Marie nomen.

V. 1.

gente primatum habui; &omnium excellea-

$ Ber

celeberrimum nomen Maria: quomo- $. Bonav,

;

tium & humilium corda virtute calcavi.

1.*0

in fpee.

XXXVIII. Etradicavi in populo honorifi-

do poffet nomen tuum non effe cele-

9»

Ilb. V. 1 6s

bre, quod etiam devote nomipari non pot- *

cato, & in parte Dei mei hzreditasillius, & in

eít (ine nominantis ucilitate.

lenitudine San&torum detentio mea.

daBïlïs $, Bernag.

$ g

judith. 15.

XXXIX. Beneditcta tu a Deotuo in omni

Il. O magna, o pia, o mulcum lau

dus zpud

fetm,

y» 31*

María: tu nec nominari potes, quin accen.

TM

tabernaculo Jacob, quoniam in omni genté ,

S, Bon. ]. &

quz audierit nomen tuum, m

das: neccogitari quidem , quin recrees affe-

tuper te Deus Ifrael.

a-gniflcgbitur

&us diligentium te. Tu nunquam fine dul-

do-

cedine divinitus in(ita ,

j.Rez.2. XL. Surrexit Rexin occurfum ejus, a

piz mcmoriæ pote-

4. 19 ravitque eam, & fedit füper thronum füum;

tas ingrederis.

S hn

III. Sicat nomen

Jefus eft mel in ore, in au- Rich. de-

po(itusque et thronus Matri Regis, qui fe-

Tin p

.dit ad dextram ejus.

re melos, in corde jubilus, fic &nomen Ma-laud. vir£e

us

LHCV l.

riz, & etiam amplius, fi dicere audeamus ;l« 1* & 2«

1015.]

XLI. Netimeas Maria, invenifti enim- gra-

í

NV. -30.

tiam apud Deum.

Jefusenim qua(i fuperbum nomen eft, &ni-

Luc, !*«

XLIIT, Refpexit

humilitat&m ancillae fuz:

mium potens, noftros humilius nomen affe-

Otige

&us decet, ut, fiin Jefu, aut Deitatis, aut viti-

V. 49

ecce enim ex hoc-bcatam me dicc'nt omnes

C.lg

generationes.

lis fexus aufteritatem aliquis vereatur, recur-

Ms

ratad Mariam , in qua nihil horum eft fufpe-

Luc- l l.

XLIlI. Beatus venter, qui te portavit, &

;

N À

Vo 27»

ubera, quz fuxifti.

&um; Marie enim muliebre nomen, man-

14l

uee

tiy D

Jüulus LXX. Hg;berdulia Marz'anä.

985

fuetudinem praferens & commendans. Quod

quia Jofeph non cognovit eam? & quid eft,

:fi fexum verearis, pro eo, quod & fibi,

quia Dominus folus intrat per eam, niíi quia

W.

10

fuit in ruinam, virgo eft. -

Spiritus fanctus impregnavit cam? & quid

W g

1V. Dedit tibi, Maria, tota Trinitas nomen;

eít, quod clauía erit in xternum, nifi quia

fdiot. Ls

ib

quod poít nomen Filii tui eft íuper omne no-

Maria Virgo eft ante parcum, in partu, & poft

men, utin nomine tuo omne genu fleQatur

partum? dicat ergo Maria: Porta facta füm

ccel/, janua fa&ta fum Filii Dei.. 1lli fa&ta fum

cocleftium, terreürium, ,& inferorum., -

janua claufa, qui poft refurreCtionem fuam

hhl l:l

ingreffus eft per oftia claufa, qui natus de utee

DT

MARIA Mäier Chr;']ti?*

ro meo, me Matrem dimifit intactam.- Adim.

$. Auguft, V Aiida&er dico, ,qï:od nec ipfä þlöne

plevit ventrern meum divinitate; & uterum

l ggl

3

fuper ma- explicare poterit, quod capere potuit.

meum non evacuavit caílitate, nec in cons

gnif. —

VIL.Tu . Deo, alioquin nunquam indigo;

ceptione inventa fum fine pudore, necin par-

Msthod.in carnem

turitione inventa fum cum dolore.

4' vl 6.

Orat. in

; quam non habebat, dediíli ; quo,

jinquam, hac ratione omnipotens , id , quod

XVII. Naturz portas referavit Emmanuel Proclus in

Hypap.

Dom.

efíe dignatus, homo videlieet , vere appare-

ut homo; fed virginitatis clauflrra non viola- Orat. de

ret. Quod hoc illuftrius? quidve fuüblimius?

vit, neque perrupit, ut Deus: ita enim eít e

À M.

Chrifti,.—

In

qui coclum & terram implet, cujus preterea

utero egreífus, ficut per aurem ingreffus: ita

funt omnia, quzque moventur, atque fubfi-

natus, ficut conceptus : qui impatibiliter fue-

l T

ftunt, is tui factus eft indigus.

I

rat illapfus, impatibiliter eft elapfüs.

S, Petr,.

VII. Cum Deus in aliis re

bus fit tribus

XVili. Solis radius (peculum penetrat, &S. Aug. f.

Dam. f. demodis, in virgene fuit quarto fpeciali modo,

nativ,

foliditatem ejus infenfibili fabtilitate pertran- de Adv.

fcilicet per identitatem, qua idem eft, quod

fit5 ípeculum ergo non rumpit radius folis;

M h

yirg.

Apfa.

Hinc taceat & contremifcat omnis

integritatem Virginis ingreffus aut regreffus

.creatura, & vix audeat afpicere tantz digni-

tatis immenfitatem.

nqnquid vitigrc potuit Deitatis? -

v $

te author tuus,

as

$.Chryfo- "Vili. Virgo concipitur ex

M"MARIA fine miracula.

lo

logus f....tua ex te oritur origo, in tuo germine eft ge-

142.

XIX. Decebät., ut illa virgo ea puritate ni- S. Anfelm. !

nitor tuus, & in tua carne eft Deus tuus.

S. Aug. l..

1X. Beatior fuit Maria concipiendo men-

teret , qua major füb Deo nequic intelligi, de conc.

de Virg.

te, quam ventre,

Felicius geitavit cqrd*c,

quod non habsret veritatem , i in peccato Vir£ini8 -

n

l 3

originali concepta foret.

t

quam carne.

Í

XX. Si Deus caftanez con

,

fert ut intra fpi- Idem de

£

MARIA : Matär pivmt;um.

nas a fpinis remota concipiat, alatur, & for- exord hum.

r

j

metur, non potuit hoc Dei Filius facere Ma- falut-

'ïfig,deridä X. Peperit filium fuum

rimogenitum.

het. ls'

à

tri fu? plane potuit, voluit, & fecit.

;

13

inc.2. Primogenitum ait, non refpec

Luc.:

fequentium

XXL Hzc eft virga, in qua nec n

oduss Ambr. £

carnalium, cum nullum alium habuerit, fed

147

Licet enim filium

originalis, nec cortex aQtualis culpg fuit. : de Ga-

b:eonitis,

2:;(

refpe&tu adoptivorum.

XXII. Poteft aliquid creatum invenire,

unicum Virgo in fanctiffimo utero genuerit,

quo nihil purius poteít effe in rebus creatis,

S Thomu !0

" 951

in ea tamen [piritualiter facta eft mater mul-

ent, d,44.

o

puta (i nulla peccati contagione inquinatum

à, 3. in fol.

titudinis filioru

1

m 'quorum Chriftus eft pri-

i Et talis fuit puritas Marig,

quæ a Peccar tertii 2

mogenitus.

'8., Anton.

.verbo veri-

to originali & actuali immunis fuit, .füb Deo

t*g—þ

. XI. Sicut Chriftus nos genuit

tamen, in quantum erat in

P.4-tit-15. tatis ad effe fpirituale; in cruce patiendo, ita

candum.

: pqtentia ad pc;.

€e '2002

B. Virgo nos genuit & peperit in maximíis

doloribus, Filio compatiendo.

-

$, Bern.

Xil. O Mater Dei & hominis, & Mater

MARIA dolerefa.

AAnic.lm,y

Bontfs

udicis & rei, & Mater Regis, & exulis, cum

LXXIIIi. Quidquid crudelitatis inflictum eftS.

[ptt

corporibus Martyrum , levi fuit, vel potius

LQE excella

[g.Coio

iis Mater utriusque, non decet, ut inter filios

s

VIrg. C. 5.

difcordium effe patiaris.

nihil comparatione, tuz paflionis.

$. Aug. in

Eva , auGtrix meriti

: XXIV. Cor Mariz clariffimum paffionis fpe- S.Laurent.-

um

XIII. Au&trix peccati

culum, & perfecta mortis imago aflecta eft.

lutt. 1. de

ferm. de Maria.

Eva occidendo obfuict, Maria vivifi-

ciumph,

qui

paf.

XXV. Nullus do

5

lor armaridrq, quia nulla

Chritti

jn bt

cando prqfuit: illa percuffi, ifta fanavit.

proles carior.

/i

XXVl. Tuncp

luä, quam—Märty,, füit, quia : (äl:,'mv;

MA RIA Virgo.

in animo non minus amoris, quam mceroris; in oflic.;

?

S L : Al';tO-

'"XIV. B. Maria mater eft omnium in vir-

gladio intus vulnerata fuit.

de paff.

nin. ps4e

XXVH. Ornonino tunc erat una

Chri(ti & $. Ildeph,

j, d

ginitate, quia prima fine precepto , confilio,

2. de

m

tit. 15 C.

vel exemplo virginitatis munus obtulit, per

Mariz voluntas, unumque holocauítum am-

Affumpte

20, $. 10.

bo pariter offerebant Deo, hzc in fanguine

Arnold.

T

quod omnes virgines per imitationem virgi-

nitatis genuit.

cordis , ille in fanguine carnis.

Carnot. in

Origen, in

- XV. Arbitror con

fentaneum Vrationi effe,

XXVIIL O ineffabilis reciprocatio fandi

tra&, de,

€. 13.

virilis quidem puritatis primitias in caftitate

amoris. Filius patitur, & intus valde cotnpa- laud Virg,

Matth,

fuiffe.Jefum, mulieris vero Mariam.

titur Matri ; Mater vero compaffa eft patieuti 5. Bern.

Filio. . 'Tantus nempe impetus paffionis Do- Hom. ia

S. Aug. f.

XVI. Quid eft porta in domo Domini

Vange

14. inns- |claufa , nifi quod Maria femper erit intaCta?

mini Jeíü fuit, ut quafi torrens ipfum im-

Stabát,

tiv.Doim. Et quid eft, homo non tranfibit per eam, nifi

pleret patientem, & inebriaret ,. quia tefte

ee-. 85975

fal-

A. P. Lohn. Bil. Man. Tom. A.

liiiii

986

- Jibliotbece Manualis Concionatoriee

Pfalmifta: De torrente , fciliæcet paífione eiu's, aut potius nihil, comparatione tug paífio-

in via bibit Chrittus, ut fic Chrifto impleto, nis, quz nimirum fuüa immenfitate transfixit

in Matrem flueret patientem , qua fimiliter omnia penetralia tua ,

-tuiquc bcnigqiiïimi

repleta, ad Filium redundaret inundatio ama- cordis intima.

ritudinis & moeroris.

XXXVI. T

anta ejus crux, tanta ain&ioTaulms.

$. Laur.

XXIX. Quo fe illius figebat obtutus (verba

erat, ut, tametfi invenire quidpiam coníola- c. 44.

Jut. de fünt B. Laurent. Juft.) moeftus retundebatur

torium in filii paffione potuiffet, fuis levan-

triumph.

Chrifti

animus, vifionis horrore. In capite coronam

dis doloribus accommodum, mox ab illo ama-

Jien il

fpineam,in facie (puta; gelatum fanguinem,&

ritudinis impetu atque profluvio fuerit abfor«

3g0n.C.19.

[ettns

fpeciem deformatam, in manibus ac pedibus bendum, haud fecus, quam fi gutta fuaviffi-

clavos infixos, vulnera dilatata, deluentem

mi vini in mare falfiffimum mittatur.

cruorem, rigidosque nervoss in toto demum

XXXVII. Quia Pater eternus unigenito

;lbidern. '-

corpore livores, tunfiones, excoriationes, tu-

Filio fuo nullam excellentius vel precla-

$Tertia

inferrm

moresque cernebat. Undique vehementiffi-

rius, quam crucis five paíffionis, donüm cone

mi doloris afpiciebat infignia.

ferre potuit (hoc namque poít ipfum gra-

S.Bern.to.

XXX. Vidit in eo pretium mundi pretio

tiffimum, beatiffimamque munus eft, quod

3. ferm, 2. vili detractum ;5 Fortitudinem San&Gorum in

chariffimis prefat amicis fuis) ideo & Vir-

art, 3. 1. agonia fa&tam ; Speciofüm forma prz filiis

gini intemerate hoc ipfum donum largitus

hominum, plenum fudore fanguineo; Domie.

eft; Cui dono ipfa pet invincibilem quan-

num .mundi, ut latrohem comprchenfuüm;

$.Donat

dam tolerantiam cooperari optime novit.

ilf nyC.

virtutem coelorum, arctioribus vinculis con-

XXXVIIL. Non attendit doloris gladium, rigem,

]j. u

flridtam; columnas cceli contremiícere fa- quo cor füum fcifcendendum erat; Non the-

cientem, ad columnam vintctum ; Orbis con-

faurum pretiofiffimum, quo privanda erat,

ditorem ictibus lividum ; in cujus manu vita confideravit ; nec denique una fe hora omni

g Taru

& mors, flagellis diruprum, & laniatum ; Ju-

gaudio, folatio, ac ipfo demum chariffimo

Dari f

dicem fzculi coram impiis, ut judicetur, ad-

Filio fuo deftituendam intuita eft; fed totam

na, Vi

du&tum; in coelis glorificatum , a fceleftiffi-

fecum omni facultate fua fimul in gratilïïmam

mis fpretum; Coelorum Regem a fceleratis

réfignavit Dei voluntatem, parata omnem

illufüums5 ' caput omnium poteftatum arundi-

ferre preffuram , afflidionem & graviflimos

ne percuffum.

$. hug

cruciatus, qui hinc ei accidere poffent.

f nitiv

Idemto. 1.

XXXI. Tantus fuit dolor Virginis, quod fi

ierm. 61, in omnes creaturas, quz pati poffent, divi-

MARIA fanne 'æ[iiWa &j vmnt-

& lem,

at53. C- 2 deretur, omnes fübito interirent.

yanda.

Canot,

lgl

Anonym,

.XXXII. Summa fuit inter Chriftum &

'Ma.-

XXX!X. Hoc folum, quod Dei Mater eft, s. Anfetm.

excedit omnem altitudinem, quz poft Deum .de cxceli.

ap. Manfi riam fympathia naturarnm, complexionum,

3

:

tr. 66.dif60 morum

9

propen&onum, & voluntatum cone-

dici vel cogitari poteft.

Virg. C.2.

f Iv

jun&io, confequenter eximia qugdam dolo-

— XL.Majorem mundum poteft facere Deus, « ponavin

L]

rum comrmunicatio. Quod igitur pro falu-

maj

us ccclum ; majorem Matrem; q

,

uam Mae- qpufc.c.l.

$. l'de

te noflra Chriftus in corpore fuo de condi-

trem Dei, non poffet facere Deus.

[2 de

fump

gno, & ex omni equitate , & rigore juftitiz

XLI. Angelicam tranfiens dignitatem, us- s perpard,

Patri fatisfaciens patiebatur, hoc Maria de

que ad fammi Regis thronum es füblimata, ferm.6. de

$ bom

infpec.

congruo impetratorio, ut vocant, merito pro-

ubi pofuit idem Rex Filius tuus , quod ex teffumpt.

ef

curabar.

fu(cepit, ibi te pofüit Reginam, de qua illud

L

Guserl

taut. Juft,

XXXIIL. Quod non fuerit tam amarum

affumpfit. Neque enim fas eít ; alil te efTe,

12 de]

l. 3. de

Martyrum aliorum San&orum , manifeffime

quam ubi eft id, quod a te genitum eft, -

.

XLII. Chri(tus Dominus, Maria Domi

Dna $S. Arnold,

leud.Virg. patet. Non fuit talis Filius, non fuit talis

fol 194. Mater; non fuit tanta charitas ficut inter

conítituta quippe eft fuper omnem creatu- ferm. de

Matrem & Flium ; non fuit tam indigna mors;

ram, & quicunque Jefü curvat genu, MatriP. Virg.

non fuit dolor tantus ; fciebat fiquidem Ma-

quoque pronus füpplicat.

$ Ti

ter, qualis erat Filius, unde conceptus, &

XLIII. Tot creaturz ferviunt glorio( Vir- s.Bern. to.

füpet m

quomodo, & cztera hujusmodi , & ideo

ginz Marie , quot ferviunt Trinitati: Deo r.conc.ói.

quanto dilexit tenerius, tanto vulnerata eft

fcilicec ita volente, & imperante.

art, €,. G.

rofundius.

XLIV. Si omnia dona, virtutes, & gratiz s, pcrn. S,

Wdem ibid.

XXXIV. Cum alii Martyres paffi fint pro-

ipfius SpiritusS. quibus vult, quomodo vult, de ;qua

fol.196. pter fidem , Maria paffa eít propter charita-

& quantum vult, per manus ipfius (Mariz ) du&u.

tem ; Unde dicit in Canticis, lecundum aliam

admini(trantur: altius ergo intueamur, quan-

to devotionis affectu a vrobis eam voluerit

literam, quam ponit Gregorius: Pulnerata cba-

vitate ego [um ; & ficut charitas major eft quam

honorari, qui totius boni plenitudinem po-

fides r.Coriath. 13. Major autem borum efi cba-

fuit in Maria; ut proinde, (1 quid fpei in no-

$ Bünav

rita$, fic Mariz martyrium

quanta libet ex-

bis eft, fi quid gratiz, (i quid falutis, ab ea

- nf

noverimus redundare.

Adeoque totis me-

i.

cellic martyria San&orum.

$. Anfelm,

XXXV. Tuam ipfius animam doloris. gladius

dullis cordium , totis precordiorum affecti-

de laud. fertranfibit. Et vere pertranfivit animam tuam

bus, & votis omnibus Mariam hanc venere-

Virg. c.5. gladius doloris, inquit S. Anfelmus, qui tibi

mur , quia fic eft voluntas ejus, qui totum

amarior fuit omnibus doloribus cujusvis paf-

nos habere voluit per Mariam.

fionis corporez.

Quidquid crudelitatis in-

XLV. Quid nos tantilli,quid actione pufilli, s.Hier.ins.

, etiamfi deAffümpt.

. flitum eft corporibus Martyrum, leve fuit, quid in ejus—laudibus referamus, cui

omnium

| T;*thh'u LXX HBypeüla Mariha.

9üz

omnium noftrum membra verterentur in lin-

LVIT. Honor is, qui conf'cfvïs habetur, $. Damafe,

Altior

;i

guas,eain laudare fufficeret nullus.

benevolentiam erga communem Dorminum orzt. 1. de

enim ccclo eft, dequa loquimur , abyffo pro-

declarat. Quo tandem modo ftudium te ho. dorm. B.V.

fundior, cuilaudes dicere conamur. . Si cce-

noraudi , que Dominum peperifti, negligen-

aTaulerus

lum te vocem,altiores: (i matrem gentium,

e 44.

dum erit?:an non illud neceffario ípiritui

precedis: fi formam Dei appellem , digna

praeferemus ; acipfietiam vitze anteponemus ?

exiftis; fi Domina

&

A

robaris.

m Angelorum, prima cffe

hac enim ratione noftram erga Dominum

benevolentiam luculentius oftendemus.

Idem in

XLVI. Sicut in comparatione Dei nemo

ferm.

Maria invocanda.-

bonus, ita in comparatione Matris Domini

nullainvenitur perfeGta creatura, quantum-

LVIIL. Advocatum praemi(it peregrïnatio S. Bern. f,

fxbidm,

vis eximia virtutibus comprobetur.

noftra, quz tanquam judicis mater, & mater2. in Dom,

S Dernard.

XLVII. Vere in plenitudine San&orum

in ferm.

mifericordiz , fuppliciter & efficaciter falu. - poft..

detentio Virginis Mariz, cui non defuit fi-

tis noftrz negotia pertractabit. Siquidem ej EPipt.

des Patriarcharum, fpes Prophetarum, Zelus

nec facultas deeffe poteritynec voluntas. Re--

Apoftolorum, conftantia Martyrum, fobrie-

gina ccelorum eít, mifericors eft; denique

tas Confeflorum, caftitas virginum, fcecun-

Matereft unigeniti Filii Dei. Nihil enim fic

ditas conjugatorum , fed necipía puritas An-

pote(t poteftatis ejus feu pietatis magnitudi-

elorum.

nem commendare, ni(i forte aut non credi-

S. Donav.

XLVIII Gloriofum glorix Marim pri-

tür Dei Filius honorare Matrem, aut dubi-

?Ibidem.

in fpec,

vilegium eft, quod, quidquid poft Deum

tare quis poteít omnino in affe&um charitatis

B, V.

pulchrius, quidquid jucandius in gloria ett,

tranfifle Marie vifcera, in quibusipfa, quz

ex Deo eft, charitas novem

*

riam eft.

hoc Maria, hoc in Maria, hoc per Ma-

menfibus corpo-

raliter requievit.

S: Pstrus

XLIX Quid gra

ndius Virgine ïVIariä; qux

LIX. Quis mifericordiz tuz, O benedi-

Ibidem,

Dam.f. de

nat, Vir

magnitudinem fumms Divinitatis intra fui

C&a, longitudinem & latitudinem, fublimi-

'ventris claufitarcanum.

AttendeSeraphin,

tatem & profundum queatinveftigare? . nam

& videbis, quidquid majus eft, minus effe Vire

longitudo ejus usque in diem noviffimum

- — — COP — A— - — ,. anmmum

gine, folumopificem opus iftud fupergredi. -

invocantibus eam fübvenit univer(is. Lacitu-

Auguf. . L. Si formam

do ejus replet orbem terrarum, ut tua quoque

nátiv.

exiftis.

| Dei te appellem, digna

mifericordia plena fit omnisterra. Sic & (ab-

Bern. ad

LI. Magna fuit

'f'än&ifïc-atio Jeremiz, qua

limitas ejüs civitatis füpernz invenit reftaura-

Canon,

potuit vitare faciliter culpam | morcalium:

Lugd.

tionem; & profundum ejus fedentibus in te-

s. Anfeïmk

major fanctificatio Joannis Baptiftz: qua po-

nebris & in umbra mOrtis obtinuit rede'rp-'

lg exoll,

tuit vitare frequentiam venialium : maxima

'tionem.

Vi 64

Virginis Mariz, quapotuit vitare, imo vita-

LX. Ipfa eftprzclara & eximia ftella

| fuper S. Bernv. ia

5 Bontvit

vit omne peccatuim.

hoc mare magnum & ípatiofüm neceffario "om. 2. fu-

'apiíe Gl

S. TH'derh.

LII. Sicut eft incomparabile, quod geflit,

fublevata ,. micans meritis, illuftrans exem. P** mim's'f

í.2;de À* & ineffabile,

plis.

fumpt.

quod percepit; ita eft incom-

j

O quisquis te intelligisin hujus fieculi

$ Deratd

prehenfibile przmium, quod meruit.

profluvio-magis inter procellas & tempefta-

firm 6 de

S Bonav.

LiHI. Summa gloría eft;

tes flu&dtuare, quam per terram ambulare, ne

- Maria , poPc

af

C». .

in iþeq.

Dominum te videre,

avertas oculos a fulgore hujus fideris, (i non

|

— LiV. Veni ele&ta mea,- & ponam.

PPHMR

vis obrui procellis. -

D

Guarricus

thronum meum.

Idem.

!

12.deÀ .

Nullus plus mihi miniftra-

LXL Ipfam fequens non devias, ipfam

vit in humilitate mea, nulli abundantius mi-

cogitans non erras, ipfam rogans non defpe-

$, Arnold

niftrare volo in gloria mea. — Communicafti

ras , ipfa tenente non corruis, ipfa protegen-

ferm, d

mihi, quod homo fum, communicabo tibi ,

tenon metuis, ipfa Düce non defatigaris, ipfa

jD. Vi

quod Deus fum.

propitia pervenis,& (ic in temetipfo experiris,

S. Dern. f.

LV. Deus, cui fübdid íunt Angeli,

quam merito

)

didum fit: & nomen Virginis

1

5jan.t.

fgper miff.

Principatus & pote(tates; fübditus erat Ma-

Maria.

) Lwnc.6h

riz, & Jofeph propter Mariam. Mirare ergo

LXII.Ipía eft aurora confur

gens,pülchr-.ä ütInnoc. iXI. b

i. 6

utrumlibet, & elige, quid amplius mireris,five

luna, electa ut fol; terribilis, ut caftrorum a- f; a. de Aff

E

hi

Filii Dei benigniffimam dignationem, . five

ciesordinata. Lunalucetin noCte, folin die,

spm $

i 1que

Matris excelleatiffimam digaitatem. Utrin-

aurora in diluculo. Nox autem eft culpa, dilu-

du&.

que ftapor, utrinque miraculum: Et quod

culum poenitentia, dies graria.

Qui ergoja-

Deus foeming obtemperet; humilitas abs-

cet innocteculpz, recipiat lunam, deprece-

que exemplo: & quod Deo fcemina

turMariam,ut ipfa per Filium cor ejus ad come

prin*ä—;si-l

etur, füblimitas fine focio.

pun&ionemilluftret. Qui vero ad diluculum

S Bonaä.

LVI. Duz famule, quarum Regina

wl

in fpec.

pcenirentiz fuürgit, refpiciatauroram, depre-

Maria, fant Angelica & humana natura. Hu-

cetur Mariam, ut ipía per Filium cor ejus ad

Virg.

mana eft famulailla, qua fequitur Dominam

fatisfactionem illuminet.

Quia vero militia

in mundo' colligens veítimenta: Dominz ,

eft vita hominis füper terram, quicunque

hoceft, virtutes & exempla Mariz : Angeli-

fentit impugnationem ab hoftibus, vel a mun-

ca vero eft illa altera, íüper quam in coclo in-

do, velacarne, vel a dzmone; reípiciat ca-

nititur, fe fociando

ftrorum aciem ordinatam , ; deprecetur Ma-

& dglicigndo cum An-

gclis.

ut ipfa per Filium m

» 5 .. 9

e

m de

UL

R

. P. Loän. Bill. kMan. Tom. 1.

riam :

POTI EE 37

i:ttat auxiliu

San-

ilderqu'['

j

988

Jubliotbeee Manualis Comionmriæ

T

San&o, & de Siontueatur. Quis enim de-

verfus,& a te de defpe&tus, neceffe eft, ut inte»

f mpEf

vote invocavit eam, & non eft exauditus ab

reat; itaomnis ad te converíus, & atere

fpe-/

s M

ca? Ipía eftmater pulchre diledtionis & fan-

Qus impoffibilecít, ut pereat.

j

Gz Ípei.

LXXV. Ad Patrem verebaris acce

dere ;GMS. Bern.

$ Amhrt

S.Berm .. LXIII. Exhocbeatamtedicentomnes ge-

folo auditu territus, ad folia fugiebas: Jefu

m ferm. in

z Nal.

tibi deditmediatorem. Quid non apud P

atre

Virg.

n natiV. perationes, quz omnibus generationibus vi-

us b *

virg.

tam & gloriam tribuiíti. In teAngeli lztitiam,

Filius talis obtineat ? At vero trepidas & ad

nidem

peccarores veniam, jufti gratiam inveniuntin

ipfum? frater tuuseft, & caro tua, tentatus

sternum. Merito in te relpiciunt oculi totius

per omnia absque peccato , utmifericors fie-

ret: Hunc tibi fratrem Maria dedir.

Sed

creature, quia in te, per te & de te benigna

manus omnipotentis ;

forfitan & in ipío Majeftatem verearé divi-

creavit.

'quidquid creavit, re-

nam, quod, licet fa&tus fit homo, . manferit

idemf,in LXIV. Sinum mifericordie fus. Maria

tamen Deus, Advocatum habere vis & ad

fignum

ipfum? Ad Mariam recurre. Exaudietutique

omnibus aperit, ut de plenitudine ejus acci-

magnum. piantuniverfi, captivus redemptionem, veger

MatremFilius, & exaudietc Filium Pater.

Fi-

curationem, triftis confolationem, juítus gra-

lioli, hzc peccatorum ícala, hxc mea maxi-

tiam,Angelus letitiam, tota Trinitas gloriam,

ma fiduciaeft, hzc tota ratio fpei mez.

.LLXXVI. Habet homo mediatorem caufz s

. Arn. tf.

& denique Perfona Filii Dei carnis fubflan-

pitocits

tiam.

fuz Filium ante Patrem,

& ante Filium Ma. 4* laud.

jn Matre

trem:- Chrifítus Patri oftendic latus & vulne-

Virg.to.6.

adn cot

S, Gregor, .L.XV. Habes

viresin Fuþer'abiles, robur in-

Biblicthec,

Nicomed. expugnabile, neimmenafam tuam clementiam

ra: Maria Chrifto pe&tus & ubera: Necpoteft

Patrmne

M

oblat.

orat. dé| (aperecmultitudo peccatorum. Nihil tug re-

ullo modo efferepulfa, ubi concurrant & o-

fiftit potentiz, nihil tuis repugnat viribus, o-

rant omni lingua difertiushz clementiz mo-

Dcip.

mnia cadunt tuo juffu, omnia tuo obediunt

numenta, & charitatis infignia.

&

S. Dern.

fnejurs

imperio, omnia tuz poteítati ferviunt, Te

LXXVII. O quisquis te inte

lligisin huius4

[

10m. 2. in

omnibus fuis reddicexcelfiorem, qui ex te na-

fzculi profluvio magis inter procellas & tem-

Miff.

[

tuseft: Tuam enim gloriam creator exiítimat

peftates fluQuare, quam per terram incedere,

effe propriam, & tanquam Filiusin ea exul-

nolíavertereoculos a fulgore hujus (ideris, fi

tans, quafi exolvens debit

non vis obrui' procellis! Si infurgant venti

nes tuas.

$

um, implct petitio-

tentationum, fi incurras fcopulos tribulatio-

S. Germa-

LXVI. Nu

llas e&; qui; falvus fiat, nifï"pe'f tes

num , refpiceftellam, voca Mariam.

In pe-

nusf. de () Vir

Zona D.

go fandiffima, nemo eft, cui donum

riculis, in anguítiis, in rebus dubiis Mariam

concedatur, ni(i per te, O caftiffima! .cujus

cogita, Mariam invoca.

Nonrecedat ab ore;

Piftori

Virg..

mifereacur gratia, nifi per te, O honcftiffima!

nonrecedatacorde; &utimpetres ejusora-

[bidem.

S.Ienat.

LXVII. Nunquam male peribit, qui Geni-

tionis füffragium , non deferas converfatio-

Matt. à-- trici Virgini devotus fedulusque extiterit. Im-

nis excmplum.* -

Toiden,

pud Mi-

poffibile eft enim aliquem poffe falvari pec-

*

chov. p. 2.

Maria. amanda.

d. 352«

catorerm, nifi per tqüm, O Virgo . auxilium

n. t$.

. & favorem.

*

LLXXVI/II. Quid mirum, quod" pre aliisS. Donav.

$. Bern.

.LXVHIE. Certe Domina

, cum te; äfpicib,

eftdilecta? quz prz omnibus aliis eft dele&ta z1^ frec:

S, Petr.

f ». fuper. nihil nifi mifericordiam cerno;. nam pro mi-

* LXXIX. Scio, Domina, quia beniguiffi-

-

Salv. Reg. feris mater Dei factaes, mifericordiam infu-

Dom. f. de

ma es, &amas nos amore invincibili, quos in

pergenuifti: & tibi demum officium miferi-

te & per te Deus tuus fumma dilectione di-

natiy.Virg.

lexit.

Pi&il..c,

cordiz eft commiffum, undique tu mifericor-

Et quoniam amor non niíi amore re-

dia vallaris, folum mifereri tu a

penditur, ideo redamare

ppeterg vide-

i

cumopro .virili ftu-

ris, ita follicita es de miferis..

—

S.Hier. in.. [/XiX. Morientibus B. Virgo nontantum

ep. ad Eu

u

Tbider

£toch.

fuccurit , fed occurrit, przelertim in hora

: Mafia imitanda.

mortis.

S. Bern.

LXX. Ec

[L]

'quidem füfficere. poterat WChrhi-:

LXXX. Sit vobis tanquam in irhagïneä.*AM;.f

»frm. Si- ftus, fiquidem & nuncomnis fufficientia no-

deícripra virginitas, vitaque Mariz , in quatom. 2. de

gnum m£fira ex eo eít: fed nobis bonum non. erat,

velut in fpeculo refulget fpecies caftitatis, & virg-

Vincen

gnum.

hominem effe folum, congruum magis , ut

forma virtutis. Hinc famatisexempla viven-

Telux,

adeífet noftre reparationi fexus uterque;

di, ubi tanquam in exemplari magifteria ex-

fteculo

B Euty-

quorum corruptioni neuter defuiffet.

preffa probitatis, quid corrigere , quid fuge-

6 $,

O Beata !. Hdelitäf

chianus in .. LXXI.. Quis unquam;:

re; quid tenere debeatis, oftendunt.

vit. $.

omnipotentem tuam rogavit opem, & fuit

LXXXI. Imitamini Matrem Virginem &sS, rideph.

S. Dern.

Theoph. derelidtus? Revera nullus unquam.

Sanctos omnes, quos laudatis , quoniam nonf. 1. de Af

LXXII. Sileat laudes tuas Virgo beata,

tantum illis prodeft noftra laudatio,. quam umpt.

ferm. de

nobís eorum imitatio.

j

affumpt.

qui te füis in neceffitatibus invocatam, fibi

Unde Sponfo magis

unquam meminerit defuiffe.

placerimitator devotus, quam laudator otio-

Virg.

füs: tamen vera laudatio cordis imitatio eft

S. Aufelm.-

LXXIlI. Sicutimpoflibileeft, ut illi, a qui-

apud

bus Maria oculos füz mifericordie. avertit ,

operis.

"

r, dile&iffïmi , amate Ma- s. tlier. f.

101

S. Ant. 4. falventur; ita neceffarium, quod hi, ad quos

-LXXXII. Igitu

83'":?

D. tit. &O convertit oculos fuüos,;

riam,quam colitis: colite, quam amatis, quiadeAtfumpt,

$. 14 C. 7-

pro eis adyp'cans, )u(h

tunc vere colitis & amatis, fi imitari velitis ex

S. Bonav.,

ficetur & glorificentur.

LXXIV. S

icut; O Beatiffima, omnis a tea-

l. 1. phar.

toto ceorde, quam am*gtis.

Q 5

jLXXXHL'

909

Tituus LXX. Hyþ&dulm Ji[zzr.iamz. :

& Bernin LXXXIII. Agnofcit virgo, & diligit dili-

VIiL In Japoniä Ethnica mulïef » cum adPiftorius

f. füper

gentes fe, & prope eít invocantibus fe, prz-

idoli füi Amydz honorem nomen ejus ali-in matre

.Dtm,

Salve Reg. fertim iis, quos videt couformes fibi factos

quot millenis vicibus quotidie pronuntiaf- 3dm. c, g

t i

in caftitate, & humilitate.

fet, & ideo fummo mane e lecto (ürrexiffec,S. 2

qa[- Vifz.

SAmbrot LXXXIV. Quicunque fibi Mar

i optat

eundem honorem poftea poft baptifmum no«

de vitgini- premium , imitetur exemplum.

bus L. $.

minibus Jefu: & Mariz

LXXXV. Talis füit Maria, ut ejus unius

pro cgnverüenis be.

Ihi

neficio ,exhibuit.

de" vita omnium difíciplina (it. Si'igiturauthor

:

Maria . Mater.

non difplicet, opus probemus.

IX. B. Virgo quondam s. Birgittze oranti Lib. 4. rev,

apparens dixit, fe effeMatremDei,San&torum,

C. 138.

$. VI.

animarum in purgatorio, & omnium denique

jultorum & peccatorum in terris exiftentium,

EXEMPLACATHOLICA'

eo quod Chriftum genuerit, Sanctorum glo-

EXTERNA.

ria per ejus authoritatem augeatur, purganti-

: MMarie nomen.

um pcena minuatur, juítia periculis corpo-

ris & animz defendantur, &

v Atnutn,

peCcatoribqs ve-

lt ld

fdtonss

«Herxlbä'nnus, qui & Jofephi nomen ab

nia per ipfam impetretur.

"irgt04,

in Matre

* ipía B. Virgine adíci(cere juffus erat,

X. Cum Garíenda filium. füum. Elzeari. Surius 27.

Jiblictee,

adm conc.quoties SS. hoc nomen proferri audiebat, in

um commendaret, Chriftum fibi de nocte o. 5€Pt. € 14

um

9.$ 3

terram proftratusterra ofculabatur, & fat diu

ranti dicentem audivit: Scito, G/ar(enda,quod :

in ea defixa labra tenebat, afferens,fe omnium

juveni, pro quo oras, matrem meam pro-

floram & odorum füavitatem odorari& Confo-

magiftra & matre dederim; omnem

x

proän de

v Dems

In ejus vi- nat plane cum eo,quod in ejus vitalegimus his

illo folicitudinem depone.

ía

verbis, AdSacrum Mariz Nomen non recli-

Xi. Cum S. Mechtildis recitari

in Pä(ïï.onc—Baling, ho,

, . i

Vif

nabatur modo, ac manutn, pro Premonftra-

verbailla: Stabat juxta crucem mater ejus . in Calend.

3

audiviffet, rogaviffetque, ut ipíamquo

q

ten(ium Religioforum more, ofculabatur B.

* ma?—IV'l:rian. 26,

Hermannus deSteinveld, fed toto etiam cor-

tri fuz commendaret, Chriftus cum maire fuüa.

apparens, atque eidem Mechtildem in manus

(s pore profternebatur,camque fuaviter jacebat,

ut inter fragrantiffimos totius veris'flores ja-

tradens dixit: Mater commendo tibi hanc fi-

liam, perindeac fanguinea vulneta, pretium

cere fe (aavius non poffe faffus fit, necinde ni-

fiadmodum repugnanter exurgeret.

paffionis, cor ac delicias meas.

Cümque

Mechtiildis quzreret , an hanc gratiamn etiam

Piftorius

il. S.Odilo, quoties hoc nomen audivit,

Ibid em.

perinde atque ad illa verba miffz: Et ver

aliis petentibus conferre paratus fit, omnino,

caro factum eít: eenu flexit.

$

M

refpondit, neque enim apud me ull

à .,repcri-

D

Ibidem.

Ill. S. Gerardus Ungarize Epifcopus

: 'a.d

tur perfonarura acceptatio.

j::

&

Xli. S, Therefia (ingülis annis B Virginis

mwmm&"

prolationem di&ti nominis non modo ipfe-

me: caputaperuit, & profunde fe inclinavit,

ginem in fede Prioriffz collocabat, eigs.

clavesi? Mitre

a

Sx BOUWI

fed eciam, ut fübditi fuiid facerent, neque un-

dmi;rj

nfje.

in manus tradens, hoc;ritu publice illam pra.

*

[]

p

quam hoc nomen ob reverentiam pronuntia-

s Patt,

rent, fed Dominsz nofire appellatione. con-

lj/latm & Przfide quaücrii- declarab'at-.

Don f de

Maria 'Virgo.

£

tenti forent, effecit.

nitiv Vi

- XIHi. Cum Auguftus Czxfar ab Sybilla/quæiS. Anton, :

1V. Fraheifcus Rerzanus Ordinis S. Domi-

nici tanta erga $5. Nomen hoc devotione fe-

fiiffet, an quisquamillo potentior in orbe fü-» t. tit,4..

turus effet? eo die, quo Chriftus natus eft, vi« ^ 9.

rebatur, utad ingulas illius auditiones falu-

t

- i

tionem Angelicam recitaret,

2

*

D

:

*

dit Sybilla circulum aureum juxta folem, in

a

fcemina quedam Cd-'-

quo Virgo pulcherrima infantem in gremio

Ibidem.— V. M

p

5

alto Eptfcopo

lonienfis narrabat, nunquam fe S. hoc nomen

portans refidebat, ideoque dixit illa Augufto t

lie dulcio-

Jam potentior tenatuseft: (imulque vox au-

pronunciare, quin füavitatem

« Anlt,

rem experiretur; quare &ipfe (Marfilius pie-

dita eft dicens: Hecelftara ccelii

Unde:poe

(f . 0e

tatem illius fecutus fimilem dulcedinem fenfit.

ftea Conftantinus M. templum eo in loco in

jite

i?iv;centius

VI. Jordanus deSaxona quinque Pfalmos

honorem Matris Virginis edificari juffit.

XIV. Simili modo Romani oraculum. A-S. Bern. f.

Beluac. ininitialibus literis Marite nomen referentes

6. de Na«

fpeculo. ((nempe magnificar, adDominum,retribue, in

pollinis confulentes, quamdiu templum Pacis

t

L

[]

ftaturum effet? audierunt: quousque virgo

C. 1 1ï6.

convertendo, ad te levavi) quotidie recitavit.

uodidem cum feciffet Jofcion S. Bertini Re-

pareret. Etlicet ex hoc illi perpetuo duratu-

rum augurati (int, contrarium tamen experti

« Tileph

ligiofus, poft mortem quing; rofz, némpe una

L M

exore, binzexauribus, & totidem ex oculis

fünt, dum ea noGte; qua B. Virgo peperit, pe«

um

nitus collapfum eft; quemadmodum etiam

excreverunt, quarum prima, nomen Mariali-

teris aureis fcriptum continens, cum cryftallo

eodem tempore corruit.aurea ftatua, qua iny;rinug

Palatio quodam cum.hac infcriptione pofitaPolonus 1

e

& auro inclufa effet, ceterz videri défierunt.

M!chov.

VII. Poloni inter cetera Mariang devo-

fuerat ; Non cadet. donec virgo pariat. -

4. Chronic,

to.1. difc.tjonis monumenta non minimum hoc nu-

XV. Tempore Confítantini & Irenz Matris s. Thomas

