vifcera mifericordize ejus, cujus & myltterio-

las«

"^" damnationem seternam, ex fequenti hiftoria

rum particeps effe merui , cui & paradili janua

i.

' colligere- licet.

Tl«

In quodam Prioratu Belgii

parata eft, facile, fi voluero, introitam mihi

Ig-

tres morabantur monachi concubi»arii & cra-

praebitura. Pro tantis igitur & talibus donis;

"

pulones, qui certatim.carnis voluptatibus va-

lum

quae indifferenter divites percipiunt, & pau-

t

- cabant. Vefpertino tempore; poftquam fe.ci-

peres, ut cignum eft, gratias agere pen'tus

*5* bo-& potuiingurgitafferit, unus illorum. dice-

B

illa

e

CX

eft impoffibile. Si aütern & modicam lauda-

418

bat, Deo'gratias, cui alter refpondit; ego non

tionem largitori bonorum non obtulero, qua-

0l-

Deo; fed diabolo gratias ago, quibus dittis

lem excufationem habeo: Juvenis itaque exi-

Ane

finguli cum fuis concubinis adlectam concef-

mium illius ftupens intelle&um, ejus patrem

0s

4099* ferant: Accidit autem;ut, dum vixle&umin-

accerfivit, cui dixit: Da mihi uxorem filiam

grelfi effent; dzemon illis in habitu venatoris

tuam, adamavi enim illam propter intelle-

9(29-

11

"apparens dixerit: Übiaam eft ille, qui mihi

&um, & pietatem. Tunc fenex ait: Non li-

gratias.egit? Ecceprzeftofum. Habebatvero

cet tibi zccipere pauperis filiam, cum paren-

lum

L

Ípiritus ille duos alios doemones habitu co-

7

tum divitum fis filius. Rurfus autem juvenis

" quorum inadutos, quibus , ut impium illum e

ait: Etiam hanc accipiam, fitamen mihi non

*

leCtoextraherent, & adignem torrerent, prae-

negaveris eam. Nobilium quippe & divitam

m

cepit, ficuti & fa&tum eft: Alii veroterrefacti

mihi filia fuit defponfata, fed hanc refpuens

n

Dd«

audierunt dzemones eisdem dicentes: Digni

fagam arripui, filiam quoque tuam propter

M

vos etiam pari fupplicio, :nec deeft voluntas

pié:atem, quam habet in Deum, & przecla-

Ü

mihi: Vetor a majori, invitus abeo!, reüipiíci-

rum illius intelle&um adamans, copulari mihi

xm'

te, aut manent terribiliora. Porro quzenam

prae omuibus cogitavi. Senexautem dixit ad

(2*

caufa fuerit, cur daemon coercitus fit, ne de

eum: Non poffum tibi filiam meam dare, ut

]u«

illis pariter fameret fupplicium, tametíi Au-

ducas in domum patris tui, & ab ulnis meis

thornon referat, vel declaret, verumtamen ex

BQ'

fepares eam, unica enim mihi eft; fed ego, in-

(l

narrativa hiftoria fatisdeducitur,reliquos duos

quit juvenis, apud vos manebo, & veftram fu-

"l

exceoiolum capite liberatos fuiffe, quia fcilicet

-

Ífcipiam converfationem. — Deinde & fplendi-

m

dixerant, Deo gratias.

i

j

dum deponens veftimentum, fenis habitum

1

(0-

Vincent

XXV. Quidnam fuit filius ditiffimor

Belvac. 1

um«pa-

poftulans induit. : Tunc ille fenex in multis

XS.C.I

' fentum, cui pater fuus defponfavit filiam cu-

.

tentans eum, & varieipfius examinaus cogi-

I

& ex eod. 1

usdam Nobiliífimi, & prae oinnibus locuple-

tationes, poftquam cognovit juramenti illius

nne

Spec. E- tiffimi Regis nimis pulcherrimam. Movit er-

ftabilitatem, & quia non amore infip'entiz

3 xempl.

l

m tit. Gra-

go fermonem cum puero denuptiis.. & quomo-

detentus petiit ejus filiam, fed pietatis amore

| tiasagere .

do facere meditabatur, annunciavit, quod

elegit pauperrime vivere, hanc preeponens

bid, 84

j. Ib

OX xX

$

ille quafi rem malam ac nefariam refpuens,

fuze glorize & nobilitati, tenens eum manu

J

N

reli&to patre in fugam elaptus eft. Ambu-

introduxit in fuum cubiculum, & oftendit ei

ll*

lans autem declinavit ia domum cujusdam

divitias multas ibi repofitas, & immenfum

i

fenis pauperis : propter veltum diei femet-

pondus pecuniarum, quantuim non viderat

)

ipfum repaufaturus. . Tunc filia fenis virgo,

aliquando iuvenis ille, & ait ad eum: Fili,

l(

quae erat ei unigenita, fedens antejanuam o-

haec omnia tibido, eo quod elegifti meze fie-

Ón

ääï

perabatur manibus, ore autem fuo Deum

ri haeres fubftantie, quam tenens hzeredita-

laudabat, aflidue gratias agens ei de imo cor-

tem ille omues fup

1;;

er gmfïus ei"trglgrägfos ter-

15

dis. Hujus autem laudes juvenis aufcultans,

ro, « divites.

D

ait: Quod eft iftud , oxnulier, ftudium tuum,

XXVLPrzclarum adha

"

c gratitudinis exem- Jo. Rho.1,

J$,

cujus autem rei gratia, cum ita fis'pauper &

plum de Temazaca nobili Japone his verbis C &- 7. "

tenuis, quafi pro quibusdam magnis: donis

narrat Joannes Rho: Vereor, ne nimia divino-

p

(

gratias referendo fic laudas Do:minum? Quae

rum munerum abundantia, quze gratias maxi-

refpofidens ait: Nefcis, quia ficutexigua me-

mas jure füo repocit; vitio noftro nos reddat

4

€

ll,

dicina de magnis laboribus fzepius liberat ho-

ingratos. Quotus enim quisque noftrum, quod

minem, ita & in parvis Dei donis gratiarum

di(pulfis errorum tenebris , tanta ubertateno-

aCctio magnorum auctrix bonorum efficitur.

ftris fe regionibus veritatis lumen infuderit,

J

Ego quidem filia fum'fenis pauperis; gra-

gratias Deo habet? At Temazaca recentis fi-

a-

tias tamen refero Deo pro modicis iítis do-

dei homo, fed indolis ac generis clari, cum

R. P. Lobg. Bibj. Masu. Tom. £.

Ppppp2

.d' [bidl M'

a prae-

d'

Bibliotheee Manualis Concionátorice :

852

fete

.a proetereuntibus falutare Jefunomen invoca-

phiz fchedam ineunte fere menfe offerebat

jnícU

riaudiffet,equo defiliens,Deo quam potuit eni-

in cubiculo, orationibus & poenitentiis refer-

[ j

xiffime gratias retulit, quod, quibus in terris

tam pro ipfo perfolvendis.

quaïl

paulo ante prophana Idolorum nomina aerem

é

VII.

il

nf

quadam infidelitatis contagione afflabant; jam

: EXEMPL

A PROÓFANA.

freri

nunc filii fui fanGiffima floreret invocatio.

yof

eo aífidue gratiasagebat, quod ho- Fabet in

VI.

[. PIatoD

Dom. 13.

jv

EXEMPLA DOMESTICA.

mo, quod mas , quod Girzecus quod A-

poft Pent,

tif,

thenienfis,

quod tempore Socratis ,a quo in-

i

conc, 3.

Vi

gnatius P. Petro Coderio (cujus opefe-

ftitui poffet, natus effet.

n -

II. Romani, quia anferes Capitolium fua vi- Plin. lo« 1 ii

re füftentabantur Patres ( grati animi

e -*

caufa honores Fundatorum omnes decrevit ,

gilantia fervarunt, publico decreto decreve-^

tott

annuam videlicet candelam, miffarumque

runt, ut femper aliqnoteorumin Junonis tem-

certum numerum), utque confeffu ac loci digni-

ploalerentur; & ut quotannis anfer unus in

]2

ni

tate Profeffis o

ibus anteiret; mortuo vero

Íplendida leCtica & vefte ftragula fedens per

fpan

confueta füffragia fierent, & etiam fepulchro

urbem circumferretur cum folemni pompa. .

ceum honorifica infcriptione lapis imponere-

II M. Antonius tantum honorem Magi-Fb. l. e.

Àut

ftris fuis exhibuit, ut eos prze czeteris ad ofcu-

co. 3.

p

tur. Idem quoad vixit, Barnabitas Mediola-

feb

nenfes amore, confiliis, officiis profequebatur,

la admitteret, & eorum imagines aureas in

riei

eo quod P. Emanuelem Mionam zegrum in fuo

Larario haberet, fepulchra vero illorum ho-

1

monafterio fümma charitate curaffent.

Licet

ftiis & floribus ornaret.

s

Dui

tan

autem in referendis gratiis plura praeftaret,

IV.Antalcidas rogatus, quid a

gehdum fitad Idem.co.

Hi

quam acciperet, tamen in rependenda gratia

hominum favorem acquirendum ? refpondit :3: -9

. nunquam fibi fatisfeciffe videbatur.

Sigratus fueris: figrata loquaris: fi grata ipfi

de)

II. P. Petrus Faber Deo gratias agebat pro

praeftiteris.

eh

t0:

. V. Alexan

tür

communibus etiam beneficiis, ac fi fibi uni

der Magnuä Bucephalo equo fuo Idem n.s. |

collata effent, maxime ob amorem, quo Deus

feni ftabilem annonam decrevit, ob obfe

i

quium

Dun

beneficia communia elargiens unuumquemque

in juventutis flore przeftitum.

N

b

jn particulari ac nominatim refpicit. In quo-

VI. Cum veteranus quidam milesin jus ci- Langius

&d.

vis Dei beneficio tria ponderabat, quis, quid,

taretur, adiit in publico Caefarem Auguftum, i* Grati-

quo ftudiolargiretur: inde cenfebat fieri non

rogans, ut fibi adeffe vellet. Cum vero Caefar '*?*

ex füo comitatu aliquem daret, qui caufam il-

[

poífe, quin omnia magnifierent. Ajebat, prae-

C0

cipue Deo effe agendas gratias ob beneficia,

lius ageret, refpondit miles: Atnonego, Cze-

nobis nec petentibus, nec fentientibus colla-

far, periclitante te inA &io bello vicarium quae-

feà

ta, v.g. natumeffe Chriftianum. Ex perpetua

fivi, fed pro te ipfe pugnavi: fimulque cica-

Hi

beneficiorum Dei recordatione replebatur os

trices detexit; quo audito erubuit Caefar, at-

p

ejus perpetua laude Dei, & animus fe totum

que in advocationem ipfe defcendit, veritus,

Ü

viciftim Deo offerendi. Gratias agebat Deo

ne alioqui non modo fuperbus, fed etiam in-

I

pro publicis calamitatibus, v.g. pefte, bello

gratus videretur.

UI

&c. cum eaDeus difciplinze gratize immittat :

VIL. De gratitudine mortui erga fuum be-

i(3

nefactorem fic fcribit Alciatus :

dolens, homines hoc beneficium non agno-

tui

fcere. Ferventer orabat pro iis , qui fibi fecif-

Cum curvos pi(cator aquis educeret Whambs-

be

fent bene, ut qui Baptifmum, Chrifma, S.Or-

Q

dines, S. Euchariftiam illi contuliffent, ut &

Naufragio frattum fuftulit ere caput.

Maxing imnox hominis flens infortunia,

&l

pro Confeffariis & Magiftris fuis.

Gratias

parvo

etiam agebat Deo nomine fociorum ac fra-

trum, tanquam membrum pro membro , in

Qua füper hinc jfuerant condidit oífa

folo. .

quos fimilia beneficia collata effent. Imogra-

Pondera fed fodiens ingentia reperit auri.

tias Deo agebat pro beneficiis in ipfos etiam

Jufto homini nunquam gratia facta perit.

] Nf

Angelos & San&os collatis. Quidquid tandem

l.o, if

: VIII, Rex Sinarum cum exa&is Tartaris Jo.-Rho.

cuipiam beneeveniret, illius loco agebat Deo

w&þf!

gratias, ut cum fzecundos agros tranfiret, pe»

regnum ftabili pace componeret, ut fortiffi- €« 8« n- I«

K

tens fimul veniam pro illis, qui gratias non a-

morum Ducüm,

quorum przclara opera

(

gebant. Quia vero omnia divinze gratize tri-

Tartaros vicerat,

perenni profequeretur

Vl

buebat, nihil fuze induftrize , fed perpetuolau-

beneficio, & poft commune fa&um gra-

u

dabat Deum, hinctantis gratiis e coelo animus

tus viveret in omnium recordatione poftero-

ejus replebatur, & quidquid incepit, feliciter

rum, aliquid excogitavit atque invenit, quod

ei evenit in falutem proximi.

j

redivivae femper gratiae perpetuum duraret

$

li

Peruan.

Syllabus

III. P. Jacobus Martinez fingulis . diebu

argumentum.

Ferreas confici lamiunas pro

f

Provin.

modo quinque, modo feptem millia actuum

numero Ducum juffit, fingulorumque pugnis

fi

amoris in Deum, & gratiarum actionis, eli-

atque viétoris czelari, unicuique deinde fuam

S Tton,

Annua

tradidit, communi omnibus lege, ut poft

& Villa

2604.

Iïzll.t P. Michael de Rayno beneficia divina

ipforum exceffum apud familiarum Princi-

Nov, in

in fe collata fcheda defcripta de collo ge-

pes fervatze laminse certis ab unoquoque

Mi O

ftabat.

"

vicibus in judicium proferri poffent, toties

n f

Vita p.

t

124.

V.]oannes Berckmann pro fuis Profoffori-

reos capitis periculo judicioque ereptu-

bus bis perdiem orabat. Profeffori Philofo-

re, dummodo, ne fraus fzepius judicibus

ü

*

fieret,

N

. Fitulus LXIII. Gratitudo.

*hat

853

ul

fieret, quoties falutaresfuiffent, certis notis

trepidat reverenter ; &, quia eloquio nefícit ,

infculperentur. Itaque poít aliquotjam fzecu«

mugitu bos divinam perfonat laudem.

Pro-

la vivunt non minus Ducum przeclara gefta,

fternitur brutum fa&ori fuo, quid facturus eft

quam fapientiffimi Regis grati animi przecla-

rationalis homo? Deus pro homine homo fa-

ra monumenta ; ambiguo apud omnem po-

&us eít ; brutum profternitur, jumentum ado-

lo Tiberg

fteritatem judicio, quzenam gloriofior me-

rat, & non beneficia fua recognofcens ftabit

d- Don n

moriafit, Regisne, ac Ducum? fed vera eefti-

homo? Sed & S. Bonaventura fuper verba:

g nf

mantibus ferrum illud cuivis auro antefera-

Et canis fecutus eft eum difcurrens: Si fic :

O c-Q,

tur,in quo gratiffimi Regis beneficio illuftria

inquit, canis dominum fuum amat pro pane

l Vi' Pünl LI&

vivunt ac florent gefta majorum.

modico, & fic equus pro modico hordeo; fi fic

IX. Supremum inter armorum furorem ef-

afinus pro pabulo & foeno ; quantum ille a no-

Ye. ^ I

bbid. d.15.

al

Ír2enisque crudelitatis fzevam licentiam, ut

bis amandus exiftit, qui carnem fuam dedit

n

torrido in agro viridis aliquando cefpes , ita

nobis in cibum, fanguinem in potum, vitam

inagnum virtutis exemplum emicuit. In ex-

in meritüm , & fe totum in praemium ? Nam

Det

a.

pugnatione arcis Crunzonize , quam de Hi-

leo, dum a ferpente cinétus, & ab eo fortiter

fpano in minori Britannia Gallus vi ceperat.

aftri&us effet, dum fuiffet a quodam milite

?gi j Fab' ,' 6

Aumontius exercitus Mareícallus , trucidari

liberatus, fic illitoto corde adhzefit, utab eo

cu.cü. $

3

reefidiarios, ac nemini parci mandaverat;

nifi morte feparari nequierit. Cur ergo non

ebantitaque czedes, & victis non inulte mo-

facit homo rationalis, quod animal brutum

lo-

rientibus , omnia late fanguine redundabant.

facit? & Deo fuo negabit, quod homini mor-

tad demuy,

Dum maxime-ita czedibus incalefceret, nec

tali;leo impendit? Certe nullum, tefte Seue- Sen. l. x.

tam pugna, fed ftrages effet, Anglus gregarius

ca , tam immanfüetum animal eft , quod non de ben. .

l$09

Hifpanum , quife in latebras penetraverat, in-

cura mitiget, & in amorem fui vertat. Leo- 3-

if

deptus , jugulaturus protrahebat, quum fubi-

num ora a magiftris impune tractantur, ele-

to agnitum bono animo effe jufIit, non peri-

phantorum feritatem usque in fervile obfe-

l

fuo mna,

turum.

Aderant jam manipulares, Hifpa-

quiumi demeretur cibus.

Uf

Hl. Stenchorus apud Pierium Va

lerianumk

numque ad caedem depofcebant; abfterrere

cel. 3.

Pier.f.50&

Anglus, & fi vis fieret, ferro fe repulfurum.

refert, quod, dum rultici in agro quodam fi-

iCf« Langir

Exortaiunderixa, & clamoreinvicem fublato ,

mul laboribus infifterent, unus illorum , qui

Im, ti. Crije

ad Aumontium res tota defertur, qui accitum

pro haurienda ex vicino fonte aqua abierat,

lr ld

Anglum fuo cum Hifpano interrogat.

Quid

aquilam quandam ab ingenti ferpente quo-

l.

ita juffa Ducis intempeftiva illa humanitate

dam circumplexam conípexerit, mortem ei

comminante;ac proinde correptafalce, eun-

contempferit, faceffat illico imperata , ni pa-

lE

reat! Enim vero Anglus moriturum fe cum

demin minutas partes confcindens , aquilam

"

Hifpano, fi vitamilli confervare non poffet , fe

liberavit, hauftamque aquam laboris confor-

at

tibus attulit, qui cum ex ea bibiffent, in eo-

profiteri; agnoviffe fehominem., a quo in Bel-

j

gio pari humanitate olim fuiffet confervatus ;

dem moinento, quo & ipfe os hydrize ad ex-

l]j

nolle feingratum vivere, fiilli moriendum fit,

tinguendam fitim applicare voluit, aquila per-

nici volatu ad eum properans , hydriam de

commori certum fibi effe, quando fimul vive-

X

re non poffet. Aumontius fupra gregarii for-

ianibus dejecit, omnemque aquam ex uni-

tunam & virtutem admiratus, utrumque li-

vería hydria effudit; moxque rufticus hoc fe

9

berum abire permifit, & mutuo frui benefi-

refrigerio privatum confpiciens, aquilze, tan-

cio, fa&um laudans, ut raris grati animi ex-

quam iogratee , vehementer indignatus fuit ;

emplis olim inferendum.

at vero, poftquam e fociis aliquis poft hau-

i,

ftam oreaquam interram mortuus corrueret,

$ VIIL.

alios vero atrocibus doloribus cruciari con-

EXEMPL

A BRUTORUM.

pexiffet , aqnamillam veneni toxico infe&am

fuiffe arguens, aquilze erga fe gratitudinem

Ruffingus l.

$.

Mäcarius fpeluncam habuit, cellule

agnovit. Eheu quot hiscetemporibus funt ho-

,

l. 2. hift.

fuze vicinam', & quadam die catulos

mines , qui mundi torrentem fequentes dum

Eccl.c.4. fuos czecos ad eum bellua producit, & ante

bibunt quafi aquam iniquitatem, in ipfa ap-

ij M

ü- c' 8l n' n

pedes ejus poait. Atille, cumintellexiffet, pre

petituum fuorum obfecundatione mortiferum

czecitate catulorum beftiam fupplicare , roga-

animae & corporis contrahunt venenum,

4

vit Dominum, ut eis redderet vifum. Quo re-

quando igitur noftris fe Deus opponit confi-

r

J.'

cepto, matrem fequentes redeunt ad fpelun-

liis , ne ad honores praetenfos pertingamus,

cam. Et paulo poft ipfa cum catulis fuis re-

ne defideratis carnis voluptatibus perfrui pof-

j«

grediens, pelles ovium plurimas, velut mu-

fimus, vel concupitas hzereditates, vel divi-

d

t

nus pro fufcepta gratia , ad fenem defert , mor-

tias affequi valeamus , fümmum nobis przftat

fu oris enecatas, iisque antefores ejus depo-

beneficium, utpote medicus pro aeterna falu-

fitis abícedit..

te noftra omnino folicitus.

i

l$

s. ThOmo

l. S. Thomas de Villanova plura Xejus-

IV. Androdum Dacum leo, cui fpinam e Dux pec-

de Villas modi exempla affert fic loquens: Mira res, &

pedeextraxerat, nonfolum inantro aliquam- &terum

nov. in

diu nutrivit, fed etiam adferas damnatum, ab

mo P-l.

Nativit.

cui fimilis a fzeculo non eft audita. Agno-

g. 3.

GDnc. I .

fcunt füpernaturali inftinttu , creatorem irra-

aliis feris defendit. Alius leo equitem , qui

tionales beftize , genua fle&unt bruta , & infue-

eum a dracone, cui jam prope occubuerat ,

:

defenderat, femper etiam in mare fecutus eft ,

tis naturee motibus reverentiam exhibent

donec fatigatus, &aquis fuffocatus eft.

conditori; rudit alioquin afïna., coram illo

Ppp pp 3

Y.Scy*

:'0

854

szlzothecæ thualzs Concionaltorue

Tbid

creaturis ad amorem Dei afcendendum con-

V. Scytharum Regulus cum ab hofte occi-

fus fpoliaretur, equusipfius morfu , .calcibus-

ceffis abutatur , & ad aliarum rerum 1lhc,1tum

que eum interemit. Alius Domino interfecto

amorem dlngat

yo ]

vitaminedia finivit. Aliuslacrymas pr2e defi-

IV. Sicut is, qui in domum, veniam , aut

Ibid

t

derio fudit.

hortum pro fao ufu ab aliquo Domino edifi-

dit, ^

libid

VI. Canis quidam. Romze Domino fuo oc-

n6

p

catam, introduceret alium, illiusque poffef-

v0

cifo, & ad gradus gemonios abjectonon mo-

fionem offerret, gravem Domino injuriam

fiot

do moe&os edidit ululatus, fed etiam cibum

intuliffe cenferetur ita,cum Deus hominem,

fibiobjectum ad os defun&l attulit; & poftea

jeti

& omnes illius potentlas non. nifi ad fuam

b(fu

in Tiberem projectum corpus ahquamdru ne

gloriam condiderit, non poterunt haec abs-

mergeretur , fuftentare conatus eft. Alius ve-

qi

ro occiforem Domini fui ex turba dentibus

que gravi injuria illius ad ahos parüculareæ

fat

fines adhiberi.

o

apprehendens prodidit..

JElianus

VII. Delphinus ab anicula quadam in ur-

V. Sicut, dum prlaludltur 3ac1tunus alter Manfi te,

il

l.

2*

vero refert illam , tam diuque ludus produm- 5 dïfc-*i-

d

bis Jherofolenze portu educatus, adultior fa-

tur, quamdiu inter utriusque manus ja&a: &^

10!

&us, femper de praedafua partem nutritis fuis

commun;cav*t

reciprocata pila non excidit: atqueita qui þl-

8

Ludovic.

lam non rejicit, perdit: eodem modo omnis

Gran

VIll. Accipiter brumae tempore pa(Terem

l 1. Ca-

comprehenfum unguibus, ut ejus calore fo«

ingratus fuum non recompenfans beneficium,

ftat

veatur, per noctem fibi applicat ; & ob hoc

fpe deftituitur novorum recipiendorum; fe-

bul

tech.c.17.

cus vero, qui gratus exiftit : Qui gratus fu-

f

beneficium mane prorfus innoxium .dimit-

turus eft, verba funt Senecæ üaUm dum ac-

Ti

tit.

Ut

Stapl

IX. Pelicanus femella fuper pullos fuos a

cipit, de reddendo cogitat.

pe

Dom. 13.

poft Pen-

ferpente percuffos fanguinem ex proprio pe-

VL Sicut Chlrursïus dum t:bl contra vo- . Bbid. dlfcbï

pr

tec: &

&ore vulnerato emitt't , itaque debilitatur , ut

luntatem, & totaliter invito, . .cücurbitulam !7: P* 7-

ex

them. $

a pullis ali a 1quamd1u debeat.

Refumptrs

U

igneam capiti applicat, vel membrum prze-

autem viribusillos. qui diligentiusillam alue-

icindit, autfecat, tametflmdedulorem autdr—

1t0

ruat tenerrime diligit, & fovet, reliquos velut

fplicentiam concipias , immeafum tamea tibi

Ibid. &

dggeueres &ingratosnido deturbat

confert beneficium, pro quo poftea. recupera-

Thid.1,9

JElian,

X. In civitate Patrae cum puer. quendam

ta favitate fummas illi gratias agis. Itaquo-

If

/dracouem parvum a fe emptum educaffet ,

que Deus animarum noftrarum medicus , qui

f»

l13

cuinque eo velut intelligente locutus effet , ac

dixit; Non eft opus valentibus medicus, fed

[

lufiffet, deniqueis grandiorfactus a civibusin

male habentibus , adverütates velut afH:&as

a?

filvam dlmliTus eft, ubi tamen dictum adole-

&. dolentiffimas medlcmas in zeternam .no-

*p»

centem, quod in latrones incidiffet, claman-

ftram ordinat falutem , atque adeo merito

tà

tem , ita defendit ,. ut aliquos latronum in fu-

fumm:e ei gratize debentur.

gam egerit, aliquos omnino occiderit

Beyrl

Utilitas,

a

in fefto

XI. Ciconia quzedam, cui Hzeraclidis vidua

Gl

S. Mat-

crus obligarat, ftatuto anni die revería ad ae-

. VIl. Sicut lupini & fabze non exugunt 2- Beyrl

|4s

des illius , magni pretii gemmam e gutture

grum, fed ftercorant; ita homo gratus melio-

m fefto

thiz th. 3.

Mat-

t

projec:t; ac crus tractandum objecit.

rem reddit fortunam ejus, a.quo benefici

um tn a.

YV0

Tbid. 1.

XII. Porum Regem in terram delapfum e-

accepit, quae tamen mox iterum in ipfum re- them, 5,

U

lephas telis circumftantium eripuit, & in dor-

dundat, dum gratitudini ifti nova beneficia

fum repofuit, donec tandem examinis cum

rependuntur

]hid

Domino fuo concidit.

VIIL Sicut omnia flumma ad locum unde Eccl. r.

[

$

IX.

exeunt, revertuntur , utiterum fluant;ita quis- V- 7-

quis diligenter ad Deum per gxatltudmem re-

SIMILITUDINES.

fert beneficia, meretur noya accipere.

3

Qualitas. && äqmtas

IX. Sicut exiguum pharmacum e magulss Dama.

t

Bromiard. T

cut terra & Hores quo plures a fole ca-

plerumque morbis hominem eripuit; itagra- fcen. in

d

Lit.G.c.4

Sl

tizeetiam ob minima beneficia perfolutae bo- Vit Bar- ,

al

Y

lores & radios accipiust, tanto plures

na mgentra conciliant. Unde S. Bernardus

L

li

reflexiones, vapores & odores verfus folem

emittunt; ita gratus homo, quo plura acci-

ait; Felix, quiad fingula dona . gratize reditad

le

eum, in quo eft plenitudo omnium gratiarum,

Diol

l

pit beneficia,tanto majoriin Deum aut alium

"i

benefa&torem amore fuccenditur.

cui dum nos pro acceptis non iugratos exhi-

3bl ,

A

Ibid

II. Sicut magnum fcelus effet, fi quis am-

bemus, locum in nobis facimus gratiz, ut

majora accipere mereamur.

pliffimis a Rege quoepiam donis exornatus,

his ipfis abuteretur ad exercitum , quo Re-

- X. Sicut /Egyptii olim, fi fideliter quintam

u- que

gem debellaret, conícribendum ; ita non mi-

partem defruc&tibus Pharaoni obtulerunt , re-

-

lem..

— À

—

nus grave fcelus cenferi debet, fi quis donis

liquias quatuor partes fibilucrati funt; ita qui

a Deo concefífis ad illius oftenïam utatur.

Deo de operibus, velut optimis animze fru-

Tbid

III. Sicut mulier, quze monilia & torques

de— 5

Gibus, quintam partem, fcilicet laudis, glorize

a marito acceptos adultero donaret , merito

& gratiarum ationis, fideliter perfolvit, o-

gravnfüml fceleris &fupplxcn rea Judlcaretur

mnem reliquum eorundem operum fru&um

anima non minoris culpae damnarr debet fi

übx retinere poteft.

*

SX

£m, 4 0 Ro QK——— 0. PT

Jitulus LXII. *',Gmxtia.

855

0il«

Q

$.

X.

V. Exemplum bvutovum. Si enim bos co-S. Cheyt, -

UO TIV A.

gnovit poffefforem fuum, & afinus proefepel.6. he

Manfi

Domini fui ;fi ob cibum modicum tam fideliter *?''* €:3-

T

di

3 N

I. Exefzþlpmz ev voluztas Déi : Quiut quo-

canis Domino adhzeret ; quis non eruübefcat,

tr. 30.

vis tempore , quovis die & anno rece-

diic, 2,

gratiam bene de fe merentibus non referre,

ffl'ef.

n. 6.

pta beneficia grata mente in memoriam re-

quando videt ipfas etiam beltias refugere no-

lat

m

vocentur, ut principio cujuslibet menfíis,

men ingrati?

hoc fibi menfium pendi voluittributum. So-

V. Multitudo beneficiorum , quam fafius Nazianz.

um

1.

lemnitas Pafchalis quovis anno celebrari de-

explicans S. Gregor. Nazianz. Unde tibi haec 97at. 16.

bebat in memoriam magmni illius beneficii,

omnia , inquit, & a quo ? Autparva hzec ocu-

[es

quo compedibus fervitutis Pharaonic:e libe-

lisquefubje&ta dicam, cujus munere ac bene-

rati in terram promiífionis tot miraculofis

ficio coeli pulchritudinem cernis, folis cur-

llet nf

modis perdu&i fuerant. Feftum tabernaculo-

fum, lunze orbem, fiderum multitudinem,

1c]-35.dicg

rum eidem populo in memoriam revocabat

eamque, quze inhis omnibus velutiin Lyra e-

T al

quadraginta annos, quibus in deferto com-

lucet, concinnitatem , atqueordinem , (emper

moratus, & coleftia alimonia, quae quotidie

eodem modo fe habentem, partium anni vi-

1nis

de colo defluebat, omnesque in fe contine-

ciffitudines, temporum mutationes ,annorum

bat faporum fuavitates , paftus fuerat. Fe-

xmi,

converliones , diei no&tisquezequas portiones,

-

ftum Pentecoftes habebatur in memoriam ta-

terrae produGtiones, aeris fufionem, maris

bularum Legis a Deotraditarum. In Levitico

;.

:

fluxi fimul ac ftabilis immenfam latitudinem,

d

ritusleguntur quorundam facrificiorum , quae

fluminum profünditatem , ventorum proflu-

Deusingratiarum aCtionem praefcripferat. In

via? Quod ipfum etiam confirmans S. Ber- S. Bern.

Deuteronomio ob eundem finem inftituta fuit

nard. Quanta, inquit, largitus eft ad fuftenta- f. 14. fup.

yo. Bl

primitiarum oblatio, & fimilia fexcenta alia

hg 47

tionem , quanta ad eruditionem , quanta ad 2"' abit.

exempla adduci poffent; ex quibus omnibus

confolationem , quanta ex hoc jam ad corre-

Is

Dei colligitur folicitudo, quae populo fibi ele-

Li-

&ionem , quanta etiam ad delettationem ? Ne-Lib. 4. de.

£togratitudinis v

:

que enim, ut bene Seneca pronunciavit, ne-Benef.c.s,

tbi

bat. .

irtutem inculcare contendef

S

d

ceífitatibus noftris tantum provifum eft, usque

—l Exemplum Sanforum : Cam-:en

im ,opusl

in delicias amamur. Si ergo pauci interdum

"

"fbid.. n.9.

iftud, fcilicet gratiarum a&tio fit exercitium

nummi aut floreni donati tantopere excitant

(u

fupernze patrize, fecundumillud Ifa. 51. G'aa-

alios ad amorem benefa&oris, gratumque ei

d

b

M

dsum & letitia invenietur im ea , gvatiarum

animum demonftrandum, quid tanta & t

4

addlio, £? vox laudis : Quanto quis copiofius &

multa beneficia non efficient? -

gm

"h.

Md

lt

perfe&ius fe exercet in gratiarum acione,

VII. Magzitudo Leneficiorum, quid enim

tanto magis appropinquat ftatui Beatorum:

majus Deo, & Deifilio: atqui utrumque dat ,

quod ut penetremus folidius , oculos noftros

fe quidem in gloria, filium vero pro redem-

ad vilionemfublevemusillamS.]oannis;quan-

ptione, & in SS. Euchariftia; ad quze duo be-

doinfuperna JerufalemSpiritus confpexit An-

neficia quia oinnia fere alia ordinantur, merito

L te Doyrl

gelicos, circum majeftatem fupremam Dei,

ab aliis quoque infinitam quandam magnitu-.

jp. I2 o

.. 9 Mil*

actibus obfequiofis intentos, hasque inaudiit

dinem participant. Quze ipfa oblizatio ut me-

N

?P thia,

voces: Denediédio & clovitas €9) fapientia, &2

lius cognofcatur, proderit intelligere, quod

)

(6- them $,

gratiarum a& o , bouo

€? virtus , €7 fovtitudo

S. Auguftinus dixit: Refpice univeríam mun-S. Aug.

[]

(ld

4Deo tofi vo 12 facula faculovum ; "duen.

dumiítum, & confidera, fi in eo aliquid fit ,

- Jbid.

Ill Exeseplum Ecclefie militautis, in qua

quod tibi non ferviat. Omnis creatura ad hunc

e Eed. .

horze canonicze á tot tam regularis, quam f»e-

finem curfum fuum dirigit, ut obfequiis tuis

"Y

j-"^ j

calaris Cleri miniftris quotidie recitantur, in

famuletur , ut utilitati deferviat, (uisque oble-

Ü

quibus continuo Deo laudes, benedictiones,

&amentis pariter & neceflitatibus , f»candum

[e

gratiarumque a£tiones offeruntur & reddun-

afflaentiam , & deficientiam occurrat. Hoc

tur, & unius cujusque pfalmi terminus hoc

coelum , hsecterra, hic aer, haec maria , cum

jsS D

clauditur verficulo :- G/oria patrz &zc. item

eis quzeia ipfis funt univer(is , explere non cef-

g [cen. I

*

verbum, 2eo gvaties, frequenter tarain divi-

fat. Hic circuitus temporum annuis innova-

vit Ba

|

u7

":

ni officii, quam miffze progreffu replicare fo-

tionibus, redivivis partubus antiqua inno-

5

lemus.

5

vans, dilapía infermans , confumpta inflau-

"

- Daurolt..

1V. Exemplum bavbavorum, quo fe exci-

rans, paftu perpetuo fubminiftrat. Quisergo, :

"

c. 7. cit.

tavit S. Saba multorum monafteriorum cele-

]l*

31. D. 8.

putas , hzec , inftituit ? quis illud naturze prae-

berrimus Pater. Quibusdam Agarenis per

cipit, ut unofenfu tibi ferviat? benefïciumac-

i

cellam ejus transeuntibus & efurientibus ap-

cipis, & authorem ejus non cognofcis ; do-

pofuerat radices tautum quasdam melagrio-

numin manuifetto eft, largitoroecultus, &ipfa

ruüum, & arundinum cortices: neque enim a-

ratio tua te dub'tare nonfinit, hoc tuum non

m

-

ec

lio cibo ipfe utebatur. Iedierunt illi poften,

debitum effe, fed beneficium alienum.

affereates ei cafeos, & da&ylos. Quo vifo,

li

VHL Utiiztas zllius , eui Peneficium confer- Pf.g.

VO s.

u-

heimihi, iaquit, Barbari ifti parvi noftri be-

£uv: Quid enim efthomo, quod memor es e-

neficii mernores, referregratiam munifice ftu-

jus ? Filius hominis, quoniam vifitas eum : tot

0-

duerunt: Nos autemi, qui quotidie fruimur

fcilicet beneficiis praeveniendo?

bonis creatoris, nullam ei viciffim ftudemus

IX. Utz/ztas donovum Dei : dat enim fingula B. Alber-

referre gratiam per mandatorum obfervatio-

ad ipfum cognofcendum, amandum, fruen-tus l. c.

dum, & ad nos beatificandum.

;

nem. Quze de czetero, excufatio, quae venia

dabitur ?

um

X. Uti-

856

B'il'yliothem Manuahis Concionatorie

S. Anton.

!

fdem

X. Utilitas gvatitudinis: nam quanto ma-

S. Antonius dumait: In anima pofuit imagi-

p; 4. fum.

s p

df

nem Trinitatis , & diftin&ius, quam in Ange-

tit. 19.

inicd *

jor eft in anima erga Deum grati animi affe-

Qio, tanto redditur idonea magis, & capax

lis, in quantum ficut Deusefttotus in toto or- c.x2.5.11.

Ls j

ad uberiorem Dei gratiam recipiendam,

be, &totusin qualibet parte, itain orbe fuo,

:

id eft, corpore, animatota eft in toto, & tota

f

tanto amplius liberaliffimus Deus quafi cogi-

mé

tur ad largiendum.

in qualibetparte corporis. Participationem

cum omnibas creat.s; fcilicet conimune cum

y

LT 2. C.IO.

XL. Dignitas bentfatlovis Dei /de qua fic lo-

B.

quitut Tho. Kemp. Si dignitas datoris infpi-

elementis, vegetare cum plantis, fentire cum

fil

Lib. 3«C

'citur, nüllum datum parvum aut nimis vile

brutis, intellizere cum Angelis. Reprzefenta-

&

22. . Teo

tionem univerfitatis. [bi enim funt quatuor

videbitur ; non enim parum eft, quod a fummo

&

Deo datur. Et iterumalibi : Minor ego fum o-

humores cum corpore, conformes quatuor e-

n

mnibus bonis mihi przeftitis ; & cumtuam no-

Jementis: Quinque fenfus exteriores, vifus,

&t

auditus, guftus, odoratus & ta&tus; & qua-

bilitatem attendo , d

^

eüqit prae magnitudine

fun

fpiritus meus.

tuorinteriores , fcilicetfenfus communis , 2e-

2

Sertm. de

ftimativa, phantafia, & memoria: quafi no-

XII. Cozflant

ia C5 lor;gam'mz'ms Denefacto-

am

grat. red-

vis: ut qui toties a nobis offenfus & irritatus

vem coeli: Nam decimum empyreum in quo

bjb

dendis.j

benefacere non ceffat; unde merito S. Chry-

Deus refidet per glorize manifeltationem , eft

ii

pars intellectiva, fcilicet intelle&us & voiun-

foftomus quzerens dicit: Cum coeli ipfi Dei glo-

V

riam przedicent; ipfe vero, ob cujus gra-

tas. Beneficia vero corpori collata his verbis

S. .I;'aur.

at

tiam funt illi effedi, itate geris, uttui fictor

exprimit S. Laurentius Juftin. Te Deus de hu-

Juft.ferm.

mano & viliffimo femine matris tuze formavit

de Chrifti -

Tif

& creator Deus propter te m

i

E

audiat.

alf *plergmque

inutero, corporis organum diftinxit per par- corpore.

lj

tes , divifit artus, fenfus difpofuit, fingulis-

fui

$ ^ XE

que propria indixit minifteria, ut non effet

q

Íchisma inter eos, (ed compago indilffolubilis;

Yá

MOTIVA OB SPECIALIA

: .

amoris vinculum; unitatis exemplum, dile-

BENEFICIA.

i

Gionis forma, decus fapientize , & corporis Ec-

M AUN&

s. Greg. ] (b beneficium creationis : de duo fic difcur—

clefize fimilitudo vel optima. Denique aliam

Nazianz.

adhuc beneficii circumftantiam notat idem

Orat. 2.

rit S. Greg. Nazianz. Hocigitur cum

Idem de.

artifex verbum oftendere voluiffet , animal

San&us , dumait: Quamvis delinquas gravi-

Obed.c.5.

€0

ter,quamquam in multis offendas frequenter,

