XIV. Ex occafione fententiz illius : Oleum Cant. r.

«um & benedic eum, qui fecit illum. Videri

oteft Piftorius conc. 3. in exord.

efffum nomen tuum : poteft explicari dignitas, V. 3*

utilitas, & (uavitas nominis Mariz ; & r. qui-

t Reg. 18«

XI. Poteít B.Virgo nata comparari nube-

S., 44-

culz, quam puer Eliz in carmelo exiftentem

dem oftendi,quod, f(icut oleum füpernatat aliis

humoribus, ita nomen hoc fuperet omnia alia

vidit, nam r. ficut illa parva erat, ita B.Virgo

minima in oculis füis per humilitatem. 2.Si-

nomina purarum creaturarum. 2. Sicut oleum

cutilla erat refugium hominis;ita B.V irgo erat

efürientem reficit, egrum fanat, fatigatum

mater hominis Dei. 3. Sicut illa afcendebat

recreat, coecutientem cum luce illuminat, de-

Pf13

tua-

U

de mari, ita B. V. de pelago infiniþtæ portentiæ - bilem roborat ; ita fao modo etiam fpiri

iter

Jiuus LXX. Hygfrdulig Mariana.

. 1017

ter hec omnia faciat hoc nomen fanétiffi-

tuz. Videri poteft Piftorius in Mátre admir,

murn, inde merito S. Bonav. dixic: Quomo-

c. 8. in exord. & Miechovienf: diíc. 55 1.

do poffet nomen tuum non eífe celebre, quod

etiam nominari non poteft (ine nominantis

XVII. Ex occatione hiftoriz Efther, quag

& ipía, & alie puelle fervabantur in uno lo-

fther, c 2e

utilitate? 3. Sicut oleum, precipue (i ex odo-

CO, & preparabantur, ut in fÍponfas & con-

riferis rebus eft deftillatum , fuavem de fe

cubinas Regis Affueri affumi poífent, poteft

odorem emittit, ita,tefte 5. Bernardo; hoc no-

comparari B.Virgo Eftheri. 1. Quia, uc Efther

men nominari non poffit, quin accendat ; nec

erat formofiflima, etiam fine muliebri cultu,

Cogitari, quin recreet affectus diligentium fe.

ita B. Virgo inexplicabili tam corporis, quam

Videri poteft in hunc finem Piftor. c. 8. p. 1.

animi pulchritudine erat predita. — 3. Sicut

Miechov. diíc: 83. & diíc. 96. ubi etiam mo-

E(lher ante omnes alias placuit oculis Affue-

dos venerandi hic nomen proponunt.

ri;ideoque in Reginam ele&ta eft ; ita B. Virgo

Lib.r.hit, . XV. Ex occa(ione hiftoriz a Turfcllinc

prz omnibusSan&tis a Deo amara, & in Regis

Laur.c,16. narratz, quod (cilicet Eremita quidam, Pau-

nam acSponfam affümpta eft.. 3. Sicuc Efther

lus nomine, viderit fingulis annis in nocte

populum fuum ab interitu liberavit, ita B. Vire

Nativitatis ignem de coclo fuper aedem Lau-

go humanum genus a morte ieterna fervavit.

retanam deícendere, intellexeritque, natalem

4 Sicut Eftheti Affuerus dimidium regni füi

Deiparz tali igne condecorari, quod vellet

dare promi(it, ita Deus B. Virgini mifcricor-

ipía a Chriftianis omnibus eum diem fe(tive

diam, quz quafi eft Regni fui dimidium, actu

celebrari: poteft explicari, quid hic ignis fi-

communicavit, altera parte, fcilicet omnipo«

gnificet: & quo etiam füper pectora füorum

tentía , fibi refervaca.

$. Sicuc Efther. duas

fervorum deífcendere foleat. Ad indicandum

habebat ancillas, unam, cui innitebatur, alte-

1. gaudium ex ortu B. Virginis concepcum.

ram, quz veftimenta colligebat; ita B. Virgo

$. Protedionem fingularem. . 3. Acceptum

pro ancilla habet naturam Angelicam, in qua

effe Dco cultum hujus B. Virginis.

4. Cul-

quafi requiefcit, & humanam , qug virtutes

tum ejusdem effe fignum electorum : que

ipfius quafi veftimenta coiligit, ut imitetur.

omnia fufius explicata videri

Excitentur auditores, ut partim huic Eftheri

poffunt .apuc'l'

Fabrum in auCtario conc. 4.

ob füam ele&ionem & felicitatem gratulen-

tur, partim ad eam magna fiducia in necefífi-

f

Prb Fefio Præ/ehtatz'onis.

tatibus confugiant. Vide Piftorium conc.12.

$ .Reg.g, XVI. Ex occafione verborum illorum: £t

att. 2. & conc. 15. p. 1. & 2.

vY. 6,

intulerunt. facerdotes. arcam. federis . Domini in 1o-

XVII

[

Y

Ex occa(ione fententize a S. Ambr.

S-Ambl'. l.

cum fuum, in oraculum templi, n Santium Sancto-

Ywn: comparari poreft B.Virgo arce foede-

prolatg: Sit vobis canquam in imagine de-». de vir-

Ícripta vita virginitasque B. Mariz, de qua £in-

ris. 1.

uia, ut $. Bern. loquitur, arca intrin-

velut fpeculo refulget Ípecies caftitatis, for--

fecus porcabat Teftamenc tabulas ; María au-

maque virtutis$ com

parari poteft B. Vírgo

tem ipfius Teftamenti portabat hzredem: illa

Íípeculo, & r. oftendi

intra femet legem, hec Evangelium retine-

» quam bene plumbo

fit folidata, id eít,

profunditfima humilitate,

bat: illa manna figurans, hec Chriftum figue

racum.

2. Quia, ut arca inter omnes partes

2. Quam purum ac nitidum vitrum » Dempe

vita puriffima & omni macula carens, in hoe

templi primum locum obtinebar, ita B. Virgo

fpeculo reperiatur. 3. Quam eleganter auro

inter omnes partes myflici cempli precipua

charitatis, & gemmis aliarum virtutum, qua-

eít, uti S. Bern. clare aíffirmavit, dum dixit:

rum aliquz enarrari poffünt, fuerit exorna-

Nec in terris locus diguior uteri virginalis

tum. Excitentur proinde auditores, ut hoc

templo, in quo Filium Dei-fufcepit: nec in

coelis regali folio , quo Mariam Mariz Filius

fpeculum in corde (uo appendant, &ex ejus

frequenti infpeCtione, quid corrigere , quid

füblimavit.. 3. Quia, ut arca foederis nihil im-

tenere debeant, addifcant. Videri poteft Miee

purum juxta fe paciebatur, ita uterus Virginis

chovienfis difc. 280. & 281. ubi copiofe hanc

(quemadmodum loquitur Rupertus) nulli care

materiam tra&tat , & per fingulas virtutes in

nalis commercio.accef(fibilis, nec mens ulli

fpecie oftendit, quam recte B. Virgo fpeculum

fpirituali nequitiz fuit unquam penetrabilis.

dicatur.

4.Quia, ut arca potiffimum erat adver(us ho-

XIX. Ex occafione fententiz hujus : ox tur- Cant. g,

ftes praeidium, ita B. Virgo commune in fimi-

turis audita efl in terra no

J

"

ira: comparari poteft v. 12

libusocca(ionibus refügium, $. Quia, ut arca

B.Virgo turturi. 1. Quia ficut turtur eft prze

illa erac juncta propitiatorio, ex quo Deus

nuntius zítatis,.ita ipfa novi Teftamenti &

oracula dabat, & hominibus invocantibus fe

temporis grativ advenientis fignum erat.. 5.

propitium oítendebat, ita B. Virgo conjun-

Sicut turtur eft [ymbolum folitudinis, & puri-

Giflima erat Deo, propter illam peccatori-

tatis ; ita B. Virgo utriusque hujus virtutis ftu-

W- I

bus parcenti, & coeleftia myfteria revelanti.

diofiffima erat. 5.Sicut turturis propriecatis eft

6. Quia, ut propter arcam benedixit Deus do-

)

gemere j ita B.Virgo a(fiduo ad Deum (üfpira-

mui Obededom,ita Deus propter B. Virginem

bat, & miferias hurnang gentis deplorans,auxie

benedicit omnibus , qui illam in pectore füo

lium pofcebat. 4.Sicut turtur in fümmis móne

per amorem recipiunt. Excitandi proin au-

tium aut arborum apicibus nidulatur; ita B.

ditores, ut arcam hanc venerentur, ad eam

Virgo fundamenta & quafi fedem pofuit in

cum fiducia confugiant, & ingruentibus ho-

montibus fan&is. y.Sicutturturem lexDei ve»

Pf. 151.

ftibus clament cum Davide: Surge Domine,

v. 9-

luteafte hoftiz munus eleget,teíte Helychio,

in requiem tuam, tu & arca fanctificationis

fibiqueofferri przcepit; ita B. Virginem quo-

R. P. Lobn, Bill, Man. Tón. 1. —

Nnannn

que

l

1018

Jüblietbecee Manuah's Concionatorie.

que fibi veluti caftiffimu

m turturem offerri

ficut Eva a ferpente tartareo decepta eft ;

ita B. Virgo contriverit caput illius. 2. Quod

in templum przcepit.

Excitandus audi-

tor, ut gaudeat de turturis hujus voce au-

ficat Eva per inobedientiam initium fecit

perditionis hominum ;. ita B. Virgo per obe-

dita, ftadeatque ad illius imitationem amae»

re folitudinem ,. puritatem confervare, pro

dientiam principium jecerit falutis & re-

demptionis hominum.

3. Quod ficut Eva

peccatis füis & alienis gemere, feque Deo

totum confecrare: Pro quo fine fervite pofe

füit mater viventium corpore; ita ipía fa-

&ea mater fit viventium fpiritu.

4. Quod

fünt, qu Piftorius conc. 6. in Exord. & p. 1.

ficut Eva maledicta fuit ob peccatum ; ita

habet.

XX. Poteft B. Virgo comparari candela-

Maria benedicta fuerit propter virtutem.

Zach. 4.

bro aureo a S. Michaele Zachariz Prophete

$. Quod ficut Eva caufa fuit mortis, & tri-

oftenío.

1. Quia ficut illad aureum totum

ftitiz ; ita ipfa caufa fuerit vita ac lztitiz.

fuerat; ita B. Virgo tota quanta eft ex auro

Excitandi proinde auditores, ut tanto majo-

charitatis faCta. 2. Sicut candelabrum illud

ri affe&u amplectantur & venerentur Ma-

riam, quanto plures in ea hujus venerationis,

füftinebat lampadem magnam ardentem , ita

B. Virgo in templo prefentata, vitam vivebat

& devouonis inveniunt, Videri poteft Mi-

chov. difc. 125«

ferventiffimam, quz ad omnes homines illu-

minandos fufficiebat. 3. Sicuc in dicto can-

XXill. Ex occafione ver

borum 3 Chrifto Joan.19. ..

in cruce prolatorum: £cce Mater tua:. often- v. a7.

delabro majorem lampadem ambiebant fee

tem minores lucernz ; ita vita tota B. Vir-

di poteft, quomodo B.Virgo fa&ta (it mater

inis erat illutrior reddita per feptem virtue

omnium hominum: fcilicet. 1. Quia Chri-

tes Theologicas & Cardinales. 4. Sicüt in

ftam peperit. . 2. Quia ad falutem noftram

eodem candelabro erant feptem infuforia, per

cooperata eft. 3. Quia a Chrifto füb cruce

quz oleum in lampade

m influebat ;; ica in

talis denuntiata. Quz fufius explicata &

dona Spiritus fancti

probata reperientur apud Fabrum conc. . in

B. Virgine erant feptem

perquz copiofum gratiz divinz oleum fub-

Fefto Nativ. Item apud Miechovienfem difc.

miniftrabatur. -j. »icut juxta candelabrum

126. ubi probat, B. Virginem fuiffe matrem

duz ftabant oliv, una a dextris, & aitera a

naturalem refpectu. Dei , fpiritualem. refpectu

finiftris; ita & B. Virgini afliftebant divini-

S. Joannis Baptifte , quatenus hic ad ejus

$p

enp

tas & humanitas Chriiti, ex quibus oleum

prafentiam fan&dficatus eft; & Jgalem re-

borz

gratiz divinz in ipfam fluebat. Excitentur

fpe&tu aliorum homin

üm, quorum mater

lhid

auditores; ut ad hoc candelabrum per fidu-

adoptiva a Filio fuo conflituta eft. ltgm

ciam & coufiderationem frequenter accedant,

apud Piftor. conc. 3.

$u

XXIV. Ex occafione ver

borüvfn': Ecce ah; Luc. 1.

&i

& inde lumen hauriant ad vitam (uam recte

inftituendam. Videri poteft Piftorius i

cilla Domini: poteft oftendi , quam vere in B. v« 32«

r

nl Ma-

Virgine impleta fit illa Chrifti fententia: qui

tre admir. conc. 12. in exord. -

fà buamiliat , exaitabitur. . Itaque in priori parte

De Foflo "Annunciationis.

concionis oftendatur, quomodo f& humilia-

XXI. Ex occafione vocule 4fv , poteft

veritancillam Chrifti fe non rantum dicendo,

oflendi, B. Virginem a triplici ve fpeciali

fed etiam gerendo per laborem, fidelitatem,

privilegio liberatum fuiffe, nimirum 1. a trl-

fübje&tionem , uti fufius probat Faber in Au-

plici v2 corim;uni omnibus mulieribus , & a

&ario them. 4. in feft. Annunc. & conc. ro.

p.1. In pofteriori parte oftendatur, quomo-

Deo olim Evz indicato, durn dixit: Multi-

plicabo zrumnas & conceptus tuos: in do-

do fit exaltata, dum Mater Dei effecta eft ;

lore paries filios tuos: Sub viri poteftate

quam dignitatem omnium, qu& a pura crea-

eris, a quibus oinnibus immunis fuit B. Vir-

tura obtineri poflunt, maximam effe, fufe

Suarez & alii probant apad & cum Micho-

£o

utpote quz nec erumnam fenfit in con-

cep

tu, nec dolorem in partu, nec viro fabje-

vienfi difc. 10. & Piftorius conc. 1. part- t.

XXV. Ex occafione verbi Fiat , explicari

&ta erat, cum per maternitatem fadta fit Do-

mina omnium hominum & Angelorum. 2.A

poteft. 1. Quid ipía B. Virgo hoc verbo ef-

fecerit , fcilicet quod mundum perditum ré-

triplici v? corporis, communi omnibus ho-

minibus , ícilicet infirmitatibus , dolorofa

ftaurarit, Deum iratum hominibus placa-

rit, Dei filium & finu Patris in terram de-

li

morte, & putrefa&tione poft mortem, a qui-

bus conítat ex communi hominum fenfuü eam

traxerit, humanum genus ad fümmam di-

immunem fuiffe. 3. A triplici o2 animze, fci-

gnitatem evexerit, caput ferpentis contrive-

licet inordinata concupifcentia , culpa origi-

rit; qux omnia folide probata apud Fabrum

nali, & actuali , poenaque inde refultante, a

in Au&tario them. 2. in Fefto Annunc. repe-

quibus

iterum liberam fuiffe communis Do-

rientur. 2. Quomodo hos ipfos effcctus etiam.

&orum fenfüs teftatur. Quare adhortandi

quivis homo per verbum Piaj, hoc eft per

erunt auditores , ut, quoties unum vel alte-

conformitatem voluntatis fum cum divina

rum ex his ve fentiant, ad B. Virginem con-

obtineré poflit.

— XXVI. Ex occa

(ione illius: Factaef qua(ï )na- Prov. 31.

fugiant.

Pro quo fine copiofa invenietur

materia in Piftor. Matr. admir. conc. . & 17.

vis in[titoris de lenge portans panem faum : pulchre v. 14.

poteft oftendi 1. quomod

o B. Virgo fuerit na-

part. 2.

& munita, contra

— XXII. Ex occafione ejusdem voculz , qua

vis firmiffime compacta;

invería idem ac Eva fonat;inftitui poteft com-

aquas peccati,bene folidata per fabulum humi-

&ita-

paratio inter Evam & Maxiam, — Et 1. Quod

litatis, capaci(ïima propter fummam fan

teim

T imlm. QL XX LHperdulia Mariana.

IO19

item, qua Chrifti mater fieri meruit. 2. /n/fito-

refolute oftendit; vel etiam per aream focde-

füs: quia emere debuit diviniffimum panem

deris in domum Obededom, cui propterea

. per varios & heroicos virtutum actus , capti-

Deus fingulariter benedixit, introductam. U

vando intelle&um, fubjiciendo voluntatem,

adeo cuivis a fe vifitato dicere merito poffit

offerendo corpus & fanguinem inftar ancillz

B. Virgo cum Jacob: Modicum habuifli, an. Gen. 30.

&c. 3. Portans pauan: Scilicet Angelorum,

tequam venirem ad te; & nunc dives effectus

omne dele&tamentum in fehabentem, nun-

€s, benedixitque tibi Deus ad introitum

quam deficientem, inBethlehem, id eft, domo

meum. Éxcitentur itaque auditores, ut di-

panis expofitum. 4. Panem fuum: quiaafe (i-

cant cum fponfo; Surge, propera amica mea,

he opera viri conceptum, ex fuo fanguine

[peciofa mea, & veni. Aut cum S' Davide ;Cant. 1.

coagmentatüm, in füam & filiorum füorum

Memento noftri Domine (aut Domina) inY: 14

alimoniam procuratum. — Excitandi proinde

beneplacito populi cui, & vi(ita nos in faluta

105-

auditores, ut agnofcant beneficium, & pané

T

LJ

ri tuo, ad videndum in bonitate &c.

huncgrati accipiant, atquein honorem hujus

XXIX. Ex occafione fententix :/ Spiritruspect,

S. Virginis, fuamque urilitatem frequenter

24

meus fuper mel dulcis: poteft B. Virgo api mel-

V. 87.

cum co feftiva convivia fpiritualia inftituant.

lilegz comparari. 1. Ob (ingularem caftitatis

Quem in finem fervire poteft pulcherrima

11 I9.

amorem. 2. Ob fapientiam lingularem &

h

exhortatio S. Bernardi apud Fabrum in au-

"

induítriam, in melle charitatis, tum erga

Gario, them. 5. in fefto Annunc. num. 4

L]

. Pro fefto. Vifitationis.

Deum, tum erga homines colligendo. 3. Ob

amorem f[olitudinis, dum perinde ut apís

XXVIl. Ex occafione verborum: *Intra-

nunquam e domo fua facile exivit, nifi ubi

vit zn domum Zacbarie , 69 falutavit Elifabetb :

dicdi mellis conficiendi occafio . invitavit,

declarari poteft, quos fru&tus afferat vilitatio

Qua de re fu(ius agicEn

Deipare. r.2fnte moriem ; dum recreat in la-

gelgrav. in Paqth?o.

Emþlcm. 24. $. 1. & 3.

bore, & benediCtionem fru&ibus affert, uti

patet in exemplo Elifabeth, & in monachis,

Pro feflo. Purificationis. !

quos laborantes vifitavit. eorumque füdorem

XXX. Poteft B. Virgocereo, hoc die of-

colle&um, ut Deo offerret, fecum abftulic. uti

ferrifolito, comparari. 1. Quia quoad corpus

$pec. Ex- infpec. Exempl. videreeft. 3. /nmorte: ro-

ex virgineacera, id eft virginitate, & fumma

, empl.v.l3-borando, protegendo, & ín coelum deducen-

vitz innocentia confeQta erat: & preterea

borare cX. do, uti fecit illi foeminz fibi devorz, cujus ca-

variis & amoeniffimis coloribus modeftiz

Ibid. dift

lores afflatu flabelli micigavit, & cui cum

eleganter ornata 3. Quia quoad aniumamy quae

$. ex. 50.

omnibus Sandtis exequias celebravit; item

bycbni vicem obibat, erat extenuiffima & pu-

«x!

& lige

ppclläe rufticanz, quam tribus turmis vire

^"

riffima lana, id eft, fümma puritate, etiam

ginum comirata ín morte vi(itavit, fecumque

originale peccatum excludente, compofita.

ad coelos deduxit.

3. Pofi mortem, fcilicecin

3. Quia /uce quoque fplendidiffima fapientise

purgatorio, uti patetex hiftoria, quarevela-

cocleftis, & ardeatiffimz charitatis fulgebat,

tum eít, B. Virginem fzpius intra annum de-

Utadeo merito quivis hunc cereum affumens,

fcendere in purgatorium

; fecumquq multas

& przcipue in agone retinens, dicere queat

animas in ccelum ducere.

cumSimeone; Nunc dimittis fervum tuum

XXVI!IL Ottendi poterit, quomodo B.Vir.

Domine; Quia fperare pote(t in fe verifican-

go ad wiplicem partum feliciter peragendum

dum illud Salomonis: Qui me invenerit, in- Prov. g,

invocaridebeat. 1. Ad partum corporis : utpo-

veniet vitam, & hauriet falutem a Domino, v. 35.

te qui triplici ex capite valde periculofus &

XXXI. Ex occafione verborum illorum:Luc, 1,

moleítus eft, fcilicecob dolores, ob vitee pe-

Beata, que credidifti: poteft & magnitudo acv. 45.

riculum; ob incertam prolis edacationem &

excellentia fidei ab hac facrati(fima Virgine

indolem, aquibus omnibus cum libera fue-

rit virgo beauífima, an non libenter alios

exercite, & fructus ex ea exortüs , explicari.

Et 1. quidem excellentia fidei ex altitudine

quoque invocata liberabit? 5. Ad pàrtum

objecti crediti colligitur; quia enim ,. ut S.

anine: fcilicet propofitorum conceptorum

Leo ajebat, magnarum bic vigor eft men-s. a. du

executionem; qui quam fit difficilis, quoti-

tium, & valde fidelium lumen animarum, Afcenf,

diana teftatur experientia; & confirmat Tho-

incunCtanter credere, quz corporeo non vi-

L. 1,6,22.ma$ Kemp.dumait: O quanta fragilitas hu-

denturintuitu: inter talia vero obje&ta cum

mana, quz femper prona eft ad vitia! hodie

merito ex przcipuis & altiffimis reputetur In-

confiteris peccata, & cras iterum perpetras

carnatio Dei, re&e colligitur excellentiffis

confeffa. Nunc proponis cavere, & pofthorá

mam Deipare fidem fuiffe, maxime cum ea

agis, quafi nihil propofuifles. . Ad quem pro-

inter ipfos etiam paffionis Filii fui turbines in«

inde partum expediendum non minus prom-

extincta manferit, ut adeo merito illi applice«

pta eft, quam ad $. Joannis partum fuir, cum

tur illud Salomonis dictum de muliere forti :

& is prcipue tendat ad graiiam, quam Joan-

Non extinguetur in nocte lucerna ejus. . -Et

nis nomen fignificat, pariendam. 3, Ad par-

hoc ipfüm Écclefía fignificat, dum in ulcimiprov, s1,

tum agrorum; animalium, bortorum, &j c. Ad quem

tridui, matutino in facra hebdomade omnesv. 1g.

OV ]!o

facilitandumper pluviam divinz benedictio-

I

candelas candelabro in(iftentes, przter unam,

nis, quod ipía (ingulariter juvet, jam olim

extingui jubet. 2. Quam pretiofüm fruactum

Deus per figuram nubeculz parvz ab Eliz

tulerit ex hac füa fide, nimitum illum, de quo

famulo confpedte, & in pluviam falutarem

Elifabeth dicebat: Benedictus fructus ventris

Nnnnnn2a

tui

! R. P. Lohn. Bil, Man. Tam. 4,

1020

Jibliotbece ! Manualis . Cuncionatorie

tui: hunc enim fidei illius adícribi debere;

eft. Excitentur proinde Auditores, tum ad

Luc t.

tum ad imitationem in me-

ipfa S. Elifabeth teftatata eft, dum ftatim ob-

gratulationem;

V. 45.

liori parte eligen

da, Quemin finem fervire

jecit- Perficientur enimin te, quz diéta funt

oteft thema.

$. Fabri ia AuQtuario, & Pi-

tibia Domino, fcilicet , quod concipies &

ftorius conc. 17. p. 3. in Matre admirabili.

paries Filium Dei. Unde fapienter dixit S.

XXXIV. Poreít explicari triumphus, quo

Auguftinus: Beatior fuit Maria percipiendo

fidem Chrifti, quam concipiendo. Hinc a

B. Virgo in

cxlum affümpta eft, compara-

tione cum triump

ho Romanorum inftituta;

SS. Patribus Mater credentium, hazrefium

do Flamines &

p

Interemptrix, fceptrum fidei appellatur, Ex-

& 1. quidem

oftendi, quomo

y 17

fummus Sacerdos,

nempe Chriftus eum San-

citentur proinde Auditores, ut, quoniam

P

&is. omnibus, ei obvi

L

am proceflerit. . 2.

*

ipfi &de concipere & gignere poffunt Filium

llud Davidis: Ad-Pf. 44

Dei, fiepius hanc illuminatricem & Magiftra,

"Splendidus veftitus juxta 1

imo & matrem credentium, pro gratia cre-

ftitit Regina

adextris tuis in ve

ftitu deaura-v. 10

]j

to, circumdata varietate.

3. Quomodo li-

dendi interpellent, dicantque cum Apoftolis:

tQ, F'

Domine (& Domina) adauge nobis fidem.

beratz animz ex. purgator

i0. ipfam fublee

fand,

vatz fint. 4. Quomodo przdam ipius, id

Videri poteft Piftor. conc.20.

p.r. & 2. Mie-

chov. difc. 88. & 2$2. n. 1. Cafp. 'Taqfch. in

€ft, merita tot à

nnis per tantam charitatem

;

es cormparata

fecum tulerit.

Matre dolorofa l. 2. cap. 1.

aliasque. virtut

. XXXIL Ex occafione fententiz 5

arlomof

y. Quomodo 1

n. cocdlefte capitolium , cum

,

& a SS. Trinita-

nis: Heonora Dominum de tua fub[tantia, £5 de

fummo jubilo introdu&ta

te cüm. maxima benevo

lentia excepta fit.

Prov. &.

primitüis omnium frugum tuarum: oftendi poteft

d congratulatio-

WV. 901

1. quam perfecte & przclare hoc confilium

Excitandi proin Auditores a

nem & ad fimilem triumphum paribus mc-

implerit B. Virgo, fervando omnes conditio-

Pro quo fine fervire

nes ad perfe&tam oblationem requifitas, dum

ritis comparandum.

ícilicet, liberale munus (optimum , quod ha-

poteft conc.17. Pift. p. *

f. 304- & Ícquen-

tibus.

*

bebat, ipfam Chriftum ) liberali animo fzu in-

téntione (nempe non ex necelfitate aut tri-

XXXV. E

1x occafione värborüm, quz ia

Surrexit, Rex . ii , s o,

ftitia, fed cum hilaritate & fpontanea volunta-

libris Regum reperiuntur:

te) & liberali devetione. ieu affeQtu ( nimirum,

occurfum ejus , ador

avitque. eam ,

æ Jä"üz fü' ;. 19.

ofüusque eft ibronus Ma-

eX tora cordis contentione, promptiíiimaque

per tbronum füum , p

voluntate ad omnia, que Deus tum circa

tri Regis,

qu& [adit ad dextram ejus :

explica-

B. Virginis affumptz roa:

oblatum , tum circa efferentem difpofiturus

ri poteít gloris

L

effet ,. de manu illius acceptanda & appro-

gnitudo, per th

ronti

L

Salomonici comparatio-

nem.

dem, quod fuerit proximus

— ——

banda) ob:ulit. 2. Oftendi poteft, quem fru-

Etr. qui

&um reportarit ex hac oblatione, illumn Íci-

throno Regis, id e

ft, faper omnes alios San-

er-

&os. 2. De ebore grandis:

ad fignificandum

licet; quem Salomon l. c. fübjunxit his v

bis: JEt implebuntur borrea. iua faturitate ,. &9'

corporis glorifi

cati dotes.. 3« Ve[litus auro ful-

vo nimis, quo g

loria.& beatitudo anima in

vino. iorcularia redundabunt.

Explicetur pro-

fe&iffimo Dei innuitur.

H

inde, quznam fuerit ita faturitas, videlicet

vifione & amore per

abebat fex. gradus: quo denotabantur

UR

perfe&a poffeffio Dei per amorem perfe-

4. Qui b

.

&bum , & plenam conformationem cum di-

fex titu

l

i; quibus fan&iffima Virgo gloriam

fuam fuit promerita, nimirum humilitas; cha-

vina voluntate, qua fola, velut ultimo fine,

fatiari poteft humanusaoimus. ltemquid fit

ritas erga Deum, charitas ergo proximum, o«

*

lus

bedientia, pat

entia, perfeverantia, de quibus

vinum, nempe perfedia Ixtitia, & quies ex

C fefto.

P

di&ta conformitate oriri folita.

Excitentur

videri poteft Faber. conc. $. in ho

XXXVL Exocca(íione verborum: Sienu

g Apoc. 12,

proin Auditores. ad didam liberalitatem

T

amicta Sole, Luna

v. l*

Y u

imitandam, ut fimiles effe&us tam in fpiri-

magnum apparuitin codo ; Muliai

i

in capiteejus carana [Lellarum duo»

X

tualibus, quam temporalibus , experiri

füb pedibus ejus, 7

decim : poteft pariter exp

licari finguiaris gloria

S

queant.

& privilegia B. Virginis. Et r. quidem per5

olem

L

,

Pro feftlo. ZAfumpiionis.

intelligi poteftipfe Deus , in quem ita per vi-

fionem beatificam immerfa eft, ut quaíi eodem

Luc. 10.

XXXIII. Ex oecafione verborum: Ma-

V. 42»

amicta videri queat. 2, Per Lunam intelligi po-

via optimam partem elegit: oftendi poteft fin-

teft totus mundus cum omnibus creaturis,

gillatim , quom

odo Beata Virgo opómam

1. In bonis corporis pulchritudi-

quarumDomin

a &Regina conftitutaeft. 3.P'er

partem elegerit.

Coronam [Lellarum duodecim intelligi poffaut. ve

nem, virginitatem, claritatem & iocorrupti-

bilitatem. 2. Jn bonis anime immunitatem ab

duodecim privilegia, nempe przdeftinatio ab

gterno, conceptio fine macula originali, vir-

omni peccato, etiam originali, plenum uftun

rationis a momento conceptionis, donorum

giniras fingularis, maternitas admirabilis, fz«

cunditas fine corruptione,gravidatio, finegra-

abundantiam in eodem primo inítanti, li-

bertatem a ftimulo concupifcentim. 3. n bo-

vamine, partus fine dolore, converíatio cum

Chrifto intima, martyrium fine fanguinis effu-

nis gretie cujus tota plenitudo fe infudit a

fione, obitus fine dolore, affumptio corpore &

Ápy,

Chrifto, velut capite, in B. Virginem velut

anima, exaltatio fuper omnes choros Angelo-

V9

collum , ficque perpartes tandem diftributa

UET

rum &San&orum. - Vel duodecim fpeciales

eftinreliqua membra. 4. /n bonis glorie, que;

ficut gratiz commenfürari debebat, füupra

virtutes, quibus coronam feu gloriam fuam

atuor quidem

omnem San&orum gloriam major collata

eft proinerita , qqarum qu

tende-

Titulus .L.XK. . Hyperdulia lezrizma.

lo2tI

tendebant ad Deum; nempe fides, fpes, chari-

hortandi proinde Auditores, ut deinceps ad

tas, religio : quatuor ad proximum, fcilicet di»

hanc citharam lemperconfüugiant, &, (ivein

icctio, obedientia; mifericordia, modettia:

triftitia conflituti, fiveanimas ex purgatorio

quaiuor feipfam, nimirum humilitas, virgini-

liberare cupientes, (ive Deum laudate volen«

tas, pntientia, paupertas. Excitandi Auditores

tes dicant: Exurge pfalterium & cithara. Cae

ad gratulationem hujus gloriz, & coronam

veant Vero, ne propterteporem illorum cum

hanc per frequentem recitationem duodecim

veritate dicatur: Ceflavit gaudium tympa-

falutationum ei imponendam.

norum, quievit fonitus lztantium, conticuit

XXXVil. Ex Occafione fententiz :- Qua/

Eccl. 24»

dulcedo citharz.

v. l 7.

cedrus exaltata fum in: Libano: poteft gloria . B.

Virginis per compararionem cum Cedro fa-

. Pro fiducia in. B. Virginem 'gxaitanda.

*I

h

&amexplicari. 1. Quia (icut Cedrus eft altior

XXXIX. Poteft B. Virgo arcz Noeticz

aliis arboribus , ita ipfa exaltata fuper omnes

comparari, eag; fimilitido ex quatuor caufa-

I 24v V.9a

Lib, 6.

San&tos, ut Idiota fignificavit dicens: Omni-

rum generibus probari. 1. Ex wateriali: quia

fan&,

to. 5. Bibl. am Sanctorum privilegia, Virgo, omnia habes

eratex cedro incorruptibili, per gratiam di-

ia te congefta, nemo zqualis eft tibi , nemo

vinam velut picem benecontra aquas diluvii,

ideft peccata , munita. 2. Ex caufa formali:

major te, nifi Deus. 2. Quiaut Cedrusodore

fuo fugat ferpentes, ita ipfa diabolum, quem-

quia érat lariffima & longi(lima, altiffima &

admodum ipfa S. Birgitt revelavit, dicens:

profundiffima per mifericordiam ad Coelites

Nullus eft tam frigidus in amore divino, quin,

& inferos, cum omni affectus lacitudine &

fi invocaverit nomen. meum cum integro

longitudine fe extendens. 3. Ex caufa efficien-

propofito poenitendi, flatim ab ipfo diabolus

ie: quia hanc Deus, verus Noe, id eít requies

recedat.

3. Quia ut Cedrus nullos patitur

noftra, «dificavit. 4. Ex caufa finali; quia non

vermiculos, fed eft cota incorruptibilis ; ita

propter temporalem interitam avertenduma

B. Virgo eratincorrupta quoad corpus & ani-

Deofadtaeft. Excitentur proin Auditores, ut -

inam, uti Faber conc. 6. in hoc tefto probat

mature per geminos pedes fiduciz & venera-

variisexcauíis. 4. Quiaut Cedrusad pluri-

tionis ad eam confugiant. Videri poteft Mie-

52'

mas medicinas fervit, itá B. Virgo (ingulariter

chov. diíc. 370. & in procemio antecedente,

"

ad corporum animarumq; falutem procuran-

ubi pulchra fententia ex $. Bernardo defüm-

dam miram habez efficaciam.

. Quia ficut

pta hanc fimilitudinem probat; item Piftorius

Cedrus laiiffime diffundit ramos, ita B. Virgo

conc. 20. part. r. num. 4. ubi probat, B. Vir-

tutiffimum & comune afflidtorum omnium

ginis amorem inter potiora fi

nationis merito numerari.

gna præde[ti-

refügium , &unicum moleftiarum levamen,

uti $5 Bonaventura & Damafcenus loquun-

XL. Poteft B. Virgo Lauro comparari. 1.

tur. 6. Quia ut Cedrus pretiofum ex fe fru-.

Quia ficut Laurus eft Virginitatis fymbolum;

&um gignit, ita B. Virgo nobiliffimum fru-

ita ipía Virginitatis Magiflra. 2. Quia ficut

&um, id eft, Chriftum corporaliter, infinitos

Laurus olim Jov. & Apollini erat dica-

vero Chriftianos fpiritualiter genuit, ita ut di-

ta, ita ipfa vero Deo in templo ab infan-

tia confecrata. 3. Quia ficut Laurus eít arbor

cere jure poffi: illud Siracidis : Ego fru&tificavi

v. 19.

füavitatem odoris, & flores mei fru&tus hono-

elegantis & recte tormz, ita ipía tota pul-

chra, &re&a femper ad coelum tendens. 4.

ris & gratiz.. Excitandi proin Auditores, ut fi-

biabhacCedro diCtum putentilla commemora-

Quia ficut Laurus femper virentia habet fo-

lia, ita B. Virgo nunquam flaveícebac in ftu-

Luc, v.36.ti Siracidis verba: Tran(ite ad me omnes, qui

concupifcitis me, & a generationibus meis

dio perfe&tionis & fervitio Dei. $. Quia ficut

adimplemini. Videri poxeft de hac,materia Pi-

fructus Lauri interiuscandidus,exterius niger

Wt

ftoriusin Matre admir. conc. 3o. in exord.

eft, ita B. Virginis vita excerius humilis & de-

Pf 107.

XXXVIL Ex occafionefententize: Exur-

fpecta, interius candida candore conícientiz

NU

ge pfalierium & citbara: poteft B. Virgo affumn-

& unGione Spiritus S. unctuofa facta erat. .. G.

Sicut Apollo nulla dabat reíponía (ine Lauro;

pta citharz comparari. r. Quia &ipfa variis

virtatibus,tauquam fidibus, ornata,adeo ama.

ita Deus nulla dat dona fine B. Virgine. 7. Si-

cut Lauri folia, fi bene contundantur, miti-

bilem fonum edidit, ut fponfus ipfe ejus au-

diendz de(iderio acceníus dixerit: Sonet vox

gant & fanant pun&uram velíparum & apum,

tua in auribus meis: vox enim tua dulcis, & fa-

omnem tumorem pellunt, libros & veítes a

cies rua decora, 2. Quiaipfa potiori modo e£

vermibus illzefos fervant; ita B. Virginis vire

tutes, fi bene perpendantur, mitigant mor-

fe&tus citharg producit; efficacius fugat fpi-

ritus malos, quam cithara Davidis ; potentius

füm tentationum carnis & diaboli, tamorem

füperbie comprimunt, & animama vermie

aborcoaur purgatorio animasreducit, & faci-

lius filveftres feras, id eft, peccatores ad fe tra«

bus confcientiz illzfam cuftodiunt, 8. Sicut

Laurus eft mirz aromaticitatis , & odorifera

hit, quam Orphei cithara ; mirabilius faxa ad

edificandam cocleftem urbem Jerufalem in

valde, ita B. Virgo mirum odorem boni ex«-

9. Sicut Laurus, quia Jovi

hoc mundo przparata, id eft moribundos,

empli reliquit.

für(üm trahit, auceosdem velut pifces ex ma-

confecrata eft, nunquam tangitur a fulmine,

ita & multo magis hoc privilegium convenit

Apoc. 5« ri hujus mundi ad littus zterng patriz addu-

v. 9. & 14-cit, quam citharaAmphionis,& deniq; fuavius

huic Lauro; nam illam quidem Laurum

Vs 2c

non femper a tempeflate protegere, teitan-

& copiofius Deum laudat , quam cithara fe-

tur Uriomercatus, Cardanus & aliiScripto-

fgiqrum citharizantium in citharis fuis, | Ad«

res

Nnn,nnn 3

*

1022

Bibliotbecee Mmmäæ Concionatori&

res; fed ex nulla hiftoria habetur, eum, qui per

ut Advocata a Deoconftituta.

?. Quia potef?

jä

juvare, ut Mater Dei.. 3. Quia vuit juvare, ut

verum amorem & fiduciam (üb hanc atborem

confugit, fuiffe fulmine ultimz & faralis fen-

Mater mifíericordia.

Hortandiitaque audi-

ffam: Certe talibus perinde di-

tores, ut illud S. Bern. aíffiduo in mente ha-

Ma

tentiz percu

!

cat Deus, ut olim Salomon ad

Abiathar: E-

beant: [n periculis, in rebüs dubiis Mariam

66

cogita, Mariam invoca. Dequa materia fuffus

),2

quidem vir mortis es; fed hodie non interfi-

ciam te, quia portaíti arcam (vel Laurum)

vide tractantem Piftor. conc. 18. Miec. difc,

Domini Dei tui;s id quod probari ulterius

270. & 375. item Fabrum conc. 7. in fefto Af-

oteít, maximeex hiftoria, qua habetur, ex

fumpt. ubi oftendit, B. Virginis patrocinium

duobus fociis peregre euntibus alterum ful-

effe invocandum, quia potentilfimum, prom-

mine percuffum,

alterum, quia exclamarat :

ptiffimum, ampliffimum eft. Itemin auGtario

Sub tuum przfíi

dium &c. illefum abiifTe;

them. 4. in eodé fefto, ubi B. Virg Platano ar-

quanto

magis ergoa fpirituali fulmine, eo-

bori comparat, & ficat umbra Platani eft la«

is horrendo, liberabit?

tiffima, denfiffima, pa(fim obvia, & folia nun-

que mag

quá demittens, ita B.Virginis quoq; protecti«

Prov. $.

CONLE,

