I!I. Fili, hoc te non offendat, fi videas alios

n

Íe

honorari & elevari, teautem defpici & humi-

fieri non rraefüumant. Si vu!tis, ut fructum fa-

liari. Erigecortuumad mein coelum, & non

ciantin Ecclefia Dei, dimittite eosin ftatu vo-

cationis eorum, & ad ecclefiaíticas dignitates

contriftabit te hominum contemptus in terra.

1.1.C.7.n.3

IV. Nonnocet, fiomnibustefupponas ; no-

aícendere nuliatenus permittatis.

cet aütem plurimum, fi vel uni te praeponas.

XI. S. Chryfoftomus de fua ad Epifcopatum S. Chryf,

l.6 de

/

Lrcg36 V. Veremagnus eft, quiinteparvus eft, &

promotioneitafcripfit: Abeoipfodie, quotu

facerd,

pronihilo omne culmen honoris ducit.

mihi Epifcopatus fuüfpicionem hanc injeciíti,

fattum eftidentidem ,. ut corpus hocab anima

$. V.

j

propemodum diffolveretur, tamingens pavor,

EXEMPLA SACRA ET CATHOLICA.

tamingens triftitia meum aniimum occupavit.

XIL. S. Hieronymus refert de quodam o- S.Hier. in

Fuga.

reg. Mo-

lim ele&o Épifcopo, quod, priusquam obla-

nach. c.1&

hriftus, cum cognoviffet, quod populus

tum fibi Epifcopatum acceptaret, quemdam

|

Jooöuv'ls- If C

trans mare Galilzeze ob patratum mira-

patruum fuum, qui vitam agebat ereiniticam,

accelfit, utcum ipfo, an dignitas illa fibi acce-

culum eum rapere, & Regem facere vellet,

mox in montem folus fe proripuit.

ptanda effet, confilii caufa deliberaret. Bonus

Jof. 1. $.

II. Moyfes, cum eum adhuc parvulum

igitur hic eremicola nepoteiu fuum quamdam

'Thermutis filia Pharaonis in finum Pharao-

proxime vicinam valde altam & praeacutam

nis collocaffet, & Rex blande excepto diade-

rupem afcendere tuffit, qui poftquam conícen-

ma fuum impofuiffet , indignabundus capiti

fa rupe defcendiffet, fenique eremitze dixite',

fe in eadem rupe in magno fuiffe praecipitii

detraxit, ac in terram abjecit: fed & grandis

Hebr. r1, fa&us negavit, fe effe filium filiae Pharaonis,

horrendi periculo , fanctusille fenex fubjun-

V. 24*

magis eligens affligi cum populo Dei, quam

xit: Crede mihi, in longe majori periculo

conftitutus eris, ubi Epiícopus factus fueris.

temporalis peccati habere jucunditatem , ma-

:

jores divitias zeftimans thefauro /Egyptiorum

XlII. S. Anfelmus, quo animo fedem epi- S. Anfel.

Surtts

improperium Chrifti.

fcopalem confcenderit, hisce verbis defemet- *- 2 €P- T

Nor,

ipfoteftatur: Quodignorarenequiveruntilli,

Paulin. in

IHl. S. Ambrofius a populo & Imperatore

ejus vita. . Mediolanenfi pro Epifcopo poftulatus , noctu

qui eo die vultum meuminfpexerunt, quando

exurbe aufugit, & cum Ticinumiterintendif-

me Epifcopi, Abbates, aliique Primates ad ec-

clefiam trahentes, & contradicentes rapue-

fet, nonfine miraculo mane fein porta Medio-

lanenfi deprehendit. :

runt, itautdubium videri poffet, utrum fanum

Suriusin

IV. S. Gregorius el

ectusin Pontiücem non

infani, aninfanum traherent fani, nifi quia illi

vit. 12.

canebant, & ego magis mortuo, quam viventi

Martii,

modo aufugit, fed etiam Imperatorem Mauri-

tium rogavit, ne confentireteleCtioni. Indicio

colore fimilis, ftupore & dolore pallebam.

tamen columnze igneze proditus confenfit, &

XiV. In vita S. Raymundi de Pegnaforte Manfi

Ordinis Praedicatorum refertur, quod, cum 9'fc. t5.

primus fe in epiftolis Servum Servorum ap-

»

"

D. If.

ellavit.

Archiepifcopatus Tarraconenfis, qui tunc Ar-

Pall; hift

V.S.Malachiasomnemlocum fublimem ve-

ragonize Metropolitanus erat, vacaret, Gre-

Laufiac.

c. 190

lutpraecipitium reformidabat,ideoqueEpifco-

gorius IX. ejus familiari(fimus eidem proece-

Cong.

patum non prius fufcepit, quam Épifcopi con-

perit, ut illum inter dies aliquot determinatos

lii

greeati fub anathemate eum compulerunt.

acceptaret, ipfe vero, cum Papze fupplicaffet,

XI.Num

Vïta l. 4.

VI. S. Dominicusrogatus, curin Carcaffo-

neeum gravi hoconere moleftaret, nec tamen

c- Io«

na Dicecefi libentius moraretur,quam inTolo-

Papa in hanc ejus petitionem confentiret,

fana, ubi tothzereticos converterat, refpondit:

quin potius violentiam majorem ei intende-

ret, adeo ex lioc afflictus fuit, ut gravi febri

Minf

In Tolofana multos invenio, qui me honorant,

ü*ï*"-z. n-;

in Carcaffona vero omnes impugnant.

correptus le&to affigeretur, donec tandem Pa-

pa

isulus HU bmbiio,

6t

paerpainfirmantem Raymundum compaffio-

duit: ita enim refert de eo Tertullianus con-

ne motus, eum ab hoc ei oblato honore libe-

tra Valentin. c. 4. quod Epifcopatum ambiens,

rum pronuntiaret, ex quo gratiíffimo ad eum

quia & ingenio poterat & eloquio, fed alium

transmiffo nuntio adeo gavifus fuit, ut prae

ex Martyrii praerogativa loci pofitum , indi-

nimia lzetitia immediate a gravi hac febri li-

gnatus,de Ecclefize authenticaregula abrupit,

beratus fuerit: ab hoc autem fuüpremo ho-

(ut folent animi pro prioratu exciti, praefum-

nore acceptando ea lege & pa&to a Papa li-

ptione ultionis accendi) ad expugnandam

beratus fuit, ut ad eandem dignitatem alium

converfíus veritatem.

pariter dignum nominaret. Demum vero au-

erlïnä;

XIX. Tertullianum, Pamelius fcribit, ideo Ibid.

thor vitze hujus velut ingens prodigium no-

ab Ecclefia defeciffe, quod ab Epifcopatu Car-

ïphc.f.

tat, cum Raymundus prazefato fummo Ponti-

thaginenfi turpem paffus fuerit repulfam.

ficilongo tempore, meritis & virtutibus he-

XX. De Novatiano herefiarcha annales lbid.

ler,'

roicis plenus, in variorum officiorum gravi-

ecclefiaftici pariter atteftantur: Nein Ecclefia

1.16,

. bus fun&tionibus inferviiffet, ita tamen caute

inglorius haberetur, qui inter Ethnicos ma-

omnes honores, eum jure merito exfpectan-

? Dent,

gnam fuerat gloriam confecutus , Romanus

tes, declinarit, ut in eodem, quo Romam in-

Pontifex voluit eum inter Romanze Ecclefize

greífüs fuerat, humili ftatu, ab eadem quo-

Presbyteros cooptare, fed qui femel fuerat

Y

ue alma urbe recefferit.

ïtsl nl,

ambitionis ftimulis agitatus, eo infelix abdu-

Ibid.n.12.

XV. Nilamon ante civitatem Geras tugu-

&us eít, ut quod jure non licuiffet, malis fibi

riolum quoddam inhabitabat, quod adeo fir-

artibus pontificiam dignitatem procaciter ar-

miter, ne ullus ad eum daretur aditus, occlu-

rogaret. Fa&us eft igitur Antipapa, varios-

ferat, ut ipfas quoque domus fores muro ob-

que in diverfas partes mifit legatos, multas-

ftruxerit: cum vero mortuo loci illius Epi-

que diverfis Ecclefiis impofuit commifliones,

fcopo populus fan&um hunc virum in defun-

falfas victasque S. Cornelio Papze opponens

&ilocum elegiffet, ipfe vero omnibus modis

calumnias.

Üf

5* .* fefeab eoacceptando excufaret, in eademque

XXI. Percelebris illa PP. CapuccinorumlIbid.n.8

j de

relu&tantia firmus perlifteret , Theophilus A-

3

: 3

cetd,

Religio inter alios primos fundatores, qui in

lexandrinus ad eum permovenduin cunctam

ea inftitucnda & promovenda graviter labo-

eloquentize vim, qua mire praecellebat, adhi-

rarunt, Ludovicum quoque habuit de Foffam-

buit, tantumque profecit, ut, cum fanctus hic

bruno, qui munus Commiffarii zeneralis mul-

monachus fe hoc modo ab authoritate & o-

tis annis in ea laudabiliter adminiftravit, va-

Her. lt

bedientia, quam tanto Proelato debebat, con-

riosque pro illius reformationis ftabilimento

g. Mo

ftri&um effe cerneret, inftantiam maximam

i. CM

fuftinuit fquallidos carceres, aliasque finenu-

fecerit, ut faltem confecratio fuain diem fe-

mero injurias: at vero, cum in quodam Ca-

quentem usque fufpenderetur , ut modico

pitulo generali fe fimularet ex defiderio reli-

hoc temporis fpatio Deo fe pro felicibus tan-

giofze quietis, a munere Commiffarii Gene-

timuneris aufpiciis, tanto ferventius recom-

ralis totaliter alienum, tametíiidinterius mi-

mendare poffet:

Quod ut ei indultum fuit,

nime fentiret, jamque alius in ejuslocum ele-

Sant&us nocte illa tanto cum fervore & defi-

&us fuiffet, omnem fubito veríus Superiores

derio ab illa dignitate liberari petiit, ut illu-

fuos depofuit obedientize refpe&tum , & obe-

cefcente die, cum tugurium dejecto portze

dire detrecans, in praefentiaomnium Fratrum

muro apertum fuiffet, jamque omnes, & in-

publice confcenfo pulpito dixit: EgofümLudo-

ter czeteros Theophilus magna cum leetitia

vicusilledeFoffambruno, ego Ludovicus Ta-

ad ejus confecrationem accurtiffent, ipfe fu-

naglia multa ha&tenus machinatus fum,plura-

bito exfpirarit.

que machinari przevaleo, & machinabor dein-

Anfd

Surius 25.

XVI. De S. Gregorio Epifcopo Agrigenti-

ceps quam plurima,ad quorum famam five ru-

, 20 ep' I'

iNov.

no in Sicilialegimus, poftquam fe a fummo

morem pili capitis veftri erigentur, prout reve-

Pontifice fui temporis per inftinctum quem-

ra poítea ab ipfo fa&um eft, fiquidem multas

dam admirabilem in illius civitatis Epifco-

tandemexcitavitin Religione fua feditiones, a

pum electum effe intellexiffet , a civitate A-

qua tandem turpiter & ignominiofe expulfus

fuit.

grigentina fugiens inter condenfas arbores

fefe abícondit, ubi, poftquam eum nonnulli,

Damnum.

qui ipfum minime, quis effet, cognofcebant,

XXII. Haman,quia honorem a Mardochoeo Efler.c.7,

inveniffent, ut eorum, quos fibi infidiari cre-

negatum zegreferens toti genti Judzeorum in-

debat, manus evaderet, clamabat, fe magnis

teritum fuerat molitus,ipfein patibulum,quod

obnoxium & obftri&tum criminibus; nimirum

Mardochzeo paraverat, fufpenfus eft.

Venf

I fc, D

maluit exiftimari homo facinorofus, multo-

XXIII. Rufinus cumArcadioImperatore re- Niceph,

) [f

rumque gravium delictorum reus , quam fa-

gnum adminiftrans,quia ipfam imperialem di-1l.13. c.1.

lutari Epifcopus.

gnitatem fibi arrogareaufus eft, caputamifit;

Cornel. a

XVILI. Pius V. dicere

folitus fuit: Cvum ef-

quod publico inloco haftze affixum eft,dextera

Lap.inc. fem Religiofus, fperabam bene de falute ani-

veroillius abíciffa per urbem circa opificum of-

ir. "U^ mj mege; Cardinalis factus, extimui; nunc

ficinas circumlata eft cum hoc elogio: Date fti«

1

Pontifex creatus, pene defpero..

pem inexplebilisambitionis & avaritize viro.

ualitas.

. XXIV. Abfalon ambitione regni impulfus, 2.Reg. t5.

Manfi

XVIII. Arius, qui Arianzehaerefeos caput

quia contra proprium patremexercitum edu-

diie.2. 07 & author extitit, toto animi conatu in patriar-

xit, crinibus in arbore fufpenfus , & triplici

chali S. Petri Alexandri fede fuccedere ftu-

lancea a Joab transfoffus occubuit.

w

H 3

XXV.

*

65

Bibliothece Manualis Concionatorie

judïc. 9.

XXV. Abimelech, quia feptuaginta fratres

cuam PaftoreViennenfem deferret Écclefian,

interemit, ut folus regnare poffet, mifere po-

fed qua fe dignum infulis illis oftenderat, ea-

ftea a muliere per tegulam capiti impactam

dem, anetiam aliquanto majore virtute, Fer-

percuffus lethaliter, & ab armigero proprio

dinando admirante, atque repulfam zequo ani*

interemptus eft.

,

-

mo ferente, contempfit. Etnonirritatum Re-

xambitione r&—

Lipfius in

XXV1. Herodes Judaeze Re

gis animum, fed probatamilli magis ac magis

ex, polit. gni retinendifeptuaginta Senatores regiae ftir-

difciplinam fatis oftendit conatusille, quam-

pis, uxorem Mariamnem, & tres filios interfici

quam ab eadem fociorum virtute irritus, quo

juffit; moricurus vero nobiliffimos quosqueex

fex fubinde alios ex illius alumnis Epifcopos

judaea ad fe evocavit, & circoinclufos omnes

creari a Pontifice poftulavit.

Magna plane

amilitibus occidi curavit.

tentatio, nifi major eorum virtus fuiffet, quos

M

ut Magiítros veneramur.

$ vl

IX. Et eorum quidem exemplum non ve-ib. n. 4.

EXEMPLA DOMESTICA.

teranis modo , verum etiam candidatis ani-

Tbind

mos in modeftie, atque privatae vitae amore

Fuga.

confirmavit; Antonius certe Corduba, cujus

Ribad, ls.

I. S.Ignatius honores fumme fugiebat; hinc

& perantiquze nobilitati, & literarum glorize,

€. 3.

fummoperelaboravit, ab initio quidem,ne Ge-

petente Philippo Principe, purpuram Julius

neralis fieret, poftea vero,ut honorem depone-

Pontifex defignaverat, quamque tantum non

re poffet. Obeandem caufam etiam omnibus

induerat,voto deSocietate ineunda concepto,

honoribusinSocietate aditum przeclufit.

illius ampliffimze dignitatis defiderium feda-

Vita 1. 3.

II. S. Francifcus Borgiaideo etiam Socie-

vit primum , ac paulo poft extinxit omnino,

tatem,abdicato Ducis titulo,elegit, quod viam

unaque antiquiífimi fanguinis claritatem , ac

honoribusin ea praeclufam cerneret. Genera-

purpurze Vaticanze fplendorem , poft Socie-

latus vero honorem, ficut coactus fufcepit, ita

tatis habuit humilitatem.

non femel abdicare voluit.

X. Incefferat Clementis VIII. animum Nea-1b. n.6,

lïïü.Soc.

III. P. Jacobus Laines non tantum varios

politano ampliffimo Archiepifcopatui Clau-

P.zIo 1'89

Epifcopatus & Cardinalatum, fed etiam Pon-

dium Aquaviva imponendi cupido, unde illi

n.2.

tificatum, pro quo duodecim jam habebat fuf-

ad prope domefticam purpuram non admo-

*

fragia, recufavit.

dum difficilis gradus fuiffet. Hoc fimul atque

Hift. Soc.

]V. P. joannes

Nunniüs dicebat, fe malle

auditum eft, tum ejus, cujus petebatur caput,

1.:4. n.15- totam vitam in catena tranfigere, quam Pa-

tum fociorum, qui erant in urbe, veluti publi-

co in Societatis funere confternati funt ani-

triarchatum /Ethiopicum fuícipere; unde non

nifi obedientia cogentefuícepit.

mi. Nullusin eaordo fuit, quem non attinge-

Vit. Com-

V. P.Andreas Oviedo, cum ei

Epifcopafus

retdolor. Itaqueprofe quisque oblu&ari, vo-

Didna

pend.

Hierofolymitanus nunciatus effet, ita confter-

tis, facrificiis, fuppliciisque Deum ciere. Tum

natus eft, ut ftatim S. Ignatio fcripferit, fe in

inquibus aliquid humanze opis, viros Princi-

omnibus quidem obediturum, hac una in re

pes adire, atque obteftari, ad Clementem,

quem Claudii repulía 1n fententia obfirmave-

non poffe, proin Pontifici fcriprurum, cujus

tamen juffu fufcepit munus.

e

rat, allegare, ut prudentiffimum Principem

t:

Hiüosoc.

VI. P. Melchior Nunnius.

dicebat ,' fe, fi

de juftifima Claudii ac Societatis caufa do-

f«

16.n97. Profefhio honorem aíferat, libentius coquo

cerent. — Et hzec quidem foris apud amicos

fi

coadjutorem futurum; fin vero cruces, acce-

quzerebantur praefidia; domi vero, qui per ae-

turum.

r

tatem, aut ftudia attinebantur, divinam iram

à

(fic enim interpretabantur illam Pontificis

C

Rholzc, " VlIL. Claudius Jajus, in quem primum e

Vi GR n aE Md a a U RE QTL

10.1»2, Societatehonores incurrere, primus etiam,&

voluntatem ) folemnibus artibus avertere, ac

" quidem ut hominem ex imperatoria illa Igna-

Societati pacem avitamque modeftiam far-

ET

tiana decuria decuit, fortiffime deillis trium-

tam tectamimpetrare conabantur. Tum pri-

phavit.

Nec temere invehebantur honores,

mo Claudium, quem per incredibilem, quae

verum magnis fuffulti judiciis Ferdinandi l.

inillo fuit, animi magnitudinem, nulla un-

H

quam fortunze fregerat iniquitas, focii pavi-

Caefaris, Purpuratorum aliquot Patrum, Pon-

tificis demum ipfius, cui Ferdinandi vehe-

dum ac moeftum videre. Sed exorato tandem

f

mentius inrem incumbentis gratia, ut fümmo

Deoalia Pontifici mens eftinjecta.

Quod ef-

fufe lu&antibus fociis univerfis Claudius pu-

J

jure, atque proimperio cum Claudio ageret,

propemodum perfuaferat. . Verum quam-

blicaipfeconcionefibi gaudens gratulatus eft,

fe

quam undique petitus Claudius, &fua virtu-

maximi omnium, quae ad eam diem plurima

te, &veroetiamIgnatii Romze ultima omnia

fuftinuerat, certaminis vi&tor &c.

t

l

moventis, ope ftetit incolumis, quamquam,

Xl. Longe minori contentione graviusIb.n. 7.

quosque Ignatii literis deSocietatis moribus

admodum periculum declinavit Jacobus Lai-

certior factus Ferdinandus ab actione non de-

nius, vetus hujus belli miles, nec unius pugnae

K

victor.

P

ftitit, minime tutus.

Primum enim Labacenfis infulas,

fel

Ib. n.3.

VIIi. Ab eademFerdinandi benevolentia, a

quibus inclyta fapientiee fama illum tantum

non exornayat, conftanti humilitate vitavit.

l:

qua primo periculum creatumeeft, iterum So-

V1

cietatis tentata eft virtus atque conftantia. E-

Deinde purpurz a Paulo IV. obfirmatiffimi

&

tenim Petrus quidem Canifius, cum alia om-

animi Pontifice deftinatus, pavido Ignatio,

nia ageret, ingentium virtutum admiratione

qui Pontificis ingenium noffet, novo ambi-

Ibld,u 8 ,

—

Ferdinandum eo confilii adduxit, ut illi va-

tus genere Cardinales adeundo, atque pren-

fando,

d

N

Aulus VL zImbitio,

63

fando, precibusqueactiterapud Deum agen-

fe reipublicze communem habemus. Prima

do, evafitincolumis, ad extremum virtute ac

enim Societas fuas leges folemni au&oramen-

fapientia , ipfo infuper honorum contemptu

to profeffas, non modo ad honorum ambi-

clariffümus Pontificatu maximo a duodecim

tum fügiendum, eoramque repulfam; fed ad

Patribus habitus, intra comitiorum conclavia

per fpeciem con(ultandi advocatur.

Sed fu-

ambientium peragendum indic

ium gemini

voti religione interpofita obítri

nxit.

Scio

Ípicacemex praeteritis periculis humilitatem,

religiofis q

ftatim favoris aura perculit, itaque exillo co-

uibusdam familiis moris hujus pla-

cuilfe imitationem , fed uni confirmatis Jam

mitio, tanquam ex aliqua tempelítate feftinus

moribus fruftra tentatam, aliis inter conden-

fefe ejecit, atque confpirantium Patrum ftu-

dum ceffiffe felicius

; integra Societatis lau-

. dia & conatus praepropera fuga debilitavit.

de, qua ri

gidam illam virtutis formam pri-

1]

Dignus profe&o, qui primus abÍgnatio tam

ftinze redditam feveritati a fuis amari voluit,

illuftri modeftize ma

gifterio Societatem tem-

occlufis ad excubantem in vicinia virtutis ame

peraret univerfam.

bitionem diverticulis

Ibid.n.o.

diícerent.

, utid facilius facere con-

XIL. Francifcus Villanova, dignus quem

Saluberrimum hoc profe£to fuif-

virtutis ergo laudaret Ignatius , regebat Pla-

fe confilium, confecuta tempora docuerunt ;

centize Collegium, cumque Epifcopus 2edes,

cum enim viri;, five a generisclaritate, five

qu:e tam maxime attollebantur,infpectum ve-

a fapientize ac virtutis laude praeftantiffimis

niffet, atque aquze defe&u, quze parce fabris

(abfit verbo invidia) abundet Societas, res

fübminiftraretur, parum urgeri opus doleret,

fane pleniífima femper erit admirabilitatis, il-

quzefivit deRe&ore,an non agafonem haberet,

lorumnullum limina potentiorum terere, aut

qui afelloaffatim conveheret: Opportune, in-

quit Rector, ac prorfus in tempore patrio e pa-

dignitatum aucupandarum gratia, fed in pri-

vatze vitze amore ita perftare omnes rigidos,

go advenit Mart. Timon frater meus, quem

ut plerique zemuli contumaciam interpreten-

huicoperi deftinabimus. Quod cum abnueret

tur. Felix enimvero contumacia,

qua contra

t

Epifcopus,nequeMartinoTimoni honeftiorem

domi fuze locum defuturum affirmaret. | Atil-

blandum ambitionis malum , atq

ue pellacem

honorum ambitionem obarmam

ur: Placet

.

le, inquit Kedor, adalia omniaineptus, huic

hiccruda quzedam oblu&andi obftinat

0, nul-

rei a natura factus eft.. Obftupuit Epifcopus

generofam hominis modeítiam, ceffitque po-

lo Principum quorumcunque refpe&tu

?

quo«

rum gratiam atteri, quam difciplinam h

acex

ftulatis. Itaque Re&oris Collegii frat » Marti-

parte molliri praeftat.

Tot igitur habeo ho-

nus Timon afellum agens prze fe tamd:u vitam

norum fuga gloriofos,

toleravit, quousque Francifci fratris virtutem

quot illis dignos edu«

cat Societas,

cujus cognita conftantia inelu-

imitatus, Deofe totum dicavit.

éabilis, pacem plefisque omnibus, & fine

Ibid.n.r3.

XIII. Iverat forte Nonnius Barretus, jam

/Ethiopize Patriarcha, dum navigationem In-

praelio victorize contulit. tra.nquillitater-n..

dicam exfpectat Ulyffipone, ad expiandum /E-

& VIL.

thiopicum mancipium, uno tantum de fociis

comite, Viditprzetereuntem Ludovicus Lufi-

EXEMPLA PROFANA.

tanize Princeps, atqueaulicum mifit, qui pone

- Qualita;.

fequens,quo fe conferretPatriarcha,explorate

l. Senecio quis

piam fuit, qui omnia gran- Textor in

renuntiaret. Ubi audivit, /Ethiopici mancipii

dia habere voleb

at

unde fervos non nifi Offic. 1. s.

gurguftio fucceffiffe, hominique aures dare,

grandia, fimilem

ac blandiri; enimvero in ampliffima Patriar-

que concubinam, vafa quo- * ?4

chatus dignitate modeftiam (ufpiciens, infter-

que grandia elig

ebat, &, utipfe quoquegran-

dior appareret,

fummis pedum digitis infifte-

niillico mulam; & nobiles aulicos Patriarchze

at.

accedere, atque domum honorifice deducere

juffit. Verum pervicit Nonnii modeftia, affir-

II. Menecrates Medicus nullam ab his Ibidem,

mantis, nullo ampliffimze dignitatis dedecore

mercedem folebat accipere, quibus medeba-

ire fe peditem, Chrifti Domini atque Apoftolo-

tur, fed tantum hoc petebat, ut liberati fe

rum exemplo.

Porro quam ex animo nihil

ipfius fervos effe fatere

dicerent.

ntur, eumque Jovem

Ícenze ferviens, rem ageret humilitatis, tota e-

jus vita teftis fuit.Patriarchatu enim,quo fum-

III. Alexander Ma

]ius dici voluit.

gnus Jbvis Ammonis fi- Ibid,

i Pontificis ada&tus imperio fe ornari permi-

ferat,abdicare fenon femel voluit.Et quoniam,

ut lihi fas effet, non tenuit, ad exattiffimae

IV. Domitianus primü's fe Dominum &tbid,

Deum appellari juffit,

edixitque, ne fcripto

modeftize normam fefe totum compofuit. Ita-

aut fermone aliter no

minaretur. Statuas in

[b-n'y'

que & veftes fuis ipfe manibus confuit, & pe-

regrinis pedes de genu abluit, & Societatis

Capitolio non nifi aureas,

argenteasque po-

ni juffit.

Przfidibus, quifecundus a Chrifti Vicario ef-

fet, honoremhabuit, quafiunus defociorum

.. V. Ochus Perfarum Rex, cum fratres ha-Juftin.L.ra.

grege, demum toto oris ac corporis habitu

beret centum & undecim, ex iis octoginta in-

eam demiffionem animi, modeftiam

que Pl'æ-'-

terfecit, utregnum fecurius folus poffideret.

tulit, quam /Ethiopia non meruit.

VI. Phrahartes Herodis Pärthorum Re-

De Societate. univer[a.

Id.1, 2$»

gis ex pellice filius & patrem fenem, & tri-

j Ibido n, 8.

XIV. Non eft igitur, quod per fingulorum

ginta fratres, r

egnandiïlibidine accenfus in»

terfecit.

f

depora eam laudem deducam,. quam univer-.

VII.

64

Biölioth;z:æ- IManualis Concionatoriz

8ueton.

VIL. Agrippina Neronis mater, cuni nato

XII. Euphorbus aliquis videns quemdam d.

fingulari dignitate Comitis aut Marchionis

vix Nerone Aftrologus ei przedixiffet, eum re-

gnaturum, fed matrem necaturum, fubitoex-

auétum, ac.unice follicitum, quomodo res

clamare coepit: Occidat, modoimperet.

haec in publicum veniret, hoc ci fuggeffit

confiium ; finge, inquit, patentes regias

Mariance

VIIL Humejas quidam, qui a Cordubenfi-

I.8. hi. bus militibus Rexcreari poftulabat, excufan-

tibi excidiffe, & cura, proeconis voce per

€, 1Q0.

urbem totam promitti magnam mercedem

tibus, quod fzepe male ceffiffet regnum am-

ei, qui eas reperiffetliteras , quibus Rex te

bientibus, dixit: Hodie Regem dicite, cras

Comitem aut Marchionem creavit, & eas ad

Wanft

' perimite.

Excellentiam tuam reportet.

diíc 4

Suetonin IX. C.]ulius Ceefar Conful cum M. Bibulo

-Damnlum."

Cæfare.-

unus omnia in republica, & ad arbitrium ad-

miniftravit, ut nonnulli urbanorum, cum quid

er jocum teftandi gratia fignarunt, non Cae-

- XIII. Themiftocles glorize amore infanienrs, Plutarch,

fare & Bibulo, fed Julio & Caefare Confuli-

cum Miltiadis ad Marathonem vittoriam

fe- in Ihe-

bus a&um fcriberent, bis eundem prazeponen-

cum reputaret , no&tes infomnes duxit ,. ^s a

tes, nomine atque cognomine; utque vulgo

fympofiis confuetis abftinuit, dicens : fom-

mox circumferrentur hi verfus:

num fibi adimere trophaea Miltiadis.

XIV. Jafoni totus fere Oriens templa, ut Juftin.l.4e

. Non Bibulo quidquam'nu

per, fed Cæfafe

Conditori, & divinos honores conftituit :

factum eft,

quae Parmenion Dux Alexandri Magni poft

Nam Bibulo fieri Confule, nil memini;

multos annos dirui Juffit; ne cujusquam no-

men in Oriente venerabilius, quam Alexan-

Philipp.

X. Rex quidam Travancoris invidebat

dri effet.

3

deMar

inis Brachmanibus, quod eorum origo fua, qui

Le ABlane

in Miff,

ffet, nobilior haberetur.

Quare unum

XV. Waltherus Atholize C

omes , Jacobil.

in f- 70

p*o lap.

LRex e

e Brac

Regisin Scotia patruus audierat a [aga, fe pu-

n. 48.

I. CO lo. :

hmanibus rogat , num fieri poffit, ut

& ipfe, falva Regis dignitate, poffet fieri u-

blice coronandum: Ífpe igitur regii Regem

nus e Brachmanibus, cui alter refpondit, fa-

occidi curavit; fed ille dein affectus variis

: $..

fuppliciis, & curru per urbem ve&tus, populo

L0

cile id effe, fi curaret fundi vaccam auream

ad ludibrium nudus fuit oftenfus, corona can-

j

intus excavatam, & ita capacem, ut ipfe in

ventrem introire, velutique- noviter conce-

denti « ;; iti impofita.

lbi enim in

XVI1. In Hifpania juffit Wamba Gothorum Mariana.

*

Menft

ptus poffet

per ejus os exire.

Rex, ut Paulus quidam, qui

Regis nomen &6

( C 13

difc ",

eo ventre po

ffe illum Regis & Brachmanis

hi

perfonam nanciíci,

ut Rex fit fimul & Sacer-

inügnia occuparat, fibi cum pompa redeunti

praeiret, ludibrii caufa corona ex nigro corio

dos, prius non amittens, & fecundum nanci-

facta capiti impofita.

fcens.

Rex gaudio geftiens, curat mox vac-

Blane -

cam ex auro fieri, & eam jam fenex fubin-

XVIL. In Sicilia cum qui

dam in Regeni Le

E

Vemif

Ammergium rebellaffet, regnumque a

ffecta- i". p

8

.7.

01 1

trat, & per os exit jam novus Sacerdes , &

ret, comprehenfo juffit coronam aeream cum

feftum haberi eum diem, ut natalem fuum

voluit: ac ut effet facti memoria lztitior, il-

quatuor foraminibus in caput magnis clavis

lius anni tributum populo remifit. lnterim

defigi, atqueita hominem abire juffit, his ver-

bis: Habes coronam, quam voluiíti, nemo ti-

Brachmanes aurea vacca gaudebant. Hunc

bi invidet.

errorem Regi quidam e vulgo ingeniofe de-

Is vero vertigine oborta humi

texit.

Ubi enim didicit diem huic fecundae

proiapfus paulo poft exfpiravi

t

XVill. Anne 1671. Leopo

jdi .. Caefaris Ex literis,

nativitati deftinatum, cum jumento in foro

apparet, quod erat macrum, gracile & par-

juffü nomen mutavit Nicolai Serini filius, &

juifus eít fe fcribere, ac nominare a Corona ;

vum , id fpe&ante Rege pectinabat eburneo

quia compertum eft, ejus patrem, qui credi-

pe&ine, aqua odorata lavabat, blandiebatur

manu, ac lautius ei pabulum dabat, ita deni-

tus ac di&us eít ab apro occifus, aíiecta

H'e

coronam imperii Hungarici.

que tra&abat, ut Rex inde recreatus, fcire

XIX. Sacerdos quidam Nicolaus R

omoe Silv. var,

L

voluerit, quis ille jaculator effet; übi vero

intellexit, eum hominem prudentem ac in-

fpe cupiti honoris excidens, indignatus 1

pour 4

rientem abiit, ubi plurimos Saracenos afe in

geniofum effe, ad fe vocatum rogavit, cur

fraudem indu&os, a veri Dei cultuipfe jam a-

ita blande afinum illum tra&taret? cui alter

refpondit, ut afinus ifte fiat equus.

Tunc

lienus,fuafit, ut idola defererent; fed fequeren-

Rex, re&te dixi, inquit, hunc hominem fto-

tur ponaliam do&rinam, quam ipfe eis tradi-

turus effet. Ibiin Mahometem incidens, eum

lidum eífe; quis enim unquam vidit, afinum

$, Atp.

fuiffe mutatum in equum? . Cui alter, ego,

erudivit, promifitque Regem eum Saraceno-

if r

ait, ftolidus habeor, quod ex afino fieri e-

rum fe fatturum.

Id aftu egit.

Columbam

enim ex nido fumpfit, eamque affuefecit, e

quum velim: & Rex ille fapiat meus, qui

Mahometis auribus cibum capere.

Ifta co-

fibi perfuadet , poffe fe e Rege fieri Brach-

manem ex aurea vacca.

lumba fenfim affüeta ejus auribus, ubi pri-

mum Mahometem vidit , ad humerum .ejus

Lyreus in

XI. Quzedam mulier volens vocari Domi-

Trifag.

.

:

na, finxit fe catellum perdidiffe, quare per

advolans, roftrum auribus applicabat. Ubi

M

preeconem pronuntiari juffit , amiffum effe

ergo omnes fui fequaces Saracenos Nicolaus

collegit, dioebat expedire, ut eum Regem

catellum, quem, qui repererit, ad Dominam

1

—s

fibi deligerent, quem Spiritus fan&tus in for-

N. uxorem Domini N. referat;.

Ina

*

*

*

*

—Titulus FIIL. Atmbitio.-

65

l

máà columbe delapfus monftraret. Affentien-

VI. Sicut fi ftatuam quandam ruditer ela- wang

tibus, mox dato coaf(ciis fraudis figno columba

boratam & defeQtuofam füpetbafim quandam difc. 1a,

.emiffa, proveteri confüetudine, inhumerum

eminentius collocaveris, efficit, ut ejus in fu- n: 2

Mahometis infidens, auri roftrum admovet.

blimi pofitz defe&tus facilius animadvertan-

Eo miraculo, ut credebant , moti Saraceni

tur, quam fi humi femper jacuiffet ; ad eun-

Mahometem Regem pronuntiarunt.

dem quoque modum multorum defe&tus non

L

VIII.-

obíervantur, aut notantur, quamdiu privaa

SIMILITUDINES.

tim vivüunt: cum tamen moxutinaltari, ome

niumque oculis expofiti fuerint,' defe&us eo-

t

- Qualitas, —

:

Manfi

rum omnibus manifefli evadant. S. Bernardus

T.t *:icuc. !

Bucephalus, Alexandri M. e

uus,

dealiquo, qui deeorum numero erat, ità fcri-

diíc, 4,

Á

9

*

"* phaleris.regiis indutus, nullum infeffo-

bit: Eo deformior , quo illuftrior; nunquid

rem prseter Regemadmifit , cum tamenhi(ce

poteft civitatis füpra montem pofitz defolatio

h,

ornamentis exutus, quemlibet dorfo füo in«

abícondi, aut latere fumus lucerhz extinctze

Dit-

fidere. permitteret, adeoque ornamenta &

i&.

fuper candelabrum ? Lyranus quoque füper

phalerz illz regiz füperbos elatosque ei fpiri-

illa verba fapientis : Ignominio(ía exaltatio,

. tus videbantur imprimere : Eodem proríus

quia tuhc magis apparet turpitudo füz fatuita-

modo multos hodie videmus; 'qui in ftatu for-

tis: Adducitque aptiffimam fimiarum in al-

tung privatz humiles exiftunt, : cundtisque fe

tum afcendentium fimilitudinem, dum ait:

ia D

/

humiliter fübmittunt, neminem dedignantur,

ficut turpitudo pofleriorum fimiz magis ap-

E

4

omnibus fefe benignos & affabiles exhibent,

paret, quando afcendit inaltum.

mox vero, ut ad honores & dignitatum infu-

VII. Sicut quando Legati Romam in fo- Idem, n,

lasfüublimantur, adeoinflantur, & extollun-

lémni pompa equeftri ingrediuntur, mulicir- 12:

tur, utjam noniidem, quiantea, fed prorfüs

cum quaque füperbiffime adornati, oneraque

diverfi effe videantur; Ejusmodi eft ferpentis

ellane

utrimque tegminibusauro , argentoque prz«

ll Pfl 70

"t patura , qui ad folis calorem venenum füuum

fulgidis conte&a circumferentes, omnium àd

T

evomit , veteri

que pelle deþo?ta novam

fe oculos cum ftupore fingulorum attrahunt ;

proríus induit.

at vero poftquam equeftris illà pompa finem

Sc Greg. l. ;. 1

Il, Sicatfumusa

fcenciend'o d&ficit,4,&."f'*efe

füura accepit, muli

redictis omaibus illis

I '€&. €P dilatando evanefcit, (ic videlicetfit, cum pec-

L]

phaleris pretiofis exuti , ad ftabula reducun-

catoris vitam prefens felicitas comitatur, quia

tur, folitisque denuo fordibus; " aliisque one-

fariatá,

oftenditur, utaltus fit; inde agitur, ut non fit.

ribus portandis applicantur:'Idem quoque

Manfi

III. Sicut quanto major eft umbra, magis-

Á C

multis accidere folet, qui fineullo merito ad

dif. 7. quecrefcit, &exaltatur, tanto eft defectioni

honores promoventur; quamdiu enim po«

!?. i.

vicinior; ad eundem quoque modum digni-

tentia & favorillius, a quo àd talem dignitae

tates humanz, quanto profperius fluunt;

tem promoti fuerünt, füperfítesmanferit, efti-

to funt occafui magis propinquz. .. :

: ta'j,'

Le Dlanc

mantür; honorantür, feu, ut meliusdicam, ti-

'm p(- 7'

Tdem difc,

IV. Sicut arundo in exteriori quidem ap-

menturj at vero mox ut illomortuo depofiti

[ 48'

9. 10-. parentia aureum prz fe coloremrefert,' &lu-

fuerint, ad eandem denuo revertuntur vilita-

cida eít, interius autem inanis & vacua: ita

tem, & contemptum, in quo antea erant.

quoque honores dignitatesque terrenz prima

VIII: Sicut in Pifcina Probatica e tam in- Idem dite,

quidem facie;ob auctoritatem;pompam;atque

genti infrmorum numero unus dumtaxat fà- 17.n. 8.

divitias, quasíecum adferunt , fpeciofi & ap-

nabatur, non obítante, quodomines ficmiffi-

etibiles effe videntur, verüntamen interius

mamrecuperand:e falutis fpem haberent; - ita

inPrincipum illorum cordibus, gaudiailla &

quoquein aulis dignitate aliqua vacante, mul-

coníolationes , quas nos quidem illis ineffe

ti fünt bene meriti praetenfores ; unusquisque

Brliteris

fomniamus, minime reperiuntur ; tametfi

proinde fperat, veruntamen in fineunus dum-

'

enim (ceptraipforum aurea fint , non tamen

taxat confolationem accipit, caterisomnibus

,

folida, fedintusinania & vacuaexiftunt ;; Hac

]

delufis remanentibus. A Salvatore quoque

,

arundine vel fceptro fido, Salvatoris capiti

juxta eandem pifcinam unus per miraculum

h

fpinas validiffime imprimebant, ad fignifi-

priftina fuit fanitate donatus, hicautemtri-

i, Y

