difficultate franguntur;ita & communitas ali-

[

A

ü

l. Qicutii, qui infaniunt, ac Phrenefin pa-

qua tamdiu adverfus hoftes fuos invicta mane-

i

"]

' — tiuntur, etiam quando fibi ipfis injurias

bit, quamdiu illius membra intra fe unita funt

grandes inferunt, corpus lacerant, &c. adhuc

per vinculum charitatis;facileo autem diffolve-

p

-

tur,

619

Titulus XLI V .Dz'le&'io Proximi.

L«

05

tur, fiquivis fecandum propriam voluntatem

propriüm.erga nosipfos amorem non amitti-

1

:

vivat, & proprium commodum quzerat.

muüs : eodem quoque modo juftum eft, ut pro-

Y

d

|

4

Ssteg. :

Xl. Sicut quandoquezegros , quos fortis pi-

Ximos noftros cum omnibus defectibus eo-

| paft.c.38- ementorum potio carare non valuit, ad falu-

rum diligamus, folam in illis naturze fimilitu-

tem priftinam tepens aqua revocavit; ita non-

dinem & relationem, nec non divini przecepti

nunquam, quiiater flagellorum duritiam ma-

rfeverentiam & obfervantiam confiderantes.

m L

nent incorrec&i, dulci funtadmonitioneadmo-

;* ]

II Sicut in uno corpore multa membra ha- !dem difc,

nendi; nam plerumque, quos cruciamenta

bemus, omnia autem membra non éundem ? !*

TA 1

E

js

non corrigunt, ab iniquis actibus lenia blan-

actum habent; ita multi unum corpus fumus

dimenta compefcunt.

inChrifto,finguli autem alter alterius membra.

Staplet.

XlI. Sicut calor naturalis veftimenta illi

Hinc, ficut r. unum membrum timet feparari

te

»

om. I2. impofita calefacit, & veftimenta viciffim calo-

ab alio, fic nihil debet tam formidare Chriftia-

el S;ap[et.

Es

e

rem naturalem fovent, & perficiunt; fic ignis

nus, quam feparari a Chrifli corpore. 2.Sicut,

- "o , d

ïhem. 4.

rPOQPem:* j

amoris divini ad proximum amandum cor ac-

fi quid patitur unum membrum, compatiuns

cendit,& ipfe amor proximi hunc poftea ignem

ÓH

tur, omnia membra, ita quivis homo proxi-

ïix

fovet, atque adauget.

[

Tidem

mo fuo compati debet. 3. Sicut membra in-

1

Dom.

" XIIL Sicut quide fonte bibit, autex fole vi-

firmiora abundantius honorantur; fic & nos

IS

17 det, non fonti aut foli quidquam, fed fibi ipfi

non debemus eos defpicere, qui infirmi vi-

A

Pent.

them, 3.

multum contulit; ità amor proximi non tam

dentur. Inítruimur quoque in hoc , quod , fi

X

ipfi proximo, quam nobis eft utilis.

quid patitur unum membrum, compatiuntur

ll

äi

omnia mebra ; five, fi glorietur unum mem-

ef

Necefftas.

brum , congaudent czetera ; fic fideles debent

Pt

SS. Aug,

[

XIV. Sicut, fifrater nofter vulnus habet in

gaudere cum gaudentibus, flere cum flenti-

[

mun.vita

de com-

corpore, quod occultum velit, eo quod fecari

bus. 4.Sicut membra ad invicem ferviunt ;

0

'timeat, crudeles ceaferemurt, fifileremus, mi-

nam oculus non videt pro fe folo, fed pro

fericordes vero, fi indicaremus ; ita multo

toto corpore; auris non fibi foli audit, nec

"ll* ïdem

inagis mifericordes cenferi debemus, fi vul-

pes fibi foli ambulat, fed toti corpori ;; eodem

&them. M

nus mentis, ne in corde deterius putrefcat,

modo, ut debito reciprocse dile&tionis, quo

Di«

aperiamus.

obfítringuimur, perfe&e fatisfaciamus, bona

[/

S. Greg.

XV. Sicut in zedificio lapis lapidem por-

noftra tam fpiritualia, quam temporalia in

on Rodti

L2.inE-

hom.23.

tat, &, fi onus detractaret, omnia corruerent;

beneficium commune totius communitatis,

ita in fpirituali zedificio Ecclefize aut commu-

in qua vivimus, communicare debemns. Ad

iL s 1

L

zech.

4

nionis damnum non leve timendum erit, fi

quod efficacius perfuadendum idem B. Laus

Y

rentius per eandem corporis fimilitudinem

tare renuant.

ilius membra fe mutuo pet charitatem por-

aliud quoddam motivum his verbis adducit ;

la. um R'

judeus

XVI. Sicut qui palatium vult conftruere,

Eodem modo provocamur, cum videmus,

àn'loc, fi-

j

v.died

prædïc.

!

inul.v. di-

primo ftudet fapra petram vel ftabile folum

quod cibum, quem os recepit, aliis membris

J

-;

lectio.

fundamentalocare, & poftea demum reliquas

communicat, ita & fideles facere debent. s.

partes fuperíftruit;ita qui in quacunque con-

Sicut, quando pars una corporis offenderetur

gregatione absque detrimento & fcandalo vi-

ab alia, nequaquam de parte offendente vin-

- D

vere cupit, prius verze charitatis fundamen-

dictam fumeret, id quod B. Laurentius [ufti-

Y

tum jJac.at oportet.

nianus optime hisce verbis notat: Similiter ,

i

Rodriq. :

XVlILSicutcaufaaquas influentisin navem

cum unuimm membrum ab alio laeditur, non fe

I[À

L.

*

P. 1. tr. 4.

vindicat, fic debet eífe inter fideles.

INullz

0

H

c. .

eft vel tabularum hiatus, aut non fatis arcta

compactio ? ita & caufa interitus communita-

malo pro inalo veddentes ; Sic enim Apoftolus

05

nos monet. Etiterum: Charztate fratergitatit

[3!

tum pleramque eft non fatis ftri&ta fubditorum

cum fuo capite & inter femet per vinculum

inviceim diligentes & paulo poft : Benedicite pev-

i

charitatis connexio.

" fequentibus vos, €» nolite maledicere. 6. Sicut

) m

Diguitas.

unum membrum lzfioni fe exponit pro alio,

Ti

fic nos agere debemus, imitantes Dominum

lï:

S. Chryf.

XVIIIL Sicut,licet aureze (unt veftes, & cal-

st

in32.in

Jefum Chriftum, qui paffioni fe expofuit, i-

x. Cor.

ceamenta aurea, aliud tamen requirimus, ut

&um, quem genus humanum mnieruerat, fu-

$,

Regem agnofcamus; purpuram autem & dia-

"

perfeexcipiens. 7. Sicut unum membrurm

]i

dema ubi primum intuemur, jam regize maje-

reputat fibi tieri, quod fit alteri, five bonum,

X

ftatis nullum aliud fignum exfpe&amus ; ita

five malum ; fic nos, quodaliis irrogatur, no-

)d

fane, cui diadema charitatis incumbit, jam

bis fieri exiftimare debemus; Unde ipfe Do-

d

anihil obftat, quo minus verus Chrifti difcipu-

minus Jefus Ecclefiae Caput dicit : Quod unz

D

lus exiftimari poífit; in hocenim cognoícent,

ex qseinius Teis fecoflis , andbi feciflis.. 8. Sic-

;;:

quod difcipuli mei eftis, fi dilexeritis invicem,

ut unum membrum non invidet alio membro,

inquit Chriftus.

licet non habeat idem officium ; non omnia

namque eundem actum habent membra, nec

"at

tamen fibi invicem invident; fic nec debet

ALUE SIMILITUDINES. -

i CrlorüP

aliquis invidere proximo fuo habenti gra

n

o

Manfi tr. T.

cut nos ipfos una cum omnibus defe&i-

z

5. difc. 9.

Si

þiam, quam ipfe non habet.

]

bus noftris amare confuevimus, quia,

e

HA.

tametfi iracundi, ignorantes, deformes , pau-

n

:

peres, & infirmi fimus, propter hoc tamen

IIÍ. Sicut Spiritus humanus ad hoc, ut.vi- V. Vin«

9

"— R.P. Lobu, Bibl. Man. 1om. f.

liii2a

tam centius

Jf

—X Q—

E

630

Jibliothece Manuafis Concionatorie

Fert. fer. 'tam det corpori, requirit conjun&ioriem menme-.

X. Utiliias ; tam quia Chriftus omnia, qüæ

de Pent. brorum, quia fi membra funt divifa, fcilicet proximo exhibemus obfequia , non alitef,

caput feoríum, & manus & pedes, & fic de

quam fibi fa&ta effest, remuneratur ; tumi

aliis, Spiritas recedit, nec remanet cum ali-

quià ipfe promifit, fi duo confenferint fuper

»

unum, éos, quodcunque petierint, impetra-

quo membro divifo, ita etiam eft de Spiritu

fancto.

Unde legimus in Pfalmo 132. Ecce

turos; Propter quam utilitatem charitatis,

quam bouum, €7 qxam jucumdum babitave fva-.

re&e commune pftoverbium' ait; Concordia

ives du unum :

uogiam aillac snaudavit Domz-

res parvze crefcunt, diícordia etiam maxim»e

Tettul.t.'

;

uus benedicionem, &v vitam usque iu faculum.

dilabuntur. Hinc Tertullianus Martyres me-

a Mafc.fo

IV. Sicut avis duabus alis potelt volare in

diante impenetrabili hac unionis & concor-

dize lorica adverfus infernum fortes, imo in-

coelum, quare? quia nec fola dile&io Dei fine

dile&ione proximi, nec fola dile&io proximi

fuperabiles fuiffe notat: Inveniat vos unitos

fine dile&ione Dei valet ad szeternam beatitu-

& concordia armatos, quia pax veftra bellum

ili eft, Similiter S. Gregorius fcribit: Ele-

Sl Greg.

dinem.

om.s. i

$. X.

&orüm multitudinem eo magis maligni fpi-

ritus pertimefcunt, quo eos per charitatis

Ezech. |

MOTIV A.

Concordiam munitos contra & conglobatos

S. Lau*t,

vemplum Chrsfia ; qui fic dilexit quemvis

afpiciunt,

juft. de

Ó E

hominem, ut pro eo fanguineim & ani-

-

lig. vit.

$& X

vä

e. 15.

mam poneret,

MEDIA

l. Exemylu

t Angelorum; de quo S. Laue

n

or Dei $ qusecunque enim funt eadem

rentius Jufüinianus ait: Sollicitudo quoque

L 4

Angelicze cuftodize nos provocatad amandum

uni tertio, funt eadem inter fe; unde

proximum : Non eft ab homine deípiciendus

cum nos pef amorem conjunéti cum uno ter-

tio, fcil:cet Deo, fueritus, facile etiam inuter

S. Thüm*.

homo; qui adeo Angelis charus eft, —

AC

Ibido Cb 70

MT Exesplum Sagclorum; de quibus idem

nos per charitatem conjungemur. Hinc S

doin,

San&usait: Tanta vis in illa coelefti pace illos

Gregorius, per amorem Dei, inquit, amor S.Greg.l.

proximigignitur, & per amorem proxirni a- 10. mor.

fatiat, ut quod in fe quisque nonaccipit, hoc fe

accep

iffe in altero exultet. -

mor Dei nutritur; nam qui Deum amare ne-

.1V. Maudatum Chezffi ; & qui

dem, eüm và«

glig't, pfofe&o proximutn diligere nefcit,

Quod ipfum pulchra fimilitudine declaravit

lediceret, datum.]o 15. Maundatum novum

i

do vobis &c. in hoc coznofcent omnes, quod

S.Dorotheus. Quemadmodum, inquies, li- $. Dor;

neze duce a circumferentia ad centrum due d:(c.6.de

difcipuli mei eftis, fi dile&ionem habuetitis

Ge, quo centro viciniores, eo etiam fibi in- non judica

ad invicem.

-

V. Pyatevüita$; nam

fratres fumus non

vicem funt viciniores: Ita quo magis Deuim

tantum natura, fed etiam gratia, tete Chrifto

appetimus ( qui noftrum eft centrum ) eo

etiam nobis invicem amoris affectu íumus

Matth.23. & patrem nolite vocare fuper ter-

ram; unus eft euim Pater veftef , qui in coé«

propiores.

S.Ambt. [;s eft, atqui tefte S.Ambrofio, major eft fra-

lL. /m omiibus bominibus Chrifbum intueri ;

quam ob cau(am Dominus, forte dixit:

i

temp.

f.20.d€ tcroitas Chrilti, quam fanguinis ; fanguinis

L]

*

enim fraternitas fimilitudinem corporis refert,

z

)uidquid feciítis uni ex minimi

S mels, ini

3

lhi 601-6.60

&

b

Chrifti autem fraternitas unanimitatem cór-

feciftis, Quod ipfüm medium etiam fuafit 5.

dis animzeque demonftrat, ficut fcriptum eft,

Cyprianus : Quid potuit nobis majus Chri- s, cys, -

inultitudinis credentium erat cof unum , &

ftus edicere? Quomodo potuit magis juftitive tr. de E«

anima una.

ac mifericordize opetam provocare, quam léetof, .

La&Gant.

$

VI. Humanitas ; nam uti

La&antäus adver-

quod praeffari id. dixit fibi, quidquid egenti

lib.6.div.

tit, confervanda eft humanitas, fi homines

praeftatur &c.. Ut, qui refpe£tu fratris in Ec«

iDRQCO 10'

dici velimus ; id autem ipfum, confervare hu-

clefia non movetur, vel Chrifti contempla«

tioné moveatur.

1

tnanitatem , quid eft aliud , quam diligere ho-

minem, quia homo fit, & idem, quod nos

Ill Cupzdetotem omuzum tevvenavum verum

fumus.

deponere ; quod Abbas Jofeph füafit;. & S.

VIIL AVeceffitas $. nàm

ficut anima n&n vi-

Jacobus dicens : unde bella & lites in vobis ?

vificat membra, nifi fibi invicem copulata;

nonne hinc? ex.concupifcentiis veftris.

ita cuom nos omnes unum corpus fumus in

IV.- Obedientie füudius $ iaxn quaecunqtie Rodriq.

Chrifto, tefte Apoft. r. Corinth. 1o. Spiritus

funt eadem cum uno tertio, etiam funt eadem P* - t

fan&us non vivificabit nos, nifi per charita-

interíe; &, ut Rodriquez ait, obedientia eít ia

tem unum fimus.

.

5

velut quoddatn hoftorium complanans omnia

VIIL. Sucunditas ; jucundum enim eft, fra-

& szequans, magnamque introducens in res

tres habitare in unum.

mnes unionem & sequalitatem.

;

2

V. Confiderave freguenter damna ex c

liarita- S. Bera.

So Befno

1X. Securitas; quid enim a foris conturba-

, 29. in

f.^9. in

Cant.—

te aut contriftare poterit, fi intus bene eft, &

tis violatione provenientia, quze S. Bernard.

Cant.

- fraternapace gaudetis ? inquit recte S, Bernar-

eleganter more fuo inhunc modum delíctibit:

Prov.1o.

Eccl. 4.

dus; nempefrater, qui juvatur a fratre, quaft

Longe,qu3efo,a vobis facite lemper hoc abomi-

civitas firma, & funiculus triplex difficulter

nabile malum: vos, qui experti eftis, & quoti«

rumbpitur, tefte Salomóne, e contrario vero

die experiatnini, quam bonum & quam jucun»

E

dum fit, habitare fratres inunum,fi tamen in

mulititudoinordinata, viCtima potius eft,

quam

pugna, tefte Vegetio de re militari.

unum, & non in fÍcandalum, alioqui nec jucune

dutà

Titulus XLIV. Dileffio Proxim.

6

Ed

t

h

dutm plaie , necbonum, fedpeffimumacmos — , ? /aturamimi , ton dederitisatitem ea,

gue

3

leftiffimum. V2e autem homini illi, perquem

Weceffaria /uut corpori , quid proderiz 2

et

unitatis vinculum jucundum turbatur; judi-

. Il. Noffe pariter debet, proximus amandás tiuso

dà

Cium profecto portabit , quicunque eft ille. An-

J/t ; id quod Hugo Cardinal s indicat, dum fu« Cardin. in

te mihi contingat mori , quam audire in vo-

per illa verba : Qui &on di/rgzt fvatvem fuui , 4 9 40

à

bis quempiam jufte calamitatem : Filii ma-

quem videt , doz2odo €'c. ita fcribit: Frater e«

x

tfis meze pugnaverunt contra mé.

Nonne

nim fuus imago Dei eft. Si ergo non diligisi-

e Tenip

praeferitis congregationis filii omnes vos eftis ?

maginem Dei , nec eum, cujus eft imazo , di-

t. lls

finguli alterutrum fratres? quid ergo a foris

ligis; ergo tnendax es, (i te Deum diligere di-

[

Vos conturbare aut conttiftare poffit, fi intus

cis, & tratrem odis ; qui non diligit fratrem ,

BN

bene eftis , & fraternà pace gaudetis ? quam

quem videt , non diligit imaginem Dei ; & qui

n

ob rem zemulamini charifmata meliora, ut

non diligit imaginem Dei, Deum non cogno«

Le— $ tog,

bones vos przebeatis zemulatofes , charifma

fcit, & qui Deum non cognofcit, ipfum non

j 10m.g i

peroptimum charitas eft.

Hoc igitut' e&;

diligit. Indubitata propofitio eft, quod. Deum

quod dico. Pax vobis, a vobis fit, & omne;

nemo vidit unquam, &ideo nos eum in pros

$

quod extrinfecus minui videtur, non terret,

ximo, velut in ejus effigie, & imaginefpecus

quia non nocet. Nam e contrario, quidquid

lari & contemplati voluit, difpofuitque , utiü

foris blanditur, nulla eft profe&o confolatio;

probationem & conteftationem amoris noftri

fi intus (quodabfit) feminarium difcordize

erga ipfum fratrem , qui oboculosnoftros ver-

.

germinayverit,

fatur, diligamus. Sicut enim, licet ligno pro

t

ignis alimento utaris, lapidem quoque in do

b

[]

Í

$. Xil

mus fundamenta conjicias, attamen poft-

u$

ASCETICA.

quam per adhibitam artificis induftriam ex u«

f

troque facta eftimago & effigies crucifixi Sal-

S.'Thom. ]. Ante omnia connitendüm eft Afcetae *u£

$

C. 13. ad

N

vatoris , e veftigioilladadoras; ita quoque li«

O $Gnel,

A«om,

cognuefcat tnodum diligendi proximuma

cet homo e luto formatus, defectibus multis

ffcut faipfum s quorum quidem tres S. Thomas

obnoxius, tibique ingratus exiflat, ate ta.

2« 10, Iof,

lp

affignat. Primus off , quantum ad fruem dilect io-

men ipfe diligendus eft, vel quia Deus id i-

ïito

7i$ ,ut nos proximum dilzgamus proptev Deum s

pfum preecepit, vel quia Deo charus & acce«

Primarius enim finis propter quem proximum

ptus, ideoque ab eodem ad *eternam gloriam

rt

lj Dit

amare debémus, elt acquifitio zeternae falu«

deftinàtus,velquiainfe defertimaginem come

tis, & hanceandem confiderationem etiam D.

munis Creatoris. Unde S. Ambrofius ait: Nos

ls df 6de

Laurentius Juftinianus adducit, nam verba

, lat dl

unum effe przecepit, & fuze naturze unitatis-

Wi

affumpti thematis, fcilicet : Di/zges proxzmuti

que fimilitudinem in nos grátizx adoptione

zuutn ficut teipfum , confiderans dicit: Id fieri

transfudit, dicens: Pater, ficut ego & tu unum

60

fumus, ita & iftiin nobis unum fint.

offe, utillum diligasad gratiam, & gloriam

infuturo, vel in quemteipfum dilivis,id eft, in

1II. Noffe debet, cur Chri/fus tmaaudatum de Origenes

Deum illum diligas, quisquis enim diligit

h

dileltione novura dixerit ; quà de re Origenes hom. 9. in

n

proximum, hoc cumillo debetagere, utetiam

quierit, qua ratione Dominus nofter prace- ^*

toto corde & tota anima diligat Deum.

ptem iftud novum appellare potuerit, cum

TTATÀ

Secuudus fe tenet quoad modum dile&ionis:

]

( utpote ipfimet naturze hominis impreffum )

q fcilicet , ficut aliquis fé ipfum diligit , quafí

adeo fuerit antiquum , imo cum idem divinus

fj $ ('yp» :

Jibi volens bonus , ita aliquis proximum dilhigat ,

magilfter dixerit: FHoce/? maxtimum €2? primum

i tt, defa

quafi i £ona voleass qui autem diligit proxi-

mandatvg; diliges: Dominum Deum ex. totó

n letnol

inum ad hoe folum, ut ejus utilitate & dele-

corde tfuo C?t. Secuudum ffarile buic ? diliges

jtl

&atione potiatur, non vult bonum proximo,

proxiuum tuum ; & ideoinquit Origenes, quos

j*

fed ex proximo vult fibi bonum, quo quidem

modo mandatum hoc novnm dici potuit;

j

modo hormo amare diciturres irrationales, pu*

cum utique fciret, olim eff2e mandatum in le«

ta vinum & aquam, uteis utatur. Quando e-

ge? Mox veto refpondet dicens : fed quoniam

[/]

nim nosimetipfos amamus , bonum quod nobis

charitasnunquam cadit, nec tnàndatum chas

$,

defideramus , eft propter noftram utilitatem

ritatis veterafcit; hoc autem quod nunquam

& profe&um, ita quoque fi cum eadem pro-

^

veteraícit, femper novutm effe praenuntiat ,

portione proximum nofttum amare veliimus,

femper eniin confervantes & cuftodientes in

hudtie

b

onum quoque illi defiderare vel procurare

fe charitatis mandatum novos reddit fpiritu.

p[tf*

6

debemus, idque in benéficiam ipforum, non

S. Thomas tres adducit rationes, ob quas

2!

Vvero noftrum.

priéceptum iftud maadatum novum gloriofo

n

Tertius eff quoad affe uza dilettionis,ut Jcili-

titulo appellat, tametfi etiam dudum antea

cet aliquis neceffitati proximi [uboemiant , ficut

in veteri teftamento flatutum fuerit. Primo

fibi, & quod nibil illicitum propter amovem pro-

propter effe&tum innovationis quem efficit;

&b

xtmi commitat , ficut uec pyoptev fuum atnovesa.

ad Coloffenfes 3. Ex/polfentes vos veterem

(5

S. Jacobusnos in hujus preecepti obfervatione

bonminemy É9 induentes uovums h»ec novitas

Canta

mendacii redarguit, & convincit, dum ad füb-

eft per charitatem, ad quam exhortàtur Chris

t

l

veniendum proximnorum neceflfitatibus vifce-

ftus. Secundo novum propter càufam , quae

i

ta , feu potius manus noftras non aperimus &

hoc effecit, quia eft a novo Spiritu; eft enim

nl

extendimus , dumait: $z frater C? fovor zudi

duplex fpiritus, vetus & novus? vetus fpiri-

!l

Jfnt , & indigeant viffuguotidiano , dicat autem

tus fervitutis, novus fpiritus amoris ; ille ge«

nerat fervos, hic filios adoptionis. Rorm. 8.

nl

gliguis veiäfüüt ü.l,islz Iïg in gare , €" mqudcz'fyzi-

INost

liiiá4

622

Bibliothecee: Manualis Concionatoria

t

Non accepiflis fpivitum feroitutis €c. hic Spi-

cundum hancregulam tefte S. Profpero, tunc . Profp.

e

JO F SIV'W. Cl

ritas inflammat ad charitatem , quia charitas .

diligituus proximum, quaudo ad moves bonos $^.

i

S.

t. cont,

!

Dei diffufa eft in cordibus noftris per Spiritum

€? ad vitaim etevnam fequend an , frcuti mobis (

» 15.

fan&um. Tertio effe&tum, quem conftituit,

faluti eorum cor[ulimus: quaudo nos in eorum

*

peccatis , C7 periculis cogitamus , &v /fcut no-

Ícilicet novum teftamentum , nam brevis dif-

!

ferentia veteris & noviteftamenti eft timor &

dis Jubveniri optamuüs , zta eis pro viribusfub-

amor.

veniamus. Addit Ludovicus de Ponte, quan- Lud. de

FE

Manf tr.

IX. Noffe debet, guemodo Cbrzffus boc pra-

do jucundam & gratam cum eo converíatio- Font. to»

X .

5. difc. 2. ceptem fusn , /ibige proprium dixerits quo de

nem inítituimus ,

D. 17.

fervamus.

'& ,pe.rfe&am concordiam

C€. So S: I.

dubio fic Jofephus Manfi difcurrit: Experien-

Joan. 13.

7)

tia quotidiana in curia Romana vel maxime

Pofterior regula a Chrifto data eft his ver-

V. 34

bis: Mazdatum novuiu do vobis, ut diligatis

Ü

demonfítrat, quod is, qui magna a Principe

q)

beneficia quotidie accipit, in fignum zeftima-

2nvicet , ficut dilexi vos.. Secundum quamlbid. $. 2«

proinde proximum diligimus , fi eos non ob

f

tionis veraeque grat.tudinis erga illum, ejus-

e&

dem Principis effigiem in nobilioribus concla-

eorum merita , fed fola charitate impellente

vibus publice expofitam habeat, aulicosquo-

diligamus; fi bona grative, ipfamque perfe-

qi

]!(

que ejusdem. honoret, illum veneratione &

&ionem, ipfis optemus, & pro viribus procu-

obedientia debita profequatur, imo genium

remns: Sed non tantum bona, delicias & ho-

fl

Q

& nutusejus obfervet. Eodem quoque modo

nores , fed iplam etiam vitam propterípiritua-

Colof $.

manifeftum in nobis indicium erit, quanti

le illius bonum am ttere parati fingus : fi one-

ra ;pfius portemus, & in nos fufcipiamus, fi-

vl !5'

li

Deum nof(trum zeftimemus & diligamus , fi ex

ü

ipfius amore permagni zeftimemus & honore-

cut Chriitus languores noftros tulit, & dolo-

mus proximum, qui velut imago & finilitudo

res noítros portavit in corpore fuo fuper li-

Roirit, '

ejus eft. fiquehoc praeceptum , quod ipfe pro-

goum :fiin finemusque hanc dile&tionem cum

* . prium fuum przeceptum appellat : Hoc ? pr-

Cüríto continuemus. Ita S. Paulus dilexit Rom. 9.

pu L fT. 4'

V. 3.

€.1)

cep

tum meum y ut diligatis z'm:z'cem » inviolabi-

proximum , quemadmodum ipfemet teftatus

2. COT.IIQ

liter obfervemus.

eít: 4 ruittiamabi wagnaeft, €7 continuus do-

v. 29.

g

Ídiota c.

lor. cordi 1meo: optabam enim anatbema effe a

t

V. Noffe debet , guorodo amor Dei €$ proxi-

29. :

mài unus dicatur; id quod idem author fic o-

Córiffo pro [ratribus meis: Et quisinfiimatur ,

ftendit: Quando coeleftis Paftor nofter Jefus

€$ ego non iufivthor ?. quis fcaudalizatur , €?

Chriftus nos velutdile&um gregem fuum Pe-

&go &on uror

tro pafcendum confignavit, eundem prius de

VII. Noffe debet jimzmtim pevfe&ionem bujus p a. de

.gï Báfi,

"

.;.dein.

charitate & amoreerga fe examinavit dicens:

dileclionis ; quze quidem in perfe&iffima unio- Ponte to.

ftit.Yon,

Simon ;Joannis amas wue ? Ettamen videri haud

ne confiftit. Pro quo intelligenda notandum3-: tr. 7

it

eit ex Lud. de Ponte, quinque unition:s gra-

c. 100 . IO

$mmerito poffet, potius a Petro quzerendum

el

fuiffe, an gregem fuum, quem pafcere de-

dus pofle affignari , 1. Eft intelle&us & judi-

l

— beat, diligeret, ideoque dicere debuiffe: Di-

cii , utícilicet iniisdem veritatibus credenais,

ligisagnos, oves ? veruntamen optime dixit,

& preceptis admittendis conveniamus,

t

quia eodem amore, quo fe vult diligi, vult

quemadmodum 5. Paul. hortatus eft Corin- 1. Cor.3.

n

etiam . proximum, amari. Unde ldiota ad

thios dicens: O/ecro vos , fratres , per tiomen. v. 10

l

Deum converfusait: Duo fünt praecepta a te

Dom:ni noffvi Sjefü Chvifli , ut idipjum dicatis

ottes , C? non fint i vobis f bifzita , fitis au-

nobis data, dile&io Dei, & proximi; & licet

duo fint praecepta , tamen unus eft amor, quia

tem pevfecti in eodem fenfu , Gv in eadem fen eu-

alius amor non eft, quo quis diligit proxi-

:1v. Secundus gradus eft voluntatum & cor-

mum, & quo diligitte, alioqui non effet pro-

dium, ficut olim multitudinis credentium cor

pterte; nec po'eft te quisquam diligere, qui

unum erat & anima una,ad quem gradum hor-

VR du Ü E (

i proximi dilectione nofcitur aberrare. An-

tatus eft S. Paul. ad Philippenfes dicens : Sz c, z. v. 1o;

felmus pariter ita fcribit: Nec proxmum vere

que conf.Jatio 12 Chriffo, fü quod fola:ium cba-

M

M

rE

fine Deo, nec Deum vere fine proximo, poffu-

vitatis , ff que focietas [ivitus , fíque vifcera

-

be.

mus diligere.

.

suifevations , itplete gaudrum aneum , ut idem

Lev. 9.

VI. Noffe debe

fapiatis , eandem cbavitatem babentes, unanimes,

res

tduþläcem rägulam, þczmdizm

——

Lom.4

v.1&. — quan formanda & vegulanda eff bac proximi

zdifutn fentientes , ndlilper contentionem , ne«c

dile&itos quarum prior in Levitico indicatur

pev auauerm gíoviatn facientes , non que fua fuut

—

his verbis: Diliges proximum tuum , ficut te

. feugsli confidevantes | fedque aliorum. "Tertius

Apfüm. Pro qua regula re&te applicanda fapi-

gradus eft unitionis cum ipfo Deo , ut unio no-

^* D

'Thom.22, $3ter notat S. Thomas, amorem íui effe du-

ftra fit divina, & nonhumana, quem gradum

q.25.ar. plicem. Primo inordinatum & malum, quo

petebat Chriftus illis verbis: $2cuz, / atev : se,

Joan. 17.

T*

€ egozn te , C? 1pfi in nobis unum fint , id eft, ut

» V. 12«

quis exteriorem duntaxat hominem, & car-

nemquam cum beftiis communem habet, di-

ficutego & tu eandem effenti»m habemus,fum-

ligit. Secundo ordinarium & bonum, quo quis

mam unionem in ienfu, voluntate, & executio-

diligit excellentiam interioris hominis, & vi-

ne, ta &ipfiin nobis eandem habeant per vo-

Lon ii — M. p I —

taim fecundum rationis przefcriptum inftituit.

lunt:tis fuze cum noftra concordiam. Quartus

Et (ecundvm iftum regulanda eft noftra dile-

.gradus eft unitionis ; ratione carnis ejusdem

—— —— Ó

&io, uti pulehre notat S. Auguft. dum ait:

cum divinitate unitze ?n SS. Sacramento alta-

Frius vide ,fé uofli diligere teipfum , 7 tunc ti-

ris, de qua locutus eft S. Paul. dicens : Uzus x. Cor. ro.

Ài commendato proximum , quem diliges , fícut

panis , onum covpus viulti fumus , omnes quide. V. AT.

zeipfum ; [f autem noudum nofli diligerete , ti-

wuo pane participatnus. Quintus tandem gra-

d P UM n

dus eft unitionis, propter eundem fta-

?71e0 && decipias proxz'ilzw/z /icut te, Unde fe-

tum

LO 0E .—1

Titulus XLIF. .Dz'le&'iav Proximi.

6253

i

] s pf'ofp.

T

p

tum perfe&ionis,de qua przecipue Chrituslo- £? Ducibus tuis fulditus effo,at nimiata illovum

VIt, cont.

Jo.5.v.

?9: cutus eft, dicens : Ego, Fater , fum im eis, ficut

c. 15.

.

. confuetudipem devitas ol eniun lagueus quidam

fuinme:utfiztconjunimnati ig usum , idefl , ut

|qui defides €9 vecordes à2 perditiouem €7 zuteri-

omuesbos quinquegradus conjungantcum ma-

tum adducit. 'Tertia fpecieseft, quando certze

gna conftantia & perpetuitate, & ad finilitu-

perfonze uniunt fefe, coéuntque ad inducen-

Lud, t

dinem. perfectiffim:e zzz£zozis,

quam diviue

dasin communitatem inauditas novitates, or-

Ont, to

gerfoua inter fe babeu.

dinationesque fapienter a majoribus inütitu-.

]Sth

Et hzec perfe&tio praecipue in rel

: giofis fta-

tas, convellendas , quam amicitiam prcinde,

Gb

77

]Oan D

tibus reperitur,inhac enim majori cum folli-

ut 5. Bernardus in limili loquitur , couzz

a

i44i-S. Bern.

citudine procuratur fubjeCtio proprii judicii,

tar exprefius plangit , ]2;&*532 differeutzus, €7 vj t 29. tu-

R

abnegatio propriee vcluntatis, iamiliaritas

giautius caveudam e:

vi/lisuat , efpote in*zfejlz'— per Cant.

cum Deo per orationem, frequeutia magis

uum . domefiicum umalum,

A

MOA

$4

quieta & pia S. Communuionis , & renunciatio

IX. Noffe debet potzova officia cbavztotis; quae

rerum omnium, i inordinatiad eas aflectus,

quidem apte per fimilitudinem corporis &

ex quibus omnes diflenfiones oriuntur, ex

membrorum explicantur, juxta illud Apofto-

l—

quo rectecolligunt Afcetze, amicitiam nullibi

li: Foseffis corpus Córiffa C umembra de suem- t.Cor.1a.

-

perfectiorem, quam in reliciofis veris reperi-

àro. Unde ficut tunc corpus beneconfttutum

ri, utpote de quib&e potiílimum dici poffit ,

cenfetur , fi caput erga membra, & haecerga

quod amicorum emnia fint communia. Utad-

Coloff. 3.

caput, aliaque. commembra officum fuum

eo meritodixerit Apotolus: Super omuia au-

praeftant, ita tunc quoque charitascenfebitur

v:is'.

.

ven chavitatem babete , quodefl vinculum perfe-

PO F

periecta in communitate , fi fuperior refpe&tu

&ionis , £? pax Cór

e f& £

exaltet àu cordibus ve-

inferiorum , & hierga fuperiorem & zequales

"

&

!

Jivis, im quo C? vocati effis im umo corpore.

membrorum & capit:

Dy

: officia imifantur. 1. I-

Rodriq.

VIH. Noffe debet azzones smalas , ffve amici-

tfor, g,

p.r. tr.4

tique ficut caput fuavem intperandi modum

$*

Sc' 180

Has pavticularess quarum tres fpeciesrecte a

habet preeeundo plerumqué, aut comitando

.L Crar,

P. Rodriquez affignantur. Prima eft, quando

ad labores: & ficut neceffarium alimentüm

sequales fe majori quadam propenfione ob ti-

fpirituum & fanguinis liberaliter reliquis

P Á

)

tulum , non infpiritu, fed in carne & fangui-

membris dividit; dolentibus vero & affl.&tis

El

ne, füundatum, amant, quam quidem amici-

/

valde compatitur , & efficaciter , quantum eft

tiam 5. Dorotheus, ut amicitiam diaboli fu-

ex le, morbos depellere nititur; ita fim'li mo-

- giendam , docet, utpote quae fpiritum cor-

"[ud de

g. Bafil.

do Superior erga fubditos fe gerat. 2.S/cuti

f. 2. deip-

-yumpit, & profe&us fui zelum extinguit. Imo

*

membra inferiora capiti aliquid imperanti ce-

Ponte to.

xta Bahiliumin religionibus mille odiorum,

a 9.

ftit, Mon, 29

lerrimeobediunt: mire amapt, & defendunt,

invidiarum , fufpicionum , inimicitiarumque

& fe proilloicbusexponunt: fingulariter de-

U 1.jb

l

eftfeminarium, caufaitem divifionum, circu-

nique reverentur; ubi-maculatum eft, ablu-

lorum, clanculariorum congreffuum, confpi-

7

unt: fierübefcit , tegunt: fiinfigne aliquod fa-

rationum, & peftisordinum deterrima, utpo-

cinus ab iis eft fa(tum, illi honorem relin-

4

te przvaricatrix omnium regularum, & bo-

quunt, & coronari finuut: itafimilia quoque

1' I. COI': 30 '

norum omnium expultrix. Unde fequendum

officia fubditi erga fuperiores exerceant. 3.

/ V, 1o

, prudens S. Dorotliei confilium : 57 proficere

Sicut membra zequalia fummam conjun&io-

cupias , wmicut abe foctum , unicum asmicutm ,

nem retinent, ominemque etiam minimam di-

"

JDeum , € guz Deum izmeat , C? cum co [oqua-

vifionem fugiuat : fe mutuofupportanpt , itaut

j«

vis , 67 touvevferis : Et is du domo Dei inops

nunc pes, nunctergumaut latus, nunc alia

Jfit in myfleriis auteza divinis dives & plenus.

pàrs totum pondus fuftineat, & fumme fe de-

f

Qued ff dixeriut tales , fe logui de bonis vebus ,

fendat, ita ut fi flamma pedem aut manum u-

fn

€$ fibi mutuo prebere £oua. confilia , vnemine-

nam corripit, moxalterum depellere nitatur,

inut , 102 placere Deo facrificium, quod alieno

fi occulta parsrevelatur, mox alterum mem-

!

brum tegat; ita hzecip/a ejusdem communita-

igue offeretuvs & fCMentium obligave , ut cevtis

detpovibus etiam a bonis abflaueamus , ne, ut

tis Religiofi erga fe obfervare ftudeant, fibi-

S. Auguft. advertit, prolabamur in mala,

que illud Apoftoli dictumapplicent: Ante o-

)

transeuntes a verbis bonis, fed tempore pro-

mhnia, mutuam in vobismet i

pfis c'-:hlaritatem

hibito, di&tis, ad otiofa, & inania, & ex his

continuam habentes.

H

etiam ad noxia. Secunda fpecies eft, quando

X. Nolfe debet circumffantias ad primavium

$

aliquis ex defiderio afcendendi ad fplendida &

actum dilcilivnis , [oil:cet corretlionem fvater-

]a

zam vequifitos ; quze funt quinque potiffimum.

fpeciofa in religione oflicia, iis fe plus aequo

]

- adjungit, & velut affigit, qui muniis illis &

Quarum prima pertinetad ipfum morbum, ut

e, Joan- l 7'

honoribus confequendis. aut procuraudis ma-

fcilicet non fufcipiatur curatio morbiad fenon

[ vl

gis videntur idonei, quz fpecies merito lues

pertinentis, aut incoguiti , aut jam ex integro

n-

peftilentiffima cenfetur ; nam domus , quae ex-

emendati. 2. Ad tempus pertinet, ut fcilicet

)u

terius pontibus & fuftentaculis nititur, ruinze

non fufcipiatur correctio, cum vel corrigens

)-

"proxima eft : & arbor palo alligata, fatis o-

ipfe iratum feadvertit , autcerte peccantemi-

ftendit, firmasradices iu terris fe nec dum e-

ratum effe videt: ut non afiidue aut ftatim fem-

$

giffe. Certe Parafitorum , & adulatorum

percorrigat, fed paulatm emendare ftudeat ,

[

l-

propria funt talia officia , non religioforum, &

nifi forte periculum in mora fit. 3. Ad locum

argumentum minime fallax praebent , füb re-

pertinet, utfcilicet, qusxe coram omnibus pec-

'6 qIT

ligiofo pallio fuperbum, faecularem, & va-

cantur, coram omnibus corripiantuür, ut o-

num aninium Jatere. Unde prudenter iterum

mnues timeant: quz autem fecreto patrata

ln

l-

funt, fecretocorripiantur. 4. Ad modum per-

S. Dorotheus monet : Superzoribus P;fæjkf?is

!

tinet,

Bibltothece Manm;;is Concionatorig.

Af

624

n

tinet , ut fcilicet priucipiis obfiftatur: ut ad ra-

gnofcatur, & probetur charitas erga Deum,;

dicem exfcindendam tendatur : ut non acetum

uz fola verum imitatorem & difcipulum

?tum

Chrifti facit: 2. quam pretiofa fit haec veftis ,

plen(

fempen feverze increpationis adhibeatur , fed

