liberalitertibi dono, & datam multiplico, mul- quidem, inquit, beneficio afficit, aliquando

tiplicatam confervabo, confervatamqueinse- Vero recedit. Neque aliquando quidem mife-

:ïä

ternunm remuneràbo; ideo, utdicitur Jerem. fetur, aliquando vero definit, quodevenitin

,' $, Bo

31. In charitate gerpetua dilexi te ,. ideo attraxi

iominibus, quos & prohibetanimi perturba-

^ Cenetl

ze miforans tui ; Exgo , ut dicitürlíaio g. Dy- tio, &diftrahitfra&us & abje&us animus, im-

m T

relinquat ixapius viam fuam , '€2 vir iniquur cogi- . Peditfavor, & obfequium, at Deus non eft e-

* Quinf»

ialiomer fuas , €9 revertatur ad Dominum ,. €g Jusmodi, fed perpetuo miferetur.

'.ferm. n

miferebitur cjur, quia emultus eft ad ignofcendum.

IX. Q

uia etiam indi

8

1 ar t: 2.'

S. Laur.

510* non re[guit ; uti S S. Befn.

Hinc & S. Laurentius Juft. ait: O quam fre- . Bernardinus teftatur

, dicens: Admiranda Sen. to. 3.

|

bed. c. 4.

" quenter ad cordis pulfat oftium, utingredia-

eft benignitas Salvatoris, quod talibus vitam

er.de So-

z

turadte, tecum maneat, in te conquiefcat,

Ciet..a. 20

&largitur, & confervat, aliaque muitiplicia

C,E

fuarumque te participem faciat effe delicia-

dona perfeciffima largitate preftare non cef-

Spil.it «

rum. Infequitur quippete, quafi tuoip

feDo- fat, quinonfolum vita ipfa indigniffimi funt,

4 hom'ex U

minus indigeatfamulatu ,

nequeat effe beatus.

& tanguam ;fmg te

fed etiam omni alio bono, przefertim cum ipfis

:adban'

bonis, quze a Creatore accepiffe illos manife-

ït

VI. Quia beneficiir provocat ; utiiterum S.

r

ftum eft

, non folum execrabiliter abutuntur,

Laurentius Juft. infinuavit dicens: Quamvis' fed etia

m Creatore

m benigniffimum nequiffi-

delinquas graviter, quamvis in multis offen- me impugnant.

das frequenter, tametfi te voluntarieavertas

X. Quia terminum non habet : hinc S. Bafi- S.Bafil. iu

reg. brey,

ab Qlo, nunquid fuarum ftillicidia gratiarum — lius, fifieripoteft, inquit, ut multitudo mi-

interp. 1,

PA

f

"

Bibliothece Manualis Concionaiäriæ

559

—

ferationem Dei numeretur, & magnitudo mi-

. $.. VIII.

—

fericordiae menfuraulla comprehendatur, col-

ASSLCUAR, Ro A

lata cum magnitudine peccaterum, adhibea-

primis noffe debet Afceta , cur Deur vosa- S. Bern.

I I

r.5. ia

turíane, filibet, defperatio. Si autem hzec

ri voluerit smi[ericordiarum Pater ; id quod v;

irgil.

& magnitudine non poffunt & numero definiri

S.Bernardus declaravit dicens: ReCte,non Pa- N

[

C mifericordia autem Dei & miferationes , ne-

ter judiciorum & ultionis Deus dicitur, fed Pa-

fttiviþ.

quemagnitudine ulla poffunt, neque numero

ter mifericordiarum , non modo quod Pater

circum(cribi ) fine dubio non eft ,' cur defpera-

videatur mifereri potius, quamindignari, fed

tio adhibenda fit , fed agnofcenda mifericor-

eomagis, quod miferandi caufam & originem

fumat ex

dia Dei, & commiffa peccata deteftanda , quo-

proprio: judicandi , vel ulcifcendi,

rum condonatio pofita eft in fanguinþ Chrifti,

ex noftro.

II. Noffe debet, inquomi[ericordia Dei pra-

Hugo

ard. in c,

$.. VIl.

cipue eluceat, quod Hugo Cardinalis oftendit,

2. Rom.

dum füperverba S. Pauli : n divitiar bonitatis

E ab - — GU QO Wwm. aa x - a

MEDIA.

ejus €9c. ita fcribit: Notatur copiofitas, & a-

m

P^

—

bundantia bonitatis in largitione beneficio-

4ld fiduciam erga mi/ericäidiam Di : conci- :

s

rum,quoefit peccatoribuslicetindignis. Haec

giendam.

bonitas attenditur in octo. Primoin hoc, quod

sBem, Ll Exempla mifericordim ob oculos ponere , . uti

dateis, licet fint ejus capitalesinimici: Secun-

fer. 1. de

S. Bernardus fuafit, dicens de S. Pau-

do, quodinteriusincitat ad bonum: Tertio,

— —— . aX n—À

fione S.

Conver- Jo : Propterea converlionis ejus memoria fre-

quod a malis refrenat peccatores per flagella

quentatur, quod & ipfa quoque memoranti-

veleegritudines: Quartoinhoc, quod a cafu

BN

p

Pauli,

bus utilis inveniatur: in hac enim memoria ,

confervat: Quinto, in quantum peccatoribus

2 ho

& peccator fpem venize concipit, & provoca-

offertgratiam : Sexto, in hoc, quod exterius

tur ad poenitentiam, ,& qui jam poenitet, per-

vocat per praedicationem : Septimo in hoc,

fe&ze converfionis accipit formam. Quis de-

quod exempla benefaciendi, & fe convertendi

fperet ultra pro magnitudine cujuslibet crimi-

ad ipfum, | oftenditinfan&is viris, quia in o-

nis, quandoquidem Saulumaudiat adhuc fpi-

mnireligione funtaliqui boni. Octavo apparet

tantem minarum & caedis in difcipulos Domi-

bonitas Deiin hoc, quod dele&ationes tempo-

1

ni, fubito fattum vas electionis? Quis dicat

ralesamaritudinibusrefpergit. -

V

iniquitatis pondere preffus: affurgere jam ad

lII Noffe debet varios modor, quibus mif.

2ri- Bellov;

ftudia meliora non valeo; quando in ipfo iti-

cordia divina ad panitentiam vocat peccatores,quos ,P€C- mer. -

mere, quo fanguinem fitiens Chriftianum ,

breviterindicavit Bellovacenfisdicens: Efte- ääp- 4.;

diruin toto pe&ore virus efflabat, perfecutor

&us divinae mifericordize eft, qua peccatorem.

. crudeliffimüs in przedicatorem fidelitfimum re-

multipliciterrevocareconatur; videlicet core:

S.Greg. pente mutatus eft; fed & S. Gregorius, in-

ripiendo, flagellando, blandiendo, promitten-

p

homil.24. quit: Perpendo Petrum, confidero latronem,

do, vocando praedicationis vellocutionis ver-

Pidln,

in Evang. afpicio Zachzeum ; intueor Mariam, & nihil

bo, incitando, reclamando, & infpirando in-

m

.aliud video, niíiante oculos noftros pofita

terno confilio, increpando aliquo terribili fi-

fpei & poenitentize exempla ; ubique exempla

gno.. Fufius vero enumeravit S. Bernardus,in- S. Bern. . -

fuze mifericordiaze apponit.

Mala ergo difpli-

quiens: Septem in me video mifericordias Do- fer- 48 in .

L

ceant velexperta. Libenter oblivifcitur Deus,

mini, quas & vos ipfi facillimeinvenire pote-

t

quod nocentes fuimus , paratus eft peeniten-

flis in vobismet ipfis.

Prima eft, . quia non

tiam noftram nobis ad innocentiam deputare.

poteft explicari fermone, quam benigna fit;.

Oleafter

Il Pronitatem Dei ad mijericordiam confide-

quamgratuita ; ego peccabam, & tu dilfimula-

inc14. Fare, dequaficloquitur Oleafter: Soletapud

bas ; noncontinebam aíceleribus, & abftine-:

Num,,

homines multiplicata injurize illatze conditio

basa verberibus ; prolongabam. ego multipli-.

effe caufa, de ceetero continendi veniam ; non

cando iniquitatem ,. & tu Domine pietatem

tuam.. Secunda eft, quod a multis peccatis

Ífic autem Dominus Deus, fed veniam multi-

plicaffe, caufa eft novze condonationis; unde

adhucin fzeculo pofitum cuftodivit me: Quis

S.Petr, ait Moyfes: Sicu£ propitius fuifli egredientibus

enimnon videat, quod, ficutin multa cecidi,

Dam. fer.

fic &inalia poteram cecidiffe peccata, nifi me

de $. Mar-

de /Egypto. Et clarius S. Petrus Damianus:

tino,

Vides, inquit, quam longa patientia fit in

omnipotens pietas confervaffet! Fateor, &

.Deo, quam velox mifericordia? Longanimus,

fateor, &fateor, quia nifi Dominus adjuvif-

aitSanttus, & multum mifericors. Libenter

fetme, Írequentius cecidiffet in omne pecca-

igitur ad teconfugio, Domine Jefu, qui diu-

tum anima mea: hanc mifericordiam tangit,

tius pateris, & velociter mifereris, , quia tu

quando dicit, quod ifte prodigus filius cupie-

es Deus & nonliomo, ficut Propheta dicit :

bat [aturari de filiquir porcorum, €$ nemo illi da-

Qui fervetiram , abfcondat malitiam , vin-

bat, id eft, Deus non dabat , cujus centrum

di&am inquirat.

Ad hxc & illud confide-

ubique, & circumferentia nusquam , quia

randum in mifericordia miferantis , quia fze-

non vult dare homini opportunitatem pec-

culi homines femel, aut bis, aut multum fe-

candi, quam optat ; libenter tamen dzemon

daret, quite pofuit ad porcos cuftodiendos.

pties vel decies dimittent; hic autem millies

in die, fi fieri poffet, quae committimus, di-

Tertia eft, quod vifitavit cor meum , & im-

qmittit; & hoc quamidiu vivimus, quamdiu

mutavit, utfierent mihi amara, qua mala,

peregrinamus ab ipfo.

dulcia prius erant. Kanc tangit Salvator ;;

quando

L

Tiulus XL. xDeiv Mi/z;arr*icordiaf

951

quando dicit, quodhicadolefcens eft ad fe te-

plurimum polliceris , quafi ille, qui,tibi per Ider tr.

S n

verfus, & quod coepit intra fe dicere: Quanti

&t

$l

poenitentiam promifit indulgentiam , promi- 33: injoa.

Í

Vlrgtl

mercenarii in domo Patris mei abundant. panibus ,

ferittibi etiam prolixiorem vitam. Un

de fcis,

ii

lYi

ego autem hic farme pereo? Surgam., €9 ibo ad ga-

quid pariatcraftinus dies? Recte dicis

in cor-

trem meum. Quarta eft, quod poenitentem mi-

detuo: quandomecorrexero, Deusmihio-

fericorditer fufcipit, utin eorum numero in-

mnia peccata dimittet ; nerarenon poffüumus,

veniretur, dequibus Pf. 31. Beati, quorum re-

quod correctis atque converfis indulgentiam

sniffe funt iniquitater; hanc mifericordiam tan-

Deus promifit: Ànin quo Propheta mihi le-

git inhoc, quod dicit patrem occurriffe filio,

gis, qiua promifit corre&oindulgentiam, non

cum adhuc effet procul, & eum amplexatum

mihilegis, quia promifit tibi Deus, longam

Hügo

ad pacis ofculum fufcepiffe, Quinta, per quam

vitam, Ex utroque igitur homines periclitan-

Cid.inc,

inihi continendi deinceps emendatius proetti-

tur, &fperando & defperando, contrariis re-

tit virtutem, utnonrecidivum paterer, &ef-

bus, contrariis affe&tionibus. Sperando quis

fet noviffimus errorpejor priore. Hanc miferi-

decipitur? quidicit, bonus eft Deus, rniíeri-

cordiamtangitin hoc, quod dicit, eum fuif-

cors . eft Deus.

.Defperando quis decipitur ?

fe calceatum, id eft, mortificatum defideriis,

Qui dicit : immifericors eft Deus,

ne pesjam lapfus Zecibus immergatur. Sexta

V. Noffe debet ;

L

ficut smifericordia [zmyer

eít, gratia promerendi, & hzecfignificatur in

cum juflitia conjunBa efl, ita metum quoque Divini

annulo fidei, qui ponitur in manibus,id efbin o-

oj ndicii cum [pe smifericordie obtinende junEum

peribus applicatur, quod fit non propria no-

eJe debere ; uti fapienter monuit Hildebertus Hildeber-

ftra virtute,fed Deigratia. Septima eít manus

Epifcopus, dum in epiitola quadam Ccui hic

tus f;p, a-

Beda in c, Donze converfationis. Quibus confentiens ve-

pad Manfi

preefigitur titulus : Gratulatur Reginze cuidam

difc. 22.

?. Rom. "nerabilis Beda. Quid, inquit, tam longani-

de bono; quod alind fuiffe non puto, quam

F

n. 4.

mum, quidtam multum in mifericordia ? Pec-

nuptias cum Rege. ) przeter alia illam horta-

catur, & vivitur, accedunt peccata, augetur

tur, ut Deum nonita fperet mifericordem , ut

vita; blasphematur quotidie, & folem fuum

nonetiam exfpectet]

udicem; itaad propofitum

oriri facit fuger bouos €9 malor. Vocat undique

noítrum fcribit: Sed dicis mihi

; idem offen-

ad corre&ctionem ; vocat impertiendo tempus

fus clementiam promittit,

punire praetermit-

vivendi; vocat per leCorem; vocat per tra-

tit;poenitentem admittit,mi

nas remittit,debita

Gatorem , vocatper intimam cogitationem,

dimittit, ampliora committit. Ita eft,

inquam,

?ellov. !

vocat per flagellum correGionis , vocat per

Dec.ID0f,

confiteor, mifericordia Domini plena

eft terra,

L pj

niifericordiam confolationis , longanimis

*

Ceeterum plures eam fibi infru&tuofe a

ücupan-

multze mifericordiae Deus.

tur, qui

Clicet abjurato bene agend

i ftudio )

. - 1V. Noffe debet /copulor , in quo impingere fo-

Deumtamen,

quem merentur judicem, fpe-

lent homines mifericordia Dei abutentes, quos S.

rant mifericordem, quafi eum invenire propi-

$ Aur, i5 Auguftinus indicavit dicens : £ fp»s , &9 defpe-

tium, merces fitiniquitatis , quod credimus ef-

; Pfalm.

vatio timenda eff in peccatir. Videte vocem de-

le Religionis. Verum non eftita: neque enim

144.

fperantisadaugenda peccata, & videte vocem

milericordiam Dei lucrantur mali, quam fibi

fperantis ad auferenda peccata, & quomodo

etiam timide pollicentur boni.

Ber,

Inea fperare,

':r.43.iu

utrique voci occurrit providentia & mifericor-

laiuberrimum eft confilium; fe

d de ea totum

i

dia Dei. Audi vocem defperantis: Jam, inquit,

pendere, periculofum eft refugium; oportet

. damnandus fum, quare non facio , quidquid

enim judicem mitigent aliqua bona,. fi volu-

volo; audi & vocem fperantis ; mifericordia

mus mifericorditerjudicari mala, Proxima eft

Domini magna eft. Quando me convertero,

veniae caufa, non totà rea; virtus, quze cum

dimittit mihi omnia; quare non facio, quid-

delitto ad judicium venit, interverit. Hi vero

quid volo? defperat, ut peccet; fperat, ut

judicem fentiunt mifericordize expertem , qui

peccet. Utrumque metuendum eit, . utrum-

le peccando faciunt expertes juftitixse, — Et in

que periculofum. — Vae a defperatione! vee a

eundem fenfum S. Auguftinus. Quamvis, ait, S.Aug.

perverfa fpe! utrique huic periculo ,& utri-

multum przefumere debeamus de mifericordia ho. 36. in

que malo, quomodo occurrit mifericordia Dei?

Dei, non tamen negligenter debemus timere É**6:2e

Quiddicistu, qui defperando volebas pecca-

juititiam ejus ; cum juttitia enim te judicabit,

re? Jam damnandus fufn, quare non facio,

qui cum milericordia te redemit, Nam quod

quidquid volo?. AudiScripturam : JVolo mor-

nos tam longotempore peccamus, & ille par-

tem impii , taniums u£ revertatur , €9 vivat. Hac

/

cit, non eít negligentia ; fed patientia ; nonille

voce Dei reducitur infpem. Sedtimendus eft

potentiam perdidit, fed nosad patientiam re-

aliuslaqueus, neipíafpeamplius peccet. Quid

fervavit. Teneamus ergojuftitiam, cujus mife«

ergo & tu dicebas, qui fpe magis peccas?

ricordiam delideramus. Hinc, tefte S.Bafilio, S.Bafil.in .

quandome convertero, omnia mihi Deus di-

ubique Scriptura miferationibus Dei juftiti- Pf, 144.

$

mittet; faciam, quidquid volo. Audi & Scri-

am conjungit, nos plane erudiens, quemad-

ptaram: JVon tarder converti ad. Dominum, ne-

modum nec mifericordia Del fine judicio ,

que differas de die in diem ; — [ubito enim veniet ira

nec judicium fine mifericordia fit, fed com-

ejus ,. E8 in tempore vindi&le difperdet te ; noli

menfuretur, etiam cum judicio miferationes

ergo dicere: Cras me convertam, cras Deo

luas iis, qui digni funt, admen(uret; &

placebo. Verum quidemdicis, quia Deus con-

cum judicat , commenfuratum .quoque no-

verfioni indulgentiam promifit; fed dilationi

ftrze infirmitati judicium inferat benignita-

tuze diem craftinum non promifit. Et iterum:

quam aeque

us erga nos aü'e&g poþius.,

Conm»s

S;,emper exfpectas, &de mifericordia. pei tibi

553

Bibliothece Mauualis. Concionatorice

yit

idemin compenfíatione nos ple&enä. Cujus ulterio-

digeo opera. Abit Judzeus , & ad Palatium,

enu

f. 32.

rem rationem alibi reddens : fi perfe, ait, judi-

uno inde diftans milliari, conductus, inlimine

(2

cium Dei fatis effet, ac fevere & przecife pro

domus bajulum reperit, faccumque frumento

at

meritis eorum, quze geffimus , nobis repende-

plenum , nec procul inde vacuam in mari

t

cymbam. Quando vir Dei ad Hebrzeum con-

ret, quze nobis fpesreliqua effet? quiexomni-

i

bus íalvus:sfieret? Nunc autem diligit miferi-

verfusait: Giranum hocadnavigium iftud de-

gne

cordiam &judicium, velut affiftrice conftitu-

portari vellem, adjuvaitaque me, obfecro, ut

ta fibi miforicordia, & regio judicii praelata

ipfum bajuli hujus humerisimponamus. Mox

que

füc

throno. Sic quemlibet in judicium adducit:

obfequiofus Hebrzeus hinc uni facci parti , il-

ag

Si iniquitater ob[ervaveris Domine, Domine, quis

linc vero alteri fervus Dei fuam applicavit

j

manum , dumque Hebrzeus faccum elevaret,

fuflinsbit? Neque enim mifericordia fine judi-

Frater Matthazeus fuas ex induftria fubduxit

"

cio, neque judicium fine mifericordia. Ante

Me

judicium mifericordiam diligit ,

& poft eam

manus , ut faccus caderet ; quo facto indigna-

(ei

tus Hebraeus, quid, inquit, facitis? Etvos

prorogatam ad judicium venit. Hzec enim

veftras füftinete partes, fiquidem nimium eit

par

' ánter fe conjunéta funt, mifericordia cum ju-

bet

dicio. Vultenim mifereri Judex, teque mife-

pondus , ut illi ego folus fufiiciam , non ego

Qu

rationibus fuis comple&ti; modo poft admiffa

tantas habeo vires, ut ego fine ope tua pon-

dus hoc erigere valeam.. Tunc S. Capuccinus,

a

peccata humilem te fa£tum & contritum, &

mD

malefa&a plurimum deplorantem inveniat.

facco dimiffo , fequentibus Hebraeum aggre-

| $. Chryf.

. Vi. Noffe debet , etíam cooperationem hominis

ditur verbis: Ecce nunc ipfiffimam tuze duri-

igi

hom. 2. in

tixe caufam; rogaftime, ut profalute tua, &

dlC

f. 5o.

nece[Jar

iam e[Je , ut mifzricordiam a Deo con[equa-

tet

iur; uti

fapienter indicavit S. Chryfoftomus

plena tuiad veram fidem illumina'ione inter-

dicens: Dei mifericordia tanta eft, ut nulla

cederem apud divinam mifericordiam ; ego,

quod niei erat muneris , feci omni cum dili-

] Terhi.] h

oratione explicari, nulla cogitatione compre-

de pat

l

liendi poffit, mentemque omnem excedat , ac

gentia, afttu defeciftiin muneretuo, nec mi-

. II

rationem fuperet. Verum etiamfíi ea talis fit,

hi, nectibi fatisfaciens. Meamitaque oratio-

gnc

nem cum cordis finceritateadjuva & tua, di-

Silvian W

p

artes tamen etiam noftras defiderat. Atten-

2 Marf

: de,

uid dicam; Deus mifericordiam impen-

vinamqueinte experieris mifericordiam. His-

ile. i

dit, at non id fimpliciter, verum ait: Da tu

que dictis, navigium, bajulus, & frumentum

h. o

difparuere. Quo miraculo mifer ille compun-

(

quoque aliquid: v.g. infinitis peccatorum far-

cinis premeris , delicta multa habes , ealevare

&us , füisque ipfum enarrans. non modo ipfe

volo; manum tu quoque porrige, non quod

converfus fuit, fed etiam tota familia illius.

Ti

VIL. Noffe debet , nunquam de[perandum e[Je de S. Ant.

It

ego teopus habeam, fed quiateetiam ad tuam

.in

10

falutem aliquid erogare volo. Et quonam pa-

mi[ericordia Dei; utre&e S. Anton. Paduanus j

4.

|

&odicam? Latro illefalutem eft confecutus ,

indicavit dicens: Nulli diffidendum eft, ne Qusq.

Q

deficiantmiferationes Dei; fons mifericordize

f.

ac tot peccata diffolvit, nimirum non per mi-

fericordiamfolam , fed etiam per fuam fidem.

nonficcatur, nifi tu prius fueris exficcatus s

Quid enim ait? /Memento meái, inquit, dum ve-

imo, ut Author ait de fpiritu & anima, tar-

J

neris in regnum tuum. Quidnam Deus ad ipfius

dius videtur ei veniam peecatori dare, quam

li

ipfum recipere, quafi plus cruciet ipfum ip-

falutem contulit ? Peccatorum folutionem.

Quiddabo? fidem, Qualem? magnam, fub-

fius miferi compaifio, quam ipfum miíerum

!

BAn(e 0C

limem, ad coelum usque pertingentem. Quae

patfio.

Quod ipfum etiam S. Laurentius Ju- S.Laur.

J deünili i

ftinianus hortatur, dum ait: Noli ergo ex Juft.l.r.de

( Il

Ann.Cap. veritas fequenti in Patrum Capuccinorum

diffidentia tua immenfze mifericordize Dei ab-

intet

P.2.30D. Ckronico contenta ftabilitur hiftoria , qua

anim.

d

1552,.n.

narratur. Fratrem Matthaeum de Baício, u-

breviare manum , quee tibi ad indulgendum,

K

79.

quam tu ad pofcendum veniam, paratior in-

tc

num e primis Religionis illius Fundatoribus

müraculis clarum, novumque fzeculi fui Apo-

venitur. ldem quoque Sanctus fuper illa fe

/ ftolum , in diffeminandoDei verbo Zelofum ae-

refle&ens Pfalmi verba : Mifericordiam €9 $u-

t

dicium cantabo tibi Domine ; quam invitus De-

que ac frequentem extitide; qui cum proinde

us cafliget, his verbis infinuat : Hoc ideo

die quadam Judzeis przedicaret in urbe Vene-

ü

ta, unus eorum fe compunctum effe Cfecun3

di&um eft, utfcias , ipfum libentius ignofce-

li

dum externam tamen apparentiam duntaxat )

re, quam punire, nam paratiífimus femper

eft ad parcendum ; ad feriendum vero (fifas

(

eflendans, concionatorem , ut fuisapud De-

H

um precibus veram fibi notitiam , lumenque

eft dicere ) tardus & piger , & peccata diffimu-

lans, hinc eft, quod , antequam juftitize fuse ri-

Dionvf

impetraret, obteftatus eft. Annuit Fr. Mat-

gorem effundat, praemonet, & zequanimiter

(arth in

thzeus, fequed

ivinam pro eo oraturum mife-

E

ricordiam fpopondit. Quo vix abfente,

perfi-

delinquentium emendationem exfpectat. Hoc

dus ille cum Sodalibus fuis Hebrzeis fidem no-

quippe in veteri, hoc in novo legitur Tefta-

mente; hocin nobis quotidiano claret ex-

l

ftram, virumque Dei illudere coepit: Neque

multis exinde elapfis diebus fan&to viro obvius,

perimento.

VIII. No

ffe debetetiam, quando Deur corrigit, S. Chryf.

inquitad illum : Nefcio, quid dicam . fiquidem

duriurque tra&lat homines , hwunc e[fe effeftum má[e- to- 5- 'et»

ex quo metuis commendavi orationibus, tuus

. ille Chriftus nullo lucisradio usque in praefens

ricordig ; utrecte S. Chryfoft. advertit, dicens:

tempus. meum illuftravit, ingreffus eft ani-

Nunc mihi fermonem meum memoria tenete ,

nec nunquam elabi ex ea finite, Deum nimi-

mum. Ad quem Fr.Matthzeus ; [ta quidem ; aft

rum non modo , cum afficit beneficiis , fed

poftbrevetempus ejus tibi defe&tus rationem

;ï

ainuabe, Interim me comitare, quia tua in-

etiam, cum punit, boenum effe ac benignusm ;

TRaAm

Tiwlus XL. .De Bifericordia, -

9293

l,

Vg

nam &ipfius poenze ac fupplicia beneficiorum

$.. IX.

v

l)

ejus funt pars maxima, & providentize genus

MISCELLAN

EA ET CONCEPT

u

maximum. Cumergo famem, peftes aéris,fic-

Us

citates, imbres continuos, & azris inzequalita-

PRfEDICABILES.

r

!

tes, velaliud quidpiam videris, quo genus hu-

Qualitas.

üt

manum puniatur; ne zegre feras, neque indi-

XX

gneris, fed adora rerum illarum Authorem, at-

I. Cybfervanda eft notabilis quzedam diffe- Manfi dif;

que illum curze acfollicitudinis nomine com-

rentia, quze mifericordiam inter &ju-?- »3.

ht

menda. llle quippe eft, qui hzec omnia per-

ftitiam verfatur, fecundum quod Spiritus fan-

n

. agit, & corpus caftigat, ut anima emendetur ;

&us deutraqueloquitur; Etenim de mifericor-

diadicitur: Zer vifcera mifericordie Det no-

üt

juxtaillud Pfalmiftse: Curm occidevet eos, tuuc

d-

quevebant eum, & diluculo veniebant ad eum.

Jfri, in quibus vifitavit nonoviens ex alto. Non

08

Medicus non, cum zegrum in hortos & prata

vero eodem modo fit (ermo de juftitia ; Etenim -

dehacapudIfaiamdicitur: /ndutus 9? Juftitial. 59. 17.

j

deducit, laudandus eft tantum, nec, cum opi-

ut lovica, iudutus efl volüimentis ultiomis

20

param menfam apponit, fed cum jejunum ju-

., æ.)q.

bet manere, dum fame torquet, & fiti cruciat,

pertus ef quaft pallio li. Et apud eundem

"

Prophetam c. r 1.dicitur: Evzz

5

cum lecto affigit, & domum convertit in car-

lum lumborum ejus.

juffitia cingu-

cerem, cum fecat & urit , cum acerba porrigit

Porro inter veftes & vi«

medicamenta, exaequo medicuseft. An non

fcera hzec eft differentia, quod veftes ab homi-

i.

nenunc portentur, mox vero deponan-tur,quod

igitur abfurdumeft, illum tot malisillatis me-

[*

dicum vocari, Deum vero, fi quid tale przefti-

de pallio fpecialiter verum eft; At vero viíce-

terit, e. gr. fi famem aut mortem invexetit,

ra anobis, quoadusque vivimus, funt infepa-

)

rabilia: Eodem modo Deus noa femper ma-

h.

Tertul. k

blafpherare, atque illi curam univerfi detrá-

e

here! Hinc & Tertullianus, o fervumbeatum,

num flagello armatam habet, ut nos caftiget,

l-

C. 1r.

fed nonnunquamapprehenditillud, mox vero

(*

ait, cujus emendationi Dominus inftat, cui di-

Salvian.

gnatur iraíci, quem admonendi diffimulatione

idem deppnit: At vero ficut vifcera, quoad-

non decipit. Sed & Salvianus, quid queri-

usque vivimus, nunquam a nobis deponi pof-

g«

—

ap. Manfi

funt, ita mifericordia a Deo eft indivifibilis,

lic. LI.

mur,ait, quod dureagat nobifcum Deus? mul-

n. IQ.

tonos durius cum Deoagimus ; exacerbamus

adeo ut, tametfi nonnunquam velut juftus Ju-

:

quippe Deum impuritatibus noftris, & ad pu-

dex rigoris füi innos fulmina vibret, nihilomi-

e

nus in ipfismet, quze nobis immittit, fuppli- - .

niendum nos trahimus iavitum : Cumque ejus

ciis, atqueinipfametrigoris feveritate miferi-

naturz fit mens Dei, atque Majeftas, ut nulla

TEU

iracundize paílione moveatur, tanta tamen in

cors effe non definat,

[.]

$

P

condignum punit.

quippe qui»femper. circa

j

Dom.4

nob's peccatorum exacerbatio eft, ut per nos

Quad

»

'cogatar irafci. Vim, ut ita dixerim, facimus

1I. Deusele&to populo, fi quando apoftata ad Exod,c.-

pietati fuze, ac manus quodammo o afferimus

fallorum Numinum cultum tranfitutus effet, 429

L

mifericordiz fu»e, cumque ejus beniguitatis

divinze juftitize fupplicia'his legiturintentaffe

fit, ut velit nobis jugiter parcere, cogitur malis

verbis: Egofum Dominus Deus tuus, fortis, ze-

noftris fcelera, quze admittimus, vindicare.

lotes, vifitas iuiguitatem Patvum in fílios inter-

äl

IX. Noffe debet, juazdo smiferzcordia Dei ob

tiam C? quartam generationem eorun, qui ode-

B.Anfel.

oculos ver/avi debeat, quod bene S. Anfelmus

vunt ie, ? faciens mifericordiam in "iillia bis,

'1' S.L'mtw

de fimilit,

zx ]BMJ.JG

C. II5.

declarat,dicens : Notandum ett, quod ante per-

qui diltgunt tme. Ubi Cajetanus eam, quaeinter

jntet

petrationem culpae nunquam mifericordia Dei

Deijuftitiam, & mifericordiam verfatur, notat

anit.

debet cogitari, (ed juftitia & judicium ejus, fu-

differentiam, inquiens : Cerne differentiam ,

g

quoniam vindi&a non extenditur ul

ror & indignatio illius; hzec penfari, haecan-

tra qua-

teoculos merito reduci, hzec fjepenumero cum

tuor filios, beneficia autem extend

untur ín

:

magno horrore retra&tari debent. Quando quis

millia; ad fignificandum , quod ad conferen-

dum bona Deus eft promptiffimus, ad inferen-

tentatur, non debet dicere: Mi/erzcordia LJo-

tmiuimnagzaef? ; Sedpotius : borreudum eff, in-

dum autem mala parcus : Ratio eft, quia bo-

cideve insanus Dei viventis. Quod appetitus

na fua co

[

nfert fponte, mala autem infert exi-

a

gentibus delictis noftris.

luxuriae quemcunque pulfat, non cogitettunc,

T

quacungue die peccatov ingemuevitommia pecca-

"

£a ejus oblivioni tradentur ; fed potius fzepere-

. III. Quinoleum mifericordizefit (ymbolum,

Ibid, n.9.

nemo facile revocabit iu dubium; quia ficut

cogitando tractet, quod saledz&lus omnis, qui

hoc aliis omnibus eft fuperius liquoribus, ita

l*

Dionyf.

peccata i2 /pe. Cui confentiens Dionyfius Car-

r

"Carth. in

thufianus, fuperilla verba : /Vec dicas, zmi/eva-

quoque miferationes ejus fuper omnia opera

ejus: Etideo deSalvatore noftro merito dici-

C

P. 5:»Eccl

' £io Demizi magua eff ; ita fcribit: Dando tibi

tur: O/eum eff ufum uomen tuum. Quando fum-

ipfi audaciam perfeverandi in peccatis, & pec-

mus Sacerdos veteris Legis confecrabatur,

candi in'fpe; hoc modo, ut Climacus plenius

qui

typus erat Chrifti (Sacerdos in eteruum C

hri-

docet: feducit diabolus miferos homines:

us Dominus, J/ecuudum. ordinem Melchzfe-

tSChf'

Quia dumfani funt, fuggerit eis, infinitam effe

decb 5 ) bona olei quantitas effundebatur fu-

lo $.

mifericordiam Dei, & poffe faciliter veniam

percaput ejus, dicente Scriptura ; O/eumun-

impetrari; Dum veroin extremis fünt, propo-

cHonir effundes füper caput ejus; fanguineau-

nit eis divinze rigorem juftitize, & multitudi-

tem folum digitus manus aüt pedis, & extremi-

nem, magnitudinem

q»ue culparum fuarum ,.

tas auriculae tingebatur. Quodnam vero in

ut defperent.

hac tanta oleicopia, & tanta fanguinis par-

aaa

citate

lä

R. P. Lolm. Bibl. Man. Tom. I.

[

Bïb[ibt'hecæ Manualis Conciomtoriæ.

554

p

citste latet myfterium? omnia in figura con-

nitam confiderare poH'umuäDei erga nos pte-

tatem , & dicere: Mifericordie Domini , quia

f

tingebant. Sanguis enim divinze juftitize elt

Enimvero innumeri

cl

reprfentativus. Unde Scriptura prima o-

non famus confumptz.

mnium vice fanguinis mentionem faciens, di-

funt homines, qui ex fubtili filo, id eft, ex

L

unica refpiratione fuper infernum hzerent fu-

vinam implorat juftitiam, dicendo: 7ox fam-

Deus

fpeafi, divina autem mifericordia fe interpo-

guinis fratris tut clamat adie deterra.

vit, ne filum illud praecidatur, & tamen nos

jl

autem a nobis.caftigandis abhorret; & quia

nihileminus tanquam juftus ea , quae a nobis

hae dilatione utimur ad continuandas bene-

p

fattoris noftri offenfas , imo ad easdem quoti-

inique aguntur, caftigare debet, idipfum facit,

[5

in quanta fieri poteft minori vinditta

. Écon-

die adaugendas ; & tamen Deus fuftinet,

Deus nos exfpe&at, Deus has a nobis fibi il-

y^

l.

tra vero cum oleum fymbolum fit pietatis, &

)9

mifericordise, eo vult in figura fummi Sacer-

latas injurias diffimulat ; annon igituringens

dotis abundanter inungi, quia mifericors Do-

hic tibi videtur divinze benignitatis excelffus ?

miratur fupra modum S. Bernardinus , nemi-

S. Bern.

;

sninus & juftus, & Deus nofter. miferetur.

en. Ser.

Bidnio. V, Cum divina juftitia mundum per dilu-

nem effe, qui ad coufiderandam hanc infini-

* 8. I.

tam Dei patientiam animum applicet , licet,

L-

vium univerfale ftatuiffet difperdere,obfervan-

. dum eít, quod przeterid, quod fupra diximus,

videat, quod impii eadem patientia tam enor-

ä

by/fi suapme, €? catara-

miter abutantur, eandem novis exceffibusir-

vupti fuut oumnesfoutes a

j

& celi aperte funt , &V

Jfacla «f pluvia fuper

ritando quotidie & exafperando.

í

VII. Quxedam Jeremize Prophetz vifio, Manfi dif.

tevram , quadraginta diebur, & quadragiuta

zocibus. At Vero ex quo cataratise coeli a-

quarta cum repugnantia Deus fe vindicem It« P 9.

perte erant, merito quaerendum venit, cur

exerat, vibretque virgam clare nobis in haec

verba demonftrat: Et fa&um eff ve

rbum Do-

^

non fubito in unico momento uxiverfa terra

I..

ïï

L

inundata fuerit? cur aqua tam tarde ftillatim

mini ad que dicens: Quid tu vides ,

Sleremia ? Jer-. x

& dixi, vivgam vigilzmtem.eguvz'dea: & di-

& guttatim per quadragiuta dies lapfa fuit?

Prorefolutione autem obfervanduim eft, Deum

xit Dominus ad me: . Beae. vidiff5 , quia vigt-

cum cel-ritate magna fuam oftendere benefi-

Jabo ego fuper verbo wmeo , ut ficiam dllud. Et

centiam, fiquidem in fex diebus totum fabri-

fa&um eft verbum Domini fecundo ad. me di-

cavit univerfum, cum fumma vero lenitudine

ceus: Quid tu vides ?. Et dixi: ollam fuccen-

proceditad poenarum rigorem, quia quadra-

Jatn ego vidéo. ' Lebes hic ardens, ut ex con-

Snkr,

ginta dierum fpatium adhibet ad totius mun-

textu fequenti patet, infortunia & mala de-

Z

notabat nobis per homines illata; virga au-

di exterminium, quod ne tunc quidem molire-

penit,

tur, ni(i abobftinata impiorum malitia ad hoc

tem fupplicia immediate a Deo procedentia

N

violenter quafi cogeretur. -

"

fignificabat. ' Quaze autem virgam inter, bul-

4

Oleafter

V. Oleafter fuper verba

illa: Aever/z funt

lientemque ollam affignari poteft differentia?

inv.8- aquedeterra, euntes Gj vedeuntes, CP cayerunt

Virga naturalem fuum fitum in arbore habet,

Gen. .

frondes, flores, fructusque proferens, ut au-

suinui poff centum quiuquaginta dies ; fequen-

tem inftituit'confiderstionem: Centum quin-

tem ad percutiendum deferviat, violenter ex

arbore detrahatur atque eradicetur oportet,

quaginta dies diluvium duravit, paucioribus

autem diebus aquze defecerunt; utoftenderet

atque ita contra naturam fuam ad poeram

Dominus, quod pronior fit ad miferendum ,

applicatur; Sique rationis ufu polleret, potius

quam ad flagellandum, & quod vix ferre pof-

arbori uniri, inque virore flores, fructusque

fit' continuare pupitionem; hoc enim illi pe-.

proferre eligeret, quam ad vindict:m deler-

vite. lgnis e contra ex natura fua ad caie-

culiare eft, ut ad mor.entum affligat, & ad

multos centenarios annorum confoletur; id

faciendam fuccendendamque ollam deltina-

tüs eft, unde fi animatus & rationalis foret,

quod de eo pulchre S. Ifaias afferit c. 41. di-

cens: Pyedicate aumum placabilem. Domino,

fibi potius in eo complaceret.

]ta quoque

&* diem uliiouis Deo no[flro; ubi vides, diem.

in praefenti de Deo noftro difcurramus opor-

ultionis die.claudi; placationem vero ad an-

tet; quando enim nos caftigat, involuntarie,

num usque durare, quod etiam c. 54. confir-

repugnanter, & contra genium fuum id facit,

mavit, dicens : J2 momumento ind:guattonis

de illo namque dicitur: £Jeus, cu2 proprium

abfcondi faciem meain a te. €7 im iifevico

efft mifevevi fempev.

Secus vero homo turnc

'rdz'z'sr

folimmodo acquiefcit, quando viedittam de

fempiternis congvegabo te.

Manfi dif.

VL. Siquis a Principein cujus vitam conju-

inimieo fumpfit, fuamque explevit indigna-

tionem. Virga, utpote re&a, juftitiee & recti-

9.1.2. raverat,condemnatus effetad fornacem ignis,

& fuper eadem ex fübtili quodam funiculo bze-

tudinis eft fymbolum, dicente Pfalmifta: /r-
