.opem Deus & Sanc&ti, maxime Indize Patroni

füimabimur horti Dei, qui petmifit nobis re-

. ferio & conftanterimplorandi erunt, utnehoe

creationes, fed moderationis diflipationem ca-

innegotio decipi ipfum permittant. Tandem

vere praecepit. Dedit illecelevandi animili-

ubi legitimam effe vocationem, etiam Confef:

centiam, neque dedecet, habere fuas tempo-

arii judició accedente, coníliterit, Superios

ribus certis & occafionibus ftatas horas, qui-

ribus hoc defiderium — erit . proponendum,

bus indulgeatur animo; & detur otium, fed

^& quidquid illi perpenfis ommnibus motivis

immoderantiam vetuit, & nimis effufam li«

6t circumftantiis ftatuerint, eidem humili«

centiam.

Placet pientiffimse illi Majeftati ,

"*er acquiefcendum ;

maxime fi

nolues

yint ejusmodi . profectionem concedere s

ut fit nonnunquam remiílior afperioris vitae

arcus, nimiam tamen non vultrelaxationem.

tunc enim , ficut Deus, licet mille mundos

Absque hábenis ezim in recreationés procur«

creare poffet, in quo 'omnes homines perfe«

rere, incaute oblectari, & modeftize limites

Giffime Viverent, & laudarent ipfum, magis

palam impudenter tranfilire, magis Genti-

. tamen delectatur decreto, & volüntate fua,

lium eft, quam Chriftianorum, magis infide-

qua decrevit eos non creare, quam. omni

lii

honore

R. P.— Lobn.Bibl.Mans. dom.4. ——

434

Bübliothuc Mamualis Concionatorie

H

hoäore, & dele&atione, quos ex creatione ta-

- " Hoc eft,

lium mundorum percipere poffet; ita &ipfe

Thun allzeit, was, wie, weils GOtt will,

magis quiefcere debet in voluntate Dei nolen-

Ifts Meníchen allerhóchftes Ziel.

tis abipfo hanc miífionem fufcipi, quam in o-

Ex quibus fequitur, Perfonam etiam fzecula-

l. 3. c. 22

mnibus fructibus, quos in [ndia facere potuif-

N

'fet; nam, utreCte pius Author advertit, vo-

rem, & quidem conjugatam, zeque in ftatu

Juntas ejus. £? amor bonovis illius omuia exce-

fuo perfectam elfe poffe, quam quascunque

Religiofas Perfonas in clauítris, cum magis -

dere delet, & plus eum coufolari, magisque pla-

Deus penfet, & quanto quis agit, quam o-

eere, guafrz-orimz'a Leneficia data vel danda.

pus, quod facit. Hinc S. Bonaventura quon- Chtonic.

dam Fratri /Egidio ipfam & alios Doctores],

I.p

LIV. Addit tamen Afceta procautela, de-

beatos przedicanti dixit, rudiffimum quem-

CI 14.

fiderium talenonpropterea improbandum ef-

que a2eque amare poíffe Deum, ac doctiffimum.

fe, quod S. Ignatius, cum P. Jacobus Lainez

Quao audito, F. /Egidius currens ad montem

. unus ex fociis illius fimile defiderium illi ex-

civitati imminentem clamavit fonora voce:

plicaffet , refponderit, fe, fi fimile defiderium

Gaudete aniculz,

uia zeque Deum amare

infe fentiret, omni modo laboraturum, ut illo

H

poteftis, ac Do&or

onaventura, ac alii Viri

depofito, ad omnimodam indifferentiam fe re-

do&trina illuftres. Sed & ipfe Deus S.Maca-

duceret; nam hoc de deüderio inordinato in-

rio poft centum fereannos in fummo vitze ri-

|

telligendum eft; alioqui nec Superiores pete-

gore exactos fcire cupienti, ad quam menfu-

re, aut permittere poffent, ut ejusmodi defi-

ram perfeCtionis perveniffet, revelavit, eum

deria fibi manife&arentur.

non ultra menfuram duarum mulierum con-

1

jugatarum Alexandrize degentium perveniffe,

$. I

quae tamen poftea a S. Macario nihil aliud

J

Ecd«

egiffe compertze funt, quam quod inter fe

vitam ih Sæculo

concordes, & maritis obedientes fuerint,

Conülia ad

?

re&c

ET

in&ituendam.

& quotidianas ftatus fui functiones ftudiofe

peregerint.

Unde merito exclamavit Ma-

r.Par

carius; Nunc tandem agnofícoó, mi Deus,

(29

CONSILIUM L.

te non effe acceptatorem Perfonarum, fed

quemvis in fuo ftatu perfe&um effe poffe ;

atque adeo recte perfeCtioni applicari poffe,

: Circa Perfe&ivonex'n 'fæcularium.

quod Deus de fuo mandato Ifraelitis dici juf-

Petz'tz'b.

fit: Mazdatum boc, guod ego precipio tibé

bodze , u fupra te efà, nec procul pofítum,

p M

I. Anaftafia mülier devota & uxorata au-

zec 2n calo fitum, ut bo/fs dicere, -quis zo-

Matth.

diens in concione fententiam illam

- Jfrum ad celdum valet afcendere, ut defevat al-

Chrifti: Effote perfzti , fécut Pater veffer ce-

Ind ad z05, ut audiamus , atque opere cotmpleas

b $.

Juss ueque traus save pofitusm , ut cauferis,

leffis perfeGlus eff : ad omnes homines perti-

nere, defiderat vehementer & ipfa perfecta

. €P dicas, quis ex mobis poterit trausfvetave

fieri; quare Afcetam rogat, ut ipfi oftendere

mares C illud ad nos usque deferre , ut pof-

dignetar, quo modo perfecti

Jttius audire , & fuctre, quod preceptum ejd

onem ftatui fuo

;

Jed juxta te eff fevino valde

convenientem confequi poffit.

corde $uo , ut f)zcz'as lum.

; án ore tua? C ia

'X'Refþon/z'o.

II. Refpondet Afceta, cujüsl'ibef rei perfe-

CONSILIUM 1L

P

&ionem in affecutione fui finis confiftere, at-

que adeo, cum finis hominisfit amareDeum,

"Circa opera quotidiana - rite

& amando, quantum in hac mortali vita fas

pefi-

ci)enda.ï

eft, poffidere, merito inferri, totam perfe&io-

nem in charitate divina, non affe&tiva dunta-

xat, fed effectiva etiam, quze prodeat in opus,

Petzt i/b.

$,Jo, c.2. & de quaS. Joannes dixit : Chaviffimi, motm

:II'I. Eadem Ana&afia , cum þerfe&ionem

diligamus verbo €? lingua , fed opere C? veri-

£ate, confiftere; Porro, cum amoris proprius

in quotidianis, & cuique ftatui convenienti-

effe&us fit unire amantes inoraliter, ut unum

bus operibus rite obeundis confift

ere cogno-

viffet ,

vehementer fcire defiderat, quid ad

|

velint, & nolint, re&e deducitur, ad perfe&tio-

nem Chrifliani precipue requiri perfe&am

transactionem perfe&am talium operum re-

quiratur ;

quare hac in r'e inftrui cupit ab

conformitatem cum voluntate divina , id eft,

ut femper agat, & patiatur, quze vult Deus,

Afceta.

quomodo vult Deus, &

&um illud diftichon :

quia vult, juxa no-

Refpow?o.

Omne tulit punctum, pa;ituf qui femper

IV Refpon

agitque,

det Afceta , ut hzec inftru&tio fa-

cilius ab ea intelligatur, fequentes do&rinas

Quæ Y

ult, quove modo

.

prius füpponendas,& bene capiendas effe. Pri-

quia vult,

- vult Deuä,

ma eft,Sermonem hocloco effe de op er/ibfus

bo-

nis

Á

Tït;lus ;XX.XZ . Confilium.

435

iil duntaxat, feu viam eeternam promerenti-

jonx Doter üirum el- R -N NNE a

bus. Secundaeft, ad ejusmodi opus tres con-

gant homines, intentio judicat omnes : ideo

ditiones requiri , nimirum ut in fe non fitma-

defiderat, ut étiam petit fra&uoíam & fa-

lum, fed ad fummum indifferens, id eft, nec bo-

cilem hu

num, necmalum. Deinde ut in ftatu gratize,

intelligere.

jus int"e'nti*onisï praxin gb 'Afcetg

feu a perfona nulli peccato mortali obno-

xia perficiatur. Tandem ut cum bona inten-

tione, id eft, propter Deum fiat; ut enim nos

:hwnïc.

remunerari non folemus eum qui própter nos

*Ivgæï'fp-or»zfo. "

Tane,

Lp

"m

non laboravit, ita nec Deus opera & labores,

| 14,

qui propter ipfum fufcepti non funt, praemiare

-VII.. Refppndet Afceta, in tribüs przci-

confuevit.

Tertia doétrina eft, quodvis ta-

pue capitibus praxin hanc confiftere.. 1. /z

le opus quatuor in fe fructus continere, quo-

congrua ele&ione, qua fcilicet perfe&iffima

rum primus eft fru&us honoris & laudis, qui

eligatur intentio.

Pro quo fciendum eft, tri-

vel ipfi operanti, vel alteri, propter quem ta-

plicem intentionem ab Afcetis affignari, qua-

le opus facit, obvenire confuevit. Secundus

rum prima /ervz/s vocatur,, quando metu

eft fructus meritorius, quo gradus aliquis gra-

poense fervitur.

Altera mercezaria, quando

tize & glorize coeleftis obtinetur. Tertius eft

folius mercedisintuitu obfequium praeftatur s

fatisfattorius, quo pars aliqua poenze pecca-

Tertia ///;a/zs appellatur, quando ,ex folo a-

tis noftris debitze remittitur. Quartus eftim-

more voluntas Dei impletur, qua»e quidem in-

petratorius, quo gratia & beneficium a Deo

tentio proe aliis utpote perfectiffima eligen-

poftulatum pro fe vel aliis impetratur. '

da eft, & quidem, quantum fieri poteft, in

V. His fuppofitis, ait Afceta, tria requiri

fupremo gradu; nam & hanc fi''alem inten-

Eccl.c.35. ad perfectionem talium operum ; Primo, ut

tionem tres gradus habere, re&e docet Ro-

Rodri-

magna cum diligentia & devotione peragan-

driquez.

Primus eft, quando homo ita in

tur, juxta monitumSiracidis: In omni opere

omnibus ad unius Dei gloriam attendit, &

quez. P-* E.

tuo excellens efto, üt dicere quis poffit cum S.

tr-s-c. 14.

exutus omni alio terreno, & adrem non per-

!.-Paralïp.

Davide: 7otis viribus preparavi impenfas

tinente affe&u, ipfius duntaxat diviniffimo

C, 29.

JDomnus Dez ( feu perfeci mea opera) zozenim

beneplacito eft intentus. /Vo/ffé vzs, inquit

borini preparatur babitatio (vel perficitur

S. Bernardus, az zz atmore Dei cvefcas €9 pvo-

hzec actio) /ed Deo.

Secundo, ut fructus il-

ficias ?- ]ltteude, fit ne quidpiam extra Deum,

Jius debito modo diftribuantur, nempe ut ficat

cujus atmove multutn delelleris : Certe quatudiu

SS. Joachim & Anna bona fua temporalia in

poffum ex alieua qualicu

24*e ve (verba funt

-

tres partes diviferunt, & unam quidem Deo

Bernardi ) confolationem

gucunditatem ac-

in templo obtulerunt, alteram pro quotidianis

cipeve , nondum audeo dicere, dile&um zoffvum

fuis neceffitatibus refervarunt, tertiam pau-

intimum avdentiffumi awovis ffüum feneve,

peribus diftribuerunt ; ita & haec bona fpi-

S. vero Auguflinus : . Mizus te amat, ait,

ritualia , -quo ad fru&um honoris & laudis

JDomine, qui tecum aliquid amat, quod tion

Deo &Sanüis confecrentur: quo adfru&tum

proptey te amat. — Talis profe&to amor fan-

. meritorium fibi referventur ( neque enim hic

& illius Reginze fuit, quze in medio Regize

fru&us a puro homine aliis applicari poteft )

magnificentiae ; Tu/cs, Domime, ajebat,

. quoad frué&tum vero fatisfactorium defunctis

quod nunquam leta At aucilla tua, ex quo buc

pauperibus, & tandem quo ad imperatorium

translata fum , usque in prafentem diem, nifi

viventibus pauperibus, pro quibus fpeciali-

in te, Domine Deus zdbrabam.

Secundus

ter orare tenemur, aut volumus, tranícri-

eft, quando quis non modo rerum omnium

bamus: fic enim verificabitur illud Pfalmi-

externarum oblivifcitur, fed füi etiam ipfius,

- Pfal. 111. fizo: Difperfit, dedit pauperibus, 2uffitia ejus

ita quidem , ut neque fe ipfum amet, nifi

mauet in /aculum feculi. . 'Tertio; ut ad fi-

in Deo, propter Deum, & ad perficiendam

nem usque perducantur, ut cum veritate

voluntatem Dei, ut homo nequeipfa etiam de

quis cum Chrifto dicere queat : Coz/umma-

manu Deiaccepta beneficia, bonaque tam gra-

tum efl, Qu omnia fi diligenter obferva-

tiz, quam gloriz, ob ullum fuum commo-

verit Anaftafía, dubitare eam non debere,

dum appetat, verum ea fola confideratione,

ajebat Afceta, quin fructum perfectionis non

ut in illis ejusdem Dei quaratur honor &

trigefimum duntaxat, fed centefimum fit re-

gloria, ipfiusque divinum fiat beneplacitum,

portatura, neque ipfis etiam Religiofis quo

k

quemadmodum beati in ccelo ex nulla realia

ad hoc ftudium ceflura.

percipiunt voluptatem, quam ut Dei voluntas

in omnibus rebus perfectiffime adimpleatur,

in cujus amore ita abforbentur, vel ut reGius

|.CONSILIUM III.

dicam, ita in Deum transformantur, ut glo-

riam ac beatitudinem, quam ipfius munere

- Circa intentionemv faciendam.

funt confecuti, non tam velint, amentque

propter fe, dele&ationemque illam, quam

Petitio.

ex ea hauriunt, quam quod illam ipfam

: Vi. Valde quidem recreata eft, & confor-

Deus ipfius velit, & in ea fibimet com-

tata- Anaítafia praecedentibus confiliis,. fed

; :

placeat. lta Deum S. Rex David amabat,

lii 2

inquit

RP Lobu .Bz'þ(. Mau. Tor. £.

436

Bibliotheze Manualis -Concionatori

inquit Bernardus.,«cum dicebat : 'Cozfitemini

per contemplantifimilis; Rogatus , 'quid agee

xet? Opera noítra refpondebat, ex fenulla

JDominuo, guoniam bonusef? : nowdixit,quoniam

mihibonus, fed quoniam bonas ipfe eít: non

funt, nifi fan&a mente, rectoque fine fint ob-

amabat, utille alius, 'de quo idem David:z

lata. Sicut enim balliftam volens emittere,

Coufiebituv tibi, cum Dene[eceris ej.. 'Tertius

oculo prius ad fcopam ccollimat, fic & 'ego ,

'eft, quando quis operatur, non utipfe Deopla-

priusquam boni quidpiam agere incipio, n*

:ceat, fed quia placet ei Deus, vel quia placét

tentionem meam ad Deum, ultimum fcopum

Deo, quod operatur; ita ut

ficut Scriptura

& finem noftrum, dirigo, hoc, inquit, eft,

dicit, Deum fecilfe & creatfe

ó

mnia inlaudem

:quod.ago , dum confifto, id enim Deus a/no-

gloriamque füam , ac propter femetipfum.,

'bis:exigit; ait enim, pone me ut fignaculum

ita & :nos tunc amabimus Deum amore pu-

fuper.cor tuum.. Iterum quemadmodum fa-

wifimo, hoc efi, nec nos ipfos, nec.aliud

gittarius, ut a fcopo minus aberret, finiftrum

'quidvis, nifi in ipfo, &-propter ipfum. . De-

oculum claudens, folo dextro utitur, ad hoc,

S.Bern. jeait faze, ait Bernardus, vog tamaoflva vel

fer. de di-

ut vifus magis firmetur, colle&iorque fit ; ita

rizia

-t

fehcitas, quamiquod

prorfus.claudendus & nobis eft finifter oca-

lig. Deo.

Jfopita ueceffttas, vel fo

&jus in nobis voluntas adisipleta videbitur. O a-

lus humanorum refpectuum, folusque dextet

zuov [auctus, exclamatidem, € ca/fus Y o dulcis

bonze intentionis referandus; id enim fpon-

NI

fo animarum noítrarumn cor transverberat,

& fuavis ajfe&lio! o puva €7 defecata intentio

voluntatis, eocertedefecatior C? purior, quodn

vyel ipfo tefte: J"ulgerafli cor tmeum , foror,

lolus

ea de proprio mibiil jam admixtumn velinquitur ;

mea jpotja, vulgevafh cor sneumy in sito octt-

vl

eo fuavioy &* dulcior, quo totum divinum eff,

dorum tuorum. Quod iofum AlphonfusRodri-

quez fimilitudiae artificuut, praefertim fabro-

quod fentitur. Sic affici, deificarief ; ad hanc

deificationem ( ut cum San&o loquamur) ex-

rum murariorum confirmat ; . nam ficut his

plorandam tres ipfefimilitudines adducithis

non fatis.eft, regulam femel iterumque futu-

" verbis: (Quormodo f£illa aqgue modica multo 2n-

ro zedificio applicuiffe, fed ad idem redit i-

fu/a viuo dzfíceve a fe tota videtur, dum € fapo-

dentidem; fic& applicatioifta regulae noftrze

. yein oini iuduit, £? colovem: £7 quomodo fer-

non manefolum, inque diei principio facren-

vumiguitum C? caudeus igni frmillimum fit.pri-

da eit, fed & dum operamur, dicendo: Hoc

Jfüina propriague fovtua éxutum: C? quomodo

opus tibi, Domine Deus meus, offero, dico,

folis lucepevfufus aer zmeaudem traosformatur

confecro, & ad tuum divinum beneplacitum

totum., quautum eít libens, volens, metito-

duininis claritateiu, adeo ut zonm tam illumina-

tus, quam ipfum lumen effe videatur. Tta, inquit,

que refero.. In fpecie vero renovanda fuade-

€7 nos iffic (in San&erum fcilicet gloria collo-

tur hec intentio 1. Ubi primum 1nane e le-

cati) deperditis qualitatibus noffvis , proprie-

&ulo furrexerimus, -offerendze funt ipfi to-

gatibusque omnibus, quodamtaodo dexficabimur,

£ius imminentis diei cogitationes, locutiones,

boceff, itain spJumtvansf vimalbimur, ut ama-

& operationes, poftulando ab ipfo enixiffime,

furi preter Deum uibil Funs, aut ff quidama-

ut ad diviniffimi ipfius Numinis honorem glo-

riamque cedant: utirruente poftea titillatio-

£uri, boc ipfutm certepropier Deum.. Alioquin,

quomodo evit Deus omnia inomuibus, ff ia bomi-

ne aliqua inanis gloriz dicere fecure poffi«.

&t de homine quidguam fuperverit ?. ac tametfe

mus; tarde nimis venifli, o vana gloria, Dei

snovtalitazis bac smaffa circumdati, ad tam

imeimea furtt omnia. 2. Tempore Miffe, ubi

Jüblimem perfztionis gradum ad/cenfuri tmum-

quando hoftia elevatur, hvec intentio, dum

quam /imus ,. evigendus nibilominus in ipjum

Sacerdos calicem confecrat, a quibusdam fic

quentis efh ocujus , quia quo alacvius fuerimus

formatur : O amantiffime Deus, ficuti dile-

&tus Filius tuus modo in gratiflimum holos

jrogre[f!, iigue vicinius appropinquaverimus,

'eo ttajov evit. noffra perfeélio, € cum. fumo

cauftum oblatus eft, ita & ego tibi offero o-

bono unitio.

Concludit igitur totum hoc at-

Tania opera mea.in fimile holocauftum ,

gumentum melliluus Bernardus proclara

togoque, utad ea perficienda-gratiam effica-

hac feque digna fententia: Iec ef iu nobis

cem largiri digneris. 3. Anteoperaindifferen-

tia, qualia funt labor, refectio corporis per

ad te Deum Patvem fuum s. olo, ut. ficut ego

cibum & potum, recteatio, fomnus tanto di-

&

|

foft|

C €P tu ugum fumus, 2ta 9 zpfé in mobzs unum

ligentius facienda eft, quanto certius eft pe-

deco

| ffitt.

Ut fcilicet aiment te propter te, €? fe

riculum, ne defettu legitimnze intentionis fru-

pux

&u meritorio priventur, aut per captationem

uonnifi ia te. Hic eff fruis , bmc eff cogfumma-

:

?io , bec eff perfetlio, bec eff gaudium 2n Spi-

inordinatze deleCtationis in vitium degene-

yent. Undealiquific ante ifta intentionem te-

vitu fantlo , boc eff flentium 22 celo; bac de-

um finis, ultimaque vationalis creatuva per-

novant: O miamantiífime Deus, placet, quod

jelio , ad quam confequendam oumes , omuibus

propofui, fcilicet hoc opus, ex puri(iimo

vivibus, una couzitamur.

3more tui, proximi, &-obedientia ( vel a-

N

lia virtute; valde enim expedit ad virtu-

fei'. 4

ia ]

VIIL Secundo confiü:it hec praxis m fre-

tum habitum acquirendum , etiam illas

quenti renovatiove igtentionis; quse quidem

huic motivo adjungere ) tranfigere ; confir-

in genere loquendo facienda. fuadetur ante

1ma, quod operatus es in me; ex te enim,

fingula primaria opera, utifecit unus ex anti-

in te, & propter te funt ommnia, Deus

meus & omnia. 4. Aliqui etiam, . dum

quis Patribus; qui, quotiescunque opus ali-

quod vellet inchoare, fubfitebat aliquantif-

nt,

hora auditur , integtionem fic renova

ut

Jituus XXXt "Conflum. -

437

utpoft nomen]efus fubjunganthzecverba: Ia

cujus majorem gloriam offerrediguerisomnia

CONSILIUM IV..——

opera a me hac hora facienda, in unione o-

mpium operum illius,tuorum,& omniumSan-

(Circa megatïgäv ;per*ïficiendg.l |

&orum, eaintentione, quam mane feci, San-

€&a Maria Mater Dei, ora pro nobis peccatori-

Petitio.

— XX. Theophilus magni cujusdam Principis

bus, nunc ( ut omnia opera hac hora facienda

perfecte abíolvam ) & in hora mortis meze.

officialis, tot, tamque gravibus curis onera-

'tus, ut propefuccumberet, :xdum more fuo li-

Amen.. Ut vero defeétus in operibus talibus

commiffifuppleantur:a Chrifto, prodeft ea foe-

ibellum de Imitatione Chrifti in manus fumit,

& inc. 26.1.5. haec verba legit: Domznze, boc

piusindie, przefertim fub meridiem, & no&tu

antefomnum,hoc vel fimiii modo'offerre : :Bo-

opus «f perjetli viri nunquam ab intentzoue

caleffium aniimum velaxares €? intev mnultas

me Jefu, propitiusefto mihimaximo peccatori,

'cuvas quafs fne cura $ranfive: von ore tor-

qui tepidum & «diftra&tum fervitium meum

'commendo melliflao cordi tuo emendandum

gentis, fed prevogativa quadam Jibere mentis,

wulli creatuve d3novdinatu ajfetlioze adberen-

'acperficiendum, tibique ipfüm offero:ad falu-

tem omnium in unioneillius perfe&iffim»e at-

do; vehemens concepit defiderium ad hanc

libertatem perveniendi; fed quia nefcit, qua.

entions,'qua tu Patrem orafti, & laudafti in

terris. Refponde, quze?ofatisfac, & fupplepro

Tatione eam obtinere poffit, confilium

& in-

TBlo!ijüs in

mepleniílime, Amen. :Sihocfecerit, ait-Blo-

.ïïtru&ieneïn '-ab.Afpeta petit.

'ïja '*eg brev.

fius,ipfaeadem opera, & exercitia füa, quae:ex

l

Refpoujfio..

fe vilia, stque inrperfetia funt, nobilifima,

De»que acceptiffima-erunt. "Nam ex operi-

XI. Relpon

det Afceta, ante omnia 1ïlli'aï-

luberrimam S.Franciíci Salefii doétrinam prze

'bus, & exercitiis Chrilti, quibus:conjungen-

tur, atque unjeatur, ineifabilem dignitatem

'oculishabendam; dum ait: Qu zultzs fpz S. Franc, |

accipierit: quemadüum gutta 'aquz milfa in

diver[£gue geuevis irretici negotiis beveut, an.

alef. e-

? i&-s. jlo !59

vinum, & viro unita, excelleutem ipfius vini

te omna pevexercitatos àn japientia eff£ opor-

«colorem, faporemque recipit. Itidem omnia,

fet. (Quam zllis virtutem autor lavgitorque

'quae ipfum gravant, & affligunt ( fiveparva,

Vonorum omtuium Deus non denegabit , J eam

five magna; five'externa, five interna fint/)

vurn ferio diligenterque expetiverint , tum ad ,

offerat Deo in laudem ?eternam , ad falutem

'ejus exercitium Jefe auimaverint , €? finpulos

mhium in unione ypaffionis, :ac 'dolorum

32 dies, maue prefertim geuerofe ad omuapve-

'Chrifli, ut*ex i'sdem paffionibus & doloribus

ibetienda compavatos , promptosgue fe Deo ex«

dibuevint.

IDomini Tefu , quibus unientur, divinam cla-

Etenim , zpfum veritatem ut fa-

tear , onus iugens eff coptimuzs negotiis C? oc-

äritätgm :Affumant,

r

um

*

cupatiomibus pregvavdtum, €? oppveffum pene

ONX

Tertio contifti

t'heec 'þrasiïs V'inl- ;Zïignd ä,-..

gacere, €g cotitzuun-quaff tnavtyrzum patt.

Jfiimatione, ad quam concipiendam fufficere

Evenitque interdumyut avduamomentigue pva-

poteft , quod beneplacitum Dei., quod per ta-.

vzpui zegotia 1101 31a bomiuemconficiant, qunm

lem intentionem quzritur., habeat omnes

anultitudo diver/ftasque occupationum exilium

conditiones ad fummum & optatiffimum

yfi debitamentis tauquillitate uon fefcipiautur,

pramium tequifitas. Eftenim 1. saxzmum

vettogue ovdine, fuo unusmguodaue tempore, €P

premium, utpote quod Beati in coelis ipfi

f'ccefffve ad figemexirumque deducanzur. -

4

'etiam glorize & felicitati fuse longiffime prae-

XII. Secundo juxta confilium ejusdem Trem 1n-

ferunt; Unde Deus ad Abrahamnm dixit :

San&i fpecialiter nimiam folicitudinem inne- trodu&, .

Ego Prote&or tuus fumy, £? suevces magua ti-

gotiis cavendam, de'qua fic iile loquitur ;1-3: C- 19

"Hi$. 2.Statim;, ubi opus perfe(tum eft, con-

Cura & diligentia,quam in rebus ac nego:tiis

fertur, cum Deus non poífitnon in operebono

noftrisgerendis adhibere deberus, lotgecet-

fibi complacere. 3. Semper balevi potef?, quia

te differunt follicitudine , anxietate & turba-

fola intentio ad illnd dire&ta fufficit adiipfum

*ione. Angeli falutis noftrze curam gerunt,

S. Chty-

obtinendum; Unde merito S. Chryfoftomus

foft. 1. 2.

eamque.diligenter procurant, at non propte-

de com-

dixit: $7 omuiuo dignus fuevis, aliquid agere;

rea folliciti,anxii & impediti funt ; Cur ? nam-

pun&.

quod Deo placeat,aliamadbuc preter boc ipf'm,

que & diligentia ad ipforum pertinet chari-

quod placeve meruifli, mercedem veguiris veve

tatem; follicitudo vero, anxietas & tutbatio

2gnovas, quantum bonum fit placere Deo: f

illorum beatitudini adverfarentur ; cum cura

enzm fcives, munguam aliquid aliud extrinfecus

& diligentia queant cum tranquillitate & quie-

enevcedis aut£ amuneris expeteves.

Hortatut

te fpiritus confiftere, non autem follicitudo

S.Bern.

proin Aíceta, ut amorem Sponfa imitetur

& anxietas , & multo minus impedita turba-

, Anaftafia, de quo amore fic loquitur S. Ber-

tio. In omnibus ergo rebus ac negotiis, cu-

fer. de di-

nardus : iVec zs (fponfus ) a/ud querit s

12e tuze concreditis , efto diligens & fedulus ;

lig. Dec.

uec illa aliud babet. Is pev fe placet 2 propter

cum enim tibi Deus illa crediderit, & fidus

Je: ipfe mevitumy ipfe premium fibi eff amovs

fit, vult illa te diligenter curare; fed, fi qui-

prater [e 2on quevit caufatm , 407 fru&um s

dem fieri poteft, noli propter illa nimis eífe

Jrudhus ejas, ufus ejus 5

anxius & follicitus, id eft, cum inqu'etudi-

i

405 Quia aqïo $ amq,

Ut anesa.

".

ne, anxietate, & ardore ea non aggrediaris,

nec iniis multum turberis, autfatagas ; omnis

namque turbatio rationem & judicium per-

lii 3

turbat,

* ^ 438

Bibliotheþi/z' Manualis Concionatorie

turbat, imo vero impedimento nobis eft, ne

plura efficere te poffe credens: fi enim ipfe

te deferat, ne unum quidem greffum figes,

rem , quamagere volumus, bene, & prout o-

portet, exequamur. Quando Dominus Mar-

quin corruas, & turpiter impingas. Quan-

tham reprehendebat , dicebat : Martba , Mar-

do ergo, in communibus tuis negotiis & oc-

tba follicita es , & turbaris circa frequens mni-

cupationibus, quze tam vehementem & in-

ternam attentionem non requirent , verfa-

nuzflerium.

Viden' fi tantum diligens & fe-

dula fuiffet, minime feturbaffet, fed quia fol-

beris, femper magis ad Deum, quam ne-

licita erat & inquieta , hinc turbatur, & anxia-

gotia refpicias.

Cum vero negotia tanti

fint momenti ac difficultatis, ut fi rite pera-

tur.

Et in hoc Dominus reprehendit eam:

Flumina, quz leniter per planitiem aequam

gantur, omnem tuam attentionem & anni-

feruntur, ingentes & vaftas ferunt naves, &

fum requirant, fübinde ad Deum animum

attolles; ad exemplum eorum, qui mare

pretiofas terces: pluvize, quze leniter & gut-

tatim in agrum cadunt, herbis & granis eum

navigant , qui quo ad terram , ad quam an-

abundare faciurt.

At torrentes & flumina ,

helant, appellant, faepius fublime coelum

verfus, refpiciunt , quam zequor quod navi-

quze impetuofe aquarumi vorticibus per ter-

ram abripiuntur,, vicina loca deftruunt , &

gant: fic fiet, ut Deus tecum , in te, &

mercibus vehendis incommoda funt; uti &

pro te laboraturus fit, & labor tuus aliqua

nimbi velut ruentes ac praecipites agros &

confolatione dtflþorandus.

prata devaftant. Nunquam aliquod negotium

cum impetu & turtbatione quadam peractum,

"AIV.. Qua-rto/in. ipfa ;a&uali: tra&atione

bene factum fuit. Lente ( ut vetus ait pro-

inprimis exemplum S. lgnatii Lojole fe-

verbium ) feftinandum eft: Qui, utSalomon

aíferit, pedibus eft feftinus, in periculo eft,

quendum effe, qui a coena infequentis diei

negotia difponebat, ut majori ea cum liber-

ne pedem offendat. Semper fatis cito faci-

tate eadem perageret, fifciret , quid quovis

mus, fi fatisbene.

Fuci majorem quidem

ftrepitum cieot, & turbatiores funt quam a-

tempore eífet agendum; cum autem omnia

pietatis opera comple&i non poffet, magno

pes, at ceram duntaxat, non autem mel con-

dele&tu przeferebat publica privatis; perpe-

ficiunt. Sic qui follicitudine nimia & ardenti,

& fixepera anxiétate negotia fua agere allabo-

tualis, quze ad tempus fiunt; certa incer-

tis; fecura periculofis; Neque tam videbat,

fant, vix quidquam agunt, & quod agunt,

*

quantze res ipíoe effent, quam quantum fpei

nonbene. Mufczenon vi fua & vehementia,

fed confufa multitudine fua nobis admOdum

ad eas conficiendas oftenderetur. Hinc aje-

bat, non res nobis, fed nos r

funt moleftze : fic magna negotia non adeo

à

j

eþus accom-

nosperturbant atqueparva, cumnimirum ea

! ymodari' debere.

frequentia & multa funt. Quoe ergo curan-

XV. Quinto, non minus accurate obfer-

da & expedienda tibi advenientnegotia , quie-

te & tranquillefüfcipe, & ordinatim ea unum

vandum monitum Alphonfi Rodriquez, quo Roárig,

poft aliud exequere.

Si enim fimul omnia

. fuadet, ut omnia opera & negotia ita per- p.r. tr.a,.

agantur, acfinihil preeterea peragendum ha-€ 4- .

fine ullo ordine perficere, & aggredi velis,

connifus quosdam facies , qui te oppriment,

beremus. Orantiitaque de negotiis nulla fit

& fpiritum tuum evigorabunt, tuque ut plu-

. cogitatio, nulla de re alia quacunque.

Q-

mnia tempus habent; fufficitque diei mali-

rimum fub onere fatifces con

fe&ar ; & v1x

tia fua.

quidquam*effeceris.

Tam rationabile & zequitatis ple-

num efít hoc imedium, ut pagani etiagg & a

XIII. Tertio illam quoqtie d1&1 San'&i do-

religione, fideque Dei alieni id cum docue-

I.þidgm.

Grinam fedulo obfervandam, quam fequen- rint, tum obfervaverint in ipfis rebus, quas

tibus verbis proponit. — In omnibus porro

ad Deorum faorum hoaorem pertinere quo-

quo modo judicabant.

Hincillud veterum

negotiis tuis divinse providentize , a qua fo-

S u

ja omnía tua molimina & opera ortum ha-

proverbium natum eft; Adoraturi fedeant,

alef

bere debent, totaliter nitere: ex parte ta-

hoc eít; cum quiete, reverentia , attepntione,

Neeul

non obiter, languide, perfunéctorie,

Refert

Pt

men tua graviter labora, & poflibilia age,

n

quo ei coopereris; ac deinde certus efto, fi-

Plutarchus, quod , dum fui temporis Sacrifi-

quidem in Deo bene confifus fueris, fuccef-

culi Diis litabant, preeco intenta altiffima-

que voce continuo clamavit: Hoc age, hoc

|

fum, qui inde tibi fequatur, femper tibi &

1

utilifümum & optimum fore, efto, is tibi

age, quafi diceret, animo alio ne divertas,

pró particulari tuo judício bonus aut malus

fed ad id unum, quod agis, attendas.

Hoc

videatur.

Imitare pueros, qui manu una

- ipfum igitur eftmedium , quod przefcribimus ;

parentis manum tenent, & altera fraga &

integre perfecteque rebus fingulis, quas habes

baccas e fepibus & dumetis colligun&. Pa-

in manibus te confecra, cazeteris proculaman-

ri modo tu manu una bona mundi hujus

datis omnibus, & hoc paéto re&e ac bene

Ita autem faciendum effe,

colligito , & tra&a, altera femper Patris

fingulas perficies.

coeleftis manum tene, ad eum fubinde re-

Ariftippus Philofophushoc modo probabat ;

vertens, & recurrens, ut videas, num tua

Sola res praefensin manu noftra eft, non an-

agendi ratio, & occupationes tuz ei pla-

tegreffa, non futura: quia & illa jam prze-

ceant. Inprimis vero cave, ne manum &

teriit, & hzec nondumeft, necan ventura fit,

of-

protectionem ejus unquam deferas , tf: Íolo

fcimus, O beatum illum, uui tantus fieri p

fet

Titulus XXXL. Conffium.

439

fetfui Domïhus, fuarumque cbgitatibhum &

frant. Hic ufus Regio PfalmMfte perfami-

. phantafiatum, nihil ut cogitaret, nifi quod

liarisextitit, quod variis in Pfalmis de feipfo

re ipfainmanibusverfat. Verumtantaeftex

teftatum reddit : Providebam Dosinwm im

una parte cordis noftri inftabilitas, &tanta ex

coufpetiu sueo femper ; & : 2dd te levavi ocit-

parte altera inimici hominis aftutia atque ma-

lossueos , qui babitas in calis.

Oculi meifeme

lignitas, utid optare poffimus , fperare vix

pev ad Dominum. — Firmiffime perfuafum te-

unquam.

Potens fane ac multum noxia eft

neas, functiones laboresque tuos, fi poten-

homini ifthzec teptatio, qua illud Dzemon

tiffiumum auxiliatorem Deum fuppetias hoc

agit, & communiter obtinet , utrem vixullam

modo invocemus, multo feliciores fuccef-

unquam bene, numerisque omnibus abfolu-

fus habituros, nec folatio interno , animique

tamfaciamus. Oras? Suggerit ftudia, cogi-

tranquillitate , carituros eïTe;

tationes officii, refetion's,alia. Studes? O-

rationem, colloquium, miffam , fociosimpor-

.XVII. Septimo, illud nobis curäe ptaeci-

tuneingerit. Et quid hinc promovet? fcilicet

pu?e effedebere, monente eodem Santto, ut

utneutrum, imo nihil, bene facias.

Quare

omnia illa, ad quze ex ftatu vocationeque

meum hoc fequere confilium ; ( non enim

noftra adítringimur, cum perfe&ione agan-

$gnoramus cogitationes & aftutias ejus ) abji-

tur, & bono cum fucceffu; quantum qui-

ce futurorum omnium cogitationem , quo-

dem in facultate nofltra eít, abfolvantur,

niam quantumvis cazeteroqui bonse fint fan-

nec quicquam ia iis vel per oblivionem,

&zeque, jam certe & hachora nec bonze funt,

vel quemcunque defe&um moítrum, ne-

nec fancte, fed fru&tui , profe&tuique tuo pluri-

gligatur. — Quod fr his rite peractis, fuüc-

mum incommodant. Quodíi obrepat ifthzec

ceffusaut contrarius, aut minus exoptatus;

tibiforte cog'tatio, nonrecordaturum teám-

confequatur, ferendusille eft patienter, ani-

-piius hujus illiufve rei, quze modo menti oc«

moque peccato, atque hilari.

Quanquam

currit, ex hoc ipfocollizere debes & potes,

enim Dei juffu ad omnia fingulari cum cura

non injici tibi hanc mentem a Deo, fed me-

perficienda obligemur, qus ad: divinum

ram eífe mali Daemonis illufionem , quod

ejus honorem promovendum , noíiraeque

. Deus, Deus confufionis perturbationisque

vocationi fatisfaciendum pertinent, .non ad«

non fit, fed Deus pacis, Deusquietis, Deus

ordinis.

ftringimur tamen ad felicem negotiorum

Ergoa maloett, quidquid eft , quod

iftorum fucceíffüum, cum is in poteftate no-

jam turbat. Abige ipfum igitur, proculque

ftra non fit. Recte arborem quidem planta-

i r

- . pelle, & confidein Domino, quodtefaciente,

ré, atque irrigáre opportune tenemur, ut

quod in te eft, ipfealio poftea tempore non

vero illa excrefcat, incrementümque fu-

deerit ad ipfius gloriam , tuumque commo:-

mat, folius Dei eft efficere.

Quod fi autem

conatus noftri fperato exitu deftituerentur,

. dum ipfi videbitur futurum. — Facit huc prae-

clarum documentum S. Bonaventurz, $Scz-

vel per negligentiam etiam noftram minus

edti,

entia, inquit, qme provirtute de/picitur , per

votis noflrris refponderent, 2zequo animo,

Lt

" qirtutem po[fea vielius invenituy.. Nofter Avila

& fuüppar tranquillitate voluntati divinae

