mentia, quam ut caufa noftra committatur fra-

ne expreffum cafum, haec enim vir'ute Sacra-

tri noftro, quieft os de offibus noftris, & caro

menti poenam 2eternam mutat in tempora-

de parue nofira? quisin coelo vel in terra in-

lem , delicta tollit, amicitiam redintegrat

bb;

Dei,

o

v

2

E.

Biblioihece 'Manua!isq Concionatorie

tumcunque fuerit præmundäta, atomi nihilo-

Dei, novumque fus, peccato deperditum ad

quien. f

colefüs regni hzereditatem impertit; fiqui-

minus diligentius intuenti apparent; fic &

LL

dem majora per poenitentiam bona, gratias-

cor radiis gratize illuftratum, etiam minima vi-

(

- det, ac vitiorum laqueos fubtili examinatione

am poffederamusabinitio

VRSMBE 2

que a-cquirin?txl-s,qu

S x

difcernit, quanto quis fuerit mente purgatior,

1

tanto fe fordidiorem videbit.

MEDIA.

VII.. Pudoris a confeffsoue abffrabentis ge- Manfi

S.Chry.

I. Co

nfideratio Doziza?£is t€? Mifericordie Di-

gevo[aexpugnatio, pro quaferviet difcurfus fe- difc.2r.

ho- 7. ad

viug: quam quidem S. Chryfoftomus

quensa Jofepho Manfifa&us: Nunquid fi de- -9*

pop.

bitum contraxiffem decem millium fcutorum,

fequentibus verbis maxirae demonftrat : Judi-

ces, cum Latrones ceperint, & facrilegos, non,

& creditor meus totum mihi remittere polli-

quomodo ipfos reddant meliores, confiderant,

ceretur, fi eandem fummam humiliter agno«

ï

fcere vellem cum fignis difplicentize &c. Non-

fed, quomodoab ipfis peccatorum poenas ex-

füen C.5.

. igant.

Deus autem contra, cum aliquem

ne indulgentia hujusmodi inzeftimabilis bene-

&

|

ceperit peccatorem, non confiderat, quomo-

ficii loco habenda foret? Hic ipfe eft cafus

praefens. In poenitentia per exiguum ruborem,

do fumat fupplicium, fed quomodo ipfum

corrigat & meliorem faciat, & in futurumin-

humili conjun&tum confeffioni, totum caffa-

Höm.g.

d€ expugnabilem.

Itaque Judex pariter, &

mus peccatorum noftrorum debitum, fum-

mamlonge maximam. Tanta erat Publicani

Oz?a.

Medicus, ac Magifter eft. Etiterumalibi: In

mundanis quidem acforenfibus judiciis poft

impietas,utoculos in coelum, neforfan divinee

6 Berntt,

accufationem & criminum confeffionem re-

contra fe irze fulmina provocaret, attollere mi-

Sen, t0,l.

nime przefüumeret: nihilominus, dum fuam

f0 8

ftat mors; at apud Divinum tribunal poft u-

h

trumque corona.

Si tu te inutilem dixeris,

publice in templo, verecundus manifeftavit

egzo te ut utilem coronabo,

Hinc merito

iniquitatem, domum repetiit fanctificatus :

Defcendit juffificatus in domum fu

a. Audi-

S. Amb;-.

Ptru7. Plialmiftaait: ConfiteminiDomino, quoniam

teS.Ambrofium : Multum verecun

dia placet, l.2 deOff,

$ Angdi

'.lbl

bonus; quoniam in zeternum mifericordia

"

pon, d

ejus.

inquit ille, multum conciliat gratiee apud** 9*

1C.quem

II.. Confideratio Sapieutie &

Cba?itatz's,

Deum, nonne hzc protulit Publicanum, &

peutet,

qua Chriftus hoc Sacramentum inftituit; fi

commendavit eum, qui nec oculos audebat ad

| $, Thor

enim media dubia quantumcunque amara a

coelum levare? juvabit quoque ponderare,

Vi

medicis corporalibus pro fanitate corporis

quod S. Auguft. dixit: Melius eft coram uno

Duin,2.

erare, quam in Judi-l-

?. devif.

Qu

confervanda vel recuperanda tam avide ar-

aliquantulum ruboris tol

in

ripimus; quanto ardentius hoc pharmacum

cio coram tot millibus hominum, repulía de-

fir.C.5. |

$015

a Chrifto fapientiffimo & peritiffimo Medico

notatum tabefcere. Et alibi: Melior eft mo-

. dica amaritudo in faucibus, quam 2eternus

pro falute animze certo obtinenda arripere

e

debebimus ?

cruciatus in vifceribus

]II. Confideratio So

laiiz', qüod'exr.c.onfäs-

Xl.

ASCETICA.

*

- fione fa&a percipitur, tum ob reconciliatio-

L'uc.,Bhr-

nem cum Deo, velut fupremo . Domino,

"m xiprimis noffe debet /Afceta oviginem Confe[-

gent.in

Judice, Patre, Amico: tum ob debiti tam

ffonis, quam quidem Lucas Burgenfis cla-

c,20.]oa.

re oftendit, dum ait: Chriftum priusquam À-

&

grandis remiffionem : tum ob laqueos pec-

cati, quibus a Diabolo ca

ptiva tenebatur-,

poítolos fuos di&ta felicitaret eminentia, prae-

contritos. -

j

mififfe: Sicue mui/zt me Pl'ater C7 ego saztto vos,

IV. Confideratio Cozfu/fonis, quam in uni-

quafi dicere voluiffet: Sicut Pateraeternus me

verfali judicio pati quisque debebit ob pecca-

in Mundum mifit ad humani generis falutem,

ta per confeffionem non expiata; incujus con-

ita & modo vos ego per terrarum orbem di-

fideratione re&e S. Auguftinus dixit, melius

fperfurus, vobis authoritatem confero & po-

s)Aug-

L5.devi- eft,coram uno aliquantulum ruboris tolerare,

teftatem dimittendi peccata; Perfípectum eft

fit.in firmn,

quam in die judicii coram tot millibus homi-

mihi, fore Ecclefia mea multos infirmos, qui

]s ve

€,5.

juftitiam per Baptifmum acceptam non fint

d t

num gravi compulfa denotatum tabefcere:

confervaturi, mifertus illorum, üt poffitis eis

Cogita ergo Confeffarium fore ex illis, qui

judicioilliintererunt: nec erubefcas illi nunc

fuccurrere, eam vobis in/pivo, ac do gratiamn €g*

facultatem,ut veguirentibus queatis peccatayvi-

L

L

magno tuo commodo manifeftare, quod tünc

cessea,valide vemiittere Quod ipfum etiam

Con- COUCH. |

aperte cognofcet, cuminfigniadeo pudore ac

contemptu tuo.

L)

cilium Tridentinum infinuavit dicens: Si ea in Trid.

V. Confiderati

o Gelenae, quae parata eft

regeneratis omnibus gratitudo erga Deum ef- Seff.t4-

illis, qui hoc tam neceffario medio, & fecun-

fet, ut juftitiam in baptifmo, ipfius beneficio * É

da poít naufragium tabula falutem fuam fer-

& gratia, fufceptam conftanter tuerentur, non

vare negligunt.

Tta Tertullianus fuafit his

fuiffet opus aliud abipfo baptifmo Sacramen-

Tcrtillll.

'tum ad peccatorum remiffionem inftitutum

l.de poeen,

vetbis : Si de Exomologefi retra&tas, gehen-

nam in corde confidera, quam tibi Exomo-

effe. Quoniam autem Deus dives in mifericor-

logefisextinguit: & poenze prius magnitudi-

dia, cognovit figmentum noftrum, illis etiam

vitze remedium contulit qui fefe poftea in pec-

nem imaginare, ut de remedii adeptione non

i

Qubites.

cati fervitutem, & deemonis poteftatem tradi-

S, Bonav,

VL Gsatie Divine fedulainvocatzo: Nam,

. diffent: Sacramentum videlicet Poenitentize,

ad Nov.

p.LÍPeC &c S.Bonaventura recte advertit, in domo,

quo lapfis poft baptifmum beneficium mortis

$.9.

quam fübintrans radius Solis illuminat, quan-

Chrifti applicat?r,

II. Noffe

Tilus XXPHL — Coufffo.

383

Concil.

1L Ioffe debet, cur omia

geccata moraliain fge-

reverenter genua He&uht, coram, inQuam fu-

Trident, pie declarariin Confe[fi

1dem,

one voluerit Chriflut: quod

premo hoc Numine humiliari

iterum citatum Concilium fequentibus verbis

limum eft, repugnantia levis.

; perquam-ïäcilf

declarat: Porroex eo,quod Jelus hic Sacerdo-

Luc. Bür-

- YV. Noffe debit, cur Chrifl

ur infufflando gotefta

tes Vicarios fuos con(tituit, quitanquam Prze-

teim dederit Zpoflolir; quoditerum Lucas Bur

genfs ap.

Minf

fides & Judices,fententiam de fidelibusin pec-

genfis oftendit, fic difcurrens: Flatum feu an-

Manfi dif.

cata relapfis ferant, femper intellexit Ecclefia

1. l, 4.

fa.

helitum ex imo pectore attra&um in eos geftu

knqi

Catholica, quod fidelibus quoque fuis przci-

oris jecit; volens per hoc demonftrare Salva-

piat Jefus, ut, fi peccatorum veniam confequi

tor, Spiritum fan&um ad inftar flatus eífe ; cu-

.

velint, declarent ea Sacerdotibus ; cum eaim

jus adventum in Coenaculo Sion obtigiffe di-,

judicium hocjincognita caufa, non valeant ex-

dicimus , tanquam advenientis Syiritur ; circa

ercere, fequiturin fpecie peccata omnia mor-

quod factum ita Auctor praedi&us difcurrit :

talia humili confeffione declaranda.

Aliam

Eft veluti flatasquidam Patris & Filii, nam

Idem c. 5, quoque rationem idem Concilium a

Lj

ffignat,

hinc Spiritus vocatur; cuiafferto non abfimi-

dum ait:lpfa vero hujusmodi Confefiionis dif-

le correfpondetillud Alberti Magni dogma in-

ficultas,ac peccata detegendi verecundia,gra-

quiens: Spiritumafe procedere, fignificavit

vis quidem videri poffet, nifi tot tantisque-

per flatum, quemin diícipulos direxit. Do&tif-

commodis & confolationibus levaretur, quse

fimus vero Salmeron altius repetens principi-

omnibus digne ad hoc Sacramentum acce-

um, ad eam feconvertit, quze in mundi exor-

S. Bernar.

dentibus, per abfolutionem certiffime confe-

diocontigitin homiuis formatione,quem flatu

runtur. Tertiam quoque rationem S. Bernar-

animavitDeus, cui vitam corporis mediante

Sen. to,4.

din. affert, dicens: Juftum utique eft, ut, quiin-

fer.20.a,

halitu feurefpiratione infudit omnipotens, ita

--2

verecundia facie mentis & corporis, Deum

quoqueia przefenti Salvator vitam animze, id

peccando defpexit,fic per confufivam (ui vere-

ett, gratiam, quaminteremerat culpa, fuisim-

;S.Ambr.

cundiam placet; eft enim verecundia magna

,

12 de0,

pertirivoluit, eundem fanüiílimum iis com-

Gb

S. Aug.de pars poenitentize fecundum S. Aug. & hzec eft

3mnunicando Spiritum, per modum flatus, ut

»

pon. dit. una caufa, quare Confeffio inftituta eft ; ut íci-

-olim Deus infufllavitfpiraculum vitz , ut fie-

pa:itet,

I C. quem

licet, dum de culpa peccator erüubefce

ä

fel:, a

rethomoinanimam viventem, ita idem infaf-

S. Thom,

. Deo mifericordiam impetraret.

flat animam, peccato mortuam, ut vivat per

Villan. in

I1I. Nojffe debet , cur hominipotiur quamipfi Deo

Spiritum fan&um. Quibus etiam S. Cyrillus S.Cyrillus

d. 1

Dom. 3.

Confejfionem fieri Chriftur voluerit : cajus ratio-

L.L!. de'l'i: |

ï;

affentiens ait: Ut ipfum fciamus effe, qui ab- 12. ia

' il]irl cl Sl |

Qnad. Pj, nem S. Thomas Villan. oftendit, dum caufam-

initio naturam noftram creavit, & Spiritu fan- J9: € 16-

50.v.5. inquirit, cur Sapientia divina modum immu-

&o fignavit, rurfus in ipfo initio renovandae

tavit Confeffionis, quando quidem David foli

confitens Deo, obtinuit abfolutionem :. 7ii

naturae, fufflatione Spiritum difcipulis largi-

tür, ut, quemadmodum creati

5*

foli peccavi ? Ad quid opus fuit, peccatum con-

fic etiam renovemur.

ab initio fumgs, :

-

tra Deum commiffum, homini revelari ; maxi-

V.. Noffe debet , cur Deus hancpotefta

fem homi- S.Chryf.

: Luc D«

ine cum hoc fit nimis onerofum & verecun-

nibus , €4 non /Ingelis conc.

trit: cujushanc ra-h

dum ? Cuiobjedioni fan&us breviter refpon

tionem alífignat S. Chry

O

ftomus: Propterea

oim,de

l

-genf. n

/ detin hzec verba: Quamdiu Deus non fuit ho-

.c,ao,]oa.

enim non Angelo Sacerdotium corniffum eft,

1no,non opus fuit peccatum homini verbo con-

('iberi enim funta peccandi libidine ) ne vide-

N

fiteri ;fed poftquam FiliusDei fa&us efthomo, -

licet ob feveritatem , eos, quiex populo pec-

jam Pater non judicat quemquam, fed omne

carent,confeftim fulguribus transfigerent ; fed

judicium dedit Filio, & poteffatem deditei,ju-

homini ea cattedra commiffa eft, qui & ipfe

dicium facere, quia Filius hominis eft; ex tunc

libidine & peccatis colli

gatus eít; ut, fiquem

ergo peccator hominis Chrifti a Deo Patre fo-

peccantem invenerit ,

fuorum peccatorum

rocommiffus eft, & in illo reddere rationem

conícius,

in eum, qui peccat, benignus efficia-

, peccatorum füorumtenetur.

Cui etiam con-

tur. Etiterum: Nam & hoc divina quadam

Hug. V1&.

^*

fentiens Hugo Vi&torinus, qui illud S.;Jacobi

.Sip. Manti

difpenfationefa&tum eft, ut Sacerdotesetiam

* dif, 3. n 5.

Apoftoli przeceptum(confitemini alterutrum pec-

ipfi peccatisfübjeGifint. Audi, quaefo, quo-

catavefira)penitus confiderans, fequenti illud

modo res fe habeat ; fi Do&ores & Sacerdotes

gloffailluftrat: Quid eftalterütrum? alteral-

Ll

d

ipfi non peccarent, nequevitie hujus affeti

teri, homo homin»i ; non folum homo Deo,ficut

bus fubje&i effent , certe inhumani, & a venia

' Concïl-

verusille Confefforait : Dixi , confitebor adver-

aliis danda effent abhorrentes; fed propterea

|Trid,

fum me injuflitiam meam Domino; fed homini pro-

'SC 014'

Deus fübjectos effe voluit, ut eorum , quze ipfi

6 l

pter Deum. Videtur Dominus hoc ipfum ho--

patiuntur, fenfum habentes, aliis etiam ve-

iini aífignaffe tribunal, utad ma'oris humili-

niam darent. Et ideo Chriftus etiam lapfum

tatis exercitium,homoadverfus hominem fer-

Petri permiferat; eratenim, utidem S. Do&or

ret fententiam, homo hominis fubjaceretjudi-

ait, Petrus non mitis , fed admodum feverus :

ä

cio; plus enim facit, qui fervo humilíatur.

& aliquando durior; quodíi adejus naturam

Idem fubjungftAu&or.juxta cujus opinionem,

illudetiam accidiffet, ut nullis peccat's fub-

Chriftus hoc Confeffionis inftituendze modo,

Jiceretur, qua&fo, quam veniam habituri 'uif-

eam longe magis meritoriam efíficere voluit,

fent, qui ab illo docendi erant ? Propterea

peenitenti occafionem offerens,actus frequen-

hoc egit Deigratia, & paululum ab ipfo de-

tandi humilitatis & fühie£tionis; fiquidem co-

fcifceret Petrus, & peccato alicui fubiicere-

ram Deo graviter a nobis offenfo, multisque

tur, quo exhis, quzi

pfe paffus fuerat, di-

Íceret humanior effe in alios,

injuriis affe&to, cuiipfi ?hxoni'& Priücipatus

N

VI.

384

Bibliothzce Manualis . Conctonatori

B. Petr.

VI. Noffe debet condiztiones ad veram Coufe[io- — tiam, quxe facit, utin genereduntaxat, & rion

Dasmian.

fer.2 deS,

neii requifitar, quasinprimis D.Petrus Damia-

quoad debitas circumítantias eadem peccata

N7

r

Audrea.

nus fequentibus verbis indicavit: Oftendam

mnanifeftentur.

Et ad priorem quidem erro-

yo ib

xemcavendum proderit memorabilem:S. Au-

q a,

tibi unum juftorum juftifime confitentem ;

quzeris quisnam fit? P(altes Domini eft. Dixi,

guftini fententiam proferre:: O homo, quidS. Aug.in

inquit, confitebor adver[uss me inju[titiam meam

times confiteri? illud, quod perconfeffionem

L

Domino; Dixi, hoceft,in cordemeo propofui,

Ício , minus fcio, quam illud, quod nefcio. Cur

noncoactus,neque compulfus, fed fpontaneus.

confiteri erubefcis peccatatua ? peccator fum,

ficut & tu, homo fum, humani nihil a me alie-

Jnjufitiam meam, ait,nonalienam ; adver jum me,

mearguens & accufans. Vides,quianon timo-

num puto. Confitere homo homini,homo pec-

. realicujus, velad alium accufandum, vel ex-

cator homini peccatori Elige, quod vis; fi

nonconfeffuslates , inconfeffus damnaberis.

cufandum,fe ipfum fan&usDomini confitetur?

pro hujusmodi confeffione remittes tu, Domi-

Adhoc Deus exigit confeffionem, ut liberet

ne, impietatem cordis mei, peccati fcilicet.

hominemhumilem; adhoc damnatnon con-

: S..Bonav.

inDiat.tit.

Clarius vero S. Bonaventura has conditiones

fitentem, ut puniat fuperbum. Ad alterum

infinuavit, dum illum Pfalmiftze verfum : Dixi,

autem errorem cavendum proderit Cardina-

/

lis Bellarmini verba re:erre : Quaefo te , in-Bellarm,

a.ï 6 3.

confitebor adver[um meinjuflitiam meam Domino :

explicans fic loquitur:In hoc verbo tanguntur

quit, fi reum aliquem ante tribunal Judicis*9n*.9.

AE

fex, quze debet vera confeffio habere ; Primum

confüitueres , & nihil diceres aliud , quam:

eft, przemeditatio , quze notatur, cum dicitur:

líte egit contra legem: peto, ut velis ferre

Dixi. Secundum eft compun&io cordis & oris,

fententiam. Quid Judexifte refponderet? an-

nonputaretfeirrideri? Ifteegit, inquis, con-

ut ore fimul & corde fiat, quae notatur per:

confitebor : "Terrium eft, quod fitaccufans , non

tralegem ; contra quamlegem? ftulte, quam

excufans; quod notatur per: adver[um me.

lententiam ieram, fi quod ejus fit peccatum,

L

ignorem ? Pari ratione fi Medicum adeas, &

Quartum, quod demalis, non de bonis, quod

notaturper: injuflitiam. Quintum, quod fit

dicas: Mihi aliquid dolet, adhibe, quzefo,

.Medicamentum. Quid ille2. non dicet: ftu-

propria, id eft, de peccatis propriis , non alie-

mis, quod notatur per; meam. Sextum, quod

pide, quideft, quodtibidolet? Caput, ocu-

fit adhonoremDel, & honeftatem fui, quod

li, dentes, renes, pedes? anputas omnia

medicamenta omnuibus imalis convenire ?

notatur per: Dozzino; &talis confeffio eft nti-

lis; undefequitur:

uid fi tu Podagra labores ,

cati mei.

-Ettu remifijti /impietatem pec-

& ego medica—

S.Pctrns

mentum' dentibus adhibeam?

VIL. Voffe debet ,

| quad,/ït þotü]imuf;z impedi-

Gen.

Damisn. pertum Confoffionis? idquod S.Petrus Damia-

X. No;[ïl' debet , ulilyt £s ejjim./:m? ä:zealuüt coz-:;

LEU

nusindicavit, dicens : Nihilfortius ad expun-

feffionem fru&uo[am efliciendi ? quod fiet, fi effi-

'ciat, ut cum fincero dolore, & ferio propo-

gendum Dei gratiam , quam timor humanus;

quia dum erubefcimus confiteri, quae com-

fito emendationis peragatur;. in quo quidem

.dolore & propofito potiffimum hujus Sacra-

mifimus , Deum minus, quam homines, re-

menti fructum confiltere, non immerito di-

veremur. Hsec eft confufio adducens pecca-

S.Bernar. turm. Unde S. Bernardus; Dicatur, ait, illi,

cunt Afcetze; ita ut Thomas Kempenfis di- L.r. c.19.

cere aufüs fit : Secundum propofitum no-$ .

in fent. quem afficit pudor, curte pudet peccatum

tuum dicere, quod facere non puduit ? aut

ftrum curíus profectus noftri. Unde re&e fi-

cur erubefcis Deo confiteri, cujus oculis non

bi quisque dictum illud S. Macarii applica- InVit,Pat.

bit: Ploremus Fratres, & producant oculil. 3. de

S.Chtyf.

otes abícondi? — Quod etiam S. Chryfofto-

deConfef, s confirmans , cur confunderis , inquit, di-

noftri lacrymas , antequam . illuc hinc ea-C9PPunc.

inus, ubi noftrae i

.

. cere, quodnon confufus es perpetrare? cur

gueae Qlacrymag corpora hpe

g

vereris Domino indicare , quod non ver

Ítra comburent.

i

—XL. Noffe dobez €9 curare ,«

E

esipfo praefente committere ?

þuvt. non frequen- -

Eccl. 4.

. VHI. Noffe debet , quomodo e

leBlia Gonfefaid

tiam duntaxat Confeffionir ; [ed generalis etiam

Bd

V,

. 3t.

Conejfionis ufum . fedulum | vehementer: cominen-

fit fuadenda? nimirum ut illud Ecclefiaftici

monitum in memoriam revocet : Ne fubji-

d« ; ilam quidem, quia, ut Catechifmus

cias te omni homini pro peccato.

Et illud

Pii V.fapienter & re&te dixit, quidquid hoe

Ludovici Regis Filio datum praeceptum: Fac

tempore Sanctitatis , pietatis, & Religionis

idoneus tibi fit confcientize Arbiter, cu;us

in Ecclefia fummo Dei beneficio confervatum

prudentia doGrinaque fempertutus fis.Quam

eít, id magna ex parte Confeílioni tribuen-

inrem Joannes Àvila, Confeffarium, inquit,

dum eft. 1ftam vero, fcilicetgeneralem Con-

eligendum ex mille, imo ut S. Franciícus

fellionem , quia & Conteffario, & Poenitenti

Salefius ait, inter decem millia; dici enim

majorem tribuit ftatus notitiam , pro dire-

non pote(t, (additidem,) quanta fit ad ex-

&ione ipfius cumprimis neceffariam : majo-

cipiendas confeíliones idoneorum inopia ; fi

remitem paritconfufionem & dolorem, dum

ex histribus, charitatefcilicet , do&trina, &

Poenitens omnia. peccata fua in cumulo con-

prudentia, vel unicum inaliquo defideretur ,

fpiciens in illas Ecclefixz? voces prorumpit:

eft periculofae plenum opus aleze.:

Heumihi Domine, quia peccavi nimis in vi- ]5 Omc,

IX. ANo[fe d«bet duos errores. £. impedimenta

tamea, quid faciam mifer, quofugiam, ni-defun&,

jntegritatir confe(fionis removere, fcilicet Eru-

fiadte Deusmeus? Ettaadem majorem eti-

M

Y

be[centiam, qu»efacit, ut peccata quoad fub-

am fecuritatem & quietem animze generat ,

ftantiam non integre aperiantur : -& negligen-

dum fupplet ea , quze in alüis Confeilionibus

deiuerunt,

85

n

— Titulus XXV1l. — Confiffo.

à

ääï?uerunt-.' Üt me'rïtö in confideratione ho«

oftendi, quomodo fit vox Domini fuer aguas ,

$. Aug. ( rum fru&tuum exclamet S. Auguftinus: O fe-

id efthomines multos. de quibus dictum : Om-

]«

nesmorimur, &quafiaque dilabimur in ter- 2, Reg. e4.

10. ad FF. Jix confcientize puritas , quze vermem interio-

d9.4

&l

in erem. rem excludis, quze a carcere doloris liberas

ram. Maxime vero peccatores labiles, quiV* *

n 4

rationem , qua ab omni immunditia purgas

er feadabyffumlabuntur, fedvirtute hujus

:

o

mentem. Omensían&a! O Paradifus decli-

cisretrorfum, inítar Jordani, ad Deum, ve-

)

ciarum, variis bonorum operum virgultis

lutoriginem fuam, eonvertuntur.

2. QU.O—

confitus: variisque virtutum floribus purpu-

modo fit vox Donini invirtuie €9 magnificentia :

"

ratus, & fuaviter coelefti gratia irrigatus. Haec

quia fcilicet conterit vincula peccati, ac Sa*

eft, Fratres mei, Paradifüs, inquo plantatur

thanze poteftatem, & in libertatem Filiorum

J

Dei afferit, coelum aperit, infernum clau-

lignum vitze, & cceleftis fapientize ; haec eft

t

thalamus Dei, palatium Chr

&

dit, hominem mortuum refufcitat, & vivifi-

j«

i&i ; haþitac?u—

cat. 3. Quomodo fit vox Dorzini confrigentis

;um Spkitus fanc.

cro:: quiaetiam Magnatum & fuperborum

. $. XII.

zeftimatio & fuperbia hic fle&itur, & ad Sa-

-Deltm,

cerdotis pedes profternitur. 4. Quomodo fit

— CONCEPTUS PRJEDICABILES.

; COnr, 0

vox JDomnini intercidentis flammam ignis : par-

|

: ïOO 5- :?-2. I" E

x occafione thematis : Ef autenm JJero-

tim quiaigaem infernalem extinguit: partim

*

folymis probatica pifcina : poteft Con-

quia flammas libidinis cohibet, contra quas

1. Quia in

feffio Pifcinze huic comparari.

vixeftpotentiusremedium, quam Confeffio.

F

Confeffione , perinde ac Pifcina illa, virtus

s. Quomodo fit vox Dominz defertum concu-

refidet omnis generis morbos curandi.

2.

tientis: idefít, cordapeccatorum, quzeinftar

Quia, ficut aquailla non fanabat, nifi Ange-

deferti fpinofa funt, & vepribus confita, ad

liaquam turbantis fubfidio; ita Confeflio ni-

dolorem movet, ipfasque peccatorum fpinas

eradicat.

6. Quomodo fit vox Domini pra-

L

hil prodeft, nifi Confeffarius abfolutionem im-

]«

pertiendo concurrat. Siergotam avide olim

garantis cervor: ideft, virtutem conferens ad

adventus Angeli aquam moventis exfpecta-

viam mandatorum & perfectionis velocius

]«

currendam, ita ut dicere poffit, qui confitetur :

batur; quanto magis ad Confeffionem accut-

rendum eft, ubi tam facilis copia Confeffarii

Perfecitpedesmeostanquamcervorum, fu-

eft, necunus duntaxat, fedomnes curantur,

per excelia ftatuens me.Quaze omnia fufius ex-^

plicata videri poffunt apud Marchantium l. c.

nona corporali , fedfpirituali, longeque gra-

,

;

viore morbo.

V. Ex occafione thematis : 7te, offzmdite Marchan,

i'.(äen- 140

li. Exoccafione t

hematis: Reduxit quoque

vos Sacerdotibur: poteftpeccatum]leprae com-

in hort.

h

paft. t1 gs

d

XV.l .

Loth, £$0mnia, quailliur erant : poteft Con-

parati, ob fimnilitudinem maculze , doloris,

je

feffio exercitui comparari, illi maxime, quem

& feparationisa Deo & Angelis. Deinde o-ruc, ,7,

Abraham adfratrem fuum reducendum con-

ftendi poteftf, quomodo hzeclepra per Sacer-v. i4,

gregavit. Et 1. dici, quod debeant peccata per

dotem curari poffit, adeoque peccator cum

examen, ficut milites, congregari. 2. Armis,

magno defiderio falutis eidem fe fiftere de-

id eft, fincera contritione inftrui.. 3. Dele&us

beat. Velfiplaceáàt, poteftpeccator Naamo- 4 Reg s;

. Lx C19y

.Kl

fieri, & nominatim recenferi. 4. Sacramen-

no, Confeffarius Elif2eo, ( quiquidem figni- V. 13.

tum fidelitatis przeftari, id eft, nullum pecca-

ficat, acDeifalus, vel Deus falvans,) com-

l

tumomitti. s. Du&orem fequi, eiquein omni-

parari, & inde inferri , quam merito illa poe-

i« Vi t,

j*

bus obedire, ideft, Confeffario per omnia pa-

nitenti verba repeti poffint : Pater, fireni

rere. 6. Suam, nonaliam Perfonam repraefen-

grandem dixiffet tibi Propheta, certe facere

, npitt

debueras, quantomagis, quia nunc dixitti-

)n

tare;quze omnia fufius deducta, & variis hifto-

riis illuftrata, apud Fabrum conc. 7.in Dom.

bi: Lavare (per contritionem & confeffio-

3. Quadrag. videri poffunt..

nem,) & mundaberis.

liIl. Ex occafione thematis: Funiculus tri-

. VI. Exoccafione tliematis

: Nüi gaitenti- Lue, 12, .

lc

Etcle£4.

"

plex difficile rumpitur : poteft Confeffio funi-

am habueritis, omnes fimul peribitir : poteft confef-V 3« .

V. 12,

culo triplici comparari.

I. Quiaex tribus

fio fecundae poft naufragium tabulae compa-

rari. Etin r.quidem parteoftendi,mundum ef-

$

partibus, veluti tribus filiis , componitur , fci-

licet contritione, confeffione, fatisfactione.

femari periculofo fimilem ; fimulque pericula

2. Quia pér hunc funiculum Deus attrahit ani-

breviter enarrari.

In2. parte oftendi poteft ,

mas , fibiqnedenuo unit, & inamicitiam reci-

quam metuendum fit naufragium anim2e per

ln

pit, quieftingens fru&tus Confeffionis, cum

peccatum fa&um, utpote quod in abyffum ze-

in tali unione & conjun&tione tota felicitas

ternze infelicitatis praecipitat. In 3 tandem de-

hominisconfiftat. 3.Quiafuniculus ifte diffi-

monftrari poteft, quanta celeritate ac gaudio

a

cilerumpitur;s cum frequens confeffio faciat,

Confeffionis tabula fitarripienda, ütpote quae

ut homoob ferium propofitum & dolorem to-

fola, fi fieri poteft, ab hoc naufragio liberet.

z

ties repetitum non facile labatur, uti tefta-

Quem in finem varia exempla afferri poffunt,

turille Religiofus, qui de fe ipfo faffus eft ,

tum eorum, quifine confeífione perierunt :

[l

tum eorum, qui per eam falvati funt.

non meminiffe, quod bis in idem peccatum

incideret. Quae omnia facile fufius ex fupra-

. VII. Ex occafione thematis : Dixi, confi-

Pf3r. v.-sl.

: In OæCD

di&is deduci & amplificari poffunt. -

tebor adver[um me injuflitiam smeam Domino :

d

poffunt varii errores in confeffione committi

Pio8.Y.3

IV. Ex occafione thematis : x Dom:ni

uper aquas multar: poteftvis & efficacia Ab-

foliti demonftrari, & corrigi. Et r. quidem in

fojutionis facerdotalis explicari. Et 1. quidem

Confeffario eligendo , dum velftabilis, fifieri

ce

poteft

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom.1.

L

x

^

: Biä!iotlzecæ Biaauahis Concionatori

&

386

oteft, non eügïtu?, vel non confulitur, vel

quimolemagna premebatur , nequaquam dia

nimis eidem adhaeretur, itaut propter ipfius'

citur; revivi[ce, fed veni foras, Ex qua fcilicet

abfentiam confeffio negligatur. 2. /n efliman

refurre&tione, quee gefta in illius eft corpore,

daconfejfione: dum fcilicet con'effio , eo, quod

fignatur, qualiter nosrefufcitemur in corde;

— ^ "- — a weunAo frta,

cum videlicet mortuo dicitur, veni foras, ut

profe&us & emendatio non advertatur. 3. /n

facienda coujzjfione 5 dum vel breviter nimis,

ab excufatione atque occultatione peccati , ad

omittendo néceflaria ; vel nimis diu, mifcen-

accufationem fuam ore proprio exire provo-

do impertinentia , quidam confitentur. 4- /n

cetur; quia igitur hzecoccultationis culpaiin

turbalionementis: dum veltimetur, quod con-

humano genere vehementer excrevit, bene

feffio non re&e fiat; vel fcanidalum concipi-

B. Job cum diceret ( fi abfcondi peccatum meuri)

tur ex eo, quod aliqui tamdiu confiteantur.

interpofuit, quafihomo; hominis quippe pro-

Qui omnes proinerrores, quomodo corrigen-

prium effe confpicit, quod ex Parentis veteris

imitatione defcendit.

di fintfacile ex iis, quae hactenus de Confeffio-

;

ne di&ta funt, oftendi poteft.

. [V. Quisquis Divini Judicii geftit declinare Manfi dif;

6 Ambr,

tribunal, cum finceritate & candore hocce ad- 15.n.13.

$. XIII.

i

intio.

eat Poenitentize tribunal, cujus S. Joannesin

hzec verba meminit : /n con[peétu Sedis, vanquam

ALII CQNCEPTUS PRJED—ICABILES

mare vitveum, fimile cruflallo. Mare hoc Con-

Qualitas.

feffioeft, conformiterilli, quod gemebundze

361m.55. L

rbes quondam re'ugii in gratiam delin-

quondam atque afllictifümse dictum eft ani-

Y.Y14.

quentium affignaturus Dominus , trer

mzse : velut mare contritio tua ; undeDionyfius

Manfi dit , upf, inquit, tramr Jordanem , €$9 trer in ter-

Carthufianus dicit: Quidam perhoc marein-

telligunt PoenitentizeSacramentum ; aft quod

4 .5 ^0 Chanaan. UbiLyranus: Licettrans Jorda-

nem habitarent duze tribus cum dimidia, ta-

in vitrea & cry(tallina figura latet myfterium?

men tot erant ibi civitates refugii, quot erant

Cryftallus omnino tragfparens eft , totumque

citra Jordanem , ubi habitabant novem tribus

videtur quidquid ei opponitur, nihil occultat;

cum dimidia.

Quis tamen non obftupefcat

ita quoque in hoc confeffionis tribunali con-

hac in divifione inzequalitatem ? Myfterium

Ícientia noftra tota debeteffe tranfparens, ut

utique continet, novem namque tribubus plu-

ejusdem ftatum perfetteattingatConfelffarius:

res utbes affignari debuiffe videtur, quam folis

Poteft explicari, inquit Sacer quidam inter-

tribus. Rationem porrohujus partialitatis in-

pres, ut Pcenitentize mare fit vitreum , propter

daganti Rabbioccurrit Salomon, dicens , ter-

Confeflionis perfpicuitatem. Confeflio clara

rau Galaad , que trans ;Jordanem fituata erat ,

&ingenuanos ad Dei fedem & tribuiial con-

ducit.

T

€? habitatorer, gra omnibus ad rixas propen[os,

humanique fanguinir. profundendi avidos fuiffe ,

V. Regius Vates divinze fupplicaturus Va-

Of.6.v.8. undé & Ofeas inquit :

Galaad civitas operan-

jeftati, ne peflimo excufationis faique delicti

tium [upplantata janguine, vel ut Hebraica vet-

defenfionis vitio contaminetur, ante omnia,

fio habet: Zorcular fanguimis ; Voluit igitur

orifuo petit, ut obtingat cuftodia : Pone Dozi-

Deus, utjuxta criminum abundantiam abun-

ne cuflodinm ori meo , €$ oflium circusmflantia la-

darent & remedia, facilisque praefto foret mo-

£iis meis. Portam,oftium feu januam poftulat,

S.Thom

dus declinandi fupplicia. Quid nobis cum fi-

non firmum folidumque clauftrum: cujus my-

Vil

gura, dum fruimur figurato, maximeinlocis

fteriifi caufam ignoratis, rationem accipitea

Qu

populofioribus , ubi innumerz frequentantur

S. Auguftino, inquiente: Non dixit clauftrum S.Aug. in

offenfze & flagitia , confeffariorum abundante

continentize, fed oftium : oftium & aperitur,& Ff w4o

copia, utnemo non ad indilatam exftimule-

'clauditur. In confeffione namque verbali por-

tur confe(fionem, profecto ubi abundavit deli-

tam hanc quandoque aperire, quandoque

é&um , fuperabundavit & gratia; nec

veiï., qui

claudere debemus. Ergo fioftium eft, & ape-

feabfcondat a caiore ejus.

riatur, &claudatur! aperiatur ad Confeffio-

S. Bonav.

l. Semel lupus confitebatur iniquitates

nem peccati, claudaturadexcufationem pec-

in Diat.

falut. tit.

fuas, & interim erat multum follicitus , quia

cati, ita enim eritoftium, inquit Gloffa, ut non

videbatoves recedentes, unde dixit confeffa

excufetur, quod, pro dolor, fummum vitium

2. C. 34

dominatur hominibus.

riofüuo, quodcito eumabfoiveret, ut fcilicet

poffet fequi oves.Sic confitentur aliquiin qua-

Nece[fitas.

dragefima, proponentes ad peccatum redire

VKI«. Caffianusi

lla Ecclefiaftis verba: /IMor- Caffian;

coll. 2. d.

poft Pafcha. Certo contigiffe fcio, quod jam-

deat [erpens in filentio ; ficinterpretatur: Taciti

difc, C.IIe

jam narraturus fum. Ruíticus quidam ovem

ferpentis morfum perniciofum effe defigznans,

furatus proximo, in Con'effione obftri&us ad

id eft, fi per confeffionem fuggeftio feu cogi-

reftutionem, promittitfe obtemperaturum ;

tatio diabolicaincantatori cuiquam , fpiritua-

requifitus poftea a Confeffario : qualiter au-

li fcilicetviro, quicarminibus Scripturarum

tem , & quomodo fatisfacies ? incun&anter

mederi protinus vulneri, & extrahere de cor-

ajebat aliam 'urabor, Mhancque in prime

de confuevitnoxia venena ferpentis , patefa-

fatisfactionem dabo.

&a nonfuerit, fuccurrere periclitanti, peri-

S. G*feg. '.

IIi. S. Gregorius explicanstextum Jobi : fi

turove non potetit.

22. Inor,., l»lb

[condi, quafi homo, peccatum meum : fic loqui-

VII. Tefte S. Matthzeo, tributorum

exa&oQ

€

*

tur: Chriltusrefufcitando Lazarum non dixit :

j

res vice quadam a S.Petro caufam popofcere,

T'bi dico furge; proütalteriimperabat filid vi-

cur Magifter ejus obligationi non fatisfaceret

univerfali; querimoniam hane cum ad aures

duse ; fed: Z/eni foras. Mortuo Laza;'o, idquit,

Chráti

Titulus XXV IH — Confoffo.

387

Chrifti deferre pararet Apoftolus, difcipulum

nus confeffionis, qui liberüm atque fecurum

provenit Magilter,inquiens: Simon, A'eges

omnibus ad coelos przeberet tranfitum. Unde

terva a quibus acciplunt tvibutum vel cenfum,

S.Thomas de Villanova hoc confeffionem ex-

a filiis fuis, vel alienis? CuiPetrus; Domize

ornat przeconio; dicens: ZEternze vitze aliqua-

ab extraneis ; ita quidem fe res habet, fübjun-

lis faltem certitado conjecturalis, nam maior

xit Salvator, nihilominus ut omnem ícandali

citra miraculum inhac vita haberinon poteft.

petram amoveamus, vade protzuus ad sare,

IX. Quod immeníam tanti Sacramenti S,Aug.in

smitte bamuim tuum in aquas , €? quemcumnque

gratiam, atque favorem amplificat punc&um, c.5.Joan.

pi/ceum primo cepevis, attrabeeum, comprebeade

