12C107-1

m

o

2v

x*

z

Bs

d

u

-

-

od

u

b os

d-

z

s

at

»

A

[

assl

"

W-

——

EY

4189

A

Ó

um

T

T

As

ass

d*

[

m

DA

m

Es

E

.

wuw

du r

s

o

j2

s

d

Ls

z

—

p

*

as

--

2

u-

w

IN

M

*s

fs

X UAR

t

i

a

E*

x

o

€

s

V m

d

E

$3

ag at

; IOR

N

x

N-

2

E

Ed

E

h

-

&

E2

Q x

M

P

i

L

s

&

gu

5

-s

z

j

de

— M

EE

od

ls

E

*

o*

a

d

9

e

N

L.

u

DA

d

dl

L

u

W

s

.

E

às

*

i

E

*

Ls

À

z

u

du ——

Ed

L

—

w

j

$

4 & .x. h.&(f

,

»

P

n

YVA .

6

N

1

EO

$as

7

u

F

m

i æltxx

z

*

d

j

"3

2

Ts

"

23

3

EE

i5

Ea

m5

2*

OEM.

E» x

T

d

»

i

s.

p

/8

u

T d

a 4

m

j2

*

x

d

3«

hs

Es

N t

*

*

M

5

——

FA

*

)

A

]

d

"i

N

9

1

y^

——

,

X

N

d M

À

1

"

T

"

Z

us

ä&?»

A

ia

Ud

—

"

EN

r

i

ZA

^

R

u

d. C

v

Vs

XNW.I

Av

* d

"

N

g

A

n

"s

P

5

u

w

1

"

wvz.äþ;

N

.M

r

[

E

x

"

«m

d

F

u

T

g

EINT

A

X

27

pie —

X

—

Ó

.

z

lingo:

h.

À

*

m

d

P

E

p

p

liv

y^

P

47

sT

A

M 7

*

OP E

at

Xxx

d

j

À

s

—

"

"

a

L.

.

D

Y

B

./»

^

af

[

i.

a

i5

A €

B

E»N

W.AWVFAFWV.

-—

X

i a

*

» P a

p

o

p.

.

[ d

J

4

:

A

P d

4

M

I

$5

E

a

G-

IT

a

6

j

"

3

m

[

s F;.W.

5

X

P

u

N&

w

p

*

RA

",

i rrad

N

L.

^

d

u5

X

s

-

N

E

H

al

^s

J2

GSER

Z5

o

:

E

T

A

£a

25

yd

-

;-3

b

E

t

Y

|

E d

d

FN

(

Em

N

)

—

st

J

N

v

h.

*

x

-

TN

W.

2

]

"

i

2

d

A

E

z

C

i

w

A

r!

s

E

&

G

Spa

».

h ss

p

»W

d

3

L:

ss

F

|

d

B

CUM

E

Md

P

*s

)

i.

F

P

»

...JM

r

g

at

Raf

A d

: d

-

N

".

:,

i.

B

" d

m

E

pE

A

At

.

P

, d

"

*

d.

N

)

&

|

F.

z

f

»

er

1

w

"A

—

n

g

"

N

"d

*

*

s

-

/,

.

"" .»Unäx G

4

a

r

a PES

w

E

VA

e x

b

?

Esv

P

r

LA

SN

x

2$

8

—

)

A

*

g»

E

G

b

s

d

M

E

X

5

4

[

d

W

Ü

M

$:

P

Eu

W

2l

p E

ii

iw./

41.

a

Es

i.

X

C

us

EL

W

-

p

T

Pa

j

i

f

t

|

ocandn

y.

)

v

p

X

*

h

»-

—

a

u

has

m

]

p

VA

b

p

OR d

l

...m

ryx

"d

i.

m

j

22]

^

Wf E]

p

xmwa

j

s

A

p

E

"

hi

LU

.

OM

.

"

W,

s

À

/

PA

21

"N

E.

&

v

[2

PEM

(

É

M.

-

EN

P.

x5

E

W

SS

i

»

p

A

t

W

(

x

ii

X

- od

x

i

"4

—

-

N

3

"

o

—

4

t2

-

At

&d

À

EEPUTYTUENITREEIVENEN Yrenevtrreterte

T

s

Em

—

EU TUPUEUUMNS

o dnciddiicmGEM OL

ÓÓÓ

—

—

ia

.

—

-

-

W

i

MUET

ER

*

E

UET

A

Es

T

i race

T.

[^

i

i

"

i

TEU

7

DAR

3

TS

Es

-

2

EC

—

-

M À—MMÀÀ— À MÓ ÀÀM—

ongemcusc O SRENUNGENT DAT

EcUUMmP

m MEEEUEDEDE

r

E

-

s

-X

-

A

"

:

-

.,

à

L

puessad

d

OS .

Z

-

4

N

M

.

3 o

Y

[)

u

f

*4

IN

CTISS

-

u

DIVISA

S T0

ec

Dd

ais

D

[

P

[

-

1

-

i

s

p

m

- R. P. TOBUE LOHNER, S. J.

-

( E

i

E

"

T

—

d

ess

x

m

m

-

d

g,

pacty

——

— ÓÉ RA

-

rj i.

a at

—À

ii

m

-

—MPe€

"p .....r z

DE

COP

DERIN

H

STOR

CONCET

IUS

Ü

LUE

ASGTI

[

(U

MUU

INSTRUCTISSIMA

—

Ws P

BLIO

MANUALIS

CONCIONATORIA,

IN QUA

DE

VIRTUTIBUS

VITIIS,

SACRAMFNTIS

NOVISSIMIS ALIISQUE SIMILIBUS MATERIIS IN ECCLFSIASTICA

CATHEDRA TRACTARI SOLITIS,

COPIOSA ET SELECTA PRO CONCIONIBUS, EXHOR TATIONIBUS,

ALIISQUE SPIRIT UALIB US INS TRUCTIONIBUS MATERIA,

DEFINITIONES, DIVISIONES, SENTENTUE SS. SCRIPTURZE & SS. PATRUM

HISTORLE SACRZE & PROFAN/E, SIMILITUDINES MOTIVA, MEDIA, DOCTRIN]E ASCETIC]E

CONCEPTUS PRJEDICABILES, MISCELLANEA AXIOMATA, & PROVERBIA, & "TANDEM LOCA AUT HORUM

FUSIUS DE TALI MATERIA TRACTANTIUM, EX OPTIMIS QUIBUSQUE AUTHORIBUS, SINGULARI

DELECTU ET INDUSTRIA COLLECTA, FACILIQUE, ORDINATA, EI' GRATA METHODO

DIGEQTA PROPONUNTUR,

OPUS

OMNIBUS ANIMARUM PASTORIBUS, NECNON DIVINI l'ERBI PRUECONIBUS, ET VITAE

ASCETIC/E STUDIOSIS IMPRIMIS UTILE, ö' AD LEFANDOS CONCIONUM LABORES ACCO]WJVIODAT UM;

CUI PRATER ALIOS INDICES COPIOSUS INDEX CONCEPTUUM BREVIUM PRO CONCIONIBUS

IN DOMINICIS ET FESTIS INSTITUENDIS ADQG)?ECTUS EST.

EDITIO NOVISSIMA

MULTIS ERRORIBUS PURGATA, ET QUAM PLURIMIS HISTORIIS MEMORABILIBUS, NOVIS-

QUE TITULIS PERUTILEM MATERIAM CONTINENTIBUS ADAUCTA

OPERA d

$STUDIO

R. ]P "TOBIZ LOHNER, S.J.-

TOMUS I.

" CONTINENS

LITERAS A, B, C, D E, F, G, H.

*X*ö**

W

255

MU

A

2

E

xx&j*

YP A

AN

d -

.".Q'

— M

A

Y

—

E6

——

w*&

(

s

)

SNNS

N

E

[2

|———3À

MUU

z

-

PERMTSSU SUPI'RIORU(V'

D a r a

r f o d

d2 WAV WWW

AUGUS TE VINDEL. ET OENIPONTI,

SuuPrisuUS JOSEPHI WOLFFE. wnccLxxi

—MáíÀ —

I/g

yd5

E.

deh

o

;

Tot

T

fObat'K

d-

1

toti

gi

contité

2l2

die 30.

al

J

fopa

fprr

gt

tim te.

VE] Au«

utejus

milà,

Taaterl

Gacis e

bus, 2

Qia ad

fria, !

(olea

tedipa

pualis

plurir

Copio

]

La

sü-

tantor

a *

3

Wqua

tefean

Dettu

pofn

fiBib

Tietat

Vare [

tler

|

Dl

puti

,,f-f

ä

poffu

Drete

L

d n

At o r aa

a d r W p d apedace 08 ao df r a dO.

I

95 oA

A eg 4 aumor. t qa 49 appere. 9t da d aiteee, U d-

LA PA

at

d p u p s o ssM a

CL I Aetuemd 7 Rasnenout X J Metisseect

1

p

ato,

a einm Q i d.

«

-

a,

f?,

f a dd,

A

M

Approbätio .Cenfbi'is.»-

ofe huSWoHT, Bibliöpola'Auguüanus,* intendit Bibliothecam Concionatoriam in tres

|

J

Tomos divifam R. P. Tobize Lohner S. J. novis typis evulgare, eumque in finem Ap-

robationem Ordinariatus Epifcopalis expetierat. ^ Quando igitur hzec Bibliotheca mul-

5

s

.

toties ]

am edita experientia tefte omnibus animarum Paftoribus, verbi divini Mïniiïris,

necnon vitze afceticae Studiofis perutilis, & in fübfidium Concionatorum maxime ac-

commoda femper fuit: fidei vero Orthodoxze, Religioni ac bonis moribus nihil difforme

continet; hinc dignum prseclariffimum hoc Opus cenfeo,

utnoviffima hac Editione pur-

gata, & in plurimis locu

pletata in lu?»em publicæixyl'lld?nub prodeat. Aug?ïï;læ Vind.eliq.

die 3o. Jan. 1771

Soaunes Hä f2

3of&pbus Herz,

SS. Theol. Licent. Reverendiff. ac Se-

SS.Theologize Lic. Rev. & Sereniff. Archi-

reniff. Archiep. Trevir. & Epifc. Au-

epifc. Trevir. & Epifc. Auguítani Confi-

uft. Confil.Eccl. Fifcalis, Vifit.Gen.

. liarius Ecclefiafticus, Vilitator per Dioe-

Can. ad S. Gertrud. ac Provicariug

cefin Generalis, Réverend.

onfiftor.

Generalis.

, Aiïeiïo:, chiþrOrum Cenfor. -

3

.

| Præfafiö ad, Le&(ïl'fem.

iräberïs'forfan., amice Le&tor , dum frontem, titulumque Libriþhuqu*?infpi—bies,' in-

folitam Operis Nomenclationem, & unicum Librum pro

integra Bibliotheca ob-

N

"- trudi tibi criminaberis. . Sed facile, ut fpero, mirari, carpereque defines, fi &

fcopum illius accuratius confiderabis, & commodum, quod ex maxima quavis Bibliotheca

fperare poffes, ex hac fola Bibliotheca (quam, quia femper ad manum effe poteft, ///a-

mualem vocare placuit) ad votum reportare te poffe perpendes. . Quid enim, five Afce-

tam te, five Ecclefiatten profitearis, quid aliud, inquam, pro inftruendis a te Difcipulis

vel Auditoribus ex Bibliotheca quantumcunque ampla ac vafta defiderare poffes, quam

ceptus, feu T'he-

ut ejusmodi volumina, quae ut aptos tibi pro concionibus formandis con

mata, ut vocant, fuppeditent, & naturam virtutum, vitiorumque, ac aliarum fimilium

inateriarum dilucide explicent;. & ad easdem five «perfuadendas, five diffuadendas,. effi-

€acia ex S. Scriptura, S$S. Patribus & Doctoribus, Philofophis, Exemplis, Similitudini-

bus, aliisque rationibus petita teftimonia, & argumenta fuggerant, &tandem etiam me-

dia ad finem propofitum obtinendum opportuna dictent? quanto autem labore & indu-

ftria, temporeque opus tibi futurum credis,: ut haec omnia ex variis libris & Authoribus

colle&a in chartam transferas, atque in propofitae Exhortationis vel Concionis formam

redigas? atqui hoc toto tam molefto , difficilique labore hzec, quam tibi inftruxi, Ma-

nualis Bibliotheca te fublevabit, nam & conceptus tibi ut vocant, przedicabiles, quam

lurimos dictabit, & quidquid ad e

os vel probandos vel idil«atandos neceffarium videtur,

co,piofe' & ordinate fubminiftrabit. '

.

z

[À

"

Non

noro equidemifi

mi

lem

laborem ]am olim a Jofepho Langio inPolyanthea, &

B

Laurentio

eyrlinkin theatro vitae humanze, aliisque fuiffe fufceptum, fed (quod cum venia

tantorum virorum dixerim) praeterquam quod eorum Commentarii plurimas materias vix

unquam ufui tibi futuras contineant, multas vero, quas vel maxime defiderare poffes, prae-

tereant, hzecipfa etiam utpoteante annos fat multos fcripta, impreffaque talia funt, quse ap-

etitum tuum recentiorum ingeniorum, & geftorum fructusdeguftandi avidum fatiare vix

offint. Quaremeritolaborem necinutilem, nec ingratumtibi fufcepturum me exiftimavi,

fi Bibliothecam hanc tibi praepararem, & materiarum, quas defiderare poffes, copia ac va-

rietatefoecundam: & ordinata methodoacdiftin&tione, quas in iisdem pr

oponendis obfer-

;

vare ftudui, praeditam: & rerum denique"fele&u; :

quem velut præcipuum- copum fingula-

riter femper ob oculos habui ,. copiofe inftruCtam.

&

Habesergo, ut breviter tibi fingula enumerem, materias prope omnes, quze tibifive in

ublicis Concionibus explicandse, five in privatis Inftructionibus tra&tandze videbuntur,

uta J/irtutes ac l'itia, & quae ad.horum five plantationem , five evulfionem conducere

poffunt, copiofe &

i

ordinate digeftas, nec eas .gtiam, quaerariori in cafu occurrere poü'unt,

praetermiffas.

i Habes

X3

Prefatio ad Leä?üräm.

Habes J"Vaturam feu D

efinitionem, Divifonem, AGus, Gradus & Proprietm;e.f fingu-

lorum dilucide explicatas.

Habes Sententias S.

Scripturg & SS. Patrum felectiffimas, atque utcommodius ibl

fervire queant, in fuas claffes, quas plerumque qualitas (per quam nihilaliud, quam effen-

tiam feu naturam cujusvis rei intelligo) necefftas, utilitas, zequalitas, dignitas, jucundi-

tasque,. vel eorum oppofita diftinguunt, diftributas.

.

Habes Exempla & Hiffori

üs tam veteres quam recentes1

ntriplicemiterum claffem di-

ftinCtas, quarum prima hiftorias Catholicorum, feu eorum, qui veram Religionem tenue-

runt. (quse ad diftin&tionem fequentium Exemplorum Externa appellare placuit, altera.Do-

mefficorum, feu eorum, qui minimze noftrae Societati adfcripti funt (in quorumfolatium &

incitamentum féorfim haec Exempla enarrantur) tertia vero profanas, id eft Philofopho-

rum Ethnicorum, aut aliorum verum Deum ignorantium complectitur.

Habes Similitudines aptiffimas una cum AMotivis ad fcopum, quem perfuadere inten-

dis, perfequendum efficaciter allicientibus: & AMediis ad. illum facile, feliciterque affe-

quendum non modice conducentibus.

Habes doctrinas Z/ceticas folidas, &in iis brevem fynopfin plärorumque dogma-

tum, quze de quavis virtute, ac vitio, au

?

t alia ümili rl?ateria ab Afceticis Doctoribus in

fchola affetus preefcribuntur.

Habes Conceptus pradica

biles, feü ägumenta Coqciönum (in quibxus aliqui non mo-

dicam difficultatem fe experiri confitentur) non fimpliciter duntaxat propofita, fed ma-

gna ex parte in con

A

bus excerpta.

cionis fo?mam &difpofitionem redacta, & ex ingenioüfïïmis Authori-

r

Habes Mifcellanea, id eft dict

a &fa&avSapiemum, Fabulas, Apologos, aut alias ejus-

modi materias, quee condimenti loco interdum folent immifceri

; nec tamen ad ullum ex

prioribus titulis commode revocari poterant.

Habes Zxiomata tum latina, tum germani

ca (nam utraquä tibi fervire poffe crede-

bantur) ex plurimis aliis, quze paffim ab Authoribus congeruntur, ftudiofe felecta.

Habes denique Zuthores & Libros,

ui de fimili materia fufius fcripferunt, diligen-

l

ter indieatos, ut ad illos, fi placuerit, v

elut ad fontes recurrere ; pluresque de materia

propofita doctrinas haurire poffis.

ft, nifi ut vere oblatam tibi Bibliothecam Ma;malem fatearis; &ne

Quid ergo fupere

fruftra hanc nomenclationem fortita fit, ad manum conftanter habeas, itaque utaris, ut

nec me laboris non modici fane in ea

in&ruenda fuícepti , nec te opferæ in ea evolvgnda

i-.mpenfæï pæniteat.

d

z

Wwo3R

[^]

"

NB Authore eoaem/R. P."T

Töbia Lohner comþaruit, & apud eundem Bibliopolam

. proftat Liber , cui Titulus::—, In&ru&iones Practicze undecim, varii argumenti;

vo, nempe

"

in 8

£. De Sacrificio Miffze juxta Ritum Romanz E

cclef. :

IL. De Horis Canonicis juxta Rubricas Brev. Rom.

IlI. De Converfatione Apoftolica.

IV. De Munere Paftorali, Doctrina & Induftria.

V. De Confeffionibus rite excipiendis.

VI. De quinduplici Theolosia cum Appendice.

VII. De Munere concionandi & catechizandi.

VIII. De Inftitut. Theologize Myft. & divifionibus Meditat. &c.

IX. De Sacerdotii origine & praeftantia.

X. De Summa Doctrinatum afceticarum.

XI. De Armamentario pro tentationibus fuftinendis.

Item, Compendium Ritualis pro adminiftratione Sacramentorum,,

Hse Inftructiones etiam fepagatim haberi poffunt.

INDEX

]

ul

(

N Vi

l

[]

lx!/

l

o

X

O

$

NT

D* Z2 L

A

O/&

aM

A

d

&

»,

NNCDV

bi

ERZOQINDNEME CUINBIENEMMNS reguresruL EEE

ESEESGNIEESES4

B PGRSETMEER

zi tay

l

À

l

INDEX

TITULORUM GENERAL IUM

ä;

L

HUJUS LIBRI.

U

-

TOMUS

l.

i

A

Titulus

Fol

Tltulu«:

XXXVIII. Detractio

Fol

XXXIX. Deus.

512

Abnegatlo fui ipfius.

i

II

Abftinentia.

XL

Dei Mifericordia,

549

1.

Acceptatio perfonarum

22

XLI

Dei Proefentia.

1V

Acedia.

25

XLII

Dei Providentia.

567

V

Adulatio.

XLIII

Dilettio inimici.

*584

VI

Adulterium,

498

XLIV

Dilectio proxiini

604

VH

Ziternitas.

52

XLV

Discordia

632

VUI

Ambitio

Y

53

XLVI

Divitize

637

IX

Amicitia

58

XLVII

Dubia Afcetica

80

641

Amor fui

85

XI

Angelus

89

E

XII

Anima

112

N

XIII

Afcefis

132

XLVIII

Ebtrietas

684.

XIV

Avaritia

168

XLIX

Educaàtio

697

L

Elementa

7IE

t

LL

Evagatio mentis

497

B

LII.

Evchariitia

XV

Bacchanalia

LIII

Examen confcientize.

742

XVI

186

LIV

169

Baptifmus

Beatitudo

197

Exemplum

15

XVII

203

XVIII

Blafphemia.

224

!3

C

LV

Fama

702

"

XIX

Caritas

LVI

Felicitas.

195

XX

Caftitas

236

LVII

Fervor

260

LVIII

. Fides

297

8o0o

XXI

Catechefis

286

LIX

Forma

XXII

Chriftianus

317

LX

Fortitudo

824

XXIII

Chriftus

320

827

XXIV

Cognitio fui

339

XXV

Communio

335

—

G

XXVI

Concionator.

351

XXVII

Concupifcentía.

365

LXI

Gaudium

$37

XXVIII

Confeffio.

LXII

Gratia

841

XXIX

Confirmatio,

369

LXIIH

Gratitudo

XXX

Confcientia

389

LXIV.

Gula

947

Confilium

394

804.

XXXI

405

XXXII

Confolatio

449

H

XXXIIHI

Confuetudo

454

LXV

Herefis

XXXIV

Contritio

460

LXVI

Hiftoria

876

AXXXV

Crux

468

LXVII

Homo

$85

LXVIII

Honor

985

D

LXIX

938

XXXVI. Doemon

Humilitas

941

480

LXX

Hyperdulia Mariana.

9983

XXXVII. Defperatio

490

LXXI

Hypocrifis

1027

TOMUS

ludex Titulorum eeueralium.

TOMUS

u

r

Titulus

Titulus

Fol

XCVIHI

Mors

LXXII

Infernus

i

XCIX

Mortificatio.

Insgratitudo

C

Muller

LXXII

23

CI

Mundus

:ggr

Cä

ä

XXIV

Intentio

28

LXXV

Invidia

42

LXXVI

lracundia

61

N

LXXVH

uüdictum extremum.

9o

CHl

Nobilitas.

522

LXXVIHI. Judicium temerarium,

105

LXXIX

Juramentum.

122

LXXX

127

O

Juftitia.

CII

Obedientia

524

L

CIV

Oculorum cuftodia,

583

CV

Odium

LXXXI

Labor

36

509

LXXXII.

Lacrym3e.

140

CVI

Opus bonum

604

LXXXIIL Laus.

145

CVII

Oratio

608

LXXXIV, Lecio fpmtuahsa

148

CVHI

Orbis

654

LXXXV. Liberdlitas..

1061

CIX

Otium.

665

166

LXXXVIE. Lingua.

P

LXT/'

MT Ludu*;

190

LXXX VIH. Luxurla

197

CX

Paffio Chrifti

671

CXI

Patientia

697

M

CXII

Paupertas

756

Mi

221

CXIHI

Pax.

118

It ff

LXXXIX.

Magia.

CXIV

Péccatum.

df

XC

Manfuetudo

231

CXV

Perfectio chnfhana

194

Fa ed

XCI.

Martyrium.

252

829

Mot

j

XCII.

Matrimonium

207

CXVI

Perfeverantia.

834

u

)xCl It

Mendacium.

306

CXVII

Pietas erga parentes

852

(TIV,

Minimorum cura.-

323

CXVILI

Poenitentia

850

XCV

Mifericordià erga Vivos.

328

CXIX

Procraftinatio poenitentise.

973

$m

!r;

XCVI

Mifericordia erga defunttos,

362

XX

Prudentia

987

f de

XCVII

Modeftia.

386

CXXI

Purgatorium

910

cove

adfory,

[

F

[ n T d

u R RRCEETR : REUCRCP RCERSEN

—*——DD

TOMUS lil

T

Fä

R

l s h-lbt'

Titulus

Fol

Titulus

Fol.

31

CXZ& H

Religiofus ftatus. '

i

CXXXVII.

'Taciturnitai 8,

211

CXXLHI

Refignatio in divinam Volun:a

CXXXVIIL

Templum. -

293

tatem.

20

CXXXIX.

Tempus.

303

C

IV.

Respublica.

56

CXL

'Tentatio.

312

CXXV

Refurrectio

29

CXLI

'Theologia.

327

CXLII

'Timor Dej

367

CXLII

Triftitia.

395

S

—

—

/

V

S.le

CXLIV

Vana Gloria

389

f3.0y

CXXVI

Sacerdos.

84

CXLV

Verbum Dei

409

Urfe

CXXVI

Sacrificii Miffze oblatio.

1o8

CXLVI

Virtus

CXXVILH

SanCtorum cultus & fePca.

130

Unctio extrema

435

nyïx

Sanitas.

160

CXLVII.

457

CXXX

Scandalum

180

CXLVIIL

Vocatio ad vitze ftatum

461

CXXXI.

Societas.

189

CXLIX

Voluntas propria

479

lii

CXXXIL

Solatia fp1r1tuaha

203

CL

Voluptas

484

Wüfta

CXXXIHH

221

CLI

Votum

489

Cüp 8 t

Spes & fiducia inDeum.

CLII

Vulnera Chrifti.

494

L Q

C.ls.lx.?ij V

Spiritus fanctus.

243

CXXXV

Superbia

25

CLIII

Zelus.

595

CX.AX V1

Superítitio

11

BIBLIO-

—

N

s

P

WT.

M t

Bu

EO (

As

"W A

b

(2

xï"v

R

vfjx -öl

3

z

3

Ü

(&xa)

A WOH

m N

zO

ZA

S .

N TTE

E

*

A

&

4.

fe&.

d

3

]

j

ä)

BIBLIOTHECZE

MANUALIS

)

CONCIONATORUE

1

)

TITULUS I

4

)

ABNEGATIO SUIIPSIUS

N

S. 1.

cum effe crudelem.

He motuum inofdina-

tiones rediguntur ad quatuor.

QUOAD ESSENTIAM

IV. Prima inordinatio eíft in cogitationi«

Dfinitio.

bus & imaginationibus de rebus noxiis, vel

!

vanis, vel impertinentibus illo tegpore, vel

Ü

8 . Pafil, in

f juxta S. Bafilium fumma rerum om-

cum nimia folicitudine.

reg. fufius

dlfpo

nium, vitze füperioris oblivio, atque

. V. Secunda eft in affe&ionibus & volitio«

1

a fuis voluptatibus receffio.

Quafi

nibus rerum prohibitarum , uti funt affetio

]F«t ad

diceret, inquit Julius Fatius, abne-

fuperbize, irze, invidie, & alize: Vel quo-

)

N

ortif,

4

gationis proprium munus eft, delere

ad modos prohibitos, uti eít turbatio, vel ine

?

c.9.

ex mente noftra affe&u plenam memoriam

quieta propenfio ad concionandum , fcien«

rerum fecularium, & abducere nos ab amo-

dum, & circa officium proprium.

;

S. Ber n.

re, affectuque inordinato erga nos ipfos.

- Vl. Tertia eft in repugnantiis erga opera

Quod ipfum etiam confirmans S. Bernardus,

vxrtutum, cum tepiditate annexa circa illa,

ä

fer. 7. de

converf,

quid eft, inquit, femetipfum abnegare, nifi

utifunt opera cultus divini, obed1ent1æ, amo«

ad foror,: voluptatlbus propriis renunciare?

Yis proximorum.

VII. Quarta eft hbertas fenfuum , in via

)

Divifio.

dendo audiendo , loquendo , exeundo ad

.. 1. Dividitur inabnegationem carnis, & fri-

has res cum 1mpetu, curiofitate, libertate &c.

ritur; illaeft, per quam carninegamus, quo

Quod fi in his quatuor generibus inordina-

contra legzem divinam, ac rationis rectitudi-

tionum me mortificabo & negabo, tollam im-

Caffian

nem poftulat; de qua fic loquitur Caffianus:

pedimenta unionis cumDeo, & perfetze fami-

. 5. inftit,

Poft rerum externarum renunciationem , il-

liaritatis cum illo, & potero dicere: Introdu-

J

€. IQv

Xit me Rex in cellam vmanam & ordmavm

lud eft cunctorum luctaminum veluti quod-

m me chantatem.

1

dam folidiffimum fundamentum , ut primi-

)

tus carnalium defideriorum incentiva peri-

j

gn

mantur; nam nullus, carne non devicta, le-

V

gitime poterit decertare.

Abnegatio fpiri-

EX S. SCRIPTURA

1

tus eft, qua animze negatur, quod inordina-

7

Qualitas.

te appetit; & iterum in abnegationem inzel-

)

le&us & voluntatir fubdividitur:

nam in cor-

ii quis vult poft me venire, abneget femet- Matth.16,

S.Merm. de, tefte S. Bernardo, duplex eít lepra, pro-

f.3.

ere-

ipfum, & tollat ctucem fuam, & fequa- V« 24-

J

furrect,

pria voluntas , & proprium confilium; lepra

tur me.

utique nimis pe[iima, eoque permcmüor, quo

II. Si oculus tuus dexter fcandalizat te, Matth. $,

)

magis interior.

erue eum, & projice abste; expedit enim tibi, V«29.

]

!

üt pereat unum membrorum tuorum, quam

Ji

Adus.

totum corpus tuum mittatur in gehenaam.

Lanciz

l

Iïl Hos P. Ludovicus de Ponte, at in vi-

opufc, 1o,

ta eus manufcripta videre eft ;

a(fignavit;

Nece[fitas,

Cap. 15.

B. 205

dum fic loquitur:

Abnegatxonem perfectam

IIf. Caftigo corpus meum, &in fervitutem r. Cor, g,

g

!

cognovi, in magna vigilantia adfentiendum

redigo, ne forte, cum aliis praedicavero, ipfe Y. 27

motus inordinatos anim:e, & ad reprimen-

reprobus efficiar.

j

dum ftatim , & caftigandum nos pro illis.

]V. Poftconcupifcentias tuas non eas, & a Eccl. 1g,

Sicut fortis miles vifo hofte eum aggreditur,

voluntate tua avertere. Si præ&es animzae tuze Y* 30.

& necat, & timorem incutit aliis, ne acce-

concuplfcenuas ejus, faciet te ingaudium ini-

dant; ita eft genus pietatis, in hac parte fe-

mlCIS tuis. .

,

R, P. Lohn. Bibl, Man. Tom. I,

^N. Cit.

z

Bibliothece Manualis Concionatorie

V. Circumcidimirfi Domino, & auferte

compediti funt omnes proprietarii, fui ipfiug

Jet.4. v.5.

praeputia cordium veftrorum , viri Juda, &

amatores, cupidi, curiofi, gyrovagi, quzeren-

habitatores Jerufalem: ne forte egrediatur

tes femper mollia, non quze Jefu Chrifti, fed

hoc fzepe fingentes & componentes, quod

ut ignis indignatio mea, & fuccendatur, &

nonfit, qui extinguat, proptermalitiam co-

non ftabit; peribitenimtotum, quod non eft:

gitationum veftrarum.

ex Deo ortum.

Utüilitas.

II. Adhuc multa habes ad relihquendum, Ib. $. $;

Joh. 12.

VI. Amen, amen dico vobis, nifi granum

quae nifi ex integro mihi refignaveris, non

acquires, quod poftulas.

V. 24.

frumenti cadens in terram mortuum fuerit,

ipfum folum manet: fi autem mortuum fue-

III.. Quandocunque homo aliquid inordi- L. x. c.6.

rit, multum fruttum affert.

nate appetit, ftatim inquietus fit.

o

Qifian,

lb. v. äs.

VII. Quiamatanimam fuam, perdet eam:

1.4.'111&1

IV. Homo, qui necdum perfe&e in femor- ]bid.

[7 lo'

& qui odit animam fuam in hoc mundo, in

tuuseft, citotentatur, & vinciturinparvis &

vitam 2eternam cuftodit eam.

A

vilibus rebus. Szepehabettriftitiam, cum fe

Dignitas.

fubtrahit: leviter etiam indignatur, fi quis

Gal. «.

VIII. Qui funt Chrifti, carnem fuam crus

ei refiítit.

V^ 24v

cifixerunt cum concupifcentiis fuis.

Jucunditas.

$. IIL.

V. Reüf'cendo

paffionibus invenitur paxlb. $.2.

vera cordis, non eis ferviendo.

EX $SS. PATRIBUS.

v P.

VI. Tenebreve & confüummatum verbum : L. 4. c.32;

ielum

Qualitas.

dimitte omnia, & invenies omnia: relinque* I

S.Greg.

metipfum abnegat, qui mutatus ad me-

füper

db

cupidinem, & invenies requiem.

Ezech.

liora incipiteffe, quod non erat, & defi-

VII. Utinam fic tecum effet, & ad hocIb. S.3.

niteffe, quod erat.

Quia licet homo quoad

fubftantiam fuam manet idem, qui ante ;

perveniffes, ut tui ipfius amator non effes,

fed ad nutum meum pure fiares, & ejus,

quoad animi tamen qualitatem oportet, ut

:

quem tibi praepofui, Patris; tunc mihi val-

mutetur, & fiat alius homo.

Cafhian.

II. Quifunt violentiilli, qui regnum coelo-

de placeres, & tota vita tua in gaudio & pa-

coll. 24,

rum rapiunt? nempe illi, qui non aliis, fed

ce tranfiret.

€. 26.

voluntatibus fuis praeclaram inferunt violen-

Utilitas.

Pirus

tiam, qui direptione laudabili, omni fe prae-

fentium rerum voluptate fraudant , & voce

VIII. Fili, quantum a te vales exire, tan- L.3. c.5.6.

612

dominica egregii direptores pronunciantur,

tum in me poteris tranfire.

Sicut nihil fo- $ 1«

ris concupifcere, internam pacem facit; fic

& per ejuscemodi rapinam regnum coelorum

Vo-

violenter invadunt.

Ifti funt profe&o lauda-

fe interius relinquere, Deo conjungit.

biles violenti , qui vim faciunt perditioni fuae.

lo, te perfe&am addifcere abnegationem in

voluntate mea, fine contradidione & que-

Perditio noftra eft oble&atio vitze przefentis,

rela.

MT

&, utexpreffius dicam, executio voluntatum,

defideriorumque noftrorum.

$. V.

Necegïta:.

S. Clim,

. JII. Nemo in coeleftem thalamum corona-

EXEMPLA CATHQLICA.

g. 2.

Qualitas.

tus ingreditur, nifi primam, & fecundam, &

tertiam negationem impleverit, ut fcilicet &

T. QCalamanus cum prius in fua domuncula Lanciz,

primo renuntiet rebus omnibus humanis, &

fine ullo humano confortio vixiffet, E- opufc. 1o,

Parentibus: fecundovoluntati proprize: ter-

pifcopo domum ejus ingrediente, & manum C*P- 14-

» 201.

tio inani glorize, qusefolet obedientiam fubfe-

profacerdotio imponente, nihilrefiftit. Dein-

de cives vici, ex quo erat, proficifcentes ad

$5

Gloff.füp.

le. Nifi quis a femetipfo defïciat,a& Deum,

alium locum , cum no&u fluvium trajecif-

tonfli

Luc.

qui fupra fe eft, nonappropinquat,

fent, & domum perfodiffent, eumaccipien-

Roni|

Dignitar.

tes nec refiftentem, nec jubentem, in fuum

vicum exportarunt, & in domuncula inclu-

s. Dïa-

V. Omnes homines fumus ad imaginem

ferunt, ubi ille fimiliter quietem agebat, cum

leth. c.4. Dei: illud autem ad fimilitudinem illorum tan-

tum eft,qui per multam charitatem,libertatem

nullo loquens.

Paucis autem poft diebus,

qui erant illius vici, qui eft e diverfo, cum

fuam Deo in fervitutem addixerunt. Quando

no&u ruríus aggreffi effent, & domum per-

enim non fümus noftri, tunc fimiles fumus ei,

quinos fibi per charitatem reconciliavit.

fodiffent, ad fe abduxerunt, neque contra»

dicentem, nec ut maneret, urgentem, ne-

que rurfüs prompto & alacrianimo receden-

Fatïu:

$

Iv-

tem.

Ita feipfum omnino mortuum mundo

demu

EX LIBELLO DE IMITATIONE

conftituit.

í

Pá

II. S. Maria Magdalena de Pazzis adeoin Lanciz.

Necejþtar.

hacabnegatione profecerat,ut ne quidem Spi- 9Pufc. 1o,

32. Fili ,

non potes perfe&am poffidere liberta-

ritum fan&um, defiderio ex propria voluntate "*

L

tem ,

nifi totaliter abneges temetipfum,

orto, defiderare vellet. FHincdicebat: Nolo

ipfum

3

JTüuus l5 dbgnaio f ipfus.

Ultilitas.

ipfum defiderare ex meipfa, tanquam a me-

ipfa; quia nolo habere ullum defiderium, &

"V. Sicutequus,licetindomitus & efï'ræxxis;ü ibid. C.If.

audebo dicere, imo dicam: quamvis illud de-

tamen peritum habeat equitem fibi infiden-

fiderium mihi daret, ut perillud voluntas mea

tem, nemini nocet, ipfum vero equitem cito,

fieret, & nonillius tanquamillius, & non tan-

facileque viam fuam decurrere facit; ita cor-

quammea; etiamfiin hoc effet ejus voluntas,

poris vivacitas ei, qui ad eam refrzenandam

Mj

fed illa non effet principaliter, imo totaliter e-

animum promptum ac vigilantem habet, non

jus, nullo modo vellemeffecontenta. ÁAtque

modo non obelt, fed potius plurimum juvatad

ita bonum , quod ad me venit non per hanc

viam perfe&ionis celeriter ac fuaviter decur-

viam, purze foiius divinze voluntatis, non mi-

rendam.

E

hi videtur bonum.

VlI.Sicut obturatis fontibus przecipuis aque Ibid,

Caffian.

IiI. DeMonachis /Egyptiis teftatur Caífia-

1.4.in(tit,

largiter fluentis, mox omnes etiam rivi abillis

€, 1O.

nus, quod adeo voluntatem fuam abnegarint,

promanantes exficcantur; ita ex abnegatione

ut, quzecunque fuerint a Praepofito praecepta,

voluntatis & judicii proprii, abnegatio om-

tanquam a Deo fint ccelitus edita, fine ulia

nium aliarum paífionum & affe&tuum in ani-

diícuffione complere feftinent , & nonnun-

ma noítra repugnantium procedere folet.

quam etiam impoffibilia fibi imperata ea fide

ac devotionefufcipiant, uttotavirtute ac fine

5.' VII.

ulla hzefitatione perficere ea nitantur, & ne

ASCETICA.

So l,

impoffibilitatem quidem praecepti pro enioris

fui reverentia metiantur.

um hzec abnegatio fit unum ex przecie

Vit. UP, 1,.

IC

g,

IV. Abbas Neltero isgreffus Religionem

puis mediis,quibus ad perfectionem ten»

de humiliapudfe dicebat: Ego & afinus unum fumus:

ditur,& pervenitur,ideo plurimum quoque co-

pofthac debeoeffe, ficutille: quidquid ei im-

nari debet Aíceta, ut cognitionem, aeftimatio-

ponitur, hoc portat, & fine mora quidem, non

nem & praxin illius fufficientem acquirat.

n

petens, quare, autad quem finem eiimpona-

Il. Et cognitionem quidem quod attinet,

tur. Vide plura, maxime denofítris hominibus

hanc non difficulter acquiret, fi bene perpen-

in V. Mortificatio $. 5. & 6.

dat doctrinam a S. Dorotheo fequentibus ver- g. Dorot;

VI

bisdatam. Patres fan&i & majores noítri fibk

SIMILITUDINES.

ipfis mundum crucifigentes,per dura certami-

na,fefe quoque mundo crucifixerunt. Nos ve«

Qualitas.

ro videmur nobis ipfis mundum crucifixiífe,

cutszeger aut cliens, ubi a Medico vel

Fatius

l. Si

quia reliquimus eum, & ad monafteria diverti-

'

G

€. 12,

Advocato deceptum fé advertit, illorum

mus; atnolumus nos mundo crucifigere, ad«

confilia meritorefpuit; itacum nos quoquea

huc enim ia animo noftro vigent bianditize il-

judicio & voluntate noftra toties deceptos ef-

lius, adhucin nobis ipíius affectum abícondi-

fe Íciamus , merito deinceps fidere amplius

mus. Coinpatimur illius giorize, compatimur

non debemus.

deliciis & voluptatibus, compatimur orna-

Nece[fitas.

mentis & veftibus, ob viles & inanes res dela-

Faiuscg, l. Sicutlapfo & jacenti in luto adhoc, ut

bimur plerumque ad priftinas ejus paffiones.

abftergatur, & emundetur,nonfatis eft furgere,

Quod fane non nifi ex amentia provenit,ut, qui

fed poitquam furrexit, requiritur, ut fordesil-

pretiofas & magnas resreliquimus, ob miai-

las,quze veftibusinhzeferunt, excutiat ; ita illi;

mas plurimum perturbemur. Atqueid a nobis

qui multis annis in ceenoproprii amoris ac vo-

peífime; ut enim mundo & ejus rebus abre-

luptatum hujus mundi immerfus jacuit, non

nunciavimus, ita & priftinis ejus paífionibus

nt,

fufficit furgere, & mergere ex hec cceno, relin-

abrenunciàre debemus.

(c 10

quendo mundum, &ea, quzein mundo funt;

Hj

fed neceffe eft, ut etiam fordes a fe excutiat, &

III. Praxin vero abnegationis ex fequentiS. caf. 1. s.

)

maculas, id eft, affectus mundanos eluat.

NiliAbbatis doctrina diícet. Confulendum eft, Intt c. 13;

inquit,iis, qui nupera mundi tumultu difceffe-

SBaflin lll. Sicut Patrefamilias peregre abeunte,

(onfiit.

mox canes domeftici hac illac infolenter va-

runt, ut quietem & filentium colant, caveante

que, ne frequentius in publicum prodeundo,

monsíl santur, importunis latratibus omnia com-

vulnera per fenfus accepta cogitatione reno-

plent, & morfibus quosvis obvios aggrediun-

tur; itacumanimaforas evagatur, & negligit

vent, neveantiquis peccatorum fimilitudini-

bus alias formas adjungant; mens enim eo-

ea, quze funt fui muneris , mox veluti protervi

rum,qui nuper a malitia recefferunt, fimilis eft

atqueimportuni canes ex diverfis partibus li-

bidines corporis foras fe dant, & vehementer

corpori ex diuturno morbo convalefcere inci»

pienti, quod nondum confirmatis viribus quse»

inipfum oblatrant, ac variis modis dilacerare

libet affectio in graviorem morbumimpellit.

conantur.

Unde & S. Bernardus ait, omnis nova conver- S, Bern,

Fatius c9

IV.Sicut equus aufugiens,qui capiftrum ad-

f.6 adífor,

fio priftinze vitae habet permiftionem.

demort, huccapitiobvolutum habet,facile implicatur,

capiturque, & in ftabulum antiquum reduci-

[V. JEftimationem denique ex doctrina ab Vit. p. 3.

tur; ita& is, quiamundo fugit, nifi etiam a ca-

ipfoChrifto S.Marize Magdalenze dePazzis da* *- f

ta concipiet, fic enimeidixit: Interimpedi-

piftro affe&tuum mundanorum fit liber , facile

Lïc

)e

iterum antiquis cupiditatibus irretietur ;

menta donorumS.Spiritus non tantum funt ea

peccata, quae Deum expelluntexanima , ;ed

tandem omnino iterum ad mundum retra-

hetur.

& propria voluntas, & proprium judicium eo-

ruiín,

: -R. PQLOh". Bibla MM- Tom. qu j

A a

"

id

4

Bibliothece .anualis Concionatoriz

rüm, qui modo fuo volunt fervire Deo. Qui

Utilitar.

quidem defiderant Spiritum fanCtum, fed eum

III. S. Catharinze fic olimlocutus eft Chri- z, pjsi,

defideranteo modo, qui illis placet, & qui illis

ftus: Dicotibi, & Patrianimoe tuze, quem de- c. 4.

videretur, & fic fe redduntinhabiles ad perci-

di tibi fuper terram, ut viriliter toleretis ea,

piendum eum, qui eft, tanquam hamus qui-

uae conceduntur vobis, omni propria volun-

dam, quo Deus vult capere animam ex fe

tate fenfitiva perempta ; hac enim ratione

adeo vilem.

omnes virtutes a;:quiruntur.

$ vir.

Dignitar.

MISCELLANE A.

IV. Eidem alias dixit Chriftus: Si pete-Ibid, c. f.

Qualitas.

resame, quz funtifti? tibi refponderem:

ipfi funt alter ego, quia fponte perdiderunt, &

Surius T.

Fulgentius Epifcopus & Abbasillos ve-

abnegarunt eorum propriam voluntatem, fa-

Joan.

LS

ros Monachos effe dicebat, qui morti-

&i mede voluntati conformes, & uniti, &

ficatis voluntatibus fuis parati effent, nihil

in omnibus ea induþi.

