eft, & in confenfu voluntatis confiftit, nam non

ftro tempore in.aliquo. - Quatuor Abbatibus

noftri Ordinis folebat fzepe confiteri; &'cum

confentiente voluntate non poteft effe pec-

tantolacrymarum imbre , ut omnes:ad lacry-

S.E

catum: oportetergo, ut ibi quaeratur peccati

€m).i

fatisfatio, ubi fuit culpa ; Voluntàás, quze

mas provocaret. Nec ifta ei fufficiebant, quin

a

laqueum colio fuo injiceret, rogaretque con-

peccavit

,

ipfa fatisfaciat. In quo autem alio

feffarios fuos, ut fe traherent'in plateam di-

pot

eít vo

luntas fatisfacere Deo, nifiut doleat

deil

cens : Sicut canis vixi, dignum eft, ut moriat,

lo ,inquo male dele&tata eft, & benedete-

ficut canis. Filiasfratris fui Balduini Comitis,

ftetur, quod male complacuit? .

S.Aug.inh X Intus habeo vidimam , quam immo-

quifactusfuerat Rex Grzecize , tradiderat Regi

Pf 41.

Francize; cujus filiam duxerat uxorem. Qui-

lem : intushabeo thus, quod imponam; in-

dam dicebant; quod eas vendidiffet ; de quo

tus habeo facrificium , . quo fletam Deum

meum. Sacrificium Deo fDiritus coutr:bulatus,

facto plurimum dolebat. Deportari fe juffitin

"Tauletus

pauperrimam domum fuze civitatis , in qua

XÍ. Tanta Domini mifericordia eft, ut ftu-

pauperfpiritu migravitad Dominum. Volens

apnd Blof.

paaliqua fivelinum in immenfo igne pofitum

in confol.

non tam cito incendi poffit, quam ipfe pecca-

autem pius Dominus tantam ejus remunerari

penfil,

contritionem; miraculis.eum glorificare di-

tori vere dolenti peccata omjnia ljcond'on*are- pa-

gnatus eft, tanquam dilectum confefforem.

ratus eft.

S. Henri- XII. Nunquam ulla quamlibet fideliffima

Sepultus eftin Ecclefia S. Albani Martyris, in

cus Sufo

qua ipfe inftituerat. collegium Canonicorum,

ibid,

mater proprio filio fuo, quem fub corde fuo

fed fuis reditibus jufta ttipendia adhuc fanus

geftaverit , tam defideranter aclibenter in me-

ordinans. Tantis usque hodie fignis corufcat

diis lammis jacenti, manum porrigeret adju-

ut de remotis regionibus infimi ad ejus tum-

tricem, ficut Deus homini contrito , etiamfi

bam confluerent, fanitatem recepturi, ipfam-

poffibileforet, eum omnia totius mundi pecca-

que terram circa fepulchrum effodientes fe-

ta , vel millgnis vicibus quotidie perpetraffe.

cum probenedictione deportarent.. Natura fat

M SEVLUSS

manfuetus erat ;.& humilis , tamen gratia mi-

raculorum extrem?2e ejus contritioni , quae

maxima fuit, potius adícibenda eft, qua

- EXEMPLA SACRA. -

fationi.

^

-

be

Priüinæ conver

4

Qualitas.

Neceffitas.

Sophron.

M. Buidid

Ecclefia S;.Dei Genitricis

in prat.

x

imus quidam erat in Tharfo Cicilize,

a de- l2.6€.15

nomine Babylas: Erant autem illi duae

nonicus obiit, qui multa habens ftipendi

Spir, €.32»

lica«

— Jitulus XXÀI, . Confluni, —

463

licatiffime vixerat, & qui ex deliciis maxime, telàm fuam luxuris,fartis,ebrietatibus,litibus,

& dehis, quae ad gulam, pertinent, libido na- aliisquevitiis defoedabat,taliterque fe in ornni«

fcitur, nata nutritur, & quotidianis ejusincita- . busagebat,ut etiam homines fahguinis/fui;imo

mentis augmentatur, idemjuvenis valde tuni- & ipfi parentes fui, vel rorandum eum, vel con-

cam carnis fuze maculavit, & tam illo, quam — fufibilis patibuli trabe in totius gerieris fui de-

aliis fuis peccatis , irarn Dei in fe provocavit. decus fufpeudendum timerent. . Quaproptef

andermn per infirmitatem taCtus, timore mor» [atius arbitrantes, ut nullo fciente, vel admo-

tis confeilionem fecit, peccata deflevit, & e- dum paucis, improbitatis fuze poenas exolve-

inendationem promifit, viaticum accepit, in- ret, quàm totam progenietm macularet. .Ca-

unctus eft, & hominem depofuit;cujuscorpus, ptum igitur occulte Judici tradideruot : Sume,

utpote viri nobilisdivitisquecummagnapome inquiunt, o Judex, hunc filium perditionis, ime

pa fzecularis glorize tumnulatum eft: & erat in — probitatisau&torem, fornicarium, ignavum,fue

illa dietanta ferenitas,utipfeaér ejus obfequiis . rem,taxillisalfuetum, & temulentive deditum;

fàmulari videretur. Dixerunthominesadinvi- & clam aquisinjectum merge, Melius eft enim,

cem: Multa bona praeftitit Deus homini ifti, ut clandeftine amicis tantum fcientibus per-

nihil enir: ei defuit horum, quze homo Chri- eat, quam ut mundo praefente, fciente, atque

ftianushaberedebuit. Dominicisfacramentis intuente, autrotetur, aut pendeat. Judexins

manitus eft,cum magna glorià fepultus eft.Sed . pietatis ejus famze non ignarus, cumligatum

homo videtin facie, Deus autem intueturcor. manibus, & pedibus in faccum fubmergen-

Poft paucosdies cuidamfibi valdefamiliariap- dum mitteret, proftratus in terram, ait: di-

parens,dicebat fe effe damnatum. Cümque mi- mitte milii pro Dornino, quod te, juítitiaagen-

rareturille, & expavefceret; poénitentiamejus — te ( nam fceleribus mortem merui(ti ) fubmer-

& confeffionem, facraiü etiam . communio- garm. Compati.o.r enim, & Dominzo tefte; ad

nem, & inunctionem commemorans, refpon- acecbós tuos evertus conttiftor. | Adóleícens

dit defun&us: Unum bonum mihi defuitfiné vero , etfi cerneret, femortisimperia evadere

quo nullum horum, quze enumeratafunt, mii* nonpoflfe parentibus fuis, cognatis, & proprio

hiprodeífepotuit. Quid eftiliud? inquit; re* fanguine contra fe vehementer appellartibus;

. fponditmortuus: Veracontridio. Licetenim obítinato animo ingemuit, &lacrymis infu'us

. Deo promiferim confilio confefforis éontinens Judicidixit: Etiamíi ob id perenriter damvári

tiam, fivealia, quze falatis fünt, tamen dicebat debeami, nectibitamen, necmeaccuf(antibus;

mihi confcientia, quiafi convalueris, obférva- atquetradéntibus veniam dono. Quibus dictis

h,

re non poteris. Et quia cot magis declinabat , facco iimmittitur obftinatus ad veriam, aquis

&d transerelfionem , quamad voti obférvatio- moriturus injicitur, mortuus ruríum aquis eX«

L (if

nem, nullius peccati méerui remiífionem; Deus — tra&tus, fecretius fepelitur. Eadem no£te, cum

D

Judex obítinaturà animum juvenis miraretur;

.Sequjrit fixum prqpoütum poeniiï;encl;; (

?

. & eam damnatumi effe pro tot fceleribus pró

tato haberet, füubito refpiciens ad le&uli fui las

Utilitas.

tus, eum, quem occiderat, ante fe pofitum ves

Sp.Ex-i .V, Fuit quidamhorboia quadam famofaci-

hementerexpavit, & quamprimum aniino re-

emp. v.

eodl ex. 'r.

vitate,qui przedicationi verbi Deinullotempo- — fümptoloqui potuit: Damnatus, iriquit. ne es;

re voluit interelfe : Quadaim autem die conti« o adolefcens; juftitia Dei, aut mifericordiaDos

git, quod quidam famofus praedicatorin illa mini refervatus ad gratiam ?. Refpondit ille:

civitáte przedicaret,& cüm magnapopulimul: Quamvis a&us &cerbiffimis pcenarum agar

titudo conflueret; ille ab aliistractusquafi in» . procellis; & fupra quam lingua effari poteft;

vitus adfermonem venit : quem venientem in* juftisfceleribus meistormeitis fatiger. in gra

tuens proedicator, vidit diabolumretrahentem —tiatamien mortuus fuum, & zeternse quietis fe

eum cum catena, cujus circuli ex peccatisfin- desexpeco. EtjJudex: Mitor, fi vera fateris;.

gulis texebatitur, & intuenscirculos, cum i przefertim cum totus thundus te dignuin ge-

fingulis peccata fingüla cognoviffet, de pecca- henna decernat, & maxime ego, amicique tui;

tis egregie predicavit; & quomodo proptef qui tein tanta obftinationejira & odio fpiritum

peccatum habetdiabolusinhominedominium — efllare confpexirius. Cum inquit adolefcens

intantum, quod ron permittit eum facer&bos fübmerfus in aquam palpitarem, & Tüortis me

num, nec audire Dei verbum. Salomon in- inciperent anguitize commovere, divinzé gras

quit: Zuiguitates fue capiuut impium, €? futsi- — tize lumine irradiatus, plus coepi dolore me,

us peccatovum fuovum conffringitur peccator; . quod obftinatione, ira, luxuria, czeterisque vi-

Tunc ille univerfa peccatá, de quibusilleprae- tiis divinam clementiam offendiffem, quani

dicaverat, veraciter iti fe recognofcens, cum . quod fubmerfus vitze difpendiafuftinerem:Un-

poftea audiffet ab eo , omni vere pcenitenti; de alto clamore cordis meiicter acerbas mor-

|.. quantumcunque peccatori, Veniam a Dornino . tisanguftias, hanc orationem Domiuo fudi. O.

repromitti, contritus valde cóepitflere amà- pietatis fons indeficiens, & Íceleribis mortas

rifime: Tuncpraedicator vidit unutn. lacry«. lium bonitas invincibilis, pone crucem &

mamaboculise

inortem tuaminter peccata mea , & juftitiàmi

jus cádere fuper catenam, quae -

lacryma catenam dirupit.

tuam. Indulge iüihi quzifo, offenfam. quia

V.Incivitate quadam B

rabantize, prout in.

nuünc pro atmoretuo, omnibus ; qui me offen-

]b ex. 13.

D

'feutonicali quodam libro fcriptum inveni, derunt, libens offenfas dimitto. — Expáünde

. adolefcens quidam erathoneftis natus paren- nunc brachia tua, amor zeterne, i& peccatris

Efar:

aren- cem animammeam in finam tuze vattiffi

tibus: fed f?is, ut gl.eru.m?uek conþin git,l p

-

pies

j

464

Bibliothece : Mamualis: Concionatoria

pietatis recollige, quzefiin pofterum vita dare-

morfü confcientize,& foris tabefcebat in corpo»

tur,nonte amodo tantis, ut hactenus feci,ícele-

re;quid plura ? Tandem, miferante Deo,tinoor

ribuslacerarem. Etinter haec verba fpiritum

illefervilis vetecundiam vicit, qui ficut feta fi-

lum, charitatem inducere cónfuevit. Vocato

emittens, pietatis divinze januas aliquando

-mihi aperiendas agnovi. Audiens haec Judex

itaquead fan&tum Victorem monafterii Priore,

attonitus ftabat, & ad tamineffabilem pietatem

fua ei peccata confiteri coepittantamqueDeus

ftupefactus ajebat: TibineDeus veniam dedit?

cordi ejus contulit contritionem, ut, qucties

Tibine seeternum regnum fpopondit? tibi, in-

confeffionem exigeret. toties fingultibusinter-

quam lubrico, tibiimprobo, tibi non gratia, fed

cepta vox deficeret; inoculis lacrymoe , fufpi-

duppliciodigno? Atjuvenis. Itafecit, inquit:

ria in pe&ore, fingultus erantingutture. Quo

—tunc][udextotusinfulus lacrymis : nunc;ait;in-

vifo difcretus facerdos poenitentem jubet , ut

felix defperatio vale! Siquidem fiDeus tampius

peccata fibi deferat fcripta ; Paret hic, dieque

eft,adejus mifericordiam penitus pergo,& pec-

fequenti redux, iterum iterumque tentavit, u-

catorumlicet me graviífimi fafces premant,qui

trum quid lingua exprimere poffet, fed mutus

huic quondam fceleftiffimo juveni veniam de-

fubítitit,ut pridie,prae nimiisfingultibus ; Con-

dit, mihi quoque poenitenti veniam non.nega-

feffario itaque chartam confignavit, qui vifo

bit. Difparuitinterim adolefcens fubmerfus, &

criminum horrore atque enormitate, dum pro-

judex poft hzec tribunalibus valedicens, mun-

priis diffidit viribus , cum poenitentis licentia

danos omnes faftus depofuit,fzeculum cum fuis

Abbatem adiit confülturus. Quid deinde (pro-

deli&is dereliquit, & Carthufienfium Ordinem

fequitur Hiftoricus) geftum fit, audiant pecca-

poenitentiam acturus intravit. Ubicum qua-

tores, & confolentur defperati, & recreentur,

dam vice cum alio monacho fermonem mifce-

Mox enim, ut Abbas chartulam ad legendum

ret, & cum multislacrymis caufaretur, quod

aperuit, totam ejus continentiam deletam in-

.fzecularis judex exiftens nonnullos infontes

venit, impletumque eft in eo, quod Dominus

homines, favore, prece, vel pretio vitze victus,

per lfaiam dixit: JJelevi ut nubem iniguitates

vita privaverit,infletus vehementiífimos. com-

tuas, ? quafi uebulam peccata tua... Nàix hocin-

motus ajebat: O me miferum hominem, quo

audiit pcenitens,tantumque mentem ejus ere-

me vertam inilla die tremenda, cum ante Judi-

xitgaudium, quantus ante deprefferat moeror

cem juftumjudex ipfe injuftusaftabo! quiin-

dimillusque fuit fineulteriori, fatisfattione, &

Íontium cruorem fceleftioripfe damnavi. At

poenitentia, quoniam facrificium Deo Spiritus

contribulatus &c.

;

inonachus, ut eum altius fufpirantem, atque

amarius lacrimantem audivit: Quid tu, in-

VTHI. Vidit aliquando S. Birgitta d

æmon&s Vit. l; 4-

quit, Frater turbaris? . Ceffent nunctuseque-

triumphare, quod animam peccatis obfitam*^ ?*

rele, mefunderelacrymasíine. Porrotu, ut

jamjam füi juris futuram crederent; led cum

fzecularis judex, corpora aliquando moritura

B.Virgo nimiam contritionem illi impetraffet,

peremitti ; fed heu! ego indignus paftor anima-

magno cum ejulatu aufugientes adverfarios

rum,in fzeculo exiftens, malo meo exemplo at-

conípicata, admirabilem mutstionem Deo a-

:

que improba vita animas per a? va viCturas fze-

nimzeque illi congratulata eft.

vus parricidajugulavi. Quofermone animz-

IX.Ribadeneira s.Aprilis quemdam S.Vin- Ribaden.

n Hof.

quior factus , fe divince mifericordiae commen-

centio, fingulari cum ardore confeffum narrat. 1

davit, & Domino inmagna compun&io

"

cui cum feptenne jeiunium pro poena dediffet

S- s- Apr.

ue ad mortem fervivit.

ne us-

J

Sanétus ob atrocitatem culpze cujusdam, dixit

Manfi

ffædi—'

VLAdS.Vincentii FerreriiinFrancia

P

poenitens: Omi Pater! credisne me re tam

difc. 22 cantis pedes quidam fe advolvit impiifimus

parva falvandum ? . Animadvertit ardorem

R. 4.

multorum temporum homicida, qui divino a-

hominis vir Dei, & : Eja fili, inquit, tantum-

fpirantelumine poenitens, dumpoft confeffio-

modo triduur frigidam, & pane contentus je-

nem aSanGo peenitentiam accepiffet feptennii,

juna. Effufus in peccatorum deteftationem &

petiit, utrumin exiiiisadeo poenitentize virtute

lacrymas poenitens, non eapiebat, quomodo

falvari poffet. Sanctus intentionem advertens

tantillum poenze, culpze tantae eluendee fuffi-

compun&ionis, totam poenitentiam adtres, in

ceret: Quare Vincentius tantam contriti cor-

pane &aqua, jejunii dies reftrinxit, Tuncequi-

dis vehementiam arbitratus: Abi, inquit, &

dem poenitens, pre cordis anguftia in amarifti-

recitata tertium precatiuncula Dominica & .

mos fefe diffundere fingultus coepit, quod ut

falutatione Ángelica quieíce, . Vir ille, inquit ^

Sanéctus obfervavit,unicum duntaxatPater no-

Author, precatiunculam praeceptam femel fi-

fter & Ave Maria ei in poenitentiam injunxit.

nivit, cum fübito ad pedes iilius collapfus, ni-

Vix debito fatisfecerat poenitens, cum ecce fu-

miaque poenitudinis vi fuffocatus expiravit,

bito ad San&i pedes, quafi intenfiffimze contri-

qui poftea Viro fanCto apparuit, & quemadmo-

tionis ferro confoffus, corruit victima (Sacrz/?-

dum coeleífti gloria, fine piacularis ignis poena

ezum DeoSpivitus contvibulatus.vereutique cor

potitus effet, enarravit.

^X. Canonicus quidam

"An- Angliai,' & Difcipul,

contritum Deus non defpexit: ) atqueindilate

Prompt.

re&iífime ad paradifi tranfiit gloriam, prout

confanguineus Epifcopi quandam puellam

lit.

(X

ipfemet no&te fequenti San&to Vincentio ap-

fpeciofam judszi filiam ad amorem faum,.

prens revelavit, cum dicto: Tantus poteft effe

inclinavit. Ad cujus amplexus dum afpi-

dolor, ut etiam omnem poenam purgatorii

j

raret, & nimis sítuans eam quotidie ad

tollat.

commixtionem follicitaret, refpondet illa:

Rayn.

aun. 11990

VII. Annales Ecclefiaftici ex Cecfario de ju-

Patri meo multum fuum dileGa,. qui tan-

n.

5.

venetraduntParifienfi, qui graviffima admife-

tum.me cuítodit, ut neque ego ad te, ue-

rat fcelera,quse obftante erubefcentiam nemini

que tu ad me venire poffis, nifi in nocte fexte

hominum confiteri potuit; Intus torquebatur

.feriæ

v'ï:ïtulus XXXI. Con/blaiio,.,

465

peccato commiffo, converfus eft ;; & poítea in

ferize, quze Päfc'ha veftrum przecedit. Tunc

enim udsei laberare dicuntur quadam infirmi-

ordine noftto, fimiliter & ejus inftin

tate, qui fluxus fanguinis dicitur, circa quam

la vitam duxerunt.

.&u ;puglw?

*

occupati aliis tunc minus intendere poffunt.

Iuvenis hoc audiens & ob amoris nimietatem

$ x

Chriftianze religionis pene oblitus, & imme-

mor Dominicze Paffionis : eadem nocte ad Vir-

MOTIVA

ginem venit, & usque ad matutinum cumilla

I (^yuia ftanto ayud ,fupiemam facro- j?:r&'æ Manü

dormivit. . Judaeus vero pater puellze antelu-

Triados Majeflatem in pretio atque' va- difc, 22.

cem cum lumine cubiculum intrans,venit cum

75

lumine adlectum filize, volens videre, quomo-

lorehabetur cor veraciter panitens, ut vel ad unius 9 z.

a&us contritioniscomparationemomnes floc-

do jaceret, vel fiforte operiri neceffe haberet.

ci xeftimet terrze thefauros; fi dederit homo

Videns autem ad latus. ejus jam dictum juve-

omnem fübftantiam dorus fuze pro dilectiorie,

nem cubantem, expavit, & tremuit, occidere

quafi nihil defpiciet eam: Contritio eft fer-

utrumque cogitans. Cognofcens tamen, quod

ventiffimus charitatis &amoris aCctus. Faciat

effet cognatus Epifcopi, timore illius manum

anima, quidquid poterit; & noverit in debi-

cohibuit: & cum multa iraexclamavit: Quid

torum fuorum fatisfaCtionem;, inftituat & mul-

facis homo male Chriftiane, ubi eftfides tua ?

tiplicetjejunia, eleemofynas, peregrinationes,

ubi eft religio tua? traditusesjufto judicio Dei

ecfiafes, animarum cohverfiones,opera omnia

inmanusmeas: & finon timerem Dominum

meum Epifcopum, modo occideremte. Ille ti-

mifericordize &c. Quafi nihil defpiciet in com-

paratione vel unius contritionis actus, ficut

mens & veniam poftulans,cum maxima confu-

minimus gratize fanGificantis gradus abunde

fione, ut dignum fuerat, eje&us eft. Dieigitur

eadem cum Epifcopus folenne officium ad no-

fufficit ad integram etiam abolendam pecca-

torum infinitatem, ita & folus verze contri-

nam effet celebraturus, & juvenis idem utpote

hebdomadarius Epiftolam effet le&urus, ti-

tionis gradus vel unicus fufficiens -'ad*eurif*-

muitcum tamimmunda conícientia ad facrum

dem praeftandum effe&um.

j

5

. M. Quia Deur tam patienter &

xfpetat f'con'tii- S. Thom,

minifterium accedere; timuit propter notam

vicem fuam alteri committere; timuit tam tur-

tionem noflram; hinc S. Thomas Vill. Confi- Vill. in

dera, inquit, quomodo te fuftinuit, & exfpe- Pom.paff.

pe peccatum tam recenter peractum confiteri.

&avit cum multa patientia, quomodo pro of-

Vi&tus proinde erubefcentia facris veftibus in-

l4

dutus, cum coram Epifcopo ftaret in loco fuo,

fenfis multa bona dedit, offenfus rogat, ut re-

deas ad illum ; & confidera tuam duritiam,

tunc fupradi&us Judzeus cum multitudine Ju-

daeorum ftipatus cum magno ftrepitu intravit

pertinaciam, ingratitudinem & pravitatem;

quam male refpondifti bono Patri, quomodo

Ecclefiam, Kpifcopo dé cognato volens facere

contemnis monentem, defpicis vocantem.

querimoniam. Quemutjuvenis vidit, & be-

neintelligeret, ad quid venerit, coepit timere,

& finetimoreac verecundia pro nihilo habes

illum offendere, & mille injurias facere.

pallere, tremere, & dicere Deo in corde fuo:

M. Quia im morbo corporali €9 periculofo S.'Thom,

den,

Domine Deus, libera meinhac hora, & ego ti-

0f

tutius €9 [ecurius remedium querimur; cut effi- Vill. in

om

.Aþr.

bi promitto, quod deczetero te non offendam:

catiorem medelam morbo animse noftrae non

3»

imo de hoc peccato tibiíatisfaciam. . Creator

Quad.'

piiffimus, qui odit culpam, & diligit juftitiam ;

providemus 2

mox ut hominem contritum vidit: confufio-

$. VI.

nem, quam timuit, in caput Judzeorum infide-

lium convertit.Mirante Épifcopo quid quzere-

MED'I A.

X

rent Judzei in Ecclefia, maxime talidie, quan-

do Chriftiani Domini fui repraefentant paífio-

ratia divina fedulo 'imjalamtä, nam contri- S. Ambr,

I.;

*

tio eft fpecialiffimum Dei donum, no- art. 2:. ih

nem, ut ftarent. lliis vero ejus praefentize inge-

rentibus, ftatim ut oraadClerici accufationem

ftras excedens vires; coelefti itaque nos Sa- P. x18.

maritano jugiter fupplicemus, oportet, certi,

aperuerunt; privati funt fuis vocibus, & ob-

mutuerunt, Videns Epifcopus ora Judzeorum

quod bona, imo optima alligatura, quze fracta

hiantia, & nulla verba ex eis refonantia: pu-

animz2e noftrze offa connettat, & folididate re-

parata, in prifinas vires reformet.

tans quod ad hoc veniffent, utdivinismylteriis

iluderent: cum indignationeomnes deatrio

li. Peccati magwitudo demonflrata; nam uütl.Gregos

Ecclefize expelli praecepit. Clericus vero divi-

S. Gregorius ait, compunüionis gratia mentj ! $.

in 2.

noninfunditur, nifi priusipfa ei peccati magni- ,'

eE»

nam in fe expertus clementiam, ftatim exple-

l.

toofficio acceffitad Pontificem: confeffus cul-

tudo demonftratur; Hanc autem maguitudi- *

nem perquam apte Petrus Pennequin duobus

pam, fufcepit peenitentiam. Epifcopus Domi-

ni mifericordiam admirans, & glorificaus tan-

emblematis oftendit. Demus, inquit, Regem

ytl,

ti pro magnitudine miraculi, tamen pro pce-

aliquem optimum, munificentiffimum, & a-

lpt

mantiffimum alicui ex aulicisin dile&tionis fuaze

2

nitentia eidem cognato períuafit, ut puellam

a fe defloratam per baptismi gratiam renova-

argumentum gemmam donaffeingentis pretii,

ea conditione, ut illam diligenter ervaret, nec

tam legitime duceret: malens illum, ficut vir

pius & juítus, Ecclefiafticis carere beneficiis,

negligentia, aut incuria perderet, multo mi-

quam illam multis expofitis periculis in pater-

nus vili pretio diftraheret ; hic nihilominus vi-

nis manere deli&tis.Clericus ergo noningratus

no captus, & Regize voluntatisautoblitus, aut

divinis beneficiis fatisfacere cupiens Deo pro

conteraptor, gemmam illam cum re vilifiima

nn

Ccome

R. P. Lohn. Bibl, Man. Tom. 1.

Bibliöthecæ' AManualis. Concionatorice

À

466

commutat, &alienijurisfaciat: quomodote- &umamato vult, ita ab illo omne malum pro-

gem id ferre exiftimas, & quo animo aulicum

pulfare nititur, & cum illud accidit, dolet, f id

effe, dum ejus impudentize plenum facinas ad

fua culpa evenerit, moerore doloreque conteri-

aures Regis perveniffeintelligit, ejusquefe of-

tur, atque conficitur, & remedium adferre, ac

fenfionem incurriffe, & jam fe ab illo profcri-

teflaurare damnum; & cum amico redire in

ponne

p

ptum, &ab aula eje&um, & fuppliciis obno-

gratiam, omni contentioneenititur. Ita fit, ut

. 5

xium agnofcit? quantus inde dolor, quanta

anima per peccatumDeiMajeftatem violatam,

poenitudo homineminceffit? quid non agit &

bonitatem contemptui habitam, fanéctitatem

molitur,utgemmam recuperet, & cum regea-

turpiter foedatam beneapprehendat, & hzec

[2

micitiamrefarciat! Etiterum: Filius aliquis

omnia Deoipfo fpectante, prohibente, & fa&i

temulentus, dum no&u fufte armatus plateas

punitionem, inimicitiamque minitante.

obambulat, & obvios quosque male mul&at,

llI. Noffe debet, unde oriatur difficultas vere S.Bernar-

forte patrem fuum foris coenatum, & cuma-

Contritioniseliciendg ; id quod S. Bernardinu

s'din. to. 1.

S. 12.a.2.

mico domum redeuntem incognitum peffime

clareoftendit, dum ait: Magna atque difficilis

C. I

excipit, & verberibus onerat, vulneribusque

res eít, haberecontritionem; licet enimin vo-

deformem ac femiluxatum ibi relinquit; po-

luntatis libertate, & rationis ele&ione contri-

ftridie maneubi vina decoxit, intelligit, quan-

tio confiftat; tamen ex altera parte difficilli-

tofurorein patrem, aquo amabatur,fit debac-

mum efthabere veracem contritionem:: Nam

chatus, quis tumilli animi fenfüs? quaze per-

fscundum Bonaventuram in 4. diít. 16. 2.3.

turbatio ? ubiinjurize magnitudinem, parentis

Dolor, in quantum eft difplicentia rationis, in

dolorem, fuam effraenem impudentiam pro-

vera contritione menfuratur fecundum quali-

pius afpicit? tum vix fui compos, & feipfum

tatem charitatis. Ad hoc, quod habeat chari-

non ferens, patrem in lectulo ex membrorum

tatem, neceífe et, quod fuper omnia diligat

contufione jacentem adit, & pudore fimul ac

Deum, etiam fupra feipfui; Hoc autem fit,

dolore oppreffus, ad ejus pedes proftratus,ver-

'cum pro nullo commodo, vel incommodo

bis, quibus poteft, feipfum accufat, culpam ex-

. Deum offendere velit; & hoc intelligendum

Manf

aggerat, &fuftem, qua facinus admifit, patri eft de difciplina rationis; unde tantum de-

difc.22,

repraefentans, rogat cum lacrymis, üt cum

bet peccatum difplicere rationi, quod nullo

illo poenas criminisaferepetat, &tantam in-

paco, nullo commodo vel incommodo velit

.

.

juriam, quibus volet modis, ulcifcatur; modo

confenfüï'e in ipfum. -

veniam donet, & in gratiam recipiat, caetera

$. VIII.

omnia fe flocci facere.

MISCELLANEA. -

Mi

B M .

Afcetica.

^Qualitar.

S- Thom- I'

nprïmi.s no

ffe debet, in quo proprie conttitio

I. M[onus mea füillaverunt Myrrham ,

inquitfa- Man

Villan. in

I

;

cra incanticis Sponía, €9 digiti meidifc. x3.

confifiat, id quod S. Thomas Vill. apte o-

om.Paff.tenditdicens: vera contritio ex amore debet

gleni myrrha probati[fima. Quae conventioama-n- 8

procedere, non ex timore aut amore fui:

r myrrhae ad fponfaliorum delicias? Re-

Quo & fine fanctus hunc Divi Auguftini citat

fpondetLyranus: Dile&am fponfam fignifica-

textum : Oportet ponitentem non folum

re velle, ferigoribus poenitentize totaliter ap-

Deum timere Judicem, fed & juftum diligere,

plicuif£»: Ideft, applicavi me ad opera poeni-

& hoc valde advertere debet peccator: nam

tentize, quae defignantur per amaritudinem

Deus magisrefpicit, de quo doles, quam quan-

myrrha. Myfterium, quod ego in preefenti

tumdoles; & plus curandum eft, ut dolor fit

indago, in eo latet, cur myrrha appelletur

perfe&us, quam utfitintenfus. Adcujus pro-

perfectiffima? procujus notitia fciendum, il-

bationem exemplum adducit damnatorum,

lam effe myrrham perfectiorem, quze ultronee

qui de fuis quidem dolent peccatis, juxta il-

egreditur exarbore, absqueincifione; ficutie

lud Sapientize: Punitentiam agentes, €9 pra an-

contra illa eft imperfectior, quam cum ferro

guflia [piritus gementer; [ed pro tormento, non

& violentia ex arbore educereoportet. .Ecce

pro peccata. Solus dolor ille contritioeft, qui

nobis differentiam inter attritionem & con-

eft propter Deum: unde attritio & contritio

tritionem; illa non ex amore, fed ex timore

non tantum differunt, quod contritio eft in-

oritur; hzec autem e contra, utpote imme-

tenfus dolor, & attritio eft dolor remiffus;

.. diatus charitatis, divini

fed etiam, quia contritio eft dolor perfe&us

ideoque Poéta cecinit:

que amoris aife&gg;

propter Deum,& attritio eftdolorimperfe&us,

Oderunt peccare boni, virtutis amore ;

mixtus cum aliis refpectibus.

Qui idipfum

Oderunt geccare mali, formidine po

clarius explicat fequentibus verbis: Sit ma-

: 2

"

]

AEquitas.

ximus (contritionis aCtus) appretiative fci-

II. Sicutin naturalibus aliquid conteri di

;S.Bem ^

licet, nonintenfive; utplus dolens de pecca-

citur, quando totaliter in minimas partes re- din. to. 1.

à

to, quam de quolibet infortunio; non inten-

Ut

ducitur;ita cor hominis conteri dicitur, quan- 9- 12- 8 T

ïu s,a

five, quia fenfibilia mala magis movent nos,

do affe&tus peccati fecundum omnem fui par-* -

fed appretiative, & in zeftimatione, quia fi da-

tem in eo totaliter confringitur, & perfecte a

returoptio plus eligeres pati, quodcunque in-

peccato refilit. Moxque in Capitulo fequenti

fortunium & mortem filiorum, & tuam, imo

fubjungit: Duo conteri debent, cor & culpze ;

Petrus

& infernum, quam eligere peccatum.

conteri debet cor, quod ad litteram, in

Penne-

II. Noffe debet, Unde oriatur Contritio; id

quin p. 3.

Vwera contritione totum teritur prae nimija

1f. q. c. 16.

quod Pennequin fic oftendit: Contritio eft A-

'anguftia, & dolore, & indignatione, quam

n, i.

moris Sancu Soboles; utenim amor omne bo-

contra peccata fua coneepit.

Juxta illud

Joélis

Dtüäs XXXIV Can]ilium.

463

Toelis confilium : Sezsdite covda veffra. Con-

fuo verz excitat contritionis actus, omnem

teri debent culpze : hoc perfe&te fit, cum pecca-

abolet non modo rea:um,fed & memoriam cul-

p2 omnium iniquitatum ejus, quas operatus

N

tatotaliter abjiciuntura corde: Unde Pfaltes:

Effuudite covam illo corda veffva.

eft, non recordabor.

Audite Chry'oftomum

/- .'L' Penneä'

IILEratPrincipi Tirolenfi cum

Gnitipiliael-

fan&um: Peccavit quis? triftatuseft? pecca-

7 P-3.c.16-]um, dumque jam colle&o exercitu fefe in illos

tum doluit? diffolvit debitum ; fimilitadivem

o s.

movet, parens adhuc vegetus comitem fe dare

capite in verme, quilignum, ex quo nafcitur,

confumit: lta nimirum & dolor, ex peccato

vult, & renitente licet filio impetrat : dum fer-

vetprzelium, & mifcentur arma , filius fepara-

ortus, ipfum in cineres redigit & annih/lat.

«

- VL Statua Nabuchodonolori oftenfa habe-M

anfi

tur apatre, & pulvere ac fumo confundenti-

difc. 22.

bus omnia, & amicorum , inimicorumque no-

batcaputex aurooptimo; pectusautem & bra-

n

S..Bemar.

titiam eripientibus, parentem ignotum hafta

chia de argento, ventrem & femora ex zere, ti- Ban. *

It to. z.

N' 12.3.2,

transverberat,ejusque fruftrum relinquitin pe-

bias autem ferreas, pedum quaedam pars erat v. 32-

l

&ore. Finito przelio vi&or filius patrem requi-

ferrea, quazedam autem fictilis; motu autem

proprio deícendens e monte parvum aliquod

ri jubet; is inter mortuos jacens reperitur:

Quod cum audiffet filius, ad cadaver deduci

faxum, quod in debiliores immenfi hujus Co-

voluit,cumque illud fixus, & immobilis intue-

loffi partes impengens, ipfum minutiffima in

- tur, & haftz fruftum examinat, Patrem afe

fruftra diffipavit: Abfciflus eft lapis de monte

peremptum agnuofcit, & doloris magnitudine

fine manibus, & percuffit ftatusm in pedibus

ejus ferreis & fictilibus, & comminut eos;

8 u

obrigefcens, haítee femifra&tae innixus, mori-

'tur, quod Oeniponti ftatuis ex zere fufis expref-

tunc contrita funt pariter, ferrum, teíta, és, ar-

gentum & aurum, & reda&ta quafi in favillam

fum etiamnum vifitur : amabat fcilicet & reve-

rebatur impenfiffime parentem fuum, unde a-

ge[tivze areze,, quae rapta funt vento, nullusque

locusinventus efteis. Ecce vobis fpiritualeim

moti par dolor fuccedens attonitum, dequein-

hiftorize illius fenfum . noftro accommodum

jurize magnitudine poenitentem oppreffit.

. Utilitas.

propofito. Peccitorin cordefuo erexitidolum

Babylonize, illud adorans, illi obfequia prae-

Manfi

IV. Inter alias /Egypto infli&as poenas, &

.dife.22. fsella,fuit & locuftarum, dicente textu facro:

ftans; In auro divitiis, in argento honoribus,

Mp

Flare fecit ventum ab Occidente vebemeutiffe-

in sere voluptatibus, in ferro cultum & vene-

suum: &'arreptam locuffam pvojecit in saave

rationem prazeftatodiis, rancoribus, vindi&tisz

. rubrum uon vemanfit ue una quidem Pa omnibus

exile faxum, unica infpiratio coeleftis, unicum

Przedicatoris verbum ad posnitentiam cor in-

—2 $fnibus ZEeypti. Diverfa hocin textü ad inten-

tum noftrum recluduntur myfteria, Ventus,

ducit, infirmiores percutit Babylonic?e ftatuze

ui locuftas abftulit, ab Occidente fpiravit,

partes, ipfum confideratione fragilitatis mor-

fanii

. fuam in mari beftiolze offenderunt fepulturam,

talis naturze, identidem fubjeCtae morti conte-

ifc. D)

nulla fuperftite, ecce vobis delineatos contri-

rendo: Motiva timorisincorde actus diveríos

1

ex:itant amoris, & doloris, conterituridolum,

tionis effe&tus. Culpa illa affimilatur anima-

li: ficut enim hoc naícitur exterra, ita & illa

omnia perimuntur peccata. Lapis itaque fine

manibus abfciffus, inquit Richardus a fan&to

ex carnis noftrze humo derivatur: Manifefta

- funtoperacarnis, quze funt immunditia, forni-

Vi&tore, eft timor Domini divinitus inipira-

catio, &c. Ex fuperabundanti calore nafcitur

tus; in i&u hujus lapidis ftatua dejicitur. Et

locufta (concupifcentia parit peccatum ) be-

uid eft hujusmodi per«uffio, nifiinterna com-

ftiola hzec totum camporum deftruit viro-

punctio? Quid autem percufífze ftatuze commi-

3utio, nifi compunctio cordis, contrit;o & hu-

rem, culpa quoque omnia tollit bonorum o-

perummerita. Sedquodremedium hujusmo-

miliatio , unicus diviniamoris actus profanum

conteritaltaris cordis noftriidolum: Etquem-

'di poteritexftirpare locuftss? Flatus venti ab

Occidente; Non modo vitze noftrae confide-

admodum parvusifte lapisiningentem ex:re-

remus terminum, nullo non momento nobis

vit montem, itawel unicus contritionis actus

titionem inferni, in momento in Paradifi Sera-

imminentem, fed & finem creationis noftrae,

/ánque veritatis hujus agnitione, internae com-

phinum transmutare potelt.

*

[]

unftionis, & Divini amoris attus excitemus.

VII. Hec eftilla aquae viv2e pi

fcina, quam S. Shom,

1.. 1n

Ita namque omnia peccata noftra in rubrum

movet Angelusin cordeper dolorem, in quam

om

demergentur. fanguinis Chrifti mare , vel in

qui intrat, per huiusmodi aquze motumana- Quadrag,

tur, & mundatur ab omnibus infirmitatibus

dolorofz Contriüonis pelagus :' Velut mare

contritio tua ; omnia penitus fuffocabuntur

fuis. Hzec eftilla virga Moyfis, qua percuffum

mare concupifcentiarum exaeftuans, dividitur

deli&a; Projicietin profundum maris omnia

