ienda obfervare fpecialiter

que intrateipfumconfidera , quo, ut tibi bene-

debeat. -

faceret, fefe recepit. Denique quam poteris

Refponfo. —

lm

intime & amiciffimeeum excipe, & tracta ita-

XXXVII. Refpondet Afceta, ut confilium

que te gere, ut ex omnibus actionibus tuis

fuum facilius intelligatur, fequentes do&trinas

evidenter appareat, & cognofcatur Deum,

cceli in te commorari.

.

bene obfervandas effe. Prima eft, utf£nis ge-

neralium confeffionum bene intelligatur, qui

"Thom.

XXXIV. Septimus Aphorif

n

nus ePc Opor-

quidem triplex eft potiffimum. Primus eft , ut,

Kemp.

tet, ut non folumte przepares ad devotionem

fi quidin fuperioribus confeffionibus , vel cir-

l. 4. c, 12.

ante communionem , fed utetiam te follicite

E

/

ca dolorem , velipfam accuíationem , vel pro-

confervesin ea poftfacramenti perceptionem.

pofitum omiffum, vel non accurate fatis per-

Nec minor cuftodia poftexigitur, quam devo-

actum eít, per ejusmodi confeffionem com-

ta praeparatio, ad majorem gratiam confe-

penfetur. Secundus eft, utper accuratiorem

quendam. Et eo quippe quis valde indifpofi-

ejusmodi difcuífionem — confcientize plenior

tus redditur, fi ftatim fuerit nimis effufus ad

certiorque fui ipfius , acftatus animze fuze, no-

exteriorafolatia. Caveamultiloquio, mane

titiaacquiratur. Tertius & przecipuus eft , ut,

infecreto, & fruere Deotuo: ipfum enim ha-

dum univerfa peccata in uno quafi cumulo

bes, quem totus mundus tibi auferre non pot-

confpiciuntur,poenitens ad majorem dolorem,

eft. Ego fum, cuitetotum dare debes ; ita ut

confufionem, fatisfaciendi ftudium , feryorem

jam ultra non inte, fed in me, a

.

bsque omni fol-

acamorem ftimuletur, ficque & ipfe cum fan-

licitudine vivas.

&a Maria Magdalena , advertens, tam multa

.XXXV. O&tavus & ultimus Aphorifmus eft:

peccata fibi remiffa e:

tum.

Ife ; incipia't diligere mul-

Qui legitime praeparatus eft, habebit femper

Frató

bonam voluntatem, & piam intentionem com-

XXXVIIL. Secunda do&rina eft, & utili-

lol p

municandi, & fic non carebit fru&tu facra-

tas quoque generalium confeíffionum recte co-

100,

menti. Poteftenimquilibet devotusomni die,

2b

gnofcatur, quam quidam tantam effe, ait S.

& omni hora ad fpiritualem Chrifti commu-

Paulus Barry , ut fateatur, fe pro ufu, quem

nionem falubriter & fine prohibitione accede-

earum rerum habuit , teitari poffe, fe animas

re. Porro hzec communio fpiritualis fic com-

reperille poft confeffionem taslem tam quietas

mode peragi poffet: O mi amantiffime Jefu,

ac contentas, & in talibus vitze melioris de-

credo firmiffime, te in hoc facramento , quo-

cretis , ut ipfi lachrymas elicerent folatii te-

ad corpus &animam, quoad divinitatem &

ftes, tacitumque fenfum ingererent , fore fe

humanitatem, latere, atqueadeoomni poffi-

feliciffimum, fi vel femel talem confeffionem

biliaffe&u fubmiffionis & reverentize adoro &

pati fru&u fimilibusque. affe&ibus peragere

*

*

»

-

Yenerorte.

Spero quoquein infinita miferi-

poffet. Addit preeterea f

.Bur.;- :

cordia tua, quod, ficut hoc facramentum

e noviffe virum , qui , Paul

pofteaquam fimilem de tota vita , non optimery in Ha-

cum charitate inftituifti, ita ad fru&um quo-

traducta, confeffionem inftituiffet, ad quam fe

pioph.

que illius participandum me benigniffime fis

magno ftudio diligentiaque(uti rei momentum

differt,

admiffurus. Diligo quoque te ex toto corde

exigit) praeparaverat, dicere erat folitus:

mat. 2,

die,

meo, & araentius diligere defidero, ideoque

Montem videri fibifüis ab humeris femotum,

fumme doleo de omnibus peccatis meis, &

neque quinquaginta annorum fpatio, quos in

metibi corporaliter unire in hoc facramento

omni deliciarum genere tranfegerat, fe tanta

impenfe cupio, fed quia non.füm dignus, ut

voluptate, atque animi lztitia fuiffe perfa-

intres realiter fuþ te&um meum , humillime

füm , quantam illi ifta fuorum peccatorum

Kkk 3

exonee

Bibliothece Manualis: Concionatoric.

446

exoneratio attuliffet. Hanc autem fpiriius

cruciant; quae te in divino fervitio maxitne

tranquillitatem illico confequuntur ferventia

przepediunt & morantur ; & quze opinione tua

eft vitiorum tuorum origo. lta fufficientem

defideria Deum amandi, & aliam meliorem-

ue vitz€ rationem inftituendiB.Maria Veneta

accipiet tui notitiam Pater fpirituslis , maxi-

puella nobilis fuerat, ut quze maxime, tum

me fi eo ordinarie uteris, ut nulla futura fit

ante, tum in matrimonio debita vanitati. Ac-

neceffitas aperiendi peccata , quae confeffione

cidit, uz marito abfente , & bellis detento, fta-

generali aliquando expiafti. Tertio, fialiquid

tuerit audiendis concionibus temperare tae-

occurrit , quod nunquam es confeffa , id ipfum

confeffario fignifica , utte circa id interroget,

dium & mororem fuum ; quodipfi plurimum

imo fummum profuit: Nam ita tactus eft illius

fiopuseft. Quarto, multo magis mature de-

animus, utomnino decrevit vanitati fuze va-

clarandum eft, fi fortein confeffione particu-

ledicere, feque feria confelfione generali ex-

lari peccatum aliquod filentio preffiffes, five

piare, quod & fecittam generofe , talique pro-

ex verecundia, five alia quacunque ratione

id accidiffet. Hoc enim cafu confeffarius at-

pofito, ut a confeffione domum regreffa , con-

- Ícenderit in fuperiorem sedium partem , ubi

tentior ad fingula, ut te juvet , & fatisfaciat

.uniones, catenulas, annulos , fpecula, czetera-

confeífionibus , quze potuerunt eífe vitiofze &

jinutiles. Quinto, fi confeffario nondum in-

que vanitatis & fuperbize inftrumenta ita dif-

fregit, utufuiamplius effe non poffent: cum-

notuifti, conditio & ftatus vitze tuze manife-

que mater , quzefortuito accefferat, eum mun-

ftandus eft ; fi enim in fzeculoes, unde fciet te

effe matrimonio copulatam. aut adhuc libe-

dum muliebrem fororibus , donec adolefce-

rent, fervandum fuiffe , affirmaret. Ah ! inquit,

ram ? fi in ordine Religiofo, unde conjecta-

forores meze plus nimio iis affluent ; quod e-

bit , profeffane fis, annon ? An vis iftud onus

illi incumbere, ut quotiescunque aperis pec-

gi, feci eo inflituto, ut mihiomnem occafio-

nem przefcinderem repetundarum mearum

catum aliquod contra votum admiffum, te

vanitatum, & primum gradum ferize conver-

continuo percunc&tetur , an novitia fis, an ve-

fionis meze & fanctitatis, ad quam contendo,

;

rofeceris profeffionem ? quo fieri etiam necef-

folidarem.

fe foretin quibusdam aliis peccatis, quze fpe-

cie differunt, gravioraque funtin uno aliquo,

XXXIX. Tertia do&trina eft,fimilem confef-

fionemgeneralem atota vita non eífe facien-

quam inazlio, ob adjunctam obligationem.

Sexto peccatis tuis etiam venialibus adjice

dam, nifi vel ratio Congregationis, aut Religio-

numerum , quantum fieri potefít , uttanto ma-

fiftatus initi , vel fpecialis quidaminternus in-

ftin&tus , vel tempusaliquod fpeciale, v. g. fin-

gis erubefcas, fi modo numerus frequens eft.

Septimo explica te inomni matería verbis de-

gulare Jubilzeum, aut fatalis morbus id requi-

centibus , honeftisque , ut caftze autres confef-

rat. Poftea vero, ubi femel ejusmodi genera-

lem confeífionem accurate fecerint, eorundem

farii offendi non polfint, aut fuggeri imagina-

tiones impurze; utere tamen talibus, ut per-

peccatorum memoriam deponentes , annuam

fe&e intelligat. Octavo, perfice denique tanta

vel femeftrem ab ultima confeffione faciant.

Imo duobusgeneribus hominum omnino fua-

animi tui fatisfactione hanc confeífionem, ut

poft abfolutionem ; paratiífima effes mortem

dendas aut permittendas effe confeffiones hu-

fubire, fi Deus ita ftatueret. Uno verbo, ita

$usmod!. Primum eft fcrapuloforum, utpote

perage omnia, quafi poftremum in vita tua

j

quibus ejusmodi confeífioadeo non medetur ,

confiteris.

ut potius fit tormentum periculofumque prze-

XLI. Quinta do&trina eft, ut poft confeffio-

cipitium. Alterum genus eorum eft, qui tur-

nem talem femel fa&am, peccatorum, quan-

pem & fzedam inter libidines vitam traxere;

tum fieri poteft , oblivifcatur, etfinon memine-

nam his quoque commemoratio ac recordatio

vite przeteritze valde periculofa eft; timendum

rit,fe omnes circumflantias accurate explicaf-

fe; nam non meminiíTe, non eft rationabilis

' quippe, nefub fpecie pietatis ac devotionis

caufa dubitandi, ut doCliffimi Theologi fenti-

Daemon eos in veteres impudicitize laqueos

unt, eum nec aliorum noftrorum factorum o-

involvat,ita, ut communiter fatius, fit, ut per-

mnium femper meminerimus. Neetiam ob fa-

atcta femel feria harum rerum confeffione, non

cultatem hanc negatam angatur , oftendat ei-

amplius meminerint, neque loquantur de il-

lis, nifi generatim & cum horrore deteftatio-

dem,quam fecure poffitomittere talium pecca-

torum confeífionem, cum imprimis Authores

neque, utiamovendisfordibus abftinemus. -

obatiffimi, in fpecie vero Layman,Navarrus,

N

". XL.Quartadoctrina, eft, ut üQuidem con-

edina,Saa,Henriquez,Conink doceantjd fa-

feffionem vela tota vita, vel faltem ab ultima

cereeam poffe, & debere. Deinde vero dubium

in confcientia fcrupulofa fit. apud alios certi-

generali facere a, confeffario permittatur, mo-

Ra s ERa

Barryl.c, dum, quem citatus Barry fuadet, obferves.

tudo moralis. Ettandem etiamfi aliquam cir-

Primo itaque confeffionis exordio accufa te de

cumftantiam non fuiffet confeffa , nonteneatur

cum tantofüo damno omnimodam confeffio-

iis, qu?e ab ultima particulari commififti , tam

adconfufionem peculiarem,tum ad evitandam

nis integritatem procurare, utpote a qua mi-

aliquorum aftutiam , qui fub terminis genera-

nores faepe difficultates excufant, ut Conink

libus peccatorum alias confefforum fuaviter

2.2. p.2. d.7.n.68. cum aliis notat. Imo doGri- Blofius ia

infinuant ea , quze paucis ante diebus patrave-

nam Tauleri femper ob oculos habeat dicen- Confolat.

tis: Eorum,qui confeffiones audiunt , poteftati Pvfill.

re: quo modo confeffariis occafionem przefcin-

& authoritati fides adhibenda eft, ficut & ver-

dunt, numerum & fpeciem indagandi, quod

— tamenforfitanres exigeret. Secundo, dic de-

bis Dotninicis, quibus ait: Qworum remife-

vitis peccata, vemittuutur eis, C? quacunque

indeea, quae potifimum oonfcientiam tuam

»

Jolve«

Timlus XXXI Confelium.

447

Jolvevitzs fuper tervam ,erutt /oluta €? incalis.

filium füum & judiciura circa hanc materiam

Inveritate dico, chariffimi, ubi quis peccata

ei manife(tet,tria prius bene apprehendenda

fuariteconfeffus , adhuc remoríum ex iisdem

effe. Primum eft,triplicem ob finem preeci-

in confcientia patitur , multo melius fecerit , fi

pue Congregationes inftitui; nempe ut fub

hac in parte Deo confitendo, & fidem virtuti

certi Patroni tutela ac Patrocinio fecuriores

confeflionis adhibendo,eadem denuo non con-

;;

fint a temporali & zeterno interitu; deinde ut

fiteatur, quam fi iteretconfeffionem ; oportet

per certas leges & varia pietatis oflicia in iis-

enim divinze pollicitationi, & ipfi Deo confi-

dem praefcripta ad vitam melius inftituendam

dere.

Quod dum facithomo, habetillum ve-

Sodales inducantur; & tandem mutuis ex-

yacem, credens haud dubie fervaturum,

n

emplis & auxiliis - di

l

:

ei inabfolutione promifit.

:

«q,uod

monftrent.

| e&iqnem mufuam dg—

*

XLII. His fuppofitis, fuadet Afce

ta,ut Cä.—

XLV. Secundum eft, omnes fere Congre-

tharina quoad hanc materiam fibi adhortatio-

gationes in hoc convenire, quod indulgen-

nem S. Francifci Salefii applicet, fic loquen-

tiam plenariam iningreffu & more, & prima-

tis: Hoc unum porro, chariffima Philothea,

rio feu Titulari Fefto Sodalitatis, habeant; iu

hicte rogo, neulloinani timore turberis aut

hoc tamen differre, quod fpeciales quando-

anxieris.

Scorpio, quis nos ferit, venena-

que fines ( v.g. impetrationem felicis mortis,

tus eft ; atin oleum liquatus, praeftans eftad-

aut celerem liberationem e purgatorio ) ad-

verfüs proprium vitus , & aculeum antidotum

jun&os, & variasad hocindulgentias concef-

ac remedium.

fas , habeant.

Peccatum non aliter probro-

fum ac infame eft, nifi, dum admittitur; at in

— XLVL. Tertium eft , quod ficut peridem je-

confeffionem ac poenitentiam jam converfum

junium triplici obligationi ( v. g. jejunandi

honorabileac falutare eft. Contritio quippe

propter votum, vigiliam , quatuor tempora )

ac confelífio tam funt falutares, tamque bene

fatisfacere poffüm ; ita per easdem preces ( fi

redolentes , ut peccati turpitudinem eradant,

non pro certis períonis vivis aut defun&tis of-

& illius foetorem tollant.

Simon Pharifzeus

ferri ex Legum praefcripto debeant) fatistieri

Mariam Magdalenam dicebat effe peccatri-

queat pluribus obligationibus variarum Con-

cem; at non fic Salvator, nec jam de com-

gregationum fimiles preces exigentium ; hinc

miífis peccatis, fed tantum de unguento, quod

fiquis Rofarium quotidie recitare folitus fit,

effundit, deque magnitudine charitatis ejus,

poterit per hoc fatisfacere omnibus Congre-

loquitur.

Si vere humiles fimus, Philothea,

gationibus non plus, quam feptem vel quin-

infinite nobis peccatum difplicebit, quodDeus

que Pater & Avequotidie recitata exigenti-

per ipfum offendatur; at ejusdem accufatio

bus, cum totidem preces in Rofario contine-

fuavis nobis eritac jucunda, quod Deushono-

antur. Quodfi vero ejusmodi preces etiam

retur.

Alleviamentum quoddam in morbo

ob juftum impedimentum recitari non queant,

eft, malum, quo premeris, medico minutim

poteritiisdem per al'a opera, quze tunc ex ob-

detegere & aperire.

Cum ergo ante Patrem

edientia & voluntate Dei prae manibus habe-

tuum fpiritualem veneris, in monte te Calva-

antur, maxime per dolores , & moleftias mor-

xiv agere & fub Jefu Chrifti crucifixi pedibus

borum, precum loco oblata, fatisfieri; cum

conífiftere , fingito , cujus pretiofus fanguis un-

enim melior gratiorque Deo fit obedientia,

dequaque eflluit, & exuberat, ut teab omni-

quam victimze & orationes, dubitari non de-

bus iniquitatibus tuis emundet aclavet. Nam

bet, quin per ejusmodi obedientiam precum

tametfiipfiffimus Salvatoris Jefu fanguis non

loco oblatam abunde Congregationibus cer-

fit, efttamen fanguinis ejus effufi meritum,

tas preces praefcribentibus fatisfiat.

qui poenitentes circum confeffionalia abun-

XLVIT. His füppofitis fuadet Afceta, ut,

dantiffime irrigat, lavat & refpergit. Bene igi-

cum primum & fecundum. finem, ob quos

tur ac fincere cor tuum aperi , ut fic peccata

Congregationes inftitutas effe fupra dictum

per confeffionem eodem egredi facias: nam

eft, fcilicet cultum San&orum, & piorum

quantum illa egredientur, tantum pretiofum

operum exercitium etiam extra Corgrega-

paffionis divinze meritum illuc fübin

tiones obtinere queat, in eas potiffimum

grediäf

tur, quo benedictioneid repleat.

Congregationes infcribi fe curet, in quibus

tertium finem , fcilicet auxilia ad felicem

CONSILIUM VII..-

mortem , & fcelerem liberationem e purga-

Circa Congregationes ineundas,

torio, faciliusaffequi queat, quales v.g. funt,

Petzitio.

Congregatio horarias ut vocant, pro morien-

tibus; & alia noviffime pro defuntctis inftitu-

XLIII. Chriftiana audiens , multas ex coze-

taneis fuis in fex,feptem, aut plures congre-

ta, in qua qui horam defignatam orationi im-

pendit, animam ea hora mortuam liberare

gationes infcriptas fuiffe, defiderat quidem

queat. Item quae duoSacra quotannis legen-

earum exemplumimitari , fed , quia difficulter

tot, tamque diverías leges obfervare videtur

da, aut procuranda przefcribit.

Item Con-

gregatio Jefu, Marize & Jofeph, Monachii in

poffe, confilium petitab Afceta, fcireque cu-

Hofpitali S. Jofephi inftituta, in qua omnes

ff ii

pit;an & quibus Con

vll

dare fuadeat?

gregationibus nomen

Sodales, quamprimum aliquis ex Sodalibns

l.

moritur, ab eo momento omnia opera bona

Refpomnjro.

per viginti quatuorlequentes horas facienda

pro -defun&o/orare, & , ut fructuofa illi

fiant.

XLIV. Refpondet nykAfceta, antequam con-

Has

Bibliothec Manualis Concionatoria.

443

[5

Chriftiani funt cruciani, non pro-

Has ternas precatiuncul

as quotidie mane &

gnum Dei.

bentur: Benedi

&i fint Jefus,

pter hanc vitam vocati , fed

futuram. Ne ita- Hab. 12.

rov. 3.

vefperi recitare ju

um immittit Deus,

S. Leofer

Maria, jofeph, q:

übus fuminas pro acceptis

quea viadeclinemus , fren

ago. Be-

ne vero recto tramite currer

e definamus , cal-

7.de E-

hacnoce (autdie) beneficiis gratias

car addit, tribulationes,

flagellaus omuem fÉ

piph.

nedi&ti &c. quorum amore vehementer doleo

ii sls Ed

liums quem vectpit.

Et quantum , quaefo. (

,Df)m.

de peccatis

meis, eaque firmiter devitare pro-

Leonis Pap?e h2zec ver

ba funt) quantwm nos b

[/ d

pono. Bene

di&ifint &c.ad quorum honorem

hac die facienda offero , ut defun-

suiles , quautum oportet effó. patientes.

Qui f

omnia opera

Jabovis incidimus , uunquam niff nofiro me-

&is quidem requiem , vivis v

ero gratiam bene

quid

f

vivendi & moriendiimpetrem.

Proeterea et-

vitoj

«

uffinemus?Nuuc ficut filius flagcllanti pa-

tri ob delictum aut cae

denti ferulze non iraíci-

iam adinitium cujusque menfis indulgentiam

n&is applicabilem , pro Sodali-

tur, non conqueritur de illata injuria, bene

aliquam defu

confcius fetale quid promeruiffe, nec defperat

buspt

iori men

fe defun&is tranfcribere juben-

tur.

Proeter has Congregationes, quze facile

depaterna gratia impofterum,cui reconcilian-

Go manus exofculatur, & veniam petit: ita &

omnes fufcipi po

terunt, una vel altera eligi

csindulgenti

as , ut alia fimi-

nos, dum vapulamus a Domino, ex ejus gratia

poterit, quae plur

ce

nos pcenitentes excidiffe neutiqu

am putemus,

lia privilegia con

ffa habet , quales funt Con-

regatio Rofarii,

S. Francifci, S. Monicae,Car-

quin gratias pro paterna correctione humilli-

mas agamus; non Deum injuria afficiamus,

melitarum feu Scapu

laris, velinfubfidiumDe-

fünctorum,

vel Chrifti agonizantis , inftitute ;

dum nobis damna inferuntur , non ira/camur,

le-

non vindictam animo concipiamus, nec homi-

iodonon plures eligantur, quam ut earum

ges, perpenfa virium & negotiorum quantita-

nes quafiautores refpiciamus , fed Dei juftiffi-

1 plerisque

mo judiciohas nobisafllictiones immitti cre-

teobfervari facile queant ; cum enin

enumeratis his Congregationibus m

ulta & ei-

damus , quihujosmodi hominibus ceu inftru-

ia habe-

mentis utitur.. Quod fi omnino in ipfis aliqua

ficacia ad falutem affecurandam med

condolentes nequi-

antur, preeftatunam velalteram duntaxateli-

"

effet malitia, magis eorum

tive , quam noftrae injuriae,

D

adexemplum Chri-

gere,

&legumillius accurata obfervatione tan-

atev 1gnofce ilis.

( Quod

forum fav

orum participem fe facere, quam

fti,ingemifcamus: /

S.Anfelm.

Chrifti exemplum admirans S. Anfelmus,

erm. de

:

inultas aiï'umendoq, -leges'.fimul & favores ne-

inter alia tandem in hzec verba erumpit:

r

/

paffion,

g "iggre.

CONSILIUM IX. .

verbum magne patrentie

dHapna lezitatis!

Dom.

dulcedinis Vmnagni amoris !

C? indicibilis

ulationes perferendas.

magnæ-

'Circa trib

j

charitatis| Ecceentm , no

a fuam veputat inju-

Petitzo.

qriam , nonfentit contume

f

jas , non oblivifcitur

"UXLVIII. Achatius in medio tribulat

iondm

Puspatitur, cotm-

snifeveri ,fed ipfis potzus , a qui

mari fefe dep

rehendens , ita ut vindi&ze ftimu-

patitur ; a quibus vulneratur ,

ipfe snedetur, vi-

lis agitetu

el pufillanimitatis , fi non defpe-

-

dituv , ovat pro

Gibus obruatur, totus anxius Aíce-

£am procurat , €? a quibus occ:

rationisflu

eis , &* mon petit ulisonem & c. ) Memores pro

tam accedit, tu

m proconfilio , tum pro confo-

nofira interim confolatione tot Patriarcha-

latione, ut omn

ia pro gloria Dei, anim2eque

.rum,ProphetarumfApgiiolorum,Martyrum &

fue falute, nec non cum mer

itorum cumulo

aliorum SS. virorum qui omnes, quo cbariores

t.

Tupportare valea

Deo,eo magis in tribulationum & affli&ionum

Refponfi

0. !

XLIX. Afceta, antequam

Achatio cdnüliufn

piftrino exerciti. Nonne Jacob fuas paffus eft

miferias ; Nonne David vexationum cribro

fuum impertiatur , ei

dem in memoriam revo-

hinc indeagitatus adfrugem rediit? nimirum

lum nimirum culpze, &

cat,duo effe mala, ma

Propheta dicente , vexatio dat iünlelle&um.

L

malum poen

3e. Malum

culpae peccatum eft, &

as,füb jugo hoc fudarunt?

hoc nullo mo

do Deo attribui poteft, quippe

Nonnelfaias, Jerem!

Quid dicam amplius , quotquot Chrifii veftig'a

Jac. 1. v.

qui iztentator malort

un eft , ipfe autesm nemuem

in NovoTeftamento unquam preffius inftitere,

H

tentat &c. Malum poen

ze oritur a malo culpze,

.

hiomnes inifere afllicti, tribulati, preffi, perfe-

& hocinfligitur a

Deo,tumi

n peenam peccati,

cuti, contemtui habiti , verberati, relegati , oc-

ftorum. Hinc per Amos

tum in probationem ju

uod Domi-

cifi, nec fuit qui, nifi certando, coronam de-

fAmos 3.

teftatur : Sderitanalum 25 cäfuitrztef 4

portaverit. Cum autem-

i

v. O0

ais non fecerit?

H

älorum «

ä

Solamen wiiferis , foci

os babuiffé m

L. Hispo

itis

& bene intellle—&is fuadeo, ut

miror & vere miror,te crucem tuam aegre

de peccatis q

uidem ferio doleas, propter im-

M

adeoferre. Cumtamen, D. Pauloaffirmante,Rom.c.8« '

*

]

miffas tamen

a Domino in peccati poenam pla-

oues bujus temporis a

efperes , quin in omni adverfi-

INon funt condigna pafft

bitur in nobzs. Au-

:|

]

i

gas neutiquam d

voluntatem fisrefignatus , ab

futuramgloriam , qua vevela

tatetotus in Dei

mum Regum, ita te hortantem:

ipfo omnia patienter fufcipiens,

& dicens cum

di fapientiffi

f

vel cum ipfo

Difciplimmam

Dosauini , fili tite , ue abjicias , nec Prov. g.

job.t9. V- 30

b: AManus Domini tetigit te5

deficias , cum a

beo corripievis. Quem enim d:lr-. V- A

alo / "6

]vatorenoftro: Sz poffibile eff , tvonufeat a Te

ficut ego volo , fe

it Dominus, corvipit C — quaft

peiter 12 filio

Matth.26. calhix zffe , verumtamtma 9on

complacet f&

i, Apprime ad rem plane eft, quod

In quo docet , juxta S. Auguftinum,

San&tus Virolim fcripto reliquit:

S.Auguft. //cttt t* vis.

Dumenam voluntati divine fubjici

nefcio quis

de con-

veluntatem

Quid times tollere crucem , pev gnami itur

ad ve-

fenf. Ev7 de]eye, Quodfi

Chriftus dixit: De/cezdi de ce-

utatem Tieasm , /2;:1 volun-

gnum ;

Iu crucefalus, im cvuce vita, 1n cruce

ang. 3. , nog uf faciam volu

protetlio ab boffi

bus, in cruce infufto fperue

ïo?m. 6. tatem ejus , qui mifit

ime ; quanto zequiori jure

homo divinze volunta

ti & ordirationi fefe füb-

uavitatis, ia cruce robur mentis , 4 cruce ga-

Dei voluntas, utho-

$, in

A&. 14. jicere dece

t2 Eft autem

dium [piritus, fn eruce fumma virtuti

cruce

Yv. 2X

tribulationes ingrediatur in xe-

mo per varias

r|

Titulus XXXII. Conflium.

449

ib

evuce perfetlio fantlitatis. . Non eff falus ami-

tibus mieis nouitiveuit tam efficax siedium,quam

t

meo, necjpes vita etevna, uift 22 cruce.

Tolle

vulneva & paífronem Chriffi; Imo &ipfe Chri-

La

ftus difcipulos fuos hocbalfamo unxit, quando

üeb. :

evgo crucem tuam, C? Jequere Jefum, €» ibis in

uph

vitam eternam. Prace[ft ipfe bajulans fibi cru-

dixit: $2 mundus vosodit, /citote, guia tne prio- Jo. 15.

cem,€7 mortuus efl pro tein cruce,ut G tutuatn

vet vobis odio babuit. In fexta, suemoria bene- V- 18

)f)m'

portes crucem, €? tuoriaffedles incvuce. Quia i

placiti & voluntatis diving , quod balfamum

S. David ufurpavit, dum dixit: 7Zvz/ulatzo €7?

commortuus fueris,etiam cum illo pariter vives.

Et fifocius fueris penie, eris C? glorie.

augufHa inveneruntine : snandata tua seditatio Pt, £18.

IL. Quiatamen non prohibitum eft, licitis

34e26/?. Undehortatur Afceta, ut prompta hi-

mediis uti, ad tribulationes tales vel omnino

larique mente omnes femper animi moleftias

avertendas, vel certelevius ferendas, ideo hor-

& anxietates, omnes corporis labores & in-

tatur Afceta,ut AchatiusDomicellas imitetur,

commoditates haudaliter a clementiffimoDeo

acceptet, quam fi de paterna manu ipfius fuas

quze aífiduo fecum Myrothecia (Balfambüfch-

lein)portant,quibus in deliquio fe aut alios un-

in manus eas collocari, propriis oculis cerne«

gant, & confortent ; itaipfe de fpirituali myro-

ret. Offerat fe infuper gerrerofo animo ad plu-

thecio fex ciftulas, feu motiva ad patientiam

ra, gravioraque pro eo toleranda. Eidemque

divinze clementize fupplicet humillime, ut exi-

excitantia continentes provideat ; in quarum

primaciftula suemoria iuferzi contineatur, quo

lem & indignam tolerantiam fuam, cum acer-

balfamo fe S. Francifcus Borgia ad omnia iti-

biffima, pretiofiffimaque fua paffione unitam,

nerum incommoda & moleftias patienter fe-

ratam, gratamque habere dignetur. Imploret

rendas animavit. In fecunda ciftula zzemoria

etiam illorum Divorum ad hoc fubfidium, qui

celeffium gaudiorum , quo balfamo Mater Ma-

cruciatus zerumnasque in vita perpeffi maxi-

mas funt ; atque ut hzec omnia facilius exequa-

chabzeorum filium fuum roboravit dicens: e-

£, nate, ut ad/picias ad celum &i'c. ita fiet , ut

tur, indubitatum fitipfi, quod durantibus aflli-

gon timeas caruificem ifdum. In tertia, muemor?a

Gionibus, defolationibus , & czeteris animi fa-

gribulationum, quas [aculares ex nece[frtate, vel

ftidiis a divina gratia, ejusque confortatione

nunquam deftituamur, prout earum temporis-

fpe lucvi tervenipatiuutur , fic enim dicere fibi

poterit: Potueruzt ifHi 5 iffi (& quidem ex ne-

queratio exigit: neque opera noftra, in'quibus

Anfdm,

ceffitate, vel exigui przemii fpe) &7' tu zoz pote-

pie tunc exercemur, minus divinze bonitati

em, d

grata accidant, etfi magna animi cum repus

alliot,

zis cum auxilio divino, & ob inexplicabile

)orn,

proemium cceleftis & aeternze glorize ? In quar-

gnantia, ariditate, tarditateque peragantur.

ta merioria eorum , que Martyreis paffi funt ,

- IlII. Denique ut modum perfectiffimum pa«

dbalfamum obtulit ThomasKempenfis in

tiendi etiam fciat Achatius, narrat eidem Af-

quo

PDer

fona Chrifti ficloquens: Quide/?, quod /Jo-

ceta; quod olim S.HerricoSufoni Chriftus cru-

quevis, filz

? ceffà conqueris confidevata mea, e»

cifixus apparuerit cum fex alis, quarum duze

aliorum Sauétorum pa[frone s

Noudum usque ad

tegentes pedes habebant infcriptionem: Fer

zvibulationes patiemter. Duse manus tegen-

Janguinem vefHtifet.

Parum eff, quod tupateris,

àu comparatzone eovuti,

quitammultapaff fuat,

tes: Fer crucem libenter. Duse ad volandum

zam fovtiter teutati , tam graviter tribulati,

expanfze cum infcripfgpne: Fer crucetn ficut

Chriffus, id eft, hilariter & conftanter. Qui-

tam multipliciter probati, ? evercitati. Opor-

2et le igitur aliorum gravioraad meutem reda-

bus fat:clare tres gradus perfectze patientize

cere , ut levius fevas tuaminzma. ln quinta re-

expreffit; quos fi obfervare ftuderit Acha-

tius, non modicum ei robur& folatiu

t

eritur zemoria lafftouis Coriffi, de quo balfa-

det Aíceta.

m fgon—

mo dixit S.Augufünus: Juormmibus adverfita-

1

äüääääääääääüäääääääääääääääää

EHIRIHEAE OH

TITULUS XXXII.

CONSOLATIO.

illa eft, :»;luä quis feipfum ; hzec, qua quis

.

alium confolatur.

QUOAD ESSENTIAM.

III. Dividitur in zezerzam & exterztam : ia

Definitio.

eft, quae a propria confcientia, & virtutibus

ac meritis percipitur; iíta eft, quae extra fe

ex rebus creatis emendicatur.

4

Pc-mediun:l quoddar;l ad fuum veï alterius

E

animum excitandum vel recreandum a

IV. Dividitur quoque in Jþz'rz'tualefä &

J . 2*

confolante ordinatum ; Neque enim ali-

corporalem 5 illa eft, quae ex obje&is fpiri-

U

qui recte doloris levamen definierunt , cum

tualibus hauritur; ifta, qus&e ex rebus ap-

fzepealiquae confolationes immittantur a Deo,

petitui fenfitivo gratis colligitur.

S. Igna-

nulla triftitia vel dolore fuppofito.

tius Loyola in regula tertia ad fpiritus

cognofcendos ait,

quod Ífpiritualis con-

Divifo.

IL Dividitur 1. in propriam, & alieuam;

folatio tunc eífe nofcitur ,

quàndo per

l

inter-

&. £. Mn.'Bül. Ma(f. Jom. £.

459

Bibliothece Manualis 'Concz'omtoriæ

g

internam quandam motionem anima exarde-

TII. Facilior erit cöhfolatio, fi inter flagella,Idem in

fcit inamorem fui Creatoris, nec jam creatu-

qu:e patimur, quze fecimus, ad memoriam de- Regiftro.

ram ullam, nifi propter ipfum poteft diligere.

li&tarevocemus, atque haec non jam flagella,

fed dona effeconfpicimus, fi, quze carnis dele-

(jid.

Item lzetitia omnis ad ftudium falutis, quie-

tem & pacem cum Deo habendaim incitare

N

étatione peccamus, carnis dolore purgamus.

folita.

i

V. Dividitur deniQuein

vationalem & /än/z'.

$. IV

|Pilem:ila eft, quze tota intra rationem con-

EX LIBELLO DE IMITATIONE

fiftit; ifta, quze et

ium ipfo corpore fenfibili-

CHRISTI.

ter percipitur.

"'l.'gn C. 90

L]

T. No

n eft grave, humanum contemnere fo-

1567

$

1.

&

latium, cum adeft divinum. Magnum "

$;

eft, & valdemagnum, tam humano, quam di-

EX S. SCRIPTURA.

vino poffe carere folatio, & pro honore Dei li-

bil

:

Coufolatioues celeffes.

benter exilium cordis velle fuftinere.

2. Cor. T.

nedictus Deus, & Pater Domini noftri

II. Verus amator Chrifti, & ftudiofus fecta- Ibid, S.3.

V. 3'

I Be

tor virtutum; non cadit fuper confolationes,

Jefu Chrifti, Pater mifericordiarum, &

Deus totius confolationis.

nec quzrit tales fenfibiles dulcedines, fed ma-

,

Pf.03.v

II. Secundum multitudinem dalorum meo-

is fortes exercitationes, & pro Chrifto duros

15655

19

i

uftinere labores.

M

rum in corde meo, confolationes tuze lzetifi-

TII. Cum igitur fpiritualis aDeo confolatio Ibid. S. 4-

caverunt animam meam.

Jer. 31.

IIL. Convertam lu&um eorum in gau-

datur, cum gratiarum aGCioneaccipe eam, fed

v. I5

dium, & confolabor eos,. & leetificabo a do-

Dei munus intellige effe, non tuum meritum.

lore fuo.

J

Noli extolli, noli nimium gaudere, nec inani-

laia 66.

v. I2.

IV. Ad ubera mea portabimini, & fuper ge-

ter praefumere, fed efto humiliorex dono, cau-

nua blandientur vobis: quomodo ficuti Mater

tior quoque & timoratior in cuncis actibus

14 64

tuis, quoniam tranfibit hora illa, & fequetur

blanditur, ita ego confolabor vos, & in Jeru-

tentatio.

- t

falem confolabimini.

X

Ibid.

Ofee 2.

.. N. Ecce egolattaboeam, &

ciucam eam in.

.IV. Cum ablata

fuerit confolatio, non &a—

V. !4-

folitadinem, & loquar ad cor ejus.

tim defperes, fed cum humilitate & patien-

fe-

tia expectat coeleftem vifitationem , quoniam

Pf. 125.

. VL. Euntes ibant, & flebant mittentes.

v' ().

minaíua: venientes autem 'venient cum ex-

potens eft Deus ampliorem tibi red

.

on'are pon—ï

ultatione portantes manipulos füos.

folationem.

' Jj

1464

V. Solet fequentis con

folationis tentatioTbid. S. .

T.

;lfaïa 54-

V. 7'

- VH. Ad pun&um. in modico dereliqui te;.

praecedens effe fignum.

& in miferationibus magnis congregabo te,.

. Vi.Datur confolatio d

ivina, uf homo fortior Ibid. $.8.

Pfalo 650

NHI. Tranfivimus per ignem & aquam, &

V. 12:

eduxifti nos in refrigerium.

3

fitadfuftinendum adverfa. Sequitur etiam ten-

1565

IX. In umbra alarum tuarum

tatio, ne fe elevet de bono.

$l

P f-a'.- 560

fpgrabo, do-

VII. Excedunt fpirituales confolationes o- 5 2- €. xo

N.X

nec tranfeat iniquitas.

aCor.x. . X. Quoniam ficat abundantpaffiones Chri-

mnes mundi delicias, & carnis voluptates ; "" "

v. 5. € 7. fti in nobis, ita & per Chriftura abundat con-

nam oranes delicige mundanze aut vanze funt,

autturpes;fpirituales vero deliciaze folae jucun--

folatio noftra: Sicut focii paffionum. eftis, fic

eritis & confolationis. :

&*» & honeftze, ex virtutibus progenitze, & a

Deo puris mentibus infulze.

15. 6

Cozfolationes bumane.

. VIII. Deus bene facit confolationis gratiam lbid. $. 2»

T

dando: fed homo maleagit , non totum Deo

Prov.31. — Xl. Date ficeram moertentibus, & vinuim

i

[

v. 6.

his, qui amaro funt animo; bibant, & obli-

cum gratiarum a&ione retribuendo.

vifcantur egeftatis fuze, & doloris fui non re-

IX. Utilius eft f2epe & fecurius, qu

od hon;osl..:. C. 9X.

non habeat multas confolationes in hac vita,

cordentur amplius.

fecundum carnem prsecipue. Tamen quod di-

ROm. Izl

XlI. Gaudete cum gaudentibus; flete cum

YV. 15.

flentibus, idipfum invicem fentientes.

vinas non habemus, ut rarius fentimus, nos in

culpa fumus, quia compunctionem cordis non

Ix.:

S.

Il.

quzerimus, nec vanas & externas omnino ab-

m

.EX SS. PATRIBUS.

jicimus.

Tbid,

X. Cognofce te indignum divina confola-

Qualitas.

tione, fed magis dignum rnulta tribulatione.

t. Co

S.Ambr. &L

nfolatio mitis debet effe, non afpera,

XLI.Non eftin eotantuin vitze fpiritualis pro- l. 3. c. 7

L.

inl. deJo-

Co

y

quxe magis dolorem leniat, & furorem

fe&us, cum folationis habueris gratiam; fed : *

