iam proditur; tota nocte, quz przlium ante-

quia praeftitiflet.

Troph.

ceffit, Gallos variis mu(icis inftrumentis ami-

. LXiX. Cum Chinenfes prius füis puerperis Polor tr, 4.

Mar. 1, 2,.

cos fuos oble&taffe, quafi more cygnorum

pretiofiflima queque dona offerre con(üevif- ^ 8 n. a.

& $9.

effum fibi canerent. Interim nequea (tupris;

fent, pofítea ad fidem catholicam converfi,

neque a cedibus & facrilegiis abftinebant.

nullum feítum B. Virginis tranfire permife-

Porro Henricus fuis jubet, ut die pugaz o-

runt, quin eidem quoque dona fpiritualia opee

mnes orando fe ad Deum converterenrt, &

rum bonorum & precum copiole offerrent.

premiffa confeffione SS. Euchariftiam fume-

LXX. S. Gertrudus in fefto Affumptionis, L. 4. tev,

rent, ac B, Virginis opem implorarent. Fa-

dum officio divino intereft, & facerdos in ora- €- 49*

&um ida fingulis, & przlium co alaerius fü-

tione canit, ut fua nes defenfione munitos, — ju-

fceptum, Gallorum decem milliaCafa, reliqui

cundes faciat fue intere[Je feflivitati : vidit B.

profligati, & partim intercepti. ArCturus vero

Virginem fuo pallio. innumeram virginum

Rex Angliz ope B. Virginis victor Saxonum

multitudinem involvere, cig; (ingularia amo-

folus fua manu eo. przlio octingentos qua-

ris argamenta exhibere, fimulg; intellexit,has

draginta duos gladio interfecit. -

virgineseffe animas devotas, quas ad feftum

ldem.1. 2,

LXIV. Martinus Fernandez Pinnerius,cum

hoc peculiari ftudio celebrandü ipfa excitarit.

?- $9.

quinquaginta füis a 400. Mauris fübito oppref-

LXXI. InMonteSerrato feptem pueri,dum Michov.

pecora pafcunt, (ingulis diebus fabbatinis fübd. 226. n 9»

fus, iuos timentes animavit, & poft opem B.

Virginis imploratam fuos allocutus : 2fntefi-

noctem intendentibus fe tenebris, ingentia

gnanus mieus & tubicen fuficiunt ad centum , ego

ccclo delabi lumina, & certz montis fpelunce

ad ducentos , veliqui ad eeteros ,. &g auxilium ..

imminere, füaviffimumque ex eadem fpelun-

Virginis ad omnes: féquimini ne. .. E ita feliciter

caedi concentum audiverunt; quod cum E-

e€os profligavit, nemine füorum lzfo.

piícepo retuliffent, iscum magno comitatu

ldem. 1.2. 1.XV. Cum Bolonis, tunc fchifmaticorum

accedens ad fpeluncam proximo fabbato ea-

C. 624

adveríus Julium II. Poncificem prefidium, a

dem expertus, & fpeluncam ingreffus, B. Vir-

- Prorege Neapoiitano Raymundo Cardona

ginis (tatuam invenit, quam cum alportare

obíideretur, accidit, ut e quodam cuniculo vi-

juffiflet, ii autem, qui portabant, ad certum

olenti? pulveris pyriitemplum B. Virginis de

locum progreffi pergere non poffent, ibidem

Baracaao dictum, totum in fublime ja&are-

templum B.Virgini zdificatum eft.

vfb Mit-

tur. Mirum dictu! excuffumita, libracrumque

LXXIl. Conttantinopoli imago qusdamlibid. n. 12,

eegi

in altum templum, decidit integrüum &illz-

velo obdu&a, fingulis teriis fextis poft vefpe-

x

roph.

fumin eadem czmenta, ex quibus fuit evul-

ras, nullo manum admovente, derecta eft, ite-

'hrl ll al

fum, absq; ulla fciffura & rimula, quz convul-

rumque dieSabbati poft vefperas cooperta.

' 990

fionis poffet fignum effe. . Hoc miraculum

LXXIII. S. Arfenius totum Sabbati diemIn Nadafiin

fuffecit, ut Bolonieníes fe dederent.

quietiSpiritus dabat, &accuratum de fingu- anno Mar.

Tdem l. 6.

lis hebdomadz actionibus examen inftitue-P-!- fabb.a,

LXVI. Rex Angolz anno15$3. in Lufita-

c. £0

nos exercirium duxit duodecies centenis mil-

bat, & quid bonis horis addi,

quid malis de-

libus conftantem, quem tamen ope Dei & B.

trahi poffet, defpicicbat.

Virginis Lufitani treeenti füperarunt, auxilia-

Frequenter. falutando.

riiautem /Ehiopes triginta millies fe adjun-

xcre.

His pugnantibus interea P. Balthafar

LXXIV. S. Catharina Seneníis quinqueCapuanus

Barreira oravit,quoremittente.cum bellum &

annos nata, quoties domus paternz fcalamin vita.

fucceffus apud Lufitanos langueret, monitus

aícendebat vel defcendebat, ad (ingulos gra-

iterum oravit, dum confümmata fuit victoria.

dus falutationem Angelicam recitabat.

LXXV. B. Alanus de Rupe femper in oreMiehov,

Maria ;venemnda.

falutationem Angelicam habebat, five ambu- díf- 216,

laret, five loqueretur, five predicaret. n

IVITIP HU RATU

. Dits ipf

facratos pïe tranfi-

quandocunque aliquid vel pronunciare, vel

gendo.

dictare voluit;' prius femper flexis genibus

Vinc. Je,

LXVII Eremitaquidam no&e Nativitatem

per falutationem Angelicam

1uac, in

.patro.Cinium B.

fr,ec- li 9

Virginis prz:cedente, fingulis annis Harmo-

Virginis invocabat.-

* 66.

niam audiens, rogavit Deum, ut quid ea por-

LXXVI. Virgoquzdam devota poít morté Alanus 1.

tenderet, fignificaret? cui Angelus apparens

apparens forori cuidam,dixit. Si poffem redire de P'fait.

dixit, Virginem, quz Deum genuit, bac noCte

ad corpus, &untü duntaxat zfve Maria dicere, ^ "9

natam efle, ideoque ab Angelis falcem, cum

tametíi magna devotione, ego propter meri-

eotempore homines id nondum a

tum illius vellem tantum ruríus füftinere cru-

celebrari.

gnoviffent,-

ciatum, quantum ante mortem perpeffa fum.

LXXVII.

wl

R. P. Lohn, Bibl. Man. Tàn. 1,

l

Kkk Fkk 2

096

Diblioibere Manualis. Concionatoriee

;ibido pl 3'

LXXVIT. S. Francifcus Seraphicus mira

literis cuivislegenda exhibuit, usque dum e£

devotione erga hanc falutationem ferebatur,

Sab. n7f

foffa circum humo per loci Epifcopum come

dicere folicus: Cum dico: Zfve Maria,. coeli

perere, ex boni iftius Religiofi ore prodigio-

rident, Angeli gaudent, mundus exultat, in-

íam arborem propagatam; eo autem cognie

fernus contremifcit, demones fuügiunt. Sicut

to, tanquam munere fuo funcla, arbor fpe-

cera fluit afacie ignis, & pulvis ante faciem

Qantibus & mirantibus cunctis exaruit.

venti difpergitur; fic «dinvocationem nomi-

^LXXXIV. Hacoratione mulier filiolum a Ex Chron,

nis Mariz totus rmalignorum [pirituum exere

MatreVirg. mortis periculo fübdu&tam, recu- 5- Francitc,

citus feparatur.

peravit: cum enim audiffet minoré ex duobus

Rev.exra [ XXVII. Chriftu

s ipfe apud s. Birgittam

C- 650

filiis, quos manead fcholi miferat, de ponte,

fuafit, ut is, qui fübito motu cholerz fübin-

quatranseundum erat;in profluenté decidiffe,

de durius alteri loquicur, is pro impetrandaa

É

necretrahi omnino aut fervari potuiffe, acce-

Deo venia femel Ave Maria recitet.

ditad Deiparz imagin&, ad quam filioli ex ejus

Pædag.

LXXIX. Martinus Guttrich famulus hzre-

inftitutione femper coronam Virginis, ante-

Chrifti,

ticus, cum in concione Forneri fuffraganei

quam domo egrederentur, recitare folebant;

p. 2.6. 26 Bamber

$.3. n.

genfis audiviffet, perire non poffe,

ad bancigitur imaginé accurrit, & filium com-

E

? quisquis DeiMatre pie coleret, & aliquot quo-

mendat, recitato iemel Ave María; tum (ür-

tidie falutationes precandoofferret, ccepit &

gens ad quzrendum filium pergit, & ecce vi-

ipfe quotidie fepties mane & vefperi etiam re-

detoccurrentem falvum & incolumem, qui fe

*

citare. Id ubi pertresannos continuavit, in

ab eaaquis extractuma

jebat, ante

ipfo Immaculatz Conceptionis fefto morbo

ginem mane coronam recitaffer.

cujus ima-

correptus B. Virg. fpeCtabilem habuit, quz

-LXXXV. Eadem falutatione fiepe dzemon, Caferius

ad Sacramenta more catholico füfcipienda

qui quosdam etiam vifibili fpecie in feftos ha. l-5* 6 24

hortata, redituram fedie & hora, qua Filium

bebat, fugatus profligatusqueeft. Teftisifta

Íuum genuerat,

promifit, fecumqqe in coe-

puella apud Cefarium, quam hoftis ille, cum

]um ducturam.

ab ingreffu religionis apertis machipationi-

Surius 7.

LXXX. B.Albertus in Coenebio Crefpi-

busavertere non poffet, ac die quodam arre-

April.

niano Monafticem profeffus, centies quotidie

ptam de editioriloco precipitatum iret, illa

procumbens verba divinz ad Deiparam lega-

i

vero interim Mariam confueta falutatione in-

tionis iterabat.

vocaret, dimittere eft coa&tus: atque bzc

Ídem 24

LXXXI. B. Catharina S. Birgittz filia,

verba immurmurans, fiin hac hora mulierem

Mart.

quotidie quatuor horas flectendis genibus, &

illam non invocaffes, occidiffem te, ipíe fe per

Angelicz falutationi recitandz, multis

pQC F.

feneftram atti canis forma dedit precipitem.

fufa lacrymis impendebant.

Qua arte etiam deincep

$ ab eadem jam reli-

Idemto.5, LXXXII. Fidem fuperat, qüod de B. Ma-

giofa non raro fugatus eft.

ria Oegniacenfi proditum eft: Vifa eft illa fz-

LXXXVI. P. Joan. Eufeb. Nierenbergius Nierenberg,

pefípatio horarum viginti quatuor in Deipa-

in vita S. P. N Ignatii meminit cujusdam inin vita S.

re honorem centies fupra millies ita genua

Hifpania hominis, qui in ornni flagitiorü gene- l£t c- 33*

flectere, ut id fexcenties fine interruptione fa-

re criminumg; prerer hzre(im, ad feram us-

ceret, fübdens interim toties falutationem

quetatem volutatus, eo perverfitatis deve-

Angelicam: Pofthzecaddebat Pfalterium Re-

nerat, ut nonnunquam in ipfum Deum odio

I

In C

gii vatis 15o. pfalmorum, fübnedtens fingulis

exardeícens, id eriam ftudiofe agererquod illi

Minat,

péalmis fingulas genuflexiones, totidemque

quam maxime crederet difplicere: ad fünum

p

AveMaria: Deindetrecentis dorfum ickibus

tam nulla in eo inerat falutis cura, ut non mo.

636

non fiae (anguine flagello multans, Ave Ma-

do nunquam.de bona pecéatorum confe(fio-

ria totidem Virgini Matri recitabat. Tandem

ne bene inftituenda cogitaret, fed fugeret et-

fle&tens genua quinquagies, actoties recitans

iam, quidquid. eo fpe&aret, aut officio ullo

Ave Maria, fuum Mariani cultus exercitium,

modo monere poffet,factus cotus diaboli man-

& (tacas mille, & centum genuflexiones clau-

cipium & devotumcaput. Homini ergo in eo

debat, ac (pe ab hoc exercitio ad dies 4o.

a

verfanti ftatu noGte quadá, cum ger decum-

non recedebat.

Cantipr.

beret; & fugeret eum fomnus, adfuit cceli Re-

LXXXILH. Miles quidam veteranus. Cilter-

gina; fed mox, cum oculos tantum admirabili

l.2. aput.cienfem ingreffus Ordiné, cum ob ingepii he-

C€. 9.

betudinem orationem Dominicam addiícere

plenos modeftia, benignitate ac mifericordia

*

injacentem conjeciffet, evanuit. Non fuit fru-

non poflec, falutationis Angelice quatuor pri-

tDa verba.

ftra tam benignus Dei Matris afpectus, fiqui-

"doe Maria gratia plena, toties ac

dem füb eodem homo iftetoram praeteritz vie

ianto ftudiovel inter comedendum & animo

u rationem ita clare deítinCteque perfpexit,

& ore volvit revolvitq; ut tandé mem;oria te-

ut ex peccatis,& numero & gravitate penein-

neret firmiter, nec haberet deinceps, quod ju-

finitis, nullum non mentis oculos perfítrin-

cundius falutationei(ta, quodq; MatrisChrifti

gens, ingentem & animo dolorem, & oculis

recordatione gratius frequentiusq; & animo

profluvium cieret lacrymarum. Et ut ob tan-

& ore ufürparet. Quam porro gratum Deo di«

tam vitz turpitudinem confüfione oppleretar

vsque Matri hoc fueritobfequium, te(tata eft

incredibili, non ideo tamen defpondebat a-

poftejus obicum peregrina atbor, quz de ejus

nimo , fed (i valetudo & nox intempefta non

fepulchro enata in fingulis fais foliis hec eadé

impediret; profiliiffet, & curriculo ad facer-

verba, 44ve María gratia plena, aurcis expreffa

dotem advolaffet, peccata omnia in aures cjus

AC

Ub

Vi

Ts LXX. Hyperüulia Mariana.

997

ac finumdepofiturus, — Nec fuitorto dieulla

folitumque rjo. falutationum Angelicarum

penfum femel ob capitis dolorem perfolvere

mora, facerdotem e Societate Jefu accerfen-

dum rogat inftantiffime; & corhodum mitri-

non poffet, atque ejus loco folum hzc duo

verba,dve Maria, pari numero recitaflet, vidit

tur R. P. Eufebius, qui hzc Ícribit, cui ille to-

tam vitam tanta evolvit exa&titudine, diítin-

fub hujus orationis finem ipfam fanctiffimam

Xtor

Gione & charitate, quantam nemo "Theolo-

Virginem manu coronam pulcherrimis cone

gorum poft multorum annorum difcuffionem

textam ro(is prztendentem, factze orationis

'Tenuit hzc boni

meliorem afferre potuiflet.

remium; fimulque audiit dicencem,non mi-

nus hoc exlegititna caufa decurtatum rofari-

viri pia peccatorum tot & tantorum accufa-

tio tres omnino horas, & non amplius, & ab-

um gratum fuiffe, quam quz alias integra ob-

folutionis beneficium accipit a facerdote mi»

tuliffet, hocipfum utique objlatura, ni capitis

:

rante pcenitentis füi & tam infolens in cogno-

dolor vetuiflet.

LXXXIX. Marianum fertum feu Pfalteri- Cantiprat.

Ícendis diftinguendisque peccatis lumen,. &

tantum in deteftantis iisdem, cum veri dolo-

um ad inftantiam Avunculi recitans corru. 1. 2. apum,

ptiffimz vitx juvenis, mirabiliter primum? 29-p. 9.

ris Gignificatione,ftudium; His ita feliciter per-

aCtis addiditverus poenitens votum, fiDeus

converíus eft (abinde vero mirabilis ipfo nu-

ptiarum die, dum ad penfum ordinarium

vitam prorogaret, cam Deo in ftatu aliquore-

ligiofo confecrandi; fed tamen melius illi fe-

perfolvendum in cubiculum fecedit, ab ea-

dem (pe&abili ad cosleftes nuptias invitatus,

curiusq; fore de incerta hac & inftabili ad cer-

tam & zternam melioris vitz tranfire ftatio-

eadem adhuc die zgrotare caepit, &

duum mortuus eft.

poft tti-

Afiritg

nem; quod ut (ibia Deo concederetur,Patrem

illum vehementiffime rogavit; & vero impe-

XC. Equesquidam, nomine Alanus quoti- Chron. 8

sïc 24:

wravit, (iquidem intra dies quinq; ad vite me-

die flexis genibus rofarium recitare (alitus , Dominie.

2

cum ab ingenti Hzreticorum multitudine?» !* € 34

tam pervenit, poftquam omnibus fan&te Ec-

clefiz Sacramentis probe munitus, breve,

circumdatus morti jam proximus eflet, B. V.

vifa eft 150. lapides in hoftes jacere, maxima

quod füpererat, fpatium continua quadam

virtutum exercitatione & verg pietatis fenfü

eorum ftrage, ficque falvus Alanus & vi&or

evafit.

Alias Jerofolymam navigans, vidit

exegittanto , qui etiam adftantium cieretla-

crymas. Petiit fübindeab eo Pater, num qua

150. monticulos, per quos anaufragio fal-

vusincontinentem deícendit, Unde in pa-

aliquando in vita Dei Matrem pietate coluif-

fet) non alia, refpondit, quam quod femel quo-

triam reverfus, mox monafterium R«ligiofis

S. Dominici exftruxit , ipfeque etiam ingref-

tidie (alutationem Angelicam in honorem il-

lius recitaffec. 'Tum & ille Patrem rogavit, ut

füs mirus przdicator rofarii effectus eft, ita

ut ob hanc caufam pof* mortem ejus manus

tam fingularis Dei Matris in fe beneficii prz-

co apud omnes effe vellec, fa&a potefítate ,

& os, velut in(trumenta rofarii rþcitaci, in-

ferenhetps

omnia, quz ab fe audiiffet, ad Dei Virginisque

corrupta fint reperta.

vt $.

Deiparz gloriam evulgandi.

XCI. E viris tribus peregre pro

fc&tis, atq ue ln áppend,

',ll. C- 33'

um Spec & a.

in fylva quadam errantibus, duo, qui terti

-

- pud Pedag,

Maria weneranda vofarium

aliquanto fpatio przcefferant, in latronesin.

nas vecitando.

Chrifl, p.3,

currerunt, & ab iisdem rebus (ünt ac vita fpo-

c. 25' 5. 4—

In Ch:on,

LXXXVII. Aloyfius Albanenfis ex Ordine

liati; venitinterim & pofterior ad infidiarum

n. 15. Ig»

Minor.

Minorum Novitius, a Gabriele, Anconitani

locum periculi ignarus, impetitur, cedit non

pt 3- l- ll

monafterii Guardiano, fingulis diebus coro-

admodum repugnanter, mors intentatur; non

C-. 360

nam, antequam ederet aliquid;recitare j uffus,

recufat mori, íed morz tantillum rogat & im-

petrat, quo corollam Deiparz Virgini duode-

cum aliquando aliis occapatus penfi fui imme-

mor ad meníam veniffet, a Superiore interro-

cim falutationibus conftantem percurrere

breviter orando poíffit.. Orat ergo, & ecceti-

atus,& deoblivione increpatus, ad templum,

ut debitum exolveret, miffus eft. Ibi bonus il-

bi, adfuit extemplo in aureo fublimis throno

folis iaftar renitens Dei Mater, adfuere ei ían-

le, exis ànte aram maximam genibus, coro-

nam fuam perfolvere inftituit, quod. dum fa-

&z Virgines Catharina & Lucia, quarum bo-

nus ille tuerat fingulariterfemperamans; ate

cit, vifus eft tumab iis, quos Superior obfer-

vatum miferat, tum ab ipfometSuperiore; qui

que ex duabus illaa coeli Regina juffa eft rofas,

adrei miraculum coffonitus accurrerat; vifüus

quz de orantis ore, ad (ingulas quidem ora-

eít, inquam, Angelus orantis füperne capiti

tiones Dominicas rubrz , ad falutationes ve-

iminens; qui filo aureo rofas liliaque, que de

ro Angelicas albz prodibant, exceptas, B.

iftius ore fluebant, ita inferebac, ut poft fingu-

Lucie dare, circulo aureo in coronz mo-

lasrofarum decades fingula lilia faccederent,

dum filo argenteocircumligandas : Ita peracta

hominis prece, exítitit mira & pulchritudine;

qui deinde omnibus in corollz modum in-

nexa adolefceatis capiti impofuit, & avolavit.

& odoris füavitate corona, quam Virgo Ma-

ter clientis fui capiti impofuit, & Gimul vide-

Et ne quis vanam hic aliquam phantafie illu-

fionem interveniffe crederet mirus;,: & per-

ri defiit.

Axtonitis interim ad . fpe&aculum

ficariis, qui cum ab ifto, omnium, quz cir-

quam füavis, ac bene diuturnus afflatus eft ex

eodem, ubiilleoraverat, loco Rofarum ac li-

cum fíe fa&a effent, ignaro, Ícifcitaui in-

tellexiffent, effe illam Mariani favoris in fi-

lioram odor: Ipfeq; adeo Novitius multis de.

inceps a Deipara favoribus cumulatus , . ad

bi devotos demonflrationem , cujus etiams

num pignus coronam in hominis capite.cere

mortem usque in coepta pietate períeveravit.

Lib. 4. Re-

nebant, liberum viatorem dimiferunt, & ,

velat.

LXXXVIII. Cum $. Gertrudis hoc pium :

Kkk kkk 3

pravam

998

Jlibliotbece Manualis Concionatoriae

pravam vitze fuz rationem deteftati, in alios

XCV. P. CarolusSpinola; & Joafies Berch- C. Taufch,

viros mutatifunt. Is porro, qui Virginisope

mannus, Rofaliorum novem falutationibus inin Matre

fun&us periculo eft, coronam de capite fuo

honorem novem menfium, quibus Chriftus in dolor!, 3.

. acceptam deofculatus, ter optimg Prote&tri-

utero latebat, recitatis conftans, aut certe, uc PT* 1o: n.3»

Parad.

ci füz gratias egit, & in ejusdem deinceps ob-

Berchmannus faciebat, hoc vería: Beata vi-

agioph c.

fequiis futurus relicto mundo vitan religio-

fiera Marie Virginis, que portaverunt eterni Pa- ,,

P d

. €XCIC, 3.

(olig!

fam profeffus eft.

tris F'ilium , novies dicto. Aututalius quidam

ii

Ex lit.

CXIL Brugis pej

eraveratmulier quzdam,

Clericus malebat, his verfibus: Beatus venter

priv. ibi- atque no&te fequenti adítare fibi monítrum

4

.Marie, qui portavit. eterni Patris Filium, €7 bea-

dem,

vidit informe, & horrendum , quod dire in-

&a ubma, que lataverunt Cbriflum .Dominum:

frendens,intra fex, inquit,feptimanas moriere

Qu« ornnia rofariola pergrata fuiffe B. Virg.

mulier. Mane illa perterritaad templum no-

ex eo colligitur, quod P. Carolo laureolam

ftrum aeccurtit, Patri uni e noftris rem totam

martyrii, Berchmanno infignem fanctitatem

exponit, qui juffa animo forti effe, operam fu-

impetrarit, Clerico vero, dum in morbo lin-

am fpondet, modo fingulis fe hebdomadis

guam foediffime dentibus laceravit, aliquotla-

confeffione expiet. At ecce nocte proxima

&is guttis de ubere fuo affufis rcparavitf

rurfus ftrepitu & tumultu excitato apparere

monfítrum, & quod prius mortem intra fex

lmagines B. V. colendo.

Tbet

feptimanas, uno jam dieminus denunciare, &

XCVI. S. Francifcus de Paula femper ima-

Ibid,e 1.

vitz C

pergereita deinceps fingulis no&tibus. Quid

ginem B.Virginis in privato Sacello habebat,

Ex. 3.

agat mifera! ad facrumSanguinem (quiBrugis

unicum in rebus quibuslibet afylum : qua de

religiofe colitur) vota, fupplicia, miffas, vo-

re edo&tus Ludovicus X1. Galliarum Rex, ef-

vet: Verum fruftra. Namlarva illatot no-

figiem ejusmodi feptemdecim millibus au-

Ctibus eadem hora, vicinis ftrepitum percipi-

reorum zítimacam ci donavit, quam tamen

entibus, mortem eodem femper modo inter-

ille conftanter refpuit dicens, pietatem non

minatur, nifi quod numerum dierum dimi-

in auro aut argento fitam, fed inunacocli Re

$

nuebat, proutpropior dies fextze hebdomadz

ina fixam effe oportere.

ultimus adveniebat. Summa ; jam nox decre-

XCVII. In monte Olivetano Anachoreta

Ibidem.

toria aderat: PatriSocietatis tum primum oc-

quidam, cum graviffimis libidinis ftimulis in

currit, mifellam monere, utftudiofe recitaret

ipfam usque fenectutem vexatus cum dz-

tofarium duodecim ftellarum, feu duodecim

mone expoftularet, & ut extremo faltem vi-

Ave Maria, id fcilicetgenus piz in Virginem

t tempore quietum vivere fineret, peteret,

exercitrationis effe inftitatum ad non celeriter

promific demon, a tentatione fe deftiturum,

moriendum ; Addit preterea, ut fi ftrepitum

fi imaginem, quam in cellula fua locatam

Suria:

vit,

audire confuüetum incipiat, B. Virgini voveat,

precipuo cultu venerabatur, deponeret,

fe tota vita illud rofariolum in dies fingulos

quod tamen ille, re tota Abbati detecta ,

j

| CXC'

recitaturam. Igitur mifera mulier fatalem ex-

ui eft prohibitus.

fpeGtat boram, exauditur ftrepitus, beata Vir-

XCVIII. Ludovicus XI. femperin pileo B. Ibid. excr-

go invocatur; votum eidem de recitando ro-

Virginis iconem circumferebat, pluris eameit. 4.

fariolo nuncupatur: Atque hic ftetere omnia

faciens, quam omnes regni adamantes & gem-

illa infernalis monflri terriculamenta , .cum

mas. Idem Ludovicus Pius Imperator & Rex

ante femper coram fpectandum fe offerret ;

Galliz fecit, iconem talem, feu folus,feu in ve-

nec quicquam deinceps mulieri exftitit inde

natione effet, pro Sacello habens, flexis

Pa

moleítiz.

coram ea genibus precari folitus,

que

part

Ibidem.

15J:

Patad,a. — XCIIL.. Juvenis quidam quotidie imagi-

.XCIX. Andronicus fenior, qui penes fe

prtt. ftagz:nem Deiparz in conclavi affixam florido fere

perpetuo parvam ex auro Virginis ftatuam

£:11,6$$«to coronare folitus, cum S. Francifíci poffea

e collo pendulam portabat, cum moriturus

ordinem ingreffus gravibus urgeretur ftimue

fümere Euchariftiam non poffet, figillum il-

lis, ordinem deferendi, quod in eo occafionem

lud ori admovit, ut ei

pro viatico Materfeffeft,

non haberet antiquam confuetudinem reti-

fi Filio frui non poffet.

nendi, aB. Virgine apparente meliorem & gra-

'C. S. Carolus Borromeus, preterquam

ibideti,-

tiorem coropam, fcilicet fexaginta falutatio-

quod ferio imperaffet, ut in ingreffu cujusque

nibus, & feptenis orationibus Dominicis con-

templi parochiani proftaret Deiparz imago,

flantem offerre doCtus eft; id quod ille felici-

omnesinfüper füz ditionis inquilinos horta-

ter executus, alii vero poftillum non minori

atür,ne omitterent haram iconum aliquam

fuo folatio fant imitati.

fecum circumferre, certi de vi, qua illx

adverfüs malas

Ébió c.s. XCIV, B. ]oanna Francifca doGta eít a

dæmonis mgchinatio.nes

[

9

Chrifto rofariolum gaudiorum; decem faluta-

ollererit.

"

2 fïllia fdb Surius i&

tionibus, & una oratione Dominica conftans,

CE B. Margaretha Regis Hungari

recitare inhonorem decem virtutum, quibus

S. Dominici difciplina Sanctimonialis, fanctif- vit g.

B. Virgo precipue enituit, nempe puritatis,

fimam Dei Matrem in ejus imagine, ubicung; Febr.

pietatis, prudentiz, humilitatis, obedientiz,

fe illi quzepiam offerebat, Angelica falutatio-

finceritatis,paupertatis, charitatis, conforma-

ne de genibus folita fuit confalutare. Idem

tionis voluntatis fuz cum divina, & patien.

faciebat fingulis eidem beatif. Virgini feftis

tiz, quibus in fine ali

qui Aven)z,alrz's fiella fab-

diebus, ac pertotam o&tavam quoridie mil-

nec&unt.

lies proftrato femper humi corpore.

Nec

pridie

Tüuus LXX. Hyperdulia Mdriam.q

999

T&ufch

pridie iftorum dierum; prater panis,& aqug recordatione gravis inquietudo, & confcien-

Mhtte

paululum , obfonil quidquam admittebat. tig remorfüs meliorem injecit mentem, fua«

ltl

MU

Quoties autem in loco Capituli; ut vocant, fitque reliGtis fociis vitam ad chriítiani offi-

l0 ns.

fequentis diei folennitas promulgabatur, ipfa cii normam revocarent. Nec mora convere

b

pl Q

humi fíirata

,plquü-s lacrymis Deo grates re»

fo gradu ad dive Virginis Sacellum quod-

ferebát.-

dam, Divione duabus diítans leucis, cujus

Bu ]

Godignius. . CII. Erat & in hujusmodi Mariani cul-

effigiem monialis dederat, fe recepit, Virgi-

in vita.

tus ftudiis fingularis prorfus noftre Societa- nique Matri, quam mutatz jam in melius vi-

.tis nobilis Achleta, & fufo pro Chrifli fide ta.depradicabat auctorem , gratias egit.

in Monomotapa fanguine, infignis Martyr

CVI. Narrat Joannes Mofchus in füo pra-In prato

TC

Y

P. Gonzslez Sylveria, qui, ubicunque fe Dei to fpirituali de Joanne quodam viro fan&to, Spirit. -

Matris efügies ultro citroqüe commeantis qui peregre ad vi(itanda facra loca profeGtu- €. 180.

oculis offerebat, eam toto capite, oculis, ac rus, B. Virginis Mariz imagini, quam in fpe-

fi fine arbitris effet, genuum ad terram us- cu füa fecum habebat , lumen honoris caufa

que infiexione, venerabatur: Nec minus fa- accendere , & ipfam illi lucernam cellula

ciebat, quoties precatoriam divz Virginis co- commendare folitus, fzepe poft aliquot fepti-

roilam decurrens Àn

gelicam falutationem in- manarum,imo menfium; peregrinationem ad.

s

choabat.

fpeluncam fuam reditum, lucernam femper

Ribera L3.

CIH..S. Therefia mo

na'f.terii Incarnationis

aceenfam, nulla ejus facta imminutione in-

H.t li

1

vite c, 1. Avilz. creata Antiftes, in ipfo

lo

neris ingreffu nihil prius habuit, quam ut fe officii teftimonium..

obeundi mue veniebat, certum grati magns Matti impenü

& coenobium totum B. Virg. devoveret: In

CVII. Nobilis qu

idam Lufitanus ex m(;r-- Bariy in

quem finem imaginem ejus in cathedra prio» bo decumbens pro fuo in Deiparam Virgi- parad.1g.

rali collocavit, eique monafterii claves una. nem pio affedu jufferat in cubiculo fuüo pa- Aug«

cum regimine, tanquam Superiori, cujus ipíà .rari Altariolum, & in eo divz ftatuam col-

effet vicaria, obtulit,. Quod fibi gracum fuif- locari, & texta e floribus corolla coronari;

Ífe Virgo oftendit, dum pridie S. Sebaítiani ac circum flores fpargi, ufus in. hanc . rem

bidem,

viibili fpecie in locum imaginis fuz fübfti- opera mancipii Turcz, qui fane non feguiter

tuta, fe domus illius gubernacula non illi- nec morofz Dominici füi juffa implere co-

benter füfcipere demonftravit. O patres ma- natus eít. Czterum herus pridem optave-

tresque familias! quanto domus veftre bo- rat fervum illum füum Chriftianis aecenfe«

no füb talis Virginis Antiftitis imperio rege- ri, & fxpe hominem cum ratione, tum pre«

. yrentur! .

ce ac pretio, ad id invitarat, fed femper fru-

Surius In - ClV. S. Edmundus ü"lldia mmquam in'

ftra. [s ergo poílridie ejus diei, quo in exor-

vit,

Cchoabat, nifi implorata prius ope Virginis, nanda Dei Matris effigie tam cordatam beri

cujus imaginem femper coram habebat, & juffione navaverat operam; ad herum accur-

fe ipía fiepius revera prefentem exhibebat. rit, baptifmum poítulat, ita nimirum ut pe-

Semel, cum inter ftudendum fuiffet torte teret, fecundum noctem juffiffe Virginem,

?d. tf

d

lucerna a glire extincta, Edmundus. ad cujus exornandz imagini tam fedulo fe im-

Matrem fuam pro more,íüo confugiens, pendiffet. Hac tam inopinata & diu optata

vidit Angelum ab illa miffum , qui lumen fervi poftulatione ita exultavit Nobilis, ut

reftituit.

medicina illi tunc quidem non fuerit opus

Barry in

CV. Auno falutis 163 r. non procul Divio- alia ad morbum pellendum & curandum; ut

paradifo ne tres przdones in equitem , qui fecum re- famulus Chriftianis Sacris imbueretur; Qui

dem,

2 s.Januar.

tro vehebat monialem e Coenobio abductam, - fa&tus Chriftianus vitam eo nomine dignam

inciderunt ; cumque armis hic fe contra iftos inftituit; & in magne Virginis Matris obíe»

y

dcfendere pararet , ab uno illorum caput quium toto pe&ore incubuit.

glande ignita percuffus, de equo cecidit ex-

CViIL Inter cultarum Deipa

r

p imaginuth Jo.Rhó.1.

animis , unaque decidit, fed illefa, monialis, preclara documenta, quibus vera pietas3.c.3.812s

.

quaz inftituti cum equite itineris caufam in- aftrnitur, ab elegantiori profe&tum ingenioil-

terrogata, ingenue, quod res erat; faffa, ma- lud videri poteft, quo ad pofteros transmiffo

Yidente

gno fe dignam fupplio pronunciavit. Habe- Melchioris Hierbz Ord. Min. nomen eít no-

bat illa in finu B. Virginis Iconem, quam in biliratum. Nam quia vilium pictorum infci-

iftorum occurfu in manus.fumpferat, ejüs- tia divx Virginis ora vultusque minus ele-

dem Virginis implorata ope, quam & impe- ganter effiCtos videret (quod fzpius inter illa

travit: nam grafífatores ifti, contra morem Mexicanz Ecclefie rudimenta fieri neceffe

ejusmodi hominum , monialem non tantum fuit) illatam pulcherrime mulierum injue

non tangunt, fed, fi velit. paratos fe offerunt riam non ferens, ut, quoquo poffet, modo

eam ad monaíterium füuum equo deportare. compenfaret, illico pofitis humi genibus ei-

du il

Id officii cum toto animo admitteret, ab uno. dem laudes ac vo:a offerebat. Idem illi ani-

p

graffatorum domum revecta eft, & monita, mus, eadem religio, (i in minus cultas atque

h

ut hinc fapere diceret. Sub hec monialis, ut. ornatas incidiffet. — Si tali ubique gentium

ve&tori füo aliquod ob acceptum beneficium penicilli error pietate corrigendus eft. Virgi-

gráati animi pigaus relinquerer, Icone eum, ni effigendx nullum ego Appellem requiro.

qua fe fervatam credebat, donavit. Nec fuit. Cultior deformi füa imagine lautiorque fuit

homini donum iftud diu inutile; fiquidem ad Virgo, quam fi artis miraculo fpectata, vitz

qus pmpe*räxiti--exo:ta anima ex prav& vite pietatis indigeat veneratione.

JPerta

Yooo0

;/

ibliotbece: Manualis Concionatoriee

Peregrinationes. ad. templa B. Virginis

abripiendum fuiffe, nifi B. Virgo pfopterea,

"

in[lituendo.

uod aliquot annis in Congregatione illi

ervierat, eundem demonum poteftati eri«

$pec. Ex«

'CIX. Paftoris filia pecora cum patre cufto-

empl. d. . dire juffa, cum frequenter ad defertum tem-

puiffec.

ex.:.9. plum in paícuis (itum accederet , precesque

4Intipbonum : Salve Reginas recis

coram imagine B.Virginis cum magno pieta-

citando.

tis fenfu perfolveret, meruit a B.Virgine tri-

*

plici Virginum eohorte comitante vifitari, &

CXVII. S. Gertrudis de Saxonia quondam, 4,mg;

- poft caput ferto ornatum ad coelum deduci,

vefpertinis Completorii precibus

rzfens; c,

, Anft

53-1

epif. «

quemadmodum duo Religiofi illac tranfeun-

cum Salve Regina cantaretur, fenfit fe ad illa

tes, & poftmodum moribundz puellz affi-

verba, Eja ergo /4dvocata noflra, duplicato fere

Eiit,

ftentes, viderunt.

vore opem beatiffimz Virginis tanquam po»

Hiftor.

CX. Alia quedam puella feptem annorum

tentiffime Advocatze implorare; fimulque vie«

Laut. l. 2. dum füb arboribus preces perfolvit, & peco-

dere fibi vifa eft eandem B. Virginem füam

€, 13«

ra cuftodit, Virge miro fplendoris eam manu

.

quadam orarionis iftius violentia, non fecus

arri

iens ad edem Lauretanam triginta mille

ac fortiffimis ad fe tráhi funibus; quo vifo

paffibus diftantem deduxit, iterumque redu-

. fane oftendebat, quam efficaciter füb hoc pio

xit, ubi talem pictatis erga Deiparam ftimu-

Advocatge nomiune ad ferendam hominibus

lum concepit , ut, cum deinde monaíterium

opem movetur; Cum ulterius ad hac vere

i

ingreffa, & Prezfidis etiam officio fun&ta, ad

ba: Jilos tuos mifericordes oculos ad nos converte;

nonagefimum usque annum fancte & illibate

chorus perveniffet, tünc eandem fe fanctiffi-

vixiflet, fingulis tamen annis ad edem Lau-

mam Dei Matrem vidiffe ajebat, quz benedi-

Rol,

retanam peregrinata fuerit.

&i Filii fni caput ac faciem deorfüm leniter

Jo. Nedafi

CXI. $. Gerlacus Ruremu

ndanus üngulis

inclinans dixerit: Ecce hi funt mifericordes

| 6324

in aDno

Sabbatis ad Aquisgranenfem Deiparam nudis

oculi illi, quos ad eos, qui opem meam po-

Mariam. pedibus peregrinari folebat ; S. Servatii ve-

ftulant, convertere foleo. Sub hzc tandem

Sabb. 29. ro reliquias quotidie mane, molefto licet iti-

ipfum Chriftum juffiffe, ut quotidie hac ora-

nere vifitares unde factum, ut, cum in ago-

tione, faltem femel, uteretur, futura illi olim

ne facerdotem non haberet, S. Servatius a

in mortis hora, ut certum, ita non vulgare

Deipara miffus ultimis prafidiis &

D

Sacramcn-

folatium & levamea.

tis eum muniret.

— CXVIII. De facerdote quodam a vite Cefarius

Ibidem.

CXII. Francifcus Toletus Cardinal

isito

/fan&titate bene noto fcribit Cafarius , cum 7- mirac.

-mz fingulis Sabbatis e Vaticano ; longo fatis

exorta gravi tempefítate audiret mugire to- € 3

'itinere, pedes, qu&cunque anni tempeftas fo-

nitrua, territusque ad vicinum templum

ret, itare ad S. Mariam majorem confuevit,

confugiffet 5; & ante Dei Matris aram (erio

& illic fe Reginz cosli pro aris fiftere, Fi-

