pus confervavit , ut non exile, diffolutum, &

nium miniftramus ?

á

omnibus obnoxium morbis exiftat?

at. Audite, Origenip

XVII. Audite, ebrietas quid ag

Sl Gregl

S. Laur.

IX. Mel eft, quod 2fcendit in labia; fel

quantum facinoris conciliet temulentia.

E. Gen.

in üb. P[

Juft. c.xr.

eft, quod defcendit in vifcera.

Cohtra

li

de humil.

brietas decipit, quem Sódoma non decipit:

propin,

S. Chryf.

X. An non videtis quotidie ex fumptuofis

uritur ille flammis mulierum, quem fulphu-

hom. xo.

menfis, & immodica ingluviáa, infinita mor-

rea flamma non urit.

Vi

in Gen.

borum genera induci? Unde podagrz ? unde

- XVIII. Non ZEthnei ignes, non vulcanea S. Hier.

p

capitis dolores? unde corraptorum humorum

tellus, non Vefuvius & Olympus tantis ardo- ad Fur,

tü

abundantia? undeinnumeri alii morbi ? non-

ribus zeftuant , ut juveniles medullze vino ple-

l

ne ab intemperantia & largiore vini ingurgi-

nse, & dapibusinflammatze.

tatione, quam oportet ?

XIX. Ebrietas mater litium, furoris gene- Peter

av. ia

Idem.

XI. Ebrietasfpontaneus eft furor, perditio

ratrix , petulantize magiftra: hanc qui habet;

|r

contra

cogitationum , ridicula calamitas , morbus

ebrieta-

homo non eft: hanc qui habet, peccatum

fetin.

tem.

fannis expofitus , voluntarius deemon; &

non facit, fed eft ipfe peccatum; haec enim

ü

ipfa moleftior infania.

!

eft rabies voluntaria , invitatus hoftis, illece-

XII. Daemoniaco ebrius eft.deterior; mi-

bra honeftatis , & pudoris injuria.

Q

feremur ejus, quia dzemonio vexatur, hunc

XX. Quid infelicius ebrietatis deminatu;

S. Hilar.

f.25.

odio profequimur; illi enim injuria, huic

ventri ultra capacitatem infundere, fenfui ra-

Í

negligentia eft morbus.

Nec aliter aíffectus

tionem adimere, non loqui, non meminiffe ,

f

eftebrius, quam doemoniacus: pariter cir-

nonítare, & mortem quandam naturae inco-

d

cumagitur: pariter de ftatu mentis dejeCtus

lumi imperare ?

eft: pariterconcidit: pariter oculos contor-

S. Ambr.

XXI. Ebriofus cum abforbet vinum, ab-

quet: pariter jacens in terra pedes ja&at:

forbetur a vino, abominatur a Deo, defpici-

. de poen.

fpumam ex ore projicit, & itafoetentem fali-

^

vam exhalat. Injucundus eft talis amicis, ri-

tur ab Angelis , deridetur ab hominibus , de-

ftituitur a virtutibus , confunditur a daemoni-

diculus inimicis, contemptibilis fervis, uxo-

ri ingratus, omnibus moleftus, ipfis beftiis

bus, conculcatur a beftiis.

XXII. Si poffes animam hominis, peccatis

$. Chtyf.

afperior: Beftize bibunt, dum fitiunt.

Hic

mul- ho. 28. in

intemperantia cupiditatem tranfilit, & ratio-

involutam oculis cernere , non dubitares,

attb.

to melius effe in fepulchro

ne carentibus a ratione alieniorapparet. Ve-

jacere animam in

rum illud multo intolerabilius eft , quod mor-

vivo corpore, vino fepultam.

— . p GEE Á a kl ADSMS Gma . 2"5 P.5* Mn$

XXIII.

Tuulus XL Fl]l. Ebrietas.

687

XXIIL Ebrietas i

dum impotes ad fe deferri. Hinc & ipfos &

- Chryfol.

n alio crimen eft, in fa-

nepotes continuo fobrietatis admonebat.

- apudFabr,

cerdote facrilegium.

i

1co. 7. in

XXIV. Nullus tam gravem injuriam fanétis

Damnu.

3

j

Dom.2. Angelis , vel fan&is hominibus , agnofcitur ir-

o

VIII. S. Greg. Turon. de Presbytero quo- S. Greg,

E

piph.

rogare, quam qui in eorum nominibus bibendo

dam refert, coui nomen Binocus Brito erat;

Tuþon.

; $. Aug.

per ebrietatem fuas animas probantur occi-

Hiccum virabftinentiffimus effet, herbis vi-

l 8- hi&i

x

|f. 2352.

ere.

Franc,

vebat filveftribus minime co(tis, vinum vero

c. 34.

g

"

de tgmpe

S

IV

cum tanta temperantia fumebat, ut magis

A CATH

putaretur libare ofculo, quam haurire.

Ac-

n EïXEMPL

. "

ig

OLICA.

cidit autem, ut , dum ex magna devotorum

Fuga.

i

í

concurrentium multitudine, ut fe ejus inter-

SDfrns

Eccl. r.

ceífionibus recommendarent, quidam eorum

m.T

LS

*

alomon defeipfo confeffus eft: Cogitavi

L.in dr

y. 2»

'in corde meo abftrahere a vino carnem

multa ei offerebant munera, &inter alia quo-

meam: ut animum transferrem ad fapien-

que vinum , unde paulatim a ccepto pie viven-

di modo declinavit : Didicit extra modum

ä

tiam, devitaremque ftultitiam.

Drex. in

]l. Anna Samuelis mater nunquam bibit

haurire, &in tantum diffolvi, ut plerumque

Lob. €. 4- vinum.

Idem SS. Sorores Martha & Maria

ebriuscerneretur : Undefactum eft, ut inva-

s ;

lefcente temulentia, tempore przecedente a

Magdalena poít Chrifti in coelos reditum fe-

ceruut.

"

dzemone correptus vexaretur in tantum, ut

Luc. r.

IlI. S. Gabriel Archan

g

' eius 'intär majora

accepto cultro (vel quodcunque teli genus,

B nb

-

Vb 150

aut lapidem , aut fuftem potuiffet arripere )

Atlb de -

admirandse fan&titatis S. Joannis Baptiftze

W&

indicia ponit, quod vinum,:lüce'ramve non

pofthomines infano furore difcurreret. Unde

fit bibiturus.

"

neceífum fuit,Presbyterum arreptitium vincu-'

fj

S. Hier.

teftatur , —Pale&iha&

lis & catenisconftri&tum in ejus cella coércere.

ep- 22.

]V. S. Hieronymus

ad Euft.

monachos olim ne ze

*

gros quidemþ fibi vinum

- [X. Quadam vice in conventu Bononienfi Pratum

oridum

ä

indulfiffe.

S. Dominici converfus quidam fuit a fpiritu

Engelgr. — V, Quidam àdolefcens, cum a Principe

maligno poffeffus; cui cum fratres indicaf-

26 86-;

conc. in

13, hn

Dom. 2.

quodam ad largius potandum urgeretur, re-

fent, S. Dominicum in Ecclefia orationi ope-

Al pop,

;

oft

fpondit: Veniam peto, clementillime Prin-

ram dare, illuc accurrit, cumque fanctus vir

,Ant'wchn '

Dei dzemonem de fua przefüumptione redar-

piph

ceps: À beftia parum abfum, vuitne Cle-

S.4

menta fua totum me beftiam fieri ?

guiffet , is feexcufando refpondit, converfum

ibidem in VI.Aliusquidam, cumingenspoculum in

hunc ftatum optime fuiffe commeritum , eo

S Biet,

D.

fanitatem ulterius evacuandum ei offertur,in-

quod pridiana die in civitate finelicentia vi-

.2 P

num biberit, ac proinde in eodem potationis

gens frultum fecalicel panisei obtrufit, dicens :

.Eu(ï.

Ede tu iftud in meam fanitatem , & ego cunc

a&u corpus ejus Dei permiffione ingreífüs

oculum hoc in tuam fanitatem ebibam..

fuerit.

Origendo :

:

S- Gfeg.

VII. Joannes Comes a. Schwarzenberg

.. X. Bellovacenfis de artifice quodam refert: pottov,.

,Ul

in lib.

prter varia opufcula, quae ex Cicerone in

Qui in certo quéxdam illorum monachorum . g.1.3.

contra

monafterio labotabat, cujus V. Beda de geftis dift. 3.

P

propin.

linguam germanicam tranftulit, & alia, e

1

*

quibus etiam quzedam proprio Marte vulga-

Anglorum mentionem facit. Hicigitur diebus 'Pec- mor,

vit, unuseft, quem contra propinationes &

feftivis potius crapulis & ebrietatibus vacabat,

quam ut operam fuam divino cultui, & animze.

15 Hier,

propinatores edidit, quod vitium feu confue-

falutiimpenderet; cum vero infirmatus mor-

: ad Furc

tudinem ipfe vocavit das Haupt/affer des Zu-

2vinckeus, & non tantum calamo ac verbis

ti proximus effet, pios monafterii illius Reli-

infe&atus, & abolere conatus eft, fed ipfe

giofos adfe accerfivit , iisque falutem fuam de-

fperatam effe dixit,addiditque quod videratin-

. Delet

etiam reipfa fugit, & alios ad idem inducere

fay. t

laboravit. Fuitquidem, dumjuniorin aula

fernum apertum, & fatanam in profundum

Principis effet, temulentize & lufui deditus,

merfum, cum Caipha & cseteris crucifixoribus

Domini zeterno incendio traditum , in quorum

(etfn. :

ut pater ejus Sigismundus a Schwarzenberg,

in Hohenlandfperg , eum a Rheno in Fran-

infimis viderat fibi locum deputatum. — Cui

coniam domum revocaret, ferioque ei com-

cum dic&ti Religiofi cum ingenti fpiritus fervo-

re promitterent veniam , dummodo ipfe poeni-

S Bithts

minatus eífet, nifi ab ea ingluvie defifteret,

finPf.Izi-

fe velle illum exhaeredare , ac potius bona

tens, verae compunctionis actus in fe excita-

fualupanari reli&turum, quam filio tam male

ret; infirmus hac promiífione fpreta refpon-

dit, quod videbat inftare judicium, nec effe

morato. Qua3e commonitio ita Joannem com-

movit ac emendavit , ut polliceretur fe, plus

fibi ultrafpemfíalutis , & hzec diceus exfpira-

annuatim zeris non infumpturum , quam ipfi

vit, fine viatico, &aliis fignisfalutis.

Unde

,S, Anir.

ab aliis feparatim fepultus fuit, nec quisquam

gt

pater aífignaret: Nec in diem unum plus

quam. florenum Rhenenfem lufui impenfu-

pro anima ipfius facrificium Deo offerre prze-

rum : Propinationes autem omnes omnino

fumpfit.

XI. Terribilefa&um quoddam a Mart. Del- ysrt.Det.

practermiffurum , id poftea in omnem vitam

diligenter ac perpetuo praeftitit: ac praefer-

rio, & ab aliis Scriptoribus clafficis refertur , rio lib. 3.

st

tim propinare necipfe unquam exin vifus eft,

videlicet quod in Comitatu Flandrize in quo- de Magic.

ho, 23

dam Prioratu , ubi tres morabantur homines,

P 1. q.7.

Mattho

nec propinanti cuique refpondere. Dicere fo-

lebat, mallefe videre filios honefta morte ab

de nulla alia re, quam decibo, potu, & fornica-

tionibus cogitantes; quorum unus vefperi

hqüe occifos, quam prae ebrietate fui ac pe-

finita

688

- Biblothece Manualiä Concionatorie

«

| finita menfa aliis dixit: Sat Baccho, libidini-

tibi de pleno fcypho propino, & niíi rationem

que datum, Deogratias agamus, ubi alter re-

feceris, injuriam mihi fecetis. Hinc focium

D

interrogans, quod Deo vinum propinare de-

fpondit: Ego daemonigratiasago, & agendum

jpet

L&

cenfeo, cujus opus agimus ; his di&tis finguli

beret, quia duplicis generis vinum habebant,

Pxefüp

le&um. petierunt, fingulas fecum impudicas

communique confenfu. debilius electum fuit ,

n* ml

ducentes foeminas , cumque vix fe veftibus ex-

dicendo: Hoc Deo fufficere poffe, fcyphum

z

j08

uiffent, comparuit dzemon, portam aperiens ,

itaque elevans ait: Tibi o Deus. Miror, au

& habitum venatoris afpe&umque prae fefe-

reperies bonum? fi hocanno illud melius ef-

&i

rens horribilem , cum duobus aliis minorisfta-

feciffes, melius bibiffes, his prolatis confe-

plt

turze, qui cocielffe videbantur, ingreífus eft ,.

ftim irriguit, immobilis fa&tus , fine fenfu , re-

t£5

torvoque vultu quaqua verfum refpiciens voce

fpirationis quoque & loquelze impotens. So-

f

horribili exclamavit: Ubi eft, qui mihi gratias

cius eo prodigio deterritus, fugit, alii eo in

an

egit? adfum, referam. Ad quz verba temera-

loco tunc praefentes amovere conati funt, fed

"

rius exhorruit, & tantum non mortuus eft.

fruftra. Quare fünibus eum ligarunt, quibus

q'.h

JDaemon vero illum e lecto extractum fubito a-

tres admoti equi, ut eum loco dimoverent:

Q

flantium cocorum confignavit manibus , ut e-

fed ne ad unicum quidem paffum protrahi po-

nu

undem veru infixum ad ignem ibidem accen-

tuit; hinc magiftratus', ut accenfus circa eum

luc

fumtorrerent: Affaturinfelix, inquit Author,

ad comburendum ignis exftrueretur , praece-

(ie

emoritur planiffime; alii autem cadaver hoc

pit; fed neque hic quidquam in eo operatus

f

ad ipforum exemplum toftum videntes, & foe-

fuit, ficque multo tempore ibi ftetit immobi-

tt

torem intolerabilem percipientes, longe am-

lis, nonloquens, neque bibens, nequemandu-

ce

plius inhorruerunt, quibus diabolus, prius-

cans, ut omnes agnofcerent judicium Dei.

CA

quam difcederet, inquit : Digni vos etiam eftis

XIV. In hiftoria Caroli legitur, quid, cum Bellov.

fe

pari fupplicio, nec deeft voluntas mihi ; vetor

Franci effent infuperabiles a Saracenis, &^ *

b

vimajori, invitus abeo, & moneo, refipifcite,

femper eos vincerent, duo Reges Saraceno-

ál

aut manent terribiliora.

rum promittentes, quod baptizarentur , mife-

Bellovac.

IX

XII. Citatus Bellovac. de quibusdam mo-

runteis vinum fortiffimum, & mulieres Sara-

machis refert, quod, cum ad Sultanum,ut eum

cenas; quorum multi inebriati, & vi&ti a vi-

per praedicationem & do&trinas fuas ad fidem

no, inciderunt in fornicationem , & victifünt,

[

noftram converterent, profecti effent, hicillos

& occifi a Saracenis ; victi inquam fpiritaali-

H

circa abftinentiam a Lege noftra Evangelica

ter , & poftea corporaliter.

praefcriptam interrogavit, an videlicet car-

XV. Quidam Curialis in Valeriana

; pfo. S. Gre

e

Vg

n

&

3

(

nem manducarent , & a mulieribus abftine-

vincia fan&tiffimo Pafchali Sabbatho juven- l 4 Ui

f

3

rent; quibus affirmative refpondentibus ite-

culam cujusdam filiam in baptifmate fufcepit.

rum interropavit, num abftemii effent? Qui

Qui poft jejunium domum reverfus , multo-

p

[*

fe a vino bibendo non abftinere refponderunt;

que vino inebristus, eandem filiolam fuam

K

quo audito magna cum honorificentia eos-

fecum manere petiit, eamque notte illa ( quod

dem excepit, & lautiffimum. convivium, fine

di&tu nefas eft ) perdidit. Cumque mane fa-

d

!s

tamen vini potu, inflaurari Secit; nocCte vero

&o furrexiffet , reus cogitare ccepit , ut ad bal-

—

fequenti cum ad le&um, quietis captandze

neum pergeret, an fi aqua balneilavaret ma-

ü

caufa conceffent, impudicas quasdam foemi-

1

culam peccati : Perrexit igitur, lavit, coepit-

nas ad eosdemimmifit , quae eos tentarent , at

que trepide Ecclefiam ingredi. Sed fi tanto

ipficonftantes permanentes easdem generofe

die ad Ecclefiam non iret, erubefcebat homi-

u

repulerunt: Poft aliquantulum tempus, cum

nes : fi vero iret, pertimefcebat judicium Dei,

abftinuiffenta vino, feciteis propinari vinum

Vicit itaque humanam verecundiam, perre-

fortiffimum , illiautem, qui a vino diu abfti-

xit ad Ecclefiam , fed tremebundus ac pavens

E

nuerant, avidius biberunt, nontemperantes,

ftare ccepit, atque per fingula momenta fu-

(en, 9.

ut oportuiffet, & cum effent inebriati & qua-

fpectus, qua hora immundo fpiritui tradere-

f !

fi confopiti, mifit ad eos di&tas mulieres, qui-

tur, & coram omni populo vexaretur. Cum-

Gu 1 'U

bus follicitantibus abforpti a vino confenfe-

que vehementer timeret, ei in illa miffarum

l

runt. Vereque tunc in iis adimpleta fuit illa

celebritate quafi adverfi nihil contigit. Qui

M li.

Ecclefiaftici fententia: Zzzum €£7 mulieres a-

laetus exivit , & diealtero Ecclefiam jam fecu-

Àm

poflatare faciunt [apientes , €? avguent fenfatos.

rius intravit. FaCtumque eft, ut perfex conti-

?

March.

XIIL Au&or quidam modernus refert ex

nuos dies lzetus ac fecurus procederet , exifti-

in Hort.

plurium aliorum hiftoricorum teftimoniis fe-

mans, quodejus fcelus Dominus aut non vi-

Ó

Paft. fub

Sacerdot.

quens fattum, quod in quodam Germanize ca-

diffet , aut vifum mifericorditer dimififfet. Die

Le&.

ftello An. 1580. 24. Jul. contigit; Neckersho-

autem feptimo fubita morte defunc&tus eft.

vii enim duo impii hofpitium ingreffi vinum

Cumque fepulturze traditus fuiffet, per lon-

poftularunt, quod quidem illis datum eft, non

gum tempus, videntibus cun&is, de fepul-

-- —— Rs — — 7 "t

tamen adeo generofum, quale poftea petie-

chro ejus flamma exivit, & tamdiu offa ejus

peueu

runt, & impetrarunt, quoaccepto, petulanter

concremavit, quousque omne fepulchrum

fe müutuo ad hauftus faciendos invitarunt ,.

confumeret, & terra, quzein tumulo collecta

Cittiy,

quod cum diu continuaffent , unusillorum ex.

fuerat, defoffa videretur. Quod videlicet om ni-

vino incalefcens, fodali fuo dixit: Cui nunc

( PA apum' |

"

potens Deus faciens , oftendit , quid ejus ani-

bibam ? Refpondit alter; bibe Deo , videbis,

ma in occulto pertulit, cujus & corpus ante.

quid refponfurus fit; vitrum arripit mifer , &

humanos oculos flamma confumpfit. Quainre

his verbisDeum compellat ; oDeus audi me, -nobis quoque audientibus hoc exemplum for-

Ini-

- üwus XLEID. -Ebrunas.

midinis däre dignatus eft, & quid anima vivens

Sabito adfuit diabolus, & pretio foïjuto blas«

ac fentiens proreatufuo patitur, fitantoignis

phemum corpore & anima in infernum abdu-

fupplicio etiam infenfibilia offa concremantur.

xit, dicens, zequiffimum effe, ut is, qui equum

J þecul

XV1,Sacerdos quidam impudicus ebrietati

emit, etiam frenut accipiat.

xempl

Pl & luxuri deditus, miferrime de hoc fzeculo

m Ebf

1e

XXHI. Indus quidam vino deditus cum poe- Liter. An,

fas. ex

migravit, cujus corpore in czeterorum fepulto

nitentize beneficio naturam tandem vicilfet, 99c-Jefu

'empl

, barathro Sacerdotum , utejus punitio cunctis

& ad fobrietatem fe revocaffet, candidum di-

.') ïo

f. 199»

innotefceret ad exemplum , fubfequenti no&e

citur adolefcentem per quietem vidifie, qui

tantus in Ecclefia ejusdem coemiterii fuit ftre-

eum prehenfa manu ad compotatorum cae-

pitus, quod rumore nimio in illa commoran-

tum conviviumque deduceret: ibi animad ver-

3

tes, excitati pavore ingenti, velut amentes ad

tiffe eorum, qui accumbebant , vultus, primo

Ecclefiam cucurrerunt.

Stantitaque omnes

quoque poculo haufto mutari,deformesque fie-

circa Ecclefiam, ftrepitus vehementes, cam-

ri: qui vero pergerent perpotare, & crebris po-

- panarumque fonitus audientes , fed minime

culis indulgerent, eos feediffimo ore, fimiles-

,

quid videntes, divinam exorant clementiam,

que daemonum evadere , dixiffeque adole-

':

quatenus, cur ifta fiant, debeat revelare, fed

Ícentem, tales effici eos, qui fe vino & ebrie-

nullum exauditionis fentiunt adjuvamen. Di-

tatibus dediffent. Ex quo vifo [ndus fobrius

luculo hoc ceffante, cuncta, quxe fuerantin Ec-

effe coepit, & incredibilem quendam tempe-

clefia, reperiuntur revoluta, & quafi undique

rantiae amorem concepit.

s

.ïq

flammisignium violata. Ad hoc ejusdem civi-

XXIII. Milites duo nobiles interfe helluan- Ped.Chr

.C.

[

tatis, icilicet Candize, Pontifex orationes indi-

tes pacti erant, ut, qui prior eorum furgeret, £*

|

g.

;

cens populo, quid fequenti no&te eveniat, prze-

in diaboli effet poteftate ; quod pattum adeo

klley,

l

cepitexpecari. Ne nimis fuccumbam verbis,

difplicuit Deo, ut utrumque mercatore, qui il-

G

fequenti nocte duplex ftrepitus & pavoris tri-

laciterfaciebat, inlpectante, a daemone fuffo-

'bulatio eft fecuta: qua de repletus populus

cari permiferit.

2

:

amaritudine & dolore, cernens nullum fibi a

— XXIV. Baccharaci oppido non procul Mo--

Domino adjutorium evenire, ficut vulnerati

guntia diftante, Àn. 1595. deco&or quidam ad

(quiin monumentis projecti dormiunt) exifte-

popinam propinans, cum uxorem fruftra de-

bat. Die autem elucefcente, omnibus in Ec-

hortantem male mul&affet, & cum fuo dia-

clefia pro orationibus congregatis, gloriofus

bolo ( id eft, fcetu, quem utero gerebat) in ma-

Hieroasymus fubito fepties fole fplendidior ,

lam crucem ire juffiffet, illa domuum redeunte,

(teg,

in Ecclefiam veniens, ad altareque gradiens

& antetempus foetam , qui umbilico tenus

j Disl,

cauctis videntibus, & mirantibus, per horam

hominem, reiiquo corpore ferpentem cum

cauda tribus ulnis longa referebat, ab eodem

forte füb filentio permanens, obftupenti po-

pulo, hzec propter Sacerdotis illius miiferrimi

foetu ita per caudam implicatus & cruciatus

cadaver, facris indigne locis conditum ad ter-

eft, ut exanimis conciderit.

rorem peccantium contigiife intimavit, man-

XXV. An. 165o. Adamus Steckman vini- Ibid. n. 6.

dans, ut cadaver miferum tartareis poft refur-

tor in quodam Aifatize oppido, cum pecuüniam

re&tionem oinnium maufionibus deputandum,

in caupona potando & ludendo confumpliffet,

dillspultum flammis traderent protinus con-

triftitia & defperatione eo ada&us eft, ut paulo

cremandum, alioquin incepta peftilentia non

poft abfente uxore filiolum inprimis panem pe-

abiret; & fic ab intuentium oculis eft invi-

tentem, filiamque cultrum aíferentem, & poft

fus. Quod ut ordinarat, loetabundus populus

hos etiam infantem in cunis vagientem occi-

protinus implevit, Deo & B. Hieronymo lau-

derit, uxoremque ex vinearedeuntem, & tam

des przecipuas perfolvendo, &

trifti fpectaculo repente exanimatam amife-

ceífavit.

flc pettis poifcea

rit, &ipfe tandem a Judice comprehenfus per

Gen. 9.

XVII. Noe licet perfectusin generationibus

fuis per ebrietatem in tabernaculo nudatus eft.

ignitas forcipes & rotam mifere perierit.

Gen, 19.

AXVIII. Loth, quem Sodoma nonvicit, vino

m

R

inebriatus geminum commifitinceftum.

]uä. II.

EXEMPLA PROFANA.

- X1X. Holoferni, quia plus, quam unquam

alias biberat, caput a Juditha rele&tum eft.

I AI

exander , quem tot itinera, tot praelia, Seneca

S. Aug.

XX. S.Auguitinus pro concione dixit: Ecce

tot hyemes, tot flumina ex alto caden- Ep- 83.

L g

rzeclariffimus civis nofter, & fere ab omnibus

tia, tot. maria tutum dimiferunt, intempe-

dile&us Cyrillus filium habebat, ut fcitis,

rantia bibeadi & ille berculeus ac fatalis fcy-

quem corrigerenolebat, & luxuriofe vivendo

phus concidit, & ut, cariffimum fibi ac fide-

infumpfit partem bonorum fuorum. Sed ecce

liffüpum amicum inter epulas trans

hodie ebrietatem perpeffus matrem preegnan-

erfuafit.

.foderet,

tem nequ ter opprefüit.

Sororem violare vo-

II.AIphonfusRexArägonüm, ebrietatem & Drexel.in

luit, patrem occidit, & duas forores ad mor-

ebrios, cane pejus & angue oderat ; rogatus

ofeph.

tem vuineravit.

X

?

C.I4. S.;.,L

verotanti odii caufam, quia fcio, inquit, furo-

Cantipr.

XXI.1n Gallia cumaliquot combibones me-

rem & libidinem ebrietatis effe filias.

z

/ 12.apum. ro incaluiffent, & unus irridens Sacerdotes a-

1lI. M. Antonin. Virum magnum & ingenii S. Aug.

03;. a

nimarum immortalitatem przedicantes, dixif-

nobilis, quem nulla alia res perdidit, & in exte-

FF. in E«

jíet; Eyoanimammeam venderem pro pretio

rosmores ac vitia trajecit, quam ebrietas, in-

rem,

omnibus nobis hodie ad bibendum fufficiente ;

quit,Seneca;hzec illum res hoftem reipublicze,

R. P. Lohn. Bibl, Man. T'om. £.

Sss S

haec

2

X

"-

Bibf othecæ JManualis Concionatorig -

690

I)

lizec hoftibus fuisimparem red(hdat hzec crü-

V.Sicutherbze, quze in paludibus vel circa Idem

t

|

(us

delem fecit.

U&

ripas nafci folent, nihi! utilitatis habent, in 9* 213*

Alexand

iV. Romani eos, qui fevino ingurgitabant

tantum ut annis fingulis incendio concre-

jnd

ab Alex. adeo exofos habuerant, ut a Senatu & publi-

mentur; ita quod de ebrietate nafcitur, igni

feri

l

C,II.

Val.Max.

cis muniis velut 1nd1gnos removerent. Hinc

praeparatur

nanüdlf !

l.

.

usque ad annum trigefimum mafculis vini u-

fus non concedebatur, Fzeminis vero. omnino

Dasmsnuumn.

9116 (ue

a

ignotus erat.

ff

Tympius

V. Hitpani ne in teftem quideni 'amphus ad-

. Vk Sicut Nav:s, quae aqms lmpletur, fi ex- Idemh 9-

in Spec.

W

Prm

mittuntillum, qui femelebrius extiterit.

hauriri nequit, in profundum mergitur; ita in

fellovat, )

Sig.

VI. Darius Rex adeo compotatiouibus dedi-

homo, cum crapulze & ebrietati fe exponit, in

|cil g

Jo. Davxd tus erat, ut illipro elogio fepulchrali adferi-

praeceps vadit, rationemque omnem amittens

in Verid.

tet

ptum (it: Potui & multum vinum potare, &

demergetur in profundum inferni.

prei

c- 6)

hoc probe ferre.

VII. Sicut in preecipiti ftantem vellevis ta- Macrob.

Engelgr.

VII. Stratonicus Citharoedus per diem to-

füf;

om.2

&us impellit: ita vino velinfufum, vel afper- 7.Saturn-

,on

pof E-

tum in popinis verfatus, etiam dormiturus po-

fum parvus quoque dolor incitatin farorem.

00

piph

culum femper adferri jubebat: non quod fiti-

ViiLSicut aqua extinguitignem;ita vinum S. Bafil.

0. in e-

«

Ibidem.

ret, fed ne fitiret.

extinguit rationem ; & ut aqua maris naves;

? briet.

VIIL Georgius buchananus cum medici

fic vinum vitis homines fübmergit.

confulti dixiffent, eum, fia potu, ex quo hydro-

IX. SicutSedecias Rex effoífis oculis caecus 4. Reg.!

pem contraxerat, abftineret,perfexennium vi-

in Babylonicam captivitatem abdu&us eft ; ult.

vere poífe; fin vero, intra tres hebdomadas

fic ebrii rapiuntur in Infernum.

monturum, refpond1t malle fe tribus hebdo-

X. Sicut viperze difpofitis ad bibendum va- Arli'wt

. 8. anim.

Venet,

madis (trenue bibere & mori, quam perfexen-

fis, vino ebrize capiuntur, & quidem facile, .

.

L

nium modice & milere vivere.

camtunc inertes & inermes fint; ita ebrii pa-

J b

Athe-

du

n2eus,

IX. Arigenti juvenes quidam adeo per vi-

rifacilitate a diabolo capiuntur.

blic

lib. 2,

num largius potum dementati fuerunt, utin

XI. Sicut cum febris ceffaverit, tamen debi- s. Chryf.

litas contracta diu manet; fic ebrietate trans- ho.58. ia

ä

N

marinavigarefecredentes, & gravi tempe&a-

atth.

o

te jaCtari, omnem fapelleGilem, quafi exone-

acta effeCtus tamen illius tam corpus, quam

raturi navem, foras projicerent.

animam debilitat.

al

Alexand.

Idem.

(es

ab Alex.

X. Grzeci fanyerunt ut, qui potationibus

XII. Sicut, quamvis ex tempeüate tranqui-

d

1-6.g

patrimonium d11ap1dafTet non fepeliretur in

Jitas fitfa&a, detrimentum tamen, quodmde

dxer.

fecutum eft, non reftituitur, fifemel jactura fa-

Anbt. bro

c. 14 majorum fuorum.monumentis, fed inglorius

de fat, "

in quisquilias abjiceretur.

&a fit ; fic omnium pene bonorum jacturam

patiuntur ebrii.

Q Umf fanc

jom 1 f-

$ vI

- XIII. Sicut pluvia nimis grandis & diu- S. Aug.

nGn g

turna fi fuerit. terra confunditur,& in lutum re- de vit.

SIMILITUDINES

folvitur, ut nullain ea cultura fieri poffit; fic

& ebrie&

(Rh

e

caronoftra quando abundanti potu fuerit in-

$. dng,

Qualitar.

ebriata, nec fpiritualem culturam fufcipere,

nec fra&us animze neceffarios poterit exhibe-

*

n

Senec

cut difficiles faciunt oculos continui mor-

ep. 8r.

Sl

re. Et ideo quomodo omnes homines fuffi-

bietiam ad minimum radii folis offenfio-

cieatem pluviam in agrisfuis accipere defide-

hiE

nem

ita ebrietates continuse efferunt ani--

rant, ut & culturam valeant exercere, & de

Lue.at

»3

mos, nam, cum fazepe apud fe non fint, con-

fru&uum ubertate gaüdere; ita & in agro cor-

&

fuetudine infanis durata vitia, vino conce-

poris tantum deberent bibere, quantum opor-

ii

ta, etiam fine illo valent.

*

fie

TIdem

tet, ne per nimiam ebrie:atem ipla corporis

1I. Sicut mufto dolia ipfa rumpuntur &

terra velut in paludem convería magis fer-

UI

&p. 93

omne, quod in imo jacet, in füummam partem

pentes & vermes vitiorum generare, quam

ii

$, Bem

vi caloris eje&at ; fic vino exzeftuante, quid-

Íractus bonorum operum pollit aíferre.

]. demo

quid in imo jacet abitum, effertur, & prodit

XIV. Sicutnavis, cum gubernator dormit, Bellovac.

in medium

& anchora amifía eft, ducitur & circumífertur

pec.l. 3.

0 bete

Onerati mero quemadmodum

p8df c.3.

Y (2 "A

non continent cibum redundantem, ita ne fe-

a quolibet flatu venti, fic imens ebrii, cujus

hu

cretum quidem ; quod fuum eft, ahenumque

ratio confopita eft, & fine anchora timoris

Qu

Nahum.

pariter effutiunt.

Dei, de facili dumtur ad omne peccatum le-

D

lll Sicut fpinee fe invicem comple&un-

vi flatu tentationis.

fih

€.I. V, IO.

tlum

tur; fic convivium eorum pariter potan-

XV. Sicut feffor ducit equum quocunque S. Bonav.

in Dizet. -

&

voluerit, po&auam ipfum intraenavit; fic gu-

falut. tit,

S.Chryf.

1V. Sicut valles, donec torrentibus inun-

la ducit gulofum ad omne peccatum, x quo

Morg .

de e-

dantur, plenze effe videntur: Unda vero de-

e, 8.

mlde

briet

liomo vitio gulze infrzenarife permittit; [deo

YiQu,

TC

finente ftatim ficcze, vacuzeque remanent ;

in Pfalm. 31. dicitur: iz cazo C? freno maxil-

N

fic & vinolenterum ora vino ac potatione

las eorutza cotfiviuge.

tü

durantibus exfaturantur ac madefcunt, pau-

XVI.Sicut rufticus capiturfos liniens ramos Bellov.

Ie]

lo poít continua ficcitare laborant, ex quo ad

arboris melle, & cumgradatim urfus afcendit l- c

Ti

frequenter bibendum invitantur,unde humot

per ramos arboris, credens attingere ad exa-

Qu

naturalis armittitur.

men,& favum, quem credit invenitein arbore,

fubi-

691

Wiwus XLFHL — Ebritas.

) Idem ^

3ag

j

fuübito cadens, capitur in fovea , quam rufti-

V. Quia curatu diffcillimum eft vitium ; Plin.lua.-

cus fübito paravit, Sicgulofus delectationem

nam tefíte Plinio,

hzc neceíffitas vitium 52* hi&

quaerit per diverfa fercula, quibus repletus,

comitatur , ut bibendi confüetudo augeat " ^

incidit in foveam . diaboli,

aviditatem.

Quanto plus biberint,. tanto

fernum.

4

id eü:*,ï in in-

(anfi dif.

plus fitiunt.

Hinc S. Auguftinus ,

ebrie- 5 Aug.

» D. 6.

XVII. Sicut ca

ftri cn&oaïe interemp*to , fa-

tas, inquit, eft, quafi inferni putens, quos-

.23r.dé.

cile illud occupatur; fic elt in animze arce,

temP.

cunque fufceperit, fortiter fibi vendicat;

|]

cujus cuítodia rationi eft concredita, quze

ut eosdem ipfo de inferni tenebrofo puteo

lt Gen,

' ïdem h. N

fi jacet fepulta, jam omnibus vitiis redditur

ad fobrietatis lucem redire non permittat.

rvia.

;,Bellovac.

Et, tefte fancto Hieronymo, facile caremus

" XVIII. Sicut in pergameno pingui, & ha-

alüs vitiis, hic hofüis. nobis inclufus eft,

jigc.diün IO

mido non formatur, vel imprimitur bene lit-

quocunque pergimus,

M

tera, quia diffunditur, necretinet debitam im-

inimicum.

rfobiscum portamus

ctob

preffuram, fed in ficco & tenui bene imprimi-

7 itury

tur, & retinetur; Sic homo imbntus deliciis,

VL Quia movlorum gmviüm caufa eff ;

'non bene retinet fapientiam , quze, ut dicitur

uti fanctus Bafilius indicavit dicens: Famu-S. Bafil.

$ Bsf

Job. 28. non invenit

lus profugit ab hero verberante,

tu vero non hom 1.de

0,Ine

ventium.

qr in tervravlfugviter vi-

laud. je-

bk et

recedis a vino, quod quotidie contundit ca-

jun.

puttuum? modus utendi vino optimus eft

j Rego,

corporis necelfitas.

Cum fines praetergre-

UE

$ vm

dieris, poftridie venies capitis gravedine af-

MOTIV A.

fe&us, ofcitans, verti

Ariflo

l

factum obolens vinum.

gine labor?ns , putre-

L 80 &Uim.

iA

b

A

ïï:'-*Senea.

I

uia vitium hoc ebrietatis eft zocenti]-

"4

VII

uia vitam albreviat ;; nam pro 1Ecc1. €.

! ep. 8r. ;

fimum ; utiSeneca fapienter advertit,

dum dixit: Cogita, quas clades ediderit pu-

ptevy carpulam suulià obieyunt, tefte Siracide; 37- 4- 9-

LB n D d

Shryf.

cum tamen a fzculi origine fi repetamus

blica ebrietas. Hoc acerrimas gentes, bel-

* mian.L6.

losg.it |

Matth,

licofiffimasque tradidit: FI»ec multorum an-

mundus hic usque ad fe:

centefimum . ter- epift,

23

L

D

À

norum pertinaci bello defenfa moenia patefe-

tium Noe annum, prorfus vinum iguoraffe

|

ü

cognofcitur, cum per tot curricula tempo-

cit: hzec contumaciffimos & jugum recufan-

ldan,

tes in alienum egit arbitrium: hsec invictos

rum obiiffe quidem, fed nullus hominum se-

acie mero dejecit. Brevius vero fanctus Am-

grotaffe legatur.

Hinc merito fanctus Cy-

ä!?.

!S. Ambr. brofius.. Diverí

a, inquit, fingulis peccatori-

rillus fiz hortatur: Audiftis edi&um Regis ze- S.Cyr

de 1íaac.

bus mala eveniuüt, temulentis omnia. Sed &

terni, & lamentabilem finem ebrietatis vel Alex.l.7.

crapule didiciftis. Si quis vobis peritus &'"

Levit,

E S. Chryf.

fanctus Chryfoftomus id confirmans ait; Vi-

$. Aug,

!hom. 1o. ni largior ufus infinitorum malorum caufa

D

fapiens medicus his ipfis verbis preeciperet:

devit

:.

X

ï" 'in Geno

eft; at adeo ebrietas unius horz hilarem in-

Attendite vobis , nequis v.g. de illius vel il-

ebrieh

1

faniam loago tempotis t

lius herbze fucco avidius fumat, quod fi fe-

X

Seneca.

1

2edio pexlfet, tefte

cerit, fubitus ei veniet interitus, non dubito,

3

M

H

(

quod unusquisque proprize falutis intuitu,

|

ï

'S Aug,

^]EB OQuià gravifium quoque vitium eft:

b e 231.

nam, ut S, Auguítinus dixit: Ebrietas flagi-

promonentis medici - pracepta fervaret ;

tiorum omnium mater, omnis luxu

Nunc verus animarum & corporum medi-

s

Fiæ foror,

naufragium caítitatis eft.

cus, fimulque Dominus, jubet ebrietatis her-

Luc. 2t.

: HI. Quia perzculofffium omnium vitiorum

bam & crapulze vitandam, & nefcio, fi quis

non his confumitur, ne dixerim, fauciatur.

|V-34.— eft; Quia ebrium fic finire eft zeternum inte-

E

rire. Hinc Chriftus monuit: Attendite vobis,

Sola eft, quze fimul cum corpore & ànimam

debilem reddat.

In czeteris enim poteft fie-

/me forte graventur corda veftra crapula aut

ebrietate, & faperveniat in vos repentina dies

ri, ut fecundum Apoftolum, cum infirma-

illa.

tur corpus, tunc magis potens fit fpiritus, &

S. Bern.

ubiis, qui deforis eft, homo corrumpitur ,

- ]V. Quia tuvpiffimum elt; nam inprimis

Bellovat, .

]. de mo-

facit dzemoni fimilem , uti S. Bernardus te-

ille qui intus renovetur; in ebrietatis vero

do bene

segritudine, corpus fimul & anima corrum-

(pecL3). ]

viv. C,25.

ftatus eft dicens: Multj per ebrietatem a de-

)4die;.

monibus capti funt; nec eft aliud ebrietas,

pitur, fpiritus pariter cum carne vitiatur.

Y

quam voluntarius & manifeftiffimus daemon.

VIII. Quia lilertatem eripit, pr.;vciþuumS.Ambh

