
T* Marots

.g

5

tis mirari non poffet, Cancellarius fic eam Q"adr.

L. 1. c.25.

VIL.. Gezerofa fuz vicoria: nam tantum

falutavit: /Edes hze, o Regina, nonfuntni-" ^ -

T

(* ho, 97

a

$. ult.

proficies (in gratia & gloria) quantum tibi

e

]

vim intuleris.

P

misanguftse, fed tua Majeítas me fecit nimis

zi

Tüemit C

magnum pro his zedibus.

Cui Regina : Si

te rnagnum fecerim , amplificabo zedes, ut

it [g.Malth.

b

$ X

ASCETICA.

illa tali viro, quem extuli, congru» fint.

al

p

Quidni multo magis Deus, qui nosper gra-

s' Aug' l' Ic n

uatuor funt, quae Afceta de gratia fpe-

tiam amicos fuos fecit, domum a

de bapt.

-cialiternoffe, & obfervare debet. Pri-

gimæ fuis

parvul.

muneribus amplificabit.

murn eft, ut Deo circa diftributionem gratize

IV. Varroputavitutile effe civitatibus, ut Lampart.

í Ánoyt.

plene acquiefcat , recolensillud S. Auguftini:

fe viri fortes credant ex Diis genitos, uteo Conf. r5.

Dei gratia cur ad iftum veniat , ad illum non

modo animus velut divinze ftirpis fiduciam 9* &t

veniat, occulta caufa eífe poteft, injufta effe

X

gerens, res magnas aggrediatur, & fortiter

1

ä

non poteft.

perficiat.

S Thom. . II. A'terum eft, ut eandem gratiam digne

q.2. I. seftimare difcat, quod facile affequetur , fi fir-

113 a.9.

: 5. XI.

ad 2.

miter fibi doctrinam S. Thome perfuadeat

$A l

afferentis, bonum gratize unius majus effe bo-

CONCEPTUS PRZEDICABILES.

no totius naturzeuniverfi. Quod quia difficul-

$

l. Ex occafione thematis : 75 ezis Spi- Rom. s.

Nierenb. teraliqui capiunt,ideo monet Nierembergius,

de ador.

ritus teffimonium veddit . Spivitui uo- V. 61.

ut quemadmodum oculum videntem parvas

firo, quod [umus filii Dei: vpoffunt ex-

L3.€.8 fiellasratio corrigit , & docet fingulas majores

plicari dignitas & fru&us gratiz, per filii

Ann*

effe toto terree globo ; fic opinionem , qua

fimilitudinem. Et r. oftendi, cujus filium

gratiam utrem exigqam apprehendimus, cor-

grada efficiat, nimirum Dei Regis Regum,

&

QOoo oo 3

Bibliothese BManualts | Concienatorie

846

j

& Domini Domicantium

2. Quo fru&tu &

dobonumuzi/e obveniat; quoniam omne au-Tb. v.9.

effe&u faciat filium; ut fcilicetíi haeres Dei ,

rumin comparatione 1püus arena eft exigua,

& cohaeres Chrifti

Ubi hzreditatis hujus

& tanquam lutum zeítimabitur argentuim in

. Cor, », Przeftantia & magnitudo explicari potelt

confpe&u illius ; cum per illam. folam velut

V. 9

quod fcilicet nec oculus viderit, nec auris

condignum pletlum felicitas & bona seterna

audiverit , nec in cor hominis afcenderit

comparari ac emi queant. 2. Quomodobonum

qua preparavit Deus diligentibus fe. 3

boneflum obveniat: cum faciat filium & ami-

Quantoperedeceat, ut vitam tanto titulo di-

cum Dei,imo quodammodo unum Deo, affe-

gnam vivamus

& illis cujuspiam religiofi

ratque fecum virtutes, quze funt Mater glorize,

tefte S. Bernardo. Ut adeo vere exclamaverit

verbisnos mutuo adhortemur: Non degene-

remus abexcelfis cogitationibus filiorum Deti.

S. David : Nimis honorificati funt amici tui Pfal. 138.

IT. Ex occafione thematis : /z/raitus ej? tbe-

Deus. . 3. Quomodo etiam bonum 4e/etf.ibi]e V. M7-

j3p. 7

V» ld.

Jinvus bonimibus , quo. qui ufu funt , participes

obveniat : Vere enim dicerejuftus poteft cum

frzclz f uit amicttie Dei: potelt explicari gratiae

salomone: Etlzetatus fum io omnibus , quo-

proettantia per amicitiae Lomparatlonem Et

niam antecedebat me ifta fapiéntia ( & gratia )

1. oftendi, cujus faciat amicum, quam fubli-

&ignorabam,quoniam horum omnium Ma-

mis, quam potezs , quam amabilis , quam fi-

ter eft. Quze enim major jucunditas & dele-

S. Greg.

delis fit. Ut vere exclamare pgfhmus cum S.

&atio obtingere homini poteit, quam fi fini

in G. I)b

Gregorio: O mifa divinze bonitatis dignatio:

fuo, fummo bono conjungi, & in eo velut

|

1D.

Bu

Servi digni non fumus nominari, & amici vo-

entro quiefcere poffit?

:ülm. CO

1

camur. 2. Quo fructu amicum efficiat, utfcili-

2)0

Al

V. Ex occafione thematxs Qmni cuffodia Prov. 4.

cet omnia communia faciat, & illud homoj jü-

Y.23.

a

ftus audire mereatur: Omnia mea tuafunt, &

ferva cor tuum , quoniam ex ipfa vita procedit:

£0l

Ecd, 6, tuamea.Sicqueimpleatur illud Siracidis: Qui

poteftgratia vitze comparari, & r. narrarifa-

bula de Promstheo, ftatuam luteami fingente,

]h.a i

V.« A4

invenit amicum fidelem, invenit thefaurusa

ivent, . V1j

amico enim fideli nulla eft comparatio, & non

& de coelo partlculam divinze aure , qua fta-

tuam animavit, afferente. Oüendaturfubmde,

tef

eft comparatio auri & argenti contra bonita-

lür

em illius. 3. Quam zequum fit, & agglutinetur

idrectius dehomine dici , qui velut ftatua im-

mobilis foret, nifi pergratiam velut vitam a-

anima noftra per amorem tali amico, & dili-

gamus eum ficut animam noftram, maxime

nimaretur. 2. Oftendatur, quam vere gratia

cum ipfe non tantum vili tunica fe expohave-

fac1atv1vae id eft, abmtmmecomoven item

nutriri feu crefcere in virtutibus ac meritis :

tit, fedexinaniverit femetipfum, formam ferv1

D£

pro nobis accipiens.

fentire, ideft, cceleftia videre; audire infpira-

ret

HI. Ex occafione thematis: U? jbc:e:ns 7220-

tiones De1 odorari exempla Chrifti & San-

3. Joan. 1.

&orum; gu&arequamfuaws fitDomiaus; &

he

v2

füva fit cuim Patve , €7 cum Pilio ejus Jefu Chri-

/fo ; poteft ejusdem gratize diguitas & fructus

tangere mandata Dei &c. denique etiam ra-

)u

tiocinari, ideít, meditari vitam & do&trinam

perfocietatis comparationent explicari, & .

H

oftendi, quinam veri fint focii; quemin finem

Chrifi, & appetere finem fuum ultimum, ad

quem Chriftus viam fuis virtutibus oftendit

t

Dioryf. ferviet defcrlptlo a Dionyfio Carthufiano in

3. Oftendatur, qua: aequum proinde fit, ut

lr

Carthaf.. hzec verba data: Socii appellantur, qui liben-

De Gt»-

in cit. loc. ter (ant fimul, & familiariter colloquuntur, fe-

vitam iftam, quam nemo invitis nobis auferre

Q

poteft, omni cuítodia, id eít, conatu con-

dibis vir- n

pmatloms quoque impatienter atque ad fpe-

fervemus, fumentes cibum animse, & de-

tutum c,

f

cialem unionem afpirant: qui & fecreta fua

QT. 7.

clinantes pericula latronum vitam iftam eri-

fibi invicem pandunt: fidelitatem fimul con-

à!

fervant: de mutua jucundantur praefentia: in

pere fatagentium

acibus fuis communicant, quoniam eadem

Ü

$. X

libeater efficiunt.

Imo fibi invicem coope-

rantur, & mutuo opem impendunt , & unus

AUTHORE S.

&

profperitatem cupltalterlus 2. Oftendatur ,

I. Henricus Lamparter de pxæ&antla gra«

quam perfeCte hzec omnia Deus erga juftos

tioe Dei.

JIl. Ludovicus Granatenfis in. locis com-

impleat. 3. Pariter demonftretur, quumodo

nos vici(üm hsec obfervare debeamus ,«

munibus, fol. 738.

quantum ex tali focietate fru&tum & folatium

Iil. ]acobus Marchantxus in horto pafto-

Deut 8' L

fimus reportaturi, ut merito citatus auctor

rum tr. 5.

Y 3Q

exclamet: O quanta eft illa rationalis crestu-

IV. Matthias Faber. in fe&o PentecoPc

yaenobilitas, habere cum divina natura cog-

conc.

3. & 4.

Cl

fortium, atque cum propriocreatore focieta-

N Hermcus Engelgrave in p.2. Lucis

v' 170 l

tem fortm' imo & illud Efau fuo modo au-

Evang. conc. 18.

Gen. 33. dire : Gradiamur fimul, eroque focius itine-

* VI. Philppus I»y Outreman, in Paedago-

V. I2.

tis tui.

go chriftiano p. 2. c. r.

IV. Ex occafione thematis: ezeruzt au-

Colof 1

Sap. 7

VII. Thomas Kempenfisl. 3. deImitatione

Ya

V. XI.

temmihi omnàa bonapariter cum 2/la, €9 iunu-

Chrifti c. 54. & 55.

auevabilis boneffas pev enauus ilH/zus : poffunt in-

VIII. ]ofephus Langlus 1n Polyanthza V.

l Tlm 1

nurmeri fructus gratiae explicari. Et i. quomo-

eodem.

v' 2-

TITULUS

*

Titulus LXII]. Gratitudo.

$47

W-p

lgda

B

älwtaæ

Vessss ) asss [ m r EE a

hn l

. j d

V't

eu

TITULUS LXIIL. «

Le,na

j

üm

m

GR AW IIUDSO.

alfe

$

n

V. Quid retribuam Domino pro omnibus ;Pfal, rr5.

JIe

Vel

QUOAD

'ES

SENTIAM.

quze retribuit mihi? vota mea Domino re

d- V. 2.

lt

dam coram omni populo ejus.

it

M

peijï*niti*o'.

VI. Nihil foliciti fitis, fed in omni oratio-Philip, 4,

!. Z[e V.ly. 4

ne & obfecratione cum gratiarum actione pe- v.6.

Cum

|

I.

titiones veftrze innotefcant apud Deum.

quo

VIL Benedic anima mea Domino, & noliPf 10-.

ft virtus, qua Mp ab zib '.acgcepta!

)

oblivifci omnes retributiones ejus. : Benedic Y* * & 2.

a

cognofcimus , laudamus, &

:

pro viribus

anima mea Domino, & omnia,quze intra me

P

le

" xecompenfare conamur.

funt, nomini fancto.ejus.

funi

]

*

VIH. In omnibus gratias agite : Hsec eftz.Theff.3.

elut

|

Divifio.

enim voluntas Deiin Chrifto Jefuin omnibus V:!7-

| Parad,

II Dividiturab aliquibusgratitudoineam,

vobis.

anim, [

qu: erga Deutn oftenditur, & definitur a B.

-[X. Gratiam fïdeju(Torïs ne oblivifcaris : Ecel. 29,

25.

V. 29.

dla Dv 1

- Alberto magno extollentia donorum Dei in

dedit enim pro te animgxfn fuam.

di: Vg

h

anima, cum annihilatione füi, & debita

ii

d*

cordis reverentia. . Etineam, quze erga bo-

$

Ii1.

lg,

;

Lib.2.de 7222es preeftatur; & hzec definitura Cicerone

l-

invent. virtus, in qua amicitiarum & officiorum al-

US ET D

yde,

ä

EX s. -"P-ATRIB

terius memoria, & alter

:

ius *rämünerandg Vo-

ln

E

luntas COntiæetur.

A

Qü&litas.

ita

| Alfïus.zl"

I.

uid eft tota die laudare? in profperis , S Aug.

I

]

/

*.. quia confelaris: in adverfis, quia füper

^j

i

(IÍ. A&us potiores gratitudinis fuht 2. Be-

corriperis. Ante, quam effem, quia fecift; Pfal.

d*

neficium non negare , fed in recenti memoria

me: cum effem , quia falutem dedifti : cum

(v

retinere,. & magnifacere. "2; Beneficium &

peccaffem, quiaignoviíti : cum converfus ef-

benefactorém; ubi'occafio datur, laudare &

fem, quia adjuvifti : cum perfeveraffem,

[*

"

publicare; ^ 3." Benefa&orem venerari & a-

quia coronafti.

"m

mare. - 4. Beneficium pro viribus mutua be-

. ]l. Danti rependi quidquam rratius ab ac-

Idem,

ad

. neficentia recompenfare. .. Beneficium e-

cipiente non poteft, quam fÍi gratum habue-

li

b

tiam intuitu benefactoris honorandi & extol-

rit, quod accepit ; nam fpiritui gratize con-

1

""* - Tendi ac tecreandi bene impendere. -

ut

i

|

tumeliam facit, qui beneficium da

Ptis grata

It

e Gra- ^ 1V. Hos breviter indicavit S. Bonaventu-

mente non fufcipit.

V

n-

I

dibus vit-r3, dum dixit:

Gratitudinis altus gradus

III. Omnis profe&tns ad divinita

tutum c.

tis 'mune- Cafliod,

l

| 20. T. yem

.eft, digne ponderare naturzlia donéc.corpo-

ra eft referendus, quia nihilconftat fore bo-fub P(al,

[|

ris; altior, digne ponderare naturalia dona

num, nifiqu

animz; altiffimus digne ponderare gratuita

tum.

"

od ab ipfo cognofcitur efie ::olla-

E

. dona animse, fcilice

$

t dþna Spix:itqs fanäh &

]V. Gratitudinem ex nobis quzrit DeusOleafter

virtutes..

noftrer, ut quamprimum coeperis beneficiuminh c. 23.

L

-

L

P p

obtinere, incipias ei gratias agere, & fimili- "*2d*-

terinfine, cum beneficium fuerit confumma-

a(

EX M«

SCRIPTURA.

tum.

Putant bomines, fe fitis Deo gratos

effe, fipoftacceptum beneficium gratias ege-

u-

| ,Qualz'tas 89' ZEquitas.

rint, fed non fic docentur a Deo fuo hic, imo

—

m comederis & faturatus fueris , bene-

gratitudinem oftendere , cum primum coepe-

TT

Dth. $, L Cu

rint fpicze ad maturitatem pertingere, & cum

ä V. IO.

dicas Domino Deo tuo, pro terra o-

rï'

- ptima, quam dedit tibi.

omnes fru&us domi incluferint.

Ii. Omne quodcunque

facitis in verbo aut

Coloff. 3.

Nf('?ä?ïä&

5

v. 17.

in opere, omniain nomine

Domini noftri Je-

e———À— —

fu Chrifti, gratias agentes

M4 Trvibus rebus mundus confiftit: fuper Novarin.

ipfum.

$

-Deo & Patri per»

be- apud

1

neficiorum.

lege, cultu facro, & fuper retributionc

"

Manf tr,

|. Coloff. 3.

]. PaxC

hrifti exultetin cord(ixbus vefïfis "

30. d (c. x,

V. 15.

in qua & vocati eftis in uno corpore j & grati

. VI. Nul!um officium referenda gratia ma-

p. 2.

eftote.

gisnecefíarium, quia majora meretur füfcipe-s. pau; -

y.Tim.2.-

IV. Obfecro igitur primum omnium fieri

re, qui collata bona de corde non probatur Jutt.!. de

V. 2»

poftulationes,

delere. Difce ergo, o homo, ingratia referenda ligno vit,

obfecrationes , orationes ,

gratiarum aciones pro omnibus homini-

non effetardus, difce ad finguia gratias agere ; *5*

bus.;

diligenter confidera, quae tibi preeftantur a

&

D nmi—

348

Bibliothece Manualis: Concionatorie

Domino, ut nulla ipfius dona debita ; gratia-

prius beneficium agnovit, affecuta eft & aliud.

rum actionefruftrentur. Nam jugiter fibi fub-

Talis enim eft Dominus nofter, quando in«

$ C

venire facit, cui impenfum beneficium ante

primis gratitudinem declaramus, & benefa-

ii Di

pE

g

oculos femper affiftit.

&orem agnofcimus, 4largius fua dona nobis

$

erogat.

ZEuitas.

XIV. Optima beneficiorum cuftos eft ip'a

S, Chryf.

s- Anto-

VIL. Quaelibet creatura trina voce quem-

memoria beneficiorum, & perpetua confeí-

hom. 25.

X

fuper

nin.p.2. libet alloquitur, videlicet: accipe , redde,

um,

fio gratiarum.

Maith.

Theol

fuge.

Accipe beneficium ex me ad ufum

XV. Admoneo vos, ut Dominum fempers. cj,yr,

g, tuum ; accipe, inquit coelum, a me illumi-

benedicatis. Si venerint mala, benedicite, & in tract.

in G. gmw

tit.3.c

fed V

$.6

nationem, & motum ; accipe, inquit ignis,

diffolventur mala. Si profpera venerint, bene- de fymb,

fui :

amecalorem; accipeab aere refpirationem ;

dicite, & perfeverabunt bona & profpera.

accipe, ait terra a me animalia , vi&ualia,

XVI. Meliora meretur fuüfcipere, qui colla- Cafliod,

jfel

metalla , fuftentationem.

Secunda vox eft,

ta bona de cordenon probatur amittere.

füper Pf.

que f

quoniatm

bono!

redde, fcilicet obfequium tuo benefa&ori, &

XVIL. Invitatad magna, qui gratanter fu-

L

miferic.j

major

3neo creatori ; qui ideo me creavit, ut tibi

Ícipit modica ; & fpem de futuris recipit, qui Caffiod.

transacta beneficia recognoícit; nec defpera- Ép. 4.

fervirem, ego autem grata femper tibi obfe-

quor, dum tibi fervio; tu ergo multo magis

tione frangitur, qui magnorum munerum

, illi obfequium przeftes, in honorem fuum me

confolatione roboratur.

1

utendo , & fibi de meo obfequio tibi impenfo

. XVIII. Gratitudo eft maxi

niä u,fïlitas ho- 3. Chryf.

Z

gratias agendo, ne ingrata inveniaris. Ter-

minis, qua cognoícimus benefa&torem , a quo ,a ;

ül.

tia voxeft: fuge, fcilicet fupplicium tibi pa-

propter hoc ipfun: cumulatius bona recipia- Antioch. |

; 1

ratum propter ingratitudinem, nam i ingra-

Inus.

"

ta eris, non me bene utendo, & gratias a-

XIX. Deus exigitanobis gratitudinem, nonS. Chryf. | L5o2.[

om. 3. ii |

(

gendo, omnes erimus contrate ad judican-

quod noftra celebratione opus habeat, fedut.

epift. ad

dum tuam in£gratitudinem.

.quidquid eft lucri, iterum ad nos redeat, &

Coloff.

teriü

S. Chryf.

dignos nos faciamus majoribus fubfidiis.

fide

om. 206.

VIII. Propterea & reverenda ac falutaria

in Matth.

illa myfteria, quase in omni certe Ecclefiae

. XX. Nihilaequefacit in virtute crefcere, at-S. Chryf.

pu

congregatione celebramus, Euchariítia (id

que cum Deo aífidue verfari, & colloqui,!n Plalm. |

Cür

.eft, gratiarum actio) nuncupantur;ífunt e-

.quam ei perpetuo gratias agere & pfallere.

"

l

|

S. Chryf | ii

-nim beneficiorum recordatio plurimorum , ca-

.XXI. Nihil tam gratum Deo , ut anima gra-

om. 52.

putque ipfum divinze erga nos charitatis o-

ta, & gratiasagens; nam cum innumeris be-

in Gen.

? ï s ? qUO(

neficiis quotidie omnes nos profequatur, ni-

tht

ftendunt , nosque faciunt debitas Deo gra-

hilaliud a nobis exigit, quam habere gratiam.

tias femper exfolvere. ^

X

d

S. Aug.

IX. Omnia peccata fic habenda

funt tau-

XXII. Ad principium , unde proveniuntbe- S. Thom.'

6

|

ad SS,

quam dimittantur, a quibus Deus cuftodit,

neficia, revertuntur per gratiarum a&tiones ,lect. 5. in

*

lo,

Virg,

ne committantur. Noli modicum diligere,

ut iterum fluant p

il

nem.

er beneficiorum ;exh'ibitiofc- m

&

L2.6 1o

quafi a quo modicum dimiffum eft, fed potius

multum dilige, a quo tibi multum tributum

. XXIII. Teftari gratitudine

m eft öpus acce;Lippom;'

T

tun

eít. Si enim diligit , cui donatum eft, ut red-

ptifimum Deo, &iunvitat Deum ad majoremarud.

eni

liberalitatem ; quare qui ex fide obtulerant

Man

deret; quanto magis debet diligere, cui dona-

difc. 8.

R

tum eft, ut haberet:

primogenita , confecuti funt parvo fumptu

n. 5

bet

S, Berr,

X. Sicopia aquarum fecretis fubterraneis-

magna Dei beneficia.

z

in Cant,

XXIV. Confitenti humiliter , &

devote ra-S. Bern.

f,33.

que recurfibus inceffanter adequora repetunt,

lies -

ut lude:rurfüs ad vifus, ufusque noftros jugi

tias referenti, non immerito ampliora benefi-fer. 4. fu- .

Y

& infatigabili fluant obfequio: cur non etiam

cia promittuotur. Nam qui fidelis inveniturin

per Pf.

f

fpirituales rivi, ut arva mentium rigare non

modico , jure conftituetur fuper multa , ficute

qua habi-

tat.

l469

definant , proprio fonti fine fraude & intermif-

contrario accipiendis indignus eft, qui fuerit -

al

fione reddantur ? ad locum, unde exeunt,

de acceptis ingratus.

d

revertantur flumina, gr

XXV.Menía ab oratione fum

;ens initium , S. Chryf.

fluant.

atiarum, ut iterqm

& in orationem definens, nunquam deficiet,hom. 72. -

ad pop.

S, Ambr. — Xl. Quis non erubefcat, gratiam bene de

fed indelargius omnia nobis adtert bona.

l. 6. hex. femerenti nonreferre, cum videat etiam be-

. XXVL. Origo fontium & fluminum mare, Hugo

L

€. 4.

virtutum & fcientiarum Dominus Jefus. Ex Viét.apud | .

cho.

'

ftias refugere nomen ingrati?

S. Ambr,

XIL. Die mihi, num fi aliquid de tuo cui-

ifto fonte manant, ut ad locumunde exeunt , Manfi tr.

|

i,

f. 42.

cunque largiris, exfpectas, ut tibi gratias agat,

flumina gratiarum revertantur, ut iterum flu- 3?'

d.

difc'7.

ut benedicat domum, de qua ei humanitas fit

ant. Remittatur itaque ad fuum principium

p

u

tributa ? Qui fi forte gratias non agit, quem-

ccelefte profluvium, fpiritusles rivi proprio

admodum a te denotatur ingratus: ita ergo

fonti fine fraude & fine intermiífione reddan-

. & a nobis exfpeéctat, qui nos pafcit Deus, ut

tur, ut arva mentium rigare non definant.

d

pro praeftitis abeo efcis illi gratias referamus,

Qualiter inquit: Audi Apoftolum ; in omnibus

gratias agentes, ut, quidquid fapientize, quid-

& faturi dqnis ipfius, laudes ei digamus.

quid virtutis habet & grative, totum Dei vir-

mg,

Utilitas.

tuti, & Dei adícribas Sapientiee.

i

S. Chryf.

XIII. Quia pro nato filio grata fuit ( Eva-

inc.ver- dum dixit: Poffedi liominem per Deum ) &

ET

l

Digni-

Titulus L XIII

Gratitudo.

d

$49

0 qn«

Dignitas

E V.

»defa

llübis

S. Chryf.

XXVII. Nullum gratiarum a&ioni par bo-

EXEMPLA CATHOLICA EX-

ibid. Difc, num ,

quemadmodum blasphemia pejus

TERNA.:

9: D. 5.

nihil

lFac'lztas.

Qualitas.

iÉ

&

Uïllcl 0m 25

üper

I.

Maith,

Tdem

hrifus, quando volebat opus grande Mare g.v.

hom. ro,

XXVIH Gratias Deo agamus', qui tanta

facere, prius coelum füfpexit, & gra-

6. Jo 6.v.

P SChr

in Gen.

apud nos beneficia collocavit.

Neque enim

tias egit, chtpatet in multiplicatione panum !*

&C.1I.

&m tra&

grave aliquid & onerofum a nobis requirit,

4

l- de f fimb,

fed folum, ut teftemur & fatemur beneficia

fufcitationeLazari, & Kuchariftiae inftitutione.

l,

lI. B.Virgo, ne unquam Deum benedicere

Bonav.

fua : & pro his gratiasreferamus: Non quod

la« * Ciloj,

ipfe hi

egeat, qui fufficientiffimus eít, nulla-

ceffaret, ut D.Bonaventura loquitur, femper Cp.iar

fuper Pf

que re indiget : fed utnos difcamus Authorem

inore lnbult verba: Deo gratias. Neque al: ud c.'33.

r [;. Ttm

fere refpondere folita eft.

Driferie

bonorum nobis conciliare ; nam fic ipfum ad

IHI. Omnes Angeli ftabant olim, ut vidit S.

po& »

»Qu lCa

flod,

majorem noflrl fohcltudmem provocabimus.

» iT

J« üp b

]oannes, in circuitu throni, & ceciderunt i in "

TU

facies fuas, & adoraverunt Deur dicentes :

SIV

Amen! Benedictio & claritas,| & fapientia, &

gratiarum aCtio, honor & virtus, & fortitudo

i 1o-5 nf

. EX LIBELLO DE IMITATIONE

qo

0m, p

CHR[STI

Deo noftro in fzecula f2eculorum. Amen.

a popal,

IV. SS. Apoftoli cum gaudio reverfi fun

tInc?.

Marc.

lpla Ammch |

dicentes :

Domine, et!a/m dzemonia fübji-

,ng lita s.

.DonS Cj

ciuntur nobis in nomine tuo, quibus verbis

dut, h0m8 [

L.. c. 22-1 (Omnia, que in anima habemus & cor-

beneficium fibi collatum extollunt, ac proin-

epdt al

pore, & quzecunque exterius vel in-

de gratias agunt, tefte S. erronymo & Theo-

t

Coloff

terius, naturaliter vel fupernaturaliter, pof-

phylac&o.

fldemus tua funt beneficia, & te beneficum,

V. Primi Chn[ham, imo & -Religiofi,

tefte S. Aug.

e,atS Cf

pium ac bonum commendant

a quo bona

S. Augu(tino, in communi congreifu fe per

in Pf.132.

)(]lll in Palm.

cuncta accepimus.

Omma ex te, & ideo in

voces: JDeo gratias:

falutabant; hinc a cir-

omnibus es laudandus.

"O

cumcellionibus per fcomma Deo gratias funt -

lun. s.

L.2. c.10.

ll. Da Deo, quod Dei eft, & tibi adfcribe,

vocati.

t Gen

3.

quod tuum efl hoc eft, Deo gratias pro gra-

VI. Pulchemmum exemplum gratitudinis Daniel.s.-

aT.

tia tribue, tibi autem foli culpam, & diguam

reliquerunt tres pueri Babylonis in fornace

cenam pro culpa deberi fentias.

exiltentes, dum omnes creaturas ad De1 lau-

De-5,Thom,

L.5. c.9.

III. Ego totum dedi, ego totam habere vo-

dem invitarunt.

IES let, 5

2

ti0-

C.IZ

lo, & cum magna diftri&tione gratlarum a-

VIL. Judas Machabzeus & populus ]erofo— 2.Mach.r.

Vs IL.

Ion,

'&iones requiro.

lymitanus fcripferuut Ariftobulo: Demagnis

L.2.c. 1o.:

IV.Sidignitas dator151nfp1c1tur nullum da-

periculis a Deo liberati, maämhce gratias a-

G8 Lipott;

35.

tum parvum, aut nimis vile videbitur. Non

gimus ipfi.

'enan

VIII. Tobias fenior inter do&rina, filio da- Tob. .

Man

enim parvum eft, quoda fümmo Deo donatur.

AU

diit. $

Etiamfi poenas & verbera det, gratum effe de-

tas, primo loco hanc ponebat: Honorem ha-

Pmn.

bet, quia femper pro falute noftra facit, quid-

bebis matri tuze omnibus diebus vitze ejus:

qu1d nobis advenire permittit.

memor enim effe dehes, quae & quanta peri-

€, I2, VZ

Ti-$, Batt,

L.5.c.9.

: V. Sic finzula confidera, ficut ex fummo

cula paffa fit propter te iu utero füo.

uniof &

e

ieä fef [ fu

"

bono manantia, & ideo ad me tanquam ad

vero dicebatpatri: Quam mércedem dabimus

rin

pet i

qu lhabis

fuam originem cunéta funt reducenda.

ei? aut quid dignum poterit effe beneficiis ejus?

lLt

L.3. c.9.

VE Nihil ergo tibidebono adfcribere debes,

Peto te, pater mi, ut roges eum, fiforte dignà-

rit

ahcm homini virtutem attmbuaq fed totum

bitur medietatem de omnibus, quæ allata funt,

da Deo, fine quo nihil habet liomo,

affumere.

$t

. IX. Jofeph Patriarchain gratl animi fignum C Gen. 41.

I

L.I

dd ]

"n

Utzl:tas

vocavit filium fuum primogenitum Manaffe,

al pop»

dicens: Oblivifci me fecit Deus omnium la-

L.2:c. 10.

borum meorum,: & domus Patris mei. No-

'e, Hllgo

VII Efto gratus pro mm1mo, & er1s di-

Ex Vitapt

(5

nus majora accipere.

men q

L

que fecundi appellavit Ephraim, di-

li

Mapll tf

Ibid

VII£. Qui gratiam Dei defiderat fit gratus

cens:

?

refícere me fecit Deus ia terra pau-

30 dlfc 70

[3n

pro gratia data & patiens pro ablata. Oret,

pertatis mese.

Exod 2.

"

ut redeat

cautus fit & humilis, ne a-

X. Moyfes quoque ob eandem Caufam vo- *

110

mittat. -

cavit unum fïhum Gerfom , hoc eft , peregri- "

L.3. c.23.

num illic, dicens: Advena ful in terra aliena.

;2

IX. Ille major & melior eft, qui fibi minus

i

adfcribit, & in regratiando humllor eft, at-

Alterüm Eliezer, hoc eft, Dei adjutorium ,

5

que devotior.

dicens: Deus Patris mei adJutor meus, eri-

L.2. c.

X. Ideo non poffünt in IIObIS dona gratize

puit me de manu Pharaonis.

XC

LJ

Beirlink

[

fluere, quia ingrati fümus Au&tori, nectotum

XI.Hemorhoifa, tactu fimbrize fanata,prze- .

in fefto S,

refundimus fontali origini. Sempe1 enim de-

foribus domus fuze ftatuam zeneam hujus mi-

Matthaei

betur gratia digne gratias referenti, & aufere-

raculi indicem collocavit, cujus gratitudinem them, 2.

tur ab elato, quod dari folet humili

Chriftus probavit alio miraculo, dum ad pedes

R. P. Lo/m. Bibl. Man. Tom. I.

Ppp pp

lma-

850

Bibliothece Manuafis Concionatorie

pre

imaginis herbamignotam produxit, quse, ubi

nulla ineptze magnificentice oftentatione opes

hat

veftimenti Chrilli per ftatuam repraefentati

publicas prodigens, fed tenui(limi villici com-

flla

if

fimbriam contigi

modis abunde profpiciens, quem non equidem

medebatur.

ffet , omni morborum g'eneri

^

üt

"

donatum auro, fed agnitum fuiffe. fatis mirari

m

Bonav.

XIL S. Francifcus fuos inftruens dicebat:

non poffum ; nam in-ea no&urna fuga vix fe-

1

1

*

'ita

Quando Dei fervus orans vifitatur divinitus,

met viderat, verum ut obliviofiffimi morta-

Lj

:

&

9 . diceredebet: lftam confelationem mihi pecca-

lium fint ingrati, ita grati homines memoria

f

tori & indigno de cclo mififti, Domine, & ego

maxime valent.

^

illam tuze committo cuftodize, quiathefauri tui

XX.DeS. Therefia

fic Ícribit Joannes Rlio: Ibid. n. g

Ü

,

Cen

me fentio elfe latronem.

Erat cuidam virginum familize a Confeffioni-

de"

Baron.

XIIL. S.Thelicafortiffimus M

artyr, dum—un——

busSacerdos bonus ille quidem, verum mori-

nit

aun. 261. gulis laceratur, nihil aliud inter tormenta in-

bus przefra&tus , ingenioque aufterus , adeo ut

Jfani

t

ann. 305.

n.39. € geminavit, nifi Deo gratas. Idem S. Cypria-

virginibus effet peracerbus & gravis.

.,Rem,

o dlic

f

n.

nus dixit, poft fatalem fententiam recitatam,

quod.ita domefticae quieti intererat, ad

T

here-

j

ET

9

fiam detulit familize Praefes; alium fibi adhi-

(»

fimulque fpiculatori a fuis Diaconis viginti

cur

quinque aureos numerari juffit.

bendum videri, ac morofiífimi hominis con-

XIV. S. Clara viginti annis morbo intabe-

fuetudinem vitandam.

Sed vetuit Therefia,

da!

€0i

fcens, affidue Deo gratias retulit.

gravi oratione admonens, vorandas effe quas-

tfe

Drex. in

XV. Boleslaus Rex piiffimus Polonise, ut

libet acerbitates , atque diffimulandam durio-

prodro- gratum fe Deo exhiberet, pro beneficiis acce-

ris ingenii conditionem; quod is olim Virgi-

1no C. 2.

cal

).17. Ca-

ptis, non modo villas, oppida, & praedia pro

nes de fraude admonuiffet, quam in zedium

thech.hift.

Ecclefize ornamentis & cultu Dei affignavit ;

venditione improbi homines adornabant;

bo

Nolle itaque fe bene merentem de familia

ha

exl 2.

c.7.l.31. fed etiam decimas eisdem accuratiffime fuo

]e

tempore offerri curavit.

univerfa hominem ea miífione contriftare.

Aeneas

XVI. Alphonfus Aragonum Rex de tribus

Kidem Therefim, quum in vía seftuanti ob-

H

^

fet

Sylvius inceffanter Deo gratias agebat, fcilicet quod

de di

vius viator frigidam dediffet, ingentem fane

Alph.

I5 hominem, quod Chr

i

retulit mercedem ; Nam per aliquot annos

fecerit..

iftianum , quod Regem

pro ejus falute fupplicaturam fe Deo in fe rece-

D

Beyr-

XVII. Berta Henrici IV. Imp. uxor. cum à

pit praeftititque cum fide; hoc uno Therefize -

g

lick. i^ rnftica foemina tenuiffimum filum in gratitu-

eito 9.

fa&to vel in hac vita Chrifti Domini oraculum

[

Mat:hiaze.,

dinis fipgnum accepiffet, tantum ei agrorum

laudatum eft, quo frigidze calici mercedem

q

lé

thém. 3. affignari voluit, quantum filum donatum per

minime defuturam pronunciavit.

À

m

longitudinem dimenfuüm menfurabat.

XXL.Subtilis admodum Eleonorze exAu- Ibid.

2

"u

Dauroult,. . XVIII. Balduinus Hierofolymorum Rex,

ftriadum gente, Mantuanorum Duciffe, in

n. 6:" |

àu

c.6 tit.31. cum Admiratum Turcorum in Arabia przelio

hac gratiarum philofophia ratiofuit. Ibi be-

V0

exempl4 faperaffet, captam illius conjugem cum aliis

neficium fe accipere agnoícebat, ubi morta-

ul

multis (quam vicino partu graviter haben-

lium plurimi debitam agnofcunt fervitutem;

[

- tem vir in itinere reliquerat) in optimo le&Go

Quis enim pauperes artitices, aratores, piíca-

[

tentoriis circumclufit, fervis quoque atque

tores, czeterosque hujusmodi, fuos inter nu-

l

alia omni re neceffaria adjutam, infuper pro

merat beneficos ? faciebat hoc tamen Eleo-

tü

ftragula vefte, cujus eo in. loco copia nulla

nora, eorum fudoribus fibilautitias parari di-

ME

erat, chlamyde fua cooperuit, atque admi-

&ans, & otium, qtio Principes perfrueren-

9

rato eam illaefo pudore reftituit.

Contigit

tur, illoram laboribus defendi. Quamobrem

poftea Balduino, ut a Turcis acie victus in

pro illorum manibus pias preces fundere fo-

Vincent,

urbem Rhamam immunitam fe reciperet.

licite inftiterat, ne plane viveret ingrata. O

Beleac. ,

Ad eum ergo idem Admiratus no&e profe-

Kæag'e

animum vere magnum! eft in illis obfequiis

kexeod,

&us, plus accepti beneficii, quam ob reli-

addi&a libertas, quze ut nullo unquam bene

pe E- t

gionis diverfitatem odii, aut etiam praedze;

emitur argento, ita grati animi libera eft fi-

Xempl,

tit Gre- 5*

quam fperare poffet, memot, periculi immi-

gnificatione redimenda.

2

2

fargee d

nentis magnitudinem aperuit.

Poftridie e-

XXIL.De Stanis]laoHo

fio, & Seraphino Oli- Ibid. n9. :

X ].

l

nim mane Turcas impetum facere in urbem

verio, Cardinalibus, fic fcribit idem Author:

It

conftituife, Sifefequeretur, incolumem fe

Non decet bene merentium vita gratumani-

l

fervaturum eum. promifit

, & promiílis re

inum eircumfícribere: geftit enima, atque extra

f

ipfa fatisfecit.

B

»n

breviszeviemicatanguftias, quodin Hofio ob-

L]

]

* jo.Rho,l.

XIX. Videamus grati

tudinis palmáre mo-

fervatum non fine admiratione fuit. Utenim

4.c.8. 1.5 numentum a Pio V. Pont'fice vere Maximo

in colendis füperftitibus, a quibus beneficia fe

q1

in homine'ruftico reli&um, a quo cum Ber-

P

recepiffe noverat, nemini fuerat fecundus;

L

gamo noctu Mediolanum profugeret, ( quod

ita illorum filiis, cognatis, affinibus, amicis

inquirendo in fufpe&e fidei Epifcopum, in

demum juvandis, fovendisque cum paucis

fuum exitium pluresirritaffet) in domum re-

numerandus eft. Reputabat vir íapientiffimus,

C

ceptus, atdue pro ruftica tenuitate laute ha-

feillis plurimum debere, in quos, qu»e fibi de-

t

bitus fuerat. Hunc enim in frequentiffima in-

lata fuerant, conferri potuiffent beneficia. Se-

fpectantium , ac faufta precantium turba,

raphinus non minori virtute Jacobi Razalii, a

t

quum a Laterano, qua.die Pontificatus pof-

quo beneficium fe adolefcentem accepilfe,

feífionem adiit, fublimis referretur, agnovit,

nunquam fuerat oblitus, nepotes aliquot &

atque ad fe deinde juffit vocari, cognitoque

vivens omni coluit officio; & quafi fatis fibi

duas illi filias effe, ut honeftius nec pro for-

eo non feciffet, ut etiam poft fata viveret gra-

tuna elocaret, bina aureorüm millia; ut ve-

tus, bonorum omnium fcripfit hzeredes.

ä

ro ipfe fibi profpiceret, quingentos dedit;

XXIII. Ibidem de Alphonfo Valentino Ord. Ibid, n.e.

Praed.

Titulus LXIL — Gratia.

85 [

Qes

üm.

Preed. fic fcribit: Gratus animus femper ha-

nis, & benedico Dominum, certa, quoniam

lm

- bet, quasreferatgratias, & fi przefidia alia de-

Ia

qui haec contulit, & majora valetdare. Etiíta

fint, votainpromptu habet & preces,. Et fane

quidem dehis, quze extrinfecus funt, & noftra

tfe-

utiliora hzec fzepe benefactoribus eíffe, Al-

Itta.

nonfunt, ex quibusnec multa poffidentibus lu-

phoníi exemplo fcimus,qui praeter 2edes hone-

crum aliquod pervenit, ne dicam , quia & fze-

0ria

füfacerdotis, a quoinillisipfis hofpitio faerat

pius damnum fuftinent, neque minora acci-

exceptus, tranfibat nunquam ( faciebatautem

pientibus accidit detrimentum, eandem utris-

Tepilfime) quinillins manibus facro carmine,

lhO: Ibld, m

que viam pergentibus, & ad eundem perve-

On«

quod Refponforium vocant Rituales libri, pa-

nientibus finem. Eorum vero, quz magis

LOf«

cem precaretur. Ab hacillerationenonante

funt neceffaria, & perfe&iffima, multa & ma--

0 üt

deftitit quam homini bene effe divinitus admo-

xima accepi Dei dona, quze innumerabilia &

Gm,

Manfi «,, Pitus. fua openon amplius intellexit indigere.

inseftimabilia funt. Nam fecundum imaginem

d.

. 0. diíc.

XXIV. Porro quantum. vel unicum Deo

Deifa&ta fum, &ipfiusnotitiam habere merui,

gratias, cafualiter prolatum , apud Deum va-

fïhi-

| 15.n. 7.

& ratione prze omnibus animalibus fum prze-

Ofl-

leat ad evadendum- etiam, quod' uspiam in-

dita, & abipfo Deoinvitata fum ad vitam per

currere poffemus, maximum periculum, i. e.

fü

[

