men eidem fuperinje&tum nec radices mittat,

$. XI.

?ü

nec germinet, multoque minus fructum pro-

ASCETICA.

[l

ducat : Eodem quoque modo maledicentiae

fe

Zizania non adlverefcit, nec radices agit in il-

n primis noffe bene debet , 2uid ft detva: Rich. deA ;

ti

I.l

&io? quod quidem Richardus de S. Vi- S.Vi&t.p.

lis, qui murmurationibus aures przebere firmi-

1,1.3. de

ter & conftanter renuunt, easdemque abomi-

&ore breviter oftendit, dum ait: Detractio eft

erud. int.

tt

nantur, & exhorrefcunt; Quoad hos enim elft

bonze opinionis attenuatio, moxque fubdit; nom. c.g. -

E'

f

Detrahere eft deapertis bonis velle a!'quid di-

veluti femen quoddam, quod feminatum ceci-

dit fapra petram, de quo dicitur: JVarum a-

minuere, cum non poffis penitus evacuare; de-

Vult,

uia non babebat bumovem. -

trahitenim, qui aliquid oblatrando retrahit,

t

Phaet. c:

Drex.in — XiL Psdicem tolleve: Ea autem eft vel $2-. unde hominis famam gloriofiffimam credit.

perbia, um detra&tor fuam oftentat fcientiam:

' In fpecie autem quomodo committatur, S. S. Bonav.

l

15. S. 1.

Bonaventura indicat, dum ait: Ex ramo ap. Manfi

aut Levitas animi, dum aliis ftudet placere:

l -Icnogl

aut /zvzdza, dum aliena lucra fua damoa re-

invidize procedit detra&ionis folium, quo pro-

putat: autSzmultas €$ aliezatio, dum animum

ximi profperitasimpeditur; hocautem folium

vindictae appetentem fatiare defiderat : aut

principaliter in duo dividitur, quia qui detra-

|

mala Con/uetudo? tunc enim etiami non co-

hit, aut hoc facit, ejus bonum diminuendo,

i

gitantibus elabitur nociturum telum.

aut eidem malum imponendo.

Primum fo-

S. Bertn c.

AI. deint,

^ XIIL Seipfum €? fuos defectus 2afpictre : Sic

lium quatuor folia fecum habet, fcilicet bo-

dom. Pf.

S. Bernardus fuafit dicens: Nunquam alienis

num proximi tacere, diminuere, pervertere,

&negare. Ex fecundo ramo hzec folia proce-

63. V. 7. detrahes, fitebeneinfpexeris. Hinc S.David:

Scrutati fantiniquitates ( fcilicet alienas ) de-

dunt; malum libenter audire, diffimulare, con-

feceruut fcrutantes fcrutinio ( propitiorum

firmare, aggravare , addere, revelare, & im-

S. Bern,

defe&uum.) Idem S.Pimenius Abbas fapien-

ponere. Alios adhuc modos 5. Bernardinus

tercoafirmavit, dum rogatus, quomodo poffit

oftendit, fcilicet falfa crimina imponendo,

& t0.2. Ser.

29.a. 2

vitare homo, ne loquatur malum deproximo

hoc quandoque verbis communibus, quando-

Ruff. l.3.

C r

ä

de vit.

fuo, refpondit: Ego & proximus meus du

que verbis apertis, quandoque derifioaibus,

$ Thot,

Patern.

imagines fumus ; cum ergo meam perfpe-

quandoque noéturnis fibilis, quandoque fi-

1447

mulatis atque mutatis vocibus, quandoque

h

33. "

xero , & reprebendero, invenitur imago

f

. Fratris mei venerabilis apud me, quando

nutibus & fignis. quandoque libellis famofis ,

autem meam laudavero, tunc Fratris mei

quandoq

u

enpiftolis.

üe cantile.rxlis., quandoque literis &

,

Ib. n. 136.imaginem parvamrefpicio. Tunc ergoalteri

non detraho, fi femper meipfüra reprehendo

Ii.Noffe debe

t,quaudo defettus aliorum ipropa- S.B onav.

lave liceat : Nimirum cum dicat, aut necelfi- in Ecclef.

Id quod pius Abbas fa&o ipfo declaravit, dum

OQe

faccum humero impofüit in pofteriori parte

tate compulfus, aut indu&us utilitate, tunc;

arena plenum , in anteriori vero pauca grana

inquit, S. Bonaventura, tenemur ad hoc,

-quaudo przeceptum urget diviaum, vel hu-

continentem, dixitque, priorialiena, pofterio-

ri noftra peccata fignificari, quorum dum ob-

manum, humanum quidem, quando füperior

livifcimur, paucorum alienorum recordamur,

imperat datefacere crimen proximi ; Diviuum

vero, dum conícientia ad fimilem exftimu-

& carpimus, ficut, qui multum foris vagau-

tur, plerumque demefítica non curant negotia,

Jat propalationem faciendam , ut vel corri-

gatur, vel emendetur exceffus; fervatis ni-

S.Greg. econtrario vzro boni, tefte S. Gregorio, cum

l.3. mor. alienas cul

c

pas audiunt, mox ad cor proprias

hilominus femper fraternse correctionis con-

reducuat,

ditionibus. Propter utilitatem poffet maai-

S Bern.c

feftari peccatum proximi, dum ipfuüm pandi-

24. Cant.

XIV. Fugere focietatem. detva&lorum: de

S- AnfEL

quibus S. Beraardus dixit: Non veniat ani-

tur éi, qui fru&tum , non damnum, fit allata-

ad qu'

ma mea,.in confilio detraheutium, quoniam

rus praevaricatori: ficut quando narrat homi-

l 30-

Deus oditeos, dicente Apoftolo: Detractores

ni, quidiligit, & qui compatitar, & habet vo-

S.Hïer. in

Deo odibiles.

Hinc S. Hieronymus quoque

luntatem corrigendi illum. Deinde San&us

reg. mon

ad noftrum concludens intentum ait: Quan-

€, 22..

'moauit: Si quem alicui detrahentem audieri-

tis, procul fugientes dimittite, velut ferpen-

do veronon confideratur neceflitas, vel utilí-

tas, etiamfi fit veritas, non excufatur detra-

tem, ut verecundia viCtus difcat de aliorum

fattis filere.

hendi libidine; imo peccato detractionis pec-

XV. Noncitocredere narrantibus: nam, ut

cat, etiamíi verum dicat; qui loquendi mo-

S. Paulin. fapienter S. Paulinus advertit, fi haecin nobis

dus, ne quem audienti fcrupalum injicere pof-

ad Celan. effet diligentia, nepaífim obtrectatoribus cre-

fit, Sanétus immediate fubiungit : Ne quis

deremus, jam omnes detraheretimerent, ne

mihi dicat; turic detraho, quando falfía dico,

fi autem vera dico, minime; nam licet vera

non tam alios , quam feipfos viles detrahendo

men.

facerent. Sed hoc ideo malum celgbre eft, loquens maledixeris, & hoc eft cri

IIL. Noffe

,

Tituus XXXVI. ! Detrablio.-

523

t

Manfi dif-g: I1I. Noffe debet, guardo alterius famam de-

Ic:nl 30

alio; detra&ores autem, qui irïrtutes ab ali»

:'e- Dl'e

Xl

jeudere debeamuss quem in finem oculos men-

quo fuis verbis detrahunt, vel minuunt; Su»

tis noftrze convertamus ad id, quod in Calva-

furro quippefono locutionis dicitur, quia non

le ? ha!

etu c.

l 534

ri2 monte duos inter latrones legimus acci-

in facie alicujus, fed in aure loquitur, fecrete

l

diffe. Tefte S, Lucas, reprobus duntaxat latro

derogando; detractio autem eft , aliorum be-

maledixit Chrifto, quod utfocius ejusinaudit,

ne gefta opera vel in malum vitiofe mutare ,

publice reprehendit errorem, Chriftique pro-

vel invidendo fallaci fraude diminuere; cum

Lüe.as pugnavit innocentiam, dicens: |/Vos quidem

autmala dicuntur, quze funt, aut parva bona,

V. 40.

u/le, uam digna fatfis recipimus, hic autem

quae magna funt.

Detrahere enim eft bona

quid?uialifecit ? neque tu times Deum , qui in

alterius deorfum trahere , id eft, inclinare &

1

eadem damnatione es 2 Idem omnino in prae-

premere, velde ipfis bonis aliqua trahere,

;

^ Nb d

fenti dicere licet, nimirum ineadém damna-

KR

ut pauciora feu minora, quam funt , oftenda-

ls. ie

tione funt, fcilicet qui detra&ionibusfamam &

tureffe. Nonappellevis fufurro ; admonet Ec- Eccl. 4

erüd.int

honorem alterius diminuit, quique diminuen-

clefiafticus, €» 7;

n

tem audiens, & ipfe malitiofe famam refarci-

J'undaris.

ngua £ua ne capz'm'is & con- if

Y

j

-;

0m, g

s:rham;

renegligit. Notate S. Lucze verba, ait enim:

VI. Noffe debet, cur tamp

r

'ave fit vitium de

Aefpondens autem alter iucvepabat euin. dicens

£tractio, id quod S. Thomas explicat, dicens:

2: qn73:a.

!

ER

3. ad 35 3

t

&c, Ly refpondens relationem habet ad in-

JNeputentur ifta peccata effelevia,quiafolo ore

terrogationem a malo latrone ad bonum fa-

committuntur; fubdit: Deo odibiles, impu-

;'. $ Bony,

&am ; & nihilominus Evangelium non docet,

gnat enim id maxime, quod Deus in homini-

)p. Manfi

At ina,

latronem reprobum alteri, praeterquam Chri-

bus amat, fcilicet mutuum amorem [oan; t 5;

fto, locutum fuiffe; cur igitur S. Lucas ait: Ae-

Hoceff braceptum meum , ut diligatis zuoicem

Jpondezs? voluit, ni fallor? hoc loquendi mo-

Cui etiam S. Bernardus confentit dicens: Non

S, Berti,

apudMads

do nos edocere Evangelifta, quod, quando fra-

veniatanima mea in confilio detraCtorum, quo-

fi difcipl.

h

tres no(tros diffamari audimus, noftram hanc

niam Deus oditeos: nec mirum , quoniam vi« 4. n. 2.

infamiam reputare, quod ad fimilia irritati &

tium illud charitatem, quze Deus eft, acrius

M

provocati, proximorum defeníionem atque

perfequi & impugaare cognofcitur.

excufationemin nos fufcipere debeamus; pro«

Vli. Noffe debet, eur Eeligiofis practpue hoc S.Laut.

Ximi caufam reputantes propriam, praefertim

üit.C.22;

vitium fugiendum f ; nimitum quia nihil per- 4

e diif.Clplc

quia fumus invicem membra, fi quid patitur

niciofius eft detra&tore in collegiis jutorum,

MOäaü. i

"unummembrum, compatiuntur omnia mem-

diffipat namque charitatem, diffolvit unita-

14 Pert

bra; pro invicem follicita funt membra, ex-

0. Set,

tem, humilitatem fagat, pacem turbat, rixas

19.3.1

perientia teíte, fi quando una pars corporis

pafcit, nutrit difcordias, l:tes movet, odia ge«

offenditur, reliquze confeftim fubveniunt, de-

nerat, & omnem dirimit fan&titatem. Quod

«

fendunt, adjuvant partes.

S. Hiet,

S.'Thom.

etiam S. Hieronymus confirmat dicens: £ft

ep. 14

IV. Noffe debet dz/cervimen,

quod intey con-

fane tale hoc vitium, quod vel imprim's ex-

2.2- 0* 78* srie];

9. i

am €9* detrafiionem vevfatur; quod S.

tingui debeat, & ab eis, qui fe fan&e inftituere

Thomas fequentibus verbis affignat : Verbo

volunt, prorfus exclufi. Nihil enim tam in«

licitet aliquem ldedit: uno modo in ma»

quietat animum , nihil eft, quod ita mobilem

a

fto, & hoc fit per contumeliam ; alio mo-

mentem & levem faciat, quam facile totum

& Bonay.

. do occulte, & hoc fit per detra&ionem. Ex

credere, & obtrectatorum verba temerario '

inEcdlef.

hoc autem, quod aliquis manifefte contra a«

meatis affenfu fequi; beatusque eft, qui fe ita

6

lium verba profert, videtar eum parvi pende-

contra hoc vitium armavit, ut apud eum ne-

S. Paul,

re, undeex hocipfo dehonoratur, &ideo con-

110 detrahere audeat. Quod ipfüm etiam di-

ad Celdán»

tumelia detrimentum affert honori ejus, in

Ífcet ex S.Paulino Epifcopo, qui S. Hierony-

tiam,

quem profertur : Sed qui verba contra ali«

mo pollicem premens, totus totidem verbis

quem profert in occulto, videtur eum vereri

in eoeft, utfcetiditatem turpiffimi hujus vitii,

fnagis, quam parvi pendere; Unde non dire-

graphice depingat, & fugam ejus omnibus ,

&e infert detrimentum honori, fed famze, ir

iis praecipue, qui religiofi audire volunt, per«

quantum hujusmodi verba occulte proferens,

füadeat. Et optimo quidem confilio, cum

quantum inipfo eft, eos, quiaudiunt, facit ma-

commuüne hoc fit vitium ferre; & ceu peftis

Jam opinionem habere de

eo, comïra quem

quzedam làte per orbem ferpat , adeo ut fan-

Sa Anfelu

loquitur.

.

&us Chryfoftomus intrepide dixerit: Hoc v

j« 9 Chryf,

üd

ne

ad Rom.

V.No

ffe debet, qua iater Jufurvonetm äda?-

tio neque fecularium neque monachorum

ullum facice invenies liberum.

?

gelgravy;

1. 30-

£ra&ovem fit. differentia; nimiruni ea, quam

Belvacenfis indicat dicens : Sufutro mala de

- VIII. Noffe debet, sodum extirpaudi boc vi- Dom.8.

proximo feminat, ut iuter audientes & diffa-

diumtum info tum inaliis; qui

quidem optimus Peft.-Pen,

matum zizania diffenfionum, odiorutm inimi-

eft, firadixillius, dequafüperiori S. n. r2. di-

citiarüm foecundet: Detra&tor non intendit di-

&utn, extirpetur, & econtrario charitatis fra-

dicere de proximo nifi malum , unde fcilicet

ternas ftudium magna cum follicitüdine fu»

poflit proximus diffamari, fufurro veto non

fcipiatur; fi enim h3ec firmas femel in àni-

fimpliciter intendit malum dicere , fed quid-

1n0 radices fixerit, facile iis ad vitium detra-

- quid fit illud, quod poífit animum unius con-

&ionis utpote fumme charitati illi contrariuim,

tra alium perturbare. . Et iterum S. Anfelm.

totis viribus exterminandum impelletur. :

de eodem duplici hoc difceptans vitio, fequer-

IX. Noffe debet, modum favendi detratliovés ; Ybid. 2,'

tem ftatuit refolutionem: Sufürrones funt,

qui quidem optime a pio Afgeta docetur, ut ** 9

qui iu auribüs alicujus loquuntur malum de

-quiin perfona Chrifti fic loquitur: Si attendis,

uu 3

qui

R, Pf Lobz. Bibl.Manu. Tom.4.

524

Billiothece IMamualis. Conciomtoriz

(

ruin linguarum detra&ione deficiat, & fïc in

[

quid apud te fis intus, non curabis, quid dete

fauces ejus ruat. 2. Quia ficut ferpens occul-

loquantur homines foris. Homo videt in fa-

cie, Deus autem in corde.

Homo confide-

te mordet, ita & detra&tor. 3. Quia ficut fere

rat a&us, Deus vero penfat intentiones. Eri-

pentes aliqui in lingua, alii in cauda vene«

?

num gerunt, ita detractores aliqui ftatim ini-

geergo cor tuum in ccelum, & non contrifta-

bit te contemptus hominum in terris.

tio fermonis laedunt; alii priuslaudant, utper

X. Noffe debet, 4uando.de alterius peccato

finem fermonis velut caudam, gravius vulne-

rent. 4. Quia ficut ferpens uno morfíu totum

ermo infiitui poffit , aut debeat ; nimirum in

duobuscafibus. 1. Cum res jam percrebuit in

corpus inficit, ita detra&or pauculis verbis

b — —

vulgus promulgata, & paífim in fetmone ccepit

vitam & famam aufert. 5.Quia ficut ferpen-

—

—

effe. 2. Cum eidicitur, qui peccantem caítiga-

tes, ut ipfi vivant, matrem enecant, ita de-

tra&or ante, quam aliis noceat, fibi ipfi plu-

re & juvarepoffet. Et ad hoc faciendum fzepe

etiam obftringimur, ut S.Thomas docet, ne

rimum obeft. Hinc merito S. Bernardus di-

ulcus occultatum putrefcat.

xit: Fuge detrahentes velut ferpentes.

S. Bern,

audiendo Jetra-

III. Ex occafione thematis: ZJetrabentem p. 16o,

fen.to.T.

XI. Noffe debet, quorodo

&iones peccari po/fít ; nimirum tripliciter, juxta

Jtcreto. proximo . fuo bunc per/equebar : / poteft v. 5

fer.23.a.

S. Bernardinum. Primo fitaceat; fecundo, fi

detra&io homicidio comparari juxta illud 5. In S.Aug.

36 e' IO

Auguftini.

Nemo peritorum aut prudentium d- 3- €-

$, Greg.

dele&etur; tertio, fiinducat. Imo fuperaddit

nemo.

iH I) Reg'!

San&us: Arbitror ego, detra&tiones audien-

putet, quod minus fit periculum in verbis

tem longe quandoque culpabiliorem effe ipfo-

lingua mentiendo : quam manibus fangui-

M.V- ' j

qmet detractore. Talis plerumque amplius,

nem fundendo, idque probetur ex triplici ca-

|

1. 05 vitam , que eripitur 5

i

quam detra&or, peccat, vel offendit, quoniam

pite majus effe.

ex majori iniquitate, vel malignitate proce-

cum multi malint vitam temporalem, quam.

dit, & talis omnium málorum, quze ex cauía

famam, perdere, per quam in mentibus alio-

rum vivunt; hinc multi mortem elegerunt,

&b eo data procedunt, coram Deo habet red-

dere rationem.

ut famam fibi compararent, vel confervarent.

2. Ob modurm, 2uo eripitur: | Occulte fcilicet

& fraudulenter; ficut Joab olim Abnerem &

CONCEPTUS PRADICABILES.

Amafam occidit. 3.0b Znffrumentum, quoeri-

RA

x occafione thematis : Lizguaeorum gla-

pitur ; fcilicet per linguam, quze juxta S. Ber-

Fí.65.v.5. . E

diusacutus: poteft comparatio inter car-

nardum eft gladius anceps, imo triplex, at«

nifices, qui S. Bartholomoeum excoriarunt, &

que adeo graviffimo cum dolore & damno

inter detra&ores inftitui, dicique, hos illis

vulnerat. -

7

crudeliores exiftere. 1.Quiailli pelles ab initio

IV. Exoccafionet

hematis: Jllominatio bo Prov. 24.

detraxerunt, ifti famam omnibus rebus pre-

sninuta detratlor : poteft detractio leproe com- v. 9-

Maodi

tiofiorem auferunt. 2. Illi cutem materialem

parari. x.Quia ficut lepra corrumpit corpus

dift.3,

duntaxat, quae corpus ornat ; hi fpiritualem

leprofi, ita detractio animam detractoris. 2.

13

autem, nempe opinionem bonam aliorum de

Quia ficut lepra etiam alios facile inficit, ita

& detra&tor audientes corrumpit, & perimit.

aliquo, quze totum hominem exornat, abftra-

hunt. 3.llli vitam corporalem, ifti fpiritualem,

. Quia ficut leprofi propter hoereditarium

'quaquis in mente aliorum vivit, eripiunt, &

morbum ab omnibus fugiuntur, & in loco

fpeciali habitare coguntur; ita & detractores

fzepe etiam omnino animze, dum proximum

in cupiditatem infatiabilem vindictze przeci-

omnibus hominibus exofi funt, & declinan-

pitant, interitum afferunt. 4.llli Sacerdotem

tur. VideFabr.in AuGario them.4.in Dom.4.

occiderunt ignorantes veram fidem, aut non

poft Paícha.

V. Ex occafione thematis: 72 detra&zone

crédentes ; iíti fcientes, agnoícentes facer-

dotalem dignitatem audent tangere Chriftum

parcite. lingue : poteft comparari detractio

Domini. s.1lli benefa&torem fuum pereme-

fagittze, qua Dux Bullionis Lotharingius Ur-

runt, ifti majorem Benefattorem fcilicet ipfos

bem Jerofolymam obfidens, in turrim Davi-

etiam Superiores, qui curam anim? ipforum

dicam excuffa tres fimul alites confixit; fi-

gerunt, fpiritualiter occiderunt. Si ergo cru-

mili ergo modo dicatur & fagittam detractio-

delitatem in S. Bartholomaeum exercitam de-

nis tres uno iCtu configere; nimirum detra-

teftamur, quanto magis d

;

j

etractionis vitium

hentem ; eum, cui detrahitur & audientem,

fugere oportet ?

Unde merito quidam cecinit:

Jer.8. v.7.

II. Exoccafione th

ematis: Ecce ego mittam

Detrahis? Auditor cadit, & cadit hoftis,

Pfal.s,

& Au&or:

d

Y

volis ferpentes vegulos , quibus t01 eff zncanta-

1i0: poffunt detra&tores ferpentibus compa-

Quod caput eft: fi vox tres fimul una necat.

rari. 1. Quia ficut diabolus per ferpentis for-

Vide Engelgr. in Dom. 8. poft Pent. p. 3.

mam affümptam feduxit primos parentes , &

/

^

omnibus pofteris graviffime nocuit : ita per de-

- - AAMT

tra&ores hodie etiamnum pluribus nocet ;

ALII CONCEPTUS PRJEDI-

S. Chr

: Qui detrac&tioni

CABILES.

in

.

IGO

Yf. hinc. S. Chryfoftomus ait

^e

S.Aug

ag ftudet, diabolo fervit, utpote qui calumuize

"opera exequatur. S. Auguftinus: quem dia-

Qualitas.

bolus non poteft devorare feductum ad ne-

1Qji

ganteaftatua, quam infomnis bonfpe; Manfi dif.

quitiam, famam ipfius inquinare conatur, ut,

xit Nabuchodonofor, caput habebat 2. n. 3.

fi fieri poteft, opprobriis, hominum & mala-

aureum, PB&US argenteum, corpus geneum,

Crura

-itulus AXXVIMH. Detratfio.

923

€tura ferrea , pedes vero fi&iles, qupdut exile

Inflammat rotam nativitatisfloftrze, qui enim

contigit faxum, attrivit fübito, excelfamque

huic deditus eft vitio, omnitem pore,loco, &

molem iftam cum univerfis pretiofis adeo, foli-

setate labitur. Detrahendi libido terminum

disque metallis reduxit in pulverem. Ecce vo-

non habet, nunquam faturatur, inquit Salvia-

E

:

bis vivum detra&toris typum , qui proximo de-

nus.

tracturus , eum auro coronat charitatis ar-

1V. S. Joannesin Apocalypfi draconem a fe Apoeil, ; .

dentis, argento fpecialis decorat integritatis ;

vifum atte(tatur , inquiens : À£ ecce draco zza- Y

*

036 .- -*

invi&tae munit zere conítantize , varias aggloe

gnus vufus , babeus copira feptem ; €? covima de-

meraus virtutes & praecellentias ejus, cujus

cem : C? in capitibus ejus diademata feptem : &*

famam immolare geftit; aft finem noflis? ut

cauda ejus trabebat tevtiam partem fiellarum

tandem exili lapide maledicae linguae fuae ex

celi , ? mifit ear intevram, Per hunc dracos

fragili fiCtilium pedum bafi aliquem eliciat de-

nem juxta S, Bernardini fenfum detractioine

feétum , aut fragilitatem quampiam occultam j

telligitur. Dracofolo perimit flatu, pariter &

quo ftante & obtento , in totam impius defzevit

detra&or fola maledici oris apertione fpiritua-

E

molem, bonum calumniis atterit nomen, o-

u

lem quandocunque & corporalem cauiatmore

ln $ Aug—

mnemque fanum de proximo abolet conce«

N

tem. Rufus erat draco, ita & rnaledicus abirae

3.

|

tum.

lefmo,

$. Greg.

fcibili & vindicativo fuo abripitur appetitu,

in I- RegC

II. David in fpelunca Odolla inimico fuo

feptem capita varias denotaat detractionum

240 V.»öa

Sauli pepercit , limbum nihilominus veftis e-

fpecies; feptem diademata univerfle in o«

jus fuccidit, de quo fatto poftmodum ingemi-

mnes populos regnum & dominium; cauda

Ícens , percu/fet corv fuum , eo quod abfcid;/Jét o»

fua ftellas firmamenti in terram dejicit; dum

ram cblamydis. Cur indoluit obfecro? omria

perfecüílimis etiam infidiatur eosque infeftat,

infigura contingebant. Defignabat David de-

trattorem, qui proximo furtive amputat ve«

"Fugm

ftimenta , id eft, murmuratione fecat leviter ,

exilem narrando proximi defe&tum , quod fuf-

V. Regius prcþïleta Davidin Pf. 14 dP illiS, Hugo

qui in tabernaculo altiffimi locum habituri Catd. i.

ficit, ut proximus boni nominis denudetur ho«

lunt, traCtans , dicit: JJomzge quis babitabit z cit. Pb

neítate. Quid per Saul, nifi re&ores, inquit

taberaculo tuoy aut quis vequie/cet im monte

S. Gregorius, quid per David , nifi fubditi , fi«

Jtutfo tuo? Et refpondet, quod ibi habitaturi

gnificantur? O quam multiin hoc fimiles Da*

fit, qui linguam fuam refreenant , ne malelos

vid! qui, fi verentur mittere manum in Chri«

quentur de aliis, necnon eos, qui a maledi-

ftum Dominüm , nec volunt occidere; libenter

cis aures fuas avertunt: Qui non egit dolum

tamen oram chlamydis praecidunt; hoc eft;

in lingua fua, nec fecit proximo fuo. malum,

»FOVA 240

honoris veftem ; finonlacerant, diminuunt.

. Manf

opprobrium non accepit adverfus proximos

DIII. Pfalmifta Pf. 13.. dicit: Qu devovant

fuos; at veroid, quod a nobis maxime confis

difc.3,

plehem meam ,ficut efiam pauis. Quae , obfecro ,

derandum eft, font verba , quze fequuntur:

n- 3.

fimilitudo eft inter eurn, qui aliis maledicit, &

d mibilum deductus eff im confsethu ejus mali-

eum qui panem comedit, detractores & mur-

gu"s. Circa quxe Hugo Cardioalis aptiffime

muratores hoc fe impinguaut veneno, inítaf

ad pfopofitum noftrum ita fcribit : Oppro«

ciconiarum , quae viperis nutriuntur:namque

brium non accepit adverfus proximut fuum,

ipfis tam commune & familiare eft murmura-

id eft , non acceptavit illatum a fe, velab a«

fe, quam cuique liomini manducare panem;

lio, vel, non accepit; neque in gorde ad co«

nullus eft cibus quotidiano familiarior pane,ad

gitandum, neque in ore ad loquerndum, ne«

omnes epulas adhiberi folito;ita nec quidquam

que in aure ad audiendum ; hac enim diligene

communius detractione: quicunque alii cibi

tia & averfione fuppofita, nullum detra&tor

etiam fapidiffimi fecundum fe, tandem ali-

locum habere poteít, & ideo ad nihilum dee

quando naufeam creant,nunquam panis, quia,

dué&us eít in confpectu ejus malignus.

Vel

juxta communemi tnedicinze aphorifmum, o-

aliter poteft exponi; ut jungatur ei , quod im«

mnis naufeatio mala, panis autem peffima; ita

ine

iate praecedit, fic: Opprobrium non ac«

quocunque alio paulifper deficiente vitio, fo«

cepit, id eft, detra&tor dedu&tus eft ad nihi-

j

lus murmurationis pruritus pertinax perfiftit

um, quia non audet detrahere coram ipfo,

üsque ad tumulum , multi in ?etate maturiori

qui non.recipit opprobrium dictum de proxis

jocis , conviis, fenfualitatibus renunciant ,

inoiuoj quia, ut S, Hieronymus ait

i ü des

fednon tmurmurationibus: Sepulchvurza patens

eft auditor , & deeft murmurator,

Vs Xl.

1

eff guttur eoruti ; murmuratio individua eft

VI. Probiffime Deo noftro perfpe&tum erat, Rupert,

usque ad fepulchrum comes: quam ob cau-

quidquid in infamibus civitatibus Pentapoli- Abbas

fam a S. Jacobo dictum effe arbitror : Lingua

tanis ageretur, & tamen, licet criminum ini»

i. O.

e

"Trinit;

conftituitur in membris noftris, & quze macu-

bi commiíforum accufatores plurimos habuif:

e.4

lat totum corpus , &inftlammat rotam nativi-

fet, perfonaliter defcendere voluit ad facien-

tátisnoftree, Reliqua vitia unam duntaxat in-

dum legitimum de illis proceffum. Ubi Ru-

flammanthutnanze vitze partem, v. g. Caro flo«

pertus Abbas notat, ideo Deum in propria

rentiores juventutis anpos, mundus virilita«

perfora defcendere voluiffe, quia peccata in«

colarum caftiganda; & toti mundo manife-

tem, quae honores, dignitates, aliaquetempo-

ralia bona, aucupatur; avaritiam fenilis ple-

ftanda erant, quod facere noluit, nifi te prius

rumque fectatur 2etas; aft murmuratio & de-

legaliter & judicialiter cognita & perfpe&a ,

pídh

tra&tio originem ducit ab unguiculis, femper-

ut per hoc falutare nobis relinqueret docus

que accreícit pex totum vitae noftrae curfam:

mentum ; quod feilicettemerarium hominum

nj i

uu j

pro«

Bibliothece Wanualis Concionatoríe

&26

(f

rohibeaturjudiciurm,nefacile audita credant,

pellerentur homines de cxonforticj aliorum.

PC

velinexperta judicent. Quotfunt, quos in cen-

Voluit igitur Dominus hoc fupplicii genere

demonítrare, murmuratores converiatione

t

furandis aliorum actionibus charitatis zelo

motosfuiffe credimus , quos tamen poftea paf-

hominum aliorumindignos effe. -

fionibus & proprii intereffe promovendi ftudio

X. Ingrati Hebraeifoctentia ora fua multo- Manfi

|

ties. in murmurationes refolverunt contra *!'€- 9

agitatos fuiffe deprehendimus ?

L. 2e

WManfi

VII. Communiter docent facrze Scripturze

Deum & Moyfen, fervum ejusin deferto ; ni-

Ü

difCo 16.

Interpretes, per Cham, qui a patre fuo Noé

hilominus juftitia Dei vindex nunquam eos,

Ó

M2

maledi&us fuit, preefigurari detra&torem , ut-

aut fulminum horrore, aut fylveftrium fera-

li

pote cui proprium eft turpiores proximorum

rum tyrannide, aut cceleltis alimenti quotidie

"

defeCtus detegere ; fed obfervandum eft, quod

depluentis penuria, fed ignitorum duntaxat

[

benedictionibus a patre cumulati fuerint,

ferpentium morfibus punivit. Myfterium quae-

i '

quamque fe virtuofos, omnique laude dignos

ritis, inquit Abulenfis? voluit Deus poenam

fu. 6 51

probaverint duo alii fratres ejus , Sem & Ja-

sequaliter proportionari culpze ? Hebrzei con-

tra Deum murmurationis evomuerant vene-

pliet, qui pallium impofuerunt humeris fuis,

& incedentes retrorfum operuerunt verenda

num , ideoque a ferpentibus percuti debebant,*

patrisfui ; faciesque eorum averfze erant , &

qui virus portantfublingua, quam ita deícri-

t

patris virilia non viderunt: qui proinde inhac

bit S. Ifidorus: ferpentinalingua tenuiffima,

actione repraefentarunt illos, qui aliorum de-

& trifulca, vibrans , atri coloris, & fi extra-

:

fe&us & peccata audientes , fuam a linguis

has, przelonga. Ecce vobis vivum maledicze

analedicis averfionem oftendunt, defe&tusque

linguze prototypon.

auditos meliori , quo poífunt, modo contegere

XI. Berchorius detra&tori invidiam femper Bercho-

& palliare conantur, eadem cum charitate &

affociatam aftruit, ideoque eum viperse affimi- chorius v.

compaífione fraterna excufando , & fub rigidi

ï

filentii velamine ftudiofiffime abfcondendo.

lat, quze priusfe, quam alios, ferit ; fiquidem, "us

priusquam alium mordeat, vifcera rodit geni-

Tdem difc.

VIII. Alias inter legesin tabernaculi fabri-

tricis fu2e ; ita quoque detra&tio , inquit ille,

$. - 7-

ca a Moyfe obfervandas, juffitei Dominus , ut

prius fe fauciat, quam feriat alios, quoniam

faceret lucernas feptem cum emun&toriis fuis ,

praeter mortalem propriz ) conícientize pla-

& vafa , ubiea , quze emunéta funt, extinguan-

gam , infuper ab interna coníumitur alienze

tur, de aurc mundiffimo; quod idem proece-

profperitatis invidia. Ideo de detra&ore , in-

ptum in duobus libri Exodi capitibus latuim

quit hic author , poteft intelligi commune hoc

reperio. Cur, obfecro , divina illa majeftas,

provetbium : Musin pera, ferpensi» finujignis

auam adorant dominationes, tremunt pote-

in ftupa, maleremunerant hofpites fuos.

i.

fiates , regulas & decreta ferre voluit in prze-

XII. B. Clemevs intercaetera, quze ab ore S. Anfel-

fcribendis tantze vilitatis rebus, qualeslucer-

5. Petri didiciffe fatetur, hoc modo fcribit ; mus de &-

narum fuünt emunéctoria ? quoad fenfum litera-

Tria funt genera homicidii, quze pari poena P* * n

Temfaciliter refpondetur; idordinatum fuiffe,

plectuntur ; interfectio fratrum, detra&io, o-

ne emunca pertabernaculum difpería , ipfum

dium. De quo etiam Paulus dicit : $7 come-

forditie & foetore inficerent. Aft cur aurum

ditis , €9 vos invicen aov detis , videte , ne ab ín-

praefcriptum fuit puriffimum? Ad myfterium

vicem cotfumamini. Comedit namque alter al-

convolemus oportet. Apoftolicus quidam f2e-

terum, & quafi morfum in eofacit, quoties-

culi noftri Praedicator aftruit, fideles Eccle-

cunque aliquis aliquem male loquendo vilio-

fize , praefertim autem. Sacerdotes & Przela-

rem efficit: Unde neceffe eft, ubi ab invicem

tos ecclefiatticos lucernas effe debere , conti-

confumantur , pcenis videlicet gehennalibus

nuo ardentes & refplendentes charitate , at-

detrufi miferrime puniantur. Sic igituris, qui

que exemplaritate vitee, juxta illud Chrifti

alterum detrahendo comedit, confumitur ab

effatum : Lucerze avdentes 22 suanibus veftvis.

eo, quem morfibus: detra&ionis confumere

Aftquia noftra in nobis praedominante fragi-

geftit, nam cum ejus vitam per detraCtionem

litate, peccatorum multoties producimus my-

lacerat,

demnat.

femetipfum ante j udicem Deum con-

xos , quilucernas noftras extinguunt, & offu-

. fcant, nonvult Deus , ut emuné&a per terram

XIII. Hedera Jonam obumbrans vix creve-

Inig

diffipentur, templumque confpurcent ; id eft,

v' 160

rat, moxquea corrodentis vermis livore devo-

rohibet peccata proximorum publicari,

rata emarcuit; ita quo magis proximi crefcit

Ícandalofe diffundi , opprobofe divulgari , quid

virtus, eo ftudiofius illam ob'curare conatur

z. Petr. 4. igitur? purgari hujusmodi przecepit, & purif-

V. 8'

invidus, quafi vermis medullatn devorat arbo-

fimo charitatis auro occultari: uia cbaritas

ris, aut carnes meliores rodit, id eft,melioribus

majorique]aude dignis detrahit operibus. Per

operit tnultitudinem peccatorum.

lugo

^ .

: Damnun.

hederam , inquit Hugo Cardinalis , quze viret

rd.in

in hyeme, fignificantur boni, qui gaudent in L

uc. c. 9.

'.Abu!enf.

IX. Murmurantis adverfum Moyfen Ma-

adverfitate; per vermen fignificantur detracto-

v.6.

q. 60

rix infolentiam Deus lepra punivit: E? ecce

Nu

-m. I2.

res, qui corrodunt radicem, id eft pervertunt

V. IQ»

Maria appavuit candens lepra ; quaf nix. Qua-

intentionem; & fic arere faciunt hederam ,

Ting

re vindex Deus hanc fpecialiter ei infirmita-

quia bonos quandoque ceffare faciunt a borio.

Serm,

tem infixit, prze quacunque alia ? DoGiffimus

Wt l,

XIV. In montibus Doffrinenfibus avis quae- OlanusM.

refpondet Abulenfis: Erat lepra immundiffi-

dam arboris cujusdam fummitati infidens ,VO- 19 118

t ni-

$a omnium plagarum , cum propter eam re-

lubuli motu fuo tantillum e ramo exculfi

Jitulus XXX. liï?*'l;I. | Detmäïa.

921

vis,quae pm'lka pfa de ramoin ramum,& 'tandem

Qui nequit: hic niger eft, hunc tu, quxian-e,

perrupes deorfum , ingentem paulatim effecit

caveto.

Á/

molem niveam, quae in praecipitio ligna, faxa,

III. In Exodo olim conftituit Deus, ut effent Exod. 38

Msf

terramque fimul involvens, cum maximo im-

in templo certilebetes, in quos candelárum e-

idlic 6

petu corruit'deorfum, tandemque mobilis in-

munctiones projicerentur , ne tetrofuo odore

.H. à

ftar montis proruens caftellumad monitum ra-

adítantium nares offenderent, fed in aqua mer-

dicem fituatum offendit, & oppreffit. Au non

eodem omniao modo vel unicum fuübinde mur-

fægprotinus extinguerenttm; quo przecepto vo-

luit infinuare, detratctionum foetores mox ab

murationis verbum, adverfus potentem , divi-

audientibus extinguendos, ne alios offendant,

temque perfonam prolatum, privatas non mo-

fiad eos quoque deferantur.

doinimicitias, fed & bella publica, imo faimi-

IV. SigismundusImp. cum apud illum Pur- ZJEneas

ä

lisrum, (flensdico ) imo civitatum & Provin-

purati accufaffent maledicentiam Germanicze

H VIUSs.

$. Bern.

ciarum füfcitat, promovet, perennat, extermi-

2. de ré-

fen. c. 5.

multitudinis, quze defuo Principe paffim male

bus Alph,

nia? Unicus pro mille fuffecerit teftis S. Ber-

loqueretur: An nobis grave videtur, inquit,

nardinus inquiens : Qui bene confideratomnia

illos maleloqui, cum nos male agamus !

ROF*JV eïd.

mundi fcelera, omnes iniquitates & quafi o-

V. Cum Joannes Abbas quondam ipterro-

mnes haerefes, fcismata, & impietates ex ter-

garet fenem: quomodo anima habens pro-

in vitis

tía lingua originem habent. Oigitur lingua ne-

PPE 1560

pria vulnerà nen erubefcit detrahere proxi-

quam, liagua tertia detractoris, o crudelitas

moíuo? Refpondit fenex: Erat quidam ho-

infernalis! o impia odii & invidize prole! o pe-

mo pauper, habens uxores duas male veftitas

ftiferalepra! t es, quae difcordias feminas, tu

Jere.

& pene nudas. Qui cum ad nundinas vicinas

N

fola concuicas bonos, diffamas juftos, par.s

navigare vellet, rogaverunt eum, ut fimul

horios y,

fcandala, teftimonia falía, perjuria, occafiones

irent.

(

Detta-

