nia crefcit.

luvcnal,

Tyxol f I'S

ter vos zequa forte dividite. Illis deinde cum

t

4«

V- 6'

gaudio abeuntibus,ipfe quoque gaudens dixit:

III. Avarotam deeft,

quod habet, qüam quod , i

C€r.

Pf.sþ U

"Receffitametortor, qui meflagellavit: fecu-

non habet.

eP- læ.

ecunia do-

Egaï 9

(^

$. Cypr.

rius modo quiefcam. Re&e ergo S. Cyprianus

IV. Et genus, &formamregina p

nat.

Pef

ep.2.ad dixit: Inter divitias tre

pidum follicitudo di-

Dons, — f(cruciat, nec intelligit m

" Seu, utalii, pecunize obediunt omnia.

ifgr, fpeciofa fibi effe

Geld regirt die Welt.

Pontanus

fupplicia.

—C'aroli M.

)

XVIII. Bernardus Pipini frater,

V. Nulla ditari ratione poteftis avari,

115

t

inBellr. nepos, conjurationis reus, impetravit, ne fibi,

Vos faciuntinopes, quas cumulatis, opes. Buchler,

üm

P.4627. quemadmodum reliquis ejusdem fattionis, o-

VI. Auf einen kargen Sparer folgt ein milder

;

V. avarit,

Zehrer.

Floril.p.4.

$ henig (

culi ftylo ferreo eruerentur, fedaurea pelvi fo-

fol. 182.

it d l0C jos

lis radiis oppofita, in eandem continenter fi-

VII. Uebel gewonnen, übel zerronnen.

xam oculorum aciem intendens, adfulgorem

Maie parta, male dilabuntur.

u

auriexcocatus eft. Idem quoad internum o*

VIII. Geiz ift der Hoffart Polfter.

* lbid-pc IG

o )

$. Ambr. culum avaris contingit. Hinc S. Ambrofius

IX. Ein filberner Hammer bricht eine eiferne

a

f 59.

ait: Coca eftavaritia, non videt, quae divini-

Thür.

bui

inöfi

tatis funt, fed cogitat, quze cupiditatis.

X. Geld, Gewalt und Herren-Gunft,

XIX. Mydas Rex Apolloniz petiitex ma-

Bricht Ehr, Recht undalle Kunft.

j

Ovid. l.xz1

ete

(

Bul

gnaavaritia, ut, quidquid tangeret, aurum fie-

XI. Geiz und Geld find Meifter in der Welt. -

]o

ret. Idverocum obtinuiffet, munusin ultio-

XII. Geld undGeiz bringt manchen ansKreuz.

nem converíum eft, cum cibus & potus in auri

XIII. Geld iftaller Reichs- und Landtäg End

E..

naturam obrigefceret. Qua fabula pulchre a-

und Schlufs.

W

EO

varorum ftultitia & miferia fignificatur.

[ .&... XVI.

i

Petrarch. ^ XX. Recte Petrarcha: Virtutum nutrix o-

l.r.Dial. ptima eftpaupertas, opulentiavitiorum. Mul-

AUTHORE S.

) CUI;& 4

109.

I. Bernardus Rofignolias l.^. de difcipl. c.16.

Dus

tos pavidos & imbelles, omnes tumidos ac fu-

II. Caffianusl. 7. de Inft. renunciat.

7

Qu

perbos, nullum penitus virum fortem fecere

N

feni

divitize, Qui thefaurum congregat, fibi curas

HI. Ludovicus Granatenfis in Duce

Pecca-to-

& invidiam, hoftibus ftimulos, furibus follici-

- rum 1.2. c.5. fol.619.

!

D

lts

il

]

IV. Jacobus Marchantius in

horto Pa&o

tudinem addidit.

& Tuba facerdotali, tra&. 2. -

$

t

füïm

I )

d

Jbid.1. ?.

XXI. Quidam pater, cum filio mu

Itas pecu-

dial.13. . nias relinqueret, ifte autem omnes in arcula

V. Jofeph. Langius. V. AvaritiainPol

.yanfh,

Ven

fervaret, nec adutiles ufus impenderet;abeun-

VI. Jacobus Alvarezto.2.1.1. p.2. c.7. & 8.

p

VII. loannesBufzeusin Panario. V. Avaritia.

fec

te quondam Romam filio,exactos faccos pecu-

nia fpoliavit,& iisdem magnificam domum in-

VIII. Petrus Canifius p.3. de 7.vit.capital.S.4.

ftruxit, omniaque ad fummum fplendorem

IX. Thom.Stapleton. in Promptuar. text.5.in

Dom.2.poftPent.& text.3.inDom. 14.& text.

i

à$.

L

comparavit, faccosque arena iterum repletos

5.inDom. 19. Itemtext. 8.in Dom. Quinq.

ium

antiquo loco repofuit. Quos cum filius rediens

apertos arena plenos reperiífet, & ideo apud

X. Henricus Engelgrav. in p.2. Coeli empyr.in

Pro

Patrem defurtoqueftus fuiffet,refponditPater,

feito S. Matth. .

ten

XI. Matthias Faber conc. r. in Dom. 7. poft

hu

quid refert, o fili, apudte, arenane, an pecunia

-

-

MMacch, Y

pleni fintfacci, cum neutro modo utaris? in-

Pent. & conc. 4.in Dom. 16.

U

/8.

Tàn

geniofe fcilicet tenaqitatgm filii taxans.

XII. Jofeph. Manfi in Biþl. moralf tr'aätï

hocg.

)

1.

itan

— 7)

tem

H MCJI )&

TITULUS . XF.

Qs

&e

A.

lum

BACCHANALI

LUC l

I.

^ om

l

$

vafiffe ait. Celebr'abahtür" autem apud Ro-

manos no&u a nudis foeminis ac viris, nifi

YO

l

QUOAD ESSENTIAM.

quod.circa caput & femoralia pampinis &

52

Q]

uvarum racemis cingebantur.

Sicque tu-

li

Definitio.

multuario inxicem commixti coetu, in fubli-

&

'unt tempus jejunium quadrageümal& ane

me faltantes, variaque gefticulatione caput

Qit

tecedens , quo homines genio fuo libe-

& brachia moventes, carmen inconditum

fe.

S

Baccho cantabant, nec prius a faltatione cef-

ralius folent indulgere.' Quorum origi-

0[?;

lor

£ab.conc, nem Matthias Faber /Egyptiis adícribit, & ab

fabant, quam defatigati, & toto corpore va-

LA Io

4.inQuin- his Orpheo Magiftro ad Grzecos, inde ad Ro-

cillantes, aut in proximum fibi focium refu-

0Cu

quag- . manos, & tandemex Italia trans alpes in Ger-

pinarentur, aut in pavimentum velut fanati-

(ey

maniam translata, totum dgniqug- orbem per-

d& amentgs proruerunt.

f

$. II.

- dMulus XP.

Bääizanaliæ.

187

[|

$. Il

XVIL. Abforpti font à vino, «

traverunt inT(. 23 YV.5

l Cl

EX S. SCRIPTURA.

ebrietate, neícierunt videntem, i

gnoraverunt

jüdicium; omnes enim men(ze

repletee funt

I Lited.

Qualitar.

lVeng],

vomitu fordibusque, ita,ut non effet ultra lo-

9t l4

: Éxod.32.

l. Gedit populus manducate, & bibere, &

cus.

S- Hier.

V'. 6-

furrexerunt ludere;

ep * læn

XVIII. Adhuccarneserantin dentibus eo-

Num.rr.

a

Pf-8!u v.:.

II.' Usquequo facies peccatorum fumitis?

fürn, nec defecerat hujuscemodi cibus, & ecce

Y»33.

v. 20,

lII. Inmediolaqueorum ingredieris, & fu-

;

furor Domi:»i concitatus in populum, percuf-

per dolentium arma ambulabis.

^

fit eum plaga magna nimis.

*

XIX. Violabant me propter pugillum hor- Ezech. 13.-2

)-Z«*uga. |

deéi & panis fragmentum, utinterficerentani-V- 19.

h Ephh 5-

IV. Videtefratres, quomodo caute ambu-

Inas, quae non moriuntur.

$. Duchler,

, V. I5.

rV. entrit,

letis, non quafiinfipientes,fed ut fapientes, re-

XX. Irretiviteum (Bacchus) multis fermo-

Prov.7.

lorlpu,

dimentes tempus, quoniam dies mali funt;

nibus, & blanditiis labiorum protraxit illum.

V. 2To

Í. S. Remig.

ficut enim dicitur mala effe domus, quae ma-

Statim eum fequitur, quaíi bos ductus ad vi&i-

fl ijs

|. in cit,

loc-16s habitatores habet, ita dicuntur dies mali,

mam, & quali agnus lafciviens & ignorans,

in quibus mala fiunta malis hominibus, aitre-

quod.ad vincula ftultus trahatur, donec trans«

loidp

e

&e S. Remigius ).

figat fagitta je.cur ejus.

. Rom. 13. -

V. Abjiciamusergo operatenebrarum, &

|vam

induamurarmislucis, ficut in die honeíteam-

$

Iti.

bulemus: non in commeffationibus & ebrie-

EX SS. PATRIB

Us

ET DOC»TQRIBUS;

tatibus, non in cubilibus & impudicitiis, non

;

iïfugd

«

Í

lL.

incontentione & zemulatione, fed induimini

Domino jefu Chrifto.

l. Si Medici pharmaca dare volentes ju

bent S Chryf.

d

| Eccl.c.5.

inus ho. t.in

VlI. Tempus flendi, & tempus ridendi:

interea temperanter agere, ne m

tempus plangendi, & tempus faltandi.

pharmaca operentur; multo magis jejunium 6**

: Eccl. c.3.

Vi Rifumn reputavi errorem , & gaudio

fufcepturos tenuitate vi&us men

gare, & leviorem redder

tem expur-

dixi: quid iruftra deciperis ?

e oportet.

$. Cor,6.

Viil. Nolite jugum ducere cum infideli-

ll. Athletaante certamen exercetur, jeju- S.Bafh.r.

bus; qu2e conventio Chrifti ad Belial? aut

nator ad jejmandum temperantia praepara- de laude

quze pars fideli cuminfideli ?

tur, ne velut ulcifceris veniat dies iejunii.

jejun.

ibid.

je

lenfus templo Dei cum idolo

qui autem cog-

IX. Ibunt in adinventionibus fuis.

.. AlI. Non eft pertemulentiam aditus ad je-

Pfal. 89.

junium; nec ad juftitiam iter per fraudem;

IT

Rom. c.12

X. Obfecro vos, fratres, per mifericordiam

nec ad fobrietatem per lafciviam ; necper mas

Dei, ut exhibeatis corpora veftra hoítiam vi-

litiam ad virtutem. Crapula & ebrietasad la«

ventem, iíanctam, Deo placentem, rationabile

fciviaminducunt, adjejunium frugalitas.

obfequiui ve

;

IV. Quis cras

iA

foeculo.

Pcrum ,& nolite conformari huic

C

pudicam uxorem legitime dem ho.s

—

du&urus , -hodie f

orta & concubinas inducat de jejun.

Damnum.

inasedes? aut

quze uxor legitima tale patere-

tur connubium ?

i'..uc-. 1$.

XI. Ecceafcendimus Jerofolymam, & con-

V. Nullus fervus hero füo reconciliari cu- tdem.

fummabuntur omnia, quze ícripta funt per

piens,hoflem illiuspatronum adhibet. Ebrie-

X

Prophetas de Filio hominis; tradetur enim

tas inimica eftDeo. ]ta

que fi cupis per con-

gentibus, & illudetur, & la.

genabitur, & con-

feffionem revertiad Deu

Ípuetur.

m, fugetemulentiam,

j

ne magis etiam abs te Deum alienes.

| g Macc. — VII. Omnes, qu1 ad fpe&aculum proceffe-

i. s.

/

)

VI. Hem, quid facis, ohomo? nemo uxo- S.Bafzor.i

rant, trucidavit.

"1 Apocal.

AIII. Defcendit diabolus ad,vos; habens

rem caítam in matrimonium du&urus, pelli-de jejun.

. I2.

ces ac meretrices praeaffumit,

fecumque habi-

iram magnam, fciens , quoniam modicum

tarefacit

j

tempus habet.

E

; nam mulier honefla ferrenon pote-

rit, utícorta una fecum habitent.

Noliigitur

]Num.c.n .XIV. Adhuccarnes eorum

erant in denti-

&tu,

cum inedia corpus tuum macerare vis; e-

bus eorum, nec defecerat hujuscemodi cibus:

brietatem prius introducere, ebrietatem, jin-

& ecce furor Domini concitatus eft in popu-

quam,que nihilaliud eít, quam publicum fcor-

lum, & percuffit eum plaga magna nimis.

tum, quam bacchans & furens mulier, ad om-

i Luc, x1.

XV. Cumimmunudus fpiritus exierit de ho-

negenus turpitudinis prompta ac parata.

& Y. 24.

mine, perambülat per loca inaquofa (id eft,

VII. Quis eft adeo doloris expers, ut non S.Chiyf;

Ol

voluptatibus carentia) quaerens requiem, &

jj

non inveniens dicit : hevertar in domum.

doleat, cüm in ea , quze ad diabolum perti-to.5. fe,48

Ef

nent, plus ftudii conferri cernat? Atqui nul-

meam, unde exivi. Et cum venerit, invenit

uc

eamícopismundatam&ornatam. Tunc va-

la fpes venize nobis, vel excufationis reliqua

J

effet, fi vel zequale ftudium conferretur, cum

dit, &alfumitfeptem alios fpiritus nequiores

autem etiam longefuperet, quis nobis defen-

i

fe, &ingreffihabitantibi. ktfiuntnovilfima

fionis locus relinquitur? — Quotidie nos iovi-

efa

hominis illius pejora prioribus.

tant fpectacula, nec uilus pigrit

at

rt, nullus

Ofeægz.

XVI. Et nunc revelabo ftultitiam ejus in

,afg

an

LA '*;o.

oculis amatorum ejus, & vir non eruet eam

elt, qui cunctetur, nullus eft, qui negotiorum

occupationes obtendat, fed tanquam expedi-

u-

de manu mea. Et ceffare faciam omne gau-

ti, & omni cura foluti occurrunt omnes,

Un

dium ejus, folemnitatem ejus.

non canitiem Íenex reveretur, non ardo-

A -.R. P. Lohn; Bibl. ldan. Tom. L.

Aa23

rem

j

Bibliothece Mdnualis Concionatoriu

188

rem nature ac libidinis juvenis fufpe&um

no&u fe proripiebatele&o, & ibat ad SS. Sa- vita p.4.

habet.

cramentum, ibique proítrata in terra amare c- 24-

Damnum.

deflebat Dei offenfas, & petebat falutem ani-

S. Vinc.

VIII. Eft tempus hoctempus defcendendi

marum, praefertim Bacchanaliorum tempo-

re, quo Deus magis offenditur, quo & augebat

Ferrer.£3 de peccato in peccatum , & per confequens

in Quind- ^ a infernum, &ideo dicitur: Zenent tympa-

poenitentias & preces pro peccatoribus, alias-

num €9 citharam, €9 ducunt in bonis dies [uos, €$

que Moniales ad hoc excitabat.

V. S. Catharina Senenfis toto

hoc durante Wanh!.

in gun£o ad infernum de[cendunt.

- — ( —— ( QUE $gb —X w — Q .2—— weditus.

Salv. l. 6.

1X. Spectacula etiam juxta noftram pro-

Bacchanalium tempore, pro majori parte no- diíc. t

j

de provid. feffionem opera funt diaboli. Quomodo, o

&is in profunda oratione abforpta erat; da-" M*

to autem figno, quo alive forores ad matuti-

Chriftiane, fpe&acula poft Baptifmum feque-

l

ris, qui opus diaboli effeconfiteris? Renun-

num decantandum accerfebantur, ipfa iicen-

[

ciafti femel diabolo , femel & fpectaculis ejus,

tiam f/bi a Deo dari poftulabat, ut per modi-

cam quietem membra corporis nonnihil re-

f

ac proindeneceffeeft, prudens & fciens, dum

ad fpectaculum remeas, ad diabolum te re-

ftaurare poffet, hoc enim commodiori tempo-

[

dire agnofcas.

re fieri non poffe credebat, quam illo tempo-

.

re & hora, quo multi diverforum Ordiaum

;

AS. Carol. .

X. Vide retia inextri

cabilia, quæ deemon

Borr. AG. inimicus nofter hoc tempore nobis tendit;

Religiofi & Religiofze Deum pfallendo in cor-

lo

Mediol. p. vide foffas peccatorum, in quas tot homines

dibus fuis laudabant. ,

?

7

LÀ

VI. In Chronicis S. Fr

ancifci de quodam Chron. g,

&

1151I.

cceco quidem modo przecipites agit; vide in-

P:anc.p.3.

C

numerabilium animarum praedam , quam hoc

PatreF. Michaele de Barea magn2e fanttitatis

)9«5 352

viro legitur, quod tantam peccatorum, quae

f

tempore fibi furripit. Quid plura? vide, in-

hisce diebus libere committuntur, habuerit.

C

quam, quantum hodie fathanas triumphet,

quomodo in hoc populo tuo regnet, & tyran-

difplicentiam, ut ad locum, ubi mulieres ad

E

ji

tripudia, & choreas inftituendas congreg:tze

ke

nizet, idque non folum quoad plebejos toto

erant, accedens, unamquamque iilarumfeor-

anno vitze vanitati deditos, verum etiam per-

fzepe quoad alios, qui alio anni tempore bo-

fim his verbis fuerit obteftatus: Quod fi mi-

hi, o benedicta fiia, promiferis, quod ex pu-

^ nam habent animze fuae cuftodiam, &La mun-

/

]

do fapientes effe exiftimantur.

.

ro amore Dei illum perhzec tripudia, & alia

S. Ephr. t.

XI. Ubi cytharze & chori, ac p

laufusï

| ma-

hujus teinporis peccata offendere nolis; vi-

:

p

2. de ab-

ciflim fancte tibi polliceor, quod de toto hoc

t

ftin. alu-

nuum, ibi virorum tenebrae, & mulierum per-

(

(1i€rï

anno Deo per orationes fpecialiffime te re-

diþio, Angelorum triftitia, & diaboli fefcumf

commendabo; hisque promiffis plurimas il-

toi

1 SäSo i IZFQTQ

4

Jarum a vanitatibus illis frequenter abftraxit.

bdes

Accidit quoque, quod hisce diebus locum

—EXEMPXLA SACRA ET CATHOLICA.

N

quemdam, qui caligarum dicitur, ubi vari

tenpo d

Fuga.

profani lufus exercebantur, accedens, in me-

dio ludentium tanto cum fervore in dicto-

S.Aug. l.

7I.Ro

manoi*um Senatus ea facra auf facrile-

Dun

de Civit.

gia potius ad extremum per totam Ita-

rum ludorum detefítationem praedicaverit, ut

YV

multos praefentium non folum pro illo anve,

f

liam abolevit, ita, utne nomen quidem Bac-

chanalium audire amplius voluerit.

fed & pro aliis fequentibus a fimilibus lIufi-

pen

Mancinus

II. Regina Gallize & uxor Ludovici XIII.

bus fzecularibus deterruerit. -

*

j

Ut

VIALI. In vita S. Ludwinse virg'nis legitur, yir, S, :

de paf..9 poft gravem morbum tuperatum, quindecim

e

Tel

p.

aureorum millia, quze inlarvarum tripudium

quod dum haec pientiflima virgo , inftar Jobi Ladw.-

üe-

deftinaverat, voto, quod in extremis fecerat,

ulceribus pleni & aflli£ti, variis morbis ex-

lie

cruciaretur , audito ingerti quodam diffolu-

exfolvendo, in piam caufam impendit, refti-

$ )

tut»e vitae pretium.

j

L

torum hominum ftrepitu in plateis hoc Bac-

gor

l. 2. infin.

III. S. Gertrudis, qui

yviderat Chirifbimtn-

chanalium tempore excitato, poftquam de

cauía illius fibi adítantes domefticos interro-

filia

c.14.&16. duo Bacchanaliorum ad fimilitudinem lan-

pitI

guentis füpra pectus fuum recumbere , per to-

gaffet, eidem refpontum fuerit, hosce clamo-

ä

tum illud tempus nihil aliud inveftigavit,

res a nonnullis confuetis recreationibus ope-

Yi

fet

quamut otationibus, filentio, & czeteris aflli-

ramdantibus excitari; quodipfaaudiens, ze-

&ionibus pro emendatione mundanorum ho-

loreparandi honoris coeleftis fponfi fui, qui il-

Emd,gz'

minum infudaret.

Quod obfequium quam

lis profanis diebus conculcabatur, mota, eun-

Ia

gratum illi fuerit, oftendit illi per aliam vitio-

demíponfum fuum enixe rogavit, ut pro di-

Tan

nem, quando eidem in throno gloriee fecens,

luendis profanorum iftorum hominum offen-

fis, affli&tum corpufculum fuum novo quodam

&atn

cum $. Joanne Évang:lifia fcribente, appa-

&

ruit, &, cumipfa, quidS. Joanne: fcriberet,

& vehementi morbi genere dignaretur exer-

]

Cenc

quzefiiffet, refpondit, omnia opera &obfequia

cere, & ecce fubito graviífima quadam infir-

NQum

X

mitate correpta fuit, quae acerrimos ei ac-

N

fl

per hoc tempus Bacchanaliorum ab homini-

Va

bus fibi impenfa eum fcribere, utipfe quidem

cerfivit dolores, qui per totam quadragefi-

CChriítus) eis menfuram bonam poft mortem

mam usque ad Paicha refurrectionis fine ul-

Que

la intermiífione continuarunt.

üd

reddat, poftea vero cum hac charta etiam ad

4

d

ar]

Patrem zeternum eos ducat, & menfuram

VilI. S. Gertrudis, quia Sabbatho Bac- Vit.1. s.

EN

chanalium tota in Deum abforpta, ab omni * t4«

&R

coagitatam & fupereffluentem gratise aclglo-

Ihifer

riae ipfis impetret.

fe applicatione exteriori fequeitrabat, ideo

1V. S. Maria M

agdalena ,de Pazzis fgepe

finum

Derar

De,us' illam fumma cum benignitate in

fuum

V

Lï

6v

Z

T it;olus XF. ;Ba*cc/**m"ïndlid.' :

1$9

füum recipit, ubi tanta coeleftium confolatio-

vefte involutus

num abundantia fruebatur, ut fibi plane vide-

caretur,

dichuIter ab interitu vindi-

retur, quod fimul cum Domino fuo de omni-

XIV. In Germania anno 1570. cum Co-

Ibid,

bus coeli, terrzeque Regnis libere difpone:e

mitesaliquotHohenloenfes Eberhardum con-

poffet: Ad hzc coeleftis ejus fponfus dixit

fanguineum fuum in arce Waldenberga vifi-

ei: O dile&a mea, tu hodie facta es prote-

taflent, & ut Bacchanalium tempus invitabat,

Mat(il

&rix mea, ita enim tibi perfuafum & decre-

tum effe ício; quod fi fana effes, libenter pro

Faunorum perfonis & veftibus affumptis fpe-

-dií, t

&aculum jucundum matronis facere voluif-

1114.

me laboratura effes, ut fecurus effic.rer ab

fent, ex aleis, quibus hofpites ad lufum inci-

iis injuriis, quibus hoc tempore fpecialiflime

offendor, ac proinde cum hodie paífim ab oia-

tabant, una in terram cecidit ; quam, dum

puer perfonatus attollere conatur, funalisin-

nibus repellar, a

»

dte Venif ut meamin te quie-

cautius adhibiti flammam concipit, cui, dum

tem habeam.

N

Ib

q.'

IX. Eidem virgini Chriftus redemptor no-

Eberhardus füccurrere parat, etiam ipfe, ac

paulo poít & focii juvare volentes flamma

fter in Dominica Quinquagefimze eodem mo-

corripiuntur. Concurritur ergo ad labrum vi-

do & forma apparuiffe legitur, in qua flagel-

latus, &inter duos lictores circumduGus fuit,

cinum , quod Comes in hunc eventum

aqua

E

impleri jufferat ;

at illud jam exaruerat. A-

quorum unus fpinis caput ejus cingere, & do-

lius, qui vas plenum aqua attulerat, in ipfo

lorofifime pungere videbatur; cumque fan-

limine offendens concidit, aquamque effudit:

sFiancpa,

&a virgo funeftum hoc & lacrymabile fpe&a-

alterius aquam ferentis cadus fatifcens, au-

B*x.h.x.æs. |

culum memoria fua circumferens, ad amarum

xilii defperatione calamitatem auxit.

^ Sic

;

fletum incitata, ftagnantibus prae lacrymis o-

h

ergo intra tres horas tres Comites mifere ex«

"

culis eum fciícitata fuiffet, an aliquis hunc e-

uftulati perierunt. -

de

jus dolorem mitigandi modus excogitari pof-

XV. Quidam,uttempore Bacchanalium li-

"

fet, Chriftus cceleftis fponfus ejus ei refpon-

Ib.conc.s,

[*

berius infaniret, piétorem, qui faciem ei perfo-

]«

dit: Quod fi quis amaram paílionem meam

natam pingeret, vocarijuífit. Sed pictor aquis

devoto & amoris pleno corde ad mentem fe-

iC

rio revocaverit, leque exinde in corde fuo

tantüm coloratis eum illinebat potius, quam

lÀ

pingebat. Undeis perfonatum fe putans, cum

compungi fentiens, pro peccatoribus Deum

plurimas ineptias peregifTet, omnium ludib:io

l*

precatus fuerit, is utique fuaviffimum aflli-

fe expofüit, & magno tandem cum dolore

/4

&o cordi meo emplaftrum conficiet, quo me-

u

fraudem pi&oris agnovit. |

diante dolor hic meus mitigari,& lenior, ac

l-

tolerabilior fieri poffit.

il

Jamnum.

F ,Anhales

EXEMP

LA DOMESTICA.

X. Annales ecclefiattici de Epifcopo quo-

nt

ecil. anno dam referunt,

quodis, quia Joarinis nomine

£

A

OliveriusManarzeus,dumLaureti degens

Bafry vn

;352.11-31

iufignitus erat, iu fefto S. Joannis Evang:liftae

intelligeret, tempore Bacchanaliorum

devor. ane

Q

muitas foeminas nobiles ad tripudiandum in-

comcediam publicam & infamem a

pparari,

üt

vitare confueverit, cumque ipfe in medioilla-

& fruftra alii

tecin.c.?.

9

s mediis impedire conatus effet,

rum diu choreas velut chorargus duxilfet, re-

orationem quadraginta horarum n facello

Í

pente cadens miferabili morte exfpiravit;mor-

Lauretano magnifice ad hunc finem adorna-

tuus non ut Epifcopus, non ut Sacerdos, fed

to inftituit , ficque omnes homines a comce-

IY

$

veluti hiftrio; mortuus non in atrio, fed in

dia abítraxit, at

D À LWWI

theatro; non in loco facro fed

dis attraxit.

que ad'celebritatgm,facræ ae-

in ecclefia, fed chorea.

profanlof; non

IL. Gandize pridie Cinerum fex e noftris, Imago r.

Ug

u

] Num25. XI. Cum Bacchi (qui Num. 25.

ABeelphe—

vertice ac pedibus nudi, longo fune a cervi- fac.l.3. c.

9

-

gor nominatur) feíftum celebrarent, & cum

de

filiabus Joab fornicarentur Ifraelitze, przeci-

cibus pendente, duo etiam flagellis terga cru-

entantes, caeteri cum cruce & calvaria in ma-

Ü

pit Deus Moyfi, ut tolleret cun&tos Principes

nibus, concionabundi celeberrim

as urbis vias

t

populi, & contra folem in patibulis fufpende-

obivere.

s

e

ret, & przeterea unusquisque occideret pro-

1ll. Anno 1653. B'o.noniæ, feria quinta pin- Lit.ann,

e

ximos 1uos, qui Beelphegor initiati funt.

gulore, fodales prope quingenti, facie horri- Venet.

j

,v.Exod. 32.

. AIl. Cum populus [fraeliticus fediffet

di, quinque partitam aciem inítruxere:

p^

manducare & bibere , & furrexiffet ludere,

prae- 1953

It

*

ibant in primo agmine centum fub crücis ve-

(l«

mandatum eft Moyfi, ut occidat unusquisque

xillo, trabali cruce onufti. Secunda centuria

k

fratrem, & proximum, & amicum fuum, fic-

Tertia fub ex-

7ig

mortis Calvarias portabat.

que viginti tria millia hominum occifa funt.

tremi judicii fignis proce(fit. Quarta fub in-

g

. Fab.conc,

XIIl. Dum Carolus Vl. Rex Galliz in nu-

ferni labaro flammeis faccis ardens & minax.

4,in Quin-

ptiis nobilis cujusdam, leonis veftem & lar-

fv

* quag.

Quintam Beatorum coleftis Archiftrat

egus

"

vam cum aliis quinque affumpfiffet, faltibus-

ducebat.

Quo fpe&aculo mire fpe&atores

que jucunde, ípectante tota aula, vacaret,

commoverunt, & ad peenitentiam & compun-

d

Ludovicus Aurelianenfis Regis frater ftudio

&ionem incitarunt.

u-

clarius videndi correptam faciem admovens,

IV. Anno10640.SodalesParthenii primarize Imago 1.

& Regem & focios ita accendit, ut quatuor

Congregationis Affumptze Virginis, ut feriis fac. 1. c.

ac. v.lt- 1'5' ]

mifere ftatim perirent, unus in cellam pro-

i^

antecineralibus populum a profana licentia ad

perans, & aquze vinoque fe immergens fer-

pietatem & devotionem avocarent,novem flo-

jeo

renorum millia in extemporaneam tridui fo-

(f

ygræwrr, Kex ipfe uxoris Biturigis caudata

Wl

. ÀAa3

lemni-

B.äz'iothecæ AManuahis Concionütoriz

190

lemaitatem expende

rant. Nam molem cen- Ciwm;zdederuni me gegnitur ;nbrti: €9&. .. Unde

tum viginti palmis altam , octoginta latam,

venerabilis Ivo Carnutenfis in fermone de Se-

ptuagefima itafcribit: Sub typouniverfitem-

ulcherrimis ftatuis, imaginibus , hiitoriis,

emblematis ad ftuporem exornarunt, & qua-

poris-commendati funtnobis fpecialiter hi fe-

ï:;

tuor milleluminibus illuftrarunt, ubi res divie

ptuaginta dies, quibus recitatione lecionum,

& canticorum, cafum humani generis recoli-

Su AUE' f]] .

na folemniffime ab Archiepifcopo Rodienfi,

p

imus, uüt mortalitatis noftrae dolores atten-

hi

praefentibus feptendecim Cardinalibus, & om-

dentes, quotidie doleamus; Undein Introi-

nibus prope Romanse Curize Praelatis, Princi-

pumque Oratoribus celebrata, magnoque po-

tu hodiernze Miffze, fancta Ecclefia perlapfum

l

primi parentis mortem fibi illatam effe de-

. puli goücurfu per totum triduum facta fuit,

lorat.

f Agbf.

m

$. VI.

II.- Quia flulta eft eorundem Bacchanalium ce- Idem difc,

i

lebratio, [i peccatis fit cotjunZa ; quid enim, in-3 n.4

al

SIMILITUDINES.

quit idein author, de fapienti quodam viro di-

fil

fuga.

ceres, qui fe lavare & mundare volens, prius

0i

cut morigeri filii, dum patrem a fratri;-

manus & faciem , ac totum corpus atramen-

q

Anonym. ]. Si

bus vehementer irritatum advertunt, di-

to totaliter defoederat, utique rationis & ju-

(

Orpinc. t

ligenter cavent, ne aliquid committant, quo

dicii deliquium pati affereres. Et revera ita

faddon, Q

patrem amplius offendant; ita boni Chriftia-

eit; & ideo Bacchanalia nos re&o rationis

Ó

ufu deítitaunt, adeoque hoc tempore vere

ni, dum tempore Bacchanaliorum vident, Pa-

trem coeleftem graviffimis peccatis ad jufti(-

ftultorum infinitus eft numerus.

tü

mamiram concitatum, fedulo ab ulterioribus

HH qu

ia diabolicum inventum funt ; uti S.S. Chryf,

on eft hochom 6.-in

hi

offenfis abftinent, & potius pro fe & fratribus

Chryfoftomus indicavit, dicens: IN

Matth.

jl

placare piis obfequiis & precibus ftudent. -

eorum, qui ad aeternum regnum vocati fun:,

quique funt in coeletti illa civitate confcripti,

fj* "-

L4.nfm. .L Sicuta quolibet magis acceptatur be-

RRR

c, 16..

neficium exhib:tum in adverfitate, quam in

non eít fpiritualia arma geftantium, quod cer-

te proprium eít diabolo militantium, ille e-

profperitate; fic & ego (dicebat Chriftus ad

5.Gertrudem) magis accepto fidelitatem il-

:

nim eítille, qui etiam in artem jocos ludos-

j/

l

am, qua mihi hoc tempore ( Bacchanalio-

que digeiit, ut per haec ad fe traneret mili-

tes Chriili, virtutisque eorum nervos redde-

fu.

rum) exhibetur, quo muridus plus peccando

.

feff

me infeftat.

4

ret molliores ; propterea in-urbibus etiam

Staple:.

lll Sicut mulier videns filios fuos cum oc-

theatra conítruxit, & illos rifuum ac turpium

i

it

fext., i. M

gt

ciforibus patris fui foedera pepigiffe, ludere,

voluptatum incentores paravit, ut per illo-

tan

Quinqua.

convivari &c. fubuculam viri fui fanguine

rum luem univerfas prorfus urbes communi

Á

Yr0!

confperfam profert, ut ea oftenfa filios a con-

peite cgrrumpexfet.

ti0n

fortio homicidarufn abftineat ; itaEcclefia hoc

us VE

Uog

tempore Bacchanaliorum paílionem Chrifüi

H

f

in Evangeiio proponit, ut per ejus confidera-

MEDIA

tionem a peccatis abfterreat homines.

teh

volü

Ibid.

IV. Sicut merito repre

heudimus eos ho-

A. illa: eliminanda. |

mines, qui equos condu&titios, quando fiais

pür

.E

Säempla bona abjiimntium ; 14 . vCarolus Vit.S.Ca4 .

&in

itineris appropinquat, tam improbe agitant,

Borromseus fuafit, dum dixit, quodrol!7.c7

& vexant, ut ad longum tempus inutiles exi-

T

Qio(

ftant; ita non minus carpendi funt, qui ita

exempla bonorum magnam in fe efficaciam

aler

habeant, ut eos, qui totaliter depravati non

toun

per Bacchanalia gulae & ebrietatis peccatis fe

funt, ad ea imitanda invitent; ac proinde eo

onerant, acgravant, ut poftea ad quadragefi-

ln

ipfo, quo exercitia fpiritualia hisce diebus

hort

male jejunium ac pænitegtiam inhalbiles exi-

tra&tabuntur a bonis, hoc faltem obtenturus

ftant.

fit, ut non omnino mali ad eadem fectanda

Qred

$. VIL.

guri;

facile fe induci permittant.

;ï

MOTIV A.

Batchana- Ibid.

4

at il

II. Pradicatio fervens , qua abu[us

cent

Manfi tr. 9 ,

lium gerfiringatur; uti iterum idem San&us

thy

diíc.r, n.3

uia Bacchanalia [unt contra finem ab Eccle-

infinuavit, dicens: Verbum Dei foecundum

ia intentatum ; uti Jofephus Manfi o-

"

Tecn

ftendit, fic difcurrens: Inter caeteros, qui in

femper fuit & fru&uofum , ac proinde ne-

D

a

hunc mundum irrepferunt, errores, unus hic

quaquam convenit, ut hisce diebus, quibus

hit

eít, quod, quia paulo poftin decurfu Quadra-

mundus pravis fuis exemplis praedicando,

Wij

homines ad mala fectanda hortatur, & -in-

gefiiize , Jejuniis, mortificationi, poenitentize

C0

& folitudini nobis vacandum eft , ideo hoc

vitat, ego a przedicando verbo Def defiftam.

QU

tempus, quadragefimaie jejunium immedia-

Tandem ait, eo tempore, quo multee animae

ad interitum properare, divinveque iracun-

Vlen

te przecedens, recreationibus, ludis, fpe&ta-

Cl

culis, choreis, commefíatiovibus, aliisque fi-

dize flagella a populo provocari confpiciun-

milibus diffolutionibus & vanitatibus jure

tur, bonus & follicitus Epifcopus ad placan-

À

meritotranfiyendum effe cenfeatur. Hoc au-

dum Deum, eumque ad compaílionem erga

tem falfum eít, quia in Dominica Septuagefi-

peccatores promovendum, ad orationem &

maee,inqu

amundaniBacchanalibuscelebran- poenitentiam una cum bonis confugere ar-

dis fe accingere folent, fan&a Mater Ecclefia 6te obligatur..

Hinc S. Chryfologus tamS.Chryf,

M

ta

longe contrarium nos docet, dum ita can'u?: ferio dehortatur; fi quae funt vifcera pie

" * $$

al .2' Wmh

us

|

m

iuus XF.

Bacchaaafta.

391

tis nobis, fi qua eft in nobis contemplatio hu-

Ecclefize permiffionem diffolutiones Baccha-

manitatis, ii qua nos hábet fraternze falutis

nales exercentes fetuentur & defendunt, idem

aífe&tio, abftrahamus eos, qui fic ad perditio-

refpondere poffumus,quod S. Auguftinus con-

nem currunt, rapiuntur ad mortem, trahun-

tra Fauftum his verbis fcri

bit: Aliud eft, quod

tur ad tartara, feftini unt in gehennam.

fuftinemus ;

S. Aug. in

III. Oratio Jeria, ati S. Auguftinus monuit

aliud, quod przecipere jubemur;

pí. 50.

aliud, quod

compellimur; emendare praeci-

.

dicens: Deprecanda eft mifericordia Dei, ut

pimur, & doneéc

Y

donet intelle&tum ad ifta damnanda, & afte-

pellimur.

evfnendemus,r tolerare com-

la

fcenda.

&um ad fugienda, & mifericordiam ad igno-

ll. Noffe debet, quid de fpc&laculir €? coma-

di

S. Ambr.

lV.. Paffionis dominicz tonfideratio ; quemad-

? ludicris [entiendum fit;; " Nempe, quod nihil

* ldendif,

9. XI.

magis damnofüm moribus fit,

quam in fpe-

modum S. Ambrofius monuit, inquiens; ion

&aculis defidere,

tunc enim facilius per volu- Sen, ep,

F—; n,4.

corporalibus vinculis, ut Ulyffes ad arborem,

ptatem vitia fubrepunt,ut Seneca reéte nota- Petrarch,*

8

aliigandus eft animus,fed ad crucis fignum fpi-

vit. Et confentiens Petrarcha, multum, in- *

X

. 36. de

"ritualibus nexibus vinciendus , ne lafcivarum

quit, mali auribus invehitur,

fed multo magis

emed.

moveatur illecebris, curfümquenaturze detor-

la

oculis, illis quafi feneftris bipatentibus in ani-

örïg. inc.

queatin periculum voluptatis. Quodipfum e-

inam mors irrumpit, nil potentius in memo-

tiam Origenes confirmans dixit: Certum eft,

riam defcendit, quam quod vifum fubit, facile

.ad Rom

'quia, ubi mors Chriíti znimo circumfertur,

b

auditum praetervolat, confpectarum imagines

non poteft regnare peccatum ; eft enim tan:a

rerum haerent etiam invitis, necfe tamen nifi

hs

vis crucis Chrifli, ut, fiillaanteoculos pona-

x Chnf,

tur, nulla concupiícentia, nulla libido, nullus

volentibusingerunt, perraro & perocyus obi-

, hom 6a

turge. Hinc Clemens Alexandrinus ;

prohi-

S.Clem.

furor, fed continuo ad ejus praefentiam totus

beantur, inquit,

fpe&tacula, quze nequitia, ver- l- 6 Ped,.

E,L.,M:mh.

ille peccati & carnis fugatur exercitus.

a

h

Sylv. hift,

bisque obíccenis & v

N

nis temere proíu/is ple- ea 1-.

'V. Caleflium gaudiorusm confideratio, uti pael-

naíunt;

quod enimturpe faé&um non oftendi-

l-

.7.?. I.n.

?]a illa experta eft, quae choreis femper valde

e-

-addi&a fuerat, adeo ut illas frequentiífime adi-

tur in theatris ? quod autem verbum impu-

$*

dens non proferunt, qui rifüm movent fcurtae

re defideraret, fiidei a parentibus concelfum

&hiftriones? Quiautem ex vitio, quod in fe

]*

fuifflet, tandem hauc fuamin choreas propen-

e-

fionem Confeffario manifeftavit, quiillam in-

eít, delectationem aliquam perceperunt, evi-

dentes domi ima

g

ines imprimunt.

terrogavit : Quid fi chorearum voluptas per

l. Noffe debe

t, quid de larvir

integrum annum quotidie continuanda pro-

de quibus fenfum faum

fentiendum Jfié s S.Car-p.7.

Me-

je

9. Carolus Borro- 4

d

mitteretur, cum ea tamen conditione,ut unica

meeus fequentibus verbis

expre(fit: Profcri-

diclo CO79

1

tantum die ab illis adeundis abftinendo te

mortificares, nunquid hancacceptares condi-

ptze funto in perpetuum omaes larvae,per quas

homines figuram, quam Deus illis indidit, non

tionem? Cuicumilla, omnuinofehanc condi-

folum transformare, fed & delere ftu

dent; imo

tionem libenteradmiffuram effe, refpondi(fet;

per quas aliqui in turp

