libet fcale gradum falutationem Angelicam

B. Virginis implorabat, poft fingula precepta

Salutationem cum Catechi(tis recitans , & in

recitabat. Singulis Sabbatis jejunabat, ejus

fine Salve Regina fübjungens.

r

ediculaslibentiffime vifitabat. Ejus officium

Pourghef.

XII. P. Francifcus Suarez in fuis neceffitati-

quotidie recitabat.

in 8oc.

bus & dubiis ad B. V. potiffimum recurrebat,

XXH. B.Stanisl

aus in prima adhuc ætäteBourghen

Deip c.20.ej nodos difficiliores velut coníultandos &

rofarium nunquam de manibus deponebat,ex vit.

explicandos, faCta prece, proponebat.

aut certe libellos precationum &laudum Dei-

Ibidem.

XILI.. P. 'Thomas Sanchez inter cxtera in

parz tra&abat. Ad Angelicam falutationem

& fimiles preces, dum in Novitiatu vixit, ita

füis notatis fcriptum reliquerat: Omnis mea

- cura & follicitudo erit SS. Sacramentum, Je-

afliciebatur, ut. nec a lacrymis temperare,

fus Crucifixus, Virgo Maria, erga quam lingu-

necanimi fenfum occultare poffet.

lari (tudio afficiar: ad illam utMatrem in omni-

XXIiI. P. Balthafar Alvarez imaginem B.Michov.

busneceffitatibus, difficultatibus, ftudiisque

Virginis conftanter in pe&tore gereb

at tan-. difc: 392.

n. 142.

Ii

recurram: per eam Dco gratias agam. pro

quam fcutum contra quasvis tentationes. Fe-

quovis opere facto in Dei obíequio: per eam

fta ejusdem fingulariter colebac , & ferventi

ad ea oratione fe preparabat.

veniam precabor pro quovis defectu admif-

ies ima- Ib. n, 137.

fo: peream illos Deo commendabo, qui mi-

XXIV. P.Gonfalvus Silveira, quot

hi moleftiam aliquam exhibuerint.

inem B. Virginis confpiciebat, demiffis mo-

defte oculis, & magna capitis, & totius corpo-

Bourghef.

XiV. P. Petrus de Anaíco a pueritia ccepit

1.c. & An. &duciam füam habere ad Matrem Virginem ;

ris inclinatione, flexis etiam nonnunquam

Peruan.

genibus venerabatur.

1601 in

hinc (i Parentes in ipfum magis irati erant, D.

oletus;Catdinalis jeju-Ib, n. 144

milro P e'

Virgini idquerebatur, & mox mitiores funt

XXV. Franciícus T

facti. Singulis diebus ante fcholam B. Virgi-

nio quadraginta dierum feftam Affumptionis

TWan.

nis auxilium in templo petebat; quod fio-

preveniebat. Templum B.Virginisa Palmis

mifit, infortunium illico-fenfit. . Vigefimum

pre vetuftate jam fere collapfum reficere coe-

perat; fed morte przventus non potuit perfi-

fecundum annum agens cum gravi morbo

fuiffec afflidtus, non modo a B. Virgine appa-

cere. S,Lucam & S. Joannen Evangeliftam

rente curatus eft , fed ab eadem etiam ad 50o-

prz ceteris colebat, illorum etiam Evangelia

doctiffimis Comhentariis illuftrabat , eo quod

cietatem Jeíu invitatus. In quam ingreffus

fingulis fabbatis, quibus jejunabar, fpeciale

ille Notarius Virginis, hic Patronus & Cuftos

fuerit, Bona omnia, excepta Bibliotheca, Ba-

aliquod beneficium fe accepifTe faffus eft.

filice S. Marize Majoris legavit.

Vita fol.

XV. Joannes Berchmannus fi quid a B.

163.

Virgine impetrare volebat, fyngrapham ejus

XXVI. P. Francifcus Cofterus nullam i-Ib. n. 145.

maginem B. Virginis przteribat, coram qua

imagini affigebat, qua certum opus ad ejus

honorem fe tactirum pollicebatur, fiid, quod

falutationem Angelicam non recitaret.

XXVli. Alphonfus Rodriquez Coad

.qua- Bourghef;

etebat, impetraret.

$yll. Pe-

XV. P. Alphonfus

Cortefius incredibili ere

draginta annis conftantiffime Officium dec. 1c.

gyuan.

ga B. Virginem obfervantia & fiducia fereba-

]mmaculata Conceptione recitavit.

lti

1626.

XXVIiL. P. Sebaftianus Barrada non pa- Bourghef,

tur, unde cum internis animi afflictionibus

17. NoV/ promeretur,ad hanc piiffimamMatrem recur-

tiebatur, ullam imaginem B.Virginis effe ne-c. a2.

glectam, autloco minus honefto affervari, Un-

rens, femper de(ideratum retulit folatium.

Ann. Ca-

XVIL P. Alphonfas Vera fiquid cum il-

de fi fragmentum in ambulacro reperiiffet, re-

ft:1.1597.]is, quorum curam gerebat, efficere volebat,

verenter füblatum in fuo Breviario repone-

bat.Rogabat Philofophiz Profeffores; ne the-

tantum B. Virginem rogavit, & ftatim, quid-

uid voluit, impetravit.

fium fuarum imaginibus augultiffima Jefu &

Mariz nomina imprimi finerent, eo quod

PBonífs, XVIIL P. Ferdinandus Monroius cum Indi

14 c/9. cujusdamconfeflioné audiens, nonnullaintel

honeftofatis loco ea collocari non crederet.

ligere non poffet, quamprimum ad orationem

XXIX. DeHisronymo Cignardo (ic fcribitRho. l- s.

f« contulit,& B Virginisopem imploravit, re-

Joaíies Rho: Amiciffimi adolefcentis pietatem 9 5« n«25*

diit ad confeffionale , audivit , intellexit,

nos, quiolim, quum eo familiariflime utere-

abíolvit.

i

mur, fümus admirati, pofteris ad exemplum

Hit. Soc. XIX. JacobusSaravia Coadjutor in Mau-

prodere maxime decet ; qui enim ignota colli-

p.2.1.2. rospraedones incidens, prolato Rofario San-

gimus, cur familiaria, quibusob imitandi fa-

cilitatem cofhoveturragis animus, nelcio,

n.146. éto (nam fic femper appellabat) nibil vos

formido, inquit, hoc fretus, & intactus evafit.

qua longinquitatis admiratione, ad noftrorum

contemptum, inepriffime diffimulemus? Me-

P. Bonif, Idem alteri cuidam accidit, qui iter fa-

i. e,

ciens feptem fuliginofos & igneos dzmones

diolani in diligentiffirna poft Carolum religio-

Molofforum fpecie obvios habebat, & arre-

num civitate, Virginis Deiparz frequentifii

pto rofario in fugarm dedit.

m in publico imagines ac figna videnzur; €o.

rum

D

Tüwus LXX. Hyþe;dälia Mariana.,

1007

*

Muf

^0

*um nullum infalutatum Hieronymus adhuc

Spinellum eidem feptennem adliüc warginita-

Mit,

adolefcens preteribat.

Venerabatur autem

tem füam voto dedicaífe, in illius poítmo»

aperto capite,falutatione Angelica (emel recie

dum obfequio ita vitam omnem transcgiífe,

tata, mira modeftiíTimi oris fuavitate ; five in

ut de illiusetiam laudibus preclara fcriplerits

fole effemus, five pluvia caderet, non omitte-

idem fzpius. ad Lauretanam sdem peregri-

bat; &quia frequentes imagines funt,hac illi

hantem, in eoque quondam pernoctantem,

"

quali perennis eratoccupatio. Idem quum in

honores, qui fibi imminebant, deprecatum

ejusdem Virginis zde Brerana, quam focietas

fuiffe; nihil demum magns rci orfüm , quin

curat, aut virginis a Lovino fuaviffimo ac ce-

prius in aliqua Deiparz nomine facra ede,

leberrimo artifice feliciffime depictam pro-

facro facto, divinum numen per eam fibi

cubuiffet, tunc lacrymis , qu:bus dulciffime

confiliaverit.. Martinüm Delrionem de illius

Itehjf

fluentibus fíinum opplebat, pro animi fenfu

laudibus perpetuo differentem,fcribere oríüm

Viti,

libere indulgens, diutiflime divina contem-

in focietate eadem,quod hac ztate;ante illum

, platur. Idem demum quum primum conce-

nemo , de illa totum Canticum Canticorum

. ptis ex formula votis religiofum dixit Sacra-

diligentiffime ac loculentiffime fuiffe inter-

mentum, eadem bona Przfidum venia, pau-

pretatum. Hermannum Hugonem in omnerm

lulum immutata, totum fe Virgini addixit,

ejus honoris amplificandi occalionem inten-

ufurpabatque, quoties animo füo vellet ob-

tiffimum, non alio quam bonz Matris nomine

jv

fequi; nam in Virginis cultu ac nomine totus

appellaffe. Petrum Menaccium Peruviano in

$7

acquiefcebat; "ubi enim major animorum

regno fapientie oraculum, ob eamque rem

u

Ibid.n.à5.

quies, quam ubi ipfe quievit Deus ?

confülentibus de conícientia palfim mortali-

XXX. Idem Author de Jacebo Ceruto fic

bus occupatiffimum, Virgini repetitís ad roe

loquitur: Somnum, quem mortis con(angui-

farii numerum Angelicis (alutationibus vene»

neufn elegantiffimus Poetarum appellavit,

randz, deftinatam quieti animique laxationi

NUA

Virginis hunc quoque laudibus addecet cone

horam quotidie fepofüiffe. Matthiam Paulum

fecrari; fed indocilem, atque obfequii infue.

Vagnerum adoleícentem cafítilfimum conce-

tum, nifi de coelo major aliqua adíit virtus,

ptis certa quadam relieione voris , illi veluti

neminem puto habiturum in poteftate. Ve-

in manu conveniffe, totumque fe illius, ut

rum quam prompto in vota ccelo utamur, fi

fponfüm, obfíequiis mancipatffe. Dominicum

nn llnl

Virgini famulandum eít, magno (üo bono ex-

alefium nunquam ejus imaginem vidiffe,

pertum fuiffe Jacobum, produnt annales. Ete»

quin fi folitudo effet, pofitis genibus , fi arbi-

nim cum creberrima invocatione folemnibus

tti adeffent, aperto certe capite, non fuerit

Litaniarum formulis frequendiffime ufürpa-

veneratus; cum duobus fociis conveniffey

—R

tis , tóta die in ejus obfequio verfaretur , fibi

illas unquam videndi, quin animum ad divi-

tamen minime fatisfaciebat, quod fomno ab

na excitarent : illius laudibus ita delectatum

€a pietate abfílineretur. Sed brevi noctem

fuiffe, ut magnitudine voluptatis veluti pere-

quoque ipíam illi habuit obfequentem. Per

grinaretur a fenfibus. Barradium vero, qui

ä

lomnum abjungere, & magnam Dei Matrem

tam luculenter de illa fuerit commentatus,

venerari didicit; excitabaturque haud dubie

imaginem nullam minus honefte haberi baud

vi füperiori,quamquam altiffime obdormifce-

quaquam paffum, dicere infüper folitum, per

ret. O Íalutares ac vere virgineas vigilias !

D h.jä'l

illam focios ad hanc familiam vocari, ejusque

Nam, fi, qui ad eam mane vigilent, eos falu-

patrocinio conítantiam tenere, & fibi quidem

tis potituros divina produnt oracula, quam

adolefcentulo difertis ab illa verbis, ut focie-

u

IQ

amplam illis obvenire neceífe eft, qui no&tu

tati nomen daret, fuiffe impetratum. Petrum

infuper pervigilant.

Leonem annofum usque fenem feptima qua-

XXXI. De pluribus aliis hzc habet citatus

lbid». noZGO

ue de publice fe in coenatione flagellis ca-

,u:ghef.

Author: Antonium Madridium dorefticis

cidiffe, uc Virgini, myrrhz olim amanciffi

]

0i

operibus exercitatiffirmum fenem ; octogefi-

,m.æ;,

illius aliquantulum exhiberet, .

mam usque ad'xtatem , & feptima quaque

die, & pervigiliis omnibus Virginis pane &

Marie cultus propagatus,

frigida famem tregiffe accepimus. Francifcum

XXXII. S. Francifcus Borgias tribus pctifï Bogmhgg

Hortulanum Laici Ordinis virum, virtutibus

fimum mediis Marianum cultum propagarec.s3,

omnibus excultiffimum, earundem felici au-

conatus ef. i. Dum approbationem libelli :

fpicio,quum primum lucem haufit,füblatis june

exercitiorum obtinuit, ex cujus ufu non exi«

Gisque manibus linguam in ejus Angelicam

guus in B. Virginem honor refültat, utpote

pl

falutationem folviffe,erandi miraculo : Gode-

quz eft Author horum exercitiorum. 3. Dum

1 11195'

fridum Thelinium a fufceptisanimorum caufa

menftruorum fortitionem & fchedas,quz laue

laboribus tantum fibi otii quotidie fumpfiffe,

des B.V.continebant, diftribui fecit. 3. Dum

ut quadringenties quadragies Angeli faluta«

imaginem a S. Luca depictam a praftanti pi-

tione recitata, interjecta per fingulas decades

&ore exprimi, ejusque exemplaria per varias

oratione Dominica, Virginem veneraretur.

provincias difpergi curavit.

Dominicum affenfüm homines frugiferz in

XXXIIL P. Balthafar Alvarez Author fuitMichov, ;

in animorum converfione operz, nihil fibi

PatriSuarez, ut queítionem illam, qua proba- difc 398«

reliquum feciffe , ut mortales libellis imagi-

ira

bat, B. Virginem in gratix quantitate omnes!« 142

nibus , concionibus , fupplicationibus,

homines & Angelos colle&ive fumptos exce-

femper ac nova inventionum varietate, ad

dere, difcutiendam affumeret: quam ob cau-

$

Virginis cultum excitaret : PetrumAntonium

fam illi B. Virgo gratias agi juflit.

b

« XXXIV.

: -Bibliifbere, Manualis Concionatoria *

kiæoü

Jo. Nal& ^ XXXIV. P "Alphonfus Salmeron per Qua-

m2, voti damnatus e&;obie&a beïparæ fpecie

illuftriffima,quum ad eos voces, Mater admira-

iMarian.

inanno drage(imamj(ingulis fabbatis (etfi ceffare alio-

uin folent eo die concionatores) concionem

bilisyconcinenteSymphonia quondam ventum

effet;conjecerat fe bonus fenex in Oratorii an-

Sabb. 35- habuit, & pro themate Marianum c;ultumque

laudesque affumpfit.

gulum, cum eam vidit, ftatimque in medium

Laynes,licet febri cjuar-

emicans,iterari tertioque aSymphoniacis vo-

No.

Boutgh&f.

XXXV. P. Jacobus

0

C. O.

tana laborans , tres tamen horas pro afferen-

ces illas repeti jubet, admirantibus, qui ade-

da Virginis immaculatz conceptione pcro-

rant, nec fatis intelligebant, quo fübitus gra-

ravit, eaque oratione Patres Concilii Triden-

viílimi fenis impetus pertineret. Se dvere de

Virgine omnia illo breviloquio dici videntur

tini permovit ad decretum illud Seff. . de

eccato oricinali limitandum.

cum Matrem d:cimus, & admirabilem.

eta ob cbmpOQ

XLI. Guilielmum Petereum , propagato Ibid.

idemcig. XXXVI. P. Jofephus Anchi

n;;!.

fitos in honorem V irginis verficulos, domum

cultu Virgineo, fi quis alius, bene meritum;

quum extrema jam mors occüparet, ac cir-

integerrimz caítitatis inter nudas gentes

" obtinuit & falvus inter tot pericula evafit..

cumfufi lectulo focii ab illo deflitui quirita-

XXXVLH. P. Sebaftianus a Campis agoni-

jo. Nadaf.

rentur, qui colendz Virginis dux effet; gra-

in annhOo Zzansa

d circumftantes dixit: O filii Adz ! Sere

ves oculos allevans, Domine, inquit, (í propa»

gandis Matris tuz honoribus neceffarius fum;

WMar.Sabb. vite,& amate Mariam diligentius! Non (citis,

4s Po LO

uam vobis fit neceffaria Mariz deprecatio!

exautorari non peto, nec laborem defogio.

Annuse

XXXVil. Francifcus a Villa regali cum

Uni ulli fe tuo viéturum credidit, quz vitam

1598. poft Chriftum collaudabat;

femper adjungebat:

nobis reperit immortalem.

[efus Chriftus,

- XLIL Non vitam modo pi

iætna Mater, 1bido n 4

fol.ó15. Laudetür Dominus nofter

propter puriffimam &

immaculatam B. Vit-

fed mortem etiam fuorum Clientum nobili-

inis conceptionem. Et hoc acroama loco

tavit; Nam Ignatio Azebedio, cum fuo illa

rofarii preibat pueris, Singulis item fepti-

fociorum cohorte Brafilicas fuperftitiones ex-

manis in Refe&torio Z/ve cantabat.

pugnaturus dum navigat, navi capta a Jaco-

f ho. 1. 4.

XXXIX. Con

4

f:

alvus Sylveria in ea, quam

bo Soria Archipirata Rupellenfi, vim animos«

Goa folvens inítituit

€.5.1.5.exad Cafrorum regionem

que ad mortem fortiter ferendam , ab ea ad-

Nofiris.

navigationem, op

pido longa, & periculorum

ditos effe non dubitamus. | Trucidatis impio

plcniüï

ma,utquea

b his quies effet urente fole

Calvinianorum ferro fociorum plerisque, in

Africzoras , eftuofillima tantum ni-

Ignatium ruebat , fed ut Virginis imaginem -

pratet

uotidie mane

hilominus pietatis babuit, ut q

in manu habere, atque cam veluti vexillum;

ad nautas, ad claffiarios, ad Duces de Virginis

ex illa mortis procella , in vit& portum ena-

amplitu

"

dine, aC dignitate difertiffime dilpue

vigantibus extuliffe viderunt,utinillarn prius

taret. E

am omnem tredecim per gradus vee«

de more fxvirent, extorquere conati fünt. -

veluti aícendendo ipíe definiebat, quibus e

Sed fruftra laboravit impietas. Quare expe-

fontibus perennem fibi ad diflerendum rerum

didus fuit crudelitati, Ígnatium plurimïs

confoffum vulneribus cum Venerabili imagi-

ac verborum copiam füppeditari fentiebat.

" 'Hoc ille tunc maxime facer

e animum . indue

ne in oceanum mergere, quam portum falu-

Mi

xit, ne, quoniam naute nulium exoriri fines

tis petenti (tellam illam maris auferre, itaque

(

rent diem, quo mathematicis inftrumentis in:

medio in naufragio ftella comite cozlum in-

i5

firactiffimi deCynofurealtitudine non quare-

ereffus eft.

rent diligenter,curpe fibi effet de ea ftella,qua

o

N«

Sodaliiati hofnen dända.

nobis totrius V

ice Dux & Magiítra a Deo eft

data, ad quam cur

fam dirigamus, rninus in»

XLIII. Hóc exercitium ut pluribus effet ex- tho, 16

duftrie diflerere.

:

Haud igitur potuit aber-

peditum , eorum coetus diebus feftis cogeren. 18.

Vi

rare, qui

animum ad hoc aítrum teaueret.

primus noftrorüm hominum in urbe aggref-

C

Neque pro

fe&to aberravit, qui ea comite Moe

fus eft Joannes Leonius, quos collato ftudio,

nomotapis primum Evang

elium intulit , ac

conjurataque pietate Virgini magnz doceret

famulari,. Advertit novi moris coido Przfu-

. bárbaro Regi ejusdem Virginis, quam aodtu

Vis,

fibi videre vifus, ac loquentem minus inicl-

lum animos, ut paululum addubitarent, an re-

ligere, icon

em oftendens, fidem perfuafit, ac

cipi, atque in mores transmitti, e Republica

facro abluit fonte.

Meque recens hzc tibi

pietatis foret; veram tanta inde ftatim lux

Sylvetia, nec

per occafionem fufcepta pie-

emicuit virtutum, tam uberes ftuctus proves

nnos aliquot donis,

nere,; ut celeberrimus jam ille coetus effet,cer-

tasfuit;;nam cum per a

quz Deus in.M

atrem plena congeífit manu,

tatimque nomina daniibus viris etiam docti(-

Vin,

horam unam fepofitaim

fimis ac Principibus, Pontificis Greg. XII. Di-

quotidie recolendis;.

Babuifti; Quid igitur mirum, fi addictiffimo

plomate confirmaretur, acceptaque ab eo-

fibi fervo Regina Martyrum, triumphi pur-

dem poteftare incredibili expetentium, atque

puram impetrarit ? Decet hac triumphali

imitari geftientium ftudio fobolefcens,utrum-

que orbem , quam late colitur Chriítus, in-

trabea Virginis decora effe fervitia.

Kitt,|

£idn.9 XL.Jacobus Rhem germanice juventutis

numerabilibus veluti coloniis complectere-

Qs]

maeno bono natus , cum in fodalitiis promo-

tur. Excitata ergo ubique gendum fodali-

bono

vendis plurimus effet;cultuqueVirginis omni-

tia per«etates, aut vitz inflituta varie de-

"l' c- :

Ícriptis profitentibus, in quibus aptz unicui-

Bllingj

bus priret,concupivit aliquando noffe, qu-

nam ex appellationibus, quibus Virginem per-

que hominum generi decretz exercitatio-

35 u

tates,.

honorificis imploramus; ei cffet acceptifli-

nes , ingrediþilc; pogulis afferunt utili

Quis

B mdm iXX. Hyperdulia Mariana,

1909

Quis enim ab ulla Chriftianorum fzculorum

LI. P. Joann. Nunnio Baretz B. V appae Iourghef.

tpemoria Dei Matrem rite coluit

2

, quin bonæ

rens cum Pabro, Sume, inquit, Joannes ani- « 16.

tandem frugis evaferic?

mos, & angorem pellens Conimbricam te

confer, Collegium Societatis adi, hunc Fa-

"INovem Salutatioä?s recitando.

brum inibi exfpe&tata, ejusque doctrinam &

RhOO lc 3.

confilia fequere.

XLIV. P. Carolus Spinola Societatis Jefu,

Q.Io h.öo

priusquam triumphalia lento ambuftus igne

LII. Henricus Delfom Audomarenfis Co- Bourghef.

confequeretur, jam in claros Virginis affe-

adjutor in Societatem receptus tam hebesc.38.

clas numerabatur.

erat, nihil ut fpirituale poffet memoria te-

Cujus fervitutis teftem

veluit effe elegantem Virginis laudande ac

nere: Ergo triftis ad imaginem Deiparz pro-

cumpit, ei corpus, vires omnes, animumque

l41

deprecandg artem , quam ipfe novenario fa-

in perpetuum obíequiui) devovet. Ab eo

lutationem Angelicarum numero novies re-

petitarum illigavit, ut novem menfium, qui-

témpore tam rerum

fpiritualium capax eft

effectus ,

bus hofpitio virginei uteri Deum excepit, ac

t conciones totas memoria repe-

totidem privilegiorum , quibus eam hofpes

tere poffet, etiam poft multos annos ; tam-

Deus auttam voluit, memoriam rite venera-

que altos de rebus divinis fenfus habuit, ut

retur. Ea autem dona (ic Carolus enumeran-

Theologi gravi(fimi dixerint, eum velut e

da fibi decreverat, ut primo loco Dei Matris

puteo hauriri prefundiffimo admirandos de

N

Nomen, fecundo admirabilem virginitatis at-

divinis rebus fenfus.

que feecunditatis nexum, tertio leve facri utee

$. VI.

ri pondus, quarto partum nullo dolore degee

lh

rem, quinto, puriflimum fanctiffime Triados

SIMILITUDINES

templum in Maria locatum fuiffe, (exto in Eu«

M.ARIA Mater.

chariítia diviniffima eamdem nobis carnem;

eumdem apponi fanguinem , quem Chriftus

" Sicut Chriftus nos genuit verbo veritatis s. Anton;

Dominus de Virgine Matre fümpfit, feptimo

ad effe gratiz fpirituale, in cruce pa- p.a. ti.14,

eam Evz in locum füffectam meliori Ecclefic

tiendo, ita B. Virgo nos genuit & peperit inc.2e-

foetura , fecundam nimirum Matrem, octa-

maximis doloribus, Filio compatiendo.

vó Deo fcecundam in deliciarum paradifum

II. Sicut pia Mater abfcondit Filium füb picn. 1.:9,

tranfcriptam , nono adeo alte divinis dos

pallio, quando Pater vult eum verberare; ita de laud,

nis eveCtam fuiffe, ut Angelorum, qui magno

B.Virgo confugientes ad fe , Chrifti juftitiam Virg.

A

proximi fant intervallo , faa altitudine obtu-

formidantes,

rus fatiget. His ille privilegiis recolendis fe-

III. SicutAdam & Eva vendiderant mun- B.Virgo in

ue fuosque feliciter exercebat, donec igneis

dum pro uno pomo ; ita Filius meus & egorevel. S.

í

übvectus alios eo fe iatulit, ac penetravit,

redemimus mundum; quaíi uno corde.

Birg. c.45.

unde propius ac beatius poffit intueri.

IV.Sicut mater generis noftri poenana intu- s. Aug, f.

lit mundo; ita Genitrix Domini neftri falu- de Nativ.

Maviani favores,

tem attulit mundo. Et ficut auctrix peccari P- V-

Miechov,^ XLV. S. Ignatius a tempore, cjuo votum

Eva, ita auctrix meriti Maria. Eva occidendo

4.392. m caftitatis per Deiparam in monte ferrato ob-

obfuit, Maria vivificando profuit: illa (anavit. -

35

tulit, nullum libidinis fenfum expertus eft.

Alias cidem cum infantulo Jefü fe vifendam

prabeus tanta cor ipfius letitia perfudic, ut

V'. Sicut fpeculum non rumpit folis ra- s Aug. &

fümrmne faftidire

T

quascunque carnis volupta-

dius; fic iritegritatem Virginis non vitiavitde Nativ.

tes cceperit.

ingreffus & egreffus Divinitatis.

itiftle

Vita l. $.

XLVL S. Francifcus Xaverius ipfo B.Virgi-

& 1f.

VI. Sicut ex terra immaculata fa&ts eft s.Andreas

nis in ccelum affumptz die Japoniam attigit,

Adam pritnus; ita ex immaculata Virgine na- Apoft,

ut velex tempore diíceret, cujus beneficio &

fci debebat Adam (ecundus, id e(t, Chriftus.

Vita.

patrocinio tam exoptata ei gratia obveniffet.

VIf. Sicut Rubus a Moyfe confpe&tus ar- Miechov.

XLVVII. B. Aloyfius vix decem annos natus,

debat, nec confümebatur; ita B. Virgo ar- difc. 162..

cum virginitatem in honorem Deiparz vo-

debat igne fpirituali, nec tamen erat adufítan. 6.

:

viffet, eandem illius prefidio non folum in-

concupifcentia carnali.

tegram fervavit, verum etiam nullis uuquam

VHl. Sicut vellus, cum lit de oorpores ne- $. Chryfo-

carnis ftimulis autimaginibus rerum turpium

Ícit corporis paffiones; (ic Virginitas cum fitlog. f 14&»

perturbatus fuit.

in carn&, vitia carnis ignorat, Cocleftis ergo

Vita,

XLVIII. B. Stanislao egrotanti non fo-

imber Virgineum in vellus placido fe fudic

lum B.Virgo apparuit, & Chriftum Filium in

illapfü, & tota Divinitatis unda bibulo fe no-

lecto collocavit, verum etiam corporis fani.

ftra carnis celavit in vellere, donec per patie

tatem refítituit, atque, ut Societati Jefü fe ad.

bulum crucis expreffum terris omnibus falu-

jungeret, hortata eft.

tis pluvium effunderet.

XLIX. P. Martinus Guttierez Deiparam

IX. Sicut lignum ex fe vermiculum pro- Orizenes

tus l. r. de

bono ftat,

expanfo pallio univeríam fecietatem compre-

creat absque femine, fed folo ccelefti influxu ; in Pt at«

rel. e. ^

-

hendere, & magno affedtu fovere vidit.

ita B.Virgo virga de radice Jeffe absque virili - ?

Balinghem

L. P.Balthafari Alvarez B Virgo apparens,

emine, fed íola Spiritas S. obumbratione,

25, Jul.

fpecialiter devotionem ad S. Jofephum fpon-

genuit Chriftum , qui de feipfo dixit: Ego

'fum fuum commendavit.

fum vermis, & non homo.

R. PO van- I:ib. AJG"- Ibmo I.

Maria

Mmmmmm

lo16C

ibliotbece Manualis Concionatoria

Maria fine macula concepta.

mata corporalia; ita veniente in mundum

Deipara, non fünt reperta unquam plura aro-

S-deihi- X. Sicut primus Adam formatus cft ex ter-

mata fpiricualia, id eft, virtutes ac merita.

Cu8.

ra virgine nunquam maledicta; ita íecundum

Adamum, id eít Chriftum, decuitex Virgine,

XXV. Sicut fole oriente diffugiunt ftellz 5Deirlinck.

ita ad dignitatem Marie obícuratur compa- them.a. in

nullius peccati maledicto fübjacente,formari.

rata fanétitas atque perfectio SanCtorum.

feft, An«

d.

Stellar. D.

XI. Sicut radius folis non contrahit foz-

in $

XXVI. Sicut eft incomparabile, quod g

e(; nunc.

ldeph.f.

Y

V.14 p.1. ditatem ex contaQtu rerum foctarum ; ita D.

fit & ineffabile donum, quod percepit ; ita

&SI

$2.Cl. Virgo non contraxit peccatum originale ex

e.

de Af-

ing[timabile atque. incomprehenfibile prg- a,

conjun&ione Parentum eadem macula infe-

mium , & gloria, non dico inter cateras (a-

Corum.

cras Virgines, verum etiam ultra omnesSan-

Scdulíus

XIL. Sicut ex fpinis mollis rofa (urgit acutis;

&os, quam promeruit.

li. paCh. :

Sic Evz de ftirpe, facra veniente Maria,

Cattile

.. XXVII. Sicut non decuit hümanam natu- Dionyf.

Non eft, quod laniet Matrem: hzres fer-

:

ram affumi a Verbo, nifi pulcherrime & in- Card. 1. r.

Mit

vat honorem.

)

XIII. Sicut Chriftus in coelis habuit Patrem

comparabiliter decoratam; ita nullatenus de- de lau.

8. Aug. f

cens fuit, períonam humanam effici Dei Ma- Vir&-

43.denat. immortalem; ita decuir, ut in terris haberet

&6t

trem, nifi fpeci

homi

Chrifti, : Matrcm a morte ori;gixnalis peccati immunem.

tame

-oüflïm-c & gloriofiffime orna-

Dd

AMaria dolorofa.

AMaria invocanda.

3. Cot. 192.

XIV. Sicut fi quid patitur unum meme

ita

. XXVIII. Sicut ii, qui in Regis familiam P. Petrus

v. 26.

brum , compatiuntur omnia membra ;

adícifci cupiunt, prius uni ex regiis famulis & Faber in

S. Bern.de quod Chriftus paffus eft corporaliter in cor-

amicís adhzrent, eique fide omni officioque Vit

Jament.

ld

ore , B. Virg. fpiritualiter eít paffa in men--

deferviunt; ita quivis homo, ut inter Dei

te: & vulnera Chriíti morientis erant vulne

famulos numerari poífit, fümma prius fide

them

ra Matris condolentiis.

fifto

caritateque B.Virgini fe dedicare, eique.tan-

uX

S.Ditgitta — XV. Sicut gravius pungit, quod vicinius eft

.quam Dominz fervire debet.

x

&

À

r

:

l r.ftV« cordi ; ita gravior erat dolor Mariz, quia per

. XXIX. Sicut aves carnivorz,

dum præda& Beirlirick,

c. 6.

dilectionem.erat vicinior Chrifto.

unguibus tenent,frequenter eam clamore hu- then.2. in

Michov.

. XVI. Sicut fole obícurato eclipfatur & lu-

jus fublato dimittunt; fic dum Matiam invo- fefto Pu-

TU

.0a .5 ita deficiente Chrifto in cruce, dqf'ccitï&

63

d-384'n?$

camus, frequenter ab infernalium volucrum o

faucibus liberamur.

á

" Maria per compaffionem in mente. .

j

ibid.n.io.

XVi1i. Sicut in duabus citharis equa

liter

XXX. Sicut fol oritur fuper bonos & mal

ös S. Bern. in

ex $. Aug. attemperatis, una pulíata, tremit & refonat

indifferenter; fic Maria praterita non difcutic ferm füper

altera fine conta&u; ita Chrifto crucifixo,

merita, fed omnibus fe exorabilem, omnibus "£^*

crucifixa füit & Mater absque tortore.-

b

clementiffimam przbet, omnium denique

fbid.n12. — XVIII. Sicut, dum vox vehementius im-

neceffitatibus ampliffimo miferetur affeQtu.

pingit in concavum locum, Echo fortior re-

XXXI. Sicut oleum efürientem reficit, Miechov,

La

fultat in aere; ita dum graves dolores fentie-

egrotantem fanat, membra fatigata recreat, difc 85,

odorem parit, flammam nutrit; ita in laude?* 3:

bat in corpore filius, iisdem relpondebat per

compaífionem Mater in mente.

Virginis reficimur, exemplo ejus ad virtutum

Tbid, n. 13.

XIX. Sicut duo fpecula fibi e regione op-

medicamina invitamur , adverfitatibus feffi

s' D4

L

pofita easdem imagines recipiunt per refle-

ejus patientia recreamur, vitz ejus forma il-

xionem 5 ita Chri(tus & B. Virgo tempore

luftramur, odore virtutum oble&tamur.

Vi

paífionis eosdem fentiebant dolores per com-

XXXIL Sicut magnus ignis effugat mu- s. Bernar-

paífionem.

fcass ita maxima charitas Deiparz demones dinus f &1.

XX. Sicut mare fuperomnes aquas & mole

'Hügo de

fugat , ut neque a longinquo audeant ad il2 3- & 3«

Vi&. in

& amaritudine excellens eít; ita tux contri-

lam, vel illius Clientes appropinquare.

$4

c. 2. Thr. tíoni nulla calamitas equari poteft,

XXXIII. Sicut nemo poteft lzdere eum, Vita PP.

P4

Richard. a.

XXI. Sicut non fuit dolor, ficut dolor il-

qui ad latus Imperatoris confiftit; ita nemol 11.

l$i

S. Laur. 1.le, qui tranfivit corpus & membra Filii, ficat

poteft nocere illi, qui Deo & B. Virgini per

$.£143* ipfe dicit Threnorum 1. O vos omnes, qui trane

fiduciam adhzret. Si enim Deus & Maria

Jitis per iam £9c. Sie non fuit dolor, ficut do-

ro nobis, quis contra nos?

lor ille, qui Matris vifcera per compaflionem

XXXIV. Sicut homo fübtracta terra labie Richard,

pertranfivit.

tur in profundum ; ita fubtraGto Mariz adju 1 8.delaud,

torio delabitur ho

Maria «veneranda.

mo in peccatum, & inde in Viie

infernum.

s« Al

NT

Miechev, XXII. Sicut fericum album auro fübfter-

XXXV. Sicut terreni Principes, cüm ho- spinellus

NT

d.117.n. ,. hitur , & ex ambobus veítis pretiofa contexi-

norari quempiam volunt, per eum omnia fa- in throno

tur; ita virginitati Maternitas Virginis jun-

cile concedunt (unde Pharao dixit ZEgyptiis Peip.

itur, ut honor Deiparz augeatur.

alimenta petentibus: Ite ad Jofeph, & quod

XXIII. Sicut nulla creatura in tantam de-

S. Bern. f.

dixerit vobis, facite,) ita & Deus B. Virgi-

&1. to. 1. fcendit humilitatis abyffum ; ita nulla poft

nem omnium gratiarum difpeníatricem fe-

cit, ut omnes honorificent illam.

3.1.6,3. Deum afcendit ad tantam gratiz dignitatem.

uti Maria.

XXXVI. Sicut fervi Regis & Reging in cu. Pelbartue

L.a,Reg . XXXIV. Sicut veniente ad Salomohem Re-

ria certis notabilibus Clenodiis deaurati pro- !^ 5tell.

(32s P. Ko

ah

16, V. 16. ging Saba,non fünt allftta ultra tam multa aro-

cedunt, per qua cognofcuntur effe fervi Rgg'is

Tüuu: LXX. Hyberdulia Mariana.

IOl11

& Reginz, & fpeciali purpura veftiti proce-

quoque Mater ejus, »utpo.tc red

enptionis

;iunc; ica in curia coelefti fervi Virginis fpecia-

adjutrix, impenfe erit diligenda?

Thá.

i ornatu &

gloria, qua ab aliis di(cernantur,

ul

gebunt, juxta illud Proverbi

IlI. Quia in ipfa reperiuntur perfeGiffimo

1,in

orum 31. O.

modo motiva amoris, fci

, An.

mnes domefílici e

jus veltiti fünt duplicibus.

xtaillud Vener.

licet 1. Bonitas; ju-

N

S. Bonav,

Bedz: Inventa Maria Viroj. Ven. Beda

df

in Spec,

XXXVIL. Sicut, fi vas liquore plenum mo-

ne, invenitür omue bonum, 2. Plcpritudo ; I^ contem-

e. 7.

veatur, facile effundit liquorem; ita, cum

juxta illad Canticorum : 'Tota

at. de

le Af

. VirgoSpiritu fan&o, & donis cceleftibus fu-

pulchra es;

Virgine

"

P

amica mea, & macula non eft in te

« 3. Zdmor ;

erplena & füperfluens (it, facile in nos fua

quia, tefte S. Perro Damiano, ama

tnos invin«

Pl'ooemþ.

dona effandit

invocetur.

» fiper preces & pios aff'e.&us

Cibili, quos in ipfa & per ipfam Fili

us & Dgus ,

illius fürnma dilectione dilexit.

ny

Marie nomen.

IV. Quia amorillius eft unum ex certiffi-

Caff, in col«

d Lt

Miechov.

mis //enis prede[lin

aionis; nam tota falus ge.

lact, PP,

)laur.l.

XXXVIIL Sicut oleum

effufum magis

neris humani co

d. 83. n. 3, Fedolet ; fie qu

anto magis Mariz nomen di-

nfiftit in multitudine gratiz

& favoris Mariz, tefte CafTiano; hinc Ecclefia

atatur, tanto magis gratia augetur.

ipfi illam Salomonis fententiam accommo- Prov. $

S.Germ. iti

XXXIX. Sicut corpus noftrum vitalis fi-

homil. de

gnum operationis habet refpirationem; ita

dat: Qui me invenerit, inveniet vitam, &V 35-

Deip.

háuriet falutem a Domino. — Merito ergo S.Serm. de

fan&tiffimum Deiparz nomen, quod in ore

Bernardus hortatur :

fervorum ejus ver(atur affidue, in omni tem-

Quszramus gratiam , &ntiv.

Dens

pore, loco & modo, non folum lztitiz & au-

per Mariam

quzramus, quia, quod quzrit, ^ iri

Xt in

jnvcnit » &íruftrari non poteít.

xilii eft figaum,.

fed etiam procurat, & conci-

U

liat.

Maria | bonoranda.

Beirlinck,

XL- Sicut,

cum res aligua nova &inolita

them. 2. in efficitur ,

folus artifex ei nomen imponere

I. Qxia Mater Dei , & hoc folum predica-

TRES EE

fefto An- .Potcü;

rideilla, excedit omnem altitud

inem, quz.ell, Virg,

nunc,

ita B. Virgini Mariz nemo conve-

poft Deum dici vel cogitari poteft,

tefte S. An. Heb. 1. v. &o

nientius quam Deus ipfe poterat affignare.

Erlinck.ï

felmo; cui enim dixit (Deus) aliquando An-

nao.n

gelorum Mater mea es tu

; aut quis Angelo-

Maria mater gratie && falutis.

rum dicere potuit Deo

ko h

Talno

.. XLL Sicut Chriítus Jefüs ultro fe Patri

: Filius meus es

€, 30,

tu, ego hodie genuite? Hinc rect

e idem S.r, Orat, ad

obtulit hoftiam vivam pro falute mortalium ;

Paterexclamat: Mirares, in fübli

ita & Virgo beatiffima, dulciffima Maria, ipfa

plor Mariam locatam.

mi contem B, Virg,

itn.in

Omnuis natura eít a

Lupet

quoque Filium fuum obtulit pro humani ge-

Deoorta, & omnis natura Dei ex Virgine.-

-

