calcando eam turb

V.Sicat camelus ante, quam bibat aquam, Plin.1. 8.

t

laritan.

Coll.Ca- detra&ionis horrebat: unde quandoin circu-

"

., ne deformitatem fuam ** 17:

lo loquentium ftabat, & aliquid contra Socio-

afpiciat, fic detra&ores, ne fuos defe&us in-

1613.

rum exiftimationem proponebatur, illico ru-

tueri cogantur, alienam famam detra&ioni-

bore fuffufus ex circumftantium corona fe fuüb-

duxit.

s

bus turbant, & obícurant, fan&iffimum illis

eft Ephefinorum decretum : Nullus inter nos

P; Rho.

IV. P. Francifcus Suarez convivio ab Ulyf-

excellens efto.

.

in Exp.

fiponenfi Archiepifcopo acceptus, cum quen-

353-

VI. Sicut non tantum male agit qui pro

X

de Dfeä. 1n

aed.

dam alteri detrahentem audiffet , furgens , aut

mi sedes ihcendit, fed etiam quiaquam , cum

ifte fermo,inquit, praefcindendus eit, aut ego

poffit , ad fopiendum ignem nón affert ,ita non

eu IS- s- SI

cum veftra venia hinc abeo.

detra&tor folum , fed etiam favens auditor de-

Jrerel ia

eton,

S-* VI.

tractionum

:'7[*8120

it.

culpae pægæque reatüm contra-

EXEMPLA

PROFANA.

March;.

.. VII. Sicut ericius marinus , qhia aculeis Ibid. c.r7.

tr. 4.

I. "'itus Tacitus Metello fibi obtre&anti re-

plenus eft, pifcibus omnibus timori eft: fta de.

rop. 2.

fpondit: Facileeft, in medicere, cum

tractor hominibus propter detra

in horto

egorefponfurus non fim. Tu maledicere di-

eo8.

l

&ionum Acue

P alh

dicifti, ego maiediCta contemnere. Si tu tuse

VIII, Sicut dentes cibo partem aliquam de- Cafftod.

linguze Dominus es, ut quidquid libet, effa-

trahuut, atque a demendo di&i funt: ita de-apud Mat-

tias, ego quoque aurium mearum, ut, quid-

tra&ores dentibusin S. Scriptura comparan-

cnant, tr,

wl

quid obvenerit, audiant inolfenfe.

tur;

I. le&llz.

3826

Ejian;.

!l. Zoilusrogatus, curfic omnibus maledi-

quia hominum vitam & famam corro-

prop. 3.

]. 1r.

dunt.

ceret? refpondit: Quia malefacere nequeo.

IX. Sicut lupi humans carnis tam appe- Drex. i

Laert, 1,2:

IlI. Socrates nuntianti quendam effe , qui

maledidis eum perpetuo incefferet, refpon-

tentes funt, utetiam tumulos effodiant , & hu- Plaet. c.

h. 9

3

manam carnem in cibo fibi exhument; ita de- 7: $:

pudVate

dit: Bene loqui nefcit.

trattores tam avidi funt famze alienze lzeden-

ïhant.tro

Alex. ab

IV. Vefpafianus & Titus Imperatores tan-

dze , ut ne mortuis quidem parcant, -

.iin hott

Alex. 1.3. to odio detractores profecuti funt, ut flagellis

)a&. pm*

X. Sicut exploratores terre fan&ae equi- S. Bern,

Gen. c22; czefos,, veluti publico exitio deftinatos, pet

deim foecunditatem & abundantiam negare Sen. to. 2.

Amphitheatri arenam fpe&andos traduce-

non poterant, nihilominustamen alia

rent.

i

eX par— cfr.aguabgü

"T ytnpius

V. Domit

iänus detra&ores urbe expulit,

teeidem detrahere allaborarun

t; eodem pror-

in 5pec.

füs modo maledici virtutes,

& publica cenfu-

Mag. D. l.

hanc vocem crebro ufurpans : Obtre&tatores

randorum bona operà negare non przefümunt ,

li,

fic. ?7.

& calumniatores, quinon caftigat ,irritat.

Svivius

VL Plato,cum ei diceretur, eíffe nonnullos,

hujusmodi laudant atque extollunt: aíft fine

perverfiffimo, fiquidem id totum agunt, utmàe

1.2. dere- quifamzeillius detraherent, dixit: aft ego fic

jorem fibi apud audientes concilient fidem.

bus Alph. vivam, ut illis fides non habeatur,

Lt Sot,

Unde S. Bernardinus inquit: Solent venena

Occulte

»

taedulcia

$ VIL

«

P

propinari;fic detra&or, ut

imïg()g.

fides fibi adhibea

tur, primo in aliquo com-

j

Y

* SIMILITUDINES.

mendateum , cui detraherte cupit.

Qualitas. .

moeniffimum hortum floribus

XL Sicutfpina mollitiem habere foletin or- Idem to.1,

Stapl

LE | icut porci a

tu fao, tamen dum crefcit, induratur , & quan- fer: 23. &

th. 2.in

confitum ingreffi flores non attingunt,

doque etiam venenofe pungit: Sic etiam de- ^ **

D:)m- ED fedfi

mum velaliam lutulentam materiam in-

kilet.

tra&or quandoquein principio pungit, fed de-

emm. 55

pot £ €!*- venientes in ea fevolutant, & ore fuffodiunt;

tnum pungendo , venenum d

p

etra&ionis inau«

ita detra&ores in homine non virtutes & lau-

Gientium mentes infundit.

pm. li

dabilia facta, fed fola crimina & defectus co-

ram aliis proferre gaudent, uteorum famam

XII. Sicut quibusdam canibus innatum eft, Seneca de

imminuant.

X

ut non pro feritate, fed pro confuetudine 1a- remed.

[*)

b

trent. Idem demaxima murmuratorum parte

Ibid.

]I. Sicut ranze de di

e& palaä-tacent in pa-

afttuere licét, habitum induerunt detra&io-

/Judibus fuis lutofis quiefcentes, de no&te au-

num,itautquodammodo abftinere nequeant,

- tem vociferantur, & coaxant ; fic detraCtores

murmurantes quando

publice alios vituperare non audent, occulte

dine, quam ex malitia.

que potius ex confuetu-

; autem id facere liberaliter andent.

IIl Sicut fcarabzeus nullüm bonum odo-

XIil, Sicut mulier preegnans gravibus opakMana

.. teid.

prefta dcloribus contorquetur, usque dum pa- dif. 3. n.3.

rem fuftinet, fed in ftercore femper verfatur,

riat; canis fagittam circumferensin latere , in-

ïtg.lu s

eoque fe oble&at, & pafcit, ita & detractot;

quietus volvitur , donec eam excutiat; male-

S Chryf.

hinc S. Chryfoft. monet dicendurm tali: Ha-

h.' si'ad

dici pariter inquietudini fubjacent, donec CO^

bes, quem]laudes ; aures aperio, utunguenta

ram hominibusejusdem genii, fuse evomant

PopuL — fufcipiam. Si vero malum velis dicete , obturo

detractionis virus, occafionem & fodalitium

fuftineo.

aures. Non enim ftercus & ccenum accipere

*

indagant, circumeunt, inquierantur , cru-

ciantur, usque dum in lucem ediderint peffi-

-S.Greg. IV. Sicut canes affidue quzerunt, quod ro«

mum diffamationis partum.

ita -]1 ,!

j

Va4. c-13. dent; ita detra&ores, quod occulte carpant;

- XIV. Sicut Onocratulus nefcit cantare , nifi Bellovae,

hinc S. Gregoriusait: Quialienze vitze detra-

immerfo in luto roftro; ita detra&or fimilis 3. to.3:

&ione pafcuntur) alienis

eft huic avi: qui nefcit cantare, nifi cum ro- * 3

procul dubio .caþni-

bus faturamur.,

ftrum tenet inluto, & tunc dat firidorem pro

cantu

Ttthz

Bibliothecæ Janualis | Concionatorue

$18

g r

cantu;fic detra&tor cum teneteos in lutum vi-

admoves , quo detractionis ignis exardefcat ;

fi ftatim inchoata detra&ione triftem vultam

ho, 9. €

tii alieni;tefte Ecclefiaftico, cum ait: Sufurro

A&

í

coinquinabit animam fuam , & in oimnibus o-

avertis, fcintillam extinguis, quafi fuper eam

(

dietur, & qui cum eo manferit , odiofus erit.

expueres , & fuffoces.

30

Manfi

XV.Sicutquantumcunqueferpens polt ve-

güPenL(

diíc. 6.

neni impreffionem incantetur, nihil prodeft

Da:mnuum.

eQ0e. db |

ll. 9'

— XXI. Sicut inter inftrumenta vulidüs inflj-Idem difc-

percuffo, nifi alterius remedii fiat applicatio

12. D. 0.

efficax; ita etiam poft completam alienze famze

gentia, nullum habet adeo difficile remedium

diffamationem, clamate: vociferamini , corri-

ac fagittze vulnus; nam ferrum fagittoe pro-

fundepenetrat, & veneno infe&um eTe folet ,

Til

gite detractorem, quantumcunque libuerit ;

a&um agitis , nifiipfe famam reftituat. .

unde cum vulnus facit, non poteft curari, nifi ,

S; Berb.

XVI. Sicutcanes in macello degentes, licet

fcindendo partem offenfam: periculofasque

tO. I. fer'

Ü

multze ibi carnes afferventur , nihil tamen ea-

incifiones, & novas aperturas requirit; fic,

[angits

23. no 2.

e. 2.

rum attingunt,fed vel offibus , vel fanguine,

qui famam lingua lzefam cupit reparare, &

l1

vel putrida carne pafcuntur, ita fzeculares

vulnusfanare, fzepenovamincifionem & lIoe-

n Poly

antl.

plurimi cum Religiofis & Sacerdotibus, vel

furamfacit, renovat & auget vulnus , nec po-

|

aliis fervis Dei amplius, quam difcretio po-

teftferrum latens extrahere, hoc eft, impref-

ftulet, iotrinfece & domeftice, converfaates,

fionem nocivam, quam lingua fua venena-

nihil exempli boni , licet multa videant, ex

ta aliorum animis infixit, non poteft educe-

eis afportant; fed quid fragilitatis confpexe-

re, & vulnus fanare , manetque ipfe caufa

efficax damni.

Mari

j

rint, aut otiofum verbum, vel rifum, aut

difo.4,

confimile factum.

e

. XXIL Sicut hyena odit Jucem,tenebras a-S. Bern.

18

Idem l- C.

XVII. Sicutfepulchrum patens, licet ni

hil

mat, cadavera eruit, vermibus nutritur, pu-

en. to. 2,

6.1.

tredine gaudet ; ita & detractor infepulchro

» 26. a. 2,

recipiat, tamen a&rem vicinum corrumpit, fic

. I

foetidi detractores, licet nullum malum ex-

oblivionis tumulatos eruit aliorum defectus

emplum verbo vel facto datum íit eis; tamen

& peccata, imo & ipfis quandoque infidiatur

E

eorum corda & ora corrupta, femperin detra-

mortuis, in aliorum malitia & vitiis fibi com-

|

placet, detrahit in abfcondito, proximorum

Egoria verbo prorumpunt.

i

unice oblectatur exceffibus & flagitiis. Quod

Fug a.

mirabilius eft, inquit S. Bernardinus, nec

S Hief.

XVIII. Sicutíagitta fi mittatur contra du-

quandoque parcunt detractores longo jam

]. 2. ep.

ram materiam, nonnunquam in mittentem

tempore fepultis, quin etiam exhument, &

12. ad

revertitur, & vulnerat mittentem; ita detra-

devorent illos, dum detrahunteis.

m .

&or cum triftem faciem viderit audientis , imo

XXIII. Sicut fepulchrum, quafi dentib

us

ïdem.

.non audientis , fed obturantis auresfuas, ne

armatum foret, omnia in fe reclufa confumit,

audiat judicium fanguinis , illico conticefcit ,

devoratque corpora; ac ficftruthionis ftoma-

pallet vultus, hazerentlabia, faliva ficcatur, &

cho polleret, ea quafi in nihilumreducit: ita

& detractor vorax eft, tefte S. Bernardino,

S.Hier. Der.confequens a detractione defiftit. Quam

n

ad Nepot. fimilitudinem S. Peter alibi fic effatur: Sicut

devoratamplius , quam i

t

. ferngs i infern'us de-

Otig,

ä

fagitta inlapidem impa&tadefilit, & ipfum in-

voratfolurm malos.

hon 7 in

terdum jaculatorem percutit ; ita detra&io fi

XXIV. Sicut proprium eft vulpibus, vite

g S. Bern.

Nun,

3.in

obfirmatum animum reperiat, plus detracto-

devorare, dum florent ; ita & malarum pro- &

..

nt.

ri,quamilli, cui detraxit, nocet.

prium eftlinguarum, detrahereiis, quiin vir-

Petf. Bert-

XIX. Sicut vas ex ele&tro formatum hanc

tutum, bonarumque operationum flore, nec

Mar(iloc, j

choer. in habet proprietatem , quod, dum venenum ei-

nonin optima apud mundum opinione faper-

3

v. detra-

demimmittitur, obrepat , variosque colores

eminent, eos flore, id eft, fama, seftimatio-

&io.

ne, & reputatione deftituunt. Demoliuntur

induat,hacqueratione, quodin eo latet toxi-

cum , detegat , & manifeftet ; unde qui aliis to-

vineas , amicitiarum, confortii humani, pala-

xicum praeparant, illud ejuscemodi vafi im-

tiorum, religionum , congregationum funt ve-

,l

nenum , peffima rixarum & difcordiarum fe-

iittere cavent ; fic pro certo debent effe viri

fanGi, quia fi venenum detractionis infundi-

minantes Zizania. Peffima vulges, inquit S.

tur in auribus alicujus ele&i, id eft , alicujus

Bernardus , occultus detrattor.

fan&i viri, ftatim proculdubio debet ftridere

XXV, Sicutferpens occulte mordens vene- Alcuinus

per. detra&ionis reprehentionem, & vultum

num inferit; fic detractor clam detrahens vi- 3pud

anfi

- fuum debet in colore mutare, per difplicen-

rus pectoris fui infundit in fratrem, & ni

i

hil ag

Íc.5.n.r.

tize oftenfionem.

N

à

habet a ferpente minus.

Manfi

. XX. Sicutignis,

quando nullum firaminis,

XXVI. Sicut afpides virus füum in lin- Drexel.in

difc.15. vellignorum invenit efcam , augeri aut crefce-

gua continent , & fpuendoejaculantur; ac li-

Phaet. .

D. d.

Y

re nequit, fed fubito. extinguitur: e contra

cet vixullum mortis fui veftigium relinquant,

c. 17. S. æ.?

,vero mire augetur , dum magnum illi ligno-

mortem tamen inferunt, oftiolo zegre vifibili ;

.rum pabulum adjicitur: ita quoque in vitio

fic detrac&tores fzepe pauculis verbis famam

/hoc contingit; nemo enim meliorare, aut ma-

& vitam auferunt alteri , lice

]

t vix advertatur

ledicere alicui poteft, fi non habeat aliquem,

morfus.

. . XXVII. Sicut firenes dum fuaviter canen- Ibid. c.x8,

qui aures ei przebeat, & ideo detra&tor in

tantum male de quopiam loqui praefumit , in

tes audiuntur, navem cum vectoribus ever- $. x.

quantum feab aliis libenter aufcultari perfua-

tunt; ita detraCtores ruinam afferunt iis , a

det:. Si detra&grem hi)ari vultu audis, ligna

quibus libenter & cupide audiuntur.

XXVIII.

M

Tiulus XXXPFIIA. ! Detæ*dä,ia.

f19

S. Chryf.

0, 29. in

*XVHI, Sicut is, quiva

fa furto fubïata,

II Damna ab boc vitio cvtari folita primoS. Bern.

coram aliis oftentat, non tam Dominum va-

Ecclefie ; Nam ubi S. Bernardinus ait: Nihi] Senenf.

foram, quam fuos defe&tus & im

to.2; feh

*

oftendit.

perfec"tiones

tantum nocuit E:cclefize ab initio fzeculi , ficut

peftifera conditio detra&orum. Secundo ipfi

x

Fab.Do.3.

XXIX. Sicut fagitta pedi infixa nullam

detrahenti, tum quia Deo odibilem facit, &

lndi. i

poft Pent. quietem concedit, donec extrahatur

2

L

fic la-

16

€onc. 4.

hominibus, tefte S. Ambrofio, & confirmat

tens fcientia alienorum deli&orum tamdiu ve-

Vates regius dicens : /nduantur , 2ui detrabunt P2b 118.

xat detractores, donec inquirant aliquem ,

cui ea revelent.

mibi, pudove, C? operiautur, ficut. diploide ,

coufuftone fua ; quo modo loquendi docetur, in-

Ibid..n.3.

XXX. Sicut novacula barbam citiífime ra-

famiam in ipfos quoque redundare detracto-

dit, fed ea tarderepullulat; ita detra&tio fa-

res ; diplois pallium indicat duplex ; fupplica-

mam celerrime quidem aufert , fed hzec diffi-

batigitur David , ut interius , exteriusque con-

culter reftituitur.

funderentur; quemadmodum .in hzec verba

Langius

XXXI. Sicut Apes cum dolore infigunt

inPoly-

explanat Hugo Cardinalis : Ex omni parte

anth.

acüleum , fed tandem eo reli&to ipfze quoque

confundantur , non tenuiter, fed intenfe; hoc

pereunt; ita & detra&tores maligni contabe-

eft, quod fequitur : & operiantur, fic diploide,

fcuntpaulo poft, quam proximo malum infli-

Xerunt,

confufione fua, aut dupliciter confundantur,

Ícilicet coram Deo , & hominibus. Tum quia

$. VIIL

nullum vitium , tefte Ruperto, divinae pietatis

MOTIVA.

d

lVianlï'

fontem magis occludit, & exficcat, ficut de-

» Dm,

L. ID exemplum ; de quo S. Petrus Damia-

tractio. Tertio, illi, cui detrahit; nam ut S.5

; Laur,

difo. 4, j

nus dicit: Ecce tacet; videt;nec ma-

ult. C.Ig«

nf p

n. 8.

Laurenties Juftinianus: Quandocunque quis

de difc,

E

nifeftat; videt, necjudicat; videt, nec vindi-

detractionibus vitam abfentium dilauiat, pro-

inon,.

xf

'ïüaz

cat; videt, & videre diffimulat. Oleafler ad

cul dubio diaboli minifter eft, & fraternze cze-

dis reus; gladio namque detrattionis fuze fa-

noftrum docte propofitum applicat illam lfaiae

prophetiam: /g dre z//a radet Dominus in no-

mam proximi , cui detrahit, occidit in corda

vacula condu&la ia bis, qui trans flumen funt.

audientium. Quarto, ipfis audientibus , ut

Quibus verbis Deus populo fuo fupplicium

idem San&usnotavitdicens: Audientes qüo«

minatur. Sed cur fodes , novaculam fe adhibi-

que vulnerat detractoris fagitta , eosque plu-

turum fpondet, quze crines leviter fuccidit?

rimum provocat ad illius odium, de quo mur-

cur non potius vindicem intentat juftitize fuae

muratio fit; propriam vero perimit animam,

enfem , aut coeleftium fagitarum, feu fulmi-

& a Deigloria fealienum facit. Unde merito

li.

numrabiem ? Refpondet Oleafter. Videquan-

. Bernardinus dixit: Maledica lingua tres S. Bern,.-

ta fitejus inpuniendo miferatio, qui pilos re-

vulnerat uno ittu. Primo feipfám , fecundo Senenf.

fecat, & relinquit radices eorum, quibus re-

audientes detractionemi

naícantur; fimiliter quam latenter puniat,

detrahit.

, tertio jllos, qqibusl' & 63

non fecuri, non lanceam , non enfe , neque pu-

. V. Turpitudo bujus vitii, Quia detrattores Bellov.

gione; fed acuta novacula , ut & nos puniat,

fimiles funt diabolo, qui crudelis eft bonis, €- 3.1. 3.

"kOrïg.

& famam confervet. Quodipfüm etiam con-

hom. 7. in

crudelior fuis , crudeliffimus fibiipfi. Crudelis dift- 3-

Bett

N am,

firmavit. Origenes dicens: Nunquam inveni-

eftbonis , quia, quorum vítam non poteft mor-

:t.63.i8

mustantaslaudes Deum dixiíffe de Moyfe fa-

dere interius , aut penetrare, fcedare nititur

atl

mulo füo, quantas nunc dici videmus

,qugndo

&

exterius diffamando, fi poteft, & falfum cri-

ab hominibus ei derogatum eft.

men imponendo: Imoutidem ait: funt aqui-

Manfi loc.

ll Chrifii exemplum ; quiin divite Epulone

minaria ( Weihbrunnen-Keffel ) diaboli, ple-

€. D. 9.

-

omnes alios tenaces divitesin timorem conje-

na aqua benedi&ta diaboli, quorum os male-

&urus, omnia diftinCte narrat praeter divitis

dicione & amaritudine plenum eft ; lingua

iofamis nomen, quod usque modo latet. No-

eorum eft diaboli afperforium. Sed & S. Ber-S. Bern,

men pauperis exprimitur, in Paradifum trans-

nardinus ait: Detra&or, & detractorum libens fen. to. £.

latus aftruitur, & laudatur mendicus ; Divitis

auditor, uterque diabolum habet, ille in lin-Ser. 23

quidem vitam accurate defcribit IncarnataSa-

gua, iftein aure; exquo quodammodo poteft** 3* 3*

pientia, aft quod ei nomen, qualisve perfona

fequi, ait S. Bernardinus, quod , quot detracto-

fuerit; non edicit. Aft quid ei damni poterat

res audis, tot in auribus daemones recipis. Un-

Jeottos

ja&ura famze ; qui zeternum animae detrimen-

d

de merito S. Chryfoftomus: Fugiamus , ait, S. Chrye

nf

tum incurrerat? ut fcilicet nos difceremus,

dile&i, fugiamus detractiones do&i, quod eft foft. to. z.

,

nullius quantumcunque fcandalofi, & impii

totum fatanicum barathrum infidiarum ejus ;

L

om. 3.

[fc,)'.n.ï-

hominis nomen cum publicatione, fi haec oc-

ut enim noftra negl

ad pop..

vexeli

m

igamus, & graviores no-

culta fuerint , exprimere. ne quidem ex moti-

bis reatus conftituamus, in hanc nos confuetu-

hael.

votimoris & metus aliis incutiendi. Si Chri-

dinem diabolus duxit. Praeterea eadem turpi-

[7. .l 30

ftus famoe pepercit inimici fui , fecundum ani-

tudo patet ex abufulinguze, cum enim lingua

mam & corpus in inferno fepulti, quanto ma-

hominis ad benedicendum , & xdificationem

gis nos proximi noftri, qui fe emendare, fan-

proximi fit creata , illeeam zequalem ferpenti

&usque evadere poteft, reputationem defen-

facit, dum virtutibus ejus perverfum abutitur.

dere, illzefamque fervare oportet. Sed & cum

V. Pericula detra&onzs ; Nam primo facile

'J'do CII&

Pharifzeus contra Magdalenam murmurare

L

contrahitur; quia tefteS.L aurentio Juftiniano, S. Laur,

coepit, Chriftus partesejus tuendas fufcepit,

confuevit hoc vitium etiam vigerein bonis, at- Juf. de

eamqüe magnifice depraedicando ab omni ca-

que fub zeli fpecie jugiter captivare improvi- vit. fol,

lumnia !iberavit.

dos. Imo, tefte Salomone, adeo frequens eft ^*

hoc

520

Bibhoihece AMan*ualis' Conciandtoüæ.

ptt'

hoc vitium etiam apud religiofos, ut nomen

cxeteris acrius impugnare & perfequi cogtio-

(ili

quinti elementi, fine quo vivi non poteít, apud

fcatur. Omnis enim,qui detrahit, primum

jnt

quosdam obtinuerit. Secundo ob refüitutionis

quidem feipfum prodit vacaum charitate; de-

i. d

inde quid aliud intendit detrahendo, nifi ut is

Manfi

dfficultatem ; nam juxta commune prover-

p»$ fit

difc.12. bium quicunque murmurans dicitur furtive

cui detrahit, veniatin conteraptum velodium

gfä

n' 5.

ipfis, apud quos detrahit ?

V

fuccidere chlamydem proximi; quemadmo-

dum autem (experientiatefte) nemo veitem

. 1V. Quia gvaciffima damza infevt, uti S.S. Bern. -

(£

yefe&urus , eam ita priftinze reftituit integrita-

Bernardus iterum fequentibus verbia cl

Are o- de '»ïrip.

d

It

ti, quin ruptura preecedens femper appareat,

ftendit: Nunquid non eft vipera lingua detra- ^

glOl

ita nec unquam ablata femel fama adeo perfe-

&oris? ferociffima plane, .nimirum que le-

at

&e reftituitur , quin non aliqua ex parte fem-

tháliter inficiat tres flata uno.. Nunquid non

fl

erappareat denigrata. Unde quidam Alexan-

lancea eft lingua? Profe&to, & acutiffima,

res

dri parafitus, qui omnes maledicos , ut cui-

quae tres penetratictu uno. Lingua eorum in-

fe.

cunque quantumvis etiam innocentiffimo, &

quit gladius acutus.

Gladius equidem an-

gt |

ceps, imo triplex eít lingua detractoris. Ad-

maxime innocenti detraherent, exftimulare

lo 1 og

folebat, dicere confueverat: utmaxime fane-

dit deinde crudeliorem etfe lancea, fpinis, &

Matth. "

clavis, quibus Chriftus crucifixus eft , eo quod

tur vulnus ejus , quidelatus eft, manet tamen

]i

cicatrix, la hujus igitur veftis reparationeaut

detra&tor occidat feipfüm, audientem, & cui

ü

detrahitur.

H

aliqua intercurret diverfitas in laendo, vel in

panno, vel in colore; adeoque fine ulla diffi-

V. Quiaperpetuata animo anxietaten €9 tri-S. Chryf.

T

cultate dignofci poterit refectura. Ita pariter

þäiirzm C

reat ; ut S. Chryfoftomus indicavit di- hom. 3-

cens: Sed'jucundum eft, inquis detrahere,

t:u

ad famam reftituendam obligati, quantumvis

E popi

l

in re exili, accuratam vix unquam attingunt

imo jucundum non detrahere; detrahens e-

nim continenter anxius eft, fafpicatur & ti-

conjun&uram ; vel enim dictitant, fe hocillud-

j

ve dixiffe, confcientize exonerandse intuitu,

iet , linguam fuam mandit tremens, neforte

$.Bern,

aliisenuntiatum verbum n

3

, aut aliud quodpiam fingent incredibile effu-

jum afferat.

agnum fibi p'eric.u-(

s

$l. d

S. Bern. .gium. Unde Bernardinus re&e dixit: Valde

nvgu c!&l e

Sen.ibid. deteftabileefthoc fcelus, quia non tantum re-

VI. Quia diffrcillime eft curationis ; tura quia Eccl. 23-

att. 2 7- vnedium fibi contrarium proficit, quantum fua

parit confuetudinem valde radicatam, ob V-Zä-

malitia officit: amplius enim lingua detrahen-

quam Siracides dixit: /Jomo affaetur in verbis

dmproyerzi in omnibus diebus füis nou erudietur 5

tispoteft nocere, quam excufatoria feulauda-

Iï

toría poffet proficere, maxime cum homines

tum quia etiam . obligationem reftituendze

famae fecum trahit, uti Salomon teftatur.di-

proniores fint ad credendum , & ad memorize

f

recommendandum mala, quam bona. Sit

cens: Qui detrabit alicui rei, ip[e [e in futu- Prov. t3,

$Bem, 1

vum obligat. . Quam difficilis autem fit refti- v. 13.

quidam , qui malum dicat, profe&o in protm-

tutio famae integra, patet tum experientia in

de infery !

ptueft, quod illud credatur. Venenumfemel

domo

habitum plus gravaret, quam theriaca plu-

ipfis detrahentibus ; tuminiis, quibus detra-

hitur,in quibus licet vulnus obligatum videa-

ries fumpta remedium daret.' Sagitta quoque

humano corporiinfixa vulnerat in momento ,

tur, manet tamen femper foeda quzedam ci-

fed medicamentailli non profunt ;

catrix; hinc Alexandri Macedonis adulator Drex. in |

Iä

—'nifl lqþgq

5 Phaeth.

SThom

experimento.

dicere folebat: Si quem hoftem babes, co

€. 15. $. 4-

224

vitiisillum audacter pete , nam etíi vulnera cu-

)

IX.

ret, manet tamen cicatrix. Nam mala opi-

pOX

ALIA MOT

nio de aliquo eft clavo in afferem impatto fi-

E£ccl. 14.

vius furto eff boc vitiums per fat-

milis, qui facile quidem intruditur, fed diffi-

l. ()vza gra

culter iterum extrahitur.

j

Y. 15.

^—tum enitn nonni

fi corporales divitize ,

fama, quze omnibus

VIL. Quia vilifffinum €9. flul'riffimum eff bocS. Hier.

per detractionema vero

Hinc 5Sa-

divitiis praeftantior eft, aufertur.

viliun ; nam tefte S. Hieronymo, vilium fa-in Epift.

] sha:

lomon monet: Curam habe de bono nomine;

tishominum eft, & fuam Jaudem quarentium

Tuc, de

alios vilesfacere, quia alterius vituperatione

W, Pa.

hoc enim magis permanebit tibi , quam mille

fiür. Io

thefauri pretiofi & magni.

*

felaudari putant, & fuo merito placere non

dio a $S. Patribur

poffunt, placere volunt in comparatione ma-

1j

S.Auguft. — Il. Quia ipfi etiam bomici

q.c.ne- comquatur ; H

inc S. Auguftinus ait ; Nemo pe-

Jorum. Etquis non ftaltiffinum judicet illum

Manü dh

1n9,

qui furdo loqui velit? atquifurdo maledicere,

Ij

ritorum aut prudentium putet, quod minus fit

periculumin verbis linguam mentiendo,quam

utait S. Gregorius , eft abfenti & nonaudienti S. Greg.

S. Clem. manibus fanguinem fundendo. Sed & S. Cle-

derogare. Ádde, quod, ficut is, qui a tergol- 3. Patt

admon.

inepit. mens Papa: Homicidiorum tria effe genera,

.& clam invadit proximum , ;gnobile & turpe

3 .

L adS.Jac. icebat S. Petrus , ceenam eorum parilem ef-

facinus ( ein Schelmen-Stuck) commififfe

fe; ficut enim homicidas interfectores fra-

cenfetur:ita idem de detra&ore fit fentien- Deut. a.

trum , itadetta&ores quoque eorum, eosque

dum; hinc Deus per Moyfen dixit: Maledi- - v.24.

&us , qui clam percu|

audientes homicidas effe manifeftabat.

: fgrit proxzimum fuun , o

S. Bern.

II Quia charitatem direme impugnat, atque

dicet otmnis populus , "dmen.

S. 4.in

Cant.

adeo [umme Deo €$. Cbriflo exofa efls id quod

hUR g X

- S. Bernardus confirmat his verbis: detrahen-

tem . inquit David, fecreto proximo fuo hunc

MED I A.

períequebar; nec tnirum , cum id prazecipue

L Dz'

le&io proximni , quia., tefle Sï-l Lauren- S. Laur.

vitium charitatem , quze Deuseft, & quidem.

tio Juftiniano, aliena proríus a chari- Juf. 1. 6.

!bjd,m

tate

*

| litulus XXX?HZ Detrafio.

| S3t

tate detra&io eft: qui proximum ficut feipfam

fevitiem evadat, pallium in cornua ejus pro-

ailigit, detrahere nefcit, neque detractoribus

tinus injicit, dumque bos, ut pallio, quo ca-

libenter przeftat auditum,

put obvolutum eft, fefe eximat, totus iatentus

anfi dif.

M. Corre&;o feria ; uti S. Francifcus fua-

t

:

eft, homo aftutus tempore & occafione bene

|

d .?.n.g.

fit, quiaudiens quendam famam fratris deni-

utens, per veloci(fimam fugam fibi & vitze

$. Be,

i

;;

grantem, Vicario fuo dixit: Surge, furge , di-

fuze confulere parat: Pari quoque artificio

Ti

Ícute diligenter, & fifratrem accufatum inno-

homines Deus timentes uti debent; quan-

Cullod

centem repereris, accufantem dura correctio-

ne cun&tis redde notabilem ; inftantenim Reli-

do enim linguam maledicam maligna fua

murmuratione proximum invadere audiunt,

gioni difcrimina, nifi detra&oribus obvietur,

tuac indilate & dextere eandem in alium di-

cito multorum fuaviffimus odor foetebit, nifi

fparatum difcurfum divertere & diftorquere

foetidorum ora claudantur. Summa, volo, cu-

debent.

res providentia, ne

fe diffundat.

peftifer ille mGrbu's' lgtius

VIT. Trifiitia vultus ; Nam tefte Salomone , Idem dif,

ventus "dquilo diffrpat pluvias, €» facies tri

S.Chryf.

lE. Penizentia celeraia; quia ficut vipera

linguam detvabeutem.

Jflis 15 B. 1.

hom.3. in

Porro ventus fepten-

*a Matth.

poftmoríum adaquam cutrit,quam nifi repere-

trionalis, qui idem eft, quod ventus Aquilona-

rit, exfpirat, ita prorfus, fi quis Vvenenürm de-

ris,diffipat & impedit pluvias, ut Dion. Carthu-

tractionibus aliorum auribus inftillarit, fi vox

fianus ait, quia frigidus eft & gelidus; ficut

exciderit incaüta , famam alienam violatura,

enim ventus ille abundantem & copiofam

$ Cf

mox eadem hora ad aquam poenitentize accar-

Qh. 1.

crafforum vaporum in aéra elevationem im-

ao

rat, detraxiífe doleat, deinceps faturus cau-

pedire folet, ita quoque caufa eft, quod nu-

tior, atque,'fi ullo modo poffitreftitarus, quae

bes in aquam minime refolvi poffint. Quam

lingua clanculum ademit. Difficile hoc qui-

fimilitudinem idem Carthufianus ei, qui ma-

dem, fed neceffarium, & melius eft, ablata

ledicum vultu afpero, & ad iracundiam com-

reftituere, quam cum ablatis perire.

S. Bern.

pofito, co&rcet, his verbis applicat: Auditor

Sen. l. c.

IV. Hunailiatio profunda ; ita S. Bernar-

detrahentis, moeftum vultam monftrando de-

dinus fuafit, dicens: Optimum non detrahen-

Bdl

n. 3. C. I.

tractori, tacite admonet eum , ut fileat; dum

| V. 10.

di remedium eft humiliatio, per quam homo

enim detra&or perpendit fua verba invite au-

recurrat ad arcana conícientize fuxe, atque re-

diri, repercutitur in femetipfo. Gloffa ab &o-

minifcatur cogitando quod multa commifit,

dem Carthufiano fuper praediQum Prover-

E

ex quibus ex gratia Dei infamiam non incur-

biorum textum citata dicit: fi hilari vultu

rit, ut ex. confideratione propriorum pecca-

audieris detrahentem, tu illi das fomitem de-

torum, quz tangunt eum, & pungunt con-

trahendi: fi autem trifti eum vultu audieris,

uN V;o

Ícientiam fuam, peccata non ponderet ac con-

difcit non libenter dicere, quod didicerit non

v

S. Betn.

fideretaliena. Cui confentiens S. Bernardus.

libenter audiri,

de intern

omo.

5i vis detrahere; inquit, tua in te retorqueto ,

VHL Ovio abfentium bominum ; ut S.An- S. Ant. B.

non aliorum deliéta, fed propria carpe; nun-

€. 42.

tonius Paduanus hortatus eft, inquiens, o- Ser.16. in

quam enim aliis detrahes, fi te bene infpexe-

mnem hominem abfentem, queni non vere & P om'Trï'

ris; De malo alieno os tuum noncoin

quiges :

diligis, obfecro te, frater mi, oblivifcere: ut

Á

Drex, it

non detrahas peccatis, fed condole.

baet,

S.Thom.

dicere poffis illud, quod dixit Jofeph, quando

.

*

D

V. &efpeclus bumani contemptus ; fant enim

Manaffes natus eft

€1:'0

bl

ivt

/ci fecit me 4Do.

Gen. 4r. !

1554

2.2.0.73.

nonulli, ut S. Thomas advertit, quibus tamet-

n. 4.. k

suinus osmnium labovum meovum. Magnus eft * 9?

fi murmuratio fumme difpliceat, attamen quia

labor, vitam alterius lingua detra&ionis Lze-

reípectum five tiiorem aliquem humanum

dere, malum alienum fuum facere, pondus

vincere non poffunt; fefe dire&e & generofe

alterius fibi fuperponere: $u Jimpua ejus,

illi minime opponunt, & ideo arte hic opus

inquit Pfalmifta, /aZor €? dolov.

$. Hiet.

eít, magnaque ad refiftendüm dexteritate. S.

IX. Bona locutzo de detvabeztes fic S. Chrv- S.Chryt.

in Bpid

S Jo.Cli-

Joannes Climacus ait: Ne reverearis quem-

foftomus fuafit: Si vis, ait, & teipfum bene

ü- ïn. Pf- 490

e

mac, de

quam alteri apud te detrahentem, fed ob-

cio afficere, & illum probe ulcifci, benedicas

fca!. Pa-

fagr. IO,

trectatori dicito: Tace frater; ego quotidie

de eo, qui tibi fecit injuriam: ita facies, ut

n. 3.

gravius delinquo,

p[

multi fint ejus pro te accufatores, & ipfe ma-

mnabo ?2

«& qgo pa&o illum da-

gnam mercedem accipies; fin autem maledi-

Manfi dit

- Vl. Diverffo fevmonis ; utinnominatus qui-

cas, ne fides quidem tibihabebitur, ut quiini-

I5. n, g.

dam Author fuafit dicens ;: Refpice pof&ster-

micitiarum fufpicione labores, quare tuum

5 Greg

gum, exfpue in terram, confrica caput, con-

ftudium tibi vertitur in contrarium; tuenim

P

querere de cibis nimis falfis; aut de miniftris

volebas bonam ejus famam evertere, contra

zdmoni

non tibi(ut oportet) fervientibus;lauda vinum,

Ó

autem accidit, per laudem enim , non per ac-

5

aut condimenta meníze, conquerere de cani-

cufationem, hoc veniret, fed contra omnino,

bus fub menfa transeuntibus, & fcetorem ali«

& te ipfum quidem majori ignominia afficis,

Dent

Jent. 27

1

y.44

quem relinquentibus.

Stapletonus in vita

illum autem tua tela tangunt.

Thomas Mori Regni Anglize Magni Cancel-

X. Depofitio cura de aliis adfe mon pevtinen

f

larii, qui demum pro fide Chrifti Martyr occu-

" S&Lau

e

tibus ; nam, ut ree S. Laurentius Juftinianu

S vit. folié,

buit, refert, quod vitium coram fe proferri au-

dixit: Quamobrem, o detra&or, quid fratris c. 4.

diens , magna cum dexteritate difcurfum di-

tui obloquendo fcelera detegis? Ad te nunc

vertere aliosque curiofos non minus, quam

meus eft lermo. Quis te, qusefo, vitze judicem

jucundos fermones in medium producere fo-

conftituit alienge 2 Quis fratrum tuorum ac-

. [Ant

litus fuerit.

Cum taurus aliquis furibundus

UR. l- ,

ibid, i. 9.

cufatorem fecit ? quid tua intereft, proximo-

adverfus hominem ferocire incipit, is, utejus

tum propalare facinora ? verum fi delinquat

hi. P. Lobn, Bib]. Mag. Tom. 7.

uu

Írater

Bibliothece Mannalis : Concionatorie

522

il

i

frater nunquid te offendit inaliquo? nunquid

idcirco in multis fervet hoc vitium, quia pene

*

u

honori derogat tuo? quale, oro, us habes in

ab omnibus libenter auditur.

U

XVL Sevmouen clio derivare: ut enim fe- Drex. in

f

proximum, uttuis eum velis arguere vocibus,

aet. €e. |

atque obtrectationibus lacerare?

rocienti tauro pallium objicitur, ut dum ille

Manf dif.

cum pallio lu&atur, homo illi fe fubducat, fic

2. $. 4-

Xl. 74uditio segata: nàm ipfa quotidiana

15.7-5- experientia docet, quod, quamdiuterra aliqua

ut eum, cui detrahitur, liberemus, fermo di-

folida manet, nec aratro Ícinditur, necligone

verfus obtrudendus eft.

Lt

gop

autquovis alio culturze genere elaboratur , fe-

Y

