XI. Inter alias diflicultates, quas in Reli-

adhiberetur, intellexit ftatim divinam erga

gione expertus eft Narciffus, non minima

fe providentiam, & gratias agens in Religio-

erat, quod varia de fea variis judicia concipi,

ni$ propofi

to confirmatus eft, eoque magis,

deque defe&tibus fuis murmurari adverteret,

ac tertia die, & deinceps

jd quod tanto vehementius illi dolebat, quan-

uod poftea etiam,

multo tempore eandem.fuavitatem in ejus-

to ardentius fuam vitam omnibus probari

modi cibis pe

rfenfit, ut poftea dicere foieret,

cupiebat.

Quare quid in hoc negotio agen-

fe jam magis

dele&a:zi pilis, atque oleribus,

dum fit, ab Afceta confilium petit.

quam a

ntea a

ltilibus & nobiEbus ejusmodi

Sed hoc utrumque unius fuit, illud

Refporz/z'o.

epulis.

.XII. Refpondet Afceta, duplicis generis

Tbid.

univerfze familize,

quod in vita S. Bernardi

legimus,

recenti adhuc Clarevallenfi Coeno-:

Perfonas effe, a quibus tali judicia formari

fevere vita duceretur, ut non

foleant.

Primigeneris funt Superiores, Pa-

bio, cum tam

alio pane, quam

fere terreo'vefcerentur, ac

tres fpirituales, Confeffarii, aliique viri pru-

&us & füppellex, & do-

dentes ac Religiofi; & horum judicia utique

reliquus quoque vi

r

L

ma effent, ita tamen

mus omnino pauperri

magni zeftimanda, veneranda, & quantum

omnes fine murmuratione, imo vero cüum

fieri poteft, fequenda funt, utpote ad fpeciale

tanta delectatione omnia ferre fo'itos, ut illa

illius, de quo judicium fertur, commodum,

ipfa dele&atio non modicum e's fcrupulum,

bonumque ordinata. . Alterius generis funt

dubitationemqueinjecerit. Nam cum jucun-

judicia commilitonum, aut fzecularium, libe-

re quzevis opera, etiam bona, carpentium ;

dius (fic enim fcribitur) vivere fibi videren-

tur in eremo, quam antea vixiffent in feculo:

haec generofe contemnenda fünt, eo quod,

nifi hoc fiat, nec quies animi, nec optatus in

fufpe&os feipfos habere coeperunt, ne pet

aliam viam reducerentur in regionem fuam:

virtutum & perfectionis ftudio profectus fit

donec ea quafüone ad Bernardum prius,

fnerandus. HincS. Paulus c. x. Gal. dicebat:

Si adhuc hominibus placerem, Chrifti fer-

deinde ad Catalaunenfem Epifcopum, qui

tunc apud eos hofpes diver(abatur, delata,

vus non effem. Etiterum: Mihi autem pro

minimo eft, uta vobis judicer, aut humano

longa & accurata oratione edodi funt, effe

die.

S.Hieron.

id Dei donum, ac beneficium, minimeque

Sed & antiqui Patres tanti, tefte S. H:e-

ep. zo.

refpuendum. Éx quo apparuit, quid poffit

Es

ronymo, faciebant hanc do&trinam, ut di-

cere foliti fint: Prima (id eft, maxime ne-

habitus, & mos, Dei praefertim gratia adju-

tus, quando hoc efficit, ut tam rigida vita in

ceffaria) virtus Monachi eft, hominum ju-

tanta hominum multitudine ita fuavis effet,

dicia contemnere, nifij dum coecorum fe-

ut etiam fcrupuluin in eorum animis move-

quitur ductum, a via perfectionis aberrare,

tet, ne nimis voluptuofe viverent.

HæC;iH'

& opera undequaque imperfecte facere velit,

Id quod fapienter olim Polycletes Pictor

quam, exempla ob oculos haberi monebat

Afceta, nec dubi*ari, quin fi fimilem de fe in

celeberrimus in3eniofo faí(to demonftra-

cibis durioribus deguftandis victoriam re-

vit; cum enim elegantem pictura

m ante

domum

QU

EEE

"

y

)

x -

Ti

fulus. XXXI ffon../ïlïim, du

423

domurm íuam a foli$ calore.

exficcandam ex-

pofuiffet, & varie a variis carpi advertiffet, ea

s unela

remota, aliam priori prorfüs fimilem pinxit,

iterumque ante domum expofuit, ita tamen ut

- XIV. Refpondet Afceta, cum perfe&io ia

in occulto latens, & quidquid quisque carpe-

perfe&o amore Dei coníiftat, ex iisdem indi-

ret, id juxta ipfius judicium corrigeret ; v. g. fi

ciis colligi debere profe&tus fui quantitatem,

quis pedem nimis longum efífe diceret, ipfe

ex quibus colligere folemus amoris magni«

breviórem faceret, &fic de reliquis membris

tudinem. . Duo autem funt praecipua indicia,

loquendo. Unde poft plures ejusmodi corre-

ex quibus.amoris vehementiam colligimus.

&iones adeo corrupta eftimago, ut nemo fi-

Primum eft, maxima zeftimatio de amato ,

nerifu eam afpicere poffet.

Quare confluen-

per quam ipfum otnnibus aliis rebus praefe-

tibus civibus imaginem juxta di&tamen artis

rimus: Unde natum eft proverbium: Quis-

fuze fa&am pone pofteriorem imaginem fta»

quis amat ranam , ranam putat effe Dianam :

tuit, dixitque civibus: Et qui placet hzec im-

Quisquis amat cervam, cervam putat effe

agopofterior? cumqueilli ineptam, & rifu ac

Minervam. Et propter eandem caufam a-

vituperio dignam unanimi vocedicerent: ÁAt-

mantes fe mutuo Thefaurum íuum (fein

qui, fubjecit Polycletes, hzec fecundum ve-

Schatz) vocant, ut indicent, fe, ficut thefau-

ftrum judicium eft depicta.

Ecce ergo quale

rum omnibus nofiris bonis temporalibus

aríel

monítrum effingeret, qui veftraattenderet, &

przeferimus, itaetiam amatum omnibus aliis

L

fequeretur judicia.

Qualem autem, & quam

rebus praeferre. — Alterum indicium eft, firma

-elegantem imaginem pingat, quiartis fuze di-

adhzefio, feu unio cum amato; quo enim

&amina obfervat? 1dem ergout Narciffus fa-

difficilius amans ab amato avellitur, eo fir-

ciat, hortatur Afceta, atqueadeo fibi de im-

mius fe illi adhzerere, atque adeo & amare

perfe&orum judiciis illud pii Afcetze di&um

ilium oftendit. Hiuc de Sponía dicitur: 24. Cant.e. g,

ThOma

applicet.

Fili, jacta cortuum firmiter in Do-

que nulte (tribulationum) zoz.pozerunat ex-

Kempenf. mino, & hümanum ne metuas, judicium, ubi

tinguere chavztatem, uec ffumina obruent illum.

1. 3. c. 36. te confcientia pium reddit &infontem. Bo-

Et 5.Paulus: Quissme feparabit a cDaritate? Rom, o g,

num eft, &beatum taliter pati, nec hoc erit

Simili ergo modo profectum in perfe&ione

grave humili corde, & Deo magis, quam fibi

feu amore divino, colligere debemus.

Et

ipfi contidenti.

Muiti multa loquuntur, &

primo quidem ex zeítimatione, quam de Deo

ideo parva fides eft adhibenda; fed & omni-

habemus, an Ícilicet eum omnibus creaturis

bus íatis effe, non eft poffibile.

Etfi Paulus o«

preferamus; nam, ut prius Afceta re&e di-

mnibus ftuduit in Domino placere, & omni-

xit: Multuts proficies, /£ te feria*uta ab omnu£

bus omnia fattuseft: tamen etiam pro mini-

teiporali cavaconfexves. . F'alde deficies, i ali-

ino duxit, quod abhumano die judicatus fuit.

quid temiporale veputaveris.. Nilmagnum, uà

Kgit fatis pro aliorum zedificatione & falute,

alinmy uilgvatum;nilacceptut tiliftt , viffpu-

quantum iníeerat, & poterat:, fed ne ab aliis

re Deus,aut de Deo fit. Totum vamut exillGimay

aliquándo judicaretur, vel non défpiceretur,

quidquid coufolationis occurrit de aligua crea-

cohiberenonpotuit. Quises tu, ut timeasa

eurq. — dmaus Deum auima, fub Deo defpicit

mortalihomine? hodie eft, & cras non cóm-

usicerfa. ld quód apta fimilitudine quidam

Deumtime, & hominum terrores non

paret.

deciararunt, dum dixerunt: Sicutis, quiab

expavefces.

Quid poteft aliquis in te verbis

uno loco in alium proficifcitur, fi cognofcere

autinjuriis? fibi potius nocet, quamtibi ; nec

vult, an multum progreffus fit, attendit, an

poterit judicium Dei effugere, quicunque eft

minus femper dé loco, a quo difcedit; plus

jlle.

Tu habe Deum prze oculis, & noli con-

verodeloco, ad quemtendit, videat; Ita Re-

tendere verbis querulofis. Quod frad prze-

liziofus, quiacreaturis difcedere, &ad Deum

fens tu videris fuccambere,. & confufionem

per amoris greffüs tendere decrevit, quo mi-

pati, quam non meruifti: ne indigneris ex

nus de creaturis videt, easque contemnit; &

hoc, neque per impatientiam minuas coro-

quo plus. videt de Deo, eumque pluris zefti-

nam tuam: Sed ad me potius refpice in.coe-

inat, tanto magis fe in perfeGtionis via pro-

]um, qui potens fum éripere ab omni confu-

greffum fuiffe, credere poteft. — Hinc iterum Philipp,

fione & injuftitia, & unicuique red

E

de'refecunä

S. Paulus p&opter Deum omniuim fe creatu- * 3

Qum opera fua,

rarum: detrimentum feciffe; & arbitratum

effe, ut ftercora, confeifus eft. Pari modo

^CONSILIUM V.

ex altero judicio profe&tum metiri debet,

fcilicet ex adhzefione, & conjunctione cum

Hietots

Petitio.

Deo; fieuimtam firmiter adhzereat, ut nul-

la quantacunque tribulatione feparari fe ab

5P: $o

XIII. Solent Magiftri Tyronum non raro

eo patiatur, iterum, fe multum profeciffe,

ab iis exigere, quantum fibi videantur in ftu-

merito fibi perfüadere poteft, uti pulchre

dio perfe&ionis profecilfe; in qua ratione

Thomas Kempenfis iterum oftendit dicens : Thóm,

reddenda cum difficultatem non modicam

INon evgo effimes , te veram pacem imveniffe ft

Kempz

l. 3.c. 251

experiretur Narciffus. Afcetam adiit, ab eo-

pullam fenfévis gvavitatem: mec tugzctotum effe

que, ex quibus indiciis quantitatem profe-

bonum, fi neihiuém pateris adverfarzum:z mec

&us fui cognofcere debeat, indicari fibi pe-

boc effe perfeum ,. ff éun&la fíant Jecusdum

i

tiit.

£uum affeauim. . Negue:tunc- aliquid

tagui te

d fputf!;

E

Bibliothkbæ., Manualis C'onäondtoriæ :

414

Miffam audiret, poft elevationem Miffte vidit

veputes , aut fpecialiter dile&umexiflimes, f in

snagua fueris devotione atque dulcedine : quiain

quendam pulcherrimum puerulum füper al-

i/ffis non coguo[citur verus atiator virtutis ; uec

tare currentem (ut fibi apparebat) & juxta

idem Altare fedebant tres virgines Miífam

in i/lis confiflst profe&us €y pevfetio bominis.

Iu quoergo Dotine? Inofferendo teextotocor-

audientes, Etcucurrit puerulus de Altari, &

de tuo voluntati diviue ; nomquerendo, quatua

accepit unam illarum virginum nimis ami-

cabiliter in brachiis fuis, & ofculabatur eam

| MT

Jfünty nec inparvo, tiec intagne, uec in tempore,

6 l,

gec in eternitale, ita utim una equali facie in

nimisamorofe, Alteramáccepit, & pallium

vatiarum a&ioue permaneas, ititev Dvo[Dera €7

ipfius difcooperuit, ab oculis ejus, & infpe-

contrariaonmiiaequa laucepenfando. . 1d quod

xitinejus faciem valdeamicabiliter. Sedter-

iterum Afceta quidanrapta fimilitudine de-

tiam accepit per manum, & percuffit eam

vlaravit, dum dixit, ficuttriplicis generis funt

cum pugno in faciem, & trufit curm pedibus,

paftilli odorati, (Rauchkertzlein) falfi & ad

& oftendit ei magnam indignationem, & cu-

vexationem fatti, qui totaliter ex pulvere

currit puerulus ad altare, &ibi perdidit eum

fünt confe&i, & mox ubi igni admoveris,

matronahzec. ^ Vidensautemiíta admiraba-

$/al

flammas fpirare incipiunt, & ingratum odo-

tur multum, quid iftud portenderet & defi-

AT

rem emittunt: Alii media duntaxat parte, fci-

deravit multum fcire, quidnam iftud effet , fed

& Dominus nofter noluit fibi hoc fruftra

licet fuperiore ex aromatibus, inferiore au-

tem ex pulvere funt compofiti, atque adeo

oflendiffe, & alloquebatur eam, & dixit:

ab initio quidem bonum de fe odorem, &

Prima Matrona, cui me tam amicabilem ex-

hibeo, multum eft nutabunda, &imbecillis

gratum fplendorem emittunt, fed ubi ad me-

dium ventum elt pariter flammas fpargere, &

ad me, & defacili decideret, & verteret fead

ingratum odorem emittere incipiunt; álii

feculum, nifi effem ei amicabilis & benignus.

Ajtera melius eft contenta, dummodo aliquid

denique toti ex aromatibus facti, qui, fi igni

admoventur, femper amabilem lucem & fua-

faporis habere poterit & dulcedinis. Sedter-

vem odorem emittunt; lta triplicis generis

tia virgo eít dile&a fponfa mea, & qualem-

cunque amaritudinem illi dedero, ipfa per-

effe Religiofos, qui quoad'externam fpeciem

& veftitum fimiles funt, fed quod mores &

manet mihi femper conftans &cfidelis. Igitur

perfe&ionem longe diverfi; nam aliqui toti

nota, quod major falus & fanctitas non con-

ex pulvere nitrato, id eft, immortificatis af-

fiftuntin majori dulcedine; fed quando ae-

fe&übus compofiti, quam primum ignis mor-

quanimiter fcimus tribulationes fuftinere, &

tificationis admotus fuerit, flammas indigna-

Deuminde laudare, & in illis gaudere, & di-

tionis evormere, & mali exempli ingratum

ligere facientes nobis mala, iíte eft in dile-

&ione fupremus gradus. Atque hoc gemi-

fotorem poft fe relinquere folent: alii ali-

quamdiu patienter ferunt leviores adverfita-

num indicium merito Afceta Narciffo pro

tes, fed ubigraviores ingruerint, pariter in-

menfura, qua profe&um in perfetione men-

furare, & colligere poffit, offerebat, cum &

dignari, & fcandalizari confüeverunt, qualis

profe&um diícipulorum,

"Thom. fuit, de quo Thomas Kempenfis fic loquitur:

Antiqui Philofophi

Kempenf. Nequedicas: /Vomvaleo bac ab bomine tali pa-

fuorum ex duobus his verbis: 2445/£ize, €9?

^

.Jü.

i, nec bujufcemodi mibi patienda funt: grave

i. 3;0. 190

enim intulit dasmuum, C? improperat smibi, que

fh'm, cqälligc»rew confueverint.

nunq

uaa cogitaveram: fed ab alio libenter pa-

244v

& ficutpatienda video. . Infrpiens eff talis

CONSILIUM VL

cogitatio que virtutem patiéntie uon confade-

vat, ttec a quo coronanda evit, fedumagis pey/onas,

& Gte

& offenfas fübi illatas perpendit.. INon eff verus

. De Te'ptafionibuä fuftinendis,-

;

61

atzens, qui pati uon vult, nifi quantum fíhi vi-

futn fuerit, 8 a quo fibiplacuerit. Aliidenique

/'Petit'ia.

ex meris aromat:bus folidarum virtutum com-

XV. Vix medium probationis fuze . tem*

pofiti in omnibus adverfitatibus odorem &

pus abfolverat Narciffus, cum gravibus adeo

ducem boni exempli relinquunt, de quibus

idem Author dixit: Zerus patzens uon attend:t,

tentationibus varia in materia vexari ccepit,

lu

« quo bomine, utrum a

Prelatofuo, an ab aliquo

ut propemodum fe fuccubiturum timuerit;

26 v.

quare iterum ab Afceta conlilium petit, &

eequali , aut inferiori , utrum abono £s fanclo

NT

ivo, velaperverfo &* indigno exerceatur. Sed

quomodo fe in ejusmodi tentationibus gere-

bag

iudifferentev ab omnui creatuva

,guanmtumcungue,

—

Yerh

Á

re debeat, fcirg cupit.

Du,

& quetiescungue ei aliquid advevfi acciderit,

e' 10.

dotum boc demanu Dei gratanter accipit, ? u-

Refpouf o.

ens. lucrum veputat: . Quia mil apud Deum

uautumlibet parvum, pro Deo tamen paffumn

XVI. Refpondet Aíceta, fequentes ei do»

&rinas obfervandas effe.

goterit fine meritotvavftre. Ethanc doctrinam

.

Prima, curandum,

Deus i

pfe percommoda ad hunc finem vifio-

ut bene ponderet neceffitatem , & utilitatem

Spec.

ne declaravit, quam Joannes Major in Spe-

tentationum, ut t

anto alacrius earum im-

petum fuftineat.

E

t neceffitatem quidem

V. Trbu-

Exempl. culo magno Exemplorum his verbis narrat:

fatio

L

Legitur in libro Prioris de Grunendal Fratris

Thomas Kemp. his verbis declaravit: Qua- Thom,

Joannis de Schoenhovia, quod fuit quodam

diu in mundo vivimus, fiue tribulatione €p Kemp.

xempl. 6.

tempore quaedam matrona devota, quae cum

teutatione e[fé uou poffumur. — Utilitatem vero * 9 T&«

idem

n

: Titulus XXX1. Con/flium.

4

du

3

idem paulo poft fequentibus verbis indicat:

Hur, qucm extinguat. Oratio vero quomo-

Sunz tamen tentationes homini [epe valde utiles,

do practicanda fit, pulchra fimilitudine de-

licet tnolefig fint €9 graves; quin in illir homo

clarat ,Xbbas Joannes dicens: Similis debet Vita PP.

humiliatur, purgatur, €9 eruditur.

Qmner San-

effe Monachus homini fedenti füb arbore3.de pa-

&i per tmultas. tribulationes €$ tentationes tranr-

ent.

grandi, qui refpiciens feras diverfas & ferpen-

éerunt, €8 profecerunt. — Et qui tentationer fufi-

tes venientes ad fe, cum non poffit eis refi-

nere nequiverunt, reprobi fatli funt, 69 defecc-

ftere, fubit in arborem, & falvatur; lta &

$. Jäcob.

runt. Hinc & S. Jacobus dicebat: Omnegau-

€, x,

dium exiftimate, Fratres mei, cum in va-

Monachus fedens in cella, & videns pravas

n

cogitationes, cogfupiat ad Deum per oratio-

rias tentationes incideritis, fcientes, quod

nem, & falvabitur.

Item fimilis debet effe

tentatio fidei veftrze patientiam operatur, pa-

homini habenti a finiftra ignem, & a dextra

tientia autem opus perfectum habet, ut fitis

aquam, ut, quoties fuerit füccenfusignis, tol-

perfg&i & integti, in nullo defïcicntes.

latdeaqua (puta gratioxge) & extinguat illam.

XVIE Seründa doQrina :eludbtuDimdier

XXI. Sexta eft, ut initiis tentationum for-

S. Paul. z, credat, Deum, uti S. Paulus monet, fidelem

titerinvigilet, & refiftat: quia, ut bene mo-

919 effe, atque adeo nonpaffurum, ut fupra vires

nuit pius Author libelli de Chrifti imitatione, Lib. l, r

tentetur; fi enim, utre&te difcurrit S. Ephrem,

facilius boftis vincitur, fioftium mentis nul- 32

homines, cum tam parum fciant, fciunt ta-

latenus introife finitur, fed extra limen ftatim,

men difcernere, quantum oneris fingula ju-

ut pulfaverit, illi obviatur. Econtrario ve-

menta ferre valeant, tantumque imponunt,

1o, fitentationi in carne nafcenti feftine non

t

quantum eorum vires tolerant; fi etiam fi-

refifitur, eadem, qua nutritur, hora robo-

gulus vafa efformans novit, quanto ea tem-

ratur, & exiftens foris inoperibus vix praeva-

pore in igne relinqui oporteat, ne, fi diutius

let, quia ipfam intus membrorum Domi-

relinquat, adurantur; fi minus, diffolvantur;

nam mentem captivam tenet, ut fapienter

E

quanto magis Deus, cujus eftinfinita poten-

jnotavi'i: S. Gregorius.

$. Greg.

tia & fapientia, novit, quibus tentationibus

in patt..

us i ia

aut probationibus indigeant animse ipfi pla-

XXIL. Septima eR,v ut non obit

X

er & per-

cere volentes, neque majores permittet,

functorie refiftat tentationi & hofti

, fed pe-

quam ipfarum utilitati co'nducat?

nitus, quantum fieri poteít, deleat

ur; quod

fiet, fi ipfa etiam tentationum radi

X, & oc-

XVIII. T'e'rtia eft, ut paritek fïrmiüime cree

cafiotollatür. Eftautem bzec radix nonalia,

dat, non nocere fenfum in tentationibus, fi

abfit confenfus; ut enim ignis füb cinere la-

quam concupifcentia, utclare S.

acobus in- S. Jacob,

dicavit, dicens: Unde liter €9 bella in vobir2e- 4.

Á

tet, etiamfi cineribus totus videaturfepultus;

ita & charitas in corde effe poteít, licet ob

wonnt hinc, ex concupi[centir, qua militant ín

tentationum gravitatem videat

sueimnbris vefiris. . Haec autem radixtunc tolli-

ur penitus ex-

tur, fi acreaturis ad Deum transferatur, jux-

tincta.

ta doctrinam S. Davidis dicentis: D'fsBlare

P

XIX. Quäfta eft, üt non conciäat anïmo,

in Domine, €9 ipfe tibi dabit petitioner cordis tui?

Et Salomonis: Quorwm fi fpecie dele&ati,

fi tentationum procellze exoriantur;- utenim,

Deos putaverunt, fciant , quanto his dominator

fi Nauta femel a timore occupatus eft, ad na-

eorum [veci

[

vim regendain prorfus ineptus evadit; ita a-

omnia conflituit.

fior efl, [peciei enim generatOï fæc

nimus tentati, fitimori ceíferit, manifefto vi-

&oriseamittendae periculo fe exponit. Unde

$. Greg.

fapienter monet S. Gregorius: In tentatione

XXII. O&a?a efï, v.ut ad pugnam fe variis

|

j. 5. mor.

motivis, praefertim Dei, & totius Curioe coe-

€. 126

depreheníás tenebras moeroris incide, ne,

qui intanta animi tranquillitate alta de te fen-

leftis agonem fpectantis, &animos addentis,

feras, in perturbatione quoque deterius co-

preefentia cogitata excitet: quemadmodum

S. Stephanus exemplo fuo docuit, coelos à-

gitationum caligine te-confuhdas. :

pertos, & Jefum ftantem a dextris contem-

XX. Quinta eft, ut Chrifti. tentiüum fa-

Matt. c.

platus, dum .lapidibus- impeteretur,

—

quatur dicentis: Jigilate €4 orate, st intretir

?6- V' 38'

in tentattonem.

Et vigilantiam quidem etiam

"XXIV. Nona eft, vt debi—tæ Deo pro ob-

S. Aug.

S. Paulus commendans. Zigilate, ait, flate in

tenta vi&oria gratize ferventer perfolvantur,

$. 23. de

vertb.,

fide, viriliter agite; &v confortamini : Oratio-

dicendo cum S.Davide: Benedifus Dominur

Dom.

ni inflate, vigilanter in ea.

Qua ratione au-

Jeus meur, qui docet manur menr ad prali-

G. 100

tem fuícipi debeathzec vigilantia, pulchre do-

wum, €9 digitor meos ad bellum. .. Aut: Non

EEE

cuitS. Augaítinus, dum fic Evangelium, Vi-

mobir, Domire, nonnobir, fed: Nomini tuo, da

gilate, claufit: $i ergo dormituri [umur, quan-

gloriam.

do vigilabimus ? . cordz vigila, fide vigila, chari-

taie vigila, operibus vigtla. — Hodie laboramus,

XXV. Decima eft, ut non þutet debella-

€4 lampades noflre inter ventos. [aculi hujus,

tum effe, fi femel vitoria obtenta eft; nam, ut

tentationerque. flu&uant, [ed ardeat im robore

fapienter advertit venerabilis Beda, /ovpe ax-

T flamma mofira, ut ventus tentationir au

g?üt t?-

am menti no[firg tentatio-

Chom

R. P. Lohn. Bibl. MMan. Tom. 1.

tiquur — hoflir, po]l.qz

l

«

num

u)

x['c'

s 1

426

Bibhiothecee : IVanuahis Concionatoriz

num certamen inflixerit, ab ipfo fuo certamine

caftigatione corporis perjejunia, cilicia, fla-

ad tempus recedit, mon ut illatey malitie finem

gellationes &c. pofterior in abnegatione in-

ordinatorum motuum animi confiftit; de

rabeat, [ed ut corda, qua yer quiete jecura

reddidit, repente vediens . facilius inopinate. ir-

qua duplici mortificatione S. Richardus di-

rumpat.

Hoc etiam pertinet, utnonabjiciat

xit: lleperfe&us efl, qui per gratiam .. Spiri-

animum, aut contriftetur,. fi devictis gravio-

tur,, omner snalos motus corporis €$ animi vio-

ribus hoftibus advertat, fe adhuc a minori-

lfnter [ubigit.

bus infeftari, nam ut fapienter difcurrit S.

Gregorius, hoc divina difpen[atione agitur, ne

XXIX. Secundo beneapprehendere debet

ex omni parte virtulibus [plendens in elationem

proprietates verze mortificationis, quarum

ublevetur: dum ut in [e parvum quid. reprehen-

quatuorab Áfcetis numerantur. 1. Utfitra-

fibile videt, € tamenhoc [ubjugare non valet, me-

tionabilir, fenad bonum finem ordinata, quem

aiaena

triplicem S. Tgnatius in libello Exercitiorum

quaquam fibi, [ed Aduthori, vifloriam tribuat in

his, qua fubigere fortiter valet.

Quod ad hoc a-

aífignat; nimirum ut pro deli&tis praeteritis

gitur, ut ad virtutem menr proficiens juflitia fua ,

nonnihil fatisfiat: ut vincat feipfum homo,

enelius infirmmitate roboretur ; €€ inde. verius in

inferiorem fui partem, qu2e fenfualitas ap-

bonis luceat, unde etiam molentem parva repre-

pellatur, fuperiori, hoc eft, rationi magisfub-

Jiciens: ut poftremo quzeramus atque impe-

henfibilia humiliter ob/"aumnt. :

tremus aliquod gratize donum, quod opta-

| XXVI. Undecimaeft, ut, ü quis intenta-

mus, puta intimam cordis contritionem pro

tione cecidiife, ac fuccubuiffe fe advertat, a-

peccatis, & abundantiam lacrymarum, vel

nimis non concidat, fed potius falubrem

propter illa, vel propter poenas & dolores paí-

Thomz2e Kempenfis doctrinam ac confilium

fionis Chrifti, aut dubii alicujus, quod nos

lo 3. [ 6o

fequatur: Certa tanquam miles bonur; €9 fi

angit, refolutionem. 2. Ut fit difereta, ne ut

interdum ex fragilitate corruis ,. re[ume vires for-

S. Bernardus notavit, per nimiam mortifica-

tiores prioriburg confidens de ampliori gratia.

tionem corpori effetus, animo affe&us, proximo

S.Greg. Nam utre&e advertit S. Gregorius, ficut dux

exemplum , .Deo honor . [ubtrahatur; & ut S.

9. 34- ihin przelio plus eum militem diligit, qui poft

V

Hieronymus dixit: Zfmur laffur. diverticula

fugam reverfus hoítem fortiter petit, quam

quarat.

Hincfapienter S. Gregoriusait: Sic S. Greg.l.

illum, qui nunquam terga przebuit; fic Deus

nece[fe efl, 'ut artem. continentza teneat, quate- 3o. mor.

C.Zo

fepe illos plus amat, qui poft peccatum

nur non caruem, [ed vitia carnir occidat : mam

ferventius illi fervierunt, quam qui peccato

glerumque, duz lus nimio caro reflringitur, c-

mortali non commiffo, tepidos fe in ejus fer-

tiam ab exercitatione boni operir enervatur , wt

vitio exhibuerunt. Has ergo fi do&rinas

ad orationem quoque, vel pradicationem non [uf-

accurate obfervaverit Narciffus, certam il-

ficiat, dum incentiva vitiorum in [e funditus fuf-

li in tentationibus victoriam pollicetur A-

focare feftinat, optimus efl in omni re modus, €9

Íceta.

*

laudabilis ubique menfura . (inquit re&e S.

Hieronymus ) corpur mon frangendum, Jed

regendum efl,. Regalamautem pro hac difcre-

tione optimam affignat S. Auguftinus, dum S.Auguft,

e mor.,

CONSILIUM VIIL -

enarratis gravibus Sanctorum fui zevi poeni-

ECCL €e

tentiis fubjungit: Charitas pracipue cuftodi-

33*

tur, charitati vi&ur, charitati [ermo, charitati

De Mortificationibus & Pcenitentize |

operibus.

habitur, charitati vultur aptatur: hanc fi quis

offendit, uno die durare non finitur.

Scunt

——

hanc ita semmendatam e[Je a Chriflo, € Apoflo-

— Petitio.

lir, ut, fihc una abfit, inania; /& hac . adit,

glena. fint omnia. — 3. Ut fit ufitata in illa com-

munitate, cujus quifpiam eft membrum ;

XXVII. Audiens Narciü'üs inter alios do-

nam infolita plerumque odium & averfio-

&rinas Monachum a.S. Climaco defcribi,

quod fit perpetua naturae violentia, fenfu-

nem pariunt, nifi fingularis fan&titas excu-

t at at P u

fet. 4. Ut conflans fit, & perpetua, uti ite-

umque vigilantiffima & indefeffa cuftodia ,

rum S.Ignatius fuis Filiis imperavit dicens:

facile advertit, mortificationem fibi in Re-

ligione fumme neceffariam effe; quare, cum

Ut nelius ad. hunc. perfe&lionir gradum in [pi-

rituali vita tam pretiofum prrveniatur — ( Íci-

varii errores in hoc exercitio committi que-

licet ut Chriftosfimiles fieri, & cum eo

ant, ab Afceta petit, ut breve fibi doCtrina-

rum ad hoc exercitium pertinentium com-

ludibria & infamiam cum gaudio pati op-

$n

,

temus) majus ac impenfius ftudium cu-

"N

pendium fuggerere dignetur.

jusque fit,

quaerere in Domino majo-

rem fui abnegationem, & continuam in

rebus omnibus, quoad poterit

S

1 mortifica-

Refpon fio.

tionem.

XXX. Tertio curahdum eft, ut'-fraüdes Dia-

XXVIII. Refpondet Afceta, inprimis—bene

ipfum diftinguere debere inter externam &

boli in hoc ftudio occurrentes bene intelli-

internam mortificationem, quarum priox in

gat, & prudenter declinare ftudeat. . Pro

quibus

417

Titulus XXXI | Clon/iliüm.l |

quibus dignofcendis nover

it triplex effe ho-

minerit nunquam fibi e cella egrediendum

minum genus ejusmodi

fraudibus obno-

effe, nifi unus ex di&is titulis ipfum ad-

Primi funt, qui na

tura difficili

hoc impulerit.

Quod quidem ipfi diffici-

xium.

le non accidit, fi commoda, que ex tali

przediti gra

vem ad virtutes exercendas repu-

nantiam fentiunt,

ideoque ruinz fe pro-

folitudine reportantur, bene peérpenderit,

ximos arbitrantur. Quibus proinde fzepe il-

quze quidem praeclare indicavit S. Bernardus

PP. regula: ANon nocet

dicens: Cali && cellg , inquit, habitatio cegna-

1a Do&orum & SS.

ta; Crlla €9 colum cognationem habent nominis,

enfur, fi defit. con[enfu

5: objicienda eft. Alii

funt, qui, quia natura

liter fortiti funt animam

fic €8 pietatis. — Calum . dicitur a celando, G

bonam, nu.

llam in nulla prope re difficulta-

quod celatur in calis, hoc C? incellis; quod qua-

ritur in celis, hoc €8 incellis, nempevacare Do,

tem fentiunt: qui proinde monendi, ne

propterea altum fapiant, aliosve defpiciant,

rui-Deo: Zngeli Dei cellas habent pro calir, €9

aut Ífocordize occafionem arripiant, fed po-

eque deleflantur. in. ce

llir atque in calis, a cella

in celum a[cenditur.

Cella terra fan&a efl, . €$

tiusinfirmitati fuze, atque fragilitati adícri-

locus [an&us , ibi anima Deo jungitur. Quod

bant, quod in graves tentationes caderenon

finantur. Ultimi funt, quialtiffima pace, non

re ipía expertus eft S. Hieronymus dicens:

propter vi

rtutis ftudium, nec per naturzebo-

Mihi cefera carcer, €9 [olitudo Paradifur efi.

btenta fruuntur, fed quia omnia

Hinc re&e ad iftam folitudiaem amandam

|

nitatem o

L

tam efficacibus verbis hortatar Thomas Kein- De imit.

$ndulgent appeti

tui; quibus proinde id, quod

fenior quidam :

fi

imilis genii monacho dixit ;

penfis: Aemo dignus efl calefi con[olation: , uifi * 029«

exprobrandu

m eít: Similis es:portze, per

diligenter [e exercuerit in. [an&ia compustiione.

e vult ingreditur, & egreditur

Si vir corde tenus compungi, intra cubile tuum,

quam quisqu

absque eo, quo

d fciat, quid intus geratur;

€8 exclude tumultus mundi, ficut. [criptum eft :

unde quia hoftibus omnia patent,

in perpe-

In cubilibus vefiris compungimini. — [n cella iuve-

tuo verfantur animse periculo, quod tunc

nies, quod deforis [mpius amitter.

?

— Cellacontinus

ata dulce[cit, €9 ma

le cuflodita tadium generat.

rimumintelligent, quando, ut aïis laqueis

$i in principio converfionis tua bene eam colue-

i:rgtita, avolare VOluexint., :

ris, & cuflodierir, erittibidile£a amica, & gra-

p |

tiffinum. — In filentio €9 quiete profici? anizua de-

) Iuf

vota, €$ di[cit ab[condita fcripturarum. — Ibi in-

DA

venit fluenta lacrymarum, quibus fingulir noGi-

CONSILIUM VIIL

bus [e lavet, €8 mundet; , ut. Conditori [uo tan-

to familiarior fiat, quanto longius ab ommi [ecu-

'-De P'rofefïþnei &denda.

lari tumultudegit. — Qui ergo Je abflrahit & notis

€9 amicir,! approximabit. 1lli Deus cum . Zngelis

i

Petit io,

an&dis.

S.'Berhar-

Quareaudiat S. Bernardum monen-

:

XXXL Finita feliciter probatione, cum

tem:

E

^

lo fola, o anima, ut foli ömniumferuesdus-h?-iiöf

te ipjam, quem ex omnibus elegifli. — Secede, fd

ad pyofeífionem edendam admiffus effet Nar-

mente, non corpore: fed intentione, [ed devotto-

ciffus, defiderateam, cum quanto poteft, ma-

hf |

ximo fru&u & devotione peragere; rogat

ne, fed piritu. - Sola dicitur tibi mentir & [pi-

2 [nof,

roin Afcetam, ut, ficut pro novitiatu in-

ritus folitudo. — Solus es," fi non communia cogi-

CCL c'

tes, finon. affe&les provfentio ; fi de[viciar, quod

)

choando, & abfolvendo falubria valde fug-

ed & przeclaram famofi A- Rodriq.

geffit confilia,

ita fimilia quoque pro protei-

multi fu[piciunt.

nachorete doct

rinam alte menti imprimat, P** ir-18-

e.

[j

fione fructuofe

fgcienda iuggerere dignetur.

qui dicereerat folitus, nunquam fore homi-

nem quietum, nec in re quapiam contentum

Refponfo.

jn hàc vita, nifihocfibi perfuadeat, inmun-

s

XXXI. Refpondef Afceta,

fequentes do-

Prima

do prazter Deum & ipfum effe neminem:

&rinasilli fpecialiter obfervandas effe.

quo principio antiqui Patres, .tefte 5

. Doro- S.Doreth.

eft, utmeminerit, fe, cum per Profeffionem

$

theo, fe dirigentes, in maxima pace, a:'mi- dut. 7. "

verus

Religiofus fit fa&us, modo fpecialiter

fectan-

quetranquillitate, vitam in folitudine prope

obligari a

d perfe&ionem omni ftudio

coeleftem traduxerunt.

dam;

ftudeat proin bene cognofcere,

in quo

'Tertia do&rina eft, ut certo

fibi perfua-

confiftat vera per

fe&tio, nimirum in eo, quod,

deat, tria vota fubftantialia effe praecipua me-

L

dens quidam Afceta, quo-

utbenenotavit pru

dia perfectionis confequendse, ut S.Thomas

tidiana & communia Religionis fuz

opera

& alii docent, ideoque fingulari ftudio ad eo-

S. Aug. in perfecteperficiat

; hocenim eft, quod S. Au-

rum perfe&tam obfervationem incumbat. . E-

t: F/is [emper laudare Deun?

um in finem fzepius monentem S. Auguflinus S. Aug. in

Pfal. 118. guftinusinfinuavi

€$ [enper. laudafii

bene fac omnia, qu& chif,

audiat: Quid tibi dixerit P[almus , — attende, Pfal.75.

JDeum.

Non dixit, nolite vovere, [ed vovete, €9 reddi-

XXXIII. Secunda doctrina eü, ut folitu-

te..— Quia audifli, reddite:. non vir vovere? er-

go UoUert volebar, €? non reddere? imo utrwn-

dinem & cellam fpecialiter fibi commenda-

tam habeat, eumque in fine

m januze fuze in-

que fac.

Unum fitex profe[fione, aliud ex adju-

Ícripta verb

a imaginetur, quz& monachus

torio Dei perficietur. — A[pice eum, qui te ducit ,

ualiter infcripferat : JVeceffitar ,

€$ non re[vicies reiro, unde te educit: Qui te

quidam a&

ducit, anie te ambulat; unde te ducit, pofl te

utilitas, char

itas: nt iisinfcriptis &lectis me-

€,

»

A P Lofmn. B?bl. IMan. To'm.. [.

Hhþ 2

418

Bibhtothecee Mmhalis Concionatoria.

efi.. /dma . ducentem,. €9 non. te damnat. retro

a[vicientem. — Sic efficiet, ut verificetur de ip-

CONSILIUM IX.

S.Bern. fo, quod S. Bernardus dixit ad Fratres fuos.

ePadf. jilma veliraefl Profeffio, calos tranfit , par

Circa officii acceptationem.

Aingelis efl, ZIngelicg fumilis: puritati: mon e-

nim folum voviflis omaem [anttitatem, fed. om-

Petitio.

nis fanitatis perfezlionem, €9 ommis con[um-

XXXVI. Poft

editam Profeffionem, cum

smahionis finem: Zliorum efl [ervive Dto, ve-

ad varia oíficia paulatim applicatus fuiffet

firum adhgrere Deo.— Ac paulo poft: Quor,

Narciffüs, & aliqua fibi valde molefta experi-

quo tiomine dignius appelle;m , me[cio hominer ca-

lefies, an angelos terrefires, degenter in terris,

retur, Afcetamadiit, abeeque,an nonunum

alterumve recufare, aut de

[td. conver[ationem habentzs in colir. — .Non eftis

interrogat.

precari deberet,—

