Ex occafione fententie : Qui me in-

V. 25e

evenerit, inveniet vitam, €9' bauriet faülutem. a

onem latiffimá effe, potentiffimam, paratifli-

mam ad juvandum, fidelé atque conftantem.

Domino: poteft oftendi, quomodo veri cul-

tores B. Virginis inveniant triplicem vitam. I.

Pro cultu Mariano pr'amwe;ndo.

7emporalem per animz unitz converíatio-

nem. 2. Spiritualem per gratize recuperatio-

XLIV. Ex occafione verborum illorum:

Ecce Mater tua!. dici poteft, hoc Chriíti fuiffe

nem vel augmentum , uti invenit Theopbi-

lus, & multi alii peccatores. 3. ZEternam per

ultimum teftamentum, quo infinnare vcluit ,

uti fingularis debetur ipfi ma-

vellefe, ut homines omnes ipí(am ut Matrem

gloriam, quz,

venerentur & ament.

xim« Virgini, it

a fpecialis quoque olim con-

Oftendatur itaque;

feretur cultoribus illius.

Vide Miechovien-

quod hoc teftamentum fit a feprem teftibus

fem difc. 121. & 22. Item difc. 35 2. & 55 9.

fubícriptum , qui omnes exemplo (uo hanc

XLII. Ex occafione variorum Afylorum,

Chrifti voluntatem approbarunt, nempe r.

quz Deu

sin veteri Teftamento elegit, fcili-

Deus 2. Angeli. 3. SanQti. 4. Ecclefia. 5. Ca-

cet aroc

Noeticz , cui Chriftus comparari

tholici. 6. Hzretici & Infideles. 7. Creaturze

oteft: Montis, per quem Sandi intelligi pof-

infenfbiles. uti fufius de fingulis oftendit Fa-

fünt: 7impli, quod Ecclefiz catholice ap-

ber conc. 7.in fe(toNativ. B. V. & Piftor. conc.

20. part. 2. Miechov. diíc. 2 13. & 214.

plicaripoteft: dici poterit, quartam Afylum

fuiffe civitates quasdam, urbes refugii dictas,

XLV. Poffunt per quatuor equorum, cur-

rum gloriz B. Virginis trahentium, fimilitu-

& his B.Virginem aptiffime comparari. 1.

Quia, uti viaadillas plana & aperta erat, ita

dinem explicari quatuor officia, in quibus

precipue cultus Marianus confiftit; videli-

S, Dern.

& ad B. Virginem facillimus aditus: hinc S.

N

of 4.in

Bernardus: illefolus fileat audes tuas; qui te

cet 1. Ín congratulatione. 2.1In veneratione.

dir

Affumpt,

fideliter invocatam fenferit unquam in fuis

;.In imitatione. 4. in invocatione; de qui-

$?

bus vide Fabrum conc. 8. in fefto Nativ.

heceffitatibus fibi defuiffe. Ecquid mirum, fi

invocata adeft, quz etiam non vocata przíto

Piftor. conc. 20. part. 3. Miechov. di(c. 315.&

eft? 2. Quod ficut in bivio reperiebantur

feqa. Cafp. Taufch. in Matre dolor. l. 3.

Columnz, nomen aliquod infcriptum ha-

prax. 1à.-

XLVL Ex occafione fententim: Ego fum

bentes, & fic veram viam ofteadentes ; itaad

B.Virginem amandam mille argumenta &

Mater pulcbre dile&lionis 69 timeris, 69 agnitio-

nis:: C fantte fpei: explicaripoffunt motiva ad

incitamenta reperiantur, qualia funt exhorta-

tiones SS. Patrum, libri de ea fcripti, templa

devotionem incitantia; quemadmodum fu-

& imagines miraculofz, exempla innumera

fiusid facit Faber conc. 48. infefto Affumpt.

ferventiumChriftianorum,beneficia per illam

conferrifolita &c. 3. Quod, ficutfinisillaram

: $. XL

civitatum erat, homicidii non meditati reos

recipere, & protegere ; ita B. Virginis unicum

ALII CONCEPTUS.

de(iderium fit, ad fe confugientes defendere,

Maria dolorofa.

l

id quod tam multa infigniaque exempla ab-

lii

unde probant, quorum unum alterum ve, ma-

[. Et.

quidem in paífione fuit amarum ma-s P.

£x Adolel, xime de Theophilo ;

vel tribus fratribus ab

re beatiffimz Virgini dulci(limi Filiiter. a, tom,

feparatio, cum effet totus defiderabilis; Pro- 3. art, z.

Euopzo IsmeniaSultani filia liberatis,

recenferi poteft.

Josn.

Excitentur proinde auditores, ut fxpe non

pter hanc fuübtractionem Propheta in perfona? t-

Nieft.

Virginis ait: Cor meum conturbatum eft in me,

tam verbis, quam fa&ta confugiant ad hoc A-

po 158-

fy

lum.Videri pote(t Piftor. conc. 18.in Exord.

dereliquit . me virtus mea ,. & lumen oculorum . meo«

XLIII. Ex occafione orationis, quaS. Fran-

vum , 6 ipfum non efi mecum , vel, fecandum

cifcus Xaverius B. Virginis opem invocavit

aliam translationem apertius inquit : Cor meum

clamans :: Domina opitulare: Domina non

fiuctuavit.

$. Auguítinus legit: Contriflatum

opitulaberis? aut: Mater Dei memento mei:

efl cor meums amari namq; maris intenfiffimo-

offunt explicari tría potiffima motiva, fidu-

rum dolorumFilii f(üi duxus & refluxus in ani-

ciam erga hanc fanctiffimam Virginem & Pa-

ma & corde Deiparz Marie per renovatos

(emper dolores inceffanter inundabant, & flu-

hus

tronam cxcitamia. Nempe 1. Quia /cit juvare;

Ctuabant,

o ii C iE

Ti ifu!us LXX Hyperdulia Mqrz'arza.

1025

&sbant, . Unde Arnoldus Carnotenf(is ait:

quod in ipfo fieri coram té moribunda vide-

Erat in anima illa tempeftas valida, occur-

bas. Taulerus autem hac in re ita medita-

rentibus fibi procellis.

tur, inquiens: Nihil eft ambiguum, quin nifi

Il. Genz Virginis in facris Canticis genis

1 M;'niï tt.

divina fuiffet bonitate fervata roborataque;

66. ditc,r, türtüurum affimilari nofcuntur : Pulobre [unt

cor illius devotiffimum

n. 2,

gena tue ficut turturis ; Ubi Pagninus legit, pro-

fuiffet.

prz dolore dirqptum

ter margarias.

Quod vero gene Deipare

V. L.andfpergius»dolehtem Matrem hïs ver-

in turture potius, quam in alio quocunque

Landfper.

bis deícribit: Stabat, quia decentiffimis, gra-

giusho.48.

yolucrum genere prafigurentur, hujus hec

tiffimis, itemque honeftiffimis femper uteba.

de palf.

przecipua eil ratio , quia turtures , conforte

tur moribus ; unde quantocunque tabefceret

füo viduatze, continuo ingemifcunt, atque ab

dolore , nihil tamen in opere, nihil in mori-

earum oculis magaritz, id eít, lacrymz co-

bus, nihil ia geftu corporis, aut fermone in-

piofe fcaturiunt: cum igitur in hiíce verbis

difciplinatum, nihil immodeftum, inverecun-

beatz Virginis a Filio fuo dereli&tz , ingens

dumve, aut non fan&tum , doloribus, Mater-

dolor adumbretur, non fine ingenti myfterio

nave pietate fuperata exhibuit. Non igitur

lacrymz ipfius magaritis potius affimilantur,

vocifera:a fuit, non ejulavit, non rugiit dolo-

v. gr. adamantibus, topaziis, vel aliis fimili-

re, non fe percuffit, quomodo aliz interdum

bus gemmis, quia margarice non in dulcibus

deíolatz faciunt mulieres, fed virginalis di»

lacuum; torrentum , & fluminum aquis, íed

Íciplina, modeftiaque fingularis, dolorem in-

in falfis maris undis generantur , ut per hoc

ternum,ne turpiter erumperet foras,coercuit.

infinuetur, quod lacrymz Mariz compatien-

Nihil tamen propterea minus , íed multo

tis non ftillaverint , quemadmodum aliorum

etiam vehementius intus dolebat, quod foris

lacrymz manare folent, fed potius omnem

honeftadis, maturitatisque caufa fuum non

exceflerint amaritudinem; utpote quz in ame

plo quodam doloris mari produ&tz fuerunt:

manifcügbac dolorer.

Velut mare contritio ejus, congregationes-

I/äneranda.:

que aquarum appellavit maria. — Porro per

"VI. *XQuantu'm natura Angelica humanam piaacus

aquas illze denotantur intenfiffimorum dolo-

rum poeng, quibus ordinarie cor humanum

excellat.id nemini obícurum. Quando autem wyr fer 6,

Deus, ut hominem redimeret, naturam alie- pott Dom,

cruciati folet : Beata Virgo autem tempore

paffionis Filii fui in cordis fui centro omnes

nam aflumere, & fibi devincere voluit, vide» 2. Quadr.

tur magis congrue, aut decentius fa&turus f« 1.

excepit acerbiffimos cruciatus, quos unquam

patli , vel paffuri fünt omnes Martyres , imo

fuiffe, 1 pretermiffa humana Angelicam fibi

& omnes alios in fin

univiffet, & Angelos jufte expoftülare potuif-

]

em usque fzculorum (u-

Li

- ftinendos.

:

fc , quod iis pofthabitis humana fe carne ve-

S. Bernar-

ftivit Occurrendum querelis putavit Deus,

I1I. Tria faciunt a

d compaffionem, ex pär-

dinus to. te compatientis , ad illum , cui compatimur.

coelorumque Reginam, ex melliflui Bernardi

annotatione , tantis venuítavit gratiz orna-

3. fe-2- Primumelt paífionis vehementia ; Secundum

&

ipfius vehementiz in compatente notitia;

mentis, ut Angeli cum fe, atque illam con-

fpicerent, perftringerentur ejüs fulgoribus,

Tertium, ipfius ad compatientem amor, &

amicitia. Primum, inquam, eft paffionis ve-

& abriperentur donorum, quibus illam cu-

hementia.

Quanta autem fucerit acerbitas

mulatam videbant, fplendoribus, fic, ut non

paffionis Chrifti, inexplicabile eft omni lin-

folum magnitudini eximiz SanGtitatis, & in-

comparabilium gratiarum ejus lubentes con-

guz Angelice, vel humang, füperat enim

omnis, purz creaturz capacitatem. Secun-

cederent, verum etiam Deo fuaderent, ut ex

illius caftiffimis, atque intemeratiflimis vi-

do, hujus paffiunis apud Matrem piam ma-

Íceribus carnem affurmeret.

S. Bernardus

gima fuit notitia, quia aftabat Filio fuo mo-

rienti, quem noverat effe Filiun Dei. . Ter-

hom. 2. füper miflus e(t, fic habet; His Vir-

tium eft; ipfius ad compatientem amor. Sum-

go Regina gemmis ornata virtutum, fpecie

me igitur compafla eft, quia fümme dilexit

fua, & pulchritudine fua coeli civium in fe

eum; Non tantum quippe afflicta fui

provocavit afpectus, ita ut Kegis animum in

cruciatus illius non vidiffet.

ffet,;ü

fui concupifcentiam inclinaret & coele(tem

Ibidem.

IV. Idem quzrit; cur non eft mortua beata

nuncium ad íe de füpernis educeret. Sed

. Virgo, fi tanto dolore repleta fuit? fiquidem

quam ob rem, amabo, cceleftis Pater often-

t

2, 0f

hoc audivimus de uxore Phinees 1. Reg. 4.

tat magnitudinem gratiz Mariz,eamque Án-

,'Uv

. quod in captione arcz, & viri (ui morte, pre

gelorum oculis & conf(iderationi fubjicit?

dolore mortua eft. Ad hoc refpondet Aníel-

eam ob rem, ut ejus elegantia abrepti, ope

mus, quod mortua fuiffet, fi Spiritus fan&tus

pido fe illa inferiores agnofcerent.

Illorum

eam non confortaffet. Lnde ait: Pia-

mli-

nempe intererat, quia cum aliam creaturam

(e longe digniorem, ac przítantiorem cerne-

na, non crediderim, te ullo pun&o potuiffe

ftimulos tanti cruciatus, quin vitam amitte-

bant, non habebant, quod obje&arent , aut

res, fuftinere, ni(i ipfe Spiritus vitze, Spiritus

obloquerentur, quod Deus humana, non An-

con(olationis, Spiritus dulcedinis Filii tui,

gelica natura, ad vindicandum in libertatem

genus noftrum , utebatur.

pro quo moriente tantopere torquebaris, te

confotaret, te confolaretur, te intus doce-

VIi. Etfi omnes toto orbe difperfz linguzS. Bonav,

xet, non effe mortem eum affümentum, fed

in unum coeant; non poffuntejus laudes ora- in fpecul.

mio- €: !-

. magis triumphum, omnia ei fuþjicicnccm,

tione confcqgi ; cum ipía omnium enco

rum

1024

Bibliothece Mantalis. Concionatoriae

rum laudes excedat. . Immo cui predicande

audiviffet, nunquam meritem aut oculos ad

nec Angelorum laudes funt fatis.

Eo quod

aliam, quam ipfum, deflexiffe.

ejus perfectio foli Deo cognoícenda referva-

VII. id,quod in libro Genefis legitur: Con-1bid. c. 4

ta eft: Ideo folius Dei eft, eam pro dignita-

gregentur aquz, quz fub coclo fünt, in locum$. 5.

— — . VE lu Ua

telaudare. Nec mirum, quia ut bene docet

unum;, & factum eít ita, appellavitque Deus

S.Thomas, beata Virgo ex hoc, quod eft Ma-

congregationes aquarum maria: recte inter-

ter Dei, habet quandam dignitatem infinitam

pretes non tantum Mariz gratiis, fed etiam

ex bono infinito, quod eft Deus, ita ut ex hac

doloribus applicant, ita ut, quidquid alii San-

Jpidem

parte non poffit alíquid fieri melius ea, ficut

&i paffi funt, id omne in Mariam confluxerit,

non poteft aliquid fieri melius effe Deo. Ideo

atque adeo convenienter amarum mare figuifi-

foli Deo cognofcenda refervatur ejus perfee

care,nomen ejus dicatur. Sed ne his fuccum-

Gio, inguitS. Bernardinus Senenf(is : Uinde fe-

beret, pofuit Deus firmamentum füz opis &

quitur, Dei tantum effe laudare eam pro di-

gratiz, divi(itque aquas (id eft, tribulationes

gnitate, qui, fibi notis, rationibus, in ea fecit

ex füpernaturalibus motivis toleratas) ab

aquis (ex naturali affe&u confluentibus) &

miracula, ut ait Andreas Cife'tcn(ïs.

illas quidem fuftentavit, has vero protexit ac

& XIIL..

fovit, ne iis faccumberet dolorofa Mater.

VIIILEidemS.Agnes revelavit,D.VirginemL, 6. rev.

MISCELLANEA.-

quafi tot ictus gladii (üftinuiffe per compaífio- c« 3-

Marie INomen.

nem,quor in Filio vulnera & plagas fpectabat. Evfcb. 1.9.

Dionyf.

LS

Birgittz Deiparg dixit: A—udi,quantu;n

IX. S. Lucianüs Presbyter Antiochenus,hitt, c. 5.

Qarth.1.3.

* Filius meus nomen meum honorarit.

cum ad martyrium deftinatus, altare, in quo

S. Euchariítiam offerret, non haberet, ad di»

Meum nomen dum audiunt Angeli, gaudent

T&

Virg. c,ult,

Deoque gratias agunt, quod per me,& meam

ícipulos ea de re folicitos dixit: Altare erit

Magaif

nóbis hoc pe&us meum: ficque fuüper illo

exacit.

tantam gloriam fecit, quoniam vident huma-

nitatem Filii mei in Dcitate glorificatam. Qui

hoftiam immolavit. Pari modo, teíte Arnol«

do Carnotenfi, B. Virgo fe mactabat in alta-Intra&. de

in purgatorio fünt, gaudent nomine meo au-

Pf,6ll'

dito, quemadmodum zzer jacens in lecto,

ris ligna & flammas colli

gebat,i altare erat in 7. verb.

*

cum audit verbum f(olatii: Angeli ctiam bo-

corpore Filii.

z

ni audito hoc nomine juítis magis propin-

X. Lilium inter fpinas vocatur Mater do- Rubertus

quant, & de eorum lztantur p

lorofa, quia quzcunque fpinz Filium, ezdem in4, Cant.

rofectu, q,ui-

bus funt ad cuftodiam deputati.

& Matrem confixerunc, & lacerarunt vulne-

Miechon

Miechov.

II. Athenieníes nulli unquam Ariftogito-

ribus condolentisz.

ü(c- 9 æl

Xl. B.Virgo S. Birgitte dixit: Quale

x[h Eri' Inib. T£V. Q.

diíc.83- nis nomen impofüerunt , eo quod Tyrannos

Io 'ä'

eorum a Republica femel expuliffet, & Pa-

ftitiam haberem tunc temporis, (nempe fub .

tríam a fervitute liberaffet.

cruc) non eft, qui valeat dicere: eram enim

ni Mcum fuif-

ficut mulier parturiens, cujus omnia meme

Ibidem,

III. InExercitu Alexandri Mag

fet quidam abjedi pufillique animi miles,

bra poft partum tremula funt.

Xil. Chriftus in revelationi

Alexander nomine, Rex, ubi id coguovir, ad

Íe acceritum acriter his verbis objurgavit:

fic Matrem alloquitur: Teftimonium perhi-

beo tibi, quod in paffione mea plus fuilti,

. Aut Alexandri nomen depone, aut Alexandro

1

digna gere. -

quam Martyr.

Y d

L. 1. rev.

IV. S. Birgi

ttz dicebat alias cosli Regina ;

XIIL .S. Anto

ninus fic difcufrit: Dationi Part. 4.-7

animz debetur aurcola martyrii, ergo cumtit. 15. €

1é, .

€» 9.

Omnes daemones verentur ac tiinent, quia

audientes hoc nomen Maria ftatim rclinquunt

B. Virgo dederi: pretioliffimam animam, id24 $-*

eít, vitam Filii füi, pretiofiffimà ei laureola

ia Pfalm, animam. Hinc S.Bonavenatara dicebac: Ab in-

debetur.

vocatione nominis tui trepidat fpiritus mali-

XIV. Rex Agis, cum

Kefïrænatos Inores Plut.;rch.

|

gnus. Pax multa diligentibus nomen tuum.

fübditorum compefcere, & perditam rem pu- apud Mie-

Maria dolovofa.

blicam emendare volens, propterea occilus &oY-iite

V. S. Birgittz revelavit B. Virgo dolorum

ab illis, & ad Matrem dclatus fuiffet, illa eum 9* 4*

ldem

L. 4. rev.

li.

c.23.& füorum maguitudinem & multitudinem , ac

in gremio recipiens dixit: Heu me Fili mi,

70.

inter alia dixit : Dolor Filii erat meus , quia

nimia tua bonitas & maníuetuodo ac huima-

cor ejus erat cor meurm.

nitas te fimul ac nos perdidit.

"Taufch. in

VI. Refert Xenophon,quod Cyrus Rex ali-

XV. Pelbartus teftatur, Chriftum iis, qui Part.3.2.3,

Matre do- quando ex Tigrane Armenix Rege.cum con-

per Matris füz dolores aliquid petituri effent, de B Vsg.

lor.1.3. juge fua captivo quzfierit, quid pro fuz con-

quatuor gratias premififfe. 1. Quod gratiam

dare velitut ante finem vitx verum de pecca-

PlüOx

€13: $- ?: jugis redemptione dare vellet? cui cum ipfe

reípondiífet: Integrum regnum, o Rex, quod

tis dolorem elicere poffint. :2. Quod in hora

L

abítulifti, infuper vitam & fanguinem: adeo

mortis eis fideliteratTiftzre velit. 3.Quod pat-

lii

ls,p

dele&tatus eft Rex hoc refponío, ut ambos li-

fionem fuam benecordi eorum imprimere ve-

beros dimiferit, regnumque reftituerit. Ubi

lit, ex quo multum in gratia proficere poffint.

cum Tigranes multa quondam de Cyri rebus

4.Quod Matri füz poteftatem facturus (it pe-

diflereret, & ad conjugem converfus quere-

tendi pro talibus fervis, quidquid liberet.

ret; an non &ipía fimilia obfervaffet? refpone

. XVI. Duzcitharz eodem tono attempera- Taufch. in

pit illa, (e ab eo tempore, quo vitam & fan-

tz fi propefe collocentur,üna tacta & fonante Maire do-

ginem pro füa redemptione ab ipío oblatum

accinit & refonataltera ; cum ergo,tefte S.Ber.lor. c. 2

nardo,3 3*

1955

ITit'jd"S LXX. Hyperdulia Mariana.

hardo ; cithara fa&tus fit Sponfus, cruce ha-. ^ XXIII. Quando nata es; o Virgo beata, Rupertus

*

bente formam ligai, corpore autem fuo vi-

tunc vera nobis aurora fürrexit

*Iit

3 aurora præ- 6. C?nt.

M

cem füppleate chordarum per ligni plani-

nuntia diei fempiternz ; quia ficut aurora

.

tiem extenfarum ;. iftaque cithara tempore

eft finis przterite noctis, & diei fequentis

patlionis in-Ju&tum vería (it; quid mirum;, fi

ininum 3 fic nativitas tua finis dolorem, &

altera quoque cithara, nempe B.Virgo, pror-

confolationis fuit initium : finis triftitige, &

(us illi attemperata per voluntatis confenfio-

letiti& nobis extitit principium.

Quando

;

'nem,; & juxta pof(ita timilem lü&tum ediderit?

autem Spiritus fan&tus in te füpervenit,. &

Ibidem.

- XVH. Hifpanus quidam,.cum duos lapil-

Filium Virgo concepifti, & Virgo peperiíti,

los nigro colore reperiffect " advertiffetque,

tunc fuifti palchra, ut luna. . Sicut enim lu-

uno fablato mox alterum fequi, duas tabulas

na lucet, & illuminat luce non füa, fed ex

cum viginti quatuor notis Alphabeti ordine:

fole concepta ; fic tu hoc ipfum, quod tam

difpofitis, & indice appofito confici juffit)

lucida es, non ex te habes, fed ex divina

'quarum unam cum amico diítanti dediffet,

gratia. Quando autem de hoc affümpta at-

ad quamcunque literam lapillus ducebatut;

que ad zthereum es thalamum translata,

OUU C uNMANPT WE ARK C AMD. .

tunc es ele&ta ut fol.

)

ad illam diftantis tabulz aliter quoque mo-

$

vebatur, & fic diftantes tabulz aliter quo-

XXIV. Pidor quidam volens imaginem Pitto..

1L, . t

que movebatur, & fic diftantes loqui (ibi po-

B. Virginis elegantiffime depingere , totam cone. 15..

uCIBO.

terant, Similes lapilli erant Chriftus. & B.

abíolvit usque ad faciem; tum premiffa n.2..

Eofib. j

Virgo , unde ;

communio rogat B. Virginem , ut affiftere in

ass o

hoc opere fpecialiter dignetur: Interea ra-

j hlüi CI 51

! bzc íentiebat.

*

pitur in ccelum & B. Virginem ftellis & fole

MARIA P'efzerdnäa..

j

k

multo clariorem confpicatus, eum ad imagi-

Trnäc.a,. ;a

XVII. Jannes Geríon regnum Dei di i-

nem fuam rediret, ita etiam faciem elegane

Magnificatfüm effe dixit in duas partes, omnipoten-

ter depictam invenie

h

ä

exescit.$. tiam fcilicet, & juftitiam, juxta illud Davi-

derari potuerit.

t5 qc nihil amplius defi-

XXV. Cum Henri

Intih de

dis: Duo hzc audivi , quia poteftas Dei eft,

cus a Caftris ek Ordi--»ln Parad.

VU

pí6rv. & tibi, Domine, mifericordia. Hujus regni

ne S. Dominici oraret in cella fua, fübito lu- apert. de-

li

dimidium B.Virgini, velut alteri Eftheri, da-

mine extincto, alia lux clariffima eandem oc- V9t- * in»

ra o&.

uberus

tum, fcilicet mifericordia: alterum dimidium

cupavit, & vox eundem compellans audita

iC

Filio refervatuim , :cui

eft. Cumque ille: ah quid audio. dicere!

Affumpts -

Pater.

omne)udlcmm .dcdlit

H

refponfum eft: Ego füm Maria, Jefu Mater.

Mechov.

XIX. Vafco: Fernande

Z "-;Hfi'fpänus 'eques

Qua voce ille ulterius exclamavit: Ah Vir

go

diíc.92, cum in infülta cujusdam civitatis ad domum

fanctiffima , Materque dilectiffima,

cum tu

A 2

andam urbis capiendz perveniffet, fche-

fis , ah oftende mihi amabiliffimam & pul-

Rs — ä:

m affixic hec verba. continentem :.. Huc

cherrimam faciem tuam! cui iterum illa:

pervenit Vaíco Fernandez. .Quod videns

Fili He

]

n

à

irico ; adhuc infans es,. c;:efcc &

alius miles in proximo infültu , «& ulterius

poítea me videbis.

progreffus , in alia domo hanc fchedam affi-

Libn I Icl 95'

:xic : Huc Vafco Fernandez non pervenit.

MARIA invocanda.

.5:,: Idem potiori jure B. Virgo de excellentia me-

.. XXVI. Catharinz Senen(i dictum eft quod-' Arias in

; ritorum füorum & gratie dieere potefl. — .

dam a Deo, B.Virginem effe quafi eícam dul. prt. de

i d

yjre*m di, XX. Quidam orator, cumlaudaturusphï-

ciffimam hamo Dei prefixam ad homines in imit. B.V.

[lt. ls- il

19. n.7. lippum Macedonix Regem plera(jue,"qu;æ'it;

virtutis amorem pertrahendos.

ipfo laudari poterant , enarrafíéc, denique

XXVII. S. Dominicus dixit: Si omnesSan- Petrus Pe.

7451

hoc addidic: Hoc unum tibi dixiffe fufficiat,

&i a nobis alieni effent, & ad preces noftras nequin in

filium te babuiffe Alexandrum. Id quod po-

furdi, Mariam tarien finum mifericordiz no-

Ifagoge

tius de B. Virgine dici poteft, cujus praco-

Ii, 2, Ile

bis aperturam, Hinc B. Alano dixit, jam pri-,

[]

nium reliqua omtiia compledtens eít , Filium

dem mundum periturum fuiffe, nifi ipfa pre-

lpud lii«

habuiffe Servatorem mundi, & Deum. -

cibus fuis iratum Numen placaffet.

:hm..l]mv

Idem dife, — XXI. Zeuxes Helenam depingere a Grz-

391,":40

-^ XXVIII. Alexander Magnus olim de Ma- Piftor, in

ii n7. Cis juffüs, quinque puellas formofiffimas fe-

tre fua dicerere folebat: Una Matris lacry- Matre ad«

legit, a quarum qualibet, quod in ea preftan-

ma multas delebit Epiftolas (fcilicet eas, per '?ir- conc

tiffimum füerat, felegit, & in imaginem fuam

quas cepitalis fententia lata erat) quanto ma- 9. part. 24

tranftulit. Íta Deus. . Virginem creaturus,

gis hoc idem Chriftus

! de füa Matre dile&if-

,MMZ'S'

quidquid in aliis hominibus

fima dicit?

t

217

pxæ[tanti(luï;gnqitp

-moverat, in ipía collegit.

.. XXIX. Birgitte quondam apparens B.Vit- Idem conc,

Piftor. in

XXII. Alexander ab A

lexandris rdlt'"erkt*/, rc-

go dixit: Ego füm Regina cceli, ego füm Ma- 13. p. s.

Matte./24. gem. quendam , cum aquila: calceum. roftro

ter mifericordiz , juftorum gaudium, & adi-

mir. cone. arreptum ad ejus pedes projeciffet, varios

tus peccatorum ad Deum.

15. P.2 puntios, qui fceminam, ad quam ille calceus

| XXX. Eadem B. Virgo S. Hyacintho- ex idem coric,

pertineret, inquirerent, ablegaffe ; cumque

Ordine S. Dominici quondam dixit: Gaude, 18. p s. ex

intellexiffet, ad Rhodopem pertinere; mox

fili Hyacinthe, quia orátiones tuz gratgeejus vita.-

eam. fibi in conjugem affampfiffe. . Ita cum

fünt Filio meo, &,;.

L

quidquid ab eo per me

humanum, genus humilitatem . B. Virginis

petieris, impetrabis.

,ai

propofuiffet, ille mox

v

XXXI. B. Mechtildi quoque dixit:

Egd ad Idem conei

at

fam elegit.

cam Mat,r;m & ?-pon—

H

emnes;qui cü pietate & fan&titate mihi fervie- 13. p« 3.

00 009

T

- R. :I*. Lobn. Bibl. Man. Tóm. £.

rint,

)

$c26

- Billiotbecee Manuäli; Concionatoria

l

rint in agone veniam , & illis ad

quod filios in ZEgypto relinqueret, verfus

bor, & protegem.

4

fir-o confola-

ad le&uli caput, & fümmitatem virgz , quae

Michov.

XXXII. SS. Patres B. Virginem merito

erat in manu Jofeph Filii ejus , recreatur.

dit.29. collo comparant, quia ficut hoc capiti pro-

' Si figura tantum profuit ad confolationem;

quid per fcalam, auroram, virgam fidura-

x apipeie u

T. 25.

ximum eít, mediumque inter caput & mem-

bra, & nulli per caput in membra influxus

ta, fciliícec ipfa Virgo beatiffima non po-

deícendunt , aut viciflim ab his in caput hu-

terit?

XLI. Duo ubera tua ficut duo hinnuliCant. 4.

mores afcendunt, nifi per collum; ita hzc

omnia füo modo refpectu Chrifti, velut Ca-

caprez gemelli, dicit Sponfus, ubi re&te * $

duo ubera, pietatis & milericordig, capre&

S.denativ. pitis, B. Virgini conveniunt ; undeS. Bernare

Vir.

dus dixit: Nihil Deus habere voluit,

uberibus comparat, quia B. Virgo indigen-

per Mariz manus non tranfiret.

guod

tiam füorum clientum velut captea aeute

videt, & ubi viderit, velociter opitulatura

S.Gregor.

XXXIII. Monocerd$ ; qui nec vi, nec arte

Hinc Guilielmus di- In cap. 3.

lir.mor, ulla prehendi valet, ad folam virginis in cam-

occurrit, ut hinnuli.

xit: Quis tam plenus oculis, quam Mater ??*

pis expofitz vocem accurrit , & in (inum re-

luminis ?

cumbens ab ea fe necti capi

plica ferocibus peccatoribus.

que patitqr.f Ap-

"

XLII. Re&e a nonnullis B. Virgo qua- Miechov.

tuor animalibus ab Ezechiele confpectis com- diíc. 36 t«

Plutarch,

XXXIV. Coriolanus, Dux . Vo

l'Fcokmnv:

paratur. Quia acute videt ut aquila , fortis " !?

1-!. vita- cr

-

«

eatus, cum nullis artibus a Romz obfi-

rum in

eft ut bos, humanitatem exhibet ut homo,

Coriol.

diene averti poffet,. fola tandem. Matris

& vigil eft utleo, qui etiam, cum dormit;

Volumniz interceffione placatus dixit ad

vigila. Hinc de illa didium: Ego dormio, Cant 5.

e

-

al

Ve 2«

m: A te, o Mater, primum Vla:u.g di-

7

& cor meum vigilat.

fcedo,

8. Antoni-

XXXV. Sicut fol in leonis fig

na fcfvan-

nus p. 4.

MARIA fazuwg.

tit. 15, c.

tiffimus, ubi Virginis fignum ingreffus eft,

XLIII. S. Damianus falutationem Angeli- Piftor.

mitigatur ; ita juita irà Leonis de tribu Ju-

5-1 e

da, id eft Chriti, fedatur, (i B. V

cam vocat rueitum Leonis altiffimz vocis.Cconc.14-

ces intervenerint..

P

irg-i-nis. pre-

;

. Jodocus Beyfelius de ea ait, quod plura ba-P: *

Pigxiua

XXXVI. JEgyptii ut Jovis ira

m come

beat myfteriorum Sacramenta, quam verba

& literas. B. Alanus ait, effe pau

r

carrï vere

l. 43*

preffam exprimerent, fulmen in molli tho-

. bis, fed altam myfteriis.

4

ro pofitum pingebant. ^ Talis thorus erat

uterus virgineus

XLIV. Si vis ad Virginem ingredi, & eam

Hugd Care

ami(it.

P

in qua ira pei vim | füam

, falutare, oportet te effe Angelum.

4

; nOt.in C.le

a.

ww

*

Idem in

- XXXVII. Gentiles, at Junonis patroci-:

XLV. Tolle Mariam ab Ecclefía , qu

id re- ä..u 'i" hom.

Hiero-

F

at, nifi caligo? unde prius aqua lacryma- vilanov.

nium exprimerent , foeminam ab aurco füne

". conc. 1, de

Mit

glyph.

intet coslum & terram pendentem pinge-

rum fe lavent, qui falutant.

tuba

bant, ex cujus pedibus duo pondera pende-

XLVI. Libenter nos falutat Maria cu

m Annunc. ;

tl

gratia, fi libenter eam falutam

us cum Ave

j

S,Donav.in

li

bant, quorum unum altius, alterum profun-

&

$pe&. C «

dius elevabatur. Rectius tali modo B.Virgo

Maria.

charitatis füniculo inter ccelum tetrramque

1 XLVIIL. Beatus Alanus ait, ipfos etiam InLibr. de

STI

$.0«

füfpenfa, & amoris erga nos pondere nunc

Apoftolos, dum adhuc vivebat Virgo beatií- Ffalterio

u

ad Deum aícendens, nunc iter

:

LU.

fima, falutationem hanc Angelicam ufurpaf- * !5*

nes deícendens pingeretur.

[e: Sed & in primitiva Ecclefia in fumma

judie. 4.

XXXVIIL Barach Dux popul

veneratione fuiffe habitam tam a Chriftianis,

V. 9»

metíi a Deo juffus Sifaram oppugnare , no-

quam Apofítolis, ipfa Virgo cuidam diledto

luit tamen arma prius fumere, ni(i Debora

famulo revelavit, tefte eodem Alano.

«cum eo in prelium exiret; hinc dixit ad

.XLVIII. Cum P. Ignatius Martinez Socie- Piftor.

eam: $i venis mecum, vadam:: (i nolueris

tatis Jefü quondam Catechefin haberet, in- conc. 14.

venire mecum, non pergam.

fFacilig ad B.

fans fex meníes vix dum natus e gremio mae« P* !-

Virginem applicatio.

à

tris caput erigens falutationem Angelicam

rc; fic i'cribiQ:

recitare coepit.

3

i;ib. de

XXXIX. S. Epiphanius de a

Proph.vit.In refürrectione primum arca refurget , &

XLIX. Cum $. Euphem

iam diaBolus 'þc;"Cæfar. 15.

In Jerem- prodibit de faxo, in quo in Sína monte lo-

feneftram projicere pararet, mox per falu- Dial c.44.

cabitur, & omnes Sancti ad eam confluent,

tationem Angelicam recitatam fugatus eft,

ut illic fufcipiant Dominum; & fugent ini-

Th

micum;, qui perdere illos affe&tabat. An non

: umo

id quod in aliis etiam tentationibus fa-

É

ple

Do

convenientibus hoc de arca fi

^L Cum S. Domini

cus in ACaHamia Da- Plüm'

pof

B. Virgine, dicitur?

gqrat;; » fcilicet

$

n

rifienfi concionari juffus füblimes conce- conc.14

Miechov.

XL. Jacob Patriarcha à Patris do

äo exui,

ptus animo volveret, B. Virgo ipfi rofa.P*?:

L

diíc; 361. & ad necem a fratre quzfitus, pro folatio

rium recitanti apparuit, & libello oblato di-

n

habuit vifionem fcalz, cui Deus innitebatur,

xit: Fili mi; Dominice, etíi bona fint, quae

& per quam ad. coelum aditus dabatur. Sed

explicare pro concione decrevifti, longe ta-

& poft noCcturnam cum Angelo luctam afcen-

men meliora attuli tibi. Aperto itaque li-

Lll(

V.f

dente aurora recreatur , & a Deo benedi-

bro tot in eo m

yíteria de rofario ; quot ver-

ba; reperit.

! ,ci4turr. Tandem & moriFns cum t'ri&aretur;

$. XIII.

EL ifzghts LXXI. Hyþerdulia, Mariana.

1027

OXIV.

$. XIII.

AuT

HORE S,

AXIOMAT A.

I. Petrus Canifius tomo integro.

II. Antonius Spinellus in throno Deiparg,

LI. MARIJR Scbutz dem Feind biet Trutz,

III. Francifcus Arias de imitatione B. V.

MARLZ./ Lieb kein Zug macbt trüb.

IV. Eufebius Nierenbergius de amore ere

ga Deiparam.

MARLJE Scboos, ein fefles Scblofs.

V. Maximilianus Sandeus in Gemma

MARIJ/S Bitt verla[fet vit.

mylíticá.

MARIJE Hut macbt alles gut.

VI. Franc. dela Croixin Hortulo Marian,

MARLIJE Ebr, ein [larck. Kriegsbeer,

MARLUE PBid, ein fefler Scbildt.

VII. Paulus Barry in Paradifo aperto.

MARIJ Grujf: fleifft feft den Fufs.

VIII. Philippus D' Outreman

:

in Pzdago-

D

£o Chriítiano cap.26. part. .

LIl. Zér MARIAM zur Quardi bat,

IX. Jeremias Drexelius in Rofis Marianis.

Von Feind if ficber früb wnd fpat.

X. Joannes Nadafi in Anno hebdomada-

rum coeleftium, Anno Marianko,.

le

PPHEPPHRRRHHPRRHPHEHHHHRPPERHE HHH EUH HHHb R

TITULUS LXXI

MH Y POCRISES-

$. l.

"L Ctus.

lII Primus eft, füb pietatis nomine lu- Marech.

QUOAD ES s.EN"'rlAM.'

crum qusrere.

tr. 1. tub,

IV. Secundus, exterius amicitiam fimula- $2c-1e&. 4

re, & animo odium invidiamque fovere,

h

| Definitio,

I.

juxtaillud Davidis: Una locuti fünt unus. Pf 11. v.3.

Ti

quisque ad proximum. füum, labia doloía

)

ft fimulatio, qua quis fe juftum fimu-

in corde locuti fant.

.

Marh. in.-

lat, vel juftiorem , quam fit. Eftque

V. Tertius, in publico fe juftum oftendere,

tr.' 1.

tuba Sac,

quoddam fa&i mendacium, erimen

in occulto gravia fcelera committere.

d

. VL Quartus confülere quid alberi, ad

le&. ;, mottale involvens, fi finis & intentio fimu-

commodum illius tendens, & interim fuum

lantis fit contra charitatem.

Defümptum

bonum unice quzrere.

de

S.Thom, autem hoc nomen efít, teíte S. Thoma, a fpe«

?:2,d. 11f cje eorum, qui in fpectaculis contecta facie

.artl 2e

VIT. Quintus, in parvis rebus fervandis

incedunt, modo in fpecie viri, modo in fpe-

anxium & follicitum effe, grandium vero

cie foeminz ; ut in lüdis populum fallant.

nullam aut exiguam curam habere.,

Et confentiens S. Baüilius, Hypocrita, inquit,

VIII. Sextus, exterius humilitatem prae

vocatur Hiílrio, quia in theatro períonam

fe ferre, & interius gloriam & laudem huma-

fu(tinet alienam , fzpeHeri, cum (it fervus,

nam fe&ari.

aut Regis, cum fit privatus. . Itidem in hac

$1

b

vita plerique vitam füam velut in profcenio

ad oftentationem componunt, aliud in cor-

EX S,. SCRIPTURA,

de gerentes , aliud in fpecie & hominum o*

culis prz fe ferentes.

Qualitas,

I.Po

pulus hic labiis me honorat, cor au- Merc,

"

h 50

tem eorum longe eít a me.

V

144'

Divifío,

Il. Alligant onera gravia & importabilia, Matth, 23«

& imponunt in humeros hominum; digito v. 4.

WhomSte. II Dividitur a Stapletono in. Externam &

autem (uo nolunt ea movere,

plet. in

Internam.

Illa eft, qua fola re&itudo externa,

Dom. 5. negleGtainterna & vera cordis

uftitia queri-

IHI. Hoc fcio a principio, ex .quo pofi- Job. ao,.

poft. Pent.

tur, dequa Chriftus locutus e

d

, cum dixit :

tus.eft homo füper terram, quod laus im- v. 5

ji

Mart. 5

3: Quzcunque dixerunt vobis, facite; fecun-

piorum brevis fit, & gaudium Hypocritz

v. 3.

dum opera eorum nolite facere. — Illa eft, qua

ad inftar pun&i.

Puga.

in omni virtutis genere laus &gloria humae

na captatur; de quaidem Chriftus dixit: Va

IV. Attendite a fermento Pharifzorum ,Tuc. 11,

"

Luc. 1t.

vobis Legis peritis, quia tuliftis clavem fcien-

uod eft hypocrifis.

vl ID

V. 5'0

tiz , ipfi non introiftis; & cos, qui introi«

V. Ne fueris hypocrita in confpectu ho- Eccl. r,

bant, prohibuiftis.

"

minum , & non fcandalizeris in labiis tuis. v. 37.

R. P. Lobn. Bibl. Man, Tom, L.

Ooo 000 2

- In De-

IG

L*ibliotïoecæ Mantualis Concïonatoiiæ

pPero, VÍ. Deponentes Omnetm malitiam , & 0-

mente turgemus: corpus defpe&tis veítibus

mnem dolum, & fimulationes, ficut modo

