tum ad medicinam fugiendam adhibemus,at-

ap.Man

catum, & eít confufio add

2

quein noftram perniciem fortes fumus, & ad-

difc.15.

z

ratiam.

ucens gloriam &

n.$8.

verfum fanitatem noftram perniti,

Matth.x6..— XVIII Quodcunque ligaveris füperterram,

X. Si patet vitium, ex magno fit pufillum ; S.Ifid.

V.19.

eritligatam &in celis: &quodcunquefolve-

filatet peccatum, ex minimo fit maximum.

Hifp.de

ris fuper terram, eritfolutum & in coelis.

mod.

L

XI.. Pudorem & verecundiam Deus. pecca-

t.Joan. r, -XlX. Si confiteamur peccata noftra, Deus

£o dedit, (verba fant Do&oris) cozfe/foni ve- s Chevt

e

V.9.

fidelis eft & juftus, ut remittat nobis peccata

vo fiduciam; invertit rem diabolus & pecca- Hom.

i

S

e

noftra, & emundet nos ab omni iniquitate.

to fiduciam przebet, confeffioni vero verecun- de penit,

IlI.

X

diam.

XIL Audader dico, quicunque difcöope- S.Ant. ;ïe

.EX SS. PATRIBUS

ET DOC

ad.íer.z.

TORIBUS.

ruit confeffionem , gravius peccat proditore

in Dom.2,

Qualitar.

Juda, qui Dei Filium Judeis vendidit.

Quadr.

S.Chyt, 1. Tudices, quando ceperint latrones & facri-

XIII. Plerumque gravioris certaminis eft,

S.Greg. l.

ap.Manfi

legos, nonquomodoipfos reddant melio-

commiffa peccata

prodere, quam ngn admiffa 22-mor,

tr.15. dif. t55 confiderant, fed quomodo ab ipfis pecca-

vitare.-

£. 1.8.

torum poenas exigant; Deus autem contra,

XIV. Mirentur inbono fobo, qui volunt, ca- [dem.l.12

cum aliquem coeperit peccatorem, non confi-

flitatis continentiam: mirentur integritatem 'ere

derat,quomodo fumatfupplicium, fed quomo-

Juftitize : mirentur vifcera pietatis; egoineo

non minus admiror confeffionem humilli-

do ipfum corrigat, & meliorem faciat, & in

faturum inexpugnabilem, itaque & Judex pa-

mam peccatorum, quam tot fublimia vir-

S

riter, & Medicus, & Magiftereft. In hoc judi-

tutum.

ANecelfitas.

cio fefe accufat poenitens, ut ad meliorem fru-

gem reducatur, ut Deo reconcilietur, ut gra-

XV. Quipromereri vult, quod expetit, de-

—X

[]

Prod, 1f

tiam confequatur, & jus reacquiret, quod per-

bet malum confiteri, quod fecit; valde enim

T

diderat, ad regaum coelefte.

facileeít , ut peccatorem fe quisque fateatur,

$.Augin — 1l. Quid times confiteri? Time confiteri

cum nihil pro peccato fuo patiatur.

[

Pf 24.

homini [udici, qui confeffum punit; Deo no-

XVI. Absque confeffione juftus judicatur S«Bern.

N

li; fac confitendo propitium, quem negando

ingratus, & peccator mortuus reputatur: Con- P*€ 14*

vum

non facis nefcium;vis nontimere peccato;'em?

feífio igiturpeccatoris eft vita, juftigloria: &

l 71

ama donatorem.

P

neceffaria eít

decet.

peccatori, & juftum nihilominus

S.Benav.

IIl Poenitentia eft quoddamxfpontanæm

defacr. judicium, in quo contritio eft quzedam cita-

XVII.Quis peccatorem mortuum in pecca- S.Asg 18

virt. to. 'tio, ubi fequitur rei fpontanea ante mortem

€, 23.

tis fufcitabit, nifi qui remoto lapide clamavit 9€ Verbis

om,

"AL

confeffio, deinde fequitur per Judicem impofi-

dicens: Lazare,prodi foras? quid eft autem fo-

,

tze emendze folutio.

ras prodire, nifi,quod occultum erat,foras pro-

Id.fero. ^ [V. Sitintegra, ut effundas in confeffione,

dere? qui confitetur, foras prodit. Foras pro-

hh

de rogat. quidquid culparum habes in corde;juxta illum

dire non poffet, nifi qui viveret.

Vivere non

)

Iíaie textum: Effznde f/fcu£ aquam cov tuum ;

poffet, nifi refufcitatus effet. Ergo in Confes-

nondicit: effunde ficut oleum , vel ficut fan-

fione fui accufatio, laudatio Dei.

f 37, f

Dicit ergo

)

uinem, vel ficut lac, velficut vinum; in his

aliquis: quid prodeft Ecclefia,fi jam Confeffor

r 941.2*.

enimaliq

uid remanet, velde fubftantia, vel de

O-

voce Domini;a refufcitatus prodit? quid pr

& £, Lohn, Bibl, Man. Tom. L.

42422

eft

372

Bibliothecæ | Mmzudlis *Concionatorie

hl

deít Ecclefia confitenti , cui Dominus ait:

J

meliora habilior.

dam aptior, atque ad percipienda charifmatàa .

1 obf

Qusecunque folveritis interra, eruntfoluta &

incelo? Ipfum Lazarumattende. Cum vin-

XXVIIL Peccatorum afífidua confeffio, Ibidem,

charitatis eft index, humilitatis germen, gra-

culis prodit, jam vivebat, confitendo, fed non-

dumliber axubulabat vinculisirretitus. Quid

tize radius, eleCtionis praefagium, confcientiae

decus, compunctionis filia, fpei Mater, oratio-

ergo facit Ec:lefia, cui dictum eft: quae folve-

af

Yitis, foluta erunt: nifi quod ait Dominus

nis praecurfor, & refolutionis corporis exfpe-

1010

continuo ad Difcipulos: folv

&ator intrepidus.

T

D

itfe illum, & fini-

X

te abire.

XX!X. Tres funt fyllabze peccavi: fed in$, Aug.

S. Hier, Ín

XVIIL. Si quem ferpens Diabolus occulte

tribus fyliabis, flamma facrificii coram Domi- hom.lgt-

no aícendit in coelum.

6 Thom.

€1o.Ecd.mororderit, & nullo conício eum peccati

b

veneno infecerit: fi tacuerit, qui percuffus eft,

- XXX. Obona fpes confitentium, quam po- s, Bonave

vm. Lc'

& non egerit peenitentiam, nec vulnus fuum

tens esapud Omnipotentem, quam facile vin- de sac.

Fratri & Magiftro voluerit con&teri: Magifter,

cisinvincibilem, quam cito tremendum Judi- virt..6.

C, 21«

quilinguam habet ad curandum, facile ei pro-

cem convertis in piifhmum Patrem.

XXXIL.Per confe(liozem inveniemus faciem Iq.fer.s.

delfe non poterit. Sienim erubefcat zegrotus

vulnus Medico confiteri, quod ignorat, medi-

Chrifti placatam, portam cceli referatam, co derogat,

cina non curat.

:

i

ronam Regni magnificatam.

S.Petr.-

XIX. In veritate dico vobis , quia nihil fic

. XXXII. Portam coeli apertam invenies ad ]bidem.

Dam.in

exafperat iram divinam, quam iniquitatis de-

introducendum in evolatione, f1 porta cordis

Vigii. Natv

tui os tuum nunc plene apertum fueritin con-

&Of

Dom.

fenfio; zequo enim certamine nos decertamus

cum Domino , cum defendimus, quod odit;

feifione, nihi] remanebit in judicio, quod fue-

in CQ43'L5

rit per confeffionem purgatum.

cum nobis placet, quod diíplicet illi.

XXXIIL Nihil fic cordis ami

Alcuinus

XX. Quid folvit Sacerdotalis poteftas, fi

ffam reparat g,f,aur.

epiít.71.

vincula non conlideratligati? ceffabuntopera

grat.am, ficut jugis oris confeffio; fi delicto- Juft. de

Si

Medici, fi vulnera non oftendunt segroti.

rum maculis foedatur, fi hebetudine gravatur, catt.conne

C.13.

vulnera corporis, carnalis Medici manus ex-

fi defperatione tangitur, fi agitatur tentatione:

currat ad confeffionem, & liberabitur.

fpectant, quanto magis vulnera animze fpiri-

tualis Medici folatia depofcunt? Deonon vis

J XXXIV. Ad Sacram Meffem confeffioniss, Aug. f.

hoino contiteri, quem volens nolens laterenon

accedere feftinate; haec enim eftfalus anima- 30. ad ír.

poteris.

rum, dillipatrix vitiorum, reftauratrix virtu-

& Than,

S.Tüom.

XXI. Situnonrevelaveris peccatum tuum,

tuin, oppugnatrix daemonum, pavor inferni,

Villgn. i

vilfer.G

9

obftaculum Diaboli, Angelorum tunica, Ec-

]on.3,

poiiDom.,

revelabitura Deo; fiabfconderis, quafi homo;

Qlidh

$. Quaür.

manifeftabit ipfe ut Deus; unde per Prophe-

clefiarum fiducia, falus, baculus, Iumen & fpes

tam: revclabo pudeuda 2n facze tua, & offea-

omnium fidelium.

/

dasn im gentibus nuditatem tuaim, &2 in reg(zis

XXXV.Peccatum,quod homo detegit, Deus Mich. Re

2guomimiam ftuamm.

/

&

revelat; fed peccatum, quod homo per con

- nonapud

'S. Aug.

XXIL Hortatur nos

feffionem revelat, Deus tegit.

dManii

fer 65.de

,

fiepius S.Scripturaad

difc. 15.

medicamenta fugere Confeflionis, non quod

AXXVI. Tu, o dile&e,quando peccaveris

? n.IO.

temp.

Deus indigeat confeffione noftra, cui omnia

dic, peccavi; Nihil eft hac defenfione iuflius; 5 Chryf.

przeíto fant, quze cogitamus, loquimur, aut

Ita Deum reddis propitium itaetiam facis, ut in Pí.104,

?

agimus ; fed nos aliter.falvi fieri non poffu-

tardius in ea rurfum incidas.

. XXXVII. Confeífio eft falus Animarum, S. Aug.in

Dionyf,

mus, nifi confiteamur.

a

Carthin

Ulitas.

diflipatrix vitiorum, oppugnatrix Dzemonum. .. de pen.

Rupert.

XXIIL Carnalibus hoftiis reprobatis, pla

Quidplura? obítruit os

I'fal.

Abb in

Paradifi.

Y

Ainfemi, portas ape;'it

g cff.

cabilis hoftia eft Deo pura Confetfio, facrifi-

" cium DeoSpiritus contribulatus.

XXXVIII. Q

ui feaccufat, etiämü peccatb.x.' & Ambr.

Peir. Nlef-

SBerngr

fení, in

XXIV. Sipeccatum tuumaperias, dicit Do-

fit, juftus effeincipit, quia nec fibi parcit,& Dei (;p, Reati

dintor,

minus: egoilludoperio; fiagnoícis,ignofco;

juftitias confitetur. Ceffat enim vindi&ta divi-immac,

c. :.job.

fite acculas, excufo; fi te Judicas, & conde-

na, fi confeffio preecurrat humana.

fer.zs. à

$l

moas, te ne judico, nec condemno.

XXXIX. O ingeniofa fimplicitas, & mille Caffiod.

S Aug.

. XXV. Peccata noftra Judices nos fen-

tergiverfationibus cautior puritas, man:fefta- tup.Pfal,

fei. 89. de

teiap.

tiant, non Patzonos : tu agnofce, & Deus

re delictum ! illis non Judex, fed Advocatus

ignofcit.

eft Chriftus, qui fe propria confeflione da-

Pt

S I:.mxi'.

mnarunt.

epily,

XXVI. Confeffio placat Deum,lzetificat Àn-

]uü de

ob. c.15

gelos, ferenat confcientiam, criminum exfol-

XL. Mira compenfatio, fhipenda viciffitu-

Idem.,

vitdebitum, venize fpem nutrit, fervilis metus

do, Domino fuo propria dicere, & ab eodem

coércet ftimulos, praeftat gratiam, praebet au-

praemia falutis accipere. Quis non incitetur

xilium, immundorum Spirituum propulfat

illiad praemium confiteri, cui non

Sy,

poffis nega-

]ut de

frauies, coelum referat, revelat myfteria, ele-

re, quod feceris.

vat de terrenis, & provehit in excelfa.

XLI. Ponitentia, quafi fecunda poft nau- S.Hier. ia

Ü

ibidem,

XXVII. Orisautem confeffio eft perficienda,

fragium tabula fit miferis.

C.3.itaia,

(1()

Tl

quam procul dubio quo quis exercuerit 're-

XLIL Confíellio (anat, confeffio juftificat,

lMid.l.z.

quertius, tanto erit Deo propinquior, fui in-

confeífio peccatis veniam donat. Omnis fpes €12»

Benca,

in confeífione confiftit.

terioris hominis perícrutator clarior, ad vir-

IÍn confeffione locus

n Greg,

tutum exercitia alacrior, ad refiftendum pec-

mifericordizeeft. Nulla tam gravis eft culpa,

catis robuftior, ad mifericordigm promeren-

quae per confeflionem non habet veniam.

XLIIT.

Tüuus XX 7]]1. Conþjïo;

373

& Ang.

fub Píalm, .

XLIII. Nonoperui, fedaper

ui, ut operires:

eo, qui volunt, caftitatis continéntiam, miren-

!ïdem,

hn

oncelavi,ut tegeres; nam quando homo de-

tur integritatem, mirentur vifcera pietatis ; e-

goineo.non minus admiror confeffionem hu«

tegit, Deustegit. Cumhomo celat, Deusnu-

dat. Cumhoimo agnofcit, Deus ignofcit.

millimam peccatorum, quam totfublimia ge-

Facilitas.

fta virtutum ; fcio enim, quod perinfirmitatis

S.Chryf.

XLIV.Nutt opes aliquae funt expendendze?

verecündiam, plerumque gravioris eft certa-

ho.ro.in

nam via proli xa eundaeft? num dolorem &

minis, commifía peccata prodere, quam non

c.4,Gen.

admiífa vitare. :

«

i Au—g,

cruciatus affe rthzecMedicina? absque fumptu

,

& cruciatü elit praefens pharmacum, in prifti-

n2 firmitatis valetudinem reftituens.

: S L : IV.

S. Thom.

| Donty,

Villa L,c.

XLV. Quid faciet ille Sacerdos peccator

EX LIBELLO DE IMITATIONE

tMt

cumalio peccatore, ni(i quod vellet fecum fieri

tt16

de peccatisfuis? O mirabilem commiferatio-

CHRISTI. -

dl

nem! Oineffabilem dignationem, quod veniat

I. Qcito, quod antiquus hoftis omnino nititur L.3. c. 6,

Let.s,

peccator peccatis onuftus ad alium peccato-

impedire defiderium tuum inbono, & ab — '

H()iät.

rem fibi fimilem, & ille judiceteum, & abfol-

vat, & deducat deinferno, & reftituat Paradi-

omni devoto exercitio evacuare. Difplicet illi

humilis confeffio, & fi poífet, a communione

dem,

fo; & quodifte facit in terra, firmum & ratum

ceffare faceret.

habeatur incoelo; Benedi&us Dominus, qui

talem poteftatem hominibus dedit.

II. Diligenterexamina confcientiam tuam, L,4.c.7,

S.Chryf.

& pro poffe tuo vera contritione, & humili

.XLVI. In humanis quidem judiciis fi quis

confeffione eam munda & clarifica , ita ut ni-

in 643..5 &

oc faceret, & ante accufationem facinora

confiteretur, quamvis apud humanum forte

hil grave habeasautfcias, quod te remordeat,

,

Lttr, :

& liberum acceffum impediat.

T

judicium tormenta, & fibi fuccedentes pce-

III. Propteraliquam parvam tribulationem L^4«c.1e

il conm,

nas effugeret, tamen fententiam capitalem

"

omnino in füuum caput accerferet: At mife-

vel gravitatem, Sacram ne dimittas commu-

ricordia Dei & animarum noftrarum Medici

nionem, fed citius vade confiteri, & omnes of-

fenfiones aliis libenter indulge.

| tanta eftamqueineffabilisbonitas & clemen-

Aug,

tia, ut omnem etiam fermonem excedat.

IV. Quidprodeft diutardare confeffionem, Ibid.

LO, m ü'.

aut Sacram differre communionem? Expur-

Z quitas.

ga te cum primis, expue velociter venenum,

S,Thomo

XLVII. Si folus Papa hanc haberet pote-

Villan.in

feftina accipere remedium, & fenties melius,

])Om. A

ftatem in mundo, omnes adipfum quantum-

quam fi diu di&ulerig.

cunque feparatum & diftantem,cum maximo

QX adr.

fervore ac defiderio, pro tanto beneficio con-

BY

tch, e-

fequendo, fzepius in vitaire debuiffemus , &

onQud

pro maximo beneficio reputaremus: quanta

I;XEMPLA EXTERNA.

fanii

ergo gratitudine profequendum, quod ubique

[j

li

Cl

Qualitar.

terraramSacerdotes abundant, qui non folum

I. Ecilii Ifraelaffli&i perignitos ferpentes con-

,'Icanlryr.

confeffiones peccatorum libenter acceptant,

Num,g,

1cid

fed etiam peccatores ad hauc veniam fufci-

fitentes peccatum fuum venerunt adMoy-

fen atque dixerunt; peccavimus.

*

jendam provocant, & invitant.

II.. Chriftus leprofo a fe fanato dix

At

Dionyf.

XLVIII. Hoc eft miferandiffimum genus

oftende te Sacerdoti.

it: vade, !;Iatth;Sat

;

Carth,ip pravorum, qui propria delicta excufant ; hi

de Pæne

* JII. Praedicante S. Paulo; multi creden-

VA.zt.n 19.

Pfa!.

enim obicem ponunt remedio, vulnus fuum

tium veniebant confitentes, & annunciantes

abícondunt, in manus divini Judicii incidunt,

actus fuos.

!

infanabilesque confiftunt.

At

S.Bernar-

- IV. Daemen quidam ex obfeffo .e;kire jus-Spec.ex,

din.to.r,

XLIX. Quid eft aliud, peccatum celare,

fus, dixit, tres effe in obfeffo Daemones, quo- dift.9.ex,

Tuc n

p Efäti

quamignemin finu portare? retinerein con-

fer. !Sc a.

Ícientia mortale peccatum aliquod, nihil aliud

rum primus vocaretur claudens cor, nepoffit?9

3'- C.Ie

peccator contritionem elicere.

Secundus

*afüüd.

eft, quam proditorem proprium in domo fua

claudens os, ne confeffionem faciat.

Tertius

xetinere, ut infperato eum tradat in manibus

1p,l)f3]n

inimicorum fuorum?

claudens burfam, impediendo reftitutionem,

& hunc plurimum efficere.

Pacian.in

L. Pigeat fane peccare, fed non pigeat poe-

V. Quidam Vir San&us multos mortales

epiíít.r, nitere: pudeat periclitari, fed non pudeat li-

ad Confeffionis

Caffian,

berari: quis naufrago tabulam,ne evadat,eri-

Sacramentum confluentes coll. e,

det

cum vidiffet, inter illos etiam Dsemonem €.11-

piet? quis fanandis vulneribus invidebit?

confpicatus, quaefivit, cur tam follicite intef

ucunditas.

X

S. Tjaur,

eoscircumcurfitaret; cui refpondit Daemon,

uft. de

LI. Confeffionis Sacramentum velut finus

fe hominibus, quod abftuliffet, padorem nem-

pacatifíimus eft,in quo hominum confcientize

pe, reftituere.

diíc. mon,

religantur,ne a procellis abforbeantur.

fierit

VI. Zelantiffimus Rex Ludovicus, non ne- Rayh.an.'

'Tertul. de

LII. Tantum relevat.confeffio delictum,

fcius, vel ab unius peccatoris malitia navis 1254..

3' j Wl.

atio aggravat.

dependereinteritum, nihi] urgebat inftantius, " 1

d.l'r'

pencg, quantum diHimul

Damtas.

[2

quam finceram nautarum cum Deo reconci-

E Greg.

LIIT. Videatur vir ifte (Tob) cuilibet ma-

liationem, crebramque confeffionem: Inter

! ?0f enns jn virtutibus fuis, mihi certe füblimis

czetera dixit eis verbum notabile & memoriá

:E:fl 39»7

apparet etiam in peccatis fuis. Mirenturin

digaum, videlicet, quod fi interim, dum u-

(Aaag

um

314

Bibliothece Manualis. Concionatorie

nus nautarum confiteretur peccata fua, navis

IX. jbannes Raulinus Ordinis Cluniacen- Raulïnug

officio fuo forfitan indigeret ;

ego, inquit,

fis fcribit, viduam mirze pietatis, & in paupe- Dom.18.

poít Pen»

Rex, libenter manum meam apponam five

res profufam, apud Epifcopum, cui confiteba-

tecoit, $.2

ad chordam trahendam, fi

tur, San&titatis nomen habuiffe: quzefemel

ye ad aliquid aliud

faciendum.

oculos in herilem famulum conjiciens, tur-

pem inde cogitationem concepit, qua fe ob-

Manïï.

V. CumB LudöVicus BertrandusValen-

le&tabat, facinus ipfum exofa, ac dein de cogi-

diíc.3

tix in Conventu S. Dominici ageret, accelfit

tationis peccato. doluit: quia tamen opus 1-

9.15.

eum flagitiofus quidam enormiflima confes-

pfum non admifit, confiteri neglexit; nec mul-

furus peccata: dumigitur confiteretur, ad u-

to poft lethali morbo correpta, rurfus eatur-

niuscujusque criminis pronunciationem, vul-

picogitatione pulfatur: qua dum delectatur,

tum intuebatur hominis Santti , motus ejus

moritur, reli&a apud Epifcopum Sanctitatis

yio o

obfervaturus, & geftus ; videns autem,diutur-

opinione,uti & apud omnes. Epifcopus eam

na adeo maximorum fcelerum recenfitione

celebri pompa in Sacello fuo inftar thefauri

necquicquam immutari Sanctum, imo ean-

tumulo condi curavit; fed no&e fequenti,

dem vultus fui confervare jugiter lzetitiam,

cum eo fe reciperet, utmatutinas horas reci-

frontisque ferenitatem, fubjunxit tandem, ad

taret, sedicula tota incendio abfumi vifa eft :

foliteris

Deo tamen confifus intrat, & cadavermulie-

mmk

huc unum fibi fupereffe, quod panderet, pec-

catum, jam jam commiffum, finiftri nempe

ris craticulze candenti impofitum cernit, affu-

Soc.[elt

4599

judicii, quod formaverat circa Santtum, exi-

fa undique daemonum turba, coquentium in

ftimans, ipfum eadem aliquando aut fimilia

morem, pars tzedis ardentibus rogum fuccen-

perpetraífe crimina, quandoquidem nullum

dens, pars ferratis contis fufque deque mife-

ediderat indignationis fignum aut motum,

ram vexabat. Eamutagnovit,adjuravit, ut e-

tam abominabilia audiensílagitia. Cuifervus

diceret, quid commertuiffet. Reípondit fe da-

Dei refpondit, confiteor equidem, maliriam

mnatam, ob folam delectationem animo con-

meam tua longe fuperiorem eífe , agnofco

ceptam ex unica cogitatione. .

s, cum fruftra ab uxore Spec.Ex,

memaximum mundi peccatorem; nihilomi-

X. Quidam Princep

v. confefl,

nus per Dei gratiam nullam ex omnibus a te

ad confeffionem follicitatus, femper refpon-

ex 21.

recenfitis Íceleribus admifi unquam, attamen

diífet, non credere fe, quod alia vitaaut poena

illa fine alteratione omnia aufcultavi, qui mox

poít hacc vitam füpereffet, denique noctu a

tead meos pedes proftravifti, tua audivi pec-

Daemonibus abreptus, & in infernum depor-

cata, non quafi eadem tibi placere crederem,

tatuseft. Uxor vero cum Deum rogaffet, ut

fed quia te eadem fumme detef'ari praefumpfi;

ftatum viri fui manifeftare dignaretur, mane

nonquafiiniis perfeverare, fed maxime abil-

corpus ejusdem quaáfi titionem denigratum

lis teabhorrere exiftimavi; doluiequidem, te

reperit, acin manu chartam, in qua fcriptum

ea commififfe ; at magisexultavi, dum audivi

?

erat: Jam certus fatus fum, quia infernus eff,

te eadem confitentem.

& timor, quem habui ad agendam poeniten-

tiam, me illuc deportavit.

L]

Nece[fitas.

l. Mulier quaedam, cum graviffima pec-

Rayn. an.

.. VIII. Quidam obierat in exercitu miles,

cata adulterii & fornicationis commififfet,

1415.

dumque poft trium annorum fpatium aliqui

erubefcens illa confiteri,largas eleemofynas

If. 54

locum, ubi ingens contigerat ftrages, pertran-

pauperibus diitribuit, fperans fe illarum me-

rito falvatum iri; fed fruftra, nam paulo poft

firent, tantifper fubfiftentes, cum editiffimum

cadaverum acervum fpectarent, emiffam inter

mortua Filio Monacho apparuit terribili

oíffa fübinde vocem exaudivere, fauftiflima

afpe&tu, & a duobus Draconibus, qui illi ia

Jefu Chrifti Salvatoris, & B. Marize Virginis

poenam duorum Filiorum occiforum affignati

2'Regu U

nomiaa refonantem ; admiratio fimul & pa-

fuerunt, crudeliter dilacerata, dixitque,fe ob

vor hos inceffit; cum ad verba fuübticuiffent,

verecundiam fuam, qua peccatum fuppreffit,

eadem paulo poft quafi difficulter expreffa

zeternum damnatam effe.

Niem,

accepere. Dum vocis locum inter offa difqui-

XII. -Alia quzgedam Mulier, cum femper in Ibi ex.3o.

6],

rerent, potenti defiderio fuccenfi, loquax in-

corde retinuiffet peccatum , quod prae vere-

cundia confiteri nonaudebat, quotidie tamen

ter cadavera caput inveniunt, quod ubi ho-

mines fibi adeffe novit; quid tam, inquit, ftu-

templum adiviffet, Deumque pro remif-

fione illius peccati oraffet, confpecta eft a

pici, quid hicftatis viri? Chriftianus ego fum,

& maguze Deiparze Marize femper addi&tus,

Daemone fuper caput ejus triumphante mi-

E

inexpiatus, inconfeffusque in hoc bello occu-

rum in modum irrideri, qui cum caufam ri-

erh. ]

lt.ex

bui; magna Diva, in cujus tutela vitam degi,

fus interrogaretur, refpondit: cur non meri-

me eeterni fupplicii reum effe non patitur;

to riderem, videns, iftam Mulierem fine con-

hzec meadhuclinguee compotem fervavit; ut

feffione falvari velle, ficque ejulantem ad in-

i

& deli&a fateri, & animum facris rite Apofto-

ferog defcendere.

licis luftrare queam : proindeSacerdotem, qui

XII.

Cum duo Patres Prodicatores Ibi. ex.23,

confeffionem exaudiat, & me expiatum red-

per caftrum quoddam tranfeuntes con-

dat,accerfite quaefo. Accerfito e pago proxi-

feffionem cujusdam Mulieris audiviffent,

fi

mo Sacerdote, Confeffionem rite peregit, &

ilius ex ore, quoties peccatum aliquod

impetrata omrium errorum remiífione, ac-

confeffa eft, bufonem exire Socius vidit,

ceptaque noviíffima luftratione, id defuncti

fed tamen f[ingulos poftea cum ]longe

majori

quia fcilicet

caput repente obticuit, perpetuoque quievit.

bpfqne xedire ,

peccas -

| Titulus XXPIIL . Con]?äa. |

375

Ptl

*Uom t

peccatum,quod undecim annis nunquam con-

EM

feffa erat , iterum fupprefferat. Qua de eaufa

& hic deme, quod voluerit Deus, exípe&abo.

jl

Necmora, ubi audivit Sacerdos confeffionem,

paulo poftfuffocata, petentibus a Deo Praedi-

magna cum contritione , multisque lacrymis

fa

catoribus, ut ftatum hujus mulieris aperire di-

a

gnaretur , terribili Draconiinfidens, & lacer-

peracam, larvalis illa confufio deterfa eft, &

E

propriam faciem cum integritate recepit.

tasin capite, canesin manibus, bufones in o-

XIX. Magifter Thomas Theologus, cum Cefarius

[«

culis, fagittasigneas inauribus, & ignem ful-

-

in praefenti expeditione in caftro peregrino- l.iz. e 3.

u

phureum in ore crudeliffimo cum cruciatu pa-

rum in camera quadam leCto decumbens eí- SPec.ex.

voc. Con-

tiens , poftquam omnium horum tormento-

fet moriturus, vidit diabolum in angulo ftan-

h

rum cauías, varietatem fcilicet peccatorum

tem: quem cum cognoviffet, voce S. Martin

H

L

fef[ex.15. -

explicaffet , ex eorum oculis evanuit.

allocutus eft eum, dicens: quid hicaftas cru-

bid, ex 5.

XIV. Confeffionem imperfe&am faciens

enta beftia? dic mihi, quid eft, quod maxime

:

Foemina ad vitam redire permittitur, ut perfe-

)

vobisnoceat? cumqueillenihilrefponderet,

&e confiteatur, quia quotidie B. Virgini occul-

fubjunxit: Adjuro te per Deum; qui judica-

tum fuum , & nulli Sacerdoti man

«

ifeüaþu-m

turus eft mortuos & vivos, & feculum per

peccatum aperuit.

Inliteris

XV. In IÍndize Orientalis

'urbe Itata circa

ignem, ut dicas mihi hujus interrogationis

annuls

veritatem. Adquod dzemonrefpondit: Nihil

Annum 1590. Puella quaedam Catharina no-

eítin Ecclefia, quod tantum nobis noceat,

Soc.Jefu

'(

mine, clandeftinislibidinibus affueta, de illis

ann.1590.

nullum verbum in. confeffione dixit.

quod ficvires noftras enervet, quam frequens

Igitur

Confeílio: quando enimhomoin peccatis eít,

cum in periculofum morbum incidiffet , & a

peccatis dico mortalibus, omnia ejus mem-

Societatis Jefu Sacerdote vifitata , deque ac-

curata confe(fione inftituenda coronita fuif-

braligatafunt, neque tunc poteft fe movere.

Cum vero peccata eadem confitetur , ftatim

fet, novies quidemillam, fed femper facrilege

liber eft, & mobilis ad omne bonum. . Quo

peregit, id agente ( utuni Ancillarum ipfa re-

1

audito, Do&torillebonus, & crucis Chrifti fi-

Mp Er,

tulit) Diabolo, utlibidines fuas, tanquam nul-

delis praedicator, lzetus expiravit.

v confeff

lius momenti res, occultaret , devulgaribus

XX. Cum Novitius quidam ex ordine

S. Sþec.ex.

L

Q 2

fe accuíaret, licet eodem tempore S. Maria

V. Circurr«

Masgdalena ex dextro latere contrarium fua-

Dominici, fa&ta confeffione, poft matutiaum

flantia,

l

ante altare paululum obdormiviífet , vocem

deret. Quadere monitus Pater, cumad mori-

fibi dicentem audivit: Vade, & iterum rade

bundam rediiffet, & graviter admonuiffet, ni-

caput tuum. Qui evigilans interpretatus eft,

hiltamen ageret, extincta eft Puella quae pau-

repetitionem confeffionis fibi imperari, S. Do-

lopoftuni ex domo , horribiliafpe&u , & flam-

minicum adit, meliusque circumftantias om-

misundique circumdantibus, confpecta, nar-

yavit, fe ob celata peccata zeternis addi&tam

nes explicavit. Quo faéto cum ad quietem fe

recepiffet, Angelum deccelo defcendentem ,

fuppliciis, & juffü Dei miffam, ut ejus exemplo

qui auream coronam in capite illius pofuit,

faperentalii. Quodidem confirmavit Dei Àn-

eonfpexit, mireque ob hoc gavifus eft.-

gelus, juffitque ad aliorum exemplum evulga-

XXI.Cum aliquandoSacerdos quidam tem-

1b.ex.x2.

ri. De cujus vita interrogati Parentes,: hoc

pore Quadragefimale confeffiones audiret,in-

unum edixerunt, vivacioris eam fuiffe ingenii,

ter alios Juvenis quidam robuftus noviffimus

cum pueris libenterac frequenter egiffe , nec

adtribunal acceffit, & enormia crimina con-

unquam confeffhonis Sacramento expiatam

i

feffus eft. Quzefitus ergo a Sacerdote obftu-

! *fpiffe.

Utilitas.

pefcerite gravitatem deli&orum , quis effet?

refpondit dzemonem fe effe, & quoniam vi-

2Reg.12, AVI. David rep

rehenfus a Nathan Prophe-

diffet, alioshomines, licet fordibus pleni con-

ta fuper peccatum adulterii & homicidii dixit:

feffionis fedem intraffent, nive tamen candi-

peccavi: & audire meruit; Dominus trans-

T

diores exire , concepiffe defiderium pariter

tulit peccatum tuum.

confitendi, fi fortefpes effet, fimilem effectum

XVII. Nehemias dixit: Confiteor pro pec-

hi ex 40

them.

€. T.

confequendi, cui Sacerdos, polliceor tibi hoc,

catis Filiorum Ifrael , quibus peccaverunt ti-

inquit, fi poenitentiam a me impofitam fufci-

bi, & ego, & domus Patris mei peccavimus.

pere volueris, & ter in die dicere: Domine

Vanitate fedu&ti fumus. Et exaudivit Domi-

Deus , Creatormeus , ignofce mihi, quia pec-

nusorationem ejus. .

cavitibi. Sedillehoc fibi non effe poffibile di-

|

sþvec. ex,

XVIH. Milesquidam, cum no&tu a latere

cens, ex oculis evanuit.

verb. À- uxoris fecedens cum alia adulterium commi-

XXII. Mulier qugedam obiracundize fuze in- Ib.ex.2o,

dult.ex.5» fiffet, tam foedo afpe&tu rediit, ut uxor & ancil-

temperiem omnibus intolerabilis, cum ad S.

l1ze monftrum ratze aufugerent. Quareadfere-

Malachiam addu&ta, ejusque fuafu confeffa.

diens fummo mane confiteriftatuit,fed & tunc

fuiffet adeo manfueta effe(ta eft, ut omnes

beftize ac paftores earum occurrentes , ob fce-

manifeftam effe hanc Dei virtutem dixerint,

dum afpectum fugerunt, donec ipfe ad fores

eamque propterea vehementer laudarint.

, 23

Ecclefize,quas Parochus horas tumfortereci-

XXII. Cum quidam Adolefcens Parifiis Cafarius

tans, & eo confpe&u fugiens, poft fe clauferat,

peccata fua exprimere erubefceret, ideoque apudDau-

fe profternens , dixit: Miferere, Pater fantte:

legenda daret, affluentibus tamen interea ri- '9!t- c.5.

Miferere miferrimi peccatoris,

non enim

it.39.eX,

vulis lacrymarum , Confeffarius prius ea le-

I

fum ille,qui videor, fed hoc mihi peccatis meis

gens, & poftea ad Superiorem confiliipetendi ''

exigentibus accidit, ut in me quafilarvalis fa-

gratiaaccedens, dum ea iteru

mlegere -p arat,

€ies videatur, fed pænitcnti injungfe, quod vis,.

qmnia deleta inyenit,

XXIV.

3716

Bibliofhecæ Manualis Comionatoriæ.

Surius in

XXIV. Birgerius S. Birgittze Pater fingulis

quatuor primmariis urbis médicis fe curandum

vit. S. Bir. Feriis fextis folebat peccata fua confiteri, di-

commifit, cuiquo plura propinabant medica-

28. jul.

cens : Ita me parabo erga Deum, ut, quidquid-

mina, eo magis augebaturinfirmitas; inque

czeteris diebus ille mihi praeftiterit, 2equo ani-

eam demum corruit macilentiam, utvix offi-

bus haereret pellis. l'andemigitur admonitus

Lud.Blof. mo ferrequeam. Unde idem etiam poftea S.

in monil,

Birgitta, & Maritus illius Ulpho fecit, cujus a-

fuit, ut S. Philippum conveniret, tuncadhuc

€. S'

nimam cum ipfa inPurgatorio vidiffet,& quae-

viventem ; aft íanüm cosmophilo detreGante

füffet, quid maximeilli profuiffet ad falutem ?

confilium, de rei veritate certificatus Sanctus,

refpondit ille: Confeffio mea, fingulis Feriis

infirmum invifit, edixitque, eum ab immundo

fextis peracta.

"

Spiritunon obfideri, quem variis deinde mo-

Dom Sot.

XXV. Norinbergenfes g

unndam ;1 Carolo

/dis demulcens tandem de generali confeffione

inftituenda admonuit; audiit ille, & obediit,

4.difi.18. V.Imperatore poftularunt,utconfeffhionem au-

98 142 1 pricularem [mperatoria poteftate introduceret

moxque priftinam perfe&e recuperavit laeti-

tiam, ac fanitatem.

z

iterum ; nam experientia fe comperiffe , ab eo

tempore, quo ea abolita eft, Rempublicam

. XXIX. B.HenricumSufonem per decem fo- Bolland.

fuam vitiiscontra Juftitiam aliasque virtutes

lidos annos continuze exagitaruntad defpera-25 Jem

5

abundalfe. .

tionem impellentes tentationes, fuggerente^ ?5

Faber

XXVI.S.Aftion Ma

rtyr per confeffi onemli-

diabolo,eum de numero effe przefcitorum,nec

conc.5. in beratus fuita turpi cogitatione, & diabolus ab

falvandum unquam: Poftquam ergo annis de-

Dom 4.

eo infpecie nigri pueri cum ignea face difce-

cem teterrimam hanc affli&ionem tolerarat,

Quadr.

Gens dixit: Confeffio tua,o Aftion,magnas me-

atque totoillo tempore nonnifi damnatum fe

as vires contrivit, & inermem mereddidit. '

refpexerat; venit tandem ad virum fancüffi-

'Thom,

XXVII.Nobilis quidam Burgundus primos

mum D. Eckardum Theologize Do&orem, cui

'C*æ"t 1 2«

zetatis fuze annosin maxima traduxerat pie-

cum fuam explicaffet miferiam, illius conüliis

-

€, 59,

tate & modeftia Chriftiana , atlaxatistandem

per Confeffionem liberatus eft. .

habenis viam aggreffus eft licentiofam, quam

, XXX. Fuitquidam, quid

imonem pecca- Cafarius

dum calcat infrzenis , improvifo percellitur

ta aliorum detegentem audire defiderans,pro- l, 3. e. 6

jo. C

bed..l 2

horrore,contabefcit pallore, Melancholize ob-

pter turpia quzedam , quze commiferat, pec-

dewett

ruitur moerore: Squallenti mente tabefcens

cata , appropinquarenon audebat timens fibi

Ya

inciditiulanguorem, nec tamen Dei manum

illa coram omnibus improperari, & veniens

cafligantis agnovit, fed mala malis accumu-

adSacerdotem confeffus eft univerfa, volun-

lans, pallore vultus & macie quafi homo ignis

tate tamen peccandi retenta, fattusqueex ea-

zeterni miferabiliter habilitabatur ad poenam ;

dem confeífione fecurior, ad domum venit.

Mira res, mox ut limenattigit, & introfpexit,

cumque nulla medicorum cura proficeret,nec

faltem eilanguentis vitze caufam aliquis ape-

doemoninaere clamavit: Ámice veni huc, ves

riret;tandem in fereverfus folam miferize cor-

ni certe te bene dealbafti. It ftatim coram

poralis caufam,languorem animzae, divina mi-

omnibus om«ia ejus peccata turpia, licet con-

feratione przeventus, poenitens intellexit; ut

feffa, prodidit , vehementer illum coifun-

dens.

Triftis effe&tus , & confcientia accue

primum per benignilimi Salvatoris gratiam,

triftitive fuze originem a mala coulcientia pro-

fante in fe reverfus , ad Sacerdotem rediit ,

qu?e gefta funtretulit, Confelfionem iteravit,

cedere intellexit, lacrymofam indilate infti-

tuit Confeílionem : Statim ubi beneficium ab-

& quia de reliquo emendatius vivere vellet,

folutionis accepit , fimilitudinem 'ere bubo-

de corde pollicitus eft Deo,& Sacerdoti. Tunc

Yertnnt

numhabentium in facie, fed diverfificata po-

Sacerdos:. modo, inquit , reverterefecurus,

Don 3

fterius feptem animalia, cute teterrima & par-

non te confundet amplius. Ft fecit fic: In-

Quadrt

va,quafi vitiorum feptem d2emonia, de fefimul

