unüm ex utroque, hoc eft, exinvifibili ac

»

vifibili natura hominem fabricatur, atque e

tametfi te voluntarie ab illo avertas, numquid

materia quidem ante producta fumpto corpo-

fuarum ftillicidiagratiarum cohibet , ne pluant

T

fuper te ? Nunquid folis, lunse , ftellarumque

re, a fe autem infito fpiraculo (quod qui-

&

dem intelle&tualem animam Deique imagi-

fplendorem abfcondit, ut non faper te luce-

ant? Porro terra germinat fru&um fuum, ar-

b füp, tit.

nem fcriptura vocat ) velut alterum quendam

bores diveríarum fpecierum poma producunt,

mundum, in parvo magnum, in terra collo-

!

cat. Angelum alium mixtum adoratorem, vi-

& (pro dolor ) intelligere diffimulas , a quo ifta

Hj

percipias ? Tibi cun&ta famulantur elementa,

fibilis naturze fpectatorem , intellectualis my-

ftam, eorum; quze in terra funt, Regem ; fu-

nubes de coelo imbrem opportunum f[par-

peris autem fubditum, terrenum & coeleftem,

gunt; dies diei, & nox no&i fuccedit , ut tibi

lj

& cunGis viventibus praeftent gaudium, tri-

caducüm & immortalem, vifibilem & intelli-

N

gibilem, medium inter magnitudinem & hu-

buant alimentum, levent fafüidium, & fine

IU

fenfu, & absque guftu torpefcis & jaces? Ut

I medt D

1

militatem , eundem fpiritum & carnem : fpiri-

merito citatus fanctus Antonius dixerit: In-

$. Anfpn.

[j la,

tum pergratiam, carnem ob elationem. Quod

I.

QV

eRupert, etiam Rupertus Abbas confirmans, magnum

vitant te omnes creaturee ad regratiandum **

1.2. de

Deo,quia omnes, exceptis Angelis funt infe-

lane confilium , inquit , inillo fapientize con-

Trin. €.1- filio, in illo talium perfonarum, Patris &Fi-

riores nobis , & , cum Deus potuerit nos face-

lii , & Spiritus fanGi non tam fenatu , quam fo-

re viliffimas creaturas , nobiliffimas fecit.

I

liloquio venerando denobis habitum eft; ut

.1. Ob beueficium. confervationis , quod fic S. Aug.

unaquzeque perfona fuam operis parterm fufci-

declaratS. Auguftinus: Omnibus boris & mo-

fOlil. 0.18.

H

peret , ut fcilicet tunc quidem pater conderet,

mentis, fruor bonis mifericordive tuzge ; quo-

poftea in plenitudine temporis filius perditum

f

redimeret, Spiritus fanctus remillionem pec-

niam femper perirem, nifi quia femper regis

me ; femper morerer , nifi quia emper me vi-

$. Den,

catorum perficeret. Quanta vero in fpecie per

vificas, & omni momento me tibi obligas,

fitn, a

hoc beneficium bona obtigerint, explicat im-

dum omni momento mihi tua beneficia prae-

$t fïïam.

to. 7. in

S. Bonav. primis D. Bonaventura dicens: De dono na-

ftas. Idemque confirmans S. Antonius, con- S. Anton,

4 Rf

fafcicul.

turze eft, quod creavit te in tempore, & quod

fidera inquit, quod tot funtDei beneficia erga l. c. $- 1.

ab aeterno te difpofuit creandum , non creavit.

c. 6.

te, quot vitze momenta, per continuum enim

te pecus, fed hominem. Dedit animam im-

Dei influxum homo confiftit, & vivit. Unde

À

mortalem, cui deditrationem , ingenium , in-

merito concludit S. Ambrofius: Vide ergo, S. Ambr.-

duftriam, qua omnia materialia poteft intelli-

de obitu

quanta quotidie Deus moliatur , quanta diftri-

gere. Deditmentem velintelle&um, qua im-

buat, quantis terram fructibusimpleat , quam

'Theodof.

materiales Spiritus, Deum & Angelum intel-

opportunis , & in omnes oras ferentibus ven-

- ligeret. Propter te omnia in terra creavit; o-

tis maria promoveat, quantis|imbribus folum

mnia elementa ad tuam vitam , omnia ani-

molliat ?

ä

mantia ad tuum nutrimentum. Deinde etiam

Til Ob

)

lus LXIL. - Cratitudo.

$57

agz $ Aqtom

llQ

S, Baxar..- H .Ob benelicium redemptionis; de quo praee

nis , fed virtutem dedit Dþïninus Rex vlrtu-

DW A ) C "M 2 1

t

dusde di- clare fic loquitur S. Bernardus : Si totum .

tum, ut füb me effet appetitus tmeus, & ei,

f

quam fentiebam , concupifcentiz;e, minime

Q0ta

Hip. Dev.. debeo pro me fa&to, quid addam jam pro me

refe&o, & refecto hoc modo ; nec enim tam

confentirem. Sed a quibusdam tam longe

)e

M!

facile refectus, quam factus; nam qui me fe-

me fecit miferatio tua , ut penitus abomina-

um

h

mel, & tantum dicendo fecit, in reficiendo .

rer ea, & ne ulla quidem eorum me tentatio

'Cüm

profecto & dixit muita, & geffit mira, & per-

moleftaret.

dl

1

tulit dura; nec tantum dura, fed indigna. In

$ XHl.

itüor

primo opere me mihi dedit. In fecundo fe,

& ubi fe dedit, me mihi reddidit. Datus

OT &«

'lfus

ergo & redditus, me pro me debeo, & bis.

£

quenter ponderare beneficia , täm g'enera- Izi*guadp,

debeo, quid Deo retribuam pro fe? Nam -

I E

QUae

/

lia, quam particularia, cum circum- epitt,

.

etiamfi milles me rependere poffem, quid

flantiis priori-$. explicatis; nam , ut bene

fum ego ad Deum ?. . Id ipfum alibi praecla-

[ 00

Calffiodorus ait, qui, quanta fibi gratia col-

(d0

ze confirmat dicens : Super omnia te mihi

latafit, nefcit, q

X

3

amabilem reddis, o bone Jefu, calix, quem

matas'lazjgito;'i gratias Qe—

T.

beat, non intellieit, -

hu

bibifti, opus noftree redemptionis; hoc enim

IL Obligationem fuam

ad gratias agendas beneln illud

omnino amorem noftrum fibi vendicat, hoc,

perpendere : S. Auguftinus monuit his verbis; Lue. 12«

N

inquam, devotionem noftram blandius alli-

V. 28.

!hu. S' L&ur.

Oportet ergo, Domine, tanto magis tibi gra-

omni aue-

U. ferm l

cit, juftius exigit, ar&tius ftringit, & vehe- .

tiofum & devotum , atque ad ferviendum

ivit i

eChrittl

mentius afficit. Unde merito l. c. concludit:

tem, cui

promptiorem exiftere, quanto me de tantis

multum .

lI* cotyore, |

Etü caetera taceam , hoc folo non immerito

beneficiis obligatiorem.confpicio in redden-

datum eff,

dig-

fibi vendicat vitam noftram, quia pro ea.po-

da ratione, ne dilata vindi&a tanto acrius

eliet

Y*

fuit fuam.

Nemo igitur fibl vivat, fed ei,

adveniendo malamea puniat, quanto diutius

lls

qui pro fe mortuus eft; cui enim juftius vi-

lile-

&

toleravit, quod puniri potuit.

»

am, quam ei, qui, fi /non(morefetuf, ego

H Exenpla «reaturarum wvatienalium

frbguen-

|Ec-

pnon viverem ?

E

ter fibi ob oculos ponere, & videre, quanto impetu

jm

ÀAV. Ob beneficium v

ocatiaiaif'ad fidem ; qü'od

8 Avgutt.

ad gratias benefactori fuo referendas impel-

jem

fequentibus verbis proponit S. Auguftinus :

luntur, ut vel inde difcamus, quanto inten-

TRCILM 2

Magnnm, inquit, zeftimo beneficium, quod

fiori affe&u & vehementiori ftudio homo ra-

" Übeies.

eo tempore, & inter tales me nalíci voluit ,

tione preeditus pro incomparabiliter pluri-

id

. Deus, per quos ad fidem fuam & facramen-

bus & majoribus

,

fbeneficþiis gratias agere

Qt

ta pervenirem, |Video innumerabilibus ho-

debeat,

M

minibus hoc negatum, quod mihi gratulor

IV. Certa fibi pro gratitudinis officio braftando

effe conceffüm, cum quibus tanta nobis eft

C&*

tempora dateriinari , ut vel fic facilius impella-

at

&, Anton. una conditio.

Unde merito infert S. Anto- .

b fup» tit- nius: Invitat ad gratiarum a&ionem qualitas.

mur ad officium noftrum hog- in genere acu-

A

1

intt,

ratius praeftandum.

ifla

, femporis; dicitur enim tempus novi tefta--

V, Beneficia variera & notabil

iora calamo in Zz'..:

menti tempus gratize, quia faperabundavit

I[2,

bello annotare ; (ic enim faciunt fideles fervi ,

aL

multiplex gratia humano generi collata poft

qui non expenfüm duntàxat, fed acceptum

- Chrifti adventum, & ideo multiplicatis bene--

]bl

^ ficiis multiplicandze fünt gratiarum actiones.

etiam accurate in chartas referunt; quod hic

il«

tanto accuratius faciendum eft, quanto ma-

V. Ob bencficium juflificattenis ; de qua fic S.

gis heec annotatio conducit ad memoriam be-

[

Il

$ Augoft. Auguftinus loquitur: Bona funt hzc tua,

neficiorum , quae, juxta S. Chryfoftomum , tn Matth,

€. 123.

in medit. Domine , mihi

a te mii'ericogditer indulta,

eft optima cuftos beneficiorum ; & , ut/alibi &o. 0.

Is

S i Ànton,

, quod me in periculis fzepe conftitutum cle-

l, Ü S, L

&

loquitur, füfficiens eft, quae ad virtutum la- Hom. 22«

U

-

J

ienter eripuifli, nec unquam in peccatis

bores nos adhortetur, & preeparet, utprae- !*

[8

aneis dereliquifti 5 oblitum tui de te admo-

auifi, averfum a te revocalti, venientem

fentia omnia defpiciamus, & ut ei, qui tan-

U

ta in nos beneficia contulit, adhaereamus ,

ad te benigne füfcepiiti ,. poenitenti indulfifti.

amorem in illum fingulis diebus

Non enim ea fola, quze commifi, peccata,

| augeri ,d?»*

clarantes.

HI Pl

't $ Ant.

fed etiam, quze te protegente non commifi,

$ XUL -

,.l LE

. totum a te dimiffum deputandum eft ; Nam

us

ARUCTETICIA

l0

ficut in multa peccatacedidi, fic & in multo

Jura, nifi me confervaffes, cecidiffem. |Sed

rimis noffe: debet,Aíceta, fro quibus

j5

I ïnp

(l«

ferm.. 9.

$. Dern. (& S. Bernardus, Et miferatio fuit, inquit,

beneficiis agendze fint gratize ; nam, ut

IS,

quod vifitavit cor meum, immitavit, ut ama-

bene Cicero notavit , acceptorum, benefi-Lib. &

de fragm.

ra fierent, quze mihi male dulcia prius erant,

ciorum dele&us habendi, & imprimis quo offic.

T

7. mifer,

n

: $ Antoh,

quae Izetabar, cum male facerem. Huc etiam

quisque ftudio vel benevolentia fecerit, pon-

L l .c h

pertinet praefervatio a peccatis, quze tefte S.

derandum eft; multi enim multa faciunt

71

Bernardo, tribus motis contingit, occafio-

temeritate quadam ; fine judicio , vel io-

nis fubtrattione , refifrendi data virtute ,. aíf-

do in omnes, vel repentino quodam im-

i , Anfbf.

fettionis fanitate; multum enim in peccata

petu animi, quafi vento incitati: quae bene-

",

j

gecidiflem, fi data effet occafio , fed Dei mi-

ficia aeque magna habenda non funt, ac ea,

"

feratione non me talis opportunitas appre-

;; The

quae cum judicio, confiderate conftanterque

. hendit. . In multa quoque paulo minus ceci-

delata funt. Agendae autem funt gratize Deo

'1-

dillem, graviter impulfus violentia,tentatio-

pro triplicibus bonis, . x. Pro

genefa!ibz:s, qua*

EDUIPUS

Ra Pc [äbnq Bi[üc Mü"a ]bm- L

l

8:8

Bibliotbecce M;tnualik Concionamrice

Pfalmi: Laus ejus in Ecclefía San&orüm ; ita

qm

lia funt creatib, cbnfewäfio,' redemptio, ^5.

rit

Pro fpecialibus , qualia funt vocatio ad fidem',

fcribit: Vides , quomodo ante verba requi-

[2

rit gratiarum actionem, quse fit per vitam &

ad religionem, ad gratiam & gloriam. 5.Pro

ii

fi«gularibus , quae- cuivis peculiariter ex acci

bona opera? Non fufficit enim verbis folum

e

denti conferuntur.

gratias agere, nifi etiam fa&orum virtus con-

40

S.Bernard, 1I. Noffe debet , enam prvo minimis beneficüs

currat: nam laus ejus in Ecclefia Sanctorum.

(X

ferm. 11. fuminas Deo gratias effe agendas , qua de re lo-

Et in Pf. 49. ait : Ita vivas, ut Dominus Deus

$!

s

ia Cant,. quens S. Bernardus, diíce, inquit, in referendo

tuus glorifieetur; juxta illa Chrifti verba :

Tdit "i

gratiam non effe tardus, aut fegnis; difce, ad

Sic lueeat lux "vefira coram bominibus , ut 'videant

6

fingula dona gratias agere $ diligenter coafi-

opera vveflra bona ,. & glorificent Patrem vefirum.

Y

4

l

i

dera, quae tibi apponuntur, ut nulla videlicet

Sit vita tua ejusmodi, ut tuus laudetur & ce-

!,enl

Dei dona, nullagratiarum actione fruftrentur,

lebretur Dominus, & perfe&um obtulifti fa-

.

gef,0.6: ä;u

non grandia, non mediocria, non pufilla ; deni-

crificium. Idem quoque in Pfalm. 112. ita

bgp !

que nitamur colligere fragmenta, ne pereart,

fcribit : Oportet vitam prius re&te inftitden-

ie.nec minima oblivifci beneficia. Ad affidui-

tem hymnos Dei canere, non eft enim pul-

chra laus in ore peccatoris; fecundo non

$. Bafilius tatem quoque S. Bafilius hortatus eft dicens:

H

J

hom. $. in fjgg comedetis , five bibitis five

quid facitis, omnia

verbis folum , fed etiam factis laudare opor-

Martyrt,

in Dei gleriam facite, Accumbens menfze ora;

tet, & hanc laudem Deus maxime requirit.

ba

Julii.

10

efitans panem , largitori gratiam rependito;

Idem quoque S. Doctor Pfalmiftam pfaimum

fuffulciens, firmansque infirmas corporis vi-

illum ab his verbis-ordiri obfervat : Laudate

f

D

res vino, ejus fac memineris, qui hoc te dono

Dominutm de celis ,' laudate iilum in excelfis , lau-

*

impertivit ad inferendam cordi tuo lIzetitiam,

daie eum omnes 2dnpel

2

ejus ,. laudate eum ommes

& ad multiplicium infirmitatum non medio-

virzutes ejus , cujus hanc affignat rationem :

crefolamen. Etin epiftola ad Thefialonicen-

Ideo dum preecipit laudes offerre, incipit a

fes, inquit : fine intermiffione erate, in emnibus g*a-

*

fuperioribus poteftatibus, fic dicens: Lau-

tias agite

?

quem textum Theophylattus ita ex-

date Dominum de celis , laudate eum in . exceifis ;

äle: li

pornit. Quiaaffüevit cum Deo veríari, eique

oportet enim ita Angelum fieri, & ita lau-

m ,zl

eratias àgere in omnibus rebus. Quomodo

dare. Ne ergo hanc laudem, rem effe levem

exiftimemus, fed ante os noftrum, vita no-

f

autem femper gratias ages? fi agnoveris hanc

effe voluntatem Dei, ut fis gratus erga ipfum,

firaipfum fonet, atque ante linguam conver-

pu

ut,qui femper tibi benefaciat. S. Ambrofius, ut

fatio clamet, ita enim v

x

Pl

el | tacenteg *Deum

nosád hanc continuam & nunquam intermif-

Jaudare poffümus.

fam gratiarum actionem exftimulet, fequenti

- ]V. Noffe debet

, ütilem äg*:k)liduh: ;äbdum;s. Eonav-

it

D

nos evidenti ratione convincit; neque enim

Dzi. beneficia meditandi , juem quidem indicatin faície.

nos unquamrefpirare poffumus,quin ad quaim-

S. Bonaventura, dum ait : Scias, quod tri-*. &

H

libet refpirationem beneficiis Dei fruamur, &

plici confideratione potes tuas meditationes

hanc beueficentiam affiduam & quotidianun

variare & dilatare, ut nunc tua quidem me-

inceflanter continuat & confervat; Unde ait:

ditatio verfetur circa ipfum benefacorem ,

Quando non hàbes, quod Deo debeas ? aut

nunc cir

C

Ü

citer elargitur.

ia ipfa beneficia , quze tibi mul?:ipli-

tE

quando fine Deiinunere es? quid enim habes,

aut es, quod non accepifti? ergo quia femper

V. Noife debet gradus gratitudimis , quos

accipis, & quod habes, a Domino eft, de

1

É

Ito« ^

quidem diftin&te & appofite affignavit S. Tho- 3« 2. q.

f

rem te femper effe cognofce. Quod ipfum eti:m

mas, dum dixit, primum effe, ut bomo ve- !

96. 8. 5

ib. 9. de

Y

$ Gregor. confirmans S. Gregorius NyHenus, fi, quod,

cobno/cat acceptum beneficium ;; de quo gradu be-

f

Nyff. orat.

tenef,

1. in Orat.

praefens eft, inquit, confideraveris, per ipfum

ne Seneca fic loquitur : vis reddere beneficium ?

à

vivis; fi futurum, ille tibi earum rerum, quze

benigne accipe : retulifii gratiam.

Secundum ,

D

[j

funtin exfpectatione, fpes eft; fi preeteritum;

ut iaudet, ég gratias agat : nam cul gratia re-

non effes, nifi prius ab illo fa&us effes ; id ipfum

ferri non poteft, quanta debetur, habenda

quod natus es, beneficio afficeris, dum per il-

tuuen eft, quantam maximam animi noftri

lum & vivis, & moveris, ut inquit Apoítolus,

capere poffünt, ut Cicero monet, id quodPhilip. 2,

ertium, ut re-

Jxxæ-

rerumfuturarum fpes ex eodem beneficio pen-

faltem laudando praeftatur.

det, tu verofolius preefentis compos es. Itaque

tribuat pro loco €9' iempore, lecundum fuam fa-

ä

fi vel per omne vitze tempus gratias agere Deo

cultatem , id quod fit per reverentiam , ho-

nonintermiferis, vix praefentis gratiam exple-

norem, obfequium, confilium, opem & fub-

bis, cum interim nullamrationem excogitare

fidia, fi indigeat.

.

poffis, qua futuri vel praeterititemporis debita

- VI. Nofle debet circumflantias

, qua in grati-

compenfentur. Fruttum autem hujus perpe-

tudinis exercitio [pecialiter obférvande funt , illud-

ä

8. Chryf. tuze gratitudinis indicavit S. Chryfoftomus,

que Deum non parum gratum eficiunt, quse qui-

Is ;

inPL5. dum dixit: Perpetuo Deo gratias agere de-

dem ad tres preecipue revocantur.

L 4ddt

UE

bemus. Hiec funt graviffima, quae in diabo-

Jfinceritas ;; de qua quidem fic loquitur 5. Ber-

lum torquentur, tela, hic eft ictus in daemo-

nardus : JNon ommis gratiarum a&io accepta e[l

nem certiffimus , tunc funt coronze 1'pl'enïdi-

à

Deo , nifi que de cordis pudica &g mera fünplicitate $, 3. in

(;

diffimae.

,

procedit, — Pudica. fane dixerim propter eos. — QuiCant;

Manfi tr.

1HI. Noffe debet, a bec, ut tributum laddum,

(2 de malis a&bibus füis gloriantes ,' Deo. graiias

N

8o. dife. £ gratiartum ati:o Deo grata fit, [pecialiter vequiri,

agere Jolent , quafi Deus more ipforum letetur , cum

Mera

B. 19^ urlmpue (g voci cor purum 69 mundum conjunga-

tnale fecerint. & exultent in vebus pe[Janis.

iw. Unde D. Chryfoftomus fupeg Jlla verba

wero;': Jimplicitate | adjunxi , propter. bypocritas

N

h

Tütulus XALX IIl. Gratitudo.

859

h

Xqul.

qüi Deum quidem de bohis.-/ïtis , fed verbotenus glo-

tam memoriam aliaque grati animi officia re-

n&

" vificantes ,. corde vetinent , quod ore prebueránt. . 2.

fundere debeant; nec tamen propterea Deus

»hml

Eft liberalitas : quze in affe&us intentione po-

aliquam ab illis intrinfecam perfettionem no-

Non-

tifimum confifit; magis fi quidem Dcus

vam accipiat. 3. Quod ficut flumina intrant

in mare, ut iterum auctiora fluant; ita quo-

m

penfat, ex quanto quis agit, quam quantum

s

facit. Id quod etiam Seneca advertit, dum

que homines Deo dona füa grato animo ad-

ia

dixit : Nec in vilimis, licet optime fit, aure-

Ícribentes novis beneficiis ab eo ex merito

& ne

que prafulgeant , deorum efl bonps , [&d in pia ac

cumulentur. Oftendatur proinde, quormodo

Vum.

fe inftar fluminum in máre Deitatis exone-

"'Thom.

1$. Tefte retta veluntate venerantium. taque boni etiam far-

rare debeant, fcilicet curfu vehemente, cele-

ee

re ac victili veligiofi funt : mali non ejfugiumt impie-

fa-

Kemp.

taiem ,. quamvis aras fanguine miulto- cruentarint.

ri, indefinente, proprietatibus hifce ad gra-

) 1. de

tiarum actionem accommodatis.

.

It

benef, c.6.

3. Eft celeritas : nam ut olim non male Aufo-

ac 16

I

nius cecinit:

.JII. Super illa verba: Kedde rationem villica- L

In eyigr.

; ingrata: eft: gra-

tienis tue : dici poteft fidelium fervorum mo- V* **

J-

Gratia, quze tarda eft

l0

tia namque

rem effe, ut diligenter in certo libro acceptum

| Cum fieri pro

perat, gratia grata magis.

& expenfam annotent, uttanto facilius ratio-

B

rt.

Hinc in veteri lege holocauftum, quod offerez

nem füo tempore .redde;e polfint, atque adeo

batur progratiarum a&ione, & caro victimae

hoc cuivis Chriftiano tanto impenfius facien-

h

i

non erat in craftinum fervanda. |Certe. Noé

dum , quanto feverior ab illo quondam ratio

tnox, ut ex arca egreffus eft, exí(iruxit altare,

exigetur. Oftendatur ergo 1. quid in ac«cepia

fcribere debeat, fcilicét beneficia generalia,

13

Deoque facrificium obtulit,

fpecialia, fingularia, de quibus füpra $. XII.

1

COR XIVE

n.r.di&um. 2. Oftendatur, quid in experfo

T

fcribi debeat, ícilicet, an haec omnia juxta

llj

— CONCEPTUS PRJEDICABILES.

Domini fui voluntatem, & pro utilitate illius,

f

. De qüalitate.

id eft, majore gloria & honore fint expenfa,

ld

; A .i;.

occafione illius thematis : Omne'datum

quae omnia per partes fufius explicari & de-

Jl

L Er

duci poffunt, fimulque inferri, quam pauc.

0

V.» l:.

optimum , é$ omne donvin perjettum defur-

füm efl, defcendens a. Patre luminum : Comparari

veri & fideles fervi reperiantur, cum omnes

T

fere, quae fua fünt, queerant, & non quse

poffünt beneficia Dei cum radiisfolis. Et 1.

quidem dici, quod ficut radii a fole paulatim

Dei & Chrifti. . Poteft etiam dici in libri ex-

per hemifphaerium fparguntur, ficque lux ab

teriore pagina & anterjore fcripta effe haec

$, Boww

imperfecta claritate in perfe&tam crefcit, ita

verba : zíccipe beneficium ; vedde feroütüam.

ia

i fa.

Deus quoque prius imperfectiora naturae do-

pofteriore vero foriptum effe : Exjpetia pre-

4 &

mium: bme fupplicium.

E

na largiatur,-& tum demum, íi bene quis

atitudinis fufius gx'—

v

p

illis utatar perfectiora gratiae & glorize dona

V. Poffunt gradus gr

e-

offerat. 2. Quod ficut radii folis humoeres de

plicari & eorum cequitas oftendi. Et 1. qui-

cui

5

t beneficia

ly

terra elevant, iterumque diffolvunt, ut ter-

dem cur maximi seftimari debe

lg

ram irrigent, ita etiam beneficia Dei nos a

Dei, fcilicet propter altitudinem danis : pro-

terrenis affectionibus elevent per dilectionem

funditatem, id eft, utilitatem acciptentis : lati-

$

Dei , iterumque per charitatem proximi de-

tudinem leu multitudinem & magnitudinem

Ícendere faciant.

dati: & longitudinem duratienis, cum ab aeter-

H $ 2 QQ

3. Quod (icut radii folis

NT T

varios/in corporibus effe&tus producunt, &

no fuerit in nos beneficus per affettum, & in

,Lbo d

seternum liberalis fit futurus, & fuerit per ef-

fi quidem folidum corpus inveniant & poli-

tum, & recta linea in id defcendant, copiofe

fe&tum. 2. Cur laudari & praedicari debeant,

'ej

refle&untur, fecus vero fi vel oblique dunta-

fcilicet ad majus Dei beneplacitum caufan-

)

dum: ad affectum noftrum demonftrandum :

]

xat incidant, vel tralucidum corpus repe-

à

yiant, itabeneficia Dei in aliquibus vehemen-

ad proximum in Dei amorem inflammandum

3. Cur rependcre debeamus,

i

tem calorem divinze dilectionis. producant ,

& rapiendum.

án aliis, qui velut adr ea facile tranfire finunt,

fcilicet propter meritum Dei, & noftrum,

!

?Phihp. ^

cum hoc fit aptiffimum inftrumentum ad li-

oparum operentur, in allis denique omnino

"u

foetidas exhalationes ingrati animi, aliorum-

beralitatem Dei excitandam & confervan-

]

Excitentur proinde

dam. Doceantur proinde. auditores, quo-

que vitiorum caufent.

*

auditores , ut ita difponant corda fua pro ra-

modo hos gradus affequi & exercere valeant,

diis his excipiendis, ut meliores potius, quam

uem in finem fervire poteft tota prima con-

cio Fabri in Dom. 13, poft Pent..

deteriores effe&tus experiri mereantur. Vide

emati

Bromiardum v. Gratitudo c. 4. n. 4.

V. Poteft ex occafione th

is : vedde, quod Matth. 26.

Ececl, 1.

][. Ex occafione thematis : Omnia flumina

debes : dici, plerosque homines videri fimi- v. 26«

,

»

4ntrant in mare , é$ mare non redundat : pulchre

les alicui civi obzerato, qui, quocunque fere

oftendi poteft, 1. quod ficut omnia flumina

fe convertàt, aut eat, creditoregà quempiam

E

exeunt a mari, ita omnia beneficia a 1Jeo

habet obvium, atque adeo meritbfolicitos effe

j

velut immenfo mari omnium perfectionum

debere, ut behne hos creditores co

1ofcant,eis-

41

.ln'

ue mature fatisfaciant. Oftendduv proinde,

IN

oriantur. 2. Quod ficut flumina naturali fuo

impetu ad mare currunt, eique aquas ab ipfo

quinam illi fint (nempe Deus, Ch

us, B. Vir-

go, S. Angelus cuítos, füperio

; parentes,

acceptas quodammodo reftituunt, nectamen

iare propterea fedundat ;. ita homines quo-

praeceptores, amici, inimici) & quid cui-

ta a Deo beneficia eidem per gr

que pro collatis beneficiis rependendum fit:

que accep

RU

— R. £. Lohn. Hlibl. Man. 1om. 1.

pro

Qqq qu a

1

8c$

-Bz'bliotbecæ Manudlik (.'onciormtori:zx

wï &

:

ro quo fcopö iterum f;ïærvire poteft. tota

XV.

[jgo!

giie

concio fecunda Fabri in eandem Domin. 13

j

ALII CONCEPTUS.

10

poít Pen;e;o?c.

"Equitas.

i

tf

JDe motivis.

i

hominem creaverat

Deus , quandovuaaü t£,

rentt

l. V»ix/

VI. Poteft oftendi sequitas, utïlitas, digni-

,eum

in paradifo collocavit: fed quo se. dife:

ib

utatis fine2 ut operaretur & cuftodiret il- 1« m $

nl

tas (feu honeftas ) & facilitas gratitudinis,

prout profufe id facit Faber conc. 3. in Dom.

um. Sed qus illi cultura neceffaria erat*

veth

Labor & defatigatio naturae corruptze eft poe-

oml

3. poft Pentec.

nalitas , ita quidem eft, nihilominus a Ru-

M ] ] '

Yue. 6,.

"VII. Ex occafione thematis : Qua menfara.

erto Abbate , verba illa ad propofitum no-

dem n2 (ia

y. 38-

menfi fueritis , eadem resnetientur vobis : oftendi

ftrum explicante, refponfüm accipiemus :

miM

P

poteft: z. Qua menfüra Deus nobis fua be-

Hoc eft, inquit, intelligere debemus , ut

hi

b

ne

ficia conferat, fcilicet infinita charitate, &

creatori fuo in laude, & gratiarum actione

tem

fidelem. animum gereret. Eundemque ob

itberalitate ,' uti probari, poteft per enarratio-

(

nem & inductionem beneficiorum, przecipue

finem illi amceniffimum plantavit deliciarun

Tin

creationis, redemptidhis, juftificationis, in-

paradifum, fcilicet, ut ad majorem eum ad-

(iG

fitutionis SS. Sacramenti, vocationis ad

ftringeret gratitudinem. Imperavit in terra

]nái

fidem , preedeftinationis: & illud S. Her-

paradifum fieri, inquit fan&us Chryfoftomus,

[2L ]

vel certe poft omnia

ut produétus homo in ea verfaretur. Extra

nardi ad fingula repeti,

&i

cum affe&u inculcari : Amat charitis, amat

paradifum formavit illum , fed mox introdu-

Dà

immenfitas, & nos vicem rependimus cum

xit, ut re ipfa fenfu beneficium frueretur,

e

menfura? '2. Ergo oftendatur, quomodo

& ut ex afpectu & converfatione multam per-

(10Ui

eadem menfura remetiri gratitudinem debea-

ciperet voluptatem, provocareturque ad gra-

mus, fi fcilicetnos ipíos & omnia, quae ba-

titudinem , intelligens, quantis fit affectus

Qu

Pt

bemus, Dei fervitio & amori conlecremus,

beneficiis , cum nullum adh

uc bonl fpgci-

ho

& quolibet dictorum beneficiorum eo fine

men praebuiffet.

b caufam Deum in cor'þbris

QX

ufurpemus , quem Deus in illius collatione

Il. Aft quam o

: À

no

quaefivit.

noftri fabriea lutum , ex quo membra nofira . v. $

coagulavit, tractare voluiffe putatis

? Memen-

fí,

" NTI. Ex occafione

hiftorize jof&phf ; Egy—

fad

to, quod ficut lutum feceris me. Nunquid

Luiei-

ptii Proregis , oltendi p

ulchre poteft fructus

alia mundior, pretiofior, pulchriorque materia

& utilitas gratitudinis..

Et 1. quidem infü-

illi deficiebat artifici, qui unico verbo am-

eus Die

nu

fiüt,

d

tui poteft comparatio inter Chriftum & ]Jo-

pliffimas extenderat coeli

fphzras? Verbo

fephum, tum propter 1omen ( quod idem

Domini coeli firmati funt.

Quin potius ina-

Teir

fignificat, ac augmentum ) tum propter offi-

U

teria nobilis corpori competere videbaturt,

cium Salvatoris; tum propter invidiam &

utpote quod animze, ad imaginem & fimili-

| $ Mpf

rir

venditionem fratrüm. 2. Oftendi poteft, quam

tudinem ipfiusmet Creatoris formatze , habi-

liberaliter nobis tempore neceffitatis fuccur-

Nihilominus dicen-

$1]

lei

taculum effe debebat.

rerit, preecipue r

umentum elecorum , íci-

dum eít: Omnia in fapientia fecifti. Ut igi-

lls

licet Corpus & Sanguinem fuum , offerendo.

tur ad nofirum deveniamus intentum , terrá

de

&. Quam fideliter pretium , id eft, debitum

quae gratitudinis eft fymbolum, ideo a Deo

fen

honorem, amoreim & gratitudinem el per-

hi

folvere debeamus.

4. Quomodo pretium,

adhibita fuit ad formationem hominis, ut

liic ei gratus exifteret ; 1pfa namque expe-

Dà

id eft, fru&um gratitudinis noftrae in faccis,

rientia tefte, quo magis terram induftrize

Vi

id eft, cordibus noftris reperiamus.

Exci-

in

agricultoris manus coluerint, fubegerintque,

tentur proinde auditores ad officium grati-

tanto uberiorem profert fementem ; quodque

tudinis liberaliter praeftandum , ut viciffim

fuper eam projicitur femen , non perditur ,

1

Deum erga fe liberalem experiri mereantur.

fed colligitur centuplicatum. Quapropter S.

H

Ambrofius ita difcurfum füum ad quendam

fa

Gen. 47.

IX. Pari modo oftendi poteft uitilitas *gr'a;

v, 24j

titudinis ex alio fatto ejusdem [ofephi, dum

dirigit ingratum dicens : Herba generi re-

Q

fpondet füo , tu non refpondes tuo generi?

f

jEgyptiis Pharaonis fubditis femen dedit ea

'ritici granum fpartum terrze , generis fui

fü

conditione, ut quintam partem Regi datent,

reliquas in fementem, & in cibum familize

gratiam reddit, tu degeneras ? Qui idem

[

Sanctus in alio quodam loco fcripfit: Imitan-

te

ac liberis fervarent. Oftendatur ergo 1. quae-

da nobis eft natura terrarum, quae fufceptum

nam fit illa quinta pars , nempe gratitudo

Iu

Deo debita, & quomodo Deo perfolvi de-

femen multiplicatiori folet numero reddere,

N

$ n

Q i

beat.

2. Pariter oftendatur , quaenam fint

quam acceperit.

quatuor religuae partes , quaze de femine &

]II. S. Auguftinus animam humanam a fu- s, Auguf.

mnllsp n T

o r

prenio datore hoc fine ad i1

naginem & fimi- V. de fpl-

u

melle operuth noítrorum nobis relinquuntur,

dicit, ut factorem u &

b lu

fcilicet fruqus meriti, fatislattionis, umpetra-

litudinem fuam creatam effe

apimia.

Ql

tionis & g

dii fpiritualis & benefaé&tis oriri

fuum pro imagine cognoftcat, ut pro fimilitu-

H

dine diligat. Unde, ubi Vulgata noftra legit:

foliti. . Exditentur proinde auditores ad con-

ditionem

c, utpote zequiffimam , hilari

Fatius eft bomo in aniinam viventem : in Hebr:eo

legitur: in animam loquentem ; Optaret namque

animo acceptandam, &, quanta ex quatuor

3

his fructibus lucra 1þiritualïa reportare pof-

Creator, ut anima fübito poft tam fubliime E:ffe

f&nt, demonftretur.

receptum linguam fuam in gratias r,eferenïd

B:S

le

j

) T itulus LXIHI. G;atituda.

Rói

adhiberet: At vero, quiaanima hoc multistitu- licet fufpendatur in inferno. Unde Ezechias:

lis debitum folvere neglexit, Deus illam in hoc

Tu autem eruifti animam meam, ut non peri-

miferiarum barathrum cadere permifit, in

ret, projecifti poft tergum tuum omnia peccata

quod fimul univerfam humanam progeniem

mea. Merito ergo idem S. Auguftinus pergit: $. Auguft,

D dj

| egit praecipitem. Unde S. Anton.ait : Primi pa-

Cui gratias referre debeo, quod non fecundum in medit,

rentes, quia repleti omnibus bonis naturalibus

iniquitates meas retribuifti mihi, quod meter-* !*

'.lun.:.

ra non abforbuit, non me ccelum fuülminavit,

& fpiritualibus, omnium virtutum, & tempo-

ralibus, ingrati fuerunt Deo, adhzerentes ad-

non mefulgur combuffit, non flumina fübmer-

verfario ejus, & mandatum transgredientes,

ferunt, nec alia poena, vel morte, prout dignus

Is

l

omnibus virtutibus exfpoliati funt.

eram, me afllixifti? cum enim peccando a te

Msanüibi- IV.Prima, quamSpiritusfan&us per Moyfis

recederem; non folum Dominum ipfum ex-

t

dem n. 2. calamumin fcriptura facra de fuprema Altiffi-

acerbavi, fed totam ejus familiam juftiffime

mi Majeftate notitiam fecit, fequens fuiffe per-

irritavi.

b

hibetur. In principio creavit Deus coelum &

: VI. Oro, ne defides fimus, inquit S.

Chry-$. Chryf.—

terram ; pro quorum verborum intelligentia

foftomus, fed unusquisque pro virili fupputet hom. 16,

apud fe fingulis horis non folum communia ^ Ven

differentiam, quae inter haec duo nomina (Do-

minus & Deus) verfatur, a Philone Hebrzeo

beneficia, fed & privata in fe collata; non ea

difcamus oportet,inquiente,Dominus & Deus

tantum, quae omnes fatentur, & quze omnibus

7

indicant potentias; Dominus eam, qua impe-

manifefta, fed & propria & plerosque latentia;

rat, Deus eam, quá eft beneficus. Quam ob retm

fic enim ad continuam gratiarum a&ionem

1-

Domino referendam incitabitur. Hoc maxi-

& facer Moyfes in toto mundi opificio nomen

Dei atfümit; Ubi & idem Auctor, quantum

mum facrificium, haec perfecta oblatio eft.

a

Deinomen beneficentize fit expreffivum,latius

VII. Magnumeeftetiam & hoc nomine,quod $. Auguft;

docet, id quod etiam ipfi gentiles agnoverunt,

multa mihi, antequam petere poflem, vel vel-1. c.

S

lem, aut noffem, dona contulifti. Non folum

. qui Jovi, omnis profanze Deitatis origini ; hoc

attribuerunt nomen: Jupiter a juvando. Jam

ante, fed & poftquam fenui, & potuitepetere,

. hze voces, Deus seternus, idem valent, ac fi di-

te quzerere, te defiderare, tibi inhzerere, gra-

S

cat: Non, qui aliquando largitur, aliquando

tuita bonitate tua, non petenti, non quxerenti,

4lb q. fj

- non, fed femper & continuo, qui fineintermif-

non defideranti, imoetiam parvi

l-

pendenti', vel

fione bene facit, qui nullam occafionem

t

bene—

etiam contemnenti, largitus es.

faciendi finit xrzeterfluere.

VIII. Si quis oculorum lumen, fi quis ufüm , pern,

Ludovi--

V. Deus B. Mechtildi quondam dixit: Bo-

aurium, fi quis narium, fi quis manuum, fiquisin Pt. qui

eus Ble^. pum efthomini, ut fzeperecogitet, quam bene

pedemi tibi praepeditum

3

iquo modo reparaffe habitat.

U$,

de ipfo cogitaverim, quamque amanter illum

videretur ; fi quis fopitam quavis occafione ex- fet- 1

u

refpexerim, etiam cum in peccatis jaceret, &

citaffet in terationem,quis non alius tibi vehe-

!

quam benigne mala ejus in bonum converte-

mentiffime füccenferet, fi quando forte te be-

| $. Ancufi.

rim. Quod beneficium S. Auguftinus ponde-

neficii hüjus immemorem, aut benefactori de-

in folih/ ransexclamat: Quoties me jam abforbuerat il-

