modo hoc propugnaculum expugnari debeat,

dixiffe, nec ipfius effe, nec Patris, fed eorum,

fcilicet ignem fervoris applicando fpinis, qui-

qui decertant, labores exantlant, & moleftiis

bus cin&um eft; hunc autem ignem de coelo

confli£tantur? vides, fieri non poffe, ut ex il-

petendum confiderando preemii magnitudi-

lis, quiotiofi fantac defides, & füpini jacent,

nem, quod fervori huic promiffum elft.

ullus aliquando falvus fiat.

VI. Ex occafione thematis: 7/ade yiger ad

Il. Confiderandus eft, inquit Jofephus Mant

formicam, €$-di[ce [apientiam : o&end? poteft,

Manf, texþus ille fponfæ,l gugndo di

xit; Egod1c.7,2.6,

dormio ;

Titulus IV. — Acedia.

43

ifawhio,? voxrdäleäïi zue$ pulfantis: aperi mihi, fo-

mum fe Dei amatorem oftendendo , Dei fibi

yor mea. Anima enim ifta obdormierat, id eft,

corlucratus fuit, juxta illud: þInveni Irosminen

negligenter & tepide vivebat, quam proinde

ecundum cor smeum.

fponífus cceleftis a focordize fuze fomno excita-

IV. Zacharias Propheta Dei, de adventu Id. difc,

ye volens, fortiterinclamavit, fuasque infpira-

Filii Dei, Meffize promiffi, inquit: Éeceego ad- 12- n« I

tionesimmifit, anim?e quoque fores, utaperi-

ducam [ervum meum orientezm. Etin cap. 6. ejus-

vet, pulfavit, utiisapertis liberum ad cor adi-

dem prophetize pariter inquit: Accevir oriens

tum acciperet ; motiva vero aperiendi haec ad-

nomen ejus.. Atvero dicfodes, finofti, cur Pro-

duxit: Quia caput meum plenum eflrore, €9 cin-

phetaMeffiam venturum potius orientisquam

ciuni mei guttis noGium.

At vero quid inter fe

occidentis nomine appellat, maxime cum eo

commune habentros &invitatio, quafponfus

fine venerit, ut mundum moriendo redimat ?

dile&am fuam a pigritize fomno expergeface-

Refpondetur, Prophetam dicere velle, quod

refatagit? Refponderiquidem poffet, Chri-

Meffias, tanquam verus fol juftitiae,in horizon-

ftum hisce verbis innuere voluiffe, quod ejus

tehujus vitze mortalis, velutfol quidam, cla-

tepiditas totidem fpinis fuum transfigeret ca-

raque lux promicaturus fit, quae femper cre-

put, quot erant transgreffiones venales, per

fcit, &adaugetur, usquead meridiem: Quafi

lux fplendens procedit, & crefcit &c. Unde

guttas roris denotatze, quia etiam hze culpze,

quando funt deliberate & voluntarie commif-

Chriftus, ad noftram doctrinam, videri debeat,

12, ei difplicent.

Aptius tamen ad praefens

quafi crefcere in fapientia & zetate & gratia, id

eft, utS. Bernardus declarat, fecundum quod

propofitum noftrum refpondemus, quod fcili-

cet per hunc rorem pigritia & acedia denote-

apparebat, intelligendum eft (a principio enim

tur: quia ficutros non nifi ccelo fereno, & fuüb

perfe&us, a principio plenus fuit fpiritu fa-

aeretemperato, ideft, nonminus calido, nec

pientize ) ad inftructionem fidelium, qui in

d 55

exceflfivefrigido ftillare folet, ita rostepidita-

perfe&ione & fpiritu femper crefcere debent.

T

tis non defcenditinanimam, necin caloribus

S. Paulus Philippenfibus: fenfum , quem de

femetipfo habuit, his verbis exponit: Fratres,

majoribus, id eft, in fervore fpiritus, nec pari-

tertemporerigidiffimi frigoris, fci'icet quando

ego non arbitror , me comprehendi[Je. .« Unumn au-

eft tribulata &tentata, fed tunc vel maxime

tem , qua retro [unt , oblivi[cens, adeavero , quag

fiillat, quando fecoelo fereno gratize frui cen-

unt priora , extendens me ipfum , ad de[iinatum

fet, & quafifecuram fereputat: ex hac nam-

per[equor bravium [uperna vocationis Dain Chri-

quefecuritate preefumptionem quamdam con-

flo Jefu. Quicunqu

cipiens, fervore charitatis & devotionis rela-

fentiamus.

E

egergo perfedi fumus, hqc

V. Ecclefiafticus

xatur. Hicrosmyfticus caput Chrifti, utita

iapta quadam fimi litudi- Ecc.1.27.

dicam, offendit, & ideolamentatur, dicens :

ne diftinctionem declarat, quze eft interillum,

Quiacaput meum plenum efi rore €?c. 1mno hic do-

qui femper in fpiritu proficit, & inter alium,

lor ftomacho pariter communicari videtur,

qui contentus eftremanere in eo ftatu, in quo

-dumeidem vomitum caufat, & naufeam, quia

eft, neculterius proficere defiderat; dicitigi-

teyidus es, incipiam te evomere ex ore meo.

tur: Homo [an&lus in. fapientia manet ficut. [ol,

Ib difc.rx,

III. Interomnes alios antiqui Teftamenti

nam flultus ficut luna mutatur.. Sol autem, ut

n 4.

5 heroes, duofueruntilluftriffimi, atque adeoa

in principio diximus, quando ab orienteori-

Deoin coelo &interra prae aliis fublimati ; am-

tur & exfurgit, femper altius & altius afcen-

boenim primi funt in genealogia unigeniti Fi-

dit; fuosque luminofos radios diffundit; lu-

httli

lifui: Liber generationis Jefu Chrifti Filii

na autem, quandoluminofiffima eft, tunc de-

)QVI4OA

David, Filii Abraliam. Ambo quoquefuerunt

clinat & deficit. Etideo Ecclefiafticus appel-

prae cun&is aliisgeneris humani accepti & pri-

lat illam luminare, quod mminuitur in con[umtia-

vilegiati, eoquod maximopere in ejus obfe-

tione. Haec autem eft multorum fpiritualium

ingens ftultitia, quod, poftquam ad eminen-

quio ferventesfeprobarunt. Vixenim Abra-

ham a Deo vocatus fuerat, dicente: Kgredere

tes virtutis gradus pervenerunt, jam fe fecu-

deterra tua, €9 decognationetua, €9 dedormo pa-

ros efle exiftiment, quod amplius non defi-

£ris tui, €9 veni in terram , quam monflrabo tibi,

cient, nec retrocedent, & ideo fibi fiftunt, &

cum ecce fine ulla dilatione egreffus eft, ficut

in praecedentibus fervoribusintepefcunt, do-

Chnf.

praeceperat ei Dominus. Quandoin Mambre

nec omnimoda fequatur fpiritualis vitze nau-

, de pe

fea. Hiautem, quitalesfunt, infignem illam

FiZt

juxta limen tabernaculi fedebat , iners &

l,

otiofus videri potuiffet, maxime cum tempus

S. Bernardi in epiftola quadam traditam au- S.Bern,

meridianum effet, quo homines dormire fo-

fcultent doctrinam, dicentis; quod fi ftudere €P« 253*

lent; atvero, utS. Ambrofius bene obfervat,

perfectioni, effe perfeCtum eft, profecto nolle

ante oítium fedebat Abraham, fedebat meri-

proficere, deficere eft, ubi ergofunt, qui dice-

die, quando alii requiefcebant, ipfehofpitum

refolent: Sufficitnobis, nolumus effe melio-

res, quam Patres noftri? O Monache, non

explorabatadventum. Et paulo poftfubjun-

git: ftudium hofpitalitatis ftudiofiffime requi-

vis proficere? . Non vis ergo deficere? Ne-

rebat. Nonotiofus fedet, qui longeafpicit,nec

quaquam. Quid ergo? Sic mihi, inquis, vi-

afpexiffe contentus, cucurritobviam. Fefü-

vere volo, & manere, in quo perveni, nec pe-

navitoccurrere, quia non fatis eft recte facere,

Jor fieri patior, necmelior cupio. FHocergo

nifi etiam matures, quod facias. Feftinanter

vis, quod effe non poteft. Quid enim ftat in

manducare Pafchalex jubet; uberiores enim

hoc f2eculo? . Et ecce de homine fpecialiter

fruétus habetcelerata devotio. Difce, quam

di&tum eft: Fugit velut umbra, & nunquam

i

impigereffedebeas. Sed & Davidardentiífi-

in eodem ftatu permanet.

7L]A j

R, P. Lohn. Bibl, Man. Tom. I,

F2

VI.

Bübliothece IManualis Concionatorig

Manfi

VI. Inter alios antiqu2e legis ritus, quibus

pofcit. ]la citcumfpiciens eum, notavit il»

dii, i2. Deus ab ele&o populo fuo honorari, colique

lum multa oppreffum pigritia, & dixit: Quod

t—7

n- II.

volebat, non in(imus ille eft, quo juílit fuper

manefurgeret, & attenderet, quid primum ei

tabernaculi menfam duodecim perpetim af-

dicerent hirundines, aut cornices, cum primo

furgerent ; fimiliter hocidem attenderet, cum

fervari panes. Quos propofitionis panes ap-

feroiretcubitum, & adeamrediret, & dicta

pellatos, calidos effe, omnique die renovari

per duodecim alios pariter calidos fubftitutos

harumaviumreferret; quod cum attendiffet,

Merito admiramini decretum ;

rediens ait, quod voces dictarum audierat, fed

praecepit.

nunquid enim Deusille, qui defeipfo attefta-

non intellexerat, quid vellent ei dicere, vel

tur, inquiens: Zgo fum pauis vivus, nunquid

quid garritus earum fignificaret? Tunc illa

ait: dixerunt tibi, fi intellexiffes: Cubatarde,

ilie, inquam, hujusmodi indigebat alimento?

Minime quidem ; fed figurative panes illi duo-

&furge cito, & difcurre procibo, & habebis

decim totidem fignificabanttribus populi He-

bladamin facco. Sinon dixerunthoctibi ver-

bo, dixeranttamen exemplo fuo, quia ejusmo-

brxi, qui inter omnes mundi nationes unius

veri Dei lumen poffidebat, eique debitum

di aves mane furgunt, & tota die difcurrunt,

& per multum laborem fibi neceffaria acqui-

"—

prae(tabat obfequium. — Per illam igitur duo-

runt; unde & tu fac fimiliter.

decim panes calidos habentem menfam de-

notabat Dominus, quod populum Hebrzeum

IX. Jeremias Propheta orbi fatalem ftra- Did. Nyff.

fuoincultoferventem effe vellet, neutiquam

gem , calamitofamque ruinam inde potiffi- p. : poiite

frigidum , aut pigrum; hosque ipfos panes

mum illatam affirmat, quod officii fui obliga- * 9

yanf

quotidierenovari voluit, ut fcilicet indefinen-

tiones obiter tantum , acperfunctorie afpexit:

diíc, 15,

levibusque paífibus momenta fuorum debi-

ter bona nobis propofita renovanda, nosque

nc 7'

ipfos ad multiplicata virtutum & perfetionis

torum pertranfüit: Defolatione defolata ef ommis

exercitia absque utla defatigatione, aut tepi-

terra , quianullusefl. qui recogitet corde: 2itille

ditate excitandos effe doceremur, eam imita-

c.12. V. 11. Unumhoctotaminrudera detía-

turi amoris divini fponfam , quae anim2e ele-

xitterram, quod non fuerit, qui fixis cogitatio-

& figura, nunquam defcendens, aut fubfi-

nibus penfaret, quam multis & magnis moais

ftens , fedfemper afcendens exhibetur; de ea

Deo fervire obligati omnes effent. Notandum

namquedicitur: Queeflifla, quz afcendit &9.

in his, quanto cum myfterio Propheta terrze

appellatione donet hominem, qui non reddit

—

Trahe me pofl te, curremus in odorem sngueuto-

vum iuorum, £9c, Quze omnia verba profectus,

fru&um, quem debet Domino, cui tam ma-

progreffus & incrementi fpiritualis fant ex-

gnur in modum eftobnoxius; quaenam prze-

.cipua caufa fit, quod terra non fatis fru&tifi-

preífiva. Indefeffeeamad exemplum noftrum

infecutus eft Apoftolus, qui defeipfo veraci-

cat, neque refpondet exípeGtationi ejus, qui

ETRVET

tergloriabatur: Siccurro, non quafi in incertum.

tritici femina illi credidit? Ea nempe, quod

necaratro, quantum par, fubjicitur, nec vome-

i

]. $. Ànt

Ideoque Auguflinus hoc falutari nos omnes

Dad

munitconfilio, dicens: Nemo dicat; fufficit,

re fatis profcinditur, ac perftringitur, ut ex-

oQ,Ji

juftusfum; Ubi dixerit ; fufficit, inhzefit. At-

fargere in culmos grana, atque in fpicas ex-

tende Apoftolum, cui nonfufficit. llle currit,

plicare fefe poílint. Nam ut bene dicendi Ma-

tuhaefifti? Ille dicit, fenondum perfectum, tu

gifter Hifpanus Quintilianus lib. 1o. c. 3. ait,

deperfe&ionegloriaris? Id quod S. Bernar-

terra alte etfoffa generandis, alendisque femi-

dus in quadam epiftola pariter nobisinculcare

nibus fcecundioreft. Quze vero leviter folum,

nittur, dumitafcribit: Nemo quippe perfe-

& fecundum fuperficiem, tantum tenuiter

rumpitur, raditurque magis, quam fulcatur,

&us, qui perfe&tior effe non appetit, &in eo

quippe perfe&tiorem fe probat, quod ad majo-

ea feminis ja&uram facit, & dominum fuum

rem tendit perfectionem.

fuo labore defraudat, fudoremque illius ple-

rumque lzedit, & laffitudinem fruftratur, ad

fn theatr.

VII. Democritus aliquando interrogatus:

vit.hum.2. Qua re induftrii ab inertibus differrent? re-

hunc modum vitio hominum fit, inquit Jere-

lgnavi?. fpondit: Quaimpiiapiis, fpe nimirum bona;

mias, quod terra vafletur , quia mullus efl, qui

recogitet corde, aratrum meditationis non pe-

laboribus quippe incumbens , fuse induftrize

fperat przemium ampliffimum; ignavus au-

netrat terram pectoris, obligationum fua-

tem defperans, nullam habet bonorum futu-

rum momenta nemo fatis expendit, nec quis-

rorumfpem, quafulciatur. Homo etenim pi-

quam eft, qui animum, ut debet, advertat

ger &iners meritotimeredebet, netanquam

ad ftatum, cui fe confecravit. Quid enim non

palea in zeternum & inextinguibilem conjicia-

a fe obtineret homo, fi

Ms

retur?

;

j

gltius feipfum fcruta-

tur inferni ignem, juxta illud

Paleas combu-

ret igne inextinguibui.

X. Propheta regius de Hebrzeis dixit : T. tn vit,

f di;

Bell. difc.

VIiI. Bellovacenfis fa&tum quoddam re-

Quemadmodum Patres eorum conver[i funt in ar- Abrah.

9. ípec.

fert curiofum, quod contigit cuidam, qui in

cum pravum , Pfal.77. 57. hoc eft, non dege-!- 1. c.6.

fuis agriculturcelaboribus focors & negligens,

nerarunt improbi illi , & perfidi a majoribus

& conlequenter ad paupertatem redactus e-

fuis, fed pro eorum more & pravi arcus fo-

rat; hic etenim ad vetulam quamdam, quae

lenni, ad malitiam funt converfi.

Quid vo-

apud omnes venefica audiebat, acceffit, ab

luit iis verbis indicare Propheta? S. Bruno

eadeni exploraturus, unde mala ejus fors de-

fic exponit illum verfum Davidicum: Arcus

rivaretur, quae quotidie de malo in pejus a-

pravus, cum prius intenditur, aliquantulum

bibat, ab eaque aliquod ad conciliandam fi-

ejicit, poftea vero paulatim remittendo ex

toto deficit.

Sic & ipfi prius in przeceptis

þi rerum fuarum profperitatem remedium po-

2

Vil JU. Mcabo.

45

Dei valde intenfi, & aliquantulum operati,

nil nifiimpia quotidie videbant exempla, jux-

paulatim remittendo extoto defecerunt. Vi-

ta illud: Cuz perverfo perverterisz. — Pro refo-

tiofus arcus, cum jaculum unum, alterumve

ejecit, prorfus diffolvitur, ut nullus fit illius

lutione obfervandum eft, quod paulo ante ex

mente Pfalmiftze diximus: Oyerti funt iniqui-

deinceps ad explofionem ufus: fic & Hebroei

Late C? impietate fua, quia in labore hominum non

olim, & hodie Chriftiani plurimi funt, fue-

funt, €9 cum hominibus non flagellabuntur : Con-

runtque arcus pravi, qui cum initio effent fir-

trariorum enim eít eadem difciplina. Cum

mi & validi, poítea fiunt laxi & ignavi, &

igitur in itinere ad terram promiífionis, nec

ofcitabundi ac remiffi.

Quanta fzepe afperi-

quicquam laboraverint, fed inerti otio dediti

virtutis rudimenta !

tate macerant aliqui carnes fuas inter prima

fuerint, cujus in /Egypto contrarium facie-

quam acriter mortifi-

bant, inde confecutum fuit, quod fe a tzedio

cant fuas paífiones! quam crebro adeunt Sa-

vinci permiferint.

Locutus eít contra Domi-

cramenta ! quam funt obfervantes filentii !

num & Moyfen, cujus unica h:xec caufa fuit,

quam amantes latebrarum & receffus! at

quia teedere ccepit populum itineris & labo-

quam cito hzec omnia intercidunt! quam fa-

ris. Mox enim ut hoc rerum divinarum fafti-

cile defiftunt ! communis haec multorum eft

dium & naufea apud hominem locum habere:

infelicitas: prius in praeceptis Dei valde in-

incipit, lingua in murmurationes laxatur, & -

f

tenfi, & aliquantulum operati, paulatim re-

cor ad omnem concupifcentiam & effrzenem

l odl

mittendo ex toto deficiunt.

appetitum fefe pandit, nec ullum eft vitium,

Damnusn.

Manfi

quod non feétetur.

XI. Vita noftra ftationi bellicze affimilatur

XIV. Quis myfticum Prophetze Evangeli- Iq, dife..

diíc. I5,

a Propheta dicente: JMilztia efl vita hominir

ci non obítupefcat calamum , dum Luciferum 4. n. z.

E 70

Juger terrai ;; quzecunque autem vel minima

potius in Aquilonis lateribus, quam in qua-

negligentia & oícicantia fufficiens eft, qu»e nos

cunque alia re repraefentat ? Sedebo in monte

przedam conftituat inimici, multasque ei con-

ciliet vi&torias ; ideoque Vegetius hanc fufius

Teflamenti, in lateribus Aquilonir? ventus aqui-

lonaris frigus geluque importat, ideoque pi-

profequens materiam, tale pofteris reliquit

gritiae & algoris in divino fervitio preedomi-

documentum: Multa funt difcenda atque ob-

nantis eftfymbolum; hoc autem vitium pul-

fervanda pugnantibus, fiquidem nulla fit ne-

cherrimum Angelorum in naufragium & bà-

gligentize venia, ubi de falute certatur. De

rathrum conjecit abyffi infernalis ; federe

zeterna animse nollree falute negotiamur ;

namque volebat acediofus, nec quidquam

ideoque qualiscunque etiam minima circa

gratiis donisque cooperari Altiffimi; Ideo e-

ejusdem affecurationem admiífa negligentia,

nim praefumptuofe dicebat: Sedebo.

fi deniquein gravia peccata definat, poenis ca-

. Non fine myfterio fpiritus infernalesIdem n. s.

ftigatur zeternis,

$. Anton,

a Chrifto licentiam poftularunt ingrediendi

XlH. Deus olim cum Hebraeorum populo

Gerafenorum immundiffimos porcos; Porci.

Pad.S.inf. omnium primogenitorum oblationem , tam

enim hominum pigrorum & defidiorum funt-

98. Nat- dehominibus,quam deanimalibus faciendam

Íymbolum, fiquidem ad nihil aliud attendunt,

preecepiffet, ab hac oblatione folum afini pri-

quam ad fe per continuam voracitatem fagi-

mogenitum excepit dicens: Primogenituma[ini

nandos, absque eo, quod ullum przftent la-

mutabirove.. Sed quoniam id myfterio factum

borem, & luto ac fordibus immerfi gaudeant;

fuiffeputas? certenonalio, quam quia afinus

Ita pariter fpiritus immundi in hominibus

igerrimum eft jumentum, ideoque tardum

acediofis, commoditatibus vitze, otio ac pi-

h

abens greffum,ad properandum non nifi fude

gritize deditis, omne fuum gaudium pofitum

& fuíteadigitur.

Audiamus hac dere S. An-

habent.

tonium de Padua in fermone quodam ita lo-

XVI. S. Job infernalis huju; monftri, quod Ibidem,

quentem: Jna[imo femper reperitur torpor negli-

Behemoth vocat, caute aliquando veftigia

gentio, qua efl fentina omnium vitiorum ; Unde

fectatus, ubinam delitefceret, fuumque ha-

diciturafinus, quafi altafinens; torporenim

beret diverticulum , fe affecutum fuiffe pro-

negligentiz non alta confcend:re, fed per pla-

bat. Dumait: Sub unbra dormit, in [ecreto

nafemper vultire; unde Gen. 22. dixit Abra-

calami, €9 in locis humentibur , protegunt um-

ham ad pueros fuos: Ax[pe&late hic cum afino.

bra urnbram ejus , circumdabunt eum [alicer tor-

Pueri funt pueriles & carnales affe&us , qui

rentis.

Que ultima verba admiratione non

conveniunt curi afinino torpore & tarditate.

carent, potius enim credidiffem , ipfum fu-

Manfi

XIII. Nusquam conftat, quod Ifraelitze in

perbia fua (per quam gloriatus fuerat, die

difc.3 n.8. /Egyptogenua fua coram Idolis flexerint, vel

cendo: /uper aftra con[cendam ,. fimilis ero 4l«

murmurationibus & detra&tionibus fuis jufti-

tiffimo) exítimulatum , potius ambiviffe cir-

iil

tiamDei exafperaverint,praeterquam in defer-

d

cumdari cedris Libani, vel palmis Cades, vel

(b

to, ubi cum mulieribus Madianitarum invere-

platanis, quze funt trans Jordanem, quam fa-

cunde forzicati funt, aliisque enormibus ex-

licibus torrentis; hi enim genus quoddam

ceffibus fefe commacularunt, inquorum con-

funt arborum fterilium & infru&uofarum ;

dignum fupplicium Deus illos per quadragin-

Cur igitur falicibus torrentis diabolus cir-

ta annos velut vagabundos oberrare,& circui-

cumdatus effe dicitur? Nimirum falices, a-

re jufte voluit; atvero undenam ortum fuum

rundines & junci, qui in ftagnantibus nafcun-

habuit hazec in [fraelitis tam notabilis diverfi-

tur paludibus, verum funt pigrorum & ne-

tas & alteratio,maxime cum potius in/Egypto

gligentium fymbolum, a quibus daemon, tán-

omnem debuiffent addidiciffe impietatem, ubi

quam. ab obfequiofiffimis fervis fuis circum-

E

da-

46

Bib!iotlzec'æ IMVanuafis Concionatorice

bus fabricare intendebat? Sed ecce tibi et-

.datur, Audiamus hac dé fe Dionyfium Car-

-

.thufianum ita fcribentem: per quod infinua-

rorem manifeftum, ob quem merebatur, utin

ejus perniciem ira de coelo defcenderet, ni-

-tur, quod diabolus in hominibus otiofis, &

. voluptuofis manfionem fibi conftituit in fe-

mirum, determinaverat in corde fuo vitam

cretis concupifcentiarum latibulis, qui homi-

deinceps tranfigere otiofam, focordem & de-

.mes contra labores poenitentiales, & ceftus

fidem: Undeait: Quiefce, bibe €9 epula:t.

pugnarum, quibus adverfus humanze falutis

XIX. Compaffione utique dignus eft cafus Cajet. in

hoftes pugnatur, umbras caraalium delicia-

illeterribilis, qui ex difpofitione Dei, qui om- €19«em«

yum,& refrigeria paufationis acediofze optant,

nia fecit, uxori Loth accidiffelegitur. Etenim

& amplectuntur, ita quod umbra fuper um-

manterathzecin Sodoma totannis illaefa, vi-

Vierenb

bram oritur eis, de quibus cantatur in Pfal-

vens & irreprehenfibilis, Angelos hofpitio ex-

dO&r-

3no 72. Jn labore hosinum non [unt, €? cum Lo-

arCet. I*

ceperat, fimulque cum Loth & fi/iabus fuisin-

C. 89'

tinibus non flagellabuntur : Prodiit quafi ex adi-

fame ex decreto divino effugerat incendium,

Denique cum fint ar-

.ge iniquitas eorum €9c.

quando ecce grad:entem ira opprefht divina,

bores infruCtuofze , per quas homines vitiofi

& vería eftin ftatuam falis; quze tanti, tamque

-& bonis operibus fteriles defignantur, omnes

feveri füpplicii caufa? Refpondebitis utique,

diabolo fe adjungunt, & eum quali circum-

^

ei ceelitus inhibitum fuiffe, ne retro oculos

dant.

*

;

convertens flammas afpiceret ; quo fpreto

S. Anton,

XVII. Amalecitze impetum fecerunta par-

mandato, refpiciens poftfe,verífa eftinftataam

Paa. in

te auftrali inSiceleg, & percufferunt, & incen-

Dom. 3.

falis.. Hujusmodi quidem legem etiam fuiffe

derunteamigni, & captivas duxerunt mulier-

nonnezgo,led eam foliLoth intimatam adftruo,

Q;qadr.'

culas ex ea, a minimo usque ad magnum 1.

conformiter ad facrum textum inquientem:

Locuti funt ad eum dicentes :

Salua animasa

Salyato

Reg.30o. Amalec interpretantur lingentem

animarum, id eft, compunGionem lacryma-

tuam, noli re|picere pofl tergum. Etinterimin eo-

ruüm lingere & devorare cupiunt. Ifti a par-

dem capituio de Ábrahamo traditur, quod in-

te auftrali Siceleg invadunt. Aufter eít ven-

tuitaseftSodomam: — Quareigitur iafelix illa

Og E

tus tepidus, de quo Job. 6. confiderate [emitar

4.5,€

mulier, dum retro afpexit, talemiu fe concita-

JTheman, siinera Sabba.

Theman interpreta-

vitvindi&amdivinam? Pigritiam fegnitiem-

m

tur Aufter tepidus.

Hsec eft fluxa & otiofa

que praefizurabat anime, quze ex Sodomze ii-

converíatio vivéndi, per quam tentat diabo-

cendio, id eft, e peccati, aeternzeque mortis pe-

jus: nam cum fpiritus immundus dornuin in-

riculis egreffa eft , ut ad perfectionis montem

venerit remiffam, &otio vacautem, i1atratin

gradiatur, paffusautem non modo promovet

eam. S. Ephreminquit: Síiacciderit, [rotrem

lentos, fed potius etiam retrocedit, nulio ad ci-

aliquem ad monaflicam ac folizariam vitam qua-

vinarum legum trausgreffionem habito refpe-

cunque occafione vexire, €€ nou [e vigilantem pra-

Gu. Defcribitur mora uxoris Loth (inquit Ca-

buerit , protinus €9 e vifligio devorabit eum dia-

jetanus) non folum tardando greffus ad fe-

Dtexel

bolut. . Paulo poít vero modum infinuat, quo

queadum Loth,; fed etiam vertendo fe adre-

R

diabolus acedize venenum anim»e infundit,

64f

dicit enim:

Infert inimicus d2emon cogita-

fpiciendum; remanebat fiquidem poft Loth fe-

nem, contra mandatum Angeli ; fed &, fi Jofe-

tionem acedize: Hodie otiabor (ita intra fe

pho creditur, nonfemel, fed fepeuxorLoth

Religiofus loquitur) ut paululum me ipfum

tardabat,vertendo fe. Angelus quidem falutem

reficiam, & cras opus meum profequar, fa-

evafionemque fpoponderat, fed qua cum con-

Interea in

ciamque duorum dierum opus.

ditione, notetis velim: Zeflina, €9 falvare; ubi

n pri

otio verfatur. Poftero die honeftatis hoftis dze-

falutem follicitudini & fervori conjungit, pro-

mon vehementiorem fratri circumfundit ace-

foit.c1

hibens, ne in procedendo pigra fit, & lenta.

diam, quam die preecedenti, in memoriam ipfi

. XX. Abulenfis differentiam, quze inter pru- Abul. q.

raeteritum revocans diem atque pr.efentem.

dentes & ftu!tas virgines interced:t, in hzec 16.in c.28

atth.

Manfi

XVIIi. Apud S. Lucam cap. 12. zecenfe-

verbaaffignat: Verifimi'ius eft, quod pruden-

Fab

difc,6.n-4. tur , quid diviti illi evenerit, quiabundantem

tes dormitabant, & non dormiebant: Hoce-

9. iHSe]

collegerat meífem , pro cujus cuftodia gra-

nim pertinet ad prudentes, nam cum teneren-

341

naria ampliare coa&tus erat: Cogitabat in-

tra fe dicens: Quid faciam, quia mon habeo, quo

tur cura exfpe&tationis fponfi venturi, non po-

terantdormire profunde,quin cura eas excita-

congregem fru&tur meos?. Etdixit: ftoc faciam:

ret, fed dormitabant, id eft, paululum & levi-

deflruam horrea zuea, €9 majora faciam ,. €$ il-

ter rapiebanturíopore, &fítatim evigilabant;

lia

luc congregabo omnia, qua nata [unt mihi. Dum

fatuse vero, liceteífentin exfpe&atione fponfi

autem hzec diceret, ab seternze & primae ve-

venturi, quafi non effet eis aliqua cura, fine fol-

ritatis ore emanantem terribilem hanc audi-

licitudine dormiebant, & ideo dormire, & non

vit vocem :- Stulte, hae so&le repetunt animam

dormitare dicebantur.

iuam a te, qua autem gara[li, cujus erunt ?. Cir-

ca quam parabolicam hiftoriam quaerendum

XXI. Comparatur piger ferro, terrae, aquze, S,Bonav.

Ser

vefti, fcholari negligenti, homini ftanti, & non indiat tit.

6. Gu

venit, quanam in re mifer & infelix homo

deliquerit, fiquidem non videtur ulla in ea

ambulanti. Ferrum, quod non tra&atur, cito t 9

rubiginatur. Terra, quaze non colitur, malas

culpa, quod praecavere voluerit, ne perirent,

aut marcefcerent fub aperto aere fructus, gra-

herbas generat. Aqua, quze non movetur, cito

In 8p.:

na, vel alize fimiles fegetes, quas Deus illi de-

corrumpitur. Veftis, quze nonportatur, defa-

P Omgn

cili a tinea corroditur. . Schojaris negligens,

derat, cur igitur non poterat nova erigere 2e-

qui non addifcit, de neceffitate nihilfcit: Ho-

lc'iiücia, quando illa.non nifi propriis fl.,lmpti,'

*

1no

Titulus 1V. — Acedia.

47

moftans, qui non cavet, facilius cadit, quam

fi alaboriofis differrent ? refpondit, quo pa&o Polysnt.:

T

ille, qui femperincedit: fic acediofus, qui non

impii a piis, fpenimirum bona. Sperant quip- v. Labor,

exercet fe in aliquo bono opere, ideofüccum-

pe, qui corpus laboribus exercent, pinguiala- * 634

bit vitiis, & vincitur.

borum praemia: defides autem fem

per prze-

fentem intuentur paupertatem.

Jet, t

$. XV.

XI. Idem conífpicatus juvenem valde in- Ibid.

lO Gtn,

MISCELLANEA,

duítrium dixitilii: Perge adolefcens, nam

optimum fenectuti condis obfonium.

Fuga Zedim.

XII.. Diogenes cuidam monenti, utin fene- Laert. L.6.

Nierenb,* I.

um quzdam virgo aliquando peteret,

&ute quiefceret, dixit: Quid? fiin ftadio cur-

d? t.

aícet, r,

quid Deo gratiffimum in quadragefima

rerem, & metze jam prope vicinus effem, num

C€, 89.

facere poífet, & quomodo illud tempus fan-

oporteret cui -am remittere? & non magis in-

&e tranfigere deberet, contigit, ut, dum tem-

tendere?

plum adit, eidem jam appropinquans, in exta-

XIIL. Ariftoteles dicere folebat, artium & Ib g.c.;

finraptaimmobilis ftaret, videretque clariffi-

laborum radices quidem effe amaras , fed fru-

. mumlucis globum ex Ecclefia prodire, dire-

&us dulces.

&umque ad eam, medium fcindi, Iluminofis ad

XIV. Severus Imperator militum Tribuno Lang. in

ejus cor radiis conjeGis: tam fubito eoipfoin

fymbolum dari juflit: Laboremus ;

oftendens F olyant.

v, liaboe

templiangulo, quo folebat precari, elatam fe

hoc pacto, quantopere acediam fugiendam

cerneret, totumque illud jubar in SS. Sacra-

judicaret.

i11 fine.

mentum, quod patens aderat, reciperetur, fi-

XV. Rufticus quidam moriturus, ut filios ad Zfopus,

mulque vocem Salvatoris illi audiret clariffi-

laboris amorem & fugam acedize incitaret, ad

Salvator. medicentem: Totuslabortibi, tota utilitas

fe convocatis dixit, fe omnem, quam in eorum

proximo, totagloriamihi. Contigit hoc au-

bonum comparferat, pecuniam in vinea ab-

temin domo profeffa Poletana.

Ícondiffe. Quare eo mortuo, filii arbitrati, the-

Spec. Ex.

ll. AbbasSilvanus, cum quidam Frater a-

faurumin vinealatere; hunc quidem non inve«

4.2.ex. ]iosoperantes videret, & diceretíeni: Nolite

143.

nerunt, fed uberem laboris fru&um tulerunt.

operari cibum, qui perit, Maria optimam par-

V1. ReGe canit Claudianus:

In nuptii$

tem elegit: illum cum aliis Fratribus neque

^

Non quisquam fruitur veris odoribus,

Honorii,

ad menfam vocavit, caufamque rogatus ab eo

Hyblzeos latebris nec fpoliat favos,

dixit: Tufpiritualises homo, &non indiges

S1 fronti caveat, fi timeat rubos,

corporeo cibo. Cum ergo ille errorem fuum

Armat fpina rofas, mella legunt apes,

agnofceret, dixiteiiterum fenex: Puto, opus

Herculem duri celebrant labores.

habet omnino Maria Martha, per Martham

Itenuncfortes, ubi celfa magni

enim Maria laudatur.

Duxit exempli via.

Drexel.in

II.. Veteriapologofertur rufticus cum cur-

Damna Jdcedie,

Rhet. L1. ru & bobusinluto altiushaefiffe. Ubi cum ge-

XVII. Qg'æritur /Egyftus, quare fit fa&us Ovtd, de

€4.5:2. meret, & Herculis opem imploraret, adfuit

adulter ?

remedio

Hercules, &hominem increpansdixit; Abi,

In profnptu' caufa eft, defid

iofus erat.

auigr,

manus admove, bovesurge, currum promo-

XVIII. Pediculi cum a pulicibus invitati Ffop.fab,

ve: itaDii aderunt vocati, & juvabunt: pi-

ad pinguis hominis opiparas epulas, avidius 381«

gros non juvant.

praedulcem fuccum exfugerent, illehoc morfu

In prato

IV. Joannes Mofchus refert; quod Abbas

concitatus inimicum inveftigavit, & quia pe-

fpir. c.z30 Athanafius audierit choroslaudantiumDeum,

diculi tardius raptabant, necavit, pulices ve-

cumque ipfe etiam vellet ad eosingredi, au-

ro, quia faltu infidias illius fruftrati fuerant,

falvos dimifit.

l. t

dierit: Nemo hocingreditur negligens: abi-

Sic nempe inertia facultates,

Incaf

te, certate, contemnite vanitatem fzeculi.

exiftimatio, ipfaque vita amittitur.

i

Fab.conc.

V. Alexander M. dicere folebat: Regium

XIX. Otium & Reges fimul, & beatas per- Catull, ad

2.inSept. eftlaborare: fervile eft otio & luxuvacare.

didit urbes.

aftiüum,

!l.l.l .

Ovid. dé

VI. Alphonfus Rex reprehenfus ab aliquo,

XX. Otiafitollas, periere cupidinis arcus,

Amor.

quod manibus laboraret, dixit :

Nunquid

Contemptzeque jacent & fineluce faces. Idem r.

Deus & natura Regibus fruftra manus dede-

XXI. Cernis, ut ignavum corrumpant otia Pont. 6

Pi&or. ii

re? Idem de quovis homine dici poteft.

corpus ?

9 Epigre

Ibid. n. 2.

VII. SeptuagintaInterpretes ad fententiam

Ut capiant vitium, ni moveantur aquae

r1

illam Salomonis Prov.6. Vadeadformicam,

XXII. Quo te cunque die nil fan&i egiffe

opiger &c. etiam hanc addunt: Vade ad a-

putabis,

pem, & difce, quomodo operaria eft: Opera-

. Hunc tibi vel penitus difperiiffe puta.

tionem quoque quam venerabilem facit.

Ita necin minimis.ponas difpendia damnis,

S.Hier. in

o

Vill. Titus Vefpafianifilius, cum quadam

/Ere poteft nullo vel breve tempus emi.

üæz,tit.

6. Galat. noCte recordaretur in coena, fe nihil boni ea

XXIIIL. Si tibi perpetuze vigil eft o cura fa- !dem,

A q'

diefeciffe, ad amicos converfus dixit: Hodie

Otia perpetuo deliciofa cave.

(lutis,

?

diem perdidi.

Hoftis apricantem quoties videtinferus ho«

In ep. ad

IX. M. Aurelius Imperator dicere folebat,

ftem,

Pollion. folam illam regionem felicem merito dicen-

Semper victrici curritad arma manu.

dam effe, ubi fingulipropriolabore fruuntur,; &

Sed timet impücitum man

uumve, pedum-

pnemo de labore ac füdore alieno vivit.

ve labore,

X. Demetriusinterrogatus, quomodo otio-

Aut mentis vigili follicitae ftudio.

XXIV.

48

Bibliothece Manualis Concionatorie

fï

-

Pontan.p.

XXIV. !Üxor pigra cum ob otium a viro

VI. FaulheitallerLafter Sz2eugam und Mutter

Bellar.

$. Attic.

graviter mulétata objiceret, fe injuria verbe-

VII. Faulheitlohnt mit Armuth.

I;l

rari, cum nihil fecerit; refponfum accepit a

marito, hacipfa de caufa verberari, quod nihil

$. XVII.

feciffet.

AUTHORES.

2. Bellar.

Pontan.p.

XXV. Nux, afinus, campana, piger fine

$, G

verbere ceffant,

I. Jacobus Marchantius in Horto Paftor.

1 !30m0r

6p

Hec dura. hic tardus, haec tacet, ille

tr. 7. pernovem lectiones.

jacet.

1I. Joannes Bufzeusin Panario. V. Acedia

Sed fimul utferri plagam fenfere, vel ulmi,

& pigritia & tepiditas.

ä

Haec cadit, hic pergit, haec fonat, ille

lII. Philippus d'Outreman in Pzedagogo

$ i

udet.

Chriftiano p. 1. c. 7. $.8.

corma. D

Bu !

IV. Jacobus Alvarez tom.2. . t. p.2. c.13.

$: XVIL

V. Bernardinus Rofignolius 1. 2. de difci-

:

ADAGIA.

plina Chrift. c. 18.

ldim i

Vi.. Caffianusl. 10. de Inftit. renunc.

Buchler. I

VII. Henricus Eugelgrave p. 2. Lucis E-

V. Otium.

Ut

mala devites, aliquid fac, otia viþes,

Otia dant vitia.

)

vang. Dom. Septuag.

Ib. V. De-II. O mihi przeteritos referat fi ]ilpiter annos,

. VIII. Matthias Faber Conc. 2. in Septuag.

fidia,

Seria nimis ftultae eftcantio defidie.

