-ardenter fe a fülmine fervari depofcerat, ap-

liumque illius zterno Patri offerre.

paruiffe illi f(an&iffimam Virginem, & jut-

Jacobus

CXIII. S. Maria Ogniacenfis fingulis an-

fiffe; ut quotiescunque fuülgura & tonitrua

de Vitrla- pis ad templum Ogniacenfe duobus millia-

exifterent , toties Salve Regina oraret, ae

co in ejus ribas diítans, bruma fzviente, nudis pedi-

vita.

nihil hac munitus prece (ibi deinceps ab il«

Pelbsrn

bus itabat, & illo ac fequenti die nil come-

lis pertimefceret.

debat , totamque no&tem in templo pervigil

lisp.

n

precibus impendebat; quo in itinere flexibus

Quinque Pfülmos relcitahdo.

& erroribus obnoxio, coclefti quodam lumi-

ne fine errore ducebatur, Angelis dextra lz«

CXIX. B. Jofcio, ad S. Bertini Audoma- Spinellus ..

vaque eam fuftentantibus; & imbres, cum ca-

ropoli olim Afceta, in eam ergo Dei Ma- in throno

derent, arcentibus,

^

trem pietatis confuetudinera venerat, utC4:n

-94?'

CXIV. Henricus II. Imperator in mediis

Pfalmos quinque: Magnifiat: 77d Deminum,

peregrinationibus fi urbem antiquam ingre-

. cum tribularer : Retribue: ÍIn convertendo: d te

. levavi : qui primis füis Jiteris nomen, MARIA,

diebatur, primam noctem in illa ede, quam

B. Virgiai facram reperiiffet

defcribunt, quoridie, dum vixit, legeret. Et

preces exegit.

Y

" infomnem inter

ne dubitarent homines, id pietatis officium

beatiffimz Virgini gratiffimum fuiffe, prodi-

Sodalitati nomen .dando.

diefi flores quinque ex mortui oculis, auri-

busque, atque ore enati prodiere, quorum qui

Vita c.7

CXV. FerdinandusII. adeo B.Virginem &

de ore füerat propagatus, in (ingulis foliis

Sodalitates amabat, ut nulla in Ungariz Bo-

hemizque regnis, nulla in Carinthia, Styria,

facram Nomen, Maria, ipfcri-ptum gerebat.

À

Carniolia, B. Virginis Sodalitas fuerit, in cu-

Officium vecitando.

jus Album nomen füum non retulerit.

«bid. n.27.

CXVI. Henricus ab Haiden , Canonicus

CXX. Affüeverat Regius adolefcens Lufis Roh. 1. .

Trevirenfis, poft feptem annos in Collegio

tanus, Sebaftianus virgineas laudes deftinatisc 2.n. 1.

Germanico exaCtos, tandem in Patriam abire

horis defcriptas diligenti religione percurre-

ftatuens febri correptus eft.

In qua fomnus

re, nullaque ab eo ftudio occupatione dimo-

eum quondam oppreffit, ex quo evigilans fa-

veri. Itaque, cum forte venaturus equum in-

cerdoti ad fe vocato retulit, fe ad judicium

filiiffet, in eam venit cogitationem, fe defti-

Qi«

vocatum propediem a damone in tartarum

matum !a?dum penfum magne Virgini n

um

"fitulus LXX. Hypärdulz'a Mariana.

ICOI

. dum þerfolvifïö." ,Ergo,'näquiCquam mo»

. CXXIV. Addi&ifima Virgini Capucino- Rbo. 1.c,

nentibus aulicis non defüturum füb noCtem

rum natio

&

ieronymum Politianum offert, 9. 25.

tempus opportunum precationi , illico ab

tam exa&tx in ejus cultu pietatis, ut, quum

equo defilivit, feque coníüetum recipiens

aliquis eorum in eam diligentias incumbit, ;

in cubiculum, ftatas decurrit laudes, qui-

domeftico detritoque apud eos proverbio,

bus perfolutis ad venationem abiit : noluit,

is Hieronymo comparatur.

Illa precipua

Ed

dum feras caperet, domefticam fibi elabi pie-

E

memorantur. Quoties fas illi erat per Ec-

tatem.

H

clefiz leges, toties ejus honori ex formula

S. Anfelg, , CXXL Quam Deo, beatiüïmæque Virgi-

facrificabat: feptimam quamque diem, &

epi&. q4. 1l grata fit hujus officii recitatio, teftatus eft

quaáternas ante, ejus quasque feítas luces,

Epitc,

quidam tempore Caroli Francorum Regis;

totidemque poft dies illas, cibario pane; ac

regio in língaria ortu adoleícens, cui id

frigida contentus tranfigebat. Reliqua haud

penfi in Virginis honorem quotidie recita-

erant diffentanea, fivelaudibus, conceptisque

re folito, apparait Virgo Mater, & a car-

precibus, five privatis collocutionibus publi-

nalibus nuptiis, quibus jam parabatur, ab-

cisque fermonibus ea effet celebranda, fem-

ftractum, ad caftitatem in ordine religiofo

per reliquos inter eximius erat Hieronymus,

perpetuo fervandam traduxit, eidemque fe-

cel(iffimo

. ftum immaculate fuz conceptionis celebran-

lüptate.

quodam'apimo, & liquidiffima vo-

Y

dqm indixit.

X CXXV.S.C

aroius Borromeus ante omnia Parad,

feíta Deiparz folemniora je

w

junium in pane &

eXo 2.

apert. c.3,

Elemo[ynvas dando.

aqua obíervabat

: RhO ln 3.

CXXH. De Alexandro Peretto, Cardinäli

. CXXVI. Qu

uidam latro diem faöbati a quo'- Cefarius

,$$3.n.21

dam Ciftercien(i monacho jejunare, & a cz. L. 7. 6 19/

ontalto, fic fcribit Joannes Rho: llla meo

judicio elegantiffima eft religio, qu& mixtis

de abftinere doctus, in primis contritionem

peccatorum in morte, poft hanc vero hono-

- cum charitate opibus; ver(icolori veluti fe-

tico oculos animi utrinque ludit, ac dele-

rificam fepulturam obtipuit. Capite enim

at,

plexus, & extra urbem fepultus, no&e fe-

Acceníeatur religioni erga magnam

Virginem, quod charitati in Virgines illo-

quenti a quinque matronis candelas accenfas

in maou ferentibus , ex fepulchro effoffus, &

.cabiles poterat acceníeri. illius enim reve-

»luriy

rentia his benefacere Montaltus inftituerat.

feretro eleganti impo(itus, cuftodibus urbis

traditus eft cum mandato, ut moncreüt Epi-

Dirat.

Nullam Deipare (acram diem abire.patieba-

[

tur, quin liberali manu dotatam aliquam V ir-

Ícopum de eodem in Eccle(ia fepeliendo.

CXXViI. Alius cum fuafu cujusdam mu- Pelbartus

ginem honefto in matrimonio collocaret ; ra*

tus, gratiflimum Mariz accidere, fi teneras

lieris itidem omnibus diebus fabbati jejunaf-in Stellario

fet; in filva jam decollatas mori citius non! !&. p. a.

Mlas aetatestuto in pudicitiz portu aureis an-

€horis retinerentur.

potuit, quam confeffarius ex urbe vi

cina eyo- * 3«

catus confeffionem illius exceperat.-

Mcr;ijïcazioni'aärpo?is Eä animi jizMenia.

CXXVilI. S. Thomas Cantuarienfis omni S. Anton,

die (abbati cilicium geftabat, quod

€o pla- P 4-tit.15,

*

" CXXIII. Refert Pelbartus in Stellario co-

C 9.

.z.

Pelbartus

cuit B. Virgiai, ut eaum quodam d

!C in €O.»

1. 12, p. », FOng B. Virginis , latronem quendam, cum

dem reficiendo juvarer.

G. Io

ad domum cujusdam pauperis mulieris di-

CXXIX. Nobilis quidam lafciviz vitio ir- Parad.

- Nertiflet , die fabbathi, obfervaffetque illam

retitus, cum S. Bernardi fuaía primum trium spettc.ra

cum filiabus jejunantem, jejunii caufam qug-

Ynellig

dierum intervallo ad. honorem S$S. Triados, $ 8« «

fiviffe, cui relponderit mulier, didiciffe fe a.

totidemque pro Dei Matris reverentia a ]u«

thtono

quodam concionatore, quod, quicunque in

i My

xuria abítinuiffet, usque adeo mucatus eft, ut

— honorem B. Mariz Sabbatis jejunaret, is eam

etiam perpetuo voto fefe

ad pudïcitia(m fcte

eflet gratiam coníequuturus, ut fine poenie

vandam adítringeret.

:

d

tentía nequaquam vita decederet, damnatio-

CXXX. Miles quidam, qui Vir

ginem, Ma- Spec. exe

nem evafurus: Hoc audito, vovit ille ftacim

rie nomine vocatam, fabbato ob honorem cmpl. ditg

illis prefentibus, fe teta vitain Deipare Vir-

Virginis Matris, ftuprare omiferat, contritio- 4: €* 2:

nem in tornamento elicere, & zterna

ginis honorem jejunaturum. .Jejunaverat ex

g;udia

' Voto jam aliquot annis, quando in ícelere

ab ca perduci meruit.

deprehenfüs, lata fententia, capite plexus eft.

At ecce abíciffum caput, confeffionem , con-

Nihil negando n ejus nomïnä þätemibm.

feffionem! clamare coepit. Adfuit ex templo

CXXXI. S. Gerardus primus Ungariz Mare Paradif.

facerdos, qui caput trunco jungit, & contef-

tyr, nomen B.Virginis interponenti nihil un« apert. c.g»

quam negabat; unde omnis generis homis 9X 7

fioném excipit, intelligitque iftum ob fufce-

ptuni in B. Virginis honorem fabbathinum

nes, qu& volebant ,.ab eo impetrabant

clave ejus mens & arca potuit:

$ ha'c

Oh' lls.

jejunium , fine peccatorum expiatione mori

non potuiffe; Ceterum abfciffo capite ad-

CXXXII. Alexander Ales. vir. do&tifi- Ibidem,.

g hh

mus eandem fibi legem impofuit, unde fub

fuiffe dzemones, qui animam abducerent, fed

prohibitos a fuperveniente B. Virgine, quz

hoc titulo ad Ordinem S. Francifci invitatus

animam inde abire non (iviffet, nifi contri-

paruit, non fine

r

L

egregio animi folgtio frue

tione & confeífione rite expiatam. His ergo

&uque.

CXXXIII. Fran

cifcus Sfortia DuX Mediola- Ibidern,

peradis,. aftantiumque füflragiis polt

placis,

anima inde avolavit.

E

nenfis cum Caíanova in potefítatem reducta

R. P. Lohn. Bibi, Man.

szü. l

BHTWIm

puella

18002

! Bübliothece Manualis Cpncionatoriæ

puella rarz 'formæ ad eum redadla fuiffet, &

vimentum , coronis. Porro aravipf'a*,',,füpra

hecimaginem Deiparg in cubili afpiciens,per

quam Deiparz imaginem Divi Luce ductam

honorem, quem imagini deberet, rogarec, ne

penicillo, in pretiofiffimo e gemmis forulo

pudorem illius violaret, usque adeo infolitis

collocatam colimus, vario jafpide mira atque

his precibus permotus eft, ut mox eam illz-

eleganti varietate colorum, ac plurimo inau-

fam cum przíidio ad füos deduci juflerit. -

rato &re, columnis, magnisque famulantium

Angelorum fimulacris ad miraculum fulget.

Culium : ilius þromovendo.

Ad hzc conftituta facerdotia, additi annui re-

Cafpar.

CXXXIV. S. Stephanus Rex, hortante

ditus, argentea atque aurea vafa, & veítis affa-

Taufch.], S, Gerardo, vehementer laboravit, ut totum

tim dives, plurimo provifu in facrorum mini-

8:pr2X.15: füum regnum Deiparz colendz effet deditif-

fterium comparata. Atque hzc orhinia humil-

fimum, ut ejus feíta pridianis jejuniis & fin-

limz fervitutis titulo eidem Virgini obtuliffe

gulari pietate tranfigerentur: ut ad facratif-

fe publico Epigrammate teftatus eft in haec

fimum Mariz nomen flexis genibus, & demif-

verba: . V. Dei Genitrici Marie Paulus V. Sa-

fis in terram capitibus, fe cundti inclinarent.

cellum obtulit bumilis ferous, anno falutis Domini

Unde & Hun

garia a S. Rege familia S.'Mariæ

M. DC. XF. Pontif. V.. Quamque nondum

appellata ett.

fatis a fe cultam Virginem crederet, quam-

"CXXXV. S.Ludovicus II. Rex Galliz non

quam Sacrario & odzo Bafilicam auxiffet, mae

!biflen?.

contentus Bononienfem Comitatum cum

jus aliquid moliendum ratus , immanem co-

Oppidis B. Virgini confecraffe; in regao infu-

lumnam ftriis ingentibus, ac plusquarm pal-

per univerfo voluitfüb meridiem &re campae

maribus nobilem, Lunenfi' ex marmore, quge

no fignum ad falutationem Angtlicam dart,

fola in templi pacis parietinis fupererat, de-

ébid, n.sü.

CXXXVI. S. Dominicus cum ab eo Blan-

pofitam , magnoque ergatarum molimine in

chaFrancie Regina petiiffet; ut filium ipfiim-

Exquilinum ex foro nunc Boario translatam,

petraret , author illi fuit, ut rofarium fedulo

erectamque, Virginis &reo inaurato, ac pre-

oraret, & multa infüper oraturis diftribueret

grandi figno füperimpofito, confecravit, Ut

id enim fi faceret, prolem mafculam habicu-

plane mirari definant haud dubia Virginita-

ram. Fecit & Mater S, Ludovici eft effecta.

tis, ac íümmz pudicitiz fama obiiffe Pontifi-

Sper. /'Ex.

CXXXVII. B. Vicentius Dominicanus

cem, qui in Virginis fuerit clientela.

d.7.61:67. omnes conciones recitatione mitaculi per B.

CXLL Anno1647. quo tempore Vanda- Pedagog.

Virginem patrati claudebat; hinc in agone

licus tutbo jam univerfam prope Germaniam Chrift.n.2

Bohemisz fefe ac€25 $ 4

Deiparz afpe&tu & auxilio confirmatus, ejuse

fecupndo Marte pervagatus,

. 887.

dem laudes concinendo expiravit.

hzreditaríis auguftiffimx Auftriadum familiz"

CXXXVIIH. Francifcus Retzanus i

tideni ex

Michbv.

provinciis violentior infundebat; Sacratiffi-

Dominica familia fex annorum fpatio Theo-

mus juxta ac pientiffimus Imperator Ferdi-

Vle 20

nandus liL ut labantibus Imperii, fideique

logiam przlegens, fingulis fublatis dimidiam

xreledtiones partem decore & cum

gratia in

rebus fulcrum fubjiceret, laboriofi pariter ac

audem hujus Virginis deflexit, &

äequenf

fumptuofi operis columnam erexit, futurum

ter eo fenfü, ut uberes lacrymz verba do-

pofteris fzeculis, non minus Auftriacz pieta-

centis interciperent. "Tria bene magna vo-

tis monumentum, quam ftatutum (ut fperae

lumina in laudem coeleftis Virginis fcripfit.

re licet) furori Balthico Coloffum Termina-

Parad.

CXXXIX. Joannes l. Re£ Lufitaniz tria

lem. Moles eít, fi materiam fpectes, folide ex-

epert. €. magnifica in honorem Virginis fan&tiffimz

cifa lapide, & perferendis in evum fine offen»

16 €x: 8« monafteria ftruxit, quorum primario, quod

fione cceli injuriis perquam idonco, Bafin cir-

prope Uliffiponam ab Oliveto dicitur, tantum

cumducti per artem quaterna in latera, 2:quae

argenti pondus donavit, quantum ipíe cata-

libus a f(emet fpatiis dilcedentia,coronant can-

celli, & modico ab eadem intervallo diviüi an-

phra&us a capite ad calcem peadebat: Suam

quoque ibidem haftam , & militare vexillum

uftam in circuitu viam aperiunt.

Baü, qu&

arte coeuntibus lateribus in angulos acuitur,

fufpendit: monumentis artificum manu ela-

boratis, quz eo loci obtulit, quater catena

quaterna infiftunt,vel Heroum velAngelorum

milla aureorum nummum excedentibus.

fimulachra, qui caput galea, umbone pectus;

Collegium quoque triginta duorum Canoni-

levam clypeo,ac enfe dexteram armati, ictum

finguli in fübje&tum pedibus monftrum delie

.€orum, quorüm cuilibet quadringentos ac

quinquaginta aureos attribuit, ultra annuum

brant.

Ac primus quidem , qui orientem

. Epifícopi reditum, qui ducenta & quinqua-

profpicit, in draconem vires omnes infu-

ginta ejusmodi nummorum millia faciebat.

mere videtur, cüi ingeniofüum Lemna ex Sae

Officium B. Virginis non modo ipfe cum

cris ad(criptum de pelta emicat: Jp/a conte»

' magno pietatis fenfu quotidie recitavit, fed

vet.. Alter, qui frontem occidenti porrigits

alis etiam, qui meliore apud ipfum loco

pari armorum nifü in edomitum leonem in-

erant, idem faciendi author fuit.

tentus, epigrapheh praefert: Cenculcabis. "l'ere

.fho.L2, CXL. Stat in Quirinali Virgini a Paulo V.

tius qui vultu ad meridiem converfo afpidem

D. 4

dicata cella, ejus in coeli terreque Reginam

calcat, & ferienti fimilis contrucidat, infcrie

obfequii, atque plusquam Regi magnificen-

ptionem de clypeo oftentat: .mbulabis fü-

tic argumentum ingens. Nihilin urbe ma- per. Poftremus; qui in Aquilonarem plagam,

jus, aut elegantius videt civis, miratur pere-

& vultu, & armis, minatur in bafili(cum de-

,grinus. Vario marmore Lunenfi, Hifpanico.

Ízviens, hoc preculcatam belluam lemmae

roCcCce

Luculleio, Afxic;mo nitent parietes, pila, pa«

te alloquitur: JNon pro i& lex. Media in p

rau

Tituus LXX.. Hyperdulia. Mariena.

1003

ram altitudinem affurgit columna, & þrope

illuxit, univerfam prope civitatem» ad pieta-

paris cum zdibus altitudinis, fupremo verti-

tis obíequia excitavit.

Convenerant enim

ce portatingentis maguicudinis ftatuam, qua

fub horam ectavam matutinam cumulatiffi-

finc macula concepram Deiparentem Virgi-

ma panegyri, Sacratiffimi Cefaris, non tam

nem, tam antiqui ferpentis caput vi&tore cal-

imperio, quam exemplo, provocati, Se-

caneo proterentem , quam velut e füblimi

reniffimi Archiduces Filii, Ferdinandus 1V.

fpecula in fuorum falutem excubantem res«

tunc Bohemiz, ac, menfe poft, Ungariz

prafentat. Stabat jam in ampliffimo, ac urbis

Rex folennibus Comitiis inauguratus , Sere-

capaci foro ante zdes facras Domus Profeffze

niflima Maria Anna nunc potentiffimo Hi-

Patrum Societatis Jefü , folidata moles; fed

fpaniarum Regi Regina defponíata , tres, Se-

dubie adhuc eam infpe&antium nutabant

dis Apoftolice , " catholici Regis, ac Reip.

cogitationes, quam tandem partem pientiffi-

Venetz, Legati, Aula Caefarea ac Regia,

mi Czíaris fefe confümeret deliberatio, do-

Reginzque Gynzceum, & omnis fümmi,

nec incifa bafi epigraphe omnem fuftulit du-

mediique nominis Nobilitas, Religiofi Or-

bitationem. Ea vero fait, Auguftiffimo ipfo

dines , omnis hominum conditio, ordo,

Imperatore di&tante, in hzc verba eoncepta,

ftatus, & fexusad facras edes R. R. Patrum

& artificiofo chronographico conclufa.

Diícalceatorum Ordinis S. Auguflini, Aulz

Cefareg conterminas: quas cum confluen-

Deo. Optiino Maximo

tium multitudo feciffet anguftiores, effüfus in

Supreino celi terreque Iinperatori ,

plateas populus innumerus vias ipfas, & fora

Per quem Reges regnant :

meantibus coarctabat, gaudebatque vel fic in

Vmaini Deipare.

pietatis partem venire.

Exinde ergo per in-

Jmmnaculate | conceptee

ftratas zquali ponte vias, non minus mode-

Per quam : Principes inperant:

fto acadpietatem comparato, quam augufta

In peculiarem. Dominamn

Majeftate verendo ordine procefíum cít ad

dufivia Patronam ,

templum. Reverendorum Patrum Societatis

Singulari pietate. [ufcepta :

Jefu Profefforum in füummo foro fitum; ubi

Se, liberos, populos, exercitus, Provincias,

ad quietem compofito fubeuntium flrepitu,

Omnia denique confidit, denat, confacrat,

Reverendus P. Joannes GanseSoc. Jefa, SS.

epof

EL in perpetuam vei memoriam

Theologix Doctor, &Sacre Cefarez Maje-

hr

StaiFaM banC eX Foto ponht

ftatia conícientia, ad ftipatiffimam concioné,

25 5140

Lj

FernanDVs tertlVs. aVgVAVs.

qua pollet fumma, & per Principes Cathe-

!

9t

dras jam a plurimis annis maximo cum plaufü

Tunc fcilicet patait, Auftriace pietatis con-

approbata dicendi facultate , ea facundig ue

ilia, in ifiaculatam Virginis conceptionem

bertate de laudibus immaculate concept

publico ac peculiari, vel cultu & honore pro-

Virginis, prefentique ejus in rebus calamito-

lequendam, vel ftudio & amore propugnan-

fiffimis patrocinio dixit, quum vehemens a-

dam confpiraffe. Sedne in re, nova quidem,

nimorum motus, ac certaomnino in Auditoe

& hactenus a fzculis inaudita, fragile quid-

rum pe&toribus, impetrandz per ejusdem au-

quam,& quod ztatem non ferret, ftatueretur;

xilium tranquillitatis, fpes infequerentur. Di-

lacuit coactis in confilium Auftriz Ordini-

&ionemexcepitSacra ad fürhas aras Liturgia,

us, Provinciali ac Urbico Senatu, Religio-

faciente ad CzfareosSymphoniacorum Cho-

forum Superioribus, Epifcopo & Clero, ea,

ros, Illuftriffimo ac Reverendiffimo Principe

qux publicum contingerent, nifi confpiran-

Philippo Friderico Epifcopo Viennenfi. Jam-

tibus capitibus gre perennarent, in delibe-

que ad cam partem deductum erat Sacrifi-

rationibus argumentum proponere. Ea ve-

cium, qua pacis ofculum pra'fenti Principiper

ro fuerunt; veniífe fibi in mentem diu ama-

Subdiaconumiin privatum Oratorium deferri

tam, ac privato femper honore cultam imma-

confuevic, cum Auguítiffimus ipfe [mperator,

culatam Virginis conceptionem, in publi-

diffimulata Majeftate, toto oris corporisque

cam etiam venerationem promovere: Hanc

habitu ad pietatem zque ac demiffionem

inrem erectam a feftatuam , quam etiam fo-

compofito, in publicum egreffus, ad Cancel-

lenni Ecclefiaíftico ritu a Pontifice velit dedi-

los fummz Arz, ad quam folennis pompa

catam: velintproindejubeantque diem De-

agebatur, conílitit, fefeque humi in genua

cembris ocavam immaculate conceptio-

demiffe prevolvit, donec oblata hoftia per

nifacram, noníolum fefto ritu aStatibus, ac

facrificantem Antiftitem abfümeretur. Tum

univerfo populo celebrari, quod jam pridem

vero pofito gladio.in manus illuftriffimi Co-

gloriofiffimz memoriz Auguítiffimus pa-

mitis joannis Rudolphi a Buchaim , intimi

rens Ferdinandus II. decreviffet; Sed pridia-

fui Confiliarii, ac Supremi Camerarii, intra

noetiam jejunio ante veniri, ac omnium vo-

ipfos cancellos progreffus, obvium habuit

to Auftriz Patronam dici.

Neque difficile

conícientiz fuz arbitrum jam prefatum R.

fuit, extorquere ab iis confenfum, | quibus

P. Joannem Gans, unacum miniítrante Cle-

exemplum Principis eft imperium.

Proni

ro, qui impofitam Evangeliorum libro vo«

inierunt omnes in fententiam, in quam

ti formulam teneret.

Immolans autem Pon»

praivit primus Imperator.

tifex ad proftratum Czfarem converfus la.

Dicitur ergo Dedicationis dies XVIII.

tentem in Euchari(lia Deum, cui votum

Maji labentis anni M. DC. XLVII.

qui, ubi

ediceretur, proponebat. Tum voce quz a

R. P. Lobn. Bill, Man. Tàn. 4

circum-

-lll;

1004

Publiotbete Manualis . Concionatoriee

ftrari, ut nulla circum pateret feneftra, qud

-cïrcum&antä populo faci

]e éexauditetur, vo-

inquit, ém-

non geminato luminari pretexta. Auguftifli-

tum aufpicatus Cafar : Omnipotens,

m familie infignia irradiaret.

Cancellos

piterne Deus , per quem Reges v

egnant ,

in cujus

ate$ ,

é$ omnium jurd

deinde, qui Coloffum ambiunt, totidem re-

manu funt omnium pote[t

Regnorum: Ego Ferdinan

dus coram Divina tua

fplendere lampadibus , quot ipfi columnellis

eflatus , meo meorumque

affurgunt: ac demum penfilibus lucernis, in

Majeflate bumiliter proi

vaíte magnitudinis coronam, aut plenam Iri-

füuccefforium ,. & Inclyte b

ujus Provincie Zduftrie

Matrein " feinper

dem eleganter du&tis, ftatuam ipfam redimiri,

nomine, Ihmmaculatam FW tui

Valuit ea quidem res ad amoenum oculorum

Virginem Mariam, bodie in peculiarem Domi-

&? Patronam bujus 4rcbiducatus . invoco ,

fpe&aculum, ad quod plebs omnis omnisq;

civitas effunderetur; fed vel maxime ad in«

& afumo; Infuper

v0ue0, ac promitto, ejusdem

Jumnaculate | Conceptionis

Feflum ,. quod. cadit in

cendenda novz pietatis officia , ad quz me-

diem 9. Decembris , — folenniter ,

eliam quoad fo-

rito Auguftiffimus ip(e Ferdinandusili. Au-

guíta Eleonora, Rex Bohemiz Ferdinandus,

rum , in bac Provincia quotannis, pra'vio, tnore

ac Hifpaniarum fponfa Regina Maria Anna;

Ecclefüe , confueto jejunio in ejusdem pervigilio ce-

Jebrandum.

Te deprecor, [upreme coli terreque

obdu&isjam coelo tenebris Majeflatis füz lu-

cem conferrent. Tenuit eapompa in alteram

$pt.

lmperator, qui, quod. Matri tue impenditur , tibi

di!). [

votum boc meum. quod fuge

noCtis horam ; Neque prius fpectarorem di-

impenfumm. veputas ,

&f

gerere clementer dignatus e$ ,

benigno fa'vore pro-

mifit, quam poft imploratum melico concen-

us ad protegendum me , Domum

tu, per auguftos Virginis titulos, cocli przefi-

Jequeve ,. atq

smeam, popu

losque mibi [ubjettos dexteram tua

dium, impertita Pontificis manu, ac voce be«-

Zmen.

(

nedictio populum fignaffet.

JMajejlatis extende ,

. Sic terminatus eft diesille, perpetua apud

]n vit

Die 18. Maj. 1647. in

Ecclefíia Domus Pro-

1510

Aram füummam in

pofteros luceradiaturus, quo Auguftiffimus

feffae Societatis Jefu, ante

Ferdinandus immaculate conceptz Virginis

manus Principis & E

pifcopi Viennenfis Phi-

lippi Friderici de familia Breineriorum,

finie-

imaginem populorum devotioni propofuit,

rat, & dictus R.P.CefarezMajeftati a fecretis

ipfe fecuturz pofteritati pietatis exemplar

Conífcientiz, con(criptam voti formulam ad

proponendus. Át vero, ne uno die nata dena-

Íceretur fequentibus veneratio, placuit Sacra*

ferz pofteritatis memo

riam in. domo profef-

tum de Pontifi,

tiffimo Czfari depietatis confuülto imperare,

fa confervandam receperat ;

lm

ut occidentis hebdomadze Vefper, hoc ett,

cis manu Sacrat

iffimam Synaxim accepit

& cancellisiterum, jun&is ante pe-

fabbathi crepufculum, decantato Lauretang

Basd,

perator,

apatt.

&tus manibus, egreffus, e

o corporis fitu, ac

Virginis encomiorum fyllabo, & di&tis per fa-

a& 5.

Deum adoravit, quz et-

cerdotem de B. Virginis immaculata Conce-

reverentia hofpitem

iam circumftantes pe

culiari religionis ac pie-

ptione, pro Imperatore, pro pace, orationi-

tatis fenfu afflarec. E

xactum jam erat Sacrifi-

bus celebretur. Atque ut juffüm promoveret

liberalitate, ftatuit eterpa fundatione fexcen-

cium , fed necdum pietatis officia terminata.

Placuitenim Augufto, poftadoratum Deum,

tosaureos Rhenenfes, ex quibus ducenti qua-

drageni Mufices direCtori, ac duodenis voci-

fecunda religionis o

bfequia in ejus immacu-

Affumpta

busin ftipendium cederent: alii decem füpra

loid

late conceptam Matrem conferre.

ducentos in melica inftrumenta & organum

ergo in pietatis con

fortium utraque Sereniflie

Bohemizque Rege Ferdi-

impenderentur, quinquageni Curatis ac faci-

ma prole Ungariz,

nando, ac Hifpaniaru

m Regis íponía Maria

geris ad aram ftatuz adfliturisperfolverenturs

Pontifice ac Clero univerfo,

centenis denique emeretur majoris campang

Anna, comitante

de anguítis

Ecclefix

parietibus in fori patu-

pulfüs, quo populus ex D. Stephani turri ad

lum, ad ere

&um fine macula conceptz Vir-

di&am folennitatem evocetur.

Hoc ita in

ginis

trophzum fefe penetrat Imperator.

perpetuum rite fan&teque flabilito, fub ve-

Effun

duntur fimul Religio(i Ordines omnes;

fpertinum fabbathi crepufculum, poft datum

diuturniorem, e dicta turri D.Stephani,maxi-

acundantis populi nimbus, furgentemq; me-

dio in foro molem flipatiffima obfidione co-

mi campani zris pulfüm,magna femper plebis,

civium, mediz, fummzque Nobilitatis multi«

ronant. Accedit vicinior ftatuz facrorumPon-

Yotny

tudoin forum congregatur,& dumLauretanis

It $tc

tifex, & conceptiseandem verbis, ac folito ri-

falutatur immaculata Virgo elogiis. in genua

D (

tu, Dei, Immaculatzq; Virginis Matris honori

Qtt,

confecrat, dedicatque. Infecutus eft Sympho-

procidua, fuas, publicasque neceffitates de-

niacorum omnium e tota urbe collectorum,

precatur. Aceedunt & pervigilia, feftique o-

mnes Augufliffimz Virginis dies, quibus fan-

& in plures qua vocum, qua inftrumentorum,

&tius terminandis eadem femper celebritate

acetiam tubarum campeftrium, ac tympano-

li

rum choros diviforum plaufus, qui, cumLau-

convenitur. Aufpicium his datum eft ipfoVifi-

retanam elogiorum feriem Auguftiffime Ma-

tantis adElifabetham Virginis,qui primus tunc

tri decantarent, calidamin circum proftrato

adveniebat, fefto die, quando pientiffimoAu-

populo devotionem ,

certamque prafidii fi-

gufta Eleonorg voto, ac defiderio; omnes

duciam excitarunt. Afcenderatjam non tam

totius Urbis Sodalitates partita devotione,

füoquam pietatis calore, fervidior dies in me-

ita fibi OCtavam totam una cum privilegio

ridianam íftationem, cum dimiffa Matutina

pie obeundam diviferunt, ut quot diebus una

Imperatoris, Vefpertinam coepit Imperatrix

vel plures magno funalium illuftres fplendore,

Eleonora folennicatem meditari. Juffit enim-

& ad Antiftitis comitatum numerofo Clero

candidatz;per confertiffimá adgeniculantium

vero poít folis occafum ita forum omne -illu-

mul.

Tilus LXX. Hyperduia Mariana.

1co4

multitudinem propinquiores fefe inferrent

dus altiffimos, in quibus eam collocabat, ap-

ftatuz, & Virginis affufz fimulachro proSa.

parebatque grave illi effe, quod verbis judicii

cratiffimi Imperatoris incolumitate, qui tunc

füi przftantiam adz

quare , nec celfius quid-

bellicis vicinior periculis ad Egram agebat,

piam invenire poffet.

Protectricem fuam deprecarentur. Ceterum

IV. P.Franciícus Cofterus füum erga Dei. Michov,

quam Deo, San&iffimgque, Matri ejus acce-

param amorem ex eo faris oftendit.

pta fuerinchzc pia pii imperatoris vota, haud

hil illi

gratius accidebat, quam fermo de B, V. !* 145

fane vana conjectura poteft colligere , quis-

laudibus & miraculis inftitutus, amabatque

quis meminerit, repreffam continuo Sueci-

cam ab hzreditariis Auttriz ditionibus bar-

tenere, quotquot ejus amatores reperiiffet.

V. P. Alphonfus Salmeron, unus ex primis Jo. Nadaf;

bariem, ac brevi poít fecutam pacem, qua

S. Ignatii Sociis, adeo os & calamum [efa &in anno

jam per totum Roma

Y

Mariz amori dedicaverat & honori, ut (an&ta M?r. Sabb,

num lmperium qmqes

prolixaq; fcriptione fit utvrumque teftatus.Do- ?5

ju?undiüïmæ perfrauntur.

mi in eo, quod a menía habetur, colloquio

Maria imitanda.

Chriftusilli erat in ore, & Chriftipara Virgo,

dabatque dextre anfíam etiam aliis. vel de u-

Spec, Ex.

-CXLII. Pi&or quidam, dum B. Virginem

troque, vel de alterutro faltem colloqueadi.

diff, 4.

elegantiffime depingere, diabolum vero foe-

ex. 9.

VI. Alphonfüs Rodriquez Coadjutor tam Bourgh,

di(lima fpecie reprzíentare ftudet;hicquidem

tenere B. Virginem amabat, ut dicere cum fi- c. 10.

ei fübtradto pegmate; cui in(iftebat, interitum

ducia ei aufus (it: O Domina, egote impen.

paravit, feda quo imago B. Virg eum exten-

fius longe, quam me ipfüm, amo : te amplius

tamanuin aere füfpeníum tenens liberavit.

In vita

diligo Mater mea, quam tu me diligas. Sed

CXLIII. S. Hedwigis Duciffa Poloniz con-

B. Virgo ei apparensdixit: non eftita, utfen-

15» OG,

tinuo auream imaginem B Virginis in mani-

tis, mi Alphonfe, fed ego te impen(ius amo,

bus portabat, ut, quoties eam alpiceret, inci-

quam tu me diligas.

tareturtum ad debitum illi cultum exhiben-

VII. Joannes Berchmannus Scholafticus Vita fol,

dum , tum ad virtutes ejus przclaras imitane

Socictatis ita amabat B. Virginem, ut per o-29.

das.

Unde & in morte tam fortiter eam reti-

mnem occafionem de ea loqueretur. Ob ejus-

nuit, ut nuliavi eripi potuerit; imo etiam di-

dem amorem erga S. Jofephum quoque affe-

giti tres, quibus eam tenebat, poft viginti

&um fingularem zum ipfe induit, tum in aliis

uinqueannos, incorrupti manferunt.

hortatu fuo excitavit. Extrema vitze fug ve-

Parad.

CXLIV. S. Ifabella, foror unica S.Ludovi-

fpera cuidam füo commilitoni id forte inter-

apert.C,9.ci. Regis, coenobium inftituit Humilitati B.

eX. 5.

roganti refpondit, przfentiffimum , potiffi-

Virginis dicatum , cui nomenalotgo campo

mumque przfidium, quo ad religiofz vitee

eft. Quod iníiitutum idcirco illias virtutis

perfectionem adipifcendam erat adnifus, fuif-Fol, 157,

indigitatione voluit appellari, quod vehe-

fe amorem religionemque erga B. Virginem.& 249.

menter B. Virginis humilitatem admiraretur,

Quotidie fub Sacro petebat affe&tum erga il-

& ipía niteretur eam virtutem totís viribus,

lamaDeo. Scripferat fibis Nunquam acqui-

otius, quam ullam aliam, feCtari.

efícam, donecobtinuero tenerum amorem er-

Ibidem,

CXLV. B. Joanna Francica itidem humili-

ga dulciffimam meam Matrem. Etalibi: Non

tatis perquam ftudiofa, ut B. Virginis fübmif-

fum fecurus, nifi habuero verum & filialem af.

fionem magis celebraret, Ordinem exVirgini-

fectum erga B. Virginem.

!4

lerenb,

bus facris coegit, cujus Antiflita Ancilla

VIII. Alphonfus de Obando nullum opusq

£ amore

vocaretur.,

N

faciebat, nifi amoreViirginis, illamq;

cogitans:Dcip. c.22,

ideo dicere folebat, hunc amorem e

ffe panem

$. V.

füum quotidianum, quem omnibus pietatis

fug exercitiis adjungeret. Quemadmodum

ELXEMP-LA DOMESTICA.

enim panis alimentum . eft quotidianum, ci-

Maria amanda.

busq; generalis, qui cum aliis omnibus efcu-

lentis fumi folet, ita devotionem erga B. Vir-

^

Bourghef,

I. S

Ignatius auguftiffimam cceli chinäm

ginem ordinariam effe debere, füumque in

in Soc.

inexplicabili complectabatur amore.

exercitiis omnibus locum habere.

' Annum

Deipo rl-

cta.

Hinc aprima fua converfione ipfam in Patro-

IX. P.Defiderius Colinus in phrenefi ad 16o9.

nam & Matrem elegit, & coram ejus imagine

nomen B. Virginis mox fibi reftituebatur :f* 207*

integras quandoq; noCtes orando confumens,

quodjubebatur nomine B. Virginis, etfí mo-

fatiari, & avelli a tantopere dile&ta non potuit.

leftum foret, mox faciebat dicens: Abfit, abfit,

Vita.

II. B. Aloyfius cum de B. Virgine loqueba-

utego amore Deiparg nolim obedire.

tut;, fpirituali quodam devotionis & amoris

Maria . invocanda.

fenfü totus coÁmovebatur, & colliquefcebat.

X. S. Ignatius omnem fuam fpem poftMichov, d.

Ill. B. Stanislaus filiiamorem usq; adeo er-

Deum inpatrocinio B. Virginis defixit: hinc392. n.135.

g3 B. Virginem induerat, ut eam in omni fer-

in ipfa ftatim prima de vita mutanda deli.€x vita.

mone Matrem appellare coníueverit, idque

beratione totam noctem coram ejus ima-

tanto cum fenfü & ingenuitate,ut audientibus

gine in monte Setrato inter preces con-

parté faz fuavitatis afpergeret. Cumque fre-

fumpfit, ex intimis animi viíceribus fe ei-

quentiífime deealoqueretur, nova femper &

dem commendans, ac füuperioris vratis vitia

deflens, totum fe toto

pectore uni Deo, cui

magnificentifïïma nomina excogitabat, & gra-

LlI 11l 3-

in

Bibïz'oz*bäcæ Mantualis Corzcïa&zatmæ

1006

in pofterum militaret, devovens fuüb Virginis

XX. P. Marcellus Máftrillus a tauro fero- jo, Nadsf.

ciente abreptus, iconem B. Virginis aípi-Sabb. 2.

P

xrotectione novam vitam atque militiakm au-

Ípicatus eft.

ciens, opemque implorans, innoxius ab eoann. Mar.

XL S. Franci

ícus Xaverius Me-þliaporkæ in-

depofitus eQ.

ter verbera demonum affiduo clamavit : Do-

mína opitulare! Domina aon opitulaberis? In

dMaria *eneranda.

hora mortis quoq; ingeminavit : O MaterDei,

memento mei.

In Cateche(i tradenda opem

XXI. B. Aloyfius adhuc puerulus advque'm- Vita.

