
pauperes torquibus, & ab aliis pro torquibus

tantem omnino negligeres; Hisque utiliffi-

filiae ftipempetebant. n bis torquibus figu-

mum quoddam , noftro propofito admodum

rzerantíex: Prima, Turtur cum lemmate:

(j

]idetn

opportunum, fubjunxit documentum. dicens :

$zc fola : Secunda, Columba cum lemmate:

"

difcar, I

Vi&oria tentationis carnalis,non in congreffu,

Szc caffa: "ertia, Aquila cum lemmate: $/c

!

fed in fuga fecurior & firmior: cave iterum,

prompta: Quarta, Ciconia, cum lemmate:

ne mole(tas tibi foeminas, nequein univeríum

$c bia: Quinta, Noctua, cum lemmate: $Src

i

ullas in faciem refpexeris, nam pro vetula a-

vigil: Sexta, Alauda

a

. dolefcentula, & pro foeda, fpeciofa fe tibi obji-

Jaucla, aut devota.

, cum lemma.te: $ic

$,

ciet, quze tentationem non remittet, fed auge-

IX. S.Auguftinus Deum effe caftitatis Au- Serm,

T3.

$

bit, non tollet, fed immittet, quo fiet, ut facile

thorem fequentibus verbis indicavit: Domi-

de Temp,

pro victoria turpem lapfum, & pro gloria per-

e«

nus nofter Jefus Chriftus ideo per virginis ca-

0C

petuam reportes infamiam.

fia membra venit ad terras, ut oftenderet,

Deum effe caftitatis Authorem.

Portemus

$. XII.

i

ergo & nos Deum in cafto corpore, quem vir-

" MISCELLANE A.

ginis cafta membra portaverunt. Chriftus e-

Platus L.23. I :

Á

irgines Veftales Romze tanto in honore

a-

€, ult,

nim Magiffer ei caftitatis, & ideo qui caftita-

0!

! habebantur, ut nec attingi quidem pof-

tem non habet, Chriftum portare non poteft.

)Ü

fent & duobus li&toribus uterentur, ac fi cafu

.&. Simon de Caffia dignitatem caftita:is 14 c,

in aliquem incidiffent, qui ad fu

I4.

Sn

pplicium du-

ex eo colligit, quod Chriftus duabus virgini-

u-

ceretur, is ftatim liberaretur.

bus factus elt fubditus, ur quod illorum Chri-

&

Nn 3

ftus

Jo

l4

286

fe

Bibliothecar" Manualis. Concionctoria

ü

ftus complet votä, äefideria perficit, qui fe pu-

II. Voluptatem viciffe, voluptas eft maxi- S. Cypris,

P

l]

ritati & munditize tradiderunt. Ethincfpes

ina.

t

1iagna eft fa(ta amantibus caelibem vitam,

1II. Nulla majo

r vi&oria, quam quze de cu- ldcm."

l

quanta eis in altera vita familiaritate donan-

piditatibus carnis refertur..

7

dus, qui duobus caftis in hac vita factus eft

fubditus.

;

$. XIV.

XI. S. Joannes v

idit)'vix;gin es in monte fe-

avApl.oc, X4.

AUTHORES.

G

i L r.

quentes agnum, quocunque ierit, quia, ut S.

Reg. c.15.

Gregorius loquitur, per meritum incorru-

eremiasDrexälius in Niceta. Item in

ptionis, quoa terrenis & carnalibus dele&ta-

I. H1

:

Rofis, p. 1. c. 9.

te

tionibus fe dividunt, in füperna Redemptoris

. l.. Ludovicus de Ponte to. 3. tf.2. C. 4. &

;

(i

gloria fublimantur.

tr. 6- Cu 9-

fí

Hom.9.de

Xli. S. Chryfoftomus petens: pinge mihi

lll Alphonfus Ro

driquez p. 3.'tr. 4. toto.

penit. ap. fermonem virginitatis: ait, eum in caeloloco

ó

Drex. p.r.

.]V. Hieronymus Platus].2. de bon

q ftatu

ti

Tofar. c.

patentiffimo pi&um effe, dum in Zodiaco fi-

Relig. cap. 4.

V

1o. &.3.

'num virginis inter libram & leonem pofitum

V. Lucas Pine

llus to.ä. tr.3. toto.

eft,utindicetur, pro virginitate & caftitate fer-

V]. Bernardinus Rofignolius lib. 4. de difc.

v

vanda femper fortitudinem, & temperantiam

ti

Chriftian. c.35.

neceffariam effes nam virgo, eodem tefte, a

VII. Stimulus virtut

.

um adqlefcgntiæ L.

bello nunquam ceffare poteft.

& 2. toto.

tü

Tbid.

XIIL . Cuidam e S. Dominici familia, cum

H

VIII. Petrus Saqcï*(ez in

'R'egno Dei. p. 5

(

pro caftitate tuenda multas ei difficiles pugnas

c. 8-'

fuftinuiffet, nec tamen fuccubui(fet unquam;

IX. Pzedagogus Chriftianus. p.2. c.24. $.3.

ipfi Dzemones inviti acclamarunt: vicifti, vi-

X. Francifcus Labata v. Caftitas.

(

cifti, quia inigne fuifti, & non arfifti.

5

XI. Ludovicus Granatenfis in locis com-

D

X1V. S.Auguftinusrogatus,cur cum forore

munibus. £. 555.

E

;

/'. ]bid.

habitare nollet? refpondit, quia nonfunt mihi

XII.- Francifcus Arrias to. 3.

S.zso.dä

forores, quze cum mea forórefunt. Hincalteri

L

de iinitätjon.e

temp.

Chrifti. tr. 6,

quoque fuafit: contra libidinis impetum ap-

XiII. Antoni

us Gaudier de natura & caufis

prehende fugam, fi vis obtineré vitoriam.

perfe&ionis. p. 4.- c. 15.

Ibid. ex

XV. Annon /Egyptius Abbas, poftquam ab

XIV. Jacobus Alvarez to.2.1.5. p.2. tota.

&

Pálladio

initio uxore ducta, ei virginitatis cuftodiam

qu

€. g.

XV..Joannes - Bufzus in viridario v. Ca-

G

perfuafiffet, & o&odecim annis cum ea velut

fütas.

forore habitaffet, faepius cum ea dicere fole-

XVI. Jacobus Marchantius in tuba facer-

p

bat. Plurima pars hominum nefcit, quam fua-

dotali lect. 12. tract. 3.

vis fitfoporin vacuo cubili,quod folus quis oc-

ta

XVIL. Matthias Faber in Fefto S. Cathari-

cupat. Hinc poftea Nitriam conceffit, & plu-

n conc. 1.2. & 3. Item in Auctuario in Fe-

rium Monachorum Pater eft factus.

fto S. Sylveftri them. 2. & Fefto S.Catharinze

ln

S, Bernar.

XVI. S. Hieronymus ait, gentilem errorem

them. 2.

lo

Epift.140.

Deas virgines armatas finxiffe cum fcuto &

XVIIL. Nicolaus

: Länciiius opufc. 2. c. 7.

jl

Jancea, ut fignificarent, fine bel

;

lo pudicitiam

& opufcul. 4. c. 14. n. 116. & feq.

i

non poffe defendi.

Bibl. mor.

t

& -Xf

XIX. Jolephus Manufi tp. 1.

*

ln

tl.- Y I 4--

H

AXIOMATA.

XX

. Vincentius Caraffa in Ser

N

fchola fancti amoris.

ïphino feu

LT

ftitas in Juventute, Martyrium eft fine

e a;flore Dei.

tl

I *Ca

fanguine.

XX. S. Francifc-ug Salefius d

[

i

j

æawæææææa&a&äææææææ&æaæææææa&æwäæ

TITULUS XXl

tl

u

dl!

CATECHESIS

l)

PROOEMIUM.

catechizatiohis präxi obferv.andis .ego fu-

(

Ti

uam non neceffaria modo, fed utilis

fius egi in fine feptimae meze Inftructionis

etiam fit hujus tituli propofitio, &

que de munere concionatorum tractat,

D

tractatio, vel ex ipfa Catechefis De-

& propterea communes doGrinsze in Cate-

Vit

À

finitione colligi facile poteft ; cum enim Ca-

chifmo explicandee paffim in Catechif-

il

d

techefis nihil aliud fit, quam rudium in ma-

mis ad hunc finem ex inftituto compofi-

teria ad fidem & falutem pertinenti Inftru-

tis & impreffis proponuntur, eas folum-

hu

modo Do&rinas in.hoc Titulo afferam,

hh

&io, facile intelligitur, non minus honori-

B

ficam & meritoriam catechizanti, quam u-

quae circa fefta varia Ecclefize, & ceremo-

tilem,

neceffariamque

catechizato

eífe

nias in illis. obfervari folitas Catechiftam

pe

hanc Catechefin.

Quia veró de infigni mu-

fcire & docere convenit ;

hz enim cum

Qu

non modo rudibus ad plenam catechetica-

neris hujus praeftantia, de virtutibus cate-

chizantis, & modo , induftriisque in ipfa

rum do&rinarum notitiam acquirendam,

u

Q

Titulus XXI Catechefs.

287

fed etiam ipfis Concionatoribus pro forman-

mififfet ad confolandos & li

ii

disin occurrentia talium Feftorum concioni-

berandos nos , hó«

es, inqüam, fuos: an

non fat fuperque id fuif-

A [deni

busnon modice fervire potfe videantur, meri-

fet? Secünda, unde v

enerit? e fummo coelo,

to etiam Lettori tanto gratiores futurae fpe-

videlicetPfal.18. de r

rantur, quanto rarius illze tali modo & ordine

egalibus fuisfedibus, Sap.

18. definu Patris,

Joan. 1. de multorum milli-

apud Auctores explicatze reperiuntur.

um Angelorum fr

equentia, Hebr. 12. Tertia,

$

I

quo venerit? Inhuncfcilicet mundum , in val-

' Qgæjfz'unb

;u;æ d; "dvegtu. .

lemlacrymarum,

in carcerem captivorum , in

n

regionemumbrze

inortis, in Nofocomium, &

2

riturI. Quare tempus quatuor hebdo-

pifcinam

madarum feftum Nativitatis Chrifti an-

probaticam languentibus plenam.

Quarta,

ad quos venetit? Ad exules nimirum

tecedentium /4dventus vocatur? Refp. Quia

eje&tos eparadifo , ad hoftes &

perduelles, ad

quadruplicem Chrifti Adventum nobis Eccle-

mancipia Dzemonum

fiahoctemporein memoriam revocat , fcili-

, ipfis quam fimillima.

A

Quinta, quomodo ver

ierit? Curm enim in Dei

cet Adventum Chriftiin mundum ; Adven-

Jorma effét,exinanivi

[4

tum illiusin judicio cujusque particulari ; Ad-

ftolus ad Philipp.2. /o

þmetzþ/üm,inquit** Apo«

ventum ipfius in judicio univerfali ; & Ad-

vinati Jeroi accipieus , in

ilt

Jfmilitudizem homizu

tn fa&tus, €? babituinven-

ventum ejusdem in corda hominum per gra-

£us ut borno. Si Mona

rcha terrenus ad liberan-

tiam fanctificantem.

dummancipiuma m

- Qu. Il. Quare hoc tempus ab Ecclefía infti-

orte füam majeftatem ad

ftatum fervilem dem

itteret,& fervus fervicau-

tutumeft? Refp. Ut per dignam poenitentiam

fa fleret, quanti zefti

maretur hoc beneficium 2

ad feftum folemniffimum Nativitatis dignius

celebrandum nos preeparemus , & mundum

Atincomparabiliter pluris eft, Deum ad hoc

J

fe demittere, cujusdemiffionem nemo mira-

Chriftoinfantiin cor noftrum venturo habita-

ri poteft. Plurimum fuiffet, fi vel in forma vifi-

culum praeparemus. Quapropter Ecclefia illa

bili gloriofa orbem hunc

5, Pauli verbahoctempore cecinit; FYazres ,

luftrare, & füa prze-

. fentia condecorare vol

uiffet.

Quid igitur

bora jatt eff , nos de fitno favgeve:: Ecce nunc

nunc dicemus ? Sexta,

quare venerit? . Venit

Je

zempus acceptabile: Ecce uutc dies falutis, - Ab-

enim, ut efiperet nose

jiczamuse

Y

poteftate tenebrarum,

lfs

avaua fucis.

goopera teuebrarum , €g iuduamur

ut quzereret ovem perditam,

imponeretin hu-

merós fuos, & ad Aul

am glorize fuze deferret,

. Qu.1II. Quare violaceo colore utimur hoc

Venit,

j

tempore? Refp. Ad triftitiam & dolorem,

nit;ut exem

ut doceret nos, tanquam Magifter : ve-

a-

plo fuo nos praeiretad virtutes , &

y

quem de peccatis concipere debemus, fignifi-

afp

era quaeque: venit, uti

n filios adoptaret

candum: hinc& nu

ptiarum gaudia hoc tem-

hwredes. Septima,

quando venerit? Cum vi-

e

pore interdicuntur. -

delicet nox infuo c

Qu. IV. Quoniodohoc tempore ad Nativi-

urfü medium iter perage-

ret. Sap.

I8. id eft, cum humanum genus in

Ti

tatem Chrifti praepararenosdebemus? Refp.

re

1. Per ardens defiderium , quo Chrifti Adven-

denfiffimis ignorantize tenebris verfaretur, &

tus defideretur; hinc Ecclefia affiduo clamat

totus mu—n"dus in maligno pofitus effet,

[

hoctempore: Aorate caJà defuper , €» nubes

$ E

pluant juffum . apeviatur terra , &* geriniuet

— Quafliuucula

de Natioitate Cbiz'/li.

Salvatorem. 2.Perferiam peccatorum dete

of

ftationem, & confeffionem, uti S. Auguftinus

Q*

u:xriturI. Curtempore nati Chrifti Deus

in Dom. 2. Adv. fequentibus verbis monuit:

« * voluit defcriptionem orbis univerfi fieri ?

. Refp. Cum S.Ambrofio in c.2, Luc. id factum,

jeu

Sautfam C? defidevabilem, gloriofam ac fingula-

utintelligeremus, defcriptionem hanc univer-

vem folemnuitatem, boc ef , Nativitatem Domi-

ni,fvatves dilectz/frmi, devotione fidelzffema fa-

fi orbis potius pertineread eum, quitunc na-

)

Ícebatur, verum totius orbis Dominum. Cui

fcepturi, totzs viribus nos debemus cum ipftus

confonat , quod refert Orofius , Auguítum hoc

adjutorio prapavave, C? omues latebvas azime

)

nofTe dilgenter o[biceve, ue fovte fet in nobis

ipfo tempore Domini titulum recufa

ffe, quafi

praefagientem,

natum jam in terris effe verum

alz;uod peccatum ab/conditum , quod & coufci-

coeli terreque Dominum. S. Gregor.hom. g.

entiam noffvam coufundat,ac tnordeat,€7 oculos

diving Majeffatisoffendat. Nam Iicet Chriftus

in Evangelia ait, naícente Chrifto mundum

JDotm. uoffer pof? paffionem vefurvexerit , ? in

defcriptum, ut aperte demonftretur, 244 i/le

apparelat in carze, qui elelos fuos ad[eribe-

calum afceuderit ; confiderat tamen , ut credi-

i

us , z diltgenter attendit , qualiter fe unus-

vet 1n eternztate.

Tributum Chrifto danduin,

quisque fervorum ejus fPne avaritia, fiue 1va, ft-

fides eft.-

ll

Qu. II. Cur Chriftus tEmpore Augufti Cae-

?t,

pe fuperbia, atque luxuria ad celebrandam ejus

Ie

Nativitatemi fludeat praparaves atque compo-

faris nafci voluit? Refp..Quia tunc magna to-

toorbe pax florebat, quoniam (ut Apoftolus-

jl

uere, C? fecundumquod usumquemque ornatum

ait, ad Ephef. 2. Zp/e eff pax uoffra, Et ut Ifa-

Jl

Bonis moribus viderit, ita illà gvatiam fua mi-

n

fericordie di/penfabit &c. . 3. Per affe&uofam

las c. 9. ait: Przuceps pacis.

"Iquilaaliunde ad-

volante ( ait S. Bafi

lius Jefai. 2.) ac defuper

if

BeneficiiIncarnationis confiderationem ; per-

con/petia , futili ga

rvulitati loguzzcz'um QUIL

jo

pendendo feptem circumftantias illius, qua-

M

rum prima eft, quis venerit ? Is enim Filius

flentiutn indicitur. In Chrifto in orbem pro«

deunte, terrze Dominis bella cogitantibus fi«

j

Deiett, quis hic non obftupefcat ? fi de Auli-

lentium impofitum,

"g

cis .fuis Angelum unum aliquem vel infimum

*

Lml

n

Qu. III.F

£*

e

98

Bibliotheceg Manualis Coucionatoriz

f

Qu 1. Cür Dominicadienatuseft? Refp.

les tantam, hon fuperbos Pharife;eos* adfe vo«

f

Natum Dominica die, w 2uo die dixit: fiat

cavit. Nec mirum, quia cum Chrifti praedi-

]C

Lx. £? fatlaefl lux ejusdem diei node oriretur

catio fit de conteinptu mundi, de mortifica-

d

in "erebris lumen veclis cordz, inquit Rup?r-

tione, cruce &c. pauperes hanc avide atri-

Y

tas l. 3. de divin. Officiis c. 13.

?

piunt, utfein fua paupertate folentur , & ani-

pJ

Qu.IV. Curnatus eftin hy

berno Solfqïixtio 2

ment: Haec vero fugiunt, & oderunt divi:es.

Unde . Jacobus c. 2.ait: JVonzse Deu: efegit

fi

Refp. Natum in Solítitio hyberno, vel circa.

id, quo tempore folent dies crefcere, & Sol

paupeves a boc anundo , divites ia fide , €P ba-

vedes vegui? ltem zequum eft, ut qui corpora-

ad nosaccedere ,ut intelligeremus , quiagra-

f

tixe lucem Chriftus Sol Juftitize attulit, & au-

libus bonis deftitiuntur, fpiritualibus donen-

p

xit, cum ad nos acceffit,

tur, & vice verfa. Jiffeiie, emo qnpoffibile

q.l

"Qu. V. Cur media hyemenatuseft? Refp.

ef , ait S. Hieronymus epift. 34. ad Julianum ,

(

Quia elegit tempus frigidiffimum , & quod

ut prafentibus quis €? futuris fruatur boniss

Ü

carni moleftius effet, ut carnis prudentiam

ut bic ventveu, €7 ibimentem expleat , ut deli-

fic

taxaret, fecundum B'"ernardum

fferm. 3. in

tiis tranfeat ad delitias, ut n utroque faculo

u

Nativit.

primus fit ; ut incelo 29 terva appareat glorío-

þ[/

Qu. VI. Curmedia no&e nafci voluit? Refp.

Jus. Quiacapaciores erant hujus myfterii ; fü-

k

perbinon credidiflent, fed de Infante hoc di-

Utex tenebris lux magis fplendefceret, fic-

fc

queimpleretur, quod lfaias c. 9. przedixerat

xiffent, quod Áchis Rex de Davide: Z2dzfis

ti

bovisuem infanum 9. Quare adduxiffis eum ad

dicens: Pepslas , qui amibulabat 22 tenebris,

&

vidit lucem smagnam, babitantihus in vegione

me? 1.Reg.2. Velcum Michole: Quam glo-

p

. 4H0Y1i5 , lu.x' orta efd zllzs, illa v1dehcet , de

riofus efthic Rex? a;Reg.6. Paftores rem;

a

qua ipfe Chriftus dixit; Ego./um /ux muudi.

utaudierunt ab Aogelis,ita crediderunt. Pul-

Et S. Joannes cap. r. -Erat lux vera , que

chre S. Auguftinus ferm. 59, de verbis Domi-

N

C

illuminat ouüem . bominem veuieutem in bunc

ni aitz F'ezz tu pauper , nibil bales , uil uoffi $

]

5

quuudum.

f[equeve me: tam lavgo fouti vas inaue admoven-

Qu. VII. Curin B

ethlehem nafci yölüit?

duim efl. Accedit, quod divites & delicati vix

f

Refp. Obtrescaufas. 1. Utdeimonítraret, fe

adigi potuiffent, ut venireut: Aliienim fua-

.

!

eífe de domo & familia David, Luc. 2.. 2. Ut

viter dormientes, furgererenuiffent

aliis coe-

,*

pet banc pauperem fuam nativitatem mére-

lum.nubilum, velintempefta nox

:

1

fplicuif-

|

J

retur nobisfublimem in coelo. Congruithuic

fet: alii longiore apparatu opus habuiffent.

j

rei fitus civitatis, qui erat via in Jerufalem :

4. Quod paftorum fimplex relatio majorem

audientibus fidem.faceret: g/ebem Dominus

(

Sic per humilitatem afcenditur ad coel. ftem

D

[

erofolymam, 1

deft, pacis vifionem. 3. Pene

Jfomplicem veguiftoit,inquit S. Ambrofius Luc.

(

in Botblebem uafcitur Córiffus , inquit 5.Gre-

2. que pbalevave audita, €7. fucare nefcivet;

gorius hom.

8.in Evangelia ; /p/e ejd enim , qui

fimplicitas enim quavitur , ton ambitio defi-

deratur.

ait: Egofu

mpanis vite & c.(Bethlehem enim

Alexander M. Homerum optabat

doimum paj

iis fignificat) Item quia electorum

revivifcere , ut fuarum laudum dignum ha-

mentes fatietate interna refecturus erat , le-

beret praeconem ;. fed non ita Chriftus, ,qui

cundum Gregorium ibid.

nuilius praeconis fuco indiget , fimplicitate

delectatur.

Qu. VIIL.. Curin prze'epio reclinari voluit?

?

.Sicut Draconites gemma non

2

Refp. Ob quatuor caufas. 1. Adliteram, quia

admittit artem aut polituram: fic & Chrifti

poón erat ei locus in diverforio: Omnia etiim

Evangelium.

diverforia a ditioribus jam occupata erant,

Qu. X. Cur, nato Chr

iüo, omnes Sodomitae

itaque feceffit Deiparain ftabulum vel fpelun-

extin&ifunt, utS. Hieronymus refert? Refp.

Id merito accidiffe ; cum enim Sodomia na-

ïg

icam ; & quia non habebat cunas, feclinavit

filiumin przefepio , ut velibi cemmodius cu-

turam humanam depravet, & beftialem red-

baret. 2. Ut fignificaret, fe effe verum Pa-

dat, extingui debuitab eo, qui naturam ratio-

TA

ftorem, imo etiam cibum pecoribus fuis fu-

nalem fibicopulaturus, &reparaturus vene-

Yat

Ut enim Deus olim noluit inire foedus

f

turüm. 3. Utindicaret, regnum fuum non

confiftere in faftu, palatiis, opibus & pom-

cum hominibus , & fpiritam eis fuum relin-

pa, fedin mundi contemptu , nec ignomi-

quere, quod naturam libidine vitiaffent, nifi

nize Chrifto fore hanc paupertatem, fed glo-

tollerentur rei, & purgaretur natura per dilu-

rie; imo hoc eífe ejusfymbolum. 4. Ut fta-

vium, Gen. 6. &c. ita nec Chriftus naturam

g

humanam affumere voluit, niti deletis iis, qui

l

tun,in quem deciderat homo, comparatus

jumentis, oftenderet: necnon gentium, quae

tam turpiter cam foedaffent. /f»couippe vitzo

violatur ipfafocietas, aitS. Auguitinus lib. 3.

beítiarum inftar degebant, converfionem.

Qu.IX. Cur prse czeteris paftores ad prae-

conteff. c. 8. guc cum Deo nobis cffà debet , cum

fepe vocati funt? Refp. Pariter ob quatuor

eadem natura ,. cujus dlle auclor eff ,- libidinis

caufas. 1. Ut pateret, qualis futura effetmeffis

perverfitate polluztur,

ia

Qu. XI. Cur eodem Chrifto nato fons/olei

apud [udzeosin Evangelio admittendo: cujus

primitize effent pauperes & fimplices. Nam

intaberna meritoria repente exortus, in Ty-

d 09 LL d 5 Em - A

de potentibus dicitur: Vumquid ex princtpi-

beri vicinum fluxit? R. Ut fignificetur,praefen-

hus aligquis credidit in ewn? . ]oan. Ex genti-

tem effe Chriftum, qui fons eft mifericordiae

L BA

bus contra primo vorantur Reges, quia plu-

peroleum fignificatze; unde Cant. 1. diciturz

Qieum effufum sosen tuum.

Oleum quidem

rimi potent^s ex iiscredituri erant. 2. Utdam-

naret mundi faftum & fuperbiam, dum humi-

Chriftinomen eft, quia, ut oleum curandisin-

P dl - Miüblon 1

primis

Titulus XXI — Catechefis.

f(«

289

primis vulneribus falutare; ita Jefus peccato-

'dl

ingredimur ia Ecclefiam ,^ ficut H&bræï in«

u

rum falus. Hic enim eft Samaritanus ille Luc.

greili erant per circumcifionem; & profite-

10. fauciati vulneribus oleum infundens. Hic

mur fidem publice ,. quemadmodum Hebroei

FI l.

ll«

eft, qui adulteram abfoluturus de nionte oli-

fuam Religionem profitebantur per circum-

68

veti , id eft , mifericordiae defcendit in tem-

cifionem; . quibus in hoc longe feliciores fu-

plum, Joan.8. Effufum vero, quia largiter,

()lt

mus, quod medium multo fuavius prseícri-

& quafi nullius effet pretii , omnibus com-

pferit nobis Chriftus, quam olim Deus He-

municatur.

t

Qu. XiI. Quid fignificant tres Miffze in Fe-

brzeis.- Quis enim non malit baptizari, quam

circumcidi ?

zl

fto Nativitatis legi folitae? Refp. Id fieri tum

Qu. l. Quare circ'umcidi Chri&uä etiam

tl

propter fanctitatem , &folemnitatem fefíti, ob

n,

voluit? Refp. Obfex caufas. - r. Ut oftende-

llj

quod die Weyhnacht vocatur, id eft, nox fpe-

cialiter Deo cónfecrata , ideoque fpeciali quo-

ret, fein veritate carnem affumfiffe proptet

l.

que cum devotione celebranda: tum ad figni-

Manichzeum, Valentinum, & Apollinarem,

t

quidixerunt, Chriftum tantum habuiffe cor-

ficandam triplicem Nativitatem Chrifli , ezer-

pus phantafticum , aut coelefte vel divinurn.

I)«

2am,per quam à Patrezeterno genitus eft: tezz-

fl«

2. Ut fuo exemplo legem circumcifionis a fe

poralem, qua per matreminterris eft genitus:

olim latam approbaret, & contra obtrecta-

(l

& /piritualent, qua in mentibus hominum na-

nf

Ícitur. Tumad indicandam triplicem adora-

tores Gentiles, qui propterea Hebrzeos con-

7

temptui & ludibrio habebant, Apellas, Ver-

tionem & cultum, quo Chriftus natus eft, no-

0

&equidem ab Angelis, manea paftoribus, &

pas, Recutitosappellabant, defenderet. 3.

1,

INe legem, quam spfe dedevat , folvere videve-

paulo pofta Magis; unde & convenientia his

zur, inquit Bernardus tra&. de paff. Dom.

l-

adorationibus Évangelia leguntur.

Il«

Qu. XIII. Quare hoc Feftum folemnius eft

C.2. 4. Ut cum fuis popularibus, utpote

circumcifus cum circumcifis tanto liberius

li

celebrandum ? Refp. Id egregie a S. Bernardo

J

S. 3. in Nativit. Dom.indicari his verbis: O4-

agere, eosque ad fe pertrahere poffet; ipfi-

x

que excufationem non haberent , fi Chriftum

Jécro vas , dile/iffimi , coufiderate diligentius,

nou fufciperent. 5. Ut hoc grave legis ju-

]d«

quaatusm fecerit Deus pro veflva exbortatioue

(B«

€c falute, ue infrutiuofus smveniatur 12 vobis

gum in fefufcipiendo, eos, quifub legeerant,

redimeret.

6. Ut fignaculum fervitutis, &

j

Jevmo ta1m vivus €7 efficax,fermo fidelis E7 om-

remedium peccati originalis infe fufciperet ,

nt,

ui acceptione diguus, fevtmao non tam oris, quam

operis. .Putatis fratves parum mibi molefftum

qui venerat a fervitute peccati nos liberare ,

& fimilitudinem peccatoris accipere.

1

e[fe , £ boc ipfum verbum , quod nunc loquor ad

lb

|

vos, vacuum C7 /fae aligua utilitate deperire in

Qu. III. Curo&avo die circamcidi voluit?

Refp. Ob tres caufas. 1. Ut legi, qua hoc

s

cordibus veffris noffeém Et quis fum ego , aut.

[ji*

uis eff bic fermmo ieus fl bunc tantillum vocis

mandarat, Gen 17. ( propterea quod infans

t

/

t

abores inutilem effa doleret bomo pufillus , imo

ante octavum diem nimis tener, & debilis

W

& nibil: quam juffius iudignabitur Dominus

eft) feaccommodaret , adeoque nobis obe-

Majejlatis, fi tamtam ejus operam uoffra aut

dientiam erga legem divinam commendaret.

jul

2. lropologice, ut nobisamorem faum, &

ite

duritia, aut uegligentia contingat evacuavz ?

n

"dueriat boc in fevoulis fais, quz pro eovum fa-

defiderium patiendi pro nobis oftenderet, qui

octavo ftatim die fanguinem fundere coepit.

li

lute induere dignatus of :fowfmm Jervi , &c..

zde, inquit S. Bernardus

, quautum ad faü-

[e

$. lII

Jezpzendos dolores feftinavit ,

quam paratus

C? promptus fanguzuem effundeve , circumci-

!

p'

Q'æjïiun'c'uh de

(?'z'rcumcz'/z'on& Cbrzfz'.

us pro nobis die Natzvitatis fum othavo.. Utj-

1à

(yusritur l. Cur Circumcifio a Deo in vg-

aam nos faltem E? ao o&lavo nonnibil pro

"

Dorino pateremur! 3. Anagogice, uf per

«

weteri Teftamento inftituta & preecepta

eft? Refp. Ob fequentes caufas. 1. Ut effet

circumfionem o&lavo die faGam , & fful uo-

Ia

fignum memorativum pactti a Deocum Abra-

minis impoffegouem intimarvet i, qui digmi

US

i

1-

haminiti, Genef. 17. ut videlicet Judzei eo fi-

Saatlorum . confovtio ceufeztur , quod eovum

gnaculo monerentur, fe jam tranfiiffe in foe-

otnina feribeutur ia celis: €7 etevaa benti-

il

dusillud, quo fe Deoobílrinxerant, uteffent

tudiuis, que poft vite bujus feptimanam con-

rul

eiin pecülium feu populus Deo, ejusque cul-

Jequitur ,' baredes fient & confortes, quicun-

n

tuidicatus & confecratus. Scimuscerte, Do-

que vite ippocentia €? celibatus fan&imonia

n

Jefe Domino confecraffóut ;. in

n

|

minos fuis mancipiis ftigma in fronte impri-

quit S.. Cypria-

mere, uteorum fervitio mancipatos fe intel-

nus l. de Card. Chrifii oper.

y

figant. Scimus etiam , Daemonem , quafi

i

.Qu. IV. Cur Jefu Nomen in circumcifione

Dei Simiam, ftigma imprimere fagis fuis,

accepit Chriftus? .Refp. Quia /a/vaturur erat

15

quo notentur tranfiiffein jus & dominium d-

populum fuum ,. uti dixerat Angelus. . Jefua

monis; cuitamen álioquin jurefubjeétze non

enim Hebr. Salvatorem & Salutem fignificat;

ll

funt. Multo zequius Deus notare potuit fer-

falutis enim noftrae negotium in tribus omni-

y-

vos fuos, quibus jure dominatur, fignaculo

no confiftit, in Redemptione, Juftificatione,

4

fervitutis. 2. Uteffet fignum deftru&ivum &

Glorificatione.

Chriftus nobis hzaec omnia

purgativum peccatioriginalis, quod per ge-

preeftitit; in r. figuratus per Jefum fummum

f;

nerationem transfundebatur in pofteros, 3.

Pontificem; in2.per Jefum Do&torem; in 3.

Ut effet figura Baptismi, per quem fimiliter

per Jofuam feu Jefum Ducem. Quamobrem

im

0

;

ls

jure

!

290

Bibliothece Manuqlis Coucionatorie

I

(u

jï

vocatuseftJefus, ideft, Salvator, quo-

IV

*

/lO

mtalis erat, & vero ipfe folus, fi ad

Quefliuncule de Epzp

/22

;:, feu tviutm Regi)ü

jeg

:

9.

fentum non ad fonum vocis attendimus ; ne-

|ut

mo enim b3ec omnia, adeoque veram falu-

uzeriturT. Quales füerunt hi Magi? Refp.

lé

]uxta fententiam probabiliorem , non

]j

tem przeter ipfum attulit.

Qu. V. Cur Nomen hoc poft circumcifio-

fuiffe maleficos, fed viros fapientes, Aftrolo-

Lid

nem fortitus eft ? Refp. Quia placuit ei non

gize & Philofophice vacantes, moreque Philo-

fi

al

fophico viventes.

Tales enim fuiffe Magos

fat

priustam gloriofo nomineinfigniri, quam id

promeruiffet ,

fanguinem fuum pro nobis

apud Chaldaeos & Perías teftatur Hierony-

i

fundendo.

Quam ob caufam merito caput

mus Dan. 2. Accedit, quod non videbatur

10

conveniens, ut malefici & praeftigiatores, dze-

aperimus, & genua fubmittimus , cum no-

men hoc audimus; fiquidem id nomen, a-

monum tmancipia , ad praefepe Chrifti primi

lod

deoque falus & redemptio noftra magno ei

adducerentur, fed tales potius, qui juxta

(101

Non facimus hoc Chrifti audito no-

naturze praefcripta viverent.

ftetit.

qu

mine; quia nomen hoc dignitatis eft, Re-

- Qu. Il. AnvereReges fuerinr ? Refp. Affir-

rj

gibus & Sacerdotibus commune.

mative; itaenim femper Chriftianus populus

Qu. VI. Cur hoc nomen

fpecialiter invo-

eos pinxit, ita etiam communiter Patres. Col-

In

ali

tandum & honorandumeft? Refp. Quia tefte

ligiturex regiis eorum muneribus, & thefau-

Apoftolo e Normen fuper omue nomeu ad Phi-

rorum apertura, quaxe non eft vulgarium ho-

minum. Item quiainillis regionibus Magi in

hu

lipp. 2. adeoque venerabilius ipfo nomine

fummo honore erant, & nulli fere Reges nifi

bu

Tetragrammato, Jehova.

Primo, quia eft

proprium Verbi Incarnati nomen , fignifi-

Magierant. Accedit congruentia ex D.Thom.

rüi

cans totam Incarnationis & Redemptionis

3. p. . 36. a. 3. Quia enim Chriftus venerat

)

cconomiam , feu Deum, qua Salvator &

omnes gentes falvas facere, decebat , ut natus

Redemptor eft (hoc autem beneficium Re-

non vocaret folum adfe paftores, viles, rudes,

Ti(

Judzeos, propeconftitutos; fed etiam Magos,

demptionis majus eft, quia nihil nafci profuit,

nifi redimi profuiffet, ut Ecclefia canit ) No-

qui effent Reges, fapientes, longe pofitos , ut

&

qen autem Jehova fignificat Deum , qua

ita appareret, neminema Chrifto excludi.

Dominus & Creatoreft. Ad hzec Redempto-

Qu. IIIl. Cur ab Oriente vocatihi Magiad

ris noien includit nomen Creatoris, none

Chriftum ? Refp. Quia ibi genus humanum la-

contra. Hincinfert Abulenfisin c. 2o. Exodi,

pfum eft, & ejectum e Paradifó. Undebene ju-

ü

bentur Magi per aliam viam reverti: 4egzo

majus effe peccatum accipere nomen Jefu in

V

vanum , quam nomen Dei, & confirmat ex

quippe noffra , inquit Gregorius hom. 1o. in

!

ufu Ecclefiz, quze audito nomine Jefu fle&it

Evangel Parad:fus ef? , ad quam Sfefu cognito

t

vediveper viam qua venimus,probibemur. Z ve-

genua, &inclinat caput: Non autem audito

gione etenim noftra fupevbiendo , inobediendo,

Tà

Dei nomine. Secundo, quia non ab homine

T

velcreatura aliqua, fedaSS. Trinitate Chri-

vilibilia fequendo, cibum vetitum guflando, di-

al

fto eftimpofitum , & ab Archangelo in ter-

fceffimus ; [ed ad eam nece[fe eff, ut flendo, obe-

diendo, vifibilia coutemuendo, atque appetitum

ras delatum. Tertio, quia eft nomen , per

r

quod omnes falvi fieri debemus ; fiquidem fa-

cavtis refrenando vedeazzas. Sic Gregor. Se-

lo

lutem & Salvatorem nobisannuntiat. Quar-

cundo, quia inde dies nafcitur : Chriftusau-

I. Ad

tem verüm attulitmundo diem. UndeZacha-

mï

to, quia eft Nomen efficaciffimum.

IX

corporis

zegritudines curandas. A&or. 3. /z

rize 6. dicitur : Ecce Orzens nomenejus. Et Luc.

ü

Noimine Sefa Chrifli furge. 3. Xd pellendos

1. Fafitavit uos Oviens ex alto.

Y

Qu. IV. Quomodo appellati fun

thi Magi?

ecorporibus dzemones, Marc. ult. /z INoruz-

zue meo damonia ejicient. Exemplum habe-

Refp. Cum Venerabili Beda in Collectaneis.

f

tur AGor. 16. verf. 18. ita ut etiam .perfidi

Dicitur primus Melcbior fenex €? cauus , bar-

l

a prolzxa €» capillis. durum obtulit Repi Do-

al

aliqui ad id hoc nomine uterentur, eventu

quandoque felici, ut Luc. 9. v. 49.

quando-

mpino. Secundus momine Cafpar , S'uvenis im-

j

berbis ,' vubicuudus: . Tbure quaff Deo obla-

b

que infelici, ut AGor. 19. v. 13.. 3. Ad eo-

tione digna Deum bonorabat. Tertzus fufcus,

rundem daemonum tentationes & infidias

pellendas ; quod experti S. Antonius , Hi-

integve barbatus, Baltbafar nomiue , per myr-

larion, Edmundus, Abramius, aliique. De-

rbam filium bominis moviturum profeffus eff.

Sicille, Fernarius vero hictres orbis partes,

nique ad miracula patranda, omniaque fan-

&ificanda. Ac licet effe&us przedi&ti quan-

feu univerfitatem humani generis, quod per

Á

doque etiam per alia Dei nomina obtinean-

tres filios Noe propagatum eft , figdificat ad

Chriftum adducendam ;

vel etiam fidem

j C

tur, non tamen toties ac tam certo ; licet

L

&ecin Nominis Jefü invocatione tanta effi-

Trinitatis.

pu -

-

cacie certitudo fit, quanta eft in Sacra-

Qu. V. Curperftellam indicem funt voca-

p

[

ti? Refp. 1. Quia Aftrologierant, ideofami-

mentis ,. quia non extat hujus rei promilfio

Cum

vel fan&io aliqua.

Quinto , quia ufu rece-

liari fibi & amabili figno vocati funt.

ptum fuit apud omnes Chriftianos, ut hoc

bovem ad te allicis, foeenum, non carnem

ei porrigis; cum canem vocas , carnem,

nomen füumme honorarent, capitis adapertio-

non foenum oftentas.

ne, poplitum flexione, vel aliohonorisindicio,

Condefcendens, ita-

"P — (( ^ ame- 7 )7* L.

ut cum eleganter pingitur radiis folaribus cin-

que Dominus Magorum faluti, per id vo-

cabat eos, quod maxime dele&tabat. Secun-

— I

&um; item dum nemo fxbi hoc nomen aufus

9& tribuere. |

do paftores Judæ? vocati funt per Ange

]um,

-

quia

: l]ïtulus AXX Cateclefis.

291

n

quiaJudzei acceperumt Jegem it difpofttione u-

fundiffimam humilitatem eos, qui intellectu

gelovum, Actor. 7. & ad Galat.

5.. & habebant

legemícriptam: Gentiles vero

h:

abebant tan-

funt humiles, fed non voluntate; fatentur e-

2

nim fe peccatores defe&ibus obnoxios,&omni

Qon

tum naturalem, & per creaturas folum vifibi-

fupplicio dignos,fed nolunttales ab aliis habe-

les pvi/bilia Dei cognofcere poterant,adRom.

lo

1. idcirco vocati funt per ftellam, & coeleftein-

ri,imoboni potiusreputari: bonafua cupiunt

lh

diciuin.

preedicari, mala nefciri.

Non fic Chriftus &

Coeli autem maxime enarrant glo-

Maria, qui etiam voluntate humiles fuerunt,

?0

riamDei. llii per creaturam rationalem,velut

;

quia etiam ab aliis vilipendiamaverunt. Ete-

tüt

rationales: Hi per elementum tantum, quod

nim Chriftus in monte Thabor feoríum often-

ratione uti nefc

»

dit gloriam fuam coram tribus tantum difci-

le

10.in Evang.

irent,ut vult S.Gregorius hom.

?

ln

pulis: paffionis vero ignominium pertulit in

Xl

Qu.VI. Unde agnoverunt, hanc ftellam effe

monte Calvariae coram ingenti multitudine.

IndicemChritti nati?Refp.Ex peculiari revela-

Idem gloriofam nativitatem fuam paucis tan-

T.

tione & internolumine. Quomodo enim abs-

tum paftoribus voluit annuntiari, minifterio

que hoc ad iterfeacciugere, Chriftum inveni-

Angeloram: Hodie vero ut fervus voluit in

lus

templo publice offerri. Similiter Maria non o-

ol

re, & proDeo agnofcere ac venerari potuiffent?

dl*

Imo quomodo ibi Regem alium inquirere, ubi

reíe praedicabat fimilem aliis matribus, fed re

aliquis jam regnaret, aufi fuiffent?

