fam erroris ei oftendit: fed cum primum alte-

venit, volens accipere filiam

nachus quidam

rum precandi errorem Deo tam gratum cor-

meam, do eam ill

i? Refpondens dzemon dixit:

rexit, odor non amplius fentiebatur , igitur

Sinegat De

um fuum, & baptismum, & propo-

Prior hominem ad (e vocatum jubet antiquam

fitaum monac

hi, da eam illi. Et veniens dixit

orationem precari, quofa&o , prior fuavitas

ei; NegaDeu

mtuum, & baptisinum, & pro-

rediit.

pofitum mo

nac

hi, & dabo tibi filiam meam.

hiä quidam hominibus im- Barfy p.4.

fenfit , & ftatim vidit velut colum-

III. Tolofze Juve

nni fan-

. lMlevero cori

piis & Atheis familiaris fatus eft illis prope A

Ü

.

e

bam exire de ore

füo, & volareincoelum. Per-

per omnia fimilis , ut tamen prius experiretur ,

ax.i l.

gensautem S

acerdos à

d doemonem dixit: Ec-

triaillafa&urum. Tuncrefpon-

num Deus aliquis eífet, zeítate lub velperum y5.O&ob.

ce promifit, fe

extra urbemloco folitario ambulat, & pileo , n.6.

dens diabolus dixit ei:

Non desilli filiam tuam

pallioquein campum abje&o, ceu pugil Deum

inuxorem, quia Deus eius

non rece(fit ab eo,

Enge.

Et veniens Sacer-

provocat, ut, fi Deus aliquis fit, lecum con-

gray,

fed adhuc adjuvabit eum.

grediatur: fedDeus hominis mifertus, ahud

DOm' 21

dos dixitfratriilli: Non po

ffum tibieam dare ,

nilegit, quam ut pateretur e coclo magnum

quia adhuc Deus tuus adjuvatte ,

& non recef-

pott P

chart2e folium deciderei quod impius provo-

h,

(itate. Hzecaudiens frater, dixitinfemetipfo:

cato e terra tollens, videt inibi aureis literis

Sitantam bonitatem oftendit Deu

sinme,cum

exaratum: JMiferere mei Deur. Hoc vifo refi-

m, & baptis-

ego infelix negaverim & ipfu

puit, & in genua provolutus confeftim veniam

mum, & propofitum monachi, bonus autem

impietatis petiit.. Summo mane ad collegium

Deusetiam, cum tam grande fcelus commifi,

noftrum venit, & e noftris unirem totam ex-

nuncusqueadjuvat. cur ego recedam ab eo?

pofuit, animumque confeffione expiavit. -

Etinfemetipfu

mreveríus recepit fobrietatem

re commifit , Difcipul.

mentis, & venitin eremum a

d quendam ma-

IV. Juvenisinceftum cum?oro

n Promp.

fenem, & narravit ei rem, quae fuerat

monentem idcirco fratrem occidit: tandem &i

L

it. M. ex^

enuni

patrem,qui eum exhaeredatum & urbe pulfum

3

[

facta.

Et refpondit ei ienex : Sede mecum in

empl. 21.,

fpelunca, & jejuna tre

s hebdomadas conti-

in vita fervavit, clamin urbem regreffus, pere-

r Deum prote. Etla-

mit. Sedubi pro concione audivit illud Ezech.

nuas, &ergodeprecabo

13. /n quacunque hora €$c. confeffus eftmagno

boravit fenex pro fratre , & deprecatus eft Do-

minum, dicens: Obfecro teDomine, da mi-

cumdolore. Sacerdoseum juffit accedere al-

»

tare, in quo fuit imago B. Virginis , habens

hianimam hanc, & fufcipe peenitentiam ejus.

Chriftum mortuum in finu fuo. Übi B. Virgi-

Etexaudivitorationem ejusDeus : Et cum im-

nemenixerogavit, utfibi veniama Chriftoim-

pleta fuiffet prima hebdomadas, . venit fenex

petraret. Interhastam calentes preces cor ei

adillum fratrem , & interrogavit eum dicens :

Aliquid vidifti? Etrefpondens frater dixit: E-

ruptum eft, & mortuus jacuit ante altare. Sa-

tiam, vidi columbam furfum in altitudine coeli

cerdosfuperveniens , ratus eum vivere

& qui-

lilte

u

efcere

Tilulus Jä'L Dei - Mifericordia.

545

, elcere, dum furgere jubet; mortuum reperit.

vit, & corrupit; mater fufpicata fcelus ( Agal-

Sequenti die juffit populum pro eo orare. Tura

ma dicta , lectze pietatis matrona ) filiam incre-

columba candida circumvolans in confpectu

pitam defpexit. Filiaindignata matrem vene-

s*populi fchedulam, quam roítro tenuit, ante

notollit. Paterdomum reverfus id in filia qui-

Sacerdotem projecit, inqua fcriptumfuit, a-

dem minus acriter caítigavit, verbis tamen

, nimam hujus fuiffe in ceelum deductam, an-

gravius eam , quam putabat, perftrinxit, lpfa

tequam calornaturalis a corpore ejus receflif-

enim verofe patri jam odiofam rata, nocte pa»

fet. Eadem fchedula Sacerdos juífus eít infi-

trem ftertentem fecuri obtruncat. Fugit inde

nitam Dei mifericordiam peccatoribus com-

ablata preecipua füppelle&ili, acfe doemoni

mendare, fi quidem fincere confiteantur.

devovetin omne fcelus projecta. Forteintem-

E£x An-

muis no-

V. Quidam, caeterum probatiífimae vitze ,

plo concionatorem audit mifericordiam Dei

ftris 1670.

dum librum & imagines eo contentas parum

laudantem , inde commota poft concionem

pudicasincautius verfat, primo cogitationes

Ecclefiaftem àdit, di&i veritatem exquirit,

indeortasrejecit, abjecto libro; fed refumens

coafitetur , poenitenti»e loco tuncjubetur de-

curiofitati fatisfacit. Undein eam libidinis in-

nuo die proximo concioni adelfe , ubi tanto

faniam eftlapfüs, ut pudore omni prorfus ab-

cepit dolore de peccatis füis obrui , utillico .

fit mortua.

je&to, modos omnes exquireret, quibus eam

expleret. Sed quiaa folicitatis repulfam tulit,

VIII. Cuidam glorianti in bonis operibus, & Vit. B.£-

Ex C

a dzemone aliquoties flagitat , ut vel aliam, vel

in malis moerenti, refpondit C. /Egidius: Mo-Ridil

Yic. Tlie«

wiori De

femet perfonatum flagitio conamodet. Cum

derate dolendum effe de peccatis, quia major

iràiyax,

autem daemon nihil przeftaret, ille primo mi-

eft divina mifericordia, quam peccatorum no-

2

rari ddemonis inertiam , tum circumfpicere ,

ftrorum copia. Si enim agricultores vereren-

5

^s

num forfan quid lateret, quod Stygio moram

tur malos influxus ,. vel volucres coeli , nun-

N

injiceret, deprehenfosque in facculo libellos,

quam fulcis terrze mandarent femina : cum ta-

& Ro(arium , quodad id tempus ftudiofiílime

men femper major pars fructuum remaneat

volvebat, reponit in angulum, preces & íacra,

penes cultorum; ita non eft dimittendum bo-

aliaque confueta pietatis exercitia negligit, ad

numopus propterinanemgloriam, quia fem-

omne fcelus przeceps. Tuminfylvasegreffus,

per manetmajor pars penes operantem.

veftitu omni pofito , abjettaque, quam inícius

. IX. Bellovacenfis in Speculo fuo morali

Cfe Beliov.

fecum tulerat . facra cera ecollo pendula, cla-

Rege quodam refert, quod , cum inter fubdi- fpec.mor.

ra voce dzemonem evocat. Nemo refpondet.

tos virum aliquem haberet fupra modum divi-

diüo IQo ;

.T. p. d

Ílle vero omnis ultra morz pertze, ut Stygem

tem . fapieetem & verfipellem, nec ullam con-

ad fe pelliceret, Deum execratur, & horren-

tra eum invenire poffet eum accufandi occa-

disblafphemiis Dei hoftem data opera fe pro-

fionem , ut ejus fe opulentis facultatibus locu-

fitetur: Refpondet, fe hzec omnia flagitia in

pletarepolfet, tres ei propofuerit quzeftiones ,

Confeffione celaturum, & facrilege Confeflio-

per ordinem fuüb poena confifcationis magnae

ne, & facra Communione ufurum. Sed & ad

partis bonorum füorum ab ipfo refolvendas , &

Batryd

hzec furdus da2emon , Deo ita miferante, nil o-

quidem quzeftiones hae adeo videbantur dif-

Anoi fat-

Q

ftenditíui,aut refpondit. Tandem mifer exe-

ficiles, ut non immerito earum refolutio pri-

cratus moram , & dzemonem, ubi fe deftitui

ma facie impoffibilis videri potuiffet. Prima

praxi ;

aborco, & flagitiis obfitum vidit, ac Deo ex-

fuit , ubi erat medium terrae quafi: centrum.

fa,O Q9,

D 6'

ofum, fa&i poenitens , fequenti die animum

Alia, quotmodii erantaquzein mari. Tertia,

magrio cum dolore apud noftrum expiavit.

quam magna erat mifericordia Dei. Cum au-

Engel-

VI. Salmanticzefuit mercator praedives qui

tem die aífignata coram Regis curia a carcere

grav.

deduceretur, in quo detinebatur, ut fe redi-

Dom. 2

alea omnia perdidit, fimul & Dei timorem &

poft Pa-

amorem. HincDeum fummo odio profecutus,

meret, & dictasquzftiones folveret, de con«

fcha,

omnia fcelera excogitavit , &fecit, &nequid

filio caojusdam Philofophi, qui auxilium mi-

ferorum dicebatur , affumpto baculo illum in

proteriret, Navarri cafuum Summam legit,

ineoubivenitad Tra&tatum de Confeffione &

terramiufixit, dicens: Hiceft centrum terrae

poenitentia, gavifus nova peccandi occafione,

& medium , improba, fi potes. Si vis, utmen-

füurem medios maris , retine flumina, & aquas,

facrilege confitendi , f'atuit id agere, & reipía

agit. Sed Confeffarius fufpicatus eft e confi-

& alveos alios , ne fubintrent , quousque men-

tendi modo, hominem angi, & pudorem fub-

furaverim, & tibi dicamnumerum modiorum.

eífe, multade Dei mifericordia dixit, horta-

Tertiam folvere potero , (i tradideris mihi ve-

p

.tusadingenuam Confeffionem. Hinc mifer in-

ftes tuas, & folium, ad hoc judicium facien-

linPrOf"P'

m' M ex^

tus commotus, inter lacrymas & fufpiria Sa-

dum: Quofacto, cumeffet in fublimi folio in

cerdotem rogat. antantis peccatis adhuc fit

apparaturegio ait: Audite, & videte fublimi-

anpea,

veniz locus , quod ubi abundeintellexit, om-

tatem mifericordize Dei, quia paulo ante eram

nem vitam illi expofuit; & animum ad reli-

fervus , modo fa&us fum quafi Rex : ante pau-

per, modo dives: ante inimo , modo in alto:

gionem adjecit, totus jam alus in ea triennio

ante in catenis & carcere, modo in libertate.

vixit, ac viribus deficiens, Crucifixum am-

plexus peroravit: O quam pudetme vitze prae-

Sic centrum mifericordive Dei eft ubique in

teritze ; fed talis debebat effe Dominus,qui tan-

praefenti vita: mifericordize ejusnon eft nume-

tum peccatorem in gratiam reciperet, ita pie

i

rus , fublimitas & immenfitas ejus eft, quod de

obiit.

L

carcere & vinculis peccatorum per poeniten-

TIbidem,

VII. Pater quidam filiam propr

1a

m adäma?

tiam modicam venitur ad regnum coelorum,

44

. Le-

: R. P-Lohnu.Blþlo Ma". Tom. I.

546

Bbltothece IManualis C'om-ionatorä-æ'

(

de.manu Bafilii retrahere, dicens: Tu mihi

Difcipul.

X. 'L*egitur, quod quidam miles habuit fi-

p(

in Promp. ]iam pulcherrimam, & peccavit cumea

; quod-

preejudicas; nam ego noniviadeum, fed ipfe

9

lit. M. ex-

ivitad me, Chriftum negando, & feipfum mi-

quidem fcelus mater ejus per figna evidentia.

empl.20. (v it, ( perpendit: fed parcens confufioni

hidevovit. Tunc Bafilius ipfum domi inclufit,

f

proprize filize noluit propalare. Puella autem

& figno crucis munivit: .ubi per quadraginta

ü

dies horribiles infidias ddemonum palffus eft ,

fciens peccatum fuum cognitum matri fuae,

de confilio cujusdam antiquae vetulee veneno

poenitentiam fuam complens, invocando vit-

matrem füam interfecit. Pater autem adver-

tutem fanguinis Chrifti,, Tandem die quadra-

efima fubitoin manu Bafilii apparuit ichedu-

tens, & tantum Ífcelus horrens, filiam. om-

[

nino dimifit? tunc ipfe eodem modo veneno

la obligationis diaboli : per quodillum recon-

abeainteremptus eft. Parentibus ejus fic oc-

ciliatum Deo intelligens, . ad Ecclefiam redu-

D

xit, & ejus poenitentiam fufcepit.

cifis illa in defperationem cadens, donec a

ft

quodam aüdivit praedicare, quod omnia pec-

XII. Dives quidam devenit ad paupertatem, Did. ex-"

4

cata, quantumcunque enormia , in confpectu

& poftmodum fubdidit fe fponte diabolo, utempl.ag.

ipfum econverfo ditaret, quem accipiens dia-

Pl

divinze mifericordize nihil effent, quando ea

4l

homo cum contritione confiteretur , & dole-

bolus baptizavit eum dicens: Ego baptizo te

ret. Ipfaautem ad ad eum accedens caufa con-

in nomine luciferi, &orninium, quod fis cum

corpore & anima nofter.

Tandem dedit ei

feffionis, prae defperationenon volebat pecca-

pl

taífuaconfiteri. Et fa&a fibiab eo confolatio-

multas divitias, & dixit: Ex quo nofter es,

f

necummaxima lachrymarum effufione pecca-

debes portare fignum noftrum, ícilicet fuper-

biamin veftibus, &inceffu, fic & inmembris.

n

tafua veraciter eft confeffa ; judicans , feomni

poena & confufione efe dignam. Facta autem

Qui cum in illo ftatu fuiffet annos aliquot, con-

confelfione, &injun&a ei poenitentia faluta-

tigit, eumintrare Ecclefiam, audire przedica-

tionem de mifericordia Dei ,. & contritus re-

ri, ipíacumancilla fuaintravitEcclefiam, &

profternens fe in oratione flevit in tantum a-

manfitin Ecclefia, & procidens fuper terram,

mare cum lacrymis & dolore, . quod ftatim

& jacens orabat , ut fibi Dominus redderet gra-

E

Toiden

mortua eftinventa. Cum autem confeffor ejus

tiam, & vellettotum corrigere, quod fecerat.

exenpl

in preedicatione, ut pro ea Dominum roga-

Dominus videns ejus humilitatem lacrymo-

A

fam, & quod veilet corrigere totum, & vi-

rent, populum admoneret, audivit vocem

dicentem fibi, quod ipfe & populus potius ejus

tamemendare , dixitei de altari: Surge, fe-

orationibus indigerent, itaqueintellexit, eam

mittuntur tibi peccatatua , vade, €9 amplius noli

fj

geccare.. Qui fürgens prae nimia contritione fa-

c

perlacrymarum inundationem iterum effeba-

fc

ptizatam, & ad patriam evolaffe fine omni

&us fuittotus canus , quod eum vix familia fua

purgatorii poena.

cognovit, qui etiam poftmodum fe afllixit poe-

ü

Tb'dem

-XL In vita S.B

a'filii*ieäi-tdr-, quod quid;m

nitentia, qua vitam aeternam mercatus eft,

exempl.

22.

ferviens cuidam nobili viro , * ejus filiam ada-

Iitam mifericordiam Dominus oftendet usque

iavitinhoneftre, quam donis & blanditiis non

in diem judicii, feu in judicio oftendet jufti-

tiam bonis & malis.

1

:

praevalens decipere, quadam no&te in coemi-

buit w)iruin valdeibid. ex-

terio Judzeorum diabolum invocavit, & eife-

XIII. Mulier quzedam ha

eretafuarevelavit. Cui diabolus: Si vis, ut

contrarium fibi, fi veniebat deinilla, de foro, empl.a6.

]

voluntatem tuam compleam : tu manu tua

detaberna, femper percutiebat eam. llla vi-

à

mihi fcribechirographum , quo te ipfum mi-

dens , fe in ar&to pofitam , contuluit unam ve-

hi vovendo Chriftumabneges , & omuem fu-

tulam, ut faceret, quod vir fuus diligeret eam.

Illa promifit, &duxit eam ad horreum, & vo-

am perfe&ionem. Quo fa&to, diabolus cor

puellae amoreillius totaliter concuffit, ita ut

cavitdiabolum , qui ftatim affuit. Cui vetula:

pavimento proftrata clamaret dicens : Pater

Ifta foemina vult vobis fervire, ita ut faciatis,

quod vir ejus diligat eam. llle dixit, feliben-

miferere mei , quia nimis crucior amore tui

fcutiferi. Sed pater evigilans, clamavit dicens:

terfacturum, fedoportere, quod puerum uni-

218 208—.8 —— 71 ——5 !

Heu, heu! quid contigii filia meze, quam

cum, quem haberet. occideret prius; quod

$—

cum feciffet, rediitadeum. Atile: unum ad-

Chrifto vero Sponfo copulare conabar, & fic

falvare? Sed iulto plus illa infaniebat dicens:

huc facietis , fcilicec abnegabitis fidem, & om-

Pater, nifi, quod peto, compleveris, citius mo-

nium Sanctorum auxilium.

Quse dixit: &

riavY. Super quo habito confilio cum amicis ,

ego abnego, & committo me vobis cum ani-

copülavit filiam fcutifero. Etquiaiftefe &fua

ma &corpore. Cuiille: Modo fecura ito do-

dedicaverat diabolo, ideo nec Miffam , neccze-

mumi Quod dum illa rediens l2eta fecit, vir

tera Deibeneficia advertit, nec curavit, ne-

veniens de tabersa coepit eam percutere; & i

que figno fanctze Crucis muniri poterst ,-nec

aliquando fuit mmalus , poftea peffimus.: Quare

videre. Quod illa advertens, fuit perterrita:

vidensfe confufam, fugaminiit: dumautem

ad unum milliare áe domo fua abeffet: occur-

licet ile negaret, fed utrumita effet, illa femel

—— — S"-—! P Q -- P 4 p "

traxitillum ad Ecclefiam , ut omnia probaret.

fitei diabolusinfpecie viri fui, & (imili habitu,

& equo, & dixit: Etquo tu vadis mifera? illa

"Unde ille videns fe deprehenfum, eo quod la-

terenon poffet, caufam totam narravit uxori

refpondit: ante vosfugio. Cuidiabolus: Re-

fuze. 'Tunc illi inzemifcens refpondit; confi-

deas cito domium, promitto tibi, quodtenolo

amplius moleftare, & fic afcendit ad eum fuüper

de, nec de mifericordia Dei defperes , quia ipfe

poteft teadhuc facere deivjuftojuftam. E* fic

equum, & putabat eum virum fuum effe. Qui

traxitilluamad B. Bafilium. Cui devote omnia

cum- veniffetante domum, evanuit. Statim vir

"eonfeffus eft, & abeo abfolutus: Unde diabo-

veniens, ceepitpercutere illam. .Cuiilla: Ho-

Dv Mi a o ii EM a — a

lus agitatus, nitebatur etiam vifibiliter illum

die

Titulus XL, .Dei. Mifericordia.

547

die cum aufugiffem a vobis, & vos me de cam-

quafi quandam farcinam, flens continue lar-

po reduxiflis; hoc non promififtis mihi. Hle

giter fuper ea. Ettunc didicerunt fantti Pa«

audiens, quod fugiffetabeo, dixit: hocnon

tres, quod non propter poenitentiam, quam

erittibi gratis, & ceepiteam percutere, quod

fuftinuerat, fed propter peccatorum memo-

fere exhalaverat fpiritum. . Quze cum jaceret

riam , & verecundiam ei peccata fuerunt di-

femiviva vulneribus , dixit: adducite mihi

miffa. Et transactis quind

ecim diebus requi-

Confeffogem. Cuivir: nunc vult me confun-

evit in pace.

^

dere, ut dicatur, ego occidi eam, & prohi-

XV. Cumquidamin

fi

idelis hominem Chri. S . Dyom.,

buit, quod nullusiret ad Sacerdotem pro con-

ftianum ab Ecclefize gremio abduxiffet , & Areepag.

n epift.

fefhione. llla nori ceffabat clamare: adducite

propterea S. Carpus Epifcopus graviter indi-]

Demo-

mibi Confefforem. Tandem unus de familia

gnatus, petiiffet a Deo, ut amborum vitamophiturm,

Jl eg.

cauteivit, & vocavit Sacerdotem cum corpo-

repente extingueret , fubito ei aperto coelo:

ol n

reChrilti, & erat in no&e: qui cum veniífet

Chriftus innumeris Angelis ftipatus apparuit, -

ante domum, vir obfervavit omnia , & non

infra vero profundilimam voraginem vidit

permifit Sacerdotem ingredi. Qui dum ftaret

ferpentibusplenam, ad cujus eos duo illi viri

ante domum, clamavit ad eum illa dicens:

trementes , jam.jamque dejiciendi ftabant,

Domine, faltem per parietem auditeme: &

fimulque Chriftum dicentem audiebat: Car-

copit clamare dicens: Domine, fateor, quia

pe, paratus fum iterum pro alvandis homini-

puerum meum occidi, & diabolomecommi-

bus pati, &itud mihi gratum efi, modo non

fi cum anima &corpore, & fidem Chrifti ab-

alii homines peccent.

Tuauteminfpice, an

negavi, &cum magna contritione emifit fpi-

utile fit, illam cum ferpentibus manfionem

ritum. Etftatimi(te pius Pater pepercit omni-

praeferre Dei acbonorum clementiumque An-

bus peccatis fuis, &gratiam fuam ei reddidit:

gelorum confortio.

A

animam ejus per fanctos Àngelosin eoeium

XV!. S. Gertrudis aliq

uando divinitus edo- Blo'üus im

deportari fecit. Hoc vidit vir, & Sacerdos,

&afuit, quodhomo afpiciens imaginem Cru-

onil,

'C, I.

Tbidem

omnes, qui aderant.

cifixi imaginari fibi debeat Chriftum fequen-

XIV. Fuit quzedarameretrix incivitate

"'qua-F

tia blanda vocedicentem: En vides, qu^mo-

exempl,

dam, propter quam multi erant depauperati.

do tui amoris cauía pepeuderim in cruce nu-

28

Audiensautem Abbas Paphnucius mala,quze

dus, defpeCtus, totoque corpore vulneratüs,

peream fiebant, affumpto fibi habitu fzecuia-

ac per fingula membra diftentus. KEt adhuc

ti ad eam eft profe&tus , & dato ei folido pro

tanto charitatis dulcore cor meum erga te affi-

Ícorti pretio, petiitlocum fecretum , & ob-

citur, utfi falutituse expediret, aliterque fe-

Ícurum, nevideriab aliquo poffet, & pecca-

licitatem tuam confequi poffes, vellem pro

tum fuum fine verecundia perpetraret. Etcum

te folo tolerare omnia

j

E

*

» quae toleravi pro to-f

duxiffet eum ad plura loca, & ipfe femper di-

to mundo.

ceret, quodvideritimeret, duxit eumr in ob-

XVII. S. Mechtildi de quadam pia perfona.

Tbid.

Dominus dixit: Quando ex humana infirmi-

fcuriffimum locum dicens , 'quod nullus poffet

eum videre, nifi Deus, & diabolos. De qui-

tate culpamaliquam admifit, fi mox per poe-

Jd, àX«

bus verbis eifacto fermone, qualiter deberet

nitentiam redierit ad me, confidens in mea.

la

afpectum Dei formidare, convertit eam , &

mifericordia, paratusfümad unicum ejus ge-

ad poenitentiam moxinduxit. Quae convocans

mitum omnem culpam ei remittere.

mox omnes focios fuos amatores, fecit omnia,

. XViil. Eidem Dominus dixit: Nullus eft

ïIbiä. |

quaelucratafüerat, comburi coram eis in me-

adeo magnus peccator, quin, fi vere poeni-

dio utbis, quz valebant binas quadraginta

tuerit, mox illi omnia fua peccata plene di-

Marchas auri : dixitque , quod magis vole-

mittam, &cor meum tanta clementia atque

bat hzec comburi, quam quod in futuro judi-

dulcedine fupra ipfum reclinem , ac fi nun-

cioipfamet combureretur ab eisdem. Quo fa-

quam peccaffet.

s

&o, fecuta eft Abbatemin defertum , quieam

XIX.. Rurfüm eidem dixit : Quamvis ftel-

lbid.

in parvam cellulam inclufit, in quam perfene-

l, ideft, Ele&torum meorum anime nube

ftram parvam dabat ei fingulis diebus parum

peccatorum, & caligine ignorantize nonnun-

panis & aqu:x. Ineadem autem cella juxta fe

quam valdeobtenebrentur, infirmamento ta-

omnia neceffariafaciebat: quze prae peccato-

meníuo, hoceft, in divina lucemea, obfcu-

rum ejus pudore non audebat nomen Dei no-

rari non poffunt. Licet, inquam , Electi mei

minare, nec manus vel oculos ad coelum le-

magnis plerumque peccatis involvantur, fem-

vare; fed verfa ad Orientem dicebat: Qui

pertamenillosea charitate refpicio, qua eos

glotmafli me , süiferere mei , ficut eam Abbas

elegi, &ipfosineaclaritateattendo, ad quam

julferat. Poft annos autem tres compaffus ei

perventuri funt. Bonum igitur eft homini, ut

dictus Abbas , -quaefivita B. Antonio , 'fi effet

Ízeperecogitet , quam gratuita pietate ipfum,

tempus emittendi eam, &idem peccatum di-

elegerim, & quam bene de ipfo cogitaverim,

miffum ; qui fecit pro ea fratres orare. Tunc

quamque amanter eum refpexerim , etiam

Paulus major difcipulus B. Antonii pofitus in

cum in peccatis jaceret; item quam benigne

extafi vidit le£um pretiofiffimum in coelo a tri-

mala ejus in bonum ei commutaverim.

Ibid; ;

bus fpeciofiffimis puellis przeparatum. Et cum

XX. Cum S. Gertrudis quondam audivif-

quzereret, fi effet B. Antonii, refponfum eft

fetin concione, neminem poffe falutem con-

ei, quod non: fed Thaydis Sponfze Chrifti.

fequi, mnifi faltem tantillum charitatis ha-

Et cum effet exclufa, ait, quodin toto trién-

beat, utex amore Dei poeniteat, abftineat-

nio habuit femper peccata fua ante oculos,

que a peccato, ipfaque apud fe cogitaret, hac

Z£z2

K, P. Loln. Bibl. Man, Toi. I

xatigne

548

Bibliothece Manw;lis Concionatorim

Zbu[us: cavenius.

fatione multos damnätum iri, utpotequi ma-

gistimoregehennze ; quam amore Dei poeni-

VII. Sicut foletthefaurus recondi, aurumSa!mero.

teantinfinevitze, Dominus fic eilocutus eft:

auro, & argentum argento cumulando ,

& X9: 13-

di(c. 16.

Quando video peccatores agonizantes, qui

magna ac follicita diligentia fervando , ne

$ Ladf

mei unquam dulciter recordati fuerunt ,. vel

quisquam illum deprazedetur , ut tandem ali-

att. 14

aliquid meritorii operis peregerunt, in ipfo

quando fua die detegatur, & illum poffidens

ie p

mortis confinio exhibeo eis metam pium, a-

gnim J

dives & beatus habeatur: lta per centrarium

terii

imabilem & benigaum, ut ipfi exintirnis cor-

thefaurizamusiram, ideft, divinze vindictae

dis medullis doleant, quod unquam me offen-

ieritum , peccata peccatis coacervando, &

derint: ac per talem poenitentiam apti red-

diligenter illud perimp oenitentiam affervan-

duntur ad falutem con

i'ei;uendam ,& pe'rire

do,ita ut Deus omnium delictoram memoriam

non poffunt.

exacam cuftodiat, quotandemaliquando die

noviffima detegatur thefaurus malefactorum ,

:

$. V.

Cornel. a

SIMILLITUDINE S.

ut cum ipfo graviffimo puniaris fupplicio.

Lapide in

VIII. Sicut mifericordia Dei cito adeft ,

c. 5. Eccl.

Qualitas.

fübvenit poenitentibus; ita & ira Dei cito in-

$, Virc

Mani&

cutccelum quandoque nigraf 'confpicitur

gruet peccatoribusimpoenitentibus ex impro-

[

S.Hier. in

ferapke

-diíc. 10

1i51

coopertum caligine , horrendis refo-

vifo.

Wi dl

n' 2-

IX. Sicut qui paulatim arcumintendit, tem-

C.2. Romf

l

nans, ftrepitansque tonitribus, fulgurans,

fulminans, grandinesjaciens, impetuofis ex-

pusdatalteri, utfuügiat, qui, fifugerenolit,

undanspluviis, gelidisque debacchans aqui-

tantofortius fagitta emiffa configitur, quanto

lonibus; aítfubito variis pulcherrimisque ad-

majori tempore arcus intenfio fuit fa&a ; fic

ornata coloribus apparet lris , ferenitatem no-

Deus, quilaneos habet pedes, fed ferreas ma-

bis promittens & tranquillitatem; ita & nos

.gus ; t'axditatem' fuppliciigravitate compenfat.

z

(zepe fupplicia & flagella timemus , & expa-

$. ET

veícimus iree divinze , quafi jamjam a terra

abforbendi, ultimamquam mundi experturi

MOTIV A.

ruinam: Deusrepulifti, & deftruxiftinos, &

De. mifericordia. Dei. [perandi.

iratuses. Ecce tempeftates, turbines & ful-

mina; aftindilate poftea ferenitas fuccedit :

uia mi[ericordia eft gloria Dei ; ut Manfi Man&

l C. nogl

M

Et.mifertus es nobis.

e

his verbis indicavit: In libro Nume-

petí,

udicesladeo pii, qui;

rorum Deus inquit : J/ivoe

to.c. fet

Did.Stel-" ]I. Sicutfunt aliqui j

go, €9 fnqalebitur

"

39 at

laincap. - etiamfi contra aliquem crucis fententiam pro-

gloria Domini wniver[a terra.

S. Thom. d

61

31.V1^ ferant, prius lacrymantur;; fic Deus, quan-

.1L. Quia mors Chrifti eam exigit , €9 commen-

do deftruxit mundum tempore Noe, prius plo-

Villan. tr.

dat; uti S. Thomas Villan. indicavit dicens:

deAdven.

ravit. Ta&us dolore cordis intrinfecus: Dele-

Quomodo te damnabit poenitentem, qui pro-

bo , inquit, fiominem , quem formavi : Super

pter hoc moritur, nedamneris ? Quomodo te

abjicietredeuntem, qui de ccelo veritqueerere

ferufalem etiam prius flevit, antequam eam

:

- deftrueret.

te: Unde Apoftolus: Quis accufabit adver[us

| Wt

S.Chry. — IIl Sicut in zegrotis, & periculofiffimo

ele&os Dei ?. Deus , qui juflificat , quis efl , qui

ede(rir,

hom.2.iD morbo corréptis, ingentisque pretii pharma-

condemnet ?. Dices forfan ; agnofco Dei vifce-

vertfer,

Plalm.59- c:s opus habentibus,fiingrediatur medicus,at-

ra , inzeftimabilem dignationemintelligo; fed

145 64,

quezegrum ad

moneat, permultis ipfi medica-

magna funt peccata mea nimis, & inveterata

mentorum generi

bus ad conficiendum phar-

flagitia mea, poenitentia vero modica, aut

macum opus effe, isque przebere fe poffe ne-

nulla, quomodo poffum falvus fieri ? O ftul-

get, q

uod inopia laboret, dicatque medicus:

te, non attendis, qualem pro tuis peccatis

Hoc & illud mihi da ,

& ego reliqua omnia

fatisfaCtionem in crucePatrireddiderit ? ex-

de meo fübminiftrabo.

Eodem modo Deus

aggera crimina, accumu!a peccata , aggrava

quoque facit , confeffionem , inquit, & la-

quantum potes; potior eft illa hoftia. Et con-

S; Bern,

crymas & poenitentiam mihi praebe, & ego

firmans S. Bernardinus, quidmagis, inquit,

enenf.

ad fpem venize mentes erigere potuit, & ve-,

otn. I.

alia pro mea benignitate tibi largiar.

Utilitas.

rifimilius oftendere valuit, Deum velle mife- Quing,

reri hominibus , quam quod Pater mifericor-ferm. r.

Manfi dif. .W. Sicut pecunia omnibus rebus compa-

diarum proprio Filio fuo,. uteisparceret, non art. 2

30 n. IO

randis defervit , omniaque fupplet: ita divina

MP

pietas omnibus neceffitatibus noftris fubvenit,

pepercit? Et ipfe Filius, utimmunes & illzefi

]ü&.deö

ipfi abire

nt, latrociniorum ipforum dignatus

ïed. A l

àd quzevis fe impendit, & ubique refplendet.

eft perferre fufpendium.

:

Tbid.n.2. , V. Sicut thefaurus temporalis in benefici-

um innumerabilium hominum diffunditur;

ME. Quia femper €7 ubique parata efl ; uti

G. S.Bafil. in -

om.exh, .

eodem modo divitize divinze bonitatis in o»

Bafiliusindicavitdicens: Clama, dic, mife-

reremei! nonlabiamovendo, fed mente vo-

ad bapt.

mnes res diffunduntur.

jbid.n.7. VI. Sicut quilibet lucis fadius innumeras

cem emittens ; nam & filentesaudit Deus. ]e-

remias in luto erat, & Deumattraxit: Daniel

diffipattenebrass eodem modo quilibet mini-

inleonumlacu Deum placavit. Verum,inqui-

maus fan&ificantis gratize gradus , qui eftqui-

dam divinze infinitze mifericordize partus , dif-

es; hi Deograti & accepti erant, ego autemin-

Ves

fipat tenebras iniquitatis.

numeris fum fceleribus contaminatus ;

ruim

Titulas XL. — .Doi Mijäricordiä.

519

rum & latro m crucetalis erat, & tamen, li-

M f

cóhibet, ne pluant fuperl te? Nunquild folis,

T0 ]

. cetin profunditate putei hujus conftitutus ef-

lunze, ftellarumque fplendorum abfcendit, ut

M |

.. fet, inquit magnus Bafilius , non tamen in cru-

Fdi

ce prohibitus eft, quin paradifum atfecutus

non fuper teluceant, atque radios diffundant?

"

Porro terra germinat fru&um fuum, arbores

3

S.Laur, fuerit. Id ipfum etiam S. Laurentius Juftinia-

diverfarum fpecierum poma producunt , ,vir-

uft. 1. a.

nus confirmans, anignoras, ait, quamdiu

3

de fpirit.

corporaliter vivis, etfi omnium criminum te

gulta quaeque ad tuum fcecunda funt ufum , ác

anim. in-

( pro dolor ) intelligere diffimulas, a quoifta

teritu.

fecerisreum, refurgendi tamen i

n fpiritu tibi

percipias. Tibi cunéta famulantur elementa ,

aDeo eít indictafiducia. Hinc idem S. excla-

mat: O divinze miferationis ineffabiles divi-

nubes de ccelo imbrem oportunum fpargunt,

dies diei, & nox fucceditnotti , ut tibi cunctis-

tize! Non przefixit compundionis tempus, non

que viventibus praebeant exemplum ; & fine

ä

indixit menfuram, neque confequendze gra-

lenfu , & absque guítutorpeícis , & jaces. Po-

t,C(Jmel. 1

tize terminavit ocum , fed fimpliciter dixit:

ftremo illo ordinante, jubente , atque domi-

àpide in

Quotiescunque ingemuerit peccator, inínu- mante

, tibiferviunt Angeli, miniilrant Arch-

1

c' 5' Eæl'

ans, nullum ab eadem milerendi finem effe angel

q

impofitum.

'.

,"

i, univerfzque coelorum obfequuntur

virtutes, tuam quzerentes falutem ,tuuim cu-

S. Vine. . 1V. Quia patienter

[2

x]þe&'at; uti S. Vincen-

pientes profe&tum , tuam beatitudinem anhe-

)-S.Hier. la

Ferr.apud

tius Ferrerius his verbis declaravit: Quotannis -

(177

lantes, & nequeex histe convertis ad illum :

Maþfi dif.

creditis, quod Deus exfpectavit Angelos pec-

qui fua bonitate, antequam effes , convertit

þ)

cantes? Revera nonperannum, nec per men-

Íe adte. Nempecumnon effes, nonerat, qui

fem, necperhebdomadam, necperdiem,nec refifteret

s

?

obaudiret

, fenueret, & tamenip-

perhoram, necpermomentum, fed ftatim & « fe fine tedi

gnatus eftfacerete; te quoque exi-

?:

* fubitoejeciteosdecoelo, & damnavit zeterna- | ftente,

praevaricante, fugiente, exfpe&avit

literintantum. Quod necIncarnatio F'ilii Dei,

patienter,

utpoenitentiam ageres. Et Petrus Petr. Col-

nec Paffioejus aliquideis profuit, quiairrevo- Cellenfis,

unum, inquit, pre aliis fuse boni- lenf. de

biliter fünt damnatiinzeternum. Modo cogita - tatis ftricti

usreligavitbeneficiorum vinculum, f?bern.

hic, quanta eft mifericordia Dei ? quiatam no-

quo fpretus non fperneret,

eje&us non abji- "

biles creaturas, & fpiritualesnonexípeGavit ceret, offenfus non lzedere

t, fed fatisfaceret

ad poenitentiam, & modo exfpectat te fuper-

fibi pronobis denoftrainjuria, non requireret,

Y

[ Manà

bum, vanum, pompofum per multos annos,

.(dis nj

S.Bermn. Cuiconfentiens S. Bernardus, Deus, inquit,

fed reduceret. Quishoc cacumine pietatis e-

oenpent, -

levatus eft, nili Jefus? Quis hunc verticem

f

to. 2. fer.

nonadexecutionem fententize currit, non fe-

gratiarum fubiit nifi

Filius Dei? planefiin Jefa

19. art, x.

fünat iraíci, fuftinet, diffimulat, exfpecat. aliquideftmelius ip

C, l.

Non quidem piusDeus iraícitur per fingulos di-

fo Jefu

; id mihi eft propi-

,9. T.

tiatorium, ideít reconcili

atorium.

. Villan,tt,

es? Unde Sapient. 11. 24. Mifereris ommium

'deAdvel.

5

. JDomine , quoniam ommia potes , €9 dilfimulas péc-

.. VII. Quia celeriter exaudit; tefte S. Berhär S.Bernar-

-

cata hominum propter pomnitentiam. E:i revera il-

do dicente: Ma

gnam prorfus miferiam magna

us in fe-

mifericordia dil

uit, & abíter

oS.Mag-

lud dicere poffümus Thren. 3. Mifzricordig

dem feftinanter,

git, & hoc qui-

dalen.

omümi, quia non [umus con[urpti.

quia fine ullo intervallo con-

g

1dem to.

^V. Quia ultro invitat, uti idem San&us in--

junguntur, .& lacry

ricordigx Salvatoris.

mæ;pecc-aþtvricis , & mife-

e.deOrig, dicavit, dum de Redemptore in cruce crucifi-

verit.fer. xo. itafcribit: Clamatdicens: O anima mea:

.. VIIL.. Quia jugiter: fuävenit»; nam uti re&e S. Chry-

123 9. lile&a, brachiisin cruce expanfis benignifti-

. Chryfologus indicavit, dum verba illa Pf felegusia

meteexfpecto, ulcifcidiffimulo, amultispe- 135 ( Confitemini Domino , quoniam bonus, quo- 7113*

riculis libero ; revertere, cum gaudenter te Pjam m Jaculum miforicordia ejus ) explicansita

fufcipio, omnem offenfam remitto , gratiam- cribit : Quid eft feculum ?. Non aliquando

