hod 4

quid in eo conípicitur, minus eft hac gloria,

XXVII. Quid indecenti

us, quam curvüm S, Bern.

J

Jl

Of

recto corpore gerere animum ?

ferm. 14»

imo nec eft aliquid ii comparatione ejus.

fisin

$. Bern.c

XIX. Totus quidem ifte mundus ad unius

XXVIII. Quid eft, quod velis habere ma- S. Aug. in

pec

lum2 dices mihi, nihilomnino. Non uxorem, qued. ter.

8.mead. animgepretium animari non poteft ; non enim

non filium , non filiam , non fervum, non an-

hg

pro toto mundo animam fuam Deus dare vo-

lem

cillam, nontunicam, poftremo non caligam,

luit, quam pro anima humana dedit. Subli-

& tu vis habere malain vitam? rogote, prae-

d

ial

mius ergo eft animz»e pretium, quze non nifi

li

fanguine Chrifti redimi potuit. Quam ergo

poneanimam tuam caligae tüze.

XXIX. Ad imaginer Dei facta anima ra-

S. Bern; '.

Vk

commutationem dabis pro anima tua, qui

de dedic.

il

pronihilodasillam? Nonne Dei Filius, cum

tionalis, czeteris rebus occupari poteft, reple-

dum

effetinfinu Patris, aregalibus fedibus pro ea

ri non poteft; capacem enim Dei, quidquid

Deo minus eft, non implebit.

-

To07.

defcendit, ut eam a poteftate diaboli libera-

Tiias

ret2 flevitipfam, necíoium flevit, fed etiam

.XXX. Sianimam negligamus, ne

c corpus S. Chryf,

.l b.dere-

priu

morti feobtulit, ut pretioli fanguinis fui pre-

falvare poterimus; non enim anima pro cor

l

; cup.lapf,

HUS

tioeam redimeret. Afpice mortalis, pro te

/pore, fed corpus pro anima fattum eit. Qu

ergo, quod primum eft, negligit, & quod in-

fig

datur hoftia talis.

ORn

XX. Quid majus his tibi facere potuit,

ferius eft, extollit, utrumque corrumpit. Qui

Id.£.67.de

ad fimilitudinem fuam conderet Fa-

vero ordinem fervat, &, quod primum elt, co-

hb

int, Dom. quam ut

À Laur

&or tuus? attende igitur diligenter primze

lit, etiamfi negligat, quod fecundum eft, per

luü l.de

conditionis tuze excellentiam, & venerandae

primi falutem falvabitur & fecundum.

] biit, a,

dete

!

1es D

Trinitatis imaginem in te ipfo agnofce.

XXXI. Ni(i cogaoveris temetipfam, & a- Orige:

*

IGdlrde XXI O homo, quid miraris fyderum alti-

gnoveris, pulchritudinis tuze caufas

inde de- hom. 2. in|

and,

Tam

Ícendere, quod ad imaginem Dei facta es ;

ttor

fu. bon. tadinem, & profunditatem maris? animi tui

abyffum intra, & mirare, ii potes.

quod nifi feceris, jubeo te exire, & in ulti-

lu

mis gregum veftigiis collocari, & hoedos pa-

S s

S. Bernar-

XXil. Magno pretio zeftimata es, o anima,

.

f

din.l.c. f.pro qua requi

renda e fümmio coelorum Dei

fcere, illos fcilicet, qui prze pravitate a fini-

die(, a

ftris ftatuti funt..

D

u

Filius defcendit in uterum Virpinis : Quis

fapiens pro requirendo obaulo itiuere cen-

XXXII. O anima, fi vi

deres te ipfam! OS. Thom.

Vill Pf in

lt C

tum dierum voluntarie laboraret.

Ergoma-

fi agnofceres tuám excellentiam & pulchri-

at

om,. Iq.

gna quidem res eit anima mea , pro qua re-

tudinem, non ita te dejiceres ad amorem vt

" Pent.

Mi

lium terrenorum; quam pudendum eft, ge-

Ity

quirenda Deus inmundum defce*ndke're digna-

nérofam creaturam luto voluptatum fzedari,

tus eft.

Qu

S. Bernar-

XXlil. Non cuftoditu

f magna diligentia a

& fponfam coeleftis Regis viliifimo /Ethiopi

Qui

copulari ?

MU

din. d& fapientibus res, quze vilis eft, fed pretiofa; in

d!;n. àn A

hoc profetto patet, quam pretiofa fit anima

.XXXIIHI. Nobilem vult effe vitam tuam, S. Eufeb.

fe [

mna&a.1.C.3

qui tibi commifit imaginem fuam.

Emyil.hog,

Qu

juftorum , quando folus Dominus iliius vult

XXXIV.* de fyme

li

Titulus X1I.— nima.

II5

TIfa

| s. Ambl;, . XXXIV. Graveeft,utdetedicat Deus, non

puspafcimus, de anima quoque refocillanda

mSmm

xanm,

l8.He- agnofco colores meos, non agnofco imagi-

ferio.cogitemus. Quandocuaque, inquit, cor-

*7- nem meam, nonagnofco vultum

)m () lded[q

ipfe formavi.

j

meum, guem

pus efurit, & nutrimentum appetit, cogita, &

am & 48

animam tuam fuo tunc cibo neceffario refo-

j

S Bern. f,

XXXV. Mifer hom

o, ut miferum þafcas

cillari velle; & quetadmodum corpus, nifi

de mifer,

corpus & veftias, & carnis voluptatibus, quze

pane fuftentetur, vivere nequit, fic & anima,

þt::n.

poft paucos dies a vermibus devorabitur, ía-

nifi fpiritualis fapientize

E

tisfacias, follicitus laboras, difcurris, vivilas,

mortua eft.

algir'nento reficiatqr,

Ors

1 Aug.

tte.l 4 dlal

& fomnum non capis oculis, ut repleas ven-

XLIL Nihil rationabili anima pretiofius,S.Lau. 4 ?

trem; & proanimatua, quz .?eo praefentan-

nihilque poífidendum eft charius , quze Dei eft Juft. l. c

ïäiï:drc.princ,*

da eítin coelis, cur non follicitus fatigaris ?

:

qui

ornata imagine , Chrifti redempta fanguine,

1

S. Chryf.

XXXVI. Cumtantz fitexcellentize anima,

atque fan&orum Angelorum felicitate ditan-

in c. 3.

haud fcio, quomodo noftrum fübverterimus

da: hanc quisquis femel amiferit, ulterius re-

ont

Gen.

ordinem, & usque adeo inoleverit malitia,

63

cuperare non valet, etiam ex ipfa omnium

quze in tantum cogit carnis concupiícentiis

Jte

obfequi, ut deturbetur a throno fuo Regina,

San&orum interceffione.

m

$

IV

ula

cujus erat praefidere, ordinare & imperare.

S.Bern,

XXXVII. Unde hvec tanta pufillanimitas,

.EXEMPLA SACRA.

hUS

C. 13. de

& abjectiotam miferabilis, ut egregia creatu-

b10

conv, a

: Cler,

ra, capax eeternee beatitudinis & glorize ma-

Dignitas.

Cs

gni Dei, utpote cujus fit infpiratione condita;

l. (^hriftus S. Carpo Cretenfium Epifcopo Surius ia

Wi

la

llOl

fimilitudine infignita, cruore redempta , fide

revelavit, tanti fe facere quamvis ani- vita.

dotata, fpiritu adoptata, mifera non erubefcat

mam, utpro ea denuo mori, imo & inferni

nec

füb putredine hac corporeorum fenfuum ge-

V.

tormenta fuftinere paratus fit.

rere fervitatem 2 -

Il. Sed & S. Gertrudi quondam dixit: Tan- I. a. Intin.

$.Chryf,

XXXVIII. Quarenon ficut vifibilis corpo-

to adhuc charitatis dulcore ergate cor meum C.41.

s & Trfreg

h

:22. in: ris gerimus curam, ita & animze, quze incorpo-

afficitur, ut, fi faluti tuze expediret, aliterque

; tll

-4 x

f

rea & invifibilis? praefertim cum cura ejus le-

felicitatem zeternam confequi non poffes, vel-

f

lopio,

visfit &facilis, & nihil infümatur, nequela-

lem pro te fola tolerare omnia,

boretur.

yquæ*-toleravi

pro toto mundo.

/Ulti 5. Ben,

Id.' ho. de

XXXIX. Magnopere deplorahs confufam

HI. S. Brigitta abeodem audivit: Dile&io Lib.z.rev,

ferti, p

anim,

hominum animis dementiam, denfamque ip-

mea erga hominem modo zeque grandis at- C. 19.

[« $, Ang, t

fis incumbentem caliginem, invenire vellem

que incomprehenfibilis eft, ficuterat temipore

m,qmü h

fpeculam aliquam excelfam , quze omnia mi-

paffionis meae, quando per mortem meam ex

af

hi genera hominum cernendaubjiceret; vel-

nimia charitate liberavi omnes ele&os. Et

,

lem autem & vocem adipifci, quze per omnes

fi fieri poffet, ut toties morerer, quot funt ani-

terminos refonaret, & omnibus, qui in terra

j

mae in inferno ,. ego promptiffima voluntate,

funt, fufficeret, ftareque & vociferari, ac Da-

& perfectiffima charitate corpus meum tra-

; r $ n

vidica illa voce exclamare: Filii hominum,ur-

derem, eandemque paffionem & mortem pro

quequo gravicorde? quomodo enim non abfar-

qualibet anima fuftinerem,

j

p d qdedi

omnibus.

:

quam fuftinui ipro

(uid

dum eft in corpore, fi id qualiscunque etiam

morbus invaferit, & Medicos vocare, & pecu-

IV. Eadem aliquando in judicio vidit, & Penneq.

nias expendere, & tolerantiam oftendere, nec

us 5. Chnf,

audivit in judicio diabolum fatentem, fe ma- P- 2- 1fag.

C. 27.,

PAUX GU

prius defiftere omnia facere,quousque id,quod

joriimpetu ferriin perniciem animarum,quam

nos infeftat, amoverimus ; cum veroanimain

torrens violentus per campos rapi confuevit.

ju

fingulos dies ftimulatur, praecipitatur, atque

Caufam deinde rogatus a Chrifto re

omni modofeipfam

quia tu illas tantopere amas.

fpondit :

Qui

habere fermonem?

perdit, nebrevem qgidem-

,

S. Laur.

: V. S. Catharina Senenfis cum femel anime Surius in

- XL. Cum juxta humanze ufum prudentiæ

pulchritudinem vidiffet, tantam deiis 2eftima- vita,

M

Juft. 1. de

deteftabile plurimum fit, negleCtis margaritis

tionem concepit, ut, quoties operarium ali-

Spirit. an

( - Og

igter.

& gemmis, lapidum, qui fternuntur in via, cu-

quem fpiritualem tranleuntem videret

,pedum

hom

j

ram gerere; longe reprehenfibilius effe arbi-

illius veftigia exofcularetur.

d

Cand

tror, contempta vita animze in

4

incolumitate laborare.

; (

fola corporis

VI. Eidem aliquando pro foeminze pecca- mbia,

[€'$

u

À

tricis anima deprecanti , Chriftus illius ani-

S. Ambr

XLL. In homine interiori fa&i fumus ad

mam e corpore egredientem oftendens, dice-

J

f.25. in

imaginem Dei, in carne autem de limo terrae

ü 1

1

die Cin,

bat: Videsfilia, homini merito pro falute rei

formatifumus; &videte fratres, fi juftum eft,

tam pretiofje & tam eximize pulchritudinis,

ut caro de terra facta interdum bis in die ca-

omnes labores fübeundos, & cum ego tanta

D

1

n

Thom.

l p n

'c

piat cibum, & anima noftra, imago Dei, vix vel

pro ipfo fecerim, & paffus fim,

hgmini non

C

r«

p

of I

poft plures diesaccipiat Dei verbum, cumta-

inferiora effe toleranda.

j penl

men expediat nobis,ut ampliusDeiimaginem,

VII, B.Furfeo aliquando Angeli dixerant, Penne-

T

quam noftram carnem honorare debeamus?

unicam Beatis in coelo triftitiam, id eft, difpli- quin1, c.

?däf;'a

qui enim defola carnecogitant, beftiis & pe-

centiam naíci de perditione animarum.

hiOPi

coribus fimiles funt, & qui ita agunt, jam in

VIII- David animam coram fe pofitam ef- Mang

fe Dei imaginem contriverunt.

S. Bafilius

fe, & inmanibus afe portari dicebat (ad eum diíc.1. n.g

j

fufehs

quoque hanc anim?e cibandse curam inftantif-

modum, quo rem aliquam pretiofam, nobis-

! E.my'lf,hgv

, ii

fime urget, fuadet

que, ut, quotiescunque cor-

que unice charam in manibus portare fole-

[

R. P. Lohn. Bibl. lMan. Tom. I.

Pa

mus) :

i

/

e

116

Bibliotlecee. AManualis Canäanatoriæ

mus) feu, quod idem eft, feriam valde cit-

ftratoribus, fuisque Confiliariis admoneretur,

ca animam propriam reflexionem habebat,

quod regia vectigalia non parvam jacturam

atque ideo Deo tantopere gratus, acceptus-

acceptura elfent, fi tantis impenfis Chrifüiá-

;;

que erat, ut de eo diceret: Jmveni virum fe-

norum converfioni intendere vellet, ille vere

Duron.t.5

cundum cor 1tum; idem quoque univerfo ge-

ac lapienter refpondit , plus ad regni ftatum

qun. 4T2«

neri humano fumma, qua poterat, cum elo-

amplificandum & fplendorem Regis mei con-

quentia inculcare nitebatur, ut tantum the-

ducit vel unius abjettiffimi mancipii in hac

—

faurum, qualis eft anima, toto animi conatu

infula converíio , quam divitiarum immenfa

'

7-

confideraret, eique cuftodiendo incumberet,

copia, vel naves pipere aliisque aromatibus

ideoque omnes ad fe aufcultandum convo-

pleniilimae; firiniter enim apud fe ftatuerat :

Pí.65. 16.

cabat dicens: /enite, audite, €3 narrabo, om-

omnia fua in aifcrimen dare pro unius ani-

nes , qui timetis Deumn, quanti fecit anima mea ;

m»e converfione & incolumitate.

Ubi Albertus M. ait: Narrabo, quanta fecit

Immo:talitas.

animse mexe , ut fciatis, quid faciat velirae,

nifi per vos fteterit. -

-XIlI. Non erit abs re , hec loco recenfere 3. Aug.

Ibid.n.IOo

IX. S. Therefia, quze maxima & peritiffima

hiftoriam, quam habet S. Auguttinus in epi- ep. 109.

fuit vitze fpiritualis Magittra, fequentia medi-

ftola ad Evodium fcripta de Geunadio rerum

|

naturalium fcientia apprime imbato, de im-

tationis utilifima puncta fuis fpecialillime

commendavit, & ut continuo in eorum men-

mortaiitate tamen anim dubitante his ver-

tibus verfarentur, praecepit, nimirum unicam

bis: Gennadius Medicus dubitabat aliquan-

eíie animam, unicam efle

,

do, cum adhuc effet adolefcens, & in his elee-

loriam.

vitam, unicam effe

molynis ferventillimus, utrum effet-ulla vita

Blos.in

X. S. Gertrudis virgo a

colefti fponfo fuo

poftmortem. Hujus igitur mentem & ope-

mon. fpir. coelitus edo&ta fuit, nimirum ut, quotiescun-

ra inilericordize quoniam Deus nullo modo

que Chrifti crucitixi intueretur imaginem, il-

defereret, apparuit illi in fomnis confpicuus

jum unumquemque hominem his verbis al-

juvenis, & dignus intendi; eique dixit, fe-

Í

!

loqui credat: En vides, quomodo pro te fum

quere ine:. Quem dum fequeretur, venit ad

vulneratus in cruce? .Si faluti tusze expediret,

quamdam civitatem, ubi audire coepit a dex-

vellenm pro te folo tolerare omnia, que tole-

tera parte fonos fuaviífimze cantilenze, ultra

ravi pro toto mundo.

2

j

folitam notamque fuavitatem. " Tuucinten-

CRRA

Vit.lig' c.a

dedin.

Xl. 5. Carolus Borromzeus, poftqu

am kin'

to, quidnam eflet, ait, hymnos effe Beatorum

vaftee illins Dicecefis Mediolanenfis Archie-

atque San&torum. Sinifítra autem parte quid

—

)bh—-

pifcopum electus fuit, firmiter apud fe, nun-

fe vidiffe retulit, non fatis memini. :Evigila-

quam a fua refidentia procul abire, aut ma-

vit, & fomnium fugit, tantumque deillo, quan-

nere velle decrevit, folitus dicere, paratum fe

tum de fomnio cogitavit. Alia vero noéte ec-

effe Cardinalinam delerere dignitatem , . fi

ce idem ipfe juvenis eidem rurfus apparuit;

hzec illi in accumulando animarum fibi com-

atque ab illo, utrum cognofceretur, interro-

iiffarum fructu impedimento foret, quarum

gavit. kefponditifte, quod eum bene, plane-

unam pluris zeítimabat, quam omnes totius

que cognotceret.

Tunc ille quaefivit, ubi fe

mundi dignitates.

Legatur in ejus vita ca-

noffet: nec memorize defuit, quid ifte identi-

put illud, in quo de eius zelo falatis anima-

dem refponderet: totumque vifum illud, hy-

rum tractatur: refert enim v;tze ejus Hiíto-

mnosque Sánctorum, ad quos audiendos eo

riographus , hanc illi maximam valde fuiffe

duce venerat, qua recentiífimos recordaba-

foleinaem, qua dicere folebat, unicam dun-

tur, facilitate narravit. Hic ille percunctatus

taxat auimam continuam Patítoris cujusdam

eft, utrum id, quod narraverat, in fomnis vi-

L: RE — M d o —— RE WE WE N- O — u

curam digne mereri; unde cuidam Cardina-

diffet, an vigilans? refpondit, in fomnis. At

"

)77—4

li Epifcopo, quem, ne a fua Dicecefi procul

ille, beae, inquit, recolis: verum eft, infom-

€2

nis illa vidifü: fed etiam nunc in fomnis te

difícederet, ferio adhortatus fuerat, fe excu-

r

fanti dicendo, Dioecefin fuam non admodum

videre fcias.

Hec cum audiffet ifte, ita effe

I

populofam effe quoad animas, eamque pro-

credidit, atque id refponfione firmavit. Tunc

p

inde facili negotio per alium fubftitutum ad-

qui hominem docebat, adjecit, &ait: Ubi

&

miniftrari & gubernari poffe, S. Carolus fum-

eft modo corpus tuum? . Ille refpondit: in

Ie

ma.cum follicitudine refpondit :

Tametfi

cubiculo meo: Scisne, inquit ille, in eodem

Dioecefis veftra multa animarum millia non

f

corpuículo nunc illigatos effe, & claufos, &

li

contineat, attamen vel una tantum anima u-

otiofos oculos tuos , nihilque illis oculis te

te

jusvis magni Paftoris przefentia digniilima

videre? Refpondit: Scio.

Tuncille: Qui

(e

exitit. Hincin concione quadam exclama-

funt ergo, inquit, iftioculi, quibus me vides?

Conc. t* 1

!

,oRegi Ig.

ad Cler.

bat: O fi videremus, quid fit e faucibus in-

Ad hoc ifte non inveniens, quid refponderet,

fc

ferni animam unam liberare, non dubito pro-

obticuit.

Cui haefitanti ille, quod his inter-

!

fe&o, quin hodie plurimi ad nos accederent,

lii

rogationibus docere moliebatur, aperuit,. &

il

qui fe Legatos fieri poftularent , & non mo-

continuo, ficut, inquit, illi oculi carnis tuae

do montes tran(irent, fed etiam aperti(fimis

utique in dormiente atque in lectulo jacente

H

LN

& maximis quibuscunque vitze periculis fefe

nunc vacant, necaliquid operantur; & tamen

j

exponerent, ubi fpes al

funt ifti, quibus me intueris, & ifta uteris vi-

i

iqua effet, vel unius

e

anim?e recuperanae.

fione: ita cum defun&us fueris, nihil agen-

Ex epift

XÍL. Cum Indize Prorex Conftantinus ad-

tibus oculis carnis tuze, vita tibi inerit, qua

lir

u

'20

&nn.1559- modum pius Gose a preecipuis regni admini-

Cave jam

viyas, fegfus.que, quo fentjas.

^. dein-

Titulus X]I /Inimd.

117

deinceps ne dubites, vitam manere poft mor-

mine Deus meus, revertafur, obfecro, anima

tem. lta fibi homo fidelis ablatam dicit hu-

jus rei dubitationem: Quo docente,

nifi pro-

pueri hujus in vifcera ejus. Et exaudivit Do-

videntia & mifericordia Dei ?

minus vocem Elize, & rey

fi ad eum, & revixit.

erfa eft animg wpue'.

i

Beron..s. — XIV. MichaelMercatus,S.R.E. Protonota-

XVIII. Tobias ad domefti

cos dixit: Filii Tob. a.

*/7.412. tius, narrabatdeavo füo, eodem, quo ipfe no-

San&orum fumus , & vitam

ilia

m exfpecta- v. 18.

mine nuncupato , Michaele Mercato feniore,

mus, quam Deus daturus eft hi

cui cum Marfilio Ficino nobiliffimi ingenii vi-

iuam nunquam mutanpt ab eo.

Íterumque Ib, a. v, & *

ro fumma intercedebat amicitize coniuetudo,

poftea dixit: Etnunc, Domine, fe

cundum vo-

parta & aucta philofophicis facultatibus , in

quibus Platonem ambo affectabantur au&o-

luntatem tuam fac inecum,

& przecipe in pa-

ce recipi fpiritum meum; e

xpedit enim mihi-

rem. Accidit autem aliquando, ut ex more,

mori magis, quam vivere.

quidnam poft obitum fuperfit homini, ex e-

XIX. Cum Eleazarus ad mort

em räþer:eæ 2. Mach.6,

3 g,

jusdem Platonis fententia,non tamen finetre-

tur, inter alia dixit: Etfi in prae

8.lg,

pidatione deducerent, quae labantia Chriftia-

fenti tempo- V. 26.

nae fidei Sacramentis fuffulcienda effent: eo

re fuppliciis hominum eripiar,

fed manum

omnipotentis Dei nec vi

enim argumento extat ejusdem Marfilii ad

eíff.. iam.

vug ; nec defunctus

ipfum Michaelem Mercatum erudita quidem

XX. Razias ftans f*

k

ra grandem petram a. Mach,

epiftola deanimi & Dei immortalitate. . Cum

praruptam, & jam exía

nguis effe&tus, com- 14. v. 46.:

vero inter differendum eorum progreffa lon-

plexus inteftina fua , ut

risque manibus pro-

gius fuiffet difputatio, eam ad calcem perdu-

Jecit fuper turbas

; invocans Dominatorem

&am illo clauferunt corollario, ut jun&a fimul

vitze ac fpiritus,,

ut hzec iterum

dextera padi fuerint, uter eorüm ex hac vita.

prior decederet (fi liceret) alterum dealterius

atque ita vita funétus eft.

illi redderetf

vitze ftatu redderet certiorem. Quibus inter

Vilipenfa.

fe conventis, ambo jurati abinvicem difcelfe-

- XXI. Thómas Cantipratanus refert xde im-

'Thomas

re. Interlapfo autem haud brevi temporis fpa-

pio quodam homine,

tio evenit, ut, cum fummo mane idem Michael

quod, dum in publica Cant. 1. a,

feniorin philofophicis fpeculationibus vigila-

quadam taberna in q

uorumdam epulonum &Pun. c.

contubernio conftitut

us ,

quosdam audiffet 36 P- 2

ret, ex inopinato ftrepitum velociter carren-

de rebus alterius vitoe mifi

C

tis equi, ejusdemque ad oftium domus cur-

ere fermones, is

effufe illos derideas dixerit,

animas corpori-

fum fiftentis audiret, vocemque fimul Marfilii

bus mortüis etiamnum fuper

ftites iminortali-

clamantis: O Michael, o Michael, vera, vera

funtilla! Ad vocem amici Michael admiratus

ter vivere, merum effe Sa

crificulorum & Mo-

nachorum fomnin

matque commentum: quod

affurgens,feneftramqueaperiens,quemaudie-

cum a combiboni

rat, vidit poft terga, ad curfum iterum acto

bus cum applaufu exceptum

?

fuiffet , acciderit

quod eorum focietati vir

equo caadido.caadidatum : profecutus eft

quidam fe jungere

t procerze ftaturze ; co

eum voce, Marfíilium, Marfilium invocans :

plexionisque,

ut videbat

oIae

profecutus & oculis,fed ab eis evanuit. Sic ip-

ur, fortis & robuftz,

qui & ipfe potum fi

bi dari poftulabat; cüm-

fe novi cafus ftuporeaffe&us, quid de Marfilio

que qua de re inter

le colloquerentur, fcifci-

Ficinoeffet, follicitus perquirendum curavit

(degebat ille Florentize, ubi diem clàufit ex-

tatus fuiffet, impius

ille temere de animabus

poft mortem etiamn

um vitam agentibus fer-

tremum) invenitque eundem illa ipfa hora

monem effe, refpon

defunctum

; qua eo modo auditus & vifus

quis animam mea

derit, fübjunxeritque: Si

m a me fibi comparare vel-

eftfibi. Quid tum ipfe? licet enim antiquae

let, illam utique

probitatis vir effet, inaoxiamque & profi-

venderem,

comparatum

bono, facilique ei pretio di-

cuam omnibus vitam haétenus excoluiffet

que inde lucrum po-

tando confumerem : -

quam pollicitationem

(prout decebat vere Philofophum) ex eo ta-

procerum h

men tempore, valedicens philofophicis diíci-

cipiens, fe

occe monítrum grato animo ac-

ejus animam fi

bi pato aequo pre-

- CU —

plinis, folius chriftianze Philofophize, ceeteris

tio comparare paratum e

ffe dixit: conveni-

eminentioris, propenfior cultor effe&us, quod

tur inter utrumque,

reliquum fuit temporis, mundo defunctus,

nia exfoluta

moxque promiffa pecu-

» 1)0n prius a. potando ceffatum

foli vitae futurze vixit, fpecimen edens abfo-

efít, donec

lutiffimi omnibus numeris Chriftiani, qui in-

Teceptum pro anima pretium in

multam us

que noctem crapulando abliguri-

ter Philofophos fui temporis magna cum lau-

tum fuiífet

3

tum vero perfonatus ille

gigas

de claruerant, nulli fecundus.

combibonibu

]. e.Reg. 18.

XV. S.David mortuo filio ex Berfabea fu-

s tempus jam adeffe dixit

, quo

domum quisque fu

am ut repeteret, nox ipfa

| v 23

m

fcepto, dicebat: Ego magis vadam ad eum,

ferotina fuaderet ;

|

ille vero non reverteturad me: Ergo fuper-

quam fibi mutuo v

alediceren

rogavit tamen, ut, prius«

t, caufam quam-

ftitem credidit, quia non itur ad quempiam

non exiftentem.

dam, inqua ipfos conftituer

et judices & arbi-

tros, zequitate fervata dirim

äMach.y.

XVI. E coelo ifta poffideo, (dicebat unus

erent: quam pro-

ycll.

inde in hunc fere modum

iisdem enarravit :

ex filiis Machabzeorum ) fed propter Dei le-

Eft,

qui equum aliquem füni feu capiftro alli-

ges nunc hzec ipfa defpicio,

me ea recepturum fpero.

quoniam ab ipfo

gatum, juíto pa&o perfoluto pretio, fibi com-

$. 'Reg. 2.

paravit, dum vero equusextradendus, nun-

L

VI 100

XVII. Elias audiens filize Sareptanze filium

quid juftitia poftulat,ut & funis five capiftrum,

mortuqm, oravit ad Deum his verbis: Do-

quo cum alligatus fuerat, pariter extradatur ?

Ihnes ,

L

f

e

e

Bibliothece Mamalis. Concionatoriz

ii 1—8

Omnesid ipfum »equiffimea venditore fieri de-

poft Michael ftudiis intentus , equum celeti

bere, incunctanter refponderunt: Inter hos

greffü ad zedes fuas accurrentem,fimulque vo-

verotemerarius iilefacrilegus myfterium pro-

cemiítam audiret: O Michael, Michael, nimis

pofitze quzeftionis advertens,impallefcere, fu-

vera funt omnia,que deimmortalitate difcur-

gataque crapula toto corpore contremilícere

rimus; cumqueiterum equus abiiffet, Michaei

cepit, qui proinde ab hoc perfonato gigante,

inquirens, quid circa Marfilium ageretur, au-

——X KEUW .W x ———-

qui verus dzemon erat, in aera fublevatus, & in

divit eum mortuum effe , fimulque decrevit,

zeternam damnationem abdu&us , nusquam

non profanz) amplius, fed coelefti Philofo-

44 TT

^m

amplius comparuit. - Inimici noftri funt Judi-

phize exercendae & docendze reliqu

-um viþæ

( Aug.de :

ces, Eccequaliteripfemet daemon, qui nobis

impendere.

corpusanim»e (in füummum ejus praejudicium)

(pif.öiïf'ä

praehabendum effe fuadet,eandem tamen per-

$. ViL.

SIMILITUDINE S.

H

magnifaciat, talisque przecellentize effe cen-

fet, qualisequi, ficum funefeu capiftro com-

paretur: Quamigitur deliratille, qui tantope-

- Qualitar.

li

re fibi in fune feu capiftro, cuianimalalliga-

I. Qicut qui inalieno habitant, multisangun- Senec ap.

tum fuit, complacet, ut, ne illud amittat, e-

tur incoramodis, femper de aiiqua domi- Manfi dif.

[

quum negligat, & fame extingui patiatur *

cilii parte queruntur, itaanimus nunc de ca- 3: " 19

f

i

Manfi dii.

- XXII. In vitis Patrum de fan&o quodam

pite, nuncde pedibus, nunc deftomacho,nunc

Eremita fcribitur, quod, cum celia fua egref-

aliud de alio queritur, fignificans, feeffe non

li

?7- n.I8.-

fus forte fortuito mulierem quamdam elegan-

in fuo domicilio

[

; fed unde brevi fit emigran-

! B. n

tiffime exornatam habuiífet obviam, intra fe-

düm.

g

ubifop J

metipfíum füfpirans, propriam tacitus repre-

lI. Sicut Reges & Magnates, poftqiuam, fub- zor. difc.

o 1j.

j

(

henderitanimam, dolendo, quodillam non iis

lime aliquod valdeque magnificum erexerunt 4. n. $.

adornaffet virtutibus chriftianis,ut Deo magis

palatium, vel civitatem aliquam e fundamen-

placere poffet, ficut hzec mulier corpus fuum

tis erexerunt, aut notabiliter reftaurarunt, ali-

[

fumma cum affiduitate compofuerat, cultiffi-

quam íibi inloco confpicuo erigere iolent fta-

i

moque mundo muliebri condecorarat, ut pla-

tuam, effigiem ipforum & fimilitudinem ad vi-

ceret hominibus, feu potius incautas animas

vumreprzfentantem , ut pofteritati in futuris

:

feduceret.

J

fzecülis, quisnam fabricze illius author & fun-

V.

dator fit, manifeflum fiat: Kodem quoque mo-

do Deus,poftquam vaftam hanc mundi machi-

hc

EXEMPLA j

DOMESTICA.

nam creavit, ut deinceps, quis author illius

&

Hift. Soc. I

gnatius, fi quandoque homines fibi oc-

fuiffet,clare ab omnibusagnolci poffet,ftatuam

p.1.1.16. -

$.

currerent ,

confiderans animarum a

aliquam, imaginem & fimilitudinem fuam ex-

nc II;'

Chrifto redemptarum fplendorem ac pretium».

acte referentem, fabricare & erigere voluiffe

vixinterdum lzetitize zeftuantis vim , nefeex-

videtur, dum hominem condidit , qui veluti

!

tra effufius proderet, temperabat.

parvus quidam mundus erat, utex hujus tàm

t

Epift. 9.

. l. S. Franciícus Xaverius, cum parvulum

nobilis creaturae afpectu deveniretur in noti-

aV.

quemdam ad ccelos transmifi(fet, dicere audi-

tiam Creatoris. Unde venerabilis Beda fuper

tus eft, hoc fibi praemium fufficiens effe pro-

illa verba: Signatumefl [uper nos lumen vultus tui

Wt

tam longinquo & molefto itinere in Indiam

Domine ; itaexponit: ldeft, luminofus vultus

tuusimprefíus eft noftrae animze , ut fit dictum

[

transmififfet.

fufcepto , quod fcilicet unam animam coelo

?

[

ad fimilitudinem, quafi vultus Dei itaexpreffe

Q1

fitinanima noftra,ficutin aliqua ftatua expref-

ü

: Vide plurain hacBibliothec. V.Zelqs.s.VI;

fa eftalicujus vultus imago, juxta quod di&tum

' 4 5. VI.

EXEMPLA PROFANA.

eft, formavit Deus hominem ad imag

inem €$ þmi(i-

r

tudinem [ut.

Plutarch.

naxarchus a Nicocreonte Cypri tyranno

]II. Sicut zes

ftatuae ejusdem non eft cum 3. Chryf.x

0!

FA

f

captus, & malleis ferreis in faxo excava-

Rege fubítantize, fed tamen hanc aufi foedare hom.3. ad

M

tocontufus, tunde, inquit.tundebene Anaxar-

poenas dederunt; fic & in hominibus, & fi P?P

chi carnes & ofía, Anaxarchum autem, id eft,

non ejusdem cum Deo fubftantize fint homi-

$ Bernsr

d ferera

L]

animam illius, velut potioreu: hominis par-

nes,ficut nequerevera funt, verumtamen ima-

lt dient

tem, nequaquam tundes.

go illius vocati funt.

Wg.

l

Alianus

1. CercidasMegapolitanus cumin morbum

IV. Sicut Deus eft Pater, Deus eft Filius,

S Bernar,

de inter.

hr

]. 13*

incidiffet, & qusereretur, num libenter more-

Deus eft Spiritus fan&us, nontamen tres Dii,

retur? Quidni,ait; videbo enim poft mortem

fedunus eft Deus, & tres perfoaze,ita anima eft

d .0.47.

F

Ms '

fe

vires in omnifcientiarum genere doctiffimos,

intelle&as, animavoluntas, anima memoria,

ex Philofophis Pythago: am,ex Hiftoricis He-

nontamentres animae, fed una anima, & tres

f

cateeum , ex Poetis Homerum, ex Muficis O-

vires; At veropauloantedixerat: Sicut ex

i

h

lympum, qui fuis literarum monumentis im-

Patre generatur Filius, & ex utroque procedit

mortale fibi nomen pepererunt. .

Spiritus fanctus,ita ex intelle&tu generatur vo-

d

Beyerlinc.

li. Cum Michael Mercatus & Mar

filius Pi-

lüntas, & ex his ambobus procedit memoria.

el

n

vit, hum.

in theatro cinus de immortalitate difputantes inter fe

V.SicutDeus nomine caret;ideoqueincom- S. Greg.

. conveniffent, quod,qui prior eorum moriturus

prehenf(ibilis eft, ita nomine carens, & igno- Nyfl.apud

S-äEfnar. k

V. eod.

eífet, apparere

quid de animabus poft vitam

ta fpiritualis & immortalis animze tuze fub-

ünil

a.

ifk .6. n.4

fiy

,

ftantia,ad imaginem & fimilitudinem typicam

li

ageretur, flg'ni

T

re deberet, accidit,'q't paulo

nomi-

Ie

li

Tiulus XIL — Auiua.

E

nomine carentis & ibcogniti atqueimmorta-

dis, ait, humanäe nature dïg*hääas,a*lti(ïimaque:

lis, fubftantiam ullus hominum, qui a fzeculo

praerogativa eft, ut ad Dei imitationem ipfa

fueruntjunquam novit. Ex hacautem incom-

quoque quodammodo fui

bitrio derelicta.

juris fit, & fug ar-

prehenfibilitate Ny(fenus aliam quamdam a-

- . e9

nalogiam. & fimilitudinem inter animam &

X. Sicut Deus eft incorruptibilis, incorpo- S.Aug. l.x

Deum deducit, dicens: quod percipi, cogno-

reus, invifibilis, immortalis » Xta anima pari-

fcique non potelft, nullius alterius rei eft argu-

ter nulli fubjecta eft corruptioni, non illam

mentum, quam illam vere acproprieinconi-

humorum maliznitas alterat, aeris peftilen-

prehenífibilis Dei effe imaginem.

tia non inficit, non illam cogit violentia mo-

— "h.

"s.Aug. de

VI. Sicut Deus fpiritus eft, fic & anima fpi-

tus, non aflicit illam intemperies elemento-

fpir. &ap: ritus diCtus elt; Deus eít immortalis, inquit

rum, indiviübilis eft, immortalis, zeterna, in-

S. Bernardinus, anima eftimmortalis, & fiju-

vifibilis eft oculis noftris, tametíi videri poffit

ftaeít, cum Deo victura in fzecula fzeculorum.

ab oculis Creatoris: . Immortalis eft anima,

Sicut Deus, inquitidem Santtus, elt intermi-

inquit S. Auguítinus, ne a Creatoris fui fimi-

nabilis & infinibilis, ita anima, licet habeat

Sewt g,

litudiae difcrepare videatur; non enim pote-

Manfi df

principium, nunquam habebit finem. Creata

rat effe imago & fimilitudo Dei, fi mortis ter-

mino clauderetur.

3..1,

eft, inquit S. Bernardus, vitaa vita, fimplex a

fimplici, immortaiis ab immortali, accepit, et- :

XI. Sicut Deus ftans in toto mundo om- 9 Bernar-

nia vàrio modo ornat, ita anima ftando in din. dedi-

fi non effe, poffe tamen effe beata: fummo pro-

gnit hom,

inde gradui, quantum licet, appropinquans.

corpore variat diverfimode membra, dando

fcrm. 51.

a S.Aug.

ViI. Sicut Deus ubique eít totus in toto

unicuique varias & mirabiles operationes ;

:;. i Ubi ibpra

mundo, &inomnicreaturafua: ficanimau-

nam oculo dat vifim, naribus odoratum, au-

Dd d

É

bique tota in toto corpore fuo, tanquam in

ribus auditum, pedibus greífum.

,.4. l&

quodam mundofíuo; ficut enim Deus inomni

XII. Sicut Deus non continetur'ab univer- Ideml, e,

loco praefens exiftit, eodem modo de anima

fo, fed continet illud, fic fecundum Damafce- .

ratiocinari poffumus, ac proinde S. Ambro-

num lib. t. c. 18. anima non continetura cor-

fius deilla ita fcribit: Diffufis cogitationibus

pore, fed continet illud, ficut Deusimplet to-

atque confiliis huc atque illuc vagatur, quae -

tum mundum, fic & anima totum corpus hu-

manum.

confiderandofpectat omnia,dum inítalia com-

Plena & occupata funt omnia fuo

morantes, inquitidem S. Dottor, de Orienta-

auctore, inquit Tertullianus , ita quoque in.

libus & Occidentalibus cogitamus, nosqueil-

toto Microcofmo, id eft, parvo mundo corpo-

lis, qui Perfiam inhabitant, adelfe putamus,

ris humani nullum eftinvenire

non vivificetur ab anima..

punctum, quod

eodem mox momento oculüum cogitationis

noítrze in Africam dirigere poffumus , fequi-

XIII. Sicat Deus regit, & gubernat orbem, Idem,

- 1

mur proficifcentes, inhzeremus peregrinanti-

inquitS. Bernardinus, fic anima vegetat, con-

bus, copulamur abfentibus, alloquimur fepa-

fervat, vivificat, regit, & gubernat corpus: fi-

ratos, defunctos quoque ad colloquium fu-

cut Deus ftabilis manens dat cunc&tà moveri, -

Ícitamus, eosque ut viventes comple&timur.

ita anima in corpore quiefcendo facit humo-

Anima noftra alis imaginationis, cogitatio- ,

res difcurrere per corpus, & membra movet

num, difcurfuum & defideriorum fuorum, in

diverfimode fecundum cor

1

p

ris. difi

pöfitigo—'

unico mcmento ab uno polo volatad alterum;

nem, & prout placet ipfi animze.

jam eítin coelo, mox in abyffo, ampleGtitur , &

XIV. SicutDeus non inficitur fordibus or- Idem,

PUPOPUSBNUN UA P EAU PNUNAU ETV T C t n a

pervagatur totam univerfum , & absque eo,

bis, quamvis totum impleat orbem ; velut

quod ullum locum tangat, in millenis praefens

fol, qui non inficitur luto; ficanimus nonin-

