lieni & extrinfeciauxilii competit, & de hac

ire, fed moribus; mores autem noflri mon ex co,

inteiligendus eft Granatenfis; cum enim De-.

quod quisque novit , fed ex eo quod diligit, dijudi-

us faum auxilium promiferit fperantibus in

cari [olent ; nec faciunt bonos vel malos mores , nifi

fe, hocipfo tantum quisque poteft per Deum,

bpm' vel mali fint amores,

quantum poteft Deus perfe. Hinc S. Paulus

Dubium IX.

dixit: Omnia po[Jum ín eo, quime confortat. Sed

?

ipfe Chriftus quondam. S. Mechtildi dixit:

—« De prudentid.

SULX

Perplacet mili videre homines confidenter de

. Cum aliquando Philothea ob a&io-

Blofius

« bonitate; talis enim quicunque efl , €2 in hoc

nem aliquam non prudenter fatis exercitam

c. t r. Mo-

ingravem miferiam incidiffet, eique caufam

nil. fpir.

perfeverat , fingulariter eum in hac vita remune-

rabor , €$ in altera uberrimam ei mercedem . con-

quzerenti hujus miferize confeffarius refpon-

i o doxxc ( AA o^ la — - MU aM — d u hu .a AE QR P £TR O 2956 9. Bugn Gob

feram. — :Et quonto plus de meconfidet, tanto plur

diffet ex Ovidio: Crede mihi, miferor prudentia Ovid. L4,

etiam a me con[equetur s. impo[fibile enim efl, ut,

grima relinguit; non poterat fibi hoc Philo-de Pont.

quod quis fan&le de me credidit, €$ confequi. [pe-

thea perfuadere, quare clarius fibi veritatem

ratit , non obtineat , cum hoc ip[um ego prouife-

hujus verfus explicari petit, cui.

I:Solu-

Titulus XLVI. Dubia Afcetica.

653

Solutio.

Dubium XL

LXI. Refpondet Afceta, folutionem hujus

De Humilitate,

dubii ex natura & officio prudentize petendam

elfe ; cum enim hujus officium fit, finem debi-

LXIV. Cumlegiffet Philothea , S. Francif:

tum ob oculos ponere, mediaque ad illum af-

cum fe omnidm peccatorum maximum di-

fequendum convenientia eligere, facile colli-

xifle, vehementer dubitavit de veritate hujus

gitur, eum , quiin miferiam ex culpa propria

dicti, cum utique Sanctus hic moraliter cer-

provenientem incidit, prudentizeleges & di-

&tamina non obfervaífe, cum miferia talis ni-

to Íciverit, innumeros effe homines , qui tot

tantaque peccata commiferint,de quibus ipfe,

hil aliud fit, quam deviatio a fcopo, & fine

utloquifclemus , nefomniavit quidem.

propofito , aut mediis congruentibus non e-

Solutio.

le&is proveniat, nam czeteroquin diligenti-

bus Deum (qui eft finis unicus & poftremus

LXV. .Refpondet Afceta, varie hoc expli-

hominis ) omnia cooperanturin boaum. Et,

ut Germanicus Poéta cecinit:

cari ab Afcetis,nempe ut vel quis cogitet, pot-

fe effe aliquid occultum, quo alius non füpe-

ret ( quemadmodum S. Auguftinus tradit )

JPann wir fuchten , was wir [ollten.

vel ut propter dona, quzealius actu poffidet,

Jetten wir allzeit , was wir wollten.

»

. & ipfi defünt, alium anteponat , ( quomodo

S. Gregorius hanc difficultatem explicat ) vel

S Dern,

Dubxïium » u

ut perfuadeat fibi , quemvis fceleratum homi-

erm i 91 in

T. Qui

|

De Oratione.

nem multo majorem gratitudinem exhibitu-

tibitah

rum Deo, fideliusque ferviturum fuilfe, fi tan-

ta eum mifericordia fuiffet profecutus ( quem

LXII. Cum aliquando Concionator qui-

dam ad orationis fedulum ufum, & exerciti-

modum S. Francifcus infinuavit, & P. Jaco-

um adhortans, inter alia fententiam illam cu-

bus Alvarez convenientiorem czeteris putat)

jusdam S. Patris attuliffet: Ae&fe novit vivere,

velut fua peccata conferat cum Dei donis,

quze funt inaltero ( uti S. Thomas & S. An-

quire&e novit ovare : dubitat Philothea de ve-

ritate hujus axiomatis, cum multos quotidie

felmus fecerunt ) vel ut cogitet, alia effe judi-

videat orationi perquam . deditos, & tamen

cia Dei,&hominum, ideoque illud S. Pauli di-

cat : nihil mihi con[cius [um , fed nonin hoc jufüifi-

'ïX

peffime viventes.

catur fum ; quia nefcit homo,an amore, an O«

Refolutio.

dio dignus fit ( & hic modus S. Bernardo

ln

aptior eft vifus ) vel ut propter Scripturze fa-

S.Aug. '

XLIIL. . Refpondet Afceta , vere id di&um

hümo 40'

crze authoritatem , fervum feinutilem, atque

effe a S. Auguftino, eoquod duo precipue aliis longe minorem judicet, non multum

media ad re&te vivendum requirantur , illuftra-

difputans, quomodo . cum veritate id dicere

tio intelle&us, & motio voluntatis ; utrumque

-poffit, quomodo Lanzicius hanc quzftionem

E

Jac. c. 1.

autem per orationem maxime obtineatur,

diffolvi poífe exiftimavit. Addit tamen ipfe

»

nam te intellectu quidem teftatur S. Jacobus

Afceta , optimefibi videri S. Thomam folvif-

$. Thom./

k

dicens: Si quis vefirumindiget fapientia , poflu-

fe hoc dubium, dum dixit, hwnilitatem

effe lau- ?

» 2. q. O.

[

Dert,

dabilem [ui ad ima demiffi

.I.adas

"m, 2

"Thomas

let a Deo,qui dat omnibus affuenter. Sed & Tho-

0nt'^, atque adeo. non

Y nnt.,

Kemp.

mas Kempenfis in perfona Chrifti id confir-

requiri, utfpeculativequis minorem fe omni-

d tips

l. 3. c. 43.

mat,dicens: £go fum , qui humilem in pun&o e-

busreputet ( quze enim effet deje&tio, fi rufti-

lt

cus cum Aulicis convivio affidens, & fciens,

leuo mentem , ut plures [apiat aterne veritatis ra-

tiones , quam fi decem annis. in [cholis fluduiffet.

fe omnibus. illis longe inferiorem eífe , ulti-

Hinc S. Thomas. S Bonaventura, & alii faífi

mum in menfa locum occupet ) fed ut pra&i-

funt, fe plusinfcientiisorando, quam ftuden- €e perinde fetra&tet, & tractari petat , quem-

(reg

'[8.m0fo

do profeciffe. De voluntatis vero motione admodum vilifimi quique & abjetti(fimi fer-

.'Luc. €,22.

exemplum in difcipulisin Emaus euntibus

vi tractari folent, fcilicetut nec zeftimari, nec

I$

& dicentibus: JVonue cor noflrum ardens. erat ,

laudari , nec honorari, nec amari,nec foveri ac

dum loqueretur nobis in via; quid autem aliud

beneficiis affici defideret, fed potius omnia

eft oratio , nifi locutio cum Deo ?. Nimirum

contrariafieri defideret.Hinc S. Bernardus re- S. Bern,

hic locum habet folemne illud axioma: G-

Ge dixit : Nonmagsum efl, e[fe humilem in abje- fet. fup

flato [piritu defipit omnuis caro: Elinc & Apoftoli

Bione, magna proríus €9 rara. virtus eft. [nazi[j- miltue.

cum Chrifto in montem Thobor eduéti ex-

fas lonorata. Et fic facile capitur, quomodo

clamaverunt : Bonum efl nor hic e[fe : quia dul-

Chriftus & B. Virgo fe humiliarint, formam

fervi & ancillze accipiendo,.

cedinem divinze preefentiee deguftaverunt.

quia'" fcilicetut ta-

Sed & experientia fat crebra teftatur, adeo

lesfe tractarunt, & tractari defiderarunt.:

quosdam hac dulcedine abreptos effe, ut ex-

Dubium XII.

clamare coa&ti fint : Satis,eft,Domine,quia in-

De eadem humilitate,

firmum hoc vafculum capere non poteft di-

vinae dulcedinis tuze abundantiam : alii vero

LXVI Audiens Philothea in Evange-

V['d 1014'

firophiala aqua frigida madefa&a adhibere

lio

pont,

Omnis , qui [e humiliat , exaltabitur :

cogerentur, ad ardorem inflammationis ex

dubitat , an non potius eos , qui ex-

n Ib

celfi & in magna dignitate conftituti - funt

divina dulcedine deguftata temperandum.

nnns

exaltari,

Bibliothecee Mawualis Concionatorus.

654

«

tur, qua habemus, opera & officio fplenäida

exaltari, & hónorari oporteat, ficut in hoc

"

mundo fieri folet. Vehementer proin caufas-

facile eligi, imagna cum alacritate perazi , fa-

fcire defiderat, & quos Deus humiles prze

cile ad majorem Dei gloriam (ufcipi, qui vi-

/

1

res per fe excitant; Àt minima eligere, zeque

aliis exaltare foleat. :

l

Soíutio.

accurate, cum zequali amore Dei & proximi

Ilj

peragere, hoc opus, hic labor eft. Utadeo

LXVII. Refpondet Afceta, tres ob cau-

i

merito S. Valerianus dixerit : /'irtur magna

Et

j

fasid fieri. 1. Quia, cum nihil habere & pof-

in minoribus [emper experimentum . capit.

r

fe fe putent,ad Deum fiducialiter confugiunt,

hinc S. Chryfoftomus dicit: JDeus omnia fa-S, Chryf.

& ardenter auxilium petunt, & ideo etiam

cit, €? [atagit , ut ex minimir te coronet, — Id ho. 38. ad

Ib

(

juxta promiffum Servatoris accipiunt. 2

quod ipfe Chriftus confirmavit , quandoP?P.

i

Quia , cum

fe tamlonge effe a perlectione 2e-

Matth. 25. dixit : Quia fuper pauca . fuifli fide-

füiment , valde efüuriunt, & fitiuat juftitniam,

I

lir, [uper muliate conflituam.

ln

atque adeo faturari merentur. 3. Quia, cum

Dubium XIP.

fe totos evacuent, e Deo, qui perinde ut na-

ii

tura vacuum non patitur, impleri merentur;

De paupertatis virtute.

u

juxta illud Scripturee: ilata os tuwm €$ ego

(

LXX. Audiens Philothea illa S. Apoftoli

ámplebo illud. Quas tres caufas Chriftus indi-

verba

Nihil habemtes , ommia po[fidentes :

(é

caffe videtur, dura dixit: Petite, €4 accipietis

e

ecis : gulfate , €9 aperietur o«

Dubitat nec immerito, quomode cum veri-

quarite €9 invent

tate id dicere potuerit S. Paulus, cum hoc

bir: quxe omnia humilis praeftat. Nam pe-

ipfo, quod pauper quis exiftat, inopia premi

V

titfe incurvando, quzerit, quia vacuum fe

[

videt : pulfat

foléat, atque adeo nihil potius, quam ozunia,

&i

—deüderando , quod deeiTe:, fiþi

advertit.

poflidere .dicatur.

Solutio.

l

Dubium XIII.

LX/XI. 1Refpondet Afceta, & dubium hoc

(

De minimorum cura ; & lectione.

ex SS. Patrum do&rina folvit; quorum pri-

Q

LXVIH. Legens quondam Philothea, de

mus S. Leo ficlocutus eft: Semper diver efl Serm. 4.in

chriliana paupertas , mec pavet im iflo mundo Qsár.

S. Ignatio Loiola, quod ad quendam ex fuis

indigentia laborare, cui donatum efl, in omnium

fociis haec verba fcripferit: Libentiffime au-

dimus , te inter fratres infima quserere & ulti-

rerum Domino omnia po[fidere.... Alter. eft S.

Bernardus, fic loquens : Non eos afliment , fo- S. Bern.

er. 2x.

f

ma, atque confe&tari minima ; nam magni-

la celefía go[fidere, quia a [ola audiunt in pro-

tudo humanz mentisnon in eo fita eft, ut

fup. Cant,

u

magna ex fuo fenfu quis amet, & ample&a-

miffionz. Pojjident €9 terrena ,. €$. quidem tan-

quam vihil habentes , €7 ommnia po[fidentes , to

d

tur, fed utad minima fe extendat. Perge igi-

pro certo magis Domini , quo minus cupidi, De-

L

tur exerceri in minimis, ut maxima eeternze

vitz confequaris: capere non poterat, quo-

nique fideli homini totur mundus divitiarum ..

efl , totus plane , quiatam adver[a, quam pro[pe-

modo magnitudo & perfe&io hominis in cu-

ra ipfiur , eque otunia [erviunt &i , €9 cooperantur

ra & electione niinimorum confiftat ; quare

in bonum. Érgo avarus terrena efurit ut amicus

veritatem hujus do&rin

«

ze fibi '?xpnlicari defi-

fiddlis . contemnit ut Dominus : ille po[fidendo

dex*at.

mendicat , ifle coutemmendo fervat. — Tertius ef[ S. Beda 1.

Viac.s

Solutio.

S. Beda idipfum confitmanus his verbis: Pau-2. inprov.

N

C I5.

ger imnumerabiles : pojfidet divitiar ; efl pauper

LXIX. Refpondet Afceta,& p.rö füüd«amen-

Evangelicus , qui , cum Deum ip[um bonorum

to fupponit , qu

od juxta communem fenfum

oimnium fontem praflet in covde, bonis indigere

Jaudabilius opus cenfeatur ,

hominum tanto

mon potefl. Siergo hic nullo indiget , €8 multas

quanto major difi

cultas in eo reperitur: &

divitias habet , diver efl.. P/eie dives, -qui pau-

quant

o major cona

tus adhibetur ad eam fu-

gertatem [piritus habens , virtuter veras. ani-

eran

M

dam; hinc qui vicit hoftem aperto prze-

mæ opes Gd fe'trqn;/!ulit gojfideridas.

lio, multis vulneribus acceptis, longe perfe-

&ior miles cenfetur , quam alius fub moeni-

Dubium XV.

bus fine vulnere. pugnans. . Hinc artifices

:

— . De caftitatis virtute.

!

parva opera

facientes, ut horologia minutif-

fima, & fimilia;

magis fufpicimus, ut.adeo

'AUXXIL^Cüfh legiffet Philothea in libello

merito dixerit T

heophridius de fimile artifi-

deimitatione Clitrifti fententiam : Difre celeri-

ce loquens : Qui licet magnus in macnir fit arti-

ter fupeviori tuo te fubmittere , fi carnem propri-

fex , gloriofius tamem mirabilia in minimis opera-

ain optar fubjugare: capere non poteft, quod

tur. ld quod etiam S. Thomas confirmat di-

obedientia fit tam efficax remedium caftita-

3 Ptycor

S. Thom.

in proleg.

cens : Scientia operativa tanto perfeBior efl,

tis; quare ab Afceta hacin parte inftrui, &

2-. 2

quanto magis particularia confidevat. , n quibus

ell aBur.. Hoc notato probat veritatem axio-

a dubio fuo lviberari petit.

Sdlutio.

I

matis, hoc fyllogifmo: inillis eft fümma per-

fectio , in quibus maxima difficultas reperi-

tur; at in minimorum ele&ione , factione , in-

',-,VLXXIlï'. 'Refp*ondet Afceta , tres- ef-

fe hujus do&rinze cauías.

Prima a fan-S, Aug.ig

tentionemaxima difficultas reperitur, Ergo

notatu digniffimis Pf. 113.

N.po

Maj. patet ex dictis. Min. experientia proba-

Go Aqguüinö his

verbis

*mwz.

Titulus XLVI1I. Dub;a Aj&eticä.

655

verbis affignatur : Expedit inferiur fubjici [u-

quare daemones ipfum oppugnent? refpon-

geriori , utille, qui fubjici vult, quod efl inferius ,

dit : non pugnant nobiicum doemones,

fe fubjiciat faperiori [uo, Agno[ce ordinem, quere

quando voluntates noítras facimus, quia vo-

qacem , tu Deo , tibicaro, quid juflius? quid pul-

luntates noftrae daemones faCtze funt , & hze

chrius ? tu majori , tibi minor. Servi tu ei , qui

funt , quzetribulant nos , utfaciamus eas. ld Ibidem],

2t fecit , ut tibi fervia$ , quod propter te fa&lum

quod Abbas Achillesfequenti Apologo con- 5-libell. .

efl.. Si autem. contemnistu fervire Deo, nunquam

lirmavit: Ligna Libani dixerunt ; quam

ä

efficies , ut tibi caro obediat. Quia non obtemperas

grandia nos fumus , &alta, & minimo ferro

bt

y

0. 36.]

Dotnino, torquerisa fervo. Secundam citatus

incidimur. Nihil ergo ei demus ex nobis, &

p

Libellus de imitat. l. c. indicat, dum ait:

non poterit incidere. Venerunt ergo homi-

Citius namque exterior vincitur inimicus, fi in-

nes , & fecerunt in Teucri manubrium ex

terior homo non fuerit devaflatus. — Non. efl mo»

ipfis lignis, & ita inciderunt. |Ligna ergo

|

leflior €9 pejor amimahoflis , qnam tuip[ez tibi , non

funt animze ; fecuris diabolus: mánubrium

£ene concordans [piritui. Oportet omnino verum:

voluntas noítra eft. Permalas ergo volunta-

ze afjumere tuiipfius contemptum , fi vis pra-

tes noftrasincidimur. Hincrecte Abbas Mo- Caffian,

valere adverfus carnem. €9. [anguinem. — 'Tertia

fes dixit: NVullo alio vitio tazs pracipitem dia- Coll. 2. c

colligitur ex fequenti difcurfu : Ille maxime

bolus. tnonachum gertrahit , €9 perducit ad mor- 12-

defenfus erit contra tentationes carnis, qui

iem , quam cum megleiir confilis feniorum , fuo

maxime in Deo fperat; quis autem fperare

judicio perfuaferit , definitionique confidere. Cum

poteft magis ,, quam obediens , de hoc enim

ergo hanc voluntatem propriam obedientia

1 cor no-

:r

verificaturillud [oan. r. ep. c. 3.

potifimum expugnet, recte dicitur, obe-

firum mon reprehenderit nos , fiduciaz habemus

Qientem loqui & reportare vi&orias.

ad Deum €$9c. De hoc etiam verificabitur il-

;h;

: DubiumïXVII.'

lud Davidis, Pf. go. Quoniam in me fperabit,

liberabo eum. Et fane non defünt exempla

tam veteris , quam novi teftamenti ; veteris

De Modettiz ,Vir.tüt'ev.'

xtm. 4l

quidem per tres pueros ab eo, qui filio homi-

' LXXVL Interalias SS. Patrum fententias

Quadt,

3

nis fimiliserat, defenfos a flammis. Dan. c. 3.

illa praecipue admirabilis Philotheze eft vifa ,

In novo autem per eum Candidatum Ordi-

qua S. Gregorius Nazianzenus dixit : (/bj

nis , qui juffus eratinclibanum defcendere,&

Chriflus efl , modeflia quoque efl.. Quam diffi-

Bem,

illaefus exivit.Quod iftis in materiali , hoc in

cultatem & d

m

fpirituali obedientibus eveniet, ita ut vere

x

ubium cum mpre fuo propotuif-

|

À

.fet.

. Can, |

dici poffit illis, quod Judithze c. 15. Confor-

- Solutio.

iatum e[l cor tuum ,. &o quod caflitatem ( dicam

ego obedientiam ) amaveris, ideo eris beneditla

LXXVII. Refpondet Afceta, cum ex una

in aternum. "Talisdicere poterit cum. eadem:

parte Chrifti delicize finteffe cum filiis homi-

num ; ex altera vero parte , juxta commune

F'ivit Dominus, quoniam cuftodivit me ZIngelus,

€9c. Cujus iterum pulchrum exemplum ha-

proverbium , fimilis fimili gaudeat : merito

bemus infratre ad mandatum fenis in locum

credi , quod Chriftus, cum illis libenter habi-

tet, qui modeftize fpecialiter funt ftudiofi,

periculofum , profe&to & mirabiliter ad mo-

nafterium translato, cum a puelia tentaretur.

cum ipfe Chriftus , ut B. Virgo S. Brigittze Lib.4. re-

b

Vitac. 5.

Hinc P. Balthafar Alvarez dicerefolebat: Se-

revelavit , adeo modeftus & amabilis

1

fuerit vel. c. 20,

' .m pTOVo

afpecu , ut , fi Judaei ob aliquem cafüm fini-

Jj

curitatem in agendo cum proximis effe val-

de magnam, fi ex obedientia fiat ; ita ut fi

ftrumtriftitiam autdolorem gravem concepií-

quis obediendi cauía infames foeminas acce-

fent, femutuo alloquentes dixerint: Eamus

adfilium Marize,ut hilares fiamus. Hinc &

deret, puriffimas cogitationes haberet ; qui

tamen fi ex voluntate propria in cubiculo

ipfa B. Virgo tantopere hujus virtutisftudio- '5- Greg.

maneret, fcediffimis cogitationibus uteretur.

faextitit, ut Mufam duodennem virguncu-

lam priusin confortium fuum non admiferit :

D?a;l.c. 15,

Sane nefcio, inquit idem Pater , quomodo

quam leviculum aliquem immodeftize. defe-

quid tutum poffit reputari, quoda Domini

voluntate recedit. Quomodo,

&um emendaflet. Merito ergo S. Bernardus S. Bern.

quaei$, fecuri—

fuos ad modeítiam adhortans dixit* Obfzcro f. f

gnum.

tas eft, ubi Deus non g&?

vor, filioli , auulamini hauc virtutem, fi^ Ma-

Dubium XVI..

riam ( €9 imulto magirejus filium Chriftlun ) . dili-

gitis, fi contenditis ei placere , emulamini zaodefliam

——

-

ejur : mihil eniza. tam idonewm homini, nilil tam

De obedientiæ virtute.

congruum Chrifiiano.

LXXIV. Audiens quondam Philothea fen-

», Prov.c.z:

tentiam Salomonis : Ob:dienr loquetur vitzo-

Dubium XFTII.

7ias : imaginari fibi non poteft, unde tanta

De patientie virtute.

vis & robur obedienti:e proveniat, ut & dze-

LXXVIII. Audiens Philothea in Concio-

mones & inimicos tam potenter oppugnare,

ne S. Greg. fententiam citari , qua dicebat:

& vincere poífit. Cupit ergo hoc ipfum ab

Exgo fidenter dico, quia minur pie vivir, // minus

Afceta clarius fibi explicari.

per[ecutionem pateris : difficulter affentiri po-

Soíutio.

terat huic di&to, cum potius pie viventes

ligà

Vit. PP.

LXXV. Refpondet Afceta referendo,quod

mereri videantur,utab aliis amentur, & ho-

Iu

l. 10.,62. Abbas Paftor Abbati Ab;ahamo qu2erenti ,

norentur, quam, ut paffionibus exerceantur.

olutio.

656

Bibliothece Manualis Cohcionqtariæ

u

I

Solutio.

Kempenfis dixit : Perf-&

onem confiflere. in Thom,

ollerendo te ex toto corde tuo. voluniati divin

g ;Kempl$. |

Refpondet Afceta,tres ob caufas juftos hac

non quzrendo qua iua funt ; necin parvo , nec in^ ^

(

in vita tribulationibus affligi. r. Ob fiialem

»8gno , nec in tempore , mec in eterniiate: itaul

Prov. c.2- ca[ligatiorem.. Hinc Salomon monebat: Dif

una gquali facie , in gratiarum a&ione perma-

ciplinom Domini , fili sui , ne abjicias , nec deficias,

neaj , inter pro[pera & contraria omnia. zqua

(

cum ab eo corriperis ; quem enim diligit Dommnus ,

lance pen[ando. Quod ipfum ulterius fequenti

corripit , €9 quaff Pa*er im filio complacet. ibi.

difcuríu probari poteft: Tota'afperitas cru-

Rom.s. 2. Ob magifiralem grobationem. Hinc Apofto-

cis.confiftitin eo, quod animus repugnet il-

lusait: Gloriamur in fpe gloiim [iliorum Dei.

lis, quee nobis afpera videntur ; atqui hanc

Non [olum autem , d €$ gloriamur t tribulatio-

afperitatem Chriftus fua gratia , infufa chari-

1

nibus , [cientes , quod tribulatio patientiam ope-

tate , exemplo , beneficiis ; promiffis, & pro-

"*

ralur ; patientia autem probationem , probatio

S Paul. 2; |

|

Seneca l.yero. fpem , fyes autem. non . conjundit.

Q»od

meritis fuftulit,ita ut, tefte Apoítolo , j5icuf

Cor. C. 1.

|

abundant Pa[fiones Chrifli.in. nobig , ita €$ per

deFrevic-iofnm etiam Seneca agnovit, dicens: Hawc

Ch.ifum abundst confolitio mofira. Hinc S. s. Aug. F.

rationem [equuntur Dii in bonis virir , quam in

;

Augulttinus : quam fuave. m:hi. fubito facum ! 9. Cont.

difcipulis fuis praceptores , qui plus laboris exi-

& ; man[uefecifii jugo tuo cervicem meam , €9 c. 1. &l.

gunt ab iis, im quibus certior [pes efl. — Dicant

nunc gorto illud, €$ leve efl mihi , quoniam fic 19« - 36«

j

ergo ipfi : digni vifi Jumus Deo, in quibus expe-

riretur , quantum matura humana pati po[Jet ;

promififli , €9 fecifli. Etvere fic erat, €3. necie-

bam, quando id fubire emetuebam.

optimi milites ad duriffima mittuntur. 3. Ob

Chron. S.amorofom deleGiatiozem . : Hinc Chriftus B.

Dubium XX.

Franc.tc. Baptiftee Vexenz dixit : Kecordare. magis

al 7.c.24.

S. Ger-

m tibi oflend:[fe fignum amoris , dum te affixi,

De eadem.

trud.i.8. quam

dum te tenerem ar&e in dulciffimis brachiir.

infin.c.24. Nimirum , ficut amantes in fignum dilectio-

| : LXXXII. Iterum audiensPhilothea,eum.,

nis fortiffime, nec fine dolore comprimunt

quimodicas fugit adverlitates , iucidere in

manus, ita Deus fuos dilectos tribulationi-

majores, dubitat vehementer de di&ti hujus

ECCI- C- Sl ;

bus premit. Id ipfüm etiam S. Gertrudi in-

veritate, cum experientize quotidianee ad-

P(&Xm -50 »

finuavit dicens: Sicut annulus fignum eft

veríari videatur, atque adeo folutionem ab

devera

$. Ang. .

defponfationis , & quafi defponfatio anime

Afceta petit.

Lib.3 Inf, cum Deo. Et alias eidem dixit: /Ve contri-

fil relig.:

€,63.

Solutio.

6B

J

flare , dele&or enim. tua cohabitatione , 1deo ut

LXXXIIL. Refpondet Afceta , rationem

mécum maneas , mitto tibi amicos contrarios , ut

dum in nullacreatura. fidelitatem. reperis, ad me

hujus di&i effe, quia ejusmodi homo privat

leniur. recurras.

Re&e proin dixit Petrus

fe virtute & gratia, quae omnem , aut certe

i

Berchorius : Qui bene vult probare difpofi-

potiorem difficultatis laborem tollunt ; Un-

tionem cordis , tangat pulfum in finiftra ;

de ex defe&u illarum merito adverfa, quibus

carerein hac vita non poffumus, difficiliora

quia medici certius in hac , quam dextra,

accident, ita ut & ipfe cum impiis fateri coga-

eum explorari docent ; fimili modo, qui vult

probare difpofitionem dilectionis , tangat &

tur: Laffati [umus in via iniquitats , €$ virtu-

probet hominem in adverfitate, quia certior

tis nullum fignum valuimus oflendere, ia maligni-

tate autem noflra con[umpti fumus. Sicque, dutm

eft probatio; nam, tefte S. Chryfologo , verus

amor non ifi pajïowzibu: probatur.

timent gruinam, irruet [npereossix. Merito er-

go S. Paulus precatur, w£ det vobis fecundum

Dubium XIX.

divitiar glorim fum , virtute corroborari per [pi-

De eadem.

titum in inieriori homine.

Dubium XXI.

LXXX. Cum audiviífet Philothea a Con-

cionatore quopiam , eodem vultu tribulatio-

De eadem.

nes elfe accipiendas, quo gloria coeleftis olim

accipietur ; imaginarifibi non poterat , quo-

| LXXXIV. Alias audiens dicentem quen«

dam: non quaefitas cruces effe magis exqui-

modo hoc poflibile fit, quapropter explicari

fitas: non poterat fenfum hujus doctrinz

fibi id clarius petit.

alfequi, quare eundem fibiab Aíceta explica-

Solutio.

ti defiderat.

LXXXI. Refpondet Afceta , non folum

Solutio.

non impolfibile id effe, fed fieri etiam opor-

tere, fi fecundum rationis di&tamen operari

LXXXV. Refpondet Afceta , id triplicem

ob caufam dici merito poffe. 1. Quia purius

velimus ; quia eodem vultu finis & media

S Tho,

funt ample&tenda ; atqui finis eft gloria coe-

hominem Deo fubjiciunt. 2. Quia certius vo«

g

leftis, medium autem a Deo ordinatum ca-

luntatem divinam manifeftant, eo quod in illis

M

lix feu tribulationes ( oportet enim nos om-

voluntas propria non inveniatur, atque adeo

nes per tribulationes introire in Regnum

locumnon habeat illa Dei apud Aggzeum eX- Agg. c.x, |.-

Dei ) ergo ficut ingloria olim, ita nunc cum

probratio? Quare jejunavisaus , €4 non afpexifli?

S. Paulo fuperabundare debemus gaudio in

humiliavimus

ammas no//im.f í

€9 nefcifii ?

ld

Hinc & Thomas

olun?as

omni tribulatione noftra.

ecee. in 41': jejum'i vefiri invenitur v

vefira ,

| Titulus XLXVH.

Dubia zfz']ketim-.

657

'lom,

"a, d.2

veftra. 5. Quia propter obedientiam majo-

ercitus ; ficat de duobus Deeiis Livius nar-

ue

)

Yis funt meriti ; melior enim eft obedientia ,

rat.

Unde devotio nihil aliud effe videtur;

quam vi&ims ; €9 majoris meriti efl injuncla

quam voluntas quzedam prompte fe tradendi

charitatis refe&io.

Qui enim jufJus carnem re-

ad ea, quze pertinent ad Dei famulatum; fi- Exod.

ficit, invitus jejunii pramium devotione. prome-

cut dicitur, quod multitudo filiorumi lfrael €.35-

x

ruit, €9 ampliorem mercedem obedientim mandu-

obtulit mente promptiffima, atque devota

eaudo acquifivit.

primitias Domino.

Atqui hunc effe&uüm

non producet, nifi cor, lingua & manus

, Dae b-ium XXII,

confpirent, ut S. Thomas loc. cit. pulchre

De eadem..

his verbis oftendit : Cum devotio fit a&us

voluntatis homiuis fe ipfum offerentis Deo

d

LXXXVI. Alio tempore intellexit a con-

ad ei ferviendum, qui eft ultimus finis, con-

AC l

feffario fuo Philothea, crucem quidem inter-

fequens eft, quod devotio imponat modum

dum acorpore, nunquam vero ab animo de-

humanis actibus, five fint ipfius voluntatis

K Atg. T. *

. Conf,

ponendam effe: Sed quia difficile videbatur

circa ea , quze funt ad finem; five etiam fint

^L

fub perpetua cruce fine intermitfione fufpira-

aliarum potentiarum. Unde ia Hymno de

Ven. Sacramento compofito poftea cecinit:

0636

re, dubitat, an merito hoc ab homine exigi

queat.

Recedant vetera, nova fint omnia , corda

Solutio.

voces & opera.

Confirmans id ipfum S.

Bern. ait: Omnas nobir caufamus dee[Je gratiam, S.Bernar.

f. de tripl.

Y

. LXXXVII. Refpondet Afceta, jure meri-

fed. juBius for[an ip[a fibi quaratur gratia deeffe

&ffimo hoc exigi, quia crux duplex eft poe-

sonnullis,

empe res cordis eft gratia devo-

cuü:od.

nitentixze , exterior dolor corporis caftigati ,

tionis ifta, quam quzrimus, & hoc mune-

& interior dolor animi de peccato commiiífo ;

re ipfefe fraudat, qui internum ei diffimu-

poteft ergo contingere, ut caftigatio corpo-

lat receptaculum exhibere.

Caeterum unde

ris omittijdebeat, ob juftum impedimentum,

ili cura cordis, cui ne ipfa quidem adhuc

oris circumípectio, feu manus cuftodia fub-

& majus bonum ; dolor tamen de peccato

Eccl.e. $.

nunquam omitti debet, cum Salomon mo-

eft? Non fibideeffe miretur confummationem,

Pfalm.50.

neat: JJe gropitiato peccato nolli e[fe fine meta.

qui nec initium apprehendit,

Sed ne is qui-

S. Aug.

dem iuitium tenere jam videtnr, fi ad medi-

de vera

& Et Sanét. David.. Prccatum meum contra me efl

falf. relig. femper. Et S. Auguftinus : INunquam eredat

um non pervenit. Implendum ergoid, quod

c. 13.

[ufficere ,. [emper. coram. Domino, | autequam gec-

dicitur: Det volis cor omnibur , t colatis eum , 2. Mach,

cavit, erube[cat : . dolorem cusm vita finiat: ubi

€9 facintis ejur voluntatem corde magno €9 animo V-2-

dolor fmitur, deficit parmitentia : ubi deficit pov-

volenti, uti preeclare Abraham in oblatione

nitentia, ibi C? venig. . l/ade, etiam noli pecca-

filii fecit, & in defcenfíu in JEgyptum , de

ye : hoc efl , pauitere.

Hinc ergo femper doleat ,

quo S. Ambrofius fic loquitur: Magnum ex-

& de dolore gaudeat, €9 non [emper doluiff; do-

emplum devotionis Abrahze, quod cum uxo-

leat. .O quaíe gaudium , dicere po[[e cum. Davi-

re fpeciofa defcendit in ZEgyptum.

Erat

quidem jufto viro cura conjugalis pudicitize,

de: Defecit in. dolore vita mea,

,€9 anni mei in—

gemitibus.

Y

fed majus erat ftudium maturandz devotio-

$

IV.

nis, ne przetuliffe cuftodiam thori mandatis

videretur coeleflibus. Itaque, quoniam pro-

De dubiis ad viam ünitiVam

Pj

pter Deum contempfit omnia, recepit a Deo

pertinentibus.

multiplicata omnia. Et poftea : Adverte im-

molantis ftudium maturum atque feftivum,

Dubium

ut mora exfpectationis non effet, nifi donec

De Devotione.

audireturoraculum. Deinde, utíterneretafi-

nam füam , obfequium omne ipfe fufciperet,

LXXXVIIL Cum aliquando legiffet Phi-

& facrificio neceflaria obtineret. Unde meri-

lothea memorabilem fententiam : Nifi cor,

to notant aliqui, vix ullam effe virtutem , in

Xingua, & manus ad devotionem co»fpirent,

qua magis decipiantur homines, quam veram

ipfa exfpirabit devotio: affequi non poterat,

devotionem. Non eft, quod putant, multum

quomodo non devotio etiam interior fine o-

orare, muitumaffici, multa fcire de divinis,

pere detur. Quare dubium fibi hoc folvi pe-

vel multa dehis loqui, fed hoc unum vel ma-

fit.

xime, £otum e[fe Dei , totum corde, lingua €€

Solutio. |

mantu ; quod quia nifire&e meditando non com-

paratur, paucique furt, qui non modo vere

LXXXIX. Refp,onäet Afcetäev,' propriüm

fint devoti, fed quid fiteffe dovotum vix fciant.

effe effectum devotionis, nostotos Deo de-

Id quod S. Thomas pulchre iterum fequen-

S.Tho.2. voveze; nam, utS. Thomas ait, devotio a

tibus verbis confirmat :

Di&um eft enim ,

o. S. 82.

devovendo dicitur.

Unde devoti dicuntur ;

quod devotio eft quidam a&us voluntatis ad

9. I

qui fe ipfos quodammodo devovent Deo , vel

hoc, quod homo fe prompte tradat ad divi-

ei totaliter fübdunt, propter quod & olim

num obfequium , omnis autem aítus ex ali-

.geutiles devoti dicebantur, qui fe ipfos Ido-

Agg, ob !

qua confideratione procedit, eo quod bo-

lis devovebant in mortem pro fui falute ex

"

num intelle&us , eft bonum voluntatis. .Et

00.0

* R P.Lah;n.—Bibl. Man. Zom. 1.

jdeo

658

Bibliothece Manualis: Concionatorim

ideo neceífe eft;. quod meditatio fit devotio-

votionis caufa ; aliam vero ex parfe hominis

nis caufa, in qnantum fcilicet homo per me-

confiderantis fuos defe&us, ex quibus indi-

ditationem concipit, quod fe tradat divino

get, ut Deo innitatur.

Et haec confidera-

tio excludit praefümptionem, per quam quis

obfequio.

Ttaque fubditus eflo. Deo ,. €8 ora

ewn. Sed €9 dic anime: Noune Deo [ubjetila

impeditur , ne fe Deo fubjiciat: Quidergo re«

erit anima mta.

Et pro folatio nota illud S.

tardatir adhuc 9 . Et quid dicitis in hir? .Sí mora-

Auguftini faper hunc locum : | Quantumcunque

tur fueris, reputabitur tibi in peccatum. — Quod-

accedata , quantumcungue a[cendam , quantum-

cunque potefl facere manus tua, inflanter operare.

cunque £ranfiliam, [ub .Deo ero , €9 non contra

In omnibus operibus tuis eflo velox.

Deum. — Securus ergo tran[cendo catera, quan-

Duwbium IIll. .

do ílle me [ub me teuet, 'qui &f fuper omnia,

. De eadem.

Dubiium, II.

XCII.. Cum 1dem Exhortator dixiffet præ-

De eadem. -

— — — beumnho — $. Ü — ER — ER Á C W p o QU - — - QO

ter alia, devotionem effe invariabilem, du-

XC. Dicebat quondam exhortator quidam,

bitat non immerito Philothea de veritate hu-

devotionem perinde ut gratiam nefcire tarda

jus di&i, eo quod memiiniffet, fe in libello

'Thomas

molimina; cujus dicti genuinum fenfum cum

de imitatione Chrifli legiffe: Non poffunt

Ketmp. l.

aífequi fatis non poffet Philothea , eundem

omnes habere unum exercitium , fed aliud

Il. CQ 196

ifti, aliud illi magis defervit.

Etiam pro

fibi ab Afceta explicari cupit.

ä

Soíutio.

^

temporis congruentia diverfa placent exer-

S, Gfegl :

citia, quia alia in feftis, alia in feriatis ma-

homil. $

XCI. Refpondet Afceta, caufam hujus di-

gis fapiunt diebus.

Alia cum triftamur, li-

i Eyvang

bet cogitare ,

Qi effe, quia gratia ideo neícit tarda moli-

fuerimus.

& alia cum læþi'in Domino

mina, quod impellat ad divinam voluntatem

1

faciendam, quase non cuncanter, fed prom-

Solutio.

|

S. Thom.,

pte adimplenda eft ; atque hic idem finis eft

etiam devotionis ,

ut indicat S. Thomas,

XCIII. Refpondet Afceta, veriHïmüm effe

ll. cc.

probans devotionem effe a&um religionis

hoc axioma, quia vera devotio, ut fupra di-

&um eft, voluntas prompta eft ad facien-

ex eo , quod ad eandem virtutem pertineat

velle facere aliquid, & promptam volunta-

dam voluntatem divinam; atqui hzec femper

tem habere ad illud faciendum, quia utrius-

eadem eft, uti bene etiam Seneca oftendit,

dicens: Sapiens malir non premitur , [ed utitur.

que a&us eft idem obje&um. Manifeftum

Novit in adverfis zeque ac fecundis fuam ex-

$, Tgnat.

eít autem, quod operari ea , quse pertinent

jnepitt de

ad divinum cultum, pertinet ad religionem,

plicare virtutem. — Non ex eboretantum Phi-.

paries,

unde etiam ad eandem pertinet habere vo-

dias faciebat fimulacra, fed etiam aere. Si

|

marmor illi, fi materiam viliorum quis obtu-

]untatem promptam ad hujusmodi exequen-

da, quodeíteffe devotum. UndeS. Bernard.

liffet, feciffet, quale ex illa fieri optimum

