Novellius Tricongius tres congios poterat

mium intenditur, & per coníequens fuffoca-

exhaurire? Refp. Hoc provenire inde , quod

I!D!'

if

tur, & de(truitur, ex parte faltem, unde calore

natura in talibus non procedat per viarg

imminuto frigus oritur. 2, quia calor vini hoc

concoctionis & digeílionis ad alias partes nu»

WW

ipfo, quod calorem intendat, facit, ut citius

triendas , fed tanta mole & pondere gravaca

m

humidum radicale abfumatur ; unde hoc ipío

ftatim transmittat vini pondus ad latas vene

Wa

ex defectu pabuli calor internus minuitur, &

tris vias & urinz. 'Hinc tales aíffiduo emit»

confequenter etiam potentialocomotiva, quze

tere urinam cupiunt.

Certe de Bonofo Ime

ye

quo

in fua faculzate, qua movet membra, depen-

peratore fcribitur, quod tantum biberit, quan-

det a calore, non eít fufficiens ad membra

tum nemo alius, fed etiam tantum minxerit

um-

pro libitu movenda; dum ergo ipfa cum na-

quantum ante biberat,

wurali gravitate membrorum certat, ob varios

Probl. 19. Curebrii ad lacrymandum funt

]nf ,

qe

motus tremor membrorum naícitur..

faciles? Pro refp. nota, lacrymas nihil aliud

Probl. t4. Cur temulentis omnia circum-

rem

effe, quam humorem excrementitium fero

ferri videntur? Refp. Hoc provenire ex eo,

fimilem ia cerebro venisque oculorum , &

ii

quod vapores viüi ad caput ferantur, & in

precipue in venis angulorum oculi, conten-

^^.

finum cerebri impingentes, nec ultra valen-

tum, qui poftea forti earum compreffione aut

nof

leni

tes meare , in circulum agantur, & proinde

dilatacione. foras erumpit; que compreffio

--—

fenfüum communem lzdant, cujus munus eft

variis ex caufis fieri potefít; quandoque enim.

R16

j

actiones fenfüum dijudicare. Cum erge quid-

oritur ex interna; fcilicet ab anima, quz dum

quid recipitur per modum,recipientis recipia-

eft in mcerore vel gaudio magno conftituta,

d

te

tur, neceffe eft, ut quemadmodum humores

etiam ipfüm cor, ob confenfum & fympa-

in cerebro in gyrum volvuntur, ita & fpecies

thiam cum cerebro, mittit vel vapores in tri-

pm—

obje&ti ia illo humore recepti circumagi vi-

ftitia, vel fpiritus vitales copiofos in gaudio;.

-

a

deantur.

quibus irritatum cerebrum & repletum dila-

one

Prob] 15. Cur temulentis quandoque mul-

tat venulas illas lacrymis plenas, atque adeo

v

ta videntur unum? Relfp. Rationem effe hu-

ipfas lacrymas erumpere facit. Sirnilis cau-

eut

jus experientiz , tum quia ebriis vifus fpiri-

fa etiam in rifu lacrymas .ciet; nam & ibi

[

tus commoventur, unde nunquam quiefcit

concuffo nimium diaphragmate incaleícic ce-

in re confpecta, atque adeo putat, fe aliam

rebrum, & (ic iterum venas dilatat. Quan-

t

videre, cum eandem videat ; tum quia va-

doque cxternz caufe lacrymas cient, ut

la ln

pores in cerebro trumultuantes faciunt,ut res,

alium, czpe, finapi & (imilia, quia actioribus

lus

quz putabatur effe in hoc loco, mox in alio

humoribus cerebrum pupgunt & vellicant,

us

videatur.

ut in fe contra&tum exprimat illud excremene

a

Probl, 16. Cur dulcia vina minus, quam

tum humoris, quod in fe continet.. Hoc not.

o

auflera, inebriant? Refp. ld fieri 1. quia

Refp. in ebriis naíci illas lacr

ymas ex nie

R. P, Lobn. Bibh Mam. Tüw. .

Bbbbbb

imnio

pL*i

lv

930

* Bibliathecæ Manualis anïonatoriæ

I

mio hutmore, qui va—pores nimius in caput

mane fümptum, fic enim facile vomitus cie-

emittens facit,ut cerebrum per venulas ocu-

tur, & ventriculus a bile & pituita ceterisque

lorum lachrymas emittat.

humoribus noxiis , quibus gravatus fuüit , ex-

Probl. 30, Cut temulentorum

lingua ob-

oneratur, adeoque crapula cum omni ejus

errat? Refp. Quatuor ex caufis id provenire.

noxa difeutitur. Preterea ille, qui non affue-

1. eft confenfus lingus cum reliquo corpore;

vit potationi, fi mane iterum bibat, affuecet,

eadem ergo caufa, quz reliquum corpus titu-

& fic minorem lzfionem fentiet ; nam ab

g

bare facit, etiam linguam inftabilem efficiet;

affueto minor fit lzfio , tefte Hippoctate.

fcilicet animz ad potentias fuas ufürpandas

'Tandem ebrietas fzepe mane fitim caufat,qua

applicatios per vaporum enim abundantiam

valde noxia eft,& fignum vitiati ftomachi;hzc

'non modice impeditur ab operationibus fuis;

odicum vinum curatur.

autem fitis per m

E

ïf

uti in dormientibus patet.

2. Quia linguz

De fomno. -

caro, cum fpongiofa fit, tanto vini humore

Probl. 1. Cur fomnus matutinus jucundior

A

. madefaGa, elevatur & intumefcit, atque ideo

eft? Refp. Hoc fieri, quia folis remeantis pro-

eberaffitiem non poteft fatis voces articulate

pinquitas e noftris corporibus halitus fopo-

exprimere.

3. Quia, ficut intra aquam con-

riferos denuo excitat, uti & vaporcs cx aliis

flituti ob nimium humorem loqui articulate

corporibus 5 cujus indicium eft, quod paulo

non poffamus, ut audiamur, ex defectu medii

ante, quam dilucefcat, aer obfcurior ac tene-

[* QOU . UA M U W - 3

ad loquelam requifiti, fcilicet aeris fuüfficien-

bricofior fit; quam effet, cum fol longius ab-

tis, ita & in ebrietate, cüm lingua & mufculi

erat,occupante videlieet & obícurante acrem

infervientes humiditate multa (int referti, &

vaporum copia, quam advenientis folis calor

totum os atque adjacentes partes füperfluo

excivit. Forte etiam caufa eft, quia in e(iste

humore madefcant, difficilius voces forman-

tempus matutinum ob teporem gratius eft,

tur diftin&e. 4.Quia anima in corpore confti-

& defatigationem , que in xftu tolerando

tuta in operationibus eodem modo afficitur,

fentitur; In hyeme vero ob delectationem,

.quo corpus ;:cum ergo multo ingeílo vino

quz ex lecto calido percipituar, & ob rímo-

tum per fe, tum per vapores hinc inde eleva-

rem frigoris fuftinendi extra lectum. Aliam

tos univerfz actiones impediantur ac labefa-

rationem dedit ftadiofus ille, qui accufatus,

" &entur, rationabile eft, etiam virtutem in lin-

quod fero nimis fürgeret, refpondit quoridie

?

gua refidentem deb

ili;ori, & inrrfua a&iopc

mane duas mulieres , folicitudinem & pigri-

aberrare.

tiam,; ad (e venire, & alteram quidem per-

Probl.ar. Cur braffica & oleum crapulam

fuadere, ut fürgat, alteram, ut manea: in le-

& ebrietatem folvunt & impediunt? Refp.

&o; interea vero dum has difce

ptan;äs au-

-1.cum crapula ex firmatis in ventre humori-

dit, tempus elabi.

t

bus crudis vapores ad caput & cerebrum

Probl.3. Cur (u

pra dextrum latus fuavius

"transmittentibus producatur, tum ex vaporie

dormimus? Refp. Hoc variis ex caufis pro-

'bus calidis eo deductis oriatur, merito 1llud

venire. 1. Quia fic pars dextra, quz magis

medicamentum crapulam tollere,aut ebrieta-

fatigata eft, magis etiam quiefcit. 2. Quia

. tem cavere,quod illos humores & flatus difcu-

fic faciior eft defcenfus cibi ad inum vene

triculi ; nam ventriculi os ad (iniftram ver-

tit, & humores craffos ad inteftina deducit;

vitiofos vero ad urinam infinuat, fimulque fu-

git; & confequenter hac rarione ex jecore

periora refrigerat vaporibus. Tale autem me

(uppofito, venisque meferaicis, tanquam ex

dicamentum eít braffica ; nam propter füb-

foco fübditi ignis, fervebit magis concoctio,

'dulcem füccum fubducit alvum;fproprer par-

ficque multiplices vapores fuperiora peten-

tes vero aqueas ferofos humores vino admix-

tes ad foóomnum conciliandum emittet. 3.Quia

tos deducit in urinam, per aliquas vero eraf-

fic cor minus premitur anguftiis, minusque

e"w fiores partes in ventriculo remanentes cere-

impediuntur actiones pulmonu

tio thoracis.

m,«& djlata-

-

brum infrigidat, atque adeo caufam doloris,

--

L)

fcilicet, nimium calorem, tollit.. Unde ZEgy-

- Preli. 3. Cur glires maxime pinguefcunt,

ptii olim ante cibum femper brafficam fume-

dum hyeme dormiunt? Refp. Quia, dum

bant. Sed quid mirum, fi in corpore braffica

latebras hybernas quaerunt, ealor in eis ob-

& vinum inimica fint, cüm etiam in terra ini-

torpeícit, qui, cum lente admodam carpat

mica fint, & vitis fru&ctum non ferat, fi braífica

humidum radicale, convertit interea pitui-

juxta illam fitconfita. Refp. 2. oleum ebrieta-

tam in eorum fubftantiam, & fic ea palti di-

n

tem impedire, quia per vifcofitatem humores

latantur. Quod vero etiam homines mul-

vini ad renes & veficam deducit, atque adco

tum dormientes pingueícant vel creícant,

caput minus vifcofis exhalationibus offendi-

ratio forte eít, quia per fomnium magis pro-

tur.

Deinde oleum in ftomacho ob acream

movetur concoctio, & confequenter etciam

levitatem füpernatat, unde via vaporibus in

nutritio & augmentatio corporis.

cerebrum tendentibus obftruitur.

is mediis

- Probl. 4. Cur mufica fomnum' conci-

Schola Salernit. aliud adjicit per hos verfüss

liat? Refp. Hoc fieri, quia anima ad can-

. Si noCturna tibi noceat potatio vini,

tum intenta, reliquorum fenfüum quafi ob-

" EHoc tu mane bibas iterum, €9' fiet medicina.

lita, fpiritus ad eorum officinas immitte-

Warfi du ganz trunken necbten fpat ?

re definit, eosque ad auditus organum

Jrink früb berxoieder, if? mein Ratb.

avocat, qui fpiritus humidum, fi quod in«

veniunt, in halitum folvunt. unde fit, ut

Ratio eft, quia ebrietas nonnumquam naue

tum reliqui fenfus utpote fpiritibus deftituti,

(cam parit, unde prodeft vinum modicum

tum

ä*iiuzm | LXVIL. Hoio,

531

[

tüm ipfe auditus, ob vaporem excitatum fa«

potentia locomotiva a fuis functionibus im.«

lSun

cile oporentur.

Atque hinc forte fponía in

pediantur, fed illi quidem fopiantur, non au-

j 0r.

Canticis dixit: Anima mea liquefacta eft, ut

tem organum potentiz locomotivg. ^ Acce«

&

dilectus.meus locutus eft.

dit vero etiam imaginatio, quz& in dormien-

(lue.

Probl. y. Cur triftitia fomnum adimit? Refp.

tibus plerumque fortior ac vehementior eft,

Cet,

utpote cui tunc ratio non obfiftit,

Potiifi-

1 3b

hoc fieri, quia tri(titia in homine prefertim

Cogitabundo, propter occupationem phanta-

ma vero cauía talis circumitionis eft nativa

Tite,

fiz, impedit concoé&tionem, vaporem diffipat,

. fenfüum vivacitas, unde tales homines ple-

&

x

rumque In

ujeti funt & a

Xug

& humidum con(umit, quod idem etiam me-

q

giles, & mülvt—;i'-s fe

la

ditatio & leCtio, ac qugvis alia actio vehe-

negotiis immiícentes.

x

1

Proll. 10. Cur galli ftato no

&

lis tem .ore*

mensíacit. Undealiqui etiam dolores capi-

tis ex vaporum abundaatia ortos per ftadium

expergefiant, uti & homines aliqui?

efp.

r

nonnunquam depellunt.

Alios putare, quod id fiat propterea, quod

p

gallus quiete fatiatus fit & recreatus, depul-

Proll. 6. Cur fomnus triftitiam fugat? Refp.

fo de pectore & in omne corpus deftributo

.hoc ipfüm propterea facere, quia rerum tri-

: aliig

ftium cogitationem amovet, & melancholici

cibo. Aliiputant, hoc fieri, quod gallus, ut-

ul

pote avis folaris planete fuo orienti gratule-

humoris malitiam emendat, & fpiritus turbi-

h

dos atque obícuros

tur. Conimbr. probabilius dicunt, hoc ex

Y

» qui fünt moeroris caufa,

nativo temperamento galli provenire, quod

abfumit.

m

przcalidum eft, ac facile cibos digerit, unde

calor

Probl.7.. Cur alios, fi legere coeperint fom-

Ordinarie circa mediam noclem íeníüs fol-

nus occupat, etiam nolentes ; alios vigilare

t

vuntur, eodemque tempore eidem a proprio

volentes liber fufceptus reddere pervigiles

phantafiz inftin&tu cantus & alarum plaufus

Y^

poteít? Reíp. Hoc fieri, quia, quando aníma

1ndo

impératur. Quod vero gallo a natura con-

difficultate aut tedio rei vi&ta fefe non ferio

venit, hoc aliis ex confüetudine & certo vi-

Itf

applicat, tum vaporum copia in cerebrum

ifu»

vendi modo-competere potefl, vel etiam ex

liam

evedta , ob defectum contrarii aggravat ca«

caliditate ftomachi cito concoquentis auc fti-

put, meatus accludit, & fic foporem indu-

TU

Ccits At, fi anima ferio alicui rei fe applicat,

giditate ejusdem, ex qua fit, ut parum dige-

i[idic

rat, atque adeo exiguos bumores

tum fpiritus vitales, qui ad talem operatio-

fomno minime (ufficiedtes emittat.

pro longql

lgt

'"em neceffarii fant, refitunt vaporibus, eos-

d

— Proh. 11. Ana vigilia vel fomno homi-

. que diffolvurit, & confequenter (omnum im-

nes vitam aufpicentur? Refp. cum fomnus

nle

ediunt, Atquehínc patet, ratio, cur etiam

E

É

dicatur talis foporatio fenfüuum , a qua ali-

landus aquarum decurfüs fomnum conci-

quis expergifci poteft, ideo proprie a (omno

-liet, quia videlicet ille animam a feria cogi-

'us

vitam non inchoari; quia;vero etiam íeníi-

.tatione avocat, atque adeo facit, ut vapores

bus non utitur infans, ideo neque proprie vis

n

contrarium non habentes przvaleant. Patet

item, cur clamor moleftus canis vel alterius

gilare dici poteft. Dicendum ergo; quod vita

gl

inchoetür a torpore, per quem ab utero ma«

Qu

- animalis a fomno impediat , quia videlicet

ternoad vi

vt

anima tali clamore irritata vehementes actus

giliam, quam in nativitate inchoat,

tranfit,

*

z

-odii, vindictz, indignationis &c. elicit, unde

Probl. 12. Quo

modo vaporES in -cerebru—n'x,

X

a fpiritibus in cerebrum afcendentibus vapo-

afcendentes frigidari poffant , cum tamen

na

rum vis & effeQibus impeditur.. .

cerebrum ex natura calidum fit? Pro Refp.

"

Probl. $. Cur aliqui in fomno difputeht,

^nota, fomnum duplici ex caufa oriri Arifto-

[ofle

carmina faciant? Refp. Hoc fieri; quod tunc

teles Conimr. & alios exiftimare. 1. Evapo«

uia

non adimatur intellectui fimpliciter facultas

ràtio & obftructio meatuum , per quos fpiri«

I(f'UC

operandi, fcd tantum operandi libere ( ad li-

tus animales excurrunt, nam cum quis f&

8[?*

" bertatem enim fpedlat perfeta folutio fen-

quieti dat , refrigeratur nonnihil cerebrum * * ,

füum, quz non habetur, fi meatus obftru-

( otium enim frigus comitatur) & confequen-

L od

,

—

ünt

&i funt ) ii ergo, quorum meatus minus ob.

ter Vapores in cerebrum afcendentes adden-

j0m

firu&ti funt, de calibus obje&is, qux per diem

fantur & concrefcunt, eo modo, quo hali«

volvunt & vehementer amant, diíputare &

tus coit- & in aquas vertitur, tum adden«

ob

loqui iacipiunt , non tamen femper valde

fata exhalatio deorfum tendit juxta naturam

rqu

Ut

exac&te, quia ob fomni impedimentum phan-

fuam, & obturar meatus, per quos fpiritus

|di

taíía perfecte uti non poffunt, a qua tamen

animales-d externorum fenfüum organa ef-

- intelle&o vel maxime dependet. Talesantem

fundendi erant. 2. caufà eft revocatio fpirituti

yule

inü

homines plerumque íanguine & fpiritibus

animalium in cerebrum; nam f(icut cor in ti-

abundant, ob quorum proinde abundantiam

morerevocat fuos fpiritus vitales, qnos di(lri-

o«

jam

& circumcur(ationem tales 0peraci*0ncg eli-

buerat ( unde pallor & tremorin membris ex«

ciunt.

ternis oritur) ita & ipfum cerebrum naturali

d«

Prob.9. Cur aliqui node obambulant;

inftin&u ad conciliandum fomnum fpiritus

nam Galenus narrat;fc integrum fere ftadium

animales revocat introrfüm, velapud fe reti«

j

net.

Hoc notato Refp. Conimbr. licet cere«

(b«

peregiffe ? Refp. Hoc fieri, quod via, per quam

cerebri facultas ad motum pedtoris & ar-

brum calidum fit, tamen multo eft frigidius,

[ C

'tuum influit; laxior eft, quam ea, per quam

uam cor & cetera membra, & pr&terea etid,

uffl

in fenfüuum externorum officinas illabitur; utdi&tum, ipfo otio, cui fe homo táli tempore-

n

unde fit, ut non zqualiter fenfüs exterigres & | tradit, magi

.

apos

üt

s frigefcit; unde H,t" ut ficut v

Bbbbbba

res

Jïï;

um

"

932

IBibliotbecee Manuulis Concionazoriæ

res calore folis e loc.;ïs humidis evocati, ubi ad

ita per venas anguftas quales hi habent, egre

humor e cerebro defcendens effluit, atque

J

mediam aeris regionem veniunt, ab illius frie

goreinfrigidantur & condenfantur, & fic pon-

adeo, dum diu in illis infiftit, Ífóomnum caufàt.

|

dere füo decidunt; ita enim hocipfüm vapoe

Probl. 18. Cur fomnus (udorem movet ?

ri ventriculi, licet calidus fit, contingit, (iad

Refp. Hoc fieri , quia in fomno ficut alimen-

ipfum cerebrum frigidufculum perveniat.

tum melius concoquitur , ita copiolior quo-

Probl, 13. Cur externz facultates laffantur,

que halitus a vifceribus ad cutem educitur.

& fomno indigent , non autem facultas nu-

lInde, cum talis vapor in fornno in obftacula

triendis nam hzc (emper operatur, & nun-

le&i inpingat, neque per motum diffipetur,

Á

quam in otio eft? Refp. Hocfieri, quia exrere

in fudorem concrefcit. Cur autem aliqui Ia*

ne facultates munus füum obeunt auxilio

tim abinitio (udent, putant Conimbr. cauíam

fpirituum animalium, qui cum (int pretenuis

effe, quod calor intus revocetur, atque adeo

& evanide fübftantie, facile confumuntur;

facultas retentiva humorem, quem intus con-

dum potentiz laborant. Unde neceffe eft, ex

tinebat, dimittat. Ego tamenrectius putarem

dete&tu fpirituum potentias defatigari, & fom-

dici, caufam hujus experientiz effe, quod per

no indigere. Potentia autem nutritiva vel

calorem pori hominis laxentur, atque adeo

ombino non indiget fpiritibus animalibus,

humoribus intus latentibus via aperiatur ad

vel, fiindiget fpiritibus naturalibus. hos ipfos

exitum, quam ipfam etiam ob caufarrin ma-

ä

femper producit de novo, vel confervat. un-

gno zítu, vel poft vcehementem motum, (uda-

de fit, utnunquam ex defectu fpirituum fati-

t

re multum (olemus. . Quod autem aliqui df*

etur, & fomno indigeat.

E

ficulter fudent, ratio eít, quia duram cuteim

Probl. 14. Cur primus

(omnus ar&tior effe

|

habent, atque adeo pori difficilius laxantur.

»*

folet? Refp. Quia initio major humoris co-

Probl, 19. Curlaífitudo, tenebrz, filentium

piain fupremas partes evadit, quz, ut paula-

& fimilia ífomnum conciliant, cum tamen nul-

tim abfümitur, ita ífomnum gignit vehemen-

tiorem.

Hinc & infantuli primo ztaiis in-

lam exhalationem alimenti, quam pro cauía

fomni atfignavimus , continean:? Rcfp. Hoe

;?

greífu alto fopore opprimuntur , donec zta-

tis progreffu humorum copia deficiat.

fieri, quia omnia, qux animam colligunt, &

a fenfuum diftractione abducunt, magnopere

À

Probi. 15. Cur aliqui cito a fomno exper-

fomnum juvant; nam applicatio fenfuum

efiunt, alii etiam clamoribus & tunfionibus

remifía, & ad pauca fe porrigens,, ut minori

excitari vix poffunt? Pro Refp. Nota, animal

conatu fpiritus evocat, ita facilius patitur eos

dupliciter ceffare a fomno 1. fponte fua, fi

intus revocari detinerive, & via

4

Íciiicet abfoluta conco&tio eft, vi naturalis

ritus foras trajiciunt, occludi.

$, quibus fpn

*j

z

z

caloris, qui ad id fe collegerat; tunc enira

Probl. 2o. Curlactucz, amygdala, papaver,

calor & fpiritus robuftiores effedi ad extee

riora organa diffunduntur.2. Aliena vi & in-

lac, vinum &c. fomnifera dicuntur ? Refp.

Ideo fic vocari, quia plurimum vaporem

terpellatione. — Hoc not. Refp. Quod aliqui

citius expergefiant clamore, inde provenire;

furfum efferunt, & humido fuavique halicu

cerebrum irrigant.

quod anima appulfü foni & auditoriz ima-

Probl, 21. Cur no

inis ftimulata ad audiendum actum concur-

&urnum te;npüs ap.t»:ifïi-

mum íomno etle dicitur ? Refp. Hocfieri, tum

rit íonumque dignoícit, 1. quidem obícure;

p—

& quafi per umbram, mox alacrius & diftin-

quia ipfüm nodlis filentium quietem advo-

cat ; tum quia circumfufi aeris frigiditate in-

&ius, fubindeque per vim expulfivam fa-

ciens majorem conatum immittat fpirituum

natus calor facilius fefe colligit, & ad interio-

ra revocat, cum fomnus, teíte Ariftot, fit an-

copiam, quorum irruptione fenfüs commu-

Unde etiam

nis aditus, vizque ad feníoria pariter refe-

tiperiftafis naturg conveniens

Poetz finxerunt Kegíam fomni prope Cim-

rantur. Ratio vero, cur aliqui difficilius evi-

e "

gilent, eft, quia pauciores vel hebctiores fpi-

merios populos, apud quos:perpetua nox

reperitur, effe edificatam.

ritus in organis fenfüuum retipent, aut ob-

*

Probl. 33. Cur, quando ingens folatiam

flru&iores habent tneatus.

Probl. 16. Cur plerumque ii, qui multo ac

menti obortum eít, dormire minus commode

vario cibo fe ingurgitarunt, difficulter dor-

poffumus? Refp. Quia per folatium calor na-

turalis diffunditur, & non permittit fümum

miunt? Refp. Hoc fieri, quia, ut ignis con-

eítu lignorum, ita nativus calor nimio cibo

afícendere ad cerebrum,. & fic homo non

fuüffocatur & obruitur, ac tarde concoquit ;

dormit, (ed dilatatur per tocum corpus.

tarda autem concoctio fero & fegniter vapo-

Probl. 23. Cur poft labores facile fuaviter-

rem exhalat; idque potiffimum accidit, cum

que obdormifcimus ? Refp. Quia in labore

diver(i generiis eduliis plenus eft venter ; tum

calor difpergitur per continuum motum ad

enim, cum alia tardius, alia citius in chylum

membra exteriora, qui e converío poft la-

vertantur, coalefcit ftomachus, & ab officio

borem ad interiora colligizur circa loca dige-

ftionis virtuti deputata, & facit digeftionem,

fuo impeditur. Preterea vero etiam frequens

erüctario huc illuc corpus veríatnec halitum,

a qua caufantur vapores, qui procedunt a

re&ta via in fublime rapi finit.

corde ad cerebrum, & obfílruunt' meatus,

Probl. 17. Cur ii, quibus veng non appa-

per quos calor naturalis ad membra exterio-

rent, fomniculofi funt? Refp. Hoc fieri, quia

ra deberet diffundi, & (ic frigefactis & cra(fis

ficut per fiitulas graciles aqua guttatim ac

redditis iftis membris exerioribus ex frigidi-

tate cerebri caufatur fomnus.

lente d;curric, per amplg celeriter elabitur

Frij

J'itulus LXVII. H;ma.

933

ägrc

&Ne

'Prabl. 24. Cur multum dormientes fünt

ac plamæ Fub&än«tïam convertit, Unde &

lt

male difpofiti, & male colorati? Refp. Quia

planta utitur radice loco oris (quo nutrimen-

in fomno multz colliguntur humiditates,

[:0

tum accipiat) medulla pro ftomacho, corde

lh.

qu& in vigilia expelluntur, quia non poffunt

& hepate( in quibus nutrimentum digerit, &

in corpore confumi, & fic petunt cito ejici,

m

digeftum partibus fingulis per venulas fübti-

tür,

ünde ad (uperficiem corporis,

& przcipue ad

les transmittit ) ftipitem pro corpore medul-

faciem,

fe conferunt & fic malam diípofitio-

NH

lam continente, corticem pro cute (tipitem

tür,

nem & calorem caufant, ut patet maxime in

protegente, folia vero ad fru&tuum defenfios

ü

phlegmaticis ,

nem, & nodos loco nervorum membra collie«

hïk

fomnti.

| qui pre cætcrig longioris funt

llài]

gentium accipit, fru&tam vero in ufüm viven«

tium, & ornatum univerfi, & pro fpeciei

de0

Probl.25. Cur nullus dormientium fentit,

n

moventur autem non pauci, cum tamen mo-

confetvatione, gignit. Ec in hec univería eie-

mentorum qualitates proportionaliter diítrie

lem

tus requirat majorem copiam fpirituum,

K

quam fenfüs? Refp. Duas hujus reijrationes a

buit. Terreum namque in ftipitis & dararum

partium fübítantiam tran(it, humidum aquo«

de

nonnullis afferri. 1. eft, quod, cüm motus

fum in folia & corticem , aereum fübtile in

tl

non nifi fiat per infomnia, vis motiva a viima-

florem, viícofum ia fructum affamit; in eo

um

ginativa aut alia facultate, quz fomnia ciet,

l(fa-

commota agat, unde cum talis facultas torum

autem, quod fementis vicem agit, igneu:a de-

calorem & (piritus ad fe pro motu eliciendo

litefcit. A terra itaque;utait Ariftoteles, pian-

d

n

trahat, fenfus tali calore deftituti operarinon

ta habet fixionem, ab aqua coadunationem,

i

poffunt. a. eft, quod fpiritus animales ad mo-

ab igne confolidationem , & partium termie

MM

t

nationem, ex aere & igneraritatem; dilatatio»

tum neceflarii per amplam doríi inanitatem

lm

ad pe&us & reliquos artus mittantur ; ad fen-

nem, extenfionem; fructuum maturationem

l.

uum vero organa per nervos ferantur. . Un-

perinde ac in ficilibus ignis partes aqueas/

: x

u

de facile fieri

poteft, ut moveri animal, non

confumit, & terreas conjungit. Materia ergo

]

ha

autem fentire poffit,

plantarum fünt vapores terrei & aquei coa-

fiita facultatis imagina-

T:

tivx imperium exiga

te

gulati , forma vero ea, quz ad operatio

n

Xe

certas determinat. FHoc notato Refp. T

d

Probl. 26. Cur homines a fomno

N

potiffi-

um

mum pandiculentur & diftendun

tur?Refp. Ut

ram dici matrem plantarum, quia matris in

0r1

morem femen füfcipit, & alimentumi fuppe-

vaporantia excrementa

» quz tum ob ingefti

€0$

cibi concoctionem

» quz in fomno maxime

ditans maturat in fructum; Solem vero pa-

fit,

trem dici, quia non fufcipit femen, fed pràe

h

tum ob quietem ipfam , exorta fünt, ex-

ducendo difp

pellant; natura enim comparatum

ofitiones in femine, perind: ut

eft, ut per

pater a&tive folum concurrit.

![,

infenfibilia officula excrementitii il

li

vapores

P

in cute diftenía a nobis excernantur.

Probl, 3. Cur plantz non æqde in aqua,

n

Probl. 27. Cur infantes per motum cuna-

aere acigne , quamin terra, pullulant, cum

li

non minus in illis fingulis, quam in terra fünt

rum facilius in fomnum. delabunt

ut? Refp.

Quia humores per motum diffui

cerebrum

permixtz elementorum qualitates ? Ref;

(fj

Quia in omnibus plantis abundat terreus hu-

üm

movent & fopiunt, quod non fit

in adultis, ut-

mor, unde in aere & aqua plerumque fuffi-

V0

pote g-ui'funt üccioris cerebri.

eiens nutrimentum ( paucis eXceptis) non

inveniunt, in igne vero propter nimium cae

:Fn-

$.IL-

;ï

i«

lorem mox 'emarccfccreng

i

De triplici anima.

Probl. 3. Cur plantarum qüædarh calädä,

m

quedam humidz, dicuntur, cum tamen

|ith

( ' dm etiam hujus triplicis animz »cognitio

abundent terreo humore, qui ficcus & frigi-

0X

non modice ad eorum

»quae hactenus di-

dus eft? Refp. Quia, licet omnes plantz (int

Qa fünt,

meliorem intelligentiam conducat,

terrez potius fecundum partes integrales, &

H

placet d

e

*

a principio materisli, fecundum tamen par-

jde

! his etiam pauca quedam prcble-

mata afferre.

tes virtuales & gradus qualitatum (epe etiam

]s

aliorum elementorum naturam

/ff

tes participant.

.

au:t." qualita-

DE ÁNIMA VEGETATIVA,.

QR

De planiis in genere.

"Probl. 4. Cur quedam plahtæ funt ferti-

les per multa tempora, ut ficus; quedam

)r'

autem uno anno requiefcunt, altero fructifi-

P,r?bl. I . Curlterra ab Ariftotele plänta-

re

cant, ut olive? Reíp. Quia priores habent

rum tpater, fol vero pater earum, appella-

tur? Pro Refp. Nota modum quo plantz ge-

abundantiam caloris & humoris unctuofi ;

d*

nerantur. Primoitaque virtus & influxus coe-

pofteriores vero uno ango tantum fructuum

^g

emittunt, ut integer annus fequens illis ne-

leftis füperficiem terrz penetrans partes fub-

)

tiliores quibus vis feminalis oculta ineft, in

ceffarius fit ad humoris reftaurationem.

fumum refolvit, rurfusque condenfat, & in

Proll, . Cur quxdam plante fünt magis

M

radicis fpeciem transfigurat, hxc terrz infi-

fertiles in juventute; aliz contra? Refp. Quia

Xa virtute caloris connaturalis & coeleftis hu-

priores in juventute plus abundant calore &

;

morem terrz circumjacentis alterat, & qux

humore; pofletiores vero in juventute tan«

l,

tum habeut humoris, uta calore naturali di«

naturz füg !c'onvenicns eft actrahit, & ia,f?am

»

Bbbbbb 3j

geri

l,

934

Aübliotbese JManualis ! Concionatori

f

geri fatis nón poffit, qui tamä,qüï'a in fenectue

aromatice , ut Balfamum; alie tantum fee

te paulatim minuitur;hinc obediens fit ealori,

j

cundum corticem, ut cinnamomurm ; aliz

i

K

& propter meliorem digeftionem facit ferrilé

fecundum florem, ut nux.

plantam, ut in piris & amygdalis cernere eft,

- Probl, 15. Cur mafculz plante plerumque

ü

. robl. 6. Cur plantz quzdam in [principio

füntafperiores, duriores, ramofiores,& rigidi-

faciunt frué&tus amaros, quzdam vero dulces ?

ores, quam fcemininz ? Refp. Quiaille plus

Q

Ü

ARefp. Rationem prioris experientiz effe, quia

abundent calore & ficcitate, quani (temininz ,

Di

prima digeftio arida eft & pontica propter hus

unde partes illarum magis conftringuntur ad

?

j

Amoris attracti craffitiem , & propter caloris

invicem,& faciunt arborem fpiffiorem ; inten-

digerentis paucitatem & debilitatem; hinc

fio autem caloris multiplicantis humorem, &

j

talium plantarum fru&tus ob humorem cru-

extendentis in plures partes facit ramofiorem;

g'x

dum & indigeftum amarus efficitur, Ratio ve-

unde & mafcula planta eitius pullulat, fortio»

n

ro pofterioris experientis eft, quiatales plan-

remque emittit odorem, quam foemina.

f

t& habent fru&tus magnz raritatis etiam tem-

. Probl, 13. Cur quaxundam plantarum fru-

ü

pore digeftionis; G&.cum (int meatus magni

Gus citius matureícunt, ut mora, cerafa & fi-

Ü

& ampli;fequitur calor digerere füfficiens hu-

milia; alii vero tardius? Refp. priores citius

Amorem naturalem ad frudium maturandum,

maturefcere propter fufficientiam caloris po-

und: talis fructus ab initio dulcis erit.

tentis humidum concoquere; & propter obe-

Probl. 7. Cur quzdam plante producunt

dientiam humoris non refiftents actioni ca-

fru&tum ante folia, quzdam poft, quzdam fi-

loris. Pofteriores vero tardius maturari, quia

E,:(-s

mul cum foliis? Refp. Rationem primz partis

crafliori conftant humore, quem calor natu-

us

- effe, quia tales|plantz habent multum humo-

ralis tam cito digerere non poteft.

rem unctuofum materialem adfructum, qui

Probl, 14. Cur maícularum plantarum fru-

prohibet humorem aquofüm, ne afcendat in

&us fünt ficciores, breviores & maturiores,

folia, aut prorumpat ante fructum in planta.

quam fcemininarum ? Refp, Quia foliditas &

ä

Ratio fecundz partis eft, quia ejusmodi plan-

conítri&tio venarum arboris mafculz prohi-

tz humore aqueo potius, quam uncuofo,

bechumorem multum emitti ad unum locum

abundant, undeisa calore folis citius attrahi-

arboris five plantz , ut

*s

s

convertatur in (ubf-

$

&ur ad locum produ&ionis foliorum, quam

ftantiam fructus,

ä

humor unduofuüs ad productionem fru&u-

Probl. 15. Cur fructus dulces

citius.fatiänt,

um. Rario tertiz partis eft, quia tales planta

quam acres? Refp. Quiaacres habent parum

" habent humorem zqualiter attemperatum,

alimenti, multum excrementi ; unde mínus

unde etiam zqualiter a calore folis in

E

i

folia &

fatiare poffunt, quam dulces fru&tus; hienim

f

£ructus attrahitur.

hoc ipfo, quod magis conco&i fint, plus etiam

. Prell. g. Cur omnis planta, maxime arbor

t

materiz ad nutriendum apte continent.

j

.. fümmam rotunditatem, & quafi coelumnalem.

Probl. 16. Cur fru&us acres a paleis & ftta-

figuram, affectat? Refp. [d contingere propter

mine ad maturitatem perducuntur; mites au«

uniformem extenfionem humoris a

partes

tem & concocti a putredine confervantur 2

laterales, & propter uniformem actionem ca-

Refp. Quia ftramen & paleg calidz fünt, &

loris digerentis humoré in tota fui fabftantia.

magnam vim attrahendi habent; unde per

Probl. 9. Cur plantz habentes craífum cor-

calorem concoquunt humores, & per vim at-

ticem plerumque altiores füunt aliis , ut in

trahendi faniem omnem füffocant, & a pu-

5

piro & palma cernere eft? Refp. Quia craffities

tredine confervant.

corticis humorem recipiens non finit humo-

Probl. 17. Cur multi

ex f.'rluþ&ibus, Y. g.

rem defluere, & den(itas evaporare calorem

ficus dentes offendunt, cum tamen infigni

ï

naturalem ; unde neceffe e

A

jn altum aícendere.

2

ft, þalcm plantam

mollitie & dulcedine conftent? Refp. Quia

gingive fea lenitate adharent, feque prz-

.

Probl. 10. Cur plante

edam flores pro-

molles inter dentes infinnant, & putredinem

D

ducunt, aliznon? Refp.

Q

uia priores habent

per fuam calorem cito conficiunt.

Ariftote-

l(;

humorem fübtilem & purum in medulla, non

les putat etiam propter granorum duritiem

tamen per omnia terminatum, ncc digeftum

dentes celerius defatigari, cum manducan-

fecundum ultimam fru&tus complexionem,

tur ejusmodi fructus.

* difpofitum tamen ad fructus produCtionem.

Pofteriores vero non producunt propter ni-

De anima jänjïtiva.k

miam humoris vifcofitatem , propter quam

— JProb. 1. Cur marina animalia plerum.

humor non poteft fübtilis effici, nec dilatari

que majora funt & pinguiora terreflribus ?

in floridam fübtilitatem , ut in ficu patet.

Refp. Duplici ex caufa id fieri. r. quia fi-

Quandoque vero flores non producunt pro-

milia animalia tuta fünt ac prote&ta ab omni-

5

pter humoris liquiditatem, quia fcilicét non

bus caufis externis , que alimentum ter-

í

poteft in lloris fubftantiam coa

reftrium animalium abfíorbent, eo quod

in floribus, & (imilibus.

gulari, ut patgt

*

aquarum humiditas ac frigiditas refiftat; un-

Probl. 31. Cur quedam plante fünt aro-

de zítus, tempeftates, ventos, algores non

maticz, quedam non? Refp. Quia caufa aro-

ita perfentiant, maxime cum àd

rofunda

maticitatis, fcilicet ficcum terreum fübtile

maris pro libitu fe fübmergere poffint, ibi-

commixtum fübtili aqueo, magis, in una repe-

