fpeciem, fed per feipfam propagetur, meri-

unam tantum dimenfionem, fcilicet longitu-

q

to tardius ad aures venit, cum uno morento

dinem, habet notabilem, velocius movetur,

per totum fpatium propagari non poflit.

quam copiofus, qui & latitudinem & pro-

h

fundi-

T. ftulus- LX V. Homno.

go1

ld.

funditatem habet; cum ergo foeminze, eunu-

&ura b,culos oble&ant, autin cibis ii fapores,

u

H

Chi & fenes fpiritum reddant imbecillum, (eo

qui certo quódam moódo attemperantur. Ad-

tl

quod propter calorem cordis exiguum non

dit tamen Ariftot. modos etiam adjeGitios

ls

habeant neceffarium copiofüm aerem ) con-

canticorum, hoc eft, qui non fünt ab arte, de-

2

fequenter etiam minorem quantitatem aeris

le&are etiam, fi eis aflue(camus, nimirum quiá

expirando expellent, quz proin velocius mo-

confuetudo materig vim obtiner.

ta vocem acutam etficiet.:

*

Qtes

Probl, 2. Cur füavius audimus cantilenam

0t,

Probl. . Cur voces noftrz hyeme g

äaäioi

tibia mixtam quam lyra ? Refp. id duplicem

l.lm

res fünt? Refp. Ariftot. id contingere, tum

ob rationem contingere, 1.eíl, quia; cum

ln

uia cra(fior eft hoc tempore aer, tam Ínte-

tam humana vox, quam tibiz fonus, inferius

rior, quam exterior, crafliore vero exiftente

Pits

fpiritu perficiantur uterque fonus diftinctius

hon

aere ipfe etiam motus, & confequentér vox

percipitur, & ambornelius mifcentur..2. cít,

etiam gravior efficitar; tum quia hyemis tem-

licj.

quod tibia fonitu coguationeque füa errores

ii

pore fomnolenti magis fümus, quam in zíta-

multos cantilenz occultat. Sonus vero lyrz,

te, atque adeo graviores quoque toto corpore

Al«

cum tenuis (it, & voci commifceri minus ido-

! 6X

evadimus, eo quod tempore intermedio inter

neus ipfe per fefc patens füumque genus fine

expergefactionem brevi exiftente habitus, qui

cerum cuítodiens, omnes cantilenz errores

: i[]-

m

in fomno fa&us eft, poft dormition

4

em per-

pofita qua(i regula patefacit. Cum vero mul-

manecat.

ta perperam in cantando agantur, quod pro-

d,

,- Proll.8. Cur vifus non penetrat. folida,

miícuum ex erratis, recte

que actis provenit,

voX autem penetrat ? Refp. Duplicem hujus

deterius eífe neceffe eft.

M

rei rationem dari ; 1. eft Ariftot, qui ait, hoc

i de

Probl. 3. Cur, qui voce gravi feu Baffum,

ideo fieri, quod vifio non nifi fecundum.li-

ut vocant, canunc, deprehendi facilius pof-

fye.

neam rectam fiat. unde (i in uno loco impedi-

n

funt, fi diflonant, quam qui acuta canunt vo-

tur, üti fit in folidis objeGtis, non poteft ulte-

ce? Refp. Quia gravis fonus plus temporis in-

C0t*

rius progredi; fonus autem univeríam medii

vigi

Tumit, unde plenius ab auribus percipi valet,

fubítantiam permeat. Unde per quoscunque

acutus autem velox e

&

COla

poros, modo non nimis anguíti (int, permea-

atitat;

ft, facileque elabitur ac

D

re poteft. 2. eft, quia vifus obje&um proprium

- Prob. 4. Cur, fi multicanunt, facilius fer-

1büs

eft color aut lux in corpore terminato, unde

x

vare poffunt numeros harmoniacos; quam fi

. fi hoc obje&tum invenit, in pariete v. g. ulte-

pauci? Refp. Quia füum ducem, id eft prz-

tui

rius non tendit ; fónus vero aut vox cum fit,

ceptorem, multo fecurius fequuntur, tartius-

116

agitatur aer, & refrangiturad parietes. — Un-

que incipiunt, in

axccelerarqïdo auterm procli-

rü

de inveniens poros apertos in partem ulte-

Vius erratur,

:

iv

riorem propulfatur, magisque femper fe ex-

Prob. y. Cur tibiam canentem íuavius

us

tendit, & propagatur.

audimus, quam hominem, & tamen hunc li-

C

Probl. 9. Cur melius fonus & vox fub ter-

bentius audimus canentem, qua

fi in tibize

pit»

r2, quam füb aqua, auditur, cum tamen aqua

morem fonet ; Refp. Quia quod naturz eft,

iule

tenuiorexi(ítat? Refp. Quia homoris meatus

gratius evenit, quam quod fimulationis, hinc

Iff f«

parvi, denfi & eontinuati admodum (ünt ac

fuavius auditur tibia ipfa, quam homo tie

(cit,

fecundum rectitudinem correfpondentes; un-

biam fimulans : hominem vero fuavius au-

atl«

de non impediunt afpectum;quia per eos re&o

dimus, quia homo fu

x

pra tibiz fonum addit

Pide

tramite radii ingredi poffunt vocem tamen

articulationem. -

jiora

non admittunt, quia hzc meatus valde am-

Probl. 6. Car fuavius audimüs cantile-

Qtés

plos requirit , quales noa. funt aqux mea-

nam, fi novimus, quam (i ignóremus ? Refp.

tus, utpote qui m

foris

j

ninores funt quibusgunggg

quia fic ad metam pervenitur; curn vero igno-

)dl

aeris parribus.

ramus, quafi in medio perfiftimus. Deinde

Probl. 10. Cur fenes tremulam vocem

cion

audire diícere eft, di(cere vero jucunditatem

haben:? Refp. Quia vocem continere non

parit. Hinc folitarias cantilenas faavius audi-

poffunt, cum enim eius, qui vocem ita emit-

j 00

re folemus, fi ad tibiam aut lyram cantantur,

[pont

tit, calor pulfus ab affe&ibus intro fe colligat

quoniam evidentius affequimur, quod canta-

maxima ex parte, reliquum, quod exiguum

ja Vi

tut ad plures verolyras

cantilena offu catur,

vent

extat, Vocem continere non poteft. unde qua-

totaque pene deletur.

titur, atque intremit, quz caufa eft, inquiunt

Proll. 7. Cur in tragcedia immutatio, và-

non

erea

Conimbr. S. 3. probl. 13. ut Profeffores li-

rietasque in cantando, ufürpatur? Refp. Quia

beralium artium, qui fe trepidare folitos no-

tragcedia triítes affetus requirit3 hos autem

jti

que

verunt, principio agant voce remiffa, dum

parit inzqualitas mufice, quz jam timium

refideant, & (tabilientur,

attollendo caufantur , maxime fi accommo-

Titilg

fl

£

De objecto tertio auditus ,. feu cantu.

datio ad magnitudinem calamitatis aut mae-

roris fiat. E contrario veroin comadiis equa-

"v

Probl. 1. Cur infantes, cum modulos au-

yhe

litas magisobfervatur,quia quod zquale con-

diunt, primum vagitu abítinent, poft omnino

tinensque eft, minus flebile autibus accidit.

ma

obdormiícunt? Reíp. Conimbr. n. 23. ex Ari-

q

Proli. $. Cur bruta cantu & non perinde

ftot. propterea vocum concentum aures re-

etiam vifu dele&tatur ; fic enim Plinius do-

itg-

creare, quod certis legibus a natura rei petitis

0i

cet, cantu delphinas! dele&ari, elephantes

componatur, quod etiam ufu veniat aliis fene

tympanorum fono mulceri, Strabo tradit, fi-

gltü'

:ttm

fggm objeQis, hinc non niïï ii colores in pi«

[tulis Cervos Pluta

rehus? Refp. quia muficá

Axxxx3

GXe

Pro

j

902

L'z'bliovtbem Manualis Conlcionazori:c

M

ex natura fua aptä eft ad txdia & lahgudres,

Probl. 6. Cur acrius olent aromata cinere.

Ui

malosque humores diffipandos ; ergo cum

füffita, quam igne? Refp. Quia dc*ilis calor,.-

bruta etiam fint ejusmodi affe£tuum capacia,

qualis es in cineribus, longiori tempore aro«

merito illis natura delectationem ex talibus

mata in fui fubftantiam commutat, ignis au«-

objectis, relaxationemque conceffit ; fecus fe

tem celerius odores concoquit & abfümit ?

t

res in vifu habet, hinc enim cum ad delecta-

Praterea vero in igne odor cum füumo permi-

2n

tionem caufandam requirat, ut proportio in-

fceretur; ab eoque abíorbetur; in cinere vero

H

*er partes vifas cognofcatur, hoc ipío anima-

purior & fincerior fine hu

]ol

ipsmodi fümo ad

iibus, quz ejusmodi cognitionem non parti-

fenfüm pervenit.

Probl, 7. Cur fl

ores; qui funt odoris alioqui

hi

cipant, cqnv'enire non poterant. -

imbecillioris, procul olent; iris vero & nar-

f

dus,aliaque odoramenta merito vehementio-

j

IME.MBRIIM IX.

ra, apropinquo tantum? Refp. Quia fiores ia

m

fümmo cauíam odoris habent, maxime firari

De nafo.

v

p(

^

& non craffi (int? radices vero & omnia folida

qL

XI. Nafüs olfa&us propugnaculum ptz-

in profundo; hinc illi halitum longe proji-

ü

ter meatusad cerebrum etiam foramina habet

ciunt, hec vero viarum patefa&tione indi-

]i

ad utrumque oculum pertinentia. Hinc acria

ent, quz per calorem vel attritionem &c.

acienda eft.

nimis n2ío admota oculos affligunt ; alis car-

q

tilagino(is utrinque mufculi parvuli inferuns

- Probl, $. Cur thus & myrrha nonnifi ighc

tur.

Cartila

D

cremata odorem emittunt? Reíp. Quia den- . :

üicitut.

go, quz nares fejqngit,- fgptum

fioris naturg fünt, quam ut per modicum ca-

l

lorem vel attritionem pori eorum aperiri pof-

J

: Dä —aftu olfattus €7* odore, .

fint ad odorem emittendum, igne ergo opus -

Probl, 1. Cur homo ex omnibus animan-

eft, fed modico, ne alioqui omnino in fub.-

ä:

tibus maxime habetem olfactum habet? Refp.

ftantiam ignis mox.ab initio convertantur.

Quia cerebrum maxime humidum & frigi-

Probl, 9. Cur Arabia, Syria & fimilia loca

C

dum habet, quibus

ualitatibus cum orga-

ïï;ï

1

magis odorifera, funt, quam alia? Refp. Quia

1

num olfa&us non per

ciatur, fed potius de-

fimilia loca, quz adorientem folem fpectant,

ftraatur, hine mirum non eft, fi organo male

fünt magis ficca & arenofo, unde facilius in

difpofito etiam minus fentire homo dicatnr.

illis reperitur temperamentum illad, quod.

. DProbl. 3. Cur vultures optimum habent

ad odorem gignendum requiritur.

olfa&um, ita ut nonnulli fcribant, eos cada-

:ï

verum odorem ad 5oo. milliaria fecutos effe

Proll. 10 Cur fuavius olent rofee, quarum

umbilicus afper eft, quam alii fores, quorum

poft prelium de gratia fa£tum? Refp. fi vera

€ft relatio, caufam ficcitati cerebri adícriben-

umbilicus tenuis eft? Refp. Quia, cum rofa

dam effe, unde aer deferens odorem, non itme

inter eas plantas fit, quze natura fpinofz funt,

peditus ab humiditate, organum fuum fubi-

quanto magis ad naruram propriam accedet,

id eft, quanto magisípinofa erit & afpera,tac-

to tangere poteft.

Probl. 3. Cor or

dores fuffimentorum &

to przftabit omuibus qualitatibus in füo ge«

florum minus fünt fragrantes cum e proximo

nere, & copnfequecter ctiam ipío odore. Cur

autem afperitas cum odore conjuncta fit; ra-

u

fentiuntur? Refp. Áriftot. id proptérea eveni-

D

re, quia ex re, unde elevantur odores, fepa-

tio videtur effe, quod afperitas fit foboles (ic-

2j

citatis, ficciora autem, ubi calor eít cum le«

rantur etiam multz partes terre(tres, & aquo-

fz impurz,qusg, (i prope fuerimus, fimul cum

vi humiditate permixtus, odoratiora fint.

odore ad inftrumentum. olfadtus perducdtz

Probl. 11. Curpardalis fola ex beftiis bene

finceritatem illius inquinant & fuavitatem

olere dicitur,uti Zlianus de ea tetatür, dum

corrumpunts Ad longinquiora autem prde

aity eam, cum victu eget, fefc in loca srbori-

bus confita,aut foliis occultata, conferre, quse

greffz, cum ob gravitatem fuam, tum calore

remiífo ante corru

s

dum hinnuli, dorcades, & alia animalia odo-

forium perveniant.

"

unt, quam oqlores ad fen-

ris fuavitate attra&ta aecedunr, iilam ad prge. —

e

Probi. 4. Cur omni

amagis olent mota,quam

dam erumpere, eaque comprehendere? Refp.

L

quieta? Refp. Quia dum odorata rmroventur,

Aliqui, id ex fpeciali animalis hu

jus tempera-

& in partes dividuntur, fumidz illz exhala-

mento provenire ; (i enim plantz calide &

tiones odoratx , tum quia in füperficie funt;

ficez ob tale temperamentüm bene odora-

tum quia in internis & penitioribus partibus

te funt, cur non idem etiam de animalibus

refident, commotze, undequaque dilperíz

dici queat? Re&te tamen notant aliqui, non

majus aeris fpatium replent;quo fit,ut facilius

folam pardalim, fed zibettum, molchum, &

ad fenfüm olfactus ferri poffit odor, & vehe-

mures quosdam ob (íimmilem caufam bene

olere.

Animalia vero.cetera odorem talem

mentius in illud agere; Ad hoc vero non le-

viter motus conducit , qua calefactione atte-

non participant, quia humor in iis prevalet,

,

nuat, & craíliores partes in balitus digerit.

& quia, cum voluptuofa appetitione ducau-

.. Probl. s. Cur hyemis tempore difficilius ol-

tur, plus excrementi, aggregant, unde cruda

facimus odores? Refp. Quia tumaer ob frigus

relicta excrementa, neque a calore evicta foe«

immobillior eft , unde odor a corpore odo-

tere incipiunt, uti & fla

tus in.dc elevati ma-

rato difficilius

le olere.

.

e

fcparatus'," Aa,tqug caput aijccn-.

fant? -

Prakl., 12. Cur odoráta omnia calidä

g.it.

Refp..

as

i

963

s

v itulusLXWIf, ä;mag

TA

Refp. Q;lïa odorabilium vaporofa eft fübftan-

PROBLEMATA:-

Ü

dlla

tià; YVaporum autem copia a calore prOVeqit.

Probl. 1. Cur de Cullum a natüra pros«

De fotore.

vifüm eft animalibus ?

Refp. cum Arifto-

1ir.?

lh]«

Probl. 1. Cur animalia poft mortem' gra-

tele, id provifum effe, ut (it füftentacu-

etO

Viter fcetent, non item plantz? . Refp. Quia

lum capitis, unde medium eft inter caput

Ad

animalia mortuo humor computref(cit, fosto-

&& eorpüs, ut per ipfüm & cervices ac

remque fuübinde contrabit , cum naturali ca-

heVOS , tanquam per vias medias, motus

lore humorem concoquente deftituatur, quod

& fenfus.corporis peragantur , fimulque

Qui

in plantis evenire non poteít, utpote quz

Cor;, utpote maxime calidum , a cerebro

Ii?r.

tU

humore haudquaquam redundant. |Unde

longius elongetur, ne ipfe calore fuo no-

fit, ut, quz viventes non olerent, humore

cecat.

l

n

atj

aliquo iguneas illas partes quafi obruente, de-

Probl. 5. Cur aliqua animalia carent cole

mortuz arque arefactz , humore illo abfum-

0, üt pifces, ferpentes , reptilia animalia ?.

hn

"

pto, ignez ille ac halituofze exhalationes,

Repf. Aliqui, rationem effe, quod talia ani-

qu& odorem deferre folent, facilus vires fuas

malia corde careanr, unde tali diftantia opus

di.

hon habent. Alii tamen putanr, illa babere

X

exerant, atque odorem bonum excitent, nul-

is excrementis humidis impeditz.

quidem collum, fed non diftin&dum a corde

& capite.

Probl. 3. Cur jejunorum ore magis foetent,

ne

quam faturorum? Refp. Quia vente inani, mi-

Probl. 3. Cur quedam animalia habent tam

"

longa colla, ut grues, ciconix , olores &c.?

nusque agitato , internus ille calor quafi qui-

(s

eÍcens minusque agitatus aerem & vapores

Refp. Rationem effe, quod talia animalia re-

of.

in ventre contentos , quin & caliditates illas

quirant fua nutrimenta in profundo aqua-

Ju$

relictas excalefacit nimium, & ad putrefcen-

rum, ad quem finem l: ^ea colla illis neceffa-

dum occafionem prebet (que enim quie-

ria erant: vel certe ea quzrünt in terris, ad-

;

fcunt, putredinem cito concipere folere, alie

quam extendere caput commode non pof-

bi docet Ariftot.) at, ubi comederimus, odor

fent, nifi oblonga haberent colla, ut patec in

j

camelo, & ftruthione, & ideo elephanto na-

1là

ciborum& motus iniis partibus fadtus gravem

illam olentiam offuícat (calor enim ciborum

tura loco colli probofcidem providit. Alía

1t

Vero animalia, ut accipiter, colla breviora

j

. €alorem przcedentem illum exuperat, ita ut

nihil efficere poffit, & praterea cibi ingefti

habent, quia funt rapacia atque adeo ad huac

od

finem longo collo non indigent, fed brevi

vapores illos reprimunt foetidos, quo minus

ä

furfum ferri poffunt, aut vaporibus ciborum

potius, utpote quod plerumque fortius eft;

admixti minus male olentes efficiantur.

uti in eléphanto & bove patet.

. . Probl. 3. Cur axilla in humano corpore

Probl. 4. Cur collum offeum eft? Refp.

lvi

maxime foctet? Reíp. Caufam fcetoris hujus;

Ariftoteles id ideo fieri , ut fortius caput fu-

Yj

. quem hircifmum latini vocant, duplicem effe:

[tentare poffit «. & addunt alii aliam caufam,

P[,

1. eft, quod ale ex omnibus fere partibus

quod fcilicet in collo fpinam dor(i cum cere-

I[j

hominis maxime fint concluf , ut adeo va-

bro conjungi oporteat, uc inde medullam,

"

pores libere perflare nequeant. 2. eft, quod

quz eft ejusdem í(ubítantiz cu

*

m cerebro; :e-

J

cipere poffit..

2

partes ille prorfüs immobiles fint, immobili-

"

tatem autem multum putredinem fovere &

Probl. $, Cur

homo decollatus .Gatïth if

^à

:

mobilis eft, non item pullus aut anfer decol-

-

w

augcre, experientia conftat.

a

Probl. 4. Cur pedes, licet nec con

clufi n&e

Matus? Refp. Id propcerea fieri quod palli,

immobiles fint, tamen graviter adeo foetent

anferes & (imilia animalia nervos admodum

t

nonnullis? Refp, Quia motu incaleícunt qui-

anguftos habeaat ftrictosque, in quibus pro-

dem, (ed veftiti; Humor autem aut füdor, ad

inde fpiritus motivus diutius moratur poft

u

decapitationem 5 homines vero & fimilia anie

1

eas partes defluens, cum exhalare nequeat,

incaléícit tamen, pütredinem cohcipit, atque

^malia, nervos longos & amplos admodum

[4

)s

- foetorem progignits hinc raro qui nudis pe-

habent, unde fpiritus animalis cito recedit,

dibus ambulant, hoc fymptomate detinen«

& per coníequens non poffunt corpus

| diu

4

»

tur, & qui ficeis funt pedibus, nec fudore in

movere.

b

lis partibus abundant, hoc non laborant.

-——

L

MEMBRUM XI.

Probl, $, Cur gibbofi plerumque gravem

odorem emittunt? Refp. Quia in his pulmo-

Je tboracé,

nes tam liberum & expeditum motum non

^ XIIL. Thorax dicitur illa pars , qua ire

. habent, quo aerem infpiratione attrahant,

'ter jugulum & ventrem iaterjedta eft. In

ac füliginem expiratione expellant; ünde

thorace continetur potiffimum cor & pul-

non mirum eft, fi humores, utpote immoti

mo; a ventre difcernitur thorax membrae

aut fuffoeati,, putredinem & exinde fostoe

— €0 eve DI w " .*

na aliqua tenui interpofita, quz diaphragma,

rem contrahant,

vel fegtum transverfüm dicitur, & in or-

,

NX

bem coftis alligatur. Ab hoc diaphragma-

MEMBRUM X.

te pfzter alios effe&tus etiam rifum pro-

,

De. collo."

"

venire volunt, eo quod. diaphragmatis ner»

XII. Coll

um vocatur ea pars corporis

vi tenuiffimi , & in homine maxime fenía«

qua inter caput & thoracem fita eft, cujus.

rii, fub axillis protenfi attactum non ferant,

gantut,

ig&m/g pars jugulum appellatur,

Ideo fi diaphtagma vel nervi illias tan

oritur

-

L

994

inbliozbecæ Manualis Co:icio:?atoriæ

fj

oritur titillatio, & homo ad rifüm incitatur.

Pælobl. 3. Cur animantia nön babentia pul«

u

Unde Benedictus Veronenfíis refert, quosdam

monem carent vefica? Refp. Talia animalia

v

non recipere aquam potabilem, ut potum

du

gladiatores , quibus diaphragma erar transfi-

xum, cum rifu effe mortuos. Supra hoc dia-

füuum & cibum faciant fervere, fed propter

]6'5

temperamentum cibi, ergo earent vefica, &

phragma ergo thorax confiftit undique val-

pat]

latus coítis ex fpina doríi prodeuntibus, &

urina, ut patet in aviculis, quarurm aliqua

prorfas non bibunt, ut falco, nifus, accipiter.

medio pe&oris offe, quod íternon vocant,

commiltlis.

Sunt autem coftarum viginti

Probl. 4. Cur expiratio, quz fit collaben-

Ré

tibus pulmonibus , virtuti anim& moventis

quatuor, ut ait Leílius de pror. n. 25. ex

qw

quibus quatuordecim a fpina dorfi ad os pe-

attribuitur, cum tamen pulmo naturali gra-

vitate ad eundem flatum regrediatur & con-

Coris pertingunt, ad cordis & pulmonum

if !

cuftodiam, decem vero non abíolvunt to-

cidat, ficque talem expirationem caufet?

f

tum circulum, ne ventriculum premaut. Ve-

Refp. rationem effe quod ipfa quoque expi-

brü

ftitus eft thorax interior membrana levi, qug

ratio arbitratu noftro, nunc majori, nunc mi«

fetf

fuccingens. grzce sAcevez, dicitur, ne pulmo-

nori conatu fiat, uti patet tum experieotia in

ln

nes füi dilatatione ad oflea latera thoracis!lz-

clamandübus, tum ex ipfis mufculis, quos

ing

dantur. Hoc membrana licet tenaciter tho-

tefte Galeno, natura refpirationi obeundz

raci adhzreat. fit tamen aliquando, ut inter

providit, cum tamen motus, qui fit naturali

f

J

eam & coítas humor naícatur, ex quo mor-

gravitatcy—,amuïculos non c'urret.*

&f

pac

bus Pleurizig nafþimr.

jen

JMEMBRUM XIII.

MEMBRUM XI. -

;g

. De corde.

bre

JDe pulmone.

XV. Cor in medio pulmonum, & in medio.

Quii

: - XIV. In hoc

offeo thoracis domici

Wlio duo

üilïx

pedtore ad quintam coftam pendet. Caro cor-

pulmones pendent ab arteria afpera ad fpi-

Interius eíft membrana, quz

dis eft pyramidalis. Caro cordis firrna ac fo-

T

fam

nam alligati.

lida , ut fpiritus vitales tenuiffimi per fungo-

interfepiens dicitur, & mediaftinum, qua in-

ftori

fam materiam non exhalent. Majoris cutelg

volvuntur, ne aer hauftus per poros exípiret,

gratia, & ne pulmonum appulíü ledatur,

Qu

tanquam ut folle perforato.-

C0

membrana fortiffima involvitur, pericardion

Ufüs pulmonum triplex e

ft; Primus Wräci-

diGta, id eft, circa cor; qua tamen cor im-

p

pere in fe aerem per aíperam arteríam atirae

fali

mediate non tangit, fed amplior e(t, ut cor

&um, quo velut folles dilatantur. Secun-

dilatari & conflringi poffit.. Hapet cor duas

al i

dus eft, formationem vocís juvare. 'Tertius

fris

cavitates pariete carneo divifas, quas finus.

cor refrigerare per aerem attradtum. . Cate-

feu ventriculos cordis vocant; in dextrum

Qu

rum refrigeratio cordis & refpiratio contin-

LU

ex hepate per venam cavam fpiritus hutri-

»

git hoc modo: Sanguis arterialis ex corde in

mentalis influit, ut virtute cordis fübtilius

[

ulmones per arterias delatus, calore fuo

elaboretur, & in fpiritus vitales excoquatur,

t

j

umores fpongiofos, multis foraminibus ac

non tamen abíolvitur cjus elaboratio in hoc

lr

fiftulis pervios, ac raros magis rare facit, ma-

finu, fed per occultos meatus ac venas me-

P

gisque attollic; hi tum attolluntur, aerem ad

dix carnis in finifirom transmittitur, in quo

íe tanquam folles attrahunt, qui deinde fub-

G

fanguis omnino in fpiritus vitales converti-

&i

ftantia pulmonem ad naturalem (itum fefe

tur, atque ex iilo fpiritus vitales, & cum eo

It

reducere conante (ficut carnem depreffam,

calor vitalis per arterias in totum corpus di-

£21

remota manu in priftinum fitu redire vide-

mus) concidunt, & tanquam folles contracti

flribuitur. Ex utroque latere cordis promi-

(üs

nent duz appendices carnez ejusdem fub-

acrem excludunt, dopec iterum a ítuxu ca

ftantiz cutn corde magis tamen nigr&, & vo-

hl

dfj

lidorum fpirituum attollantur, ficque perpe-

cantur auricule cordis. Utraque cava eít, &

ïf

ht

4

tua viciffitadine aerem trahunt, & reddunt.

ad hunc prgcipue ufüm facta, ut vafa cordis,

r

H[S

Atque hinc colligitur, íola animalia , quz

id eft, venas, arterias, & nervos ad cor perti-

ut

pulmones habent, refpirare ; quibus quia

nentia fuüftentent, ne agitatione cordis rum-

hii

pilces carent, non refpirant.

pantur.

Denique in corde duplex reperitur

h

pla

motus; unus vocatur diaftole feu motus di-

fü

PROBLEMATA.

latationis, alter fyftole, íeu motus compre(lio-

bus

Probl. 1. Cur pulmo fit rarus, & fpongio-

nis, ad quem motum arteric quoque movene

« (

tur. Quando cor dilatatur, tupc mucro cot-

füs? Refp. Id propterea fieri, ut aer melius

fple

offit recipi pro cordis refrigerio, & expul-

dis attrahitur ad ba(in, latera vero diftendun-

ho

;

tar,in.quo motu cor fanguinem fufcipit e ve-

one füperfluarum fumofitatum 5 eft enim

pulmo, ut alibi didum, flabellum feu venti-

na cava, & perarteriam fimul etiam accipit

aerem a pulmonibus infpiratum ad calo-

T0

labrum cordis, ergo debet effe fpongiofus, ut

Quo

aerem attrahere, iterumque expellere poflit.

ris temperiem, & fpirituum recreationem.

[d;

Probl. 2 Cur fola animalia cor habentia ha-

Quando vero cor comprimitür, latera cone

lner

bent pulmonem3 Refp. Rationem effe, quod

trahuntur, & effündit fpiritus vitales per ar-

pra

pulmo fit propter cor a natura provifus, ícili-

teriam magpam, & aerem jam calefadtum, &

TO

cet ut refrigeret cor ; ergo ceffante fine,ceffat

bumidos halitus per arteriam venalem expel-

etiat medium; natura enim , uti non deficit lit.. Potentia tractiva cordis, ctiam operatuts

T

in ncceffariis, ita nec in fuperfluis abundat. —tribus diverfis modis. Prima fuga vacui, ut

1011638

i

— Til LXVIL Hom.

9o$

. *

lld

folies atrem. Secundo calore, ut ligni flam-

neretur, qui eft fubti]ilor. a&re, quique propter

n

Tu8 oleum. Tertio fimilitudine fubftantize,

majorem rarefaétionem locum ampliorem

m

ut magnes ferrum trahit.

Pro alendo corde

quzerat, replendo concavum ipfius cordis, ex

q

venacavaemittit duas venas, & arteria magna

duas arterias

quo fequitur dilatatio cordis; quia vero par-

, quze, quia cor cingunt, corona-

tes cordis terrefires funt , ideo naturali fua

Id

les dicuntur. Nervus 4enique perinde, ac he-

gravitate ad antiquum fuüm ftatum redire

"

pati, renibus, lieni, nullus cordi datur.

conantur, & fic contractio cordis oritur.

In.

PROBLEMAT A.

Probl. 10. Si cor vitze fons eft , quomodo

lls

Probl 1. Cur cor eft principium vitze ?

infecta & teftudines avulfo corde vivere pof-

de

Refp. Quia in eo generatur fpiritus vitalis ,

fünt, ut de iis Ariftoteles teftatur? Refp.

z

qui eft fedes vitzc.

Iftiusmodi animalia , ficuti imperfecta fünt ,

:[)

£rob. 3. Cur non etiam fpiritus animales

ita non uni tantum loco habere addictum vi-

»

in corde excoquuntur? — Refp. Hos fpiritus

tae principium, adeoque dempto corde adhuc

minus caloris habere debere , unde ad cere-

in eis relinqui, quod vitalibus actio

Á

brum deferuntur, ut ibi ejus frigiditate calo-

eundis praefit

gibus ob-

N

b

I0g

rem mitigent, & animales evadant; ficut fa-

Probl, 11. Cur ea, quibus pilofüm five hirfü-

g

bri ferrarii, dum ferrum aptant, igni primum

tum cor natifra dedit, infignem audaciam prae

L

fe tulere; fic enim de Leonide fcribit Plutar-

il

imponunt, dein aqua temperant.

Probl. 3. Cur caro cordis eft compa&a &

chus, quod facto in heftes impetu multis telis

fpiffa? Refp. Quia in re denfa & bene com-

confoflus ad Xerxem perwenerit, eique coro-

acta calor intenfior

nam abftulerit, quo mortuo Xerxes, cum ei cor

ervatur.

"

r?cjpitur, & diutius con-

diffecuiffet, pilofum invenit? Refp. Flujusmo-

Proll. 4, Cur cor in animali omnium mem-

di hbomines naturze effe przecalidze, & füligi-

brorum calidiffimum eft? Refp. Quia ibi eft

llo

f

nofarecrementa e corde emittere,quze in pilos

0

culina, in qua

P

piritus vitales & fan guis 4cali—-

concrefcunt. Calorem autem multum ad ro-

diffimus excoquitur. .

bur conducere,vel ex ipfo etiam hominepatet,

"

Probl, $.. Cur cor habet triangularem figu-

n

cujus dextrumatus, quia ad operationes per-

11

ram? Refp. Duplicem hujus rei rationem a

ficiendas magis negeffarium eft, calidius eft

nonnullis dari. Prima Phyfica, quod fcil. fic

finiftro, utper calorem magis roboretur, quem-

d

officium cordis requirebat, uti & difpofitio

QR

admodum docet Ariftoteles,

corporis, & conformatio cordis cum reliquis

Proll. 12. Cur animalia parvi cordis funt au-

[I]s

partibus. Addunt Conimbr, angularem figu-

daciora, utleo; timidiora vero, quae magnum

or

ram, quze in mucrone cordis cernitur, facere

"

habent cor,ut lepus ? Refp. Rationem effe,quia

ad conco&tionem, quia calor cufpidis angu-

inparvo corde calor eft bene conjun&tus & ve-

H

füis preffus majorem habet acrimoniam Se-

hemens, atque adeo minus evanefcit, quam in

cunda moralis eft, fcilicct ut intelligeret ho-

magno. Unde quo plus caloris habet anital,

Ü

ele

—

1no, cor ipfius a toto mundo impleri & fatia-

tanto audacius eft, tefte Ariftot

M e

lu$

ti non poffe, fed a folo Deo , cum mundus

Probl. 13. Cur animalia magui cordis funt

m

fit figurae rotundze , atque adeo vas triangu-

macilenta? Refp. Quia calor naturalis egre-

0C

lare replere non poffit.

diens de corde confumit humiditatem aquo-

D*

Probl. 6. Cur cor eít in medio animalis?

fam, quae deberet converti in pinguedinem.

A0

Refp. Ideo, ut omnibus membris fanguinem

Probl. 14. Cur aliqua animalia non habent

H

& fpiritus vitales tanto commodius difpenfa-

cor? Refp. Quiahoc non neceffarium illis erat,

re poffit; quemadmodum etiam fol propter-

cum habeant aliquod, .quod vicem cordis füb-

R

]i

ea in medio reliquorum Planetarum colloca-

eat, ut patet in

P

Xfcibus & anguillis, quae fpi-'-.

]i«

tus dicitur, ut lumen illis facilius aptiusque

nas dorfi habent pro corde. .

b

difpenfare poffit.

Probl. 7 Cur in folo homine cor in finiftro

MEMBRUM XIV.

e

Qs

&

latere collocatur ? Refp. Varias hujus rei ratio-

QUAT pe&ofe.

nesreddi. Aliqui enim dicunt, id ideo fattum,

iig,

2

. XVI. Pe&us vocatur anterior pars thora-

i

ut corhepati, quod eft a dextra parte, nonni-

cis, in quo mammillze fedem habent.

Ifj»

hil cederet, ne calore hepatis & cordis homo

lus nimio incalefceret. Alii, ut partem fini-

PROBLEMATA.

at

ram, quie tefte Ariftot. ex omnibus animali-

. Proll. 1. Cur homo inter omnia animalia

(j»

d

bus in homine frigidior eft, calore fuo foveat

pec&us in fua proportione latiffimum habet ?

ac defendat. Alii, ut calor cordis frigiditatem

Iefp. Aliqui, fpiritus in homine debilioreslon-

lnl

j*

fplenis temperet ; nam fplen eft fedes melan-

ge & fubtiliores effequam in aliis animalibus ;

ln

cholize, qui etiam in finiftro latere collocatur.

hinc regionem etiam & locum ampliorem, in

Probl. 8. Cur inter omnia membra cor pri-

quo contineri poffint, requirunt.

É

]

[

mogeneratur; nam juxta Ariftotelem cor eft ,

Vä.ïh ha*-

plt

Probl. ?. Cur pe&us figuram conca

quod primo vivit, & poftremo moritur? Refp.

bet? Refp. Ariftoteles, id propterea a natura

lo

ld propterea fieri, quod fine corde nullum

ordinatumeffe, ut membranobiliffima, qualia

Jf

membrum vivere poffit, utpote quod eít

funt cor & pulmo , a laefione cuftodirentur,

rincipium & origo vitzee, & omnium mem-

quod timendum foret, fi

pectus p(erinäe., ut alia

if

rorum.

!

)

membra, promineret.

X

Probi. 9. Cur cor continuo m

Probl. 3. Cur avicularu

:cl'

oæ?etur? Refp.'

in pe&or-a rotunda &

Ariftoteles, rationem effe, quod ibi

acuta funt? R.Id ad fubfidium motus & volatus

"

fpiritps ge-

[YyY VY

fattum

üt

: R) Pl Labn- liibl lWan. f bmol I-

p

Biblotbeta Manualis Conciohatoriæ

906

fi

factum effe ; fïguräm':enim foiündam'ad mo- runt thori lacertorum, feu mufculi ad mós

tum aptiorem effe, fupra di&um eft.

tum brachiorum neceffarii.

Ipfüm autem

n

Frobl. 4. Cur illa, quae diligimus, ad pectus -

brachium ex duobus offibus conftat , quo-

«

trahimus? Refp. Id fieri ad amorem fignifi-

rum alterum vocatur cubitus füperior , alte-

candum; cum enim pe&us vicinum cordi

rum inferior, quod os majus eít, quia alte-

rum quafi portare dicitur. Concatenantur

fit, ad illud rem amatam applicamus ; ut hoc

geftu fignificemus, rem talem

per amorem in

brachia füperiori armo nervis fortiffimis ,

corde noítro fedem fixiffe.

quibus mediantibus fenfum & motum volun-

bi

Probl..5. .Cur mulieres funt brevioris pe-

tarium recipit. Quam ob caufam etiam jun-

&uras tres habent circa manu

PI'

C

&oris, quam viri? Refp. Rationem elfe, quod

2

- cübitum &

in viris plus fit caliditatis, quae proinde fur-

armum,

j

fum movetur, & fuperiores virorum partes

PROBLEMATA.

Q

craffas facit. (unde magnum pectus fignum

P*obl. I Cur homini humerf & brachia

0

animofitatis eft). In mulieribus vero, cum fri-

hi

gus dominetur, hoc autem potius deorfum

funt data? Refp. Ut poffint onera commo-

fic

1uoveatur, ideo minus lato ple

dius portare, feque a noxiis rebus tanto for-

mi

t

rumque pe&q-—

tius defendere, unde hzec utraque pars prae

re funt mulieres, quam v!iri'. ;

í

tü

aliis eft variis inftrumentis ad motum & ro-

MEMBRUM XV.

bur conducentibus inftr

:

u&a,' gualia funt oífa,

d

mufculi, nervi &c.

Jit

De derfo,

Probl. 3: Cur brachia hominis rotunda

p

XXVII. Dorfüm pe&ori oppofitum VoCa- -

funt ?

Refp. Hanc rotunditatem propter

majorem velocitatem motus & operationis

P

tur pofterior pars thoracis, de quo fequentia

datam effe homini, nam tefte Ariftotele, &

moveri problemata queunt.

u

experientia, rotunda figura pree caeteris apta

:

u

PROBLEMATA.

eft ad motum caufandum.

Proll. 3. Cur brachia funt tam craffa, car-

iU

Probl. 1. Cur animalia habent dorfa? Refp.

f

Ariftoteles, tres ob caufas lizec eis a natura

nea, concava, & medulla plena? Refp. Craffa

data. r. Ut dorfum effet via nervorum a fpi-

effe, ut majus robur continere poffint, & tam

a

p

facile non rumpantur , carnéa vero, ne mu-

na dorfi extenforum per totum corpus.

Ículi ab extrinfecis agentibus laedantur; con-

Ut effet cuftodia membrorum mollium in cor-

pore exiftentium, puta ftomachi, hepatis,

cava autem , ne nimíia foliditate gravia nimis

e

pulmonis &c., 3. Ut effet fundamentum .

efficerentur. Medulla denique abundant, ut

offa ficca & dura medullarum pinguedine ir-

fü

omnium offium, nam advertimus , omnes

[

coftas in fpina dorfi infixas effe.

*

rigarentur, & ut fpiritus a nervis & venis

Probl. 2. Cur iromo inter omni

a :mimaliä

confluentes medullari temperie fervarentur,

t

I

q

& nutrirentur.

habet latiffimum dorfum? Refp. Ut fit pro-

Probl. 4. Cur animalia bruta nou habent

portio inter dorfum & pe&us, quod, latiffi-

mum in homine effe, fupra vidimus.

