vi, & pervineam viriftulti , & eccetotum re- "* 39*

&us nafcatur in fempiternum. Et arefa&a eft

;leverunt urticae, & operuerant fuperficiem e-

continuo ficulnea.

g!!

us fpinze, & maceria lapidum deftructa erat.

Luc. 21.

XV. Arborem fici habebat qmdam pla,n-

XXIX. Usquequo piger dormies? Usquequo lbxd.v.sz.

v. G.

tatam in vinea fua: & venit quzerens fru-

defomno confüurges? Parum, inquam, dor-

&um inilla, & noh invenit:

Dixit autem

inies, modicum dormitabis, pauxillum manus

ad cultorem vineze: Écce anni tres funt, ex

conferres,ut quiefcas? & veniettibi quafi cur-

ïï

quo venio quaerens fru&um in ficulnea hac,

foregeftas & mendicitas, quafi virarmatus.

L

Titulus IK " Acedia.

Prov, 10, -- XXX. Qui congregat in meffe , filius fa-

VIII. Suntnonnulli, qui bona quidem ope- S.Bern tr,

v' s.

piens eft: qui autem ftertit in ze(tate , filius

ra faciunt, vel coactione, vel neceílitate, vel

de Paff,

Dom.c.:9

confufionis.

confuetudine, fed ad hzec agenda nulla alacri-

Apoc. $.

XXXI. Utinam frigidus effes, aut calidus,

tate moventur.

Quod vitium proprie acedia

dicitur, & hoc quidem vitio religiofi homines

V.15. fedquiatepidus es, & nec frigidus nec calidus,

incipiam te evomere ex ore meo.

maxime atlliguntur, nam fzeculares adómodum

1 g

Matth. 3.

XXXIL ]Jam fecuris ad radicem pofita eft.

pauci, etíi hoc fit vitium, non animadvertunt ;

l

V- 10-

Omnis ergo arbor, qux non facit fructum bo-

mundo enim alligati fpiritualis vitii vix pof-

num, exfcindetur, & in ignem mittetur.

funt apprehendere nomen.

IX. Acedia eít remiffio animze , refolutio S. Clim,

$. LI.

odium 8?- *4ar-

mentis, pulillanimitas exercitationis,

chan. tr.7,

EX $SS. PATRIBUS.

profe(fionis, detra&rix Dei quafi invifcerofi &

le&. r.

exiftentis fine benignitate: Attonita in pfal- HorcPaft,

Qualitas.

modia, infirma in oratione, in minifterio fer-

S.Bern,

homoimprudens, millia millium mini-

rea, in opere manuum pigra , in obedientia

ferm.

ïni-O

flrant ei, & decies centena millia a(fi-

improba.

ftunt ei, & tu federe praefumis ?

X. Rete pigri vocabuio denotatur, qui vultS. Hier. in

Beda (üb

regnare cumi Domino, & non pati pro eo ;€13.Prov.

il. Vult, & non vult piger. Pigri vocabulo-

Prov. .. denotatur,qui vultregnare cumDeo, & nonla-

dele&ant praemia, cum pollicentur; deter-

f'* 13.

borarepro Deo. Dele&antprzemia, cum pol-

rent certamina, cum jubentur.

XI. Vuit, & non vult; habet voluntatem Dioa.Car,

)

licentur: deterrent certamina, cum jubentur.

W

S;Leo fer,

Hil. Non dormientibus provenit regnum

optativam, nonimperativam ; itaque vu

]t fi- aP- Manfi,

ay

nem,fed media ad finis adeptionem neceffaria

C. $3. difC,

desppar, coelorum, nec otio & defidia torpentibus bea-

IO 110 4.

titudo zeternitatis repromittitur.

non vultample&i; vult perfeCtionem & beati-

$. Aug. de

IV. Torpor &ignavia dicunt,fileQioni con-

tusiinem obtinere, fed non vult jejunare, in vi-

confli&u tinuato ftudio femperiufiftis, oculorum caligi-

yit. &

giliis, diíciplina & orationibus perdurare ;

nemincurris: fiindefinenter lacrymas fundis,

cunctas vanitates, & delectationes, & contem-

virt, g.

ipfos etiam oculosamittis. Siprotelatis vigi-

ptus propter Deum gaudenter perferre.

ugo

T

liis Pfalmorum cenfum perfolvis, infaniam ca-

XJI. Noli fidem penfaretemporibus,nec me H

ard, r6.

pitis acquitis: fi quotidiano labore te conficis,

idcirco meliorem putes, quod prior in Chrifti

ad opus fpirituale quando confurgis ?

exercitu coeperim militare. Paulus Apoftolus

"-

S. Bern.

V. Virofapienti fua vita vinea eft, fua mens,

in vas electionis de perfecutore mutatus ,. no-

íerm,.ó8. -

fua confcientia, nil quippe incultum, defer-

viffimusin ordine, primusin meritis eft, quia

Ku 30

extremus licet, plus omniDüsaboravit: fubi-

tumveinfe fapiens derelinquet: Stultus non

ita. Cundaapud eum neglectainvenies, cun-

tus calor longum vincit teporem.-

&a jacentia, cun&a inculta & fordida. Ubi vi-

XIII. Tunc quis torpere dicitur, cum ad be- S. Bonav,

tis virtutis? Ubibotrusbonioperis? Ubi vi-

neoperandum inveaiturinefficax , ficut aqua'!Pec anim,

num lztitize fpiritualis? Per agrum hominis

tepere feu tepida effe dicitur, cum non eft effi- ^ **

cacis caloris: Undetibi inApocalypfi dicitur,

pigri tranfivi, inquit, & per vineam viri (tulti,

J

& ecce totum repleverant urticze, & operue-

utinam effes calidus, autfrigidus, fed quia te-

rant faperficiem ejus fpinze, & maceria 1api-

pidus es, incipiamte evomereexoremeo, &

dum deftruc&a erat.

:

talis torpor ex difplicentia boni videtur proce-

?f,

S, Aug.in

VI. Nemo dicat: Sufficit mihi, juftus füum:

dere,quze tanta effe poterit,quod erit cum pec-

Pfd.6g. Quidixerit, remanferit in via, non novit per-

cato mortali, ut cum quis palatum animze fic

& 9

venire. Ubi dixerit, fufticit, ibi hzefit. Attende

corruptum habet,quod in nullo bono fpiritua-

Apoftolum,cui non fufficit. Fratres,inquit,ego

li.complacentiam invenit, & propter hoc,

142

quicquid boni facit, tepide & indevote facit:

menonarbitror apprehendiffe. Et rurfum di-

cit: Qui fe putat aliquid fcir

nondum fcit,

Unde ex hoc ramo procedit negligentia, cum

[2,

quomodo oporteat eum fcire. " Unum autem,

quis negligit facere, quod debet; vel.fi forte

qu2e retro funt, oblitus, in ea, quae ante funt,

illud facit, absque diligentia facit, & fecun-

extenfüs, fecandum intentionem fequor ad

dum hoc dupliciter poteft habere rationem

n

mortalis, uno modo, fidimittantur per negli-

almamfüpernze vocationis. llle ergo currit,

tuhzefifti? illenondum dicitfeperfettum, &

gentiam neceffaria ad falutem. Alio modo, ut

tu jam de perfectionegloriaris? Confundan-

li forte talia fiant, fic cum contemptu fiant,

quod quoquo modo fiant, non curat omnino,

tur, quidicunttibi: Kuge, euge. Cenfundaris

I

&tuinterillos, quitibidicis: Euge, euge.

& fic intelligitur illud: Qui negligit vitam

VII. Invenire eft homines pulillanimes &

fuam, mortificatur.

15-

S.Bern. f;

Damnuwn.

6. deAfc, remiffos deficientesfub onere, virga & calca-

ribusindigentes , quorum brevis & rara com-

XIV. Si inchoata bona fortis operantisS. Greg 3.

b

manus ad perfectionem non fublevat, ipía o

- p. paft.ad«,

^pun&io, animalis cogitatio, tepida converfa-

m

, monit, 3$,

tio, quorum obedientia fine devotione, fermo

perandi remiffio contra hoc, quod operatu

finecircumfpectione, oratio fine cordis inten-

eft, pugnat.

Hinc eft, quod per Salomo-

nem dicitur: Qui mollis & diffolutus in ope-

tione, le&io fine zedificatione. . Quos denique,

)

ut videmus, vixgehennze metusinhibet, vix

re fuo fuerit, frater eft füa opera difbipantis,

quia videlicet, qui coepta bona diftri&e non

pudor cohibet, vix frvenat ratio, vix difciplina

coercet. Nontibi horum vita inferno penitus

exequitur, diffolutione negligentize manum

appropinquare videtur ?

deftruentis imitatur Hinc Sardis Ecclefize

Lohn. Bibl. Man, Tom. 1.

Da

Epi-

n RoP-

É

28

Bibliothece Manwalis / Conciouatorim

E pifcopo ab Angelo dicitur: Efto vigilans,

obfecro, quicunque ejusmodi fumus, refarciáe

& coníirma cetera, quae moritura erant, non

mus animas, fpiritum recolligamus, abjiciens

enim inveni opera tüa plena coram Deo meo;

tes perniciofam tepiditatem, & fi non; quia pe«

quia ergo plena coram Deo ejus operainven-

riculofa eft, & Deofolet ( quod interdum mi-

ta non fuerant, moritura reliqua etiam, quae

ferabiliter plangimus) etiam vomitum provo-

erant gefta, proedicabat.

Admonendi funt

care, certe,quia moleitiffima, plena miferisze &

etiam, ut perpendant, quod tolerabilius ef-

doloris, & inferno plane proxima, umbra mor-

«

A

fe potuiffet, rectam viam non accipere, quam

tis pure cenfetur.

poít arreptam poft tergum redire, nifi enim

XXI.. Simplicemgehenn

am, infieculo vi- S, Ephe,

xetro afpicerent, erga coeptum ftadium nul-

ventes, fibi comparaffent; duplicis gehennze f. de vite

a

relig.

jc9

lo tempore languerent.

Audiant ergo, quod

fupplicio, in monafteriis negligenter viventes,

vmïu

fcriptum eft: Melius erit eis non cognofcere

fe reos faciunt.

viam juítiti2 , quam poft

XXII. V2eanimze illi, quzein tepiditate fua S. Bernar-

xagnitionem retror-

x

fum cenverti.

fecura confiftit, fejuftificando,de quaDominus din P.3-

Id hom.g.

XV. Revertitur (paterfamilias) ut de ta-

in Apocalypfi in perfona talis animze ait: Se-^* 4*

iu Evang,

deo, ut Regina, vidua non fum, lu&tum non vi-

lentis rationes poícat, quia fi à bona actione

torpefcimus, de ipii* donis, quze contulit, nos

deo. Etfubdit: propterea una die venient pla-

diftriciusjudicat. Confideremus ergo, quae

g?e ejus.

accepimus, atquein eorum erogatione vigile-

XXIII. Admonendi funt, ut perpendant, S. Greg.t,

mus. Nullanosa fpirituali opereterrena cura

quod tolerabilius effe potuiffet re&am viam $. patt ad»

impediat, ne, fiinterrà talentum abfconditur,

non arripere, quam poft arreptam poft ter- 9. 35*

$ Dert,

talenti Dominus ad iracundiam provocetur.

gumredire, nifienim retrorefpicerent, erga

fe, s i

Piger enim fervus , . cum jam culpas judex

coeptum ftudium nullo tempore languerent.

(uit,

examinat, talentum de terra levat, quia funt

Audiant ergo, quod fcriptum eft: Meliuserat

plerique, qui tunc fe a terrenis defideriis vel

eis non cognofcere viam juftitize, quam poft a-

operibus fubtrahunt, quando jam per ani-

gnitionem retrorfum converti. Audiant,quod

madverfionem judicis ad aeternum fuppli-

,

Ícriptum eft,utinam frigidus effes, aut calidus,

cium trahuntur.

fed quia tepidus es, necfrigidus, neccalidus,

&,Ephr de

XVI. Negligentia multorum malorum fit

incipiam te evomere ex ore meo: Calidus

fecord,

cauía non vigilantibus, paulatim a fpirituali

Riortis,

quippe elt, qui bona ftudia &arripit, & con-

confuetudine acratione vivendi abducens, &

fummat; Frigidus veroeít, qui confumman-

fidei ardorem deprazedans, efficiensque, ut vo-

danecinchoat. Etficutafrigore perteporem

luptatibus tanquam dominis ferviamus, non

tranfitur ad calorem, ita a calore quoque per

enim finit cogitatione complecti, quze poft

teporem redituradfrigus.Quisquis ergo amif-

hanc vitam erunt retributiones.

foinfidelitatisfrigore, fednequaquamtepore

S.Alb M. XVII. Locum diabolo przeparat (acedia):

1. 3 comp.

fuperato, exardefcit, utferveat, procul dubio

C. 18-

in ollam tepidam libenter mufcae infident,

caloredefperato, dum noxio in tepore demo-

quze ferventem fugiunt. Tentationibus patet.

ratur, agit, utfrigefcat. Sedficut poftteporem

Unde legitur in collationibus Patrum, quod

frigus fub fpe eft, ita poftfrigus teporin defpe-

monachum operantem daemon unus pulfat,

ratione.

Qui enim adhuc in peccato eft, con-

otiofum vero innumeri; eft enim homo ace-

verfionis fiduciam non amittit: qui vero poft

Vr

diofus quafi urbs absque murorum ambitu, &

converfionem tepuit, & fpem, quae effe potuit,

Qtry

quafi figaum pofitumad fagittam. Prazeterea

de peccatorefübtraxit. Aut calidus ergo quis-

acediofus receptaculum fordiuin fe facit.

hg,

S. Benav,

que, aut frigidus effe quzeritur, netepidus evo-

dizt,tit.I,

XVIII. Facilius diabolus occupat illos,

matur, ut videlicetaut nondum converfus ad-

quos in bono opere non invenit occupatos ;

huc, de fe fpem converfionis praebeat, aut jam

€.7,

nam immundus fpiritus cum invenit domum

converfus de virtutibus inardefcat, ne evoma-

vacantem, fcilicet per acediam, affumit alios

feptem fpiritus nequiores fe, id eft,univerfa vi-

turtepidus, qüi acalore, quem propofuit, tor-

pore ad noxium frigus redit.

tia, & ingreffi habitantibi, ut dicitur Lucze r f.

XXIV. QuiDominitalentum, nullo deipfo S Laur,

S. Bern,

XIX. Tepidi, fi diu permanferint füb onere

ferm.3. de

tepiditatis, aut opprimuntur , aut fuccum-

fa&o lucro, in terra abíconderit, timeat, ne Juft. c. 7-

e caft.

Afcenf,

quafi indignus a fponfi convivio amoveatur.

connub,

bunt, aut.quodamnmiodo in inferno funt, nec

Eft quidem difciplina czele(tis velut mare, in

unquam refpicient in lJücem miferationum

Domini, nec in libertatem fpiritus, quae fola

eo nihil, nifi vivat, perfeverare poteft; omne

enim morticinum & immundum adlitora pro-

facitjugum fuave,& onusleve. Raro affectio-

nes fuasdiriguntin Deum, & eorum compun-

jJicit. Hinceft, quodin Apocalypfidicitur: u-

&iononcontinua, fedhorariaeft. |Nonfpiri-

tinamfrigidus &c. Vae! quievomitur, quo-

niam regno Dei ineptus judicatur.

tus & caro, ignis & tepiditasinuno domicilio

commorantur, preefertim cum tepiditas ipfi

XXV. Secundum morum informationem S.Bonay, -

Domino foleat vomitum provocare.

fpiritualiter notandum, quod arbor infructuo-

in C, 13«

-

ld(£g.de XX.Nontibi horum vitainferno penitus ap-

fa fucciditur, maxime, quae pertriennium fru-

Afcenf. propinquare videtur, dum intellectu affe&ui,

&um non facit, inquointelligitur rete, homo

& affettu intelle&ui repugnante;. neceffe ha-

negligens ad opera virtutis: & quidem re&e

bentmittere manum ad opera fortia,quia cibo

per ficum infructuofam negligentia humana

fortium minime fuftentantur,focii planetribu-

arguitur. Primo,quia ficus habetfolia magna

Vs

lationis, fednonconíolationis? Exfurgamus

& multa , & in illo potiffime arguitur negli-

tlj

gentia

Titulus IV..— Acodia.

20

gentiaillius, qui magna habet verba, utin Ec:

Nam ficut veftimentüm & tineam generat, &

-Jl-—-

clefiaftico: Nolicitatuseffe inliuguatua; &

nutrit, ita ignavia non folum gignit ex fe des

inutilis & remiífus in operibustuis. Secundo

fperationem, fed alit & fovet.

quia folia ficus funt manui fimilia, & in illa

XXXL. Trifitia animaruüm crudele. tor- S. Chryf,. -

potiffimum reprehenditur negligentia ejus,

mentum eft, & dolor inexplicabilis, & judi- €P- 7. a

qui alios ad operandum invitat, cum ipfe nihil

cium omni judicio & vindicta deterius. Nam

operetur. Tertioquiafru&us ficus eftfuavis,

& vermi fimilis eft venenato, non folum car-

ideo meritoipfius defignat opus virtutis, quod

Eph

e(t fuave & delectabile.

nem, fed & animamipfam perimens: &tinea

ü&ïm

nonfolumad offa, fed etiam ad corda pertin-

li

Dion.Car,

XXVI. Pigri indivinisin przefenti & in fü-

gens: & perpetuus quidam carnifex, non core

P

in c. 6.

e

turo fuftinent detrimentum, quiaid ipfum bo-

pus dilanians, fed vires animae confumens. .

Dttn

ni, quod agunt, faciunt cum labore & tzedio, &

fine confolatione & guftn. Propter quod & pa-

Fuga.-

1 D.

^

rum, autnihil merentur: ferventes vero & a«

Thomaf -

gilesferviunt Deo cum gaudio, & dele&abile

OUU Oütà vitum expendinieteviamdet-

V1l apud

tibus,ex hoc provenitillud; quod valdetimen-

Manfi .

efteis exercere divina, ideoquein praemio cre-

dum, quod multi vocati, pauci ele&ti. O'quam difcs. n.t

fcunt przecipue, & funtDeo chari & compla-

centes. Pigritia ex charitatis defectu, & in

tinenda featentia , & quam expavefcenda,

(teg.

confideratione divinzeMajeftatis ac noviífimo-

quis hocdicit, nifiille procurator, cui commif-

pl ads

fum eft przemiare operarios? credite mihi ,

Jl o

rum procedit.

:

S. Bern.

XXVII. Hoc frigus, fi

femel invaferit ani-

fratres, credite, quod fzepius admonui, fzépius

clamavi; nifiviriliterlaboraveritis, non

a

,'recia

fer. 6s i5 imàm, mox (ut in corpore folet evenirefebri-

Cant,

pietis przemium.

citantibus ) fubit quidam animi rigor, & vi-

gorlentefcit, languor fingitur virium, horror

— XXXIII. Ne dulcefeat nobis hic negligen- S. Ephr. f

auíteritatis intenditur, timor follicitat pauper-

tia, ut non poftea nobis amarefcat zeternus de vit. rel.

ignis, & vermis nunquam dormiens.

tatis, contrahitur animus, fubtrahiturgratia,

protrahiturlongitudo vitze, fopitur ratio, fpi-

— XXXIV. Aliter admonendi funt pigri, at- S.Greg p.

ritusextinguitur, defervefcit nóvitius fervor,

que aliter preecipites : illi namque fuadend

j3: Paft.ade

non. 16*.

funt, ne agenda bona, dum differunt, amit-

ingravefcit tepor faftidiofus , refrigefcit fra-

terna caritas, blanditur voluptas, fallit fe-

tant; ifti vero admonendifunt, ne, dumbo-

curitas, revocat cenfuetudo.

Quid plura?

norum tempus incaute feftinando praeveni-

unt, eorum merita immutent; Pigrtisitaque

Diffimulatur lex, abdicatur jus, fas profcri-

bitur, derelinquitur timor Domini. PDantur

intimandum eft, quodfzepe, dum opportune

poftremo impudentie manus , przefumitur

agere, quae poffumus, nolumus, paulo poft,

cum volumus , non valemus , ipfa quippe

1ille temerarius, ille pudendus, ille turpiffi-

1nus, plenus ille ignominia & confufione, fal-

mentis defidia, dum congruo fervorenon at-

tus de excelfo in abyffum , de pavimento in

tenditur, a bonorum defiderio funditus con-

valefcentefurtim torpore ma&tatur.

fterquilinium, de folio in cloacam, de coelo

XXXV. Vidit Jacob fcalam, & in fcala Án- S. Bern;

in ceenum, de clauftro in fzeculum, de para-

difo in infernum.

gelos: ubi nullus refidens, nullus fubfiftens €P: 253:

apparuit, fed vel afcendere vel defcendere vi-

$.Bemn.f, AXAVIII. Neque exiftimandum eít , cum

contra vit. fuinze alicujuscernuntur, tum incipere dam-

debanturuniveríi; quatenus daretur intelligi;

ingtat.

inter profectum & defe&um in hoc ftatu mor

num; fed quia comederunt alieni robur ejus,

talis vitze nihil medium inveniri, fed quando

& ignoravit. Ob eam caufam nos SpiritusS.

ipfum corpus noftrum continuo crefcere con-

admonet: n pigritiis humiliabitur conti-

ftat, autdecrefcere, fic neceffe fit, & fpirituü

gnatio, & infirmitate manuum perftillabit

x

aut proficere femper, aut deficere,

domus.

XXIX. Admonendi funt, qui inchoatà bo«

XXXVI. Lapfus quispiam, uequaquam fü- Caff. coll,

bita ruina corruiffe credendus eft, fed aut prà- 6. 6 71

na minime confummant, uttanta circumfpe-

vae inftitutionis deceptus exordio, aut perlon-

lfs

&ione confiderent, quia, dum propofita non

gam mentis incuriam paulatim virtute animi

€7-

perficiunt; etiam, que fuerant coepta, con-

j

veilunt.

decidente, & per hoc fenfíim vitiis increbre:

Üb

Si enim , quod videtur gerendum,

Ícentibus, cafu mirabili concidiffe. Ante con-

follicità intentione non crefcit, etiam, quod

tritionem enim praecedit incuria, & anteruis

fueratbene geftum, decrefcit. Inhoc quippe

nammala cogitatio: Quemadmodum domus

mundo anima quafi more navis eft contra

nunquam adruinam fubitaneo procumbitim2

i&um fluminis condefcendentis, quae uno lo-

pulíu, nifi aut antiquo vitio fundamenti, aut

co nequaquam ftare permittitur; qua ad ima

longa inhabitantium defidia, ftillicidiis pri-

relabitur, nifiad fumma conetur.

Si ergo in-

mum pauciffimis penetrantibus corrupta fen-

Af

choata bona fortis operantis manus ad perfe-

fim fuerint munimenta tectorum, quibüs pef

Gionem non füblevat, ipfa operandi remiífio

)

vetuftam negligentiam in majorem inodum

contra hoc, quod operatum eft, pugnat. Hinc

patefactis atque collapfis, paulatim poft haec

enim eft, quod per Salomonem dicitur : Qui

influitpluviarum imbriumque poteftas. In pi- Ecdl, ia

mollis & diffolutus in opere fuo fuerit, frater

gritiis enim humiliabitur contignatio , & in 9.

eft fua opera diffipantis.

fegnitiemanuum perftillabitdomus ; & Salo-

XXX. Radix defperationis eft ignavia, &

mon aliis verbis : ftillicidia ejiciunt hominem

S.Chryt..

€e lapíü.

non folum radix, fed & nütrix ejus & inater.

indiehyemali de domo fua;

Da

$.1V.

20

Bibliothsie Manülis Coritionatorig

Ó

$ V.

UE

nullusfuitdies, quo non operis aliquidfeces

—orL,-*

rim manibus meis: necrmemini me abaliquo

EX LIBELLO DE IMITATIONE

.

CHRISTI.

gratis panem datum comedilfe.

VI. Frater quidam petrexitad Abbatem A- Sophroa

L t. c. 18.

tepor & negligentia ftatus noltri, quod

LÀ LÀ

R

tam cito declinemus a priftino fervore,

lexandrum,ipfius monafterii Abbatis Gerafmi Prat-fpir.

L

Antiftitem, &aitilli: Abba, volo exloco, ubi *

& jam tzedet vivere prze laffitudine & tepo-

re. Utinaminte penitus non dormiret profe-

habito, difcedere: valdeenim acedia & tzedio

&us virtutum, qui multa fzepius exempla vidi-

animilaboro, refponditei Abbas Alexander:

s

iftud, fili, ignum eft, quianecregaum coelo-

fti devotorum.

rum,nec eternum cruciatum in mente habes:

l. 1. €. 22.

II. Quid fiet de nobis adhuc in fine, qui

$. 7.

nam fi ifta fcllicita intentione cogitares, nul-

tepefcimus tam mane? Vze nobis, fific vo-

lam in cella tua acediam fentires.

lumus declinare ad quietem, quafi jam pax

fit, &fecuritas, cum necdum appareat ve-

VII. Eratfenex quidam in Scythia captus o- Id. c. x69.

culisin monafterio Ábbatis Sifci. Diftabatau-

ü-igiqm verze fanctitatis in converiatione no-

Ara.

tem cella ipfius a puteo fere mille paffibus, &

fu.

]. 1. c. 25.

III. Quam jucundum eft & dulce , videre

nunquam pafífus eft, ut fibi alius afferret a-

| g,/J.I.ïl.n»

$. 5*

quam, fed facto fune,unumipfius caput ad pue

D I

fervidos & devotos Fratres, bene morigera-

l

tos & difciplinatos. Quam triíte eft & grave,

teumligavit, &alterumincellafüa, jacebat

videre inordinate ambulantes, qui ea, ad quze

autem funis in terra.

Quando ergo pergebat

fibi haurire aquam, fupra funem ambulabat;

vocati funt, non exercent.

ib. $. 7.

IV. Religiofus fervidus omnia bene por-

hocautem faciebatfenex,utinveniret puteun,

tat, & capit, quzeillijubentur. Religiofus ne-

cum autem arena propter ventum operuiffet

funem, tenebatipfum manu, & exeutiebat, &

gligens & tepidus habet tribulationem fuper

tribulationem, & ex omni parte patitur angu-

rürfus illum in terra ponebat, & fuper eum

ambulabat. Fraterautem quidam rogabat fe-

ftiam, quiainteriori confolatione caret, & ex-

teriorem capere prohibetur.

nem, ut fe permitteret illi afferre aquam, cui

Íb. $. xx.

. V. Si incipis tepefcere, incipies male ha-

refpondit fenex: fili, viginti jam & duo funt

bere.

Siautem dederis te ad fervorem, inve-

anni, exquo mihifemperita haufiaquam, &

laborem meum tu modo aufferre vis?

nies magnam pacem, & fenties leviorem la-

borem propter Dei gratiam, & virtutis amo-

. VIII. Abbas Athanafius illud frequenter Manfi.

in orehabebat: Olim Patres noftri conati funt

ifc. s.

rem. Lomofervidus & diligens ad omnia eft

num. 30'

paratus. Majorlabor eft refiftere vitiis & paf-

vitare fpiritus diftraCtiones , omnemque tem-

fionibus, quam corporalibus infudare labori-

poris jacturam ftudiofe cavere; nunc autem

bus.

Qui parvos non vitat d

&

efe&us , paula-

negligentia, acediaque, duo hoftes capitaliffi-

tim labitur ad majores.

mi, in eorum locum fuccefferunt. Idem cogi-

tans aliquando, quidnam inter eos, qui dzemo-

SCNHE -

Det],

ni pigritiam offerenti refifterent, quidque ei

Difgm

EXEMPLA CATHOLICA.

obiequerentur, intereffet, raptus eftinamca-

q25. f

num locum; focio vero roganti, ut ad eam

1

Ó

Fuga 4cedim.

hriftus tantopere hoc vitium & otium

legitimam focietatem, quam videre fibi vide-

P*'alþ F rE

I;C

batur (quamque folus audiebat) admittere-

v. X6.

fugit, ut de feipfo per Davidem dixe-

tur, reiponfum eft; neminem pigrum ofcita-

yventute mea.

rt: Pauper fum ego'; & in laboribus a ju-

bundum & negligentem eo pertingere , aut

pervadere poffe.

/

Marulus

II. B. Virgo adhuc

in templo exiftensa fum-

1.3.€. 9.

mo mane usque ad tertiam orationi infiftebat,

IX. Quidam Fr

ater volens dif;cedefe 1n fö— VitaPP. *

& tum labori manuali usquead nonam vaca-

litudinem, a matre propria prohibebatur: ille 3- 5- 210-

bat, ficquetotam diem hac viciffitudine confu-

vero dicebat matri fuze: permitte mihi, mater,

mens, otium ftudiofilfime fugit.

falvare enim volo animam meam ; cum autem

non poffet retinere eum mater, dimifiteum. Il-

Spec. Ex-

III. D. Antonius, cum aliquando animum

d.2,eX 54»1

llius taedium & cogitationum confufio inva-

D

le vero veniens in folitudinem, per negligen-

- deret, atque 1

deo a Deo auxilium peteret, vi-

tiam omnem vitam fuam confumebat: conti-

git autem, ut moreretur mater ejus, & poft

Ct«rïp,

-dit foras quemdam tanquam feipfum feden-

EX

tem & operantem, deinde furgentem ab

tempus aliquod factus eft & ipfe 2egrotus, &

C.g

h

M

.opere, & orantem, & iterum fedentem,

raptus in extafi ad judicium, invenitmatrem

cum his, qui judicabantur: illaautem cum vi-

-ple&amque de palmis facientem, atque inde

.rurfus ad orationem furgentem , poít quae

diffeteum, obftupuitdicens: quid eft hoc, fi-

li? &tuinhunclocum deductus es condem-

-audivit vocem.dicentem fibi: Sic fac, & fal-

*

nandus? & ubifunt illa verba, quze folebas

"yus eris.

Caffian. l.

IV. Abbas Paulus probat

iHimtis *P.atrum

dicere, quoniam falvare volo animam meam?

otidie certum ex colle&is palmarum foliis

Erubefcens ergo ille in verbis, quze audiebat,

10.C,24. QU

. pen

fum a fe exigebat; cumque opere toti-

ftabat, nihil habens, quod refponderet: Et

anni auntrum fuiffet impletum , nec vendere

ecce voce fatta , ut hic revocaretur , tan-

quam altero juffo , ex coenobio Fratrum tran-

poffet , id quod follicita cura laboraverat, fin-

Sorhr

gulisannis fuppofito igne concremabat. -

fire, reverfus ad fe, omnia quae cogaoverat,

Pallad.

V. Abbas Pambo, cum effet moriturus, ad-

quaeque audierat, adítantibus referebat. Ad

& t

confirmationem fane verborum fuorum ro-

4

€. IO. 'i?cantibus dixit: Ex quo veni in hunc locum,

LÁ

gavit,

Tüulus 1PL- /Icediqþ

31

gavit, ut äïiquis ex adftantibus iretad monae

. tutis vir, qui in cellafuà egerat annosfeptua»

X2

fterium, utviderct, fi tranfiffetfrater ejusdem

ginta. - 'Erant autem illi difcipuli decem ,. ex

nominis, de quo audierat: qui profectus in-

quibus unus erat valde negligens fui;fenex er«

Mtw,

venitita , ipíe vero poftquam fanus effe&tus

. 'go lzepius illum corripiebat, & hortabatur di-

'ät.fpir.

li

eft, reclufitfe, & feditcogitans de falute fua,

cens: Frater, follicitudinem gere pro anima

poenitens & lacrymans fuper his, quze fece-

tua: debes enim mori, & nifi te emendav

rat prius in negligentia :

Tanta autem erat infuppliciumtendes: Frater autemille fem-

egis,

ei compunétio, ut, cum multi eum rogarent per feni inobediens erat, nec ea, que abij fo

paululum requiefcere, ne forfitan noxium ali«

dicebantur, admittebat. . Contigitautem poít

quid patereturperinceffantem fletum,illeno- aliquantulum temporis , ut ifte moreretur;

luit,dicens: fi matrismeze improperiumnon contriítatus vero feniorfaperillo valde (ície-

portavi, quemadmodum preefente Chrifto &

C169,

batenim, quod in magna defidia & negligen»

Angelis ejusin die judic

-

il dlLtt impro perifg aut

tia de fzeculo exiiffet) coepit orare acdicere:

2

Domine Jefu Chriíte, verax Deus nofter, reve-

yt;ovrmenta. pqrtabo

ia 0-

lamihi, quid fit circafratrisanimam. Afpexit

Dniroul't.k X. InVltfa S. Br

igittae virginis exScot

autem in exceffu mentis effe&us, fluviumig-

e.6.tit.22, riundzelegitüur, quod, cum aliam quamdam — nis, ingentemque inipfoigne multitudinem,

9X.1* virginem ad menfam fuaminvitaffet, notarit .acmedium fratrem illum ad collum usque de-

juxta latus ejus conftitutum fpiritum quem-

meríum, tunc ait illifenior; Nonnete propter

dam malignum, quem cum ipfa etiam videre

hanc poenam orabam ,. ut curam animze tuze

cuperet, Brigitta fan&a eidem, ut oculosfuos

ageres, fili ?. refponditfrater, & aitfeni , gra-

erucis figho muniret, praecepit; quo facto,

tias ago Deo, Pater, quod vel caput meum

tidit Satanám deterrima fpecie, immani & requiem habet,

per oratiónes enim tua;s.äfupra

vaito capite , & perforamina & rimas omnes

, caput Epiícopi fto.

capitis flammam fuümumque erumpentem.

XIV. Caefarius fa&um quoddam merora- Carfartüs

Tünc Brigitta, loquere, ait; nobisdzemon. : At

bile refert, quod Religiofo cuidam f

.

$

*

*

omnolen- l.4.c. 88

illé, non poffum, inquit, tibiloqui, fan^ta vir-

to accidit: ita enim ícribit: ^ Vi

H

x funt;.duo

go, nectamen tua juffa contemnere, quando-

menfes elapfi, quod Dominus À

bbas Cam-

quidem tupraecepta Deinoncontemnis. Cutf

pen(is retulit nobis de Monacho q

uodam, qui

!f

vero, aitS. Brigitta, huc acceffifti? - Apud

lemper in choro folebat dormire

, tem terri«

$

virginemhanc, inquit, demorandi mihi & fpa-

bilem valde ,. nocte enim, quadam ,. cum ex

m.gOI

tium & opportunitatem przeítat ejus defidia

more dormiret, aliis pfallentibus, Crucifixus

&torpor.

Converfa ad virginemS. Brigitta,

de aitari venit, dormientem excitavit, & cum

vide nunc,inquit, quem tam multis annis apud

tanto nifu maxillam ejus perculfit, ut infrà

tefoveris: atque ex illa die liberata eft vi

t

o

tertium diem moreretur.

N

j

3

ab illo nequam fpiritu.

;

XV. Pauloanteidem Caefari

us aliud quod-I5. c. ag.

Delr.1.a. — XI. Franciícus Picus Come

s Mirandulanus

; dam retulerat exemplum, licet non zeque ter-

Difq.mag. in vita Joannis Pici patrui fcribit; non longo

ribile, aptum tamen ad acedioíos ex defidize

q.29. fect, poft obitum Joannis Pici tempore, fpectrum

e

lethargo excitandos. Cum enim Monachus

joannis apparuiffe Hieronymo- Savanarolz,

. quidam poft matntinum,eotempore,quod ora-

eique dixiffe, torqueri fe poenis expiatoriis, eo

tioni deftinatum eft, fedem quamdam ad dor«

quod non fatis diligenter & foecunde talentum

miendum occupaffet, Chriitus ei oftendere vo-

fibia Deo creditum eruditionis & ingenii mul-

lens, fomnum hunc nec tali horze, nec tali lo«

tiplicalfet , & quianon , quanti par erat, fecií-

. coconvenire,eidemin cruce quidem apparuit,

fet internas Dei fuggefliones, infpirationes-

fed obverfo ei dorfo, utdicere videretur: quia

aPPI !.

Y

que, quze adhortabantur, honeftos labores,

. tepidus es, & acediofus,

non es dignus faciem

. quos inchoavit, non abrumpere, & qu»e fibi

Q1neam intueri.

:

animo propofuerat, ea intanteroperari atque

XVI. David, quia tempo

re, quo folebarita. Räg.

perficere. Quze Hieronymus mox in concio-

Reges adbella procedere; domi remanfit, & C 1t.

ne propofuit, & omnium precibus Picum cont-

.otio vacavit, in

mendavit.

»

"dium incidit.:

grave»adulterium & homiicia

Cmip.i, , Al Vidi juvenem, inquit Thomas Can-

.XVH. Salomon, qua

mdiuinedificatiorie 4. Reg,

s.apum, tipratanus, cujus amari(lima relatione memi-

templi occupatus fuit, luxuriae ftimulos non € 1r.

. fenfit: hocvero completo, otio vacans, foemi-

€9.P.2. ni, quodfubjungo: hic piorum fratrum fuo-

rum labore manuum vivebat: ipfe vero fe-

na inftigante, defecit ad idola, & vitulum au«

"

gnis otio vacabat & tzedio, & fattum eft ani-

reum adoravit.

inadverfione divina , ut eo cum patre & fra-

XVIII. S. Brigitta virgin

em quamdam ad suius lo

tribus ad meníam fedente, cibi ((ficut ei foli

feinvitatama fpiritu acedizeliberavit, dum ei Febr,

videbatur) verterentur in angues, fapore ta-

daemonem horribili fpecie affidentem often-

men rerum deterrentium non mutato. Hoc

dit, &, cum rogaretur, cur ad hanc virginein

cum per aliquot dies.continuaretur in pejus,

-"acceffiffet, dicentem: Apud virginem hané

demoraadi fpatium & o

tandem mutato vitze propofito liberatus eft,

i

pþortuniþ?tem ejus

& fanatus.

-—

torpor & ignavia przeítat.

Sophron, Xlll. Senex quidam narra

vit nobis, cum

XIX. Quidam Patrum cum dáemonem in saluftius

44. prat.. Thebaidem veniffemus, quod lenex unus mo-

Fratris cujusdam cella. modo ingredientem, in Spec.

e quæ- P- l. C l?o.

rabatur extra givitatem Antindum, | magnæ

L:

modo egrefiientem yideret , & ex Fratr

Vtiif let,

52

Bibliothece AManualis Conciónatorie

vocabat a literarum commentatioiie, ffaudesg

Q

fiiffet; quid ageret, deprehendit cum ingref-

fum effe.daemoner, quando Frater otiofus e-

inquam, agnoviffe? atque conftantia & de-

rat, & tum exiiffe, quando occupatus erat.

millione diícuffiffe? Oftendit Ignatius, fi quos

divinus amor literis mancipavit, eostotiusa-

SUT. 2.

XX. S. Antonius tranfiens propter domum

moris invitamento effe anteferendas.

Maji.

quamdam , Angelosque te&o inlidentes vi-

dens, cum intrafiet, viduam cum tribus filia-

- NI. Necfegniter a fummis viris literis ope-Ibid.n.2;

ya data eft, ut auxiliares veluti copias prom-

bus, nudis pedibus, lacero veftitu colum

1

trahentem vidit; Quibus cum largam ftipem

ptas haberent. : Et Lainii quidem, nifi res in

obtuliffet:, alio tempore. prope eandem do-

clariffima. Concilii Tridentini luce. peracta

fcribatur, vix fidem inveniat portentofa ftu-

mum incedens dzemones:teéto infidentes vi-

dit, iterumque ingreffus, &, quid vidua &

dendicontentio. —Degraviífima controveríia

filiabus ageretur, percontatus, advertit eas

Pontiüicis Theologus dicturus Lainius, quo

xb']d. D 61

depofito colo otio,

di&tis plus ponderis ineffet, nullum a fe lau-

& ?omendg c?rpori và-

datumiriau&corem , quema capite ad calcem

care ?qlitas.

diligenter perle&um non exculhiffet, aut etiam

in breviaria non redegiffet, vir minime glorio-

M

fus propalam profeffus edixit; mox continen-

EXE

MPLA DOMESTICA. -

ti trium horarum oratione fupra triginta Pa-

x

i

»

i

