fariorum fuübminiftrationem confervent. 2.Cz-

ioí

in Dom. 6. poft Paícha $. 4. explicata videri

Q

vilem ; ut bonis artibus & moribus imbuant.

poffunt.

g. Spiritualem : ut declinare a malo, & bo-

ft

do

num facere, réliquaque boni Chriftiani officia

$ X

f

re&e praeftare diícant. Quae omnia ex hacte-

ALII CONCEPTUS.

nus di&is facile fufius explicari poffunt. Vi-

Is

deri etiam poteít Faber conc. 8. in Dom. 20.

| Qualita s.

poft Pentecofï.f n.4.

culiàris eft camelorum inftinctus natü— Majolus

Maná

l. pe

collat. 7.

i

difCI 9l

tef

Matth.äs. . ]. Ex occafionethematis: "Unf dedit quin-

ralis, quod quando ex prolixo itinere

E^

fia

Y. 15.

que talenta: poteft oftendere Concionator ,

funt fatigati, immobiliter firmentur, adeo

quomodo parentes Nicolai effe debeant. &

t neque per virgam, neque per baculos ad

)

C

quinque dona offerre, per quze officia ad bo-

iter reaffumendum moveri poffint, unde qui

nam educationem neceffaria indicentur. Et

illos gubernant, cantu & fymphonia uti 1o-

1. quidem Zwaginem, quse SS. Trinitatem &

Jent, ut eos moveant.

]ta quoque fzepe re-

;

Sanétos repraefentet : ex qua meminerint,

periuntur filiorum nonnulli, indolis adeo no-

yi

primam illorum curam eíffe debere, ut debi-

bilis & generofze, ut ad virtutem non per mi-

qt

tum Deo & S»n&is cultam przeftare difcant.

nas, fed per benignitatem inducantur, adeo

z

2. Librum : id eft, ut in variis artibus eorum

&

ut rigor illos potius perverfiores efficiat. San- Vita S.

ingenio competentibus eos inftruant. 3. Ve-

&us Anfelmus Archiepifcopus Cantuarienfis Anfelm.

d

fleim novatm : id eft, utdecentem morum urba-

parentes illos, qui in fola virga confidentes,

21. Ápril.

fi

banitatem illis ingenerent. 4. Pamga , pyra,

filios gubernant, his verbis alloquitur: So-

apud Sur,

«

zuces; id eft, ut etiam neceffaria ad vitze

lis eos percuffionibus ad mores bonos vultis

Manfi

fuftentationem, & honeftam recreationem li-

efformare? Vidiftis inquam aurificem ex la-

dilt n

beraliter fuppeditent. 5. zrgam i2 apice au-

mina auri vel argenti folis percuffionibus ima-

M

reas rofas continentem ; id. eft, ut fuo tempore

ginem fpeciofaymsforma(ï'e ? Noni puto.

t

etiam moderatam correctionem non omit-

tant, utpote aureas rofas, feu multiplicem tru-

Il. Quis unquam crederet, ftruthionem Manfi

l

parentes edocere, quomodo fe filios amando difc. g.

&um parituras. Quze omnia fufius didu&ta

f

apud Fabrum conc

P

ó 4 in Fe&p St. Niqolai de-

gerere debeant ? Ponit is ova fua in arenam;"- 7-

t

duci poffunt.

de czetero radiis folaribus committendo, ut ab

illis animentur; num forteid ex impietate pro-

t

Matth. 7.

Iil. Ex occafione thematis: Ommuis arbof

cedere exiftimatis? Minime genitum : Quando

bona bouos fru&«s facit: poteft oftendi, quo-

relinquit ova fua in terra , utforfitan inpulve-

modo quivis homo fit arbor, atque adeo pa-

re calefacies ea? inquit Job Propheta, oblivi- Job. a9.

t

reutes liberos fuos velut teneras arbufculas

fcitur quod pes conculcet ea, aut beftia agriv. 14.

confiderare, & educare queant. 1. quidem

conterat: duratur ad filios fuos, quafi non fint.

Quod fi firuthio ad inftar aliarum avium in-

curando, ut bozam radicem fovtiautur , id eft,

timorem Dom:ni, qui non tantum Sapientize

cübaret, ea quidem corporis fui calore fo-

initium, fed omnium etiam aliarum actionum

veret, pondere autem, & immenfa corporis

humanarum fundamentum effe debet. : 2. $£z-

fui mole eadem dirumperet ; ad hzec cum fto-

machum habeat adeo calidum, ut ferrum di-

piti alligando : id eít, committendo eos boni

& rectitudinem in moribus & difciplinis hau-

gerat, nimio calore fuo partus fuos difper-

riant. :3. Sepe circumdaudo ; id eft, arcendo

deret: atquehinc eft, quod id, quod fecun-

- . — m —— — — —— — —— —— - —— g.

malos focios, qui velut beftize vivunt, & ejus-

dum apparentiam externam defeGus pieta-

Soben.

tis, & amoris cenfetur effe inopia , mera fit

podi arbufculis valdeinfidiantur. 4. Prequeu-

inater-

Lä:'- Tris |

Titulus XLA1X. Educatio.

l

To9

R

materna diftretio, & affectus; eodem modo

vitam revocando patfavit ;namutfacer textus

de nonnullis parentibus difcurrere licet, qui

ait: Dixit adeam Elias, da mibi filium tuum,

prima facie nimis erga filios rigidi effe viden-

tulitque eum de finu ejus €? povtavit im camacu-

tur, dum mortificationis virgam quoad illos

uti , ubz ipfe manebat , €» pofuit fuper leGulhum

femper manu verfant , non permittendo illis

Uum, expaudit fe, atque menfuseft [upev puerurm

cujusvis generis converfationes, vel adítrin-

tribus vicibus, €& clamavit ad Dominum. Ete-

gendo illos, ut continuo ftudiis fint applica-

nim hzec omnia in figura contingebant illis ;

lh 9,4

ti: noneft hzec cenfenda nimia feveritas , fed

PVI 4,

fin

puer enim hic mortuus peccatorem praefigura-

i amoris puritas , & zelus paternus, qui

bat peccati morte extin&um, qui a Chrifto re-

filii examinat inftin&um & malas inclinatio-

fufcitandus erat , nam ut Rupertus Abbas ait:

nes, novitque nocivam illi futuram effe ni-

Hic filius viduze peccatorem fignificabat. At

miam patris ergaillos benignitatem..

vero, inquies, fi mortuus hic puer, & cornfe-

m

|REquitars..

quenterin ftatu innocentize pofitus erat, quo-

aE

modo peccatorem przefigurare poterat? [fci-

:

S. chryr .

Ill. Si videres fervumquendam vilem, fi-

tisne, quid ad hoc refponderi debeat? Nimi-

lium tuum tenerum & innocentem magna cum

' | ho. 27.

barbarie & crudelitate caedentem, & cola-

rum fufficit fcire, quod filius vidusze erat; hi

enim etiam in zetate tenera ut plurimum vi-

phizantem, quanta erga illum incendereris

tiofi exiftunt, quia defunt ill's debitze reprze-

ira,indignatione, & zelo, utillatam filiolo in-

henfiones , & feveritas corre&ionis , cuius ma-

juriam vindicares ? Irafceris, inquit, in digna-

tres communiter funt expertes. Elias vero, qui

ris, & bellua ferocius in percutientis faciem

viraufterus & rigidus erat, quinque etiam ca-

infilis: Diabolum vero quotidie cernens filio

pita coronata, id eft, Regesacriter reprehen-

colaphos infligentem , daemones, inquam, in

derenon dubitabat, filium hunc e finu matris

Ícelera ipfum inducentes , dormistamen , nec

fuze eripuit, & fuper durum le&tulum fuum re-

doles, neque adveríaris , neque truculentiffi-

pofitum in vitam revocavit, quia, qui filios vult

1n2e beftize eripis filium ? & qualem tu expe-

divinze gratize vita gaudere , eosdem ferulae &c

rieris humanitatem ?

diíciplin2e religioforum debet fubmittere. At-

Neceffitas.

quehinc eft, quodolim laudabilis illa confue-

tudo viguerit, qua filii in monafteriis religio-

Ms

- Manfi

IV. Quando prima omnium viventium ma-

forum, & maxime Ordinis S. Benedi&i edu-

li,

diíc. 9.

D. 7. d

ter primum partum fuumin lucem edidit , non

candi traderentur, vel, ut hodie fit, juventus

fine myfterio notabilia hzec verba protulit :

pro debita educatione feminariis & collegiis

Poffedi hominem per Deum: Etenim fcire per-

fub direction

:

tatur.

ePatrum S.oci"'etatis Jetu commit-

cuperem, quaenam inter filium quendam &

[

ffeffionen: aliquam reperiatur proportio.

VII. Dubium iion eít, eiuin in magriam ad- S. Ambr..

N

am Deut. 32. v. 6. dicitur : J/Zee/? pater tuus ,

mirationem rapiat atrox illa poena , quze fili s '- Ó- he-

qui po[J2dit te. Refponfionis loco dici poteft,

male educatis, qui Elizeum Prophetam deri- "^^ €-4-

quod ficut poffeffiones familiis fubveniunt,

ferunt, irrogata fuit; fiquidem divina juftitia

easdemque fuftentant, dum exillis, quidquid

(de quafemper verum eft: Beze omigia Jecit)

/1ha $,

|

ad vittum & domus fuftentationem pertinet,

ita difpofuit , ut omnes quadraginta duopueri

Lofelm,

j

defumitur : Eodem modo filii ad inftar poffef-

ab urfis dilacerarentur , fed curab urfis potius,

L April,

fionum genitorum neceffitatibus fubvenire ad-

quami ab aliis feris crudelis hzec mors illis il-

ipud u

eoque poffeffionibus zequivalere tenentur.

latafuit? Prorefolutione fciendum eft, hanc

Manfi

V. Virga Moyfis, quamdiu illam manu fua

effe urfae proprietatem, quod catulos fuos, ve-

difCQ 8.

portabat, miracula operabatur, flagellis/Egy-

lut informem quandam carnis maffam, in lu-

n. g.

ptum czedebat , Regem obftinatum ad promit-

cem edat, quam poftea velut embryor.em lin-

tendam populi liberationem , obedientiam

gua fua lambendo ad perfe&tam formam, per

Deo przeftandam, totum vaftiffimum regnum

omnium membrorum füorum diftin&ionem,

fanfi

injugi circumducebat timore : Aft ubi in ter-

reducit, qua dere S. Ambrofius ita fcribit; Fer-

ü('c' 9'

ram projecta fuit , in venenofum fubito ferpen-

turinformes utero partus edere , fed natoslin-

170

tem eft transmutata: Hzec eft virga directio-

gua fingereatquein fpeciem fui fimilitudinem-

t3]

nis. Deus enim patribus directionem & au-

que formare; quam urfze proprietatem idem

thoritatem impertiit exercendam in filios, his-

5S. Do&or adveríus genitores hunc in modum

que naturaliter genium indulfit obedientize ,

applicat, dicens: Non miraris in fera tam pii

& refpe&tus erga patres, itaut patres potefta-

oris officia, cujus naturam pietas exprimit ;

tem Ííuam obtinuerint ad reprehendendos,

'()bl 39'

urfaigitur partus fuos ad fui effingit (imilitu-

f 14'

E

corrigendos, & percutiendos filios, quoties

dinem, tu filios tuosinfttuere fimiles tui non

neceffitas fuerit, ut cordibus eorum timorem

potes ? Quod vero hac in re nobis obfervan-

imprimant divinum, infundant fcientias, alie-

dum venit, hoc eft, quod videlicet ad catuli

nenta vitiis, timoratos educent, & reveren-

efformationem lingua, non pedibus, nec un-

tes; aft ubi virgam difciplinze , negle&a edu-

guibus utatur, ad infinuandum parentibus,

catione , in terram projecerint, fübito in ve-

quod tametfi nonnunquam filios fuos repre-

nenum tam patribus , quam filiis converti-

hendere debeant, id tamen faciendo nun-

tur, filiis accrefcentibus in contumacia ;

quam manfuetudo & affe&tus paterr.us abillis

-re-

bellione, & petulantia.

deponendus fit: utendum eft lingua, acriter

. S Rubert.

V1. Myfterio quoque

non camit' Tmniracu-

il'os increpando, .& reprehendendo, femper

. 1 deTrin,]um, quod Elias filium viduse Sateptanze in

tamen cum fuavitate aliqua illos lambendo.

.

Uuuu 3

VIII. Pel-

710

Bibliothewï AManualis Concionatorig

dole.ro

f

Manfi

. VIII. Pellicanus inter omnes. alias aves

propenfionem probefibi perfpectám habeant ,

n

difc.9.n-6. u]los fuos magnopere diligit, foemella enim

damnum , quodin illa tenera zetate in eos re-

t

ovis incubans mox, ut exclufos pullos vivere

dundare poffet , follicite przevident.

j fort.

UT

gf core

conípicit ,prae nimia amoris teneritudineillos

XI. Athenienfes dum olim oraculüm fuüm Idem difc.

amplexatur, & ftringit, at vero inter ample-

xus mortem illis conciliat , fiquidem inadver-

interrogaffent, quidnam ad reddendum rei-5. n. 3-

n

publicee ftatum felicem & profperum utile ac

carai

tenter roftro illis colludens latera perforat ;

neceffarium effet, fequens ab eodem retulere

V

fuperveniens autem poft triduum maículus ,

refponfum, fcilicet, urbem fore beatam, fi

tioril

pullosque mortuos cernens , roftro fibi pe&us

puerorum auribüs, quod optimum & pretio-

jitel

vulnerat, fuoque fanguine illos revivificat.

fiffimum eft, appenderent. Quibus verbis mo-

Quot fant eheu!parentes,qui filios fuos affe&tu

jl

quidemtenero, non tamen conftanti, nec qui

nebantur, non tam ut gemmas velinaures au-

quæ

reas puerorum auribus appenderent, fed po-

virtuofo, nec rationabili diligendo ( fiquidem

tius ut eos falutaribus monitis parentum faci-

fupd

qui diligit filium, affiduat illi flagella) mortem

les & morigeras aures przebere juberent. Un-

ecE

illis non folumcorporis,fed & anim2e afferunt?

de David dicebat: Deur auvibus zofiris audi Pal 43. .'

diffimulant illorum infolentias, quze tandem

vinus , G* patves uoffri anmnciaverumt uobis

|

fanitatem lzaedunt, & falutem zeternam impe-

Plutarch-

L. 3. Reg- diunt. Inlib. Regum matrem quandam fuífo-

XII. In illo fzeculo, in quo Deus diluvium Idem difc.

tpóolon. 1

di

&2

fuper terram emifit, eo quod oz/mis caro corru- 17« - 3*

caffe filium legitur: fcitisne, qua occafioneid

tan

fa&tum fit? Nimirum illum fibi femper pree-

perat viari fuam , nullusin univerfo mundo a

puols. !

fentem etiam in le&o volebat, quot funt, qui

Ícelerepurusfuit, praeterquam folus Noe cum

dclg. quis

univerfa familia, quae octo tantum perfonis

t

nimia erga prolem teneritu

l

däine fe'-du &i , vitam

illi abbrevient!

conftabat, quas Deus duntaxat , veluti , hu-

xili

manigeneris fcintillas in vita refervare voluit,

$. Thom. ^ IX. S. Thormas dicit, quod vitam a paren-

ne totaliter periret. Dicite fodes, quaenamNoe

opuíc.7. tibusadeum modum recipiamus , quo nobiles

merita habuit, ut prae cun&tis totius mundi

(ornel o |

feudo aliquo a Rege fuo inveftiuntur, feuduin

hominibus privilegio adeo raro a Deo hono-

, Lxot i

autem nemo meretür confervare , qui feudata-

raretur ; auditefacrum textum id clare expo-

Y

tio füo infidelis eft; ita quoque vita indignus

nentem: /Voe, inquit, vir 7uffus & pevfzclur

Qu

eft, qui vita , quam a genitoribus fuis acce-

2n generationibus fuis fuit, id eft, ut Cajetanus

füf

pit, inipforum ignominiam & contemptum

exponit, in filiisfuis, quia enim magna follici-

abutitur; przeterquam

uod Deus, qui reve-

tudine filiorum fuorum bonam educationem

! hr rz, &

i

VL — fer

rentize parentibus deb

ae fingularem curam

curavit, ideo fingulariffima hac praerogativa

lus

habet, eos quoque vita privet zeterna. Confi-

fe dignum effecit ; fuit perfe&us , inquit Caje-

Eccl. 3. 9. lium eft Ecclefiaftici : z opere C fermone , G9'

tanus, non folum in feipfo, fed etiam in gene-

1

omti patien*ia bonora patvem tuum , ut fuper-

rationibus fuis , fervavitenim fe, & filios füos

veniat tibi benediclio abeo . €? benedi&lio z/Irus

fine defe&tu mortali, nam profe&to juftus effe

in uoviffmo maneat. Securriffimum enim illi

non poteft, qui filios ad virtutem non inftruit,

pignus habent, qui erga parentes obfequiofi

qui eosjuPcoS fieri non ftudet. -

funt, & reverentes, quodin hora mortis pro-

pitium habituri fint judicem, quodintelligi po-

$. XIL

teft , utinquit Paulus de palatio, vel quod di-

MISCELLANEA

vinus favor atque benedi&io maneat, & fer-

vetur in horam illam tanto periculo tremen-

" Qualitas.

, dam, fcilicet ad horam mortis & ftrictiffimi

»

]. Q'ocrates dicebat, ingenuis & optime na-gocr;t,

examinis, ubi zeternitatis jacitur alea. O qua-

tis evenire , quod equis ferocibus & ge- ap.Érafm.

le;o Jnantum beneficium tunc erit, benedici

nerofze indolis , qui, fi a primis annis inftituan-in apopht.

& audire: Feuite lenedi&li Patvis mez. Ergo

tur, egregii, & ad omnem ufum accommodi

ficut tu in omni patientiafuftinuiffe difficulta-

evadunt; fin minus, efferati, intractabiles , &

tes fenis patris tui, ita Deus füftinebitin omni

ad nihilum utiles, eoque fit, ut feliciffima quae-

q

que ingenia corrumpantur infcitia inftituen-

&

patientia, fi quae fuerint errata infirmse ani-

&

m»e tuze , ut, qua menfura menfus es patri tuo,

tium, qui mox equos vertunt in afinos , quod

remetiatur tibi pater mifericors tuus.

erectis & liberis imperare nefciant.

d

II. Lycurgus, ut oftenderet Lacedzemoniis, Plutarch.

[

quantum in educatione pofitum fit , duos ca- in Lacon.

Manfi 1. c.

X. Oves quidem circa dilucuium matuti-

tulos, eodem patre ac matre genitos educa-

f

'c 80'

nuim ovilelibenter egrederentur , ut herbas

vit, & alterum domi lautitiis vefci paffus eft,

depafcerent rorulentas, utpote quse iuftar

alterum venatione exercuit, poftea vero am-

e

mellis amabiles funt & dulces, at vero prudens

t

bos inforum produxit, & fpinis fimul,efcisque

I

& providus paítor illas retinet & coercet , do-

propofitis leporem emifit, quem cum alter et-

nec per folem ros exficcetur, ne nimium pin-

iam per fpinas invaderet, alter vere ad efcas

fe converteret, fubintulit Lycurgus , fic fe rem

gueícant , probe fciens, pinguedinem illam

:

eis fore damnofam : ldem quoque de filiis di-

cum educatione juventutis habere, atquead-

cere poffumus,quibus parentes multas recrea-

eo, fibelloaptam effe velint, non deliciis

tiones, caeteroquin honeftas , prohibent, illos

laboribus exercendam effe.

, fed

]ä

2e potiffimum A- Laert,

froeno femper coex-cegt, quia cum üloruxxi ;EIII. Afiuüip],p.us quæiitus,qu

- * dolefcen-l.2. c. $.

Mulus L

Elementa,

g11

dolefcentibus dicenda forent? quze viris ufui

detur effenon gaudii, fed moeroris, poftea au-

futura funt , refpondit.

tem fructum pacatxfümum exercitatis peream

'"Engelgt.

lV. Crates optabatin editam civitatis fpe-

reddet gufhtlæ

/

'in Dom.

Tem Ql

gpoPcPafc

j culam afcendere poffe, & contenta voce cla-

IX. Re&e. pronunciavit Seneca , debere Seneca in

M

|

!

$. 1.

mare: Quo ferimini mortales , qui ad poffi-

homines viaticum fenectutis literarum erudi-

dendas opes magno ftudio mcumbltzs filio-

tione parare difcendo, ne defecerintinfipien-

BI'OV.

g

rum vero, quibus illas relinquatis exxguam

ti animo: Literas tanquam baculum infirmo

ä

curam geritis ?

corpori paratas effe, eundem finem eiïe di-

Tdem.

V. Joannis Gerfonis mater , ut filium ora-

Ícendi & vivendi:

tioni affuefaceret , cum merendze aut jentacu-

li tempus 1nPcabat eum in genua procumbe-

X. Quare, inquit idem, hberahbus fludiis Idem e-

filios erudimus? non quia virtutem dare pof- plit. 8o.

re, atque a Deo nuces, caftaneas, poma, &

funt, fed quia animum ad accxpiendam v1rtu-

quaze optabat, poftulare; quze ipfa poftea de

fuperiori domus parte occulte dejiciebat, ut

tem dlfponunt

e coelo data crederet filius.

XI. Educatio & d1f01phna mores facxt

& Idem de

Pl j

1lludfap1tunusqmsque quod didicit. Hinca- "!

miorib. .

libi dicebatidem Seneca, hanc educationem,

Nece ff ta s.

lden dif,

ælutarch

VI.Solonlege caverat, ne parens a filio füb-

maximam diligentiam, plurnnumque profu-

I.3,

turam requlrere facile enim effe, teneres ad-

/ánSolen. fidii aliquid exfpe&aret, quem in adolefcen-

huc animos componere ; difficultér autem.

tia nulla arte inítituiffet , autinititui curaffet..

Platol 7.

VI. Plato pronunc1av1t nullum ex reli-

recidi, quae nobiscum creverunt

de eg.

|

quis animantibus atrocius fieri homine, at-

$. XIIL

que efferatius , nifi tempeftivis difciplinae au-

AUTHORES

xiliis mitigetur.

.1. Jofephus. Langius in PolyantheaV eo-

Utrilitas.

dem. Et V. difciplina , inftitutio.

ä

Cornel in

VIII. Educatlo & difciplina virgze Moyüs

II. Henricus Engelgrave p. 2. lucis Evan—

! €4.Exod. fimilis eft, de qua Cornelius a Lapide dixit:

geliczein Dom. 6. poft Pafcha.

Vn'ga eft dií uphna corre&tio & caftigatio ,

III. Matthias Faber conc. 4. mFe&o S. Ni-

colal

quze. initio pueris imperfectis horrida vide-

tur,ut ferpens; fed in fine, cum ejus fru-

IV. Philippus D'Outreman in Pædag

'«Hebr. 12, &um experiuntur , agnofcunt effe virgam pa-

Chrift. p. 1. c.6.

. &2.

|

AN.XI.

ternam ac paftoralem ; nam, ut ait Apofto-

V. Laurentius Beyrlinck. in theatro vitae

humanæ AL eodem

lus , omnis difciplina in præfenu quidem vi-

älæW& WWWIE

XLTULUS. L.

FLEMENTA

l

Definitio.

tiones atque refponüones ut magis credibileg

x

I

appareant, nonjtam ex proprio meo feníu,

quam probatliïimorum authorum erudms

lementum eft corpus fimplex : ex quo va—

Soctal,

commentams excerptze afferentur

ria corpora mlxta componuntur

pEl

CAPUTI

napoplt

- Diviffo.

D e elemutis quoad fulffantiam.

II. Dividitur communiter a Philofophis in

quatuor fpecies, quarum prima eft ignis, quia

$. I

eít elementum calidum & ficcum. Secunda

De igne.

eft aer, qui eft elementum calidum & hutni-

I

dum. Tertla eftaqua, quae eft elementum fri-

robl. r. Cur ignisin altum afcendens py-

gidum & humidum. Quarta eft terra, quee

ramidis figuram imitatur? Refp. Hoc

Jptatcl

eít elementum frigidum & ficcum. -

fieri, quia tenuiores partes femper celerius a-

nLacon.

III. De his porro elementis ex inftituto dif-

fcendunt minustenues vero quxe plerumque

ferere ad Philofophos fpettat. Quia vero de

plures funt in medio manent , & tandem craf-

eorum natura, motu, quahtatlbus,mlxtls me-

fiores , quae plunmæ funt, celeritate a reliquis

teoris , & metallis inde compofitis , varize, cu-

vincuntur, atque adeo in imo refident.

riofze , & pro difícuríu non parum utiles atque

II. Probl. 2. Cur ignis. prohibito aeris in-

]ucundæ quaeftiones proponi non raro folent,

greffu extinguitur , uti cernere eft in medicis

qu2e vix ab ullo Philofophorum attinguntur,

cucurbitulis ,, & in quolibet vafe ignem

ideo vifum eft operze pretium futurum, fi o-

continente, fÍi orificium obftruatur? Refp.

miffis illis , quae a Philof. tractari folent , ea

duplicem hujus quafiti *

rationem . effe ;

tantum pxoblemata hic proponantur, quze ad

1. Eft, quia, cum ignis non nifi purioris aeris

fupra di&as qusefliones apte folvendas con-

pabuio nutriatur, quo frui non poteft, ni-

u

ducere poffe videntur. Qu2e ipfze tamen refolu-

fi fuligo fumofa ,. quam perpetuo ignis e-

7Y Ó

Anittit,

712

Bibfiothece .Manuahs | Concionatorice

gUA

mittit,per aerem admiffum abigatur, ideo fem-

forma videantur? Refp. Hoc provenire ex fu-

per

per neceffarium habet aerem circumfluentem,

mo &luce, quz qualitatesipfius vinimalvati-

qui iftiusmodi fuliginem removeat, & puriori

ci, vel vini adufti imbibunt,; atque adeo tri-

len

a

aeri acceffum faciat. 2. eft, quia aer frigidus

ftem afpectum vultibus inducunt.

per antiperiftafin intro adigit calorem ignis,

X. Probl. 10. Curigaes montium per verti-

gl

atque adeo facit , ntignis diutius confervetur,

cem potius, quamper valleserumpunt ? Refp

ü

Je

at

quod beneficium cum non poffit habere, fi aer

Valles minus cavernofas effe, quam montes ,

in angufto fitloco ( tunc enimfacile incalefmt)

hi enim utpote eminentes rarioris funt mate-

j

I

ideo in tali ioco minus commode confervari

riv , &ideo etiatn faxofi magis & falebrofi, &

te

poteft. Atque hzec caufa eft, cur ignis etiam

rimis undequaque fuam inanitatem demon-

qua

inumbra,; quam ad folem diutius confervetur,

ftrantes, undead hzec loca, tanquam magis

0i

g]

quia ; fcxllcet frigus circumftans umbrze calo-

accommodata ad egreffum, ignis evolat , &

bit

rem ignis reprimit, nec effluerefinit.

in his magis furit, quam in vallibus.

t*

IIl. Probl.3. Cur moderata ventilatio ignem

XI. Probl. :1. Curlgms non elicitur attritu

ü

f

fopitum exufcitat, nimia extinguit ? Refp.

cujusvislapidis? Refp. Hoc contmgere quod

du

Hoc fieri fere ob preecedentem caufam, ,quia

plerique fint cedentes nimium, nimiumque le-

dh

fcilicet per nimiam ventilationem aer nimium

ves , &laxis meatibus. Unde fit , ut aer nonfa-

c0t

incalefcit. Unde ex defe&u aeris frigidi ignis

tis attritusintra ipfos faxorum meatusfefe in-

11

difficilius confervatur.

finüet, atque adeoignem non concipiat. Non

f

IV. Probl. 4. Cur multusignis fudorem mi-

autem faxorum tantum, fed etiam lignorum

nus evocat? Refp. Hoc fieripropteréa, quod,

attritu ignis elici poteft , uti de fatto eliciunt

fa

cum fudoris materia fit humor, humor ifte a

y$:

Indi, dum componunt duo ligna, ut proxime

t

nimio calore diffolvatur,& in fpmtum conver-

haereant, atqueinter utrumquealiud interpo-

tatur,uode defectu materize ipfeetiam fudor

nunt,quod verfantes motu celerrimo, velut te-

aC

Ti

deficit. Atque hzec ipfa etiam caufa eft, cur nu-

rebellum, excutiunt ignem, fi quidem arida

qu

di homines ardenti foli oppofiti vix qu1dquam

fint ligna.

fudent.

^ XII. Probl. 12. Curignis iminus ab aquama-

X

Vl

V. Probl. V. Cur 1gmscop10fus vehementer

rina, quamalia, extinguitur? Relp. Hoc pro-

frigentibus dolorem caufat,nonautem perinde

pterea fieri, quod aqua marina fit pinguior &

ü

iis , qui paulatim calefiunt? Refp. Hoc cont:n-

ficcior, pinguedo autem & ficcitas, ut in aliis

de

gere triplicem ob caufam. 1. Quia calor per

rebus ignem fovet, ita inaqua erga 1gnem nu-

meatus frigore concretos nimia vi penetrat. 2.

tlora funt.

Qu

Qu'arepentinus illetranfitus ab uno contrario

[

XIII. Probl.13. An falamandra vere lnlgne

aC

jn alterum celerem valde & nimis fenfibilem

vivere poffit , ficut Ariftoteles & alii fcribunt,

tactus mutationem efficit, unde commune

inter quos etiam S. Auguft. 1. 2 r. de civit. De1

j

proverbium habet, periculofum effe tranfitum

T

numeratur. Refp.Conimbr. negative, ajuntque

ab uno contrario in alterum. 3. Quia caro fri-

certum effe juxta Galenum , & alios, etiam i-

gore adítri&ta inuftum calorem tenacius fufci-

píam falamandram paulatlm abigne abfumi,

pit, quam ob caufam & plumbum vehemen-

W

licet diutius, quamialia mixta propter frigidi-

tius calet, quam lignum.

tatem paturee fuftentari poffit , unde forte ali-

gl

VI.Probl. 6. Curlgn*s pulverem fulphureum

qui putarunt, eam inigne vivere poffe. Ratio-

intra bombardas corripiens tanta vi & ftrepitu

nem autem fuze cpiuionisaffi 1gnant,quod ad vi-

Q

erutmpit? Refp. Ignem illum, utpote rarefa-

tam animantium certa. temperles requ1ratur

I

&um requirere capaciorem locum, atqueideo

prmarum qualitatum, quam acrimonia & ef-

!u

tanta vi omnia perrumpere, qula veéro in e-

ficscitate ignisdiffolvi oporteat.Sed non video,

greffu aerem nimis vehementer diffipat, ideo

cur , fi Asbeftus lapis, &alia mixta ejusmodi

tantus in eo fon' tus caufatur.

qualitat: busanatura donari , & muniri contra

i

VII. Probl, 7. Cur ignis admotus partl adu-

ignis vehementiam potuerlt, quare cum Ari-

ftze dolorem minuit? Refp.Hoc fieri , quia par-

ftoteles, Plinius, S. Auguftinus, & alii plures

ticulas igneas, quae per aduftionem ingreffze

A.A. afïirmatwam opinionem tueantur, judi-

funt, & tantum dolorem caufarunt, per calo-

€o eandem valde probabilem, imo fere oppoü-

ü

rem evocat.

ta probabiliorem effe, nifi forte experientia,

ï

VIII. Probl.8. Cur in aliquibus montibus

quam Conimbr. pro fe afferunt, habere fe di-

ignes de nocte tantum accenduntur? Refp.

cunt, etiam illa corpora tam viventia, quam

Hoc propterea fieri, quod ejus ignis fomenta

non viventia, quae communiter ab igne in-

funt fulphurea materia, & ventorum fpiritus,

violab'iia creduntur , certa foret.

qu2e mater/a non ardefcit in ignem , nifipluri-

XIV. Probl.14. Curii, qui colaphisi&ifunt,

$4 f0 — 09 —— $5 (nüCy6

mus humor adfit. Unde, cum plerumque no-

ignem cernunt. Refp. Hocfieri , quia vivendi

—

&u terrae concavitates humorlbus abundent ,

fpiritus i&uattenuatus magnopereignefcit, at-

—

—

fitutetiam eotempore potiffimum talesignes

queinaera egreffus talis, qualis evafit, cerni-

accendantur. Atque h»ec ipfa ratio eft, cur.

tur. Quodidem evenit, cum duo fimullapides,

Olympus mons, quieft in ZEthiopia ad.mare-

autferrum cum ferro colliduntur ; interceptus

"

n

p

rubrum.((nam plures funt Olympi) oriente'

enim aer magnopere áttenuatur , atque 1gnis

fole usque ad horam diei quintam flammas e-

fit uti etiam in nublbus inter fe colhüs cerne-

Jicist, quia fcilicettum humores per no&em

re eft.

eolle&ti incenduntur.

XV. Probl

Cur fcintilla attritu la-

-TX. Probl. IX. Cur ignis in CyathoMalvatl-

pidis genita deorfüm defcendit, cum ta-

| " U EU ERE

ci vini ad carbones bullientis, aut in vino a-

$^

men ignis füopte ingenio furfüm afcen-

dufto accenfus aftantes fuüb forma adeo livida

dat? Refp. Id fieri,

tum quia atterentis

repraefentat, ut infernales fpiritus inhumana

impetu ad

fomitem dirigitur ,

tum

quia

Tiulas . L. Elementa.

713

]

quia eju*sm-odi ignis purus non eft, fedterrea

unde poftea deftrüitur totum ; ficextra&o hu-

ls

ermiftus concretione.

mido, lapisin calcem lignum vel offain cine-

res refolvuntur.

XVI. Probl.6.Curaliqua corpora facile, alia

difficulter accenduntur? Refp. Ideo àliqua fa-

XXI. Probl.21, Unde fiat, quod ignis dum

i"

aquaextinguitur, ftrepat? Refp. ld oriturex

cile accendi, quia modica terra, mediocri hu-

more,& plurimo igne conftant; illa vero diffi-

eo, quod aquafuperfufa, partes ignis in poris

Z

€ile, quibus multus humor ineft velterra. Nam

carbonis vel ferri candentis obfideat, quzerea-

Q

gunt inaquam, & nonnullas aquze particulas

particulze ignis eo facilius colliguntur, quo

alizeinterceptze facilius avolant: particulze au-

nimium rarefaciunt, vi quarum deindeacrem

[*

tem mediocris humoris facilius avolant,

neceffe eft rumpi; ficquefit flrepitus: aut ex

IS

Hinc

eo, quod etiam quaedam partes fübtiliores i-

quam magni

humoris ;

ergo.

oleum, cera, adeps, fevum, íal nitrum,

gnis evolant velociffime, unde rumpunt a-

bitumen ,

fülphur, camphora, aqua vi-

uami & aerem, &inde ftridorille habetur.

Ü

te, fumus, lucernarecens extin&a, exhala-

XXII.. Probl. 22. Cur quidam ignes in a-

d

tiones item calidze, & alia fimilia facile accen-

qua ardeant? Refp. Quia hujusmodi ignes

duntur ; quia fcilicet multoigne conítant, mo-

valde funt denfi, ita utaqua illos fubintrare ac

]«

Marmor e

dica terra & mediocri humore.

dividere non poífit, neque oleaceam eorun-

l.

contia, & quaedam alia nunquam accendun-

dem materiam adftringere; imo cumhi in o-

mnes pàrtescumimpetu prorum

tur, licet multum incalefcant. .Nempe quia

pant, inam

efto mediocri humore, multa tamen terra con-

uoque aquam a fe repellunt.

(

ftant, óbcujusrefiftentiam particulzeignis in

— XXIII. Probl. 23. Cur quando alicujus cor-

ja

lis non poffunt colligi inunum. Similiter me-

pus aduritur,fiat vefica plena aqua? Refp. Hoc

talla quzedam, ut2es, ferrum, aurum difficile

non fitin mortuo, fedin vivo corpore; quia in

u*

accenduntur, quia licet multo igne conftant,

vivo adlocum per ignem lefüm multus con-

à

currit calor, qui partem lzefam inflammat ra-

multam tamen etiam terram habent, ut pon-

dus ipfum teftatur, adeoque particulee illze

tione cujus dein perufta cutis, foluto glutine,

]«

'H

ignis, iniis difperfze, difficulter colligunturin

recedita corpore,hunclocum implet vapor ca-

u

unum.Imo plumbum non potelt plane accendi,

lidus: calidusautem vapordum ambitur frigo-

utinecftannum; quia modico igne conftant,

re,in aquam folvitur, ficque vefica plena aqua.

$

multa terra, & modica humoris portione. Ea-

XXIV. Probl. 24.Cur quzedam ligna firepant.

demratio, & quidem major eft, de mercurio,

inigne? Refp. Hzec ftrepunt, quae cum multo

qui vix aliquid ignis habet. Pulvis tormentari-

oleofo, aeris aliquid vel aquse conclufum in

fe habent; nam dum oleoíum vehementem

us,& fulphur,facillimeaccenduntur,quia tenui

acraro, & facile exhalabili humore confítant,

fíammam concipit, neque interea aér ille vel

mullisfere terrze paxticulis impedito, unde plu-

vapor aufugere poteft, mutatur in ventum,

rim2e ignis particulze facile colliguntur.

ficque exeundo facit [trepitum, & particulam

*

XVILProbl.17:Curin flamma candelze vehe-

ligni, cui ineft, jactat.

mentius urat vertex, quam bafis? Refp. Quia

XXV. Probl.25. Cur ligna minutim con«

cifafaciliusardeant? Refp. Quia fic ignise

in vertice eft puriorignis,habetque partes ma-

gis condenfatas, & confequenter magis etiam

pluribus partibus, ligna concifa aggreditur,

a&tivas; inbafiautem eft impurior, humidior-

ideoque e pluribus fimul, oleofas partes ligni,

velre&tius igneas colligit, humiditas etiam, fi

que ex affumpto alimento, propter quam cau-

fam etiam apparet obfcurius, vel brevius: quia

quae eft in ligno, dum in partes minores di-

in vertice vel apice flammze, ignis particulze

yiditur, facilius a calore feparatur.

XXV1. Probl. 26. Cur calx aquis perfufa in-

magis concentrantur; In corpore enim den-

fiore, in zequali fpatio funt plures partes ca-

3

calefcat & inardefcat? Relfp. Ut hic effe(tus fe-

lidz2e, quam in rariore.

i

quatur,calx debet effe nonita pridem ex torna-

ce extra&ta, affufa aqua etiain leniter irrizari

N CC —— ——

XVIII. Probi. 18. Curi

i,qui ingehtilfrigore

premuntur, grave doloris fenfum experiantur,

debet,non obrui. Ratio autem hujus effectus

eft, quia calx hujusmodi intus habet partes

li ftatim ad copiofumignem accedant, non au-

tem fi paulatim incalefcant? Refp. quia per fri-

igneds, eftque fimul valde poro/a; cumitaque

gus calor conftringitur, & magis addenfatar,

calx aquis irroratur, aqua claudit ditctos po-

ros, & fimuletiam preediCtas igneas particulas

adeoque corpus fic, infrigidatnm calorem in

majori copia, feu per exceffionem excipit, a

cum pinguihalitu, introrfum repellit, ficque

quo doloris fenfus derivatur, quod non fit, fi

illae particulze ignis incenduntur, colligun-

tur, ac confequenter accenduntur.

paulatim corpusincalefcat, quiatunc fenfim &

non violenter conftricti per frigus pori ape-

XXVII. Probl. 27. Curcarbo ardens rube-

