Complutum ad Cal. Aug. venitanno 1526. at-

.. 130

SIMILITUDINES,

quein hofpitium pauperum divertit,cui abAn-

tezana vocabulum: ubi promptius cubiculum

Qualitar.

P

nactus fuit,quod illic unum pridem vacabat,ni-

I. Qicut taurus in fui agitatione graviter fe Manfi. -

mirum fpectris umbraram, & hortibili ftrepitu

vulneratum effe animadvertens, videns- 21l* 2»

Lj

infellum. Nefcivit id Ignatius, unde vifis pri-

que, quod furorem fuum adverfus eum, a quo

ma no&teformidandis fimulacris. & audito im-

percuffus et, exercere non poffit, confi&um

mani fragore totus inhorruit: Verum ftatim

ex vetuftis pannis lineis, vel ftramine homi-

fe recolligens refumptis auimis in genua af-

nem , ad aves abigendas in agro pofitum , ag«

furrexit, ac locutus eft: Si voPis aliquid in

greditur, illumque cornibus, dentibus, pedi-

ine datum eff, en adfum pavatus ; agite in ine,

busque in millenas partes ferociter difcerpit,

quodcunque: Deus probaverit, cujuscumque id

fuas fe vindictas hoc modo aliqualiter exerce-

manu fievi juffovit s ueque in vobis eff, uocendi

re poffe, fibi imaginans: Ita quoque Princeps

suetam vel puufto tvauspgredi quam ipfe vobis

tenebrarum videns, quod de Deo, qui ipfum e

prefixcrit.

Sin autem vobis nocendi facultas

coelo in profundum abyfli praecipitavit , vindi-

noz eff ; quotot vefirum f'nul jenavi, tot févepi-

care fe nequeat, hominem ad imaginem & fi-

us ad interpellaudau unius boruli quietem.Hic

militudinem Dei creatum. Deoque unice cha-

fe Deointegre committens,quid quid effent au-

rum, plurimisque favoribus adauctum aggre-

furi, fortiter expectabat: Sed nihilineumten-

iif«

ditur, fuamque rabiem in eum, in Dei igno-

t0,10,

tatum, & ex eo quies cubiculo reddita eft..

miniam, quantum

poteft, eique .permittitur,

Ürd

Dognon.

XVII. Dzemonaliquandoin fpecie viri triftis

furibundus exerit.

am,

tt.3. c. 2.

adimpiam vetulam venit, queftus jam diu fe

b

« 18.

- II. Sicut, fi quis ftellas eceli, aut pluvise S. Lap-

frutra laborare,ut duos conjuges ad divortium

guttas, feüarenam maris dinumerare volue- rent.J«ft.

C€. 12. de

impellat; quod fi ipfa ut harum artium perita

rit, caffo confamitur labore; ita & quicunque

id efficeret, jun&taque opera id poffent, magna

varias daemonum íraudes ad plenum. refe-

difc,Mo-

naft,

proemia pollicetur. lpía annuit, & ftatim ad

rare conatus fuerit ,

fupervacue defuda-

maritum, qui mercator erat, & ejustabernam

bit?

feftinat. ibi praefenti argento pannum emit, &

III. Sicut in cribro multa foramina funt, S. Bern,

interim eum admonet, uxori cum Sacerdote

ita diabolus cum multiformis fit, fe homini Sen.to.5.

commercium fufpectum effe. Poftridie tempo-

applicando, mille modos tentandi . habet,

C, 2, &. £.

te facri poffe eum idintemplo deprehendere.

quia, quot fant vitia, totutitur variis modis

ad tentandum.

'Tumabit, & data opera materiam in taberna

Unde fecandum S,. Aug,

relinquit,curaturam fe,ut auferretur in tempo-

diabolus'plenus eft incentivis vitiorum,

re.Interea & uxoremadit, ait, marito furtivos

ideo toto conamine fe applicando , nititur

animas fuis incendiis inflammare. .

cum puella quadam amores effe: promiffam

ei, & cras dandam a marito pro vefte mate-

IV. Sicut novacula apprime exacuta ita Nicet,

| Qin

riam. [ta excitatis utrinque fufpicionibus,

comam abfcindit, ut, qui raditur nihil fen- 9fat. 40

ipfa puellam , quam ignaram doli ei facinori

tiat: fic etiam diabolus, qua eít calliditate, ^ ^7:222-

parat, mittit, uta mercatore paunum auferat,

atque verfutia , dolos ita machinatur, ut ani-

use res uxorem confirmavit in fufpicione ,

m3e gratiam , hoc eft, virtutem, & fcientiam

detondeat, ut ea fibi haec ornamenta detrahi

quod'materiam absque numerata pecunia au-

N

ferret. Vetula fubinde Sacerdotem adit, mo-

non fentiat.

netuxorem ob faípicionem triftem effe, velit

V. Sicut homo fylyam exfcindere volens, Manfi

R

Sa-

illam mane poít rem divinam confolari.

fifolum fecuris ferrum fine manubrio babeat, difc. 4.

cerdos mane uxori locutus, auget ignarus Ze-

nihil efficere przevalet, quantumvis fit fagacif- - ?

lotypiam mariti, qui tamen, etfi zegre, diffi-

fimus ; at vero fi vel modicum fylvze illius li-

mulat.

Donec veneficia illa pondus addit

gnum aàd faciendum fecuri fuze manubrium

rebus. Nam uxorem adiens fuadet, ut ab

obtineat, hoc unicum ei fufficit, & defideraba-

aliarum amoribus maritum abducat, aliquos

tur, ut totam Sylvam paulatim exfcindere pof-

e barba pilos ei dormienti radat, & minu-

fit; Eodem prorfus modo dzemon, quantum-

tim fe&os xibo incoquat, & fimul in eam rem

vis fit fpiritus fagaciffimus, folatamen;perver-

novaculam offert.

Mox recta ad maritum

fze, nobisque continuo infidiantis voluntatis

fuze malitia, quze eft veluti quoddam fecuris

revería monet, a conjuge przecidendam ei

ferrum fine manubrio, virtutum noftrarum

gu-lam fequenti nocte. Maxitus noctu fom-

Ppp 3

fyl*

Bübliotheue Manualis Concionatoriz.

486

|

vlvam exfcindendo nobis nec quicquam no-

X. Sicut avis in laqueum incidens; miisi-S. Ephr.;

cere poterit: at vero fi aftutus hic ferpens ab

macapitur unguicula, & alarum vires fran-tr- 1. de

m

;,»x i

(

4nima vel corde noftro vel minimum affe-

guntur, & debilitantur ob ungaem vilem, &

f][Chvc';' (

lingua.

T

&um inordinatum obtinuerit, ex hoc fecuris

cum totum corpus fit extra Jaqueum , totum

1

fuze ferro manubrium fabricabit , quo dein-

tamen retinetur : ita multifunt viriexempla-

res, quiinnovem praeceptis fuat irreprehen«

ceps utendo affe&um hunc paulatim fic adau-

fibiles, & in unius

ebit, ut animam noftram fui juris faciens,

.'l

praecepti unguicula ca-

quicquid inilla virtutum, gratiarum, dono-

iuntur.

Xl. Sicut latrones non ubi foenum & pa-S. Chry«

rumque celeftium repererit, facili negotio ,

extirpare, & totaliter füccidere polfit.

leze , & calamus, fed ubi aurum & argen-foft. ho. r«

*X 7$:Climac.

VI. Sicut in corpore noítro femper humor

tum eft fodiunt, & continuo viglant; fic & *d PoP-

gf. 15'

.diabolus his maxime inftat,

aliquis praefto eft, quiin illo quatuor elemen-

attingunt.

/

'qui fpiritualia

torum mixto praedominans, aliquam in eo

caufatindifpofitionem ; fic quoque in inferio-

XII. Sicut hoftis plus ducem, quam mili-S. Chry-

ri animae portione femper eft aliqua inclinatio

tem petit, nec obfidet mortuos , fed impugvat!e^ ?. 96-

i o AE du iüdks MeuR « t

xelap

petitus incompofitus, quo Angelus ille

viventes; ficdiabolus non peccatores quzerit

at

inüdipfus familiariter uti novit.

Unde S. Jo-

capere , quos poffidet fubj

ugatos, fed ut ju-

aunes Climacus de gradibus Paradifi tractans

ftos capiat ficlaborat.

18,& p t

ita loquitur : Quales nos daemones deprehen-

XIIl. Sicut filii Jacob Jofephum ftatremMan&

dunt, tales & ipfierga nosfegerunt; & qua-

fuum fatali femperodio profequebantur, quia difc. 9.

lesin nobiscogitationes reperiunt, tales ipfi

illuma patre fuo tenerrime amari videbant ,"* ?*

nobis imagines & formas fubjiciunt.

utpote qui illum in peculiaris dile&ionis fi-

S. Greg.

Vii. Sicut Dux belliadeum praecipuelocum

gnum pulcherrima illa vefte, quse polymi-

ho. 12. D caftra fua figit, quem debiliorem, & minus

ta vocabatur, induerat; eodem prorfus modo

invidus ille ferpeus tolerare nequit, quod

Ezec " munitis moenibus, aut fortificationibus cin-

&um effe cernit: ita quoque Stygius nofter

communis Creator majori nos dilectione,

inimicusinilla parte vel maxime in civitatem

quam ipfum, profequatur; fiquidem, ut nos

fanguine fuo pretiofiffimo rcdimeret , corpus

irrumperefolet, übi minoremrefi(tentiam in-

venit, quamque minus munitam & confe-

fibi mortale pronobis affumpfit, quod in An-

Viem d

uenter debiliorem effe deprehendit.

gelorum obfequium nunquamfecit. Prze ni-

$515

VIII. Sicut cancermarinus, ubi concham

mia invidia inrabiem agi videntur, dum nos

Manfi

|

difc.8.n.a.

apertam confpicit, lapillum quendamin eam

"coeleftibus virtutum, gratiarum; & dono-

conjicit, vel modicum lignum , ut inde im-

rum infnforum thefauris locupletari vident,

edita claudi nou poffit ;- hzec enim modica

ac proinde omni conatu nos hifce thefauris

apertura fufficitei , ut eam ingredi paulatim, &

fpoliarecontendunt; nam ut Caffiodorus ait:

devorare poffit; pari quoque fagacitate dze-

graviores infidias adveríarii tunc fuübimus,

mon utitur,quia ferpens eratcallidior cunctis;

quando Dei dona füfcipimus.

- XIV. Sicut Leonem naturaliftee animaliaIdem m,

inox enim ut.cor hominis bonis hifce tempo-

ralibus capiendis patere confpicit, lapillum

mortua nequaquam manducare, fed vivis tan- 19-

tum iafidiari afferunt; fic quoque diabolus,

quendam , id eft, inordinatum erga certam

Tten difc.l

uandam perfonam ingerit amorem , idque

qui tanquam leo rugiens circuit, quaerees,

ub fpecie boni, ut fcilicet ejus procuret falu-

quem devoret, non animas in peccato jam

3' nl gl

tem; ubi vero per hunc affetum minimum

mortuas, utpote quze jam de facto ejus funt,

fed in gratia Dei vivertes, devorare conatur,

- aliquem in cor illud aditum fibi patefecerit,

fenfim & paulatim fpiritus immundus cum

quia, ut vetuftiffimus Tertullianus ait, diabo-

omni malitia faa inillud feinfinuat.

lus ad hoc fe regnare putat, utSanétos de re-

ligione Dei perturbet.

;

4

ddemm.4. [X. Sicut fures, ubi violenterdomum in-

XV. Sic Pifcator avidus &

gredinequeunt, ne fores domus dejiciendo.,

peritus, grän-s. Thom.

vel muros & parietes perfringendoftrepitum

diores pifces, minoribus contemptis, atten- Vill. $. de

tius inefcat, ita diabolus perfectis

LI

ofma

aliquem excitent, ex quo domeftici a fomno

quiþusque

& Dam.

excitentur, fiparvam quandam feneftram a-

avidius infidiátur, ut pereant.

pertaminveniant, puerum aliquem fagacem,

XVI. Sicutinter alias fulminis conditiores, Manfi

ab eis in furtis committendis erud'tum, per

una haeceft, quod majorem femper iniis cor-difc. 1o.

illamimmittunt, qui cautefores domus , vel

poribus vim exerat, in quibus majorem inve- "* 1T-

feneftras majores aperiat, per quasipfi ingre-

nitrefiftentiam : Idem quoque eft dzemonis ge-

nius, nam adverfus eximios Dei fervos', qui

dientes pro libito füo quaevis obvia rapiunt, &

furantur : itahzec eadem eft latronisinferna-

fanctitate praefulgentes eidem omni virium

lis in deprzedandis animabus vulgaris fagaci-

fuarum conatu refiftunt, magis & crudelius

fzevire, majoresque ac periculofiores infidia-

tàs ; neenim in animas cum ftrepitu, id eít per

rum machinas iisdem ftruere confuevit. Prae-

inftigationem ad peccata enormia committen-

da irrepat, prius fuggeftionem vel imagina-

terea fulmina loca eminentiora ut plurimum

tionem immundam ejus animo immittit, vel

feriunt: Feriunt altos, inquit Pocta, fulmina

ad afpe&us oculorum incavtos, ad compla-

montes.. Eundem quoqueftylum daemon ob-

centiam fenfualem , pelpericulofam aliquam

fervat, dum illos quam maxime impugnat ;

familiaritatem exftimulat, &c.

Cum dia--

qui dignitate. exemplaritate, &

miores exiftunt.

[

vi»rtqte fubli-

bolus jam mififfet in cor, &c.. — Veniamad te-

tanquam furin noéte.

XVII.

——

- iftulus XXXPV.- Demon.

487

D

S.Cyr. — XVII. Sicut qui Barbatorum incurfioni-

I;e

cof hominis, quodque

bonorum tempora-

orhg

Alex. de bus fe opponunt, iisque ob(iftere, quantum li-

lium, honorum,

voluptatum, divitiarum

l!]gug.

Pafc.b.;c.sr.

cet, egregie volunt, incitant quidem fefe vi-

PO 20

2

ciffim ad audendum, feque fedulo hortantur,

aliarumque rerum fimilium avidiffimi fimus;

in praefenti dele&ationis occafione huic vino

promant jam vires, & artem, tempus beili ad-

herbam venenofam, id eft, fuggeftionem ad

veniífe affirmantes, itaque vehementes &in-

peccatum vehementer follicitantem immif-

vici in adverfarios incurrunt. ac fuperata

cet, hacque ratione vi

&Qriam adve;fum nog

S hr

quodammodo fegnitie ac pavore, ftrenuos fe

ofb

in gravioribus periculis, cum cafus tulerit,

fgqiuhne obtinet,

praebent: eodem modo oportere affero,

ul-

$& VI

d poF

A

-——-s/'

cunque funt fan&titatis amatores, diaboli frau-

"MOTIVA.

J

. dibus perquam impigre obviam ire, tantaque

fe illi contentione virium opponere, ut illud

4ld damonem odio 'Izabmdam.

Xv

fy.

" ipfum haud immerito ufurpare poffint: Quis

L $

l (yuia. aftutifinur efl, uti S. Bernardus te-S. Bern-

nos feparabitacharitate Chrifti? tribulatio?

ftatur, dicens: a verfutiis & aftutiis vo- std. de

—

an anguftia?

;

bis timeo, in quibus partim fubtilitate natu- qusdr. de-

Manfi aifC.

XVIlk Sicut, fifu

rem aliquem in doinq

18. 0. 2. tua videns, eundem clamoribus & vocifera-

re, partim experientia temporum, fubtot ^

annorum millibus eruditus, fragilitates hu-

la

tionibus in fugam agere poffes, & tamen id

man naturee,

if o

ipfum facere negligeres, nonue tunc faculta-

non ignorat.,

quaqua verfuq; fe verterit,

l, )

tum tuarum jacturatibi ipfi imputanda foret?

Il. Quia occult

i

fj

imus g/!; tefte S, Gregorio,S. Greg,

Eodem modo, cum ad tentationem fuperan-

dicente: Quis huj

dam per orationem ardentem Deo te recom-

us hoftis verfutias non me- inPf. 142.

mendare

tuat, qui tanto eft perniciofior, quanto oc-

eft.

poflis, fi id non facigs; culpa tyua

cultior? Nonenimquse extra nos funt, aufer»

re nititur, fed diripere thefauros interiores

conatur. Nulla fibi temporslium bonorum

denum.l

cupiditas, nulla divitiaram ambitio, nullum

dignitatis defiderium,

fola interiora appetit,

kïge,;, dife. XIX. Sicut,.düm leo famelicus animal

.$.m.13. quoddam obvium habet, illud protinus in-

folas virtutes diripit,

folam animan occidit ;

quod fi aliquando exteriora tetigit, non ea au-

vadit, illudque tanta cum aviditate difcerpit,

fert, ut habeat, fed ut ea aufe

dilaniat, & devorat. ut etiam offa, pellem, &

evertat.

f

rendo animam

omnia animalis iftius interiora per fauces in

HI. Quia terribil

iffe

mus efl, faltem refpe&tu Rupertus

ftomachum fuum trajiciat; eodem quoque

malorum hominum,

uti Rupertus Abbas illa Abb. l. 1.

modo rabida illa fames, quae daemonem ad-

verba, 1. Reg. c. 5.

verfumnos exftimulat, adeo eft ingens, ut non

t ebullierunt villg, £49 14«

folum in animam noftrara ferociat, verum

agri, in medio regionirillius, E$ nati funt mureg ,

jem 1

explicans indicavit, dum per mures hos intel«

etiam in corpus & bona fortunze debacche-

IQ

tur: dummodo id illi Deus permittat: Cor-

ligit infernales fpiritus, aitque: Qui funt ifti,

pus & animam perdit.

qui ebullierunt, & terram demoliti funt mu«

res, nifi maligni fpiritus, juftis quidem con-

ldemdi, XX. Sicutin antiquis hiftoriis de Cartha-

temptibiles, ut mures, peccatoribus autem

piois

ginenfi quodam belli duce legitur, quod de

terribiles, ut leones.

quibusdam militibus Africanis, qui ei rebelles

id ipfum confirmat

facti, obedientioe. jugum, quo ei obftringe-

S. Ifidorus, dum ait; In

oculis carnalium dia-

bolus terribilis eft, in el

e&orum oculis terror

bantur, excufferant, fequenti ftratagemate

ejus viliseft; abincred

gloriofam reportarit victoriam ; Etenim, quia.

ulis ut leo timetur; a

illos vini avidos effe probe noverat, multa va-

fertibus in fide ut vermis contemuitur.

Thom,

fa vino adimpleri, eique herbze cujusdam, quze

fin

1V. Quia fuperbiffimus eft , ati S. Bafiliusin- S. Bafillus

il $.de

fomni eft conciliativa, fuccum admifceri, ac

uavitdicens: Daemon, capitalisnofter ho- "a.

otat,2, ere

Coft

demum caftris fuisin magna quantitate infer-

ftis, folet noftram Domino exprobrare negli-

[an.

ga Deutmn;

rijuffit; cun&isquerite difpofitis, in apertum

gentiam, & fuper inobedientia noftra füper-

a

campum egreífüs, fe cum illis pugnam ado-

be gloriari; qui, cum neque finxerit nos, nec

(c, 10

riri velle, callide fimulavit; cumque in pri-

mortem pro nobis opetierit, habet nos tamen

i

Cpro dolor!) & inobedientize fuze , & neeli-

mo congreífu ftudiofe fugientem per longum

terrae fpatium infe&tati fuiffent, tandem retro-

gentize, qua in przeceptis Dei tenendis fumus,

greffi hoftilia caftra occuparunt, & inventa in-

imitatores fedulos, hoc equidem opprobrium

genti vini annona, tanquam de obtenta victo-

eft contra Majeftatem Domini, & hzec jactan-

ria laetantes, vino liberaliffime indulferunt,

tiapcenis gehennze longe mibi gravior effe vi-

ac, demum profundiffimo fomno fepulti pofi-

detur, quod nimirum inimicis Chrifti mate-

to omni metu feffa membra refocillarunt;

riam,, & anfam praebemus ja&tantize contra

ecce di&us belli Dux, qui una cum exercitu

eum ipfüm, qui pro nobis morti fe objecit,

fuo fugam fimularat, cum eodem reverfus ,

atque ab inferis fefe revocavit.

omnesque profunde dormientes reperiens,

membratim ac minutimillos confcidit; fimili

V. Quia furiofiffimur efl, uti S. Chryfolo-

D. Chryf,

gus notavit, dicens: Putredine fatiantur, deli-

S. 16.

quoque ftratagemate juratus inimicus nofter

ciantur fzetore, quibus tota voluptas eft, ho-

minesinterire. Attendite, quae fzevitia, quis

ätitur, fciens namque, quod vinum laetificat

furor,

488

Bib!*iothmgþ Manualis Concionatorie

4 (1ej

furor, quze rabies dzemonum erga humanum

bolus? Frater amabilis, nihil eft, '(iuod tan- S. Bers. :

,

genus; contenti non funt, mori homines, fed

tum timeat, quantum concordiam & charit

a. s. 4- de

modo be^

i

" ul

tem; nam fi totum, quod habemus, damus,

vivos homines geftiunt fepelire; fe fepulchris

ge viVe

mandant, ut homines recidant: in--fepulf

propter Deum, hoc diabolus non timet, quiaà

$ At

^

chrum.

ipfenihil habet; fi jejunamus, hoc diabolus

l

ade

fr

non timet, quia ipfe nunquam comedit; fi

p [gt.

Dionyf.

Vl. Quia invidiofiffimur efl, ta

nta epini illius

Cacib. 2- eftinvidia, impietasque, ut Dionyfius Carthu-

ud Manli

vigilamus, hoc diabolusnon timet, quia ipfe

fianusinquit, ut perdi fe reputet, fi ab homi-

nunquam dormit; fed fi charitatem & con-

dif0020004'

cordiam tenemus , hoc diabolus vehementer

nibus expellatur. Hinc& S, Hieronymus ver-

timet.

Mu t

baillaJobi: Stermutatio ejur fplendor ignir; ex-

Quare? quia hoctenemus in terra,

P Veni

-

plicans: Alii, inquit, transtulerunt: Iu fternu-

quod ipfe in ccelo tenere noluit.

aT

1

— IV. Subjeflio; nam, tefte Caffiano, nullate- Caffian.

Mul

tamento ejusillucefcitfol. Sternutatiofordes

| ditif

cerebri egerit, diabolus ergo, qui totus fordi-

nus decipi poterit, quisquis non fuo judicio, coll. a.

U. 2'

dus & foetidus eft ,malitiae fuze fordes in per-

fed majorum vivit exemplo; nec valebit^ !7*

niciem hominum cum delectatione operatur,

ignorationem ejus callidus hoftis illudere,

--

& effundit, transüigurans fein Angelum lucis,

qui univerfas cogitationes in corde nafcentes

& de invidia, id eft, de malorum omnium ca-

perniciofa verecundia nefcit obtegere, fed

eas maturo examine feniorum reprobat, vel

pite,- Ven,en.g füa commovet, & -prpducit.

admittit.Hinc & Siracides: Sapiens nonodit

59 VII- j

mandata &juftitias: fed quemnoam inde re-

portabit fru&um? Et non illidetur quafi in

$i

MEDIA.

fenl,c.

:|

procella navis. Ubi Hugo Cardinalis ait: idHugo

: Ad. demonis infidias cavendar.

eft, illufionibus daemonum non obftruetur , Cardin. in

atio, uti S. Gregorius monuit dicens:

quafi dicat; Navis, quae habet bonum recto-€ 33- C

e

o

S"Greg. L

Or

] 6. Rego

fit mens vigilans,' fit und:que circum-

rem, non obruitur in procella; ita juftus non '

in di&t.i5.

fpe&a, fit ubique foll:cita, ut infidiantis poffit

obruitur tentationum turbine.

epitt

'3* femper laquecs przecavere: fed quia, quanto

V. Figilantia; ut S. Petrus monuit dicens : r. Petr. 5.

Fratres, fobrii eftote, & vigilate.

Hinc S. v. 2-

hoftis nofter cautiorem contra fe unumquem-

S. ChryC

ue cognofcit, tanto corda fibi refiftentium

Chryfoftomus, fi ferpentem, inquit, adlectum

hom. 10.

fubtiliori molitur arte fubvertere.

Omnipo-

noftrum latitare fciremus, hic magno adme- 4q jom.

dum ftudio ad illum perimendum ferremur:

tente:m Dominum affiduis lacrymis & de-

$

precatione poícamus, ut n

os veneniejus non

Diabolo auteim in noftris ipforum animis la-

I

finat infe&ione corrumpi..

Hinc merito dice-

titante, nihil adverfi nos pati arbitramur, fed

J

ä

ïr

3

fupiniacdefides, animisque concidentes ma-

re poffumus cum Rege Jofaphat: In nobis

juidem noneft tanta fortitudo, ut poffimus

lis noftris indormimus. Cujusrei caufam hancIdem

huic multitudini refiftere; fed cum ignore-

eífe arbitror, quod illum corporeis oculishom. 23.

non contuemur, quamquam hoc potiffimum?^ P9P.

Pt

mus, quid agere debeamus, hoc folum habe-

mus refidui, ut oculos noftros dirigamus ad te.

nomine vigilantes nos ac fobrios effe oporte-

SO Augi

IL Chrifli gre[entia cogitata; nam adjuvat

bat; nam feníibilem quidam hoftem facile

S. 135. decertamen,

tefte S. Auguftino, quicertamen in-

declines: at invi(ibilem, nifi undique armati

$ At

(10.

Temp.

dixit. Non te fie fpectatDeus inagone cer-

fuerimus, difficile evitare poffumus. . Ktcon-

. purib.

tantem, ut populus aurigam ; clamare enim

firmans idipfum S. Cyprianus, fi imparatum, S. Cypr.

novit, adjuvare non novit, Coronse veniam

inquit, invenerit militem Chrifti, fi rudem. fi «dFortun.

nonfollicitum, ac toto corde vigilantem, cir-

parare p

oteft, vires fubminiftrare non poteft,

homo enim

& non Deus eft, & forte dum fpe-

cumvenit nefcium,^fallit incautum, decipit

imperitum.

état, pluslaborat fedendo, quam ille lu&an-

namk ut S. Antonius Pad. S. Ant.

do: Deus quando fpettat certatores fuos, ad-

VI. Compun&io ;

ad.Dotn.

iuvat eosinvocantes, nam vos athletze illius

ait: ficut fumus expellitapes, fic amara & la-

inf. Nat.

eftis. Pfal.95. 18 feq. Dicebam, motus efi

crymofa compunctio expellit daemones, qui

Oct,

eircumdant animam, ficut apes favum.

Tdem de

ges meus , tülfericordiatua. — Domine, adjuvabat

Catech.

me. Etalibi: Zdagonem perducerir, contra dia-

^ VH.. Confidentie propric abjetl:o, uti S. Lau- S. Laur.

[^ 3

bolum, vitiorum principem dimicabis in arena

rentius Juft. monuitdicens: laomnibus inful-

uft. c. i2.

tibus fpirituum immuadorum, in cunctis ten-

e difcipl.

huius mundi : Utraeque partes, Chrifti fcilicet,

& diaboli, infinita populi multitudo te fpe-

tationibus, quibus Chrifti fervi impugnantur,

Dus

&atlu&antem, & quisnam vincat, videom-

abjicere conentur propriam: confidentiam ,. &

laint,

divinum non ceffent efflagitare auxilium.

Luc

nem turbam nimia intentione pendentem.

Non de te triumphat pars diaboli; fi vis vin-

. VIII. ZerbumDei ; hincinCollationibus Caf- Caffian.

cere, noli dete praefümere, fed illi affigna vi-

fianiad noftram eruditionem fcribitur,quod, fi- Ce1l- 4o.

Ld

"

cut Chriftus peraddu&taScriptur:eloca lucife-

&oriz gloriam, qui tibi donat, ut vi&torise fe-

ras palmam. — Visvincere? caput prius con-

rumfugavit; itaquoque nobis exemplum de-

tere inimici, excludendo de corde tuo fug-

derit, quo doceamur, ut in conflictu eum dae-

mone fcutum quoque;VerbiDei amplectamur:

geftiones diaboli. Vis vincere? manus tuze

forte inveniantur in bono opere.

Vis vince-

Histeftimoniis edocemur, ut fraudulentis fug-

re? fige pedes, non nutent veftigia tua.

geftionibus inimici nos quoquo fimiliter de-

beamus obfiftere; & ideo juxta monitamApo-

IIl Charitarfraterna ; uti S. Bernardusin-

dicavitdicens: Dic mihi, fi aliquid timet dia-

ftoliad Ephefios. 6.. Galeam falutis a[[umnite, £

*

gladium

. 489

Tituus XXXF. Dawmon.

ln

( de

$. Greg. gladiüm Spiritus: quod eft verbumDei ; nam

: Iï. Noffe debet vrtriosxäizorïos, quibus bomines

l19. mor. gt

S. Greg.ait: Refifteretentationibus omni-

impuguave folet, quos breviter indicavit S.Gre- S. Greg.

odb h.

«ap. ult.

à "v'

no non fufficit, qui hunc Verbi Dei teneregla-

gorius, dura dixit: aut enim opprimendo ra- l2».mor.

dium male vivendo poftponit.

pit, aut infidiando circumvolat, aut fuadendo* 9:

S. Ambr.

l. de fu-

IX. Terrenavtim verum contemptus ; uti S.

blanditur, aut ;ainandoterret, aut defperando

1cri.

Ambrofius hortatus eft dicens : Denique fer-

frangit, aut promittendo decipit. Richardus

: ga faec.

vatum eft ferpenti, ut calcaneum mulieris &

de S. Vi&ore brevius duos aífignat, dicens;

Vi&tv pnat* j ;

in Ca»nt»

feminis ejus obfervet, quo noceat, & vene-

eum contra mil tem Chifti nunc pugnare ex

num fuum diffundat. Non ergo ambulemus

pharetra per infidias, nunc ante faciem ejus

N-

in terrenis, & ferpens nobis nocere non pote-

arma vibrare: quia alia v:tia fub fpecie virtu-

Venan-

rit. Sed & Venantius Fortunatus confiderat,

tum conteg t, & alia, utfunt aperta, ejus ocu-

wl

i,

tius apud

quod Chriftus Redemptor no(ter nos in oratio-

lis objicit. S. Antonius de Padua ad idfereflc- S. An'on.

".

?2

Jl à

Manfi

-.)a ?. 2

If.

difc. 17.

ne Dominica Regnum coelorum a Deo petere

&ens, quod Salvator nofterde daemone.dic t,

in Dom. 3.

n. 2.

docuerit: z dveziatregnum tuum: pofeaau-

videlicet; Ambulat per loca inaquofa, ait

*« uadl'.

tem a tiobis fübiungi volucrit: Ef se nos in-

Diaboli ambulatio nihilaliud eft, quam ipfius '.

ducas in tentationem: Quali di&turi effemus ;

tentatio, juxta illud, quod ipfemet diabolos

veniatin corde noftro Regni tui innocens defi-

apud Jobumait: Circuivi zerram, €? peram-

derium,ut poífimus diaboli vincere blandimen-

bulavieam. Qua vero rationeid ipfum in fenfu

tam, tunc enim in nobis hoftis non praevalet,

Spirituali intelligendum fit , fequentibus ver-

quando refpexit nos conflanter divini regni

bis declarat, dum ait: Diabolus primo terram,

defideria concepiffe.

ideft, mentem hominis circumit, id eft, fubti-

S. Td, .

oO

X.Jn principto fortiter veffffeve ; uti S.Ifido-

liter difquirit,cui vitio magis fit applicabilis,&

1rdin, i

fent. c. 5.

rus fuafit dicens: Qui fuggettiones diaboli non

poftea eam perambulat, quia fecundum

]

uod

qy lu

recipit, in ejus infidias minime tranfit. Mox-

viderit vincibilem, quemlibettentat. S.Bona- S.Bonav,

02-

l 24 COm-

que modum nobis tradit, quo efficere poffimus,

vent. fufius de hac materia fic difcurrit: la-

pend. e,

ne aítutus hic ferpens nos fupplantare usque

primis poteít ex divina permiífione corpori-

27.

: Bdt.s,

quaque poifit: Facile, inquit, in confequenti o-

bus noftris gravia mala infligere, prout eum

pere repellitur, fi prima oble&amenta refpuan-

Jobo intuliffe conftat; Organa quoque cor-

: äilryt

tur; Diabolus enim eft ferpens lubricus, cujus

porea turbare poteft & impedire , prout facit

9m. 10.

j ion,

fi capiti, id eft, primze fuggeftiori non refifti-

inobfeffis: Imagines denique & phantafmata

tur, totus in interna cordis , dum non fenti-

nobis imprimere poteft, vel etiam per faugui-

i

reg

mor

tur, illabitur,

Hinc & S.Gregorius, fi tenta-

nis commotionem ad peccatum ftimulare.

tioni, inquit, in corde noftro nafcenti feftine

Quod vero deceptiones & ftratagemata atti-

!

7.

non refiftitur, hac eadem, qua nutritur mora

net, decipit precipue quatuor modis; primo

jem

roboratur.

Meque enim culpa ad opus prodi-

füadendo bonum, & hoc propter malum:; fic

Om. 2;0

repermittitur,4fi intus, ubi nafcitur, extingua-

v.£. hominem, quem inftabilem effe cogno -

i pop.

Pf. 1co. 8.tur. Id ipfum David indicavit, dum dixit: /z

fcit, ad religionem ingrediendam exftiiulat,

smatutino zutevficiebam omnes peccatoves tevra,

fperans,quod progreffutemporis mifer futurus

fit apoftata. Secundo fuadendo malum, fed

füper quae verba S. Athanafius fic loquitur:

S.Athan. Sicut matutinum tempus diei eft initium, fic

hoc füb fpecie boni, v.g. dum urget ad com-

q.IO. ex

omnis peccati initium eft inimici fraudulenta

mittendum perjurium, ad retinendum bona

parab.

n

fuggeftio; ideo inquit : mane interficiebam,

aliorum. Tettio diffuadendo bonum tanquam

dFortap.

hoc eft, refpiciebam ad principia cogitatio-

nocivum ; ut cum diffuadet bono viro ingref-

füm Religionis, ne de hoc poeniteat, & egre-

num; & inveftigabam eorum intentiones. at-

que adeo peccatores omnes, utpote daemones,

diens confundatur; vel quando diffuadet ali-

qui faciunt me peccare ad perdendum omnes

cui eleemofynam & orationem, ne per hoc

ht

ex civitate Domini, hoc eft, exanima ( anima

incurrat vanamgloriam. Quarto diffuadendo

«d.Dott,

namque Domini civitas eft:) perfequebar. e-

malum, utducat ad pejus; ut quando diffua-

M

!

&

mim, inquit, & abícindebam illorum capita,

dettemperantiam in victu & fomno, ut per hoc

tanquam principia, ne operarentur omnem

inducatadindi(cretam abftinentiam , quod pe-

jus eft. Denique notanda quoque eft do&rina, —

atr,

iniquitatem, & peccatum.

jf C l

VIIT.

quam S. Gregorius alio loco proponitdicens : 5-Gfe£-

L) 01'.

à äthlplo

A;|SCHREIIQA.

Leviathan iftealiter regiofas hominum men- 7

22

Did. S:er- 1. [n prfmis. noffe debet Afceta, cur demon

tes, aliter vero huic mundo deditas tentat;

la in c. 10.

tautopeve bosmines oderit,E7 pev[equaturjid

nam pravis mala, quaxe defiderant, aperte ob-

Luc.

ficit, bonis autem latenter infidians, fub fpe-

quodex Didaco Stella cognofcere poterit, hoc

st

motivum afferente, ob quod hic adverfarius

cie fanctitatis illudit; illis velut familiaribus

oll, 40

in noftram perniciem, implacabilis effe perfe-

fuis, iniquum fe manifeftius infinuat ;' iftis

h

veret; fcil. propter odium Dei; nam peccans

vero velutextraneis, cujusdam quafi honefta-

induratus manfitin odio Dei; fcit, quod volua-

tis praetextu fe palliat, ut mala, quae eis publi-

tas Dei eft, nos beatos efficere, & quod nos

ce non valetimmittere, tecta bonae actionis ve-

. fummo amore & charitate profequatur; ne

lamine fubintromittat.

autem voluntas Dei in nobis adimpleatur ,

curat noftram juftificationem impedire, pro-

'III. Noffe debet s4dum vincendi diabolum,

pter odium, quod in Deum habet, ratione ju-

de quo S. Auguftinus fic difcurrit: Multi di-

S.Auguft,

ftitize punitivae fecundaria.

|

cunt, quomodo poffumus vincere diabolum, ,,,

R. P. Lobn. Bibl. Mau. Torm. £.

Qqq

quem Chrift,

od

490

Bibhothece «Manuælis Concionat;æriæ

n

D

ftri a:bitrii motibus emergunt. Quod etiam

quem non videmus? fedhabemus Magiftrum,

ui nobis demonftrare dignatus eft, quomodo

confirmat Didacus Stella dicens: Obferva , pid.Stele . *

a nobisinvifibiles hoftes vincantur, qui afan-

diabolum nihil penitus abintell.Ctu, aut vo- !ainc. 8.

&o Pauload Coloffeufes cap.2. v.1 5.dicitur ex-

luntas noftra eripere poffe; quia operatio dae- UC

monis non pote't pertingered:r«cte usque ad

fpolians principatus & poteflates. Dernum vero

inodum nos docet idem San&us, quo infultus

fubítantiam animze noftrae; folus Deus, qui

dazemorfis vincere, ejusque infidias & technas

anim»e noftraeillabitur, & in illa vereeft, po-

deridere valeamus : confifitque hic modus in

teft inea operari. Etideo, etiamli [Jeus per-

mitteret diabolo facere, quod poffet; tollere

eo przecipue, ut vincamus nosmetipfos : Ibi er-

go vincuntur inimicze nobis invifibiles potefta-

aliquid de intellectu noftro, aut voluntateno-

tes, ubi vincuntur invifibiles capiditates; & i-

ftra non poteft, poteft tamen operari circa

deo, qui in nobis ipfis vincimus temporalium

phantasmata, indirc&e & mediate, immit-

rerum cupiditates, neceffe eft, utin nobis ipfis

tens impias cogitationest

vincamus & illum, qui peripfas cupiditates re-

VI. Noffe debet do&trinam perneceffariam, V Beda

Ydem S.

gnatinhomine. Idemalibi detentatione dze-

a S. Bedatraditam, dum ait: Sepe aztiquusfio 1 V- 1I-

.

7:. de

*emp.

monis difï'qrens; in tantum illam contra nos

ffis , poflquam menti noflve teaiat ionum certa-

$ Twr

pravalere poffe dicit, in quantum effrzenes

men iflixerit,ab ipfo certamine ad tempus vece-

dit, non ut illate malitiefiuem preteat, fed ut

m

coneupifcentize przevalent, & proedominantur

N

in nobis: quibüs tamen, inquit, nifi ille, qui ten-

corda, que per quietem fecura veddidit, vepente

vediens 1nopinate irrusmpat. Nuaquam enim,te- S.Climac,

tatur, dederit locum, inanistentatio & irriden-

da repellitur; Unde Apoftolus monet dicens:

fte S. Climaco, dzemones nobiícum belli fa- grad. :5.

Nolite locum dare d:abole : Quonam vero mo-

ciuntinducias; quando enim relaxatio fuerit,

do ei locus detur, aut recipiatur, mox explicat,

remittunt,feu dimittunt (in fpeciem) pugnam, -

utcontempto periculo, tanquamin iecurojam

dumait: Dantautem homineslocum diabolo

ex cóncupifcentiis fuis. Non eaim vident ho-

tranquillitatis portu coaftituti, idem quovis

tempore audeamus.

Id quod Didacus Stella Did Stel-

mines diabolum , cum quo pugnant, fedfacile

habent remedium: feiplosinterius vincant, &

fimilitudine navis confirmat, dicens: Majus 4 ^ c.4-

pericalum patitur navis eo tempore, quoma- ^ "

'de illo foris triumphant.

,

$. hg

re eít tranquillum , quam tempore tempefta-

iM

S. Bruno

IV. Noffe debet, quod S.Bru

no falþiente; a'd'—

