INil confcive fibi : mulla pallefceve culpa.

Il. Sicut corvi S. Medardi occifores ubi-

que perfecuti fünt, donec

udex eosdem ap-

Dz'/þlz'ce; Zutbori, prima eff Lec, 'ultz'a,.

740

£

prehendit, & punivit; ita

À

ua quemque con-

L]

udice emo tioceus &/ölv

[4

tur, z'mþfoba quatt-

Ícientia ad ipfum usque Judicem comitatur,

WDI$

nec unquam defetit.

Epictet.

III. P2edagogo pueros nos tradiderunt Pa-

Gratia fallacà Pratoris vicerit urna.-

apud Buf.

rentes, qui ubique obfervaret, ne quid lze-

XVI. Nullus neque teftis tam formidabi- Polybiug

V. eod.

in frag-

s. 2.

deremur: Deus autem jam viros infitze con-

lis, neque Judex tam gravis, quam coníci-

mentis.

Ícientiz7e cuftodiendos tradit; quae quidem

entia, quze mentibus cujusque infidet, & iu-

"

cuftodia & confecratio nequaquam contem-

habitat. .

XVIL . Dzftridus eufis /ämþer impia

HO!'at l; 3-

nenda eft, quoniam & Deo difpliceret, &

od. 1.

conícientize ipfi noftrze hoftes effemus.

|Cervice peudet , nom Niculze dapes

Cic. 1.3.

IV. Honefta bonis viris, non occulta quae-

. Dulcem elaborarunt faporem ;

effi. |

. ANon avium Cytbaregue Canzus

runtur, ingpit rette Cicero.

Somuvu redacent.

lie 4

Utilitas.

Y. 10

Horat. in V. Bene iterum Horatius canit.

XVIII. Facinorofa confciientia»in&ar ulce- Plut, 1. de

S.

Integer vite, fcelerisque purus ,

ris in corpore, poenitentiam relinquit in ani- anim,

g

tranquill.

INon eget Mauri jaculis , uec avcu,

malancinantem jugiter ac pervellentgm.

Nec veuenatis gravida fagittis,

Pufce, Pharetva. -

N LU

$i fra&us illabatur ovbis

l

T

Jmpavidutni fevieut vuiua.

Senecade - VI. Conícientiam magis, quam famam

AXIOMATA.

morib.

attende.

Falli nam

conícientia nunquam.

que fzepe poterit* fama,

I. Confcientia, mille tefcäs.

Langius

II. Secura mens, quafijugeconvivium. in Poly-

anth.

Pfov Is

IlI. Ein Gwiffen pur und rein,

Prov. 15.

Y

. ]ft über Gold und Edelgftein.

IV. Bófs Gwiffen ift ein büfer. Gaft,

V. I5.

Flo

hRaft. 1bi

d

l'il.P.s.

Ea (

Vor dem man.hat Weder Ruh, noc

V.Gut

Tiulus XXXL — Conflium.

405

V. GutGewffen it der fanfftefte Polfter

IIl. Joannes Bufzeus in Viridario V. Con-

VI. Bona ett fubftantia,

Ícientia bona.

Obf'

i

uando uon eff peccatuta in cou[cientia. -

IHI. Ludovicus Granatenfis in locis com-

VIl. Omne màlum aut timore, aut rubore munibus. fol. 32

Natura perfudxt

IV. Jofephus Langms in Polyantea. V

. XVI.

eodem

1cero;,

Wt

AUTHORES

N

.V. Matthias Faber conc. 7. in. Dom. 2,

PUdFab

I ]eremlas Drexel in Daniele c. 25. & 26. Adv & conc. 6. in Dom 4. poft Eplph

7 i

, a,

à

(Wa ææmææ)

- TUL US X.XXI

1 ey

CONSILIUM

fatds!

lt

VII Confilium femper a faplente re- Tob 4 *

m f

SI

uire.

( llid,

4

QUOAD ESSENTIAM

VIII.. Ante omnia opera verbum veraxEccl 37.

precedat te, & ante omnem aétum confi- V- 20.

Cef0 1]

Definitio.

- lium ftabile.

Kofh,

IX. Fili, fine confilio nihil facxas, & poülb 32. V.

ijr

I.

fa&um non pænlteblt

24«

$. 'Thom

n $,

2. q. 12

ft juxta S. Thomam inquifitio eorum

u

$3

tantum, quae funt ad finem, opera-

Utzlztas.

E

bilium a nobis, non minimorum, nec

X Salus, ub1 multa conüha

Prov, tt.,

13.c

S. Damaf. determinatorum. Juxta S. Damafcenum ve-

V. 14

Lirzeus,

33- ro eft appetitus inquifitivus de rebus ucili-

XI. Anima viri fancti enuntiat aliquando

Eccl..37.

l.

. bus.

Unde quia frequenter ejusmodi confi-

magis vera, quam feptem circumfpeGores

V. 18.

popht, 16 lia confidendo & conferendo concipiuntur,

fedentes in excelfo.

aliqui coz/ um quaü conf'. dium d1&um vo-

XII. Qui agunt omnia cum confilio, re Prov. 13.

retil,

lunt.

guntur fapientia.

V^ IO.;

T

XIIL Audi confilium, & fufcxpe dxfcxph-Prov 19.

V.

Divifío.

nam, ut fis fapiens in noviffimis tuis.

XIV. Cogitationes confiliis roborantur, & Ib. c. 2o.

1l Dividitur in divzzum & bumanum ; il-

gubernaculis tra&anda funt bella.

V. 18.

lud eft, quod a Deo infpiratur; iftud quod

tur cor: & bonis amici confiliis anima dul-v . 9.

XV. Unguento & variis odoribus dele&a- pb c, 27,

ab Hominibus fuggeritur, & fubdividitur in

coratur.

Ponum, Íeuad finem prsefixum confequen-

lybiut

dum utile; & ma/um, quod potius abducita

frag.

fine, quem mtendlmus, quam juvat. .

entis,

$. III.

of | )

$. H

EX SS. PATRIBUS

T

EX S. SCRIPTURA

Qualitas.

vertendum, quod in acquirendis con—s Ambr. f-

Confilii divini qualitas.

IAd

e OXIC.

nfilium meum ftabit, & omms volun-

filis plurimum valet vit»e probitas,?

V. iO.

Iaize 45. T. Co

tas mea fiet. .

.virtutum praerogativa, benevolentiw ufus,

H. Si eft ex hominibus conühum autopus

facilitatis gratia.

Quis enim in coeno fon-

j Lé

A&. 5. v,

38-

tem requirat? quis de turbida aqua potum

lmo

hoc, diffolvetur:. fin ex Deo eft, non pot-

petat? quis utilem judicet caufze alienze,

pl

eftis diffolvere, ne forte & Deo repugnare

Inyeniamini

quem videt inutilem vitze fuze? quomodo

Pf. 32. v

IILl. Confilium autem Domini in aeternum

enim potero judicare confilio füperiorem ,

11l

manet.

quem video moribus inferiorem ? Supra me

debet effe, cui me committere paro.

Anne

Pf.65.v.5;

IV. Terribilis in confiliis faper Filios ho-

eum 1doneum putabo, qui mihi det confi-

minum.

lium, quodnon dedit fibi? & mihi eum va-

Conflii 6um1mz neceffitas.

care credam, qui fibi non vacat?. cujus ani-

mum voluptates occupant, libido devincit,

ngid

avaritia fubjugat, cupiditas perturbat?

oly

Prov. rs.

V. Diffipantur cogitationes, ubi non eft

u

Y. 22

confilium :

ubi vero funt plures confiliarii,

II. Talis effe debet, qui confilium dat, ut

1252

confirmantur.

feipfum formam aliiss ad exemplum bono-

Eccl. 6. 6.

VI. Multi pacifici fint tlbl, & conühanus

rum operum exhibeatin do&rina, inintegri-

p

fit tibi unus de mille,

tate, in gravitate, utfit ejus fermo falubris &

ld'

Eee 3

irr e-

!

406

- Bibkothece "ï*Mamgalz's "Concionütorie

.Ill. Pambo Abbas, quoties confilium 10-prey, ig

irreprehenfibilis, confilium utile, vita hone-

d.

fta, fententia decora.

garctur, fpatium petebat tantifper rem Deo Heliotr.

t &

S. Greg.

11I.. Nullus fidelior tibi ad confilium po-

coimmendandi; nec enim refpou'i quidquamL. 2. €. 5-

dare fuftinuit,

II.

l.r. regiit. teft effe, quam qui non tua, fed te diligit.

quin prius os Dominiinterro-

P

S.Bern. in

iV. Omnes , juxta Domini praeceptum,

gaffet.

ep. ad

etiaminimici diligendi funt; fedad confilium

IV. Alphonfus Rex interrogatus, quibus Panorm;

[yre

Henr.

confiliis maxime uteretur, & delectaretur?1.3. de

apoph.

Senonen

«

foli eligantur, qui & prudentes effe videantur,

,

hb |

"& benevoli; absque benevolentia & pruden-

refpondit, aquibus fine metu, fine gratia, quae gelt- Alp.

erchiep.

tia non funt perfecta confilia.

noíle cuperet, fideliter audiret.

Neceffitas.

*

d

&

i

7

S.Greg. N. Välde' fort

itudo deftruitur, n

M Decon-

EXE

M

LA PROFA

NA.

in Moral. filium fulciatur; quia quo plus fe poffe con-

l. ]Ji

vius Salinator in-confilio primus ro-Liv. l.7.

fpicit, eo virtus fine moderatione deterius in

gatus fententiam, nrerminem fideliusdec. 4

praeceps ruit,

Mens, qu intus fedem con-

poffe dare confilium dixit, quam eum, quiid

alteri

l

fiin, l

filii perdidit, foras fe per defideria kinrïume—:ra-

Á

uaderet, quód ipfe, fiin eodetm loco

C2j

biliter fpargit.

ellet, facturüs effet.

$. Greg.

VI. Orem admirandam! Sol creatur nul-

II. Homulius potius optabat malum Prin-Fulgof.

Nyfi. c.3.]a deliberatione prsecedente, eodemque pa-

e opif.

cipem, qui bonos haberet Confiliarios & A-1.7. c. 2«

hom.

&o colam, quibus duobus nihil poteft effe

micos, quam bonum, qui malos haberet,

Meril

Ó

par creatis in rebus. . Ad folius Hominis fa-

quibus rerum adminiftrationem committe-

6$

bricationem Creator ille rerum quadam cum

ret, putabat enim facilius fore, ut a multis

confideratione accedit; nam naturam no-

bonis unus malus ad faniora duceretur, quam

ab anobono multia malitia averterentur.

firam condidit, velut inftrumentum quod-

dam regno adminiftrando idoneum, quafi

IlI. Antoniaus Pius nihil folitus eft agereLangius

diceret: creatus eft homo cum confilio, ut

in belli negotiis aut in civilibus, de quo nonin Poly-

L

.antí

L.]

cum confilio gubernaret, & ex fui molitione

prius conferret cum gravibus viris, dicens

eodem., -

diceret, quo pa&to &ipfe reliqua moliretur.

AEquiuseft, utegotot, taliumqueamicorum

P

Ne poftea neglexiffe poeniteat, quci"d Deum

L

confilium fequar, quam ut tot, talesque ami-

.

MP

fecifle non pudut.

ci meam unius fequantur voluntatem.

S. Aug. l.

VII. Ubi dixifti:- Meus fenfus fufficit mihi,

- .AV. Sceipio Africanus non ante ad negotiaLyrau

14.deUlV.ibi defecifti: Ubi tuo confilio pl

177

.

e

aculfh , ibi

publica vel privata perrexit, quam in cellain apoph.

—

peri&i.

]ovis Capitolini aliquamdiu couf(titit, & vota !9* &

hii

UH

Diis pro confilio & fapientia impetranda fe-

c1it.

PI'O" 2/

S. Aug.

VIII. Bonus eft Hrazli Deus, fed

4qu€b/usïi?

D

enchir.

V

. Cyrus Re:; Cambyfen Filium adhorta-Ibid.

€. 16.

re&is corde. Etquifunt re&i corde? qui

tus eft, ne quid publice aut

voluntatem fuam ad Dei voluntatem, ea

privatim incon-

prius confulta, dirigunt.

fulto Numine ageret.

Etd.s

Ambr,

Pharaonem Jo-

VI. AlexanderSeverus Imperator, re Con Drex. in*

U

1X. Quantoutilius Regem

filiariis propofita, fpatium ad disquirendum , Phaeth.

2. de

feph confilio providentize juvit, quam fi pe-

ä.

C.

cuniam contuliffet.

Pecunia erim unius ci-

cogitandumque dedit, ne derebus faepe in-^ 9: 93«

gentibus incogitati fententias dicere coge-

vitatis ubertatem non redimeret; at profpi-

yeaotur.

j

*

cientia [ofeph totius /Egypti perfeptennium

'"VIt. Leo Imperato

Y filto fuc—i'hoc morli;lbïd.

famem pepulit. Facileautem pecunia confu-

tum fapienter reliquit: Delibera tarde, nifi

mitur, confilia exhauriri aefciunt; hoec ufu au-

To,

entur, pecunia minuitur, & cito deficit.

aliqua neceílitas ceieritatem requirat; atubi

Y.20,

S. Bafil.

X. Profetto divina quzedam res eft confi-

confulueris , i'efïinäqterxexegusre.

orat.de ]ium ; eft namque animi corjunctio, caritatis

Prot

felic.

$. VI.

V,

frutctus, mentis demiffze demqnftratio.

SIMILITUDINES.

B ere

$. IV.

Qualitas.

inc,3,1

EXEMPLA.

1. Qicut Lamize cxcutientes domi, foris m Erafm, Ín

riftus ipfe, cum turba multa eum fe-

hilnoavidect; ita quidam n alienis ne- fimil.

IO. 6- V. S-XI' Ch

queretur, confilium de iisdem pafcen-

gotiis plus

fatis oculati, in fuis parum per-

hf

disab Apoftolis expetit, dicens: Unde eme-

fpiciunt.

$69

mus panes, ut mauducent hi? hoc autem fe-

II. Sicut Aquiloinitiovetiemens, definitle-Idem.

*

$. Hier.incit, tefte S. Hieronymo, ut Magiftris exem-

nior; contra Aufter initiolenior, definit ve-

e.15.Mat. plum tribueret, cum Minoribus & Difcipu-

lis confilia communicandi.

hementior, ita qui praecipites imagno impetu .

rem aggrediuntur, frigefcunt in progreffu ;

Lyreus:

II. S. Ignatius Lojola faos identidem ad-

contra qui cum confilio fufcipit, magis ac

inapopht. :monere folebat, ne quid inconfulto Deo ag-

16.

magis accenditur operis pmgreffu.

rederentur, fubjungens? nunquam fe au-

INeceffttas.

füum effe ullum cujüsque ponderis aut mo-

menti negotium aufpicari, nifi prius recur-

TII. Sicut Civitas, cujus diruta funt moenia ; Langius

ita vir fe habet, qui non omnia cum confilio

'n Poly-

fum faceret ad Deum, &hic eratfolemnis e-

anth, V.

jus fermo.

agit.

'eod. .

]V. Sicut

M

Titulus XXXI, Conflium. :

tey

D

497

tliolr,

Arïfl. l 2,

IV. Sicut Vefpertilionum oculi fe habent

295.

rebus dubiis confültant , vacuos elfe debere

l

Met. c. z. ad lucem & fplendorem diei; ita mientis no-

affe&ibus; haud facile enim an

jtre aciem adea, quze alioqui per fe clariffi-

dere verum, ubi illi officiunt.

imum perv?-

máàíunt; fehabere compertum elt, -

otmy.

Lyreüs

V. Sicut per ignota loca pereginanti nil

to,.

V. Fuga pracipitantim : Nam, tefte Taci- Tacitus

f

)d

apoph.16, magis neceífarium eft, quam ducem itineris

celera impetu, confilia mora valefcunt, l. 1.

dl Àl

.lo

peritam habere ; 'ita cum ob naturze corru-

Et, ut Livius re&te advertit à

Omnia nOn iwius,

/

-

properanti clara, certaque funt

/

pte ftatum & vulnus, frequenter viam ad

; feftinatioi, 3L.

recte vivendum & agendum ignoremus, me-

Vero improVida & coeca eft.

rito aliorum auxilium & confilium implora-

l

* OAm

re debemus.

it. l,

" b

ASCEIICA

- Confilii mali damnum.

l. ()uatuor funt , quz Afcätæ przecipue de

Plin, 1.9.

VI. SicutPolypus, dum conchze carn&m

hoc confilio notanda funt. Primum

€. 29.

captat, ipfecapitur, & perit; itafzepe, dum

eft, ut certo fibi perfuadeat, unum ex prae-

iloof

aliis nocere per mala confilia ftudemus, nos

cipuis mediis ad perfectionem conducenti-

TP

ipfos in periculum adducimus.

bus effe, ut frequenter a Viris & Patribus

Idemi34. Vll. Sicut Perillus Phalaridi bovem zene-

€ 8

fpiritualibus Confilium petatur, id quod S.

um donans, fuo invento periit, primusque

Climacus fequentibus verbis fat clare often-

So ClimRCO |

illud tormentum experiri debuit; ita plerum-

dit: Quicunque revera voluntatem Clirifti

gl'ad. 26. .

addifcere vult, fuam prius voluntatem ftu-

dundat.

que malum confilium in Authoris caput re-

&

dio mortificare debet: deinde vero fide-at-

Atgiüs

que innocua fimplicitate orantes Patrum fi-

ify.

$. VII.

£

ve Fratrum ahimas, fumma cordis humili-

uth V,

'Odeni,

MOTIVA.

tate, ac fine cordis haefitatione interrogan-

tes, quiilli confülunt , tanquam ex Dei

1

LÀ

I.

Prov.3

ece[fitas : Quia nemo fibi fäpiensy fatis:

ore fufcipiunt, etfi contraria intentioni fuze

N5

i hincmerito monet Salomon : neinni-

fint, quaze ab illis fuerint di&ta: etiamfi hi,

taris prudentiae tuae. -

*

qui interrogantur, nonvalde

fpirituales fue-

jrant

$t

pl

Prov.It.

Il. Utilitas: Quia falus, ubi multa confilia ;

rint . Neque enim eft injuftu

S Deus, ut a-

V. 14.

ubi veronon eft Gubernator, qui cam confilio

nimas decipiat, quze femper fidem & inno-

omniaadminiftret, corruet populus.

centiam proximi confilio atque judicio hu-

Prbv.27.

Il jucunditas : Quia ficut odoribus dele-

militer fubmiferint. HadrianusL

yraeus aliar j eue

d.

V.9

Gatur cor, ita bonis amici confiliis anima

tria commoda refert

» quze ex frequenti pe-spophr,

dulcoratur.

N

titione confiliorum

reportantur ,

videlicet 16 1. r.

Ecd.32, l1V. Seuritas: Quia, fi quis fine confilio

I. Ouod is, qui petit confilium , fi alius

rexit

V. 42.

nihil faciat , poft fa&um non ponitebit ,

idem fentiat, quod ipfe,

fecurior fit, quod

Taeth,

&

non decipiatur. 2. Quod, fi evenerit ali-

VM

tefte .Siracidg.

quid contrarium , minus ei im

putari poffit,

- $. VIIL

quam fi ex^fuo fenfu id egiffe

t

3. Quod

fepe in meritum talis

MEDIA.

humilitatis Deus da-

hi

turus fit illi per fe, vel per alium agaofcere,

quod ante non intellexit.. Sed & ipfe Se-

Tois. 4 I;

O

fatio j Sicx:ï enim Tobias Filio fuafit : þe-

neca ejusmodi plures utilitates enartavit

V. 20.

*

| Av

— teabeo, utviastuasdirigat, & om-

» Senec. l. :

nia confilia tua in ipfo permaneant.

dicens: Proderit fa

piens aliquando Sapien

- 1g. epift,

ti, fuadebit enim

, impetum dabit illi, oc- 119.

Prov2. ll Zlios libenter audire: Nam audiens Sa-

cafiones actionum hon

v. I5.

pientes fapientior erit tefte Salomone. Hinc

eftarum commonftra-

S Hieron.

9. Hieronymus ait: Greeci Poetze laudabilis

bit. Preeter hiec aliquas fuas cogitationes

in c.3. 1ía.

exprimet ; docebit ,

illa & admiranda fententia eft , primum effe

qua invenerit, & quo

. beatum, qui per fe fapiat ; fecundum , qui

animus ejus excurrat.

Praeterea quarun-

n i d

^*

dam illi notitiam tradet; non enim omnia

iil

fapientem audiat.

Sapiens ícit: etiamfi fciret, breviores vias

Rafil. c.

II - Hiftreriarum le

&

lo frequens &8 accurata:

56.monit, Ita jam olim Bafilius Imperator Leoni Filio

rerum aliquis excogitare polfit , & has in«

fuatit ,^dicens: Perhiftorias veteres ire ne

dicare: per quas facilius totum opus circum-

d.

recufa; ibi enim reperies fine labore , quae

fertur: atque ita incipiet alter fapere fecu-

alir cum labore collegerunt: hinc hauries &

rior, & extra metum pofitus feriari :

pius

enim hominesinalieno negotio vident,

quam

bonorum virtutes , & improborum vitia, &

in fuo.

i

vitze humanze varias mutationes, mundi hu-

jusinftabilitatem , & Imperiorum przcipites

cafus.

II. Alterumeft, ut fciat, quid potiífimum

Et, ut verbo comple&ar, malorum

obfervandum fit in confilio dando, videlicet

- facinorum poenas, & bonorum praemia, quo-

illa tria, quze Gregorius Theologus fequen-

tibus verfibus indicavit :

;angïüs

rumilia*ugies, nein Divinze Juftitize manus

gPoly' a

incidas: hzecampleCteris, utpraemiis , quae

Nam trina cum fint, ut verus fenfit cohors ; Gregor,

ntho ,

eacomitantur, potiaris.

T1heolin

u

Saluflius

Pollere debetoptimus Monitor quibus.

inbello

1V. Libertas ab inordinatis affelibus : Tta

Rerumufus, ingenscharitas, osliberum, Carm.

Catilin,

- Inme requires prorfus ex tribus nihil,

;,u olim Salluftius judicavitx, omnes , quide

Y

Alii

498

. Bibliothec Manuafis: Concionatorie

Alii non tmale conditiönes boni Confilii in vi-

re mutare confilium: nec levitas cenleri de-

ginti quatuor Senioribus a5. Joaüe olim con-

bet, a cognito & damnato errore difcedere.

Ífpe&is adumbratas putant.

Nam r. erant

Oportet enim, ut Plato fapienter dixit, tan- Platol.ro.

Ü o

quam in telorum ja&tu, adid, quod cecide-deRepub.

Sener propter experientiam & ufum rerum

commendabiles ; quod vel maxime requiri

rt, res fuas aptare, quocunque modo ta-

ad Confilium jam olim Plutarchus figuitica-

Setec

tio id optimum eife dux?rit.

vit, dum dixit: Maxime falvam effe civita-

6d

i

tem, ubi confiliaSenum, & jJuvenum arma

$ K

"i

obtineut. |2. /"efliti albis veflibus erant : id elt,

JMISCELLANEA.

abomni cupiditate & metu liberi. 3. Coro-

naj in cagite serebant: quibus libertarin confilio

Qualitar.

S. Ambr. dando indicatur, de qua re&te S. Ambrofius

1.5.€p.49. Theodofio Imperatori fcripfit : Clementize

L. Bj

asinterrogatus, quis effet optimus Con- Stobaus.

filiarius? Tempus, inquit.

tuze difplicere debet Sacerdotis filentium, li-

bertas placere: nam filentii mei periculo in-

lL. Fridericus Caefar dicere folebat ; Uti- Xn. Sil-

icero

volveris, libertatisdonojuvaris. 4. Cum li-

nam Confiliarii mei in Palatii veftibulo duas vius l 3«

j, 660

bro fignato in manibur: . quo fecreti tenacitas

res deponerent; fic enim & ipfi re&te confu-

Qul

& fides indicatur; hinc jam olim Valerius

lerent, & mihietiam inter confilia dijudica-

dePort

Maximus dicere folitus erat: Taciturnita-

re facillimum eflet.

dep. r

um rerum admi-

Interrogatus, quaenam

tem optimum atque tutiffim

res illze forent? S

;

niftrandarum vinculum effe. 5. Procid;bant,

refpondit.

imulatio , & diflimulatio,

[ang. i

Dolyant

&9 coronas [uas ad pedes Dei mittebant : üt in-

]II. Mithridates Rex de fe ip

fo fatebatür ;Drex im

dicetur, omnia confilia ad gloriam Dei pri-

oieph.

marioreferenda; alioqui enim nullam vim &

Mihi fortuía multisrebus ereptis, ufum de-

C.9. 3. Ie

ditbenefuadendi.

Hinc & Joannes Cockier

Prov.21.

eilicaciam habebunt, cumnon fitSapientia,

bonum confiiium ex imagine lzetorum & tri-

9. 30.

nec prudentià , nec confilium contra Domi-

-

num, Salomone tefte.

ftium procedere dicebat.

II Tertium eft, ut fciat, quas do&rinas

- ]V. Interrogavit hominem aulicum unus Idemin

Ph ac th'.

ex Purpuratis Patribus: cujusnam Confilia-

HOTdt

& regulas inipfa confultatione ob/ervare de:

rii fideliffimum effet confilium? refpondit ai-

beat, nempe 1. Utante omnia curetur, ut

ter: Conteninentis aurum.

€.9, S.Q.

]güd

Ipd.

finis femper integer & illefus fervetur. 2.

Ibid,

t

Utin electione mediorum ad ea media maxi-

V. Leo Imperator Filium faum infï:r,u&u-

Enchir

me refpiciatur, quae ad finem appofitiffime

rus fic eum alloquebatur : - Contultores ad-

hibe experientes rerum , providos, per-

ducunt; itemadea, quz practice magis pa-

rabilia funt , relictis incertis , licet ex fe forent

v

fpicaces, serumnarum ac profperitatis tuae

ime

liorà. 3. Ut, cum confultatio tanto me-

focios : ad cogitandum folertes, fideles ,

qui tibi neque ad gratiam obtemperabunt,

Cod de

liorfit, quo firmioribus ex fundamentis pro-

cedit, inea rationes Internae magis, quam

neque illi , qui fufceptor rei exifüt, neque

tepultl

4. Utres, dequa con-

fibl mutuo; fed qui, quod cogitant, di-

temporales curentur.

cunt ;

fultatur, non obiter perfpiciatur, fed bene

qui fimplici animo & incorrupto

$, Atg.

quoad omnia penetretur , atque adeo diligen-

funt, nullumque ex iis rebus lucrum quze-

fil.at

i fufcepta vel

runt, fed in eo ipfo tempore, . quid ma-

ter perpendatur, quid ex re tal

negle&ta non tantum proxime,

fed etiam per

xime utile fit, explorant.

Sunt enim, qui,

oífit.

j. Utetiam

cum lucrum aliquod vel compendium aut

Lyreu:

aliquot fequelas, fequi p

locorum, & Perfo-

adíe, aut ad eos, quos caros habent, at-

li

circumftantize temporis,

p

h1

narum bene examinentur; ex his enim ple-

que diligunt, pertinere poffe vident, totam

judicationem rei eo trausferunt :

& quia

Veina

rumque ultimum judicium, confiliumque ior-

mandum eft. 6. Ut pariter etiam attenda-

pertinaces funt,

univerum confilium ab

tur, inquidaffeGus magis propendeat, huic

utilitate communi ad id , quod ipfi volunt,

devehunt.

Ciceo

enim ut plurimum contranitendum, aut cer-

teminus fidendum eft, eo quod plurimum im-

'VI. Re&e monuit nonnemo:

Weyrl, V.

l, of

eodem,

pediat finceritatem judicii.

O Confultores , reétos affümite mores ,

Publica privatis preeponite comumoda gratis ,

IV. Quartum eft, ut diligenter attendat,

caveatque, ne, fi advertatconfilium a fe con-

Ne damnet veítras animas civina poteftas.

VII. Ratisbonenfes Curize fuze hos veríus

ceptum, velab aliis fuggeftum, minus feli-

cem exitum fortiri , pertinaciter nimis eidem

in tabula marmorea infcribi curarunt.

adheereat ;

etfi enim merito inter alias vir-

Quisquis Senator Curiam officii caufa*ingre-

tutes Confiliariorum etiam conftantia nume-

deris,

retur, atque adeo merito reprehendantur a

Salluftio ii, qui ex alieua libidine huc illuc

Antehocoftium privatos affe&us abjicito ;

]ram, vim, odium, amicitiam, adulationem,

flu&antes agitantur, & alia ac alia confuü-

Reipublicze Perfonam, & curam fubjicito,

lunt, proat eorum , quibus placere cupiunt,

fimultas & arrozantia exigere videtur ; fuper-

Nam ut aliis zequus aut iniquus fueris ,

Seneca 4.

boe tamen ftultitize perfeverantia eft, tefte

Ita quoque Dei judicium exfpe&abis, & fu«

ftinebis.

de be»ef. Seneca,

dicere: quodcunque femel dixi, fi-

. 638 xum, ratumque fit: non,enim eít turpe cum

; ich[-

499

Bs | fïfulu; XXXI. Conjilium.

fari ; & manucumbhofte confligere , &imma-

,t()l.m,

Nebeftas.

ne quiddam eft, &belluarum fiinile. .

Meub,

Jo. Sarif-

AXIX. Maximz»e Respublicee per. Adolef-Ciceroin

bur. 1.5

VIIL. Impoffibile eft, ut falubriter difpo-

centulos labeéfactatz, a fenibus fuftentatze & Catene -

polit. c- ï'

nat principatu

.

m, qui non agit confilio Sa-

reftitutae funt.

ientium.

&

Cum enim ad gubernacula

maj,ore,

Seneca

IX. Monftrabo tibi, cujus rei inopia labo-

Reipublicae temerarii atque audaces homi-

]. 6. debe-

nes accedunt,

N

-

' maxima faca miferrima naàu-

nefi. c. 30.

rent magna faftigia, quid omnia poffidentibus

fragia fiunt.

defit,fcilicetille, qui verum dicat. Non vi-

des, quemadmodum illos in praeceps agatex-

tincalibertas, & fides in obfequium fervile

fubmiffa, dum nemo ex animi 1ui fententia

SN- xf XI. «* |

jbunt,

faadet, diffüadetque, fedadulandicertamen

eft, & unum amicorum officium, u

3

AXïdMATAf

tentio, quis blandiífime fallat.

na COII-

l- Sü'

Cicero l.

X. Pa

onfllium bonum

l3

rva funt arma ,foris , nifi confilium

t

"

nus.

mültas/ 'vincit' ï"xha- E?urïpid,

à

1. de offic. fit domi.

OVido !5 40

Xl. Non male ceci

ni;: Ovidius

H. Confilium prudeus lt

oS 'habät QXi,tUS,-" , Drex. in

de Pont.

. Crede mihi, mifero

*

III. Malum Confilium : Confultori peffi-Jofeph,

eleg. 12.

uit,

s prudentia prixrfa,relinf

X

- mum.

€. 9.

[

Untreuer Rath trifft feinen '.eigne'n Herrn.

Lang. in.

Et fenfus cum re, confiliumqu

e ïïx'git;

.XIL. Hirundo, cum femel iterumque mo-

IV. Argue confultum ; te diliget: argUBBucmegx,.ï

"

Polyanth.

nuiffet aves, utfeminalini, de quibus herba

ftultum,

V. eod.

Áeph

avibus nocentiffima germinatura effet, erue-

—— Avertet vultum ,

nec te dimittet . inul-

)Mo

. tum.

xent, aves vero confilium fequi noluiffent, ip-

fa in oppida & civitates fugit, reliquze vero

Weifer Rath gehórt für gfcheiäe Leut.

aves retibus de lino contextis captz, vel

V. Wüg, ehedu wagft: befinn, ehe dufagft: Anonym,

RS

eni

. damno fuüo docuerunt,

Damit du nicht Reue tragft.

yetl

bona confilia non fequi.

quam nocivum [i.t.,/

VI. Ziel, ehe du abfchieffeft:

M

; I»dem.ï

Horat.,

- Bfinn, ehe du befch

lieffeft

&

MM

^XIIHI. Vis confilii expers, mole ruit fua,

]. g' od. 4,

p

X]V. Prudenter fuafit Epi&etus: Magno

Thues willig, ehe d' müffeft :

animo Deos, ut confiliarios, accedito: dein-

Sonft vielmal einbüffeft.

Did,

Ei:ct;ir;'

de fi quid confilii datum fuerit, memen

VII. Vor

gethan, und nach bedacht,

i

to,

. . Hat fchon viel

"'gtfos in qonfllium adhibuerig.

bracht.

in grbfs Leyd ge-

P

e

VIII. That o

hne Rath ke

Utilitas. -

'i-n-g

uten AusgangBuïchIe:,

Lbc.

Cod. de

hat

XV. Dubium noneft, omnia omnix;o, quae

e.

repultl.3: divino confilio re&e geruntur,

jure. meritoe

-.que affe&u & firmitate niti..

S.Aug.in XVI.S. Auguftinusin illud Pfalmi: Firmas

!

Píal.31. bo fuper te oculos: pulchre ait: Non a te

auferam oculos meos, quia & tu non aufers

: AUT HORES.

a me oculos tuos.

Lyrzus

X

-

VII. Infumfna fortuna magis confilia,

I. jofeph'uxs' La

oIn a'

quam manus &tela, valent: id quodfequen-

em.

pgius in Polyantü. V. ed-l-

N

popht. 16.

í

ti diftycho non male expreffit nonnemo: -

lL Laurentius B

gyrlihk. in theäfro Vitze

Verinus, — Confilio utilius, quam viribus, arma ge-

E

hum.— V. eod.

^

. runtur.

"

lL Hadrianus Lyrzu

S

Militis eft robur, con

f

1liümque Ducis.

gnatii. l. r. apopht. r6..

|in apopht. -SV.:A)I-

Cicero.

XVIII. Non minorem utilitatem, ait Cice-

AV. Ludovicus Gra'natgniï

sin quis' comm;

]l 1. 0 c

ro, Reipublicze afferunt, qui praefunt, quam

[] 4050

de

ylY.

qui bellum gerunt; itaque eorum confilio (ze-

. V. Hieremias

Drexeliua din - Blase e

peautífufcepta, aut confe&ta bella funt. Qua-

Item in Jofeph. c.

o. 9'0

reexpetenda eft magis decernendiratio,quam

VL. Johannes Bufzeus

de St'atibus Homi«

decretandi fortitudo; temere enim inacie ver-

npm V.. C.onfïügrius.

. !

^A

PO La Ed

R. P. Lokn. Bibl. Man..lToh. L

ff

APPEN;-

410

Bi&liothecæ Mfzmmïis Cmripnatoriæ

smmææwwæäæææ

- AAPPENDIX.

'*DEcNSIU*IS. IN SPECIE. -

SX

T aftnus de. Conþ'lii& in genere a&*um; quia vero merito etiam Confilia in. Spe-

H

K cie, maxime in materia Afcetica , ad falutem €9 perfe&lionem. Chriffianam ger-

tinente dofiderari poffunt, ideo, ut huic quoque Lettoris avidi defderio. fatisfaciam,

glacuit xeju:niodi faluberrima conflia adjungere; ita tamen ut mon. Keligiofis duntaxat,

Jed Swcularibus etiam , in fæio ]Iæ;u

pz'e Jan&que vivere cupientibus , fana 'eju;modi

copïlia | /hppgditeiztur.

/

ab. illis capiahtuf, i:ed ad illorum quoque in-

v

s

telvgentiam adhuc tenuem fefe accommo-

dent, eademque, fi opus fit, fzepius iterent,

& involuta explicent:. quod nifi faciant, vi-

Conhlia circa wcat*ionemy " ad

tio illis detur, quod quidem vitium non ca-

certum vitæ' Iïatqm.

ditia Deum. ^ Secundo negotium hoc vo-

J

cationis inquirendze fumme zeftimandum,

'CONSHJUMI,

atqueadeo ferio fufcipiendum ac tractandum

*

effes nam in ceeteris quidem actionibus fi-

i Petitz'p. *

ve przetermiffum, five ignoratum eít quid-

rciffus Juvenis 15. circiter annoru

m,

1. .Na

4 ;

piam, non plus incommodi accipitur, quam

cum in libro aliquo legiffet, quanto-

tanti quzeque earum rerum eít, in quibus ne-

pere quilibet homo obligatus fit ad vocatio-

glectum fitaliquid. in hoc autem tanquam

nem fuam indagandam &impleudam, ardens

vitze omnis cardine fi erretur, totam vivendi

concepit defiderium, propofitumque fuam

rationem aberrare neceffeeft. Tertionon ef-

quoque vocatioaem cog'ofcerdi. Quia ve-

fe in toto hoc negotio, vel expetendas, vel

ro nefcit modum id folide praetandi, Afce-

exfpectandas revelationes divinas aut mira-

tam rogat, ut confilium hoc in negotio fug-

À

cula queedam, fignave extra naturze ordinem.

gerere dignetur.

Cujus ea caufa eft, quoniam, cum Deus no-

bis lumen mentis atqueintelligentize inferue-

1

Aefponfto.

rit, quod fide inflructum, divinaque adju-

H. Refpondet Afceta, fummopere fibi pl

*

tum gratia, fatis fufficitad omnia, quaefalu-

ti noftrae couveniant, cognofcenda, ilano-

cere hoc defiderium, utpote a D)eo, qui om-

nes cupit íalvos fieri, fpeciali ex gratia infpi-

bis adhiberi, exercerique vult, & ipfe eo no-

ratum, quare ut jufti(limae petitioni fatisfaci-

bis tanquam interprete loquitur, & iadicat,

quae oportet. Quarn ob rem magnopere fal-

at, fequentes doctrinas, velut fundamenta

vocationis indagandae, eidem bene percipi-

Juntur, quiinifta deliberatione Angelum ali«

endas fuggerit.

Primo non modo non impol-

quem de coelo ad. fe de!abi cupiunt, aut in

fumima ejusmodi aliquod fignum divinae vo-

fibile, fed facile potius effe, vocationem in-

S. Bern-

quirere, uti S. Bernardus teftatur dicens: Pla-

luntatis requirunt, quod nihil dubitationis

acd. de

ne converfio atitnarum opus eff divitua vocts, non

ádmittat; quod non cft faciendum, neque

Converf.

omnino aliud exigendum, quam ferat com-

$, 1. 6 2.

bumauas IVec faue laboraudumef?, ut ad vocis

bujus perveniatur auditum. — Labor eft potzus

inunis ufus, ac mos Dei cum hominibus.

auves obturare,ueaudias, INivisvusmvox iffa fe

Hic autem eft Dei 1nos, ut, licet nos fuo lu-

mine adjuvet, hoc tamen fit lumen fidei:

offert, ipfa fe ingerit, uec pslfave ceffat ad offía

fingulorum.. Ef emim uontaatum vox vartutis,

non antem apertze vifionis, ac propterea ob«

fed &? vadius lucis , anmunciaus paritev bomini-

fcuritatem femper aliquam habeat admixtam.

Quarto cum duze fint hominis partes, volun-

&us ptccata eorum, & illuminans ab[condita te-

gebrarum. Quose Bernardi fententia illam quo-

tas & ratio, duo etiam elTe folent genera voca-

que rationem habet certam & evidentem,

tionum; alterum, quo voluntas accenditur

religiofa vitze defiderio, totumque homi-

quod, cum Deus ideo nos vocet; ut ad fe ac-

cedamus, fruftra vocaret, nifiita vocaret, ut

nem eo rapit fine ulla cunctatione, aut l-

a nobis percipi poffet.

Quis enim herus fer-

fitatione, & potius cum magna voluptate.

Alterum eft, cum ratio illuminatur, ut mun-

voaliquid imperans, quod eum exequi velit,

non ita imperet, ut ille intelligat? Magiftri

di vanitatem ac periculum, contra vero re-

autem cum id fpe&ent, wt difcipulos eru-

ligiofi ftatus quietem, fecuritatem , thefau-

&us

d.ignt , non folum ea aíferant oportet, quae

rosque ingenfeg agnofcat, etiamfi affe

non

— Ti XXXIL Conffhum.

411

non ita incenfusfit, tardiusqueaclentius ra-

fantem, 7u, inquit, o Charz/Zme, buic voci Dei Betnard.

tionis du&um fequatur. Etquidem fi verum-

tui dulciorifuper mel, £? favum, f prepavas au- ep. 107.

quaerimus, haec optima eft vocationis ratio,

veminteriorem.fuge curam exteviorenut expe-

qu2e a fapientiffimis viris, & harum rerum pe- ,

dito ac vacante antevno fenfü dicas €? tu cum Sa-

zitis fortaffe etiam magis probetur, quam al-

mueles Loqueve, Domiue,quia audit fevvus tuus,

tera illa, que in folius voluntatis motu confi-

F'ox bec non fonat in foroynec auditur i2 pubico.

füit.Hzec enim certior eft, minusque erroribus

Secretum confilium fecretum . querit audituim.

patet, quoniam luminenititur; quinetiam, ut

"duditui tuo gaudium pro certo dalit €v' [ati-

illi iidemajunt,aliquanto praeftantior eft; quo-

tiam, ff fobria auvé pevceperis.Tertioutadhanc

niamratioacmens ea eft, qua homo maxime

deliberationem fic accedat, ut animo plane

belluis praeftat, praefertim cum ad tarditatem.

obfirmato ac deliberato fit, feomnia perfe&tu-

illam, pigritiamque voluntatis fanandam mul-

rum, quaecunque à Deo audierit; Sunt enim,

ta fint remedia, multique ftimuli, quibus im-

qui non bona fide, nec fincere agunt cum Deo,

pellatur, & incitetur meditando, & cogitando

fed curiofitate quadam du&ti. fcire voluntejus

€a, qua ad remfaciunt.Quod cum ita fit, val-

