
tentationibus quotidie conor re[iflere, €4 invoco dex- confeti.

ähwn

noxia fit voluptas

(

teram tuam ad [alutem meam , €9 ad te refero eftus -

QR

ritur.

, quae ex cibol & potu hau-

n

meos, quia confilitura mili de hac re nondum lat ; ne-

IV. Quotidie fib

i parum de cibo potuque

mo enim potejt e[Je continens, nifi tu des.

detrahere, donec ad certam corporique conve-

nientem menfuram perveniatur.

IV. Quia vero Deus etiam cooperationem s, Tgn. in

noftram requirit, ideo magnifaciat, & fpeciali lib. Exerc,

V. Exercitatio corgo;is €9 auimi affidua: ut

cura obfervet a/ceta regulas pro temperando

S. Bernardusfuafitdicens: Surge, praeecinge

te, tolle otium, exere vires, move brachia,

victu a S. Ignatio Lojola traditas , quze fere

emhe,

in fequentibus confiftunt.

I. Quod a pane

tefütt,

complofas explica manus, exercita te in ali-

minus fit abíitinendum, quam a reliquis ali-

quo, & ftatim fenties, fola teappetere, quze fa-

mamtollant,nonfauces demulceant. Reddet

mentis, eo quodis necgulam adeo irritet, nec

tentationl adeo obnoxium hominem reddat.

d

enim fapores cibis exercitium, quos tulit iner-

2. Quodcirca potum mayis fitabftinentia fer-

tia. Multa, quaerefpuis otiofus, poftlaborem

fumes vel detidiofus.

vanda, quain eibum, eo quod gravior exceffus

inillo, quam inhoc committi poffit. 3. Quod

$ Leo f. z.

VI. Confiderare utilitater , quae ex jejunio,

circa edulia & pulmenta potiflimum abftinen-

de jejun,

publico maxime, hauriuntur, de quibus prze-

3. 1nenf,.

&

tia fervari debeat, utpote per quae & appeti-

: clareS.Leo ficloquitur: Divinarumreveren-

tui ad peccandum, & diabolo ad tendandum

A

tia fanctionum inter quzelibet fpontaneze ob-

major occafio fubminiftratur; unde gemina

fervantiz ftudia habet femper privilegium

induítria adhibenda, ut fcilicet vel groffiori-

Clim,

fuum, utfacratiusfit, quod publicalege cele-

bus cibis quis vefcatur, vel parce delicatis

id, ,

bratur, quam quodprivata inftitutione deper-

utatur. 4. Quod ad meníuram juftam cibi

ditur; exercitatio enim obedientize; quatn fibi

ac potu$ inveniendam,

paulatim fibi aliquid

quisque proprio arbitrio indicit, ad utilitatem

detrahere debeat, quousque deprehendat,

64f

cujusdam pertinet portionis; jejunium vero,

quantum fufficit, ut functiones fuas ordinarias

quod univerfa Ecclef(ia füfcipit,neminem a ge-

commode obire poffit.

5. Quod inter come-

nerali purificatione fejungit ; & tunc fit po-

ftionem expediat, vel Chriftum cum difcipulis

tentiffimus Dei populus, quando in unitatem

fanctae obedienti?e omnium fidelium corda

comedentem imaginari, velaliis piis cogita-

tionibus animum , fuaviter tamen & absque

conveniunt, & in caítris militize Chriftianze

violentia occupare, ut hacratione occupatus

fimilis ex omni parte eft praeparatio , . & ea-

abftrahatur a fuavitate ciborum percipienda,

dem veft ubique munitio.

minusque fuper illos affe&tus effundatur. 6

.

M

Quod ad intemperantiam cavendam non pa-

5. X.

rum conducat, fi ante quam cibus vel potus fu-

ASCETICA.

matur, ac nulla efuries fentitur, determinetur,

quantum quis fumere velit, & ab hac menfura

T. Ut

afceta huic virtuti majori cum fervore

nec a propria aviditate, nec ab initigatione ini-

ftudeat, fequentia bene obfervet: Pri-

mici abducife permittat.

7. Quod przecipue

10 certo fibi perfuadeat, nunquam fe in per-

cavendum fit,ne fuper fumendos cibos animus

fe&ione infignem aliquem profe&um fatctu-

quafi totus effundatur; autcum nimia avidi^

rum, nifiin abítinentia prius excellere ftudeat,

S.'Clim.

uti S. Climacus reécte advertit, dumn dixit:

tate & feftinatione comedatur.

$771^9. Nunquam o Pharaone liberaberis, neque fapremum

O x

Pa[cha celebrabis , nifi amaritudiner comederis ;

. CONCEPTUS PRJEDICABILES.

amaritudines [unt jejunzi violentia €9 ajfliclio , a-

zyma vero [enfus minime inflatus.

I. Joteft in initio quadragefimse afferri ex-

S- Greg. l.

II. Parimodo fibi perfuadeat, noneffeadeo

emplum Eftheris, quae, cum irati Affue-

3o.or. facile, ad perfectionem hujus virtutis perve-

ri furorem placare, latamque mortis fenten-

1

nire, ficut primo afpectu apparet: nam, utbe-

tiam a populo fuo avertere vellet, confugitad

Dominum, dein cum depofuiffet veftes re-

neS. Gregorius notat, fic pleruzuique voluptas [ub

nece[fitate [e palliat, ut viz: eam perfetiur quisque

gias, fletibus ac luétui apta indumenta fufce-

di[cernat. .Namdum folvi debitum nece[fitas petit ;

pit, cinere implevit caput, corpus füuum humi-

ha-

l

!

16

Bibliothece Manuafis Coiiciosator:

liavit jejunüis, & deprecabatur Dominum

calypfi promifit dicens: Vicenti dabo manna Apo&."g.' ?

abiconditum.

E

hi

Deum Ifrael. Dici proinde poteft, id ipfum Ec-

clefiam hoc tempore quadragefimze facere,

VII. Poteft oftend

i, cur jejuitia. diverfis.

temporibus inftituta fint, nimirum r. feria

ut iram Dei fedet, & fententiam mortis ob

peccatain Bacchanalibus perpetrata latam a-.

fexta & Sabbato. 2.In quatuor anni tempo-

vertatur.

ribus. 3. In vigilis feftivitatum. 4. Inqua-

incel

Oftendatur itaque cujuslibet ho-

1 o,in

rum medicorum aptitudo ad Deum placan-

dragefima, ubi eft maxime inhzerendum. Vi-ä

:]

W d

dum. Quademateria videri poteft Nilus My-

deFabrum Dom. 1. Quadr. conc. 7. .

C

VIIH. Poteft oftendi varietas jejuniorum,

l

I!

fticus P. Philippi Kiffelii p. r. conc. 14.

bonorum ícilicet. 1. Naturale; & hoc com-

QI

II Poteft inftitui pulchra comparatio pi-

j

mendari poteít pro facrze Euchariltize fufce-

fcium, quos in quadragefima comedere loco

ptione. .2. Philofophicum; & ex hoc fumi

[

carnium jubemur, cum pifce, qui juniorem

Ü

'Tobiami devorare voluit, oftendique , quo

poteft argumentum ad jejunii noftri fuavita-

tem demonfítrandum, objiciendoillad S. Au-

fi

Tob. 6.

ficut Tobias auxilio S. Raphaelis animatus

illum invafit, & tres fru&us ex illo capto re-

guitini: Potueruntifti &iftae, & tunon pote-

4

xis? 3. Ecclefiafticum, cujus excellentia & u-

portavit, fcilicet extricationem daemonio-

tilitas multiplex demonttrari poteft. (Vide

Q

tum, fanationem oculorum Patris, & fuften-

vï

tationem ; ita Chriftiani quoque h2ec tria

Drex. Aloe l. 1. c. 1. & 3. &1.2.c.5.)

1X. Poteft oftendi varietas jejuniorum vi-

commoda reportent per jejunium, nempe ex-

tricationem dzemonis & carnis, quee eft alter

tioforum, nempe 1.gulofum, feueorum, qui

uo vi-

dzemon, fanationem corporis & animi, fu-

jejunant, ut plus comedere poilint, de q

de Drex.in Aloel.2. c.2. $.2. & c.7. $. 1. 2. A-

ftentationem, quatenus vi&tum tribuit, & vi-

tam prolongat.

Quze fingula fufius explica-

varum, feu eorum, qui jejunant, ut pecuniis

*abrum in fer. 2. Ci-

parcant. Videibid. c.2.$.1.& c.7.S. 1. 3. Pha-

ta videri poffant apud *

;

rifaicum , feu eorum, qui propter vanam glo-

netr. conc. 1

L

Mich.c6. 1II. Poteft dici, haud dubi

e multos pecca?

riamjejunant. Videibid.c.2..2. 4. Melau-

ä

toram fuorum conícios defideraturos ali-

cholicum & coattumjejunium. Videl.2.c.7.

quod medium ,

per quod iram Dei placare

$-3: 0 8« L. .5. Superfítitiofum, de quo vi-

neque tamen diu effe quaerendum,

dec.8.S.2. 0. Mortuum jejunium, de quo vice

poffint;

ibid. c. ult. & Staplet. Dom. 1. Quadr.

cum per Mi

cheam Prophetam offeratur di-

X. Poteít occafione illius fententize EZe- Ezech. 4.

centem : Indicabo tibi,

o homo, quid fit

chielis: Cibustuuserit in pondere & menfue- V. I0.

bonum; & quid Dominus requirat a te; uti-

ra: oftendi 1. Qualis requiratur menfura ad

l,

que facere judicium (caftigand

o te per je-

junium ) & diligere mifericordi

am (dando

jejunandum, de quo vide Aloen 1. 2. c. 2. 3. 4-

?. Quomodo etiam

AU r

De

us preemium in menfu-

eleemofynam ) & follicitum ambulare cum

Deo tuo (per orationem) & hunc effe funi-

rà & pondere ipfi correfpondente fit largitu-

P

rus, dequo videibid. c. 6.

culum triplicem; qui difficulter rumpitur, &

XE. Poteit ex illa fententia Ecclefiaftze : ged, ro,

per quem conítr

inguntur irati Dei manus; ne

punire nos queant,

quod de quolibet fpecia-

Beatagens,cujus Principes comeduntin tem- v. 17.

:

tim erit oftendendum.

Videatur Faber p. 3.

pore &c. oftendi, quamre&e arguatur, Chri-

ilianos vere a Deo ele&tam gentem efle, ut

fer. ?. Rog. conc. 3.

-- 1V. Poteit jejunium commen

dasi uvl

quae carnem crucifigat cum concupifcentiis

füis. .Undepoteft hic deinftitutione quadra-

quatuor affe&tibus, quos Ecclefia in przefatio-

ne quadragefimali indicat, dum ait: Quicor-

gefim» agi, & quanti facienda fit, indicari.

vitia comprimis ( vide Aloe

Vide Drex. in Aloel.2. c.9.

a

porali jejunio

ibid.

XII. Poteftdici, proverbiumillud S. Augu-

]. . c.29. & 12.) mentem elevas (vide

c. $. & 10.) virtutem largiris ( vide c. 1 3. )

1

fini: Deum non tam verba, quam adverbia

amareac preemiare: in jejunio vel maxime e-

& przemia (vide c. 1. 3. & 11-)

tiam locum habere, atque adeo oftendi poteft,

V. Poteft oftendi, quam verum

fit, quod

Eccl. 37. dicitur: Qui abftinens eft,. adjiciet

quod jejuniüm 1. vere, & nonfitte. 2. Hilari-

ter. 3. Pie,feu cum bonaintentione. 4. Aman-

vitam, idque pro

bari per quadruplicem vi-

tam.. 1. Corporis (videDrex

el. in Aloe]l. r.

ter, ideft, cum munda confcientia. 5 Libera-

:(0.) 2. Animee (vide ib.

liter, id eft, varia bona opera addendo fit tran(i-

. 4. 17. & l. 2. c.

endum. Vide Fabrum fer. Ciuer. conc. 2. ,

c.8.&g.) $3. Gratize (vide

C-13:) 4 Gloriæ

'videl. 1.c. 1. & l. 2. C. 1 1.)

XIII. Poteft oftendi, quomodo jejunantes S. Chryf.

excitare fe poffint ad alacriter futcipiendut

n tt.1nc.f,

VI. Poteft dici, quod tempore jejunio-

3en.ho,r.

rum multi varia condimenta conquirant ,

jejunium. | £xemplo Chrifli, de quo S. Chryfo-

ftomus pulchram hanc fententiam protulit:

quibus fapidos cibos efliciant , fed nullum

Ne attendas ad laborem folum , fed ad fru-

melius effe, quam ipfüm jejunium , idque

duplici modo oftendi poteft. 1. Peripfam

&uum. Labor quidem nobis eftin jejunando,

at nondum pro Domino Jefu crucifixi fumus.

naturam jejunii (vide Drex.in Aloel. 1. c.6.)

2. Per gratize divieze efficaciam & dulcedi-

Majora ipfe tulit, parva nos reddimus. Cruci-

nem, quz comparari poteft illi íucco, quem

fixus eft propter te, & fitit,& bibitacetum cum

olim Rabaudus Monachus plebeios cibos

fellepropterte, quid tu propteripfam? Stas

faftidiens vidit a S. Petro & Honorato Ab-

inlabore, nondum pependitti in cruce. Ne fis

bate oleri imponi, & quovis melle dulcius

ingratusin Dominum Jefum: quinoncompa-

titur Jefu, ignorat Jefum.

effeciffe; hoc enim effe, quod Deus in Apo-

$. XII.

Titulus 1

Abffinantia.

E

Atv

^

5 XII.

ventplurimi : Sed parvulos & pécudes obfer-

vantes jejunii quis vidit? ? Curergo tam inau-

ALII CONCEPTUS PRO CONCIONI--

BUS SERVIENTES.

diti jejunii non fit mentio, vel utindeintellige-

remus , placuiffe etiam illud Numini ? Theo-

N

phyladus pratermifli jejunii caufam atfert

Qualitas.

I

iufze noftr?e plurimum opoortunam Refpe-

2.indie

Nyff, fer,

on probat Dominus qualiacunqueilla j Je-

Xit autem Dominus , aitiile, opera ipforum,

junia, quia fi tota quadragefima ab illi-

Cin, $. 3.

cms eduliis abftineas, interim vero in malo

videlicetbona, quæiecerant jejunium ipfo-

rum non afpexw proinde jejunium non fuit

ftatu perfeveres, non efthocbonum jejunium,

perfe fufticiens, ut Deum redderet propitium,

quod famelicam relinquitanimam. S.Dafilius

ut eum placaret, nifi & mores correxi(lent, &

Magnus hom. 2, dejejunio, quod theglumum

bona opera exhibuiffent. - Si victum tantum

jejunium, fic fcribit: Verumj |jjejunium eft a vi-

a fe abdicaffent Ninivitze, non vitium, nihil

tiisimmunem effe, continentia lmguæ, 1rae co-

obtinuiffent, jejunium, quod folum Deo pro-

hibitio, obtre&ationis, mendacii, perjurii, ab

batur, efta vitiis immunem effe.

his abítinere , verum jejunium eft.

Non eft

Iil. Gravis quidam & acutus author fub— ibid.

aurum qmdquld lucet; neque jejunant oinnes,

tilem habuit de re aliqua cogitationem , di-

qui non comedunt.

Temperare animoa pra-

gnam, quam expendatis, & obfervetis.

Quld

vis cupiditatibus, manibus a malefactis, ocu-

mylfterii fubfit, ajebat, quod vix dum unus mi-

lisa petulantibus obtutibus, linguze a fufurro,

Jitum, Longinus quidam, lancea latus Chrifti

obtrectatione, contumeliis, blaiphemus, ven-

aperuit, quando continuo exivit fanguis, non

iri agulafimul & Venere, id verum jejunium

illefolus; fed comitatusaqua ? Latet fab hoc

ex S. Bafilio. . Quanta verborum gratia hoc

fanguinis & aquze pari effluxu non Sacramen-.

expreífit Leo, illeomnium, quotquot Ecclefia

tum tantum, fed infigne quoque documentum.

habuit, manfuetiffimus : Superfluum eft, in-

Quale porro documentum? . Refpondet, eo

quit magnus Pontifex fer. 8,, de jejunio de-

cimi menfis, fufcipere efuriem, & iniquam non

myfterioó cum fanguine aquam concurriffe, ut

hinc infüäuetemur id a nobis in ommbus no-

deponere voluntatem , refciffo affligi cibo, &

ftris mortificationibus, afflictationibus, jeiu-

aconceptonon deüfïere peccato. Carnale ePc

nonipmtuale Jejumum ubi foli corpori non

niis agi oportere, ut fanguinis comes fem-

perfitaqua, ut, quiin carnem fuam fhgus

patcitur, & iniis, quae omnibus deliciis no-

ammadvemt donec fanguinem verfet, qui

&& l,

lo

centiora fünt, permanere.

jeiuniis corpus emaciat, deblhtatque, is haec

Tbid,

-: H. Quis nefcit,quam perditis quondam mo-

talaque opera non finat effe fletibus orba,

ribus Ninivitarum urbs magna fuerit ? De-

fed cruori lacrymas adjungat , Deumque of--

ftinavit ad eam Deus Jonam Prophetam, qui

fendiffe doleat, nam fundere fine aqua fan-

inviam, &ad vitz fanioris ftudia eam revoca-

guinem, infru&uofus labor eft: jejunare, nec

ret. lvit Propheta, fecit, quod juffus, & quo-

meliorem fimul vitam vivere , inanis fatiga-

d. 18

niam quadraginta dierum inducias, quibus

tioeft; abdicare a fe cibos, non flagitia, . eft

fcelera fua poenitentia damnare, & errata e-

J

operam ludere, & oleum przeterea perdere.

mendare poü'ent addixit, Rex omnibus j jeju-

-1V. Evangelicus Propheta eandem nobis jpiq,

nium, faccos, cilicia, cineres & fupplicia,

do&rinam egregie tradit.: Previdebat ille ftu-

quae de fequisque fumeret, publico edictoim-

pendas mortificationes. & afpentates, quibus

perans,itadecrevit: Homines, & jumenta, &

feaffli&uri erant viri, quiinlegegratize futuri

st

boves, & pecoranon guftent quicquam ,. nec

fan&i erant, atque nefeinfru&tuofo labore fru-

pafcantur, &aquamnon bibant, Jonze 3. v. 7.

ftra conficerent , verum debito modo ea opera

Primus legem fubiit, qui tulit, & mox pottil-

perficerent , his eos verbis ex fenfuallegorico

lum czeteri, nec enim magnes tam facilefer-

appellat: Egredietur virga deradice ]eiT e lfa.

rum ad fe allicit & trahit, quam propenfe ad

II.V.I. Ettalibus docemur, quem fervare in,

omnem boni operis ufum fübditos exemplum

jejuniis, caeterisque aflliéionibus modum de-

beamus? imo vero

Principis adducit. -

PoPtquam devoteobtem-

Mox nempefaubjicit: Et

perarunt Regi , & poenitentia tam ftrenua füos

flos deradice ejus afcead^t. . Quishorum fen-

infe erratus mulctarunt, refiliita fuperioreillo

fus, aut quomodo ea accipiam, utinrem prae-

feveriore propofito Deus , qui novit retractare

fentem conveniant? Virga judiciarize pote-,

fententiam, dumimpius mutat mentem. Sed

ftatis, a qua fupphaa decernuntur, & infe-

rl

quam nobis Scuptura revocati a Domino fa-

runtur, pcenitentize fymbolum eft, qua deno-

incb

talis decreti caufam affignat? Et vidit Deus

bis 1pfis poenas repetimus. - Unde h»ec paeui-

l hOJn

opera eorum,inquit, quia converfi funtde via

tentia oriri debet? deraiice.

Dicat, dicat

fua mala, & mifertus eft Deus fuper malitiam,

hoc amplioribus , & illuftrioribus verbis Al-

quam locutus fuerat, utfaceret eis, & non

bertus Magnus

Non folum ex fummitate

fecit. Operae pretium eft hic figere pedem, &

virgae, fed ex radice afcendet flos, quia non

penficulare id, quod dicitur Deus viditfe ope-

tantum ex aflli&ctione corporis, fed ex humi-

Ya eorum. Quare unumnoncommemorat Je-

litate mentis afcendit flos, id eft, fpesaeternae

Non efflore-

yumum ]e] uniorum ommum quaecunque no-

beatitudinis. Hzec ille ferm. 56.

bis hiftorize produnt, prodlglofl[ïimum ?.quod

Ícet Chriftianus, nec quicquam proficiet, nifi

virga, affh&aao, Jejunium fuam ab humili ra-

jejunarint homines , quosratio in rerum fub-

limiorum notitiam adduxit, vifum id fzepe, fit-

dice oríginem ducant, & cum animi demil-

ue hodie, ut communem abftinentiam fer-

fione, poemtudlne, ac vero. dolore fint con-

R. P. Lohn. Bibl. [Man. Tom.

jun-

Bibliothzee TManualis Conctonatorie

18

jun&a ; quod vero cum his conjun&um, idem

brotuüm, ornamentum vitze, caftitatis muriis,

bonum eit jejunium.

civitas fanctitatis; Omnia hzec facri jejunii e«

& poenitentia obfo-

logia vehementer probo, unum tamen eft, in

ï

Ibid,

V. Idgenus jejunium,

nant Aungelos, &lautas epulasad voluptatem

quo nonnihil difficuitatis invenio, quod dici-

beatis illis fpiritibus miniltrant. S. Athana-

tur jejanium pars corporis, & decus membro-

rum. Quodabltinentia fit internecio fcelerum,;

fius, cum verbisamplificare laudes jejunii vel-

let, non invenit commodiora, quam i diceret:

gladius flagitiorum, fanétitatis vigor, & hos

jejunium Angelorum cibus eft, lib. de Virgin.

Ípitatio, murus caítitatis adamantinus, arx

intantam fublimitatem affurgit, qui ritejeju-

pietatis invicta, idfacileeftintelle£tu: verum

nat,ut Angelis menfam opulentam,opiparam-

quod fit pars corporis, partium illius orna*

queinítruat: fed nefimplex quidem, & promi-

mentum , quomodo perfuaderi queat, nefcio,

praefertim cum magis videatur imminuere;

fcuum jejunium putes; ita poft ifta monet D.

Athanafius: nonenim, quia cibisjejunat fo-

extenuare; &tanquamlima deterere corpus,

jummodo, probe fe gerit, fed qui abitinet ab

& confumere , & membra ejus fqualore obdu-

cere, & marcida efficere. Aterras, mi homo,

omni opere malo, hoc enim jejunium cenfetur.

Qui fic ventrem cibis vacuat,& ex animo fimul

inquitS. Julianus, pufillanimitasquetua, &

vitia exhaurit, & abftinentiam efcarum abfti-

vana imprudentis rationis apprehenfioa vero

nentia condit offenfarum, feu culparum, is ex

te abducit, jejunium enim non debilitat, fed

voto, & adguftum Angelorum jejunat, & epu-

roborat, & pcenitentia non eft gladius interi*

lum illis dat tam gratum, quam fplendidum.

mens, fed panis confirmans, & vitam in eis re«

peris, in quibus invenire mortem putabas,

At fi tale jejunium eft Angelorum epulum,

quisquis jejunat, & non ad modum, quem di-

cum econtra fzepe morbos, mortemque incura

xi, hoc facit, idem, quantum in ipfo eft, Ange-

ras exciborumiuxu, & deliciarum intempes

ranteufu , ex quibus & conftantioremincolu-

los, Ceelitesquereliquos fame conficit, & ne-

cat: econtra vero dzemones pafcit, inferisque

mitatem, & vitam perdurabiliorem exfpecta-

convivium celebrat, quibus enim operibus of-

bas. Vide tale quidpiam in tribuspueris, S.

fenfionem affert Angelis , iisdem voluptatem

Prophetz Dauielis fociis, qui cumlegumini-

conciliat daemonibus.

bus tantum vefcerentur, & ftata jejunia ob«

Filius prodigusid teftatum dabit.

Reliquit

fervarent, tain decentem formam, liberalem-

que, & elegantem ípeciem eis tenuis ille vi-

ille patrias zedes, prodegitque ex:emp!o facul-

ttüs, & diuturniorinedia attulit, utde eis fa-

tatesomnes cum meretricibus. Hincintan-

tam incidit egeftatem, ut famulatui feaddice-

certextus Dan.c.1. v.19.itapronunciet: Non

funtinventi tales de univerfis, exomnibus a-

re opus habuerit Domini, qui mifit illum in

villam fuam, ut pafceret porcos, Luc. 1 5. Por-

dolefcentibus, qui ad hoc nutriebantur, ut Ré-

ro qui porcos ad paftum ducebat, ipfe impa-

giabintimis cubiculis effent, non fuit aliquo-

rum tam grata Nabuchodonoforis oculis,

ftus atqueinefus dies totos trausmittebat, cu-

piebatque faturari defiliquis, & nemo lii da-

quam Danielis, affeclarumque ejus venuftas.

bat. Itaquequifaibus fuum victum procura-

Ex quo arbitrarilieet, quod jejunium non ene-

cet, non mattet abítinentia, fed ornet potius

bat, ipfearctiflimejejunabat. Quos porcos di-

casa prodigo filio paftos ? pafcebat porcos, id

corpus, membraque illius honeftet: Eft jeju-

eft, ddemones, ajuntS. Auguftinus, & Hugo

niumpars corporis,decus membrorum.Major-

Cardinalis. Cibosergo dzemonibusinferebat

que ex illo pulchritudo nafcitur, quod foediífi-

Pt

copiofos, ipfe ex jejunio famelicus. Sicquis-

mam turpitudinem allaturum videbatur.

Watti

quis perperam jejunat, quisquis vitiis pafci-

.. VII. Quanta autem fit jejunii efficacitas, Tdem t

fo.g

tur, duma vi&tuabftinet, idem daemones pa-

non parum ex eo elucefcet, quod Regi virtu- ** 7

fcit, Ceelites ferme necat. Pafcebat daemones,

tum, & omnis potentize Domino in fupremo il-

cibus & alimentum ipfe erat; talis eftunus-

lius, & poenali cumacerba morte conflictu ac-

quisque peccator; damonem ex fe pafcit.

cidit. Blasphemias inillum plurimas & atro-

Quid facit alimentum in corporeejus, quem

citlimas hoítes ipfius capitales omnes jacta-

nutrit? infuübftantiam comedentis tranfit,non

bant, quod ipíe éx fententia S. Auguftini

aliter, quam manfuetudo ovis in feritatem fi-

multo ante praeviderat , & per os Prophetae

mul & cibum leonis vertitur.

Ergo qui jeju-

regii przedixerat, quando Pf. 68. v. 5. fic aje-

nat, & interim peccat, uti filius prodigus fecit,

bat: multiplicati funt fuper capillos capitis

fi eft cibus & nutrimentum daemonis, in dze-

mei, qui oderunt me gratis, confortati funt,

qui perfecuti funt me inimici mei injufte; &

monem vertitur, non transformatione natuü-

tze, fedimitatione morum & vitze. Prorfum

cum fitim : meam , qua intolerantiffime la-

hoc piiffima veritas habet, qui jejunat, fimul-

borabam , illis fignificarem, dederunt in e-

Ícam meam fel, & in fiti mea potaverunt me

que peccat, daemon eft, diabolus eft, infero-

[

rum vernaeft. S. Eligius & Ifidorusidhis pa-

aceto; ibid.; v. 22.

Satis manifefte hic vi-

rYibus verbis affirmant: Quia cibis abftinent,

derelicet, inquit egregius Doctor, quam accu-

rate ad ipfum literze fenfum expletum hoc fue-

& prave agunt, dsemones imitantur, quibus

eíca non 'eiï, &neq

uitia femper eft.

rit in mitiffimi Agni acerbiffima paffone.

Utilitas.

Cum enim videret, quod omnia jam tormen-

ta exantlaffet , folusque reliquus effet ex ace-

Tbid. part.

VI. De jejunioS. Julianus Archiepifcopus

x. I.G.Pol. Toletanus in füis commentariis in Nahum fic

to deguftando cruciatus, vix ardentem, fae-

C. 2»

ait: Jejunium eft mors vitiorum, vita virtu-

vamque fitim fuam aperuerat, quando Judzei,

res«

tum; eftjejunium pars corporis ; decus mem-

utillius dolores e.xafperargnt magis, aucto

Ej

que

Titulus 1].

Abflinentia.

19

que teäderent mordaxacetum ei propinarunt.

corpus, 1mpmfruaturammu€ Davidde fe: In

VerumEvangelifta monet,quod cum guftaffet,

terra deferta,invia & inaquofa,fic inSantto ap-

holuit bibere, Matth.27. v.34. Dicitnunc Aus

parui tibi, Pfal.62. |Hoc defertum jejunium

guftinus : Quidnaminter hos tam acres, & a-

eít,&a cibis temperantia, inquit S.Ambrofius,

cerbos coníli&tus, tantasqueamaritudines pa-

ferta. 32.de Quadragefima, a cibistemperare,

tientifimusDominus agit? ld, quodPropheta

eft Deoi San&o apparere; jejunium obferva-

cumhvangehüa congruens aflirmat: Operuiin

re, eftanimoimpinguefcere, additur enim mox

jejunio animam meam, ibid.v.11. In quae Au-

v.6. ficatadipe & piaguedine repleatur auima

guftinus :

Jejunare elegit; impotus manere

mea. Semper virtüti cibus jejunium fuit, tefte

S. Leone ferm. de jejunio.

maluit,quam bibere. Cumquehac jejunii lori-

ca fetexilfet, confummatum eftinquit apud S.

X. Eleganter S. Ambrofius hom. 37. inTbid. S.

Joannem c. 19.30. velut dixitfet: Adumbili-

Quadragefima explicans id Genef. 36. co

me- Amb1 .he.

»inGen,

cum dedu&um eít negotium, & certa victoria..

dit, & aperti íunt oculiamborum, cumque a-

Qui enim forti hacjinfigniquelorica communi-

gnoviffent fe effe nudos &c, Adam Evàm non

nifi inte mpelantxa cognov1t quamdiu jejuna-

tus eft, non habet, quod metuat,. hoihumque

profhgatwnem & indubitatam (ibi promittere

v1tab interdictis epuhs, tamdiu & a pudcndls

poteft triumphum.lIrrugiantitaque inimici,fu-

jejunavere peccatis. Fames enim amica vir-,

rant hoftes, ac perbacchentur, armentur blas-

ginitatis eft,&inimica laícivize. Saturitas ve-

phemiis,ja&ent convitia,vomaut probra,quid-

ro caftitatem prodigit, nutrit 1llecebras Nota,

quod David dicat: Openu in jejunio animam

quid libitum e(tjid faciant,& dicant, totus con-

tra me orcus conjuret, fed hoc fibi perfüafum

meam. AÁtvero Adamviolato jejunio vidit fe

habeat, quod inanis a meredibit, nam in me

nudum, quia nempe gula nudos fecit, ]e]umo

non habet quidquam, Joan.14. 3o. hocelt, non

operuit. Donum operimentum, quod animam.

inveniet, qua parte me invadere queat, ut fere

tegit. Hzeciterum S. Ambrofius]. 1. deElia.

exponit S. (negouus Curiftud? Quomam

Xl.. 1. Reg. 7. contra Philifthzeos vi&ores ïïalttlmäa

.operuiin jejunio animam meam, jejuuio con-

pugnaturi, fab Samuele Ifraelitze, jejunave- '? l. 226.

tectus,jejunii fcuto munitus,& a fummo verti-

runt in die illa, v. 6. & ita üegerunthofïes, ut

nunquam redierine :

Nec àppofuerunt ultra,

ce usque ad extremas calces fum obarmatus.

Quis (ub his armis timeat? quis ta/i clyppo

ut venirentin terminos Ifrael. Nectantum an-

Ícutatustremat? . Tanta nimirum vis ett jeju-

te pugnam, fed in ipfa die pugnze Jejunatum

fuiffe lego.

nii, ut Deusipfeilla uti videatur adverfus om-

1. Regum 14. Saul cum decem

nes fuos vifibiles & invifibiles hottes, tanquam

millibus contra Philifthaeos iturus, adjuravit

nonhaberet nativum robor fuum, & defenden-

populum dicens, maledi&us vir, qui comede-

.'di fe, ac protegendi potentiam immenfam.

rit panem usque ad vefperam. Et :quia [ona-

Quod autem jejunii praefidium fibi adhibere

thas, qui folus paulo ante exercitum hoitilem:

Iregerat , ignarus juramenti, guftavit modi-

voluitmagaus Dominus, hoc ad illius fingula-

rem commendationem fecit, aut, quanta fit il-

cum melhs , pene fe & fnos perdidiffet.

L.

lius virtus & poteftas,nobis iunotelceret, quod

Machab. 3. v. 48. Judas Machabeeus cum fuis

fcilicetfolum tueri illum,cum tam mult;is inlo-

]ejunaverunt illadie; quofruétu? die fequen-

cis,tam rabiofis ab hoftibus o ppugnaretuïs,po-

ti cum tribus raillibus virorum tantum, qul

tuiffet, tametfi vires

, quibusieipium defende-

tegumenta & gladios non habebant, contrà

ret, alias nullàs habm(iet

Gorgiam, qui mille equites electos habebat &

Phifipp, -

VILL . .;:Levit. 14. MandatDeus duos paiï'e-

quinque millia virotum fele&iffimorum (hi

t

Harttung, res fa. 1fi;;ar1, quorum; alter occidendus erat,

docti ad. preeiium ) . ad confh&um proceHit

L

0.274. alter permittendus evolare; ut unus evolet, al-

venit, Vldlt vicit.

teri mouendum eft. Quid hoc indicat? Sacri-

,XII. Satis dejejunio; addamus ahqutä de Harfïtungs

e(ïuhu

"

ficium,quod a nobis Deus exigit. Duo pafferes

3nodo 1ejunand1 qui ex modo

a

m prin-fol. 277.

. funt corpus & anima. Utrumque teneris offer-

ceps hu],us temporis, falpam, i inquam, parándi

defumitur. Quo falpa candidior, eo melior; &

:eTe.. Quomodo ? accipe cultrum, & guttur alte-

nfcmde,cult*'um ]ejunu ficevolabitalter. Ita

quo fiacerior eft jejunantis intentio Deo pla«

Ong in Pfal. 37. hom. 1. ita opereipfo Paulus

cendi, &

-Majeftatem fupremam, exemplo Jefà

, A&or.c.9. v.g. Erat tubus diebus non videns,

Chmfh,placandl hoc jejunium periefhus fa-

- & non manducavit, nequeft bibit. Corpus illius

pidius, &acceptius divino elt palato. Candor

Pharitzeis defuit, hinc illud Chrifti Matth. 6.

. quafi paü"elculus jacebat in terra mortifica-

tum, & ecce anima quomodo evolavit?. , usque

y. 16. Nohtefierlücuthypocmäe Maceratu£

adtertium coelum, & raptus eítin Paradifum;

inaquis falpa, jejunium tium àquis peeniten»

jejunium illum elev avit, utfule Hleronymus

tize & lacrymarum mergatur , nec defint elee»

1.2. contra Jovinian.

mofyn2 , quas aquis confem, ex cap. 3. V. 33*

ïbtd

IX. Elias & Moyfes, quorum hic conjuga-

Ecclefiaftici didicimus: Ignem ardentem ex-

torum, ille V1rgmum & Religioforum exem-

tinguit aqua, & eleemoly:a refiftit peccaátis.

plara Chrifto affumpti funt, utconftetutrum-

Salpa deniquetunditur, utmollefcat,. &aro-

matis vatiis conditut, utfapiat.

que ftatüin obligari ad ]ejumum Kliam &

Moy(em iterum experndité, cujus utriusque

XIIT. Jejunavit Salvatot nofter, quändo à Nyfï'en.

corpus, vel non habetur, vel non videtur, quia

dzemonetentandus, ut tali exerüplo nos doce- Dom. r.

uadr,

jejunium fic Corpus extenuat , ut videri non

retadverfus tentationes nulla effe jejünio va-

3.

polífit, ut rapi ad paradifum, & transfigurari

lidiora arma, nón fcatàm, nonloricam defen- "

cum Chrlfco mereàátur.

At dum extenuatur

üomcommodmrem. .Subnotawthocs Bai-

læ.us

R. P, Lohn. Bibl. Man. Tom. T.

C à

20

Bibliothecæ) Manualis Cbhcionatoriæ

lius Magnus hom. 1. de jeiunio, ubi fic habet:

quodnonfemperjejunas). Qui non compati-

Dominus nofter non prius in carne, quam

N

tur Jefu, ignorat Jefum; quirepellit jejunium,

pro nobis affumpferat, Diaboli infultus exce-

ignorat crucem, quze ut non eft mala, ita nec

.vat

f sgbbo

pit, quam eam jejunio communiffet. itaque

tu eam, quafi malam fufpiceris, nefit fcedus:

tam eft potens armatura jejunium, ut fecurus

fervus, qui minifter eft Dei.

inire bellum , & congredi cum holte poffit

XVIII. Jejunrum modettizeprincipium, fru- ibidema,

Chriftianus, quisquis illa eft inftru&us. Ma-

&uofa naturze violentia, malarum cogitatio-

2na fane exaggeratio eft, quod Chriftus non

num fuga, gulze victoria, infigne lumen ani-

LA n

me, interioris hominis refectio, orationis

D

prius incarne diaboli infultus excepit, quam

eam jejunio communiffet. Quid enim amplius

munditia, mentis cuftodia, meritorum fchola,

autmajusdici queat? Videtur enim Jejunium

luxurizereftinétio, noxarum abolitio, contri-

tam forte eífe (catum, utillo fatis effe te&us ac

tionis janua, intemperantiee difciplina, Ange-

tutus Chriltus potuerit, tametfi omni alio de-

lorum vita, quietis occafio, obedientize cuftos,

(NCAC

fenfionis genere nudus.

tranquillitatis parens, roburanimi, fpiritus vi-

fbid,

XIV. Ajuntnonnulli, Samfonem fuiffe gi-

gor, radixgratie. Jejunium falutis alimen-

gantem.

Siita eft, utii volunt, quis eum gi-

tum, libidinis trophseum, caftitatis murus, pu-

gantem fecit, atque ita fafcinavit, ut perpe-

dicitize propugnaculum, humilitatisangmens

tuus ab hoftibus vi&tor rediret, quem fi a viri-

tum;concupifcentize triumphus, im becillitatis

bus & robore zeftimes, magis ex zere fufum,

allevamentum, fanitatis afylum. ]ejunium

quam ex carne & fanguine coagmentatum

ommnis efculenti condimentum , valetudinis

dicas? Qu resfortiífimum Samfonem fecit

fummum przefidium , genuinum poenitentiae

inexpugnabilem ? clamat magnus Bafilius

fundamentum, crapulze antidotum, zegrotan-

hom. i.dejejunio. Refpondetque: An non

tisremedium, contra&tze culpze excidium, fi-

jejunium? jejunio in utero matris conceptus

dei vexillum,peregrinationis neceffarium via-

eit, cuni jejunio educatus eft; jejunio in vi-

ticum, reconciliationis acceptum facrificium,

Yi D

rum adolevit; & quomodo non om

$

EuE

omnis pize actionis adjumentum maximum.

raret, ac vinceret.

Jejunium proríus eft aloe, faluberrimi, licet

l$

Ibidem f,

XV. Cuifamiliare eftjejunium, is non ho-

amariorisfücci, jejunium vere pharmacum

ér.

minum, fed Angelorum pofthac catalogo eft

eft pharmacorum omnium praeftantiffimum.

inferendus, de quo S. Athanafius orat. de Vir-

Jejunium mors vitiorum, incrementum & vi-

ginit. Quijejunio utitur, angelici ordinis cen-

ta virtutum, Paradifi oftium. Vides, ait Chry-

hdcs.

jendus eft. Quid habet Angelus? illam unam

foftomus, quanta res fit

jejunium ; Angelos

inter plurimas excellentias, quod nec benedi-

&ione, nec maledi&tione movetur, 2. Reg. t4.

exhomlmbus facit.

S. VIIL.

5 Vint

v.17. cujustam eft inexpugnabilis fortitudo,

Subb, m

ut nec adulationibus intumefcat, nec dejicia-

COT SMISCELLANEA..

Temnic

tur probris. Talis eft, qui jejunii obfervans,

Qualitar.

angelici ordinis cenfendus eft, vivit ut Ange-

"

lus, atqueobid eftinfuperabilis. Quid vero fi

L( üicüüquefecerat votumin läge,&fe Vo-ï Num 6,

etiam Dei vitam vivat? de quo Davidait: Non

b e ï'le(bat Domino confecrare, a vino, &

accedet ad te malum, Pf. 9o. ipfe namque ex

omüteo, quod inebriare poterat, ab

i

ftinere de-

fua effentia habetimmunitatem aclibertatem

bebat.

4

abomni malo, damno, incommodo. Talipri-

. ]. Dicebat unus ex Patribus: ïnvemtur Vi PP. -

':

