prendiffet ingratum ? Enim vero Dominus

Z 1ga

le draco? & tu Domine ab ore ejus extraxifti

Deus tuus ipfa etiam tibi inftrumentalargitus,

me. Quotiesenim peccavi, & ipfe paratus fuit

exnihilo fecit hzec omnia, nec modo fecit, fed

deglutire me? Sed tu Domine Deus meus de-

& compegit etiam, & formavit, acfüo quoque

lï:

fendifti me. Defcendiusquead portam infer-

illuftravit officio. Quomiodo non is omni jure

H

ni, &, ne illuc intrarem, tu metenuifti. Scie-

fibigratias exigitampliores?

]

jn

bas tu quidem Domine, quia, fitunc mors

IX. Magnum fuit & hoc,

inquit, quod eo- s, Auggumk

iné occupaffet, infernus animam meam fuü-

rundem fenfuum meorum oblectamenta, fine med. c.

-J

fcepiffet, & perpetuo damnatus fuiffem ; fed

gula fenfibus fingulis convenientia creavit 2t-

E

tua mifericordia & tua gratia praevenit me, eri-

Deus; multa pulchre lucentia, canore mul-

piens me de morte corporis, & de morte ani-

centia,. fuave olentia, dulce fapientia, tactu

»

m Etiterum Kgote irritavi, ego malum co-

placentia; etenim providentia Creatoris tam

ram to feci, furorem tuum provocavi,iram pro-

diverfas qualitates rebus indidit , uti omnes

fenfus hominis fua oblectamenta inveniant;,

merui, peccavi, & paff

us es, deliqui, & adhuc

füftines. Si poeniteo, parcis ; firevertor, me fu-

2

aliud enim percipit vifus, aliud auditus, aliud

Jl

fcipis; fi differo, praeftolariss revocas erran-

olfactus, aliud tactus. Vifüm pafcit pulchritudo

ü

tem,vincis repugnantem, ampleéteris redeun-

colorum, füuavitas cantilenae demulcet au4di-

tem, docesignorantem, mulces moerentem, a

tum, fragrantia odoris olfactum, dulcedo fa-

ruina fufcitas, poft lapfum reparas, petenti lar-

porisguftum. Tot oble&amenta oculorum in

giris, quzerenti inveniris, pulfanti aperis. Id ip-

diveríitate colorum monftramus, tot oble&a-

menta aurium in diverfitate lonorum audi-

S. Anfo- fum vero confirmans 5S. Antoninus inquit :

nious p. 4.

Taatorifericordia eft gratior,quanto poena eft

mus, quibus homines ad invicem fuas volun-

tit.

ml

.|

&fp

fà d.

proxiinior,ad quam paratur,fi enim fufpenden-

tates communicant, praeterita narrant, pree-

r &

áus jamlaqueum haberetin collomajus bene-

fentiaindicant, futuraannunciant, occulta re»

yjinia

ficium putaret, fi tuncliberaretur. Unde debet

velant, adeo ut fi careat his vita humana;

M

| be«

cogitare,fi quando fuitin periculo mortis, dum

ftiis comparabilis videatur.

in ftatu erat damnationis: & quo iviffet, fi in

X. Quoties tentatio füperatur, aut vitium S. Dernat-

illo ftatu deceífiffet, & quid promeruit apud

fübjugatur, imminehs periculum declinatur, dus term.

Deum, ut Deus illi pepercerit? fünibus pecca-

autlaqueus infidiantis deprehenditur, aut an- t« in Cant.

ä

sorum fqprum conítringitur impius,quibus fcj-

noía & inveterata quxecunque animae paífio

$

Q4q4 33 3

per-

r]

"-

$65

Dillotbere Manualis Concionatofia

te faiiätur , zut multum diuque cupita, tiam & benevolentiam fibi compareret, ex-

perfec

ndoDei ercuiffe legitur, przeterquam folum actum

& feepius petita virtus tandem aliqua

munere obtinetur, quid, nifi toties

(juxta gratitudinis fuze erga Deum, quia obtulit de

&vox.primogenitis gregis fui, & de adipibus eo-

Prophetam ) perfonat gratiarum a£tio,

Gunent l :

laudis, & ad fingula quxeque beneficia ,. be-

rum, & refpexit Dominus ad Abel , & ad

12

nedicitur Deus in donis fuüis? alioqui ingra-

munera ejus. Unde D. Chryfoftomus in ejus

E

C0

cum difcuffio. venerit ,

ul

Jaüdem dicit: Sciebat & clare fciebat, quod

j

tus reputabitur ,

gTä

^

non poterit dicere Deo :

Cantabiles mihi congruum elfet ex fuis poffeffionibus aliquid

10

erant juftificationes tuze in loco peregrina-

.DDeo offerre ,. non quod adeo Dominus indi-

geat, fed ut fuam gratitudinem declaret, qui

tigzis meose.

tali beneficio fruitur.

&, Avgu-

XI. Sic cert& mihi videtur , cum Ejus mi-

$u b 5

i bed

Rinc C. lo'

ferationes circa me attendo , quod, fi fas eft

XVHI. No&, priusquam arcam ingredere-

74

dicere, nihil aliud agit Deus, nifi ut meae

tur, a Deo juffus eft, omnia animalia bina

Joem d

faluti proVideat, & ita totum ad cuftodiam

& bina, id eft, mafculum & fceminam in-

ld

meam occupatum video, quafi omnium obli-

troducere, quando vero de animalibus mun-

' git.

tus fit, & mihi foli vacare velit; femper prae-

bet

fentem mihi fe adhibet Deus, femper para-

dis agebatur, inquit facer textus, Deum di-

Is

xiffe : Ex omnibus anünantibus mundis tolle feptena

lc

tum effert, quocunque me verto, me non

& feptena ,, ma[culum €9 feminam , de animanti-

deferit, ubicunque fuero, non cedit ; quid-

bus vero immundis duo &$ duo, — Quze verba ma-

quid egero, pariter affiftit, & tandem cun-

gnam in fe continent obfcuritatem , fi enim

Ar*i&f)tc

étis actionibus meis perpetuus infpe&or , &

Deus fena & fena ex animalibus mundis in

lib, 5.

quantum ad bonitatem fuam pertinet,

duplet,

ii

arcam introduci imperaflet, facilis fuiflet hu-

d. &

qui

individuus cooperator adeft.

jus dati praecepti intelligentia, juftum enim

in Dem.

t

erat, ut hzec animalia in majori numero ef-

ten

S. Bons-

XII. Confidera, quam folicïta-ïïtx tanta

3. poft

vert, to.

majeftas circa te in tribuendo beneficia.

fent, ut tanto facilius multiplicarentur : hoe

Dpipli

(

7. in fafc.

Modo, quo tibi magis expedit, ab seterno

enim fine majorem effe volebat numerum

effe

& 6,

animalium mundorum, quam immundorum :

difpofuit eatibi dare, ab seterno, & femper

Bu

actualiffime cogitavit, & talia tibi beneficia

At vero feptimum , quod conforte carebat,

dsr ]

praeordinavit. 1ta folieitius erga te , ficut

cui fini ferviri poterat ? — Dubium hoc folvit

Gritido f

D. Hieronymus, dum ait : Ingrediuntur fe-

circa integrum orbem vel univer(itatem crea-

6419 vïta

tutarum ; Ita enim hic magnus Rex, tibi &

ptena, qua munda funt, ut haberet No8

tit

circa te intendit, ac fi vacaret fingulis. :

poft diluvium, quod de impari numero fta-

te,

Idem,

XIII. Et hoc affectum tuum non modicum

tim De(x(poü"et offerre. Idem Noé vix arcam

ben

egreffus fuerat, cum ecce confeftim fumma

ad gratitudinem & amorem accenderet, fi

cum induftria hinc inde lapides conquirebat,

fingula beneficia divina toti humano generi

quo autem fine idipfum fecifle exiftimas ?

Stte

collata, ita tibi attraheres, & ita te ex eis

num forte ad domos fabricandas lapides

D mlc

ad gratitudinem intelligeres obnoxium, ac fi

hosce congregare contendit ? mirime. Sed

ett:

tibi foli fuiffent collata, v. g. ac fi pro te folo -

mox ut Moylfes dixit : EgrefJa Junt'de arcas

mal

crucifixus, fa&tus homo &c. propter te folum -

creaffet coelum & terram.

V.

immediate fubjungit: JKEdifiavit INoe altare

fere

Domino , €9' tollens de cuntis pecóribus &9' volucri-

um

bus , obtulit bolecaufla fuper altare , odoraiusque.

COl

Qualitas.

eff Dowmus odcrein [uavitatis.

Sed quis eft hic

g Y

D. Chiyf. XIV. Hoc eft maxime grati animi, hoc:

odor fuavitatis inter innumerabilium cada-

Cn. Plns.

fapientize ftudiofi , in rebus etiam afperis &

verum totius generis humani extincti, tot-

L

n

mal,

e in pib 90

Qu

adverfis gratias agere , non folum pro bene-

que mortuorum animalium foetores? Nun-

tes

ficiis, fed etiam pro fuppliciis; haec enim

quid terra tot aquis ftagnantibus mundata

majorem mercedem confiliat: Nam in bonis

pettiferos exhalabat vapores ? Nunquid aér

ii

ob luxuriam & carnalitatem non fufticienter

pat

quidem gratias agens reddidifti debitum ; in

dit:

malis autem, Deum conftituifti debitorem.

expiatus, totaliter adhucinfectuserat? Unde

igitur nafcitur hic odor fuavitatis? Verum

Qti

Vi&. An-,'

XV. Hymno di&o exierunt in montem

Qui

tiüfh. in ;

Oliveti, de quo facrificio Vi&tor Antioch. ait:

quidem hoc eft, attamen hac a Noé Deo

. Maicum,

reddita gratiarum actio adeo naribus Dei ac-

DHS

Ante paffionem laudes gratesque Deo depro-

cepta fuit, ut Moyfes dicat: Odoeratusque ef

peri

mit, per hoc oftendens, fe ultro libenter-

Vürt

que pati ; tum nos quoque exemplo admo-

Dominus &jc.. Ubi D. Chryfoftomus ait: Di-

camms, quam grati animi fuerit No8 , &

Dus

nehs, ut adverfa, fi quae nonnunquam fefe

unde fibi multo uberiorem Dei erga fe bene-

offerant, grato patientique apimo perfera

inus.

D

A

volentiam.elicuerit. Ponderansque verba il-

la: Odoratusque eft Dominus &c. inquit: Vide,

Nüpit

l

Procop.in. — XVI. . Tam peritus & ofirze falutis artifex

quoimodo animus offerentis fumum & uido-

m

lt )Qm

Qi

c,9. ll Deus, ut vel plagas incutiens medatur, utrin-

rem, & omnen , quz inde nafcitur, infua-

!i. roü Am

que ad pietatem nos provocans.

vitatem, multaíragrantia implevit: Etenim

LS

ltw

Utilitas.

gratus No& animus per coeleftem fuam fra-

l]

n

grantiam omnem penitus foetorem e cada-

af

Manft rt,

XVII. Abel per totum vitze füze decurfum

go. diíc,

veribus obom dillipavit.

Ini

nullam aliun acüonem, qua divinam gra-

&

,fno ?'

$. XVI

e9

:

-XTitultlS"q LXhI. | 'Crätitudd.

863

j

$. XVI.

dimififti nos. Ui)i notandum, quod in ea('ïem-

]e

feneftra, per quam dimiffi fuerant, juffetint

MISCELLANEA

funiculum a

(s

eíffent.

ppendi ^ ut beneficlj mermores

*

-

"]

JEquitas.

üs

Seneca

X. Deus juffit virgam Aarorís & duas ta-

]0 Pw'

unquam,tibi referre gratiam potero, ta-

bulas Moyfis in arca reponi, ut per illorum

; Ib!dem.—

]

l. ». de

men illud certe non definam , ubique

ii

| bencf,

confiteri , me referre non poffe.. Nam qui

afp

e&um, acceptorum beneügiomm memoe

ria refricaretur.

dif

grate beneficium acci

pit, primam ejus pen-

ni

-)fmnem folvit.

X]. Eva, quia pro nato

;'ïlio grata fuit, & s, Chryf;

e

Nece[fitas.

prius beneficium agnovit, affecuta eft & aliud. ia Genef,

Talis enim eft Dominus nofter, quando in- :

Sen. L 5. — II Nihil tam neceffarium, aut cum majori

i

de benef.. cura difcendum, quam beneficium dare, aut

primis gratitudinem declaramus, & bene-

r

factorem agnofcimus, larg

gratias agere.

erogat.

;us fua dona niobis

Il

»ldem in

III. Nullum officium magis, quam referen-

. XII. M. Joannes Ávila dicere folebat, pkluks Drex. Ín

].

s

: epift.

da gratia neceffarium ; nam fi Hefiodus ju-

valere in; doloribus & serumnis unum: Deo gra- prodrom;

bet reddere majore menfura, quam accepe-

14

|

ris utenda ,

:

:

tias, quam fex millia in profperitate,.

& 2. s. *7.

ll

quid debemus f,äcere prov/ocatil

- XIII. JEfopus narrat, mures

ld

.Beneficio ?

ul, cum eyi«

quondam in ffopus, .

Oualita:.

leonem dormientem infiliiffe, q

Arifftot,

gilans unum apprehendiffet, rogavit ille, ut

. IV. Quod citius confenefcit, gratia eft,

parceret, fieri enim poffe, ut fua ipfi opera

QU

, lib. p..

V. Przecepit Dominus per Ezechielem, ut,

Staplet. .

& auxilium opportunurh foret. . Quod cum

ixïx

them. g.

qui templum ingrediebatur, per aliam por-

feciffet leo, contigit, ut in laqueos incideret,

ej

in Dein,

tam egrederetur, ne propitiatorio terga ver-

& rugitu fuo opem peteret; quo clamore ex-

06

3.pofu teret, cum a templo exiret ; ut hinc doceren-

citus dimiffus prius mufculus accurrit , &

[/

Epipli,

1m

tur homines, accepto a Deo beneficio , non

corofo laqueo leonem.liberavit. Mérito ergo

m.

effe illi per oblivionem terga vertenda.

omnibus benefacere ftudeamus, quia ignora-

Bromiar-

"VI. Veteres gratitudinem fic pingebant.

mus, an non & nos alterius opem neceffa-

it,

dUs v,

vt

In capite fcriptas habebat voces: seftas &

xiam habituri, adeoque grati animi viciffitu-

l-

€ratitudo hyems : prope & procul: in fimbriis vero

dinem fimus defideraturi.

6 419 yita & mors, utindicarent, quod vera gra-

E

l-

titudo nec in profperitate, nec in adverfita-

LO CXVII.

te, nec proefentem , nec ab

AXIOMAT A.

Tn.

fenten deferat

nà

bælþfaäore

[]

atia gratiam parit.

il

Honeftas. .

[. Gr

- flotileg,

;?

CM Credamus itaque nihil effe grato ani-

Sey dankbar w die alten Gaben ,

| Seneca

Jlenn du begebrfl neue zu . baben.

leg

,ep. 85

mo honefüus: omnes hoc urbes, omnes

Il. Invitat ad ma

e

etiam ex barbaris regionibus gentes concla-

gna, qui grgt,anter fufci— Caffiod,

mabunt; in omni judiciorum diverfitate, re-

pit modica.

/

III. Optima beneficio

(

. ferendam benemerentibus gratiam , omnes

& confeffio.

E

rum cuftos mermoria, s. Chryf.

'

uno ore alfirmabunt :

he. 25

confentit.

in his difcors Aturb'a

IV. Qui grate beneficium acc'ipït, primam

fup.

e

u

Matth.

1l

Grat. pte

VIIL. Hzec eft una virtus non folüm maxi-

ejus penfionem folvit.

$en. l. z.

ld

Cn. Plan- $33, fed etiam mater virtutum reliquarum.

V. "Gratum hominem femper beneficjum de benef.

€e.

Idem l. s.

Vr

Quid eft pietas, nifi voluntas grata in paren-

delectat, ingratum femel.

de benef, *

m-

tes ? Quifunt boni cives, qui bello, qui do-

VI. Nemoreferre gratiam fcit, nifi fapiens.

a

mi, qui de patria bene merentes? nifi qui

Idem ep. 1, "

VII.. Pcenitet accepti beneficii, quem non-1. 11.

i

patrie beneficia meminerunt ? quse jucun-

dum redditi.non piget.

]dem liba

e

ditas vitze fublatis amicitiis ? quae vero ami-

6. de be-

lo

citize inter ingratos efle poffunt? Qui Santi,

«VHI. Animus, no

nef,

ingratum.

n res, facit gratum aut

Idem. 1líb,

m

qui religionem colentes , nifi qui meritam

Jeo

Diis gratiam juftis honoribus memori mente

]X. Si defint vires, tamen eft laudanda 3- «on-

'

i

perfolvunt?. Eft igitur gratitudo Jaudatiffima

voluntas.

j ff6vV

Hac ego contentos auguroreffe Deos, ^ Ovidius.

d

virtutum omnium , res Deo atque homini-

l

JZP'enn man fibon daukt im [erk nicbt viel,

bus grata a?que jucunda, gratique npmmig.

Afl docb zu lobn der gute JF'ill.

Uüilitas.

Il*

"X. Non eft dignus dandis,

i

Staþïe-t.

IX. Cum exploratores terrze Chanaan in

tus datis.

qui.non eít graf

- them. r.

Kein neue

Guttbat geniefien [oll ,I

]6

jin Dom,

civitate Jericho a Raab meretrice abfconfi

Der nicht ums alte danket «vobl.

l-

- dimitterentur , illaque hujus beneficii vicif-

»

ag. poft

fitudinem ab illis repofceret , dixerunt illi :

Pent,

$. XVII.

Innoxii erimus a juramento hoc , quo adju-

AUTHORES

(

raíti nos, fi ingredientibus nobis terram ,

"

fignum norr fuerit funiculus ifte coccineus,

1. facobus Alvayez de adept. virtutum l. 3.

:

& non ligaveris eum in feneftra, per quam part. 2. $. 7.

ÀI. Lu—?x

l

* 9

$54

Bibliotbetd.Manualis leoncionatoriæ"

V. Petrus Sanchez in regno Dei p. 6. e. 5.

ldem lo j

»

II. Ludovicus Granatenfis in Duce pecca-

pl

[

torum]. 1.'€ 2. & feqq.

VI. Viridarium Bufzei. v. Gratitudo,

Qio!

]st

III. Bernardinus Ro

VII. Thomas de Kehqpis l. 2. de Ímit. €.

ügnolius lib. 4. C. 25.

Io. & l. 3. c. 22.

]

de difciplina.

4

VIII. Jofephus Manfitr. 3o. dift. Bibl. moral.

IV Lucas Pinellus

i; 3 de perfe&. . 4^

s Hireh N

jnpi t Jegü

***ä*&*&*ä**&*ä**ä**ä***ä*****ää******&&***ää****

Fal mist

&il

-TITULUS LXIV.

quan

Y

g. Idor.

h645 gttif

viet

CU.U LoÓNS

l

& G.

$L

JII. Operamini, non cibum, qui perit, fed jo. 6 v

.f

g0. gppf

qui permanet in vitam eeternam.

f

|QUOAD ESSENTIAN.

Damnum.

ca

Definitic.

IV. Anima faturata calcabit favum (ora-Prov. 27.

( D

$ Chrif,

[

font, 1 diüe

i

I.

tionis & Euchariftiae ) & anima efuriens prov. 2

l

dulci amarum fumet. -

t

giblilpgo

ft inordinatus appetitus alimenti ; id

aler

eft, fi aliter cibus aut potus ufur-

N. Vse vobis,,q qui faturati eftis,, quia efi- Luc. 6,

[ra0

E

rietis.

V. A5

petur ,.

quam ipfa. naturse fu&ental-

Íne

tio requirit.,

VI. Adhuc carnes erant in dentibus €eo-Num. iL

rüm , nec defecerat hujuscemodi cibas, &v. 33* -

Divifio.

Yl. Dividitur in eam, quze in cibo, & eam,

ecce furor Domini concitatus in populum ,

$ hd.

|

percuffit eum plaga magna ninis.

fer. de d« Doro

qua in potu fumendo excedit ; & hzec qui-

dicat, r (cad

dem fi usque ad rationis privationem pertin»

VIL Panís ejus in utero vertetur in felJeb. ag.

V, 1de

-

fu.

gat, ebrietatis nomen fortita eft; fecus ve-

alpidum intrinfecus.

ftate erit : Prov. al'l".

$ Gra,

VIII Qui diligit epulas, in ege

gpuian 77

o "adr gulam plleru/mque revocatur.

qui amat vinum & pinguia, non dabitun.

v. 1f

11 d V

4dctus,

Eccl. 10.

t i, p

IX. Vae tibi terra, cujus Rex puer eft, &

v. 16.

Diti

r.ne?. 14. li. Primüs eft , ante tanpus comedere aut

cujus Principes mane comedunt.

V. 4l

bibere ; ut Jonathas, Saulis filius, ignarus

- X. In multis efcis crit infirmitas, aviditas Eccl. 37

tet i

v. 83

(5

praecepti a patre editi, melante tempus gu-

appropinquabit usque ad choleram.

$loO Y

ftavit, ideóque audivit a patre: Morte mo-

XIL. Multi ambulant , quos faepe dicebam Phil, 3. v

gieris, Jonatha.

m erad.

qu

vobis (nunc autem & flens dico ) inimicos r9.

$

Ij

FExod, 6 IV. Nimis lautos & delicatos cilos gut potum

crucis Chrifti, quorüim finis interitus : quo-

[eu

V. 3.

appetere : quo modo populus Ifraéliticus

man-

rum deus venter eft. .

?

na faftidiens , & ad ollas /Egyptiacas aípi-

5: (;Wg,ï*,' )

XIL. Juxta p

afcua fua adimpleti fant, -

&

-A'J.länx K

$ o

ü

rans peccayit.

faturati fun

t: elevaverunt cor fuum,

1349 D

WRaeh.i16, V. Nimium comedere , aut. bibere : quemad-

'&Oblïtiv» é.

fü).9,

libi

funt mei. '

í

modum Sodomitze, de quibus Ezechiel di-

lís fuis , macule VCOH— Judss x3.

V./ 4'.

xit: Ecce hzec fuit iniquitas Sodomae foro-

. XIII. Hi funt in epu

pon

vivantes fine tempore , femetipfos pafcentes,

y4

Q

ris tuze , fuperbia, faturitas panis, abun-

?

nubes fine aqua ,

quze a ventis circumferun-

ací

dantia.

ales, infru&nofze , bis

VI. Nimis ardenter alimentum appetere : at Efau

tur, arbores autumn

& N

mortuaz, eradicatze , flu&tus feri iaris, de-

lt

V. 84

pro pulmento primogenita vendens, parvique

fpumantes fü

as confufiones, fidera errantia,

8 WlOfl ïlj

j-

pendens, quod eam vendidiflet.

tf

quibus pfoce

la tenebrarum feryaþg eft in

— "WVl Studiofe mimis praparatum alimentum ex-

seternum.

that

eere : ut filii Heli, qui non contenti parte

$. III.

$ Anty

facerdoti offerri folita, et

i

!HUSP D

iam adipem l?ea of-

JEX SS. PATRIBUS ET DOCTORIB

US.-

' uu

ferri folitum rapiebant. -

t!t 6 c.l [

anlitas.

F IE

?eu

alze Dominze fervitur gulae , quae fem- 5. Ambr,

Ít

per expetit, nunquam ex

pletur. Quid ín ferm.

Tiui

EX S. SCRIPTURA. :

enim infatiabilius ventre *

hodie

fufcipit, de jjün.

BEHOVQC

3f

Füuga.

cras exigit, cuim impletus fuerit, difputatur

M-dm naL

de continentia, cum dige

1

l)2

R om. !371. Non

in comeffationibus: & ebrietatibus

tibus dicitur.

Q"erit , vale virtu-

1

Ys 19*

&c. fed induimini Dominum Jefum

D

Chríftum, & carnis curam ne feceritisiin de-

II Non cibus, fed appetitus in vitio eft ;$. &regee

lii

unde & lautiores cibos plerumque fine culpa

::'. :*u Me :

lur

fideriis.

tal.

Ecel. 37*

iL Noli avidus effe in omni epulatione,

fumimus, & abje&iores non fine reatu con-

blu

Dip

v. 32

& non te effundas fuper omuem eiaunï

fc;ienþiæ deguftamus.

b

| Hl Pesg

e9

x

L

Tuulus LXIV. A(?ula. |

865

b

Kdem. 1. III.K Pene femper epulas comitatur volu- .

XV. Quantum fit deteftabile vitium gulæ', $. Ambro,

iner,

ptas, nam dum corpus in refeCtionis dele-

oftendit Ambrofius; fexto die beftiz creatae fius apud

Gione refolvitur, cor ad inane

fünt, & cum beftiis orta eft poteftas edendi, 9- Anron.

laxatur.

gau.d'ium re.

& ufüs efcarum ; ubi cibus coepit, ibi finis" *

vak

factus eft mundi, ibi coepit füa incrementa

Fuga.

$. Hieren.

ne(cire, ubi coeperunt divina erga eum opera

M

IV. Sit vilis & vefpertinus, cibusolera &

feriari, quo judicio declaratum eft, quod per

in epi. ad

cibos mundus haberet imminui

Faculam.

legamina, interdutnque pifciculos pro fum-

» per quos de-

mis deliciis ducat.

Qui Chriftum defiderat,

fiit augeri.

:

& illo pane vefcitur, non qurit magnopere;

- XVI. Ad quid ars coquorum nobis pro- Manf diíe;

quam pretiofis de cibis ftercus efficiat.

deít, imo vero ad quid non obeft, cum tam !9. ..

6. Tfidorz.

V. Nemo poteft virtutum perfe&tionem

coropri, quam animo non mediocriter offi-

Ifl..c. 42« agtingerc ; hifi prius

ciat? Matrem enim omnium zgrotationum,

viem.

3

ventris þedox»nueric inglue

deliciarum ufüm, ma

guna pOmpa conüipa;um

S.Grez.l.

VI. Nullus palmam fpiritualis certaminis

in medium adducit.

$,

g0. mor. apprehendit, qui non in femetipfo prius per

XVII. Rogas ad jucunditatem ? cogis ad s. Ambr,

afllictam veneris concu

mortem : invitas ad prandium ? efferre visl deElia

centiva devicerit.

piícentiam car'nis/ in-

Tà- Prov,

L

S.Chrif.

ad fepulchrum ? cibos promittis? tormentaC !4

VII. Ventrem accepi(íti, ut nutriás, non ut

irrogas ; vina pretendis? venena fuffundis.

plGV- h

hom. 134

di(tendas ; ut illi domineris, non ut dominum

edPhilipp.

XVIIL. Legitur, quod Nabuzaradan Prin-Petr, Ble.

j

habeas; ut tibi iuferviat ad czteras partes

ceps militiz , feu juxca feptuaginta Interpre- fen. inc.1.

Ti- L. 6

alendas, non ur tu illi infervias; non ut fines

tes, Princeps coquorum, de(truxit muros Je- Jo5.

Va

tranfilias.

Non tot malorum caufa eft mare

rufalem, quia plerumque evenit,ut vitium gue

&^ Num, 11

fines fupergreffum, quot venter. corpori.

lz merita eorum deítruat, qui viam relieio-

G

ib

SEEN

nis elegerunt, Illud prz cxteris mihi doloris

m,

Damnum.

$. B;mï

materiam importat, quod hodie viri religio-

VUI. Si

gulam in hoc vitio continhcrü,—

fi, & S. Ordinis Profeffores, de ferculorum

-

fer. de ab-l'aradifum habitab

is, in minus,, hoc tibi pet-

numetofitate contendunt.

fel M. at

dicat, rC-

füin.

Íuade, paubulum te mortis futurum.

XIX. Qui corporis fui carnes delicate nu- S.Ephr. tr.

a

iX. Primosenitorum gloriam Efau amifit,

de tim.

12 al

S. Creg,

trit, concupifcentias malas pafcit.

Dei.

apudManfi

inquit S. Gregorius, quia magno zftu defide-

XX. Semper faturitadi, juxta eft lafcivia,

a

tu.31. dife,rlj vilem cibum, fcilicet lenticulam, concu-

S. Hier. in .

Vicina (ünt igitur venter & genitalia, pro

3

ferm.

&i v

$.n 10. pivit ; quam dum vendendis etiam primoge-

membrorum ordine ordo vitiorum.

v XG-

nitis prztulit, quo.in illam appetitu anhela-

XXL Dominante gule vitio, omne, quod5- Greg. l.

V d. 2

ret indicavit; ne

que enim*cibgs, Íed appeti-

homines fortiter egerunt, perdunt; &dum?39"Por.

tus, in vitio eft.-

h

*

Yi 23*

venter non reftringitur, fimul omnes virtu-

I

Amptil g Y

SJo.Cl. — X. Sihancvitiorum reginam deviceris, ubi-

tes obruuntur.

i

msc graé- que locorum, tranquilla animi pace perfrue-

— XXII. Gula Paradifam claufit, pri

mogen ï. Innocen'o-.

[COS 1f

9:7-?9*. yis; ab eadem vickus, ad mortem us

vquexfem-

ta vendidit, (üfpeadit piftorem, decollavirdevil.con.

ïUO'

er de falute periclitabere.

Baptiftam, Nabuzaradan Princeps coquorum * 9*

$. Greg. p.

Xl. Edacitas usque ad luxuriam pertrahit,

templum incendit, & Jerufalem totam ever.

tfa y

3. curg

quia dum fatietate venter extenditur, aculei

tit, Balthafar inter epulas marum fcribentis

qatt. sd.

Jitis 6

qTon. 20,

libidinisexcitantur; Unde & hofticallido,qui

vidit, & eadem no&te interfetus efta Chal-

e

primi hominis fenfum in concupifcentiam

dzis.

XXII,

on- f

pomiaperuit, fed in peccati laqueo ftrinxit;

Cave, ne"texgdverfarïus Gmili at-æs. Wafil. f dé

divina vocedicitur: Pe&tore & ventre repes;

que primum. parentem peccato circumveg- abdic, rer,

Ltesv

"Ut

acfi aperte diceretur: cogitatione & ingluvie

níat, & quamprimum de paradifo deliciarum

—

fuper humana corda dominaberis.

expellat. Nam quicallida efce objeCtioneita

lis

(

S.Nilude XIl. Qui ventrem impleas pudicitiz cul-

malitiofe illum vita fpoliavit, & item Jefus

-

& vitio. tum profiterur, huic fimilis eft, qui fe ignis

eodem niodo fupplantaturum fperaverat,

i,

a

*

(o

[

impetum ítuppa compreffurum , aut flam-

nihil eft, quod is vereatur, etenim prefentif-

mam oleo extiacturum pollicetur.

fimum hoc eífe venenum intelligit.

lurh S. Ambr;

Sa AntO'

XIII. Septem dona Spiritus SanCti ex gula

XXIV. Plurimos gula fua occidit, nul

niusp.». ruunt, quod figuratum fuit Job. 1. quando

frugalitas : Innumeris vina nocuerunt , nulJ; ( deCain &

"

tit. 6. , 1. (emptem filiis convivantibus in domo primo-

parfimonia. . Plerique interepulas fudereani-* "*

geniti, domus percuffaa vento ruens oppref-

mas, & menías proprio replev

erunt fan-

;

fit omnes; figurant enim fecundum Grego-

guine.

-j A

rium feptem dona Spiritus fandi filii Job.

OXX

V. Sicut «orhnes carnales cupiditaäess-ïüdor.de-

: l

Jl

i ferit

Bellovac.

XIV. Gula reddit hominem Deo abomi-

dt iejlmo

per ab(tinentiam refecantur, ita omnes anj. fum.bon.I,

2. C.42.

2

j

n

1.3.fp€ nabilem & exofum , quia creaturam. viliffi

mz virtutes edacitatis vitio deftruuntur.

í

tül

P./g. Itf

Odit

inam deificat, preferens eam Deo.

.XXVI. De ventris ingluvie inepta letitia, Greg.1.

*

Te

ytir

'i.

Deum; quia templum fuum convertit in fa-

fcurrilitas, immunditia, multiloquium, he-

3

mem diaboli, & in latrinam, feu vas fterco-

betudo fenfus circa intelligentiam propagan- "

P

g

rum, & fentinam omnium vitiorum, & ha-

tur.

d neceffitatem in eydehxdo ex. S. Chryf.

yp "

bitaculum demonum ; imaginem Dei de-

XXVIIL Qu

co*

D

nig

cedit, id non alimentum, fed peftis eít, facie. hom. 21.

rat, & deturpat, Dei quoque Majeüatexy

i C 2 309

blafphemat, -

tas moxborum omnium origo.

A. P. Loin.. Dil, Man. Tom. £.

$.1V.

i

Rrrrr

As

866

Bibliothecæ! --Manyuulis Concionatorice

P

$. 1V.

bili , indifcreto, incivili, qui nullis acquiefcic

en

rationibus, aut precibus, vexabatur. "Timo-

en

EXEMPLA CATHOLICA |

rem quoque exercebat, eo quod aflutus fere

ol

EXTERNA.

pens continuos in fumendo cibo nobis la-

pof

queos oftendat, ut in culpam aliquam przci-

f

Qualitas & Fuga.

pitet. Adgratitudinis pariter actus converte-

p[ä

$. Doroth, I.

batur, dum providam Dei manum eum pa-

ni

e

Dorotheus, cum Dofitheum viri pri-

Ícentem confideraret, Patri, quem in caclis

in vivm.

marii filium in(ticuendum füfcepiífet,

invocamus, gratias agens.

Cum itaque pro-

p

y5

initium ab expugnatione gulz fecit.

toparentes noftri in ftatu innocenriz, juftitia

a

Vita PP.,

.AL. Senex quidem, cum Philofophis difpu-

induti originali , in hoc corruerinr gulz vi-

apud

l

]i

tans , dicebat : Multis debitoribus parens

tium, quando magis nobis timeamus oportets

Mareh.

meus me fecit obnoxium, caterisque fol-

praíertim quia, ut S. Auguf(tinus fcribit, cum

qü(

tub. Sac.

$05

tr, $. 1e&t.

vens, & ab eorum moleítiis liberatus, foli uni

falus fit caufa edendi & bibendi, adjungit fe

2j

L

quotidie folvendo fatisfacere non poffum ;

tanquam pediffequa periculofa jucunditas ; &

Li?

Yil

quzrentibus autem illis folutionem refpon-

plerumque przire conatur, ut ejus caufa fiat,

dit: Multis fui couftrictus vitiis, quibus tan-

quod falutis caufa me facere vcl dico, vel vo«

D5

j

quam moleftiffimis creditoribus omnem| ab-

lo ; necidem modus utriusque eft, nam quod

: T

jiciens fübftantiam fatisfeci, atque ab eis fo-

faluti fatis eft, deleGtationi parum eft.

qb

&

lutus füi, Gattrimargie vero ftimulis carere

VII. S. Romualdus fi quando eum ex ali- S. Petr,

nequeo; & liceteamex parte redegerim, vix

quo efculentiori cibo gulz vitium titillarec, Damianus

Sp&bïl

vim impul(ionis evado.

C 52.

mox accurate illum przeparari przcipiens,

a,x.em?»-gc

III. Seraphion Sindonita Athenis triduani

ori, & naribus accommodans. & folum ca-

C

lbiq.

jejunii fame preffas juxta locum Concilii cla-

ptans cdorem dicebat : O gula, gula, quam

dbi.ex.vgn-

mavit: Viri Athenienfes, mihi füccurite,

dulcis, quam fuavis, modo mihi faperet ifte

ó

:

nam trium foeneratorum manum incurri ,

cibus, fed vz tibi, ex eo nunquam guftabis,

(

& duorum debitum folvi, tertio fatisfacere

$ Patris

& (ic inta&um ad -ccllïarium r'cuilittebat.'

non poffum.

Quzrentibus quid hoc effet ?

Dinsgasl

refpondit: TTres foeneratores fünt cupiditas

Damnnum.

P Eratt, [

pecuniz , carnalitas luxuriz , aviditas gulac.

P

L

Quorum primis duobus fatisfeci, fed tertius

- VIII. S. Rembertus cum effet in öbfequio Dollandus

b

adhuc urget ob famem, quam patior.

decefforis faüi Dómini Anfcharii , apperuit ei to- 1. Ebr.

Presbyter Arnulphus, jam diu defunctus, & 4fol5614 —

d

C&rnel. de

IV. B. Jacoponus, ut gulam domaret, ab-

percunctanti de ejus caufaáin hac fzculi vita,

L:p. in €. (ynthio quafi fale utebatur, donet eo perve-

dolenter refpondit: Cum in hac carne effem,

äl 90

ü

11. Nuf pit, ut faporem cibi in unum DEO referret,

negligenter de animz mez agebam falute,

P

Quondam ab appetitu bubule carnis vexa-

interdi&ta in efca & potu frequenter ufürpans,

b e16.

tus, eam quidem emit, fed tamdiu in cubicu-

. lofervavit, donetcompautrefceret, & tum de-

indignus fui hactenus ad przfentiam Dei ve-

nire; qui, ut patet, non aliam ob caufam ,

mum peflime olentem nafo applicabare

Caffian. in

quamvis in gratia deceffiffet, fe a prafentia

V. Serapion, cum diu a gula füperatus, &,

Dei ad cempusremotum fuiffeatteftatur, nifi

coll.c, 11, quz occulte comederet, furatus, tandern ten-

quia gulz frequenter vacarat ; ideoque mox

ä

e

tationem & fragilitatem fuam feniori dete-

fubjunxit füpplicans: Si tua fraternitas pane,

xiffet, panemque forto füblatum de finu ex-

fale & aqua contenta, a ceteríis victualibus

traxiffet; lamma fülphurea graviffime fcetens

abftinentiam quadraginta diebus pro me fa-

/

de eodem finu exivit,ut intelligeret,nunc tan-

cere vellet, credo per Dei mifericordiam, ab

&nn Nar, ;

dem tentationem illam penitus fuiffe expu-

hujus repulfionis mez fententia fine poena

503610

gnatam.

g.

liberari.

N

$. Antoni-

A

Vl. Abbas quidem Laureacenfis, Maubru-

IX. Thomas Cantipratanus loquens de Thomse

nus p. 2.

nus nomine , priusquam meníe accuimbe-

Przlatis, qui lautius, vivunt, quam par fit, hoc Cantipr..

fumm.rit.

9. apüm

£.c, 1 $.2.

ret, familiaria (ibi habebat quxdam perfe&tio-

affert exemplum, quod (ao tempore in Fran-

€.12. $. 3*

)

nis exercitia, quibus fe armabat, ne vincere-

cia contigit.Erant, inquit,duo fenes monachi,

l

]

tur agula; nimirum excitabat in fe quosdam

ab ipfis puerilibus annis pares in fcelere, di(-

doloris, verecundiz, timoris, & gratitudinis

foluti valde, in tnonaftica obfervantia enutri-

ti. Hifibi plures exjuvenibus, in immunditia

affe&tus; doloris quidem, quia revocabatin

memoriam ja&turam immortalitatis,, quam

aífidui, quotidie copulabant, f&orfü vacabant

primi parentes noflri ob guftatum pomum

epulis, rifibus & cantibus exultabant, inno-

^ - — —— — u — UER auuneh undi a m * C

vetitum paífi in hanc neceffitatem fíeu po-

centibusque ac fimplicibus detrahebant. Cum

tius vilitatem lapfi fuerant, ut ad manducan-

de eorum infolentiis Conventus quotidie non

, dum adítringerentur, quo eodem motivo S.

mediocriter turbaretur,nec,effet,qui corrige-

I(idorus ducebatur, quando ad refe&tionem

ret delinquentes, vidit Dominus, & ad ira-

cundiam concitatus eft. Vix enim finit turba-

accedebat: Erubeíco. irrationabilem cibum

Cæh!i'ls

fümens, qui rationabilis a DEO fa&us in Pa.

tionem piorum clauftralium inultam.

Acci-

:4'C':?o

radiío deberem cibo faturari divino. Deinde

dit igitur quodam vefpere, ut fecundum con-

verecundig excitabat actus, eo quod ab exae

fuetudinem fuüam efculento oread voraginem

€tore adeo vili & abje&o, a corpore fcilicet

inhiarent. Vix ori cibis appofitis quartum aut

quintü manus obtulerat, cum ecce unus prz-

humano ftercoris faceo, importuno » infatia«

di&to-

*

867

*ïþfcit

Ü

Tlmg,

üï&ärüm fenum fübita ingluvie üfä*ägul/atus

dic ergo tnibi.

uod gro þ;c?atïs tuif

|

j fer.

everfis ftatim oculis expiravit. Tetrriti igitur

polfis cuflodire ? ; Kefpondic ille: .Eff pomus in

$ h.

omnes, qui confederant, fürrexerunt : nec diu

po[Je[fone wea talis cujus fruttus peffimus , & amas

'ci.

poft füperítes vetulus, focii animadverfione

vus e[? adeo , ut nunquam ullum comedere . go[fan.

non fra&us, licet ad momentum horruiffet,

Si cidstur «vobis bonumn ,. penitentia mea fit , ut. quo

! pa..

ficut porcus octifo a carnifice porco, refum-

ad usque vivams de ejusdem pomis non guflem,

Elis

pta audacia refedit ad menfam, Et cum enor-

Sciens facerdos maxime poft prohibitionem

D.

mi crapula fic eft.repletus, ut amens penitus

excitante carne, atque diabolo confürgere

llitia

portaretur ad le&tum , & quafi. brutum ani-

tentationem , refpondic: Pro omnibus peccatis

tuis tibi injungo , ut nunguam da fru&tu ejusdem ar-

? .

mal expiraverit. Horrore ergo omnes ex«-

Er

emplorum talium perturbati,. vitam fuam &

boris fcienter comedas, — Abiit miles poenitentiam

rtct;

injunctam pro nihilo reputans.

Sic fita erat

um

