es annos, cetatem virtute vincebat. Senior

tremens , illam horendam horam exfpectaret,

vero per alios tràmites, non tam incedens ,

qua fecundum cceleftis Patris oraculum ad ze-

quam devians, velut erratica ovis per vitio-

rum anfra&us ferebatur , & dimifloftudio ob-

terna fuerat fupplicia meaturus , proxima no-

&e venit ad eum juvenis quidam , viro priofi

litaque caufa , obquam & venerat, infolenti-

vultu haud multum diffimilis, nudus corpore,

bus'quibusdam fociis jun&us, tempus nobile

coronatus fentibus , crucis gravifhimam tra-

lufibus deducebat, vacabatpotibus, taxillis

bem ferensin humeris,, qui per lacerum vul«

paternam fubftantiam diftrahebat, & ( quod

neribus pe&us abunde fatis videbatur fangui-

his omnibus infelicius erat) usque adeo fe-

nem fundere.

Hic cum propius aeceffiffec , &

mora fua meretricibus inclinabat, utvelutin-

juvenem , utrum fe agnofceret , interrogaffet ,

geutem quandam ja&uram paífus ingemifce-

refpondit ille: Non agnofco, fed meo judicio

ret, fi quavis occafione vel unum diem abs-

illi , qui hefterno vefpere mala denuntiatione

que fornicationis crimine transegiffet. Cum-

me deterruit, videris effefimillimus. Et il«

que fic continuata malitia mifer plurimos

le: Non mireris, inquit, me fimillimum il«

dies perageret, crefceretque vehementiusfe-

li, cum quo mihi eft una Divinitas, zequalis

mel inchoata perverfitas , coepit improba ju-

gloria, coaeterna

3

- majeftas.

Sum enim Je-

venis fama a&rem iplum inficerepuriorem , &

fus Chriftus filiusDei , qui hu

ad'omnium nares tam horrendum quendam

mani generis mi-

feratus errores, de ccelifedibus in intemera-

fcelerum foetorem ingerere, ut non folum ftu-

tum virginisuterum defcendi , unde tanquam

dentes, fed etiam plebeja multitudo reprobam

fponfus egreffüs dethalamote,ut redimerem,

ejus vitam inciperet abhorrere.

Quod cum

apparui mundo. ubipoft famem, fitem, algo-

junior frater didiciffet, femel, bis, ter, iterum-

rem,tandem captusíum, judicatus füm, mor-

que fratrem poftulabat, ut intuitu tremendi

te tarpiffima condemnatus fum.

Verum quia

judicii a tantis fceleribus animum revocaret.

tu iufelix tantis beneficiis teprzebuifti imme-

Sedcum ille ferreo quodam feu zeneo pectore

morem, nunc veni adte, ut filium mortis 3e-

faluberrima monita indies refutaret, nollet-

ternze pronunciarem : Et his di&is prcflueh-

dv

que finem dare tantze miferize, juvenis zelo

fraternze falutis accenfus lacrymatus eft di-

tem a latere cruorem manu comprehenfum

in juvenis vultum projecit. Sume, inquit,

cens: Spernis, germane dulciffime, Spiri-

in confufionem pretiofum fanguinem, qui cze«

tum Dei, te nunc per me admonentem, &

terisinredem

ptionem effüfus eft, & haec agens

quafi ludum parvulorum, quicquid minatur,

difparuit. Tunc juvenis omni vigore córpo-

irrides: veniet: veniet dies illa, & cito veniet,

qua teSpiritui fan&to obftinata mente reftitif-

risamiffo, perdita fpe obriguit, tremuit, ex-

palluit, & quo fe de czetero verteret, ignora.

fe poenitebit. Et his dictis triftis abfceffit. In-

vit. Mifittamen nuncium ad fratrem fuum,qui,

terim tamen anxie fatis petens Dominum, ut

cum veniffet , vidiffetque flebilem fatis fratris

ipfe duriffimum fratris animum ad poeniten-

effigiem, concuffis vehementer vifceribus cum

tiam emolliret.

Dominus autem, qui non

ejulatu ploravit.

Quomodo, inquiens, tam

fpernit vota piorum, nolens piiffimum juvenis

velociter expalluit quondam illa facies deco-

animum tam acerbis triftitiarum procellis

ra , &folitum robur fortiffimi amifere lacerti,

diutius agitari ; repentina & graviffima infir-

Quid tibi fa&um eft, fratermi, quod me jam

n

mitate fratrem percuffum , ad lettum proftra-

nunc illa miferabili frontedeterres, quam pau-

21f

vit, inquo cum jaceret, & pavida mente, quae

f

lo ante defideraverunt oculi invifere puella«

", af«

feciffet, recoleret, incepit mifer multitudine

rum ? Quo abiit purpureus illeruborgenarum

l3

fcelerum preffüs, ad barathrum defperationis

tuarum, quem, me reclamante, velut acer-

proruere.

Quadam igitur no&te vidit virum

1pI

bum laqueum foeminei pudoris aute oculos

æf-n

quendam veneranda teCum canitie, vultu

ferebas concinentium in choro fceminarum ?

decorum , & fulgida ftola veftitum fibi affifte-

ubi funt nunc illi infolentiffimi fodales tui ma-

rere, fefeque feverius intueri.

Unde quia

giftri, qui tetoties a meolatererapuerunt, &

femper praefumit faeva perturbata conícien-

nunc in barathro tam vaftze defperationis re-

tia, animo & mente confternatus , ccepit toto

liquerunt ? Oportuerat certe, frater mi , falu-

corpore tremere, & territis luminibus in fe-

berrima illa monita mea, quibus te paulo an-

niorem verfis , quisnam eífet, qui intempe-

te a nefandis operibus nitebar cohibere, non

fie noCis caligine ad fe terrendum veniffet ,

refellii ne in hanc miferam ja&uram floren-«

inquirere.

Etfenior: Ego fum , inquit, Pa-

tis juventutis devenires.Videergo nunc,an me

ter cocleftis, quite, cum non effes, creavi,

falfum vatem acceperis, cum te Spiritui (an&to

J

qui tabidis tuis membris vitam infudi, qui

reftitiffe, doliturum non tam dixi, quam pro«

Y

animam potentiis , & corpus fenfibusilluftra-

phetavi. Dic tamen mihi , quid eft, quod con-

It 3

fternata

Bibliothece Manmalis Concionatorie

$08

nati funt, ä,quo tam crebro, tam impudenter

flernata facie,& tremulis membris tanto fudo

re madefcis2 Siadverfa valetudo in caufa eft,

offenfi funt? Num hac mea exili peeaitentia

hoc terribile decretum incommutab:lis verita-

forti animo efto, plures e gravioribus infirmi-

tátibus convaluerunt. Si te peccata terrent ,

tis poterit immutari ? Ad quaeSpiritus fan-

,veniam pete,dole,non

&us refpondit: Fortianimo efto, nec defalu-

ropone emendationem

delpera quippe eft cle

mentiífimus Dominus

te vacilles; validos habet poeniteniia vera la-

iin

punéto temporis pae-

certos. Ipfa terrificae Majeftati violentiam in-

omnipotens Deus , qu

L

fert , vincitinvincibilem , mutatincommutabi-

pitentilatroni non mo

do veniam tribuit, quin

Ad quze verba

lem, placatirafcestem. Sed nete diutius pro-

etiam paradifum fpofpondit.

traham , perfeveransin poenitentia , quam coe-

paululum er

igens mori

bundum caput , & o-

mnem rei ge

ftze narrans hiftoriam: Damna-

piíti, difpone domui tuze, & virtutibus, quibus

fceleftum filium coeleftis Pater,

potes, interim thalamum orna: poft triduum

vit,inquit me

Chriftus Jefus filiusDei, cru

ore inmeum vul-

veniemus adte, ut animamtuam , fuper aftra

ferentes, gaudiis coeleftibus invehamus, &

tum proje&o, fanguinem pro me eifufum o-

mnino ac penitus perditum defignavit. Quo-

cum his Spiritus fan&us difparuit, juvenis poft

circa , dulcis germane, non valeo fub tantis

triduum obiit, &adregna coeleítia ob veram,

quam habuit , poenitent'am felix migravit.

teftibus damnationis meze , etiam fi fangui-

Senis erat civisSarius

nem flevero, de falute preefumere; ftat nam-

IX. Anno Domini 1370.

cenfura, re-

quiiam Andreas Naddini, dives opibus, fe

d19. April. —

ue firma füperme zeterni Judicis

media poenitentiae vaciil

abunt.

Tuac frater

omnis virtutis inops, cun&tis prope flagitiis

te, inquit, Pater; cui

coopertus, tefferarum ludo totus ded:tus, in

Cafrits

cum ingenti fiducia : Et fi

Wil 1.

adícribitur veritas impoenitentem adhuc da-

Deum & Sanü&os ejus perpetim blafphemus

c- 27'

mnare vifusfit ; & filius Dei, cui affignatur ju-

& deteftabilis. Isanno zetatis fuze quadragefi-

ino gravi correptus morbo tendebat ad extre-

diciizequitas , te in perverfa voluntate jacen-

tem fanguinis fu: participatione indignum ra-

ma. Venerunt autem ad eum multi homines

pii, & utriusque fexus coenob:tee, atque ante

tus fit, nec vel fic defperandum eft illi, cui

tempus datum eft peenitendi. Acquiefceigitur

omnes ejus Parochus: hortabanturque eum ,

ut fua. peccata confiteretur. Sed ille mifer,

vel fero monitis meis, & proponens emenda-

tionem, fcelerum maculas pro lacrymarum

qui nec facras zedes invifere, nec facris initia-

tos unquam honorare confueffet , admonitio-

imbre deterge , lugubri ore, profundis fufpiriis

nes omnes refpuit, feipfum plane defperans.

presbyterio vul

nera detege: quis fcit, fi Spiri-

tus fan&us, qui,

tefte Bernardo, eft benignitas

Audivit hoc F. Thomas S. Virginis Cathari-

nz . Senenfis confeffarius, effecitque, ut ea

Dei, &idem ipfeDeus, ita poe

nitentem abfol-

vat2 His verbis fratris paululum confolatus,

Dominum pro homine pereunte deprecare-,

tur, & quidem ferventiffime & inftantiffime.

iuffit adeffe Presbyterum. Qui dum veni(let ,

totusin lacrymas refolutus cum tanto dolore

Sed Dominus illi refpondit: lllius blafphemi

hominis flagitia ad coelos usque pertingunt,

animi peccata fua, quibus Deum offenderat,

confeffus eft, ut interrumpentibus fermonem

qui przeter alia fcelera, etiam tabulam, in

x mentis copceptum vaieret eX-

qua erat pi&taimago mea, & matris meae, at-

gemitibus, vi

que aliorum San&orum , jactavit in ignem,

primere, vixlacerat

a, & femirupta verba pro-

ferre. Qua confeffione

rite celebrata, &facra

dignus proinde , quiaeternis gehennze flam-

ijone Dominic! corporis

mis exuratur. Verum fan&a Virgo falutis

un&ione, & participat

animarum fitientiffima, dolens vicem perditi

munitus,tempus, quo ex

hacvita effet migra-

hominis , non ceffavit a lacrymis & precibus,

turus, exfpe&tabat. Sequenti igitur noéte ve-

donec flexus Dominus Jeíus decumbenti An-

nitad eum alius quidam vir, prioribus non di-

ns vultum , fulgenti alba veftitus

dreae appareret , hortareturque eum, ut fua

fparem habe

peccata confiteretur , liberaliter ei, fi id face-

habens in d

extera fcapula niveam quandam

columbam.

Is cum propius accetlifiet, dulci

ret, veniam pollicens. Etecce illefaxo durior.

Repente mollefcit, magna voce poftulat,acciri

quada

m benevolentia vultum fererans, cle-

mentes oculos in infirmum conto

rfit Quod

confeffarium ; dicit, Chriftum ]Jefum fe vide-

re , qui ipium de facienda conieffione admo-

cum juvenis advert fíct, tum ob veram poeni-

nuerat. Laetantur omines , curritur ad facer-

tentiam, tum etiam bene volentiffimos ocules

libl

3imo zequior fa-

dotem : lllevenit, Andreas magno cum cor-

w

vültus perfonze apparestis, a

dis dolore illi integre confitetur peccata fua:

M

&useft. Quiscstu Domiae ,ir

iquiens , qui ad

[

me vcnire dignatus es, quippe me tam plis

Condittefllamentum , & faciliter migrat e vita.

ft.L

X. Quidam deleGationi carnis vacavit inSpec. ex-

050

confpe

&ibus confolari videris prioribus vifio-

emnpl. v.

nibus perterritu

m2 Etille: Ego, inquit, Spi-

tantum, quod nulli peccato carnali , quantum-

efpera-

ioque procedens

cunque turpi, unquam fenegavit, filiam non

0. ex. 8.

ritus fan&us, qui a Patre, fil

unius fum cum ipfis potentize, & idcirco nunc

ditnittebat propter matrem, nec e converio,

veni adte, ut nunciarem tibi dimiífa effe pecca-

nec forori, five maículis parcebat. Cum ap-

propinquavit morti , fuit vocatus fan&tus Ere-

ta tua, & pervium iter patere ad regna ccele-

ftia tranfituro. Atquze verba, quafi ex bara-

mita, ut ejus confeffionem audiret: Tunc ifte

ait: Vade , quia major eftiniquitas mea,quam

thro defperationis refurgens ait: O Pater pau-

perum! ocon

folator moerentium animorum !

Dei mifericordia. Tunc S. Eremita: Fili, ait,

oomnium mife

rum dulce refrgerium! quid

chariffime,noli fic dicere,quia tanta eft virtus

eft, quod audio ? Num patebunt coeleftes val-

confeífionis & poenitentize , ut fi dolores de o-

v2 mihi, quam Pater & Filius rcum mortis

mnibus peccatis, tibi remittantur a Deo: Tunc

illipeccator; magnum eft, quod dicis: tuncait

effe conteftati funt ? cui perennes flammas mij

Eremita :

Titulus XXXVIL. Defperatio.

5903

Éremita: Fac hoc, quod dicamtibi. Ego in-

plicabo; donec gratiam & mifericordiam apud

quam, fpoliabo meomnibus bonis , & meritis

Deumaltiffimum,qui pius eft, inveniam,& poft

meis, & tufpoliabis te omnibus peccatis tuis,

multos dies iterum fratri praedi&to divinitas

& fic non oportet te dubitare, nec defperare.

revelatum eft, quodille frater de numero fal-

Cui cum peccator confenfillet, & ambo cam-

vandorum effet, quod cum eidem fratri retulif-

bium feciífent , dixit Eremita peecatori: Nunc

fet, ille lzetus effe&tus, de revelatione fortior

narra mihi mala , quze feciíti, utfciam , de qui-

factus in opere , & viriliter agens de virtatein

bus habeo facere poenitentiam. Qui cum in-

virtutem quotidie proficiens , perfeveravit in

finita peccata expreffiffet , & nullum peccatum

bono fine ceífatione. Utinam multi animati

fecum retinuiffet, ait Eremita: Tu doles de

hoc exemplo manum fuam ac fortia mitterent,

iftis, & vis, quod facramentalis fit confeffio

& non defperatant ac deficerent , quia fic a-

e

tua? Refpondit peccator, fic volo. Tunc E-

gendo, & in hoc perfeverando.

remita : Etegote abfolvo innomine Patris &c.

XII. Monachus quidam Ciftercien

HS in&i" Vïnca 1

Belly.

Cum ergo mortuus effet, poft menfem Eremi-

tuti, immoderato quodam innocentiee & pu-

t* apparuit, & dixitei, quod in via falvatio-

ritatis Zelo impulfus, prae fpiritus fervore ad

l.50. fp&,

c' 34t

nis effet. Cum autem Eremita requireret,quid

ftatum primi parentis Adae pertingere niteba-

i

elfet demeritis fuis, de quibus fpoliaverat fe,

tur. Sufcepit ea caufa laboris plurimum, af-

ait mortuus : Deus tibi refervat ea duplicata,

fligebat fe inedia, vigiliis, & precibus, fed

« Apr] :

eo quod abftulifti defperationem meam, & fi-

cum haec omniafruftra effent, nec poffet ad il-

gaum maxim»e cbaritatis mihi demonftrafti.

lam innocentiam pervenire, primo incidit in

3. Cefarius

XI. Refert Coefarius, Ludovicum Landgra-

tzedium & acediam. Volebat ille cibum ita fu-

Hift. 1. r.

c. 270

vium, patrem Herraanni Landgravii , fic mife-

mere, utnullam inter edendum fentiret dele-

relapfum ,utdiceret, dum corriperetur a viris

&ationem. Primos fenfitivze portionis, five

probis: Si praedeftinatus fum, nulla peccata

fenfualitatis motus, conabatur non folum te-

ascie

poterunt mihi regnum coelorum auferre. Àt-

primere, fed etiam extinguere penitus. Con-

queideo cuivis flagitio fefeimmerfit. Cum au-

tendebat absque ullo veniali peccato vitamin

tem in morbum gravem lapfus poftea fuiffet,

perfecta puritatetranfigere. Erat ea tentatio

vocatus eft medicus ejus , virbonus & diícre-

dzemonii meridiani, adimpoffibilia eum infti-

tus, & non folumin Phyfica,fed etiam inTheo-

gantis. Unde fiebat immemor illius do&rinze

logia non mediocriter literatus , cui Princeps

)

fapientis : /VoZi effe juftus vuultusm. Labora-

dixit ; ut vides,iufirmus fum valde, adhibe cu-

bat fane permultum, fed nullo labore potuit

ram, utpoffim convalefcere. Memor medicus

eo, quo intendebat, pertingere. Itaque prae

illius erroris , refpondit , Domine , fi venitdies

moerore tandem in defperationis foveam pro-

mortis veftrae , non vos poteritcura mea morti

lapfas eft , cum perfuafum haberet , fe in eo

fubtrahere;fi vero moriturus nones, deinfir-

corruptionis ftatu, in quo effet, falutem nulla

ä

iitate ifta,fuperflua erit medicina mea.Et ille;

poífe rationeadipifci. Veniales enim culpas,

quomodo fic refpondes? fi mihi non fuerit ad-

quas in hacvita omnes vitare non poffumus,

hibita curze diligentia, & dizeta propofita, po-

ile mortiferorum . criminum loco habebat:

terotam a me ipfo, quamab aliis imperitis ne-

nec volebat propterea fumere corpus Chrifti,

gligi, & ante tempus mori: Audito hoc verbo

etiam illis diebus , quibus id monafticus Ca-

Phyficus multum hilaris effe&us , data occa-

non vult percipi. En ad quam calamitatem,

fionerefpoudit: Domine, fi creditis vitam ve-

quam horrendam & miferabilem ruinam fub

ftram poffe protelari virtute medicinze , quare

fpecie boni, hoftis ille teterrimus fimplicem

hoccredere renuiftis de poen'tentia, & operi-

Ed

hominem perduxit, ita ut infirmus refpueret

bus juftitize,quae funt antidota animze? fine his

medicinam, & jugum obedientize a fe repelle-

a.

anima moritur ,fine his adfanitatem , quze eft

ret, qui proprize voluntati femel nuncium re-

ï

in futura vita, nemo pervenit. Confiderans

miferat. Et ut hicaliquid ex fabulis,non tamen

ïfr

Landgravius pondus verborum, & quod ratio-

fabulofe, & vananon vane & fallaciter infera-

nabiliter peroraffet, dixit ei ; De czet«ro medi-

mus: Monachus hic, qui ad primi hominisin-

cus eíto animae meze, quia per taam linguam

nocentiam & puritatem pervenire nitebatur ,

medicinalem Deus liberavit me a maximo er-

cum limilis putandus eft, nifi ranze illi, quze,

cum videret bovem maguo robore, & grandi

Ludolph, rore. Huic fubjungamillud ex Ludolpho , de

Saxon. in quodam monacho , cui crebrae fiebant divinze

corpore, volebat etiam ipfa illas vires & cor-

vit.Chri- revelationes. Quod cumalter ejusdem mona-

poris molem adipifci. ltaque intendit fe to«

l- 1 -2"

fterii frater intellexiffet , inftititapud eundem,

tam, & quoad potuit, inflavit: fed fruftra,

ec, exe

€, $0.

ut Deumoraret, rogaretque, utfibi dignare-

Necenim fi vel rumperet fefe, unquam poffe,

pl

tur oftendere, an de numero falvandorum ef-

fedad bovis quantitatem pertingere. Sic fra-

a

terille dum voluit excedere limites viriuni

,O 9

fet, & cum ille vix precibus vi&us, orationi

inftando,hoca Deo poftularet,fibi oftenfum eft,

fuarum, & fupra fe efferre, infra feper defpera-

quod illefrater de numero d»mnandorum ef-

tionem mifere collapfus eft. Ejus autem ani-

Áet: undemetuens fratrem turbare,per aliquod

mi morbum pius quidam , & bonorum o-

" dies hoccelavit ei,fed tandem eidem requiren-

mnium fautor Abbas, ubi cognovit , cum aliis

ti (licet invitus) aperuit: ille autem hoc audi-

multis Dominum pro illo deprecabatur: fed

ens, & Scripturas intelligens, ftatim refpon-

preevaluitinimicus, & quem laqueo forti con-

dit: Benedi&us Deus; nec tamen fic defpera-

ftrinxerat, eum fine intermiffione vexabat.

bo;fed pcenitentiam , quam per ingreffum re-

Tandem Abbas ille, quod non folum an-

cille Chrifti effet amicus , fed etiam virtutem

l.ï,gionis aïïqmpü , de gæte?o dgpliqabo ; & tri-

*

ejus,

504

Biblfiothece Manuafis- Cencibnatoiiæ.

ejus, quippe quam in fe ipfo expertus erat,

per frequentiores urbis plateas, demum extra

non igaoratet, Monachumillumad fecuravit,

urbemtractus, & velutbelluze cadaver , inla-

adduci.

Et ecce orante illa pro mopacho,

cunam abje&us eft. Valuitea poena, ut nemini

cum lacrymis & fufpiriis, cum illeante miffze

pofthac veniret in mentem, morte fua inju-

introitum Confiteor diceret, & illa inftantius

rim viventium ulciíci.

TII.. Rex Juba a Czéfare vi&tus, oppido Za- Caefar.l.s.

pro eooraret, quafi atri quidam lapilli ad fin-

:eula confeffionis verba ex ore monachi deci-

ma exclufus, in fuga perpetua fuit, quodbell. Af-

T1C.

dere videbantur. Tum ille animadvertens in

bello contra populum Romanum fufcepto, in

hac vifione obftinationem defperationis, &

oppido Zama lignis congefts maximam in

P

triftitize nigredinema monacho receffiffe, Do-

medio foro pyram conftruxerat, ut, fi forte

.

minogratias egit, qui non vult mortem pecca-

bello foret fuperatus, omnibus rebus eo coa-

cervatis, dehinc civibus cuutis interfe&tis,

torum, fed ut convertautur, & vivant. Mo-

nachus vero pera&o facrificio, tanqnam e

eodemque projeCtis, igne fubjeCto, tum de-

longinqua regione adfe reverfus, Chrifti cor-

1um fe ipfe infuper interficeret, atque una

pus accepit, & ea falutari perce

pta medicina-

cum liïberi's, conjugibus, civibus, cuncta-

erfecte curatus eft.-

que gaza regia cremaretur.

doan.

XIII. Canonicus quidam , cum adhuc juve-

IV. Mnefteus Libertus, ob militare

deli—Fulgofus

Glen, Àu-

Bapt.de pis effet, Romam cum mufico e Gailia (ubi

&um jam morti ab Aureliano Imperatore in-. 3* € 7

Ecclefie Binchenfis Canonicus, & poftea

tentatae certus , finxit, feliterascafu Aurelia-

|

guftin.

Dominze de Argenteau Eleemofynarius fuit)

no excidentes reperiffe, quibus refcripfit eo-

*

rofe&us curiofitate du&us cum focio, qui

rum nomina, velut ad mortem damnatorum,

h

emis oriundus erat, Genevam 1bat in via ,

quos Principi ingratos fciebat, legendasque

ut Calvinum viderent, illud orbis foédum por-

Íecreto adattis dedit, vetans aliquid de ea re

tentum. Calvinus eos humaniter fufcepit, ro-

fpargere in vulgus. Certiigitur in defperatio-

gavitque, quid de fe in Gallia & Belgio dice-

nenradaGi , non prius deftiterunt, quam Au-

retur: illi , mirari omnes, ajunt, acdeplora-

relianum occiderenrt, vitae fuze cauturi..-

Á

re' ejus ab Ecclefia difceffum. Tum Calvinus.

V. Ubi Attila vi&Gam fe,;przelio, quo cum Famian.

altum gemuit, füfpiravit, & horam illam exe-

JEtio Patritio decertavit, vidit; fe & fuos in- Stradal.r.

Provit

ter currus in medio caftrorum recepit ( nox* 14

**

EW

cratus cum fremitu eft, qua fe ftudiis addixit:

hii p

faffus, fcientiam fuam effe lapfus illius cau-

enim aderat ) praecepitqueex ephippis equo--

—

l46

^fam;caeterum fcirefe, errarefe extra viam ía-

rum inftruem congeftis focum accendere: ut.

lutis. Potesigitur, dicuntjuvenes , renuncia-

fi ab hofte impeteretur, in ignem przecipita-

rge erroribus; &redire ad Ecclefiam. Sed is

ret , &arderet potius, quam in manus hoftium-

negabat, tempus efle; fcire fea Deo roproba-

deveniret.

tum , nihil fpei reliquum habere. Cumque hi

VI. Ad pedes Comitis Flandrize fupplices Aneas

-urgerent, Dei brachia femper patere peccato-

venerant fubditi, ante rebelles, fune ad col-Silvius.

ribus, ad poenitentiam redeuntibus. poftre-

lumligato, ac veniam poftularunt: fed repul-

mo refpondit: nihil fibi cum pcenitentia efle,

fam paffi , & acti in defperátionem, etota civi-

tate exercitum fecere, in quo valentiores in

utp ote nihil p'tofutuxïa.

frontecollocarunt, in medio feeminas ac pue-

^ g.

ros, agmen claudebant adulti; itain obfiden-

tes fatta eruptione , ita eos urferunt, ut jam

EXEMPLA PROFANA.

leges accipere, non dare Comes cogeretur.

Hift. So?.

m Commorinenfes virgines leviffima

VII. Mutinze iu Italia lufor quidam fe ex S, Bern.

p.2.1.7.

I. Cu

ex caufa defperabundze, fe veneno in-

defperatione ter fufpendit: bis liberatus a fu- Sen. fer,

per invenientibus, tertia demum vice folus , 42- a. 2-

9.177. cerfcerent, magiftratus minitatus eft, fe cu-

'raturum, ut poft mortem denudata cadavera

gulam fibi fregit.

earum in mille partes fecarentur , cujus pro-

VII. Aliusexea

dem cäufa defperans, dor- Ibidem

mitum no&tu mifit uxorem & liberos: ipfe

S.Cin

bri timoreabfterritze a morte fibiipfis confci-

ln

fcenda abftinuerunt.

vero colle&o acervo lignorum, infra ignem

]

!

at

l

Bartoli

fes. ante eorum fores fe

accendit, utfe cumillis & domo exureret: fed

.. T. Solent Chinen

cáfu quidam tranfiens vicinia evocata effecit,

Hift.Chin-(sfpendere, quosodere,

& quibus aliter zegre

" f'724'i'a(:(ïere non poffunt: aut fi debitores debita ri-

ut incendium fopiretur.

t remittere nolunt. Illud e-

IX. Alius lufor animam ex defperatione Ibidem,

gidius exigunt, au

diabolo tradidit, qui poft paucos dies pro pa-

nim fufpendium, ej

us in damnum cedit, in

cujus foribus fufpenfus pendet ,

& is habetur

trize more, cum murum urbis ad cuftodiam

ejus confcenderet, a daemone in gryphis fpe-

homicidii reus, quod alteri fe fufpendendi

cie fecundum fcapulas graviter fuit ungulis

caufam dediffet. Uthoc inveteratum malum

Ym

perforatus. Tum Dei opem invocavit, & me-

6dep

Dominus Petrus, pofteaa P. Julio Aleno adfi-

mor fceleris, ac dolens a daemone liberatur,

tit,

nem converfus, & eximius in omni virtute ,

»

tuncin urbe Giuancen in officio Jaoli decem ci-

ac ftatim facerdoti rem patefecit, cruentas

z

vitatum. Praetor, tolleret , ita fufpenfum unum

ac foetentes fcapularum vibices oftendens,

confeffus , poftbiduum obitum.

iuífita carnifice eodem fune & nodo , quo fefe

fufpendit, ad tribunalis publici locumrapi. U-

X. Sardanapalus ex defperati

one felipf'um Athen; l

binudatus a quatuor carnificibus , tot ictus ac-

combuffit in regia domo, pyramque 400. pe- X?. c. 12.

duminaltum conftrüxit, fupra quam r50. au-

cepit Sini

cos. quot fuffecifentad eum, fi vixif-

aureas.

fune raptatus.

fet,, occidendum. Inde eodem

reos thoros pofuit,tot?demque menfas

Fecera

Jitulus XXXPIL — Defgeratio.

5O

h

Fecerat in iþ-fa pyra domicilium hecatompe-

III. Sicutfubdu&o oleo minuitur lumen lu- Idem

dum ex lignis, ubi thoros iubítravit. Ibique

cernze : fic fibi male confcius, confideratione l?m- 53«

ipfecum fua muliere decubu't, alizeque peili-

g

operum fuorum malorum fe confundit, & in&- " atth,

^i

ces in altisthoris; tresetiamfilios acduas fi-

delitate fua addit adhuc diffidentiam.

r

lias, quas habebat, cum vidiflet res laborare,ad

d

Ninum Regem mi(it, cum illis tria millia auri

IV. Sicutfi imperitus agricola, ubi plantaifit'ïdem :

It

d &

ia

vitem, primo illo anno diligenter curat, & fo- hom. 6.' .

talenta dediffet, domicilii tectum ex craflis mna-

dit, fecuado vero ac tertio früctum fe perce-

de diver-;

gnisque trabibus compofuit, ne pateret us-

18,.

ptarum fperet: idque nifi obvenerit, defpe-

quamaditus. lntus auri mille myriades ( id

rans, quarto jam anno , quo laborum fuorum

eit, 430. milliones ) pofuit, argenti vero de-

praemia percipere poterat, curam vitisomitiit:

.

cem millia myriadum talentorum ) id eft fe-

E

Itainterdumis , cui perfiflendo perfuadere po-

[

xies mille milliones ) tum veftes , purpuram,

ac multiplices ftolas: deinde pyram incendi

teramus, defperatione noftra proríus eliditug

juffit, quze dies quindécim arfit, illi vero fu-

d

$. VII.

mum cernentes admirabantur, eumque facri-

MOTIV A.

ficia peragere credebant, quaefolinorant Ku-

ülpofig

nuchi. Cum igitur voluptatibus deditus effet,

361

*

vivus Sardanapalus , quantum tamen li-

7dd fugiendam dejþerationem,

cuit, viriliter mortuus eft. Cum Alexander in

L (Cyuia mortem etermam auime affert; nam S-Ambr.

L

üpe

Perías iret, catra metatus eft, non procul a

defperatis certa mors eft, tefte S, Am-

Luc. S

:.

Sardanapali monumento, fuper quo lapi-

brofio; & ut S. Auguftinus confirmat: Defpe-

Aug. in

dea erat imago, quae dextrze manus digitos

ratio homicidiaeftanimze, Etjuxtalfi

dorüm : Pf. 50.

'contulerat, ceu fonum emiffuros. Infcriptum

perpetrare flagitium aliquod, mors eft animae ;

eft autem in ipfo Affyriis literis: Sardanapalus

fed defperare, eft ininfernum defcendere,

Anacyndaraxis filius Anchialam Jarfumque

condit una die. Ede, lude, bibe; cactera enim

lL. Quza difficilis illius cuvatio ; utirectePhi- lfidor.12;

eiüummo

'ainn,

lofophus advertit, qui dixit: Defperatus omnis

ono,

neque fonitu ifto quidem digna funt.

feipfum projicit, etiam quam confilio & ratio-

Stradal.

Provinc.

.XI.Fuit Comes Anglus, Catholicus, qui pro

Anglic.

ne tenere liceat falutem,& praeter omnium ex-

a l!j'.

Bà

hif. polit.

zedificando Collegio Leodienfi ( quod poftea

fpe&ationem fit, fi forte incolumis fervetur,

1

l3. 6. 2.

Sereniílimus Elector Maximilianus utriusque

Quis igitur fana mente przeditus feipfum, aut

BavarizeDux fundavit 1636.) ducenta floreno-

patri? commoda ifti commiferit? quis non

rum millia dedit, in eum tantum finem, ut cre-

pro viribus fugerit, eum procul fummoverit,

dere poffet, Deum effe. Ia eum finem multa e-

ne quis in talem vel invitus incidat?

;

git, feque inedia, ciliciis, & aliis modis atlli-

Preas

ILL. Quza Deus quocuuque tempore parattis e/g Ezech. c,

ilvinf.

xit, utaDeo prodigium extorqueret. Cum (ic

ad igaofcendum ; hinc toties invitatad pofcen-

I : 33.

.mihil impetraret, fattus eft Sacerdos, ratus, fa-

dam veniam ; Nimirum per Ezechielem.

ldem c,

cilius tunc fedivina vifurum. Cum nec fic ali-

Qya-

532: V. 12.

—eSECTEC:

ve mortemini domus I[vael?

quia nolo orteim

quid proficeret, taadem ex defperatione mere-

peccatoris, dicit Dominüs Deus, revertimini ? .

tricem pro conjuge duxit. Morti demum pro-

vivite. Et rürfus: /mpzetas impii zom nocebi? Jetem. c.

ximus patrem quendam e nofítris petiit: quo

Ei, zn

quacunque die conveyfus fuevit ab im

pie- 9- 1. Joan,

abfente cum alius mitteretur, ajebat, fe non

zate ;

ua. Et: f confiteamur peccata noftva, fi. " 9

vBESMEHISE od

hunc, fed alium velle. Düm vero interea al-

deli

ter dómum rev

$ eff, &* juftus, ut vemittat uobis peccata uo-

i

erfus eít in via,*infelix Comes

Jiva : &? emundet nos ab isi

quitate. S. Augufti- S. Auguft,

;4 Bem.

imoritur.

nus, denullo,inqui

t, defperandum eft,quamdiu Ser.11.de

yen, fef

p. 8120

$ w

patientia Dei ad poenitentiam adducit : nec de Y*!5-

L]

Ü

hac vita rapit impium. qui non mortem vult

impii; fed tantum, ut revertatur, & vivat. Pa-

biem -

SIMILITUDINES.

|

!

S.Chryij.

ganus eft hodie, unde fcis, utrum fit futuruüs

om.4. in

Sicut infirmus, donec mädiocriter habet ali-

craftino die Chriftianus? Unde & alibi Deum

atth.

quam pafílionem, & fperat fe poffe curari,

fic alloquitur: Tu fa&or omnium Deus, licet

fervat fe a nocivis cibis; fiautem intellexerit,

in cunctis operibus tuis fis mirabilis, mirabi- Medit,

infanabilem fe jam effe, jam non parcit: fic &

lior tamen crederis effe in operibus pietatis, ^ 9

LY

homo, donec mediocriter peccat, fperat falu-

d

. tem, quantumcunque poteft, obfervat fe a ma-

Nullum enim fpernis, neminem abjicis, nemi-

pidetn,

nem perhorrefcis, nifi forte qui amens te ex-

lo: fi autem graviter peccando cceperit defpe-

horruerit. Si poeniteo, parcis ; fi revertor , fu-

rare, jam nihil dubitat facere, quafi qui jam

peccatis fuis vincit judicium Dei.

fcipis. Defperare utique potuiffem, propter ni-

mia peccata mea, infinitas negligentias meas,

TÍdem Ser.

II Sicut medici, fi de falute zegri diffidant,

nifi verbum tuum, Deus, caro fiexet, & habi-

6. de

pc- non jam curant; dicunt enim, quod mallent

taret in nobis. Sed defperare jam non audeo,

niþ,

infirmitati dare, fed non ulteriorem fufcipit

quia cum inimici effemus, reconciliati, & fal-

morbus curam ; artis enim induftriam morbi

vifactifumus per eum. Omnis namque fpes. &

malitia vincit. Hec dicunt, qui de zegroti fa-

certitudo totius fiducize, mihi eft in pretiofo

lute defperant. Sivero fanitas exfpeGtatur , o-

fanguine ejus, qui effufus eft

propternos, &

ihen l

mnia faciunt zegroto, falubres afferunt medi-

propter falutem noftram.

h 6 12'

cinas. Pari modo fi quis peccatis defperando

IV.

uia adbuc in ftadio fumus , ut bene ad- $. Chryf,

cefferit, q

uafi non fuperfit peenitenti falus, fefe

vertit S

. Chryfoftorus dicens: Surge, repara hom. à4.

majus in malum ftimulat.

n

. P. Lobn. Bibl. Man. T. 1.

te ipfum. Adhuc in ftadio ftas, adhuc thea-

APOR.

Sss

trum

506

Bibliothece Mauuahis Concioïnatbrz'æ

trum folutum non eft. Etmox: Conceffum eít

quarius [ndize Occidentalis fuit ptove&tze *eta-

nobis, ut reparemus nosipfos. Magna pceni-

tis homo, quemlibidinibusdiuacmultum af-

tent ceremedia funt. Nullus feipfum condem-

fuetum fuis, daemon propofita exaggerataque

net. [lle revera defperatione dignus, qui de fe

vitze turpitudine, eo impulit, ut vitam pertae-

"

S. Aug.

ipfo defperat. Tandem poft pauca: Nullumani-

füs, falutemque defperans, ipfe fibi laqueo

in Pf. 58.

m:ze vulnus infanabile. Imo ut S. Auguftinus

mortem afferre cogitarit: Etjam collum erat

advertit: Etfi nolis curari vulnus tuum, admo-

refti inferturus, quando voce Angeli abfterri-

net, ut cüreris, & adverfam revocat, & refu-

tus, ac de facienda peccatorum confeffione

$, Cyp'

monitus, ad mentem rediit, & cont'nuo fe do-

Mart f

gientem quodammodo ad fe redire compellit,

de ceni

& attrahit. Iaomnibus implet , quod dictum

mo proripuit , Sacerdotem, cui confcientiam

Don,

eft: Mifericordia ejus praeveniet me.

expiandam offerret, guzefiturus; fed id ut fie-

ret páffus non eft Stygius latro, qui viri, cui il-

V. Quia Deum, eodem S. Auguftino tefte,

£*

nemo amittit, "ift qui fponte dimittit ; & qui

le, ob acceptum beneficium, multum debebat,

indutus formam, factus obviam variis mora-

dimittit, quo it, . 3t quofugit, nifi ab ipfo pla-

tum fermonibus, fenfim fana]hominis elifit il-

cato ad iratu;n 2

VIII.

lufitque confilia; adeo ut noa difficile fuerit

MEDIA.

(quze eft naturze noftrze ad malum potius,quam

l. ]0. c

ad bonum, adnata proclivitas ) ad lubricitatis

2,2.

F

z'(lucz'

a itt Chrifium ; quia ipfe, tefte S. Joan-

-me,

eft propitiatio pro peccatis noffris :mec

inveteratam redire confuetudinem ; cui poft-

quam fexipfos annos iterum immerfus vixif-

pro noftris tantum, fed etiam pro totius mun-

fet, fui ac Dei immemor, majoribus, quam

Gal. c. 2.

di. HincS. Paulus. /z/f4e, inquit, vivo Filü

$Au,

20.

Dei, qui dilexit me, &v tradidit femetipfum

