Probl. 14. Cur fümus, acetum, cepa, & fi-

E

patiatur. 3. Quod vifibilis fpiritus in talibus

fnilia oculos maxime infeftant ? Refp. Quia

valde modicus eít, unde gaudens fuo fimili,

min

infirmiffimi funt, uti patet ex organi con-

(ius

dum limini fe conjungere parat,, diffolvitur.

ftru&tione & ftudio naturz in hac parte pro-

3. Quia ejusmodi homines propter luminis

C2b

tegenda, & quia przterea laxiores fünt, &

defiderium,quo diu caruerunt,confpectum re-

m

meatibus referti. Unde quod in cateris cor-

rum vifibilium & luminis diu profequuntur;

poris partibus propter earum denfitatem de-

unde fit, u

t

t virtus proftrata ampliqs debilite-

iab

cidit, hoc in oculis ob eorum tenuitatem &

tur.

'

üm

laxitatem ingreditur.

.

Proll. 2c. Cur uno oculo melius cernimus

li«

Probl. 15. Cur aliqua animalia, ut canes,

quam duobus? Refíp. Rationem effe, quia,

ZINM

leones, vulpes, lupi &c. foetus ccecos edunt?

quando duobus oculis cernimus, duos motus

tte

Refp. Atiítot. l. ». de gen. enim. c. 4. id pro-

elicimus, atque adeo vis & fpiritus vitales in

il

pterea fieri,quod in iis paulatim orgánum per-

utrumque oculum diípeníata & divifa debi-

C

ficiatur, reddaturque idoneum ad videndum,

lior efts fi vero uno tantum videmus, tum

eo quod non fint adhuc perfectz maturitatis,

unicus tantum motus eft , unde tota virtus

J

( m

& in iis non operetur fluxus nutrimenti.

in oculum iftum derivata majoreim in vifione

"

.. Probl.16. Proteftne oculus femel amiffus na-

elicienda conatum adhibere poteft. Forte

i&

turaliter reftitui? Refp. Conimb. quidem ne-

etiam caufa hzc reddi poteft, quia fic vifus

gativam partem tenere, eo quod cxcitas cen-

I0re

minus di(trahitur, quam ob cauíam fagittarii

dj

Íeatur communiter inter eas privationes effe,

plerumque oculum claudunt finitrum.

a quibus ad habitum regreffus non detur ; af-

nen

Probl. 21. Cur homines irati oculos acqui-

PO

firmativam tamen partem fatis probabilem

runt rubros, pudefa&ti vero homines acqui-

videri, tum ob authoritatem Ariítot. qui l. 6.

LQe

runt aures rubras? Refp. Prioris partis ratio-

| (00

de Hift. anim. c.5. teftatur, pullorum hirundi-

nem effe, quia cum irati vindictam fpirent

nis adhuc recentium oculos , fi quis ftimulo

lum

communiter, ideo in iilam maxime partem ca»

€os vexarit,refanefcere,& cernendi vim poftea

lor prorumpit,que magis fen(bilis eft, & motu

jid),

plane recipere, quod idem etiam Plinius 1. 1 t.

facilior, quzque magis violata eft per ipfam

f:d

[7]

nat. Hi(l. c. 37. de ferpentibus & hirundinibns

caufam irz, atque hac pars funt oculi. Ratio

teftztur,etiamfi omnino finteruti, Pari modo

eft2. partis,quia pudor maxime folet in oculis

[

x

etiam de Tulio, quierat nothus Herculis primi

effe (nam quos pudet,refpicere verentur alios,

Ducis Ferrarienfis, Authores teftantur, quod,

tanquam teftes füi pudoris : hinc etiam ab aliis

cum ejus frater Hyppolitus Cardinalis Eften-

refpici nollent, atqug ideo pueri & puellz

d)

fis oculos illi in venatione erui curaffet, (eo

và

manibus vultum tegunt in pudore) cu:n ergo

quod juvenculam amaret, & ab ea viciífim

pudor fit timoris quoddam genus, ideo, ficut

IX(3

fumme ob oculorum venuftatem amaretur)

díay

omnis timor frigus inducit, atque adeo etiam

julius oculos ad nafüm pendulos manu pro-

hic calorem fugat, qui cum in anterioribus

ünt

pria tam dextere in locum füum repofuerit,

p

partibus locum habere non poffit in capite,

ut in altero vifum receperit. Et fane quidni

ad poíteriores confugit, inter quas cutn aures

fs

Angelus aliquis eos ficut corpora ex aere for-

maxime fenf(ibiles fint, & promineant, hinc

iaso

mare poffit? Quod autem de fa&to non fiat,

fit, ut in auribus maxime calor & fanguis

ytmi

in voluntatem Dei; nolentis cum iis ad talem

tanquam vehiculum caloris cernatur.

)d

reparationem concurrere , refündendum eft.

Probl. 32. Cur exercitatio corporis ocu«-

cile

Probi. 17. Cur, ubi exiguum animal in ocü-

lorum acumini nocet? Refp. Rationem effe;

it,

los involat, ftatim altero claufo oculo extru-

quod exercitatio fanguinem efficiat ficciorem,

D

ditur? Refp. Quia videndi fpiritus per oc-

uti reliquum corpus, ficcitas autem cum to-

iU

clufum oculum exire non poteft, fed colle-

tam cutim induret, maxime eam, qua pupilla

nà

G&us in fefe, magnaque in apertum oculum

tegitur,utpote tenuiorem czteris ; atque hzc

jios

copia contendens , implet ipfum , & tumefa-

ratio eít, cur fenes obtufius vident, quia vide-

&t

cit, & quafi extrinfecus promit, atque ità

licet eorum oculi tunica dura, fimulque rugo-

Qe

pellitur, excruditurque infedtum.

fa, teguntur, atque adeo potentiaà vifiva co-

[

Probl. 18. Cur, qui malum aliquod ope-

peritur, & in profundo delitefcens minusa

&

ptà

Ya

rantur, oculis & vultu illud d

ichultet diffi-

eft ad vifionem inteníam eliciendam.

gm

lant, juxta illad Poetz:

Probl. 43. Cur oculus viridia objecta afpi-

; CE1

LJ

17

" Heu quam difficile eít

men non prodicre

ciens recreatur & melior evadit. non i:em, fi

vultu. Refp.Id tum propterea fieri, quod, ut

ne

alia objecta intueatur? Refpirationem effe,

th

füpra dixi, oculi fint nuncius cordis, ficut

quia color albus & niger,utpote extremi colo-

animz& fpeculum,,in quo omnia refulgent, &

&

res,vehemens nimis objectum fünt pro oculis,

lr

emicant: tum vero eciam ideo, quod oculi

dum alter quidem, fcilicet niger, nimis fatigat

fint corporis particula infirmiffima, & laxior,

oculum alter vero albus,propter humiditatem

h

meatibusque referta. Unde fit, ut omnis al-

nimis diftrahit, medius ergo. qualis eft viridis

"

ratio, quz ex corde initium füm

p

pferit, ad

color, convenientiffimus eft oculis, perinde

ls

eculos illico proficifcatur.

E N

ut exercitatio mediocris maxime falutaris eft

n

corpgs

wlf

896

Iïz'(zliotbecæ Manualis Concionatorie —

0i

tenuis effe d&bef, ut incidenteä rerum imagíe

corpori , non autem ea, qua s;'chemens.ni;

fpi

sium aut remiffa eft.

nes facile recipiat, & ha commode translu-

cere poffint. Atque hzc ipía etiam caufa eft;

D

. Proll. 24. Cur ex omnibus membris folus

«il

ao

oculus non frigeat,cum tamen omnium mem-

-cur nimia exercitatio corporis. oculorum no«

brorum in&ürmiffimus fit? Refp. Hoc fieri,

ceat acumini, quia fcilicet fanguinem reddit

"m

[

quia oculus pre alteris partibus opt

imus eft,

ficciorem; ficcitas autem corpus induxat.

jmi

Proli. 6. Cur, volentes aliquid longe remos

necquicquam carnis in fe continet. Id quod

PU

autem tale eít, fecurum a frigore manet. Un-

tum videre, manum füpra oculum tenemus?

gues minus

Refp. Quia fic motus radiorum non interpel-

n

de experientia docet, hominces pin

ten

vexaria frigore , quam macros ; forte etiam

latur, fed eminus dire&i fenforium integri

"fübeunt.

l ceeecd

—

d

hxc reddi ratio poteít , quia oculi per conti-

Piel

nuam operationem pleni femper fint fpiriti-

Proll.7.Cur qui in profunda fovea aut puteo

ftant, ftellas de die confpicere poffint? Refp.

i

As

bus, qui cum funt calidiffimi, frigus ab ocu-

RR

IN PNS

—

lo longiffime arcent.

Quia illuc lux folis non pervenit tam copiofa,

quz extra foveam abfümebat ftellarum lucem,

Probl.25. Cur moriens oculos furfum vertit,

dormiens autem deorfum? Refp.Rationem

impediebatque, quo minus videri poffit.

es ad cor,

Proll. $. Quare homines lufci , & unoculi

primz partis effe;quia fpiritus animal

tanquam ad propriam fedem in illo periculo

funt bona fagitarii? Refp. Quia omnis virtus

SENSORERTINCENN

unita fortior eft difperfa. Unde fi quis uno

confugiunt,eo autem reperto minus firmo, ef.

fugium quzrentes fupra petunt, €o quod

oculo objectum intueatur, vifus roboratur,

hRo EEE

ut melius cernere obje&tum poffit, quam ob

Es

ignez fint naturz, cum ergo oculi talibus fpi-

S E

ritibus pleni fint (ob neceífitatem ad opera-

caufam etiam fagittarii boni, aut qui per tu-

ti

.bum obje&a remota confpiciunt , alterum

tiones) ideo ibi maxime convolvuntur tales

oculum claudunt.

fpiritus,&ad fuperna convelluntur. Ratiofe-

er

Proli. 9. Cur, cum lufci & fenes parum vi-

cunda partis eít, quia in fomno fpiritus omnes

qui

ad cor properant, unde ex defe&tu fpirituum

deant, illi objedtum vifibile propius admo-

[5

vent, hi removent aliquantulum? Refp. Cum

J

oculi aperti manere non poffunt, fed fponte

concidunt. Forte ratio utriusque partis etiam

Galeno, quia fenes utpote modico interno lu-

bil

mine przditi plus opus habent externo lumi-

hzc effe poteft, quod in agone oculi commu-

|ur

niter operti teneantur a moribundis , unde

ne; hinc removent obje&tum, ut magis illa-

iM

oft mortem ex defe&tu potentiz locomotivz

minetur. Luíci vero quia albis przditi funt

p

claudi non poffint; in fomno vero clauduntur,

oculi, interno lumine abundant, hinc ne ex-

da

terni luminis copia vifüi officiatobjectum vi-

quia tunc operatio ipforum ceffat, & ut ab

pln

omni, quod ipfis nocere poteft protegantur.

fibile nonnihil a lumine avocant. Arifítoles

Q

-

aliam adhuc hujus experientie rationem a(-

Qu

De a&u Jifinis.

fignat, fcilicet (enes, quia videre non poffunt

QU

^ Probl. 1. Cur; qui oculos glaucos habent,

ob imbecillitatem , ubi radii minus coeunt,

&

de die male vident, noctu vero bene? Refp.

rem videndam illuc abducunt, ubi radii mae

xime congregantur, quod fit in remotiori fpa-

Quia claucedo per fe lucida eft, & quia fpi-

tio. Lufci vero cum ifthic difcernere non va-

ritus vifibiles de die debilitantur, de nocte

4|

vero confortantur.

leant cava ab eminentibus, hinc rem viden-

"

Probl. 3. Cur aliqui habentes claros oculos

dam oculo propinquius admovent

nihil vident? Refp. Id proter applicationem

Probl. 10. Cur nonnulli in tenebris exper-

de

& deftru&tionem nervorum opticorum eve-

recti a (omno non aliter, quam in media luce

«

nire, nam his deftru&tis virtus vifiva ad ocu-

intuentur, quod Tiberio accidiffe Suetonius

Hs

lum a cerebro deferri non poteft..

Tranquillus in ejus vita c. 48. & Plinius l. 11.

W

.. Proll. 3. Cur qui oculos emiffitios & pro-

c.37. memorat? Refp. Cum Conimbr. n. 3 1.

ä

1

minentes habent, obtufe vident; qui cavos

Id forte contingere, quia fpiritus animales e

p!

us

cerebro ad oculos defluentes lucidi fünt; fie-

& profundos, acute? Refp. Quia priorib

fpecies ab obje&tis emiffz, minus uniuntur, &

ri poteft, ut in quibusdam hominibus ex oc-

t

culta proprietate tantum lucis obtineant, ut

;

ipfi etiam fpiritus magis efluunt ; pofterio-

confeftim ex oculis emiffi totum cubiculum

hi

ribus vero fpeciales magis coeunt, & fpiritus

[U:

illuftrare valeant, acervata nimirum eorum

conglobati & co&i diutius fervantur, vifio-

üt

nemque intenfius admini(trant, Quod fimili-

copia, dum oculi clau(i füere, eademque, cum

H

ter evenit iis, qui, ut aciem intendant , ocu-

primum aperiuntur, erumpente.

«

los aliquantulum clauduat.

Probl. v1. Cur obtufe videntes parvas, mi-

W

Proll. s. Cur homines altos oculos, & non

nutasque literas fcribere confueverunt? Refp.

i

rofündos habentes , male & indeterminate

. Quia proxime pofita materia eft, cum ergo

fr

tales oculis proxime admotis fcribere foleant,

vident? Refp. Quia radii, qui tranfeunt ad

u

vifutn, difperguntur ad latus, & non directe

merito minutiores eriam litere majores ipfis

E

videntur. Alia cauía eft, quia etiam contrae

procedunt ad rem vifam, atque adeo vifum

p

non modice debilitant.

&is palpebris fcribunt; fic enim afpe&tus in

Probi.y. Cur fenes tam obtufe vident ? Refp.

univerfum depromptu sacutius videt, & quod

P

g

Td fieri, tum obinopiam fpirituum, quia calore

angulus illis parvus admodum a radiis confi-

E

ciatur.

0

perztatem deficiente in dies minuuntur ; tum

d

quia iri eis oculorum cutis & membranula con»

Probl. 12. Cur, fi quis noCturno fempet pro-

videt,

u

Frahïcur , qu& tamen ad intuendum lzvis & nus amþulet,oculogque aperia,t',;ongius

quam

*

B

Titulas ,L'XVI-I-. Fa

897

lt«

quam fi ere&tus maneat? Refp. Quia per-

Proll, 3. Cur in fpeculis rätu-ndxis', hon

Ü

Ípicuum terminatum , etífi minus luminis

lO

autem in planis, res, minores apparent; quam

capiat, dintius tamen illud retinet, ficque

fint? Relp. Quia a majori füperficie fit re-

(it

vifüi magis ad videndum conducit. - Dein-

exio in planis, fiquidem radii a. convexis

de quia lumen, quod ex ftellis in aere

reflexi magis disgregantur, quam a planis

e

diffüfum. eft, refledtitur a terra reflexione

ob declinationem circuli, a quo reflexio

i?

imbecilli , & fic, diftantiam aeris terram

eft. Ut igitur radii ad vifüm concurrant,

[

ambientis illuftrat.

'andem 'etiam caufa

oportet a breviori fuperficie fieri reflexio-

gti

in vapores conjici poteít, qui aerem ob-

nem, & ex confequenti rem minorem ap-

tenebrantes , non prope terram , fed in

parere, faltem ut plurimum,;

W0

aere remotiori verfantur , quod fit , ut in

| '-nam qqgn-

aere plus vifam i

doque aliter eveni;.

:fp.

fà,

Tram.

mPed.ia'n't,. qv.lam p,lc'r-*;er-

Prob. 4. Cur ea , qux p&r reüvex'ionehi

T

?

fpecierum in fpeculis videmus , multo de-

"ül

bilius apparent, quam qus dire&to intuitu

Ug

cernimus ? Refp. Quia fpecies rcflexz de-

! De objeäiþ' remofo vifionis , u z'j)/z'-s.

biliores fant , & tenuiter movent, atque

i

rebus "ifis. -

AQuec

Wt,

]

adeo minus exacte reprzefentantur.

M n i a a a a

caufa etiam , 'ut quis facile

0b

füz forme in

"

Proli, 1. Car obje&tum quandoque mui-

fpecqlo oblivifca;ur.

C

tiplex apparet? Refp. Variis id ex ratio-

nibus contingere.

1, Propter fitum ocu-

'P'robl. $. Cur navigantibus terrä .« reä

Vl

lerum ;

fic apparet lucerna duplex, cum

alic, que quiefcunt , moveri videntur?

10*

quis alterum

,oculum attollit,

-depreffo al-

Refp. Quia.vifionis fenforium , mota na-

um

tero; aut cuin

ex copiofo vino laxatus nere

vi, necelfe eft per accidens moveri... Quo

l.

vus opticus non fuftinet pupillarum zqua-

bilitatem.

fit, ut fenfibilium fimilitudines recipiantur

nl«

2. Ob fitum. vifillis, ut, cum

CUurmn motu.

E

lu

pr& motus celeritate videtur objectum oc-

ünt

«upare fimul fpatium aliquod multo ma-

jüus, quam revera occupet, qui eft mo-

Probl. 6. Cur trïangula procul ccrnenth

9*

u

dus quidam obiecti continuo tra&u multi-

bus rotunda videntur? Refp. Quia, cum

plicati.

Sic baculus cito circumactus vi-

afpeCtus procul angulos videre nequeat, &

"]

f

detur cireulus propter radios vifuales, ut,

fatis difcernere, hoc ipfo, ob celerem «eo-

cum ob rcfradionem imagium, quz fit in

rum motum rotundos putat; Quemadmo-e

W

It

quibusdam perfpiciliis habentibus varias

dum & remi ob fimilem eaufam fra&i in

eminentias, apparent res multiplicatz in

aquis apparent,

[fde

variis fitibus pro numero imaginum , quz

pe

Và

per. refra&ionem multipl?canggr.

"

Proll. 3. Cur dbie&um fifnþlex non vi-

Dg objeto vifionie pïoxinio , f :

"u

detur duplum , cum. geminam fpeciem ad

colore.

X

oculos mittat ?

Pro refp. nota r. Vi(io-

Is

nem fieri per pyramidem , cujus bafis eft

lL

in re vifa, angulus in, centro oculi. Not.

Probl. 1. Cur oleum & cera calor&, folis

candefunt , caro vero nigrefcit ?

Refpa

P

2. intra illas lineas, quz efficiunt vifualem

J

$t

pyramidem , effe aliam ab oculo ad obje-

Quia nigredo naícitur ex humoris terreni

1.

mixtione , unde quia humorem hunc ex

I^g

&um vifibile re&ta tendentem , quz dici-

Qe

tur axis vifionis. His not. Refp. cum Co-

oleo & cera fol extrahit, alba fieri neceffe

eft: In carne vero cum humorem non ex«

üt

nimbr. l. c. n. 33. licet imagines vifuales

trahat, hinc calo

um

per duplicem pyramidem terminentur ad

t

re .fuo' cam adq:it. » & ni«

*

jl

utrumque oculum objectum tamen gemi-

gram e&ïcit.

j

num non apparere, eo quod recte linezx

oculorum tendant ad obje&um íecundum

'Probl. 2. Cur fpirätio commoda colorem

idem puncum, a quo in utrumque ocu-

file

preílat amoeniorem ?

Refp. Qnuia pallor

x(þ.

lum fpecies dividi incipiunt, ita ut, licet

putredo quedam corporis eft; cum itaque

fint duó oculorum axes, uterque termine.

o

humor füummura obtinens corpus calidus

If

tur ad idem punQum rei vifibilis: Cum

eft, pallere incipit, nifi

autem axes disjunguntur, vel oculi com-

per aerem difH;-*-

püs

tur, & rcfrigeretur,

Tae

preíflione aliamve ob caufam fiunt axes

non uniformes , uti accidit, cum quis di-

It

)d

gito unius oculi pupillam elevat, tum enim

Probl. 3.. Cur, qui mediocriter fudarune

obje&um duplex apparet, quod contin-

ab exercidio, cealore amoeno apparent $

jf

git, quotiescunque perverfus oculorum fi-

Athlethz vero pallidii efficiuntur? — Refp.

ius eit,

Quia labor mediocris colorem leviter pro-

tü

vocat, & ad fumma invitat; mimius vero

d

curma

am

E Pf/ Lobn. Bibl. Man. flbm j^

Xx;xx

398

Jblotbeee Manuolis Concionatoriee

»

cum fudore & fpiritus extrudit ,. eo quod

fanguine erubefcunt, & recedente expalles

D

corpus inter laborandum rareícat atque la-

Ícunt.

Rubrum vero colorem repraíentare

Q

YO

Xetur; cum igitur calor per fumma corpo-

non poffunt, quia polypus nullo, chamz-

ris refidet, color inde permde oritur; ac pu.

leon vero tam exiguo fanguine przditus eft,

M

il

defadtis aut calefadis ; ubi vero inde eva-

ut tralucere non poffit.

bu

nuit, pallor continuo füccedit.

L

gli

MEMBRUM, VIII

p

Proli. 4. Cur qui ambulant fub fole, mi«-

taf

jis

nus denigrantur, quam qui fedent? | Refp.

De aurzbus.

[

Quia ii, qui;in motu fünt, aerem agitant,

Habet auris duas partes, unam exterio-

It

itaque ab illo quafi ventilantur, & a nimio

rem cartllagmeam, alteram interiorem, nem-

bu

eítu proteguntur ; cum vero fedent , vim

ld

pe flexum tortuofüm ad interiora capitis in«

folis acriorem experiuntur, eo quod tum aer

ftar labyrinthi feu cochlez.

In medio au-

ii

immotus fit.

&

ab

ris foramen exiflit, cui ex parte interiori

4

membrana obtenditut, diciturque tympanum

p

Probl. . Cur. fol hominem , non autem

auditus, & paulatim definit in nervos ad ce-

s

vas fiGile , nigrum efficit? Refp. Quia fo-

brum usque protenfos: fulcitur hxc mem-

fh

lis calor lenis & mollis eftj & prz fua te-

brana tribus officulis.

Intra cavitatem hu«

z

nultïte cutem ipfam leviter per fümmum

jus continetur aer congenitus & immobi-

e

Porro auditio

adurit. Unde quia carnem non attmglt, do»

lis, qui eft humor fübtilis.

lorem infligere non poteft ;

quia vero urit,

fit & recipitur ih membrana aeri fübtenía,

bi

nigrorem cuti aduítz effert, quod cum non

ficut de Retina refpe&tu homoris cryfiallini

poiI' t facere in vafe vidtili, utpote duro ni-

philofophati fumüs; habet enim hec inftru-

?

menta fenfatronum

aer vero innatus nec

f

mis, hinc neque denigrare poteft

animatus effe vrdetur, hec fuichentem COll»

Iu

.

ori

fi üenuam habet.

-

Proli.6. Cur hommes, cum fenefcunt, ni-

eu

D

griores efficiuntur ? Relp. Quia res omnes,

eum putrefcunt , nigriores efficiuntur , ob

d

PROBLEMATA.

X

temperamenti corruptionem ; Idem ergo fit

& fene&tuti, utpote quz eft putredo quz-

. Etiam de his plura occurrunt problema-

dam. Deinde cum fanguis ficceícens nigrior

tà; quarc Iub dxverüs Txtuhs proponentur.

g

reddi foleat, merito a fanguine fuo nigriore

lg

(

fenes etiam nlgrefcere mcxpmnt.

De dbfó organo auditus , /e'm (llie.

p

p

«

vibus.

Proll.7. Cur pl&ores ; & fimiles opifices,

Q

qui hordeum tra&ant, palhdl& debiles; qui

Probl I. Unde fit, ut aviculz & pifces au«

[

s

vero triticum, corpore & colore bono fünt

B

res nullas habeant, cum tamen geminus fi-

V

prediti. Refp. Quia facilius triticum conco-

nis, ob quem aures datz fuünt animantibus

r

qui poteft, quam Ihbrdeum, & ideo etiam de-

(fcilicet üt per eas fonus perciperetur, &

ü

(

libamenta inde manantia faciliora effe, ne-

caput a cholerica füperfluitate purgaretur,

l

eeffe eft,

ficut per nares a phleghmatica fuperfluitate

D.

purgatur) eque in illis, ac in aliis animane

la

Probl.8. Cur polypus & chamzleon ad

tibus , repcriatur ?

Refp. Id ideo fa&um,

E

Ti

variorum corporum atta&um colores mu-

quia natura dat unicuique, quod ipíi con-

tant? Refp. Fr. Aquilonius l. 1. opt. propof.

gruum eít; fed fi dediffet avibus & piíci-

Ü

bus aures, ille quidem in volatu, hi au-

(

41. hanc colorum mutationem pluribus hu-

moribus diverfi coloris, chamzleonti a na-

tem lD natatione 5 lmpedlrentur, Cr20 IG«

d

tura inditis, adícribi, qui humores pro va-

&ius illas negavit, & (olum parvas forulas

& poros, per quos audiunt, communicae

Q

ria imaginatione (üb extimam cutim (qua

W

vit, ut Ariftoteles teítatur.

pelucida eft inftar laming carnez, & tenuif-

j

fima) advocantur, perque eam tralucent, eo

J

&l

fere modo , quo homines affluente ad genas

Ó

Probi.

:

€0 Titulus LXVI. Hmiaq '

$99

3"6:

de

— Proli. . Cur vefpertiliones aures habent,

vero major eft animi remiífio ; fecuritas$que

cum tamen inter aves computentur? Refp.

caftigationis.

"m

Quia habent naturam avicularum quidem in

. Probl. 9. Cur , qui a nativitate fürdi funt;

dl,

volatu, fed tamen etiam ad naturam quadru-

iidem etiam muti plerumque vivunt? Refp,

pedum accedunt, cum perinde ut alii mures

Id propterea fieri, quia qu& nunquam audie-

pilofi (int, unde natura fagax perinde ut muri-

runt, hec effari nequeunt.

Medici vero díis

E

bus aliis auriculas eis difpofuit.

cunt; unum par nervorum effe, cujus altera

Probj, 3. Qu cauía eít, quo

d hbmiddrh

pars ad linguam , altera ad aures porrigatur,

aliqui tam longas aures habeant, nam, ut

unde communem utrique affe&tionem acci«

Plinius l. 4. c. 13. refert,populi Fanefii aüres

dere neceffe eíft.

tam grandes habent;ut corpora fua ceteroqui

Probl. 10. Cur; quiex morbo fürdefcunt,

iisdem teganr, & flrativice, cum dormiunt,

muti non fiunt ut docent medici? Refp. Quia

IF«

utantur? Refp. Id tum ia fingularem natu-

in talicafu altera duntaxat pars, quz Ícilicet

em.

re providentiam & fapientiam , quz in re-

audidendiofficio eft delegata, vires fuas amif.

$ in-

bus creatís varietatem amat, refuadi debe-

fit; quam ob caufam medici etíam, mutos non

res tum in humoris melancholici, alterius-

fieri furdos, affirmant, quia mutitas folius

dllu

que materiz , ex

qua aures confici J folent ,

nervi linguz accommodati lefio eft.

tori

abundantiam.

&

Probl. 11. Cur folus homo aures immobi«

at

Probl. 4. Cur ex fenfibus auditus maxime

les habet ? Refp. Quia homo habet mufculum

poft naturz ortum ledicur; conítat enim ex«-

quendam circa mandibulam, qui prohibet

1 (Q&

perientia, pueros alapa inflidta fepe furda-

motum in auribus , quo extenío aures etiam

IC[lle

ftros fieri ? Refp. Cur Ariftrot. S. 11. probl.

ipfi homines movere poffunt, uti etiam in

lt«

1. caufam effe, quod objectum & potentia

quibusdam hominibus videre eít; quo mu«

eandem fere conditionem fubeunt; Quare

Ículo quia animalia carent , hoc ipío aures

hm

ditio

€um fonus evanidus fit, ipía quoque audien-

movere poffunt, Conimbr. tamen rectius

di facultas organum facile diffolubile nacta

fere dicunt, hominet aures immobiles habe«

ttfay

eft, nimirum fübftantiam ita tenuem, diffipa-

te, quia carent mufculo, quo mediante bruta

Ylini

bilemque, ut vere aere infitus apelletur.

aures füas movere poffunr.

E

fu.

Probi. y. Cur furdi ab ortu vocem per na-

res reddere folent? Refp. Id fieri, quia qui

JDe objetlo primo auditus, x/[eu' jöno

iC

fürdus eft, etiam mutus eft a natura, aut pa-

Probl. 1. Cur foni? alii graves;alii acuti fünt

d

rum abeft a muto.,

Hinc quia compreílo e

Refp. cum Ariflot. id varia exratione contin«

ore, ad nares fpiritum impellit. Deinde vero

gere. 1. Quia aer agitatus exiguus eft, acque

etiam violentius fpirant naribus, quo fit, ut

adeo celerius movetur, unde foni acumen

nares làxiores fiant, exitumque proclivem

pvovenit. B. Quia visillum impellens debilis

dent voci.

eft, exiguamque proinde aeris partem ciet,ut

Probl. 6. Cur aures rubicundz fiun

t, quan-

accidit egrotis, (enibus, aute longinquo cla-

do erubefcimus? Refp. Quiaad eas maxime

mantibus.

3. Quia inftrumenta fonantia pa-

v[f1de

partes natave velamen in pudore accurrit,

rum aeris compledtuntur, ut pueris aliisque

gl,

quz maxime nudz far, quales fünt auricu-

novellis animantibus ufu venit, foeminis, fpae

lg extrem, utpote exangues; ut autem ac«-

donibus, flentibus ac iis, qui fimulatam emit-

currati faci' e fanguis proptera fit, quod per

tunt voculam, ac denique metuentibus; In

udorem calor excitetur, facile

que refblvgt,

his quippe omnibus firictiora fonandi organa

ac liquefaciat fanguinem.

inveniuntur, ficuti in (iftulis &

Proi.7. Cur orinantium aures facilius ,

lioribus.

f

cholrdlis glïacli.-.

quam aliorum, rümpuntur? Refp. Quia a re-

Probl. 3. Cur (onus ad qusedam corpora al-

at

tento fpiritu nimium inflantur. Unde aqua

lifus geminatur, ad alia vere non geminatur,

J

f

irrumpens, utpote duriuícula, tympanum

fed obtunditur potius? Reíp. Rationem effe,

ibus

rumpit, organumque deftcuit; hinc urinan-

quia quedam corpora dura, levia ac bene

tes prías oleum inítliliant auribus, ut aqua

compacta aerem ad fe appulfüm minime di-

.,&

(übiatrans oleo adhzreat, aut certe itinere

fpertiunt, fed integrum reddunt, unde fit Ec-

j

1lly

Jubrico per ocleum reddiro, ipfa per fe facilius

cho; alia vero hiatibus plena, mollia, afpera,

cgrediaïur.

Oleum vero & aer non facile

humida & inzqualis, allifum aerem frangunt

(ae

ledunt aures, quia funt ambo corpora aerea,

potius , ac difpefcunt, quam fartum tedtum-

nane

que reddunt. Hinc domus recenter illitz for-

ac moderate:frigida , atque adeo ejusdem

lii

naturge cum auribus.

nices, dolia,lagenz ; fluminum quiefcentium

Proil. 8. Caraudiendom

agis, quam iegen-

ripej ob aquarum lzvorem, earumque zs

Of

do,recreamür ; ita enim fieri, experientia do-

maxime refonant, minus vero orcheftra fpar«

JiCIs

cet, qua babemus, éasdem res multo majori

fo junco, aula tapetibus veítita, nemora, arte-

r d

cum voluptate a nobis in theatris vel cathe-

ria vocalis humore , auc etiam nimio calore

fen

dris audiri, quam ex librislegi? Refp. varias

exafperata, qualem habent , qui febri eftua-

ul

ab cauíàs id contingere. 1. Quia vox eft ora-

runt.

Sicut ergo lux fpeciesque vilibilis ad

tor vivius, le&tio vero mutus. 2. Quia narra-

corpus terfum impadia, fi angulum faciat re«

od

tio eft ob focietatem, naturz valde amicam,

flexa, ficut fecerat directa, (imilis fere utrobi-

jucundior, quam íolitaria lectio. 3. Qnia in

que eft, ita & aer refonus fimilis priori effici«

auditione ob pudorem & reverentiam nare

tur, fi corpora pulfet, in quibus non frangae

rantis magis applicamus auditum, in lectione

ro fere impetu regrediatur. -

tur, fedinteg

R. P. Lobn. i. Manu, Timn. 1.

K XXXXX2

.Pro,lrl;

T

M À À M ÁÀ—Á—À""— À À MM ÁÁ À $À €€

——

900

. Jbliotbeee Manualis: Concionaterice

:

fot

Proll; 3. Cut. quiintra domum funt magis -

De Oljeéto fecundo Aulitus , fén Voct,-

&

audiunt fonum extrinfecus excitatum , qui

Probl. 1, Cur homini ferius vox perfici..

ql

vero foris fünt, minus percipiunt fonum in-

tür, quam czteris animantibus? Refp. Quía

há

tra domum 5 Refp. Quia in priori cafu aer

cztera animalia aut nüllas,-aut paucas literas

&

domum ingrédiens cogitur, unde melius au-

diftiaguuntin voce; Homo vero vel maxime ;

ü

diri poteft, in pofteriori vero eafa egrediens

unde ficut omne fere difficile longiori eget

t

in laxiora fpatia evanefcit, & diíTipatur.

tempore, ita & vox hominis.

Probl. 4.Cur fonus de noCte auditur facilius,

Probl. 2. Cur voces elonginquo accutiores

li

quam de die ? Refp. Varias a variis vationes

füunt, quame propinquo? Kefp. Curm Ariftot.

hujus experientiz dari; optime Ariftot. ait,

& hocavelocitate motüs, quo vox ad aures

qU

ni

caü(am effe, quod interdiu animz applicatio .

fertur, provenire; licet enim tela, fi projician-

&

ad videnda & intelligenda, quz cupimus, mi-

tur, tanto tardius moveantbür, quantolongius

ei

nuat attentionem audiendi, noCtu verolibera

diftanta principio,hoc tamem in voce dici non

ab intuendi concuríü fonos melius percipiat.

poteft, quia aer qualitate aeris afíeCtus vici-

po

(

N

Ob quam caufam etiam dolores noctu gra-

num aeremalterat, & hic iterum proximum

e

viores fentiuntur, quod eo tempore animaa

afficit, donet continuatione quadam ad au-

e

fenfibus aliis minime occu

pg'ta ad tAa&us" mue

rem perventum fuerit ; quemadmodum ex

nia fefe applicet.

5

circulis, qui enafcuntur ex lapillis aquz ine

n

Lt

Probl. s. Cur , qu

i in füperiori cübibülb :

je&is; quilibet obfervare poteft, perinde enim

loquuntur, facilius audiuntur,in inferiori,

etiam hic alter alterum excitat.

Vf

qvam in füperiori intelligantur ii qui inferius

Probl. 3. Cur vigilantibus vox a(perior eft,

loauuntur, cum tamé vox,ficuti & aer, afcen-

quam dormientibus ; Pro Refp. nota, lenein

!t

H

dere nata fit? Refp. Quia ab eo; qui loquitur,

vocem vocari, quzleniter & equaliter ad au-

fonus non fine quodam humore emittitur,

ditum fertur, ipfique jucundiffima e(t 5 Afpe-

n

[t

unde poftea inferius defcendit.

Preterea.

ram vero vocari, quz difformiter ad fenfum

vero tunc fonus clarius auditur, cum collo-

auditus fertur,ipfumque molef(tia afficit &con-

H

fi

catio inter ipfüm & potentiam accommoda-

triftatur. Hoc not.Reíp.caufam efle,quod vigi-

tior eft, cum videlicit non füb pedibus prius

lantibus ob cruditatem ventriculi totum core

K

u

fonat, quam ad aures perveniat? fed cum e

pus, maxime vero (üpeciores partes humecta.

loco editiori fit, tunc ezdem aures, quie na-

t& fint, humore vero redundantibus faucibus

tura elate fünt, predictum a

]

erem xaq*c(:com moe

vox afperior efficiatur,necetle eft, quia afperie

datius aucupantur.

tas ex inzequalitate caufatur, uti patetin tuba

t

Probl. 6, Cur, qui

fimul clamant, *facilxius

interius afpera, aut lima ferrum cotradente,

25

audiuntur, quam quilibeteorum folus? Refp.

Atque hzc cauía eciam eft, cur mox a cibo vo-

d

uia viribus univerfis agere quidpiam non

cem afperiorem experiamur;quia fcilicet inci-

f

tam difficile eft, quam fingulis ( omnia enim -

borum confumptione partes vociinfervientes

u

compofita plus valent, quam fingula) ergo

ob vicinitatem percuflz incalefcunt,calefacta

cum unitis agitur oribus vox conítans, una-

autem humorentrattrahunt, quo imbutz par-

H

que redditur, fimulque aerem propellit, ut

tes illae Larygnis, & guttur, ceterzque gula

t

prodire multiplex valeat.

partes, exafperantur, aut faltem nimis hume-

D

Probl, 7. Cur, cuminfpiramus, vocem fot--

Gati raucedin£ aut vocis gravitaté productit.

fe

mare non poffumus, licet poffimus, cum lex-

Probl. 4. Cur pueri &alia recens nata ani-

d

fpiramus? Refp. Quia aer infpirátus frigidus

malia vocem acutiorem habent,quam quz ad-

tt

eít, & interiorem aerem tantifper cogit, cum

ultiora? Refp. Quia talia animalia calidiora

M

oportuiffet eum expandi, ut fonus fieret ; e

fünt adultioribus, fnosque meatus aridiores

pl

contrario vero expiratus aer calore rarefactus

habent; cum autem calor fit caufa velocioris

d^.

fonare jam poteft.

motus, maxime fi minus aeris moveri debeat,

«

Probl. $. Cur minus audimus, cum ofcitae

ut hic contingit, merito uti motus velocior,

rus ? Refp. Quiaofcitando torpentem flatum.

ita vox quoque acutior deprehendirur.

e faucium finibus excutimus, qui etiam aures

Probl. g. Cur, cum in aliis animalibus no-

velli foetus vocem acutiorem habeant, id non

P'

fübit oppletque, ac ftrepitum ciet, ficque exe

u

trinfecus intrantem fonum offüfcat ; quz ipfa

perinde in vitulis etiam evenit? Refp. Quia vi-

etíam caufa eft, ut fi duo fimul loquantur,

tuli (idem & de vaccis) partem. qua movent

"n

minus fe audiant occurfü repulfüque mutuo

aerem, nempe cor & fpiritalia membra, non

accedentis foni.

u

Addunt Conimbr. ofcitan-

habent validam in movendo , & preterea

C

'do mandibulas diftrahi, atque adeo ipfa etiam

afperam arteriam & laryngem.per quas fpiri-

aurium foramina com

b

primi ; chuef minus

tus primum fertur, ampliorem habent, atque

V

patere aeri admittendo.

adeo multüaeris movere coguntur, unde moe

i

Probl. 9. Cur lingno procul percuffo ictum

tus tardior & con(equenter vox craflior eft. :

continuo videmus, fonum vero ferius exau-

Probl.:6. Cur fceminz,eunuchi, (enes, puee

dimus, licet tam fonus, qïxam ictus, fimul

rl &c. vocem adeo teneram & acutam ha*

fiant? Refp. Quia objectum per fpecies vi-

bent? Refp. Ariftoteles, quia, ficut in ma-

di

detur, quz cum in inítanti producantur, me-

thematicis illa dicuntur facilius moveri, quz

rito eodem momento, quo fit i&tus, etiam

unam dimen(ionem tantum, v. g. longitu-

Ü

l

oculis aparet ;. Sonus autem, cum non per

dinem, babent, ita & aer modicus, quia

