Quorodo huc intrafli non. habens veflem vmptia-

Abel oftendit.

Quo argumento id, Doctor

lll

lem ? Matth. 22. 12. Notandum, quod hunc

bo

fan&e evincis? Eo, inquit, quia nihil illi re-

hominem increpat, non de auri, argenti,

P T

NU

tributum erat. Obfequia Henochi nulla exte-

gemmarum , unionum, taliumqQue rerum

riori benevolentia remuneravit Deus, uti A-

fit

inopia, five negle&tu, fed de folo incuratio-

ä

H

belis, qui cum leCtiora & praeftantiora obtu-

re veftitu, quod indumentüm non haberet

lit, refpexit Dominus ad Abel, Genef. cap. 4.

nuptiale.

lt

Quid hoc veftimenti erat, quod

m &

V. 4. übi aliorum verfio habet : Z/nflammavit

apud ignavum & improvidum convivam Rex

L

Dominus fuper /1hd ; igne fcilicet inde fubmit-

defiderabat 2

S. Gregorius homil. 38. ait:

fo, quo fignificabat , acceptam fibi effe ejus

Ti

Quid ergo debemus intelligere per nuptia-

In'

obiationem, & gratum officium. Nunquam

lem veftem, nifi charitatem? — Charitas ergo

tale quidquam cum Henoch egit. Is vero eft

fuit, qua ornatum fuum hofpitem Rex vole-

U

integerrimus amor, inquit Chryfoftomus, ea

ü

bat, de cujus negleétu cum illum objurgavit,

tih

fincerilfima fideshominis, qui Deum àmabat,

eà nobis paradigmate figuificari voluit, ii for-

W

iliquecredebat, &ferviebat, quamquam nul-

te ad fefta Dei conveniamus , a jejunioru.m,

Vl*

n— :

Tiulus XP1L — Charitas Dii.

255

t

vigiliarum, cäeterafumque corporis afïïi&atio-

bant, demum unum reperei*unt epïthetum,

num, aut virtutum quarumdam aliarum orna-

If

quod fignificandis illius qualitatibus, & con-

l

mentis nudi, non propterea poenas a nobis ex-

ditionibus aptiffimum putarunt. ltaque pro-

acturum D2um, cum videritnos ea protenui-

pofítze quze(tioni fic refponderunt: Amorpro

R.

tate leu virium, feu facultatum parare :on pof-

nomine annuens vocetur. Annuens idem eft,

fe: Atífiabsquecharitatis trabea nos videat,

quod omnibus affentiens: Derzu allem ja fagt.

idgraviffime ulcifcetur, quod ea parabiliffima

Admirabilis reveratitulus, & quiaptius in ne-

fit,nec quicquam ardui infit amori Dei,ob quod

minem, quam in amantem cadat. Kffufiffi-

excufate praetermitti poffit, quantumvis fint

mus, & maxime prodigus homo non conce-

äm

alia, quorum fzepe vel pars aliqua excufabilis.

dit femper omnia, quze rogantur, non occur-

Ea propter dicebat regius Propheta: . Non efl,

ritomnibus, qu:e petuntur.

Valentiffimus

b p

qui fe ab|condat a calore ejur , Pfal. 18.7.. In quae

pfolam,

nonnunquam debilitatur. Ingeniofiffimus non

Hugo Cardinalis fic commentatur: Nec eft,

femper fuperat obfcuritatem alicujus diffici-

quife excufare poffit, quin eum diligere poffit.

lis queftionis.

Prudentiffimus & confulti(fi-

l

Dile&io nimirum actio voluntatis eft, & liberi

h

mus non femper ita comparatus eít, ut recte

arbitrii opus,idcirco qui non diligit,non habet,

de omni re quovis tempore pronuntiet. Fa-

quo negligentiam hac inre fuam purget, nec

cilis ad rifum, hilari & jucundo promptoque

eft, quife abícondat. Quidquid obtendas, non

ad honeftos jocos animo, non femper exporri-

effugies peenam, fi negligas preecepti tam jufti

git frontem, non femper remittit fapercilia ;

A

obfervantiam.

lï;

At qui vere & integre amat, femper ider eft,

. ibié,

VII. Pulchrehancin rem di&um a Philone

omni occafione ad omnia promptus, quia eft

JH

Jadeeo de vi&imas offerentibus ; Quid hic

annuens, omnibus affentiens, ut Maria-Ma-

"

6

moleftum eft, aut difficile? Non juberis ma-

gdalena gladiis, fpiculis, tormentis zeneis,ma-

rianondum prius tentata traJicere, & tempe-

chinis fulminaribus intrepidum pectus áni-

0.

flate furente in mediis flu&ibus fusque deque

n

mofe objicere, cuique temporis inclementiae

jactari procellis inter fe confli&antibus, non

fefe accommodare, nemini quidquam nove-

y

Atinera ingrediferis infeftata & latronibus, fa-

ratnegare, gratificariomnibus, quantum po-

tiseft, fiannuatanimus. Cor,animum, volun-

ti

terat, ftudebat, idque amore fui Jefu.

tatem promptam appetit Dominus , hzec illi

X. S.Gregoriusin Pfal. r14.2it: Machina Ibid,

.

0

fufficit, eaque fatisfacis officio tuo, quam fi

cordis vis amoris.

Bene expreffit iis verbis

.

Qa

a

preetermittas, inexcufabilis eft tua ignavia.

Do&or fan&us magnam violentiam amoris:

|fd.inPo- — VllI. Quamquamlongaum eratfeptem an-

Quando five muniendi, five exornandi zedificii

,-

| fit. part.2, norum, & tanti laboris fpatium, feptennium

neceffitas poftulat, utingens aliquod vaftum-

la.€$ . tamen illud non majus feptiduo Jacobo vide-

que faxum ad locumillius editiorem fubleve-

batur, brevequetempus, &levemlaborem, &

tur, quod humerisinlocum fibi convenientem

d

facilem pactionem putabat, quoties ea confe-

efferri nequeatinvenit ingeniofa hominum in-

n

rebat cumflagranti amore, quoanimus illius

dultria inftrumentum quoddam , feu machi-

occupatus formofam Rachelem deperibat :

nam volubilem, quam viri pauci dumineunt,

V'idebantur &i dies pauci pre amorir magnitudine,

& gyrant, ac velut convolvunt, immanes la-

)*

Gen. 29. 29. Ubi Interpretes, cum inhunclo-

pides, & graviffima faxa tam leviter attollunt,

M

cum incidunt, notaut potentiam amoris ma-

ac fi exiguus lapillus effet.

Huc allufiffe vi-

gnam, & vires, quas pe&tori in'undit, quod in-

deturS.Gregorius, cumait: vim ainoris effe

vadit, nec enim eft mare, quod non fülcet, nec

machinam cordis. Amor enim cor, quocup-

-mons, quem non complanet, necignis, quem-

que libet, transfert & attollit. Nonne hocex-

nb |

non oppugnet, nec incommodum, quod non

perimento quotidianodifcimus? Avarus, cu-

t

contemnat, vel conterat, necimpoffibile, quod

Jus tam grave femper ac durum cor, manus

nontentet. ltafentit Abulenfis, quando ob-

autem ac fi congelaverint, tam pigrze & tor-

fervat, quod Jacob tam prompte lzetanterque

pentes ad dandum, fi pe&oris fedem amori fe-

fufcepit feptennis fervitutis duros, acdiutur-

'1-

mel concedat, & permittat, quam faciliter a

nos labores, ut formofam ovium cuftodem

fordida parcitate ad generofam liberalitatem

-

nanciíci poffet, neque lubens tantum fufcepit,

transfertur, auttranfitipfe? Timidus &igna-

verum & exiguos, brevesque, &leves, prout

vus, quemleviffima umbra exterret, nonne eft

illam deperibat, exiftimavit: Nullus enim la-

ferox, & Mars quidam bellicofus, fimulacfub

'bor magnus videtur amanti, ignes non timet,

cupidinis vexillis militareincipit? Quis nega-

nivesfpernit, gladiis feopponit, & omnia pe-

repoífit? Qui furiofe rixatur, & coecaturira,

ricula fibigrata reputat, inquitille. Quidquid

nonnemitefcit, ut agnus, tigridisque ferita-

.

|

aliisdurum, moleftum, operofum, hocilli vo-

tem faciledeponit, cum eam videt, quam de-

d

luptas eft, & deliciofus paraditus.

perit? Per momenta fingula experimur. Quis

IX. Dicüsvires adjicietid, quod Diogenes

d

: lþid. f.65.

has facit mutationes ? quis corda ifta fic mo-

i.aertius, qui veterum Philofophorum hifto-

vet? quisfublevatilla tam gravia faxa ? Amor

rias confcripfit, refert, eftquefere hujusmodi:

cujusvis eft machina furfum attollens quanta-

Interrogati Athevienfes de nomine, quod ac-

vis pondera ? Machina cordis visamoris. Ubi

[

commodatiffimum Amorifore putarent, poft-

amorregnat, non eftpericulum, quodexter«

quam diu fecum altercati varios expendiffent

reat, neque difcrimen, quod afferat metum.

)4

Ü

titulos, qui in ilium quadrare videbantur, fed

XI. Sponfíaillade Canticis, cum deSponfo

lü

pf'oprietates ejus non fatis exactte exprime-

fuo, vitzeque ac morum illius conditione diífe-

)

reret,

(4

256

Billiothecm . Manualis *-Coæ-*imæ*wiæ

reret, ajebat, illum malofrondofe, opacz,pa- tas e'ït,*tguöd ex vi amoris non poffit placitos

tulze, prolixzeac venulftze fimilem effe, quze fo-

facere, quos amat ?

AV. Seneca de virtutum m

liorum copia calorem prohibeat, elegantia o-

/or.aliam -co:ä fe- Epift. 80.

p —wWE.- 1

culos pafcat, fra&tibus neceffitatem famis le-

cutione cum amico fuo difputans, quid tibi

vet, inquiens: Sicut malus inter ligna [ulvarum,

opuseit, ut fis bonus? inquit, & uno verbo

$, Thof |

fub umbra illius, quem defideraveram, [edi , 9 fru-

qu-»iaoni primo afpec&u arduze, : & intricatze

Vib f

&us ejus dulcis gutturimeo , Cant. 2. v. 3. Acuta

refpondet: velle. Guodrefponfum dedit etiam

conc V x

eft inhunc locum S. Bernardi annotatio, quae

S. Thomas in rebus pertractandis, & illu-

fei

|

fichabet: Nondixit, fubumbraillius, quam

ftrandis perfpicaciífimus, dum forori, qua bre-

defideraveram, fed illius, quem deliderave-

viori via ad perfectionem niteretur, interro-

ram, utindicaret, fenon umbramad retrige-

'gantidixit: Velis. Unde merito cum S. ÀÁu-

rium fui quzerere, fed arborem fpeCtare, & de-

guíftino concludere poffum. — Vides igitur in

--

ssl

venerari; velut dictum fuiffet, illam ad bene

noftra voluntate effe pofitum, ut hoc fruamue

EE -

agendum non donis Sponfi, fed ipfius puro a-

tanto, & tam vero bono: quid enim tam in-

—

at

more motam fuiffe: Neque muneraillius, fed

voluntate, quam ipía voluntas eft? Neque

perfonam folum refpexifie. lllum unice atten-

eft, quod hanc difficultatem in Deum aliquis

debat, is illi a&tionum omnium fcopus & fi-

rejiciat, cum ipfe hunc amorem fuper omnia -

Gu GB* a

nis erat, beneficia, quaxe ab illo confequi pote-

imperet, gratia praeveniat, & ejus impetra-

J

84

rat,noncogitabat. Integerrimus nempe amor

tione delectetur. Ignem veni, inquit, mitte-

demt, &

re interram, & quid volo, nifi utaccendatur?

magis dilettum , quam ejus favorem fpectat,

git.

(

ipfiusqueamore magis, quam remunerationis

Quid fi etiam ex parte noftra accedat depre-

(

exípettatione movetur, ut gratificari ei ftu-

cario? ea vero quidfacilius, quid expeditius?

!

deat; Maximum enim. & largi(fimum prae-

pracfertiin fi brevis oratio etiam hac in par-

te non parum momenti, & virium ad impe-

mium, quodcunque tali ex re evenire poteft, il-

lud eit, fi non ob aliud diligat, quam ut diligat,

trandum fithabitura. DixitaliquandoS. Bri-

& folius amoris amore amet.

gittae Mater Dei amantiifima, eum, qui unum

Penneq.

Xli. Sophis Rex Iadorum, tefte Curtiol

ss

duntaxat Pater pro charitate obtinenda pro-

parto I.-

€. 2I»

ut Alexandro M. quam nobiles ad venandum

nunciaret, eileitu, fractuque non effe fru-

canes aleret, quam leonibus infeítos, quamin

ftrrandum.

XVL. Sp

onfain Canti&is, tametíia cuftodi- M;xæü dif,

defenfione, morfuque pertinaces oftenderet,

inconfpe&uleonem eximize maguitudinis juf-

bus civitatis peífime habita, multisque fuiffet 18. n. 11-

verberibus, aliisque injuriis affe&a: Invene-

fitemitti, & quatuor omnino admovericanes,

qui celeriter occuparunt feram, tum & iis, qui

rüat qne viytles, qui cuflodiunt civitatem, percufe-

P

runt ue, €$ vulueravecunt me, tulerunt palliums

affieverant talibus minifteriis, unius canis,

leoni adluereatis, crus avellere, & quia non

meun mihi Ettamen filiabus Jerufalem, quas

fortuito obvias habuit, dixit: Zddjuro vos filig

Manft

fajuebatur, ferro amputare coepit ; Nec fic

| (MC.I,

quide;n pervicacia vi&ta, rurfus aliam partem

| erufalea, fi inveneritis dileium, ut muncietir ei,

n

fecareinfticit, & indenon fegnius hzereatem

quia amore langueo. . Ubi notandum, quod nul-

ferro fübinde czedlebat, ille in vulnere ferae

lam prorífus verberum, vulaerum , aliarum-

dentes inoribundos iafixerat. Hoc einolema-

que acceptarum injuriarum mentionem fece-

te perfe&ti aioris conftantia reprzelentatur,

rit; quia fiacere & ardenter amans pro deli-

ciis & voluptatibus habet omne illud, quod

qui ubi femel dile&tum apprehendit , ita res

omues humanas defpicit, ita infra fe politas.

. pro obje:to amato fuctinet & patitur. Unde

arbitratur, utomnesfortunas, vitzeque com-

5. Gregorius ait: Quid grave non leviter to- S, Greg.

mo4a everti, diífiparique facilefinat, dummo-

lerat, quiamat ; qu/cquidenimdiligitur, cuml$ . ».ia

magna devotione po:tatur. . Eft quzedam ma-!-Re& 12

do Deo tranquille potiatur.

Barr! af-

XIIf.. Tollatur fol, & hort

is venuftas, ne-

gna Dei ancilla, valde ab eodem illuminata,

feao SIO

.quae dicere folebat, quod, poftquam a ccelefti

moribus vigor & viror, campis amoenitas, pa-

latiis fplendor, mundo füa forma periit. . Au-

fagittario vulneratafuit, deinceps quid pati fit,

prorfusignoraverit, quiafortis eft ut mors di-

feratur amor, & caltitati nitor, fortitadini de-

cus , modeítize zratia, pradentize fulgor, pie-

ledio: fi dederit homo omnem fubfítantiam

fuam pro dileCtione, quafi nihil defpiciet eam.

tati meritum, fpei praemium, fïdeiruti*litas OC-

cubuit.

XVII. Aulici nonnulli,"prout in Confef-S.Aug.l.g

Lib.5.in

fcäref

fionibus S. Auguftini lezsimus, ad munai con- conf.€.2.

XiV. Meditando quandoque cogno

fin. c. 30.

€oepit S. Gertrudis interiorem deformitatem

temptum in fe excitandum ita inter fe loque-

$. 21.

bantur: quot & quae^am moleftize fubeund?e

füuam , & in ea tantum fibimetipfi difplicere,

quod quafi anxie vacillans, cogitabat , quo-

füunt, ut quis in Imperatoris amicitiam & be-

nevolentiam pervenire poífit : imo, dice-

modo unquam perpenderet, ibi penetrans 0-

culus divinitatis confpiceretinfinitas. Super

bant, pofito etiam, quod qus . ad illud feli-

quo tali refponfo eft confolata: . Araor facit

citatis culmen tandem pertingat, per quot

placentiam. Unde intellexit, quodfi iu terre-

pericula pervenitur ad grandius periculum ?

At vero, fubiungebat inter eosdem alius,

nis hominibus amor tantum przevalet, quod

quandoque deformes propter dile&ionem pla-

amicus Dei, fi voluero eífe, nunc fio. Quxe-

nam, obíecro, illa futura effet hominis fe-

XX

ceat eis, a guibus diliguntur, & etiam inter-

dum tantum placent, .quodamatores per vim

licitas, in cujus arbitrio & libera potefta-

dilectionis defiderent (imilari amatis, quomo-

te confifteret Monarchze alicujus potentiffi-

dotunc diífidendum eft in eo, qui Deus chari-

mi concilianda gratia, & intima amicitia, feu

pos

! Titulus Xl)i.' — Charitas Dei.

.257

potius Monarchize ejus infeparabilis focietas,

ro eadem fuit fize & perfonatz matris opi-

& tàmer longe excellentius quid eft, quod ali-

nio, utpote quze ait: /Vec suzbi.zec tibi, fed di«

quis amicus Dei conftitàatur ; & quidem id, fi

vidatur.Paulus de Palatioait: Bona mater in-

volüero, nuncfio. Adhocenim futücit, fi inte-

tegrum, non divifum vult filium, licet quze fe

rius finceri erga Deumáamoris aCtuselicias. S.

matrem fingebat, dividi filium optaret, ita

S. Thom.

ä

Villan.

Thomas poltquam tributum illud, quod Deus

Deus integrum cor, non divifum vult: ita

conc. de

nofter a nobis exigit, leve effe hifce verbis di-

quoquetunc, quaenam anima.a Deo electa &

la

xiffet; Advertite & con(fiderate, quam leve tri-

fed. .

praedilecta fit, agnofcetur, fi Diabolo confu-

a

butum Dominus a nobis exigat ; pro tantisbe--

lenti, ut cor inter Deum & ipfum per affe-

neficiis nihil aliud exigit, nifi amorem; mox

Cum: dividatur, nec mihi, nec Deo, fed divi-

[«

nifi tributamillud prompte folvamus,noftram

datur, ipfa non confentiendo folida in fe, &

nobisiugratitudinem feveri(fime exprobrat,&

conítans perfeveraverit, nec cor per amorem

h

jufta Dei comminatur fuüpplicia, dicens: O

in diverfa difperfum dividi permiferit.

Hac

quam merito, quam jufte damnabitur, qui mà-

e

hiftoria Didacus Stella verba illa: DzZges Do-

S

luitardere, quam amare. O peccator talis tibi

minum Deum tuum ex toto covde tuos ex toia

vifus eft Deus, tam onerofus amor Dei tui, ut

antia tua; exponens utitur, dum ait: Non vult

1

malis fempiternis

l"

&

jnyce*ndviis.. dep"thari, quam

Deus cor divifum, fed integrum. Salomon ve-

*

m

amare ?

l

uti prudentiffimus infantem iategrum &in-

SAugl| — XVIII. S. Auguftinus illa S,,JOahxlis verba:

tattum matri tradidit, & noluit;ut divideretur.

de nat. & Mandataejus gravia non funt, declarans, alism

Mundus,inquit, dividatur, Deus vero contra-

Ja

grat.-

quandamrationem affignat, cur jugum hoc fa-

rium. Etenim vero fi certum, & indubitatum

cili negotio fuftineatur.. Quomodo eft grave,

aliquod fignum noffe defideremus, e quo, an

r-

inquit,cum fit dile&ionis mandatum? Idiotain

noíter erga Deum amor filialis fit, agnofcere

C.1 libri, quem deamoreDei compofuit;itafcri-

poffimus, examinandum nobis cor noftrum

bit: Inclinatamoramantem, neque in hocla-

erit, videndumque, an fit divifum, fivean ali-

borat, amor difficultatem non novit. Amorla-

quam illius partem creaturis cefferimus ; quia

ï:n

fcivus, quantumvis duram ei; quiillum fe&a-

fifimul cum Deo voluptates,honores, aut divi-

]«

tur,legem profcribat, hzec tamen ei femper

tias dilexerimus, manifeftum id nobis indi-

fuavis effe videtur,quanto igitur majorem vim

cium erit, quod Deus a nobiseo modo, quo a-

jeManf df

in peccatore Chriftiano obtinebit amor divi-

maricupit, minime diligatur. UndeS.Augu-

£ 19 1 M

nus? Chryfologusait: Fortem facit visamo-

finusait: Excludemalum amorem mundi,ut

j«

ris, quia nihil durum, nil amarum, nil grave,

implearis amore Dei : vas es, fed adhuc ple-

j«

nil lethale-computat amor verus. Quod fer-

num es, (amore [cilicet muudi) funde, quod

rum? quze vulnera ? quae poena? quae mortes

habes, ut accipias, quod non habes. -

$

amorem przevalent fuperare perfe&um ? -

. XXi. S. Athanafius quoque apte ad inten-

Manfi

XIX. Fuluevafli cor zneum; foror sea fponfa,

tum interrogat,cur Pater zeternus redemptio- 3. Atha-

!l

difC. I *')'-

vulnerafli cor sneum i uto oculovumtuorsm ;

nemnoftrama Filio confummari voluerit, non nafins fer,

l«

nl I;I

Verbis hifcecceleftis amator fuos ergaarden-

veroad huncfinemAngeli cujufpiam opera uti. in. A-

n-

tiffime amantem animam exprimit amoris re-

voluerit? Refpondetqueid fa&um effe, ne ulla /an-

a

ciprociaffe&us. S.Gregoriustextum hunca-

nobis daretur occafio amorem Deo debitum:

li

ptiffima quadam fimilitudine explicat; ficut e-

transferendi in creaturam; quia fiab Angelo

n

nim, qui fagittam fuam in meditullium fcopi e-

fuiffemus redempti, motivum utique efficacis-

le

vibrare nititur,ad hoc,ut non erret, fed fagittze

fimum-habituri tuiffemus amoris noftri par-

ja&tum tanto de metze affecutione fecuriorem

9-5, Cref

tem eidem quoqueimpendendi. Conveniebat

TEU

efficiat, unum oculorum fuorum'occludere fo-

redemptionem fieri per eum, qui naturze Do-

let, ita quoque fponfa unum oculorum fuorum

IT

minus erat, ne alium nobis.Dominum agno-

À

fponfo fuo claufum exhibet, claufum inquam;

Íceremus. . Cui confonat illa S. Anfelmi me-

ad cunttas hafceres terrenas, ut alterum affe-

ditatio, dicentis: Qui creayit te, ipferedemit

i

b

&tus fui oculum tanto vehementius in Creato-

te,ne amorem tuum dividas

partim Creato;*i,

rem fuum defigat: Qui adfolam Dei naturam

partim tribuens Redemptori.

"

j

vifus acumen dirigit, is in caeteris omnibus

- XXIL. Quodnam obfíecro in eo latet my-

c2ecus, ad quze multorum oculi refpiciunt.

fterium, quod Salvator nofter innocentiffi-

j

.XX. Figura praeditta veritatis maxime ex-

(5

mam quidem carnem fuam fibi dilacerari &

" con

prelfiva, nifi fallar, fuitillecoram Salomone a

vulnerari permiferit, nec tamen tunicam feu

duabus Matribus habita contentio & contro-

veftem inconfutilem dividi voluerit2 Num

Ü

I

verfia: Porro hiftoria notiffima eft, quodnam

forte ideo id factum eft, quia tunica hzecopus

fcilicet fuerit fapientiffimi illius Judicis in

manuum fanttiflimze iMatris fuze fuit 2 fed &

n

hac perplexitate dirimenda judicium. Nimi-

corpus Chrifti e virgineo Matris fucze fangui-

rumut quzenam ex ambabus mulieribus ger-

ne conditum fuit; aut vero factum eft ideo,

J

t

mana Mater effet, clarius elucefceret, praece-

quia veftis illa unitatem Ecclefize fuze praefi-

pit: affertesibi gladium ; Eoque allato,infan-

gürabat, prout in apparitione S. Petro Ale-

U

tem permedium fecari, & unam illius partem

xandrino fatia oftendit ? omnia in figura

Ó

uni, & dimidiam partem alteri dari. Qua fen-

contingebant.

Omnia hsc hene quidem

tentia quzenam infantis vera &indubitata ge-

dicuntur & aptiffime, verumtamen Idiota per

fe«

veftem hanc charitatem feu amorem divinum

Idiot.

nitrix effet , detexit: Commota funt quippe

6 g.

[j*

vifcera ejus fuper filio füo, unde & dixit: O-

intelligit, qui divifionem minime admit-

f

feero, Domsue dateilli infi

UH vz'yum,nqn/ve-

unicam .

eli

tit: Defignatur , inqu'it, per tuam t

incon-

0

K. P, Lohn. Bibl. M'ftn. Zom. I.

x

I»

258

Bibliothece Manuafis - Conbionatoriæ

inconfutilem , quaä nec fciffa fuit, nec divifa,

patitur fitim,miraque cum aviditateaquam bi-

:

quia amor neque dividi debet, neque fcindi,

bendam tradi fibi poftulat; Quodfi enim tali

v

à

& qui eum dividunt, vel fcindunt, pejores vi-

homini non folum petita fubminiftraretur a-

dentur, quam 1milites te crucifigentes, qui

qua, verum etiam eidem pro aqua poftulata, &

tuam tunicam dividere noluerunt.

exhibita pecunia daretur,ad hocut eandem bi-

gg

1fa. c.28.

XXIII. Deus per oslfaize Prophetze nobis

beret, nunquid largitas & munificentia iftain-

V. 2O,

audita res effet? Undemoxita exclamat: O di-

quoqueinfinuat,anguttum effe lectum feu tha-

M T

(

lamum, in quo cum anima dulciter quiefcit, ac

vina charitas, quibus telaudibus coimendabo?

tü

proinde eundem alterius incapacem effe ; co-

nam cum anima hzec noftra (qua nihil a.Deo

di

anguítatum elt enim ftratum , ita ut alter de-

accepimus pretiofius) fineamore non vivere,

cidat, & pallium breve utrumque operire non

nec ftabilis permanere queat,przecipit,ut ame-

oteft. Porro quid perhunc Ze&ug anguffum

mus,& pro amoris mercede,gloriam retribuit.

AManG

intelligatur, Dionyfius Carthufianus optime

XXVI. B. /Egidius, qui focius fuit S. Fran-

: declarat, dumait: ifoc (tratum eft fundus cor-

cifci, ut fzecularem quendam ad verum Dei dfc-8. .5

E i L

[

yrein

"

dis humani, in quo pariter quiefcere nequeunt

amorem accenderet, die quodam in hunc cum

Nl

[

amor mundi, & amor Dei, carnalis affectio, &

ipfo difcurfum digreffus fuit :. Erataliquando

)j j

fpiritualis dilectio, fed alteralterum pellit; ac

nonnemo, qui nec manus, nec pedes, nec o-

]

culos habebat, qui, dum ab amico fuo interro-

proinde cum cor noftrum adeo fit modicum &

$

anguftum, & confequenter ad hoc, ut Deo no-

.garetur, an fi aliquis ia mundo inveniri pof-

ftroadeo nos ferventer & tenere amanti,tan-

fet, qui eilumen daret ad videndum, ad ambu-

fien

iL

toque benefa&ori nofiro digne refpondere

landum pedes, necnon & manus, quas non

habebat, ei donaret, eum etiam amaturus,;fe-

p

poffit, ignem & amorem fufficientem nequa-

quam exhibere poffimus, minime profecto

que erga bunc benefa&torem gratum exhibi-

conven't,ut modicum hunc amorein daemo-

turus effet? milerille e veftigio refpondit, me

:

nio, inundo, fenfui, ac inimicis noftris pari-

ei omnibus diebus vitze ia fervitutem etiam

ter communicemus.

duriffimam addicerem. . Quo refponfo acce-

)

S.Ambr,

AXIV. Sponfus coeleftis auimve :

| amanti

pto /Egidius coeptam difcurfum refamens, ei

medit,

dixit: Ecquis autem ille eít, qui tibi oculos,

cng *

preecipitdicens:-Poge me ut fagnaculum fuper

—

Drex Mi

cor u25 Etenim quando in littera aliqua fi--

autes, linguam, mannus, pedes, caput largitus

p2

eít? quis nobilidimum hoc corporis & ani-

gillum aut figura Principis alicujus confpi-

&

citur, magnus illi honaor & refpe&us ab o-

m compo(itum tibi donavit? Non alius u-

tique, quam Deus: Mazus tue, Domine, fece-

Ü

mnibus illam videntibus de'ertur, ne quis-

$len,

quam elt, qui illam contemnere aut aperire

vuat me,C7 plafmaveruat metotum incivcutsn ;

ac proinde fi te in fervitutem addiceres ho-

. audet; atqui Deus nofter, utpote valde Zelo-

typus, & amoris animze noítrae cupidiffimus

minis illias, qui tibi folum manus , pedes &

oculos dediffet, qualis igitur, & quaenam eft

!

ill'us fponfus; per hanc fimilitudinem eandem

monere voluit, futurum effe, ut, (iipfam, ve-

tua erga Deum gratitudo & amor, qui tibi ul-

EX

p

tra hoíce fenfus omnia alia donavit, imo .&

.

h)

1 1

"

lat figillum qaoddam cordi fuo imprimeret,

( D

nuüllus alius affettas vel amor ad illam ali-

animam ipfam, eamquead imaginem & fimi-

NU

litadinem fuam . tribus nobili(him

D. ,U

quem fit aditam obtenturus; ex quo enim

fuis inftructam creavit ? -

i

*

is. .potentii's

Creatorem illud occupaife confpiciunt, nul-

VP )

XXVILQauandofons aque vivse in paludem

li eo fuübingredi licebit cteaturze. . Unde. S.

. Auguft,

À

W*

Ambrofius ita meditatur: Dulciffime & a-

feexoneratibidem ftagnaturus ; inficit aérem, i,

ü

animalia veaenoía producit, prorfusque cor-

! Pf. 3r.

&

mantiffime JESU, infunde obfecro multitudi-

nem charitatis tuze pe&ori meo, ut te folum

rumpitur: Non veroitem, quandoin meatibus

Ti

in corde habeam, fcribe digito tuo.in pectore

feu canalibusfubterraneis conttrictus; in deli-

iE

meo dulcem tui memoriam , nulla unquam

ciofum quendam amocenumque hortum deri-

ii

oblivione delendam.

&

vatur,ibi namque per varios fefeaquae duétus

T

Did,Stel- .XXV. Didacus Stella nobilem

qu&ndani

in altum erigens, poftea ad terram foecundan-

:

la in C.I9- confiderationem in medium adducit; confi-

dam defcendit,illamque herbas,flores,fruttus,

i

Pll C

derat enim, quod amor nobis fuperabundan-

& quicquid tandemin horti areolis pulchrum

ü

& utile eft, a natura arte cultivata produci po-

ter a Deo recompenfetur, aut remuneretur,

I

D

cum tamen. nulla fui retributione indigeat.

teft, progeminarefacit. H?ecutique quantum

Qm,

ego exiftimo, allufio pariter & exhortatio S.

oft

Dicit igitur: Nulla ratio eft, ut amor merce-

)

N

de&retributione fitdignus. Verum eft, quod

Auguftini fuit,dicens: Aquamamoristui fluen-

tem in cloacam, converte ad hortum; etenim

operarius, qui mane fummo diliculo furgit, &

[|

ad vefperam usque laborat, fuum mereatur

amor nofter, dum fertur ad creaturas, velutiin

BN

paludibus & luto ftagnans generat ferpentes,

ftipendium; at vero qui amat, quid eft, quod

promiumaccipiat? Eftne aliquid jucundius,

buffones, aliaque animalia venenofa, id eft;.

muita vitia, & peccata; ac proinde divini a-

D Nyi

dulcius, aut fuavius, quam femper diligere?

amor certe fui ipfius eft merces, nobis vero:

moris Secretarius optime nos monet: /Voite !.Joan. 2.

kabb pnfl

t p

ratione amoris & Gdile&ionis gloriam fetri-

diligere mundusm, neque ea que in tmundo furt; f 3916

mt13 a

buere, nihilaliud efl, quam mercedem mercedi

quis diltgit tmuudumy mon eff cbaritas l'atris zn

Q

addere, & preemium proemio, & beneficium.

€0,9uonzatu omme,quod eff 12 wundo,conctpifcen-

il

beueficio. Pro cujusmeliori inteliizentia evi- :

tacaviis eff C concuptzf/cemtza octlorum, €r fa-

ei

dentiffimam quandam adducit fimilitudinem | Perézavzte. Non veroid nobistimendum eft,

cere-

li fet

alicujus fitibundi hominis, qui ardentiffimam . quando amorem nofïrum ab oæxlibus hifi

bus

E

N

^

! Tïtulus XZX.

Cäaritas Do.

^

w

59

bus creatis fabtrahimus, & Deo unimus, tunc

David dicat, reges alligandos in compedibus, poft C -

A .*

enim vere contempletur, quod Chriftus Sal-

& nobiles eorum in manicis ferreis; idque in- per. 6.

vator nofterait: Siquis bibit ex hac aqua, fiet in

ter mirabilia novi Teftamenti pónat; fed re-

^ --

£o fons aqua Jalientis in vitam eteraam. Myftica

fpondet: , (i ferrea funt,

hzecaqua terram animse noftrze foecundat flo-

ment, & aurea erunt.

quaimdiu timgnt , -

ribus & fructibus omnium virtutum: ac pro-

XIL. S. Chryfoftomus quarens, ciir S. Jo- 1dem ia

indeait Ambrofius: Charitas omnium virtu-

annes Baptiíta baptizaverit,& praedicaverit in Sabb.poft

tum forma eft, cum per ipfam omnium vir-

deferto? re

fj

tutum actis in debitum & ultimu

NE - " os

E

m finem or-

ftum effe venturum, & quzerebat in deferto.

pondet his verbis: fciebat Chri- C Per'?

dinentut.

Separaveratfea multitudine ; oculis enim ex-

XVI.

MISCE

LLANEA.

fpe&tantibus Chriftum, nihil aliul afpicere di-

L Manft

num eft, przeter Chriftum.

—

Natura.

XIII. Innoc.ill. rationemreddens,curCa^t.

ä äf(.s. h$

Philipp.

Lf

uidam amoris genium explicare volens

hInn'oc.l.;.

de con-

]

] Kyftel.in

8. v. 6. di&um fit: Fortiseft ut mors dilectio,

Nylo

pinxit adolefcentem , & juxta illum

dura ficutinfernus zemulatio? refpondet: Tan-

temptu

y

myít.

quatüor mundi globos cum verbis: 775 nihil.

mund,c.7e

Dextera vero manu elevante cor verfus cae-

tam in poenis reprobi tolerant anguftiam, ut

vix aliquid cogitare poffint, ubi fentiunt vim

:

lum, acceafum flammis,

;

doloris. Sicamoramantem alibi verfari non

Soli Deo.

inter quas fc/:riptq"m.

|a

Idem.

finit;/quam apud eum, quem diligit. .

. 1. In ZEthiopia ignis fuit, qui Virginiþus

XIV. Heliotropium non tantum fereno, Plin. L2

nihil nocebat, pollutarum manus urebat: hinc

fed etiam nubilo die folem fequitur. Tantusc.2r.

probationis ignis di&tus: Talis ignis amor eft.

- HI. In Aunglia olim nobiles certamen ludi--

fyderis amor eft, inquit Plinius

»

[

bilo die circumagat cum ilio.

, ut etiamfl-u-ï

crum inftituerunt, in quo quisque in clypeo

XV. Siamanti Terentiano usque adeoin-

florem, rofam, lilium depictum habebat; at

-

fanire licuit, ut Thaidi fuze diceret: Dies no-

1

Dux Britannize fafciculum florum, in quo om-

&esque ames me, me defideres, me fomnies,

nes aliorum flores depicti erant cum lemma-

me exípectes, de me cogites, me fperes, de me

5

te: In me omnia.

S

te oblectes, mecum tota fis, meus fac fis po-

Drex.Roí,;. IV. Rof aHierichunfiua, etiam aridiífima,

p.2

ftremo animus, quando ego fum tuus.

r

*

j«

$

. 9

3

CT5 cum vel minimum aquz imponitur, mox fe

XV

i

Refert Plutarchus, Reginam Cle

"

explicat, & ramos diffundit; fic amor omnes

o- .Plutü;l'Ch.

a

patramtam ardenti Marci Antonii amore f]3- 7^ vVità

tribulationes magno affe&u accipit.

graffe, ut affumpto ancille habitu, quo re- 4^!9"iie ;

S,Dern,

.. V. Chriftusinterrogans ter S. Petrum, an

giam majeftatem diffimularet, in mediis no-

L

plus,quam alii diligeret, indicare voluit, illum,

i

&is tenebris per plateas civitatis illum quae-

qui aliis preficitur, diligere Deum debere plus

ritaret; fed quid hoc ad amorem Dei, qui re-

:

quam fua; plusquam fuos, & plus quam fe.

gnua exuere, & monafterià intrare facit.

S. Aug.

Vl. S. Auguttinus dixit, virtutem nihil a-

XVII. Sponfüs de fponfa dicit Cant.7. Sta- S. Greg.-

L:5 de liud effe, quam ordinem amoris.

iv, DCl

tura tua affimilata eft palmse, quia hzec arbor l- 19-ner.

j«

c. 12.Stap.

VII. Cum Pharao ad filios Itrael facrificare

Dom. :2.

fola ad radicem eft tenuis, fupra vero ad ca- ^ ?*

Deo volentes diceret, facrificate Domino;

cumen craíffa; fic ergo & fponfze amor erga

poft Pent, Oves tantum veftrae & armenta remaneant :

creaturas tenuis erat, grandis erga Deum.

3

Reípondit Moyfes, cunéti greges ibunt nobis-

lo henf

. AVIII. Qui beneprobare vult difpofitionem Nyff. in

hiunbf MC

cum: non remanebit ex eis ungula, quze ne-

cordis, tangat pulfumin finiftra, ut Medici fo- Dom.ao.

e

cefíaria funtad caltum Dei noftri. Sic & cha-

H

ritas nihil relinquere mundo, aut carni vult,

lent; ita & qui vult probare .difpüfltionem di. P. 4

lectionis, tangat & probet hominem ia adver-

]*

fed omnes vires & potentias fecum ad facri-

fitate, quia certior eft probatio; verus enim

ficium amoris offerendum ducit.

amor non nifi paffionibus probatur.

lbid.

ls

VHI. Filii Aaronis quoniamin thuribhulurn'

XIX. Plato dixit, amoremmagnum Deum Orat.ex-

]*

ignem alienum pofuerunt, igne funt combu-

effe & omnipotentem, quippe cui nec Hercu- 'e"p. p.a.

ftü. Ignis alienus in thuribulo eft amor crea-

turae inordinatus in

les refiftere potuit, & cujus famulum fe effe * *

corde. Cave ergo hunc

Socrates ex Delphico oraculo fa

pientiffimus

J-

imponere.

publice profeffus eft.

Id. Dom.

1X. Cum quinque viri de

*tribu Dan Mi-

17. poft

che

?e conflatileidolum abftuliffent, & illicum

XX. Lacedsemones prius, quam ad bellum Alex. ab

»

ent,

exibant, vicimas amori immolaban

ul

lacrymis fequenti dicerent :

Quid tibi vis?

non & nos ante quodvis opus?

.

cur clamas? refponditille: Deos meos, quos

XXI. Plinius ait, repeririarborem, nomine Plin.1. 16,

mihi feci, tuliftis & dicitis: quid tibi eft? quan-

larix, quaeigne noncomburitur, quin potius nat. hitl. -

to magis clamabit anima , cüm verus Deu

fi igni admoveatur, ac fi lapis effet, refiftit;-

illi ablatus ex corde fuerit.

sl

Did, Nyll,

uti Ceefar probavit circa civitatem Gergobiam

l.

X. Sponía Cant.3. non dixit in le&o, fed

turri confectz ex tali ]

od -

Cin,, Pe-

Sabb.poft;

n le&ulo quzeram, quem diligit anima mea.

]ta amor confítitutus,

igno ignem applicans.

yH]

&Iäl

