|Jdemdie, XXI. DeS. Jofepho, qui Dei honotem, f'rä—

me morte revocare proximos, fi correptione

m

Xo.n.2r. trumque füorum falutem magno cum zelo

reddere iis vitam,fi Deo lucrari,fi a malo fta-

tu reducere volumus , blànda manu eos con-

Qui

profecutus fuit,facer textus ait: 7fccu/avit

ts

fratresfuos apud patrem cvimine peffmo. Por-

tingamus , cum fuavitate & charitate, non a-

t

ro interfacros expofitores non fatis convenit,

cerbe, nonmorofe objurgemus: Quem terro-

ris virga fulcitare non potuit, per amoris Spi-

53.t

in quonam hzec accufatio praecipue fteterit ?

Aliqui enim per crimen peffimum , crimen

ritum puer ad vitam rediit, inquit

an&iHimus

A Abbs

nefandum ; alii beftialitatem, alii prolatam ad-

Cardinalis opufc. 12. cap. 28.

An- ell- I. PA

verfus proprium fuum genitorem detra&tio-

XXIV. Tanta autem adhiberi debet lenitas Ibidem,

JUS

, ,üetilene. |

nem intelligunt; Pererius vero per crimen il-

& fuavitas, tatumque pize correptionis artifi-

i

TldC,

lud peffimum, fzepius inter ipfos obortas ri-

cium, quoilla optatum fru&tum referat , ut, fi,

u

xas & diffenfiones intelligit; cui confonat

capere, & conftringere, Deoque venari fra-

tet

€iloffa interlinearis dicens, quod eft fraternum

trem tuum velis , induftrios venatores imitari,

odium. Hebraeus locoillius, crimine peffimo,

& pro more illorum, animalis, quod captum

int

cupis, colorem induere debeas, hoc eft, cum

t«

ita legit: €9 retulit patri vixam eorum pe[ft-

s1am. Undefübjungit Pererius , id ipfum bene

peccatore peccatorem, imbecillem cum imbe-

]i

confonare cum illo, quod facer Chronifta fuü-

cilli, cum triíti triftem praeferre, fic nimirum,

10

quze voles, feliciter fub manus ibunt.

(

prà retulerat, fcilicet filios Lize contempf(iffe

|e

illos , qui ex ancilla nati fuerant, unde difcor-

Indumenta,quibus Jo3ctnes utebatur, cum in

diee & diffenfiones inter ipfos procedebant:

eremo praedicans animarum lucris inhiabat,

]fud in translatione noítra vocatür crimen

fic Matthzeus delineatc.3. 7'oaznes babebat ve-

E

peffimum , quia ficut fraterna chariras quid o-

flimentum depilis camelorum , €? sonatm pelli-

ptimum dicitur, ita e contrario odium frater-

ceam civca lumbos fuos. Atque ita veftitus cla-

&

mabatindeferto, magnisque vocibus ad agen-

d-l

num cximen peíffimum nominatur.

dam ponitentiam omnes cohortabatur.

"us correä?ionäs.

Queri poteft, cur Joannes utpoenitentiam

;

j

| Nyffenus XXII. Mactobius Aurelius 1. 6. Saturnal. e.

praedicaret , & peccatores attraheret , tàam in-

Q

p.i. Fer-2- 2, ait: Aqua dulcis magisidonea eft, quam fal-

formis animalis pellem, tam diftorti fimul ac

poft 3.

fa, eluendis maculis. Rationem di&i ex Ari«

turpis bruti exuviis veftiri voluerit, quem ma-

om,.

gis albus ecandidiore muftela amictus decuif-

Quadra

g. ftotele fufam ibiaffignat Difarius. Tantun-

$.3

dem ego de maculis, & culpis proximorum

le videtur. Sacer Ravennatum Archiepifco-

affirmo , ut aquam dulcem fuavioris repre-

pus D. Petr. Chryfol. ferm. 170. refpondet a-

;ïl

pte dicens: Accepit tortuoliílimi pilos ani-

)l

henfionis adhibeamus , fiemendare eos volu-

mus , non afpera verba falfae , &mordacioris

mantis , nihil habentis re&ti , nihil grati»e, nihil

increpationis. Argue man(uete, & affabiliter ,

decoris. Tali poenitentiee magifter indui de-

bet veftimento, ut peccatores a vitiis abftra-

[

& videbis, quantum fru&um facies. Remif-

fiusjiimperanti, facilius paretur. Natura contu-

&os Deo attrahat , nec enim aliud eft artifi-

max efthumanus animus,& in contrarium, at-

cium , quo capere, ac venari faciliusillos pof-

fis , quam fi miferias illorum induas , imbecil-

que atrduum nitens,fequitur facilius, quam du-

citur , ajebat bonus Seneca de clement. c. 24.

litatesque eorum ipfe praeferas.

XXV. Conftituebat Chriftus Petrum , & Idem "

* B, La!m '

Ibidem.

XXIII. S. Petrus Damianus quzerit, quid

Jut. i

myfterii habeat, quod Elifzeus, quando cum

Andream przedicatores inundi, fimul autem Dom. $.

"fafcic.i

virga, aut baculo mifit difcipulum fuum Gie-

& illos & omnes, quotquot idem facrum mu- PoftPaích.

: mot,

nus exercituri erant, pifcatores hominum fu- 9*

Zi,nonrevocavitin vitam piae hofpitis fuze fi

Jium : Gzez: pofuitbaculum [uper faciem puevi ,

turos dicebat, inquiens: Jezite pof? me, fa-

€? non evat voxneque fenfus ; 4.Reg.4.31. Prae-

ciam vos pi/catoves bominum Matth. 4. 10.

Hinc fcrupulus enafcitur, quare Chriftus il-

currit Giezi, ut refuícitaret puerum , cumque

omuia fruftra a fe tentata cerneret , reverfus in

los titulo doctorum, & miniftrorum infignire

occurfaum Magiftri fui, inquit: Non furrexit

voluerit potius fub metaphora pifcatorum ,

quam fub aliorum

puer. Baculum illi , fed nullo commodo impo-

fimilitudine ?

quorumcunque artiücum

ui, mors enim illum hactenus pertinax atti-

ä

net.Ingreffus itaqueEl:faeus cubile,in quo exa-

S. Dorotheus do&t. 6. in pifcatoria arte ali-

ffaof

nimis puer jacebat,claudensque poft fe oftium,

quid obfervavit, quod movere potuit, ut pi-

difc. f

k

& 3

Ícatores

p, Ie

630

Bibliothecm idanuahs Conuctonatorica

catores hominüm facere velle diceret , quos

gnos mifericordia , inquirens tempus, in quo

F SiMl

do£tores illorum conftituere certum habebat 1

mifereatur fecundum 1llud líaize 30. 18. E£x-

f. 10

'Cum pifcem ullum immenfum hamo jacto ce-

fpe&at Dominus, ut mifereatur vefdvz. . Cum

Davide fane ficegit, ex:peCtans tempusoppor-

perint, inquit ille, ubi illum fluéctus mifcere,

& magna vi concuti fentiunt, non eum fubi-

tunum curationi, quo providebat falutarem

to ad btus trahunt cum moleftia , fed callide

fore medicinam, quam paratam habebat,

Y p

funem .lli remittunt, finuntque molliter ena-

tempus , inquam , quo illum correptioni a«

l; MM'

tare, quo valuerit, at, ubi cognoverint remif-

tuin, & ad eam recipiendam commode di-

Áamiram , fenfim illum incipiunt trahere, fic-

Ípofitum profpiciebat

Docuit eo exemplo

:que capto potiuntur. Hoceft, quod a pifcato-

omnes, qui aliorum emendationi dare ope-

.xibus difcere praedicatores debent ut magna

ram volunt, quo artificio, & aftu ad hanc rem

3.lib.g

utantur cautione, & induftria, cum educere

uti debeant , utprofit repreheofio, & non ma-

"d-

ab aquis. peccatorum . quempiam volunt,

gis exafperet vulnus mediciza.

quando is hamum correptionis haufit, ne il-

XXVIL, Quzerit beatiffümus P. Gregorius , Iidem.

-]um perterrefaciant , ne minaciis percellant 1

cur Nathan tam derfis obícurze pambu!æ in-

fed blandefuaviterque adducant, temporisque

volucris contegere voluerit, quae Davidi, ut

omnes articulos obfervent, ut , quem deftina-

fceleris fui illum admoner:t, dicturus er;t, ne-

- tooperi opportun:flimum fore putarint, eo il-

que apertis verbis in os illam objurgarit de

.]um ex undis vitiorum ad emendationis litus

peccato , qnod jam ante nim:s quam pervul-

ä

attrahant.. Viri fancti, inquit iterum Doro-

gatum erat. Refpondetautem hs tam difertis

theus , cum patientia & charitate fratrem tra-

verbis: Vir fagctus, & peccatorem confide-

hunt, nequeipfum calcibus appetunt , fed ve-

rans, & rezem, m:ro ordine audacem reum

A luti mater ,quax deformem filium peperit, non

prius per copfeífionem ligare ftuduit, & poft-

euta fpermt quia deformis eft , fed materno a-

modum per inve&ionem fecare celavit pau-

more.& confuetudine ornatum reddit, & quic-

lulum, quodquazefivit, fed percutfit repente,

quid gratum noverit, facit; itailli peccatorem

quem tenuit , pigrius enim fortaffe incideret

Áemper füfcipiunt , ornant, tuentür, prote-

fi ab ipfo fermonis exordio aperte culpa ferire

gunt ,'uttandem eum revocent, & erigant.

voluiffet, fed praemiffa fimilitudine eam oc-

Ibidem.

XXVI Commifit David duo illa tam gravia,

cultabat , exacuit increpationem. Ad zegrum

quam notoria flagitia, & quia Deusrebus il-

medicus venerat, fecandum vulnus videbat,

lum magnis. fervabat ejusque exemplo fpem

fed de patientia zegri dubitabat. Abfcondit

aliorum , qui fimilia if'rpetraturi erant , erige-

ergo ferrum medicinale fub vefte, quod edu-

re volebat mifit Dominus Nathan ad Dav1d

&um fubito fixit in vulnere, ut fecantem gla-

Vi P

2. Reg. 12. 1. qui illum de malefaétis objurga-

dium fentiret zeger, antequam cerneret, ne , fi

ret. Dubitarust nonnulli, quantum temporis

ante cerneret, fentlre recufaret. Hoec 1119 in

lib. curze paüoral p. 3. admon. 4. Nonue vide-

intercefferitinter horam , qui peccavit David,

& eam , quade fceleribusfüis commonefa&tus

tis, quafolertia hicopus, & quantam feduli-

a Nathan fuit, quod facer Scriptor diffimulaf-

datem res ifta poftulet, & quam attentum,

fe videtur. Eufebius Caefarienfis apud Danie-

circumfpectumque effe oporteat, ut bonze oc-

lem Barbarum in Catena fuper Pf. 50. ait, to-

cafionis optlmam rationem habr*at qui alios

,tum annum effluxiffe, antequam venerit mo-

redarguturus eft, ne, fi forte m*empeüwuc ad-

nitor. Sedcur Deus tamdiu cunctatus fuit, ut

veniat, corrumpat eum, quem corripere & e-

g

Davidi reprehenforem : vatem. fübm:tteret ?

mendarecupzebat O quantum artis, & indu-

"Nonne fatius factum, fi recenti adhuc vulneri

ftrize, recte corripiendorum aliorum offic: ium

Vi Pp.

cataplafma lmpofitum & quam primum na-

expofcit! Ut enim crudum ad^uc vulnus me-

to infirmitati meZicina adhibita fuiffet? IZu-

dentium manus reformidat, deinde patitur,

febius, quem dixi, aliter fentit. ob eam cau-

atque ultro requirit, fi recens avimi dolor

J

fam, quod primi a commiffo peccato dies non-

confolationes rejicit, mox defiderat, & cle-

|

dum effent opportuni, adhibendae medicinze ,

menter admotis adquiefcit, inquiebat Plinius

aut curando ?egro , cujus in corde peccatum

l.5. epift. 16. fic vere nova anim2e plaga cu-

Peuer,

per idtempus, non fecus ac in dolio muftum

ram omnem 1e;pu t, fed poftquaminde fubfe-

effervefcebat, adeo non hzefiffet vulneri em-

cuta perturbatio f ubfi: 4t, non adinittitíolum,

inl & D.

plaftrum.

3. hs

W I

veroumexpetit etiam mediciram. Quare pru-

Huc facit illud Dionis Caffii de agricultura

dentiilime facit, quitemporisopportunitatem

Ludov qek

Ollng[

1. 7.c. 13. Illud inomnibus vinis peculiariter

caute, diligenterque obfervat, per quam fze-

; c' 9-

obfervandum eft, ut jam fedatis ipfis condi-

pe fit, ut antidotum ab exoccupato jam 2egro

turam faciamus, quaefi tum curare velis, cum

non zegre füícipiatur, neque admodum vel

2eftuant , furfumque ac deorfum convolvun-

fentiatur , vel curetur, tametíi forte acer-

tur, fruftra condimentum adhibueris. Ea

bius afperiusque exfpe&atlone illius , mala-

propter providentiffime Dominus exfpeGtavit

gma fuerit..

E

"donec animus Davidis difcuffo nubilofenera-

u W.

'tus, fibiqueredditusfuiffet, ut optatum forti-

É xv

-

Y, 1

ri medicina effe&tum , atque in vulneris inti-

MISCELLANEA

ln

4na penetrare efficacitas emplaftri polfet.

Deus nimirum, ut fcribebat Abulenfis q. 5.

I

aguel dilexit Tobiam juniorem, vel hac

ä

án C. 9

Judicum, pro fua benignitate non fo-

una de caufa, quod boni & optimi viri

Ecclg i

Y,

luni m1feretur nobis, fed etiam fecit nos di-

filius effet, & illius ümlhtudmem haberet ; etfi

D

nefc1e-

111

Jüuhus XLIV.

JDilecfioó Proximi.

63t

neíciebat, an junior Tobias pius effet ; pari

XI. Cervi cum Infülas tranant , ita fibi mu- S. Aug.

ff.Sales.

modo, & anima quzxvis, etfi nefciamus, an

. 23. de

äl 1o.

tuecapitainclinant, ut primus, quando fatiga-

poít.

odio vel amore digna fit, amanda tamen eft,

tus eft, poft omnes recedat, & ipfe pariter al-

quia optimi Dei fimilitudine

teri caput inclinet,onus portandi proxime fuc-

' filia eft.

&

m refert, ej usque

cedenti elinquens: fi hoc cervi, quid Chriftia-

ni ? nihil fic

. Vits PP. -

iI. Abbas Pze

tien interrogatus , quomodo

probat a-micumþ, quam oneris a-

1.3. .20;. intelligendum effet illud Chrifli : majorem

mici portatio.

:

:

charitatem &c.? Refp.fi quis malum verbum

Xll. Czefar cum exteros

quosdam. vi&bt&t Staplet.

om. 17.

audit a proximo füo, & tolerat patienter, ifte

catus in finu ferentes , iaterrogabat, an apud

poft Pent

animam ponit pro amico fuo.

illos populos liberi non reperirentur? indi-

hom.3.

Tb. lib. 9.

IlI. Dixit Abbas Paftor, qua

'cunciue hora

gnatus videlicet, amorem, qui liberis debe-

n. 6.

tegimus peccatum fratris noltri, teget etiam

tur, in catulos transferri.

HUR

Deus noftrun; & quacunque hora prodide-

XIII. Sponfa in Canticis. poftquam dixiffet: Cant.z. -

rimus culpas fratrum, & Deus fimiliter no-

Pofüerunt me cuftodem in vineis: mox ad- V. $.

Didacus,

ftras prodet.

dit: Vineam meam non cuftodivi; quia quo-

IV. Quidam frater rogavit Abbatem Pe-

Nytf.pe-

cunque die aliis quis vigilare incipit, eodem

rioch. 4.,

minem: quid faciendum, quia turbor a tri-

rerum füarum memoriam deponere, & fuis in Dom,

. ftitia? Refpondit fenex: neminem pro nihi-

commodis dormire inci

lo defpicias, nullum coundemnes, nulli detrae

tisfaciat.

pit, ut .OHic*ï,o,ü;o fa- 9« Adv.

Ibid,

has, & dabit tibi Dominus requiem.

XVI. Chriftus poft mortem in latere, quod

. V. Interrogatus quidam fenex a fratre;

verfus Aquilonem; erat fitam, vulnerari vo-

quomodo inveniret Deum, utrum in jejuniis,

luit, quia cum omne malum adverfus Eccle-

.veliu laboribus, vel vigiliis, vel mifericor-

fiam ab Aquilone venturum przevideret, juxta

dia? refpondit: in his, quae enumerafti, &

illud Jeremize: (ab Aquilone pandetur omne Jerem.s.

in difcretione: dico enim tibi, quod multi

malum ) primum i&um in te fufci

pere voluit, V* 14-

affixerunt carnem fuam, & quia hoc fine di-

ut minus lzederetur Ecclefia.

fcretione faciebant, abierunt vacui, nihil ha-

XV. Carolus Fridericus Dux Juliacenfis Mich Ra-

aw in

bentes. Os noftrum prze jejunio foetet: fcri-

pro fymbolo habuit parmam five fcutum ,

orat. ex

pturas omnes didicimus, ex corde pfalmos

humanis cordibus plenum, cum infcriptione:

temp.

David confummavimus , & quod Deus requi-

Hic murus aheneus eito.

i

3

ritin nobis, non habemus, fcilicetcharitatem,

2

XVI. Parthenica Sodalitas in collegio

Ræääf

jl

9

& humilitatem.

mano habuitin fymbolo catenam ex annulis,

Vita PP.

VI. Quidam monachus lenex magna

chäri-'

non nexis fibi invicem, fed a fuper ftante ma-

tate fratres fufcipiens cum interrogaretur ;

gnete compofitis, cum inícriptione, ercazis

cur ante canonicam refeGionis horam pran-

zodis: Sodalitas vero Mariana habuit colum-

dere eos cogeret? refpondit, jejunium, fra-

bam odore perfafam, quam gregatim alize fe-

tres, femper eft meum, vos vero non femper

quebantur, cum lemmate: 27 udm/'em.

smecum tenere potero. ItaqueChriftumin vo-

XVI.

bus fufcipiens, reficere eum debeo, & cum vos

ZAXIO

deduxero, diftri&ione jejunii in memetipfo

ïï

potero compenfare.

Non enim poffunt filii

I. EB: amor ingratus,

ïü non üf: amator a«

l

Buchler..

matus.

v. eod.

Sponfi jejunare, donec cumillis ett Sponfus;

Wer liebt und wird nicht geliebt. /

cum autem difcefferit, tunc cito jejunabunt.

Sich felbít bifs in den Tod betrübt.

Vita PP.

VIL. Cum quidam frater diceret ad fenem:

Duo fratres funt in cella; Unus fex diebus

II. Sorte patetmifera, quze fitdile&io vero.

Ibid.

Durch Feuer wird Gold und Lieb be-

jejunat, aiter infirmandi facit obfequium; cu-

wehrt.

jus opus melius eft apud Deum ? Refpondit

lenex: etfi ille jejunus per nares fe fufpen-

III.Verusamator erit, qui me plus, quam mea;

vfbid.

uaerit.

derit, non erit fimilis alteri in confpe&u Dei.

Für keinen Liebhaber halt ich dich,

Penneq.

VIII. Senex folitario mortuum portanti di-

Wann du das mein mehrliebft als mich.

inlfag. p. xit: mortuos portas? ad vivos porta.

3. c]25.

IX. Animalia portantia currum Dei, habe-

IV. Lieb und Geld hetrfchen über die ganze

Welt.

'fjuä;,v,ae bant quatuor facies, indicantes appetitum

V. Concordia res parv2e

crefcunt, .difcordia

Pont.F.3. concupilcibilem ,

& irafcibilem , intelle-

maximae dilabuntur.

t3.c.9. (tum , & voluntatem ; aut etiam quatuor

Die Einigkeit kleins Guth vermehrt,

Virtutes Cardinales, & habebant tantam in-

Uneinigkeit grofs Guth verzehrt.

ter fe concordiam, ut Propheta nunc de iis

5. , XVII.

quafi de multis, nunc quafi de uno loquat

Y

Uf?

dicens ipíum eft animal.

AUTHORES.

X. Regina dicitur adftitiffe in veftitu deau-

LAlphonfus Rodriquez.p.1.tr.4.n.3. NB.

Pfal, 44.

rato circumdata varietate, ad fignificandum,

TI.Ludovicus de Ponte.to.2.tr.3.& to. 3.tr.I.

v. 1O.

quod, licet in aliqua communitate funt ho-

C.5. & tr.7. C.3.9. 10. 1 1. 12 1.3. NB.

]bidem.

mines diverfarumnationüm &linguarum, de-

III. Francifcus Labata in apparatu, verbo:

beant tamen femper convenire in vefteaurea

Amor proximi, & correctio fraterna.

Eccl 3.

dile&ionis portanda. Unde Ecclefiafticus ait:

]V. Petrus Sanchezin regno Dei. p.6. -

v. 3.

Filii fapientize , Ecclefia Juftorum: & natio

. V. Petrus Canifius to.1.c.3.

l

illorum ebedientia & dilectio.

VI.Bernard.Rofignol. de difc.perf.1.3.c.7.

VII. Hie-

Bibliotheca Mammhs Concionatorie

632

.Gr

Vit.Hieremias DrexeliusinRofis p. r. c. r.

pofc Pent.& tex. 3. in Dom. 17. Ttemtex. 1. in

2 A

VIIL JoannesBufzeus medarw v. Chan—

Dom.1. & tex. 8.in Dom:.21. poft Pent.

tas Dei & Proximi.

- XII. Matth. Faber c. r.in Feíto SS. Simonis

IX. Ludovicus Granatenfis in Sylva 1oco-

&]udæ & conc.2.de inimicis diligendis.Quam

l

ram communium. f. 329.

materiam etiam tra&at conc. 3. in fefto S.Ste-

X. Laur. Beyrlink tex. 5. mFeü S. Marize

phani. Item conc. 2.'in Dom. 12. poft Pent.

concs inDom.17. conc.2.in Dom.2 1.

st

Ma d. & tex.1.in Fefto SS. Simonis & Judze.

9 &

XI Thom. Stapletonus tex.4. inDom. 12.

XII[ JofephusManü to.1. tr.s. Dibl. Mor.

GraLi

Dom,

ä&ää&**äääääüä&äüäääääääää&ääääää&ää&ääää&ä*ä

TITULUS -- XLF.

DIS "ORDIA

VII. Noli contendere Verbls, ad mhllz.Txm 6. 1

ij Sio I

$. Bafi

enim utile'eft, nifi ad fubverüonem audien- V: 14

(rat. 10

QUOAD ESSENTIAM

tium.

$. Greg

Qnt.Ào

Def'izztzo.

IX. Vir faplens, fi cum ftulto contende— Prov.9.

. 9

nt non inveuiet requiem.

l.

X. Omne regnum divifum contra fe defola« Maftb 12

bitur; & omnis civitas vel domus d1v1fa con-

V. I^.

b

$.'Thom

Ft: quaedam voluntatum disgregatm in d1—

32(137

j vería, juxta S.Thomam ; aut juxta Ci-

tra fe non ftabit.

. t

-xXI. Vzemihi Mater mea, quare genul(h me . Jet. 13*

V. IO.

ceronem, eft ira acerbior intimo odio &

vxrum rix2e, & difcordiae in univerfa terra! .

Ifidor.l. corde con(.epta Unde lfidorus dixit: Difcor-

Ethymol. d5 eft 3liquorum diverfio, quos prius amo-

5;XIL Quze viderunt oculi tui, ne proferas in PFOV 25-

(,oncordla vero eft

jurgio cito: ne poftea emendare non pollis, "*

S Be:n

ris vinculum. colhgavxt

cum dehoneftaveris amicum tuum.

d modo

Convenientium in reCitudine- ammorum in-

bene

dirupta quaedam G unita complexxo

Sedi-

. XIII. Fortis impegit in fortem, & amboäf 46-

Íy

panter conciderunt.

$. Bol

tiofus eft, qui diffenfionem anlmorum famt ,

. XIV. Ubi zelus &contentto, ibi 1ncon&an-Jac 3.

Ont,g

* & difcordias gignit.

tla.& omne opus pravum.

Ve

I9,

M

$. Bern

A&us.

Igi

XV. Manifefta funt opera carnis, quae funt Gal. 5.

a. Tim.2.

fornicatio, contentiones , aemulationes, irze, V* !9

li

ao mi

AL erbisalterius opinioni fe plus equo

oppo-

rixze, diffenfiones, fectze, &c Quitaliaagunt,

V. 14

gere; id quod S.Paulus prohibuit dicens:

"

oli

contendere verbis; ad nihil enim utile. eiï nlfl

regnum Dei non poffidebunt.

ad fubverfionem audlentmm

III.

Eccl.8

Ill 244 verbera usque coutentzones BP vixas

$

V.I

exteudere ;

de quo illud Salomonis intelligi

EX SS. PATRIBUS

- poteft: Non litiges cum homine potente, ne

G ?

forte incidas in manus illius.

Qualzta:.

Y

Tbid. 28.

1V. Eeiam [anguinem effundere vixando ; id

v' I;.

quod Siracides indicavit, dum dixit: Certa-

I.

eptlmum locum inter. cárnis opera €on- S. Hier,

men feftinatum incendit ignem , hs fe[hnans

tentio poffidet, quodam quafi facrato in cap. 5.

alát,

effundxt fanguinem.

& eminenti inter vitia numero cóllocata ; Ser-*

vum enim Domini non oportet rixari, fed effe

$

Ó

manfüetum ad omnes, Doctorem longani-

EX S. SCRIPTURA

inem, cum manfuetudine audientem etiam

eos, qui e contra difputant.

Cet j

II. In difcordia nemobenedicit Dominum. S.Aug. .

Y 7

Qualitas.

n Pfalm.

- ]II. Decet regalis ap:cis curam, generalita- !

'affiod.

x.Cor.z4. T. Non eft diffenfionis Deus, fed pa—

tis cuftodire concordiam, quae ad laudem re-

Yv. 233.

gnantis trahitur, fi ab hominibus pax ame-

p. 22.

Prov. 6.

II. Sex funt, quze odit Deus, &feptlmum

v. 16

deteftatur anima ejus, qui femmat inter fra-

tur.. Quid enim eft, quod Principem melius

Gen N

tres difcordias.

praedicet ,

quam quietus populus, concors

V22

Senatus, & tota respublica morum honefta-

1.Cor.3

IIl Cum fit inter vos zelus & contentio,

te ve(hta 2

v.3

nonne carnales iftis?

*

V. Summopere jurgia fuge; nam contra ldem.

Prov. 13

IV. Inter fuperbos femper jurgia funt.

parem contendere anceps elt, cum fuperiore

V. IO

V. Abftine alite & minues peccata.

furiofum, cum inferiore fordidum, maxime au-

l'.ccl ag.

VI.Qui tecum vult judicio contendere, &

XO,

tem contra fatuum contentioneminire ; nam

Mtth 5.

tunicam tollere,: dimitte ei & pallium.

abfentem lzedit, qui cum ebrio litigat.

V. .40.

Damnt u

Datmnn.

Gen, M

Ptov. 6,

*v

X

VII. Sex funt, quze odit Deus, & fepti-

V Qui incepto verbo rixam & difcordiam S.Hier. ia

mum detefítatur anima ejus , qui femmat in-

ex fraterno corde provocat,

quafi neceffaria

P

cap. 30.

Vs

.ter fratres diícordias.

ultra modum emungens fanguinem elicit.

V]. Per-

4

: itului EL EOs DiUordini

633

S.Greg.

Vl.Perverífze mentes, fi femel ad ftudium

ris, ego dexteram tenebo: (; tu dexteram ele-

- 90 mOf.

contrarietatis eruperint, five pravum, five re-

geris, ego ad finiftram pergam.

&um quid a contradicentibus audiant, ad-

.N. S.Pauluslicet oraculo Spiritus S. abini- A& 15

verfus hoc refponfionibus impugnant; quia

tio cum S. Barnaba conjun&us fuerit, tamen "* ?

cum perfona per contrarietatem difp

quia poftea diverfitas opinionum inter eos ex-

licet,; nec

,A"

)

re&a, quze protulerint, placent. : ..

orta fuerat, fe ab] eo fegregavit, ne contentio

-S.Cy

VII. Difcordans & diflidens, & pacem c

um

inter eos exurgeret, uti S.Chryfoftomus tefta-

f. g.

de

fratribus non habens, fecundum quod B.A-

tus eft dicens: Mihi diferte videtur feparatio

Grat. j

LDom.

poftolus & Scriptura teftatur, nec fi pro no-

Pauli a Barnaba facta, quod inter fe dixe-

mine Chrifti occifus fuerit,crimen diffenfionis

rint; Quoniam ego non volo, nec tu vis, ne r.Cor. 1x.

poterit evadere, quia, ficut fcriptum eft: Qui

pugnemus, difiribuamus provincias, & ita fi- V. 19.

odit fratrem fuum, homicida eft. Quale de-

bi invicem multum cedentes hoc fecerunt,

lictum eft,

Unde idem S.Paulus Corinthiis poftea fcri-

2 Timó,

ablui.

quod necmartyrio fanguini.s poteft

pfit: Si quis autem videtur contentiofus effe,

S. Bafil.

L

Orat. 10

VIIL. Nulla re amicitias faeilius-difuuntar,

:

nos talem confuetudinem non habemus, nec

,

- quam divería animorum fententia.

Ecclefia Dei.

T

Pt

S.Greg.

IX. Quid is noftra doCtrina przeftantiffimum

VI. S. Gregorius fententiam quandam de S. Gre

"

V9

Orat.4o. eft? Pax, addam etiam utiliffimum. Contra

0.58. in

certo Evangelii argumento explicans in con-

Mä[fb.l!x 1

quid turpiffimum &

cione fubjecit, fi quis contrarium fentiat, mal-

x- 15!

tatum disjunctio.

peraiciofitimum ? volux?-

le fe alienze fententive falva fidei veritate fub- /

Ibid,

X. Audiant jurgiorum Seminatores, quod

fcribere, quam cum aliquo contendere.

ht.t 3

fcriptum eft : Beati pacifici, quoniam filii Dei

VII. S. Ephrem teftamentum con

fcripfit, Drex. in'

LR

vocabantur: atque e diverfo colligant, quia fi

non nummis, fed meritis opulentum, in quo * ^aet.c;"

Provag

filii Dei vocantur, qui pacem faciunt, procul

gratias agit Deo;

uT

dubio funt fatanze filii, qui confundunt.

ullo homine.

*

S.X'BEU']'. :

XI. Lingua rixofa veneno eít plena; quze

VilI. In Galliarum Finibus cum A

bbas qui- Spec. ex.

da modo

» LAf-

Jet.

beneviy

fi non fuerit caftigat

:

a, omnes fuos focios per-

dam grayes cum Domino quodam przepoten-

cord.ex,

Y n

ducet ad fcandala.

telites haberet, jamque eo deveniífet con-

S.I'Bïm.

XII. Contentionesa principio exiles quidem

tentio, ut fzecularis Dominus integras cohor-

h4

Orat. g.

U

effe folent, & facile curantur; at procedente

tes in aciem educeret, ipfe Abbas cum folis

(l 5

tempore au-tze, infanabiles omnino evadunt.

monachis ego impofitis crucisqne vexillo ei-

TRUS

ä

S. Bern.

XIII. Infelix vi&toria eft, qua fuperans ho-

dem obviam progreffus eft, quo viífo tantus

f. ad mi-

lit.

minem fulcgumbis vitio.

hoftes divini timoris horror invafit, ut proti-

nus de equis defilientes arma projicerent, &

$

IV.

.

in genua provoluti veniam peterent.

A CATHO

LICA "

1X. S. Macarius audiens ceelitus fe nondum Ibid. ex..

EXEMPL

perveniffead menfuram meritiduarum mulie- 9* .

rum in civitate Alexandria exiftentium, cum

Qualitasi.

easdem indagal(fet, & interrogaffet, quibus po-

&en. ä7.

ofephi ZEgyptii Proregis fratiäs vam po;-

tilfimum virtutibus ftuderent ? refponderunt

Y. 4.

s ]

terant ei quidquam pacifice loqui; ideo

illae, fe nihil aliud feire, nifi quod quindecim

M

- $ Hiet

ille pofteajam Prorex ab eis agnitus redituris

annis in eadem domohabitantes nunquam li«

yincip . d

in patriam dixit: Neirafcimini in via: quafi

diceret: Novicontentiofum veftrum genium ;

t»iga;i—ï"ent, fed femper pacer coluiffent. -

.zd sls

|

moueo proinde, ut caveatis a litibus, ne unio

Damssutn.

*

;

a

fraterna violetur; & gravia vobis per difcor-

X.Duoadolefcentes, quia deagro

ex p;!tef- Eafeb.Lo,

]

diam mala creentur.

na heereditate relicto foede contendebant , nec ** ?5*

Gen. 13,

V. 7.

II. De Abrahami & Loth paftoribus tefta-

etiam S. Gregorio Thaumat. quem arbitrum

$. hg

tur S. Scriptura: Faéta eft rixainter paftores

litis conftituerant, cedere volebant, effecerunt,

; in Pfalm.

gregum Abraham & Loth; erat quippe fub-

ut ad ejusdem Sancti preces lacus totus ex-

Calliod,

ftantia eorum multa, ne poterant habitare

ficcaretur.

4

S.Petrug

:EP' 22-

communiter.

XlI.Quidam facerdos, capitalem cum alio

$

L

GEn. '25.

III. Efau & Jacob in utero matris collide-

l.4.

V. 22

bantur, quod explicans Dominus confulenti

facerdote diícordiam fovens ad eundem af- ep*f

17.

fümpta fecum lancea perrexit; verum ingruen-

Rebeccze dixit: Duze gentes funt in utero tuo,

tibus tenebris quinque nigros equites obvios

& duo populi ex ventre tuo dividentur, po-

habuit, quorum duci cum manum offerret

pulusque po

aldem' ;

pulum fuperabit, & major fer-.

(putans eum effealium, a quo jam fzepe follici-

(

viet minori.

tatus erat, ut ejus fubditus fieret) & fidelita-

tem promitteret, dux dicens diabolum fe effe,

.Fugä.

& ad fervanda promiffa hortatus, cum fociis

difparuit. Undeipfe territus Epifcopum adiit,

Gen. 13.

IV. Abraham advertens rixas inter fuos &

factum narravit,& feriam poenitentiam egit.

Yvs 80

fratris paftores exortas eíffe, dixit ad Loth:

XII.Vetula quaedam, quiaa diabolo loculum Spec. ex,

Ne, quzefo, fit jurgium inter me & te, & inter

nummis plenum acceperat,ut difcordiam inter "« €- o

paftores meos, & paftores tuos. Fratres e-

maritum quendam & uxorem feminaret, ea

ap P

nim fumus.

Écce univería terra coram te

feminata audivit a dzemone: Quod triginta

À of

die-

eít: recede a me, obfecro: fi ad finiftram ie-

!

rl

A. P. Lohu. Bibl. Man. Tom. L.

annis ego perficere non potui: tu tribus

bus

Biübliothece AManualis Concionatorie

634

—

bus effecifti : digna proinde es competente

So UVE

praemio : fecumque vivam in infernum ab-

ipuit.

,sæMILLïunïNEsï

— s

Ibid $ 63.7.

- XIlI. Frater quidam converfus in monafte-

Qualitas.

rio Schónaug, quia ob certum calceamento-

rum genus fingulis annis dari folitum, & ab

,Lg

cut vultures ad extin&ta corpora odore Plin.l, ro.

Abbate ob graves caufas abrogatum, reliquos.

:

feruntur, fana non fentiunt; ita mali

-deli&a ftatim olfaciunt, & ob ealitigant, &

adverfíus diétum Abbatem concitavit, poft ali--

: -

quot monitiones & caftigationes fruftra fattas,

contendunt, ad recte fa&ta ftupidi.

|-— R —— À ——* — AE 1

denique utidem Abbas preedixerat, pridieNa-

'ILSicut mala ftatim eluenda eft, ne inhzere- Plutarch.

[

-

fcat, & difficilius eximatur; ita diffenfio fra- in mor.

talis Domini, quo confilium ab eo fuggeftum

de calceamentis minutim fcindendis executio-

trum illico tollenda eft, ne odium gignat.

Z

ni mandari debebat,fubito vocem cum gemi-

. HHI. Sicutunicogallo cantante, aut canela-

Drex. in

a aE . wf

haet, c,

Eu r

-^

us

tu extollens, & palefcente facie, naribus con-

trante, mox alii etiam galli canunt, vel canes

-

As

D

2 s.

tra&tis, oculisque everfis, inter brachia fopii

latrant; itafatuus, fiincidatin hominem con-

10.5. I.

;

tentiofum, ambo clamare, & extra fe ire in-

t Epo 109'

confpirantis expirgvit.

?

cipiunt.

*

- IV.Sicut qui

apprehenderit auribus canem, P—f&?- 26.

t

u d

fic qui tranfit impatiens

,

, commifcetur rixoe V* ?7-

ä

— EXEMPLA DOMESTICA,

alterius.

MU

V. Sicut Kcho filvarum tamdiu clamorib

Vital s.

poliadn,

.' 2.

J. Q Ignatius fumme deteftabatur lites &

refpondet, quamdiu clamatur; ita inter liti- *". ^*

* contentiones; hinc etiam in graviffimi

gantes non ceffat contentio , quamdiu neu-

momenti controverfiis cedere malebat , quam

ter a clamore deüfïit.

litigare,etiamfi cum fat magno incommodo fuo

id fieret, uti factum eft cum in refectorium do-

D. a mÁó9. s g/.

mus Profeffze perobícarum vetuit feneftram in

VL Sicut acetum corrumpit vas , fi diutius $. Aug.

: -STHier.'m'

communi muro effingi, eo quod vicinus, licet

Phl. a.

contra Jus, concedere id nollet. Addebat au-

ibi fuerit; ficira corrumpit cor, fi in alium epeon

tem ejusmodi ftudium concordize non modo

diem duraverit.

S

VlL Sicut ventis certantibus univerfum:

Chryf.

perhoneftum & liberale, fed etiam valde pro-

Matth.

in cap. f»

ficuum effe ad benediCtionem a Deo, propter

mare concutitur, & conturbatur; fic Regibus

quem & ex amore Juftitize ac charitatis fra-

aut Principibus fibi adveríantibus populus

: $ reg,

vexatur.

. NïZ.Ufl :

ternze damnum in temporalibus patimur, ob-

*

VIII. Sicut in mufica, fi vel unica chorda Idem

LPiu'

tinendam.

hom 16.

*

TE durch. ]

Vital. 4.

Il. S. Francifcus Xaverius femper quidem,

diffentiat, ingratilfimus fonus efficitur; itain

in Num.

4| de educ.

€, 22*

communitate, fi vel anicum membrum di;-

fed maxime pro fuggeftu contentiones & cer-

fcordet, dulcedo pacis & charitatis corrum-

liber,

4

tamina vitari jubebat, quamvis juftee certami-

num, multzeque ac magn:e caufze incidiffent ;

pitur, & turpatur.

;

AX. Sicut fingu

la haftilia aut tela facilvc Pintarch.

ex talibus enim concionibus non folum Dei,

in moral.

populique offenfionem oriri, fcd etiam certan-

ranguntuf ; non item fi plura uoo vinculo

Lib. 4.

tium, cultusque divini perturbationem. Coci-

fint colligata; fic vires per concordiam u-

Cc. 13.

nitz difiiculter fuperantur; facile autem fi

ni cum Sodales quosdam, qui Societati Jefu

templum concefferant, Patribus infeftiores effe

per difcordiam funt feparatze.

j SAngil

X. Sicut periculum, quod navi in unum ldem.

gpl 46.

cognoviffet, ipfemet magna honeftitfimorum

latus inclinatze, & ad fubmerfionem tenden-

j

hominum freqnentia proftratus claves templi

ante eorum pofuit pedes, eaque demilífione

tiimpendet, avertitur, fi omues in alterum

N

b

latus fe inclinent ; ita exitium, quod inter-

f *S.Chryf.

Vita l.2.

offenfos animos penitus placavit.

dum reipublicee imminet, per civium con-

2] hosiin

I1I. P. Petrus Faber Alphonfo Alvaro inter

cordiam evitatur.

-

4

e. 13.

alia hoc etiam praeceptum dabat : Offenfiun-

Vatt

t9. 22

Xl. Sicut aqua, fi in locos hiantes ac di- Idem.

culas ftatim elide, exilloque Apoftolico moni-

du&os influit, magis eos divellit; ita qui di-

Valer,

to: Solnon occidatfuperiracundiam veftram :

T do us

ne quieti te des ante, quam fratri reconcilie-

fcordias importune componere fatagit, foepe

magis illas adauget.

/

ris, eique ipfi fimpliciter animi tui commotio-

nem aperias.

Id eft colaphum daemoni im-

pingere, cuireconciliatio & demiffioilla acer-

$. VIL

rimum dolorem ac probrum inurit.

MOTIV A.

Vita pag.

IV. Joannes Berchman in lufu nunquam

122

P

vocem clamofiorem edebat, aut cum altero

I

uia diabolicum eft vitium: uti S. Gre- S.Greg.

$ Anbe

260.

contendebat.

Imo inter alia fibi hoc etiam

Admo- 3-P-par.

lä.Ofäc'

*w. gorius indicavit, dum dixit;

admon,.

&2

