
"ddatma, ut affirmat fan&us . Hieronymus ,

pore & loco id fiat , Deo omnia perfpectiffima

Adama vero idem eft, quod terra rubra. Ita-

. funt, fapientize enim illius oculi foles fun

: qui

que tota fententia füperior fic reddi poteft:

ervident univerfa.

Fox Janguiuis fvatris tui clamat ad me de ter-

Ibidem.

IL. Hanc cogitationem animo verfabat

ra rubra. Res eft, quod Cain fratrem fuum in

Propheta regius David, quando hzec pro

ä

campum eduxit, cujus erat rubra humus,

"

debita erga infinitam omnipotentis Dei fapi-

ibique eum

nterfecit, fperans non poffe

; Pfal. 158.

entiam reverentia dicebat: Tenebre non ob-

cognofci fanguinem fufüm , quem concolor

V.X — feuvabuntur ate, €7 nox ficut dies illuminahi-

terra bibiffet. Ita fere ajunt Hebrzei, & inter

£ur ; ficut tenebra ejus, ita C? lumen ejus ;

illos Rabbi Salomon. Itaque audaéter etiam .

Marcus Antonius Flaminius ea fic transfert :

negavit facinus, praefifus fuse induflrize &

Neque tenebrze habent tenebras apud te, &

impofturze, arbitratusque fieri non poffe, ut

aox ficut dies illuminat. Similes fuqt tene-

internecionis convinceretur, eo quod cruor

bbbs

Ccum

- €66

Bibliothece Manualis Concionatorie

$ m

cum rubor terrze confufus difcerni, ut þuta-

abfentem , quoad animam Veror & intelle&tum

fol.f- 9.

rzefentem , defixum habere debeant.

bat, nequiret. Verumut intelligeret, qua

vanetalem fufcepiffet cogitatum, quam ina-

VII. Cicero in Epiftola quadam ad Q. Cice-

nis effetomnis fua machinatio, quam nihil a-

ronem fratrem faum transtniffa, eidem mo-

dum tradit , quo in virtutibus egregie profice-

ftus, fic fere ajebat ei Dominus : Itane vero

putabas , mifer, ruübra terra rufum celari po

ffe

repoffit , hunc nimirum , utíefemper in oculis

Tullii ftare, & operari crederet: Id facillime

fanguinem? Falleris, hominum pelfime; &

turpiter erras , fanguis enimipfe clamat adme

facies , inquit, fi me, cui femperunice placere

de terra illa rubra , ultionemque atrocis fcele-

voluifti, tecüm fempereffe putabis , & omni-

busrebus ,quas dices, facies , intereffe. Quod

HoL

ris fui magnuis vocibus expofcit , oculisque

neis nihil eftoccultum; fcio enim , quze fitter-

fiigitor praefentia magiftri alicujus , qui time-

tur , velfuperioris cujusdam vigilantis , aut a-

$, b«f

ra : fcio, quis (anguis, neque ego circumveniri

licujus fervi Dei magna exemplaritate confpi-

queo , nec aliqua ita confundi, & permifceri

poffunt, qui

n ego internofcam , & fecernam

cui, fzepe ftimulum in virtatibus proficiendi

hominibus addit, quanto majus ad perfectio-

Ánoy!

alia ab aliis.

Hinc ergointelligemus illud fan-

&i Ephrem : Nihil latet Dominum Abelis vin-

nem acquirendam fubfidium conferet praefen-

tia Dei ferio recogitata? -

dicem ; quia nihil illi te&um, nihil ejus ocu-

VIII. Deus populo fuo Hebrzeorum

Aper Idem dife,

lis inacceffum, quin inter fanguinis & terrae

colores difcernere , & quis terrze, quis fangui-

multos annos velut dux preeivit, dum ad ter-8- n«2

videple

ram promiffionis contenderent, praeivit au-

nis proprius effet, cernere potuit, quamvis u-

tem in figura colámnze, qus ftabilitatem de-

traque rubra e

ffent, & communem haberent

colorem. Difcat hinc omnis peccator,

nihil

notat, ut exinde intelligerent, quod, fiin cul-

tu, fide, obfequio, fuaquein Deum rel'gione

fibi profuturos ad tegenda, inumbrandaque

continuare velleot , Deumaboculis nunquam

fcelera fua, dolos; res namqueilli eftcum ju-

dice, cujus tam funt lyncei oculi, ut recondi-

deponere, fed eum femper praefentem effe, re-

colere deberent.

.

tiffima cordis latibula penitiffime perfpiciant

D

"^perque videant.

y

IX. Palladiusin hiftoria fua Laufiaca com- Arias de

Caufinus

IV. BoleslaoIV.

RggifPoloniæ fanctum &

memorat,fe, cum aliquando adjuncto comitepref.

]. r. aulze

folenueerat, patris effigiem auro expreffam,

monachum quendam religiofifhmum , rerum-

San&.

dee collo pendentem circumferre ; &im-

que divinarum peritifimum , nomine Dio-

motivo 2. 2td

clem, inviferet, inter alia hoc documentum

DL

pret

To - ofculo, quoties dicendum aliquid , fa-

ciendumve occurreret

tanquam viventem in

ab eo accepiffe, hominem pium, quam pri-

profaf,

mum a contemplatione divinze przefentize cef-

Lefftus

ámagine, praefentemque patrem fic affari : Ab-

farit, continuo fieri vel dzemonem, vel be-

die Per

fit, mi pater,

oabfit,ut a meunquam aliquid

div. l1

regio tuo nomine indignum ftatuatu

r! Quin

ftiam ; beltiam quidem, fi faccumbattentatio-

6l

nibus carnis, & illecrebrarum carnalium; dze-

- &tu;Chriftiane, tuzeterni Regis adoptate hze-

monem vero , fiiracundize, arrogantize, & fi-

tes , in finu femper atqueoculis geftas Chritti

in cerze facrze bulla defcriptum nomen & ima-

milium ; cumque Palladius eum percunca-

retur, qua ratione poffet anima, nulla quiete

ginem, quam in occurfantibus fubinde peri-

culis intuitus, ac tanti nominis memoria

vel ceffatione interpolita, defixam mentem

habere in.Deo? refpondit , quotiescunque

confirmatus , illo nibil -iqdignum )deceqr*na's

mens noftra occupata fit in confideratione pia

un quam'.

Utzlitas.

& falutari; quae ad Deum deducat, tua; deti-

xam éeffe inconfiderationé Dei. Cuca autem

Manfi

"V. Bafilius Imperator in exhortatione ad

fané&tusille, tantopere in rebus piis exercita-

diíc. 2,

Leonem filium fuum hoc ei fuggcffit. confi-

&. 9.

tus, dixit, hominem , fimulatque Dei obltus

lium: Nullius uaquam peccati reprehenfio-

fuerit, fieri daemonem vel be/tiam , nonintelle-

- ném füftinebis, fi Deum in omni actione in-

xit , id fieri fololapfu in noxamlethalem cum

fpectorem, & cognitorem, ficutieft, efle tibi

non facile id contingst fervis Dei , fed et am

perfuaferis, nunquam neque palam, neque

lapfuleviori immoderatze cupiditatis, qua ali-

clam peccabis; nam etfi alios latere videbe-

quo modo fiteilis vel daemoni, vel beftize red-

ris, quze fecreto facies , confcientiam certe

datur.. Quo circa nullo modo convenit fervo

tuam. & Deur ipfum, qui usquein abditos a-

nimi finus , acreceffus intuetur , revereberis.

Dei; ut aliquando negligat przefentem con-

tueri Deum, :mpendente tentatione, & dum

A&.cs3. Vi.Quando illead portam fpeciofam templi

fe occaliones offerunt irze , impatientize, fu»

Hierofolimytani continuo cubans claudus a

perbize , vel triftiti»e mundane , alieequeindo-

S. Petro & Joanneeleemofynam poftulabat ,

mitze perturbationes , divinze, oblivifci prae-

. fibi dici audiebat: Refpice in nos; At ille in-

fentize: tuncenim celerrime, magnaque cum

tendebat in eos, fperans, fe aliquid acceptu-

vigilantia cor elevandum eft ad Deum; ejus-

*

rum ab eis, quod &revera acciglit, dum mira-

culofe reftitutam fibi fanitatem recepit ; at ve-

que apxilium implorandum.

10 Elifzeo contrarium accidit, fiquidem Elias

-Sucundita s.

Spiritum fuum duplicem difcipulo füo infundi

- X S. Ambrofius fuper illa Pfalmi&æ.värba :'s, Ambr.,

voluit, fiipfum primo prazefentem & pottea ab-

Qui timent te , videbunt aue , €* letabuntur , itain Pf. 11.

fentem videret , ut pef hoc oranes doceret fi-

ícribit: Plerisque enim jufti afpe&tus admo-

deles ( fiquidem omnia in figura contingebant

nitio corre&tionis eft, perfeétioribus vero

'læ-.

p hdxþp]

illis) quod qui abundantiam Spiritus concipe-

titia eft,

W

'Ye volunt, ocülumfideiin Deumquoad corpus

ln P

Darmnun,

Aitulus XLI. Dei Proæ)z'dentiæ.

567

Es Chry- .

Damuum : negletio. Profentio,

— JIV. Non in peccatüm cortuit,"

Amon,

Abb.

( foft. 26,

-- XI. Omnia nobis videntur difficilia, quoïi

Qui Deum feinper meminit.

Dei nullam habemus memoriam , uti habere

— Nicbt leicht legebt ein bef That ,

M emEE

oportet ; quod non eum in cogitatione perpe-

.» ag-wr allseit GOtt vor 74ugen bat.

tuo circumferimus: Merito enim nobis dixe-

$. Xl

rit, oblituses mei, ego quoque oblivifcar tui.

X

AUTHORES.

X

AXIO

M A T A.

Anonym. I

1. Francifcus Arias de praefentia Dei.

culus Domini faginat equum.

lI. Alphonfus Rodriquez p. 1. tr. 6.

SfG ad tbater Jerr, madit Heiäige.?tned)tk.

i.

Philippu

S, Bern;

"PQI. C.8. -2-

s D'Outreman in Pæfiagog.

i

. II Dei refpe&us, hominis profe&us.

IV. Henr

FR , dafs div dein Sachb mobl

eling ,

icus

E,nvgelgrav. in Domin. Pen-

UET UIREAIN A. R

tecoft. &. 2.

T

G Ot* bab vor "dupen in allem

Jing.

V.. Didacus Nyffe

Anonym.-; IIIl. Qui Deum videt,

femper ridet;-

c. 6.

;

nusin vita Abrah am.1.7.

JVer an GOtt deuckt

,

: '

t di(e,

VI. Petrus Penne

ll 2.

Um nicbis ficb krænckt. |

& differt. 6. $. 15.

quiqi;i Ifagcg. P. 2. c.22.

desmereres m

V N CY

E

Si— Ea

UGITURUS Xf

PROVIDENTI

AC

DEI

$.

l.

na'tiog gubemätib rerum mere natoraliu

(sf de

nhdäog.

te[,

omnisque moralitatiz, adeoque & meriti

in- tO. 20 pc ID

rdpo s EE Dd

r :QUXOAD,* ESSENTIAM.

capacium , ut funt cccli , ftellae, elementa, bru- €-3-i

vt

x

:

Definitio.

taque animantia. 7Mora/;s ea eft, quze in ho-

W»-.tg:

ORE

I.

mines & Angelos, a&uum moralium, hoc eft,

Boet. l. 4. ,-

meriti & demeri:i, virtutis & virii, przemii,

t

ofa 6,

fovidentz'a' ; juxta Botétium , 'ï efg äz'vz;)m

poenzeque capaces, exercetur. ^ Naturalem

L

Leffius

p

ratio in fummo otmium Princzpe conflitu-

Deoineffe, ex eo con(tat, quod, cum res mere

die Perf..-

. ta, que cuntia fapzeuter difponit, mimi-

naturales & ratione carentes , nonnifi ex natu-

div. l. 11. yum in/uos fizes , ut S. Thomas explicat r. p.

€. 1.

rv fuze principio, absque rationis cognitionis-

. 22. a. I. quo loco eam fimili modo defícri-

veductuagant , & tamen a praeftituto fibi fine

bit, Providentza, inquit, e/? ratio ordinis €$

aberrent nunquam, neceffe fit , dirigi eas , im-

verum in finem , in Deo ex:ffeus. In rebus duo

pellique ad fines fuos vi quadam & potentia

fpe&ari poffunt. Primum, res ipfze in fe fe-

altiori, quze utique aliud nihileft, quam Dei

cundumífuameffentiam. Alterum , ordo &

Providentia. Si enim, ut docet S. Thomas,

habitudo, quam habent fingulze ad finem tum

res quzecungue, que ad finem tendit , illius

proprium, tum communem totius univerfi,

maxime voluntati , directionique fubordinata

qui eft manifeftatio perfectionum divinarum.

effe debet, ad quem fiuis ille po*iffimum per-

Utriusque ratio, ideft, notio feu conceptio ,

tinet ; creata auten: omnia Deiinprim's boni-

(ut Grzeci dicunt) A2?«; eft in Deo. Notio re-

tatem & gloriam, tanquam finem fuum ulti-

rum infe fpe&tatarum, nempe quatenus funt

mum fpecent; quis dubitab:t inde fequi,Deum

talis formze & fpeciei, vocatur idea; notio

adquem fuamet gloria & bonitas omzium ma-

vero illarum, quatenus ordinantur in finem,

xime pertinet, communiproviden:ia invigila-

vocatur providentia.

Verum cum providen-

re creatis omnibus, quibus non aliter, quam

tia divina fit perfectiffima , & univerfaliffima ;

ad divinam fuam gloriam utatur? Siquidem,

nec folum extrinfeco modo, fed etiam intrin-

omnia propter femetipfum operatus eft Domi-

feca ordinationeres omnes in fuos fines defti-

nus, ut teftaturScriptura: & alibi eadem di-

net, creando & formando rerum nmaturas,

cat, creaffe Deüm homines in laudem & no-

conferendo proprietates nativas, &vires, &

men, & gloriam fuam. jJam vero providen-

figuras congruentiffimas, & partes mirifica

tiam quoque moralem Deoineffe , quis neget ?

proportione conformatas, & omnia, quae ad

nemofane, nifi forte credat, haud aliter Deum

Ó

rerum pulchritudinem, ufüm, fun&iones »

cum Angelis, hominibusque, atque cum bru-

& confervationes fünt opportuna , neceffe eft ,

tis agere, itaque regere, ut nihil fe ad arbi-

ut contineat etiam ideas feu notiones effentia-

trii eorum libertatem accommodet ,

uod

rum, quarum creatio & formatio intrinfece

|]

ordinem ad finem includit: praefertim cum

quam abfqrdum fit, quis npn videþ 9

Deusnihil, nifi ob aliquem finem, velle aut

äflus;

L

facere poffit.

Amit

Wtb

Divij/fe;

I1I. Duo funt precipue a&ug, feu functio-

IJeH: qlo l.

nes providentize divinze

, Circa res crcat2S. ; 2,

Philippus

IL. Dividitur providentia in zaturalem &

creatio & guberuatio, Quod creatio fit opus *

D'Outre-

man, Pae«

mam[em. ANaturalis eft dire&io , feu ordi-

diviné providentiee, patetprimo, quia mun-

dus

gó8

Bibhiothece Mänualz's Comz'onatorz'æ.

dus non eftcafu fa&us, fed certiffimo confilio ,

menti fit hic concurfus , cum inde pendeat to-

jl

t

& fpecialiffimo decreto : atqui nihileft, quod

ta beatitudo, & omnebonum naturale & fu-

[

potius fit dicendum opus providentize , quam

pernaturale , & fine i

quodabfoluto , & peculiari decreto ad omnes

pfo fimus perinde ac Ii

bt

non ümus.

f

rei circumftantias pertingente praefinitum eft.

Jf

Deinde, quiares omnes fecundum fuam ef-

EM Tertiusä&usþpe—fti'nenls ad gubernati9; Idem c. 5

fentiam conditze fünt propter fiaem , tum

nem,e/? Predefinitio ,feu decretum. Eftautem

(t

be!

proprium cuique, qui eft cujusque operatio:

predefinitio Dei, ( Gixaeci voopiuóv. vocant )

tum éóommunem omnium, qui eft gloria Dei ;

etevuut Dei decvetum , quo ffatuit ,ut aliquid

te

f2

itaque infua effentia habentordinem & habi-

fíat iu tempore , ffve afe , ffve a creatuva. Ita-

ve

tudinem ad finem, qui ordo eftimpreffio divi-

queeft a&tus internus, & liber divinze volun-

nze providentize. Tertio, quia per creationem

tatis , refpiciens objecta,quze extra Deum funt.

ff

Ü

acceperunt vires, quálitates, temperamentum

Verum utrefpicit primam rerum originem, &

il

locum,ordinem, & figuram, prout cuique con-

conditionem, non pertinet ad gubernationem,

gruebat ad füum ftatum,functionem, finemque

neque inter actus gubernationis cenferi debet,

fl

a

proprium ; atqui hoc nihil eft aliud,quam con-

fed ad primam inftitutionem , qua ea, quse .

venienter ordinari & inflrui ad fuum finem;

gubernanda funt, inftituuntur : ejusque opus

(uf

ergo eft opus providentize. Denique, omnis

extremum eft creatio, fed ad gubernationem

fe

M

operatio tendens ad aliquemfinem , eft opus

pertinet, quatenus extendit fe ad ea , quze

providentize ; atqui creatio eft operatio primi

pnftea circa creaturam , vel a creatura agenda

j

ld

& fupremi operantis, quiomnia propter ulti-

funt. Notándum autem eft, longe aliter eífe

i

mum finem,qui eftipfe operans,ejusque gloria,

praedefinita, quae initio mundi a Deo funt

operatur. Itaque quod ifte mundus iftis corpo-

creata & inftituta; aliter, quae fucceffü tem-

tt

[Ai

ribus conftans, ea magnitudine, multitudine,

poris in mundoerant fuütura. Quze eniminitio

Tiencó.

fitu, qualitate, viribus, figuris, tempore,loco,

funt inftituta , praedefinita fuere abfoluta & ef-

ordine, fympathia , antipathia, praeditus, non

ficaci voluntate, ante omnem przevifionem

M

alius, nec exaliis autaliter factus fit, eft opus

determinátionis caufarum fecundarüm cum

divinze providentize, omnía certo confilio fa-

omnibus fuis circumftantiis & conditionibus ;

cientis, & ad certos fines ordinantis.

Quod

nimirum , utfierentifta , nonalia , tali momen-

7

u

etiam gubernatio fit opus providentive, per

to, in tali fpatio, tali menfura & forma, tali fitu

fe netum eft: fed multi a&tus hoc nomine con-

& ordine, talibus víribus & qualitatibus. Haec

fe

tinentur: nimirum confervatio, cooperatio,

omnia diftinGiffime ab zeterna mente conce-

V

proedefinitio, permiffio, impeditio multorum

pta, & ficabfolute decreta; & ex vizeterni de-

Ie

malorum , motio coelorum , illuminatio natu-

creti initio mundi fic condita & formata funt.

f

raerationalis , redemptio hominum, juftifica-

Hoctamen intelligede conditionibus rerum,

H

tio, remuneratio , punitio, de quibus fingulis

quae perfectionem infinuant, non quze defe-

ef

aliquid dicendum eft.

&um; ut effe corruptibile, poffepeccare, pof-

[

Iä. G. 3.

1V. Confervatio primum locum obtinet in

10

n' e

fe annihilari. Hzec enim non funt per fe inten-

gubernatione; nam primum munus Guber-

taa Deoinrebus, fed permiffa tantum , & qua-

fu

natoris eft, confervare ea, quae gubernanda

fi neceffitate materize obvenientia. Ideo enim

ál

fufcepit , ne pereant ; fic enim plane ab ordine

res poteft diffolvi , quia ex elementis compofi-

di

& directione, qua in finem diriguntur,

lexci-

ta eft, ideo annih lari, quia ex nihilo; ideo

u

derent.

peccare, quia non eft fua regula , nec fuze regu-

P2

N

| Idem.

V. Secundumlocum tenet Cooperatio , nam

lve neceffario conjun&a : vel fi ulteriorem cau«

M

fine divina cooperatione nulla res creata po-

fam requiris , quia ex nihilo , itaque exvi in-

fe

teft operari, ac proinde nec affequi finem aut

tentionis divinzeres non funthujusmodi.Quze

(ü

inillum tendere , fedinftar inanis idoli , fenfu ,

vero poftea fiunt inrebus , ferealiter praefini-

Ve

motu, & omnibus viribus defe&ti, ftabit. Si

ta funt. Primo, quiafere przefinita funt fuppo-

0

Deus concurfum fuum fubduceret rebus , cef-

fita przevifione alicujus conditionis in caufa

H

faretmotus coelorum, & illuminatio orbis ; cef-

fecundaa libertate ejus dependentis. Hoc e-

faret elementorum & omnium contrariorum

nim bona gubernatio poftulabat, ut nihil in

li

pugna, ceffaret ortus & interitus rerum , vicif-

curfu primze inftitutionismutaretur, nihilque

V

fitudines temporum,incrementa & decremen-

novi adderetur, nifi ex aliqua caufa denoyo

ta viventium, omnis alteratio, & motusloca-

exorta: quze caufa non poterat effe , nifi ex

il

lisomnis. Ceffarentin beatis vifio beatifica , a-

libero arbitrio ; reliqua enim omnia fequeren-

(

mor & gaudium omne; in damnatisomnis do

tur neceffario , ex prima inftitutione. Deinde,

lor & triftitia, in omnibus viventibus omnis

non ita abfolute, fed multa fub conditione, &

intelligentia , omnis memoria , omnis volitio,

cum affidua dependentia a determivatione vo-

omnis affectio , omnis imaginatio, omnis fen-

luntatis creatae.

'ertio, in plurimis adia-

fus , & motus vitalisomnis, neque ullum effet

phorum eft Deo, fic an fic res fiant. Praeci-

p

inter animata & inanimata , inter fentientia &

H

pue autem difficultas eft de operibus bonis,

pw

fenfus expertia , inter rationalia & irrationa-

quomodo a Deofint praedefinitaà: ex modo e-

lia,inter beatos & damnatos difcrimen , quod

nim praefinitionis illorum , facile intelligi po-

ad fenfum boni & mali, commodi vel incom-

il

terit, quomodoindifferentia , & plerique effe-

ü

modi attinet; fed omnia eodem modo fe habe-

&us rerum naturalium przefinitifint. Duobus

rent, tanquam ratione, fenfu, motu, vi:a , &

autem modis poffunt opera bona dici przede-

f

l

vigore oinni deflituta. Hinc patet, quanti mo-

one

flinata, & praïedefmita. Primo, praefiniti

non

Tüuhs XLIL De Prajfentia.

560

non 'abfoluta, fed conditionata : idüue ante

fires eveniat. Quia vero h»ec permiffio in S-Auguit.

C.Ir, En«

previfionem determinationis noftrz volun-

peccatis przecipue locum habet, ideo, üt me-

chir.

tatis. . Defiderat euim vehementer, ut opera:

lius percipiatur, confiderandum eft, duplici-

|

bona faciamus, & in hunc finem nos excitat

ter poffe aliquid malum permitti. "Primo;'

' Idem 65

variis modis internis & externis. Secundo,

ex defiderio, ut eveniat, nimirum ut inde ha-

praefinitione abíoluta fuppofita prdevifione d-

beas occafionem alicujus boni eliciendi; ut

ftrae determinationis, vel ea comitanter feha-

fi medicus permittat morbum ingraveftere,ut

bente. Cum enim ante przevifam noltram de-

ex curatione plus lucretur, vel artém fuam

;

terminationem przedefiniat noftra bona ope-

magis oftentet, & tum ipfum malum dire&e

ta ex hypothelfi, fi noftra voluntas fe ad illa

eft volitam, ut fit o:cafio illius boni. Secun-

velit determinare; pofita illa hypothefi, illa

do, non ex defiderio, ut éveniat (imo difpli-

praedefinitio conditionata tranfitin abfolutam,

cét, fi evenerit ) fed ob aliam caufam, ver-

& fitefficax, ita ut fimul cum noftra voluntate

bi gratia, ne vidcaris importunus (quo modo;

influat in opus. Mala tamen non fic vult, ne

qui aliorum curam gerunt, nonnulla inter-

fub conditione quidem : quia nou defiderat

dum permittunt; ) vel ut cognofcas condi-

ea fieri, neque ut illa tiant, vires & concur-

tionem hominis; ut cum pater permittit fi-

füm praebet, nec ullo modo approbare poteft;

lium furari, ut ejus indolem exploret, &, fi

fed tantum permittit, juxta illud Habacuc. r.

furetur, corrigat. .Hoc modo Deus permit-

Mundi fant oculi tui, ue videas malum, € ve-

2

tit peccatum, etfi fumn*.qþäre illud difpliceat ;

fpiceread inquitatem zon potevis. Ne videas,

habet enim juftiffimam caufam permittendi,

id eft, ne approbes, ne velis aliquid , quod fit

ut ante dictum eft; vimirum, ut res finantur

iniquum, & legi divinzecontrarium. Hoc au-

agi fuüis mot;/bus; & vires, quas ab ipfo acce-

tem pofteriori modo praedefiniri opera bona,

perunt, fponte in opus exerant. Ob hanc ta-

Tdem c.6.

communis eít Theologorum fententia.

men cauíam ( quz eft ejus bonitas) tantum

VilI.Quartus actus ad gubernationem perti-

malum non permitteret, nifi fciret ex illo aliud

nens eftPermi/fjo. Eftautem permiffio proprie

bonum elicere: &ita hoc bonum eft caufa non

non actusinternus in Deo, ficat decretum, fed

finalis , fed fine qua non, iftius permiffionis,

externus, accepto nomine a&tuslate, ut com-

quod aperte indicat S. Auguftinus. -

prehendit etiam liberum non agere. Aliud

VIIT. Qintus a&tus gubernationis eft : Mz/-Leffius c.

7*

enim eít, permittere; aliud, vellenonimpedi-

Zovum tiolorum itmpeditio. Tot enim & tanta

re. Alioquin, fi permittere effet formaliter

mala, pofitofemel peccato, a caufis creatisir-

velle, cum dicimus: Volo permittere, effet

ruerunt, ut, nifi per divinam providentiam

reflexio voluntatis fuper fuum actum, & figni-

impedirentur, brevi mundum perderent. Ac

ficaremus nos habere volitionem volitionis

primum infinita mala impedit, quae quisque

nonimpediendi, quod noneft verum: tantum

in fe ipfo effet fa&urus, & quibus fuam ani-

enim fignificamus nos habere volitionem non

mam graviífime damnaturus effet. Nam utin

impediendi. Eftigitur permittere idem, quod

quit S. Auguftinus, nullum malum facithomo,

nonimpedire, cumtamen facultas impediendi

quod non faceret alius homo, nifi eum cufto-

fuppetat.

Pertinet proprie ad ea, quxe vel

diretgratiaillius, qui pro nobis fa&us eft ho-

difplicent (in quibus fubeft aliqua impedien-

mo. Quisque idin fe ipfo facileadvertit, cum

di ratio ) vel fuut adiaphora, ita ut noa cu-

variorum péccatorum occafiones proinquas

remus, fiant, necne; fic fiant, an aliter, &c.

vel remotas, in quibus aliquando füit, con-- :

Nemo enim dicitur proprie pecmittere fieri,

fiderat. Itaque grative divinze imputare de-

quze fieri capit. Itaque, ut proprie & in actu

bet noa folum bona, qu2e fecit, fed etiamma-

fecundo aliquid dicatur permitti, requirun-

la, quxe vitavit; ut, quod in hzerefes noninci-

turquinque. Primo ut difpliceat permittenti,

derit; quod libidinis barathrum vitaverit; quod'

vel illi fit adiaphorum, ut dictum eft. Secun-

hommicidia, furta, facrilegia, &c. non com-

do, ut fit eventarum, xíifi caufa impediatur;

miferit. Ni(i enim Deus hominem a pueritia:

quod enim non eft eventurum, proprie non eft

protegat, occafiones malorum avertat, falu-

permiffum, nifi in aCu primo, quatenus caufa

taria infpiret, & curfum vitee dirigat, facile in

non fuit impedita, quo minus poffet illud, fic-

quzvis peccata incidit. Secundo impedit in-

ut alia, facere, vel producere ; quo modo

finita mala, quze diabolus effetillaturus. Unde

Deus dicitar fiaere res agifuis motibus, dum

Dominus Luc. 22.ait: SZmom, Simon, expeti-

ilias non impedit, quin fecundum naturze fuze

vit vos Satanas, ut cribvaret tanquam tviticums

conditionem quidlibet operentur: quo etiam

ego autem vogavipro te, ut zon deficzat fides tua.

modo ex confequenti, & fecundario funt per-

anta enim eft diaboli potentia, ut facile o-

miffa multa mala, quae homo poteft facere,

mnes mortales poffet pervertere, omnem reli-

& non facit.

Tertio, ut fciat eventurum nifi

gionem extinguere, omnia facra & cultuidivi-

ipfe impediat ; fi enim nefciat eventurum ,

no dicata vaftare, & omnia hzecinferiora tur-

non poteít dici voluntarie, & in particulari

bare, miícere, perdere; nec deeítei ad hocin-

permiffum. |Quarto, ut adfit facultas impe-

tenfa voluntas: fed per divinam providentiam

diendi; improprie enim dicimur permittere

furor illius tanquam vinculis quibusdam cohi-

folem moveri, coelum pluere, &c.

Quinto,

betur, & potentia comprimitur, ut ne hilum

ut nolis, vel voluntarie omittas impedire;

quidem amplius valeat quam Deo manum

five ut te non opponas, fed finas rem fluere

fuam laxare placuerit, ut perfpicuum eft ex hi-

fuüis motibus ; qui enim fe opponit, & co-

ftoria S.Job, cui absque peculiari Dei concef-

natur impedire,non dicitur, permitt

ere,etiam-

füne minimum quidem nocere poterat, non fo-

- R. P. Lohn. Bibl, Man. Tom. 4.

Céc e

lum

570

Bübliothece Mauualis . Concionatorie

inftar viventis affidue fe totum nunc in hane,

jbl

- jumin corpore, fed neque in rebus externis &

poffeffionibus ;

& ex hiftoria legionis Daemo-

nunc in illam partem, in immenfo alveo füo

num, quae expulía ab homine rogavit Domi-

commovet; przeter infinitas tempeftates, qui-

bus usque ad imum barathri dehifcere, & mox

num, ütpermitteretinvadere porcos: Matth.

0b .T2

$. & Luce 8. l1ta enim a Deo continentut,

ad nubium celíitudinem affurgere videtur. In

ficut furiofi canes, vel leones, quos mode-

terra tot exuftiones & fubterranei ignes, tot

rator fic conftri&os tenet, ut nihil poffint, ni-

tremores, tot conclufi fpiritus, mugitus, &

Matá

fi quantum ipfe permittit, vinculum laxando,

erumpentes horrendi fragores; tot fontes &

iC

ve contrahendo.

Simili modo continet vim

flumina ( hzec enim duo, nifi aqua pluvia vel

L

[

impiorum , ne Ecclefiam evertant, & omnia

nivali per altiora loca collata, non perpetuan-

fua impietate inficiant.

tur;) tot filvae & loca deferta, ltem omnia -

(;,n A

Ibido €. 80

IX. Sextus a&us gubernationis eft. Ca/o-

quae in terrze vifceribus gignuntur; tot ni-

j

& ,

yut)fuotio ; per hanc enim totam naturam

' mirumabfítrufee opes, tanta vis auri & argenti,

tanta ftanni, zeris, ferri ac plumbi, & gemma-

corporalem maxima ex parte gubernat; in

g

qua motione quatuor potiffimum funt conufi-

rum omnegenus. Etquamvis omnino credi-

deranda : velocitas, varietas, zequalitas, effe-

bile fit ; hzecabinitio fuiffe aDeo fuis locis con-

dita, tamen non videtur dubitandum, quin vi

Matihuo

&us. elocitas eft pene incomprehenfibilis:

V' 29'

nam fol, juxta Aftronomos, fingulis horis,

coeleftium corporum ibidem poffint fuccreíce-

t!

re, & augeri; materia vicina & intermixta fen-

plus quam undecies centena millia millia-

fim inillam naturam excocta; Experientia e-

$qp. 14

rium peragit. Una vero ftella Sphzerze octavae

"j

circa /Equino&tialem, eorundem Aftronomo-

nim conftat, latomias longi temporis progref-

. fum judicio, una hora percurrit fupra 42.mil-

fu a natura reftitui , & vicina lapideícere.

liones milliarium , quantutm videlicet eques ,

*

$

II.

quotidie 4o. milliaria percurrens, annis bis

iille nonagentis vix conficeret; quanta igi-

'EX"S,. S

CRIPTURA.

ualitai.

tur fupremae Sphzerze mobilis erit pernicitas?

Nam hzc incomparabiliter eftaltior, cum A-

'Io

xtendeus coclum ficut pellem, qui tepis Pfal.101.

S.Chnyf

ftronomi demonftrent, duos coelos inter illam

—^ aquisfuperiora ejus. Qui facis Angelos

tuosSpiritus. Quifundafti terram fuper ftabi-

log.$.5).

& o&avam intercedere. Jrietas quoque eft

mira: finguli enim planetarum orbes fuos ha-

litatem fuam, non inclinabitur in fzeculum f2e-

bent peculiares motus, tardiores vel celeriores,

culi.Qui emittis fontes in convallibusinter me-

dium montium pertranfibunt aquae. Rigans

;

fuisque temporibus & momentis conftitutis

$ Grer,

ambitus füos peragunt: &, cum finguli fuo

montes de fuperioribus fuis.Producens fzenum

Nazordt,,

inotu ab Occidente tendant in Orientem, ni-

jumentis,& herbam fervituti hominum,ut edu-

cas panem de terra. Quam magnificata funt o-

1.

hilominus a primo Mobili rapiuntur omnes

quafi in contrarium, nimirum abOrientein Oc-

pera tua, Domine ! omnia in fapientia, fecifti,

$ ,

cidentem. Hictamen raptus propriosillorum

omnia ate exfpeCtant, utdesillis efcam.

mctus non impedit, nec perturbat ; fed opti-

II. Attingit a fine usque ad finem fortitet, Sap. c.8.

in'£

? |

Y. 4

me cum illis ita contemperatur, ut uno tan-

& difponit omnia fuaviter.

tum rmotu cieri videantur. —ZEguabil;tas eft

III. Conftituifti eum füper opera manuum Pfal. 8.

tuarum, omnia fübjecifti fub pedibus ejus.

proríus admiranda ; nulla enim tot fzeculis a-

]V. Confiderate corvos, quia non feminant, Luc. €.12,

Anthoto

nomalia eft notata, fed femper eodem tenore,

peris in

& pari celeritatis menfura, procedunt. Et

neque metunt, quibus non eft cellarium, ne-

peri

quamvis planetze videantur habere interdum

que horreum, & Deus pafcit illos.

inotus inzequabiles ratione epicyclorum, &

V. Ne folliciti fitis animae veftrze , quid Matth. c.

majoris vel minoris elationis fupra terram;

manducetis, neque corpori veftro, quid indua-

tamen hzec non eft vera inzequabilitas, fed fo-

mini; Nonne anima plus eft, quam efca; Et

Ccorpus plus, quam veftimentum ?

Jum refpe&u centri terrze. Nam & ipfi epicy-

cli femper eadem velocitate circa centrum

VI. Junior fui, etenim fenui, & non vidi Pfal. 26, :

lus

fuum, & órbes differens circa fuum zequabi-

Bigerf

juftum derelictum , Rec femen ejus quzerens

anem.

Inc $

liter gyrantut, nullo umquam tempore vel

Math,

ad momentum quiefcunt, nullo velocius aut

VII. Omnem folicitudinem veftram proji- 1.Pet. c,5.

tardius procedunt ; fed eodem tenore, eadem

cientes in eum, quia ipfi eft cura de vobis.

VIII. Jatta fuper Dominum curam tuam ,

Pfal. 54

Stg

femper pernicitate circumvolant. Effecus coe-

$.5 de

leftium motuum funt omnes pene corporales

& ipfe te enutriet: non dabit in zeternum flu-

Verb

motus, & mutationes rerum, quzein hoc mun-

&uationem jufto.

Don

IX. Super vias pa

Ícentur, & in omnibüs Iíai, c.49.

do elementati fiunt. Excipio illos rmotus, qui

a libero arbitrio, & aliquos, quiab imaginatio-

planis pafcua eorum. Non efurient, neque fi-

ne animantium pendent; quamvis & horum

tient, quia miferator eorum re

maulti etiam in illos motus, veluti in caufas,

fontes aquarurn potabit eos.

geteos, & gd

.0

4

etíi non cogentes, tamen inclinantes, referri

mnes vitze tuze paratze funt, & tua j

vb

poffint. Abillis igitur proveniunt venti & tur-

dicia in tua providentia pofuifti.

XI. Preevenit me in die aflliionis meze , 2-Reg. c-

bines,tonitrua & flumina, nives & grandines,

L]

nubes & pluvize, zeftus & frigora; ficcitates &

fa&us eft Dominus firmamgentum meum: Li-

inundationes, falubres aurae & peftilentes, tot

beravit me, quia complacuit ei.

- XII. Quoniam Angelis fuis mandavit de te, Pfal. 9o,

incendia & phafmatain fublimi , tot colores &

pi&urzeinnubibus. lamariagitatio illa, qua -

ut cuftodiant te in omnibus viis tuis.

X In-

Titulus .XLIL D Praefentia.

571

"

lQ

Job.c.1a

XIIT. Intevroga jume nta & docebunt te &

VII. ConftanterDeo crede, eique te totum Idem c.

Y

volatilia ccell,

& indicabunt tibi,

& narra-

committe, quantum potes ; 1pfe enim te adfe 1999*

ll«

)1

bunt pifces maris; Quis ignorat quod omnia

fublevare non definet, nihilque tibi evenire

n

hzec manus Domini fecemt v

permittet, nifi quod tibi profit, etiamfi ne-

Ícias.

0

Job.c.13.

XIV. Quis przeparat corvo efcam, quando

pulli ejus clamantad Deum, eo quod non ha-

XIII. Mundi unus eft ReGor, inquit D. Cy- S.Cypr.

quod '

beant cibos ? .

prianus, qui univería, quze funt, verbo jubet,

Matth.6.

ratione difpeníat, virtute confummat

IdoR anoau

rel

XV. Confiderate lilia agri, quomodo cre-

funt Dii.

ll

fcunt neque nent,neque laborant. Dico au-

IX. Voluntas Dei eft prima, & fumma cau- S.Aug.in

tem vobis, quoniam nec Salomon in omnai

fa omnium corporalium motionum; nihil enim fentent,

là

fitvifibiliter, & fenfibiliter, quod non de invifi-

ll

Sap. 12 v.

loria füa coopertus eft, ficut unum ex iftis.

ti

13.& xg

XVI. Non eftalius Deus, quam tu, cui cu-

bili & intelligibili fumtni Imperator:s aula, aut

ra eft de omnibus. Tu autem Dominator vit-

precipiatur, aut permittatur, fecundum in-

d*

effabilern juftitiam praemiorum, atque poena-

, tutis cum tranquillitate judicas, & cum ma-

gna reverentia difponisnos: fubeft enim tlb!,

rum, gratiarum & retributionum, in ifta to-

cum volueris , poffe.

tius creaturze ampliffima quadam, immenfa-

"

Matth. 10..

y. 29

VXIL. Nonne duo paffeies aífe vzeneunt, &

que republica. .

unus ex illis non cadet fuper terram fine Pa-

