rant, ut perituras & morituras divitias con- v. 6.

condit, & non, quod hyemis incommoda non-

gregent; quantomagis prolucro fpirituali &

torra

dum adfunt, otiofa tempus traducit, fed incef-

zeternum duraturolaborandum erit?

mp. dé

j Chr,

fabili quodam intentoque ftudio legendi, ad

X. Quia ipfa bruta nos ad laborem inci-Trov, 6

; á

gcc'g'

femina tantifperincumbit, dum fufficiens ali-

tant exemplo füo, hinc Salomon ait: Vade,

V. d

mentumincellulisfibirecondet. Neque idin-

piger, ad formicam, & confidera vias ejus, &

t

curia facit,fed fapienti quadam providentia, ut

difce fapientiam.

quam plurimo tempore pabulum fibi perfiíte-

Xl. Quia paupertatem adducit in tempo-

re, confervarique poffit. Secat enim unguicu-

ralibusbonis; nam propter frigus piger arare

lis fru&us medios, arrofosque condit, nerur-

noluit, inquitidem Salomon, mendicabit ergo

fum infruges exeant deterra,atque inutiles fi-

:eftate, & non dabitur ei.

r

bi in ufum alimonize fiànt. Cum fenferit eos

XII. Quia exitium fempiternum affert : Matth. a,

madefactos imbre, profert, & exficcat, nec om-

nam omnis arbor, quze non facit fructum bo-» V: 1o.

nitemporeid agit, fed cum preefenferitaerem

num, excidetur, & in ignem mittetur,

ferenainftationeteneri, ferenumque coelum.

Ap. Manfi Sed & Hugo Cardinalis confentiens : Mittit

$. XL

diíc. 13. Salomon,

inquit, adformicam, quiain ejus na-

n,

»

tura fere contra omnia vitia cautela reperitur,

quia parvam animaleft,fic docet humilitatem.

1. A morDei, namqui fideliter diligit, ait Bel- Belloy,

ltem follicitum, fic docetvitareotium. Item

. ^"* lovacenfis, nec faciliter oblivifcitur di- fpec. dift,

providum, fic docet providentiam de futu-

le&um, nec negligitimplere beneplacitum vo- 9

ro, Galat.6. Érgo dum tempus habemus , ope-

luntatisejus: unde, ubi parvus eftamor ; ibi

remur bonum. S.Hieronymus ait: Cadentes

parum invenitur de diligentia ; ubi perfectus

fub onere humeris fuis fublevabant.

Item

amor, ibi nulla negligentia. Deuter. 8. Ca-

arcto calle incedit, ut Hugo Cardinalis ob-

ve, ne oblivi[carir Domini Dei tui, €$ negligas

thatis

E 3

Bibliothece Manualis. Coucionatorie

38

j

mandataejus, — Unde äfgo in riobis tantà negli-

ignoverit quispiam,at immortaliDeo ihinifttà-

renegligenter, id vero nullo pacto ferendum

gentia, nifi ex defe&tu amoris? Quodconfir-

eft. Quisquisigitur affidue Dei praefentiam in

mans S. Bonaventura dixit: non potelt frige-

hi.

Ü

re foris, qui intus calefcit: nequeignis, & tepi-

mente fua revolverit, huicimpofífibileerit, ut

ditasin uno domicilio morantur, tefte S. Ber-

frigidus permaneat,autin divino fervitio otio-

fus, quia Deus ignis confumens eft. .

nardo; & ut S. Gregorius dixit: Amor Dei

nunquam eltotiofus ; operatur enim magna, fi

VilLI. Continuum exercitium: ficut enim g Berg, f,

2;

eíft, fiautem operari renuit, amor non eít.

ignis modicus faciliter extinguitur, fi quis l- &1.demo-

do bene

lL. Chrifli exemplum ob oculos femper habere ;

]jum per materiam combuftibilem fovere, &

vivendi.

Si enim folatium eft miferis focios habere;

nutrire negligat: eodem modo deigne chari-

If;

tatis dicere poffumus, quodfaciliter deficiat,fi

fi equus przecurrentis equi exemplo ad cur-

sení

fam animatur; fifaa vulnera fentitmiles, qui

per negligentiam & pigritiam noftram conti-

o deidif

Ducis vulnera intuetur; quomodo non ani-

nuis virtutum actibus vivum confervare negli-

Q

(

-

gamus. S.Bernardusin fermone quodam de

mabitur ad laborem, qui tanti Ducis labores

-

confiderat? hinc merito Chriftus ad feinvitat

modo bene vivendiita fcribit: tunc vereDeum

dicens: Veniteadme omnes, qui laboratis &

diligis, fi pro amoreillius bona, quae potes, o«

—— —— ov

peraris. Unaquzeque fanta anima debetin fe

eneratieftis (tzedio & difficultatis moleftia)

monítrare amorem Dei, & verbis fanctis, &

& egoreficiam vos (exemplo fcilicet meo).

S. Bern.

Il Sangorum exeimpla preclara frequenter

a&ionibus ; unde in Canticis Canticorum

ferm L] '2.

fponfus, fcilicet Chriftus, fponfam, id eft, fan-

gonderare, fibique ipfiignaviam illis olim a S.

Auguftino di&is verbis exprobrare: Potue-

&amanimam ornat, dicens: Poneme, ut figna-

runt ifti & iftae, & tu non poteris?

culum fuper cor tuum ,. €9 [uper brachium tuum.

In corde funtcogitationes, &in brachiis ope-

IV. ZAluxilium divinum implorare; Sic enim

S. Bernardus fuafitdicens: Cum te torpore,

rationes; ergo fuper cor, & fuper brachium

acedia vel tzedio affici fentis , noli propterea

fponfze dile&us ut fignaculum ponitur, quia

in fan&ta anima quantum ab ea diligatur, &

diffidere, aut defiftere a ftudio fpirituali, fed

juvantis require manum , trahi te obfecrans

voluntate & actione defignatur, quia amor

P. x19.

Dei nunquam eftotiofus. Hinc, tefte Caffia-

fponfae exemplo,donec denuo fufcitante gratia

V. 32.

fa&us promptior, alacriorque curras, & dicas:

no, experientia probatum eft, acedise vitium

Viam mandatorum tuorum cucurri; cum di-

non declinando fugiendum, fed refiftendo fu-

lataiti cor ineum.

perandum. . Et nosipfi, fiforte pes per fom-

(

V. Severitatem judicii divini [lu

diofe perpen-

num obdormierit, eum frequenter movendo,

&

)

dere: fienim horribilem illam tubam: »ur-

torporem excutere molimur.

IX. Non compararefe cuma

liis &c. nam ut S. Yád. l.

gite mortui, & venite ad judicium : cum S.

Hieronymo frequenter in auribus refonantem

S. Ifidorus Pelufiota dixit, pleriquehominum 3-Ep.237

audiemus, hauddubie a defidize fomno exci-

(vereor enim dicere, omnes, quamvis iftud

Scriptura dicerenon vereatur) non quodam-

tabimur.

:

Apoc. 3.

VL 7Po

cationem €9 [alutem [uam [erio amare ;

ple&antur fan&itatem, fed quoniam iniquiori-

bus feipfos comparent; fub hac ad deteriora

N Lwrl.

V.l M

fic enim tepiditatem declinabimus, ne audire

collatione imaginariam fibi arrogant fan&tita-

Tic4

cogamur: Quiatepiduses, incipiamxte evo-

(d, .

1

mere ex ore meo.

N

e

tem, non ipfa per fe divina praecepta ponde-

VII. PraefentiaDei

cdgitaia, quamS. Bafi-

rantes, atquevitam fuam adillorum regulam

|

S. Bafil. in

reg. brev.liuse

fficaciffimum effe medium dixit adverfus

componentes, fed cum languidis & focordi-

interrog. acediam. Poftquam enim hanc praemififfet

bus, vitze ftatum , & rerum fuarum tenorem

97*

Qui piger eít ad mandatum,

commenfurantes. |Quod confirmans S. Ber-

quaeftionem :

nardus:. Hinc, ait, elevarisin fuperbiam, dum S.Bern. S,

quomodo is ita poterit excitari,

utgnavus fit?

Mox refpondet: Nempefi ei perfuafum fit,ubi-

te praeponis alteri.

Hinc proficere negligis, exhcr. ad

dumte magnum quempiam arbitraris. Hiu

cra.

que Dominum Deum adeffe, & omnia cernere,

& comminationem illam veram effe, queefacta

demum incipis & deficere, dum tibi alterius

eftadverfuspigrum. Idemquoqueremedium

comparatione etiam nimis egiffe videris, fic-

quein tepiditatem incidis, &incipisremiffius

ex quibusdamS.Bernardi verbis deducitur,di-

centis: quomodo neglige

ns poterit fieri,qui in-

agere. Scimusautem, quia Deus füperbis re-

tuentem Deum nunquam

definitintueri ? Aut

fiftit, humilibusautem datgratiam; &, quia

lly,

maledi&us, qui opus Dei negligenter fecerit.

quomodo non quafi proprium illum habere vi-

hd )

detur, quificeum fuperfe videtintentum, ut

. X. Nunquam fubfiftere, uti S. Gregorius S, Greg,

F'WC.-:.

omnia interiora ejus & exteriora omni hora

Naz.fuafit dicens: Optimus effe contende,

Cca- Naz. in

ve unquam in via virtutis fubfiftas, tibienim,

fomniis,

confiderarenon ceffet,omnesque non folum a-

&us, fed ipfos fubtiliffimos motus animae per-

qui a vitiofa vita exceffifti, perinde effe puto,

fcrutetur,atque dijudicet? In vita S. Ignatiide

confiftere, ac fi in imum vitii gurgitem Jabe-

reris. Hinc &Salomonait: Cum confumma- Eccl. 18.

Lojola legitur, quod,cum quemdam in tradito

fibi munere valderemiffum, atque ofcitantem

verithomo, tunc incipiet, id eft, fe inchoaffe

inveniffet, quzefivitex eo, cuinam in tali mini-

reputabit, ut Hugo Cardinalis ait: & quafi ni-

fterio daret operam, Deone, an hominibus?

hilegerit, agereillaincipiet. Nefcitmens per

Cumillefe Deo utique defervire dixiffet; Ple-

torporem veterafcere, quze femper ftudet per

defiderium inchoare. In libello quodam apo-

&erisigitur, inquitlgnatius, naminrebus hu-

manis mánus accurate verfanti jure forfan

phtegmatum ex Arabico a Drufo translato,

inter

coTitulis IU.. dcodia. -

30

inter alias fententias haec quoque recenfetur :

do enim non jam fpes proemii, fed illius afpe-

Homo fapiens eft, quamdiu quaerit fapien-

&us nos allicit, nullus prorfus fentitur labor.

tiam, ubiautem putat, fead ejus culmen per-

Unde S. Auguftinus ait: Attehdis, te habere

P r'lo 83.

veniffe, defipit. Sed & S. David, beatus virjin-

laborem, fed attende, qualem ille requiem

quit, cujus eft auxilium abs te, afcenfionesin

pollicetur: nunquid cogitare poteris? fi illum

corde fuo difpofuit; Atvero quaenam fint hze

poffes cogitare, videres, te nihillaborare ad

;. BemD n

afcenfiones,quas fervus Dei in corde fuo difpo-

compenfationem. Idem quoqueS. Do&ctor ali-

Lde o«

) bene

fuit, perquas tandem beatus evadit, S.Hiero-

bi inepiftola quadam inquit, omne opus leve

ivendj,

nymus his verbis declarat: Ille difponit afcen-

fieri folet, cum ejus praemium cogitatur, &

fiones in cordefuo,quicunque quotidiein prio-

fpes praemii folatium eft laboris.

raextenditur, & praeteritorum oblivifcitur.

S.Bern.í( XI. OdiumDeiadverfus tepidos confidera-

$. XIL

2. de altit. ye,

quod pathetice S. Bernardus fic proponit.

ASCETICA.

€ord,

Simplex natura fimplicitatem cordis exquirit.

Denique, & cum fimplicibus fermocinatio e-

]. (^um vitium hoc, fiullum aliud, iis potiffi-

jus; vir duplex animo inconftans eft. Non po-

mum, qui virtuti ac perfectioni ftudent,

teft,quem quzeritis, inveniri ab his,qui ad tem-

periculofum fit, merito etiam afceta in extir-

pus credunt, & in tempore tentationis rece-

pationem illius totis viribus incumbere, &,

dunt. JEternitas eft, quze, nifi perfeveranter

quoniam fepiditatir potiffimum nomine apud

quaefita non invenitur. V2e peccatoriterram

viros Deo íacratos exprimitur,

*

tria de illa fpef

ingredienti duabus viis! nemo enim duobus

cialiter advertere debet.

dominis fervire poteft. Nehanc quidem dupli-

II Primoitaque noffe debet, quid fit tepi-

citatem amat integritas illa, perfectio illa, illa

ditas ifta, & quze fint indicia illius; nimirum

plenitudo: indignum eft enim ei, utinvenien-

quod aliud nihil fit, quam remiffio fervoris in

dam fe praebeat, nifi perfe&o eam quaelieris

prima converfatione concepti: nam, ut S. S. Bern. ,

corde. - Czeterum fi odibilis eft canis reveríus

Bernardus fapienter advertit,tepefcimus pro- 3. de An-

ad fuum vornitum, & fuslotain volutabro luti,

ceffu temporis fervore converf(ationis noftrae :

flll,?C.

fed &ipfum quoque, quem invenerit tepidum,

Paulatim refrigefcit charitas, abundat iniqui-

exorefuoevomereincipitDeus; fimulator &

tas, ut confummemus carne, qui fpiritu ccepe-

proditor ubi parebunt? fi maledi&tus, qui facit

ramus: inde enim eft, ut minus ea fciamus,

opus Dei negligenter, qui (raudulenter fecerit,

quae a Deo donata funt nobis, indevoti pari-

quid meretur? Fugiamus hanc duplicitatem,

ter &ingrati. Timorem Dominirelinquimus,

cariífimi; & a fermento Pharifeorum omni-

religiofam omittimus folitadinem , verbofi,

l.lüa- L

modo caveéamus. Si non volumus fruftra quze-

curiofi; faceti etiam detractores & murmu-

dpaj?

rere Dominum, quzeramus veraciter, quaera-

ratores, vacantes nugis, fugitantes abores di-

mus ffequenter, quzeramus perfeveranter: ut

Íciplinee , quoties fine nota id lic

et, quaü vero

nec pro illo quzeramus aliud, nec cum illo a-

confeftim Íit etiam fine noxa.

liud, necabilloadaliud convertamur. *

- IIi- Secundo noffe debet, duplicem effe te- S. Ant. p.

: S. Lau;'.

XII. Dona collata confiderare, nam ut fa-

piditatem, dequaS. Antonius ficloquitur: O

I. t-[c CUQO-

$.

uft, c. 4.

pieriter S.Laurentius Juftin. advertit,divinum

mala tepiditas, quae verze fpem converfionis

de diíc,

atquenaturalejus, necnon & humanze leges

abícindit, fedillam dico malam, qu2e.calorem

clamant, ut, cui plus dile&tionis & muneris e-

fequitur, noa autem, qu2e przecedit, quze ad

largitum eft, tanto amplius exigatur ab eo, &

remiffionem tendit fervoris, non quze ad fer-

tanto magis ingratitudinis vitio quisque fit

vorem difponit. Aqua enim, quze debet cale-

reus, quanto contra honorem, voluntatem, &

fieri, prius tepet, quam caleat, & ifta tepiditas

L,Bern. S-

proecepta füi largitoris fegnior, atque proter-

non eft mala, quia tenditad bonum ; demum

xhor.ad

a.

vior extiterit. Propterhocrationalis creatura,

poftquam eít calida effe&a aqua , fi igni non

quae praeczeteris nobilitate nature & gratuitis

adhzereat, iterum adteporem defcendit. Haec

donis füblimata eft ,. plus cunctis fuo debet fa-

tepiditas mala eft, quze tendit ad frigidum, &

mulari Conditori , debet quippe ipfe homo in-

citius congelat inglaciem, quam fi calida nun-

fatigabiliter exercere fe, quatenus ad cogni-

quam ante fuiffet, natura enim fortius agit, ubi

tionem beneficiorum Dei valeat pervenire.

majorem refiftentiam fentit; qui enim ali-

Bellov,

XlII. Praemium ob oculos ponere; uti

quando fuit bonus, igni divino applicatus, &

fpec.1.3. Bellovacenfis fuafit his verbis: Fructus alli-

paulatim inde recedens, calorem illum non

, Gref,

P.94ifc4, cjens, . fcilicet fpirituale praemium , & zeter-

nutrit, fed remittit, & ad talem obftinationem

, n

num prsemium, quod modico tempore , &

deícendit, quod in ftomacho divinze digeftio-

)IDHüSc

non multo labore poteft acquiri, nam quafi

nis, ubi feparatur pretiofum a vili, bonum a

pro nihilo lucrari poteft homo plus, quam

malo, ftare non poteft. . Hoc autem accidit

valeant omnes divitiv», & omnia regna mun-

omnibus fpiritualibus, qui manum fuam po-

'CCL 18*

di, fcilicet gratiam & gloriam, de qua Pfal-

fuerunt ad aratrum, & poftea fe retro verte-

mifta ait: . Gratiam & gloriam dabit Domi-

runt, inchoata poenitentia vel religione non

fe confervantes.

nus. . Ín libro Judicum cap. 18. legitur, eos,

qui in Lais abierunt, poft reditum fuis dixiffe

IV. Tertio noffe debet gravitatem hujus

compatriotis: Surgite, afcendamus, vidi-

morbi, ut ad ejus curationem fufcipiendam

mus enim terram valde opulentam , & ube-

tanto vehementius incitetur; quam quidem

rem, nolite neeligere, nolite ceffare, eamus

gravitatem colligere poteft ex eo, quod jux-

& poífideamus eam, nullus erit labor.. Quan-

ta SS. Patres tanta fit potentia & vis hujus

te^

Bibiothécie Manuslis Conciónatorie

46

tepiditatis, ut, quem femel abforbuit, femper

progreffu vero ejusdem fermonis imquit ideni

fere retineat.

Bernardinus: Magna & reprehenfibilis eft oe-

E

V. Quarto noífe debet, quomodo tepiditas

gritudo tepidorum , quife juftos putant, cum

S. Thom,

-

R

c.2. . 54. peccatum mortalefit; idq

uod S. Thomas fuo

fint peccatores, & fi quid boni haben

:

tin fe;non

& 3.

more clare explicat fequentibus verbis: Poteft

Deo, fed fibi attribuunt.

dupliciter contingere,quod negligentiafit pec-

VIIL Septimo noffedebet, cur täþiif inä—;Manfï

catum mortale; uno modo ex parte ejus, quod

gis, quam frigidi, Deo fint exofi & abominabi- difc,7.m4à

reetermittitur per negligentiam: quod qui-

EY

j i

Ó

dem fi fit de necelfitate falutis, five fitactus, fi-

les; cujus rationem Manfi fequenti diícurfu

: fa.l

indicat: Myfteriis plena funtilla Ecclefiaftici

ve circumftantia, erit peccatum mortale. Alio

verba : Melior eft canis vivus leone mortuo:

modo ex parte caufze , fi enim voluntas in tan-

verumtamen licet ab omnium fapientiífimo

tum fit remiffa circa ea, quze funt Dei, ut totali-

homine, quem mundus habuit, hzec verba di-

ter a Dei charitate deficiat;talis negligentia eft

&atafuerint; primatamen facie videtur, pel-

peccatum mortale; &hoc praecipue contingit,

lemleonis mortui incomparabiliter magis ap-

quando negligentia fequitur ex contemptu:

pretiandam effe, quam canem vivum quem-

Ídem angelicus DoCtor inalio quodam articu-

lo differentiam explicans, quze eftinter pecca-

cunque. Hugo Cardinalisigitur textum illum

in fenfu myltico his verbis ad noftrum exponit

tum veniale & mortale in communi, ad ace-

propofitum, inquiens: JMelior efl canis vivur, id

diam deveniens inquit: Motus acedize infola

efl, peccator. parnitens , leonemortuo ; idefl, quam

fenfualitate, quandoque eft per repugnantiam

jufius torpe[cent ;; Cujus haec potelt eífe ratios

carnis ad fpiritum, & tum elt peccatum venia-

quia aniina, quae vivit in gratia, fi a vitafpi-

le; quandoque vero contingit usque ad ratio-

rituali remittat, & tepide vivat, ab amicitia

$ Btrn,

nem, quae confentitin füugam & horrorem, &

Dei decidendi periculum incurrit; Unde in

] fem.inl

deteftationem boni divini, carne contra fpiri-

tbul

tum omnino przevalente, & tunc manifeftum

Apocalypft dicitur: Seie opera íua , quia neque

frigidus e5, neque calidus, fed quia tepidur er,. €$

eft, quod acedia eft peccatum mortale.-

nec frigidus , nec colidus ,. incipiass te evomere ex

S. Àntio-

V. Quintonoffe debet, quo przecipuetem-

Ort ?hEO..

Verumtamen videri non immerito

chush 26. pore hzec acedia oppugnet; id quod S. Antio-

poffet melioris conditionis effe eum,. qui tepi-

desced. chusfatclareindicavit, dumdixit: Tali fug-

dus eit, & non frigidus, quia frigus nullum

gerit daemon hic acedize cogitationum intem-

prorfus caloris gradum participat, ficut tepidi-

periem, nempe alio utemigret, & quia tem-

tas, fimiliter fecundum allufionem moralem

pusomnia, & labor omnis vacua fibi erunt, &

fatius eít, animam quamdam centum peccatis

frugis bonze inania, nifeadalia conferat loca.

levioribus,quam unico mortali effe obnoxiam.

S.Gre

Etpaulo poftfubdit: Si quando d2emon hicex

Verumtamen optime dicitur, utinam frigidus

eitlx

adyto cellze non quiverit extrudere, tunc hora

effes : quia ex tepiditate perniciofitfima quze-

maxime Communionis ipfum adoritur, ut e-

dam naícitur confequentia, quando enim quis

jus mentem diffipet, & in diverfa abripiat. A-

cum fervore Deo fervivit, ac demum in ejus

vocat a laudibus divinis, mentem reddit va-

fervorerelaxatur: : &in medio fpirituslis vitae

cuam bonze operationis, & ab omni fruge alie-

defatigatus, coepta fpiritualia exercitia inter-

nam; cun&ahzecquidaliudoperatur, quam

mittit,non folum ut piurimum ad priftina redit

mentisotium, &focordia animi lentefcentis ?

peccata, verum etiam averfionem quamdam

"Nequehic maligni fpiritus quiefcit aftutia , fi-

concipita facienda poenitentia; unde Apofto-

quidem, utreligiofumin via Dei negligentem

lus ait:: Jmpojjibile eft , eos, qui [emel. illasinati

defidemqué reddat, negotiorum temporalium

curis ipfam illaqueat: unde idem fubdit au-

unt, gujíiaverunt etiam douum calejie, €9 parti-

d

ciper ft

p

À

thor: Talem in pofterum mundi negotiis cu-

rur[uin renovari ad pamitentiam.

jdi funt Spiritur [antti, €$ prolqg[z funt,

ratobitringendum, atqueita irretitum, velut

IX. Octavo noffe debet legitimum:þär fdïi:dä

'"offa porrecta fenfim inefcat, & decipitiftis oc-

cupationibus,quousque tandem deturbet e fa-

F

& efficacia remedia morbum hünc' curandi

ftigio monafticze profeffionis.

modum; qui quidem' modus in fequentibus

VII.' Sexto noffedebet, cur

tam di-füc'ulter

confiftit.: 1. Anteomnia conetur tollere radi-

S. Betn. -

to. 4..7, curetur hic morbus; id quod S. Bernardinus

cem morbi, & quia plerumque hzec tepiditas

p.3.

his verbisindicavit: Reputantfe (tepidi &a-

ex ihordinato amore feu concupiícentiaalicu-

jusrei creatze oritür,hanc efficaciter fübtrahe-

cediofi) fan&os, & in peccatis nonadvertünt,

dicentes: Quae aut qualia peccata commifi er-

reftudeat; alioqui enim fruíftra'alia media ad-

. go? Nunquam violavi virgines,non adulteravi,

hibebit. Late porro radicem hanc indicavit

non füccendi facrasaedes &c. Quid mali feci ?

Manfi fequenti difcurfu: Filii Ruben, & Gad Manfi

ï:

Et ficifto modo fe excufat tepidus, non videns,

defatigati, uiterius progredi nolentes, coram difc.i.n.G,

quod tanc intricatus eft, &c. Horum ftatus eft

Moyfe comparuerunt, rogantes, ut illos in

Mu

periculofior omnibus aliis, quia melius eft effe

loco, qui ad pafcenda animalia copiofiffimus

Y A

facinorofum , quia fceleratus cognofcens fe

erat, remanere permitteret: Aegio enim uber-

.ää

efimnm, tremit dicendo: Heu mifer, quot

rima efl ad paflum animalium, €€ nor [:rvi tui ha-

maia feci! Effem millemortibus dignus : & fic

bemus jumenta plurima, E.ccetibi veram caufam,

faepe (e humiliat Deo, flendo de peccatis fuis.

ob quam homines in via Dei contepefcunt, ob

nimiam videlicet adhaefionem ad bona ter-

. Tepidi füntadinftar pauni nigrijin quo non be-

ne videntur macul» , & in albo panno omnis:

rena. Unde S. Philippus Nerius dicere con-

macula quantumcunque parva difcernitur. In

mo

fueverat, quod, !qua-ntum deaffectufuo ho

tri-

Titulus IV. A;edia.

41

tribuit creaturis, tantundem de eodem affe-

tas ab arduis confiliis. 5. Defperatio feu re-

&u fuo adimat Creatóri. Acediofiigitur & pi-

ceffus ab ultimofine. 6. Curiofitas & evaga-

gri cum Ruben & Gad pro nihilo habuerunt

tio adobjeGaillicita. 7. Verbofitas, dum pér

terram defiderabilem, auia bonis terrenis in-

collocutiones vanas folatium quzeritur. 8. In-

tenti, coeleftia bona nil . faciunt. 3. Medico-

ftabilitas in locis & propofitis mutandis. g.

af

rum more fuaviora quzeaaim illi remedia pro-

Triftitia ex carentia veri lolatii exofta. 1o. In-

quietudo mentis, dumubique pacem & quie-

«fC,?knm !

ponat, qualia fünt inprimis oratio ad Deum,

$. Aug. in uti fuafit S. Auguítinus, dicens: Agnofce te

tem quaerit, & nusquaminvenit. Excitentur

Píal. 106. in illa tentatione tzedii, cum adeft, & clama

proinde auditores, ut fomnum acediae excu-

tientes vigilent, caveantque, neinimicus ejus-

ad Dominum, ut de neceffitatibustuis etiam

hic liberet te.

Et de hac tentatione libera-

modizizaniafuperfeminans triticum bonorum

tus cum fueris, confitere illi miferationes e-

operum füffocet, & perdat. Alios effectus a-

cedize adducit, & fufius explicat Marchantius, Marchant,

jus. Deinde fuadeatilli, ut ipfe quoque Deo

cooperetur, & pro viribus refiftat acedice, ho-

nempeteporem, mollitiem, fomnolentiam, o- hort Paft,

neftis occupationibus fe onerando. 3. Sihzec

tium, dilationem, tarditatem , negligentiam, '* 7.le&t.4

inconftantiam, quas vide loc. cit.

nihil proficiant, feveriora & magis amara re-

inedia adhibeat, oftendendo ei, in quam ma-

II. Ex occafione thematis: Domine, puer Matth. v.6

lo ftatu verfetur, & quanto periculo, ne evo-

meus jacet paralyticus in domo, €9 maletorquetur :

matur ex ore Dei, & vocatione fua excidat.

poteft acedia paralyfi comparari. i. Quia ut

Jubeatur confiderare , quid in vitze termino

paralyfis omnibus prope membris fanitatem

de hoc fuo vivendi modo fit fenfürus , revo-

& virtutem movendi aufert,proecipue vero pe-

l[

centurque ei in memoriam illa 5. Bernardi

desegreffü, manusabopere, corpus a motu

$.Bern verba:

Quis ille pavor erit, o anima mea,

impedit. 2. Quiaacediofus ut paralyticus ab

ferm. in 6,

cum dimiífis omnibus, quorum tibi eft tam

alis, fempermoveri & portaridebet, valde-

tribïl!. !

jucunda praefentia, tam gratus afpe&us, co-

que moleftus eft Deo, SS. Angelis & Coeliti-

habitatio ipfa tam familiaris, fola ingrediens

bus, fuperioribus, zequalibus & inferioribus.

incognitam penitus regionem, occuríantia ti-

3. Quia non minus quam paralyfis eft malum

bi catervatim ruere teterrima illa monítra vi-

valde diuturnum, & propeincurabile. Unde

debis? Quidtibi ia die tantze nece(ffitatis oc-

merito vocandus Chriftus, utcuret. Vocabi-

curret? Quistuebitur a rugientibus przepa-

tur autem, fi frequenter vel ut liberaliffimus

ratis adefcam ?2 Quisconfolabitur? Quis de-

praemiator bonorum operum & laborum; vel

ducet?2 Imo moneatur, ut hanc fuam mife-

ut feveriffimus vindex ignavize, aliorumque

riam ex aliorum tepidorum vita cognofcere

peccatorum confideretur; Ífi enim de quovis

verbo otiofo tam rigide rationem fe exactu-

S.Greginftudeat, ficut S. Gregorius fuafit his verbis:

eit.loc, Scribitur in Job:

Confiderate femitas The-

rumdixit, quanto ftrictiorem de operibus non

man, Auftri, inquam, five teporis, quia qu?e

otiofis duntaxat, fed etiam tam graviter mali-

in nobis minus dijudicanda credimus, quam

tiofis exacturus eft.

fint turpia, in aliorum actibus cognofcimus.

II Ex occafione thematis: Quid hic fla- Matth. o

Sicque fit, ut ad femetipfum mens redeat, &

tis tota die otiofi? Dici poteft, Chriftum, ficut * *

variis horis otiofos invitavit ad vitam, ita 1n-

agere, quod reprehendit, erubefcat: Quafie-

nim a fpeculo foeda facies difplicet, cum mens

dicare voluiffe, varios effe hominum ftatus,

a vita fimili, in feipfa, quod averfetur, videt.

qui acedize funt fubje&i. -1. Status eft adole-

Jcentio : quze vel maxime fugere acediam de-

Denique fi tepiditas hzec nimis altas radices

fixiffe videtur , imitetur exemplum illorum

bet, & formicze more congregare, quod in fe-

Medicorum, qui in fimili cafu longiorem cu-

ram2etatem conducerepoffit. 2. Eft juventu-

tir, quze ficut magis ob setatis & corporis vigo-

ram per acidulas , vel alias medicinas fua-

dent, horteturque , ut in folitudinem fpiri-

rem ad vitiainclinatur; itamagis quoque ace-

tualem fecedens, facris exercitationibus va-

diam & otium velut omnium vitiorum radi-

cemfugere debet. HincSalomon monet: Me-

Ecclef, 14,

cet, & tum ex peccatorum füorum, noviífi-

e

morumque feria meditatione, tum ex vita ac

mento Creatoris tui in diebus juventutis tu2e,

paffione Chrifti confiderata, aliisque piis ex-

antequam veniattempus affliCtionis, & appro-

ercitiis in hoc feceffu obiri folitis ignem &

pinquentanni, de quibus dicas: Non mihi pla-

fervorem charitatis in fe accendat, quo tam

cent. 3. Eftvirilir etatis : Qui, uti viribusma-

xime pollet (unde & nomen accepit) ita ma-

noxiam tepidiþatem fuget.

gis etiam labori vacare debet, quia, cui mul-

$. XIIL

tum datum eft, multum exigeturabeo. 4. Eft

Luc. 12,

n

rovttlioris.atatir: cui ficut plerumque varia

[]

LLb

CONCEPTUS PRJEDICABILES.

officia committuntur, ita major quoque in-

Matth.!ïä Ex

occafione thematis: Cum autem dormi-

cumbit obligatio laborandi progloriaDei, &

" 25.

rent houines, venit inimicus ejus , €9 [uper[e-

fubditorum bono: alioqui potentes potenter

tormenta patientur,& fortioribus fortior inftat

minavit zizania: Oftendi poffunt mali fru&us

acedize, & zizania, quxeinterea in mente ho-

cruciatio. 5. Eftfemii, cuificut parüm reftat

minis velut agro feminantur a diabolo.

Vi-

temporis, ita vel maxime conari debet , ut

delicet: r. Malitia feu deteftatio bonorum fpi-

optime illud impendat, & ad rationem red-

ritualium. 2. Rancor feu indignatio erga per-

dendam fe przeparet. Certe fi axioma illud:

fonasinducentes ad bona fpiritualia. 3. Tor-

In

e velocior efi motur : alibi locam habet, in

fenio habere debet.

Excitentur proinde hi

por circa praecepta neceffaria. . 4. Pufillanimi-

omnes

R. P. Lohn. Bibl. Man. Zom. I.

F

42

Bibhothette lanualis Camiomtariæ

omnes ftatus, ut Chriftum vocantem in vi«

quoinodo acediofi fedulitatem a formicis di«

neam fequantur, & promiífo denario beatitu-

Ícere debeant. 1. Ut, ficutformicae funt pro«

dinis zetern?e dignos fe efficiant.

vidz defuturotempore, ita & ipfi nonad prae«

LUC. -7.

fentem duntaxat breviffimam vitam,fed etiam.

V- !4.

IV. Exoccafionethematis: Hdolefcem, ti-

bidico [urge: Vel, Surge, qui dormis, €$ exurgea

futuram oculos conjiciant, fibiquepro ea mas

;phef, $.

mortuir : dicere poteft Concionator, fe hodie

ture & copiofe provideant. 2. Ut,ficutformi-

V. Id.

excitatoris munerefuncturum , & omnes, qui

canunquam eft otiofa,fed onera etiam majora;

fomno acediaze immerfi fant, illa formula, qua

quamipfafit. portat ; ita etiam acediofifeipfos

alicubi ftudiofi excitari folent: Nimirum £o-

vincant, & femper utili jabore, licetimportabi-

nus dies, domini fludiofi, [urcite, tempurefl : exci-

lis videatur, feoccupent. 3. Ut, ficutformica

taturum. Oftendat fubinde perfententiam S.

fuos labores & grana follicite confervat , de-

Bernardi fupra jam cit. qualefit tempus, vide-

truncando, ne germinent: tempore pluvize

licet 1. ad agendam peeritintiam: juxtaillud S.

abícondendo, ne madefacta putrefiant: tem-

Matth. 3.:

JoannisBaptiftae monitum: Poenitentiam agi-

porefereno eafoli exponendo; ita &ipfiopera

v- 2.

te;appropinquavitenim regnum coelorum. 2.

fua bona pari follicitudine cuftodiant, eaque

Eccl. 9.

hd acquirendam gratiam : juxta monitum Salo-

tuma pluvia vanze glorize defendant; tumfoli

W. 1O.

monis : Quodcunque poteft facere manus tua,

juftitive per legitimamintentionem exponent,

Joan. 9.

Ve 40

inftanteroperare, &c. & Chrifti: Me oportet

4. Ut, ficutformica tam conftans eft in labore,

operari opera ejus,qui mifit me,donec dies eft:

ut etiam in filice veftigia relinquat, ita & ipfi

Venitnox,quando nemo poteftoperari. 3. /4d

perfeverentin laboribus usque ad finem, utía-

gloriam promerendam : Oftendatur proinde ejus

lutem confequantur. | 5. Ut, ficutformica una

L.3.dé magnitudo, &inferaturillud piiaícetze; Age,

alterifua gra:a communicat, ita & ipfi fua bo«

lnit.c.47. quod agis: fideliter labora in vinea mea, ego

na ex charitate alii libenter largiautur.

eromercestua. Scribe, lege, canta, geme, ta-

. VII. Ex occafione thematis: Osmem mali- Eccl, 23,

ce, ora,fuftine viriliter contraria ; digna eft his

tiam docuit otiofitar: Oftendatur, quomodo ve-Y- 29.

omnibus, & majoribus przeliis vitazeterna.

re pigritia & otium omnia peccata doceat,

Pl'ov; 240

V. Exoccafionethematis: Peragrum yigri

difcurrendo per reliqua fex peccata capita-

V. 300

hominis tranfivi, £ eccetotum repleveranturtica,€8

lia, & demon!trando, quomodo 1. faperbiam

operuerant [uperficiemejus [pine : dici poteft,dia-

doceat, dum pigri meliores fe aliis zeftimant,

bolum, ut homines in fuam pote'tatem redi-

fibique ab aliisferviricupiunt. 2. Avaritiam,

gat, &inea retineat, variasmunitiones erige-

dum hoc ipfo, quod laborando propria bona

re,uti per fingula vitia capitalia oftendi poteft;

acquirere nolint, aliena appetant. 3. Invi-

unamautem erexiffe in medioagri; haucin-

diam, dum de aliorum proíperitatelaboribus

traterram habere cavernas pro militibus eam

fuis parta triftantur. 4. Gulam, dum fpiritua-

propugnantibus, undique cin&am effe fpinis,

libus carentes foiatiis, carnalibus inhiant vo-

zedificatum ineotemplum Priapo, cuiafiaus,

luptatibus, & tempus edendo & bibendo fal-

lere conantur. 5. Luxuriam, dum caro ficut

pigrorum fymbolum, offerri confuevit, propu-

gnari autem a quatuor cohortibus , feufpecie-

equus otiofus & bene paftus, lafcivire incipit.

Máfc.

bus: nimirum ab adolefcentibus voluptati de-

6. Iram,dum graviter fuccenfent, & indignan-

14

ditis: anegotiatoribus lucro augendo, & divi-

tur illis, qui ipfos ad laborem & faniora con-

tiis cumulandis intentis: atepidis Clericis &

filia incitare moliuntur, ut vere impleatur in

Religiofis, & a defperatis peccatoribus; hze

illis, quod oiim. Chriftus de immundo fpiritu dul

enim hominum ciaífes potiffimum acedize

dixit, quod fcilicet inveniens doinum vacan-

IO,. V. 4O;

funtfubje&ze. Kxplicentur poftea fingulze hu-

tem affumat fecum feptem alios fpiritus ne-

jus propugnaculi partes; dicaturque r.in agro

quiores fe.

exítructum, quia inter optimas merendi occa-

XIV.

fiones committitur haec acedia. 2. Interraha-

$

bere cavernas, quia homines acedioli plerum-

MISCELLANE A.

quetoti funt terrenis cupiditatibus immerft,ut

qui cceleftibus deliciis careant. : 3. Spinis cin-

Fuga.

é&am effe,id eft,actionibus infru&tuofis, & quot-

I S.Chryfoftomus refponfionem confiderat, s, Ch:yr.

quoteostangunt, maxime autem ipfosautho-

quam Chriftus duobus fratribus fibi ho. de pe-

res pungentibus, eorumque conícientiam vel-

perquam dilectis tunc dedit, quando per ma- ti*-Fil.Ze-

licantibus. 4. Templum Priapo aedificatum,

trem fuam primas in regno fuo fedes poftula- ?**

quia tales feipfos eidem tanquam pigruin afi-

runt; ajebat enim: mon ef) meum dave vobir,

numimmolant, & pro Deo ipfum venerantur.

Jed quibus paratutm eft a Patre meo. . Quafi dice-

5. Propugnari a dictis quatuor hominum ge-

ret: laboribus coronas propono, & laboribus

neribus, quia cum iniis praecipue inveterata

honores, & przemia fudori. Heec apud me

fitacedia, merito illi quoque eandem prze aliis

commendatio valet maxime, quze ab onerum:

propugnaredicuntur. Oftendatur dein, quo-

exhibitione promanat; videsne, non fruftra

