo quotidieDei prov1dentm ope-

lMatth D

ratur, quomodo in neceffariis tuis ceffabit? (i

eft, ideo prodeft. Bonum enim nihil aliud fa-

autem vos cogitando, modicam partem cor-

cit, nifiid, quod prodeft: non eftautem aliud

fua fponte prodeífe, quam effe de hominefol-

. pori veftro addere non poteftis, quomodo co-

gitando falvandi eftis in toto?

licitum. Deus autem hominis curam gemt, &

Pfal 360

Lucas

V. Si rem tantillam veftra follicitudo non

de eo follicitus eft.

]

Bnrqenf

XIV. Tufti viri fecuritas re&e leoni compa-;

S. Greg.

I.mor.

in c. Ó

poteft, fcilicet augere nonnihil ftaturam cor-

Matth

poris, quomodo poterit corpus in vita fervare,

ratur, quia contra fe cum quoslibet mfurge—c 63.

vbe.65

quantavis annonze , opumque congefta copia,

re confplmt, ad mentis fuze confidentiam

nifi adfpiret providentia Dei?

redit, & fcit, quia cun&os adverfantes fu-

Ug

Df i

S.6. de

VI. Omnem curam veftram fuper Domi-

perat.

Verb,

num mittite; prorfus vos ipfos totos projicite

Dom.

inillum. Deipfis capillis noftris fecuritatem

$

IV

EXEMPLA SACRA

Imo 0'49'

pobis dedit. 74men dicovo/5, inquit, C? copilli

capitis vefiri osimes uumerati funtt : Capllh noftri

numeratl funtDeo, quanto magis mores no-

celeftis fponfus S.Catharinze Senenfi di- Manf

s

C.

firi, cüi fic noti funt capüh noftri ? 3 videte, quia

xiffe legitur: Cogitatu deme, quia ego? di

8

Illdlthl

nec minima zoftra contemnit Deus ; nam fi

cogitabo, & follicitus ero prote.

L

contemneret, non crearet. . Nam & capillos

II. In vita S. Felicis Nolani fcnbltur, quod Idem difc,

noftros ipfe utiquecreavit, & numeratos ha-

dum perfecutores ipfum ad poenas & tormen- 12- n.8.

2

bet, (ed. modo cum funt, mquls, forte peri-

ta quaererent, hiipfumin foro obvium baben-

bum' & hinc audi vocem ejus: . D2co vo&zs,

tes, nec tamen cownoicentes, mterrooarunt

Dfal 90-

mþgllus capit/s veflri non per ibi*,

an Felicem Piesbytemm cognofcerer? qui

R. P. Lohn.. Bih. Man. Tom. I.

OGcc.si8

feipfum

512

XBibliothece IMannalfis : Concionatorig

ret, contigit, quod uxor ejus, nec non filii

feipfum ex facienon cognofcere, veraciter re-

fpondit, quia nallus hominum femetip'um in

ipfius eodem tempore redierint ; hi quidem

facie afpicere poteft: Abillisitaque recedens

fani, falvi, & incolumes, illa vero ab omni

inlocum quendam abditum vetuftorum & rui-

pudicitize fuse periculoillefa & immunis con-

noforum murorum fefe abícondit. Quia vero

fervata; qui omnestandem cum S. Euftachio

miniítri fathanze tandem intellexerant, illum

martyrio coronati füerunt.

ionis Mätrisïbid.n..g.

ipfum Felicem effe, quem in foro allocuti fue-

V. P. Cafar Franciotti relig

rant, eundem quaqua verfum ftudiofe requi-

Dei Lucenfis facerdos in libro, quem de cor-

rentes, tandem macer/am illam, inqua S. Fe-

poribus. Sanctis, quae in civitate Lucenfi re-

lix abfconditus latebat, ingreffi funt, Deus au-

quiefcunt, in Annotationibus de.B.5ita vi-

tem,ut,quam in defendendo fervo fuo providus

dua fequens narrat fa&um, quod fuo tempore

anno 1605. Neapoli accidiife fcribit. , Erat

effet, perfpicue oftenderet, fubitofecitab ara-

neis telam quandam contexi adeo denfam, ut

enim mater quaedam, quae filiam habebatnu-

ipfum locum illum ingreffum fuiffe, minime

bilem, fed ad extremam usque paupertatem

redactam; cumque nihil ad laborandum ha-

Ests

fufpicari potuerint; Ac proinde ipfis retrogre-

«

l' LC:S*

dientibus S.Felix falvus evafit.

bentes, per proprios fudores vitam fuften-

y. h

Surius

III. In vita S. Gregorii Epifcopi Agrig

en-

tare non poffent, prae fame fere mori coge-

$3. Nov« tini fcribitSurius, quod ejus aemuli, quiin Cle-

bantur; jam enim omnia usque ad telam,

roipfiusprimariam obtinebant dignitatem, ut

qua culcitra ftraminea, in qua per noctem de-

cumbere folebant , obtegebatur, divendita

praedi&o Epifcopo- calumniam ftruerent, im-

pudicam quandam foeminam fübornarint, ut

erant. Unde tam mater, quam filia ad di-

Epiícopo no&urno tempore ad Ecclefiam pro

vendendam quoque honeftatem & pudicitiam

Matutino cum aliis cantando difcedente, ipía

fuam vehementer inftigabantur; fed obftitit

$. Deirus

Dwui, L6

in Epifcopi leétum fe reciperet; demum vero

timor Dei ; itaut mori potius, quam propriam

945

officio divinoabfoluto, cum aemuliipfius una

confcientiam quovis etiam impudicitize, vel

cum aliis Epifcopum ad cubile fuum redeun-

cujusvis alterius culpse naevo maculari finere

tem aífociarent, mulierh2ec conformiter pacto

decreverint. Porro filia aliqua a matre diffi-

ftatim ele&o exiliens, Epifcopam tanquam vi-

dentiz, verba pronunciari audiens, graviter

affligebatur, adeo ut animam ipfius penetra-

rum earnalem, facrilegum. & fcandalofum ac-

cufavit; qua fama non folum impleta eft tota

te viderentur; feque per orationem fervent«m

civitas agrigentina, verum etiam accufatio

Deo unice recommendans , fzpius vocem

ipfius huc Romam ad Papam pro tempore fe-

quandam cordi fuo acclamantem, & hzec ver-

dentem delatafuit, a quo proinde velutreusin

ba fuggerentem audivit: Praefcinde capillos

vincula & catenas conjiciebatur; fed ecce Dei

tuos, eosque vzenum expone; hi enim ad mi-

provideatia ejus manifeftavit innocentiami ; fi-

nus per aliquot dies viétum tibi fubminiftra-

quidem fan&ti Apoftoli Petrus, & Paulus ei-

bunt: Erant enim capilli ejus coloris aurei ,

dem S.Gregorio no&turio tempore in carce-

& rarsze pulchritudinis. ( Atvero, Incarnata

Ye apparentes, ejus ruperunt vincula, & ca-

Sapientia per capillos providentiam füam de-

tenzs, ibidemque frequentibus vifionibus coe-

notavit, inquiens : /"effri capilli capitis oinnes

Teftibus confolatus plurima patravit miracula.

numerati funt ; sauliis poffevibus pafceudis cu-

Dzmon vero impudicam illam foeminam in-

vayi babet, suuíto magis pvo illis follicitus erits

greffus eft, eamque tenaciter poffedit, quaein

quiin ipfum confidunt 5 Capillus de copite veffvo

. Conciliocentum & quinquagintaEpifcoporum

z0n peribit. In pacientia veflra poffidebitis ani-

calumniam fantto Epiícopo fa&am, falfam

mas ve[f?ras.) Eiuic autem voci & impulfibus

eífe confeffa, tandem per orationem S. Gre-

internis paupercula virgo prompte obtempe-

- $ori liberata fuit; Impoftores autem, juxta

rans , omnes fibi capillos praefcidit , tametíi a

vaticinium Jeremize dicentis : ZDezigrata ef

matre füa cb id acerbe repréhenderetur, quze

fuper carbones facies eorum ; acerbis poenis

eos przecifos ad forum tulit vendendos : Cum-

que in foro capillaturam filize in manibus te-

fuere plexi , & S.Gregorius cum fumma glo-

ria füa a Summo Pontifice fuit abfolutus,

e

nens flaret, non cafualiter, fed ex divinse pro-

ejusq

ue fumma virtus & fanctitas toti mun

videntize difpofitione fervus cujusdam magni

do fuit manifeftata.

2

viri nobilis pertranfiit, qui ejusmodi capillos

Manfi.c. ^ IV, In vita S. Euftachii potius, quam in qua-

quarebat, hosque hujus mulieris manu vi-

tum. 7- . cunque alterius Sancti vita admiranda cer-

dens, pariterque admirans, eandem ad domum

"nuntur divinze providentize fpecimina; fiqui-

praedi&i nobilis fecum conduxit, qui ex curio-

dem cum conjux ipfius per illatam a nautis

fitate, cujusnam hi capilli effent, requifivit,

violentiam eierepta, & peregre abdu&ta fuif-

quae refpondit: Filiae mese capillatura eft ;

- fet, filii quoque ejus a duarum ferarum den-

Cui fuübintulit Nobilis: ergone fatta eft Monia-

tibus apprehenfi, feparatim abdu&i fuerunt;

lis? Nequaquam , refpoicit mater, fed ex eo

Manfi

cumque ipfe proríus ignotus apud rufticum

ego &ipfa panem habcbimus, quo vefceremur.

difc.g.m

quendam, latitaret, ut ejus avros excoleret,

Dedit igitur Nobilis pa&um pro capillis matri

, Deus ipfum denuo Imperatori Romanorum

pretium , fimulque cum illa fervum fuum

manifeftavit, a quo anx:e quafitus, ac tan-

mifit, ut is videret, fi revera tali mendici-

dem inventus in priftinam Ducis generalis

tate gravarentur, cumque fervus ad domi-

qTiltiae fuze fublimem dignitatem reftitutus

num reverfüs, miferum domus illius ftatum

retuliffet, fimulque dixiffet, filiam illam !pfif-

fuit ; cumque Euftachius Imperatorem per

fimam effe modeftize, honeftatis, & pudicitiae

gloriofas victorias & triumphos condecqra-

effigiem

- Titulus XL1I. Dei Praoyfaitia.

573

effigiem. Nobilis quoque ad eandem paupe-

eo quod illos e civitatibüs edu&os,in vaftam

rumdomum fe contulit, divinzequeproviden-

illam fecum conduxiffet folitudinem , quia, ut

tiv periodos ftupefa&us intueris, filize con-

Pfalmifta ait: 5j zoz fuevint faturati , murinu-

:;'

gruam confignavit dotem, ut honeftum inire

rabunt : Undejam omnino ad redeundum in

matrimonium poffet: Cumque fzepe dictus No-

civitatem fefe refolverant : San&tus quidem

bilis reverfus, cafum hunc multis Nobilibus a-

Praelatus fzepius eos ad fperandum in divinam.

ïlbïd.n.q,

liis retuliffet, hi fimul congregati , fraternita-

providentiam animare contendit , fed quia je-

tem quandam, quae a pietate nomen habet,

junus venter non audit verba libenter ,in pro-

inftituerunt, cujuspraecipuum inftitutum hoc

pofito deferendi locum perfitebant. Deus igi-

eft , quodfcilicet puellis infimili neceffitate de

tur,utillis , quam fit liberalis & provida ma-

pudicitia fua periclitantibus, honeftze dotis

nus ejus erga illos, qui fideliter ipfi ferviunt,

fubminiftratione fubveniant, & fpatio duo-

oftenderet, Angelum quendam ad virum divi-

rum dierum hunc in finem duo millia fcuto-

tem expedivit, qui ei in fomno conftituto di-

rum congregarunt.

ceret: Tu epularis in divitiis fplendide, & fer-

Esdras

VI. In libro primo Esdrze obfervandum,

l. r.c. 8

vimei in eremo indigent pane ? Hic igitur di-

V. 22.

quod Esdras in patrocinium & tutelam Dei

vitem hunc a fomno excitatum monuit, ut di-

confifus dixerit : Erubuz petere a Rege auxilium

vitiarum fuarum partem fervis Dei impertire-

& equites ; qui defenderent nos ab imzmico imvia,

tur; qui expergefactus vifionem habitam cum

qui dixevamus fegi : amanus Dei nuoftvi eff fuper

nonnullis amicorum fuorum communicavit ,

0'Imes , qui quevuuzt eum in bonitate, €? impe-

abiisque ,de eo quod factu fibiopus effet, con-

u

vius) ejus, €v fortitudo ejus ,. €? furor i

E

Peï

filium expetiit, quale tamen nullus illorum

omnes, qui develinquunt eum.

fuggerere ei potuit. No&te autem confequen-

S. Petrug

- VII. BeatusPetrusDamianus narrat, virum

te Angelus reverfus propter moram exequen-

epn 25-

Dam. l. 6 quendam e Lombardia oriundum, una cum

di illud, quod ei impofitum fuerat, illum re-

conjuge fua ex devotionis inftin&tu Romam

prehendit, pariterque percuffit; unde amicis

adloca fantta veneranda proficifcentem, cum

fuis de novo confultis, fuafum ei fuit, ut, fi

adlacum perveniffet, ingreffum fuiffe in na-

hsec ab Angelo ei infinuata commiffo a Deo

vim, pro comparando fibi pifce, ferotino tem-

procederet , hunc in modum eandem exeque-

. " pore manducando; pifce autem comparato e

retur; nimirum feptuaginta camelos fuos,

navi egreffüs, marfupium fibi cecidiffe depre-

quos ad manum habebat, annona fufficienti

4

hendit, unde conjux ejus graviter aíHlicta

onuftos ,fine ullo hominum duce in defertum

fuit, ipfe vero divinzefe voluntati conformans

ageret, füturum enim fore, ut ipfemet Deus

nondolebat. Porro remanferant ei in facculo

dux eorum effet. Di&um fattum, nam fexa-

fex librze monetze Luceníis : Unde omnem

ginta quinque camelos variis rebus comeftili-

fuam confidentiam in Deum reponens, lar-

busonuftos, & quinquealios foeno & ftramen-

giflue abeodem fuit remuneratus , juxta illud

tis pro eorundem jumentorum pabulo bene

Apoftoli: /Vo/ite amitterve confdentiam ve-

provifos deftinavit , & in defertum agi curavit,

fivam , que aaguam babet vemumerationem.

qui intra fpatium quatridui füb horam nonam

Etenim cum circa vefperam hofpitium fuum

ad monalterium fancti illius Abbatis feliciter

non procul a lacu illo accepiffet, itineris fui

pervenerunt. Übi , ut quilibet fibi facile ima-

comitesaffatus dixit: quia hic lacus tam no-

ginari poteft, maximus fuit Religioforam illo-

tabile damnum nobis intulit, convenit omni-

rum jubilus, adeo liberàlem in fe divinam pro-

no, ut pro noftro folatio coena folito lautiori

videntiam videntium, quae pufillanimitatem

potiamur: & converfus ad accolas, quis, ait,

illorum condemnavit.

inihi diftratturus eft duodecim numifmatum

IX. San&ülus ,cum non haberet, ünde mul-S. Greg.

pifcem ? cui pifcatoraffiftens praefto, refpon-

dit: venalem profe&o pifcem optimum ha-

tos operarios, Ecclefiam quandam fanGoc.3. Dial,.

beo, fed quindecim procul dubio mihi dena-

Laurentio facram reftaurantes , fuüftentaret, ad & 37

furnos quosdam acceffit, in quorum uno pa-

rios numerabis, fi eum tibi vendicare volue-

ris. Quamillefummam non cun&atus exfol-

neminvenit, cumque omnein adhibuiffet dili-

vit; emptumque pifcem uxori, ut efculentius

gentiam fciendi, cujus panis ille effet, nec il-

Jiasinveniffet Dominum , eundem inter labo-

pararet, injunxit, quem mulier, ut exentera-

vit, in inteftino ejus folliculum cum viginti

rantes divifit; fedin ejus manibus adeo crevit,

quatuor Papienfis monetz folidis reperit.

ut, tefte magno Gregorio, per decem dierum

fpatium omnibus fatiandis fuffecerit.

Tunc omnes, qui'aderant, in commune gra-

tias conferunt, & in fuccedentibus fibi jaCtu-

X. In vita fervi Dei Cantilli de Cellis, quiVital. a,

f

ris femper in Deo

pem effe ponendam, indu-

eodem fzeculo vivens religionem Clericoruml. 11.

bitauter agnofcunt.

miniftrantium infirmis fundavit , legitur,quod,

f Manfi

" VIIL In vitis Patrum Eremi

de Abbaté

cum die quadam fratres ejus ingenti preme-

|| diíc.9.2.2. Frontonelegitur, quod, cum fe una cum fe-

rentur, penuria, jamque ex laboribus fatiga-

ptuaginta aliis monachisin fter'liffimam quan*

ti» & famelici, non haberent, quod mandu-

dam recepiffet fslitudinem, ibidermque omnes

carent, ipfe ad Crucifixum quendam fe con-

contemplationi dediti, ingentes in Spiritu fa-

vertens eidem dixerit: juva me , quia po-

cerent progreffus; Deus fiduciam illorum ex-

tens es hocfacere; füccurre pauperi huic fa-

periri volens,difpofüit, ut panis, & quzevis alia

milize. Vix hsec dixerat, cum fubito audie-

fuftentatio iisdem deficeret. Monachi igitur

runtfonantem campanellam portz, ubi vir

ad imitationempopuli Hebraei , Abbati detra-

juidam omnibus ignotus comparuit, qui tra-

here ceeperunt, & COntfa illum murmurare ,.

hens ad partgm- B.

Camillam ,,ab eo petiit,

Cceca

E

fiübfiotienar Mantíalis :Coucionniom.

574

LV

an pecunia indigeret ? Qui, cum ei, quam

Quid igitur meis querelis Deum inceffo,qni tii-

f

paterentur, expofuiífet neceffitatem, vir ille

hil poteft mali velle? quin ftultam hauc ;a-

rurfum interrogavit, quaotum pecuniz vel-

imentationem finio, &in divinse voluntatis ac

let2 cui cum Camillus dixiffet, trecenta fcu-

providentize finu me totam compono? ita di-

£a , abiit ille vir, moxque rediens petitam ei

xit,ita & fecit ; mundum res fuas habere ju'-

pecuniam numeravit, neque deinceps un-

fit, Deo deinceps omni constu fervituta.

quam fciri potuit, quisnam virillefuiffet , vel

Hanc vitze mutationem fuperis placuiffe,. mi-

unde veniffet , aut a quo miffus fuiffet.

racula timanifeftum fecerunt : Monegundis

' Manfi

ä;

XI. P. Marcellinus, qui fonora Evangelio-

namque plurimos zegrotorum , fine pharmacis

difc. 8.

rum tuba exiftens, Rom?ein Ecclefia Aracoe-

confanavit, Gregorio Turonenfi tefte.

D. 5.

litana cum fpiritu apoftolico praedicabat,

Dtexel.

XV. Robertus, primus Molismenfis Ab-

f..C. 8.'

tempore extrem?e annonecharitatis, quae an-

bas, divinze providentiae ftudiofiffimus cul-s'-

*

pariht

no 1590. Italiam affligebat, publice in pulpi-

vit. l^

tor, quicquid potuit, in pauperes erogavit.

Lt

to confeffus fuerat, quod conventus ille , in

Fuit, utduobus mendicisaste fores expectan-

feq. m f

quo aliquot centeni religiofi Deo ferviebant,

tibus duos panes juberet dari: at oeconomus

illotempore plus, quam aliis fertiliori:bus an-

meny (

feopponere, & necin prandium quidem fuffe-

[

nis pane candidiffimo abundarit, cujus tunc

éuram annonam, dicere. Quid ergo, inquit

penuriam patiebantur fam lize illius civitatis

Robertus , prandebimus? Nefcio, ait oecono-

praecipuze. Nimirum verificabatur tunc Pró-

mus. Suboluit hic virofancto, al:quid tenaci-

pheticum illud oraculum: /Vog vidi juffum de-

tate male provida recondi. lgitur re divina

veliclum , nec [emen ejus quavens pauem.

peracta, cum fignum daretur ad meníam, fci-

Ibid. n.3.

XII. Betrus Confalvus Dominicanus, cum

Ícitatus eft Abbas, unde panes allati effent?

ä

loca inculta, & fterilia inhabitaret , quoties-

paucos , inquit obfonator , pro nobis refervavi.

cunqueeilibebat, ad ripasfluminis Mignuli in

Robertus religiofe excandeícens, panes o-

Gallicia accedens advocabat pifces,qui prom-

mnes in caniftrum juffit collig! , & mox ad

pte comparentesin przedam fe ei obtulerunt,

mendicos foras efferri, & ad fuos verfus: Ne

exquibus quantum fatis erat, capiebat; caete-

inquit parendicontumacia, & diffidentia domi

ris in eodemloco remanentibus , nec recedere

noftre latiusgraffentur, jejunium & fames do-

volentibus, donec ab ipfo ben di&tionem &

cebunt nos Deo fidere. Volebat Robertus , ut

abeundi licentiam obtinuiffent : Idem fervus

füi omnes a liberaliffima Dei providentia toti

. Deicumdiequadam per praeruptos & arduos

penderent, velut infansa matris uberibus.

montes ad vifitandum infirmum quemdam

Presbyterum abiiffet, duobus aliis fociis fti-

- XVI. llluftriffmum & hoc divinze providen-Toid. c. g,

patus, hofce defatigatos, & famelicos effe

tize argumentum fuit, quod plures commemo- $. .

animadvertens, imo & deíe conquerentes au-

rant. Cyrus Panoplites, Poéta nobiliffimus,

princeps archite&torum , pace & bello infi-

diens , quod de vicu illis providendo non

cogitaret, fan&us vir Dei eisdem dixit: Re-

gnis; quam enim fapiens, tam etiam fuit in-

fpicite poftlapidem illum:qui fecus viam jacet.

duítrius, fed. quod unumilli deerat, nondum

Quod cum feciffent, duos invenerunt candi-

Chriftianus. Hicin Eudoxize ImperatricisAu-

diffimos panes mundze cuidam mappulz ex

guftze familiaritatem fefe infinuans , tactam

fibi gratiam fua poéfi conciliavit, ut ab Impe-

. fubtili lino contextze , involutos, nec non va-

m

fculum vino delicatiffimo refertum.

ratore Theodofio juniore proximus, urb. &

Drexel.

XIlI. Maximilianus ll. quando res adver

;

pratorio praefectus , Patricius, Confularis,

H;:.iotr.

fv animum folicitabànt, conceptum a fe fym-

fummis denique dignitatibus fulgeret. Simul

bolum proferebat: JDomzzus pyovidebit.

tameo variis & acerbis cafibus vir iftejaCtatus

C. T.

Drexel f

$. Greg.

XIV. S: Monegundis ad illam vitze fan&i-

eft, & demum periiffet, nifi naufragium fccif-

DIUYI

"Tuton. de

moniam nunquam perveniffet, nifi eam divi-

fet, quo alii folent perire. Nam magna Dei

glor.conf.na providentia per varias ambages illuc du-

providentia efummis, alea vertente , ad ima

€. 24.

-xiflet. Duas habuit filias Monegundis excel-

deje&tus eft. Siquidem ea re, quaapudcives

lentis form2e virgines, quibus omunem curam

magnam gratiam collegit , apud imperatorem

non mediocriter offendit. Verum faluti fuit,

& amorem impendit mater , tunc temporis

parum pia. Hanc peccandiillecebram amoliri

quod effe credebaturexitio. Cum enim Cyrus

Conflantinopolis veteres muros demolitus,

placuit divinze providentize. lta ambze filize

preematura morte füblatos funt. Mater fuo

duobus intervallis additis, alios intra fexa-

ipfa funeri velut fuperftes , ómnem oditfe vi-

gefimum diem extruxiffet, populus inauditi

tam, capillos vellere, lacerare genas, omne

operis feftinatam pulchritudinem obítupe-

doloris folat'um fpernere, nec aliud velle,

Ícens, in circo, praefente Imperatore exclama-

vit: Conftantinus condidit , Cyrusinftauravit.

quam filias celerrime 'equi moriendo. Poft-

quam lacrymis nonnihil egeftus dolor eft, lu-

Vulneratus his vocibus Imperator , Cyrum fub

&u jam remittente, compos fui facta Mone-

eo praetextu,quod Graecze fuperftition.s cultor

gundis: Àn non, inquit, infigniter fatua fum;

efet, Praefe&ti dignitate privari, & bona illius

qu:e divinse providentize tam contumaciter

publicari ju(fit. Accefferunt & alize queque

calamitates ; uxorem Cyri filiamque cacodae-

reclamo ? quid ago? an neíciebam me genuilffe

filias mortales? an ad hoc natze funt, ut mori

mon, invifus hofpes, infedit. Hzec quidem Cy-

non poflest? Dei Mater, Dei Filius, homines

ro,invidia Priocipis, (ut videbatur) benignif-

Deo chariffimi moriuntur, & ego indignor fi-

fima tamen providentia Dei fic evenerunt,

lias meas defiüf» vivere? quae forfan ideo

ut vim medicamenti obtinuerit tam mulsi-

morte occubaerunt, ne fuccumberent vitiis.

plex c'alamitas'.l

, Qui enim inter tot fignar

atque

d

Titulus XLIL Dei Providentia.

A

l'l

]

A

atqüe prodigia , etiamnum Deorum cultor per-

Orientis Regionem Japoniam , lembo vectus

feverabat, violento remedio curandus erat , &

piratico ire fuftinuit, fecurus periculorum ,

la

ET

reddendus fanze menti. Iraque Cyrus tot 2e-

quie ab amiciífimis, peritiffimisque hominibus

rumnis preffus , ad Chriftianorum Deum con-

& plurima denuntiabantur,& maxima. Hos il-

fugere inttituit , facris Chriftianis imbutus, &

le miratus, quod tamexiguam haberent fidu-

in Clericum attonfus , quoad vivit, Smyrnse

ciam Dei , in cujusilla [omnia effent poteftate.

S

Pontificem egit. Gratias agat Cyrus divinae

Equidem , ajebat, cum Dei nutu atque impe-

S

providentize maximas: fane

perierat, ni(i fic

rio omnia gubernari certo fciam , nihil omni-

periiffet.

no metuo przeteripfum Deum, cutn res caete-

Vi

Dteysl

f»e ,quamvis noxisze, non nifi quatenus ille fi-

I. g,clsi

'^EXEMPLA;

DOMESTICA.

nit, nocere hominibus queant. Itaque Dei u«

S"u

nius przefidio per tottmaris terrzeque difcrimis

Barthol. l. [nvita S.Ignatii deLojola admirabile quod-

vit. l.2.

dam noftroque propofito conveniens fa-

na, per tot gentes fermone moribusque diífo«

ï

f. 170. & &tu

m legitur.

Hic enim vir fanctus Rome

nas, Indize vaftitatenon contentus, Malacam,

feq. maxi-

apud gubernatorem delatus fuit , tanquam fi

Molucás Infulas, Mauricam, Japoniam, Sinas

me .1,75'

compluti, Parifiis & Venetiis manifeftze hae-

omnem dertique Orientem animo atque indu-

refeos, aliorumque atrocium fcelerum caufa

ftria complexus, ad ultima Orientis penetra«

ad mortem condemnatus, per fugam fea debi-

vit, Oceanoque toties remenfio chriftianis

to fibi fupplicio exemiffet, tametíi etiamnum

myfteriis feras barbarasque gentes inflituit,ac

in praedictorum criminum contumacia conti-

mitigavit. Nec vero unquamillum Dei fiducia

nuaret. Utautem Deus per aitiffimam fuam

fefellit. Ill2efus venena bibit, fagittas tranfiit,

providentiam fanctilgnatii innocentiam omni-

ter naufragrum fecit: ac femel tabulze incu-

bus faceret fequentibus fzeculis manifeftam,

bans, biduum triduumve fluCibus impune jà-

audite, quid fecerit. Attigit a fine usquead fi-

&atus evafit, aliaque innumera pericula effu-

verfavit: Sz

nem , & difpofüit omnia : Quia enim hse ca-

-git: Illud autem affidue anim

jumnize Venetiis, compluto, & Parifiis Ro-

- Deus pro uobis, quis contva ros

?

turpiffimum

ä

mam ad fanctum hunc virum accufandum ve-

ratus, & omnium periculorum maximum , di«

nerant, voluit Deus, ut ab iisdem locis veni-

vinse providentize atque poteftatis fpem fidu-

retfacti veritas,ad abfolvendum innocentem :

ciamque abjicere. Ita unicum in orbe hoftem

qua autem rationeid fa&um fuerit, nemo non

timuit diffidentiam ; przefertim (fic ipfeloques«

batur)cuim neque daemones ipfi, nequeeorum

cenfebit effe miraculum; fiquidem eodem tem-

pore, quo vir Deiaccufabatur, fitnul concur-

fatellites ac miniftri, quicquam nos lzedere

i.5

runt in.urbeRomanatres [udices , qui in illis

queant, nifi Dei permiffü ac voluntate,

Vr

IIL Laborabatur Neapoli ar&tiffima anno-Jo, Rho.

tribus civitatibus, in quibus accufator fub3u-

ramentolgnatium t:nquam reum convictum ,

na, cfefcebatque petentium ad januam, atquel.2. c. 3.

:

& condemnatum fuiffe afferuerat , abfolve-

emendicantiutn numerus ,

q

uibus P. Joannes

Baptifta Pifcatot, Collegio noftro tunc impo-

g pïär.ieï:

rant tanquam vere inpocentem. Unde Deus

privatismotivis , obquze tres illi viri Romam

fitus, dari omnibus panem jufferat,folito etiam

venerant, ad majorem fanctilgnatii gloriam,

liberalius. Defecit aliquando janitori panis,

fed Joannem Baptiffam nunquam fpes, qua

àti voluit, fiquidem illos fimul congregavit,

& qui antea fuerant Judices, tunc fecit effe

providente , quum maxime nihil fupereffe vi«

teftes, ut in primo mundi tribunali innocen-

debaturin arca,illo certiffime affirmante mul»

tum adhuc abundare, potiorhujus fpei, quam

tize fan&i Ignatii concors , indubitata, & pu-

blica perhiberetur fides. -

*

L]

oculorum alterius fides fuit? l'alliquidem o-

- Drexel.6.

li. S. Francifcus Xaxeri

us , qui primus e

culos difficile eft, praefertim incitatos , & cu-

rioflus advertentes; verum fpem non confun-

C.11. $. 3. Societate Jefu in Indiam & Japoniam Chrifti

Evangelium invexit, ita alteimbiberat animo

dere , oraculutn eft.

6

divinam providentiam , ut plurima incredibi-

IV. Carolum Scribani

um excelfiffimi ani-Ibid. a.:4;

tni virum , cüm fzepealias, tumin magna rei

lisin eam fiducize fpecimina ediderit; ex hac

porro fiducia tantum divinze fe voluntati con-

pecuniarize anguftia fpes fua egregie nobilita-

formandi ftudium nafcebatur, ut Xaverius ad

vit. Heribertus quidam amicus noftrorum,

rem domüusfrumentariam fideli opera procu-

Ignatium ex India literas fcripferitin hzec o«

mnino verba: Gratia & charitas Chrifti Do-

raverat; quumque venditor pretium aliquan-

mini noftri.. Mi Pater, in Chrifti vifceribus

to violentius reptsefentari fibi vellet, interpres

te Heriberto, Scribanius ne obulum quidem

unice. Teego Pateranimze meae, fummeque

mihi venerande, pofitus humi genibus fup-

domi effe, veriffime opponebat. "um Heri-

pliciter oro, ut mihia Deo impetres , ut, dum

bertus , quid igitur faciendum , fi folutio dif-

feratur? actum denoftra fide in pofterum eft,

vivam, fan&iffimae voluntatis fuze mihi det

& plane cognofcendae, & omnino exequen-

Sub(titit paululum Scribanius, tum ad ami-

dae , facultatem. Vale. Hane illi tantam cum

cum: Tu vero abi, & Deum ora; ego itidem

E

divina voluntate confenfionem perfuafit füum-

hincadpreces abeo ; Deum exorabimus. Fal-

ma in divinam providentiam fiducia. Hac ar-

fus fpefua non eft, Paulopoft oblatum ab ami-

1natus alta fpeCtabat, ingentiaque conabatur:

co argentum , quantum creditori compefcen-

do fatis erat, foluta penfione dimidia. Quod

ubicunque enim divinus honor ageretur , nul-

li cedebat dilficultati,periculove , ita nthil mo-

uno exemplo firmavimus , innumerabilibus

liebatur, quod non efficeret; nihil inchoabat,

etiam potuimus; fed non eft pluribus opus,

quod non abfolveret, Deo nixus, Inultimam

ubi uno res;tota trgnügitur.

VD An"

$76

Bübliothece Mamualis Concionatorie

1

lbid.n.:s. V, Ántonium Poffevinum diu jam deineun- . la damna dixeris: D äliz*er vifum ef : 2ia

da focietate cogitantem, filiorum, quos frater

melius. Sic compofito nihil accidet.

reliquerat, cura & educatio retardabat: ita-

Plutarch.

III. Cum aquila olim in excelfa quercufe-

de viris

que cum incaleícente religionis zeftu facrum

ptem pullos educaffet, huunc ridum C. Ma

" illuftr.

faciente Benedi&o Palinio , Patavii voto fe

rius etiamnum puer confpicatus, fecum pul-

$..

religionis obligaret ,| eam temporis addidit

gorat.

los in urbem afportavit: qui non finenumine

|5N

)ó

exceptionem , utdiceret, fimulac fratris filiis

divum, fed infallibili Dei providentia , fepti-

confuluiffet , fefaGurum. Vix ille ifta conce-

perat, quumincrepantis Dei vocem audire fi-

mum illum aliquando confulem fore , praefa-

1

girent.

D

j

bi vifus: Quafi vero adolefcentibus iftis ego

Roderie.

fatis confulere non poffim? pudo

e fuffufus ,

IV. San&ii Garfize, Aragonize Ducis 1na-

'l'oletan.

D

Deum reji-

ter, Uracanomine,illogravida, cum in belio

.de

& melioris fpei fecurus, quam in

ceret , abfoluto voto fe mancipavit, preefen-

contra Mauros fortis & animi plena muller ; reb, Hifp

ti fuperfundentis fegaudii mercede.

*

focia marito effet, lanceain latere grandi vul-

ta. de Dei" bd-

nere percuffa concidit, proleintatta, quze pet

lb?d. n.16.

VI. S. Bernardinus Realinus i

nitate fecurus acquiefcebat, ut, quum Lu-

vulnus manum exerens, viva extracta eft.

geret, monente non fe-

pienfe collegium re

i

V. Naufragium paffus pater cum filio, u- Engelgr.

mel minifiro, vihile

edomi, quod fociis coe-

terque undis involvitur, fubmergitur pater, of E-

naturis apponeretur ,fubridens ille, hominis-

filius pro tabula parentis cadavere ufüs adpiph. S. r

7

que trepidationem blande caftigans , confue-

littus enavigavit.

ta nihilominus hora dato figno omnes evocari

Ibid.

juberetin coenationem , nunquam falfus, nam

VL Anno 1627.in urbe S. Severini; de-

cem millia hominum terrze motu perierunt:

in ipforei articulo, quod fatis effet ad religio-

fam refectionem , ex infperato fübmittebatur.

cum ipfis zedibus & turribus vafta campana

Sed beatitatis tam certailli fiducia, ut fe ami-

deciderat, quae czeteris omnibus ruina op-

preffis, puerum intet r

cis inde adfuturum, liberaliter polliceretur.

:

udefa [ ixnco?ume:nv,- te-

Verumdilata inannum quartum fupra octua-

;cit , ac prcte';;it.

Íbid.

gefimum abitione fua, ipfam fenectutem fibi

NALA Nf;c., minus &upendfuhfny, qudci rebuþi-

folatio effe dicebat , Apoftolicum illud ad le-

tus ex Dione refert: ingenti terrz? motu, An-

vandam dilatze miffionis affliGionem crebrius

tiochize fub 'Trajano exorto, neminem inter

ufurpans : Quod fenefcit, prope interitum eft.

r

í

uinas vivum repertum, przeter puerum 1a-

Ita demum exceffit , ut ibi jam effe fibi aliisve

tris mortuze ubera fugentem.

Ibid.

videretur. Ut enim flumina, quum vicinum

« .VHI. Anno 1570. noécte: ante lucem : o-

in mare advettas per longinqua terrarum ex-

mnium San&Gorum, Oceani exundatio hau-

onerant aquas , confufis limitibus vix abipfo ,

fitaliquot ZelandizeInfulas,magnam Hollan-

Mawit

quod intrant, mari fecernas; ita fpes beatita-

dize partem , totam fere Prifiam, firage non

dilc, L

ti propius admota magnds etiam animas ita

modo fortunarum : plane incomparabili ,* fed

implet, ut vix capiant; nam illa tum demum

