vilegio ex gratize dono gaudet, qui jejunat;nec

homo multum comedens, & adhuc éfi

í

M

"

^

z

Hens hd-

Shdh

enim aliusillo vicinius Deum accedit, quod S.

ne fatietur; alter autem parum comedit, & :

Gdlen,

Ambrofiusenarrat: 1. in Jonam fic expreffit :

fatiatur; illeautem majorem

habet merce-

lbider,

Aliter Deo proximi effe non poffumus, uifi ad

dem, quam ifte.

;

3

eumjejuniis propinquemus, Deus enim ipfe

III. Re&e dicebat fchola Sale

rmtana :' "Schola

jejunans & fan&useft. Atfi Dei vitam yivit,

Sidatolufcula, menfa minufcula,pace referta, Sslern.

quisquis jejunat, quomodo non femper trium-

Nepetegrandia lautaque prandia,literépleta.

phet, donecin hoc mundo apgit?: Quzeilli poe-

V. "Platonis convivia duo dicebantur hà- Langius

Triis

na incominodabit ? quse illum tentationes

bére commoda, jucundum & utilem difcur-in Poly.

fübigent? quis hoftis fupplantabit? ..

fur, & ut fequenti die alicui beneeffet. .

S. Chryf.

XVI. Murus eft Chriftiano jejuniam, inex-

ECIEDEENT

ferm. I,

.V. Epaminondas Thebanus a vicino adIbidem,

" pugnabilis diabolo, intransgreffibilis inimico.

coenam invitatus, cum menfam deliciis af-

de jejun.

Quis enim unquam Chriftianorum jejunavit,

fluentem reperiffet, iratus difceffit dicens: I£-

G(M, l

actr

& captus eft? quis fobrius manfit, & victus

go te opinabar, rei divini o

s

peram dare, non

€àngi,

eft? Temulentum aggreditur diabolus, luxu-

de contumelia cogitare.

*

riofum aggrediturinimicus. Ubiautem jeju-

VI. Socratesiuterroga

tus,per quid differret Did?

nium videtur, fügit, metuit, terretur, pertime-

ab aliis hominibus; refpondit: alios vivere, ut

Ícit;. debilitatur incdia, infirmitate profterni-

comedant; fe vero comedere, ut vivat.

tur. Profternitur, inquam, infirmitate, quia

Chriftianorum infirmitas fortitudo eft.

Uhilitas.

Drexio, XVIIL Nefis ingratus erza Dominum Je-

VII. Lacedzemonii nullam difcipliham ab- lb.i&

cap.IL fum,nedeplora, quod jejunas, fed plora, quod

Aloe.

ftinentia potiorem habebant, ideoque adole-

|

nonfemperjejunas, (hocobfecro, alte infige

fcentes obefos inedia macerabant.

animo, non plora, quod jejunas, fed plora,

VIII. 'Diog-enes juveni cuidam dicenti, febid,

ad

Titulus : 11,

A bftinentia.

P

d convivium invitatum effe, dixit: Noliire,

deterior redibis.

Je mebr man frembe. Gifunbeit teinft,

C$e mebr bie eigne

Qfunbbeit bínft.

8S. Vinc.

iX. S. Vincentius Ferrerius queerens , cue

IX. S9tücbterfeit unb Steufcbbeit ,

. 2, Sabb, Chriftus in monte Thabor Moyfen & Eliam

$f8obnerr bepfammen allegett.

ante Re- fecum adduxerit $ relpondet, id ideo conti-

X. QWie(. Cpei8. unb

Sranf,

)ldem.

minifc,

giffe, quia ifti foh ex antiquis Patribus Qua-

. Sàdt m

maott uno frant.

dragefimam jejunaverunt.

XI. Eft fanitatis mater abftinentia.

Drexel.

V. Bedai in ;

X. De Chriito Ven. Beda dixit : Carnem

Pí193.- 1pfius prius oportuit eleyari per afcenfionem,

XII Ut t1b1 non male fit, fuge , qmdquld Aloel.I.

quam Spiritus S. defcenderet, ut doceret, car-

in arbore crefcit.

lbld €. 4.

hem prius per jejunium alleviandam,ut ad ipl-

Servares vires, fi rura frequenter obires,

ntum & fpiritualia animus refurgat. -

Bacchus amet Glaucüm, vi&um quoque

2.Reg 14.

Xl. Cum Abfalon exul a Patre 1æpius re-

fümito paucum.

XIII Efuvlas fitias , vigiles ; fic rheumata Ibidem,

qazfïwfï"et joab amicum fuum, ut veniret ad

cures.

ipfum , isque femper petitionem neglexilfet,

fervos fuos mifit,omnesque fegetes illius com-

Nam morb 08 multos fercula multa ferunt.

buri juflit ,. ficque facile obtinuit, ut veniret,

Abtünentia ac quiete morbos cures plgm-

Inos,

Simili modo anima peccatrix defiderans ae-

terno Patri conciliari , fzepe quidem invitat

XIV. Vis fanus permanexe9

Ibid. €. $«

€orpus, ut & ipfum veniat ad Patrem, lacry-

Horis omnibus exercere:

Y

mas fundendo , & peenitentize opera peragen-

Curfum canis non xmulare:

4o proipfo intercedat, fed hoc, quamdiu mef-

Modico cibo utere.

fis, ideft, nutrimentum voluptatis adeft, veni-

rerecufat; hac autem meITe dettructa per je-

Onilft bpu bleiben gfunb"

junium parebit.

leb' bib alle Gtunb:

fauf nicbt, toie ein Junb,

Vita I'P,

XII. Abbas Ypericius dicebat: Jejunium

9Benig eB bein. 9Xunb.

h3.

eft fraenum Monachi adverfus peccatum. Qui

autem abjicit jejunium, velut equus fervens

XV. fieBen voir Die GOUB,

de[iderlo foeminze rapitur. Etalias dixit: Sic-

G»o (iefen un8 bie S(üf.

catum jejunio corpus animam e profaündo e-

XVI. Amma ficca fapientiflima. -

He:raclit,

levat, & ficcat fitulas deleäcauonum

J udlc. 7.

XIIIL. In trecentis viris, qui aquas lambe-

$. XV.

. bant, & moderate blbebant, u,berawt Damx,—

AUTHQRES

.nus Ifrael de manu Madian.

L

leremias Drexehus in Aloe

S. Vmc

.XIV. Grues antequam in remotas regio-

Sabb, ant, ; nes volitent, nihil.nifi arenam co nedunt

; 18

IL. Fraucifcus Labata. Tit. Ab[hnentla.

Reminifc,

pmguefcant & in volatu retardentur ; cur ho-

III. Philippus d'Outreman m

Pædagoga

mo in coelum volaturus non perinde per a,b;-.

Chrifhano p. 2- c. 24. $. 6.

1

. frinentiam fe præparet ?

.. ]V. ,Betrus Canifius to.4. c,4. .

CT

-.. V. Ludovicus de Ponteto 3. tr. 2. c. 14.

.. V.. PetrusSanchezin regno Dei p. 5. c. T.

»

AXIOMATA

. lL. P. Albertus Magnus in Paradlfp ani-

(

mæca

u 48:

Schola L (^juo mmu.s ægrotes non extra mmpgrn

VIIL. Ludovmus G;ranatenüs m Sllva lo-

Salern,

petes.

coru,m comm. f. 538.

lbidem, lI Ex magna coena &omacho fit

maxima 90&'

. IX. Nicolaus Lanmzius 0j uü: 2.62& I5.

,DA.-

X Jacobus Alvarez to.2. deacïept vm:.l 3.

olt

Ut fis no&e levis fit t t1h1 coena brevis. ,

.2. C. I0. & 1.

Ls

III. Ponegulae metas,ut fit tibi grandior zetas.

XL FEj ranclfcusArrias to. 3 tr. 5 ac 4 use

IV. Perraros paítus, carnales deprime faftus.

que ad 21.-

pius

Tympius, V Sitibi deficiant Medici, Medicitibi fiant

- XII. D1dacus Stella de contempt'u mumdz

of

- Heci tria: mens hüans,, requles moderata,

l.

0. I8-

ligeta,

XIlL Bemardmus Roügnohus de älf(:lpl

(

VI Choller S?ropf ? toller .Roþf

Rehg perfe£t. l. 4. c. 34.

IT. SBief vergebrt, oief befd)mem

XIV. Matthias Faber fer. Cin. conc I. & 2.

Gobat, in VHI Quo t1b1 potarum plus eiï in Vent;'e Fa;lu-

Item Dom. 1. Quadr. conc. 4. 5. & 6.

acfufat

tum,

E

€anox$:

XV. Thomas Stapletonus text. 2. inDom.

Hoc mmus ex haufhs hl,sce falutis ha-

1.Quadr. Itemtext.6.in Dom. infra Nativ.

bes.

XVI. Jofephus Manfi Bibl. mamhs tf. £.

E

RTG

W

C 3

JITU.

s.

A2

Bibliothec .Manualis - Concionatorim

. güpufceme odisedi m m

A ---—--l/r aisl

oa-—--,./n

TÜEUT UC

hi

ACCEPTIO PERSONARUM.

I

fnajor fuerit in honore inter homines, ille eft

$.

juftior, fed qui juftior, ille major.

^« QUOAD. | ESSENTIAM.

. VIII. Septimus in Aemoris exhibitione: nam

Dejinitïo.

viliffius computandus eít, nifi preecellat

fÍcientia & fan&titate, qui eft honore preeftan-

I

tior, ut Symmachus Laurentio Mediolanenfi

$. 'Thom,

uxta S Thomam eft inzequalitas Juftitize

Epifcopo fcripfit. ..

9. t. qo 63.

- diftributivae, in quantum aliquid alicui

:IX.. . OGavus in judiciorum declaratione:

| de Lib. ». P&«

g. Hs

a. d«

ral. C I9«

pamaid

attribuitur praeter proportionem. Seu,

qua Jofaphat dixit ad conftitutos a fe judi-

ut fufius defcribit Alexander de Ale-

ces; Videte, quid faciatis, non enim homi-

Alex.Al. xandris , eft injuria , qua perfona perfonze

nis exercetis judicium, fed Domini, & quod-

8 G.

2.1. deac- przefertur in conferendo ei aliquid, quod ex

cunque judicaveritis, in vos redundabit. Non

cept.Perf, debito juftitize alteri eft conferendum, ratio-

enim eft apud Dominum Deum noftrum ini-

k, 4, f107,

ne alicujus conditionis tranfitorie, non con-

quitas, nec perfonarum acceptio, nec cupi«

gruentis ad ipífam rem , exiftentis circa per-

do munemm.

fonam , puta divitiarum, poteftatis terrenze

vel cognationis carnalis, & non ob ,ijneritum

$

H

:

8 h. i

ejus ad ipfam rem.

fetj,

—* EX S. SCRIPTUR

C

- 4fflur.

^

: | Qualitas.

36.o.7.

II. OGo affignantur in Jure canonicó.. Pri-

«an. 6,

LN?

n COnüäeräs' perfonam pauperis, nec Lev. t9.

mus eft in Panitentig impofitione,' de qua fic

* * honores vultu

m potentis, juíte Judlca N

loquitur Concilium Laodicenfe: Sacerdos

proximo tuo.

;

1

poenitentiam imploranti absque perfonarum

II. Nulla er

Wib.cont

if diftantia perfonarum ; itaDeut.r.

v. 17.

£, infe

acceptione poenitentiam fecündum leges in-

parvum audies, ut magnum.

$ Magi

jungat, negligentiores vero poenitentes

III. Fratresmei, nolite in perfonarum ac- Jac.2. v.re

dius reconcilientur.

/

ceptione habere fidem Domini no(tri Jefu

3. q. 9.

IIT. Secundus eft in

n

nitentie äejïhiübne :

Chrifti glorise. Etenim fi introiret in coetum

de qua fic Nicolaus Papa: Neceffe eft fecun-

veftrum vir annulum aureum liabens, in ve-

CRIII. 20,

fte fplendida , introierit autem & pauper in

dum facrarum Scripturarum documenturm,

acfecundum juftitize tramitem, &accufatum,

fordido habitu, & iatendatis in eum , qui in-

& accufatorem fimul adeffe, & unam partem,

dutus eft vefte przeclara , & dixeritis ei: tu

qualicunque praedita fit authoritate, fic pror-

fede hic bene: pauperi autem dicatis, tufta

ilic, autfede fub fcabello pedum meorum:

fus audiri, ut alteri parti n

^

ullum praej udlclum

irrogetur.

at

nonne judicatis apud vosmetipfos, & facti e-

ftis judices cogitationum iuiquarum ?. Au-

DïR- 96)

IV. Tertius eft in Fidei pradicalione : de

dite, Fratres mei dilectiffimi, nonne Deus

€o So

qua idem Pontifex fic fcripfit: ubinam legi-

füis, Imperatores anteceílores velítros fyno-

elegit pauperes in hoc mundo, divites in fi-

dalibus conventibus interfuiffe, nifi forte in

de, & hxeredes regni

»

P

quod / ;j;epr'omiüt Deus

k

quibusdam, ubi de fide tractatum eft , quze

diligentibusfe? -

&

omnium communis, quae non folum ad Cle-

P

" z Dammum. -55

M

ricos, verum etiam ad Laicos, & ad omnes

. TV. Si legem perficitis regale

m

fä&und;xii;ilb;bäz $

omnino pertinet Chriftianos.

)

0nt '.-' de

fcripturas: Diliges proximumtuum, ficutte-

$.Chyf. —V. Quartus eftin Hofpitum receyti

ipfuni, benefacitis; fiautem perfonas accipi-

in epift.ad qua S. Chryfoftomus: Abraham hofpitalem

tis, peccatum operamin

Y

Hebr.

fe circa omnes oftendebat. :

Si fcrutator ef-

j

i,redargf;ti.ä Iege qüa-

/.

fitransgreffores. '

fe& circa refügientes ad fe, nunquam Ange-

— N. Eft, qui per

det animam fuam praze con- Eccl, 2a.

los hofpitio recepiffet; forta(fis enim non

fufione, & abimprudenti perfona perdet eàm, ": ?^ .

putaffet Angelos , fed cum reliquis repelle-

v

ret: fed quoniam ommnes recipiebat, fufce-

perföääe autem acceptione perdet fe.

N

pit & Angelos.

"€, TIL

$*

&Herad —VI. Quintus eit in eleemofgnarum largitione :

Paulin.

EX SS. PATRIBUS.

nam haec, tefte S. Hieronymo, indifferenter

omnibus patet, juxta illud: Omni (petenti

Qualitas.

tribue.

.

N

6s non judicatis fecundum merita cau- Innoc.t.«.

S, Chryf.

VII. Sextus eft 'ïi'n dignitatum collatione :

M

- farüm, fed perfonarum: non iura, fe

d de condit.

vil. huin,

ho. 43. in

quoniam, ut ait S. Chryfoftomus , non, qui

munera: non quodratio di&tet, fed quod vo-

C.BB. M.t'

lun-

Tituus 11] — Accepito. Perfonarum.

23

luntas affe&tet: non quod fentiat, fed quod-

Quo fatto omnes adeo conterruit Magiftratus,

mens cupiat: non quod liceat, fed quod li-

ut nulla unquam injuria deincepsillata audis

beat. Nunquam in vobis eft ita fimplex ocu-

retur , ipfe vero Preefe&us patritia dignitate

]us, ut totum corpus lucidum fit: fedaliquid

ornatus in officio confirmaretur.

femper dimittitis fermenti, quo totam maf-

II. Canutus Wandalorum Rex, cum pluri« Cranz.i.a,

am corrumpitis.

mos in latrocinio deprehenfos ad mortem Wand. c.

2.'

apud

foid,

II. Clamat pauper, & nemo exaudit: loqui-

damnaffet,& unus ex illis clamaret, fe de Prin- $

abr co,

tur dives, & quilibetapplaudit. Diveslocutus

cipis Canuti cogaatione effe, refpondit Rex:

9. inDum.

eft, & omnes tacuerunt,& verbum illius usque

Ergo cognato noftro, ut honoratior fit locus, 2:. poít

k eut,

ad urbem perducunt. Pauper locutus eft,& di-

fublimius patibulum praeparate.

cunt, quisefthic? & fioffenderit, fubvertent

eum. Clamatvim patiens, & nullus exaudit:

$ V.

vociferatur, & non eít, quijudicet. Divitidi-

SIMILITUDINES.

cunt: tufedehicbene; pauperi vero: tu fta

158 D

illic, vel fede fub fcabello pedum meorum.

I.(Cyuemadmodum fol tam egenis quam divi-Carol. V.

B.Hier,ad — 1II. Necbonisadverfariorum, fi honeftum

O

tibus zequalimodo ac meníura lumen 8P. Fábr.

Pammach, quid habuerint,detrahendum: nec amicorum

difpenfat; fic Principum eft, (ine ullo perfona-^ *

funtlaudanda vitia,& unumquodque non per-

rum telpe&tu, fubditorum caufas examinare,

fonarum, fedrerum pondere judicandum eft.

S, Greg.

& zequali juftitie temperatione judicare.

IV. Perfonam hominis accipere eft, homi-

II. Sicut caprea aequaliter lac porrigit gé- Cant, a,

* 4 195 nem, non quia homo, fed pro

. circaipfumeft. honorare.

pter aliqujd,quod

mellis, et(ialter candidus, alter niger fit; ita v. s.

sequaliter caritàs difpenfanda eft hominibus,

etiamfi alius pauper, alius dives fit; unde de

Fuga.

Sponía dicit Sponfus: Duo ubera tua ficut

$. Aug. in V. Abfit, Domine, utin tabernacüld tüo

ferin.

duo hinnuli capreze gemelli.

pra pauperibus accipiantut perfonze divitum,

aut prae ignobilibus nobiles,quando potius in«

IlI. Sicut Verbum ad dexteram Patris fe- Vita S,

dens, quinque vulneribus fuis trahit animas Magd. de

g. 0

ürmg mundi elegifti, ut confunderes fortia.

beatas ad fe,tanquam ad objectum beatificuin, E9?: P-3

4j

IV.

& in terra alias ad fe creaturas trahit vi me-

à esb

EXE

M P L A.

ritorum, & tanquam obje&um contemplatio-

'eutl -.!0

Wab.cone. I.

nno Chrifti $68. cum Juftinus Imperator

nis ; fic anima in memoriam revocans fibi

I

infefto

A

vulnera Chrifti a Verbo reli&a, trahit ad fe

S. Magd,

videret, fubditos a fuis Dominis gravif-

&20 VJO

fime opprimi, nec monitis & reícriptis quid-

quinqueictibus amoris omnes creaturas, defi-

quam proficeret , convocatis aliquando in cu-

derando ex caritate accendere omnes amore

Verbi, &fpargere ubiqueillumi

riam potentibus eoshortatuseft, ut vel dein«

gnem, quem

ceps a fimili oppreffione pauperum ab(tines

Verbum venit accenider'e in terra.

rent, aut alium Imperatorem eligerent. Quo

$. VE

audito procerum quidam affurgens , fic Impe-

ratorem allocutus eft:

Conftitue me coram

ÁSCETICA,

omnibus Praefe&um urbis, mandaque, ut cu-

jusque rationem potiorem juftitia non ha«

-

fi omnes homines ftudiofe Vit'afe debean£

z

beam, utque mihi de tuis rebus monituro a-

acceptionem Perfonarum, preecipue tas

ditus femper pateat, & recipio, meintra men-

men Afceta eonari debet, ut omnes univerfali

fem effe&urtum , neulla amplius injuria illata

amore complecatur,nec ullum inter perfonas

audiatur.

ob naturale motivum, fine gravi ratione, faciat

Quod cum pergraturm fuiffet Im«

peratori, ideoqueipfum Praefectum conftituif-

difcrimen; cum enim hic fupponatur magis

fet, paulo poft venit vidua, & a Magiftratu fuo

illuminatus a Deo, merito ab eodem quoque

requiritur, ut purioribus oculis proximum

omnibus facultatibus fpoliatam fe fuiffe con«

quefta eft. — Unde ftatim Praefectus eum per

füum confideret, & non tam externa corporis.

ub

hanc viduam primo, dein per aliquem ex fa-

autfacultatum bona,fed internam animze pul-

!

chritudinem attendat; id quod breviter & be-

mulis citari jubet, cumque is non comparuif-

neS. Bernardusindicavit, dumdixit: Sunt S.Bein.dé

fet, feda Rege ad conviviuminvitatus fuiffet,

eo ipfe quoque Przefe&tus fe confert , aitque

namque , qui pulchros, defpe&is deformibus, 9rd. vit.

imperatori: Siin eo perfiftis, o Imperator,

amant & laudant, fuüfpiciunt & honorant; illi

vero, qui fanos habent oculos, folam animi

], 4

quod mihi mandafti, ne fcilicet cuiquam eo-

)

rum, qui pauperes opprimunt, parcam, fcito,

pulchritudinem in homine diligunt, & reve-

1e quoque promifífis fatisfaéurum. . Sin eos

rentur. Ut ergo hanc do&rinam tanto per-

fe&ius obfervare queat Afceta, tría przecipue

tu, peenitentia du&us, amicos potius habes, &

bene noífe, & confiderare debet.

conviviis adhibes, fcito,me quoque detre&are

ea, quzein me recepi. Ad quod cum Imperator

]. Primum eft, ut fciat, quid in iis, cum

refponderet , ut feipfum folio detraheret , fi

quibus agere folet, confidera:e debeat, nem:

fontem fciret, Prosfectus illico opprefforem ab-

pe non exteriorem corporis (quod faccus

ripi, in curiam abduci,' & caufa examinata;

ftercorum , fterquilinium nive tcopertum,

OC,F.Q:

verberibus mul&ari, caputradi, nudumque a-

j()ndite

fepulchrum foris dealbatum , intus autem

hr

fino impofitum per urbem circumduci jubet,

plenum offibus eft) formam, fed internum

omnes vero opesillius mulieri vidue addicit.

animse decorem & dignitatem (quae ex eo;,

quo

e

n

4

Bibl. Man. Concion. Tïtu! AII.. Accept. Porfon.

quod fit imago & fimilitudo SS. Trinitatis,

rumque converfatio, humilitatis nofttzé con-

vivum Spiritus S. templum, membrum Chri-

fervatio eft.

5. Quia conítat experientia,

fti, ejusdém fanguine pretiofifo lotum,

apud hos ütilius quam apud alios operam

emptum & redemptum , hzeres regni coele-

noftram collocari, cum ut plurimum zequio-

füis &c. exfurgit) attendat; hzec namque

re animo falutis monita, reprehenfiones ac

motiva curm in omnibus aequaliter reperian-

leges accipiant, quam divites & honorati,

tut, merito ad z»equalem quoque allicere d

x

e-r

apud quos multa fzepe ex refpectu lüpprimun-

bent amorem.

Y

tur, quae poftea fuppreffa fuiffe, non modice

]i1. Secundum eft, ut diligenter confideret

dolemus.

.6. Quia cum magnis Dominis

exempla, quze in hoc genere Chriftus, SS. A-

multum temporis, nullo aut certe perexiguo

poftoli, aliique viri fan&ti & zelofi reliquerunt.

fru&u conteritur , ex turba firplici plerum-

Et Chriftus quidem perappofitum nobis, te-

que plurimum lucri breviflimo tempore re-

fte S. Ambrofio, fpecimen dedit, dum ad cu-

portatur; quia cum iftis ftatim ad rem veniri

randum Reguli filium, etfi coram ab eo nec

poteft, quod cum magnatibus n

obiter rogatus, domum tamen illius pergere

7

og giü ';K)er

arp'bage-g;obi.ïinetur.

n

noluit; ne in illo curando videretur divitias

& dignitatem refpexiffe. — E contrario vero

$r MIE-

ad fervum Centurionis, licet ipfe Centurio

. MISCELLANEA.

non rogaverit, fanitati reftituendum mox di-

j

7

xit:

Veniam, & curabo eum: ne videretur

ae Qua*litxlizr.

';

in famulo tali conditionem defpexiffe, & ut

à male hane "acceptionem perfona- Ovid. l. E.

formam daret imitandze humilitatis, qua hu-

W.

rum defcripfit Ovidius, dum cecinit: Amor.

milioribus juxta ac fuperioribus deferendum

dat cenfus ho-

$^f

Gal.3

doceret. Sed & S. Paulus hac in parte prae-

| Curia pauperibu.g claufa eft:

25

clarum fe Magiítrum exhibuit, hinc tam fol-

nores:--

$ I'

.. Cenfus a-mi—cïxtia's»:. pauper

ubique jacet..

licite monuit, ut non fit fervus, non mafcu-

t &

]bii

lus, non foemina, fed omnes unum in Chri-

-SJL. Nec inepte Solon & Anacharfis leges Laer

aler,

ífto Jefu, non ignarus videlicet, Chriftum

aranearum telis comparabant ; ut enim h&

infirmiora animalia retinent, validiora trans-

Max.]l. 7«

tit. Sa e

1. Tim. 2. omne: homines velle falvos fieri ,' & ad agni-

ïrb:! v. 6.

tionem veritatis venire, fed & dediífe femet-

*

mittunt; ita legibus humiles & pauperesdi&a, -

lp

fum redemptionem pro omnibus. Hinc &

conftring

u

$

ntür, divites & prræpotentes libe-

Dial, 146. Pater codeftis aliquando S. Catharinze Se-

nrelmquuntur

nenfi dixit: Rete defiderii fan&i fine dubio

acceptat omnes, ex eo, quia anima fameli-

u VIIL

ca mei honoris non eft contenta particulam

7 AXIOMÁTA.

— -fabere, fed omnes habere peroptat; bonos

- habere quzerit, ut eam adjuvent in fuo reti

cenfura cöium- Juven.

I atvemam corvïis,ï vexat

bas..

$.

pohere pifces, & ut fibimet quotidie confer-

]upiter z2equus

p

vent & augeant pérfectionem ; imperfectos

II 4—,411»1Rarl mültorum ex'ï-,l quem

amavit.

E

^

..

6

vero cordialiter affe&uofe defiderat , ut bo-

ni fint: infideles quoque tenebrofos exoptat,

III Em krumm Holz gieb

t va gute» Hiz,

Floril.po-

ut veniant adlumen fan&i Baptifmatis. Om-

als.ein gerades.

ilt,

üben find fo füfä,'äls die

nes ergo peroptat habere, cujuscunque con- .

-IV. Schwarze Tra

ditionis velftatüs exiftant, ut ex eo , quod.

weifsen.

omnes in me videt a mea bonitate creatos,

/N./ Gleicher Fa

ydeïn, lgleicvher Zeug. d ibid.

cum tam ignifera caritate, atque pretiofo

"Gleiche Brüder, gleiche Kappen.

fanguine Jefu Chrifti Filii meli redemptos.

VI. Neminem gr

IV. Tertium eft, ut, quantum eft ex fe,

facit modo.

:

aïvat? quOQ sequo quilibet

- Gleiche Bürd b

ri"(-':htn. n«.ieïhand den Rückän.-,

. propenfius ad plebejos, humiles & egenos,

: quam opulentos ac

honoratos excolendos &

— Angleicher Bürd trágt fichniemand müd.

Matth.rr. juvandos inclinet.

1. Quia fic Chriftus ex-

hh

^ -G«leichgïkagil macher; keinen Kmeg ;

hg

V. $.

emplo fuo docuit, qui & inter figna adventus

fui nuntiari S. Joanni juffit, quod pauperes

Q' 1X

evangelizentur.

2. Quia in p uperibus ma-

/' AUTHORES.

1.Cor.g. gis elucet imago Chrifti, qui, cum .effet di-

ves, propter nos egenus factus eft, ut illius

L ]-ofephus Langius

i

in Pdlyanth?ea V.

inopia nos divites effemus.

3. Quia fecu-

eodem. ..

à

riores hac ratione fumus , nos pure Deum,

u

II. Alphonfus Rodriq

ez p. 3. tr. 1. c. 14 :

l

ejusque honorem in procuranda proximi fa-

5

IJI. Nicolaus L'arï;piZius 'o.pufc. 13. C. 8.

Épl

! mte.quææ?e' 4 Quia humüiunf 'abjg&o.—*

M

*

hq'

Pài

um

ä

— TITU.

ef N . (o ) . afe s

25

i

We

KX

TE

MO

»

7

d

KO:SNNBoSNRO 2260

O*?P : 123'*.':

TITULUS IF.

ACEDIA.

"Io

In Confeffione dutum , in Communionelapl-

dem & fine fenfu exiftere: Inexhortationibus

ESSENT

Ts

ÍAM.

fpiritualibus fpontead aliena diftrahi, ita, ut

Definitio,.

I

cumlfraelitis dicat: Anima mea naufeac fu« Nüm.at.

v. .

per cibo iíto leviifimo.

R ccedia eft tiedium fpiritualis boni , quo

IL. Nunquam fe colligere :

Nam utre&e Tho-

mas Kempenfis ait, fi fortiter proponens f»epe

quis negligit bona debita inchoare,aut

Ín Epift,

A

. €cepta perficere; ut'S. Bernardus de-

deficit, quidille qui raro aut mi

i

nus fixe aliquid 2 i : C-I9T

fcribit. S.Gregorius dicit, eam effe

robonit?

[HI. Propofità fua a[fiduo mutare : nam, ut -

languidam deje&ionem utriusque hominis de

Sed & alii SS.

virtutumlaudabili exercitio.

idem dixit, fi pietatis caufa, aut fraternze utili- o $. $.

Patres per eam communiter intelligunt te-

tatis propofito quandoque confuetum omitti-

il lt

dium in exercendis action

tur exercitium, facile poftea poterit recupera»

l07

H

$

ibgs lpiisu a»d-;favlu-"-

tem neceffariis.

ri. Si autem tzedio animi, aut negligentia facie

' - Juxta S..Thomam :

r

Mecia efo o f awimi

lerelinquitur,

PEGUup A Ms o

$: "fhom.

fentietur.

T

.2 d.34.

languor ad bene operandum ,. przefe:tim vero

nám, -

2. I.

triftitia eftdere fpirituali..Quae has gignit fi-

carnalia defideria fetati :

fe -ad . Gfega

lias:: Malitiam, rancorem, pufillanimitatem,

ut ré&e S. Gtegorius dixit, mens, quia

l. 3. Páft;

uX

lbid. a. 4,

faperiora ftrin

, ?

e

indo non dirigit, negle&am fe

ler

defperationem, torporem circa przecepta ne-

P

j

]0h4165 :

17

ceffaria,mentisque circa res illicitas evagzatio-

inferius per d

ideria expandit. Et dum ftudio-

$ip,

nem. juxtaS.Damafceaum vero acedia elt

rum füblimium vigore non conftringitur, cupi-

lt

"I

juzedam. triftitia aggraváns,: quae 1cilicet ita

ditatis infim»e fame fauciatur,ut,q:0 fe per di-

deprimitanimum hominis, ut nihiil ei agere li-

fciplinam ligare diffimulat, eofe e(uriens per

beat, ficut ea, quae funtacida, frigida funt:. Et

voluptatum defideriafpargat. ^Cuire&e per

ideo acedia importat.quoddam tzedium ope-

Salomonem dicitur: Propter frigus pigerard-

renoluit, mendic

randi, ut patet perhoc, quod diciturin Gloífa,

.»aöiïtïergoæüa'te, & non dabi

W. d

faper illad Pfalmi.::omnem efcam abominata

tur el. .

;

i

eít anima eorum;. & a quibusdam dicitur,

. V. Colí

oqäää inutilia 'q&;ærei;i, &f frequentare:

m

quod acedia eft torpor mentis, bonanegligen-

Nam, utiterum pius afceta ait, ideo tam liben-

$. Bonav,terinchoare, S. Bonayentura, S.Augulinum

ter loquimur, quia per mutuas locutiones abl.x. V.X

p. 1. conf. fe&atus,: eam definit: Toedium interni boni.

invicem confolari quzerimus ,. & cor diveríis

€. 8.

Denomindtur a graeca voce áxsdia. feu trifti-

cogitationibus fatigatum optamus relevare.

ri po

tia actzdio; quia peream anima tzedium ha-

- ME, Ferventes homines aver [ari,E9. Patrer [oiri-.

betdeomni fpirituali difficili &c. . . Defidia di-

tuales fugere : de quo gxadu fic loquitur S. Lau-

citur, quati defiftentia: negligentia vero ma-

rehtius juftinianus: . Inftigante livore detra- $. Laur.

h

[z

gis refpicit fignificationem propriam, fcilicet

&ionibus linguee habenas laxant ( tepidi Fra

: difc, the-

omiiffionem circumftantiee debitze, quafi non.

tres) & vitam proximorum murmurationibu

$ naft. C.13:

dilaniare non ceffant, obfervant greffus, ver-

diligentia: funt autem comites negligentize,

«torpor & pigritia, quze, quamvis fintidem, ta-

ba difcutiunt, & mores illorum, quibus invi-

"qen pigritia dicitur,eo quod pigeat ditlicultas

dent, femper dijudicant. Eorum derogant de-

votionibus, eorum virtutibuslaceffuntur, eo«

v

eroafpicitappetitum qæfuie.tis.

laþml*is r «torpor M

. Divifio.

,

rumbonis operibus afiliguntur. Facile & pro

Ía Hokm "Varieavariis dividitur. ;.Marcha

ntius jux-

minimo adverfus eos, qui eemülantur, tutban-

Pal . . tadefinitionem S. Bernardi fupra traditam af-

tur, nec fpiritulivoris agitati fuum valent co-

fignat duas fpecies,quarum prior eít, qua bona

hibere, vel diffimularefurorem. Non poffunt

opera cum tzedio & triftitia aggredimur; pos

pacificeloqui , fedmox, ut verba protulerint,

fervereintrinfecus inchoant, forisque contue

fterior, inchoata bona ex teedio intermittun-

tur. .2. Jacobus Alvareziu mortalem & venia-

melioía verba jaculantur. Bonumiliorum ma-

- Jem dividit, quarum prior morti fpirituali com-

]um dicunt, fed vel utinam malum bonum. . In«

fanabilis prorfum iftorum eftianguor: non e«

151;9-70 C. para

tur,de qua S.Paulus dixit: Surge,qui dor-

33. tom.. . mis ,

& exurge a mortus, & illuminabit te

nim placantur blanditiis, non mulcentur obfe-

Eph.5. V. Chriftus. i£tSiracides: Tabitudo & morsim-

quiis, non rationibus acquiefcu;t. Quin po«

28. V.2

14. ECC* inetinmanadatisejus. Pofteriorfomnus fpi-

tius, quemadmodum lignum accenditur addi»

Pfíal. t18

; ritualis vocatur, dequo S. David locutus eít:

tione lignorum, ita.& horum pallio augetur

Dormitavit anima mea pr2e tzedio.

muftiplicatione virtutum.

Y. 28. !

a^

Aius.

r

Fülie Zcedim. -

L. n exercitir fpiritualibur rem:|Je [e gerere s

| VII S.Ifidorus fequentes feptem filias éi affi- S.iid, 1 4.

ideft, meditari fine fru&u: . Orarefine devo-

gnat, quzefunt, otiofitas, fomnolentia ,

xortunitas mentis, inquietudo corporis, infta-

oB8. €,37.

tione: Conícientiam fuam curfim. examina-

ap.S. Th,

re;- Legere,quee delectent,nonqusemoveant; bilitas, verbofitas, curiofitas,

, üt, €,

R. Pat. Lohn. Bibl. Man. Tom. .

3

$. 1.

Mj

AU

&6

Bibliothete Ilanuahs Conciónatori

$.

II.

& noninvenioi fuccide ergo illam: ut quid

yof, YO

UE

EX S SCRIPTURA

etiam terram occupat? — At ille refpondens,

dicit illi: Domine;, ditnitteillam &hocanno,

o 9

*

usque dum fodiam circaillam, & mittam fter-

Necej,ï itas.

3

Prov.6. I

adeadformicam, o piger, & confidera

cora: &fi quidem feceritíru&um: finautem,

V. 9,

in futurum fuccides eami.

154

vias ejus, & difce fapientiam: quze cum

XVI. Egofumvitis vera, & Pater meus a- Josn. 1$;

E—R—R——AmmmABEEVWELMWLICENSRE t ll

;

Ó

non habeat Ducem, nec Przeceptorem, nec

Principem, paratinzeftate cibum fibi, & con-

gricola eft: Omnem palmitem in menon feren- V* 1

tem fru&um,tollet eum: & omnem qui fert tru-

greeat in ineffe, quod comedat.

&uin, purgabiteum , utfru&tum plus afferat.

Prov. 13.

li. Vult, & non vult piger: arare noluit,

V. I4.

mendleablt erzoseítate, & non dabitur ei.

XVIL. Servemale & piger,fciebas;quia me- Matth.es.

Apoc.

to, ubi non femino, & congrego, ubi non fparfi ; Y* 26-

40 Sb

Ill. Habeoàdverfumte pauca, quodcari-

oportuit ergo te committere pecuniam meam

tatem tuam primam dereliquifti. Memor efto

itaque, unde excideris, & age poenitentiam, &

nummulariis, & veniens ego recepiffem uti-

S Bemu

que, quod meum eft, cum ufura. Tolliteita-

fem

prima operafac. ,

queabeotalentum, &dateei, qui habet de«

Eccl. 9,

IV. Quodcunque facere pote& manus tua,

cem talenta.

Omni enim habenti dabitur, &

V. 10.

inftanter operare; quia nec opus, nec ratio,

j

p

nec fapientia, nec fcientia erunt apud mferos,

abundabit: eiautem, quinon habet, & quod

jror. |

videtur habere, auferetur abeo. Ktinutilem

GA

quo tu properas.

HHebr. z2.

. V. Propter quod remiífas manus, , & folu-

fervutm ejicite in tenebras exteriores: :illic e«

v. 120

ta genua erigite, & greffus re&os facite pedi-

ritfletus & ftridor dentium.

XViil. Videte, vigilate;& orate: nefmt;s e- Max;C. 13..

SLeoft

bus veftris, ut non claudicans quis erret, ma-

doeppid

gisautem fanetur.

nim, quando tempus fit, &c. : Vigilate ergo, Y* 33 22* .

(nefcms enim, quando Dominus domus ve-

V. 13. 14-

1b.c.26. — VI. Dicitpiger, leo eft i in v1a, & lezna in

niat: fero, an media no&te; an gdlh cantu,an |

$i.

35. 16.

itineribus:; ficut oftium vertitur in cardinefuo,

condid

ita piger in lectulo fuo.

Abfcondit piger ma-

mane) ne,cum veneritrepente, inveniatvos -

vt K

numiubafcellafua, &laborat, fi adosfuum

dormientes.

Quod autemvoblgdmo, omni«

LP

bus dico: Vigilate. -

eam converterlt

Sapientior übx piger vxde-

tur feptem virisloquentibus fententlas.

- XiX. Surge, qui dormzs, &exfargea mor. Eph. €.

tuis, &illuminabitte Chriftus. : Videteitaque - !4-

Damnum.

Fratxes, quomodo caute ambuletis; &c. .redi-

$. ben

Prov.18.

VII. Pigrum dejicit timor: animze autem

mentestempus, quoniam dies malifuat. -

íimme

V. s-

effoeminatorum efurient; qui mollis & di(folü-

^. XX. Efto vigilans, & confirma czetera, quae Apoc. 3.

tus eft in opere fuo, frater e& fua opera diffi-

mor 1tura erant.

-Non eniminvenioopera tua V* 2«

antis.

plena coram Deo meo.

In mente ergo habe,

Ib. c. 19.

VII. Pigredo 1mm1tt1tfoporem, & anima

qualiteracceperis, & audieris: & ferva, &

V. 16.

diffoluta efuriet.

Qui cuftodit mandatum,

poeenitentiam age. Si ergoó non vigilaver;s,ve-

cuftodit animam fuam: Qui autem negligit

niamad tetanquam: fuf ; & nefcxes qua. hora

viam fuam, mortificabitur.

Abícondit piger

veniam ad te.

manum fuam fub afcella, nec ad os fuum apph—

XXI. A diebus autem ]oanms Baptl&æ Matth II.

cat eam.

r'

* 12e

usque nünc, regnum coelorum v1m pautur,

fb. c. ?1.

1X. Defideria occidunt pigrum: noluerunt

& violenti rapiunt illud.

V. 25»

enim qulcquam manus E] us operar i:

tota die

XXII.. Omnis piger in ege&aate eft Defl- Prov. ?r.

$.

as.

P

concupifcit, & defiderat: quiautemj juftus eü:

deria occidunt pigrum ; nlurt enim qmd-v L

d

trlbuet & non ceffabit.

quam operari.

Jb. c. 3g.

X. Qui operatur terram fuam , fauabltur

XXIIL. Inutilem ferviim euclte iü tenebras Matth 22.

V. 19.

extenores ibierit fletus & ftridor dentium. : Y-*3-

panibus: qui autem fectatur ouum, replebl-

tur egeftate.

XXIV. Servus,qul cognovitvoluntatemDo- Luc. 12.

Pf.72. v.5.

XI. Inlabore hominum non funt, & cum

minifui, &non fepraeparavit, & non fecit fe- V 47*

" ]deo tenuit

hominibus non flagellabuntur. -

cundum voluntatem ejus, vapulabit multis.

eos fuperbia, operu funti 1mqu1tate &i 1mp1eta-

XXV.Omnem palmitem inme non ferentem Joan.: ig.

te fua.

fru&umtollenteum, Siquis in me non man- ** 2

er. 48.

XII. Maledx&us , qui facu: opus Domiii

ferit,mittetur foras, ficut palmes, & arefcet, &

V. IG.

fraudulenter; vel, ut feptuao*mta transtule-

colhgenï eum, & inignem mittetur, & ardet

runt, negligenter.

.XXVI. Egeftatem operata eft manus re- Prov. 1o.

v. 4.

Gal.3.v.3.

XIII. Sic ftulti eftis, ut, cum fpiritu coepe-

miffa, mauusautem fortium divitias parat. :

ritis, nunc carne confummemml?

XXVII. Tter pigrorum quafi fepes fpina- Prov. 15.

$

Matth.21.

XIV Videns fici arborem' unam fecus

rum: viájuftorum absque offendiculo. -

V. '90

€d

v. 19

vam, venitad eam: &nihilinvenit in ea, nifi

XXVIIi. Per agrum pigri hominis tranü- Ib. c. 24-

folia tantum: & aitilli: Nunquam extefrü-

