neam, & defru&u ejus non edit? quispafcit

proprie locum habet illud Thomze Kempe

gregem, & de lacte gregisnon manducat? -

Tantum proficies, quantum tibi vim intuleri

s, imit.c. 25.

Exod. g3.

-XV.. Quia ideo. Deus ju[fit: Primitias fra-

Etillad Deiapud S. Joannem: Vincenti dabo

Apoc.c. 2.

V'.l iU

E:t:

gum terrae tuze deferes in domum Domini Dei

manna abfconditum , amoris fcilicet divini

tui; atqui primitize cordis funt aH'eätus, amor,

&c. ergo.

omnem fapmïem .cn?in?enter continentis.

TA

de(alC( '

— XVl. Qnuia Deus efi noflfrum totum , fed pars

W m

diligit naturaliter fuum totum;. ergo.

ASCETICA.

- XVII. QuiaDeushominem ad amandumcre-

lh

avit. Hinc Deus hominem ultimo creavit;poft-

I.[je

hac virtate no[Je debet lceta., in ea to- *S-Thoä-

quam Angelis coelos, terramanimalibus, ae-

tam perfetlionem |€9 - felicitatem. hominis * 9-3 3-

$

rem avibus,pifcibus undas diviferat, ut indica-

confiflere ; utiS. Thomas oftendit. Et colligi- **

rot, homininihilaliud fupereffe,quam Deum.

tur ex eo, quod perfe&tio & felicitas hominis

P-

XVIIl. Quiaamor eft bonum ex natura fua,

confifiat in poffeffione fummi boni; hzec au-

fe

&bonun

iperfe, er

ER

go bono ex natura fua debe-

tem poffeffio cum non poffit ordinaria via ha-

tur, quale eft folas Deus.

beri per realem unionem, neceffario perinten- Matth. zr.

e-

XIX. Quia nihilzequius, utilius,

| diguiüS,

tionalem, qualis eft charitas, obtineri debet. ". uit.

' jucundius, facilius eft amore Dei, uti ex fen-

Hinc colligitutf, cur Chriftus dixerit: .£flo-

g-

tentiis 5S. PP. fupra citatis patet.

0-

te perfedii, i/icut Paier vefler cale[lis perfeGiur ijll;

: R. P. Lohn. Bibl.fll'lfxn. Tom. 1.

X

450

Bibliothecæ Mänualis Concionatortu

Indicare enim voluit, qüod, ficut Pater feu

quanta;n deficimur ab wsitate €$ continuttate talit

operationis, tantum deficimus abeotitudine €$ ger-

Natura divina cum Paternitate identificata

quodammodo perficitur, & cempletur, dum

fe&lione. .Licetergo homo non femyer a&u operetur

feipíam perfe&iffime cognofcendo generat Fi-

hujusmodi operationem, tamen quiain promptu ha-

lium, & cum hocfpirat Spiritum fanctum ve-

beteam, femper potefl operari ; & quia etiamipfam

lut perfectiffimum amorem, atque adeo ipfius

ce[fationem , guta Jomni vel occupationis naturaiis

Patris perfe&io in perfe&tiffima fui cognitio-

ad pradilam operationem ordinat , quafi videtur

ne &amore confiftit, ita hominis quoque per-

continua operatio effe. s. Requiritur, ut vitia

fectionem in iisdem duabus entitatibus con-

& affeGiones fic aliquis habeat mortificatas,

fiítere.

ut ab illis vix aut purum impediatur, vel re-

tardetur ab unione cum Deo, fed potius frua-

II.. Noffe d.bet, quid requiratur ad di&am unio-

sem [eu amorem ; nempe, quod duas partes in-

tur pace interna,quae eft effeCtus perfettze cha-

volvat, amorem fcilicet affe&ivum, qui confi-

ritais. AtquehscperfeGio in hacvita habe-

qThor.

ftitinhoc, quod Deus & nosad exemplumil-

ri poteft, non tamen przecepta eft,fed folum fub

OPUfC'6L

lius velit fibi bonitatem fummam, & fumme

confilium cadit. Etexhacpotiffimum profe-

(j

gaudeat, fe effe eum, qui eft, id eft, fumme bo-

&us colligendus eft, quo enimmagis accedit

num & perfettum. Et effeivum , qui in hoc

ad primum gradum, fcilicet Beatorum chari-

confiftit, quod omnia, quae ad extra operatur,

tatem, tanto major perfeGio cenfetur.

ad majorem fuam gloriam diligat, id eft, ad

IV.. Noffe debet, cur charitas inter omnes vir-

hoc, utclarius & perfectius femper cognofca-

tutes excellentiffima dicatur, nempe, quia Deum

tur & ametur a creaturis, conformando fe e-

attingit, utinipfofiftat, & non, ut ex eonobis

jus fan&iffimze voluntati in fubftantia, modo,

aliquid provertiat, uti S. Thomas docet. CurS. Thom,

äm.a.*..w- D UOE MIRUSUE RR NINEEE P INRIEC ERE

& fine noftrarum actionum, ut advertit P. Ca-

item fine charitate reliquze virtutes nihil aefti-?-2-3 23*

e

.

raffain tinerario ; vel,ut alii clarius explicant,

mentur, nimirum quia peripfam homo & om-"

eligendofemper & agendo vel patiendo, que

nes ejus aCtus & virtutes ad ultimum finem di-

Dto magis placent. (qualia funt caeteris paribus,

riguntur; quamob caufam etiama SS. PP. &

in quibus amor copiofius demonftratur, uti fit

Aícetis Regina &forma virtutum reliquarum

pertribulationesfortiter perpeffas; hsec enim

dicitur, quia fcilicet omnes, ut fupernaturalem

oftendunt, firmam homini cum Deo unionem

bonitate a babeant, ipfi in ordine ad finem

intercedere, cum per tantam violentiam ab-

fuum confequendum fervire debent, atque ab

ftrahi fe a Deo non patiatur; Item per cha-

ipla velut radice praedi&am bonitatem fuper-

naturalem accipiunt,

Yitatem proximo, velut imagini Dei, exhibi-

tam; perhanc enim fit, utamplius cognofca-

Ex modo di£tis fciat fequentia fex axiomata

tur, & ametur Deus, atqueideoiterum major

erui poífe, non parum fervitura afcétze ad per-

fectionis ftudium profequendum Primum eft:

longe ia amante affectus arguitur, quam fi

folus ipfe Deum amare ftuduiffet) quo mudo

Nemo bonu: nifi folus Deur,quiain Deotanquam

magis placent. (utifit, (i cum magna alacritate,

fonte reperitur vera bonitas, Secundum: //a-

diligentia, & conftantia opus peragant; haec

nitas vanitatum , €4 onmiavanitat, prater amare

enim omnia magna iterum in amante zeftima-

Deum, quiaad imaginemDei facta anima ratio-

tionem Dei, & adhzefiorem oftendunt) . €€ quia

nalis czeteris rebus occupari poteft,repleri non

poteft,ut re&te dixitS.Bernardus. Tertium: Mi«

snagis placent , id eft, puriffime propter ipfius

beneplacitum, unde ex hoccapite tanto per-

nus Deumamat,qui aliquid pyater ip[u amat,quo

lbid, a,

fettior eftamor, quanto minus folatii, vel prae-

propterip[um non azat.Quia hocipfo oftendit,fe

mii a creaturis fperat, vel capit.

*

dignam de Deo zeftimationem non habere , ut,

4'24&.8'

$. Thom.

III. ANoffe debet, quod ex hac unione velut per-

quiinipfotanquamfonte verumgaudium hau-

2.^. q.24. fe&liffima vegula cujusque hominis profetdus in per-

rirenon malit. Quartum: Nullum malumifi pec-

catu»,quia fcil.hoc folum privat vero bono,aut

art.g.& 9. fe&tone fit metiendus.. Pro quo notandum ex S.

Thoma, perfe&ionem charitatis e& parte di-

certe minuit conjunctionem cum illo. Quin-

ligentis tunc perfe&am effe , quando diligit

tum:Nemo la ditur nifi a feipfo,quia nemoinvitus

ad peccatum cogi poteft,a quo folo, ut di&tum,

quis tantum , quantum poteft, quod contingit

tribus modis. Primuseft, uttotum cor homi-

vera laefio timeri debet. Sextum: Non [l pax im-

nisactualiter femper feratur in Deum ; & haec

giir, quia cum res quaevis non nifi incentro fuo

eft perfe&tio charitatis in patria, in via autem

quieícat, impiusautem a Deo velut centro fuo

ordinarie poffibilis non eft ob humanam infir-

difcedat, hocipfo pacem fperare non poteft.

mitatem. Secundusmodus eft, ut quistotum

V. -No[fe debet quatwor amores, quos S. Maria

cor fuum habitualiter figat in Deo, ita fcilicet,

Magdalena de Pazzis, communicari fponfis

ut nihilcogitet, vel velit, quod divinze charita-

Verbi divinitus accepit. Primus eft wunitivus,

n 9-l as t : 2 : "4 ye ao -

ti fit contrarium, quale eft folum peccatum

quicum magna velocitate eas unit cum fpon-

mortale; & hzec charitas eft deneceífitate fa-

fo, ac purificat certas maculas imperfectio-

lutis. Tertius modus eft mediusinterhos duos,

num, quas habere poffent fponfze.

ad quem duorequiruntur:: 1. Ut, quandoqui-

Secundus amor eft communicativur, quem Vita part,

dem aliquis femper a&ualitePin Deum ferri

qui habet, non poteft eum juvare, nifi videat3. B. s.

non poteít, coneturfaltem, quantum neceffi-

eum guftari fimul ab omnibus creaturis, & li-

tas przefentis vitze patitur, a&tualiter cum Deo

benter fe privaret Deo,ut illum poíffetcommu-

ä

S.Thom.

uniri, uti S. Thomas pulchredocet, dum ait:

nicare cuilibet creaturee, ficut eum guftavit

q.3. att.?.

In calo una €9 continua €? femyiterna operatione

Paulus, cum dixit: Optabam anathema e[Je a

ad g.

Chrifio, pro [ratribur.

mens hominis Deo conjungiturs — [ed inv hac vita,

Ter-

/

Titulus XLX.

Oariic a*

EL

. Tertius eft transformativus, qüi facit, ut ani-

eft commünis omnibus cïia

$

ritatem hab"enti-

ma per participationem voluntatis & amoris,

bus.

»

Ó

fiat quafi unus quidam Deus, & hzectransfor-

matio eft quafi vinculum,

VIII. Noffe debet, quomodo creaturze falvaS. Aug. a«

animam cum Deo.

quod vincit & ligat

charitate Dei diligi queant , id quod S. Augufti-Pud Manfi

nus fic declarat: Quando tibi dicitur: nolite "14 ^*

.. Quartus eft pra;fentativus, qui facit volun-

ifta diligere, anhoc dicitur, utnon manduce-

L u u 2 x m — EEE

tatem operari fapieuter & prudenter; quia fa-

tis, autnon bibatis, autfilios non procreetis ?

,

cit, utoperationes omnes fiant rectaintentio-

non hoc dicitur, fed fit modus propter Creato-

ne, tantum ad honorandum Deum: pruden-

rem, ut non vos illigent ifta dilectione, ne ad

ter, ut conferventur omnes virtutes, quze pro-

fruendum hoc ametis, quod ad. utendum ha-

ducent in anima amores. " Qui fimul uniti in

bere debetis. Etiterum alibi: Qui amat pa-

unum facient pretiofiffimum annulum ad de--

:

£rem aut matrem [uper me , nonefl medignus,, ita

S.Thom.

fponfandam fponfam.

ait: Amorem parentum, uxoris, filiorum non

E

opufc.ór.

VI. JVoffe pariter debet naturam divinc dile-

Gioni, quam quidem eleganter declaravit S.

abítulit, fed ordinavit; Non dixit, qui amat,

c. 29.

fed quiamatfuperme; hoceft, quod Ecclefia

"Thomas fic fcribens: Natura humani cordis

loquitur in Canticis Canticorum : Ordinavit

cognata eít dileCtionis aCtioni; eft'enim cor

in complexione calidum & ficcum, hzec eft

in me charitatem; Ama patrem , fed noli fupra

Dominum: /Ama genitorem, fed noli fupra

igneanatura, ficut naturaleigni calere eft, ideo

, Creatorem. Quod confirmans S. Leo fic lo- S Leo.f.&,

naturale eft cordi amando ardere, adducitque

e jejun,

quitur :. ZEternis bonis infeparabiliter inhae-d

Ienf,

15, Thog,

fequentem Hugonis a S. Vi&ore authoritatem,

rendum, temporalibus vero tranfeunter uten-

ita fcribentis: Vita cordis amor eft, & ideo

dum eft, & peregrinantibus nobis, & ad pa-

EL

impoflibile eft, ut fine amore fit cor, quod vi-

].arz.(»

triamredire properantibus, quidquid de pro-

vere quaerit. Pfal. 38. Concaluit cor meum

fperitatibus mundi hujus occurrerit, viati- -

intra me: calidum confequitur leve, & fur-

cum fit itineris, non illecebrze manfionis.

um mobile; fed heu füii hominum, u:que quo

1X. Nofjfe debet figna veree dileBionir; quzeS.Laur. .

. gravi corde , ut quid diligitis vanitatem? Profe-

quidem breviterindicavitS. Laurentius Jufti-

Juft. de .

ä

quitur deinde caufas ftru&urze & architectu-

lizu vit,

. x2e cordis humani, & primo quidemloco cor-

nianusdicens: Defiguis, quibus cognoícitur,

c. IIO

utrum homo Deum diligat, hzecaccipe: cum

;

dis fabftantiam ex materia folida conítare con-

Kaliq-uïs cogitat de Deo libenter, & audit, cum

fiderat, hujusque myfticam quamdam & fpi-

ritualem reddit rationem, dicens: £ft cor in

quis libenter pro Deo dat, cum quis pro Deo

libenter patitur. Quod confirmans S. Bona- S.Bouav,

fubítantia folidum, ne facile a voluptate dif-

ventaura, vis Ícire, inquit, fi Deum perfe&e dili-

fer, deS.

folvatur ; eft inferius acutum, füperiuslatum;

inferius acutum, ut ad temporalia, & hzecin-

gas, velaliud plus Deoames? Attende, fi de - Magd,

Deoyplus, quam de aliis rebus cogitas, quia de

feriora modice attingat; fuperius latum, ut

illo plus cogitas, quod plus amas; Übi enim

- ad coeleftia dilatét affectum. Item eftinterius

"

thefaurus tuus, ibi cor tuum eft, fi plus cooi-

concavum, in fignum, quod per creaturas fuf-

tas de mundo, plus de lucro, plus de amico

7-

ficienter impleri non valet, citatque fequens

vel focio, quam de Chrifto, non vertas in du-

n

S. Bernardi teftimonium, dicentis: Capacem

quippe Deirationalem animam

bium, fed tibi certiffimum fit argamentum,

la

; quicquid Deo

quod ames ita plus, quam Chriitum. Hinc

?

i

dbid.2.3.

minus eft, non implebit,

t

i

VIL.. Noffe debet modum reGe dilizendi Deum,

Sponfus fponfze dixitin Canticis: Pone tme utCant, g.

q.aq.a.z.

Jignaculum [uper cor tuum, u* fignaculum fuper v. 6.

L

quem iterum percommode S.Thomas fequen-

brachium tuum, ut per hoc nobis infinuaret, ut

].

tibus verbis indicavit: Ex parte diligentis

tunceft charitas perfecta , quando diligittan-

re

non diligamus verbo, neque lingua, fed ope-

![-

Medicus infirmi vigorem exploraturus

it

tum, quantum poteft, quod quidem contingit

pulfum cumprimis tangit, quifi debilis eft, vi-

n.

tripliciter; Unomodofic, quodtotum cor ho-

tam periclitari figoificat, fimili modo Idiota

minis a&ualiter femper feratur in Deum, &

ait: Amor vita eft animze, & qui non amat,

haec eft perfeGio charitatis patrize, quae non

mortuus eft; fi autem, an vita hzec in debi-

eft poffibilis in hac vita, in qua impotfibile eft,

to vigore conftituta fit, an vero languefcat,

)

per humame vitz infirmitatem , femper a&u

experiri volumus, opera examinemus; Nam

I

cogitare de Deo, & moveri dileGione ad ip-

probatio dile&ionis exhibitio eft operis; A-

fum. Alio modo, ut homo ftudium fuum de-

mor femper aliquid operatur, inquit idem

[

putet ad vacandum Deo, & rebus divinis, prae-

I.diota, femper creícit, & augetur.

(

termiífis aliis; nifi quantum neceffitas vitze

!$

proefentis requirit, & ifta perfe&io charitas,

lf,

CONCEPTUS' PR/EDICABILES.

n-

quze poífibilis eft in vita, non tamen eft com-

T Po-

teft oftendi, quomodo militia fit vita

1nunis omnibus habentibus charitatem. Ter-

Ti

tius vero modus ,-quem affignat cuilibet fta-

oftra faper terram, & qvomodo per

gladium S. Michaelis: Qwis, u* Deus 2 vin-2. Wiacch,

tui, fexui, szetati, conditioni, & perfonarum

cere ómnes tentationes poffumus &c. In ex-15. v.15-

g Vi ptth ll *

profeffioni adaptari poteft, eftque facilis, & ab

ordio ergo dicat Concionator, videri fibino-

at;- 'i'

,

unoquoque practicabilis: fic enim loquitur:

bis contingere, quod Judze Macchabzeo, cui

Tertio modo ita, quod habitualiter aliquis

Jeremias dedit gladium aureum dicens: Ac-

l

totum cor füum ponat in Deo, ita fcilicet,

'lt

cipegladium fan&um munus a Deo, in quo de-

quod nihil cogitet, vel velit, quod divinze

jicias adverforios populi mei &c. In corpore

Ü

dilectioni fit contrarium , & hzec

perfectio

oftendat quatuor occafiones effe,in quibus ho-

A. Pat. Lohn. Bibl. WMan. Tom, L.

.

li 2

mno

Iu

452

Bibliotheca Mcmuali; Cenciona-toriæ

Lal

[

n;oitentari folet, ut ad creaturas fe convertat.

femper ad veri gaudii fontem federe? in cen-

couf.c.ï- D

1. la Speffatore operum faorum quzerendo ; eft

troíuo quiefcere, fummum praemium fperare,

fcilicet plenam ejusdem boni & centri poffef-

quippe homo laudis a natura cupidus, & per

,

hoc fimilis aponibus, qui etiam magno falario

fionem? Facilitate, videfent. SS. Patrum fu-

iftes abeunt, nifi addatur illud en-

pra $.3. & fimil. $. 7. an non de illo merito di-

perfoluto tr

citur illud: Mandatum hoc, quod ego &c. .

A

'comium: Optimelaboraflis. Sed in hactenta-

tione facile vincemus hoc gladio, quis utDeus,

Claudatur ergo concio hortando, ut AÀ. fibi Deut.so,

dictam putentillam Dei adhortationem. Con-v- 1.

quiomnes conditiones veri fpe&atoris ita con-

tineat? eftquippe 1. Summie auttoritatis, ut

fidera &c. ac proinde maximum hoc manda-

plus fit ipfi placere, quam infinities infinitis

tum maximo affe&u ample&tantur , maximo Deut.3o,

Ronó

conatuimplerefatagant, & maxima denique Y. 15

UL

€reaturis. Eft 2. fammoe fapientize,ut poffit ju-

dicium ferre de operibus. Eft 3. omnifcius, qui

conftantia continuent , ut maximum proxi-

etiam cor & intentionem intuetur, & fecun-

mum, id eft, maximam cum Deo unionem, &

perhoc maximam felicitatem acquirant. Vi-

dumillamjudicat. Annonergo deillore&e u-

furpaturillud Epi&eti? : Hzecego non multis,

deFabr. Dom. 17. poft Pent. conc. 1. & Stapl.

]

fedtibi: fatis enim magnum alter alteri thea-

in cand. Dom.

3:

$.A

III. Poteft ex occafione illius fententize a Cant. 2;

Cj (oli

trum fumus. Etillud Jobi: Eccein coelo teftis

Job.16. (&ípe&ator)meus. 2.In Zdjutore.pro necelfi-

fponfa prolatae : Introduxit mein cellam vina-Y- 14

riam, & ordinavitin me cbaritatem : declarari

v.2e. . tatibus quzerendo. Sed quisut Deus? qui riat,

mira vis & efficacia per fimilitudinem ebrieta-

offit & velitjuvare, quaetres funt cenditiones

ad adjutorem requifitze, & facile deduci fufius

tis, & Exordium fieri a judicio Judzeorum, quo

judicarunt Apoftolos ebrios efie, & inufto ple- AG. 2.

poffunt. Hinc meritoillam fibi Thomze Kemp.

Dei nomine probatam exhortatiunculam ap-

nos, deniquecum S. Cyrillo Catech. 17. VeraV- 1

i.t.de plicet: Fili, ego Dominusconfortans &c. 3.

dicunt Judzei, novum enim vere erat illud vi-

num, novi Teftamenti gratia (& charitas). In

imit. c.50. I Confolatore quzerendo : nam libenter , tefte

eodemauthore, habemus aliquid pro folatio

ipfo deinde corpore comparari poffunt effectus

L.2.de &c. Sedquis utDeus? qui utpote füummum

ebrietatis cum effectibus charitatis. Et . qui-

dem, quia hominem quodammodo rationena-

imit.C9- bonum petelftfatiare, omniloco & tempore, &

fineomnilabore, aut grandi pretio haberi,quae

turaliprivat, & in alium hominemmutat. 2.

fant conditiones veri confolatoris. Juvabitad

Quia facithominem impavidum & animofum.

3. Quia facit pugnacem, & obvios quosque in-

hanc veritatem dilatandam caput 16.1.3. ejus-

L.:de demauthoris. 4. In Premiatore quaerendo ;

vadentem & provocantem ad guftanda vina.

umit. .25. nam unum fere,tefte Thoma eodem libello, eft,

4. Quia facitjucundum & hilarem, imo omni-

no quafiinfanientem. |5. Quia accendit & in-

quod multos a profectu retrahit, horror diffi-

cultatis, & labor certaminis. Hinc prima quze-

flammathominem. Quaeomnia pulchre cha-

ftio cumDavide plerumque movetur: quid da-

ritati applicari poffunt , uti videre eft apud fer.

;:I

2. Pent. conc. 6

?

bitur viro,qui percufferit? fed quis utDeus? qui

nos ultro adhortatur illis verbis, ad Abraha-

IV. Poteft utilis concio

fieri de fignis amo- Matth,ó,

Mo,

ris, qualiafünt: 1. Frequenter de Deo cogitare. V. 21-

h10

mum Gen. 15. v. 1. dictis: Nolitimere, Abra-

ham,ego protetor tuus fum,& merces magna

Juxtaid: Ubieftthefaurustuus, ibieft & cor

nimis. Vere merces magna,quia Dei benepla-

tuum. 2. Libenter & reverenter de eo loqui,

jf

juxtaillud Luc. 6. v. 43. Exabundantia cordis

citum, quodfolum verusamans quzerit, elt r.

fummurn proemium, utpote quod Beati etiam

osloquitur. 3. Revelareeiarcana , praecipuein

ipfi beatitudini fuze & deliciis longe preefe-

confelfione juxta illud, quomodo dicis, quod

amesme, cum animus tuus nonfit mecum? 4.

runt. 2. Semper pre[;nr, quiainilloftatimin.

ftanti,quo opus peragitur, conferrifolet. 3. In-

Libenter, & quafi in[eparabiliter.conver[ari : nam Iud. 16.

auferibile, quia impoflibileeft, utopus, quod fe-

inaudita eft diledio, quze amicum diligit, &Y-15-

praefentiam ejus non amat,inquit Caífiodorus.

Pra]. 72.

mel placuit, non femper ei placeat. Claudatur

V. 25.

ergo concio illo Pfalini verficulo: Quid mihi

Hinc S. Paulus defiderium habet diffolvi, effe Caff. tup.

eft incoelo &c. Mihi adhzerere &c. v. 28.

cum Chrifto. 5. Facere, que placita [untei , jux-

Pfal.18.

taillud Joannis: Utcognoícat mundus, quo- -

)hil,

Math.z. ]. Poteft oftendi, cur Chriftus dixerit de

v. 58.

przecepto diligendi Deum: hoc eftmaximum,

niam diligo Patrem &c. 6. Contemnere pericula qoan, 14

€$ adver [a propter ipfum , quia fortis eft ut mors v. 3«.

& primum mandatum. 'Nempemaximum r.

dile&io. Et majorem charitatem nemohabet, Cant. g.

y.joan.5. Nfcegi

tate, quia qui non diligit, manet in mor-

v. 15.

te. Hinc

S.Aug. Sola charitas fufficit, fi adfit ;

quam qui animam fuam ponit pro amicis fuis. 7-

I5,

LUR lt

7. Etiatmimaginem illius,€9 alia ad ip[um pertine

R-T-..

L

** v. I3.

S. Àug& — Coetera omnianilprofunt, fi charitas fola defit.

to. 50.

i

1.Cor, 13.

Et S. Paulus: Silinguis &c. 2. Digsitate quia

tia diligere, juxta proverbium: qui amat quem-

v'l'

major omnium virtutum charitas ; utpote quae

piam, etiam canem ejus diligit: quanto magis

hlg

proximum fimilem fibi? juxta illud S.Joannis.

|

?

eft Regina & norma illarum ; & ex illius quan-

titate cujusque anim?e quantitas menfuratur,

Ethoc mandatum habemus a Deo, ut, qui di- r. Joan. 4.

, V.2

ut S. Aug.ait. 3. Utilitate, quia cum hoc prae-

ligit Deum, diligat & fratrem fuum.

V. Poteft etiam ex occafione verborum il- Lev. 6.

cepto omnia bona pariter veniunt, nam aman-

Éxod. 33 ti Deus dicitillud Exod. Egoomnebonum o-

lorum Levitici: Ignis femperin altari meo ar- V* I?-

v. 19.

ftendam tibi &c. Si enim non eft inopia timen-

debit, quem nutriet Sacerdos fubjiciens ligna:

charitasigni comparari, & id probari in prima

tibus eum, tefteDavide, quantominus aman-

Pal 3. tibus eum quidquam deerit? 4. ;fucundt'ate,

parte ex proprietatibusillius. 1. Quod femper

L EE . L DI u "I

Y, YO.

tendat futfum ad fuum centrum;ita & charitas

quid enim jucundius, quam fummo bono frui?

—À

juxta

— Zitulus XLX. ..

253

Charitas Dez

$. Aug 19 juxta illud S. Auguftini: Feciftinos, Domine,

mando voluntatem faam cum divina &c. re-

confc.r. adte, &inquietum eft cor noftrum, donecre-

minifcendo femper Deum , & dicendo cum S.

uiefcatinte. 2.Quod purificet, illuminet, ca-

Davide: Providebam Dominum &c. Et: Me- Pfal. rs.

lefaciat;uti facile ex affeGibus charitatis fupra

mor fuiDei, & dele&atus &c. In Epilogo hor- ïffäf.

76.

indicatis videreeft. 3. Quod valdefortis fit, &

taripoffet, ut hancanimam omni cuftodia de- ,, ,.

omnia innutrimentum fuum convertere cone-

Ütt ao

fendat,quoniam ex ipfa vita procedit. Atquea-

"lT

tur, quod vel maxime charitati convenit, ut

deo fugiantignem concupifcentize, aquam ter-

quam multze aquze non potuerunt extinguere;

renarum delectationum, laqueum divitiarum,

nam diligentibus Deum omnia cooperanturin

latrones malos focios, vulnera peccati morta-

Deit o

Rom. 8'.

bonum. Hinc dicatcum S.Paulo: Quis nos fe-

lis &c. nutriant calorem naturalem pane an-

l l5

'. 25.

parabitacharitate Dei &c.? . In fecunda parte

gelico, hauriant aérem divinarum infpiratio-

poteft oftendi , quomodo hic ignis nutriri a i10-

num, & gratize divinze per orationem juxta il-

bis debeat per confiderationem beneficiorum

lud: Os meum aperui,& attraxi fpiritum. Nofi Pfal.118,

creationis, redemptionis, iuftitutionis Sacra-

afcendat inaltum, ne cadat, & elidat fpiritum. V- '3:

mentorum, juftificationis, praedeftinationis

Semperfit memor illius Matth. Quid prodeft Matth. 16.

S. Aug.

V. 20»

Cint, g,

&c. juxtaillud S. Auguftini: O ignis, qui fem-

homini, fi nundum univerfum lucretur &c.

UA

c.18. folil. per ardes, & nunquam extingueris! O amor,

.. ViI. Poteft charitas auro comparari juxta

qui femper ferves, & nunquamtepefcis! Unde

illud Apocal. Suadeo tibi emere a me aurum Apoc.3;

j

mihi vérbum, ut exprimam figna dilectionis

ignitum, ut locuples fias. [In corpore concionis V* 18*

tuze erga me propter innumerabilia beneficia,

poffunt quatuor auri proprietates comparari

cum effectibus amoris; nempe 1. Praeítantia

'AQ« 2;

quibus ab initio educafti me &c. In Epilogo

um

poffetinvocari Spiritus fan&usdicendo: Veni

auri fuper alia metalla cum dignitate amoris.

S. Spiritus &c.

5. Utilitas ad omnia cum efficacia charitatis

VI. Poteít aliomodocharitas ig

hi compara.—

ad omnia a Deo impetranda; fienim pietas ad

ri, & in exordio narrari fabula de Prometheo

omnia utilis, quidni multomagis charitas? fi

ignem feu particulam divinze aurae de coelo au-

quzerentibus regnum Dei omnia adjicientur,

ferente, utcorpus afe confittum animaret, di-

quanto magis diligentibus? Tuncimplebitur z, [oan, 3.

cique hoc cum veritate dici poffe de corpore

illud Charillimi: Sicor noftrum &c. 3. Aptitu- v. 3e

Ecclefize myftico, & igne charitatisa S.Spiritu

do dilatationis cum extenfione charitatis ad

.

allato. Oftendatur pofteaincorpore concionis,

proximum; dum cedens percuffionibus feu

quomodo charitas fit anima Ecclefize & mem-

perfecutionibus fe magis dilatat,& finum quo-

brorum ejus. Et 1. quidem,quomodo exerceat

dammodo magis aperit, etiam inimicis. 4. Vis

officium anim2e vegetativae, faciens hominem

confortandi cor cum virtute charitatis eun-

attraherealimentum, &vegetari. Eftautem

dem effe&um fpiritualiter przeftante antejin &

triplex hoc alimentum, fcilicet verbum Dei, S

poft mortem; quae omnia facile fufius deduci

'

Euchariftia, voluntas Dei &c. quaze in antiquo

poffunt. .Hortetur ergo, ut emanthoc aurum

Teftamento parum, vel omnino non attrahe-

offerendo pro eo feipfos, ficut fzepe homines fe

, Mmh,ö.

Pfal.94.

bantur,undeDeus perDavid querebatur: Qua-

diaboio proauro tranfcribunt, tantoque prom-

3 Vl Mï

draginta annis offen[us fui generationi huic, E9 dixi :

ptius faciant, quanto przeftantius & verius.eft

.V- 1o.

femper hi errant corde : ipfi vero non cogsoverunt

hocaurum,& quanto certiora promiífa a Chri-

viar mtas. Sedpolt adventum Spiritus S. velut

fto, quam diabolofacta. Subfcribant ergo fe

animze mox copiofe, & quidem Euchariftiam

fanguine fuo, & promittant, fe multosin obfe«

etiam quotidieattrahebant,& perhoc adeo ve-

ä

getabantur, ut contraomnes tentationes robu-

.qui,um adducturos.

XII.

1

-ALII CONCEPTU

S PR/EDICA

BILES.

ftilfimievaderent. a. Quomodo exerceat offi-

1 IUd Iül

cium animefenfitivae, faciens videre coeleftia

I. Ba

Ithafar Alvarez ex Societate Jefu ajebat; Jo.Rho. v.

1

per meditationem & fidem,audire verbumDei

Religiofas domos videri fibi nofocomia *?mor.

1

l.

&infpirationesillius,odorariodorembonorum

divina charitate vulneratorum ; qui enim ali-

15.

;Ca(ï..lup-

exemplorum & virtutum a Chrifto & SS. reli-

teribi ex diíciplina vitam poffent traducere ?

fa.b

il

&orum, guftarefuavitatem Domini, & bonze

Fornaces item, in quibusinnumerabilibus Dei

r Dhts

conícientize,tangere difficilia etiam opera,quae

donis, quafi fubditis ignibus corda quantum-

priusborrebat; movereíe, &ambulare viam

vislapidea amorefolverentur. Nimirumtum

Ilgan HO

10

inandatorum & confiliorum , imo exultare ut

ex rei dignitate loquebatur, tum ex animi fen-

(int.

Rn

gigantes ad currendam viam , ita ut d'ceret

tentia, cum ita comparatus viveret, ut huma-»

L

nisomnibus major, Deoquetantummodo in-

! a;l.IS-

[ €nat. ult. (ponía: Similis eft dile&us meus capreze &c. 3.

1

Quomodo exerceat officium animze rationalis

tentus.

(

rette apprehendendo coleftia, & terreftria

II. Sacertextus refert, quod plurimatarba Did. Nyft.

om, 4.

)

v.7.

fpernendo cum S.Paulo: Omnia detrimentum

fequebatur Chriflum, & caufam hanc adjicit, quia D

feci &c. Etcum S.Ignatio: O quam fordet mi-

videbant figna, qua faciebat [uper his, qui iufir- Qnadrag.

hiterra, cum coelum afpicio! Judicando fince-

mabantur.

Varize füerunt fequelze. confilia. * *'/

:I'Joan. b

V'gh

re, Deum elfe faper omnia amandum, feipfum

Namque alii illum fequebantur,. ut viderent

odiohabendam,proximum diligendum ficut fe

miraculanova, hi curiofi: Alii, ut comederent

J [eV 60

Ua

ipfum. Omnia effe vanitatem prazeter amare

de panibus ejus, higulofi: Alii, utfanitatem

Deum &c. Difcurrendo & convincendo volun-

reciperent, hiinfirmi: Alii, ut eum in fermo-

tatem,ut amplectatur,quae Chriftus amavit; &

necaperent, hi Pharifzei:, Alii, ut doCtrinam

WTA —

tugiat,quz ille vitanda docuit. Volendorecte,

ejus acciperent, hi difcipuli.

Cumque tam

utamplectatur virtutes, & vitiafugiat,confor-

multiilum fequerentur, folos hoc nomine]lau-

lig

dat

— ———

P

254

Bibliothece .-Manualis: Concionatorig

WI l

dat difcipulos, dicens: J/or, qui fecuti eflis que ;

loindicio declaratum hab&ret, talia fua ópera

g

Matth. 19. v. 28. Sed quomodo Chriftus folos

illi probari, hinc enim palam erat, quod Deum

fhe

aitfecutos difcipulos, cum Joannes dicat, fe-

amabattantum, utamaret, eique famulabatur

p

quebatur: eum multitudo magna ? Refpondet ,

folum, ut famularetur. Neque magnum erat,

t2

Chrifti arbitrio & exiftimationeeos folosillum

quod Deum Abeldiligeret, & coleret; priva-

fequi, qui folum fequuntur, utfequantur, & ob

tumenim fuum hoc exillo emolumentum ha-

f

DA

idtantum amant, ut ament, fine alteriusucri

bebat, quod fciret grata effe illi fua obfequia.

Áiti

D

cujuspiam exfpe&atione aut cupiditate, quia

Minus ergo aliquid hac re faciebat, quam He-

ex

& hoc omnium maximum lucrum eft, quod

noch, ut proinde bene di&um fit a S. Chryfo-

ali

Deus amari fe permittit a creaturis tam vili-

ftomo: Majorem fidem habuit Henoch, quani

bus & abjeGis, quam funt homines, itaque

Abel, quia nihil illi retributum erat.

E

b

vultetiam diligi, tantum utdiligatur, quia a-

. V. Salus mundi tantis fzeculorum omnium fIbid. p.2«

hu

mor, qui noneftavidus lucri, huic Deus pluri-

fufpiriis expetita in lucem mundi prodiit,fol- 227-

mum defert. Propterea dicebatS. Auguftinus

qu

quod cum Angelus quidam paftoribus nun-

pii

tractatu feptuagefimo fexto in Joannem : Quia

tiaffet, fubito fa&a eft cum illo multitudo mi-

a

diligunt, eliguntur, hoc eft, ii, quiamant fo-

litiae coeleftis laudantium Deum , & dicen-

lum, utament, hos Deus uniceamat, ii Dei in-

Qu

tium: Gloria in altifimis Deo, €9 in terra gax

el,

genium, quantum homini fas, referunt, & mo-

hominibus bonm voluntatir. Luc. 3. 13. 14.. S.

d

res z2emulantur.

Caefarius notavit pacem e coedlis nuntiatam

Tbid.

III. Dignum eftnotatu, quod Deus in vete-

9)

non boni ingenii, felicis memorize, multarum

tilege cavit, ne fibi afinus offerretur; olo,

divitiarum, fed bonze voluntatis hominibus.

[

mihi brutum tam brutum immoles, [ed primogeni-

Quare his folum pro bona fua voluntate, noa

luc

EL

tum afini mutabis ove, quod fi non redemeris , in-

aliis fimiliter pro opum copia , ingenii prae-

Tlà

terficies, inquit Exod. cap.13. v.13. Boveme

ftantia, virium robore, corporis valetudine

contra tam gratum habebat, ut eum fibi lita-

pax nunciata fuit? Refpondet ille homil. 19.

fcäl

ti etiam praeceperit. -Quid vero caufze, quod

Quia poteft dicere aliquis, facultatem non

[/s

tam vehementer & probarit bovem Domi-

habeo. Ut non obfecundes Deo praecipienti

j

nus, & improbarit afinum? S. Bafilius M. in

V

eleemofynam, inopia facere poteft. Infirmum

cap. . lfaize reddit rationem quam acutam,

segra fua valetudo excufat , ut fitimmunisa

tam opportunam, aitque ab Iíaia indicatam

jejunio. Sic alia funt non pauca, quae homo,

caufam, cum inquit: Jor cognovit poffefforem

p

cum per vires fuas moral:ter nequeat, nonte-

fuum, && afinus prafepe Domim fui, Vaize cap. 1.

neatur etiam praeftare , quamdiu ifta imbe-

fihfo

v.3. Bos Dominum fuum novit, nec praeter

cillitas obftat.

Verum nunquid poteft quis-

]i prta 01

illum aliud quidquam fpe&at: afinus vero

l.!. c* 8' tan

piam dicere: bonam voluntatem habere non

non Domini, fed praefepis, fed pabuli, fed com-

poffüm? Ergo caeterorum bonorum operum.

ba

modi fui rationem habet. Hinc jam elucebit,

intermiffio juftam rationein habere poteft, fed.

f

quare domo fua pronibeat afinum, quare te-

ut non propendeas voluntatein Deum, utnon

tej

&o dignetur bovem Deus. Facit nempe hoc,

ames illum , id citra piaculum fieri nequit :

Lt

ut intelligatur, eos folos Domino charos, qui

Nunquid enim potes dicere: bonam volun-

j

pro morebovis cognofcunt poffefforem fuum,

tatem habere non poffüum ? Non potes fanes

G€1

illamque folum, nec aliud extra, aut praeter

Propterea etiam bonze voluntatis hominibus

Qu

ipfum fpeGant; ii fcilicet diligunt illum tan-

pax promittitur, ut ad omnes pax illa perti-

tum, utdiligant: fed quia afino fimiles folum

&u

nere intellizatur, velut omnes bonze

2

L

Vo.l.un'-

e

V&

fibi quaeftum & emolumentum proprium pro-

tatis effe poffunt.

"

-

í

ii

pofitum habent, ut afinus przefepe Domini

Vl. Merito admireris, quod Rex ille, cum

Id.iazs.

Wj

fui; Hos non tantopere diligit Deus, nec e-

ingrederetur nuptiarum locum, ut videret

Q

nim amatamatores ambitiofos utilitatis fuze,

convivas fuos , quibus opulentiffimum epu-

10

nec gratam habet voluntatem, quze commo-

lum apparaverat, & quantum quisque fplen-

r

fer

dis propriis nititur.

s

doris fuo veltium ornatu & elegantiaad con-

fof

Ibid.

IV. DifputatS. Joannes Chryfoftomus ibi-

vivii magnificentiam conferret, unum ex om-

dem, utrius horum fanctorum Patriarcharum

nibus objurgavit, quod cum fordido habitu

10

I)

major fuerit fides & amor in Deum. Defi-

ad nuptias tam illuttres veniffet , dicens z

Vel

nitque ita: Majorem (Henoch) fidem, quam

