' credere confirmas; fed fi de factis ejus dubi-

Sitenebras fugis, lux eft : fi celum defideras,

viaeft, fi cibum quaeris, alimentum eft.

X

tas, imbecillitatem omnipotentis accufas. .

&.Aug.de Vil.Nonliberareturgenus huranum , nifi

XVI!.Ne mundi gloria feu carnis voluptati- S. ern.

verbis

fermo Dei dignaretur effehumanus. Nam & il-

bus abducaris , dulcefcat tibi pro his (apientia fup. Cant,

Apoit,

Chriftus.

efeducaris fpiritu mendacii & er-

|

(

lehomo dicitur effe humanus, qui fe exhibet

i

bumanum, & maxime hofpitio fufcipit homi-

roris, lucefcat tibiveritas Chriftus. Neadver-

nem. Si ergo humanus dicitur,qui fufcipit ho-

fitatibus fati

geris , gonforteg te virtus Dei,

f

Chriftus. .

[

[j

minemin domoua, quam humanus eft, qui

D

XVIILSiinteinfurrexerit]

al

fufcipitin feipfo hominem? fi ergohomonon

upus,pättaChri—s, Ambr,

eriffet, Filius hominis non venilfet.

ftus eft: fiad Chriftum confugies, fugitlupus,

[

necterreretepoterit. Hanc petram quaefivit

f

: S. Bern.

VT. Fratres,generationem ejus quis enar-

fup, Cant. rabic? Angelus nuntiat,virtus obumbrat, Spi-

Petrus, cumt:tubaret influctibus, &invenit,

"vitus fubvenit, Virgocredit, Virgo parturit,

quod quzefivit,. quia dexteram amplexus eft

1

Chriftus.-

1

$Dem j

Virgo permanet Quisnonmiretur ? Nafcitur

Verbum infans, & agnofcitur longitudo bre-

XIX. Origoomnium fontium & fluminum S. Bern.

Semon, g

vis , latitudo angufta, altitado humilis ,. pro-

mare eft,virtutum & fcientiarum Dominus Je- ferm. ra.:

[

fusChriftus. QuisenimDominus virtutum,nifi

i1n Lant,

&

E

funditas plana. Ibiagnofciturlux non lucens;

Verbum infans , aqua fitiens, panis efuriens.

ipfe Rex gloriae? Continentia camis,cordis in-

TiSerar, |

& Maxim. X.Generationem ejus quis enarrabit?fi lin-

duftria, voluntatisrectitudo, ex iilo fonte ma-

p

3n ferm.

nant.Nonfolum autem, fed & fi quis calletin-

gua deficit,fides proficit. Magnus profe&tus eft

[

denatiV. £« ei camtantum de Deo fuo potelt concipere,

genio, fi quis inoribus placet,;inde eít. inde fci-

It

entia, inde fapientiae fermo, thefauri fiquidem

l

quantum ferm

o non poteft parturire.

Chyifia MNowen.

fapientice & fcientizeibi funt ablconditi.

ttX

S.Befn.

X. Nomen Jefu lucet praedicatum , pafcit

XX. IpfeChriftus & osnoftrum, perquod S. Ambr.

[9.

Patriloquimur: oculusnofter, per quem Pa- !.de lac.

fup, Cam'recogitatum , lenit & ungitinvocatum. Qui

8Btm,

ita exercitatos reparatfenfus, virtutes robo-

trem videmus; dextran

xoiþ'a ; perquem Patri * :

rat, vegetat bonosmoresatque honeftos, ca-

offerimus.

füpet

li

XXL QuideftJefus, nifi Salvator? Ergo

S. Auguft,

Cutic,

ftas fovet affeCtiones.

in medit.

pi

Tbid.

X Nihil ita ficuthoc nomen

Jefu, irzeimpe-

propter temetipfura efto mihi Jefus. Noli Do-

&l

tum cohibet, fuperbize tumorem fedat, livoris

mine, noli, ficattendere malum meum, utob-

lUI

livifcarisbonumtuum , o bone Domine; fiego

vulnus fanat, luxurize fluxum reftrinxit , libi-

ll

dinis flammam extinguit, fitim avaritiae tem-

commifi, unde me damnare potes, tu non

erat, ac totius indecoris pruriginem fanat.

omififti, unde me falvare foles.

S.Allg.fu.

'S, Bern. £.

XII. Triftatur aliquis veftrum ? veniatin cor

XXII. Numquid Adam plus potuitin malo, S. Bern,

petteh. ü

5.in Cant. Jefus, & indefaliat inos, &ecce ad exortum

quam Chritusinbono? fiex Deo nati, &i

n denovya

inilit,

iU

nominis lumen, nubilum omne diffugit, re-

Chrifto elecifümus, qusnvamjufütia eft, ut

j

dit ferenum. Labitur quis in crimen , currit

plusnoceathumana atqueterrena, quam va-

K

infuper adlaqueum mortis defperando; nonu-

leatdivina atque coeleftis generatio ?

dt

XXIII. Verbum vitam prebuit, ut opifex : . Clem,

ne fi invocetnomen vitaze, confeftim refpira—

€X.

u

bitad vitam ?

j

bene vivere docuit, ut Magiiter: ut femper

(

Ibid.

nime, fi non

viverefuppeditaret, ut Deus.

XIII. Aridus efít omnis cibus a

Chri-

llj

Tuulus XXIIL — Chriftus.

343c

Übrzffus amandus.

XXXII. Tota vita Chrifti in terris per ho- ; ÁAug. de

a

$. Aunguft.

" XXIV. Scio, Domiue mi, quia ex hoc, quod

minem, quem gellit, difciplina morum fuit. vera relig.

in Medit. me fecifti; debeotibi meipfüm: &quia rede-

Omnia enim bona mundi Chriftus contempfit,

mifti, & pro me homofa&us es, deberem tibi

quae condemnenda docuit:

& omnia mala

ll

plus, quam me, fihaberem: quanto tu major

fuftinuit, quzefuftinenda precepit: ut nec in

lbid

es eo, proq quó dedifti te ipfum.

ilis quaereretur felicitas, nec in iftis infeli-

1 S Eufeb.

XXV. Tufervafti vinum bonum: tanquam

citas timeretur.

ls

S, Chryf

]*

Eiyfi.ho- fi diceret: Meliora funtDomini gratizeinititu-

XXXIII. Induere Chriftum,eft undique in

fuperc i3*

milo de

ta, quam legis.

Lex peccatores, ad teimpus

nobis per fandimoniam & manfuetüdinem

Epift.r.ad

t

Epiph,

vili hircorum & vitulorum cr uore, mundavit:

Chriftum in nobis confpicuum effe. Homo e- Corinth.

d

tu, Domine, fervafti nobis vinum bonum, id

nim indutus id effe videtur, quod iudutus eft:

lbid,

'eft, in extremo fzeculo fudifti pro nobis fangui-

appareat itaquein nobis Chriftus.

gem tuum. Lexintromifit in terram promis-

XXXIV. Simus ut Chriftus, quoniam Chn— S. Greg.

fionis, anguftislimitibus terminatam: tu,Do-

ftus quoque ficutnos: efficiamur Dii propte

r Naz or.49

;[;:

mine, amplos Paradifi finus pandis, tu mæfh-

ipfum, quoniam 1pfe quoque propter nos ho-

in Pafc.

mo faétus eft.

mabile przeparasregnum; tuintroducis in cde-

lüm: Lex cultores füuos per medium maris ru--

XXXV. Quisquisfüze vitze pi&tor eft, & arti- S. TM

bri, natura rerum ftupente produxit: Videa-

fex hujus voluntas, colores autem funt virtu- €P- r.'de -

ä

pex :

mus,quanto plus eft, quod praeftat gratia. Qui

tes, exemplar Chriftus effe debet.

Chrift,

in Chrifto (inquit) funt, refurgent primi, &

XXXVL. Omnis noftra virtus tam longeab-

|

efta vera virtute, quam longe eft ab eaforma,

S.Ber. f4

tancfimulrapiemur ob viam Chrifto inaéra.

deady.

AS Anfy,

Granat.in .

'€XXVI. Talis nobis decebat, ut effet Pontl-

quam verbo & exemplo commendav1t Chri-

&-ID Qu

fil loc.

fex, fanCtus, innocens , impollutus : de cujus

ftus praefens in carne.

t ferm,

com. V

eS

Chriítus,

fanctitatis præ&antla Sponfa in Canticis ait:

XXXVII. Parum erat Deo, utF1hum fuumS Aug in .

Y

icut malus inter ligna filvarum, fic dile&us

daret demonftratorem vive; eumipfum viam Pf. 1og.

1ïl

ineusinter filios. Solus enim ille malo com-

fecit, ut per illum ires, regentem te, ambulan-

"

tem per fe. -

paratur, cujus fru&us gratiffimus eft: ceteri

vero mortales filvarum ligna fünt, quze aut

XXXIHI. Altitüdinem meam primus An- S, Bern. f

]5 B

nullum, aut aceürblfïïmum fructum Ferunt, quo

gelus affe&avit; fcientiam quoque,quse nihilo 1.de adv.

la fup. Cant.

non homines, fed porci pafcuntur. Quo igitur

minus mea eft, furripere voluit homo ; omnes JoUini.

T

confilio ob hac injuria vindicabimur? nimi-

invident míhi. Eccevenio, & talem me exhi-

;

yum fi inillum inferamur. Sic ülve&ras & fte-

beo, ut, quisquis geftierit imitari,fiet illi aemu-

latio ifta ad bonum.

J

riles arbores in frugiferas commutantur De-

cerpamus igitur a Chrifto Spiritum ejus, &

AXXXIX. Heec fit fapientia & mf-'-dltauowonm

15 Ambr,

amputatis cupiditatum noftrarum filveftribus

tua, & ftudium, femper aliquid deipfo (Chri- in q..oa

:

ramis, mentibusillum noftrisin(eramus, & (ic

fto) cogitare, unde vel provoceris ad imitan- fermone,

lt

fru&us, & ubertatis ejus confortes erimus.

dum eum, vel ad. eum amandum exciteris.

Hoc autem moedo caritas nos unit, & inferit

Quanto enim fe quisque ei in virtutis imi-

4

ll

Chrifto, & pinguedinis ejus participes facit.

tatione hic conformare ftuduerit, tanto ei in

S.Dern. in

XXVI. Videns Deus homines omnino car-

prima gloria & claritate appropinquabit, &

Sermon. males effectos, tantum eis dulcedinis in carne

fimilior erit.

m Sl Bem*

ferm. 1

exhibuit, ut duriffimi cordis fit, qulsqms eum

XL. Summa fehc1tat1s noftrze eft divinze fi- S.ern.

l Camu

affe&u toto non diligit.

militudinis participatio: ad quam pervenie-

n-

Id.Ser.21.

XXViII. Quanti te fecit Deus, ex hlS, quæ

mus, cum Deum coramintuebimur. Si ergo

i

d*

protefecitagnofce: ut appareat tibi benigni-

fimilis Deo fieri cupls videndo Deum, ficuti

tas ejus in humanitate;

Quanto enim mino-

eft, da operam, ut ei fimilis fias, videndo eum,

rem fe fecit in hum;htate, tanto majorem ex-

ficut pro te factus eft, ac ita per imitationem

hibuit inhumilitate, & quanto pro me vilior,

facrze humanitatis, ad fim1l1tud1nem vemes

tanto mihicarior.

Adve1 te homo, quialimus

fumnize d1v1mtatls.

j

j15. Ambt

es, & non fis fuperbus:

& quia Deo junctus es,

XLI. Si dixiffet tibi Dominus Deus tuus:S. Augüfï

de lat

nonfis ingratus.

Ego fum veritas & vita, tu defiderans veri- '"P- 30'

Gb

S Bern.

XXIX. Dignus plane eft notte, qui tibiChri-

1

fupet

tatem, & vitam concuplfcens viam, qua ad

Cantic,

fto, recufat vivere; & qui tibi non fapit, defi-

hzec pervenire poffes, profe&to quzereres, &

A

it: & qui curat effe, nifi propter te, pronihilo

diceres tibi: Magna res veritas, magna vita:

? in retl

fi effet, quomodo 1liuc perveniret anima mea.

eft, & nihileft. Propter teipfum Deus fecitti

omnia, & qui effe vult fibi, & non tibi, nihl effe

Quseris qua? Audieumdicentem primo: E-

mmplt inter omnia.

goíumvia. Primo dixit, qua venis: poftea

Ü

J

Chrifus imi "tanudus.

quo venias. Ego fum via, ego fum veritas. I-

S. Auq fu-

XXX Ego fum via, ventas, vita, tamquam

pfe manens apud Patrem veritas & vita eft:

perMattb. diceret: quo visire? ego via: quo vis ire? ego

induens fe carne factus eft via.. Non tibi dici-

»5 pet,

dcnüu

fum veritas: ubi vis permanere : ? egofum vita.

tur: Labora quzerendo viam, ut perveniasad

]bid

'XXX Ideo permittitur inimicusjuxta viam

veritatem & vitam, non, inquam, hoctibi di-

citur. Ergo furge piger, via pfa ad te venit,

ponere laqueos, nefecuritate exultationis via

deferatur, & in infidias incidat. Via Chriftus

&te defomno dormientem excitavit (fitamen

liumilis: Chriftus veritas & vita: Chriftus ex-

excitavit) furge & ambula.

c (at

celfüs &'Deus.

Si ambules in hum1h, perve«

-XLII. Incaffum laboratin acquifitione vir- $. Bem

fer.:2. ii

: rAlcxc. n

nies ad excelfum.

tutum, qui eas alibi, quam in Chrifte qurit.

Cant,

R. P. Lohn. Bibl, Man. Tom. L.

SSs2

$. 1V.

'-

524

szlzothecæ Manuahs Concionatoria

fj

V. S. Thomas Aquinas audiens a. Chrlüo * Sur.in vit,

"

EX LIBELLO DE IMITATIONE

Bene de me fcripfift: Thoma, & quam merce-

(i

CHRISTI

dem petis? xe pondlt non aliam, nifi te,

b

&rina Chrifti omnes do&rinas San»

Domine.

bi

Lib.x.c.r. Í Do

&orum antecellit

& qui Spmtum

V. S.Bernardinus opifici chartas luforias Sur.in vit;

q

Chrifti haberet, abiconditum ibi Manna in

facienti fuafit;ut pro iischartis SS.]efünomen

ti

veniret.

faceret: parüit homo, & ditatus elt.

Il. Da Chrifto locum & cætens ommbus

VIL S.Therefia de jefü voto feaftrinxit,quod Riber.1.4.

Lib,2.c.r,

(

nega introitum. Cum Chriftum habueris, di-

nolit, quantum in fe eft, pati, ut a quoquam vit. c.a0,

à

ves es, & fufficit tibi.

Ipfe erit p10v1for tuus,

mortalium in amoreifthoc, Sponfique fui ex-

& fidelis Procurator, ut non fit opus in ho-

preffa fimilitudine fuperetur.

Pn

minibus fperare.

.Homines enim cito mu-

VIIL. F. Narciffus Dianenfis Laicus erga Annal,

tantur, & deficiunt velociter: Chriftus au-

Puerum Jefum amore flagrabat, ut ejus col- Capuc.

tem manet in aeternum , & adüat usque ad

loquia tantum de eo effent, cujus amore li- 19o9.

Flores

finem fortiter. .

quefa&tus etiam Ecftafes patiebatur.

fiti S

Ibid

IlL. Non requiem ahquando habebis, nifi

colligens iis partem le&ifui afpergebat. Ro-

Chriftointime fueris unitus.

gatus caufam refpondit,hzec non mea,fed pue-

q

fü

Lib.2.c7. .IV.Teneasteapud Jefüm vivens ac moriens,

ri Jefu le&i pars eftyideozequum eft, eam flo-

& illius fidelitati te committe,qui omnibus de-

ribus exornare.

Vit p

ficientibus folus poteft te juvare.

IX.CumP.PetrusFaberMadriti cuidam do- Lyrzus

firito: deC

Ibid

hu

(

V. Plus homo nocet fibi, fi Jefam non quze-

&rinam falutis petenti fuafiffet, haec quatuor APOPh'-

i2

tit; quam totus mundus;. & omnes fui Ad-

puncta faepius ruminanda: Chriftus in fumma *

velfanl.

inopia, & egoinopulentia: Chriftus infame &

n

le I Cs.

Yro

. VI. Effe fine Jefu gravis eft infernus; & effe

fiti, & ego inexquifitis epulis: Chriftus nudus,

cum Jefu dulcis Paradifus. Sifuerit tecum Je-

&ego preuofe vefüitus: Chriftusin dolonbus,

fus, nullus poterit nocere inimicus.

& egoindeliciis: illehis inftruCtus dumad e-

j

Ibid

Hift, Sor,

ViI. Qui invenit Jefum, invenit thefaurum

pulas invitatus comparuiffet, una harum fen-

bonum; imo bonum fuper omne bonum. Et

tentiarum occurrensita eum movit,utinlacry-

Ptl q

qui perdit Jefurn,perdit nimis multum,& plus,

inas folutus abire debuerit.

!

r

llng

quam totum mundum.

Pauperrimus eft,

X. Franciícus a Puero Jetu Valentizein Hi- yfclus

qui vivit fine Jefu, & dltlfümus, qu1 bene e&

fpauia mulieri peccatrici dixit: Soror,fatis diuin N o

cum lefu.

fervifti vanitati& Sathanze. Tempus eft, ut e- "yflic. t.a

H

Ibid

Vill. Eligendum eft magls , totum mun-

tiam aliquando nato Infantulo fervias. Rifit i|- ^99-«14-

dum habere contrarium, quam Jefum offen-

la, fed eadem no&te tot fcrupulis & timoribus

À

- fum. Exomoibus ergo caris fit Jefus folus d1—

agitata eft, ut fummo mane accederetad con-

Socigdd.;

feífionem, & fatta confeflione Poenitentiarum

b

e&tus fpeaahs

Lib 3.€.56

IX. Eja Fratres, pergamusümul ]efus e-

Ordinemingtederetur. Dictus eft hic Francis-

ritnobifcum. Propter Jefum füfcepimus cru-

cusa Puero Jefu, quia, quidquidab aliis pete-

]

bat, amore Parvuliin Bethlehem poftulabat.

!

cem : propter Jefum perfeveramus in cruce.

Eritadjutor nofter, quieft Dux nofter & prae-

XI. Adolefcens quidam cum falfo a fene ac- Vita PP. I.

ü

ceffor. En rex nofter egreditur aate nos, qui

cufatus rogaffet, ut fufpenderetur Orientem 1e- €. 72.

ü

verfus. ut Chriftum intueri poffet, mirabiliter

|)

pugnabitpro nobis.

Sequamur viriliter, ne-

N

a morte liberatus eft

mo metuat terrores: fimus parati moriforti-

fe

ter in bello, nec inferamus crimen glorlæ no-

XI]. Aulicus Oeniponti graviter decum- Drexel. in

p

bens] jam rationes cum facerdote computmat podrom.

ftrze, ut fugiamus a cruce.

$. V

cum ufu venit, ut fiti levandze frigidam pofce- €3: $-7

ret, datur: & cum porrecto poculo, honoris

EXEMPLA EXTERNA.

cauía, jubeturei, quem amiciffimuim haberet,

Yo. c. 1. IS

Toannes Baptlfïa tanti fecit Chriftum,ut

propinare; le&ulum forte aulica turba coro-

diceret, feindignum effe, qui corrigiam

nabat. Tum ille ciccumferre oculos, & ex ad-

Md

calceamentorum ejus folveret.

verfo Chrifti patientis iconem contemplatus ;

ort f

615,

Io. €. 21.

II. S. Petrus, quantopere amarit Chriftum,

Atque Chriftoinquit,propino chariffimo meo,

l

fatisteftatuseft,dum tertia vice dixit: Domine,

qui me .ab inferis vindicavit. Occüríabat, fi-

Y

quidem Chrifti patientis amor, quem alto pe-

$fl

(321. 2.

tu fcis, quia amo te.

&ore dudum foverat.

deNe

Hf. S.Paulusita Chr dïum imitari ftuduit,&

amavit, ut dicere aufus fit: Vivo autem, jam

XIII. Religiofus e S.Dominici familia coram

Penneque

Chriji

1.Cer.2- nonego, vivit veroinme Chriftus. Et: nonju-

S. /Egydio, S Franciíci difcipulo, dicebat ha- ;

in lfag. p.

dicavi me fcire aliquid inter vos, nifi Jefum

bendam S. Joanni gratiam, quod in principio t.c 3. n.2e

(ä

Philipp.3. Chriftum, & hunc Crucifixum. Etiterum: Ve-

Evangelii fui,tam alte& magüifice deDeo,Pa-

[

rum tamen exiftimo oimnia detrimentum effe

trisque Verbo locutus fuiffet. Oppofuitfe con-

S g

devexb

propter eminentem fcientiam Jefu Chrifti Do-

tra /Egydius, nihil de Deo Joannem elocutum

imini mei, propter quem omnia detrimentum

affeverans, mirantibus czeteris, qui adftabant,

Q

feci, ut arbitror ut ftercora, ut Chriftum lu-

ait:

Siavicula ex ingenti vaftoque monte

cmfamam

aren?e granum abftuliffet, illamue aliquid ab«

Luc.1c

IV. S.Maria Magdalena adeo Chriftum di-

ftuliffe diceretis?. Cumque illi refponditfent;

ligebat,ut pedibus ejus femper affixa haereret,

fi leviffima illa arenula cum reliquo.monte

ä

& in mortem usque comitaretur,

conferatur, dicendum vxden, nihil accepiffe.

i

zj

ldem

- Titulus XXHI C)n—*i/ïu:.

"B;

325

;

hii

Idem efto, inquit, de illis, quae de Deo, ejus-

IV. Sicut flos cam

:

pi absque omni femine s p« &

demque natura infacris paginis habemus, ju-

aut terrze foffione, im

dicium; illa enim fi cum Dei incomprehenfi-

citur ; ita Chriftus ab

pinguationeque produ- 11.de adv,

bili perfectione conferantur, longe abeffe, at«

sque omni virili femine Dom.

produc&tus, & fine Matris corruptioneaut im-

IlS sur.in Vit.v 1 :

bitror ab iftius naturze praftantia, de qua,

preegnatione generatus eft.

quidquid a Viris fan&iffimis, atque illumina-

V. Sicut Medici in fzevi morbi ulceribus Theoph.

M :

tifimis fcriptum di&umque unquam (uit,

humorem colligi finunt, & deinde remedia i Luc.

n N

millies longius, a jufta cum Dei magnitudine

apponunt; ita& peccatum oportebat omnes * V

comparatione, recedere fentio, quam aviculae

apex, cum cceloterr

[pecies indicare, donec Chriftus veniret, &

x

aque collatus, atque com-

Medicamentum apponeret,

pofitus.

VI. Sicut

a

cubicuïum,

Sol radios per vitrum immittit in

Gpu,

: k'g. VIo N

& vitrumnon lzedit; ita Deus Pa-

.

EXEMPLA DOMESTICA.

ter mifit Filium fuum in uterum San&iffimze

Virginis clauftro virginali non violato.

|Vita, S. Ignatius cum vitam Chrifti legiffet, tanto

eum imitandi defiderio exarfit, ut eam

Chrifut. amafidus.

uam novimus & miramur, vivendirationem

i

ulceperit, focietatemque Jefu inftituerit.

VIL. Sicutfi quis infidias,quas Subditi Re-

gi ftruere praefumpfiffent, detegeret, merito o-

Lyreng

fixato

Vita prz-.. IH. P. Francifc.Suarez i nodus aliquis intri-

inniamore & veneratione dignus cenferetur :

u

L

: decatior interftudendum occurrebat, femper ad

ita cum Chriftus omnes e

: Apopht,

asque graviffimas

Chriftum in cruce pendentem confugiebat,

Mundi, Carnis, & Diaboli

infidias detexerit,

(

;&3 l.

Ánnue

eumque familiariffime confulebat. -

modumque eas evitandi oft

16ro.

11I. P.ThomasSanchez hxc tria femper ca-

enderit,merito non

»

h

minori amore ac venerat

ione profequendus

)

riffima habebat,atque iniis omnem fpem fuam

eft, quam olim Affverus

Rex Mardochzeum,

ponebat, Chriftum Crucifixum, Euchariítiam,

qui fimiles infidias detex

erat, honoravit. .

Enþenc-ä

B. Virginem.

é

Hift. Soc,

IV. P. Ovied

VIII. Sicutii, qui falvi effe cupiunt, ante 0«

o vehementer lætat;us eft, fe

mnia caput fuum tuentur

; &amant, utpote fi-

p.r.l.4.n, quinque vulneri

.

bus a Latronibus affectum, ut

nequo nec vivere,

hoc modo Chrifto tanto fimilior effet,

ita cum Chriftus fi

nec operari fepoffe fciunt; -

lb l.n.97.

t caputnoftrum, & nos ve- Col.1.v.ig

Iu lo

; Kyfilus

V. P.Emmanuel Nobrega fcribens affe&um

lut membra illius

mylítica fine ejus influxuni-

fuum ad gradum in Societate, velim, dicebat,

hil facere poffim

us,

.Uyflic ta

nefcire quid

merito ipfum prze omni-

C.jg.ll.ldo

Crucifixum.

quam velle, nifi Chriftum, & hux;c

bus aliis San&tis am

amus atque honoramus. :

J

Annuze

VI. Francifcus a Villa Regali

-s.Coa'dj ütor

IX. Sicut, cum vere novo Solad nos redit, Granad.ia

t

9c.1598. tanto in Chriftum & ejus nomen

amore fere-

omnia vivere incipiunt, terra parturit, arbores

S.ilv loc.

|

frondibus veftiuntur, & tota tertze facies inno- CO 552

batur, ut Domefticos pariter & externos falu-

taret his verbis; Laudetur Dominus nofter

vatut ac revirefcit, ideoque cum fumma exul-

tatione ac gaudio Sol rediens

)

i

excipitur: ita

Jefus Chriftus. His verbis contubernii pue-

cum adveniente ad vos Chri

ros excitans per integrum quadrantem in iis

fto per Incarna-

durabat. Hceadem infcripfit loco fenten-

tionem: velutSole Juftitize,

tota Mundi facies

Is

fpiritualiter innovata fit,

futrexerint Virgi-

tize fchedulis, quas Menftrui loco dividebat

;

externis. Hinccertabat, quis fpiritum diutius

num chori, Monachorum coetus, exercitus

retinere poffet in hoc nomine pronuntiato, &

Martyrum, Confefforum & Pontificum ordo,

Diercl

paHïm laudator Chrifti vocabatur.

jubilo gaud

ierito ipfe queque amatur, & cum infigni

l

:

: podïüm.

ioque jamvnq/nc etiam oriens in

M

$ . VII.

anima excipitur,

)

SIMILITUDINES.

Chrifus imitandus.

]

wa/im " bomo Deus.

X. Sicut fi a&or aliquis promitteret coma-

$.Dam.de],

diam exhibiturum, & ex

orth. fid.

Sicut ferrumignitum una res dicitur, licet

pulo,

fpectante femper po-

ineo & ferri, &ignis natura reperiatur;

nunquam inciperet, merito graviffimam

€.15.

populi indignationem in fe concitaret ; ita non

ita & Chriftus unus dicitur, licet divinam hu-

minorem fane apud zeternum Patrem & San-

3üanamque naturam conjun&am habeat.

S.Bafil.5. .

II. Sicutferrum, licet nigredinem & frigus

é&os indignationem promerebitur,

. qui poft-

de Nat,

quam promifit, fe

Chriftum per veram imita-

Chrifti,

contineat, fi tamen igni uniatur, totum can-

| penneqw.'

dens fervensque efficitur; ita & humanitas

tionem exhibiturum, nunquam, hanc Comos-

Chrifti tota quodammodo divina propter u-

diam feu repraefentationeminchoat,

in lg. P»

| [.c 3,1102'

nionem cum Verbo efficitur, nec tamen vicis-

XI. Sicut ii Difci

puli, qui ferio proficere

fim Verbo fuas infirmitates communicat.

cupiunt, vel inPhilo

fophia,

velin Theologia,

"1";' S, Aug. 58

. HI. Sicut fi quis purpuram aut Regale dia-

precipue fui Profefforis fc

ripta affiduo vol-

* deverb.

* Dom.

dema in terra jacens contemnat, minime re-

vunt, animoque bene imprimere ftudent; ita

prehenfibilis cenfetur; fecus vero, fiillaregio

Chriftianus in virtutis atque perfe&ionisChri-

corpori conjuncta contemnere praefurnpferit ;

ftianze ftudio progredi cupiens, non melius id

ita licet nullum fit piaculum, humanitatem

obtinebit, quam fi vitam & mores Chrifti fre-

feorim fumptam non adorare, culpa tamen

quenter meditetur, & per ftudiofam imitatio-

non carebit, qui eandem

nem affequi conetur. -

Divinitati unitam

honorare noluerit,

XIL. Sicut fi fuperiorad omnes occupatio«

83

nes

|

3

(

Ll

6

Bibliothece DManualis . Concionatorie

Cf

IX. -

nes fit primus, & fubditi fequi recufent, me-

M E-D.T-A.

pi

rito is hoc zegre ferre, conquerique cenfetur ;

fj

ita non minus queri poterit Chriftus, fi, cum

d Chriftum imitandum.

fl

ipfe ad omnes labores & virtuofas attiones

[E agna aeftimatio de Chrilto, tanquam de t;b.de

e

: perfe&iffimo Magiftro; nam, tefte S.virgin.

n

| primus extiterit, Chriftiani eum imitati recu-

fertià ]

Ambrofio, primusdifcendi ardor nobilitas eft

ho« 0

vft)ant.

$. Vl

Magiltri.

moml lt

MOTiV A.

. H. Frequens me

ditatio: vitze. Chriftis ut

077

h

fünerac

Chriflus asuaudus.

enim qui pingendo prototypum perfe&te ex-

$ Augif

primere cupit, oculos ad

omina illius hnea-

10405 [

COIOH.- II I-

uiaeft caput noftrum, principium,primo-

menta affiduo refleCtit; ita & qui Chriftum

V- 18*

cenitus ex mortuis, ut fit in omnibusi-

perfe&e imitari deliderat, oculum mentis in

L

pfe primatum tenens, quia in ipfo complacuit

omnem plenitudiném inhabitare, & pe

*

r eum

vita moribusque illius perpetuo defixum ha-

ft

omnia reconciliare in ipfum.

beat, oportet.

Ífratres nos vbca-

li. Ardens amor ergaChriftum: quiaàmor

fe

Hebr.2.

II. Quia non confunditur, ;

?

vy.t11.

re,dicens: Nuntiabo nomen tuum fratribus

aut reperit fimiles aut facit, juxta commune

^

f

Matth 28.

Ethicorum effatum.

V. iO.

meis. Etiterum: lte, nuntiate fratribus meigs,—

f

IV. Affiduum exercitium; ut enim fabri-

ut eant in Galileam.

j

"HL. Quia eft fponfüs animze, candidus per

cando fabri, ita imitan

.

do*'im?tatores Chrifü

1

DEUI. 41 Vi

Cant.5.

r.

u

Y.iOe

vitze innocentiam & fan&itatem, & rubicun-

mj a

d. Chrifum -nmaä;dum;.

ü

dus per paffionem, fanguinisque fui pretio-

$

V. Seria ponderatio amoris Chrifti erga

fillimi totalem effufionem, ideoque ele&us

nos; cum enim, tcíte Seneca, efficaciffimum

ex millibus.

IV. Quia Redemptornofter eft ; quam cau-

amoris philtrurá fit amor, quidtantus Chrifü

amor in. corde hamauo non efficiet, fi accu-

S Bgraï.

fam merito S. Bernardus praecipuam cenfet

rate fecundum

dumait: fuper omnia te mihi amabilem red-

: pqci)(tv»iores Zcilrcumüantias con-

sss

fideretur.

dit, o bone Jefu, calix,quem bibifti,opus noftrze

Vi. Alte menti i

mpfimere, quod prius fcri-

Thom.

redemptionis. Hoc enim omnino ainorem no-

ä

ftrum fibi vendicat.

l

ptor pronuntiavit: Teneas te apud Jefum vi- Kemp.l.2s

veus & moriens, & illius fidelitatite commit- ^ 7*

Chrzffus imitaüdus;

l

dic&hs:

tejqui omnibus deficientibus te folus poteft ju-

q

Mattl;l.w. V. QuiaitaPater zeternus mandavit,

:

vare. Dile&iocreature fallax & inftabilis: di-

V..

$B&

Hiceft Filius meus dilectus, in quo Iwnihi' bene

le&o Jefu fidelis & perfeverabilis. ^.

.

D. £

" complacui: ipfum audite.

55 VII. Humilitatis & pacisinternee

ftudium, Lih;&

k'."C. 8,

Jo.13.-

V1. Quia Magifter nofter eft fapientiffimus,

utidem Author fuafit his verbis: Magna ars

à(

'.518' i

fan&iffiraus & manfuetiifimus, quae tres pro-

eft, fcirecam Jefu converfari, & fcire Jefum te-

q1

prietates ad. perfe&um Magiftrum requirun-

nere, magna prüdentia. Efto humilis & paciti-

l

tur. Hincipfedixit: Vos vocatis me Magifter

Ia

cus, & erit técum Jefus. Sisdevotus &quie-

& Domine ; & benedicitis.

Et exemplum

tüs, & manebit tecum ]Jefus.

ü

dedi vobiS, ut quemadm

odum ego feci, & vos

- VIiI. Contemptus generofus externarüm & Lib.2.e.8.

faciatis.

H

I.

u

fenfibilium confolationum: poteris enim, in-

VII. Quia ipfead imita

tionem hanc toties,

quitidem fcriptor, fugare Jefum, fi volueris ad

ü

]0 .S,V.Ia-

tantisque promiífis invitavit, praecipue dum

exteriora declinare. I£contrario verofrequens

014 q

dixit: Ego fum lux mundi: quifequitur me,

illi vifitatio cum homine interno, dulcis fer-

C

non amibulat in tenebris, fed habebit lumen

mocinatio, grata confolatio, inulta pax, &fa-

& of

To.14-Y-

6,vitze. Etiterum : Egofum via, veritas & vita.

miliaritas ftupenda nimis.

i

d refürr, .

Nemo venitad Patrem, nifi per me.

*

É

]0. IQO

VIII. Quia paftor nofter eft, & ut ipfemet di-

-ASCETICA.

Sytülu d

v'270

xit; Oves meve vocem meam audiunt, & ego

b

cognofco eas, & fequuntur me, & ego vitgm

"T'tia preecipue circa- Chriftam & bene ap-

i

zetermam do eis.

7* prehendere ip

á

fe., & aliors docere debet

j

Chriflus imvocandes.

y

Afceta.

t

e

Jt-

I.IOOZDV' I

IX. Quia Advocatus nofter eft, juxta t

l. Primumeft, ut bene apprehendat quali

monium S. Joannis: fi quis peccaverit, Advo-

tatem , neceífitatem & dignitatem Incarna-

tionis; & Qu«litatem quidem optime ex

catum habemus apud Patrem, Jefum Chriftum

juftu

m

Symbolo Athanafiiintelligere poterit, ubi ea

X

fequentibus verbis explicatur. Et ergo fides

Q,Tim.z-

QuiaMediator nofter ePt,teüe'S.PaL;l.o di-

cente: Unus enim Deus,unus & Mediato'quei»

recta, ut credamus & confiteamur, quia Do-

& hominum, homo Chriftus Jefus..

minus nofter Jefus Chritus DEI Filius,

Deus&homoeft. Deuseft fubftantia Patris

Hebr. 2.

X1. Quia frater noftereft; Quidniergocum

V.ll-

fiducia ad hunc Proregem /Egypti coeleftis

ante fzecula genitus: Homo eft ex fubftantia

Matris in fzeculo natus. Perfettus Deus, per-

potiore jüre, qnam ad Jofephum olim fratres,

confugiamius, ab eoque frumentum gratlæ di-

fe&us homo, ex anima rationali & humana

:g

l

!

carnefubfiftens. 7Equalis Patri fecundum di-

vinge petamus *

vinitatem ; minor Patri fecundum humanita-

p

AGor.2.

XIE; Quia Salvat

or no(ter eft; atqtie'adeo 0-

S.lauy

mnis, quicunque invocaverit aomen D

g

tem. Quilicet Deus fit & homo, non duo ta-

.Ulï.inLl

7.2!-

*

oþm'i-ni,v

A

men, fed unus eft Chriftus. Unus autemnon

E Ve !

Cons

5 $

(alvus erit, tefte 5 Petro.

f

ia

Tuulus .X X HI. Cäm'h:s |

327

N

converfione divinitatisin carnem, fedaífum-

ciendi, non jubendi,

ptione humanitatis in Deum. Unus omnino

Nuntius, fed Domin

quia non Legatus, neque $ Ambr,

non confufionefübftantize, fed unitate Perfo-

u$ ipfe falvaturus erat po- ferm. 16.

?Ub,de

pulumfuum. Te

mpus faciendi, Domine, hoc in Pf. 11$.

;Virgin.

nz. Nam ficut anima rationalis & caro unus

eft,ut

crucem afceadas,ut mortem fubeas; to-

efthomo, ita Deus & homo unus eft Chriftus,

tus in periculum ultimu

De veib, Mcej]ïtatem exSS.

i] mundus urgetur:

Apoft 3. nam,utrec

^

Patrum do&rina cognofcet;

factum tuum fabveniat,

quoniam nec tua prge-

t

Tnoral,

te S.Auguft.ait;Si homo non periit-

S.Ambr

, fet, Filius hominis non veniffet. Et nifi primus

cepta prodeffe poterant.

füperLuc, homo delinqueret,fecundus ad paffionum pro-

S.Auguft, bra minime veniret,tefte S.Gregor. Hinc S.

CONCEPTUS .PRJEDICABILES.

l

Io«onf, Ambr. Non prodeffet. inquit, nafci, nifi redimi

Chrifüus Jucarnatus.

profuiffet. Clariffime veroS. Aug. mediator,

I. [Doteftoftendi fru&usIncarnation

:

is þotäfïi-

aitiater Deum & homines,oportebat,ut habe-

mus, fcilicetrecon

ret aliquid fimile Deo , aliquid fimile homini-

ciliatio hominis cum

Deo, ideoque Chriftus Iri

di comparari. 1.Pro-

bus, nein utroque hominibus fimilis,longe ef-

pter fimilitudinem finis ,

:quem Deus indicavit,

fet a Deo; aut inutroque Deo fimilis, longe ef-

dum dixit: Erit arcus

fetabhominibus,atqueita mediator non effet.

meus in nubibus , & vi- Gen. g.

debo illum,

& recordabor fcederis fempiterni, v. 6.

d

Dignitatem deniqueintelligere poterit ex Gra-

quod fa&tum eft inter Deum & inter omnem

natenfis difcurfu,quem fic format: dignitas di-

Deut, 4,

vinze Legis &Dominicze Incarnationis benefi-

animam viventem. 2. Proyter 9

ailitudinem e[-

V. 22.

Jentie : ut enim Iris eft fplendo

r Solisinnube

cium colligiturex illis Movfis verbis: Interro-

receptus, habet

queduo cornua; ita Chriftus

ga de diebus antiquis, qui fuerantante te, ex

eft plendor & fi

gura Patris in carne humana

die, quocreavit Deus hominem fuperterram,

receptus, duasque naturas. divinam fcilicet &

afummo ccelo usque ad fummum ejus : fi fattà

eít hujuscemodires aliquando,autunquam CO-

humanam, habet. . 3. Propter fimilitudinem

colorum: utenim Iris tres habet colores, viri-

gnitum eft , utaudiret populus vocem Domini

dem, czeruleum, rübeum

; itainChrifto tripli-

Deiloquentis de medio ignis,ficut tu audifti,&

cisg

eris myfteria re

-Thot,

vidifti. Siergo magnumfuit, Deum per Ange-

: "

periuntur, gaudiofa per

. Kenplas

viridém,dolorofa per r

ubeum, gloriofa per cae-

.

lumloqui de medio ignis,quid erit, ipfum Dei

ruleum colorem fignifi

cata. 4. Propter fimili-

verbumac verum Deum in affumpto homine

tudinem odoris,

;

toties inter Difcipulos confedentem, eosque

quem Iris materialiter, Chri-

!

cceleftibus difciplinisimbuentem cernere2Re-

ftus fpiritualiter

per virtutes & miracula reli-

quit. Excitandi

proinde Auditores, utagno-

5.Bern. in &e proin S. Bernardus ait: Nemo hominum

Ífcant, &íequan

Epiít.

novit, nec notcere poteít an plenum, quid boni

centis : Videarc

um

tur confilium Ecclefiaftici di- Ecclef45.

fililmc&

; &benediceum, quifecit V.12.

adgratiam , quid congruentize ad fapientiam,

illum: valde fp

eciofus eft in fplendore fuo.

quid decoris adgloriam, quid commodi ad fa-

Vid. Fabrumin f

e

lutem, penes feipfam contineat hujus vene-

fto Annunc. c.3.n. r.. .

II. Poteft ex occafion

elententize : Rorate cg;. lais 45.

randi myfterii humanze redem

ptionis infcru-

li defuper , €9 nuber plu

tabilis altitudo.

Chriftusrori. 1. Quia

ant juflum; comparari "

?& Lib.'z-e-go

ut ros füub noctem ceci- Sap. 18.

.U

IL Alterum eft,utbene apprehehdat,aliisque

ditinterram, id eft , ut

erum virgineum , juxta V- 18.

inculcet triaofficiaChrifti primaria,nempeDu-

Salomonis teftimoniu

cis, Magiftri, & Redemptoris, quze ipfemetin-

tium contineretomni

m, cum quietum filen-

5

Jo.14.v.6.

a, & noxin fuocurfu me-

dicavit, dum dixit: Egofum via (quia duco ad

dium iter haberet, o

mnipotens fermo tuus exi-

coelum ) veritas ( quia doceo homines verita-

liens de coelo a re

" —

S.Leof.4. tem)& vita(quia redempturus fumillos.)Hinc

galibus fedibus venit. a.

Quia utroris generatio occulta eft, & i

S fine

de refürr. G [ eo Cf riftus,inquit,eft vize lanttze converfa-

ftrepitu in terram cadit; itaidem de

Chrifti

"tionis: veritas doctrinze divinze ; vita beatitu-

generatione verius dicitur,

