Chriftus &in empyreum rediret, fimulque eo-

pene enectum in fua fede collocans , dixit: ec-

Minf

dem tempore per preefentiam corporalem

] difc. .

degeret , fubfifteretque in Ecclefia.

Une

quid intelligis, quanto meliore forte , quam

127

Perfze, fub Rege vivatis. namillisin fella Re-

Dragol.:, de Drogo

e oacram

Oftienfis ait : ecce fublatus es,

gis federecapitale foret, tibi faluti fuit.

Sed

m

"

amplius te tuus non videbit Elifzeus , re-

Pafefi.

manfit tamen ei pallium tuum in memoriam

quanto melior conditio Chriftianorum , qui

etiam in finum a Chrifto recipiuntur.

tui.ut przefentia abfentize tuze dolorem ejus

IX, Cum S. Ludovicus, qui fuit tertii Or- Bibl. paup

femper & augendo leniat. & leniendo augeat.

dinis S. Franciíci. an. 1249. captus a Sultano lit. 5 de

Palliumtuum eft caro tua.ldeoque & S.Bona-

fuit, ob ejus liberationem petierunt Barbari!

t:;amen.

ventura de Euchariftia tra&ans, citata pariter

fibi tradi in pignusSacrofanctamEuchariftiam

[ä

applicat Salvatoris verba, dicens : Unde in-

quia perfpecta erat eis Regis pietas, quae non

quit Chriftus, ecce eg

fineret pignus illud in mauibus hoftium deti-

o vobi[cum [um usque ad

cqr;[ummat?'pnem faculi.

neri ; aut, fi eam negligeret redimere , zeter-

ä

num Chriftianis dedecus maneret, eos in ma-

$. XIV.

MISCELLANEA

nus hoftium Deum fuum tradidiffe. Oppig-

nerata eft itaque Euchariftia, & S. Ludovicus

Qualitas.

liber fuit dimiffüs: qui fideli pecunia miífa

SS. Euchariftiamredemit. Inejus rei memo-

De Euchariflia fecundum fe.

riam Saraceni aurum fignarunt , hoftia cali-

ä

Dial.IIHE I. S. Catharinze Senenfi Deus dixit: unius-

ci fuperincumbente: eadem in pituris & ta-

cujusque creaturze rationalis cor ex a-

petibus /&eyptiorum vifuntur. 1mo & Cayri

more folvi deberet , quo Deus nos aflicit,

inintroitu portarum vifuntur etiamnum ipía-

* ]dem dift

S. Laur. 1.

dando nobis fuum SS. Corpus & Sanguinem

metinfignia,Calix fcilicet cum hoftia & duo-

a 2;0 nl 9-

in Euchariftia Et merito: nam ut S. Lauren-

bus Angelisutrinquethus adolentibus. Deni-

con.x;, £

tius.Juftin. Re&e dixit, hoc beneficium nec

que ipfe 5aladini Sultani effigies gerit in ma-

285

humanus valet explicare fenfus, nec Angeli-

nuíceptrum aureum, cujus fummitas Calice

ï

cus intelle&us, fed folus ille novit, qui folus

cum fuperimpofita hoftia, feu ciborio Eu-

.

voluit & potuit facerein eo tanta ac talia,ubi-

chariftico adornatur, cum hac inícriptione:

ue omnipotens , ubique gloriofus.

i

F'ictorie tefli.

Plutarch.

Il. Artaxerxes Períarum Rex, cum ad eum

X. Mytticiquidam Do&ores de Dei Matreg

ja

in*Themi&iT

hemiftocles a füis expulfus veniífet , tanto

tradunt, eam ab accepto rurfus invifcera,qua- A

impt

gaudio repletus eft, utter noCtua fomno evi-

fi pro viatico, SS. Filii Corpore, incorruptis B. V.$.2.

gilans exclamarit : Themiftoclem habeo.

etiamnum fpeciebus , viamoris in przefentem

s

Quid faciet , qui Chriftum hofpitem habere

filium animam exhalaffe, atque adeo SS. Eu-

meretur?

chariftiam cum corpore B. Virginis transla-

"'Toftatus -

q. 18.in

II Jonathas antorem fuum erga David

tam in coelum, hodieque manere in Virgineo

- I. Reg.

oftenfurus expoliavit fe tunica fua & reliquis

pe&ore perfpicuo, ut in cryftallo pellucida:

C. 18.

veitbus usque ad carnem , tefte Toftato ;

uta Beatis fumma cum voluptate , velut fons

quantus amor Chrifti , qui ipfa etiam carne fua

refurrectionis, tota zeternitate adoretur.

,

fe expoliavit , &illam nobis dedit?

XI. Catharina vidua Paraquarienfis,etiam Meflis Pa«

A.Gellios 1V. Arthemifia Carize Regina tanto mari-

poft mortem virtutis & pudicitize ftudiofa, ut p

d

1o.no&, tumíuum amore dilexit, utnon tantum Mau-

huicalimenta apte fübminiftraret, caftee men-" ??*

Attij

1oloe um miraculis mundi annumeratum ere-

tis vigorem Angelorum pane alebat, cujus im-

xerit,fed etiam offa & cineres illius odori-

primis erat appetens. Forte poftridie, quam

'bus permixtos imbiberit , utficvivum Mariti

vires eo caeli commeatu refecerat, rus comite

!

. fepulchrum fieret: fed major Chrifti amor,

filiolo petebat, cum eam infidiator impaurus

la

.. qui etiam quoad carnem nobisuniri voluit.

invafit, & primum blandus ad flagitium foli-

S. Cyriil.

V. Veteres Chriftiani peracta S. Commu-

citavit,dein mipas ac vim adhibuit; at Catha-

[

catech. 4. nione Chriftophori vocitabantur, quafi Chri-

4

rina vires abanimo mutusta,invaforem forti-

"ftum ferentes.

ter repulit, gravique vultu ac oratione, Tigrir,

J

Niceph; 1.

VI. Theodofius Imperator facris interdi-

inquit; prius ac suille pefles hoc corpus invadent ,

13.

,

| &us in hzec verba erupit: ego gemo calami-

quam ut illud [celeri proflituam. — Si vim paras,

'tatem meam , quia fervis & medicabulis pa-

eam ut homicida vite inferes, nunquam pudori ,

tenttempla Dei, & Dominum fuum exoran-

nec wnquam efficies, ut heri ad. . Dei convivium

tes ingrediuntur; mihi vero ad eum ingref-

admi[fa , hofyitium zpfiws hodie tanto facrilegio

fus non patet; infüper & coeli mihi claufi.

grofauem. Nefarius muliebri vi&orize indigna-

j

Itaille, quidad hoc illi, qui fponte fuafe hoc

tus,eproxima filva raptim ramum corripit,

fupplicio puniunt, & communione privant.

queminlaquei modum fzepius contortum ni-

2; Regt 9-

VII. Incredibilis erat amor Davidis in Jo-

hil vel in fententia, vel nutu mutantis collo

v7

nathan, cujus filio Mephibofeth claudo dixit:

injicit, ac tandem illam ad extremum usque

Reftituam tibi omnes agros Saul, & tu come-

fpiritum conftantem fparteo tunc fuffocat;

des panem in menfa mea femper. Quantus

deinde puellum a morientis finu avulfum terrze

ä

amor Chrifti, quietiamfe ipfum nobis in ci-

illidit ,ac materne conftantiae reum immanis

"bum apponit?

S terra

carnifex gecat, & utrumque corpu

obruit,

)j

768

Bibliothece Manualis. Concionatorig

5 fnle

J

communionem bene fa&tam fufficere ad ani-

t

obruit. Nonpotuit diu nec fcelus , nec vit-

mam faciendam perfectam.

Hinc dicebat

it; I. p.

«id n

tuslatere. Kruta cadavera folenniffima pom-

brevi venire ad ^ ?'

u fl

pa ( utpote Martyrum) temploiilita fuere,ac

(uis Novitiis : fi defideratis

paP g

ione Heroinze virtus lauda:a. Si-

perfe&ionem magnam, accipite pro Magiftro

L[7!

funebri orati

.

veftro Chriftum Crucifixum,attendas illi prae-

carius ipfetanti

facinoris poftea poeritens ad

orde,

r

Catharinae

laudes hoc praecipuum caputadje-

bete aures, quia perpetuo loquitur in €

did

fed praecipue in ili

a hora , quando recepiftis Vitt. p.4.

hi

cit,eam non magis alia de caufa tunca flagitio

SS. Sacramentum.

- Alio tempore vidit ordi-cap. 13«

abhorruiffe , quam quod reverentiam Deo

nes religiofosfignificatos per multas femitas

hofpiti , quem heri recepiffet, deberi caufata,

ornatasarboribus & vitibus, &in eis vidit ali-

pl

nullum diceret fe fuppliciumita, ut violati di-

eos videlicet, qui cum ma-

vinihofpitii, imo templi dedecus, formidare.

quos pafci uvis ,

ïl

ExPrinci-

X]. Abominabile, & omnibus diris exe-

gnofervore Euchariftia

m fufcipiebant :-alios

pur

is Lon-

evellere vites, & earum loco fpinas ferere;

gevill. re-

crandum eft facinus, quod ante paucos an-

dii

lat.

nos in Gallia contigit.

No&u Parifüs fuit

nempe eos, qui cutn e

xiguo fervore & guftu

99:

cominuniouem peragunt.

Quondam ex di-

facerdos e domo fua. juffus ab ignotis incur-

vino lumine cognofcebat, Euchariftiam e

ffe Ibid. c.r$.

cor

rum paratum confcendere : & is pet platea-

bil

rum ambages vectus, ad aedes magnificas ve-

mammillas Chriiti,per quas divinze dulcedinis

n

fuavitatem fugimus.

xit: Adducitur illuc in aulam amplam , ubi

in Nadaf. in

nobilitas multa virorum ac mulierum fuit,fed

XVIL. Hippocratis jusjurandum erat :

anno iu-

]ij

erfonata, ne poffet agnofci.

Ibi in erecta

quamcunque

domum ingreffus fuero ,

chariftico

(il

vegrotantium falutem ingrediar. 5ed re

&ius

hebd. 1.

ara jubetur s

acrum facere ; excufanti fe jeju-

hoc Chrifto attribuitur.

LOU

H

num non eífe, mortem intentant.

Sacrifi-

Lj

XVIIL Achilles cervorum tedullis fubrb. hebd,

cium igitur inchoat. Ubi venit ad confecra-

Chirone educatus; adeo valebat curfu,ut Pin-44.

lic

"tionem, iterum tactus religione facerdos cun-

darus dicat,eum cervos fine canibus affecu-

de

Gatur,fed iterum jubetur pergere, aut mori.

K

ÜUbi vero ad fumptionem venit, jubetur ab-

tum ; quam agilis fiet ad perfe&ionem affe-

carne filii Dei pafcitur?

RT

ftüinere. Ac mox duo ephebi in vafe aut pa-

quendam, qui

dotes arcam foe-

'tina aurata bufonem adferunt, ei jubant fa-

XIX. Quamprimum facer

» i3e

:

deris portantes aquam Jordan

is ingreffi funt; "

cram hoftiam dari, ea data , magna cum pie-

fteterunt illae , & montis iaftarintumefcebant ,

tatisimitatione & modeftia ommes czteri

adítabant. Sacerdos dein iterum ad currum

pofteriores

vero omnino in mare mortuum

defcendebant. Quanto magis fperandu

nmisdd

duéctus, per easdem ambages ad fuas sedes fuit

Chriftus corpus noftrum fubeat, peccata prae-

eadem rheda avectus.

'terita . omnino delenda, ea vero cohibenda,

qus denovon

os aggrediuntur.

J

Effc&ius.

XX. Cummil

esquidam ia caftris Gedeo--

'I

ud, 7

Granatin — XIII. Intef mirabilia munäï hoc nonnulli

.mis vidiffet in fomno fuübcineritium panem ex

Silva. v.

hordeo in caftra Madian devolvi, eaque per-

£uchar.

graves

Aüthores referunt , effe fontem quen-

cutere & lubvertere; Gedeon hcc audiens ad-

dam,

ad quem fi placidis oculis , & in

£. 696.

efferis , aquam puram

oravit, & reverífusad caftra Ifrael dixit : fur-

|

eum femper defixis acc

los alio defle&tas, aut

gitetradiditenim Dominus in manus noftras

äæwa'

invenies : fin ab eo ocu

cum alio loquaris , turbidam.

Sic Euchariftia,

caftra Madian; quidni magis Chriftus, per pa-

Thomas : fumunt boni,

.nem hunc figuratus, ümilem effe&um in ani-

t

de qua recte S.

-43na producet?

in

fumunt mali , fort

e tamen ingequali vitze vel

XXI. Si El

4. Reg. 2.

iüteritus.

l

fzeus cum,palli'cliäb Elia r&ïi&o

od

B.

accepit duplicem fpiritum ejusdem , ita ut :

ibid.f.699 XIV. Duo in

fïgnia Xenodochia in zegro-

alter E£lias crederetur; quanto magis corpus

tantium fubfidium Toleti deftinata funt, aite-

Toderig

rum ad aegrotos decumbentes : Alterum ad

Chrifi nobis unitum , et;iam'fpiritu-m illius

p t5

nobis communicabit ?

62

feconva

lefcentes reficiendos , ne iterum in

XXILI. Macrobius ait :

in moribus inolä-

Lanciz. I.

morbum relabantur. Sic Chriftus

duo Sacra-

opufc. 13.

menta inftituit, Poenitentize pro peccatori-

fcendis magnam fere partem nutticis inge-

l. 4. cap.4»

nium & natura lactis tenet. Hinc Remus

buslapfis: Euchariftiz pro juftis, ne am-

Romulus la&te lupela&ati, ad latrocinia pro-

lius labantur.

L)

Sber f

S. Aug. in

"XV. Rahab meretri

x falutem &önfecuta

-penfi.Uxor Marci Catonisetiam ancillae filios

04 mod,

ferm. 18

la&abat, ut iisdem - moribus, quibus proprit

Soc. Luc

. eft cum

tota domo füa , quia Ducis a Deo

miffi exp

loratores femel excepit; quid non

-filii praediti fuerant, imbuerentur , eosque uti

Ó

germanos amarent.. Imo Nicefias hortabatur

|r

fperabit.

qui filium Dei a Patre ccelefti mif-

"Alexandrum, ne mufcas abigerent, fic enim

fum

fjepius devote receperit?

ET

(

Vita p. 4

XVL B.Magdalenade Pazajebat,animam

ejus fanguine paftas excellentiores longe fo-

it Cur,

p

€. 4.

re, quam czeteras ; qualis fiet , qui a Chrifto

d

- fafcepta Euchariftia poffe vere dicere cum

velut mammilla Dei pafcitur & la&atur ?

Chrifto: confummatum eft: quia in' hoc cce-

Gen. 30.

3

" lefti cibo omnia bona continentur, utpote per

XXIII. Si Jacob dixit ad Laban : modi-

v. 30

cum habuiftiante, quam venirem ad te , &

uem C

hriftus producit omnes virtutes -

nunc dives effe&us es , benedixit itaque tibi

l

bona, & gratias , adeo ut nihil am

plias defide-

m ineo fint omnes thefauri fa-

Deus ad introitam meum. . Quid non fpera-

rare poffit , cu

pientiæ &fcie

ntize Dei. Alias dicebïlt,unam

bimus ad Chriüi ingre(TExm 2

-

XXIV. Mi-

dituus LIIL —Examem confcientim.

759

Vl [.

p.

: S. Franc.

XXIV. Mithridates Ponti Rex, cum mi-

.

XV.

Salef.in thridaticum medicamentum inveniffet ,

ita

AULHORES

ntrod.

$ 2. C, 20,

fuum corpus per hoc corroboravit, ut, cum

l. Ludov.de Pont.tom. 1. de perfe&t tra&. 4.

poftea ad romanam captivitàtem evitandam

II. Alphonfus Roderiquez. p. 2. de exerci-

veneno vitam abrumpere vellet , non potue-

nt

tio pertectionis tract. 7.

du

Quanto magis , qui cceleftem hanc me-

IlI. Hieremias Drexelius in Rofis fele&is.

" n

dicinam frequenter & piefumet, efficiet, ut

part.2.c. 8. Itemin Zodiaco. Symbol. 3.

mori 2eternum non poffit.

IV. Nicolaus Lancizius, opufculo fpiritua-

li 14. deefficacia Euchariftize.

ts

Ibid

XXV. Sifru&us molliores, & corruptio-

V. Philippus D' Outreman in Paedagogo

ni prze aliis obnoxii ( puta cerafa, poma an-

Chriftiano part. 2. c. 16.

nenjia, & íraga ) facili negotio per totum an-

VI. Joannes Nadafiin anno hebdomadarum

num confervantur fi faccharo aut tmelle con-

coeleftium Fer. V. feuannuo Euchariftico.

diantur; quanto mag;s fperandum erit, corda

VII. S. Francifc. Salefius in introductione

licg

noftra , tametfl fragillia & imbecilla a peccan

advitam devotam. p. 2.c.20. & 21. Itemin re-

S

corrüptione præfervatum iri, fiabincorrupti-

gulis feu directionibus chriftianis. p. 4. c. 6.

bili carne & fanguine Filii Del faccharata &

VIII. Antonius Suquet in via vitze zeternze

condita ;uermt*2

]. 2. c. 6. & fe

1 Nadaf f

juno g.

IX. Paulus de Barry in folitudine Hagio-

harillico

Ibid

XXVI. Quemadmodumhommes in para-

philze die decimo differt. 1. & in fanttofervo-

!Shebd 10

difo terreftri agentes, fecundum corpus mari

re apud Jefum devot. 2. & 3. c. 8.

non poterant , idque vi & efficacia ligni illius

X. Thomas de Kempisl.4. deimit Chrifti.

DT

vit'e, quodin medio ejus Dominus plantarat;

XI. Ludovicus Granatehhs de frequenti

x

commumone

fic fpiritualiter iidem mori non poterunt: fi

de fructu hujus SS.Sacramenti, quodeft ve-

XII.Joan.Bufzeus in viridario chriftianatrum

re atbor vitzeveternze, gulítaverint.

virtutum, verbo: Communio Kuchariftize.

»Jii.3

N

h«"

33

$ YAS

*265€

TA

7

YAG

De

z^(o)

tVIjo

SoSeSNRoENE: äää

,

TI] ULUS LIIL

t

EXAMEN CONSCIENTIfE

]ad l

u

$-

H

grand:a non mediocria, non pufilla. De-

QUO AD ESSENTIAM..

nique jubemur colligere fragmenta, ne pe-

reant, id eft, nec miniraa beneficia obliviíci.

Dejimtio.

ä

Sic enim, ut inquit S. Chryfoftomus , conti- S. Chryf.

* t feria fuper actiones fuas quotxdunas

nuam gratiarum actionem Domino poterit ex- ho. 72. ad

.reflexio: ad quam jam olim S. David

hibere.

Hoc maximum ac facrificium. HazecP9P*

hortatuseftdicens: lrafcimini, & no-

Hoc fiducize nobis fiet oc-

oblatio perfecta.

l

lite peccare;

uze dicitis in cordibus vefïns,

caüo.

in cubilibus veftris compungimini.

4 Rego hi

V. Secundus eft ,

V1

^

lumen à Deo petere ad

üt

Divifio

peccata. [ua cogno[cenda €9 deflenda : Quod tan-

]s

Roderiq.

]I. Dividitur in univerfale & particulare : il-

to ardentius faciendum eft, quanto clarius

$

p. T. tr.7.]ud circaomnes diei aCtiones, 'hoc circaunam

nobis conftat, nos in vitiis alienis lynces ,

C.2.

duntaxat ac particularem materiam, occu-

in propriis perfpxclendls talpas eiTe.

Tanciz I

patur

opuít, 13

V. Tertius eft, rationem a. fe cogitationum ,

[ p

Zü&us geueralis exammzr

verborum, ac operum extgere Qu1s enim, in-

S. Bern f.

III Primus eft, Deo pro acceptis beneficiit

quit Hierocles Ethnicus, , ita alium alius ; at- ApudStos

quae quldem acio, ut S. Bern-

que fe commonefacere valeat ? Quod enim bxumf .

0$

d. 4. mod. gratiar agere :

j

orandi,

ardusmonet, debet effe devotione pleniffima,

fui juris eft, fi naturze libertate utatur, a-

Id

& delic'is atfluens ;

ne contingat nobis , ut

liorum confilia facere refpuit, cum illis pa-

reie non ftatuit, at non poteft non audire

U

tanto gravius de mgxatltumne judicemur ,

n

Serm. 51. quanto magis accumulatis beneficiis ingrati

fe neceffario ,

quze intus eft ratiocinandi

in Cant. pmbaaemm extitiffe.

Clariusveroó, quomo-

VIS

Iftam Deus effe voluit

quae noftri

do hzecgratiarum adiio fieri debeat, explicat

curam gereret , iftam Ducem atque magi-

10

ftram

-alibi, dum ait:

Difce in referendo gratiam

lftam etiam tunc Judicem diurnos

(fet, 59*

non effe tàrdus autfegnis, difceadfingula do-

rum operum ratio efficit, & factum ab ea ju-

j " 500

Diligenter confidera, quae

dicium comple&itur, ut fuumi ipfum calcu-

na gratias agere.

tibiapponuntur, ut nulla videlicet Dei dona

lum adjiciat, quidnam infe vel laude, velre-

debita gratiarum actione fruftrentur , non

prehenfione dignum judicet. Hinc . Lauren-

|

R. P. Lohn. Bibl. Man. Toi. I.

Eeeee

tius

j«

[| 1

;

Bihlietlzecæ JMManualis Concionatorie

tl

dicentis olim Simoni : Poenitentiam itaque A&.g.v.

":

tius Juftinianusait, quisquis virtutum amator

age ab hac nequitia, & roga Deum , fi for- 22

fat

eft, fui diligens inquifitor fit. Quo impulfa ,

quove affe&tuipfius moveatur mens, confide-

te tibi remittatur hsc cogitatio cordis tui.

fi

rare non negligat.

Multivarii funt interioris

Quod quidem ille de interna potiffimum poe-

2

nitentia intellexit , merito tamen etiam in

jnó

animi motus, & a

d cognofcendum difficiles.

Quid vero potiffimum examinandum fit, jam

hac materia de externa intelligi poteft; nam

rat

olim Pythagoras difcipulos docuit, dutm eos-

judicis officium eft, non tantum accufationes

i

dem monuit, utmane & vefperefe de tribus

audire, & abfolvere, fed etiam damnare, &

h?

examinarent: quidfeciffent? quo pa&to fecif-

mul&am dicere.

i i

fent? & quid tandem eorum,

MU

quee facere o-

$

TT.

N

(

portebat, omififfent?

Lib. 4. in

VI. Quartuseft, dolore de peccatis commiffis :

EX S. SCRIPTURA.

]

f

ff

fi.0,69. quod quotiescunquefacit homo, toties Dei Fi-

Ex

lius inzeftimabili novae exultationis fuavitate

g

, Qualitas.

AU

affe&us, eadem verba ( fcilicet : vidi civitatem

fan&am Jerufalem ) concinitDeo Patri , utisS.

L]

rafcimini, & nolite peccare: quse dicitis Pf.4. V. $

je

in cordibus veftris, in cuþilibus veftris

tel

Gertrudis divinitus intellexit. Hinc, tefte-S.

compungimini.

Bernardo, diligitDeus animam, quae in con-

G tegtt.

fpe&uejus & fine intermiffione confiderat, &

II. Quoniaminiquitatem meam ego cogno- Pf. 5o. 4.

5 [unt )e

fco, & peccatum meum contra me eft femper.

t

fine fimulatione dijudicat femetipfam.

t

S.Bem.(, VII. Quintus eft, propofitun emendationis con-

HI. Meditatus fum no&e cum corde meo , Pf.76.v.6.

& exercitabar, & fcopebam fpiritum meum.

j

9. de adv. cipere* cum hoc enim, ut eadem S. Gertrudis

f

intellexit, veraciter efficitur homotabernacu-

: [V. Ecceconftitui te hodie fuper gent&s & Jer. 1. 10

H

ium Dei , in quo tanquamin dcmo propria ha-

regna ut evellas , & deftruas, & difperdas,

y

bitare dignaturDorzainus Majeftatis, Sponfus

& diffipes, & sedifices , & plantes.

SAClimat.

animze amantis. -

- V. Statuetibi fpeculam, ponetibiamaritu- Je

r.3t.

LT

i

21«

- Kaoilus examinis particularir.

dines, dirigecortuumin viam re&am, in qua V

J

Lib. IO c.

ambulatti: revertere virgo Ifrael, revertere ad

li

VIII. Primus eft, mane propofitura [erium con-

civitates tuas iftas. Us

19.$.2. de cipere, vitandi aliquem certuma dejeGium, aut virtu-

qugquo deliciis diffol-

C*?

imit,Chri-

temexercendi; cui propofito nonimmerito iliud

veris, filia vaga?

d

1

. VI. Nuncautemoculus meus videt te ( & Job.42. 5.

Caff. coll.

Afcetze applicari poteft:: Secundum propofi-

€.20,

tum noftrum curfus profectus noftri. .

d

me: ) idcirco ipfe me reprehendo, & ago poe-

nitentiam in favilla & cinere.

p

IX. Secundus eft, dolere de lap[u manu pe&lori

fi

udmota, quoties ceciderit ; ele&ti enim, tefte S.

VII. Super fpeculam Dominiego fum ftans H.or. v.g.

r

S.Greg. 1. Gregor. culpisfuis nunquam íciunt parcere, ut

jugiterperdiem & fuper cuftodiam meam ítans

totis noCtibus. Confitebor adverfum me inju- Pf.3r.v.s.

1. mor,c. pofiint culparum Judicem placatum invenire.

ftitiam meam , &

ü

];g:rg.

X Tertius eft,Jubno&em numerua lapuum exa-

4

:emi;teþ iimpietatem pe::ca-

t

minare, & fic quodammodo cum S. Job dicere:

V. 22.

H

quantas habeo iniquitates & peccata? Ícele-

Neetgïta:.

p

ra & deli&a mea oftende mihi.

q

S.Chr f.

XI. Quartus, diem cumdie , hebdomadem cum

; 'VIII.' Verebar omnia oþera» mea, fcïjä.ns ,]ob.g.y 58.

f

ho. 11. in fubdomade conferre : Ut S. Chryfoftemus mo-

quod non parceres delinquenti.

[

Jen,

nuit dicens: Neita fimpliciterjejuniorum heb-

IX.- Per agrum pigri hominis tranfivi , & Prov. 24.

domadse praetereant , fcrutemur fuam quis-

per vineam viri ftulti (feipfum cognofcere & V:3?*

[

que confcientiam, & rationem examinemus,

Ícrutari negligentis ) & ecce totum repleve-

f

& confideremus, quidnamin hac hebdomade

rant urticze, & operuerunt fuperficiem ejus fpi-

$Ben.f

probe a&um fit, quidin alia, & quale augmen-

ne,«& macexia lapidum deftructa erat.

E

tum fécerimus ad fequentema ; quas in nobis

f

Idemho, affe&iones correxerimus. . Cujus collectionis

Utilitar.

(

$8. inJo. fractum alibi oftendit, dumait: Diícamus

jgitur & vitia noftra recenfentes, ea tempore

X. Ver;mtamen vias measin confpe&u ejus Job. 13.

corrigamus, &hocmenfe unum, alio aliud,

arguam , & ipfe erit Salvator meus.

EV-:I.SE. À

ï

& ita fübfequenter meliores efficiamur. | Sic

li

enim tanquam per gradus afcendentes perfca-

$. Il

. ]am Jacob ad coelum perveniemus. . Etenim

j

fcale illze mihi per illam vifionem paulatim

EX SS. PATRIBUS..

per virtutes afcenfum fignificare videntur, per

Qualitar.

quam a terra ad coelum afcendere nobis licet,

$ Ben.t

non gradibus fenfibilibus , fed m

I.

ifcein eo fecundum communis infïituti S. Bern. f,

' 58-inCan,

inento & corre&ione.

fs

ogum incre-

$

—— . legestutibi przeeffe , & vitam ordinare, deint.

om.c.3I.

XIL. Quintus eft. panitentiam fibi pro nume-

& mores componere, &temetipfum judicare:

teipfum apud teipfum judicare, fzepe etiam

ro lapfuum injungere: juxta S. Petri confilium

'cons

pX — Z i

"--

A

- Titulas LIIL — Examen. confcientia.

ZT

le A&-&V.

Ctondemnare, nec impunitur& dimittere. Se-

non folum putatione , fed'& circumcifione.

P g,

deat judicans juftitia, ftet rea, & feipfam accu-

ll,

Alioquin verendum, ne circumquaque allam-

fans confcientia. Nemo te plus diligit, nemo

bentibus vel potius a rodentibus vitiis, illa,

l

fidelius judicabit. Mane praeteritae no&is fac

dum nefcis, paulatim elangueat, aut fi fu-

atemetipfo exactionem, & venturze diei tu tibi

pervenerint, fuffocetur.

Unum in tanto di-

indicito cautionem.

6

Vefpere przeteritze diei

Ícrimineconfilium eft, obfervare diligenter &

rationem exige, & fupervenientis noctis fac

mox , ut renafcentium capita apparebunt,

indictionem.

promptafeveritatefüccidere. Non poteft vir-

S,Chryf.

lL Ecce habes codicem, ubifcribas quoti-

tus cum vitiis crefcere. Ergo ut illa vigeat ;

inPí.5o. dianum expenfum. Habeto codicem conícien-

ifta crefcere non finantur. Tollefuperflua, &

tiam tuam.& fcribe quotidiana péccata.Quan-

falubria fargunt: utilitatiaccedit, quidquid

do accubueris fuper ftratum tuum, profer in

cupiditati demis. Nobis, fratres, putationis

medium codicem confcientiam tuam , & re-

femper eft tempus, ficut femper eft opus.

miniícere peccata tua.

Dicito in corde tuo:

VIlI. Nihileft, quod ficquisque debeatco-S.Chryf.

Expendimus diem, o anima, qui boni fecimus,

gitare, nifiutin feipfum oculos conjiciat, fe !9- inPf. -

t?s Mv [

aut quid mali operati fumus? & fi quid boni

l$

1

fecifi, gratiasageDeo: fiquid mali, decze-

difcat, fe difcutiat , fe infpiciat, fequzerat, ?*

tero ne facias.

& Íe inveniat, & quod difplicet, necet; &

(« Pï. SQ.'. 4. T

SGregor. ]|[. Reproborum effe proprium folet, fem-

quod placet, optet, & plantet.

[

5. mor.

perpravaagere, & nunquam, quze egerint, re-

IX. Sicutnonfentimus, quomodo crefcuntS.Greg. 1.

tuor.

) 1 Pï'75-V-G-

tractare; omneenim, quod faciunt, caeca men-

membra, proficit corpus, mutatur fp

ecies ,.,2-5'

*»

,e

]l

tepertranfeunt, factumquefuum, nifi cum pu-

nigredo capillorum albefcitin canis(hzeé enim

niti fuerint, non agnoícunt. Atcontra Kle&to-

omnia nobis nefcientibus aguntur ) ita mens

& um

noftra per momenta vivendi ipfo curarum ufu

rum eft, aCtus fuos quotidie ab ipfo cogitatio-

3,

nis fonte difcutere, & omne, quodturbidum

a femetipfa permutatur, & non agnofcimus,

rofluit, ab intimis exiccare.

nifi vigilanti cuftodia ad interiora noftra refi-

S;Climae.

dentes profe&us

,J

&.3t

IV. Optimusilie Trapezita eft, qui quotidie

noftros quotidie, defe&us-

ij u

gr. 5.

vefperilucrum ac detrimentum omnino com-

que penfemus.

d

putat. Quod fcire manifeftius non poteft, nifi

Ibid.

X. Cum indifcuffa mens relinquitur, in

l

horis fingulis in tabulis omnia denotet: nam

quodam fenio corporis fopitur : quia fui ne-

cum calculi fingulis horis ponuntur , totius

gligens, & propofitum robur infenfibiliter

diei ratio clarius peftmoduin cognofcitur.

perdens , a forma prioris fortitudinis , dum

t bun

Caff. coll.

€. 20,

V. Efficiamur fecundum przeceptam Do-

nefcit, feneícit.

mini, probabiles Trapezitze, quorum fumma

peritia eft ac difciplina, probare; quodnam

g Vav

Utilitas.

|

fitaurum puriffimum , &, ut vulgo dicitur ob-

$

ryzum, quodve fit minus, purgatione ignis ex-

XI. Itadue le&um atque quietem petitu-S.Chryf.

l- Pf,g[.v-s-

cocCtum , ?ereo quoque vilique denario, fi pre-

rus hoc judicium ineas; idoneum ad hanc 2948 in

afc.

)

tiofum numisma fub colore auri fulgentis imi-

rem hoc tempus eft, ut confentaneus locus,

tetur, prudenti(fima difcretione non falli: &

camera, & le&ulus, quod Propheta quoque

non folum numismata tyrannorum vultum ex-

denotavit dicens: Quze dicitis in cordibus

veítris, in cubilibus veftris compungimini.

"

primentia fapienter agnofcere, fed etiam illa ,

quze funt veri Regis quidem imagine infignita,

Neque res parvas contemne, fed magnas

$0502

fed nonlegitimefigurata, peritia fagaciore di-

etiam earum rationes repete.

Hoc modo

magna facilius evitabis.

Id fi quotidie dili-

fcernere: deindenequid illis a legitimo pon-

& va- 2«'

dere diminutum fit, cenfura trutinze diligen-

genter facies, terribili futuri judicis tribunali

& ?'. 394

ter inquirere. Quzeomnianos quoque debere

lzetus aífiftes.

Ali. Hsec fiant ünguliä diebus, nec prius Idem to.

;

fpiritualiter obfervare, evangelicus fermo fub

hujus nominis demonfítrat exemplo.

dormieris, ohomo, quam mente ver(averis , : 12 Pf 4-

S.Ber.f. v

l. Scrutemur juxta Prophetam vias no-

quze a te interdiu perperam a&ta funt, & die

fequenti eris omnino tardior

58.inCan. TOR

s, & ftudia noftra, &in eo fe quisque judi-

,Ad ea ipfa rur-

cet profeciífe, non cum invenerit, quod repre-

fus aggredienda.

hendat, fed cum, quodinvenerit, reprehendet.

[s JObc l;t

Tuncte non fruftra fcrutatus es, fi rurfum opus

$ 1v

9I

effe fcrutinio advertifti. Ettoties te non fefel-

litinquifitio tua, quoties iterandam putaveris.

EX LIBELLO DE IMITATIONE

CHRISTI.

Si autem femper hoc, cum opus eft, facis,

s

femper facis.

. C«

I. Mane propone , vei'pere difcute moresL?b;I

Nece[fitas.

tuos : qualis hodiefui(tiin verbo, ope- ^ d

S. Bern. f.

VII. Quis itaadunguem omnia a fe refeca-

re & cogitatione, quia in his fzepius forte

; 58.inCan. vit fuperflua, ut nihil habere fe putet putatio-

Deum offendifti & proximum.

:5

; deint.

nedignum? Quantumlibetin hoc corpore ma-

II. Sinon continuo te vales colligere, fal-

- Ibid.

nens profeceris, erras, fivitia putas emortua,

tem interdum, & ad minus femel in die, ma-

«

: dom.eah

& non magis fuppreffa.

Medium denique vi-

ne videlicet gut vefpere.

tiorum virtus tenet , ac proinde fedula eget

Eeexee 2

IIT.

AVU B Lo(fn. Bibl, Man. Tom. 1.

aW

712

- Bibliothec Manualis Concionatoria.

b

.e20. [TII Infilentio & qüiete proficit anima de-

dium, aut vitiis exfcindendis , ac virtutibus ac-

J

fe!

z

D

L]

vota. lbiinvenit fluenta lacrymarum, quibus

quirendis; undipfefervabatad amulffim regu-

fingulis no&ibus felavet, & mundet ut Condi-

lasaS. P. Ignatio ad hunc finem traditas.

tori fuo tanto familiarior fiat, quanto longius

V. Joannes Ortunus usque ad diem ,

quae Vita Balt.

q1

Alv.c 39.

ab omui fzeculari tumultu degit.

mortem proecedebat , idipfum faciebat.

f

Lrce25. IV. Vigilafuper teipfum: excita teipfum ,

VI. Joannes de Cannas reliquit libellum, in Annuse

ii t

S.1r.

admone teipfum ; & quidquid de aliis fit, non

quo a triginta annis accuratiffime annotata 399«

H

&

negligas teipfum.

*

erat materia pro examine particulari.

L. 4. c. 7-

V. Diligenter exam

ina confcientiam tuam,

i

. À»

& pro poffe tuo vera & humili contritione ac

$. VII.

q[

fü

confelfione eam munda & clarifica, ita ut ni-

EXEMPLA PROFANA.

hilgrave habeas , quod te remordeat. -

[|

gf

I. Qextius confummato die, cum ad no&ur-Sen.1.5.

"u

nam quietem ferecipiebat, femper ani-Heira.

d.vl

ä. V. s

1553

EXEMPLA CATHOLICA EXTERNA.

mum fuumquserebat: quod hodie malum tu-

fett .*

li

umfanafti? cui vitio obítitifti; qua parte me-

&

liores ?

Lanciz.

: S,

Brigittze quondam Angelus de B. Vit-

D.

pf

opqu. Sh

gine revelavit, quodex ejus honeftiffi-

II. Seneca quoque de feipfo fcribit: Utor

t

V. 74' 4

3mis aGionibus difcebant virgines honelte fe

hac poteftate, & quotidieapud me caufam di-

f

co. Cum fublatum e confpectu lumen eft, &

gerere , & virginalem pudicitiam fuam usque

contiguituxor, morisjam mei conícia, totam

Ü

ad mortem firmiter confervare, multiloquium

Ü

& omnes vanitates fugere, ac omnia opera

diem mecum fcrutor, fatta ac dicta mea reme-

fua diligenter przemeditatione difcutere , &

tior, Nibil mihiabfcondo. Nihil tranfeo. Qua-

reenim quicquam ex erroribus meis timeam,

fpirituali libramine, zequa lance juftiflime exa-

i*

1n:nare.

cum poflim mihi ipfi dicere: Vide, ne iftud

II S. David de feip

fo fatetur: Meditatus

amplius facias: nunc tibi ignofco.

$

Pf. 76.

v. 6.

fum no&ecum cordemeo, & exercitabar, &

HI. Cicero etiam eandem:confuet

udinem Cicero de

]

SeneCtut.

explorabam fpir

jtum meurm.

habuit, utipfe defefcribithis verbis, Pytha-

$ njf

Yf. 38. V.

III. Ezechias quoque

dixit adDeum: Re-

gorseorum more exercendze memorize gratia ,

lo demá

15.

quid quoque die dixerim , audiverim, egerim,

cogitabo tibi omnes annos meos in amaritu-

commemoro vefperi.

^

lisayetts ï

dine anim?e meae.

h

S. Clim.

- YV. S. Climacus teftatur ,' olim antiquos

.1V. Plutarchus pariter de fe fcribit: ln-

Plut. !. de

ti

grad. 4.

1nonachos libellum cinguloappenfumhabuif-

firnebam animum meum, ut qui non minus

cohiben-

ae

dae ira.

l:

fe. inquo omnes fuas cogitationes annot

amétpietatem, quam Philofophiam , ut pri-

Luxt,

bant, ut eas no&tu facilius cognofcerent, &

mum paucos dies facros fine ira tranfigerem ,

velutabsquetemulentia vinoque , non aliter,

epul , m

,

fuo paltori referrent.

Y

quam celebraffem Nephalia aut Melifponda ,

L

f

$. VI

in quibus vinum attingere, aut luxui vacare

EXEMPLA DOMESTICA.

nefas eít: deiade idem faciebam menfem u-

numaut duos, paulatim mei ipfius periculum

Rib. l. 5.

I. SO

Ign

atius horis ingulis animum collige-

faciens. Sic tempore proficiebam ad ulterio-

vit. C. X.

reconfüeverat, ac fepo

fitis curis exa-

rem malorum tolerantiam , diligenter atten-

Tiem.

mineconícientiam urgere. Tum, ft vis affer-

dens & confervans meipfum.

D

[:

d

retur, quae horam eí confuecudini negaffet,

V. Apud Indos fapientes adoleícentes Drex.l..

h

P

roxima confeftim refarcire. Cum initio con-

ver

fionis fuze hominum afpe&u ad rifum com-

ante quam ad meníam admit'antur, a ma- * Fistmeg.

giftris interrogantur, quid bonia primo or- "^*

l

moveretut, verberibusipfum depulit, quibus

tu diei usque ad occafum fecerint? ubi va-

V Gerr,

fetoties adnumerum afficiebat, quoties levi-

Jii varia fa&ta bona recenfent, qui autemi ni-

ter rififfet, Sed & tam conftanter poftea. huic

eq

itina, l

t, ut illo ipfo adhucdie, quo

hil ejusmodi dicere poteft, impranfus ad o-

exercitio incubui

pus extruditur.

-

d

mortus eft, omif

fiones aftuum annotarit, ut

Tbid.

libellus fub cervicali repertus indicavit. Imo

. VI. Phocylides, Stobzxo tefte, primus

& ele&ionis regulas, adeam, quam

omnium videtur docuiífe , quomodo quo-

h

perhoc,

tidie feipfum qu

Q

in eo mira

mur, perfe&ionem pervenit , Orlan-

citare debeat.

t

is i'ad conícientize tribunal

dino tefte.

*

Bul

'Tarfel.l.

JL. S.F

rancifcus Xaverius eodem prcrfds

Ifid,tüt

