tiam ad omnes creaturas intelleétuales , five

nis , cum notabili fanitatis detrimento: Nam

cceleftes, fivehumanas, fg extend

ere; atque

ut habet medicorum aphorifmus , Osnzis rep/e-

infuper ad omnia creata , omniaqu

e viventia.

220 11ala, pauis antem pe[/eia : Proeterea , fi fi-

Deus in vertice fcalze confiftebat

[

, dum mini-

fuvfi

lius ille majorem haberet panisquantitatem,

ftri Angelici per illam afcendeban

t, utper hoc

f I

quam confumere poffet, illum forfitan proji-

J

mendaces efficiantur perverfi ill

i, qui Deum

ceret canibus , vel male difpenderet; hoc igi-

blafphemabant dicertes: Circa

cardines coe-

tur difpendium przevidens pater, parce illi

li perambulat, & noftra non confiderat. Con-

panem difpenfat, non ex providentize defe&tu,

tra quos S. M. Ecclefia in

collecta quadam

fed ex motivo paterni affeCtus, & curze, quam

hunc in modum orat: Orz

ipoteus Jempiterne

de bono filiifui habet, & quia fubftantias fuas

Deus , qui celeffia fimul &

£evrena siodevaris.

prudenter confervare fatagit. Hzec eadem eft

iuic quoque fcalze accommodari poffünt ver-

fupremze providentize coeleftis Patris noftri in-

ba illa: Attingit a fine usque ad finem , & di-

tentio, quando bona hujus vitze nobis parce

fponit omnia. Hoc enim ineffabili huic pro-

difpenfat, & penuriam pati facit. Videri qui-

prium eft providentize. In authore quodam

dem poffet , quod Deus nos defolatos relin-

moderno füper illa verba : 4 fige wsgue ad ff

quat, vel quodde nobis non cogitet ; at vero

z/eim €c. citatam invenio fequente

m S. Augu-

revera res ita fenon habet, quiatunc vel ma-

füni doCtrinam: Attingit a fine

usque ad fi-

Ddd d 3

nem,

(

4

— Bübliothece Mauualis Concionatoriz

$5

nem, ideft , acoelo usque ad inferiores partes

liam fuam fine ullis mediis humanis fuftentare

terrze, a maximo angelo usque ad minimum

poterat; & tamen conftat,quod in manibus Ju-

— Ó

vermiculum. Obfervandum quoque eft , quod

dze depofitam habuerit pecuniam , qua medi-

-heec.ícala videbatur a coelo defcendere , ac

ante urgentibus collegii apoftolici neceffitati-

bus füubveniretur, ac proinde ex eo , quod divi-

tum demum poftea terra inniti; nos vero per

fcalas omninooppofitum facimus, prius enim

nus hic provifor fecit, fatis colligitur, quod

fcalam fuper terram collocamus , eandemque

diligentiam & provifionem circa fuftentatio-

poftea in altum erigimus, actunc per fcalam

nem noftram , juxta humanam prudentiam re-

adilam partem acceditur, quam volumus :

gulatam, prorfusexcludere non voluerit.

'VI. Quadruplex inordinatio follicitudinis

Cujus differentize myfterium hoc effe exifti-

mo: Cum enim hzec fcala Dei providentiam

vitanda circa temporalia. Primo , ut in eis fi-

fignificet, conveniens eft, ut primo a coelo

nem non conftituamus, neque Deo ferviamus

eandem promanare agnofcamus, quze de fur-

propter necefíaria vi&us & veftitus; fecuado

fum eft fapientia. Unde Clemens Alexandri-

ut non ficfollicitemur,ut de temporalibus cum

g

defperatione divini auxilii anxii fimus ; unde

nus fuper illa Pfalmiftze verba: Sicut uzgueu-

w in capite, quod defceudit in bavbam , bar-

Dominus dixit: Sczt pater vejfer , Cr'c. Tertio, Apud

Manfi

bam Jdaron, inquit, quia divina providentia

ne fit follicitudo praefumptuofa, ut fcilicet ho-

difc. 6,

mo confidat, fe neceffaria vitze per fuam folli-

defuper ex iis, quae funt principaliter, tan-

tr, 6. n.58.

quam ex capite, pervaditad omnia ; prius e-

citudinem poffe procurare absque divino au-

"

. nim altiffima illa fapientia in' coclo difponit,

xilio, quod Dominus removet per hoc, quod

proevidet, & profpicit omueillud, quod in be-

homo non poteft adjicere aliquid ad ftaturam

neficium noftruminterra futurum eft. Przeter-

fuam. Quarto per hoc, quod follicitudinis

tempus przeoccupat , quia fcilicet de hoc fol-

ea confiderandum eft, quod ficuti fcala duo

habet latera, quibus gradus fcalz :nfigun-

licitus eftnunc, quodnon pertinet ad curam

r

tur ; ita providentia Dei ftipata eft fortitudine

praefentistemporis , fed ad curam futuri ; un-

.& 'fuavitate, propter quod dicitur: Attingit

dedicit: JVo/ite fotlicit: effo in cvaflinum. Ex

a fine usque ad finetn fortiter; ecce fortitudi-

his igitur, & omnibusaliis ha&tenus addudis

do&rinis, evidenter deducitur, quod labor,

nem; & poftea fubditur: Et difponit omnia

fuaviter; eccefuavitatem , per quam Deus o-

diligentia, & induftria nequaquam fit prohi-

.peratur, dum fines a fe intentos absque ulla

bita, fed folum diffidentia tirnida , qua time-

/

voluntati nofirze illàta violentia affequitur.

mus,ne Deus nos ininopia noftrze deferat, ta-

Gradus verohujus fcalze, five providentize di-

metfi officium noftrum integre praeftaremus. -

-B Midem,

vinze, funt varii modi , quibus Deusin muadi

VIL. Quazerunt nonnulli, cur Deus Jacobo Richard.

e

&

Patriarchze fcalam in fomno, & non potius vi- de exec.

hujus difpofitione & regimine utitur. De ejus

providentia dicere poffumus : /2/2;£zt vegtna a

gilanti oftenderit, cum hac ratione diftin&tiu

sma.l.an

dextvis tuis civcumdata vavietate , fcilicet mo-

hanc ipfi delineare potuiffet. Richardus de S.

p. 1. €. 16.

dorum, feu mediorum, quibus utitur.

Vi&oreinea eftopinione, quod Jacob oculis

S. Greg.

]V. Interrogare nonnemo paoffet, quonam

fomnolentis & dormitantibus fcalamillam a-

. 24. mor. myfterio Chriítus nos jufferit dicere : Pazem

fpiciens, illos praefign:ficarit, qui Deo fideli-

eap. 5.

zoftvum , & non potius:; Fazem tuum? Dubium

ter ferviunt, & claufisquafi oculis in divinze

providentize ulnas fefe conjicientes, in ipíum

hoc movet pariter & folvit S. Gregorius ma-

gnus, dicens: Ecce & noftrum dicimus, &ta-

confidunt, erga omnia terrena bona czecos fe

men , ut detur, oramus. Obfervandum elt igi-

exhibentes; hi enim funt, quorum Deus fpe-

cialem prze reliquis curam babet.

tur, quod ,licet resaliqua, quae noftra eft, in

manu fit alterius , jure tamena nobis tanquam

VIII. Deus providentiam fuam oftenfurus, Oleaftee

nofítra poftuletur. Panistamen, cum in pote-

apud lfaiam dixit: Super vias pa/ceutar , €$ u in c. 49»

2

5'C^-;- He'

ftatenoftra non fit pofitus , fed eum nobis dare

oznibus plauis pafcua eovum,mou efuvieutaeque M«

ad Deurm pertineat, (juxta illud: 7Zperzs tu

fitient, quia smiferator eorum vege eos, C? ad fon-

4| liot,

tes aguavumpotabiteos. (X vero dicet fortaffe

2nanuim tuam , €7 imples omue anizhal beuediclio-

2e) quomodo igitur illum noftrum vocare po-

aliquis, qua ratione fieri poterit, ut quisin viis

terimus, priusquam illum babeamus ? fubdit

publicis, ubi non feminatur ( & fi feminare-

S. Gregorius : Nofter quippe fit , cum accipi-

tur, granum feminatum a transeuntibus con-

tur, qui tamen Dei eft, quia ab illo datur : Et

culcaretur) fuum inveniat alimentum ? Du-

bium hoc Oleafter in fenfu myftico folvit, in-

Dei ergoeít ex munere, & nofter fit veraciter

peracceptionem. Poflumus tamen hujus aliam

quiens: ubicunque fuittfervi Dei; ibi, quae fibi

aífignare rationem , cur fcilicet panem no-

funt neceffaria, habent. Ne ergotimeas,in via

ftram dicamus: nimirum quia ad przetenden-

Dei aliquid tibi deficere, quoniam vise, &

dum hunc panem jus habemus, quando ipfe

montes alimenta tibi miniftrabunt.

L

voluit, ut patremillum vocaremus ; hocenim

IX.Evangelicum eft oraculum,quod dicitur: Manfi

titulo ad paternam erga nos filios fuos obliga-

"dsien dico'vobis,fi babuerztis fidem ficut gvamum difc. 1t.

tur providentiam.

fnapis , €c. In Girzeco habetur: f1 habeatis fi- D, 3«

Manfi

duciam. At vero quodnam in eo eft myfte-

V. Certum eít, quod omnis Chrifti actioad

difc.6.n.4- noftram dirigatur inftructionem ; quis autem

rium , quod fiducia grano finapis affimiletur?

eft, qui nefciat, quod , cum Apoftoli illum for-

ro refponfione notanda eft iazec finapis pro-

titi fuiffent magiftrum, de quo fcriptum eft:

prietas , quodfcilicet, quanto magis contundi-

Zdpevis tu manum tuam , €? imples omne animal

tur, & in pulverem redigitur, tanto fuam acri-

H

m modo

benedi&lione ; fine dubio modicam illam fami-

120niam vgh ementius exha;let. Eode

animee

as

EX

-^

&83

"Titulus XLII "Dei Promdentm vá

t

anitnze electze contingit, quze fuam in Deum. - XIef,ä"'Quærilitii;hnlähïiäïfcüïüeü'äfSaulem in

habet confidentiam. Quanto enim magis de-

regem ungi voluerit; quem praefciebat multa

folatam, omnique auxilii humanifpe deftitu-:

impie:fa&utum ? ad quam quaeftionem fic re-

tamlfefe deprehendit, tanto magis fuam in

fpondet Drexelius : Idem quaeram & ego: Cur Idem cap.

Deum exercet fiduciam. . Mulier Chananzea:

Deus Angelós creavitih eratia, quos fcivitae-9. $. 2-

filiam habens a daemone poffeffam , Salvato-

ternum torquendos in gehenna? CurAdamum

rem adiit, ut ejüsope liberaretur; quia tametíi

in amceniffimo horto collocavit, quo eum bre-

eidiceret: /Voz/um miffus uifiadoves, que pe-

vi fciveratexturbandum ? Cur Chriftus Judam

veuzt; domus Jfvael ; ipfa tamen animum non

I(cariotemin Apoftolum elegit, quem praefci-

defpondit, fed majori. cum fervore fupplica-

vit fore proditorem? . Cur Apoftolos fuos in

tionem füam replicavit: Etlicet Chriftus ei.

civitatem Samaritanorum mifit, quos przevi-

- diceret: JVoz efl donum, fumere panem filiorum;

dit'non recipiendos ?' Quid hoc lufus eft? 'Et

€2? dare cauibus ; ipfa tamen repulfam hanc

tamen ejusgenerisinfinità fünt. Hieronymus

denuo retudit dicendo: Etams, Domine, ram

ad rem refpondens: Vis , inquit, fcire ratio-

- €8 eatelli eduut de auicis ; que cadunt. de. menfa

nem? Deus przefentia jüdicat, non fütura;

Áptd

' Doinorum fuorum : Sed quisnam fuit hujus;

nec condemnat.ex praefentia, quem noverit

Ianf

TA

tam vivse, tamque conftantis fiducize exitus ?.

talem fore, qui fibi poftea difpliceat: fed tan-

Nimirumconfeítim Dominum dicentem audi-

tze bonitatis eft, &ineffabilis clementi:e, uteli-

t ag ;

Ms sc AL dsa odl d as N C

vit: O sulier , magua eff fides: tua!. fiat db ,

gat eum, quem interim bonum cernit, & fcit

m

:

alum futur

u

-0 1 feut vis i€s famata eft filia ejus ex illa bora, Ubi

"

um, dan$ ei poteftatem conver-

"^ "obfervaàndum, quodlicet hzec mulier in hac

fionis & poenitentiae.

:

1

"

:

H

XHLE 1

J

usdem divin:

? Drovidentize &ft, & Ibid. S. 4«

oécafióne pofita, multarum ediderit fpecimi-

na virtatum, humilitatis fcilicet, patientize,

facere bona, & permittere mala. Certe Deus

— charitatis, prüdentize, perfeverantize, oratio-

nil unquam mali permittetet, nifi adeo potens

nis &c. Chriftas.tamen fpecialiffime ejus fi-

& bonus effet, ut e quovis etiam malo bonum

gj

duciam deprzedicavit, idque eo fine, ut exi-

eliceret. ,. Dic, obfecro, quae unquam majora

.

€

H

*

1j

x

x

"

M

&

. flümo, ut per. hoc nobis infinuaret, quod, li-

1n or

e

»

1

*

]a fü erunt, quam facinus f'Adäïn"i ;

céet omhes virtutes in ordine ad noftras ora-

& occifio Chrifti ? Kt tamen noxa primigenia

' tiones- exaudiendas ei fint grati(fimze, primo

Deum in humana membra e coelo detraxit:

tamen loto'vivam a nobis fidem & co

Mors Chrifti coelum nobis, & bona omnia re-

E

tiam depofcat.

i

"

ftituit. Is artifex eft Deus, ut e malis omni-

Ybidem,

bus, velut e nummis plumbeis eliquare pof-

o d

ä

u

...X. S. Bafilius

obfervat, quod eo tempore;

fit probatiffimum aurum: Diligentibus Deum

je exet,

. quo aves Alcyones apellatze, nidos fuos in

Jittore maris.zedificant, pelagus tempeltati-

omnia cooperantur in bonum.

Magdalenze

nl5

g

vittófitas multos correxit,. Lapfu

sPetriquam

P.[ngul!

bus conturbatum, ad tranquillitatem fuam

plurimos erexit, dübitatio Thomee innume-

efficiant, unde ad. noftrum intentum fequens'

elicit documentum, quod, fi Deus Author, &

ros confirmavit. ' Deo'iftad laudi eft: Aetis,

u/i non feminaffi. Cum enim peccata non fe-

Dominus omnium creaturarum, in harum a-

minet, ex eis tanien colligit meífem complu-

vium obfequium',fut fcilicet ova fua quiete

-excludere poffint , maria tranquillat, homo

rium bonorum. . Vere Deus mel de petra,

oleumque de faxo duriffimo fugit, cum egran-

utique qui ad Dei imaginem & fimilitudinem

creatus eít, de auxilio divino, a tam benefi-

diþus malis bona non minora elicit.

co Deo fibi fubminiftrando, diffidere nequa*

XIV. Objicias hic forfan, inquit Drexelius, Ibid. c.rr.

quam poterit.

i

Jlesfat

fi velit Deus parentes meos mori, qua ratio-3' 5

6

Drexe... — X, Omnia qü»idem in mä

nu -Dei fünt; non

ne poffim ego parentum meorum obitum vel-

f:ïa-

5.c.7. He-

male tamen quispiam dixit, tres claves Deum

le? Quod fi Deus meaut illos damnari velit,

liotr.

penes fe habere, quas nemini committat: u-

an hoc ipfum velim & ego! Mi bone homo,

nam quidem clavem ad promendas pluvias,

patrem tuum, matremque vult Deus mori,

non eo folum, quo illis eripiatur ufüra vitae,

ventos, nives, & alios ejusmodi partus aeris ;

- clavem alteram ad referanda fepulchra, &

fed ut fatisfiat debito Juftitize, vel, ut ferve-

revocandos in vitam mortuos ; tertiam ad

tur ordo naturze, quod & te velle convenien-

tiffmum eft. Tta prorfus fi damuari te velit

penu & omne genus alimonize. Quod fi Deus

has promptuarias cellas occludat, quis ape-

Deus, non hoc ideo vult, ut tibi malum in-

xiet? Ergo Deus rerum omnium promuscon-

ferat, fed ut malum puniat, & Juftitiam de-

fendat, qua ratione par eft, & te velle, pu-

dus: ab ipfo impetrandum , quicquid ducen-

dae vitze necefíarium elt.

niri noxas? etiam in teipfo.

/

fonf

if ID

u m À

s

5

*

N

í

v --

TITU-

554

Biblioihace . Manuahs: Concionatorim

,(9

3j

äääü*ää*ääü&äää&ääää&ää&äää&*ä&*äääää&ä&ä

MTITULUS. XLÀI.

|

ffidotus

DILECTIO lNIMlCORUM

pelus

ep al

5 L

forte v1deat Dommus & dlfphceat ei, ut au-.

ferat ab eo iram fuam

um D —— MR — -

QUOAD ESSENTIAM

Eccl. 8.

: X. Noli de inimico tuo mortuo. gaudere,

v. 8

al

v

Definztzo.

fc1ens, quoniam omnes rorimur , &m gau—

E-]

d

dlum volumus vemre.

y—4

7

(t a&us chamtatm, quo melcus propter

—

p«

Deum dlhgltur.

V Bernt!-

Nece]'trls.

as fert g

A&eu s.

XI Gi offers munus tuum ad altare, &ibi Matth. "E

V. 24.

n inCan-

P

recordatus fueris, quod frater tuus habet ali-

i

Matth. 5.

Sex funt præmpum&us hujus dile&wms :

V. 44

Primus eft, pro eis orar?, ut Chriftus indica-

quid adverfus te, relinqueibi munus tuum ad.

Luc

vit..

altare & prius reconciliare fratri tuo, & tunc

Ó

V. 20e

Orate pro perfequentlbus & calumnian-

vemens offeres munus tuum.

I

tibus. Secundus aétus eft, Jene /ogui de ills,

juxta illud Chrifü : Benedlc!te moledicenti-

' XII. Efto:confentiens adverfario tuo c1to Matth. 5.

. 25

dum es in via cumipfo, ne forte tradat te Ad- "

bus vobis..-

"Tertius eft /a/utare, etíi ipfi non

verfarius judici, & ]udex tradat te mmifcto,

falutent, hinc & Chriftus Apoftolis przecepit..

ütin quamcunque domum, etiam inimici, in--

& in carcerem mittaris.

XI!I Qui non dgncrxt manet inmorte: omnis, I Joa"-B-

troirent, dicerentilli: Paxhuic domui. Quar-

tus elt, üenefacere, taminanima, quamin cor-

qui odit Íratrem fuum homicida eít; & fcitis, -

p Ea rP T.

Rom. 12. pore; uti Apoftolus Romanos monuit dicens:

quoniam omn:s homicida non habet vitam ae-

V. 21.

ternam in femetipfo manentem.

Noli vinci a malo; fed vincein bono malum.

XIV. Qui dicit fe in luce effe, & fratrem I-Joan.r.

Quintus eft, mutuum dare petentzbus, quem-

9.

(it.in

Luc.6. ádmodum 1terumChnftus monuit dicens : Di-;

fuum odit, in tenebris eft usque adhuc. Qui *

61 Le,

diligit fratrem fuum, in lumine manet, & (can-

yit

Ve/ 15

Ibid

ligiteinimicos veftros, & mutuum date nihil

dalumin eo non eft. Qui autem odit fratrem

ER

inde fperantes.

Sextus eft, gratis dave; fic

fuum , in tenebris eft, & in tenebris ambulat,

enim, inquit Chriftus, eritis fllu Altiffimi, quia.

& nefcxt quo eat, quia tenebræ excaecave-

ipfe bemgnus eit füper ingratos & malos.

i

runt oculos ejus..

m

XV. Qui vindicare vult, a Domino inve-Eccl. o3.

$. I

niet vindiam, & peccata 1lhus fervans fer- V:

* GT.

EX SCRIPTURA

vabit.

,Qualitas.

äquztas

o dico vobis, dlhgtte inimicos veftros,

ä

Vs 44

Matth. 5. T. Eg

XVI Homo hom1n1refervat1ram & a Deo, Eccï 18.

benefacite his, qui oderunt vos, & o-

quaerit medelam? In hominem fi

ilem fibi v.

rate pro perfequentibus & calummantibus

non habet miíericordiam, & de peccatis fuis

- V6S, ut fitis filii Patris veftri, qui in. coelis eft,

D. Chryf,

äeprecatur9 Ipfe cum caro fit, refervat iram,

qui 1 folem füum oriri facit fuper bonos & ma-

& propitiationem petita Deo? quis exorabit Matth. 6.

dongt,

los, & pluit fuper juftos & injuftos.

pro delictis: eJus?

V.. 14.

i,

Rotm. 12.

I1. Benedicite perfequentibus Vos: benedl-

V. I4

cite, & nolite. maïedxcere

Utzlztrzs.

Rom. t^.

HI S1 efurierit inimicus tuus, ciba lllum fi

XVII Si dimiferitis homlmbus peccata eo-

v. 2o. 21 fitit, potum da 11l5 hoc enim faciens carbo-

s Qtep,

hes iznis congeres fuper caput ejus. Noli vin-

rum, dimittet & vobis Pater vefter coeleftis

0m 57

cia malo, fed vince in bono maluri. ;

peccata veftra.' Si autem non dimiferitis ho-

Exod.352.

1V.Sioccurreris bovi in'mici tui, aut afino

tninibus, nec Pater vefter vobis dirmittet pec-

mEHFS

V. 45*

erranti, reduc.ad eum. . Si videris afinum o-

cata veflra.

dientis te jacentem füb onere, non pertranü-

XVIII. Relinque proximotuo nocentite, &Ecc' 28.

*

.

bis, fed füblevabis cum ipfo.

tunc deprecanti tibi peccata folventur.

Eph. 4

V Eftote invicem benigni, mifericordes,

N 35.

donantes 1 1nv1cem ficut & Deus in Chrifto do-

Meclza.

navit vobis.

Levit. 19.

VL Non quzeras ultionem, nec memor eris

XIX.Memorare timorem Dei, & nonirafíca-

v. I9

injurive civium tuorum.

Tis proximo,memorare tePramentumAltIHïml,

E ccl. 10.

v

VIL Omnisinjarize proximi ne memineris,

defpice ignorantiam prox'mi (id eft, ne aefti-

& nihil agas in operibus injurize.

mes, quze per ignorantiam in te peccat.)

Prov. 12.

VIII Fatuus itatim indicat iram fuam; qui

V

XX. Memento noviffimorum, & define ini- Eecl, sg,

autem diffimulat i 1n1ur1a n. callidus eft.

micari; tabitado enim & mors imminent in v. 6.

Prov.24.

IX. Cum ceciderit inimicus tuus, ne gau-

mandatis ejus (id eft, corruptio & morsimmi-

hia deas. & in ruina

ejus ne exultet cor tuum. Ne

nent homlm ob negle&a mandata.)

$. IH

Titulus XLIIL — Dil£o laimicorum.

585

$. I

VI. Nulli vel inimiciffime hiomini negari S. Bern;

BUS ET DOCTORIBUS.

quantulumcunque affe&tum , charitas, fane fe:m. 5o.

EX SS. PATRI

inhac parte ambitiofa

Qualita .

, permittit. Tibinoces, " Cant.

fi non diligis inimicum.

Tfidorus I. Inimicitiam in aqua fcribere oportet, ut

VII. Neque Chriftus hoc juffit, nos non

vha- D. thrg,;li

elus. 1.3.

quam primum obliteretur; amicitiam

berereinimicos, fed non odiffe, hoc enim eft i2 F£ 7.

ep.gi. auteminzsincidere, utperpetuo firma & im-

in noftra poteftate; illud vero omnino non

mota confervetur. Neque enim ne ódio fimus,

eft. Ne autem fine caufa odio habeamur, non

( ioc quippenoftri arbitrii haud eft, ac fortaf-

| ,ECCI. Ó

eft innoftra poteftate; fedineorum, qui ode-

l VCS

fe ne fieri quidem poteft, omni enim modo

runt; improbi enim bonos nulla omnino de

proeftantiffimi quippe viri improbisinvifi funt ,

caufa odiffe confueverunt, etenim Chriftum

2c propterea fancti viri hujusmodi odium fub-

quoque fine caufa odio habucrunt, quemad-

lerunt ) fed nehomines, fed improbitatem, qua

modum dicit: oderunt me gra:is.

S.Bernar-

laborant,odio habeamus, nobisim peratum eft,

VIII. Jubemur diligereinimicos quoque, ut Tertul.

Il. Suntplerique, qui fe dicunt parcere ini-

] at s |

dus ferm.

hzec fit perfe&a , & propria bonitas noftra , nom ad fcapal,

L. Vc 24.

24.inCan-

micis fuis, nec velle iis nocere , tamen non

communis.

Amicos enim diligere omnium * *

ic.

poffe eos videre, neque infuüper volunt cum

]

eisloqui; contra quos Chryfoftomus de com-

eft, inimicos autem, folorum Chriftianorum.

punctione cordis tra&ans, inillud : Dimitte

Neceffitas.

4

nobis debita nofira, ait: Si tantummodo non

Matth s.

ledaseum, quitelzfit, avertas te tamen ab

IX. Non poteít concordiam habere cum

S . Aug. 1

.vt li.

Chrifto,

qui diícors voluerit effe cum Chri-

;

eo, neclibenter videas, inanetfine dubio vul-

fiiano.

)

nusinpettore & dolor augeícitin corde, quod

fieft, nondum utique, quod Chriftus manda-

. X. Dumvindictam adomäs ; primum-ïä;iþ--s.. Chryf.

1Jona,

fum tormento afficis , veluti fi carnificem iram to-1.hom.

vit, expletur. Nunquid tu ita vis propitium

tibi appofuiffes, dilanians tua ipfius vifcera, ^*

H

tibi Deum fieri, ut non quidem lzedat, avertat

.

St

tameníeate, & peccatorum tuorum veniam

Quid enim miferius homine perpetuo ira:o?

Quemadmodum furiofi nunquam fruuntur

poícdis, talem exhibere te debes his, qui de-

tranquillitate, ita qui fimultatem gerit, &

|1fonn .

linquunt in te.

!

15

)

Cajet. in

1li. Non vult fimulatam remiffionem, fed

inimicum habet, nunquam fruitur pace, per-

€.19.

petuo zítuars, tempeftatemque cogitatio-

vit.

* exintimo corde, qui cordium fcrutator & Ju-

num indies aggravat, verba faCctaque fecum

dex eft Deus: Adeoque non fufficit inimico

reputat, ipfius

quoque -n-omini.infeüu;s , qui

reconciliari fecundum oculos mundi, fiqui-

injuriam dedit.

dem Deus, qui cor noftrum penetrat, quze

dileGionis noftrze fitratio, anícilicet vere au-

XI. Quomodo poteris manus in coclum ex- Iägm.

tendere, autlinguam movere, aut veniam po-

Eed g.

rumfit, optimedignofcit, quapropter S. Au-

ftulare; fienim voluerit tibi Deus peccata con-

D

guftinus hoc falutare nobis tradit dogma di-

cens: Meliuseft, ut clames ore, & dimittas

donare, tu id non permittis, cum adverfus -

confervum offenfum animum retineas.

incorde, quam fis blandus ore, & crudelis in

XlM. Homo fine peccato effenonpotes, & S. Chryf,

corde. Neque minus efficaciter & apte eadem

vis fempertibi dimitti : totum dimitte femper. in ferm.

Chrift'verba explicat DionyfiusCarth.dicens:

Quantumvis dimitti tibi, & tantum dimitte.

Ed

Cordialiter diligendo injuriantem, & culpam

Imo homo intellige, quod remittendo aliis,

n$.

penitus dimittendo ,. ita utnihil amaritudinis,

veniam tibi tu ipfe dedifti.'

irze vel impatientize inhzereat animae veftrae.

XIII. Si non dimittis injuriam, quze tibi fa- S.Anafta-

D. Chryf.

IV. Vis acceptae injurize effememor, &

&a eft; non orationem pro te facis, fed maltedi- fius.

»

Makth &

om. AT.

inimicus ? fisinimicus, fed diaboli, non

y. 1j

an ACta,

&ionem fuper te inducis, cum dicis: dimitte

membritui. Propterea nos animo & ira arma-

vit Deus, nonut enfem in noftra corpora ad-

zeobis debita noftra, ficut & nos dimittimus.

J

jiciamus, feduttotum gladium in

4Equitas.

/ diaboli pe-

&toreimmergamus.

. XIV. Si in domibus veftris fcorpiones ef- S. Aug.

S. Greg.

V. llle veraciter, hoc eft, perfe&e chari-

fent, autafpides, quantum laboraretis, ut do- hom. 42.

hom.27. tatem habet, qui, & amicurm diligit in Deo,

mos vefítras purgaretis , ut fecuri habitare pof- 7

inEvarg. & inimicum diligit propter Deum. Ratio amo-

fetis? irafcimini ; inveterantur irae in cordibus

ris hujus, ea videlicet, quae hominem ad a-

mandum Deum movere debet ; Deus eft, in-

veftris, fiunttotodia, totfcorpi, ferpentes, & -

o

domum Dei, cor veftrum purgare non vultis?

L

quit S. Bernardus , quod copiofius explicat

XV. Multa deliquimus , in magnis offendi- S.Chryf.

Caffianus: Non aliter, ait, ad illam veram

mus, & Dominum fioftrum irritavimus , dedit hemil.cit.

perfe&ionem aícendere potuerimus , nifi

ex fua humanitate hanc viam reconciliationis;

quemadmodum nullius alterius rei, nifi no-

ne igitur deferamus hunc pulchrum Thefau-

firze falutis gratia prior nos ille dilexit, ita

rum; nünquid non inillius poteffate fuit praeci-

eum nos quoque nullius alterius rei, nififui

pere reconciliationem fine ulla propofita mer-

tantum amoris dilexerimus obtentu. Quam-

cede ; non enim habet, quia fua praecepta cor-

obrem ftudendum nobis eft, ut de timore ad

rigat,sttamenex fua multa benignitate mercee

fpem, defpe ad charitatem Dei, velipfarum

demífpopondit nobis, & magnam, & ineffabi-

d

virtutum amorem perfe&to mentis conícen-

lem , & quam maxime defideramus, nimirum

FC

(

damus ardore.

s

vegiam noftrorum

eni-

»

Ru P- LOhnn Biblo MGH. Toml L

^

KEReee

peccatorum. Quam M

2In

586

| Bibfiothece Manualis Concionatoriz -

& convertetur ad poenitenfiam , ficque lucra-

am habebimus , cüm &tantum proemium ac-

g*

$s "— — m

accepturi , nec fic quidema ob'equimur legis-

beris eum Chrifto.

XXII. Fitodium maximz»e utilitatis occa

fio: S. Chryf.

latori, fed perduramusin ejuscontemptu?

L] Om.

Pauusde XVlI. Tantopereinfelix eft cafüs inimici tui

frequenter, qua? laudando, & gratificando ib

ion effecerünt amici noftri, hzec praeftiterunt

Palat.inc. jn peccato, tam eft mifera conditio, ut velhoc

inimici laceffendo maledictis , etfi vera obji-

4. Matt.

ünum debeat tibi lacrymas mifericordize ex-

cutere, &ftimulosaddere, ut quacunque po-

ciant. Illi enim gratificantes , five affentantes,

] s Ts

fuperbiee malum in nobis augent ;

hi vero o-

& Vil

tuerisarte, velope, erigas fratrem in coeno

iacentem, liberesquea morteeum, quiinin-

dio perciti , crimina exprobrant, & nos ad

Nou fff.

fernifaucibuseft. Siafinum inimici fub onere

vitiorum correCctionem compellunt.

nf

ae

jacentemlex antiqua fublevare jubet, quanto

— XXIil. Accepifti injuriam, & eum, quiintu- Idem to.

lit, ulcifci cupis ? Beneficiis eum affice, & ultus 3. hom. 3«

fnagis animam.

es. Sienim ulcifcaris , fimiliter &te, &illum

.*5 Bern..

XVII.. Saepe fuggerit adverfarius nofter,

to.2. fer.' quod nifi vindicemus nos de noftrorum & no-

vituperabuntomnes: Siverotoleres, tequi-

p. gt

dem fufcipient, deillo autem maleloquentur;

IOJ lh'n'

$0. 4.2, € (trisillatisinjuriis, veluti viles & vecordesre-

putabimur a plerisque. : Audi quid Prov. 13.

quod vero majus malum & acerbius continge-

reinimico poffit, quam videreinimicum omni-

dicitur : Deteflantur fluli eos , qui fugiunt mala.

bus effe admirationi, plaufumque excipi, feve-

Nonne infaniífimus effes, fidomo fuperte ru-

ente propter aliorum derifionem, a ruina &

Yoinoculis inimici ab omnibus vituperari ?

XXIV. Difce diligere inimicum, fi vis cave- S. Aug.

mortis periculo auffügere nolles? longe qui-

dem majori laboras iníania , fi ex vecordia de-

reinimicum, ideo amplius monet: Exercere iu Pf 102.

z

mifericordiam. Noneftaliud vinculum chari-

tineris parcere inimicis, cum evadas nontan-

tatis, non eft aliud vebiculum, quo perduca-

tum füpplicia zeterna, verum etiam multa

Ídem,

murin hac vita ad illam patriam: extendite

temporalia damna; infuper confequaris divi-

dile&ionem usque àd inimicos , fecuri eftote.

namgratiam, & gloriam finefine manfuram.

Benefaciendo adverfariis, honorem defers

Idem.

XVIII. Quod fi necgehenna immineret odio

Chrifto. Vide, qua»tze virtutis , & zeftimatio-

- Jaborantibus , faltem ob ipfjus odii cruciatum,

nis fit haec beneficentia, hsec vi&toria.

"

peccata proximorum condonanda effent ; cum

XXV. Deipfa perfectionediligendorum

H

ini- Idenyxf'tr. r.ll

autem zeterna füpplicia nos maneant , quid

micorum, Dominus admonens; ait; Eflote er- in 1.Joan. ||

ftultius, quam hic & illic femet ipfum mul&a-

co 2b

go €? vor perfeüli, ficut €$. Pater vefler corleffis per-

re, dum dealtero fe credit ultionem fumere.

felusefl. Qui crgo dicit fe in ipfo :auere, id

! -f. Dern,

$et51,

Utilitar.

eft, in Chrifto, debet, ficutipfe ambulavit, &

ipfe ainbulare. Forte hoc nos monet, ut am-

S-. Aug.

XIX. Quitedocuitorare, ipfe prote

Ual'le-

bulemus in mari ? Abfit. Hocergo, utambule-

ferm.170.

gat preces, quiatureuseras. Gaude, quia ille

mus in via juftitize,in qua via? jam commemo-

detemp» erittunc Judextuus, qui modo Advocatus tu-

ravi: Fixus in cruceerat, & in ipfa viaambu-

us eft. ldeo ergo qui oraturus es, acturus es.

Jabat: ipfaeft viacharitatis. Paterigno[ceillir,

caufamtuam, paucis verbis venturus ad illa-

quia ne[ciunt , quid faciunt, (i ergo didiceris ora-

verba : Dimite nobis debita noftra, ficut. €9 mos

dimittimus debitovibur noflrir. . Dicit enim tibi

reproinimicotuo, ambulas viam Domini,

4

Facilitas.

Deus: Quid mihi das ; ut ego dimittam tibi de-

XXVI. Illze (ferae) quamquam naturali- S. Chryf.

bitatua? qualemunusoffers? quale facrifici-

ter fzeviant, fi humana tamennatura palpen- hom. 4. in

à

L

um conícientize tuze imponis altaribus meis ?

tur, plerumque manfuefcunt, tuautem, qui

' Continuo docui te, quid petas , & quid offeras.

illarum profecto naturalemferitatem, in eam,

Petis, dimitte nobis debita noftra ; & tu offers

quae contra naturam eft, manfuetudinem Ize-

'quid? ficut €9 no dimittimus debitoribus noftris.

Debitores ejus, qui falli non poteft ; habes &

pecommutas, quam habebis excufationem ?

llen,

tüam manfüetudinem naturalem in verita-

tudebitorem. Dicittibi Deus: Tu debitor me-

tem, qu3e naturze toze inimica, convertens;

uses, illedebitortuus, hocfacio ergo tibide-

cumque naturaliter feram ad manfuetudinem

bitori meo, quodtu feceris debitori tuo: ro-

trahis, te manfuetum naturaliter, infera-

gasme pro mifericordiatua, noli effepiger in

inifericordia , attende, quod Scriptura dicit:

rum rabiem natura repugnante perducis, &

Jeonem quidem mi:igas, reddisque tra&tabi-

S. C

AVlifericordiam volo magis , quam Sacrificium ; No-

lem, furorem vero animi tui omni proríus

hon

li afferre Sacrificium fine mifericordia, quia

efficis leone fzeviorem ; . & certe cum ibi fint

nonremittunturtibi peccata tua, nifi offeras

duo impedimenta , vel maxima, quodfera

cum mifericordia.

ipfa & rátione privata, & longe omnium al-

S. Chryf.

XX. Tulegem fcribis de venia & poena, tu

terius generis animalium excedit furorem ;

Hom. 18. in tui cau

fa fers fententiam : dimitte nobis,

tu autem de copia donatze tibi a Deo Sapien-

$ Bd

injoan. fcutdimittimus; vide, quid dicis, necontra

tix, ipfam fuperas arte naturam. Qui igitur

naturam vincisin beftiis, cur intemetipfo una

epit;

teenfem , utinfanus & furens ftringas.

S. Aug.

XXI. Carbones ignis congeres fuper caput

cum natura etiam voluntatis bonum prodidi-

fti? Itaquefi te, ut alium hominem manfue-

ferm.168- ejus, accumulabis fuper mentem ejus carbo-

nesignis ,id eft, ferventes & urentes poeniten-

faceres, juberem , nihil hic quidem impof-

tize dolores, beneficiisenim tuis vi&ctus, dole-

fibile viderer imponere ; quanquam excufa-

Juln

alar

bit fe injurias feciffe tibi, a quo bona recipit,

re poffes, non te effe Dominum voluntatis

«N

aliense,

Titulus XL1ll. Dilefo Mimicorum.

587

alienze, neque cun&ain tua völuntate.conü (te-

micis, orat, quiqueinimicos diïigit, & fovet,

re. Nuncverotua hazec proprie fera eft, & cui

): S. Chryn : ]

fpectaculum eít mundo, & Angelis, & homini-

) G on

certiffimojuredomineris. Quam igitur habes

bus; Ípectat Deus, fpe&tant Angeli, ftupet

R

;,

Apologiam, quemvereperies honeftum excu-

inundus, attoniti redduntur liomines , cum

fationis colorem, qui, cum folerti ftudio homi-

vident Chritianum reddentem non malum pro

)

nem quodammodo facias de leone, tu tamen

malo, fed pro malo bonum.

negligens leo efficiaris ex homine?

.XXXV. Mori a perfequente, Martyrium in S. Greg.

[l So Thomo

XXVIIL. Deus ita vult, & praecipit, &hoc

aperto eftopere; ferre vero contumelias , odi- inho. de

|

de Villa

Nova fer.

gratum eftillis quanta quotidiefacimus pro a-

entem diligere, Martyrium in occulta cogita- Martyt.

H

in Fer. 6.

micis, quot a nobisalienatos, &inviíos , oran-

tione; diíce dili

gere inimicum, fi vis cavere

"litn ü, 4 ciner.

tibus amicis in noftram gratiam recipimus,

inimicum.

33 0n, "

ut illis placeamus ? O Chriftiane! facis hoc

l

XXXVL . Nihil mirabilius in.rell)us huma— $. Aug. l.

]

proamico, & nonfacis pro Deo: maxime

nis, quam diligere inimicos.

. Conf.

cum hoc non folum confulat, fed praecipiat ?

. AXXVII. Multa funt genera Eleemofyna-

*

1

D.Chyyf. . XXVIIL Sidixero, jejuna; corporis ibecil-

S.-Augz ia

rum, quascumfacimus, adjuvamur,

ut di- Enchir.

J to.x.h.22. litatem mihiexcufas. Sidixero: desoperam

mittanturpeccata noftra, fed ea nihileft ma-

facrae Synaxi, feculares curas. Sidixero: at-

jus , qua ex corde dirnittimus

N

tende concionibus, imperitiam. 5i dixero:

uisque peccavit.

j

* qgod in.nos

iram dimitte, quid iftorum allegare poteris?

XXXVLII. Nihil poteft effe fortius, nihil Cafiod.

Vdy d

noncorporis imbecillitatem , non imperitiam,

magis egregium , quam audire noxia, & non fuper Pf

TU AC

nonpaupertatem, nonoccupationes, quapro-

refpondere contraria.

pter minime omnium hoc peccatum veniale

XXXIX. Virtus eft coram homini

bu-stole— S.Grep.in

eft.

