dicat. Ubi autem fecuriores erimus tempore

piamus. Oftendatur ergo r. Quam prompte

mortis, quam in hoc clypeo jacentes? Si enim

fe nobis ab ipfa infantia vize comitem obtule-

a morte temporali tam follicite defendunt,

rit.

2. Quam potenter nos a pifce immani,

quanto magis ab zeterna tuebuntur? ld fane

id eft, periculis & malis corporalibus libera-

expertus eit Lazarus portatus, & rediens ad

rit. 3. Quomodo felix connubium cum Sara

Patrem inhoc clypeo. Claudatur concioillis

feu Domina, nempe virtute & fanctitate pro-

verbis Ecclefiae: Sub tuum praefidium confu-

curarit. 4. Quomodo dzemonium, ne nobis

gimus &c. actis prius Deo gratiis pro clypeo

noceret, compefcuerit. 5. Quomodo ditefce-

hocífubmiffo. Qua de materia videri potelt fu-

re in meritis fecerit, efficiendo, ut Deus da-

fius difcurrens Philipp. Kiffeliusp. . N ilimy-

LTETO

xet mercedem, quam debebat. 6. Quomodo

fticiinfelto S. Michaelis, & Henricus Engel-

omnibus bonis nos repleverit. 7. Quomodo

gravein Panth, eodem fefto.-

illuminaverit, & gaudium parentibus, id eft,

Vl. Ex occafione thematis: /m

Deo, & fuze Matri fecerit.

gelis fuir Pt 9o,

Quamque adeo

mandavit de te:. poteft.

charitas Angelorum er- v. 11.

merito dicamus cum Tobia: Quid dignum

ga nos, & noíirum vici(fim officium ex fpecie

poterit effe beneficiis ejus? quodque ilie ni-

& forma , qua plerumque apparere, & a Pi-

hil aliud petat, nifi cum S. Raphaele, ut bene-

&oribus depingi folent, demonttrari, videlicet

dicamus Deum bene vivendo, hzec enim eftt

X. in humana [pecie: ut per hanc eorum erga

v

optima, Deoque gratiífima laus & benedictio,

nos amor probetur, cum nullus fere amor

quia puriffima, ampliffima & longiffima, juxta

majoríit, quam inter res fimiles. Et poteft

! .. $. Aug. in

illud S. Auguftini: Vis femperlaudare Deum?

etiai hic amor ex oppofito daemonis odio

014 .

benefac omnia, qu:xe facis, & femper laudafti

deinonttrari, utpote qui tefte Pennequin p.2.

Deum. Hocergo poft brevem actionem gra-

lfag. c. 27. in judicio particulari faffus eft, fe

" tiarum promittatur SS. Angelis cuftodibus,

majori impetu ferri in perniciem animarum,

& non minusaccurate opere praeftetur.

Qua

quam torrens violentus per alveum fluat.

de materia iterum Faber conc. 3. in fefto S.

Quaefitus autem a Chrifto, curid faceret? re-

Michaelis fufius difcurrens videri poteft.

fpondit, quiatuillas amas. Quidni ergo fimi-

2,Reg. 22.

V. Exoccafione thematis: Dedi/li »ifi clj-

lem impetum amoris Angelis bonis ad íalvan-

39»

ï;.

geum falutir tug : poteft angelica cuftouia cly-

dasanimas concedamus? | 2. /In facie juvenili :

peo comparari, idque per varios ufus clypeo-

ut indicetur vigens femper conatus & hilari-

rum probari.

Nam r. ficut Lacedaemonize

tas in nofira falute procuranda , quxe proin

Amazones folebantliberos cunarumloco cly-

poteít exemplis confirmari.

Erod.t

VR

3. Zllati, ad in-

peis imponere, ut vel fic olim meminiffent, fe

dicandam promptitudinem , qua ad noftram

ad bellum educatos effe; ita Deus ab infan-

falutem & commodaferuntur,unde Deus apud

tia nos clypeo huic, nimirum angelica cu-

Ifaiam olim dixit:. Ite Angeli veloces, &c. In

ftodize commifit, ut meminiffemus, militiam

fecunda parte oftendatur, quomodo nos vicif- Ifa.18. v.a

Luc, 16,

effe vitam hominis fuper terram, & ut in in-

fim tria officia praeftare debeamus, nempe r.

(

fantia, quo tempore maxime indigemus, hoc

mutuum amorem, quo noftrae aninize illis ag-

in fefto

$. Bonv. c]ypeo prote&ti effemus. Hinc S. Bonaven-

glutinentur, quemadmodum anima Jonathze

tura ait: Magnse pietatis & benignitatis eft

cum anima Davidis unita fuerat. - 2 Conflan-

n s Mich

indicium , deputare tales miniftros humanze

tem vigorem & hilaritatezz in eorum cultu &

fragilitati, fine quibus nullo modo effet tuta.

obfequio. 3. Pelocem fiduciam in adverfis, &

A0.1 .

2. Sicut Myrtilus miles utebatur clypeo fuo

celerem obedientiam in profperis , feu confliis &

4 Vl II.

R

in terra ad fe defendendum, dum pugnabat:

infpirationibus bonis,quas függefferint. Clau-

& in mari, dum naufragium paífus, illo in-

datur concio faciendo foedus novum cum ip-

verfo pro navi eft ufus, uti notum illud difty-

fis, de tribus hisce obfequiis accurate prae»

chon indicaát:

.

ftandis, quemadmodum ipfi fua tria officia fo«

Effugi geminum clypeo difcrimen in uno,

Jent przeitare, Pro quibus fufius deducendis

dum premerer-

fervirepofluntea, quze Faber conc. 7. in fefto

Dum premererque falo,

: que folo.

S. Michaelis, & Franc. Albertinus cap. 1o. de

Sic angelica cuftodia ferviat tam in tenta-

Angel. cuftodia afferunt.

tionibus voluptatum allicientium, per terram

VII. Ex eodem themate poteft pulchre de-

. fignificatis; quam adverfitatum terrentium &

duci triplex fru&us, ex miffione angelica cole

z:

aflligentium, per mareindicatis, dum fcilicet

ligendus, fcilicet ut inde conjiciatur maxima

nos abftinere & faftinere docent. Hinc cum S.

Dei erga homines charitas, fumma Angelo-

j*

Theophila virgoinlupanartra&a, Sponfi coe-

rum humilitas, & excelfa hominis dignitas,

leftis opem imploraret, adfuit Angelus aureo

qua omnia tum ex di&is facile amplificari,

icuto inftru&tus, cui infcriptum erat: Quis fi-

tum apud Difcipulum ferm. 37. fufius dedu-

cut Deus Chriftianorum? quo eam fic prote-

&a videri poffunt.

xit, ut primus illam aggredi volens exanima-

VIIL. Ex occafione thematis: Jnquire tibi Tob,s.v.4

tus, alitexccecati, aut aliterrepulfifint. 3.Si-

aliquem fidelem virum, qui eat tecum: poteft o-

ï;

cut olim mortui in clypeo ad fepulturam de-

ftendi, quam fidelirer & perite SS. Augeli

ferebantur, juxta illud Virgilii: Impofitum

comitis fungantur officio, idque ex conditioni-

clypeo referunt Pallanta frequentes, Unde &

bus ad comitem optatum requifitis; demon-

. TOb' Igo

Mater illa Lacena filium ad bellum mittens,

? V' 2'

ftrari poteft nimirum 1. ut fit periturvig ; quod

cunm

oblatp clypeo dixiteidem: Autcumhoc, aut

vel maxime conv,enit. Angelo, ut qui

3

"

veri-

/ e

Bibliothecee M/jnualis Concionatorie

119

veritate quzefitus, num viam ad coelum norit?

una bxtremitas terram , altera vero'cælüm

contingebat; neque hoc tantum, verum in-

refpondere queat: novi & itinera ejus (vide-

L

:

g

licet obfervationem mandatorum Dei ) fre-

fuper Angelos per eam afcendentes & defcen-

i

1

quenter ambulavi. 2. Utfit benevolus & prom-

dentes ei oftendit; Qusero autem, num quid,

;

]

5b

tur: quoditidem Angelis convenire oftendit

ut Jacob ad gloriam afcenderet, fcala fafficie-

E w

5 j (ants /

habitus S. Raphaelis, quando fplendidus &

bat, absque eo quod Angelos per eam afcen-

fuccin&us, quibus charitas & promptitudo ad

dentes & defcendentes confpiceret? Nequa-

nosjuvandosfignificatur, apparuit. 3. Utfit

quam; neque enim nos ad beatitudinem vo-

f

fidelts, quam conditionem eis convenire , jam

catos effe, & coelum apertum videre fufficit,

t

pridem docuitS. Bernardus, dumdixit: Fi-

nifi etiam, quoad usque viatores fumus, coe-

deles funt, prudentes funt, potentes funt, quid

leftium fpirituum directionem przefto habea-

|

trepidamus? tantum adhzereamus eis, &in

mus, fintque ipfi duces noftri, qui furfum no-

protectione Deicommorabimur. 4. Ut fit ju-

bis eundi viarn oftendant.

Unde Chryfofto-

|

cundus ; qua conditione ipfos przeditos effe,

mus ait: Afpice mirandum proceffum, An-

ä

tum vultus, quo pinguntur, ferenitas & ama-

gelos ad nos deduxit prius; ac deinde dedu-

l

bilitas indicat; tum cantus fuaviffimus, quo

xit hominem ad fuperna.

;, fu. Blef

Deum laudant; tum alloquium, quo nunc

|

IV. Sponfa in facris Canticis ad cavernas Caffiod.in

ï fam 47 !

termini feu patrize, ad quam tendimus, me-

invitatur: Surge amica mea, [veciofa mea, €$ ve- Cant. c.2.

moriam refricant, nunc vize quam ambula

ni, columba mea in foraminibus petre, €3 in ca-

l

mus, brevitatem oftendunt.

"

verna macerie. . At vero, nunquid ipfa erat, quze

fi

f

dixerat fponfo? Offende mihi faciem tuam ; Cur

Vvole x

igitur nunc àb ea poftulat, ut in cavernee la-

f

tibulo fefe abfícondat? Caffiodorus ait: in

ALII CONCEPTUS.

caverna macerize moratur, qui praefidio An-

Manfi

Genefi mentio quidem fit omnium crea-

gelorum ubique circumdatur, & a tentatio-

diíc.4.

turarum tam vifibilium , quam invifibi-

g 4

D/-f7 I. In

nibus diaboli cuftoditur.

lium, .qualis erat ceelum empyreum , & ta-

V. In facris Canticis legimus: 7/inea mea Cant.g.xa

men Moyfes naturze angelicze nullam aliam

mentionem facit, nifi tantum fub nomine lu-

coram qe ef, mille tui pacifici, €€ ducenti his, qui cu-

ïä

flodiunt fruZus ejus.

Septuaginta in Bibliis

cis, ut exiftimat S. Auguftinus: Fiat [ux; ubi

Sixtinislegunt: /Mille Salomoni €$ ducenti €sc.

novum fe pro praefenti propofito noftro my-

:E

Ü

fterium prodit; cur enim Angeli lucis nomi-

Obfervandum eft autem, quod in eorundem

4g f«

Canticorum cap. 3. dicatur: Enleifulum Salo-

ne exprimuntur; quia nimirum, experientia

snonis [exaginta fortes ambiunt; Ubi quaeren-

ll C27. Q

tefte, hzec in unico momento, mox ut oritur,

Y

cunctis tenebris diffugatis aerem totum illu-

dum, quzenam fit hzec utriusqueloci differen-

i

tia; Ibi enim mille ducenti, hic vero fext/zgin'ta

minat, & calefacit, cunctosque effe&us fuos

exprimuntur? Refpondit S. Ambrofius: Cre- S,Ambr.T.

f

fumma cum celeritate operatur, ac proinde

fimilitudo ifthzec fpiritibus hisce beatis aptif-

vit numerus , ubi crevit & fructus, quia quo t.deVirg.

fanctior quispiam , eo munitior; quanto e-

fime congruit.

nim homo amplius crefcit in virtutibus & me-

S. Chryf,

II. Obfervandus

üngdla riter eft moduä, qub ^

in Cat,

incarnata Sapientia utitur, dum de cuítodia &

ritis, tanto fanctitas ejus magis adaugetur,

tanto majori cum contentione Angeli nobis

minifterio Angelorum loquitur: Zidete, in-

obfequia fua prae(tant, & familiarius nobis-

J lbern, T

z

quit, me contemnatis unum ex hi pufillis ;; Dico

cum converfantur.

(5. de

enim vobis, quia Zngeli eorum in celis [emper vi-

E

)

:

jAng cuf "

VI. S. Joannes Apoftolus, dum adhuc mor-

f

dent faciem Patris snei, qui in calir efl; Cur ob-

tali hac carneindutus hic nobiscum morare-

i

t

ü

fecro de Angelis tutelaribus parvulorum, qui

i

:

:

ï

L

;;

D

tum propter zetatem, tum propter fimplicita-

tur interris, & proutipfemetin Apocalypfi re-

»

Z

tem nihil zeftimantur, loquitur, & non potius

cenfet, die quadam ad pedes cujusdam Ange-

D

l

de Angelo cuftode Abrahze, Davidis, Joannis

li provolutus adorare eundem vellet,illum fibi

V

Baptiftze, S.Petri, vel aliorum fanctitate & do-

dicentemaudivit: /ide, ne feceris, & fubito ra-

P

tionem addidit: Con[ervus tuus [um, quafi di-

&rina infignium mentionem facit? Chryfofto-

Qpïü. :

Qu

mus duplicem hujus rationem affert. Primo

ceret, paris ambo conditionis fumus; Atvero

enimita Chriftum loqui dicit propter innocen-

quis eft, qui, quanta naturam angelicam inter

EPIR l M

& humanam differentia intercedat, ignoret ?

G1

tiam puerilem, quam fumme diligit; Secun-

do, quia parvuli ob teneram ipforum zetatem

Quid enim viatorem inter & .comprehenfo-

parvifiunt; horumigitur exemplum Chriftus

rem, inter corpus eluto plafmatum, & puriffi-

d

mum quemdam fpiritum commune effe pote-

Qie

allegare voluit, ut perhocinnueret, quod Àn-

lu

geli nullum habeant refpe&um ad merita &

rit? CuidubioS. Petrus Damianus refpondet: $. ver:,

dignitates illorum, quorum fervitiis & obfe-

Noluit adoratorem, quem decernebat zequa- Dam. f.r.

Te

lem, angelicae munditize eft contubernalis & def.Joan

|

lu

quiis funt deputati,fed potius fimilitudinem &

:

..

h Cone

imaginem Dei innobis refpiciunt, & qui ma-

cognata virginitas; Porro Apoftolusilleinhac

f

jori premuntur neceffitate, minoremque ha-

virginitatis virtute adeo folide fundatus erat,

D

5 n

bent rerum agendarum experientiam , fecu-

ut Guerricus Abbas, qui Chriftum introducit

riores funt de tutela,. defenfione, obfequiis,

Matrem fuam interrogantem, an poft ejus ex

ab

& indefinenti affiftentia Angelorum.

:

hac vita difceffum, Gabrielem Archangelum

tte

Ibid.ferm.

fibi vellet fubftitui, eandem Chrifto in hzec

pe

III.. Jacobo Patriarchze Deus olim coelum

deNstiV. apertum oftendit, & fcalam quamdam, cujus

verba refpondentem quoque fubintroducat :

Q

Non

üt

*s

| Etü[u& XL — Zingelus.

IITI

4

Non opus eft, fufficit mihi meus novus in

V. xMenandro tefte, omni homini dzemon Ibid.

carne Angelus: JDifcipulus ille, quem diligebat

eJuf.

afliftit, mox ut nafcitur, vitze myftagogus.

VI. Clemens Alexandrinus ficfcribit: Per Clemens

S. Greg.

VII. In Canticis dicitur: Sícut turri.r Da-

Nyff.h.7.

gentes & civitates difpofitze funt Angelorum Alex. 1.6,

in Cant,

vid collum tuum, que adificata efl cum propugna-

praefecturze: nequeiítud ignoraverunt Roma- firom.

9

culis, mille clypei pendent ex ea, omnis armatura

ni, in quorum urbe fcimus templum fuiffe Ge-

fortium. . Per hoc tam forte & copiofum ar-

nii publici, five Genii populi Romani. Suos

-

mamentarium ex mente Gregorii Nyffeni pa-

item coloniis genios, ipíi Principi feorfim

P d

trocinium intelligitur Angelorum: Puto au-

fuum, grandiorem aliquem grandiori.

tem eam turrim clypeorum multitudine fi-

VII. Cum Joannes Thebzeus Ammoni feni Vit, PP.

gnificare angelicam cuftodiam, qua circum-

duodecim annis fedulo ferviiffet, etíi nulio un-

fepti fümus; ubi notanda eft, vox circumfe-

quam acriori verbo dato, idem Ammon mori-

pti, quaqua verfum enim circa nos muni-

menta, valla & fortalitia in noftri defenfio-

turus manum ejus prehendens dixit: Hic ju-

*

venis non homo, fed Angelus eft. Quanto ma-

nem erigunt.

gis nos commendare angelicam fedulitatem

Pet. Bleff.

VlIil. Petrus Bleffenfis diícu

rrehs demoti-

cufiod n

ferviunt ?2

debemus , qui tot annis cum tanta patientia

Int, C2

. ferm, 47. vis, oh quaze Angeli ad nos defendendos, no-

bisque miniftrandum tanta folicitudine & ze-

VHI. Cum quidam Cardinalis in Ga?!ia Engelgr.

lo perurgentur, hzectriatangit; Propter nos,

gemmam centum millibus aureorum 2eftima- ! fefto

$. Mich,

quia naturam fuam, in animabus noftris, quze

tam, cuidam ex familia füa cuítodiendam ob-

funtrationales fpiritus, recognofcunt, nosque

tuliffet;ille tanta cura affervabat, ut diuno&u-

fibi conjun&tos conformitate naturae, & qua-

que fub axilla prope cor alligatam fervarits

dam cognatione intelligust, quia funt parti-

quanto majori cuza Angeli animas fibi com-

cipes & capaces beatitudinis; Propter Deum,

miífas, velut gemmas pretiofo & inzeftimabili

cujus vifcera vident effufa circa nos , dili-

fanguinis Chrifti pretio emptas, cüftodient?

gunt nos; ac tandem ultimo loco utilitatem,

1X. Ariftoteles ad Alexandrum M. inter Arift, in

Cntn

quze ex noflra cuítodia in ipfos redundat, ad-

aliafcripfit: Annefcis, quod tefte Hermoge-

lib. defe«

ducit, dum ait: Propter fe, quia de nobis,

ctret, fe-

ne duo funt fpiritus, qui te cuftodiant, quorum

crétor.,

tanquam de lapidibus rationalibus & vivis,

unus ftat ad dextram, & alius ad finiftram, cu-

reftaurandum eft füze civitatis excidium, at-

ftodientes, & fcientes opera tua, &referentes

que coeleftium ruina murorum. Diligunt con-

Factorituo, quidquid feceris? hoc folum in

S.Aug. fo. cives fuos, inquit etiam S. Augufüinus, per

veritate debet te, o Alexander, retrahere ab

liloq,c.27. quos fuze ruinze fciffuras inftaurari exfpectant,

omni inhonefto opere.

í

«

ideoque magna cura , & vigilanti ftudio ad-

X. Anugelicam cuftodiam per illa Cantico- Cant 3.

funt nobis, omnibus horis & locis füccurren- rumverbanonnulliindicatam arbitrantur: En Y« 7«

S Ambrl

tes inter nos, & te, Domine.

leculum Salomonis fexaginta fortes ambiunt

T,deVing.

"EH

ex fortiffimis Ifrael, omnes tenentes gladios,

& ad bella doéti(fimi. Ubi perlettulum anima,

MISCELLANEA.

inqua cceleftis Salomon fuaviffime requiefcit,

Cuftodia.

intelligitur; perfortesautem fancti Angeli,de

quibusfcriptum eft: Angelis fuismandavitde

—Allbkertïn.

I. G&ntiles videntur agnoviffe angelicam

te, ut ;u&odiant tein omnibus viis tuis.

c.3. de

cuftodiam, dum effe&us quosdam for-

Aece[fitas.

Ang.cuít

*

' tuitos ,' quos Philofophi cafus contingentes

XI. Pinna, concharum genus, nunquam fi- Plinius

dixere, confiderantes, cum eorum rationem

necomite eft, quem Pinnoterem, alii Pinno-19. c48,

naturalem inveftigare non poffent, Angelis

philacem vocant, is eft (quilla parva, alibi can-

tribuere, quos profano vocabulo Lares, id eft,

cer dapis affe&ator. Pandit fe Pinna, lumi-

Deos particulares domorum dixere, & Genios,

nibus orbatum corpus intus minutis pifci-

id eft, protectores perfonarum fuarum.

bus prabens. Affultant illi protinus, & ubi

Sexneca

lT. Seneca in epiftola quadam docet, cui-

per licentiam crevit audacia, implent illam.

epi[ï. 3e

que homini fuum affiftere Pzedagogum , &

Hoc tempus fpeculatus index moríu levi fi-

ab eo in omnibus actionibus erudiri.

gnificat, quo illa excitata, quidquid inclufit,

Epi&. l. I.

c. 14.,"

III. Sed & Epi&etus cum dixiffet, fuum

exanimat, partemque focio tribuit.

Quanto

cuique genium & curatorem affiftere, hzec

magis homo ejusmodi comite, praefidioque

addidit: Cum igitur fores obduxeris, & te-

indigebit, qui eum doceat neceffariam vitze

nebras intus feceris, non occurrat dicere: fo-

fpiritualis fuftentationem quzerere.

lus fum; non enim es, fed Deus intus eft, &

XII. Sed & de Ceto ícribit /Elianus, quod zlian. 1.5

$ Petr,

genius nofter intus, quibus quid opus illato

femper ipfum pifcis quidamalbo colore, prae- hift. anira,

Dim^ f.fv

lumine, ut videant, quid facias?

longo capite, angufta cauda, precedat, qui* *2

dcf, ]oan.'

F'ab.conc.

IV. Cenforinus quoque fic loquitur: Ge-

nunquam feparatura Ceto, fed ejus caput an-

I.in feíto

nius ita nobis affiduus obfervator appofitus

tegrediens, quafi femo & dux ejus exiftit,

|

d

eit, ut ne puncto quidem temporis longius

cuncta illi praefentit, & providet, extrema-

abfcedat, fed ab utero matris acceptos ad ex-

que cauda przemonftrat tum declinanda, tum

tremum vitze diem comitetur; additque ap-

perfequenda, cibatum ei conciliat, infidias-

pellatum genium, five quod in ejus tutela, ut

que a piícatoribus pofitas figno prodit, & ubi

quisque natus eft, vivat: five quod nos ge-

occurrunt brevia, ne propter molem corpo-

nitos fufcipiat & tueatur.

ris inilis haereat, tempeftive przefignificat,

ut

112

Bibliotheteg Mamualis Concionatoric

ut alio meatum declinarepoffit. Cum autem

& xIL^

: $57

ad nimiam pinguedinem ceti perveniunt, am-

- AUTHORES.

plius nec videre, nec audire poffunt, carnium

Q

&H

mole videndi audiendique meatus obftruen-

7 1. Hieremias Drexeliusin Horologio.

L]

te.

Quod fi eo ducecarerent, haud dubieil-

^1I. Franc. Albertinus deS.Angelo cuftode.

[

lis pereundum effet. An non fimilem ducem

(£

III. Francifcus Labata. V. Angelus.

f

Deus homini providit, dum ei Angelum cu-

IV. Petrus Pennequin inlfagoge ad amo-

p

M.

"-X

ftodem affignavit.

rem divinum L. 2. c.22.

qio

Cultus.

?

VI :3'

V. PazedagogüsChriftianus to.2.p.1.c.4.f.5.

phS

Senec.l.1.

XIII. Socrati cum multi multa pro fuis quis-

V1. Mathias Faber in fefto S. Michaelis

de benef.,

que facultatibus offerrent, /Efchines pauper

conc. 1. 2. 3. 4. 5. 7.

&t

€; 8.

auditor, nihil, inquit, dignum te, quod dare

* VII. Henricus Engelgrave in p. 2. coeli in

polfim, invenio, & hocuno modo pauperem

fefto S. Michaelis.

me eífefentio.

Itaquedonotibi, quod unum

^ VIII. Laurentius Beyrlinck in theatro vi-

Ml 8

habeo, meipfum, cogitesque, alios, cum mul-

tze hum. V. eodem ; &

in promptuario in feiï:o j

136

Iu

ta tibi dederint, plus fibi refervaffe. Cui Socra-

S.Michaelist.9. -

fac

tes: Quidnitu, inquit, mihimagnum munus

/ X. Georgius Schererus in fefto S.Michae-

pfo

dc-leris, nifi fortete parvi zeftimas? habebo

lis c. 2. & 3. ubi proponit hiftorias, quze de An-

jf

|

itaque curze,utte meliorem tibireddam,quam

125

accepi. Simile quid dicent, facientque Ange-

gelis innovo & veteri Teftamento habentur,&

ftu

cüilibet pulchrum morale fubne&t. ..

u ?

li clientibus fuis, fi fe totosillis donaverint, eo-

190, üf!

rumque vcuf'codiæ ac directioni permiferint.

Ml ]ofepþ; Langlus in JPoly.ahthVæa. V. eod.;

i

$o

/

|

&l

4

a

gï

al

OE C

;ä&æ 7

A OC

3259

AX

oj

(o!

D

du )

2;;

f:x()äï

i-;Nga!:Q

j r

'I 9- VOlIL

GoUes E OUe OE

n

"

TITULUS XI. —

A'NIMA.

E&/

S.

I

?

mere corporalis, utterra & arbores & pecudes:

AM.

decebat, ut etiam crearetur partim fpiritualis,

'. QUOAD ESSENTI

pártim corporalis; nempehonmio. — 4. Propter.

&Gfeg. L: 4

JervitiumDei : quod tanto gratius eft Deo,quan-

l Disl,

P

| Dejinitio. |

I

tomajorem occafionem per corpus homo nan-

: iC princ, e&!

*

"

cifcitur, tum ad amorem fuum erga Deum o-

hi

S.Aug. de.

ftendendum; tum vero etiam ad alios exem-

de

ft a&tus corporis organici, potentia vi-

qualit,

anim,

tam rationalem habentis. Vel, ut S.

plo fuo ad eundem amorem excitandos.

efe

E

Augufünus definivit, eft fubftantia

Potentic.

Tatt

III. Habet tres potentias, nempe memo-

creata, invifibilis, incorporea, immortalis,

fat

Deo fimillima, imaginem habens Creatoris

riam,intelle&tum & voluntatem. S.Anfelmus Drex.in

Phaeth,

tudi

S. Greg.

füi. Dehaclocutus eft S. Gregorius, dum ait:

pro tribus facultatibus ei affignat rationem,

ii

Tres vitales fpiritus creavitomnipotensDeus,

qua affimiletur Angelis: appetitum,quo coz-

lbiq,

l

lib. Di:jl.

unum, quicarnenontegitur: alium, qui car-

quaturbrutis: voluntatem, qua utrisque com-

dom

ne tegitur, fed cum carne non moritur: ter-

paratur:. nam hzec inter duas illas facultates

Qs

tium, qui carnetegitur, & cum carne moritur.

media eft, quae modo appetit

gi, modo rationi

loc

Porro habet hzec anima tres ftatus, uti S. Ber-

fuffragatur.

last

nardusindicavit, dum dixit: Adverti(lis, tres

Proyprietates.

Tà,

S.Bern.

eífe animarum fanctarum ftatus.. Primum vi-

. V. Tres quoque illi potiffimum conveniunt,

llon

ferm, 207. delicetin corpore corruptibili : fecundumfine

invifibilitas, fpiritualitas, immortalitas.

Qu

corpore: tertium in corpore jam glorificato:

$. L

Crp

primum in militia, fecundum in requie, ter-

EX S. SCRIPTURA.

qo

tium in beatitudine confummata.

"

Divifio. -

Qualitas.

pet.

tet

lL. Dividiturinfeparatam, &corporicon-

I;

F

a&us eft primus homo in animam v

iven- r.Cor. 15.

&in

jun&am: Illa eft, quze pofthanc vitam a corpo-

— tem,noviffimus Adamin fpiritum vivifi-V-45-

cantem.

Igitur ficut portavimus imaginem

Vifie

re foluta usque ad diem judicii exiftit ; iíta,

bilia

quze vel in hac vita, vel poft diem judicii cor-

terreftris, portemus & imaginem coeleftis.

pusinformat. Conjunc&aautem eft corpori ob

]I. Puer eram in

Sap. 8.

r

animam bonam.

geniofus ':-,,& fortitus fum

V. I9.

i

i

quatuorcaufas: 1. Propter Dei bonitatem, qua

lu

voluit creaturam corpoream effe participem

IlI. Inpopulo magno non agnofcar; quae e-Eccl. 16. - | $

füse beatitudinis , quod effe non potuit, nifi

nim eftanima mea intam immenfa creatura.

v. 17.

" NaZuT

fpirituali creaturze conjangeretur. 2. Propter

Dignitas.

W 1

dugrzentum seriti per afflicüones & mortifica-

IV. Parcis autem omnibus, quoniam tuaSap rr.

funt, Domine, quia amas animas.

y. .

Tem

tionem corporis obtinendi. 3. Proypter univer-

utp(

fi perfe&tionem €9 decorem ; cum enim effet crea-

V.Faciamus hominem ad imaginem & fi- Gen. z.

V. 26.

militudinem noftram.

lr

fura mere fpiritualis,ut Deus & Angeli i & alia

Immor-

u Tïtulus- XL Am'ma.-

113

[

Immortalitas,

;

do propter mentem efferatur, propter ter-

Sap3.vr — Vl. Juftorumanimzein manuDeifunt, & ram dejiciatur.

:

non tanget eostormentum mortis. — Vififunt

Dignita;.

oculis infipientium mori, & zeítimata eftaflli-

P.

&io exitus illorum, &, quod a nobis eftiter, ex-

IV. In ea Creator eft, füb ipfa eft mundus, Hug,Viä,

terminium, (feu exitium) illi autem funtin pa-

propteripfam fa&us ; fupraipfam Deus, a quo, ap.Manfi

(s

ce. Etficoram hominibustormenta paífi funt,

& ad quem, & propter quem ipfa facta eft.

f

Ípes illorumimmortalitate plena eít.

V. Tanto inajor eft omnibus creaturis ,2-11-6-

L d

Matth. 1o.

Vil. Nolitetimereeos, quiocciduntcor-

quanto ipfa magis conformis & fimilis Deo.

9

3

V. 28.

pus, animam autem non poffunt occidere ;

. VI. Omnis creaturze nomine fignatur ho- S, Aug.1,-

fed potiustimeteeum, qui poteft & animam,

mo, omnis autem creaturze aliquid habet ho- de snim.

N

mo, habetnamquecommune elfe cum lapidi-

uant,c.2,

& corpus perdf:re in gehennam.

S.Greg h;

Dbus, vivere cum arboribus, fentire cum anima-

29.1n Ey,

j

Cura.

libus, intelligerecum Angelis: Siergocom-

lo

Malrc. 8.

. VIII. Quid proderit homini , fi lucretur

mune habet aliquid cum omni creatura homo,

v-; LI

mundumtotum, & detriménturm animze fuze

juxta aliquid omnis creatura efthomo.

i

faciat; aut quid dabit

7homo commutation;s

.. VIL. Quemadmodum fatendum eit, ani- S.Aüg,ä,c;

N

pro anima fua ?

mam humanam non effe, quod Deus eft, ita

Eccl. 57.

praefumendum , nihil inter ea omnia , quae

i

v. 25.

IX. Eft vir fapiens animze fuze fa

piens, &

3

fructus fenfus illius laudabilis.

creavit, Deo effe propinquius.

Ecc. 37,

X. Filiin vita tua tenta animam tuam, &

VIII. Ánima humanaomnium creaturarum S.Aug f.

d.

Y. 30.

naturam participat, omne

E

fj

P

fi fuerit nequam, non des illi poteítatem ; non

irituale fuum eft, 48.ad FF.

enim omnia omnibus ex

rA

f

pediunt

quia coelum habetad manendum, Angelos ad

, &non omni

congaudendum, gloriam ad habendum, & Tri-

GE

animze omne genus placet.

!' petl.l 4.

.XI. Itaque & hi, qui patiuntur fecundum

nitatem ad fruendum; dealiis fero creaturis,

h*

voluntatem Dei, fideli Cre

quia homine infriores, illique fubje&ze funt,

i

atori commepdegt

animas fuas ex benefa&tis.

dubitari nequit: Omnia [ubjecifti fub vedibus e-

jus, over E9 boves univer[os , "infuper €$ pecora

li

campi, volucres cixli, €9 pifces maris €c.

S

i

B.üS IT DOCTORIB

IX. Auima fimilis eft tezrze per fenfum, a- S. Greg.

à EX SS. PATRI

US.

qu?e per imaginationem, aeri perrationem,fir- .. c.

BS'.

hS,

Qualitas.

]

mamento perintelletum, coelorum coelo per

f

intelligentiam ; Similis eft lapidibus per ef-

ä.*Greg.

KIZMens refugitcredere, quod oculis corpo-

fentiam, arboribus per vitam, animalibus per

a

reisnonvidet. A quibusquzrendum

lll*

€irc. princ.

fenfum, hominibus perrationem, AÁngelis per

0

eft, fiunquam viderunt differentiam inter ho-

intelle&tum, Deo per intelligentiam.

EI

minem vivum & mortuum. . Et ipfis refpon-

ff]4

X. Sic igiturDei Filius hominem fabrica- S, Greg.

dentibus, quod magna fit differentia. Ergoin

vit, quafi alterum quemdam mundum, ab eo, Naz.or.4a

effe&tu & opere vidiftis, animam effe creatu-

qui afpe&u fentitur, ipfum in eo coll

5

ram & naturam magnze virtutis atque pote-

ocat , ma-

10

gnum uimirumin parvo.

3

4

. ftatis, quia, quidquid iu corpore vidiftis forti-

XI. Cognofcete, decora anima,

quia imago S.Ambr.l.

us Drex. ?

tudinis, pulchritudinis, fapientiae, totum ex

tm,vhfaeth.

Dei es; cognoíce te, ohomo, quia gloria es 6. ex c.g.

Di

anim2e virtute ac fortitudine procedit. -

Dei; audi, quomodo gloria; Prophetadicit: ^

E

d,

Il. Ponamus, ante mentis oculos zedificari

Mirabilis faita efl cognitio tua ex me, hoc eft, in

J

. domum, immenfas moles levari, pendere ma-

te$

meo opere mirabilis facta eft majeftas tua, in

gnas in machinis columrias, quis, quaefo te,

confilio hominis tua fapientia przedicatur.

oril

hoc opus operatur? Corpus vifibile, quod il-

Jas moles manibus trahit, an invifibilis ani-

. XII. Spiritualis eft paradifus, méns fan&a, S. Petr,

mens munda, atque a4 fui conditoris imagi- Dam.I.2.

ma, quz vivificat corpus? tolle enim, quod

nem fignanter expreffa: jure dicitur Paradi- *P* 3*

mt;

'non videtur in corpore, & mox immobiliare-

fus, quae & ceeleftium charifmatum eft fluen-

manent cunéta, quae movere videntur vifibilia

tis irrigua, & tanquam fertilium arborum vel

corpora rfietallorum, qua exre penfandum eft,

herbarum, - fic virentibus fanctarum virtutum

quod in hoc quoque mundo vifibili nihil nifi

vernat germinibus adornata.

:

« per creaturam tuam invifibilem difponi po-

XIII. Dicituranima templum Dei, multis Hugo Car-

v

teft. Nam ficut omnipotens Deus afpirando

rationibus; intemplo Deus adoratur, fimili- din in

g neor D

&implendo ea. quzeratione fubfiftunt, & vi-

terin anima fideli. Intemplo offeruntur facri- Prov.

,iü,v.'45-

/

vificat, & movetinvifibilia; itaquoqueinvi(i-

ficia, fimiliterinanima fideli: Sarificium Dro

&

bilia implendo movet, atque fenfu viviticat

Jviritus contribulatur ; cor contritum £9 humilia-

carnalia corpora, quze videntur. Sic ergoani-

ma, licetinvifibilis fitin natura, videtur tamen

tum Deus non difvicier.. In templo funt cruces

j*

intus & extra; itain anima debenteffe cruces

f 19'

in opere, quodabipfa procedit.

intus per memoriam Palfionis, & exterius pet

d.

'4S. Greg,

. HL Idem homo & caro eft, & fpiritus ;

ee-EC

imitationem. Intemploreponuntur reliquize

H |

|Naz-or.42 Spiritus quidem anima eft. propter gratiam,

San&orum; ficanima fidelis debet femper 1e-

ut immortalis fit, tantique beneficii autho-

colere exempla San&orum. In templo eft a-

j

? ID

rem laudet: Caro autem propter fuperbiam,

qua benedi&ta, qua» fugat dzemones; ita in

UA

ut per corpus patiatur, ac patiendo fubmo-

:

Gen f

templo fpirituali noftro debet effe aqua lacry-

"

neatur, quod terra eft, atque ita, fi quan-

marum, qua fugatur diabolus.

fs.

FTX

( d

R. P. Lohn. Bibl, Man. Tom, I.

X

aiVe

j

—

|

Biübliothete Mamualis. Coucionatoriz

1I4

brX

effe cuftos. Pfal.64. Cuflodit Dominut anl»

.' ggü'

S. Bern, f. *'XIV.I O quanto

'13501'83 & quam ferventia-

11.8'[1126

51.4.2,€.2 more quaefivit animam amoro

fus Jefus; Vir-

mas Sanilorum fuorum.

xamn c'?' nen

XXIV. Voluit ad fe trahere per fimilitu- 5

.Aug.to;

ginis

utero vix egrelfus eft, & dilectam ani-

9.

, dedi«

ip

mam more in

fautium vocat A. À. A. id eft,

dinem, quas ad fe trahebat per dilectionem:;

lig. Deo,

Jern, n

tranfiiffe ipfum video in pretium meum, tam

jcnifen. 0

anima mea, anima, anima, te quaero. *

S.Thom.

XV. Omnes Angelos convocatad congra-

copiofo munere redempüio agitur

, ut homo

bur. pt)ï

1

Deum valere videatur.

(iSid

L

áp. Manfi tulandum, non homini, fed fibi, quali homo

DLnaaortalitaí.

ifé. 1. Dei Deus effet, &totalausdivina in ipfiusin-

&

N]' 130 '

ventione dependeret, & quafi fine ipfobeatus

XXV. Hujus autem rei ( fcilicet immot- S, Aug, -

tren

Ó

talitatis ) veritatem duo atteftantur aperte. l. 4. dial,.

effe non potelt.

dag

XVI. Vis fc

ire, quantum fit pret'ium ani-

1. Prompta voluntas, quam viri Spiritu fan- Circ.princ,

)

S. Chryf.

&o pleni, videlicet Apoltoli ac Martyres, qui

| f Chyf.

)

1

ï

hinPf.48., maarum

noftrarum? redempturus eam Uni-

inc3.

.genitus non mundum dedit, non hominem,

in hoc errare non potuerunt, habuerunt, ani-

(en,

orai

mus lic pomendi, ut in zeternum . viverent.

non terram, non mare, fed fuum pretiofum

que

fanguinem ; quocirca dicebat Paulus : £Empti

Nunquid enim fanéti Apoitoli & Martyres

obfe

prafentem vitam defpicerent, & in morte

eflis pretio magno.

tij

s- Greg.

. XVII. Hucmag

iftra lex tendit; 'hilc inter

carnis animas ponerent, nifi certiorem vitam

2. Miracula

f Bern,

À

Naz. or.1. Chriftum & legem interje&ti Prophetee ; huc

animarum fubfequi fcirent ?

, 13 de &a

Sanctorum; nam licut vita anim?e manentis

fpiritualis legis perfeCtor & finis Chriftus ;

(v rpo(

huc exinanita Deitas; huc affumpta caro;

in corpore ex motu deprehenditur membro-

(ler,

gil

rum ; fic vita animze poft corpus in Sanctis

hucnovaillamixtio; Deus, inquam, & ho-

hii

Ino

Atque hzec omnia propter omnia,

pen'anda eit ex virtute miraculorum , quia

dot:

per hoc arguitur, eos in bona fide fuiffe mor-

pro uno illo generis noftri Principe in unum

füb

coierunt,

tuos; non autem in aliena fide fuerunt, nec

S. Bern.

is Dei dignati(-),,w ma-

pro alia mortui funt, nifi quod animae vive-

TCF?

XVIII. Mira quaerent

Mur À

ferm.r. de

gna dignitas hominis fic quzefiti , inqua figlo-

rent poft mortem.

advent. Wiarivoluerit, noneritinfipiens, non quod ali-

XXVI. Anima Horizon eft set

ernitatis & Trifmegf«

hn fs

s (tusin:

ï?..'ö

X

quid videatar effe tanquam afeipfo, fed quod

temporis; qua enim immortalis zeternitati

fclepi'o-.

VE

tanti eum feceritipfe, a quocreatuseft. Om-

eft particeps; qua vero corpo

É

ra ,Deo infufa

ho

particeps eft temporis.

1

nes enim divitize, omais gioria mundi, & quid-

*

