reces expolcendo.

VIILPoteft ex occafione illius fententize ex Prov, 4.

pat

fuos cilicium & jejunan

s. 3. Affumens gladi-

Ve

$

per quem intelligi po-

Proverbiis: Omnui cufdodia ferva cor tuutn, e-. V. 23

um, &caput amputans

praefentariimago;cujus oculi velo obdu&i fint

inc

teft ferium fervandse ca

Ritatis , ftatuifuo con-

E

p

ofitam , vel votum.

aures fpinis obfeptae , os fera occlufum, nafus

tf

H

vgxlientis pr

E

vutius feu effecius.

digitis compreffus: manus funiculo ligatae ; &

inde fumi occafio explicandi mortificatio-

u

V .Doteft etiam

anima cafta throno eburneo

ler

intelligendo. r. Perip-

nem fenfuum , quz eft ex poti(fimis mediis ad

Salormonis compatari,

haritatem.

caftitatem confervandam ; videri poteft Dre-

tür

fum ebur caítitatem,&

per currumc

Qu

2.PerLeunculos duoca

ftitatis officia, abítine-

xelius in Niceta. l. 2. c. 9. & ftimulus virtutum

ipe

xgradus fex diverfa

l 1.c44. ;

;

)

te fcil & fuftinere.3. Per fe

ide Apoc, 12.

at

m,Religiofor

um, Ecclefia-

IX. Poteft ex occafione fabulze deDaphn

genera continentiu

Viduarum, Caelibum vo-

Á

fugiente Procum, & inlaurum converfa, often- — Y 6-

atq

fticorum, Virginum,

di. 1.Quod optimum medium fitfugere : cujus

1

lentium perpetuo c

ontinere,

corjugatorum.4.

il

era

tionem noftram cum divi-

figura fuit mulier in Apocalypfi, fugiens in fo-

Per smanus coop

litudinem,ut vitaret Draconem, ibiqueinveni-

t

naà gratia.

s. Pet

duos magnos leones magna-

u

nimitatem

&fiduciam.

6.Perafcenfum purpu-

ens fedem paratam a Deo. Quem in finem fer-

vire multum poterit ftimulus virtutuml.1. c.7.

fi

'reum merita Chri

fti per fanguinem & paffio-

8.9.10. 2.In fpecie,quaenam res fugiendse fint,

C

nem ejus procurata z

obisqueapplicata, & eti-

Ui

mmor

tificationem,quae omnia

nempe otium,focietas mala, faturitas ventris,

amper propria

Jibriinhonefti,faltatio, de quibusiterum videri

I

Cant- 20

fufius explicata,

videri poffuntapud Ludov. de

De

Pontetom. 3.tf.2. C. 1.

poteft Stimul. l. 1.c. 12. 14. 15. 22.

v.l y/

fructus familiaritatis

.. X. Poteft ex occafione infignis fa&ti S.Bern-

hi

V]. Poteft primarius

Q

cum Deo exp!

icari ex occa

.

fione illorum ver-

ardiquo clamavit: Latrones, Latrones &c. o-

co. Dile&us meus mihi,& ego

ftendi , quam vere S. Bernardus eos Latronefg

boram ex Cantl

vocaverit. 1.Quia utLatrones,feducunt cantu.

Ib. l :Q.

illi,qui naf ci

turinter

lilia.1.Propter candorem

caftitatis,& p

ulchritudinem. 2.Propterfex fo-

2.Quiautlatrones, fpoliant divitiis virtutum

& meritorum. |. 3. Quiaomnino deniqueani-

M

liacandida ,

id eft,fex diverfos gradus conti.

ün

nentium,ut füpra diétum. 2.Pr

opterfex virgu-

mam occidunt.4.Quia inter beftias in filvis ob-

folitas,per quas

Ícuris habitare folent. Vide DrexeliiNicaetam.

lasaure

as intra lilium reperiri

l. 1. c. 9. & fimulum virt. l. 1. c. 14. & 15.

fignificanturfexactus pe

tíectze caftitatis,nem-

L]

I.

Tïtulws AX. Caj?ttas.

281

uX

fuamin aquls marinis originem habeat , quaa-

ALH CONCE" TUS PR]EDI—

tum tamen ab illis differens eft & dwaxfa ? Ma-

re enim colorem refert virideim, aut cverule-

CABILES.

um, margarita vero album ,

& candidum 5

[3]

fephus L

d, quodin Vn*g;mbus quam maxime dili-

marefalfum eft, & amarum, margarità ve«

x

anfi

gitur, eftvultus , moruinque pulchritu-

YO colhquefa&a dulcefcit; mare pavorem &

] 19' LU ;-

tr&. 14. do, & elegantia, quae profeto in anima eft

terroremincutit, juxta illud:

Mare vidi, €?

'd fc. v,

eximia & fingularis ? Unde Pfaltes Regius

fugit, innatavero margaritse proprietas eft ,

n. 12,

ait: Concupivit Kex decorem tuum. EtS. Àu-

quodcorhominis dilatet, & lzetificet; mare

ä

guftinusinquit: Pulchra eftcafta juvenum pu-

inftabileeft, & procellofum, maxgan'ta Vero

dicitia, & Deoamabilis, & ad omnebonum

folida eft, &firma, margarita , tametfíi in

dlhguntur Sponfusin facro fui Epithalamio

medio hujus maritimi elementi nafcatur, con-

ia

Íponfze pulchritudinem depingere, aut defcri-

chatamen, inquageneratur, rorem cceli, a-

bere volens, inquit: /'enter ejus eburzeus, di-

la

liosque concepit influxus coeleftes: quae ea-

J

ffinétus j?zpbyrzs Pro cujus loci intelligentia

dem prodigia inanima cernuntur pura & vir-

l

fciendum , quod ebur ex dentibus Elephanti

ginea; tametfi enim inhujus noftrae mortali-

confici foleat , hoc autem animal eft caftiffi-

tatis luto nafcatur,

L

fragilis quoque & ipfa,

mum, fiquidem generationis caufa ferael tan-

lapfibus frequenubus fubje&ta, a carnis defi-

tumin via cum fua corami(cetur conforte:prae-

deriis ftimulata, & inftigata a fpmtu fornica«

terquam qnod ebur eximio candore fuo hunc

tionis, vivit tamen pura &immaculata, haud

repraefentet virtutem : Saphyrus auteminftar

fecus , acfi nullum. haberet cum terra com-

cceli ftellati colorem habet coeruleum ,. auri

mercium , & veluti fi purus fpiritus effet; un-

j

$

pun&is hinc inde venufüiffime diftin&us ; &

defit,. quod immortalis animze fponfus, qui

àdeohzec quoque gemma honeftatis & pudici-

fp*ntaum ponderator eft, tanti talem quan-

tize virgineze egregium eft fymbolum.

Idem

damanimam faciat, ut ad inftar prudentis ne-

-T

If

quoque fponfus, feu Spiritus fan&tusalia fpon-

gotiatoris, inventa una pretiofa margarita ,.

faevirginea membra defcribens talibus femper

abierit & vendiderit omnia, quae habuit, &

d

utitur fymbolis, quae ad virgineam puritatem

emeriteam; ac promde non eft digna ponde-

ratio &c.

exprimendam [pecialiter diriguntur; unde o-

l

culos ejus effe dicit columbze , caput vero ejus

ilI. Hugo Cardinalisin hzec Thematis ver-1b. difc 4

aurum optimum, labia ejus per lilii candorem

ba fcribens, dubiüm quoddam movet; cur ?*3

[a

exprimit, manus deniquehyacinthis plenas,

cilicet ]oannes illos Chriftum fequi viderit,

S

capillos vero. elatis palmarum ramis fimiles

qui virginitatis laureola infigniti erant? aut

$

e[fe afferit. Verum quidem eft . quod ultimus

$

cur non potius facros Do&ores & Martytes

caplllos fponfzeinter & palmarum ramos ad-

in Agni contubernio & comitatu confpexerit?

[«

du&us parallelus, prima facieabomni videa-

& refpondet: quianec martyrium, nec prze-

z

tur propofitione effe alienus, fiquidem capil-

dicatiofignum eftgeneralis innocentize gene-

5

li fubtiles, gracilesfunt, & debiles, palma—

raliter, fed integritas virginitatis fignum eft

rum vero rami groffi & robufti ; attamen fi quis

generale innocentize generalis , quia proba-

parallelum huncintirbius confideraverlt in-

bileeft , quod , qui fe ipfam propter Deum

X Prov,

venietutique, quod debilior fexus foemmeus,

contempfeut contempflt&multum & ea,

eV.]

inquovirginitas quam maxitne germinat, &

quaein eofunt, unde fignanterd101tur quod

t

efllorefcit, longefit vi&oriofior , pluresque

fequunturnon Chmftum fed Agnum, in quo

s

triumphorum erexerit palmas, quam robu-

innocentia expnmltur

& fignatur.

ftus fexus virilis ; adhzec ficut capilli fpecia-

S. Thoemas Aquinas, vel quisquis com-

lem capiti venuftatem adferunt, & ornamen-

mentarii Author eft, fuper fzepe di&ta Apo-

id

tum, ita quoque cafti, & virgines Chrifto,

calypfeos verba,

virgines Filium Dei fibi

qui Ecclefize caput eft , magnam conciliant

valde familiarem efficere fcribit ;

acquirit,

Ípeciem & venuftatem. Unde S. Cyprianus

inquit, de virtute caftitatis divinam familia-

ait: Flos eftille Ecclefiaftici germinis , decus

ritatem in ftatu vie ; unde B ]oansem fa-

Dei

d

rE

atque ornamentum gratiz fpiritualis ,

miliarius diligebat Jefus, in cujus finurecu-

n-

imago, reipondens ad fanctimoniam Domini,

buit.

Hinc etiam quisquis fan&tarum vir-

]s

illufirior portio gregis Chrifti. Et ideo Spiri-

ginum vitas legerit ,

frequentiffimas illis a

0-

tus fanttus de purze cujusdam animze pulchri-

Chrifto ipfarum fponfo vifiones , revelatio-

Jl

tudine differens, cum admiratione dicit :

0

nes, aliaque familiariffime benevolentize fi-

er

guam pulcbva ejf caþa geuevatio cum clavitate,

gna conceffa fuiffe reperiet; hae enim prae cun-

&is aliisfanétis animabus, vifitationibus, ra-

I

Capilli porro ex carne nafcuntur, nec tamen

i

ullam cum ea neceffariam habent conjunctio-

ptibus, extafibus, &admlrandafpmtusfua-

nem, unde ine dolore aut ullo damno a car-

vitate , & confolatione a Chrifto demulceri

$,

folent. :

in-

n

ne raduntur: pari quoque modo cafti in carne

Virgines Virginem fequuntur ,

preter carnem vivunt, & tametfi carne cir-

quit Hugo Cardinalis, magis dele&abües &

cumcingantur ,

vivünt tamen, ac fi carnis

jucundi Deo, quam czeteri fancti; ac proia-

0:

rorfas effeat. expertes.

de primitiarum nomine a Spiritu fant&to ap-

1b. n. 26,

II Indubitatum eft, qulnmterpretloüores,

pellantur, eo quod, ficut primitize fructuum

[|

dele&abiliores funt ,

& gratantius recipiun-

»

& venuftiores gemmas , quze virgineam fym-

tur.

bolicere'erunt puritatem, Margarita primum

B. Albertus Magnus

uoque fuper illa

omnium locum teneat ; hzc autem tamet(i

verba : emptà funt ex bouiimi

1

u55 dicit: id eft,

u-

R P. Lohn. Bibl. Man. Tom. I.

n

quadam

p«

lf

"

Bäbliothe&æ Mämualis Concionatorim

482

j

quadam pf

verogativa ab aliis feparati funt; fi-

ierit, quem nemo fequi vel audite valet, nifï »,

;

Ü

Etqui-

tantum Virginitas.

g

cut primitize eliguntur ex fru&tibus.

dem obfervandum eft,- quod dicantur empti ,

VI. Anfelmus illa Apoftoli ad Corinthios [bid. n. .

)

verba: Preceptum Domini de virgiuibus non

j

qui baptismalem innocentiam fervaverunt ;

babeo , fed confilium do ; ponderans, rationem-

redemptivero, quia peccatis per poeniten-

J/

tiam redierunt.

que affignare volens, cür virtus ifthaec adeo

:

Chriftogratafit, &accepta, dicit: Quia ubi

Ibid, n.5.

IV. Enim vero nihil eft, quod natura noftra

a

vehementius appetat, quam cibum, quiin

praeceptum, ibi nece(fitas eit fervitutis , uübi

j'i*

(abftantiam noitram convertitur ; at vero pari

vero confilium datur, ibi eft arbitrium offe-

rentis; ibialiudfacere non licet, hic auteim

jl

quoque appetitus vehementia virgines a Dei

]a

Filio, velutfpiritualis quidam ejus cibus , ei-

licet, & ideo plus amat virgines Chriftus, quia

il

fponte tribuunt, quod.fibi non fuerat impe-

que gratifimus , defiderantur; fiquidem fpi-

a

- gitus veritatisipfemet, qui virtutis continen-

ratum ; majoris autem gratize eft, offerre,

(

quodnon debes, quam reddere, quod exige-

tiz» author & largitor exiftit, ipfum inter lilia

p

aíci, & nutririteftatur: Qui pafcitur inter [i-

ris. Unde Albertus Magnus fuper illa verba:

rü

lia, quo

didem eft, acfidiceret: Quivirgines

Hi feguuntur AAgnum , quocumque ievit ,. dicit:

plus amat,

& defiderat, quam quoslibet alios

fequunturin quamcunque viam, five ad viam

m )

íanctos ; un

de Ecclefia in Hynfno canit: Quz

praeceptorum, five ad viam confiliorum. E-

nim vero Virginitatis lilium illibatum ferva-

g

pofcis inter liliayfeptus cboreis virginum; & la-

pii

cér quidam interpres ait: Sicut Diabolus cru-

re, a&us eft perfectionis & heroicze virtutis;

entairacundia, & execrando coeno libidinis

ac proindeS. Joannes ex meroinftinctu divino

h

faginatur, ita Chriftus Dei Filius mifericor-

dicit: H emptifunt ex bominibus primitie ,

diz., manfuetudinis, vel caüximqnijæxliliis

nonquafi aliibomines, Agni inmonte Calva-

jaícitur.

rize occifi pretio fanguine empti, aut redem-

li

ibid. n. 1.

V. Nobiliffimum acceptiffümnumque Dei

ptinonfuerint, fed, ut inde difcamus, Vir-

j

gines ab eo primoloco fuiffe privilegiatas, &

!

confortium,quo Majeftas ejus vel maxime ho-

Q

noratur, caftze funt & pureeanimse:. J'irgines

jdeodicit: emptz fuut ex bowuinibus primitie,

füut, bi fequuntur agnum quocumque ievit;

quafi diceret, virgines in premium fequelze

fuze primze fuerunt, quze ex ditiffimo & pre-

quia ab Agni immaculati latere nunquam fe-

parantur.UndeS.Mater Ecclefia in earum ho-

&

tiofo Agni thefauro participarunt : H feguuz-

no

tem ita canit: Septus cboreis vivginum /pon-

tur /Agnum , quócunque serit. Hujus quoque

[

Ht

Jfus decorus glorie : Quocunque pergis , virgi-

fpecialis Chrifti erga virgines benevolentize

alia affignari poteft ratio, quam S. Antonius

im

ues fequuntur , atque laudibus boff te canenies

.de Padua adducit, dumait: Cum omnes ani-

a qeenseen

f

cuv/rtaut. Porro quotidiana videmus experi-

entia, quod tametíi Principes omnes beneme-

mze fponíze fint Chrifli, fpecialius tamen Vir-

ritos Aulicos fuos diligant, inter illos tamen

gines, quia ficutfponfus & fponfa una funt ca-

r

aliqui communiterin

veniuntur,qui ipforumfe

ro, r. Corinth. 7. ita caro Virginum carni

h

efficientes, iisdem prae

Chrifti verius fe conformat , quam aliorum,

Qu

majori gratia dignos

quiaficut caro Chriftinon vidit

fe

czeteris chariores fint,fiveidfiat, quia iplorum

cOrïuptionem,

fe genio aptius componunt ,

five ob aiiam

fic nec caro Virginum.

Vil

ogativam, & virtutem fingula-

VII. S. Auguítinus canticum nov

üm, quodIb. n. 14

Iidem

quandam praer

rem, perquam

fe clementize Domini fuimajo-

in proceffione Agnum im:culatum turmatim

llfcs n.sq

ül

riinfinuarunt? quibus proinde, ad penetran-

fequentes Virgines modulaturze funt;confide-

rans, amabilibus hisce verbis easinvitat di-

p

duin ad Principis fui fecrétiora penetralia,

pfo

nulla opus eft janitoris aut ephebi camerarii

cens ; Perfeverantes,laudateDominum dulci-

Ü

us,quem cogitatis uberius,fperate felicius, cui

infinuatione, fed liberum habentes aditum fa-

hh

miliariffime cum eo converfantur , & ut pluri-

fervitis inftantius ; amate ardentius,cui place-

fe

tisattentius : lumbisaccinctis , & lucernisar-

mum, quocunque fe ejusmodi Priacipes reci-

Iu

piunt, individui eorum focii, & grati comites

dentibus exfpectate Dominum,quando veniat

ld

exiftunt: Eodem quoque modo , taietfi Sal-

anuptiis: vos afferetis ad nuptias Agni canti-

iv

cum novum, quoá cantabitis cytharis veftris,

vator nofter omnes fervos fuos honoret; dili-

fat

gat, fuamqueillis gratiam, & paternam bene-

non utiquetale , quale cantat univerfa terra,

NU

volentiam exhibeat, iniliis tamen quam ma-

cui dicitur: Caztaze Domino canticum uovu,

Ve

ximefibi complacet, qui virginitatis fuze flo-

cantate Domino omuis terra ; Sed tale, qualé

n

rem illibate cuftodiunt. H /eguuutur agmum;

nemo poterit dicere,niíi vos ; Ita enim teftatur

at

quocunque ievit ; Nullus eislocis , inquit Hie-

quidam, Agno inter omnesalios quam maxi-

Ya

ronymus, in illa coelefti aula clauditur, fed

me dilectus, inquit S. Auguftinus : Verzopote*

cun&a eis divinarum manfionum habitacula

vat diceve cauticum, viff illa ceutum quadragza-

W

i

referantur. S.Ifidorus fuper praecitata Apoca-

£a quatuor siillza, quiesipti funt deterra. Quo

ire putamus hunc Agnum, quo eum nemo fe«

iypfeos verba fcribens dicit: Tantum autem

lü

eít in virginibus caítitatis donum , ut etiam

qui vel audeat, velvaleat, nifi vos? quo pu-

fo

Joannes tantum eos Agni veltigiis inhaerere

tamuseum ire? inquos faltus & prata ? gau-

dia virginum Chrifti de Chrifto, in Chriftum,

S

proe(cribat, qui contaminatia mulierum coi-

b

tibusnonfuerint, ipfienim funtcentum qua-

cum Chrifto, poft Chriftum , per Chriftum,

propter Chriftum. Gaudia propria Virgi-

h

draginta millia San&orum Cythariftarum il-

num Chrifti ,

non fuünt eadem non Virgi-

o

libate virginitatis, inviolatze caftitatis in

num , quamvis Chrifüi ;

nam. funt aliis

corde, qui fequuntur Agnum , quocunque

alia,

| (bld-n.ï Fe

[

ij

Titulus XX. — Coffitas.

a83

alia, fed nullis taliaymerito eum fequimini vir-

ces & increduli, fuosin San&tum Protom arty

ginitate cordis & carnis,quocunque ierit: quid

3 Ibld j

ill,

rem defigentes oculos, viderunt faciem ejus

eft eumfequi, nifiimitari? Porro qua ratione

tanquam faciem Angeli, cum tàmen illum

[*

intelligendum fit, quod canticum illud"a nul-

lis aliis, quam a Virginibus cani poffit, Vener.

mortalicarne cinCtum effe cernerent,talemque

Q

ex vulneribus per conjectos in illum lapides

b

Bedadeclaratdicens: Singulariter canticum

iuflictis, .& fanguine manantibus agnolcere

Agno cantare, eít cum eo in perpetuum prze

hi

poffent. Verüntamen mirum non eft, quod his

Q4

cunctis fidelibus etiam de carnis incorruptio-

non obftantibus S.Stephani illis Angelus qui-

T

ne gaudere, quod tamen eletti czeteri canti-

dam effe videretur, fiquidem ut S. Augultinus

l

cum audire poffunt, licet dicere nequeant.

ait: Inamico Angelorum fimilitudo apparuit;

E

Laudes, gratize, voces & cantus a Virginibus

quiaigiturpurus & immaculatus Virgo erat,

modulati, fuaviorem Agno harmoniam effi-

Z

vultum przefeferebat Angelicum.:

x

ciunt, quam fi omnesalii San&i ad modulos

Xl. S. Bonaventura multas continenter vi-

canere contenderent.

d

ventium excellentias & prerogativas recene

it

[

VIII. Daniel famofam. iliam trium püäro-

fet; ex quibus haec potiffimum prafenti propo-

$R

rum recenfet hiftoriam, qualiter fcilicet, dum

i

hi in flammarum vehementia, haud fecus ac

fitonoftro defervit, quod fcilicet Angelis ama-

El

biles faciat, cujus hanc adducit rationem,quia

!ad

in rorulento quodam, ac fpirante aé&re feftivi

cum naturaliter omne animal diligat fimile

geftiebant, Rex facrilegus obítupefa&us, pro-

s;

fibi, etiam Angeli cafti homines caftos fami-

10

piusque accedens dixerit: "/Vozne ?res. vivos

liarius diligunt; Ideo quoque S. Apoftolus

suiftmus in mediumiguzs compeditos? . Qui ve-

?,

dicebat: JVoffra convevfatio in celis efl ; at

d.

Jpondentes Regi dixeruut: Feve Rex ; vefpon-

vero ex quo San&us hic Apoftoluscuni homi-

ditCvait: Ecce ego video quatuov viros folu-

nibus commorabatur in terra, quomodo fe in

[I«

£os C? ambulantes inmedio igzis, C? mibil covru-

it

paradifo converfari, veraciter dicere poterat?

ptiouis in eis efl, €7 fpecies quarti ffmilis Filio

fciesdum eft igitur, Paulum purum & caftum

Jei. . Circa quam hiftoriam merito quzseren-

,

Virginem fuiffe, Virgines autem etiam dum

l

dum venit, cur Filius Dei hifce pueris fejun-

hicin terris nobifcum degunt, confortio gau-

gere, illisque in habitu, vultu, moribus, cun-

dent Angelorum.

Unde S. Ambrofius ait:

f

&isque actionibus fimilis videri voluerit? 7-

Ilj

Dicit Apoftolus, zo/fra autem conver/atio im

deo quatuor viros. Sed eccetibirationem in

celis eff, & cobleftium converfatio poteft effe

üe

promptu: Nihil corruptionis in eis erat; hi

a

nobifcum, hoc eft, ut qui vita vivimus Ange-

namque pueri vitam agebant incorruptam,

lorum, recte confortium mereamur.

Legatis

u$

immaculatam, virgineam; Et ideo Aponius

velim S. Auguftinum in quodam fe

rmone in

"Y

[«

fuper illa Canticorum verba: Quwi pafcitar

Dominicam 25. poft Trin. lbi namque hoc de

intev lilia, dicit: Tres pueri Hebrzei virgini-

Virginibus invenietis teftimonium :

"a

tatis dile&ione miffi funt inter Babylonicas

Qui in

tf

caítitate vivunt, Angelicam habent in

terris

flammas, in. eisque mediis ardente fornace,

converfationem: caftitas homines

m

quafi inter lilia Dominus paícitur, eo quod

jungit, Angelis facit civem.

coelo con-

D

femper requieícat in cor

dibus diligerltiþus

.XII. DeMatrona quadam Anglicana, Ci- Iiaidem

virginitatem.

;

1

cilia nomine, Annales Ecclefiaftici referunt, difc.z.

xlbute [ Teidem

i

IX. S. foannes, ut in Apocalypfi le

gir'nus;

quod poft mariti fui mortem coram Archie- 2

i

Angelum adorare volens ab Angelo eodem

pifcopo Cantuarienfi votum emiferit

perpe-

] 4iíc.s5. nfs

paífus eft repulfam: Cecidi,ut adorarem ante

tuze caftitatis ;

lg-

cum autem in propinquo ef-

]l

pedes "ngeli, €? dixit mibiz vide me feceris:

fet, ut ex hac vita in alteram commigraret,

Ü

Übi merito quzerendum venit,quonam motivo

confeffarium fuum, qui ex ordine S. Domi-

"

hic Angelus voluntarium hoc S. Apoftoli ob-

nici Religiofus erat, ad fe accerfiri fecit, qui

el

fequium admittererenuerit? Cozfervus enim

in digito ejus annulum confpiciens aureum,

il

£uus fam. Sedquo pa&to Angelus, qui huma-

ancillis ejus prsecepit, ut eum e digito tolle-

iqt

nam naturam adeo fua natura praecellit, Joan-

rent, neineo momefto, quo vel maxime hu-

li*

nem vere confervum & collegam dicere pote-

militas ei profitenda erat, hoceffet ornamen-

$,

tat, quando hicetiamnumiin terra conftitutus

toconfpicua; Quodilla inaudiens, licet femi-

;

mortali carne przecin&tus erat? Refpondeo:

viva, refumpto Spiritu fic loqui conata eft;

1l

verum quidem eft, Angelum natura fuaJoanne

Abfit, abfit hoc Pater a me, ut unquam rece-

lé

proecellentiorem fuiffe, veruntamen Virgo e-

dat a me viva Velmortua'hic-annulüs,»quem

rat, &ideo verus Angeli collega erat, nam ut

ante tribunal Dei fponfi mei proferam, in

Xl-

Rapertus Abbas Tuitienfis ait: Altioris ho-

teftimonium inviolatze, quam ei per hunc

i

noris &gratize eft facra Virginitatis,quam pia.

commendat humilitatis venuftas.

B. Petrus

annulum promifi, continentie, ut recipiam,

d

quam pepigimus, retributionem. — Scio, cui

n

Damianus ferm.1. de hoc S.Apoftolo ait: no-

credidi, quoniam nobilium amplexus, pro i-

luitadoratorem, quem decernebat vequalem,

p/o, cum optimis dotibus recufavi.

Ecce tibi

"

uU

focium judicavit: quamvis enim in omnibus

quanta c'im libertate & fiducia eternam fpe-

SanGis femper fit Argelice munditize contu-

p

rabatretributionem; atque hzec dicens expi-

I

bernalis & coguata virginitas, Beatus tamen

ravit avimam, in Paradi

fum, ut pie creditur,

in

- Joannes tantoreliquos virgines füperat,quan-

transferendam.

Ibidem

l^

to virginitati B. Marize, perfedulitatis & per-

XIIL. Praeterea homo caftus ipfius fqvuoque

etuze cufítodize meritum appropinquat.

Dei fibi comparat gratiam & benevolentiam, 4693

N

Bbid.n.z. - X. InACtibns ApoftolorumHebrzei

*cclefiaftici libro ait:

i

pertina- :

tefte Sapiente, qui in F

Ài

n 2

G'ratia

/ R .PrLa&n. Bibl. Man. T'om, [.

X

254

Bibliothecae 'Manualis' Concionatoria

140

Grati:r Juper gratiam enulier Seu&la, & pudi-

tas fororis tue, fuperbia, fatuvitat, abundantia

U

ca. Inpeffimoillo Szeculo,in quo ipfomet Spi-

pacis, €? otiun ; David in domo otians com-

mifitadulterium. .Quartum folium eft cufto-

Ü

ritu San&o tefte, Ozuzis cavo corruperat vitam

fuci, nüllusinuniverfo genere humano repe-

dia feafuum, & maxime quoad vifum, & au-

ditum, quia curiofitas videndi & audiendi, via

j

riebatur, qui gratiam & amicitiam Dei non a-

rl

mififfet, nififolusNo&. Undein univerfali illo

eft ad peccatum, cujus exemplum patet in

diluvio folus ipfe cum fua familia commune

Dina. Quintum folium eft modeftia verborum,

LI

Atl

evafitnaufragium, JVoévero invenit gratiam

& maxime immundorum, quia maxime exci-

tel

coram Domino. Sed quanam deipío ad po-

tatur luxuria per verba diffoluta & inhonefta,

1

-

. Corinth. 15. JVo/zte

fterorum memoriamin facra Hiftoria confcri-

nam dicit Apoftolus

Q

ägi

buntur opera aut facta Heroica, ünde hancfi-

corrumpi inanibus verbis, covrumpumzt euiinbo-.

770$ Tt0ve$ prava colloguia.; Etideo S.Hierony-

qu

bi gratiam promeritus fuit? Num forte, quod

exemplo Abrahze patriam & parentes dereli-

mus epiftola prima ad Demetriadem poft med.

Tominoniinquit: Sermo virginis prudens fit,

Qu

quit? Autvero,quia adimitationem lHfaaci vi-

& modeftus tardus, velrarus, nec tam elo-

f&

tam fuam propriam Deoin Sacrificium obtu-

dit? Nihil horuminScriptura de ipfo legitur,

queatia pretiofus, quam pudore. 'Sextuim fo-

Qu

lium eft füuga occafionum ; idque confirmat

jur

fedíolum hocdeillo dicitur: Zufusatqueper-

lts

Jfe&us fuit, ambulavit cuta Deo, & hoc totum

authoritate S. Bernardi, Homilia tertia fuper

M:ffus eff, ita tmmomentis: Virgines, quae verze

e

eft, quod dé ipfo quoad merita hujus fibi com-

Mendio. -

aratze benevolentize in fcriptura facra legi-

Virgines funt, femper debent effe pavidee, &

tut: Veruntamen do&iffimus Oleafter verba

nunquam fecurse, ut & no

PX

Ü

n timendafecure £

à0

3lla Scripturae: /Voé vero cum quingeutovüm

tiam perhorrefcant.

e[fét aunorum geuuit Sem, mature ponderans

. XV. Eftalia quoquehujus floris proprietas, Ibidem

Qu

ipfiffmam attigiffe videtur rationem ; cur

quam obfervat S.Bernardus, dumait: Nec e-"-x9.

u

Nos tantam fibi apud Deum compararit gra-

nim vel leviffimam fpinze fuftinet ullatenus

Q

tiam & benevolentiam. Dicit enim : Com-

puuctionem floris teneritudo, fed mox ut mo-

QU

mendat valde caftitatem & continentiam No?,

dice premitur, perforatur. lta pariter candot

iv

qui quingentis annis czelibem vitam duxit, &

hujus virtutis, pet quamvis puucturam, aut

ldem dic.

2804 (

ideo fortetam gratus Deo effe meruit, utinte-

perquodvis verbum minus honeítum, per ob-

toterrarum orbe folusin oculis Dei juftus vi-

tutum minus pudicum, vel denique per cogi-

deretur ; De nullo enim alio legimus, tam

tationem, aut contactum turpem facile nimis

[

diu generationem diftuliffe. Quod vero po-

offenditur. Nam ut S. Hieronymusait: Te-

K

ftea matrimonio fejunxerit, ideum ex fpeciali

nera res in foeminis fama pudicitize, quafi flos

C

divina infpiratione, credibile eft, ea przecipue

pulcherrimus, cito adlevem marcefcit auram;

x

de caufa feciffe, quia nimirum Deus ex toto

levique flatu corrumpitur, maxime ubi zetas

il lj

confentit ad vitium.

f&

generehumano, parvam quandam fcintillam,

ejus videlicet familia

m refervare decreverat,

XVI. S. Bonaventura de confiliis Evange-

p 1

ac proinde volebat, utipfe, & familia ejus ho-

licis differens, tres diftinguitaureolas ; fcilicet

bl

Virginum, Martyrum , & Dottorum: Virgi-

n

mines effent caftiffimi, & continentiflime vi-

ventes, ut hac ratione, ficut reliquos totius

num florea, Martyrum gemmea,Doctorem au-

]ie

rea: At veroquznam eft ratio, quod, cum vir-

generis humani homines propter incontinen-

EU

tiam difperdebat, ita humanze ftirpis jacturas

ginitas aliis virtutibus fuperior exiftat,non ta-

&l

menipía honoretur, aut remuneretur corona

per viri alicujus, caftitatis virtuti addi&üffimi,

li

rogeniem reftauraret.

aliqua, five aureola gemmea, fed ex floribus

tef

Ibidem

XIV. S. Bonaventura in lilio fex grana,

contexta? Quiain Scriptura caftitas flos dici-

difc.12.

tur, merito caílis corona de floribus datur ; &

y

5.17.

uafiaurea, & fex folia nivis inftar candida

fi

confiderans dicit ; Et nota, quod in lilio fex

nota, quod caftitas inftarfloris folo taCtu mar-

funt folia nivei coloris, &fex grana aurei co-

cefcit, quia tattus impudicze dele&tationis ca-

fni

ftitatemomnino corrumpit.

ta

loris ; fex folia nivea fignificant carnis pudici-

Ibidem

Ti

tiam, & fex grana aurea fignificant mentis

XVII. Si Do&oribus facris fidem adhibere

[]

volumus, virginitati & continentize Martyri

1

difcar. 16 |

0n

mun ditiam. Primo ergoin liliofuntfex folia,in

Y

quibus figurantur fex ad pudicitiam neceffa-

meritum néquaquam deeft; Hoc enim S.Ber-

f&

nardus clare & perfpicuis verbis a(ferit, dum

ria; Primum folium eft cibi & potus fobrie-

H

tas, juxta illud S. Hieronymi in epift. 22. ad

ait: Genus Martyrü, Spirita faCta carnis

üi

Virginem Euftochium ita fcribentis: Virgo

mortificare ,

illo nimirum, quo membra

d

fugiat vinum, ut venenum ; nam vinum & a-

ceduntur ferro, horrore quidem mitius,

V

dolefcentia eft duplex incendium voluptatis.

fed diuturnitate moleftius.

B. Laurentius

Nam Pierius Valerianus in fuis Hieroglyphi-

Juftinianus in fermone quodam de S. Hie-

N

)

cis huic flori proprium effe dicit, quod fi vino

ronymo, San&um hunc Do&torem ex hoc

hume&etur, candorem fuum primio deper-

capite Martyrem fuiffe probare nititur: Nem-

]

dat.

Secundum folium, inquit Seraphicus

pe fine fanguinis effufione gloriofi Martyrii

Do&or, eft habitus afperitas; Undedicit Ber-

triumphum obtinuit, quod enim carnificis

nardus :

mucrone non pertulit, hoc in fe ipfo caftita-

Memento, quod afperior carduus

Plamh I

pannum facit leniorem, ficut afper habitus

tisamore complevit. Idem quoque S.Hiero-

€ ult

carnem facitcaftiorem. Tertium folium eftla-

nymus in vita S. Paulze, illos, qui. cum fzevo

fe

boris ftrenuitas, & percontrarium ignavia &

hoc carnis tyranno fortiter dimicant, illius-

otium funt fümmum luxurize nutrimentum;

que viétores evadunt, inter Martyres quafi nu-

i

G

juxta illadEzechielis: Hac fuitSodoma iuigui-

merandos effe dicit : Non enimfolum effufio

fang uis

Tituls XX, — Caffitas.-

m

: *anguinis in confeffione reputatur, fed devo-

Il. Thales Milefius, unus efepfem Sapi;?n-

tze quoque mentis fervitus immaculata, quo-

tibus, fuadenti Matrimonium, cum adhuc ju-

i

tidianum martyrium eft; illa corona de rofis

lïr

DI

& vioiis nectitur,hzec deliliis. DeS.Thecia

nior effet, nondum effe tempus dixit: major.

vero natu cum eflet, eodem inítante non am-

i

1

Divus Chryfoftomus ait: erat igitur in ipfa

plius effe tempus, refpondit.

Q

etiam virginitas, quze illis, qui rem accurate

11l. Myrthus Philofophus rogatus,cur üxo:

Fabr,in

]s

perpendunt, magnum quoddam martyrium

rem non duceret? refpondit, fi probam du-

feíto S,

d

ante martyrium videtur; cujus convincen-

xero, eam cogar relinquere in morte: fi im- Cath.

t

tem hanc aífignat rationem: funt enim cru-

probam, multa ab ipía patiar: fi pauperem,

ja

deles quidam carnifices corporis, imo carnifi-

eam alere debebo: fi divitem, ejus imprope-

cibus crudeliores.

S. Ifidorus Pelufiota in

ria, & jactantiam audire cogar : fi turpem,eam

j

quadam epiftola fua idem pun&um his verbis

odiffe debebo: fi pulchram, cuftodire debe-

tangit,dicens: Virginitatis certamen magnum

bo. Et peffimum omnium eft, quod ei liber-

quidem & praeclarum & divinum eft, nam ad-

tas mea tradenda eft, ipfa tamen gratias mi-

(v

verfus corporis voluptatem ipfi bellum eft,

hi non agit.

s

t

quod in aliis certaminibus labores minuit ; vo-

IV. Gaudens gaudebo in Domino,

"i

luptates enim & delectationes maxime carna-

tabit anima mea in Deo meo, qui induit me Pontet 3.

les nimis funt homini connaturales, & ideo

veftimentis falutis, & indumento juftitize cir- 7 &*

eximia virtute opus eft, ut debellentur.

Idem difc,

cumdedit.me, quafi fponfum decoratum co-

25.

XVIII. Signum Virginis incoelefti Zodiaco,

rona, & quafi fponfam ornatam monilibus

utdiximus, in medio Leonis & Librze corfiítit,

füis. Ubibene notandum, quod Propheta fe [ai, 6r,

5 Tidem

ad denotandum, quod Virgo ad initar Leonis,

fponfum & fponfam vocat, ut infinuaret, non v.1o.

g.l

quiapertis oculis dormit, vigilare debeat, at-

tantum hominem caítum effe fponfam Dei;

que.infuper difcat, quodvis verbum , unum-

J

fed etiam fponfum caftitatis.

0-

quemque obtutum,omnem motum &c. libran-

M.

n non grande miraculum, de quo Caff. Cole

dum fibi, & ponderandum etfe exatte, omnia-

t

que & fingula eidem fufpe&ta eífe debere.

Moyfes dixit Exod.3.v.3. Vadam & videbo lat. r2.

üt

vifionem hanc magnam, quarerubus non com- * É*

Idem ditc, * XIX. Lucss Waldingusin Anralibus Fran-

buratur? atqui non minus mirabile opus eft,

28. n.4.

cifcanis refert, quod cum Rel'giofus quidam

l-

hominem carneum carnales affectus in carne

I$

F. /Egidium conveniens, coram eo gloriatus,

pofitum refpuiffe.

"

de obtenta adverfus carnis vitium gloriofa

VI. S. fob dixit :

Propter fuperbiäm. quafi"Ludx.de

vi&oria, modum quoque recenfuiffet, quo

lezenam capies me; alludens ad modum, Fonteto.

carnis przeparatos fibi evafiffet laqueos, inter

quo lezenz' capiuntur ftru&a fovea , & ovegftr'zfc'.*"

czetera fequentis a tergo foeminae dixerit fibi

fupra appenfa, cui, dum infidiatur lezena, in

immiffam concupifcentiam , eoque validio-

foveam cadit: Sic Deus permittit, ut in oc-Job. c.1o.

rem, quo propius illa accedebat, ftetiffe vero

cafionem tentationis incidant fuperbi, & dum ** !6

parumper, atque preetereuntem ferius afpe-

et

inhiant dele&ationi illicitze , cadant in fo-

xiffe, mox omnem evanuiffe tentationem.

veam, de

qua Salomon in Proverbiis dixit: Prov.23,

]«

Quem F. /Egidius. mox icterrogavit, an mu-

Fovea profunda eft meretrix, & puteus an- V-27-

&

lier illa fpeciofa, an vero deformis, juvencula

guftusaliena: cuiiratuseft D

*

ominus, incidet

aut vetula fuerit; cüi cum Religiofus vetulam

in illam.

a-

& turpem fuiffe refpondiffet, mox vir Dei in

r

.VII. Climacus dixit: incipientesincidere Climacus

hzec verba fubjunxit: Quid ergo mirum.fi prze-

in peccata contra hanc virtutem, ob gulam ; gr&d. zo.

I$

teriit tentatio appofito antidoto ? Scias,fili mi,

proficientes, ob fuperbiam ; perfe&tos, ob te-

j

Y

potius fuccubuiffe te, quam viciffe. In eocon-

merariam judicium latum de aliis.

fiftebat victoria, quod przetereuntem non a-

VIII. /ÉEgyptii ornabant filias fuas etiam

L

fpiceres, fed demiffis vel claufis oculis teten-

af(

i-:
