ejus fepulchruminventum fuit, in quo jacebat s2. q. 2. a;

; lïlief'f'

$3. 3* merant, quod nulli foeming unquam hqc no-

laminam auream habe

gf

men imponi finant.

hqmo

| ns in pe&f;ï

e,in7. àd 3. -

qua

s ais t R

hi d N-',l":!-.'?—* &*

[

Ó

Jlibliotbece Manualis. Concionatorie

99

Chriítus nafcetur ex Vir-

jam 2d tartara rapiebatur, fed B. Virgo ipfum

qua feriptum erat:

gine, & ego credoin eum. . O fol fub Con-

corporireftituens, aquasq; a dextris & finiftris

ftantino & Irena iterum me videbis.

muri in modum confiftere jubens, ad portum

pb

Michov.

XVl. Jeremias Propheta apud /Egyptios

deduxit,ubi quxrentem;quid pro beneficio re-

d. 154.

exilium patiens, przdixit omnia eorum fi-

enderet,hortata eft, ne (celus repeteret, & ut

6 65'

;

e

ftü fuze fan&tiffim; conceptionis celebraret.

mulacra ruitura, cum primumVirgo pareat &

Ibidem.

infantem in prefepio locaret; unde ZEgyptii

XXIV. Alexander Alenfis, cum in feíto

fidem pradiéctioni adhibentes aram Virgini

Conceptionis coram univerfitate doceret, B,

pariturz exftruxerunt, veramque poftea P'ro-

V. effe in macula conceptam, repentino gra-

Dbé.t

phetiami fuiffe, collapis omnibus Idolis com-

viq; morbo correptus, eoque fingulis atiis ite»

ererunt, :

rum circa hoc feftum tentatus eít, donec vo-

T

tum fecit, felibrum deimaculataConceptione

Surius in

XVII. B. ZEgidius, cum quidam celebrisDo-

vita D. /E- Ctor S. Scripturz cum ipfo de Virginitate B.

fcriprurum ; quo fa&ta mox fanatus eft, & po-

gidii.

ftea in morte affiduo hzc verba ingeminavit:

Virginis collaturus acceffiffet, ex infpiratione

Spiritus fanéti ante quam DoGtor verbum

Maria Domina mea, tota pulchra es & formo-

pronunciaret, baculo per terram pulfans di-

fa, & macula originalisnon fuit in te.

xit: Virgo ante, in, & poft partum : & mox ad

XXV. B.Birgitiz ipfaVirgo revelavit,fe effe Dern. de

(f

fingulas percu

4445

ones lilium e terra prodiit.

fine macula concepti, non definiri tamen hoc Duftis. 1. c,

Tho Cantï'

XVIII. Tempore Bonifacii Papz, cum Tu-

ab Ecclefia, utfideles babeant magis occafio--

Michos

praan. indzei Chritum ex S. Jofepho genitum pertina-

nem,fuum ergaipfam affe&tum demonftrandi.

Ibidem.

appendic, citer contenderent, cxcus, qui dum illos eo

XXVIl. CumUrbsMediclanenf(is gravi pefte

d 3c

147

Exempl, usque convicit, ut polliciti fint; chriftianam

affligeretur, multiq; per eam füblati effent,de-

fidem fafcipere, fi Chriftus ex Virgine natus

nique ea ad B. V. opem confugit, votumque

fecit de immaculata ejus Conceptione fingu-

vifum eire(titueret; id ubi concurrente toto

Clero in fefto Purificationis fa&um eít, & cz-

lis apnis celebranda, quo facto mox ab ea lue

liberata ef... Per fimile votum Ferdinandus

cus magno fubito fplendore circumdatus re-

2pens

fponforium de illibata Virginitate Mariz ce-

Primus Granatam urbem, quam nulla vi ex. Carth

0. I1Q.

in (uam poteftatem redegit. * '

cinit; quingenti Judzi converti fu

i

pugnare poterat,

nt; reliqqi

XXVII. Toleti Epifcopus erat,

Gond i(älw'nem. de

fugam arripuerunt.

'Duftis.l. c,

vus nomine, adco. addictas B.Virginis cultui,

. Maria jirie snacula concepta.

uthzc ei, quoties facrum faceret, vifendam fe

Stellarium -- XIX. Helfinus Abbas, cumin negotiis Re-

exhiberet. Hic ergo, cum in fefto Conceptio-

nis fead facrum przpararet, iterum illi appa-

$Ant

B. V.1. 4. gis Angliz navigaret, & ob grave'f!i tempefta-

P.rag

rens B. V. candidam Planetam attulit, dixitg;

Item Fr.

tem exortam nulla fpes evadendi fupereffet,

p4dtit,

Scito, fili, me fine macula originali conce-

&

Boireus in

ideoque B. Virginis auxilium expeteret, mox

*

corona tri- QU!

dam Pontificali habitu in aere apparens

ptam fuiffe; quapropter przcipio tibi, utomni

dixit: Scias, quod D. Maria mifit me jubens,

conatu ftudeas feftum hoc. meum celebrius

plici tr. 1.

c.8. $. 1. ut fi liberari vis, promittas te annis fingulis

efficere, id quod ipfíe totis.viribus executus

celebraturam , &, ut'ab aliis etiam celebre-

n. 26. ^

eít, libro etiam ;opio,Fo ea de materia fcripto.

tur, feítum creationis & conceptionis ipfi-

us. Quod cum promififfe

Marid : äalorqüz.'»»' À

t,mox fedata tem-

eftate liberatus eft.

x

XX. Cum Gerardus

die- PibapiiOO flinis

XXVIIL. S. Birgittz dixitDeiparas: Cum Lis, x. res

Ihitilfla. 2e

/

Minorum contra conceptionem immacula-

naíceretur Filius meus, fenfiego, quod quafi vel. c. 6. -

li

dimidium cor meum nafíceretur . & exiret a

tam concionatus, paulo poft miffam legeret,

B. Virgo ei apparens facram hoftiam abftulit,

me: &cum ipfe pateretur, fenfi, quod quafi

cor meum patiebatur.

Ego fui ei proprior in

nec prius re(tituit, quam poenitentia ductus,

revocationem dictorum promifit

,

; idquod 11-

paífione, nec feparabar ab co, & ftabam vici-

nior cruci ejus, & (icut gravius pungit, quod

le mox gratus praftitit.

Ibidem.

XXI. Alius quidam ex eoc

lem Ofdine, dum

vicinius eft cordi: (ic dolor ejus gravior pre

'Tholofz in cathedra conceptionem imm2cu-

ceteris erat mihi.

/

XXIX. Aliaseidem diceb

latam oppugnaret, imago marmorea vultum

at: Cum *refþc'-f.Lih. 1. rCy,

Piftr

xiffet Filius meus ad me de cruce, & ego adc. 6

cum indignatione avertit (quo fituetiamnum

eum, tunc de oculis meis qua(i de venis la-

ET

videtur) ipfeautem cecus factus, poft poeni-

d t

tentiam viíüm iterum recepit.

crymz exibant. Etcum ipfe me cerneret. do-

lore confe&tam , in tantum amaricabatur de

l p

Ibidem,

XXII. n Regno Arragonie, dum quidam

dolore meo, quod omnis dolor. vulnerum

Religiofus ex Ordine S. Dominici dzzmonem

adjurans peteret, ut ipfi dubium, quod mente

fuorum quafíi fopitus erat prz dolore meo,

de immaculata Conceptione conceperat, re«

quem in me videbat. Propterea audatter di-

folveret, demoniacus fortiter exclamans di-

co, quod dolor ejus erat dolor meus , quia

xit: Vz, ve, v illis, qui feftum B. Virginis

cor ejus erat cor meum. ldeo filia mea co-

fine macula conceptz no

gita, qualiseram in morte Filii mei, & non

lum de illa dicunt.

n celcbrapt, & ma-

erittibigrave relinquere mundum.

1

lbidem ex .

d.

ltile

XXIII. Cum quidam C

anonicus; qüocidie

. XXX. Iterum eidem dixit: Filius meus vi- Michov.

S. Anfel-

dens me & amicos faos, oculis in coelum dire- 384.n. 17,

mo. Item

horas B. Virginisdicere folitus, quadam nocte

&isclamabat ad Patrem : Pater, quare dereli-

PPoier. l,

fornicatus, folus navem ingreffus horas easdé

quifti me? quam vocé ego nunquam, donec ad

fupra cit.

recitaret, navia damonibus everfa, ab iisdem |

coelum

$» 27*

"Tiulus LXX. . Hyperdulia Mariana.

99:

. €celum veni, oblivifci potui , quia plus ex

ftituit, easque ad hanc Dei parentem velut

compaffione mea,

Matrem amandam, quanto poterat ftudio,

.—tus eam protulit.

quam pa(fior;c fuixrpcrmp-

i

dum vixit, eft adhortatus.

Lib.&rev, XXXI. Eidem dixit: Omni tempore; qüo

XXXVIIL S. Francifcus, tefte D. Bona- Vita c. 9.

poft a(cenGonem Filii mei vifitavi loca , in

ventura, B. Virginem inexplicabili amore

m

i

quibus ipfe paffus eft, & mirabilia fua often-

profequebatur, duas potiffimum ob cau(as.

dit, fic quoque paflio fua in corde meo fixa

I. Quod Chriftum nobis fratrem effeciffec.

erat, quod, five comedebam, five laborabam;

2. Quod peream apud eundem Chriftum mi-

quaf& recens erat in memoria mea.

fericordiam obtinuiffemus.

i

Lib".6;rev.

XXXIL. S. Birgitta in revelationibus nar-

XXXIX. Joaanes Leonardus Gerufius Ro- Piftor. 1 c.

€. 97.

rat, primarium quendam virum; qui ultra 60.

m in Campo Martio partim.propriis (um-

annos cum diabolo pactum habuerat, ideo-

ptibus, partim emendicata eleemolyna teme

que hoc totum tempus inter fumma fcelera

plum zdificavit, quod templum Marix de

tranfegerat, in fine tamen contritionis eli-

amore nuncupabat, cui etiam domum ad-

ciendz gratiam obtiauiffe, quod, quoties do-

junxit, in qua ex omnibus nationibus con-

TIl, de

lorum B. Virginis recordabatur

gregati pauperes

,teneram cum

educabantur.

juvenes fubk tufcc?a Magi'a;ï

Iis lt

ea COmpaHiongm elicuerit.

Maria eftimanda.

Maruz qz'n*vacfandaf d

Diden,

Michov.

XXXIII. S. Dionyfius in epiftola ad S. Pau-

XL; . Francifcus, cum per vifionem in pla- Dauroltius

*

*difï. ;9,04.

lum fcripta (ic loquitur: Cum ad Deiformem

nitie multos Angelos & homines con

gre

praíentiam altiffimz Virginis du&tus fuüi, cam

tos, binasque fcalas, unam rubram; cui Chri-

g*a. 'ä'þszit:f*of

immenfüs me divinus fplendor circumfulfit,

ftus infidebat, alteram candidam; cui B. Virgo

& plenius irradiavitincerius,& in me omnium

innitebatur, vidiffet, & ad priorem fratres in-

odoramentorum füperabundavit fragrantia,

vitati ab cadem per Chriftum deje&ti fuiffent,

ia

ut nec corpus infelix, nec Spiritus poffet to-

ad alteram confugere juffi, facilem ad cos-

! 1o.10,

tius ac tantz felicitatis infignia füftinere. De-

los aditum per B. Virginem repererunt.

r de

fecit cor meum, defecit & Spiritus tantg Ma-

XLI. S. Dominicus dixit, fi omnes San&ti à pennequ,

iflislq

jeftatis gloria oppreffus. Teftor, qui aderat

nobis alieni effent & ad preces noftras furdiin Ifagoge

in Virgine, Deum, fi tua divina concepta

forent, Mariam tamen femper nobis miferi- d.2, n.16,

mente non me docuiffent; hanc ego Deum

cordiz finum aperturam. Hinc B. Alano dixit, -

verum credidiffem.

u

jam pridem mundum periturum fuiffe , nifi

S, Ánton:

XXXIV. Clericus q

uidam, cum multis

fuis precibus iratam Numen ipía placaffet.

p-4-tit.15. precibus a B.Virgine obtinuiffet, ut fuam illi

XLIL. S. Birgittz quondam dixit ipfa B.Tpi,

6 349 3: pulchritudinem oftenderet , & primo ejus

Virgo: Ego fum Regina coeli, ego Mater mi--

a(peQu impetrato oculum unum, quem fo-

fericordiz, ego juftorum gaudium , & aditus

lum aperuerat, fplendore nimio corruptum

peccatorum ad Deum. Nullus eft adeo male-

amififfet, etiam alterum ut impeudere fecun-

di&us,qui quamdiu vivit, careat mifericordia

do afpedtui liceret, ardenter petiit, & obti-

mea, quia propter me levius tentatur a d-

nuit quidem, fed itautcum afpectu etiam al-

monibus , quam alias tentaretur, Nullus e(t

terius oculi fanitatem lumenque recipcre.t.

ita abjeCtus a Deo, nifi fuerit omnino male-

di&tus , qui; fi me invocaverit, non reverta-

b 1.1t

- Maria amanda.

tur ad Deum, & habiturus fit mifericordiam.

:L 6 6-

Tbidem,

XXXV. Carolus Birgittz filius dicere fo-

Ego vocor ab omnibus Mater mifericordizg,

ebat. n tantum gaudeo, quod Deus Vir-

& vere mifericordia illius me miíericordem

ginem Mariam matrem füam füper omnia

fecit. ldeo mifer erit,

qui ad miferibord'cm,

habet caritfimam, ut ego illud gaudium prz-

cum poffit, non accedit.

feram omnibus rebus creatis & delectationi-

XLIII. Olim cuidam latroni converfo,, & psdas.

bus terrenis.

Unde B. Virgo faffa eft, fe ei

monacho facto , in morbo adftitit Virgo fan- Chrifti

propter talem amore

&iffima, blandeque, num eam noffett in:er- c.26. p.o,

m fpecialiter in mortis

]

articulo adfüturam.

rogavit ; cumque is noffe fe eam negaret,fub- $- 3-

AO

Pi&oi'tus

XXXVI. Romzus Tarraconenfis adeo di-

jecit, illa: Ego fum mifericordiz Mater, cu.

[

in matr.

adm. co.

ligebat. B. Virginem , ut nunquam fibi ejus

bono efto animo, poft triduum mecum erís, -

memoriam clabi pateretur, illud S. Davidis :

Quod cum ille Odoni Abbati füo indicaffet,

12. p 3*

Cum dederit dile&is fuüis fomnum: ad B.Vir-

S. Przful non aliter deince

ps, quam Matrcm/h

ginem applicare, dicereque folitus, eos , qui

mifericordiz, compellavit.

hanc Virginem (incere amant, quafi dormien-

XLIV. D. Catharina Senenfis ab ore ipfius Tra&. 4

do ccelum obtinere: hinc etíam frequenter

&terni Patris hzc verba fe accepiíe te(tatur : dialog. c,

alios adhortatus ad amorerm,dicebat: Ah Pa-

Mariz unigeniti Filii mei genitrici gloriofz 139.

tres, cur non diligitis; & cordialem amicitiam

conceffum eft a bonitate mea propter icar-

facitis cum Maria? non patitur illa amando

nati Verbi revetentiam, quod quicunque ju-

fe vinci.

/

ftus vel peccator recurrit ad eam cum devo-

Ifiidm-

XXXVII. Francifcus Salefius nihil aliud

ta reverentia, nullo modo decipietur, vel de-

ichov l

magis cogitabat, quam quomodo hance S. Dei

vorabitur ab infernali damone.

,4'5, l]l

macrem fatis diligere poffet; hinc cum ipfe

XLV.S.Gertrudi B. Virgo quondam fplendi- Blofius in

fatis eam diligere non poffet, Ordinem Mo-

diffimo pallio cooperta apparuit, ad quam va- monilie.1.

nialium, qua a vifitatione nomen habent, in-

t,fe-

rix multumque dþformes beftiz accurren

que

M

l

992

üü)äïozbe;æ : ,Maäuaiis Conciohator'iæ

que füb ejus pallio abfcodderunt, quas omnes

pugnaculum,quam B. Virginis ternplum reco.

cum magna charitate excepit, blandeque pal-

gnofcere,malleque Virginem in proximo coli,

lio involvit. Cum vero ob hoc fa&um obítu-

quam in urbe militem fecuriorem , quippe le

fibi tutelam ab illa, quam ab hoc; polliceri.

pefceret Gertrudis, fignificatum ei eft, per

beftias illas peccatores fignificari, quos omnes

LII. Anno Chrifti ;90. cum lues peftilens in Baron. ane

tota urbe Romana atroci

ffi

-

illa, fi ad ipfam confugerint, non difpari af-

ime fzviret. S.Gre- no 59-:»'.

fe&u excipete confüevit.

gor. indi&ta publica fupplicatione B.Virginis

Ibid. n. 7.

XLVI. Turnoibus adol

efcens qüidam gra-

imaginem manu S.Lucz depictam circumterri

viter decumbens ,. & nequicquam de hzrefi

juffit ; quo fa&to Angeli in aere Aniphonam:

ejuranda admonitus, cum tandem perfuaderi

Regina cceli ltare &c. fuaviffime canere funt

fe (iviffet, ut fe B. Virgini commendaret, mox

auditi, cui cum ipfe verbum : Ora pro nobis

ccelefti luce perfufus , confeffionem peregit,

Deum: fubjeciffec, (ine mora Angelus in arce

& ejurata hzrefi, reliquis Sacramentis inftru-

Adriani vifus eft vindicem gladium reconde-

&us, feliciter, ex hac vita migravit.

re; & peftis ubique conquievit. ldem benefi- Padag.

lefïz; in

Chrifti p.

Ibid, n.9.

XLVII. Theophilus Adanenfis Ecc

cium in fimili periculo urbi Valencenarum

6. G.

Cilicia Oeconomus , cum fpe dignitatis fuz

præft»itit,

dum ab inquilinis pie invocata vifi- 2- € !

2» Il» 5.

& gratie recuperandz Chriftum & Matrem

biliter apparuit, & Angelis juvantibus urbem

ejus abjuraffet, denique ope B. Virginis & ve-

filo circumdedic, & juxta illius directionem

niam a Deo, & chirographum recipit: tam-

fupplicationem publicam ipftitui juffit 5 hac

jue pie & (ancte vixis, ut etiam in San&ctorum

enim peracta, mox lues graffari defiic.

7^

.. LIlII. Hermannus Contradus, Auth

or Àn. IbidL

$.D.denat. catalogum referri promeruerit. . Qua de re

.".'*?A

B.Virg. meritoS.Petrus Damianus;fic loquitur: Quid

tiphong Salve Regina : item Rupertus Tuitien-

fis Abbas, & B. Albertus Magnus, etíi rudi

- tibi negabitur, cui negatum.non eft Theophi-

lum de ipfis perditionis faucibus revocare?

eflent ingenio, ope tamen B. V. inufitatam

Infelicem animulam; totum illud, quod in te

rerum divinarum zque ac humanarum ícien-

factum efít, proprio charactere denegante; de

tiam funt adepti.

j

luto foecis & miferiz fublevafti.

4

Nihil tibi

LIV. Urbs Valenc

enarum peíte a':tihoqqx 00'8'. Pedagog.

:

- impoffibile ,. eni poffibile eft, de

peratos fn

tam gtaviter laborabat,ur paucis dicbus,haud Chriftia-

ss fpem beatitudinis relevare.

D

multo minus octo hominum millibus fubiati nus p. 2

Am. So - XLVIIL .Benedi&us Goez i

n ora Travane

ceuferentur. interceffere apud Dei Matrem €25: J 3«

ciet.1585. coridis Indiz Orientalis, inter Lu(itanos miles

Eremitz cujusdam. in facello quodam ejus,

corruptismoribus, fübierat quodam die cum

vulgo- de fontibus di&to, preces, Cum enim

commilitone templum ; preces fufüurus, ubi

B. Virgo hominem fpe levandz civitatis re-

creatum, ad Comitem Hermannum civesque

.,€um. ante Deipare imaginem genua fiexit,

— prime animum ad contritionem inclinari fen-

milifIec, eosque pridie ejus diei, quo Divz ci-

fit, fübinde eciam Dei miatrem,ut veniam pec»

lebratur nativitas, hoc eft 7. Septemobris, ora-

. catorum aFilio impetrare dignetur, ardenuo-

tionibus juffiffet & jejuniis vacare ; : vi(a eft

Telit,

ipfa Dei Mater fecaudum no&tem a plerisque-

1.J0,

ri pietate obfecrare coepit. Sub hzc videc ille,

videt & fodalis,vident alii multi, quos ad [pe-

civibus , etiam ab ipfomet Comite, & urbis

&aculum exciverant, ex Pueri Jefu inter bra-

P

"

rimoribus, quos lux infolens, quz noctis

chia matris harentis oculis lacrymas, fed coe

tenebras in diem vertebat, in maenia excive-

lore lacteas, deflucre, idque tam ubertim, ut

rat, viía eft, iaquam, admirabili gloria illu-

multi ftrophia fua prodigiofo hoc liquore im-

ftris, comitantibus multis Angelis, aliisque

buta afportarint; ipfe vero Benedictus me-

Divis, urbem filo circumcingere. Cumque

liorem deinceps vitam cogitarit, & tandem

per eundem Eremitam iterum monuiffet, us

Societati Jefa adícriptus, vitam fuam inter

cives ipfo etiam fefto in iisdem pietatis offi-

fanctiffimos labores labores pie exegerit.

ciis perfeverarent , adderentque folemnem

Ibid. dift,

XLIX. Simili modo cuftodem templi fa-

füpplicationem , qua eos ductum circum ur-

bem filum deduceret : id porro cum ingenti

9.eX.4. Ctione diaboli in furto deprehenfum , & in-

-

carceratum , a carcere & infamia liberavit,

omnium ordinum ftudio & pietate peractum

uti fufius loco citato refertur.

fuiffet, extemplo evanuit omnis lues. Atque

,

8. Antoni-

L. Religiofus quidam in agone :

duoä vi-

exinde in gratiarum actionem , atque perpe-

tuam rei memoriam decreta eft iftic annivere

nus P. - dens dzmones horribili fpecie adítantes, cla

tit- 13-C. mmare coepit: MalediGta hora, in qua Religio-

AQ.

faria quotannis eodem die g. Septembris fups

füs fümn factus. Sed mox B.Virgine advenien-

plicatio: colle&um filum, & argentea the-

te, fugatis demonibus ferena facie dixit: Be-

ca inclufum, cum aliis facris lipfanis afler-

nedicta hora, qua Ordinem intravi, & bene-

vandum, dedit etiam inftituendz ia ejus-

di&ta Mater Chrifti, quam femper dilexi , &

dem Matris Virginis fofpitatricis füx hono-

in qua fiduciam meam pofui.

rem congregationis, ab ipío filo nuncupa-

Vit, c.7.

LI.iFerdinandus Il. cum monachis S. Bene-

t£ , occafionem.

di&i e monte Serrato,in Auflriam proficiícene

LV. Civis quidam Alexandrin

us, vir Chri- Jo»n. Mo-.

fchus in

tibus, optatum in füburbio Vienneníi locum

ftianus, & pius, cum conjuge pari pietate foe-

rat. fpir.?

conceíliffet ad monafterium erigendum, &

mina, & lexenni filiola , vitam mifericordiz

L]

39

tribunus militum opponeret, id monafterium

operibus , jejuniisque fpe&tabilem ducebat:

poffe hoftibus pro munimento cedere,(i Vien-

Huic mercimonii caufa Conf&antinopolim

nam obfideri contingeret, fapienter & pie re-

proficiícendum erat: Jamque navim confcene

derat, quando, di&to vale; uxor, cui m

C, in-

fpondit, nullum Iekt.uendæ civitag aptius pro-

quity

r

L4

Tuulus. LXX. vaþerdulz'a,M'riana.

993

quit, filiolamque tuam;mi conjux, commen-

cum przvalide impulía , ne v&f'tïgïo quidem

ipfo decederet, eam fcilicet firmante Marise

datas relinquis?. Magnz Dei Matri, Dominz

noítrz ter optimz, refpondit ille: ei vos to-

manu, quam fupplex inyocabat. Collectis vi-

tas commendo tradoque.' Accepta hac mariti

ribus, alioqui eximia membrorum firmitate

tOIl. an.

D

apprecatjone domum redit, & pro more pie-

homoj;iterum tertio & quarto etiam deturbare

tati & operibus dome(ticis vaeare inftituit.

in fubje&tas cautes magno impetu ip(iftit: (ed

Menf(erat domi abeunus viri voluntate famue

Caucafüm diceres furentibus Auftrorum fla-

tibus fua mole obnitentem.

Nihil hic. de-

lus, cui poft aliquot dies, damonis fuggeftio-

ne, atrox in mentem venit facinus, dum he-

fuit, quo aperta Numinis przfentiz foeming-

ram ille cum filia de medio tollere cogitat,

que innocentia probaretur, quz a fcelere fu-

quo fpoliare domum liberius, & heri divitiis

rentem hominem averterent. Ille contra ge-

potiri, dein fugere tutius poffit. . Igicur ar-

minum parricidium tertio parricidio, defpe-

du

matus cultro mifer ad cubile, in quo cum filia

ratione actus, cumulare pergit, conjugem pe-

mater fecura animi domeftico incumbebat

ne exanimem de collis jugo domum detrahit,

itifi n

cxä.g.

operi, propius accedit: verum tanta fubito

in lectulo eam fe componere jubet, plumbea

m

czcitate percutitur, ut nec eubilis oftium per-

glande mox transverberandam. lgitur in/fer-

tentare ullo modo, nec ad culinam retrogre-

ream majoris modi fiftulam , fulphurato pul-

di poffet, (ed nec, quo fe verteret, inveniret

vere ac plumbeis füffartam glandibus, ignita

tandem elata voce heram , ut foras ad fe ve-

refte flammas injicit , lethalis plumbi globos

niret, rogat; Mulier contra: Quin tu potius,

in pectus uxoris, Mariam implorantis, explo-

ilts,

furus : femel, iterum; tertio adduCta in fübje-

inquit, ad nos ingrederis, qui oítium in manu

habes? Cumque ille iterum iterumque cla-

&um pulverem ignita machinula. flammam

maffet , ut vel ipfa hera, vel falter filia foras

non elicuit ex fülphurato fomite, ut ignis in

egrederetur, nihilque impeiraret ; vertoii f

glaciem, fulphur ingelidam aquam degeneraf-

farore, cultrum in füamet viícera adegit, in-

Íe putaretur. Cedit quidem innocentiz,ac im-

entique edito clamore concidit. Hic tüm mu-

rimis Numini, vis lammarum ac ferri, non

2luog,

ier nihil finiftrum füípicata accurrens,fervunt

tamen fe frangit parricidz contumacia. Vitio

hriftia-

in füo fanguine natantem invenit, cumque

catapulte adícribit,quod ignem non concepe-

is n

horroris & ftuporis plena, quid eo cafü faciene

rit fülphureus fomes : alteram expedit mule

15 9: P

dum, ignoraret, clamore vicinos advocat, ex-

tum flammz concepturam : Excuffus quidem

citusque rumore Magiftratus mox adeft, cui

eft ingenti fragore, ac in finum pavida mulie-

coram intermortuis verbis faffus eft famulus,

ris füummo impetu delatus globus, fed , quafi

quid in heram machinatus fuiffet, ni

fiimmiffa

laneus effet, ictu penitus inani. Tertii jam

divinitus czcitate fuiffet impeditus. Ita fe-

patricidii reo bic demum fübiit cogitatio irati

curus ille vivit; qui füb Dei Matrís prete&tio-

in fe Numinis, ob toties violatam uxoris inno«

ne vivit.

:

centiam. Su

lex igitur ad ejus fe fubjicit pe-

m

d

A

Pæaag-la CO E

LVI. Anno 1612. Gandiz finitimo in op-

des, venia

gitat, & facile a mitiffima foe-

P

ido contigitquod animi zequitatem in feren-

mina impetrat. llla beneficii memor vota

-., Jo,

dis contume

liis,& pietatemin colandaDei Mae

quzdam in omnem vitam Magnz Matri nun-

tre,vehementer eommendet. Mulieri pudicz

cupat, ac fe totam illius fervituti profitetur

addictam fore.

ac pix petalans mulier objecerat in jurgio per

Vir ejus poftridie nofítrum

fümmam calumniam 5 quotquot haberet libe-

adit facerdotem, quem, narrata prodigiofi

ros, omnes ex adulterio fufcepiffe. Eam tam

cafüs hiftoria , reconciliando fibi Numini ad-

frequentem ftupri labem uxori obje&tam vir

hibuit internuncium.

:

LVII. Circa annum Ch

cum accepiffet, feu ratus veram, feu veritus,

rifti 12223. ipfe dae Caefar, l.7.

ne pro vera publice haberetur, animo delti-

mon facris ada&tus exorcifmis, faffus eft, mun-. c. 2,

nat atrox de conjuge füpplicium. Omnis ita-

dum ab iratoVindice Deo interiturum fuiffe,

que doli (ecuram,& in complexu tenellz pro-

ni Diva Virgo Mater (cujus ftatua füb idem

lis alto fomno demerfam , nocte intempelta,

tempus in quodam Germaniz templo, multo

deturbat de cubili , atque in proximum hor-

fudore fpectantibus omnibus, ac ftrophiis fu-

tum vi abrepram, laqueo faucibus inferto eri-

dorem excipientibus multis, defluebat

) fup-

git (üblimem ad ramos obviz arboris, unde

plex interveniffet.

mox füperne aftricta refte ftrangulandam de-

LVIIL.Infans o

lim adhac in cunis xnondüm" Pedag.l.&

jicit.. Commode acciderat, ut pridie acerbo

ad loquendum idoneus, fingulari prodigio,his $. ;.n. $.

jllo appetita convitio proba mulier injuriam

verbis Matrem compellavit ; Vidi inquitmea

beatz Virgini; quam impenfe colebat totam

Mater, Chriftum Judicem regali folio fubli-

permitteret, nullius rei de cetero anxia. Ca

Ue

mem & metuendum; cui füpplex accidit fan-

fam innocentis cupide füfcepit Deiparens, &

&iffima ejus Mater.rogavitque, ne íupremum ,

quidem in tempore: Nam fe dejectam ex ar-

illum mundi diem,quem minabatur,;adeffe vel-

bora allevari occulta manu fenfit infelix mu.

let. Ita dixit puer, & obmutuit, nec deinceps

n M*

lier, ut ne fua mole reftem aditringeret, qua

ante eft locutus, quam per s&tatem didicit.

LIX. Meminit Czfarius de W/ilhelmo quo- Cefar, 1.

hus n

przfocaretur: quz deinde rupto jam füne,

n pf

ut novacula füccifum crederes, certo exitio

dam de Clarevalle Religiofo a divinis revelas 12.c, ga.

" 75"

abfolvitur. Hoc periculo defunCtam miferam

tionibus celebri, qui in raptu mentis viderit

rabie percitus conjux in editum collem rapit,

Chriftum, qui jufta in mundum ira accenfus

& magno nifü impulfam , in przruptas rupes

jufferitAngelum;qui ad Tribunal propius afta-

bis non

p

zcipitem dare conatur; fed irrito eventu .

bat; tuba clan

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. L.

K

gere, quo fono totus or

Íecus

994

Dibliotbecre Manualis Cencianatoriæ :

fecus folium in arbore contremuerit : Et cutü

gere, eoque neceffitatis incolas adegit, ut dei

etiam fecundo id effet; urgente Dei imperio;

fperata & inaudita confilia füfciperent. Stae«

fa&turus, ac mundum everíürus, unam divam

tuerunt enim faeminas omnes ac parvulos li«

Macrem ex oómnibus SanCtis aufam fe interpo-

beros occidere in munitione przfentes, ut ea

nere, atque ad Filii pedes provolutam, Judi-

rátione illos a tyrannide Saracenorum libera-

cem Filium rogaffe, ut mifero & usquequaque

rent; idque alia tyrannide fünt executi, Ab-

rco liceret, etiam illa vice dilato judicio com-

bas ipfe fuüit coadtus occidere unam fororem

perendinari; atque ordinem füum Ciftercien-

cum parvulis nepotibus, quos fecum habebat.

fem, in fpem emendationis, vadaám obtuliffe.

Ita rabiepleni urbe funt egreffi in hoftem, vi«

fu.

Chronic. : XL. Viditolim fecundum fomnum S.Leo;

&uri; quos ita fünt perfecuti, ut cedendis iis

Minorum S,Franciíco Affifinati intimus

in patenti cam-

Niaet

p.r. 1l2

fatigati deficerent. Ea no&te in campis man-

bet. n

€» 35*

pa binas a folo ad coelum affurgentes fcalas;

fere, partim ut przdam aggregarent, partim

Tr(:;ïh-

unas rübeas, quibus infiftebat Chriftus, albas

'ut füam infelicitatem deplorarent ac crudeli«

Mat. l

alias, quibus Chrifti Mater Maria. Adfuit S.

tatem,qua fe in füos paffi funt abripi. Ingruene

[ 58'

Franciícus, & ex infinita hominum multitudi-

te die duo equites ad eos contendunt, hilari-

ne,Angelicz tubz fono ad judicium iftuc evo»

tate pleni, & eis propinquantes nuntiant, Dei

catá, fratres fuo folicite hortatus eft;per (calas

beneficio iterum vivere omnes,quibus ante di-

" fubrasafcendere feftinarenead Chriftum: er-

fceffum jugulum preciderunt. Nemoomnium

go fcanditur non indiligenter: Verum plerique

credere prius volebat,quam oculis coram cer«

€x altero,aut tertio gradu,quidarm ex decimo,

nérent. Sed ut agnoverunt eos, quos occide-

nonnulli ex fcalarum medio, delap(i Franci-

rant, ac viderunt fingulos circa collum habe-

fcum hábuere folicitum,qui ad Chriftum con«

re rubram lineam, €o loco, ubi i&tum accepee

verfüs fratrum fuorum cauíam acturus, vidit

re triftitia in gaudium verfa eft, & omnia lau-

manus recenti fanguine perfufas cum latere

de & gratiis adverfüs tam pium Numen per-

exhibentem, querentemque , id a fratribus

fonabant, Etfiante füum difceffum poft patra-

ejus fibi fadtum. Quid hic ageret Francifcus?

tam füorum czdem optima quzque fua con-

lml

Mimirum ad albas fcalas, cui mifericordiz

6 59

cremaffent. Abbas agnofcens tantum Dei mue

-Mater przerat, converfus, iftac füos fidenter

nus a B. Virgine profectum, cui erat admo-

afcendere jubet; quod faciunt omnes nulla

dumi devotus, & mille aliis nominibus obftri-

difficultate, atque a benigniffima Matre blane

&us, Sacellum eodem loco ftruxit, ubi equites

de exeepti;fübeunt eternz beatitatis füperna

duos eos nuntio tam lzto exhilararunt, addit

palatia, nos hoc füo exemplo erudientes, ut

parvum eremitorium, ut illic fe totum Deo,&

declinato rantifper divine juftitize, quam ru«

B.Virgini confecraret. "Tunc curavit fculpi 6

br« fcalz denotant , metuendo rigore, diíca-

Vdees 1

ligno ftatuam B. Virginis cum linea rubra in

mus ad Mariam, & ad ca

x

ndidas milfc;icoxdi'ä

collo; ad ejus fa&ti & prodigii memoriam. Etíi

C n

illius fcalas confugere.

Authores alii afferant, eam imaginem e coclo

Poireusin LXI. In Diceceii Conimbricenfi non þiocdl

ea forma miffam. Ubi cum fanéte aliquot annis

uipl. cor. a monafterio Ordinis Ciftercienfis, Lorban di-

vixiffetmortuus;inibi fepultus eft: nec cada-

tt.1. c.22. &0,

. 40,

Sacellum eft B.Virginis de.Ceica di&tum:

ver ulla vi trahi ad monafteriü Lorban potuit.

cujus origo eft plane prodigiofa. Quo tempo-

LXII. Gunteramnus Rex Galliz cum fexa- Eufeb.Nie-

re Maurioccuparunt Hifípaniam, non deerant

ginta millibus in Recaredum movit Hifpania renberg.in

loca, in quibus exercitium catholice religio-

Regem;qui tamen ca fexaginta millia trecen- Troph.

nis erat Chriftianis conceffum, fi tributum in-

de darent.

Ex eo numero fuit Lorban mo-

tis tantum füis militibus ope B. Virginis 1n fu. Mar. 1. 2.

gam vertit,& maximam eorum partem gladio * 9

nafterium pervetuftum, & fundamentum in

occidit. Gunteramnus reverfus domum eam

lim L.

tempore S. Benedidii, ubi plures in pio reli-

cladem fceleribus militum & Ducem conni-

giofoque feceffu degebant. Inter alios, qui

ventiz tribuit, ut habet S. Greg. Tur. Duces

u

mundo valedixere, fuit Princeps Joannes,

igitur in prafentia quatuor Epilc. & in coro-

Avunculus Alphonfi & Ramiri Regum Legio-

na majorum natu laicorum difícutere & ob-

nenfium ; qui ante füfceptum id vitze fanctio-

jurgare coepit. Qualiter, inquit, nos boc tempore

ris genus militiam fecutus, egregias victorias

vittoriam obtinere po[Jumus, quia, ea que , Patres

reportavit.

Poít aliquantum temporis, cum

noftri confecuti. funt, non cuftodimus ?. illi ero edi-

eflet monafterii Abbas Rex Alphonfus, ejus

ficantes. Ecclefias , in Deum fpem omnem ponentes

nepos Principatum ei donavit montis majo-

Martyyres bonorantes, Sacerdotes enerantes , vitto-

ris,tam pro Religioforum füftentatione, quam

Tiam obtinuerunt &jc. INos vero non folum Deum non

militum,quos alere neceffe füit ad eum locum

imeluimus, verum etiam ejus facrà vaflamus, Mini-

tam munitum & neceffarium tuendum. Sed firos interficimus, ipfa quoque San&erum pignora ut

demon invidens tam piis ejus conatibus,

ridicula difcerpimus ac vaftamus ; won énim poteft

cospit militares in eo fpiritus refufcitare, oc-

vittoria obiineri , ubi patrantur talia.

Jdeo manus

ca(ione ufus cujusdam perfidi,qui fa&us Chri-

noftre funt invalide, enfis tepefcit, nec. clypeus mos,

Vi

ftianus in monte majore, & humaniffime a

ut erat folitus, defendit &9c.' AcDuces fe excufae

lüüc, j

fpet. ]

Joanne Abbate habitus, transfugit tamen ad

runtquefti populi impietatem & infolentiams

Abderamenen Saracenum, qui fe.Regem Cor-

Nullus, inquiunt, Regem metuit, nullus Du-

VéG,

dubz dicebat: Ab eo manipulum féü cohor-

cem, nullus Comitem reveretur, & fi fortaffe

tem militum obtinuit, ad invadendum mon-

aliquis ea emendare conatur, ftatim feditio

tem majorem: cujus omnes ieatus norat, &

in populo, ftatim tumultus oritur.

-

übi tünc Abbas Joannes verfabatur." Apoftatà

LXIIL Henr.V. Rex Angliz infignem vi- Idem 1, 3

pluribus preliis victus, ftatuit fedenï*famc ur-

&oriam de Gallis retulit ope B. Virg. cui fuitc. 5e.

a

le

*

Tituus . LXX.- Hyperdulia. Mariana.

995

addä&iüïmus. Centum quinquaginta millia

LXVIIL. Cum S. Gertrudis fcire cuperet, r. 4. revel,

pugnatorum habebatGallus, ita ut. Anglos

quonam obfequii genere in feftlo Annuncia- c. 12.

lexcuplo excederet, jam victoriam cecinerant

tionis B. Virginem honorare maxime poffec?

Galli;jactabantq; feRegemAnglum jam incla-

hzceidem apparens dixit: Si quis per octa-

fum habere, nuntiosq; ad civitates mittebant,

vamquotidie 45. Avecum devotione recita-

ut fibi gratularentur : ad Henricum etiam mit-

ret in mernoriam illorum dierum, quibus

tit,qui quzrat, quanti fe vellecredimere. Eum

Chriftus in uteroejus crevit, hunc tam gra-

ferunt, reípondiffe : [ntrabinas aut cernas ho»

tum famulum ip(i exhibiturum, ac (ieo die,

Eufe£b,

rasita ufu venturum, ut potius Gallis; quam

quo filium concepit, adítitiffet, & per (ingulos

Anglis, de redemptione (it cogitandum. Id et-

dies usque ad partum diligentiffima ipfi obíe-

iNieren-

berg. in

