trante domum, quidam ex circumfidentibus

&L

ejecit. Mira res! (exclamat moxidemAuGor)

doemoni dixerunt: Ecce àmicus tuus iterum

vix modico temporis fpatio interje&o, in ta-

venit. Quibus ille refpondit : Quis eft? llle,

bem animalibus refolutis, reflorere coepit caro

inquiunt, cuipaulo ante tam turpia peccata

improperalti.

Refpondit dz2emon : Ego ipfi

&íacies paenitentis, menteque & corporein-

tegerrimefofpitatis, multis poftea profuit ad

nihil improperavi ,. neque aliquid de eo novi

exemplum.

mali.Etzeftimarunt daemonem mentitum fuif-

Ínvit. S.

XXVIL.Alius quidam NobilisRomanus ad

fe hi, qui hominis ignoraverunt Confeffio-

philip

S.Gregorii Monafterium fe receperat,ubi dum

nem. Sicque per virtutem Confelfionis ipfe

Mer.1, a

evafit notam maxime confufionis.

6,10, 1, I

mortui cadaver Ecclefiatticze fepulturze infe-

rendum deportaretur, tumulumque fequere-

XXX!. Legitur in Scala cceli Joannis ju- Specul,

tur Energumenus, Nobilis ille alloquendi oc-

nioris Dominicani, quod duo boni ftatres ob. Exempl.

On-

cafionem na&tus , eundem de variis curiofe in-

errabant in montibus Hibernix , qui viamgqr-

ex-

terrogare coepit, qua tandem moleftia victus

invenire non valentes , dum afpicerent ante empl,

26.

arreptitius,tu quoque,ait,obfeffus es;quae ver-

fe, viderunt quendam homineém parvze fta-

ba imbellem animum tanto impleverunt pa-

turde. Quem cum vocaífent , coepit eos fu-

vore ut,veritusfe veracitera daemone obfideri,

gere. Quicumfecati fuiffent eum , requifita

a Sacerdote quantocius facros fibi mandarit

via noluit refpondere.

Sed cum inftarent,

adhiberi exorcifmos ;atque ab exorcifta fubin-

& inquirerent, quis eífet, dixit:. Triginta

de de nomine adiuratus , varia recenfebat no-

annis dzemonibus fervivi ,. homagium eis

E

| tonf

mina c2emonum, ita ut multi eum obfeffum ar-

feci, &figillum eorum in manibus meis por-

EXI (8'

bitrarentur. Áft cum continduaexorcifmorurm

to, vilitant me jn diverfit figuris, & quid-

repet.itþne vis morbi invalefceret crudelius,

qui

r]

üuus XXFIHL — Confifo.

371

quid praecipiunt, facio femper. Cumque unus

teraudiebat.Quo jacentein extremis;quzedam

fuorum fermonem ei faceret, allegando acer-

devota mulier vidit in exceffu mentis, quod

bitatem poenarum inferni,vilitatem peccati, &

idem l'rater erat filius perditionis, usque dum

infinitatem'divinze mifericordize, ille compun-

Spiritum exhalare debuit, & tunc Dominus

&us quxeritconfilium, quomodo poffet falva-

mifertus falvavit ipfum. Nam ejus anima gref-

ri. TuncFratres: confitere omnia peccata tua;

fa defcenditingraviffimas incendii poenas fed

quia virtus Confeífionis tanta eft, ut frangat

ipfadie mortis fuze vidit lachrymas & oratio-

omnem poteftatem diaboli, mittiget omnem

nes devotarumV'iliarum fuarum magnam par-

iram Dei, & induatte omni virtute. Cum ergo

temincendiiejus extinguere. Hora autem li-

ille cum perfe&ta contritione confeffus fuiffet ,

berationis ejusdem fratris de Purgatorio, ve-

ftatim figillum Daemonis eft abrafum. . Tunc

nit vox ad eandem fororem dicens: Propera

Fratres: utcognofcas magis virtutem Confef-

ante altare S. Catharinze, quia ibihodie dedi-

fionis, ftahicin nemore confidenter, & fi dia-

catio erit(in ifto enim altari idem frater folitus

Bolind,

bolus,cui tufecifti homagium, dum venetit, te

erat celebrare ) quze jnffa complens vidit fra-

35 ]u,

non cognoverit,Deus tibi indulfit peccata tua.

tremillumducie Purgatorio, & venire fuper

. Quiconfifus demifericordia divina daemonem

:ct 23.

idem altare, & protinus muilti filii & filize ejus,

. exfpectavit. Et poftquam cum magis equita-

quiante obierant , & ad Patriam difcefferant,

turis poft receffum Fratrum veniffet d2emon,

defcenderunt de ccelo, euraquc fecum in coe-

——

interrogavit hominem, fifervum eorum vidif-

leftem Jerofolymam adduxerunt.

fet? refpondit: ego fumille, quitriginta annis

XXXV. Franciícus Brixienfis in Conventu March. tr,

fervivitibi, Tuncdaemon: mentiris nequam,

. in hort,

S. Bartholomzei, prope F'ulginium, fialicujus 5

a-.el,

non vidi te,fed quaero illum,qui figillum meum

Ponnitentis, quem exiguum dolorem de pec

habetin manibusíuis. llle ergo audiens acce-

atis oftendere adverterat, confeffionem ex- "

ciperet, adeoobruebaturlachrymis, utipfum

ditadFratres, & perfeveranter Deo 'fervi-vit.

*Celinus -

, ejucunditar.

j

adperíectam compunGionem adigeret. Cum-

Jo. Ci-om-

queaquodam FamiliariFratre femelimportu-

1366

eelt.

2.

. XXXII. Quidam virlocuples cuüm

Antver-

niusinterrogaretur, curita aliorum peccata

1

pize audiviffet, neminem teneri ea peccata

|

€.2,

de perf,

confiteri, quze facta debita difcuffione memo-

deploraret ? refpondit, effe cujusque Fide-

)

lis , commiffa in Deum peccata deflere,. &

rize nonoccurrerent, omnia media adhibuit,

cuique a Domino (maxime vero Minoritze ,

utgrave aliquod peccatum, quod manifeftare,

qui peccata Populi comedit

ipía morte & damnatione graviusilli accide-

E ) de proximo

j

fuo mandatum effe.

rat,oblivifceretur. Sedcum frufta omniaten-

.XXXVI. Cum quidam Sacerdos ad Poeni- Ibid. ex.

« taffet, & tandem in Patrem Societatis Jefuin-

pec, ex.

cidens, ab eodem pio ftratagemate ad confef-

tentem infirmitate lethali oppreffum vocatus,

V.Defpgx:'.

eundem ob gravitatem fcelerum defperantem

fionem addu(tus effet, in has demum voces

reperiffet, eundem fic allocutuseft: Ego fpo-

erupit; Quantum bonum eft, mi Pater, pecca-

liabo meomnibus bonis , & meritis totius vi-

torum confeffio?. quam fecurum me laetum-

te me, &illa inte transferre volo, tu vero

quereddidit? quam multa triftia fum paffus,

Ífpoliate omnibus peccatis tuis, & in metrans-

confeffionem fugiens, quze facile evadere po-

feras, ego proillis Deo refpondebo, & poeni-

tui(ïem ficonfcientize parere voluiffem,

tentiam agam, ficque noli defperare. Cumque

Sacrilega. Punitio.

illi placuiffet permutatio, ulterius dixit: E.cce

;

Haronek — XXXIIL. Anno 1560. Cremonze Matrona

nuncteneris mihiaperire, quze mala feceris,

Dom. 3.

nobilis demortua fuperftiti filize poft feptima-

utíciam, dequibustenear poenitentiam age-

2adrag.

re : Tunc ille libere ordinem vitsze fuze cam

nasaliquotíe ftitit, porcelli excoriati, igniti-

d

que fpecie cum foetore deterrimo : Noveris,

omnibus flagitiis, quantum infe fuit, aperuit.

ajebat,effe maledictamMatrem tuam,quaefan-

Cui Sacerdos: Numquid & de his tu mecum

doles, & fi abfolvereab illiste poffim, idipfum

&am & inculpatam videbar agere vitam, fed

perii! Cur? propter quzedam enormia , dete-

optas? cumque ille omnino feid optare affir-

Ítandaque peccata, quae ego cum patre tuo,

maret, abfolutionem ei impendit, cum qua

paulo poft mortuus eft. Poft menfem autem

marito meo,fcediffime perpetravi,& prae vere-

cundia nuriquam confeffa fum. Subjunxit plu-

apparuit huic Confeffario, & dixit, invia fa-

ra alia faltitans perfcamna , perarcas, acfpur-

lutis fe effe, quzerentique, quomodo res circa

merita, quibus fefpoliaverat, haberet, refpon-

cifima damnatz incontinentis figna relin-

quens inthalamo, quze figna vidit Damianus

dit: Deustibi duplicata refervat ob eximiam

gpeti

Bousfolius QuadragefimalisConcionatorCre-

charitatem, qua meam defperationem evicifti.

Exe»

vid o

monze,vidiffeque fe, palam profeffus eft: ut re-

Confeffarii Perfidia.

felftoex*

fertJoannesBiffelius; & erat tamen in frequen-

gmpl.ï ,

tandis Ecclefiis,erogandis eleemofynis, refor-

XXXVIIL. Anno 1579. caupo truculentus, Theoph.

apud Tolofates exceptum hofpitio advenam,

Rayn. in

manda familia domeftica prorfus fingularis,

ne

Parat.fpir,

& eximia, & paffim fanGitatisidea dica.

jugulavit in hypogzeo clam omnibus , ac

domefticorum quidem ullo , velíceleris a

n

Confeffo dudita.

miniftro, vel conício. Pott aliquod tempus,

XXXIV. QuidamFrater,bonus Proedicator,

Spec Ex -

tangente Deo cor homicidze , expiavit con-

.V confeil. habens multos Filios & Filias confeflionis ,

fcientiam apud Conteffarium, eique caedem

ex, a$.

hanc virtutem habuit, quod paupercularum

advenze, & caedis modum , ac fepulturae

& devotarum Perfonarum confeffiones liben-

locum aperuit. lusquam comparente poft

Bbb

non

R. P, Lohn, Bibl. [Man, Tom. I.

378

Bibliothece IManualis Concionaioriæ

gp'lfi l

ftudium ad re&te atque utiliter obeundum mue

Boiïh

non brevetempus eo, qui czefus fuerat, cogna-

ti omnes latebras fruftra ícrutati, przemium

nus Confeffarii maximo adjumento futurum.

I!l. P.Petrus Faber confeífiones audiens, Vita l. 2.

pubiice proponunt per praeconem, 1iis qui re-

nunciarent,quid illo homine factum effet.Cau-

cogitabat fe Scoparum inftar effe, quze cum & !2

p

ponis Confelfarius quaeftum seftimans pieta-

caetera verrendo purgarint, ipfze fordidze re-.

linquuntur. Adhancergo operam Famuli in-

yeriond

tem,audita mercede non contemnenda indici-

1

bus conftituta, furtimadmonuit, quzerendum

ftarfaum ftadium Chrifto obtulit , apprecatus-

que eft hominibus Societatis, ut fcopze illius

effein hypogaeo cauponis; ibi enim infoffum

jacere, qui defiderabatur. Refoffum eftcada-

fieri & appellari poffent, habere enim Deum

$At

ver, &comprehenufus caupo, priusquam tor-

in domo fua multa nobilia inftrumenta, fibi

autem & aliis Sociis abundefore, fifcoparum

W" ]o

qmenta admoverentur, reum fe czedis faffus

eít, quamtamen conftanter negavit, ab ullo

loco effe concederetur, cujus rei gratia ali-

quando Sacrificium obtulit, utipfe & Socii di-

mortalium , quam a Confeffrio fuo prodi po-

tuiffe. Senatus apprime Catholicus, comper-

ci poffent fplendidze Chrifti & gloriofze fcopze.

Ánnal, Si«

to eo corrupto fonte notitize,qua caupo grava-

[V. P. Vincentius Caffagnola cum in con-

cil. coll,

batur, habuiteum proinnoxio ; palfüs eít per-

fefionali quotidie per multas horas federet,

$ Bern,

fidi & omni nota ac multa digni Confeffarii de-

fjepe autem nemo in templo effet, rogatus 1694,

fen t

caufam, cur nihilominus tam conftanter fe-

fetido.

jationem nocerereo,. fed donec isaliunde pa-

tratze czedis infimularetur, pr

deret? egregium hoc refponfum dedit, Mer-

s.

vounünciavit in-

catores & opifices fepiffime, cum nihil ven-

foxjtem.

$. VI.

dunt, fpetamen lucriin fuis tabernis otiofos

cofidere.

EXEMPLA DOMESTICA.

V. P. Joannes de

Cetina quatuor votorum Afísl. To«

SBontr

let. Coll,

indiat,

Confeffio . audita.

profeffus annos quadraginta quatuor, quam-

adr,

il

Ex Ttal.

diu fcilicetin Societate vixit, audiendis da-

i^ M'

: $,

Tgnatiusanno 1553.22.]ulii protota So

I613.

imanufc,

cietate ftatuit,ut Sacerdotes,qui audiunt

batconfeffionibus. Sedebat vero in facro tri-

Confeffiones, przecipue foeminarum ac juve-

bunali horas omnino fex mane, a prandio

num,femperad unum fe convertant latus,nun-

paululum pauciores.

Afuge Áre

quam gerendo vultam adverfus faciemPoeni-

VI. P. Bernardinus

Crepfin etiam nön vo-

catus deícendebat ad con'eílionale , itaque

rag Coll,

tentis, quin potiusaures illi abvertendo,&,ubi

Balear..

craticula non eftintermedia, ponendo manum

faos perficiebat, ut, qui ei confiteretur, vul-

1602.

Tlat

inter fuam & poenitent's faciem,nec eum relpi-

o apud omnes Sanctus haberetur.

Vilanf

do&us, Afíuz To;

cieudo nifiin fine, vel abinitio, fivolet. Hujus

V1L P.Sebaftianus Molineus parum

N

rei Sacriftanum conftituit Synodicum, utis e-

fed valde fanétus ad corrigendos Peenitentes '9'- :598-

Don4,

fuos fzepe difciplinam per feptemPfalmos poe-

Qu«dr,

tiam inadvertenter transgrediendi poenitenti-

nitentiales 'ecit.

Semel ad lucrandam Mo-

amimponat, unius diei abftinentiam a carne

& vino.

nialem Deo & Regulis refiftentem , mille i&us

uentia mdnita

fibi inflixit, & eam lucratus eft.

Y

4

$Den

Vita l. 4.

l. S. FrancifcusXaverius feq

fs.l

c. 23-

Confeffariis dabat. 1. Utin coníeffionibus au-

VilL. P. Guido Bellínus nonaginta quatuor Prov. M

annorum Senex, ad ultimum usque Spiritun wio- 1601.

diendis.animorum fanandorum cupiditate ac-

cenfi, comiter benigneque conf(itentes excipe-

confeffionibus audiendis operam dedit.

IX. Quidam in Collegio Taurinenfi dumin Ib.1584.

Stple

rent,, quo fpiritualium Medicorum lenitas eos

qinD:

pelliceat ad omnia Confcientie vulnera haud

coníeilionibus audieadis tenuiffimo cuique 9 ^3U*

e

wlb

cun&anter aperienda.Proinde neinitiofaltem

datoperam, tantadivinze dulcedinis uberta-

confeífionis, gravitatem, feveritatemque pf2

tecompletuseít, utnunquam meminerit, fe

feferrent, fed facilitatem potius ac lenitatern.

majorem expertum fuffe.

R

X P.Silveíter Landiaus ab hori

2. Utpecunia nequereftitutionis, nequeelee-

mofynze nomiae pauperibus dividenda acci-

nis usque ad fecundam nottis horam nullo P* * l. 8.

SAug

teedio, nulla latigatione con(itentesaudiebat. ' ^'

r

perctur,fed velarbitrio erogast:um,certis piis

inbií

operibus nominatim, vel generatim Sodalitati

XI. P. Confalvus Mederius poft Sacrum Hift. Sec.

Mifericordize , vel alteri attribuendam curet.

mane fatum toto matutino tempore pedem P. 1. l-12.

conteffionali non efferebat , nifi obedientia " ^*

Quodfi qui ad confeffionem accederent, non

tam peccatis, animorumque füorum incomo-

vel charitas avocaret. Severiílime autem ab

EO

dis , quam paupertatiac difficultatibus rei fa-

hoc judicio facro alienas fermocinationes ar-

cepat.

d

miliaris remedium petituri, hos deufu facrae

Confeffionis admonitos ad curam traduci vo-

XII. P. Valerianus Rendux a

yd c»ecitatem Lancíz,

opuic. 12.

lebatanimorum,demonftrando, quante gravi-

redactus, quoad vixit, ftudioforum externo-

ora animorum fintincommoda, quam corpo-

rum Con effarius fuit. Primus fine ductore

c.( .n.56.

rum.1.Ut confiteatibus nonfeftinatam, fed di-

accedere folitus ad confeffionale, quamvis

ligentem navent operam;ac przeoptent confef-

per varios anfra&usincedendum foret, & in

A

fiones paucas ritefactas audire, quam multas

remotiflima templi parte fitum.

temere prope*atas.4.Ut fumpto fpatioinaudi-

» VI]—.

tasa fe confeffiones inquirant,videantque , ec-

SIMILITUDINES.

quidin deli&tisaliorum expiandis ipfi deliquit-

lnor

fent,& quzecunque in alienis expiaffenit confef-

.. Qualitar.

icutinzedibus facimus, inveteratas päre. S.Chryf.

fionibus,expiarentfuis, eaque deli&ta in pofte-

LS

i M

Aaciag. !9- 20, À

ru;m fuma vi corrigere niterentur;- hOC quippe

petuo reftituentes , ita &in teipío f:

Pec-

Titilus XXVLLL — Confoffo. -

379

epift.ad . Deccalti hodie? Inveterafti mentem tuam : ne

eorum frequenter purgantur; Jta multo ma-

Rom,

LIn

defperes, ne recidas, fed renova ipfam refipi-

gis hzec cura animee per confelfionem exhi-

dQ

Íícentia, lachrymis, confeffione bonorumque

benda eft, ne eandem corpore viliorem æiü—

operum ftudio.

—.

Inare putemur.

?

S.Batil, in

|L. Sicut homines vitia corporis nequa-

XI. Sicut Barbitonforjube

t tondendun& fi- Faber,

regul.

quam temeré aperiunt, fed iis tantummodo,

bimetpetctere capillos , ne, fi ipfe id faciat, ca- Con.s.in

brevior.q.

?

229,

qui rationem ea curandi tenent; fic & con-

pillos ei evellat; ita nunchomo per confes- ,/973-

feffio peccatorum fieri debet apud eos, qui

d

fionem feipfum pectere & puniredebet; uti-E

curare poffunt.

:

$

Piph.

pfe Deus id facere olim cogatgr.

S'Aug. tr,

Iil. Sicatlupus osfeuguttur ovis occludit,

46.in Joa. ne clamet,& clamore fuo canes excitet;itaDze-

Necelfitas.

monhoc molitur, & in hoc infidias ftruit, ut

XIL. Sicut poftmorbum remanent ejus re- Id. conc,

peccator nec per orationem ad Deum fufam,

liquize, & pravae in membris difpofitiones,quae 4- n.2.

nec per detectionem delictiapud Sacerdotem,

nifi contrariis evacuentur medicamentis, 2e-

iil

neque per petitionem confilii crimina fua ad

gritudinem facile revocant ; ita in peccatore

l col

l

falutem confequendam declaret.

remanent habitus multis actibus generati,qui,

094

S Bern. ,

IV. Sicutin civitate, l:cetomnes portze

fiiit

nifi per confeffhionem & fimilia media curen-

feu.to.4.

claufze, fi tamen murus effet ruptusin aliqua

tur,facile ad antiqua peccata retrahent.

fer.20.

fui parte;nimiciintrarentper iijam rupturam,

XIIL. Sicut is, qui pedes lavit, nifi fedulo

Ibid,

& caperent civitatem, itainimicus diabolus a-

eos extergat, ftatim iterum inquinat, quia

nimarurn, retento unico peccato, intrandi adi-

aqua pedi adhzerens, pulveri commixta, illico

tum per illud peccatum habetin animam.

lutumeflicit; ita confeffio parum proderit, fi

lil Tos

S.Bonav.

'V. Sicut prima lex, quam Medicus infir-

ipfa etiam peccati radix, occafio, &inclina-

t Coll

in dizt.

tio non tollatur.

[dr,

fal.t.12.

.1no ponit, eft abftinentia a cibo, ita primum,

óng

c. 44.

quod eft neceffarium poenitenti, eft dizeta, Íci-

XIV. Sicut templum Salomonis prima vi- Ven, Bed,

licet abftinentia a peccatis. Hanc legem im-

ce fpatio feptem annorum exílruéctum eft;in o.Efdr,

ponebat Hippocrates nofter Chriftus zegrotis

poftquam vero ab Hoftibus deftru&üm eft, 4. €-

fuis, quos habebat in cura, ficut patebat in

non nifi quadraginta fex annis reparatum

iug Are

adultera, cüi Chriftus dixit:

fuit; ita in Baptifmo renati, fine labore per

£ Coll,

Zlde, €7 amplius

aletr,

- tt0]i peccare,

gratiam Dei, civitas & domus ejusefficimur ;

0.

Aumuitar.

fi autem fuadente Diabolo ad peccata relabi-

S.Thom. . V]. Sicut ad juftitiam Dei pertinet, ut riul-

mur, & virtutum moenia victor hoftis vitio-

Villan.fer.

J2 T0«

. poát

lum malum maneat impunitum, ita ad Dei ve-

rum igne dejicit, neceffe eft graviori ftudio af-

N E

Dom.4.

ritatem, ut nullàm peccatum maneat occul-

fli&ionis, & vigiliarum, & arctioris vitze, bo-

Quadr.

tum, juxta illum Evangeliitextum: /V/J7/ oc-

norum operum 2edificia reparare ; nam ex-

cultum,quod noa veveletuv ; aeque abfconditum,

pertis vitiorum illecebris difficilius caremius,

uod uon fciatur.

quam incognitis, minorisque laboris eft,inco-

d

S.Bern.

VII. Sicut,fi in domoaccenditurignis, fu-

fen e li CO

gnitam cavere carnis voluptatem, quam reji-

r Me

bito exclamas; ita, cum peccafti, fubito vadas

cere cognitam.

0. Iof,

ad clamorem Confeflionis, ad extinguendum

XV. Sicut coma,

quae non frequenter pe— Anonym,

eccatum.

&itur, usque adeo implicatur, ut vix aut certe

14

Staplet. t.

VIIL Sicutintriftibus & adverfis rebus hu-

non fine ingenti labore & dolore extricaxi

ol Tet-

44n Dom. manis expleturlacrymis,egeriturque dolor,&,

poífit; ita & conícientia, quze non frequen-

"

in albis,

quodin amici finum effundimus, eo propemo-

terper confeffionem peGitur, intricata valde

dum liberari videmur; fimiliterfacit confeffio;

efficitur, nec fine ma

gno laborepurgari & Or-

^ Unde Cyprianus ait: Exomologefin faciunt

dinari poteft.

uotidie exhauri.-

ldem.

f.5ot,

conícientize , animi fui pondus exponunt. It

XVI1. Sicut navis fentinaq

t

S.Auguft. uberius S. Auguftinus: Non confitentis con-

tur, ne navem fuübmergat, fi nimium excref-

H

enarrat. Ícientia faniem collegerat; apoftema tumebat.

cat; ita & animze fentina fzepius per confes-

f Sor,

inPi69. Crociebat te, requielcere non finebat. Adhi-

fionem exhaurienda eft,ne demum fua multi-

L lc nl

bet Medicus fomenta verborum : tu agnofce

tudine peccatalicet levia navem demergant,

6

Medicí manum. . Confitere. Exeatin confes-

id eft, damnatipni obnoxios. efficiant.

^

fione, & defluat fanies. .

Nece[fitas.

Anonym.

i1X. Sicut Rex, cui multi Cives

kmulta de-

berent, oinnibus áfferret remiffionem debito-

XVII. Sicut vulnus non oftenfum etiam fa- S,Greg.

nam carneminficit putredine; ita peccatum, ap.Manfi

ne,

rum, qui ad eum accederent, chirographum

ifc,16.

remiffionis petituri, quamdiu in illa civitate

nifi confitendo reveletur; etiam qui tibi funtg

e,29

Ufc» f*

bona, corrumpit.

FTU

ageret, poft difceffum vero nulliamplius de-

bitum condonare vellet, nemo effet, qui non

ftatim ad impetrandum gratis chirographum

ïftilitar.

accurreret, & toties quidem, quoties debitum

XVIII. Sicut Scorpio' dumferit,venenatus S.Franc.

contraxiffet, ita multo magis ad confeffionem

eft, & in oleum liquatus przeftans eft contra Sa! p.r.

properandum, ubi talia

proprium morfum remedium; fic & pecca- I^trodiex

liter dantur.

3

chirographa fpirituá-

tum probrofumeft, dum admittitur ; atin poe-

Anonym. . X, Sicut Induüa,*'Marppæ, & fimilia ab iis,

nitentiam & confeffionem converfum, faluta-

qui paulo honeftioris conditionis funt, fingu-

re eft, & honorificum.

if

Jis ferre hebdomadis mutantur, fed & domus

| XUX.Sicut Araneus vitat cubicula divitum, Auonym.

20: m

bbba

quae

355

Bibliothece Manualis: Concionaterie

catatua, quo magis defperabas de te propter

|

. quz ftepe purgari confueverunt, eo quod in

. llis fuze telze mox detergantur; ita & Diabo-

iniquitates tuas. Tantoenim major laus efti-

lus dum videtfuas tentationes frequenti con-

gnofcentis, quanto major exaggeratio eft pec-

feffione diffipari, fugit eos homines, qui fre-

cata confitentis.

,

HL Gaudiwa Sag&ovum: cumipfo tefte Luc.15.

. quenter confitentur.

rïï

S.Greg.

XX. Sicutcanum lingua,dum vulnus lingit,

Chrifto, majus gaudiumfit Angelorum (atque V47-

ho.40.in

curat; ita DoctoresSanci, dumin confeffione

ob paritatem rationis, etiam aliorum Sanéto-

Evafzg.

nos inftruunt, quafi vulnus mentis per lin-

?

rum ) fuper uno peccatore poenitentiam agen-

uam noftram curant.

te, quam fuper nonaginta novem juftis.

XXI. Sicut fi quis liquefacto au

ro manum

-1V.. Saluspropria cujusque: nam hic etiam Luc.13.

S.Ch:ryf.

verelocum habetillud Chrifti: fi poenitentiam V*3-

ho.45ia vellinguam injiciat, quamprimum deaura-

joa. — tar; ita anima immerfía fanguine Chrifti, au-

non egeritis, omnes fimul peribitis, & illud S.

- Yea redditur.

Auguftini: finon confeffuslateas, inconfeffus

VFab.conc.

XXII. Sicutftamina,

damnaberis.

"

4.in Dom,

quo,fæþius tinguntur,

fi enïm hominem Ami-S. Aug.ín

eo candidiora fiunt, femel autem . dumtaxat

V. Zinicitia Dei :

Íalm,

& Ànt.

4. Quadr.

tin&a,parum candoris imbibunt; ita confcien-

cum, diu nobis offenfum, fuftinerenon poffu-

fil fer.à

n 5.

mus; quanto magisamicitize cum Deo redin-

: inDom.L

tia fit tanto purior, quanto crebrius per con-

feffionem lavatur.

*

tegratio diu differenda non erit ?

Quedt,

lbid.

. XXIII. Sicut fcrificatio menftrua

vel Wh»eb-

VI. Gratie augmeztum & vecupera

120: fi

enim, ubi fingulis Peenitentibus rite confiten-

domadaria plurimum conducit adfervandam

fanitatem corporis; ita non minus confeffio

tibus reftitutio bonorum ademptorum,& prae-

menfítrua vel hebdomadaria ad animze falu-

terea centum aurei nummi promilfi fuiffent,

tem conducit.

quoties confeffus effet, nemo non frequentiffi-

March. t

hort

XXIV. Sicut adulte

i'a fitota pudore faffufa

meillam perageret, quanto magis eandem fre-

profternat feante maritum, & reatum agnof-

quentabit, qui tantum gratize augmentum fibi

b

ftle& 6

romiffum credit? '

s

cat; ingratiam recipitur; ita anima peccatrix,

eidem orituf tum

. quae Chriftum Sponfum deferuit, & Satanze

VL Ro£ur azitue : quod

z

propter confirmatum erga peccata (quze per

fe proftituit, merito cum rubore accedit, ü gra-

tiam iterum vult inire.

4

contritionem deteftatur,) odium, ac illa devi-

Id.1e&.10

Afceta Kemp.lib,

XXV. Sicut Samfíon per virtute

m'Sgpiritus'

tandi propofitum (de quo re&e pius

in eum irruentis omnia vincula, quibus liga-

dixit: Secundum propofitum noftrum

curíus I-C-19.$ 2

profe&tus noítri) tum propter crebram de ho-

&fenir,

batur, difrupit; italicetpeccatorfeptem pec-

fres,in

catorum capitalium vinculis ligatus fit, vir-

fte vi&oriam, quze per confeffionem obtinetur,

Togit,

tute tamen abfolutionis, qu

i

& ipfum quidem Poenitentem audacem, ho-

?? a Spiritu S—anr-

ftem vero timidum & viribus fuis diffiden-

€&o eft, facile illa diffolvit.

ucunditas.

i

tem efficit.

-

Anonym.

XXVI. Sicut is, qui gravi onere, quodh

u

VIIL. Gaudium Spivituale: quod enim ma-

neris fuftinebat, deoneratus eft, expeditus

jus gaudium effe poteft, quam liberari a tam

gravibus animae morbis, tam grande debitum

$ gf

& latus incedit; ita & ii, qui per crebram

30.adPr

confeffionem ab onere peccatorum liberati

remitti, a morte zeterna abfolvi, graviífimum

in Brem,

funt, expediti & alacres viam mandatorum

onus a pectore auferri, cum Deo fumme dile-

.

&o in amicitiam redire?.

decurrunt.

lx'

XXVII. Sicut ii, quiad convivium p

inguö,

acdelicatum invitati funt, magna cum volu-

— ALIA" MOTIVA. -

ceffitas, nam quantam vita humana ne- Concil.

ptate defiderioque ad illud accedunt; itanon

I.M

minori alacritate ad Confeífionis Sacramen-

effitatem habet refpirationis, tanta pa- Trid.Seff,

tum accedendum eft, cum in eojuge convi-

riter vita & falus animze exigentia laborat 4.eI-

Confeffionis & Sacramenti poenitentize; Un-

Molin d

vium fecurze mentis ac confcientiae offeratur.

f t

Anonym,

XXVIIL. Sicut aviculain laqueos Aucupis

de Concilium Tridentinum, dum ad neceffita-

(.ZI & 34

lapfa,(ilaquei cafu rumpantur,magna cum lze-

tis Sacramenti hujus punctum fe convertit,ita

refolvit: Fuit quidem poenitentia univerlis

titia avolat; ita non minus lzetari debet poft

PC125. coafelfionem peccator, canerequecum Davi-

hominibus, qui fe mortali aliquo peccato in-

Y, 7:

de: Anima mea ficut paffer erepta eft de la-

quinaffent,quovistempore ad gratiam & jufti-

:

tiam affequendam neceffaria.

queo venantium: laqueus contritus eft, & nos

liberati fumus.

I Utzitos suultiplex. Pri

mo ad fauitatem S Wonav,

corporis imperaudam, ut S.Bonaventura indi- in Levir.

$. VL

cavit, qui exillo Leviticitextu (propter peccas * 29

MOTIVA.

£a PotrumfuorumyC? fua affligentur, donec con-

Jonor Dei: quia facrificium Deo grätifïi—

fiteantur . iniguitates fuas (lequentem elicit

Pf.do.-v.;9 L I

1

doctrinam : UndeaffliGis per infirmitates, &

mum Spiritus contribulatus, & cor con-

tritum. Unde merito Confeffarius erga Pceni-

quascunque alias adverfitates, femper con-

Jo.7:*.19.tentem utitur illis Jofue verbis: Da gloriam

fülendum eft in principio, ut fincere confi-

Domino Deo lIfrael, & confitere, atque indica

teantur peccata fua, faepe enim propter pec«

Viltme

VT

mihi, quid feceris, ne abicondas.

cata affliguntur. Confeffio autem non folum

Anci

$ Aug,in.

1l Laous Chriffi : namut S.Augu

flinusrecte

contra infirmitates corporis, fed etiam ani-

.

P. 94.

m»e valet. Neque enim exempla deficiunt,

Qui;

advertit, tanto plus laudatur Medicus, quanto

plus delperatur zegrotus.. Confitereigitur pec-

fed exftant propemodum innumera, equibus

P

brevi-

Titulus. XXV])I. - Confiffo. —

381

brevitatis amore, unum alterumve proferre

fuffecerit.

venire potuit judicem favorabiliorem, quam -

In vita S.Philippi Nerii traditur,

hominem Chriftum, qui propter hoc defcendit

Torquatum de Comitibus gravi preffum mor-

de coelis, propter hoc judicatus & crucifixus

bo, Cardinalis Taurufii rogatu, peccatafua S.

lc.lg.

eft, nehomines damnarentur. Etpaulopoft.

Philippo Nerio confiteri voluiffe, fpe fanitatis

Hoc eft onus ? ita eft,onus eft rnirabile,& onus

recuperande. —Accerfitoitaque viro Dei, vix

eft maximum, fed immenfi beneficii , inenar-

Torquatus mediam attigerat peccatorum

rabilis clementize, ineffabilis obligationis.

confeffionem, moxque fe priftinze reperit fani-

1V. Zucunditas; quam Jofephus Manfi fe- pau-

tatireftitutum. Ex oppido Palumbarise, non

)

1

proculaburbediífito,ruíticusRomam fecontu-

quenti difcurfu indicavit: Si quis impacatis difc.6.n.9

alti maris inerrans fluctibus,centiesmilliesque

lit, graviífimo affli&atus morbo S.Philippum

abyíli faucibus abforbendus, forte fortuito in

rogaturus, ut fibi fanitatemimpetret; cui vir

quieti portus finum devehitur, quanto reple-

fanctus unicum przefcripfit confeffionis reme-

tur gaudio, quanto exultat jubilo? fe ipfum

Áip i

dium, cui ut paruit infirmus, mox furrexit fa-

capere nefcit pre leetitia, dum fe a morte

lin,

nus. Secuido. 744 desonum co

aatus £P inff-

S.Ànt. de J;55 eludendas :

namut S. Antonius de Padua

confpicit rediiffe ad vitam. Eandempenitus

f'ad.fer.25.

anima confitentis fibi comparat tranquillita-

in Dom.r.

dixit: Confeffio eft terribilis immundis fpiriti-

tem, tefte B.Laurentio Juftiniano,dum inquit:

S.Laur,

Quadr,. bus,undeidem fan&us illam Jobi fententiam :

uft, de

Confeffionis Sacramentum veluti finus paca-

difc, Mer.

Icut inundantes aquze,fic rugitus mei,fequen-

tiffimus eft, in quo hominum conícientize reli-

c. 19.

ti ad intentum noftrum peraccommodo illu-

gantur , ne a procellis abforbeantur delicto-

Ítrat commentario, inquiens: adrugitum leo-

rum; Deje&a eriguntur, amifía reparantur,

nis omnes beftize fiftunt gradum; inundantes

& quidquid immunditize inundantibus tenta«

aquz fubvertunt obftaculum. Rugitus leonis

tionum tempeftatibus . aut operante malitia

in navim conícientiae

eít confeffio poenitentis, de quo Pf. 7 1. ugie-

perfufum eü, rejicitur,

bam agemitucordis wei; quiaa gemitu cordis

& purgatur.

,

debet exire rugitus confeffionis, quo audito

V. Facilitas; uti idem M

anfi fic oftendit: Mang

maligni fpiritus territi, ad tentationes proce-

Quanta foret agonizantis felicitas, qui fpe vi- difc.e, n

dere non praefumunt; inundantes aquz funt

tze pro pemodum deftitutus, non nifi violen-

lacrym2e contritorum, quae totum diífolvunt,

tis curandus remediis, perfectam nihilominus

2p1h,

194

. & fübvertunt, quidquid maligni fpiritus con-

fubito affequeretur fanitatem, fi medico fuum

tralacrymas poenitentis machinantur. Quod

morbum confiteretur, dolens fua fe culpa

S.Bonav. etiamS.Donaventura confirmans,nec facilius,

contraxiffe, firmumque eliciens propofitum

fer 75.in jnquit, ab inimico devincimur, quam cum fu-

Ogat,

devitandieum inpofterum? Hazecipfa Sacra-

|

. perbiendo ipfum imitamur; neque vehemen-

menti Confeffionis eft praerogativa: Si Chri«

tius eum profternimus, quam cum humilitate

ftianus peccati mortalis reatum contraxit, ir-

Deum confequimur, neque ei dolores acriore;

reparabiliter ad mortem condemnatus seter-

infligimus, quam cum plagas peccatorum no-

nam; malum abolevit poenitens Confeffio :

/

ftrorum confitendo, & pcenitendo fanamus.

Tollite vobifcum verba, dicite ei: omnem

S Augf. Hinc S. Auguftinus hortatur: Deprecor te,o

O. adFPra,

aufer iniquitatem. Absquefumptu & cruciatu

in Erem,

homo, ut confiterinon paveas ; frequenter e-

eft praefens pharmacum. Quod ipfum etiam

nim Diabolus cor tuum adftringit, ne confitea-

confirmans S. Chryfoftomus, fic

loquitur ; $ Chryf.

ris; quandocunque hoc perfenferis, Diaboli

Num grave aliquid & moleftum a

nobis re- ho.go, i

tentationem effe non dubites, qui cupitte a-

quirit? contritionem vult cordis, compun- Gen.

Ítringere nequiter, ut in peccato pofitus fine

&ionem mentis, confeffionem ruin2e; non

tci,

magna tentatione femper agas , quae placita

folum largitur vulnerum curam, & a peccatis

funt ei. Tertio: Zd divitias €" gratis celejres

Hll

-d.SefF.

mundos oftendit; fed & eum, quiantea innu-

Molin de 9 fzendas ; nam, ut Molina fapienter advertit,

meris peccatorum farciuis gravabatur, juftum

facrtr,s, poenitentia eft quzedam arca depofiti, in qua

efficit; quam celerrime curat. Eandem facili«

l

. €2.&g. repoliti [unt Chrifti Salvatoris noftri thefauri,

tatem alibi fequenti difcurfu oftendit: Si quis j4, ,

[ D;

omnes meritorum ejus divitize, inzeftimabile

fur a' patibulo abfolvendus effet, duntax

at ob ad pop.

redemptionis noftrae pretium. Heecaperitur

publicam criminis admiffi confeffionem, an-

" omnibus ejusdem fruitionis cupidis, tantum'

non indilate expleret conditionem? Salutis

exipfa extrahere valentibus, quantum ad to-

cupiditate pudorem contemneret. « Peccator

tius fui debiti abundat folutioaem: quam

ad furcam condemnatus eft infernalem, reus

infanabili illeinfaniz malo laboraret, qui mul-

011"'1

eft criminis lzefze Majeftatis, ut autem fefe a

Fvït.

tis obítridus debitis ditiffimum offenderet

fuppliciis eximat, inque divinze redeat gra-

^

thefaurum, ex quo juxta debiti qualitatem,

tiam Majeftatis, fola ah eo exigitur peccati

totfibi licite tollere poffet pecunias, quot fuf-

confeffio,hzecque fecreta,non publica. Progre-

ficerent ad omnimodam fatisfa&ionem, ille

diamur ulterius, fi Judex reo enormi levem

vero manibus fperneret favorem? ita & in

imponeret poenam, ipfumque deinde diverfis

profenti &c.

afficeret beneficiis, ditaret thefauris, gratia

S. Thom.

IlI.. 2Z2u2tas, uti S. Thomas Villan. ex ma-þ

honoraret Principis, regni fublimaret favori-

Villanov. gnitudine huj

us beneficii hoc difcurfü oftendit:

Conc.in

bus, an non fpiritus vobis deficeret prze ftu-

Dom.3.

Quisenim tam mirandus favor, qua major cle-

pore? Ecce vobis planum hunc in Confeffio-

Quadr.

