rent, & de hoc nimium triftarentur, cum ex

Ml

ptu füi ad ardua viam munirent. In formula In Buli,

inftituti dixit: Revera hoc inftitutüm hurni-

hoc quandam poffeflionem perderent, de qua

:

Pauii. x ii

Conventus multum füftentabatur,voluitDeus

les & prudentes requirit.

lucernam (que diu füb modio erat) fuper can-

. Il S. Francifcus Xaverius fe nequi

fïïïnlim

omnium mortalium judicabat. Proficifcens

delabrum religionis ponere, ut luceret omnie

bus, qui in ea erant. Videns ergo vir fanctus

in Europam; fociorum equos curabat. Go Vita 1.6,

fratrum animos turbatos, & cognofcens, fra-

Epifcopi genibus advolvebatut ipfe Legatus « 8«

tribus magnam injuriam fieri: P'rocuratorem

Apoftolicüs. Sui conremptor unicus non mí-

nus laudem & honorem, quam alii vitüpera- Lib.r.ep.t,

adiit, petens fibi licentiam occulte dari ne-

ceffaria ad f(cribendurm. Procurator vero de»

tiocem & dedecus, horrebat. — À fociis petit

ut ipfam doceant modum Ethnicos covertene

ridebat eum , ignorans , quod fciret fcribere,

vel legere. Ipfo tamen perfeverante in petene

di. Ibidem fe vocat pulverem , cinérem , o- Ep. &

mnium perditiffimum; ait etiam fibi revela-

do,' porrexit ei calamum, chartam, & atra-

mentum, qui fecedens ad partem,fcripfit ver-

tum a Deo, fociorum precibus & meritis per-

uam ícriptue

motum dare ei tabtam gratiam. — Ne ob mi- Vitla.o.7.

; ba pauca, licet fententia multa,

ram reddidit Procuratori adverfario exhiben-

racula patrata magnifieret, partim ex iis lo-

dam, quod & fa&tum eft.. Cum autem adver-

cis profugit. partim ipforum egrorum, pué&e

[

farius, fcilicet Dominus Jacobus de Pagliarefis

rorumque quos mittebat, fidei ea adícribe-

hanc (cripturam legeret , verborum paucita-

bat. Negabat, quemquam germanum focie- L. 3, ep. 5

tem,& fententiz virtutem pregnantem confi-

tatis alumnum effe, ac Deo fideliter óperam

*

derans;ait: Diabolus,velAngelus.vel Dominus

navare poffe, ni(i contemptorem füi, & de fe«.

ipfo füisque rebus abjecte demiffeque fentien.

|

Matthzus deIterano,cum quo ego fui (tudens

Bononiz, qui mortuus eft in conflictu Domini

tet. Ad Goanos fcribens ajebat: Oro vos at« Aitl.6.et

que etiam obteftor, ut in objectis atque hu-

"Manfridi Regis, hanc fcripturam condidit.

Ipfe quippeante ingreffum Ordinis Matthaus

milibus officiis d&emonem egregie füperare

nitamiai. Et iterum: diligenter colite humi«

vocabatur, fed in ingreffu accepit nomen Au«

uft. & audiens a Procuratore, quod quidam

litatem. atque inomnibus rebus; a quibus nas

frater rufticus & ignarus eam fcripic:, Non,

tura abhorret, vos ipíi vincite.

«

ä;

inquit, eft ita. Et ftatim acceffit ad locum fra-

[II, S. Francifeus Borgias fe peccatorem

trum in fenis, interrogavit,quis effet hojusmoe

ia literis fubícribebat.

Sub ficulari adhuc

Hift. foc.

ptlg.h.

ls

di frater, & cujus patriz, & qualiter accefferit

habitu jam íocietati per folemnia vota ad-

n. 89.

huc. Et refponfionibus cognitis, fuüis condi-

(ícriptus, inter ftudia theologica thefes con-

's

tionibus fufpicatus eft, effeillum,quierat. Et

fufionis compofuit. Ex nihilo fa&tus fum, ad

ftatim Rofiam pergens , & inveniens, quem

nihilum reda&tus fum. Quid fim, ignoro. Si

4

mortuum zftimabat, admirans ejus hurnilita-

aliquid fcio, hoc tantum (cio , infernum do-

tem,ruitin amplexus ejus & ofcula,lachrymas

mum meam effe, Problema: Ex ime ipfo fa-

cio nibil. Defendentur die craftina a pran-

continere non valens. Cutnque rogaret eum

vir Dei,ne eum prodendo pacem fuam pertur-

dio. 1549. Se Juda pejorem effe putabat, & Vit. L. 4.

ll

infra Judam locum (bi effe convenientem, 1 4«

baret,ille nullatenusacquiefcens,ad fratres ait:

Fratres habetis thefaurum occultum. Hic eft

Duas minimum horas quotidie impendebat

I-

enim melior homo mundi, teneatis ergo eum;

füi cognitioni, quzque legeret, audiret,

ut decet; fed & quxítio veflra terminata eft

videret, eo omnia referebat, ut erudirent,

1]

demiffionemque ac pudorem incuterent.

pro vobis.Coeperunt ergo eum fratres honora-

re,& fibi reverentiam exhibere. Sed virDei ve-

]ter agens duos prodromos , cognitionem

l,

rahumilitate fundatus, & homines, & omnem

füi & inferni contemplationem, pramittens,

ln

reverentiam refpuens priora opera fervilia

per eos omnia diverforía fibi belliffime ap-

j

non dimittens, omnino ficut prius manebat.

parari dicebat. E flrato furgens, humo ter

$

Oicues

jceeee 3

l

658

Bibliotbece Manualis anc.ionataricä

bfculum fixit, ut ex pulvere fe conftare, & in

X. P Franciícus Suarez,cumad fammum li- |

pulverem rediturum fe meminiffet. Purpu-

terarum famzque vefligium perveniffer, can-

ram à Íe multis precibus & gemitibus amoli-

:

dide fatebatur,nulla animi elatione (e moveri, "

tus eft.

N

quod fciret, plurimos effe ruíticos, qui doCtios

(y), M

Vito 13 S/.

IV. B. Aloyfiusn

ihi'l u-nquäm dixit aut egit,

res evaf(iffent, fi iisdem a Deo auxiliis fuiffent

€ 14

quod ad laudem fuam cederet, . Vel ad fulpi-

adjati. Indignum fe ajebat, qui infimi coqui

1 o

cionem Íüz laudis erubeícebat, immenfuüm

munus obiret. Magifter & oraculum cum ef-

quantum viliffima queque illum delec&tabant.

fet, fepe tamen fuos difcipulos confülebat,

VitiG 4

'Tanta fe humilitate tractabat, ac fi ex men-

fuos libros eis cenfendos offerebat, & i quod

dicatis fordibus füblatus , majorum gratia in

in illis cenfüra dignum judicarent, pari facili-

6l

focietatem receptus foret. Dolebat, fe vehe-

tate mutabat, Graviffimas períecutiones.quo-

mentius a Superioribus, quam alios amari.

ties apud Pontificem,ut novitatisamans,& te-

. Optabat infimz claffis grammatice pueris ru-

merarius accufabatur, tam patienter ferebat,

-dimenta tradere. In nulla virtute plus ftudii,

ut nünquam vel unicum amarulentum ver-

quam in humilitate ponebat. Hinc ifta ejus

bum, aut vindi&am redolens emitterer.

ad SS. Angelos oratio: Oro vos Angeli beati,

Xl P. Antonius Suquet ReQor cum effet, Vita m,f.

ut auxilio veftro quafi manu dignemini me

detrita ac fordida lacerna quandoque indutus

per regiam humilitatis viam deducere, quam

in triclinio mendicabat.

Frequens menfz

'vos primum inf(tituiftis, ut poft hanc vitam

miniftrabat, lances tergebat, ollas purgabat

una vobiscum zterni Patris faciem comtem-

& cum effet provincialis, neminem ferebac

plari merear, &reponi in locum alicujus ftel.

fecum nudo capite agere.

Á

1z, olim per fuperbiam de coclolapf, Amen.

XII. Paícalius Broetus dicebat,

*re viginti Hift. Soc.

Vitv 'l; 9.

V. Petrus Faber ob humilitatem fuam füm-

annis humilitatem a Deo petiifíe, & tamenp. a. 1 6

€, 12,

mis , mediis , infimis amabilis admirabilisque

parum adhuc habere, fzpeque damonem (bin« 94* .

fiebat. Rogabat Deum, ne ob fuas imperfe-

ante faciem flercora proJicere. Unde dxr:on

&iones Dei gloria, ve! proximi falus impedi-

eum propter hanc humilitatem adeo fugit,

retur. Optabat fibi & fociis, ut in Societate

ur5 cum Laureti a nullo ejici poffet, Paícha-

Chrifti (copz effe, & appellari vellent. Cum

fio templum ingreffo clamaret: h

gnc timeo;

pueris & bominibus tenuibus libentiffime age-

& mox autugerit.

bat, quia intellexit, Deo gratiffimos effe labo-

- Xill. Lutedam tendens, cum in agro tri- Idems

Vit tj

res pro his (ufceptos. Cuidam viro; qui feSo-

ginta homines eum pannofum confpicati lu

cietati adjunxerat, hec monita dabat: Sta in

dibrio haberent, convitiis onerarent, & fimu-

ultimo loco, quamdiu poteris. Sectare viliffi-

atorem deceptoremque magnis vocibus ap-

ma & abjeGiffima officia, ex hisenim gradum

pellarent, quafi ad jucundam fymphoniam

optimumin Chrifto crucifixo tibi acqui(iveris.

baculo innixus tàrodiu conftitit, quousque illi

lo Vi

VI. P. Jacobus Eguia vir fanctus, & toagni

finem facerent.

Ec dum demum placidilfi-

€. 23.

a S. Ignatio, cujus erat confeffarius. habitus,

mo vultu qua(i grates acturus dixit : Deus

dicere folebat frequenter: Qui exiftimat ali-

vobis benigne faciat, o Filii, ac benédicat!

Qua illi

quid valere, valet parum:

ui vero fe putat

fimulque crucem manu formabat.

V,

valere multum, is v&let nihil.

manfuetudine emolliti, ad pedes f& ejus pro»

.XI. P. Francifcus Villanova 31. annorum

Hift. Soc.

ftraverunt, venismque petiverunt. .

p. 1.1. 16, in Lufitaniam miflus eft literas a grammati-

XIV. P. Hieronymus Carvallius Conime- Víta m. f.

n. 56, .

ca orfürus,in quibus camen ultra diale&ticam

bricz folebat fub gradibus jacere, ubi Tyro-

progredi noluit. ReQtor Compluti fere fem-

nes ültro citroque commeabant , beatum fe

dicens, ibi fe efle, ubi ipfo procumbente ter-

^

per in culina agebat. iNolebat fieri. (acerdos,

nifi bis ex obedientia juffus effet. Inter Pro-

reftres Angeli tranfirent, quorum & deciden-

e

tem pulverem beneficii !oco ftudiofe capta-

feffos ut adícriberetur, nunquam perfuaderi

potuit.. Dialectice operam navans, nefcio

bat.

XV. P. Joannes Nunnius dicebat,' íe malle rig. Soe.

qua voce condifcipulum offendit , qui conti-

nuo Villanovz colaphum inflixit, fed ipfe

totam vitam in catena tranfigere, quam Pa- p. 1.1. 14.

. A

triarcham ZEthiopiz fieri, quem tamen poft- n. 15.

mox ad genua provolutus veniam petiit.

VIII. P. Andreas Oviedo cum ei Epiícopa-

ea ex obedientia füfcipere coactus eft.

XVI.P. Francifcus Perez tantz erat humili- Annue

tus Hierofolymitanus nunciatus effet, ita con-

fternatus eft, ut ftatim S. Ignatio fcripferit, fe

tatis, ut Ipfe S. Franciícus Xaverius diceret,íe Ind.orient,

nulli rei itainvidere,ut Perezii humilitari. Qui 1583:

ii omnibus quidem obediturum , hac una in

re non poffe, fe proin Pontifici fcri

poftea cum tanta ían&titatis opinione mortuus

pturum,

eít, ut Ethnici etiam dicerent, fe, fi Ethnicus

Vg AI.W

cujus tamen juffu (aüfcepit munus.

V"c cl 30(

IX. P. Thomas Sanchez ut Novitium pri-

effet mortuus, eum pro Deo culturos, & tem-

lum illi edificaturos fuifle.

mi anni fe per totam vitam geflit: & ita ha«

beri ab omnibus voluit.

Plenus aliquando

XVil. P. Chriftophorus Goníalvus cum in Vita P.

curfü magnam fibi laudem & opinionem, Alv. c49,

fpiritu petiit a P. Provinciali, ad Novitiatum

per aliquot menfes remitti, eo quod minime

comparaflet, effecit, ut alii putarent, parum

religiofus effet, fed fzcularis, & maxime ani-

ipfüm fcire. Propter quam humilitatem ad .

mo diflipatus. Ita per aliquot menfes ut No-

fui. vi&toriam & excelfíum orationis donum

vitius in. Novitiatu vixit ;

cvectus elt. (vid. n. 24.)

quin imo poft

quodvis poftea triennium eodem modo ad

. XVIII. P. Petrus Burgundus annorum fe- Ann.Rhen;

vith.Bd.

thftris

NNovitios rediit.

ptuaginta duorum, ordinarius Lector menfz coliTren.

erat, !598-

lV. C 46.

'itulus I.XIX. ïïumilitä:.

939

erat, eoco quotidie ia lignis comparandis ;

bus ftadio datis effecit, ut Xþauiari'm-omn'cm

fcutellis lavandis; licet viginti gradus aícen-

de illo opinionem alii deponerent eruditio-

dendi effent, inferviit, donec paucis ante

.

nis. Sedab illo cempore ad excelfüm oratio-

m

ortem menf(ibus omittere juffus fuit.

nis donum &con

Coll. Me-

XIX. P. Joannes de la Placa ex animo fe

nit (v. n. I^

junctionis cum Deo perves

s

xic. 1602.0mnium minimum reputabat, & tam ma-

XXV.P.Antonius Bellos fplendide in fecu- Ann. To-

gnum peccatorem, ut quotidie trigefies ver-

lo uxoratus, &Societatem deiningreifüs cum 'et- coll,

fum: Converte nos Deus &c. diceret.

hilbilit,

pueris in fcholis Grammaticam repetere,

XX. P.Balthafar Alvarez, et(i in collegio,

quam privàtim maluit, imo cum iis

162/( *

^. Is

quod regebat, viri graves valdeque religiofi

etiam difputare non horruit.

dem.

eum pro rudi, illufo ac decepto haberent,

XXVI. F.Hieronymus de Zagäfoïa Gram-Annue

ideoque Ícripta fua omnia Vifitatori tradere

maticam 36.annisHilpali. P. Nicolaus deRuff.Prov.Toll,

juberetur, imo multa etiam falía ei objice-

27. docuit Cordubz. P. Michael de Rayno Coll.Mant,

rentur, omnia tamen diffimulabat, & cum

20. P. Joannes Alphonfus 25. Madriti. P. lde- 1614- Ma-

Vi ml

magna humilitate füpportabat, dicens, non

phonfüsMunnoz 26. omnium voce fan&tus, p, drit 1586

effe perfe&tam humilitatem absque humiliae

Orpefan.

Robertus Gaiffotus Sexagenarius jam fenex

1ái12.Ann,

tione, neque patientiam absque vehementi-

fummo ftudio contendit, üt rudimenta do.

"'Tolof.voll,

bus congreffibus, & precipuam virtutis pate

cere poffet , &obtinuit. P.Melchior Vitri-

Maurit.

tem in eo confiftere, ut quis talibus occafio-

1610.Mofi,

Iinontanus 26. annis rudimenta docuit.

nibus & opportunitatibus uti non negligat,

XXVII. P. Joannes Baptifta Martinez e-Coll. 1614.

Ht c,

&ipfüm profectum maxime in eo coníiftere,

meritüs Jam fenex foci

x

QOH. Cara-

ut quis noverit fé bene humiliare, tolerare,

ad wgros ibat.

i loco. eum Pac.ribus

vac, Prov,

p.al6.

. Tolét,

105

taceré, exponendo etiam periculo honorem

XXVIIL. P. Laurentius Brixianus annorü

& exiftimationem propriam propter Dei a-

76. ultimis quindecim annis folus triclinium Aunua

morem.

Id quod fuo exemplo confirmavit,

curavit, & femper füper menfam legit.-

X

!408;

dum in publica Congregatione ob grave ali-

^

U IX. P. Bernardus Colnagus, publicu

$ Lanciz.

quod delicum falío ipfi imputatum repre-

Neapoli Theologiz Profeffor, poftquam cum Opufe tsf

henfüs tacuit, & propterea co

j

piofos a Deo

facultate Superiorum veítlem centonibus 3«ii- 19

ldeg

favores accipere meritus eft.

confutam, aquanatura illius valde abhorre-

Vitac:ig. XXIL. P.Bernardinus Realinusita fui ipíius

at, per primarias urbis plateas portavit,ideo-

inomnibus contemptum quzrebat,ut fzpe in.

Qque ab aliquibus in infaniam cecidiffe judi-

digna feagere fit vifus, quo magis fuas in illis

catus eft, a Deocopiofifmis donis remune-

hominibus faftidium ac naufeam declararet:

ratus & honoratus elt,

*

Verba (ua fedulo pen(itabat, ne quid ünquam

XXX. P. Antoniüs Mad

ridius : Pablicussit, saa,-

proferret, quod in laudem fuam cederec.Dum

Philofophie in Academia S

almaticenfi Pro. p. à. 1. 7

novus Re&or advenit, ut otnnem ei de f& z«

feffor inSocietatem admiffus, ftatim juffus eít,t 74«

ftimationem adimeret, totius fere vitz, aut

a Collegii Re&ore cribro aquam e publico

certe potiora peccata éidem explicabat,

fonte pétere, ut, quo plura afferebàt doCtringe

vita.

— XXII. P. Martinus Delrio

oftadeptam in

jure Do&oratus lauream, po

j

& authoritatis orhamenta, eo firmiora pone-

fcriptos legum

ret huinilitatis & obedientiz fundamenta ; &

commentarios, poft fapremum Brabantiz Se-

illé alacriter & obedienter progreffüs , €a no«

Vi m f

natum , 'Philippo Hifpaniz Rege jubente ge-

ftum, poft jus Palatinis militibusque diu dictü,

to$ admirátione perculit, ut quidam prope

fan&um, alii plene ftultum, exiftimarent, Ni-

oft Cancellarii, regiique fiíci Prefe&turam,

hilàavebat ardentius, quam fümme ab omníi-

Societatem ingreffus abfoluto Novitiatu tri-

bus defpici, peffimeque tra&tari. Quod cum

gefimum fecandum agens annum,cumjuvenie

minime fuccederet, abjicere ipfe (efe, ubique

bus Diale&tice coepit infüdare, nec prius de-

pro nihilo ducere, nullamque pretermittere

m

fiftere, quam trienialem curfurn abfolviffet.

Ff $06

occafionem , qua fui amorem, qtafí capitae

Deinde facerdos factus Tornaci fzpe in la-

lem hoftem, vexare ac füffigere cruci poffet $

,pA [.11 14'

cera & detrita vefte ceconomum comitaba-

hinc doGtrinam tegere, imperitiam atque (üb-

P m AE

,HJS-

tur, &, quz ille emerat, ftupente civitate per

rufticam affe&tare locutionem, libeater cum

mediam urbem ad Collegium deferebat. Imo

infirmó quoqueagere, atttito atque vili ve-

Anne

etiam ad meníam legebat; & voces accen-

ftita plurimum dele&ari folebat.

nl oriétt

tusque ad correctoris arbitrium publice re-

1502*

betere & emendare folebat.

XXXI. P. Joannes Berchmannus dicereVit. p 4

folebat: Si non füm humilis, füm inutilis P&* 243*

ViaP.Al- XXIII. P. Franciféus Cordubenfis, Filius

Societàti, Hinc ftatuit

toto anno incümbere

var. C 30: D ucis Cardonz & Segovis, Rector item Sal-

humilitati, ut ordinate

proceret ia fanGticatis

tnaticen(is Academiz;Societatem ingreffus iri

domo dificanda , incipiendo à füundamento,

Philofophiz curfa omnia fua tegebat. Et cum

& quianihil arduum hümilibus

; iil afperum

Vit ]

acris effecingenii àc judicii; fepe ftudio inepta

s

AlV. C'W

aliqua dicebat, ut ítultus haberetur. Hiné

condifcipulum, qui vere credebat, illum ta-

$. Viit.

lem effe, & propterea irridebat, & vexabat,

L

SIMILITUD-INES-.

'E

prz reliquis amavit, eique fe affociavit;

!

VitaP.Bal. XXIV. Chriftophorus Gonfalvus;. quia

Qualitafa

Ann,Rhm?

thafaris — magua laude ftudebat; ideoq; vana gloria ten-

LGi

cütgemmoa pretioía affixà in diademate jae. AÍ

xv'.

: CUH:TM-

ter- de lium.

ab

Alv.c. 46.tabatut, ineptis quzítionibus & fefponfioni-

Regis, ni(ï«afoa teneretur, ftatim in

i'amli' 46 &. 6'

L

e6o

Billioibeto Mantalis Cancionaton'&

j

ram corruerets ita & humilem animum fola

fideratione aH"umptax,- mentis fusx cofitatio-

erat- 1»

je t*

vis obedientiz & voluntas Dei in loco fupe-

nes librait, ut, quantum vana laus elevare

rioretenet; alioqui mox iterumin terram, &

potuit, tantum alia deprimat.:

foidem.

nihileitstis füuz abyffum relapfurum.

XIV. Sicut e vafisliquorem aliquem reci- plutarch,

SJcrh.

IL. Sicutfiperofficinam tranfiens, cujus fu-

ientibus aer inanis expellitur; fic quiinPhi- inlib, de

837. in

perliminare nimis baffum fit,quantumcunque

ofophiz (vel potius humilitatis) ftudio ve- préf. mo:

Cant,

te inclinaveris, non nocet; nocet autem vel

risimplentur bonis, faftüm exuunt, mitiorem- F?

maxime, fi.vel transverfo digito te altius,

que de fe concipiunt opinionem.

e

quamoftii fpatium aperdiffet, erexeris; fic in

XV. Sicut Íol, cum alti(fi

ine 1

n ZodiaCO'Rotersd. ;

eefrius

tum tardiffimi motus e(t; ita de infti.

n *

anima non eft timenda quanralibet humilia-

prove&us eft,

tio, horrenda autem nimiumque pavenda vcl

quo fortuna te fübvexerit altius, hoc oportet

—Prin-cip.

minima temere prafümpta erectio.

animo leniori mitiorique efle.

Ill. Sicut vinum non ni(i dilutum aqua bi-

- XVLSicut Rex aliquis fapiens

& potens fi. Pennequin,

C AR

PA0C4. bunt,qui tem

perantie magis funt amantes;

liam primogenitam, quam unice diligit, dump- 2. !fag.

folemni pompa in urbem aliquam ingreffum * !8. « 5

$6t

delum. pe forte,fipurum biberint, caputpetat & ra«

£ionem offüfcet; ita viri fanCti & humiles do-

adornat, non imponit equo ferocienti , fed

!, n, ftiot.

na Deinnon fola attendunt, ne caput nimia fui

manfüeto & tractabili; ita Deus gratiá primo-

6jb

. ftimatione perturbetur, fed etiam dona illa

genitam in virtutibus, dum in animam ingre-

. aliena effe; & cum u

di & pro dignitate coli ac haberi vult, iilam

furis olim exigenda me-

minerunt.

4

humilitati, velut manfüeti jumenti dorfo, infi-

Viu? 4

- IV. . Sicutarb

L6)

/res&fpidæ, q::l'o hïagis fru-

dere vult, ac perpetuo fibi comicem retinere.

Tiel, 1.

| S Doroth.

ina radiis I&etn dif

&ibus onuftz fünt, tanto profundius fe incli-

XVH. Sicut, (i phiala chryftall

*

LT

Amil.

Solis illuminata pulchritudinem, quam ab il- fert. . n.2.

nant; ita viri fanCti, quo pluribus virtutibus

ornati fünt, tanro profundius fe humiliant.

lorum radiorum colluftracone recipit, fibi

Rodriq. . — V.Sicutad folis adventamomnes ftella ab-

füzque induftriz tribueret,graviter infolefcee

ag.ur. 94-

fconduntur ;. ita ad humilitatis ingreffuto in z«

ret, & quod fuum non eft, ftulte fibi arroga-

Nodrig

nimam omnesreliquz virtutes occultantur.

fet; multum accrefíceret ejus impudenria, i

non tantum lucem, íed etiam fubílantiam

TT

$. Maerri.. .V, Sicut fi Rex apud aliquem fuum thee

" 2:

ushunu15- (aurum cuítodiendum deponit, is illum non

füuam a fole accepiffet: Idem nobis accide-

ut füaumrepurat, fed ubiquefarerur inopiam

ret, (i dealiquo gloriaremur, qui omnia a Deo

$ Chrrí

accepimus, & ex nobis fümus mera privatio

inMeti

fuam, necaudet difpergere quidquam ex alie-

omnis boni.

Es

pothefauro; ficejusdem debent effe fenten-

k h

- XVIlL. Sicut ftella quanto altius in ccelo summa

tie, qui gratiam Dei fuünt adepti, nempe

ut humiliter de fe fentiant,

& m-mdicivta-

fitaatur,tanto minoris apparet quantitatis: ita predie. a-

t

quanto quis major eft in gratiis apud Deum,

pud Manfi

tem füam confiteantur..

.

tanto minoris debet a

ifc. 19.

$. Laur,

VIL Sicottorrens in

hyeme. aqms abüri:

pparere 'ïani;atis, &d

L]

»

juftin.

dat, in z(late deficit; ita hamilitas profperi-

apud

majo*ri-svhumilitätis.

tate minuitur, adverfitate augetur.

& pb d

Rodr. p.2.

VIlI. Sicutaurum adulterinum ignis abfu-

Neceffitas..

u-' 3: c-ll*l

vit.fpir

$. Gregor.

mit, bonum autem purius efficit; ita humiles

XIX. Sicutis, qui magnas & magnificas - swdryh&.

LT 6*.

2t. mor. 9

lioram landibus humiliores , fuperbi elatio-

des eft edificaturus, ceonveuiens jacit funda- i grm.

c. 9.

resefficiuntur, & omnino evanefcunt.

mentum, ut eam, quz poftea imponetur, póÍ- Paulus vo:

pl. in

IX. Sicut ftella in fe magna modica eft in

fitferre molem ; ita nimirum etiam Chriftus, ca

«

tus» -

E

1 Gm'. 40 a

ppareníia; ita humilis, licetcoram Deoma-

cum ingens illud edificium Philofophiz in

b

oft, Pent.

illorum animabus erigeret, tanquam funda-

Iuf Nin

*

£hemr &.

gnus, minimu$ tamen in fais oculis apparet.

in lib, de

Ibidem,

X Sicut vafa vacua magisrefonant, guam

mentum, & bafin firinam & immobilem, co«

tdorat,

hortationem humilitatis ponit prius, cum

plens ; itaquibus parum virtutis incíftmultum

fe jaCtitant & gloriantar; fecus vero, qui hu-

2

probe noverit, poftquam hzc in audicorum

mentibus radices egerit, reliqua. Gmnia'v.irtu-

militate aliisque virtutibus pleni funt.

W. ao

-v Toidem.

;

XL Sicut pueri homine confpedto nihil ,

tumgenera zdificari tuto pofle.

þ' llll L

nifi hominem, cognofcunt, non aurem vee

XX. Sicut de terreno fonte & corporali .CaGrzss

ge. Arelat

605:9],

flemaut dignitatem refpiciunt; ita veri humi-

fluvio non poteft aliquis bibere, nifi fe vol

ritinclinare: ita & de vivo fonte, Chrifto, &

",S,'hot-n. $4-

. les res ipfas, ut a Deo fünt. confiderant, non

vero, ut mundi vanitas eas depingit.

Spiritus fluvio nemo aquam vivam baurire

Jdem in « — XiI[ Sicutavicula recenter exovo füoex-

poterit, nifi fe hamiliter inclinare voluerit,

n |

Dom. 1i5.

clufa, implumis adhuc & victum quszrere ne-

propter illud quod [criptum eft :: Deus füper-

pott Penc

ícia, hoc unum remedium habet, ut affiduo

bis re(iftit, humilibus autem dat grauiam.

"

U Humüu

thw- 26

clamoreamatre foveripetat; ita anima, per

XXL Sicut vinum citus virtutem per. S. Donav.

dit, íi claufüm in vaíe non fteterit, fe

d fer. de tt10.

/ peccatum originale omni virtute fpoliata, af-

" 26.

fiduis precibus & humilitate opus habet, ut

evaporare poterit.

Similiter aromata, fi Confeff.

a Deo foveatur & alatur.

teneantur aperta, perdunt virtutem & ef-

$. Ambr.

X1IL Sicut apes, quendo aeris motus fufpe-

ficaciam; fimiliter ignis cito extinguitur,

) *. de

&os habent, lapillis füblatis per irania fe li-

nifi cineribus cooperiatur.

Ita homo cito

Ctts ,

Nunilit.

Virgin..

brant, ne leve alarum remigium przcipitent

omnia bona perdit, nifi ea fub humilitatis

flabra ventorum; itahumiles, quia vanz glo»

cinere cooperiat; fic enim per humanamlau.

Glg

dem evanefcere poffent. 1d quod 1(aias Ab-

rix vento fibitiment, (uarunF: cu!pargm COn-

bas

6

Aïifulus LX IX. Humil;'ta:a'

o6t

Itiiss Abb. bas ita elocutus : Sicut vinum, ni(i in locis füb- XXXIV. Sicut fervus vilitatis fus coníciustb. f,.'öxg

orat. 12.

tertaüeis aut vafis fidrilibus confervetur, eva-

:

de vinc.

nullum Domini fui imperium recufare audet ;

neícit & acefcit; ita omnes hominum labo-

ita nec, qui vere hurnilis

litrek

res vani funt, nifi in humilitate conferventur.

violare przfümet.

| e(tl, Dei mandata

n]ib, de

Tbidem.

XXII. Sicut dolium, nifi pice undique

XXXV. Sicut prima cura ejus, qui cretam

Ibidem,

TC mo,

illitum fuerit, vinum non poteft continere ;

vel ferrum in varias figuras transformare dee

W.

ita nifi cor humilitate & ca(titate muniatur,

fiderat, in eoponitur, utmateriam emolliat;

& nullas habeat vitiorum rima

ita quicunque mores füos ad Evangelicz le-

Qterd

teft effe domicilium.

E

$, Dei non po-

i 1

gis formam transformare cupit, animum vir-

* infür,

Csfarius

XXIII. Sicut de fonte terreno & fluvio non

tute humilitaris mollire debet.

'rin;ip,

bom. 3o.

poteft aliquis bibere, nifi voluerit fe inclina-

XXXVI. Sicut valles aquofze

funt fru&uo-s,taplec..m

-

re; ita&de vivo fonte Chrifto, & S.Spiritus

fi, umbrofe, & calidze propter folis ardo- Dom. 4.

hts

fluvio, nemo aquarm vivam haurire poteritni-

rem magis conclufum & aquarum defluxum, Poit. Pent,

13 !fag.

fi fe humiliter inclinare voluerit, juxta illud,

propterque vicinos montes; ita anima hu- "!* $«

| !8"!5.

quod fcriptum eft:' Deus füperbis ref(iftit.

miles proprer cbaritatis decurfüm ejusdem-

$. Óreg,

XXIV.Sicut arbuftalevi vento concutiun-

que conclufz ardorem & vicina San&torum

J. $. mor,

tur & evelluntur, ni(i firmam in folo radicem

e. 35

exempla, qua intuentur, fünt perpetuo bo-

;

fixerint ; ita, qui in humilitate bene radicatus

norum operum ac virtutum feraces.

non fuerit, quovis detractionis aut contradi-

. XXXVIL. Sicut materia prima omniumtdem in

Gionis vento facile curbatur & deftruitur.

formarum capax eft: quoautemquaque ma-Dom. ro.

teria plures jam habet formas, tanto pauciorti Poft. Pent,

VinpPi;4, XXV.Sicut piftor, nifi velaret oculos ju-

den dif

libell, tg. mentiad molam circumeuntis,hoc ad frumen-

e(tcapax; fic anima humilis nihil fibi atcri- them. 8.

BLL

-. 80.

tum fe' converteret, laboresque abfümeret;

buens omnium cceleftium gratiarü capax efít,

ita, nifi homo fibiipfi perhumilitatem oculos

& ficut tabularaía omnes a Deo figuras capit.

velet, ne videat bona fua, p

OXXXVIIi. Sicut homo liberalis maxime

Ibident;

er vanam glOriam

ac complacen:iam deftruet illa.

dele&tatur eorum confortio, quibus fe libera-

Rodriq.

XXVI. Sicutflositaaradice dependet, ut

lem przftare poteft, & (icut fontes & flumi-

p.2. tr. 3.fi illa cruncetur, hic exiccetur; ita virtus,

na non per acclivia decurrunt, nec montes

€. 3.

quzcunque demum illa fit, fi in humiilitatis

petunt, fed per declivia & valles labuntur;

d

radice non perfeverat, ftarim exarefcit.

fic omne datum optimum, & omne donum

S'.'Chryf;

XXVILI. Sicut veítem pretiofam cum in pu-

perfe&um defurfüm defcendens a Patre lumi-

$n Matth,

num in humiles, nonelatos animos cadit.

blico ponimus, plurimos ad infidias provo-

—om. ED

camus; fi vero domi recondamus, in tuto

XXXIX. Sicut naturg indagatores fon- Beytlinek,

(hnr]

in fel. $, —

edit,. 0

cunda fervabimus; (ic,. fiopes virtütum pa-

cem effe ajunt, in quem acceníz faces immer-

acob,.

aj as

lam quafi venales affidue portemus in mente,

f extinguuntur, extin&& accenduntur;

inimicum irritamus ad fürrums (i vero nemo

ita Deus arrogantes, (piritu faperbie accen-

them, Fa

lt 19,

l, an

alius id fciverit, nifi quem nulla occulta la-

fos, inanes & egenos efficit,

umiles vero

tent, tutiífimo in loco confiftent.

!

tanquam incognitos & omniurm egentes fuis

$.Eph. de XXVIIL, Sicut corpus five calori, five

donis gratiisque locupletat.

*

vit.fpir. frigori, obnoxium fit, veftimento indiget;

XL. Sicut remora, !

icet parvus

fic þifci;

Ibideme

$ Cb

.ï' 6*- :

ita & »nima perpetuo humilitatis in

dumento

culus, maxime tamen navis curfum in medio

n fürt,

Oceano fiftit fic oratio humilis anims &

wilüs f0*

habituque indiget.

AUA *

Ua

Deumiratum placat, & demonis tentantis

Vires, ne ulterius progrediantur, cohibet.

N

Eut Nie, XXIX.Sicutquo plus demis de quantïtatä

XLI. Sicutnaturanon patitur vacuum,quin S. Laurent

inlib, dc continua, v.g. ligno , tanto magis quantitas

illad repleat, fic nec gratia humilem, quin fe Juft. de It«

ilii infündat, Humiliare O homo Dei, eva-8no vit.

adora. — difcretafeu numero augetur; ita quo minus

fibi per humilitatem homo attribuit

cuacor tumore elationis, quia tanto perfun-

[ 3 I .. 3

magis gloria divina crefcit,

J tgnto

deris abundantiori gratie fuavitate, quanto

müo fac-

XXX. Sicutfra&tus aut detritus num

Wmu's

mundior füeris a fcece przefümptionis.

p t.l. i.

difficulter accipitur, (ifolitarius (it fecus ve-

XLH.Sicut, (i quisin pureo profündo circa Manfi dg, 777—

'abcn

6,n. 91.

ielat

ro fiin magnaquantitate immixtus offeratur ;

meridiem verfaretur, facilius inibi ftellas con« 5. n. &

ita fiquis, licet vilis, focioram bonoram nu-

templari, autad minus magis limpide coclum

o $4

mero magno jungatur,

:

minime difplicebit

intueri porerit, quam quicunque alius füpra

Deo, aut rejicietur ab eo,

altum exi(tens monrem; cujüs hec vrado eft,

Granat, f.

XXXI. Sicut ignis diu confervatur n ci«

uia cCum nulla !ux aculos circumdet, qua

613.

nere; ita charitas in humilitate, que, ut a-

mediante virt? vifiva difpergatur, confequens

v. Humil. ]iarum virtutum, ita charitatis cuftodia eft.

eft, uteadem potentía mgis confortetur, ad

3 fonty

$. Clims XXXII. Sicutomnium ferarum venenata-

refpiciendum procul diffi:a, econtra vero a-

( dé qo

&t 26.

(aíd

rum fenfibilium interemptor eft cervus; ita

lias, qui virrutem vifivam disgregatam habet;

intelle&tualium ferarum interfe&trix eft humi-

nihil tale videre poffit, ita quoque in prx(en«

litas.

ti dicere poffumus, quod, quanto quis f& pro»

€iran. v.

XXXIII. Sicut fülmen dàra & ob(iftentía

fundius per virtuté humilitatis demittit, tanto

humilit.

fibi diruit, " blanda vero & fponte cadentia

magis difpofit? fit, uz bona coeleftia videat,ma»

non lzdit; fic Deus füperbis re(iftit hümi-

joremq; Dei & (ui ip(ius notitiam acquirat; ta»

libus autem dat gratiam,

lis enim in proprio nihilo concentratus eít,

«

Tbtn.f;.- 2

Ff

f

nequa

R. P. Lobn. Bibi. Man.

Jiblionbeee Manualis ,Concianaioriæ

- 962

neque a bonis terrenis divertitur. Unde S.

.,:?Eäuita:.

'Thomas de Villanova ait: Hec (fola .virtus

LIII. Sicut, fi medicus plures alicui &de- z5

omnium donorum & gratiarum capacem

licatiores cibos offerat, eger ex hoc potiusopurc. $

animam facit. Unde, Jacobo tefte, humili-

bumiliandi fe, atque deteriorem aliis zftie fol, 539.

"

mandi, occafionem accipit: ita, fi Deus plu-

bus nobis Deus dat gratiam.

L]

fpAbb 4

8. BDonav,

XLIH. Sicut muüfcus in loci

s fcetentibus

rescuipiam confolationes aüt alia dona offe-

Bilad,

rat, non füperbie, fed demifflionis caufam

inDiet. recuperat odorem; fic humilitas fragrantior

habct»

x

e4j

tit- 7- - I efficitur, cum quis confiderat propriam vili-

y

tatem.

LIV. Sicut, qui ab aliis adjutus & in ma- Idem1 c.

;.tärram

nibus aliorum geftatus non ruit, non pro-fol 589.

S.Laurent, XLIV. Sicut,quithefauros effodit

Juft.l.c. rejicic, foveam in altum facit; (ic qui the-

pterea praferre fe aliis poteft, qui fine admi-

Lib. 6

niculo titubant interdum; &, ficuti filius

]nfiit c..

fauros fapientiz reperire deüdcrat, in fe fo-

veam agat. "

rodigus alteri feniori fe non antepofitum ju-

Dïgn'tas"-.

dicavit propter vitulurm fui gratia mattatum ;

ita necJuítus rarius cadens, aut aliasgratias

Vit, p

&. Bliruno

XLV, Sicuthabet multitudo vitiorum re-

619

in Pf 118*gem feu reginám fuperbiam, fic virtutibus re-

extraordinarias accipiens, propterea fe aliis,

fpius cadentibus, aut pauciores gratias ac-

gina eft humilitas ; quia dicitur hxc caput five

$ 6tq.

primatus virtutum ceterarum; eo quod ini-

cipientibus, anteponere debet.

v

L]

7, M0

tium,eft & prima, quz ex omnibus virtutibus,

LV. Sicut nonexigua e

f

deformitas, fi inIbid & In

t 627

habetur, & quohiam ipfa a fidelibus habita,

pretiofa tela aurea fila aliquot rudia inferan- vit. P. Bal-

cuftos eft omnium virtutum 5 cum fine ipfa

tur; itanon exiguus defedtus eíty (i mixturathaf. Alv

omnes virtutes debiles fint & inutiles; ficut a

propriarum eogitationum, verborum & ope-* 39 $ t»

capite, quod principale eft in toto corpore,

rum, qu£ nos affuimus , ea

"

85 quas Deus in- -

5 Bernat

omnia cztera membra reguntur, quo ablato

fpirat, deformemus.

2

LVL Sicut,

fi

fi

fru&ibus arboris vix

fermoó i

totum corpus inutile eft &, quafi truncus;

1 €X |

Cist.

exanime. :

unus alterve bonus reperiatur, non propter-

&tap). in

flam-

ea atborem bonam dicimuss ita nec, fi integ

$ Dorst

XLVI. Sicut ignis, ut in füblimem

Í1

Dom. 10- mam exurgat, prius deprimi multum per fla-

fruGus vitz noftrz interdum bonum aliquod

poft. Pent.

bellum debet; ita humiliari nos prius opore

opus inveniatur, ullam

C2

them. g«

erbieadi caufam habet.

proptcreaxquis fu-

tet füb manu potentis Dei, ut nos exaltet in, p

*

tempore vifitationis.

