V1. Bonus circuitus eft, fi juftitia quaärit',s. Bern.

Ub 1

Exgd.

15. ]. Fortitudo mea, & laus mea, Domi—

prudentia invenit, fortitudo vendicet, tempe-inlib. de

$4.

nus.

rantia poffidet, ut fit juftitia in affe&tu, pruden- "9^ id.- :

Pfal. 59.

II. Fortitudinem meam ad te. cuftodiam,

tiainintelle&u, fortitudo in effe&u, temperan-

V. IQ.

tia in ufu.

quia Deus Sufceptor meus es.

VII. | Non

[]

Titulus LX.

Fortitudo.

1j

829.

il at

Idem ia

V[4

VII. Non eft vir fortis, cuinon crefcit ani-

Disgnitas.

Epift.

musin ipía rerum difficultate.

V1

Neceffttas.

VI. Qui femetip'um fubje&um tenet , ut

Tbid.

S. Hier.

fenfualiter rationi, & ratioin cunctis obediat

r l

VIII. Quis San&orum fine certamine coro-

mihi,hic vere vi&or eft fui, & Dominus mundi.

"6

a

in Epi. patus eft? Solus in deliciisSalomon fuit, &

u

ftach.

ideo forfitan corruit.

Utilitas,

EXEMPLA' CATHOLICA.

l. MyYfes auda&er & conftanter ftetit co- Exod. 5

llac u

S. Bern.

IX. Qui me defiderat, fe defpiciat: & qui

ram Pharaone arguens eam ,

V. 21

ig C. 5.

vult facere voluntatem meam, difcatfrangere

quia di-

E

mittebat populum Domini.

Ms

fuam: quod autem pugnantem fatigat, vin-

II. David fortiffime Philiftzeum vicit. Item 1. Reg.17.

»7

centem coronat.

unico cum milite tentorium Sa

S. Greg. — X. Fortes fa&i funt San&i: Carnem do-

tulitque haftam & fcutum illiu

:

ulis introivit , * ^€8-26.

in qua-

SF-L

Pl

dam nom

mant, virtutibus corufcant ; fpiritam robo-

IHi. fudithfortitudine plus quam virili Ho- Judith,

Y H

" rant, terrena defpiciunt, coeleftia appetunt,

loferni ca

occidi poffunt, fle&ti autem nequeunt, nec fu-

beravit.

put abícidit, populumque fuum li- c. .IO- I2,

Prov.i,

ftinere falía per infirmitatem metuunt , nec

.V I

IV. Eleazarus dixit toitoribus fuis , fortiter ». Macch,

l;efi uaquam a veritate conticefcunt.

vita excedendo, fene&ute quidem dignus ap- v.6.

Dignitas.

parebo , adolefcentibüs autem forte exem-

$. Cypr.

XI. Voluptatem viciffe, voluptas eft maxi-

plum relinquam, fi prompto animo, ac forti-

PA

lib.debon. ma : nec ulla major eft vi&oria, quam quze a

ter profan&i

Va

pudic.

cupiditatibus refertur. Qui enim hoftem vicit,

fungar.

flimislegibus honefta morte per-

fortior fuit, fed altero: qui vero cupiditatem

. V. Simile fortitudinis exe

m

-Phi, s.

:

iplum mater 2. Matth,

Y. 25

repreffit, fortior fuit feipfo. Magna fane vi-

Machabzeorum cum feptem filii

S edidit.

V'.. 7.

Droy. 4

&oria, &nu

3

llo non fanguine ac fudoribus

VI. S.Stephanus plenus gratia & fortitudi-

DAL

emenda.

:

ne, faciebat prodi

A€L.6. v.g,

S. Profp.

gia & figna magna in populo.

If d

XII. Ille magnus , ille fublimis , ille potens,

VIL. S. Chry

foftomus .dicebat : Quidquid In ferm,

v.3i

lib.3.de atque dignus fortitudinis appellatione cen-

vitee con-

terroris habet mundus; contemno: quidquid

fendus eft, qui nihil fibi vitii rebellare , aut do-

templat.

minari permiferit.

delectabile habet, rideo : divitias non cupio,

C€, 20,

TEUM

paupertstem non horreo, mortem non timeo.

K. 20

Hinctanta in eo

A

y, 15

EX ;.-IBELL

O DE IMITATIONE.

perfecutiones.

conítantia adverfus Eudoxiæ

ICC 16

ualitas.

VIII. S. Blandina vir

Y

£o tam debilis erat D. Anton,

Rom, 9.

Lib.3. c.6. I.Q E

i, non es adhuc fortis & prudens ama-

corpore , ut vix pedibusc

onfiftere poffet; quo- 1. p. tit. g,

tor. Quare Domine ? quia propter modi-

ties tamen dicebat: Ego

chri(tiana fum: adeo ^.6.

Y.3

cam contrarietatem deficis a caept/s, & nimis

avide confolationem quzeris. Fortis amator

confortabatur, ut a mane usque ad vefperam

fortiter dimicaret, ipfique tyranni & carnifi-

ftat intentationibus, nec callidis credit per-

ces (quorum non pauci fe convertebant) vi-

fuafionibus inimici. Sicut ei in profperis pla-

ceo , ita nec in adverfis difpliceo.

&os fe fateri cogerentur, dum poft tormenta

femper robuftiorem fieri adverterunt.

SAug de

Neceffttas.

. IX. Daniel mart

yt Africanus ad Tyrannum Drex. in

Ti

Lib.3

II Fili, nunquam fecurus esin hac vita, fed

productus dicebat: Ure, tunde, lania , idola Rofis p. r.

€.35

quoad vixeris, arma femper fpiritualia tibi

tua non adorabimus:

quo magis nos affligis, & !3- $. r

!S.Ambru

funt neceffaria. Inter hoftes verfaris , & a dex-

hoc digniores vita alterna efficis. Tua (z»vi-

|rdá

tris, & a finiftris impugnaris. Si ergonon u-

tia , noftra eft

"offlc.

teris undique fcuto patientize, non eris diu

admittimur.

gloria. Eje&i a terra , in coelum

fine vulnere; oportet te ergo viriliter omnia.

X. Marcus & Marcellianus fratres a Duce

pertranfire, & potenti manu uti adverfus ob-

Fabiano grandibus clavis ad ftipitem affixi, &

Ibid. S.2,

jecta : nam vincenti datur manna, & torpenti

ajudice, ut refipifcerent, admoniti, conftanter

relinquitur multa miferia.

Urzilitas.

refponderunt. Hoc

qualecunque fupplicium

$, Anbt

nobis eft lautiffim

um convivium, jucundius

Tbid. S.3.

III. Exfpe&a Dominum, viriliter age, &

XSimpl-

confortare, noli difcedere, nolidiffidere, fed

nunquam epulati fumus. In gratiam Jefu Chri-

fli etiam graviora pati minime horremus.

corpus & animam expone conftanter pro glo-

Nunc in amore Jefu Chrifti fixi effe cupimus.

ria Dei; ego reddam pleniffime : ego tecum

Utinam ad fupremum usque halitum hzec

eroin omni tribulatione.

/

$, Het

IV. Confortare, & eftorobuftus, tamin a-

perferamus ! diem unum noctemque in his

Lib. 3. c.

tormentis perdurarunt, & veluti non in cru-

49. $.4-

gendo, quam patiendo naturae contraria. Sed

ce, fed in horto effent, hilares cantarunt.

6.

penfa horum fructum laborum, celerem fi-

Demum jaculis confixi ad colu

$, Grep

m evolarunt.

j ,f

nem, atque pramium nimis magnum : &

VI. De S. Vincentio M. fi

c loquitur ían- Serm, 1.

non habebis inde gravamen, fed forti(fimum

!

&us Auguftinus: Tormenta de

fecerant, & ad- de fan&.

patientize folamen.

huc membra dürabant. Judex ferox, tortor

V. Fili,nonte frangantlabores , quos affum-

6 Detts

Lib. 3-

cruentus. —Martyr invictus.

Tanta graífa-

ylib, d

9. 47*

pfifti propter me, nec tribulationes te dejici-

batur crudelitas in Martyris

corpore, &

0f

ant usquequaque: Sed mea promiffio in omni

tantatranquillitas proferebatur in voce: tan-

eventu te roboret, & confoletur. Exfpe&ta

ta poenarum afperitas fzeviebat in membris,

paulifper, & videbis celerem finem malo-

& tanta fecuritas fonabat in verbis, ut miro

ruim.

modo putaremus ,

Vincentio patiente,

Vmm mm 3

alium

N

Bz'blibtizecæ AManualis Concionatorue

839

- alium non loquentem torqueri. E vere, fra-

omnino aditus periculum , fi nihil aliud , pet-

- tres, ita erat; prorfus ita erat. Caro ergo pa-

petuze fervitutis. Veruntamen hzec me cogi-

tatio confolatur, fatius effe Dei caufa fervitu-

yoris J

tiebatur, & Spiritus loquebatur: & loquente

j; Poly

Spiritu non folum convincebatur impietas, fed

tem fervire, quam crucis fuga perfrui liberta-

etiam confortabatur infirmitas. Nam rabidi

te. Cum fociis in India przeeffet, nihil magis Lyraus

-

«

2.

u

hoftis, atque in Chriftum fzevientis infaniam

& frequentius inculcare folebat, quam vi&to-^

oph. c. r..

interritus adiit, modeftus fuftinuit, fecurus ir-

riam fui ; rationem vero tam frequentis repe-

rifit; fctens paratus effe, ut refifteret , nefciens

titionis rogatus refpondit: ita edoCtus fum ab

Tur

)

elatus effe, quo vinceret.

o

optimo P. Ignatio. Hinc P. Gafpari Barzaeoin

Fabr. Fer.

XII. Carolus V. ftansin aci

e inti'ä'vallum :

hugc modum praecepit. Quos ad focietatem

Tat

^. Font.

aggregaveris , inimpotentibus animi motibus

conc, 4

cum moneretur , ut fea crebra hoftium jacula-

fii

D.5

tione eriperet, refpondit: Canes, qui latrant,

cupiditatibusque edomandis magis exerceas,

non funtextimefcendi. Neque eft, quod timea-

cenfeo, quamin corporis afllictationibus , no-

[

visque ejusgeneris inventis.

g

Ibidem.

tis cum przefidio Dei fatis vallati fimus.

Vitac, 1.

tor

. XIHII. Ludovicus Bavarus ab Alberto Mar-

I1l. P. Leonardus Leffius rerum magnarum

chione Brandeburgico captus, & multa cum

aviditatem in feusque adeo deleverat , ut di-

[

ceret, univerfum e corde fuo ablatum effe

Gelius

minis poftulatus, heroice refpondit: Quze po-

teris ex me liberoimpetrare, eodem modo ex

mundi defiderium. Scientiarum vero ; quo ju-

].2.109 gi

capto petito. Si amplius quid voles, corpus

venis exarfit, fic extinxitdefiderium, ut fafti-

A

ttic

av

9.1[-

£

meum in tua poteltate eft , animum vero mi-

diofe omnem eam fcientiam naufearet, quae

hi, non tibi obnoxium

invenies.

neque de Deo, neque de Chrifto effet, & eo

ji

e

VI.

quidem cruci affixo. Negabat amplius fibi in-

a

EXEMPLA DOMESTICA.

efle rerum curiofarum appetentiam , quarum

pl

Vitals. I. S.I

gnatius tam excelfo acforti erat ani-

videndarum ne quidem, cumRomzeautalibi in

do

co 9.

mo, ut morbo fzepeoppreffus, fi quis

ipfarum loco effct , laborem fubierit. Gloriae

modus exifteret, adquem virtate illius effet

appetitum prorfus ex animo ejecerat; por-

fü

ac prudentia opus, ftatim quodammodo con-

tentum putabat, fi quem audiebat propriis

d

valefceret, & animo corpus regente, fanus

laudibus dele&tari. Mentis illam animofita-

Diexe

WMwis

Bartol.

fortisque videretur. Cum fatellites ad do-

tem , quam comimotabilis in iram fzepe excita-

[

l.4. Vi um expoliandam miffi effent, nuatio tali ni-

bat, ita compreffit, ut columbina eum mode-

ps6ng

C0

. 36.

hil motus dixit: SileCtos auferant, terra nobis

ftia finefellediceres. Affe&iones malastribus

M

n

cubile erit; pauperes enim fumus, & vitam

potiffimum de caufisin nobis relictas dicebat

Và

pauperibus dignam agemus. De nulla re fze-

effe ; 1. ut proprize miferize, inopizeque con-

ü

fcii, depofito faftu ipfi nos abjiciamus; 2. ut

Ribad.15 pius, quam de fui victoria loquebatur : duo

€, 1O,

li $.

lizec verba : Zzzce teipfua : illi perpetuo nata-,

effet infignium victoriarum locuples materia ;

' bantin labiis,hzec inter Sodalesilli colloquen-

3. utauxiliares e coelo opes & copias gerendo

dimateriam, coram auditoribus dicendi co-

bello depofcamus, adeoque utili quadem ne-

D

piam, in domefticis exhortationibus amplif-

ceffitate Deo frequenter fupplices , magno bo-

i

fimum difputandi argumentum f[uppedita-

no noflro, accedere compellamur.

Ó

d

bant , profectum fuorum fpiritualem non ex

IV. P. Jofephus Anchieta usque adeo cupi- Vita l.3.

Proeyp

, facilitate naturze , aut vultu , fed ex contentio-

ditates omnes comprefferat, ut, ubicunque" !99-

apud

Hift. Soc. ne & fui vi&ctoria metiebatur. Hincillis affi-

effet autageret , femper eiidem vultus, eadem

Tetl.1

62f

n' l 72.

duo enitendum dicebat, ut fe ipfi vincerent,

animi 2equitas , eadem lenitas orationis eífet,

261

timoresque ab fefe omnes dejicerent, qui Dei

qu2e figna effe folent animi beni conftituti , &

]i

fiduciam minuerent , impedirentque , quo mi-

in feipfum domioatum tenentis.

!

"

g

nus fpem omnem in uno Deoreponerent, ac

V. JoannisBarchmaniaxioma erat:Tantum Vita f.252

locarent; cujus affequendze fpei gratia, vias

proficies , quantum tibi vim intuleris. Adver-

omnes iadagandas , ipfum tamen fiducize fun-

fus tria autem przecipue vitia religiofo dimi-

[

L

damentum , fiquidem Dei munus eft, collo-

candum dicebat , nimirum contra acediam,fu-

l

candum utique in eo effe, cujus ad arbitrium

perbiam , gulam : acediam fervore , fuperbiam

humilitate, gulam temperantia , fuperari.

|

. ea plerumque fiducia iis , qui fe vicerint, im-

ertitur.

VI. Joannes Paulus Navarola ex jugi divinze Annal.

Vital6.

ILS. Francifcus Xaverius nixus Deo , nihil

przefentize memoria eo devenerat, ut nemo in ^?m-

c. 9.

eo unquam animi commoti fignum advertetet. "??

arduum, nihil nimis amplum ducens,immenía

uadam magnitudine animi, maxima quaeque

VII. P. Francifcus Villanova ita curiofita- Hift. Soc.

molibatur. Ubicunque vero divinus honore

tem domuerat, ut diceret, fi nuntiaretur fibi , P2-?-18r.

ageretur, nulli cedebat difficultati pericu'ove.

Angelum e coelolapfum, in via ante zedes col-

Hinc in Japoniam fecurus periculorum , quae

legii concionari , fe minime ad audiendum ac-

amici denunciabant, ibat, dicebat, fe nihil

ceffurum , nififtudio duci fe pio fentiret.

:ï;:

metuere proeter Deum , eo quod res cveteree,

VIIL. P. Andreas Oviedo tantze erat ma- Hif. Soc.

quantumvis noxize , non nifi , quatenus ille fi-

gnamitatis inrebus adverfis , ut fateretur , fel. 8. n. 74.

nit, nocere hominibus queant. Nusquam ta-

mag's inillis vanam gloriam , quam pufillani-

mitatem timere.

men magis fortitudinem fuam oftendit , quam

in Sinenfi expeditione, de qua ipfe fcripfit:

IX. P. Gonfalvus Silveria tam imperterriti Vita.

1 lu -

Omnino deliberatum eft mihi, in Sinas, Deo

& excelfi erat animi, ut P. Antonius Quadrius

H Pgly— :

favente, invitis ejus hoftibus penetrare. Nam

diceret, fijam Antichriftitempera effent , ne-

1

fi Deus pro nobis, quis contranos ? Magnum

ininem fe fcire aptiorem , qui illi opponeretur,

|

quam Gonfalvum.

$. VII.

lituus LX. Foriitudo.

831

r dbit lN s

w ov

I. Sicut peritus & magnanimus gube;rna- Seneca.'

EXEMPLA PROFANA.

tor navis etiam fciffo velo non defperat, &

EHUS ROE

- Langius

E

l. Apud Spartanos olim tres erant chori

poft naufragium reliquias navis aptat ad cur-

Lyrgg

rs

in Poly

anth, v.

fum ; itain corpere parum felici ac defic

jente, ;

À

juxta triplex aetatum difcrimen : qui-

tamen fortis animus fibi fimilis eft.

Doph, c r

d

eod,

bus in feftis fimul conftitutis fenum chorus

incipiebat canere.

IlI. Sicuttimidus cavis vehementius latrat Curtius

quam mordst : & altiffima flumina minimo fo- - 5:

Nos quondam eramus inclyti' bello viri.

no labi videmus ; itafortjtudo nontam in ver-

Tum juvenum chorus fubjiciebat:

Nos ii fumus, fac, fi velis, periculum.

bis, quam factis confiftit.

ä

IV. Sicut palmze ramus impofito onere non piinias

Tandem pueroram chorus pariter canebat:

deprimitur, fed renititur, & ultro adverfusl.1

7

r

Nos fortitudine plurimum praeftabimus.

6- C. 4—3'

Hinc & orationes Spartanorum verfabantur

farcinze pondus erigit fefe ; ita viri fortis ani-

mus , quo plus negotiis & difficultatibus pre-

tantum vel in laudibus eorum, qui fortiter fe

mitur, quoque magis fzevit fortuna , tanto eft

Vi ]

gefferant; vel vituperatione eorum, qui me-

erectior.

tum oftenderant ; vel in pollicitatione , per glo-

. rize ftudium , animos ad virtutem accendente.

V. Sicut in arboribus robuftiores funt par- Erafmus

Gellius

tes Aquilonioppofitze, quam quzead Auftrum in fimili-

Igino

- II. Lucius Licinius Dentatus centum & vi-

Attic.

' ginti preeliis in hoftem pugnavit, cicatricem

& Zephyrum fpe&ant; ita fortiores & firmio- 5us-.

res fumus in his, in

€, XI.

averfamnullam, quinque & quadraginta ad-

exercuit fortuna.

quibus nos: durisþ'caflbus

verfas accepit , coronis aureis octo , oblidiona-

li una, muralibus tribus, civicis quatuorde-

Utilitas.

cim, torquibustribus, & octoginta, armillis

VI. Sicut civitas firmo vallo & muro tripli-

plus centum fexaginta, haftis duo deviginti

cicircumdata ridet potius, quam timet ho-

donatus eft , uti & phaleris vicies quinquie::,;

ftium infultus; ita vir fortis triplex zes circa

pe&us habens, id eft, in Dei quoad Perfonas

triumphos vero novem cum I[mperatoribus

"

fuis eft meritus; hincob totgenerofa fa&ta , A-

trini potentia & prote&ione confifus, nemi-

m

chillis Romani encomium accepit.

nem timet, fed audacter dicit cum S. Paulo : Rom. 8. ^

Drexel.

IIL. Cynzegrius Athenienfis cum in Mara-

Si Deus pro nobis, quis contranos? Si confi- ,

v.

Rofis

fa. ag. i

p. . €.13.

thonia palantes Perfas, Medosque ad navem

ftant adverfum me caftra, non timebit cor

v' 3.

$.7

compuliffet, navem hoftibus onnftam dextra

meui, quoniam tu mecum es.

manutenuit; hac hoftili ferro amputata , lze-

S.

Ix.

vam navigioinjecit,idqueremoratus eft.Quam

MOTIV A.

cum pariter amififfet, ore navem corripuit.

Ibid. $. 5.

IV. Anaxarchus Abderites Philofophus in

I Dei Leneplacitum : Si enim pater filium,

& dux militem illum , qui generoía au-

mortario a Nicrocreunte contundi juffus , di-

detfacinora, fiogulari amore profequitur , mi-

xit: Tunde Ánaxarchi follem, Anaxarchum

reque fibi in eo complacet, & gloriatur: an

nontundis, Cumque tyrannus etiam linguae

non potius Deus de homine fortiter agente &

abíciffionem minaretur,ni taceret,ipfe fibi eam

patiente dicat, quod olim de Chrifto dixerat:

Vitsl

dentibus abícidit, &intyrannum evomuit,

Procop.

V. Achilinus Belifarii miles, folus ad Por-

Hic eft Filius meus dile&us, in quo mihibene

35

apu

cumplacui ?

"Tert. l. r.

tam Pintianam Gothorum repreffit impetum.

lL. Exemplutm Cbriffi : quis enim ex militi-

c;58. f.

VIL. Porfenna RexEtrufcorum dumTarqui-

264.

bus horreat fequi, fiipfum ducem przeeuntem,

Ibid.

nios in urbem reftituere tentans, Janiculum

& graviffimis periculis fe objicientem videat?

cepiffet, Horatius Cocles pro ponte füblicio

ftetit , fuftinuitque hoftilem impetum , donec

annon quisque fibiilla pii Aícetze verba appli-

Visfagt

ponsatergo frangeretur, quocumin Tyberim

cet, & ufurpet: Eja fratres, pergamus fimul:

Y

s

Jefus erit nobiscum; erit Adjutor nofte

! , QuiLib.3. de.

decidit.

)

eft dux nofter & przeceffor. En, Rex no

Livius

VII. Mutius Scaevola Nobilis Romanus,

[ter 1a-imit, c.56.

]. x.

accepta poteflate a fenatu, folusin caftraPor-

grediturantenos , qui pugnabit prono

bis. Se-

quamur viriliter ; nemo metuat terrores: fimus

fennze- Regis romanos obfidentis intravit, eo

parati.mori fortiter in bello, nec inferamus

animo, ut Regem occideret ; fed cumi eum non

Annil,

cognofcens, fatellitem purpura indutum oc-

crimen glorize noftrae , utfugiamus acruce.

ton.

- HL. Premi magnitudo: fi enim militi exi-

107

cidiffet, ideoque comprehenfus, & conjura-

tos indicare juffus effet, utoftenderet fe nullo

guae fpes praedae animos tantos addit ; quid

Tift. $ot.

merces regni colorum in animo generofi

?,Z.U-ISI'

fupplicio vinci poffe, paenamque de dextra fua,

chriftiani non efficiat? an non iterum fibi illa

quodin czede aberraffet, exigeret, ipfam igni

impofitam in confpectu Regis aduffit; quam

Thomzse Kemp. verba di&a putabit : Age,

fortitudinem Rex admiratus, liberum dimifit.

quod agis geme; tace, ora, fuftine viril

iter L. 5. c.47.

contraria : digna eft his omnibus,

& majori-

XIII.

bus praemiis vita zeterna.

Jit, $o5

i 8-"' 74'

SIMILITUDINES. -

IV. Glorie & fame folide cupido : ad quae e-

Cap. 2.,

X

ualztas.

nim audenda etiam falfze glorize cupido fibi

V.17.

fubje&tos non adegit, & tantum glorize apud

Langius ].

cut magnus ignis multis lignis potius

fiths

in Poly-

Si

Deum, cocelitesque & omnes homines juftos in

anth.

crefcit, quam diminuitur ; ita viri fortis

pectore Chriftianinnon efficiat?an nefcit , quod

animus per adverfitates magis roboratur,

Deus in Apocalypfi promifit, Vincenti dabo

quam dejicitur.

pannaabfcouditum, & nomen novum , quod

nemo

832

Bibliothec Mauualis Concionatorie

C;pui

r.Mach. nemo fcit, nifi qui accipit? an non ergo divi-

le&io, & tam þarum fuperabilis, quam mors,

g

cui omnes fuccumbunt. Id quod fufius plus Lib.^. c.$.

fott

€. 5. V.58- niore fpirituimpulfus dicet cum Jofepho & A-

zaria: Faciamus & ipfi nobis nomen, & ea-

Aíceta his verbis confirmat: Magna res eft a-

fn!

mus pugnare adverfus gentes , quaein circui-

mor ,magnum omnino bonum , quod folum le-

joti

ve facit omne onerofum , & fert ?equaliter o-

áo

tu noftro funt, id eft, cupiditates & affetio-

nes noftras?

mneinzequale. Nam onus fine onereportat , &

pei

V. Exempla Sanflorum : Potuerunt enimifti

omne amarum dulce ac fapidum facit. Amor

b

efu nobilis, ad magna operandaimpellit, &

&ilte , & Chriftianus non poffit? annon dicet

qn

cum Francifco Perez Godcio Soc. Jefu reli-

ad defiderandafemper perfectiora excitat. A-

"

giofo: Non degeneremus ab excelfis cogita-

mor onus non fentit, labores nonreputat: plus

cot

affe&at, quam valet: de impoffibilitate non

ütp

tionibus ( & fa&tis) filiorum Dei!

.

^ VI. Pacis interum jucuz

ditas: (i'evim pro

caufatur, quia cuncta fibi poffe & licere axbi-

ff

pace politica tanta agunt & patiuntur mili-

tratur. Valetigitur ad omnia , multa ,implet,

opif

& effe&tui mancipat , ubi non amans deficit ,

tes, aliique; quid pro pace, quze exuperat o-

i

deri

mnem fenfum , obtinenda difficile videri pote-

& jacet.

pül'

rit chriftiano militi ?

XI.

£

Gen, 14.

VAL Zelus autmarum:

Si enim Abraham,

ASCETLCA.

olte

ja funt, quze circa hancvirtutem fcire prae-

Ye14e.

ubi fratrem fuum Loth cum familia ab hofti-

Tr

guü

busabductum audivit, mox numeravit verna-

cipue & docere debet Afceta.

N

Primumeft, ut beneintelligat naturam for-

culos fuos, hoftemque perfecutus. Fratrem

titudiais, quam quidem S. Thomas breviter

L

liberavit; quid Chriftianuspro fratribus & fo-

i

roribus a dzemone captis , & inzeternam fer-

ficindicavit: Fortztudo principalzter eff circa

fii

vitutem abducendis , non audebit?

timores difficilium verum, qua vetvabere poffant

voluatatem a fequela vatzonis. Oportet autem

tiai

VIII. Diaboliconfufto & debellatio : ad quem.

j

finem fortitudo aptiffimum fane eft inftrumen-

br'jusmodi verum. diffcilium impulfum o fo-

tum ; namde hoc hofte vere dicitur: Eft leo,

luzai firiiter tolevare , fed ctiam moderate aga-

Zpï

vit

Epift.114. fi cedas: fiftas, ut mufcarecedit. Hinc Sene-

gredi. Unde fortitudinis duo funt praecipua Tn rofis

p

ca: Fottitudo eft humanze infirmitatis muni-

oíficia, quae P. Hieremias Drexelius duo bra- fel. p. t

€. 13

H

cliia vocat, quorum alterum offeum eft, & ag-

mentum inexpugnabile, quod, qui circumde-

I

dit fibi, fecurus in hac vitze obfidione perdurat.

gre[fto vocatur : alterum ferreum , & zo/eraa-.

£ia appellatur. Et hoc eft, caeteris paribus,lon-

" M

ge praeftantius priore ,id quod S. Thomas pro- 2. 2. q

M ED I A.

battriplici argumento. 1. Quia toleramus va- 123- Y- 6-

De cafto

dens defiderium : nam,, ut bene advertit

lentiorem nobis : invadimus , quem faltem pu-

connub.

I. -Ar

S. Laurentius Juftinianus, magna vin-

tamus fore debiliorem. 2. Quia ferendo in-

cap. 3.

cumbentia mala jam fentimus , invadendo ad-

Bidp.9]

cendi pars eft , vincendi defiderium , hoc nam-

Yi

que vires auget, cor attolit , debilitat adver-

huc futura praevidemus. - 3. Quia in puné&to

ü

farium, laborem temperat, exhilarat men-

temporis invadimus, non nifi aliquot

empo-

ris interyallo fuftinemus.

:

pr

tem , difponit a

?

d gratiam, &», Deo amabilem

L]

.

lt

Yeddit.

Secundum efít, ut bene i

ntel,ligät gradus

Lib. 3. de

lT. Fervens oratio: nam, uti S. Profper re&e

per quos ad fortitudinis perfe&tionem perveni-

fü

tur. Quorum primus eft occurrentes adverfi-

iï:

templ.

vit. con- dixit, hzec animi fortitudo ab illo eft nobis , cui

l:

C. 20.

cumPropheta cantamus:Fortitudo & laus mea

tates forti & iufracto animo fufcipere , maxi-

Dominus, & factus eft mihi in falutem.

me fi eximprovifo accidant: nam, utait Ari- L, 3. Eth,

Homo 66

ftoteles, in repentinis periculis maxime appa-€- 8-

1IT. Zz£aboza : necenim aliter vincemus,in-

inGen — quit S. Chryfoftomus, quam fi per vitam opti-

ret fortitudinis habitus, eo quod omnia fubita

mam fupernum nobis auxilium conciliemus.

majora videantur, utpote ad quae praeviden-

f

Lib. 2.

da & confideranda fpatium non datur. Alter

1V. Grandis effimatio de boneflate fortitu-

Tufcul ^ dipipropria ; nam,tefte Cicerone adferendum

eft , occafiones agendi & patiendi fortia , ve-

qq.

dolorem placide & fedate, plurimum proficit,

hementer defiderare, & ftudiofe quzerere ; uti

ï

fanctus Francifcus & S. Antonius martyrium

toto pectore , ut dicitur, cogitare, quam id ho-

neftum fit : Sumus enim natura ftudiofiffimi

quaefiverunt , & S. Andreas Apoftolus confpe-

appetentiffimique honeflatis ; cujus fi quafi

&a cruce exclamavit : /V. Zoza crux , 7am diu

defiderata , €? coucupifceutz animo praparata :

ä

lumenaliquod afpexerimus, nihil eft, quod, ut

eo potiamur , non parati fimus & ferre & per-

exultans €3 gaudens venio ad te. lale quippe

eti.

defiderium arguit radicatum valde habitum ;

Epift. 89.

aut certe zeftimationem talis virtutis. Tertius

V. Praparatio azitii ad quasvis adverfitates,

tandem gradus eft, cum magna alacritate &

nam ut przevifatela minus feriunt, ita przevi-

fae quoque adverfitates minus affligunt : id

gaudio, five quzefitas, five ultro occurrentes

ejusmodi occafiones excipere, & ampleüi.

quod Seneca quoque fapienter docuit his ver-

Quomodo Chriftus de fe dixit: Daptz/muo ba- Luc. 12,

bit: Fortitudo contemtrix timendorum eft.

Cogitanda ergofunt omnia, & avimus ad ea,

beo £ap

tiz av , C? quomodo coar&lov , usque duim V. ä?-

.

pevficiatur. Hinc & Apoftoli confpe&o hoc

quae poffunt evenire, formandus : exilia, tor-

magiftri fui exemplo, ibant gaudentes, quo-

-V. 4[.

menta , morbos, bella , naufragia , meditate.

Énchir.

VI. Corre&lio opinionis , qua adverfitates ut

niam digni habitifunt pro nomine Jefu contu-

€, IO.

meliam pati.

sale apprebenduntur ; nam , ut bene Kpittetus

advertit, homines non perturbantur rebus,

Tertium caput eft , ut folida fciatmedia,qui-

ï

.

fediis , quas de rebus habent, opinionibus.-

bus difficultatem in exercitio hujus virtutis

minuerequeat, quorum quidem tria funt prae-

"C:.nt.. g.

V. Z"tmor Dei : nam fortis eft ut mors di—

cipua,

/

.

"

$33

Tituus LX. : Fortitzzp?a.

cipüa. z. Utbrevem fibicertaminis hujus ter-

dictas þroptietates fïbi in memoriam rovbcent,

äLib.j

J c.j,

minum circumícribat, ne, fi diuturnum nimis

ac dicto modo exprimere conentur. . Videatut

.^..^ forefibi perfuadeat, ipfahac diuturnitate con-

Faber in Domin. Palm. conc. 5.

:

um ho-

a

ftantia frangatur,animusquea tali exercitio ve-

. I4. Poffunt auditores ad duellum c

lutimpoffibili abfterreatur. Itaqueinejusmo-

fte graviffimo & infenfiffimo fuícipieodum ex-

di occafione certandi conftitutus, illud quod

citari, & 1.quidem ottendi, quis fithoftis ille,

Deus olim Philadelphize Epifcopo dici juffit,fi-

nempe diabolus: quam fortis, utpote qui a

bi quoque diétum putet: I£cce venio cito.tene,

tot przeftantifimis Athletis vi&toriam repor-

;Lc

quod habes, ut nemoaccipiat coronam tuam.

tarit: quam infenfus nobis, utpote qui & ha&e-

2. Ut filios (zeculi & tenebrarum menti objiciat,

nustot malerum author extiterit, & deieceps

confideretque, quanta plurimi ex neceliitate,

etiamfemper exitium corporis & an4noe fit pa-

utpauperes, &infirmi, accaptivi: alii fpe vi-

raturus. 2. Oftendi poterit, quo gladio uten-

liffimi & incetti lucri, ut mercatores, snilites,

dum fit, nempe Verbo Dei, quoipfe Chriftus u-

opifices : alii vaniffimze gloriae & favoris defi-

fuseft,quando tertia vicecum diabolo congref-

derio, ut Aulici: alii denique carnalis & im-

fus eft. Unde vere de hoc dici poteft, quod t.Reg.2x.

V

1o

puri amoris oeftro concitati, ut Amalii & Pro-

clim David de gladio.Goliathi dixerat, quod

*

Cj, agant & patiantur. Itaque has tarmas fibi

non fit(imilis ei. Probetur hoc S. Pauli tefti-

Hebr.4.

oltendi a Deo putet, fimulqueillaolim S. Au-

moniodicentis: Vivus enim fermo Dei, & ef-

guítino di&a verba repeti: Potuerunt ifti &

ficax omni gladio ancipiti, & pertingens usque

addivifionem animze ac fpiritus, id quod va-

ifte, & tu non poteris? an neceflitas, & fpes

vana plus poterit, quam gratia , fpes, & cha-

riis exemplis probari poteft. . 3. Oftendi pote-

ritas divina2. 3.Ut Jefum, exemplo S.Stepha-

rit, quomodo reipía pugnare hoc gladio, &

;;

ni & S.Antonii, vel ipfum Deum &totam cü-

partim ferire hoftem, partim declinare debea-

riamcceleftem, fein pugnaintuentem, &tum

mus. Nimirum Chrifti exemplo ia omnibus

promiffione praemii infiniti, tum fuo exemplo

tentationibus opponendo Verbum Dei, v.g.

animantem, fibi imaginetur. Sienimin hac

quando inani folicitudine de rebus neceffari:s

r tofi

vita confpe&tus Ducis, velaitantium, tantos a-

eppugnamur, dicendo: Qucerite primum re-

fel. 1.

4

mimos addit certantibus vel duellantibus, quid

gnum Dei &c.

Si ad fpem in hominibus po-

6B

nendam incitamur: Mihi adhaerere Deo bo-

non efficiet tantorum fpectatorum praefentia

num eít &c. Si ad pufillanimitatem : Omnia Matth.6.

gnimo concepta ?

p

3.^

X. XIII.

offam in eo, qui me confortat. Si ad fuper- ä(ä,;' 3

biam, veltriftitiam ex contemptu: Elegiab-,' j

n6

je&us effe &c.. Si ad timorem difplicendi ho- Philipp.4.

. CONCEPTUS PR/EDICABILES. -

minibus: Sihominibus placerem, Chrifti fer- v. 13.

De uature fortitudyais.

vus non effem &c. & fic de reliquis. . 4. Q- Pfal. 83.

Pfalm.91.

x occafione thematis: j'uffus u£ palhmna

fteadi poterit, quomnodo .pro fecund»an't-ibusf(;a;at :

V. 13.

LE

florebit : comparari poteft homo juítus

feu teftibus eligi poffint SS. Aogeli cufto-

v IO.

cum palma, applicando illi qualitates & pro-

des & Patroni noftri, quamque illi parati fint

prietates palmae, Quodfcilicet 1.Sicatpalma

hoc officium praeftare.

Excitentur pro'nde

auditores, ut, cum hoc duelium non tan-

inferne anguftum & fcabrum füpitem habet,

fuperne vero fuam pulchritudinem explicat;

tum licitum fit, fed plane neceffarium, & in-

ita juftus, licet interdum apud hominesfit vi-

evitabile; non tantum zequif'imum, fed etiam

lis conditionis &seftimationis, apud Deum ta-

honeftiffimum ob tot tantosque fpectatores:

L' 3' Ethl

men & San&Gos in magno fit pretio.2.Sicut pal-

& przeterea in noftra poteftate fit vincere, ma-

ma folia habet figuram gladii referentia ; ita o-

gno animo illud aggrediantur, ficque pugnent,

V

2

mnia jufti propofita, ad bellum & vim fibi infe-

ut dicereolim cum S. Paulo poüiut: Bonum

V.

Tima.

: rendam fintdire&ta ; quia fcit, militiam effe vi-

certamen certavi &c.

tam homiuis fuperterram, &regnum coelorum

III[. Poterit ex eccafione

Jontentib a S. ;Job Job. 7.

"5

vim pati. 3. Sicut palma nunquam, etiam in

prolatze. /di/itia eff vita bomzauis [uper terram:

' hyeme amittit folia & pulchritudinem; ita

oftendi, quam periculofa & difficilis fitifta mi-

iuftus etiam inter advería femper propofitum

litia, ob tria capita : r.Propter hoftium po-

tentiam tot exercitatam conflictibus. 2.Pro-

& juftitiam fuam retineat. 4. Sicut palma nul-

lo onere deptimitur, fed potius pet modurn

pter no(tram infirmitatem. .. 3. Propter diutur-

- fornicis furfum fe eripit; ita juftus nullis ce-

nitatem temporis; nec enim nifi cum morte

finictur.

dat difficultatibus, fed quo magis premitur,

Excitentur proinde auditores, ut,

tanto vehementius fe opponat preíloni. 5

uo3iam: hic de felicitate agitur, fequantur

confilium S.Pauli: . Certa bonum certamen r,Tim.5.

- Sicat paima odit fimum & terrze pinguedi-

nem, amat vero terram falebrofam ; ita juftus

fidei: apprehende vitam zeternam, inqua vo- v. 12.

odio habeat delicias & voluptates carnis, a-

catus es : & confeffus bonam confelffionem co- Pph. 6.

IO.

ram multis teflibus. Aut, quod Ephefiis fua-

met autetn afperitatem poenitentiae & morti-

ficationis. 6.Sicut fructus &folia palmse funt

fit: Decsetero, fratres, confortaminiin Domi-

j 1.

tequalis ponderis; ita propofita & verba juíti

no, & in potentia virtutis ejus.

Induite vos

, DO,

armaturam &c. Videaturl'aber cenc. 3. & 10.

,&

ot, b

cum operibus confentiant. Excitentur ergo

, 41'

auditores, ut, quandoquidem palma fic ap-

in Domin.r. Quadr. Item conc. 1. in Domin.3.

: pellatur propter fimilitudinem manus, & pro-

Quadrag. ubiarma diaboli explicat.

lV. Poteft dicere concionator, fe effe confti-

pterea ejus fr u&us Da&yli vocantur , ipfiean-

tifto ad milites confcribendos, at-

demin manus fumant, & ex ejus afpectu prae-

tutum aCh

iNnn nn

que

A. F. La/.aæ. Bil]. Mau. dom. F.

Bibliothece Manualis. Concionatorie

834

at

jian

ue adeo propofiturum rationes, cur fub

votens fithic exercitus, cum vere quisquisin

Chrifti vexillo libenter militare debeant , ni-

militia Chriftiana vincitur,ab uno horum fe vi-

u

&um fateri cogatur. UndaS. Jacobus ait: unde Jac.4.v.r.

fie

mirum 1. propter Ducis authoritatem, peri-

"

tiam, felicitatem, quae Ciceroin oratione pro

bella & litesin vobis? nonnehinc? ex concu-

j

Lege Manilia in Pompejo tantopere commen-

pifcentiis, quee militant 1n membris veftris ?

G!

net

davit, quze oratio hic videri poteft. 2. Pro-

Doceatur fubinde, quomodo huic gemino ex-

pter vi&torize certitudinem cum nemo vinci

ercitui duplex alius exercitus opponi debeat,

(

quorum primus vocatur: 725/7;ut, & proteffe-

"

poffit, nifi ultro velit. 3. Propter pacis & pre-

dae obtinendze amplitudinem, & jucundita-

rahabet has voces: Quis ut Dens? Deus meus,

