de die fzepius accurata perfcru-

$. VIII.

BOdC4 f

6. vit. c.6. ftudio fervens;

L)

tatione intimos an

imi receffus incipiebat, &

i

coeteros adidem faciendum magnopere horta-

SIMILITUDINES.

Tiien,

R

batur,ratus in eo perfe&e vite catdinem verti

Qualitas.

Vita lö 40

IlI. S. Franciícus Borgias non tantum bis

Caffian.

j

CO 4.

de die, fedad exemplum S. Patris ingulis ho-

[. Qicut , qui coram Regibus cum be-

coll. s. €,

t

füis congrediuntur ,

quascunque

14«

ln

risdiurnisindi&a, cogitata ac fa&ta inquiré-

:

fortiores robore ,

vel feritatis rabie con-

b a- t'-

IV. Toannes Berchmann ajebat ,

nullum

fpexerint diriores ,

adverfus eas primae

f

'qui-

examine particulari praeftantius effe remedi-

congre[fionis Cextamen - arripiunt ,

bus

ü

Y

Titulus LIII. Examtm Coufckntim.

7

bus devictis veliquas utpote minus terribi-

XXII. Sicut mercatores quotidie ratio- S. Clim.

les, exitu faciliore profternunt ; ita & vitiis

nes lucri & damni exigentes , pre reliquis au- de vita

femper robuflioribus fuperatis, atque infir-

gent opes; ita & lucra virtutum ii potifi- "*

E Vi u

mioribus fuccedentibus, parabitur nobis abs-

mum augent, qui eorum vel incrementum ,

choi

ue ullo difcrimine perfecta viCtoria.

DÀnngs

vel decrementum quotidie examinant.

3.

S.Chry. — II. Sicut in pecunia non (inis, ut duo dies

XIII. Sicut artifices illi

pre reliquis opera

QJ ac. Alv.

^*^*. preetereant, quin cum famulorationem ineas,

perfecta efficiunt, & propterea , copiofius

LS-. p. 5-l *

ne confufionem inducat oblivio ; ita hoc

2'- c» 80 de

etiam laudantur & praemiantur, qui eadem o-

adeptæ

etiam fac ina&ionibus , fingulis diebus vefperi

pera diligenter ad regulam examinant; ita ii

V xt.

ab anima rationem exige, &cogitationem,

quoque homines perfectiores plerumque exi-

quze peccavit, condemna, eam velutin ligno

ftunt, qui per hoc examen accuratius difcu-

fufpende, & torque, & jube,neamplius ea ag-

tiunt, quam opera füa divinze voluntati ac

hs.

rediatur.

j eitu,

proprize rationis di&tamini fint conformia,

adept.vir,

III. Sicut fi, qui cubiculum purgare vo-

l. 3- p*. .

lunt, priusfordesper fcopas congeruvt in u-

$. IX.

9-

fett.2.c. num cumulum , & poftea ejiciunt; ita per

;

$

examen prius peccata colliguntur , ut poftea

MOTIVA,

per contritionem vel confeífionem ex animo

ejiciantur.

X

dbid,

FE

xenplum Dei : qui tefte Moyle , ipfe- Gen,xo.-

IV. Sicut medicus humores malignos,

met poft creatum mundum , vidit &

quos ejicere ex corpore cupit, prius per me-

examinavit cuncta,quae fecerat,& erant valde

A

bona.

"2

dicinami commovet , & tum primum pet po-

d*

tionem expellit; ita examen peccata movet,

IL Zxemplum Ethnicorum : qui , ut $. -

»

& quafi a fede (üa prius extrahit, quam per

d

videre eft, folo rationis du&u hoc medium

contritionem aut confefüonem foras ejiciat.

velut praecipuum ad virtutem inftrumentum

adhibuerunt.

v Uittro di

Necejfitas.

IH. Aeceffitas : Sicut enim nec di(þïpuli

a-Sene&ut.

fcholis debitam diligentiam , nec famuli re-

T

S. Chryf.

ho. de ma.

V.. Sicut fi in foecundxe. arboris fuperiora

quifitam fidelitatem , nec artifices neceffa-

circumcideris , eadem novos edente ramufcu-

r

lisavert,

riam curam adhibent , nifi diligenter ab iis

los, nihil videbis , velradicibus alte tendenti-

ratio tempore exigatur; ita nifi hoc examen

Dlat G

bus effeciífe : ita nifi radices vitiorum ícruta-

in omnibus actionibus crebro & accurate ad-

covbel.

tus perexamen fueris fuftuleris

evellendis vitiis laborabis.

que, fruftra- in

hibeatur, nullus in profectu virtutis ac per-

;,-1 -dæira.

fectionis fru&us fperandus erit ; unde merito

Lanciz,

VI. Sicut vulpes interdum fingit fe mor-

Seneca, definet, inquit, ira, & moderatior

T

opufc. s. tuam, ut aves advolantes capere queat ; ita

)r'

!l. 44'

exiftet ; quze fciet fibi quotidie ad Judicem

vitia noftra fe mortua fimulant, ut facilius

effe veniendum.

lj

t

áterum aq ipfa redeamus.

IV. Ultilitas: tum ad vitiorum exïii;patïo- S. Chfyï

». quales

]«

!

nem ; nam licetíatius effet, utait S. Chryfo-

duc. uxor

— Utilitas.

ftomus , omnino a peccato abfítinere, non

)s

parvum tarmenad falutem momentum eft, a-

gnitum peccatum damnare, & caltigare dili-

Tdem. n.

VII Sicut Artifices, dum ea, quze fecerünt,

genter conícientiam , utpote cum hoc juftifi-

13-

accurate examinant, latentes defectus depre-

cationis pars fit, & impofterum a peccato ar-

r Drex. lts

hendunt, totumque opus expoliunt ; fic per

ceat. Imo, ut Abbas Pimenius olim dixit, Rosweid.

Tristug.

examen occulti animze defectus cognofcun-

hoec.fola hominis juítitia eft, ut femper fe-P- 5'0. &

62

tur , ac corriguntur.

metipfum reprehendat, & tunc

h

juftificabitur, 672 &n.

S. Gertr,

. VHI. Sicut homines , dum unam macu-

cum fua peccata condemnat : tum ad viriu-

infia.1.3- lam evidentiorem confiderant, manus totas

?eracquirendas,pro quibus cudendis examen

€. 18.

ï;

abluunt, itaque etiam ab aliis fordibus mun-

officina vocatur, ab aliis vero Cornucopize

dantur , quas alioqui non abluiífent; fic ani-

commodum , charifmatumque fpiritualium ,

ma , dum per examen graviora delicta depre-

, li

hendit, de iis & omnibus aliis dolendo, ab

quze in animam infert: tum ad notiriam fui,

quze omnium fÍcientiarum altiífim

'

:

aeft, & uti-

omnibus fimul mundatur.

liffima , comparandam.

Ü

Bufeusin

IX. Sicut in domibus, ubi frequens fcopa-

V. ZEquitas : quis enim reus, oblata o-

Virid.tit, rum ufus eft, nullae apparentaraneze, ita , ubi

ptione, pro ut judice velamicum fui amantis-

eod.C.4. frequenter éxamen confcientiw adhibetur,

fimum , vel alium valde feverum & rigoro-

^ diabolus laqueos fuos extendere veretur.

Tbidem.

lum eligat, nen ab illo potius, quam hoc ju-

X. Sicut pavimentum , quo fzepius everri-

dicari praeeligeret ? cum ergo Deus idipfum

tur, eo purius redditur; ita quo fzepius con»

nobis indicet, an non przeftat, ut in hac vita

Ícientia per examen purgatur, tanto purior,

nos ipfos prius dijudicemus , quam ab ipfo in

Cufan.

teneriorque efficitur.

altera tam rigorofe judicemur & corripia-

" COH' 5' f

Ibidemo À

XI. Sicutin Academiis ,in quibus funt fre-

mur ?

u

quentiora & feveriora examina , plus etiam in

.NL. gucunditar: nam ut fapienter S. Doto- S. Doroth

ftudio literarum proficitur, ita ubi frequens

theus advertit, illud potiffimum ut turbe- ferm. 7,

mur;in cauía eft, quod fedulo nosmetipfos

.examinis eft ufus, major quoque in ftudio

jvi.rtutis profe&tus xeportatur.

v

non accufamus , nec ea qua debemus dili-

"

Eeeee ;

gentia»

-

Bibliosiece lManualis Concionatoric

-

174

—

d ii

zerimus nos ipfos privatim arguere.

ceffitate fequentibus verbis infiauavit: uni-

gentia, qu

.

cuique liber eft fua confcientia , & ad hunt

Hiasc omnti

s noftra moleftia & aíilictio pro-

manat. Hinc eft, qued quietem nunquam ,

librum difcutiendum & emendandum omnes

alii libri inventi funt.

Anima vero cum de

nüllibi alibi pacem. nancifcimur. Neque id

TE n

q

uidem mirum , quandoquidem ore Sanéto-

*

corpore egreditur, nullum alium librum, prze-

v

u

yam oimmni

um celebratum ac conteftatum

ter librum confcientize, fecum poterit porta-

fü

habemus, nullam przeter hanc ad Deum pa-

re, atque in illo cognofcet,quo debeat ire,vel

In

tere viam , nec unquam aliquem vidimus,aut

uid debeat recipere.

II. Alterum eít, ut bene perc

ipiatfinem & Rodriq. p*

fü

audivimus,qui alia, quam hac adDeum accel-

tro 79

fic

Sen.l.3. ferit via , aut ad quietem pervenire valuerit.

fru&um praecipuum, qui per hoc exercitium T

t

deirac.36 &andem jucunditatem paulo aliter explicat

querendus eft , & non eftalius, quam puritas

conícientize, vitzeque emendatio, & in tribus

ati

Seneca, dumait : Qualis ille fomnus poftre-

cognitionem fui fequitur ? quam tranquillus,

przecipue confiftit, nempe ut, fi hattenus fue-

qll

altus acliber,cum aut laudatus eft animus,

rint multiin nobis defectus, pofthac fint pau-

bu

ci: deinde ut, fi fuerint majores, deinceps fint

aut admonitus , & fpeculator fui cenforque fe-

Ier L

cretus cognofcit de mioribus fuis.

minores, & tandem ut non fint femper ii-

o

lo

dem ; eandem enim culpam iterum , iterum-

l0

Ü

5. X.

que ac fzepius repetere, magnze focordize &

negligentize eft argumentum.

]ll. Tertium eft, ut folitum fciat modum,

fie

M E DIA.

utrumque hoc examen fruétuofe peragendis

t

qui quidem in eo potiffimum confiftit, ut r.

n

: Ad examen hoc. diligenter faciehdam.

Ü

regulas & induftriasa S. Ignatio & aliis eumin

I.

m

finem praefcriptas accurate obfervet. 2. Ut in

jlimatfo pt;ritati.r [i;u gulchritudinis ïn—

a&uali disquifitione plus dolori, & emenda-

$, Dotets

^ terng :ficut enim virgines hujus mun-

Ià

di pro confervanda & augenda fua pulchritu-

tionis propofito , quam difcuffioni & inquifi-

D

tioni defet&tuum infiftat, cum totus fru&tus exa-

ad

dine corporali afliduo fpeculis utuntur ; ita

minis utriusque in morum emendatione

non minus diligenter in hoc examen adhibe-

N

confiftat , ad quem fine dubio dolor ferius &

Ü

' bit, quisquis vehemens pulchritudigis fuae in-

efficax propolitum , plus, quam omnes alize

r

ternage amator extiterit.

S. Bern.

U. Zaor Di: nam, ut S. Bernardus dixit ;

*

induftrize conducunt.Addit B. Maria Magda- Vit. p. 4

t

de vit. fol. homini Deum amanti

vel amare volenti fuus

lena de Pazz. . Deum plus fibicomplacerein €-?9-

Cü

auima viatrice , quze fe confirmat per dolo-

col.

femper confuleadus eft animus. Examinan-

Prv, )

l.a

da conícientia, quid fit, quodin totum vult,

rem , quam quaze fe conformat per amorem

p

( quamvis dolor, quem fentit anima ex offen-

& propter quod vult, quidquid aliud vult Spi-

fis Dei, non poffit nafci nifi ex amore quem

(

ritus vel odit, quidquid contra illud caro

i

habet erga Deum, qui eft abfolute perfectior

Vi

concupiícit.

fic enim non

dolore ) quia per vjam doloris plus exercetur

uL 2Defiderium gerfe&ionis :

Ti

imodice incitabitur ad hoc exercitium áccura-

anima in amore proximi , dum alienos defe-

T&

tpote quod a Patribus fpiri-

&us deplorat; & prazeterea hic dolor eft fpe-

fiü

te ufurpandum ,u

cies martyrii, quoanim2e fiunt fimiles in cru-

tualibus merito i

nter difficilima media nu-

Int

meratur perfe&ionem brevi tempore confe-

ce pendenti, & dolore fuo poffunt compati

T0

ejus magnis poeenis, & flere amoris lacrymis

uendi.

Ut

IV. Timor judicii divini : hic enim efficiet,

ejus patlionem. . Et cum dolor fit affli&ivus,

Lu

ut hic omnia opera noftra ipfi fevere prius

purgatanimam apeccatis. Amor eft delecta-

bilior,fed cum fimus in hoc mundo , ut pur-

WT

difcutiamus & judicemus , ne in altera vitain

manus feveri Judicis Dei incidamus , cum

gemur, eft magistempus dolendi & patiendi

lté

pro amore Dei noftri, ideoque Deus fibi ma-

notum fit, quod S. Paulus dixit, fi nosmetip-

giscomplacetdedolore, quam amore. 2. Ut

tui

fos ]

udicaremus ,non utique judicaremur.

fu

2, Cor. I I'

V

. Odium [athang : fic enim non modice

in hoc exercitio magna cum conftantia pro- Lib. 5.Inf.

Y Àlle

grediatur, nec animum abjiciat, etiamli , fre- * 38-

incitabimur ad fraudes illius per examen in-

dagandas , ut contra easdem nos convenien-

quentius in eosdem defe&us la^atur, fed po-

tius in memoriam revocet id, quod S. Ger-

ter armare, & feliciter evitare valeamus.

trudi petenti,ut certum aliquem defectum a

U

$. XI.

fe Deus tolleret, idem Dominus refpondit,

li

dum dixit: quare velles, utego privarer ho-

noreil:o, & tu infinito fraudareris praemio,

e

ASCETICA-.

fj

quod lucraris , quotiescunque illum defecum

fin

vel fimilem recognofcens de caetero cavene

[. Tr

ia funt , quze proecipue de examine

$ pif.ls ]

:

confcientize obfervanda funt Afceto.

dum proponis ? nam quandocunque aliquis

[ 30.

ln

ftudet, pro amore meo defettus fuos vincere,

'"Primum eft, ut magnam eeftimationem con-

tantum mihi exhibet amoris ac fidelitatis,

[

cipiat de illo ; quod . obtinebit , fi perpende-

Ua

rit, hoc medio multos fanétos Viros, & prae-

quantum miles aliquis Domino fuo exhibe-

ad

ret, fi ftrenue in bello contra inimicos fe op-

u

cipue S. Ignatium, praereliquis ufos fuiffe

u

magnam fanttitate

m comparandam ; &

ponens, omnes manu forti viriliter expugna-

ret, ac profterneret.

pu

S. Bern.l.

praeterea bene confiderarit, quod S. Bernar-

e

»

&

de confil.

.dus de conícientiee noftrae dirigendæ ie-

^. IU

D

/

'&.&;wf

I»—ïtulqsw Ll |Examm con]?;ientiæ.

UI5

que ipfum curfa fequerentur , fubito fe con-

vertens, & contra fingulos pugnans facile vi-

CONCEPTUS: PRUEDICABILES. :

. oriamobtinuit, 2. Ut contra Regem pugne-

I.Reg.17.v I. E

x occafione theratis : .Elegif: fibi quinque

tur, id eft, illud vitium, quod eft caput.cae- Caffian,

V. IO.

limpidiffizios lapides de torrente, €9 müjit

-erorum ; ficenim deviéto Regeetiam reliqua cell- 5-

|

eor in peram: poteftpeccatum Goliatho, exa- faciliusvincentur; nam, ut Abbas Serapion

c, 14.

men autem quinque puncis conftans quinque

ait, impoffibile eft, eum, qui pro fui cordis

(ROdrïq. v

lapidibus de torrente ( id eft, fonte lacryma-

immutatione folicitus, erga impugnationem

[1 I.tf.7.

rum ) colle&us comparari, & oftendi, quod,

vitii cujuslibet intentionem fuam mentis ar-

licet peccatum, perinde ut Goliath, afpe&u

maverit, adverfus caetera quoque vitia gene-

terribile & quodammodo infuperabile appare-

.Xalemquendamh

at, poffit tamen non difficulter per hos quin-

lem non habere,

orrorem, & cuüodlamllmla

quelapidesfuüperari, uti d

z

e fa&g jam a plun—

t

t

bus fuperatum eft.

Yer. r.

Il. Ex occafionethemati

A Ecce von]ikitüjiï te

iO

hodie fuper gentes €9 regna (1d eft teipfum & paf-

MISCELLANEA

fionestuas ) utevellar, €9 defiruás , €9 difperdas,

€9 diffiper , €9 edificer, €9 plantes :. potelt finis

Qual iltar.

,

examinis copiofiusexplicari; & 1. quidem o-

q 'on male Seieca: Videamus, ait, quid Sen.l. to,

,

ftendi, quoddebeatdeftruere aliqua peccata,

fit, quod nos maximeconcitet. Alium deira c.3.

utnon tam multa fint :: dein difperdere illa,

verborum, aliumrerum contum lize movent, -

quae remanent, utnontamgravia fint; &tan-

Hic vult nobilitati fuze , hic famze parci &c.

dem diffipareilla, utnon eadem femper recur-

Non ormnes ab eadem parte feriuntur. Scire

&

$. Dorot, 2nt-.— 2. Quod debeatevellere, idet, radi-

D

itaque oportet,. quid in te imbecill

Pl

um fit ;ut

12.

ces eti

amexícindere, utifapientermonuit S.

Ad maxime protegas.

:ï.ri

- Dototheus his verbis: Certamen primum fit

adverfus malos mores & vitia, caufas-

. II Etalibi: Initium falutis eft no.titiaï-päc-ldem ep.

cati. Egregie mihi hoc dixiffe videtur Epicu- 28. ad

queeorum, quze radices funt. Quas fane ra-

rus, nam qui peccare fe nefcit, corrigi non "*

ä

dices nifi quisque exfciderit, tandem excre-

- fcunt.

3. Quodzedificare & planare virtutes

vult. Deprehendas te oportet, antequam e-

|- Vi p

mendes. Ideo quantum potes, teipfum coar-

^.

vitiorumloco debeat; id quod examinis parti-

gue, inquireinte, accufatoris primum parti-

L

cularis adminiculo praecipue obtinetur.

busfungere, deinde

III.. Ex occafione thematis: . Confideravit [e-

judicis , noviffi

me depre-

Prov. 51t.

-catoris, aliquandote oífende.

v. 26.

mitas domus: potef narrari hiftoria de divite,

^ qui, quia nullam curam domus habuit , ad

- HL.Etiterum: Quid autem te'cuïfn lo

qua-» Idem ep.

fummam prope egeftatemreda&us eft. Un

ris? quod homines de aliis libentiffime

faci- 68.

f

unt, dete apud te maleexiftima. Afuefce & di-

jl

vicinus ejus hoc advertens, promilit illi,

medium oblaturum, quobreviantiquas opes

cere verum, & audire , prfertim a te ipfo.

recuperare poffit , fi diligenter eo uti velit. -An-

Id autem maxime tra&ta, quod effeinfirmiffi-

Amus fenties.

"

nuenti itaque pyxidem obtulit, eo pacto, ut

il

inomnes quotidie domus partes citcumferret ,

.. 1V. Apud /Egyptios Thebis Memnon

is &9-' Drex, in

nontamen priusaperiret, quam ipfe faculta-

;tua videbatur e nigro lapide ad ortum folis

T cifm, E.

S

$

tem dediffet. Cum ergo fecutus fuilfet confi-

convería, quze imberbem adolefcentem refe- 1. c. 9.

lium , & quiain omnilocopellime rem familia-

rebat, ambabus manibus fic fedi innitentem, !*

rem adminiftrari advertens, in meliorem o-

utfurgere vellevideretur; fed &osfic confor-

l

mniaordinemreduxiífet, brevi etiam divitias

di

matum habentem, ut jamjam locuturus cre-

iterum augeri fenfit. Quare putans eam vir-

deretur; huic flatuze fimiles funt, qui confci-

tutem a pyxide provenire , aperuit, & hos ver

entiam examinant, fed abs

J

4

fructu.

que ferio dolgre &

fus in Ícheda defcriptosinvenit:

D

3

— MAlfl, dafs dir dein Sach wohl geling

9

AT.

— V. Ruth Mosbitis collegitin agro usque ad Ratli;e.

Sich all Tag flifig zu deim Ding.

vefperam, & quze collegerat, virga caedens Y: 17

Hiec hiftoria applicetur illis, qui examinis

& excutiens, invenit hordei tres modios. Idem

d

quotidiani ufum negligunt, füadeaturque, ut

à nobis per examenfaciendum; quid enimeft

L

fiinili modo pyxidem hanc in omnes diei actio-

frumentum virga czedere, inquit S. Gregor.

nes circumferant, nec dubitent, quin majo-

nifi re&itudine judicii a vitiorum paleis virtue-

0;

rem etiam in perfe&ione chriftiana progeifum

N

tum grana feparare?

9

.. fint fortituri.

-

..i

bu P&f. 18-

IV Exoccafíionethemati

s: INe pügneti:ïïtibn-

ul

v. 30. 7

Nece—/]ita:;

l

ira minimum , au£ contra snaximum , vifi contra

(7

folum Regem Ifrael: poteft oftendi modus, vi-

CaMTA Höc.nos peffimos facit, inquiit Seneca , Sen. ep.

tia fua per examen particulare oppugnandi;

quod nemo vitam fuam refpicit. Quid fa&uri 89.

$,

fimus, cogitamus, & idraro: quid fecerimus,

Q

ut fcilicet . contra unum duntaxat, pugnetur ,

exemplo Horatii, qui contra tres Curiatios

non cogitamus.

Atqui confilium futuri ex X

p-

pugnansfugam fimulayit, &dumbhacratione

'preeterito venit.

D

a

V1l. Ephratzeia Gala aditis interrogati, qui Iu&. 12,

eífecit , ut obinaequales vires inæqqaljter quo*

efrem ? V. 60

i

116

Bibfiothece IBManualhis : Concionatorta

Rom n

eH'ent, & vocem Schibolet , hoc eít ,

' fpica

II. Alphonfus Rodriquez. p. z. tr. 7.

7115&

(h

20

pe

eranis plena proferre juffi, quia Sibboleth,

II Jéremias Drexelius in Trismegifto l. 1.

ideft, culmus grano vacuus, pro Schibbo-

leth dixerunt, pro hoftibus agniti & jugula-

IV. Jacobus Alvarez de adept. virt. l. 3 p.f.

n

ti funt.

Idem multis in judicio extremo e- -

fe&. 2. c. g. &feq.

V. Mathias. Faber conc. 6. in Dom.4 poft

veniet.

Pent

$. XIV

gt s Antomus Dauroltius in Catech hiftor.

AUTHORES.

cs tit. 19.

. VII. Ph1hppus D' Outremam in Paeda-T

L ]oannes Bufszeus in V1r1dar1oVerb Con

5 Hlef mï

fcientize examen.

Chnfhano P. 2« €.13-

epl& à

pelol. dj

f

(WWW&E )

6 Greg

jo5. p« gr

TITUL US .LIF.

EZCC , n

Ü

E*(EMPLUM

qU

fiem ho

lh

te

$

]

VI Exemplum efto fidelium in verbo & r. Tim, 4.

QUOAD ESSENTIAM

converfatione, in charitate, in fide, in ca- Y: 12

p

ftitate, ut profe&us tuus mamfeüus flt 0-

p4

efinitio.

mlbus

[

It fa&um aliquod ad imitationem aliis

ATE QUIS fapiens & dlfmphnatus inter Jac. 2..

]il

vos? oftendat ex bona converíatione ope- V: !3

jo of

h6

propofitum; fienim in occulto & abs-

ratlonem fuam in maníuetudine fapientize.

q

que arbitrio aliquid fiat, aut admira-

tione potius, quam imitatione fit dignum,

Nece[fita s.

exemplum dici non poteft.

Í

- VIII. Converfationem veftram inter gen—ï Pet. 2,

V« I2*

$ Den,

Divifio.

tes habentes bonam , ut in eo, quod de-

iil jn

tre&ant de vobis, tanquam de "malefa&to-

j

lL Dividitur in bonum & malum ; 1llud ad

bonas a&iones imitandasallicit; hocad pec-

ribus, ex bonis operibus vos confideran-

dem in

cata perpetranda incitat, & plerumque Ífcan-

tes glorificent Deum.

Q u

dalum a Doctoribus vocatur

IX. Neminui dantes ullam offenfionem , 2. Cor-ö-

d

ut non vituperetur minifterium noftrum.

MED

-

I

AGus

Utzlzta:

S hn

fu. f

IIT. Primus eft, fofo faZo ad imitationem al-

X. Quod, cum vidi(fem , poful in corde Prov.24.

el

$

meo, & exemplo didiei d1fmphnam

V.32*

licere; quomodo feniores coram junioribus

XI.

q

eccantes , exemplum malum dare dicuntur.

Scio enim promptum animum ve-a. Cor. g.

Jud. 9. n.

IV. Secundus , etiam sninis vel pramiis ad

iï:rum pro quo de vobis glorior apud Ma- V 2

!

48»

imitationem | allicere :

quomodo Tyranni olim

cedonem.

Quoniam & Achaia parata eft

SHier

Chriftianos ad fidem deferendam impulerunt

ab anno praeterito , & veftra semulatio pro-

eaile

vocavit plurimos.

m

ö

$

II.

XIL Mementote præpofïtorum veftrorum, Hebr. 1.

EX S. SCRIPTURA

qm vobis locuti funt verbum Dei, quorum V. T*

N

intuentes ex1tum converiatmms ; 1m1tam1m

$ Grer

Qualita .

fldem

tommin f

lt

Luc.12, L. Sl

nt lumbi veftri accintti , & lucernæ at-

. XMI. Exemplum accipite, fratres, labo- Jac. 5

35

dentes in manibus veftris.

ris & patientiae Prophetas, quilocuti fünt V- 19*

Tbid. c.xI.

II. Nemo accendit lucernam ,. & ponit

in nomine Domini.

Ecce beatificamus eos,

V. 33.

t

eam in abícondito ,. neque füb modio, fed

qui fuftinuerunt

Sufferentiam jJob audiftis

$. Chnt

fuper candelabrum, ut

qui ingrediuntur ,

& finem Dcrmini vidiftis, quoniam mifericors

lumen videant

Dominus & miferator

hO 23 al tl

Rom. 15

II. Unusquisque veftrum proximo fuo pla-

v.2

ceat in bonum ad aedificationem

Éxemplum ualum.

|

Matth. 5

IV. Sic luceat lux vefira coram homi-

XIV. Vzee homini, per quem fcandalum Matth.18.

Í

V. 196

nibus, ut videant opera veftra bona, &

venit. Qu1 fcandalizaverit unum de pufillis V* * &T

S.Igu ii

qui in caelis

ut fu-

8 ii

glorificent Patrem veltrum ,

€

itis, qui in me credunt , expedit ei,

iph

fpendatur mola afinaria in collo ejus , & de-

Tit.a.v.7

V. In omnibus przbe teipfum exemplum

mergatur in profundum maris.

bonorum, operum, in doGrina , in integri-

XV. Peccantes in fratres, &parcunentes ;.Cor. 8.

confcientiam ipforum infirmam, in Chriftum v. v2

tate, in gravitate, verbum fanum, itrepre-

— Í—

henfibile.

peccatis.

N

i Greg l

bl mor.

XVI

i

Titulus LIV.

Exenplu.

TY

| Rom.t4.

XVI. Nollcibo tuo perdere illum, pro quo

dominationem potentie, fed authoritateni

l

|vV:13-& Chrittus mortuus eít. Noli deftruere opus

20.

Dei.

:

fuadet vit: , cum imperio quippe docetur,

quod priusagitur,quamdicatur; nam doctri-

XVII. Ne ponatis offendiculum fratri, vel

nze fübtrahit fiduciam , quando conícientia

;lbid.v.lg.

candalum.

preepedit linguam.

]

f

S. Petrus

XIIl. Doctor di&o fa&oque, Magifter verus,

j*

Chryfol.

55 IIIO

quod verbo adítruit, demonftratexemplo ; m

aà-

fer. 167.

L.

gifterium, ftat de fcientia, fed magiíterii au-

EX SS, PATRIBUS ET

DOCTORIBUS.

thoritas conítat ex vita, docenda faciens , obe-

dientem perficit auditorem ; docere factis fola

exc

Qualitas.

eft norma do&trinze , do&rinain dictis fcientia

S.FHier. in L.

omus Epifcopi & converfatio quafi in

eft, infactis virtüs, fcientia ergoilla veraeft,

epift. ad

fpécula pofita , Magiftra eft publicae

quze fuerit mixta virtuti, illa divina eft, non

| Beliod. qifciplinz, — Quidquid fecerit, id fibi omnes

humana, Evangelifta probante, cum dicit :

faciendum putant.

Quia cepit ;Jefur facere, €9 docere.

S. Greg.

IIl. Qui in occulto bene vivit , . fed alieno

XIV. Foseflis lux mundi: fic luceat lux veftraEafeb.

coram honinibus , ut videant opera vefirabona €9 . Gallic.

ho.5- füp. profe&u minime proficit, carboeft; qui vero

L]

om.in c,

inimitatione fan&itatis pofitus, Jumen re&titu-

Lux eítis; & fermoneigitur & operelucere de-

$. Matth

dinis ex fe multis demonftrat,

lampas eft,

betis; magis autem operando. quam loquén-

uja & fibi ardet, & aliis lucet.

do proficitis, quia major eit fplendor operis,

& Tin4,

Idem ho.

MI. Sicfit opusin publico, quatenus in-

quam fermonis; unde non ait: ut audientes

1« ^ 12

&1.

tentio maneat in occulto, ut & debonoopere

bonum veftrum fermonem,glorificent Patrem;s

0

proximis praebeamus exemplum , & tamen

fedquidait? Utvidznter opera vefira bona , glo-

y

perintentionem , qua foli Deo placere quzri-

rificent Patrem ve[irum.

inus, femper optemus fecretum.:

XV.Sermo actione deftitutus, nonultra au- S.Tfid. Pe»

&t Ju.5,

Idem l.

IV. Nullum egoconfilium melius arbitror,

remgraffatur; quiautemab actione animatus

!uc 03-

re. Y Ig-

ep- 202.

£

- 19. imnor.

quam fi exemplo tuo fratrem docere ftudeas,

eít, ut qui acris & efficax fit, aite penetrat, ani-

s

quze oporteat fieri,provocans eum ad melioar,

mumque attingit.

& coníulens ei neque verbo, neque lingua,

XVI. Vitanoftra jubeat, linqua perfuadeat, S. Atban.

m- ï' Petl 2!

fed opere & veritate.

quia plus authoritatis geftat exem

z

plum, & i"' ex :rt.ad

[2

S. B/ern.

V. Noveris hujus Trinitatis Sacramentum

gerit appetentiam fui.

"

in Epi&.

in nulla fruftratum a te, fi pafcas verbo, pa-

XVIli. Cumfueris fratruminftitutor , & re-S. Doto-

1

theusDos

L-

fcas exemplo, pafcas orationum fuffragio.

&or, eos potiffimur cura cordis feveritate , &

: : [dem in

VI. Pulcherrimus ordo eft & faluberrimus;

vifceribus mifericordize inftruere, eos verbo &

&ri?. 17.

ep. 72.

ut onus, quod portandum imponis, tu portes,

exemplo, quae agenda funt, edocens, atque ex-

1,2-60!160

v' 3'

&ex te difcas , qualiter oporteat aliis mode-

,

.emplomagis & opere, cum magis operentur

yari.

exempla, & fortius movcant.

VII. Propter

eaSanctorum Lvitas & conver-

XVHL Optimeper hanc domefticamavemS. Greg. l

S.Chryf.

^firlüp. fationem in divinis fcripturis preefcriptam

en.

Cgallum ) Praedicatores figuificantur fimul &5* mor. c.

Á

je 'P;;s;aq

Scriritus fan&i gratia reliquit, ut diícentes,

docentur, quomodo docere & reCte debeant,

quod licet ejusdem fuerint naturze , virtutibus

& efficaciter queant, nimirum fi prius alas ex-

e* 'l. Cotugl :

cutiant, quam cantent, & ante fe in fanttis

ä- V- 2'

tamenítuduerint, nefimus nosignavi, & de-

&

fidesiniisdem exercitiis.

operibus exerceant, quam fanctitatem verbis

E6 Hier.

VIII. Delicatus magifter eft, qui pleno ven-

commendent.,

À

'aft

[

ep. ad Ne-

Accufare avaritiam

tre de jejuniis difputat.

Neceffitas.

] pot.

&latro poteft. Sacerdotisos, mens manus-

j, Ht 1

que concordat.

XIX. Debet prius dominari fibi , qui caufae S. Laur,

conftitutus eft judex alienze. Ridiculum eft ,J

uft. de

;

n"t

fl

S.'Greg.

IX. Debemus penfate, quod a Domino

hrifti

ho.17.in fan&is Apoftolisdicitur, & per Apoftolos no-

afpicereforis in Cathedrarefidentem, & intus

agonö C.

uc.

bis: Vos eftis fal terrze ; fi igitur fal fumus ,

in paffionum fcetoribus fepultum.

e

(* Jac- sl

XX. Nefício, qua fronte, vel qua con

fcientia äAug.

condire mentes fidelium debemus, ut, quis-

nt V: IO'

quis facerdoti jungitur, quafi e falis tactu ae-

cum omnibus Sanétis partem in zeterna beati- fer- 61.de

ternze vitze fapore condiatur.

tudinehabere defideramus, quorum exempla ^*!P-

)?,

'$

3

fequi in rebus minimis non acquiefcimus.

S. Chryf.

.X. Externze dignitates merito ex fignis ex-

J

ho. 23.'ad trinfecus circumpofitis manifeftze funt, no-

XX|. Habere non poffunt firmitatem , quae La&ant,

de vera

poP.

ftras autem ab anima notaseffedecet. Fide-

doceas, nifi ea prior feceris; quia hominum na-

apient,

lem enim non ex folo munere videri oportet,

"

tura proclivis in vitia, videri vult non modo,

*

fed ex vitze novitate.

cum venia , fed etiam cum ratione peccare.

h

S,Ign.in

XI. Qui profitentur fe Chrifti effe, nonmo-

XXII. Homines maluntexempla quam ver- Idem.

n6

&

ba; quia loqui facile eft, preeftare difficile.

Ji$

ep. 14. ad

doexiis, quze dicunt, fed & ex iis, quze fa-

S. Chryf.

JPQ

ciunt, cognofcantur; ex fru&u enim arbor

. XXIII. Si manum non contineas , neque

hom.4. ad

dignofcitur. Preeftátenim effe & tacere, quam

impudicam coerceas linguam ,^ qua ratione

admirabituris, qui gentilis eft, noftrze fidei

*

Tit. ,

loqui, & noneffe, nonin fermone regnum

Dei, fed in virtute.

dogma; nequeenim ex verbis dogmata, ve-

Em VI

[20

- S.Greg.1.

Xll. Hocautem , quod di

fcipulo Paulus

rumexipfisrebus; atque vita, gentiles, in-

. dicare confueverunt.

21.mor, ajt: Pracipue hec, €$ docecum omni imptrio, non

F ff ff

XXIV.

j

.e' 70

R. P. Lohn. Bibl. Man, 7 om. L.

À

Bibhothece Mannualis - Concionatorice

718

S, Profp.

XXIV. Nulla alia facerdot s doCctrina debet

amet. In plerisque jufti afpe&tus, admonitio

0, T. de

eífe, quam v ta; fatisque auditores poffunt pro-

correctionis eft, perfeCtioribus letitia eft.

S- Grego d

4

vità con-

ficere, fi a doctoribus, quod vident piritualiter

XXXIII. Volantialanimalia fe viciffim feri- 24 moraf:

k

templat.

c. 25.

fieri, hocfibi etiam fimpl:citer audiant preedi-

unt alis fuis, quia Santtorum mentes in eo,

cari.

D

quod füperna appetunt confideratis invicem

$A

S.Chryf.:

XXV. Nilfrigidus doGore, qui verbisdun-

alternis virtutibus excitantur; ala enim fua

p m

hom.13. taxatphilofophatur: nequeenim hoc doGtoris,

me percuffit, qui exemplo fan&titatis ad melius

j

inAc3. fedhiftrionis, & hypocritze eft, adeoque Apo-

accendit; & alamea vicinum animal ferio, fi

ftoli prius vitee exemplisco ebant,dein de ver-

aliquandoalteri opus bonum, quod

X

oftendo.

-imitetur,

T

bis, quin potius neque verbis quidem erat o-

à

us, cum clamarent opera.

. XXXIV. Sunt nonnulli, quos ad amorem Idem l. 2;

i

S. Bern.

XXVI. Illius Do&oris libenter audio vocem,

fer. 59. inqui non fibi plaufum, fed mihi plan&tum mo-

dicamenta fuccendunt.

coeleftis Patrize , plus exempla, quam prae- ^**

ant,

veat. Vereturturem exhibes, fi gemere doce-

- XXXV. Fit plerumque in audientis animo Tpid. in

i

as; & fi perfuaderevis, gemendo id magis,

duplex Adjutorium in exemplis Patrum , quia procem.

eï

quam declamando ftudeas, oportebit. Exem-

amore venturze vitze ex preecedentium compa-

|/

plum fane tum inaliis multis, tum vel maxime

ratione accenditur, &, fi fe aliquid effe exifti-

hocin negotio verbo efficacius eft. Dabis voci

mat, dum meliora dealiis cognoverit, humi-

$ Thor

tu?e vocem virtutis, fi quod füades, priusillud

liatur.

Villat

eonc, 2

tibi cognofceris perfuafiffe. Validior operis ,

XXXVI." Dabis voci tui vocem virtutis, fi S. Laur, "

uftin. l.

pon 2

quam oris vox. Fac,utloqueris, & non folum

quod fuades, tibi prius perfuafiffe cognofcaris ;

Qui. j

me facilius emendas, fedte quoque non levi li-

inter.

de confl,

validior operis, quam oris vox gü. Fac, ut lo-

ueris.

^

Matth.zgi

berasprobro. Non jam pertineb;tad te, fi quis

4e

dicat: Zligant onera gravia €9 importabilia, €$

XXXVII. Illa voxlibentius Auditorum cor- S. Greg.

ä

imponunt ea inhumero hominum , digito autem [uo

da penetrat, quam dicentis vitá cominendat, P-2: Paft.

e 20

$, Grer,

nolunt eatmovere ; fed nequeillud verearis, opor-

quia quod loquendo imperat, oftendendo ad-

1

]. 2 mot

Rom.2. tet: 7u qui alios doces , te ipfum nou doces?

juvat, ut fiat.

á

6l

cïlff'md. l

XXVII. Claras fuas maculas reddunt , fi illi

XXXVIII. Non difficile zeftima

ad quos multi refpiciunt, aliqua reprehenfione

jam fa&tum confpicitur.

2

i

5. epï&.

fordefcunt; alioqui expeditnon videri, quam

XXXIX. Tonitru erat ejusorati

0, quia vita S. Nazian,

cunctorumiirrifione fignari. Omnes ergo, qui

erat fulgur; unius namque fplendor alterius de5-Bafil,

gratiarum celfa petimus, vitiorum humilia de-

incendium eft.

,

(

$Bern.in

leramus: fitin nobis frons libera, utaliorum

XL. Apudnosetia

m fepulchrum S. Eufta- ,s,bhryf,. '.

fer. de S,

poffimus emendare peccata ; . zequat crimen

chii Antiocheni Epifcopi eft, & nonin Thracia tr.4. in ,

omne, quod iaquinat &ideo diffimilis a

b accu-

tantum, ubi mortuus eft, & fepultus. Monu- ^uttacn.

Dened, tj

fato debeteífe, qui judicat.

.

menta enim Sanctorum non loculi folum funt

(

S. Aug.

XXVIIL Nemo Í^ circumveniat , fratres

&thece, &columnzeacliterz ; fedres prae-

$. Ambr,

f. 263.

chariflimi, nullushomo fibi (olummodo vivat,

claregeftze, ac fideizelus, & fana apud Deum

fer, 23 de

& ficut frequenter fuggeffi, quantoscunquea-

confcientia; fiquidem omni columna fplendi-

»

liquis exemrio fanQte vitee zedificaverit, cum

dior hzec Ecclefia Martyri eftere&ta , quae lite-

tantis & protantis mercedem retributionis be-

ras habet non mutas, fed quze rebus ipfis bucci-

atze vitze accipiet, & quantiscunque exem-

naclarius memoriam ejus przedicant, ac cele-

plum malae converíationis, etiamfi illi eum

britatem, eorumque, qui adfunt, uniusquisque

non Íequantur, proebuit, pro tantis fe malis

San&i illius eft fepulchrum, fepulchrum ani-

ïg

rationem noverit redditurum.

»

