tis & mubes penetrabit, &5 donec propinquet, non

Paulus fcribit Philippeafibus : Dicit enimillis,

fe conariinfiftere veítigiis Chrifti, ejusg; paí-

confalabitur, && mon difcedet, donec Alti[fmus ad-

iciat. Quam fublimem edit (altum oratio hu-

fionem,poenas,& crucem imitari, & in bis (ait)

militatiinnixa? Nulla tam altum volat aquila,

nondum ad finem perveni, quocirca non. me veputa

nulla ita nubes ardea penetrat, ficut humilis

perfe&um., — Non. quod. jam acceperim , aut. perfe-

&us fim, féquor.autem , Ji quomado. comprebendam.

oratio, que non conquiefcit; donec ad ipfüm

t

A'Titulus LXIX. Humiäz'mr,

979

Sic ambulo , ut cui adbuc smultum fuper eft itineris,

nam cum ipfe a nobis diftet in infinitum (cuta

multa wibi defünt: ad perfecttionem.

Et illico ad-

infinitum pertranfiri non poflit, ut dicit Philo-

jungit: Quicunque ergo perfettiffimus , boc. [entia-

fophus) ideo fic ei non approximamus. iNos

inus. Hoceít, nosqui jam culmen perfeCtionis

ergo per nos non poffumus ad eum accedere,

attigimus, id ipfum exiftimare debemus de

fed ipfius eft ad nos inclinare, & nos ad fe le-

[bidi 5*. t 4.

nobis. Occurritr hic D, Híer. & ait: O Sancte

vare , cum fit potentiz infinitae.

Cum ergo

l 35.

Apoftole, num forfitan oblitus es ejus, quod

humilitss nos Deo perfecte fubjiciat, Deum

paulo ante dixifti: non quod jam perfedus

ad nos inclinat, cujus gratia nos exaltat.

fim? Si hoc ica fit, quomodo te continuo ita

XXI.Olim inter eruditos hoc motum eftdu: wanf dife,

inter perfectos annumeras , & ais : Quicunque

bium, quidnam illud effet, quod uno eodem- 18.n.s.

ergo perfetti fumus, boc fentiamus. Coeleftis pla-

que tempore fimul & maximum & minimum

ne hzc eft Philofophia, ait D. Hieronymus,

appellari poffet? fueruntque;qui folem effe di-

quinimo ex hoc ipfío perfe&tus eft, quod fe

cerent, qui oculis no(tris parvus quidem efle

inter imperfectos annumerat: nec eft quid-

videtur, cum tamen terra centies & (exagies

quam. quod hominem perficiat, quam ex fub-

major effe probetur. Alii ftellam effe dixe-

miíla humilitate fe imperfeQum agnoícere;

runt, quz nobis velut quzdam ignis fcintilla

nullaresadeo cofüammatum reddit hominem,

apparet,cum tamen una illarum centies major

& tam cito ad virtutis promovet apicem , fi-

fit mundo terreftri. Alii pupillam oculi effe af-

cut de fe opinari, € credere, quod ne primum

ferebant, qu& ad contemplandum ampliffi-

quidem pedcm fix

erit.in via perfectionis.

mam cceli empyrei partem extenditur , cum

Dignitas.

tamen inftar atomi minuti(íTimz fit. Nec defuee

$, Ponav.

XX. S. Bonav. quz(tionem valde con(fidera-

re,quiillud intelledtum humanum effe affirma-

de Confef- bilem, valdeque ad refolvendum,ut ipfe dicit,

rent, qui non folum ac capiendum coclum,

fore fer.3- difficilem proponit; quzritenim, quznam fit

terram, & totum univerfum dilatatur, verum

ratio, quod cum Deus fit Alciffimus (tu folus

etiam extra illud per imaginationem plures

"litiffmus) omnique natura creata füuperior,nos

mundos capit. Subjunxerunt alii non minus

nihilominus ad eum approximare non poffu-

ingeniofe,illud effe animam,quz,cum invifibi-

mus afcendendo, fed porius defcendendo?

lis fit,& purus fpiritus, in fe tamen tres potene

hoc enim, utS. Aug. ait, contrarium effe vi-

tias reftringit, & includit,& in quavis corporis

detur; ad ea enim, quz in alto fünt , aícen-

animati minima parte & tora in toto,& tota in

dendo, non vero deícendendo pervenitur;

qualibet parte. At vero aptius ad propoíitum

unde S. Augult. lib. 14. de Civit. Dei cap. 13.

noftrum affirmare libere poffumus,id quod fi-

inquit: Cum tamen coclum fitu fit altum, non

mul maximum & minimum eft, effe humilita-

proximior eft ei, qui in alciffimum montem

tem, & nihilum B.Virgiais, quz dicic: Re/pexit

afcendit, quam ille.qui in profundiffimam val-

bumilitatem ancille fuce, certe enim ex boc beatam me

lem deícendit; quis unquam arborem altam,

dicent omnes generationes ; fecit potentiam in bracbio

Vnden

quis in domum elevatam, quis in turrim altif-

Jào; fecit in me magna, qui potens ef] ; Neino enim

fimam deícendit, fe inclinando, & non po-

imaginari fibi pote(t humilitatem magis infir-

tius elevando? Nam ad hoc fiunt. fcalz in

mam; nec dignitatem magis füblimem.

.

turribus, ut per gradus ad füummum venia-

XXII. De curru Salomonis fic ajebat Spon- Did. Nyff.

mus; videtur igi:ur, quod magis debemus

fa Cant. 3. 9. 10. Sefticam fecit fibi Rex Saloemon Dom 16.

proximare Deo nos elevando, quam dejicien-

de lignis Libani, reclinatorium aureum, afcenfüm pur. poft Pent.

« lo

do: Incontrarium vero adducit authoritatem

pureum. . Dubitari hoc loco poteit, cur Salo-

Píalmiftz in P. 65. clare dicentis: Zdccedet bo-

mon ex purpura potius, quam re alia qua«

«no ad cor altum, 69 exaltabitur Deus. Mira res,

piam, fieri voluerit aícenfum.

AÍícenfus

quia quanto plus te elevas, tanto plus a Deo

eft, qui pedibus premitur, calcatur, teritür

diftas.

Sed attende, quod in rebus creatis,

omnium, Purpura Majeítatis Regie Symbo-

quz fitum habent in loco, & inter fe diftant,

lum eft, facris pariter & profanis authoribus.

fieut ab eis loco diftamus, fic & loco earum, fi

Quomodo ergo Salomon fübftratam pedibus

volumus, proximamus, & per locales gradus

voluit, quam Reges veftiunt, & (ummo capi-

ad eas accedimus : Nulla enim res creata in-

ti imponunt? Refpondet egregie Gilbertus

ferior infra coeli circumferentiam adzquate

Abbas: Quia humilitas füfcepta pro Chrifto

eft conclufa, licet intra eam fit incerta & finita

regiam przfert dignitatem.

Merito afcene

proportione contenta, quz utique menfürata

fam, qui pro fcabello pedum efít, regia veftiee

eft & infinita,quia fi ccelum infinitum effet;uti-

bat purpura, quam Principes in capite ad or«

que meníurari non poffet,(icut Philofophus di.

namentum & infigne digaitatis geítitant , ut

cit. Cum inter creata diftantia fit finita, dum

tali íchemate fignificarent,eum;qui fe pedibus

partes medias pertran(imus;illi coelo approxi-

omnium fubmittir, qui calcatur, proteritur ab

mamus, imo cum montem aícendimus, coelo

omnibus , idque (uaviter tolerat, purpuram

proximiores fumus. Exemplum de iis,qui edi-

effe, aut certe dignum,qui purpuram ipíe Rex

ficaverunt turrim Babel,ucin coelum afcende-

five Princeps induat: Humilitas fufcepta p

d

rent. Sed nota, quod non (ic Deo approxima-

Chrifto regiam prefert dignitatem.

fyieti

mus; Deus enim eít immen(us & infinitus,

XXIILS.Climac. in quodam congreffu V iro: S. Climac,

nullo loco conclufus, fed eft ubique totus, ut

rum admodum illuminatorum .fingulis per or- gt 15.

dinem füam de humilitatis virtute (ententiam

fine eo omnino nullus fit locus, ergo nec loco

aDeo diflamus; nec ei, ut dicit Aug. loco, fed

denunciantibus,fe ultimum fuiffe gloriatur;ita

actionibus approximamus, quod non facimus

enim de fe ipfo (cribic: Ulltimus omnium & vi-

nos exaltando, fed ei nos potius fubjiciendo;

liffimum tanquam catellus de micis,e menfa &

ore

Hhhhbhh2a2

R. P. Lohni Dib.Man. Tom. I

980

Jliblietbece Manualis -Com'z'onatärïæ

Vita P2

ore fapientum iilorüm Patrum cadentibus,.

rapuerat gloriam, ut timetet ab illa excidere,

eum p

collegi, & de humilitate differturus, dixit:

& propterea non dignantur humile quiddam

(1.14

Humilitas eft gratia animz , nominis expers,

facere , qui generofi non fünt, quoniam glo«

ífolis nominata iis, qui ejus experimentum

riam rapiunt, nolentes ullo modo humiliari,

cosperunt, inexplicabilis thefaurus ; a. Deo

ne prodant, quod rapuerant. Atomnium Rex

fortita fingulare munus Dei.

erat, &Dei filius; hoc enim vult cum dixit:

a Deo exivit, hoc eft, ex Patris fubftantia, ut

Nieet

Manfidfe, XXIV.In Apocalypfi legitur Deus ad quen-

bug Y

3. n, 10,

am Epifcopum dixiffe: Scio paupertatem tuam,

iterum ad Deum iret.

üp&idtt

XXVII. In Exodo vifionem

—quandam legö Manfi dife,

.féd dioes es. Qui loquendi modus prima facie

1504

contradictionem involvere videtur; fi enim

przfenti propofito valde accommodatam: //i- 12, n. 7.

dives eft, qualiter inops appellatur? S. Ans-

derunt enim Deun Ifrael, inquit facer Textus, &?

bertus per paupertatem humilitatem intelli-

fb pedibus ejus quaft opus Lapidis fapphyrini, &$ quaf

git; quz omnibus opulenta eft virtutibus j quo

celum; cum [erenum ef?. 1n Hebrzo legitur: quafi

Enget

enim anima humilior eft, minusque fe virtuo-

opus lateris Japbyrini. Hoc igitur lutum , quod

fam reputat, & perfe&tam , tanto majoribus

filii Ifrael in /Egypto tra&abant, lateres fa-

] .L

Sglgls'

abundat perfeGtionis & fanGitatis divitiis.

eiendo, & in cultu religionis, & veri Dei con-

Quz eft iíla dives paupertas , inquit ille, nifi

ftanter & fideliter perfeverando , in totidem

illa contritio Spiritus, qua fuperbia minuitur,

gemmas & fapphyros fub pedibus in coelum

humilitas vero augetur? Hac paupertate lo-

empyreum transmutatum fuit; ut inde in-

cupletibus Dominus dicit: Beati pauperes Spiri-

telligamus, quantam in oculis Dei puichritu-

tu ; llleSpiritu pauper eft, qui etiam, cum bo-

dinem & valorem habeantactus humiliationis,

na agit, íemper fe inutilem attendit. lileSpi-

in quibus ad Deo placendum nos exercemus.

ritu pauper eft; qui, cum plures virtute & fan-

Lutofa lateritia,inquit, Oleaft. ac immunda ti-

bi videbuntur, & his,qui terrena fapiunt, fed

&itate fuperet, cunctis fe ipfum inferiorem

meritis perpendit. Ideoque & S.Bafil. in admo-

apud Deum pretiofi lapides funt,quibus fedes

nitione ad filium fpiritualem hanc humilitati

ejusdecoratur, Expendi, quanti Deus faciat

attribuit landem, dicens : Vir humilis Deo cft

hzc; lutum laboris eorum in fapphyrum ver-

fimilis , & in templo pe&toris fui geftat eum.

füm eft, & margaritam. Quid quzío luto im-

S.Deroth. XXV.S.Doroth. de hac materia difcurrens

mundius & latere? quid vero mundius aut

pulchrius coclo? Non fat fuit Domino lateres

ferm,14- ait ; Corona quoque circumponenda eft do-

Vitabu

mui. Seriptum eft autem in lege veteri. 5i

terrenos in cceleftum fapphyrum mutafle, nifi

edificaveritis oobis domum , fabricate circa. circum

etiam in coelum lutum mutet,neque ia quale-

15.11

coronam in te&to , ne parvuli vefiri ruant. de tetto ;

cunque caclum,fed mundiffimum.O beata uti«

Corona illa eft humilitas mentis, hzc enim

litas humiliantis e propter Deum, quz in coe-

leftem munditiem tam facile commutatur!

eft, quz virtutes omnes coronat, & coníervat.

Quemadmodum omnis virtus ex humilitate

L

XXVIII. Deus nofter primo credentium pa tbi, ditc,

bidy

tri numerofam przedicturus ab eo defcepfuram r6. n. 5,

£i

gnitur, & cum humilitate producitur,atque

exercetur ; ita virtutum omnium abíoluta

ftirpem,hac legitur ufus fuiffe fermonis phrafi:

— perfe&io humilitate completur.

Moxque

AMultiplicabo fanen tuum. ficut. flellas celi, & velut

idem San&us interrogat ; fed quinam illi fint

arenam. Alias quoque progreniei ejus foecun-

parvuli , pro quorum tutela & lalute dicta fa-

ditatem & multiplicitatem pulveri affimilaffe

brica per modum coronz extrui jubeatur, ne

Ícribitur, quando dixit: faciam femen tuum ficut

cadant; dicitenim: Sed quinam funt parvuli

pulverem terre, qu& obfecro pulverem feu are-

ille,de quibus lex ait ; Ne parvuli veftri cadant,

nam inter ftellasque cocli eft proportio: Re-

& ruant de tecto ; Refpondetque dicens: par-

fpondet HugoCard.Boni fünt paulvis per humi- -

Vit. a

ls

vuli quidem fünt cogitationes, quz in anima

litatem, qui fe inftar pulveris pedüm omnibus

noftra gignuntur, quas oportet humilitate cu»

viliores repatant, ideoque ad ftellas usque

. ftodiri, ne ruant ex tecto, quam diximus effe

evehuntur, qui ita fe abjecerunt, (icut pulvis,

omnium virtutum confümmationem.

iManfi difc,

LU ANEA

XXVT. Nefcio,an aliquando obfervaveritis,

Mlscä

*215. inquit Man(i, quod S. Joan. (de quo S. Mater

ualitas.

I li

Ecclefia canit: Fluenta Evangelii de Sacro Domi-

ofeph Patriarcha non attigit uxorem Pu- s. Bern. f.

vici pettoris fonte potavit) deícribere nobis vo-

I.J

tiphari, quia omnia (ibi tradita meminit :3.inCant.

lens heroicamillam humilitatem,& fübmiffio»

prater ipfam: fic humilis omnia fibi a Deo X Jscob.

ÁAlv. p. 3«

nem, quam Salvator in lotione pedumApofto-

data agnoícens preter gloriam Dei, de qua

c. 2, de

lorum fuoram exhibuit,verba illa premiferit:

dixit: Gloriam meam alteri non dabo: ftu-

humil.

Sciens quod omnia dedit ei Pater in manus,

diofe cavet, ne eam contingat.

s. Biv'git

& quia a Deo exivit, 6cad Deum vadit. Quam

Il. Quid füblimius aquilis? quid abjedtius Vita c 9.

EV. Q

nam enim hzc verba cum lotione pedum vi-

cadavere ? & tamen ubi eft cadaver, mox ad-

lium pifcatorum connexionem habent? & ta-

volant illz. Sic etiam humilis, quantumcun-

men nequaquam dubitandum eft, quin Evan:

que alis contemplationis fuper terram elevae

gelifta cum altiffimo myfterio eadem verba

tus fit; mox tamen, ubi vile quoddam officium

pramiferit. AudiamusTheophylactum hac de

aut objectum videt, advolat.

reloquentem: Cum fciretinquit,quod omnia

IlI. S. Laur Juft. dixit, neminem fcire be-

tradidiffet ei Pater,quod a Deo exiiffet,& quod

ne, quid fit humilitas, nifi qui a Deo accepit,

lt oyi

ad Deum iret, non timebat minui gloriam

ut fic humiles. In nullo enim tam falli homi-

645

fuam , lavans pedes difcipulorum, non enim

nes, quam in vera humilitate cognoícenda.

A

]V. Qui«

Jüwuus LXIX.. Hunilitas.

98r

Vita Da.

IV. Quidam frater dixit Abbati Sifoi : vi-

parvulus poftea oculos aperuit, inexplicabilis

trum p deom

e ipfum, quia memoria mea ad Deum

inde fplendor & ignis amoris ac lztitize erue

626.n 47.

intenta eft. Cui Abbas reípondit: Non eft

pit- Et tunc fübito apparuit una majeftas, &

magnut boc, (i mens tua cum Deo fit: ima-

dixit mihi: Qui non viderit me parvum, non

gnum elt autem, (i te infra omnem crea

videbit me magnum. Ego veni ad te, & ob«

ram videas.

't us

tul;i me tibi, ut te offeras mihi.

Nieren-

V. Proprietates humilitatis pulchre per

Utilitas.

Vaf

do&.aícet,

berg. in. animalia ab Ezechiele vifa indicantur; nam

per vitulum manfüetudo patientiz: per leo-

l2, n.7. "

i

XIV. Humilitas re&e auro malleato, quod pres, in

'3:€47« pem fortitudo: per hominem prudentia: per

pagellis inferitur, comparatur, quia, ficut au- rof. p. a.

aquilam altitudo contemplationis, ad quam

humiles elevantur, aut potius intentio folem

reus unicus intam fübtilem laminam deduci- c.i4. $ 2*

tur,ut integram meníam obtegat ; ita humie

juftitiz fixe refpiciens fignificatur.

Engelgr.

Vl. Carolus V. Imperator in poftremo

litas omnes malleorum i&us tolerat, & ita

diducitur, ut omnibus fe

hominibus humilis.

l. 9. Embl ejusdem ex Germania receffüa, cum Fliffin-

fubjiciat.

38.9.3- .gx ventos navigationi propitios operiret, fa»

XV, Ovidius humilis loci commoda ex-

um , ut cum Seldio, Ferdinandi fratris Le-

plicans, fic canit:

gato, in feram noCtem de rebus (feriis sgeret.

lam & nox, & lumina fomnum poftulabant,

' Ufibus edo&to (i quidquam credis amico,

L' 3- Tri&ï

Vive tibi, & longe nomina magna fuge. elez. ;.

fignoque nola dato, nullo e míniftris, fomno,

vinoque fepultis, accurrente, ipfe Carolus—

Vive tibi,quantumque potes, praluftria vita,

Sgvum przluftri fülmen ab arce venit.

lumen arripit, Seldio quantumvis renitenti

przfert, eique per gradus ad quietis locum

Effugit hybernas demiffa antenna procellas,

Lataque plus parvis vela timoris habent.

deducto : Joc tibi tnonumentum, aity illius Caroli

Afpicis, ut fümma cortex levis innatet unda:

babetoSeldistot exercitibus 6 fatellitibus quondam fti-

pati, quem nunc folum, €» a familia defertum vides,

Cum grave nexa fimul retia mergat onus?

XVI. Chriftus S. Birgittz dixit: Humili- L. 4. rev.

€9 cul tu tot annis fervivi/ti, i

lle tibi ferviit , & lu-

men pretulit.

o

tate mentis & corporis penetratur coelum, & c 59.

vincitur diabolus füperbüs.

INece[fitas.

XVII. S Bernardus dicere folebat : cum S. Bern, £

Vita Patr.

te humiliari videris, habeto in fignum in bo . :4.inCant,

VII. Quidam ex Patribus dicebat, omnis

num, omnino gratiz appropinquantis, Nam

1.3. n 126.labor monachi vanus eft fine humilitate. Hu-

-

militas enim przcurfor e(t caritatis, (icut Jo.

ficat ante ruinam exaltatur cor, ita ante exal-

tationem humiliatio.

annes erat precurfor Chrifti, omnes trahens

ad eum.

XVIIL Idem diceré folebat: Cogita deCap. é.

fübile eft

Deo, quidquid melius potes: & de te, quid- Medit,

$, d

VIIHI. Alius dicebat: Sicut impo

quid deteríus vales.

16.0.5,

navem firmam effe fine clavis: ita impoffibie

le eft, hominem fine humilitate falvari.

XIX. Idem dicebat, tres effe humilitatis De grad,

IX. S. Thomas dicebat: Qui honoris eft

gradus (aut effedtus potius) frut&tum poe. humil.

cupidus, contemnique refugit , & cum con-

nitentiz , defiderium juítitie , opus miíc-

ricordiz.

temnitur, excandefícit, etfi míracula faceret,

a vera perfeclione longiíffime abeft: nulla

XX. Fr. ZEgidius audita fratris Eliz Apo-

flafia (qui erat totius Ordinis Generalis) ad

enim virtus ibi effe poteít, ubi füundamentum

Ecclefiam confueit ;

virtutis, nempe humilitas, deeft.

arctiffimeque pavi-

Vit. Patr.

mento íe appreífit: Caufam vero rogatus

X. Abbas Moyíes, cum difcipalum fuum

dixit: ego deícendam, quantum poffum,

1.2. c€.2. Zachariam hortatus effet, ut Patribus prz-

fentibus aliquid diceret, pallium füum depo-

quod Elias plus &quo afcendendo cliíus (it,

fuit fabtus pedes, illadque conculcans dixit:

& turpiffime corruerit.

Nifi quis tali modo conculcatus fuerit , mo-

Dignitas.

nachus effe non poteft.

jb. 1. 16,

XI. Cum frater quidam laudaretur a fra-

XXI. Cum fater quidam fenem interro- vic ppi &

;, Bem: r(

tribus apud S. Antonium, hic tentavit eum,

garet, quis effet profectus hominis? refpon- libell, 15,

[ .inCBHf.

an poffet injuriam ferre? quod cum non pof:

dit ille: Humilitas. Quantum enim ad hu- n.77.

fet, dixit S. Antonius: Similis eft hic domui,

: Jrcob»

militatem inclinatus quis fuerit, tantum ele-

jj p.5i

quz a facie quidem ornata eft, retro Vero a

vabitur ad profectum.

(

, dà

latronibus fpoliata.

XXIll. Alius quidam fenex interrogätus,tbid.n.sn

uml

S. Birgitt.

XII. Chriftus Dominus, cum juffiffet Vir-

quid fit humilitas? refpondit, humilitas eft

Rev. c.31,ginem Abbatiffam prafici virginibus , fubdit,

magnum opus & divinum, via autem ad hu-

li af

ut fi virgo inventa non füuerit, hoc onus affu-

militatem hzec eft, ut labores corporales af-

mat vidua humilis. Quid enim eft, quod hu-

füumi debeant.

militas perfecta non meretur? propter hu-

XXHI. Philippus II Hifpanize Rex in Em- Kifelius In

milicatem factus ego fum Deus, & Dei Fi-

blemata habuit pilam, in altum jactatam, Nilo to.1,

lius, verus Filius Virginis. Et f(ine humilitate

non e(t via ad ccelum.

que in humum delapfía refilit, cum infcri- C?* 5

ptíione; Percuffa elevor.

:

In opufc,

XII. B. Angele de Fulginio apparens B.

-XXIV. Abbas Pafítor dicere folebat, hu- Vit PP.1 s.

c- 45.

Virgo in die purificationis , Chriftum claufis

militatem effe tertam , in qua Dominus fa. libell.n.32.

crificium fieri mandavit.

ogulis dormientem in finu ejus repofuit. Ubi

KXV.

Hhhhhh 3

962

Bz'?yliotiä&cæ (Manualis Concionatoriqe

L.6.rv. XXV. Chriftus B. Birgitte dixit, humili« nunc autem cum tot premiis invitemur, ut

€116. tatem effe illam virtutem, quz Deum in cor fiamus Altiffimo fimiles , fcilicet per humili-

tatem Chrifti, an non grandis erit impuden-

introducit.

Lanciz.

XXVI. Ariftenes,tefteS.Clemente Alexan- tia & ingratitudo, fi id facere recufemus?

opufc.9. drino, dixit, beatitudinem effe faftus vacui

XXXIX. Athenienfes Pompejo adventanti rpid,

C-Qiü.l?. tatem.

divinosque honores recufanti fcripfere: Qua-

Lib.6. re-

XXVII. B.Virgo, cum commendaret Chri-

tenus te cenfes hominem, eatenus nobis eris

Deus.

vel.c 42. fto B. Birgittam , ut ei füa dona daret, dixit

ei Chriftus: Qui quzrit füblimia, neceffe eft,

XL. S. Ignatius Loyola dicebat, fumma Vit..5.c.3.

ut príus agat fortia, & exerceat humilia. Ideo

fpectantibus ab imis incipiendum effe.

tria fünt ei neceffaria. Primum eft, uc habeat

$. XVI.

homilitatem, per hanc enim fublimitas obti-

netur.

AXIOMATA.

£ Het

Dial. c.

XXVIII. S. Catharing Senenfi dixit Deus,

íem d

154.

humilitatis fororem effe patientiam invidtam,

Germani noftri fequentia fere habent pro-

verbia de humlitate.

efiam!

& hanc patientiam effe medullam charitatis;

1. Demütbig dicb , zvillf]. über ficb.

ac fignum evidens, ac aperte demonftrati-

2. Den Hutb in Henden tragen fibadet nicbt.

vum, quod anima fit in gratia confiftens in

Deo, & Deum per gratiam in fe habens.

3. Wer [ich soiel buckt , [lofst venig an.

Rodriq.

XXIX. S.Hieronyrmus de S. Paula Roma-

a. Wer auf dem Boden bleibt, füllt nicbt. bocb.

y. Unter der Bank neidet man niemand

p2.ti.3 nà dixit: fugiendo gloriam, gloriam mere-

6. Kannfl du nicht Berg [leigens bleib im Tbal.

€, 19.

batur, quz virtutem quafi umbra fequitur,

& appetitores füi deferens , appetit contem-

7. Wemn am Berg fcbwvindelt, der kriecb über das

Lores.

Gvas.

W'Cant. 7^

XXX. Sponfus fponfz fuz pu

lchritudinem

9. Krankbeit und. Unglück [ind die beflen Lebre

meifler der Demutb.

laudare volens, a pedibus precipue eam

o. JFer fich im Bufin [piegelt, bat keines andern

commendavit : dicens: Quam pulchri fünt

greffus tui in calceamentis filia Principis'

Spiegeis vonnütben.

Fab.co. s. Hinc S. Ludovicus 'Tolofanus dixit: Nihil

1o. Bleiben im Tbal ifl gut fürn Fall.

1. JFeit drunden, 1fd gut fürn Hagel.

/

in fefto 5. tam gratum Deo, quam fi vitx merito magni,

12. Buck dicb, fon[l bütbe dicb.

Matthie, humilitate infimi fimus, cum tanto quis pre-

13. Der Demutb Lieb kein Zugen 1nacbt. trüb.

tiofior fic Deo, quanto vilior fibi.

L.o7.hie XXXI. Purpura pifcis afcendit ad regium

l4. Demütbiger Mutb, bringt Ebr und Guib,

rogl.

ornamentum, ea tamen prius in profundo

macbt freudig Blut , tbut allseit gut.

15. IPer viel auf ficb bült, der gilt micbt viel.

pelegi qu&ri debet, ubi folum invenitur te-

16. Flieb die Ebr, »villf? baben mebr.

fte Pierio.

Faber. 1. c.

XXXIL Cum humilibus ludit Deus, ficut

17. Eignes Lob und faule Frürbte Jcbmnecken

.. Jofeph olim luferat cum Benjamin, quem

übel.

initio qua(i furem premere, ac vincere fe

18. Lob vor dem Tod, nicbt obne INotb.

19. Premdes Lob und Brod Jcbinecken bqü&r, als

velle (irulavit, poftea vero id totum joco

das eigne.

j

faGtum oftendit, eumque amplexans cseteris

2o. Zu viel Demutb ift ein fcbalkbafter. Hocb-

fratribus pretulit.

Hom. 43.

XXXIlI. S. Chryfoftomus ait, laudis de-

mutb.

ad opuíc.

21. Setiefer das Iaffer füllt, je büber [pringt "

$«

verticis coeleftis teftudinem tangentis.

fpicientiam effe Angelicz cujusdam animz,

22. Gfüllt dir der P[au, die Füfs befcbau.

f.dti

Vità C 21.

XXXIV. Cum B. Catharina Riccia dato a

?

B. Virgine in ulnas Chrifto parvulo , quzre-

$. XVII.

ret, quid effet agendam, ut placere polfet

AUTHORES.

puero Jefa ? refpondit B. Virgo, Filio fuo hu-

I. jacobus Alvarez to. 2. l. 4.

miles & obedientes placere fuper omnes.

IL. Alphonfus Rodriquez p. 2. tr. 3.

S, Climac.

XXXV. Sicut unicus eft locus, quem fol fe-

ap.Drexel. mel tantum afpexit, fcilicet fundus Jordanis;

IiI. Theophilus Bernardinus de perfeve-

rantia Religtofa l. 3. & 4.

sof, P. 2« quando [fraelitae tranfibant. — Et ficut unicus

€.14: )- 3* eft dies, quo totus mundus exultavit, quane

honoris.

IV. Ludovicus Richeomus]in Academia

' do fcilicec Noe cum uxore & liberis ex arca

in do&riniä

egreffus eft; ita unica c(t virtus, quam dia-

V. Eufebius Nierenbergius

bolus irmitari non poteft, nempe humilitas.

Aíceticis. l. 3.-doCt. 4. & 1 2. de ador. c. 14-

XXXVi. Hamilitas eft füccule, id eft

16.17.19. & 20.

Ibidem.

VI. Joan

nes Bufeus.in Viridario v. Hu-

$ Ti

maching tractoriz finilis , quz , quidquid ei

militas.

[à

affigitur , in altum trahit.

fiy

Rom. 8.

XXXVIL. Dixerat S. Paulus ante Romanis:

VII. Teremias Drexelius in Rofis p. 2. c.14.

V. 34*

uis cognovic fenfüm Domini? fed poftea

VIII; Petrus Sanchez in regno Dei p. 7.

C

Philipp. 2:eum Philippenfibus aperte indicat dicens:Hoc

y. 5

! ïX Philippus D'Outremann in Pzdagogo

fentite in vobis,quod &in ChriftoJefu,qui cum

in formaDei effet, exinanivit femetiplum &c: '

Chriftiano c. 24*

L]

Ibidem.

XXXVIil. Male quidem cefferat olym lu-

X. HugoRott in vi

a regïa p. 1. c.7. 1. &

p.2« C 19. 1. & p« 3. 27- f. $.

cifero; quod voluerit fimilis effe Altiffimo ;

TITU.

983

*ää—ä**?» »335ole

d HMWHMwwwww*w»wwwwwwæwü*æM»n— |

TITULUS LXX.

M

HYPERDULIA MARIANA. -

'itrl.s'c.a.

& L

E

É igo III

EX S SCRIPT[IRA.

QUOAD ESSENTIAM.

Definitio.

Maria Mater Cbrifüi.

ft cultus quidam füperior, qui B. Virgi-

l. Erat M.

ater Jefü ibi.

jo.2. v. 1.

ni propter fingularem füam fupra alios

I[. Unde h

oc mihi, ut veniat Matet

.

l.

E

San&os excellentiam debetur. Nam;

mini mei ad me?

N

4

'amlmpt.

ut S. Hieronymus ait, cezteris Virginibus

Ill Quod ex te nafcetur

| San&um » Voca-

V

Luc. t.

^

-

( & Sandis ) per partes preítaturgratia, Ma-

bitur Filius Dei.

w

riz vero fe totum infundit gratiz plenitudo,

IV. Surge, & accipe Puerum cum Maria Matth. a.

quz fuit in Chrifto, quamquam aliter & ali-

Matre ejus.

ter, quia in Chrifto füit plenitudo gratiz

V. Stabatjuxta Crucem ]

efü Materleids. 10-19.v.55.

tanguasm in homine períonaliter definito ;

VI. Egredietur virga de radice

in Maria vero ut in templo (ingulariter con-

flos de radice ejus aícendet. -

Jgffe,l -,&El'.n-. V.I,

fecrato ; in Chrifto ficut in.capite influente,

- VIL Et peperit Filium fuum primogenitum. Luca. MIA

VIII. Qui creavit m

;. 24.

in Maria vero -(icqt in collo cransfundente.

naculo meo.

:

€, requievit in mþ?äEcc

2e

( 4Kus.

Mam'a Vi—?'gOU

s

T. Amor tam af/ettivus (quo B. Vilrgïni' de

IX. Inventa eftin utero habens de Spiritu

v

vMavtth'. »

ejus gloria & privilegiis ex animo congaude-

fancto.

vl 18.

mus, & congratulamur) quam «effeitiuus; quo

. X. Ecce Virgo concipiet,.& pariet Filium.1£7. v. 14.

opera, quz eidem fingulariter placere cogno-

Ícimus, fin

XI. Porta hzc claufa erit, & vir non tran(i- Ezech. 44.

Vs 2

gulari quþque affeQtu ftudioque

bitper eam, quoniam Dominus Deus Ifrael in-

erficimus.

greffus eft per eam, eritque claufa Principi.

lL. Aeverentia, . tam interua, in magna de

ip(ius excellentia & gloria zeftimatione con-

XIl. Hortus conclufus Soror mea Sponfa, Cant. 4.

V. 12.

hortus conclufus , & fons fignatus,

fiftens; quam externa, per varias actiones con-

Marie. INomen.

ceptam deilla zítimationem atteftantes ma-

niteftata.

xXIII. Et no

men Virginis Maris. -

five bona a Deo obtine-

XIV.

n

u:-./f.

IHl Piducia, qua;

Mariz.

Jacob autem gcnqit Jofeph virum,

3

re. (ive malaa nobis repellere defideramus ad

Matth. r,

B. Virginem velut Matrem filiali affe&tu con-

— XV. Oleum effufüm nomen

Cant. 1.V.2,

XVI. Laudabo nomen taum aífidue ,. & Eccl 51.

3

fugimus, eiqueomnem noftri acrerum noftra-

collaudabo iilad in confeffions.

V. R.

rum curam penitus committimus , quemad-

$. Bern. inmmodum S. Bernardus hortatur dicens: Quid-

XVII. Qui vicerit, faciam ;llum colum- Apoe. 3.

f. de nativ, quid illud eft, quod offerre (&obtinere) pa-

nam in templo Dei? & fcribam füper eumV* !2e

nomen Dei mei: & nomen Civitatis Dei

ras, Mariz commendare memento, finon vis

fuftinererepulfam.

Filioli, hzc peccatorum

mei nov Jerufalem, qua d

"

cfg/cndic de coelo

(ícala, hzc mea maxima fiducia, hzc tota ra-

a Deo 1neo.

A«

d

tiofpeimez. Dico vobis, fi pie anobis pul-

AMaria — dolorofa.

(ata, fipie fuerit invocata, compatietur nobis,

)&'lX. Cui comparabo te? vel cui affimilabo Thren, ,.

non deerit neceffitati noftrz. | Siquidem nec

V.. I-

facultas ei deeffe poterit, nec voluntas: quo-

te, filia Jerufalem ? cui exe&quabo te, & confo-

labor te virgo, filiaSion ? magna eft enim velut

niam Regina ccelorum eft, mifericors eft, &

mare contritiotua, quis medebitur tui.

Mater mifericordiz.

:

XX. Replevit me amaritud

inibus, inebri« i?;id. &2

IV. lmitatio, pr&cipue in vita optime &

V. 15,

fecundum vocationem inftituenda; nam,

avit me abfynthio.

XXI. Tuam ip

f(ius animam pertranfibit Lue, a.

ut bene quidem cecinit, Virginis eft cul-

. $, Tldeph.

tus pulcherrimus optima vita. Et, ut S. Il

gladius, ut revelentur ex jmultis, cordibus v« 35.

f, de Af-

cogitationes.

dephonfus ait, vera laudatio cordis imita-

XXII. Ne voceti

sme Noemi,r (id eft, pul-Ruth. t,

fümpt,

tio eft corporis.

chram) fed vocate me Mara (id eft, ama-Y: 26

V. Prepagatio cultus Mariani $ (ive per

ram) quia amaritudine v

conciones publicas , fiveper privatas exhor-

;

;ilde me replevit

omnipotens.

tationes, five per librorum fcriptionem aut

XXIII. In i

lla diä afpicient ad me, quem Zaeh. t4,

diftributionem , five per imaginum propo-

confixerunt, & plangene eum plan&tu quafiv. 10

fitionem aut divifionem , five per Rofario-

füper Unigenitum, & dolebunt fuper eum, ti«

rum oblationem, five per copfraternicatum

cut doleri foletin morte primogeniti.

Íuafionem.

XXIV. Fa'

954

Jeibliotbecae Manualis C(maz'wteria

Cint, t.

XXIV. Fafciculus myrrhez dile&us: meus

Maria Iinvacaizd)a.l

, 13.

mihi: inter ubera mea cominorabitur.

XLIV. Pete Mater mea; neque enim fas 3. Reg 2«

v. 20,

gt

eft, ut avertam faciem tuam.

Maria amanda.

XLV. Beati, qui vigilant ad fores measPrev. 8

quotidie, & obfervant ad pofítes oftii mei. "* 34

ged.a4. XXV. Ego Mater pulchrä dile&ionis, &

Qui me in venerit, inveniet vitam, & hauriet

falucrem a Domino.

. 24-

timoris, & agnitionis, & 'anctz Spei. In me

XLVI. Benedixit te Dominus in virtute Jud'th. 13.

gratia ompis vitz & veritatis, in me omnis

Ípes vite & virtutis.

j

fua,gg;

3

noftros.

quiaper te ad nihilum redegit inimicosv- 22«

6 Aog

Íb. v. 26.

XXVI. Tranfite ad me om

nes ( þer amo-

fopst f

rem) qui concupifcitis mc; & a generationibus

XLVII. Dic obféco te, q

üod Soror meä Gen. 23.

gm'f.

fis, ut bene fic mihi propter te, & vivatanima "* ??

Mathod

meis implemini. Spiritus cnim meus füper mel

- dulcis, & hzredicas mea f(üper mel & favum.

mea, ob gratiam tui.

(nt, n

Prov. 9

XLVIII. Tabernacu

lum erit in umbracu- If 4* V. 6.

Hypa»

XXVII. Ego diligentes me diligo, & qui

lum diei ab zítu, & in fecuritatem, & abícon-

Dotu,

V. 17.

mane vigilant ad me (amantium more) in

nient me.

fionem a turbine, & a pluvia.

XLIX. Ponam tarbernacu

lum in medioLev. 26.

Píg6v.z. XXVIIL Sicut letantium omnium habi-

,v.

l1.

Á

tatio eít in te.

veftri, & non abjiciet vos anima mea.

- L. Qui mecreavit, requievitin tabernacu Eccl. 24.

lo meo, & dixit mihi: In Jacob inhsbita, & inV- !3-

$, Petr,

Da

Maria ; venerdnda'.

Ifrael hzreditare, & in electis meis mirte ra-

mativ,

dices.

X

Z

þdhh.;!;, XXIX. Tu gloria jerufalem', tu !ætiti'ak

yip

Y.» 1Q.

Ifrael , tu honorificentia populi noftri; quia

LI. Sicutturris David collum tuum, qu»Can', 4.

zdificata eft cum propugnaculis: mille clypeiv. 4:

feci(ti viriliter, confortatum eft cortuum ;.

"

uod caftitatem amaveris.

pendent ex ea, omuis armatcura tortium

$. Cnty

Psoy. 31.

.XX. Mulierem fortem quis inveniet?

LII. Ego murus, & ubera mea fi-uc turris, Can: g.

ex quo facta (

logus í

v1o X20 procul & de ultimis finibus pretium ejus.

um COram eo qua&pace»m re. Y* 10»

TTON

Surrexerunt filii ejus, & beatiffimam przdi-

periens.

caverunt: virejus, & laudavit eam. -

$..

Maria Jine m&culn cóncepta,

de Virz

QNV; 31.

XXXI Mul filie congregaverunt di-

V. ?9: — virias, tu fupergreffa es univerfas.

,LIII. Ipfa conteret caput tuum, & tu infi-

Qen. 3.

diaberis calcaneo illius.

wd4..

Pfalæ 4 4!

XXXII. Aftitit Regina a dextris tuis in ve-

V. ID-

ftitu deaurato, circumdata varietate.

LIV. Tota pulchra es

amica mea, &ma- &anf- h

Eccl. 24

Li-

cula non eít in te.

Vimuer

v. 70

XXXIII. Quafi Cedrus exaltata fum in

bano, & qua(i Cypreffus in monte Sion.

: LV. Noli metuere, non morieris : non enim Efiher. 16*

itc

Píg6v.. XXXIV. Fundamenta ejus in montibus

pro te, fed pro omnibus hzc le

x conítituta eft. * ! 3

lac

m Pr (?Vg 8

fandtis: diligit Dominus portas Sion fuper

LVI Nec daum erant aby(fï , & ego ja

.

: V. 24.

omnía tabernacula Jacob.

:

concepta ceram.

LVIL Domum tuam decet fan&titudo in

Pflle 935

-

Cmtæ 6- *

XXXV.Quz eftiíta, que progreditur quae

y,. $.

v. 9.

fi aurora confürgens, pulchra ut luna, electa,

lþngitudincm dierum.

ut fol. terribilis ut caftrorum acies ordinata.

r

Cant. 8.

UE m -

$.Ank

XXXVI. Quz eít ifta, que afcendit de

ATRIBUS. ET DO-

V. S.

deferto, deliciis affluens, innixa füper dile-

j nk SS, P

p4 «t

Gum füum.'

;

610

CTORIBUS.

sEccl. 24.

XXXViL. In omni populo, & in omni

