EX S. PATRIBUS ET DO-

:

difeiplina & correptione Domini.

Eccl. 16.

IX.Ne jucundems infiliisi nnpus, fi non eft ti-

CTORIBUS.

Ve

.

mor Deiin illis.

Noncredas vitzeillorum, &

Qualita s.

ne refpexeris in labores illorum ; mehor eft

Ma

gnum depofitum habent parentens , S. Chryf.

. enim unus timens Deum, quam mxlle filii im-

hlws, fi ingenti illos fervent cura, at- 79 9. ad

eDr.

que omnia faciamus, ne fur fit, qui nobis

pii : & utileeft mori fine filiis, quam relinquere

aftutus auferat.

!

filiosimpios. Ab uno fenfato inhabitabitur pa-

Nam ut fundus quidem fit

f

;

tria, atribusimpiorum deferetur.

optimus, cun&a molimur, eumque viro fi-

Deut.4

X. Neoblivifcaris verborum, quæv1derunt

deli, magno cum ftudio tradlmus coeterum

v. 19

oculi tui , & neexcidant de cordetuo omnibus

quod nobis omnium carifimum eü omnino

dlebus vitae tuae.

Docebisea filios ac nepotes

negligimus, neque curamus, quo fa&o

uo

flium noftrum fideli cuipiam viro com-

S. Paulus

X[ Educate illos in difciplina & correptio-

mittamus ,

quo ipfíius tueri ac fervare

E»5h. c.6

ne Domini.

pudxcxtlam potfit.

Et certe nullus fundus,

V. d.

Ttt t

nulla

R. P. Lobu. Bibl. Man. Tom. L.

Bibltothecee Manu&lis " Concionatorie

698

S. Chryf.

nulla poffeffio zeque nobis carus ac gratus effe

parentum, perduntque érga eos reverentiam

[4s Ff

debet, quippe hzec omnia filiis quzeruntur. Igi-

v Y^. ci

& timgrem.

tup, Vlto

tur major nobis poffeffionum cura eft, quam.

gona

eoram, quorum illae gratia comparantur, quod

Necefftas.

profe&to abfurdiffimum eft.« Exerceamus igi-

Q

XI. Qui patres filiorum moderationem &

$. Chryf.

(0

tur ad virtatem atque pietatem molles filio-

to.6. ho.

rum animos, czetera omnia fecundo loco quze-

temperantiam negligunt, liberorum funt in-

2

e

ramus. .Nam fiquidem improbi illi fuerint;

terfe&tores, atque ideo crudeliores, quod ad

r

interitüim & mortein animz2e hzec res tendat.

fa

nihil eis pecunize proderunt; fin autem pro-

dem ho.

bi, nihil ex paupertate lzedentur.

XII. Magnum habemus , pretiofumque de-

9. in z, ad

hen

te

Idem ho.

II. Simagno fcenore argentum tibi effet col«

pofitum, filios; ingenti illos fervemus cura,

Tim.

e

77 locatum ia hominegrato, necimpotenti, fzio

atque omnia faciamus, ne fur id nobis aftutus

at

hujus te malle literas liberis relinquere , utin-

auferat. At vero nunc contra penitus facimuss

u

gentes indecapiant fru&tus, quam pecuniam,

nam utfundus quidem fit optimus, cuncta mo-

j

limur, eumque fideli viro magno cum ftudio

necogerentur alios quzerere , ubi tuto queant

tradimus: Caeterum quod nobis omnium cha-

300

collozare. Da igitur filiis tuis hasIiterasDeum

Ü

fibi debitorem relinque : hoc chirographum,

ritfimum eft, omnino negligimus, neque cura-

mus, quo paéto filium noltrum fideli cuipiam

quod majores omnibus przediis fru&tus redde-

viro permittamus. Certenulla nobis pofieffio,

re folet, relinquerefiliis recufas; magna certe

$ Dets

id eít dementia , przefertim cum fcias, quia,

nullus fundus zeque nobis gratus atque charus

quamvis hoc filiis reli&um fit chirographum,

effe debet, quippe haec omnia filiis quzerun-

- p

a

tur. Igitur major nobis poffeífionum cura eít,

tamen &ipfe abiens hinc tecum portas.

pi

lia quippe funt fpirit

quam eorum, quorum illae gratia comparan-

j

tisfaciant.

&

galia, ut multiplicata fa-

tur, quod profe&o abfurdiflimum, atque fto-

fEI

lidiffmum eft.

x

J

Afta

Me-

S. Aug.

III. Unusquisque paterfamilias hoc non

didl. $

ho. 50.

ignoret, paternum affecum fuze familie fe de-

XIII. Dic, quzefo, cha

riHïmä, fi filium fame d

m

Caroll d

fup. Joan- bere pro Chrifto & vita zeterna: omnes mo-

confectum videres, an eum pofles contemne- $. 6;

fo.s.

Borrotü. re|

re? ergone panis fame divexatum non delpi-

*

neat, doceat, corripiat ; impediat benevolen-

m t?

tiam, exerceat difciplinam. 1ta in domo fua

ceres, divinge autem do&rinz fame pereun-

h

Ecclefiafticum, & quomodo temporale offi-

tem potes contemnere? Quo paco dignus

tr

fueris, ut pater voceris? Siquidem muito zra-

a

cium impleat miniftrans Chrifto , ut fit zeter-

.

num cum eo.

vior illa hzec eft fames, quanto funeftiorem

o

Idem l. de

IV. Difciplina in duo dividi

iur, in corre&io-

in mortem deünit; unde magis in hoc (tu-

&

moribus

nem & inftru&ionem, quorum primum timo-

dium conferendum eft.

$ Chryf.

Ecclefize.

xe, fecundum amore perficitur. -

XIV. Sicut uberrimum ab optima educatio- A&aMe-

hO. ct, ü

S. Aug.

V. Abomnibus libenter difce, quod nefcis,

tione praemium paterfamilias capiet, quicun- diolan. S.

inepift. quia

humilitas tibi commune facere potelt,

$ Ambt, .

que liberos, familiamque fuam ad Dei cultum,

Borr £

|

PU

quod natura facit commune.

&ad pietatis, Chriftianarumque virtutum di-

103.

Pt ag

S. Baül.

VI. Adolefcentia tanquam fuba&a & mol-

fciplinam erudierit, ita, quicunque debitum

f

utReg.- lis cera eft, quae ipfa impreffas in fe formas

hoc paternze curze officium neglexerit,vel prae-

Hl

fuf.interr. qnascunque facile recipit, & molliffime cedit ;

termiferit, is exfpe&tet, ut in die Domini fibi

1gl

15.

Confeftim igiturabipfoinitio, omni rerum bo-

duri(fimum judicium fiat.

bi

narum imbui exercitatione debent.

.X V. Nullaalia ratione, perverfi ut fint filii, S- Chryt:

lver-

b

S. Anfel.

V1I. Cupitis pueros optimis ornari mori-

contingit, nifi quod eorum parentes circa vitze 7 :

W

apud Su- bus? neceífe et, üt cum feveritate difcipli-

prafentis commoda 2equo amplius incum-

monaít,

vitup,

N

laZGI'.

rium in

n2e , paternae pietatis & manfu

«

Cum enim vit.

]ht,22

vita.

men eis impendatis.

etudinis levaï

bunt, & fere dixerais, infaniunt.

Proy,

ifta folummodo inqu'runt, nihilque illis prze-

It

S. Ch:yf.

VIII Qui curam educationis negligunt.iis

ferendum cenfent, & fuam pariter, & libero-

ter

ho.60. iu

fimiles funt, qui, cum male materiatam & rui-

Matth.

nofam videant domum, ipfam quidem inftau-

rum animam negligere coguntur.

]is

XVI. Difficulter eradicatur, quod rudes ani-

.S. Hier.

Dl

rare negligunt, amplos autem ei in circuitu

inep. ad

fl

hortos difponunt.

Aut illis, qui, quamvis

ii perhiberunt. Ranarum conchylia quis in

Lactam.

morbo conficiantur, cura tamen valetudinis

priftinum nitorem revocet? Recens tefta diu

h.

& faporem retinet, & odorem, quoimbuta eft.

at

neglecta, aureas fibi veftes contexunt. -

da

S.Greg.

ÍX.Per vinum mordeantur vulnera, per o-

Graeca narrat hiftoria, Alexandrum potentif-

n

p. ?. pof. 1eum foveantur ; mifcenda eft lenitas cum fe-

fimum Regem, orbisque domitorem, & in mo-

füt

€.

.

ribus, & in inceffu, Leondinis Pzedagogi fui

M

öl

!

veritate; fit rigor, fed non exafperans: fit ze-

lus, fed non immoderate fszeviens: fit pietas,

non potuiffe carere vitiis, quibus adhuc par-

ge

fed non plus quam expediat.

vulus fuit infe&us.

pe

S. Betn.

X. Debent filii parentes timere, quod ut effi-

XVIII. Valde perniciofe fentiet filius Patris S. Aug.

qu

Ti

S.in fer.4.

i

cere poffint, pater diligentia folicita obferva-

lenitatem, ut poftea jufte fentiat Dei feveri- * ^* 59

poftDom.

bit, ne diífoluta lzetitia ex inordinato affectu

tatem.

D

3.Quadr.

converfetur cum ilis, cum jam grandiu-

XVIII. Omnia, quze deliquerintfilii, de pa- Origen.

a(

2, 2, €. 2.

fculi funt, fed reverenda maturitate & timo-

rentibus requiruntur: qui non erudierint, ne- ;5

I

rofo amore, ac gravitate difcreta & exem-

que corripuerint eos; hi enim filiorum animos

infolentes enim

inextinguibili igni in interitum tradunt, & fe-

SQH

plari femper fit ante eos.

W

folent fieri filii ex nimia laetitia & levitate

metipíos in furorem judicii demergunt.:

lt

XIX. Hos

i, l

Titulus XLIX. Educatio.

699

S. Chryf.

. 3. ad"'

XIX. äi—ïos ego patres (corre&ionein negli-

enim majus, quam animis moderari? quam

verf, vi-

gentes) quod nemo tamen mecommotius di-

adolefcentulorem mores fingere? omni certe

tup. vit.

cere,quam verius exifümet, parricidis ipfis im-

pi&ore ac ftatuario, caeterisque ejusmodi ex-

monaft, maniores, fceleratioresque dixerim; illi enim

cellentiorem euri dico,qui juvenum mores fin-

N

Üyt

corpus ab anima diffeparant, ifti & animam, &

gere non ignoret.

1.b li

corpus ignibus zeternistradunt. Atqueis, qui

E

p

corpore occiditur, neceffario naturali lege,

Equitks.

etiam finecatus non fui(fet, moreretur: hic ve-

l

rofempiternam mortem vitare potuiffet, nifi

XXVI.Defiderantillos (parentes fuos filios

)

S.Ciwryh :

eftlo

valerein faeculo ifto, & non curant, quid paífu-

0.20. ep.

.

hanc illi confciviífet paterna negligentia. Prze-

imperf,

lmg

terea corporis mortem fuperveniens protinus

rifiatinalio. Alii militias filiisfuis provident,

refurre&ionis gloria delere poterit facillime;

alii honores, & nemo filiis fuis providetDeum:

perditionem illorum cum magno pretio com-

;f

animz vero interitum nihil falvare poterit,

cum fibi jam nulla reliqua fit falutis fpes,verum

parant, & falutem illorum nec dono accipere

volunt. Si viderint illos pauperes, triftantur,

immortales cruciatus luere cogatur. Itaque

& fufpirant: fi autem viderint illos peccan-

non injuria parentes ejusmodi deteriores par-

tes, nemotriftatur : utoftendant,

quia corpo-

: riþidis diximus.

ris funt parentes & non animarum.

Üiilfa.

S. Betn.

g.

IV.

ep. 113.

. XX.O quam compofitam reddit omnem cor-

porisftatum , nec non & mentis habitum difci-

EXEMPLA CATHOLICA. .

plina, componit vultum, ligatoculos, cachin-

Qualz'ta:.

-nos cohibet, moderatur linguam,frenat gulam,

L S.

Carolus Borromzeus, qui gregis fui !

»alu; S.Carolus

A&aMe- fedatiram, format inceífum.

ti fumma cum follicitudine, omnibus

lm

diol. S.

XXI. Nulla eft amplior hzereditas, nec prze-

Med. £,

ï

Caroli.

clarius patrimonium,quod parentes fuis liberis

verbum Dei annuntiantibus tam parochis,

488.'

$,5

Borrom. relinquere; neque majus pretium, honeftio-

quam quibusvis aliis praecepit, ut parentibus

L

.

re&am, & in bonis moribus bene ordinatam

remquemercedem, Domini iis, qui fibi infervi-

inculcentliberorum educationem : De filiorum

tute operam dant, pro fideli eorum famulatu

tribuere ac perfolvere poffunt, quam fi effe-

autem educatione ,

& totius familize cura,

quam diligentiffime aget, & crebro ; cum opti-

cerint, ut boni Chriftiani evadant, quae virtus

ma hzec in(titutio inaxime interfit ad omnes

omni terreno thefauro multo pretiofior eft

i

cenfenda.

n

totius chriftianze difciplinze rationes.

S.Chryf.

II. Job fanctiffimum virum, cum ex virtu-

S.Chry,

ho. cit.

XXII.Vis filium relinquere divitem? bonum

Á

illum ac benignum effe doce, ita enim etiam

tibus reliquis Scriptura collaudat, quod fue-

to.J 6, : X

diolan.S,

rem familiarem auctiorem facere poterit.

rit juftus, quod verax, quod religiofus, qued

Caroli

S.Ambr.

pius, tum ex eomaxime, quod filiotumoptime

Dort, £,

S.23. in

XXIIL. Proeveniamus annos juventutis cor-

10,

te&ione congrua : quia melius eft dicere : Deus,

nutriendorum, habuerit fummam diligen-

PIV'.-nS-

tiam; non enim ea cura urebatur, ut aurum

qui docuifli me a juventute mea ; quam deflea-

illis copiofiffimum acquireret, non ut humana

ius dicentes: De/i&a juventutis mee , C?

ignorantia: meas ne meminevis; hoc enim de-

gloria verendos &illuftres cerneret, fed quid

illetandemrequirebat? Audi, quid Scriptura

bilitatis eft remedium, illud vero falutis ro-

dicat: Cum confummati e[fent. dies convivii il-

$ Chryl

bur; medicina quaeritur vulneri, gratia vero

? adyete

convenit fanitati.

lorum, mittebat job, €? purificabat eos, confür-

füs vitüp,

-

—

Salazat.

geusque diluculo ojferebat pro eis [scvzfícia ad

monalt, .

Ü

inc.22.«

" XXIV. Inftitue puerum juxta bivium viae

vil

E

:

D

à

fuze; perpendehujus preecepti maximam uti-

numerum ipforums vitulumgue unum pro gec«

j

m

)

n

Prov.

litatem: Puerisquidem, ubirationislux men-

catis, €? pro animabus eovum 5 dicebat enim

i

Sob in corde fuo, ne forte filii mei iu mente

tem ipforumirradiare ccepit, duplex ftatim il-

lis via fefe offert, alia quidem lata per plana

fa mala cogitavevint.

-

incedens; alia vero angufta, per incompta &

. II MaterMelithonis cum vidiffet,quod car- S.Bafil. $

MICA

nifices ipfum fidem negaturum effe fperarent, 2& 4

inep.dd

difficilia pergens; illa vitii, hzec virtutis ; il-

Latat.

-

— .a allicit, ifta deterret. Neergo puer in ea ae-

ipfumque propterea etiamnum viventem, una

tatis ac morum facilitate latam illam, jucun-

cum aliis fratrum cadaveribus currui non inje-

ciffent, ipfa Melithonem humeris fuis impofi-

damque vitii femitam natura fuadente, quze

füopte nutu ad malum pendet, fequatur, ma-

tum ad currum veloci greffü portare conata

giftro atque przeceptore tunc inaxime indi-

fuit, quam proinde Deus hac gratia donavit,

:ut inter maternos amplexus Melithon exfpi-

get. Rurfüum eo tempore cum neutram ex-

pertus eít, facile in eam inferri fe finit;

rarit: In cujus amplexu Melithon Spiritum

Deo reddidit, ejusque corpus in eundem illum

quae melior eft, nam fi forte vitiorum viam fe-

ceeterorumMartyrum rogum pia mater injecit.

j 15n

mel arripuit, cum retro averti, & confettum

Ípatium remetiri opus fit, difficile admodum

S. Bafiliusin concionequadam ,. quam inlau-

dem quadraginta Martyrum habuit, ita loqui-

adduci poteít, ut reduces ad virtutem paffus

tur: Revera Martyris mater: revera bonze ra-

]» ^ in

regat.

JOb'

dicis germen bonum. Oftendit generoía ma-

Dignitas.

ter, quod magis ipfum pietatis dogmatibus

XXV. Nec confideramus, nullam artem

enutriverat, quam lacte, hic quidem fic edu-

ä.)Cþryf.

Matth

hoc artificio fublimiorem inveniri.

Quid

catus, fic a pia matredeductus eft.

Tttta

IV. S.

: R. P. Lofm, Bibl. Man. Tom. £.

700

Bibliothece Manualis Concionatoriz

j

S. Ambc.,

IV. S. Ambrofius de matre Mächabæorum

ut te multarum opam haberem füuccefforem.

:2. defa- ait: Iftamaternum in hoc ponebat affe&um,

Cui ex adverfo filius: Quin imo huc me tua

:

cob.c.12. ( filiis magis perpetuam vitam, quam tem-

indulgentia, huc tui nimius amor ab religio-

f

poralem fuaderet.

fae vitze defiderio abftra&um . przecipitavit,

S. Greg.

V. S. Gregor, Naz. in oratione quadam in

deteítande parens.

«

Naz. in |andem S Ceefarii fratris fui habita oftendit ,

S. Hier.

Orat. :o.

XIV. Przetextata, jubente viro THymetico,

ep, ad

de S. Cze-

quanto amplius genitores fui in hoc filio vi-

far,

tam amaverint fpiritualem &zeternam, quam

qui patruus Euftochize virginis fuit, habitum [tan.

ejus, cultamque mutavit, & negleGum cri-

temporalem & corporalem, ait enim: Atque

nem mundano more pexuit, vincere cupiens

omnes felicitatis numeros expleverunt, exce-

pta hac poítrema , ut quispiam exiítimare

& virginis propofitum, & matris defiderium,

& ecce tibi, eadem no(te cernit infomais ve-

ä

queat, five probatione, five difpenfatione, hoc

nire adfe Angelum terribili voce minitantem

eit meo quidem judicio, ut praemiffo eo filio,

J dilc

cui propter zetatislubricum magis timendum

poenas, & haec verba fpargentem : Tune au-

guIO (

fa es viri imperium praeferre Chrifto? Tu

erat, ita jamipfifecuro animo vitam claudant,

caput virginis Dei tuis facrilegis attrectare

& cum univerfa domo ad füperna transfe-

rantur.

manibus, quze jam nunc arefcent, ut feiftias

g

f.Paral. .

excruciata, quid feceris, & finito menfe quin-

28-' 90

VI. S. David, quam bene educaverit Salo-

to ad inferna duceris.

Sin autem perfeve-

monem, in fine vitze oftendit, quando eidem

Y

ad fe vocato has do&rinas dedit: Tu autem,

raveris in fcelere, marito fimul orbaberis, & fi-

liis. Omniaper ordinem expletafunt, & feram

$ Bern,

Salomon fili ini, fcito Deum patris tui, fervi

0.2,10

ei corde perfetcto, & animo voluntario. O

miferae poeni?entigm velox fignavitinteritus.

Dom.2,

mnia enim fcrutatur Dominus, & univerfas

XV.Inurbe Mantuana juvenis quidam uxo- M*mü

Quad

mentium cogitationes intelligit. Si quzfie-

rem ducere volens, de conditioneautem patris €'^- 3

LT

ris eum, invenies; fi autem dereliqueris eum,

fui, qui fenex decrepitus & orbus fuerat, era-P* ?*

rojiciet te in zeternum.

fuum ab infantia

be/cens, ne ipfius caufa in die nuptiarum ali-

(Tob. c.

VII. Tobias fenior filium

quo perfunderetur pudore coraminvitatis con-

X, V.4.

timere Deum docuit, & abftinereab omni pec-

vivis, eundem paulo ante nuptias foras extra

cato. Sed & circa finem vitze quam plurima

civitatem perduxit, ut illum in Ecclefia qua-

falutaria praecepta illi dedit, ut loc. cit. vi-

- damuno milliarialoco habitationis diífita re-

dere eft.

cluderet; Pater autem fe e civitate educi vi-

VilI.Sufanna filiaHelcize erattimensDeum;

— E"S eum - (5 LU w -

Y.2»

Dan.c.2.,

dens, quo verfus tamen, & in quem finem id

parentes enim illius, cum effent jufti, erudie-

fieret, ignorans, omnino anxius & triftis afili-

runt filiam fuam fecundum legem Moyfis.

gebatur: Jáàmque defatigatus eundo, fuper

em L

IX. S. Monica S. Auguftinum filium Medio-

Surius. 4.

ingenti quodam lapide fe proftravit, in quo de-

Maji.

lagum usque fecuta eít, & enixe laboravit, ut

cumbers ex filio caufam & terminum itineris

facta cum S. Ambrofio confuetudine, ab eo-

perquifivit, de quibus cum a filio certior fa-

dem ad veram fidem reduceretur.

&us fuiffetgmox pater exclamavit, dicens: O

Vita S.

X.Blanca S.Ludovici Francorum RegisMa-

digna & vera Dei juftitia! memini, fili mi,

Lud.c.49. ter, peccatigravitatem ita filio depingebat, ut

quod fimiliterfeci patri meo, quando duxi ma-

is mallet lepra infici, quam unico peccato.

trem tuam, & duxi eum per iftam viam, & ad

Sed & illa dicere ei folebat : Malo te videre

iftam Ecclefiam, & paufavitfuper hoc lapide,

beeua - — Reuae d- R— —— D

vita privatum , quam unum lethale pecca-

ficut & ego; Ideo bene facis, fili mi , fatisfa-

Til

tum* perpetrantem,

ciendo mihi eo pretio, quo ego fatisfeci patri

—

1neo; fed unum tibi fignifico, quod pofter's

R

Uzzli£zas.

tuis relinquam, ut fimiliter tibi faciant , ficut

Engelgr.

XI. Henricus quartus Gallize Rexa )parenti'-

tu mihi fecifti, quod audiens filius, exterritus,

Luc.p.2.

bus fuis Colono educandus traditus eft, ibique

magnam Dei juftitiam contemplando reduxit

inDom. pecora agere, fudare, algere, & dum per ?e-

6. po

tatem licuit, militiae nomen dare juffus elt, un-

patrem ad proprios lares, & ipfum ad nuptias

Paích,

primatem in menía locavit, ut decuit.

de poltea intam przeclarum Regem evafit.

XVI. Terribilis eft cafus, qui filiis ab urfis Ibid.n.9.-

Darmuuimn negleclo educationis.

dilaniatis accidiffe in fcriptura refertur. Cum

S. Brigit.

XII. S. Brigittae olim vifa eft mulier e caligi-

enim Elif»eus Propheta in Bethel afcenderet,

revel. 1.9. 10

fo loco prodiens, fine corde, trunca labiis,

pueri quidam Prophetze calvitiem iu vertice

notantes, vocibus ludibriofis poft illum cla-

€. 52.

nafo exefo, oculis in genas propendentibus ,

exedentibus horrificis pe&tus vermibus, de fi-

. marunt: Z4fcende calve, "dfceude calve ! qui-

lia, tanquam fi coram adeffet, miferandum

bus fan&tus Vir Dei maledixit: Qui, cum re-

?

lbiden,

conquerens, quod peffima matris exempla &

fpexiffet, vidit eos, & snaledixit eis i2 nomine

mores imitata, quoties peccat, novis actibus

^

. Dominz. Étue inanis videretur hzec fuper eos

poenas illius adaugeat.

pronuntiata maledi&io,facer textusfubjungit:

Dionyf.

XIIL. Alias quidam Vir fan&us, Angelo

Eevefft funt duo uvfi de faltus €7 laceraverunt

Carthuf.

Duce vidit patrem & filium in mediis inferni

ex eis quadraginta duos pueros. Per quodfup-

de noviff ignibus mutuo fe maledi&is profcindentes.

plicium Deus damna edocere voluit, quae ma-

TVUTUTUT

€. 42.

MalediGte fili, ajebat pater, quo me miferiarum

la parentum exemplafiliis creant: Pueri par-

adduxifti, juftis, injuftisque artibus utentem,

vi, edoGti ad hoc & incitati a fuis parentibus

CM

idolo-

u

Tiulus XLLX. Educatio.

g5i

idololatris , ut fübfannarent Prophetam Do-

obfervatione funeftum huac narrat eventum, in lib. de

mini, ut ideo maledixit eis, ut parentes eo-

ab Archiepifcopo Ragufenfi Vincentio Dal- SS. Lu-

rum in ipfis punirentur, & ut malitiam pa-

portico , Nobili Lucenfi, R. P. Toauni Leonar- cenfibus.

rentum ampliusnonimitarentur. S. Augufti-

do fundatori Congregationis Matris Dei nar-

nus inquit: Rem parentibus inftigantibus fe-

T

ratum. InInfula Ragufenfi rufticus , cognomi-

£, ad

ciffe pueri contumeliofi credendi funt; neque

ne Bofcas, quendam habebat tantze impieta-

ïïætan.

enimilli clamarent, fi parentibus difpliceret.

tis & infolentive filium, ut matrem graviter

Att, juxta Juftini Martyris fententiam, Deus

percuteret, & enormes injuriasadderet pla-

-puerorum clade parentesflagellavit, acfimul

gis. Exafperata mater filio n hzecverba male-

pofteros monuit, utin vero Dei cultu, mo-

dixit: Utinam pereas, neque offa tua terra,aer,

deftia, & probitate filios fuos educent, ne

aut mare confervet! Maledictio faüung fortita

fimiliter caftigentur.

eft effe&um poft exile fpatium, quando mor-

Joid. dit. XVIL. Dumlfmaelab Agarfupra modum

tuum atquefepultum terra evomuit cadaver;

9- uo IO,

dilectus, fed male educatus, cum Ifaac in-

ä

inaerem fublimatus corruit in terram ; in ma-

folenter & inverecunde luderet, caufam de-

re projectusad litus repertus, atque proftitu-

dit, quod cum ipfo fimul & mater in exilium

tus inventus eft. Mater fuze memor maledi-

pulía, indigneque habita fuerit.

Gionis, filium mortuum inaltum mare, dum

maxime defzeviret, fecit deferri, moxque fe-

Pena filiorum gaventes uon veveven-

E7

rum elementum corpusin fcopulum impegit

tribus acutum partibus, quarum queelibet

-

8. Bel:n.

to.2,1n

. XVIIL S.Berhardinus refert, fe a perfo-

fruftam cadaveris a trunco divulíum (übi uni-

na quadam fidedigna memorabile quoddam

vit, fubito transmutatum in faxum.

Manf

anfl

Dom. 2,

st s

. Quad.

áudiffe facinus, quod füo tempore contige-

XXII. Eodem in loco idem tradit Author,

MA

A p

—rat, de filio quodam impio, qui parentem e

quod in Diecimo, loco Epifcopatui Lucenfi

domo fua exturbatum, & improperiis onu-

fubje&o, anno 1592. quidam Pater Domini-

ftum, per capitis comam & barbam appre-

canus Prior S. Marize Della Cerqua przedicans

hendit, pugnisque & .calcibus crudeliter

de bona educatione , obedientia, & refpecta

contudit, ac demum perlongum platez fpa-

erga parentes , taledefe, fuisquefratribus pu-

tium per terram raptavit.

Cumque ad cer-

blice perhibuerit teftimonium. —Quinque in

tum quendam illius plateze locum pervenif-

fzeculo degebamus fratres , quibus quadam ia

fet, paterillefic mifere tra&atus, his filium

occafione indignatus pater maledixit, eo effe-

fuum verbis affari ceepit: Non plus, fili mi ,

&u,utpaulatim confummaremur omnes, mor-

quia hucusque traxi ipfe patrem meum , &

tuisque quatuor aliis, folus ego fuperftes e-

tu, filimi, fecifti vindictam ejus » nimirum,

ram, qui ut divinam vindictam fubterfuge-

'quia recordabatur, quam indigne ipfemet ,

rem, ftatum religiofum amplexus fum.

fpe&ante filio fuo, patrem fuum filiiavum tra-

. KXiIL. Joannes Archiepifcopus Aretinusin Surius

;

G&averat, facile intelligebat, Deum jufto ju-

vita S. Zenobii Epifcopi Florentini de divite 25- Maji.

diciofuo permittere, utidem quoque de manu

quadam muliere, eaque vidua tradit , quod

filii fui pati cogeretur impietatis fupplicium:

duos delicate admodum enutrierat filios, a

Iatelligens judicium Dei, filio cum lacry-

quibus poftmodum graviter percuffa, hanc

mofis gemitibus & ululatibus ait: Non

eismaledictionem imprecata eft,ut ab omni-

lus &c.

- Ibid. f. 12.

bus agitarentur daemonibus, moxque omnes

XIX. Refert quoque aliud fimile, quodin

ab infernalibus obfeffi fpiritibus, & furibundi

territorio Forolivienfi in Spilimberg conti-

fe invicem tanquam canes rabidi dilacerare

git, cum enim Dominus Ca(telli illius quadam

:l

eceperunt, nec ulliusiis, preterquam S. Ze-

viceingensin domo quadam audiffet claman-

nobii, quieos & matrem baptizavit, preces

-

,

tislamentum , eoingreffus , invenit filium di-

opitulatze fuere.

D

ris modis patrem fuum percutientem: Unde

XXIX. Pater quidam multa cum

induüriä "Thomas

f

compaffione erga patrem commotus , & furo-

& füdore paupertatem in magnas commutarat Cant- l. r.

re peratctusin impium filium, eundem velut ti-

divitias , unicum , quem habebat, filium nobi-

apum.c.?-

n

j Ibid-n','

. gride fzeviorem juftis afficere poenis ftatuit :

li foeminze defponíavit, quae formze fuze rari-

fed ecce , inquit S. Bernardinus, mox pateril-

tate ita mariti animum devicit , ut faceret

l

li genu fle&ens coram Domino, dixit: Ne per-

quodlibet ad libitum fuum; foceri itaque per-

)

cutias filium meum , quia etiam ego verbera-

;

tzefa , maritum induxit, ut eum maletractans,

bamgenitorem meum.

Quodaudiens ille, &

vix vitze neceffaria fübminifirat; die igitur

confiderans judicium Dei, ftatuit, quod de cae-

quadam a fameftimulatus, abiit, ut neceffa-

"

tero adlibitum ipfümimpune verberaret.

riam peteret vitzefuftentationem : mulier ita-

XX. In villa rufticus aliquis labium facie-

que marcidas aliquot ei offerens fabas, ficque

Ibidem.

. bat, & puerulus fuusait: Pater quid vis face-

abire juffu fenecione, ad fuum fe convertitma-

u

ü

rye? & rufticus ait: volo in labio ifto dare co-

ritum, cum dico: Modo poffumus comede-

medereavotuo: & puer a Deo infpiratus, di-

reinpace; Vadead arcam, & accipecaponem

TART . ECC NI m

xit: Patermi, fac ipfüm bene magnum, quia

cocum: & cum aperuit, mutatus capo in

" cumeris fenex, ficuteftavus meus , ego fimi-

bubonem, qui fubito faliens ad faciem ejus ,

liter dabo tibi comedere intus.

ponebat duos pedes ad mentum ; & duos ad

Cefat -

^XXI. P. Caefar Franciotti inlibro. de fan-

frontem, & operuittotam faciem ejus, & non

fuit mefdiöus, qui fc

iretenmamovere :tandem

::

Ffaüd?ttï Gis Lucenüibus, in prima de fan&o AngeHO

i

Ttt t5

venit

702

Bibliothecee Manualis C'omiondtoriæ

l)

venit quidam , qui fecittenellas quasdam, &

fus ad fe, vidit periculum anim2e fuze , & con-

i

feffus mala ablata reftituit, & omnia paupe-

Ll

dixit, quod eum amoveret ; tunc bubo afpexit

?

eum tam terribili vultu, quod ille cecidit in.

ribus erogavit.

Rod. San-

terram, & amplius non audebataliquid face-

XXVI. In hiftoiis Hifpaniarum de Al-

tius p. I.

pOl

re; & nullus fuit, qui fciret apponere con(i-

phonfo VI. legitur , quod , cum Therefiam ma-

Hift.Hifp.

lium, fed mala morte mortuus eft. Thomas

trem fuam in vincula conje&am compedibus c, ;4.

innexuiffet, ipfa prophetando ei dixit: Quia

Cantipratanus diverfas aliquot addens cit-

vinculis crura mea ftrinxifti , Deum precor , ut

gupie

L

cumftantias differentem a praedicto cafum vi-

detur infinuare in hzec verba : Eterat illudfu-

ab hoftibus capiaris, & crura tua fracta con-

wnin A C

fpicias, qude omnia magno ejus infortunio de

nt

premi ftuporis miraculum, ut, fi, quando mon-

*

?lia,

ye

ftriillius pars aliqua tangebatur ; ac fi percute-

ipfo verificata fuerunt.

Manfi

retur in corde, ita homo fenfibiliter lzedeba-

.XXVII. S. Gregorius Turonenfis, utpote

difc./ 15"

(i

tur. Conterritüs itaque mirabiliter & contri-

teítis oculatus de Meroveo filio Chilperici Re-

n. 8-

(p

tus , adiit dicecefanum Epifcopum , & cum o-

gis Francize refert, quod cum regnandi cupi-

n

mni dolore confeffus,;pro poenitentia recepitab

dus effet', atquea patre fuo ob fzepius inde na-

6 Rif

tas turbulentias, detonfa coma in monafte-

nf

illo, utper omnes fines Normannize, & Gallize

2172

civitates, revelata facie circuiret, & ubique

rium quoddam reclufus fuilfet, is ab eodem

qll

narraret populis eventum rei, utper hoc ex-

fugiens, Turonss ad templum fan&i Martini

Q

coiifagit, ubi ab hiftorico, qui hiftoriam hanc

nu

emplum fümerentfilii , honorare parentes , &

difcerent, quam periculofum fit & nocivum,

fcripfit, receptus fuit: Meroveusautem depa-

vicem non rependere laboribus , quos ipfi pa-

tte atquenoverca multa crimina loquebatur,

üi

Hunc hominem

qu3e cum ex parte vera effent, credo acceptum

rentes filiis impenderunt.

pa

cum bubonis monftro circumeuntem F. Joan-

nonfuiífeDeo, ut hzec per filium divulgaren-

i

nes de Magno ponte , Ordinis Przedicatorum,

tur, ficut ex fequentibus cognovi; quadam e-

nim diead convivium àccitus, dum pariterfe-

Ft;lgof,

(s

ficut per ipfum nobis relatum eft, vidit in ju-

1504

ventute Parifiis palamreferentem omnibus

deremus, fuppliciter petiit aliqua ad inftru-

h

monftrantem , quod pro inhonoratione paren-

&ionem animzelegi, ego vero referato Salo-

U

monis libro, verficulum, qui primus occurrit ,

tum paífus fuerat multis annis, & adhuc fe-

j

cundum Dei voluntatem pateretur. Subdit-

arripui , qui hzec continebat : Oculus qui vefpe-

f

que, fe a fide dignis accepiífe , diCtum infeli-

xerit advevfar patrem, effodiant eum corvi de

[

cem per aliquorum fan&orum Dei fervorum

convallilus ;illo quoque non intelligente , con-

Q

preces ab illo monftro liberatum fuiffe.

fiderans hunc verficulam a Domino przepara-*

U

S. Bern.

XXV. S. Bernardinus Senenfis hiftoriam

tum in eo namque adimpletum fuithoc a Sa-

. Ce

quandam refert, quzein civitate Bergomi.ac-

piente comminatum füpplicium , quia a patre

cidit , dequodam patre, lucris & ufuris totali-

Chilperico exczecatus, & vita privatus fuit;

ter immerfo, ut filiis fuis locupletem hzeredi-

pater quoque qui illum exczecaverat, a Frede-

unde uxorefua morte violenta fuit fublatus.

tatem relinqueret: qui filios ergafeirreveren-

tes, & inobedientes ut vidit ,in femetipfum re-

XXVIII. S. Bernardinus Sen. refert, in Ca- S. Bern.

veríus dixit: Ego animam meam propter ipíos

talonia ,in civitate, quae Suiappellatur, & Va-

jndom.2»

?o. 2. fo 170

Jimnost

e

ntize vicina exiftit, uvenem jquendam octo-

Var, hi

contempo , qui in vita fua erga me funt con-

.

Qaadrag.

BG l

tumaces; experiri ftatui, quomodo adjuturi

r

ecim annorum patri fuo inobedientem , faci-

[ 3- C, Íe.

&

fint animam meam in cafu, quo morerer, ac

norofum fa&um fuiffe latronem, atque a ju-

p

t

proinde conjugi fuze fecretum cordis fui com-

ftitia apprehenfum in furcam fuiffe adactum ;

municavit, quze cum ei confilii maritalis al-

eo autem ex patibulo pendente mirum hoc

&

fücceffit prodigium: adhuc in patibulo pen-

tum promififfet filentium , pater ille fe gravi-

dente, cum effetiomninoimberbis, videnteac

l

ter infirmum effe finxit, & poft quinque dies

mulier domo egreffa flens, & ejulzns, filiis,

mirante cun&o populo paulatim emittit bar-

fü

bam, mutat faciem, capilli capitis pendent ,

patrem mortuum effe, dixit: Qui fübito ubi-

ft

nam claves zerarii depofitze effent , anxie quae-

gradatim fenefcens usque ad decrepitam fe-

h

fiverunt, quibus mater maritum fuum , prius-

ne&utem , & quafi nonaginta annorum zeta-

D

tem oftendens, cunéto populo admirabilis fa-

quam moreretur , ferio fibi przecepiffe, dixit,

Q

ne claves illas in ullius alterius hominis mia-

&us. Cucurrit ad miraculum Epifcopus cum

g

nus confignaret, eo quod pro confcientia fua

univerfo Clero, & cunc&o quafi civitatis po-

ü

pulo, ftupent omnes, ignorant myfterium, ex-

)

exoneranda pecunias a fe reli&tas pauperibus

diftribui vellet, eo quod per ufuras comparati

fpe&ant eis revelari fecretum , furgit in loco

fuiffent. Quo audito, unus filiorum cum im-

eminenti Epifcopus doctus, manuque filen-

tium indicens turbze ait: Virifratres, & filii

perio, & arrogantia claves fe habere vellere-

H

Ípondit, mater autem fe illas in pectore ge-

meidile&ti, noftis juvenem hunc, qua culpa,

ftare cum dixiffet, ille violentas pectori ma-

qua vita , quaetiam zetate interiit, confpicite

eum nunc zetate fenem decrepitum atque ca-

nusintulit, cumqueilla cum filio fuo luctare-

ä

tur, alter filius natu major cameram, in qua

num , ut intelligatis hac patens judicium Dei,

1 Mpf

pater decumbebat , una cum aliis ingreffus,

quod huic diu vi&uro, a Deo mifericorditer

] dilb.&n.g.

nec tamen le&tum, in quo pater jacebat, re-

per fua crimina, & parentum inobedientiam

"

fpiciens, serarium, in quo pecunia depofita

abbreviata elt vita.

erat, ferro violenter rupit: Tunc pater levato

XXIX. Mater quzedam filize inobedienti 8. Manfi

|

ca pitedixit: Quis rumor, ofilii? curtantoim-

annorumaffueverat maledicere, eiqueimpre- diíc. 1& .

petumatrem perturbatis veftram , ecce vivo,

cari, ut a lupis devoraretur. Anno itaque'" *

& furgens ejecit filios de thalamo; & conver-

omnes

ä

1.592. in fefto Corporis Domini , dum,

dome-

N

Tiulus XLLX. Educatio.

193

-dom&üici reliquiad miffam andiendam fe con-

bavit, alterum vero venationi adaptare vo-

