fiet facerdos , & illi templo femper ferviet *

clariora fomnia habemus? Refp. Rationem

10

prioris partis effe, quia vehemens vaporum

4, Ex ratione phyfica, vel aftronomica; hinc

10

fi aliquis fomniet, & fe Jumen a luna petere,

dgitatio non finit exhibere imagines, fed ut

10

in aqua mofa evanefcunt; rationem vero'

*

fecus fét, quia luna proprio caret Jumine.

aimminuta jam fomni

.»ftjm

Sed hsc fabulofa vana effe , patet ex eo,

fecundee partis effe, qui

pic

decurfü vaporum copia ,

fataque remiffior

quod hzec omnia etiam contrarias interpreta-

Tüs

tiones patiantur , uti expertus eft ille curfor

fpirituum agitatio non ita tutfbat fenfuum

;i;

Hl

ad Olympia proficifcens , qui cum in fomno

jnternorum functiones.

*

Probl, v1. Curtemulenti

s vel nülln, velcorn-

iï.A'i

j

vifus effot cutru quadrigee vehi, quzefitus

-

brr

conj

ector dixit vitturum, id enim celeritatem

fufa fomnia apparent? Refp. Hoc fieri, quia

ob turbulentum motum vaporum à vino a-

pX

& vim equorum fignificare : quaefitus alius

funt imagi-

Qu

iox refpondit, vincendum , eo

quod ante

fcendentium perplexae admodum

i

nes, nec, utoportet, elucent. Sicut cum rota

ipfum quatüor equi cucurriffent. Alius vidit

celeritez circumagitur, nullus radius apparet.

(0

aquilam , cui quaefitus conjector refpendit,

ipfum vi&urum , quia aquila nihil volat ve-

Probl. 12.. Cur melancholici plura habent

vera fomnia, quam alii? Refp. Quia 1i, quiatra

H

hementius ; fed mox refpondit alius, vincen-

f

dum, quia, dum aquila feras fectatur, fem-

bili abundant, uti fuopte ingenio magis cogt-

|

tabundi fünt, quam alii, ita frequentiora 1o-

al

per poftrema eft.. Hinc factum, ut non pauci

dmodum is, qui to-

2

la

a talibus fomniis decepti fuerint.

Sic Pom-

mnia habent ; unde quema

to die jacul

atur, tangit metam deftinatam fa-

|

j

pejus fomnians, in theatro plaufum dari a

1

b

populo, vi&toriam innui putabat, cujus tamen

cilius, quam is, qui femel tantum iterumque

contrarium accidit. Sic Darius fomnians ex-

jaculatur; ita illi fomniando frequenticis

|

l

3

!

1

ercitum Macedonicum ardentem per Afiam

aliquando vera apprehendunt, .

C

incedere, & Alexandrum M. vefte Perficá

Probl.13. Cur Deusnonnunquam

infomniis

;

exerci-

potius, quam vigi

lia, occultarum rerum vati-

:

indutum templum ingredi, putabat

D

?2Re

-

d

tui per ignem excidium fignificari, & Ale-

cinia infpirat

fp. Hoc fieri, tum quia tune

eft aptior ani

mus ad divinarum rerum cogni-

|

x

xandrum in fuam poteftatem venturum ; fed

tionem hauri

endam, tum quia ipfum nottis

flammize arguebant celeritatem. viétoriee &

veftitus indicabat, quod Alexander regno

filentium majoremr

conciliat erga res divinas

reverentiam ; tum quia

Deus fplendore fuo

otiturus effet. Sic Amicar fomnians, fe po-

firidie in urbe Syracufis a fe obfeffa coenatu-

oculos hominum nimis perftringeret , atque

adeo merito noétis caliginem eligit.

2ete-

rum , quo putavit victoriam fignificari, orto

fomnia mittit, fem-

in caftris tumultu ab oppidanis oppreffus eft,

rum quando Deus talia

L

*

.

per etiam certitudinem.

s

in

ngenerat homini, ut

[

& in urbem duc&us.

e

Íciat, talia fomnia a DEO effe.

Pro,g Cur, quei

n fomno percipimus,

.

tio Salomonis ,

à

multo majora & vehementiora indicantur,

Proil. 14. Quomodo peti

qua fapientiam a Deo petivit, Deo tantopere

quam fün

t? Nam pituitee defluxus ad lin-

z.

guam , quia aliquantulum dulcis eft , dor-

placere p

otuit, cum tamen libera non fuerit ,

V)-—

LE

utpóte ab homine deftituto r

atione facta?

mientibus mel videtur; & fulminafle tonuif-

ETS

.feque putant, cum foni exigui au

res eorum

Refp.Aliqui,petitionem illam fuiffegratamDeo

ä

non propter fe, fed propter aliam petitionem fi-

pulfant :

& per ignes incedere, fi tantum

(

exiguus calor partem corp

oris occupat? Refp.

milem in vigilia fattam, ex quaifta ortum ha-

buit, ficut fomnia impudica difplicent Deo, f

E E iaf

Hoc fieri, quia cum obtufus eft fenfus inter-

vigilans caufam quis dedit. S.Thomas ait,fom-

nus hominis, & nequit differentias fenfibi-

lium rerum exacte dignofcere , confert fe ad

nium illud non fuiffe naturale, fed vaticinii ,

atquein hoc liberum arbitrii ufüm haberi. Ri-

jd, quod in quovis genere notiffimum git.

chardus habuiffe folutum liberum arbitrium

4

qualia funt in iis, quze füb fenfum cadunt,

m E

N

ex fpeciali gratia & dono fupernaturali ; alii ali-

AE U SGGR DP dR AS s

'acriora & majora objecta.

Probl, 9. Cur in fomniis tam multa nova,

ter explicant, fed primse du refponfiones

& antehac nunquam percepta

fere cceteris probabiliores videntur.

portentofa,

L

Proll. 15. Cur homines plus multo fomni-

obfervantur

? Refp. Hoc fieri ; quia tunc

itus inordinate & tumultuofe

ant,quam bruta? Refp.Quia homo ex parte

vapores & fpir

& fimulachra commi-

tenuiores halitus in cerebrum mittit, & actt-

in cerebro vagantur ,

Ícent, obturbant, hebetant.

Deinde quia

tiores, atque ad operandum promptiores ha-

bet internos fenfus; unde mirum non eft, fi

anima tum otiofa eft, fit, ut aliena multa

o RRE CR CA EEE feDiuieca d bt ii iA ia

minime inter fe congruentia conjungantur;

facilius quoque varia phantafmata in illo ,

unde talia fimulachra, tefte Ariftotele, fimi-

quam brutis, oriantur.

L

Probl. 36. Cur Phlegmati

ci fæpä fomniant

1

lia fant nubibus, hinc inde volitantibus, &

varias figuras induentibus ; aut literis &

fe fübmergi ? Refp. Quia quando materia

phlegmatica fluit ad füprema . apparet iis ,

imagunculis, quze diverle inter

fe permiftae

varia verba & imagines efliciunt.

Atque

quod fint in aqua, & fubmergantur , quando,

vero ad inferiora fluit, evadere fibi videntur.

hec caufa eft, cur nihil tam monftrofum &

Alia etiam cauía eft nimia repletio ; cum

praepofterum excogitari quae

at, quod fomnia-

enim hamo nimio cibo repletus eft, tum fu-

re non poffimus, etiamfi nullze/imagines de

mi furfum afcendunt, & multiplicantur, unde

fomno veniant in fenfum internum.

fubmergi aut ftrangulari fibi

videntur.

4Prablf.10. Cur fomno ineunte nonm con-

^ De Ster-

x

:

JTitulus LXVII. vaa.

928

"

De flernutaiions.

m

nutatiodem tolli fïngtüwm, ,quia,' cum ad

Proll. . Cur folus homo inter omnia anï-"

fternutamentum ciendum vis expulüva ad

üt

i

mantia maxime fternutat? — Pro refponfione

vehementiores motus fe comparet, atque in

ID

nota, fternutationem nibi] aliud effe, quam

€o conatu abdominis xufculi intenti appref-

motum cerebri, quo per nares fpiritu confe-

Of

ique ventrem una comprimant, plerumque

flim acto nititur fibi molefta expellere. Du-

t, ut üna quoque expellant ea, quse in

plex autem plerumque materia vel caufa hu-

ventre & gula vel pulmone fingultus caufa

Jus fternutationis affignatur: fcilicet vel excre-

)l'

extiterant. Conimbr. tamen 1. fupra c. cla-

Q

mentum mordax olfattus inftrumenta ob-

rius rationem dant ex ipfo calore petitam.

ruens, vel flatuofus aliquis fpiritus in cere-

Cum enim finguitus, tefte Ariftot. 1. 24. pro-

D

ro contentus. .Hoc notato refp. duplicem

blem. 13. a frigore proveniant (hic enim,

problematis hujus ratiornem effe. Prima eft,

qui timent & algent, maxime fingultiunt )

)d

per ftrenutationem autem color major intro-

et

quod homo breviffimas nares habeat , ita ut

humor concalefa&us in fpiritum mutari

ducatur, merito ab hoc fingultus tolli dici-

1m-

confeftim poffit, cum caeteris animalibus

tur, ficut per eandem caufam Arift. 1. c. fin-

[à

pro longitudine vize refrivefcat , priusquam

gultum a fpiritu retento tolli afferit.

l

mutetur; Hinc etiam feles ob nafum angu-

Probl. 2, Cur, qui piper comedefmit, fin-

-

füiorem inter quadrupes maxime fternutare

[

advertimus.

gultiunt ? Refp. Quia qui alvum fenfibilem

ld

2. eft, quia homo cibo & potu

& calidam habent, illi mox piperis acrimo-

largius utitur, magisque varie, & fzepenu-

nia morficantur , atque ftomachum excitant

Qg

mero ultra fatietatem repletur; hinc cum ci-

I$

ad id, quo dolent, excernendum, unde fin-

bos 1fatis concoquere nequeat, multum fpiri-

gultus efficitur, qui vero frigidiorem habent

tus ob humoris copiam movet , fpiritus vero

ftomachum, ficuti minus fentiunt

IIS

pra fui tenuitate efferens fe ad cerebrum

calorem "

ita minus fingultiunt pipere comeft

[

cogit id crebro ad fe expellendum excitari.

ln

Addunt Conimbr. S. 4. Probl. 2. aliam cau-

Probl. 3. Cur magïïo pane devorato, re-

ll

i

fam, , quod fcilicet homo pro rata portione &

tentio fpiritus fingultum caufat? Refp. Quia

i

majus cerebrum habet, ubi materia fternu-

panis talis ftomachum premens , atque in

48

tandi cogitur, & laxiores nares ad externum

anguftum adurgens, id agit, ut & cibus ,

J0

i

aerem attrahendum ; unde fenes zegrius fter-

qui in eo conftipatus eft, exprimatur in ven-

nutant, quia narium funt compreffiorum.

trem, atque ita exoneratus fingultum fiftat,

Probl.2. Cur inter dormiendum homo fter-

Probl. 4. Cur pane aut pipere comefto fin-

nutare non folet ? — Refp. Quia fternutatio

gultientes ceffant fingultire ,

fi quid triftis

non potelt fieri, nifi a calore, qui eam partem

audierint? Refp.

Quia in id animam ii

comunoveat, qua eífici folet; dormientibus

ïtep-

dunt, quod triftitiam affert, quo efficitu

5

autem calor intus circumobfiftit.

movendo pectori minus fit intenta,

I gt.

z

- Probl. 3. Cur,.fi oculos perfricamus, non

5

facile fternutamus? . Refp. Quia tum major

2

calor ex coníricatione ortus corripit mino-

þe ofcitatione,

:

rem, qui ftrenutandi caufam dabat; aut cer-

Proll. 1. Cur qui ofcitantem vident, &

[

te, quia humor, qui ftrenutamento egredi

ipfi frequenter ofcitant? ^ Refp. Duplicem

debuerat, cum lacryma egreditur.

hujus experientize rationem a nonnullis af-

f

Probl. 4. Cur folem afpicientibus fternuta-

ferri: 1. Eft Ariftotelis, quod fcilicet

aliquem

tio facile contingit ? Refp. Quia admiffa ocu-

videntes hac actione excernere,

quafi com-.

T

lis luce laceffiti humores & fpiritus facilius

moniti, ad idem moventur,

maxime fi ma-

incalefcunt, atque adeo citius expelluntur.

teria bene fuerit difpofita, & adeo tenuis, ut

hac motione propelli poffit. 2. Eft Alexan-

— Probi. g. Cur poft fternutationem membra

^.

inhorrefcere folent? — Refp, Quia, cum per

dri probl. 35. ubi fic loquitur : Quoniam na-

m

P

5

tura animantium con

.

m

fentiens inter fe, mu-

LY

fternutationem venae ab aere calido, quem

tuoque affici aptiffima eft, maxime brutorum.

continebant, evacuentur, alius extraneus,

isque frigidior, fuccedit, qui proin membra

Hinc ubi e grege afinorum mejere unus in-

inhorreícere facit. -

Cipit, mox caeteri omnes ide

m faciunt, qui«

bus vefica plena urina eft.

Proli. 6.. Cur fternutatio cum ffrepitü fo-.

Probl. 3. Cur non femper ofcitante uno

nituque peragitur ? Hefp. Quia per naris

f

meatus arétiores fpiritus magna cum vi ex-

alter etiam ofcitat ? Refp. Id vel contingere

ratione materize deficientis, fi fcilicet humo-

truditur, quemadmodum etiam fit, ut idem

Ífpiritus ad inferiora devolutus in inteftinis

res expellendidefint; velratione agentis, fi

(

Ícilicet illud ofcitante quopiam animum alio

murmur excitet.

VX

ayertit, atque adeo me

d

De fingultu.

non admittit.

mgria.m ofcitationis

Prob, 1. Cur fingultus a füperveniente

Proll. 3. Cur fomno. appetente maxime

fternutatione tollitur ? Pro refp. nota fingul-

ofcitamus? Refp. Quia tum corpus vapori-

tum nihil aliud effe, quam commotionem

bus repletum eft, uüde natura, dum cona-

aeris egredi conantis a pulmone, unde di-

tur eos ex

pellere, maxillam movet & agi-

ftentionem caufat in eo, ficut ructus egreffus

tat, hiatumque oris inducit.

e yentriculo aer eft : Hoc not. refp. per fter-

L

Aa aa aa 2

JDe-

926

,Ifiizlivtb'egæ AManualis Concionatoriee

ho

5 dDe. fympatbia.

libet continere virtualiter qualitatem e primis

$o

quatuor membro fuo efformando magis ido-

t

Anfequam de hac , & oppofita antipathia

problemata queedam proponantur; notan-

neam. His notatis refpondetnr , etfi phan-

tafia dire&e agere non poffit in foetum , illi

gt

dum eft, fympathiam nihil aliud. effe juxta

tamen fe potentiam generativam czeco quafi

Scotum , quam effentialem habitudinem rei

Re

unius ad alteram, vel plurium ad invicem ; ita

naturee impetu quoad poteft, conformare,

atque ad hoc proeftandum non tantum difpo-

f

ut ad unius actionem, vel paffionem , vel pree-

g

fentiam etiam altera aliquid agat, vel patiatur ;

fitiones, fed etiam materiam ex parte fubmi-

YX

niftrare, fcilicet fpiritus & humores in, Cor*

|

five dein in fe mutuo agant, five non agant.

pore matris, qui ob eandem fympathiam per

tur

Vel brevius forte dici poffet, naturalis dua-

Ü

rum rerum circa aliquod obje&um coufenfio.

potentiam attractivam & propulfivam huc il

luc difcurrentes, variorum accidentium funt

peü

Unde antipathia erit naturalis quaedam aver-

gjg;

fio ab alia quapiam re, uti aliqui quandoque

caufa; neque tamen propterea imaginatio

naturaliter feles aut mu

illa efficientis caufze, fed conditionis tantum

jet

l

res ave;*ïäri vidgxüun

officium exercet.

3

te

Hoc notato fit

E

Probl. s. Cur fames, fitis, coecitas, & ipfï

Proll. 1. Fierine poteft, ut per fympathiam

t05

quis abfenti amico 1n carcere v. g. conftituto

morbi non itidem per phantafiam depelli pof-

etui

fünt? Refp. Rationem effe, quod ad famem

loquatur? Ratio dubitandi eft , quia id fieri

ani

polle videtur duarum pyxidum nauticarum

& fitim- pellendam requiratur alimentum',

u u eMASCIIUNUMEUN UP NNTNS

opera , qux alphabetho circumfcriptze fint ;

quod.per folam phantafiam exhiberi non poe

qu

teft. .. Ad ccecitatem vero tollendam requiri-

le

tum enim moto uno magnete, vel ferro ma-

gnete ilito , etiam alterum ferrum quamvis

tur reparatio organi, quod fi induxerit, per

folam virtutem formatricem, atque adeo per

dilfitum fimili modo moveri videtur debere

ob fympathiam, & fic quafi literze amico

imaginationem etiam tolli non poteft. .Alii

Lu

conipiciendze offerri ? Refp. Forerus ex com-

denique morbi alia habent impedimenta,

lh

ob quxe minus prompte phantafize obfequuu-

udiecu h edo o E UM R

pluribus obfervationibus fe didiciffe, hoc non

tur.

^

3

-

H

fieri, unde patet , certam quandam diftan-

tiam ad fimiles effe&us requiri.

N

L

f?

Proli.

| 6. An etiam fympathise adfcriben-

Proll. 2. Poteftne fieri , ut ex foklafy?mpa-.

dee fintirepentinee mortes ex imaginatione

&

thia, parente v. g. in Suevia mortuo filius in

nimia ortze; v. g. quando ille, qui poftquam

Ttalia exiftens triftitiam & alterationem inor-

lacum Acronianum glacie conftri&tum ignae

rus tranfiit, eo deinde cognito repente mor-

fr

dinatam in corpore fentiat, quafi cladis nun-

tiam ? Refp. Fieri hocnon pofle, cum parentis

tuus concidiffe dicitur , quod idem etiam

nc

corpus nullam actionem phyficam ad tantam

contigiffe fertur alteri, panno in frigida ma-

t

diftantiam in filium pofflit; neque in eodem

defacto fecundum collum non graviter per-

lt

fuppofito exiftant, quod requiritur ad fym-

cuffo? Refp. Etiam hos effe&tus in fympa-

|

[

thiam referendos effe, quatenus fcilicet po*

|

pathiam, quze fine actione pesagitur. Unde fi

cï

quandoque familize certa 1ndicia habere di-

tentia locomotiva fpiritus vitales & fangui-

cuntur de obitu fuorum, dicendum eft, ea ope

nem ob connexionem , quam cum phantafia

le

Angeli five boni , five mali contigiffe.

habet, ad fimilem imaginationem pofitàam

(

Probl. 3. Àn in fympathiam referendum

magna cum celeritate & copia ab exteriori-

bus membris ad interiora revocavit, & fic

i

rà

eft, quod aliquoties mortuo Domino fübito

| 7

etiam canes , vel alia animalia ab illis enu-

A-calore'm nativum füffocavit.

A ET A

t

trita vel amata mortua fint? Refp. Negative

Probl, ". Cur Gallis Indicis confpe&o ru-

TET

114

ob easdem caufas; unde fi contiperunt, vel

bro colore fpongiofus ille facculus e collo pen-

Ut

cafu contigife dicenda fünt, . vel dzemonis

—

z

dulus mox inflatur.

Refp. Id fieri , quia

4

ope, quem credibi

le eft talia crebro praeftare,

propter imaginationis a&um ad talis objecü

EOX ER RRR

-

N-

ut homines ad füp

afpettum fanguis mox ad illJas partes ob fym-

j

erftitiofas 'obfervatiqnes,

& augurandi artes inducat.

pathiam accurrit, -perque' cutem transparet,

- Probl. 4. Qui fiezi poteft ,

ut per folam

ï«

;

1

L.2 L

imaginationem mulieres "maxime gravidae

De antipatbia.

tam mirabiles effe&tus producant ; cum ta-

Probl. 1. Unde fit, ut aliqui cum felibus

f

men nec ipfa phantafia, nec attusilhus, aut

antipathiam habeant, non alij, etiamfi neu-

fpecies (quze fere

in a&tu imaginationis in-

ter videat, & uterque :eque propinquus fit

terveniunt) ejusmodi ellectus pr

oducere fo-

feli ? Refp. Id fieri, quia forte altero ma-

-—t

leant?2. Pro refponfione nota 1. Duplicem in

gis eft difpofitus ille, ad alterationem ex qua*

matre potentiam effe, unam, qua lemen ef-

litatibus a fele emiffis fentiendam; vol certe

ficiat; alteram, qus&e ipfi femini inexifüit ,

acceperunt ipfi qualitates quasdam occultas

& formatrix dicitur.. Nota 2. Sympathiam

^

ntercedere partibus matris

a parentibus vel aftris, per quas utpote ini-

etiam peculiarem i

Itum

micas feligibus determinentur ad. fugam il«

cum partibus pr

olis, ita ut fi mater vu

lartun.

,

vel pede

m tang

at, vel fricet durante actu

.

onis , fimilis effe&us etiam in par-

Proll. 3. Curq

liidä coeþas autcafeü guftan«

imaginati

tibus ejusdem prolis refpondeat.

Nota. 3

tes totis praecordiis moventur ? Refp. [d con»

tingere probabiliter propter occultas qualita-

Virtutem formatricem in femine exiftentem

in ex-

&es, quas per tr'a,ni-þi;'atienem ac tenuiu

dülee — x «GÀJadb . 45 R 2$

gï"iveriäm effe in partibus diverfis, & quam-

hala-

us LXVIL Hom.

"Is

922

| 1dg

halationum diffufionem in hominem

r

ejus- orgeanum memo:

U

ha

1nodi transmittunt, & per easdem tal

enim utroque pollebunt.

tize ad ficcitatem vefgaþ, l.tum

l ljh

terationes producunt.

P

äs*al—

Proll. 6. Cur non omnia, quze externis fen-

Quaf

Proll. 3. Cur leo vifo duntaxat gallo, igne,

fibus percipimus, manent in memoria? Refp.

lüre,

aut rotà contremifcit , & in fugam vertitur?2

Id triplici ex defe&u contingere. 1. Quia

tf

Q

Refp. id ab inftin&u a natura indito proveni-

bmi

fzepe talium rerum fpecies ob ineptitudinem

re, quo fit, ut concepta ejusmodi re ab ima-

organi imprimi eidem non fatis poteft. a.

L COf

ginatione mox appetitus potentize locomoti-

Quia nimis remiffe apprehendimus. : 3. Quia

1 per

vde fügam talis rei , utpote quae apprehendi-

i jl

ipfa fpecies decurfü temp

oris qeyanefcit , aut

turutinimica, imperet. Quod fortaffe ideo fe-

per alias obliteratur.

funt

citnatura, ne taliaanimalia, fi nullum ea com-

n

l)

peícendi remedium effet, nimis nocerent.

; Proll. 7. Cur eorum , quae in fomniis ap«

ii

lu

prehendimus, autquze aliisrebus intenti per-

Proll. 4. Cur

uibusdam ferpentes tangere

Cepimus, facile oblivifcimur? Refp. Caufam

lethale eíit, Mar

f

:

Is populis,

& aliis illos con-

trectaffe, & venena exuiffe, ludus ? . Refp.

a Galeno l. ?. de motu mufcul. fequentibus

pf

verbis affignari: Vis memorandi, inquit, fi in-

por-

Ejusmodi homines arcana quadam vi muni-

fignes impreffiones rerum imaginatione con-

nem

tos effe contra venenum , qualem quidam

ceperit, confervat eas perpetuo; atque id

etiam habere volunt ipfos ferpentes , aliaque

im,

animalia venenata, ne venenum illis noceat ;

quidem eft memoria tenere. Sin obfcuras, &

|po

veluti fuperficiarias, non confervat, & hoc eft

iuri

qua quia alii carent

oblivifci; ob idque multi in. vehementibus

, fhix;p,tæïgerþ feæentes

u

lethalf; eft illis.

4

animi affectibus nullius eorum, quze egerint,

) pef

. De memoria, -

in pofterum meminerint. Quid igitur mirum

yii

Prob. y. Cur integrae quzedam nationes

eft, in fomnis obfcure agente anima obfcuras

nta,

etiam imaginationes fieri, ideoque nec ftabi-

memoria parum valent, ut Thraces? Refp.

Uj

Id a cceli natura & fiderum influxu prove-

les, cum id etiam in vigiliis contingat?.-

nire, quze qualitates memorize adverfas im-

Probl. 8. Cur bruta quaedam , ut canes &

primunt. Unde & Thebanos ingenio pingui,

tben'

equi, melius recordantur itinerum, diverti-

J0ne

Athenienfes perfpicaci & acuto fuiffe, refert

culorum , & aliorum locorum , quxe feme]

Cicero in lib. de Div, quia. Thebis craffus

adierint, quam homines? Refp. Quia bruta,

Val

aer; Athenis rarus & fübtilis contigit.

dum iter peragunt, aliis rebus fenfüs internos

Vgna

Jf

Proi.2. Cur juvenes melioris. füunt me-

non diftrahunt, fed toti in iis rebus, quas in-

soriz, quam pueri & fenes? Refp. Quia fe-

tuentur, perciplendis occupantur, unde ef-

Am

ficaciores & vivaciores fpecies memorise im-

Wi

nes nirmia ficcitate, pueri vero nimia humidi-

Is

tate abundant ; juvenes vero utramque qua-

primunt, easque tenacius confervant. Quae

litatem valde temperatam habent; unde te-

caufa eft, ut etia

m

.

Dj

aacius confervant

l

f

p

reruin facilius meminerint.

n agreftes homine$ t;glium

h

pecies, quam pueri, .&'fa'-

gt

cilius imprimunt, quam fenes.

Probl, 9. Cur,. qui noGes infomnes duxe-

t

ld

. Probl. 3. Cur melancholici prze czeteris va-

runt, difficilius rerum perceptarum memine-

rint? Refp. Quia ejusmodi homines humore

i

A

lent memuria? Refp. Id duplici ex capite

]0!

la

contingere; primum eft, quod organa ficcio-

adhuc abundant; qui per fomnum abfümi

ya habent, unde firmius retinent fpecies ;

debuiffet , a quo proin humore non modice

li

alterum eft, quod plerumque diutius cogi-

impreffio & ufus fpecierum retardatur.

tent de rebus, ferius ac lentius eas appre-

- Proll. 10. Cur earum rerum, quas vehe-

n

hendant, atque adeo altius infigant.

menti amore profequimur; difficulter oblivi-

X

Probl. 4. Cur fenes defectu memoriam da-

ÍIcimur? Refp. Quiahocipfo,quod de iis affidue

dR

quia

bilem habent, cum tamen humido prze aliis

cogitemus & loquamür, fpecies vivaciores

)ettl

abundent? Refp. Quia organum memorize

memoriae imprimuntur, & tenacius hzerent.

y'ml

nativi maxime humidi commixtionem cupit,

Probl. 11.. Cur ebrii, irati & timore exter-

m i

el,

quo tamen fenes prze aliis carent, licet ad-

riti difficulter recordantur eorum, quze ipfis,.

ventitiis & noxiis humoribus fcateant.

dum ita affecti erant, acciderunt? Refp. Quia

Probl. . Car, qui bonum ingenium funt

vehemens motus vaporum, & fpirituum agi-

pus

fortiti, non femper etiam memoria pollent?

tatio, quse hos affe&tus fequitur, imaginum

eu*

Refp. Quia ingenii praeftantia in celeritate

imprelfionem . fequitur.

"more exterritis

t

mentis, & facilitate ad ratiocinandum , in-

vero memoria deficit, quia fpiritibus ad cor

lia

veftigandum & inveniendum confiftit , quae

confugientibus partes cerebri, in quibus me-

]llä'

celeritas pendet ex acumine & promptitu-

morize efficacia eft, infrigidantur & conden-

orte

dine internorum fenfüum, qui, dum intel-

fantur ,. ut adeo fpecies rerum difficulter ap-

[|i$

fe&us ratiocinatur, etiam circa fingularia

pareant, imo quandoque, fi minus timor fit,

ifi

pariter difcurrit; cum ergo 'durities cerebri

omnino aboleantur.

ib

*celeritatem potentiae cogitatricis remoretur,

Probl. 12. Cur in

uibusdam þhantafïa f&r—

fpecies vero tenacius retineat, hinc fit, ut,

vatur, meroria illzefa, & contra, cum tamen.

qui ejusmodi difpofitiones fünt na&i ; me-

uná eademq; fit potentia? Refp. Quia mutatio

and

To»oria, nen ingenio, & viciffim , polleant,

temperamenti , quze fufficiens eft ad turbandü

o

fi contraria fit difpofitio. Secus vero contin-

imaginandi officium non continuo fufficit ad

p

git ü orgatiéni cogitativee-ad humiditatem;

tunétioné memorie impediendam, & contra,

2«

cum

n

928

;—Bibiiotbem Moenuahs Concionntorie

fe

«um enimad officia memorize requiratur una

enim in termino funt) & voii fui compotes

bi

fa&ti per appetitum conquiefcunt; fobrii vero

Q

»ars humidior, quae prompte recipiat , altera

fi cior, quae diu retineat, facile apparet, poffe

quia vehementer appetunt potum, hinc fit,

h»c temperamentum manere, licetforte tem-

ut animus hoc motu defiderii agitatus per-

Ql

turbetur, ut, quae bona malave funt, minus

peramentum pro phantaüa turbatum fit.

—

difcernere poffint.

m

'De ebrietaie. -

b

. Probi. G. Cur, qui laborant, facilius inebrian-

Probl. 1. Cur vinum & cerevifia , & non

tur, quam qui fe modice exercent? Refp. Quia

p(

'$nexercitati humoribus & excrementis fuünt

ni

erinde etiam aqua , inebriat? — Pro refp.

referti, a quibus urina cito expellitur, quod

nota, ebrietatem nihil aliud effe, quam pri-

Pï

vationem ufus rationis, aut phantafize per-

facit, ut poffint bibere, & poftea leviter fe

j

"turbationem ex potu fumpto exortam. |Hoc

habere. Qui vero multum fe exercent, plerum-

que ficcifunt: unde vini humor fe corporibus

pl

notato refp. aquam. non inebriare , quia eft

0

fimplex elementum, & caret ejusmodi ter-

infinuare poteft, motuque fuo urinze egreffum

reftribus exhalationibus, q

impedit, facitque, ut hzec diutius remanens

ä;äg

(

bus ebrietas caufatur.

uibus aibendenti—

in corpore gravitatem faciat.

ï

Ó

Probl. s. Cur vinum deliros facit & fürene-

t

Probl. 2. Cur cibus non

perinde ac potus

ebrietatem creat, cum tàmen zeque fumos ac

tes? Refp. Sicut ignis alia exiccat, alia hu-

2

vapores in caput transinittat? Refp. Id con-

me&at, & ficut balneum corpora conftriéta &

dura mobilia reddit, humida autem diffolvitz

tingere duplici ex caufa. 1. Quia cibi ple-

ita vinum quoque varios in variis fübjectis

. rumque non funt tam fpirituofi, ut vinum &

cerevifia, fed potius propter majorem con-

effe&us producit, & ubi hominem frigidum

(ä

'co&tionem liberati multüm a vaporibus : unde

invenit , & a fobrietate taciturnum paulo li-

[

beraliori |potu refovet, atque ad verba exci-

mon emittunt tàm copiofos vapores ad caput,

tat; cum liberaliori potu loquentem & confi-

as

qui [füfficiant ad ebrietatem inducendam.

j

inc neque unum vinum tam cito inebriat,

dentem facit; pofthzec proceffü potandi am-

[

'àc alterum, . quia fcilicet unum fpiritibus ma-

pliore audacem efficit ; deinde plenius ampli-

ficato potu in contumelias & petulantiam vere

|t

gis abundat, quam alterum. — 2. Quia cibus

tit; mox ad infaniam propemodum accendit ;

non tam facile in nimia quantitate fümitur,

quia fatietatem mox parit, nec locum ullum

& tandem nimio ex potu refolvit, ftultumx-

ami relinquit;:yinum vero & cerevifia, quo

que & attonitum facit.

L]

Probl. $. Cur ex vin

o ebrii plerumque an-

plus potantur, tanto magis quandoque fitim

pe-

aut certe dele&tationem bibendi & pruritum

trorfum proruunt, & facie mentoque 1n

V.

ifia

t

accendunt. "Unde facile ultra neceffitatem

&usinclinato dormiunt; quivero ex cere

l

ebrietatem contrahunt, retrorfum cadunt, &

bibitur, atque adeo materia ebrietatis , id

capite in cervices devoluto ,

oreque hianti,

;

eft, vapores copiofi & craffi accerfitur. . .

Probl. 3. Cur bruta non perinde ac homi-

dormiunt? Refp. Rationem effe, quia fumi

pes inebriantur ? Refp. Tum quia fimplici

vaporesque ex vino fynciput partesque antee

tantum potu, aqua fcilicet, fitim fuam le-

riores corporis occupant; eX cerevifia vero

i

E

occiput

ofteriores

ue partes obfident; quo

vant; tum quia eo ipfo non ultra fatietatem

fit, ut ifti

obliviofi fint ac fomnolenti , mini-

i

frutintur; conftat tamen etiam bruta per vi-

num aut potum medicatum quandoque in-

meque loquaces ac clamoft.

Probi..9. Cur, qui pufi

llo *corpdre funt ,

ebriari, & vertiginem , qualem in ebriis ex-

minus inebriantur, quam qui magno & obe-

ä

perimur, caufari in illis.

Proll. 4. Cur ebrii funt valde füfpiciofi, ut

fo? Refp. Quia calorem nativum majorem

patet ex eo, quod facile fe contemni putent,

habent plerumque, qui omnia facile abfumit

?

& conficit, perinde ut ignitum ferrum ; tum

citoque excandefcant? Relp. Id evenire ob

uia cerebro valido przediti funt, quod non

f;

hantafmata varia, quze ex calefa&is fpiriti-

;

a

--X-

us & adauctabile nafcuntur ; & prseterea

cile fumos concipit, hinc etiam non folent

etiam ex exigua cognitione, quam de fe ha-

veliccam fpe exonerare. Hinc mulieres

etiam.difficile inebriantur; quia, quod in

. bent, bti ex cognitione, quam habent de in-

viris efficit calor , hoc in illis preeftat corpo-

eptiis fuis ibi exercitis; hiné enim fit, ut fa-

cile fe contemni etiam ab aliis putent.

ris laxitas & raritas ac mollities, Unde, te«

- Probl. s. Cur temulenti citius & facilius

fte Levino Lemnio , fi affüetze fint, ad pro-

digium usque bibaces funt. Seniculi vero

falfas & vitiofas aquás difcernunt; quam fo-

bri? Refp. Id duplicem ob rationenr fieri;

minime copiam vini ferunt, quia calore con-

1. Eft, quia fimile a fimili non patitur, con-

coquente deftituuntur ; modicum tamen vi-

trarium autem a contrario vel maxime; cum

num ipfis multum prodeft, quia eo velut

la&te nutriuntur ac confervantur, unde ]Jae

ergo temulenti borios in fe fapores vini ha-

fenum vocatur vinum.

beant, hinc fit,'ut pravos humores 1nagis

*

fentiant; febrii vero, quia conco&to cibo fu-

—— Probl. 10. Cur in prandjo citius inebriatu£

homo, quam in coena ? Refp. Hoc fieri, quiain,

perfluitates fuperant, acres & falfos in fe hu-

mores habent; Unde alios humores pravos

prandio propter diutinam inediam ftomachus

velut fimiles minus difcernunt. 2. Eft, quia,

noxis humoribus , quos ex vicinis partibus

uz. molefta funt, & fenfui ingrata , magis

allicit, oppletus cibum refpuit, citoque fatia-

funt manifefta, & fenfitiva facultate melius

tur, unde poftea minus attrahit vinum, cone

caput

eifcernwutur ab àis ,. qui noa delideraut ( Iu

coquitque , 'ut adee vapores copiofus

reple-

Juuus LX vHomö.,

029

Qtes

L]SO]

Yrepleant. Secus fit in ccena, ibi enim ob ci« dulcia vina funt lenta &,.irïfcof'a; unde mea«

f

bum in prandio fumptum aptior eft ftoma-

tus obftruunt, & calorem àc vapores, quo

chus ad concoquendum. Hinc füuadent me-

minus caput petant, impediunt, atque adeo

K

lg

dici, ut mane non facile quis bibat, ante-

minus inebriant; nam ebrietas ex vaporibus

quam quid comederit-

in caput afcendentibus oritur. 9. quia vina

dnn

Proll. 1 1. Cur, qui leviter potu incaleícunt;

dulcia fatietatem facile inducunt; unde ne-

.h

magis debachantur,quam valde ebrii? Refp.

mo.facile tantum bibit, quantum ad ebrieta-

Quia

fünt

hoc ideo fieri, quia valde ebrii nihil judicare

tem fufficit, Naim fiti (edata appetitus ceffat,

poffunt, atque adeo inordíinata phantalmata

u

3. quia dulcia odore carent, fecus autem au-

r f

non habent , parum autem ebrius judicat, &

flera ; unde propter odorem gravant caputy

propter vinum male judicat, & in judicando

& inebrianr.

mm.

inordinatus elt.

Quemadmodum Satyrus

Probl, 17. Cut minus inebriantur, qui f&

hus

Tum

Clazemonius ad convitia pronus , cum pro-

cundos calices exhauriunt, quam qui tan-

priam cauíam defendenti aures amici cera

tum pitiffando vinum ejusdem quantitatis bi-

ICDs

obftruxiffent , ne ad convitia provolveretur,

bunt? Refp. Hoc fieri, quia affatim ipgruens

ceffante autem contradictione referaffent, au-

vinum quafi in ipfo hauftu vápores reprimit

ICIN

lt«

ditis adhuc paucis capitibus non potuit fe

dum vero parva quantitas hauritur , non

cohibere, fed maledicta effutiit, quia ex prg-

apta eft vapores reprimere, fed potius vapo-

a

affumptis male judicare poterat.

res, dum deorfüm commoro vino fertur, ma-

N

Probl. 13. Cur magis (entiunt crapulam,

gis excitat, & ad caput commovet, 2. quiá

e(fis

qui dilutum bibunt, quam qui meracum?

qui pitiffando bibit, facit, ut ipfi vapores ex

dum

Refp. Hoc fieri, tum quia ob fübtülitatem

tranfitu per gulam ad caput mittantur. Cu-

]

diiutum permeat plura & anguítiora loca;

jus rei quotidiana experientia in agris habe-

2 (

tum quia minus de meraco bibitur, & (ic mi-

nf

tur, qui magis inebriantur & evaporant , (i

nus inebriat; tum quia propter calorem fíe

tarda pluvia de coelo irrigentur, quam (i im«

EUl

bre aut.torrente copiofo inundentur.

ipfum & reliqua facilius concoquit, fecus ve-

Dl

ro lymphatur.

Probl. 18. Cur aliqui tantum bibere poí-

yef

Probl. 3. Cur

terhulenti £refnunt; vide-

funt, alii minus; Nam Ciceronis filius uno

Vlit

tur enim potius contrarium fieri debere,

hauftu duodecim fextarias exhauriebat ; alius

:um-

cum vinum non frigus, fed calorem, caufet?

ex valle Telina brentam totam, id eft 96. po-

Refp. Duplicem ob rationem id fieri, 1. quia

culorum menfíüram, uno tractu ebibebat ;

Ian,

per vini calorem calor interior & naturalis ni-

