prium poffidet, aut fibi adíeribit; viliffi-

; (jej !

paü, Ib p

ma quzque domus officia füfcipere debet:

exz]ämare aliams quam banc beatam celeremque viam

vilif-

061

Ggggggæ

45

Jqblietbece Manualis Goncionatoriee

974

viliffimo etiam cibo, häbïtaticnc, veftibus &c.

Q. 4. Zn& äuomodo f compatiantur e[fe hu-

contentns effe cogitur: nullo honore aut ho-

milem, €? bena apud bowines opinione firere vel-

norifica compellatione afficitur: ad omnia

le? Refp. SS. Patres, fi didtam opinionem non-

inutilis reputatur, nihilque fibi lucrari poteft:

nifi propter majorem Dei gloriam proximi-

ita hec omnia fao modo verus humilis prz-

que falutem magis procurandam appetamus ;

ftare,& in hoc Chriftum imitari ftudeat. 2.Per

nam, ut przclarc S.Gregor. dixit ; nonnunquam s. Gregor.

ila verba: boc fentite &9c. proponitur effica-

etiam fantti Viri de fua opinione gaudent ,

fed cum apud. Ro-

nec driq- p. 2e

ciffimum motivum ad humilitatis exercitium,

per banc ad meliora perficere audiertes penant ;

tf. $. C. 29,

ícilicet Chrifti exemplum.

3. Per illa ver-

jam opinione fua, fed de proximorum gaudent utilitae

ba : in fimilitudinem bominum fatus: indicatut

tey quia aliud efd faveres quarere, & aliud de profe-

potiffimum medium ad humilitatem acqui-

Gibus exultare.. Sic S. Paulus Corintbiis ingen-

rendam, contemptusque cum gaudio tole-

tes gratias a Deo fibi conceffus enumeravit.

randos; nam í(i non fentit fua vulnera miles,

Sic 5. Francifcus Xaverius citra omnem no- o. Cor. 3«

f t0

- quando Ducis vulnera intuerentur; quomo-

xam & notam infigni pompa cum Bungi Rege Vit, l. 4.

y, 1.

do contemptum füi egre feret, qui Chrifti

primum congreffus eft.. Memorabile quoque*- 'o

$. Leo fer. oppropria animo volvit? hine recte S. Leo:

eft, quod de alteroS. Francifco,

Seraphico fci- Chron. S.

FI.' an c-P- Ye

J"ïl

Vi

de cefürre. Chrifti bumilitas nulli afpernanda divitum, nulli eru-

licet, circa hanc.materiam fcribitur. Ingre-

» 1« C« 73-

étione,

befcenda mobilium ; nec enim in tantum provebi po-

dien$ aliquando vicum ob magnam omnium,

tefl. qualiber felicitas bumana faftigium , ut. eftimet

qua de ipfo erat, San&timonis opinionem;exie

fibi pudendum , quod. Deus in forma fervi non eft

/

mio honore & pompa excipitur. Pars incola-

arbitratus indignum.

rum San&i habitum, pars manus. pars pedes

Q.2. Quomodo quis cum veritate fe omnium in-

ofculari, ipfo penitus nihil reludante. Omni-

famnum ,. & maximum peccatorem. reputare po[t ?

no ergo fuo Comiti Vir fanctus tali honore

Refp. Varie hoc explicari ab Afcetis, nempe

nonnihil titillari vifus; quam etiam fufpicio-

ut vel quis cogitet, poffe effe aliquid occul-

nem tandem aperuit, cui Franciícus, noveris,

tum , quo alius nes fuperet (quemadmodum

inqüit, frater, hos longe minus, quam dece-

S,Aug. . S. Auguílinus tradit) vel ut propter dona,

ret,facere. Cumque alter hoc refpon!o finiftre

41. de

quz alius aCtu poffidet, & ipíi defunt, alium

accepto, magis offenderetur, ruríus dixitSan-

verb.

anteponat (quo modoS. Greg. hanc difficul-

&us: Omnem honorem , quem i&ti exhibent

Apott.,

tatem explicat) vel ut perfüadeat (ibi, quem-

mihi, non mihi adícribo, fed ia Deum refun-

S. Gregor

' visfceleratum hominem multo majorem gra-

do. Ac mequidem fic interim permanente in

ho. 16, in

Ezech.

'titudinem Deo exhibiturum, fideliusque ter-

vilitate mea illi impeafe ditefcunt,dum Deum

viturum fuiffe, (i tanta eum mifericordia fuit*

in fua creatura cognofícunt, & venerantur.

Vir.1.6.to. fet profecutus, (quem modum S. Franciícus,

- Q. s. Quomodo magnanimitatis ad ardua &j mae

2.1.4. P:3: infinuavit, & P. Jacobus Alvarez convenien-

gna opera facienda inclinandi locus fit, fi quis per

c. 5.

tiorem ceteris putat) vel ut fua peccata con-

bumilitatem ad vomnia. inutilem. fe fateri. debeat ?

S. Thomas ferat cum Dei donis,quz fünt in altero,(uti S.

Refp. S. Thomas, usque adeo hzc duo fibi

q.161.3.3- Thomas & S. Anfelmus fecerunt) ut cogitet,

non repugnare, ut porius cum veritate dici

8. Anfelm. ;]ia effe judicia Dei & hominum;ideoque illud

queat, neminem alium quam humilem , ma-

l. de m« pauli dicar, nihil mihi confcius füm, (ed non

gna opera tentaturum & facturum , ut qui, 2.Cor. 15.

(.T. 109»

in hoc juftificatus füm; quia neícit homo, an

quanto plus diffidit (ibi, ranto magis Deo fidit, V. 1e»

.Gän' ig.

Y.10,

$. 37. in

amore,án odio dignus fit(& hic modus S.Ber-

tantum per nos operari folito,quantum noítra

Cant.

nardo aptior eft vifus) vel ut proptet Scripcu-

ia eum fiducia fe extenderit. HincS. Apofto-

IS,AnFEäm

It Q6

rx facre authoritatem , fervum (e inutilem,

lus abundantius illis omnibus laboraffe fe di-

Eny, $

atque aliis longe minorem judicet, non mul-

cit, fed mox addit: non ego, fed gratia Dei

1

vt

(

Xid,Lic

E

/ tum difpucans, quomodo cum veritate id di-

mecum. Sed & lfaias, ut $. Bafilius fagaciter

Eïnyiï;.

cere poffit, quo todo Lancizius hanc quz-

advertit, non dixit ad Deum : cce ego ibo; fed

: Opuïc. 8

C. 4»

/

ftionem folvi poffe exiftimavit.

Ecce ego , mitte me. . Quafi dicat , novi quidem If. 6. v, g.

Q.3.

uemodo prattice lecus ultimus juxta Cbri-

me imparem effe huic legationi, fed tu fupple-

M uN

V.5

- fli monitum am

biri po[fit, & debeat?. Refp. Si vi-

re potes indignitaterp. Hinc Jeremias audivit Jer. 1. v.7i

)

a Deo: Noli dicere; puer fum , quoniam ad

i 1

- Jiffima que&que in omnibus rebus naturalibus,

UET

& in quotidianum ufüm venientibus quara-

omnia, ad quz mittam te, ibis, & univerfa,

mus & eligamus ; aut certe ubi a&tu habere

quzcunque mandavero tibi, loqueris. Ne

non poffumus , corde (incere appetamus &

timeas a facie eorum, quia ego tecum fum.

Q. 6. Quomodo debeat & poffit quis omaem fuccefa

Hom.43. Qu&ramuss; nam, ut fapienter Author opetis

inMatth. imperfedti dixit : Mon tantum curat Deus,

fum operum Deo ad[cribere , cum tamen in ipfius po«

i5

ubi corpus hominis jaceat, fed in qua parte

tefate fit boc vel illud opus laudabile perficere ? Ketp.

mens conícientix fit collocata.

Ergo quod

Ad hoc Deum ipfum per Ofeam jam olün re- Ofee 13.

jubet nobis in ultimo loco recumbere, non

fpondiffe, dum dixit: Perditio tua Ifracl, in V: 9

folum fic jubet, ut corpore in noviffimo ja-

me tantummodo auxilium tuum. Sicut ergo

Faber co. ceamus (hoc enim, ut bene concionator non-

palmes propria virtute quidem uvas & vinum

9. inDom. nemo advertic, interdum , cum fcilicet quis

produeit , quia tamen hanc ipfam virtutem a

16. poft Jongo intervallo alios antecedit, fine inde-

vite accepit, non ipfi, fed viti fru&us abícribi-

*

Pent. q.7. centia & affe&tatx modeftiz fufpicione fieri

tur5 ita pariter cum non fimus fufficientes co-

*

a

non poteít) fed etiam animo, ut nos noviffi-

gitare aliquid ex nobis, fed fuffi

cientia no

ftra2.

Cof. $

mos judicemus; nam fine cau(à loco (e hu-

ex Deo fit, qui operatur in nobis & velle, &v5

perficere pro bona voluntate, merito illi quo-

miliat , quj alteri fe præfert.

que

R

Jüwus LXIX. . Humiltas, -

H

3

*

$

N

gue' orüinis laus & gloría ex noftris

exoriens attribuitur.

*

Vope—ribu;s

dus gradus eft fe verbo defpicere,qui ub fe ha.

bet alios tres gradus, nempe humilía officia

Q. 7. Cur bumiles pre ceteris denorum celeftium

& opera exercere, viliffima qugque in cibo,

6apaces exiflant? Relp. Stapletonus, id ob tres

habitatione, veftibus eligere, honores fugere

cauías fieri. 1 Quia,cum nihil habere & poffe

! GTEggr.

& contemptüs potius àámare. Videri

poce&

i hs.

fe putenr, ad Deum fiducialiter confugiunt, &

ROdrïq- 'p- 21.- tru ;i Cl f. If. & rc r

Nq. p' 2.

ardenter auxilium petunt, & ideo etiam juxta

HL. Poteft probari, quod humilitas fit quafi

'nSnc. 29.

promiflumServatorisaccipiunt. 2.Quía,cum

fol parvi mundi, i.e. hominis. 1.Quia uti fol,in

íe tam longe effe a perf»Ctione eftiment,valde

fe maximus,nobis tamen parvus videtur;ita &

efuriunt & fitiuntjuftitiam,atque adeo fatura-

humilitas,licet parva fit in oculis plerorumque

ri merentur,. 3. Quia, cum fe totos evacuent,

hominum;in veritate tamen & coram Deo ma-

i

a Deo, qui perinde ut natura vacuum non pa-

Quia, ficut fole oriente difparent

Cnr !

ticurimpleri merentur;juxta illad Scripturz:

ril, l h

l'Í. 20.

omnes ftellz; ita,cum humilitas animam occu.

Q

Dilataos tum, & egoimplebo illud. Quas tres

paveritomnes relique virtutes apparere & ae-

y. I?.

cauías Chriftus indicaffe videtur, dum dixit:

lton, $

ftimari definunt. 3.Quia,ficut a fole conferva-

mnc.p,l,

Porite, & accipietis: querite, & invenietis:

tur mundus major, ita ab humilitate mundus

Josn. 16

pulfate, & aperietur vobis. Quz omnia hu-

6]

Ws

parvus. 4.Quia, ficut a folisinfuxu dependet

milis preftat; nam petit fe incurvando: qug-

fertilitas agrorü & bortorum;ita ab humilitate

rit, quia vacuum fe videt: pul(at defideran-

anima omnem vigorem in producendis actibus

do, quod deefle fibi advertic.

füpernaturalibus accipit. Excitentur proinde

$ XIHt.

auditores, ut imitentur Heliotropium, feque

CONCEPTUS PRZEZDICABILES..

[

pertotum diem vitz ad fauftiffimum hoc fidus

. De Natura- bumülitatis.

convertant.

De motiois bumilitas. -

I. ()

ftendi poteft exemplo Publicani, quo-

IV. Poteff;oftendi neceffitas humilitatis ex

modo gerere fe debeat humilitatis ama-

eo,quod fit fundamenumo mnium aliarum virtu-

tor ftudiofüs. Nimirum r: a longe ffare, hoc eít,

tum, & totius zdificii fpiritualis, uti breviter

indignum fe Deiconfpeé&tu & alloquio reputa-

S.Augult. indicavit: Cogitas magne conftrue-

re. 2. Retro Pbarifeum [lare,id e(t, omnibus ho-

re fabricam cel(itudinis.de fundamento prius

minibus fe affzétu faltem, fi effe&u fieri non

cogita humilitatis; id quod inductione potio-

poteft, poftponere. |.3. Oculos ad terram dejicere,

rum virtutum facile confirmari poteft, uti Ro-

per humilem dc fe fenfüm,imo & contemprüm

drig. l.c. facit, in altera parteoftendatur, quo-

LÀ 2 trl 3.

füi & innumeras imperfe&iones & peccata.

modo hoc fundamentum poni debear, fcilicete

4. Confüeri

020&30*

/fuas miferias, id eft, libenter pati; ut

prius fodiendo & ejiciendo terram,i.e.omnem

defettas (ui, & alie vilitatis materie ab alíis

fui ipfius ztimationem, & honoris laudisque

cognofcantur, quin ultro eas detegere. y. Per-

defiderinm; dein pone»do primum lapidem,

cutere pettus fium, i. e. eciam exteriora Gigna hu-

id eit, humilem Chriftum, eique alios lapides

militatis, qualia vel maxime in vilibus officiis

feu a&tus humilitatis jungendo vel offzrendo.

elucent, ftudiofe ample&ti & exhibere. Vide

V. Oftendi poteft, totum mundum effe la-

Fabr. conc. 7. in Domin. 10. poft Pent.

queis concupiícentiz triplicis, fcilicer divitia-

.COI. Isl

H.Comparari poteft humilitas fcalze Tacobi,

rum,carnis & honorum involutum,id quod fa-

mu

Gän) 38.

& i. quidem oftendi, quomodo hze fcala ffet

Y,.19.

fius probari poteft. per induclionem (ingula-

fuper terram,idque probari pore(t ex ipfo nomi-

$.Anfelm, ne humiltatis; nam, ut S.Anfelmus ait, humi-

rum partium; ita ut merito dixerit S. Paulinus:$ Paulinus.

Totamundi hujus figura Zabulicis eft

d

pratene Epift. a.

in C. .

lisidem eít,ac humialitus; S.Ifidorus idem ac

taretibus. 2. Quomiodo per humilitatem (u-

Epp. 8,

humi acclivis. Hinc & detinitur laudabilis (ui

Imd. 19 , 0.

pradicti laquei evitentur, uti partim S. Anto«

Ethym.

ad ima dejectio.. 2. Quod cacumen illius colos at-

nio ccelitus revelatum eft,dum mundum reti-

:

tingat: ia enim Chriftus indicavit, dum dixit:

busirretitum videns,&,quis evafurus fic,qug-

TA

Nifi converfi fueritis & cfficiamini fient parvu.

rens,audivit : FHumilis; partim etiam S.Ephrem

V. 3.

Metth. 18.li, non intrabitis regnum ccelorum. 3. Quod

fuait: Humilitatem ample&tere,& diaboli re-

,Cl' r l v'7.

Pf, 112.

Deus innitatur fcale buic , juxta illud Davidis:

tibus nunquam capieris, quia leviffimis humi-

AT

Quis ficut Dominus Deus nofter qui in altis

litatis alis füblatus, velocior ac fublimior

À

xcxi—,

habitat, & humilia refpicit in coelo & in terra?

ftet, quam ut ab €o capi poffit.

4. Quod /fngeli afcendant & defcendant per illam :

De medüs bumilitatis.

Angeli quidem cocleftes de(cendunt ad humi-

VI.Offerri poteft Speculum cognitionis fai tibfius,

les, utpote quorum focietate fpecialiter dele-

fimulg; oftendi, hoc fpeculum effe aptiffimum

Gantur,tum quiaillos fibi fimillimos in humi-

ad noítras miferias demonítrandas, humilem-

litate vident, tum quia, (ingulariter dilectos

que adeo fenfüm animis ingenerandum.Quem

Jeg Tj

Deoefie advertunt : terreftres veroAngeliji.e.

in finem fervire poteft fententia S.Bern. dicen- S. Bern. in

f 9,

homines humiles,qui in humilitate, per quam

tis:1fta tria femperin mente habeas;quid fuifti? ferm. ho-

Angeli veri luciferum

fi

trarunt, füamque

quid es? quid eris? quid fuifti;quia fperma foc. neft. vit,

gloriam füntpromeriti,a

di

[5

ilantur,afcendant

tidum : quid es quia vas ftercorum: quid eris,

er illam ad gloriam. j.Quod etiam in hac fca-

quia efca vermium: dicatur proin,has rniferias

j

a

(int varii gradus latiores & minus lati, ficut

effe velut plumbum fpeculi:ipfam vero cogni-

in ícalis folent effe. Et primus quidem ex latio-

tionem harum miferiarum effe quafi vitrum,&

Ob

ribus fit, feipfum defpicere cogitatione feu corde,

plurimum promovere humilitatem,juxta illud

! 5'

qui habet füb fe tres alios,fcilicet indignum fe

S.Greg. Cuftos humilitatis eft recordatio pro- s. Gregor,

divinis donis reputare: inutilem ad omnia du-

priz fosditatis. Quem in finem fervire pof- apud Ro.

cere : minimum omnium fe zftimare: Secun-

A

funt; que Rodriq. p.2. tr.3. c.6. & feqq. tradit, drlq. 1.c.

VII. Po-

Jublotbeee Manualis Concionatorie

976

XII. Potefthomo humilitatis ftudiofus com-

tate: unde non debeo indignari, cüm aliqusne

ä

parari cum parvulo Davide,& 1. oftendi,quam

do defpicior;fed mirari,& reputare beneficium

&, Reg.17, merito fuperbus animus propter difhidentiam

Dei, quod non omnibus fim odiofus. Addit

$G*

v» 49;

in propriis viribus Goliatho comparetur. 2.

deinde,cum tibi detrahi intelligisnon moveae

lu !' Dla!'(

Quomodo David, i. e. humilis, in nomine Do-

ris; quia fi verum eft, quod dicitur,non eft in»

6 »

mini, id eft auxilio divino, confifus, accipiat

conveniens,hoc loqui homincs,quod tu facere

quinque lapides limpidiffimos (nempe cogni-

auíus es: fi autem verum non eít, non nocet

tionem quinque capitum numero precedente

tibi eorum locutio. Ut fi albus effes, & aliquis

indicatorum) eosque per fundam humiliatio-

diceret, te nigrum eífe , quid obeffet cribi?

!dem ]o M.

III. S.'Thomasille oculatus virtutum arbiter Pennequ,

mor.e3]»

nis capiti Goliathi allidat. . 3. Quomodo per

hanc victoriam & ipfe obtineat fponfam KRe-

dicere folitus eft, hominem, qui concemptuml. c n. 4.

2is, id eft charitatem cum aliis virtutibus, di-

ferre non poffit,etiam(i miracula faciat,non ef-

vitias multas meritorum cocleftium , audiat-

fe pro fan&o aut magne virtutis viro haben-

dum.Habebatur vir folitarius inter eremicolas

que accinentes fibi filias Jerufalem, id eft,ani«

mas fanctas & humiles perfonas: Percuffit

non vulgariter fan&tus ; Epifcopusloci, ut vir-

Saul mille, & David decem millia.

tutem ejus exploraret. mifit aliquern ad id pru-

VIII.Oftendat,nihil effe efficacius ad humi-

dentia, & rerum cceleftium cognitione probe

litatem acquirendam;,quam feriam & frequen-

inftru&um; hit tumultuarie & miliizri quo-

tem confiderationem criplicis fui nihil, quoad

dammodo aufü folitari cellam ingreffus, jubet

e[Je, [cire & pe[]e. Quis enim de nihilo magnam

ocreas fibi extrahat: qui delpici & probro affici

zítimationem concipit, aut laudac illud , aut

fe arbitratus,fevero vultu interrogavic,an nof-

dolet, (i gladio percutiatur vel contemnatur?

fet; quis effet? O non esSanctus, ut aliqui pu-

2. Quomodo tamen ex hoc nihilo iterum to-

tant;ait tum jlle explorator,quandoq nidemobe

tum Microcoímum creare queat;primo die lu-

latam humiliandi te occafionem nastus eam

cem illuftrationis divinz;excitantis ad fui cone

reípuifti. Quo diéko in ejus amplexus advola-

temptum; alterofirmamentum feu ccclum,id

vit, eumque amanter eít'exofculatus, dicens,

eft,humilitatem tanquam fedemDei;tertio die

nemiaem haétenus veriora de íe elocutum.

congregationem aquarum i. e. gratiatum coc-

IV. S.Greg, verba illa Ezechielis exponens: S.Gregor.

leftium) &germina variarum virtutum ac bo-

nimalia ibant , $ vevertebantur , in familitudinein hom. 5, in

norum operum: quarto luminare majus co-

fulguris corrufiantiss caufam affignat , cur haec Ezech.

gnitionis diving, & luminare minus cognitio-

animalia illuminatiffimos Dei fervos repre-

nis fuiipfius ; quinto animas fenfitivas, id eft,

fentantia, hoc modo Prophetz in vi(ione deli-

potentias fenfitivas reformando ; hominique

neata füerint)dicens: Vadunt & revertuntur in

fuperiori fübJiciendo : fexto denique ipfum

fimilitudinem fülguris corruícantis; quia poft-

hominem in gratia ojiginali conftitatum , &

quam mira fan&ti inter homines faciunt, poít-

&e dominantem.

uam corda audientium fparfo lumine incea-

fuis appetitibus perfe

.

XIV.

dunt; ad quandi Authori (ui gloria redeunt,ut

ALII CONCEPTUS.

illilaudé reddant, per qué fe poffe taliafciunt.

:

.

alitas.

V Obfervandum e(t,quod incarnata Sapi

ene M'annxdifc;

Pennequ.

I.A

Nub cum feptem fociis iter inftituens

tiaS. Petr. Regni Pontificii poffeffione & inve- ar.

L

» Go

. cum no&u ad fanum idolorum veniffent

ftitura decorare volens,eundem non femel,íed

$. Donmy,

ibiquieverunt;ipfe vero ftatuam lápideam mae

tricies Simeonem Joannis appellarit dicendo :

nu & voce flagellans & abilla poftmodum ve-

Simon Sfoannis diligis me? Nam;ut 'Toletus obfer«

itDiegt

i.2 61

niam injuriz petens;interrogatus a fociis,quid

vat,in his omnibus interrogationibus femper

fibi vellent ifta? refpondit, ftatug (imiles etfe

Dominus nomine proprio ufus fuit, & parentis

oportere ad opprobria contemptusque tole-

etiam nornine.Simon,inquit Joannis,necPetrum

randos,(i (imul habitare & pacifice & tructuofe

appellat, quod nomen dignitatis & officii erat;

virtutibus comparandis ftudere proponerent.

volenseum in hoc admonere,ut quamvis fit in

Fuit hic communis illorum fenfus, & apud

tantam dignitatem provectus, ut füper omnes

omnes magni nominis fanctimonizque viros

fit fideles, & totius Ecclefiz caput, pra oculis

pro virtutum omnium fundamento eft habi-

habeat, fe pifcatorem tuiffe, & hominem com-

tum, ut fi abeffet cetera parum firma exifti-

munem;oe fe extollat,ne fuis id meritis adfcri»

marent. Hinc, cum aliquis ex fratribus magno

beret,quo enim in altiorem effertur & erigicur

illi Abbati Sifoi diceret: Cum examino me

gradum, oblivifci non debet fe hominem effe;

ipfum, video Dei prefentiam memoriz mez

& aliquando ex humili & ignota familia.

adherentem: Non eít, inquit, magnum hoc;

VI. Rex quidam Norwegie, Daniz, & An- Spec. Eze

ut mens tua cum Deo fit ; magnum eft autem,

gliz; nomine Cnoth,cum floreret maximo vi- empl. v.

fi te ipfüm infra omnem creaturam videas,

gore imperii fui, fedile fuum in litore maris Bumil. ex

9. Bonav.

ILS.Bonavehtura praxin fingularem,dum ab

aícendentis ftatim poni juffit,& alloquens ta- ??

de inftit,

iNovit,

hominibus defpectui habemur,docuit,dicens :

re,ait: Impero tibi ne aícendas zerram meam;

quibus places, attribue eorum bencvolentiz,

nec veftres,nec membra dominatoris tui made-

$, 1Q.

ron tuz probitati: quibusautem difplices, at-

facere przfumas. Nihilominus mare aícen-

ttibue tuo merito, & cogita: Si in taniillo illis

dit,& terram ac pedes ejus madefecit, Quo fa-

€to ille refiliens ait: Scianromnes habitatores

difplices, (icut exterius tuam vilitatem poffant

IN "

cognofcere ; quid facerent fi radicitus perípi-

orbis,vanam & frivolam effe Regis potentiam,

t r

& tl,

cerent omnia vitia tua, & peccata,& inhonefta

nec Regis quempiam nomine dignum , pr&e

tua; mirum fi te non ejicerent,aut lapidarent.

ter eum, cujus nutui coclum & terra & mare

fuo co«

Pro me loquor: Nunquam enim a fidelibus ita

obediunt, Ec nunquam poftea capiti

defpectus fam; ficut fum defpicabilis in verie

ronam

Á

— Titulus LX]X. JHumilitas. -

977

rónam aþiream imþofuit, fed füper imaginem

füum pertrahere potuit, ut ipfum Bamanæ na-

Salvatoris in cruce eam

turz noftrz adítringeret.

Unde S. Aut. aitz

pofuit, in laudem

Regis seterni.

Dum effet Rex in accubitu füo, id eft; in requie

$. Gter.

VH. Sicut füperbi honoribus, ita plerum-

fua quafi dormire videretur, & non curare de

l. 1. Dia-.guc humiles fui defpectione gaudent, quia ju-

e

falute humana; Nardus mea, herba parva eft,

dicium , quod de fe int

"

& fignificat humilem virginem, qux maxime

*

us habgnt , ab a!iis

dedic odorem fuz humilitatis, quando fe to-

lentiunt approbari

i

Utilitas.

tam Deo fübjiciens, ait: Ecce Ancilla Domini;

qui odor usque ad coelum afcendit, & in cce-

mmqu,

HiemL,37, VIIT. S. Greg. exempluüm adducit Davidis,

mor. c.o7,innumeris locupletati meritis apad Deum,

lo acenmbentem quafi evi

M l 4.

fommeque gloriofi propter innumerabiles hee

tero fuo requiefcere.

gilare fc(:it,/ & in u-

roicarum virtutum actus ; ideoque nobis eun:

XI. Traditio fzcu

larium litterarum T(:&', Eufeb,

dem contemplandum objicit dicens:Intuerili-

habuiffe quendam in exercitio, ufüque certa-

Eniff apud

Manfidife,

bet, quanta virtutum munera David percepe-

minis, hoc genus virtutis acroboris, ut, quo-

IO n. 3.

rat, atquein his omnibus quam forti fe humi-

ties in luCtamine füccumbens, virium füuarum

litate (ervabat. Quem enim non extolleret ora

amicam, & nutricem terram, impulfaü adver«

leonum frangere, urforum brachia diffipare,

farii contigiffer, toties de folo fürgens, magis

E

defpectis prioribus fratribus eligi, reprobato

in adverfarium przvaleret, fic-dejectio pro-

Rege ad Regni gubernacula ungi, timendum

flrati, occa(io fiebat triumphis dabat enim

cun&is uno lapide Goliam fternere, a Rege

quodammodo infirmitas fortitudinem, lapíus

propofita excin&tis Allophylis numerofa pre-

palmam, ruina;victoriam. Puto. hec illi ccele-

putia reportare, promiffum tandem regnum

fti athletz, qui contra Jac. legitur fuiffe lu-

percipere ; cundtumquelfraeliticum populum

Gatus, juftius aptari poffe.

fine ulla contradi&tione poffidere. Quemge-

XII. Inter o&to beatitudines primus locusS Laur;

neroforum celebriorumque Davidis conatu-

humilibus affignatur,dumq; ceteris praemium Juf-. de ho«

um numerum, poftquam di&tus texuiffes. Ec-

fpondetur in tempore futuro, folis humilibus ?** €- 8:

cle(iz Do&or, mox ad faltus ponderandos de-

premium affertur przfens, dicente Chrifto:

G

fcendit, quos coramarca in folenni proceffio-

Beati mites, quoniam i1pfi po[fidebunt terram 3. beati,

.5 ia

ne coram univerío populo inftituit, propter

qui lugent, quoniam ipfi confolabuntur, beati mundi

h,

quos & a Regina Michol uxore fua delufus

corde, quoniam ipfi Deum «videbunt , beati mifericor«

fuit; Et tamena cum arcam Dei in Jerufalem

des, quoniam snifevicordiam confequentur.. Humili-

revocat, qualioblitus przlatum fe omnibus,

bus vero dicitur in tempore prafenti, ipforum

admixtus populis ante Arcam faltat; & quia

efl regnumcolorum. | lbi proinde B. Laur. Jutt.

coram Arca faltare, ut creditur,vulgi mos fue-

fequentem format diícurfum, dicens: Non

ait, quoniam intrabunt in regnum coelorum;

rat,Rex fein divino obfequio perfaltum rotat.

'Tandemque per hunc vilipendi, füique con-

fed fignanter dixit, queniam ipforum eft regnum

celorum, ut Ícias, quam grati fint humiles Deo,

temptus actum, optimo fine exercicum, om-

nium operationum fuarum ftabiliffe meritum

& quam facile hzreditatem adipifcantur z«

t di,

concluditdicens: Coram Deo egit vilia, vel

ternam, ad quam priusquam migrent de core

exirema, ut illa ex humilicate folidaret, qu

pore, ipfam poffidere dicuntur.

.'n. 70

coram hominibus gefferat fortis.

XIII. In Exodo legitur, quod

Deus Moy[ï ^ Manfi difc.-

S.DPonav.

iX. Salvatornotfter apud S. Joannem occa-

greges Jethro foceri fui, (acerdotis in Madian, 5* n*9.

inDizt

fione folemnis cujusdam fefti alta voce clama-

paícenti apparuerit in medio rubi ardentis, &

tit. 7, C- l re cocpic: Siquis fitity veniat ad me, ($ bibat ; quae

tamenincombufti manentis, quemrubum vi-

verba Dion. Carth. ad noftrum propofitum,

dens, Zdfbfcondit Moyfés faciem fuam; non enítm au-

huncin modum exponit, ut fenfustit: Veni-

debat afpicere contra Deum.

Quam vero exifti-

at, noncorporis greffu duntaxat, fed & men-

matis fuiffe caufam,quodMoyfes fuos adDeum

tis humili przparatione, quisquis hauriendz

oculos erigere aufus non fuerit? Interpres qui-

aquz cauía ad fontem contendit, vas quoque

dam modernus ait: Cum abícondiffet Moyfes

fecum adferat, inquo illam excipiat, & quan-

faciem füam ex humilitate, tunc Dominus re»

-

to capacius vas illud fuerit, tanto quoque ma-

velavit faciem fuam, pariter & fecreta epera

jor in illo haurietur aquz abundantia,humiles

fua, quz facturus erat5 Tunc quoqueingene-

autem prze c&teris hanc prarogativam ha-

ralem populi fui Ducem illum elegit, perpe-

bent, quod cum fe ab omni virtute & merito

tuamque affiftentiam fuam ei promifit, & in

vacuos effe exiltiment,vafa ipforum majora &

divinoram fecretorum füorum penetralia in«

capaciora ad recipiendam aquam hanc myfti-

troduxit.

$. Greg. in quadam Homilia fuper

3

pl. Yi

camexiítant; Nam,ut S. Bonav.ait: Humi-

Ezechielem texrum illum Pfalmifte ( Zffcenfto-

litas cum recipit Dei beneficia.gratias agendo

nes fuas difpofuit im «alle lachrymarum) exponens,

nil db

fe dilatat, & (ic recipiendo parat femper lo-

inquit: Convallis proprie humilis locus eft, &

cum, ut Deus amplius infüundat; Unde ipía

€

ccator quisque, dum fe in lachrymis bumi-

f

ter aflligit in corde, per aícenfum virtutis

vas admirabile dicitur, quia, dum impletur;

de impletione capacior eflicitur..

proficit, quirurfusait: emittetfontes in convalli-

$.Antoni- X. In officio divino frequenter hec verba

bus, quia omnipotens Deus dona fpiritualis

Y

musp.4. canit Eccleia: JDum e[fot Rex in accubitu. fuo

ratiz humilibus preftat.

tit. 15.

nardus mea dedit odorem faavitatis Hac autem

- XIV. InSacris Canticis Amator cceleftis in1bid, n 18j

C€ 1.

herba Nardus diQa, humilis, &odorifera, hu-

hortum deícendiffe dicitur, ut videret poma

millimam Virginem denotabat, quz per pro-

convallium : Defcendi in bortum mucum , ut. vi-

fandam humilitaté faam Verbum increatum;

derem poma convallium. Sed cur potius poma

ex finu eterni Patris füi in Virginalem uterum

non potius poma collium, vel

val jum; &

hh hhh

Ro P- L()Im. Iä!)lc Maïï- 7()?38- l;

monniqm

Biblotbece Mantuahs Concionatorie

978

montium videre voluit? nimirum per hoc fi-

cor Dei pervenerit, illudque füaviter appres

gnificare intendit animarum electarum dile-

henderit, quo, utajebat David, bumilía re[picit

&tus Sponfus , quod gratias fuas liberalius in

in celo €9 in terra.

O fides chriftiana, ait

humiles, per valles denotatos, quam in alios

D. Ambrofius; qu& in humi

j

lita;e' totum im-

difpenfet. LInde S. Gregor. ait: Quid eft, quod

petrare confüuevifti ?

non poma montis, fed poma convallis ut vi-

XVII. Difputant Do&ores, quis Centurio- Ibi

a— $, 14

deat, defcendit, nifiquod illis refpe&um fuz

nem tantis beneficiis, quibus eum dignatus eft !* 33*

miferationis tribuit, quosin humilitate per-

Chriftus, reddiderit dignum? Quis eum ad

fifterecognofcit? dequo per Pfalmiftam dici-

illapreparavit? IpfimetSeniores Chrifto lo-

tur: Quoniam exceljus Dominus , 65 busilia ve-.

Quentes, proteftantur: Dignus eft, ut hoc ei

"

A

przftes.

Ipfe exclamat: Non fum dignus:

fpicit, & alta a longe cognofcit.

SD Antonn

XV.S

. Anto

nius de Padua prefenti pro-

llli econtra: Dignus eft. Quid hocrei? Ec-

de l'adua pofito noftro egregie commodat hiftoriam Jo-

cereligiofüsCenturio ad accipiendam falutem

ée Apoft. fephi, przccipientis fratribus fuis, ut Benjamin

fitdignior (ait D. Ambr.) dum fe proficetur in-

ferm. 4

ad fe adducerent: Jratrem vefirum minimum

dignum: Et dum zdes fuas injuriofas putats

ad me adducite, ut po[[/m *veflros probare [er-

magis eas honorificas facit & gratas. Quia di-

mones ;; Quz verba przdi&tus San&us in fen-

cebat, non fum dignus (ait D. Chryf.) proe

fu fpirituali in hunc modum exponit: Per

pterea dignus fa&tus eft, & admiradioni füpet

fratrem minimum intelligitur humilitas, fine

omnes Judzos habitas. Dicendoíc indignum

uainfruétuofe egreditur przdicator,nec ejus

(teíte S. Aug ) preftitit dignum, nonin cujus

parietes, fed in cujus cor Chriftus intrarec. Et

a Deo probantur fermones: & e contrario,qui

$ DontY

Benjamin fecum habet, multum fructum ad-

ratioex fententia borum Patrum ca cít, quia

d Confe

fert; unde addu&to eo dixit Jofeph difpenfa-

nihil eft, quod hominem adeo reddat aptum

fore fer.

tori: Jmple faccos eorum frumento , quantwm. poJ-

divinis beneficiis, dienumque, ut ipfe Deus fe

jfünt. capere, & in.ore facci fratris ninimi. ponatur

&dibus ejus infinuct; quam fi ex profunda hu-

militate omnibus his íe indignum reputet &

feyphus argenteus, quia quanto quis humilior eft,

"tanto ei Deus confert gratiam, ampliorem.

agaofcat. Quocirca, ut Deus cor tuum fubeat,

3o. Dapt.

XVI. Attende, quid confilii nobis detccele-

& (ua in te effundat dona, neceffe e(t, ut prius

dela Nuza ftis Magifter nofter: Eítote, inquit, pruden-

te ipfum exinanias a te ipfo, & quidquid es ,

50.2.1,34* tes, (icut [erpentes. Quod exponit D.Thornas,

evacues. Hoc operatur humilitas, per quam

te nihilboni habere, quod tuum fit, agnofcis,

& (imul probat, humilitatem effe prudentiffi-

mam; exquoid accipere poffumus, voluiffe

indignumque effe etiam ipfía aqua, quam bibis,

Chriftum nobis przícribere mirabilem quan-

. & ipfo aere, quo refpiras; quanto magis in«

dam methodum, cumDeo per orationem con-

dignum Deo, ejus

que bcneficiis, gratiis, ac

$

veríandi. Qui viribus eft inferior, vincere for-

donis. cceleftibus?

XVIH. Obferva ftudiofe (ait S.Chryfoft.)

tiorem nequaquam poteft, fi rei exitus a viri-

.lbidem-

bus dependeat, fed prudentia & arte fibi con.

hos folos a Deo dignos effe pronunciatos, qui

fuleredebet. Expugnare Deum & pro votis

feipfos agnoverunt indignos.

S. Paulus cla-

omnia ab eo obtinere fi cupis, non viribus cum

mat: 4Von fum dignus vocari Zfpoftolus, E cone

€o, neque virtute meritorum contende, fed

tra Chriftus : //as eleCtionis efl mibi iflei S. Paulus

dicens: Non fum dignus vocari Apoftolus,

arte potius & ferpentis calliditate utere. Ser-

ens aftutiffimus, ut in altum fe erigere, & in

propter hoc omnium primus fadtus eft. Eodem

2era profilire valeat, cum neque brachia, ne-

modo videbis, ait D. Chryf. quomodo fe Ba-

que pedes, ficut vulpes,aut canis,cattusve.ne-

ptiftaretrahat, dicens: lVon ftun dignus folvera

que alasavium inftar habeat, prohis omnibus

corrigiam calceameriti ejus.

Sed ob hoc ipfüum

Chriftus eum dignum pronuntiat, non folum;

pe&tore utitur, illudque terre applicans mnox

corpore reliquo incumbit, & quo magis fe ad

qui manibus fais pedes ejus tangat, fed etiam

terram deprimit, tanto fecuriori in altam fal-

eas füper verticem ejus extendat, quique (uti

tu affurgit. Vis, ut oratio tuaeas vires babeat,

charus & fidusamicus) ad latus ejus refideat,

utusque ad fupremum coelorum penetret?de-

. Unde & amicum fponfi eum appellat. Joannes

dicens, non fum dignus folvere corrigiam cala

prime pe&us cogitationis tuz ad terram, a-

nofce miferias tuas, & confitere imbecillita-

ceamenti ejus, ideo amicus fuit fpon(i: & ma-

tem tuam, quodque ex te nihil aliud fis, quam

num,quam effe calceamentis dixit indignamy

vilis terrz maffa, tam ccelo indigna, ficutlutü,

hanc fuper caput fuum Chriftusattraxit. Ex-

utinter ftellas collocetur.

Quanto fincerius

clamat D. Petrus, & proteftatur, indignum fe

effe, qui adfit, ubi Chriftus e(t prafens, quem

hoc egeris, & quo humiliuste deprefferis, eo

majori fortitudine tua affucget oratio. Sic ma-

idcirco rogat, ut alio fe recipiat: Exi a me

Domine: quia homo peccator fum, & Chri-

gnus ille credentium Pater Abraham, quanto

vehementius inftare, & fortius urgere volebat

ftus ob hoc eum fibi tàám proximum facit, ut

id, quod per orationé impetrare defiderabar,

eum conftituat füuum Vicarium, & Eccle(iz

füz: fundamentum, ita ut inter Chriftum, &

tanto conftringebat fe amplius, foloq; arctius

apprimebat dicens : Loguar ad Dominum meum,

Petrum nemo fit medius.

Ibidenuy

cum fim pulois & cinis.

Et certum eít non po-

XIX. Mirum in hanc rem quadrat difcurfüs

tuiffe mentiri eum, qui dixit: Oratio bumiliare

. quem format D. Hieron. fuper ea, qug D.

