XXV. Coecus quidam aliis duobus coecis

facturum fru&tum, fi univerfi in hoc concio-

| '],- 12.C.77. na

rravit, fe, quod mortuum quemdam ita ex-

nandi modo convenirent, fübjecit Dominica-

fpoliare voluerit, ut ne linteum quidem, quo

nus: Non in hoc rei füumma vertitur, fed in

tegeretur, relinqueret, ab eo apprehenfüm, &

X

eo, ut univerfi conveniant in factis, Deique

duobus oculis privatui effe.

verbo gratis ubique evulgando: facile dein,

|

»'«Niceph."

-XXVI. Mauritius [Imperator cum paucis

| hit.l. x

quantum ad

pietatem opus erit, in dictionis

4O.

nummis magnam militum manum e captivi-

.forma conventuros.

o | j

tateliberare potuiffet, ex avaritia occidiillos

diusee

permifit.

Unde omnem occiforum turbam

Plura vide infra de vir

á

paupertatis

entjloh

nottu contra fe coram Chrifto Judice exfur-

S. VI.

| -tutfæ

gentem, & avaritiam ejus accufantem vidit,

p

juftoque Dei judicio damnatus, cum uxore X -

*

omnibus liberis -capite plexus eft,

, S. VII.

176

Bibliqtkecæ Manualis Cgmz'omtoriæ

J

$. VII.

titiam , qua ha&enus auri cupiditate pofï'e—f--'

Wnus

N

fuslaboraverat, agnoícens, refipuit, mores-

m

EXEMPLA PROFANA.

p!

que priftinos emendando, bono communi con-

fulere & profpicereftuduit. Meritoigitur Ari-

Balthu

Qualitas.

Cbaväfm-*

i

ftoteles 3. lib. Politicorum cap. 6. admirabile

j.4, 0 fl

Maícad. 1. "T'empore Xerxis Regis vir quidam fuit

illud parodoxum pronunciavit, quod fcilicet

frud^ la

difc.5.Ce-

Pythas nomine, qui uxorem habebat

divitize in civitatibus annonze parere foleant

bet.

gP

fapientiffhimam, atque ad omnem benevolen-

caritatem; quod jam addu&um exemplum

tiam & humanitatem optime efformatam;

evidenterífatis probavit. -Hzecomnia ex ma-

Hic fortuito inlocum quemdam incidens, ubi

gno illo oratore di&a funto.

puriffimi optimique auri venam przedivitem

, W. Nidificabataliquando in monte alauda, In Bi

!b!,

latere, certis ex veftigiis deprehendebat, om-

& quotidie accedebat ad S. Francifcum, ut ci- P2up.lit.L;

Q€ 1ra.

nes conatus fuos, cunctorumque fubditerum

bum pro enutriendis pullis acciperet, quos ut

fuorum vires, induftriam & labores tanta cum

domum daxit, & major ex pullis roftro mino-

vehementia in aurum illud ex imis terrze vi-

res appeteret, ac cibo prohiberet, vel privaret,

r mon.

2 p?

n

Íceribus eruendum applicuit, ut, pofthabitis

exofus S. vir tantam cibiaviditatem , & inhu-

Bcat,

cun&is ruris, domuumque fuarum negotiis,

manitatem,velut ad rationis capacem, inquit:

qi

huic uni labori intenti effecogerentur; unde

fid,

Inhumana & infatiabilis alaudicula; malam

I

fattum eft, quod omnia non folum tribunalia

inortem obibis, necerit ex carnivoris animali-

quiefcerent, verum etiam agri fylvefcentes,

bus,quod velittuis carnibus vefci, Ita accidit,

1

Ibid,

nil nifilappas, fentes, & tribulos germinarent,

namin vafculum aquae, quod ipfe vir fanctus

hortiquoque & oliveta in mera degenerarent

pro potu earum appofuerat, alauda cadens

H

. deferta, vites denique nil nifi otiofos & infce-

fuffocataeft; ex quo extra&ta felibus canibus-

Y

fü

cundos germinarent pampinos, adeoque ubi-

que projecta, ab omnibus manfitintatta.

que intra breve tempus tanta unicuique do-

. MI. Juftinianus Imperator tam in*explebilliEvagf-'-U

V em,

1nui invaluit egeftas, ut mulieres regionis il-

ginDom. af

avaritia fuit accenfus, ut omnia fubjectorum t ??

. liuslachrymabund:e ad palatium Pythze tur-

bonahis, qui Magiftratus adminiftrabant, ac

Ij g

Q

ynatim accurrentes a prudente ipfius conjuge

tributa collizebant, autnulla de caufa infidias

|

1

opportunum plangentes popoícerint fubfi-

hominibus ftruere volebant, ob auriamorem

dium, idquod ab eadem protinus promiffum

vendiderit. Hinc innumerabiles caufa falfa

$ pf

fuit. Acciditautem,ut Pythas certa quadam

convicta ompibus fuis bonis mul&avit.

lon, $.. d

m

ex neceffitate aut voto exftimulatus, peregri-

IV. Crumus Rex Bulgarorum, quia non po-Zonar. t.2

f Y

nationi cuidam in remotum locum inftituen-

terata Nicephoro Imperatore anf*tantinopo;inNïæPb-

]

dae fe accinxerit; quo e domo fua abfente,

hi

litano pacem obtinere, nifiiniquiffimis condi-

uxor ejus quicquid ferculorum adlautum ali-

tionibus, ira accenfus, cum paucis militibus

quod inftituendum convivium defiderari po-

eum aggreffus vicit, & caput ejus abfcindi, cra-

bi

terat, ex mero puroque auro per artifices ad-

niumque poculi in morem auro obduci voluit,

a

hibitos ea, qua fieri potuit, cum induftria &in-

ut velfic alii fitim extinguerent illo capite, cu-

genio fabricari fecit: Quibus omnibus rite

jus avaritize fitis fedari non poterat.

.

n

Märchant,

yerfe&is, Pythas domum reverfus, coenam fi-

M. Cum Jurisconfultus quidam injuftze

J

bi apponi poftulavit; quapropter fagaciffima

caufze patrocinium fufcipere nollet, follicit

94-in Tuba

qu

Paftor. tr,

conjux ejus, ingentem ferculorum appara-

tor multos aureos, quibus bellatorum cata-

2. le&t. c.

1at

tum ex auro vivaciffime expreffum menfee

phraczx imagines impreffe fuerant, obtulit;

1.or. m

inferri juffit, quem quidem avarus princeps

quibus vifis Jurisconfultus, eheu, inquit, ca-

n

n

primitus fummacum voluptate & complacen-

ptivur

i me tenes; quis enim tot armatis re-

du

tia luftrando probavit, moxtamen famis vehe-

fiftet2.

VI. Caligula Imperator tantopere auro &

,Sueton.*';

mentiaexftimulatus, veros, non fictos, nutriti-

3 ferecil,

vos, non vero aureos fibi coenaturo cibos po-

argento dele&abatur, ut fzepius in thefauris €33-Yit-

i demort,

:

W

pofcit, unde fagaciffima mulier optimam (ejus

fuis cum magna voluptate fe volutaret.

;

?

ita

nimium auri inveftigandi ftudium & avari-

VII. Caliphas Babylonis Rexturrim habe- Faber in

Dom.x6,.

TC

tiam reprehendendi) occafionem na&ta, his

bat auro, atgento & lapidibus pretiofis refer-

lic

eum verbis aggreffafuit: Annon vides, opti-

tam, & tamen obfidione cinctus perire ma-

poft Pent,

Unbt

conc. 4.

memarite , quantam ha&enus perexceífwum

luit, quam thefauro aperto milites evocare

j h Lu('. ]

illud probrofumque auri accumulandi ftudium

ad defenfionem. Unde captus, & eidem tur-

tibi, fubditisque tuis accerfiveris egeftatem,

ri inclufus fame periit cum hac objurgatione :

'::

fer

& univerfalem miferiam ; ex.quo fubditis

I nunc, & famem depelle thefauris tuis, quos

E

tuis a fummo diluculo in feram usque noctem

tam avide fitifti.

f

in plures jam annos auro egerendo a te plus

VIiI. Tomyris Scytharum Regina Cyrolbid,

| a

nimium adftriGis, aratri ftiva quiefcit, terra

Perfarum Regi a fe czefo aurumin os infundi,

j

alfim tui folius culpa in eam usque fterilita-

& dici jufit: Aurumfitifti, aurum bibe;

OC, Cem f

i

tem redacta fuit,ut prae nimia fui infoecundi-

tatevix pecoribus pafcendis & nutriendis ger-

Fuga.

[X. Crates Thebanus fuas divitias in 122- Enert, 1.6.

lp

men illius füfficiat. Hacque efficaci, licet

J cef

brevi invectiva effecit, . ut univerfali regio-

re abjecit, dicens: Abite peffüm malz cu-

ld

o$

num illarum fami folerter pariter & fuaviter

piditates: ego vos

ll

sgta

a vobis.

merga-m, ne ipfe mergar

pa

fuerit provifum; fiquidem magitus ejus ftul-

*

li

w

iXæ Ba-

Jiulus XIV. | dvaritia.

17

Solinus

uv Babytaceni repertum aurum defodie-

XIL Sicat porcusnon nifi po& niortem aliis S, Bonav,

|e

€. 30

bant, ne ejus ufu polluti æqultatem corrum-

eftutilis; ita avarus in vita inutilis eft omni-in dieta

l

perent.

bus, .poft mortem pluribus omnia fua relin- 58lut.tite

Balth,

XI. Princeps quidam tantum malum cte-

quens prodeft.

t

Chavafius debatavaritiam effe, ut, fi improbis fubditis

1. 4. de:

XIIL Sicut per infaniam mente emoti, res S Da(l.6,

t

Prud C2.

fuis longam & magnam creare moleftiam vel-

non ut fünt, fed pro morbi fui ratione quaevis in diteft,

let, divites eos faceret, quippe cum divitiis in-

r

imaginantur: Sic anima tua ab avaritia pof-

gentem curarum farcinam accepturos.

feffa, cuncta aurum, cuncta argentum refpi-

cit: Libentius vides aurum , quam folem:

$. VLII.

Ia Bry

quazecunque vides, in aurum verti cupis, das-

Püp li

l

SIMILITUDINES

que operam,quoad poffis, & liceat: Quid enim

rYerum non molms movesque unius auri

,ein,

Quahta:.

gratia? l*rumentum tibi inaurum vertitur,

. Staplet. e. T.

Vinum in aurum concrefcit ,' lanze ipfe trane

- $. inDem.

SlCLft infantes & pueri magisamant unum

feunt in aurum , omnis mercatura ftudium

2. poft

pomum quam totum regnum; ita ava-

Pent.

xi pluris faciunt parvam terrae particulam ;

omne tuum ac folertia, conciliat tibi, fugge-

quam integrum regnum coelefte.

ritque aurum.

ä:

Ibid

r

d

Il. Sicutanguilla, quo magis ftringitur, eo

XIV. Sicut fterquïhmum quidem dlfper—ï* Ber

Man&ü

minus tenetur ; fic terrenze divitiae, quo ar-

fum utileeft, agros enim uberes reddit: con-

lfCK-

&ius eos ample&nnur eo minus noftree funt. -

gregatum vero non tantum eft inutile, magls n.'16.

lbld.

HI. Sicuttalpafodiensterram fuper fe con-

auteminquinat , & foetet, fic divitiee difpertze .

gerit; ita avarusterram effodiens & coacer-

fructiferum reddunt agrum humani cordis,

ä

vans, eam fupra fe ponit, id eft, dominum

congrpgatæ vero amatorem faum inquinant.

fuum conítituit.

Fuga.

j Em 14.

- 1d; them.

IV. Sicutis, qui cacumen altiffimi montis

XV. Slcut fublata & radicitus evulfa arbo- Manti

10

2

S.in Dom. afcendere cupit, ineptiffime ageret, fi multis

ris alicujus radice, omnes quoque ejus fron- difc.5. n.3

Pent.

lj.pO

oneribus humeros gravaret, ita non minus

des, flores & fr uctus deficiunt: Eodem quo-

ftulte agit, qui altiffimum coelum confcende-

qae modo füblato affe&tu inordinato ad bona

re volens, divitiis terrenis fe onerat.

temporalia, animas quoque puras & immacu-

ä

S. Chryf.

V. Sicut, qui metallis effodiendis operam

latas remanere déprehendetis.

hom. 5o. .dant, potiffimum aliis laborant, fibi autem vix

ax,

XVI. Sicutputeiilli, quiidentidem exhau- S.Baf or.4

Zontrt3

fexm. I2.

paucos nummos lucrantur; ita avari pofte-

riuntur, longe elegantiores czeteris effe folent:

LU

. fis potius, quam fibi in d1v1tus coacervandls

fic etiam divitizeillae, quze quiefcunt, & repo-

Jaborant.

nuntur, nullius ufus exiftunt; at quze moven-

Vl. Sicut, qui hydropelaborant, quo magls

tur,& hincinde tranfeunt,fummam utilitatem

. bibunt, eo plusfitiunt; ita avarus, quo plus

fru&tumqueafferunt. Audiamus denique pro

acquirit, tanto plus defiderat.

conclufione, quisnam ex mente D. Chryfofto-

. VII. Sicut cuftos in vinea erigit 1 übl um-

mi dives appellan vere mereatur: Dives eft,

braculum, ut cuftodiat non fuas, fed alienas

non qui multa poffidet, fed qui multalargitur.

)Mal*' PHH!;

-ites, (1pfe enim vix delibat uvat) ita avarus

XVIIL Sicutagricola prudens, qui viam,per S. Bernar,

jn Tuba

quoquefumma cura & anxietate cuftodit the-

Pattor, tf

quam neiinem vult tranfire, foífatis preeci- '9-2-f-45.

* 2 C Te

l(l

faurum fuum, non fibi, fedaliis, cum1pfev1x

dit, ac palisin terra confixis, applicatis pun-

Job.27. modicum deeofumereaudeat. Unde Jobait:

gentibus fpinis illam obftruit, atque munit

y. 18.

Edificavit ficut tinea domum fuam (id eft, ut,

fic nempe fapientia Dei in itinere divitiarum

dum zedificat, deüruat) '& ficut cuftos fecit

pofuitanguftias multasin.eas acquirendo, fol-

umbraculum

licitudines & timores in eas amittendo, ut fic

Senecal

£Sucton.

- VHI. Sicut viator ftultus foret, fi 1tmere

faltem impedirentur homines per talem viam

sc,gg v:r,

demort Jam prope finito de magno viatico angeretur ;

turmatim currere ad infernum.

Unde Deus

Se-

ita non minus ineptit, qui, cum cras forte

apud Ofeam diviti cuidam avaro dicit :

Faber i

^moriturus fit, de bonis hic accumulandis fol-

giam viam tuam [ginis.

Dom 160

f

licitus eft.

XVIII. . Sicut, qui fpinas laxatenet manu, Did.Stell,

?Oü penf;

S.Ambr.

" cori C

IX. Sicuthi, qu1 per mfamam mente aba—

non pungltur aculels fin veromanum contra-in c 8.

"

fup. Luc.

lienati funt, non jam res ipfas, prout funt,

hat, quo magis contrahit, eo magis fauciatur ;

fic d1v1t1æ, ü manibus extenfis, id eft, hberah-

afpiciunt, fed prout phantafia easdem reprze-

fentat; ita mens avari vinculis cupiditatis ad-

bus geras, noxi?e non funt ; at vero fiarctius &

fcm&a, femper aurum & argentum credit fe

avidius utaris & comprimas, mirum eft, quam

tractare , etiamfi alia negotia tra&et.-

non modo ammam, fed etiam corpüs enef»

i

Granat.in.

X. Sicut Abfalon capillis in arbore fuipen-

Vent

loc.cem. fuseft. muloaufügiente; itaavarusin finevi-

Damnum.

/

tze a fuis poffeffionibus deferitur, ipfo mifere

XIX. Slcut infernus, quantoscunque de-S. Ang to,

interea per cupiditates fuas pereunte.

voraverit, nunquam dicit, fatis eft:

fic etfi ! defal,

omnes thefauri confluxermt inavarum, nuün-

do&

e

Engelgr.

:O, cæh

XI. Sicutvas vino oppletum & occlufum,

Enert.l f

etiaii laxato epiftomio, guttam non emittit,

quam fatiabitur.

in feíto S.

ita avarus divitiis repletus nec obolum dat

XX. Sicut aviculze, quoe retullaqueatæ aut Manfi dif,

Matth, $.3

páuperibus, quia vacuum, id eft, defectum &

vifcoinnexeecapte funt, continuo quidem ex- 20.n 7

jnopia

pati timet.

panfis alls volare nituntur, fed quo ma]or eft

R. F. Lo/m Bibl. Man. Toin, f.

Qa-

178

Bibliothece WManualis Coucionatorice

1276tem

rum ad volandum conatus , tanto alas fuas

XXX. Sicutaraneus feipfum evifceratpro Marchant;

i

copiofiori vifco imbuunt, & tenacius retinen-

inanitela texenda, & tandem per fcopam con- in tubaSa-

Cer L tl'. 2.

U4

tur, &a volatu plusimpediuntur; idem quo-

volvitur, & in ignem mittitur; ita avari per

(10 ü

quemultis accidit animabus, quae bonis hisce

labores inutiles teipfos confumunt, & tandem

le&, IO.

l

"

p€C

terrenis debita quidem cum temperantia &

inigneminfernalem prazecipitantur.

ITIH.-

Jus

fobrietate frui & gaudere volentes, attamen

XXXI. Sicut mare fine fluctibus nunquam s,Chryf..

f

tU

confpicitur; ita avarus nunquam fine follici- ho 29. im |

poítquam illoram dulcedinem deguítarunt,

tl

tanto deinceps cum affectu illis feie immer-

tudine, tremore, curis, periculis invenitur, Matth.

ipti

gunt, utabillisfeexpediri, autilla affectu fuo

cum ante, quam priora componat, pofteriora

deferere nunquam polílint, iucidunt in tenta-

fuccedant.

k

« eP

pl

i

iionem, €9 in laqueum diaboli, €$ defideria multa

XXXII. Sicut, fi quis videret latronem a- S. Chryfz

(l

fit

inutilia €$ nociva, qug mergunt homines in infer-

liis perfylvastranfeuntibusinfidiantem, fpo- conc. i.

/

liantem & mactantem, haud dubie non bea- eLaz.

((2l

aum. Tim.r. c.6. v.9.

Ü

$. Ant.

XXI. Sicut tinea vermis veftimentum, ita

tum, fed miferum przedicaret propter fcele-

P'ad, in

avaritia mentem corrodit; unde tinea dicta

rum gravitatem, & fupplicii fubeundi pericu-

i

Dor. 6.

]um; ita nec avari, licet nondum in manus

P

oft

eft, eoquodteneat, & eousqueinfideat, quo-

]it

b

aích,

usque corrodat; fic avaritia mentem avari

Judicis venerint, quia tamen , certo venturi,

eui

4

corrodit, ut plena multiplicet, fed fecundum

graviffimeque 2eternis fuppliciis caftigandi

(ur

muitiplicationem fuam plus efuriat.

funt, felices, fed potius fumma commifera-

fl

Staplet.

XXII. Sicut vifcus utramque aviculze aleam

tione;digni cenfendi funt.

1

text. 6. in

conftringit, ut furfum ferri nequeat ; ita cupi-

fdacus

Dom 2.

E',ï". inc fü

pott Pent.

ditas intellettam-& voluntatem detinet ava-

P

$. IX.

ia

e

ti, ne furfum feratur.

S. Chryf.

XXIII. Sicut flumina ex parvisinitiis exe-

MEDIA

fic

hat,

ho.7.in uptia, paulatim incrementum intolerabile in

avar,

ia avaro nihil efl [celeflius, atque adeo ni- Eccl, to,

progreífu accipientia, demum impetu violen-

iQE

hil abominabilius apud Deum, tefteV:9.

us

Siracide; &meritoquidem 1. Quia animam

N

to, quidquid objicitur, fecum trahunt; ita a-

vari, potentes, quo magis crefcunt, eo magis

propriam venalem habet. 2. Quia Deum ip-

opprimunt, & per oppreíforum ruinas ad a-

fum cum Juda pro pecunia vendit. 3. Quiain

[

plurima alia fcelera , proefertim contra frater-

[

lios opprimendos feruntur.

Staplet.

XXIV. Sicut terra, quze aurum ex fe pro-

nam charitatem & juítitiam commitfa praeci-

qüe

text.3.in

ducit, ad caetera omnia fterilis eft; fic anima

pitat. 4. Quia eftidolorum fervitus, dum au-

Tiof

Dom. 14.

rum & argentum pro Diis habet, & adorat.

que

poft Pent,

auri cupida ad nihil aliud, nifi ad illud coa-

tiei

cervandum, utilis eft.

II. Quiavaniffinus efl labor avari, ficut ara- Luc. 12.

lbid.

XXV. Sicut navis pretiofis mercibus onu-

nei, cum modico tempore divitiis frui polfi

t V. 20.

Y

? Proy,

»

. 17

fta, dum in mari flu&uat, jucundiffimum eft

meritoque brevi auditurus fit illud Chrifti

*v. 16.

pto

domino fpecaculum ; at in portum delata

Stulte, hac notte animam tuam repetent

à Eccl. 1o.

üe

mercibus fpoliatur, & nihil nifi f2eces & for-

te; & qua paraíti, cujus erunt? . Hinc Sa- v. 1o.

m

M |

des retinet; ita avarus in hoc mundo ple-

lomon, quid prodeft ftulto habere divitias;* 79V.tr-

LJ

nus divitiis, fecundo vento navigare videtur,

cum fapientiam emere non poffit? Etite-

]u Luc, m,

fub mortis horam autem fpoliatus terrenis

rum: Quid prodeft poffeffori, nifi quod cer-

Vü

nat divitias oculis? Ne

opibus, cum fu

þis pgc?atixs & fordibus nudu;

que enim prodïunt

Dus

manet.

divitize in die ultionis.

.

o

Staplei.

XXVI. Sicutluna non patitur eclypfin, nifi

]II. Quia mille curaruiz €9

affli

fionum ce;ufa

Ien

text. 2. in

i

Dom.

cum plena eft, & tunc maxime diftat a fole;

efl avaritia; Quis autem ultro

einfpinas con-

ànt:

ita homo tunc maxime obfcuratur, & a Deo

Jiciat, & inter illas miferam & doloribus re-

COR

Sept.

fertam vitam vivere cupiat? Quis fiti perpe-

1

recedit, cum divitiis plenus eft.

Ti

Ibid.

XXVII. Sicut afpis, ne vocem incantato-

tua vexari quam modico potu contentus effe

hi

malit? Atqui nunquam fatiari novit cupidi-

bus;

ris audiat, alteram aurem cauda, alteram ter-

tas tefte S. Ifidoro; femper enim avarus e- S.1fid l.a.

i

j

raobtegit; ita avarus, ne vocem Dei ad con-

pora

verfionem vocantis audiat, utramque auremi,

get, quantoque magis acquirit, tanto plusde fum.

b ; -—i'f BEm'fe

U

de(i

quaerit; nec folum defiderio augendi crucia-

-

"

intellectum fcilicet & voluntatem

j

tur, fed etiam amittendi metu afficitur.

bon(.-c.4x. TM

Pl

divitiarum occludit.

cupiditate

Qu

IV. Quia avaritia eft morbus. prope incurabi-

l

Qam

l"aS.conc. XXVIII. Sicut Mercurius feu ,argen;tum vi-

li : Quemadmodum enim, qui acutze bilis

4.Dom.16 vum naturali inclinatione auro & argento fe

Wn

fervorefebricitant, non folum non extinguunt

J Greg.

]

poft Pent. (5 t , tamque firmiter ea apprehendit, ut

ardorem potu, fed magis accendunt ; & ebrio-

.in

non nifi per vehementem . ignem feparari

fi quo plus potui indulgent, tanto magis au-

Vgug,ngom

queat, & tuncipfe infumum abit ; ita avaritia

NG

gent fitim; itaavari, quo plura poífident, tan-

Q

ad aurum & argentum quidem quzerendum

to plura cupiunt, atque adeo nunquam curan-

impellit, fed ubi hzec acquifita funt , ipía in

tur, nifi, quod rariffimum & difficillimum eft,

fumum abit, & evanefcit.

Tüm

divitias contemnant, & abjiciant.

He&or

XXIX. Sicut vermiculus ferius gignit ex

"W. Quia in manifeflum jalutir amittende p*e:

Que;

Pintusin

Dlefe

c. 3. Da-

fe fila quzedam, ex quibus conficit folliculum,

riculum pracipitat ob rcflitutionir diffiuliatem :

ferat

niel.

in quo reconditus moritur; ita dives cupidi-

ut enim qui profundo luto immerfus eft, vix

i

tate & avaritia ductus ex fuis opibus fepul-

fpem concipere poteft emergendi ; itanecava«

((

T'edi

chrum fibi in inferno conflruit & parat.

rus divitiis immerfus iäcilie emerget, nifi po-

Vior

ten-

: Tüuls XIF. -Jvm'z'tia.'

1*5

4é

9

'.Marchanæ

Mab.2. v.6tentiori a manu extrahatur. Hinc Abacuccla-

Ambrofioita f'crï.bit $

BINVTS

)

pinacrucians cogitatio s. Ambr,

Cetd t

L

&

mat: Va ei, qui multiplicat non fua. Ufque-

eft compaàrandi divitias, labor in illis augendis ferm. 2r.

-quo aggravat contra fe denfum lutum ;

Et

& cumulandis, timor inillis amittendis, dolor

— Marc.ro, Chriftus :

Quam difficile eft confidentes in

in eis expendendis.

V.24.

pecuniis in regnum Dei introire. EtS. Pau-

At

.x. lim, Ó.

X. Quiabona, de quibus avarus gaudet , fon

hO 39.

V. 2.

lus: Qui volunt divites fieri,inciduntin ten-

Jeiipfius, fed alieua fuzt , uti S. Bernardinus o-

at

tationem & laqueum diaboli, & defideria mul-

ftendit hacfimilitudine: Sicutfi videns canem

ta inutilia & nociva, quze mergunt homines in

aliquem, duos hominesinfequentem; &agno-

interitum & perditionem.

Ícere velis, uter ex illis canisillius dominus fit,

Senec. ep.

$ C

VI. Quia sihil hozine indigniur, quam opibus

id melius experiri non poteris, quam dum duo

tont, ;

€il.

hiare: Quid enim aurum, argentum, marga-

illihomines ab invicem feparantur; fic divitiae

ritzefunt, nifiterraautlapis? Quam turpeau-

delo,

temporales non apparent, cujus fint, hominis,

tem eft, hiscoraffigere? Hincre&e Seneca

anmundi,fed cum mundus ab hominefepara-

dixit,ipfam naturam nos ab hoc vitio abfterre-

tur, tunc manifefte apparet, quod proditor

*e, dum nulli vitio nos conciliat, fed integros

ac liberos genuit. Neque aliquid, quodava-

mundus illas Ls dedit, fed mutavit.

Pedibus

ritiam irritaret, in aperto pofuit.

$

X.

enim aurum & argentum fubjecit, calcan-

MEDIA.

dumque ac premendum dedit; vultus autem

noftros in coelum erexit.

; Didacus

; VIL.

I. Se geregrinum eflimere, uti S. Bafiliusagno- S. Baf, au.

Stell. in c, ro

Quia avaritia nemini prodefl, multum ve-

vit, dicens: Exilium haud agnofco , qui3.20.v 38.

re.Luc.

nocet , uti recte Didacus Stella advertit, di-

nulloloco circumfcriptus fam, & neque ter-

cens: Superbus & arrogans ampliffimas aedi-

ram hanc, quam nunc incolo, meam habeo :

ficatzedes , & ita zedificatores, famulosque a-

univerfam terram Deieffefcio, cujus fum ad-

Lcd,qo,

lat, neceffeeft: Helluo piftoribus, venatori-

EV' 90

vena & peregrinus. Idem etiam Chriítus in Haymo in

bus, cauponibus edacitate fua prodeft: & fic

peregrini pecie apparuit, utnos, quimembra €24 Luc.

aliis emolumento funt alii peccatores, quodin

ejus fumus; in hac vita peregrinos & advenas

"divitibus avaris multo aliter fe habet; nam

4

nos effefentiamus. Hinc S. Bernardus dixit: S.Berm.ad

przeter hoc, quod nemini ex ufu funt, reipubli-

Obfecro, in peregrinatione hujus fzeculi,in mi- FF. de

cz&e fumme nocere folent, frumentum reliqua-

monte

litia hac fuperterram, zedificemus nobis non

Dei.

que neceffaria affervantes, & in tempora ca-

domos ad habitandum, fed tabernacula ad de-

riora reponentes,pauperes aflligentes,omnes-

ferendum, utpote cito inde evocandi,& migra-

quefümmis incommodisafficientes. Nec pa-

turiin patriam & civitatem noftram.

IN

tientibus avarus compatitur, necmiferis fub-

y,20,

A. Calleflis gatrig meminiffe, quiaibi eftdo- S. Chry-

Pror , ]

venit,vel miferetur,fed offenditDeum,feipfum,

mus noftra, ideft, in coelo, ibi etiam omnia re- fol.ho. ra.

'Y.16,

proximum; nam Deoretinet debita, proximo

Bcd. 10,

condamus,nihil hic penitusrelinquentes,quic- !^ Matth.

denegat neceffaria, fibi fubtrahit opportuna,

quid enim hic dimiferimus, amittimus. Sicut

l

3.10,

Deoingratus, proximo impius, fibi crudelis.

enim viator, quanto magis ad vize fuze termi-

Prov.tl,

Stell. inc,

VIII.. Quianau[zaom caleflium creat ; Non ali-

'.V. 40

num appropinquat, tanto magis gaudet, & ex-

14€ ter, quamfiquisad magnum & lautum convi-

fultat, animumque refuniens tanto celeriori

viuminvitatus, morceimpatiens vilibus dapi-

greffu progreditur: ita quoque anima fidelis,

bus fe adeo in principio ingurgitaret, utpoftea

quae oculos fuos in coelum defixos tenens, ad

omniedendi appetitu amiffo, reliqua comede-

iter fuum, quantumvis difficile, profequen-

re non polfet, jam enim inedize fatisfecerat,

dumanimatur, omniaque obftacula facile fu-

antequam lautioribus cibis fruitus erat. Hoc

perat. HincS.Laurentius Juft. dixit: Validif- S. Laur,-

contingit quam plurimis, qui naturale defide-

fimum contra przefentis vitae illecebras medi- . 1. deca-

'

rium divinorum bonoram, quod Deus homi-

camentum eft, futurze vitze habere notitiam ; !9 cenn.

)

nibus, quafi quamdam coeli famem dedit , re-

absque zeternze vitze guftu & fcientia iftius non

busterrenistradunt, & itainebriati bonis tem-

habemus contemptum. Quod confirmans S.

poralibus vivunt,ut 2eterna coelorum bona non

glitla

S.gerll.fe.

Gregorius, fi femel, inquit, quisqueadzeterna

| de fum.

defiderent, dicantque: ANaufrat animanoflra [u-

fe erigat, atquein his, quse incommutabiliter

bon. P

€ 4 n£8. p rifo iflo levil]imo.. Unde prudens negotiator,

permanent, oculum cordis figat, prope nihil

qui videtin divitiislaborem, in honoribus poe-

effe confpicit, quicquid ad finem currit.

nam, invidiam ingloria, facitfarcinam fuam,

III.. Z'auitatem rerum mundauarum confidera- S. Greg.

Nyff.tr.x.

mündi contemptum, & fugit

rt, nam, utS. Gregorius Nyffenus re&eadver-

S. Greg.

oin d

IX. Quia ammavehémenter cruciat, uti S.Gre-

tit, omnia, quibus in hac vita mortalium curaze

i" Pfa 1070

$

goriusindicavit, dicens: Quis mihi unquam

- C n s

diftentantur, inanis quzedam opinio funt, ni-

?Sillg.LüC.

crederet, fifpinas divitias interpretari voluif-

hilque fubfiftens; opinio eft honor, dignitas,

fem, maxime cum illze pangantjiftee deleGent,

generis claritudo, fuperbia, elatio, divitize, &

& tamen fpinze funt, quze cogitationum fua-

his fimilia. Unde & Seneca: Nemo ex his, Sen.ep go

rumpunctionibus mentem lacerant,& cum us-

quos purpuratos vides , felix eft, non magis,

quead peccatum pertrahunt, quafi infli&to vul-

quam illi, quibus fceptrum aut chlamydem in

nerecruentant. Étiterum: Quistalenon mi-

Ícena fabulze affignant.

/

feratur? anguítatur abundantia,conftringitur,

IV. JDamna avaritie perpendere ; Quze S. Bo- S. Bon. ia

& coanguftaturex opulentia: ager ei non tam

naventura explicans textum illum Apoc.3.17. €- Apoc.

reditus largiores, quam gemitus attulit gra-

quia dicis , qued dives fum €9c. indicat, dicens:

viores. Salmeron quoque de hiscefp

iz;is ex S.

Nota hic, quanta fint infortunia avari, eft enim

2

i R, P. Lolm: szl Áan, Tom, 1.

Tni-

180

| Biäliotkkcæ Manualis Concionatorie

i

ritize lenimentum magis proleft, quain fi pes

$

mifer, quia divitias cum labore acquirit : pau-

cunias minuendo evomat.

Hinc Plato cui- Stob. f. g.

per, quia cum dolore petdit: coecus, quia ni-

r

hil aliud refpicit; & nudus, quia nihil aliud

dam pecuniis cumulandis femper intento di- injuft.

bonum facit.

cebat: Oimprobe, ne poffeffioni augend:ze ftu-

f PfOfp..

[^, devib

S.Bern.in

V. 24 veras €9 cale[ler divitiar anitum adji-

deas, fed cupiditati minuendze: Sibiergo ap-

| contenff ;

fe.Sexag.cerye; ita S. Bernardus fuafit: Fratres, fi di-

plicetavarus Spiritus fantti confilium per 5i- Ecd. ar.

64160 ll

. racidem datum: Si coa&us fueris (a tuis cupi- V- 25

vites effe cupitis, veras divitias amate. Verze

Q

divitize funt non opes, quas mundus offtert,

ditatibus) inedendomultum , furge e medio,

l

fed virtutes, quas animus poffidet. Hinc &

& vome, & refrigerabitte, & non adduces cor-

fí

Ma"rc. 6.

peri (& animo) tuoinfirmitatem.

Chriftus monet, has proe aliis queerere, ut

pi

quas nec fures effodiunt, & furantur, nec ti-

fe

nea & zrugo confumit.

AUE

i

S.Greg.h.

Vl. Brevitas vite perpendere : nam, ut S.

ASCETIC A.

at

82.in Ev.

Gregorius ait, longa noftra defideria incre-

primis noffe debetafceta: 1. Quibus po- Hugol. de

g

pat vita brevis. -incaffüum multa portantur,

I..In

tiffimum modis committatur, nimirum

€iaui,

ti

S.Aug. de cum juxta eft, quo pergitur. Aft S. Auguftinus

fi

cenfid, confirmans, avaritize morbus, inquit, nun-

quatuor illis, quos Hugo fequentibus verbis

«f dif,

indicavit: Quatuor funt in rebus poffeffis ob«

quam melius compefcitur, niii cum dies mor-

Ab n

tis fíne oblivione meditatur.

fervanda,nelicitainjufte quaeramus ; autinju-

ls

Matth. 6. -

VII. Aegnum Dei, E9 juflitiam ejur ardenter

fte acquifitis illicite fruamur: nemulta quam-

v. 34

vis licite poffideamus: nelicita illicite defen-

Qd

quaerere ; fic enim radix avaritize, fcilicet timor

qi

inopiz & indigentize tollitur, cum vera fit pro-

damus. Maleenimacquirere,autmale uti ac-

miífio Chriftiafferentis, talibus omnia neceffa-

quifitis, delicito facit illicitum, multa fibi poffi«

QU

dere propinquum eft cupiditati, & fic quando-

fir

ria adje&um iri, uti S. David expertus eft, di-

d

Pí22.v.1.cens: Dominus regit me, & nihil mihi deerit,

quequod nimium diligitur, male defenditur.

inloco pafcuze me collocabit.

Il. Noffe pariter debet modum legitime &

f

cum fru&u etiam fpirituali rebus polffeffis u-

ob

N

S. Aug.

VIIL Dei amorem augere: namtefte S. Au-

Greg.b.

fuper P. guftino, augmentum charitatis eft imminutio

tendi, quem quidem S. Gregorius pulchre in-9:

inEv.

cupiditatis. Si Deum amemus, inquit, num-

dicavit, dicens: Si cunc&ta mundi relinquere* "

t

.3nos omnino non amabimus. Erit tibi num-

non potes, fictene, quze hujus mundifunt, üt

j

al

mus inftrumentum peregrinationis, quo uta-

per ea non tenearis: ut terrena res poífidea-

ris ad neceffitatem ; non adirritamentum cu-

tur, non poífideat. Sit res temporalis in ufu,

t

zeterna in defiderio; hzecinitinere, illautin

'; | t

piditatis,quo fruaris ad delectationem. Utere

mundo, non te teneat mundus: quo intrafti,

termino. Quafi ex latereafpiciatur; quidquid

Caff.l.. iterage: exifti, nonmanfurus. Certe Caífa-

in hoc mundo agitur.

Ante nos autem tota.

| U

lt

c. I-

fint

nus ait, hoc vitium naíci ex torpidae mentis

mentis intentionefpe&tamusilla, ad quae ten-

$. Greg.

ignavia; cum juxta S. Gregorium avaritia

dimus. Nam & omnia retinendo relinquimus,

1.30 . mor.

non foleat evenire illis, quiin via Domini viri-

fi fictemporalia gerimus, uttamentotamen-

(e5

c. 16'

te ad aeterna tendamus.

m

liter currunt, quibus dicitur: Viriliter agite,

Et hoc eít, quod r-Cor.g.-

v 29.

pot

& confortetur cor veftrum ; fed his maxime,

Apoftolus fuafit, dicens: Reliquum eft, ut, qui

Staplet,

ls

uxores habent, tanquam non habentes fint

[]

um

bon

qui effoeminatos greffus gradientes per blan-

* text.5.in

dimenta fzeculi refolvuntur.

&qui utuntur hoc mundo, tanquam non utan- Dom.rg.

TC

S. Ambr.

IX. £xitum avaritig funeflusu frequenter me-

tur. Sicut enim is, qui in aqua fübmergitur, poft Pent.

IijAug fe

h.

periculo caret, quamdiu caput extra aquas

i

jnde div.f

:

ht

fup.Luc. ditari; curenim , quze ad ufüm diuturna effe

|

non poffunt, ad fuüpplicium diuturna depo-

liberum tenet; fic qui divitiis circumdati &

genl

fcas? inquit S. Ambrofius, caveinfidias, ca-

immerfi/funt, periculo vacant, quamdiu ca-

ia

put liberum eft, feu cor non adhzeret. PorroS. Bruno

S.Greg. ve fraudes; nam avarus , tefte S. Gregorio,

. de imit,

tf

Paft. P-3- more avium captus, cum efcam rerumterre-

quomodo divitiis utendum fit, S. Bruno e

Chriftiin

Minqos Y

€. 21.

narum avide confpicit, quo ftranguletur pec-

tiam indicavit, dicens:

ui; volunt divites fie-

P

paupert,

t

cati laqueo, non agnofcit.

ri €?v. Ecce, qui volunt fieri, dixit; non qui

nj

S Ambr.

X. Pauperibus dare divitiar, €9 fic in patriam

funt: cupiditatem damnabilem oftendit, non .

6 T

divitias: poffunt divites effe, & boni, fed illi

C€7. de przmittere: quid enim hoc melius bono, in«

bos

Naboth. "Q íit S, Ambrofius, fi pauperibus largiaris, in

de quibus dicitur: Divitim fiaffluant, nofite cor

ciori

ot

.quo tibi Deum debitorem quadam pietatis

apporiere. . Cor autem apponit, fi aliquid agat Titelman,

bisfi

Luc.r6. foeneratione conftituas ? Hinc ipfe Chriftus

eorum, qu2e faluti officiunt, five eorum, quae in Pf. 6r.

Uti S. Abra-

bido

v.). -

faafit, facere amicos de Mammona iniquita-

falutaria funt, aliqua. omittat.

bile.

tis.

ham fecit, de quo S. Laurentius Juftinianus s. Laur.

Rofign.l 2

dixit: . Cum locuples effet, inquit, nequa

- Juft c 4.L.

ent

de difcipl.

XI. Chrifii inopiam frequenter. pzrpendere :

.igu. Vitze,

l

CQH. l ^ Vl

Quid enimindignius, quam utfervus abundet

quam inordinate divitias dilexit ; unumquem

MIHWW

c 16.

divitiis,Dominofummamindigentiam patien-

que Deus non fecundum affluentiam rerum,

fed fecundum inordinatum affectum judica-

Tier

te? quid abfüurdius, quam ut difcipulus ma-

MU

gnifaciat opes, quas Magifter fuus fapienti(fi-

bit; nec diviti obfünt opes, fi bene utatur,

dle

mus verbo & opere fpernendas effe docuit?

nec pauperem egeftas commendabilem fa-

mori

