receffiffet, fe aliquid melius habituram. Verfa feff. 1. 6.

in perfecta Dei per amorem fruitione felici-

& reverfaintergum,& in latera,& in ventrem,

tatem fuam quserunt , juxta illud Davidis:

Pít143. Beatum dixerunt populum, cui hzec funt ;

ades.

& dura funt omnia, & tufolus requies; & ecce

/

i

*

S

V. I5.

beatus populus, cujus Dominus Deus ejus.

. 1V. AdimaginemDei fa&taanima rationa- S. Bern, f

Sed priores duze funt minus

propriæ felicita-

lisczeteris omnibus occupari poteft; repleri de Dedic,

.tes, utex definitione patet.

omnino non poteft; capacem enim Dei,

quidquid Deo minus eft, non implebit,-

$. H.

t Did '

V. Nulla re fruitar anima cum libertate, S. Aug.de

EX

c€

N

nifi qua fruitur cum fecuritate, nenio aute lib- arbitr.

SCRIPTUR A.

fecurus eft in his» bonis ,

t

amittere.

quae kpoteft invitus

Ecclef.31. [.

eatus dives, qui inventus eftfine ma-

y.8S.

VI. Ideo Deusfelicitatibus terrenis amari-

Idemf. 29

- Ibidem'm' :

cula , & qui poft aurum non abiit, nec

tudines mifcet, utilla quzeratur

fperavitin pecuuia & thefauris; quis eft hic,

jus dulcedo non eft fallax.

,felicitgs , Cu- fup. Matt.

& laudabimus eum ?

VII. Beatum effe tam magnum eft bonum , Idem in

Y. I2.

Pf. 32.

II. Beata gens,cujus eftDominus Deus ejus.

uthoc & boni velint & mali. Nec inirum eft, Pf. 118. 1j

]hid

lII Popule meus , qui te beatum dicunt,

quod boni propterea funt boni ; fed illud eft

Tai. 3. v. ip

fite deci

L

diífipant.

piunt, & viam greffuum tuorum

mirum,quod etiam mali propterea funt mali,

phoAd

ut fint boni.

tIo fc' g'

R. P. Lohn. Bibl,

üan. Tom. I,

Hhhhh a

$. IV.

Bibliothece Manualis Concionatorie

296

(ju05

S. V.

cus vero, fi extra hunc locum violenter moe

Toità

veantüur : ita cor hominis Deo velut centro

EXEMPLA.

fuo quiefcit ; extra illum veroirrequietis mo-

"

Pf.26.v.4. [.

David , in quo poneret felicitatem

tibus agitatur.

S

ï

^ fuam , ipfeindicavit, dum d'xit: Re-

5. VI.

nuit confolarianima mea , memor fui Dei , &

Á

ASCETICA..

f

PL35' 4 aoleCratus fam.. Etiterum: delectare in. Do-

ia de felicitate przecipue bene noffe

Lemls 'c?o

mino , & dabittibi petitiones cordis tui.

I Tl

O.

de fümmo

g

E.cclef, 9.

l Salomon poftquam nihil negaffet oculis,

debet Afceta. Primum eft, ut cert

". bono €. Xe

(

V. t9.

fibi perfuadeat , felicitatem in fummi boni

nec prohibuiffet cor faum, quin omni volu-

ptate frueretur, & oblectaret fe in his, quae

poffeffione confiftere , atque adeo in nulia re

|

przeparaverat, vidit tamen in omnibus vani-

creata felicitatem objectivam hominis con-

ftitui poffe, cum omnis talis res finita fit, ac

tatem, « afflictionem auimi , & nihilperma-

neére fub fole. -

proin capacitatem appetitus humani exple-

Msrulüs

. ]IL.. S. Ambrofius,cum apud divitem quen-

renonqueat. Solusergo Deusfelicitas obje-

&iva dici poteft, ac debet,

L5.c.3. dam hofpitem divertiffet, &;ille fe nihil in

vita adverfi paffum effe ja&aret, & veltigio

Il. Alterum eft, ut pariter fibi perfuadeat,

cum fuis receflit, dixitque fe difcedere, ne

hujus boni poffeffionem non aliter , quam per

unionem moralem. feu amorem, fieri polfe;

cum homine perpetuis profperitatibus ufo

ftatim periret. Vixque recefferat , & ecceto-

per hunc enim amorem conjungit fe homo

cum fummo bono, atque adeo ipfo, quo mo-

tum hoípitium cum omnibus incolis videt

do fieri poteft ord naria via , iruitur.

hiatu terrae abfoxptum.

— ]ll. Tertiumeft, ut fciat;huncamorem du-

$. V.

plicem effe, affe&ivumfcilicet, & effectivum,

Frd 32

per quorum priorem gratulatur homo Deo

v- 23'

SIMILITUDINES

fuum effe, gzaudetque ipíum effe fummum bo-

num , quod ab omnibus jure merito appeta-

- Qualitas.

tur; per pofteriorem vero omnia, quae velin-

tra fe, vel extra fe agit, ad hujus fummi boni

Arifton.

L

í

feu Dei majorem gloriam & beneplacitum

apud Sto

yL Si

ut nihil juvat zegrum le&us, quem pe-

ordinat.

f xor.

des aurei fulciunt; fic

neque ftultumfe-

lic tas externa.

P

$. VIL :

Philo Jud.

VisP.

in lib.

li. Sicut necignis,nec terra,nec aliud quod

MISCELLANE A.

Bakthif

uod de-

ex elementis mundum conítituit , fed om-

Àlyc.31.

ter pejori nia fimul ; ita felicitas quoque nec in corpo-

" Qualitas.

ales interrogatus, quis effet .fe?ixl?ïaae&.l..r. '

infidietur. ris , nec inanimzefolius bonis confifit, fedin

LT*

C. K,

congerie utrorumque.

refpondit; qui corpore fanus & animo

Seneca in

Iil. Sicut Hiítrio non eft felicior, quod in

eruditus feu caítigatus elt ; /cuPiditates cnim

moral.

(cenis adornatus Rex aut Deus videatur ; fic

animl morbi funt.

"

m dicebat ;S*-Ob- £

nec homo fortunze muneribus felix cenferi

Il. Diogenes veram felici:ate

poteft, cum omnia non propria, fed aliena fint.

quze faceret, ut mens & anima in perpetua ?**

tranquilitate hilaritateque collocaretur.

S; Aug.de

IV. Sicut tota vita corporis anima elt ; fic

.

tas? Ii)ïd.

lib.arbit.. beata vita animze Deus eft..

Ill. Socrat»s quzerenti,quid eflet felici

Granat.

V. Sicut Materia prima , quia potentia e

t,

voluptas, refpondit , quam nulla poenitudo

loc. com.

fequitur.

;

f. 858.

femper appetit, quod haberenata eft ; ita cor

uid effet morta- Laert.l. 6

hominis, quia omnium bonorum capax eft,

IV.. Antiffhenesrogatus, q

Thom,

libus beati(imum ? felicem mori, refpondit

.r: !

Xenp/3

/ | femper ad ea, quibus caret. inhiat,femperque

- Stob. f.

65

odio praefentium , & cupiditate futqrorum

V. Jamblichus fclicem effe dicebat, qu

l,

Lj

laborat.

Deo, quat«nus fieri poteft, fimilis fuerit, per-

Ibid.

V1. Sicutunusfol magis, quam omnia

VCCE—

fectus , fimplex , purus, & feparatus ab huma-

na vita.

li luminaria , mundum illuminat ; ita uxius

if* 1 0. |

Dei poffeffio magis fatiat, quam fi omnes

VI. Nil beata víta defiderat, nihil requirit,

är

nullo eget, fed feipia contenta eft.

.c. 8.

res creatas quis poffideret.

Tbid.f. 859

VH. Sicut pueruli.cuma parentibus aliquo

VII. Omnis eft Deorum beata vita, homi-Ibid. c. 3.

mittuntur , fpectaculis rerum occarrentium

num autem, quatenus in' ea elucet quoddam

aCtionis ejus exemplar.

occupati , omittunt id facere, propter quod

miffi funt; ita multi homines rerum huma-

Vlil. Scito, eum non bonum effe, quem Seneca

narum pulchritudine capti, finis , obquem in

vulgus appellat , ad quem - pecunia. magna ep. 43-

hunc mundum miffi funt, oblivifcuntur.

confluxit , fed illum , cum bosum omne in

Anonym.

VIII. Sicutvastriasgulare aglobo penitus

animo eft, ere&um & mirabilia calcantem,

repleri non poteft, ita cor humanum triangu-

qui neminem videt, cum quo fe commuta-

tum velit,qui hominem ea folum parte zefti-

lare per totum globum mundi fatiari non

poteft , fed per folam SS. Trinitatem , ad

mat, qua homo eft, qui natura Magiftra

utitur , ad illius leges componitur, fic

quam capiendam fa&um eft, repleri poteft.

Ibid. f 858

IX. Sicut offa humana, fiinloco fibia Deo

vivit, quomodo illa prefcripfit , cui bona

m vertit.

praefixo manent , dolorem non ipcutiunt; fe-

fua nulla vis excut?t,qui malainbonu

L

IX. Niü

Pervor.,

- Titulas LPL.

197

Cicero 5.

"'Tuícul.

IX. Nifi ftablili & fixo, & permanente bo-

: g.. XIll.

no , beatus effe nemo poteft; nihil enim inve-

teraíce:e, nihilextingui , nihil cadere debet

AUTHORES

eorum, quaein vita beata confittunt , nam qui

timebit, ne quid ex his deperdat , beatus effe

:

L Leonardïus Leffius de fummïo bono.

non poterit.

lL. Ludovicus Granatenfis in locis com-

Plutarch,

X. Solon dicere folebat, neminem ante

lefle,

munibus. fol. 853.

t umpo

in grac.,

mortem beatum dici poffe ; folam enim

III. Jofephus Langius in Polianthza. V.

-lbono 1

eodem & V. Beatitudo..

]

*P9Pht. fhanc oftendere , qualis unusquisque fuerit;

. dum vixit.

IV. Laurentius Beyrlinck. V. eod.

' !

DA : MMMWHW)

DITULUS LEIL.

CTOR ROV OO R

S

ter amplä&i,nec ob contfaria accidentia ab

eo deQe&i.

QUO AD ESSENTIAM.

II

$

'Dej:fni——tio.:/

I

EX S. SCRIPTURA.

uftorum femita quafi lux fplendens p/rb4 Prov. 4,

Eccl. 35. T ^ft ardens & efficax defiderium vobationi

-J

dit, & crefcit usque ad perfectam diem " *

V. 23.

fuze perfe&te fatisfaciendi.

Hüuc enim

refpexit Siracides, dum dixit: in omni-

. L. In omnibus operibus tuis przecellens Éc*l 12-

.2

efto : nec des maculam in gloria tua.

bus operibus tuis praecellens efto: ne dede-

Ill. /Emulamini charifmata mejibra: &ad-F

Cor.12.

ris maculam ( per feco

«

»

3

;

in gloria tua.

rdiam & tePorem)

huc excellentiorem viam vobis demonttro.

IV. Solicitudine non pigri, fpiritu ferven- Rom. 12,

Divifo.

tes, Dominofervientes.

V. I T.

Vïta P.

V. Surge(per poenitentiam ) propera (perCant. a.

II. Duplex eft fervor, juxta Ludovicum

fervorem )amica mea, columba mea , forino-V- 19

Bakhat — de Ponte :

Alv.c. aT

Alter, inquit, eft juvenum. Tyro-

famea, & veni.

'num qui ollarum inftar ad magnum igi;em

Vi. Et animalia ibant, & revertebantur n Ezech. r

aletl

appofitarum vehementer fervent , & quod in-

0

Gl

fimilitudinem fulguris corufcantis ( propter : *

tus habent ftrepitu quodam exterius effun-

promptitudinem & fervorem in mandatis Dei

dunt. Altereftfervos gravis hominum perfe-

perficiendis. )

&iorum,fubftantialis plane & paccatus, inftar

'. Sfob'f"

VII. Etfa&us eft(fervorfeu Zelus ) i,n: cor- Jerem,ao,

ol

alicujus ollae ad moderatum ignem ferventis ,

de meo, ficut ignis exeftuans, claufüsque in *

meliusque coquentis , quod continet

oiübus meis, & defeci, ferre non (uftinens.

vor etiam eft diuturnior.

, qui fer-

1

.S. H

A Gu .

EX SSPATRIBUS

l. L:el'f.ï. 6n

'Thom,

IlL. Sunt iidem fere,qui in olla aquis plena

. Qualita;.

Kemp.!.3.

tc' f

Stobl

e,5.

&fcrventereperiuntur. Primus eft calorir in-

ffe&us tuus nomen imponit operi tuo;S. Ambr,

20Í

tentio, per quem fign

ificatur ardens charitas,

I.A

folum Dei beneplacitum per puriífimam in-

d

quomodo a te proficifcitur , fic sefti-l. r offie,

matur.

Vides, quam moralem judicem

tentionem quzerens..

te habeas, te confulit, quomodo opus tuum

1V. Majoris fpatii occupatio: per quam intel-

- Adft

ligitur applicatio prompta animi ad ardua

fufcipiat, mentem tuam prius interrogat.

"Bl

Il. Non omnesuniformiter gradiuntur ad s.

.

fBem.ïn

quaevis objecta, quae ad majorem Dei glo-

Deum.Quidam paffu, ficutii, qui terrenorum

. -entent.

. Didcà

riam, prox'mique falutem promovendam má-

curis impliciti , vix aliquando refpirant , ut

gis idonea videntur, de qua Thomas Kemp.

dicit: Amor Jefu nobilis ( id eft, fervens) ad

Domini recordentur. Quidam modefto in-

ceffu, ficut hi, qui Domini fervitio mancipati.

1 Seneta

tagna operanda tmpellit, &ad defideranda

Deo quidem ferviunt, & tamen erga feipfos

femper perfectiora excitat. Modum fzepe ne-

?aeP-43'

fcitíed füper omnem modum ferve(cit. Valet

indulgentiores exiftunt. Alii veloci , id eít, ra-

j

pido curfu , ficutii, qui fuper carne fua in-

T

ad omnia, & multa implet, & effe&ui man-

tuentes , & fe, & tranfitoria contemnentes, ce-

cipat, ubi non amans deficit, & jacet..

V. Elevatio aqua in altum contra naturam :

leriter proficifcuntur ad Deum.

: Necej]äta:.

à

per quam fignificatur violentia, quam fibi ipfi

l,

fervens Religiofus infert in difficultatibus,

]II. Magnum quoddam eft,chariffimi, gene- S. Chryf.

inter operandum occurrentibus ; nam ,ut idem

rofus &ingensanimus, & propterea promp-9m-.3r.

a

titudinenobis opus eft, ardore multo. animo "* P?P

"

Author ait,oportet amantem ( ferventer ) o-

Á

mnia dura & amara propter dilectum.liben-

ad mortem expofito, alioqui non licet, nifi

Hhhhh 3

cruci

Bibliothece IMaunalfis Concionaterig

795

ex folo amoris fervore mortuus eft, cumfes

)

cruci confixum , regn

z

um afTequï , ne nosmet

ipfos fallamus.

briculatertiana vix bisaut ter ipfum aggref-

Utilitas.

fa ,naturaliter mortem.ei aff:

€

"t

ARV

rro

non potuerit.

5. Bern.

IV. Quæ amat ardentius , currit velocius

V'ide glura titulo Charitas.

i m. 13.

gl f

zi Canto

& citius pervenit, perveniens non dico repul-

$. VL

Y, lOc

fionem, fed nec cunGationem patitur: fine

SIMILITUDINES. .

mora apetitur ei tanquam dometticee , tan-

quam cariffimee , tanquam fpecialiter dilectze,

| Qualita:.

j

Beyer;

& fiugulariter gratee.

I Si

cut iter agentes locum infidiüs & peri-

Hth- tex.

* Irznat.

. V. Fovetze femper in finu veftri cordis vi-

culis famofum citatis equis preetervo-

r.in feíto

lantjita ferventes,quia viam virtut s arduam, Vifitat,

o epift.ad vidum quendam , fan&umque fervorem ad

Lulitanos anoyijs pro virtuteexantlandoslabores, quia

& abinimicis obfefíam norunt, magno fegvo.—

E

re decurrunt.

rarum aliquod & eximium facinus antecellit

fexcentis vulgaribus minutisque. Ad quem

l. Sicutin equis militaribus ea facilitas , Ibid.

g

enimvirtutis gradum piger non poteft adre-

qua freno parent, potilhimum laudatur ; ita in

pere, éxigua temporis intercapedine diligens

fervis Dei prae reliquis Deo placet velocitas

nirabiliter volat.

1

& promptitudo mandatis illius obfequendi.

fgpf'wg-

S

— Vi. Ubi viderit Deus devotionem animi,

*

ï

ardentiorem infinuabit affe&um, &, quantum

Nece Jgïta f.

[

v 4*?"'.

nosaddiderimusad ftudium, tantum ille ap-

II Sicutfi arcus velbalifta remilfa eft dio- Roderiq,

(

ptram uno paluo altius ad fcopum dirigere - 1.c. 8

]12

ponet ad adjutorium : quantum nos appo-

I'

fuerimusad diligentiam, tantum ille addet ad

oportet;itacum & mens noítra remiffa fit ,*

8

neceffe eft, utaltius conatus noftros intenda-

1

-

gloriam.

iM

Vli. Secundum proportionem ( & fervo-

mus, quo velfic fcopum affeguamu'r.

u

i

!

u ) progreffus animze , domum Dei bonita-

Utilitas.

$Ig.in

tem fuam menti pate'acit.

ep.id u

S.Ambrof . Viil. Non eft fatisre&e facere, nifi etiam

IV. Sicutad accenfam ollam mufcae non VitaPP.

át

3

de

maturare adjicias . quod facis; uberiores fru-

appropiaquant; fi vero tepida fuerit, infident, :8. C 39.

in eam, & faciunt vermes ; ita & monachum

REUV &us hab.et cel/elrata devotio.

i

fuccenfum igne diviniSpiritus dzemones fu-

IV.

;

$.

giunt, tepidum vero illudunt, &i»fequuntur.

V. Sicut is, qui vifibilem curfum magna S. Chryf.

EX LIBELL

O DE IMITATIONE

IRISTI.

contentione peragit , nul

lum occurentium horm. 28.

in Genef.

videt,etiamfi fzepius in illum incidat ; fed ani-

L

rvot- & profe&us nofter quotidie de-

$

bet crefcere; fed nunc pro magno vide-

1no ad curfum intento facile. omnia tranfit,

i 1:.c.n. I Fe

feftinans ad dsftinatum fcopum ; eodem mo-

nere

tur, fi quis primi fervoris partem poffit reti-

j

do qui, ut virtutis curfum currat, feftinat, &

L'.S' t

,

aterra coclum redire concupifcit,omnia, quae

Ibid. $. 6.

l. O fi adverteres, quantam tibi pacem,

& aliis etitiam faceres,teipfum bene haben-

videntur, deorfum derelinquit; donec venia

t

in verticem.

do. puto, quod follicitior effes ad profe&um

V]. Sicutea,quzea magnete tacta funt, non'Beyerl-

fpiritualem.

.

quiefcunt , donec Septentrionali fideri oppo-! *

L.r015.

I Magis

Deus penfat, ex quanto quis

nantur; fic quorum corda Chriftus velut ma-

cit. .

agit , quam opus , quod fa

gnes fpiritualis tetigit, non quiefcunt, donec

L., '.[. C. 180

i

]V. O quantus fervor o

mnium Religiofo-

ipfi per amorem & fervorem adhaereaut.

rum in principio fuze inftitutionis fuit!

'Theodo-

ä-s.

"* MII. Sicut ignis, quo plus accipit nutri-

tet. orat,

L 1.c.19

V. Circa principalia fefta renovanda funt

menti, eo majorem accipit remunerationem,

de charit.

G. 6.

bona exercitia, & San&orum fuffragia ferven-

ea enim accellione materize augetar , non ob-

tius imploranda.

tunditur ; ita Dei dile&tio accenditur civina-

L] 0.25-

V1. Religiofus fervidus omnia bene por-

rum rerum contemplatione, & operationem

;

tat , & capit, quze illi jubentur.

hinc fufcipit majorem & vehementiorem ; &

ä)

i OSUII'

VII. Si dederis te ad fervorem, invenies

quo magis in rebus Domini veriatus quis

$ Cling

magnam pacem, & fenties leviorem laborem

fuerit , eo magis

gl ],

&üonis.

.a*ccendit Hammam dile-

propter Dei gratiam & virtutis amorem. .

&. V.

G. VII.

/

EXEMPL A.

MOTIVA.

David , quanto fervore ciltam.- a

I. (haritatis Dei erga nos magnitudo : de qua . Perr.

3. Paralip. I.

re&e & breviter dixit S. Bernardus:

29. V.2«

* promovere ftüduerit, ipfe teftatus eft,

amat charitas , amatimmenfitas,& nos vicem

dicens:egoautem totis viribus meis preepa-

rependimus cum menfura.

ravi impenfas domus Dei mei.

lL. S. Ignatius Loyola adeo ferventer ora-

I Ejwdem Dei erga. fideles. fervos liberali- S. Ygest.

Mafft.l. 3.

tar :de qua S. P. Ignatius in conftitutionibus i? coniit

Ccap. 12

bat, ut,quoties orare inciperet , mox toto quafi

vultu ignefceret.

Imo ob nimium fzepe fer-

reCte dixit: & univerüm , quo liberaliores

nos erga Deum oftenderimus , eoipfum quo-

borem poft miffam in morbum incideret.

ur.

Vltapcq

s

Vita.

III.B.Stanislaus Koska judicio medicorum

que erga nos liberaliqgem experiem

HI. Zita

e.

hi

1

Titulus LVIl. Fzrvor,

199

lII Pite brevitas : quïs enim pauper, fiuni-

ciplinze, jej uni—av,vigïliæ,hu-'micubation&s)quia

€o diethefaurus ipfi regius aperiretur,cum fa-

in his dicebat occultari fuperbiam periculo-

cultate, quantum vellet, exportandi, non fum-

fam anim?, fed potius facerent res mini-

mum in exportandis & colligendis pecuniis

mas , quae tamen magnze fiaut & fublimes per

Ecclef.9. conatum & fervorem adhiberet ? Merito ergo

ordinationem earum ad altum finem , recta

Y* Io,

Salomon monet : quodcunque poteft facere

intentione , quia talibus valde dele&atur

manus tua, inftanter operare, quia nec opus,

Deus, & funt abíconditse ab adverfario.

Beyer.

nec ratio, nec fapientia , nec fcikentia erunt

li. Tertium eft, ut fciat huuc fervorem

li"Ck. lx,

apud inferos, quo tu properas.

"

per religiofam & prudentem difcretionem

li feftn

: IV.

wcundita;, quam experiuntur ferven-

At

- imoderari , ne per exceffum illius corpori effe-

zer Deo. [ervientes : nam vincentibus ( focor-

&us, animo affe&us, proximo exemplui,

diam & teporem ) datur manna abfconditum

- Deo honor fübtrahatur, ut re&e alicubi S.

coeleftium confolationum , ut omnia etiam

ltid

Bernardus notavit. Quare illud S. Spiritus

difficilia cum magna facilitate & lzetitia exe-

monitum femper ob oculos habendum : mel

quantur.

invenifti? comede , quod fufficit tibi, ne forte

$. VH

fatiatus evomas illud , uti contigitillis, qui,ut

MEDIA — '

Thomas Kempenfis loquitur ,incauti propter

devotionis gratiam feipfos deftruxerunt, quia

L. Mfaditatio motivorum . ad ftrvorem excitan-

plus agere voluerunt, quam potuerünt, non

Roderig

A

— iiun: in hac enim meditatione exar-

penfantes fuze parvitatis menfuram,fed magis

lo 1.

defcet ignis fervoris.

cordis affe&um fequentes , quam rationis ju-

IL . JMortis incertg cogitalio : de qua re&e

'ä.sr. C.21.

dicium.Et quia majora praefampferunt, quam

pius Author dixit: Si frequentius de morte

Deo placzitum fuit, idcirco gratiam ( devo-

tua, quam de longitudine vitze, cogitares,

tionis ) cito perdiderunt.Fatti funt inopes, &

non dubium, quin ferventius te emendares.

vilesreli£ti, qui in coelum pofuerunt nidum

S.Ign. in

VitapP

€p

AL Sacularium terrenas. €$. perituras. divi-

fibi, ut humilitati & depauperati difcant non

t.

ad P

las €$ honores quarentium fervor: de quo S.

--

^

1369

Ignatius Lufitanis fratribus fic fcripfit : noli-

inalis fuis volare,fed fub peunis meis fperare,

E

$. X.

te pati, ut hujus fzeculi homines plus labo-

rum & moleftiarum fufcipiant in conquirendis

ftudiofe voluptatibus ac rebus caducis, quam

MISCELLANEAx

. Chtyf

vosin coeleftibus ac divinis comparandis : pu-

Qualitas.

Qte. 29,

deat,illosmajori opera eniti ad aucupandam

n Gene

. gratiam Principis mortalis , quam vos labore-

Ignatius Loyola devotionem & fer&o- Lanciz.

$,

tis ad amicitiam cum asterno Rege conjun-

endam.

z

rem,qui fine alteratione corporis con-pufc. 6.

cipitur,devotionem Angelicam vocabat, eo* 7: 79

L.3.0.47.

IV. Pramii caleflis magnitudo | confiderata :

quodejusmodi Perfon ficut Angeli fine' cor-

m

utifuafit libellus de imitatione his verbis:

poris'inflammatione Deum laudent,& ament.

age, quod agis : fideliter labora in vinea

Deus Pater autem S. Catharinz»e Senenfi di-

mea, egoeromercestua. Scribe,lege, canta,

xit, hoc effe lextum genus ignitarum lacry-

geme, tace , ora , fuftine viriliter contraria:

marum.

Txe;;etl.

digna elt his omnibus & majoribus preeliis

IL S. Ambrofius re&e proprietatem fer-

vita zeterna.

voris explicavit , dum dixit: nefcit tarda

$. IX.

inolimina Spiritus fancti gratia.

ASCETICA.

1Ii. Non male fervori etia

x

Thedo«

teft illud Horatii:

m applicari po- Hofïï-lbäe'

el, otat,

ia funt praecipue , quze Afceta de hac

Virtus recludens immeritis mori

je chatit

: l. Tr

materia bene obfervare debet. Pri-

Coelum negata tentat iter via,

mur eít, ut bene cognofcat, & zeftimet fer-

Coetusque vulgares, & udam

voris hujus pretium, nempe quod fit pro-

speruit humum fugiente penna.

prium indicium fidelis & Deum - fincere

V. De Fabio cunctatore olim dicebatur , Beyl. in

S. Climac, amantisfervi, utire&e advertit S. Climacus;

quod cunctando reftituit rem ; de cun&ato-fefto Vifit

ribus autem & in fervitio Dei minus ferven-fexXt

grad.i, dum querens, quis eít fidelis & prudens mo-

nachus ? refpondet : qui fervorem fuum fer-

tibus reciusdicitur: quod cun&ande defti-

vat inextinguibilem, & indies usque ad finem

tuant rem,id eft, profe&um in meritis & vir-

vitze fuze ignemigni adjicere, & fervorem fer-

tutibus.

vori, defiderium defiderio , & ftudium ítudio

V. Impiger extremos currit mar

A

gator ad

quat. ia

! fe

nunquaz:u defiit.

Indos.

epiite

1l. Alterum eft, utfciat, in quibus rebus po-

Pauperiem fugiens.

.

tiffimum fuumfervorem oftendere debeat, vi-

quidni poriorijure fimilem alacritatem often-

delicetin actionibus fuis quotidianis recte ob-

datfervus Dei in cceleftibus divitiis compa-

eundis, in vi&oria fui, in rebusadverfis gene-

randis ?

]re

couie

rofefüpportandis, & minimus rebus eligen-

$ XL

. dis & cupide ample&endis , uti fapienter ad-

vertit S. Maria Magdalena de Pazzis, ut quze

AUTHORES.

Vitap.4- fnas Moniales aífiduo hortabatur,ne curarent

.

.

l. Nicolaus Lancizius opufc. 6. c. 7. &

xes magnasfacerein apparentia ( uti funt dif-

opufc. 5. c. 9. n. 152.

II. Lud-

r Ó9

806

Bibliothece Manualis Concionatorug

Thefï

II; Ludovicus Granatenf. in locis cm. f. 348.

VIL Thomas Kem»enfis de imit. Chrifti

9 V l»

- [IL. Laurentius Beyrlinck , in fefto Vifita-

l.1.c.25. & 19.

Ü

tionis B. Virginis. text. 3.

VIII. S. Ignatius Loyola in Epift. ad Lufit.

f

IV. Thomas Stapletonus

in de. Palm.

de perfect. Relig.

IX. Claudius

Aquaviva de renovatione

p

t. 4. & Dom. Pafch.t. 5.

"0

pt

V. Alphonfus Rodriquez. de perf. p. 1. tr.

Spiritus.

fon. 10

I. C. 2.3. & 4. ltem c. 12. & 13.

X. Philippus d'Outreman in Pedag. Chti-

y, 6

t

nth. V. e'&d.

fliano. p. 2. c. 24. $. 8.

?

VI. Jofephus Langius in Polia

-

fed

v28

KEEHIHIRHTHOHIHIHOMIMIH H EHIHIHO IH HOHOHCHIMIHI E bE"

ho ?

728

TITULUS LFAMIL.

g(

H

Ü

PID-Es&

jic 2

w d

$.L

VIHI. Contra Hereticos, aliosque hoftes

D

0UO AD ESSE NTIAM. : fortiter eam propugnare.

Effciiu s.

þ,

jl ga

I

IX. Quatuorab Afcetisnumerantur, me-

y5

ditatio, contemplatio ,contemptus faeculi,pu-

att 16

T^f donum Dei, aci:lilmen , quo i.(lluükatlis

ritascordis; nam qui credit, intelligentiam

D!

homo firmiter affentitur omnibus , quze

v.Jf

Deus revelavit, & nobis per Ecclefiam

creditorum cupit, & hoc defiderium ad . ia-

quifitionem movet , in qua eft meditatio ; in-

credenda propofuit, five fcripta illa fint ,

quifitio pia veritatem invenit, in eaque cum

five non fint. JuxtaD. Paulum eftfperanda-

exultatione quiefcit, & haec eft conterylatio :

ï

rum fubítantia rerum , argumentum non ap-

0, 10

Heþr. II,

Vv

parentium. Super quae verba fic loquitur 5.

veritas inventa docet, quam vilisfit mundus,

y3

S. B;rn.

Birnardus: audis fubftlantiam ? non licet tibi

ex quo generatur contemptur [aculi : hicautem

ad inhzefionem , qua quis Deo inhzerere ftu-

ep. iI9.

ad Inn. -

in fide putare , vel difputare pro libitu, non

hac illacve vagari perinania opinionum, per

det, excitat, &in hac puritas cordis confiftit.

devia errorum. | Subftantize nomine aliquid

X. Alios effe&tus enumerat JoannesBufzeus Bufeusg

in viridario fuo , videlicet 1. jJuflificationem , v. fid. c.«.

A

Ga. $

certum tibi fixumque preefigitur.

Non eiïc

juxta illud Apoftoli: arbitramur , hominem Pom. 3.v.

enim fides zeftimatio ; fed certitudo.

.

jufticari per fidem ; nam,ut S. Clemens Alex. $

. Clem.]

Her.i

Divifio.

recte advertit. przeceditfides, timor zedificat

» 2, Strom.

mor-

& dilectio perficit. 2. irtuiwm €$ bonorum

n6

. . AL Dividitur communiter in vivam

operum exercitium : Uti re&e S. Auguftinus S. Aug.

iuam ; nam fieut vita animalis,ita fidel Wita ex

motu.& operatione cognolcitur. Et hzec vi-

indicavit his verbis: magnum opus , fed ex praf.in

fide: laudo fuperzedificationem operis, fed P^ 3t

08

delicet fides viva eft , quam fponfa in Canticis

video fundamentum fidei ; laudo fru&um-

Y À

voluit poni fuper cor fidelium, ut credant;

boni operis, fed in fide agnofco radicem. 3.

Cant. $

qu a veritate prima revelantur : & ficut

v. 6.

fignaculum fuüper brachium, utid, quod cre-

ReBam . intell'gentiam ; uti S. Cyrillus Hiero- s. Cygiy,

folymitanus indicavit, dum dixit: oculus om- Catech. .

dunt, opere confirment, feu, utloquitur Apo-

nem illuminans conícientiam eít fides. &in-

Abst,2,

Rom. io.

ftolus, corde credant ad juftitiam , ore autem

telligentiam tribuens. Dicit enim Propheta : Ifaiasc. 7.

h4

Ny. IO.

confeffionem faciant ad falutem. . Undein

Apoc. 7.

Nifi crediderits, non intelligetis. 4. Conflan- V- 9.

Apocalypfi fideles appellantur Signati , eo

tiom in adverfis ; juxta illud Apoftoli : certus *om-8.v.

LJ

y. 4

quod fignum verze fidei habeant, dum cru-

fum, quia neque mors, neque Angeli, neque,

cem Chrifti confitentur, atque adeo in fronte

S; Aug. f

illud habere merentur. Hanc divifionem S.

principatus, neque virtutes, neque inftantia,

Bl a,

Y 7

22.

nequefutura , neque fort'tudo, neque altitu-

« Auguftinus exipfo nomine fidei deducit,dum

do, neque profundum neque creatura alia po-

ait:fides appellata eft ab eo, quod fit ; duze

teritnosfeparare a charitate Dei,quae eft in

fyllabze fonant, cum dicitur fides : prima fyl-

laba efta facto, fecunda a Deo. Interroga te

Chrifto Jefu Domino noftro. Unde autem s. Hier in

certus eras, nifi ex fidei firmitate ? inquit S. c. x. ep. ad

Ton l

ergo, utrum credas. Dicis credo: fac, quod

Hieronymus. s. lmmuni:siem a curiofitatis Galatas

*

S.Greg. dicis, & fides eft. Nam, ut S. Gregorius te-

viiio: Nam ut re&te Tertul'ianus ait, nobis Tertull,

lMre. sf

ho. 29. in

"

ftatur, vera fideseft , quze huic, quod verbis

de prae-

Y 16

curiofitate non eft opus poft Chriftum Je-

ript.

Evang. - dicit, moribus non contradicit.

fum , nec inquifitione poft Evangelium. Cum

credimus , nihil defideramus ultra credere :

Qan 3

A&'urf

Y 16

hoc enim prius credimus, non effe, quod

1il. Corde credere.

ultra credere debeamus.

1V. Ore confiteri.

51TL

V. Opere confirmare.

EX SS. PATRIBUS

ualitas.

Ym £

VI. Sanguinem proprium fundere pro

Y4 2

fide.

d

/

:

I. Eft autem fides fperandarum fübftantia Hebr. z.

Mare

VII. Pro viribus fpargere fidem,ac dil

atare'.

rentium, Y* 2«

Y, 23,

rerum,argumentum non appa

II. Gra-

Titulus LVLI. F" des,

8or

1. Theff,

II Gratias agimus Deo fine iatermiífione,

ngnzta:.

?. V- 13- quoniam cum accepiífetis a nobis verbum au-

ditus Dei, accepiftis illud non ut verbum ho-

.. XXI. Beati fumus Ifrael, quia quæ Dw Baruch.4,

minum, fed, ficut vere eft, verbum Dei.

placent, manife(ta funt nobis.

V. 4-

Eph. 4.

'XXII. Non fecit taliter omni natwm, & ju- Pfal. 147.

v

. IHI. Unus Dominus, una fides, unum ba-

" d

dicia fua non mauifeltavit eis.

V. 20

t1fma.

Rom. 10o.

XXIII. Gratias agentes Deo Patri, qui di- r.Coloff,

V. IO.

IV. Corde creditur ad Ju(htlam, ore au—-

gnos nosfecit in partem fortisSan&orum inlu- V. £2

! tem confeffio fit ad falutem.

Eccl.32.

V. Qui credit Deo, attendit mandatis ejus;

mine, qui eripuit nosde pote&ate tenebrarum,

v.. 28.

& trauaftulit in regnum filii dile&tionis fuze.

Jac. 2

& qui confidit illi, non minorabitur.

XXIV. Jam non efüis hofpites & advenze, Eph. s.

V.

. VI. Sed dicet quis: tu fidem habes, & e-

fed eflis cwes San&orum, & dome(hcl Dei.

VY. 1'9.

go opera habeo: oftende mihi fidem tuam fi-

ne operibus, & oftendam tibi ex operzbus fi-

Conjlantm

. dem meam.

Jac. 2.

VII. Quid prodeft, frabres mei, fi fidem quis

XXV State, & nohte iterum jugo ferv1tu- Gal. 5.

V. I4s

tis contineri.

VI.

dicat fe habere, opera autem non habeat ?

XXVI. O m'"enfatl Galatze , quis vos fafci- Gal. 3.

nunquid poterit fides falvare eum. n

navit non obedire veritati, aute quorum ocu- V* £.

zf.'quztas

los Jefus Chriitus profcriptus eft, in vobis cru-

Pfal. 92..

cifixus ?

VIII. Teftimonia tua credlbd;a fa&a funt

nimis.

XXVII. Currebatis bene, qu1s vos lmpedl— Gal 5

Marc.16.

vit veritati non obedire ?

ré

v. 17

IX. Slgna autem eos, qui crediderint, hzec

XXVIII. Optimum eft; gratia ftabilire cor, Prov 13.

fequentur: [n nomine meo dzemonia ejicient,

non efcis, quze non profuerunt ambulantibus V* 9.

linguis loquentur novis, ferpentes tollent, & fi

in eis.

mortiferum quid biberint, noneisnocebit, fu-

XXIX. chut qu1 multum mel comedit, non Prov. 25

per zegros manus imponent,& bene habebunt.

Jo. xo

X. Simihinon vultis credere, operlbus cre-

eft ei bonum, fic qui fcrutator eft majefcatls ii

v. 38

opprimetur a gloria.

dite, ut cognofcatls, & credatis, quia Paterin

XXX. Habens fidem & bonam confcxen— 1. Tim.r,

1ne eft, & ego in Patre.

tiam, quam quidam repellentes circa fldem Iu*

Neceftas

nauü agaverunt.

Büleus

.. KX XI. Fide ftas? noli altam hpere, fed ti- Rom L.

^ fid.c

Gal. $

[.À

XI. In Chrifto JEfu neque circumcifio ali-

me; fi enim Deus naturalibus ramis non pe- * 20«"

, 3.

quid valet, néeque przeputium, fed fides, quae

3

er charitatem operatur.

percit, ne forte nec tibi parcat.

$.Cem]

XXXII. Ne transgrediaris terminos anti- PFOV 22,

2, trom

Hebr.tx

XIL. Sine fide impoffibile eft placere Deo;

quos; quos pofuerunt patres tui.

*.20.

v. 6.

eredere enim oportet accedentem ad Deum ;

XXXIII. State faper vias, & videte , & in- Jef ó.

prefin

$.Ang

quia eft, & quia inquirentibus ie remunera-

terrogate de femitis antiquis , quze fit via bo- "* i

tor fit.

na & ambulate in ea: & invenietis requxem

Mat

Jo. 8

XJI. Qui non credit, jam Judmatuseft quia

animabus veftris.

24

non credit in nomine unlgemu filit Dei. Qu1

XXXIV. Jam non fimus parvuh Hu&uan— Eph. 4.

credit in filium, habet vitam zeternam; qui

tes, & mrcumvemamur omni vento do&n— V. 14.

autem incredulus eft, non videbit vitam, fed

5 rl

ira Dei manet füper eum.

n2,, in nequitia hommum, in aftuua ad Cir-

Citerh $

Abac.

cumventionem erroris.

XIV Qu1 incredulus eft, non erit recta ani-

XXXV. Dottrinis varus &

Tfiasc.7.

V. 4

ma ejus in femetipfo: juftus autem meus ex

lite abdu01.

peregrmrs no—ï Hebf-ïs-

fide vivit.

Rom. $.

Utilztas.

5 H

j

Phil. 3.

XV. Exiftimo omnia detrimentum effe pro-

EX $. PATRIBUS ET DO.

V. 7.

CTORIBUS

pter eminentem fcientiam Jefa Chrifti Domi-

ni mei; propter quem omnia detrimentum fe-

é

ci, & arbitror ut ftercora, ut Chriftum lucrl-

Qualztas

I.

S. Gt'eg

C Hier,it

facmm

unc veraciter fideles fumus, quando

26.

, 161

Rom. 4.

XVI. Credidit Abraham Deo, & reputatum

quod verbis profmttxmus 1 openbus

Galatas

Nw.3

eft illi ad juftitiam.

complemus.

Marc. 16.

Tertall

V. 16.

XVII. Qui crediderit, & baptizatus fuerlt

1I. Fides aliquando recipit, quod ratio non $. Bern.

de rz2.

je pre

falvus erit, qui vero non crediderit, comdem—

praefumit? qualis fit cu1usque fides, tribula-

(f

nabitur.

tio probat.

grad. hu-

Joan. 3.

m:l

Vo

XVIIL Sic Deus dilexit mundum, ut Fi-

III. Dicamus fidem vitem, virtutes palmu- Idem fu-

lium fuum unigenitum daret, ut omnis, qui

tes, botrum opus, devotionem vinum.

per Can-

credit in eum, non pereat, fe habeat vitam

. IV.Divinaoperatio/fi ratione comprehendi- *

. Aug.,

æternam

tur, non eft admirabilis: necfides habetmeri- ;

in ho, 0(.

Joan. 6.

XIX. Amen, amen dico vobis, qui credit

tum, cui humanaratio praebet experimentum. faper E-

Y.4 2.

m me, habet vitam 2eternam.

V. Cito fidesinexercitata languefcit, & cre- vang.

brisotiofa tentatur incommodis. Remiffas ex-

Ambfr,

-Ieb!o ['

Marc. 9.

