Super quae verba Gilbertus ait :

Ego plane

/1'70 I5'

rioch. 3.

XIV.;

coarctationem quamdam in hoc verbo intel-

AXIO

MAT A.

ligo, ut foli fecum dilecto fufficiat.

Bonum

I. L?ortis eft ut mors dile&io

a & duta ficut Cant. 9.

N

|s

eít ergo, non dilatare, fed contrahere cogita-

" infernus aemulatio.

tiones & cordis lectulum.

]Il. Amorabo

5.Ignat.in

ld. fer.6.

Xl. Miratur S. Auguftin. in Pfal. 1

49. quod

verbis.

geribu.s magis—pe;eiad-et., quam

,Exetcit,

-Ru ,Po LOhn. Bibl- Man. Tom- L

Kk2

Ill. Tan- ^ 4^&

A

260

: Biäliothecæ M:lmualis Concionatorie

II Tantum es, quantum diligis.

VIIL Bernardinus Rofignolius de difcipli-

ao

Ap. r

IV. 1n amore non vivitur fine dolore.

na Relig. perfe&. 1. 3. c. 6. ac. 8. usque ad 14.

"

f

Was herzt, das fchmerzt.

& a 20. usque ad finem.

112

V. Vanitas vanitatum & omnia vanitas,

N

IX. Jac. Alvarezto. 2.

l.3. p.;z. €.5. &p.s.l

rzeter amare Deum.

56. c. 2.

X. Henricus Engelgrav. in Lucze Evang.

VI. Minus Deum diligit, quialiquid diligit,

(

quod propter ipfum non diligit.

p. 2. Dom. 14. poft Pent. S. 3.

;]ä

XI. Matthias Faber conc. 6. infer. 2. Pent.

f

$. XV.

item conc. 2. in Dom. 12. poft Pent. & conc.

I. 2. 3. 4. inDom. 17.

it

AUTHORES.

qt

XII. Thomas Stapletonus text. 1o. in Dom.

E

1. Quadr. Itemtext. 3. in Dom. r2. poft Pent.

I Dioträyiïus* Carthuf. part. 2. opufc. l. 4. to-

&text. 6. inDom. 14. & text. 2. & 4.in Dom.

hi

t

II. Didacus Stella de amore *Deill. toto.

17. & text. 2. in Dom. 13. & text. 8. & 9. in

III. Francifcus Labata v. Amor Dei.

Dom. 19.

P(

XIII. Antonius Gaudier in to. de natura

Ü

. IV. Pzedagogus Chriftianus p.2. c.23. $. 8.

p

V. Vincentii Caraffze Seraphin. Item itine-

;

petfe&t. part. 2. tota.

?l

rarium.

7

XIV. Jof. Manfi Bibl. moralis tr. 4.

VI. Petru

s Sanchez in Regno Dei.

XV. S.Franc. Salefius de amore Dei.

f

VAL Ludovicus Granatenfis in locis com-

XVI. Vincentiqs C.araffa in Schola fancü

munibus f. 306.

amoris.

v

ql

[

TITULUS XX.

ä

!

LXCAS TITAS

I'

p-fïanus fic loquitur: Pudicitia eft honor cor-

$

porum , ornamentum morum , fanitas fe-

(

| QUOAD ESSENTIAM.

xuum, vinculum pudoris, fons caítitatis, pax

nginitio,

domus, concordizse caput.

Hsec nos com-

(f cdl p

mendat Domino, connectit Chrito: heec ex-

uGb gq

I

pugnat omnia de membris illicita defiderio-

| üxvirtus, qua ab impuris carnis volupta-

rum praelia, pacem noftris corporibus inducit,

&, Ambr,

* . tibusabítinemus. Hinc S. Ambrotius:

beataipfa, & beatos efficiens, apad quoscun-

]. 1. de

L

s

;

Virg.

quid eft caítitas, nifi expers contagio-

que habitare d-ignatur.

is integritas? Juxta S. Thomam calti:as eft

22.0q0. 151

homo fecundum judicium ratio-

Jlüus €$ gradus.

art,j.ad , virtus, qua

Ti Omnem illicitum carnis congreffum Ceff. coll;

nis, & ele&ionem voluntatis, moderate uti-

12. €. d.

tur corporis membris: cui adjuncta eft pudi-

fugere, licitum admittere.

&7.

citia, quae reipfa eadem eft ac caftitas, quam-

IV. Abemni opere carnis etiam licito ab-

ftinere.

vis proprie externas actiones hominis ad ho-

nefti normam dirigat. —Virginitas vero a S.

. V. Defideria catnis infurgentia elidere, mi-

-

In

Auguftino defcribitur: in carne corruptibiii

nimeque in ea confentire.

VQI

b:;x. l

VI. In cogitationibus carnis non immora-

Y Theff,

incorruptionis perpetua meditatio. Per me-

ditationem intelligitur propofitum , in quo

ri, fed eos ftatim deprimere.

['40 Y 3. f

Ví. Turpes motus carnis valde deprimerte,

perpetuo virgo perfeverat. Hine adjung;tuf

& ad afpectum & ta&um eorum , quae nos

ü

proxima viduarum continentia.

poffunt ad opus nefarium provocare, fortiter

Ed N

t

Diuifza./

cohibere.

Ii. Dividitur communiter in conjugalem,

VIHI. Non moveti etiam fubtiiiffimo volu-

Math. Q

ptatis defiderio, fi memoriam harum rerum

M

uze ab omni quidem illicita, fed non perin-

de licita copula abftinet.

Kt won conjugalem,

vel tractatus ratio, vel necellitas leCtionis in-

kwc' 310

gefferit, fed velut opus quoddam fimplex, ac

n

quze etiam licita copula abftinet ; atque ite-

minifterium humano generi neceffario con-

rum dividitur in perpetuum, quae voluntaria

pollutione per totam vitam abftinet, & /'irgi-

tributum tranquillo, ac puro cordis intuitu

sap' 8-

mitar appellatur. Kt mon perpetuam , qua quis

contemplari, nihilque amplius de ejus recor-

Ml

datione concipere, quam fi operarionem la-

poít voluntariam pollutionem admiffam de

czetero abftinereftatuit. Atque hazec plerum-

terum, vel cujuslibet alterius officinze men-

que caftitas viduarum vel czelibum vocatur,

te pertractet.

i

IX. Ne in

fomno quidem illecebrofis phan-

V.n.

de quo tamen re&te dixit Czefarius: Longa ca-

tafmatibus illudi.

ftitas poft peccatum eft imitatrix virginitatis.

[

S.Cypr.in

Huic cognata virtus pudicitia eft, qua afpe-

X. Ab illis etiam motibus, qui caufas cze-

!

l. debon. Qum, os, manus, continemus, ne in aliquid

teroquin naturales habent, tam n fommo,

difc. &

quam vigilia liberam eff^. quem gradum a

713

Sap' 30

pudic,

indecens, minusve honeftum tendant, quod

pauciífimis obtineri ait Caffianus 1. c.

[

munditiæ'ca&itatis officiat. .De ha;ï S. Cy-

XIov Si-

Is

Tituus X.X. Ca/iitag.

26r

Ap.Lss —— XI. Similerh fere in modum hos caftitatis

. IX. Non fornicaberis, & non eris cum vi- Ofee 3.

cic.op.4 gradusS. Bonaventura affignat, dumait: Pri- ro, & ego exfpectabo te.

x d.

mum gradum effe continentiam ab aétu car-

]

| n, 128.

X. Dico autem non nuptis & viduis, bo-x.Cor. 7.

nali, cum propofito manendi, & omnibus illi-

num eft illis, i fic permaneant, ficut & ego. "8

citis moribus confenfum negandi.

Secun-

XI. Mulier innupta & virgo cogitat, quaeIbid.v.345

dum gradum ait effe, cum maceratione car-

Domini funt, ut fit fan&a corpore & fpiritu.

j

nis, & per alia ftudia fpiritualia, affectus ita

Xil. Qui fine uxore eft, follicitus eft, qu2e Ibid.v.37. :

(

mundatur, & caro ita fpirituifubjugatur, ut

Domini funt, quomodo placeat Deo.

yarius tentetur & mitius.

Tertium ait effe,

Dignitas.

ita edomitas habere carnis concupifcentias,

.XIII. O quam paulchra eft cafta generatio Sap.4.v.r«

,

quod vix rariffime & tenui(flime fentiantur.

cum claritate, immortalis eft enim memoria

Etex affectu talis induitur caftitatis amor, ut

illius, quoniam & apud Deum nota eft, &

li

horreat, & ita deteftetur omnes carnales mo-

apud homines.

tus, quod quafi naufeam inde patiatur, nec

XIV. Omnis autem

poffit audire tra&tari de operibus carnis, nifi

nimae.

ponderatiq non .

V. 20.

fa

Si vero

gna con!:inentis a

cum horrore cordis, & extorfítone.

AMllegorica.

pro utilitate aliorum de Matrimonii cafibus

XV. Ponatvirgladium fuper femur fuum. Exod.32,

aliquid tra&tandum occurrerit ( ut in confef-

XVI. Ecce vir unus veftitus lineis, & re-Y.27.

aü, 1O.

fione, fcholafticis le&ionibus & ftudiis rerum

nes ejus accin&ti auro obryzo.

talium ad fcienda peccata neceflariis ) ita

XVII. Contemplare viam , confor

quietos motus íu2e carnis fentiat, ac fi delu-

bos, robora virtutem valde.

ta lum';ï:lä.z. Y.E

to vellapidibus, vel fimilibus tra&etur. KEt

XVIiL. State fuccincti lumbos veftros inEph. 6.

N

cum per foporem humoris (id eft, feminis )

veritate.

V. X4.

abundantia naturaliter fe refolvit, ita quiete

XIX. Sint lumbi veftri przecin&i, & lucer- Luc. 12.

& infenfibiliterprofluat, ut necturpium phan-

nze veítrze ardentes in manibus veftris..

V. 35.

tafiarum iniaginationibus illudatur, nec in

XX. Succin&i lumbos mentis veftroe , fo- z. Petr. 1.

fenfu foedae dele&tationis titilletur. 1ta perfe-

brii & períe&i, fperate in eam, quze vobis pa- V 23

€e caftitatis diftinttio, prout in hoc peccati

ratur , gratiam.

jt

corpore poteft haberi, a viris perfectiffimis

XXI. Vidi græcin&um ad mamillas zona Apoc. r.

obünetur. Utautem ftabiliter in hoc gradu,

aurea.

Y. 13.

X

& continue perfeverent, puto, ad hoc requiri

XXIT. Exierunt feptem Angeli przecin&ilb.rs. v.6.

l.

| Caff, coll, privilegium fingulare.

Quod etiam confir-

1

12.8.' mans Abbas Chzeremon apud Calfianum,

circa .pe&ora zonis aureis.

$. IIL.

|

hec, ait, probare, utrum poflibilia fint,

-certo examine definire poterit nemo, nifi per

EX SS. PATRIBUS ET DOCTORIBUS.

ä

experientiam longam , & puritatem cordis,

Subfiantia €9 Qualitas.

ad confinia carnis ac fpiritus, verbo Domini

dirigente, pervenerit.

I;M

ulier nupta eft Chrifti ex

partez at vir- s. ng,

go tota Chrifti fit.

llla non fe totam Naz.

$. II

1 Cf ol

alligat mundo, haec autem nullo modo fe ei

IGb

EX 8S. | SCRIPTURA.

accommodat. Quod eft pars quzedam in nu-

j

pta, eft totum in virgine. Quze igitur Ange-

Qual?ta;.

lorum vitam elegiíti, & in eorum choris con-

h

pigi foedus cum oculis meis, ut ne co-

numeraris, ita puritatem ferva, ut nunquam

ä)ï:, 3r. I Pe

gitarem quidem de virgine.

deícendas ad vitam carnis.

:

x. Theff,

1l Haec eft voluntas Dei, fan&tificatio ve-

II.. Crebra munufcula, & dulces literas,, & S. Hier.

€.4. V.3- ftra, utabilineatis a fornicatione, ut fciat u-

fudariola, & praeguftatos cibos fan&us amor sP"d Lud.

nusquisque vas fuum poffidere in fan&ifica-

nonhabet: heecenim omnia carnem fapiunt

de l'ont,

$

tione & honore.

^t0. 3.

0$

& procul funt ab amore cafto.

?i

Eccl. 25

IHI. Ne refpicias in mulieris fpeciem, & ne

lI Felix confcientia, & beata virginitas, Idem in

y. 28.

concapiícas mulierem in fpecie.

in cujus corde nullus alterius amor , quam epitt,

"

Matth.19.. IV. Sunt Eunuchi, qui caftraverunt feip-

ipfius Chrifti, invenitur.

Quod fi alicujus

V. 4.

fos propter regnum coelorum.

perfonze recordatur, nonfüfpirat propter eam,

APOC- 21.

V. Hifunt, qui cum mulieribus

non funt

nec videre defiderat, qua vi(am non vellet de-

Y.4.

ferere. .

X

coinquinati; virgines enim funt; hi fequun-

tur agnum, quocunque ierit.

]V. Inter omnia certamina Chriftianorum, S. Aug,

Sap. 9.

VI. Scivi, quoniam non poffem effe conti-

duriora funt praelia caftitatis; nam ibi conti- in ferm,

tj

v. QI.

nens, nifi Deus de

t, & hoc ipfum fcire, erat

/

nua pugna, & rarior victoria. Rara enim.con-

fapientiae.

cordia formae atque pudicitize. Rara avis in

Uktilitas.

terris, alboque fimillima corvo.

Judith.xs.

VII. Confortatum eft cor tuum , eoquod

V. Caftus ille eft,

ui amorem amore ex-Ibid. de

V. XI.

nd

caftitatem amaveris, & poft virum tuum al-

clufit, ignemque igne fpiritus extinxit.

fui, bon,

VI. Puritatis hocerit evidens indicium, ac Caff. 6.In-

num.

terum neícieris, ideo eris benediä'ta in zeter-

plena probatio , fi vel nulla imago decipiens ttit. c.zo,

Sapo 3*

VIIIT. Quoniamfelix eft fterilis & incoinqui-

quiefcentibus nobis, & infoporem laxatis oc-

0,

vl". 13.

nata, quze nefcivitthorum in deli&cto, habebit

currat, vel certe interpellans, nullos concu-

frutctum in refpe&tione animarum fanctarum.

piícentiee motus valeat excitare. Licetenim

k 3

ad

l

262

Bibliothecm Manuofis- Concionatorimg

ad plenam peccati noxam talis commotio mi-

quam non habent Angeli. Virginitas eft vo- S.Cypr.in

L.c/ie bono

D

nime reputetur, tamen nec dum perfectae

luptatum triumphus; virginitas filios non

difcipi, &

i

mentis indicium eft, nec ad purum excocti

habet, fed quod plus eft. Filiorum contem-

vitii manifeftatio, cum per fallaces imagines

ptum habet; non habet foecunditatem , fe

pudic,

i

g1

hujusmodi operatur illufio..

non habet orbitatem.

&. Clim.

VIl. Pudicus eftille, qui in fomnis nullum

XIIHI. O virginitas, corona, quze nunquams. Athar,

PZ

H

grad. I5- motum, nullamque ftatus füi mutationem fen-

marcefcit, templum Dei, facrarium Spiritusl. de Virg,

tit: qui & ia fomnis perfectam femper infen-

fancti, gemma pretiofiffima a paucis inventa,

fibilitatem in corporum ípecie, & varietate

GJE'

a muitis odio habita, a folis dignis optata.

Nüwdom' fü

poífidet. Haec regula eit perfectze, confum-

O continentia mortem deftruens , poffidens

!

matoaque cattitatis, ut ita animata, ficut ina-

vero imumortalitatem. — Tu es gaudium Pro-

pf

i

f

nimata intueamur, atque ita rationalibus, fi-

phetarum, gloria Apoftolorum, vita Ange-

cutbrutis corporibus afliciamur.. Initium qui-

lorum, & corona San&torum. — Beatus, qui

p

tü

dem caftitatis eft, cogitationibus fordidis non

te obtinet, & conítanter retinet, modicum

acquiefcere, atque per intervalla temporum

enim pro te laborabit, & plurimum in te ip-

h

obícoeno liquore illo fimpliciter, & absque ul-

fe gaudebit.

4

f

|2

la imaginationis illufione refpergi: medium

XlV. Divitive tuze virg

initas tuä: thefau-S Hier. in

vero naturalibus motibus ex repletione cibo-

rus tuus eft thefaurus irrecuperabilis, poft-

epift. ad

fex

Demetr.

ïex

rum advenientibus absque imaginibus (íci-

quam femel amiffus eft.

u

licet p;antafmatibus imaginationis) inquie-

XV. Admonendi funt peccatum carnis S.Greg.2.

C

tari; ita tamen ut ad fluxum usque illi non

ignorantes, ut inceffanter praemia fufpiciant ; Poft ad-

perveniant: Finis mortificare corpus, jam

& libenter procul dubio tentationum , quas "9^* 29*

fe

antea mortuis cogitationibus fordidis. Felix

tolerant, labores calcabunt.

Si enim atten-

Ü

b

revera eít, qui ad omnem colorem corporis,

datur felicitas, quee fcilicet attingitur, lene

atque afpeCtum perfe&te infenfibilis effe&us

fit, quod tranfeundo laboratur.

i

li

eft. Magnus ille eft, qui nulla extactu patlio-

XVI. Per continentiam colligimur, ac re-S. Aug.

Ven,

ne movetur.

Major vero, qui nullo afpectu

digimurin unum, a quo in multa defluximus.l. !0 conz

vulneratus eft, atque cogitatione fupernze pul-

Hoc autem unum Deus eft, fummum ac fo-^ !9

|

«

R Y

chritudinis igneum fpectaculum vicit.

lum bonum, quo amando nos quoque boni,

VIII. Haec eft confummatio caítitatis, ut

& quo fruendo beatifumus. Aptiffimeetiam

vigilantem Monachum obleGatio libidinis

Nazianzenus caftitatem laudans, utaqua, in- S, Naz.

nulla pertingat: ut quiefcenteimm fomniorum

quit, qu2e plumbeis canalibus inclufa defer- orat« 36.

[/

non fallat illufio, fed cum dormienti tantum

tur, quia multum comprimitur, & congloba-

le

. per fopitze mentis injuriam commotio carais

te volvitur, in altum erumpit, fuüpra naturze

obreplerit, quemadmodum fine ulla titillatio-

fuze pondus ; fic fi anima per continentiam

totum fuum amorem ftrinxerit, nec in crea-

ne voluptatis excitata elt, ita &üne ullo pru-

ritu corporis conquielcat.

turas difluere patiatur, fed eum in Deum

(

So Grcgl

IX.' Cum de ipfa continentia mens elatio-

»

.

eflundat, furfum tendet, nec unquam humi

£0

in *Mar.

ne tangitur, ple

rumque omnipotens Deus fu-

projabitur.

ti

perbiam deferens, hancinimmunditiam ope-

Dignitas.

ris cadere permittit. Nulla enim eft caftitas

.XVII. Quod futuri fumus , vos jam effeS. Cyp:.

b

carnis, quam non commendat humilitas

coepifüs; vos refurrectionis gloriam in hocde hab.

d

mentis.'

^

-

fzeculo jam tenetis , per faeculum fine faeculi V'*&

ifid.l.2.de

T

. X. Quidam in juventute luxuriofe viven-

cogitatione tranfitis, cum caftze perfevera-

s- Chl'y

fum. b0n- tes in fene(tute continentes fieri dele&ant, &

tis, ac virgines, Angelis Dei eftis zequales.

hii de

€. 3 Iv

li

tunc eligunt fervire caftitati; quando libido

XVIII. Quis humano eam poffet ingenio s, Ambr,

ligcm,

eos fervos habere contempfit. Nequaquam

comprehendere, quam nec natura fuis inclu-1. x. de

in fenectute continentes vocandi funt, qui in

fitlegibus? aut quis naturali voce comple&i, Vir&

f

Qu

juventuteluxuriofe vixerunt, talenon habent

quod fupra ufum naturae fit? e coelo accerfi-

proemium, quale laboris certamen nou habue-

vit, quod imitaretur in terris. Nec immerito

Qu

T

runt. Eos enim exípectat gloria, in quibus

vivendi fibi ufum qu2efivit e coelo, quae fpon-

&

fuerunt glorioia certamina.

fum fibi invenit in coelo.

Hec nubes, aera,

Utilitas.

Anéelos, fyderaque transgrediens, Verbum

i

S. Dama-

N

XI. Nonne tres pueri virginitatem colen-

Dei in ipfo finu Patris invenit, & toto haufit

4cen. l. 4.

tes igne fuperiores evafere, per virginitatem

pectore. Nam quistantum, cum invenerit, re-

Qu

orth, fid.

p

€. 25.

corporibus ab igue inexpugnabilibus fatts ?

linquatboni? Poftremo non meum eft illud ;

Nonne Danielis corpori virginitate folidato

quoniam quae non nubunht, neque nubentur,

| Bsl

ïldp ;,a.

ferarum dentes infigi non potuerünt? . Non-

erunt ficut Angeli Dei in coelo. Nemo ergo

inla

ne cum videndus effet Deus ab lfraelitis, ca-

miretur, fi Angelis comparentur, quae Ange-

l "

ftum corpus habere praecepit? Nonne etiam

lorum Domino copulantur.:

u

a

Sacerdotes fe ipfos caftos fervabant, & ita

XIX. Quodammodo exire de carne eftjin car-S, Caff. 1.6

adita intrabant, offerebantque hoftias? Non-

ne commorantem, & ultra naturam eft, fragili c. 6.

L

|

j

fü

ne lex magnum votum caftitatem appella-

carne circumdatum, carnis aculeos non fenti-

vit? Cit.23.

re. Etidcirco impolffibile ett, hominem fuis,

la

utita dixerim, pennis ad tam praecelfuüm, coe-

D

X]I. Virginitas »equat fe Angelis, fi vero

exquiramus, etiam excedit, dum in carne lu-

lefteque praemium fubvolare, nifi eum gratia

I

Domini deterrae coeno munere duxerit cafti-

d

&ata vi&oriam etiam contra naturam refert ;

tatis.

V

Titulus XX — Caffitas

4

263

,S'Cif?r.ïu

tatis. Nulla etenim virtute tam proprie car-

parem virtute praecipua ante Creatoris ocu-

li, ie

nales homines fpiritualibus Angelis imitatio-

los cuftodierunt.

Qudic.

ne converfationis eequantur, quam merito, &

XXIV. Nihileft inomnium virtutum digni- S.Leo fe,

gratia caltitatis; per quam adhucin terra de-

tate praeftantius, quam pietas mifericordise, 4- de Pas-

gentes habent, fecundum A poftolum, munici-

& puritas caftitatis, his, tanquam duabus ele- "'9ne

. Át ttt,

vatis alis, deterrenis cceleftes effe meremur.

. li.

patum in coelis, quod depofita corruptela car-

nali habituros Sanctos promittitur in futurum,

XXV. Chrifti nifi morte commoriar, refur-

S. Pai: lin,

hicjam in carne fragili poffidentes.

recione non vivam, ergo illum amemus

S. Grego

» €p. 4. ad

Naz.Hom,

. XX. Videtis rei hujus preeftantiam, atque

quem amare debitum eft; illum ofculemur, Severum

jn Matt,

fublimitatem ; propemodum enim talis re-

quem ofculari caftitas eft; illi copulemur ; cuj *ne-

peritur, ut concipi» comprehendique prorfus

nupfiffe virginitas eft; illi fübjiciamur,fub quo

nequeat. Annonenimprzítantius eftquam

jacere fupra mundum ftare eft; propter illum

pro carnis fragilitate,id, quod ex carne crea-

dejiciamur,cui cadere re

fi

tumfitincarnemnongignere? Au nonplane

moriamur, in quo vita eft.

furrectio eft ; illj com-

" Angelicum, eam, qu2e carnis vinculis alligata

XXVI. Differunt quidem interfe homo pu- s Bem, in

fit, non fecundum carnem vivere, fed natura

dicus & Angelus, fed felicitate, non virtute. Ep.

S m&', ïu

excelfiorem effe ? Caro cum mundo revinxit,

epil ad

Sed etfi illius caftitas fit felicior, hujus tamen

Demetr,

fed ratio ad Deum fubvexit. Caro depreffit,

fortior effe concluditur.

fed ratio extulit, eique velut pennas addidit.

XXVII. Quis negat hanc vitam Huxiiï'e de S. Ambr,

V Gtega.

pofl d.

Caro vinculis adítrinxit, fed amor folvit. Tgi-

coelo, quam non facile inveniemus in terris, ^ !- de

01 30

tur nifi plane czeci effe volumus, fed potius

nifi poftquam Deus in hzec terreni cor

.re&to judicio uti, quze major videri poteft di-

membra defcendit?

POHS Ige

"Iucunditas.

?

gnitas, quam caftitatis, quze non dicam Regi-

bus,acdynaftis, quod homines tanti zeftimant;

- XXVIIL Ama

nda eft pulchritudo ca&itätis; S.Ifidor.l.

fed illis fupernis Principib

cujus deguftata dele&tatio dulcior invenitur, 2. de fum,

$, Àg,

.

j

us, AC poteftatibus

|.10 conf,

s. lf&m.

nos ex;equet..

quam carnis; caftitas enim fructus fuavitatis ?9ne. e. ;

Cj

* XXI. Sola eft caftitas, quae in hoc morta-

eft; & pulchritudo inviolata San&torum. . Ca- **

epiít.42,

litatis loco, & tempore, ftatum quendam im-

!

Sola inter nu-

flitas fervitus mentis eft, & fanitas corporis.

|

mortalis glorize reprzefentat.

XXIX. Quid virginitatefuavius? quid pul-

. ptiarum folemnia morem beatziilius vendi-

chrius, quidilluftrius? etenim ipfis folis radiis

$, Nu,

cat regionis, in qua neque nubent, neque nu-

fulgores fplendidiores emittit, nos vero ab o-

VQWG ]

bentur, przebens quodammodo in terris coe-

!

mnibus terrenis rebus avocans fic afficit,ut fo-

lettis jam illius converfationis experientiam.

lem;jufcitiæ puris, & intentis oculis intuea-

Vas interim fragile, quod portamus, in quo

Inur.

& crebro periclitamur, tenet caftitas (ut mo-

. KXX. Quicun

que a Mundi vinculisliberef. S. Bafitus

i

net Apoftolus) in Sanctificationem, & inftar

fe cupit, conjugium velut compedes quasdam

C. t. conft,

Monatt,.

odoriferi balfami, quo condita cadavera in-

profugere debet, & Deo vitam fuam confe-

corfuptafervantur. Senfusipfa, & artus con-

crare, & caftitatem profiteri, qui enim hujus-

tinet, & conftringit, ne diffolvantur otiis, ne

modi eft, cum Deum folum fibi amandum

corrumpantur defideriis, ne carnis voluptati-

propofuerit, ejusque puritatem, & tranquilli-

; S- Cypr'

bus computrefcant , quemadmodum legitur,

tatem omnis perturbationis expertem, & quae

:de habo

'de quibufdam, quia computruerunt, ut ju-

ex his nafcitur, lzetitiam & gaudium deguíta-

'lVïl'g.

RU.

menta; in ftercore fuo.

re optet, in eo tantum veríatur, ut ab omni

S; Chry'-

;SXXII.. Qua re differebant ab Angelis He-

materie concretione, & corporis affectione

foít, de

lias, Helifzeus, Joannes, verze amatoresinte-

animum quam maxime abducat, & coelefti

Virg.c.79.

)S, Ambt-

M

gritatis? Nulla, nifi quod mortali natura con-

lumine infatiabiliter. haufto, puris oculis,

i

'LL de

ftabant.

Nam de czetero fi quis diligenter in-

nullaque caligine

letur.

| ptæpeditis, divina contem-

,Virg.

quirat, hi nihilo aliter affe&ti reperirentur,

quam beati illi Spiritus, & idipfum quo infe-

XXXI. O Cafüitas, quze cor poffidentis te S, ephr.

)

;viore videntur effe conditione, in magna eft

lzetificas, & animze ad cceleftia alas adjungis ! c.1. fer.de

eorumlaude ponendum. Ut enim terrarum

O Caftitas, quze paffiones minuis, & animum Caflitate,

incolze; &ii, qui effent mortali natura, poffent

a perturbationibus liberas! O. Caftitas, quze

ad iliam virtutem vi & (tudio pervenire, vide

juftos illuminas, & diabolo tenébras offun-

. quanta eos fortitudine, quanta vitze ratione

dis! O Cattitas currus fpiritualis, poffefforem,

O. u at aEl

preeditos fuiffe oporteat.

1

fuum in fublime evehens! O Caftitas, quze

s. Baülius

XXIII Ethi profecto, qui

5

.;contihentiam

rof» inftar in medio animse, & corporis, flo-

res, univerfam

dpudPla- fervant, Angeli funt, qui viventes in carne cor-

que domum odoris iragrantia

mm L2. ypptibili mortalium vitam illuftrando tuen-

reples !

f'.

tur. Sunt autem Angeli non exinfimo quovis

Neceflitas;

&

ordine, fed certe illuftriffnmi ac nobiliffimi.

XXXII. Quacunque virtute polleas, qui- S.Hier, in

S' Cimlj :

Iili enim carneis nexibus liberi integritatem

buscunque opibus niteas, fi cingulo Caftita- Ep.

!-

fuam in coelis fervant, & loco, & natura invio-

tis careas, omnia per terram trahes.

[C. 6'

labiles, & apud füummum regem omnium

Inpedismenta.

Deum conftituti; At vero illi in terra carnis

XXXIII. Plerasque virgines cognovi velle, S.Ambr,

m

€

illecebris, & voluptatibus diu reluctantes, ac

& prohiberi a matribus, & quod gravius eft,vi-

virg.

diaboli tentamenta perpetua exercitatione

duis, cum quibus hic mihifermo eft. Nempe

legem

y'mcentes, incorruptionem Angelicze puritati

ü homiuem amgrent Filie? veftrze, per

h

elige-

264

Bibliothece .IManualis Concionatorig

eligere p-mffent quem véllent. Quibus igitur

rem acciperet, cum qua tamen tam virginee

honunem eligerelicet, Deum nonlicet?

vixit, ut Chriftus ipfe vifus fitad caput le&uli

thr, f

Ybid

XXXIV. Bonum eft, (i virginitatem ftudia

ftare, & manus füper utrumque extendere,

)

vt

0i

parentum quati flabra pLdom afplrent? fed

Ipfe vero Elzearius fateretur.fuam caftitatem

f

illud gloriofius, fi tenerze ignis zetatis, etiam

nuliibi fecuriorem fuiffe, quam cum in eodem

1!

Hinc foror

fine veteubus natrimentis fe rapiat in fomi-

cum Dalphina le&cto dorriairet.

f

tem caítitatis, Dotem negabuntParentes? fed

hujus Dalphinz gravi tentatione luxurize pul-

t

habes divitem fponfum, cujus contenta the-

fata, flexis gemb us circa lectum ipfius cum

fauro patrie fucceífionis emolumenta non

reptaífet mox liberata eft.

t

quaras

Quanto dotalibus przeftat compen-

IX. Conftantinus M. fummo in pretio ha-

yu.

diis caftapaupertas!. vince prius puella pieta-

bebat virgines, eo quod in earum mentibus

uex p

tem, fi vincis domum, vincis & f2eculum

Deum habitare crederet; unde eas etiam ex

Idem.3.

publico ali juffit, tantumque non adoravit.

Mea

deVirg

XXXV.Atcerteip(isgentilibus interaras;&

I£

focos venerabilis folet effe virginitas: &in qui-

.X. Cum Godefridus Bullionius in recupe-S.Athan.

Ü

bus nulla eft meritorurm pietas, nulla mentis

randa Palzeftina tanto robore depugnaret, ut

1 Ápol.

ad filium

j

integritas,iniis tamencarnis virginitas przedi-

Equites cataphraé&tos uno i&u medios feca-?

ejus,-

catur

A profanis igitur ceeremoniis virgines

ret, interrogatus, undeilli tantze vires effent?

(

refpondit: nunquam hzec dextera molliori a-

i

neimo prohibebit? ab Ecclefia Dei Virginitas

il

arcebitur? illic coguntur, quod non docentur,

hquo acturpiori tactu effeminata eft.

hicinterdicitar, quod non licetnon doceri ? il-

XI.. Felix de fuo Epifcopo narravit, quod Petrus

pi

sanch.in

licpraemiis revocantur.a nuptiis, hic ad nu-

cum ad Epifcopatum eve&tus, fepara[Tet fe ab

regno Dei .

ptias coar&abunturinjuriis? illic violentia fit,

uxore, haec fufpicata, id ideo fieri, ut alteri

p.5. C 8

£

]i

utca plantur hic vwlentia fiet,nepr ofateantur?

pulchriori copulari poffet, quondam noéctu

aA

e

IV.

fublectofe abfcondens vidit fupra pectus illius

(

$

EXEMPLA

XTERNA

agnum fole lucidiorem jacere. .

u

Tü

Fiárorum.

XIl. Caffianus refert, quod, cum Juvenls

Ibid

Gen. 39-

ofephusPatuarcha maluitincarcerem de-

quidam ad Jeannem Abbatem accederet fub

»"

*

trudi, quam lædexe caftitatem: hmc ejus

exorcifmo diaboli, ab eoque in Ordinem ad-

exaltatio.

mitti peteret, mox ad Juvenis iftius adven-

WVita &

tum Diabolus, qui nullo alioqui modo pelli

Ii. S.Thomas Aqumasfoxtlterlmpudmam

SpecP*. feminam vincendo caftitatis cmgulo ab An—

poterat, d:fceü"erzt quare rogatus quis effet?

Cb x.ï.g

elis decorari meruit.

refpondit, fe a parentibus ad matrimonium

Surius "'I.

Mart

IH S. Benedi&us per fpeciem muhems ali-

coattum, undecim annis. cum. Sponfa illibas

quando a fe vifze gravitertentatus in fpinas íe

tum vixiffe, nunc vero 1mpetrata 'ab.ea facul-

f

tate Ordinem petere.

Quo audito dixit Abs

l

abjecit, ficque prurientem libidinem extinxit.

H

'Thomas

1V.S.Dominicus meretricem, conício Rege

bas:' Jam non miror, Diabolum tuam præfen-

Cantip-1 2 C ftellae ad tentandam ejus caftitatem immif-

tiam ferre non potuiffe..

apumtc.

]n Rio,

30.n.44.

famm, in le£tum prunis ardentibus plenum, in

-XHll. Cafttatismerito Juvenis (tna rofaria Ex fpec..

7 Ch g

quo ipfe fine veftium aut corporis ambultiene

per annum. quot1d1e ad inftantiam avunculi 559* 59*

empi,

perlolvens) mirabiliter a B. V. convertitur, &

i

jacebat, invitans , egregium fuae cafumomæ

teftimonium reli qult

ad nuptias coeleftes invitatur. :

Chronica

V. S. Francifcus Seraphicus ab 1mpudlca

/XIV..S. Edmundus poítquam B. Vn*glmV'lta &

P

Mml I«.

pec. Ex.

64.

4 femina noétu ad fcelus invitatus, pavimen-

fuam virginitatem voviffet; eamque annulo ;

d.8.eX 5. .

r

C€. 457*

tum prums ardentibus ex pr oximo igne con-

fubarrhaflet, ex eo tempore (ut ipfe in obitu

li

faffus eft) quoties B. V.-invocavit,fenfitin ten-

ftravit, in eoque decumbens adidem ftratum

)

mulierculam invitavit, quo fa&to procacem

tatione proventum, in perferutmne folatium,

h

muhex,em ad poenitentiam reduxit. .

Idipfum

intribulatione remedium. in dolore gaudium

in /Egypto feciffe dicitur, dum, a Saracena

&c Idemingeniofo coufilio muherem proca-

meretrice ad 1mpud1c1t1am pmvocatus in i-

cem virgis caefam a fcelere abduxit.

gnem proxime ardentem fe conjecit, eamque

XV. Pachonis Eremitze lu&am contra gra- Vita PP.

C

ad ftratumillud evocavit, quze tanto vifo mi-

viffimas carnis tentationes etiam in fenectu-1.8. c.29.

l

Vits c. 5« raculofidemfi ufcepit. Aliasa dzemone perim-

te,ita ut duodecim annis poft annum quin-

puras függeftiones agitatus nudum corpus in

quagefimum jam tranfa&um, nullo die non

l

foveam glacie plenam aliotempore in nivem

tentaretur, vide loc. cit.

Ib!d t

projecit, & ex nive feptem ftatuas,acfi uxores,

XVI. Cum viri CUJUSdam captivi uxor ve- ibio. &

& Fitiüforent, formavit,& nudus amplexuseü

hementer plorans, caufam lachrymarum red- pratum

€mpi

V

'TRomas

VI. S. Ludovicus Catalanenfium Epifco-

dere a divite viro. juffa refpondiífet, inopioe fpir. C-'89

Contipr. pus, corpore venuftus & pudicus, a quadam

cauía fe plorare, ob quam marito füccurrere

l12 Apum

Gallize Regina ad fcelus invitatus, eam torvo

non poHet promifit ille, fe, fiin fcelus confenti-

€.30.$.33

-oculo afpiciens rejecit, unde oculus ille poft

ret,maritum e:carcere erepturum,& quantum

400 annos incorruptus manfit, & qua(i Ch ry-

vellet, pecunize daturum: refpondit illa, fe ma-

ftallus lucidiffima luxit.

d

riticonfenfum prius requirere debere, cumque

Cromerus

VlI. S. Cafimirus Regis Cafimiri Fxhus ad

ille diceret, fe mori fame malle, quaim in talem

degeilis mortem infirmatus, medicis connubium pro

petitionem confentire, audiens fur captivus,

?

Polon.

1.2

fanitate recuperanda fuadentibus, mori ma-

vocavitad fe uxorem, eique fignificat, fe in ali-

l

luit, quam virginitatis 1aFturam facere.

quolocoollam pecuniis refertam defodiífe, i-

Surius

VIII. S.Elzeario cum ordinem iptrare vel-

il

t0. 5

ret proin, & per illas pecunias maritum libe-

let, Chriftus ipfe praecepit, ut Dalphinam uxo-

raret.

XVII.

Titulus XX Caflitas.

'e

li

XVII. E&inü gnepudoris exempluminS. An-

lus, quem inþfm?iïä i'es päülulu'm defixerat ,

i

tonio,quiLycium flumen vadotrans-

fuosillico aufteriori voceinclamat, ac peftem

"

*

. Athan, miffürus,cum nudandi effen

tpedes,juffit The.

in vita,

illam irarum plenus abigit,abominatusque te-

odorum vize comitem, longiusa fe abeffe ; fed

&um, quod periculo, ac fraudi fenferatoppor-

Ui

ne hocquidem pudori ejus fatis fuit, fiquidem

tunum, intterni equos jubet, in urbem reverti

ipfealiquid fui nudum videre erübefcens, ve-

l

!

fevelle. Abiitprofunda jam no&e, nullisque

fte (e exuere non potuit: Id quam fupetis gta-

precibus de fenténtia potuit dimoveri; quali

tumeffet, Deus miraculoteítatus eft, qui fa-

majores nusqu

2

mulum. fuuimm momento in adverfíam ri

amtenebras oü*"epfums , quam

:

isitom

ibi reliquiffet. '

N

temintacta aqua transvexit.

XXl. Severius fibi agendum ceníuit Lau-Ib.exemp. -

inbad*. 9.

XVIIHI. S.S. Julianus & Bafiliffa celebratis

lIÍ.

X

Juii ex

rentius Fuccinenfis, Capucinus, veterisque

Metaph,

ritenuptiis, cum prima no&e utriusque con-

moris exempla revocanda , quum Forolivii

fenfus mirabiliter ad illibatum pudicitioe flo-

Concionatoris partes ardenti(lime fuftineret,

AT

thi" Àpi,

rem Deo fervandum confpiraffet, mira quae-

fuam illeorationem, quam fequenti diead po-

damtoto cubili afilata eft odorum fuavitas, af-

pulum haberet, multa jam nocte parabat, cum

1

, flium

fulfitamoena lux, & inluce coelitum chori duo;

;

,.

*

pulcherrima, flagitioque prompta,in cubicu-

H

quorum alteri,qui erat mafculorum, Chriftus:

lum foemina penetravit, hominemque ad libi-

alteri puellarum Virgo Mater praefidebat; &

dinemprovocareaufaeft. Idquorundam fce-

d Pets

illequidem fuaviffimo concentu ita ccepit ap-

lerefactum deindeinnotuit, quiinlibidinum

plaudere: viciftiJuliane,vicifti. Tum alter fub-

fordes vehementiffime declamantis Laurentii

j du |

didit: Benedi&ta Bafiliffa , quze fanctis moni-

oD

h

auctoritatem ea fe machina fuübvertere poffe

:

uP-S-C-S-

lsst

tis aures preebens, & animum, vanas defpexit

confidebant ; at Laurentius ubi periculum , &

ilecebras, & seterna vitsee coeleftislaurea di-

flammam circa fe animadvertit, libris inten-

gnamfe reddidit. Subhzec viri duo ex coelefti

tus, immotusque, ac fi nihil a&urus effet, fcor-

turba niveainduti vefteprodeuntes, interut-

tonequidemappellato,digitum lucernze flam-

IS

T.

rumque conjugem, novo cceleftis amoris vin-

