butorum , nempe potentive , fapientiae. bo-

— "W C CNARTLSIMC CC COKNEE WUR CC TLT CR OCTSNPRT CR

damnabat, fi debitoresiis diebus ea, quae de-

nitatis &c. de quibus videri

[

bebant, exigentibus folverent. Indecens eft,

conc. 5.

.poteïï Faber 1. c.

quanquam non magnum peccatum , matrimo-

omparari poteft Euchariftia cum Man-

niale debitum ea dieexigere, quafacram quis

B

[

Ddd dd

na

34 —— —— UUA C oO

; R. P. Lohn. Bibl. Mau. T'om. .

UK

76

^m

P d

Bibliothece Manuualis Concioäatoi'iæ

r

[oe!

dulcedo & fuavitas Euchiariftize explicári po«

u

quæf«

na Ifraelitisolim data.Ob quatuor caufas. r.Ob

convenientiam in fubftantia. 2. Ob fimiles ef-

teít. Excitandi proinde auditores, ut triplici

e

fe&us. 3. Ob fimilitudinem fufcipientium. 4.

huic menfz triplicem difpofitionem corre-

fpondentem afferant, & pro prima quidem ma-

pef (

Ob miniftrorum convenientiam; de quibus Fa-

qul

ber in Dom. 4. Quadr. conc. 6. & Beyrlinck. &

gnam fidem, & preeparationem ante fumptio-

g

in fefto corporis Chrifti them. 3. ubi fufe diffe-

nem ; profecunda magnam devotionem in ip-

fa fumptione; pro tertia magnam

ratiarum

142

rentias Mannze & Euchariftie explicat.

!

)

V.Comparari poteftEuchariftia arborivitze,

a&ionem, & gaudium fpirituale po

fumptio-

cai

ob tres caufas. 1. Ob loci paritatem , quia ficut

nem. Quemin finem fervire poteft cogcio feu

thema 1.apud Beyrl in fefto corp.Chrifti. Item

4Di

iliain medio paradifi, ita haecin medio Eccle-

(f

fizxe , quae rectius paradifus feu habitatio jufto-

conc. 4.infefto S.?fhom. apud Fab.inauctario,

hrt

rum vocari poteft, pofita eft. 2. Ob finilitudinem

p.2. £. 15.

IX. Exp

licari poffunt fru&us Euchariftize

jv

qualitatun, quia utrumque erat pulchrum vifu,

& ad vefcendum fuave. 3. Ob finis qualitatem ;

per comparationem Euchariftize cum cithara

quia utraque ordinata fuit ad humidum radi-

(nam Euchariftia peranagramma Cithara;efu

a

dici poteft, ) ottendendo in prima parte, quod

nf

cale reftaurandum , vitamque confervandam.

fal

Excitandi proinde auditores, ut faepead hanc

Euchar;ftia perindeut cithara conftet duabus

arborem accedant, & defru&tibus ejus guftent;

partibus , quantitate loco ligneze cavitatis, &

&il

tüm virtutum przeftantiffimarum ( puta humi-

20

econtrario vero veroa fru&tibus vetitis peccati

ftudiofeabftineant, utin paradifo hoc perma-

Jitatis , obedientize , charitatis, patientjee, reli-

apel

nere & de fruGibus hujus fuaviffimze arboris

gionis ) que inferiorum chordarum vicem fub-

&e

eunt; tumattributorum divinorum ( puta fapi-

Fab

diutius frui poffint.

lfaiz;c.6, VI. Comparari pote

ft Euöhafiüia carboni

'entize, potentize, bonitatis, immenfitatis, pro-

V. So

ignito, quem Seraphin forcipe ad Ifaiam attu-

videntize ) quae fuperiores chordas reprzefen-

pm

tant, elucentium qualitate. 1n fecunda explica-

fum

Jit. Circa quem tria fpe&ari poffunt Euhariftiae

Ti

perbene convenientia. 1. lpfe carbo ignitus,

ri poffunt effeétus citharze hujus, quod fcilicet

qui ficut ex duabus rebus, carbonec. & igne

multo efficacius & verius,quam citharaOrphet

ü

& Amphionis, aut Davidis pellat triftitiam, at-

J

compofitus erat, ita re&e Chriftum ex divina

& humana natura compofitum fignificat. 2

trahat veras (peccatores)fuget fpiritus malos,

Gà

Seraphin,quiapportabat, per quem recte amor

(daemones )adducat faxa (homines juftos) po-

Hl

lita ad zedificium terreftris & coeleftis Jerufa-

lus

divinus, qui Chriftum impulit, ad hoc Sacra-

mentum inftitnendum, intelligitur. 3.Forceps,

lem (Ecclefiae) perticiendum , maximeinago-

Vi

quocum apprehendit; per quem fignificari po-

ne: reducat animas purgatorii ab inferis; &

pl

ante omnia ad Deum in fono citharze laudan-

teft reverentia & difpofitio, qua Chriftum in

Euchariftia latentem incipere convenit. - Addi

dum conducat. Intertia parte oftendi poteft,

forteetiam poffet. 4. Effe&us, qui ex carbone

quomodo pulfanda fit, fcil. quinque digitis feu

affectibus , innocentize, feu charitatis per con-

illo ori impofito fecutus eft , , quemque Sera-

fefhionem procurat? , fidei. fpei, humilitatis,

phin in his verbis indicavit:

cce tetigit hoc

fea

labia tua, & aufereturiniquitas tua, & pecca-

gratitudin:s.

Servire ad hunc finem poteft

[

tum tuum mundabitur. Videri hazec poffunt fu-

concio Fabri priori numero indicata.

fan

X. Poteft Euchariftia comparari Árcae te-

fiusa P. DrexelioinRofis p. 2. c. 7- $.3. & 4. ex-

e

plicata.

flamenti. 1. Propter fimilitudinem qualitatis,

äUI

ficut enimilla foris vilis, & pellibus tantum te-

Yt

De Euchariflige fru&ibus.

&a,intus autem plena auroerat; ita Euchari-

i

Luc.c.z4.-

.NII. Comparari poteft Euchariítia coenze

ftia quoad ea, quze videntur, non nifi viles fpe-

j

de qua Chriítus apud S. Lucam para-

cies panis repraefentat; intus vero tota aurea

magn?e,

eft, quia ex fumima charitate a Chriftoinftituta.

id

bolam propo

fuit, probatione, quod magna fit.

bn

[

1. Propter Regis inftituentis excellentiam &

2. Propterres contentas, nam ficut Arca con-

]i

tinebat tabulas Moyfis, Manna & virgam Aa-

digunitatem. 2. Propterinvitatorum hofpitum

ron, qu:xe erantfigura tantum, ita Euchariftia

|(7

multitudinem, comparationeaconvivio Regis

at

Eühc e. I D

Affüeri defumpta. 3. Propter epularum prze-

continet ipfum Legislatorem, & eum, qui per

V

Manna & virgain Aaronicam prazefiguratus e-

ftantiam. Excitandi proinde auditores , ut ipfi

rat. 3. Propter effectus fimiles, ficut enim Ar-

PT

quoque magno cum defiderio, przeparatione,

devotione & gratiarum actioneaccedant, de

ca fpecialiter conduxit ad omnia a Deoimpe-

tranda (quia Deus fe ibi maxime proprium fo-

quibus fufius Faber in Dom. 2. poft Pexïtec.

re promifit, in dubiis rebus confilium dedit, &

ä

conc. I .

VIH. Comparari poteft Euchariftia cum ce-

occulta mauifeftavit: coftes fugavit: domui

)

lebri illo convivio a quodam viro primario

Obededom copiofam benedictionem attulit:

& irreverenter eam tangentibus, autindigre

l

quondam Norimberg:e inftituto, quod tribus

menfis fibi mutuoimpofitis conftabat. Prima

poffidentibus exitio fuit;) ita haec omnia S.

non nificibis oculos pafcentibus(.B/chau- E[fen)

Euchariftia modo longe perfectiori praeftat ,

&

uti ex effe&ibus fupra recenfitis patet. Exci-

repleta erat; ubi miracula in Euchariftia con-

V

tenta explicari poffunt. Secunda cibis folidis

tandi proinde erüntauditores,ut ad exemplum

referta fuerat, ubi oftendi poteft, quomodo Ku-

Davidis cum magna reverentia, l»eitia, & ju-

bilo eam in doinum corporis fui introducant:

chariftia per modum cibi fatiet, nutriat, pin-

ä

uefaciat, & roboret animani, Tertia non nifi

neque diécteria & irrifiones Micholis, id eft, ho-

bellaris ( Confe&.) exquifitiffimis conftabat, ubi

minum obloquentiuni, curet,

XI.

/ e

Titulus L.

KEuchariffia.

763

js

: " Luc. c.6.

XI. Ex occafione thematis: £t otanis turba

q

noftroe nece.-Hitatis exuna, ex altera vero pär-.

Q«

] ïv. 19..

quarebat eum tangere, quia virtus de illo exibat , €9

te potentize , quamhabet Chriftus ad di£ta ne-

d

Janabat omnes: potelt Chriftus in Euchariítia

ceífitatem fublevandam. 3. Caedamus ramos

d«

|

exiftens medico comparari, & oftendi, quam

s

dearboribus, & fiernamus viam, id eft, teve-

perfe&e contineat omnes dotes in medico re-

rentiam tam externam modefte compofiti cor-

P'

quifitas. 1. Prritiam: quianovitomniagenera

poris , quam internam mentis in piis precibus

morborum, & remedia; hincfolus genushu-

(s

& affectibus occupatze,, exhibeamus. 4. Acci-

manum curare potuit. 2. Felicitatem : nam fa-

namus Chrifto laudes per debitam gratiarum

2

nabat omnes, czecos ( ideft, errantes in fide )

actionem pro tanto beneficio perfolutam; in-

li

claudos ( id eft, acediofos) hydropicos ( id eft,

vitemus omnes vires, ut debitum ei fervitium

Q,

ambitiofos, & afuperbia inflatos ) paralyticos

preeftent. Excitandi proin AA. ad hzec officia

(i. e. defperantes ) leprofos ( id eít; Juxuriofos)

ita exhibenda, uttamen fimul caveant, ne,

db

phreneticos (id eft, iracundos ) iCtericos (id elt,

quemadmodum lfraelitae fecerunt, ftatim il-

ld

invidiofos &c.) 3. Charitatem, qua vult curare,

lum iterum dimittamus, aut omnino iterum

j

& prompte operam fuam offert: veniam, & cu-

crucifigamus, & occidamus. Videatur Fab

j

E

1

rabo eum. 4. Liberalitar, quafine pretio curat

inDom. Palm. conc. 4.

WR

infirmos, quin imo ipfemetillisvaria dona &

XV.Poteft hzec difpofitio explicari per quin-

gratias offert. Excitandi proinde auditores, ut

que digitos a S.Thoma lateri Chriftiimpofitos;

l*

&illimedicum hunc-ad fe vocent, reverenter

nimirum. r. Perintenfam fidem. 3. Per aífe-

hl

excipiant, confidenter morbos fuos & miferias

&um pudoris ac timoris ob przeterita deli&a.

»

aperiant, & confilia ipfius diligenter arripiant,

3.Per profundam reverentiam & humilitatem.

]«

& exequantur. Servire potett ad hunc finem

4. Per gaudium fpirituale. 5. Per affe&tum a-

(j«

Faber infefto S. Barth. conc. 5.

morisintenfi. De quibus fufius difcurrit Faber

[j«

X1I. Poteft oftendi utilitas, quam rhorientes

inauctario & fefto S. Thomae them. 5.

d«

percipiunt a S. Euchariftia in articulo mortis

XVI. Occafioneillorum verborum: Exí cifo Luc. z4.

fumpta, &ea probartexrebus viatori nece(fa-

in, plateas civitatis, €9 voca pyauperer &$c. oltendi V: 21

et

riis. t. Teitimonium vitze honeftae. 3. Vioe dux

el

potelt, quomodo conttitui effe debeant, qui di-

i

&index. 3. Gladiusad defenfionem, velcerte

gnead SS. Euchariftiam accedere volunt, ni-

Salvaguardia. 4. Viaticum ad viies reparan-

mirum 1. Pauperes, (id eft, ab omni affe&tu erga

S,

das. Probetur, hzec omnia Chriftumin Eucha-

res cteatas liberi ) & famelici, id eft, magno de-

riflia abunde prseftare, atqueadeo communio-

fiderio hujus cibi accenfi. 2. D»biler: id eft, no-

le

nemin eoarticuloa nemine negligendam effe.

bis diflidentes , confidentes, veroin Chrifti bo-

f«

Videri poffunt baec quatuor puncta fufius ex-

nitate & charitate. 3. Caci, tum, per captivi-

pliaata gpudFabr.in Dom.20.p oft Pent.conc.3.

tatemintelle&us in obfequium fidei ; tum per

cuftodiam fenfuum, neinordinatum quid, aut

,

A

f De lii)joojitiom ad Euchärijülzm recipimd;qm; !

indignum tali hofpite admittant. 4. Claudi per

.. XIIL Poteft dicioptimum effe modum fru-

reverentiam & humilitatem; ut fufius explicat

l*

&uofe commuazicandi, fi obferventur inmorali

Faber inauctario Dom, 2. poft Pentep.'l?ham. 2.

fenfu ilia capita, quae populus a Chriftoin de-

ferto paftus docuit. Ét r. quidem fi magnam

JDe. frequentia. communionis.

*

famein, i. e. defiderium panis hujus angelici

.. XVII. Poteft oftendi diverlitas,quaein Eccle-

fentiamus. 2. Si per triduum fequamur Chri-

fia floruit quoad frequentiam communionis ,

)

ftum: poteft autem per hoc triduum intelligi

per ftatuam olim a Nabuchodonofore vifam.

L

veltripiex via, perquam tenditur ad perfectio-

Nam 1. in primitiva Ecclefia erat caput aure«

[«

&ionem, fcilicet purgativa, illuminativa, uni-

um, dum Chriftiani quotidie communicabant.

)

tiva; veltres partes poenitentize, attritio, con-

2. Argentea erat temporeS. Bafilii, S. Hiero-

1

feffio, & atisfactio: vel tres virtutes Theolo-

nymi, & S. Augullini, ubi non quotidie quidem

i

gicze, fides, fpes, charitas. 3. Si difcumbamus,

fed frequentilfime tamen communionem fume-

ll

i. e. omnes curas & cogitationes impertinen-

bant. 3. /Erea tempore S, Chryfoftomi, ubi ra-

|«

tes deponamus, & nos per noftriipforum feri-

rius corumunicabatur. 4. Ferrea pofterioribus

amvilipenfionem humiliemus. 4.Gratias fer-

fseculis, ubi vix quisquam fumebat Euchari-

I

ventef agamus tanto Benefactori. 5. Frag-

fiam, autcerte non nifi poft longum tempus.

T

mentà & reliquias colligamus, nepereaut; i.

5. Partim ferrea, partim lutea noítro2evo, dum

[«

e. propofita, illufrationes & effe&tus pios, quze

fcil. aliqui aliquoties in anno communicant.

-

fub communione accepimus, aut concepimus,

Subinde proponi poffünt aliquot prüdentes &

Dc

fzepius per diem revolvamus, & exequi dein-

falubres regulze, juxta quas fe quivis Chriftia-

ceps (tudeamus; fic.enim implebiturid, quod

nus quoad hanc materiam dirigere queat ; quae

videri poffunt partim apud Fabr. in fefto S.

ll

David dixit: reliquize cogitationum diem fé-

ftum agent tibi.

.

Thom*ee conc. 5. n.4. l. partim & valde bene

X1V. Eadem praeparati

oexplicari þdte& per

apud Ludov. de Ponte to. 1. de perfe&. t

. C. 6- .40 &

xfa&.

)

a&ionesaturba, quze die Palmarum Chriftum

t

in urbem Jerofolymitanam introduxit, obfer-

- XVIil.Oc

cafione il,liusfthematis: Et cæþefunt Luc. 14.

vatss. Et 1. quidem veftes ( id eft, peccata, in-

fe omues excufare : poffunt tria potiffima impedi V: 18

1-

ordinatas paífiones , cogitationes ízeculares

menta , a quibus non paucia frequentiori com-

Y

l:

&c.)exuamus. 2. Obviam eamus per ardens

munione abfterrentur, proponi , & removeri ;

''

de(derium, .excitatum per confiderationem

quorum primum indicatur per verba illa: vil/am

Ddd.dd 23

'c

R. P. Loln Bibl. Man. Tom. 1.

mi:

:

,

DN

164

Büblioihecze Manualis: Cohciondtä)*ïæ

(

u publice feu proceffione ad fonorem

(

emi: & fignificet varianegotia & occupationes;

De cult

quas aliqui pro excufatione praetendunt. See

S. Euchari/Zig inflituta.

cundum per verba : quinque juga boum emi : in-

u

2XXI. EXplicafi poffunt caufze, cur fimiles

"

dicatur, & gravejuguminimicitiarum,conten-

proceffiones inítitutze fint, nimirum 1. Ad

tionum , confuetudinum malarum, reftitutio«

nt

num debitarum fignificat, quoaliquioppreffos

publicam fidei conteftationem. 2. Addebitum

oft

honorem Chrifto exhibendum. 3. Adgratum

fe, & a communioneimpeditos fatentur. Ter-

animum protaimineffabili & plane divino do-

tiumper verba: uxoremduxi :indicatur, & con-

Lj

jugalem amorem ac debitum , quodnon pauci

no.demonftrandum. . 4. Ad compeníandas

P

injurias a Judzeis olim, & hodiea malis Chri-

pro excufationeafferunt, fignificat. Oftenda-

füanis toleratas. | $. Adoppida & urbes mu-

tur proinde, quam inanes & frivole fint hoe ex-

cufationes, & probetur,potiusïinde»occaüonem'

niendas, uti S. Clara feliciter fuo exemplo

docuit, dum S. Sacramento in manus acce-

& caufam fumendam frequentis communio-

ptohoftibus urbem obfidentibus ad portam fe

fope

;

nis; quemin finem conc. 5. n. 3.in Dom. 2. poft

Abisti

Pent.inoperetripart. Fabrifervirepoterit. ^ -

ferricuravit, &infugam eos conjecit. Quae

"XIX. Ex occafione Evangeliijin quo mulier,

omnia fufius explicata. videri poffant apud

jojout. fo

Fabr. conc.7.in fefto SS. Trinitatis, &inau-

1

[po

quae fimbriam Chrifti tetigit,fanata fuiffecom-

hu

memoratur , explicentur caufze potiores , ob

&ario Dom. 2. poft. Pent. them. 3. & apud

u

Rupert

quas ex frequentiori licet communione opta-

Chrifti.

um Lomeífe in conc. de feiï»o, Corp.

$

pIO

tum fru&um non referimus. : 1. Videlicet, quia

bo:

non credunta Chriftofanari fe poffe; adeoque

DXXIL Ead*ömmateri'aäpercommodle expl'i-;

eti

defiderium ardens illum tangendi & fumendi

cari poteft per folennem illam proceffionem ;

qu

nonconcipiunt. Excitentur ergo hi ad majo-

qua David Árcam foederis in civitatem fuam

bo

rem fidem & defiderium, demonftrata virtute

introduxit. ' Et 1. quidem inftitui poteft com-

fo

Euchariftize ad graviffimos etiam peccatores

paratio inter Euchariftiam & Arcam foederis ,

LH

convertendos , idque probetur, tum ex poten-

&inde oftendi; quanto major reverentia illi ,

ld

tia & charitate Chrifti, tum exipfa experien-

quam huicdebeatur; pro quo fine fervire pof-

funtea, quaefuprano. 1o. dicta funt.

2 . EX-

Q

tia aliquot exempliscomprobata. 2: Quianon

&

reverenter tangunt, ut mulierilla, quae fimbriata

emplo Davidis oftendi poteft., .quomodo de-

pa

tantum attigit, non aufa ipfuin Dominicum

ductio iftafieridebeat, nimirum cum gaudio:

cum quinque chorir, id eft , orationibüs fers

" Matic «

corpus palpare. Excitentur proinde & hi ad fi-

Ib l

milem deinceps reverentiam exhibendam ,

ventibus : congrega?ione populi univerfi , id:eft,

e

tum dignitateillius, quitangitur, &lümitur;

omnibus viribus tam interioribus, quam ex-

demonftrata, tüm variis eum in finem exem-

terioribus: izmolationibur vicliszarum , id eft,

e

plistam brutorum quam hominum allatis. 3.

fui ipfius oblatione ( id quod pulchre Thom.

L

Quod tion tengant, id eft, non cooperentur Chri-

Kemp. 1. 4. c. 8. de imit. oftendit.) faltatione

fto, vitando occafiones, adhibendo media ad

córam ZArcain Ephod lineo, id eft, defiderio pro-

ficiendi in'via virtutis & fervitio Dei, contem-

u

peccatavitanda, habitusque malos extirpan-

i

dos. Excitentur proinde ad hanc cooperatio-

pgtu re[getjuum humanorum , | €$ irrifionir a tegi-

nem,tum ipfa rei equitate oftenfa, tum exem-

dis Chrifüianis fa&ig. Ad quae omnia melius ex-

plicanda videantur ,

pliszeerorum corporali infirmitate laboranti-

quae Rodriq. p. 2. tr. 8.

aj

um allatis: Serviread hanc concionem non pa-

cap. 3. 4. 5. difcurrit.

rüm poterit concio 2. Fabr. inFer. 2. Pafchze.

br

[temn Lud. de Pontein to. 2. de perf.

XXIII. Oftendi poteft, qui potiffimum pro-

b

Atr. 4 Cf 8

ceffioni huic intereffe debeant, videlicet 1. Ca-

Matth.13. $. 1. Rodriq. p. 2.tr.8. c.13. —

d, ie. Acatholici. 2. Claudi, id eft, tepidi

di

V. 8

^ XX. Eadem materia per parabolam feminis

Chrittiani, Chriftum ore confitentes, opere ve-

i

varium fru&um afferentis explicari poteft, di-

ro negantes. 3. Debiler, id eft, debitam revee

cique. 1. Quod femen hoc , id eft Chriftus , in-

rentiam & devotionem non oftendentes. 4

[

Pl

terdum, conjiciatur fecus viam, apud illos fcil.

u(

Pauperes, id eft, omnes Chriítiani variis miferiis

quiomnino indigne communicant, utpote in

& operibus quoad animam pre(fi; quae omnia

3mortali peccato coüiftituti. 2. Interdum cadat

fufe & pulchre probata videri poffunt apud

j

inpetrofam terram, apudeosfcilicet, qui pet

Fabr.inauttario Dom.2. poft Pent.them.. —

Y

qnaloshabitus, & politica ac faecularia mundi

principiá funtindurati. 3. Quandoque cadatin

XXIV. Explicati poteft" tota proce(fio &

fpinas, apud eos, qui bonze quidem voluntatis,

Chriftianis inftitui folita , &'ofténdi. quomodo

f

omnes illze ceremónize fpitituáliterin commu-

fed variis cüris & negotiis fzecularibus,puta rei

familiaris, officiorum;liberorumeducandorum

nione, perquam Chriftüsin templüm animse

S as

&c.füntimplicati.4.Tandemin terram bonam

introducitur, obfervare debeaht. ^ Et r; qui-

'mus fer.

dem crux praferri, ideft, confeffioinftitui. 2.

Oa;'

cadit; apud eosfcil: qui debitam difpofitionem

&

)

afferunt; &, proutmajor vel minot eft hzec di-

Pertica floribus ornate , €2 lnmiar accenfo inftru-

fpofitio, trigefimum, fexagefimum, autcente-

G portari, Id éft, modeftia & decentia exte-

u

-

l

rior corporis prae fe ferri:

3

'e

fimum fructum referunt. 'Oftendatur ergo ,

: Mwfici conzregari,

quam maleagant, quantumque damnum pati-

id eft, laudes Chrifti per varias orationes de-

antur priores,dum tam nobilefemen finefructu

cantari. 4. Pueri, ZIngelorum in morem vefliti,

quafi perire finunt, & excitentur omnes adter-

gomizari, id eft, varise virtutes, fidei, fpei,

ä

ramoptimam, id eft, mentem optime difpofi-

& charitàátis , hümilitatis &c. exerceri. ' 5. o*

tam deinceps offerendam. Videri poteft Bro-

Jlia in argentea. €? deaurata theca portari , id eft,

Chriftus

miardusinfumma V. Euchariftia c. 6,n, 20.

/ e

- Titulus LII. Euchai/*z'þia.

26$

Chriftus pura per innocentiam & percharita- & miniftrabat populis; hoc & de noftro di-

S. Profper

tem deaurata mente recipi. 6. Sequi proceres

&um eft: Oculi Domini fuper juflos , & fequi-

de przedie

3

€$ plebs, id eít, coeli cives ad communionem

tur: ut eruat animas eorum a morte , €9 alateos VerbiDiv.

d

invitari. 7. Jgnes feflivi per. tormenta majora,

in fame ; nimirumilla, quam Deus per Amos

suinorg,£9 minima [eu [clopeta excitari, id eft,cha-

comminatur dicens ; JMittam famem in ter-

ritas 'erga Deum, proximum , & feipfum

j«

ram, non famem Ponis , frd audiendi verbi Dei ,

oftendi. 8. Hymnus Ambrofianus decantari , id

in hac fame pofitus nofter [ofeph, Chriftus

g

eft, debitze pro tanto beneficio grates perfol-

Dominus, exhorreis fuis nobis Divinam

l

vi;adquem finem iterum Rodri

q.R 6 cap.

fui Corporis Annonam miniftrat.

]«

7. & 3. videri poteft.

V. E Paradifo terreftri quatuor univeríam

lo

. XIII.

terramirrigaturi olim dire&ti fuere fluvii ;hoc

Q«

ALIIC

ONCEPTUS

;

P

autem copiofiffimum non aquarum, fed gra-

fe

" Qualitas.

tiarum , donorum , bonorumque inzeftima-

Rupert,

I. Rupertus Abbas quzerens , cur Chriftus

bilium, non terreftris, fed cocleftis Paradifi

Abbat.l.6.

d

in Joann.

de cibo Euchariftico loquens , dixerit

flumen,fanéta, inquam , Eüchariftia, innume-

]«

€. 5,

Joann 6. Eunc enim Pater fignavit Deus : fic re-

ris nosreplet & irrigat coeleftium Charifma-

Ípondet : idcirco non nifi operantibus dabit

tum torrentibus ; quem conceptum his bo-

hunc cibum filius hominis ; quia Pater hunc

nis verbis reprzefentat S. Chryfoftomus: ex S. Chryf,

fignavit, hunca communibus fignis certo &

paradifo fons fcaturiit , a quo fenfibiles fluvii ?om. 45.

proprio figno fuo diftinxit, ut, cum alios ci-

i

emanarent ; a menfa hac prodiit fons, qui fpi- "! ^oann,

bos omnes bonis & malis, operantibus &

rituales diffunditfluvios ; juxta hunc fontem

!

otiofis, communes fecerit, eadem largitate ,

non fteriles falices germinant,fed arbores cce-

qua Íolem iftum vifibilem facit oriri füper

[«

lum ipfum attingentes , quae fru&us folidos

bonos & malos, pluit fuper juftos & injuftos;

femper producunt ; Sacramenta reliqua , tan-

T

folum.hunc panem; hunc cibum, dequo nunc

quam tubi & canales, divinam ad nos trans-

l,

lf-

loquor vobis, nunquami dare velit, nifi dignis ;

fundunt gratiam : Euchariftia autem ipfemet

iieft, operantibus opus Dei. 1ta fignavit,

fonr eft aqua [alientis in. vitam eternam , para-

Ya

ita claufis omnibus coelorum portis apud fe

difi, vivam in fe recludens fcaturiginem ; quze

continuit , ut non cum cibis communibus

0l

hacgratiarum aqua reliqua omnia Sacramen-

patiatur a canibus , vel a porcis inveniri.

tafcecundat. Cujus fuper omnia alia Sacra-

Is

Manfi difc

-« 1I. Celebre ett illud. nulli non notiffimum

menta eminentiam obftupefcens S. Bernar-

,

14mi2 Aflueri convivium, quod juxta unanimem fa-

dus, czeleftem hanc men(am fequentibus ho- S.Bernar.

crorum interpretum -confenfüum , proprium

nératepithetis: potesne aeftimare, quale vel 0!5ín C.

:

epuli Euchariftici eft fymbolum 5 quod vero

quántum eft hoc fan&um fanctorum , &Sa- -

e

l,

ineo ad noftrum przecipue propofitum fer-

cramentorum, amor amorum , dulcedo om-

, vit, locieft circumftantia. Etenim Sufan civi-

nium dulcedinum ? hic bibuntur in loco

(«

tas,inqua predictum apparatum fuit con-

uberi torrentesla&is, flumina mellis , liquo-

i

vivium, omnium in Perfia & Babylonia ur-

res balfami coeleftis.

biuim nobiliffima erat , verfus flumen Coafpen

VI. Exodi. 12. Deus praecepit Ifraelitis , ut Nazianz,

(-

in fitu. deiiciofo & amoeno collocata, deno-

baculüm in manibus tenentes, A

gno fe Pa- "rat. 42*

minationem-fuam trahens a liliis, quibus

fchali reficerent : Sic autem, comedetis. illum,

abündabat. In lingua namque Perfica & He-

tenenter baculos in manibus. Potiusillis in pro-

brzea Sufan,Lilium fonat, Acproinde ecceur-

j

cincu ad proficiendum in terram promiffionis

z

bis accommodatitfimam analogiam, Candi--

conftitutis;atque ab /Egyptiis hofüiliter agita-

dus namque & immaculatus Agnus Sacra-

tis,ptzecipiendum fuiffe videtur,utmanus en-

li

ienti pafcitur interlilia, & pafcitilla , id eft,

Qe

fe,pedes vero calcaribus armarent; Nazian-

20

unicum ejus delicium confittit in alendo &

Zenus 1myfterium hoc explicans, inquit : hic

nutriendoanimas puras contine

lex fulcientem baculum tibi praefcribit, ne-

$

,

ntes , inquþ

iis fua reperit pafcua.

cubi animo titubes ; cum fanguinem Dei &

-5: HI.- Aliosinter ritusEccle

flefiibos utüirilke

"patfionem audis , &impiecorruas. Verüunta-

4

-mon-exiftitinfimus, qui circa Agui Pafchális,

men clarius dicerepoflumus, quod, ficut ba-

primariz hujus Sacramenti figuree , efum, his

ulus debilitatem noftram fuftentat; ne cor-

:verbis a Deo praeícriptus fuit: Caput cum gedi-

Tuüamus: eodem modo quamdiu viatores fü-

bus ejus €9. inte[linis vorabitir. ^ At vero quor-

mus, Deus, qui cognovit figmentum noftrum,

fum fapientia increataexiles admodum czere-

'de hoc nobis viatico providit, ut eo confor-

monias fcribendas cenfuit? ntique per rela-

tati in pedibus fuftentemur, quia panis cor

1-

S. Bernbar-

tionem, & propterallegoriam ad' Agnum im-

hominis confirmat ; unde Nazianzenus ho-

57.a 3.

dinusfer. v culatum, & Euchatrifticum. UndeS. Ber-

minem facra communione refe&um his ver-

€. T.

nardinus ait: proeceptum erat; quod caput

bis alloquitur: Innixus fta firmus & ftabilis ,

^

agni cuminteftinis & pedibus vorari deberet;

[a

atque ita com

paratus , at nulla in)re qqatiaris

s

in quo myfítice defignatur, quod in hoc Sa-

cramento totus Chriftus cum Divinitate &

ab 1ad'ïvc.erfggiis. |

]

la

anima & corpore jbi continetur, & fumitur.

^ VIL.AR. 52$.Cuif1 Civitaä Antiochenahor- Baroniug

Caput Divinitas, inteftina aninia.

rendisterrae motibus quateretur, multzeq; in- Ann. sog,

)

&i.'

ä'vpedes vero

dedomus corruerent, Deus cüjusdam viri re- -21.

'funt Corpus Chri

Utilitar..

«

ligiofi animo infpiravit, ut civibus fuaderet ,

verba

portis civitatis infcriberent.

EW Aperuit]o(;gph horrea .tempor

i;t' ; hæc

ri-

Ddddd3-

*

266

Bibliothece . Manualis. Concionatorie

dit Sacramentum hoc inftituentis Chrifti ver-

i

- Chriflusnobiscum , flato. Quibus vetbis foribus

fai

civitatis infcriptis , mox omnis terrae motus

ba: JVon bibam a modo. de hoc genimmme vitis :

(&

ceffavit ; unde fequens indiffolubile formare

quia nimirum fub vitis illius umbra, quze vi-

C

poffumus argumentum: fi hzec verba ad fuften-

num producit germinans virgines, impavidi

(f

tandum domuum muros , ne ex terree motu

requielcimus.

at

caderent, tanatze efficacize fuerunt, quanto ma-

XI. Quando Cantic. 4. dicitur:

Sicut tur- Manfi

DHEO l. n de

gis quilibet Chriftianus, fumpto.hoc Sacra-

ris David collum tuuma ,. que adificata eft. cum difc. 22.

deSicam a

mento , ab omni ruina fecurus effe poterit ,

propugnaculis , mille clypei gendent ex. £a , omnis 2.8-

quippe qui ejusdem Dei in Sacramento exi-

armatura fortium ; períponfam hanc Ecclefia

[om

ff

fafet, "

ftentis corporalem in corde fuo habet prze-

defignatur ; aft, quare , obfecro, collum po-

fe

fentiam ? Inter alias vero concufliones , vali-

tius , quam quzecunque alia pars corporis, tur-

dioresque ventos, quibuslutea noftra hzec do-

ri,armamentario, & inexpugnabili compara-

I

L

inus conquaffatur , impetuofifIimi funt inor-

turprocugpaculo ? caufamne noftis? de hoc

. dinati noítri appetitus, tentationes fenfuales,

agebatur Sacramento , quianimirum collum

u

motus & ftimuli carnis, alivque irze , odii,

vehiculum eftcibi, nutrimenti & potus, qui-

qu

fd

avaritize, & fimiles paffiones, quibus Eucha-

bus totum fuftentatur corroboraturque cor-

riftia efficaciter refiftit; unde Ecclefia provi-

pus; non itaqueulla pars corporis alia aptius

dit, at in gratiarum actione poft, communio-

fignificare potuilfet effe&us hujus panis, &

nem ( quando vere dicere polfumus, Chri-

Eucharittici vini, qorumutrumque eft turris

u5 nobiscuim fiato ; inter alia haec quoque de-

inexpugnabilis. Atque hanc forte ob caufam

vota verba dicantur

*

L4

Sit. motuwm. s eorum

Felix. Epifcopus. Bituricenfis vas fabricari

lam carnalium, quam [yiritualium perfetta quic-

jufüit aureum in formam turris , ad cuftodien-

talio , in te uno , ac uero Deo firma adhefio. . Et

dam Euchariftiam, quam & Ecclefia fan&ta

i. 1l T.

merito quidem*id ipfum ab hoc Sacramento

in vafis , Tabernaculorum ( quales - militares

exípectatur ; nam , utS. Bernardinus Senen-

funt caíze , & tentoria ) figuram exprimenti-

fisait, hoc Sacramentum roborat habitum

bus cuftodire conífuevit.

$ Laut. l.

.8

gratize, exquo tanquam ex armatura animae,

. : XI. CumDavid inter tria fibi propofita fla-

-Idem difc,

1 dieafto

mens a pravis cogitationibus defenfatur.

gella peftem elegiffet, eo tempore, quo popu- 23- n. 9.

£0U1, €.

S. Bonav.

VHI. S. Bonaventura illam elibro Tobize

lus hac ftrageflagelabatur, obtulit holocaufta

in Coena

9b

adducit hiftoriam, ubi Tobias junior ad flu-

pacifica , & propitiatus eft Dominus; nimi-

[ul

ng.

men Tigris pedes loturus , a piice invafus,

rum altare quoddam erexit ; & fuper illo ob-

,

Y

modumque eum capiendi per. Angelum edo-

tülit holocauftum , incruenti facrificii fym-

&us fuilfelegitur: Quam rei geftze feriemita

bolum ; fed ubi , quomodo, & quo tempore

Plyareh,

noftro accomodat propofito.; pifcis ifte eft

illud obtulit .?: Obfervandum, quod Spiritus

inThemi&Tl

diabolus, hic quia humanum genus devora-

San&us non nifi myfterio poft oblatum ho«

E

Job. 40.

verat, Deus Paterhamum contra ipfum mifit,

locauftum multas confequentes referat cire

g

filium fuum ; an extrahere poterir Leviathan

cumftantias ; - dicit enim : /Mifertur Dominus

290. .

hamo ? invadens ergo diabolus efcam huma-

Juper. affliGitone , - ait Angelo percutienti populum:

(

Ti

nitatis, captus eft hamo Deitatis.

fufficit mumc , contine manumniuam. Sed ubinam

Tos

u

Manü.

IX. Numa Pompilius de inimicorum con-

tunc Angelus erat ? Sacer Textus ait: £ra£

q1$.1

dif(:. 22 ,

trafe adventantium furiis monitus, intrepi-

IRe.01

no 40

qutem ZIngelus Domini juxta aream. Areuna: a«

61

V

de refpondit : t ego facrificabo. Potius urbes

buj[ci ; .circa quae verba notanidum , quod Àn-

munitionibus, & neceffariis militibus , aliis-

gelus nondum arece huic pedemintulerat,fed

Q

que provifionibus inftruere debuiffe videtur;

tantum illi propinquiuserat,quia juxta areams

fed accuratior veritatis ponderator fpem to-

in area autem, utomnibus notum eft, colligie

À Gellis

tam in facrificiis collocandam cenfuit ; In

tur & excutiturfrumentum ad faciendum pa-

Ioto& tu

facrificiis, inquam , ovium, aliorumque pe-

ttiq

h

nem; ecce tibi igitur, quando Angelus juxta

X

corum, quae falfis numinibus. &. daemoniis

hujus panis & frumenti ele&orum figuram

offerebantur. Quanto igitur majorem confi-

(quantumvisremotam ) ftabat, Deusilli, ut

Y

dentiam populus Chriftianus in fimilibus an-

l£

Divinze juftitiae énfem in vaginam reconde-

uftiis & preffurisconcipere debet , & dicere:

ret,praecepit. Sed ubinam David altare ere-

ifaie c. — Égo Jagrificabo. Atqueidipfum in verbis Ifaize

xit, & in. quo loco holocauftum hoc obtulit?

$ CV' l

Calech E

39.V.3?. nobis infinuatur , quibus afferitur : . £n belir

Emam.a ie Gremn , inquit, u£ edificem altare

gracipuis expugnabit £05 , Ícilicet Afyrios , ad

Domino , €$ ceffet. interfeBio ,' qum gra[fatur in

l

elevationem in facrificiis. Interprete Cor. a La-

gopulo ; & ait Areuna ad David: Zlccipiat €9

Nlceph l

pidein hunc locum.

141

offerat Dominut meus Rex, ficut place£ ei. - Ubi,

Orig.

X. In Lib. 3. Regum..c. 4.. 25.

dicituf:

ut vides , in medio areze frumenti altare ad

:

hom. 29.

Habitobat Juda &7. lfrael absque timore . ullo,

propitiandum & placandum. Deum erigitur ,

tc

in Jofue.

unusquisque [ub vite [ua , cun&is diebur Salo-

quae omnia in figura hujus Sacramenti con-

s1onis. Att quale eos habuiffe putatis tantze pa-

tigerunt ,. per quod Deus nobis propitius

li

cis abhoftiliincurfuimmunitatis pignus; uti-

efficitur.

que non aliud, quam quia fub gubernio Re-

X]lI. Otto Imperator duos aliquando na-

gis pacifici degebant : Veruntamen, ecce glur-

&us, ambiguo jure decertantes de agri cujus-

Am

quam Salomon hic, qui fab Sacramenti hujus

m

dam Dominio, cum nefciret, cui juítitia plaü-

l

umbra vivit nullum pertimeícit inimicum

fibilisfaveret , ututrique fatisfaceret, terram

infultum ; unde Origenes inquit. Tibi-dabi-

illam emituni proetendentium pretiim , alteri

tur,utrequiefcas füb vite tua, quae eft Chriftus

agrum ipfum confignans. lta pariter imagi-

Jefus; quod ut ftabiliat, plenius ad illa allu-

nari nobis poffümus coelum concertaífe & ter-

b

ram,

Zïiuluä LI 1. Euchariffia.

167

ram, circainzeftimabilis corporis Chrifti the-

VIIL. Perf;e Regis feiläm tam eximio cultu

fauri preetenfionem , ut itaque utrique fatisfa-

venerantur, utinea quemquam alium federe

ceret Imperator cceleftis , modum reperit , ut

capitale fit. Hinc Alexander militem frigore

