II. Cuminnavigatione Indica, fra&a navi, Rho.hi(t.1,

n ;8.

& lanceas in mortemn: ita vir, qui fraudulen-

plerumque in lembum adhzrentem infiliif- 404 $-15

ter nocet amico fuo, & , cum fuerit depre-

fent, & propter periculum fubmerfionis decre-

hentus, dicit: Ludens fet:i.

tum effet, aliquot homines in mare ejicere, & :

R. P. Lofm, Bibl. Man, Tom.T.

proe-

r

«

$2

Bibliothece ,Mznuulk Concionatorie

preeter alios etiam fors Gafparem Ximenium

. ÀI. Sicut diligenter compingitur navis,quze Plutarch,

variis in tempeftatibus ufuieftfutura ; ita di- in moral,

tetigiffet, Ferdinandus frater ipfius junior di-

xit, non paffurum fe, ut Gafpar ejiceretur, fed

ligenter prius probandus eft amicus, quo quis

Thflmu

fe potius vicarium caput offerre, atque adeo

conftanter eft ufurus.

yaps

III. Sicut fuavius eft antiphonum, quam fi Seneca im

Gb

nequicquam urgente fratre, utipfe velut forte

deftinatusin aquas projiceretur, perfuafit, ut

vox eadem femper audiatur; ita jucundior elt fimil.

inundasabjiceretur. Sedquiaa Deorobora-

amicus ita concordans , ut tamen interdum,

tus, totum pene diem per 360. paffuum millia

ubi opus eft, diffideat, quam ad

plator per om-

natando lembum fecutus eft, tandem placato

nia femper affentiens.

* mari a ye&oribus iterum inlembum receptus

IV. Sicutoculus unus verti

non pc;teR, nifi S. Cypr.

eft.

& alter ad idem objectum vertatur; itainter

de fingus

TE

lar.Cleric.

Engelgr.

III. InBelgio cum vir quidam inügnis in

amicos, quidquid unus voluerit, idem & alter

.2 LuC,. extrema lucta inprimis uxorem , deinde filios

volet.

v.em

* &filias, & demumfervos & ancillasrogaffet,

V. Sicut cervi per fluvium natantes capi- S. Aug.

13. Sf 3.

tatergoantecedentis imponunt; ita & amici,f.21. de

utopemferrent, & finguli reponderent, non

eífehocinfua poteftate, in has voces & gemi-

ut commodius per mare hujus mundi tran- Ytb-Ap.

tuserupit: Ovanas hominumcuras! o quan-

feant, onera fua amicorum humeris impo-

tum eít in rebus inane! Ecce egotibi, uxor,

nunt..

Utilitas.

vobis, o filii & filize, laboravi, fudavi, vires &

valetudinem impendi, quin &animam meam

VI. Sicut Medicus aegrum etiam non fen- Plutarcli,

forte oppignoravi,& ecce hzec eft merces mea,

tientem fanat; itaamicus, etiamfi ignoretur, in moral.

"

[

utin hora noviffimaimplorem opem veftram,

amicum juvat.

f

ln hat

& noninveniam. Oquam fatiusfuilfet, fi Deo

VII. Sicut apem propter acu

leum non o- Cato aþäd

ferviiffem! fi amicos interra &incoelis mihi

dio habemus, fed potius propter fru&um to- Max. f.6.

leramus : ita amicum propter amicam objur-

comparaífem, qui in hoc articulo mihi adef-

fent! Ofi vivereliceret, quam faperem!

gationem non averfari, fed potius propter be-

$ibid

IV. Quidam moribundus, cum calicem a-

nevolentiam amare oportet.

marze potionis tremula manuteneret, & qui-

Falfitas.

BD

dam ex adítantibus eum hortaretur, ut amicif-

TU G2b

fimo calicem hunc propinaret, Chriftum e

VIIE Sicut hirundines zflivo tempore Cicero 1.4

przefto funt, frigore pulf2e recedunt; ficamici ad Heren.

f

cruce pendentem intuitus dixit: Tibi amico-

rum meorum dile&iffimo hunc calicem propi-

falfi fereno tempore przefto funt; at fimul ubi

no, quifalutis meze caufa calicem paflionis e-

fortunze hyemem viderint, aufugiunt.

potafti.

IX. Sicut baculi arundinei, dum eis inniti Fab.conc,

& V.

volumus , frauguntur; ita amici falfi, dum z4- in fer.

rog.

EXEMPLA PROFANA.

opem eorum expetimus, non juvant.

X. Sicutargentum vivum, licet auro fit ar- Ibid.

Plutarch, [.

&iffime copulatum, in igne tamen id deferit ;

Pe

ricles amico roganti, ut pro fe fälfum fe-

Vg

in apoph.,

ftimonium diceret, fe quidem amicum

ita amici falfi, etfi viventi amico fortiffime

p

üwg

effe dixit, fed ad aras usque.

-adhæferint, morientem deferunt.

mnil,4,

Val Max.

II. Rutilius, cum amico injuftum quid pe-

/

s'

ult

16.€.4-. tenti negaffet, &is diceret: quid ergo tua mi-

$2 AE

hi opus eft amicitia, fi, quae peto, non impe-

A MED I A.

trem ? refpondit: quin imo quid tua mihi

lba,c,

ä

prodeft amicitia, fiinhonefta propterte facere

yp

mor Dii, juxta illud Siracidis : Qui ti- Ecd. 6,

cogar ?

met Deum, aeque habebit amicitiam V. 17. ' —^

Plütarch,

III. Scipio dabatoperam, ne aliquando a

bonam, quoniam fecundum illum erit ami-

cus illius.

"

;

inapoph. foro rediretdomum, priusquam aliquem eo-

g

rum, in quos incidiffet, fibi familiarem & ami-

II Jan[uetudo €9

ajäbilitdi; juxta illud e-1bid, v;s-

cum effeciífet , fentiens, nullam effe bomini

jusdemSiracidis: Verbum dulce mult

;

amicos, & mitigat inimicos.

ip].icat

poffeffionem meliorem.

IV. Dionyfius fenior a

dmiratus egregiam

III. Cormsnuunicatio bonorum : fic Antalcidas Plut. in

apoph.

fidem Damonis & Pythize, ( quod fcilicet Da-

docuit, quiinterrogatus, quo pacto quis ami- Lacon,

cos fibi facere poffet? refpondit: Si loqua-

mon ad mortem damnatus, cum facultatem

impetraífet, domum prius eundi, & res fuas

tur illis jucundiffima , & utiliffima praftet. .

g

componendi, & Pythiasinterea vadem feob-

Hinc & communis perfuafio orta, amicitiam Engelgr.

tuliffet, ad conftitutum tempus redierit) rogo,

tribus foveri, pileo (obvium amice falutando) embl. 13.

inquiebat, ut me quoque in amicitiam veftram

charta (literas fcribendo) & vitro (hauftum 2: -

recipiatis ; fimulque vitam damnato donavit. -

amico offerendo ) ; uti olim Alphonfus Rex

Aragoniase dicere folebat.

5' VI.

u

IV. Tolerantia laborum pro amico [u[ceyto-

»SIMILITUDINES.

rui: hinc de SS. Martyribus canit Écclefia:

SN (

Calicem Domini bibe

4

3 Qf -

.. Qualitas.

funt.

runt, & agnici Dei facti

^

lion,

Max, fö I Sl

cut equi virtutem in bello explorarhus,;

V. Confenfio voluntatum: hinc Chriftus

di- 19,86; T

|

ita amicum/n c

xit Apoftolis: Vos amici mei eftis, fi feceri- V- 14.

à

alamitate & infortunio.

probamus.

tis, quae ego præcïpio vobis.

|

$. VIII.

Tiuus LX. .A:hicitia.

93

"ard,. 1

ort],

$. VIII.

coeunt, improbitatis judicium.

Secundo,

ASCETICA..

noffe debet fpecies harum amicitiarum, qua-

: .

rum tres enumerat Alphonfus Rodriquez , Rodr. p.x.

Thömo

I.'Du

ofunt, quze afceta fpecialiter circa ami-

quarum prima eft eorum, qui ob fimilitudi- ** 4- C.!5:

*

il

T

a

Kemp.l.£,

citiam obfervare debet.

Primum eft,

nem nature, aut amabilitatem, formam-

c. 8.

utíciat, quzenanr potiffimum amicitia quae-

que corporis fe mutuo plus, quamalios dili-

renda & confervanda fit, ea Ícilicet, de qua

gunt.

Altera eorum, qui certis quibusdam

pius afceta fic loquitur: Sine amico non po-

perfonis, a quibus promotionem ad honora-

tes bene vivere, & fi Jefus non fuerittibi prae

ta officia fperant, adhzerent, eorumque gra-

Üpy,

omnibus amicus,eris nimis triftis & defolatus.

tiam & favorem variis obfequiis aucupantur.

BU«

L5. 6 7.

Ob binam autem caufam hic prae czeteris in a-

Tertia & peffima eft eorum, qui inter fe co-

lrl

Prioremidem author

micum eft eligendus.

eunt ad novitates in religionem inducendas,

lib. cit. indicat, dum ait: Dileétio creaturae

& conflitutiones ejusdem convellendas , de

Á

fallax &inftabilis: dilectio Jefu fidelis & per-

quibus proin jure dicatur illud Canticorum : Cant. z.

4, de

0p,

feverabilis. Quiadhaeret creaturge,cadet cum

Fili Matris meaxe pugnaverunt contra me,- 9

labili: quiamplectitur Jefum, firmabiturinze-

3. Noffe debetindicia, per quae cognofci pof- .

vum. lllum dilige, & amicum tibi retine, qui

funt ejusmodi amiciti»e, quze quidem clare S.

S. Laur.

omnibus recedentibus te non relinquet, nec

Laurentius Juftinianus fequentibus verbis in-

uft, de

patieturinfineperire. Teneasteapud jelum

dicavit: Hicamor, cum in corde imprudentis

ütarch,

vivus & moriens, & illius fidelitati te commit-

ifc. mon,.

(ortl,

exortus radices mittere ac pullulare coeperit, c

l22

te, qui omnibus deficientibus folus te poteft

corporalem quarit dilecti przefentiam, cum

S.Aug, juvare.

Pofteriorem S. Auguftinus his ver-

eodem habitare, cum eodem loqui defiderat.

1.50, h.38-bis indicavit: Nihil delectabilius Deo; nam

toqd

Sicut autem ex ipfius gaudet aípe&u, itaab-

lx (

in homine funt, quze te offendunt, toleras ta-

fentia contriftatur. Solus vult cum eo, quem

menpropter amicitiam. Deiamicitia, quibus

diligit fenfualiter, loqui: folus cum eo con-

- yebus debet cogi , ut diffolvatur ate, non in-

verfari, quia in illius mente habitare jam coe-

venies.

Et non eft Deus, qui te offendat, fi -

pit; livore quippe invidie accenditur, fi

tu eum non offendas; nihil eo pulchrius, ni-

quempiam ab eodem diligi, & cum eodem

Td. in ms- hil dulcius.

Hinc alibi idem author fic ani-

converfari profpexerit.

. Abfentiam etiam

ieero[4

4mläl-f-24- mam alloquitur: O anima mea, dilige eum,

ipfius,magnam fibi deleCtationis jaé&turam ze-

] lleren,

a qua tantum dileGa es. Eligeillum amicum

ftimat. Sicut enim amat fingulariter, ita &

tuum prze omnibus amicis tuis, qui, cum oin-

ainari vult, atque caeco feductus erroreigno-

nia fubtra&a fuerint, folus tibi fidem fervabit.

rat, fe vefano amore percuffum.

4. Noffe

ln die fepulturze tuze, cum omnes amici tui

Sb.cont,

debet damna, quae ex talibus amicitiis oriri

4 infet,

recedent a te, ille te non derelinquet, fed tue-

folent, & ad tria fere capita revocari poffunt,

Ogg

bitur a rugientibus praeparatis ad efcam.

dum Ícilicet Deo fübtrahitur debitus amor,

Did,

Quanti vero veftiimanda fit hzec amicitia, pau-

aut certe in creaturas dividitur; quam ob

cis, fed efficacibus verbisindicavit S. Grego-

caufam, ut obfervavit S. Chryfoftomus, Chri-

S.Greg.a-rius, dum exclamavit: O mira divinz bo-

ftus poft refurrectionem fuam non eft verfa- S, Chryf

pud En

embl

[j e

£- nitatis dignatio! Servi digni non fumüs, &

tus cum difcipulis, quadraginta diebus, fedh.t.inÁ&,

amici vocamur: Quanta dignitas eft homi-

per quadraginta dies, advolabat enim ac de-

pott,

$. UILt'

num, effe amicos Dei! Porro quibus mediis

volabat rurfum. . Curita tandem? fubduce-

h2ec amicitia procuranda & confervanda fit,

bat animos illorum adaltiora, nec patiebatur

pulchre indicavit libellus deimitatione Chri-

ilos fimiliter erga ipfum fic affe&os effe,

Liba.c.g.íti, dum ait: Magna ars eít, fcire cum Jefu

d. 6,

quemadmodum prius fuerant.

Siquidemfic

du

converíari, & fcire Jefüum tenere, magna pru-

erant affecti, utadmodum zegre abillo divel-

dentia. .Efto humilis & pacificus, & erit te-

lerentur. Unde & confolansillos dicit: Expe-

. cum [efus. Sis devotus & quietus, & mane-

dit vobis, utegovadam. — Deindeipfi quoque

bit tecum Jefüs. Potes cito fugare Jefum, &

Communitati jeu . Religioni graviter nocent ; S.Thom.

bidu V-S'

gratiam ejus perdere, fi volueris ad exterio-

nam inducunt varias divifiones, clancularios

2.2.9 27.

8.7, ad I,

ra declinare. Et fi illum effugaveris, & perdi-

congreffus, confpirationes, odia, fufpiciones,

deris, ad quem fugies, & quem tunc quaeres

invidias, inimicitias, atqueadeo teterrima pe-

lut, i

amicum? . Nonne hoc eft majus damnum,

ftis Religionum merito vocantur.

Eu

Denique

quam fi totum perderes mundum? quid po-

lis ipfis, qui eos fovent, nocent gravilffinie,

teft tibi mundus conferre fine Jefu?

dum & omni merito eos privant (nam tefte

II. Alterum eft, ut norit difcernere, &

D. Thoma, dile&io amicorum apud Deum

ngdit.

fugere particulares & noxias amicitias, quod.

mercedem nonhabet, quando propter hoc fo-

:mhl. 150

-uttanto certius preftet , primo noffe in ge-

lumamantur, quiaamicifunt) & gratiarum

f! I'

nere debet, quzenam particulares & noxi?e a-

divinarum influxum impediunt; nam fi, ut

micitize dicendze fint, fcilicet omnis illa, cu-

bene difcurrit S. Bernardus, Apoftoli carni

jus caufa & fundamentum non eft Deus. De

dominicae inhaerentes , quze fola fancta erat, S. Bern.

| ' s. Bafil.c

qua clarius locutus S. Bafilius: Charitatem

Spiritu fancto repleri nequiverunt, donec tol-f«deAic,

1nOne

3o coni-quidem, inquit, habere inter fe mutuam de-

leretur ab eis, tu.carni tux& ( & carnalibus

bent Fratres, non itatamen, ut duo tresve

fociis) adítri&us & conglutinatus, illum ve-

feorfim a caeteris fodalitatem ineant. Quan-

raciffimum Spiritum te putas poffe fufcipere,

of D

doquidem hoc non charitas , fed carnalitas,

nifi carneis iftis confolationibus funditus re-

f4 M'

fed feditio & divifio foret, & eorum, qui fic

nuntiare tentayeris? . Id quod bene advertit

.R P. Lohn. Bibl. [Man. Tom. I.

L 23

S. Ger-

84

Bibli?thecæ AManualis Conciouatoria

L. r.infin, S. Gertráüdis, hinc cavebat maxime in verbis,

in frönte aflas & hyems, i ab(;batque latus apere

£.2

ne cujusquam hominis cor fibi attraheret, ne-

tum, digitum vero cordi intentum cum hac e-

veinejus feamicitiam infinuet, unde quavis

pigraphe: /onge & proye, . Cujus figurze hzec e-

poftoccafioneretraheretur. Oninem enim a-

rat expofitio: Juvenis fignificabat amicitiam

micitiam humanam , cujus advertere potuit

femper florentem effe debere: nudum caput

caufam, fundamentumque non effe Deum, ut

indicabat nihil aliud,quam amici bonum quaze-

Pf

du

virus lethale sbhorrebat, malebatque obfe-

rendum : rudeindumentum tolerantiam labo-

V

il

quiis ac beneficiis cujuscunquecarere, quam

rum; vita & morsfocietatem perpetuam; ze-

j

"p in.

- admittere,ut humano fecum favore cor cujus-

ftas & hyems profpera & adverfa; latusaper-

ET

Rodr. p.1. quam effet occupatum. Ejusdem animi Joan-

tum candorem & fimplicitatem; nudum cor

lbidn

t4. C18. pes de Luca ex Ordine S. Francifci erat, qui

finceri amoris exhibitionem; longe & prope e-

Ti

cum a quodam interrogatus fuiffet, cur tanto-

jusdem inomniloco coníftantiam fignificabat.

pere Fratrum confortium vitaret? refpondit,

XI. Interrogatus quidam,quid effet amicus? Ibid,

idfe obipforum bonumfacere; quanto magis

refpondit,alterego. Unde & Cicero dixit: Eft

enim ipfe Deo unitus foret, tanto plus eorum

isamicus quidem, qui eft tanquam alter idem,

Tullios

commodis fe profpe&turum; teneriores vero

alterum enim acquirit, cujus animum ita cum,

cumiis amicitias a Deo retrahere, adeo

gue fi-

fuo corumifceat, ut efficiat peneunum ex duo-

bus. HincSyfigambi Dariiuxori, Hepheftio-

Wuchleras

bi& 1pfls oHïc'erel:.

$

IX.

nem pro Alexandrofalutanti, & cognitum er-

Y,eod,

! MISC

EL

LANE

'A.

rorem deprecanti, refpondit Alexander: non

*

errafti, nam &hic Alexandereft. .

Qualita:.

Nece[fitas.

Max. fer. 1.

Wordeg,

de amicit.

Ve

raamicitia tria requirit maxinie, virtu-

atb : Re&e dixitSailuftius: non exercitus, Salluft, m

pii,

tem tanquam honeftam, familiaritatem

neque thefauri, przefidiaregni funt, fed amici, lugurt,.

utjucundam , & ufum tanquam neceffarium ;

quos neque armis cogere, neque auro parare

nam ubi judicaris amore dignum, recipere de-

queas, officio & fide parantur.

- bes, & congreffu lzetari, & uti, fieges.

Dienitas. -

Sen, ep.3.

II.. Si aliquem amicum exiftimas, cui non

XIII. Nec male S. Gregorius Nazianz.

Ap. Eng,

|

tantum credis, quantumtibi, vehementer er-

. Fidis amicis nil puta przeftantius,

embl. r3.

ras, & nonfatis noífti vim verae amicitige, in-

ulebat olim Seneca.

;

Quos caíus afper parturit, non pocula. $ ?

Erafm.l.6.

Jucunditas.

Ill. Tarquinius Superbus ex

ul factus dixif,

SPOP^* fetumdenique cognoviffe; quos fidos amicos

XIV. Excepta fapientia, inquit Cicero, ni- Cicero de

hil melius datum eft homini a Diis immorta- 9nicit.

haberet, quos infidos, cum neutris gratiam re-

libus, quam amicitia.

Quid enim dulcius,

ferre poffet,

^

,

Ovidius.

IV. Re&GececinitP

oetä-:

quam habere, cum quo omnia audeas íic lo-

—

Donec eris felix, multos numerabis amicos,

qui, ut tecum? quis effet tantus fructus in

Tempora fi fuerint nubila, foius eris.

profperis rebus, nili haberes amicum, qui illis

g.

Lang. in

.N. Cum quondam hirundo ad matrem di-

zeque, ac tu ipfe gauderet? advería etiam

ferre difficile effet fine eo, qui illa gravius e-

polyanth. xifet, fe turdum perquam commodum ami-

:

cum reperiffe, refpondit mater: Erras, o filia,

tiam, quam tu ferret.

nam male tecum conveniet, cum tu calor em,

XV. Nihilzequezegrum reficit, quam ami- Sen.ep.79

corum affe&us: non judico me mori, cumil-

illefrigus amet: tuverfe

:

quaris, ille brumam.

)etat.

"

los fuperftites reliquero; puto, in

quam, me

]bid.

. VW. Cum carbonarius quondam fullonem

victurum noncum illis, fed per illos.

t ]

4

1

ad vedes fpatiofas fecum inhabitandas invita-

Falfitas.

:l

l

ret, negavitidfullo, dicens: quid commercii

XVI. Vere defalfo amico cecinit Martialis: Mart.La.-

nobis effe poteft, cum, quae ego eluendo nitida

f

Hunc, quem fvina fibi , que

[

m inenfa pararit

effeci, tu fuligine obfufces?

amicorum,

Plininep. VlI.CatoCenforiusinannulohocíymbolum

Effe putas Hdæ pe&us

amicitize ;

ALFat.c:

geftabat:Eftoamicus unius &inimicusnullius.

Ls

T

Vinum amat, & cyathos, & fumina, & oftrea,

Ovid.l.2.

VIII. Vere Ovidius cecinit:

non te:

dePont. Turpequidem ditu, fed (i modo vera fatemur,

Sublat;.) vino millus amicu

S erit.

Vuigus amicitias utilitate probat.

XVII.. Antigonus Diis facrificans precaba- Max. fer,

&

S. Aug,

IX. Nonmalegemini illi aulici,tefte S. Au-

tur,ut fea fimulatis fervarentamicis ? cumque de amic.

Conf.c.14 cuftino difcurrerunt, quiconfiderantes, quan-

quis interrogaret, curhoc peteret? refpondit:

fe

to molimine gratia Principum acquiratur, &

Quia hoftes, cum cognofco, caveo.

confervetur, adfe mutuo dixerunt: Dic quaefo

. XVIII. Pulchre falfos amicos a veris di- Vit. Bar-

hI

te, omnibus iflis laboribus noftris quo ambi-

qt

fcernere docuit Barlaam, dum dixit, fuiffe laam. c.13

[:

inus pervenire? majorne effepoterit fpesno-

quempiam, quiextribus, quos habebat, ami-

ftra in palatio, quam ut amici Imperatoris fi-

cis, duos omni benevolentia profequebatur,

l

tertium nihili faciebat.

mus? Etibi quid non fragile, plenumque pe-

Que,

tamen , ubi

riculis? amicus autem Dei effe fi voluero, ec-

ad judicem citatus opem petiit, folum fide-

Q

ce jam fio. :

lem patronum & comitem expertus eft, cum

Engelgr.

X. Lilius Giraldus

* A'Qg.

ln de

fic amibitiam depinxit:

primus non nifi veftem obtulerit, fecundus

medkl

embH45. Tuvenis ftabat dete&o capite;rudi tanica indu-

ad parvum duntaxat intervallum comitatus

Qu

l

P0* tus, in guj us fimbria fcriptum erat vita & mor*,

ef. Ex his autem amjpis Barlaam pri-

Inun

M

' Tz'tulus AX

:Amor 9777

85

mürn divitias, fecundum uxorem & réliquos

D Utbüpes; ibbamict

confanguineos, tertium o

Ibid.

re dixit.

pera bona fignifica-

Wo Geld, da /die Welt.

$. X.

"$ XI

AXIOMATA.

AUTHORES.

Pythag. a-;-

ud Gell.:

I. Amicorum omnia funt cofnmunia'.* "

I. Ariftoteles in m

"

ang. in /

* ll. Moresamici noveris, non oderis.-

]I. Cicero in Lzelio.

agnis moralibus.

polyanth.

Der Freund Gebrechen (oll man kennen,

V. eod.

aber nicht nennen.

III. Jofeph. Langius in.Polyanthæa., V. eod.

IV. Francifcus Petrarchal. r. Dial. so. & feq.

l»id. ]IT. Novos parans amicos, ne oblivif&er'e ve-

1d.

?

V. Matthaeus T

ympius in menfa Theologo-

terum.

Philofophica.

lbid

VlI. Henricus En

IV. Nequenulli fis amicusk, neque multis.

gelgrgve' p. 2. Lucis Evang,

Zu wenig Freund, und auch zu viel, -

embl. 13. & 45.

Verderben. dir all beyd das Spiel.

VII. Alphonfus Rodriquez de particularibus

Amicus certus in re incerta cernitur.

Noth und Unglück entdecken fa

amicitiis p. 1. tr. 4. C. 18. 19. & 20.

E

lfcþher

VIII. Hadrianus Lyrzeus l. 3. Apopht. 1.de

Freunden Tück.

part. amic. ubihoc axioma S. P. Ignatii ex-

Buchlerus VI. Temporefelici multi numerantur amici,

. €0Q,

plicat: Utinter homines tuto verferis, ze-

Dum fortuna perit, nullus amicus erit.

quus fis omnibus, nemini obnoxius.

In Elend, in Gefahr, und in Noth

IX. S.Francifcus Salefius in Introd. ad devot,

Gehn der Freund taufend auf ein Loth.

vitam p.3. c.17. 19.20. 21. & 22. ubi totam

Ml g

Eioyileg, V

Il. Alt Wein, alt Freund, alt Geld,

hancmateriam egregie pertra&at, &, quo-

lgt

pot, ,

Führen den Preis in aller Welt,

modo vera amicitia a falía difce

VIII. Freund in der Noth, Freund in dem

rnenda fit,

po

folide oftendit.

Tod, Freund hinter R

z

:

uck , ün'd drey

X. Bernardinus Rofi

gnolius de difcipl. chrift.

| ftarke Bruck.

pert. 1. 4. c.27.

»

Ap.Erg,

enblna,

()

LX

OO SNREoSNRS ENSoENES SNSoSNT:

A

3

sue

Cicero de

TITULUS X.

amicit,

!

s

I

OAR-S$UEL

$.

uno capiunt peccatoxfäg - & ideo fi quis prseter

QUOAD

ESSENTIAM.

tealiud diligit, non eft caritas tua Deus in eo,

amor dulcedinis, & dulcedo amoris, amor non.

crucians, fed delectans.

n

Definitio.

I

IlI. S.Thomas poftAriftotelem dividit amo- S. Th, in

rem fuiin exteriorem, feufecundum partem ir- 3- dift. g.

iB kü inclinatio volunfatis ad proprium bo-

rationalem & fenfitivam ( qualiseftbonorum 9* !* -6

:580-31779 |

num appetendum; unde alio nomine

E

corporalium & temporalium,puta divitiarum,

amor concupifcentize vocatur, ad di-

honorum, voluptatum corporis &c. amor) &

ftin&tionem amoris amicitize, quo bonum vo-

interiorem, feu fecundum partem rationalem,

luntas appetit, non ut proprio, fed alieno

| MW

quo bona zeterna & fpiritualia appetuntur ;

fubjecto bonum & conveniens eft,

unde dicit S. Do&tor, amare feipfum, quantum

ad exteriorem hominem, eft vituperabile: fed

Diw:üo.

JukFatc;^ — ll. Dividiturin£donum & malur, feu commu-

quantum ad interiorem, eftlaudabile. :

6.confid.5 nem & proprium. ^ Communis & bonus eft,

4dius. Amoris fui. vitiofi. -

quando homo feipfum & alia propter Deum a-

I. Se pro fine habere.

- Thorn,

mat; atqueadeo communis vocatur,quia idem

II. Nolle premi, aut fuübeffe.

. Kemp.l.3,

,M;x, fer.

eftcum amore, quo Deus ejusmodi obje&a a-

€. 54.

III. Profüo commodo femperlaborare.

mat. Proprius & malus eft, quando homoin

IV. Honorem & reverentiam defiderare,

fe, aliisque rebus amandis feiptum finem amo-

confufionem vero & contemptum timere.

ris ftatuit ; hinc amor iíte proprius vocatut,

V. Otium & quietem corporalem amare.

i Dtr

quiain propriam perfonam definit; malus vero

* VI. Appetere curiofa &

pulchra,abhor(re,—

feu perver[us appellatur, quia, quantum eftin

te a vilibus & groffis.

fe, pervertitordinem, quem Deus fecundum

-- VH. Gaudere ad lucra terrena, triftari

lde

divinam fuam providentiam homini, czeteris-

damno.

que creaturis przefcripfit,ut nimirum ad fe tan-

quam ultiraum finem omnia tendant, &infe-

VIII. Amare propriä &

ad vanitates & difcurfus.

privata," inclinare

S. Aug. in definant.

Dequo amoreS. Auguftinus fic lo-

IX. Solatia fenfibilia venari.

in€ it-."

quitur; Duo amores, alterbonus, alter ma-

X. Gaudere de multis amicis & propin-

uis, gloriari

eneris.

lus, Jter dulcis, alter amarus, non fefimulin q

Xxd'e nobili loco & ortu g

3

Xl. Ar-

l

Bibliotheee . :IManuafis Concionatoriz

$86

XI. Arridere potentibus, blandiri diviti-

namque hic dominari vult, qui przecépit, utfe-

WAe— —

bus, applaudere fibi fimilibus.

raris in Deum ex toto corde, ex tota anima.

XlI. Dedefe&u & moleftia cito queri.

Partem non accipit, gloriofz indolis eft; to-

-———— d

XIII. Appeterefcirefecreta, & novaaudi-

tum depofcit, ut totum tibi largiatur.

re: velleexterius apparere, & multa per fen-

Damnum.

fus experiri.

XlV. Defiderare agno

fci, & agere,'unde

V. Stipendium amoris proprii mors eft,ini- S. Baf. ap.

Lyr

6 m

e

laus &ladmiratio procedit.

tium omnis mali.

apopho I.

VI. Amor fui, eft corporis ratione carens

Maxim.

'i:lf4'c's I!

$

I1.

j

amicitia, ex qua quidem nafcitur gulofitatis

ap. Gran.

EX S.

'SCRIPTURA.

ratio,& inanis glorize cupiditas. I£x nis autem ]oc, com.

nafcitur univerfus malorum numerus.

f. 627.

Qualita;.

VIL. Valde claudit oculum cordis amo

r $. Greg.

Ezech.

hom.4.in

£.Cor. 3.

I. An

imalis autem homo non percipit ea,

rivatus.

.

V. 14.

qua funt Spiritus Dei.

Vlil. Prima hoinini

s perditio fuit amor fui; S, Aug. f.

" € B5 . €5

ROln. 7.

fi enim fe non amaret, & Deum fibi praepo- 47-in €-37»

V. IO.

II. Scio, quianon habitatin me, hoc eft, in

Í

e

vl' tl (,641

carne mea bonum.

neret,Deo femper effe fubditus vellet: non au- "*

Ib. v. 2r.

IlI. Condele&or enim lege Dei fecundum

tem converteretur ad negligendam volunta-

interiorem hominem: video autem aliamle-

tem illius, & faciendam voluntatem fuam.

Igt

gem in membris meis,repugnantem legi men-

Praepone his voluntatem Dei, difc'e amare te,

tis meze, & captivantem me iulege peccati.

non amando te.

Ib. v. 25.

]V. Ego ipfe mente fervio legiDei, carne

, IX. Si totum hominis

bonum eft, amare S. Aug.

2

autem fervio peccato.

Deum, totum hOminis/ malum ef'c,ï amare fe- €.26. Man.

Gen. g.

V. Senfus & cogitatio

hominis ad.malum

ipfum.

YV. 21.

prona funt ab adolefcentia fua.

X. Tantoamplius fe quisque amat, quanto S, Leo ap.

Lyr. 1.2.

/

Darmmnun.

amplius fe pro Deiamore non amat.

apoph. 2.

:ï;

—— R m

Joan. 12.

VI. Quiamat animam fuam!,perdet eam: &

$. 1V.-

V. 15.

qui odit animam fuam in hoc mundo, in vi-

tam aeternam cuftodit eam. ..

ia

EX LIBELLO DE IMITATIONE -

Iyex|

- CHRISTI.

2. Tim. 3

VII. In noviffimis diebus erunt h

ömines

2,4popl, fïf

LP

feipfos amantes, cupidi, elati, faperbi, blas-

ito, quod amor tui ipfius magis nocetl.3.c.27.

e

I. Sc

C

phemi, parentibus non obedientes, ingrati,

tibi, quamaliquares mundi. Secundum

Ícelefti, fine affectione, fine pace, criminato-

amorem & affe&um, quem geris, quzelibet res

pius vel minus adhzeret.

res, incontinentes, voluptatum amatores ma-

II Si quzeris hoc vel illud, & volueris effeIbid,

f

gis, quam Dei.

Prov. 29.

Vill. Qui delicatea

Hpueri,tia nutrit fervum

ibi vel ibi, propter tuum commodum & pro-

N 2;.

füuum (amorem proprium, autcarnem fuam)

prium beneplacitum magis habendum, nun-

quam eris in quietudine, nec liber a follicitu-

poüea fentiet eum c*optumacem.

IH

dine, quia in omni re reperietur aliquis defe-

$

!

&us, & in omni loco erit, qui adverfetur.

Mhst, pro[

III. Ex hoc vitio, quod homo femetipfum.3.c.53.

Canonga '

*

EX SS. PÀ

TRIBUS.'

nimis inordinate diligit, pene totum pendet,

*

Qualita;.

if

uidquid radicaliter vincendum eft, quo de-

Ti .. Q

So Aug.

C COndita eftmenshumana, utnunquam

viéto & fuba&o malo pax magna &tranquilli-

l

c. t4 de

I. Si

tas erit continuo.

!

SS.Trin.

füi non meminerit, nünquam fe nonin-

f

telligat, nunquam fe non diligat.

IV. Quilibere mecum ambulare defiderat, Ibid.

p

neceffe eít, ut omnes pravas & inordinatas af-

fi

Fuga.

fe&iones fuas mortificet, atque nulli creaturae

Wl p, fir

S Bern. in

II. Dominus communi difciplina, communi

privato amore concupifcenter inhzereat.

Meoy

!

ferin.

vita, communibus ftudiis dele&atur. Usque-

V. Si dederit homo omnem fubitantiaml.a.c.12«.

l

fuam,adhuc nihil eft. Et fi fecerit poenitentiam

quo mifer diverticula captas, & confolationes

lnl

propriz voluntatis tanto labore quzeritas ?

magnam,adhuc longe eft. Etíi habuerit virtu-

L.)Ph. l

l

tanto rubore mendicas? & quid faciam, in-

tem magnam, & devotionem nimis ardentem,

quis? ejice ancillam & filium ejus.

adhuc multum fibi deeft, fcilicet unum, quod

p

W

SnAugo tr.

IlI. Magna faneacmira fententia,quemad-

fumme fibi neceffarium eft ; quidillud? ut om-

51,inJo- modum fithominis in vitam fuam amor;ut pe-

nibus relictis ferelinquat, &afetotaliter ex-

pl

reatodium, ne pereat. Simaleamaveris, tunc

eat, nihilque de privato amoreretineat.

füi

odiíti: fibeneoderis, tunc amafti. Noliama-

VI. Fili, oportet te adhuc multa difcere ,1.3.c.11.

A

re, neperdas: noliamareinhac vita, ne per-

quze necdum bene didicifti. — Quze funt hzec,

:

Domine? Ut defiderium tuum ponas totali-

el

dasinzeternavita. Felices, quioderunt cu-

ter fecundum beneplacitum meum, & tuiip-

lii

ftodiendo, ne pereant amando.

'Thomas

1V. Melior acfan&ior noftri amorlocum in

fius amator non fis, fed meze voluntatis cu-

"u

Kemp.l.4. nobisaccipiat: nec enim fuerit, quointretad

pidus vemulator.

V

€. 5.

te amor Dei, nifiexuletamortui. Ubifeipfum.

VII. Sitemetipfum perfeGe viceris, caetera L.3.c.53.

fïd(

facilius fubjugabis. . Perfe&a viétoria eft, de

l

aliquis thærit, ibi ab illo amore cadit, folus

femet-

ài

Ws

Titulus .X.

- Ztmor. füi.

87

femetipfo triumphare ; qui enim femetipfum

$ VIL

fubjectum tenet, ut fenfualitas rationi, & ratio

in cunctis obediat mihi, hic vere vi&tor eft fui,

.SSIMILITUDINES.

& dominus mundi.

Qualita;f.

I 1cut vulpes m

ortuam fe fimulat, uf gal- Lyr. 1. c,

if g.

$. V.

'yr l' nn

EXEMPLA SACRA.

linas occupet; canis latratum imitatur,

poph' Ic

ut cuítos pecoris, non hoftis exiftimetur; fic

lum

'itol.4o CO S I'

Philautia affectus fuos fopit, & caritatis vo-

V. Gra,

Francifcus Salefius, ut de ipfo Confef-

cem ac larvam mentitur.

Hinc Sponía ait:

X CO

* farius teftabatur, usque adeo omnem

*62?0

commodi & incommodi rationem negligebat,

Capite nobis vulpes

parvulas, quie demoliun-

Cant.2,

k Grcg.

tur vineas noftras.

V. X5.

0m4in

ut dicere folitus fit, fe; fi vel levem aliquam

zech,

amoris proprii feftucam in corde fuo refi-

JDamnum. :

.A f

duam noffet, illico eam

?i

perfecuturum.

; ferro flammaque

II.. Sicut apes, quia mel fuum fummopere Ibid.

(atth,

amant, ad alvearia propius accedentes effe-

Vit, c,65,

II. B. Angela de Fulginio plus ab amore

rate invadunt, & aculeo figunt; ita qui fi-

proprio, quam ab ipfo-dzemone fibi metue-

bi, fuisque voluptatibus ferviunt , omnes,

bat, ut qui, nifi per eum, nihil in nos pote-

qui in earum fruitione obfiftunt, impetunt ac

ftatis habeat: peream vero quafi vulpecu-

vulnerant. .

lam femper e'grege noftrorum affe&uum pe-

- Ill. Sicut Czecias ventus nubes ad fe co- Ibid.

$ Aug,

cus aliquod abripit.

. Hinc dicere folebat:

25 M.

Filii chariffimi, nihil eft in hoc mundo, nec

git, nec tamen depluere finit; fic amor pro-

prius omnia adfe rapit, nectamen quidquam

homo, nec diabolus, necaliqua res alia, quam

aliis impertitur.

S Leoty

tantopere habeam fufpe&am, quantum hunc

Lyt la.

amorem. Mentem namque penetrabilior omni

IV. Sicut ferrum nulla re magis ättevritur:, Jul. Fat, c,

ipopb d.

gladio ancipite tranfit, ac cor totum perva-

& deftruitur, quam rubigine, quam producit 6. de

dit, & nifi coerceatur, animam millenis cala-

exfeipfo, &fovet: itanihileft, quod ita anj- '1ert.

initatibus invadit.

maim debilitet, enervetquein via fpirituali, ac 9254« 5«

Lyrzeus ,

rubigo proprii amoris, quam ipfa ex fe pro-

2, apoph,

III. Fridericus Imperator vi&is in Unga-

ducit, & in fe fovet ac nutrit,

ria Gunzienfibus, magnum, inquiebat, actum

L;.c.27t

eft opus, nunc autem majus reftat; ut fcili-

$. VIIL

cet vincamus nos ipfos, atque avaritiae, &

uleifcendi nos cupiditati frzena injiciamus,

MOTIV A.

quo fiat, ut de privato publicus, de falío ve-

ld.

Zld amorem . [ui. exuendum,

rus noftri amor triumphet.

EOv

ia amor [ui impedit cultum Dei: nam, Stapl.

$. VI

quantum eft in fe, adimit ei divinita- conc. zo.

tem, utpote cujus folius eft, omnia ad fe tan-

in i129o0m.,

EXEMPLA DOMESTICA.

-

L. Quadr.

quamfinemdirigere. Hincab aliquibus Phi-

Relat, pro [,

S Ignatius adeo puram in f.(ä,'caritatem a-

lautia fpecies idololatrize appellatur.

j

M

canon.p.2

* ]uit, ut omnemi fui ipfius àmorem pror-

ll Quia impedit proprium proftfum: Hinc L3.G$3. -

B.a:?o'l. l4 fus

afe amandaverit. Hinc fcifcitanti cuipiam,

Thomas Kempenfis monet. Si adhunc api-

vit, $.27, qU3e op

tima effet via in ftudio virtutum pro-

cem (perfectionis) fcandere glifcis, oportet

ficiendi, refpondit: Hocunusquisque perfua-

viriliter incipere, & fecurim ad radicem po-

nere, ut evellas, & deftruas occultam inordi-

fum habeat, tantum in fe ftudiis fpiritualibus

" promoturum eífe, quantum ab amore fui ip-

natam inclinati/onem adteipfum, & ad om-

,'Ibid.

[lius, & commodi proprii affe&tione fefe ab-

ne privatum & materiale bonum.

:ton&. p.

ftraxerit. Proptereain Conftitutionibus gra-

llHL. Quia impedit religionir augmentum €9 pa- S- Thom,

$. $. 9.

viffimum & capitalem omnis ordinis & unio-

cm: cum nihil adeo caritatem , & unionem F?:277

: Lzu ccul

nis hoftem appellabat.

diffolvat, quam proprii & privati commodi

l

Lyrweusl. lL. S. Franciícus Xaverius conftanter bel-

Hinc S. Thomas amorem proprium

4

i4poph. lum proprio amori indixit; hinc omnis cibi,

fontem omnis mali vocabat, ex quo, quamdiu

.

fluxerit, nihila

P

potionisque modus naturali neceffitate , non

inenda fint.

liud, quam exitium ac peftis ti-

voluptate finitus, ita, ut ne pane quidem ex-

pleret famem. — Hinc affiduo in ore habebat,

$. IX.

- íuisque inculcabat: Vince te ipfum ; cau-

MEDIA.

famque tam frequentis repetitiomis rogatus.

,! ,3uc'l['

refpondit: Quia hoc

