hujusmodi morbus evanefceret. .

2^h0, , 06

Deus juffit, ut convitiis infe&tantibus benigne

VI. Spes pramii propter f[agam blafgh

m con- Engelg in

t patuta

; loquaris, maledicentibus benedicas? tu vero

ferendi ; ita correttus eft miles ad urbem Often-

r.2. Panth,

[e,

e At-

i

4lli benefacienti, & tui curam agenti maledi-

dàm, qui adeo blafphemiis affuetus erat, utad f

ü

d

"

cis, cum nulla inrel»efus fis ?

s

fingula verbaiteraret; monitus fzepe dicebat,

$. Ephr.

ViI. Q

u

ufuita roboratam eam confuetudinem, ut.de-

79

4

$

a idem Deus tot nobis beneficia contu-

.

l-

Parzn.A1. lii; Unde

Ephrem ficloquitur: Quousque

difcere nequiret. Tandeminopia preffus fti-

h

tandem exacerbamus eum , qui tanta nobis

pem petiit ab uno a Patribus noftris caftrenfi-

bona donavit? . Qui pulverem e terra capiens

bus, qui folitus erat eam egenis militibus prze-

formavit hominem, & fpiravitin eum fpiritum

bere. Aureumilli nummum Pater promittit,

vitzee? Quicuncta fubjecit fub pedibus fuis, &

fi per horam fe fequatur, caftra & ftationes mi-

nos dormientes cuftodit, & excitatos protegit,

litum luftrando, citra juramentum: acceptat

& efurientes nutrit, & nudos veftit, pufillani-

conditionem: Dum per tranfennam a fociis

mes confolatur, corripit & miferetur, qui e-

varie lacceffitur, irritatur. Sacerdos praeit,au-

reumilli ad hos infultus oftendens. Res mira!

tiam filium fuum unigenitum pro omnium vi-

]

T2

ta tradidit.

folus confpe&us & fpes aurei ita hominem

J

i Ddl

. VIII.

coepit, ut confuetudinem omnino fuperarit.

MEDIA.

IX.

De Civit,

L Metu: pgaum mternz : de qua locutus eft

ASCETICA.

(

Bei c. 9.

* S. Auguftinus, dum dixit: Cum pro-

I.[nprimis noffe debet Afceta, quando bla-

)

brum jacitur in Principem patrize bonum ac

Jphemia per San&or aut alias creaturas com-

a-

utilem, nonne tanto eft indignius, quarto a

mittatur . id quod S. Thomas fequentibus

verbis oftendit: Sanéti ex vi fui ftatus habent

veritate remotius, & a vitailiiusalienius? quae

i$

R. P Lohn. Bibl. llan. Toim. £.

Gg

quafi

ll

exy

&

Bibliothece Manualis Comz'o:mtorfæw

34

quafi intrini'ecam habitudinem ad Deum, &

quia, utHugo Vi&orinus ait, hoe malum nihil Bertardie

- v

ín fe habet excufationis, nonmeretur habere no l. e

ideo fi contumelia afficiantur, injuria tranfit

Citatut,

— "

in Deum ipfum;: etiamfi hoc formaliter non

executionem remiífionis. Ubinotanda eft di-

&io illa, executionem remiffionis; quia tamet-

intendatur,velilla habitudo expreffe non con-

fideretur, ficut confiderari poffet, & deberet.

fi Deus nonnunquam adplacandum; conce-

dendamque ei commiffarum in fe culparum

S.Thom,

Unde S. Thomas ait:. Sicut Deus in Sancts

2.2.q 76-.ï

fuis laudatur, in quantum laudantur opera,

remiífionem promptus effet, jufto tamen judi-

cio fuo permittit, ne blafphemus prompta hac

8 2/.

quze Deusin Sanüis efficit, ita & blafphemia,

Maf[, ;'

quze fit in Sanctos, ex confequenti in Deum

ejus voluntate utatur, quin potius ad recidi-

U

vam fübito redeat. S. Bernardinus quemdam

redundat. Quia vero objicere quis poffet, pa-

ri ratione futuram effe blafphemiam , fi quis

textumS. Joannis adducit, dicens: in Spiri-

tum blafphemia nonremittitur , ideo vocatut

contumeliam aliquam proferat contra quam-

visaliam creaturam, ideo cum eodem S. Tho-

peccatum ad mortem ; Unde 1. Joan. 5. dici-

tur: Ef peccatum ad mortem, nondico, ut proco

marefpondetur: Maledicere rebus irrationa-

quit roget , id eft, quilibet, quia neceffe eft, ut

"d

libus,in quantum funt creaturæ,e[ïe peccatum

magni meriti fit, qui hujus fceleris remiffio-

blafphemize.

$. Bernar-

li. Noffed

ebet, unde oriatur gravitas blafpbe-

nem impetrare valet, cujus ratio eit, quia

tanta ccecitate obtenebratur mens talis, ma-

din.t.1.fe. sij;z, quod S. Bernardinus fic oftendit : Inom-

4/:9- CX pibusaliispeccatis, quze fiunt maxime contra

xime judicio Dei in pun&o mortis, quod pec-

catum fuum nullo modo cognofcere poteft,

; proximum, n 1lus intendit divinam offenfam,

neque intenditfe vindicare de Deo; five com-

unde pervenire ad veram poenitentiam pollit,

juxta illud Levitici cap. 20. Qu maledixerit

mittat homicidium, five furtum, five adulte-

"LL w2ssc s. WE — —10.5—Da-.— 9 —J

rium, five quod fimilecrimen, imo potius cu-

Pat:i, id eft. Chrilto & Deo, vel MMatri, id eft,

Virgini, vel Ecclefize triumphanti, extinguee

peret homo hujusmodi operari, ita quod non

offenderet Deum ; In blafphemia autem in-

tur luen ejus in snediir tenebris ! id eft, in pun-

&o mortis. 1n alio quoque fermone, qui eft

tendit homo directe offenfam Dei, & de ipfofe

^ vindicare , quinullam commifit , neque com-

in to. 4. ferm. 33. idem San&us textum ilium

S. Matthaei: AVom remittetur ei neque in hoc fev-

mittere poteft culpam. . Eandem optime de-

claravit Origenes, dum dixit; Qui maledixe-

culo, meque in futuro, ponderans ait:

Quia

rit patri vel matri, morte moriatur. Quis por-

propter ejus ingratitudinem in puntto mottis

romagis Pater, quam Deus? nonne , inquit,

non recordatur poenitendi fe, & ifto modore-

manet. damnatus, quia eft extra gratiam Dei,

j

ipfe eft Patertuus, qui poffedit, &fecitte, &

:

Salvator ? Quanto ergo magis digni erunt, qui

& eít peccatum in Spiritu fan&o..

NV. INo[fe debet folidum mo

dum curandi hoc vi- Ocig ine;

huic Patri Spirituum maledic unt? Hincetiam.

ï

in Levitico przecepit Deus, utblafphemus ex-

tiwn, qui in eo fere confiftit, ut ex una parte26. Levit,.

gravitas illius clare demonfiretur; ex altera

tracaítra educeretur, & non tantum carnifex,

Gof

fed omnis populus eum lapiZaret, ut omnes

vero parte etiam oftendatur, quod hoc vitium

u

nihil commodi afferat homini , ficut alia vitia,

communis Parentis Dei injuriam zelo glorize

ejusincenü vindicarent; & ut admonerenturt

ad qu:e plerumque voluptatis aut honoris cu-

hocexemplo, neid committerent, quodtam

piditate trahimur, blafphemus autem fola fua

horrendo ac ignominiofo fupplicii genere ple-

malitia & odio impellitur ad blafphemandum

"

Deum, unde merito diabolicum vocatur vi-

&endum effet. :

x

&, Bernar-

lIl Noffe debet ,

cur blafehemanter J'udaiir

uum j pt fupra vidimus.

din.t.1.fe. deteriores a S.S. Patribur dicantur: nimirum

41:4.2.6355 fequentes caufas. Prima, quia Judzei Chri-

$. (Xes

ftum in crucem egerunt , & dire tractarunt,

. CONCEPTUS PRJ/EDICABILES.

dum mortalis etiamnum effet, & in ftatu abje-

x occafione "t,khemati.;;: Layidet euni popa- Levit. 24.

&o, paupere & vili nobiscum viveret: Atvero

LE

blafphemans illum in coe!is gloriofe regnan-

lus univer[ur : oftendatur, quam meri-

v. I4-

Ibid.ni& —

tem injuria afficit; adducitque quamdam ex

to hzec poena, & longe gravior in altera vi-

Alexandro de Ales petitam rationem, qui ait:

ta infligatur blafphemo.

1. Qüia condem-

fit majorinjuriaratione majoris ftatus, ftatus

natura Jo. Quiiterato repetit in Scriptu-

autem regnantis in coelis eft major, ipfius re-

ra; Quiblafphemaverit nomen Dornini, mor-

gnantisinterris. Secundaratio illius eft: u-

te moriatur ; idque a&u in tot blafphemis

doei hocfeceruntexignorantia; ficognovifent,

terribili & repentina morte caftigatis often-

nunzuam Dominuri gloric crucifixi]fent. : .Cor.2.

dit. 2. A SS. ZIngelis, aliisque colitibur, quc-

blafphemus autem hoc perpetrat ex malitia.

rum unus centum oGoginta quinque millia

iM AA Gu o — m r F ÉD lll wl "LE — aE a a r EE EEE C a. lss ^. las U^ r Leellte . fsb

'Tertia, eaque przecedentibus non rainus effi-

Aflyriorum ob blafphemiamSennacherib, a-

caxeít: Judzi non promiferunt ei fidem, bla-

lii San&i alios blafphemos graviter caftiga-

fphemiautem in baptifmate promiferunt, &in

runt. 3. Abfominibur. przecipue Magiftratus

chrifmate confirmaverunt; ac proinde Deum

dignitate & poteftate proeditis , qui tam per

illis apud laiam improperare dicit: 7 gen-

leges canonicas, quam civiles huic fceleri gra-

viffimas poenas decreverunt.

4. À creaturis

ti-peccatrici , populo eravi iniquitate, [exint ne-

quam, filiis [celeratis, dereli

irrationalibur : quae fepe ad Dei imperium

maverunt [pnftum . Hrael.

querunt Dgum, bla/phe-

vel abforpferant blafphemos; vel confum-

ä

Hugo Vï-

IV. Noffedebet, cur

blæ/fphsmia—neäiæ,in hioc

pferunt alio mortis genere, uti fupra variis

qui

Cor, a 5. fæculo reinitti dicatur, nequeinfuturo; Nimirum

exemplis oftenfum eft. $. A demonibu: :

non

Á

LI

^ d

Titulus XP. lll,. Blafphemia.

235

Beewæ.

I l,c.

non femel blafphämos ex Dei permiffione ad

$ RE

TM

tartara corpore & animo rapuerüunt. 6. A fre-

CONCEPTUS PR/EDICABILES.

ipfi;: qui, utS. Joannesteftatur, commandu-

caverunt linguas fuas prz dolore & blafphe-

I. Vachometus infideliffimus canis in" Al- s Bernar-

tmaverunt Deum coeli prae doloribus & vulne-

chorano fuo przecepit, quod quicunque din t.r fe.

ribus fuis, & nonegerunt peenitentiam ex ope-

Deum & Chritum, & etiam B. Virginem bia- 41.0-3-C.3

E

ribusfuis. Videfufius hzec deducta apud l'a-

fphemaret, medius divideretur; Retulit mihi

brum conc. 8. in Dom. Paff.

quidam Frater de Ordinefocius nofter, unum

MarCI 3'0

Y. 29.

II. Ex occafione thematis: Qui blafyhema-

Saracenum in Terra fantta graviter fuiffe pu-

verit in Spiritum [anfium , non habebit remi/fionem

nitum ab Officiali Pagano, eo quod verbum in-

geccatoruts: explicari poffunt caufze, cur hoc

honeftum contra Virginem protuliffet. Quan-

peccáatum tam grave cenfeatur. 1. Quia gra-

ta ergo Chriftianifmi indignitas erit, quod mi-

viifimum eft ratione Offenfi: quia dirette com-

norem reverentiam & refpectum Deo, & B.

mittituria Deum, hinc Judzei audita blafphe-

Virgini deferat?

imia veltes lacerabant.

2, Ratione Offen[m :

Ii. Siquislupum cooperiat pelleovina,quo- Auth.

quia maximam Deo infert injuriam,auferendo

modo cognofces illum, nifi autper vocem, aut i&p. h.rg.

ipfi honorem, quem prae omnibus zeftimat, ac

peractum? Ovisinclinata deorfum balat, lu-

defendit. 3. Ratione Offendmtis : quia ex fola

pus in aéra convertit caput fuum contra coe-

malitia, & cum grandi turia & odio in Deum

]um, & fic ululat.

Qui ergofecundum Deum

vocem humilitatis & confeffionis emittit, ovis

committitur. 4. Ratione effe&&us annexi, fcili-

cet pertinacizxe, quze in hoc peccato plerumque

eft: - qui vero adverfus veritatem turpiter bla-

reperitur. Videh»cfufiusapud

fphemiis ululat contra Deum, lupus eft, ficut

,F abrqm conc.

i

3.in Dom. 18. poft Pent..

-

dicit Propheta deillis: Jniquitatem inexcel[olo-

s

IlI. Ex occafione ejusdem thematis decla

cati funt, po[uerunt in calu:i os [uum.

rari poffunt rationes, cur tam difficulter hoc

. HiI. Ex duobus illis famof(ts latronibus, qui Manfi

di

peccatum remittatur, nimirum 1. Quiaipfum

eorundem erant criminum rei (ineadem damna- 5. 9. 15.

Authorem grative, & venize largitorem oppu-

tionees) quique Chrifto crucifixo zeque vicini

gnat. 2. Quiablafphemat & vituperat ea, per

in crucibus fuis hzerebant, illique fanguini, qui

qu:e fanari debebat, nempe Palífionem, fan-

in falutem & redemptionem peccatorum e-

guinem &vulnera Chrilti acSacramenta,item

tiam obfítinatiffimorum tanta cum aviditate

bonitatem ac mifericordiam Dei.' 3. Quia ni-

bulliebat, 2eque proximi erant, unus ex fan-

]

hil ignorantize aut infirmitatis in eo mifcetur,

guiüe illo vitam confecutus eít zeternam, al-

fed ex pura malitia committitur. 4. Quia duri-

ter vero nullum illius in fe effectum fenfit. Sed

tiam cordis plerumqueannexam habet ; unde

Orig int;

quzenam fuit hujus in duobus hisce latronibus

. Leylt f

refpauit omnem medel

am. Vide fuüuszh.æc';

diverfitatisratio ? fcioequidem multorum o-

|

apud Fabrum loc. cit.

pinionem effe, quod, quia bonuslatro exilla

| .Gloff. 3.

[ÍV. Exoccaíionet

hematis : Nunc autm de-

N. 80

crucis Chrifti partecrucifixus pendebat,inqua

onite £? vos omnia, iram, indignationem , mali-

Beatiífima Virgo, quae refugium eft peccato-

tiam, bla[phemiam : narrari poteft fa&tum Medi-

rum, fubfiftebat, ideoipfa pro ejus converfio-

ci cujusdam, qui mulieri quzerenti, quod aífi-

ne apud Filium fuum intercefferit; At vero

duo verberetur a marito, & remedium eva-

cur eadem fanctif&ma Virgo, cujus interceffio

dendi hoc malum poftulanti, vafculum aqua

adeoeftliberalis & efficax, utetiam alteri la-

communi plenum dedit, juffitque, quoties ma-

troni reprobo poenitentize donum facili nego-

ritus iratus fuerit, eadem os implere,& retine-

tio impetrare potuiffet, non pariter illi latro-

re illam in ore, donec mariti ira deferbuerit;

ni patrocinata fuit ?

Ideo id facere omifit,

hoc, inquam, factum narrari poteft, dicique,

quia is non merebatur, ut patrocinio ejus

fimile mediumblafphemo fuaderi, fcilicet, ut

frueretur, fiquidem is una cum aliis Filium

quoties fe iratum, & ad blafphemiam conci-

ejus pariter blafphemavit: . Unus autem ex

E

rb

tatum advertit, os & mentem fuam una ex fe-

his, qui pendebant, latronibus, blafphema-

[piond

f

quentibus quinque aquisrepleat. 1. AÁquaex

bat eum dicens: .Situer Chriflus, falvum fac

latere Chri(ti fluente, cogitando, quod ipfe

temetip[um €7 nos:. Alter vero nonitem, quin

blafphemiis fuis latus Chrifti aperuerit, &

potius: Refpondens autem alter increpabat eum,

aquam ac fanguinem eflluere fecerit. 2. Aqua

dicens : Neque tu times Deum, qui in eadem dam-

baptifmali: perpendendo, quantum benefi-

watiome es ; mos quidem jufle , nam digza fattis

cium per baptifmum acceperit , & quid ibi per

recipinus , hic vero nihil suali geffit.. Atque ideo

Patrinum promiferit. 3. Aqua fupernaturali

patrocinium Marize jure promeruerit, quia

tametfi ipfe quoque ante blafphemaffet, hoc

gratize divinze: de qua Chriftus Joannis 4. lo-

cutus eft, quod adeo efficax fit, ut, qui eam

tamen eo tempore fattum eft, quo lumen &

bibiturus fit, non habiturus fit (itim in zeter-

notitiam Dei non habebat: protinus vero ut

num. 4. Aqualacrymarum: qui enim vere

eum cognovit, blafphemiam in eum evome-

agnofcit gravitatem blafphemize, eamque de-

re tantopere horruit, ut ad confodalem fuum

teftatur, non facile eandem denuo committet.

afpere reprehendum zelo fe ardentiffimo ob-

armarit.

.

s. Aqua naturali: accipiendo eam in os, ut

filere cogatur; ita enim S. Catharinze Senen-

- IV. Participes funt Prelati & animarum S Bernax-

fi fuafit ipfe Chriftus, ut fcilicet tempore con-

Re&ores (intellige tam quoad culpam, quam din.t.1.fe.

tradi&ionis & concitationis ad iram *filentio.

quoad poenam ) qui, fi in correptione hujus 4* 164

fe defendat & foletur.

Íceleris funt negligentes, Judzeis funt deterio-

R. P. Loln. Bibl. Man, Tom. I.

g 2

Tes,

Billiozheee Manualis Conciouatoriz

236

omuaibus rogaverim, ut recipiantarurbe ; hoc

res, qui audita blafphemia lapidabant bla-

fphemantem; fihoc agerenon poterant, au-

folo'in exilium remitfo; nam elii deliquerunt

res obtu:abant, veftes Ícindebant. !n hocfce-

in homines potifimum, iíte vero in.Deum:

lod ld. ÉR . ml

lere participesfunt Domini & regimina civita-

czetcris igitur, fi placet, omnibus parcite; hic

tum habentes, de correCtione hujus vitii non

iniocum, quo dignus eft, exulatum abeat.. Si-

milis fententia in blafphemos.a. Deo fertur,

curantes; quid enim, fi i terra fua idolola-

triam (ultinerent ; nonaezeftimaretur horren-

quia.de his quoque dittum eft: Qui.blafphe- Marc. s.

dum2?. tamen blafphemia in hoc deterior elt,

maverit in Spiritum 'an&um, non habebit re- v. 29.

miifionem in'aeternum , fed reus.erit zeterni

quia idololatria honorem fuum Deo aufert, fed

(

ultra hoc blafphemia contumeliam ei

delicti.

Vdem in-

VI. Lyran

[» tei?ïcey, olim apud Judæos ; fiDrexel.

fgrt. |

l

N

XII.

blafphemus. ad mortem damnabatur , teítesl c. $.2

manus fuas fuper caput ejus imponentes di-

MISCELLANEA.

cebant:

Malitia tua adduxit.te ad mortem,

us olim apud Ifaiam queftus eft: Et

non nos. Sic olim in judicio dicet Deus illud [ob.zs.

;fa,sz. n.5IL. De

n

jugiter tota die nomen meum blafphe-

obi: Condemnabit te os tuum, & non ego,v.ö-

*-a JedHN A. D mEOW* E. — ul - lt .

maàtur; eandem querelam nunc etiam repe-

& labia tua refpondebunt tibi.

^

tere poteft, quia, licet raro inveniantur inter

VIl. S. Paulus Titum inftruens, inter alia Tit.3. v.r.

dixit: Admoneillos, neminem.blafphemare;

Chriftignos, qui voceblafphement; multita-

Hinc S.

9.Reg. r2. nien, qui vita, te(te S. Auguftino.

fuper quze verba S. Hieronymus, abfolutene-

v. 14.

Davidi quoque di&um: Quoniam blafphema-

minem, inquit, non tantum non Deum, fed

nec Angelum, nechominem, nec ullam aliam

re fecii inimicos Domini propter verbum

hoc, filius, qui natus efttibi, morte morietur.

creaturam : omnia quippe, quae a Deo facta

Gen. 4.

II. Antefignanum blafphemoram Cainum,

funt, valde bona funt.

Y« 13e

dicentem: Major eftiniquitas mea, quam ut

-- VMHl. In Levitico dicitur : Homo, qui ma- Levit. 24

veniam mereatur: fic caftigavit fuo di&to S.

ledixerit Deo fao, portabit peccatum fuum;V- 15-

g

quafi diceret Deus, hanc folam etiam poenam

1

o

Bernardus: Mentiris, o Cain, major eft enim

jyuR

Dei pietas, quam quevis iniquitas.

Ííat gravem elfe , portare in conícientia tam

Græcan.

lil. Theodoretus explicans praeceptum

grande peccatum ; ficut militibus interdum

qq. 3-

Dei, quo jufferat blafphemum extra caftra e-

gravis poena eít, fua & aliorum arma hume-

duci, &lapidibus obrui, ait: Re&e homicidii

ris impofita cilrcumfe'rre.

poena & morte puniri vult Deus blafphemiam;

blafp

hemusenim, cum Conditorem nequeat

x cudlbus

perimere ferro, lingua ferit. .

Drexel.in

| AUTHORES.

IV. Oiim corffuetam blafphemorum pr2e-

Phaeth. mium fuit, maledicam linguam afferculo cla-

I üiäfemiäs Drexelius in Phaeton. p.r. c.6..

€6. $-4- vis affigere, & fimul reo cultrum dare in ma-

l. joannesBufzeus in Panario. V. eodem.

Culter hic

IlI. Philippusid'Outreman in Pze

j

nus, quo fe liberaret, ut poffet.

B

i

dagog. chrif

" poenitentize ferize non immerito applicari po-

/füiano p. 1. €. 5. S. 2.

,

£. £.0yc

IV. lac. Marchantius i

n hoqxi'to-Païïor. tr. 3'.

teft, per hanc quippe liberari potelt a p

*

inferni fibi decreta blafphemus.

. lett.2.: Etia tuba *acerd. tr. 6. le&t, 4.

Thid. ex

V. Cum Rupertus Caefar Rex Romanorum

V. Jofephus.

I

Joan.Ni-

d d emc

Lgngius in Polyanthza. V. eo-

do l,

anno 1400. electus Spiram veniffet, & cum eo

Y

Fam. c.

uttunc moserat, Pro/criptorum non exiguus

Vl Matthia

fsfïf'ïaber conc; 8. in Domin.äPaf?

' pumerus, pro quibusrogabatur, utreditumin

.fioais, & conc. 3. in Domin. 13. poft

Ü

j

]

.Pe;n-.

urbem impetrarent, auditis caufis, propter

quas prolcripti effent, cum de cive quodam

VII.. Lud. Gra

n-at.f in locis comm. f. 383,.

diceretur, eum profcriptum effe, quod ludo

VIII. Antonius Dauroltius in Floribus exem-

"

incalefcens aliquoties in Deum impias voces

jeciffet, dignum Caefare refpontum dedit: Pro

IX jof Manfl jin Bibl.vm.oral. tr.1I.

C

Ed

N

TITULUS XIX.

C

h3

ü

CHARITAS DEIL

I

tur. S. Dionyfius eam fic defcribit: Eft vir-S. Dion,

tus unionem (cum Deo fcilicet) faciens. Quam de divin.

Lmüt n

QUOAD ESSENTIAM. :

defcriptionem fic exponit: Amor facit unio- ^

U to

T

k

Definitio.

nem vel effe&ive , ut amor concupifcentize

]

movens ad defiderandam & amandam prz-

iv Fi

ll

Ít virtus, qua Deus non ob timotem poe-

fentiam amati, quafi fibi convenientis, & ad

p;

nde, nec ob fpem praemii, fed propter

fe pertinentis: velformaliter, ut amor ami-

L

Au-

(

feipfum, & ob fuam bonitatem di!igi—

p

citize, qui efttalis unio vel I(ICXLIS, unde S.

ll

gu-

:

- Titulus XLX. Charitas Dei, -

à37

|

guftinus dicit, quod'amor eft quafi jun&ura

Prima inclinatio amofïs Dei e£ deftrnere

quzedam duo aliqua copulans, vel copulare

majores Dei inimicos, quos habet, ícilicet pec-

appetens, amantem fcilicet, & quod. ama-

tur.

cata, & fatisfacere Deo pro illis, caftigando

l

Quod enim dicit.(copulans) refertad

fuam. voluntatem, fenfus, & carnem, tan-

!

unionem affectus , fine qua. non eft amor :

quam authores: tanti mali digniffimos omni

" Marc, $

. quod vero dicit (copulare intendeas) perti-

pcena, & fugere in pofterum talia, & ad hoc

net ad unionem realem. |Utramque amoris

uti mortificatione.

«

,-. V 29,

rationem & vim exprimit David; priorem

l

Secunda inclinatio amoris eft crefcere in-

quidem illis verbis : . Quemadmoduu. d:fiderat

finite, defiderando magis ac magis cogunofce-

cervus. ad. fontes aquarum , ita. defiderat. anima

üDre!(el,

re, & amare fuum Deum; . Ideo rumpit ob-

mea ad te Deus ; pofteriorem vero fequenti-

ftacula, quae habet ad crefcendum, ícilicet

S 'c' äle'

bus; Quando veniam ,. €$ apparebo ante Jaciem

Dei.

alfectiones terrenas , quia diminutio cupidi-

]

, 9ic S. Auguftinus: Quis mihi dabit,

tatis elt augmentum charitatis, & hoc facit

. ut venias in cor meum, & inebries illud, ut

per mortificationem.

lb

AL

oblivifcar mala mea, & unum bonum ample-

.. Tertia inclinatio amoris eft, cum debita

-* «&arte? Noli abícondere faciem taam. .Mo-

gratitudine recognofcere authorem fui effe ,

riar, & eam videam !

qui Deus eft, qui nos creavit, faftentat, auget,

?Tir.g,v.:.'

perficit infinitis beneficiis, ideoque defiderat

LDivifio.

illa facere obfequia usque ad fanguinis effu«

. 1. Dividitur in affe&tivam & eji?:äïäwæi. ]I-

fionem, quod facit abnegatione füi. Quidre-

la eft, quae in folo affe&u , & quidem inef-

Eribuam. Domino pro omnibur , queg retribuit mi-

ficaci tantum, id elt, non impeilente eflica-

hi? calicem falutaris accipiam.

1

citer ad bonum amato procurandum, confi-

.^ Quarta inclinatio amoris eft affi

üiilare fe

ftit. . Haec in affectu efficaci, hoc eft, fem-

amato, quia ita magis amabitur,. & quia fi-

«Lerit,

per, quantum eít ex fe, ad bonum amati

militudo eft caufa amoris; & quia vita Chri-

:Vl ls-

promovendum incitante, fita eft. .De utra-

S:

Íti tota fuit mortificatio in paupertate, con-

1.Joan.c. que loquitur S. Joanne

h

. Filioli ,/non diliga-

temptu, dolo

x

3.".18- us verbo, neque lingua, fed opere & ve-

inat hzec.

re, la,bqrg, idþq,.fmortificatio a.

a

ritate.

In hoc cognofcimus, quoniam,ex

Quinta inclinatio ämöris äfïï'bäne?'acere P

veritatefumus, & in confpectu ejus fuadebi-

matis ab amato, qui funt proximi, procuran-

mus corda noftra.

do lucrari eorum animas , ad auzendum pa-

trimonium amati, & ferviendo illis corpora-

ZARus. |

liter; quiainillis eftfuus dile&tus;, & hocnon

I. Complacere fibi in fummaAbohi'ta;,fe *Deyi..

poteít praeítare, quin perdat multa commoda

1l. VelleDeo fuum bonum intrinfecum, &

fua, ideo amat mortificationem. . *

Et ex his

gaudere, quod tam perfectus fit.

Sexta inclinatio amoris perfecti eft defide-

duobus actibus, complacentia fcilicet & be-

js

rare.confpe&um: fui.diledi, & gaudere ejus

nevolentia u juxta D. Thomam componitur

prafentia, & praefumit duas res:eífe poffe

dilectio, quze eft primarius charitatis actus..

impedimento. .Primo non compleviffe nu-

7

III. Defiderare.Deo gloriam , bonumque

merum meritorum , quem Deus vult illum

externum , ut fcilicet ejus nomen fan&ifice-

habere.. Secundo: poft completa merita, non

"

tur a nobis & aliis, & fic omnia ,fï??l'äfïä ma-

fatis feciffe pro pcenis peccato debitis; ideo

jorem Dei gloriam. -

i

ut acceleret primum , .& auferat fecandum,

lV. Dolere de impedi

mentis glorize divi-

exercet fe in abnegatione & mortificatione :

l-

n2e, V.g. de peccatis noftris & alienis, aliis-

quia fcit eum ,. qui vivit & moritür iu cruce,

ue obftaculis, eaque eflicaciter removere.

currere valde, & volare (ine impedimento ad

V. Velle frequenter converfari cum Deo,

gloriam: fiquidem & bonus latro audivit in

aut de Deo.

i

cruce: £Hodie mecum eris in. Paradifo.

VI. Defiderare ma

agis Deo frui in hac vi-

Septima inclinatio & faper omnes eft, im-

ta', eique magis uniri per perfe&ionem , &

plere voluntatem dilecti, anteponendo eam

confiliorum evangelicoruüm adimpletionem.

ormnnibus fuis utilitatibus & commodis, etiam

VII. Defiderare eodem magis & citius frui

vifioni Dei.

Ideo delectatur mortificatione

in pátria, adeoque juxta exemplum S. Pauli

proprize voluntatis, & acceptat omnem ab-

cupere diffolvi, & effe cum Deo.

negationem, quia ita vult ejus dilectus.

. VHII. Diligere omnia, quae D

-Denique, ficut homo fatiatus cibis pre-

:

el funt, prae

cipue tamen proximum.

tiofis faftidit alios; ita amor folo Deo conten-

IX. Omnia advería, etiam ipfum marty-

tus nihilifacit omne creatum : & ita illifaci-

,

rium , propter Deum , cum gaudio fuftine-

lis eft omnis mortificatio, in non videndo eo,

re

nec guftando, nec poflidendo. Multoties ad:

«$ Diomy

Landic.o- -. X. P.Ludovicus dePonte illiusactus pau-

T difi

hoc propofitum obtulitfe mihifatietas, quam

, 4'

n

Pufc I9. ]o fufius declarat, dum, ut Nicolaus Lanci-

habuit Beatiffima Virgo tenendo fuum Chri-

fol,ggg, Cius de eo refert, imaginabatur fibi amorem

ftum, quem poffidendo non fentiebat pauper-

)

inftar fluvii, qui in rivos dividitur, & fuo im-

tatem , contemptum , & alia: Sicut dice-

petu vias fibi aperit, & ob(tacula perrumpit,

bat mater Tobive, omnia in te uno habentes,

in Deo folo habeo omnia.

A

& facit canales, per.

nes amorofze.

quos cqrrant inclinatio-

Gg3-

$. 1l.

Bibliothece Manualis Coucionatorie

258

J

H

XXHIL. Necoculus vidit, nec auris audivit, x. Cor. $.

f

EX S. SCRIPTURA

nec in cor hominis afcendit, quae prazeparavit V*9-

a

Caufe motive ad diligendum Deum.

Deus diligentibus fe.

f

x.Cor. 13.]

Sl

linguis hominum loquar & Angelorumi,

XXIV. Quidiligit Deum, exorabit pro pec- Eccl.s.v &

Y. 1

chantatem autem non habeam, factus

catis, & continebit fe ab illis, & in oratmne

fum velut2es fonans. Etífi habuero omnem

dierum exaudietur.

fidem, ita ut montes transferam, charitatem

XXV. Scunus,quomam d111gent1bus Deum Rom.$.

0i

autem non habuero, nihilfum ; & fitradidero

omnia cooperantur in bonum.

V. 28.

XXVI. Omnia detrimentum feci, & arbi- Phil.a. v.t

;d'zn

corpusmeum, itautardeam, charitatem au-

n

^

j

tem non habuero, nihil mihi prodeft, &c.

tror ut ítercora, ut Chriftum lucrifaciam.

(i

€olofi, 3.

II Super omnia autem charitatem habe-

. XXVII. Qui diligunt te, ficut fol in ortu Judic. 5.

v

o . $1.

te, quod eft vinculum periectionis.

fplendet, ita rutilabunt.

asss mtin n

l

Apoc. 3.

Ill. Suadeotibi emere ameaurumignitum

XXVIII. Remittuntur ei peccata multa, Luc. 7

f

Y. 19.

& probatum, utlocuples fias.

quoniam dilexit multum.

Luc.1a

XXIX. Cuftodit Dominus omnes diligen- Pf 1445

(

Y.49

IV. Ignem veni mittere in terram, & quid

V. 200

fdem i

volo, nifi ut accendatur?

tes fe.

UER

Cant, 2.

V. Introduxit meRex in cellam vmarlam,

V.4

& ordinavit in me charitatem.

$. III.

Ecd. 7

"VI. In omni virtute tua d111ge 111um qui

EX SS PATRIBUS EI DOCTORIBUS

j

V.32

te fecit.

EPhUSQ V.I

.. Qualitas.

ViI. Eftote ergo imitatores Dei, ficut filii

L

Ti

chariffimi, & ambulate in dile&ione: ficut &

ogo, ut amorem Chrifti oftendas fociabus S.Bern.fe,

Chriftus dilexit nos, & tradidit femetipfum

tuis, non folum verbis, fed & operibus

do bene

5r.de mo«

boms Tunc vere Deum diligis, fi pro amore

pro nobis oblationem & hoftiam in odorem

vivendi.

j

Íuavitatis.

ilius bona, qu:e potes, operaris. Unaquz-

Jofue 23.

VIII. Hoc tantum dlhgentlfüme præcave—

que anima fan&ta debet in fe monítrare amo-

j

V. 1.

rem Dei, & verbis fan&is, & a&tionibus, un-

te, ut diligatis Dominum Deum veftrum.

ï

Prov. 23..

V. 20

IX. Prabe, filimi, cor tuum mihi, & oculi

de in Canticis Canticorum Sponfus, fcil:cet

tui vias meas cuftediant.

Chriftus, Sponfam, id eft, animàm fanctam

Xientto

indp.I

Deut.30.

X. Eligeergo vitam, ut & tu vivas, & femen

ornat, dicens: Pone w ut jzgnaculum [uger cor

Y. 19.

Join

.tuum, & dxhgas DominumDeumtuum, utque

tuumi, €$ fuper brachiua tuum ! | In corde funt

$ Go

obedias vociillius, & illi adhzereas; ipfe enimm

cogitationes , in brachio operationes. Ergo

.eftviatua, & longitudo dierum tuorum.

fuper cor, & fuüper brachium fponfze, diletus

]e2,20. v

J

J, Joan. 4.

XI. Nos ergo dlhgamus Deum, quomam

in fignaculum ponitur, quia in fan&ta anima,

Stom

v. lo.

Deus pnor d1lex1t nos.

quantum ab ea diligatur, & voluntate & a-

-dModus. diligendi.

&ione defignatur: quia amor Dei nunquam

K

Deut.G

XII. Auch 1írael,

Dominus Deus nofter

eft otiofus. Si vere eft amor, magna opera-

VBende

Y^ 5.

Deus unus eft. Dlhges DominumDeum tuum

tüur: fi vero non operátur, amornon eft. Si

(l Deo

ex toto corde tuo, & extota anima tua, & ex

vere Deum diligis, nulla die otiofa eris.

!

tota fortitudine tua.

II. Nefcio, quo inexplicabili modo quis- S.Ang. tre

XIII. Et dilexerunt eum in ore fuo, .cor

quis feipfum, non Deum, amat: & quisquis x23.in Jo»

autem eorum non erat rectum cum eo.

äl

;. Joan. 3

Deum, non felpfum, amat, ipfefeamat. Qui

LP

XlV. Filioli, nondiligamus verbo, aut]lin-

enim non poteft vivere de fe, moritur utique

gua, fed opere & veritate.

n hoc cognofci-

amando fe; cum vero ille diligitur, de quo

El

mus, quoniam ex veritate fumus, & in con-

vivitur, non fe diligendo, magis diligit, qui

Ü

fpe&u ejus fuadebimus corda noftra, fcilicet,

propterea fe non diligit, ut eum diligat, de

f

ut eum ex toto corde diligamus.

quo vivat.

Cant. 8.

XV. Pone me, ut fignaculum fuper bra-

li

V. 6.

III. Amicitize amor debet effe gratultus Id ho 384

l

chium tuum (id ef'c, ut omnes cogltatlones

non enim propterea debes habere amicum, €x. 5o-

& opera dirigantur).

Cant. $.

XVI. Fortis eft, ut mors, dllefho, dura fi-

velamare, ut aliquid tibi praeftet. Si propter-

v. 6.

cut infernus 2emulatio.

ea illum amas, ut praeftet tibi vel pecuniam,

vel aliquod commodum temporale; non il-

p

Toid.v.7.

XVII.. Aquze multze non potuerunt extin-

. guere charitatem, nec flumina obruentillam.

]um amas, fed illud , quod prazeftat; amicus

L[o5v3 XVIII. Heec eft charitas Dei, ut mandata

gratus amandus eft propter lefe, non propter

aliud, fi hominem te hortatur amicitize regu-

illius cuftodiamus.

' ln

Ecd. x3

XIX. Omni vita tua dilige Deum.

la, ut gratis diligas :

quam gratis amandus

In

tonf

v. 18

eft Deus, qui ]ubet uthominem diligas? Ni-

Ro 8.

XX. Quis ergo nos feparabit a charitate

hil delectabilius Deo:

Nam in homine funt,

25

Dei? tribulatio? anangufítia? an fames? an

s dUp n

nuditas? an perzculum? an perfecutio? an

qua offendant, per amicitiam tamen cogis

W

iOt

te, ut etiam 111a, quze offenduntin homine, to--

U

gladius? fed in his omnibus fuperamus pro-

letes propter amicitiant. Si ergo non debes

$n

ter eum, qui dilexit nos.

füy ( !

Joan. 14

XXI. Si quis diligit me, fermonem meum

propter quzedam toleranda diffolvere homi-

fa 10

V. 23.

fervabit, & Pater meus diliget eum, & ad eum

nisamicitiam; Deiamicitia quibus rebus de-

bet cogi, ut diffolvatur a te?

veniemus, & manfionemapud eum faciemus

S&Jg k

Joan.t4

XXII. Quidiligitme,diligetur a Patre meo,

JV. Seddicturus es mihi, non Deum v1deo, Ibid,

?33

V. 21.

& egodiligam eum,& manifeftabo ei meipfum.

quomodo fum amaturus, quem non video?

p

Modo

$

Tiulus. XLAX. Clarites.:Dils

€

239

[, Cou. i

XV. Puta&

É

T» aT

V X

2

m

Modo oftendo, ecceamas amicum gratis. Sed

norem hominis,quafi ma- s, Aug,

forte homo fenex eft amicus ilte tuus?. Quid

num anim; fi quid tenet, tenere aliud non

amas in fene; incurvum corpus, album caput,

poteít; ideo qui amat aliud , Deum amare

Kav |

rugasin fronte,contractam maxillam? corpus,

non poteiít, occupatam habet animam.

quod vides, non amas, quia deforme eft, unde

XVI. O ignis, qui femper ardes, & nun-

vides, quod amas? refponíurus es, te amare,

quam extingueris. :O amor,

3

hn , |

qui femper uris,

v' 280

L

quia homo eft fidelis. Ergofidem amas.Quibus

& nunquam tepefcis, accende me, & accen-

oculis videtur fides, ipfisoculis videtur Deus.

liau T Tdemin

dar: accendar, inquam, ut totus t« diligam

V. Amat anima fponfum füum.

Quid ab

folum. . Minus enim amat te, qui tecum ali-

Pf72. ,

illo quzerit? a fponfofüo, quem diligit, forte

quid amat.

x

"

Ui s

vl';l.

divitias & aurum ejusamat &c.? Abfit. ip-

-XVII. Vu

ltis a me äüdïre , quare & quo- S, Bern in

fum folum amat, & gratis amat; quiainipío

lus

modo eft diligendus Deus? & ego dico, quod ! deauo-

147

habetomnia. Hinc ipfe amantiffimas, dulcif-

caufa diligendi Deum Deus eft..—. Modus dj '€Ds*-

fimus, Quoties talem falutas, etiam ad te

Mu

ligendi fine modo diligere,. ob duplicem cau-

LUPT

converfio ejus.

3

r

fam dico Deum propter fe diligendum , vel

- fdemin '

. VI. Habetomnis am

oryim fuam,nec»ppïö&

quia nihil

juftius, vel quia nihil frü&üoüxus

Pxf. I2I.

vacareamorinanima amantis: neceffe eít, ut

diligi potelt.

!

