Confeffori fcandalum , quod de illo fumpferat

Patrem. qui defun&o fuiffeta confeffionibus,

vetulaillainnocenter. Statim mittitur ad ve-

evocant, efferem magnimomenti, quàm com-

tulamillam poftulaturüsveniam, &innocen-

municatam illi velint. Sine mora prazefto fuit

tiam nihilominus oftenfürus , quod quidem eo

Pater, &aduobus illis recte ad templum , ubi

humiliter in przefentia peregrinorum implen-

viri corpus conditum erat, ducitur, datisque

te, & iliam exhortantibus ad hoc etiam aliis,

Vi

abalterotempli clavibus, bono ánimo effe ju-

illa vero remittere denegante, ad Confefforem

betur, aperireoftium, ad aram principem ac-

revertitur adolefcens, indicans duritiem mu-

cedere , & ex tabernaculo pyxidem,in qua SS.

lieris; remittiturbis, &tertioad eandem ge-

nibusflexis, & brachiis cancellat's, cunctis

Chrifti corpus alfervaretur,educere, & cum py-

xidefequi. Fecitomnia, ut jubebatur, Pater,

peregrinis ad indulgendum adolefcenti inno-

pendens animi, quem tandem res effet finem

centi exhortantibus. llla indignsta, & a dia-

habitura. llli igitur per omnia facem prelu-

bolo jam obfeffa , oblitaanimaefuse, oblita la-

centes, Patrem ad defun&i nobilis fepulch-

borum atque difcriminum:- praeteriti itineris,

rum deducunt, itaque tandem affantur: Eft

oblita facri loci, fanguinis Salvatoris, oblita

hic, mi Pater, Nobilis iftius N. fepulchrum,

illius, qui in craceibidem pendens, nontan-

quidudum vifus eft cum adverfario , pofitisini-

tam large pepercit, verum etiam ardenti cha-

micitiis, in gratiam redire , fed fecitille fi&te

ritate Patrem pro fuis crucifixoribus exoravit,

omnia , mortaleintus odium fovens : Hoc fta-

oblita divinze mifericordize atque juttitize , tan-

tuinfelicem animam ex mortali vita ad zeter-

tum memor injurize, ad indulgendum adole-

nis fuppliciis immortalem transmifit : Sacra

Ícentulo nullo modo potuit inclinari.

Nimi-

Hoftianihil dum Izefa hzeret in cadaveris fauci-

rum ad litteram in ea adimpletum fuit : Cor

bus, eam indeablatam in theca repones, & al-

durum male habebit in novifimo. O judicium fum-

mi Dei! exclamat S. Bernardinus. Otremen-

tari re(titues. 1ta fati, fepulchrum pedepulfa-

tum momento aperiunt, erecto cadaveri os a-

da juftitia divinae feveritatis! dum juvenis il-

periunt, Sacerdos inde facram Hoftiam, ut

le cum c?eteris peregrinis fufcepit Dominicum

juffus erat, integram educit, & thecs»e imponit.

Sacramentum, vetula illa a daemone jamart-

Sub Iizec deturbatum magna vi in foffam cada-

repta,in cifternam, quae quafi per viginti paffus

ver videri defiit, eo abreptum, ut eft credibile,

diftabat, abiens, veloci fe impetu przecipita-

a deemonibus, ubi jam anima torquebatur, quo

vit, & quod mirabileeft, multis circa cifternam

ante SS. Chrifli Corporis przefentia auferri

exiftentibus, ut haurirent aquam, fatis de par-

prohibuerat. Igitur compofitio iterum fepul-

vo cifternze ore nullus de ejus przecipitio per-

Mu

chro, cum Pater recondidiffet facram pyxi-

cepit. Unde dictus San&us concludit, di-

dem, ad Collegium reducitur, iisdem conti-

cens: Difcanthic omnes anim»e duri cordis,ac

nuo przeeuntibus ad Collegii usque fores , quae

nolentes parcereinimicis, quod, ficut Jacobi z.

apertze, ut primum Patrem receperuat, duo illi

Ícriptum eft: judicium

f

qui non fecit mi[ericordiam.

ine mifericordia fit gf',

.

e

'Tiulus XLIHIL — dDilefhüo Íimicorum.

593

E2

capitisaut manus certe amittend:e in dies ex«

fpe&taret. P. Scarga pro eo tamdiu rogavit ,

L

W

EXEMPLA DOMESTICA.

donec fine omni peena dimiffus eft.

Pe

;l'i'f. Ri'

L

uterize contubernalis quidam IgnatiiLo-

IV. Leo Henricus Novitius z:edem facram Hift. Soc.

badea.l.5.

L.I

de vitae e-

iolzefuit, qui commiffa fibi pecunia Ig-

aliquando ingreffus cum plenam tumultu & - 6. n.96.

juscap. , natium defraudavit, &in eas anguftias homi-

immodeftia repetiffet, cathedram afcendit , &

nem conjecit, ut magno ftudiorum fuorum in-

fuperhis verbis: Domusmeadomus orazionis efl :

acriter intonuit: Movit ea res populum, &

commodo, quotidie mendicare cogeretur.

Huic igitur pecunize fraudatori gratiam hunc

unum praecipue, qui cum fruftra Leoni filen-

S.Bemg.

in modum lgnatius retulit. In Hifpaniam ille

tium mandaífet , tandem colaphum concio-

iD. lo, ,

nanti impegit ,

quo accepto Leo continuo

ferm. $

Lutetia decedens, dum opportunam Rhoto-

a'g' c' 40

magi navigationem exfpectat, in morbum pe-

Deo gratias agens ad pedes percufforis advol-

riculofumincidit. Qui usque adeo mitem Ig-

vitur; illamquedextram, qua colaphum ac-

natium, ac fingulari przeditum charitate efe

ceperat, ad ofculum petit.

intelligebat, utad illum defua advería valetu-

. V. Joannes Fernandius cum. Amanguzii Hi

ün Soci

dineamice fcriberet: & , quafi effet beneficioa

p.

1. l xi1-

verba ad populum faciens , falivam a Japone

n, 194

fe aliquo affettus , opemabillo fibi, auxilium-

in os conjectam excepiffet, nihil commotus,

que poítularet. Oblatam occafionem Ignatii

Strophiolum extraxit, falivam abfterfit; &

charitas avide arripuit, ut libenter fe impen-

dicere perrexit. .Quo vifo aliquis admiratus

deret, ac fuperimpenderetur ipfe, pro anima

charitatem & patientiam viri ad fidem no-

3

illius, & carbones ignis non quidem vindicd?,

ftram tranfiüt,

fed divinse charitatis, in caput ejus congere-

fitahia con- Hift. Soc,

. VI. P. Jacobus Mirocum inLu

p. 1. 112.

ret. Rhotomagum quzerendi , juvandique ho-

cioni intereffet, in qua tota focietas mire co-

n. 65.

minis caufa confeftim ireftatuit, & magna fpi-

agitabatur, caeteris multis indignatione rei

zitus alacritate, ac robore animi, tridui iter,

permotis abeuntibus ad finem usque pertti-

nudis pedibus, atqueita jeJunus percurrit, ut

tit: atqueubi przedicatorille de cathedra de-

neaquam quidem guflaret. Rothomagi debi-

fcendit, manumipfiusaccipiens demiífe oícu-

litatum hominem offendit; jacentem erigit;

latus eft.

i

confirmatumque jam , ad primos fuos illos fo-

Vil. Joannes Nunnius cum focio in Africa Hift* Soc,

cios in Hifpaniam cum litteris commendati-

a Saracenis fputis, lapidibus ,. verberibus, P- 1- l- zo.

tiis mittit, infidelitatem fuam deteftantem:

crebro petebatur , nihil tamen per hoc com- ": 9

admirantem Ignatii charitatem: gratias Deo

motus majori femper charitate eosdem com-

agentem, quod in terris vir is effet, fibique eum

ple&ebatur, ita utipfi etiam Barbari in ad-

oftendiffet, qui beneficiis maleficia ulcifcere-

N

;

tur, officio cum offenía certaret.

mirationem raperentur.

VIiI. P.Ferdinandus Crendelius

verus þler In vita

Tbid.

Il. Sed & Romzeanno 1 546. Religiofus QUi—

omnia focietatis filius , fi quando quis verbo ?*

dam eruditus, examico inimicus factus , invi-

eumlzfiffet, altero diefacrum proil

10 offeræ

diaexftimulante, graviter in Ignatium exar-

bat; fic fe ulcifcebatur.

fit, qui etiam ja&are coepit, omnes noftrae 5o-

IX. P. Pafchalius Broetus Lutetize cum fo- Hift. Soc,

cietatis homines, qui in Hifpania effent, a Per-

cio Meffores tranfiens, cum ab iis fimulator P- 2- l. 6.

piniano Hifpalim usque, igni fe traditurum:

nominaretur, aliisque convitiis & fanis appe- ""

Idque Ignatio, qui fuis verbis renunciaret, mi-

teretur; baculoinnitenstzm diu'perftitit, do-

fit. Cuilgnatius fcripto per eundem ita refpon-

nec pudorefatiati ceffarent, tum ille erigens

dit: Tu quidem, quotquot noftri in Hifpania

feíe fuavitfimeque illos intuitus , Deus, ait,

funt, cremandos te curaturum dicis: ego ve-

benigne vobis faciat filii, ac benedi." t, fimul-

roid dico, & opto, ut & tu charitate flagres,

que figno crucis fa&toillis benedixit. Permoti

& amici tui, ac neceffarii, non folum qui in

illi hac viri fan&itatead genua accidentes, fe

Hiípania, fed qui in univerfo orbe terrarum

convitiatores,illum verofancCtum praedicabant.

funt, Spiritusfan&i igne inflammentur, & ar-

X. Gemellain Emmanuele Fernandio,& Pe- Jo.Rho. I.

deant: ut perfectionis culmen adepti, divinam

tro Venufto virtus emicuit, qui florentiffimis in

1. €.5. fol,

gloriamaugeant magis, & illuftrent. Quod fi

Regionibus barbaram immanitatem experti ,

83. exetn,

quid contra me, bone Pater, habes, Judices

chriftiànve difciplinze retinentiffimi obiere. ftris,

Rom:e funt. Gubernator & Vicarius, qui nunc,

Emmanuel Tranftaganum agrum colere pri-

fürami Pontificis imperio, res noftras cogno-

mus de focietateaggreffus, dum Scortatorum

fcunt, ut fententiam deillis ferant: ad illos re-

impuras libidines altius refecat, quam impro-

feras, quaefo, antequam fententiam pronun-

borum quorundam ferret inolita confuetudo,

cient, utegofi quid debeo, folus exíolvam, &

ab iisdem (utfzepein rabiem migratlibido) E-

corpore mieo, potius fatisfaciam ( quod mihi

boram revertens obtruncatur, & femimortuus

quidem erit jucundiffimum ) quam alii, qui in

publica abjiciturin via.Inventus femimortuus,

Hifpania funt, nulla fua culpa

& de percufforibus interrogatus;indicium con-

Mpoenas indebi—

.

tas pendant.

ftanter abnuens, Jefumque ciens conquievit.

Manuícr.

III. Vilnze P. Petrus Scarga cum in platea

Hujusdeinde Reliquice poftplures annos effof-

f» , fuaviffimum odorem fpiraffe dicuntur ;

iret, famulus quidam Calvinifta equo ineum

jnve&us ingentem ei alapam inflixit, cum-

quod deillo mihi minime mirum videtur, qui

que obhanc culpam in jus vocatus fententiam

rofam, in qua cubuerat, balíamo afperfit chari-

L

Ffff.

tatis

| R.-P.KLohn." Bibl. Man. T'om. I.

Bibliotheee Manualis Concionatoriz

594

uh

tatis. At Venuftus Bibonsein Sicilia, perdito . compofito in £pe.ciem doloris vultu, ac fecre-

a

a Clerico, quem fruftra emendare tentaverat,

tum, quafi animi arcana expofiturus ,

ex-

pii laboris , amorisque pretium mortem inve-

pofcit.. Ubi foli fuere, illico abje&ta fimulatio-

ju)

ul

nit. Delituitíceleftus prope viam , qua Venu-

ne, in fauces involat, atque, ut erat viribus

fto e villa domum itereratfuturum; nec mora,

pravalens, ar&tecomprimit, utípiritum ex-

PET

infecurum, &tuncmaxime e Breviario pre-

primat. Audito collu&antium ftrepitu, advo-

r

qdä

cantem, aufunefario involat, alteque in ca-

lantibus fociis, quamvis hominem jam ha-

0

pite convulnerat: ftetitilli tantifper vita, ne

beret in poteftate Cottonus , juffis omnibus,

charitatis eximize memoria interiret. Elatus

[

quiaderant, rem occultam habere, libere ig-

[2

enimdomuma praetereuntibus , quum de par-

novit, ac dimifit; cuem violentior non flexe-

rYicida fedulo quaererent, gemina cum Chriíto

ratoratio, charitas vicit; errores enim pau-

ftar

tati

Domino non minus charitate, quam voce: Si-

lopoft exuens , illi fe falutem debere profité-

d

nite illum, inquit, ignoícat illi Deus, itaque

batur , cui vitam eripuiffe voluerat.

(

ultima homini vox fuit, quae fumma eft chari-

tatis.

1

lt

Ébidem

$. VL

hi

XI. Nonfola Martyrum certamina fuo illo

EXEMPLA PROFANA. .

exemp.

5*fanguine, ipfaque morte formidolofa cenfen-

:

te

Jud

tur; Nam etiam in paceagentibus, fzeviífimae

L De

x

gentili quodam Philofopho recenfe- Manfi ti.

(

aliquando pugnze ,

& acerrima przelia funt

tur, quod, dum ei ab impio quodam35.diíc.» -

n,4.

[ru(

commitrenda. Equidem morte ipfa ego gra-

homine colaphus in faciem impa&us fuiffet ,

"

pis

vius exiftimem, hominem longa virtutum fa-

ipfe aliud non dixerit, praeterquam, quod

ma inclytum, populisque ac principibus ve-

" magnopere conveniat homini fcire, quando

bil

fü

nerabilem , invidia inimicorum agitante per

galea armatus in publicum prodire debeat ,

calumniam traduci,ac de violata perlibidinem

hoc enim armatur genus genas & faciem

facrorum Majeftate accufari, e patria fedeab-

tuetur, & defendit,

.

ä

p

j

eu

ripi, in urbem abduci, a fidei Quzefitoribus in

II. Photio, dum innocensinjufte ab 2emu-Ibidem

carcerem dari, interrogari,actantum non tor-

lisadmortem condemnatus, calicemquo ve- " 5:

y

queri. Facilius fanguinem fündas, quam fa-

nenatum fibi oblatum accipiens, a miniftro ju-

W

hi

mam, ac nomen neglipas. His experimentis

ftitieinterrogaretur, fiquid filiofuo , prius-

probata eft Hieronymi Bondinarii virtus, fed

quam moreretur , commendatum vellet, ge-

nl |

emerfit illuftrior, fubvehente charitate. Re-

nerofiffime refpondit: Mando ei; ut oblivi-

7

].3. hi(t. tlm

i

duci ab urbe, quxe, hominis innocentia per-

Ícatur potus hujus.

n

fpe&ta, eumin fuüam fedem Mutinenfem per-

IIl De Marco Catone, pariter ab impio Ibidem.

|

u

honorifice remiferat , non modo Sereniílimi

homine nequiter percuffo, tractans Seneca,

Cafaris filiiextra urbem occurrerunt, felicem

fequens perhibet teftimonium: Marcum Ca-

|

Lv

reditum fuo & parentis nomine gratulantes,

tonem in balneo quidam percuffitimprudens,

Toidem

verum ad fe ítatim adeuntem, ad Palatii ofti-

quis enim illi Íciens faceret injuriam ? poltea

[j

um obviam cucurritipfe Caefar Dux, tota aula,

fatisfacientiCato, nonmemini, inquit, per-

& nobilitate comitatus. lbiantequam verbum

cuffum me; melius putavit, non agnofcete,

MPl

illum hincindefieret, ad Ducis pedes provol-

quam vindicare.

Í

d

vitur Hieronymus, atque, utunainpetitione

. IV. Lycurgum pariter, tefte Plutarcho , fo- Plutarch.

$Bomy, "

gratificari fibi vellet, obmxe orat; tergiver-

buftus quidam percutiens juvenis, cui nomen in Lycur.

P r de S.' '

g

Alexander, oculum ei excuffit; cumque reus

fantem (quod facile conje&aret, quid petere

: Aeuete,

3

vellet ) tandem, ut fatturum fe data fide ob-

juvenisin percuffi Lycurgi manus, utíeverum

Lt

ftringeret, perpulit. Tumille: Ego veroteper

de eofupplicium fameret, a populo configaa-

It

hanctua.*. fidem exoratum velim, ne cuiquam |

tus fuiffet, hic nequaquam indignatus, imo

j

mea catïfa irafcaris, nec calumniatoribus frau- .

eum benigze receptum, per tempus aliquod

pe

diapud teerror fit. Floc primum, hocidem

inbonorum morum diícipiina erudivit, ac poft-

a

ultimum Hieronymo detota illa calumnia, at-

modum ad theatrum revertens, reum populo

do

que judicio exinde verbum fuit, adeoque fuil,

reconfignavit, dicens: En juvenem , quem

fü

atqueirze. potens egit, ut coitionis principes,

a vobis injurium, & violentum accepi, jam

quosunus omnium optime noverat, fe per fi-

frugi & popularem vobis reftituo. Cujus ejus-

de

mulationem invifentes, quod apud Ducem

dem Origenes quoque in3. contra Celíum lib,

ü

terminis tamen nonnihilvariatis, in hzec me-

flagrantiori, quam unquamantea , gratia ute-

xetur, arcanzeque, ut olim, confeffionis arbi-

minitverba: Lycurgus, cum inditionem ac-

(l

ter effet, perhumaniter exciperet, atque diu-

cepiffet, quioculumfibiexculíferat, non mo-

ti

do illatam injuriam nil vindicavit, fed illum

tiffime cum illis fabularetur, officiisque apud

f

j

Principem juvaret.

tamdiu enixe commonefecit, quoad tandem,

i

Sbidem

XIL Gratianopoli celeberrima Chriftianze

feutad Philofophiam conferret, fuafit.

exemp. 9.

eloquentize fama concionantem Petrum Cot-

V.CumDiogenesRomanus Imperator acer- Baronius

(

tonum, atque haérefim acerrime profligantem,

rimoquodam cum Turcis inito praelio , in Sul- ann rozrz.

ü

frementibus reliquis omnibus, fed nihil in vi-

tani fuiffet poteftatem redactus , hic ipfum fuze ?- I2

rum jam tum clariffimum audentibus, inven-

proprize menfze accumbere juffum , & benevo-

:

tus eft fellularius unus, qui fe interfe&urum . Je tractatum interrogavit: quidnam obfecro

fta«

q

pollitcgetur. Adit ad illum poft qonciongm fa&qxus elles, fimeintua quitum pote

)

'te

fe

E

Titulus XLIIL — Dil&lio Inimicorum.

595

tehaberes? cui Diogenes refþondit: Multis

Nos incaufa propria competentes judices effe

)

utique te vulneribus conficerem ; ego vero,

non poffumus, non folum quia caufa propria

S

fubjunxit turca, crudelitatem tuam non imi-

eft, verum etiam quia judicium , & mens

|

tabor, veítrum namque Chriftum vobis im-

noftraabira & apetitu vindicativo conturbata

peraffe fcio , ut pacem habeatis, & injuria-

re&te judicare nefcit.

rum omnem prorfus deponatis memoriam;

IX. Carolus V. Rom. Imperatorhoininem , /Eneas *

quapropter eum amplexatus eft, fa&taque cum

qui necem fibi pararat, ad fe vocari juffit, ei- Sylvius

j

eo pace, ipfum una cum omnibus militibus.

e rebus

captivis libertati, fub conditione turcas dein-

que poft varias inillum affectus fui fignificatio-

Alphonf,

nes mille - areos donodedit, quibus nobilem

ceps amplius non moleftandi, reftituit, & Con-

filiam nuptui collocaret, illius fe mifereri di-

,;;

ftantinopolim remifit. Quia vero in hac civi-

tate infelicis przelii, captique Diogenis fama

cens , cujus filia natu grahidior domi claufa

effet; Imperatoriinfidiator gratias egit, & ad

pervulgata fuerat, Deus (ut eft verifimile) cru-

confpirationem regreffüs , nefciebam , inquit,

delem illius animum caftigare volens, Michae-

qualis Carolus effet , nunc liberalem & cle-

lem VII. inImperatoremeligi permifit ; unde

mentem Principemferire nullo modo poffum.

Andronicus exercitum Diogeni obviam míit-

tens, illum accepit captivum, & cum magno

.X. Periclesconvitiatorem fuum toto die fu- Pelec de

ofhic. Re-

* Manfti

ludibrio mulae impofitum per civitatem cir-

ftinens, noctu difcedentem cum lumine do-

as dica,

mum comitatus eft.

s

liq. 1.3.

AT,

cumduxit, ac tandem Imperator noviter ele-

e. 3. 4.

Ctus oculosei erui, & communibüstotius ple-

Xl. Pythagoras dicebat, ollze ab igne re- Apoph-

bisiufultibusexponifecit, fub quibus mifera-

motze veftigiumin ciuere non relinquendum , *

biliter occubuit. Quisquis igitur Chriftiano-

neque injuriarum in memoria.

rum vindi&tze deditus eft, fequens aufcultet a

D. Chryfoftomo vindicativis obje&um impro-

Xil. Socrates calce a quopiam appetitus Polyarith,

in publico cum moneretur , ut hominem re- V. injuria.

perium; dicitenim: Philofophos confiderate

percuteret, an, inquit, fi afinus mihicalcem

unu)

1.Ibï(3€n

gentibum, & diícetis, quanto fimus dignifup-

impegiffet, in eum recalcitrarem? aliasab A-

plicio, qui divinze legis preecepta contetnni-

riftophane publica convitia paffus, cum poftea

mus, quandoquidem inveniuntur illi propter

obviamhabuiffet, quaefivit, numferurfusad

humanam hanc honeftatem innumera feciffe.

fimilemrem aliam opus haberet.

Patetcul.

l.2. hift.

VI. . Pompejo Magno non magis laudi da-

XIII. Puniunt turcae diífimulatores fuze Cordier,

tum legitur, quod tribus ampliffimis trium-

phis tres orbis terrarum partes complexus fit,

religionis, & eosprzecipue, qui nolunt igno-' 8 c.2-

bidam,

fcereinimicisfuis; cum enim Pafchate fuo ad

quam quod effet, ut fcribit Pater c. l. 2. hift.

templum veniunt oratum , nemo aufit negli-

amicitiarum tenax, in offenfis exorabilis, in

gere veniam petere ab altero, fub poena Ha-

accipienda fatisfactionefacillimus.

Tbidem.

ram dicta, fcilicet gravis peccati, & excom-

VII. Auguftus Imperator Cinnze , :necem

municatione. Viditque exemplum hujus pu-

fibi machinanti, & vitam & confulatum do-

nitionis Trapezuntii Tenetus, ubivetus man-

nans, O Cinna, inquiebat, iterum tibi vitam

cipium, dum morbo caduco laborat, in eo

do, priushofti, nunc infidiatoriac patricidae.

morbi impetu unum aut alterum ic(tum fufte

S. Bonav.

dedit cuidam Caffnegirbaffi , quod eft munus

Diotareh,

VIII. Marcus Bibulus, vir ampliffimee di-

fer. de S.

gnitatis, & fummishonoribus functus, dum in

praefecti alicujus. Is ubi ad fe rediit, mox a

ï,in Lyat,

Agnete.

Syria moraretur, duos nobiliffimos fuos filios

viroillo veniam petiit: qui tamen iratus ala-

pamei deditnegata venia. Przetor, quem A-

amilitibus /Egypti occifos cognovit, quorum

interfe&tores ad eum vinctos Cleopatra /Egy-

ga vocant, ejusloci intelle&a hominis obfti-

pti Regina mifit, utexeis. quamvellet, ap-

natione, eum captivum abduci jubet, ac poft

triduum quadraginta ié&tus fuftuarios in dorfo

peteret ultionem ; at ille hoc accepto benefi-

cio, quo nullum majus lugenti dari poterat,

ei dari, munerefimulacfalario privari.

dolorem cedere virtati coegit, carnifices filio-

$. VIL.

N

rum inta&tos ad Reginam remifit, dicens:

Hancvindictam non fuam, fed Senatus, eífe

SIMILITUDINES.

debere. Idem veroSeraphicus Do&tor poft re-

Necefftas.

cenfitam hanc hiftoriam hzec verba fübjungit:

Utinam nos fic cum offendimur, divino judi-

L. Sicut olla fervens i aquani ebullientem ex Staplet.in

cio vindictas relinqueremus , quia dicitur: Mi-

fe emittens, & circumje&ta comburit , Dom. 2x.:

poft Pent,

hivindicta, & egoretribuam; nullam enimin-

& ignem extinguit, & omnem pinguedinem

th' 8-

-

juriam inultam relinqueret, fi fehomines vin-

afeexpellit, tandemque, nifi refrigeretur,

dicarenollent. D. Chryfoítomus in eadem ho-

totaejecta , ipfa confringitur; ita corira & o-

milia de fimultate fiveira inquit: injurias ali-

dio fervens proximos fuos verbis contumelio-

quis tibi fecit? lfit ? infinita mala inflixit ?

fisirffat, lumen rationis extinguit, omnem di-

Bamnïü!

cave poenam tuam profequare ,

ne Do-

vinze gratize pinguedinem abjicit, tandemque,

n DOb

[. I

minum tuum contumeliofetracCtes ; cede Deo,

nifi tempeftive temperetur, Deoque ac pro-

ipfe negotium multo melius adminiftrabit ,

ximo reconcilietur, omni virtute vacuum ,

quam tucupis; tibi folummodo juffum eft, ut

Íua fe malevolentia perdit, & quafi olla con-

pro eo, quitelzfit, preces fundas ; quid au-

fracta diffolvitur. Unde Scriptura : Cor fatui

tem de eo ftatuendum fit, fibi refervari juffit.

quafi vas confra&um.

R. P. Lohn, Bibl. Man, Torn. L.

AEqui-

F ff f2

Bibliothece BMianualis Conciouatoruz

596

Z quitas.

cenditur ;

fic véra dilectio chriftianà, etíi

quandoquefrigida fit, fitamen fübito ab inimi-

11. Sicutfi quis in os fuum dulce quid cum

amaro permixtum accipiet, dulcedo faporem

co aqua tribulationis vel perfecutionis fuper-

fundatur, accenditur, &fervere incipit.

nonretinet: itacum amaro animo erga prox1—

mum nulla virtus teneri poteft.

XIV. Sicut Athletze , ut omnem occáfio- Idemin

fom.9 d

liid

IiI.. Sicutapesleve vulnus aculeo fuo infi-

nem vincendi hoftibus przeripiant , corpora Dom. 1.

222

j

po

ent,

gunt, fed vitam fimul cum aculeo amittunt;

fuaoleo inungunt, itaqui Deum quodammo-

them. 3.

Y

ficinimicus in modico lzedens, vxtam gratzæ

dovincere, atquead parcendum adigere vo-

Lib! C

laedendo amittit.

lunt , oleomifericordize in condonand*s inju-

Did. 104

Ibid,

IV. Sicut ignis exurens fpinas, terram pur-

riis exercitze fei inungere folent.

(

gat; ficinimicusfüa perfecutione fpinas pec-

XV. SLcut folis radius, qui per vitrumtran- Sfaplet.m

f

catorum noftrorum ,

fi-patienter feramus,

om. 2Ie

fit, non tam fortiter caleíacit, quam fi re&ta D

oft Pent.

adurit , ammamque noftram Deo cariorent

üne obítaculo in parietem tenderet, quia fci-

them. $.

i

reddit.

licctin vitro retardatur & hebetatur; ita cha-

li

Ibid.

V. Sicut qui ab'equite lancea percutitur,

ritas ,

qua amicus propter Deum diligitur,

r

nonequo, fed equiti irafci debet, ideoque in

non tam vehementer afficit ,

quam ea, qua

a

haftiludiis, quiexadverfooccurrit, fiequum

f&

feriat, magnevitiodatur; ita qui ab homine

inimicusamatur, quia in amico plures ratio-

nesamandi inveniuntur, per quas illa chari-

(;

malo 1æd1tur , feffori diabolo, quiin corde

tas quodammodo minuitur.

tr

ejus dominatur, nonipfi homini ira'ci debet.

Polyant.

"VI. Sicut quzedam remedia triftiora funtip-

XVI. Sicut in mufica, Íi plures canant,

Tbid

&h

non tam facile dignofcitur fuavitas unius vo-

Íe

v.injw- (5 morbo, utíatius fitoppetere mortem, quam

j

hisaucupari falutem, velut fugerefanguinem

cis, quia fcilicet ab aliis vocibus abforbetur $

e vulnere recenti oladlatorum morientium ;

ita duicedo & fuavitas amoris Dei difficulter

fü

percipitur, fitantumeos, qui bene nobis fa-

T1U

ita quandoquef. auus eftferreiniuriam, quam

Clllnt

majore incommodo ulcifci , ferre pacem etfi

atque adeo multzphcem amand1 cau-

f

fam ofTerunt dxhgamus

ü

parumcommodam autaequam, quam bellum

TIbid.

cumimmenfis malis fufcipere.

.XVII. Sicut magnes, qui ferrum attrahit,

Ib v- IDI-

VII. Sicutinedicus, utmorbohberetægro—

perfe&ior eft , quam lapis, qui tanttmm fefta-

en1iciiula.

tum, nonutrum merito autimmerito contra-

lt

cam attrahere poteít; ita perfectior quoque eft

l&

- &erit morbum, fpe&at ; ita qui vere falutem.

dile&io, qua inimicum amamus, quam qua

inimici quaerit , non quo pacto odium conce-

amicum diligimus.

l

perit, curat, fed, ut curetur, laborat.

XVIII. Sicut, quimane exiensetiam cam- Sum.prz-

Ibid.

IHl Slcut, quiinflat in fcintillam, exci-

punilongea flavioremotum madidum reperit , di

ic.tit.ca-

tat incendium; contra, fiinfpuat, extiuguit,

tnlö

ü

mox colligit pluvzam de coelo lapfam effe; fe-'

m

v

&utrumque in manu no&ra eft: fic qui infla-

cus vero , fi ripam duntaxat madefattam inve-

tos mgerltfermanes excitatignem, accen-

niat; ita qui tam inimicum, quam amicum

dit carbones ; fin mites adhibeat fermones,

Ul

diligit, recte colligit, fe dile&tionem a Deoinfu-

Hs

extinguit, juxta illud Salomonis : verbum

fam habere, quod tamennon tam certo fcitis,

dulce multiplicat amlcos fermo durus fufci-

qui amicos duntaxat ,

.& propinquos diligit.

]s

tat Y lX&S

Ébid

IX. Sicut agrlcolæ Juxta alha, & cepas fe-

$. VIII.

tel

runt rofas, quod ,. quidquid in illis eft mole-

&

ih odoris, in haec tranfeat :

fic inimicus, fi

MOTIVA

quxd eftin nobis mali animi, idtotum infe re-

l

uia f ic Sanfli plurimi exemp/o fuo docuerunt

f

cipiens , ac confumens reddlt nos amicis Ju-

le

cundlore

de quo exemplo fic S. Bafilius loqux-

d

tur: Quorumergo, dicmihi. tucupis effe di-

Ut:lzta:.

fcipulus?. Beatorumne hominum ac Deo gra-

fo

ub

fbid

X. Sicuthoftis femper imminens muris in

torum, an eorum, qui fpiritu maligno Íunt

caufa eft , ut vigilet & fobria fit civitas ; ita

referti ?. approbasillorum facta , confiterisque

illa ipfis fuiffehonorifica, & tibi credis in de-

. lii

mxmlcusfemperobfervans quid agas, facit,

P fal o

ut nihil agatur, dicaturque temere.

decus cedere , inimico parcere?

Tbid

|AXL Sicutvenenaquedam, licetin fe noxia,

l- Quia' fic conducit ad diabolum vincendum ; Enarr. in

t

54-

amorbrshberant, ita inimici, licetinfemali

de quo motivo fic loquitur S. Auguftinus :

lo

fint ,.

multorum tamen cotmumodorum caufa

Duos inimicos coaftitue tibi ob oculos ,

"de

exiftunt adeoque patienter fupportandi.

nüm apertum, & alterum occultum , homl-

[

lt

Staplet.in -

Xil, Sicut majoris meritieft, credere my-

nem & diabolüm , unum vide , alterum in-

Dom 21. fteria , in quibus rationis lumen minus fuffra-

tellige; unümdil'ge, alterum cave.

Homo

pO

en.

gatur, magisque cóntradicit, ita quo

agis

them

hominem vircit humana aliqua felicitate ,

Manü lr

. odium amori proprio contrarium eft ,

tanto

diabolum autem vincit inimici dile&ione.

3

majoris eft meriti , illud fuperare, & mmn—

Sicut homo inimicus auferre tibi cupit, aut

dxfc; "

fic &

i

cum obedientem diligere.

avertere felictatem , qua vincitur ;

ta

Tbid

AXIIL. Sicut calx viva, etfi acu frigrda fit,

diabolus vult hommem vincere, auferendo,

occuitum tamen in ie ignem continet, atque

unde vincitür.

Sed cura in corde fervare

at

fü

adeo, fiaqua perfundatur, inox ignefcit, &ac-

inimici dile&tiónem , qua diabolum vincis.

*

Sszeviat

Ti

?

Titulus XLITL ..Dileffio. Iniuicorum.

597

1

h

Szviathomo, quantum poteft, auterat, quid-

to fertilius finum noftrum fuis implent fru&i»

lr.

quidpoteft. Sidiligiturapertefzeviens , virtus

bus, imo arbores aliquze, quanto magis pone

eft occulte fzeviens.

deribus gravantur, obftinatiusque terram ver»

IHl. Quia fumme conducit ad propriam famam

* ln

N

fus iuclinantur, tanto magis fru&iferze evae

€$ gloriam augendam , — Deumque nobis concilian-

dunt; quid niigitur & nos, quanto majores

!d Utm, r

Rom.g. dum; namimprimis Deusipfe, S. Paulo tefte,

ab inimicis perfecutiones perpeffi fuerimus,

DoltPent

v.22'

,. 3

volensnotam facere petentiam fuam, futtinuit,

tanto graviores effe debemus?

vafairae apta adinteritum in multa patientia.

VIL.. Quia irrationabilia quoque animalia ta-

l

Lib. t.

Certe , ut beneadvertit Petrarcha , 1nulto

lbïäu nt Sï

Dial. 10r.

lesn dileBionem docent , equi, jumenta, multaque

formofius eft oblivifci injuriatum , quam ul-

animalia alia, quamvis percutiantur, & cze»

D« Shplet i

cifci. Generofior nulla eft oblivio, quam offen-

dantur, non tamen ferociunt adverfum nos ,

Q "0m, »r,

fz7e: hanc fummus Orator fummo Duci fum-

neca fuo defiftunt fervitio , imo canes percuffi,

P Pent

m laudi tribuit, quod fcilicet nihil foleret,

cauda potius abblandirifolent, hinc Cardina-

&m, d.

mifiinjurias, eblivifci. Nihil autermn prohibet

lis Bellarminus in quadam concione fua ait:

unius laudem illi non ereptam ad plurimos

Nonne canes aliquando vehementiffime ver«

-pervenire. Quodautem conducat ad gloriam

beramas, &ipfi ftatim omnium injuriarum ob«

augendam , breviterindicavit, qui dixit, per-

liti motu caudze blandiuntuür.

1

fecutores effe aurifabros, qui nobis & praeten-

Vil Quia qui vindiflam [pirant, Deo €2 ho- S. Chryf.

tis, & veterni regni coronas fabricant, utin fra-

minibus excjifunt ; unde certe D. Chryfoftomus,

to. 4. in

Ata., ,x

tribus Jofephiapparet, uti in Efau, de quo di-

quantum , inquit,putas tormentum effe homi-

&um: Major ferviet minori, non obfequendo,

nis afflictze animae , quotidie cogitare , utulci-

fed perfequendo, & ad virtutem exercendo;

t

fcaturinimicum ?. neceffarium femper apud fe

q

Yi l;

nempe tunfionibus , prefluris expoliti lapides

flagrare ignem. Ipieteipfum mordes, femper

fuis coaptanturlocis per manus artificis, difpo-

flammam vigefcentem ferens, & animam in

d«

nuntur permanfturi facris zedificiis, ut Eccle-

"-

fe quielcere non finens, fed femper in exafpe-

. fia canit. Quod denique ad Deum concilian-

ratione,& intempe(tate mentem habens. Quid

duinjuvet, patet ex eo: Dimittite, & dimit-

hac infania moleftius? femper contriftari &

Dd

temini; qua menfura meníi fueritis , eadem re-

»

ardere; talesenim (ünt animze eorum , qui ul-

!

metientur vobis. Qua dere pulchreiterum Pe-

tionem meditantur , nam ubi viderint.eum,

À

trarcha: Nihil tam neceffarium inter morta-

quem volunt ulcifci , ftatim perculfi funt , fi vo-

:

Jes, nihiltam commune, quam venia: nemo

cem audiant, concidunt, tremunt; fi inlecto

-eft enim , quinon peccet: nemo, cui mifericor-

fuerint, inrumeras poenas apud fe fcribunt ,

.*diaopusnon fit, qua negata quis tam multos

- Runyree

delacerantes, torquentes inimicum. Adhzc

v d-

)

eriminum & culparum extricabit nodos, aut

fiillum clarefcere viderint, Papze! O poenas!

'-

fit. nulö'

diffutum diruptumque focietatis humanse foe-

Remitteilli, & liberateipfum a tormento. Cur

dusrefarciet? Semper inter fehomines, & ira

perfeveras , ut te punias, utillum femel flagel-

Dei decertabit inter illos: nullus erit aut liti-

les, &in eum animadvertas? quid paras tibi

u

um, aut poenarum finis, nec ceffabunt arma,

iplimorbum? Quare beftiamin vifcera tua in-

j

necíulmina, Parceigitur, miferere, & com-

cludis? Meliuseffet viperam velferpentem in

peíceanimum: factu homini, quod tibi ab ho

corde pofitum effe, quam iram , nam ille qui-

mine fieri velles; quod a Deo vis. Impüden-

dem ftàtim nos liberaret, hzec autem manet

tera Domino veniam petit, qui confervo illam

i

femper, dentes fortiter infigens, immiffoque

fuo negat.

veneno peífimarum cogitationum exercitus

ducit ad iiz*i;micum conciliandum;

! 1V. Quia fic con

producit. Quid? quod. . .

"

fic enim Jacob fratrem Efau, fic David Sau-

IX. Deusinimicitiam plerumque legetalio-

li

lem, fic Pilatus Herodem conciliavit. Uti pul-

nis punirefolet. Sic Adonibefech. &c.

n

.::a;

chre nonnemo per fabulam contentionis inter

X.. Quia licet inimicus non mereatur. veniam , S.Aug.

l

folem & aquilonem ventum exortze oftendit,

Deus tamen dsgnus efl; ut propter illum condoner ; ferm. 25.

4

t

ubi citius fol radiis fuis, quam aquilo fuo flatu

utirecte monet S. Auguftinusdicens: Occur. 4€fe"P.

L

—." pallium viatori abftulit. -

rit tibi, qui te Izefit: occurrit tibi, qui te fpo-

iE

S. Aug.in

V. Quia ipfi coli nor incitant ; 'de quibus S.

liavit: occurrit tibi, qui te in carcerem mifit.

p

Pfal. 1?2. Aucuftinus in illius Pfalmi 102. Commenta-

Ejáattende cor taum,refpice Dominum tuum.

rio ( quouiam fecundum altitudinem cceli a

Ecce malusinimicus tuus, eccebonus Domi-

terra ) fic difcurrit: Peccanthomines fuüb coe-

nus tuus. Tuus equidem inimicus venia in-

;

UT

lo,tamen proteguntur coedlo. Indelux ad ocu-

dignus eft; fed Deusilla digniffimus, & tuamo-

ll*

los , inde aer, inde fpiritus, inde pluvia ad tet-

re ejusilliignofcas,

