IX. Petrus Canifius p. 2. $. 9. £. 147.

Eloril.p.4. ]IT. Faule Leutehaben gern viele Feyertage.

X. Thomas Stapletonus text. 5. in

.Dom.

Ibid.

]V. Faule Leutehaben allezeitlange Tage.

Septuag.

$ Greg.

V. Faul Fleifch waechft gern.

XL. Jofeph. Man

(iin Biblioth.morali tra&.

d

l« 4- ThOf,

M

TITULUS F.

S. GJ'Cg.

füpn

Frechiel

! A DULSX T»I O.

w

ho rf

Fuca.

$

l

Sl Be!nü

VI. Fili mi, fitelactaverint peccatores, neProv. r.

V. IO.

fip, Can

QUOAD ESSENTIAM.

acquiefcas eis.

VII. Corripiet me juftus in mifericordia, & Pf. 140.

Caff.füp

Piuz,

VDefinitio.

increpabit me: oleum autem peccatoris non V: 3-

1

impinguet caput meum.

Damnum.

$. Thom

ft juxta S. Thomam exceffus in aliis de-

2.8.q. IIl

lectandis, verbo vel fatto commiffus.

VIIL. Quijuftificatimpium, & qui condem- Prov. 17.

a. T

)

nat jutum , uterque abominabilis eft apud V-- I5-

Átn, de

S. Aug.

Vel juxta S. Auguftinum, eft facta cum

Deum.

fUP Pf fallaci laude feductio.

X. Sagitta vulnerans lingua eorum, do-]e

Tétüt,

tomplant

Jumlocutum eft, in orefuo pacem cum amico

1;090 V.S.

Divifio.

X

IL. Dividitur a S. Thoma in ezortalem & ve-

loquirur, & occulte poniteiinfidias. Nun-

Ti

quid fuper his non vifitabo , dicit Dominus,

nialem. Mortalis eft, quando quis vel de pecca-

aut in gentem hujusmodi non ulcifcetur ani-

to mortali laudat alterum; vel ut graviter ei

1na mea.

noceatincorpore & anima. Venialis eft, cum

äledicent Prov. 24.

exceditur in laude alterius ex fola aviditate

X. Qui dicuntimpio, juftus es, m

V. 24.

dele&afdi, velboni alicujus confequendi, vel

eis populi.

Xl. Vae, qui confuunt pulvillos fub omni Ezech.:3.

mali cujuspiam evitandi, idque fine alterius

cubito manus, & faciunt cervicalia fub capite V- 18-

gravi detrimento contingit. —

univeríze 2etatis, ad capiendas animas.

NI

H

S. IIID

EX $. S

CRIPTURA.

EX $SS. PATRIBUS.

$. Ht

H

Qualitar.

Qualitar.

epift

I. Diroprie hzeret'corum eft , adulari, & eo- s. rier.

Rulï.' !

rum, qui decipere cupiunt, audientes, di-1. z. cont,

]?l',g- v-s. I( In

ore füo pacem loquitur cum amico fuo,

cente Apoftolo. Hujusmodi enim Chriito Do- Pelag.

& occulte ponit el infidias.

S O

Ofex 7.

II In malita fua lzetificaverunt Regem, &

mino non ferviunt, fed fuo ventri, & per dul-

9. Tt

v. 3.

mendaciis fuis Principes.

ces fermones fubvertunt corda innocentium.

Matt,

Prov, t.

lil. Simulator ore decipit amicum fuum.

Semper infidiofa, callida, blanda eft aduiatio,

v- 9.

IV. Homo, qui fi&is, blandisquefermoni-

pulchreque apud Philofophos definitur blan-

dus inimicus.

E

l Aug; :

15.29 V.5-bus loquitur amico fuo, rete expandit greffi-

e D.

bus ejus.

II.. Collaudare delinquentes longe plus eft, S, Ch:yr,

Voetr,

1b.17. v.6.

V. Meliora funt vulnera diligentis ,' qua

PVIA

quod adfupplicii pertinetzeftimationem,quam ho. 2. de

fraudulenta ofcula blandientis.

delinquere, idque jure optimo, eoquod

hoc David &

fuf. S9ul.

Titulus ,

Adulatio.

49

fuffragium proficifcatur ab animo plane cor-

Damnum.

:

'XV.V. P.eHima y

[]

rupto, & infanabili morbolaborante, fiquidem

ulpes occultus detra&

61', fed S. Bern.

is, qui, dum peccat, condemnat interim pec-

nonminus adulator blandus.

£.63. in

catum fuum , poterit aliquando ad fe redire;

ant.

.XVI.. Hoceftcaufa omnium malorum, hoc g

Chryf,

at qui laudat malitiam, is fe privavit cüratio-:

^

eft, quod virtutem maxime evertit, quod re-

ap Drex.

ne, quam affert poeenitentia.

tardat, ac reprimit ftudium multorum ad ea, ». r.

S. Greg.

. HI. Adulatio omnibus applaudit, omnibus

quee funt honefta: quando nonfolum non re- Phaet.c..

1.go mor. f;]vedicit, prodigos vocatliberales, avaros ait

€, 20.

prehendunt aliqui, fed etiam una cum iis, qui * ?*

effe parcos, & ad rem attentos, lafcivosappel-

eccant, fe oblectant, eisque gratulantur.

|

laturbanos & aulicos: obftinatis & pervica-

XVII. Adulantium linguzealligantanimas S Aug. in

cibus conftantize titulum affignat.

inpeccatis. Delectatenim eafacere, in qui- fent- 137-

s S- Aug.

IV. Falfalausadulatio eft, falfa laus adula-

busnonfolum non metuitur reprehenfor, fed

|

comm,

i^ torishoceítoleum peccatoris. Propterea &

etiamlaudator auditur.

| |UM 140

' homines, cum falía laude aliquem irriferint,

E.

XVIII. Duofuntgenera perfecutorum, fci- Idem in

hocetiam deillo dicunt: Unxiilli caput.

licet vituperantium & laudantium; fed plus P^ 59-

idem in

V. Tales mendacia diligunt, veritatis de-

perfequitur lin

. Pfal. 119. ftru&ores,odioruminventores, fatanze media-

gua adulatoris, quam manus.

perfequentis.

1

tores; Dei perfecutores, fratresdiaboli. Vos

XIX. In multis ifto

maxime tem»þore re.—iï'S. Hier.

vero, fratres , fiverberamini alingua dolofa,

gnat hoc vitium , quodque eft graviffimum, €P- 14

humili & tranquillo animo dicite: Domine, li-

humilitatis ac benevolentize loco ducitur ; eo

beraanimam alabiis iniquis, & alingua dolo-

fit, ut, quiadularinefcit, autinvidus, autíu-

perbus putetur.

S. Greg.

l. 4, mor.

VI. Mortui moft'uos fepeliunt, cum pecca-

$. 1V.

€, I5

tores peccatorem favoribus premunt. Quid

enim eítaliud peccare, quam occambere? &

EXEMPLA CATHOLICA.

Fuga.

fepelire, quam abfcondere? fedqui peccantem

laudibus profequuntur, extin&um fub verbo-

[. Chri&us, tefte S.

Hieronymo, etfi' pauper- S. Hier. in

xum fuorum aggere abfcondunt.

rimus , nulli tamen adulari voluit, ideo Matth.

S. Greg.

VII. Quisquis male viventibus adulatur,

fupra

in urbehofpitium reperirenon potuit, foris il-

Ezechiel,

pulvillum fub capite jacentis ponit, ut, qui cor-

lud quzerere debuitapud pecudes.

á

hom, 1. Figi ex culpa debuerat, in ea fultuslaude quie-

II.. Sigismundus Imperator uni e Proceri- ZnessSil-

cat.

S. Bern.

bus nimias laudes in fe congerenti colaphum vius !. z.

0V. ].

VIII. Qui de amore non venit honor, non

impegit,dixitque: cur memordesadulator? *?T-.

DO

fup. Cant. honor, fed adulatio eft.

. . MI. Sed & Ladislaus Rex Polonorum fimi- Drex. p x.

Caff. füp.

IX. Oleum peccatoris eft dile&io fimulata

.Mb

Píalm.

licaftigatione adulatores caftigavit, caufam- Phaet. c.

verborum, qu:e adulationibus & blandimentis

que rogatus refpondit: Ego percutientes me 13

noftras mentes (velut olei pinguedo) libenter

repercutio.

ingrediens,rigorem veritatis emollit, & ad no-

IV. Carolus V. Parifiis publica oratione lbid,

0f. Yf

xias cogitationes amoris ficti, vel potius often-

laudatus oratorirefpondit: Grata mihieft affi-

b

tationis perducit.

nis Regisin me benevolentia, fed laudes tuze,

Alan. de

X. Quid adulationis un&tio, nifi donorum

qualis effe debeam, me docent.

l&v&

complanc. emunctio? quid commendationis allufio, nifi

natur,

JDamnum.

Proelatorum delufio? quidlaudis arrifio, nifi

V. Herodes Agrippa, cum a Tyriis & Sidos Jofeph.l.g

eorundem derifio?

H

Ibid,

niis, apud quos perorarat, adulatorie excla- ant c. g.

XI. Adulatoresa voluntate

vultum, ab ERE

matum audiviffet: Dei voces, €9 non hominis : &

1no verbum, a mente linguam, ab intellectulo-

hacaffentatione elatus, honorem divinum ad-

quelam, amplo diflenfionis intervallo diffibu-

mififfet, ab Angelo Domini vifcerum dolore

oY, d.

labant. Plerumque enim exterius plaufibiliter.

ac putrefactione percuffus, dixit: En ego ille

applaudendo collaudant, quos interius con-

veftra appellatione Deus vitam relinquere ju«

m

tradi&oria delufione defraudant. Foris vultu

LeCh-la'

beor , fatali neceffitate coarguente veftrum

n

applaudunt virgineo,intus Ícorpionis pungunt

mendacium, & quem immortalem falutaftis,

aculeo: foris adulationis mellitos compluunt

ad mortem rapior.

imbres, intus detraCtionis evomunt tempe-

ftates.

VI. Juftinianus Imperator, alioqui fagacif- Fab.conc,

fimus, quia Triboniano Jurisconfulto cum af- 1. inDom,

. Fuga.

2. poft

$. flier. in

XII. Necredas tuis adulatori

bus, qui, cum

fentatione dicenti, ipfum nonmoriturum, fed £

n t

epift. ad

corpore, animaque ad coelos migraturum,cre-

Ruft,

teadulationibusfoverint, afiniauriculas poft

didit, & indeturgidiorfactus eft, in hserefin.

Flier

teagitant, autciconiarum colla curvant, aut

poftea prolapfus mifere periit.

I,cont.

:eftuantis canis protenduntlinguam.

Jf

VII. Parifiis os cloacze oftenditur, in quaxlbïd n.5

&. Chryf.

XIII. Nonretineasamicos, menfíze magis,

fepeliri fe juffit quidam, quem fero poenituit.

ho. 49.in

quamamicitive cupidos:.qui enim talesfunt,

mali confilii & adulationis. Cum enim Regem

Matth,

folvent.

fi delicias detraxeris, illi quoque amicitias dif-

propter anguítiam rei pecuniarize triftem &

follicitum videns, ei fuafiffet, ut ex minimis re-

S. Aug. in

XIV. Beata mens, quae perfe&e hoc vi-

bus a ruftica turba in urbem importatis, unum

ep. r7. ad

4

tium viucit, nec adulatur aliquando, nec a-

alterumve obulum per biennium duntaxat, e-

Dsaetr.

Chrfï

dulatori credit, quze nec decipit alterum, nec

xigeret, Regem autem felici fucceffu confilii

)

26

ipfa decipitur.

:

, ate

,

jik

R. P. Lohn. Bibl. lan. Tom. 1.

comperto, plures & gr?.viores exattiones

iult

que

3o

Bibitothece Manualis Concionatoric

pene

que;nlongius teimpus facere adverteret, nec

tismanu vultuque fuppreffit , &'feqüenti die

edic&to vetuit, fe Dominum appellari.

9

avertere illud amplius poffet, prae triftitia &

- defperatione mortuus, in cloacam illam, in

IX. Agefilaus Lacedzemoniorum Princeps Ib, n. 1àj

quam totius illius fori fordes confluunt, fe-

intelligens, Thafios fibi templa, divinosque

honores decreviffe ob beneficia ipfis praeftita,

peliri voluit, uthacratione & defeipfo poenam

lh 4'

inconfulti confilii & adulationis fumeret, & a-

qusefivite Legatis,an civitas eorum poffet ho-

lios, nein idem vitiuminciderent, admoneret.

mines in Deosconvertere? cumque illi affir-

marent, agite, inquit, vos ipfos primum Deos

$. V.

EXEMPLA PROFANA.

facite, eofacto credam vobis,

poffe me quoque

a vobisin Deum mutari.

ualitas..

$. VI

[bid, n. 1. 1. Cl

ifophus tantus Philippi Regis Macedo-

SIMILITUDINES.-

num affentator fuit, ut cum eodem exo-

culato & ipfe oculo fafciis obligato prodiret, &

Qualita:.

cum claudicante claudicare inciperet.

1

cut canicidze diffimulantes & blande in-

I. Si

.quem acrem cibum Rex ori admoveret, etiam

cedentes, fübdole jaciunt laqueum. &

Ib. exord; g

ipfum vultum contraheret , quafi pariter acri-

collis canum induunt; ita adulatores blando

moniam fentiret.

"

fermone fefe infinuantes,

*

homines.

incautos illaqueant

[bid, n. 2

II. Nicefias Alexandri M. affentator, cum

Rexa mufca fecompun&um quereretur, ideo-

II. Sicatumbra, quidquidagis, imitatur ; Ib. n. z.

que velut fibi moleftas alias quoque mufcas

ita adulator quocunque te vertas, fequitur.

abigeret, aliis, profecto mufcis, ait, hze longe

HI. Sicutheliotropium fe cum fole circum- Ibid.

praeftantiores ac ftrenuiores futurze funt, ut

agit, noctu vero velut defiderio folis contrahit

qua tam generofum fanguinem guftarint.

florem; ficgnathones fe per omnia Principi-

Idem cum Alexandrum fumpto medicamento

bus accommodant, ubi vero fe eisdem difpli-

cruciari torminibus videret, quid, inquit, o

cere viderint, triftitia contabefcunt.

IV. Sicut Chamzeleontes omnium rerum, Ibid,

Rex nobis fiet, quando vos Deos tormenta

remunt?

quas coram vident, colores induunt, ac mu-

fbid. n.6.

IIL Antiochus Rex Afi»e, cum mutata ve-

tantcumiisdem, folumrubrum & candidum

fteregia, cervum infecutusa via aberraffet, &

non affumentes; ita adulatores fe omnium

jn cafam pauperum divertens, quzerensque,

moribus conformant, folum animi candorem

quid de Rege homines dicerent, audiviffet,

ac finceritatem , & rübrum colorem erube-

Regem quidem effe virum bonum, fed pravis

Ícentize refpuentes, juxta illud Alciati:

[

coníiliariis ftipatum, quippe feria regni nego-

Etfolum mores imitatur Principis atros

S.Gter.

] (j.mo

tia ob infanum venandi ftudium poftponeret:

Albi & pudici nefcius.

63

mane convolantibusiterum ad fe aulicis dixit,

. V. Sicut fpecula intuentium imagines r

e- Ib n.g.

heri demum veritatem fe intellexiffe, nec a

praefentant inverfo ordine; quae dextra fu

nt,

finiftra: quae orientem fpe£tant, ad occiden-

quoquam illorum ab eotempore, quo ipfifer-

virept,. liberiorem vo

cem audiviffe.

tem fpectantia ; ita adulatores, quos voce

uga.

commeridant, corde vituperant: quos in fa-

lbid.

IV. Alexander M. Philofophum quemdam,

ciem laudant, atergo rident, praefentibus be-

nevoli, abfentibus infenfi.

quoantea familiariter utebatur, afuo confor-

tio hac una de caufaremovit, quod nunquam

V]. Sicut meretriculze bona omnia praeter Ib, n.As;

Regem objurgaret : Si enim, inquiebat, mala,

mentem amatoribus füis imprecantur

: ita a-

qu2e facio, non intelligit, infipiens eft: fiintel-

dulatores iis, quibuscum agunt.

ligit, & nonarguit, eftmalevolus adulator, u-

VII. Sicut cervicalia & pulvilli videntur

Ib.n.7.

trovis nomine dignus, qui a regia familiaritate

capitibus incumbentium reniti, & tamen ce-

planearceatur.

dunt potius, feque accommodant; fic adula-

Drex, in.

V. Idem, cum Ariftobulus de rebus ejus

tor, licet fucatam dicendilibertatem affumat,

Phaet- p.t ceftis librum fcripfiffet, multaquefupra fidem

& quaedam carpere videatur, revera tamen

C I.

magis fe infinuat, & reprehenfionem in lau-

5* confi&a, coram ipfoin navigatione recitaret,

emanibus ei librum rapuit, & in Hydafpem

dem vertit, quofortius eumirretiat.

'*.En.ep,:

fluvium projecit, dicens: Tefic mergere debe-

VIII. Sicutpediculi corpora extin&a defe- [b. n.

10.

rem, tu hoc balneo dignior effes.

runt ftatim, atque fanguis, quoalebantur, eva-

Ibid. $. 4.

VI. Cum Antipater a Phocione iniquum

nuit; &ficutvermes triticum na&ti non diíce-

aliquid jure amicitize peteret, refpondit Pho-

dunt, donec vacuum reddiderint; fic adulato-

Dre,

cion: Non potes, o Antipater, Phocionem &

res, quamdiu fubftantiaillius, cui adhzerent,

haen

amicum habere & adulatorem.

C.I)

falvaeit, manent; hac perdita ipfi quoque di-

'[bid.

VII. Cum Ariftippus Diogenem olus in

Ícedunt.

fonte lavantem videns dixiffet: Si Diogenes

IX. Sicut paupertini fidicines quzerere fo- Drex. p z.

vellet uti Regibus, ifta non effet; refpondit

lent, quod choreuma dominis placeat ; ita a- Phaet c 1,

.2.

Diosenes: fi tuifta coniedere velles, Diony-

dulatores omni hora ferviunt auribus.

fio nonadulareris, mallesque homo effequam

Damnum.

X. Sicut oleo perunt&tze mufcae aut formi- Plin. i. r

li

regius canis.

£ab. l. c.

VIII. Auguftus Imperator ludos fpe&ans,

ce moriuntur; ita Principes affentatione & * 19-

n, g.

pronunciante Mimo: oDominum zequum &

obfequio Palponum inexitium trahuntur, &

ipfi trahunt rempublicam.

bonum! mox adulationem populi applauden-

f

Jitulus V.

Adulatio.

5t

Drex, l, f.

XI. Sicut lupi !itillando & fcalpendo afi-

tusad profpera,fragilisinter adverfa : inflatus

$. 3.

nos, przedam fibieos faciunt; fic affentatores

ad obfequia, anxius ad opprobria : immodera-

bo l !Q

in perniciem intenti, blanditiis & mendaciis fe

tus ad gaudia, facilis ad humana, difficilis ad

infinuant, utincautos corrumpant.

honefta.

Fab. l, c,

XII. Sicut ancillze infantibus fervientes a-

il 4.

gitant cunas, & cantum adhibent, ut infantem

IV. Perniciofa adulatio perpetuum Regum Curt.1. g.

fopiant; fic adulatores maligno fuo cantu in

malum eft, quorum opes fzepius quam hoftes

evertit.

l

profundum peccati foporem preecipitant pec-

catorem.

V. Plato adulatorem vocabat beftiam hu- Ap. Fab.

ïï

.NH.

mano generi peftilentem , fimilem venefico, Conc.r. in

ASCETICA.

Otr1, 22.

imo impuro d2emoni, qui animosincautos fu-

poít?Pent,

l. Du

ofunt, quze circa hoc vitium fpecialiter

neftis epulis fovet, & fordibus noxiis inqui-

notare debet aíceta.

Primum eít, ut

nat. Item praefligiatori; qui judicium & ra- .

certo fibi perfuadeat, nihil adeo adverfari fco-

tionem aliis eripiat.

po, quem aíceta praefixum habere debet, quam

VI. Plutarchus adulatores appellare fole- Ibid.

h etyi [

hoc vitium; cumenim przecipuus afcetz finis

bat pazrig €9 virtutis inimicor. Epi&tetus cor-

& itudium eo duntaxat tendere debeat, ut Deo

vos, ut qui perinde viventium animos excae-

foli placeat, ejusquegratiam poffideat, facile

cent, ac corvi mortuorum oculos effodiunt.

apparet, quantopere ab hoc fuo fcopo aberra-

Antifthenes meretricet. — Anaxilaus opum ver-

xet, fi peradulationis vitium hominum fibi fa-

bon.l,

ter. Conftantinus M. tinear €9 foricer.

vorem,gratiamque conaretur conciliare. Hinc

VII. Crates eos, quicum adulatoribus vi- Laert1.6.

h,

fapienter quidam afceta dixit; Non decetfub-

vunt, ajebat, nonaliter effe defertos, quam vi- *5

ditunuutfuperiorum(quanto minus aliorum?)

tuli funtinterlupos. Neque enimillos adeffe,

favores ambiat. Quienim ab hisamari velit,

quosoportet; nequecumiis, quiadíunt, ha-

debet etiam placere velle; quantze autem hinc

bere focietatem, cum fintinfidiatores.

adulationes & fimulationes fequentur? fin

VHI. Paftor quidam cani oves fuas cufto- Lang. in

bl,

contraria incurras indicia, quis erit turbatio-

diendas dederat, ideoque optimis pafcebatci- Polyanth,

num & offenfionum modus? UniverforumDo-

bis.

Quiatamen his non contentus canis, e-

. 60d,

mino placere, & abeo diligi velleoportet, ho-

tiam oves devoravit, paftor eum occidere vo-

minum de nobis fenfa errabundevagantur , a-

luit.

Quod advertens canis dicebat ad illum ;

lioruminvidiam creant, ac plurimum a fpiri-

Quid me , qui unus ex domefticis tuus fum,

tualis profectuslibertateimpediunt.Securein-

perderecupis, & non potius ovibus tuis con-

cedit,qui nunquam fibi amore digna adfcribit.

ftanter infidiantem lupum interimis? at re-

S. Greg.

II. Alterum eft, utfolidum fciat modum e-

fpondit paftor. Hacipíatu magis, quam lupus

]. t8. mor.

tiam fe ab aliorum adulationibus innoxium

6s y

morte dignus es, nam hic palamfemeum &

1.

confervandi; quem quidem folide docuit S.

oviumhoftem profitetur: tu verofub amicitiae

Gregorius fic loquens: Inter verbalaudantium

fpecie quotidieimminuis gregem.

Tive vituperantium, ad mentem femper recur-

IX. Cum leo quondam graviter febricita- Zfop. &

rendum eft: & fiin ea non invenitur bonum,

ret, ideoque eum in hara feetida procumben- Herodor.

quod de nobis dicitur, magnam triftitiam ge-

tem reliquae beftiv vifitarent, ex fingulis * ?

neraredebet, Etrurfum fi in eanoninvenitur

quaefivit, num foetoris quid perfentifcerent?

malum, quod denobis hominesloquuntur, in

ad quam quazeítionem , cum urfus veritatem

magnam debemuslzetitiam profilirc. Quide-

dicere volens, refpondiffet, intolerabilem fe

). nl 5'

nim fi non omnes laudant, & confcientia libe-

foetorem fentire, vix ungues leonis indignan-

ros nos demonftret? habemus Paulum dicen-

tisevafit. Lupus vero hancindignationem ef-

tem: Gloria noitra hzec eít, teftimonium con-

fugere volens, omnia fragrantius, quam balía-

M

Ícientize noftree. Job quoque dixit: Ecce in

mum olere dixit, ideoque ut falfus adulatora

coelo teftis meus.

leone difcerptus eft, unde vulpes priorum

. VIII.

damno refipifcens refpondit, fegravi catarrho

MISCELL A NE A.

laborare, atque adeo vim difcernendi odores

ualitas.

amififfe. Quoaftuleonisiram evafit.

Sen.ep.27 I.

uidam apud Senecam dicebat, adula-

X. Bias interrogatus, quod animal effet Tympius

: tores dominorum fuorum effe arrifo-

omnium ferociífimum & noxium? refpondit, €t.ment.

conv. v,

,Il. Ial

res, arrofores, & quod his duobus conjun&um

fi de feris percuvGaris, tyrannus: fi de miti-

q. 5.

eít, derifores.

bus, adulator.

Drex p.r.

II. Cum Alphonfi Regis in Siciliam navi-

XI. Non male cecinit Seneca: Omne fub Ib. q. z.

C I.

Phaeth./ cantis navem Gavize aves circumvolitarent,

regno graviore regnum eft: quia licetomnes

dicebat Rex adfuos: Sicut aves iftze tam offi-

Reges & Principes populis fuis imperent, ipfi

ciofze non funt, ut hunc nobis honorem defe-

ab adulatoribus viciffim reguntur.

rant, fed utaliquid efczrum projiciamus, qua

S. IX

[2 * P b

obtenta mox avolabunt; itaaliqui ex meis

aet

tamdiu mihi ferviunt, quamdiu munera ex-

AUTH

ORES

2,

fpectant ; hisobtentis obfequio fe fübducunt.

I. Mathias Faber conc. 1. in Dom.22. poftPent,

III. Alanus adulatores Palatinos canes vo-

1i. Hieremias Drex. in Phaeth. p. 1. c.1. 2. & 3.

[li L l

,lbïdA.

cabat, quos pulchre defcribens Hugo Vi&ori-

1lI. Laurentius Beyrlinck intheatro vitae hu-

manze. V. eodem.

o

nusait: Adulator eft amicus in officio,hoftis in

animo: comptus in verbo, turpisinfaéto : lze-

V. eod.

RO Pat- Lühn. Bibl. Ma". T0m. [e

IV. Jofepläus Langius in Polyanthzea.

TITU-

- —

ER

52

Bibliothecee Manuafts Concionatori

I

T 1 LUS FL

ADULTERIUM.

r

& rami ejus non dabunt fra&um. VDerelinquet

$ d

GEM';Q

QQUOAD ESSENTIAM.

in maledi&um memoriam ejus, & dedecusil-

*

lius non delebitur.

Xl. Siquistetigerit hominis uxorem, mor- Lev. a6,

Definitio.

te moriatur.

Y. 21.

Dmn 13'

l.

XIL. Honorabile connubium in omnibus, Heb. r.

S. Thom.

ft ilicitus concubitus conjugati vel

& thorus immaculatus: fornicatores enim & V« 4«

2,2.0.154.

conjugate , juxta S. Thomam; vel

adulteros judicabit Dominus.

M&l'fh' t;

a- 8.

I

iuxta alios, alieni thori violatio;

Et

, inhor

1

S

W

p le

ïe.:?i'lllar.

dicitur adulterium, quafi ad alienum thorum

EX SS. PATRIBUS.

acceffio, uti Gelafius Papa ait.

gp

Divifio.

^

Qualitas.

I.

II. Dividitur in fimplex, cum fcilicet alter

uid in omnibus peccatis adulterio gra- Clemens

ont. ap.

ex concumbentibus eft tantum conjugatus ;

. vius? fecundum enim in poenis te-

March. tre

netlocum, & in prohibitionibus quidem ho-

duplex, cum uterque illorum matrimonio il-

4. le&. 9.

ligatus eft.

mi'ci—dio alfimilatur adulterium.

proP- 1-

Fuga.

o N

EX S. SCRIPTURA. -

II. Si du&uri eftis uxores, fervate vos uxo- S, Aug. tr.

ribus veftris. Quales vultis eas invenire, ta- 48.devere

les &ipfzeinveniantvos. Quis vivens eft, qui 59 t9m.

u Yi

Qualitas.

non caítam velit ducere uxorem? & fiacce-

c& omnis mulier relinquens virum fuum,

Eccl.23. L. Si

pturus eft virginem, quis non inta&am defi-

v. 32.

& ftatuens hzereditatem ex alieno niatri-

deret? intactam quzeris ? intactus efto.

Pu-

monio; primo enim incredibilis fuit in lege

Altiffimi : fecundo in virum fuum deliquit :

ramquaeris? purus efto. Non enim illa poteft,

& tu non potes.

tertio in adulterio fotnicata eft, & exalio vi-

Iil. Nonmochaberis, ideít, nonibis ad a- Idem ae

to filios ftatuit fibi.

1

Duon,

Ofe.7. Y.4

Il. Omnes aduiteri, quafi clibanus

fucden-

liquam aliam, przeter uxorem tuam : tu autem decem

ordise

J 96

exigis hocab uxore, & non vis reddere uxo-

Lou,

fus a coquente.

ri? cum debeas in virtute proecedere uxorem

Betr, 1

Prov. 6.

III. Non grandis eft culpa, cum quis fura-

adult f

v.30.

tus fuerit; furatur enim,ut efurientem impleat

tuam (quoniam caftitas virtus eft) & tu füb

10

unoimpetu libidinis cadis, & vis uxorem tuam

animam; deprehenfus quoque reddet feptu-

vi&ricem effe, & tu victus jaces ? & cum tu ca-

plum, &omnem fubftantiam domus fuze tra-

putuxoris fis, praeceditte ad Deum, cujus ca-

det: qui autem adulter eít, pro)pter-cordis

putes. Vistuam domum capite pendere deor-

inopiam perdet animam fuam.

fum? caput enim mulieris vire&; ubi autem

Fuga.

melius vivit mulier, quam vir, capite deorfum

pendetdomus. Sicaputeft vir, melius debet

Tob. 4.

IV. Attende tibi, fili mi, & przeter uxo-

vivere, quam mulier, & præcedere inomni-

V. 13»

rem tuam nunquam patiaris crimenícire.

bus factis uxorem fuam.

Dawnumn.

*

IV. Nemo alienum affe&et thorum, necla- S, Ambr.

tendi fpe, autfaciendiimpunitate, n

ec longio- l. deAbrae

1. Cor. 6.

V. Nolite errare; neque fornicarii, neque

Ade

ft Proefu] bam. e.2.

V. 9.

adulteri regnum Dei poffidebunt.

ri mariti abfentia provocetur.

Pl'ov- 22.

conjugii Deus, quem nihillatet, nullus evadet.

Mu

VI. Fovea profunda os alienze: cui iratus

Nemo irrideat vicem abfentis mariti, fervat

V. 14

eft Dominus, incidet ineam.

JOb.*; r.

VH. Hoc nefas eft, & iniqui

tas max'ima.

excubias Deus, imofine excubiis deprehendet

V. XI.

reum, antequamfaciat. In animis fingulorum

Ignis eft usque ad perditionem devorans, &

crimen agnofcit, & fi maritum fefelleris, eum

omnia eradicans genimina.

Prxav. 6.

VIII. Turpitudinem & ignominiam congre-

nonfalles; fi maritum evaferis & judicem,

v. 33

non evades Judicem totius mundi. llle gra-

gatfibi, & opprobriumilliusnon delebitur.

vius ulcifcitur injuriam inopis, contumeliam

$, Rem

Sap.3. v.

- IX. Filii adulterorum in confummatione

iO.

erunt, & ab iniquo thoro femen extermina-

mariti imprudentis ; major eft enim injuria

authorem, quam cuftodem thalami fpreviffe,

bitur. Etfi quidem longze vitze erunt, in ni-

hilum computabuntur, & fine honoreerit no-

& non cegnfidera[ï'e.

viffimafene&usillorum. Etficelerius defun-

Damnum.

&ifuerint, non babebunt fpem, necin die a-

V. Adulter vel antegehennam eft omnium $. Chryf,

gnitionis allocutionem ; nationis enim ini-

miferrimus, omnia fufpicans, velad umbram in Pfal. 7.

quae dirze funt confummationes.

contremifcens, ad nullum liberis refpiciens o-

X. HxcinEcclefiam adducetur, &in filios

culis, fed omnes pertimeícens, & qui fciunt, &

ECCL 23.

Y.24-

ejus refpicietur, non tradent filii ejusradices,

qui nefciunt, acutos videns gladios, impen-

"- -

Jüulus Vl

Adulterfzmz;

93

dentes li&ores, judicia. Ín dolore femper eft

tate concitati, arma. fumpferunt adverfus fi-

liosBenjamin, urbeque fuüccenía, viginti quin-

adultze—r, etiam in tenebris.

quemillia ex illis occiderunt.

$. IV.

IX. In Parmenfi oppido cum vicinus qui- March. tr.

EXEMPLA SACRA.

dam maritum fummo mane »biiffe cognoíce- 4- le&. 9.

rop.2. ex

ret, ad uxoris illiusle&tum in tenebris acceffit, g

. Damia-

Fuga.

feque maritum fimulans cum eadem congret- no,

ofeph caftiffimus follicitatus ab uxore Pu-

fus eft. Quod ubi Maritus rediens cognovit,

Gen.c.39. L. J

tipharis ad adulterium fugit, pallio in

cum conjuge fua, quae & ip(a delufam fe vi-

Ler, at

manibus ejus relicto.

dens graviter dolebat,templum ingreffus,mul-

p

Dah. 13.

II. Sufanna maluit cum fummaignominia

tis lacrymis fuum & uxoris cafum enarravit,

Heb, 13,

mortem oppetere absque peccato,quam adul-

quod dum facit, author fceleris daemoniaco

VI 4.

terii crimen committendo cum fenibus, nul-

foiritu correptus, pariterque ecclefiam ingref-

lius apud homines peccati infimulari.

fus, tamdiu feipfum difcerpfit, & modo ad ter-

March. tr.

III. B.Genovefa Ducis Brabantize filia,cum

ram, modo ad parietemallifit, quousque ani-

Paft. le&.

4. in hort,

difcedente Sifrido Romani imperii Palatino,

mam exhalavit.

marito fuo, commiffa Goloni militi, & ab hoc

X. Chuiquifacze in agro Peruano vir con- Annus

9. prop. l.

nequicquam ad adulterium follicitata fuiffet,

jugatus d

ecem totos annos confeffionis offi- Provinc.

€ru, Col,

apud redeuntem dein maritum a Golone ve-

cium intermiferat, pellici turpiter addi&us.,

eg. Chuie

Cs

lutthori violatirea accufata,& in fluvium cum

DOnt .

Cujus hominis ftatum Sacerdos S. J. cum re-

qUifCï

farch, tt,

infante praecipitari juffa eft. 'Sedafamulisin

Íciviffet, eum ad confeffionem invitavit, & hu-

V. g,

fylva deferta, opeque B. Virginis, cui fefpe-

jus obeundze diem dixit. At adulter promiffi

cialiter commendarat, fex annis, totidemque

r

poenitens tempus deftinatum non obfervavit;

menfibus fervata tandem a marito inter vena-

quin tota urbe otiofus cum ad defatigatio-

E

tionem inventa , agnita, ma

nem vagatus effet, domum rediit, cui occur-

S Aug. r

- thalamum denuo recepta eft.

gnoque ggudio in

runt repente fex fimii teterrimo afpecu, ac

A$ devete

bo Dom,

Tbid.

IV. Matrona quzedam chriftiana, cum Ma-

minaci, quos pone fequens agebat fquallidus

xentius tyrannus uxores chriftianas paílim

homo, facie horrenda, oculis ardentibus, me-

violaret, &ipía quoquead eundem jam abdu-

ram fpirans crudelitatem. E veftigio juffit fi-

cenda eífet, exiguum temgoris fpatium peti:t,

mios, pallentem ac pavore contabeícentem

ut corpus decenti veftitu ornaret. Ettumcu-

hominem vinculis conítringere, adftrictoque

biculum ingreffa gladio pe&us transfodit, fta-

acerba verbera infligere; quod liberalius e-

[dem at

timque mortua concidit.

tiam fecerunt, quam juffi effe videbantur, pef-

dcerm

Baron.

V. Comes Mutinenfis, cum ab Othonis IIT.

fimeque affe&um pro defperato reliquere.

ChOl'iüSn

998.

uxore Maria ad adulterium primo alle&us, &

Forte uxor domo abfuerat, quaze reverfa ma-

aur,

Betr.

, y, dein, quia confentirenoluerat, de oppreífione

ritum humi jacentem, imo emorientem of-

sduit, £, ViO

lenta etiam accufatus, ac jufu Imperato-

fendit, mox Confeffarium evocat: qui proti-

ris decollatus effet, uxor illius Imperatorem

nus advolans, defeCtum fenfibus cum reperif-

125.

in judicio fedentem ficallocutaeft: F.cce ca-

fet, exfpectavit, dum fe via oftenderet, qua ju-

put mariti mei innocenter occifi , cum hoc

vari poffet mifer. Reditfenfus, atlinguze vis

loquendi defuit: oculis tantum omnia tacitus

ignem intrabo, & fi quidem illud mecum illze-

fum manferit, argumentum id innocentize ma-

arbitratur, atque attonito fimilis, ubi effet,

ritimeierit; fin verocombuftum fuerit, debi-

ignarus,acfimiorumiterato afpectu perculfus,

tam iterum fceleris commiffi poenam fubibit.

quo fe verteret infelix, non habebat. Confi-

Quo di&o ignemingreffa, iterumqueincolu-

lium erat beftiarum infernalium, tantum ter-

mis egreffa, mariti quidem innocentiam, im-

roris ac defperationis incutere homini, ut eo

ftatu animam inquinati(fimam re&ta in tarta-

5 Àmbr,

peratricis vero falfitatem & nequitiam proba-

dehotte

vit, effecitque, utipfa quoquein rogum conje-

ra abripiendam emitteret. Quare, fi quando

34/0, 6s

&ta, debitasfuüorum criminum poenas lueret.

oculos in crucem attolleret, circumfítantia

VI. Balduinus Flandrize Comes, qui & Im-

monítra atrociffima quaeque mifero,minita-

Ib. f.124.

perator Bizantinus poftea fuit, tantopere ab

bantur.

Sacerdos interim identidem luftrali

hoc crimine abhorruit, ut quotidie per prse-

aqua cubiculum afperfit; & tandem cum fi«-

mii usque infeftarent zegrum, depromptis S;

conem edici jufferit; lNemo in palatio meo

pernoé&tato, quialienam conjugem tetigerit.

Ignatii reliquiis ejus os ita attigit, utlinguam

^

contingeret, poftulantibus interim Divi fuf-

Damnnum.

fragium circumftantibus. Secundum has pre-

$, Reg.15,

VII. Davidi poft adulterium cum Bethfía-

ces flatum zeger vehementem pectore emifit,

bea commiffum juffu Dei dixit Nathan Pro-

cujus graveolentia omni mephiti teterior om-

nes procul abegit.

Spiritus hic foetens fe«

pheta: Quamobrem non recedet gladius de

domo tua , eo quod defpexeris me, & ab-

cum eduxerat vim animum occupantis ftygii

ftuleris uxorem Urize Hethzl, ut effet uxor

tyranni, fed nonuniverfam: detumueratlin-

tua. Sed & filius, qui natus eft tibi, morte

gua, voxredierat, rigebanttamen livida im-

. Chnf

morietur.

modicis plagis brachia, ut nec erigi, nec col«

fl Pr.lv 7'

ud. 19,

VIII. Cuminurbem Gabaa veniffet Levita

ligi ad crucis fignum efformandum poffent.

29.

Verum ea iis admota S. Patris lipfana mox

alienigena cum uxore fua, & Gabaonitee ea-

dem cumtanta infolentia abufi effent, ut mor-

colorem , ac dein vigorem omnem reftitue-

runt. Agnovit adulter fuze impietatis & pe-

tua conciderit; f;lij. lfrael tanti fceleris enoxmi-

tue

G 3

REU

94

B

thecte Manualis. Concionatorim

tulantze magnitudinem , proin refipifcens,

nia, aut quamcunque aliam feeminam curio«

fis fcrutetur oculis.

.

omnem flagitiorum fentinam per confefífio-

nem ejecit, vitamque egit puriorem.

Qualitar.

HI. Sicut quisque, five Regis violaverit S.Chryf.f

S. V.

|

uxorem , five pauperis, five fervi, pari ra- deadult.

EXEMPLA PROFANA.

tione adulter eft, cum peccatum non perfo-

narum differentia, verum ex voluatate im-

Fuga.

N- d DQSCOM OAPU T TQUPEPIEN UO B IN

Plutarch,

proba id fcelus admittentis judicetur; ;ta &

,i

m ad Alexandrum Magnum quöndam

hic, imo magis adulterum dixerim, qui quam-

in Regum

I. Cu

foemelia dutta fuiffet, ut dormiret cum

& Imper.

libet ex vulgo, quam qui ipfam Reginam vio-

apophteg. illo, & hzec interrogata, ubi tam diu fuiffet?

laverit; illic enim plurima irritamenta funt,

'ä

refpondiffet, fe exfpectaffe, donec maritus cu-

puta opes, elegantia, forma, & ejusmodi,

bitum iviffet, Rex famulos acriter objurgavit,

quorum hic nihil invenitur.

dicens: Reducite eam: parum enim abfuit,

ut veftra caufa adulter fierem.

S- Vi

Tdemin

Lacon,

ll. Lycurgi temporibus tanta erat apud

NKSCETICA"

omnes uxores pudicitia, ut, cum Geradas no-

bilis Spartanus rogaretur ab hofpite, quas poe-

