ros aliquando cohzeredes, & noftros interim

;

actores & tutores a patre pofitos, & praepo-

temtedeferuerint, quid tibi aliud eventurum

eft, nifi quod folethisaccidere, qui a Medicis

fitos nobis; adhuc enim parvuli & fub tuto-

defperantur, utentes voluntate morbi fui, ut

ribus & aétoribus fumus.

XLII. Quoties ergo graviífima cernitur ur-

ad, pej(?ra demergantur.

Ibiqd

-[dfer.oin

gere tentatio, & tribulatio vehemens immi-

$. 1.

A Nitn.

nere,invoca cuftodem tuum,direCtorem tuum.

EXEMPLA EXTERNA. |

:

Adjutorem tuum in opportunitatibustuis. In

tribulatione enim neque dormitat, neque dor-

Cuftodia.

mit, etiamli videatur

diffimulare.

quandoque ,.ad- tempus

( fhrifïusw Dominus in monte Qliiäti/ fäfe ab Luc.eg, -

!

Angelo confortari paffus eft.

V. 42.

|

Ibid

XLIH. Vze nobis, fi quando þfovocati fan-

&i Angeli peccatis & negligentiis noltris, in-

II. B.VirgoaS. Archangelo Gabriele falu- Ibid. c.r.

tata eft, & nuncium Incarnationis

) Id. fCl', 770

dignos judicaverint preefentia & vilitatione

Chrifïiper

;in Anl,

fua, qua nos protegere, & propulíare inimi-

ipfam peragendze accepit.

cum poterant. Quod fi neceffariam habe-

III. Cum D. Ambrofius Auxentium Epi- Paulinus :

mus familiaritatem dignationis angelicze, ca-

Ícopum Arianum provocafífet, utfe differen- in vita.

l

venda eít nobis eorum offenfa, & in his ma-

temin Ecclefia audiret, evenit, ut quidam vir

xime exercendum, quibus novimus eos ma-

de heerefi Arianorum , acerrimus difputator,

$p

xime oblectari. Hzecautem placent eis, quae

ad Ecclefiam fe conferret; qui cum loquente

in nobis invenire dele&ant, ut eft fobrietas,

Epiícopo vidiffet Angelum ad aures adftan-

;m' c' 27'

caftitas, paupertas voluntaria, creberin coe-

tem, & quze diceret, infpirantem, converíus

lum gemitus, & füper hzec omnia veritàtem

fidem, quam oppugnaverat, ipfe defendere

& pacem a nobis exigunt.

coepit.

Id.inf.40.

4up. illud :

XLIV. Tuergo, fivis habere minifterium

V. S. Francifca Romana duos femper fe- Guil Bale

Accefífe-

Angelorum, fuge confolationes fzeculi, &

righ

runt Àn- tátionibus refifte diaboli.

ten-

cum Angelos habebat, unum ex Archangelo- des c. 2.

ne 2b

rum choro, qui nunquam ab ea difcedebat ; - c2-

geli. Idin — XLV. In quovis diverforio, in quovis an-

& alium ex quarto ordine, qui non quidem

: (set,

gulo Angelo tuo reverentiam exhibe, nec au-

affidue, fed frequenter tamen fe illi oftende-

Pi(ïül ha-

bat.

deas illo praefente, quod me vidente non au-

Hos fzepe praefentibus aliis, fed nihil

deres.

Adfunt igitur tibi non tantum prze-

videntibus, hac ferefpecieintuebatur. Velftes

fentes tecum , fed etiam pro te adfunt, ut

gJen n

erant candore plerumque niveo, aliquando

pO

S.Bonäv.

protegant: adfünt, ut profint.

caeruleo, rarius purpureo colore; alterim-

. XLVI.-Vult Dominus, ut Angelis affimi-

preffa femper in crucis modum brachià pe-

:V.g'

epuf.de7

lemur, ut ardeamus. amore cum Seraphin,

itin, &ter

*

é&ori apprimebat; alter ex auro tres palmze

divinorum fcientia fuleeamus cum Cherubin,

ramulos dextra przeferebat : uterque, quam-

Ipirituales facti omnia judicemus cum Thro-

vis vicini effent virgini (Calter enim femper

nis, n'obis ipfis dominemur cum Dominatio-

dextrum claudebat latus)) in coelum defixos

M 3

habe-

. X.—A

Bübhtothecem lanualis Concionatorie

94

XIV. Cum Falco nobilis adolefcens Cor-Íbid.

r

habebat oculos: utrique pfomi[ï'a & aurea

1

pAne "

ceefaries: utrique ea claritas vultus, ut prae

ftantinopolitanus in honorem fui Angeli cu-

(uf

altero fol ipfe minus luceret, prae altero nu-

ftodis voto fe obftrinxiffet, nunquam men-

beculze inftar obfcuraze videretur.

tiendi, illudque fancte fervaffet, etiam tum,

*»

Luitp.c.2.

V. Wenceslaus Bohemize Rex occurrens

cum ob confoffum a fe in rixa fodalem in

hift,

in finibus Duci Curimenfi, qui fines regni hu-

carcerem conje&us, mortis fententiam ne-

jus vaftabat, ei (ingulare certamen obtulit, ut

gando effugere potuiffet, Angelus cuftos, dum

inultorum czedibus parceret.

Übi ventum

li&or jam ferire parat, ítri&o enfe mor-

eltad manus, Angeli apparuere, qui Wences-

tem illi minatus elt, nifi a feriendo Falcone

l

hi, o5

ld f

Jaum protegentesarma miniftrabant. Quo vi-

abftineat, cumque tres alii lictores fubftitu-

Ü

fo Dux petiit veniam, eaque obtenta diícetfit.

ti, imo ex occifi propinquis unus eundem

f

i&um tentarent, fimili modo ab Angelo ab-

Vitaapud — Vl. Caecilia Valeriano defponfata prima

fterriti funt.

Sur.22. mnoG&e nuptiarum illi dixit: i£go, Valeriane,

Sic ergo liberatus Falco reli-

r

Nov.

in tutela Angeli fum, qui virginitatem meam

gionem inttavit, & nomen Angeli affumens

:

/

cuftodit, quare, ne quid in me committas,

vitam angelicam vixit.

b

Quibus ver-

XV. Pauloante, quam Hiero

folyma fub- Jof. la.

quo ira Dei in te concitetur.

[

bis commotus Valerianus eandem attingere

verteretur, auditee funt voces Ángelorum, c. 12.

d

non eft aufus, quin etiam addidit, fe in Chri-

qui ad cuftodiam templi adhibiti erant,

þdi-

g

ftum crediturum, fi'eum Angelum videret,

centium :. Migremus hinc.

j

quod & przeftitit, poftquam ab Urbano Papa

XVl. Cum quondam in monte Gargano Breviar.

je

baptizatus eundem Angelum divino fplen-

cujusdam taurus in fpeluncam fugiffet,

& fa- Romag.

aji.

(

dore fulgentem , & pone Cæciliam qonü-

gitta, qua Dominus taurum configere vole-*'

k

Ítentem vidit.

bat, retorta in ipfum fagittarium fuiffet, oc-

Surius II.

VII. CumS. Jacobum Germanum

FOrdinis

cafione hujus miraculi didicerunt Spontini

E

l

s

O&obr.. S. Dominici diabolus perpetuo vexaret, &

incolze, fpecum illam fpe&are fingulariter ad

Y

quoties orabat, verberibus oneraret, eo difce-

cuftodiam S. Michaelis.

dente Angelus adfuit, dixitque: ServeDei,

XVII. Juditha devi&to Holoferne ad fuos Jadith. z$

rediens, cum gaudio dixit: Vivit Dominus, YV. 20.

efto fidelis usque ad mortem, exfípecta Deum,

viriliter age, & conforteturcortuum; ingen-

quoniam cuftodivit me Angelus ejus, & hinc

&i

tia funt enim, qu2e tibi pro labore parvo at-

euntem , & ibi commorantem, & inde huc

revertentem , & revocavit me Dominus gau-

lo

quecertamine praemia proponuntur.

L

je

Rader.in

VIIL . Joanna Uxbevetana vi

rgo. Ordinis

dentemin victoria fua, in evafione mea, & li-

(0

virid.p.2, S, Dominici, adhuc parvula orbata parenti-

beratione veftra , & non permifit me Domi-

€. 4-

nus ancillam füam coinquinari.

i

k

ifieh,

bus dicebat, feab Angelo cuftode fidei & pie-

hod h

tatis documenta accepiffe, unde gratiam ba-

. XVIII. CumS. Onuphriusin folitudine de- Albertin.

C, IT. de

r

ptifmalemad mortem usque fervavit.

ambularet, comitem fe illi Angelus adjunxit,

MW

dixitque: Ab hora nativitatis tuze ductor ac

Ang.cuü. d

i

TLit, ann.

IX. In Mexicana provincia cum quispiam

Soc.Jefü infirmus metu mortis graviter coníternatus

focius tuus exftiti, & cum eodem in vifibili

1597-

effet, evenit, ut die quapiam pulcherrimum

forma fex integra milliaria confecit, ut hæüf

m Gelo

bneelgt

tantem de itinere erudiret.

juvenem admiranda luce circumdatum fibi

Silereo

appropinquare viderit, montes aureos, & in

XIX. Poftquam AgarSaree ancilla ob he- Gen. 16,-

i feftof N

iis ingentem numerum perfonarum mon-

rze afperitatem domo exiiffet, difplicuit hoc

lich,

Qu

factum cuftodi Angelo, ideoque fpectandum

f

ftrantem, quo vifo fumme recreatus nihil ni-

1b con,

fi mortem defideravit.

fe illi praebuit, & acriter eam objurgans di-

n feüo 1

l*'äb. conc,

X. Cum anno 1144. exercitu

$ hfs

xit: Revertere ad dominam tuam, & humi-

L

d ld

2.in feft,

liare fub manibus illius.

5

N

. Mich.

norum in periculofa viarum difcrimina in-

fertn, I.

cidiffet, & certo ab hoftibus infidiantibus de-

XX. Monachus quidam in folitudine de-Spec.Ex

lr

lendus effet, fübito miles ignotus albo equo

gens, cum in morbo Angelum aliquot heb- dift.2.ex.

domadis miniftrantem habuiffet, poftea ad- 118

fe

infidens, & rubeum vexillum apportans ap-

paruit, & eos Jerof

venientibus vifitationis gratia aliis Mona-

fet

duxit.

olymam usdue falvos per-ï

A

chis ejusdem praefentia privatus dixit ad il-

XI. Liffardus Monachus cum humilem vi-

los; Abite, quzefo, Fratres mei, quia vo-

hi

V. eod.

Spec. ex.

tam pertzefus, jamjam abitum ex Monafterio

bis fupervenientibus Angelus meus cuftos,

a

ex, 16.

araret, ab Angelo ad fepulchra mortuorum

a quo vifibiliter przefente folatium & plenif-

füh

fimum obfequium habui, repente dilapfus

Enjy

dedu&us,offenfo cadaverum horribili afpectu,

1n fej

a meditata fuga abdu&tus, & in propofito re-

eft. Quo di&o mortuus, & Angelum fuum

Mich,

Q

ligiofo confirmatus eft.

fecutus eft.

Ral

Vita.

' XXI. Incivitate quadam Dicecefis Traje- Ibid dift,

XII. S. Ifidoro agrico

la pietati & orationi

in templo vacante, S. Angelus cuftos illius

&enfis cum juvenis quidam juvenibus difco- 1o. ex. 9.

li,

aratro interea terram fecabat, paícebat mu-

lis & lafcivis fe fociaffet, eorumque exetplo

tà

propemodum puritatem mentis, & florem

los, & lupos a gregibus arcebat.

À

Pad.Chri-

XIII. Apud Lucanos in Hetruria ancilla

virginitatis perdidiffet ,. ubi poftea domum

fii.t.2.p.1- quzedam, Sita nomine, cum e templo ferius ad

rediit, Angelum formofiffimi juvenis fpecie

Sunml&

c.4.fect.5.

obvium habuit, qui accedens, alapamque

n. I2.

coquendos panes domum rediiffet, Angelus

" hu

interea maffam fubegit, formavit, &in menfa

infigens, deinceps cautiorem effe, malas-

Yet

paratos panes pofuit, ut mox in clibanum

que focietates defugere ju

ffit, ac fubito ite-

&

rum difparuit. -

mitti potuerint.

XXII.

;4

TA

- lus XL - dagelus.

95

]

Alberc. — XXIL Ín VitisPatrumlegitur,fenem quem-

XXXII. Fulgentia Romanæä cum ob fpur«Tbid.

6deAng. dam ac fan&tum virüm confpexiffe Angelos

LI

citiem commiffam a daemone perfonato co-

hilari ac fereno vultu adftantes, ficubi Mona-

ram judice, etiam adducis teftibus, accufata

chi fermonem derebus vanis & inutilibus lo-

fuiffet, ubi opem a B. Virgine,& fancto fuo An-

querentur, recedentes, indignantesque, & füc-

gelocuftode petiit, omniaque meliora pollici-

"Jïr'(ï

ä

cedentes in locum ipforum atros daemones,

ta fuit, ab hoc fub fpecie formofiífimi adole-

qui fub fpecie fpurcorum animalium circum-

fcentis ad judicem comitata, potenter defenfa,

euntes,imipuras co

gjtatip,n"es eorumi mientibus

& feliciter in judicio abfoluta eft.

adhalabant.

XXXIII. Cum in Hifpania vir quidam no- Ibid. $.2.

fbid, d.9.

XXIIL. Abbas Theodofius de feipfo faffus

bilis S. Angelum cuftodem peculi

ari venera- &X Aloh.

Andrada

et, quod, antequam vitam folitariam profite-

tione & amore profequeretur , atque in ejus

p.2.hiít.

retur, Angelus ipfum dextra appreheadens in

honorem quotidie corollam Marianam reci-

itin, anne

immenfíum theatrum duxerit, in quo ex una

taffet, Angelus ei hoc obfequium przeclare re- 1640.

parteinnumeri homines albis veftibus induti,

pendit; nam cum illuftrem dominam sedibus

& ex altera parte totidem nigris velftiti fede-

fuis vicinam , fübinde vel ex sedibus profpi-

of Lo,

|

bant.

Ubi cum vir inufitatze magnitudinis

U

cientem , vel tranfeuntem ex humanitate fa-

prodiiffet, ab Angelo cum hoc pugnare juffus

lutaffet, maritus illius dominze zelotypi:e fpi-

eit; verum cum is timore coníternatus pu-

ritu accenfus, uxorem infuburbanum hortum

gnam deprecaretur, Angelus hortatus eft, ut

invitatam ftricto gladio coegiffet, ut per lite-

) Brevisr,

pugnae duntaxat initium faceret, mox enim

, Nomag,

ras Nobilem illum in villam invitaret, & ma-

le adfuturum , & parta vittoria caput ipfius

rito peregre profetto fe folam ibi veríari fcri-

A Nj

ccelefti diademate coronatarum , id quod &

beret, & ipíe nihil mali fufpicatus jam iter il-

fecit, quamprimum obfecuütus Theodofius, &

lud equo ve£tus adornaffet, ubi prope patibu-

gigantem agereffus eft.

D

lum tranfiit, a reo recenter füfpenío vocatus

|

$

XXIV. /Étate Serionis Abbatis cam Mo-

fiftere gradum, accedere, funemque refecare

Ib;id. *e.,z

nachus quidam in Miffa verba hzec recitaret:

jubetur, quod ubi fecit, reus equi tergo infi-

Supylices te rogamus , omniyotenr Deus, jube hac

densincolumem ad villam deducit. Adquam

.

gerjerri per mauur Zingeli tui in. fublime altare

ubi venerunt, equo Nobilem defcendere, fibi-

;

iuum : vidit quam plurimos Angelos circa

que chlamydem faam porrigere jubet, fimul-

"

altare, quorum unus caeteris altior facram

que periculiadmonet, ipfe vezo intrepidus vil-

,

hoftiam Deo tanquam ibidem vifibiliter prae-

lam ingreditur, in quam vix pedem intulit,

fenti offerebat, & mox

-

eadem fqpra altare

cum ecce armati viri ad id conítituti elatebris

"

L

collocata difparuit.

irruunt, & mifere lamentantem variis vulneri-

Nadsfian,

XXV. S. Codratusadhucinfans, cum ad-

bus confodiunt, & in latrinam abjiciunt; ex

Angeli

hucin cunis matrem amififfet, Angelus illi nu-

. Mbertin

hebd.

qua tamen vivus exfurgens ad Nobilem redit,

C,IT. de

n, 6.

"^ tritiusfüit,qui enubeipfam ccelefti lacte pavit,

chlamydem reddit, vulnera oftendit, quze illi

(; Ang.Cüff.

& educavit ad eam indolem, ut pofítea per fla-

parata effe dixit, iterumque confcenfo equo,

gramartyrii cantandoiretad mortem.

i

ubi ad patibulum ventum eft, defcendens cor-

Enselgr. — XXVl. B.Deodomo in ecclefia deferta om-

pus infurcam denuo fufpendit, & fe Angelum

in Celo

iiia ad facrificium neceffaria paravit,eisquead

ejus tutelarem effe aflirmavit, qui obfequia fi-

Sidereo

» G'no 160 ,

in fefto

s, Miffam inferviit ; poítea vero ad iter profe-

bi exhibita hoc beneficio rependere voluerit.

(

Mich.

quendum, equum, fraenum,ephippium,fellam,

Nobilis ergo domum reveríus, dum fequenti

ftapedes, famuli inftar aptavit.

dieindi&is in honorem S. Angeli cuftodis fa«

Fab. conc.

40 in, €1to-

XXVII. Theodorus adolefcens cum fub Ju-

cris, intemplum fe contulit, gratiisque probe-

?

liano apoftata equuleo tortus, & acutis teftis

neficioagendis immoratus eít, famuli a zelo-

W,S Midh.

fuffoffus fic fe gereret, ac cantaret, quafi nihil

typo fubmifi, utexplorarent,quis rumorin oc-

fentiret, ideoque a Juliano,ne ludibrio habere-

^

- fpet r

cifi domo exortus effet, ubiintemploverfari

) dita.e

tur, vinculis folutus fuiffet, interrogatus po-

audiverunt,ibique quzefitum & incolumem te-

ftea, qui habuiffet feintormentis? refpondit,

periffent, cum ingenti ftupore id fuo Domino

| I

fe quidem non omnino doloris fenfu caruitfe,

nuntiarunt, qui mox ad Nobilem accurrens,

fed adftitiffe Angelum, qui tenuiffimo linteo

intelle&o miraculo, in amplexus ejus ruit, ve-

fudorem abftergeret, & aqua frigida corpus

niam petiit, & uxorem fummo deinceps amo-

afpergens, ardores reftin

re profecutus eft.

)

j

gueret, & dolores

fl

fublevaret. -

XXXIV. Hildegundis virgo, cum, ut pu- Ráder.p.t

Engelgr.

XXVIH. Bafilides mare cum fociis traje-

dicitize fuze confuleret, fub viri

f

p

ls

infeíto S,

&urus, Chriftum ad clavum fedentem guber-

pecie, & J*o:fe— Vi:'id. pag,

r

Mich,

phi nomine iter ingreffa, profüre, quem oppi

- eo Faber

natorem, Ángelos vero remiges habuit, cum

dani quaerebant, apprehenfa,

fu&ibus c-'-æfa, conc, 3. in

quibus feliciter optatum portumrappulit. .

& laqueo in collum injecto , ad farcam pere fefto S.

o«]

yd dil

Ibid.

XXIX. Cum B.]oannes Angelusininfirmi-

) IO ex: ,

tracta, & fufpenfa fuiffet, Angelus ejus cuftos, Mich.

tate venam aperiri ex Medici confilio juffiffet,

nelaqueus fauces comprimeret,tantifper eam

lo

Angelus ejus cuftos tamen & alia neceffaria

fuftentavit , & fuaviffima Mufica aerem com-

miniftravit, & fanguinem pelvi excepit.

plens opilionem accerfivit, qui eam e patibu-

Suiusig, XXX. S. Ferreolum Martyrem fuis alatis

lo deponeret, ipfe vero equo candidiffimo im-

r

Sept.

humeris per Rhodanu

pofitam, Veronam ad fuosincolumem perdu-

Id

xerunt.

m novi Arioges dive-

xit.

TA

Engelgr.

XXXI. Evolpho puero morti vicino extre-

XXXV. Cum Nicolaus quidam. Angeli Eagelgr,

. C€o

tutelaris fiatuam inauratam sere tum 1uo, "^ 54

mam unctionem Aggelus— contulit,

tum

]

us

e96

Bibliothece .IManualis . Concionatori

)

tum ab aliis quzfito, ia preedio fuo collocari

urbem Conftantinopolitanam armorum 1uo-

juffiffet, poftea in Vefuviano incendio Neapo-

rum vi & potentia in exterminium animo fta-

lim profugiens, ibidem rogatus, num prae-

tuiffet adducere, accidit, ut quidam immen-

" EX

dium fuum ex illo.incendio damnum aliquod

fze magnitudinis Cometes, qui ad terram us-

«5

fuiffet paffum ?i refpondit, nullum equidem fe

que pertingeret, confpiceretur: ipfe infidias

(

— «« Ó

credere paffurum fuiffe; eoquod Angelus tu-

fuas palam futuras effíe metuens, milites fuos

ü

telaris ad limites illius collocatus, omnem

palatium immiffis ignibus aggredi & infefta-

t

ignuisinjuriam propulfurus fperetur. Quod &

re juffit, qui prope palatium venientes ingen-

Ü

factum, nam imago illa erecto vertice extare

tem quemdam armatorum militum exceffi-

[

undis, & adftare ripis praedio imminentibus,-

vae magnitudiris & groffitiei admirabilis nu-

]U

eft reperta, quafi limites cuftodiret. -

merum confípexere, ex quo vifo metu & ter-

Ü

Drex. in

rore coníternati, retrogre(ífi funt, unde vene-

. XXXVI. CumDux Bojarize Maximilianus

P

horol. ho 4no 1620. in rebelles Bohemos caftra mo-

rant. Tyrannus autem alios denuo milites

€oní.2.C.2

ra 5. no&t,

viffet, & de noéte hoftes loco, milite, & tem-

ad idem palatium emittens, eosdemque non

n

poris commoditate füperiores, eundem oppri-

minus, quam primos ab eodem fpectaculo pet-

1nere paraffent, non modo a via, peritiflimis

culfos effe cernens,tandem ipfemetin propria

!

licet du&toribus ufi, aberrarunt, fed etiam ob

perfona ad idem fe palatium recepit, eandem-

[

confpectam in oppofitis caftris incognitam

que armatam multitüdinem oculis propriis

——

(

legionem, tanto terrore coníternati, & in fu--

cernens, eosdem deforis ad palatii cuftodiam

gam a&ti funt, ut plures in fuga, qu

milfos mil:tes effe credidit, adeoquetandem a

p

;

&

am pugng

Ü

czefi & oppreffi fint. -

perverfofuoattentato deftitit, qui tamen po-

f

| Ibid.

XXXVII. Anno 1622. cum Georgius Fri-

ftea milites illos Angelos civitatis illius tute-

f

dericus Marchio Durlacenfis in Bavaricum

lares effe certo cognovit; utpote qui clienti-

C

exercitum magno furore & animo, & quafi

bus fuis ab omni zaerumna & gravi tribulatione

certus :de victoria, militem fuum duxiflet,

eripiendis follicite & gnaviter invigilant. -

t

XLII. Cardinalis Baronius de Theodo

fïp Id.ah.4f€. :

jamque confli&tus dubia alea per tres horas

duraviffet, fubito eques niveo equo vectus

Imperatore refert, quod is Perfarum Regem

incredibili aufu & celeritate, plumbeis glan-

formidabilem quemdam exercitum congre-

dibus fruftra in illum convolantibus , hofti-

gaífe praeientiens, fiducia fua in Deum tota-

[

lem aciem praetervectus, a tergo hoftium py-

liter collocata, fuum tametfi modicum & ra-

(

rio pulveri ignem injecit, ficque milites il-

rum militem adverfus hoftem urferit ; cum-

Bironan,

lius metu confternatos partim in fugam egit,

que in.urbe Conftantinopolitana ob ancipi-

(.

ü

partim catholicoln exercitui cedendum ob-

tem przelii futurum eventum ingens omnes

—

m

C

lecit.

yr

timor inceffiffet, nonnullis in Bithynia Chri-

Vit. PP.

OXXXV

fti fidelibus multi apparuerunt Angeli, eis-

It AbBas quidam rogatus , quæQ

107. c.44'

nam ejus eífet quotidiana exercitatio ? re-

dem pr?ecipientes, ut ad populum Conftanti-

Ífpondit: Ego Angelum meum mihi affiften-

nopolitanum confolandum abirent, eundem-

[

ü

tem juxta.me exfpe&o; & cuftodio meipfum,

que de reportanda per Theodofium victoria

(

quod fcriptum eft, reminifcens: Providebam

fecurum , certioremque redderent, eoquod

multi Angelorum a Deo expediti effent , ut

q

Dominum in confpeétu meo femper, quo-

(à

niam adextris eftmihi, necommovear. — Ti-

in hoc praelio miniftri & duces effent; unde

meo ergo eum, ut cuftodientem vias meas,

czefa fuerunt ex inimicis fidei noftrze centum

al

millia, quorum m

b

& quotidie afcendentem ad Deum , & infg

merfía fuit.:

4

ajor. pars in Euphrate fub-

j

nuantem aCus meos & verba.

jl

Bmneficia.

1

XLIIHI. Arabes Cordubam defatto inhabi- Id.

vaimav :

1

ü

'Tob. tr.

XXXIX. Tobi

'Lis e&

tantes adverfus Catholicos Hifpanos centum 958- n.1.

Q

V. 30'

as junior de fe faff

Me duxit & reduxit fanum, pecuniam a Ga-

quadraginta millia peditum, & quinquaginta

gr

belo ipfe recepit, uxorem ipfe me habere fe-

millia equitum confcripferant.

Dum vero

lo

Ramirus Rex de coelo fibi mitti poftularet

cit, & daemonium ab ea ipfe compefcuit, gau-

Ip

dium parentibus ejus fecit, me ipfum a devo-

fubfidium, fübito ante Catholicorum militum

nt

ratione pifcis eripuit, te quoque videre fecit

exercitum coeleftes comparuere fpiritus, mi-

i

CEx

litari habitu induti, quorum praefidio & du-

m,em ü

lumen cceli, & bonis omnibus per eum reple-

ti fumus.

&u Ramirus czcidit oCtoginta millia , reli-

fe

Manfi

XL. Quando tempore S. Gregorii M. urbs

quis totaliter profligatis & diffipatis.

Q

diíc. I.

B. 15.

Romana fezeviffima flagellabatur peftilentia,

XLIV. Memorabilis quoque illa victoria Raynald, -

Y

adeo, ut prze cadaverum multitudine urbs il-

fuit, quam B. Joannes Capiftranus ante Bel- n. 1456.

Qi

la vaftiffima vifa fuerit ingens quoddam effe

gradum a Turcis obfidione cin&tum fub Pon-

n. 130

ti

mortaorum coemeterium, placata demum di-

tificatu Calixti lII. reportavit; in quo prae-

Ve

vina juftitia Angelus quidam fupra molem A-

lio Mahometus chriftiani.fanguinis avidiífi-

N

driani vifibiliter fe confpiciendum przebuit,

mus, qui in propria perfona eidem preelio

N

qui ftri&tum habens, cruentumque gladium

praefens aderat unacum ducentis. millibus

Rn gt omr i en —

l

in vaginam recondebat, infignum, quod mor-

pugnantium, vulneratus eft, & occubuit. Et

d;

quidem de B. Joanne przfato annales me-

talisilla,quze ha&enus fzevierat,influentia jam

lia

penitus ceffaret; unde moles praedicta dein-

gqorati dicunt:

Cum duobus Fratribus ipfe

t

ceps caftrum S. Angeli denominata fuit.

folus cum, per parvam tranfiret naviculam,

vifum eft Turcis innumeram armatorum mul-

L

Baron.an.

XLI. In annalibus ecclefiafticis legitur ;

n!vt v.

titudinem contra eos tranfiíffe, cum in rei

Apeli

400. ni.44. quqd cum quidam, cui nomen Gainas erat,

verie

bülü,

N

d

Titulus XI, — /ngelus.

97

veritäte effent folum Atreskperfonäe,* &ideora-

thenticis fcriptoribus adfttuit, S. Francifeum

bidilcanes in fefe mutuo fzevierunt, & adnu-

per Angelum a Deo miffum in Affifiam civita-

merum viginti quatuor millium interierunt.

tem ad matrem ejus Picam fuiffe annuncia-

| Spec. Ex-

XLV. De S. Paulo firhplice S. Antonii di-

emp.ex,5. (cipulo, fequensnarraturvifio: Hic enim die

tum, additque, in ejus conceptione quatuor

mira contigiffe. 1. Quod conceptus ejus an-

— — j

ï

quadam multos, ferenam prze fe ferentes fa-

nunciatus fitab Angelo. 2. Quod fueritinute-

ciem, atque ab Ángelo eorum cuftode affocia-

ro matris fanctificatus. 3. Quod anima ejus

tus jucundos & hilares ecclefiam ingredi vi-

fuerit infufa corpori 25. Martii, quo die Chri-

dit: Inter alios vero unum poftea nigrum, a

ftus eft conceptus. 4. Quodftatim,utanima e-

doemonibus capiftro per nares alligatum, e-

L:

jus corpori fuitinfufa, tantus fplendor in valle

jus vero Angelum e longinquo moeftiffima fa-

Spoletana apparuerit, ut omnes daemones ex-

ciefübfequentem confpexit; ex qua vifione S.

Paulus plurimum contriftatus fuit, licet eum

territi judiciumtimuerint; cumautem mater

ejus dies plures segre parturiret, quidam dae-

Deus poftea fubito perimmiffam ei confolatio-

mon accedens in fpecie peregrini, dixit, in fta-

nem denuoerexerit: fiquidem eundem, dum

bulo eam parituram, nec prolemin fericis, fed

- "4 um m

ab ecclefia regrederetur, omnino ex atro &

in feeno edendam. ]1tainítabulo & foeno natus

^

deformi in candidum valde jue fpeciofum mu-

eft.

tatum, ejusque Angelum ante eum maxima

XLIX. Religiofüs quidam pietatis caufa in Philipp. a

cum hilaritate praecedentem, da2emonem vero

Armenia volebat montem confcendere,ubi di- SS.Trinic.

procul ab eo pofitum & affli&um confpexit ;

citur Arca Noe quiefcere,utillam videret ; id-

initin. o-

cumque S.Eremita vifionis hujus fignificatum

rient.l.2.

que conatus eft magno labore: fed cum tota

123

fummo cum defiderio fcire cuperet, divina ex

nocte, qua potuit, celeritate fuiffet progreffus,

revelatione accepit, illumideonigra fuiffe fa-

mane ad montis radicem fe reperit, Angelum-

cie antea vifum , quia fornicationis peccato

que vidit Árcze particulam fibi deferentem

tnuito tempore immeríus fuerat; verba au-

cumdi&o: Accipehasde Arca reliquias: fu-

0&&.&1.1.419..

tem fequentia Ifaize audiendo, nimirum: .La-

pra montem afcendere nulli m

f

varmini, mundi eflote, aujertevualum cogitationum

his dictis evanuit.

1

ortali'um licet;

de animabus ve[trir coram oculir meis, di[cite bene

L. In Paraquaria quidam prze hoxio pudo- Lit, aut,

.

jacere;. €89 fi fuerint peccata veftra ficut coccinum,

re fcelera in confeffione reticens, in vit

2€

tanquam nix dealbabuntur ; perfette compun-

? di- 1635.

fcrimine, quod morbus creabat, vidit fpe&rum

&-

&um fuiffe, feriamque egiífe poenitentiam.

horrendum fibiimminere; quare unum e no-

' Baron,an.

XLVI. In annalibus ecclefiafticis de quo-

ftris vocat, confitetur fincere ; monftrum eva-

dam Hifpaniarum Rege, cui nomen Vamba

.674-

nefcit, faccedit Angelus (utique cuftos) inju-

ï-

erat, refertur, quod, cum exercitum fuum ad-

venis forma formofiffimus, coronàm gerens in

j,

verfum fidei rebelles du&urus effet, primo &

vertice auream,gemmis diftinctam,dextra lin-

le

- ante omnia follicitus fuerit, ut milites fuos ar-

teum ferebat. Hoefitinliminetantifper vultu

mis fpiritualibus timoris Dei, virtutumque

chriftianarum communiret; at vero cum dein-

ad feveritatem compofito: tum jacenti pro-

pior: Sume, inquit,linteum hoc, & lacr mas

d

ceps multos füb fignis fuis merentes aduiterii

exterge; linteum vix manu tetigit, tum fübito

i

crimen commififle intellexiffet , juftam de illis

ficfe commoveri fenfit ad deflenda fcelera ,ut

capturus vindictam, partes eorum fecretiores

doloris impatiens ingemitus &lamenta pro-

amputari jufferit, dicens: Fruftra pergit ad

ruperit. Dolentem fübinde excepit fuavitas

]u

bellum, quem iniquitatis comitatur exem-

cceleftis, qua eousque afperfus eft, dum Ange-

plum; atvero, qui totmilitum paffus fuerat

lus evanuit,reli&oinprodigiifidem ftrophiolo.

-[d. 4nno

ja&uram, quosnam poftea habuiffe putatis,

LI. Chriftianus quidam, Lucas nomine, Relat Ja-

quos adverlus exercitum inimicum infui re-

,m958. Lb

forte cum gentili inimicitias exercebat, quiei pon.1644.

gni defenfionem opponeret? vifus eft Ange-

magicis artibus illufurus, fub le&o Lücse fafci-

lorum excubiis prote&us nofter exercitus, &

num pofuit. Iturusigiturcubitum Lucas,vidit

iplos Angelos fuper caftra corufca volitatione

j

perfuum cubiledz?emonem difcurrere cumlan-

protectionis fuze figna protendere.

cea inuna manu, in altera cum gladio, &infra

l.

SpecEx- — XLVII. in Speculo exemplorum refertur,

pedes accenfam flammam: quo exterritusLu-

emp,ex.2. unum e fenioribus Eremitis die quadam vidif-

l-

casfocium fuumBenedi&um vocat; tunc dze-

*1

fe, quod, dum Eremitze fui fpirituales inter fe

moneiictuminfligit: Unde magis territus, o-

conferentias five colloquia mifcerent, Angeli

pem Angeli fui cuftodisinvocat,qui mox com-

valde lvta & hilari facie iisdem adftiterint,

at

paret, & eumjubet viciffim i&tum cultro, quem

ian 159

quafi fignificare volentes,magnam fe ex devo-

adcervical habebat, fpe&tro infligere: Quod

. tis colloquiis voluptatem percipere: econtra

ubi Lucas fecit, mox humi concidit homo ftra-

'.n. p

vero, dum de aliis rebus vanis & inutilibus

e-

mineus,daemoni fimilis,qui difcurrebat,& An-

confabularentur, fefe iidem coeleftes fpiritus

gelus evanefcit.

Sequenti nocte adeft idem

[

velut indignabundi fubduxerint, eorumque in

[

dzemonium: fimul Angelus cuftos iterum a

s

locum animalia quzedam fuccefferint immun-

Luca invocatur, hortans eum, ne timeret, fed,

da, lutoturpiter defcedata, quzein medio Mo-

ut heri, fpe&rum percuteret , dum cecidit,

)

nachorum fefe circum volutabant, volupta-

alius e ftramine efficitur homo. Addebat An-

tem nimirum indicantia, quam daemones ex

gelus, fub fcamno cubiculi alia adhuc latere

H

vanis & inutilibus difcurfibus hauriunt.

[

nav, Ve

ejusmodi terriculamenta tredecim, quze juí-

l

Angeli

XLVIIL. Petrus ab Alva & Eftorga in por-

fit eum protrahere & calcare: neque deinceps

boni.

tento gratize ex diverfisrevelationibus & au-

fibitimeret.. Paruit Lucas, remque totam fua

d

K. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. I.

manu

ll

98

Bibliothece Manualis Concionatorie

U

manu ad noftros Patres perfcripflt,tünc in Re-

meruit videre Angelos, & dzemones pellere,

ne

Vidit etiam homines peccato obítrictos lone

40

gis pal

atio Tunquinenfis exiftentes: quilege-

o intervallo Angelos fequi bonos , & moe»

runt, M

edico regio audiente, (funt enim his lo-

10

cis Medici fere magize dediti) tum Medicus

rentes clientis fui cafum, dzemones vero ag*

lr

minatim eos circumfítare, ac vinculis con-

—— — $.

fabiunxit: Eum, qui hasincantationes fecif-

ftringere; contra vidit, fi ad fe vir bonus ac-

pop^

fet, effeinfignem Magum ; fed eum, qui has ei

folvit, effeutique potentiorem & fcientiorem.

cederet, bonos Angelos eífe eorum anteam-

qot, f

Jis

Ed

bulones, tripudiantes, ac lumina praeferentes

jot^

Et fuitutique S. Angelus d2emone potentior.

radianti vefte; deemones vero longo inter-

pol ho

Bartolitn

LH. Mancipium Bengalenfe, Macao in

China 1.4.

Chinas pro

f

P

uga Chriftianus, quadam die do-

vallo fequi.

audiendi facricau-

LVI. -Marize

de Efcobar, preeter cufï:Odemeit.l.r.c.s

minica templum ingreffus,

Angelum, decem alii Angeli in forma juve-

hd

p

fa,cum ei videretur longius, impatiens morze,

TIM

J

poft dimidium fa

crum egreflus eft templo , fa-

num fcitiffimorum aderant, femper ad folatia,

Qd

pO

Unde Chriftiani offenfi funt.

opem & auxilia.

x

dje MtrC.

ftidio plenus :

LVIL B. Jacobus dela Marca dum veríu

Lyl". de. :

50&

Vix pedem extra limen templi extulit,cum co-

imit.Chri«

hn m

ram eo duo juvenes comparent, quorum unus

carnificinam , feulocum, ubirei ple&tebantur,

C.I.

ra

anueum fiftit: altertam fo-

inter orandum ocülos refle&eret, admirabili

r

injecta in pectus m:

vifo Deusoculos aperuit; profpiciebat ifthuc

: i

|t

nantemei colaphun

ainflixit, ut in tototemplo

Ht

audiretur.

Unde Chriftiani verfi ad locum,

per fene(tram cubiculi fui Jacobus,& ecce An-

de

gelorum cohors praefulgida loco imminebat,

unde fonus ille prodibat, videre hominem

auditaque vox, ideo adveniffe, quia plurimi ex

uml

hunc proftratum, & fenfa deftitutum, ut vitze

Ml h Q

indicio careret. Demum fe erigit, & ad fere-

eis, qui ple&untur inibi , pro ccelefti gloria pa-

tü

dit; tremebundus tamen Chriftianis, quid fi-

tiebantur; quibus cum jufta funebria promo-

re hominum non fuiffent perfoluta , voluiffe

a

bi a duobus Ángelis (utipfemet dicebat) ad

[r;

fui emendationem accidiffet, retulit.

Deum, ut ab Angelis perfolverentur.

Ideml;a.

LIIL. Ammonas prope Diolcon in eremo

LVlil. InGallia mulier zegra a B. V

ir*gixiek

modo 32.

N adingus

fuit monita, ut fe in vicinum monten curet

cenz3, c aliquan

do offerens Deo cultum, ut habet Pal-

22.

ladius fe

&. 66. Laufiac. hift. vidit Angelum

deferri, ibi eam convalituram, ac velle feibi

ftantem a dextris altaris,& fignantem fratres

coli. Angeli comites interrogati eam Dei Ma-

trem effe dixerunt ,. jubentes foeminam adire

accedentes ad Sacramentum (SS. Euchari-

p

ftiam) & fcribentem in libro eorum nomina.

Epifcopum Georgium, eiquerem totam ape-

ü

Cum autem non adfuiffent aliqui in Synaxi,

rire. Probatis vifum, & cum muliere & fociis

"montem adit. Mons nive te&us erat, etfi dies

di

vidit deleri eorum nomina, qui poft tres dies

mortui funt.

11 Julii effet. Et mox cervus exiliit, qui curfü

Y

LIV. Nicolaus quidam obfcuri generis, fed

füotempli topographiam expreffit, quam fta-

ul.Cafar.

in Vefuüviano incendio inau-

tim Epifcopus voluit feptimento notari, donec

Recupitus pius admodum,

fabricam inchoaret; qua feliciter abfoluta, ac-

0

de Vefuvii ratam ftatuam ,. quam

tutelari Angelo fieri

Pdio

incendio. & verat, & in pagi, Porticus dicti, aede fa-

cedentes Angeli templum B. Virgini dedica-

Chií

M

runt. Ethzec Anicienfis illa B. V. Ecclefia eft,

M 5

