corpus & fanguinem ejus non àad judicium,

cufatio hujusmodi , quamvis ex religione pro-

fed ad remedium anim?e noftrae mereamur

b

ficifei videatur, & fcandalum facit, & la-

accipere.

In Chrifti enim corpore vita no-

pTL

Và

« queos inftruit. Quare oportet omnibus viri-

ftra confiftit. Mutet ergo vitam , qui vultac-

bus a peccato mundari, & reCte vivendi ja-

cipere vitam.

Nam fi non mutet vitam, ad

üt

&is funidamentis, magna cum fiducia ad fu-

judicium accipiet vitam, & magis ex ipía

(0

mendam vitam concurrere.

,

corrumpitur, quam fanetur: magis occidi-

p

Quidam

LiX. Immunda es?accede, mundanda ad

tur, quam vivificatur.

Ti

iS. Pater

fontem puritatis.

Efuris? accede pafcenda

LXVIII. Vze tradentibus Chriftum ad cru- S,Remigi-

apudBeir-

]b4 et.

ing.

ad panem vivificum. /Egrotas? erit hoc effi-

cifigendum; fed vze cum maligna conícien-us fuper

$

tü

them.2.in cáciffimum tuze valetudinis medicamenturm.

tia fub Sacramento fümentibusillum. Nam Matt. S.

ün

feft. corp. Fluxum pateris? nec fanari potesa medicis?

fi qui regiam purpuram coinquinant, hau

Chrifti,

d i([th(x;yfoiï:.

. e

tange plenafide cum hzemorrhoiffa fimbriam,

fecus, quam qui fcindunt, puniuntur, quid]joan.

fcilicet facram hoftiam, ut purgeris.

mirum, fi, qui immunda confcientia Chrifti

43

$

IModus

umendi.-

corpus accipiunt, idem fupplicium fubeant,

quod qui eum clavis affixerunt.

:

SS. Ambr.

LX. Quanta cordis contritione & lacry-

.; LXIX. Non comedetis ex eo cru

dum quid, S. Greg.

(

|

jn orat.

marum fonte, quanta reverentia & tremore,

nec co&tum aqua , fed affum tantumigni.

ante Mi e

Lb.t

quanta corporis caftitate atque animi purita-

Euchariftia crudum agnum edunt, qui Dei vang.'

Ilen I' GL

te illud divinum & cocelefte myfterium eft ce-

praefentiam non fatis expendunt.

(

lebrandum, . Domine Deus; ubi caro tua in

.LXX. Quicunque fis, manum tuam ex-

S. Chryf.

veritate fumitur , ubi fanguis tuus in veritate

purga, & caftiga linguam & labia, quae in-

hom.27.ia

Pl

bibitur, ubi fummis ima, humanis divina

greffuri Chrifti fuere veftibula.

1. Cor.

I

junguntur? ubi adeft San&orum praefentia

LXXL. Heu quam temerarium, quamqueS. Bern.

552 g

Angelorum, ubi tu es facerdos & facrificium

nefarium eft, cruentatis manibus trattare Vir-apud rro-

l

mirabiliter & ineffabiliter? Quis digne hoc

ginis Filium : quis auditus fuftineret aurium 2 m2:d. lit.

il

myfterium celebrare poteft, nifi tu Deus omni-

e Ve

quis oculus non confunderetur ad intuitum ?

ü

potens offerentem feceris dignum ?

quae mens non raperetur in exceflum, ubi

te

S. Bern.

LXL. Sacramentum Dei altiffimum fumen-

mundi pretium mittiturin fterquilinium ? non

in epift.

dum eft, non difcutiendum: venerandum,

eft minus deteftabile, in os poliutum,

quam

non dijudicandum: fide fortitum, non inna-

inlutum, mittere Virginis lFilium.

g

tum: traditione jancitum , non ratione adin-

ventum.

SO IVO

S. Àug. f.

LXII.. Rogo vos fratres, numquid eft ali-

LO DE IMITATION

252.

quis, qui in arca fordibus plena velitmittere

'EX LIBEL

CHRISTI.

Lïb.4,c,7, .

r

temp.

veftem füam? .Etfiin arca fordibus plena ve-

N

l

Neceüïtar.

ftis non mittitur pretiofa, qua fronte in ani-

ma, qua peccatorum fordibus inquinatur,

uo mihi per maxime neceffaria fentio inr, . c, zr,

b'4'c-2-

:

hac vita, fine quibus mihiimportabilisS. 4.

:

)

Chrifti Euchariftia fufcipitut ?

foret ifta miferabilis vita.

S. Greg.

LXIIL . Si quis fua conjuge no

n cupidine

In carcere. COrpo-

in Reg*- voluntatis, fed folum procreandorum libero-

ris hujus detentus, duobus me egere fateor,

rum gratia utitur ,ille profecto five deingref-

cibo fcilicet & lumine. Dedifti itaque mihi

:fu Ecclefize, five de fumendo Dominici cor-

infirmo facrum corpus tuum ad refectionem

poris fanguinisque myfterio, fuo eft relin-

ientis & corporis, & pofuifti lucernam pe-

dibus meis verbum tuum.

Sine his duobus

quendus judicio: quia a nobis prohiberi non

Lb

debet accipere, qui in igne

«

bene vivere non poffem, nam verbum Deilux

IO' s-l.

dere.

goi'itus neícit ar-

anims , & Sacramentum tuum panis vitze.

S'. Chry-

LXIV. Communionis tempus

1non eft fe-

l. Neceffarium mihi eft, qui tam fzepe labor, L. 4.C.3.

foft. in

, ftum; atque celebritas, fed confcientia pura,

H

& pecco, tar cito torpeíco & deficio, ut per$. 3.

orat. de,

cam

Philogo-

vitaque a peccatis repurgata.

frequentes ogat.iones, & confe(ïiones,& fa

ï

nis.

P

4

n

- Euchariffia.

i Htulusv'l.]tï,.

TAT

Fheo

ply

(

lh

corporis tui piæceptionem merenovem,mun-

XIL Propter aliquam parvam tribulatio-

Ibid. $.2.

» Pa

tf

dem, & accendam, ne forte diutius abftine

"

nem vel gravitatem, facram ne dimittas com-

aSan&opropofito defluam.

pdo,

Chl'yfo&

munionem, fed vadecitius confiteri, & omnes

om

W

Utilitas.

offenfiones aliis libenter indulge.

Jopul

XIHI. Quid prodeft, diu tardare confelfio-T'ib. 4. c,

T ribaea. - II Eft hoc altiffmum & digniffimum Sa-

cramentum falus animze & corporis, medicina

nem, aut facram communionem ? Expurga te ro. $. 4.

* $.2.

cum primis, expue velociter venenum,, feítina

fpiritualislanguoris: inquo vitia mea curan-

accipereremedium, & fenties melius , quam fi

tur, paffiones froenantur , tentationes vincun-

tur; autminuuntur, gratia majorinfunditur,

diftuleris. Sihodiepropteriftud dimittis, cras

forfitanaliud majus eveniet, &ficdiu poffes a

virtus incepta augetur , firmatur fides, fpes

communioneimpediri, & magis ineptus fieri.

roboratur, & charitas augefcit, dilatatur.

XIV. Heu quam modica

ny

IV. Multa bona largitus es, & adhuc fze-

M

Ib. S-ST

piuslargirisin Sacramento dilectis tuis devote

debilem devotionem habent, qui facram com-

'charitatem, &lpid, S. 5,

TLT da

munionem tam facile poftponunt !

:emp.

communicantibus , Deus meus , fufceptor ani-

m2 me2 , reparator infirmitatis humanze, &

Modus. fummdi.

totius dator confolationiszeternee. Nam mul-

:XV, Quialit

er fe non praeparat, nifi in&an-!bïd.ts.pv.

tam ipfis confolationem adverfus varizm tri-

bulationem infundis, & de imo deje&ionis pro-

tefefto vel confuetudine compellente, fzepius

À

imparatus erit.

prisead fpem tuze protectionis erigis, atque no-

XVI. Superomnia cum fumma humilitateLib.4 c.7.

và quadam gratia eosintus recreas, & illuftras,

ut. qui anxii primum, & fine affectione feante

cordis & fupplici reverentia , cum plena fideS- 1.

& pia intentione honeris Dei ad hoc

acra-

communionem feníerant, poftea refecti cibo

mentum celebrandum, tra&andu*a & fumen-

potuque coelefti, in melius fe mutatos inve-

dum oportet Dei accedere facerdotem.

niant.

S Nenigt

Lib.4.c

XVII. Omnisamans fuo dilecto amatori o-Lib. 4.c.

0s füper

..V. Quoties hoc myüerium recolis, toties

ptimum & pulcherrimum przeparat locum , i2. $. 1.

hit. $.

tuae redemptionis opus agis,& particeps omni-

quia in hoc cognofcitur affeCtus

hryfof

um meritorum Chrifti efficeris..

dilectum.

äufci pieptis

166,

Jout,

J "cundita s.

XVill. Oportet autem ,.u.t nonfolum te pþræ-Ibïd. $. 4-

pares ad devotionem aut communionem, fed

I:ib.z;.c.g.

VI. Hazec eft una principalis fidel:s anime

$.2

confolatio, quamdiu peregrinatur a tein mor-

ut etiamte folicite conferves in ea poft Sacra-

tali corpore, ut feepius memor Dei fui, dile

menti perceptionem. - Nec minor cuftodia poft '

Greg,

N

-9

exigitur, quam devota praeparatioprius. Nam

Qm21 if

&um fuum devota füfcipiat mente.

i

"

Lib4.c. Vll. O dulciffime Domine Jefu, quanta eft

bona poftmodum cuftodia optima iterum eft

Drug,

11. $. 1. dulcedo devotz animze tecum epulantis in

preparatio ad ma

conviviotuo: ubieinonalius cibus manducan-

jorem gratiam confequen-

dam.

Mf .

dus proponitur, nifi tu unicus dile&us ejus, fu-

"

10.27.d

per omnia defideria cordis ejus defiderabilis.

. Cof,

Lib. 4. c.

VIII. Oquam füavis eft, Domine, Spiritus

"EXEMPLA EXTERNA.

» Dert,

13. $.2

taüs, qui, utdulcedinem tuaminfilios demon-

pud Prg«

ftrares, pane fuavi(fimo, de coelo defcendente,

Cultur.

IH d ütt

Lh cl 60

illosreficeredignaris. Vere non eft alia natio

L. ECrancifcus primus Francize Rex xpropj:erjo,Rhg,: 1

tam grandis, quze habeat Deos appropinquan-

tes fibi, ficuttu Deus nofter ades univerfis fi-

continuos & implacabiles regni fui mo-9. c. r. n.

tus bellicos, infubditosíuos, hzerefeon, er- 27

delibus tuis, quibus ad quotidianum folatium,

rorumque peftem, cum ingenti fidei praejudi-

& cor erigendum in coelum

1

Ws txfibuis ad eden-

cio transfufam advertens , fequens adhibuit

dum & fruendum.

remedium & antidotum. —Excitata pietate

Dignita;.

celeberrimam Parifiis fupplicationem infti-

Lib.4.6.7.- IX; Non eftoblatio dignior, fatisfactio ma-

tuit, divinamque hoftiam circumferre jubet,

$. 4«

jorpro peccatis diluendis, quam feipfum pure

adeftipfe , facemque manu praeferens, aper-

& integre cum oblatione corporis Chrifti in

totriumphali capite, profequitur. Mox coa-

Miffa & communione Deo offerre.

&is in templo Proceribus de anguftiffimi o-

L, 4. CI 1'0

I:ïb.4.c.2.

X. Miraresacfidedigna, & humanum vin-

mnium myfterii venefatione , cultuque Re-

3

cens intelle&um, quod tu, Domine Deus meus,

gia differit eloquentia , obortisque extrema

?

concione lacrymis, fe Henricum füuum, uni-

verus Deus &homo, fub modica fpeciepanis &

viniinteger contineris, & fine con

cam regnifpem, fi errores.concepiffet, illi-

fumente manducaris.

fumptione a

co divinze veritati immolaturum vociferatur.

Frequentia. [umptionis.

]I. Ferdinandus II. dumavia in fylva vena-Idemn.

2.

retur, quod Principiintimum eratíolatii, no-

Lib. 4. c.

. XI. Frequenter recurrendum eftad fontem

1o.S$.x. gratiee & divinze mifericordize, ad fontem bo-

lamaudirefibi vifus, cujus fonus vix prae loco-

rumintervallo ad aures accidebat.

Interro-

nitatis, & totius pietátis: quatenus a paffioni-

gati, qui feris indagandis excitandisque di-

bustuis & vitiis curari valeas, & contra uni-

Ícatrebant quid rei effet, docent, via militari ad

L T :'

verfas tentationes & fallacias diaboli fortior

jh

zedes ruflici morituri diviniffimam hoftiam a

atque vigilantior effici merearis. .

facerdote .deferri. . Non ultra moratus Fer-

R. P. Lohn, Bibl, Man. Tom. I.

Bbb bb 3

dinan-

Á,-

Bhbliothecee Monualis Concionatorig.

748

dinandus perobftantia, & dumos, fylvamque

dator, aprimistenebrisad usquematutinum

;ï 1255

p

adigens equum, eluétatusque moras, facerdo-

Sacrificii tempus, filens, totusque fibi intentus

i,

tem libero affequitur campo, l& equo defiliens

perftabat , horasque plerumque octonas divi-

f/

comitari pergit, ut Auftriacum eífefciret. Ve-

nze commentationi impendebat ; tum fevere

f

niturad decumbentis mapale, omnia rite pera-

excuffum animum arcana confeffione purga-

Ai

bat, atque hoc potiífimum modo comparatus

di

guntur. Tum facerdos, ut zegroanimos adde-

ret. Ma&e, inquit,melior fpe, duos hodie Reges

adfacrum altare, nefcioqu2e divini amoris fpi-

dt

domi excepifti, Regum omnium Regem Chri-

rans incendia, fuccedebat.

Hec cum tanto

qll

ambitu peragerentur, quze tamen divini epuli

j

ftum Dominum, & hunc Ferdinandum Bohe-

mize Regem (nondum enim erat Ceefar) qui, ut

fames erat, quotidie perlitabat.

qu

integra effet Auftriaca Religio, hoc eft, Regia,

VII. Anglus quidam 5oo. aureis ob Miffam Ibid. 19.

fin

aurum ruftico liberaliter largitus eft.

auditam damnatus, mulétam, quaminlucro

2d

idem n. 3.

IiI. Eleonora Auftriaca jungenda Ferdinan-

ponebat, ut perfolveret, aureos Lufitanicae

vt

dofororeft, ultima Archiducis Caroli proles,

notze longze pulcherrimos, undique conquifi-

12

conítantize tamen, ac pietatis facile prima.

tos, hzeretico quzeftori enumerabat; pecuniae

t

Graviffima oculorum valetudine laborans Sa-

fulgorem admiratushomo impius, mirum fi-

fer

&rificio de more intererat , & falutarem ho-

bi videri dixit, tantadiligentia mul&ze perfol-

i

ftiam a facerdote fublatam fumma cum volu-

vendz id auri fuiffe coactum ; tum Catholi-

lu

ptate jam a

doraverat, oculisque latentis Dei

cus, Ícito, inquit, quum nihil usquam divi-

di

hauferat arcanos amores ,

quum auferri fibi

hofacrificio pulchrius fit; ejus in pretium me

diem fentit, humorumque noxiorum fuffufio-

puicherrimum ftudio aurum comparaffe, &

fBaronan

g.* f

ne lucem omnem perpetuo mergi; quo cafu

e

quoniam ea te momordit cura, ut animum tibi

yü

imp

rovifo animus quamvis fortis percelli po-

penitus aperiam ; data etiam opera, crucis

terat,

finon Auftriacus fuiffet; hocufa Eleo-

nota percuffum aurum, pro Euchariftize ado-

ri

po

nora: Bonum factum, inquit, diem non o-

rationeredimenda ultro a mequzefitum fcias,

d

pto, meque abundefelicem reputo, cui ulti-

quod mira quaedam & arcana fit crucis atque

ma lucis ufura fupremum divinze dignationis

Euchariftize cognatio, eaque hominibus ad-

modum falutaris. O di&a Lufitanico ipfo auro

a

argumentum reprzefentavit Euchariftiam ;

:

quid enim pulchrius, atque auguftius in hac

fplendidiora, & religiofiffimze mentis confi-

$

mortalitate videre poffim , profecto eft nihil.

gnata faftigio!

ft

Videntis hoc animi dictum eft, cui ab exter-

.. VIII. Angerus, primus in Japonia Chriftia- Ibid.n.ax.

tat

nis his tenebrislux major accedat.

nus , affirmabat, cum omnia fibi in Chriftiana

IV. Sebaftianus Lufitanize Rex , cum occur-

Republica vehementer probari , tum nihil me-

Ls

Idemn.6.

lius, aut quo magis animus caperetur , ipfo

Ye

retfacerdotibus Euchariftiam ad segros defe-

rentibus, femper folebat equo defilire, ma-

Chrifti corporefibi videri, & poftillud arcana

i

gnaque reverentia ad usque decumbentis ze-

Ícelerum expiatione. Itaque mirari fe admo-

hu

dum, fiquiforte reperirentur, qui tantis para-

(

des comitari, ac ne praefentize Majeftate ani-

mos domefticorum percelleret, dum omnia

tis bonis nonavide atque jucunde fruerentur.

ls

intus rite peragerentur, foris ad januam, &

Plus fapuit Barbarus ifte, quam plerique ho-

j

die apud nos, qui ftolida quadam abftinentia

el

quidem degenu przeftolari, ac facerdotem fa-

1

cras ad zedes, eadem pompa reducere.

defipiunt.

Qu

Xdem n.

V. Joannis Riberze Patriarch

v? Antiocheni

ÀX. Dominicus Anfalonius nonum vix at-Ibid.n.22.

ji

|30.

tingens annum, & fumma religione facrze ac-

H

religio non una fignificatione contenta, ino-

mni vita, quze illi longiffima contigit, fefe pul-

cumbere menfze, & Euchariftiam quzefiti(fime

al

cherrimas per aCtiones exercuit. Ergo quo-

colere jam didicerat.

Nam fi forte ad zegros

i

deferenda effet, acnolz pulfu admoneretur

T

tiescunquetantimylterii nomen audiflet, ca-

put aperire quod deinde inmores promanavit;

vicinia j| exiliebatillico, fuitque fzepius, quum

Ó

de ilload concionem frequentiffime novo fer-

media hyeme nondum albente coelo,, ea figni-

arum dele&u dicere:

ficatione excitatus, vix circumje&is veftibus,

tu

per letiffimarum fententi

Auguftilffimam cellam ,

& facerdotum colle-

quas publicus pudor abeffe non patitür, lectu-

t

gium, ejusdem lionori fumptibus immanibus

lo, ac domo profiliens, magna cum veneratio-

d

neé accenfum funale manugeftans , divino fer-

dicare, parum fuerit ; illud profe&to, vel ad

)U

elegantiam pietatis, vel ad populorum utili-

culo praeluxit, ac domum reverfus familiam

li

tatem longe eximium fuit, nobiliffimze gen-

omnem fomno meríam offendens, pigritiam,

hi

m-

morasque modeftitlime increpavit. Adeonon

$n

tis Riberze abje&isinfignibus, eadeindege

ll

mafignavit, inqua calix cum facra patina, &

genus , non ?etas a virtute nos excufat.

hoftia, Chriftiano more effetexculptus, dua-

X. In civitate Potofina przeclarus atque a Ibid.n.26.

bus hincindearulis cumigne; addita Epigra-

pietate mos illeobtinuit, ut Magiftratus, àc

d

phe:' Tibi pofl higc quid faciam , filimi? De-

nobilitas omnis , fi quando circumlatze divinze

I

mum ut latius ea pertineret religio, novami

Euchariftize obvia fiunt, illico reje&tis togis,

Iü

invenit falutationem pietatis pleniffimam :

palliisve, arreptisque facibus, veluti pueri

li

Laudetur.[an&iffimum. Sacramentun. — An nori

honorarii Regem Regum comitentur,illuftrio-

V

hoc fit in Euchariftize veluti tranfire patroci-

Yi nobilitatis ac poteftatis commendatione,

quam fi per ineptam gravitatem Magiftratus

I

nium , atque palam teftari, ejus fe Spiritg

P

vivere ?

infignia deponerg indignarentur.

Idem n

q1

15.

VI. Cajetanus Thianeus.ïhgatingxum fun-

XI.

f

E

E

"

Titulus LIL — Euchariffia.

149

S

.g lb.*n, 25.

XI. Inflgerat Leoni Pererize nobiliffimo

faceffere omnino jubebat, | dein duas tresve

praefervidi ac plane militaris animi adolefcen-

folidashoras, velfians, vel extrema jam fe-

g

ti, colaphum, gregarius miles, fugamque ar-

netta fella fedens, in eo tripudio infümebat.

ripuerat. Sednontamleves hujus pedibus ti-

Neque divinis modo epulis pietas incalefce-

H

mor, quamira & furor Pererize alas addidit.

bat, verum ipfius calicis atta&tu adeo exhila-

l

Affequitur in templo, inje&aque altera manu;

/

. rabatur, utea gratia zepiffime contreGaret.

elatum altera pugionem, ira furens, ac fren-

XIV. DeRuperto Abbate S. Thomas Villa- S. Th

Ou;.

li

densjugulo adprimebat: Tum miferille vifa,

- nova tradit. quod, dum humilitatis inftin&u V illanov.

quam forte facerdos vicinam ad aram fuftule-

characterem admittere facerdotalem detre&a.

conc.2 in

feít Corp.

ld.

ratdemore, hoftia divina: Per hancte, in-

ret. tandem agnitze voluntati divinse acquie-

Chrifti.

U

quit, obfecro, parce. Simul przecantis vox,

turüs, fe confecrari permiferit? ipfa autem

fimul nolze pulfus, furentis juvenis animum

noce, qua primum celebravit Miffae Sacrifi-

j

advertit, quifra&o repenteimpetu , exclama-

cium, tali eum apparitione dignatus eft Domi-

g

vit: Hzectejuvat, fimulquemucronem vagi-

nus, no&te illi infomnis Chriftus apparuit (ver-

narecondidit. Quod violata facri loci reveren-

j

ba funt fan&i Archiprzefulis?) corpore quidem

]

tia peccaverat, domito ad Euchariftize prae-

publicus, fedoccultatafacie, ut abeo vultus

fentiam furore diluit. Hujus profecto iracun-

ejus videri non poffet, qui ei membratim fic

dize fol divinus nequaquam occidit, qui ejus

]«

impreffuseft, utneque figillum cerze tam in-

i

lumen, irze inter atque furoris tenebras prze-

time imprimi poffe videretur, tantaquefuit ex

clare vidit, ac veneratus eft.

hacimpreffione in eo orta delectatio, ut excita-

Baron.an.

:XIl. In Annalibus Ecclefiafticis de quodam

bi

$13. D.24.

tus agnofceret, quia, nifi cito voluptasilla per-

$

hzeretico SeverifeCtatore legimus, quodfer- tranfüffet, animatm illius fuo impetu fecum a

vum quendam habuerit catholicum, Deo pa-

corporerapuiffet; undeexilla tunc experien-

riter & ipfivalde fidelem, quijuxta illius tem-

poris confuetudinem facram Euchariftiam in

tia fe didiciffe atlerit, quam verum eft, quod

üe

Ícriptum legerat: JVoa videbit me homo , €$ vivet ;

domum fuam fümma cum reverentia reporta-

impofílibile enim videbatur, torrentem illam

tam, &in armario quodam repofitam habe-

voluptatis viventem incarneS

t

piritum diutiqs

l

f

bat, uteadem inneceffitatibus uti, feque ci-

fuftinere poffe.

bare poffet; accidit autem, quod, cum fer-

vusille procul a domo profectus fuiffet, hae-

XV. Pater quidam Capuccinus Laurentius Rh'0- L 3-

ia' lbid.n.il'.

reticus Dominus ejus, qui fepius ex curiofi-

Brundufinus nomine, ut P. Rho refert , 'odg C f n:1s.

12

continuis horis poft communionem inter fua-

tate facrofan&as illas fpecies videre concupi-

la

verat, praevidens fervum tardius domum re-

viffimas deliciari confueveratextafes, quique

verfurum , a dzemone inftigatus , easdem in

licetgravi premeretur malo padagtee, facienti-

ld

bustamen adaltare miniftrare fümmas delitias

ignem projicere decreverit , cumque hoc ip-

fum executurus ad praedi&um armarium ac-

computabat; vereutique devotus hic Dei fer-

vus illas deguftare vifus eft panis facramenta-

cederet, invenit ( res profefto mira atque ftu-

lisillecebras, quas B. Laurent. Juftinianus de-

If,

penda ) omnes illas fpeciesin fpicas & ariftas

triticeas germinaffe. Unde timore correptus

myfticahoc Manna agens paucis fequentibus

r

elata voce: Kyrie eleifon, acclamavit, at-

expreffit verbis: Exhibuitfe, inquit, uttecum

habitet, ut de te lzetetur, fuis tecum Lzetitiis

que cum omnibus familiaribus & dornefticis

k.' ïbïd .0.220,

fuisad Ecclefiam Seleucize Epifcopi fe recepit,

perfruatur ; quemadmodum in fapientiae volu-

miraculum manifeftavit, ac una cum multis

mine teftatur, dicens: £f delicie suem effe cum

filiis hominum ; non quidem ut fuas a filiis ho-

iE

aliis de hujus divini frumenti veritate convi-

&us, errorem füuum eft deteftatus. S. Grego-

minum captetdelitias, fed utcum filiishomi-

t

rius in quadam homilia ita fcribit : quia per

numcommunicetproprias. Deeodem quoque

Dei fervo idem tradit author, quod, dumin fa-

Prophetam dicitur: Omnir caro fanum , - fa-

l

&us homo foenum noftrum vertit in frumen-

cra zede lauretana Miffze Sacrificio inferviret,

tum; qui de femetipfo ait : Nifi granum fru-

perpetuis fluebat lacrymis , quasilliadm

"

irabif

5

lis quzedameliquabatanimi dulcedo.

j«

menti mortuum fuerit , ipjum folum manet ; Un-

0-

de & natus in przefepio reclinatur, ut fideles

XVI. DeSeraphica Virgine Maria Magda- Ib. hf Ij«

lena de Pazzi Carmelitana idem author tradit,

omnes, Videlicetfan&aanimalia, carnis fuze

frumento reficeret.

quod in juvenili zetate a matre communicante .

Jo.Rho.l. . XIII. S. Philippus Nerius , cum quotidie

avelli nequaquam potuerit; qua dereinterro-

l,

3. C.I. h.

faceret, adeo liquidas facri fanguinis hauftu

gata refpondit: Intimumlatentis Dei vicinita-

J

TX

hauriebat voluptates, ut,cumeomyfteriiven- t* fenfam voluptatis haurire, atque incredibili,

a

tumerat, miris modis geftiret; atque exun-

quem fentiret, odore Divinitatis recre

1

dantem magno cordis zeítu lzetitiam vix cape-

re, fimpliciter refpondit.

gri femi-

iC

E

ret: Itaqueavide fugebat, utíacro calici au-

XVII.P.Bollandus de excefïïvis,qüas B.An- Manfi

rum, quoargentum fuperiaduci folet , fzepius

$;

lingendo detergeret , notabili tantee pietatis

gela de Fulginio in menfa facramentali expe- difc- z.

LÀ

:m

riebatur, confolationibus prolixe difcurrit; in-

veftigio.

Tantis animi motibus quum jam

ter alia vero ipfammet fan&am de fe dicentem

imperare non poffet, primo miniftrum propius

introducit: Quando communico, hoftia exten-

o

accedere vetuit, me confpiceretur; verum

j

diturinore, & nonhabetíaporem panis, nec

quia curta ea erat providentia, petita Ponti-

carnis iftius quam comedimus, fed alium fapo-

ficis venia fecreto in cubiculo faciens, pleno-

rem carhis, fed faporis fapidiffimi, quem nefcio

queauro utens; ubi divina protulerat verba,

affimilarealicui dehoc mundo,

l

AVIL.

Bbb bb3i

s/**)

Bübliothece Manualis Concionatorie

759

folveret, omnibus cernentibus facrum cada- In anno

Faberin

XVIII. Rudolghus Comes Habfpurgicusin

fur.i

fefto $3. .Impemtorem;ele&us eft, quod Euchariftiam

ver oculos tum ad hoftize , tum ad calicis, ele- heb. boel.

t

slï

Trin.con. , 4 n oribundum comitatus, equum fuum fa-

vationem aperuit, & mox mirifica odoris fua- 465.

tit.1

q. n. 2.

vitate omrinium nares recrevit.

cerdoti concefiffet.

Spec. Ex.

XIX. Cum quidam miles confueffet, quo-

XXVIIL Incivitate Potofina mos invaluit, Rho. virt.

fipr. t

d. 6. ex.

ut Magiftratus ac Nobilitas omnis, fi quando lib. 3. c. 1.

Fei'ïo " 1

ties Euchariftiam transferri viderat, genufle-

circumlatae divyinze hoftioe obviam fiunt, illico 9* *

Trin.o

2«

&ere , & quondam novis veftibus indutus con-

4

fuüetudinis retinendze gratiae in lutofam licet

arreptis facibus, veluti pueri honorarii Regem

7

terram deícendens fe proftraffet, magno mi-

Regum comitentur.

,

Dar.l £

i, 100X

raculo.veftes ab omni macula fervatas depref

XXIX. Theodofius II. Brigantinus Dux, Ibid.S.32.

y

hendit.

r

fiquando noctu ad zegros deferenda erat Eu-:

XX. Ferdinandus II. quetannis Chrifto tri-

chariftia , mox aderat cum lampade , illud-

Vitac. 5.

umphanti, nudo capite, fola florea redimitus

que comitabatur, neque fuorum quemquam

corolla,facem dextra przeferens, famulatus eft.

ceffare patiebatur, monens, tuncmaxime id

Principem officium pietatis facere par elffe ,

Quando intranti aut exeunti ex aula. occurrit

facerdos Euchariftiam deferens, illico curru

quando reliqui per indulgentiam fomni defi-

defiliebat, & fixis inlutulenta etiam humo ge-

cerent..

nibus Deum adorabat,: & facerdotem ad ae-

XXX. Anno 1 561. cum S. Euchariftia ad Bellarm.

grum comitabatur. Turbatis rebus, Euchari-

zegram ferretur, quidam ovum pafchale in de Euch.

9 e

ftiarn publicejubebat exponi.

.

manibus tenens dicebat: Ego citius ovum

Hift. Soc.

dam facerdos in Italia per

hoc deglutiam, quam 2zegra deaftrum fuum.

XXI. Cum qui

Quo dicto mox hoefit ovum in faucibus, &

p. r.l.2.

campum, in quo afini pafcebantur, cum Eu-

Ánnoz

P 97'

chariftia tranfiret, illi ex utroque vize latere re-

cum febaceam candelam pro detrudendo illo

doc. Jelu

ente difcreti procumbentes in genua illum

applicaret, nonnifilychnum extraxit. Jacuit

1,93.it

exceperunt, deinde fecuti exfpectarunt, donec

ergofupinus, nigerrimus ut carbo, mutus,

Prov, Yl

ab zegro recederet, &benedictione impertita

defperatus. Itaquea parocho redeunte reper-

diol.Col-

eos dimitteret.

tus vivere & blasphemare defiit.

"

leg. Ge-

L)

XXXI. Chriftum in Euchariftia fumpt

u;i Spec. EJ&.

auenf,

Annal.

XXH. Salfetani in India mi

ro hdnore SS.

Hit. 1O.

1589.

Chrifti Corpus profequuntur, cum ad 2egros

cum paftor quidamrogaret, utoviculam a lu-

5

poraptam reftitueret, fubi

f. 136. (

defertur; non enim folum cum facibus occur-

columem dimifit.

Fo .Alq.pus i-pfam 1n j ;

.

Bollandre

runt, fed etiam vias purgant, domum zegri,

aliasque vicinas ramalibus exornant. Cum

. AXXil. Cum quidam mile

s järiijam ïin e:i- Ibid. d. 6.

10 2.612,

SS. Euchariftia in Ecclefia affervari coepta eft,

tremo vitze periculo conftitutus, concubinam €*- I5

i.

fe dimittere non poffe diceret, ideoque paro-

Chriftiani aliquiin armis jejunii vigilarunt.

Daurolt. -

— XXIII. Ovis a S. Francifco nutrita, cum

chus communionem ei negaret, S. Bernar-

c. 5. tit. 6.

fratribus Ecclefiam ingrediens , cum elevaba-

dus voluntate ejus explorata porrigi hoftiam

n. 2.3. 4-

juffit, itaqueillius animum cenvertit , ut fam-

tur S.Euchariftia in Miffa,flexis genibus Crea-

me exofus concubinam , nihil de illa audi

torem füum reverebatur. Idem agnellus S.Co-

?e

letze: idem boves, cum non procul Ingolfta-

amplius voluerit.

"

XXXIII. Petrus Cocles

monachus Clafæ- ïbïd. dift,

dio paftor Euchariftize particulam in baculo

fuoaffervatam, in terram conjecto poft boves

vallis graviffimo capitis dolore vexatus cum 8: €X- 27-

baculo, projeciffet, fecerunt.

ad communionem accederet, ingeas quafi

plumbi inaffa de capite ejus decidit, poftea

ipid.tit.6, XXIV. Cum acerdos quidam vyxidem, in

7. 8

qua Euchariftiam p

L

ortabat, amififfet , apes

vero fumpto SS. Chrifü cor

pore ab omni pror- .

convolantés facrario

lum ex cera miro artificio

fus dolore liberatus eft.

. AXXIV, In Thuringia cum

| facerdos Eu- AvDifcipuL

illi compofuerunt. Alias Euchariftize a mulie-

reinalveari pofitze cap-elluläm elegantem ex-

chariftiam ad zegrum portaret, accedens me- f.. lit. T.

ftruxerunt, Ítem alia vice eidem Euchariftize

retrix & genua flectens dixitad.Chriftum: Si

tuesille, quipro noftraredemptionenstus &

a faribus fub alveare projeGzefexies de die fua-

viffimo cantu reverentiam exhibuerunt.

mortuus es, rogo te per ineffabilem miferi-

faberin

XXV. Carolus V. in Comitiis Auguftanis,

cordiamtuam, ignofcemihi peccata mea.. Et

Il. aperto capite, faces manibus

Chriftus refpondiffet: & ego tibi ignofco pec-

feto SS. & Philippus

cata tua: illaqueiterum diceret: Dominelo-

Trin.con. gerentes, venera

bile Sacramentum comitati

7.».2. (int: camque Philippus moneretur, ut ob

queregermanice : denuo ille dixit: & ego te

folis zeftum cavendum caput tegeret , refpon-

xeciploingratiam meam. Cuiilla: Ettu, Do-

dit: Hodie fol non urit.

mine, fufcipis me qu2e per carnem toties te of-

Sacchin.

XXVI. PetrusSavedra S. Didaco devotus,

fendi. Ahgratiastibi, bone Domine Jefu , .&

dicato facrum au-

exhoc momento fancte vivereincepit, :

á

in Borgia fingnlisdiebus in facelloipfi

X

*

AXV. Civisquidam Ferrarienfis defe nar-

lPæd.Da-r-

13.1.254 diens, quoties divina hoftia attollebatur, au-

x àthui

diebatfacrum cadaver intra loculum commo-

rarefolebat, fe adhuc adolefcentem gravibus reltii.

if

veri, tanquam ad preefentem Dominum ado-

carnis tentationibus agitatum , .fuafu confef-

farii uxorem duxiífe: verum ea mortua iterum

randum affurgeret, fimulque fuaviífimum odo-

rem afilari fentiebat , qui aliquanto tempore

in antiquas tentationes incidiffe, nec prius ab

ermaneret.

iis liberatum fuiffe, quam fuafu alterius con-

jo. Nadafi

XXVIL . Cum Nicolaus Jaurienfis Epifco-

fefarii fæpips ad S. Commupionem accelfit.

pus S. Mauritio Ord. Praedic. 1336. ju(ta per-

L

XXXVI.

—— d

pasn

Titulus LII. Euchariffia.

751

In EU

& b

Daur. in

XXXVI. S.Mechtildis Chriftum poft com-

XLII. Eximiusquidam fzeculi noftri orator Manfi difc,.

f lfs

Cat.c.s. imunionem pera&am fibi. dicentem audivit:

tit. 16.

in oratione quadam de S. Therefia, poftquam 17 2: 6

tuinme, & ego in te, & in zeternuin non

difficultates, quas Seraphica haec Virgo, ut

) Rho. Vfl't,

derelinquam te.

reformationem religionis fuze ad perfectionem

)lb301

Faber. in

)je Q

Feíto $S.

XXXVIIL S.Bernardus da2emonem ejicere

perduceret , fuftinuit, ficut & omnia , quze pat-

" rin.co.6.

volens , Euchariftiam affumpfit, & dixitadil-

fa & operata fuit, examinaffet, fubjungit.

lum: Adeft,iniqueSpiritus, judextuus, ad-

n' 4.

Veruntamen nequaquam mirandum eft , illam

eft fumma poteftas, ei jam refifte , fi potes.

tam ardua negotia aggredi, & perficere po-

Daur. l. c.

XXXIlII. Ad S. Catharinam Senenfem

tuiffe, fiquidem cum die quadam pro more

: Ibid'sez-

tit. 10, ex. hzec quondam dixit verba Chriftus : Ut plenius

fuo Angelorum pane cibaretur , os fuum divi-

I?.'

intelligas , quam ardenti defiderio cupiam vo-

no fanguine adeo repleri fenfit, ut. fanguis,

biscum effe, utque magis accendaris ad fubi-

quem ore continere non poterat, per faciem

gendam mihi copulandamque meze volunta-

& veftimenta dimanaret ; unde ipfa ex pretio-

tem tuam: vide, & alta mente confidera , vo-

fo hoc fanguine fpiritu & vigore adeo repleta

luiffeme, utunigenitus meus incarnaretur;

fuit,utarduaaggredi, & perficere ; moleftias-

N

paraffe infuper menfam maximi, parumque

que atrociffimas tolerare praevaluerit.

|Beltm,

agniti Sacramenti corporisipfius & fanguinis,

— KLHL S. Francifcus de Sales in epiítola ,S. Franc.

iISalef. 1. 2,

] deEuch

ut in cibum fumentes transformemini mute-

quadam ita fcribit: Per experientiam 23. an-

T

Tinique in me.

Et hoc'eft, quod Auguftino

norum, quos in fervitium animarum collo-

fervo meo his verbis dixi; Cibus fum gran-

epift.»ql.,

cavi, manibus quafi palpare potui, quam po-

dium; crefce, & manducabis me: nec tume

tens fit virtus hujus divini Sacramenti. ad

inutabis in te, fed tu mutaberis in me..

confirmandum animas in bono, &liberandas

Ánnue

ï

Soc. Jefu

XXXIX. Jurisconfultus quidam a fratris

a malo, easquefpiritualiterconfolandas , & ut

1593. in

filio luculentam in facie plagam acceperat, ad

-uno verbo dicam,in hoc mundo Deificandas;

Prov. Me- quam injuriam remittendam, veldeprecan-

dummodo viva fide, convenientique puritate

diol.Col-

E

leg. Ge-

^dam cum neuter perfuaderi poffet, tandem

& devotione frequentetur,

) ,F

nuenf,

Pater quidame Societate Jefu hortatus eos eft,

XLIV. Cantipratenlis prodigiofam

. quane kaantïgrat.

lii, 10,

ut fecum coram Euchariitia parum orarent,

dam refert hiitoriam , quze 1231. cuidam tra- l-2.Apum.,

e15,

quo fa&oita muta:i funt, utultro veniam

tri Dominicano evenit, qui, cum ab hzeretico 9357* n«28-

offenfze peterent, . remitterentque.

perfuafus , ut ejus fectaretur errores , fortiter

Bollandus

rettitiffet;hzereticus his eum verbis affatus eft:

Dd d &

XL. in vita S. Joannis Eleemo

fynarii Pa-

&15.

n.

to. 2.0.12. triarchze Alexandrinilegitur, quod , cum duo

Tu alia non habesfidei tuze argumenta : prze-

viri illuftres, animorum difcordia inter fe di-

terquam ea, quaeexícripturaíacra petuntur,

vifi effent, S. Patriarcha operam, &induftriam

ego vero,fi fidem adhibueris, Chriftum ejusque

fuam adillos reconciliandos fepiusinterpofu-

matrem & ómnes Santtos videre te faciam:

Die. quadam

