
lem perfentifceret, Deum rogavit, malo.ut

pertulit, hoc velut charitatis fuze praemio do-

li

natus, utdie Venerisfan&to, cum in Evange-

levaretur; mordente deinde aninium confci-

tis

liolegeretur de Chrifto: t inclinato capite tra-

entia, an non id poftulando a perfeionis

Qu

femita deflexiffet, dubitare coepit, & hac de

didit Spiritum: ipfe etiam animam efflarit. Ut

2

lll

tamen cautein hoc negotio procedatur, pru-

re ad B. Francifcum de Salez fcribere,, qui

tf

denter monet, obfervandum S. Borgise factum,

in hunc modum refpondit : Supplicatio,

€or

uod fic narrat P. Petrus Pensequin: Rogabat

quam pro dolore capitis ainoliendo Deo *e-

tf

Ibid. n.4. beatum Borgiam focius ejus, & itinerum co-

cifti, non eft ex prohibitis: Sed tamen, mi

"

Deus! non poffem ad tale quid poftulandum

mes P. Buftamantius, id fibi a Deo impetra-

innuens amo-

li

ret , quod potiífinium pro fe Francifcus efflagi-

animum meum inducere

t

tabat.

Annuit hic, & ut votis Buftamantii

ris fan&i praefcripta aliquid perfe&ius ex-

igere

quod ipfe morbi fui tempore con-

gis

Deusannueret, proftratus rogat, & obtinet.

bo

ftanter facit , haec ore fpe ingeminans ;

pe

Ecce ibi dolor capitis Bulftamantium occupat,

.novit

N

Titulus XLPF1L

Dubia Afcetica.

68t

)

Noi?ït Deus, quid mihi utilius fit : Dominus

bis, ficut pauperes decet, interdum utantar

eit , quodin oculis fuis placitum eft, faciat. O

4dt vero inquit, 2

uavere tuedicos, accipere potio-

h

Deus! o tua, rron mea fiat voluntas : ita, Pater

tes, Religioni iudecens efl, & contrarium puri-

cóeleftis, ità volo, quando tibi ita collibitam

I

zati maxiumque Ordinit noffvi. Hec omuia euiva

eit. Ita, Domine, ita apud me firmiter confti-

gentes uuquivuut: fcimus autem , quia i2 cavue

tui, ut lex tua & voluntastua impreffa, infcul-

ptaque, regaetin medio cótdis mei. Addebat

qui vivuut, Deoplacere tonpoffunt. Spiritualia

la

p

roiude fi

pivitunlibus compavauda, & juevenda

infuper morbos diuturnos palzeftram effe, fcho-

potto bumilitatis , €? clamazduta i2 toto covde :

iM

lamque mifericordie illis,qui zegrotis affiftunt,

h

Sana animat, Dowine, quia peccmot tibi. Huie

& patientize his, qui cum doloribus confli-

fauitati Fratrves dih&lifEmi operaem date, banc

?

&antur ; illos Beatam Virginem & S, Joannem

Je&lamini,banc [eyvate,quia vana falus bominum.

adftantes cruci imitari ; hos vero Chriftum

Et hanc fehtentiam fe a Dei lumine haufiffe

"

cruci affixum cum cruciatibus collu&antem :

audacter pronuntiat: Aitenim : Credo autem

aqua cum refigi & deponi non rogarit; qui

ego, quod Spiritum Dei babeam €7? corfilium Dei

a

exemplo ejus perfe&e vult infiftere, morbi

R

u

i2 boc. Sed & San&torum exempla id confir-

levamentum, aut remiífionem petere non de-

mant. Nam fanctam Agatham nobiliffimam

$i

bere. . His tamen non obftantibus , puto, ait

martyrem Apoftolo Petro ad ejus fananda

Afceta, etiam aliquando ab amore fan&to inji-

vulnera accedenti dixiffe lego: Medicinam

ci quibusdam viris , qui nihil aliud refpirant,

carnalem corpori meo nunquam adhibui ,. &

*

Y

quam Dei gloriam , mentem petendz fanita-

vero etiam tum propofuerat nullam admitte-

tis, uti a S. Bernardo factum legimus. Labo-

re. Adfancti Pachomii monafterium nec me-

rabat ille morbo graviífimo, quem peracuti,

dicis , nec eorum medicamentis patebat in-

& propemodum intolerabiles capitis dolores

greffus, quin imo venerabilem fenem, & ma-

comitabanturí Juffit unum ex monachis ad-

gnse virtutis virum Zacchzeum norüine repre-

ftantibus ire ad templum, & Deum pro refti-

hendit ipfe Pachomius, quod fanandis ma-

tuenda fanitate deprecari ; cumque alter fe ex-

nuum fciffuris a palmarum foliis, quibus na-

cufaret, diceretque fe indignum, qui alicui

tas conficiebant provenientibus oieum adhi-

incolumitatem impetraret, juffit ire in virtute

buiffet. Centum & triginta Monialesin S. Eu-

Obedientize, ivit, & antetres aras, unam B.

phrafize éoenobio eundem rigorem fervabant.

Virgini, alteram S. Laurentio, tertiam S.Be-

Paleemon, Pachomii frater, quod aliorum pre-

medicto confecratas proftratus preces fudit,

cibus inductus ftomacho debilitato refocillan-

qui continuo tres fimul ore fereno fe Bernar-

do aliquid przeter coafuetum fumpfiffet, con-

do videndos dederunt, & partes magis affe-

tinuo velut Inftituti anachoretici violator, ni-

&as tangendo, confeftim illum perfanarunt.

mizeerga fe remiffionis, ac indulgentize a Deo

Credo S. Bernardum in hoc fa&to folam Dei

veniam petiit. Verum etfi hzecapud Viros il-

gloriam fpectaffe, & non tam fibi, quam alte-

los fanctiffimos & feveriffimos ita fe habeant,

rius profectul preces imperando, cum magna

ait tamen Afceta, ab amoris perfecti praefcri--

ptionibus illum non recedere, qui, dum mor-

apimi tranquillitate, ftuduiffe.

bus praeter folitum aggreditur, medicum ac-

Duäiumk XXX.'

cerfit, &Dei Spiritum velüt monentem audit :

Honora suwedicum propter neceffitatem. — Hoc Fecl- 38

: De mediis in morbo adhi-

ex facris paginis depromptum confilium fe- "* * *

L

bendis.

cutus fan&us Joannes Chryfoftomus .olym-

piadem morbis & triftitia oppreffam ad me-

TESS Ia eodem morbo adhuc confüituta.

dicorum quzerenda fubfidia amandat:

u

aq-.

Philothea, dubitatinprimis, an medici opem,

obrem , inquit, Dortor, u£t varios pretzofosque

,

falva perfe&ione, implorare poffit; deinde cum

suedicos adbibeas , C? dis medicamentis utaris,

amaras & prctiofas praefcripfiffet, an. eidem

qua bujusmodi suovbos expelleve queamt. Hauc.

nedico obedire teneatur.

* AQ quod utrum-

orbitam omnes fere Sanétos ( fi paucos illos,

que dubium.

quos fupra nominavi, cum quibusdam aliis

[

excipias) communiter tenuiffereperies, quam

Solütim

D

etiam fantus Bernardus aliorum juffu infi-

"LX. Refpondet

Afceta, fe nullam videre ob-

flere coactus eft, dum a Capitulo Gene-

ligationem in utroque cafu, nifi ingravi mor-

rali Clarzevallis habito, Epifcopi cujusdam

tis periculo. Hinc fanttus Bernardus dubiis

ejus perítudiofi obedientise commiffus, at-

quibusdam hanc materiam concernentibus a

que concreditus (qui ad eum perfuaden-

inonachis S. Anaftafii rogatus refpondet ; fci-

dum miro defiderio ferebatur) atque ab hoc

re felocum , in quo degerent, infalubrem effe,

ruüfticani cujusdam medici difciplinae & cu-

eorumque non paucos variis inde morbis ten-

rationi traditus , annum integrum medice

tàri, ideoque meminiffent ejus, qui dixit: Lz-

vivere, & potionibus remediisque ab illo

ö?

Lenter gloriabor 22 inffrmitatibus meis, ut ba-

prefcrptis uti juffus eft magno. faftidio ,

bitet in me virtus Chriffi. Compaáti fe vegri-

nullo emolumento. Beatus Franciícus Sa-

tudinibus corporis, fed animorum morbos ma-

lefius noítris. temporibus, cum ex morbo

gis pertimefcendos; quapropter neque pro

decumberet, rogareturque, an hoc, vel

bono monafterii, neque pro animze falute ex-

illud expeteret, an libenter venz fe&io-

pedire, ut Pharmacis & medicamentis utan-

nem, aut facrificationem admitteret; ni-

tur: Permitti quidem poffe, ut vilibus her-

hil aliud refpondebat, quam; Facite de me,

Irr

R.P. Loln. Bill. a. Tom. 1.

quod

682

Bibliothece . Mamualis Cöncidmtoriæ

"ii

.a te hi & nunc exigat Deus perfe&e cogno.

jie

quod lubet, quandoquidem me Deus in veftra

fcas, aliorumque fententiis,

& monitionibus$

,

f

Medicorumque poteltate pofuerit.

n

tuum ipfe judicium anteponas; te potius ad

infantilem infantiam redactum exiftima , qui

jutbl

Dubium XXXA!:-.j

alieno Regi debeas arbitrio, praefertim ubi ad

am)

(un

illud medicorum confenfus accedit..

— De,obedientia medico præ;

4

omi

ftanda.

nit

J

Dubium XXXIL.

pHO

LXI. Accidit, ut Philotheze medicus .etiam

uj

jejunia, Horarum Canonicarum recitationem

. De ciborum ele&tione in .

,

ul

interdiceret; econtrario vero carnium, alio-

morbo.

teri

rumque ciborum in diebus abftinentize vel je-

p?

junii vetitorum ufum przeciperet ; quod quia

[

! -LXIIAI. Experfo erat vP'hilbt'hea fibi aiiqüas

ipfi difficillimum videbatur , dubitat, an ei-

medicinas alio tempore adhibitas perquam

f5!

dem obedire teneatur?

falutares fuiffe; fed ciborum fere omnium;

(

Solutio.

praeter unum alterumve, naufeam fe habere;

Pef'

dubitat proin, an contra perfeCionem fit a-

j

'* LXII.'Refpondet Afoeta, varias fuiffe häc"

&ura, fi tales medicinas aut cibos ipfa fugge-

inre San&orum praxes. S.Ignatius Lojola a

rat, petatquef.q

I

du

medico non adeo experto contra morbi ra-

f

tionem fe tra&ari permifit, prae nimio zeftu

:Solutim

ad extrema reda&us, cum morbus frigidioris

HU

LXIV Refpondet Afceta, non improbare

Penne-

aurze afpirationem, fecundum medici peritio-

l

. quin.p.3e

TÀ!

ris, qui evocatus fuerat, judicium repofceret.

hoc divinum amorem , fi cum perfecta anim

1 c.slnl24'.

Idem vero ultimis magni jejunii diebus ad

fubiniffione id facias. S.Chryfoftomum in exi-

J

lio ftomachi doloribus laborantem ab Olym-

e

medici praefcriptum carnem in cibum admi-

P

fit, ad tam coecam obedientiam medico atto-

piade medicamentum, quod alias utile exper-

nito. Legimus fan&um Abbatem ad carnes

tus fuerat, per literas poftulaffe legimus: ZJes$

U

die vetito ex regulis coenobii Novitium 2e-

operam, inquit, w zdem vuvfum medicametie

b

ti0

srotum mandato & exemplo fuo induxiffe,

tuia ad nos imittatur. San&us Francifcus Affi-

idque Deum acceptum habuiffe, & daemonis

fias abftinentize prodigium morbo confli&atus

q

ad nobilem matronam Romanam Jacobam de

HU

ex energumen» corpusculo ejectione tefta-

C6

tum effe. Oppofita via inceffere San&orum

Septifoliisliteras dedit, ut veniret, fi videre fe.

aliqui non minori fan&imonia illuftres. S.

vellet in viis, additque: Jovta tecum pamue-

£

Francifcus de Paula, etfi Fratrum fuorum pre-

num, C? cilicium, ia quo covpus tieuta involvas,

€& cevampro fepultura : vogo etiam quod portes

4

cibus fatigatus, induci nunquam potuit, ut

morbi tempore aliis, quam cibis quadragefi-

de illis comeffionibus, quassnibi confuevifli dare,

[l

yüalibus, vefceretur , etfi aliis, dum zegrota-

quando iufirmabár Rome. Erat autem ex fac-

"i

cliaro & amygdalis, aliisque fimilibus confe-

rent, oppofitum imperaret. Cum S. Juftinia-

Q

.do Patriarchze; ut carnibus aeger uteretur ,

&um.edulium. . En duos viros fan&imonise

tu

exemplo viri fan&i perfuadere vellent, re-

laude facile principes, qui morborum fola-

ix

tiola emendicant, coelo votis illorum fuffra-

fpondit: Unusquisque in fuo fenfu abundet :

q

de czetero malle fe antiquorum rigidis abfti-

gante: Antequam enim Francifci Matronze

nentiis, atque veftigiis infiftere. 5. Nicolaum

ifti redderentur, illa nocte ab Angelo monita,

f

ut cito pergerer ad S. Virum, nec quidquam

Tolentinatem ex gravi decumbentem mor-

C

boad carnium efum follicitabant ad(fantes;

eorum, que petebantur, praetermitteret: Nec

b

abnuit ille conftantiffime, & cum nihilomi-

eft, quod fufpicari quis audeat, eos ad fimi-

lia poftulanda ex animi mollitie defcendi[fe.

xus ad ejus confpettum allatze effent: Amo-

d

vete, inquit, iftas illéce

bras, quas tam fzepe

Nimis amabat Chryfoftomus corporis crucia-

lo

corpofi meo admodum

fimilia concupifcenti

menta, quae Imperatorum coronis praefere-

Cum tamen Ordinis

bat. Nimis S. Francifcus ; cui gravius fo-

3

hucusque denegavi.

Generalis Priot füperveniens, in virtute obe-

lito laboranti cum frater affiffens diceret :

d

dientize mandaffet, ut aliquid acciperet, bo-

Ora Dominum, ut mitius tecum agat ; ma-

V

iüm duntaxat fümfit, & continuo fanitati eft

num enim fuam fuper te plus folito gravare

videtur.

Continuo ad illum cum clamore

reftitutus. Videbuntur fortaffis alicui hzec

inter fé pugnare, & horum inrecufando con-.

converfus..

Nifi, inquit, nofcerem in te

ftantiam, aliorum in admittendo facilitatem

fimplicem puritatem, tuum ex nunc abhor-

rerem confortium, & in terram proftratus

condemnare ; fed longe alitereres habet; u-

trumque in eundem divini beneplaciti fcopum .

exhaufto corpufculo eam . deofculans, ait:

collimat, &.alii abftinentia, alii vero humi-

Gratias tibi, Donjine, ago, pro his omni-

bus doloribus meis, & rogo, ut centu-

litate, & proprize voluntatis abdicatione eo

nituntur. . Si quseris ex me, quos imitari de-

plum, fi tibi placuerit, adjicias, quia hoc

t

beas, fuadeo obedientiz duétum fequaris:

erit mihi acceptiffimum, ut aflligens me do-

— l

Non ad eam tu cum Francifco de Paula, Ju- -

lori non parcas. Poteris igitur & tu, tanto-

ftiniano, & Nicolao virtutis praeftantiam, &

rum virorum imitatione, ea, quae ad mortis

l

levamentum .facere videbuntur, modeíte

cum Deo familiaritatem prove&us es, ut, quid

*

poftu-

OE

Dubia Afcetica. -

683

T

Tituus XLV. 1.

0.

i

poftulare, etfi negentur, placide äcquiefcere;

$olutip.

üg

d

^ fi vero repulfam egref.ras, fi animum exulce-

ratum querelis oflendas, fifimilia aliis procu-

L. EXVL. Helboudet Afceta, dictus Jioe de

hi

inferno infcite & infulfe prolatum effe; quo-

il

rari, te vero negligi declamites, ícias teab a-

moris perfcéti legibus longe aberrantem, ad

modo enim locus omnium malorum & fcele-

rum colluvione refertus , tantum bonum,

amoris proprii fordida declinamenta prola-

pfum effe mifereque dcludi; tecumque melius

quantum eft voluntasbona, finufuo completti

ipetet? Diftinguenda igitur eft vera voluntas,

omnia proceffura fi hoc S. Bonaventurze mo-

nitum dictum tibi exiftimes : Izdu/gentze pro-

a fucata, ut fic loquar, velleitate, quam ho-

mno tum habere dicitur, cum loquitur fecum

prio judicio nou. f[unt admittende , uon tamen

Juat recu[anda alieno, a fe ipfo i fe ipfum vigida

hoc modo:. Veliem quidem hoc agere, vel-

lem ab hoc me abfiinere, fed quia difficultas

debete[fe cenfura. Legimus Deum etiam prae-

ter naturae curfum faviífe zegrorum defideriis.

magna perviucenda eft, nihil hacin parte ag-

gredi volo, fed-omnia potius intentata re-

d

P.Petro Canifio fubmifit per feneftram avicu-

Ó

lam, quze illi in edulium pararetur; ad S.Goa-

linquere.

Altera vero, quae voluntatis no-

ten meretur, non ita fe habet; fed dum illa

ly

PA

ris interceffionem Abbati zegroto Lucium pi-

Z

11

Ícem; alteri media hyeme ex arbore gelu

hominem foliicitat, ita fecum ille ratiocina-

tur: Volo id declinare; fed quia plus volun-

le

perufta cerafa rubentia ; Cardinali Bellarmino

s

poít ingentem ab ignefortuito arborum deva-

tatis habeo, quam facultatis, idcirco doleo,

quod pro voluntate nec illud exequi, nec hoc

itationem, & nominatim ficulnea, natas ex ea

repente ficus pulcherrimas ; quis hanc Deiin-

poffm effugere. Prior inferos replet, non

hzec pofterior, dequa fan&tas Auguttinus hoc

dulgentiam recufandam judicat? Quze fiDeo

miracula faciente admittenda videantur, cur

habet elogium : Quidguid vis, C? mom potes,

;In PE»

Deus fa&um computat,

Viditaliquando ani-

non etiam Prolato imperante? /Egrotabat

| re:Pelme'

D

Clarevallis Guilielmus, ex diíciplina S. Ber-

mam ad fupremi Judicis tribunal addu&tam

T

quin p

magna trepidatione fententize fulmen exfpe-

nardi ad aliud pedum affumptus, qui ex occa-

[

6914j

fione Clarevallem diverterat. Cumque jam ut-

&antem, fanta Brigitta, pro qua intercede-

[la

bat apud Deum fanttus Jacobus, quem fce-

cunque morbo feremittente convalefceret, vo-

Ir.

luitabftinere a carnibus, & communem Ordi-

mina illa degensin corpore pie coluerat, dice-

u

batque: O Jominze, mifereve, quia voluit, €?

nis rigorem fequi, obfiftebat Bernardus, mone-

Vn.

batque, differret ad aliquot dies, & difpenfa-

7202 potust, quaza 15 veniftas obfuit , i:irz'zwzqm

j«

defe&tus, quo minus, quod babebat in votis, exe-

tionis beneficio frueretur: fedfruftra pertina-

ciam sger conftantizx velo obductam Santti

quevetuv.

Tum Judex ad animam conver-

fus: Vade, inquit, fides tua, & voluntas bo-

monitis oppofuit, feparantur ambo, & alterad

je

Cómpletorium, ad lectulum alter fecedit. Et

nate falvant. Quo auditoilla lzetitia exi'tiens

ja

ad inftar falgentis ftellae abii, Angelique ad-

ecce continuo febris hominem, ut fatelles nu-

D

iinis invadit, & tam crudeliter exercet, ut fe

ftantes, Deo laudis Canticum infonuere di-

j

centes: BezediQus ffs, Domiue Deus, qui es,

a morte propius abeffe crederet, optaretque

^

cito dilucefcere, ut fantctum Bernardum evo-

qui evas, evisgue fempev , quia niforicordiam

tuam nou aufevs ab iis, qui [perant in te. Ve-

care poffet, & contumacize fuse veniam petere;

rum hic prudenter difcutiendumeft, an vere

Qqui ubi venit, hominem feverius folito intui-

virium defe&us & imcecillitas ab operis in-

tus: Qui tandem ait, hodie comedes? Heu!

le

greífione & executione'impediat, an non po-

P.

inquit zeger, quidquid przeceperis: Bene, in-

tius abjectio quxedam animi, & torpor atque

ls

!

quit, Bernardus, quiefce modo, non morieris;

ij

& continuo febris abíceffit, fuo nimirum per-

fegnities, laborisque fuga nos remoretur.

Adiit aliquando D. Annam de S. Bartholo-

]

fun&a officio, quze ut hominis pervicaciam

meo factimonialis precum fubfidium ab illa

caftigaret, a Deo immiffa fuerat. Non tam

efflagitaxs, ut difficultatem aliquam pervince-

benigne cum altero s&eque contumaci egit di-

la

ret, afferens fibi ad id vires non foppetere;

vina Majeftas, qui Przelato carnium efüm prz-

dum acquiefcens ejus defiderio B. Anna, Deq,

cipienti morem gerere noluerat ; is enim pau-

i-

pr£o illa fupplicat;.ecce Deum audit refpon-

lo poft tam ardenti, &'lpræpo?cera carnium

dentem ; alteram illam mentiri, vires illi non

appetitione infaniit, ut e valetudinario furtim

deeífe, fed voluntatem & conatum. Nec du-

fe furripiens ad inftar lupi, canis cadaveri

bitem, quid fimile multis accidere, quos cum

dentes infigeret, ut inde carnium fruf&a con-

ad aliquid pro gloria Dei difücilius capeffen-

yelleret.

dum hortaris, refpondent, fe non poffe; vires

tantae rei pares fibi non effe, hoc eft, nolo cum

M

tantis, quas praevideoin ifto, ad quod mehor-

L

Dubium XXXIJI.- ?

taris, difficultatibus colluctari malo pacem ,

quam bellum, & tantillum perfectionis tanti

B- böna volunta—te.

POH eino.

ä

N

LXV. Audieräi fxepe Philothea, volu-nta-

tem a Deo pro opere computari, quod fibi

Dubi u XXXIF.

perfuadere non poterat, cum legerit quon-

dam, inferorum ergaftulum plenum efle bo-

De pietate.

narum voluntatum. ,Ad quod dubium.

LXVIL Legerat aliquando Philothea ex S.

Brrra

L

Paü-

ä

&.P. Loln. BiHl. M,&n. Tom. 1.

Bilbfioihece Manuafis Concionatorie

684

Ll

Paulo pietatem ad omnia utilem effe; . quia

fcribit: Homiuis fapientia þz'etas eft, babes boc Cap. x-

lt

tamen eandem varie explicari intellexerat ab

in libro $. Job ; namibi lepitur , quodip[a Sa-

qï

Afcetis interpretibus, dubitat, quid proprie

pieutia dixerit homini,ecce pietasip/a eff Sapien-

f

per eandem intelligere debeat.

zia. Szautem quavas, quam dixerit eo loco pie-

Pl

Solutzo.

i g

zatetn, diflin&lius i gveco veperiesO«oncC nv qui

LXVIII. Refpondet Afceta, tres communi-

efl Dei cultus. Ethicprimus Chriftianze pieta-

terfípecies pletatisaffignari. Prima, quze zm-

tis eft gradus, quo Gentium Do&tor Paulus ad Ad Tim.

m

'Thimotheum refpexit. Exerce, inquiens, ze ^^ -9

jo l

.j

zata, dicitur, fiveaffectio quaedam ab Auctore

(Jl

[

naturz omnibus indita ad aliis benefacien-

zpfum ad pietateu, nam corpovalis exercitatio

f

dum. Secundaacqui//ta , juxta regulas reCtze

ad qodicum utilis efl 5 Pzetas autem ad ommuáia

utilhi. Quam S. Àugufüinus definit in huncS. Aug.

rationis animo inducia, qua eis, qui caufze no-

modum: zetas eff verax verà Dei cultus, tinde ?à Mace-

4

ftri ortus, atque educationis exftiterunt, prze

m

czeteris nos commendamus.

Tertia & verze

ottiia vetle vivendi officia duci oportet: Zdtgue

! Cob [i[

bec ea eff, docente Zipoffolo, 2umuente Berzardo.

g G

pietatisfpecies, qua Deo obfequium preefta-

mus, omnemque venerationem & reveren-

tiam exhibemus: & haec omnium excellen-

Du biu m XXX[»'.

l

T

tiffima eft: quam ut intelligamus, Ííciendum

d Del.habicatione. animz.

eft, multis nos rationibus ac motivis teneri

m

/

obfequium , venerationem, obfervantiam , &

LXIX. Audierat aliquando Philothea cee

lebreillud axioma allegari: zgzma magis eff,

cultam Deo Optimo Maximo exhibere. Pri-

mo, ut J/fajori; eft namque id virtuti huic

ubi amat, quam ubi animat : Sed cum fenfum

To l.

proprium munus, majoribus nos reddere ob-

& rationem illius non fatis affequeretur, eun-

63 f 300

dem fibi explicari cupit, cui

fequentes. Secundo ut Domzno , cujus funt o-

mnia, quze habemus, atque hoc directe ad ju-

Solutio.

;

fiütiam fpe&at; Tertio, ut f/umzo Lenefactori,

& bonorüm omnium]largitori. Quarto, ut re-

LXX.Refpondet Afceta cum fan&o A

M.lib. de

to Magno dicente: Zrabzt amov amantem fe,

adh. Deo

Venle. i

rum omnium Cozdizorz, ac principio noftro,

cui propterea fupremum cultum debeinus ex

& collocat eum in amato, facieus ei intimiffime c, xa,

virtutereligionis. Quinto, ut Pz?rz, qui nos

adbereve:. Plus enimefl auima, ubi atnat, quain

ubi anitmat : quia fic eff ia amato fecuudum pro-

; Tdein ] G

per gratiam fuamin tilios adoptavit, atque ita

]

omnem a nobis cultum promeritus & hono-

priam uaturam, vatzonem, €? voluntatem; [zd

rem: quo refpexit Apoftolus, ad Titum fcri-

27 €0, quod apituat, tantum eff fecuudum quod e/f

347

fovma ; quodetiatu brutis convenit. Ex quo quis

ï l.c;ctnl x

Ad Tit.a.

AI.

bens, his verbis : "Zpparuit gratia Dei Salva-

1 no 7;

:

£oris uoftri omuibus homiuibus, evudieus uos, ut

retle concluferit avéliovem zntev amanutes, quam

abnegantes impietatem , id eft, peccati letha-

corpus inter €? amimam, uniouetu vepeviri, Ecce

igitur, quam bogum & quam jucuudum, babita-

lis ftatum, & gratiam jufítificationis adepti,

ve Fratres in unum. Quae divinus Doctor Au-

Pfal- 1320

fobrie, jufle €? pie vivamus in boc feeculo. Pie-

e

tas in religione proprie maximeque confiftit,

guftinus Religiofis exponens ait: Qu /fvi-

cuat im w , utunmumn bominem faciant, ut ff

de qua vera fapientia, veraque felicitas & bea-

ATE

titudi, id eft, fammum bominis bonum reful-

illis vere, quod fcriptum eff una anima & u-

Eccl.c'.m.

tat, juxta Ecclefiaften : Deum tzme, & man-

uum cor. Multa quidem corpora, fednousuulta

Yl

anime : Multa covpora, fed non anulta covda.

?-. I3.

data ejus obferva, boc«e[fl euim ommis bomo; fi-

N

quidem vera pietas feu religio verafide, fpe &

Ut nefcio, quo nominis omineillud Anagram-

charitate conftat, quemadmodum eleganter

ma: Z'ogatbas & David, bodie uuitas data eff :

| Jodtya

veriffimum hic comprobetur.

oftendit S. Aug. Enchirid. uþi inter coetera fic

Prov st

Y4

SHEIHIMIHEHIHI HIHIHI HH HOHO H IH ZH HHH EH HH LR

TITULUS XLFIIL.

LCrf

u

EBRIETA S.

[

v

$

brius idem ac ex?m briam ügniücet,k uti S.

'Thomas notat.

QUOAD ESSENTIAM.

"

l

!

| Divi/z'a.'

Üfee "

:De]ïizlz'tz'o.

V' XL

I

ÍLDividitar a 'S/Tholfa & aliis in ebrieta-

S. Thom.

2.2.0.50.

1 Bs

brietas eft exceffus in potu voluptatis cau-

tem pro ipfa rationis privationefumptam, in e-

a. I.1.7.c.

fa, donec rationis ufus adimatur. . Vel,

brietatem pro a&u potandi caufativo praedi- 22. q. 7.

H Poy, A

Ge privationis acceptam. Aliiinmaterialem pslaettus,

"

Vo L

ut ali volunt, eft privatio ufus ra-

tionis ex immoderato ufu rei potabilis ad

& formalem dividunt ; illam vocant, quando a- 1.5. d.5.

tempus facta.

Dicitur ab e, id eft, //ze, &

liadecaufa, quam voluptatis gratia potus in- w 13.

| W -

v'l&

lzriam, quod menfuram figuificat, ita ut e-

ebrians fumitur ; [iftam, quando propter folam .

Volu-

"a

Tituus XLV L Ebwetas.

685

,

Alii

voluptatem fe quis per totum inebriát.

X. Ne mtueams vinum , quando flavefcit, Prov. s3.

denique in plenam & plenilfimam dividunt,

cum fplenduerit in vitro color ejus: ingredi- V.31- .

quarum priorrationis duntaxat, pofterior ve-

tur blande, fedin noviífimo mordebitur ut co-

/

ro etiam exteriorum fenfüum ufum miagnaex

luber, & ficut regulus venena diffundet.

parte tollit.

-

AI. Cui v2e ? cujus Patri v2e ? cuirixae ? cui Pl ov. 23.

v« 29.

LA Ti

FUM

"A us.

foveze ? cui ine caufa vulnera ? cui fuffufio o-

ZA

S Aug.

culorum ? nonnehis, qui commorantur in vi-

M l.ïo Conf.

IlI. Tantum bibendo excedere, utvatio qui-

no, & ftudent calicibus epotandis ?

: €. 3I.,

deus mon omuino tollatur , [ed tamen pevtuvbe-

£ur : quxe crapula vocatur, dequa S. Augufti-

XII. Noli effe in conyiviis potatorum, neclb. v.20.

T

i

in comeffationibus eorum, qui carnes ad ve-

nuslocutus eft dicens: Ebrietas longe efta me,

( lat

mifereberis, ne appropinguet mihi; crapula

Ífcendum adferunt: quia vacantes potibus &

, titm

m

autem nonnunquam fubrepfit fervo tuo.

fymbola dantes confumentur, & vemetur

"

P Cob. de

pannis dormitatio.

rec. Gan.

IV. Bibere usque ad vationis przvrztzonem :

l

: 9.

qui exceffus amodernis Scriptoribus etiam

AIII. Operarius ebriofus non locupletabx Eccl. 19.

« J

c.5.n

tur: &quifpernit modica, paulatim decidet.

"Temulentia , vocatur, quze rationem penitus

XIV. Quifuavis eft in vini devoratiopibus, Prov. 12.

labefactet ac tentet.

V. ET.

Tb. c. 2r.

V. Etiotm usque ad privationem exteraorum

infuis munitionibus relinquit contumeliam.

n, 14«

XV. , Vee qui potentes eftis ad bibendum vi- ls.v.o2.

l

Jeufuum &ibere : quze perfe&üffima ebmetas

num, & viri fortesad miícendam ebrietatem.

aerito vocatur.

/

XVI. Vae qui potum dat atico (uo : mit-! abac- 2.

T

Signa ebrietatis.

tens vel fuum, & mebuans , ut afpiciat nudi-

ll

LeHl4.

VI Primum fignum eft , fi quis poftridie

tatem ejus.

€3: ^- 39- nonmeminerit, quid dixerit , aut egerit ;nam,

XVIE. Propter crapulam multi obierent ; Ecc!. a7.

cum ratio etiam vim refle&endi fefuper actus,

qui autem abltinens eft, adjiciet vitam.

V.34-

faltem potiores, habeat, recte colligitur, hac

AVIII. Quidiligit epulas, in egeftate erit : ; Prov. ar.

S Abet

vi ablata, rationisufür non adfuifie.

V

lib,de

qui amat vinum & pinguia, non ditabitur.

adh. Deo

. ldeml.c. ;. VII. Secundum,ücommlüt quae alias com-

XIX. Mulier ebriofa viamagna: & contu-Ecc!. 26

G ,

mitterenon folet, nam ejusmodi actus merito

yv

It.

Eud

melia, & turpitudo ejusnon tegetur.

ex fopita ratione provemüe praefumuntur.

XX. Sobriieftote, & vigilate, quía adver- t. Petr. .

Ídem l. c.

VIIH. Tertium eft, fiinterbonum malumque

farius vefter tanquam leo rugiens circuit, quæ- Yees

non amplius difcernere queat.

- P. Gob.

rens, quem devoret.

Ó

IX. Quartum, fi non tantum pedes vacil-

AXI. In caloreeorum ponam potus eorum, Jer. 5x.

l.c.c.2r. lent, & domus everti videantur , fed etiam lin-

& inebriabo eos , ut fopiantur, & dorm:ant V. 39»

(n7.

gua balbutiat & objecta duplicia appareant.

fomnum femplternmn, & non confur gant

dicit Dominus.

$ H

XXIL Diligentes in vino noli. provocare ECC? 31.

Pl tots

EX S. SCRIPTURA

multos enim exterminavit vinum.

3o.

Yl

/

XXIII. Amaritudo ammæ vmum mukumlbxd v.36,

Fuga-

potatum.

Luc er. l. At

tendite vobis, ne forte graventm cor-

XXIV. Ebrietatis ammoütas 1mprudentlslbxd v.4o.

Vu '34.

da. veftra in crapula & ebrietate, &

offenfio, mmorans virtutem &faciens vul-

curis hujus vitze; & fuperveniat in vos re-

nera.

3

pentina dles illa.

XXV. Vinum multum lmtatmnem & 1-1'Dld V.3»

Joel.r.v.$

II. Expergifcimini ebrii , & flete, & ululate

ram & ruinas multas facit. -

omnes, qui bibitis vinum in dulcedme quo-

XXVI. Vinum damnatoxum bibebant in Amos 2,

v. 8

niam periitab ore vefiro.

domo Dei fui.

Prov. 31.

III. Noli Regibus, Lamuel, noli Reg1bus

&E

Vi 4-

dare vinum, quia iullum fecretum eft, ubi

$. Ill

|

regnatebrietas, neforte bibant & oblivifcan-

EX.S. PATRIBUS

tur ]udlcmrum & mutent cauíam filiorum

Qu/zlztzzs.

?

pauperis.

Ambr.

1. Cor. 6..

IV. Neque formcam neque adulteri &c.

uid autem obteftationes) potentium 10-

de Elia

v.9

neque ebriofi regaum Dei poffidebunt.

IQ;.,

quar? quid memorem Sacramenta,

quæ violarenefas arbitrantur? Dibamus, in-

ejun.

|

1f. 28.v.7.

V. Sacerdos & Propheta nefcierunt prae

ebrietate, abforpti funta vino: erraveruntin

quiunt, pro falute Imperatorum, & qui non

ebrietate, nefcirent videntem, ignoraverunt

biberit, fit reus in dev otlone, v1detur enim

|

non amare Imperatorem, qui pro ejusfalute

judicium.

Qfeze 4.

VI. Formcamo & vinum & ebmetas aufe.

non biberit. O pize devotionis obfequium! o

YV. IÍ.

runt cor.

ftultitiahominum, qui ebrietatem facrificium

A

J Thom

Eccl. 9

VII. Vinum & mulieres apoftatare facmnt

putant, qui æfhmant illos ebrietate placere,

,,050

v.2

fapientes, & arguent fenfatos.

qui jejuniis paffiones fuftinere didicerunt.

" 70:

Prov. 20.

VIIIL Luxuriofa res vinum, & tumultuofa

Il. Omnesebriofi tales funt, quales palu-s Auguft,

2, 07

YV. .

eänetas, quicunque his deleCatur, non erit

des effe videntur. Nafcuntur in illis fanguifu- f. 231.

aldeuw

fapiens.

gze ,ranae, & diverfa genera vermium, quima-

5j

Ephef 50

gishorrorem poffuntgenerare , quamaliquid,

.H

V. 18.

IX. Kolite inebriari vino, inquo eftluxu-

xia, fed replemini Spiritu fanéo.

quo ad victum proficiat, exhibere.

Rrrrs

IlI.

/

f^

686

Fibliothece AManu

ais

Cäncfäomt orig

S*Hier.

bus tot maää;s redundans, totque fecum inve-

, Mns )

0

III. Omnes qui ebrietatem fe&antur , filii

Mf

l qgr

in rep.

Belial vocantur , quia venter mero aeftuans fa-

hens calamitates, ne quidem crimen cenfetur,

p

Mon.

fed in divitum menfis hujus turpitudiuis gra-

£0. 1' m

cile defpumat in libidinem.

Dom.z-

hn

S. Bafil.

IV. Quiscurrus equorum indomitorum ita

tia pügna fitatquecertamen. Et videre eRt fta-

1

of

fü

hom. de

dium, certamenque diabolicum. Ebrius mor-

ebriet,

praeceps fertur Dominum fuum excutiens ;

j

p per

quod navigium ita gubernatore deftitutum ,

tuis iniferior eft ; ille enim fenfu deftitutus eft,

lS: Aug. derx

ita fluCibus exagitatum & concuffum, quod

nec ad bona necad mala pote/t excitarl, hic

[ 0^

de temp

non fit fecurius ebrio.

veroad.mala exequenda promptus eft, & ani-

ma in corpore ceu in monumento defofla,

Fuga.

mortuum corpus circumfert. Nemo, qui vino

| tremeä-

S. Aug.

V. Illud ante omnia rogo, & per

inebriatur, divinorum e

fer, 131.

dum diem judicii vos adjuro, utillam foedam

rum poteft.

j

Ke cupidus eloquio-

de temp.

daemon eft voluntarius ani- S.Bamïx;s.

poir ] f

confüetadinem, per quam grandi menfura fine

XllI. Ebrietas

om. 14«

|

25

menfüra tres homines, aut volentes, aut in-

mis noftrisinditus: Ebrietas malitize mater

in ebr.

ft

viti folebant bibere, tanquam venenum dia-

eft , virtatis inimica,fortem virum redditignàa-

tit

boli de veftris conviviis refpuatis.

vum , ex temperantefacit lafcivum , juftitiam

fre. i !

Damnsun.

ignorat, prudentiam extinguit, ficut enim a-

To.€ & dj

qua igni eft adverfa,ita vinum immodicum

$s

j/

S. Laut,

VI. Perhancnatura corrampitur, libidinis

rationi &c. Quid quaefo funt ebrii aliud,

Juft. de

(

nutriunturincendia, fübvertiturratio, fcelera

quamgentium idola? oculoshabent, & non

Spirit.

panduntur, homicidia fiunt, proferuntur ftul-

vident.

an: I'

anim2e

xfomefxtum libidinisx, incen- S.' Ambt, -

V aj

interitu

tiloquia, detractiones & verba (currilia ; he-

X1V. Ebrietas

n

lo Ii

betatur mens , maturitas relaxatür , loetitia in-

tivum infanize, ebrietas venenum infipienti

2p, in lib. de

Elia &

Hec fenfus hominum mutat, ac format: per

9

j

fi

epta diffolvit, immunditia polluit.

jejun.,

$, Bet.

Bellovac.

V]I. Omne bonum, fpirituale diffipant e-

hanc fiunt ex horminibus equi adhinnientes

äï

fpec. mo-

briofi, quiaebrietas eít mors omnium virtu-

&c. vocem amittunt,colore variantur, oculis

q.

j7

ral. l. 3.

t fr

aE

i

tum & morum. Ebrieta

I:.U.L

it ja&tura omnium

ignefcunt, ore anhelant, fremunt naribus; in

p. 8.diít.2.

bonorum.

Sihsbeat homo bhumilitatem ,

furore ardefcunt , fenfu excedunt.

Fngelgt.

tonc, 1

(

manfuetadinem, prudentiam, & csetera hu-

. XV. Ubiebrietas, ibi diabolus: u

i turpia S. Chryt.

Dom.2.

jusmoedi , omnia projicitin pelagus iniquita-

verba, ubifaturitas, illic daemones choreas a-

ad pop.

Antiocl. |

pot

Í

tis, & ficut ebriofi Depe veftibus fuis mate-

gunt. Talem habebat meníam dives epulo,

yt

bpph c

rialiter fpoliantur, fic eorum animnze virtuti-

i

bus denudantur.

fuit.

propterea ne quidem guttze aquze Dominus

1

25

Tbidem in

fi

f

S. Bam. :

VIH. Quseeft hominis ftruCtura adeo firma,

-XVI. Vin

um & »adolefcentia duþieic eftin- S. Hier.

epud

qu2e tantis ebrietatis malis refiftat? quis un-

cendium voluptatis. Quid oleum flammze ad-

e?- 22.8

&

Manfi

difCQ 19'

quam madidumfemper, &innatans vino Cor-

jicimus ? quid ardenti corpufculo fomenta Ól

Bi. 3.

