Vide, quze plura - profequitur.

nulla prorfus eft proportio, fed infinita quae-

Serm. 9. Quem in fenfum etiam S. Bernardus: Fxcilli-

dam diftantia, quze efficit, ut, cum per refpe-

i.

d5

in Cank - p »olo ftto fpiritus illudet terrorir ,. fi. fcientiam

€&um humanum . przeferantur homines Chri-

negligas : nec habet callidus hoflis machinamentum

fto & Deo, id praeferatur alteri, quod tam

efficaciur ad tollendam de corde dileBlionem ,:quam

longe eft indignum, ut.nihil longius, nihil ..

. Profpet

.qo.de

fi efficeve pojfit , ut in ea incaute , $ non cum ra-

indignius cogitari poffit. — Cui a[fumiloflir me , 1. 46.v.8.

"i, colle

tione arabuletur. . Itemque alibi: Importabilir,

aut adequaftis ,. €9 comparaflis me ? ait Domi-

emph i

ait , ab[que [cientia efü. zelus , ubi- ergo vehemens

nus apud Prophetam. — Ke/ponde , € erubefze.

Quando effet muncus univerfus , quid ille

aemulatio , ibi maxime difcretio eft necelf'aria , que

efl ordinatio charitatis. — Semper. quidem. silus

eft ad Deum,-.nifi quod ait Sapiens ? Tan- Sap. rr.

absque [cientia mimus efficax , minusque. utilis

quam momentum flaterzg , fic eft ante te orbis ter. V. 23-

à

invenitur , plerumque. autem . 9 pernictofus. val-

rarum , 7 tanquam gutta roris antelucani , qug

Rom, ro," &t fentitur. Hoc eft denique, quod Apoftolus

de[cendit in terram ; Sic & Propheta : Ecce gen- Ifa. 4

O. 'V'.

de- Judaeis dicebat : JZmwulationzm | quidem

tes quafi. flilla fitulg, &9 quafi momentum flate- 15*

7(77.2

r veputatoe [unt.

At certe non intervenit

Dei habent , [ed non fecunduss [cientiam. — Non

-eft hoc zemulari Deum , fed f,? ipfum.

in ilo refpectu humano mundus univerf(us,

non Angeli, non Beati, non ipfi etiam

&

homines fanciores , doctiores ,

fapien-

Dubium a

non

tiores ,

non miliones hominum ,

millia, non centum , vix decem , vix

De refpe&tu humano. :

unus aut alter ;

mera eit

plerumque

- XXI. Sepius audiebatPbilothea conciona-

&imagä.nati

o

3

timor

noc&urnus:. ;

Et

Pppp3

tamen

é70

FEibliothécm Manualis - Concionatofie

Ü

tàmen hunc aut alterum preefers Chrifto ?

niftrat ; Dominur. firmamentum rieum , Ef re- Pfal. vy.

M t.t

fugiun meum , €8 liberator sueus ,

- JDeus meus 5 V* 5-

uvu

pr

»fers Deo ? O indignitatem ? Quis ut

Deus? quid tibi videt

ur de Chrifto ? merito

adjutor meus, & [perabo in eum. — Tum vero

!

Deut.32. ergo tales olim audient ; Übi funt Dii eorum

Dominus ; Quoniam in me fperavit , liberabo pg . go.

J

. 88,

eum , protegam eum , quoniam cognovit nomen v . y4.

y

i quibus habebant fiduciam ?. [urgant, €$ opitu-

meum. Hinc przeclare S.. Auguftinus : Forti-

lentur vobis, in nece[fitate vos protegant. P'idete,

quod ego fim folur , €$ non fit alius Deus. pratter

tudo nofira. efi infirmitatir -in veritate cognitio,

€9. in huimnilitate . confefio.. 'Tertio d

enique ad

"!';04

qmaiorem id fpe&at Dei gloriam, ut , quo in-

Du'bviuf-n'XII.

firmiore utitur inftrumento , eo apertius

cognofcatur Deus effe ,. qui facit, quidquid

L

eft admirabile, .& quam fit admira

rj

bile, quid-

d me cum gladio €$ ha- x.Re

g.dxy. :

De infirmitatis utilitate.

quid facit, « Tw ventr a

fia €9 clypeo, dicebat pufillus David Giganti: 45-

LÀ

XXIIL Cum legiffet Philothea, quodS.

Ego autem vent

e

o ad te in nomine Domini , €$ da-

L]

Paulo olim tentato , & liberationem a tenta-

bit te Dominusin manu tea

; ut [ciat. omnis ter--

tione fuppliciter petenti refponderit Deus:

. E$ moverit. univer[a

ra , quia eft Deur in Ifrael ,

2. Cor.x2. Suficit tibi gratia mea ; nam virtur in infirmi-

Ecclefie hgc, quia mec in gladio , mec in hafla

9.

date perficitur 5 mon poterat fibi imaginari,

falvat Dominus. Sic humilis & generofa Ju- Judith. g.

quomodo per id, quod ipfum infirmum elt,

- w — . 3 « €$ C t

dith : Erit €9 memoriale nominis tui , cuim ma-,19-

—

—

roborari aliud poffet ; qmre,vcum duþiqm

mu; fomina dejecerit eum ; .Non. euim in multi-

de more proquqiiïet.

tudine efl virtus tua ,

Dosnine, neque in eguorum

Hebt.10

viribus ; voluntas £ua

36

efi , mec fuperbi ab initio

placuerunt. tibi, fed hu

milium £2 — man[ueto-

*P.LS'ol*ut,io..

rum fenper. tibi placuit/ deprecatio.

Sic ipfe

Dominus infirmitatem carnis noftrze affump-

.—wWm —ll

XXIV. Refpondet Afceta , & verïtafeth

p

i

hojus afferti ex eo oftendit, quodibi fit major

fit, ut gloriofius in ea de diabolo trium-

tl

pharet: Unde illa fant preclara fancti Augu-

virtus, & potentia , ubi majus fentitur divi-

ftini verba : Fo:ti*udo Chrifli te creavit, infirmi-

numáuxilium; tum ibi etiam magis vere &

ortitudo

proprie

dici voffit effe virtutem & potent'am,

tar Chrifii te recreavit: F

Chrifti fecit, ut, Tra&. 14

] ad patiendum. —.Nam fi

quod erat , non. periret : O quantum debemus Joann.

Rom.8. velad agendum, ve

v. 7.

infirmitati ; quantum eft Ícilicet redemptio-

2. Tim- 4« E

Deus.pro no

bir , quir contra nor ?. Doinus meus,

T1fa. 50.

auxiliator meus , inquit Propheta, id

eo non [um

nis beneficium.

jam non miror, quam

Uy)

vV.3.

confu[us , ideo pofui faciem mean ,

ut petram u-

facundus fit Apoftolus in hoc divino confilio

4«

Juxta

depraedicando ,

quoad majorem fui noti-

riffimam , €$ [cio,

quod non confundar.

funt mundi elegit. Deus , if 1. Cer. x,

efl , qui jufificat me ,.

quis. contradicet — mili ?

tiam : Que fluita

jbidem a.

Stemus fimul :

Quis eft

adver[ariis meus ?. -ac-

confundat [apientes ,

€$ infirma mundi , £? con- 28.

xrl sl

!

cedat ad me.

Ecce Dominus Deus. auxiliator

temptibilia , €9 ca, qum mon funt , ut ea , qu&

I.CDt.Q. j

funt, defirueret ,. ut mon. glorietur omnis caro in

23

seus , quir efb ,

qui condemnetme ?. Denique

(

quidquid fe contra opponat,

vel mundus u-

confpe&nu - cjus.

Merito ergo dixit Propheta

niverfus, vel infersus totus , vel orune

s ümul

Toel: Infrmus dicat , quia fortir ego [um.. Et

Joel. c 3.

IO.

diu nobifcum erit

S. Paulus: Cum infirmor , tunc. potens. [um.

2. Cor.12.

jun&

v creature , quam

10.

Dominus, femper illu

d erit verum , quod di-

Re&e tamen monuit Afceta , hactenus di-

uafi ultro

le&us ait Difcipulus :

Major »ft , qui in wobis

€&a non ita intelligenda . effe ,

,g

ndo. Sedininfirmita:

e&im-

veiimus effe infirmi , aut quafi ipfa infirmi-

1.Joann. £fi, quam qui in viiu

tas & impotentia naturalis fint ex fe optan-

4- 46

potentia, fi humil

iter agnolcantur, & perte-

&e Deo fub'iciantur, majus adeft divinum

dae; Domimur efl, qui mortificat , & vivificat , . Re

g. 9.

auxilium , major Dei virtus & potentia. ld

qui gauperem facit , €9 ditat, humiliat €9 [ub-v.2.

levat.

Noftrum vero eft, noftra infirmitate

quod tribu

s rationibus probatur. Prima pe-

titur ab ip

(a Dei bonitate & mifericordia,

D

non tantum non infirmari , nec defperare,

u2 , quo egent

orem videt hominem , pri-

fed eo magis confidere , quo infirmiores fu-

q

luftrat, & monet, ut fe videat

mus, cum invocatus non defit Dominus,

mo quidem i

& agnofcat, quam fit paupe

f & nudus & mi-

qui nos confortet : aut, fienim non adeflet,

fer ;tum fi talem fe agnofcat, aut fi

faltem de

ficut vellemus, velitque nos in noftra imbe-

cillitate relinquere, neque tunc etiam deji-

fe nihil praefümat, & arroget, beniguitatis

ciamur, ne fortiores effe velimus, quam ve-

fuze fontem apent , & abyffo mi[erisrum invo-

Ptar.

v.g. cante mifericordiam abyfjum ; ubi abu

ndaverat

lit Deus. Satisenimfortes fumus , fi noftram

deli&lum , ibi [uperabundabat /|gretia. — Deinde

infirmitatem libenter portamus :. & fuam

Rom. 5.

$QO.

: vero, quae fecunda eft ratio , fi mifer ille fic

impotentiam generofe ferre magna eft poten-

teventus a Domino, non modo non inde

tia.

fe efferatfed magis fe ac magis humiliet,pau-

* Bulias X11l.

ertatis fuze femiper memor , & infirmitatis

rzedicator à(fiduus , fibi totusdiffidat, ut fe

De violentia ad Cetlum obtinen..

totum in divinam projiciat bonitatem, tum

dum neceffaria..

mirum quantum hac dele&atus confidentia

Dominus , fperantium in fe corda roborat,

XXV. Cum legiffet in Evangelio Philo-

confortat animos , & ad omnia vires fübmi-,

1eas

Titulus XLVII Dub"ia J/&ätica. &

671

L

hj

Maith. e, £hea: Regnüw't cglorum vin patitur ,. €9 violen-

exhortatorem , eo quod in vocationis gratia

u.v.r2. fi rapiust illud : partim mirabatur, quod

fit novum illud gaudium , & illa .vocationis

Prall 90,

Deus, cum tam ardenter cupiat omnes ho-

gratia fit in novo corde, quod perfecto non

". M.

mines falvos, nihilomin&s tamen violenter

gauderet in. ingreffa Religionis, nifi novum

illad acquiri velit : partim nefciebat, in quo

eílet, & mutatum, ficut dictum eft, quia gau-

vere confifteret illa violentia

dium nonnifi ex amore naícitur , atque ad-

j quoid utrum-

que.dubium ut ei folvaþur.;

eo , ut fit gaudium fpirituale, debet effe amor

lpiritualis ; ut fit gaudium de mortificanda

carne, debet effe odium carnis, & amor fpi-

Solutio,

ritus , quod certe carnis odium & amor fpi-

fï

tatum efífet.

ritus non effet iu novitio, nifi cor ejus mu-

XXVI. Refpondet Afceta , per violentiam

Converte me, €$ converzar , ait

et

hanc nihi] aliudintelligi, quam vi&oriam de

difficultate , quze in virtutum exercitio oc-

Propheta , quia tu Dominus Deus meus : poft- Jer. 31. v.

currit

?

.

quam euim convertifli me , egi panitentiam, €9 18.

cum enim ex una parte Regnum

pofiquasa oflendifli mihi , percu|fi. femur. meun.

cclorum obtineri nequeat fine virtutum ,

preecipueCharitatis,Caftitatis & Humilitatis,

Quid in femore , mifi voluptas caruis , accipitur, L^ 25.Mor

inquit inétus Gregorius ,

€9 quid efl, qz/mdc'I j

udith.g.,

exercitio ; fimiles autem virtutes exerceri

dit , poflgaam oflendifli. mihi , gercuffi. femur

M

non pollint, nifi naturze corruptze vis & vio-

gueum , ifi pofiquam [uperna. fpiritualiter. vidit,

lentia ioferatur; tam neceffaria eft hzec vio-

omne quod in [e inferiur. carnaliter. vivebat , ex-

lentia, quam ipfa virtus ; & ficut de una vir-

Linxit , ut quanto magir fumma pate[cerent , tan-

|

Hebr.10.

39.

tute ait Apoftolus : Patientia vobis efl nece[fa-

to amplius ima , qum fenuerat , mon, liberent,

ïi

ria , u£ voluntatem |.Dei — facimtes: repor*etis

Nam quanto incipit quisque [uperius vivere , tan-

promi[fionem ; fic plane de vi nobis inferen-

Sicut enim

o €9 inchoat imferius futerire.

da fentiendum eft, cum alioqui nulla fit foli-

mutata dicitur perfona, quia mutatus eftejus

Apoc. 3.

da virtus. Qui vicerit , dabo ei [zdere mecum in

vitze ftatus: fic etiam mutatus eft vitze fta-

i |

21.

throno meo , ficut €9 ego vici, & f;di cuz Patre

tus, quia mutata eft perlona : fed utraque

20 1n £hrono ejus.

Quafi aperte diceret, non

mutatio, tum perfonze, tum ftatus , ut fit

aliter fe debit mecum,nifi pugnet, & nifi vin-

vera & fincera, cor mutatum effe debet :

Ti 1

cat, cum ego ipfe non aliter feffionem illam

(40D,

Cor efl primum vivens, €€ ultimum moriens : hoc

meruerim, quam pugnando & viucendo.

vulgare dictum de utraque vita feu morte,

2.'l'im. 4. Hi»c merito Apoltolus dixit : Bonum certa.

v. 7.

tam naturali, quam fpirituali, vere debet

men certavi , curfum confummavi, fidem zrua-

iítelligi; ficut & illud fapientis : Omni cu- Prov.4.-

vi , in reliquo repofita efl nihi coronajuffitia, non

flodia Jerva cor tuum , quia ex ipfo vita procedit. 23.

folum:autem mihi , fed €7 iif ,-qui diligunt. ad-

" Cef- I

Quafi novitio diceretur ; quia tunc, quando

"

Ibidem g, Uttifuz: ejur. Et vero inquit idem : Qui certat

fumitur habitus , cor eft novum, & in fua

N s.

-Snagone, noncoronabitur , mifi legitiie certavt-

novitate iütegrum , fpirituales fentis affe-

1.Cor.9. pif. Ectrurfum : Ommis autem ,. qui. in agone

&us , amore commoveris & gaudio, bene

25.

. contendit , ab omnibus fe abflinet , & illi quidem

habet , hoc eft fuave Chrifü jugum , hzec

. uf corruptibilem: coronam accipiant , nos autem

d 64

vitze religiofze fuavitas ; fed quamdiu putas

incorruptam. —Ego igitur fic curro , mon quafi

ficfuaviter vives? audi & crede.

Quamdiu

.D'Cor.m.

in incerium 5 fic pugmo , won quafi a£rem ver-

fcilicet cor tuum confervabis in fua integri-

berans; jed ca[ligo corgus meum, |.€9 in. fervitu-

tate, &novitate. Hic eft fcopus propofitze

iem redigo , me forie , cum aliis pradicaverim,

veritatis, & totus finis difcurfus, ut, quan-

tum gaudere femper velis,tantum in hiac no-

iffg repfabui efficiar.

vitate cordis perfiftas. Statim enim atque

N b

*

cor inveteraícet , definet gaudium. Tum

h

! mbi;.m*)&m

autem inveterafcet,quando aliter de rebus

fenties, ac modo fentis.

Modo tibi omnia

vana videntur propter Deum , & falutem , &

De habitu A:rälligiöfo.

nibil tam abje&um in religione , quod non

5

acceptes; fi poft aliter fentias, & judices,

XXVIL Cum aliqua . perfona - religiofb

tum pota te inveteratum, & ne mireris, fi te

habitu indueretur,inter alia dixerat exhorta-

privatum gaudio fentias, quia non eft gaü-

diuni, nifiin corde novitatem fuüam confer-

tor, qui pro illa folegnitate perorabat:

vante,

non efíe in novo habitu novum cordis gau-

Hinc S. Bersardus merito mo-

dium . fed in novo corde : Quam do&tri-

nuit : Serutetur. proinde viar [uar , — €9

tidia Tn illavet«

ba: ecce

nam utpote valde falutarem cum Philothea

jua, qui promiffam centupli gratiam fibi. deeffe

nos reli-

melius explicari petiiffet. -

cau[atur , &v vidibit profeGo ,. [e non omnia re-

quimus

i

liquiffe ,^ nec propterea. miretur , [» mon illud omnia,

peregere , — quod mon eff — promifum , wifi

Solutia..

his , qui relinquent ormia , €9 inter ommia

femet. ipfor.

Quam ob rem idem fan&e

& ad

XXVIH. ( Refpondet Af?eta " bege digüi;e

Patgr Aad fe primo accedentes ,

N

fumen-

!

Bibliothecee Manualis Concionatorig

672

d

magne, ut volaret in defertum , & in. de[erto dr

rit

fumendum paratoshabitum fic urgebät. Ve-

lf

hementius

Alge ergo qui. relinquere. wniverfa

licis affluens , inde. a[cenderet. innixa. [uper. dile-

QUI

difponis , te quoque inter relinquenda. mumerare

&um [uum, uteft in Canticis ,& in Apocalypfi,

0

eneento. Imo vero maxime €9 principaliter ab-

ad illud ipfum exprimendum , quod dicimus

qu

de occulta vita, quze eft manifeftius vita fpiri-

m')

nega temetipfum , ff deliberas [equi. eun ,. qui

exinanivit propter te [emetipfum ; gone. gravi[fi-

tualis.& fupernatutalis. O vere thefaurus in

qon

mam. [arcinam , pone afinariam. molam , terre-

agro abfconditus, pro quo emendo vendi

L

1

debent univerfa. Hinc praeclare S. Augu

fü-

nam molem , gone illa quinque mon hominum

nus in illum Pfalmi verficulum ; £t exalta

pit P 14t«

pf&

qane juga , [ed boum , qua tibi infipienter. emi-

e.

L

[2

fu. Aliogui fequi fpon[um €$ venire ad. wuptias

cornu gopuli fui : Modo fru&us- ger. hibernum in

p

irituales , quinaria hac r

eJ

radice non apparent , attendir quafi aridas arbo-

fl5

uj C Opprq[þu cor-

ves ger hyemem ;. qui non novit. vivere , aridata

poris j'enjuqlitate , mon poteris.

gl

ulet vitem, €9 forte juxtaefl, que vere aruit:

ac!

Dubium XF.

imiles [unt ambe ger. hujgemem ,. illa. vivit , illa

No

emortua efl, fed vita €9 illius zmors in.^ ab[condito

efl. JEflar procedit.: vita illius manifeflatur ,

te

De vita occulta.

v2

grocedit honor. foliorum , fecunditas fruZuwm ,

qn

veflitur vitis in [acie ex eo , quod habebat inradi-

ter

»XXIXQ Legerat quondam Philotlïea in li-

ct.. Ergo modo , fratres, tales [umur , quales [unt

bro quopiam, quod nemo manifeftius cum

t

Chrifto vivat, quam qui occultius: Quae do-

€? alii hominer. Quomodo na[cuntur ,manducant,

fin

&rina cum fibi ipfi contradicere videretur, ad

bibunt, vivunt, €9 vefliuntur, tranfigunt vitam

In

iflams [ic €9 [antti.. Aliquando res ip[e decipiunt

Oedipum iterum fuum confugit , cui

homines , €9 dicunt : ecce poflquam cayit. effe

jeg

üc

Solutio.

Chriflianus, nunquid non &i dolet caput , aut quia

ni

Chriflianus eft , quid habet plur'à me ?. O vitis

XXX. Refpondithfceta, tribus modis in-

arida, attendir jwxta t& vitem nudam in huber-

d

0i

telligi poteft occulta cum Chrifto vita. Pri-

no, fed non aridam. per. eflatis vim ; Et veniet

)

3no fi remota fit a fzecularibus negotiis, & cu-

Dominus honor nofler , quilatebat in radice , €9

U

ris , qualiseft Regularium , vel eorum vita,

qui domi fuse privatam & arctiorem vivendi

tun; exaltabit cornu populi fui.

Y

normam fervant ; Secundo fi vita quidem fit

j

It

publica & civilis, quantum ad vocationem, &

minifteria , fed multa in occulto bona faciant,

| Dub;um XVI.

be

five quze Deum refpiciunt in frequentandis

f

H

Sacramentis , & aliispiis obeundis exercitiis;

: D&j votorum renovatione.

five quze proximum in largis eleemofynis; fi-

-

ve quzeipfos fpe&ant in variis virtutum adti-

XXXI. «Cüm in exhortatione | pro votis

i

1g

bus frequentandis. . Tertio denique, five illi

renovandis diéctum fuiffet: /otanmon re&e re-

Y

Religiofi fint, five (zeculares ; five privatifive

novat, quems nom ip[a etiam vota renovant * non

Pa

publici, five foli fibi vacantes , five proximo-

fatis affequebatur fenfum hujus axiomatis

W

rum faluti ; fic tamen vivunt, ut animam , &

Philothea , quem

aC

omnia fua interna conforment, quantum gra-

ret.

;

-proip ut meiius ,capes-

f

tia poffunt , Evangelicis przeceptis , & confi-

hi

liis ,. qui beatos credunt pauperes fpiritu, &

[

tu

3miferos divites : qui beatiores eos putant,

h

qui lugent, quam qui rident ; & qui

b

beatiffi(mos fe. dicunt potius, Íi male-

XXXIL Refpondet Afceta,- & prïthb f'up:

b

dicantur pro juítitia, quam fi ab homi-

ponit , opportune factum & plane divinitus

g

nibus honorentur, & benedicantur. Hi funt

infpiratum fanéto Ignatio fundatori Societa-

tis Jefü , ut renovando animo jungeretur

Si

przecipue , quos dicimus occulte cum Chrifto

li

vivere : & hi funt pree czeteris,qui manifeftius

votorum renovatio, qua facile4d fieret, quod

IK

vitam vivunt füpernaturalem ; quia quod in

vix alioquin fieri poffet. Cum enim tanta fit,

ü

illis eft occultius, hocipfum eft magis fuper-

& tam alte impreffa menti noftrae votorum

religio , ut nullus nifi perditus, quidquid ad

h

paturale, hoc eft magis fupra humanam na-

Ü

turam, & communem vivendi morem ; nempe

votum fpeCtat, nifi fan&e & religiose velit at-

fi

in divitiis paupertatem colere ; in honoribus

tre&are ; nihil poterat aptius excogitari ad

humilitatem ; in deliciis afperitatem;inabun-

perfecte inftituendam animi renovationem,

(

inflamman-

fi

dantia penüriam; in;varia negotiorum diver-

& primum Religiofi fpiritus

e

fitate, eandem fervare animze zequalitatem,

'dum fervorem , quamíi votis renovandis

& puram Deo placendi intentionem; quid

jungereturilla fpiritus renovatio, fimulque

h

omnes vota renovaturi, difcerent, ac pro-

occultius? quid rarius ? & quid fimul fubli-

mius & excellentius? Aara hec avir. fuper ter-

be intelligerent ,. non fe re&e & religiose

ram , ait S. Bernardus. Haec eft aquila, inquit

vota fua renovaturos, nifi fimul ex reno-

job. 39.

S. Gregorius, de qua Job : Nunquid ad pra-

vatis votis renovaretur fpiritus. Quod tibi ;

v. 27

Religiofe, voto eft religiofius ? At de voto

S

: Gr;:g. .

ceptum tuum elevabitur aquila , €4 in arduir po-

H

1 1. Mor,

net nidum. [uum ?. Haec mulier amitta fole , €$ lu-

agitur , cum de renovandofpirituagitur. De

19

na [ub gedibus , cui datg [unt ala due aguila

um

religione, qua nuncupantur vota , neg;oti

e

Ti?ulus XLVII

Dubiz; Zfcelica.

673

eft , cum de renovationelpiritus n—egotiäris fpi-

baptismum remittantur, dut;itat Philothea,

ritualiter. Quis votireus effe vellet? Reus erit,

an eadem gratia etiam renovationi vo

s

E.

concedeuda fit2 cni

thüin

quivota renovabit, non renovato fpiritu.Quam

-s,.

obrem quantus eft metus, & horor tam exe-

crandireatus contrahendi, tantus effe debet ti-

inor non renovandi animi, cum unum alteri

Solutio.

connectatut. Hocfuppoito, fic difcurrit: Vo-

XXXIV. Refpondet Afceta affirmative ,id-

W wr

ta nonrecte renovas, nili finem affequaris . vel

V

praetendas affequi, cur votarenovantur. Cum

que tribus argumentis probat, quorum pri-

ä

inum ett ipia /nftitutio faciendze bis in anno

enim in bona quovis opere bonus finis fit fem-

renovationis votorum, ad hunc finem , ut

per fibi praefigendus, tum vero maxime in vo-

fimul frat fpiritus renovatio. Sive enim con-

tis Deonuncupandis, in quibus tota vis, tota

fideretur,

. ut a Domino particulatim infpira-

D

religio, totus valor pendetex mente, feu ex fine

;

ta, five ut a fanto fundatore Ordinis appro-

;:

acintentione voventis, & votum admittentis.

bati, una cum ipfo fundata Ordine: dubitari

Noneft,inquam, aliudin voto, quam quod in-

D

non poteft, quin ea ipía gratia, quae funda-

3

tendit votum faciens, & recipiens ; unde fi vo-

tori data eít, ad (tabiliendum fuum Ordinem,

vendo aliud intenderet, qui votum facit, quam

fefe exteadat ad'hanc ejus partem, quae pere

quirecipit, nullum effet votum, non enim in-

fectiioni acquirendze ac confervandz tam a-

tendit vovendo, quod debebat intendere: &

;il

pta eft, ut quotidiana conftat experientia.

tale votum nullumeft, quod caret fuo debito

Secundum eft ipía operis excelleatia ,' feu

fine,fua istentione fua veluti effentia & anima :

:

iplum renovationis votorum meritum, quod

E

Imo eífet grave peccatum fic vovere, nili quid

certe non eft ex fe minus, quam primze vo-

Jegitime excufaret, utignorantia vel metus ra-

*

torum nuncupationis , cum fit eadem plane

tionabilis, aut vis illata, aut quid fimile cano-

voventis , & vota renovantis intentio, pet-

nicum & regulare, fine quo alioquin Deum irri-

fecte Deo ferviendi, eademque prorfus vo-

deret, Deum contemneret, & fegravi religione

veat, quibus ei ferviatur.

At veto certum

obftringeret: qui Deo votum offerret, non eo fi-

et, primam illam votorum nuncupationem

O " -* "E CC NMNES COTS CETUUS MESLDSTUNMEC X o RRMÁM

ne & animo, quo effet offerendum. Sed nifi vo-

tanti effe valoris & meriti, ut veteribus om-

taterenovent, non affequeris finem , cur vota

nino condovatis delictis, novam afferat no-

yenovantur. Velclarius : Nifi renovando vota

vae Vitze gratiam.

Tertium eft, illa quae

intendasterenovare, non habebisinem , &in-

inter vota religiofa & animum renovatum

tentionem,quam in renovandis votis debes ha-

intercedit fimilitudo & paritas.

Quid eft e-

bere. Nam hxec eft horum certa & determina-

nim vovere vota religiofa, nifi fe totum da-

ta intentio, ut expreífe habeturin con(titutio-

re Deo, velut in holocauftum , ut fupfa vi-

nibus & inftituto Societatis Jefu, a quo idem

fumeft? Et quid ett aliud renovareillam men-

cxeterge, quee fua vota renovant, hauferunt re-

tem, quze fit tota Dei, fi qua forte parte de-

ligiones ; neque enim renovantur vota , ut io-

flexiffet ? Unde ficut non dubitatur dari gra-

va velmajori voventes obligatione fe obítrin-

"

tiam religiefis ad ob(ervanda fua vota, nec

gaánt, cum quanta voti poteft effeobligatio, jam

non ad perfecte vivendum, feque totos fuze-

in prima ejus nuncupatione tota contracta fit ,

.:

vocationi conformandos: ita certe tenendum

ac proinde nullus aliusfupereftrenovandi voti

eít; velillam ipfam valere gratiam , ad no-

finis, quam utrenovetur is animus, quo primo

vam addi, ad renovandum & revocandum :

fattum efttale votum. Unde id tandem fequi-

quod femel datum eft.

Levavi oculos. meos Dam'a;va

tur, quod, qui votum renovat, nifi hunchabeat

r.de Na«

ad calum , €9 fenfus sueus redditur efl mnihi,. Bo-23

uch,

finem, non habet finem fui voti ; nam eum de-

nir donabo majoribur , quam habufli ab initio.

E

zech.

bethabere, quam habet ipfa religio, quem ha-

Tunc erumpet quafi mane luen tuu

)

6. tI.

buit ejus fundator, quem habent fuperiores,

;a: tua citius oriztur.

m, 9 fan&fi-ï

fa. 58&

E'

ejus legum , ac ejus mentis interpretes.

YV. g.

Sicutenim cum religiofa primum vota in quo-

libetinfüituto & ordine religiofo fiunt, ficomni-

Dubium XFIII.

nofieri debenta novitio, prout talls eft inftitu-

tiratio &regula: Undein ipfa votorum formu-

" De tempüre.

la fzepe hzecexprimuntur verba, fecundum re-

XXXV—, " Audierat quondam Philothea di«

gulam , vel otomia intelligendo juxta conflitutioner :

centem : Nihil.efl magir noflrum, quam tem-

fic plane in ipfis renovandis votis fe quisque

pus; €$nilil minur efl noflrum. Quse cum con-

conformare debet fuo inftituto, cujus cum alius

finis non fit, quam renovare animum, non alius

tradi&teria fint, non potuit Philothea fibi

perfuadere, quod vera fint ;

etiam elffe poteft vota renovantis, aut fi alius

qual*g .explica«

fuerit, noneritis, quieffe debet.

tionem petit, cui

a

Dubium XFVIL

Sol atio.

De eadem. .

XXXVI. Refpondet Afceta, & primam par«

. XXXIIL Cum juxta commünem-Db&o-

temfic probat: nihil magis eftnoftrum, quam

rum fenfum propter votorum ordinis editio-

quod prorfus pendet a nobis nullo. prohiben-

nem religiofo omnia peccata perinde, u

t per

te; quidclarius? Sednihileft, quod magis a

Qqq q

nobis

. K, P. Lohn. Bidl. /Vl'qn. Tom, [,

E

674

Biblioihece IMannalis Comz'onatwæ,.

"9.

nobis pendeat nuilo prohibente, quam tem-

ventus eft, id e&, refpiràtio; & vita ventus

pus. fi velimus eo recteuti. Nam quidquid co-

eft , id eft, citiffimum tempus. Quam gra-

vis autem hzec jactura fit, vel ex eo patet,

Pfov- 22'

gamur facere , poffumus illud femper cüm Dei

519

gratia dirigere in re&um finem, five ut placea-

quod . ea omnes gravitatis circumftantias ha-

mus Deo, fiveutdiffolvendis peccatis fatisfa-

beat Nam 1. gravis prodigalitas, vel ne-

ciamus., five ut cumulandis zeternis labore-

gligentia eft, fi res pretiofa perdatur, atqui

Geghe u —Qqe —«JF — — QUE

Eccl. 18.

mnus bonis. UndeSapiens: /Von impediaris ora-

ut S. Bernardus & aliicommuniter ajunt , nz-

22

re [emper, 9 me verearis usque ad mortem jufüifi-

hil pretiofius tempore.

2. Si res irreparabilis;

cari, quoniam merces Dei manct in aternum.. Id

atqui irreparabile tempus. . 3. Si res unica

n

eft, hoctibiplaneliberumeft, femperorare,

& fumme neceffaria ;

atqui folum tempus

h

faltem mente, faltemintentione dirigendo tu-

noftrum eft, & ita neceífarium , ut fine illo

nihil habeamus.

um opusid bonum finem: fi enim ex quocun-

4. Res facra; atqui oinne

que opere tibi thefauros gratiarum , & ?eter-

tempus Deo facrum eft.

Unde merito timere

nze futurze glorize colliges, nec vereri debes,

tales poffunt, ne aliquando verificetur, quod

o

Vuz'

ne aut defit labori merces, aut mercedi labor

Chriftus flens fuper Jerufalem dixit: Quia ve- Luc. 19,

A. Cor. 4.

fuperfit; namlaboraturseternitati. O ponde-

nient dies in te , £9. circumdabunt . te inimici tui, 43.

rofum nomen ; O quamrecte Apoftolus, eter-

€9 coangu[labunt te undique €9c. eo. quod non C0«

ne glori pondus, ait, quod operatur in.nobzs ,

gnoveris tempus vifitationzs tua.

quidquid occurrit laborandum. — Hoc eft enim,

Dubiunm

XIX.

quod labori noftro dare debet pondus, ne fit

inanis& vacuus. Alteram partem fic oftendit :

Nihil eft, quod minus nobis vindicemus tan-

De Fervore,

quam noftrum, & tanquam nobis proprium,

XXXVIL Audierat aliquando Philothea

fi nosa Deo feparemus. Ratio eít valdeconfi-

deranda , quia nihil eft minus noftrum, quam

fequentia verba ex fancti ignatii Epiltola cita-

ri: Fovete [emper in finu. cordis veftri vividum S. lgnat.

vita noftra , quae tota eft Dei, ut Creatoris,

ad quosvis pro !^ Epift.

utfinis, utfümmi boni; quze tota eft Chrifti,

quendam , [antiumque fervorem

e per-

utRedemptoris, ut Domini , ut Glorificatoris,

viriute exantlandos labores , quia rarum aliquod ;

[

&

ll st.

Iu Coro 6'

€9 eximium facinus excellit. fexcentir vulgaribus ,

2

& fexcentis aliis ex titulis.

ANon eflis. veftri ;

1o

empti enim eflis prelio magno.

Ut qui vivunt ,

minutirque.

d quem enim virtu:ir gradum. pi-

4, Cor.

ger non potefl adrepere , exigua temporis inter-

15.

?* am non fibi vivant. . Sed qua ratione vita no-

cayedine diligent. mirabiliter volat. Quam do-

ítra non eft, eadem proríus tempus noftrum

&rinam cu

non eft noftrum. Nam tempus & vita fic fibi

m creditu difiicilem. fibi xju.di-.-v

caü'et;

mutuo correfpondent , quantum praecipue fpe-

&atadhumanos noftros actus, utneque aliter

E

"S-ol utio.

concipi polfit, nos aliquem vitze humanze a-

XXXV*IH. Refpondet Afceta, & iïb pro-

&um poffe producere, nifi una concipiatur,

nos tempus aliquod in eo.collocare: neque in-

bat affertum : Illud eft majoris meriti opus;

telligiidpoffit, nos tempusin re quapiam po-

quod eft ex puriori corde profectum ; . fed

quod ferventius peragitur, ex puriori corde

nere , quin fimul intelligatur, nos humanze

vitee noftrae motum & actum aliquem edidiffe.

proficifcitur ; .ergo & majoris eft meriti ;

Nemo enim vivit, nifiin tempore, & nuilum

quod ut melius intelligatar, atque ut fimul

;

apertius internofcatur, quid charitati fervor

EGCL g L]

eft noftrum tempus, nifi quo vivimus. $ic o-

) ^ I-'

mnia terapus habent ,. €8 [urs [patiis tran[eunt u-

addat ad puritatem aGionis, obfervaridum

niver[a [ub calo. Uade illud plane concludi

eft, duobus praefertim modis actionem pof-

fe inquinari & purgari.

Primo quidem in-

neceffe eft, ut fitibinonlicet partem aliquam

vitze tuce Chrifto fubtrahere, neque etiam ti-:

quinatur impuris affeCtibus, Íeu mundanis

bi licet ullam ei temporis negare partem ! nam

propofitis finibus ac intentionibus, a quo

parsiila temporis, quam negares, pars eífet

inquinamento mentem purgat illa charitas,

vitze tuze. Quidquid enim in illa parte tem-

quae nunc refpicit Deum. . Sed cum etiam in

refpiciendo Deo multi fe humani refpectus &

porisageres, viveresfcilicet: &quod tum vi-

veres , nonne tam vere Chrifto fubtraheres ,

difcurfus obtrudant, qui hominem in diverfa

quam tempusipfüum , quo vivere & agere di-

rapiunt, & fub fpecie re&i ac boni fzepe fal-

lant, & avertant a bono, aut certe dubium &

ceteris ? Poffesne actu vitze exprelffo velle Do-

mino vivere, & non velle ei refpirare ? Non

fafpenfum animumficretineant, utquid agat,.

poffes, quia hoc effet vivere, & non vivere;

quove fe vertat, ignoret; acinterim nonnifh

remiffe, anxie, & imperfecteagat; poteft dici

feü velle & nolle, cum vivere, & refpirare fit

uüüth & idem. Sic omnino quantum ad rem

hoc alterum inquinamenti genus, quo non

noftram, licettempus non fittam intrinfecum

quidem .malum appetas ,

nec bonum fine

malo facias; fed quo bonum non fatis bene,

humanse noftrze vitze, quaim ipfa refpiratio,

fic tamen illi eft connexum & colligatum, ut,

non fatis prompte, non fatis ftudiofe ample-

quo a&u vita ponitur, ponaturtempus: &

&eris; a quo inquinamento nos purgat fer-

qua parte tempus collocetur, collocetur & vi-

vor, quatenus qui fuo fervet, in opere nihil mo-

Job7.v.7.ta. . l/entus efl vita mea , dicebat Job, & pree-

ratur , quidquid obviet animo, non fe finit illis

utiS:

clate, hoc utrumque refpiciens, Nam vita

getardari obftaculis, quae apparenti virt

"A

Titulus XLVII. Dubia Aftitica.

67*

fpecie, vel nobili przetextu mentem alio avo-

obfervandum , quod hi fimul affe&us, quan-

cant.Sed toto, quod ajunt,pe&tore rem aggre-

tumcunque yarii & diverfi fint, fjepe concur-

ditut, rem promovet, & abíolvit,uni Deo in-

runtcirca unum & idem obje&um , ut vel fe

| — Prov. 22.

V. I

tentus, uni attentus operi. 7/idifli virum velo-

juvent ad illud profequendum & obtinen-

cein in opere [uo ? coram Regibus flabit , necerit an-

dum, velfeimpediant, &deftruant. Nonneid

2

te ignobiler : eis fcilicet ferviendo, idett , illu-

Taepe accidit, ut quis virtutem aliquam ex na-

ftris ille futurus eft. Et hzec eít vis illa famma;

turali indole velex affe&u humano, vel ratio-

qua praeteritum tempus poffis revocare, qua

nali & divino fimul profequatur ? Nonnee

meétiri poffis ventum , & ignem ponderare ;

contra fit etiam fzepius, ut quis naturali affe-

4. Efdrze,

qu2e tria quondam Efdrze ab Angelo funt pro-

d.

€&u averfetur virtutem aliquam : & tamen

pofita, taaquam ea, quze effent extra omnem

ipfam eandem in alio rationali & fpirituali af-

efficientiam pofita ; fic enim fervor praeteri-

fe&u diligat, & obfervet ? quod & de vitio

ä

tum revocat tempus , cum lacunze replentut

quolibet fic fentitur & dicitur, cum re&e op-

Job. 7.

ilorum menfium, quos fcriptuta vocat va-

pofiti circa idem excitantur affe&us & amo-

li, !

L 17

£u0; ; replenturautem, cum fervor geminat

ris, & odii , & perfecutionis & fugze. Denique

N

opera, non tam numero, quam valore & meri-

quod obferves diligenter, cum hi affe&us lint

to. Sufceyit de manu Domini duplicia gro omuibuy

plane oppofiti , atque interfe pugnantes, ut

qeccatir [uir. Metiris autem ventum, cum ad

