eftl. Non quod volumus faciwmus.. Quare? Quia.

t

XXIV. Refpondet Afceta, ob tres caufas

volumus , ut sulle ffnt coucupifcentia , fed non.

Lib. 3

El

c. 19. Re-ab ipfo Chrifto

indicatas permitti ejusmodi

polfumus : velimsus , nolimus , babemus illas;

llw

velat,

cogitationes & lu&as. Primam indicavit ,

velimus, nolimus, titillant, blaudiuntur , ffimu-

—————— HRÓÓÉÓBÓÓ— ——

dum S. Brigittze ob eas turbatse dixit : Haec

laut ,infeflant, furgere volunt, premuntur, uon-

t

vera eft juftitia, ut , ficut prius delectabaris

dum extinguuntur. Caro enim concupifcit ad-

l

in vanitatibus mundi contra voluntatem

verfus [piritum, & [piritus advev[us caruem,

meam, ita modo tibi moleftz fint varize per-

ut non ea , quecunque vultis, faciatis. . Quid

verízeque cogitationes contra tuam volunta-

enim vultis, o Sancli, o boni proliatoves, o

tem. Veruntamen time judicium meum mo-

fortes milites Chvifli , quid vultis? Ut uon fint

g

derate & cum difcretione : firmiter femper

otitiiuo: concupi/centia mala , féd uon poteffis.

Exer-

l

[

M NT

;j';tulus XLVIL Dubia dlfcetica.

647

Exesfþefe bel/uss , fpevate triumpbum, — Faci-

ligo. Modis omnibus prorfus impoffibile eft,

te, quod potefiis, quod ait ipfe ZApoffolur alio

10t0.

ut incomprehenfibilis Dei benignitas fuum a-

INon veguet peccatum àn veffro morta-

morem deneget iis, qui eum vere diligunt.

li covpore , ad obediegdum defderiis ejus:

Et hzecipfa merita dile&io, qua Deusnos ob

AVom ait: mom fít peccatums fed mon. vegnet;

E a

fibi exhibitum verum amorem complecitur,

quaiidiu vivis , peccatuti teceff?eff effé in mem-

taminfinita ac vehemenseít, ut non intelle-

bris 1uis: faltesa zllà v

&um imodo, fed & omne defiderium homi-

eguut aufemtur;,l t0n

;.

fíat , quod jubet.

nisfuperet, nam multo amplius omnem an-

gelicum & humanum vincit amorem, quam

Duéiium F.

?ignis immenfus tenuiífimam fcintiilam?

Àn cognofcere poffit homo, fe

Dubium: 71

E

effe in gratia.

. XXV. Legens ï*aliq'u-.a.näo Philothea verba

— De- confeffione.

ila: JVefcitbomos an amore , on odio dignus

XXVIE -Cum Philothex aífiduo dobitaret,

ft; vehementer angitur, cum ex una parte

anriteomnia peccata fit confeffa, & legitime

de veritate hujus fententiae non dubitet ; ex

ab iisdem abfoluta; ideoque frequenter hoc

altera vero parte hoc ipfo , quod nullius gra-

dubium, aut fcrupulum

vis peccati fibi conícius fit, merito credat,

S

potius Afcetæ ape-

riret.

Ü

fe effe in gratia Dei conftitutam.

Saluxtz'o.

Solutio.

lofius in

XXVIII. Refpondit ille, cum Taulero a-Blofius in

P

onfil.

XXVI. Refpondet Afceta cum Blofio fic

pud Blefiam : Quod ad veniales, quotidia-

onfil.

loquente : Si bonze voluntatis es, plurimum

pulilla-

| pufila-

te confolari, &-exhilarare debet imimenfus

nasque culpas attinet (a quibus dum hic vi-

nitn.

vimus , omnino liberi eife non valemus) mo-

atque incomptehenfibilis amor, quem Deus

nendi eftis chariffimi, ne multum follciti fi-

habeterga homines. Noveris autem dupli-

tis, neve perturbemioi, fi non omnes in

;

cem elfe ipfam Dei ad homines dile&ionem :

confeíTione exprefferitis.

Illas humilitet ac

quarum alteram meritam, alteram immeri-

ferio Deo confitebimini, & contrito devoto-

|

tam dicere poffumus.

Meritailla eft,. quam

que corde vos reos coram eo accufabitis. Sic

ä

bonis operibus , virtutum exercitatione , prve-

enim iis, qui confeífionibus audiendis adhi-

ceptorum Dei, & Chrifti confiliorum obfetva-

bentur, nimis multumtemporis non aufere-

j

tione, conciliare nobis & poffumus, & de-

ï

bemus.

tur. Sane tales culpasgeneraliter expofuiffe

Immeritam vero illam dicimus,

fatis eft: quum mortalia duntaxat peccata ,

quam ab omni zeternitate ex fua natura Deus

& juxta quorundam fententiam etiam ea, de

:

grátuitam prorfus atque immenfam ad nos

quibus dubiumeft, an mortalia fint, ex Ec-

habuit, quam fane meriti nonfumus. . Non-

clefixe praecepto , & neceífitate confiteri ob-

nullis quidem aliqua ex parte in hac vita oc-

ligemur.

Venialia enim peccata multis mo-

cultatur merita Dei erga ipfos dilectio, ficut

;;'

dis delentur, putacontritione, dominicze o-

;

Scriptura ait:. /Vefcit botao, uzrum amore ,

ration's prolatione, genuflexione, aqu?e be-

an odio dignus.fit; fed hocfit in bonum,ma-

nedictze afperfione &c.

Etiterum: Eorum,

|

ximamque falutem eorum, ut fcilicet in.bo-

qui confeffiones recipiunt, poteftati & autho-

nis aCtibus, virtatumque ftudiis tanto humi-

xitati fides adhibenda eft, ficut & verbis do-

liores & conítantiores ad finem usque perfe-

minicis, quibusait? Qnortm remiferitis pet»

vérent, nec fuperbia intumefcant , vel negli-

cata, vemittuutur ez$: CT quectimque folveri-

gentia diffolvantur : quod accidere poffet , fi

tisfuper tervam, erunt foluta €? iz celo.. 1n

certo illis Dei erga ipfos dileCio conftaret.

veritate dico, chariffimi, ubi quis peccata

Pie tamen credimus (falvo judicio melius

fuarite confeífus remorfum ex iisdem in con-

fentientium ) illam fcripturee fententiam de

Ícientia patitur, multo melius fecerit, fi hac

ä

vulgari duntaxat, & imperfe&to homine fcri-

in parte Deo confitendo , & fidem virtuti con-

ptam effe, non de eo, cujus fpiritui teftimo-

feffionis adhibendo, eadem denuo non confi«

nium perhibet Spiritus veritatis, quod filius

teatüf, qnam fi iteret confeífionem.

Opoff—

Deifit, utdicit Paulus Apoftolus. Neque

tet enim divinze pollicitationi, & ipfi Deo

enim fcriptum eft: Nefcit quisquam , fed , ze-

confidere. Quod dum facit homo, habet il-

feit bomo: id eft, quatenus homo eft, absque

lum veracem , credens haud dubie fervatu-

teítimonio Spititus Dei nefcit,utrum amore,

tum, qued ei iu abfolutione promifit.

;E

an odio dignus fit. .Quod autem poífimus a-

FII.

liquo modo certi fieri de merito erganos Dei

Dubiun

'amore, etiam hzec verba Chrifti aperteteftan-

De loneis confeflionibus.

tut : Sz quis diligit sme , [ermouem meum ferva-

bit, C5 pater meus diliget eum. . Nam cum

XXIX. Dum fepiusadvertit Philothea, a«

lias perfonas tamdiu protrahere confeífionem,

Deus diligat fervantem mandata fua, non o-

innino ambigimus, nos a Deo diligi, fi prze-

quam tamen ipfa breviffimotempore abfolvit,

cepta illius fermonesque obfervamus. Plane

dubitare incipit, & vereri, ne hoc ex defe&tu

Tufficientis cognitionis peccatorum proveniat;

fi de noftro erga Deum amore certi fimus, et-

iamde ejuserga nos dilectione minime dubi-

-quare idipfum dubium Afcetze aperit, ab eo-

tamus. lpfeenim dicit: Ego d/geutes tue di-

queavide refponfum exípettat.

SO;H tfüe

i

Hibüótheiee - Manualis Concionatorie

648

k

Solutzo.

lationibus propemodum obruta effet Philo-

[

thea, aliquoties mortem optavit; dubitatta-

f0

XXX. Refpondet Afceta , varias effe ratio-

nes, ob quas aliqui interdum confeffionem

men poftea, an licite id fecerit?

1l

ji

longius

protrahunt, quarum tamen; quia vix

$olutzo.

ulla ipfam attingit, mirari eam no

n debere,

fialii longiüstempus, quamipfain confeffio-

Refpondet Afceta , omnino id licite ab ea

fa&um effe, cum ipfe etiam Sapiens dixerit:

ne facienda infumant. Ejusmodi autem ra-

tiones effe poffunt, quodalii generalem con-

Meliov efd mors, quam vita amara. *ioc pa- Eccl.c.3o»

fefBonem faciant; alii facrilegas confeffiones

&o videmus etiam mundanos homines mor-

tem a Deo non raro expetere, quod & fine

a multis annis repetere cogantur: alii inma-

Q

£

no lu&tu & tribulatione fintconflituti, quos

peccato facere poffunt ,. cum enim tot fint

if

roin, dum cau/amfui luctus explicent, pa-

hujus mundi mala, licitum erit, ad exeun-

p

dum exillis, mortem defiderare. Cur antem

i

tienter au

dire, & variis rationibus folariopor-

Deus mundum tot amaritudinibus implevit,

teat: alii peccata fua cum multis ambagibus

& hiftoriisenumerent, quas tamen confefía-

caufam inter alias illam adfigoant Sandi, ne

homines alias carpales, nimium amori ejus

(

riusfzepe, neperturbet, aut contriftet, corri-

fed corde in ccelum fixo

b

ere non poteft: alii, quia ob confeffionem

fefe implicarent ,

diu dilatam multas fordes congregarunt, lon-

fufpirarent ad vit

am alteram : Ui zon erit Apoc- €-

2Ir.

Ü

examinatione opus habent: alii

lutlus, neque dolor erit ultva.

Docet S. Aug.

S.Auguft.

giori etiam

voluiffe Deum, ut hzec vita cito decurreret,

ob varias obli

5

gationes faciendae reftitutionis,

$.

37.d€

occafionis vitandze, confuetudivis malae de-

quod moleft

iarum plenafit, altera vero geter- &

.Et

onendae, acrioribus ftimulis & inftru&ioni-

num duraret, & utrequies effet veterna.

S. Ambrofius; tantis malis, inquit, hzecS. Ambr.

bus, quitam brevitempore adhiberi non pof-

s, morstom. 2.

Tucc 6 :

funt, incitandi funt : alii denique variis fcru-

vita repleta eft, utcomparat'one eju

!

ulis & dubiis interdum graviter vexentur,

remedium effe putetur, nonpoena.

Hinc &f.zl; fup.

I

l

Elias petivit animze fuze, ut moreretut , di-

quos eripere, ut perquam plerumque labo-

.Reg.I 9.

Biron, «d

riofum eft, ita longiorem etiam moram re-

cens: Suffcit wudbi Domiue , tolle animam

. 2. Ma-

0. 09 :

Ex quibus fane rationibus fatis appa-

sam. Sed& Judas Machabzeus dixit: Me

Y 20

quirit.

Hius eff mori in bello , quam videve mala geuti

gchab. €. 3-

ret, non

femper inutiliter & fruftra confelfio-

[

nesprotrahi , neque fuo pede quempiamalios

noftra , UH Santiorum.

L. IL(

metiri debere, cum fzepe ratio aliqua ex prae-

Dubium X.

-

|

di&is in altero Jocum habeat.

f

- De mediis ad bonani mortem

$A. !

Dubium

FT. —

0ppetenda"m.

fat, 2ro, ,?

An relapfüs in imperfectiones ,a'r;-k

XXXIV. Cum Philotea faepius audiiï'ät,vüa,w ;

guat nullum

profe&um in perfe—

& legiffet, totam hominis falutem a felici

ctione?

morte pendere, decrevitferio efficaciffima ad

hunc finem media adhihere; quia tamen val-

/ XXXI. Advertens Philothea, fe in anti-

uas femper imperfe&iones recidere, merito

de multa & difparata hujusmodi media affi-

$ Ben,

gnantur a fcriptoribus, dubitat, quodnam.

ferm.as,

dubitare incipit, an aliquem in perfectione

Cat,

g

rofe&um faciat, maxime cum nullum fin-

E

ex aliis optimum eligendum it.

gulare indicium ullius profec

tus

in fe depre-

. Solutio.

hendat.

Solutio.

XXXV. Refpondet Afceta, optime

rum , fi [oannis Berchmanni Societatis Jefu

XXXIL Refpondet Afceta, & inprimis

fcholaftici exemplum fequatur , quiimminen-

uxerit, an fialiquis ab uno locoin alium am-

te mortis hora imaginem Crucifixi, Rofa-

bulet, & faepius quidem cadat, fed mox ite-

rium, &regularum librum in manusfumens

rum refurgat , &in itinerepergat,an, inquam,

dixit: Cum bir tribus libentev snoriar; nam

talis nullum progreffum in itinere faciat, &

fiduciam quidem ad paffionem ipfe Chriftus

ä

ropius femper ad locum deftinatum accedat.

Quam ef-

S. Edmundo adhuc puero fuafit.

Similiergo modo Philotheam de fuo profe&u

ficax vero fit B. Virginis patrocinium ad feli-

difcurrere jubet , fi poft lapfum per poeniten-

cem mortem obeundam, innumera exempla

tiam cito iterum refurgat, & in ftudio perfe-

&ionis alacriter pergat.

Nec terrere debet,

teftantur; hinc & ab Ecclefia in falutatione

angelica ad hunc finem invocari jubetur. l-

quod,

nulla figna profecus deprehendat;

pfam denique regularum vel mandatorum di-

nam &

in hyeme nulla indicia fru&ificantis

vinorum fedulam obfervationem , efficaciffi-

feminis deprehecdimus, &tamen ex illo co-

mum effe medium, praeter experientiam quo-

z

iofam íuo tempore melífem reportamus.

tidianam S. Aug.teftatus eft dicens

: IVoz po- S. Aug.l.

Idem ergo Philothea de fao feminefeu ftudio

tef]. male mori , qui beue vixerit:

hinc non de difcipl.

perfe&ionis fperet.

immerito mors Echo vitee vocatur..

Dubium

IK.

Poéta confirmat canens:

De mortis defiderio.

Uttibi mors felix contingat, vivere difce:

Ut felix poffis vivere, difce mori.

XXXIII. Cum aliquando gravibus triþu-

. Addunt

| Titulus XLVII Dubia Zj&etica.*

649

Addunt alii mifericordiz conftans exerciti-

nas,quzetibi fabeundze effent. Et qui pro uno

um , przecipue erga defunctos,eoquod S. Hie-

fpopondi centuplum ,. liberalitatem meam

ronymus alibi citatusteftetur , non legiífe fe,

modo oftendam, tuamque gloriam cumula-

aliquem fuiffe mala morte defun&um , qui

bo: UndeMontfordus concludit, potius age- Montford

libenter opera charitatis exercuerit.

re quem contra charitatem, fi hoc medio non i? tra&.

e

f.

À

3

Dubium XI.

utatur, utpote per quod beatitudo certius, ci

nim.

1

tius , ? copiofius obtineatur ;

ob quam caufam praftanda

Bedeao,

aliqui etiam poft mortem pro ipfis offeren-

De judicii extremi timore mo-

3

derando.

da donant. Áddit tamen idem Afceta, fua-

detque Philotheze , utfua opera cum adjecta

XXXVI D iter alia Philothed iuie-

conditione ( fi ad majorem Dei gloriam hzec

quentia: Zier irg, legeret illa verba : Quantus

oblatio conducat, eique magis placeat ) offe-

iremor efl futurus , quando ;Judex efl venturus ,

rat ; fic enim errare eam non poffe. Modum

cunca firi&le difcujurus : vehementi timore

áutem hunc Montfordus fic praefcribit : Quan-

corripitur; ideoque ferio decernit, omnia

tum divinz voluntati confenfanein eft, ce-

media adhibere,ad feveriffimum Judicem pla-

ditque ad majorem Dei gloriam , offero ani-

candum; dubitattamen, quodnam ex pluri-

mabus in purgatorio , quidquid fatisfactori-

Awt. t,

bus praefcribi communiter folitis przeferre

Al

um a me per totam vitam fiet ; offero fuftra-

debeat, idque ab Aíceta intelligere cugit.

gia omnia, qu2e prome viventefient, vel un-

S Augof

EC

Solutio.

quam prome vita functo ab ullo quovis tem-

3

pore fieri contigerit, hzec,inquam, omnia ad

XXXVII. Refpondet Afceta, duo fe prze-

dicumfinem offero, quantum e majore Dei

S: Ambr.

cipue fuadere. Primum ipfe Chriftus indica-

tom, 2

Luc. c. 6

gloria divinzque voluntatis beneplacito a

vit dicens: AVolite judicare , €$ non jadicabimini :

me fieri poteft. -

[7,

.fup.

nolite condemnare , €9 non — condemnabimini.

Dubium XIIL

*

j

Expertus eft medii hujus efficaciam mona-

SlRegllg.

Qus aninre prius liberandz.

Baron, ad Chüs, qui alioqui non admodum pius , hoc

a M

ann.599. uno tamen charitatis aCtu inftru&us , lzetus

L

XL. Satisfa&um quidem abunde per re-

chahe «

V. 20.

mortem obiit, omniaque fua peccata a duo-

fponfum praecedens ett Philotheze; dubitatta-

bus juvenibus venufüiífimis paulo ante a fe

men adhuc, quibus przecipue animabus fua

x. Cor. 11. conípe&is deleta effe dixit. Alterum S. Paulus

opera applicare debeat, cum varias hacin

|

przeícripfit dicens: Si mos ipfos dijudicaremus ,

controveríia opiniones effe intellexerit.

:

nón utique judicaremur. Peccata entm , tefte 5.

Refolutio.

S.Aug. Augullino, five parva, five magna , impunitac|e

XLI. Refpondet Afceta, ante omnia prae-

fent, 210. non. po[Junt , quia awt homine ponitente , aut in

ferendam effe animam, pro qua ex przefcripto

Vi :

judicio Deo puniente pleZ&untur. — Ceffat autem

obedientize , vel ordinatze charitatis opera

vindiila divina , fi converfio pracurrat humana ;

noftra offerre obligamur ; tusc enim clare

amat eaim Deus confitentibus parcere,. €9 eos, qui

nobis de voluntate Dei conftat. Hinc primo

femetipfos judicant, non judicare. Hinc merito S.

applicandze pro iis, pro quibus vel prom ffio

Bernardus exclamat : Bonum judiciuw , quod

noftranos obligat , vel pattum initum , vel or-

S. Bern.

ferm.35.

me illi divino , diflri

dinis noftri , vel noftrae fodalitatis regula, vel

Cant,

abfcondit."

"

&'ogue judício fu?ducit &

fuperioris urgetjuffio. Przeterea fuadet pieta-

Dubum lr

tisvirtus, ut nominatim oretur pro parenti-

bus,cognatis,amicis &c. fuadet obfervantia,ut

profuperioribus, Patribusque fpiritaalibus;

Vitt '-i' i

De Pureatorio vitando.

XXXVIII Cum audiiffet Philothea , ad

fuadet gratitudo, ut pro iis, quinobis quoque

modo benefecerunt,frequentius,ardentiusque

purgatoridm evitandum efficax valde medium

Deum precemur; fuadet zequitas, ut eorum

effe, fi quis ipfe prius multas animas liberare

ftudeat, eumque in finem ominia fua opera

quoque animas impenfius Deo commende-

mus, quibus olim peccandi occafionem quo-

quoad fruétum fatisfa&orium pro ipfis offe-

quo modo praebuimus: zequiffimum enim eft:

rat , dubitat, an non contra ordinatam chari-

tatem erga feipfam peccet, fi hoc medio uta-

quos in purgatorii flammas quodammodo

praecipitavimus , inde eosdem omni ftudio e-

tur; cupit ergo per Afc-etam ab hoc dubio li-

ripere contendamus. Cum vero hze rationes

berari.

defünt mihi , ait Afceta , ea prze rel'quis placet

Soiutio.

devotio,qusenon proprii commodi ftucio du-

citur, fed qu:e primo loco divini honoris ra-

XX-XIX/. Refpozidet Afceta, non deeffe

tionem habetfemper, & ante omnia ad ma-

quidemaliquos Authores, qui ita fentiant,fed

jorem Dei gloriam intenta ed:Eftque mihi per-

contrariam fententiam communiorem & ve-

fuafifbmum,nihil animze etiam meze quzeftuo-

í

[

ie difclp Á

riorem effe, utpote quam ipfe Chriftus appro-

fius effe poffe,quam illud unicc fpe&are, quod

r

D

"

baffe videatur, dum S. Gertrudi morti vicine,

e majore Dei gloria effeintellexero. lllam i-

gitur animam mihi meis potiffimum fuffra-

& quia omnia fua. opera pro animabus illis

offerre folita fuerat, ne grave purgatorium fu-

giis, precibus, & facrificiis juvandam feligo,

ftinere deberet, follicite dixit : Ut intelligas,

quam a mie potiffimum juvari ad majorem

Dei gloriam facit.. Quod fi duze, vel plu-

quam grata mihi fuerit charitas tua , qua erga

animas ufa es, remitto jam nunc omnes poe-

res apima fint, quas a me juvari perinde ad

'iÀNnnn

majo-

- R. P. Loim. Biöl. dMan. Tom. I.

Bibliothece Manualis Concionatorim

630

W

majorem Dei'gloriam facit , ego illi potius

lum fixum & immobile permaneat, re&te virtu-

hac mea fuffragia a.plico, quam graviora

temfolidam dici, quae adeo conítaus eít, ut

manent fübeunda tormenta; caeteris enim

non tantum profperitatis, fed etiam adverfi-

jaribus hoc magis charitati confentaneum — tatis rempore exerceatur ; hinc aliqui virtu-

exiftimo. Et quamvis mihi haec anima nota

tem proponunt per emblema rupis in medio

!

noufit, eft tamen Deo notiffima. Sed quid,

mari extantis cum hac infcriptione : Nec. fla-

inquies, fi contiagat, animam, pro qua tot o-

mint (id eft , favoribus ac blanditiis ) mec . flu-

rationes & facrificia offero , iliis omnibus non

mine(id eft adverfitatum ac perfecutionum flu-

indigere, vel aliter incapacem efle. Refpon-

&ibus & procellis )nec fulimine ( id eft tribulatio-

deo, nehocullo unquam tempore continge-

nibusa Deo immifífis ) moveri fe, & a fuo ex-

Y

re poffit, ftudiose elle praecavendum hac vel

ercitioabfterrerife finit. Alii vero per fimili-

Ü

fimili claufula : Volo autem, ut, fi quid exhis

tudinem faciei fucatze( angefirichen ) & natura-

f

fuffraziis meis fuperfit aut redundet, idomne

liter pulchrze,difcrimen interfucatam & foli-

cedat in bonumillius animze, quam a me ju-

dam virtutem explicant; ficut enim fucata

t

vari ad majorem divini Nominis gloriam

facies aqua calida fuperfufa. colorem, & cum

l

proxime facere Deus jam novit. Semper au-

hoc etiam decorem arnittit ; naturaliter pul-

C

tem cavendum eft, ut determinata fiat appli-

chra autem non modo per ta;em aquam non

amittitcoloris venuftatem , fed auget; ita ve-

|

catio. Si tamen applicatio nullaa me fiat, ora-

tiomea in finum meum convertetur.

Quod

ra virtus in infirmitatibus & adverfitatibus

enim alteri non dedero, a meipfo transftuliffe

perficitur, falfa vero deficit, & vitium fuum

prodit. Hinc de jufto feuvirtuofo homine Ec-

credendus non füum, fed mihi potius refer-

valíe.

clefia canit: Jwflus ut palma florebit , quia ficut

Dubium XIV.

palma , quo magis deprim'tur, tanto celerius

U

iterum affurgit, atque adeo premi , non op-

i Sepeca i

ä

i

Quomodo viventes in infernum

primi potelft.

defícendere debeamus ?

Dubtum II.

, XLII. Cum quondam audiviffet Philo-

thea,füaderi ab Aicetis, ut viventesin ininfer-

Cur omnis «

Ro

loria

:

num deícendamus, ne poft mortem deícen-

ab intus ?

filize Reg.is;

dere inillum debeamus, dubitare coepit, quo-

XLVI. Duim Philothea Pfalmum 44. in

modo hoc fieri poffit. Quare d

í

lutionem ab Aíceta petiit..-

ubii huqu Ío»

Officio B. Virginis recitat, iliaque. verba:

Ornir gloria fil'e Regis ab intue: confiderat :

Solutio.

, dubitare incipit, quomodo hoc verum fit,

S. Bern.1. XLHI. Refpondet Afceta , hunc modum à

cum fponfze terreftres gloriam fuam potius

de v. folit. S, Berhardooftenfum effe, dicente: E cella in

in externis ornamentis veftium , gemmarum,

, auri & argenti, ac favore & æ&imatione ho-

!

calum [mpe a[cenditur , vix autewa unquam e cella

in infernum de[cenditur ; nifi ficut. Pfalmifta

minum ponant.

Solutio.

ï

dicit : Defcendant in. infernum . viventes , vide-

Hoc enim moe

licet me. de[cendant morienter,

XLVIL Refpondet Afceta, id ideo dici,

do cellarum incolze fzepe defcendunt ( confi-

derando videlicet, quodibi fit omnis boni ab-

quia tota gloria & perfe&tio hominis confi'it

in operibus bonis & perfectis; haec autem

fentia, omnis mali praefentia , omnis poenae

. bonitatem fuam ab intentione preecipue de-

indefisentia ) ficut enim revifere folent gau-

dia coeleftia, ut eaardentiusappetant, fic &

fumunt juxta vulgareaxioma: .

thomines , intent

io"ju'däcatx

doloresinferni, üt þorreant & fugiant.

qudquid agan

hoc eft :

. (omaes.

". T.

W/as jederman hat guets gethan,

—Ó

Sein Meynung wah; h. fft zeiget am.

Dubia circa viam illuminativam.

Cum ergo intentio occulta in animo late-

at. hinc merito gloria & perfectio animze ju-

— Dubium I.

ftze ab intus oriri dicitur. Underette S. Gre- S. Greg,

gorius dixit: Sicfit opus in publico , quatenus in- hom. tr.

De virtute in genere.

tentio manent in occulto , ut €9 de bono opere. prag. in Evang.

XLIV. Cum f*hilothea tum a regulis fuis ,

beamus exemplum, €$ tamen ger. intentionem , qua

foli Deo. placere querimus , — [emper. optemus [;-

tuma Patribus fpiritualibus frequenter exci-

eretum, Hinc & Chriftus monuit : Zlttendite, Matth. c.6

tata fuiffet adfolidas virtutes fectandas , ne-

ne juflitiam veflram faciatis coram hominibus ;

fciat autem; quzenam folidze virtutes cenferi

alioqui shercedem non habebitis: apud. Patrem ve-

debeant, dubitareincipit, an ullam ejusmodi

firum , qui in calis eft.

virtutem poffideat, quare dubium hoc fibi

Dubium I1I.

folvi pgtit.

m Bo

*

i i

Cur fola virtus Mater oloriz

sexag,

golutio.

dicatur [

XLV. Refpondet Afceta , cum folidum afo-

' XLVIII. Legeratquondam Philothea in li- S. Bern.in

lo denominationem accipiat, eoquod ficut fo-

vir. Cant,

bro guodam S. Bernardi fententiam : Sola

Íuf

*

Ahituus XLVTL. Duia. Afietiaa.

65t

jar mdter gloric efl.. Sola " efl, cui gloria ju-

ter Epi&etus: Memonto, fi va, qum natura fer-

ye debetur, €9 fecure impenditur.

Qua autem

viunt, libera gutarir, && aliena pro tuir habueris,

3. Ench.

efi. fine. virtute gloria, pro[etio indebite venit,

fore, ut, impediaris, lageas, perzurberis, Deor ho«

proyere affe&atur, periculofe captatur : De cujus

minerqueaccufes. — Sin id [olurm tuum exiftimarir,

fententize veritate valde dubitare incipit, eo

quud tuumefl, aliena vero , ut funt, aliena, tene-

quod paílim videat homines ob alios titulos,

mo ccgei unquam , memo imipediet , neminem . ac-

&

quam propter veritatem, honorari.

ceu[abis, neazinem crimizaberit, nihil ager invitus ,

GE g. TE P NRA

nemo lgdet, iniszicum non. hab.bis; meque. enim

Soiutio.

ullasm calamitatem accipies.

V erbo, beatus. E8

. XLIX. Refpondet Afceta, cum honor fit re-

ftlix eris.

verentia exterior, quze alicui ob excellentiam

Dubiz;m F. :

defertur; excellentia autem cujusque rei a pof-

D "'*.»ggæ al

feffione fui finis defumatur; finis autem homi-

uis fit bene, & fecundum rationis & volunta-

. Cur virtus fit optimus cultus

A

Dei?

tis divinz di&amen vivere; hoc autem fo-

:'

la virtus praeftet, merito fola virtusmater &

| LII. Cum legiffet quondam Philothea in li«

caufa glorize dicitur. Quod & Romani jam o-

bro quopiam-hanc Senecs fententiam: Opti-

lim agnoverunt, dum duo templa zedificari

ma vita pulcherrimur Numinir cultur eft: dubi-

curarunt, unum Virtuti, alterum Honori, fed

tavit, an veritati conformis fit hzec fententia,

v

cum utique plures alii. Deoque gratiores mo«

p

tali modo, ut nulliad templum Honoris ac-

ceffus pateret, qui non per templum Virtutis

di colendi Deum reperiantur.

prius tranfiiffet.

Quando ergo honor paífim

*

ob alios titulos confertur, non verus, fed fal-

Sebeca in

fus honor cenfendus eít; utirette Senecaindi-

- LIII. Refpondet Afceta, veriífime ida Sen

$

epift.

cavitdicens : Nemo eorum, quos divitim, honores-

cadictum effe, eoquod optima vitá, feuex

j

que in alto fafligio ponunt, magnusefl. Quareergo

virtute transacta omnes veri cultus proprie-

mognus videtur 2 cumbafi [ua illummetirir. —.IMi-

tates infe contineat. Eftenim z. Zimpii[imus,

1"

nimus efl pumilio, licet in monte confliterit, Colof-

id eft, univerfas hominis actiones comple-

fus magnitudinem [ervabit, etfi in puteo conflite-

Cens, utpote quze omnes per intentionem

rit. .. Hoc laboramus errore, quod neminem ajti-

folius divinsze glorize procurandze ad Dei cul-

smamwur ex cquo; cum vero veis e[lhmationem

tum referantur. Eft2. Puriffimur, cum bonum

hominis inire, €9 [cire, qualis fit, nudum infpice :

nonfit nifi ex integra caufa, atque adeo opti-

gonat patrimonium, honorer, C? alia fortuna men-

ma & virtuofa vita nullum defe&tum aut pec-

dacia, corpus [uum exuat, €9 animum intuere,

catum admittat. Eft 3. Conflantiffimus feu perge-

áualis fit, quantusve, alieno, an fuo magnus. . Un-

?u455; quia hocipfo, quod omnes actiones, e-

de & Ariftoteles dicerefolebat; Quia in civi-

tiam fomnus, ad Dei cultum, ut di&tum eft, re-

ferantur, re&e diunoCtuque perfeverare dici-

tatenon maximus virtuti honor tri"b.uitux;, in

eaoptimus civitatis ftatus ftabilis & firmus ef-

tur. Hinc merito Alphonfus Rodriquez de hoc

cultufic difcurrit: Solenne atque ordinarium

fe nullatenus potelft.

inSocietate noftra eft; ut appetente peculiari

aliquo vel tempore, vel Fefto Pentecoftes v. g.

DubiuifleV.k

à

Paíchatis, Adventus Dominici, Quadrageti-

Cur virtus o

mae, & fimilibus, in collationibus fpirituali-

!

nis dicatur?

ptima parsj thi-

bus petant fratres, & quidnam devotionis af-

fumere poffint, ad diem vel tempus illud quam

GE 'Cumlin Fefto Affumptionis B.Virginis

fanctiffime exigendum; folent autem, ut fit,

E

Philothea in Evangelio hvec verba: Maria

afferri plurima, & quidem bona omnia. Sed

egoidunumrefpondeo: perfice te, mi frater,

optimam partemelegit, qum non auferetur ab. ea:

legi audiviffet, dubitare incepit, quidnam

in eo, quod habes prze manibus, quodque tra-

Chriftus per optimam partem intellexerit ,

Gas quotidie: exfcinde defeGus tuos, imper-

fe&tionesque circa ifta ordinaria, & elabora. ut

quareid fibi ab Afceta indicari petit. -

y tf

RR

quze facis, facias quam optime ac perfe&iffi-

3. LL

So lutio.

me & quotidie melius ac melius, & przepara-

veris te optime fan&iffimeque: neque aliud,

LUE

LI». RefpondetAfceta, idipfum indicari peirl'

occafionem,. ex qua Chriftus haec verba pro-

«ii;odadjicias,/ fupereft quidquam.

tulit, fcilicetquando Magdalena fecus pedes

Dubium VI

Domini fedebat, per hoc indicare volens, fo-

lamfubjectionem, qua quis Deo fe fubjecit,

De fide.

eique adhzeret (id quod per virtutem maxime

praectatur) optimam effe partem illius; . haec

ILIV. Audiens quondam Philothea, S. Te-

enimfola eft, quae auferri ab eo, nifi volente,

refiam dixiffe, omnes noftras imperfe&tiones,

$. äern.

ferm. in

non poteft ; hinc S. Bernardus reGte dixit: 7/e-

, & peccata ex vivze fidei defeCtu oriri, dubitat

ra divitig non opes ([unt, [ed virtutes , quas. [e-

de fententize hujus veritate, cum multi de

Sexag.

cum con[cientia portat , ut in.perpetuum dives fit ;

peccatis variis fe accufent, qui tamen firmif-

opera enim illorum [eguuntur eos, Sed & fapien-

fimi funtin fide catholica retinenda.

; Bernit

Nnnn2

Solu-

]aüf.

R. P. 4L0/,m, Bib. Man. Tom, 1.

65

du

Bibliothece Mxmmli s Concionatorie

L

Solutio.

rim. Mihi igitur fidat, qui grandia a me. exfpe-

LV. Refpondet Afceta, facileillam verita-

&at. Aliasvero S. Gertrudidixit: Fiducia:lla,

| &

tem hujus fententiz intellecturam, fi bene

quaza homo in me folo collocat, credendo, poffe,

apprehenderit, quid 5. Terefia per fidem vi-

jeire .€9 welle . me. ipfum . fiducialiter juvare inm

d

f

vaim intellexerit, nimirum.- talem, per quam

omnibus, cor mihi transfigit , tantamque pietati

afliduo in mente & memoria recenti habea-

mec violentiam facit, utnon wo[fim non &i grati-

fe

inus quosdam articulos fidei ad malum fu-

g

icari, €8 manus porrigere ob gujium, quemex eo,

giendum, bonumque faciendum fingulari-

quod totus ame pendeat, capio.

Et merito, fi

pf

terconducentes, quales prze aliis i'equentes

enim artifex, qui opus aliquod przecipaum

MM

quatuor cenferi poffunt: Deus ubique pra-

ad artem faüam & ingenium in eo oftenden-

Jens eft, & intima cordis cognofcit. (Quis enim

dum fecit, cupit illi fuam perfettionem dare,

Pï

ob hanc praefentiam a&u ab/ oculos verfan-

cavetque fedulo, ne quis dicte vel fa&to male

le

b

tem non horreret aliquod peccatum admit-

id tractet; & fiforte detrimentum paffum

tere?) ANemo bonus, sifi Deus (quis enim am-

eft, omni modo reftaurare fludet; quanto

h

plecti dignaretur bonum creatum, fi firmi-

minus Deus patietur, uthomo, in quo omnem

u

ter crederet, fe in Deo, velut fonte, omnia

füuum amorem & fapientiam oftendit, nec

bona infinities perfe&tius poflidere:

3

Quid-

pereat, omnem perfeCctionem acquirat? Unde

quid accidit hominibus, ex voluntate D fapien-

merito S. Aug. dixit: Spes noftra tam certaS. Aug.in |

f

Liffune omnia $n bozum illorum ordinatit prove-

eít, quafiresjam perfectafit. Neque enim ti- Pfalm.

sit, (quis enim hanc veritatem vivaciter cre-

memus promittente veritate; veritas enim !35

dens, non perfe&iffime fe voluntati divinze

nec fallere poteft.nec falli. Et S.Bern. tantum,

S. Bern.

erm. 9. ia

conformaret?) Quod uni ex minimis meis fe-

ait, per nos operabitur Deus, quantum fe

Pf. Qui

ciflis, mihi feiflir. (Quis enim hoc fibi firmi-

noftra in eum fiducia extenderit.

ter perfuadens, proximum offendere aude-

habitjt.

Dubium FIIL.

Yet, & non potius omnia charitatis obfequia

cum fumma alacritate praeftaret?) Hinc non

U

immerito Joannes Avila dicere folitus erat,

De charitate . Dei.

]

ATH2 Adteseiée hidiene Philothea; S As

plerosque homines aut carcere Inquifitionis,

aut cavea ftultorum dignos eífe; Si enim

guftinum dixiffe: Hocer, quod diligit: capere

credunt ea, que fides dealtera vita docet, &

non valens hujus fententize fenfum & verita-

tem, eundem fibi ab Afceta decla

tamen toties peccare audeant, ftulti profetto

gari petits

p(

funt, & ftaltorum cavea digni; fiautem non

cuj petitioni fatisfacturus.

credant, hoc ip

fo carcere In-qgifltionis con-

Soiutio.

. cludi merentur.

OLIX. Refpondet Afceta, cum cujusque

I

$ ng.

Dubium V1

rei perfectio in polfeífione fui confiftat; fi

hum i e

nis autem hominis fit, Deum per amorem

De fpei virtute.

in hac vita temporaliter, & inaltera 2eternum

|

[

-- .LVL. Legens aliquando Philothea fenten-

poffidere, facile apparare, quod veriífime di-

tiam Ludovici Granatenfis dicentis :

MNihzl

catur de homine: Tantum es, quantum

« d

Omnipotentiam |.Dei. clariorem | reddit ,

quam

diligis: uticlarius S. Bernardusindicavit, di-

H

quod omnipotentes faciat eos, qui in fe fperant:

cens : Quantitar cujuque anima eflimatur des,nern.

Non.poterat fibi imaginari, quomodo hoc

charitate, quam habet. Flinc Ecclefiaftes dixit;ferm. 27.

: "Q Tiomas-

verum fit, cum Omnipotentia, utpote ens

in Cant.

E U ;

Finem loquendi (ad quem omnis locutio & ad-

,

Eccl. cap.

I

infinitum nulli creaturz competere pofífit;

hortatio ordinatur) pariter omnes audiamus.

ult.

L 4,

fedíoli Deo fit propria.

Deum time, €9 mandata ejus obferva ; hoc enim

|

^ Solutio.

h

efl omnis homo.Ex quibus verbis S. Bern.infert;

'i';V.II*'. Refpo

ndet Afceta, duplicem effe O-

Sic hoc efi-omnis homo, ergo absque hoc nihil eflho-

mo. JNonenim clare[cit anima, tefte S. Grego- S. Greg.

muipotentiam, intrinfecam, quze velut proprie-

tas ex ipfanatura fecundum noftrum modum

rio, fulgore aterna pulchritudinir, nifi priur hicl. 13. mot.

i Luc' 00220

arjeríit in officina charitatis.Hiuc re&te S. Au-*: !5*

loquendi emanat, & hzec recte foli Deo con-

guftinus , ad. Deum, inquit, non pedibus . licet.

venire dicitur. Etextrin[ecaim, quze ratione a-

