tulifentin Ecclefiam , folam in domo fuperfti-

lens , campos femper oberrare fecit, tandem

li

a san.

tem filiam invafit difcerpfitque lupus, cujus

veroutrumque in confpe&um populi & magi-

lü

ä

partem fuis vicinis detulit catulis, reperto

firatus adducens; ex una parte cibos appofuit

Hlfï Hllg

lautos, ex alia vero vivum collocavit lepo-

014

poftmodum puellze capitein fpecu lupina.

Filiorum beue educatorum obfirvantia evga

rem , moxqueis, qui praedze capiendze affue-

fattus fuerat, leporem folutum videns , eun-

parentes.

dem relictis cibis delicatis ftrenue eft infecu-

Staple-

XXX. Thomas Morus, magnus Anglize

tonin Àn-

tus; alter vero ad cibos praeparatos advola-

glia.

Cancellarius, qui pro fidei catholicae defenfio-

vit; tuncque fapiens his legislator populo di-

ne Martyroccubuit, adeo erga genitores fuos

lf

venerabundus extitit, ut etiam in fublimi illa

xit: Duo hazec animaliaabuna eademque ma-

df j

tre, uno eodemque partu funt progenita, &

N

dignitate conflitutus , nondedignaretur, etiam

tamen magnam in illis confpicitis differen-

conjugatus, & prove&a aetate confpicuus,

d

patris benedictionem quotidie poftulare.

tiam, cujus caufa eft diverfa ntriusque educa-

tio, quam funt fortita; moxque inde occafio-

S. Hier.

XXXI. Euftochiusita matri femper adhae-

nem lumpfit firmiter eorum animis imprimen-

$n Epift,

fit, & ejus obedivitimperiis, ut nunquam abs-

Paulæo

que ea cubaret, nunquam procederet, nun-

di, quantireferatbona filiorum educatio , qui

tametíi fint unius ejusdemque arboris rami ;

q«quam cibum caperet, ne unicum quidem

attamen bonus vel malus eorum exitus & e-

nummum haberet poteftatis fuze , fed & pa-

ternam & maternam fubftantiolam a matre

ventus, a bona vel mala educatione depen-

deat: fiquidem totius reliquze vitee mores ab

diftribui pauperibus lazetaretur , & pietatem in

lis, qui in primis annis comparati fuerunt , .

Y

: parentes , hzereditatem maximam & divitias

crederet.

*

w

femper derivantur.

N

I[I. Plutarchus apud Lacedzemones duos Plütarch,

Fulgof.

XXXII. Fulgofus r

Efert de quodam aurifi-

fratres fuiffe fcribit, qui, cum inter fe litiga-apud La-

L5.64

cis Toletani.filio, quod, cum pater ejus ob

cedae-

rent, tandem caufain judicium dedu&a, am-

mon,

falíam fufpiciciuem ad patibulum condemna-

bo ab omni fuerunt reatu abfoluti: Econtra

tus fuiffet , filius autem patris innocentiam

vero punitus pater, eoquod authoritate, di-

juftificare non potuiífet , omnibus viribus pof-

fciplina, bonoque exemplo; filiorum difcor-

*

fibilibus judicem eo inclinare ftuduerit, ut

diam non przeveniffet.

N

patris loco ignominiofam mortem í[ubiret,

]V. Cornelia Gracchi mater,

quod & obtinuit, ficque honoris & reveren-

cum Campä- Platareh.

na-mulier ornamenta fua pretiofiffima illi o-

tize paternze victima mortuus fuit.

ftenderet, traxit eam fermone, donec liberi.

efcholis redirent, & tum iis oftenfis , hzec ait,

S . AVT. :

i

ornamenta funt mea, fignificans , nihil przefe-

rendum filiorum educationi.

EXEMPILA PROFANA.

$. Dett,

Qualitas.

.V. Alexander Magnus fatebatur, fe plus Anonym,

Ariftoteli praeceptori, quam Philippo paren-

to, 2 Lf

]Elïah.!g; I

anus lacrymofam integree cujusdam

ti,obligatum effe, quod ab hoc effe duntaxa

',H dOm. 2"

Var. h:ft.

ælï

t

)uadrag.

€. I.

familizee, quam in barathrum mortis

ab illo bene vivere accepiffet.

L'Sx cu [l

. & defperationem, malum cujusdam unius

V. Cum respublica Athenienfis graviffimis Engelor.

patris exemplum przecipitarat, hanc fcribit

vitiis fcateret, & ideo Senatus confilium ini- P. 2. Luc.

vang. in

tragoediam.

Mzearius Jovis impii facerdos

ret, qua ratione priítino vigori reftitui poffet,

[6

m. poft-

& ipfe impiiffimus proditoriam mortem cui-

quidam putridum pomum in medium protu- p,

Ích,

damintulit homini , qui in certo templi angu-

lit, dixitque; illi rempublicam fimilem effe;

lo dives quoddam occulerat depofitum ; mor-

fed tamen, ficuti ex granis hujus pomi terrae

tuum itaque in eodem fita füblatis pecuniis

mandatis frugiferze plantze excrefcere poffunt,

fepelivit. Duofilii, qui iniqui facrificiiillius

ita non minorem fru&um in republica fpe-

fuerant fpe&atores, in abfentia patris eum

randum, fi juventus velut femen e terra ena-

imitaturi , ad altareaccelTerant: Ardenteita-

tum fingulari folertia excolatur.

que ignejunior cervicem porrexit, majorque

Filiorum reverentia erga pareutes.

gladio forte fortuito invento juniori caput fuc-

cidit, quo fpectaculo atterritis domefticis ac-

VII. Author quidam, quiIndiarum hiftorias

currit meter, quae filii morti ingemiícens,

conícripfit, inviolabilem populorum illius re-

in exped.

titione ardenti ex altari fublato fratricidam

gionis confuetudinem effe dicit, quod patris , Sin.1. 1.

peremit; quae nuncia intelligens Macarius fu-

matrisque exequias integrotrienn!o continua- * 7:

ribundus advolat , haftaque arrepta trucidat

re foleant: cujus hanc aífignat rationem: ut

W

fuis parentibus, qui primze zetatis triennio

conjugem, qui rumore divulgato captus, cri-

menque confeffus, & ipfe ad mortem con-

eos ulnis geftaverant, tantoque labore educa-

demnatus fuit.

verant, vicem rependant. .

^ Manfi

VIII. Idem author fcribit, quod filii faepe Ibid,

diíc.

fl. Lycurgus Lacedoemonum legislator,

6.7-8- Jecibus reipublicae promulgandis animo in-

parentum fuorum cadavera diuturno tempore

tentus, Lacedaemonibus , quanti referat ju-

domi confervent, eaque certo quodam trans-

parenti bitumine afpergere foleant , ne eadem

ventutem a primis annis virtuofe educare,

perfuadere volens, daos enutrivit caniculze

cadavera malum de fe fpirent odorem, inter-

funfi

catulos ab eadem matreeodent. tempore pro-

ea vero quotidie cibum & potum i

b

C

[ 1&.

pfis offer?nt,

Eif

1

genitos, quorum unum in domo fua laute ci-

haud fecus , ac fi viverent.

. IX. Ad-

Bibliothece Manualis C'ancienatoriæ

104

yw

S. Ambr. -

IX. Admiratione digniffima eft compaf-

iisdem moribus, indole & confuetudinibus,

| dlf

6 p

p i

Y

l5.hex. fio filiz illius erga matrem captivam, cum

€. 17.

quibus a principio affuevit, in totius reliquze

q1

enim illa a praefe&o carceris cibum matri

vitze decurfa femper continuat. Hinc S. Au-

deferre prohiberetur, illa cibo loco, porre-

guftinus : Eft nativitas quafi arbor, quze infe-

lP

Q

&is matri überibus fuis, lac ei fuum propi-

ritur; quae fi bono furculo inferitur, melior

t

navit : Deprehenía eft uberibus alens eam,

fiet; fi malo, deterior: lta & nativitas, fi

quo miraculo matris falus donata pietas eft,

bona accedat doctrina, bonos faciet fructus,

j

fi mala, malos.

pi

ambzeque perpetuialimentis; & locusilleei-

Ü

dem confecratus Deze templo pietatis, extru-

VI. Sicut artifex quatenus formam aptam S. Anfel-

&a inillius carceris fede, ubi nunc Marcelli

ex lamina aptet, nunc eam fuo inftrument

o nus apu

Surium

tj

;

ü

theatrum eft.

Jeniter premit & percutit, nunc difcreto le-

22. April,

4*

vamine lenius lzevat, & format: fic & vos, fi

p

Exempla brutorum.

pueros veftros cupitis ornatis moribus effe,

' Ibid- u'S'

Caffiod.

X. Caffiodorus, ad noftram confuffionem ;

neceffe eft, ut cum depreffionibus verborum

£

l. 2. epift,

libro fecundo epiftolarum fuarum de ciconiis

impendatis eis paternze pietatis & manfuetu-

j

itafcribit: cum parentes earum pennas fenio

dinis levamen, atque fubfidium.

cogente laxaverunt , ne ad proprios cibos

Neceffitas.

Y

idonei poffint inveniri , plumis fuis genito-

i,

rum membra foventes , eícis corpora laffa re-

VII. Sicut aqua in areola digitum fequi-

s. Hief-

1

f

d Gau-

ficiunt , & pia viciffitudinejuvenes reddunt,

tur praecedentem , ita setas mollis & tenera a

ent.

Tdem dif.

uod a parentibus parvuli fufceperunt.

in utramque partem flexibilis eft, & quocun-

Plutarch.

XI. Plutarchus de leonibus fcribit: Quod

ue duxeris, trahitur.

1

3 I fC

de folert,

animal.

juniores przedam fuam dividant cum feniori-

VIII. Sicut inagro:.1m cultura bonam in- Plutar-

bus, Plinius fimiliter inquit: Glires genito-

primis terram effe opotet,

tum ferendi & co- chus de .

uer.

lendi terram peritum agrícolam , deinde opti-

Mahü

reg fuos feífos fenecta, infigni alunt pietate.

edüq. c

;i

XIIL In hiftoria quadam antiqua pariter

mafemina: Eodem modo loco terrze natura,

ü

difc, 13.

legimus , quod conflagrante fere toto Del-

locoque agticolae praeceptor, & loco femi-

[

n. 6.

phio Batavorum oppido, Ciconiz proles

num inftitutio bona effe oportet, ut probo

fuas adhucimplumes ab incendio protegentes

pueri educentur.

alis contexerint, roftro detulerint, ac pedi-

IX. Sicutfi ceran

imis durä , vel mollis fue- S. Anfel-

rit , figillo impreffo , ejus figuram in fe nequa- mi l. c.

bus, uteriperent, & neofficium intermitte-

?g

rent paternum , nunquam deferuerint, quin

quam ad plenum recipit : Si vero, ex utrisque ,

potius mor

duritia fcilicet atque mollitie difcrete habens

tem cum illis fu&inuiiïe propalam

figillo imprimitur, tuncforma figilli omnino

|

vifze fint.

ä

perfpicua & integra redditur, fic eft in 2eta-

$. VL

tibus hominum. Videas hominem in 2etate

E Phohateh,

hujus fzeculi, abinfantia usque ad profundam

in Moral, |

SIMILITUDIN*E'S.A

t

fene&utem converfatum , fola terrena fapien-

l

[

Qualitas.

tem , & in hispenitus obduratum, cum hoc a-

ge deSpiritualibus, hunc ccelettia fecreta do-

l

Plutarch. Í.

Si

cut agri non omnes fru&tiferi fün

t, qui

in Moral.

coluntür ; ita non omnes animi eun-

ce rimari, & perfpicies cum, nec quid velis

dem ex cultura fructum ferunt.

quidem poffe videre; nec mirum , indurata

ceraeft, in iftisaetatem nontrivit, alienaab

li

jofephus

|I. Sicutgypfo madido celerrime utendum

Lang. iu

quod celerrime ficcetur: ita ftatim fingenda

iftis fequi didicit: e contrario confideres pue-

Polyanth

'Jiteris acmoribuszetasrudis, priusquam du-

yum 2etate ac fcientia tenerum, nec bonum,

V. eod.

nec malum difcernerevalentem , nec te qui-

rior fatcta non admittat fingentis manum.

lbid.

III. Sicutterrze non quzecunque femina in-

dem intelligere de hujusmodi differentem ;

Vo ln&i'

nimirum mollis cera eft, & quafi liquens, nec

li,

tutio.

jicimus , fed quze utilem duntaxat fructum

imaginem figilli quoquomodo recipiens. Me-

promittunt; ita neque pueros difciplinis licet

fallere, quae tautum decorum afferunt, fed

dius horum adolefcens & juvenis eít, ex te-

neritudine atque duritia congrue tempera-

quze cenducunt, & vitam potius , quam lin-

tus: Si huncinftruxeris, ad quze voles, infor-

guam formant, & erudiunt.

m ——

Tbid

VI. Sicut rami & furculi natura pravi &

mare valebis: quodipfe animadvertens , juve-

V.

.d;l-

tortuofi , nunquam redigi ad rigorem poffunt,

nibus majori folicitudineinvigilo, procarans

A0

cat.

in eis vitiorum germina exfürpare.

Il $.

quamvis manu tractentur, & emolliantur,

fed & naturalem fiatim pravitatem recur-

X. Sicut iac; quod a nutricis u

bere fugi-s. Clem. 1

runt; ficii, qui parum honeftenati & educa-

mus, eftillud, unde hzec noftra corpulentia Alex. x.

componitur, dumfcilicet ejus fubftantia, inP9** €-9»

.'.

tifunt, continuoad humum fpeCtant, hoceft

viliffima minifteria adamant, nec in fublime

offa infantis, medullas, venas , arterias, o-

ä

mniaque alia membra diftribuitur ; ita idem

animos attollunt, nec re&ti unquam, nec li-

| : lien,

beri funt.

.de hominis pueritia afferere poffumus ; omnes

S.Aägu&.

V. Sicut arbor femper ejusdem qualitatis

enim hominis inclinationes,, mores, virtu-

l. 4. ex

fes omniaque alia bona, quze in totius vitze

qq. vot.

fru&tus producere continuant, cujus produ-

decurfu habemus , fru&tus funt bonze difci-

"9

teit,

cendi virtutem a principio, priusquam alteri

infita fuit , in fe habuit; nec unquam ab illis

plinze & educationis , qua homoin adolefcen-

degeneratj ; eodem quoque modo homo in

tia* fua coexfcetur.

2

XI. Sicut

705

--- Titulus XZIX Educatio;

*'Q Mavfi

XI. Sicutferarum quasevis fuam femitam fibi

ol

Utilitas.

! difc.

e

propriamaperit, ac per eandem femperin fua

. X. Sicut nulla tam fera eft bellua; - qdæ Plutarch.

n..7.

vivaria autfpeluncas fine errorealiquo it redit-

E

que: ita perraro priori dimiífa, aliam fibi aut

non manfuefcat cura: ita nullum tam agrefte!n Moral.

eft igenium; quod infitutione non mitelcat. :

ipfa referet, aut ab alia jam tritam carpet, ex

— XXI. Sicut urfus informes gignit catulos, & Plinius l,

quo demum fit, ut fere aífidua ejusdem femi-

tze repetitione, fuinotas &odorem inipfa re-

lambendo format; ita rudem ingenii foetum ?* ** 26

diutina cura explicari convenit.

linquant, per quas fagacitas canum easdem

XX Sicut arbor perfeinfrugifera, tamenIdeml. rz,

perfequitur, &aífequitur. Ergo hac in re non

Rs agud

diífimile hominum ingenium, finguli ab ini-

infitione difcit ferre fru&us; ita pravum in-^. 14

3üri

genium inttitutio

à

tio propriam fibi femitam aut vivendi rationem

ci poteft.

nïekad bonamhfrquem redu-

22 Àil

ufurpant, & ab ea deinceps nullis dehortatio-

nibus arceri, & in aliam induci poffunt.

XXIII. Sicut foenum Grecum, quo pejuslIdeml.1g.,

fbid. u.5.

tra&atur, hoc ptovenit melius; ita liberi qui-** !6-

.XII. Sicut quod in tenera ?etate in offa in-

dam, quanto habueris indulgentius, tanto

greditur, & fimul cum offibus crefcit, tandem

j

jnduratur, & una eademque res cum illis ef-

minus proficiunt: negle&i vero & vexati,

in viros infignes evadunt.

ficitur, ita pariter vitia , & mali mores in ju-

XXIV. Sicut fi amicum przcipitem pedeManf

ventute acquifiti adeo firmiter in nobis radi-

$ Hier

cantur, ut ad ultimiam usque aetate

apprehenderes, eumque vulnerares, ita ta-difc. g.

ad ag«

4

m infepa—

.

men ut a difcrimine przefentiffimo ipfum eripe-3- 2«

dent,

Tdem difc.

rabiliter nos comitentur.

res; quidquid foret de plaga, ingens certe il-

. XllIL.Sicutarbores & plantze cum eterra na

li beneficium praettitiffes, Ícilicet vitze ; ita &

8.

.-l.

Ícuntur, per fe fylveftres funt, nec fru&tus bo-

Dhies

in praefenti afferere licet, quod, licet pater

du de.

nos producunt, quibus hortulanus furculos in-

virgam difciplinze infligat filio, in vitiorum, &

Prer,

feritfoecundos, eas potat, & proutopus fuerit,

fcandalorum baratrum ruenti, nihilominus

amputando, hinc inde ramos praefcindit ; ita

Wedup.

infignia edat amoris & beneficii paterni iri-

homo, qui arbori a Pfalmitta affimilatur, dum

dicia, dum filium hoc modo a przecipitio ere-

ait: Ligpum; quod plautatum eff fecus decurfus

ptum, in fecaro con

aquarum, ut fru&um faciat , ignemque inferni

tituit cprpqraliS , & fpi-

ritualis falütis ftatu.

&

inextinguabilem evadat, neceffum elt, ut, dum

XXV.Sicut quiina

gto & vinea fia diligenQ Psulus de

' Su' Anf&l

""parvulus & tener eit, amputetur, & inutiles

tem operam collocat, evadit pauperiem; ita ! 4lat. in

tj 6

rami praefcindantur , furculi boni inferantur

fiin filio tuo operam na

2A

p. 30«

varis ftrenuam , fi-

Eccl

falutarium dogmatum, & difcipliaarum, idque

lium a tutpitudine liberas.

"quamdiuin eo durat zetas immaturior, tunce-

|

nim do&trisam fibi traditam facilius apprehen-

dit, tenaciterque retinet per reliquum vitae.

i yu cundita s*

XXVI Sicut gricola vehementer exj'ülQPolitian.'-

XI1V. Sicutnulla eft arbor, quze non fterile-

in Moral. fcat, actortuofa fiat; ficultura defit;ita nullum

tat, generofos foetus ex arbore legens, quaml. 6. epift,

tam felix eftingenium, quod non degeneret ci-

fuis quondam manibus confeverat, ac multa

?

cura produxerat; ita proeceptores ac paren-

tía re&am educationem. -

Ibid.

— XV. Sicut nullus equus reGe feffori paret,

tes merito gaudebunt, fi mores intueantur

nifi arte domitus; itanullumingenium non fe-

eorum, quos a prima .

pueritia beng , felici-

g;,

'rox, nifi praeceptiscicuretur & educatione.-

terque .fon,nav-*erunt.

Tbid.

XVI. Sicut molli materize facile figillum

imprimitur, durze non item; ita puerorum in-

- Damuum, wuála educationis.

H 'XVII'. Sicut ,equus.indomims:e/Vadit dü-Fïugo

'genia, dum mollia funt, excoli debent; finau-

'tem 2e

rus, & in przecipitium vadit, & fe & fefforem Card. in

qnam.

tate indtïir?'f(?an-t, le recipient difcipli-

j

interficit : Sic filius indifciplinatus in pecca- pj ??

Tbid,

tum ruit, & fe & animam

XVII. Sicut

algerj', nifi colatur, non folum

te occidit.

fuam duplici mot-

infrugiter manet, fed etiam filveftria germina

'producit; ita adolefcentia rationis capax nifi

XXVIII Sicut qui avide rem acidam edunt, Paulus de

'przeceptis lioneftis exerceatur, non folum non

tunc quidem gaudent, poítea vero fentiuntPalat. l. c;

'eva

X

det bona, fed etiám ad multa yvi'þi,ä*dexfle-

dentium ftuporem, ita fi filio corrideas , tunc

'&et. -

*

quidem ridebis, fed rifumlues poftea dolore.

.XXIX. Sicut fimize, dum catulis fuis abblan-Plutarch,.

in a-

Trivver. " XVIII. $

icutneqde terra, quae media zeftate

'obduruit,neque quze hyemis rigorem fenfit, fed

diuntur, eosque etiamnum teneros inter bra-l. c.

popht.

"quxe ineunte vere aperitur, & adhüc rmollefcit,

chia fua fortiter ftringunt , fuffocant eosdem ;

$, Clet,

ita multi homines per blanditias, & nimiam

lAIfx' L

femen utiliter excipit; ità prima pueritia ad

lpad- c'-g'

"praeceptiones imbibendas maxime idor—le('ea'n,k

"

benevolentiam filios educant petulautes, & .

atque adeo fedulo excolenda eft.

Dei inimicos, atque a bona difci

I

ta fit, it'ei'um

plina, lprobis'-

d

ldem. ^ XIX.Sicutterra, licetfemel cu

qïug moribus a-ve.rfos & alienos.

.* tamen füapte natüra exhorrefcit, nifi iterum

aratrum admoveatur; ac femen immittatur;

-jta licet püeri a teneris unguiculis probe in-

ftituti fint, vitia tamen mox repullulant, nifi

crebra admonitio

N

je

ceffitar; de qua fic löquitur S. Chry-S.Chryf.

edat.

& excit;atip ad 'firtut'em

oftomus:

Iilud autem veftram chari- ho:59. in

ace

"m

*

"R. P. Eohn. Bitl: i. Tom E.—-

nge feninDiu uou

I2i735 tatem ïe"f

706

Bibfiotheee Manuafis Concionatorie

gt

*

nihil tamen efficiet, nifi folis infíuxus accedat $

dit

tatem rogaverimus, ut & vos virtutis curam

geratis, & continentiam liberos veftros do-

ita nifi Deus per gratise füze radicos coopere-

tio,

ceatis. Hincenim, ut ita dicam, omnia mala

tur, orinis inftitutio fruftranea erit.

e

fic

1. Ae&la inflituendi difpofitio: qua ]

uxta Boet de

(

nafcuntur. Confuetudo enim malitize procef-

fchol. de«

fu temporis invalefcens, tantum facit malum,

Boetium in tribus confiftit, in attentione, be-

fcript.

s Ti ..]

ut poftea non poffit aliqua vinci admonitione,

nevolentia, & docilitate, ut fcilicet fit docilis

0:4' ,

ingenio, attentus exercitio, benevolus animo.

qü(

& cum femel a malitia fuerunt occupati, qua-

pj

[

fi ia captivitatem effent abducti, quocunque

Hinc & illi, qui equos inftruere volunt, ante

fil

diabolus jufferit, eunt.

Hinc & Plato dixit:

omnia re&e freno parere docent.

ud

III. Zuffituentis difeveta direclio: nam, utS. Greg.

Opt:ma quzeque five naturzefivefortunze mu-

j

nera, fi negligenter culta fuerint, in peffima

fapienter advertit S. Gregorius , miícenda eft! 20. mo« ,

tandem evadunt.

lenitas cum feveritate, & faciendum ex utra- "^*

Sinef v

t0,4-d-x4'Pt€

Paulus de

IL. Utilitas; quia Pater bonus mortuusin

ue quoddam temperamentum, ut nec multa

e

Palat. in fili

o vivit, quia filius Patris mores gerit, &in-

afperitate exulcerentur fubditi, nec nimia le-

lol

'€ 30. Ecc

nitate folvantur. Hinc olim in arca cum ta-

' genium ;.& fi caro Patris mortua fit, Spiritus

[r

ejus in filio vivere videtur. Cui fimillimum

bulis legem comprehendentibus manna & vir-

rl

Hug. Car,

in fenfum, verbis licet diverfis, Hugo Card.

ga fimul pofita fuerant.

LI

ibid.

IV. F'1gilans cuffodia i

n removeudis impedi- Plutarch.

bol

fubfcribit, inquiens: Quafi non eft mortuus,

qi

quia vivitin filio do&rina ejus, & converfa-

mentis : ut enim agricolze vallos apponunt'? morz

de

tio, fimilem enim fibi reliquit poft fe, qui eum

arbufculis, quo fecurius crefcant ; ita qui alios

Quod etiam confirmans

bi

fa&tis repraefentat.

inftituit, fua cuftodia &vigiiantia' eos vallare

n

S.Ambr. S, Ambrof. in morte Theodofii Imperatoris

in obitu

-debet.

fic locutus eft. Ergo tantus Imperator recef-

V. Exemplum paventum aut 110

deratorum :D. Cheyf.

leg. 5.

"Theodo-

fit a nobis, fed non totus receífit a nobis, reli-

nam ficut omnis arbor bona bonum fructum

I2I

$B.

fii,

12,59.5

quit enim liberos fuos, in quibus eum debe-

facit, ita parentis vitium eft filiorum exitium ;

mus agnofcere, &in quibus eum cernimus,

ficutin arboribus vitium feminis totius arboris

$6b ;

.tenemus.

*

vitium eft. Hinc & Plutarchus prudenter pro-

Ff

di

[

D.Chfy-

l. ZEouztas ;

quia quotidiana nos expe-

nuntiavit: Ante omnia decet genitores nun-

fo.S.11. rientia docet, quod granum frumenti ad fru-

quam titubando, fed omnia rite agendo, illu-

y

ftre liberis femetipfos exemplum proponere,

&ificandum longo tempore indigeat, alia ve-

ro femina nonitem, unde colligitur, quod ad

quo ipforum vitam ficut fpeculum refpicien-

(

fuffocandum femen bonum, ne fructum red-

tes a turpibus factis & di&is. deterreantur.

Unde &, juxta notam fabulam, interrogatus

dat, tanta celeritas minime neceffaria fuerit ;

cur igitur diabolustam repente zizaniis fuper-

cancer, quare fic retrorfum iret, refpondit

to

feminandis dat operam? fedin promptu eft re-

di

quod üc':-»ak patre didicerit.

j

fponfio, quia omnia in figura contingebant;

^ Diabolus enim femper, ut inquit D. Chryfo-

$. IX.

ä

logus, hunc ftylum fervat, quod primordia bo-

ASCETICA.

d

ni pulfat; fan&a in ipfo ortu feftinat extingue-

ye, fciens, quod ea fuübvertere fündata non

L

mprims noffe debet Afceta, iz 4uo conjïjlat

d

offit. Ín »etate igitur tenerrima diabolus ma-

&bona educatio ; quod imprimis indicat Sal-

d

vianus fuper illa Pfalmi. 77. verba: Quazta

]a inftillare dcgmata nititur, & impedire, ne

bonum femen, id eft, bona educatio in primis

anandavit: Patvibus noffvis: fic difcurtens: Vi-

vitze annis radices agat, quia in his tam vir-

.detis, quas parariopes a parentibusfiliis Deus

jubeat, non pecuniarios thefauros, nec graves

tus, quam vitium, facilius addifcitur , & reti-

;:

netur. Seneca zetatem maturam & teneram

metalloaureo faccos, non füperbas,ac praeemi-

$ Chryt

inter fe comparans ait: Grandior zetas dura

nentes excelfis turribus domos, non fundos in-

lom. &

terminabiles; Non hzec, Deus praecipit, pauca

Hom.g7

.& intra&abilis non poteft reformari, tenera

ingenia finguntur.

funt, quze mandat, fedfalutaria: Scripto bre-

S. Chryf.

IV. -S'ucunditas 5 quam D. Chryfoftomus

'via, fed beatitudine fempiterna, ut ponant in

to. x. ho.

9

indicavit, dicens: Nam fi jucundum eft vide-

Deo fpem fuam, & mandata ejus exquirant:

re arborem, quae habet novam plantam e ra-

cum vero Deus vivorum fit, non mortuorum,

ï

dice fua exfürgentem, multo magis jucundum

recte illa parari filiis juffit, per quae zeternum

I

eft videre hominem omni ólea amoeniorem a

non morerentur. Clarius vero S. Ifidorus Pe-

radice fua filium habere aftantem, quafi no-

lufiota. Qui liberis fuis, ait, adhuc in tenera

vam plantam.

setate, primum quidem verum de Dei excel-

S. Bern.

V. Damnum 18

]e educatzonis ; nam, utbe-

leitia, . atque. providentia fenfum, deinde

to. 4.

ne advertit S. Bernard. quando filius non ti-

virtutem, moresque probos inferunt, hi cum

Dom. 2.

12. p.2. in

-met Deum, neque cognofcit, neque amat, non

non modo parentum, fed & optimorum magi-

Quad.

exfpectet Pater, quod fitgratus verfusfe, quia

ftrorum munere fungantur, a Deo merce-

V

qui non curat de Deo, qui Pater eft omnium,

dem accipient.

Cornelius a Lapide in illa

multo minus curabit de patre terreno,

verba: Erudi illos, €? cuvva &'c. fic loqui-

Cornel. a

VThon, '

ap. in c.

L 22122,

VIII.

tur: Vox erudi, fpe&at proprie ad intelle-

7.25.Eccl,

?52.5.

&um; vox curva, ad affetum; uterque e-

MEDI A.

nim dirigendus eft, & conformandus in pue-

Trivve-

atie diving imploratio : ut Aeniml, licet

ris & juvenibus, ne vel indociles maneant ,

rus in a-

1. Gr

agricola aret,

& feminet agrum

vel inflexibiles.

Pueris enim i,ngenita

popht,

e

Titulus XLLX. | Edicatio.

107

tä'.- eft intelle&u ignorantia , hzec tollenda eru-

ftri. Effe, ficut Deus eft univerfale principium,

ditione ; in. affe&u fuperbia & concupifcen-

& fic eft quzedam affinitas hujus preecepti ad

lBOet d

. tia, hzec curvanda & caítiganda funt morti-

Átto| d

ficatione. . Alia verfio, loco, cur

praecepta primze tabulae. Quale vero in fpe-

fripr

va »illosu.,' legit:

"

cie fit debitum filiorum, explicat S. Bernard. S. Bern, :

)

Gervices eorum . domes.

Senenfis dicens: Quamvis filius accipiat E!fe £0-2.S; inr

S. Thom.

-5 1I. Secundo noffe debet eoduss educazdi ;

C.4]

corporalea patre, efficitur tamen ex hoc jn !£^4: poft

phef.

quem egregie S. Thomasindicavit diceas: No-

debito duplici, quia illud corporale, quod acci- Quad 5 r,

tandüm quod alius eft. prin.ipatus patris ad

pitur , eftde corpore patrisfumptum, & trans-

S t

filium, & Domini ad fervum ; quia Dominus

fafum virtute animz»e, & operatione, ideo filius

; QO,mg.j

I

utitur fervo fuo ad utilitatem propriam, fed

efficitur debitor honoris patris, tum ratione

E

pater utitur filio ad utilitatem filii, & ideo

2

| Salmer.

corporis paterni, tum ratione animze; quia

. to.

neceffe eft, quod patres inftruant filios pro-

anima & corpus concurrunt in patre, ut fit

4 9Y4- pter utilitatem ipforum, non tamen nimis ar-

principium filii ,-hinc rat'one corporis pater-

j

cendo, aut fubjiciendo; & ideo dicitur Co-

ni eft debitum fuftentationis propri:e, ratione

loif3. Patres nolite ad indignationem provo-

anim:e debitum reverent'ze. Quod vero prae-

care filios veftros, ut fcilicet non pufillo ani-

mium fperare poíTint ex tali reverentia, Indi-

Idenitoi

Phae |

mo fiant, quia talis provocatio non animat ad

cavit Sanct. Bernard. verba iila(ut Jene i t.-

l tora],

bonum. Eít autem provocare ad iracundiam,

4i) explicaus: dum ait.

In quo promittitur :

. I7.in

quando cum eisnon agunt ea, qua decet, mo-

om. 3,

profperitas ad bene effe, feptem namque con-

Quad.

deratione, vel cum fe eis duros, vel inexora-

cupifcunt homines ad eorum effe, & bene effe,

biles praeftant; aut cum fervorum officia eis

quae maxime in additione Deuterononii com-

:D. Chry(, |

Amperant, aut gravius, quam par fit. puniunt,

prehenduntur, quz funt feptem praemia feu

lleg' S. &

$. Bern.

& 1nde abalienationem & irze vindi&tam, &

felicitates. Prima longa vita: Secunda fub-

r

odium concípiunt contra parentes. S.Ber-

ftantia multa: Tertia, pulchra familia : Quar-

)

t.3. S.9. a,

nard. textum illum adducens Proverbiorum:

;

5

3. C. I.

ta, odoriferafama: Quinta, beneditto pster-

Qui parcit virge, odit filiums ait: Et ne cre-

na: Sexta ; divina gratia: Septima , veterna

dant, quod femper flagello utendum fit, aper-

gloria. Sed & Bonav. idem priemium ex- S.Bonav,

te fubjungit dicens: Qui autem diligit illum,

plicans: Honoranti, inquit patrem honore re-

d. 16.

inftanter erudit: nec ait: inftanter flagellat,

verentize debetur vita glorioía five honorifica ; P^**

- & percutit, eo quod plus funt filii erudiendi,

honoranti patrem honoré obedientise, debetur

quam verberibus flagellandi. Quis unquam

vitajücunda; honoranti patrem honore bene-

filiorum feverius caftigari promeruit, quam fi-

ficen*ize conceditur vita opulenta.

ius ille prodigus, contumax, & rebellis , qui

V. Quinto noffe debet, 2:ousgue paventibus

Glum ïä

totum füum patrimonium cum meretricibus

fft obediendum ; id quod breviter gloffa ind cat, €3P- 33.

dilapidarat? & tamen S. Chryfologus fuper

dicens: Debemus copulam terrenze cognatio- ^**

illa verba: Cecidit fuper collum ejus , inquit:

nisagnofcere, fed fi curfum mentis praepedit, -

EE

Sic pater judicat, fic emendat, fic peccanti

ignorate; ut affe&us mentis vifcera repleat,

i

filio dat ofcula , non flagella, deli&a non vi-

fed a fpirituali

propolito non avertat.. Et S. *

!

det vis amoris, & ideo pater peccata filii re-

Ambrof. Quod occidi fecit a proximis proxi-

xä'?b?'

demit ofculo, claufit amplexu ; Non minau-

mos Moyfes, filios a parentibus, praeceptum

do illum recepit, fed cum canticis & fympho-

evidens, quia praeferenda eft religio neceffitu-

niis; fi enim pater iplum defperationi proxi-

dini, pietas propinquitati; ea eít enim vera

mum vultu fevero a,fe rejeciífet, fi rigore ad-

pietas, quze pr&eponit divina humanis. Imo

veríus illum ufus fuiffet, utique nunquam il-

S. Hieron. ulterius progreffus , fi pater, inquit, S. Hier,

lum lucratus fuiffet.

in liminejaceat, fi mater ubera, quibus t^ la- in epift r

ue fft vadix male

ad Heliod,

.S.Chryü. — |II. Tertio noffe debet. .2

om. 6.

&avit, oftendat, per calcatum perge patrem,

educatiogis , quam S. Chryfoft. fequentibus

per calcatam perge matrem, & ad vexillum

verbis indicat: Itaque nulla alia ex ratione,

crucis evola: folum enim geríus pietatis eft

-- perverfi ut fiant liberi, contingit, nifi quod eo-

in hoc, effe crudelem; & merito. quia retra-

rum patres circa vitze praefentis commoda ze-

here a religione nihil eft aliud, quam Chri-

^^ quoamplius incumbunt, & fere dixerim, in-

ftum in pectore alterius occidere, Chtifto fe

faniunt; cum enim illa folummodo inquirunt,

opponere, fpargere, & diffipare, quae Chri-

nihilque illis praeferendum cenfent , & fuam

ftus collegit.

pariter & liberorum animam negligere co-

VI. Noffe debet a moribus infitutiouem inci- Senec.'é-

guntur.

Hos ergo patres (quod nemo ta-

piendam; uti jam olim monuit Seneca, dicens ; Pift. 76.

men me commodius dicere, quam verius exi-

TTR at avl

Pa

Mores primum , mox Sapientiam di

Íce, quae

ftimet ) parricidis immaniores, fceleratiores-

fine moribus male diícitur.

que dixerim , illi enim corpus ab anima fepa-

.. VII. Noffe debet, 4we maxime utilia frue

rant, ifti & animam & corpus eeternis igni

v-

J'utura illi, quem inflituendum füfcepit, ut enim

bus tradunt.

nec terre femina quzecunque injicimus, fed

ä( S-Thomo

IV. Quarto- noífe debet, .cur paventes pri-

(ornel à

|

.

quorum capacem novimus; ita ipfa quoque

[4p.

ino

2.2.0.122. sgu7: 270v pvoximos locum obtineant; id quod

inftitutio capacitati & fini inftituendi accom-

d

fs

&. 5»

S.Thomas clare oftendit dicens: Inter proxi-

modanda eft.

.

mos maxime obligamur parentibus, & ideo

VIII. Noffe debet, ex p/urzmis do&vinis opti- Plutatch.

immediate poft praecepta ordinantia nos in

mas /?l'igeudas & imculcandas ; uti jam olim fa. in Moral,

Deum, ponitur praeceptum. nos ordinari ad

pienter monuit Platarchus , dicens: Ut plu-

. parentes, qui fant particulare principium no»

res urbes przeternavigaffe pulchrum. eft, fed

uu u 3

expee

ho R P. Lofhn. szl Man. Tom. 1.

hY

Bibliothecæ.,r 'Manuafzs' Concionatoriee

108

i

expedit unam incolere optimam ; ita quam

ter irrigando: id eft , neceffaria media ad vif-

de

plurimafunt cognofcenda, fequenda, retiaen-

vendum & difcendum fuppeditando.

s. /n-

y

daque optima. .

utiles vamos grefcindendo:. per corre&ionem

tf

IX. Noffe de

difcretam fao tempore . adhibitam. . 6.. Cora-

Luc. 5

bet, z07 710X ce]?mdum a cul-

feff

y. 7

tuva, f fru&um non fegui.advertat, ied. potius

euendando illos Santdizs €? Deb , uti olim arbo-

cuj

agricolarum : exemplum ob oculos habeat,

res in tutelam variorüm Deoru

mendat2e ab Ethnicis.

m erant con-

gen

de quibus S. Jacobus dixit: Ecce agricola

ü

exfpe&at pretiofum fructum terre, patien-

]V. Ex occafione thematis: Jz qua UrzaHebr. 9. *

f

ter ferens, donec accipiat temporaneum &

ferotinium.

auvea babens Mauna, C? l/irga zaron, qua V* ^

fronduerat , & tabule teflamentz: poteft dici,

nef

quod liberi fint velut' cabernaculum, in quo

m

s

s

Deus multolibentius quam in veteris teíta-

CONCEP

TUS PRAEDICA-

menti tabernaculo feu arca habitat, atque ad-

BILE S.

eo hzec tria in illis ponenda.. 1. Zabule tefla-

$, 09l !

Prov. to.

1. E. x occafione thematis: . 77za vite , cuþo-

sienti: iteít; timor Dei, & legis Divinae

ho 77

!t

;

obfervatio.

2. Mazma z2 aurea urga igclu-

bar

;'I 17.

dienti difciplinam: qui autemincrepatio-

fum : id eft, liberalitas in rebus ad fuftenta-

zies velinquit, errat: poteft oftendi, quomodo

tionem & recreationem vitze honeftam necef-

p

Ia

parentes liberos fuos recte educare, tripli-

fariis offerendis, ex vera charftate profe&ta. 3.

cemque vitam dare debeant. . 1. IVaturalem ;

Firga frondens : id eft, corre&io difcreta &

Jur

ita ut eandem etiam per convenientem necef-

fructuofa ; quxe paulo fulfius apud Engelgr.

H

