cuminftituebat. Sie Abulenfis, Lyranus,Paue

Granum tritici terrze illatum, ac mortuum, re-

lus Burgenfis, & alii. Quamquam resita feha-

vivifcit naturze vi & operatione, atque elutoin

lucem producitur, utin culmum, fpicamque fe-

eret, & a puero tam immanibus deditus fla-

gitiis Ifmael, invenit nihilominus portam vee

fe exerens fru&um adferat : fic peccator, quàn-

nise. & locum verze poenitentize, decelfitque i

tumvislimo fcelerum infixus, calore verze pce-

nitentize redire in vitam, & felicem gratize fta-

gratia, & nuncftuitur Deo, zeternumque frue-

.tur. Quam ergo defperationis fuze excufatio-

tum poteft. Propterea nemoiin vitio conftitu-

nem inveniet, auüt qua re culpam fuám adum-

tus homo, inquit Bafilius, de feipfo defperare

velit, obid etiam, quodinfinitemajorfit miferi-

brabit peccator, fi tale habens propofitum :

exemplum, fpem tamen abjecerit , fiduciam-

Tbid.

cordia Dei, quam miferia humana,

queaíe abdicarit?

*

"

*

XI. Poftquam mortuus eft Saul, David re-

. XIII. Homo quidam defcende

Bat ab- Hie- ibid.

verfus a czdede Amalec, manfit in Siceleg. Sic

rufalem in Jericho , & incidit in1

atrones, qui Luc. 19,-

fere habet lib. 2.Reg. c. r1. Quaerit Abulentfs,

etiam défpoliaverunteum, & plagis impofitis 29

quomodo David manfiffe potuerit in Siceleg,

cumillilocoigaem fubjecerint Amalecitze, ut

abierunt, femivivorelicto. Ita Dominus apud

Abulenfis confla

S. Lucam. Theophyla&us plurimum admira-

iu l. 2.

graret. Sic enim dicitur. r.Reg.30.1. 74-

tur, quodiilatrones, cum & tantam haberent,

Reg. c.r.

sualecite impetum fecerunt ex pavte Auffvali i

tum ferociendi occafionem, tum libidinem, mi-

Siceleg, & perculferunt Siceleg,C7 facceuderunt

q— l

ferum viatorem femivivum reliquerunt. Nam

eati 1g5i. Quomodo ergo figere domicilium in

, qui pun&im czefimque illum invádebant, non

loco exufto fanttus Rex David. potuit? Re-

potuerunt fuam tam urbane moderare crudeli«

fpondet idem: Quamquam Amalecitze fuc-

tatem , neque fic armorum gubernare i&us,

cenderunt eam, ut tota periret incendio , ta-

ut non nifiad vitze medietatem adimendam

mennon exfpectaveruntibi, quousque tota ex-

petvenirent. Cur non prorfus tota vita exue-

uíta foret, David autem veniens, nondum illa

plane exufta, flammas extinxit, & vel fervavit

runt infelicem illum, qui tam immanium fi-

cariorum incurrit infidias? Hic homo, qui

abincendio domum habitationi commodam )

vel ambuftam aliquam inftauravit, quod enim

Hierofolymis (qui vifio pacis dicitur) Jeti-

non totus deflagraffet locus, fecit ut animum

chunem (qua3x idem eft, quod mutatio lunze

petiit, figura eft peccatoris illius, qui e gratioe

ad illius rezedificationem adjiceret. Tale quid

felici, ac fablimi gradu, in culpze ftatum mi-

dicoin caufam prefentem. Quamdiu aliquis

ferum defcentllens, in manus daesmoniorum

non omnino periit, quamdiu fpiritüm ducit,

incidit, a quibus animze opibus omnibusnu-

non eft, quod defperet, aut animo cadat, eft

datus, etiam: mültis efferate vulneribus one-

enim remedium reliquum, eft, quo recuperare

ratur. lta exponunt venerabilis M. Simon

virtutes, redire in gratiam cum Deo poffit, &

de Caffia, Dionyfius Carthufianus, Gagnejus,

donec fpirat, fperare bene de Optimo Domino

Guido Carmelita, Stella, & alii plures,

| .-ng?tf

quos & longum, & otiofum effet recenfere.

Ex

Bibliothetee Manualis Contionatoriz.

52

',gll'-fc)'

[

P

Exhis jam dubitatio, quomodo femivivus re-

efnpla, eorum, qui fuperi medici, pharmaci-

li&us fuit, quiinillorum tam crudelium graf-

bene ufi, eftrato lethalium infirmitatum fua-

f 10

rum exfurrexerunt, tantamque incolumita-

$

fatorum. fzevas manus iacidit : Refpondet

tem funt confecuti , quantus non fuerit mor-

'Theophylactus, quod parte fui altera confe-

fror -

&us vulneribus, altera vivus reli&us fertur

bus, a quoconvaluerunt. Nam ut quidam

v ab

hic homo , id fa&um ,.ut indicio effet, quod

eccando mifere convulneratus, atque ob id

]. 9

bonus artis bene fperandi mag;fter ajebat:

non omnino defperata erat humana natura,

5

atque ut intelligeremus , quantisvis flagitio-

Ubi abuudavit delitfum , füperabundavit. &

rum vulneribus faucietur anima, non defpe-

gratia, Rom. 5.v. 20. hoc eft, quamquam non-

nullis hominibus peccatum plurima inflixe-

Ec

'10. |

randam ejus. vitam, ut cui vitze pars aliqua

v

femper maneatreliqua, & manere locum ve-

rit vulnera, accedens tamen mifericordia , &

niz , donec vitze quidpiam fupereft, & quam-

poft culpasingreffa , tantis eorum animas cu-

mulavit gratiis, ut indulgentiarum multitudo

diuanima in carne agit, fpem de illius falute

;;0['.17,:

YNSA

inftauranda nonabjiciendam. Nam fi homo

numerum plagarum magnum in modum fu-

Bj

fe, utdebet, difponat, & quibus poteft viribus

peraret.

Confortetur ergo animo peccator,

JCCL 28'

ut qui Deum habeat, in cujus pientiflimis vi-

conetur , fanabitur, vitaque illi tota redibit,

n

& veniam inveniet, cuitam viva plurimorum

fceribus omne peccatum invenit remiífionem,

2

perditiffimorum hominum propofita funt ex-

'omnis; noxa;fuam veniam.

waæwæaäæææmæ [2

End. 5.

y, 1I.

TITULUS XXXFIIL

]bid, 1o.

y. II

Prov, 24

DETRACTIIO.

y.

$. L.

in dubium revocari poffit ,& vitüpe;ari po-

Rom.1.

v.

tius, quam laudari quis cenfeatur.

Prov.2i

QUOAD— ESSENTIAM.

VIIL.. Sdlere bomuim proxitni , quaudo tmami-

V. 2f

féftari oporteret : Quoditerum vel nudo filen-

(5

tio, velgeftibus etiam adjun&tis , v. g. contra-

"

Definitio.

F. L

d

&ione humerorum, capitis abnutu, aut ocu-

Disy4

l.

lorum conclufione fieri poteft.

IX. Minuere ueritum altevtus :

dicendo

Drexel.in | ft alienve famæ.'inju&a denigratio. U;lde i

$. 1

Phaet.

S. Antonius interrogatus, quid fit De-

v. g. non effetam magnam doGrinam, fanci-

Y, II

tatem aut aliud proximi bonum, quantum

€. 15. -

tractio : refpondit: Eft omnisfermo ma-

vulgo deprzedicatur.

Hs

Pallud4, lus, quem non audet quis praefente eo, de

Y. 22

X. Fitiofelaudave aliutt : Scilicet per Iro-

Bv

$.19.D-I5: quo loquitur, proferre.

niam autalium fimilem modum : quibus qua-

tuor modis zzdzrecie fieri dicitur detractio, ut

Diviffo.

Mu

átidem fequentes verfus indicant:

u

I. Dividi poteft in detra&ionem /oguendo

Si bona forte neges : fileas , dicerequando

€» audiendo ía(tam ; his enim binis modis

: Deberes: minuas meritum: Aut laudes «vi-

latb

communiorem "Theologorum fenten-

tiofe:.

*

Y.53.

juxta

$. Befn.

tjam

fieri foletdetractio; unde S. Bernardus

His indirecte fociorum fama fugatur.

1. 2.de

ait, detrahere aut audire detrahentem , quid

XI. "Judire alios detrabentes, & nou COv ri-

eonfid. .

horum damnabilius, non facile dixïeri«m.k

gere, cum poffet.& deberet.

— XIL um aliis detrabitur gaudere , & cum

ZA Gus.

f

complacentia talibus detractionibus aures

raebere.

IiL Falfum alic

ui crimen affiugere.

IV. Fero crimimi falfum cz'rcum/lantiam,

XIIL. Zzducere alios ad detrvabendum : vel

dire&e eos alliciendo variis quzeftionibus : vel

Sui

vel augmeutum.adjicere.

facilem nimis auditum detrahentibus prae-

Ti

V. Fere commiffum cvzumen ,

fed occultum

Ceï'.mx

altevi uejcienti aperire.

e

bendo. Quibus modis audiendo detra&tio per-

tiam,

VI. Fa&um alicujus 12a

le ifzterþz;ktari ,V.g.

ficitur, uti fequentes verfus oftendunt.

Sifaciles famam laedenti porrigis aures :

'

dicere,id ex fuperbia , hypocrifi aut alia mala

intentionepatratum effe; quibus quatuor mo-

Aut placet infamans: aut ipfemet allicis il-

dis dire&e detractio fieri dicitur, ut indicant

lum :

fequentes verfus:

Auditu efficitur detractio peHimä, folo.

Si falfa imponis

H

$ Ber

auges:

. cui Crimi.x]a: Vera vel

$

t de

EX S.

Ecclg;

Detegis occultum: cenfes benefa&a fini-

E

CRIPTURA.

ftre:

Dire&e fratris diceris lzedere famam.

Qualitas.

&Chr'

ls.-nvlon)detrahes

hü, 3;

VII. AVegare bonum altevtus , vel abfolute

D

? -

,& ptincipi pruli tui non

Exod. oo«

Nj

maledices.

Y. 29.

vel cum tali —mado proferendi, ut prudentor

H. Audj-

LÀ

Titulus XX XPH.. Detrafio.

513

Éccl.rg. * TL Audifti verbum - adverfus proximum

V, IO.

cat, hinc declarantes, quod rem reprehenfione

tuum? cominoriatur in te, fidens, quoniam

3

dignam coinmiferunt. Sienim illum, ut nemi-

Pf 100.

non dirumpet.

nidicat, rogas; multoma

IHT. Detrahentem fecreto proximo

gis yte priorem huic

V. $

perfequar.

füo himc

dicere non oportebat.

]

——

Prov.4

IV.Non folum ille reus eft, qui falfura de alio S. Tfidor. |

vh

IV. Remove a te os pravum, &labia detra-

profert, fed & is,

hentia fint procul a te.

praebet.

qui cito aurem criminibus dïnfüm*

Lev. 19

V. Non maledices furdo, nec coram CORCO

V. 14

V. Os detra&toris aquiminarium eft diabo- Guil. Po«

pones offendiculum :

fed timebis Dominum

li (ein Weih -Keffel) quod non luftralem & raldus a-

Deum tuum.

Ebc!. IO.

facram, fed fordidiffimam detra&ionis aquam

;

in Phaet.

pud Drex,

V. 20.

. VI. Incogitatione tua Regi ne detrahas, &

continet.

ENSC

in cübiculo fecreti tui ne maledixeris diviti,

VI. Si vultuhilari audis deträhentem,. tu il- $.H

ier.

quia ad aves coeli portabunt vocem tuam , &

quihabet pennas, annuntiabit fententiam.

li das fomitem detrahendi, ille ignem excu- ibid. S.4.

2.Cor.r2

tit, tu fubíternis ignarium : Quod fi facie fub-

V. 1j

ViI. Timeo, ne forte contentiones, &c. &

trifti & avería detractorem audias, diícet il«

detractiones fint inter vos.

£ccl. 28

le non libenter dicere, quod didicerit non li-

"v 8

* VIII. Sepi aurestuas fpinis, & linguam ne-

benter audiri. Sin aliter agis, oftendis te il-

quam noli audire: & ori tuo facito oftia, & fe-

lius, cui detrahitur, falfum fratrem

ras auribus tuis.

&

midum amicum effe.

, aut ti-

Su, A l]ug,,

VII. Sedens adverfus fratrem tuum loque-

in. ap-

D amuum.

baris. Per quze verba Propheta oftendere vo-

pend. de

luit, quod non

ECCID 50

tranfitorie detraxerit, nec ei div. fer.

xr. II.

contumelia.

IX. Sufurratori odiu-m, & inimicitia, &

furreptum fit, ut male de proximo loquere- . !3:

tur, fedens, id eft, ex otio, quafi ex hoc

Ibid. zo.

X. Si mordeat ferpens in fil

amio, tl s

V. Il1.

minus habet, qui occulte detrahit..

cans, ut derogaret proximo fuo.

Prov, 24.

VHI. Calcaneus eft inferior pars corporis, Vine.

v.9

Xl. Abominatio hominum detractor. -

& quz fzepiuseft inluto; & detra&ores non

ellovas

Rom. r

XII. Detractores Deo odibiles.

cenf. in

Vv

Q

digniora, non meritorum & operum (ancto-

mor. to.3.

0"

-XIll. Cum detractoribus ne commifcearis,

rum laudes confiderant, fed infirmiora,

& quae l.3. dift.3,

v. 2!.

Prov.24. quoniam repente confurget perditio eorum.

defe&uofa videntur in homine,

ut mordeant

XIV. Siinvicem mordetis & comedetis, vi-

v' I ".

Gal. 5.

dete, ne ab invicem confüumamini.

ad modum ferpentis, cui di&um eft: Tu infi-

diaberis calcaneo ejus.

Pf.:3

XV. Sepulchrum patens eft guttur éorum,

- 1X. Ad condemnandurn cæteros omne vi-S.Chryf.

Y-5: linguis fuis dolofe agebant, venenum afpidum

fub labiis eorum;,

te noíirz tempus abfumimus, a quc vitiode com-

pun&. .

Sap. r.

neque monachum ullum facile invenias libe-

cord. l. r.

XVL. A detractione parcite linguze, quo-

v. 1II-

niam fermo obícurus in vacuum non ibit.

X. Hoc fp

Pf. 54.

ecialiter vitio periqiitätuf totum

SoThOmt

v

22.

.XVII. Molliti funt fermones ejus füper o-

humanum genus.

2.2.0.73.

Pf.56.v.5.

leum, & ipfi fuat jacula.

XI. Maximapars generis humani, indiïcretoä fiu ;

XVIIH. Filiihominum, dentes eorum arma

& fagittze, & lingua eorum gladius acutus.

judicio ad reprehendendum prompta & para-fer.1o1.

Pf. 139. .

ta effe probatur, cum tamen non ita fe velitde temp.

v. 4)'.

XIX. Acueruntlinguam fuam, ficut ferpen-

ab aliis judicari, quomodo vult alios judi-

tis: Venenum afpidum fub labiis eorum.

Y

Matth.23.

care; propter hoc fcriptura divina admonet,

V. 33.

XX. Serpeates, genimina viperarum, quo-

dicens: Priusquam interroges , ne vituperes

modo fugieþis a judicio gehennze. -

uemquam. -

1

$

II

XII. Odibilis eft detrá&or, quia videlicetBellova-

eft feculentus, plenus fpurcitia: fraudulen- cen-l6.

EX SS. PAT

RIBUS ET DO.-

tus, plenus verfutia; virulentus, plenus ne-

CTORLIBUS.

quitia; truculentus, plenus Íísxvitia, detra-

&or eft Ceculentus, id eft, fzecibus plenus,

Qualitas.

& immundus, quia fcilicet in immunditiis

converfatur, de immunditiis lo

]

S. Pauli-

quitur, im*

nus ad

L. Pauci admodum funt, qui huic vitiorenun-

munditiis pafcitar aliorum.

Celan-

- tient, raroque invenies, qui ita vitam

XIII. Alia quidem peccata , licet caufas ha- S.Ch

fylï

tiam.

fuam irreprehenfibilem exhibere velint, ut

non libenter reprehendant alienam : tanta-

beant, a rationealienas, habent tamen, utpote no. 3. de

r

Ll

;g

Ícortator libidinem explet, fur pauper

tatem, o

bfcur.-

que mali hujus libido mentes hominum in-

homicida iracundiam fedat, maledic

us nul-

j

vafit, ut etiam, qui procul ab aliis! vitiis re-

lam poteftoccafionem afferre. Quam enim,

cefferunt, in iftnd tamen, quafi in extremum

laqueum incidant.

quaefo, pecuniarum copiam acquirit? quam

S. Bern.

libidinem explet? nihil aliud eft, quam invi-

de dedic.

II Omnino proditorem fe noverit, fi quis

dize materia, cui nulla fuppetitjufta cau(a, nec

forte, quod abfit, vitia quxelibet in hanc do-

Ecclef.

mum conatur inducere, & tem

inj ulüa, propterea nulla venia digna cenfetur.

)

plum Dgi fpe-

luncam facere dzemoniorum.

.XIV. Annon

& ipfe moritur, qui venenum S. Bera,

S.Chryf.

lIl. Hoc vero magis ridiculum eft, quod

bibit, quod ei malefuada detra&oris

ho. 3. de

lingua fer. de

yod. d

popul.

cum aliquid arcanum dixerint, rogant audien-

propinat; fiquidem furtim ei dilectionis vita triplici

2

tem.& adjurant, ne cuiquam alteri

amplius di-

fubtrahitur, & dum nefcit, paulatim in eo fra- ^" od..

terna

R.P. Lobu, Bibl. Man. Z'om. j^

: Ttt

514

- Bibliothecre Manualis Concionatoria.

.

Fus a.

ternacharitas frigefcit. Auditurus eftforfitan

etiam ipfe, cui detrahitur, undique enim verba

XXIV. Si hzc in nobis effet diligentia, ne $. Hier.

volant, & multorum prius ora fermo pertran-

paílim obtre&atoribus crederemus, jam Oo-lz. p.19»

mnes detrahere timerent, ne non tam alios ,

fiens, difficile fieri poteft, quin fiugulorum cre-

Sedhoc

verit linguis, & quafi jam profectus referatur

fefipfos viles detrahendo facerent.

ad eum, ad cujus fpectat offenfam. -

ideo malum celebre eft, idcirco in multis fer-

$n

S. Chryf.

XV. Haeéc cum Mariam Moyfis quoque foro-

vet hoc vitium, quia pene ab omnibus liben--

l

l

jo vitii

Pf. xoo.

rem attigiffet veneno fuo,leptofam eam confe-

ter auditur.

C. 8' 'L

ftim reddidit, ac viciffim Domini iracundiam &

XXV. Qui detra&torem minime admittit, S.Chryf.

tum feipfum immani hujusmodi peccato li- inP£.100.

furorem adveríus eam induxit. Hzec & univer-

fas domos fübvertit, & pacatas domos ad bel-

berat; tum detra&orem hac ratione ab ini-

qua proximi accufatione d:movet; tum eum

lum excitat; hzec & pulchrze pacis vincula di-

folvit, & magn2e charitatis nodum diffringit ;

etiam, qui accufatur, crimine liberat, ac

hzc &a divinis mandatis abduttum homi-

denique pacis arbiter, & amicitize dux exi-

ftit, dum obtre&atoris animum & volunta-

nem, legem transgtedi docet, & a Dei amici-

É

tia avulfum procul a veritate detorquet.

tem odit, ac deteftatur.

S Bern.

-. XVL. Omnis, qui detrahit, primum quidem

XXVI Eliminemus omnem ex or

e noftro Idemtom,

faetit

ferm. 24.

detra&ionem, fcientes, quod, etíi cinerem hom. 3.

Con, 6: !

feipfum prodit vacuum charitate, deinde quid

poma.

in Cant.

aliud detrahendo intendit, nifi utis, cui detra-

comedamus, nulla nobis afperze vitae hujus ad poP.

po&Pent. :

hit, veniat in odium vel contemptum ipfis, a-

utilitas proderit, nifi a detractione abftinea-

L13

:

in

1nus ; non enim quse intrant per os, coin-

pud quos detrahit. Ferit ergo charitatem

omnibus, qui fe audiunt, lingua maledica; &

quinant hominem, fed quae exeunt ex ore;

fi quis te praetereunte ftercüs moveat, non-

Drexe. |

quantum in fe eft, necat funditus & extinguit ;

ne (quzefo) hoc facientem convitio & contu-

i Dhaet.

non folum autem, fed & abfentibus univerfis,

0.18- stz'

ad quos volans verbum forte per eos, qui prae-

melia afficeres? Hoc fac & erga detractores,

non enim fic commotum ftercus illum faeto-

j

fentesfünt, pervenire contigerit.

S. Chtyf.

XVII.- Omnes averfantur maledicum, ut

rem, fufcipientem cerebri membranam per-

eüfn, qui lutum redoleat; ut hirudinem, quze

cellit, ficut aliena peccata excuífa, & vita

in Pf. 49.

impura audientium animos prodita contrifta-

ibid.&.q

fanguine, & fcarabaeum, qui üergore, alienis

^

re & conturbare folent.

i

malis aluntur.

S. Bern.

XVIII. Inter omnia illa, quze de corde ex-

din. tom.

$

IV.

d o

:

2. fer. 29.

eunt, & de ore procedunt, hominem, imo to-

€. l.

tum mundum inquinantia, funt execrandae

PLA CATH

OLICA

detractiones.

FE

EXTERNA.

Dion.

Did,

Carthuf.

XIX. Peccata in proximum tanto funt gra-

viora, quanto majus nocumentuminferunt ei;

Qualita:.

jn op.

cum ergo per detractionem unus auferat al-

S.Jac.Ap.

gnus detractor Religioforum & alio- Difcipnl,

teri bonum nomen, & ledat eum in fa-

I Ma

k

rum: mortuus cum effet, poft multos ferm. or.

ma, faciatque eum aliis contemptibilem at-

Dom. 4.

que defpe&um; ideo magis peccat, quam fur,

annos aperto fepulchro, totum corpus com-

Diron,

patruiffe repertum eft, praeter linguam, quam

poft Pent.

t ad

qui exteriorem tollit fubítantiam , quia bona

fama eft praeftantior.

L]

tam peftilentem vermes rodere horruerunt.

atn, 33.

XX. Qui detractioni

ftudet, diabolo fervit.

II. Alcanze in Hilpania vir nobilis Alphou- Engelfgr.

Nani df

fo de Caftro Franciícano dixit,

fe in hono- Domip. $.

Grave malum, turbulentus dzeimon elt detra-

poft Pent.

(uE

&io. Ex ea odia pullulant, jurgia conflantur,

rato confeffu jaCtaffe, matronam auls Prin-

diffidia ortum trahunt, fufpiciones malze pro-

cipem a fe corruptam, & id falfo fe commen-

tüm. Cuialter dixt: Domine, cafus tuus

creantur: fine ulla caufa hoftem reddit, qui

paulo ante amicus erat: univerías domos fub-

eít infanabilis: Actum eft defalute tua. Ste-

tit attonitus nobilis, & diu nocuque fecum

vertit, & pacatas domos ad bellum excitat;

hoc oraculum revolvebat, donec Salmanti-

pulchra pacis vincula diffolvit : magnae cha-

ritatis nodum infringit.

ce in P.Francifcum de Victoria Dominica-

S.Greg.

faciunt, hifiv

num incidit, qui eum ultro allocutus, moe-

ho. in E-

XXI. Quid aliud detráhentes

roris caufam elicuit, cumque ei diceret, fi

quod in pulverem fufflant, & in oculos fuos

zgch.

terram excitant, ut, unde pulvis detractionis

coram iisdem dicta retra&taret, poffe eum fal-

vari, nec alia opus effe poeritentia

i

obtule-

erflaverit, minus inde veritatis videatur.

rat enim fe ad omnaem poenitentiam

:

nega-

S. Hier.

XXII.Cave neautlinguam,aut aures habeas

epift. 2.

prurientes, id eft, ne aut ipfealiis detrahas, aut

vit alter, fe id facturum ; tunc Sacerdos ei

alios audias detrahentes. Parce a detractione

aíferuit, : vera P. Alphonfíum dixiffe.

linguae, cuftodi fermones tuos, & fcito, quia

!

Fugkz.

per cun&a, quze de aliis loqueris , fua con-

IIT. San&us Propheta David de feipfo fate- Pf. xoo.

fcientia judicaris, & in hisipfe deprehenderis,

uz in aliis arguebas.

tur, quantopere hoc vitium fugerit, dum ait: V: 5

S.Chryf.

XXIHI. Fugiamus, dilecti, fugiamus detra-

Detrahentem fecre

hom. 3.

fequebar.

to proximo fuo hunc per-

Giones;doGi, quodefttotum fatanicum bara-

thrum infidiarum ejus hzec infeffio. Ut enim

IV. S. Auguftinus , ut convivas fuos a fu- Poffidon.

noftra negligamus , & graviores nobis reatus

perfluis & noxiis fabulis, & detractionibus in vita

fefe abftinere debere.admoneret, hoc dyfi-7 ?7

confitaamus, in hanc nos confuetudinem

diabolus duxit:

cum fupra meníam bhabebat.

Quis-

- Titulus XXAXPHL Detmöïio.:v

$15

Quisquis amat di&is abfehtum rodere vitam,

lo

$lls

- XI S.Jofe

ph Virginem Sponfam fuam, gra- Ibidem.

Mp

Hanc menfam vetitam noverit effe fibi.

vidam confp

iciens , neque originem rei geftae

Hosque veríus tam accarate obfervari cura-

dignofcens ,

vit, ut aliquando familiariffimis quibusdam E-

quam quocun

tam ab omni fufpicione finiftra,

que diffidentize verbo in conju-

pifcopis perperam de aliis loquentibus com-

gem fuam ab

flinens, quantum creditis Deo

motus diceret, aut delendos effe hos verfus i

proeftiterit ob

fe

quium. Adeo coelumin heroi-

S.Bonav.

aut fe de menía furrecturum.

co ifto actu fi

bicom

in vitia

placuit, ut Angelum Jofe-

$ Chry

. V.S.Francifcus Seraphicus , cum quidam

pho deftinarit,

qui ei praegpationis panderet

ltD ts

c. 8

A A

füis Domefticis multa in alium ore temerario

myfterium. Un

. dicere, Vicariofuo dixit: Surge, Pater, & rem

deS.Hieronym. inquit: Blan-

1

benedifcute. Quodfi accufatus fit infons , ita

dientis affectu e

per fomnium Angelus loqui-

puniaccufatorem,

tur, ut juftitiam fi

lentii comprobaret. Angelus

utomnibus fitexemplo,fen-

amorofis verbis

hoc gratiflimum Deo com-

tiatque fe puniri.

Imo putabat, veftem religio-

fam ei detrahend

am, quisquis alteri hoc famze

mendavit filentium blandientis

affe&ttu ; in-

comprehenfibile namque amor

is & benevo-

palliolum fubtraxiffet, ut, quod ille aliis, hoc

lentiz(e divinze lucrum concilia

t, alienze oc-

alii facerent illi, eaque ratione detra&or ad

Idemtm

Faber i;l

reftituendam famam adigeretur.

cultatio imperfe&ionis... Non

S. Annze, non

Ofn, j

conc. 6.

S.Joachimo, Marize genit

oribus quidquam

p

VL S. Joannes, Eleemofynarius, etiam pu-

conqueftus eft, ne per um

bram quidem fuas

Domin.3. blice peccantes taxari

vetabat, quia fieri po-

iis imaginationes ,

peftPent. teft, ut peccatum poe

nitendo deleverint, at-

cogitatus

e

quia Dei amore flagrabat. '

que reyelavit,.

que adeo iniquum (it, ut id ab homine petu-

. XIL. Deus ipfe, prout confiderat S. Da

lanter exprobretur,

mian. Ibid.n. g.

condonatum.

quod ablipfo Deo jam fuit

nobis offenfus, culpas quidem noftras

in fe«

Dx"exel.

veriffima pon

derat trutina, aft ignominiam,

in Phaet.

Idem fi quem obtrectantem audiiffet, mox

feverumque.

qualemerito infli

c.18. $. z. Admonuit, & in alios fermones deduxit. Si

ram univerfo mundo,

gerepoterat co-

pergeret alter, tacebat quidem Joannes, fed

fupplicium abfcondit,

nosque tolerat, ut,

quantum eftex parte ejus,

nomen ejusnotabat, & colloquio finito ei, qui

omnia in occulto lat

eant, usque ad extremum

a cubiculis:.erat, praecipiebat, ut tale

diem judicii,

nem amplius non intromitteret,

m homl-

tenebrarum. I

quando illuminabit abfcondita

Ibid. S.4.

imo dum ad indulgentiam con-

VIT. Thomas Morus, Anglize Cancell-arius-;

fequendam,

fpontaneam doftrorum fcelerum

cum alios falcem in alienam famam mittere

exigit confeffionem hanc,

adverteret, mox fermonem alio convertere co-

inviolabili potentize

Sacramentalis figillo mu

nivit.

natus dixit: Quivis,quod volet,fentiat & dicat,

XIIL.Joannes Rho de

egoajo hanc domum bene ftru&am effe, & bo-

hujus fzeculi vitsefpirit

Joanne Avila, magno Rho. var,

jift. 1. 4

num fuiffe Magiftrum, qui eam exftruxit.

fert. Cum abomni detra

ualis Magiftro hzec re-

co 3. s, Il.

Ibid,

&ionequam plurimum

VIII. Machetesfenexidgratizea Deoim pe-

adbortebat; tum fi (quo

dfaepiuscule domeftica

travit, utquoties de rebus divinis loquentes

in fabulatione fieri vide

mus

Yi

audiebat, nunquam obdormifceret ; (i vero de-

) alienafama velli-

tractorii aut alii inutiles aut noxii fermones

caretur, ftatim adducto fup

ercillo, manu men-

éftn, QT.

fam, fellamve pulfans: No

s vero, ajebat, no-

)on, 4.

olt Pent,

Baron.

inflituerentur, mox in fomnum laberetur.

l

ftra curemus, homini

IX. Con&antinusMagnus dicere folebat, fe

quehuictrigi

nta dies tri-

t. 3. ad fi

buamus, ut fe ad defenfio

nemcom

ann. 325.

Praefulem publice peccantem videret, palu-

fit, tum judicio licebit experiri.

paräxe pof-

pl

Maníi dif.

damento fao facti infamiam operturum.

Jorrit. o

X. Chriftus Salvator nofter omnes opera.

XIV. PrimiChriftiani mutuo fe fratrum titu-

Mat;fi»'äilf.g

oft Pent,

4.n.5

tiones ad noftram ordinans eruditionem, in

loinfignire confueverant,

ideoque S, Jacobus

,I. n. I.

Apoftolus Chriftianos a d

hac fingulariffime materia nobis notabilium

caturus, zo£zte, in

etractionis vitio avo-

poft fe reliquit exemplorum veftigia, ut difca-

fratres mei ;

quit, derabere alterutvug:,

inus maxima cum cautela de proximis fermo-

quam doctrinam prima illa fae-

cula vivacite

r -adeo,*

folideque imbiberunt, ut

cinari, & nonnifi urgente neceffitate, eorum

(atteftantibus Eccle

peccata manifeítare. « Peccatricem. conver-

fiaticis Annalibus ) nul-

lus unquam primor

um fidelium, medios in-

furus Samaritanam, omnes fimul Apoftolos,

ter tot perfecutionum & falfaru

m imputatio-

licetunus eorum fuffeciffet, in'arbem mifitad

num turbines, re

vi&tui neceffaria comparanda,ne coram iis ma-

aut detraxiffe P

pertus fuerit murmuraffe,

rincipibus maxime & Impe-

nifeftare compelleretur mulierculae flagitia. In

ratoribus, quor

um tunc

horto Gethfemani quid convenientius videri

f2eviebat impietas

temporis tanta dg-

poterat, quam uteosdem Apoftolos in fua con-

XV. S.Thom.Villanov. die

fervaffet focietate, non ut ab auxiliatoribus ha-

quodam in ante- Rho. l, c,

camera audientiam

praeftolans Caroli V, dum 9« 1*

beretopem, fed ut immitationibus patientize,

plurimis cinctus Au

licis, aliquorum audiret

benignitatis, fortitudinis , inque tyrannorum

perfecutionibus, quibus poft magiítri in coelos

murmurationes, Zelo Zelatus modefte furre-

xit, ita affatus circumftant

es: Vos Principes

o

afcenfionem exponendi erant, conítantize prae-

obfecro, ut alia confabula

ri velitis, aut per

5

beret exemplum;.Et nihilo minus ubi vix ar--

vos hinc mihiliceat abire. Mox

mata ingruerat cohors, nihil adeo fibi cordi

que Magifter

duxit, quam ut ei

equitum tam raro virtutis exe

mplo commo-

preeciperet: .Sz sme gueri-

tus fuübjunxiffe fertur :

Hic enim vero reli-

zis, /Anite hos abire, Íciens namque eorum pu-

mdon.

fillanimitatem, qui omnesreliéto eo fugerunt,

giofus eft, qui fui ubique fimilis, vittutem, nul-

yta

antici

lo hominum timore,

audeat profiteri,

lp

pare ipforum reputationi & honori con-

XVI. IdemAutho

r dequodam Ordinis Fra-

fulete

intendebat.

fbïdem.

j RO Po LOïm. -Bibl. qu. Tomo It-

trum Minorum Religiofo, cuinomen, Pa'cha-

$.5

tt 3

li

l

Bibliothece AManualis Concionatorie

516

/,mal

titus fuero, corpüs fevo morbo abfumatur.

gardm

lis Babylonius, fa&um exponit verbis fequen-

(o]] VA

tibus, fumme notandum : Ne peftilens detra-

Tertius autem: Siverum non dicam, utroque

fritat

&ionis aura, vel abfentium famam vel audien-

cupio oculo privari, Et ideo S. Narciffus ob

1013

tium confícientiam afflaret, preefenti illicolau-

tantas calumnias fe in eremum abdidiffet,

Deusillius Patrocinium fufcipiens , ut primus

de, veluti Alexipharmaco, utebatur: nemi-

nem vituperari audivit, quem ipfe non lau-

quidem fcintilla in domum inje&a cum zedibus

|" (ho.

daret, vidi&ans, hominem omnino nullum ad-

conflagraret: alter morbo, quem fibi impre-

1

y5p

catus fuerat, a vertice usque ad talum con-

j

eo perditis moribus inveniri, in quo nihil lau-

dabile fit,

tabefceret. Tertius hoc eventu territus tot

Jacrymis fuum fcelus defleret, ut oculos tan-

de'num.

dem amitteret.

. XVII. Quidam frequänter'dctfahefefolitus,

XXII. Ànno 1606. cum Zagabrii in-auftria Drexel.in

llanfi di. morte praeventus eft fine confeffione; neque

quidam primarius Vir Relig

iofis quibusdam Phaeton.

in plurimum confeffu graviter detraheret, & €7!

S.2.

31.3.6. enim merebatur, ut ea lingua peccati vene-

locum digito monftrans diceret: Inde przeci-

a

num evomeret, quze tam frequenter aliorum

tt4

innocentiam lacerarat, Apparuit nonlonge

pitandi funt hi nebulones: poft paucas horas

mp. y,

ille ipfemet in illum locum afcendens, e fum-

jn horto

poít mortem cuidam, vitze fuze praemia con-

inis ícalis capite pronus ruit, & femimortuus

PZR-

digne oftendens ; habebat linguam quaft i-

gneam ab ore usque ad terram dependentem,

domum delatus eít; ubi errorem agnovit, &

veniam precatus eft.

quam.crebris morfibus mordebat, corrode-

- XXIII. Clericus qui

dam pe(ïänus Detra- Spec.Ex.

bat, exfpuebat ; cumque particulatim eam

Eiian.

confcidiffet, rurfus ad priorem quantitatem

&or, cum poft mortem ex pa&to fuo focio ap- PA8:294-

NU

reformabatur, denuo corrodenda. Qusefivit

paruiffet, dixit, omnes eos, quibus detraxerat,

[aert L

apparüiffe, ipfamque graviter accufaffe, unde

is, cui apparebat, quidnam hoc defignaret ;

& damnationis fententiam acceperit,

refpondit, quia cum vixi, per maledictum

cümin Vit. PP.

hoc membrum omnes fum perfecutus, ab

XXIV. Muüer quzedam Macarium,

apudMate

- hoc tormento in perpetüum non liberabor.

eremo habitaret , accufans falfo, quod ipfam

chant. tr.

Àlex. d

sbid. n.9.

imprzeghalfet, efficiensque, ut gravitef à pà- 4 iin hort,

Ále. L

XVLIL. Teíte S.Vincentio Ferrerio fumma

n c2

divina pietas Detractori cuidam deli&ta remi-

rentibus, aliisque loci incolis, convitiaretur, Paft, pr.2»

ferat, cujus proinde anima in maledi&tionum

& caederetur , appropinquante tempore par-

tus, plurimis diebus in fummis cruciatibus

poenam ad purgatorium conducta füit, exquo

Trnyia

poft fatisfacionem omnimodum exempta,

hzefit, nec parere potuit, donec crimen faffa

[ MA

dum colum ingredi pararet, fupernas fibi

honorem S. Macario iterum reftituit.

lg. p4.

XXV. Religiofus quidam in Angl

ia detra-

Tbid,

f.T.

portas in faciem occludi vidit, vocemque in-

&ionibus deditus, in agone fruftra aliis refi-

Sylvis

audiit dicentem fibi, Nonintrabis, quia primo

]. dere

habesreftitutionem facere famzeillius. In ter-

piícentiam füadentibus, liaguam extraxit, di-

hu Aph

ram itaque defcendere coa&us fuit, ut fuofa-

xitque: Ifta peffima lingua me damnavit.

XXVI. Montepolitani, cuni quidam ci- Hift.Soc.

tisfaceret debito ; nec cuiquam id difficile vi-

vium Patrum Societatis habitu affumpto me-

p. 2. A

deatur creditu, inquit idem San&us, ego fcio,

ann.1563.

id effe verum, quia ego ipfe per ipfum diffa-

retricis domum ingtreffus effet, effeciffetque

n. 25*

matus fum, & a me veniam petivit.

hoc fatto, ut iidem urbe ejecerentur, gravit-

fime in agone cruciatus, prius mori non po-

Num. r2.

XIX. Maria, Moyfis foroz, eo quod Moyfi

Stpl

V. ;Qo

detraxiffet, foediffimo lepre morbo percuffa

terat, quam crimen a fe paratum publice re-

*

hs

eft, a quo, ne ipfo quidem Moyfe fupplican-

tractaret.

Dom. ^.

XXVIL Jwan Bafiliewiz, Dux M

ofcovitt; Z«tlet.

po Det

te, liberata eft, ut S. Bafilius teftatut. Un-

S.Epht. de merito S. Ephrem dicebat: Ex deéterrima

Tyrannus,

fi comperit, foeminas de fe male centur. 5.

epl * 2[0

$om. I- Marise Prophetiffze lepra docemur, quam gra-

locutas, ejus juffit fupra menías füfpendi,

ad quas accumbebatur: nec licebat accum-

ve ac deteftabile vitium fit obtre&tatio. Cor-

bentibus eas removere aut alio loco cibum

pus, quod lepra infe&um cernebatur, velut

Ípeculum. quoddam fuit anims&, quae non

fumere, nifi venia im

petrata cadaverauremo*-'

]i

vendi ac fepeliendi.

perfpiciebatur, cujus indicat maculam. Ex

illa carnis corruptione patefatum eft, quo«

inodo hominis detra&oris corrumpatur ani-

$. V.

mus.

Nam ficut illa defecerat a fratre fuo;

EXEMPLA DOMESTICA.

ita & ab ipfa proprium corpus defecit, ut eX

lii

femetipfa charitatem addifceret.

^S

anctus Ignatius nunquam aliis detraxit, Vital. s.

Cantipr.

XX. Sacerdos quidam , qui adeo huic vi«

fed nec detrahentibus aures dedit ; mul- c. 6

l. 2. ap.

to minus vero, ut ab aliis vitia aliena protra-

.

.

tio deditus erat, ut, fivera vitia quzeaperiret,

S

non inveniret, falfa confingeret, ante mortem

herentur, pati voluit. Errata Domefticorum

d

raptus in furias tanta in fe caede eft debac-

tniro filentio tegebat, & fi forte aperire ne-

i

ceífe foret, non pluribus, quam opus erat,

chatus , ut propriis dentibus linguam conci«

y

manifeftabat.

deret & laceraret.

Eufebius | XXI. Cum aliquando tres improb

ri pecca-q

. lL. P. Petrus Faber diligentiffime cavebat, Vita l e,

(te

b 6. -9- tores S. Narciffo Epifcopo graviter detrXhe-

quidquid minuere opinionem dealiis, & con- €- z5.

W C Iï

jun&ionem dirimere poffet, in quam rem af-

rent, & primus quidem diceret: Si verum

non dixero, igne difpeream. Alter:; fi men-

Qduo p?ecäb & facrificia offerebat.

4

III. Ju-

Titulus X XXVILH. Detraffio.

517

Áinnal.

Sardin.

. 1IT. Julianus Serra Scholafticus vel umbram

