tibi coelorum regna providebo. Tertiam ra-

tionem S. Nazianzenus affignat : , Haec noftra S. Greg.

Bl

tum, ut imitator fui effet authoris, & hanc ef-

tü

fe naturalem fui generis dignitatem, fi in no-

temperatioeft, ut, cumimaginis dignitas no- N^7. erate

o

bis quafi in quodam fpeculo divinze benigni-

bis animos extulerit, pulvis eosdem depri-?^ ^

mat, contrahatque. : Idem quoque Lauren-

S.Bern, tatis forma refplendeat. S. Bernardus vero

c.47. 4€ caufamhanc reddit: Confilio fanctze Trinita-

tius Juftinianus his verbis tradit; Utex quali-

myfen

tate exterioris bominis difcat, non elate prae-

tb ag M

int. 97* tis.4d imaginem & fimilitudinem fuam crea-

)

)

)

vit te Creatortuus, quod nulli alteri ex crea-

ferrefe, fed ex continuis puriionibus, quas

turis donavit, ut tanto eum ardentius dilige-

indefinenter propter infirmitates & neceffita-

tes carnis patitur, fpiritus materiam fumat,

$ Uf

C

res, quanto mirabilius ab eo te conditum in-

)

G8 Q

S. Ambr. telligeres. S. Ambrofius vero fic de hoc fine

fe in humilitate cuftodiendi.

&ord | in

1. dedign.difcurrit: Ita homo creatus eft, utcharita-

XL Noffe debet, i» quo confiflat pulchritudo S. Chryf.

] PI'(

condit,

Q

tem haberet, ut bonus effet, & juftus , ut pa-

anime , €? quomodo ornanda fit; de qua materiain Pf 44.

&

h?m.c.g.

fic difcurrit S. Chryfo&omus : Quae eft pul-

tieus atque mitis, mundus & mifericgrs fo-

chri-

l

' |

L

e

Titulus XIL — dfnima.

135

chritudoanimx»? Eadem hoec eft, quae ani-

XHIL. Noffe debet, inquo confiflat fanitas ani- S. Bonav.

mam Creatori fuo fimilem efficit, nimirum

mz, quam S. Bonaventura breviter explicat, !.2. c.8. de

chriftianze virtutes; Temperantia, aequalis

dicens: Sanitas animze confiftitin reCta & cir- prof, rel,

EtsCre

cumfpeGa actione, in cautze locutionis- obfer-

LOtat, 1.

morum moderatio; mifericordia in indi-

gnos, charitas, mutuus amor fratrum, erga

vatione, in rectitudine voluntatis, in ordina-

fillos pietas, morigera & obíequens erga

tone affe&tionis, & autilitate cogitationis.

Deum obedientia, legis plena obfervatio, ju-

Salus corporalis in humorum contiftit bono

flitia, anim?e contritio, hae funt animze pul-

temperamento, ita, ut unus non przevaleat,

chritudines; atqui non funt hzecnatürze, fed

aut praedominetur alteri: Eodem modo falus

m

propenfioris ftudii acliberze voluntatis. EHic

fpiritualis in recta appetituum & affectuum

pulchritudo, hzec noftra cum illo, de quo fcri-

temperie confiftit; quia, fi hi inordinati & mi-

ptum eft: fpeciofus forma prze filiis hominum:

hus bene regulati fuerint,& reCt» rationi,Deo,

"

timilitudo in manu noftra eft: Cum penes fe

fanctzeque ejuslegi nonfubjiciantur, mox in-

non fant hzec animze orbamenta, poteftisfuo

detalis neceffario intemperies exoritur, quae

S. Ambr. iure fibi fümere. Quomodo vero ornanda fit,

mortem fpiritualem infallibiliter inducit. Et

l. dedign.

J

condit,

S. Ambrofius his verbis indicavit: Quisque

idec S. Ambrofiusinquit: Hsec eft animze fa-

diligenter attendat primse conditionis fuze

nitas, hzec falubritas mentis, utaffluentia cet-

$

hum.c,3.

.

excellentiam, & venerandam infeipfo fanctze

fecerroris, fiftaturculpa, neferpat ; ceffante

. "Trinitatis imaginem agnofcat, honoremque

incentivo culpze, falustuaeft, atqueinoffen-

fimilitudinis divinze, ad quam creatus eft, no-

füs vigor anim»e fe refundit.

bilitate morum, exercitio virtutum, dignitate

XIV. Noffedebet, quamturpe fit, tantatm cor- S. Chryf.

meritorum habere.contendat; at vero, ut

?

goris curam, €9 anima exiguam gerere ; quid enim h. 45. in

atth.,

h»ec omnuia confequi valeat, curet; ut prius

de eo ditturus effes, qui omne ftudium, ma-

le

0

preemittat, quodfequitur: Diligentius atten-

gnorumque fumptuum impendium in habita-

dat primae conditionis fuze excellentiam. S.

tione fua füperbis tapetum pretioforum peri-

'"

S.Bonav.

Bonaventura conditiones Deo defponfat a-

Itromatibus exornanda, marmoribus elegan-

[«

in C-3-19- nimge fequentibas verbis indicat: In fponfo

tiffimisincruitanda, auro argentoque illuftran-

4

i

. eligendo quataor funt: Genus, Virtus, Sa-

da,ítatuis picturisque artificiofiffimis decoran-

-: Sn Bonavo

L 2. de 0

pieatia, Pulchritudo, quze oinnia fumme in

da,impenderet ; fequeipfum pofteain fterqui-

Filio Dei reperiuntur, & ideo oportet, quod

linio oinnibus aeris temporisque injuriis nu-

" per.cond,

Ql 60!

fponfa ejus przeparet fe, & nobilitet; in fpon-

dum, veluti futurum praedam exponeret? Ta-

]

fa eligenda fimiliter quatuor confiderantur:

lis eft illorum ítultitia, qui toto.vitze fuze de-

Genus, Pulchritudo, Divitize, Mores.

curfa pro corpore, quod pro brevifimo tempo-

Tolet. in

XII. Noffe debet, qualis obligatio oriatur ani-

re anim:e eít domicilium & habitaculum, la-

a

borant, veftibus pretiofis illud adornando, ci-

tit. 8. CaP* m ex; beneficiir acceptir, de qua fic difcurrit Man-

!

fi:

. Lucas cap. 15. Evangelii fui nonnulla

bisexquifitis pafcendo, atque ut ejus appetiti-

recenfet miracula,quzeSalvator noiter unicui-

bus plane fatisfaciant, eidem de omnis gene-

quelanguido manus fuasimponendo patravit;

ris deliciis, voluptatibus, divitiis, honoribus,

At ille fingulis manus imponens, curabateos;. circa

& aliis centenis ejuscemodi commoditatibus

0-

quze verba quzeftio exoritur, curfcilicet Chri-

profpiciunt; animam interea adeo turpiter

r

ftus hoc modo infirmos curandi ufus fuerit?

defpicientes & pofthabentes, ac fi (imul cum

j

Ratio autem difficultatem hanc movendi eft,

corpore moritura & interitura effet. D. Chry-

quia tot aliis non folum fanitatem, fed & vitam

foftomus de modiea quadam corporis parteita

folo verbo reítituit: Leprofum enim folo ver-

loquitur: Pupillam oculorum tuorum, ne mi-

[l

bo volo mundavit: Coecum per unicum ver-

nimo lzedatur pulvere,diligenter cuftodis, aui-

j

bum refpiceilluminavit; filium viduae a morte

mam autem tuam tanta

.Ixnalorum. congerie

f0

füfcitavitfolum dicendo: Zdolefcens, tibidico:

preffam negligis.

X

ie

- furge. Cardinalis Toletus ad praefensintentum

- XV. Noffe debet, quo fenfu vert

i fit axioma : . Alb. M.

l. dead-

it

optimeitaloquitur: Significabatunumquem-

nima magis efl, ubiamat, quam ubi animat : ho-

hzr. Deo

m-

" que beneficio accepto ita obligatam manere,

rum fenfum verborüm S. Albertus M. fic ex-

C. E É^

plicat: Trahit amor amantem extra fe, & col-

m

acgratum fe debere benefattori praeftare, ac fi

i

folus ipfe beneficium recepiffet; vitium enim

locateum in amato, faciens ei intime adhzere-

hominum eft frequens, minus fe obligatos a-

re. Plusenimeft anima, ubiamat, quam ubi

)À

4

gnofcere beneficiis, quze aliis etiam conferun-

animat, quia fic eft in amato fecundum pro-

6 Greg

tur, quafi majorliberalitas conferentis minus

priam naturam, rationem & voluntatem ; fed

a oráti

obliget recipientes, cum potius id eos debeat

ineo,quodanimat, tantum eft fecundum quod

l"'6

efficere magisgratos. Quod confirmans Eufe-

,rïw

e&-ïforma? quodetiam brutis convenit.

)nu

Eíhebius bius Emylffenus, Chriftus, ait, ficut pro cunctis

Emyfen,

paffus eft, fic pro fingulis, ficut ei totum debent

$. XII.

li«

exh. a

pleb.

univerfi, fic totum finguli, fed quodammodo

CONCEPTUS PRJEDICABILES.

plus finguli, quam univerfi, quia quantüm ac-

n

I. E x occafionefententizeillius: Cujur eft ima- Matth. e2,

It

S,Chyyf. ciperentfinguli, tantum univerfi, Quid enim

decomp. interelt, fi &aliis praeftitit, cum, quzetibi funt

- go hac €9 fuper[criptio ? poteít pulchre v- 2.

| üt:

cord. l, 2. »voftita, itaintegrafünt, &ita perfe&a, quafi

explicari, quomodo homo fitimago Dei,atque

nullialiiexhis aliquid fuerit praeftitum? Quam

adeo in duas partes dividiconcio. In prima o-

d (bf

nl'ï Mb

eandem doctrinam pariter D. Chryfoftomus

ftendatur , in quibusrebus pofita fit hzec ratio

lnd

traditlib. 2 decomp qi-m&i()ne cordis,

feu forma imaginis, nempe in cognitione &

t

jl

2a1nge

n

'Q,3

!

m

—

6

Bibliothece Manualis Comioäatoæ u

li

amoreDei; perhzec duo enim perfecte affimi-

ei, qiii arborem plantavit, merito & fractus

bit

latur illi, & perfe&tionem illius, beatitudinem-

adícribuatur, quidni & Deo, qui folus animam

queparticipat. Infecunda oftendatur, quan-

creavit, fru&ctus quoque illius boniadfcriban-

i

topere hzec cogitatio quemvis excitare debeat

tur? 2. Utmemiuiflet, quod, ficutanullare

ad omnem peccati maculam & injuriam ftu-

in creatione fua dependebat, ita iu vivendo

diofiffime cavendam; fi enim pro maximo pia-

quoque folum Deum refpicere, ejusque glo-

13

al

culo habemus, imaginem B. Virginisautalte-

riam & honorem querere debeat,fi quideim di-

du

rius Sancti in lutum projicere, autaliam eis it-

gnitatem & felicitatem fuam fuftinere velit, id

f—

reverentiam exhibere; quanto majus cenfen-

g

quodapteexpreffit S. Auguftinus, dum dixit:

dumerit, ipfius Dei imaginem in ftercus vo-

Scio, Domine, quia male mihi eít praeter te,

qU

luptatum praecipitare, & graviflima peccati

non folum extra me, fedetiamin meipfo. Et

iL

Aferri poteft eum in finem

omois copia, quze Deus meus non eít, egeftas

QUi

1

injuria afficere.

&

exemplum Boleslai Regis Polonize, qui patris

eftmibi.Utadeomerito quisque faluberrimam

faiimaginem collo fufpenfam, quoties ad pec-

illam Senecze fententiam fibi applicet: Nolo

Cam f

catum tentabatur, pectori appreffit, dixitque:

3,10,

/ü

tibi deeffelzetitiam, volo illam tibi domi nafci:

of

Abfit pater, utremaliquam tibi, mihique mi-

nafcetur, fi modo intra temetiäfum fit. Caete-

(en.g. T

I)0

nus honorificam committam. Vide Fabrum

r2 hilaritates non implentpe(tus, fed frontem

(i

Ui

inDom.22. poftPent. c. 5. & 6.

remittunt: levesfunt, nififorte tu judicas il-

I. Cor- 3'1

Il.. Exoccafionefententize S. Pauli: JVe[ci-

lum gaudere, quiridet. Animus debet effe a-

Ya

v. 16.

tir, quiatemplum Dei eflis, €9 Spiritus Dei habitat

lacer & fidens, & fuper omniaere&us. 3. Ut

Hit

;

invobir? Poteftmonttrari 1. quam vere nobile

meminerit, omnemifpem fuam in Deo ponere;

Bu u

[

templum fitanima, eumque in finem compa-

adquemenim opus quodque magis confugiat,

ratio inftitui cum templo Salomonico, dicit-

quam adartificem füuum? . Unde eleganter 5.

! s,l.&m-inf

,

qu

que, quod anima in tribus illud longe excedat,

Chryfoftomus hominem ad hanc fiduciam fic

f

nempeinfumptibus fa&is,in cultu Dei, favori-

hortatur: AnimaliafecitDeus propterhomi4

F

ïg

[

busquecollatis. 2. Inferri poteít, quantopere

nem, hominem propterfeipfum. Siergo ani-

j

cavendum fit, ne hoctemplum polluatur, per

malibus miniftrat propterhominem, homini-

|

fAoploten

transgrelfionem verbi divini,& fanguinis Chri-

bus non miniftrabit propterfeipfum? quidni

|

] . a

fti perditionem per peccatum mortalefactam ;

ergo dicat cum S. Davide: Mihiautem adhz- Pf78.v.18

f

aut certe, fi poliutum fit, quam celerrimeite-

rere Deo meo bonum eft, & þonere in Domino

*

X

I

rum reconciliandum fit, Deoque confecran-

meo fpem meam.

X

itfO

V. Ex occafione the

dum, aqua lacrymarum vere benedicta eum

matis : Quid grodefl Matth,x6. — |

h

in finem adhibita.

Exaggerari etiam poteft

homini, fi mundum univer[um lucretur, anima vero Y.26-

Và?

illa S. Paulil.c.fententia: Siquis autemtem-

[una. detrimentusza patiatur ?. oftendi poteft, cur

Cof

plum Dei violaverit, difperdet illum Deus.

homo anim2e fuze curam omnibus praeponere

qu

Templum enim Dei fan&um eft , quod eftis

debeat, nempe . Quia charitas inciptt a fe

vos. Vide Fabruminfefto Dedic. conc. 6. n.4.

ipfo, utpote qui fibi proximus eft. Certe om-

1

nes creaturae totis viribus ad fuum finem &

)

& conc. 8. n. 3. & cenc. 10. tota.

füif

Eccd. 26.

IlI. Exoccafione fententizeSalomonis : Om-

perfe&ionem tendunt. 2. Quiaanima eftfun-

üdi

v.20Q»

nir autem ponderatio non efl digna continentis ani-

damentum & finis omnium bonorum, qu:e ap-

M

tel

m& , ideft, apeccatoabftinentis, &ingratia

petiraus; fi ergo hoc corruat, neceffe eft, om-

OUf

Deiconftitutz. Eumin finem fervire poteft,

niaalia cumipfo corruere, & in exitium labi.

Sap.7.V.9. quod idem Salomon de Sapientia dixit,nempe

Hinc pulchre huc applicari poteft parabola e.Reg. r2,

qu

iv

1. Prayofui illam regnis € [edibur ; quia talis ani-

DavidiaNathan propofita de viro unam tan- v. 3.

uni

ma poffidet fummum regnum fui ipfius juxta

tum oviculam, quae erat ei ficut filia, haben-.

illudSenecze: Rexeft, quimetuitnihil: Rex

te, & tamen per vim ablata. 3. Quia anima

&

Don

eft, quiquecupitnihil: hoc regnumfibi quis-

eft talentum pretiofiffimum homini a Deo

quedat. EtChriftusapud S. Lucam: Eccee-

concreditum; fi ergo, cui multum datum eft,

Quo

bis,

nim regnum Deiintravoselft. 2. Divitiasnihil

multum requiretur ab eo, quam feveram ra-

Q

l

e[fe duxi in comparatione illius ; quiain anima fan-

tionem Deus ab homiie ob hoc pretiofiffimum

éta verumaurum charitatis Dei & proximi, &

talentum male collocatum, aut omnino perdi-

Iet

lop

argentum purze conícientize , gemm»e virtu-

tum, exiget ?

ä

Qun

tum aliarum, & uniones bonorum operum re-

VI. Ex occafione thematis: Caflige corpus x. Cor.g.

periuntur.

3. Super falutem €9' [peciem dilexi

meum , €9 in [ervitutem redigo : oftendi poteft, V. 27-

n

Con

ilam: quia vere nihil pulchrius anima jüíta

quis fit finis anim?e in corpere creatze, nempe

eít, ut olim Chriftus S. Catharinve Senenfi o-

ut ad coeleftem patriam per viam mandato-

tion

ftendit; & vero etiam ex ipío corpore colligi

rum tendat ; hicei corpus velutequus affigna-

E

Q

poteft, fi enim hoc (velut domus animze) tam

tus,erga quod proinde tria officia exercere de-

Ípeciofum eft,' quanto pulchriorem fore cre-

bet. r. Cibum & ftabulum illi non ad luxu-

lm

dendum eft ipfam animam, pro qua corpus

riam & fatietatem,ne recalcitret; fed ad necet-

&t

velut habitatio praeparata eft?

fitatem & honeftam relaxationem, uti & fom-

Ti

Gen. f.

IV. Exoccafionefententive: Creavit Deus

num ad neceffariam quietem concedere.

2.

ten

v- 27t

Fraenum applicare per mortificationem , ne

pui

hominem ad imaginem €9 fimilitudinem fuam : o-

ftendi poteft, quam fapienter Deushominem

vel extra femitam mandatorum excurrat,

[ fo

adimaginem fuam ex nihilo creaverit.

1. Ut

aut cibi, potusve, aut luxurize immodico ufu

C

per hoc femper in humilitate confervaretur,

& appetitu iter impediat. | Hinc Apoftolus

hd

difceretque omnia foli Deo.adf cribere; fi enim

monet: mortificate membra veftra, quze funt

Qf

fuper

Qu

,

!

i

Titulus. Xl] Z nima.

25

fupär terram, fornicationem, immunditiam,li-.

fac fimiliter.

2. Propíer augmentum mneríiti :

bidinem, concupiícentiam malam, & avari-

quia virtus in infirmitate & tentatione, qua-

tiam, quaé eft fimulacrorum fervitus, in qui-

lis vel maxime in corpore reperitur, perfici-

ï[;

bus & vos ambulafüs aliquando, cum vivere-

tur; unde non negligenda occafio, fed corpo-

l.

Prov. 26.

tisinillis. 3. Flagellum & calcaria caftigatio-

re utendum utequo, applicando frzenut mor-

* 3.

nis adhibere, fiforte contumaciam oftenderit,

W

tificationis, & flagellum, vel calcaria mortifi-

aut extra orbitam abduxerit ; hinc Salomon

cationis, ut nos ad optatam perfeGionem &

ä

dixit: Flagellum equo, & camus afino, & vir-

meritum provehat. &. Propter participationem

ga in dorfo imprudentium. Si ergo quivis e-

folatii : ut fcilicet, ficut corpus in laboribus

ques manfuetum & tractabilem equui quze-

& aflli&ionibus participat ; ita in requie e-

rit,aut facereftadet, quidni &fimi e ftudium

tiam & coníolationibus particeps fiat, juxta

illud S. Pauli: Sicut focii paffionum eftis, fic 2. Cor, z,

adhibeatanima,ut corpus fuum manfuefaciat,

12

&infervitutem redigat ?

eritis & confolationis. Unde exhortandi Au- V* 7-

M

Cant. 5

VII. Exoccafione thematis: Surge, prope-

ditores ad corporis incommoda alacri ac ze-

V. IO.

L

raam'casea, columba imea, formo[am»a, £7 veni :

quo animo fuftinenda.

Gen.8.v.g poteft anima columbae a Noe olim ex arca

& x

l.

dimiffze comparari, quae, cum noninveniffet,

ubi requiefceret pes eJus, adeumin arcam re-

ALII CONCEPTUS.

l

verfa eft. Oftendaturitaque r. quomodo ani-

)*

ma a Deo dimiífa non invenerit in creaturis,

Qualitas.

Écd.a. ubipes,ideft, affe&us illiusrequiefceret. Eum

I. ] yiverfitatem animarum in hac vita ope- Manfi dxf'

V. . &1o.in finem exemplum Salomonis alfferri pote't,

rantium pulchre Jofephus Manfi per *« n. 14

(

qui, etfi dixerit: Vadam, & affluam deliciis,

aranez & bombycis fimilitudinem oftendit :

E

nec prohibuerit cor fuum , quin omni voiu-

Eteaim aranea, iaquit, fead fubtiliffima quae-

«

ptate frueretur, & oblectaret fe in his, quze

dam üia texenda eviícerat, fed non alio id fine

przeparaverat, in omnibus tamen his vanita-

facit, quam ut in retiillo ex hisce filis laborio-

lF

ii

S . Aug.l.. tem & affli£tionem animi expertus eft. 2. O-

Íe iabricaco muícas capiat; at vero quid tan-

confél. ftendatur, quomodo infolo Deo quietem fuam

de: eiaccidit? Poftquam miferum hoc in-

Moput

reperirequeat juxtaillud S. Auguftini: Feci-

fectum telam füam multis laboribus conte-

u

fti nos, Domine, ad te, & inquietum eft cor no-

xuit, fervustfamilias fcopam adducit, qua hanc

ftrum, donec requiefcatinte. Hincmerito S.

J atb i.

tot laboribus fabricatam telam totaliter abo-

Anfelmus animam talem ficalloquitur: Quid

lendo deftruit, & diiperdit. imo & ejusdem

01-7-6-

vagaris, o anima, per multa quaserens bona

Y

telae artificem omni conatu perfequitur, ut

€orporis & animze? quazereunum bonum, in

mortem inferat: Non vero idem bombyci

(

uo eft omne bonum, & fufficit. -

contingit, quin potius unusquisque vermicu-

1. Theff.5.

. VIII. Ex occafione thematis: 7p[e autem

lum hunc quzrit, illumque delicatefovet, &

T.v 23.

Deus pacir fan£ificet vos ger omnla , ut integer

nutrit, quiafilaferica contexit, ex quibus pre-

fyiritus vefer, € anima, €$ corpus fine querela in

tiofillimi deinceps panni feu veftes fericze con-

l-

adventu Domini noftri Jefu Chrifli [ervetur : po-

ficiuntur: & ideo, cum aranea mufcastantum

P-

teft explicari triplex ratio, ob quam anima

capiat, bombyx econtra Principes & Reges

corpori eft junCta , & inde doctrinze morales

poítfe captivos ducit: fiquidem hi ambolabo-

l.

erui. z. Propter perfeG;onem univerfi: ut effet

res ejus ambiunt, quibus nonrezia folum con-

ïla Z.cho I)

creatura partim fpiritualis, partim corporalis;

clavia, fed & facra altaria adornant, & ideo

-

unde quia fpiritualis pars haud dubie potior

bombycini partus ob eorum pretium &zefti-

[

eít corporali, re&e quoque infertur,hanc illi, &

mationem abuno mundi polo ad alterum de-

"

non viciíim fervire debere ad finem fuum. Id

feruntur. Hiautemfigura fünt earum anima-

;

quod przeclare S. Bernardus indicavit his ver-

rum ,. quae bonis coeleftibus adipifcendis va-

Á

bis, corpus alloquens: Propterea noli, corpus,

cant, quzeque ex induftria ad Creatoris fui fer-

noli przecipere tempora, potes enim impedi-

vitum fe applicant, & continuo pro faluteze-

[

i

?-

re anim?e tuze falutem, tuam ipfius operari

terna coníiequenda laborant, & fru&tificant ;

]l

nonpotes. Omniatempushabent. Patere, ut

The[aurizant thyfauros in calo, ubi neque erugo,

nunc anima pro telaboret; magis autem e-

neque tinea demolitur , neque furereffodiunt; Fioe

u r, od

tiam collabora ei, quoniam fi compateris, &

profe&o animze a gratiis , coeleitiumque con-

l

(

conregnabis. Quantum ejus impedis recrea-

lolationum dulcitimo manna exinanitee non

tionem, tantum impedis tuam, quod nimirum

funt, fed potius iisdem refertiflimse ; unde Da-

,

ante reparari non poterit, donec fuam in ea

yid ait:

(uam magna smultitudo dulcedinir tuce,

d-

Deus imaginem videat reformatam.

Nobi-

Domine, quam ab[condifli timentibus te.

le

lem hofpitem hàabes, o caro, nobilem valde,

IL Videbitis aliquando nobiliffimam pa- Idem difc,.

]

& tota falus tua pendet de ejus falute. Daho-

latii alicujus faciem & introitum , mirabili 9. . 23-

d

norem hofpiti tanto. .Tu quidem habitas in

archite&ura ex marmore, pretiofis ftatuis,

m-

regione tua, anima vero peregrina & exula-

Ículpturis, aliisque ornamentis mire adorna-

h

pudteeft hofpitata. Quzefo te, quis ruflicus,

tam & elaboratam, tande:n vero dum ex cu-

nt

fi forte nobilis & przepotens quispiam apud

riofitate plura ejusmodi artis magiíterio ab-

eum voluerit hofpitari, non libenter in angu-

loluta opera videndi ad interiora palatii pe-

Í,

j

lo domus fuze, aut füb gradibus fuis, velipfis

netralia ingredimini, conclavia fceno offendi-

cineribus accubabit, cedens hofpiti fuo lo-

tis referta, ambulacra paffim aranearum te-

s

ynt

cum, ficut dignum eft, potiorem? & tu ergo

lis obfepta, hortos ex urticis & vepribus fyl-

Ye-

W

128

: Biäliothecæ : Man*ualis Concionalorig.

vefcentes, fontes deftru&os, meram denique

lumina emicare cceperunt, quando vafa fi&i-

cunCtis in locis defolationem confpicitis ;

lia, in quibus reclula tenebantur, fuere con-

dumque ingemifcentes caufam tantse delo-

-fra&ta; ita quoque (quia omnia in figura con-

lationis inquiritis, hzec fola adducitur, quia

tingebant) lumen gloriz in fidelium anima-

NUA

Princeps vel Dominus, palatii illius incola,

bus tanto amplius refplendebit, quanto ipfo-

illud pro tempore deferuit, fuoque in difceffu

rum corpora, qu:e vere vafa funt fiGilia &

4 So Cþryf: .

tapetes omnes, omnem pretiofam fupelle&i-

fragilia, crudelius fuerint afflicta & lacerata.

ho, d (

.(

lem, univerías, quibuä conclavia illuftraban-

V. Plutarchus de Demetrio reícrt, quod is Mang dif,

M —

tur, pi&uras, cunctaque ornamenta fecum

fultulit, & ideo, dum nulla jam palatii interio-

Rhodum obfidens, eandem igne conflagrare, . n. 1.

& penitus deftruere omiferit, tametfi id pro-

ris cura habetur, omnia in eo defolata appa-

merita fuiffet, idque ob hoc folum , quia in

rent, & horreícunt ingredientibus. Kodem

moenibus admirabili artificio certi cujusdam

prorfus modo deanima quadam ratiocinari li-

Philofofophi, Protogenis videlicet,imago de-

cet; hzec enim, dum imagini & fimilitudini

pica erat: Idem quoque Plinius his verbis

Creatoris fui correfpondebat , ommnibus erat

Ícribit: Rhodum non incendit Rex Deme-

donis, gratiis, virtutibusque chriftiano homi-

trius, expugnator cognominatus, ne tabulam

L — x «- a — EE — UER ul

ne dignis decenter adornata, adeo, ut ipfum

Protogenis cremaret a parte ea muri loca-

[

quoque fpeciofitate fuain admirationem rape-

tam; qualis igitur nobis erit confufio, ficum

retparadifum? At vero dum fponfus & inco-

hoc gentili & crudeli milite comparemur ?

la animze Deus eandem ob propriam animae

hic enim ob Philofophi cujusdam effigiem

1

culpam deferuit, fibi deinceps minime fimilis

muris Rhodenfibus impreffam, eidem civita-

Ü

eífe videtur: Quomodo mutatus eft color o-

ti, neillam perderet, pepercit, cum tamen

ptimus? Jamenim vitiis repleta, paíffionum-

que, & atfectuum inordinatorum tyrannidi

nos myíticam anim:e noftrze Hierofolymam,

de qua fcribitur: Glorio[a di&la [unt de te civi-

fubjecta effe confpicitur, & cum antea Deus

tar Dri: tai frequenter, tantaque cum faci-

de illa dixerit: Zelicig mee e[fe cum filiis homi-

litate & temeritate ad flammas condemne-

E

nug: jamineapraeter effraenium appetituum.

mus infernales, non obftante, quod eidem im-

fentes, lolia, urticas & ftirpes, nihil, quod o-

preífa fit imago non hominis alicujus, fed

culis Dei placeat, in ea confpicitur; intelle-

&us fattus eft coecus, voluntas defes & iners,

ipfiusmet Dei, qui illam fundavit: lyfe fun-

davit eam ltilligaus.

memoria ingrata, irafcibilis, vindicativa: O-

ài

rientur in domibus ejus urticae & fpinze , &

VI. De magno illo Cardinali Reginaldto Idem difc, . |

Polo, qui verus Anglize Polus Aré&ticus & fi- 16. n.2.. -

[

erit cubiledraconum, & paícua ftruthionum.

dei catholicze in eo regno columna & fulcrum

(

Unde S. Thomas Villanovanus ait: Nullus

[

virtutum germinat affe&tus, nullus bonorum

fuit, legitur, eum corpus fuum tam flocci

í

feciffe, ut folitus fuerit dicere, eum, qui fi-

le

operum producit fructus.

bi vitam hànc erepturus effet mortalem , ni-

H

L'ignitas.

hil effe facturum amplius, quam quod illi no-

&e cubitum eunti fervus facere folet , dum

Wi

Idemdifc . [TT. S Matthzeus parabolamillam refert de

]j1r

It

10. 1-19. Rege, qui praeparavit nuptias filio, ad quas in-

eum veftibus fuis exuit; Quo Cardinalis di-

ter multos, qui ad easdem convenerant, prae-

&o, ut veriffimo fuppofito, quaero ex te, quis-

J

quis es, quidnam majoris facias, veftemne, an

lm

fumptuofus ille, qui fine vefte nuptiali nuptia-

le triclinium ingredi praefumpferat, adignem

corpus , quod tali vefte contegitur? utique,

&

condemnatusfuit: Mitttte eum in tenebras exte-

nifi delirus fis, refpondebis, ftolidum effe eum,

TU

qui pluris veftem azeftimat , quam corpus:

t

riores; Quo fatto fapientiffimus Magifter no-

fter parabolam illam his verbis concludit :

nunquid vereitaeft? Et tamen hzec eftinnu-

p

AViulti eniz [unt vocati, pauci vero ele&ti. Citca

merabilium hominum ingens ftultitia, quod,

T

tametfi alias in czeteris fenfati fint & fapien-

T

quz verba merito inquirendum venit, quo-

: 3modo intelligenda ; cum enim unus tantum

tes, corpus tamen, quod nihil eft aliud, quam

b

convivarum condemnatus fuerit, caeteris om-

fimplex quzedam animze veftis, majori in pre-

hOl

nibus menf» imperturbatoanimo accumben-

tio habeant, quam animam.

Lis

tibus, contrarium potius dicendum fuiffe vi-

Q

VII. Berchorius refert,quod AlexandroM. Ap. eund, |

bit

detur, fcilicet multi eleCti, non vero pauci e-

praefentata gemma queedam fuerit, ea virtu- difc. 18.

le&i, fiquidem ex multis unus tantum periit?

te & naturali proprietate praedita , ut in bi- n. &

lol

Adquam difficultatemalia nequit dari refpon-

lancem feu libram pofita ,' cujusvis alterius

ln

fio, quam quod Deus unius duntaxat animze

rei ponderi, etiam immenfo, imo vaftiffimo

T

falutem tanto in pretio &zeftimatione habeat,

cuidam monti praeponderaret, ita tamen, ut

ia

ut, dum illam perdit, innumeras fe perdidif-

dum eidem gemm?e vel modicum quid pul-

Ef

fe arbitretur. Unde S. Auguftinus ait: Cer-

veris infpergebatur, fübito hanc fuam mi-

te unus erat ille, qui non habebat veftem nu-

ram virtutem amiferit; quod fi vere ita eft,

Q

ptialem, quare dicit: /Multi funt vocati, pauci

aptior hac gemma anim»e noftree figura inve-

bn, "

vero eleli ? quia in unius perditione fic affi-

niri minime poterit; hzaec enim a Deo cum

* ne

citur, quafi multos perderet.

tali virtute & valorecreata fuit , ut univerfus

Mand

Der

Cura anima.

mundus ei comparatus , eidem praepondera-

l

renon poffit. Imo fui pondere & zeítimatio-

GXP

Idemdifc - 'IV. In praelio Gedeonis adverfus Madia-

ne omnia creata in immenfur excedit, quia

Wt

3. n« $.

nitas, tunc quze fecum abfcondita habebant,

Deus ipfe dedit omnia, quze habuit, & emit

In

eam;

C(R

-

l

e.

—iulus Xl ! :»"*J!nämsz;

1

L

)

9

,"eàm; "imö femétipfum, quantus eft, eidem

paralytiéis, claucis, mancis, impertiti fanita-

la

.comparand:e fuper impendit: . Verumtamen,

"

tem zegris, vitai mortuis. Ezit ea3. Joan.Chry-

fi vel minimo pulveris atomo, id eft, atfe&tu

foitomi oblervatio hom.2 1. in c.8. Matth. ope-

)-

quodamterreno contam netur, hic i

pfam paie

risimperfecti ubi fic habet: Sciendum eft,quod

ne pretium amittere facit.

Lucas quidem, & Marcus ftatim in priimis po-

S. Chryf,

nüntdsinoniacum curatum,iníiecundoauteim

VIIL. D.Chryfoftomus Philofophum quem-

ho. dean. dam fuiffe refert, quiin domum quamdaun viri

loco mulierem carnali iufizmitate febrium la-

s Munf dj

)40 n ".

prazepotentis, auro ubiquefulgentem, marimo-

boraütem. Atíiqusras, cur ab energumeno-

"

ribus elegantiffime incruftatam,columnis pre-

rum curatione potius, quam aliorum infirmo-

N

tiofiffimis fuffultam, quaqua verfum peripeta-

rum, aut male habentium curatione exorfus

fmatibus, tapetibusque phrygio opere artifi-

fueritDominus,refpondet ibidem: Ea videlicet

ja

ciofiffime elaboratis veftitam ingreffus, vi-

cauía, quia major cura eftei de faluteanimzae,

densqueinfuper pavimentum ftragulis magno

quam corporis.Daemones,quando corpora hu-

pretio zeitimatis ubique conte&tum, infaciem

manainvadunt, id eo maxime confilio & voto

exfpuit domini domus; cumque de hacinur-

faciunt, ut deítruant, vattentqueanimas. ita-

a-

banitate ab eodem graviter reprehenderetur,

que illos primum aggreditur, ejicitque Domi-

confeftim feexcufavit dicendo , ideo fe faciem

nus; hocenim prae cceteris rebus omnibus a-

illius hàc contumelia affeciffe, quod nusquam

gere debet Chriitianus, utanimsenegotia pri-

alibi indomo id facere licuiffet: nusquam e-

mo curet, velut curavit Chriftus, quia major

js

tiam in hac ubique tami eleganter exornata

cura eftei delaluteanimzee, quam corporis.

domo locuminvenire potuerit viliorem, quam

- XI. 5.Bafilius expendit inem, ad quem ho- S. Baf h,

A

RUE AE IIGMES

ll

vultum dominiililamincolentis. Ex qua hifto-

moconditusfertur: Nondixit: Faciamus ho- 16

B

-in he-

. ria S.Do&or egregiam elicit moralitatem ad

minemadimaginem & ficilitudinem noftram,

m

/

d

condemnandumillos; :qui nulli alteri rei tan-

ut vefcaturligno fructifero,fed ut przefit, impe-

tam adhibent operam & ftudium, quam ut bo-

ret, tum demumefitet: Quae concernunt car-

Q«

nafibiterrenaacquirant, ad deliciofe traCtan-

nem,fecundas obtinent,nam primas fibi afferit

dum-corpus,dum interea pretiofiifimam illis a

primogenia praetidendi auctoritas, attributa

ed

ill-

Deoinditamanimam marcidam & emaciatam

animze; Comedere, bibere, carnis [untopera ;

prorfusnegligunt: Vide, inquit, quam fit ridi-

proeeiie, imperare, adanimam fpe&tat. Prius

culus, qui exteriora nimisfollicite exornet, &

ergoDominus dehis,quae ad animam hominis

1o ldem i,

apudomnes,qui mentis compotes funt;eft con-

pertinent,ftatuit, quam de rebus corporis, ut fi-

&- x&. n. 20

temptibilis; & meritofane, nam cum patietes

gnificaret, Jlamin omni occafione huic praefe-

n

quidem & folum,aliaque omnia accurate exor-

rendam, eamque diligenter ac ftudiofe curan-

d

nes, animam vero velut pannis obfitam, fqua-

dam; utque omnesintelligerent, effe illam do-

lentem, jejunantem, plenam vulneribus,abin-

F

minam, corpus vero mancipium. Eam ergo ob

fl

numerabilibus canibus laceratam negligas;

caufam Adam prius praeeft, quam comedat;

no

quodnain füpplicium non fuftinebis ?

y

quae enim concernunt carnem, fecundas obti-

um

Manfi dib./| [X. Si Regemaliquem inter aulæa.regia,&

neut, nam primas fibi afferit primogenia prae-

di

18.- II- in penetralibusrec

onditioribus equos;aliaque

fidendi auétoritas, attributa animzae.

À

:

Ils

jumenta atfervantem, fibi vero ftabulum pro

XII. AcceffitChriftum quidamScriba,& ve

- Abu!.ix; c;;

fua mantione eligentem videres, quid diceres?

an

lut ingenti ferviendi Deo defiderio teneretur, 9. Matth, '

J

. & tamen eadeia ftultitia quotidie a tot com-

perpetuoque illi adhzerere vellet, ajebat: /Ma. d* 59*

mittitur Chriftianis,qui corpori & fenfibus fuis

ütfi,

gifler , fequar te , quocunqueieris : Matth. 18. 19.

US «

VMUESORAEG

exterioribus divitias, delicias, honores, volu-

Nonadmifit Dominus obfequium,quin multas

ptates, omniaque alia hujus vitze bona accu-

Inüe

illiin medio pofuitdifficultates,dicens, effe fua

lOda

mulant,cum tamen ob hoc comparati fimus ju-

ruri animalibus diverticula , foveas vulpibus,

mentis infipientibus; animam vero intra ita-

fet

avibus nidos; fe vero tam pauperem vitam du-

jm

bulum fqualentem negligunt, fiquidem hzecin

cere, ut nullumin mundolocum habeat, in quo

hoc corporis ergaítulo putredine & immundi-

n

veldelaffatum jejuniis & vigiliis caput reclina-

tiis pleno absque ulla bonorum, auxiliorum-

requeat. Percontatur Toitatus, quare Chri-

que Ípiritualium &2zeternorum provifione ha-

ftus , qui aliosad fuifequelam invitare folebat,

) p end

^ bitarecogitur; quotenimilli commoditates &

hunc,qui fe ultroofferebac & fcholze ejus velle

ftu' d'lfcl 18'

lolatia praeparentur temporalia, ut potior pars

nomen dare videbantur, a fuo contubernio re«

p d

hominum indefeffo ftadio facit, hoc nihil eft a-

pulit,qui hocnomine admitti dignus erat,quod

rjUS

liud, quam animamin ftabulo interimmundi-

admitti rogabat. Refpondet magnus Dottor,

1mo

tias & fcetida ftercora pofitam negligere,fiqui-

jubetqueLucam adire,qui rem hancita narrat,

dem de his omnibus Apoltolus optime dicit:

, u

ut ex circumítantiis, a quibus eam defcribit,

pul-

Omnia arbitror ut [lercora: &ideo dum hocfa-

proclive fit, caufam, ob quam Scriba ille repu-

ii

