noftri ab ipfoïDeo

nobis praepofiti ; fi ergo filii Principum ma*

ftos cernens hominem in peccato ftertentem,

internis hortatibus excitat, ut a ferpentis in-

Y

gno honore & amore profequuntur moderato«

fernalis infidiis fibi caveat.

resfuos, quia fic parentem fuum velle fciunt;

quidni parem. honorem & amofem exhibea-

-"VII. Sicutmater abfcondit cultrum. ne in-

fans eum arripiens feipfum lzedat ; fic Angeli

1nus Angelis, velut moderatoribus à Deo con«

ftitutis, non in profana, fed coelefti fa

.

frepeoccafiones peccati fübtrahunt, ne eorum

nos inftruentibus.

pi?ntia

clientes fibiipfis noceant.

: Beyerl.to.

VHL Sicut fi folis ra

dii in cöncavum &

. IHI. Quia funt mjiode: noïïri; fi etgo tanto«

&. in fefto

J

proe

mundum fpecgluqi incidugtf ;isque Ru-P? aP;

pere foyetur falVagua?dia,feu milites pro

fidio

] ?. Mich.

,

!

104

Bibliothecie IManualhis Concionatorie

j

fidiodati, quantomagis fovendi & amandi e-

lius inftituti Patribus morientium animam ree

runt illi przeíidiarii, qui nos ab ipfo daemone

commendantibus, verba fuggerebant, quibus

& interitu aeterno cuftodiunt.

infirmos alloquerentur.

IV. Quia funt cozites & du&orer noftri; fi

bm dl(c-

V. Quia fyecialiter illuminan

, ad quod prö-

S. 'Bonäv.*

16, Hm

ergo jucundus comes eft vehiculum vitze: fi

bandum S. Bonaventuraillum c. 10. Apocal.

ferm.r. de

fido & perito ductore nihil gratius eft viatori

textum adducit: Zecipe librum de manu ZIngeli ; Angel.

ni

p i

iter periculofum peragenti: quantopere nos

Etdicit: Quid hoceft, nifi per eum inftrui &

REO BIGUIGSUPE i

r

gratulari debemus nobis, dum tam fidos, ju-

doceri? Si omnes homines, ut Philofophus

cundos, & peritos ductores nactos nos effe

ait, fciredefiderant: nec fcirepoffumus, nifi

confpicimus.

k

3

fi

doceamur, quantum illos amare debeamus,

jl

V. Quia funtamici noftr

i fideliffimi, fumme-

a quibus continue non in vanis, fed falutiferis

j

que nos diligentes: fiergo juxta Siracidis te-

edocemur? quiadeo malus effet, qui fi ceecus

ftimonium, amico fideli nulla eft comparatio,

f

effet, illumnonamaret, qui fibi lumen redde-

(f

& quiilluminvenit,invenitthefaurum bonum,

ret? Augelicus Do&or fuperilla verba: Quis

a

medicamentum vitze & immortalitatis ; quan-

revolvet nobis lapidem? fcribens, citatS. Remi-

to magis detalibus amicisgratulandum, illi-

T

gium dicentem : Significat autem revolutio

hi

que omni obfequio demerendi funt.

lapidis referationem facrorum, quze litera le-

V]. Quia füntcofhzreder noftri: fiergo olim

gis tegebantur, lex namque in lapide fcripta

jucundiffime illis convi&turi, & communi feli-

fuit, & ideo perlapidem fignatur.

Ti

citate gavifuri fumus ; quidni & nunc iftam

IX. Quia [edulo minifirant ; . quod benefi- mans aif.

ft

familiaritatem cumillis inchoemus, & jucun-

cium Jofephus Manfi fic elucidat: Si Rexali-13. n, 1s.

2

de convivere ftudeamus ?

Ti

Minü

quis vel magnus alius mundi hujusMonarcha

VIL. Quia ZIngeli in morte foli propemodum

in períonato fervi habitu nobis fein via comi-

diíc.9.n-4- adfawt, €$ defendunt; nam experientia quoti-

tem jungeret, nobisqueferviret, quis ejus re-

l

diana nos docet, quod, dum morti appropin-

t

fpectus tuturus effet? vel quam ei reverentiam

quamus, amiciut plurimum a nobis recedant:

& gratitudinem exhibituri effemus? aut quze-

$

Etenim filii nihil nifi hzereditatem cogitant ;

nam confiliis, nedum nutibus ejus obedientia

uxor de dote fua affecuranda laborat, paren-

a nobis fperari poffet? utique nulla , vel ad-

tes de temporalium bonorum difpofitione nos

modum exigua. Jam veroex fidenobis certum

urgere tunc folent, Medicitotam curam fuam

eft, quod Angeli, qui vere funt Reges coeleftis

in corporis falute procuranda collocatam ha-

Paradifi (fecifti nos Deo noftro Reges, & re-

ä

bent; at vero quis eft, qui de animze fuze fa-

gnabimus) nos cuftodiant, nobis tanquam fer-

f

lute, deSacramentis conferendis, de fugge-

vi miniftrent, nosque inftruant, fed in habitu

H

rendis falutaribus monitis, & cogitationibus

t

l48'

Y

nonfolum perfonato, fed necunquama nobis

bonis infpirandis follicitus exiftat? ls eft fo-

vifo, abfittamen, ut propterea illos defpicia-

lus Angelus, hic enim fefe in defenfionem ad-

mus, autfervitia aut obfequia nobis ab eis-

f

verfus daemonem armat; is facit, utinfirmus

[

ad confeffionem anhelet; is Parochos vel a-

dem exhibita contemnamus. | Ex difpenfatio-

Ti

ne divina, inquit S. Bonaventura, fünt nobis

lios Religiofos ad eum vifitandumacriter mo-

prafentes, & ideo eít minifterium ipforum

£

f

net, is denique ipfemet de procurandis ad ze-

continuum. . Optime regius Propheta novit,

Q

ü

ternam falutem remediis follicite cogitat. In

quamillis reverentiam deberet, ideo utfe ad

Annal.Ci- annalibus Ciftercienfibus legitur, quod ejus-

debitam illis exhibendam reverentiam exci-

fterc. a. dem Ordinis Sacerdos quidam novitiatus fui

taret, hiscefemetipfum verbis monuit: /ncon-

f

1136.3.3.

[

c. 70.

tempore, quod ingenti cum fervore transege-

fpe&iu Angelorum p[allamtibi; citca quae verba

rat, jamjam moriturus effet, haec duobus e-

reflectens fe S. Hilariusitafcribit: Scit, fe fub

tü

jusdem Monaftterii & Ordinis fuerit vifio ex-

[l

fpecula Angelorum omnem vitam, moresque

hibita: Cohortes namque angelicas e coelo

agere, & ubique hzec divinorum myfteriorum

deícendentes ecclefiam ingredi, ibidemque ab.

auxilia fidelibus cunctisaffiftere. S. Bernardus s. Bern,

* illis officium defunctorum celebrari & vide-

runt, & audierunt: Animam folemni officio

ejusdem Pfalmiftee verba. ( Ut cuflodiant te in fer.12.im

onmibus viis tuis ) gloffando dicit: Quantam ti- Pf

ge.

Deo commendabant, '& divinze praeconia lau-

bi debethoc verbum inferre reverentiam, af-

S hf ]

dis usque ad coelum fonoris vocibus extolle-

ferre devotionem, conferre fiduciam ? reve-

Q5 de

bant. Infuperiidem Monachi fignum ad con-

rentiam pro praefentia , devotionem pro be-

Yecat i

ventum pro affiftentia moribundi congregan-

nevolentia, fiduciam pro cuftodia. Cauteam-

q

dum dari folitum, fonare audierunt:

Unde

d

bula, ut videlicet, cuiadfunt Angeli, ficut eis;

clare liquet, quam fint Angeli in illo articulo

mandatum eft, in omnibus viis tuis, in quovis

l

pro nobis fólliciti, ut nos in eo momento o-

diverforio, in quovis angulo, Angelo tuoreve-

j

rationibus & interceffionibus fuis adjuvent,

inultosque alios fideles ad idem faciendum

rentiam habeas; tunc audeas illo praefente,

T

Vit. l, 1.

quod videntemenon auderes? an praefentem

li

permoveant.

Sed in vita S. Philippi Nerii,

effe dubitas, quem non vides? NNos enim non

r

&7:7-9- cujus magnus ille Dei fervus P. Camillus de

folum Angelos adeo de nobis bene meritos be-

li

L.ellis, filius fpiritualis,nec non religionis Cle-

nefactores noftros offendimus, fed etiam ip-

!

ul

ricorum infirmis miniftrantium primus fün-

fammetdivinam & fupremam Altiffimi maje-

l.de

d

dator extitit, legimus, quod die quadam, ut

ftatem,quaein vultu & facieipforum immedia-

i

|

N

nonnullos di&orum Patrum in hoc fan&o

terefplendet, ( figuidem ZIngeli [emper vident fa-

li

charitatis exercitio perfeverare faceret, iis-

ciem Patris mei,quitn emlis efl) offendimus. Quod

dem dixerit, fe Angelos vidiffe, qui duobusil-

li ex

abfit, ut f?ciamus; Neque enim Ange

bi

alio

Titulus XL. — dugslus.

1083

aTic') motivo nobis funt venerandi, quam quia

me deleGentur his , qäæ formam quamdam

fuze civitatis repraefentantin nobis, ut miren-

imaginem Dei fibiinfertam, imo ipfummet in

fe Deum circumferunt.

tur Jerufalem novaminterra? Etpaulopoft:

X. Quia plurima alia beneficia conferunt, uti ci-

Quomodo civitatis illius participatio eft in id

$ UM v Ibid. difc.

«tm, l de

16. , 3.

tatus author fequenti difcurfu declarat: Siali-

ipfum, fic & nosidipfüumfentiamus, idipfum

At

quis nobis per quinquaginta velfexaginta an-

dicamus omnes, & non fint in nobis fchifmata :

9*« 4* -

nis fervivifletin mari, interfyrtes & icopuios,

nihil vero 2eque offendit, &adindignationem

inter procellas & tempeftates, inter nautragia

provocat eos, quomodo diífenfiones.

& alia fimilia: Sicuftodiffet abianumeris ma-

IH Humilitas, de qua fic idem Bernardus ïd.fev.æ.'

ritimis monftris, pyratis, Turcis &c. illaefos

loquitur: Quideft, quod fola ab Angelis com- de N'aïiv-

nos confervaudo & incolumes. Si preeterea

mendari videtur humilitas, nec tamen fola a

i

nos qualibet hora per tot annos eripuitfet a

Paftoribus invenitur ? forte fpecialius com-

3norte, infupertheíauros, fceptra & regna lu-

mendat Augelus humilitatem, quia ruentibus

crarinos feciífet, quam mercedem daremus ei?

ceeteris per fuperbiam,ipfein humilitate ftetif-

aut quid dignum poterit effe beneficiis iitis ?

fet. S. Michael,qui fupremus eft coeleftis mili-

Talia autem funt bona infinita, quee nobisin

tiae Princeps, templum quodpiam in monte

. hujus vitze procellofo mari proeftantur ab hisce

Garganoin SS. Angelorum honorem dedicari

caeleítibus nuntiis ; hoc mare magnum &c. qui

& confecrari voluit;, qua autem ratione id fa-

nos poft laboriofam hanc navigationem zeter-

&um fit,velimaudite: In monteGargano vene-

"Marfif,

naliter cum Deo regnaturos ad beata Paradifi

rabilis memoria B. Michaelis Archangeli, ibi

littora feliciter perducunt; quodíi autem hanc

ipfius nomini confecrata habetur ecclefia, vili

' 13-11.[5.

nobisaffiftentiam & fervitutem gratuito,& fine

fatta Íchemate , fed coeleíti praedita virtute.

ulio ipforum intereffe aut lucro preettitifíent,

Chiryfoftomus tabernaculum;in quod S. Abra- S. Chryf.

quanto amplius hzec noftra ergaipfos obliga-

hamPatriarcha tresAngelos hofpitio fufcepit, ?P. Manti

tio adaugeretur? talis autem eft cuftodia &

hisce verbis confiderat: Nonaurote&Gum lini- *€-14.

n. $.

minifterium angelicum, quod nequaquaim ad

vit, ed apud quercum illam tabernaculum fi-

E

2

aliquod anobistanquam fervis fuis ttipendium

gens, foliorumumbra contentuserat, &tam

recipiendum ordinatur,fed potius hucfpe&tant

fplendidum ipfi erat diverforium, ut nec Ange-

tantum, ut nobis benefaciant, nosque omnibus

los apud. ipfum manere puderet;. Non enim

naturz , fortunse & gratize bonis locupleteut;

quzerebant domus fplendorem, fedanimze pu-

g

füntenim ipfi in eo ftatu, in quo noftro ftipen-

ritatem; iciebatetenim,quantumAngelis mo-

- dionequaquamindigent: Bonorum noftrorum

deftia & humilitas placeret, quam inluper

Gen. 48. nonegent, /ngelus, quieruit me de cun&is malis,

deinceps a Creatore fuo in ejus in terram de-

V. 16.

inquit S.Patriarcha Jacob, quando fe in ultima

fcenfu didicerunt; jacob Angelos viditinfca-

& decrepita zetate ipforum ope totinfortuna-

lailla afcendentes & defcendentes ; Etvereita

tos ipfi occurrentes eventus feliciter évafiffe

eft, nam miferiis, humilitati, & vilitati noftraze

:

deprehendit. Quod fivero homo aliquis repe-

Angeli compatiendo condefcendunt.

rireturadeo ingratus,qui beneficia afuo bene-

IV. Labor fedulus : Novimus enim oble&tari S. Bern. f

fa&ore recepta nequaquam agnofceret, imo

Angeloslabore,quia in continuo motu verfan- $-6 *vat.

cogitationibus fuis ad illa fefenunquam refle-

tur. UndeS.Bernardus ait: Agnofcant homi-

gs,

&eret, quam atrocibus poenis talis mul&ari

nes, quia quiinlaborehominum non funt, vifi-

mereretur? Ettamen quotreperiuntur animze

tariabAngelis nonmerentur, agnofcant,quam

ls

(

z-

fideles, quze in totius vitze fuze decurfu A ngelo-

placeat fupernis civibus labor. . Quze verba

rum cuftodum ne vel femel quidem recordan-

mellifluusDo&or fcripfit,dum illos paftoribus,

tur, multo minus aliquod illis gratitudinis do-

agricolis & laboratoribus, non vero iis, qui

"

nativum exhibent.

Hierofolymis otio & deliciis vacabant, appa-

e

ruiffe confideravit; Idem quoque S. Doctor

$. VIIL

MEDIA

Angelos in fcala Jacob in continuo motu ver-

55,Ben,

fari, confpiciens, vidit Angelos afcendentes &

'"rerllz'm j

ZAd eorum amorem . conciliandum.

'l-gf. 90'

defcendentes, nullum quiefcentem. .Eandem

S. Chryf. 1.

Or

atio crebra; nam, utS. Chryfoftomus fa-

quoque doGrinam tradit Doctor feraphicus,

or, 2. de

pienter dixit: Coetera.illorum omnia,

cujus hzec funt verba: Simusobedientes, in

L

precat,

& noftra, ut natura, victus, fapientia, & quid-

divinis operibuslaborantes, fi Angelos volu-

e-

quid dixerit quispiam,longo intervallo inter fe

mus habere affiftentes, nam nonlaborantibus,

l-

]

diftant, precationis autem officium commune

non obedientibus, fed voluptatibus & deliciis

)

eft hominibus cum Angelis; hsecte Angelis

vacantibus refiftunt Angeli.

t

junxit, hacbrevi fane illorum reipublicze, illo-

V. Patientia gentro[a; Nam utreGteS. Lau- S. Laur.

Juft. 1. de

rum vitze, vivendique rationi, dignitati, nobi-

rentius Juftinianus advertit, nunquam Angeli

7

litati, fapientize, intelligentize adjungetur, qui

laffantur ab opere falutis noftrze, & a profe-

obed.c.7.

b

oimnem fibi vitam in precibus ponendam pu-

i

&uum noftrorum ftudio nunquam deficiunt,

f)

tabit.

potiifime fi profpiciunt , nos Deum diligere,

e-

1. Znizorum concordia, uti S.Bernardus in-

devotioni infiftere, feCtari virtutes, fpirituali-

S. Bern.

fer. . de dicatdicens: Sobrietas, caftitas, paupertas

terconveríari. Mundáum fpernere, s»equanimi-

)s

ter adverfa tolerare, terrena calcare,& defide-

:Mich. voluntaria, erebri in ceelum gemitus,& oratio-

l-

nescumlacrymis, & cordisintentione; atta-

rare cceleftia. In facris Canticis legimus: 71- Cant. 8.

q-

. menfuperhzecomnia unitatem & pacem a no-

nea mea coram me'efl. . IVille tui pacifici, €2 ducenti V: 1?

d

bisexigunt Angeli pacis. Quidni enim maxi-

)

— R. P. Lohn. Bibl. lMan. Tom. £.

his, qui cugodiunt fru&us ejus.

VI

u

£:5

106

. Blibliothece . Manualis . Concionatorie

j

S. Ambr.

VL Gratiiudo: Nam Angelis fpecialiter

hsecverba: Benedicite Deum coceli, & coram.

jj

ap.Manfi

eam deberi S. Ambrofius fic oftendit: Canis

omnibus viventibus confitemini ei.

dirc. 16'

vf

n. 2«

viator & comes Angeli eft, quem Raphael

X, Fiducia[incularis: Sienim Chriftus olim

non otiofe fibi: & Tobize filio adjungendum

S. Gertrudi faffus eft, per fiinilem fiduciam de

|

j

e.*^ h- 2 hd

putavit, mutze fpecie beftize S. Raphael, To-

ipfius innos charitate & promptitudine ad be-

bize juvenis, quem tuendum receperat, ad re-

nefaciendum, cor fibitransverberari, quidni

[/

idem etiam de SS. Angelis fentiamus ?

Jationem gratize erudiebat affe&tum, quis e-

.

nim non erubefcat, gratiam bene defe meren-

XL. Padliaritas crebra: ficenim S. Bernar- S.Bern.t.z

s

tibus non referre, cum videat etiam beftias re-

dus fualitdicens: Habetote familiares Ange- de Ang.

fugere crimen ingrati? Ab hac igitur fanétus

los,Fratres mei, & frequentate eos fedula cogi-

;

ille juvenis ad gratitudinem Angelo benefa-

tatione, & devota oratione, quia femper nobis

&ori fuo maximo exhibendam magis magis-

adfuntad cuftodiam & coníolationem. It pau-

que exftimulatus fuit; unde cunéta ab Ange-

lo poft fubjungit: Si ergo tam neceffariam ha-

fi

lo recepta beneficia figillatim Patri fuo re-

bemus familiaritatem dignationis angelicze,

cavenda nobis eorum offenía, & in his maxime

cenfendo dixit : Quam sercedem dabimus &i?

ï

aut quid dignum yoterit e[e beneficiis ejus?

Ü

Vit.PP. ls

VIL. Timor; Ob przefentiam, uti fanctus

exercendum, qujb us egs no vifnus delectari.

p1

€.44»

quidam Abbasindicavit , qui cum interroga-

$ X

j

retur de honore & reverentia, quam Angelo

ASCETÍCA.

h

fuo cuftodi deferebat, refpondit,quod Angelos

[

veneraretur memor verborum illorum: Pro-

n

urafunt, quze de Angelis afceta bene nof-

tü

videbam Dominum in con[peGlu meo, [emper , quo-

fedebet; & primo quidem, ut, quem-

admodum par eft, hanc Angelorum cuftodiam

niam a dextris efl mihi , ue commovear. Timeo

U

ergo eum, ut cuftodientem vias meas, & quo-

inte: primos iavores & benefi.ia fibi coila-

tidie aícendentem ad Deum, & infinuantem ei

ta numeret ,. gratillimoque animo agnofícat.

Lal f

a&us meos, & verba. Quod fi nos fciremus

Quem in finem proderit fequentem S. ber-

quemdam Regis intimum amicum & familia-

nardi admoaitionem bene ponderare: Angq- 5.Bern. if

t

lis fuis mandavit de te.

rem nobis adelfe, qui cun&a verba, greffus &

Mira dignatio, (P'ai Qui

a&us noftros confideraret, ut, quidquid agi-

vere magna dilectio charitatis.

Quis enim, hàbitat,

mus, domino fuo referre poffet, quam futuri

quibus, de quo, quid mandavit, ftudiofe con-

n

eífemus in verbis circumfpe&ti, quantum fítu-

fideremus, F'ratres, diligeüter commeudemus

deremus ad ejus nobis benevolentiam conci-

memorize hoc tam grandemandatum. Quis

&

enim mandavit? 'cujus funt Augeli? cujus

i

liandam; omne illi ex parte noítra exhiben-

do obfequium & reverentiam? Tobias junior

inndato obtemperast? cujus obediunt vo-

LAng.in

Angelum Raphaelem magna revereutia fem-

luntati? nempe Angelis fuis mandavit de te,

i ïhs;-qql

ut cuítodiant te in omnibus viis tuis.

Nec

per profequebatur,

tametíi fimul cum ipfo in

peregrini feu viatoris habitu iter ageret: id

cunCantur, quin etiam in imanibus tollant

'omine invadit me !

te. »umma ergo Majeítas mandavit Angelis,

j

namque ex verbis illis:

&

claro deducitur; Et quidem Domioi titulam

« Angelis fuis mandavit de te, ilüs utique

ei attribuit, dum eum ignoraret, quis effet;

fablimibus, tam beatis, & tam proxime fibi

h

cohaerentibus, & vere dometticis mandavit.

f

at vero poítquam fefe illi, & parentibus ejus,

quis effet, manife(tavit, ipfe, & Pater ejus

Tu quis eft? quid ett homo, quod immemor es

ü

trementes ceciderunt füper terram iu Jaciem

ejus? aut filius hominis, quoniam reputss

P

füuam: enim vero fi Angelus nobis vilibili-

eum? Quafíi vero non fit homo putredo, &

ü

ter appareret, quantum ei delaturi efiemus

filius hominis vermis? fed quid, putas, man-

i

davit de te2 ut cuítodiant te.

honorem ? Jam vero fides noftra nos do-

cet, ipfos femper nobis przefentes effe pro-

' ]l. Noffedebetfolidum modum colendi &

b

amandi SS. Angelos, qui quidemin tribus ca-

pter cuftodiam , quam nobis exhibent, ac

proinde non minus eos revereri dcbemus,

pitibus a 5. Bernardo iterum aífignatis confi-

ï;llq'"& (i

quam fi vifibiliter nobiscum confortium ha-

ftere videtur, dum ait: Quantam tibi debet

berent.

hoc verbum inferre revereutiam, afferre de-

Ie

VIIL. Puritas mentis €? corporis: cum enim

votionem, conferre fiduciam? reverentiam

)

ipfi fint puriffimi fpiritus, & nihil 2eque amo-

pro przefentia, devotionem pro benevolentia,

fe

fiduciam pro cuftodia.

rem conciliet, ac morum fimilitudo, merito

Reverentia. itaque

q

ii prae caeteris amari ac foveriab Angelis cre-

confiftitin hoc, utnon audeamus illis przefen-

E

tibus, quod alio homine praefente facere non

duntur, quos puritate hac geminata fibi fimi-

A d GE EE MC

l

liores effe confpexeri:t.

auderemus, ficque dicemus cum Efther: Vi-

&

IX. Amor ardens Dei: cum enim illi eun-

di te, Domine, quafi Angelum Dei, & con-

turbatum eít cor meum , prze timore glorize

dem Deum ardentiffime dilizant, & a nobis

(

etiam fimiliter diligi defiderent, nulla profe-

tuz. Valde enim mirabilis es, Domine, &

t

&o rationeeíficacius eos nobis demereri, at-

facies tua plena gratiarum.

j

3

C

queeorum amorem conciliare poffümus,quam

. Devotio confiftitin prompta voluntate varios

lk

fiper amorem cum Deo, velutuni tertio con-

honores illis defererdi, obtequendi omnibus

Ti

jungamur, ut eadem opera etiam cumiisdem

eorum confilis , ficut illi habent promptifti-

Q

'Tob. 13.

conjungamur.

Hinc, cum Tobias peteret,

mam voluntatem, noftra commoda & falu-

fi

v. 6.

quid pro obfequiis ac beneficiis praeftitis re-

tem promovendi, Fiducia denique confiftitin

b

pendere deberet, non aliud audivit, quam

affiduo recurfu ad opem eorum, itaut, quem-

li

ad-

v

o od

Titulus XL.— Angelus. —

ioy

admodum D. Bernardus monet , quoties gra-

VI. Noffe debet, cur /Ingeli tot szalainterdum Mant di£

viflima cernitur urgere tentatio, auttribulatio

infligant hominibus? .de quo fic difcurrit Manfi : 6. n. 11.

vehemens imminere, invocemus cuftodes noe

Advertendum eft, quod fponía, per quamani-

ftros, adjutores noftros, in opportunitatibus,

ma a Deoelecta denotatur,lamentetur dicens:

intribulatione, inclamemus eos, & dicamus:

Invenerunt me cu[loder, qui circumeunt civitatem, Caht, g. -

Domine1alvanos, perimus. Ethoctantoau-

gercufferuat me, €$ vulneraverunt me, tuleruntv«7. -

dacius faciamus, quanto clarius nobis conftat,

S'Bem.f.[

pallium meum mihi cullodes murorum.- Quod fi

de Ang.

quodfideles, prudentes & potentes fint.

enim fponía fymbolum eft animze a Deo fingu-

lil. Noffe debet, quomodo inagendo cum

lariter dilettze, qua rationetot ei 2erumnze ac-

u

proximo, quantum fieri poteft, Angelos imita-

di

cidunt? ubieftcuftodia angelica, quze ipfam

ri debeamus, quema

modum S. Ignadius a

defendit ? lmo potius ipfimet Angeli efle vi-

fuisoperariis requifivit. Contiítitautem hzec

denturili, quiadeo indignis modis eam tra-

imitatio in tribus potitfimum capitibus. 1. Ut,

&ant. Refpondetigitur: Modus quidem ille

ficut ipfi nobis puritfime propter Deumiinfer-

tractandi, quo fponfa excepta fuit, oculis no-

viunt, atqueadeo nullum refpe&um Perfona-

rum faciunt, fedcuivis etiam viliflimo homini

ftris difplicere videtur, non tamen difplicens,

aut adverfus effe videtur in confpectu Dei, imo

tam libenter inferviunt, ac pluribus, iisque

nec in oculis ipfarummet animarum, quze a-

praeftantiffimis operam fuam impendunt, ni-

deoindigietra&antur. Siquidem quo magis

hil interea de fanctitate fua ac familiaritate

anima aliqua a Deo diligitur, necnon quo at-

cum Deoremittentes; ita idem quoque afce-

dentius Deum diligit, tanto magis pro ipfo pa-

ta faciat, aliosque, utfaciant, doceat & horte-

tur.

ti defiderat: Poena interroget, fi quis veraciter

2. Ut, ficutilliomnem conatum & dili-

amet; ideoque bonisterrenis fpoliari,tormen-

-

gentiam adhibent innoftra falute procuranda,

ta autinjurias pro diletto pati, vitam denique

Y. Parai.

utíuo modoillud Davidis di&um uturparepot-

ipfam autfanguinem pro Chrifto fundere,opti- -

fint: Totis viribus praeparaviimpenfas domus

mzeíuntdelicie, quae ardenter Deumam

9. V. 2.

Domini, non enim homini przeparatur habita-

anima poffet optare.

.

aii,s

tio, fedDeo; itafimiliscura ab afceta falutis

Vít. Noffe debet

5 m n

effe&ius vu]indiæ angelica, Abul.in E

Pl Qui

alienze ftudiofo adhibeatur. 3. Ut, ficut illi,

quos breviter fic enumerat Abulenfis:

Pri- 18. Matt,

hàbittl,

quocunque eventu fecuto , in faaviffima Dei

mus effectus eít, ad bonum inducere; fecua- d-63-

voluntate conquiefcunt : ita id ipfum etiam

dus, retrahere a malis; tertius, tollere im-

imitari afceta ftudeat, memineritque, ipfum

pedimenta profectus fpiritualis; quartus, li-

etiam Deum nonfemper o

rum fucceffum fortiri.

ptatum operum fuof

:

berare ab exterioribus periculis, nam quis-

cunque potelt incidere'in mille pericula, nifi

S Aug. in

1V. Inprimis noffe debet, quibus dentur /41n-

liberetur. S. Laurentius Juftinianus de iis- S. Laur.

lib.83.4d- geli? Adquamquseftionem S. Auguftinus fic

dem fic loquitur: Nos inftruunt in dubiis, fu- Jufi. £. de

refpondet: Unaqusque res vifibilis in hoc

ftentantin adverfis, inprofperis humiliant, o-5- Mich.

mundo habet angelicam poteftatem fibi prze-

rationes perferunt, reportant gratiam, cumu-

pofitam; &forteidipfum S. Bernardinus ex

lant merita, & erga nos infatigabiliter minifte-

eodem quoque fundamento afferuit, licet is

ria fua exercent.

non nihil univerfalius, affertionem videlicet

k auod Álb

fuam ad animalia quazevis minutiffima exten-

VIII. Noffe debet, quomodo def»ramt ;

Manfi dif,

iterum declarat Abulenfis, nimirumin quan-

IO.n 5.

dendo, loquatur, & Damafceni authoritatem

tum ei aliquem cuftodize fuze effectum, quem

alleget, ficenim fcribit: Nonfolumhominibus

alias eidem miniftrare folet, fubtrahit, per

dantur Angeli ad cuftodiam, fed Damafcenus

quem alias ab hac vel illa tribulatione evade-

infua prima parte cap. 10. dicit, quod mufcze,

repotuiffet; veletiam ideo illam deferere di-

& pulices, & formicze, & omnes creaturze ha-

citur, quia progreffus fpiritualis obftacula, a-

bentunum Angelum fecundum fpecies füas. -

liaque ad lapfum irritantia offendicula e me-

|. S. Thom.

V. Noffe debet, aquo tempore hominer habeant

dio non aufert : Et quia nemo unquam fuit,

- p-r.0«13. cuflodes Zngelor? proquo dubio S. Thomas ci-

a, $.

quem Deus fecundum altam providentiam

tat Origenem, qui aliquos in ea opinione elffe

fuam non permittat incidere in aliquos dcfe-

refert, quod Angeli nobis a tempore collati ba-

&us poenze vel culpze, neio eft de cuftoditis,

ptifmi affignati fuerint; aliosautem exiftima-

quem interdum Angeli non deferant; quo-

re, deputatos nobis effea die nativitatis. Eft-

modo autem dereli&tio ifta intelligenda fit, im-

que hzec opinio a S. Hieronymo approbata;

mediate poft exponit, dumait: id fieri, non

Etrationabiliter, inquit Do&orangelicus : be-

impendendo aliquod auxilium, quod imper-

neficià enim, quze dantur homini divinitus, ex

dere poterant. Similem quoque explicationem

eo, quod eft Chriftianus, incipiuntatempore

S. Thomastradit, dum ait: Nunquam totali-

Baptifmi, ficut perceptio Euchariftize, & alia ;

ter dimittit, fedadaliquid, proutícilicet non

atea, quze providentur homini aDeo, in quan-

impedit, quin fubdatur alicui tribulationi, vel

tum habet naturam rationalem,ei exhibentur,

etiam, quin cadatin peccatum, fecundum or-

:

ex quonafcendo talem naturam accipit ; & ta-

dinem divinorum judiciorum.

lebeneficium eft cuftodia Angelorum. . Ulte-

IX. Noffe debet, cur Zugeli gaud.

eant-ma;- S.Bonkav,

rius idem fan&tus Do£tor ait, quod quoad us-

gir fuper uno ponitentiam agente, quam [uper ju- ) Luee

que homo eít in utero materno, pars eft matris,

flis? id quod S. Bonaventuraindicat, dicens:

ficutfru&tus eft pars arboris,ac proinde fpe&tet

Gaudent Angeli de poenitentia hominis pec-

ad Angelum tutelare: illius, cuftodire etiam

catoris, quia deftruitur culpa, reftituitur jufti-

truttum ventris fui, donec ab ea feparetur.

tia, confutatur dzemonum fuperbia , efficax

K. P. Lo/m. Dibl. Man, Zom. L.

A

efii-

, :

108

Bibliotheee .Manuahis C'oncibnatoriæ

efficitur Ángelorum cuftodia, reparatur Ec-

ita & Deus idem fecerit, uti S. Chryloftomus S. Chryf;

his verbis indicavit: Angelum habet unus-

h.3 inep.

clefia, placatur ira divina, & reftauratur ]e-

ad Colofl,

ruíalem fuperna.

quisque credentium; Ííi ergo Angelum ha-

S. Anfin

X. Noffe debet, quomodo Zngeli Deum affi-

bemus, fobrii fimus, tanquam fi P2edagogi

ï:

€. I. ad

Hebl'.

duo a[picere , €$ tamen nobis miniflrare go[fint ?

quidam nobis adeffent. Itaquein prima parte

Ad quod dubium refpondet inprimis S. An-

oftendatur, quam praeclare officio hoc fint de-

j

felmus, dicens: Mittuntur, & affiftunt, quia

fun&i, idque ex conditionibus ad Paedago-

f

«V J

etfi circumfcriptus fit angelicus fpiritus , fum-

gos requifitis, quarum prima eft, ut ament

(

mus tamen fpiritus, qui Deus eft, circumícri-

clientem, & libenter in tutelam fulcipiant;

f

ptus non eft; Angeli itaque & miífi ante ip-

hóc enim S. Raphaelis fplendor, & veftis fuc-

cin&a indicat, quorum ille quidem chaxita-

f

fum funt, quia quolibet miffi veniant, intra ip-

f

& Thom, fum currunt. Deinde etiam S. Thomas: An-

tem, haec autem promptitudinem ad curam

Ü

gelus etfi interdum derelinquat hominem lo-

noftram fufcipiendamindicat ; hincillud lfaize Ifa 6.v.9.

g..ï..q.ug.

co, non tamen derelinquit eum quoad effe-

in illis implebitur: Quem mittam? ecce ego,

&um cuftodize, quia etiam, cum eft in ccelo,

mitte me.

Secunda conditio eft, ut inftruat

cognofcit, quid circa hominem agatur, nec

in virtute, Ícientia, moribus ; quod faciunt

indiget mora temporis quoad motum loca-

Angeli per occultas infpirationes ad fruttum

lem, fed ftatim poteft adeíle.

Rationem ve-

in triplici hoc fine obtinendum. — Tertia eit,

ä

ro hujus velocitatis Abulenfis in his verbis

ut a malis corporalibus & fpiritualibus cufto-

diat, quod ipíos facere, abunde ex hiftoria

tradit: Cum non fit corpus, neque corpori

Oi

alligatus, non movetur per continuum, ideo

Tobize & aliorum patet. In fecunda parte o-

neque per tempus, fed fubito fit tranfitus e-

ftendatur, quze officia viciffim a cliente Pze-

hi.j

tus de coelo in terram.

dagogis debeantur, videlicet: 1. Gretitudo,

?

Nub g

"Tob, xo.

XI. Noffe debet, quz gratitudo deheatur Zn-

quze, uti olim Alexander M. faffus eft, major

geli, ea videlicet, quam S. Raphael a Tobia

debetur praeceptori, quam parentibus, quia

[

UI 6.

hi tantum effe, illi bonum effe dederunt ;. fi

utroque petiit, dicens: Benedicite Deum coli,

i

€2 coram omnibus viventibus confitemini ei, quia

autem praeceptoribus pro paucis annis tan-

facit. vobiscum mi[cricordiam [uam : — Nimirum

ta gratitudo debetur, quanta debebitur Aa-

gelis, qui ab infantia usque ad finem vitze

£.2

ro exhibitis beneficiis, & fervitiis praeftitis

Angeli, nihil aliud a nobis gratitudinis & re-

hoc officio funguntur? 2. Keverentia, juxta

cognitionis loco depofcunt, quam ut Deo

illud S. Bernardi: In omni angulo Angelo

tuo reverentiam habe, &c. 3. Obedientia, jux-

ï;

laudes, gratias & benedi&iones, mille titu-

lis aliunde debitas, referamus, in ejusque

ta illud mandatum Dei: Écce ego mittam Exod.23.

fantto timore perpetuo vivamus.

Angelum meum;. obferva, & audi vocem v. ao

pl

ejus, alioquin enim tota cura fruftrabitur, &

:

$.X

Deus graviter puniet, juxta illud: Qui vos

fpernit, me fpernit.

Claudatur concio gra-

. CONCEPTUS PRJEDICABILES.

tias agendo pro officio Paedagogi tam pr2e- Luc. ro.

:

h

Pf. or.

I.

x occafione thematis: ZIngelis [uis. man-

clare erga fe exercito: petendo veniam ne- v. 16.

v. Il.

^ davit de te, wut cufiodiant te in omnibus viis

gligentize : promittendo accuratam obfer-

U

]

vantiam trium capitum , ex parte noftra ob-

n feflo

tuir: poteft oftendi, quantum beneficium fit

fervandorum. . Qua de materia videri poteft

$ Mich t

angelica cuftodia , ideoque dividi concio in

in

duas partes, in quarum prima probetur, cui-

Faber conc. 5. in fefto S. Mich.

f

IlI. Ex eccafione thematis: JVunc fcio ve- AG. xa.

que homini füuum Angelum cuftodem attri-

butum effe, ex S. Scriptura, confenfu Docto-

re, quia mifit Daminus Zingelum [uum ,. €8 eri- V. 11«

i

rum, ratione, hiftoriis, ut in Fabro conc. r. in

uit me de manu Herodis: poteít qualitas &

&

fefto S. Michaelis videre eft. In fecunda par-

beneficium angelicze cuftodize pulchre often-

V

di ex S. Petri e carcere educti exemplo. Et

te oftendatur beneficii magnitudo per difcuf-

d

fionem circumftantiarum, quis, quibus, de

1. quidem demonftrari poteft , quomodo ad-

[i£ defendendo, confolando, offerendo pre-

quo mandarit, ad modum, quem$. 9. n. 1. ex

ces.

2. Quomodo refulgendo i/luminet tam

S.Bernardooftendi. Claudatur demum con-

cio cum affe&uofa apoftrophe ad Deum ,

corporaliter quam fpiritualiter, ut in"Tobia

& aliis videre eft. 3. Quomodo excitet dor-

gratias agendo pro tanto beneficio, promit-

4. Quomodo

tit

tendoque, quod velimus audire vocem ejus,

mientes e fomno tepiditatis.

:

&c. . Cum alia dein apoftrophe ad ipfos SS.

jubeat vefler a[Jumi , id eft, removere & vita-

af

re occafiones peccandi, ex quibus eduxit. 5.

Angelos cuftodes, rogando, ut nos fufcipiant

NU

denuo in-tutelam, illuminent, dirigant, cor-

Quomodo jubeat fe fequi, imitando fervorem

Ti

rigant, & demum ad optatam patriam per-

in fervitio Dei.

6. Quomodo ducat per cu-

lef

ducant, ubi pro noftris & illorum beneficiis

ftodias liberando a tentationibus. 7. Et qui-

m

Deum cum ipfis perpetuo laudemus & bene-

dem per portam ferream, quze vero aperta eít

Q

dicamus.

eis, id eft, per mortem, per quam introitus

]l. Ex occafione thematis: Ecce ego miit-

in coeleftem Jerufalem patet.

Quze omnia

X

Exod. 23.

tu

V.20»

tam Angelum meum, qui preecedat te, €9 introdu-

fufius apud Fabrum conc. 2. in feíto S. Mi-

Cu

cat in locum , quem preparavi: ob[erva eum , €9

chaelis didu&a videri poffunt.

audi vocem ejus: dicatur, quod, ficut parentum

IV. Ex occafione thematis: Quam merce- Tob. 18,

fer

dem dabimws ci: aut quid Aignum poterit e[fe. be- v.2.

Cly

prudentiorum prima cura eft, ut bonos Pzeda-

adem

N

gogos vel moderatores filiis fuis conftituant,

neficiis ejus?. poteft oftendi, quomodo e

bene-

obl

£

M

Titulus . XL, - Ang?!us.

109

, Ü

133 m ep.

beneficia, quze olim Tobias a S. Raphaeleac-

in hoc redi; ita idem quoque Deus f'aciät, &

A Crlaf?

cepit, & nos a SS. Angelis cuftodibus acci-

