hanc evagationem bene addifcere,

potes nifi diftractas orationes & meditationes

aliosque docere debet. Primum eft, ut bene

offerre, tamen offer, quia Deus etiam pilos

cognofcat originem & radices illius, qua-

caprarum in tabernaculo acceptabat.

S.Bern.in rum quatuor affignat S. Bernardus, fcilicet

Gen. u

*4

ferm.

culpam aordentem, curam pungentem; . affettum

u

tribulationem / crucian-

CONCEPTUS PR/EDICA- .

vigentem ,

erigentem ,

BILES.

:

item. ]acobus Marchantius tres, fed magis

remotas, affignat radices , nempe vulnus pri-

X occafione thematis: Dirigatur oratiomea

P falm.!400

Surius in maevum & cofruptionem nature, pravam

ficutincen[umin con[pettutuo : poffunt expli-

V 2e

vita B...

confuetudinem, & malitiam daemonum, de

cariconditiones ad orationem attentam requi-

AEgidii,

qua B. ZEgidius, cuminterrogaretur , cur dae-

fitze , quod videlicet ficut 1. Thymiama conita-

mones plus adverfarentur oranti, quam aliud

bat quinque rebus, thure, galbano, onyche,

pium opus exercenti? refpondit: Si quis li-

üa&e maftyche; ita oratio quinque virtutes,

fidem,

7)

Titulus LI. Evagatio Mentis.

741

fidem, fpem, charitatem, humilitatem, con-

do, id eft, materiam ora&ionis, & ferVorem,,

ftantiam requirat. 2. Sicut thymiama tem-

quo eliciantur affectus. 4. /lligaudo I[aac, id

plo inferri debebat; ita oratio in corde velut

eft, cor fuum; ne per di(tra&iones aufugiat;

templo Dei fan&o peragi debeat, ne audia-

& fuyer ligna pouendo, id eft, orationi totum

tur:. Populus hic labiis me honorat, cor au-

applicando. s. Aoxxtendendo manum : id eit, ex-

tem eorum longe eft a me. .3. Sicut thymia-

teriorem etiam corporis & membrorum re«

ina offerri debebat per Pontificem fummum;

verentiam adhibendo.

Quod fi facient, au-

ita oratio per Chriftum Dominum noftrum.

dient cum Abraham: Quia fecifti rem hanc,

r

4- Sicut thymiama carbonibus accenfis im-

Q motg,

benedicens benedicam tibi, & multiplicabo

3

poni debebat; ita oratio ferventi animo per-

Íemen (id eft merita) tuum, ficut ftellas coeli. -

agi 5. Sicut thymiama reé&a furfum afcen-

. VL Ex occafione thematis : Cupio diffolvi Philip. t.

debat; ita & oratio non ut fumus a vento

€? effe tecum : poteft narrati hiftoria de fanto v. a.

diftractionum difpergi, fed re&a linea ad

Athanafio, puerum cum avicula vinculis al-

Deum dirigi debeat.

ligata vidente, &, ubi illum aviculam in al-

Matth.6. .. II. Ex occafione thematis: 7? u autem cum

tum evolantem iterum retrahere vidit, cum

v. G.

oraveris, intra cubiculum tuum, €9 claufo oflio

gemitu dicente: En fic diabolus ludit nobis-

Difl i

ora Patrem tuwmn im ab[condito : poteft oftendi,

cum. Exquahiftoria narrata inferatur, hunc

9£ brevis

quo potifimum medio diftractiones caveri

diaboli lufum maxime in oratione exerceri :

f

S.Au

in Pf.

guít. queant. r. Ergo dicatur, quod juxta S. Aug.

nam r. anima per alas variorum piorum af-

35* cubile noftrum fit cor noftrum. a. Quod cu-

fe&tuum fe ad coelum erigit, dum attente

bile hoc habeat oftium duabus valvis con-

orat. Verum 2. mox iterum filo volubilita-

ftans, fcilicet cupiditate & timore alicujus

tis ad antiquas terre ineptias retrahitur.

rei terrenze. 3. Quod oltium hoc Chrifto ape-

Hinc clamandum ad Deum, ut vincula haec Pfal. 15.

riendum, diabolo claudendum fit. Per cupi-

difrumpat fua gratia, ut dicere poffit anima V- 16..

ditatem fzeculi diabolus intrat; per defide-

cum Davide: dirupifti vincula mea: tibi fa-

rium vitze zeternze Chriítus intrat. Per timo-

crificabo hoftiam laudis.

rem poenarum temporaliuni diabolus intrat;

.VIL. Ex occafione thematis: Opprimantur Exod, s.

per timorem inferni Chriftus intrat. "Ne er-

operibus, €9 expleant, ut non acquie[cant verbis V- 9

go detis locum diabolo; quia tentator non

mendacibus

dicatur diabolum plerumque

s Dufl, d

ceffat pulfare, ut irrumpat; fi ci

bdi rer

nerit tranfit.

-aufum inye-

Pharaonem imitari, & quando volunt per

[|

orationem facrificare Deo fao, nos laboribus

2.Reg.r, ]l Exoccafione thematis : Sagitta eJona-

& negotiis curisque opprimere.. Oftendatur

V.22

- dhe munquam rediit retror[um : potelt oratio fa-

itaque, 1. qüibus laboribus opprimat, fcilicet

gittze comparari, & oftendi, quomodo dirigi

paleis bonorum terreftrium colligendis, & la-

debeat, ut non redeat retrorfum, id eft, irrita

teribus viliffimarum voluptatum conficien-

nonfit. Sifícilicet 1. Per arcum intenfum , id

dis. . 2. Oftendatur, quomodo fe liberare de-

eft, internam cordis attentionem, protruda-

beant ab hoc jugo, fcilicet recurrendo ad

tur. 2. Si genua flettantur. (ut fagittarii folent

Moyfen ac Aaronem, iisque fuam neceffita-

interdüm) per externam corporis humilia-

tem & afilictionem exponendo; hoc eft, Chri-

Mefios i

tionem. 3. Collimando ad certum fcopum : id

fü, B. Virginis aliorumque Coslitum opema

Vonil c, 2

eft, certum finem aut rem impetrandam fibi

implorando: ac deinde omnino violenter a

$

proponendo,, üt ad ferventius orandum ani-

Pharaone aufugiendo; fic enim ille infequens

nemur. 4. Simiflrum oculum, id eft, corpora-

eos in mari rubro fanciffimi fanguinis Chri-

lem, claudendo , & folum dextrum, id eft, in-

ternum mentis, apertum fervando.

Íti fuþmergetur.

$ 3-

IV. Ex occafione thematis: -

U

Jnde habet s

Lj

P

fireh, i

gania? poteft oratio tritico comparari ob ne-

MISCELLANE A.

ïorc,Fa 7

ceffitatem, utilitatem, dignitatem fuper alias

Qualitar.

t alb

aCüones: Diftra&iones vero zizaniis, quia

I. Philofophi quidem hominem definiunt D;'äx. in

facile creícunt, triticum impediunt a crefcen-

rationale animal; at re&tius alii ajunt, effe Rhet. ccel.

do, & ad nihil utiles funt, nifi ad comburen-

ipfam inconftantiam, ut qui, Job

o tefte, nun- E

dum. Deinde oftendi poffunt radices quatuor

quam in eodem ftatu permanet.

$. priori indicatze, videlicet culpa mordens,

II. Prifci Patres in /Egypto dicere folebant: Ibid, S.2.

cura pungens, affe&us vigens, tribulatio cru-

homo orationis amans ccecus, mutus & fur-

bid.

cians, fimulque modus demonftrari, quo e-

;

dus effe debet, neque oculos alio vertat, nec

velli deoeat.

,

fermones importunos mifceat, nec ftrepitus

Gen. 25,

V, Ex occafione th

ematis : Ecce ionis & [i-

moleftos, garrientiumve fufurros audiat.

v. 8."'

eng : ubi eft vi&lima holocaufli ? poteft iterum

lH Plutarchus cenfet a Numa Rege pro- Drex.1.9.

exemplo Abrahami oftendi, quomodo ora-

fecum illud : Zdoraturi [edeant. Ut mone- c. 6. $. r.

tio feu cor devotum in Holocauftum offerri

rentur tumultus cogitationum ejicere, & uni

Deo attendere.

Deo debeat. Nempe 1. Éundo in terram vifio-

1ta David( Rex fedit coram

Pfalm-m'

gis, per praeféntiam Dei cogitatam, auttem-

Domino.

j

pli vifitationem. 2. Dicendo negotiis & defide-

IV. Quod S.P

aulus de charitate; hoc non

h h

rüs alienis : Exfpe&are hic cum afino : ego

incommode de attentione & fervore oratio-

autem & puer (id eft, cor meum) illuc usque

nis dicitur, nempe quod etfi omnes libellos

properantes, poftquam adoravimus, reverte-

precatorios recitando abfíolvam, fervorem

mur adwos. 3. Ligna €$ ignem fecum accipien-

autem & attentionem non habeam, nihil

Aaaaa 3

fum,

742

Bibliothece Manualis : Concionatoriz

L. Kupfferes Gebeth, kupffere Gaben.

S. Auguft,

fum, & fa&us velut zes fonans aut cymba-

in Pf. 139.

lum tinniens.

Unde $. Auguflinus, quam

IV.. Jas man auf die Mühl [chüttet, das mah-

f 9

multi, ait, deprecantur Deum, nec fentiunt

let. fie.

947

Deum, nec bene cogitant de Deo.

Sonum

V. Karges Gebeth, karge Be[ohmmg.

deprecationis habere poffunt, vocem habere

VL Kalte Bitte fruchtet nicht.

non poffunt, quia ibi vita non eft. -

Drex.l.3.

V. S. David fuadet, ut effundamus cor

VIL. JZie der Bitter, alfo der Geber.

Pf.zI-V-dï

» o

noftrum in confpe&tu Domini ficut aquam,

XIV.

non ficut oleum ; quia aqua non tam facile

AUTHORES.

]03[1- 6'

adhzeret vafi, ficut oleum ; ut per hoc intelli-

( $

L Joannes Bufzeus V. eod.in Panario.

geremus, cor noftrum penitus ad Deum mi-

ne.

Il. Hieremias Dtexelius in Rhetorica c2e-

[ 7

Agrare debere in oratio

XIII.

lefti lib. 1. c. 3. & feqq.

v' 20:

AXIOMATA.

.HI. Jacobus Marchantius in Horto Pafto-

/

l. Zerfireutes Gebeth [ammlet wenig. -

rum tra&. 2. le&t. g.

[erit, 22

lL. Zerfireutes. Gebeth ift hoechfle. Grleifrnerey,

uT,

qeil es init der Zung ehret, und mit dem Hertzen

X

IV. Antonius Dauroltius in Catecþiämo

fchiltet;

hiftoriali cap. 2. tit. 14.

Mätfh. 7'

N

-

/i /'»

re

w

e

—

.

u

70 6'

ä*lïäämäämäägæ:äääää

Tl UJZWS LL-

dhstibo

V.m-

"EUCHARISTIA

r O.5

I.

Y $

petuoe feläcitatis, adeoque fymbohim vivum

D.ESS

ENTIAM

.«

illius corporis, cuius ipfe caputexiftit, cuique

x;Cor.w

Q,UIO A

M

nos tanquam membra ar&itfima fidei, fpei, &

LP

-Deþnitjo.—

].

ghaxitatis connexione adítrictos effe voluit.

z o

Canif. c,«4, M corpus & fahgu

ls

Chrifii, fub fpeciebus

II.

Yaj

de Euch.

panis, & vini, cum anima & divinitate

RIPTU

« X

realiter & fubftantialiter exiítentis.

JEX S.SC

Neceffitas.

Vocatur autem Euchariftia, id eft bona gra-

tia, feu gratiarum a&io, quia preecipaum &

]. Omnes fitientes venite ad aquas; & quiTaia s.

maximum Dei donum, ipfumque omnis gra-

non habetis argentum, properate, emite,

V. f

tize fontem & authorem continet, fummo-

comedite; venite, emite absque argento, &

rumque nos bonorum admonet, pro quibus

absque ulla commutatione, vinum & lac.

acceptis gratiarum actionem, laudem, &

Il. Amen, amen, dico vobis, nifi manduca- Joan. 6.

SAnt.de

gloriam füummam Deo fummo debemus.

veritis carnem filii hominis, & biberitis ejus V: 53*

Ecdef,

fanguinem, non habebitis vitam in vobis.

dtgm,

Canixf. S .2 []

Il. Tria przecipue continet, fpecies vifibi-

1II. Percuffus fum ut foenum, & aruit corPf, xor,

les, corporis & fanguinis Dominici veri

-

í

& fpiritualis gratize virtutem.

þatem?

meum, quia oblitus fum come

s

& Ambrof,

III. Quinque capita de ea potiffimum funt

meum..

dere kpanem V..

13 deo-

Canif. S.3.

€am,

fcienda. 1. Veritas Mlius. 2. Transtubftan-

— Neceffitas.

tiatio, feu panis & viniin corpus & fangui-

IV. Caro mea vere eft cibus, & fanguis Joan. 6.

nem Chri(ti converfio. 3. Adoratio eidem de-

meus vere eít potus.

Qui manducat meam v. I5.

bita. 4. Ejusdem oblatio & facrificium. 5.

carnem, & bibit meum fanguinem, in me ma-

&

Sumptio illius fub altera vel utraque fpecie.

net, & ego in illo.

IV. Finis illius triplex eft, ab ipfa Ecclefia

.. V. Quotiescunque manducabitis panem r. Cor. 11,

fequentibus verbis indicatus: Ofacrum con-

hunc, & calicem bibetis, mortem Domini an- V:

126.

vivium,in quo Chriftus fumitur, recolitur me-

punciabitis, donec veniat.

moria paffionis eius, mens impletur gratia, &

VI. Hic eft panis de coelo defcendens. Sijoan. 6.

li,

futurze glorize nobis pignus datur. Quem fi-

quis manducaverit ex hoc pane, vivet in ze- v. 5o.

geiï'. 13*

nem clarius explicavit Concil. Tridentinum

ternum: & panis, quem ego dabo, caro mea?'-

his verbis: Salvator nofter difceffurus ex hoc

eft pro mundi vita.

mundo ad Patrem, Sacramentum hoc infti-

VII. Qui manducat meam carnem, & bi- Joan. 4.

tuit, in quo divitias fui erga homines amoris

Eu

velut effudit, memoriam faciens mirabilium

bit meum fanguinem, habet vitam zeternam, * 5*

& ego refufcitabo eum in noviffimo die.

Anyfen.

u

füorum &c.

Sumi autem voluit Sacramen-

tum hoc tanquam fpiritualem animarum ci-

5ucundita:.

& hia

bum, quo alantur & confortentur viventes vi-

VIIT. Vincenti dabo manna abfconditum. Apoc. 2.

IX. Comedi favum cum melle meo : bibi V- !7-

ta illius, qui dixit: qui manducat me, & ipfe

Cant. 5.

vivet propter me; & tanquam antidotum,

vinum meum cum lacte meo: comedite ami-

N.lI.

qua liberemur a culpis quotidianis, & a cul-

ci, & bibite, & inebriamini cariffimi.

pis mortalibus praefervemur. Pignus proete-

. X.ProquibusAngelorum efca nutrivifti po- Sap. 16.

S la

rea id effe voluit futurze noftrze gloriae, & per-

pulum tuum, & paratum panem de coelo prze- v. ao.

h, d.

fticilti

i

L

/L»/

Titulus LIl..| Euchariffia.

743

tifti fine labore, omne dele&amentum i in fe

fane nünquam fuiffet homo aufus talia pete-

habentem & omnis faporis fuavitatem.

re, fed neque cogitare, quoniam hoc mife-

Zach 9.

XI. Quld enim bonum, & quid pulchritu-

ricordize opus omnem mortalium fuperemi-

y.17.

do ejus, nifi frumentum ele&orum, & vmum

net dignitatem. :

germmans virgines?

t

VI. Se ipfum invenit homo propter infir- S, Bern,

E

mitatem jacentem in ftabulo, ftabulum enim apvdManfi

Dignitas.

tr.26. difce,

Pf.ar.v.s.

quid eft? mundus eft, & propter pecorinam

35. n. S.

-XII.: Calix meus mebnans quam præcla-

fimilitudinem 1nd1gens erat foeno, eapropter

rus eft ?

Joan. 6.

XIIL. Hic- eft pams Angelorum de cælo

cibus coeleftis mutavit fe in pabulum peco-

v so.

defcendens.

ris, homine mutato in pecus.

Panis Ànge-

lorum fa&us eft fenum, unicus Patris Filius

Præpamtzo.

Lev. T

hominis, Verbum quippe caro fa&um eft, &

w. 20.

XIV Amma pollüta, quze ederit de car-

iuxta Prophetam, omnis caro feenum.

t

mbm hoftize pacificorum, quàe oblata ePc Do-

VII. n Canone miffze leguntur fequentia S. Pafcha—

mmo, peribit de populis.

verba: Quam oblationem, Tu Deus, in om- fius fer. de

Levxt. 22.

: XV. Leprofus aut pátiens fluxum feminis

nibüs quaefumus benedictam, adícriptam, ra-

corp &

Vs 4

"fon vefcetur de his,

qu3x fanaificata iunt

tám, rationabilem, acceptabilemque facere

fang.Dom.

nnh1 , donec fanetur

dlgnems

Quae verba S. Paíchafius confide-

Matth. 7

XVI.

Nolite San&um dare cambus ne-

rans ait: Benedi&am, per quam nos benedi-

V. O.

que mittatis margaritas ante porcos, ne for-

camur; adícriptam, per quam nos omnes in

te conculcent eas pedibus fuis, & converfi

coelo conicnbamur ryatam, per quam in vi-

dirumpant vos.

Íceribus Chrifti cenfeamur rationabilem, per

WMatth. 22.

XVII. Amice, quomodo huc mtrafh, non

VA.

quam a beftiali fenfu exuamur, acceptabilem-

habens veftem nuptialem ?

que facere dignetur, quatenus & nos per hoc,

XVIII. Epulemur non in fermento veteri ;

quia in nobis difplicuimus, acceptabiles cum.

V. 8

neque in fermento malitize, fed in azymis fin-

ejus unico filio fimus.

ceritatis & veritatis.

. VIII. Pulchre fe vocat eranum frumentl HügO de

P^ Cor.m.

XIX. Non poteftis menfze Domml partici-

quiagranum frumenti candidum eft interius, "

d

V.ZI-

& menfae daemoniorum.

d

a.Corir ^

pes effe ,

& rübrum exterius, & Chriftus candidus di- T

eol.

'XX. Qui manducat, & bibit indigne, ju-

citur refpectu divinitatis, & rubicundus in* 1.3,5pec.

Y.29.

. dicium fibi manducat & blblt, non dljudl-

carne propter'paífionem

Unde Sponfa in Éccl. c. ,

- eans Corpus Domini.

Canticis dlClt quod fit candidus & rubicun-

E

dus.

Nece

iíaf.

d

ai] ;o

EX SS. PATRIBUS ET

*

-DOCTORIBUS

IX Tolle hoc Sacramentum de Ecclefia, s. popav.,

& quid erit in mundo, nifi error & infideli- apndMan&

Subfiantia €? qualitar

tas? populus Chriftianus erit quafi grex por- difc.r.n.g.

o &

S.Aug. de

L. Hoc Sacramentum non in merito con-

corum dlfperius & idololatrive deditus, ficut

D

Kcclef.

.fecrantis, fed in verbo efficitur Creatoris;

expreiïe patet in czeteris infidelibus.

dog

X. Qui vulnus habet ,

nec bonorum difpenfatorum meritis ampha—

medicinam requi- S, Ambrof;

| of

.tur, nec malorum attenuatur.

rat: vulnus eft, quia füb peccato fumus, me- '. . de $a-

*

S. Ambrof

II. Si tantum valuit fermo Elize, ut ignem

dicina eft coelefte & venerabile Sacramentum. cram.

1. 3. deSa- de coelo depofceret, non valebit fermo Chri-

XI. Fiant fideles corpus Chrifti, fi volunt S, Auguft,

eram,

fti, ut fpecies elementorum mutetur? de to-

vivere de Spiritu Chrifü.

De Spmtu Chrifti tr.2. in

tius mundi operibus legifüi : quia ipfe dixit,

non vivis, nifi corpus Chrifti. Vis & tu vivere "e*r-

UE

IN

L]

& fa&ta funt : ipfe mandavit, & creata fünt.

de Spiritu Chriíti? in Corpore eíto Chrifti.

Sermo igitur Chrifti, qui ex nihtilo potuit fa-

Xll Idoneus effe non poteft ad marty- S.Cypr.in

cere, quod non erat, non poteft ea, quze funt,

rlum, qui ab Ecclefia corpore Chriíti & fan- evit. ad

-Ornel.

COT. "'

inutare in illud, quod non funt ? non enim

guine non armatur ad prelium, & mens de-

)

minus eft, novas rebus dare formas, quam

ficit, quam non accepta Euchanfha erigit,

1utare naturas.

& accendlt -

Íbid

HI. Liquet, '

quia praeter naturae ordinem

Utzlzta:

oit b

virgo generavit, & hoc, quod conficimus cor-

"XIII. Biberuntex eo omnes: ebrietas fe- s. p 'eron,

o

L

pus, ex virgine eft. Quid quris naturee or-

lix, fatietas fingularis, quae, quanto copio- fuper Lu-

dinem in Chrifti corpore, cum praeter natu-

üus fumitur, tanto fobnetatem fumentibus Can.

ram fit ipfe partus ex virgine?

donare dlgnatur Et Judas bibit, fed non fa-

a. $

!54«

Eufeb

IV. Sicut ad nutum prazcipientis Domini

turatur, nec fitim extinguit ignis zeterni,quia

Emylfen.

repente ex nihilo fubftiterunt excelfa coelo-

indigune fitivit myfteria Chrifü.

om, 5.

ruim, profunda fluctuum, vafta terrarum: pa-

X|V. Panis hic azymus cibus verus & fin- S. Cypr.

de Paích,

fer. de

ri potentia in Spiritualibus Sacramentis ver-

cerus per fpeciem & Sacramentum nos tactu

coen.Dom,

bi przecipit virtus, & ferviteffetus. Recedat

fanctificat, fide illuminat, veritate Chriíto

lpot. 4

ergo oinne infidelitatis ambiguum, quando-

conformat. Et ficut panis communis, quem

; l]

Anf 5

quidem qui eft author muneris, iple etlam

quotidie edimus, vita eft corporls, ita panis

nb

ePc teítis veritatis.

ifte fuperfub&annahs vita efi: anim2e & fani-

S. Laur.

* V. O ineffabilis dignitas conditoris! O ftu-

tas mentis.

i f

ft. de

por indicibilis charitatis ! quis non contre-

XV. Duo præczpue in nobls hoc Sacra- S. Bern,

9

üChb

mifcat? quis non cum exultatione miretur?

mentum. operatur,

ut & fenfum minuat in fer. de

mini-

coen,Dom,

a

£

14

| Bibliothecæ, Manualis. Concionatorie

minimis &in gravioribus peccatis tollat om-'

-XXIX. Maxima :dignitas apparef in- ho

C s. Bon aV-*

, €. 13»

nino confenfum. Si quis veftrum non tam fze-

Sacramento, quia, cum Chriftus conftet ex *

Icomp.'Th«

pe. modo non tam acerbos fentit iracundize

tribus fubftantiis , fcilicet Deitate, anima, &

veri;' RT

motus, invidize, luxurize, aut czeterorum hu-

corpore , ipfa quidem Deitas excellit omnia ;

item anima eius przecelit omnes animas,

jusmodi, gratias agat corpori & fanguini Do-

mini, quoniam

7

cum fit Dlena gratize & veritatis, item cor-

^

in eo.

:

virtus Sacramenti- qpemtur

pus eius excellit omnia corpora, quod de fan-

r

-

S. Chryf.

XVI. Tan

quam leones ignem fpifahtes' :

Gificato corpore. B. Virginis fuit fümptum,

hom. 454.

ab illa menfa recedimus, terribiles diabolo

& Divinitati unitum.

S'Pafcbaf-

in Joan.

effecu.

"

.XXX. Audeo dicere, quod Deuüs, cum

fit S. Aug.tr..

J d

inJen,

&f

S, Ch

r

f.

XVIH. Qui de

hac vita migraturi funt; fi

Omnipotens, plus dare non potuit: cum fit 49

[on. »

lib. deSa- myfteriorum huiusmodi cum pura conícien-

$

fapientiffimus, plus dare nefcivit; cum fit di-

?

Villazov,

cerd.

tia fuerint participes, fpiritum efllaturi , ab

tiffimus, : plus dare non habuit. .

j

.

.

e

- XXXL.. Eft.communio D

?s

vivi, men

fa di

2*

: S-Martialls

.

ipfel.

Angelis illorum corpora fatellitum more fti-

'in epift. a.

corponi

.;

:

pantibus, propter affumptum illud Sacra-

vina, efca in fide perfecta, tota coeleftis.

: Burdigal.

Chrt

mentum hinc recta ad coelum abducuntur. .

XXXII. Quis fidelium dubium habere pof-

S.Aug fer.

XVIH. Qui digne comedit hunc panem,

fit, in ipfa immolationis hora, ad facerdotis Dial. c.58» ;

2or. de . qui eft corpus Chrifti, neceffe eft, ut moria-

vocem ccelos aperiri, in illo Jefu Chrifti my-

temp. :

tur preeteritis, & vivat futuris.

fterio Angelorum choros adeffe, fummis ima

— pO EM -uebe .

.

.

D

*

fociari, terrena coeleítibus jungi, unum quid

S.Leo

. XIX. Non aliud agit participati

0 corporfä

4

SLatf,

ferm 14. & fanguinis Chrifüi, quam ut in id, q

ex:,vif?bilibus at

que invifibilibus fieri?

Jif.de : |

de pall.

mimus, tranfeamus.

uod fu-

Jucunditas..

Fnch,

Dom.

d eft, Chri-

XxXill. Qu

id fuavius pane.

Angelorunij 9 S Auguft,

S. Cyrill.

XX. Sic Chriftophori erimus,

catech. 4. ftum ferentes, cum ejus corpus & fanguinem

quomodo ergo non eft fuavis Dominus, quan- uperPí.34e

in membra noftra receperimus, atque ita, ut

do panem Angelorum manducavit homo?

XXXIV. Quot nunc dicunt: vellem ipfius.

S Chtyfoft.

S. Petrus dicit, divinae na

2

;

turae coqforþes efH-

hom.6o.

$ Bontv.

cimur..

formam afpicere, figuram, veftimenta, cal-

op. An-

t2

S. Aug.

. XXI. Illum calicem bibere, qu

id eft. . nifi

cedmenta ? Ecce eum vides , ipfum tangis, t

ioch,

prap. d .

Wi c.a.

fer.2.de vivere? Manduca vitam, bibe vitam , habe-

ipfum manducas. lgitur nemo accedat cum

verb. AP- bis vitam, & integra eft vita.

naufea, nemo refolutus; omnes acc

gnü, Om- ..4

Remig.

XXII. Nec folum pro faljute zeterna datur,

nes ferventes & excitati.

]

Altifiod.de

1&0 cura fol- $. Cypr.2.

ce'ebrat,

fed etiam pro temporali incolumitate, id eft

XXXV. Quemadmodum vino

epift. 3. à

Mif

corporali fanitate; incolumitas enim dicitur

vitur, & anima relaxatur, & ommuis triítitia

Cæpilium. Í

fanitas & integritas, utraque enim fanitas

feponitur; ita epoto fanguine Domini, & po-

ab illo eft, animoe & corporis.

culo falutari, deponitur memoria veteris ho-

ä

Srlmeron,

S.Bernar-

XXIII. Eft fons omnis grative & virtutis.

minis, & fit oblivio converfationis faecularis,

469

din. tr. 2. Unde Sacramentum hoc Kuchariftia, id eft

& moeftum pe&tus ac trifte, quo prius pecca-

fer. 55.

tis angentibus premebatur, divinze indulgen-

art.2. c.2.

bona gratia, nominatur; ideo Eccl.24. ipía

tize lzetitia refolvitur.

*

Kuchariftia defe ait: Im me omnis gratia vita

&& veritatis; in me omnis [per vita €9 virtutis.

XXXVI. In hoc Sacramen

to totalis gra- Mïcii. äa

ononia

S. Bern.

XXIV. Quotiescunque ad hoc Sacramen-

tize pinguedo continetur, quid enim frumen

-

ferm. 61. tum accedo, decoquor, cum immutor: digee

ti nomine nifi Corpus Chrifti, intelligitur

in Cant. ror, camtransformor: unior, cum conformor.

iftud frumentum habet corticem, & aaipem;

S. Chryf.

XXV. Inde effe&i aquilze ad coelum evola-

ut cortex fit ipfa humanitas, adeps vero, fit

g

hom. 24.

in r.a

mus; ubi enim cadaver, illic & aquilze; cada-

intus latens Divinitas, quia in hoc Sacramen-

Cor.

ver corpus fuum vocitans propter mortem ;

to fatiamur, eo quod inipfo noftra finalis bea-

Aquilas vocat oftendens, quod oportet eum,

titudo coníiftat.

.

uam VS- Cypr.

$ Joat,

qui ad hoc corpus accedit, effe fublimem &

XXXVII. Euchariftia fapit amplius, q

e voena

cum terra nihil habere commune, neque deor-

Mansa, implet & fapit edentium appetitus

Dorm.

Dinaf; ].

fum trahi & ferpere, fed atlidue furfum volare.

& omnia carnalium faporum irritamenta,

4C6H,

S. Bern.

Orilo,

:

tom. 2.

XXVI. Tria inter alia bona multiplicantur

omnium exiuperat dulcedinum voluptates.

S. Albert,

F

per hoc Sacramentum. — Primum eft decor

XXXVIII. Saporem gratiofum valde ha-

|

fer 55.art.

caftitatis ; Secundum charitatis : Tertium

bet ex Deitate, hocíapore omnibus praefer- E:cl.l.dï&.

2. C. 2.

fapor fuavitatis.

tur delectabilibus, necaliquid eft, quod com- 5, tr. a.

S.Chryfol,

XXVII. Audi

abt Chriltiani; -qui quotidie

arari poilit delectationi hujüs Sacramenti; c. a. n. 5

IfhïgoVi&,j

fer. 34.

corpus Chrifli attingunt, quamnam de ipfo

quod illa Pfalmiítze authoritate ( dele&are in

103, fpe,

corpore poffunt fumere medicinam, quando

Domiuo, €3 dabit tibi petitiones cordis tui ) con-

« C, 7, |

mulier totam rapuit de fola Chrifti fimbria fa-

firmans ait: Si enim delectatio eft, ut ait A-

nitatem, fed, quod nobis flendum eft, mulier

fpafius, diffufio naturze fuper maxime con-

L'am

"

veniens, inzíümabilem convenit eíle dele-

de vulnere Chrifti medicinam tollit, nobis

&ationem fuper gufítum Deitatis, in omni

medicina ipfa retorquetur in vulnus.

Yatia & omni bono refertum.

S. Bern.

Dignitas.

in coen.

XXXIX. Suavitatem hujus Sacramenti S. Thom.

XXVIIL. Panis ifte per excellentiam Eu-

nullus digne exprimere fuflicit, per quod fpi- opufc. 57.

Dom.

chariftia dicitur, id eft bona gratia; in hoc

ritualis dulcedo in fuo fonte guftatur.

Albert.

enim Sacramento non folum quelibet era-

XL. Quantze putas dulcedinis eft fanguis S-

tia, fed ille, a quo eft omnis gratia, fumitur.

huius Sacramenti,qui de tam dulci fonte ma-

L] -c. n-zi

navit,

E

Titulus L1I. Euchariþia.

745

hg,

601

navit, & a tam dulci fonte hauriente in tam

men multa corpora Chrifti, fed unum corpus

Tl

dulce vas efttransfufus? Fons enim hujus fan-

cum illo, quod affumpfit de Virgine, & quod

ttf,

dedit Apoftolis; divinitas enim verbi, quae

guinis eft fanguis in vifceribus gloriofze Virgi-

nis contentus , hauriens hunctontem Spiritus

ubique eft, replet illud.

fan&us-eft; vas, in quod transfunditur , cor-

XLIX. Sicut avis$

fovens ova , dicit Glöü"a; E

ugen. apud.

ergofiponis fub aveunum, vel plura ova, ver-

anti diíe,

pus Dominicum eft, ex quo etiam manat in

Á. l, 7.

Sacramentum, & ex Sacramento in cord

tit ea per naturam interius in carnem; tefta

fidelium.

T

manente exterius. Quanto magis, fiponasin

lgt

Veritay.

altari unam hoftiam panis, vel duas , five cen-

S.Pafchaf,

XLI. Recedat omne infidelitatis ambigu-

tum, five mille, five plures, manente panis ex-

Bt iu]en.

l. de cor

P.um, quandoquidem , quiauthor eft muneris,

terius fpecie, Spiritus S. repente interius in

& fang.

Dom. S,

ipfe etiam teftis eft veritatis.

corpus Chrifti fua virtute convertit? -

Villanov.

XLII.. Quid obfecro magnum e

fï', fi Chri-

L. Natura mutat unam fubftantiam in al- s, Albert, *

JMartg

fto Domino creditur?. Chriftus ait, Áoceft cor-

teram, ficutin vite aqua mutatur in vinum ; Mag.fer.rr.

lepilt ad

de corp. &

ütdipil

corporis

gusr ineum , & faper hoc quispiam audeat hze-

'& opere apum fuccus florum in íavum mel-

ang. Dorm.

-Gl' eg.l,..

Chrifi. ft;re? Nametfi quze dicuntur ardua,, & diffi-

lis; fimiliter in nobismetipfis panis, quem

ü.eg,.

cilia funt ad credendum, fidei tamen minui-

manducamus quotidie, per naturam mutatur

tur difficultas, ubi dicentis confideratur au-

in carnem, & gramina conféíta a brutis con-

vertunturin carnem & fanguinem; ergo mul-

thoritas, noli confiderare, quod dicitur,fed

quis dicat, attende.

to magis virtus verbi Chrifti mutare

pqteft

S.Laurt,

XLIIL Neerrares in fide; & averita

tis fe-

panem in fübftantiam fui corporis.

Juft. de

mitis devians, malede Chrifto in hoc 5acra-

LL Feftinavit Abraham in tabernaculumIdem,

Euch.

1 Aügu&.

mento fentires ,fe dedit in cibum , dum adliuc

adSaram: dixitqueei: Zlecelera , tria [ata fimi- .

tht

effet paffibilis, cum videretur, cum tangere-

lg commi[ce., €3 jac [ubcinericios panes.

Hoec eít

tur, cum agnofceretur, cum przefens loque-

fapientia fummi Patris, quze tria fata, Deitatis,

E

C

retur.

&anim , & corporis commilcuit, hazecfocia-

omo. d

S.Bonav. XXLIV. Quid enim dubitationis in hoc S

2-

vit. Accelerat autem, quia in momento ope-

0p, Ài«

t.7. de

cramento remanet, quod a Chriíto tam ex-

rata eft, & non per momenta temporum , ut

loch,

prap. a

Miff. c. 2.

preffe traditum, ab Apoítolis predicatum, a

infirmafacit natura, & fecit nobis panes zeter-

. SS. Patribus orthodoxis tot centenariis anno-

nz) refeCctionis fub . cineribus hujus nolíire

mortalitatis decoctos.

rum preefipuratum , tantisque caeremoniis,

J Cypf. 2.

tot miraculis & prodigiis, & obfervantiis,

LlIi. Sicut ad nutum przecipientis Domini Eufeb.

(lt, 3. ad

- quafi teftimoniis palpabiltbus vides confirima-

repente ex nihilo fubítiterunt excelía coelo- Emiff.hom,

ln |

tum 2 tolle hocSacramentum de Ecclefia , &

rum, profunda ilu&uum, vafta terrarum, 5: dePafch,

uid erit in mundo nifi error & intidelitas?

pari potentia in fpiritvalibus Sacramentis.

Salmeron..

XLV. Quomodo fiet iftud, ut tantus Chri-

verbi przecipit virtus, & fervit elfe&us; di-

cereenim verbi operari eft, dixit enim &facta

tr. 40.€.9. (tus fub tam parva hoítia delitefcat, aut qua

ratione mundi conditor in vile pe&oris noítri

fünt. Unde eodem momento, quo Chriítus

*X

tuguriolum fubintrare velit? prudentia tunc

in perfoua facerdotis profert hzec verba:

[ich. de

di&at, ad Spiritum fan&tum & virtutem AI-

Hoc eff corpus meum, hic efl fanguis meus ,

oDOlta

tiffimi, cui nihileftimpoffibile, & qui nos ar-

creatura locum Creatori fuo cedit, nam ut

JQ(xGZO

dentiffüdco amore profequitur, fpectandum

S.Pafchafius ait: Verba Chrifti ficut divina

eífe; fi enim noncrederes, nifi ea , quze intel-

funt, ita efficacia, ut nihil aliud proveniat,

le&u tantum cognoícuntur, & quomodo fint

quam quod jubent, quia xterna fünt: Cwlum,

inquit, €9 terra tranfibunt, verba autem smea

condita, & qua rationenos alere poffent , com-

prehendere valeres, pauca fane, & prorfus

non tranfibunt , fed facient omnia, ad quse mif-

nihil crederes.

3

fafunt, quia Patrisnonnifi unum, & fubftan-

uiris ,. qiiönam pa&d

, Cynts

S. joau.

XLVI. Si modum req

tivum, & confubftantiale, &fempiternum eft

!

e Ccena

Damafc.1.

fiat, fattibi fit audire, quoniam per Spiritum

verbum.

o

4. C. 14.

fan&dum, quemadmodum ex 5. Deipara, fe

LlIil. Juftum &c

onfentaneum eft, quod ad; Gual.Parif,

Ortho.

veniente pane vero, cedat materialis; neque ?* Luch.

Fid.

ipfum, & in fe ipfo Dominus carnem fuften-

, Albett

tavit, & nihilaliud cognofcimus, quam quod

eftejus injuria, imo jus Creatoris eft, ut eiad-

Jhg. de

verbum Dei verum eft, & efficax, & omnif

venienti honorem delerat creatura, relin-

2uch d

d

otens, modus autem infcrutabilis.

quens ei penitus locum fuum, & czetera,

;, tf: 2'

HugoVi&.

XLVII. Mirum, fed verum: Nec tamen

quze ab eodem Creatore acceperat, utpote

; 2

to.3. fpec. mirum eft refpe&tufacientis. Quidenim mi-

A-albredinem', faporem & quantitatem,

ecc, c 7: rum, fi Omnipotens mir

,

abilis miranda ope-

»

ratur?

T: empz).r fumendi.

!

XLVIII. Quando miràri c

æpäris , & dixe-

LIV. Accipe quotidie, quod quöticüe tibi

S. Auguft

Lj

dd.Le.

in Matth.

rit tibi cogitatio tua, quomodo hoc effe pot-

profit.

Sic vive, ut quotidie merearis acci-

eft? cogita facientem, & refpice omtipoten-

pere; qui non meretur quotidie accipere,non

tem. Álbertus M. authoritatem adducit 5.

1neretur poft annum accipere.

Gregorii dicentis: Sicut divinitas verbi Dei

LV. Quotidie Euchariffie communionem S.Auguft,

inlib. de

SIThom-

unaeít, quzetotum implet muitis locis mun-

percipere, neclaudo, necreprehendo; omui-

oprC- 57'

pus tamen dominicis diebus fuadeo & horror,

ccl.fiogm.

dum, ita licet multis &iunumerabilibus die-

bus illád confecretur corpus, non funt ta-

fi tamen mens fine voluntate peccandi fit.

: Aere

R. P. Loln. Bibl. Man,. Tom. 1.

I.

Mnlnc' n '2.

Bbb bb

I*'f

746

Bibfiotheca . -Mamnalis Concz'(matoriæ

eor

S. Am-

LVI. Si quotiescunque effunditur fanguis,

LXV. Non alium Apoftolus judicem hicTheophy- -

áei

brof. de

in remiffionem peccatorum funditur, debeo

tibi attribuit quam teipfum. Judica igitur , & la&t.in epift,

1

explora confcientiam tuam, & fic accede. 9. Pauli.

Sacram. illum femper accipere, ut femper mihi pec-

cata dimittantur: quifemper pecco, femper

LXVI. Nonne videtis, quantainfantes ani- S.Chryfoft,

|

debeo habere medicinam.

mi alacritate mammillas arripiunt? qua pref- hom.óo.ad

h

Caffianus.

fo4^

LVH. Multo juftius eft, utcum hac cordis

fione papillis infigunt labia: non minore cupi- Popul.

$

Át

humilitate, qua credimus , & fatemur illa fa-

ditate nos quoque ad hanc menfam , & ad hu-

fpt

. érofan&ta mylíteria nunquam pro merito nos

jus calicis fpiritualem accedamus papillam:

j

t

poffe contingere, fingulis ea. Dominicis ob

imo vero majore defiderio quafi la&tantes

remedium noftrarum zegritudinem praefuma-

pueri gratiam fpiritus fugamus: unus fit no-

V

if

inus, quam ut vana perfuafione cordis elati,

bis dolor, una moeflitia, fi hoc alimento fpi-

ro

vel poft annum dignos eorum participio nos

rituali privamur.

b5*

effe credamus.

;

LXVII. Quantum po

fïïimusl, cum Dei ad- S-..Auguæ.

plU

LVIIL. Sciant baptizati homines, fi longo

jutorio laboremus, ut cum fincera & puraferm.x. de

c0

lus in

S. Cyril-

temporis fpatio propterfimulatam religionem

confcientia, & mundo corde, & cafto cor- 'emp.

fi

joan.

myftice Chrilto communicare recufent, ab

pore ad altare Domini poffimus accedere, &

tol

Quippe re-

tar

geterna vita fe procul depellere.

