beatze civitatis Dei, ita quisque, quod adeptus

tribüis, quanta indie nuptiarum conferes ?

fuerit, amabit, ut ftatum fuum potiori gradu

Mof ár

S. Fr. Sal.

IV. Sicutcorallum, quamdiu intra maris a-

immutarinon velit: Quare? quia cuique fatis

90 n,up '

deamor, quaslatet,molleadmodum eft, & omnibusin-

erit füa felicitas, & beatitudo fibi pro meri--

j

juriis expofitum : extractum vero ex aquis

tis fuis mifericorditer impertita.

"

XIV. Sicut oculus unus verti non poteft, Idem

c;68

mox folidum & quafi immutabile efficitur; ita

- homines , quamdiu in mari hujus mundi de-

quo non vertatur & alius , fedin eandem par-

a;

gunt, molles funt & mutabiles; folidantur ve-

tem femper volvuntur; fic etiam corpus &

anima, vel focietas illa juftorum, nihil pote-

j

-- y0, & confirmanturingratia, quando ex mari

|

hujus mundi extra&i, Beatis affociantur.

runt velle diverfum, fed eandem femper vo-

$. Fulg.

V. Sicut per fpeculum vitreum trina nobis

luntatem habebunt.

liem dife

n'In

in epift,

- vifio adminiftratur, qua nos ipfos, & ipfum

fpeculum, & quidquid praefens eft, videmus ;

Utilitas beatitudinir confiderata.

- XV. Sicutftilla aqu: modica, multo infüfa S Bern de

t

fic per fpeculum divinae charitatis & ipfum

Deum, uteft, videbimus, quantum creaturze

vino puro, afe deficere tota videtur, & fapo- dilig.Deo.

!

polfibileeft: & nos ipfos, & omniaalia, vera

rem vini induit & colorem; & quomodo fer-

& certa fcientia cognofcemus.

rum candens ignitum, fimillimum igni fit, pri-

d

f

VI. Sicutfol unicus mundum magis, quam

ftina, propriaqueforma exutum; &quomodo

Q

folis luce aér perfufus, ineandem transforma-

omn'ia alia coeli luminariailluminat; ita folus

tur

]

Crtni

Titulus XVII; - Beatitudo. —

813

lü

tur luminis claritatem, 'adeo ut non tam illu-

OC Com

cile poffumus. — At vero ex hujus maris un-

3j

minatus, quam ipfum lumen , effe videatur:

| öt'*pm

Sic omnem tunc in Sanctis humanam affe-

dis extracti, & in aliam vitam transiati n

Oi

amore Dei folidi & conftantes efficimur, at-

|L

&ionem , quodam ineffabili modo neceffe erit

que in beatitudine immutabllem quemdam

a femetipía liquefacere, atque in Dei penitus

ftatum nobis comparamus. : Unde S. Bona-

transfundi voluntatem.

ventura ait: Dehujus regui & convivii zeter-

S.Greg.

XVI. Sicut mercenarius agricola omnibus

l. 9. mor,

nitate dicit Auguftinus: O vita vitalis, dul-

D.

€. 5.

A&ris injuriis expofitus arat, occat, fodit, fu-

'cis & amabilis, ubi fumma fecuritas , fecura

'dat & laborat, nec eum toto die hosce labo-

tranquillitas, tranquilla jucunditas, jucunda

res continuare piget, quiaad mercedem,quam

felicitas, felix zeternitas

ä

ex diurno labore fibi comparat, cor & ani-

& beata vita: (ine fine,

, eeterna beatjtudo,

mum fuum directum habet; fic ele&i quique,

dum mundi hujus advería patiuntur, cum in-

$. VIII.

honeftates, contumelias, rerum damna, cru-

MEDIA

ciatus corporis tolerant, eífe gravia, quibus

exercentur, peníant; fedcum mentis oculum

- Ad. bratitudinem querendam.

) S- Anfel.L

- detml,

ad zeternee patrize confiderationem tendunt,

uia in celis funt meri. Reges, uti J&remias

.Gb5,

ex comparatione praemii, quam fitleve, quod

;

Jet. c.r7.

patiuntur, inveniunt.

2

Propheta indicavit, dicens: Jngredien-

tur per portas civitatis hujus Reges €9 Principes fe-

S, Cypr,

XVII. Sicutfilius, qui in exilio efet, &

ep. 6.

denter faper folium ; Quam nobilis focietas, in-

SProfy ,

fciret, fe avidiffime ab amicis & parentibus

quit ibi Doctor Seraphicus, quam gloriofa ci-

j desita

exfpeGari & defiderari, avidiffime utique in

vitasilla effet, in qua nullus omnino nifi Prin-

Critempl

patriam abire cuperet; ita & merito quivis

cipes & Reges habitarent; Si in civitate ali-

;c.4.

homo ad coelum properare deberet, ac fufpi-

qua, duos civium milliones numerante, ne-

rare, cum fciat fe avidiffime a Deo, San&is-

]

minem videres alium, quam Principes, Re-

l

ue ejus exfpeGari.

ges, Papas, qualis intali regnorum & monar-

An&*nym.

XVIIL. Sicat is, qui fcirct, fibi in Hifpania

perpetuo vivendum, utiqueibi domum & ha-

reluceret !

chiaruin metropoli nobilitas & magnificentia

cBerun

Pergit autem idem S. Bonaven-

bitationem preeftantiífimam zedificaret, eam-

tura de regno coelorum ulterius dicere ; Re-

]fello 35,

que omnibus rebus neceffariis optimeinftrue-

Bll &

ges utique funt, qui de manu füpremi Impe-

| i 1.

ret; ita multo magis quivis homo conabitur

ratoris coronam regni aecipiunt. -

"merita virtutesque augere, fi meminerit, fe

H. Quia voluatac Beatorum

s. Anfel;

femper imple*ur ;

zeternam in ccelis manfionem fperare.

ficut enim Angelis nihil obfi

ftit, nec aliquid de fimil.

Stapl. in

. XIX. Sicutavarus, fiincidatintabulas the-

.

La

dom.fe

eos impedire poteít, nec conftringere,

quin

thef,

P* faurumindicantes , advertatautem locum, in

pro velle fuo cun&a penetrent liberrime

; ita

quothefaurus abfconditus eft, non finemulto

non erit aliquod obftaculum,

quod nos retar-

labore & fudore adiri poffe, nulli labori par-

det; nulla claufula, quze nobis ullatenus ob-

.cet, utthefaurum obtineat, quia avarus eft,cui

ftet: non elementum, quod nobis ad velle

. ad pecunias congerendas nihil arduum vide-

noítrum promptum omninonon extet, Quod

tur; fic vir pius & Deo frui defiderans, inven-

confirmans angelicus Do&or ibi ait, volun- S. Thoni;

nf J

tis Scripturae tabulis, quae docent, fervis fide-

: deliml,

tas cujusque femper & ubique complebitur, opníc, ó3.

| libus vitam zeternam in praemium promitti,

juxtaillud S. Auguftini: Omnipotentes erunt ^^

.,0-64'

nulli labori parcet, ut ea potiatur.

voluntatis fuze, ficut Deus fuze.

]

g. Cor, 4.

- XX. Sicut pondus grave, fi levioribus re-

III.' Quia, ut idem S. DoGor teftatur, ubi tbid.

busimponatur, eas comprimit, & conftringits

" ficmomentaneum &leve tribulationis noftrae

mullus alteri [ubyicitur, ibi ceffabit oxmir pralatio,

fed foli Deo omnes fubjetti funt.

fupra modum in fublimitate, zeternum glo-

rize pondus operatur in nobis.

IV. Quia ibi ommer pulchritudine fumaa fünt 8 Vinc.

graditi; nam S. Vincentius Ferrerius corpus

Ferr. fer.2

"

Dignitas.

aliquod gloriofüm fepties fole luminofius fu-

in Dom,im

Manfi dif, .

XXI. Sicut is, qui indubitatum jus habet,

Albis,

2. 11.

turum fcribit, unde id ipfum arguit, quod, fi

*4 . utin regno aliquo fuccedat, Rex communi-

Deus ad mundum illuminandum gloriofo a-

ter vocari folet, tametfi fceptrum regni illius

liquo corpore, loco folis, uteretur, hoc majo-

attualiter non moderetur; ita quoque dici

ri lumine mundum

perfunderet, quam quo

ien ?.69

. poffe videtur, quod is, qui gratiam Dei in

anima fua poffidet, quze pignus quoddam &

fole illuftratur. Quod confirmans S. Augu- 3. Aag.

füinus, hujus corporis claritas, inquit, tan-'9-9.tr.5.

.

L

;

femen eft glorize, regnum quoque Dei intra

tum folem excedit, quantum fol noítrum cor-

. fe habeat.

pus in claritate przecellit. Siergo unicus tan-

Pergetuitas.

tum fol in ccelo fuo conftitatus omnes homi-

idem dikfc. XXII; Sicut c

orallus, licet arbufculum te-

16. n, Ia.

nes, animalia & plantas lzetificat, vitam &

nue & flexile fit, mox tamen, ubi ex aqua ex-

calorem omnibus viventibus fubminiftrat,tot-

trahitur, folidatur, & indurefcit, nec amplius

que alios admirandos hic in terra, quze val-

$2

"u

flecti fe patitar, colorem quoque fuum palli-

lis eft lacrymarum, effettus producit, quale

d

De

. diufculuminrubicundum mutat; eodem mo-

gaudium, qualis lux & claritas in coelo em-

do nos, quamdiu in mari hujus mundi con-

pyreo extot innumerabilium animorum bea-

ftituti fumus, continuis lapfibus, iisque peri-

tarum & glorioforum corporum confortio co-

culofis fubjicimur, continuam contra nosmet-

rufcabit, ubi hzec velut totidem foles luii-

nofa erunt, füos

que radios in illam civitatem

- ipfos lu&am expel'imur: & praevaricari fa-

Dd 3

el

214

Biblioshecee xManualis Concionatorue.

Dei ex auro iuftar cryftalli corufco ftratam,

VIII.. Quia jucundiffzza erit tn talis focietet i , Anfel,

ut iterum S. Anfelmus notavit, dicens: Ad de fimil,

totqueinzeftimabilibus & fplendentibus gem-

mis locupletatam effundet ?

cumulum beatitudinis fuze aliud habebit, un- c. 7r.

V. Quia omnes Beati iznpa[fibiler erunt , quae

de magis poífit gaudere, quia enim quisque

impaffibilitasrefultabitex virtuteanimze fuum

fe alterum amabit, patet, quia fic de illius fe-

corpus potenter retinentis, ita quod a nullo

licitate, ut de fua, gaudebit.

O quot igitur,

exteriore agente immutari valebit.. Unde in

& quanta gaudia quisque obtinebit, qui de

Aper.c.7. Apocalypfi dicitur: Zfbflerget Deus omnem la-

tot tantisque beatitudinibus San&orum ju-

erymam ab oculis San&orum: etiam nonerit am-

bilabit? . Quod fi tantum de aliis, quos ut fe

?

diliget, gaudebit, quantum de Deo, quem

- — « . w — — CL

glius neque clamor; [ed nec ullus dolor. Vbi letitia,

S. Aug. in ut S. Auguttinus notat, fine triftitia, falus fine

fupra fe diligit, exultabit? .Gaudium ei erit

fol.€.35« dolore, vita finelabore, lux finetenebris, vita

intus & extra, gaudium furfum & deorfum,

fine morte, bonum fine omni malo. Ubijuven-

ubique gaudium plenuim.

tus nunquam fenefcit, ubi vita terminum ne-

À1X. Quia ibidera erit perfrfla gerpetuitas om- S, Aue.

f CA2 w tB

fcit, ubi decor nunquam pallefcit, ubi amor

nium gaudtorum , tefte S. Auguftino dicente: med.c.16s

Quoe dat (Deus) in przefenti, temporalia funt,

- munquamtepefcit, ubifanitas nunquam mar-

cefcit, ubi gaudium nunquam decrefcit.

qu2e autem in futuro fzeculo fe promittit fuis

S.Bem.( e.

VI. Quia fumme agiles erunt iidem Beati ; nam

daturum, zeternafunt. Temporalia bona diffi-

cileacquirüntur &acquifita facile dilabuntur,

4 infeilo tefte S. Bernardo tanta credenda efít futura

n 99 corporum levitas &agilitas Beatorum, ut pof-

& quze habita funt , cum gravi follicitudine

ä

fint, fi velint, absqueomni mora feu difficul-

cultodiuntur , & cum doloreamittuntur, & a-

miffa cum gravi laborerecuperantur: Futuri

tate ipfam quoque cogitationum noftrarum

S. Anfel. fequi ad omnia velocitatem.

Hujus autem

autem 12eculi bona nunquam amittuntur, cum

defimil, velocitatis exemplum in radio folis licet in-

gaudio & quiete poflidentur, cum femel quis

€, $Ie

acceperit;ita fecurus erit, feeanunquamamif-

tueri,qui tatim orto fole in plaga orientali per-

ä

tingit usque ad ultimum plagze occidentalis,

furum, ficut certus eít vel erit, fe nunquam v«l-

uteo perpendamus non efIe impoffibile, quod

leamittere. Cui confentiens 5. Bonaventura, *. Wonav.

de noftra dicimus futura celeritate, praefer-

cujus curíus, ait, fine termino, ufus fine fafti-ia folil.

tim cum rebus animatis foleat ineíle major

dio, refectio fine cibo, fübantiquis, perpe-

velocitas, quam inanimatis..

tuisque gaudiis femper nova jucunditas, &

mma inter Beator unio £ concor-

fine timore amittendi continuata felicitas.

&. T.aur.

VIL. Quia fu

Juf. de ia erit; nam ut S. Laurentius [uftinianus no-

X. Quia brevis labor ex'g

itur ad bzasitudinem S- Avg.

|

lign. vit&

tat,tanta vis in illa coelefti pace nosfocjat, ut

obtinendam, nam utS. Auguftinus notavit, Dei

fer a7. de

€.7.

San&.iso

IN

uod in fe quisque non accipit, hoc fe acce-

ineffabilis & immenfa bonitas, inquit, etiam

nyi. ii

iffe in altero exultet; Una cunttis erit bea-

hoc providit, ut laboris quidem tempus, & a-

tiur, -

titudo letitio, quamvis non una fit omuibus

gonis non extenderet , nec longum faceret,

aut zeternum, fed breve, & ut ita dicam, mo-

] u

I

fublimitas vitae. Et confirmans id ipfuin 5.

$. Anfel, Aafelmus, ibi, inquit, erittam perfecta & bea-

mentaneum.

Et alibi, qualis mifericordia demín

(

Dei? non dicit: decies centena millia anno- Pf. 93.

f

1.c.59 - tacharitas juitorum , quod unusquisque in

tantum diligit prox:mum füum, quantum fe-

rum labora; non dicit: vel mille annos labo-

t

ipfum, ex quo illud inzeftimabile fequetur bo-

ra, cum vivis, labora in paucis annis, inde

jam requies erit, & finem non habebit: Mo-

f

num , quod ita unusquisque de alterius bo-

no vel gaudio gaudebit, ficut de merito pro-

mentaneum hoc &c. Ecce quantum pretium

prio, proinde cum inenarrabilis fit numerus

damus, quodamfnodo unam filiquam ad acci-

$ nt, t

iendos thefauros fempiternos.

l'erin

ft

Ele&orum, quis putas narrare fufficiat gau-

OURD

dium Beatorum? Ibi virgo gaudebit de fan-

XI. Quia facilis efl via perveniendi ad beatitu- S. Thoms

Vill conc;

8

Í

&ze viduitatis merito: Ibi vidua gaudebit de

diuem; non enim exigitur, ait S. Thomas Vil-

T

lanov. hodie ate, o Chriftiane, mors, non fan-

Quinqua,

caítze virginitatis privilegio; ibi Confeffor de

q

Martyris jucundabitur triump^o; ibi Martyt

guis, non fupplicia; ama & regna; quid fa-

H

tripudiabit de Confefforum bravio ; ibi Pro-

cilius, quam amare ? O quam conftrata eft

(

pheta lzetabitur de Patriarcharum pia con-

via, & quam plana! ut diligendo pervenias,

verfatione; ibi Patriarcha exultabit de Pro-

quo pervenit Laurentius patiendo, cujus ra-

1

ibi Apoftoli & Angeli gau-

tionem aífignans Paulus de Palatio, non pi-

phetarum fide;

debunt de merito omnium inferioram ; ibi

geat, ait, audire caufam, cur Dominus folam

i

omnes inferiores lzetabuntur de gloria & co-

charitatem & mifericordiam delegit, cui pof-

&

Omnibus erit una volun-

feifionem regni tribueret; cauía eít, quia ne-

rona fuperiorum.

»:

tas, ut S. Anfelmus ait, quafi nulla effet iis,

mo aícendit in coelum, nifi qui defcendit de

nifi Dei voluntas; ideo erit omnibus plena

coelo; at fola charitas deduxit Chriftum ad

concordia, &ideo ficut volent illi non aliud,

nos, igitur fola charitas efferet nos ad Chri-

I.Cer.c.a,k.

ftum.

lI

uamquodilleita volet, quidquid volent illi,

& ideo filii Dei, & Dii vocabuntur, cujusra-

XII. Quia memoria hujus beatitudinis eft Beffeeus

remedium potentiffimum ad peccata vitan- in nov.

tionem genuinam reddens S. Auguftinus, hze-

Ü

reditas, inquit, in qua cohzeredes Chrifti fu-

da; quis enim vellet effe impius in patriam,

i

mus, non muititudine minuitur filiorum, nec

cui zeternus civis adfcribi cupit ? Dicet fane

is mundo ac carni, quod olim Demofthenes

fit anguftior numerofitate cohaeredum , fed

lu

u

tanta eft multis, quanta paucis, tanta fingu-

meretrici allicienti fertur dixiffe: Tanti poe-

lis, quanta omnibus.

:

nitere non emo.

t

XIII.

i

- Wüulhus XPIL Bestitüdo.-

218

;' Aüm.

r

XIII. Quia eadem memoria vehementer ad

lud A&uum A poftolorum: Per mauftas tribula: AG. c. v4,

J

pugnamanimat ; fi enim David ob Michol pro-

Liones oportetuos introire inreguata D. HincS.-

milfam tam fortiter contra Goliathum pugna-

Bernardinus quo

queait, Deum ante Paradi- , Bernar-

vit, quomodo non fortius pugnabit, cui beati-

fum contftituifíe Angelum cum flammeo gla- din. Dom,

tudo promitfa eft ?

dio; utfignificaret, quod nu ilus poflitintrare in 5. poft

XIV.- Quia mire addit animos ad laboran-

rtegnum Dei, nifi tranfeat per flammeum gla-' T

dum, omniaque adverfa fortitertoleranda; fi

dium, atque verfatilem,qui pofitus eftad cufto-

enim gubernator navis nonflu&us, fed com-

iam ligni vitae; fed hoc nullus poteftfacere,

modum: miles non czedem & vulneraatten-

nifi per patientiam intribulatione, gladiuse-

dit.fed triumphum & vi&oriam: Agricola non

nim flammeus atque verfatilis tribulatio eft,

tempeftates, fed meffem: Ambitiofi non dif-

affligens animam & corpus. Cujus ulteriorem

ficultates & (umptus, fed dignitatem confide-

fant; quidni & candidatus dignitatis coclefüs,

reddit rationem [of. Manfi fic difcurrens: Tri- Manfs dit,

S- Aug.

tajureregula eft, quod hzeres poffeffio

nis ali- 23. .2.

defiderio regni coeleftis confequendi, omnes

cujus nzajus in illam jushabere nequeat, quam

Og

diflicultates & periculafpernat? .

teftator habuerit; Ac proiude cuni Chriftus

XV. Quia jucundos facit labores; fi enim

difcipulis fuis,ac confequenter nobis omnibus

Jacobo Patriarchse viginti anni videbantür

fub iisdem oneribus & obligationibus regnum

dies pauci prze amoris magnitudine, quoerga

fuum relinquat, quibuscum ipfe illud ab zeter-

Rachaelem ferebatur; quam brevis & jucun-

no Patre fuoaccepit, confequens eft, quod fiin

dus videbiturlabor

fupernze illius hzereditatis poffeffionem fubin-

da impenfus ?

N

.

pro Viüqne Dei vp.o.nfeqfugnl-'

gredi volumus, onera quoque & obligationes

XVI. Quia coelum patria

e t ad quam fruen-

illiusadimplere neceffario debeamus. Unde

dam & contemplandam nati fumus ; hinc Phi-

Cajetanus verba illa: JJifvono vobis €9c. itaex-

lofophi hominem arborem inverfam dixerunt,

plicat: Similes mihi difpono vos futuros in

cujus radix coelum fpe&et, eoquod inde fuc-

reguo, qiti perfeveraftis mecum in affliCtioni-

cum trahereoporteat. Hincetiam Deus os ho-

S w

bus. Priusenim Evang. dixit: J/or e[lis,qui per-

10 foll

anini fublime dedit, coelamque tueri juffit, & e-

smaufillig succum n tentationibus meis;: &

poftea

rectos ad fydera tollere vultus. Id quod Ana-

fabait: Efego difpono

vobir regnum. Hincidem

xagoras agnovit, dum fcifcitanti, cur natus ef-

alibrdixit: Beati, qui perfecutionem patiun-

Matth. £,

fet, ut coelum contempler, refpondit. |

tur propter juftitiam; quo

niam ipforum, eft V. 10,

I

SI Avgb

MEDIA

regnum coelorum. . Sicutergo mercator pru-

r n di

:

dens, qui vult cito ditefcere, ibi merces emit,

Dantiss

d beatitudinem obtinemdam.

ubiin magna copia habentür, ut poftea re-

/'S. Euf E-

efiderium ardenr, ati S. Eufebius monet:

myff. ia

ip

vendat, uübiraroinveniuntur: fic jufti in hac

Cc. xx, Luc.

Petite, €9 accipietis, quarite, €9 invenietir,

vita multos pro Deo labores füfcipiunt, velut

v. 9.

gulate, €9 aperietur vobis, id eft, ut petamus o-

vulgares merces, ut in altera vita copiofam a

"

rando, quzramus laborando, pulfemus defi-

Deo mercedem percipiant. Hincipfe Chri-

demn

derando, pulfemus proficiendo, pulfemus per-

ftusdixit: Beati eftis, cum maledixerint vo- Ibid.v.1x,

Ms

feverando, &infpem coeleftium promitforum

bis, & perfecuti vos faerint, & dixerintomne

tanto incitemur ftudio, tantoque inardefca-

malum adverfum vos mentientes propter me:

anus affectu, utcum praemiorum dignitate de-

Gaudete & exultate,

v

X

quoniam merces veftra

fideriorum magnitudo concordet. .Certe qua-

copiofa eft in ccelo..

ropter Deus a nobis hoc defideriumrequirat,

IV. Poenitentia feria; binc B. Virgoolim ad Did. Nift,

f S.Vinc. teftatur S. Vincentius, dum narrat, quod, cura

Chriftum dixit: Dolentes querebamus te : ut , 4- n

Werr.in fe-

Jem F,

fto Oran,

z

quidam eximius Dei fervus, qui cum magna

nos doceret, ut fiquidem invenire eundem in

poít Epip,

$ Thotts

fan&itatis opinione femper vixerat, ad alte-

templo glorise volumus, ubiin medio Angelo-

Vill conts

ram vitam moriendo tranfiffet , vehemens

mlfuqlllo

rum, & aliorum cocelicolarum pofitus omnes

quemdam fuorum amicorum incefferit defide-

Íuo afpectu beatos efficit, ad eum modum,

rium fciendi, an anima ejus re&a volaffet ad

quo Marize & Jofeph, quaeramus illum dolen-

coelum, cumquefuperhoc Deirefponfum fibi

tes cum lu&tu & lacrymis , per opera poeni-

revelari ardenter petiiffet, anima ditti fervi

tentie , & tolerantiam adverfitatam. Qui

igne circumdata ei apparuit, & terrefacto ex

enim Deum gloriofum aliter quzerunt, illi

hacapparitione amico fuo dixit, fe in purgato-

fpe fua fruftrabuntur, & non invenient. Non S.Bern. ip

rio adaliquod tempus condemnatam h?erere,

incommoda quoque huc veniet quzedam . mel- c-2. Cant.

eoquod in vita fua cceli gloriam eo, quo par

liflui Doctoris obfervatio: Sponfum invita-

erat, ardenti defid

:

erio nonquaefiffet, aut defi-

bat fponfus, ut furfum ere&tis cogitationibus,

deraffet.

*

reli&isque rebus hisce terrenis afpiraret ad

z.Cor.c.5.

— —— -

II Charitas feu dile&io Dei, uti S

.;;&pg-&oltls

vitze futuree quietem , atque alacrem illam

m

indicavit, dicens: Oculus non vidit, nec aurir au-

redderet, ajebat: Surge, propera amica mea,

divit, mec incor hominis de[cendit, quz praparavit

columbamea,formo[a mea,€9 veni; Cant.c.2. v.10.

Befrent

Deur. Sedquibus? iir, quidiligunt illum, adeo,

Fide fimul , quam veruet patria nofira floribus,

utS. Thomas firmiter hanc ftatuat conclufio-

n 00f

ijlem.:

quam flagret rofis ; flores apparuerunt in terra

uixplxus diligit, majorem locum habe-

nofira. S. Bernardinus in horum expofitione

bit.

ait:. Ín eodem Cantico evidenter expreffum

Ruc. c. 24-

TII. Patientiaconflans intribulationibus. Tux-

eft, quod florum apparitio turturis comitetur

i.

ta Chrifti teftimonium : . Nonne hat.oportuit pa-

auditum. — Sed quiá myfterii habet appari-

tio florum conjun&a cum auditione turtu-

ti C/m/ium, & itaintrare ingloriam [unm? Etil-

xis?

.

$t

P

16

Bhübliothece Mamuafis Co-zzbz'ozmtoriæ

ris? Flores fymbolum glorize funt, turtures

V1 Zmmaculata vila, fen mandatorum ob- Pfal.rzg.

typus poenitentive, & animi ex recordatione

fervatio, juxta illud Pfalmiftze: Beati imma- V. T

maleattae vitze moelti ac triftis, quod S. Gre-

culatiin via; tanquam diceret, inquit S. Au-

gorius M. Pierius Ricciardus, Lauretus & alii

guítinus,fcio,quid velis : quzeris beatitudinem.

affirmant.

Et recte hominem poenitentem

Si ergo vis eíffe beatus, eíto immaculatus. Pf.e3.v.$.

fcelerum fuorum, & allacrymantem peccatis

Quis enim afcendet in montem Domini? aut

[

PU ——"" w

hzecavis defignat, qu?e pro cantu gemit, &

quis ftabitinlocofané&to ejus? Innocens ma-

querulas dat voces. Quod ergo Sponfus fra-

nibus, & mundo corde.

Hinc & Chriftus a- Matth. zg.

grantes flores, quibus gloria fignificatur, cum

doleicenti quzerenti, quid faciens vitam 2e- *: 17

gemebundis turturibus, poenitentize fymbo-

ternam poffideret ? refpondit: Si vis ad vi-

:

lis, conjungit, tantundem eft, ac fi dixiífet,

tam ingredi, ferva mandata.

feparari horum aliud ab alio non poffe, fed

VIIH. . -Mortificatio pa[fionum inordinatarum : Matth. z t«

necelfum effe, ut per.amaritudinem poeniten-

nam , tefte Servatore, regnum coelorum vim ": 12

l

—— — — m

tixz, per acerbitatem lu&us , ac fufpiriorum

patitur, & violenti rapiunt illud.

tranfeat, qui ad amoenitatem aeternum ver-

IX. . Refignatie fui: nam, ut S. Auguftinus S. Aug.

nantis ac florentis glorize anhelat, nec enim

"—— —— t

fapienter dixit, resifta, id eft, regnum coelefte, fer.37. de

coronabitur, nifi qui legitime certaverit.

aliud non quzerit pretium, nifiteipfam. Tan- 9*n**»

S,Berar- — V. Contemptus mundi E$ rerum terrenarum,

tum valet, quantumestu. Teda, &habebis

din.fer.deyti S. Bernardinus per aptum apologum o-

illam. Quid turbaris de pretio? Chriftus fe-

|

!

paupert.

inprocem.

ftendit, dumait: Patrem quemdam fuilfe, qui

metipfam dedit, utacquireret feregnum Deo

duas habebat filias, aliam facie valde deco-

Patri. Ita & tuteipfum da, utfisregnum ejus,

6.Tiet ep.;

fam, turpem vero valdeque deformem alte-

E? adEu-t

ac non regnet peccatum in mortali tuo cor-

1 lo

ram, quarum primam quidem finguli proca-

pore, fed fpiritus in acquifitionem vitze.

bant ; aliam vero nemo non abominabatur,

X. Confideratio [eria cmleflium. gaudiorum 5 S. Greg.

qua dere cum hzec apud patrem querula voce

nam, ut S. Gregorius notavit, fi femel quisquel- 16. mor«

lamentafetur, pater,ut eam confolaretur,bono

ad zeterna fe erigat, atqueinhis, quze incom- ^ !

eandem animo effe juffit, fubdens, quod primze

inutabiliter permanent, oculum cordis figat,

nullam affignaffet dotem, ipfi vero, id eft,defor-

prope nihil effe hoc confpicit, quicquid ad fi-

Jdem i

mi omnes fuas facultates feciffet dotales, tam-

nem currit. ImotefteS.ThomaVillanova,mo- S. Thom.

Denetr,

etfi hae regnum facile adzequarent. Moxque

mentum tibi erit vita praefens , fi ofculum diri-

Villan in

|

prodi&um apologum in fenfü morali expli-

gas ad seternum praemium, tranfitcito, quod *?"

fuit,

1

ä

cans, per patrem Deum intelligit, per filiam

cruciat, permanet in aeternum, quod coronat.

vero apparenter fpeciofam , profperitatem

Et quo altius in 2eternorum civium vifione S. Greg.

$ Greg, (

mundanam, per deformem vero paupertatem

quispiam fufpenditur, eo & fibi fortior, & aliis inl.1-Reg.

]6 ol

|

C& 9.

(42

exponit: Hanc turpem filiam qui aceeperit

utilior invenitur, aititerum S. Gregorius.

in uxorem, promittit ei Deus regnum fuum,

X

dicens: Peatt pauperer [viritu, quoniam ipforum

ASCET

ICA.

efl regnum calorum. Quanto autem facilius elt

nprimis no[fe debet, a[ceta naturam . €9 e[fentiam

unicuique, paupertatem profiteri, quam di-

beatitudinir , quod fcilicet confiftat in per-

vitem effe. Confonum hoc ei, quod Chriftus

fecta & fecura fruitione Dei; cum ipfi etiam

m ^ s d — u b —

Matth. 19.alibi dicit: Z4men dico vobir, quod omnis, qui re-

Philofophi jam olim dixerint, nifi ftabili &

V. 29.

B Donty,

liquer:£ domum , vel fratres , aut forores, aut

fixo bono beatum neminem effe poffe.

Tale Cicero s.

inDiat

patrem, aut matrem , aut wxorem , aut filios, aut

autem bonum cum fit folus Deus , merito Tufc.

fil.Lqo,

agros propler momien meum, centuplum acciyiet,

LT

beatitudo in illius fruitione, quae fit per vi-

. €$ vitam eternam po[fidebit.

f

Lj

fionem & amorem iade confequentem, con-

S. Laur.

- VI. Mifericordia erga m

!

feror, uti S. Lau-

fiftere dicitur.

Diftin&e magis beatitudi-

uft...? rentius Juftinianus indicavit, dicens: Vena-

nis naturam infinuat S. Antonius Paduanus, S. Ant. de .

fpir an? ]s eft beatitudo cceleftis, & tanti valet, quan-

dum ait: Primum gaudium a dextris eft de Pad apud -

tum quis poteft expendere. Hanc per egeno-

jucunda Angelorum focietate, quando inter

Manfi dif;

.gum fufceptionem fibi vendicavit Abraham;

Sané&ostantaerit claritas, utgaudiorum fin-

7.n.5.

ob per miferorum compaífionem ; Tobias

gulorum fit omnium commune.

Neque e-

per defuntctorum exequias, Zachzeus per di-

nim anima glorificata folum in gaudium Do-

ftributionem dimidii bonorum fuorum, vidua

minifui intrabit: /ntra ingaudium Domini tui ;

duobus minutis, alii vero pro calice aquae

verum etiam in gaudia ingredietur omnium

S. Chryf. frigidze. Quod ipfum etiam S. Chryfoftomus

Beatorum, cunctorumque Angelorum in ge-

hom. 57

confirmavit in perfona Dei ficloquens: Pre-

nere & in fpecie.

Secundo, de beatitudine,

&d pop.

tium non appono, ne objiciasinopiam, quan-

& ftola propria animze, .quando lzetitia fem-

ti potes, tanti eme; habes obulum, eme coe-

piterna erit füuper caput eorum, & gaudium

lum. Nonhabes obulum, da calicem frigi-

& lztitiam obtinebunt. íaiv 58. Zmplebit

dxe aquae, da panem, & accipe Paradifum.

Jplendoribus animam tuam, — Tertium, de Re-

S: Pemy.

8. Aug. inUnde S, Auguftinus, quid potentius ait, quam

furrectionis expe&atione, quandoin terra füa

LR

T1.3.

ut regnum ccelorum non folum Zachzeus e-

duplicia poffidebunt. Quartum, de admira-

mat dimidio rerum fuarum, fed & vidua duo-

/ 49' cl Ul[,

bili Chrifti hominis fraternitate, quando car-

bus minutis, & tantundem ibi uterque polfi-

nem illam gloriofam oculo ad oculum vide-

deant? Quid potentius, quam ut idem re-

bimus, quando poterimus eum vocare fra-

trem, & dicere, os meum, & caro mea. Ad-

gnum & thefauris diviti, & calice aquae fri-

ducitque authoritatem S. Bernardi dicentis:

gidae pauperi-valeat ?

Ple-

Tüulus XPIR — Bostitudo;

a17

! Pfal.ng,

.V.I,

Plenum prorfus omnis fuavitatis dulcedine,

textum illum Exodi cap.35. Ézo ojïemïaäz ub

hominem videre hominis conditorem , hoc

ocmebonum. "Tertio, quiatale & tantum gau-

gaudium fpeciale pree Angelis habebimus.

dium omnino inamiflibile eft. Unde S. Joannes

Quintum, de manifefta Trinitatis cognitione.

16. dicit difcipulis fuis: t gaudium veflrum ne-

; Pn!;'v.gg

Sextum, de horum omnium zeterna & fecu-

siio tollet a vobis. S. Bonaventura per 12. fru- S.Bonav,

ra poffelfione: Gaudium veflrum nero tollet a

&usexplicathorumgaudiorum plenitudinem; l €. c 4

-'Matth.lg.

Vobis. Apoc.3. Forar non egredietur ampliur.

quorum primus eft fanitas absque infirmitate,

; v' 17-

Il. Noffe debet digne eflimare hanc beatitudi-

Secundus, juventus fine feneCtute. Tertius,fa-

r

hen; quod obtinebit, fi omnia vana duxerit,

tietas fine faftidio. Quartus, libertas fine fer-

quzecunque non ad hanc beatitudinem con-

vitute, Quintus, pulchritudo fine deformita-

fequendam ordinantur; cüm enim tota feli-

Mu d

te. Sextus, impalfibilitas vel immortalitas.

lï'. n

citas animsein poffeffione finis fui confiftat, &-

Septimus, abundantia fine indigentia. O&a»

nis autem illius fitpoffeffio Dei, merito vana &

vus, pax fine perturbatione. Nonus, fecuritas

inutilia reputantur omnia, quae non ad hunc

5 Atg,

absque timore.

ecimus, cognitio absque

i

J de

finem, a quo b

,

onitatem»fuam accipiunt, ordi-

ignorantia. Undecimus,gloria fineignominia.

Ü

!

Duodecimus, vaudium fine triftitia. S. Ber- S.Bernib,

I1I. Noffe debet folidam praxin fe per hanc bea-

nardus per fimilitudinem coronze duodecim

titudinem od contemptua rerum terrmarum,aliaque

ftellarum eandem pulchritudinem demon-

Ed

media ad "pjum obtinendatm conducentia excitandi ;

ftrat; quarum prima eít memoria fine oblivio-

quamquidem praxin bréviter indicavit S.Hie-

ne:Secunda,ratio fine omnierrore: Tertia,vo-

S.Hïer.ep. ron

22.8

ymus fequentibus verbis: Quotiescunque

luntas fine omniperturbatione. Quarta,impof-

""tevana fzeculi delectaverit ambitio: quotiesin

ftoch.,

fibilitas moriendi, quia refurget corpus incor-

9. Crer,

mundo videris aliquid gloriofum, ad Paradi-

ruptibile. Quinta, claritas, quia configuramur

fum mentetransgredere: effeincipe, quodfu-

claritati Chrifti corporaliter. Sexta,agilitas,ut

] 10,mor,

turus es, & tunc poteris dicere: Aquse multae

" C' Igl

corpus fit agile fecundum agilitatem mentis.

j

non poterunt extinguere charitatem,nec flam-

Septima eft fubtilitas, ut corpus noftrum pe-

-

mze obruenteam. Eodem modoin adverfis ca-

netret omnia corpora. ' O&tava eft, ut quilibet

fibusfolatium a beatitudine futura petendum

" S. Thom.

diligatalterum, ficut feipfum. 'Nona eft, vide-

. Vilan m

Idemad eff2, idem San&tus Demetriadem monuit, di-

re, quod proximus quilibet diligit ipfum ficut

Demét- cens;Refpice,quod promiffum eft: omue opus

feipfum. Decima eft, Deum perfe&te diligere,

j nc fütt

levefoletfieri, quando ejus pretium cogitatur;

& plus quam feipfum. Undecima eft, dilivere

& fpes praimii folatium eftlaboris. CerteS.

feipfum tantammodo propter Deum. Duode-

$ Gtez

S. Greg.

Gregoriotefte, mala przefentis vitze tanto du-

cimaeft,videre Deum fe diligentem,plus quam

UC

l 10. mor,

rius animus fentit, quanto penfare bonum,

6j

€.12

homoille diligatfeipfum.

quod fequitur, negligit: &quia non vult prze-

.. VI. Noffedebet, quibur mediis oporteat obtine-

mia confiderare, quereftant, gravia zeftimat

re beatitudinem, de quibus difcurrit Manfi: S

effe, quzetolerat. Atfi femel quisque ad zeter-

Ambrofius inea eft opinione, quod, quando fe $. Ambr. -

inc o,

na fe erigat, atque in his, quae incommutabili-

Deus Moyfi in fpineto,five rubo fpinofo viden-

terpermanent,oculum cordis figat,propenihil

dum exhibuit, myfterium incarnationis nobis,

Xo dïs

|

effe hoc confpicit, quidquid ad finem currit.

licet a longe, przefigurare voluerit; Per rubum

€ L asssl Lj w

S. Bonav,

IV..

-

Noffe debet, duplice;n Beatir coronam e[fe

Chriftum intelligendum exiftimo, fecundum

? (ietto

inDist. prepdyatam, [cilicet auream €9 aureolam. Aurea

quod homo eft; flamma vero rubi ejus divini-

fal.l. 10 "arcitur

T

praemium fubftantiale,quod confiftitin

tatem figuravit. Quo fuppofito, quzerendum

tribus, ícilicetin vifione Dei clariffima, in frui-

venit, cur Deus non potius inalia quadam ar-

tione fuaviffima, &inrecreatione fecuriífima,

bore vel planta nobiliori, v.g. platano, cedro,

dequadicitur: Coronaaurea [upra mitram ejus,

velalia fimili, apparere voluerit? cur videri

Ü

$ Ant. d

quze eftornatus Pontificum, quia omnes San-

voluit intra denfum quoddam dumetum, fpi«

;

Pad. apud $

&i non folum erunt Reges omnipotentes vo-

Maoft d

nis & fentibus undique obfeptum? cur non po-

luntatisfuze,fad etiam eruntSacerdotes & Pon-

tius fe rofasinter & flores confpiciendum ex-

ïy.n.s.

tifices, offerentes Deo femper facrificium lau-

hibuit? ipfequidemlilio comparatur; ficut li

dis, &ideo dicitur: Feriflinos Deo noftro Reger

lium: fedinterfpinas conftituto. UndeSera-

Ll

€$ Sacerdoter.. Aliacorona dicitur aureola , id

phicus Do&or ait: Volve & revolve vitam bo«

eít, coronula parva, redditque coronze hujus

ni Jefu, & noninvenies eum, nifiin cruce, ex

rationem dicendo,quod (it gloria quzedam fpe-

quo enim carnem affumpfit, femper in poena

^

