. ]X. Ex occafione thematis : Cauete a fermento

Poeta, qui cecinit :

tr.1, lect.6

Ind:

V. 60

Pbharifeorum: poffunt hzrefes fermento ob ce-

hs

Quaque ruit; furibunda ruit, totumq

,

ue per PmP-Bf

- Jerem 'earam propagationem comparari , &

orbem

1

cauíe hujus tam feftinate propagationis af-

N

Fulminat, & czcis czxca triumphat equis.

ferri; nempe. 1. Doctrinz füavitas & plau(ibi-

III. Contingit hzretieis idem fere, quod Ezech, 47.

plo-

litas. 2. Vita Chriftianorum diffoluta. 5.1nna-

K.

E

Ezechieli , qui vidit aquas egredientes, qua

ta hzreíütn foecunditas. 4.Inquietudo & ze-

ipfi ab initio usque ad talos, dein usque ad

JQte

lus hzrefiarcharum.. ;. Eorundem fraudulen-

tia.

6. Violentia illorum ; uti futfius Faber

genua, & poítea usque ad renes pertinges

hl'l-

bant, ultimo autem facke fant torrens. Sic

lipi

conc. f. in Dom. 6. poft Epiph. oftendit.

It

z

Luc, 15.

X. Ex occaíione thematis : 44ccendit lucer-

enim dum judicio proprio confifi, penetrare

volunt divina mylteria, quo amplius progree

du«

V.0«

nam, éj everrit domum, €9 querit diligenter, donec

(l«

inveniat eam ; poffunt afferri varia motiva, qua

diuntur, eo majori periculo fiunt obnoxii, &

denique omnino fübmerguntur.

*

:

hsmreticos perfuadere deberent ad hzreíin

IV. S. Ambrofius ait . no

Quam

hæreziCo-.S.Ambr,

-

fuam relinquendam ; quorum primum eft

n

rum effe í

Commonitio Dei per varia omnia fücure in Ec-

&untur diaboli, & lucem Salvatoris horre-

ymbolum, quia tenebras ample. fer. 4

$u

:ïis.

cle(ia perturbationis. Secàndum Ordines /a-

Cre«

fcunt, ac grandibus difputationum oculis c

nuia

cri a fandamentis erecti & harefiarchis oppo-

nunt vana, noa reípiciunt fempiterna. Et

fici. Tertium Cemnfure graviflimorum & dodtif-

0«

fimorum virorum in hzreticos late.. Quar-

praterea, ut avis mali augurii eft noCtua, ita

lupi

illi quoque omnia infaufta fibi & aliis annun-

mür

tum Confufio & divifio bereticorum. . Quintum

tiantes, eternum quondam in tepebris ulu-

ofio

-

turpiffima 'vita &? mors ingnobilis berefiarcbarum,

labunt, ut merito illis applicari

e

ex quibus velut fru&ibus eorum qualitas co-

Ovidii:

poffit illud

, 7'

.'gnofcitur. Sextum 'itlorie a Catholieis con-

cris venturi nuntia lu-

tra hzereticos obtentz. Qus omnia fufe ex-

Foedaque fit volu

Cus,

plicat Faber conc. 8. in Dom. 3. poft Pent.

( yat.h

Ignavus bubo, dirum mertalibus omen.

Luc. 1 1.

XI. Ex occa(ione thematds: OQuwis ex vobis

—N. Fruétus hzrefis Lutheranz non male Fab. conc.

BmiV! 19

v. 110

Patrem petit panem ;.— munquid lapidem dabit illi?

"t ,

expreflit vernaculus /ille Poeta

, qui cecinic; 8 in Dom,

poteft explicari falfitas & pernicies hzreticz

7. poft

a

do&trinz. 1. Quia pro pane dat lapidem , id eft,

JDas Land bringt Frucbt, und. be[Jert. ficb.

Pent.

(id

Das Iort ifü x»obl geratben.

pro vero Corpore Chriíti naturalem panem.

Das unter kebrt man über ficb.

de«

2. Quia pro pijce dat ferpentem, id eft, pro ve-

"

m Freytag ifit man . Braten.

ra remiíIione peccatorum offerunt fiduciam

pu

noxiam & mortüiferam.

3. Quia fro ovo dat

VI. Tympius ait, Lutheranos vere in aliquo Tympius

ym

feníu dici pofle Reformatores Ecclef. ob duas m menfa

z vem,

fcorpionem , id eft, pro vero Dei verbo multi-

l.

süæ

pliciter corruptum ; ut pluribus demonftrat

cauías : 1.Quia,cum ipfiin Ecclefia noflra fue- Theo

V.

u

Faber conc. 7. in Fer. Rogat.

rint palez, fuo egreffu purius triticum effece-

Ttttta

Hæx. J

"

R. P. Lobn. Bibl. Man. dom. 4.

runt,

ï*cus.

Z

u

L

084

JDiüblioibecee Manudlis Concionatoria.

runt. 2. Quia þer fuam defectionem dede-

$. XII.

runt occafionem , ut Catbolici in bonis mo-

ribus reformarentur, dum per varia decre-

AXIOMAT A.

ta Conciliorum mali abuíus ac fcandala füb-

lata, & aliz laudabiles confüetudines intro-

I. Rc

Qe hzreticus quadrat, quod nonne-

.du&z í(unt.

Á

InO cecinit ?

Pelle füb agnina latitat mens fz

jfan

Daron.in

Vil. Juítus Baronius futhero hoc elo-

ina.

Jib. de

gium dedit : Lutherus heri mopnachus, ho«

IT. 'Fidite, ne fidei ca

uífa fit abs

przífcript. die fponfus, cras maritus, perendie pater.

que fidc ;

1. Cotr. 3

VIll.-De Chrifti Evangelio S. Paulus di-

ILI. Lüftern , lügen ,. laugnen,

qv., 6.

xit: Ego plantavi, Apollo rigavit, Deus au-

Il der Keiz;er letsiter 7dtbem.

tem incrementum dedit.

Lutherus de fuo

IV. 2f Scbmüben, Lügen und Betrügerey

G'earündet if? all. Ketzerey.

dicere poteft: Ego plantavi, Melancton ri-

V. Zíirge Ketmer, tolle Schwüzer.

gavit, diabolus autem incrementurn dedit.

VI. Falfcbe Bibel, grofie Uebel.

Beffzus

IX. Hzretici Gabaonitis fimiles funt, quia

Dom. & afinos fuos, id eft, miniftros pane fuo one-

VII. Geld wverlobrn, viel verlobrn,

MEbr. verlobrn, mebr verlobrn ;

pof 'ent rant , & veftes vetuílas S. Scripturz prafe-

Glaub verlobrn, alls veriobrn.

runt, quaíi qüi longe a primitiva Ecclefia ve-

nirent.

VHI. Falfcher Giaub, falfcher Raub.

Hinc multi hoc dolo Chriftiani ca-

Falfcbe Lebr, falfcbe Ebr.

pti, quia fufceperunt de cibariis eorum, &

Falfchbe Schrift , büfes Gift.

os Domini non interrogaverunt.

Apoc.13.

X. S. joannes olim vidit beftiam afcen-

IX. JDie Ketzer. feyn [pitzfindige Lucbfen,

dentem de terra, habentem cornua duo fi-

und arze Fucbfen. |

]

milia agnis, & loquebatur ficut draco : qux

beítia re&e bzreticos fignificat 3 nam & hi

$. x'ui.«

cornua agaoina fcripturz gerunt, ac virtu-

tis fpeciem , fed voce fua animas enecant

AUTHORES.

|

ac devorant.

M

l. Jacobus Marchantius in Horto Pafto-

j

judie.14. XI. Samíon reperit leone

m a fe oöciqfam,

rum tr, . LeC. 6. & .

rA

: in cujus ore mel, cztera leo erat; ita hare-

li. Joannes Bufzeus in Panario, Verb. eod.

tici loquuntur pacem cum p

roximo fuo; maf

, Illl. Petrus

L

Canifius -tom. I. C. I. de do&ri-

la autem in cordibus eorum.

d

na Chriftiana

e

2,Reg29. XII. Similes quoque hzretici

funt Joabd,

.IV. Philippus D'Outreman

qui dixit ad Ama(íam : Salve mi frater; &

Chriftiano p. 2. c. 2. S. 4.

T

' ?

ln : Pædagbgo

tenuit manu dextra mentum Amafz , quafi

eodem.

V. Joannes Dadzus in locis comm». verb.

j;

ofículans eum: & interea percuffit eum in la-

tere, & effudit vifcera ejus; nam & ipfi fic

Vl. Matthias Faber in opere tri artito,

füb faccharatis verbis gladios ingerunt.

to. 2. & 3. conc. 8. & 9. in Dom. poft Pentec.

Apoc. 9.

XIII. Alias in Apocalypfi vidit S. Joannes

Item conc. j. in Dom. j. & 6. poft Epiph.

animal cum facie humana, fed cum caudis

Item conc. 8. in Dom. 2. & 3. poft Pentec.

fcorpionum : quod recte hzreticos denotat ;

Item conc.

. irn fer. Rogat. & Dom*..s. poft

;

nam & hi, ut Theophyla&us ait, blandilo-

Pentec.

loquentiam pretexunt, & vitam (imulant

VII. Thomas Stapletonus in Promptua-

h

r d

(an&tam, fed intrinfecus latet aculeus.

rio text. $. in Dom. 6. poít Pa(cha.

Item

LI

Beffeus in XIV. Tria genera maleficorum a legibus

text. I, & 3. in Dom.

m

^ Dom.5. ad flammas damnantur

, incendiarii, facri-

in tom. 24. poft Pent.

7. poft Pent. & text. 4.

poft Pent.,

. VIII. Petrus Beffzus in Dom.-

legi, monetam adulterantes, atqui hzretici

j po&l'Epiph».

v"p?rtl 3-

incendunt domum Dei & triticum S. Scrie

part. 4. & Dom. 8. poft Pent. part. 3.

pture , facra facrilege profanant, ac S. Scri-

. IX. Georgius Sche

5

i

rer. in Dom. poft l?gntf

pturam ad(ulterang.

& al,iþi p? m.

Cf

r

TITU—I

(*

U

od

883

PX CY VY UY

j

ARARARAS

POX

24

)oe

pv w 4

795 ententenleotestentenle

Ts

ïg

TULUS

XVI

lüs

]

"

H IEXTO»bBa

5

Vid

e

A

7

pþendicem füb Calcem ATitülorium Tomi tertji.

QOOOOO0O0O0O0QQ9

OO0O00909090

p

2*

e

-*

9

-

Ed

*

z

s

99999090900009006009

ITTIULU

k

S LXVIL

as M O.

/

.PROOEMIU M

ner alias querelas, quas . xPropl;em Da'void propojuit , merito mon po/prema Céfi-

Jeri debet , quod, cum bomo in bonore e[fct, id efl, ob altiffimum finem creatus, non

;

antellexerit ,' nec cognofcere (Iuduerit ,' multo minus ponderarit ;

ex bac enim igno-

rantia , quam malus & perniclofus effectus. fuerit, fetutus, idem P

opbeta tnox Jequen-

tibus erbis indicavit, dum dixit : Comparatus

.eft jumentis infipientibus, & fimi-

lis factus eft illis. — E7f vero banc fuam a[fertionem de ignorantia

[lo«

dignitatis animee,

velut pracipua bominis. parte, intellexerit , negari tamen non poteft ,

eam etiam ad igno-

:0d,

rantiam pre[Tantie corporis extendi po[Je & debere; — fà

* ;

cut enim, ff' quis Principis

qri

filius pretififfmum [plendidifftnumque pro- babit

aü

Hone adficium à Patre praparatum «vi-

deret, merito faworem bunc gratiffimo animo agnofceret , & in amorem Patris ebe-

e

go

mentius exardefceret ; ita fi bomo wvere confli

turionem [ui corporis , atque . admirandam

n

fiugulorum membrorum inter. fe /ymmetriam, officiaque

rite cognoceret , dubitari «ix: po[-

Jet , quin ex boc ipfo edificio, . babitaculo

que dignitatem anitme clarius cognofceret, atque

1t0,

ad eandem: e[Timandam , & moribus congruis confervandam non parum excaitaretur. Cer-

C

te tam admirandam corporis busnani fIru&turam e[fc

:

€, vel ipfr etiam Pbilofophi altius eam

pl

teC

rinantes agnoverunt , ut. Plato dixerit, corpus

bumanum. e[je omnium rerum men(uram,

C ideam omnis artificii ; Vitruvius autem a[fe

ruerit , omnem arcbite&tandi vationem ex

;oft'

bominis. [ymmetria. defumptam e[fe ;

Villapandus. quoque tot in. Exech. l. a. p S. d. ,

Uv

Porticum Salomonis ad ejus imitationem fuiffe extru&iam..

"

.. Quare

em

cum de anime natura, pra[Tantiaque p

a[fim , fuféque tam Tibeologi quam Pbil

ofophi dif-

l

,-/e*

rant , *oix ullus fere autem ex in[lituto corporis confHitutionem , pra[lantiamqu

1

e cum aliis

x

proprietatibus rarione corp

oris illi comvententibus declarare comperius [it, ifum eff operee

pl

pretium futirum., fi boc in titulo mon tantum fingulee corporis: bumani partes &

proprie-

hts

Tates breviter indicentur, fed curiofis etiam,

nec inutilibus problematis illuffrentur

LÀ

uod

ER EEREER EEE

Jamen antequam faciam ,. ejusdem co

pro-legamenuï loco monf?randa eff.

rporis *prqlmr;io, C& dwerfitas a coiparg ämtorz(m

T. Qciendum itaque (1.) in corpore non de-

equalis toti fongitudihï. Medius digïtäs

. fe&uofo talem effe proportionem obfer-

equat frontis longitudinem. — Pes triplo lon-

vatam: Si homo expan(íis manibus & pedi-

gior eít, quam medius digitus. Brachium

bus füpinus jaceat, & centrum circini collo-

cetur in umbilico, poterit ad extenías manus

totum triplo longius, quam manus, & zquale

interftiio humerorum. | Pedis denique lon-

& pedes perfectus circulus defcribi. Statura

gitudo peGtoris latitudini xqualis eft.

eft quatuor cubitorum, vel quod idem, fex

li. Sciendüm (2.) corpus hominum a

pedum vel viginti quatuor palmorum, vel 72.

corpore brutorum-in fequentibus differre.

pollicum. Si manus conjungantur in medio

1. Solus homo habet. corpus rotundum;

pectore, ita ut extremitas unius medii digiti,

cerebrum ampliffimum & humidiffimum,

tum altitüdo a cubito ad cubitum eft dimi-

faciemque expanfam, inter quas hominum

dia totius humanz longitudinis. Longitudo

facies nulla alteri ex equo fimilis.cft, quod

capitis a mento ad verticem eft o&tava pars

in brutis non' contingit.

2. In folo prope

totius longitudinis.

Humerorum diftantia

homine fünt variegati oculi ;

in cateris

pars tertia. . Extenfis brachiis longitudo eft

animalibus tota fpecies unius coloris ocu-

P

Ttttt 3

los

M.

l4

Jlibliotbecan. durotiüialis - Cuntullatorie

856

manus &c. aliz homogenez, ut caro, ner-

los habet; equos i excipias. . 3.In folo homi-

ne oculi proportionaliter quam minime di-

vus, vena &c. alie demum fünt humores, ex

ftant ab invicem , & habent duas palpebras;

quibus homogenez partes aluntur,. ut fan-

p!l'ü

nire

füperiorem & inferiorem, quod nulli bruto

guis, pituita. De quibus poftea brevirer ali-

*

q

P

(.e

przterquam ftruthio camelo contingit. Pra-

uid dicemus; fufius enim eas explicare ad

$

r ïr

terea iidem oculi in folo homine funt in ea-

medicos fpectat.

dem reGa linea cum aüribus, quas ipfe folus

IV. Sciendum (4.) quod totum corpus

efíc

immobiles habet. 4 Nulli alteri animali na-

generatim in quatuor partes dividatur, in ca-

loro

füs eminet; folus homo canefcit & calvefcit;

put, thoracem, ventrem & artus, quibus

qit

folus homo ex terreftribus animalibus eft bi-

brachia & crura, manus & pedes cohtinen-

nat

tur: quz omnia ut clarius iatelligautur, fübe

pes; folus fine dentibus nafcitur.

cs

1ÍI. Sciendum (3.) triplices effe corporis

jun&is, ubi licebit, curiofis

PL*

gis illuftrabuntur.

problcmavtis ma-

tül,

partes. — Aliz fünc th;:mjgeneæ, ut caput;

gt

m

PARS L

bes,

Y65.

fnat

— . DE PART

IBUS CORPORIS. .

tint

mo

*

tiot

HUMANI

u

MEMBRHM I.

Probl. 3. Cur caput non eft carnofüm, ficut

ado

alia membra? Relp. Rationem effe, quod, fi

- De Capite. -

din

multum carnis haberet, nimium gravaretur,

sput I. dividitur in duas pai*tcsi, in fa-

& memorari commode non poffet.

1ph

ciem Ícilicet & calvariam.

Faciei

|

((ot

Probi. 3. Cur omnes fenfus fuünt in capite;

partes fünt frons, tempora, genz, la-

Refp. Cum Alb. M. id ideo fieri , quia ibi eft

bra, mentum, oculi, aures, nares; lingua, cal-

cerebrum, a quo omnes fenfüs dependent,

ts

varia feu cranium cum füis tegumenuis tres

propter fpiritus animales, qui in cerebro po-

partes continet, media vocatur vertrex, ante-

tiffimum przparantur. Deinde quia a capi-

tat

rior finciput, pofterior occiput. 2. Dividitur

te omnia reliqua membra diriguntur , atque

ü,

caput in minores partes, Ícilicet in cuticulam

adeo anima ibi potiffima intclligcndj*&uc(j-

qu

faciem, membranam cornofam, pericranium;

tiendi inftrumenta habere debet.

im

perioftium, duas meninges, capillum, cere-

— Proll. . Cur caput frequentius , quam ce-

Qu

brum. Cranium eft os rotundum, concavum,

tera membra, patitur dolores ? Reíp. Ratio-

e

porofüm, ut vaporibus pateat exitus, ordina-

nem effe, quod caput, cum in füummo (itum fit

$

rie faturis quibusdam compa&tum, ut in cal-

loco, ad illud vapores ex ftomacho afcenden-

p

variis mortuorum cernere eft. Tegumentum

tes maxime deíferantur , & ipfüm cerebrum

J

extremum cranii eft cuticula, füb qua latet

perturbent, unde dolorem oriri neceffe eft.

cutis tenuior, & per totum corpus diffuía.

Y

Probl. 6. Cur mulieres fzpius fentiunt do-

lt

Sub cute eft alia membrana carnofa mollior

lores capitis, quam viri? Reíp. ld ex men-

g

& tenuior , fingulas partes quafi fafcia invol-

ftruis mulierum contingere , ex quibus fu-

|

&

vens. Sub hac adhuc eft alia membrana du-

mus admodum immundus & venenatus orie

f

rior, qui pericranium , id eft, circa carnem,

tur, atque in caput afcendens tantum dolo-

vocatür. Sub pericranio eft alia tenuior mem-

rem ciet.

Q

branula, quz perioftium dicitur, id eft, circa

Probl. 7. Cur caput fuürfum erigïrïïüs;*qdän-

os. Sub'offe denique latent aliz duz mem-

do imaginari aliquid volumus; e contra ve-

branz, quibus cerebrum involvitur ; ne duri

ro, quando aliquid: meminiffe volumus, ad

offis contactu affligatur, quz duz membranz

terram 'illud inclinamus ? Refp. Rationem

vocantur meninges, ab aliis matres; & qui-

—

prioris fadi effe, quod imaginatio (it in ante-

— À

dem ea, quz offi proxima eít, ob duritiem

riori parte capitis five cerebri, unde caput

dura mater, quz cerebro pr

pxima/ eíl, pia ma:

erigitur furfum, ut cellulz imaginationis ape.

ter vocatur.

riantur, & ut fpiritus animalis concurrendo

". E - M a

í

Problemata.

H

facere poflit imaginationem. Ratio vero po-

fterioris facti eft, quod memoria in pofteriori

Proil, 1. Cur caput hominis non eft dire-

IV

&e rocundum, fed oblongam? Refp. Id pro-

fit cellula, unde verfüs terram deprimitur

caput, ut illa cellula aperiatur, & fpiritus

pterea fieri, ut in ipfo tres cellule aptius pof-

fint diftingui, fcilicet phantafia in fronte, ra-

animales perficientes memoriam intregt.-

tionalis in media, & memoria in pofteriori

í

MEMBRUM H.

cellula.

De. Capillis.

dl " d a . a - R

Probl. 2. Quare ca

put hominis eít tam du.

rum? Refp. Id fieri, quia continet humidif-

IL. Nafcuntur capilli ex terreo halitu ex-

fiinam , maximeque utilem ac neceffariam

crementofo & craffo, fuliginofo & adufio,

partem animalis, fcilicet cerebrum & fpiritus

harente in cute, qui poftmodum vifcofo ad-

miícetur humido; & a calore interiore hormi-

^

vitales ac animales, quos proinde per cra-

nium tanquam clypsum defendi oportet.

nis ad exteriora per poros expellitur.

Probl,

/

t*

$87

Tiüulus LXFII. JHomno.

It

t

magis prolongantur, quam aliorum anima.

PROBLEMATA.

lium ;. hgc enim humores habent facile exice

Al

cabiles.

"

*

'ali.

Probl. 1. Unde tanta provenit varietaä Cà-

pilloram? Refp. eam ex duplici capite prove-

- Probl.. $. Cur. mulieres longiores hab

ent

al

nire. 1. ex varietate excrementi, ex quo fiunt

crines, quam viri? Refp. rationem effe, quod

fi enim recrementum deufto vi caloris vapo-

mulieres fint humidioris naturz, quam viri,

Iu

[ 3.

re in exactam fuliginem permutetur, niger

unde plus materiz fuppetunt capillis, Deine

efficitur capillus ; fi minus torretur, flavus co-

de in viris pars materic excremeniitiz in bar-

ibus

lororietur; eft enim , quod tunc in capillos

bam tranfit, in mulieribus vero tota in capila

*

TM

abit. flavz bilis füperfluum; ex pituita albus

los convertitur.

füb.

nafcitur capillus, rufus denique; ficut eft me-

Probl. 6. Cur aliqui homines babentduros,

Inà»

dius inter album flavumque colorem, fic ex

alii molles capillos ? Refp. id provenire tum

pituitofz bibliofeque fzecis permixtione ori-

ex alimenti, ex quo materia capillorum ex-

tur. 2. Oritur hgc varietas ex regionum &

cernitur, conftitutione ; tum vero etiam ex

gtatum diverfitate; nam qui calidam & fic-

pororum in cute repertorum amplitudine, -

cam incolunt regionem, ut ZEthiopes & Ara-

vel anguftiis; fi enim ampliores fint, plus -

bes, ficcos & crifpos habent capillos, ac bre-

materiz excernituür, atque adeo pili robuítio-

ves; qui humidam inhabitant, ut Illyrii, Sar-

res & duriores efficiuntur, uti patet in mulie-

matz, Germani, graciles, re&os & rufos ob-

ribus, quz, quia poros propter frigiratem

tinent; qui medio inter.hos tradu degunt

magis conftrictos habent, mollioribus ple-

modice nigros & craffosfortiuntur, — Parira-

rumque capillis przditz fuünt, quam viri. E

tione docent medici, fi cerebrum probe tem-

contrario vero cliolerici homines, & ex bru-

IQüt

peratum fit, €z(ium gigni capillum, qni poft

tis aper & urías duriffimos habent capillos,

df

adolefcentem ztatem rubefcat, & ad nigre-

quia magis abundant calore, a quo proin port-

lüt,

dinem declinst; tandem vero, ubi cerebrum

magis dilatantur,

ipfum calidius fuer

: Probl.. 7. Cur mu

lieres in relki'quiszcïorporis :

lte,

*

l

ït, in nigrum omnino m

partibus minus p:edite func pilis, quam viri?

iel

id fieri, quia mulieribus tota humiditas

&t

. Probl, 3. Cur a

liqui Crifþös, alii r&&os ha-

erfluitas, qüz eft materia pilorum cor-

hent capillos? Refp. Aviftot. 5. de gener. anim.

m

n

poris, cum menftruo fanguine expellitur, que

€. 3. id fieri, quia exhalatio prz calore & ficci-

cum in viris maneat, in pillos tranfit.

j

tate fumo(a eft ; ctuncenim duplici fertur mo-

Probl. $. Cur homines pilofi ad luxuriam

Süe

tu, fiquidem quod ineft terreni, dcorfum,

4

quod calidi, furfum commeat ; cumque prc

funt proclives? Refp. rationcm effe, quod hoc

ipfo, quod multum excrementi emittant, col«

.

imbecillitate reduci facile non queat, intor-

quetur ; & (ic crifpitudo capilli efficitur. Ga-

ligi poffit, & multum feminis in eorüm core

30*

ore latere, unde di&a proclivitas naícitur.

Mit

lenus l. 2. de temper. paulo aliter caufam affi-

Probl. 9. Cur in cicatricibus bominum pilus

gnat his verbis: Crifpiredduntur capilli, vel

(

non crefcit ? Refp. rationem effe, quod cica-

üm

propter ficcitatem temperamenti , quz illos

intorquet ( qua ratione /Ethiopes criípi funt)

trix, cum fit fpiffior ipfa cute, meatus occlue

"

dat excfemento, quo minus exire poffit.

vel propter imbecillitatem exhalationis, qua

lüs

re&am viam (ibi moliri non poteft ; vel deni-

. JDe Canitie.

vle

que ob duriorem cutis naturam, quz ipfam

P;*obl,' 10. Unde oriatur canities capillo-

fü

exhalationem, et(i valida fit, prohibet recta

ram ? Reíp. eam oriri cex excremento pue

Ils

hs

ferri, cogitque, ucad latus fe inHeQac, & obli-

treícense ; cum enim calor ob fuam imbe-

lo«

quum tranfitum paret.

i

cillitatem excrementum ad tutem perlatum

valeat, fit inde,

. Probl.. $. Cur caputanimalium pilofam

et?

perfe&e decoquere no

i[]»

ut colle&um putrefcat.Albet vero tunc capile

ps

Refp. id fieri, tum u capilli ornamentum fint

ab externo calo-

Vf'

eapitis ; tum quia cerebrum per generationem

lus, quia humiditas poffeffa.

al

re ob innati defe&tum vertitur in flatum ; Is

pilorum evacuaturacraífis vaporibus; nam

fatus vero inter terreum contentus candido

juxta modicos quatuor modis purgatur cere-

u

imbuitur colore, ut fit in carie parierum, cui

brum, (cilicet ab aquaticis humoribus fuper-

üt

fluis per oculos, a melancholia per aures, a

canities refpondet, qua proin redte definitur,

o

albedo crinium, ex putrefactione humorum

cholera per nafüm, a phlegmate per pilos.

0

circa radices pilorum, ex defe&tu caloris na-

(»

i'

Proll. 4. Cur homines habentlongiores cri-

turalis caufata.

nes in capite, quam cgteraanimalia? Refp.id

r

Probl. 11. Cur quan

ddque ob nimias curas

LÀ

Ut

duplici ex caufa fieri.

1. Quia homo inter

aut trimorem homo canefcit

?

nam fic teüa-'v

|

omnia alia animalia habet humidiffimum ce-

"

tur partim vulgaris ille verfus :

rebrum, unde plus fuppetit materiz, quzx in

Cura facit canos, quamvis bomo mon b

d

capillos excrefcat. 2. Quia, cum homo in pro-

annos..

portione rhajus & humidum magis habeat ce-

E

rebrum, quam an!

malia, humida autem cito

partim fcaliger ex. 1 12.ubi ait, Cum Fr.Gon»

zaga

Mantuz Princeps affinem fuum fufpe-

effervefcant, & refrigerentur,majori etiam ad

(

illud muniendum fubfidio indigebit, quod

&um conjurationis in. tur

fi ad quzftionems

aut füpplicium |fervari juffiffet , 'affinem

0

pe

r capillos preeftatur. Addunt alii tertiam ra-

)

tionem,quo

d fcilicet humores in homine fint

hunc unica no&te incanuiffe, quod proin pro-

vcniæ

,

digium Q,exit Principis animum, atque

pipgues non cito exiccabiles ; unde ipíi illius

'

gnoc-

?*

)

L

L

d

998

düibliotbece Manuialis Coucithatorie

eu)

ïgratïæquc locum fecit. Refp. fimilem cani-

Refp. quia is locus calidus eft, arteriis enitm

"m

tíem ortarn videri ex retractione caloris,quam

fcatet & venis, & preterea etiam rarus admo-

P1

metus vehementia induxit, ficut & in fenibus

dum, atque ideo pituitatis excrementa perpe-

cir

canities oritur ex defecCtu, ut dictum.

tuo excerneps, unde defe&u humiditatis in

r

Probl. 12., Curinteromnesaniünantes folus

canos converti pili non poffint.

u

Probl. 18. Cur capilli detedti tardius cane-

[

homo caneícic? Refp. id fieriduplici ex caufa;

1. Quod folus homo & longam vitam vivat,

fcant,quam operti? Refp. id fieri;,quia canities

mur

[a$

& deciduos capillos non habeat ; animalia ve-

a putredine eít, flatus autem putredinem pro-

vero catera aut pilos quotafiis magna ex par-

hibet, & operimentum flatum arcet.

C(TC 1

te amittant, ut equi & boves; aut brevis fint

Probl. 19. Cur sgri aliqui cani fa&i, ubiree

chol

vite, utoves. 2. quia homo inter omnia ani-

valuetunt canitiem exuunt? Refp. hoc fieri,

l

€05

mathia habet calidiflimum cor, unde natura

quia in morbo defc&tu caloris excrementum

vl

fagax ad temperandum calorem cotdis frigi-

computruit (unde canities capillorum nafci-

diffimum & humidiffimüm cerebrum provi-

tur)quod cum calore per fanitatem recupera-

P

dit, ad cujus humiditatem digerendam, cum

to perfe&e decoquatur, hocipfo canitiei fub»

stb

homo ín juventute füfficientem calorem ha-

lata materia, ipfa etiam canities aufertur,

bus.

beat, hinc illo tempore canus non efücitür,

uod in fegetibus quóque evenit, quz in lo-

9

ts

fed tempore fenectutis tantum, quando ca-

cis humidioribus, ac prope Jacunas, fub ma-

df

]

lor naturalis deficit. ^ Quz caufa cum in reli-

gnis & continuis pluviis pallefcunt, ubi vere

T0 0

quis animalibus non re

calor exiecavit humidum illud fuperftuens;

i

illa non caneícant.

periatur, hiz;cþ'fit , ut

[

iriditatem refüumunt.

It

tum propriam v

j

Probl. 13. Cur fenes c

anefcunt maxime,

JDe Calvitie.-

f;

cum tamen fint ficciffimi, atque adeo humo-

Probl. 2e. Cur homines calvéfcunt? Refp.

Ml

re ad canitiem requifitocareant? Relp. licet

id provenire ex inopia calidi humoris, hoc

fi

1

C i

fenes humidoinnàto deftituantur, non tamen

enim deficiente marcefcunt omnpino capillo-

perinde humido af(cititio & peregrino carere;

rum radices, & diffoluta compaCtione, quam

pi!O'

tzíta-

ä

Íex

unde per hoc materiam canitiei caufandz

humor & calor cobgruenter mifta

3

aptam füppeditant.

bant,fenfim deluunt. Atque hecipfa etiam

fpt

büs

Probl. 14. Cur foem

ing & fpädones citius

ratio eft, cur folia in arboribus, & pennz in

caneícunt. Refp. foeminas citius canefcere,

avibus, fuo tempore defiuant..

bu

quia natura fünt frigidz, & minus exercentur,

Proll.21.Cur homines magis quam animalia

ad tum precipue, cum earum menfes quieve-

alia calvefcunt? Refp, caufam effe,quia homo;

C

P

rint; fpadones vero cito canos effci, quia ex-

ut füpra dictum, prz omnibus anitnantibus

crementum, ex quo femen gigni debuit, per

n

ampliffimum & humidiffimum cerebrum ha-

univerfüm corpus una cum fapguine ditfun-

bev; undehoc frigore fuo calidum humorem,

Qu

quo crines cum capite uniuntur, citius pellit.

|

eon

dunt, quod cum pituitatis naturam habeat,

les

hinc capilli eorum cítius albefcunt.

- Probl. 23. Cur Enuchi & mulieres non cal-

vefcunt? Refp. Enuchos noncalvefcere, quia

l

i

Proll. 15 Curequi & lupi ex animantibus

maxime griffefcunt? Pro Reíp. nota, griflitiem

calvitiei cauía eft ficcitas, qualis non eft in

he

differrea canitie; hec enim ex defectu caloris

i

Eunuchis, eo quod careant teíliculis, per quos

naturalis oritur,& in folo capite reperitur : illa

folet calor in membra diftribui, aique adeo

a

vero oritur ex voracitate & comeltione, &per

fï

pori aperiri, ut pili defluant, Muliercs ve-

ar

totum corpus difpergitur. Hoc not. Refp.lu-

ro non.calvefcunt, quia frigide & humidg

m

naturz fünt, unde humiditas nutrimentum

;um griffeícere, quia eft animal mulrum vo-

qi

rax quod multum comedit, & gulofe fine

pilis fübminiftrat, & frigus poros conftringit,

p

maíticatione, & quandoque tam multum, ut

cavetq

e ne pili defiuere poffint.

per triduum ei fufficiat cibus. Unde fit, ut

Prob

l

j

23. Cur cceci non calvefcere foleant?

It

x

talis.cibus varios vapores craffos in corpore

Refp. Ariftoteles, rationemefle, quod oculus

IX

lupi, & per confequens etiam griffitiem, cau-

habeat multum hurmiditatis ; uüde in czecis

Vi

fet. Equos vero griffeícere propterea aliqui

talis humiditas, qua tan(ire debet per fub-

Cà

volunt, quod eorum corpora plurimum fint

ftantiam oculorum , tranfit in pilorum nuttie

infole, atque adeo ex tali calore materia pi-

mentum, unde ex abundantia hümoris nun-

fe

lerum per accidens quandoque putrefcat, un-

quam radices pilorüm in coecis inarefcunt.

li$

de griffities oritur.

Conimbr. tamen aliam

Probl. 24.Cur pueri tenelli in &tatis ingreffu

t

hujus rei rationem dant, feilicet quod equus

calvi funt & glabri?Refp.id fieri,quod fint prz-

i

05, quo cerebrum continetur , pro magnitu-

calidi&humidi,atque adeo nullus ejus meatus

dine tenuis obtineat, quam c&tera anirmalia,

in cute eft nec fuliginofum excrementum.

P

quo fit, ut humor facile effluat, & per etatem

Probl. 25. Curinptiori potius capitis parte

calor deficiat.

calvefcimus , quam pofteriori ? Refp. id du-

f

Probl. 16. Cur rufi crines citius canefcunt,

plicem ob caulam fieri.

I. eft, quod in cam

te

quam albi? Refp. Ariftoteles, rationem efle,

partem cerebrum promineat,quod frigore fuo

h

quod rubedo fitinfirmitas pilorum ; namge-

humorem conjungenté pilos cum.capite pal-

nerantur ex materia infirma & debili, fcilicet

1

lit. 2. eft. quod prior pars mollior laxiorque, &

-ex rnateria menítruáli, unde citius canefcunt,

rarior fit ( uti ex futuris, quz in calvariis con-

-

quam crines nigri.

fpiciuntur, videre licet) unde, quidquid fu-

l

Probl. 17. Cur quocunque loco pilos habe-

perflui, aut fumofi flatus circa cerebrum fue-

C

inus, eani gignuntur, preterquam in axillis ?

rit, evanefcit per plures meatus; occiput ve

enpe

4 U

Wv

-ïimzmïLXI/JL E.

909

Wi

eum confpiffatius fit, firmius retinet alimen-

MEMBRUM Ill,

lm.

Bïpe.

tum, ne defluat.

IDe Cerebro.

Probl. 26. Cur qui crifpo fünt capillo; citius

Ü Ín

III. Cerebrum eft fübftantia alba &

| mollis,

calvefcunt?. Refp. Id ob (iccitatem nimiam

provenire; hzc enim cum excrementa pitui-

humida & frigida. Alba quidem tum ratio-

Rane

ne materiz quz eft puriffima feminis portios

lities

tz confümat, hoc ipfo calvitiem caufat.

Proll.27. Cut calvi fünt fallaces, juxta com-

tum ratione finis, ut fpiritus animales fint

pto.

munem illum verficulum : Si non vis falli, fu«

limpidiffimi, & non fuliginofi, ut funt melane

cholicorum. Mollis vero eft, tam ne nimium

'gias confortia calvi? | Refp. Rationem forte

bi It

pondere & duritie gravet 5 tum uct facilius

effe, quod calvities fit (ignum complexionis

ferj,

cholerice , quz eft calida & ficca; choleri-

fpecies recipiat.. Frigida denique eft, ut fpi-

Itüm

ritus vitales & animales calidi afcendentes

cos autem fallaces effe arguit plebejus ille

frigore cerebri attemperentur.

aíci.

verficulus, quo dicitur.

Ia

IV.Dividitur cerebrum in duas partes, an-

Hür[ütus fallax y irafcens , prodigus , audax.

teriorem fcil. & pofteriorem, cerebellum. fie

fb

Probi. 28. Cur plante recipiunt frondes, &

"Uf

di&um,ob exilitatem,; quia decuplo eft minus

avibus pennz crefcunt, & non etiam homini-

cerebro; anterior pars aliis membranis divis

1lo.

bus capilli? Refp. Rationem effe, quod plan-

Itàe

ditur in duas partes, dextram & (iniftram, fed

tis & animali illa mutatio accidat ratione vi-

hzec divifio non tranfit per totam crebri pro-

Vete

ciffitudinis temporis, quod redit; homini ve-

funditatem , fed ad duorum tantum digito-

ltnS,

ro ob etatem, quz non redit, nec recüpera'-

re poteft calorem.

rum fpatium. In reliqua patte'profundiore

D

continuum eft, multoque frigidius, & candi-

e .-Bm*bd-.

dis, durius & folidius, & ideo corpus calloe

vep.

Proll. 39. Cut barba viris data eft a natura?

hoc

füm vocatur. Incallofa hac fubftantia ceree

Refp. Theodoretus , propterea prius lanugi»

illg-

ne lorere malas, & poftea modico volamine

bri quatuor reperiuntur finus, qui ita inter fe

funt diftincti,ut ab uno in alterum

'Dateat Via.

üam

pilorum tegi, aut augmento hoc, ztatis &

Ex his quatuor finubus duo fünt fuperiores;

'

e[hse

Íexus difcrimen docezt natura, & ipfa vultus

qui mox refciffo verrice corporis callofi occur-

tam

figura homini perfuadeat, ut reli&tis puerili-

runt Horum officium eít, fpiritus animales

ET

bus ludis ad res ferias accingatur.

attemperare, qui fpirítus animales poftea per

Probl. 30. Cur aliqui multum, alii parum

nervos tanquam canales ii reliqua membra

lia

"barbz habent? Refp. Id e tribus potiffimum

diftribauntur. Porro cerebrum movetur mo-

0

- caufis oriri, nim. 1. Ex defe&u excrementi.

tu naturali, compreílione fcilicec & dilatae

Uf

2. Ex duritie cutis, quam exhalatio penetrare

tione, ficut cor. Deinde movetur etiam per

i

nequit. 3. Denique ex laxitate pororum, pet

fternutationem ; nam cum noxium aliquid ex

m

quos exhaiatio confeftim evolat, nec in pilos

fais finubus expellere cupit, cum contrahit &

At

conden(atur. Quam totam diverfitatem Ga-

anguíftar füos finus, &

fi

al

lenus explic.2. de ufü partium, eleganti fimi-

M I^

(ic r;qgibs fpiritus exe

pellic.

quia

litudine confirmat, dum ait, quemadmodum

n

herbz ac plantz, quze ex terra humida &

PROBLEMATA.

Juos

pingui proveniunt, alte crefcunt3 qux vero

Probl 1. Quare cercbrum eft album? Refp,

(eo

ex dura aridaque, parve & exigug lünt : ita

Duplicem hujus albedinis caufam effe, fcil.

Yo

capillos, qui ex humidi ac mollis tempera«

1. frigus, quod eft mater albedinis, tefte Ari-

menti emergünt partibus late luxuriantur;

ftotele: Deinde ut poffet in fe recipere fimie

idz

litudinem omnium colorum, n

m

qui vero ex partibus naturz durz , ficceque

;

5

am color.alxbus',

