II. Aloyfiusadeoftu

debatmundam 'fervare

cuftodibus.

)

C19.-

conícientiam, ut non modo alii, fed nec ipfe

IX. Caligula ob innumera flagitia fua tan- Suet. c.

»

.smï

j

t

quidem reperire quid poífet, quod peccati ve-

to metu fuerat occupatus, ut noctu vix tri-

ATU

nialis fpeciem haberet.

i t

bus horis, & his ipfis inquiete dormiret, ad

3

Lanciz.

lil C. Bellarminus tantopere cuftodiebat

minimum tonitru caput obvolveret, ad ma-

l. c.

puritatemmentis, ut ipfe faffus fit, fe pertotos

jora vero fe omnino fub le&te abíconde-

IAF)I ]

iU

feptuaginta novem annos, quibus vixit, deli-

ret,

(5

berate non peccaífe.

|oX. Bef-

Ug

m

fiuhs XXX Con/cientia.,

399

r

Engelgre — X. Beffus apud. Plntarchum cum patrem

cuffi, fruftra illad motu & diícurí

? fol

*Jar, obtruncaffet, diuque fcelus clam fuiffet, ad

volumus.

ü fanäre |

.läv

* coenam vocatus, nidum hirundinum hafta

Til

Zz9. j

AI. Sicat Rivüs, quocunque fluit, täf'räm &

» Dern, l,

dejecit ; togatus a przefentibus de infolentià

Ccavat; ita confcientia mala rodere occul

facti: Non auditis, inquit, hirundines falfa

mentem non ceífat. .

Fe 4.de cp*n-f-

demevociferari, &teftari meeffe interfe&o-

"g

XII. Sicut Cruciarii cracem ferre cogeban- Drex. in

rem? mirati, qui aderant, hunc fermonem

IY

ad Regem detulerunt: Beffus

tur, antequam in ea pendebant, ita impii Dau.62$

j

captus & fce-

hic & ibi a confcientia totquentur.

..-I.

leris convi&us , poenas luit,

XII. Sicut gravius zegrotare cenfentur ,

Abid,

$. VIIÍ.

qui occulta tabe lente contabcfcunt , quam

quifebri aut alio morbo extinguuntur; ita in

SIMILITUDINES.

graviore pcena funt improbi, qui tardo gradu

Con[cientia : bona.

ad seterna fupplicia przeparantur.

f

XIV. SicutDamocli Famulo Regis Diony-

ic$,

Qualiia! à

Ibid, |

Langiüs [.

fiiad regale convivium fedenti gladius e feta

icutumbra corpora, fic peccata fequun-

equina fuper caput pendens omnem appeti-

inPolyan, |

$ eod-

turanimas, & manifeftas facinorum

reprzefentant imagines.

Y

tum extinxit; ita timor vindi&tee divinie im-

minentis omnes delicias impiis faftidire facit.

Madh,

S.Chryf,

Il. Sicutbonus Medicus nonceffat fua me-

XV. Sicut Navis pondus non tam fentitur, Fdb; cou,

laon,

9.17in dicamenta apponere; & fi

femel depellatur,

CI 3. e

dum in aquis trahitur, quam cum in littus TUN aM

Lj

h,

7- neque fic defiftit, fed continuam curam ge-

deducitur ; ita pondus peccatorum in hora

Yit; fichoc esam confcientiz opus eft, ut

mortis vehementiu

3

s, quam reliquq vitze tem-

jugiter memoriam ingerat, nec permittatun-

pote cognofcitur. '

quam in fa&orum oblivionem nos veni

XVl. Sicut ebrius,

enl6.

fed ob oculos proponat, uti vel hac ratio

quando multum vini 8.Chiyf

nos tardiores facia

ingurgitat, nullum fentit a vino damnum , in c. 24

Yopit,

.l

t,neineadem peccata pro-

poftea autem fentit, quale fit damnum ; ita Gen-

labampr.

peccatum , donec confummetur, obtene-

Utilitar.

bratmentem, deinde vero confcientia exur-

git, & quovisaccufatore mentem graviusar-

S.Chryf.

III. Sicutfcintilla in magnum deje&a pro-

rodit, monfítrans abfarditatem faé&ti.

ho.25. de

100.14

via rect.

fundum ftatim extinguitur; fic omnis trifti-

XVII. Sicut Navarchus acum nauticam Eab. 1. z,

tize fuperabundantia in bonam miffa coníci-

entiam facile extiaguitur.

non Obfervans, illico deviat; ita qui in

acüonibus conícientiam non at

$

Fab.conc, 1V. Sicut Ericius in globum convolutus,

6.:1n Dom.in medio canu

2

m fecurus eít; fic conícientia

viter errat, .

4. poit

inomnibus adverfitatibus

IX

epiph,

$.

la eft.

quie;a ac tranquil-

MOTIVA.

eJucunditas.

d Confcientiam re&ificandam, .

Plutarch, - V. SicutNepenthäs herba addita poculis,

H

in mor.

a eft Dux nojfler optimur Conícientia $

oinem diícutit triftitiam; ita mens bona.

«Q:

fi ergo Duces itinerum non adeo ne-

Caff. 1.2.

VI. Sicut arborem, quam florere vides ,

epiít,

ceffariorum aut utilium, tam prompte & fi-

colligis fubterraneo fucco animari, ficque

deliter fequimur ; quanto fidelius in itinere

,Mldltö'

reddereinfuperficie, quodin radice contine-

vita? , a quo falus noftra pendet, conícien-

tur; fic hominum vultus magna hilaritate de-

tiam, veluta Deo

kdatum ducem, fequi con-

"

coratur, fi vifceribus fanis nullum gravamen

venit..

Y

fentiat leefionis.

S- Gl'egn

1I. Quia Confiliariu: nofler o;otimw eft, quem Ecel. 6,

VII. Sicutinlaboribus preffi, in le&o quie-

fi fequamur, peecare non poffumus; annon * *

pet "b

inPí6. f[fcentesreficiuntur, itadum mundi hujus ad-

ergo de hoc dictum nobis credamus ;. fit tibi

verüitatibus premimur , in bona conícientia

Neron.

k

Confiliariusunusdemille. Ftiterum: Fili,!5. 32.

interius delectamur.

fineconfilio Chujus Confiliar

l

Vill. Sicut qui in cubili cuba

þt ; requiefcit,

& poít fat&tum non poenitebit.

ji) nihil facias, Mden

gI,Max.

& fuaviter dormit: íic qui perfe&us in Deo

lII. Quia eft optimur Padagogur sofler: deSeneca l.

)o-cill*'

eft, & qui crevitin virum perfe&um, requie-

quo récte Seneca dixit: Nullum confcium *€ merib.

Ícit in Deo, tanquam cubile reputans divi-

Ícelerum tuorum magis timueris , quam te-

nam perfectionem , cubilis autem fulcra di-

metipfum (id eft, confcientiam tuam ) alie-

cuntur virtutes.

E

num enim :ugere potes, te nunguam.

V. Quia eft ]Judex nofler feveriffimus : qui,

Con[cientia wala.

ut fupra ex S. Chryfoftomo vidimus, ftatim

Dionyf£

IX. Sicut mare tempeftuofum & fervens ,

t 659

Cartyin in

tribunalafcenditpoft fa&tum, & accufatoris,

s

]íai. c.

quietum, turbulentum, & fubverfivum eft

Judicis, & Carnificis munere fungitur.

77 navigantium ; .fic bomines pravi & impii

a. 59.

V. Quia eft optimur nofler Confolator: cum

femper turbulenti funt cord

s ;& animo

non fit oble&amentum (üper cordis gaudium,

inquieti.

quod bona confcientia parit.

Lipfius 1.

1.c.2.de

X. .Sicutii, quifebriunt, ja&antfeiuquie-

VI. Quia etiam Zdvocatur nofler o

f

J

"

ptimus eft : x Joan,

E

Confiant,

te, le&tum mutant; itanos, qui fomitem

juxta illud S. Joannis :

Chariffimi ,

fi cor

mali circumferimus ,^ & telg affectuum per-

noftrum non reprehenderit nos, fiduciam

habemus

400

Bibliothec Iïäz,mwiis Concionatorie

fv

habemusadDeum, & quidquid petierimus,

Iil. No[fe etiam debet utilem jpraxin altenáf

'g III

acaiigiemus ab eo.

con|cientias dirigendi , itaut cuique fe apte ac-

*

commodet, &laxas quidem dextre cohibeat

$X

&reftringat; anxias vero & fcrupulofas aptis

mediis fuaviter & prudenter relaxet.

M E D I À.

IV. Moffe debet, cur con[cientia bona tantam g. Adhan.

Jucunditatem afferat, quod quidem S. Atha-ia P£. 149.

Ad Confäiäntiam purijicandaþr/n.b

nafius declarat, dum illa Pfalmi 149. verba :

Frov.v4.

ccurata. [enfuum cuftodia: . uti Salomon

Exultabunt San&i in gloria: letabuntur in cubi-

LA

$

v. 23-

faafit dicens: omni cuftodia ferva cor

libus [ais explicans, quzerit, de qua gloria

tuum, quoniam exipfo vita procedit.

hic loquatur fan&tus Propheta, & quse fint

- ]L. Fvequenr Difcu[fio confcientie : ut enim

illa cubilia, inquibus tam fefta gaudia, actam

Aranei telas fuas non fufpenduntinlocis , in

gaudiofa fefta ducere Sancti feruntur: Re-

quibus frequenter eas diffipari advertunt ;

Ífpondetautem, gloriai & cubilia , & pene-

ita nec diabolus retia fua facile'expandit iis,

traiia, inquibus homines probi magnam ca-

a quibus ea ftatim notari & diü"xpari com-

piuntvoluptatem, effevirtutes, hancque eífe

Drorud

veram quietem & gloriam : nec enim in hac

25

eïlltïijäey Confeþoni: ufüs : hoec enim fco-

vita eft major vel requies , velgloria, quamil-

la bonze confcienti2e ; in fomno namque vir-

mpe fimilis eft, per quam omnes immunditize

rat

conícientiam maculantes auteruntur.

tutum fuaviffime & dormit, & refpirat, cuiin-

1V. Confiderare feipfum , ut Zemp

hum &

tegra confcientia conftat. Aliam rationem

habitationem Dei : quis enim ex hac confide-

allignat S. Chryfoftomus dicens: Etíi vitiumS.

Chryf,

hapeat fecum univerfum orbem , tamen om-in Pf 7-

ratione non incitabitur ad omnes ab eo fordes

arcendas ? .

2

nium maxime imbecillum eft; virtas autem,

V. Amor fincerus

B. Firginis : cum 'eäim

etfilolafit, eft omnium potentifhma; habet

hzec fit Mater puriffima, minime fane patie-

enim Deum fecum ftantem. Peccatum, quam-

tur, utii, quife dileGosillius Filios profiten-

vis totius mundi praefidio munitum , perde-

tur, non pariter etiam puriffimi evadant.

bileeft; virtus, licetinermis, & nuda, va-

Ti-

- Vi. Prompta acceptatio correflionis : . fi e-

lidifima eft, Deum adjutorem habeus.

nim maculas in vultu oftenfas tam cito cor-

mens Deum, nerminem praeterea timet.

rigimus; quanto magis anim?e maculas ca-

.. V. Noffe debet : wnde. inquictudo al con-

S.Auguft, |

Í, 45.

vebimus, [ia fideli Monitore fuerint de-

Jeienti oriatur ; , cujus rationem atlignans 5.

w

Auguftinus, in czeteris, inquit, miferiis poffu-

Prowzs

'monfcratæ..'

"

mus ex Deo habere folatium & robur: At

*l

$. XL

quando inter cruciatus confcientig abeft

ASCETIQCXA.

Deus, qui eft unica confolatio, nonhabet in-

hac materia fequentia noffe debet

felix-peccator , quo recurrat, & propterea

|P De

Aíceta: Inprimis indicia variarum Con-

quocunque vadat, in quemcunque locum fe

pientiarum , maxime vero bonarum €9 [crupulo-

recipiat, perterrefacit illum crudelis inimi-

farsm.

Et bonze quidem confcientiw tria

cus, conícientia propria, fic ut ubique ar-

d.

1, Agnofcere cul-

deatin ultricibus flammis tam molefize &

przecipue funt indici

pam,

ubi non eft, üt S. Gregorius dixit.

ianuietæ tribulationis.

3. Exuüu

befcere ad publicationem füi peccati;

S.Ambr.

nam, ut S. Ambrofius ait, ficut lapis, fiad

$. XII.

lapi

dem teratur, ignem excutit, ita etiam

CONCEPTUS PR/EDICABILES.

: *

in Pf.'38-

bona confcient!

a pudore fuccenditur, fi re-

I.

x occafione thematis : Et.erat ipfe inyae, 4

novetur illi fnorum recordatio delictorum &

in ipfa meditatione ex

ardefcit ignis. 3. Non

puppe faper cervical. dormieus : poteftv. ag.

bona enim confcien-

confcientia bona huic cervicalicomparari, &

fubterfugere lucem ;

tia, tefte Seneca , prodire vult & confpici ,

inprimis narrari ex Macrobio, quod Auguftus Maerob.

Senecá

Caefar, cum multas nottes infomnes duxiffet, !.2. Satur,

turbam advocat. Scrupulote vero indicia

ep. 97: :

timere in omnibus pecca-

audiens poftea cujusdam Equitis Romani, * *

ECCI. *

funt fequentia :

Ya

tums perpetuo h

vrere, quid fit agendum :

qui licet grandibus debitis obzeratus, fecure

affiduo & fine jufta caufa re

fle&tere fe fuper

tamendormiebat, fuppellecilem vendi, cul-

aciones & cogitati

ones , . nolle acquielcere

citram ejus fibiemi praeceperit, dicens, mi-

ram illi vim ad conciliandum fomnum ineffe

aliorum confilis: exlevi qppareiïti/a muta-

B

re confilia.

debere, cum homo tot debitis gravatus , tam

fuaviter tamenin ea dormierit.

Subinferatar

$. Greg.

i. Noffe debet utilem. praxin. [eipfum . diri-

ho. fup.

genái juxta duGum

fue con[cientia : quam qui-

poftea, Auguftum forte noninveniíffe, quod

Ezech.

quserebat; f quis tamen hoc cervica/, inquo

dem S. Gregorius fequentibus verbis brevi-

ter declaravit: In omni, quod dicitur, fem-

Chriftus dormiebat, fibi compararet, certa

füaviter & iecure dormiturum & victurum ;

per tacite*recurrere debemus ad mentem

& interiorem teftem ac. Judicem requirere;

hocenim cervical nil aliud effe quam bonam

conícientiam , quxe eft mollifimis plumis,

quid enim prodeft , fi omnes laudent, &

confcientia.accufet ? aut quid poterit obef-

id eft optimis operibus , impleta, & can-

didiffimo linteo puritatis involuta; & ad fe-

fe, fi omnes derogent ,

& Ífola confcentia

defendat ?

curitatem acfuavitatem fomni fpiritq.alis , id

€

À

s

Tüwus XXX. Conjziz'ktiaQ :

401

Prov.r2, €ft. quietoe ac i:raüquillæ vitze conciliandam

ftarefoleat, fed omnia eiin bonum cooperen-

V. 2I,

tur.

aptillima. Uti probari poteft tam ex S. Scri-

4. Quiaalia gaudia inftár puncti brevia ro, z6,

ptura dicente: Noncontrifiabit juftum, quid-

funt: hocautem juge & perenne eft,utpote de v. 22.

quid eiacciderit: tum ex SS. Patribus id ip-

quo Chriftus dixit: Gáadium veftrum nemo

fum confirmantibus, ut fupra $. ». videre eit:

tolleta vobis. Utadeo merito cum pio Afceta Th. K

m,

Athm.

tumratione, ( quodfícilicet iíte totum fe vo-

dicatur: Vanitasvanitatum & omnia vanitas, l. x. c. .

..e

u

luntatidivinze committat, finequa novit ni-

prater amare Deum, &illi foli fervire.

n.3.

hil fibi accidere poffe ; quidquid autem ipfa

V. Ex occafione thematis: 'enerunt mihi Say »,

permittat, optimum fibi, fummeque proficu-

omnia bona pariter cum illa: oftendi poffantv. 11.

um effe. Preterea etiam bono tali fruatur ,

bona, quae ex confcientia bona oriuntur. i

quod nemo invito auferre queat: ) tum deni-

Sumiautilitas, tumadbenedictionem in tem-

que variisexemplis, tum facris , tum profa-

poralibus bonis obtinendam ( cum benedi- Prov,to,

nis eorum, qui tam fuaviter in hoc cervicali

&io Domini fitfuper caput jufti:. & quaerenti- v. 6, .

bonze confcientize dormierunt. Vide Fabrum

busregnum Dei & juftitiam ejus omnia tem-

conc. 6.inDom. 4. poft Epiph. fufius de hac

poralia ad;iiciantur

tum ad seternam felici-

materiadifferentem.

D

tatem acquirendam ; juxta teflimonium S.

: l'rbv.14. |

IIl. Exoccafione thematis: Libe

rat anikm:

Davidis: Quis afcendetin montem Domini ? pr, r5. r,

m

v. 2;'

teflis fidelir : poteltconfcientia tefti fideli com-

aut quis ftabit in loco fan&to ejus? innocens

parari, ut quae non modo de actibus omni-

manibus,. & mundo corde.

2. Summa jucun-

bushominis teftatur, fedetiam, an boni vel

ditas: cum fecura mens fit juge convivium.

mali fint, indicet, & propterealaudet, vel

Et juxta Thomam Kenmpenfem , fi gaudium

w

repreheadat, nec ullo mediofecorrumpi aut

eft in hoc mundo, hoc utique poffideat puri

M

perverti, aut expelli finat; id quod variis ex-

cordishomo; utadeo merito fuo modo dice-

emplis oftendi poteft. Unde merito hicteftis

repoffit, qui bonam confcientiam babet: Et

dicitur liberare animas, quia, qui eum de-

loetatus fum in omnibus , quoniam antecede-

bito modo colunt, & obfervaoat, in nullum

bat me hzec bona confcientia.

3. (Summia di- Sap.7.

a&um pravum confentient, aut certe illius

gnitar ; Qui enim diligit cordis munditiam, : 12

correptione caftigati moxrefipifcent; utadeo

propter gratiam labiorum fuorum habebit a-

huic przecipue conveniat, quod Seneca dixit:

micum Regem, tefte Salomone ; quze au- Prov.o2.

Magna pars peccatorum tollitur , fi peccatu-

tem major hacdignitas obtingere poteft? me- V- 11-

Af

ris teftis aífiftat.

ritofane de ea dicitur: venerunt autem mihi-

7

Dom. 3. Adv.

Videatur Faber conc. 7. in

:

ati;s :' Secura h:ms;«

omnia bona paritercum illa, & innumerabi-

Prov.15.

IIIl. Ex occafione them

lis honeftas per manus illius. -

quafi juge convivium : poteft bona conícien-

VI. Exoccafionethematis:

Pax Déi , qua Philip.a.

'D 14'

tia Convivio jucundiffimo comparari , tum

ex[uperat omne fenfum, cuflodiat corda €$ in- V: 7-

quia ut Conviviumnutrit, & confervat vitam

telligentias veflras: poteft explicari magnitu-

gratize: tum quia facit pinguefcere in meri-

dopacis, qus perconfícientiam bonam obti-

tis ; cum quia fatiat appetitum animze, mi-

netur,.

Et 1. quidem oftendipoteft, quod fit

ramillitranquillitatem concilians: tum quia

fumme neceffaria pax, quia fineilla interitus,

fupra modum Convivas jucundos efficit: tum

omniumque bonorum jactura incurritur.

2.

quia magnopere etiam roborat , tam quoad

Quodfit fammeoptandapax, utquaeomnem

ordinarias functiones cum alacritate obeun-

fenfüm, id eft fenfualem dele&ationem, quae

das, quam ad adverfitates quascunque for-

ex rebus fenfibilibus percipitur, longe ex-

Sed & ob Convivas, Chri-

titer fuperandas.

fuperat, .cum in conjun&ctione cum Deo, at-

ftum nempe &juftos, hoc Convivium merito

que adeo fruitione ultimi finis fundetur.

3.

valde commendandum eft.. Quae omnia faci-

Quod fit fumme conftaus & ftabilis pax , ut

[JF (r 4'

lefufius deduci poffunt, & illud etiam prze-

quae-ex parte Dei nunquam refcinditur, nifi

9

cipue demonftrari, quod juge fit convivium,

prius & ex parte hominis fuerit refciffa. Si

utpote quo quisque femper pro licitu frui

ergo tantum gaudium ex facta pace ad con-

ctob.

poffit. Videatur Fabercit. conc. 6.in Dom. 4.

fervationem bonorum temporalium condu-

i S&Wrc

oft Epiph.

cente percipitur, quantum fperari debet ex

i

ECCL 300

IV. Ex occafione

hac pace omnium nobili

V. 17.

LtheArIiVatis": .Non efl oble-

H"una , cum Deo :a-

Gamentum fuper cordis gaudium: poteft often-

&a & ftabilita ?

di, quam vere dicatur gaudium ex confcientia

VIL. Ex occafione thematis : . ermis eo-] 66.24»

bona oriri folitum omnia alia gaudia excede-

rum non morictur : potefít mala conícientia

re. 1. Quiaillaomnia funtfalfa gaudia, utpo-

vermi comparari.

I. Quia uti vermis car-

te quein falfo bono, puta voluptatibus , divi-

nem, ex qua nafcitur , confümit ; ita ver-

tiis, honoribus quxeruntur; hoc autem 7-

mis confcientize cor, ex quo originem fum-

rum eftgaudium, quia ex vero bono, fcilicet

pfit, cruciat, & corrodit.

2. Quia uti ver-

finis ultimi poffeffione, hauritur. 2.Quia alia

mis aífiduo rodit, ita nec mala conícientia

gaudia vana funt, nihil praeter momentane-

mentem vellicare ceffat. 3. Quia uti vermis

am delectationem relinquentia; hoc autem

non nifi per res amaras perimitur , ita nec

I:Solidum eft gaudium, quia ad zeternitatem fe-

mala conícientia aliter, quam per-poeniten-

licem justribuit, &przeparat. 3. Quiaalia

tiae amaritudinem tollitur; quae proin meri-

gaudia valdeimpura fünt, id eft, variis malis

to ad tam noxium & moleftam vermem pe-

triftitiam conciliantibus permixta; hoc au-

rimentum affumitur.

$

tem puriíffimum eít, cum nihil juftum contri«

VIII. Ex occafione thematis : Peccatum P(50.y.4.

Eee

K, P Loäm. Bibl, Man, Tom, [.

meum

402

: Bibliothecæ* Mahualis Concionatorie

penes fe habeat privilegium bonæ confciétie

meum conra me efl [emper: poteft confcientia ma-

]a Epiftolze Urize comparari, & abinitio qui-

tize , necfulmen eít, quodipfum terreat, nec

dem hiftoria de Urianarrari. Deinde vero o-

res ulla, quze afiligat.

Nif. S.s.

ftendi, quomodo mala confcientia vere fit talis

]V. Petrus Crinitus author eft, Romano-

de prod.

rum, & Graecorum F'eciales, aut legatos, fe-

Juda

Epiftola, quze illum ipfum,qui eam fecum fert,

fecum ferrefolitos herbas, quas lagmina vo-

'ymorti adjudicandum effe teftabitur.

cabant, quze vult pro falvo conduttu fuerint,

x XHI.

ne quis illis incommodaret ,, & fic in omni

EPTUS PRJEDICABILES.

patria, non amicorum modo, verum etiam

ALiI CONC

hoftium tuto circumiiffe. Hinc illud Martini

Con[cientia bona.

juris Confulti: Sanctum eft, quod ab injuria

wan i - E

xodi c. 8. dixit Deus : Faciamque mirabileim

L)

hominum defenfum, atque munitum eft. Sane

6. rlu Ili !

1n

die illa terram Ge[]en , in qua pogulus me-

&umautem dicitur afagminibus; funt enim

urefl ; u non fintibi mu[za , €9 fcias , quoniam ego

fagmina herbae quzedam, quas Legati populi

Dossinus in medio terre.. Utdifcamus , confola-

Romani ferre folent, ne quis eos violaret, fi-

cut & Graecorum Legatis accidit. Omnes ju-

tionem hanc internze pacis & tranquillitatis ,

quam bona, rectaque parit confcientia, folis

fti funt Legati Dei, qui magnitudinem ejus

nobis nuntiant, coelorumquenegotia , quan-

divinitusrefervatam fervis Dei: Pax multa di-

ligentibus legeentuem , €9 non eft illis [candalum ;

tum poffunt , in hac vita curant, ut ait S. Pau-

lus 2. Corinth. 5. 20. Pro Chrifto ergo lega-

Phtt

neque ulla eosinquietat fynderefis.

de Y

S.Auguf, ll. Juffi a Deo Moyfes & Aaron pulverem

tionefungimur , tanquam Deo exhortante per

nos: Obíecramus pro Chrifto, reconciliamini

gj&'p

q.26.in terrz per aerem difpergere, ad generandos

Éxod. $- fciniphes hominibus infeftos & jumentis ; ob-

Deo. Quamergo herbam hi coelorum Legati

fecum ierunt, utfint per viam.fecuri, quo-

edierunt prompte: Et fatti funt fciniphes in

heminibus & jumentis; quod & Magi Pha-

cumque pergant, dicat idem Apoftolus, cu-

raonis fübito imitari attentarunt, fed conatu

ius hzec funt verba 2. Cor. x. v. 12. Gloría mo-

irrito.

Feceruntque fimiliter malefici incan-

firahec eft, teflimonium con[cientie noftre. — Her-

tationibus fuis; ut deducerent fciniphes, &

ba , quzenos ubiquetutos habet, non eft alia,

non potuerunt.

Cur , obíecro, inaliis omni-

quam fecura conícientia.

l1ftagloria eft, quze

bus efficax preeftigiis, inhocce unico exarma-

nos ab omni pcena liberos reddit, & cujus

W

tuür incantatio, proteftantibus omnibus: Di-

gratia inoffenfo pede pergimus, quocunque

:

-

gitus Dei eft hic. Refponderi poteft, aliisin

contendamus.

apud

m

prodigiis, oculos intuentium delufos tuiffe,

.. V.. Macrobius narra[t; Auguftum Czefarem Macrob 1,

2. Sature

aqua fanguineum perhibente colorem, licet

propter praegraves imperii curas, fzepius in-

fomnes duxiile noctes , inaudiiífe vero dequo-

nal. c. 24«

infübftantia vere talis ron effet; virgis item

formas exprimentibus ferpentinas , fed appa-

dam Romano Equite obzeratiffimo , nullius

tamen follicito, fed in utramque aurem, &

rentes duntaxat; fciniphes autem fingere ne-

quibant, quia, quos 'ormaverat Moyfes acu-

multam lucem quotidie ftertente.

Contigit

autem, Egquitein illum fubito fatis concede-

-Jeum circumferebant pungentem crudeliter.

S. Auguftinus ab hachiftoria ad fenfum digre-

re, & fupelle&tilemillius omnem a creditori-

bus venum exponi.

Quod ubi refciit Augu-

ditur moralem, & ait; Supplicia, quibus Deus

perfervorum fuorum manus caftigavit /Egy-

ftus, pulvinar defuncti Equitis mille aureis

m, quas inter

lubens redemit, inquiens ; necefífarius eft

ptum, poenas figurabant impioru

erquam crudelis eft malze confcientize ver-

mihi hic pulvillus , omnique auro charior,

mis & remoríus ; homines improbi & flagitio-

in quo tam quiete potuit dormire: Non eít

fi omnibus aliis tormentis fervos Dei afflige-

pulvinar pretiofius , & captando dulciffimo

fomno accommodatius, quam quo Chriítus

gere, acdif cruciare poffunt, folam fi excepe-

'Yis malze conícientiae torturam ; quianon con-

in hodierna tempefítate ufus eft, & in ufum

triftabitjuftum, quidquid eiacciderit, impii

nobis omnibus tranícripfit, fi bonam fcilicet

habere curemus conícientiam. . Haec enim

autem replebuntur malo. Hujus fynderefis

& remorfus auctorimmediatus eftipfe Deus :

nobis in omni tempeftate fomnum przeftabit

fecuriffimum. .

Y

.

digitus Dei eft hic.

il Joannes Sambucus ingeniofe oculis

. . VI. Quzeruntnonnulli, cur C

hri&us oiim in S. Auguü.

Jo. Sam-

bucusEm-

fubjecit hominis probitranquillitatem, & fe-

puppidormierit, quzeftpars ultima navis ?in Pf 30

biem.1. curitatemanimi, dum hominem penicillo ex-

cur non in prora parte navis anteriore? cur

non füb malo,in navis medio? docere nimirum

pretit, quilaurum comple&eretur, cum hac

adícriptione: Confcientiaintegra laurus. De

dormiens voluit, bonam confcientiam in fine

vitze potiffimum leetari, quiefcere, obdormire.

Jauro ( quod nemo nefcit) ajunt Joannes de

San&o Geminiano, Plinius, Berchorius,

Exultabunt fantti in Gloria, inquit Pfaltes, l-

tabuntur in cubilidur [air. . Quac eftilla gloria in

Antonius, Ricciardus, &non pauci alii, ha-

bere literas.immunitatis adverfus furorem

qua fan&i'exultaturi praedicantur? hmzefl glo-

ria nofira, teflimonium con[cientie nofltre , inquit

fülminis. Nam cum reliquze plantze, & arbo-

resomnes inevitabili ejus furori fint expofitze,

Paulus 2. Cor. 1. v.12. Confcientia exultatio-

folaillius rabiem non pertimefcit, neque ex-

nem in vitae puppi, agoneiuquam , procurat ;

periturlaurus.. Talisefthomo juftus, & per-

Lamtabuntur in cubilibur [uir, fcilicet in confcien-

fectas , laurus eft femper virens, femper ex-

tia,inquit Hugopurpuratus , quia habenttam

tra ja&um & formidinem fulminis. Cum enim

ureus

bonum Dominum, 'Pa.thef;ice Orator a

&

hom.

ïïtä!us** AXXX.-- Confcientia.

403

hom. 37. ad ggmi;:-ul. Antioch. nihil bona con-

Üin

rabatex cita inæmeeïæe inortem. ; Conicis

Ícientia

itéct

vius; non no/lis in noviflinio die

entize tuzeieae torqueberis, dixerit Dominus;

quomodo . peccata . animum —convolvünt

ut deprava:z coafcientize faze ignibus iuclue

'G' g' 5'.

U^ (peius, quam nautze Jonam) qualiter ab imo

Dtod,

fus morereturfemper vivens, & viveret feme

corimoveat? hwcigitur, cum iíta fiunt, bo-

per moriens, & vita in feptimam geaeratio-

norum operum memoria, tanquam in tem-

nem usque produ&a. vice ?eternze poense in«

peftate ferenitas, animam confolatur tumul-

terim eflet, quz illi apud inferos conítituta

tuantem. — Vivacius adhuc S. Auguftious in

erat; conícientive enim mala poena crucia-

Píal.3o. fugitivuma facie Abfalonis Davidem

tuum infernalium abfentiam fupplet.

ita loquentem inducit: Quo fugio, ad quem

-IX. Seneca non male dixit: Ante pecca- Senee,

locum tutus fugio? ad quem montem, ad

tum confcientia eft frz2enum, poft peccatum P* 47

,quam fpeluncam?. ad quae te&a munita?

erum. Hinc

eft fla

Ó

juxta Pfalmi&am: multa

quam arcem teneam? quibüsmurisambiar?

Jlagella Feccatovis. -

quocunque iero, fequor me, quidquid enim.

Salvianus: Nemö alio-ïS'alviau'.

X. Sapienterdixit

: vis, potes fugere, o homo, przeter confcien-

rum fenfu mifer eft, fed /10: & ideonon pof-l. r de

tiamtuam. Íntrain domum tuam;requiefce

L£

funt efie falfo judicio mileri

"

in leGo tuo, intra in interiora, interius nihil

j quiv funt vere

conícientia fua -beatiä.:»

habere -pqtels, quo fugias a-con-fcigzztia tüa.

| Cozfcientia sualo.

Conj&zerztzrt dz'/c;*:zäiähdx?;

Plutarch; VH. Beffu

de vin-

s apud Plutarchum, cum patrem

— XI. Rediad cor tuum, & fubtiliter difcute' ilu -

obtruncaffet, diuque fcelus clara faiffet, ad coe-

te ipfum: confidera, unde venis, quo tendis, Viét. l, s;

?lt&.Num.

nam vocatus, nidum hirundinum hafta dejicit ;

quo modo vivis, quida

G

o

rogatusaprsefentibus deinfolentia fatti; non

is.quiaamittis, quan- de 8nf

tum quctidie proficis. quibus cogitationibus

auditis, inquit, hirundines falfa deme vocife-

magis incurfaris, quibus affe&tibus taugeris,

rari,& teftari,me effe patrisiiterfe&orem? mi-

quibus tentationum machinis a maliguo Spi«

| rati, qui aderant,huncfermonem adregem de-

ritu acrius impugnaris; & cum totum inte-

tuierunt: Beílus captus & fceleris convittus,

riors, & exterioris hominis ftatum plene

poenasluit. Enquam non falfumiliud: Soni-

cognovers, non folum qualis fis, fed etiam.

tus terroris femper in auribus impii, omnia

qualis effe debeas, de cognitione tui poteris

tuta timent, nunquam conquiefcunt.

Jublevari ad contemplationem Dei. -

*

i

K

S.Hieron.

VIIL. Turpiffimo illo piaculo fe Cain eb-

XII. Perpend

ite, quze dico, fratres. Nego-

TE

—— Tm——enm Á —

apudNyl. ftrinxerat, vix contraomnes Dei, & homiium

tiator fzecularisdamna & lucra quotidie com.

. afcet,

:

(rob l(

L] '.- c.z

*

leges fanguinem innoxii fratris fui.fuderat,

e vit,

Sire

putat, & fiquidem damna perpeffus fuerat

,ïela

l624

quando fubiratus Deus adfuit, ut in tantum

ea refarcire follicite ftudet, fic etiam tu..cari

i&

nefas inquireret, cum feferus, & fanguinarius

fime, fério faciasaccures; diebus fi»gulis ve-

homicida convi&um cerneret, ajebat Deo: Si

fpere & mane diligenter confidera, quo pa-

me a facie tua projicis, Mundum vagabun-

Go fefe habet negotiatio tua: & vefpere qui-

dus, ac profugus obibo, quisquis autem oc-

demingreffus cubiculum cordis tui, examina

currerit mihi,is me, pro juftiffimo fceleris mei

temetipfum, ac dicito: Putasne, hodie in

fupplicio obtruncabit.

Cui Deus: Nequa-

aliquo Deum exacerbavi? nunquid verba

quam ita fiet, fed omnis, qui occiderit Cain,

otiofa protuli? num per contemptum, ne-

|

feptuplum punietur. Genef. 4. v. 15. Ego vitam

gligentiamque peccavi? num in re aliqua

zuam diligentius tutabov,quag tufvatris vitam

fratrem itritavi? num alicujus famam detre-

:

cufzod:fTz. mec euim permittam, ut quisquam tibi

Gationibus laceravi? moxque fubdit: Quod

snanus offorat, quia fóptuplo fupplicio , ff contra

fi in iftis compereris, te detrimenta perpef-

J'ixtt, luat, S. Hieronymus inquit, crudelitas-

fum, futuris lucris praeterita damna fedulo

nean pietas fuerit, quod Deus tanto ftudio vi-

refarcire ftude.

J

tam Caini curavit? Refpondet vero, incredi-

XIIL. An noncodicem domi

häbes. inquit S.IC'hryf.-

bilem aufteritatem fuiffe, quod illum ita fo-

fan&us, in quo quotidiaras rationes

f

fpitavit, neque id obaliud feciffe, quam ut a-

habe nunc codicem in conícientia, & quoti-

cribas? in Pf. ;ar.

trociora illi tormenta conflaret. Verba illius

diana peccata fcribe,

Cum inlectotuo]jaces,

ex quaeftione 2. ad Damafc. fünt ifta: Nolens

necquisquam eft;qui tibi negotium facelfat.an-

Deus eum compendio mortis finire crucia-

Nueuf

tequam fomnus irrepat, libellum in medium

P i, 30:

tus, nectradere poenze, quafeipfedamnarat,

produc, & peccata tta tecum reputa, dicens

ait: Nonficid eft, non, utexiftimas, morieris,

apud temetipfum: nunquíd hodierno die, vel

& mortem pro remedio accipies, verum vi-

fermone, vel operepeccavi? Etalibi: quando

ves usque ad feptimam generationem, & con-

eftis decubituri,& nullo przefente, mu!ta quies

Ícientize tuzeignetorqueberis. Premite illa,

&filetium, excita judicium tuze conícientize,

compendio mortis finire cruciatus. Felicita-

ab ipfa rationem exige; cumque in notitiam

tem interpretatus fuiffet Cain, fi Deus illi vi-

veneris omnium inordinatorum affectuum &

tain ademiffet, putaífetque, eo rhodo finem

appetituum tuorum, oftnnium malorum ver-

accepiffe fuas miferias, & cum vita exfpiraffe

borum, cogitationum, &c. de eis poenam:fu-

eerumnas.

Noluit autem Deus ex voto illius

me, torque cogitationem, quae peccavit; id

agere, quin ob hoc ipfum voluit diuturnam

fibi vultillud : Qu dicitis in cordzbus veí?vis, in

effeillius miferabilem vitam,

"

qui felicem fpe-

eubilibus veftris compunginiui, Compungite,

l

— R. P. Lohn, Bibl, Man. Tom. Z.

ee 2

pro

404

JBibhoilece JMlanuahs Conciændtoriæ

pro eo, quody'e&, pungite, ftimulate, quse in

cordibus veftris dixiftis interdiu.

5

Dignitas.

S. Ber». !

XIV. Unicuique liber eft fua conífcientia,

VII. Periander interrogatus, quid in mi-

deconf. ( adhunc librum difcutiendum & emendan-

nimo effet maximum, bona mens, refpon-de prud.

dumomnes aliilibriinventifunt. Anima ve-

dit, in corporehumano. Alias rogatus, quid

eífet libertas? recta confcientia, dixit.

fo, cum de corpore egreditur, nullum alium

librum, przeter librum conícientize fecum

VIIH. Nullum theatrum virtutis confcien- Cicero .

UiC.

poterit portare; atqueinillo cognofcet, quo

tia majus eft, ut fapienter Cicero dixit.

debeatire, vel quid debeat recipere.

IX. Mortalibus cun&tis conícientia eft ApudFab.

conc. 7. ia

$. Greg.

XV. Isbofeth in le&to fuoa Recab & Baa-

Deus, tefte Menandro.

óin. 2,

: 3. mor. ha occifus fuit, dum altum ipfe fterteret in

Adv.

€,

meridie; caufamne noftis funefti adeo acci-

gucundi tr;s.

dentis? Mulier triticum purgans, Cuftodize

domeflicae deputata ipfamet obdormierat ;

X. Sola virtus przítat gaudium perpetu- Sen, ep,

Unde S. Gregorius inquit: Oftiaria triticum

um, fecurum; etiamfi quid obftat, nubium .

purgat, cum mentis cuftodia, difcernendo

modo intervenit, quaé inífra feruntur, nec

virtutesavitiis feparat; quae fi obdormierit,

unquam diem vincunt.

ceffante confcientize examine, infidize con-

XL Bias interrogatus: quid in vita metu Grandat

in loc.

tra nos invalefcunt Diaboli, animzeque no-

careret? bona conícientia, refpondit.

- firzeager Zizaniisrepletur. Cumautem dor-

XII. Socrates quaefitus, qui fine perturba-

- mirenthomines, venit inimicus homo, & fu-

tione viverent? qui nihil fibi conícii funt,

*

232? lþfid. *

perfeminavit Zizania. S. Gregorius fufius ad

dixit.

prius factum alludens, ingrefli, inquit, fpicas

XIII. Conícientia bene a&z vitze, mul-Cicero in

tollunt, quia mox bonarum

torumque benefactorum recordatio jucun-Caton.

(

cogitationum

diffima eft.

-

major.

femina aufe;unt.

$ Thot

XIV. A&a zetas honefie atque fplendideIdem 3.

201

S XIV.

tantam affert confolationem, uteos, quiita Tufc.

43

vixerint, autnontan

MISCELLANEA.

gataegritu do, aut leviter

$ Din:

:

lst

Qualitas.

'þpungartt animi dolor.

Yirzu

HOfo T.

E

lrs

LBe

&e' confcientiam curand

" adhortäns

Conji'z'enii.rz "ala.

pbpär. !

Epla'.

s

Poeta canit:

Hic murus abeneus effo.

^

E XV Pulchre de hac Juven'älis:

* Juvenal.

Exemplo quodcuuque sw0]o — commtttitur ,Satyr. 13.

