magnopere admirati funt, & potentiam Dei

lenn;tate baptizatus eft, ac felix di&tus.

Chriftianorum paffim depraedicarunt.

Baron.to.

XVI. Clotarius Francorum Rex graviter

Dignitas.

7.annal. vexatusafebre, ajebat: Vah quid putatis ?

XX. B. Angela Folignia in amore cogni- Penne- -

| I

uin in 1«

auno 565-qualis eftille Rex coeleftis, qui fic tam mag-

tioneque Dei exercitatiffima perfuaferat fibi,

nos Regesinterfecit? & inhoc tzedio

eos, qui divini amoris luce colluftrati altius fe

a

E!

gog.—p. Ts

fpiritum exhalavit.

»

: pofitus

in divinarum perfe&ionum cognitionem im- * !9 7

Daurolt.

XVIL. Alphonfus decimusRex

Hifpanorufn,

merferant. przeillarum admiratione malle fe

c.ex.9, cum aliquando dicere aufus fuiffet, fe, fi primo

deguftare in filentio, quam cum aliis de iis fer-

imundi creatori adfuiffet, multa aliter ordina-

monem habere, quod, quidquid de illarum

turum fuiffe; primoa milite; deinde ab Ere-

excellentia in medium attulerint, nihil effe

1nita juffuDei de blafphemia corrigenda admo-

fentiant, fi cum eo, quod in fe continet divi-

Penter,

nitus,femper tamen eandem repetens,tandem

in lfg,

naMajeftas, conferatur. Addebatprzeterea,

Coníd,

abhorribili tempeftate fubito exorta, fagitta-

fi Concionatori, quem Deus ad tantarum per-

)

que fülminea in veftes ejus incidente territus

fectionum notitiam evexiffet, incumberet de

relipuit, Eremitatm vocari juffit, & publice ver-

iisdem ad populum verba facere, di&urum:

"ba nefanda coram eo, & aulicis retra&tavit.

Ite, quis, quantusque fit Deus, vobis ediffere-

Quo fatcta tempeftas remifit, & quidem tanto

re non poffum: quidquid enim de illo in fa-

magis, quanto magis ipfe fe humiliabat, &

cris paginis legitur, quidquid aliorum fcriptis

füuam quidem infirmitatem ex una, ex altera

vulgatum eft, quidquid hinc ad mundi usque

vero parte Dei potentiam praedicabat.

finem dici, proferrique ab omnibus poteft, ni-

hileft, fi cum illa, quain Deus in fe continet,

J uflitia.

Blofus in XVIII. Birgitta Chrifto quondam daemones

abyffo comparetur, & minor eft fine termino

Jrrol

comparatio, quam fi arenula cum univerfo

;gth, hift

monil,

dicentes audivit: Si creaturailla, quam maxi-

componatur: Animus, qui non ex aliqua ftu-

:«Ltit'27 j

Ccap. I. jme diligis, videlicet Virgo, quae te genuit, &

?x: I'

circa fin. - v quam offendit, peccaffet mortaliter, ac fine

dii contentione, fed un&ione fpiritus expe-

rientiaque hanchaufit de Dei praeftantia noti-

divina contritione mortua effet, ipfa coelum

tiam, fi verbis illam explicare voluerit, mal-

nunquam obtinuiífet, fed nobifcum in inferno

cruciaretur, adeo tu juftitiam diligis..

le fepotius de Deo loqui, ejusque detrahere

glorize & Majeftati, & quodammodo blafphe-

Exiflentia.

mare, quam, quid eft Deus, oculis fübjicere ju-

jd, tb

Bartholus

XIX. Mandarinus militaris przecipuus poft

dicabit. ItaSancailla, quam Deus incellam

in China mu

ltam luctam Chrifto manus dedit in urbe

vinariam induxerat, fapidaque & eminenti

|.3.fol, Hanceu, Provincize Cechiari metropoli; poft-

füuarum perfe&ionum cognitione illuftrarat,

570.

quam non tam horrore Religionis Chriftianze,

de earum ineffabili praeftantia fentiebat.

$

I.

&X 3

534

Bibliotlece AManuakis Conoionatofiæ

j

duum, poftea triduum, & fic deint:eps poftu- C'irefo. de

f

$. VI.

lavit, caufamque roga*us, refpondit; quo diu- nat. Deor,

P

tius cogito, tanto obícuriora fibi omnia, quaze

r

EXEMPLA DOMESTICA.

de Deo cogitarat, videri.

gnatius, quoties ad SS.Trinitatem ora-

IIl. Zaleucus procemiolegum, quas fcripfit gtop,

Glor S. I'S,I

tionem fundebat, uti faciebat frequen-

Locrenfibus, praefixit, omnibus, qui ur-(erm. 44:

Tgn. c. 12-

ter, & diu, eximiam divinze confolationis fua-

bem eam incolerent, perfuafum effe debere,

E

H. p.1..1. vitatem percipiebat. Eidem Manrefze Myfte-

Deos effe, quod manifeftum fit ex coeli &

n. 27.

rium SS. Trinitatis tam clarerevelatum eft, ut

totius mundi infpe&tione, rerumque in ipfis

Ribad.1.s. homo adhuc rudislibrum deeafcripferit. Sed

difpofitione pulcherrima & ordine. Haud

Ü

c. 7.

& miram erga fingulas perfonas devotionem,

enim fortuita aut humana e

H. 5. p. - in Manrefano przefertim feceffu fenfit, hinc Pa-

credi debere.

jusmodir opera

1.2. n- 29 ter eternus ei Romam tendenti in Sacelle ap-

IV. Socrates dicebat, Deos omnium opti-Lib. r.

Flor. S. patuit, Filioquecommendavit. Filius vero fze-

mos, & feliciffimoseffe: adhorum fimilitudi- Apopht.

Ü

Ign.c.?. piusinfpecie parvuli, interdum etiamin forma

nem quo quisque propius accederet, tanto

& 3.

4 viri feilliexhibuit.

Spiritus S. vero in fpecie

meliorem effe & beatiorem. . Quid Chriftia-

flammoae igneze, aut alio modo, dum conftitu-

nius dici poffet, fi pluralis numerus in fingu-

tiones fcripfit, eidem affiftere vifas eft.

larein verteretur?

Ii. Petrus Faber, circa feftum SS. Trinita-

Vita l. 2.

V. Plato dicebat, Deum nullo modo in-Polyanth.

f

c. II.

tis renovabat animam fuam, dicens: Omnia

jultum, fed juftiffimum effe, nec ei fimilius v. Deus.

Mytteriorum Chrifti fefta in illo fefto conclu-

|

quicquam inveniri poffe, quam qui i:ter ho-

di: & quia fervus Dei ífamme niti debet, ut fit

mines juftiffimus fuerit.

tabernaculum SS. Trinitatis.

VI. Thales dicebat,

homines | zeftimare Cicero a.

Alegambe — ilI. P. Francifcus Tolianus plenus erat, imo

debere, Deos omnia cernere, Deorumque de leg.

Ir:

in Bib. totesin SS.hoc myfterio commendando per

omnia plena effe, & cuncfore omnes caftiores.

ü

fcript.

.

fan&acolloquia. Tria apudillum omnia, tri-

VII. Idem interrogatus, an facta hominum Valer.

angulum cubiculum, trium afferum lectus, in

Deosfallerent? Ne cogitata quidem, refpon- Max. l. 7.

]

menfa, ubique alibi tria. In rebus etiam creatis

dit; ut non folum manus, fed etiam mentes* ?

libeatertria feligebat, quae confideraret, ut in

puras habere vellemus, cum fecretis noftris

; folelumen, calorem, fplendorem. — Poftmor-

cogitationibus coelefte Numen adeffe credi-

tem tres,inejus corde fübalbefcentes flammu-

Inus.

i

12e inventae, quze parte advería in unam coa-

VIIL Alexander Magnus, cum in Jovis Am- Plaat. in

lefcebant, teftatusque eft Marfilius cognatus.

monis temploavate Jovis filius effet dictus , apoph.

medicus peritiffimus, quiaderat, id plane ex-

refpondit, nihil mirum, namomnium quidem

tra naturzeleges eveniffe. Ejusloculo Romae

natura Pater eft, fed ex h

]

infcriptum:. P. Francifcus Tolianus Soc. Je-

peculiariter fuos facit.

is optimos qugsque

fü, eximius SS. Trinitatis cultor.

$. VIIL

Nadafi in

]V. P. CamillusConftantinusTabirz inJapo-

CmA. a A ( u

Anuno

nia palo alligatus, cum a fumo &igne ex afpe-

SIMILITUDIN*ES. ,

p

——

Hebd. cal.

Gantium oculis eriperetur, conftanter lauda-

—

hebd. 25.

. Dei Unitar.

bat Deum, & tandem ad Gloria Patri &c. con-

—

cidit. Sediterum exfurgens, iterum SS. Trini-

LGi

buf in Sole tria funt, fubftantia, radiuä,

tatem collaudabat. Tandem veftibus combu-

&lumen, &hzc tria funtunus Sol; ita

ftis, cum humi abje&tus jam mortuus credere-

in divinis funt tres Perfonze, & hze tres funt

tur, adhuctrifagionillud SS. Trinitatis, San-

unus Deus,

&us, San&us, San&us concinuit, & occubuit.

Il. Sicutinfonte, rivo, & fluvio eft una a-

lbid.hebd.

V. In P. Pauli Achillis S.]. vita recenfetur,

qua; ita in Patre, Filio, & SpirituS. eft una

15.

quod anima quzepiam crebris alias etiam vi-

naturadivina; in Patre velutin fonte; inFilio

fionibus illuftris, viderit univerfam Societa-

velutinrivo; inSpiritu S. velat influvio. Si-

tem fub fymbolo vafis pulcherrimi & profun-

cutenim rivus afonte, & fluviusafonte, « ri-

di, oblati in Dei confpe&um a tribus juveni-

vo procedit; ita Filiusa Patre, & Spiritus S.

pu— ——'ÉÓGou C .5 P 0b MP D E m

bus Angelis. In vafe tria erant cochlearia, qua-

a Patre & Filio emanat.

fi SS. Trinitas guftar

*

et id, quod ergt in pre-

IIL. Sicat tres faces (imul jun&ze noh tres

tiofifimo illo vafe.

flammas, fed unam referunt ; itatres Perfonae

divinze non tres Dii funt, fed unus.

TOE E

$. VII.

Trinitas:s.

EXEMPLA PROFANA.

IV. Sicut Abraham, dum ftaret ad ilicem

Mambre vidit tres viros, & unum adoravit;

Laert, in I,"Th

ales olim, quid Deus effet? interro-

ita & Ecclefia intribus Perfonis unam Deita-

vita.

gatus, refpo

tem adorat.

& fine caret.

ndit, id, quod .princvipio

X.

V. Sicutinanima rationali, licet unica fit,

IT. Simonides interrogatus olim ab Hiero-

tres tamen potentize reperiuntur, nempe me-

ne tyranno, quidnam effet Deus? unius diei

moria, intelleétus,& voluntas ; itainDeitateli-

: fpatium ad cogitandum petit, gltexa die bi-

cet unica fit, tres tamen potentise exiftun

t, per

illas

ä

Tiulis XXXLX,

Dewus.

535

Citty à

illas potentias fignificatze ,, nam ficut memo-

$. IX,

? !

natc Deqr'

ria paritintellectionem, &hzecamorem; ita

MOTIVA.

ater generat Filium, & hic cum Patre Spi-

Zld Deum colendum.

N

titum S. fpirst.

Vl. Sicut in eodem Sole tres qualitates

I. ()uiaeft Creatornofter; i ergo parentes

conjun&?e reperiuntur , fcilicet candor , fplen-

dor, & calor; ita in eadem Trinitate Pater-

s honorandos effe, vel ipfa natura, &

communis omniim Gentium confenfus docet ;

nitas, Filiatio, & Spiratio paífiva inveniun-

quanto magis, qui animum & corpus dedit,

tur.

omni ftudio colendus efíe cenfebitur.

VII. Sicutinopere qxibvis manuali tria Con-

II. Quia Cosfervatornofter eft ; fi erzo vel

currunt, brachium, manus, & digiti; ita

adquodvis opus hominis Pater per brachium ;

irrationalia bruta ferviunt omni modo , quo

lib 1.

poffunt Domino, aquo aluntur, annon mul-

Applt,

Filius per manum, Spiritus S. per digitos a

to magis hoc homo przeftare debebit, qui tam

manu & brachio procedentes fignificatus ,

S

concurrunt,

liberaliter nutritur, & confervatur ? an non

í

dicet cum Jacobo : Si dederi? mihi]Dominus pa- G

"1

nem ad vefcendum , erit mihi Dominus in. Deum, V: 29

Perfoflio.

& toto vitze mece tempore ferviam illi?

"dlvath,

VIII. Sicutnemo eft, qui Solem hunc fen-

V. Dens,

'

fibilem ob.pulchritudinem , fplendorem , &

. III. Quia Glorificator eft nofter: Si ergo z. Reg.a.

Deusipfe dixit: Quzcunque me glorificavit , glo-. v. 30.

magnitudinem non miretur; fi vero accura-

rificabo eum, quidni potiori jure hoc idem ho-

tius eum intueri volet, nihil nifi habetatio-

mo refpe&tu Dei, Ííic eum per totam aeterni-

(iceto a,

nem vi(us reportabit: ita SS. Trinitatem mi-

tatem glorificantis, dicat ?

leleg,

rari quidem , & venerari convenit ; fcrutari

autem non decet, ne opprimamur a glorize

IV.. Quia Przemiator nofter e&; fi ergo pro

fplendore.

tam vili pretioferviuntfervimundani, quan-

Valt,

to magisferviendum erit illi, qui dixit:: £go Gen. 15.

Max, *

IX. Sicut Solexortu

fuo ftellas abfcondlf,

ero merces tua ruagna nimis. Et v

& 2,

ita ubi intelle&us Deitatem cognofcere,

$

eni, -egp ofien-

E;ord. 33

zeftimare incipit, omnis creaturarum digni-

dam omne bonum tibi ?

V. 29.

tas bonitasque evanefcit, & vilefcit.i

— V. Quia Imperator nofter eft; fi ergo Im-

peratori terreno tantus honor, & fidelitas

praeftatur; quantum Imperatori fümmo, Re- lfaiz 45.

Put, ia

Cognitio.

giregum, & Dominodominantium, cuicur- V: 24

poph,

X Sicut cetto fcire non poffumus , cujus

vabituf omne genu ,

effentiee fintftellae, &aliae hujusmodi creatu-

klfaiaü'ï.'

ut äpfemet dixit apud.*v

r», nec tamen propterea ab earum natura in-

daganda defiftimus ; fed potius cum fummo

ld. Trinitatem voledam.

defiderio & voluptate illas fpeculamur; ita

licet Deum perfe&e comprehendere non va-

: VI Qüiäz«ad' imaginem illius Ereati fumus;

quem autem imago, fi vitam & rationem ha-

leamus, nontamenomitteredebemus , quin

faltem , quantum per vires intelle&us noftri

beret, magiscoleret, quamartificem fuum ?

licet, eundem cognofcamus , & penetremus.

Vil. Quia cüm cor noftrum triangulare fit,

XI. Sicut, qui citharze bene compofitze

fola Trinitas illud implere poteft ; quidni ergo

fuavem concentum audit, nihilaliud, quam

bhanc folam col

mus ?

ï P

i

amus a vappet(amus, & ame-

ejusdem moderatorem feu Citharoedum ani-

mo volvit, atque ad eum, licet non videat ,

VIII. Quia 'z;um 6m5ia opera ad extra toti

totamente convertitur ; ita cum fuavilfimam

Trinitati fint communia, & ab omnibus per-

harmoniam , quz ex operibus a Deo factis ex-

fonis fimulad fummam noftram utilitatem di-

urgit, audimus, merito ad ipfum mens no-

rigantur; quidni etiam communis omnibus

ftra affiduo converti debet, licet ipfum mini-

Perfonis cul;t;q"sþ& veneratio noftra fit.

sme videamus.

XIL Sicut

Sol omnes quidem irfadiat -

qualiter, non tamen ab omnibus zequaliter

videtur, eo quod acutiorem altero alter vi-

"MEDIA.

fum habeat; ita Deus quoque omnibus fe ze-

4td togno[rendum Deum.

qualiter ex. créaturis cognofcendum offert ,

non tamen zequaliter cognofcitur , eo quod

i

fervafiö'nxandatorum; ita enim docuit Joan. z4.

non zequali mentis acie omnes fint prediti ,

Chriftus, dum dixit: Qui habet smanda- . V« 21-

autcerte zequaliter eandem ad Deum cogno-

ta mea, €9 [ervat a , ille efl ,. qui diligit me.. Qui

fcendum non applicent.

autem diligit me, dilizetur a Patre meo, €9 ma-

XIII. Sicut artifex figillum operi a fe fa-

nifeflabo ei meip[um,

Éto imprimit, vel appingit, ut cognofcatur,

II. Familiaritas & a'm"ii&itia cum Deo þer

cujus fit ea imago: ita Deus quoque homini

frequentem orationem ; ita enim iterum Chri-

imaginem fui impreffit, ut femper memine-

ftus indicavit, dicens: //os autem dixi amicor, Joan. 15,

Wit, a quo fattus fit, eique gratus effe ac

quia omnia,

ta feci vobis,

quæcunq?e amlwz & Patre meo , no-. V« 15.

.femper in memoria habere ftudeat.

Bibhtothecie Mun&ialis Concionaterue

536

-"III. Muündities cordis juxta illud Chrifti:

tus fit in toto mundo, & totus in quavis pate

Ma&h. $.

teillius; mon enim longe efl ab unoquoque no- A&. voy

Z 1,8'-

Beati mundo corde, quoniam cpjä Deum . vide-

bunt.

firwm, inquit S. Paulus, inipfo vivimur, €9 mo- v. 28.

Libo 3'-

. AV. Abdicatio amoris erga creaturas; quod

vemur, €9 [umur: per poíteriorum ardentia

inedium Thomas Kempenfis indicavit fe-

ad Deum fufpira, & vivi fpiritus ac motus,

c. :g'

uentibus verbis: Nifi quis omnibus creatu-

quibus anima perfectiffimo amore defiderat

ris fuerit expeditus, non poterit libere inten-

fe cum Deo conjungere, eumque ad fe tra-

dere divinis. l1deo enim pauci inveniuntur

here, eliciendifunt. Citatus Rodriquez putat

contemplativi, quia pauci fciunt, fea perituris

modum facillimum, plauiffimum , utiliffi-

l

& creaturis ad plenum fequefï/rare. :

mum, & perfe&itlimum conftitaendi fe in

praefentia Dei, effe, fi quis fe affuefaciat, ut

Ad ferviendum. Dco.

omnia fua opera per purifimam intentio-

Ls

Matth. 6.

.. V. Frequenter ponderare illud Chrifti : Ne-

nem glorize divinze ad Deum, velut fibi prze-

m

fentem, & omnia fua operaintuenter dirigit.

v, 24.

suo poteft duobus dominis [ervire; aut enim unum

2. Utilitas & fructus hujus exercitii, quem

odio habebit, €? aiterum diliget , aut. unum

fi

uflinebit, €9 alterum. contemnet; an non er-

quidem breviter & bene indicavit S. Bona- Lib. t. de

píng.

ventura, dum dixit: Eum, qui affuevitin prae-

PI'O . Ke-

ig. C. 20

LT.

go ?

quius eft, utDeo, fupremo, fapientiffi-

fentia Dei ambulare, in hac vita beatitudi-

mno,

& liberalifimo Domino, cujus jugum

fuave & onus Ieve eft, quam diabolo viliffi-

ném inchoare, quz in Dei vifione confiftit.

Hinc nempe Deus Abrahamo dixit: Zlmbula

mo, crudelifimo, & capitaliffimo hofti no-

coram , €9 eflo perfeius. Certe magna Gen, 17,

ftro ferviamus ?

VI. Ssepius animo volvere difcurfum illum

pars peccatorum (imotota) tollitur, fi pecca-v. 1.

ab aulicis olim fatum, dum ex lectione

turis teftis adfiftat, prae

cipue talis.

]h.i6.

Iii. Alterum eft, utre

&e de Deo fentire di- Epift: 92.

mori,

S. Antonii converfi fic fecum difcurrerunt: Et

o

uid tandem per fervitia noftra, quantumcun-

fcat Afceta; nam, ut reCteadvertit Seneca,*

que fidelia obtinebimus , nifi ut amici Regis

primus Deorum cultuseft Deos credere; dein-

de reddere illis Majeftatem fuam, reddere -

aut Imperatoris fiamus? & in hoc quid non

fragile,lubricumque? quam vanus hic honor

bonitatem, fine qua nulla eft Majeftas; fcire

& inanis? per quanta pericula pervenitur ad

illos effe, qui przefident mundo, qui univería

ut fua temperant, qui humani generis tute»

graviora pericula? Ecce,fi volumus, hoc mo-

mento amici effe poffumus fummi Domini ac

lam gerunt.

Porro utre&e fentiat, triafunt

Dei, a cujusamicitia nemo nos invitos fepara-

proítanda: 1. Ut quzecunque ad effentiam, &

attributa illius pertinent, bene difcat, firmiter-

Supet

xepoterit, curergo eam non praeferimus ?

M s

VIL. Crebrofecularium fervorum fervorem

que, quantum in hac vita fieri poteft, ea menti -

& diligentiam in fervitio terrenis fuis Domi-

imprimere ftudeat. 2. Ut certo perfuadeat fi-

biomnem perfectionem & bonitatem, quam

nis praeftando ponderare, illudque olim S. Au-

in creaturis cernimus &amamus, in Deotan«

uftino a continentia di&um (ibi applicare:

Po'tuerunt ifti & iftze, &tu non poteris; ifti

quam fonte iufinities perfe&tius, purius, &a-

tam vili, tutam fublimi Domino? ifti pro tam

bundantius haberi, atque adeo affiduo cum

S.Francifco dicat: Deusmeus & omnia! nam,

exiguo, tu pro tam liberali praemio ? ifti folis

naturze viribus, tu gratiee divinae au:;ilio ?2

ut bene quidem advertit, cum diligimus De«

um, omnia in ipfo reperimus.

Unus eft, qui

quaeritur, fed in quo omnia continentur, O

$. XL

ASCETICÁ.

]ucrum mirabile! o compendium fingularé!

cur nos per diverfa fatigamus? Adipfum et-

go unauimiter feftinemus, poft quem cuncta

Lïbo ! 50

de]. Ad

tria capita revocati pOiTüiit, qü:ää.de

"Trin.

0.29»

Deo fcire fpecialiter, & docete debet

bona ultra non quserimus, fed tenemus.

Afceta, nempe ad ea, quae S. Auguftinus bre-

3. Ut in his cognitionibus non exigat majó-

rem certitudinem .aut - demonftrationem,

viter indicavit, dum dixit: Meminerim tui,

o Domine, intelligsm te, & diligam te. — '

quamin hac vita haberi queat; nam, ut pru-

IL. Primum itaque eft, ut affiduam Dei

denter Pius II. Pont. dixit, unius divinitatis

memoriam habeat, eumque fibi femper, quan-

tres effe Perfonas (pareftratio dealiis perfe-

m

&ionibus Dei) non quià ratione probetur,

fllp. Ca

tum fragilitas humana patitur, preefentem

imaginetur, nam ficut nullum eft momentum,

fed a quo dicatur, animadvertendum.

]V.Tertiumeft, ut Deum re&e amare difcat; In medit;

S.Ambr.l. quo homonon utatur velfruatur Dei bonitate

nam ad hoc tendit re&tus fenfus & cognitio de

Aiin

de dign.

inifericordia; fic nullum debet effe mon:en-

condit.

tum, quo eum przefentem non habeat in me-

Deo; utibene S. Auguftinus indicavit, dum di-

humo c'

"moria: omnetempus, in quo deDeo non co-

xit: Quisquis cognofcit te, diligit te, amat te,

S

[]

plus quam fe, reliriquit fe, & venitadte, ut gau-

c. 6. me

d.gitas, hoc te perdidiffe memento. Porro

duo fpeciatim de hac praefentia bene appre-

deat dete. Et füfius S.Gregorius,dum ait: De- Lib. x$.

iU

hendi debent: 1. Modus facilis eam obtinen-

us idcircolaudesfuas nobis indicat, ut valea- Moral,

mus eum audientes cognolcere, cognofcentes

di, qui quidem , ut bene explicat Alphoníus

Pafto l.

Rodriquez, confiftit in duobus praecipue atti-

amare, amantes fequi, fequentes adipifci, adi-

tl'. 60

bus, uno intelle&us, altero voluntatis; per

pifcentes vero ejus vifione perfrui. Unde Pfal-

mifta: Virtutem operum fuorum annunciabit

priorem confiderandum eft, firmiterque cre-

U

populo fuo, ut.det illis haereditatem gentium,

MS

dexndum, Deum ita mundum implere, utto-

L]

p

Titulus XXXIX De;us.—

327

As

ac ü;þerte dicat: Idcirco f;ortitudinem fuae

Yaj

& foderünt fibi cifiernas , quo cbntïmre "n uas

operationisinfinuat, uteum, qui audierit, do-

lent aquas... Unde probari poteft, quod omnis

nis diteícat.

Porro ad morem iftum exercen-

bonitas, quze in creaturis reperitur, in Deo

h

dum tria przecipue officia funt neceffaria. 1. Ut

t

, inveniatur 1. Purius; quia ibi fine peccato, &

^

pro viribus laudetur Deus; quae enim ama-

fineadmixtione mali guftatur. — 2. ARecentius ;

mus, ea femper & magni facimus, & multum

quia Deus femperidem eft, ac San&is tam no-

i

acaífidue praedicamus; hinc S. Auguftin. Ju-

Vus, ac ü',p,rimum frui eo inciperent. 5. Ple-

- ftum eft, inquit, utcreatura laudet Deum crea-

niu: : quia in Deo omnia bona funt conjun-

torem, ipfe enim ad laudandum fe nos creavit,

Ga, juxta illud Exodi: /emi; ego oflendam o- Éxo

d; 33.

t

qui noftris non indiget laudibus; Quis ve-

mne bonum tibi.

Hinc tres fructus eliciendi, V* 19

a

ro laudis hujus optimus fit modus, pulchre

Dolor concipiendus ob fontem hunc dere-

Lib. 9.

docet S. Gregor. dum ait: Divinae virtutis

li&um, dicendumque cum Anna Tobiz Tob. zo.

;

tnor.

opera tunc facundius loquimur, cum obftu-

matre: Omnia fimul in te uno habentes, te mon V« -

-- pefcendoreticemus: laudatquehomo idonee

debebasmus. dimittere a nobir,

2. Firmiter cre-.

Lt à

tacendo, quod idonee non valet comprehen-

dendum, non poffe fitim defideriorum no-

prof, V d

Pf. 150. dere. Unde Pfalmifta: .Laudate eum fecundum

PA

ftrorum alibi, quam inhoc fonte, fatiari, juxta

v. 2.

multitudinem magnitudinis ejus.

Ille hoc facit,

illud S. Auguftini: Fecifti nos, Domine, ad te,

qui fe fuccumbere in laudibus ejus.confide-

&inquietum eft cor noftrum, donec requief-

iï

rtat.

Ideo, Job, quze dicendo explerenon po-

catinte. 3. Adhuncrecurrendum, quoties

Cen, n

tuit, facundius reticendo definivit. 2.Ut fo-

ad creaturze amorem allicimur, & dicendum

V1

lus quzeratur & ametur; ita enim ipfe praece-

cum Davide: Quid mihi zfl in calo, €* ate quid Pfalm, 75

pit dicens: Diliges Dominum Deun tuum. ex

volui fuper terram? . Renuit confolari

anima mea, gi*. ;g.—v*

E

Lib.16. totocordeíuo. Cujus caufam pulchre infinuat

memor fui Dei, €$ deletatus fu.

ldLWln [

moral,

S: Gregor. dum dixit: Creator omniumDeus

. L. Oftendi poteft ex occafione thematis:

iA

Pater Omnipotens ubique eft: & ubique to-

Dominum. Deum tuum adorabis, €$ illi foli [er- Deut. 6.

tus eft: in parte non eft, quoniam ubique eft;

vier: cur foli Deo fit ferviendum, idque per * 18

& tunc minus invenitur, quandois, qui ubique

conditiones in Dominis requiri folitas, nem-

totus eft, in parte quaeritur. 3. Ut non tantum

pe 1. Quia potentia & dignitate antecedit o-

tempore profperitatis, fed etiam tempore tri-

mnes alios Dominos; quae quidem poten-

bulationis laudetur, quzeratur & ametur; hoc

tia colligitur tum ex regnorum €$ fubditorum

" WM M 4 — —— V e

enim eft & tota fortitudine & vocibus dilige-

multitudinz, (nam Domini eft terra, & plenitu- Pf.23.v.z,

Super

re; hinc re&e S. Auguft. fic hortatur: Sive

do, ejus, orbis terrarum, & univerfi, qui ha-

Pf. 54.

tribulemur & anguftemur, five lzetemur &

bitantin eo) tum ex plemiffima fubjeflione o-.

exultemus, ille laudandus eft, qui tribulatio-

mnium,juxta illudMardochzei teftímonium: Tu Efth, 15,

Laus

nibuserudit, &intriftitia confolatur.

fecifti coelum & terram, & quidquid coeli am- Y* 1o.

b

enim Dei a corde & ore Chriftiani recedere

bitu contipetur: Dominus univerforum tu es:

non debet, non ut laudet in profperis, & ma-

nec eít, qui refiftat M

aj

jeftati tuge; tum divi- 1f.2. VeZ»

ledicat in adveríis, fed, quemadmodum Pfal-

tiarum abundantia; nam non eft finis thefau-

mus ille fcribit, femper laur ejur im ore meo,

rorum ejus Ifaiatefte; & quis intravit in the-

Gaudes, agnoíce Patrem blandientem; tri-

faurosejus ? ut Baruch teftatur. 2. Quia Sa- Baruch. 3.

V. L]

bularis, agnofce Patrem emendantem: five

gientia, quoque alios antecedit, quiain eo funt

emendet, eum erudit, cui parathaereditatem.

omnes thefauri Sapientize abfconditi, ut S.

COLQ.V.B.

*

Ut vero etiam in fecundis rebus laudemus

Paulusteftatur, &Sapientize ejusnon eft nu-

Deum, pulchre rationem infinuavit Xeno-

merus, tefte David. 3. Quia /iberalitate alios Pf. 146,

phon, dum dixit, tunc maxime colendos effe

antecedit, uti colligitur tum ex liberali com- V. 3-

Deos, cum homini res funt fecundze, ut, cum

municatione nece[Jariorum, (juxta illud Lucze : Lueze 22.

inciderit necelfitas, confidenter illos implo-

nunquid aliquid defuit vobis, quando mihi V: 35:

remus, utpote benevolos, jamamicos.

Et

vos? ) facilitate laborum (juxta illud. Chritti:

quanto perfectius haec tria officia. praeftiteri-

Jugum enim meum fuave eft, & onus leve) in- Matth. rr;

V. 30.

[/

mus, tanto ipfi quoque perfectiores erimus;

duigentia errorum, (juxtaillud Joélis : Conver-

Joél. 4.

Setm. 4. nam, ut bene advertit S. Bernardus, Deus

timini ad Dominum Deum veftrum, quia be-

V. 13.

fup. Cant. charitas eft, & quanto quis Deo conjun&ior

nignus & mifericors eft, & multae mifericor-

fuerit, tanto pleniorerit charitate: modota-

dixe, & praeftabilis füper malitia) pramiatione

men, etiam perfeveranter quaeratur; nam ut

laborum, (juxta illud S. Pauli: Oculus non r.Cor. z;

AdtraC&t. idem Sanctus ait: Deus seternitas eft, ideo

vidit, nec auris audivit, nec in cor hominis V- 12

[n r ä

)

non invenitur nifi ab iis, qui perfeveranter

V

afcendit, quae praeparavit Deus iis, qui di-

eum qu2erunt.

ligunt eum, ) tum ex defenfione fuorum, juxta

illud: Qui tangit vos, tangit pupillam oculi Zachar. 2

EX

V. *8-

d n

mei. Hinc David dicere aufus: Si confi-

Pf. 26,

fori

CONCEPTUS PRADI-

ftant adverfum me caftra, non timebit cor

CABILES.

meum, quoniam tu mecum es.) Hortan-

..

De Deo Uno.

di ergo auditores, ut, quoniam nemo poteft

duobus Dominis fervire, hunc praze cseteris

Jer. 2.

ftendi poteft, quare Deus folus

i

eligant, & tanto fidelius omnes fervorum

V. 13.

O

amandus fuper omnia? quia fcilicet

partes implere ftudeant, quanto przeftantio-

Deuseftfons omnisbonitatis, juxta illud Je-

rem Dominum funt na&i: Vide

,F abrum

remis: JMe dereliquerunt. fontemm aqum vive,

conc. 2, Dom. 4. Quadrag.

LI. Often-

5yy

R. P. Lohn. .B?bl. Man. Tom, /.

Bibliothece IManualis. Concionatorie

535

D

Matth.a4. — !ll. Oiiendi pdte& occafione thematis:

fublimi'atem fumma perfclio €? dignitar juxtäm &2.

v. 45-

Quis putar, efl fidelir fervur?. quae conditiones

illud Pfalmiftze: Tu folus altiffymus in om-Y- !2*

Eph. 6

2ad verum fervum requirantur, nempe illae,

ni terra; unde ad honorandum Deum exci-

v*. s.

tandi Auditores.

quas S. Paulusin Epiítola ad Ephefios indira-

4. Per profunditatem ejus

vit. 1. Cumtiimore €8 tremore; ita enim & D&us

incomprehenfibilitas quoad effentiam , quo d -

í d

fapientiam, quoad judicia, juxtaillud S. Pauli :

Malach.i.ipfe exegitdicens: Filiushonorat Patrem, &

Matha

v. 6

fervus Dominum; fiergo Pater ego füm, ubi

O altitudo divitiarum fapien ize & fcien iae *ot. Ir.'

amor meus? fi Dominus ego fum, ubi timor

Dei! quam incomprehenfibilia funt judicia "* 59

T

ejus, & inveftigabiles vize ejus! undeexcitan-

$meus? 3. Cum fimplicitate cordis : quod fiet pu-

riffimam intentionem, folam ipfius gloriam &

di Auditores, ut femper approbent judicia

Judith.r2.beneplacitum quaerendo, ita ut dicere pof-

ejus; &illisfe cum debita reverent'a & aequa-

v. 7.

nimitate fübmittant.

Vide Fabrum. Domin.

fit cum Judith: Quidquid illi placuerit, hoc

Trin. conc. 3.

qmihi erit optimüm omnibus diebus vitze

mese. 3. Cum bona voluntate, id eft prompto &

VL. Oftendi poteft ex occafione thematis : Matth. 4»

Dominum: Deum tuum adorabis, & zpfi foli [er- V- 1e.

-hilarianimo, juxta monitum S. Pauli: unus-

quisque, prout deftinavit in corde fuo, non ex

vier: qualiaattributa Deusrefpectu hominum

triftitiaautneceffitate, hilarem enim datorem

habet, nempe illa, quze per animalia currum

Dei (quo providentia gubernans mundum fi-

V. 70

2.Cor. 9. diligitDeus - Excitandi proinde Auditores ad

praedi&as tres conditiones implendas, in me-

gnificatur) trahentia fueruntindicata Nam.t.

moriam illis revocando, quod idem Apofto-

Leo fignificat potentiam, ex qua aff»&us fub-

]us loco fupra citato dixit: Scientes quoniam

miffionis, timoris, & fiducize excitari debet. 2.

unüsquisque quodcunque fecerit bonum,

Per Aquilam Sapientia Dei, quze,omnia pene-

hoc recipiet a Deo.

4

trat, & videt; hincnonaltefentiendum de no-

ex occaïïdne thematis:

bis, revereniter & fimpliciter cum Deo agen-

Joan.:4,. 1V. Oftendi poteft

VeoXe-

Creditis in Deun?. & probariexiftentia & uni-

dum. 3. Per Bovem juflitia, quze ferit offen-

tasDeiextriplici capite. 1. Ex luminenatu-

dentes fe coraibus vindictze fuse?. hinc tribu-

lationes patienterferendae, ut in hac vita ei-

rali. quod di&at, unum debere effe omnium

2. Exftru&ura mundi &

dem fatisfaciamus: vindicte de in:micis Deo

rerum principium.

gubernatione, quze requirit unitatem imperii,

commi:tenda : offenfa Dei & proximi fiu-

Íeu monarchicum regimen.

3. Ex effentia

diofe cavenda. 4. Per Hoininem wsifericordia

Di, dequa David: Mifericordia Domini ple- P£32.v.5.

Dei, quae debet omnes perfectiones contine-

re. Hinctresdo&rinze eruendae.

I. Firmi-

na eft terra.

Unde gratizeinprimis agendee,

ter credendus Deus; fienim plurium homi-

dicendumque cum Davide: Benedic.anima

mea Domino &c. qui coronat te in miferi- .

i« IO2e

X

num teftimonium fufficit ad fidem noftram

cordia & miferationibus.

excitandam, tot cur tantaque teflimonia na-

Deinde magna in

turze & revelantis Dei, &omnium Chriítia-

ipfum fiducia concipienda: mifericordia re-

norum coafenfus, ad exiftentiam Dei creden-

pendenda juxta illud: Nonne oportuit & mi

Mafth.l'& '

Dent. 32.

N 39-

dam non fufficiant? a. Firmiter fperandum

fereri confervi tui, ficut ego mifertus fum - 33-

in Deó, utpote qui de feipfo dixit: Videte,

tui? Vide Fabrum Feft. S. Trin. conc. 5.

20 fim folus, & nonfitalius Deus prae-

VII. Oftendi poteft ex occsfione thematis : Joan. 12.

quod e

o

Cuin. exaltatus fuero a terra, oxnia traham adV: :

terme. Egooccidam, & ego vivere faciam, &

noneftquide manu mea pollit eruere. 3.Firmi-

ineipfum :: quibus füniculis trahat Deus ad . fe

homines, nempe r. perfuniculum asoríts, con-

ter adhzerendum per amorem cum in eo tan-

ferendo varia beneficia. 2. Pudorir per tot ex-

quam infonte reperiatur,quidquid alibi defide-

rare poffumus. vide Fab. Dom. Trin. conc. 3.

empla Sanéctorum, de quibus iltud S. Augu-

ftini olim di&um repetat: Potuerant ifti &

Marc. 10.

V. Oftendi poteft ex occafione thematis:

v. 17.

Quid s dicir bonum: memo bonus, nifi unur

iftxe: &tunonpoteris? 3. Timorir, minitando

Mitihtg

Deu; : quales perfectionesinfe contineat Deus

poenas verbis & exemplis.

Vide fuífius banc

rj

conc. apud Fabr. Dom. 4. poft Paich. conc. 7.

Wn, de

Éphef. 3. ad intra, juxta illud S. Pauli: Hujusreigratia

* VIII. Oftendipoteftex occatione thematis

:

Á

A

Ti

v. 18.

fle&o genua mea ad Patrem Domini mei Jefu

.

' Joan. 22.

Chrifti &c. ut polfitis comprehendere cum

Fmit

efur janwis claufis, E9 fletit in medio

WW

* omnibus San&is, quzefitlatitudo, & longitu-

1. Quales fru&us afferat praefentia Dei, tales )

do, & fablimitas, & profundum Itaque 1. Per

nimirum, quales fol mundo exortus afferre fo-

Jer.25. lacitudinem intelligi poteft ipw»enfitas ejus

let. Nam 1. pellit tenebras peccati, quia ma-

YV. 24.

gna pars peccatorum tollitur, fi peccaturis te-

juxta illud Jeremize: Coedlum &-terram ego

impleo. Unde Auditorcs ad ejus timorem

ftis,& talis preecipue;affiftat. 2.Fugat no&urna Pf. ro4.

Píal. x5. extimulandi, utcum S. Davide dicere poffint:

fpe&ra timoris vani, juxta illud Pfalmi: Quze- V* 4

v- 8'

Providebam Dominum ia confpettu meo

rite dominum, & confirmamini; queserite fa-

fempet, quoniam a dextris eft mibi, ne com-

ciem ejus femper. 3. Facitfructiferam animam

Pf ror. movear. 2. Perlongitudinem aternitas juxta

iu operibus bonis & virtutibus, qui: qui Deum

v. 28.

illud Pfalmi: Tu autemidem ipfe es, & auni

infpe&orem habet,nihil omittit,quo oculis ejus

placerepoffit; hincAbrahamo diftum : Ambu- Gen. 17.

tuüi non deficient.

Unde ei foli per fiduciam

& amorem adhsrendum, ut recte' monet

la coram me & efto perfe&us. 4. Homineim lz- V* -

tum, & ad labores promptum facit, juxta illud

S'Hïffron.

tepif

12 c 7. lhomas Kemp. ' Quiadhzeretcreaturze, ca-

Davidis : Renuitconfolari 3nima mea; memor

detcumlabili: quiampleGitur Jefuim, firma-

iA

h

bitur in 2evum.

flium dilige, & amicum tibi

fuüi Dei, & dele&atus fum. 2. Oftendi poteft, Pf.76.v.4.

inach'.

retine, qui cmnibus recedentibus te non re-

Qquomodo praefentia Dei fit concipienda: fci-

licet ccgitandoillud S. Auguüini: Deus totus

linquet, nec patietur ig fine perire. 3. Per-

oculus.

— dade XXXDE D

530

d

