feph.

initiget, quam commotionem excitet.

cim humiliter & abnegate, patienterque tule-

Dd

S. Greg.

II. Cum volumus afflitum quempiam . a.

ris ejus fubtractionem.

5

IUon

XII. Quidquid defide

rare poffum , w;el co-l;ä. c. 16.

d

in Moral. m orore fufpendere, ordo confolationis eft, ut

'2!

ftudeamus prius moerendo ejus luctui concor-

gitare ad folatium meum, non hic exfpecto, * --

35

dare. Dolentem non poteft confolari, quinon

fed in pofterum.

concordat dolori: quia eo ipfo, quod a mce-

X1II. Non poteris, anima mea, plene confo- lbid.

rentis afflictione difcrepat, minus ab illo reci-

lari, nec perfeCte recreari, nifiin Deo Confola-

pitur, cui mentis qualitate feparatur, :

ilium.

tere pauperum, ac Sufceptorehum

AXIVS. Va--

- Titulus XXXI. - Confolatio.

451

Idem ü

Ibid. $. 2. XIV Vanum eft, & breve 'oxmhe huma-

&giln

. IV. Quidam Famulus Dei, revelationibus æeægb,

num folatium: beatum & verum folatium ,.

& vifionibus admirandus, cum crebris confo- c. 2-. vit,

quod intus a veritate percipitur.

lationibus etiama Deo recrearetur, indignum 4ivit.

. XV. Devotushomo ubique fecum fert con-

fe illisarbitratus, rogavit Deum, ut auferret il-

Ibid.

folatorem fuum Jefum, & dicit ad eum: A-

las; quodper quinqueannos ita fa&um eft, ut

defto mihi, Domine Jefu, in omni loco &

vix jam refpirare, & quietem animi tenere

tempore.

Haec mihi fit confolatio, libenter

poffet. Quare Deus ipfius mifertus, duos

velle carere omni humano folatio.

Et fi tua

defuerit confolatio, fit mihi tua voluntas &

Angelos eum confolaturos mifit. quorum ta-

l!cg.

men ille folatium refpuens dixit: Non peto,

jufta probatio pro fummo folatio.

Domine, ullum folatium, fed íatis mihi eft,

: l. 3. c. 50.

XVI. Fili, ego Dominus confortans in die

cuftodirelocum, ubi in animahabitas, ut in

$. .

fuerit bene.

tribulationis. Venias ad me, cum tibi non

eum przeter tenihil intro&at. Quiaffe&usa-

deo Deo placuit, utad eum il'as voces dixerit:

XVII. Hoceft, quod maxime confolatio-

Tues Filiusmeus, in quo mihi complacui.

Dd M

nem impedit coeleftem, quia tardius te con-

V. Aliusquidam eximius Dei fervus dicere prey. 1. 't..';

vertis ad orationem; nam antequam me in-

de feipfo folebat: Quadraginta jam annis fer- c.9. Rhet

tente roges, multa interim folatia quaeris, &

vio Deo in multa oratione fine ulla interna ccel. $. 2.

recreas te in externis.

confolatione; eo tamen die, quoeam facio,

1. 3. €.35.

XVIII. Putastu, quod femper habebis pro

3*

fuave mihi effe experior & expeditum virtu-

TAT

. tua voluntate confolationesfpirituales? San-

tum exercitium; hocque fibi unicum folati-

— —

»

&i mei non femper habuerunt tales, fed mul-

um effe, quod propriisexpenfis Deo ferviret,

tasgravitates, & tentationes varias, magnas-

Íciens fcilicet, quod olim Deus S. Gertrudi di-

quedefolationes. Vistuftatim habere, quod

xerit: Vellem, ele&is meis perfua'um effet,

-multi poft multas lacrymas

-& magnos labo-

quod eorum bona exercitia placeant, quando

res vix obtinuerunt?2

ferviunt propriis expenfis.

PO

c,40 . XIX. Si bene fcirem omnem humanam

S.

,!

3.

. VI. PaulaSanüiffima Matrona Romana in S.Hieron.

confolationem abjicere, five propter devo-

moerote cantabat: Quare triflis es anima mea, in Epi-

lià,

tionem adipiícendam, five propter neceffita-

& quareconturbas me? fpera in Deo, quoniam taPh-

tem, qüacompellorte quzerere, quia non eft

adhuc confitebor ei: falutare vultus mei, &

homo, qui me confoletur, tunc poffem me-

-

Deus meus: moxque confolatam fe fenfit.

rito de gratia tua fperare, & de dono novae

VII. S. Lydwina Batava tanto confol

at!o- Vita ejag

confolationis exultare.

^

num cumulo recreabatur a Deo, ut

earum

| . Y.3. 6.49.

XX. Confolatio tibi interdum d

abitur, fed

pondere fe opprimendam diceret, nifi etiam

i&

s. ET

Conforta-

copioía fatietas non concedetur.

aliquando a Domino humiliaretur. |Hincbo-

ii

reigitur, & eftorobuftustaminagendo, quam

na. inquiebat, eft confolatio, quam non tumor

in patiendo contraria.

inflat, fed timor confolidat.

XXI. Domine, non

füum dignuä confola-

X !. 3- c- 52'

.I.

VIII. Thomas Morus carceri kmanc'ipatusfämïdefï"'

2- c' IOI

tione tua, nec aliqua fpirituali vifitatione, &

nullum moerori locum dabat, fed alios potius t vit.

h

ideo jufte mecum agis, quando me inopem

adfeaccedentes etiam folabatur, dicens, hunc

& defolatum relinquis: Si enim ad inftar ma-

mundum carcere fimilem effe, ex quo ad cau-

rislacry

mas fundere poffem , adhuc confola-

fam dicendam fuis finguli diebus evocantur.

tione tua dignus non effem.

Quod autem meus carcer aliorum carcere fit

1.3. 65

XXII. Natura libenter aliquod folatium ha-

minor, beneficii loco habe

$. 4

bet externum, inquo dele&tetur ad fenfum ; fed

nimum fit eligendum.

0, cuim e malis mie

d

gratia in folo Deo quzerit confolari, & in fum-

mo bonqx füperomnia vifibilia dele&ari.

$ VE

CAb

EXEMPLA DOMESTICA.

$ V.

EXEMPLA.

I. S Ignatius adeo affluebat conï-'o*l*ationïbus Vita l. x,

* fpiritualibus, Pfalmodixe maximetem-** T«

I.

uod Chriftus ipfe confolationem admi-

pore, ut prze copia lacrymarum, quas ille ex-

Luc. 22.

V. 40

ferit, teftatur S. Lucas Evangelifta,

primebant, oculos propemodum perdiderit,

dicens: Apparuitautemilli Angelus de coelo,

II. S. Francifcus adeo obruebatur cceleftj- Vita.

confortans eum.

bus confolationibus, ut in has voces: Satis

il

II. S. Paulus de feipfo faffus eft: repletus

eft, Domine,

. &. Cor. 7.

coa&us fit.

fatis eft: non femel »erump:ere

6

V. 4

fum confolatione, fuperabundo gaudio in

[

omni tribulatione noftra.

III. B. Stanislaus Koska usqueadeo amore Vita,

Engelgr.

III. S. Magdalena de Pazzis fel purum fitie-

divino & confolationibus eum comitantibus

inDom. 4. bat, nullo medicatum guftu fpiritus, aut ulla

[»)

incaluerat, ut ftrophiolis aqua madefs&isar-

LJ L4

RPaích. eriam coelefti duicedinetemperatum. Hinc &

dorem pectoris temperare neceffe fuerit.

"u

$

voti compos fa&a, per quinque annos ab infe-

IV. P. Petrus Fabercumtoto

plus anno in Vital. 1. z,,

ris & fuperis ficcruciata eít, utin frufta difcer-

precipuis feftivitatibus mire aridus fuiffet, c. 9.

id.

pivideretur: Cumque Confeffarius eifolatium

tandem h»ec incidit confolatio, id fingulari Dei

aliquod polliceretur, aut praefagiret, id lon-

difpofitione & bonitate evenire, ut Colites,

gius a fe removebat, deque Deo querebatur,

quorum fefta celebrantur, perfpecta ipfius mi-

quod a pactis inter fe conventis diícederet,

feria vehementius proipfo orarent, Idem nun-

,

K. P Lohn. Bibl. Man. Tom. £.

2

J

quam

45*

Bibliothece Manualis: Cohciomfbriæ

gt

quam in majore aliqua moleftia fuit, quam.

cedonici in cóncionem þrdgrel'us, graviffima

pest

oratione " po

p

J

o 9

non continuo fequeretur Dei lztificans con-

*em confolatus eft.

ulum infortun;qm. fuum dolen-

'afch

folatio. Semeltriftitia oppletus cum illud fibi

goitP

mücerens occineret: Quare triflis incedo,

" VI. JEneas

j

naufragos fuos focios confof

dum affligit me inimicus? audivit interius

- Jans dixit:-

Vitg. x.

vocem, nihileffe caufze, curtriftis incederet,

O Socii (ueque enim ignari fumus ante

4150€1ds

cum fe affligeret inimicus, ltandum elfe

qmnaiorum

|

potius, figaum enim effe, noftram voluntatem

O paffi gr*gv'fora! dabit Deus his quoque

nem

effe contrariam voluntati illius; tum autem

Per varios cafus, per tot difcrimina rerum,

y5"

moerendum, fiaflligeret nos Deus, cum

)

caufa hujus poffit effe voluntas noftra, non

"'Tendimus in Latium, fedes ubi fata quietás

obfequens voluntati divine.

Oftendunt, illic fas regna refurgere Trojae.

Lanciz.

Durate, & rebus vosmet fervare fecundis.

'V. P. Balthafar Alvarez fecum ipfo ficfta-

l.

Ws

dearid. c.tuebat: Inquietudinem quamcunque animo

P2

g

VII. Philo.Judzeorum Legatus apud L o p

-

Y

5*000 290 H

"occurr

entem in Oratione martyrium reputa-

jum Caligulam Imperatorem, cum non repul-

/ " 5bo, & t talem fortiterfuftinebo ; id quod re-

. fam tanturn paífus elfet, fed etiam contume-

ipfa fedecim annis przeftitit, quibus tamen fi-

liofe & acerbe rejectus, dixit adfocios: Bo-

nitis confolationes & illuftrationes fequentes

noanimo nos effe oportet, quibus iratus eft

ab unde przecedentem fterilitatem compen-

farunt.

Y

Cajus: nunc enim Deus nobis contra illum

aderit, quod fa&tum eventus monftravit.

Vita pag.

VI.Toannes Be

rchmannus, licet plerumque

jobo I'

154. Part- fpiritualibus vifitationibus & fuavitatibus a-

$. VIII.

E

$.

bundaret, fübinde tamen totus aridus erat,

J SIMILITUDINES.

übi tamen illé nec animum dimittebat . fed

- Qualita;.

CU

"

frequenter Deum interpellans: Redde mihi,

inor

ajebat, lzetitiam falutaristui, ficque magnam

I. Qicut, qui faccharum in ore habet, dicere S. Frane,

.^ nequitos fuum dulce effe, fed faccharum;

introduct:

alel. p. 4«

"animi quietem fentiebat. Rogatus, quibus re-

n

fit, &

mediis adverfus ariditates animi uteretur, re-

ita efto confolatio divina valde bo

i

non fe-

£. 13.

fpondit, orare. occupare me

Deus eam dans optimus, inde tame

N r p

quitur, eum, qui ipfamfentit, bonum effe.-

mus B. Virginis.

- AL Sicut inoperibus naturze Providentiam Stapl.tex,

Fi'cero j

/

$. VII.

Tuícal,

fuam Dominus declaravit, non morborum3 inDom.

H

EXEMPLA PROFANA. .

enera tollendo, fed omnibus morbis appo- ,F

dam Princeps Saracenus quosdam

à

tiffima remedia procurando; fic in operibus

Beirl. V. I

Coníola-

Francize Proceres captivos vifitans,

gratize ab ele&is non fuftulit tribulationes,

tío

cum quoefiviffet, utrum & ipfi Dei Filium ex

nec ab omni triftitia vacuos nos effe voluit,

$ Grer.

& Morl

Virgine

natufn, crucifixum, mortuum cre-

Íed contra omnes tribulationes, omnemque

derent?

triflitiam fortifümum robur dedit, futurze

illis affirmantibus dixit: Ma&e ani-

tno itaqu

e eftote, nam parum proipfo fuftine-

glorize certam exípectationem, dicens: Tri-

tis, qui tanta pro vo

bispaffuseft. Etfifeiptum

ftitia veftra vertetur in gaudium.

ex fepulchrofufcitare potuit, poterit & vos ex

III. Sicutaeger, qui abhorret a cibo, quo Rodriq. p.

eget, gaudet fe reperire aliquem in eo fapo- 1. tr. 8.

veftra captivitate liberare. Seriam, veramque

fuiffe confolationem, eventus ptobavit.

rem, non propter ipfum faporem, fed quia ex-* ?4»

Val. Max,

II. Solon Athenienfis, cum quendam ex

citat ipl'um ad comedendum, & vitam con-

1.7. €-2- amicis valde moerentem vidiffet, in arcem

fervandam; fic verus Dei fervus non quserit

confolationem fpiritualem propter confola-

erduxit; hortatusque eft, ut per omnes fub-

ie&orum zedificiorum partes oculos circum-

tionem, fed quia anima hac illecta libentius

ferret.. Quod ut fa&um advertit: Cogita

fe poftea fatigat in via virtutis, in eaque fe

ftabilit, & firmat.

nunc, inquit, quam multi lu&us fub his te&tis

$ hg,

olim fuerint, hodieque verfentur, & fequen-

IV. Sicut Medici vetant admoveri phar-Seneca a«

lpet

tibus fzeculis fint habituri, & mille mortali-

maca, cum morbus in acceffu eft, & faevit; pud Laug;

QabD,

umincommoda tanquam propria defle. Qua

ita ad primos irze ac doloris motus non eft!?

oys.

th.

confolatione demonítravit, urbes nihil effe a-

adhibenda confolatio, fed ubi poft tempus*

o

liud, quam humanarum cladium confepta.

coeperint effe leviores.

apud F

iniferanda.

Utilitas.

gelpr,

Otn, :

Zaertl6. II Diogenes amicum aegrotantem invi-

du

apopht. [ens dixit: numquid amico opus eft? figui-

V. Sicut pluvia femper bona eft, fed maxi- S, Ch : a

:

à

ficans, in rebus afllictis potiffimum. amico-

me tempore ficcitatis gratiffima accidit; ficin Matth.

rum folatio utendum.

confolatio amicorum femper fuavis eft, fed?4-ho. 56

IV. Democritus exul cum a Crate Philofo-

maxime tempore luctus,

3

!dem *lc s-

.i 4-

pho vifitatus, & ad exilium fortiter ferendum

VI. Sicutqui herba

m Scythicam ore con-'rs,saleäg.f

animatus effet, male fit, inquiebat, negotiis

tinent, tam fingularem ex ea dulcedinem fen-p. 4. in-

tiunt, utnullam famem aut fitim fentiant; fictrod. c.xa.

& occupationibus, per quas ha&enus talem

ii, quibus Deus coeleftes confolationes gu-

LT

virum cognofcere non licuit.

v' 320

Plutarch,

V. Lucius Paulus /Emilius ami

ffis duobus

ftandas offert, nullas mundi hujus confolatio-

án vit.

filis optimae indolis, temppore triumphi Ma-

nes admittere volunt.

VIL Sic-

TU Titulus XXXI,. Coufelium.

483

Gtapfet. "WT. Sicut urfi alvearia invadentes, favo-

potius curandum, ut ad praedictum femper

€

xt.3. intum dulcedine alle&ti, facile apum aculeos &

finem referantur, ideoque tantum accepten-

D

om. 3.

vulnera patiuntur; ficfan&i Viri cceleftis dul-

tur, utanimus alactrior expeditiorque redda-

QoftPaich.

cedinis certa exfpe&atione roborati, nihil

tur ad vocationem fuam p

*

r

'færfe&ius adimplïen—

non ferendum fibi putant; ut ea potiantur.

"dam»* Ü

lod

ï!g, tl

.. HE: Te

rt

.' ium eit, ut fciät, qüomödöte;my

IX.

S. Franc.

S.

pore confolationum fefe gerere debeat, quod

Salef. p.4

4

quidem prze aliis copiofe ac praeclare docuit

P

Introda&,

2 OMEDIA.

S.Francicus Salefius, qui fequentes ferec.13.

Pf.93. v.

Wentla in tribulationibur: quia fecun-

do&rinasfuggerit. r. Ut, quando fentiuntur

19.

dum multidinem dolorum confolatio-

ejusmodi coníolationes, infigniter fe quis co-

xes lzetificant animas fervorum Dei , t.eite—.rs.

ram Deo humiliet, caveatque, ne propter eas

David.

^

valde perfectum autípecialiter Deo dile&urma

f t

Mas [

Matth, s.

Il Lu&u: €9 dolor de peccatis: beati enim,

fe exiftimet; cum non inillis, fed perfecta

YV.5

:

qui lugent, quoniam ipfi confolabuntur.

charitate ,. vera folidaque perfectio confiítat.

IIl üenarum — wiferiarum

confideratio :

2. Ut agnofcat, fe adhuc infantem effein per-

fe&tione, quilace opus habeat, faccaroque,

namfolatium eft miferis focios haþgre,*xyti ha-

bet commune proverbium.

quo ad Deum amandum alliciatur. 3. Ut

. AV.. Bonorum a Deo accep

;

torum memdriä,

easdem confola:iones magni faciat, & cum

nam, ut ait S. Gregorius, magna confolatio

humilitate recipiat, non tam ob id, quod in ie

eft Authoris noftri dona ad memoriam revo-

funt, quam quoda manu Dei nobis fappedi-

Yob. z.

care. Hinc & Job folabatur fe, dicens: Si

tentur. 4. Uthoctemporeinbonisoperibus

V. 1Qe

bona fufcepimus de manu Dei, mala quare

faciendis, virtutibusque exercendis, folito fit

r

non fufcipiamus ?

diligentior & excitatior. 5.Utcor fuumabillis

SGæqm

V. Fwis celeriter

]&cuiurï cogitatio: feftina

avocet, quantum eftin fe, iis renunciando, ut

.T,

in Moral. enim confolatio bonorum, tefte S. Giregorio,

tanto plenius' omnem affe&um füam in

il a,

eítconfideratus finis malorum, dum enim ex

Deum transferat. 6. Ut, fiquid extraordina-

:t,rcdu&:

"eorüm' interitu malum confpiciunt, quod

rium hac in reaccidat, fideliterid DireGtori füo

j

-

evadunt, leve zeftimant, quidquid adverfum

aperiat. Hucusque S.F'rancifcusSalefius.Qui-

Rer. ro,

: jn hac vita patiuntur.

busex Regulis S. Ignatiiaddipoteft. 7. Ut

* de difp.

aplty,

Cicero 3

WL Prameditatio malorum: quoniam mul-

dum fruitur confolatione, profpiciat, qu

O ipir,

inDom,

Tufcul. tum poteft przevifio & prseparatio ad mi-

pa&o fegerere velit defolatione deinceps ir-

E

/ : ; muendum dolorem, tefte Cicerone, hincfem-

ruente, ut jam inde acrimoniam & robur amni-

-per omnia humana homini proemeditata vult

mi maturecormpar

ele.

mendum.

*

et, ad ejusimpetomm repri-

S.Greg. VIL Difpofitioir divim ponderaio: ma-

X

ub Sudds

I

in Morà- «v enim eftconfolatio in eo, quod difplicet,

MIS

CELLANE&"

quodordinanteillo erga nos agitur, cui non

Qualitas.

nifi juftum placet;, ut fapient

er pronun'tiavit

LH

C funt officia confolantium , tollere Cicero. 3.

N

.

S. foegoriu's.

^* wegri

tudinem funditus, aut fedare, Tufcul -

tt.j,

qehs

nec pati manere 10ng'1us ,Autadaliumtradu-

.24-'

ASCETIC A.

cere.

n

IL N

oli mala tua facere graviora, recteSenec. ep..

7

tia füunt praecipue, quse de hac materia

monet confolans Seneca, &te querelis one- 88«

bene noífe debet AÍceta.

Primum

rare. Leviseftdolor, finihil illi opinioadje-

eít, ut bene addifga.t, ubi vera confolatio

cerit: econtrafiteexhortari coeperit, ac di-

quaerendà fit, qua quidem iu re facem praetu-

cere: nihil eft, aut certe exiguum eft, dure-

mus, jam definet: levem illum, dum putas,

S. Aug.

lit S. Auguftinus, dum dixit: Hoceít, quod

m

füper

nos & lztificat in omnibus laboribus & peri-

facies: omniaexopinionefufpenfafunt: tam

€

d Lanf

Joann.

culis vitz2e hujus, amor nofter in Deum , &

mifer eft quisque, quam credit.

Doly«:

ium ftudium, & certa fpes, & fervor fpiritus.

III. Quod allatura eft diuturnitas, qus

j

maximos luctus vetuftate tollit, id nos prze- Cicero

S.Be'rnar.d Et

brevius S. Bernardus: lllud verum ac foli-

fed a

apud En- dum gaudium eft, quod non a creaturis ,

Yipere confilio, prudentiaque debemus, necFam. s.

e

lgr. ià. Creatore, percipitur.

exfpe&are temporis medicinam,

quam re-

b

om. 3.

"M. Alterum eft, ut bene norit, ad quem

przefentare ratione poífumus.

yoftPaích.

finem 2 Deo dentur confolationes, Ícilicet

IV. Alvilda puella regia, cum ob patris Engelgr.

Ma"h-

" ;.

ut fint ei inftar alarum, quze ipfum fubvehant

negatum confenfuüm fponfo potiri non pof- $:2. in

l,hO. 50'

ad viam mandatorum alacriter currendam,

fet, virum mentita myoparonem confcen-

dit, & fugit.

Ubi vero hoítilem navim con-

pooünlï)tgæh "

pro

moveantque ad contemptum voluntatis

propriz,

& appetituum male ordinatorum,

fpicata, Ducis munere functa eft, hoftesque

SalglïW

carnisque mor

tificationem. . Hinc David di-

oppugnavit, cafueicaffis excuffa eft, ficque a

b ft

cebat: Viam mandatorum tuorum cucurri,

fponfo agnitainejus complexusruit. . Eodem

ad, C.M'

Pf.x18

modo íe abfcondit nonnunquam Deus fub

v. 32'

cum dilatafti (per confolationes) cor meum.

Unde fedulo cavendum, ne ejusmodi confo-

defolationum galea, ut ea remota tanto fua-

vior accidat ejus agnitio & fruitio,

lationes propter fe duntaxat appetantur, fed

L1l 3

5» XII.

.k

Bibliothecee Janualis : Concionaterig

45

IV. Thomas Stapletonus text. 5.in Dom.

gmL

4.p

oft Epiph; & text. 3.in Dom. 3. poftPaícha.

, V-*

S. Ignatius Loyolainlibello Exercitio-

AUTHORES.

got

rum, de regulis fpirituum dignofcendorum.

L S.Francifcus Valefius p. 4.Intra"du&id-

VlI. Ludovicus Granatenfis in loc. com.

nis ad vitam devotam a c. 13. usque ad finem.

f. 3561.

VII. Laurentius

Beyrlink ixn' theatro vit.

$ Gteg

L,o.m

|L. Alphonfus Rodriquez p. 1. de exer-

hum. V. eodem.

citio, perfe&ionis tr. 8. c. 24. & leq.

C gL

III. Henricus Engelgrave p. 1. Lucis

VIIL Severinus Boéthius de confolatione.

Evapg; in Dom. 4. poft. Pafcha.

IX-.-' ]ofephug Langius 'm.polyanth-. V. eod.

(s

(GRgeSE A d

QU RGRRISD) U ETEVR

$, hn

—

de Eat

TITULUS XXXIII..

F^

coutr.M

niti,

CONSUETUDO. .

$ L

"

tentiam fuper peccato

fuo dicens: tiuid feci?

Omnes converfi funt ad curfum fuum ,

quafi

SSENTIAM.

'QUoADE

equus jmpetu vadens ad przelium.

(-?Dejïnyitio.'

Utilitas.

$

I.

VI. Bonum eft viro, cum

S.Augu

j poictayerit jU- Thren. "

Vþv. 27.

MTA

de Muf.

ft habitus feu qualitas reddens facili-

gum ab adolefcentia fua.

$

| tatem operandi.

Hinc a S. Augufti-

Damnmnwum.

E

no quafi fecunda &

1

quafi 'affabricata,

. VII. Languor prolixior gravat medicum:

Eccl.'10.

Toide

natuta dicitur.

V. n.

Divif o.

brevem languorem przecidit medicus.

VIIL

Vse, qui trahitis iniquitatem in funi- If.4. v.18.

II Dividitur i

n Bonam & Malam; illa eft,

culis vanitatis, & quafiwincqlum plauPcri pec-

LL

uz ex actibus virtutis generatur? haec, quae

catum.

f

$5

.1X. Lapides

excavant aquae, & alluviorie "JoB. 14. v

a vitiofis a&ibus progignitur.

INTS

Gradu s.

paulatim terra con

fumitur: & homines e-rgol'19-

$5

fimiliter perdes.

Pf x. v.x.

HII. Indicantura Davide, dum ait: Beatu

vir, qui non abiit in confilio impiorum (ac-

$.. Hkaisdn

IN

quirendo

confuetudinem) & in via peccato-

$4

rum non

ftetit (perfeverando in confuetudi-

Qualitas.

?

ne) &

in cathedra peftilentize non fedit, (etiam

S. Auguft.dlios ad fimilem con

faetudinem inducendo.)

L. Di

fficulter eraditur, quod rudes a

nimiþ S Hiet,

3à

H

L8.conf, ]V. Paulo alitet

hos gradus affignavit S.

perhiberunt. - Recens tefta diu & fa- Ep. 7.-

L5«

€, 5

Auguftinus, dum dixit: Ligatus era

m non

porem retinet & odorem, quo primum im-

buta eft. .

;

ferro alieno, fed mea ferrea voluntate. Velle

leftum eft, & vix toleratu poffi- S. Bafil.

meum tenebat inimicus, &indemihi catenam

]. Permo

iaconfuetudine. hom. 5.

-fecerat, & conftrinxerat me: quippe ex vo-

Lilevelipfis brutis, amover

lüntate perverfa facta eftLabido: E« dum fer-

1I.Vincereconfuetudinem, dura eft pugna. S. Aug. in

IRY:

. vitur libidini, fa&a eft confuetudo: & dum

IV. Moles impofita fepulchro ipfa visPfalm. 3o.

VA

$3

eft dura confuetudinis, qua premitur anima,

atth. —

em fup.

confuetudini non refifitur, fa&a elt neceffitas.

nec refurgere, nec refpirare permittituf. ^ hom, 45.

$. II.

V. Nihil tam firmum eft inrebushumanis, s, Chryf, :

EXS.SCRIPTURA .

quam veteris confuetudinistyrannis. Ethici

apud Lan«

*

confuetudinem alteram naturam dixerunt.

gium in

Qu alitas.

4

$

Damnwum.

ecdem.

Gtam

LA

n

fimulare poteft zethiops pellem fuam,

itloc,

v. 23.

jer. x9.

aut pardus varietates fuas, & vos pote-

VI. Peccata, quamvis magna & horren- S. Aug.in.

Cotn,

ritis facere bene, cum didiceritis malum.

da, cum in confuetudinem venerint, aut par- Ench. eg.

p

va effe, aut nulla creduntur, usque adeo, ut

Pfal. 68.

]Í. Eripe me deluto, utnoninfigar: libera

non folüm non occultanda, verum etiam prae-

Matth

v. 15.

me ab iis, qui oderunt me, & de profundis

dicanda, diffamandaque videantur.

aquarum.

fum venerit, ei jam S. Greg.

Prov. 22.

IIL. Adolefcens juxta viam fuam etiam

"4

VII. Cum culpa in u

v. 6.

cum fenuerit, non recedet àb ea.

animus, etiam fi appetat, deb

ilius re(iftit, quia "* 4- Imor-

€ccl. 21.

IV. Cor fatui quafi vas confra&tum, &

quot vicibus prav2e frequentationis adftringi-

v. 17.

tur, quafi tot vinculis ad mentem ligatur. .

hu

omnem fapientiam non tenebit.

VIII. Ufitata culpaobligat mentem, ut ne-

Idem ho.

Q

Jerg.v.6. "V. Attendi, &aufcultavi: neme, quod bo-

2t. füper

numeft, loquitur; nullus eft, qui agat poeni-

quaquam furgere poffit ad reGitudinem; cona-

vang.

E

3" deSg

Titulus: XX XIIL - Confuetudo.

455

tur, & labitur: quia ubi diu fponte perftitit,

numquid non confueveram quotidie jurare ?

& ibi, cum noluerit, coacta cedit.

at ubi legi, timui, lu&tatas fum contrà con-

mor.

Ideml.15.

IX. Tenent pravae confuetudmes, quem

fuetudinem meam, inipfa luctatione invoca-

femel ceperunt, atque quotidie duriores exi-

viDominum Adjutorem.. Przítitit mihi Do«

ftunt: & nonnifi cum peccatons vita. fimun-

Nihil mihi

tur.

minus adjutorium non jurandi.

facilius, quam non jurare. . Hoc ideo admo-

S.Gregor.

X. Quzedamangufliaeít, a mala confuetu-

nuicharitatem veftram,ne dicatis: quis poteft?

l. 26. mor. dine exur

gerevelle, nec poffe jam defiderio

C. 21.

IV. Nicolaus Senex cum feptuaginta an- Abdias

ad fuperna tendere , fed adhuc actu in iufimis

nis libidini vacaffet, tandem ad S. Andream l. 5- h'R'

remanere: przire corde, nec fequi opere:

acceílit, & fanari petiit; 5. Andreasigitur o-

atque a femetlpfo contradi&ionem perpeti.

rans pro eo, & quinque diebus jejunans impe-

travit quldem eidem veniam.& emendatio-

. Jucunditas

nem, fed non alia conditione, quam ut ipfe

S Aug,.

XI. Indolore paries filios." Verum eft fa-

de Eent.

quoque jejuniis fe afligeret; quare cum fex

contr.Ma-

cramentum hujus fententize," quod nulla ab-

menfibusin pane & aqua jejunaffet, poftmo-

nich,

fünentia fit a voluptate carnah, quae non ha-

dum plenus bonis operibus decefflit ,. & vox

beat in exordio dolorem, donec ia meliorem

S. Andrze dixit: Per orationem tuam Nico-

partem confuetudo fle&tatur; quo'cum perve-

laum, quem perdideram , acquifivi.

nerit, quafi natus eft filius, id eft; ad bo-

'V. Difcipulus quldam S. Dorothel, cum S.Dorothes

num opus paratus affectus per confuetudinem

furari efculenta coepiffet tempore, quo non f. s ad

Mona-

bonam-

fatit dabantur ,furatus eftetiamtunc, quando

chos.

e

IV

abundanter dabuntur, ut fub le&o abfcon-

EX LIBELLO DE IMITATIONE

dens, ac compntcefcere finens, afino tan-

LY

CHRISTI.

dem ea porrigebat.

n

VI. Sartor Parifüs erat ïoannes Vomorin Franc.

Lt c.u.I Gr

ave eft affueta [dimittere, fed gra-

vir in füua arte tota urbe celebris, qui a fure Bofel. in

vius eft contra propriam vomnta—

tenalre

capitis damnato proditus, velut fovius furti "

!'to,

fuiffet, quo in Magnatis domo argentea vafa

IT,

Tbidem.

]I. Refiftein principio inclinationi tuze , &

fuftuliffet jamcapitisreus erat & condemna-

malam dediíce confüetudinem , ne forte pau-

Vb

tus, cum lVagnatum precibus ad triremes

latim ad majorem te ducat dxfficultatem

mittitur. Aditigitur primo(N'arüham relicto

L. t. c.51.

III. Quanto diutius ad refiftendum quis

filiolo Micbaele duorum annorum : ubi cum

ge

torpuerit, tanto in fe quotidie debiliorfit,. &

u

hoítis contra eum potentior.-

navi, quam HenricuslI. Duci Sabaudize do-

navit, Nizam venit; cum vero illam navim

L. 1. c. 14.

IV. Antiqua confnetudo difficulter relin-

Sabaudus Hifpano tnbuno venderet

Nea-

3«

quitur; & ultra proprium videre nemo liben-

ter ducitur.

polim abducitur,

Intera filius de patre velut

mortuo a matre nihil ultra edo&tus, jam vi-

L..1.€.25.

V. Duo fpecialiter juvant ad magnam

ginti duorum annorum erat, ubi Romam ves

4

emendationem : videlicet fubtrahere. fe vio-

niens ob peritiam muficze Cardinali fervit ;

lenter, ad quod natura vitiofe inclinatur : &

inde Neapolim venit, ubi vifa urbe portum

ferventer inftare pro bono, quo amplius

dum luftrat, in illa navi fenem totum canum

[f

m

uis indiget.

nl

L. 3. c. 5

VI. Obfiftitinolita confuetudo ,. fed melio-

videt , falutat Gallice, & viciffirn falutatur;

fenex interea plorans, de cauía lacrymarum

ri confuetudine devincetur.

Remurmurablt

qusefitus ; relpondet :

fe viginti annis exu»»

caro ,

fed fervore fpiritus frenabitur.

In-

laü'o

lem , filium Pariliis reliquiffe, qui ei perfi-

o

fhgabxt & exacerbabit te ferpens antiquus;

1mhs lacrymas eliceret. Micha] animi du

fed oratione fugabitur.

bius, nondum fefenicredit, fed poftexa&tam

uU. lt

L. 3. c.15.

VII. Hincaccidit, quod viam perfe&tionis

m30. !

3.

his curis cogitationem mane redit, & quia

i l.llpo

agnofco, & clare fatis video, qualiter agere

matris filentio credebat patris in fortuniutn

jj

debeam : fed proprize cerruptloms pondere

feiguorafíe ,

iam vixdubitabat: at fenex vi«

| r

preffus, ad perfe&uora non affurgo.

fo illo tanto pluv plorat ob filii fimilitudinem.

hryl

]at«

V

Filius patris collo infertus ofculatur. feque

Michaé&iem dicit:

Senex ait, fe demum li-

n !t

EXEMPLA CATHOLICA.

Y,

Granat.

benter moriturum. 'Certaot in navi, pater

21

IF:

liilfrael, cum captivi & iaviti Babylo-

cupit Parifiosredire, fed durior tribunus ne-

in loc

nem du&i effent, poftea confuetudine

gat abituim

Filius ergo Turini a Duce Sa-

gm

h oh

f. 796

vitze exilium in patriam , & captivitatem in

baudioe literas commendatitias, & quinqua-

voluntariam fervitutem commutaverunt

ginta coronatos, ut & a conjuge Ducis toti-

Matth. 26.

Il. S. Petrusin prima negationetantum ne-

dem, & alios viginti a familiaribus Romae

gavit fimpliciter Chriftum , dicens : nefcio,

impetrat, quibus redemturus patrem ( quia

"

quid dicis.

Infecunda negavit cum juramen-

tribunus prius centum petebat ) viginti tan-

mof.

to.

In tertia vero ccepit deteftati & j jurare,

tum Jubetur pendere, fociis navis feni libe«

uia non noviífet hominem.

rationis lytrum remittentibus. Pater liber in

S. Aug.

III. S. Auguftinus de feipfo fatetur: Plus

hofpitio ebrius cum hofpite utroque ita petu-

; lo

I-8 conf- valebatin medeterius inolitum, quam melius

lanter fe gerit, ut pene iterum triremen me-

C€, 12.

infelitam. . Et alibi:

Ecce vobifcum vivi«

ruerit , fed a filio liberatus eft ; inde difcedunt

upet

f.deSan

)

mus. Quis nos audivit aliquando jurantes ?

Pater fartorum more filii facms infidiatur , cu-

Jus

456

Bz'b.'iothecæ JManuaíis Concionatorim

sus rei confcius filius ad explorandamjfidem

tent eum Monachum ; quod ipfe petierat,

cum effet fange mentis. Quod etiam ipfi Mo-

ftudio paucos numosin facce relinquit. Atfe-

nexin Deum blafphemans, & filium damna-

nachiamore pecuniz libenter fecerunt ; quem

bat, quod triremiliberum ad difficileiter indu-

tonfum & veltitum portaverunt ab Abbatiam.

Ipfeautem de mane vino digefto invenit fe Mo-

xerit, filio interim patienter patrem folante.

jam Parifiis vicinus filius patri narrat matrem

nachum. Etaudiens ab uxore & Monachis,

vivam, eo, quod putaffet maritum mortuum,

quód fuiffet in extremis , & feciffet votum

Deo, & B. Marize Virgini, & omnibus San-

fcrib»e nupfiffe : Proinde pater ad urbis portas

exfpe&tet, dum matrem edoceat. Pater iratus

&is, pra verecundia manfit in Ordine, &

amplius melius vixit.

qjurat, fe uxorem occifurum , properatque per

IX. Miles ante urbem Oftendanam, affue- Engelgr.

portam ad templum S. Vi&oris, quod eft Car-

Dom. 3.

melitarum,in quo filius vix tantam moram im-

tus blafphemiis, eas ad fingula verba repete-

uadr. 2.

bat. Szepe monitus, confuetudinem objecit.

petrat, mater vifo filio gaudet, at maritum

Demum ad'inopiam reda&us, cum ob uno e^

adeffe miratur. Supervenit fenex, & mulierem

afpere allocutus, eam graviter verberat , ut 3e-

Societate, quiincaftris erat, ftipem peteret,

negavitille, fe homini blafphemo quidquam

greeam filius defenderet , accurreretque alter

daturum. Refpondet miles, dolere fe, fed

naritus, qui in ignotum feneminvectus, tam

acriter cum eo pugnis certat, ut zegre a vici-

emendare non poffe. Quod ut Sacerdos ei

nis accurrentibus dirimeretur. . Cumque eí-

oftenderet , falfoab eo dici, nummum aureum

illi exhibuit, promittens ei fedaturum, fi per

fent feparati, fcriba querebatur pulfatam fibi

uxorem, alter ablatam: Capitur a Magifiratu

horam fe fequatur, caftraluftrando, fine jura-

uterque, fed ad caufam coram judice agen-

mento, condicit miles, in via miles varie Ja-

ceffitur, Sacerdos praeit, & aureum ei num-

dam dimittuntur liberi ; appellant illi a judi-

cead Magiftratum Regium, qui decernit, uxo-

mum ad hos infultus oftendit. Silet miles:

xem quidem fenis fartoris, fortunas vero fub

acnuümmum promeritus. Exin malam con-

,

fuetudiaem omnino exuit..

)

fcriba partas fcribze effe : quo fa&to fartor acum

& opificium repetiit, quod oblitus interea

.X. Anno 1622. in Regno Toletano, loco non Alphonf.

1

ndraaa

erat, accedebant novze veftium formze , & vi-

ignobili quidam e primoribus B. Virgini ate-

]

d

neris devotus,intepuit, & libidinife dedit: a-

Tmit. B.

fus fractior, manus ftupidiores ad laborem, fed

nonadfurta.. Nam vix annum demi erat, cum

diit (odalitatem,& feftos B. Virginis dies cole- virg.

iterumfurti reus; invitatus ad nuptias, dum

batíedulo. Ad hzec templum B. Virginis quod- c.2

E

i

dam reftituit, & ejus imaginem exornavit. Sed

: S. r

menfa deponitur, fcyphum argenteum furri-

puit, quem hofpes a fponfo repetebat; at a

abreptus fzedo amorein confanguineam, eam

fartore quzerendi fa&to initio penes illum fcy-

domi pro concubina habuit, publice matris

hus inveniebatur: a judicio ergo ad carce-

loco receptam. In eo oppido pize coelibiVirgi-

ni , multis adverfis afflictze , & coeleftibus reve-

rem fuübtrahitur, defperataque emendatione

inolitze confuetudinis fufpenditur.

lationibusilluftratze noctuinextafiChriftus ap-

paruit, cum B. Virgine & Angelis plurimis op-

Difcipul.

VIIL. Fuit quidam notabilis Cardinalis,

Promt.

uem B. Bernardus rogavit, utpoenitentiam

pidum ingreffüs, & inde Virginis illius cubicu-

ferm. 131.

ageret. Qui non acquiefcebat ei. Cui beatus

lum, ibi pro tribunali confidens, tum publicis

Hto Hb

Bernardus ait: Si nonvis facere pacem cum

loci iftius vitiis, tum inceftui (qui ha&enus

Deo, faltemfacias.treugam. Aitille; quam?

Virgini erat ignotus) remedium fa&urus,

Refpondit : Ab(tine tribus diebus ab omni o-

vifaque eft tanta criminis hujus foeditas, ut

fine mora de capiterei fententia ferretur. Sed

percillicito ob amorem Dei. Et fic fecit. His

B. Virgoilli ad poenitentiam triginta diesim-

completis dixit B. Bernardus : Modo aliis tri-

bus diebusabftineas amore B.Virginis Marize.

petravit; fi interea non refipifceret, tum de-

Quodetiam fecit. Poft hocaliis tribus diebus

