XILl. Emoveré divitiar animum gravauter: fi-

cit,fi inter fordes & inopiam ambire non de-

Tefufr

cut enim ei, qui ftomachum gravatum fentit,

fierit.

Habeat homo multas facultates, fi

Af

fuadent Medici , ut medicinam ad vomitum

in eis non extollitur, pauper eít; non ha-

ter

EU li

provocandum fumat; ita & avaro n?hil adava-

beat aliquid, fed cupiat, c?cinfletur , M

die

vt

Va

" Titulus XIV. — Avaritia.

Qà

I8ÉR

l $tj

divites & reprobos jüdicabitur, quia divites

diffidentise timore perterritos, fpoïiäi'e fecun-

n .;

Cis mundi facultatibus non (init.

j

fl

. & pauperes in corde interrogat Deus, nonin

n

]

atca & pecuuiis.

VIII. Noffe debet, cur avari nunquam fatien-

S. Bärnara

S. Profp. -

IIIl. Noffe debet folidum modum avaris

tur: nimirum quia potus pecunize non ibi eft, din. to.2..

a

l.2. de vit,

tiam extirpandi, quem S. Profper fapienter

1 Üda. [ contempl.

nec ibi ponitur, ubi eft fitis auri. Unde ficut fer-43- *.2

hd

l- Y. 25

€. 16,

preefcripfir, dum dixit: Quem poffidendi de-

vinum in dolio non fedat corporalem fitim,

*

le&at ambitio, Deum , qui polfidet omnia,

fic pecunia in arca fitim mentis fedare no

0

quae creavit, expedita mente poffideat, & in eo

teít. Ration

n po-

[«

alis enim anima ad imaginem Dei

habebit, quaecunque in eo fanéte habere de-

.fa&ta, creaturis omnibus occupari potelt, fa-

ï

fiderat.

Sed quoniam nemo polffidet Deum,

tiarinon poteft: quia capacem Dei, quidquid

nifi qui poffidetur a Deo, fitipfe primitus pof-

Deo minus eft, implere non valet.

Infüpet

feffio, & efficietur ejus Deus poffeffor & por-

nullum corpus in fpirituali loco contineri po-

tio.

Et quid poteft eo effe felicius, cui effi-

teít, nam ficut fapientia non poteft repleri ar-

y. Htpol d

citur conditor cenfus , & haereditas ejus di-

ca. fic nec pecunia repleri poteft anima.

Un-

gnatur elfe ipfa divinitas? — Quid ultra quze-

de Bernardus: Non plus íatiabitur cot homi-

Y auf

rit, cui omnia fuus Conditor fit? aut quid ei

IS

nis auro, quam corpus aura,

ja

|

f.

- fufficit, cui ipfe non efficit ?

! Manfi di

IV. Noffe debet, cur Deus cor humanum t :/i-

cSr XULS

]s

| 17. n.

]*

$. ter efformarit , nimirum illud in medio corpo-

.CONCEPT

US PRJEDICABILES.

ris, tanquam omnium fenfuum & operatio-

(e

num noftrarum primum mobile, repofuit; eo

(«

X E:xoceafionethematis: 4liud cecidit in [pi- Marca.

,

quoque modo illud formavit, ut ex ea parte,

na: Divitiz fpinis comparari poffunt. V- 7-

qua terram & hzecterrena bona reípicit, illud

1. Quia ad illas perinde ac ad fpinas acceffus

(à

ftri&um, acaminatum, claufum & aunguftum

eft difficilis & periculofus; vix enim fine la-

eífe voluerit; exeavero parte, quaccelum fu-

fione conícientize accedunt homines ad illas y

fpicit, apertum effet & largum, ut ex hóc u-

hinc Salomon ait: Qui feftinat ditari, non e- Prev. 2g.

]e

nusquisque homo intelligeret, quod ad confe-

n-i s- GPEg-bl

ritinnocens. 2. Quia ficut fpinze funt rece- V 20.

quenda bona cceleftia tantundem affettum,co-

ptaculum verenatorum animalium :

2

ita dia-

" 16 infr

gitationes, curas, & animi contentionem di-

bolus, tefte S. Chryfoftomo,

*

veluti füb fpinis S. Chryf,

t

tare & ampliare poílit, quantum fe quoad bo-

occuitatur intra divitiarum

impofturam

affi- h 9.

SI.

A

naterrena coercere, moderari, & conftringe-

!

à

due latitans; radix omnium malorum c

upi-

rée tenetur, ne modum excedat.

ditas. 3. Quia ficut fpinze dolorem infe

; S.Saivïaxï-.

V. Noffe debet, cur oper date fint, id quod S.

J. t ad

cum infiguntur, & cum infixze manen

t u

d

Cath.

Salvianusindicavit, dicens: AdhocDeüs fa-

maxime cum extrahuntur; fic divitize

cru-

]

qULISEEN WUU um

TA

i

ecL 3

cit homines locupletes , ut bona operatione

[l

- fint divites, ut commutent fcilicet divitias,

ciant, dumacquiruntur, poffidentur & amit-

tuntur. 4. Quia ficüt fpinze in extremitate ma-

l$

quas acceperunt, in bonis operibus collocan-

xime pungunt, ita divitize in ultima poffef-

tes Dei opes, quas habent in hoc fzeculo tem-

4

x

fione feu mortis tempore maxime pungunt;

3(; [nCDL?I

porarias, bene utendo; facientes fempiter-

tunc enim verificatur illud Ecclefiaftici: O Eccl 4r.

l

! Vl 29'

üas, ac fic agnofcentes munera Dei, duplici

mors, quam àmara eft memoria tua homini Y*

Staplei

^

bono gaudeant, cum, qui fünt divites in hoc

L qert st

pacem habenti in fubftantia fua. S. Quia, fi-

t Dorn.t9

fzeculo, effe quoque divites mereantur in coe-

cut qui fpinas laxa & aperta manu tenet, il-

" poft Pt

$.Aug.fe.]o. Unde S. Auguftinus etiam dixit: Bonae

larum non pungitur aculeis; fecus vero , fi

72-de div. (ant divitize, bonum eftaurum , bonum eft ar-

4

manum contrahat; ita nec divitize nocent, fi

&

gentum, bons familize poffeffiones , omnia

liberali & cautà manu in proximos dividan-

a-

ifta bona funt, fed unde facias bene, aon

tur ; fecus vero, fi arétius, quam par eft, con-

te faciant bonum.

quee

( $, Brno

tingantur. 6. Sicut fpiuze fuffocant femen

ó de imifc

Scn;eþ.ys VI. Noffe debet, divitias, E9 fimilia bona ex

in illás cadens: ita divitize verbum Dei, &

^ Chrlii

- fe ipfis utilia non e[fe ad falutem, fed id folum ex

infpirationes divinas infru&uofas efficiunt.

/

]

i paupert

go[je[Joris bonitate provenire, utipfe etiam Sene-

Vide Staplet. text. 2. in Sexag. Item Fabr.

j

ca naturalilumine agnovit, dicens: Aut ifta

conc. 2. inSexag.

. bona non funt, qu:e vocantur , aut homo feli-

Il Exoccafionethematis: Zvarur

il

f

cior Deo eft: quoniam quidem que parata no-

idolorum fervur ; non habet heveditatem i

" Tegno

yt Ti

bisfunt, non habetin ufu Deus, necetiam li-

Chrifli € Dri: poteftoftendi gravitas &t

ürpi-

bidoadillum, autopes: Ergo (quod incredi-

æ'm pf ol

tudo avaritize ex eo,quod fitidolorum fervitus.

bile eft) bona Deo defunt, aut hocipfüim avgu-

Nam 1. frui volunt nummo, uti autem Deo,

3nentum eft, bona non effe, quae Deo defunt.

5 5, [att

:"-Cafï'. l.7.

VII. Noffe debet, triplicem a Religiofir avari-

(quemadmodum S.Auguftinusloquitur) quo- S. Aug.

^

,

HHC4

niam non nummum propter Deum impen-l.zr. de

n-

igi

.Vkæt

| Intit.c.14252 szorbum contrahi po[fe.. Unus , qui decipiens

)

dunt, fed Deum propter nummum colunt. C25

iniferabiles quosque,ea qu:e ne antea quidem,

Hinc pecunize dicunt,Deus meus,& omnia. 3.

f

cum in fzeculo degerent, poffidebant, congre-

Quia pecunize obediunt perinde, ut idololatrae

gare perfaadet. /fliur, qui hzec, quae in pri-

fuis Diis, imo magis; nam ut S.Chryfoftomus s, Chryf.

f,

mordiis fuze renuntiationis abjecerant, poftea

advertit, idolis non omnis parent, huüic vero deciv,

att.

refumere,& rurfum defiderare compellit. Ter-

omnia, & quodcunque íciendum fuggerit,

tius, quiinitio malo, vitiofoque contractus, &

obfequuntur. Quid dicitavaritia? Eftoomni-

Í

ab imperfe&ione incipiens, eos, quos femel

bus inimicus, oblivifcere natüram» contem-

al

hoc tf:pore mentis infecerit, paupertatis ac

ne Deum, facrificium te mihi offer.

Dic&to

2

3

citius

lf

182

Bibliothecg Manualis : Couctionatorue

citius parent. 3. Quiaidolis tantum boves &

quod avari fint maximi diffipatores bonorum,

[j s-v*s'

r. Quia diffipant bona fortunz: nam, tefte

]na

oves, peravaritiam vero anim»e facrificantur,

i

quo facrificii genere nihil eft Bacchicum ma-

Salomone, fubftantia feftinata (qualis funt vel prov, 12,

H

gis, nihilinfanius, inquitidem San&tus. Hinc

maxime divitiae avarorum ) minuetur; quaev.zr.

tio

S.Aug.12S. Au

de Civ.

guftüinus ait: Jupiter pecunia vocatur,

autem paulatim colligitur manu, multiplica-

(

quod ejus fint omnia. O magnam rationem

bitur.

2. Quia diffipant bona corporir : ni-

pec

€, 12.

divininominis! Sed nimirum hocavaritia Jo-

mirum fanitatem, robur, fpeciem, & quando-

(

[;

vinomenimpofuit, ut, quisquis amat pecu-

que ipfam vitam , quze per avaritiam amitti

]nii

niam,non quemlibet Deum, fed ipfum Regem,

quotidiana experientia docet. 3. Quia diffi-

lo

omnium fibi amare videatur. Vide Engelgr.

pant bona animg.: tum naturalia, ut funt me-

pe

in Codl. emp. p.2. in fefto S. Matthaei S. 2.

moria, intelle&us, voluntas, ac alize potentize,

fon

Matt. 26.

III. Ex occafione thematis: Quid vultis

quas inutilibus operibus, puta opibus cumu-

Til

Y* 15.

mihidare, €9. ego vobis eum tradam? comparari

landis, occupant: tum moralia, qualis funt

fici

poteft avaritia cum venditione Chrifü , imo

quies animi, fama, amicitia, cum ejusmodi

eür

dici, inajus effe fcelus ex multiscapitibus. z.

homines omnibus exofi fint. 4. Quia diffi-

pant etiam bona fupernaturalia gratie & glo-

UO

Ex parte Penditi: quia Judas vendidit adhuc

inortalem, & in exilio viventem; avarus au-

riv : dum totifunt in divitiis cumulandis, ni-

;, | M2 um

N

tem gloriofum , & in patria jam triumphan-

hil admodum de falute fua & mer:tis augen-

dis folliciti. . Hinc adolefcens ille evangeli-

tem vendit. 2. Ex parte 'endentir: Quia Ju-

Á

das nondum erat redemptus, quaudo eundem

cus ad thefaurum in coelo comparandum a Matth, 19.

vendidit: Avarus autem Ícit, quantum benefi-

Chriíto ftimulatus, abiit triftis, quia habebatV- 23-

cium ei Chriftus per redemptionem exhibue-

multas poffeffiones. . Vide Fabrum conc. 1.

mun]

xit, & tamenhocnon obftante eum turpiffime

in Dom. 8. poft Pent.

vendit. 3. Ex parteillius, cui vendit: nam Ju-

VI. Exoccafionethematis: Ef ecce quidam L. r4.

"

Ve 2.

ho

das tantum [Judzeis, avarus autem daemoni

homo huyiropicus erat anteillum : poteft avaritia

«

eum vendit, dum ad ejus infpirationem Deum

hydropicomparari. 1. Quiaficut hydropicus

ex corde fuo dimittit, ut modicam pecuniam

perpetua fiti vexatur, & ideo quamvis aquam,

N

Q

lucretur. 4. Ex parte pretii: nam [udas tri-

autalium potum arripit; ita avarus continua

ginta faltem argenteis vendidit; avarus au-

fiti divitiarum urgetur, & quodvis etiam vilif-

tem etiam pro unointerdum nummo eundem

fimumlucrumaviditfimeampleétitur. 2. Quia

h

atti

vendere non erubefcit.

5. Ex partetemporis :

ficut hydropicus,quo plus bibit,eo plusaccen-

nam Judas femel tantum vendidit ; avarus

ditur; fic & avarus, tefte S. Gregorio,ex potu S. Greg.

hi

bt

fitim multiplicat, quia, cum ea, quaeappetit, - 4-mor.

COf

autem fere quotidie, imo aliquoties etiam in

ten

die & hora. Si ergo Judas propter unicam

adeptus fuerit, ad appetenda alia ampliusan- ""*

venditionem & traditionem tam gravi poena

helat. 3. Quia ficut hydropicus cum grandi

fen

mul&atus eft, utinfimum ininferno locum ha-

fuo damno bibit, dum omnis potus hau'tusin

bt

bere per revelationem fit cognitus; quantam

corruptum humorem mutatur; ita & avarus

bon

timere debebit, qui toties, & cum talibus cir-

omnes, quas acquirit divitias, in perniciem

as

fuam convertit. 4. Quia ficuthydropicus gra-

Ín

cumftantiis vendidit? Hortare proin, ut illa

Chrifti verba: Amice, ad quid venifti? fibi di-

ves abaqua inclufa & nimio humore cruciatus

pl

&a putent, & melius,quam Judas, perpenden-

patitur; fic & avarus a divitiis, tefte quotidia-

jUS |

tes, a tam fcelerata & turpi venditione dein-

naexperientia. 5. Quia ficuthydropicus plus

unt

cepsabftineant. VideEngelgrav.in p. 2. Coe-

femper bibendo, mortem fibiaccelerat; ita &

Eu

lt

liempyrei infefto S. Matth2ei $. 2.

j

avarus,quo plus cumulat divitiasinjufte, tanto

ü

a

dix omnium

1. Tim. 6.

IV. Ex occafione thematis : Ra

magis inferno ac morti fempiternae appropin-

T

V. Io'

analorum efl cuyiditas: oftendatur, quam meri-.

-quat. VideFabr.conc.4.in Dom.r6. poítPent.

fat

Ü

to avaritia radix omnium vitiorum fit & ori-

ViI. Exoccafionethematis: Stuite, hac no- Luc. 12.

lat

go. 1. Quia ficut per radicem planta fufcipit

Ge animar tuam repelent a te, € qua para[(li, cu- V. 20.

tiblc

nutrimentum; ita vitia per avaritiam & cu-

jurerunt? oftendi poteft multiplex ftultitia a-

left

elt

varorum. 1. Quiafelices effe cupiunt, & me-

piditatem nutriuntur, uti bene S. Jacobus in-

hp

il

Jac.4.v.1. dicavit, dum dixit: Unde bella & lites in vo-

dium arripiunt, quo fumme miferi & infelices

d 1

bis? nonnehinc? ex concupifcentiis vefttis,

reddantur. 2. Quia diverforium, in quo vix

i

4CC

per horam hofpitabuntur, ampliffime & abun-

qu:e militant in membris veftris. 2. Quia fi-

ï

Tade

cut radix magis fe femper dilatat, & firmat

dantiffimeinftruerefatagunt, & de.domo, in

tina

in terra; ita & avaritia plures femper divi-.

qua perpetuo habitaturi funt, beneinftruenda

nihil funtfolliciti. 3. Quiaaliis, non fibi, la-

&y

tias appetit, & firmior per illarumamorem &

üvit

poffeffionem efficitur.. 3. Quia ficut radix de-

borant ;. quze autem major ftultitia, quam fibi

dm

orfum femper tendit ; ita & avaritia femper

mortem & fapplicium zeternum , idque inex-

dfej

magis inferno appropinquat.

4.. Quia ficut

plicabile, procurare, utalteri pauculasinhac

radix nullibi, nifi in terra fubfiftere & crefce-

vita opesfluxas & noxias relinquat? . 4. Quia

N

re poteft ; ita & avaritia non nifi in auro &

portam ar&tam, per quam ad zeternam felici-

yhe

Qs |

argento, qu2e nihil aliud, quam terra funt, fe-

tatem intrandum eft, divitiis onufti & grava-

efat

dem habet.

Hortare ergo , ut fecurim ad

ti ingredi volunt, cum tamen Chriftus eas

hanc radicem ponsnt, & cum ea totam ar-

potius abjiciendas effe docuerit. Vide plura

Ttüm

borem malitiae excidant.

Ts

de hac materia apud Engelgravein Coelo em-

Luco 160

V. Ex occafione thematis: Hic diffamatus

pyr. p. 1. die 2. Bacchanal. Item Panarium

lüty

'. !I'

lu

, quafi di[fipaffet bona ipius : oftendi poteft,.

Bufzei.. V. -Avaritia;;n.. 7«

VIH. Ex

euit

]

Tiütulus. .XI] V - Mari tï;z.'

185

I

Sap.g.v.s.

^. VIH. Exoccafionethematis: Divitiarum

vitze corporali fuperflui capilli fünt, non vero

je&antia quid profuit nobir 9. tranfierunt omnia

i PFOV, l

effentiales, cum tint quzedam capitis excre-

YRf

Jicut uiibra: potelt avaritia umbrae compara-

menta, ita quoque bona terrena neceffariam

J

ri. 1. Quiaficut umbra lumen, fic ipfa illuítra-

cum vita fpirituali chriftiani hominis, & cum

tiones & infpirationes coeleftes animae impe-

anima connexionem non habent: mylfterium

dit. 2. Quia calorem charitatis reprimit, pla-

vero, ob quod fic capilli in tres partes divi-

neque extinguit, ut umbra calorem folis. 3.

dendi erant, ab Hugoie Cardinali his verbis

Quia ficut umbra fterilitatem infrugibus, fic

tangitur: Divitiarum prima pars in ignem,

ipfa in bonis operibus inducit. 4. Quia diabo-

fecunda in ventum, tertia in gladium traditur,

li & vitiorum habitatio eft, ficut umbra fer-

quia divites hujus mundi fuas divitias expen-

.

* L . &

pentium & colubrorum. 5. Quia ficut umbra

dunt, aliiin igne libidinis, aliiin

Tomnum provocat ; fic illa obdormire facit a-

biaze, aliiinlites & bella.

vento fuper-

"

nimam in pietatis & virtutis ftudio. 6. Quia

.lil. Injufti opum corrafores non immerito Halkot in

,ä

ficut umbra celeriter tranfit ; ita & avaritia

cygnis comparantur , qui in morte omnium 59P- Led..

cum bonis, quze promittit.

Unde exclamare

fuaviílime canunt.

Pf. xor;

Quia & hi mortefua, ceu ^"

V. I2,

cogentur avari cum Davide: Dies mei ficut

cantilena fuavi, teftamento haeredes recreant.

umbra tranfierunt.

Unde Seneca rect

:

nifl cum moritur.

e: Avarus nihil boni facit, |

V XHL

Fuga.

M |

:

]V. Ih magnail

Y 23

ALII CONCEPTUS PR]-EDICABIALES,«.'

lacharitatis annona, : quae Manfi dif.

(

univerfam peneterram afiligebat eo tempore,

220 n' I;'

Qualitas.

quo Jofeph /Egypti falvator audire meruit,

; iyran. in

I. ['yeus Gedeoni infignem illam adverfus

magna eratin A£gypto ex praefati Jofeph fpe-

nLuc. Ij ' --.f' 7- JUd.

. Madianitas vi&oriam impertiri volens,

ciali providentia & direttione frugum qua-

av. 2-

hoc ei fignum dedit, e quo, quosnam infuum

rumlibetabundantia; unde /Egyptii, utalias

exercitum feligere potfet proficuos milites,

nationes ad fe pro frumentis comparandis e-

)

quorum opera in illo erat certamine adhiben-

vocarent, paleas, ex quibus frumentum excuf-

A

da, perfpicuedignofceret: Quiingua lambue-

-

fumfuerat, in Nilum conjecerunt, ut ex illis

rint aquas, ficut [:Íent canes lambere, [eparabis eos

deorfum per varias regiones decurrentibus

Jeorfum : - qui autem curvatis genibus biberint , in

annonz in /Egypto refervatze omnibus infi-

»

altera parte erunt: Hiautem, qui commode

nuaretur notitia: Omnia in figura continge-

j5 reg,

bibebant, genuaque füa, cum, qua poterant,

bant: Etenim Salvator totius mundi,per tran-

:, L

IxiumOfl ;

commoditate flectebant, ut fe (üper aquas ex-

6 6,

fitorias hujus przefentis vitze aquas, paleas de-

tendere, easque tanto copiofius bibere pof-

currere facit, ideft, multa nobis bona appa-

fent, repudiati fuere, ele&ti vero funt & pro-

rentia, honores videlicet, divitias, delicias &

bati, quiobiteradinftar canum undas lambe-

voluptates ob oculos objicit , ut ex illarum

JS

bant; omnia in figura contingebant. Lyra-

palearum, viattrattiva & apparentia permoti,

nus enim in moralitate in hanc hiftoriam ita

apprehendere & conjicere valeamus, quodin

a-

Ícribit: Per illos,quibiberunt,aquas flexo po-

ccli granario frumentum Ele&torum copio-

Is

plite, fignificanturilli, quiad hauriendumhu-

fiffimeabundet; dequodicitur: Zriticum au-

a-

jus mundi bona funt nimis effufi, & illi non

tem congregate in horreum meumn ; 1bi enim funt

funt apti ad fequendum Chriftum. Per illos

thefauri, gaudia & gloria ftabilis ac vera. Et

ä

autem, qui biberunt manu aquam ad os proji-

ideoS. Auguftinus nos monet, dicens: Ama

t0

ciente, fignificantur illi, qui de bonis hujus

alteram vitam, & videbis, quod ifta vitatribu-

mundi accipiunt, quantum füufficit ad neceffi-

latio eft, quacunque profperitate fulgeat, qui-

it

tatem. Hi enim funt milites ad militiam chri-

buscunqqevdeliciis fupg'rabundet, & affluat.

W' LUC. n! j

ftianam aptiffimi, & adverfus inimicum infer-

1529

nalem infuperabiles,& ab illis folis corona ca-

- Damnum.

d

leftis glorize acquiritur. -

i

V. Confideratione digniffimum eft ;

| quoä Id. difc,

É

lïugo

. Al. Idem Deus quondam Ezechie

li Prophe-

is, qui opulentiffimus, multarumque provin- - 1. $« - :

0$

Card, in

tze ad fe die quodam accerfito praecipit, ut

ciarüm dominus fuit, Job nimirum; Spiritus

Ezech.

]X

accepta novacula capillos capitis fui fibi ab-

fancüinftin&u deaurofcripfit, dicens: 4b 4-

Jfi*

raderet: eosque adhibita juíti ponderis tru-

quilone aurum venit.

Cur enim aurum potius

I

tina libratos in tres partes zequales divideret,

a regionibus Aquilonaribus, quam ab aliis

a

& primam quidem harum partium in medio

mundi partibus provenire dicit, cum certum

civitatis igne füccenfam combureret : fecun-

effe conítet, aurum ex aliis quoqueterrae par-

j

i

dam vero portionem in minutiffimas partes

tibus in magna copia ad nos adduci? Mylfte-

24

difcinderet: tertiam denique in ventos di-

rium hujus dicti ex illis Jeremize Prophetze

J

fpergeret. Quoquidem divino praecepto Pro-

verbis defümi poffe exiftimo, quibus dicit:

Ua

phetze impofito, quoad fenfum literalem, ftra-

Zb Aquilone pandetur omne malum : Unde enim

|

ges populo immittenda, & quas in ea paffurus

aurum venit, inde pariter omne vitium de-

r

u

erat, miferize fignificabantur: quia aliqui eo-

rivari neceffum eft: nam, utS. Gregorius o-

es

rum in igne perituri erant, alii in minutiífi-

ptime dicit: Ubi aurum plàcet, ibi & vitium.

mas particulas comminuendi, alii denique ve-

Dic fodes, ubinam is, qui omnis mali, om-

fa.

jf

lut mancipiain captivitatem abducendi erant:

nisque vitii author & inventor extitit, fedem

In fenfu autem fpirituali per capillos bona fi-

fuam primitus collocavit? Num ad orien-

Jf

m2

tem ? Vd;'æd meridiem aut occident:

:

gniücantu;' temporalia, quia ficuti corp?ri &

Miþ

184

Bibliothece , Manualis Con;iþnutoæ*äæ !

Minime: quin pbtius ipfemet dicit: Sedebo

valdeinter fe differentem, quas Jofephus utrí-

ïdem dïf(.

in lateribus /Aquilonis: Et ideo, tametíi om-

que declarans , primo regize gratiae redintes

$ss

t

nia vitia laquei funt deemonis, quibus homi-

grationem, alteri vero poenam capitalem prae-

[

1.Tim.6 9 nes involvit, Apoftolus tamen folam avari-

dixit: cujus porro praefagii multze quidem ad-

tiam fpecialiter dzmonis laqueum folemni no-

r

duci poffentrationes, verumtamen ea, quze ad

[

mine appellat.

praefens :oftrum propofitum pro fenfu mora-

ie

dugo Car-

VI. Hugo

Cardinalis in c. 5. Ezech. dic"it,

li aptiflime quadrat, hzec eft, quia fcilicetpin-

pa

din ine; quod per capillos , quae pars quzedam funt

cerna tali fungebatur munere, in cujus exe-

Ya

$. Ezech, corporis noftri fuperflua, bona temporalia &

cutione manus fuas coinquinare neceffum

je

divitizefiznificentur; addittamen, notandam

non erat; fiquidem acceptum cyathum di-

Ü

eífe magnam inter capillos M. Magdalenze, &

Íco imponebat, vinumque ei infufum Regi bi-

fe

Abfalonis differentiam, quia tametfi illa ca-

bendum propinabat, quae omnia fine ulla ma*

hu

pillos fuos valde profanaverit, tot animas in

nuum fuarum coinquinatione facillime face-

pl'z

lafcivos ejus mores illaqueando, eosdem ta-

re poterat: Magifter vero piftorum nonitem ;

id

men etiam tanta cum pletate & devotionein

hic enim maffam continuo tractabat, quse ubi

fü

obfequium Redemptoris adhibere noverat, ut

manibus ejus adhzerefcebat , easdem farina

fy

& ipíe ejus caperetur amoribus, & cordis e-

coníperías, & non aliter, a maffze glutine de-

W

De Abfalone autem vere

purare poterat.

Omnia in figura continge-

jus praeda fieret:

110

dici potcít , illum, quot ex ejus vertice capilli

bant; etenim hiftoria hzec monet illos, qui

Qu

prominebant, totidem etiam in capite fuüo ge-

mundas manus non habent, qui terrenis rebus

fua

immerfi vivunt,iisdemqueaccumulandis con-

ftaffelaqueos, ex quibus inarbore quercus in-

j?

fami modo fufpenfus remanfit. Noftisne ali-

tinuo ftudent; monet, inquam, illos, ut fibi

—

bi!

quam differentize affignare caufam? . Non eft

abira Dei, & a condemnationezeterna diligen-

alia, quam hzec: . Quia capilli Abfalonis la-

ter caveant, eoquod manus fuas femper im-

ha

quei erant daemonis, quia hactenus fpecialia

mundashabeant; placent enim illis resalie-

avaritize fomenta przebuerant; per quae quis

nae, moxque vifas concupifcunt, rapinas & ex-

ho

peccat, perhzac & torquetur; Etenim non

torfiones continuo committunt, funtquebona

obftante, quod tanti Regis filius effet, nihilo-

temporalia, veluti maffa quzedam, quze facili-

minus capillos fuos vel comam capitis fui de-

ter deque ac tenaciter ea traCtantibus adhzere-

(

* Reg. 14

e

tonfam vendebat, & in ea negotiabatur : Pon-

fcit.: Unde Albertus M. fuper illa verba Pfal-

It

derabat capillos capitis fui ducentis ficlis pondere

mi: AVolitecor apponere ; hancgloffam adjicit,

Íeal

quafi dicat: Habere, non damno, fed affectum

gublico. Quid magis admirandum audiri po-

fiic

teft? &c.

ponereinillis, reprobo, hocenim eft, quod di-

S. Aug..

VII. S. Auguftinus fequens movet dubium,

vites reprobos efficit. -

Qu

in C. I5.

cur videlicet Deus non zeque arboribus &

— X. Quandointempe

ftatibus maritim-iäpe- Idem difc; |.-

tií

Geén.

pra

plantis benedixerit, ac aliis creaturis? &re-

riculum eft fubmerfionis aut naufragii , nautae

J

s. rf. 4.

lu

Ípondet, ideo id Deum non feciffe, quia arbo-

fe invicem alligare folent rei alicui, quam in

navihabent, maxime autem alicui tabulze vel

UA

res per fibras & radices in lateribus terrze

Que

inhzrent.

Cum igitur homines arboribus

trabi, aut afferi ligneo, fperantes, quod dum

fint fimiles, unde & Philofophus hominem

huic aréte alligati in fuperficie natant, tan-

Qu

arborem inverfam appellabat: Et Pfalmifta

dem aliquando falvi ad littus maris fint per-

lid

de eodem dicit, quod fit lignutz, quod planta-

venturi; quod fi vero aliquis ferro vel maffze

twn e[t fecus decur[us aquarun ; hinc eft, quod

aureze, vel argentece firmiter fe adftringeret,

iufe

Deus arboribus non benedicendo infinuare

qu:e natura fua fundum peteret, nequaquam

nobis voluerit, fe benedictiones fuas coeleftes

vero in aquarum fuperficie natare folet, is u-

nequaquam communicare illis, qui affectibus

tique omni foret fpe periculum evadendi fru-

& cogitationibus fuis bonis terrenis immer-

ftratus ; fiquidem una cum illis in fundum

fi hzerent. -

üs$que demergendus foret. Ad eundem quo-

Manf dif;

VilI. Refert Magifter Henricus de Ganda-

que modum hzec eft ingens avari prze ceeteris

: Gener,4, ]' c

140.2. - vo in fuo Quodlibeto , quando Conftantinus

peccatoribus infelicitas,quod fcilicet ambitio-

dedit Ecclefize bona temporalia, vox fertur

fi adhazerefcant honoribus, dignitatibus; lu-

lics

audita fviffe; Hodie cecidit venenum in Ec-

xuriofi crapulze; iracundi vindictis; cumque

m

clefiam Dei.: Id tamen accidiffe narrat pro-

hi affeétus, quantumvis immoderati fint, tan-

&pdrch

v"'

ll

pter malum abufum. . Quis autem eft, . qui

dem nihilominus five per fimiles zetatis an-

IT UL

Conftantinum M. fidem & religionem chriftia-

vos, five perillarum continuum ufum, five per

A Qu

nam deinteritu periclitantem reftituiffe & fta-

infirmitates, aut aliud quodvis fimileaccidens

tatel

biliviffe nefc'at ?. & tamen ex altera parte,

moderantur, velcertetotaliterdeficiunt; cu-

fllet,

jus contrarium fit in peccato avaritize, utpo-

quando illam bonis temporalibus adauxit,val-

Wos

deque locupletem fecit, eidem praejudicium

tequze non folum per annos quantumvis de-

VET ORILABO EM R p

Wtn

quoddam intuliffe dici poteft, non quidem ex

crepitze detatis, verum etiam per divitiarum

M g

li

incrementum magis femper magisque adau-

intentione & culpa ipfius, fed eorum culpa,

Daty

qui divitiisillis in pravos fines abutebantur.

getur, ac proinde etiam vicinze mortis tem-

Ü

Id, difc.

IX. IncarcerePharaonis Regis /Egyptiduo

pore avarum non deferit, fed zeque firmiter

ei adhoerefcit.

Unde Hugo Cardinalis ait:

Ihlüea,

16.n.8 . ex regiisfervis ejus detinebantur captivi, pin-

H.

IV

cerha videlicet regius, & magifter piftorum,

Signanter dicit: Mergunt, quia divites ad

Cliln

modum naufragant

qui ambo Dominum fuum graviter offende-

"

ium', quod tenent, vix di«

bt

rant, amboin fomnis vifionem hgþuerant, fed

mittunt.

Q

an

l

Qu

| XI. Vide-

À,

j

,-ïtæ??us Xl V. - Zvyaritia.

185

idemdi, — XL. Videmus quotidie, quod, duma pifca-

Rex iterum qücetefet: Quid ergo Rex lucta-

tore vermiculus, aut alius gratus cibus in a-

ä.

60 n'. 5-

tur? lterum ille refpondit: Vittum &.ami-

quas cum hamo projicitur, omnes certatim

Gum; tantundem & ego. SedilleaDeo, ego

i]

accurrant, ut illum aliis przeripiant, illique,qui

vero ab eo, dum illi infervio. . Quo refponfo

[

eum una cum hamo deglutivit , alii quafi invi-

Rex dele&atus,eum poftea ad honores evexit.

deant; fedimmerito, cum potius eidem com-

- V. Re&e cecinit Horatius ironice:

Hor.1, £.

Q«

pati fuo modo deberent, quia nondum retraxit

T

O cives, cives quzerenda pecunia primum, — €P. I-

hamum piícator, quem ubi retraxerit, cibus il-

Virtus poftnummos.Sic Janus fummus ab imo

"

lecaufabit, ut paulo poft exfuo, cui innatabat,

l-

elemento extrahaturagonizans , moxque tor«

Pérdocet, hæp recinunt juvenes di&tata , fe-

lQ«

nesque. .

4

rendus vel affandus fuperimponatur carboni-

"WE Mec miüus

.tvere &

acute Menander

Men:and;

Q«

bus: Idem quoque multis accidit, qui in hac

cecinit:

ap. Stob.

praefenti vita pinguibus hzereditatis opulentze,

:

Tantum dato,

velin(ignis fortunze, vel dignitatum, domi:io-

Ipfos hab;äbïs vel

mini(trantes Deos.

ld

rum,deliciarum,voluptatur, aliarumque pro-

VII. S. Gregorius Nazianzenus potentiam S.Greg.in

le-

s

À

carm. de

fperitatum temporalium bolis, juxta cordis fui

auri fic expre(fit :

fua vita.

E

votum impinguantur. Sedcaveant fibi tales;

Vinum afferebat quispiarn omnia. vincere,

i

nondumretraxit hamum piífcator,ipfi hamum,

At foeminam alter, tertius palmam dabat

]9

quem una cum cibo deglutierant, intra fauces

Vero, dediffem aft robur ego quam maxi-

fuas habent, nectamen id advertunt, id quod

imuimi

"

praecipuum & manifeftum eít zeternze repro-

)n.

. Auo, arbitratu cun&ta quod

regat fuo.

bationis fuze indicium; recordare, quia recepiflt

VIH. Alius fic eandem potentiam expreffit : Engelgr. -

H

bona inviia tua ; fed quzenam hinc nafcitur con-

Audito nummo, quafi vifo Principe fummo

in celo

lg

fequentia? hzeccruciatuum caufatota; Ete-

emp. di& '

Diffiliunt valvze, nihil auditur, nififalve.

x. Bach,

i(.

nimin hac vita gaudere, ad igneminfernalem

IX. E contrario vero:

L

Ibid,

ld

hominem condemnat: Sicut pi[ces capiuntur ha-

Quicaretargento,fruftraut

ïur-a'rgüm-ento-

l-

mo , inquitSapiens, €9 ficut aver laquro comprt-

Pauperibus femper curia claufa Codris. .

j

fhenduntur , fic capiuntur horminer in tempore malo,

X. Ovidius quoque fymbolum fuum confe-

1l

cur eiy extemplo [uperveneritinteritur, aves enim

rens breviter, fed recte cecinit:

lzetze prorfus hincindecircumvolant; dum'es

lt,

lq pretio pretium nunc eft,

dat cenfus ho Ov*'ïä.ï."tp

j

fca fub laqueo vel reti recondita fefe nutriunt ;

nores.

. Faft,

l-

pifces pariter feftivi in aquis circumnatant, fe»

Xl. Fru&um vero avariti

v? fuppreffae fe- .

que hamum unacum inje&a aquis efca deglu-

quentibus verbis pulchre expreffit Horatius:

ye- dem di

p

tiiffeignorant, & tantofacilius ambo morti in

Quod fi .

gt

praedam cedunt: Idem quoque multis morta-

Frigida curarum fomentar

elinquere

poffes, Hor.in ep

un

lium accidit, quiin hac vita feliciffime vivunt;

Quo te coeleíftis fapientia duceret, ires.

$;

rel

quando enim fe fibi in hoc mundo verum

Hoc ftudium fummi femper tractemus, &

quemdam ftabiliviffe paradifum credunt ,

im i'u

,

um

[«

quando in profperrimo felicitatis humanze fta-

XII. Imperator Trajanüä'the

faurum Prin-Sext. Aut,

gt

tu degunt, rota fortunze protinus everfa cir-

cipum lieni non male comparavit; ut enim

in vita

cumvolvitur, fol ad occafuüm vergit, ipfiquead

J ulian,

T

crefcente lienereliqua membra tabefcunt: fic

el,

infernum ex improvifo aguntur præcipites.'

crefcente fifco ( vel cujusvisavari divitiis) de-

bilitantur facultates.

3

du

$. X

Ü

. XIII. Auguítus Imperator füos Officiales Fab.conc,

[ü*

MISCELLANEA.

fpongias vocabat, quas, c

*

u

:

m impletae effent I:i"ä)('m-

opicus, ipfe exprimeret.

üm

- Qualitar.

Jamnum.

Pent,

10

$

Genef, 4.

ain Ri

primus zedificaffe civitatem;

XIV. Si pecuniam habes, inquit Seneca, S;'en.ep.r;

iC

fed non Abel, quia San&i non habent

neceffe eft, ut te ipfum, aut

j

habeas.

»pecuniam vilem

li-

hic manentem civitatem, fed futuram inqui-

runt.

XV. Pecuniz oportet imperare, non fer-Idem in

[ue

Stelianus

Il. Semiramis Regina fepulchro fuo infcri-

vire.

Pecunia, fi uti fcias, ancilla eft; fiProv.

i

ap.Mar.h.

if*

tr. 2, Tub.

bi juffit: Si quis Rex pecunia indiget, hoc mo-

nefcias, domina.

Paftieà,a numentum diruat. Cum ergo Darius cupidi-

. XVI. Hortulanus quiääm; cüm prius cämf-v'i,ta PP,

oef

tate pecunizealletctus, fepulchrum aperiri juf-

en$

nem pecuniam in egenos diftribuiffet; pofteal s.libell,

fiffet, nihil nifi hzec verba fcripta invenit: Nifi

autem fedu&tus a diabolocongregare & par- 9- " ?*

(U

eífes infatiabilis, fepulchrum mortuorum non

cere coepiflet, fubito putrefatto pedeomnem

pO

attingeres.

de

pecuniaminimedicos erogare debuit. Unde,

Ib. le&, 9.

Ill. Quod quidam de Magnatibus cecinit,

cum rogaffet a Domino mifericordiam, ftetit

gf

pariter omnibus avaris applicari potelt:

Angelus no&u coramipfo, & dixit: ubi funt

1U

Cun&a trahuntad fe Magnates aurea, ficut

nummitui? ubifpestua? & cum peteret ve-

j

Magnetes adfeferrea cuntcta trahunt.

niam, Angelus tan

gens pedem fanavit. Vi-

at

Tbid, lect.

[IV. Turoni,.cum Rex Gailize Ludovicüs IX.

de fufius 1. c.

u

.X L

culinam fub habitu nobilis communis intraf-

XVII. Cum Sigismundo Impefa'tofï quon—Silin.i.4.

a

fet,& adolefcentem veru vertentem quefiiffet,

dam ex Hungatia quadraginta millia aureo-in

l-

ii

quantum lucraretur? audivit refpondentem:

rumallata effent, & ea decaufa dormire non P''ento.

Lucrortantu!

Y

49

quantum Rexipfe, Cum

potuiffet, maneis fortiffimos militiae duces ad

ie

R. APat; Lohn, Bibl, [Han. Tom. I.

qu,e

E

&

Bibliothecee Munuafis: Concionatoria

186

-XV.

fe evocavit, &'ihiä verbiä allocutuseft: Ecce

crudeliffimos hoftes, ac tortores acerrimos, a

AXIOMA T À.

N

quibus nulla mihi data requies, nullus oculis

I. Lapis Lydiusauri index, anrum hominum.

Chilo

Il. Crefcit amor nummi, quantum ipfa pecu-

Laced.

fopor. Ite proin, & eos ex gazis educite, &in-

