tegitur, & elatione cordis purpuram füpe-

ramus, jacemus in cinere, & excelía noa

geniti infantes, rationabiles, fine dololac con-

cupiícite, ut in eo crefcatis in falutem.

afpicimus, doctores humilium, duces füper-

bix, ovina facie lupinos dentes abícondi-

Damnum.

mus. |

Fugd.

]o5. 9.

VII. Numquid virere poteft F&irpus absque

Y« 13*

humore, autcreícere carectum (ine aqua?

VI. Hypocrita, fi bonum eít, bonum e

f, S.Chryfoft,

fic vie omnium , qui oblivifcuntu:—Dcum ,

fe, ut quid vis apparere, quod non vis effe ; *P"'4 Fabr.

conc. 2. in

& fpes hypocritz peribit.

fimalum eft, malum effe, ut quid vis effe,

Dom. 22.

Job. 36.

quod non vis apparere? fibonum eft

VIII. Simulatores & callidi provocant

, bO-: poft Pent.

V. 12.

iram Dei, neque clamabunt, cum vindi

num apparere, melius eft bonum eff:

L

i

füerint.

malum eft, malum apparere, pejus malutn

Pís.v.7. IX. Virum fanguinem & dolofüm abo-

j

effe; ergo aut appare, quod es; aut eíto,

minabitur Dominus,

quod appares.

X. Abominatio Domini eft omnis illu-

S, Greror.

T'rov. 3.

VII. Non indues veftem ex lana linoaue

l, 98. mor.

V. 32.

for, &cum fimplicibus fermocinatio ejus.

contextam: per lanam (implicitas, perlinum

fübtilitas defignatur. Et nimirum veftis, quze

Job. 15.

XI. Congregatio hypocrite fterilis, &

V. 15.

ignis devorabit tabernaculacorum, qui mu-

ex lana linoque contexitur, linum interíius

nera libenter accipiunt,

celat, lanamque exterius demonftrat. Veftem

Job. 15.

XII. Non veniet in con

ergo ex lana linoque contextam induit, qui

V. 16,

pocrita.

:

fpedta 'ej us hy-

in adione vel locutione, qua utitur, intus

Matt. C.

XIII. Partemque ejus p

onet cum hypo-

-

fubtilitatem malitizg cooperit, & (implici-

24. V. 51- oritis ; ibiericfletus & ftridor dentium.

tatem fori; inno-ceptiæ ofcendit.

Matt. 23.

XIV. Ve vobis Scribe & Pharifzi hy-

l

V. 175

pocritz , quia fimiles c(tis fepulchris dealba-

$

: Dämäum; |

f

tis, quz eforis parent. hominibus fpeciofa ,

VIiI. Nulla res íic exterminat bfmum,'SChryfoü-

intus vero plena füntoffibus mo

*X

ficat fimulatum bonum, nam manifeítum

ho. 19. in

omni fpurcitia.

"

Attuorum,v &

Matth,

malum quafi malum fugitur & caveturs ma-

Soph. t

XV. Vilitabo fuper

omnes, qui induti

lum autem fuüb fpecie boni celatum , dum

N. 0€

funt vefte peregriaa.-

noncognoícitur, neccavetur, fed quafi bo-

U

Eccl. 57*

XVI. Qui fophiftice loquitur, odibilis eft:

num fu(cipicur.

v 23«

in omni re defraudabitur, non enim eft illi da-

IX. Sicut prope fümma & divina virtus $. A«guf.

p1

ta a Domino gratia; omni enim fapientia

24

:

eft, neminem decipere; ita ultimum vitium /^l 3. qq.

í

eft, quemlibet decipere.

* 53.

defragda—tus eít,

X. Sicaftum me effe (imulo, &aliud eft in :Hier 17.

gmw

conícientia mea, habeo non gloriam merce-

in C 16,. '

lfaize,

narii, fed fuüpplicia peccatoris. Et in com-

EXS&PATRIB&&

paratione duorüm malorum levius malum.

-

^" Qualitas.

À

eft aperte peccare, quam fimulare & fingc-

1

re fanCtitatem.

S, Cypr. f.T.

nta eft hypocritica dementia, ut fce-

XI. Hypocryfis fübtile malum, facretum S. Petrus

Ta

de jcjun,

toribus pro odoribus abutantur, &

virus, venenum latens, virtutum fucus, tinea Chryfol.

pretiofa vilia, & afpera (aavia arbitrentur,

&

1

fanCtitatis. .. Hypocrifis fecreta fimulat, pro. i^ ferm

favorum fapor omnium dulcedinum fupe-

fperafallit, curiofa mentitur, & crudelitate

ret condimenta, omnisque delira fenfualitas

virtutes truncat mucrone virtutum.

Jeju-

contrariis dele&tetur.

€

nium jejunio perimit, oratione orationem

H Simulata zquitas non eft equitas, fed

vacuat, mifericordiam miferatione profter.

$, Aug. in

Pf, 36.

duplex iniquitas, quia iniquitas eft, & fimu-

nit. Hypocrifis cognata febri, frisido pocu-

atio.

lo extinguit ardorem.

XII. . Fratres, fugiendum e(t vulnus, pefti- Idem ia

$. Bern.

IIL. Hi funt oves habitu, aftu

vulpes, actu

€. 66,

lentiacavenda, quz de remediis creat mor. t 7»

& credulitate lupi. . Hiffunt, quiboni videri,

bos, conficit de medicinis languorem, fan-

non eíffe: mali.non videri, fed effe volunt.

Malifünt, &bonivideri volunt, ne foli fint

Gitatem vertit in crimen, placationem facit

reatum,; generat de propitiatione difcrimen.

V

miali: Mali videri timent, ne parum fint ma-

'Thefaurum, qui non abícondit, prodit: Vir-

li. Etenim minus femper malitia palam no-

tutes proditze non manabunt. — Virtutes fuos

cuit, nec unquam bonus;, nifi boni fimula-

proditores deferunt, íuos inftant cuftodire

tione deceptus elt.

cuftodes.

8.Greg.in — IV. Quid eft vita hypocritæ, nifi vifio

XIII. Va peccatoti terram ingredienti dua- $. Greg,.

mor,

uzdam Phantafmatis, quz hicoftendit in

k

bus viis. Duabus quippe viis ingreditur, quan- ^ *- mor.

L

imagine, quod non habet in veritate.

do & Dei eft, quod opere exhibet, & mundi,

Idem inr

M.

uid di&turi fümus, qui iniqua operi-

quod per cognitionem quzrit.

.

Reg,

bus docemus, & fola voce ea, quz funt jufta,

XIV. Hypocrita quot vitiis e

ft plenus, quaf; !dem. |

3

pratendimus? Offa jejuniis atteruntur, &

tot ftercorib? in confpectu eterni Judicis illi?

pc&uxs

ditulus LX Xl Hyperdulia Mariana,

1629

ectus fcétet. Hypocrytäfum corda diabo-

j

u

difcrimen capitis averteret, refpondit, mori

s tacitus tenet , & qua(i quietus ibi dor-

fe malle, quam tali (imulationé malum aliis

mit, ubi eos

exemplum relinquere, & per hoc raculam

; qups poffidet, quiefcere non

Permitütc'

atque execrationem füz fen

$

rere.

ectuti congg'i-

$ 1v.

XI. De Nathanae

le Chriftus i

pfe Apofto- jon 1

lis füis dixit: Ecce vere ifra

»

lus non eft..

[5*

elf'ta, in quo dq- YV. 47*

(

'EXAEMPLA 'CATHOLICA'.-'A.;

XII. S. Anaftafiu

S 'Märtyr Perfa'rogatüs aþ;ifæus in

l

Qualitas..

Duce Perfarum, ut vel unico verbo fuaim re- Pan.V.Hy-

i

ligionem inficiarecur fimulando , poft fufas pocr.

Gen. 4 ,I. Ca

in.per fimulationem fraterni cbhförtii

educens fratrem in agrum, interim

preces refpondit: Neque tu, neque aliüs mi-

odium in corde fovens , crudeliffime intere-

hi perfuadebitis, ut hoc faciam nomenque

mit , & quafi Deum facinus horrendum late«

Dei mgi vel in fngiem etiam negem.

ret, interrogatus , innocentem fe fimulavit.

É

2, Reg.20.

M. Josb Amafan officiofe falutans , am-

Damnum.

j

)f

ple&densque amicorum more, lethale in-

XIII. Cum ex duobus ftudiofis pauperie

!

terea vulnus

bus alter fe mortuum fimularet, alter cidem

rimit.

corpori infigit , mi[;;cque pe:

adítans eleemofynam a S. Epiphanio peteret

? &.Reg.:g.

III. Abfalom fratrem füum Ammaonem di-

pro focio fepeliendo , is, qui mortuum fe

ligere & honorare fe velle fimulans, dum ad

finxerat, poft datam a S. Epiphanio eleemo-

conviviu

fynam vere obiiffe compertus eft.

r

m invitat, jneþria;um ;rudelit»qp QCs

cidit. -

.. VIV. Monachus quidam a fratribus prOs.Greä:oü

fan&to habitus vita cum jamjam ex hac difcef: ] 4. Dial,

Matth,26, — IV. . Judas 'hypt)cricatum; Antefignanus

Chriftum ofculo falutans , & magiftrum vo-

furus effet, accedentibus fratribus, ut inoni- c. 3.

cans, perfidio(fiffime inimicis tradit.

tum falutis acciperent, dixit, fe oc ob hypo-

crifin, qua fanQritatem fimulabat, & jejunare

S. Chryf.

V. Herodes Chriftum infantem (e adorare

fuper c,

2. velle imulans, devotionem promitit, fed gla-

creditus occulte manducabat, draconi, qui

ift

Matth.

. cauda fua genua pedesque colligens, caput-

W

dium acuit, & malitiam cordis depingitcolo-

. que ejus ore concludens, animam mox ex-

re humilitatis: hujus perfonam reprefentant

hypocritz, qui, dum fidtie Deum quzrunt, il-

tra&turus effet, devorandum datum effe. Quo

. di&o ftatim fine posnitentia obiit. : -

- lum nunquam merentur invenire.

Engelgrin - Vl Antoninus Picenas Religiofüs

taütam

.. "XV. S. Gregorius Turonenf(is narrat, mu- s. Gresor,

Dom.s. fibi famam fan&itatis comparaverat, ut omni-

. lierem quandam in Galliis füb fpecie religio- Tur.1.1 de

if

poft Pent

.. nis-vacaffe jejuniis; orationibus inftitiffe, vi- Glor.Mart

*

: bus perfüafum effet, ei poft quadraginta die-

L

So Io

rum jejunium , absque cibo & potu trans-

gilaffe conftanter, & facra loca obiiffe; au- . 106.

acum, Angclos perinde ut Chrifto cibum

rumque pro redimendis captivis corrogaffe,

l?

verum occulte illud in fua cella defodiffe.

^

miniítraffe ; cum tamen interea ille ingen-

tem cereum cui clam intrita phafianorum;

Ob quam cauíam, poft mortem damnata, e

caponum, & fimilium gulz illecebrarum co-

fepulchro has voces terribili cüm ejulatu

pia fuerat, ad manum haberet, craffumque ac

frequentare audita eft; Me miferam, me in-

rotundum cingulum aromatibus infartum

felicem , auri confümor incendio. . Poft tri-

duum vero aperto tumulo vifüm. eft aurum

portaret, unde vitam furtim füftentabat; In-

!

ter execrandas demum blafphemias in Chri-

refolutum. fu,l»phurcæ inftar flammz in os in»

)lo

ftum & B.Vir

redi.

1

h

ferrime.

ginem cjmïfi-"as: 'yigam finivit mi-

3

VI.

- Alia qu'äcþïam' 'foeminaj, .cum . ad Nic. Ly-

Trexp.r. — VII. Ecebolius Sop

hlüa Ju'l'ianij .Apo(ta-

fan&titatis famam aucupandam in omni con. rausapopl, —

Phaet.

t& preceptor linguam habuit ad omnem hye

feflione 'fe improbam & gravem peccatri- P. 259»

€: 24* $- 4: pocri(in eruditiffimam, velut plicatile coch-

cém profiteretur. confeffarius ejus (anctita-:

lear omni loco ufurpandum.

inc füb Con-

tem probaturus dixit, fe quoque ab aliis hoc.

ftantio Arrianam, fu|

b

^

ipfuin audiviffe, tempus. proinde effe, ut íe«

Juliano Paganum, füb

Joviniano Catholicum fe (imulavit.

rio fe emendet. Quo audito, illa turbari,

f

irafci , ac convitia in eos, qui talia fpargere

(l

au(i e(Tent, jacere incipiens, fatis oítendit, non

- Fuga.

nifi falí(am

i

fuiffe fa«h&vivtatem, quam prz fe fe-

g Pétr. a.' ViiT. De Chrifto , quantopere hocvmum

rebat.

v.22.'. . fugerit, S. Petrus teftimonium ferensait : Qui

XVII. Caffianus refert monachum quen-Spec. Ex..-

peccacum non fecit, non inventus eft:dolus

dam peregrinum, cum, ad orationein eum V.Fidlio, -

&

(Matth. 23«in ore ejus, Patetque amplius ex fevera'ora-

-aliis faciendam, pedumque ablutionem per»

tione, qua hypocriticos. Pharifzos a

^

Matthzum exagitavit.

*

d

mittendam, a Serapione Abbate invitatus,

"

.utrumque recufaret, indignüm fe dicens,

joan. 1.

IX. De Jobi averío ab hyp

0

'cfifït änämb

qui communi cutrn réliquis fratribus charita-

(

ipfe Deus ad fatan dixit: Numquid confide-

t

Ve ,36

te frueretur; poftea vero ab eoder Abba-

rafti fervum meum jJob, quod non fit ei fi

te monitus effec, ne multum evageretur,

lis in terray vir f(implex.& redtus ?.

-

Íed intra cellam füam quietus permaneret,

| a,liiacgæ.

X. Eleazar Machabzus monitus ab ami-. fibigue ipfi attenderet, graviter indignatum,

cis, ut fimulata carnis porcinz comeftione

claro indicio: prodidiffe

ula-

. non niü- fim

tam

64 P. Lobin. BHib. qu. Tóm. £.

Oo0090j3

1930

Jiblioibeca Matualis. Cmciotiatorian ;

tam fuiffe humilitatem, quam prius pre fe

pocrita, dum mellis aliquid affanditut y 'ta»

tulerat.

cet, auc ficte loquitur ; cum vero a melle

$

Eogelg.in . XVIII. Vereticus.

Rex W alliaä, cum fz-

& flore abeít, agreíti & barbaro fremitu tu-

"

multuatur. linde Job àit: Cum dulce fue- fob. ao

Dom.s. pe a S. Patritio de tyrannide omittenda ad-

poft Pent. monitus , femper emendationem fponderet,

rit in ore ejus malum, abícondet i

x

l;ud fub v. 12.

$. lu.

& monitiones aítu eluderet , orante eodem

lingua füa.

. San&o in vulpem transformatus aufugit, &

V. Sicut cygnuäx,plufn«is quidem candi. Ibidem,

cat; fed carnem nigram habet duramque ;

;msquam kuax'npliv.ïsvw comparuit.

fic hypocrita plurmulas .verborum habet

$. V.

mollifhmas & pulcherrimas , fed aoimum

L

olitica fuligine infedum gerit. - Hinc Sa- Prov. t4.

EXEMPLA PROFANA.

z

mon: Profert mendacia ver(ipellis.

Ve 2 5»

Plutarch.

- VI. Sicut ftruthio volandi fpeciem ha* sGreg 1 5

!t

L lpt

olomzo Regi Egypti, quia difcendi

ji

lib. de di-

cupidus videbatur, adulatores ei fami»

bet , fed ufüm volandi non habet; fic hy- mor, c. 1.

fcrim.

liares de lingua, de veríiculo, de hiftoriola

pocrifis cunctis intuentibus imaginem fían-

&

adul. & -

&itatis infinuat, fed tenere vitam fan&ita";is

amic,

digladiantes, ad mediam usque noctem relu.

-

/

Gabantur ; at vero fzvienti , ferocienti, vee«

ignorat.,

: VII. SicutSimon Cyren

us Chriüi'cruccm S. Bern. in

étigalibus populum oneranti nullus e tam

multis refiltere aufus eft.

tulit angariatus, non volens; fic hypocrita S. de bene-

Idem de]

II. Anacharfis Scytha de

Grezcis not;.avit,

alienum onus pro Chrifto nolens portat, exe. dict. ^^ ^ «

quens foris, quod intus non armat.

profetu quod przclare loquerentur ; & nihil face-

Mowm. :

rent, ideoque (imiles effent illis, qui numis-

VIIL. Sicut ii,

.

ui mofcho indulgent, ani- Langtus in

mate ad nihil aliud ; nii ad numerandum;

mam plerumque

l

[ 2

?

tentem habent ; tic hy- Polyanth. ,

uterentur.

LÀ

* pocrirz, qui plurimam pietatis fp

eciem exff

. .HI.: Senex. qui

dam in ludis Olympicis

hibent, incus foediffime fordent.

.diu multumque inter Grecos perambu-

- 1X. Sicut vulpes fimulat fe mortuam, u'tQVSzapl.,,iu .

lans, nec locum inveniens, ad Lacedamo-

gallinas capiat fecure accedentes; ita Hy- Dom.5.

nios tandem petvenit, ubi non folum pue-

pocrita mortificationem fimulat, ut fimpli- Pent.

ri omnes illi affurrexerunt, verum etiam vi-

cibus imponat, & Íub

pie;gtis/ p?gc;xguï text. s

«(

ri multi locum dederunt. Id factum cum

predam capiat.

)

Grzci , quotquot aderant, magno applau-

Y,i

- fü approbaffent, exclamans íenex,;. heu

X. Sicut labrufca colorem habet

uvz, fc;;d Ibid,

non faporem; (ic opera hypocritarum co»

miferiam , inquit, omnes

3reci norunt,

lorem habent.

- quid (it honeftum, fed o

pietatis, fed Pco infipida ac

cedamonii,

| fqli u;untu; La-

L

ingrata funt.

k

-XEK Sicut patroclus

: Achillis arma in- Ibid, ;

duens, & equos in pugnam educens , ha-

ftam Peliacam non aufus eft contingere; fic

SIMILITUDINES.

hypoctitze verba & voces San&torum 'con-

cinne re(onant , faCta non attingunt.

"

£^

XII. Sicut monftrofum eft, ut homo ha- Idem text,

&. Pafil. in T.

€ut Polypus, -quicunquc faxo aähæfci,

beat majorem linguam, quam manum; fic 4.inDom,

.

Hexam.

Yi

S'i

z

cuj

üs majora

K

illias colorem fufcipit, itaque pifces ad

funt verba, quam opera, prg. 2« Adv.

IS

|

ipfum tanquam ad faxa adnatantes capit;

cer naturam facit.

ita hypocrite, quod cuique placet, fuam

Damnum.

omnino fententiam effe dicunt, ideoque evi-

tari facile non poffünt, cum pravitas eorum

SLIII. Sicut is

; -sj otapuldiwom-el copss Auti?

fucata & adornata füb p

pus, & deformis animus, magis dolendus eft, de 9oài :

.

1

jgzacis Pïæ't'?ïFu'Pf?'

*

funde lateat.-

quam fi deforme habeat corpus ; ita qui fan. Chrift.

(

&e loquitur, & male vivit, magis miferan-

lt (

S.Chryf. IL. Sicut fepulchrum , quamdiu claufüm

dus eít , quam cujus vita improba verbis re»

hom.4s.ineft, pulchrum videtur; (i vero fuerit aper-

lat

Matth,

tum, horribile eft ; fic & (imulatores bono-

fpondet.

XIV. Sicut panthera deforme caput abe Stapl text,

rüm, quamdiu non cognofcuntur, laudabiles

fünt; cum autem cogaiti füerint, abomina-

fcondit, & reliquum corpus oftendit, ut illius 1. inDom,

biles inveniuntur.

«

pulchritudine & grato odore animalia.alli«5- pott .

- d

ciat, & devoret; fic hypocrite multos ex- ^*t.

S.ätegor. TII. Sicut mctctrix

,cum natis';,ä püich.rï-

Nazian. intudine deftituta eít, ad colores, pigmenta,

terna fanctitate allieiunt, fed eosdem interna .

improbitate corrumpunt , vel in füuum emo-

nebro l,a'

orat. fü- & fücos confugere folet, .ita hypocrita,

lümenturm trahunt.

tris,

cum fpecie folide perfectzque virtutis ca-

reat, adumbrationem quandam externam

XXV. . Sicut. l.u&atorcs'*xcorpu's* Bum'iliant;zïbm. .

2

ut alios dejiciant ; fic hyporite feipfos hu-

pietatis fimulat, qua eorum oculos reti-

-

net, qui adumbrata virtutis (imulatione ca-

,

miliando alios füpplantant.

piuntur.

i

XVI. Sicat brevis rhulieris fucatz gratiaïLangiug

Dréx, in

,IV. Sicüt crab

to, | dum infid&i: Hoiii,- Glet;

eft,quia habitu populari fucus difllatur,& ma- in Pols.-

$4

d Phaec.p.r 'cum

urat; fic.hy-

t fu-.

?

c. 24. *, 9.

lavolac. ,inamærgun? murm

o Q

cula magis apparent, Hc. gui :fx;elioris vi

b

E eum

&

v Titulus LXX ^ dHypoerifis.

1031

cüm affumunt; facile ela-m' In converíatione

tàs eít duplex iniquitas, quia iniquitas eft & S. Creg, ts

amittunr, & vitiofi magis apparent.

fimulatio ;; & preterea hypocrita duas inor- moral.

S;Gregot.

XVII. Sicut fcenum.tectorum in alto

dinatas actiones committit, intendendo. fci-

l. 8. mor»

nafcitur, fed nequaquam radice folidatur,

licet finem malum, & o

€. 29.

finem ordinando.

pus boqum «afd -;alem*

ideoque mox exareícit; (ic hyppocrita füm-

ma quidem agere cernitur, fed non in eis

VI. Quia curatu difjicillimu

m eft vi uum 1 tum Fab. conc

ex cordis puritate roboratur; quia cum fine

quia hypocrytz fateri eulpas füas nolunt ; tum 2. inDom:

oft

intentione re&tz. cogitationis bona ftudeat

quia corrigi recufant; nam, tefte S.Gre

agere, ea amittens indicat

paratiores funt mori, quam redargui.

gorio, ! 2;1 tp

E^

floruiffe.

E

, fe [ïnf: ravdice

VH. Quia vanwun 69 inutile vitiun efl : nam

Luc. 12.

. XVIII. Sicu

& fetmentum. totam .mallam

hoc ipfo, dum per illud opera mala intentio-

corrumpits ita hypocrifis univerfía hominis

ne fiunt vacua & inania redduntur; unde

h

opera inficit ac.perdicit,

e

non male ejusmodi opera pomis juxta mare

He&or

XIX. Sicut i

n magno mari

pcrnibiofïörcsf

Pintus in

mortuum creícentibus comparantur, quz

funt fcopuli, qui brevi aqua operti triftem

extrinfecus quidem ípecioía fünt, interius

€.9, aig.

ac coecum & miferabileni non obíervanti-

vero omni fücco carent, &, (i vel m

d

Qdic,ä

bus inferunt interitum, quam rupes eminen«

tes , utpote quas nautz faeile vitare poffunts

tgpgantur , in cineris.vertunmþ.

E

fic hypocrytz , qui in animi receffibus & la«

tebris malitiam retinentes fpeciem pietatis

foris oftendunt, tetriores & capitaliores fünt

MEDIA.

:

u

improbis illis, qui fant ab omni virtutis fimue

latione alieni, quoniam horum peftem faci-

À

ah/ïde;i*are, quantopere hoc vi&iun& quem-'-

le poteris fugere , illos aute

vis hominem dedeceat; fi enim quod-

*

m "non; fac:le

potes dgvitgte.

vis oris mendaciwn adeo deteftabile videtur

homini ingenuo, ut nihil gravius ei accide-

re queat, quam fi pro homine.mendaci ha.

us r .':V"- t

beatur; quanto magis hypocrifis , quz fa&i

menda

OMMOTAIVA-

cium eft ,. dcdeccrelhomincm.»ingenuum

3

credetur?

n.Cor.b l1. I.

ia diabelcum eft vitium: nam. huic

L. Perpendere , quan

topere Deo abomina-

V. !4.

*. proprium eft in Angelum lucis fe

bile fit hoc vitium ; id quod vel ex ipfius Chrie

transformare ,. uti Apoftolus teftatur, ideo-

fti teftimonio colligi poterit, qui nullum aliud

que mendax & Pater mendacii a Chriíto vo-

vitium tantopere exagitavit, totiesque vz in-

catur.

geminavit, quam. füper-hypocrifin & fimue

Job. 19. |

. I1. Quia ediofiffmum e(t vitium: quis enim

lationem Pharifzorum.

";

non odic & deteftatur Judam fallaci ofculo

III. Confiderare raborem , quem aliquando

Chriftum inimicis prodentem? quis. non Ju*

faftinebunt hypocritz , (i remota fictioe

dacos pretorium, ne contaminarentur, ingre-

nis períona eorum malitia. dqtcgetur,g.; f

enim olim Senatores Romani a Nerone in

di metuentes, & tamen graviílimo fcelere

mortem Chrifto procurare non verentes ? ate

theatro facie perfonata faltare juífi, quia ad

I

T

qui his fimilia , imo majora crimina hypocri-

)

ejusdem Imperatoris mandatum a. fatelliti-

If

txz committunt.

bus larvz ademptze fünt, tam zgre tule-

S.Greg, . Ill. Quia inexcufe

gbie vitium. eft : näm ut

runt hanc proftitutionem , ut aliqui illorum

lio.morjS, Gregorius fapienter dixit, hypocritz ane

prz dolore mortui finc ;. quantum ruborem

te diítridtum judicem excufationem de igno-

& dolorem fentient hypocritz ,.fi coram to-

rantia habere non poffüunt , quia, dum ante

to mundo dolofa illis larva a Deo ipfo detra-

"

oculos hominum omnem modum fanclitatis

hetur.

:

'4'

oftendant , ipíi fibi funt teftimonium , quia

.1V.. Confide

Vare., glu—bd pihii minus obti-

bene vivere non ignorant..-

neant hypocritz ,. quam quod. intendunt j

S. Chryl,

IV. Quia perniciofjum admo

dum vitium »,cïïä

cum enim omnis eorum intentio eo feraturs

in c.7.

Mattli,

quia, tefte S. Chryfoftomo, nulla res fic ex-

ut magnam fíibi apud homines opinionem

terminat bonum , ficut fimulatio ; nam ma-

comparent, plerumque jufto judicio Dei con-

nifeftum malum quafi malum fugitur & ca-

tingit, ut vel maxime difpliceant, ficque im-

310

vetur, malum autem fub fpecie boni cela-

pleatur, quod S. David predixit: Deus

dif pf g3, v;"l(?."

0f

tum, dum non cognofcitur, nec cavetur, fed

fipavit ofía eorum, qui hominibus placen

E

br

F)

quafi bonum füfcipitur. Sic fervi diaboli

confufi fünt, Deus fprevit eos.

tunc peífime chriítianitatem ;corrumpunt,

.. V. Confiderare , quod , ut fapienter

Cice- Cicero lt

quando íe fimulant Chriftianos, de quibus

ro dixit, compendiaria via ad gloriam fit,de oflic. .

Chriftus mouet fuos & nos:. Attendite a fal.

ut qualis quisque haberi vult, talis fit$ fic

fis Prophetis, qui veniuntad vos in veftimen-

enim ad. veram fanditatem comparandam

tis ovium, intrinfecus autem fünt lupi rapae

incitabitur, atque per-hanc fibi non modo

ces$.. Quia magna virtus hominum eft. co«

temporalem , íed aternam etiam glo

riam

nofcere malum ,. & firma tutela falutis eít

comparabit.

Á

"

Ícire, quem fugias.

L

é

L. NVII. Confiderare , quam vanum

fit gaüdiuih,

$, Augutt. .. V. Quia dupiicatum vl

tium eft: nam, ut füe

quod ex aliorum opinione de noftra fanctitate

j

concipitur; cum omnis gloria filie Regis ab

in PI. 23. Pïa ex S.Auguflino diétum eft, (imulata equie

*

intus

OQoo oog 4

l

".

32

Libluikece Manualis Concionatoriae

Thom.

iatus fic;; & , ut bene Thomas Kempenfis;

fcit , 'at vellus, quo fe veftit lapus, fi tons-

Kemp.1.2. dixit, nemo fit fanctior, fi laudatur ; nec vi-

deatur, nunquam denuo füccreícit , fed fta-

€6$ 3. lior, fi vituperatur; Sed hoc (it, quod eft;

tim fe prodit lupus. 3. Tribulationes : nam, S. Augufl,

nec major dici valeat, quam Deo tefte fit.

ut S. Auguftinus re&e dixit, cum coeperinci"

C 7«

attli,

S, Auguft, linde re&e monuit S. Auguítinus: Nemo fe

aliquibus tentationibus ea ipfa vel fübtrahi,

f.38. de -falfa fpe circumveniat, quia Chrifliani no-

vel negari, quz ifto velamine confecuti funt,

Sanáis.

minis non facit fola dignitas (aut opinio ho-

vel coníequi cupierunt, tunc neceffe eft ut

minum) Chriftianum, nihilque prodett, quod

appareat, utrum lupus fit in pelle ovina, an

aliquis Chriftianus vocetur in nomine (aut

ovis in fua. ld. quod in fücata facie cerne-

re eít, quz, fi calida aqua abluatur, mox

M

æ&iæctur) fi hgc non oftendat in»oypcr.c. ee

decorem füum amittit, & foeditatem often-

Y,

U d

dit; cum tamen facies , quz propriam ha-

bet pulchritudinem ,. per ejusmodi perfufio-

AS CETIÍCA.

nem pulchrior efficiatur.

hoc vitio tria potiffimum fcienda

III. Tertium 6&,'- ut pär'itcr bene apþrc'-

a pe

funt Aíceta.

1. Quam infeftum fit

hendat, quantopere hoc vitium Deus in

non modo ízcularibus períonis, fed Reli-

omnibus quidem hominibus, fed precipue

perfeGtionis ftudiofis , deteftetur; id quod

giofis etiam & perfectionis ftudium profiten-

tibus, & quidem tanto magis, quanto ma-

Deus ipfe in Apocalyfi S. Joannis oftendiffe

is fciunt fuz profeffioni proprium effe fan-

videtur, cum eidem pre&cepit, ut Angelo

S.Hier.l.n: ä

itatem profiteri.

Certe S. Hieronymus

Laodicenfis Ecclef. fcribat: Scio opera tua, Apoc. 3:

contr, Pe- aperte dixit: Quamvis aliis vitiis carere pof-

quia neque frigidus es, neque calidus (idv. !5

Jag«

quod proprium eít hypocritarum) utinam

fimus, hypocrileos tamen maculam habere

non poffe, aut paucorum eft, aut nullorum.

frigidus effes, aut calidus ; Sed quia tepidus

es, & nec frigidus, nec calidus, incipiam evo-

S. Aug. deNec diffentit S. Auguftinus dicens: Quam

oper. Mo.multos hypocritas füb habitu monachorum

mere te ex ore meo. . Rationem vero hujus

naah.

usquequaque difperfit calidiffimus hoftis, cir-

difplicentiz reddit S. Gregorius dicens: Hy-: « Grégor.

pocrytz, cum per accepta bona in íua lau-1. $. mer.

comeuntes provincias omnes petunt, omnes

exigunt, aut fumptus lucrofz egeftatis, aut

de fe elevant, ipfis muneribus contra largi- c. 27*

^

fimulate pretium fanctitatis.

Volunt (ut

torem pugnaut; inde quippe contra largito»

S. Bernardus alicubi diftindius) explicat hue

rem füperbiunt, unde ei amplius humiles effe

tniles effe fine defpe&tu, pauperes fine defa-

debuerunt. Sed eo poítea fententia diftri-

C&u, patientes fine tribulatione, obedientes

&ior illos percatit, quo nunc ingrati magis

fine coar&tatione, poenitentes fine afflictione,

ea recipiunt, fitque eis amplitudo muneris

vircuofi fine labore, abftinentiam praferre,

incrementum damnpationis. Ideo fcirpo coma

& paíci delicate, bene veftiri ine folicitu-

parantur, qui exterius viret & crefcit, intus

dine, laudari fine virtute, amari fine

vacuus eft. Uade Alphonfus Rex audiens /ness

bODiC&-

Antonium Piconam Ordinis Eremitarüm, ma- Sylvius de

tr'c,A'þþ:onorari line fan&itate.

gnum hypocritam, jactando blafphemias in dí&isAlgh.

Chriftum & Matrem, vermiculis abíumptum

S.Bam; l. IT. Alt&wm c&, ut &benel COgnofcere ftu-

deVig, deat hoc vitium ; nam, ut fapienter S. Ba-

periiffe, dixiffe fertur, propterea Deum tan-

V

filius advertit, quzlibet virtutis janua fimile

topere in hypocrytas (zvire, quod, dum ho-

mines decipiunt, interponant Deum tanquam

je

limam in vitia ferentem utrinque fpeciem

aperit; ut, qui ad virtutem ingredi nititur,

fceleris mediatorem; ideoque ut plurimum

ejus primum janusx affiftens, dum hanc fe

viventes adhuc: pledi in oculis hominum,

pulfare arbitratur, aperta (ibi hinc aut inde

quos Dei nomine fefelliffent, ut intelligant

altera ex vitiorum januis deceptus maxima

mortales a talibus monítris maxime caven-

fimiltudine ingrediatur, veluti virtutis do-

dum eífe, quod Deum ipfüm non tantum

$

^ mum.

Hinc audax & temerarius habetur

poft mortem, fed etiam

ait

fortis: prodigus liberalis: avarus abítemius

in ipfa vicg hgbcï

rent indubi'tatumv'lqyltprem.

ac temperans &c. Lt ergo hanc fraudem

cognoícat, duo poterit indicia attendere.

$..

S. Ambr.1, 1- érféverantiam : nam , ut S. Ambrofius fa-

2.ofie, pienter dixit, nihil fimulatum & fi&um diu-

TUS PRZDICA-

turnum effe poteft : in principio vernat, in

CONCEP

BILES O

proceffu tanquam flofculus diffipatur & fol-

Beneca ad Vitur. Et, ut Seneca ait, nemo poteft fi-

'(ï Ludovicus Granatenfis. in., Silva Lud Gran,

L p:

locorum communium de hoc vitioin fiva

Neronem, Ctam perfonam diu ferre; fi&ta in naturam

fnatmin cito recidunt,

Quibus autem veritas

agens re&e notet, cum hoc noftro fzeculo!oc. com;

fübeft, queque ex folido nafcuntur, in ma-

ne verz quidem virtuti magnus honér tri-

. 605,

jus meliusque procedunt.

Id quod Staple-

buatur, atque adeo non habeant ambitiofi

tonus apta fimilitudine declarat dicens: In-

homines caufam induendi falífam virtutis

ter veram ovem & lupum in veftitu ovis hoc

imaginem , nou effe, cur modo tantopere

difcrimen eft, quod vera ovis, fi tondeatur,

concionatores in hypocritas invehantur, pra-

femper tamen lanam gerat, quia hec in pro-

fertim cum vulgus audito hoc nomine non

prio & naturali fübjecto faeile denuo fuccre«

m CO»

r

veros hypocþitas » fed. viros. pietate

lentes

Tudus LXXL- Hyperifis.

1033

lcnfesintellfgat, ficque fiat; ut hujusmodi do-- Quia, ficut ftruthio venatorem deludit, & a

&rina pii animum contrahunt, improbi vero

fe repellit, lapides pedibus verfus illü projici«

criftas erigant , & triumphent, & íuam quo-

endo; ita hypocritz calumniantes felapidibus

dammodo caufam agi arbitrentur; tamen quia

calumniarum fugant. Vide hec omnia fufius

conftat, plerosque Chriftianos nomen potius;

apud Fabr. conc. 7. in Dom. 7. poft Pent. n. .

quam qualitates veri. Chrifliani gerere, non

Oberit, (i ad fervorem ipforum excitandum

IV. Ex occafione thematis: mon invenio Apoc. 3.

etiam de hoc vitio quandoque concio infti-

opera :ua plena coram iDee meo: poífant alioY. 2-

tuatur.

Itaque

modo indicia hypocrifis declarari, fcilicet

per fimilitadinem vacuorum vaforum, nam

Matth, »,

II. Ex occafione thematis: Zitendite d fal-

I Sicut vacua vafaaquis füpernatant, fundum

V. 15

Jis. Propbetis, qui veniunt ad «os im ve[limentis

non petunt; ita hypocrite in alto femper, non

ovium; intrinfocus eutem . funt. lupi vapaces : pot-

autem in fundo humilitatis detineri volunt.

e

funt hypocritze lupis comparari, fimulque

2. Sicut res vacus funt facile mobiles ; fic hy-

indicia oftendi, per quz a veris ovibus co-

pocritz leves & inconítantes. 3. Sicut vafa

gnofcantur, nempe r. Ex voce: Quia ut ovis

vacua pulíata refonant; ita hypocritze lzfi

verfus terrambalans emittit vocem,lupus au-

remurmurare folent. 4.Sicutres vacuz, cum

tem verfus ccelumululat; ita veriSancti hu-

militer de fzloquuntur, hypocrite fe extol-:

terrz affliguntur, nullum vel modicum edunt

fonum ; fecus vero fiinaltodetineantur; ita

lunt; fuasque dotes predicant. 2. Ex cibo:

Quia utovis herbis contenta e(t, lupus vero

hypocritz humiliati obmutefcunt; clevati

vero in altum omnia clamore fao cortplent,

carnibus, & quidem occulte plerumque pafci-.

tur: fic hypocritz fuas & carniscommodita--

&jacantia. VideFabruml.c. n. 3. & (eqq.

tes, plerumque inocculto querunt, necarna- -

V. Ex occafione thematis: Tange tnontes , Pf. 145«

lesjudicentur; fpernunt vero fpiritualia pa-

€9. fumigabunt: poteít oftendi, tribulationem v 5.

fcua, quibus perfedi dele&antur. 3. Ex den-

effe potiffimum medium , & quafi lapidem

libus: Quia ut lupus dentes acutosatque ad

Lydium cognofícendz hypocrifeos. Eum in

J

rapinam ac lanienam factos habet, non item

finem comparetur vera & falfa fan&titas füca-

j"

ovis; itahypocritz aliorum famam lacerant,

4. Ex converíatione: Utenim

tz, & natura fua pulchrz imagini, & per vari-

non item jufti.

os a&us hypocritarum, quomodo per tribu-

lupus folus, vel cum paucisaliis graditur, o-

lationem appareat ficta eorum fanétitas, nam

ves vero focietate gaudent; ita hypocrita fu-

1. Devotio eorum, qui apparere magis, quam

git focietatem hominum, fingens fe illorum

effe devoti volunt, mox evanefcit, fidefola-

pravis moribus offendi; non perinde homi-:

tiones confolationibus fuccedant. 3. Humi-

nes boni, 5. Expelle: nam lupus duplicem

litas eorum; qui fe nequiter humiliant, evane-

getit, foris ovinam, id eft, lanam, quz, (i ton-

fcit, ficontemnantur, ut patet in monacho,

detur, noniterum fuccreícit, ut lana verage o-

de quo füpra G. 4. dictum.

3. Patientia ali-

vis, intus lupinam; ita hypocritz exterius fi-

Gtam fanCtitatem interius malitiam occultam

quorum, qui certas tantum cruces a certis ho«

TU

minibus pati & portare volunt, facile cogno-

gerunt. Quz omnia vide fufius apud Fa-

&lnh.

fcitur, fi alia tribulatio ab alio homine füp-

brum conc. 7. in Dom. 7. poft. Pentec. -

ortanda occurat. 4. Zelus fiCtitius patet, (i

Mauh. ; . lll Ex occaüone thematis: 4 fructibus

ad alialoca, officia, perfonas quis mittatur

Yv, I6.

eorum cognofcetis eos: poffunt hypocritz cum

vel applicetur, qux omnia facile pulchris ex«-

Job. 39. ftruthione comparari, ficut S. Job eos

emplis & rationibus fufius declarari poffunt.

Ve 165

comparavit. r. Quia ficut ftruthio volandi

fpeciem habet, fed ufüm volandi non habet :

VI. Ex occaffione thematis: Zox quidemQen, 22

ita hypocrifis cunctis intuentibus imaginem

vox Sucob, mamus autem manus funt Efau: pO« v, 22«

de fe fanc&titatis in(inuat, fed tenere vitam fan-

teft dici;, quod fecundum exteriorem faci-

$. Cireg. in &itatis ignorat, tefle S. Gregorio. 2. Quia fi-

em videantur quidem hypocritz fimiles Ja-

eit,loc, Cut ftruthio derelinquit ova fua interra, &

cobo, tum propter nomen, quía creduntur

oblivifcitur, quod pes conculcet, ea, aut be-

Supplantatores vitiorum: tum propter fimula-

ftia agri conterat; & duratur ad filios fuos,

tam fugam mundi, benedictionem a Deo ob-

quafi non fintíui; ita hypocrita ova bono-

tentam, fecunditatemiin filiis, id eft, operibus

rum operum cum dolore parit, ea tamen ab i-

bonis: tum propter majorem matris ( id e(t,

nani gloriaeripifibi finit; nec fovetova füa,

Ecclefiz vel Religionis) erga eos affectum ;

ideft, operenon complet. 3.Quia, ficut ftru-

