lie impotentia, & rationis carentia: refpe&u

litas aperit, fapientia abícondit.

"Adolefcentie inclinatio feu facilitas ad facien«

S:Prdfp.

V. Curiof£:atem 12 alienis atnovibus 'z'nfpz'cien—

dum malum, & difficultas in faciendo bonoz

SMon;,

dis vitare: namut S.Profperait, tamdiu quis

a

refpe&tu Z'uventutis periculum bivii in ele-

peccata fua, quxe noffe & flere debet, ignorat,

. &ione ftatus, in quo tam multi aberrarunt, &

quamdiu curiofe aliena confiderat.

quotidie aberrant: refpe&u PZriEs zetatis fol-

u -/S' XL

licitudo in regenda & alenda familia, atuque

füotuendo: refpe&tu Seze&futzs languor & re-

ASCETICA.

rum omnium faftidium. 3. Demonftrari po-

ia funt pr»ecipue, quze de fui cognitio-

]

I. Tr

teít, quae miferize omnibus his zetatibus com-

;

ne bene obfervare debet Afceta. Pri-

1

munes fint, nempe refpe&u corporis neceffi-

Ó

mum eftjin quo confií

t

at verafui cognitio. Qua

tas cibi, potus, ac fomni, (de quibus re&e

| S Ambr.

a,

in re facem egregie praefert S. Ambrofius

Thomas Kempenfis dixit :

- Vere miferia eft, p;5. I

[ip. Ctnt,

£. r.in Pf

fic difeurrens: Quid eít fe nofcere ? nifi ut

vivere fuper terram. Quanto homo voluerit c.22,

$.2.

lo X f' 1I$.

Íciat unusquisque hominem ad imaginem &

effe fpiritualior, tanto przefens vita fit ei áma-

M

fimilitudinem Dei fa&um, rationis capacem,

rior; quia fentit melius, & videt clarius hu-

qui terram fuam excolere, tanquam bonus A-

manz corruptionis defeCtus. INam comede-

gricola debeat, aratro quodam & falce fa-

re, bibere, vigilare, dormire, quiefcere, labo-

Tdemfor,

pientize, ut veldura findautur, velluxuriantia

rare, & czeteris neceffitatibus fübjacere, vere

U Cutt,

recidantur, qui inferiorem fui portionem ani-

magna miferia eft, & affli&tio homini devo-

miimperiodebeatgubernare? Undeetiamin

to, qui libenter effet abfolutus, & liber ab

lege fcriptum eft: attende tibi, ne fiat ver-

omni peccato) labor, morbi, dolores, mors :

bum abíconditum in corde tuo. Tibi, inquit,

refpe&tu animze perpetua pugha, perpetuum

X

attende; non utique dicit pecunize tuze, non

falutis periculum, perpetuus lapfus; ratione

poffeffhionibus tuis, non viribus corporis, fed

quorum omnium merito quivis cum S. Job Job

I6

animze ac menti tuze : unde omnia confilia,

exclamat; Tzedet animam meam vitze mese, V.z

e

facta, cogitationesque manant. Tibiergoat-

dimittam adverfüm me eloquium meuim, 1o-

tendeibi, ubi potiorem elfe te nofti.-

quarin amaritudineanimze meze. D

-

II. Alterum eft, ut magnàm concipiatzefti-

;cam Dgo:

noli me condemnare.

mationem de hac cognitione; quam quidem

difficulter concipiet, fi meminerit, eandem

II. Ex occafióne thematis: Tu qui es? O- Jols x

merito ab antiquis Patribus pro fundamento

ftendi poteit, quomodo quivis ex fe utiliter v.2o,

totius zedificii [piritualis habitam effe, utpote

& frequenter quzerere debeat, quis fit fecun-

exqua vera &genuina humilitas, fine qua nec

dum triplicemftatum. 1. Secundum /Vae£u-

,

a^ [ Auis.

charitas,iec ulla alia virtus fubfiftere diu po-

r»:: ut meminerit, fe effe rationalem crea-

teft. Adde, quod tefte Ariftotele, difficilli-

turam, atque adeo vitam rationi conformem

: mag mor.

mum, atque adeo pulcherri

ducere debere, ne illam feveram S. Chryfo- S.Chyytf

mum quoque fit

"

cognofcere feipfum.

ftomi increpationem audire cogatur: Homi- ?8. d po-

^]lIl Tertium eft, ut folidam

quoque praäin

nem te agnofcere nequeo, cum nempe ut afi- p

cognolcat, acquirendi & exercendi hanc fui

nus recalcitres, lafcivias vero ut taurus, tan- ^.

cognitionem ; .quam quidem duplici modo

quam equus poft mulieres hinnias, ventri ut

confequi poteft, nempe vel per cemparatio-

urfus indulgeas, ut mulus carnem impingues,

nem fui cum Deo aut cum aliis hominibus,

& malum memoria teneasut camelus. Porro

'm;/,.'.v?

pmaxime juftis & perfe&tis, uti fupra $. 6. n. 1.

fapias quidem ut lupus, ac ut ferpens irafca-

S. Ignatium docuiffe diximus; vel per accu-

ris, ferias ut fcorpius, fis fübdolus ut vulpes,

ratam confiderationem propriarum infirmi-

nequitiz venenum tanquam afpis & vipera

ferves,ac ficut malignus Daemon Fratres im-

ta;t?um & imperfe&ionum, uti Innocentius

N

pugnes.

j ?ts

334

Bibliothecee: Manualis xComionatoria;

1

Xl

pugnes. Quomodo te cum Hominibus con-

$. XIIL

J

j

;nah.

nOï[CQl

numerare valeo, talis in te naturze fizna cum

MISCELLANEA.

j n

monintuear. 2.Secundum Ae/zgiozem: ut me-

L Mu C2

wlf

minerit, f2 effe Chriftianum & proinde illam

Qualitar.

" mo.€

]ac,z.

S. Jacobi fententiam fibi applicet: Quid pro-

I.C

ognitio füi & bonitas Di

vina funt qüa- Rodriq.

V.I4.

fifcala Jacob, cujus pars unaterrze affi- P-2- t-3.. |

derit, Fratres mei, fi fidem quis dicat fe ha-

bere, operaautem non habeat? nam,utrecte

xa erat (& hzec eft fui cognitio) altera coelum €!**

T

l)ïc

S.'Aüg.f. i

S. Auguftinus dixit, Chriftiani Nominis non

attingebat, fcilicet Divinze mifericordize thro- -

«

a9. deff,-

num, pef quam proinde Angelorum more

G

fola dignitas facit Chriftianum, nihilque pro-

afcendere & defcendere debemus, ita ut ad

deft, quod aliquis Chriftianus vocetur in no-

m

]l

mine, fi hoc non oftenditin opere. 3. Secun-

pufillanimitatem ob defe&tus noltros incita-

"

curt

ti, afcendamus ad Divinam mifericordiam;

J

dum Szefum Íeu officium : ut meminerit, fe

fublati vero encomiis ad

jot

fpe&aculum factum effe Deo, Angelis, &

noüri cognitionem

ia d

Hominibus, atque adeo operam det, ut Per-

defcendamus.

quia

fonam fuam ad exemplum Chrifti ita füfti-

Nece[fitas.

"

Pafmä:

neat, ut dici de eo perinde poffit: Beue o-

T. I.r/l.terrogatu

s quidam Sene

X ä Fratre,

Vit. Patr.

*

sunia fecit.

»

quze caufa effet, cur ita Fratres fuos femper

HIL Ex occafion

l.1o0. C.94

£uca.

ethematis: Et JESUS pro-

judicaret ? refpondit; Quia necdumteipfum

n

ficiebat fapientia, €7 etate, €? gratia apud

cognovifti; nam qui fe ipfum novit, Fratrum .

V. 53* d

Deum €9 . Homines : poteft dicere Conciona-

vitia non refpicit.

L

í

A

3

tor,jmultum folicitos effe quosdam Homi-

IlHl. Deprehendas te oporte

ïþanteï, quam Sen.epift, |.

z

nes, ut veram fui effigiem quoad corpus ob-

emendes, recte jam olim dixit Seneca.

28.

j

tineant, utilius vero juftiusque follicitos fore

1V. idemalibi clamat: O egregiam artem ! [d,ep.gg. . |

de effigie vera animi obtinenda, facem autém

fcis rotunda metiri, in quadratum redigis,

fe cuique in praefenti concione oblaturum,

vamcunque formam acceperis: intervalla

eamque non aliam effe, quam memorabilem

iderum difcis: nihil &ft, quod in menfuram

Lib.3. de

tuam non cadat,

Si Artifex es, metire homi-

Imit. Chr,

illam pii Afcetze fententiam: Zantum proft-

c25.S. —

cies, quantum tibi vim intuleris. . Oftende er-

nis animum, dic, quam magnüs fit, quam pu-

Tv t

ult,

go veritatem hujus axiomatis triplici ratio-

fillus fit.

Scis, quze fit re&alinea; quid tibi

o

ne I.AÀuthoritate fcripturee facrae mirehanc

.prodeft, fi quid in vita re&um fit, ignoras.

Matth, C

vi&oriam, fui commendantis, maxime in

V. Et iterum alibi: Hocnos peffimos facit, Id, e

p.83.

2 p

Apdq.z.

Apocalypfi, ubi promittit Deus, quod ei,

. quod nemo vitem fuam refpicit.

:

Y.2,

Sago. G. |

qui vicerit, daturus fit nomen novum, man- . .VI. Plato, ignorantiam fui voca

bat gehus Plato in

na abíconditum, veftimenta alba, edere de

improbitatis univerfz: noffe autem feipfum, Philebo

"

ligno vitze, non lzedia morte fecanda, pote-

'effe abfolute fapere, ab eoomnem vitae fapien-

& Amae

tiam, juftitiamque pendere, nec prudentem,

toribus».

m ]

ftatem fuper Gentes, non deleri nomen ejus

17

de libro vitze, columnam effe in templo Dei,

bonum, aut

i

hhh h

ícribi fuper eum. nomen DEI fui, federe fe-

probe norit..

^

Á

1

felicem eiï'e poffe, qui feipfum non .

3;7

cum in throno.. 2. Authoritate Virorum fan-

VIL. Xen

ophon dicebat, eum, qui feipfm.ilXchoPh

Jun.1,

V9 —

&orum, ex hoc judicio praecipue profectum

ignorat, neque ad regimen fui, neque ad fa- - 4

cujusque metientium ; id quod de S.Ignatio

milie & Rei

xj

d us | |

neum eHe.

publice | gubernationem ido-.

-

Q

inaxime refertur, ut qui perpetuo fuis occi-

Ukilita:.

4

M ss

nebat: vince teipfum : ita ut S. F'rancifcus

al

Xaverius idem faciens, cum aliquando cau-

VIII. Adtertium coelum afeendendum eft

per primum & fecundum. Primum autem cc-

Iod. e.

fam tam frequenter repetitze hujus doCtrinze

ha F

rogaretur, non aliam reddiderit, quam quod

lum eft cognitio fui, fecundum cognitio Dei. .

hoec do&rina S. Ignatii fit, & fi fiat, fufficiat.

Hinc S.Bernardus,gradus,inquit, ad notitiam S.Bern,

Dei eft cog

o

Poteft etiam afferri in confirmationem tefti-

nitio tui, & eximaginefua, quain

&

monium Ludovici Blofii dicentis; Si duo in

te renovabitur, ipfe videbitur. .

campo ambularent, & alter florem a fe con-

. IX. Demonax interrogatus, quando philo- p ang. ia

13 6

fophar

i

h

Ífpe&um decerperet, alter ad vincendum fe

| inciperet? quando meipfum cogno- Pelyant,

d

abftinereta decerptione, hunc tanto interval-

Íco, refpondit.

lo in merito imparem fore, quanto ccelum a

X. Philemon dicere folebat: Homo cum Ibid.

terra diftat. 3.Ratione quoqueidconfirmet

fis, id fac femper intelli

ICRH;

homo.

gas, & femper' eris

LUC u

dicendo, quod, cum profe&us hominis in

charitate Dei confiftat, hanc autem uhil ma-

.XI. Breviter &

Juvenal.

gis impediat, quam amor & timor inordina-

cinit :

fapienter ]uvegalis, ce-

fat. II.

E coelo defcendit a«väetx.aee;u-räv.

J

tus rerum fenfibilium (quam ob caufam ve-

teres Philofophi Sapientiam ia abftinendo &

Figendum, & memori tra&andum peGore.

fuftiaendo fitam effe putabant) fi autem per

EE

ucunditas.

tui vi&oriam maxime expugnentur, recte

XIL. Chriftus .

Catharinze Senenfi dixit; Surusin

concluditur, tantum quemque proficere,

Filia,fi noveris,quis ego fim. & quze tu fis, bea- **

p tf

quantum fibi ipfi vim intulerit... Quem in fi-

Q

taeris. Ego fum, qui fum: tu es, quzenones.

nem pra&icis exemplis oftendi poteft, quo-

Hac cogitatione freta facile conteres omnes

imodo fanctiffimi quique viri vim fibi intule-

laqueos inimici. Et vero quomodo quis per-

u^

rint, & eorum exemp

j"Ljan A.uditqres imita-

fuadeat, nihilum aliquidlaudis promereri !

ri poffint.

Tituus XXF.

Communio.

335

Langiasin

XIII. Thales dicere folebat, difficile effe,

Wer viel und oft ift aus.

Polyenth. nofcerefeipíum, fed beatum. Ethanc elffe vi-

Weis nicht was gíchicht im Haus.

, eodem. tam fecundam naturam.

XIV

Ariftoteles attirmabat, difficillimum

$. XV

I Arift. c.2.

mag mor. efiefeipfum cognofcere, fedfuaviffimum

AUTHORES.

1P2n3

XIV

C;g

AXIOMATA.

I. Alphonfus Rodriquez p.2. tr.3. c.6.7.8.9.

)

lL. Jacobus Alvarez. Tom. 2. 1. 4. p. 5.

Anonym, I. Ch

rifte , íciant quaecunque ali, mihi

fufficit una.

IIl. Joannes Pelecius de offic. Fiominis

Cognitioque tui, congnitioque mei.

Rehgloül 2. C. 16.

la

Perfiug

1V. Joannes Bufeus in viridico v. cog-

r

Il; Tecum habita, &noris, quam fit tibi

mtm fui.

4

curta fupellex..

Anon

III. Nemominus notus, quam qu1sque fibi.

V. Jofephus LangiusinPolyanthea, Ver-

$S. Chryf,

. IV. Ismaximefenovit, qui fe nihil putat,

bo Cogmtw, & Notitia fui.

VI. Henricus Engelgrave, Embl. 4. in

qula hocveritati maxime congruum eft.

Perfius,

. Ut nemoinfefetentat defcendere nemo,

Domin. 3. Adventus.

Vit u

Sed praecedenti fpe&atur Mantica tergo.

VII. Ludovicus Granatenfis inLocis com-

lo Cl

Vi. Qui multum foris , raro-domi eft.

munibus fol. b 16.

]

iibi--et02ped"-1900 09 MP3DbP- 6996 69- $C R- *æääü"*æï&ü*m&ï

TITULUS XXF.

1 j epxü.

28

N

COMMUNIO

Id g

?*

15,

XVI. Quam magna multltudo dulcedinis pf 4o,

[

EX S. SCRIPTURA

tuze Domine ,- quam abícondifti ( id eft, in

l

hoc Sacramento ab'condite tribuifti

utS

Qualz £as.

Bernardus exponit) timentibus te

Hebr.c

eneficennæ & commumoms nolite obh-

XVII. De Petra melle faturavit eos.

Pf. gr.

|

13. 26

B

viíci.

XVIIL Subítantia tua dulcedinem tuam Sap. c.16,

Matth. c.

II. Ubicunquefuerit corpus, illic con-

quam in Filios habes, oftendebat: & defer- z.

1 93

24. 27.

gregabuntur & Aquilze. -

Sap c.16..

viens uniuscujusque voluntan, ad quos quis-

j Plaroin

QO-

1LI. Paratum panem de ccelo præ&m&z illis.

quevolebat, convertebatur..

WOA

Difpofitio.

&Ama

Utilitas.

roubus

| Gen.c 27

IV. Frumento & vino ftabilivi eum.

XIX. Mundamini, qulfemsvafaDomlm Ifa c.sz.

)

XX. Super triticum & vinum ruminabunt. Oteec .

n

Za-h.c.9.

V. Quidenim bonum ejus eft, & quid pul-

. XX. Probetautem felpfumhomo » & ficde t.Cor. zí.

chrum ejus , niíi frumentum le&orum9

]oan j

".

V]. Écce Agnus Dei, ecci

, quitollit pec-

paneilloedat, & de calice bibat.

nXep,

XXIL. Sicautem illum comedetis* Renes Exod.c,

l4

V. 29.

.cata mundi.

veftros accingetis, & calceamenta habebitis '*

pc 127.3.

VII. Filii tui ficut novelloe ohvarum in

in pedibus, tenentes baculos in manibus.

)

circuitu menfae tuae.

XXIIl. Accepto corpore Jofeph ,. mvolv1t Matth,og,

Pf. 25.

VIIL. Parafti in confpe&u meo menfam

illud in findone munda.

adverfus eos, qui tribulant me.

XXIV. Domine nonfumdignus, utintres Ib. c. g.

f

Exod. c,

1X. Tranfibit enim Dominus percutlens

fub te£tum meum, fed tantum dic verbum,

)

12.23

JEgyptios: cumque viderit fanguinem in fu-

|

& fanabitur puer meus.

Ó $ hum

perliminari , & in utroque pofte, tranfcendat

oftium domus , & nonfinet percufforem ingre-

Judigna Commsnumio.

!

didomos vefh'as , & lvedere.

XXV. Quicunque manducaverit panem r.Cor, yí.

X. Faciet Dominus exercituum omni-

hunc, & biberit calicem Domini indigne,

Yfa. 25. 6.

" [ang, i

bus populis in monte hoc convivium vin-

reus erit corporis & fanguinis Domini.

» Polyint,

demie, & przcipitavit in monte 1&0 fa-

.XXVL Qui manducat, & bibit indigne, Ibid,:

ciem vmcuh colligati.

judicium fibi mauducat, & bibit, non diju-

p D

I Cor. I !.

Xi. Etcognoverunt eum in fra&tione panis.

dicans corpus Domini.

$

Luc. €.24.

XII. Quotiescunque manducabitis panem

XXVIL Amice, quomodo huc intrafti, Matth.22.

hunc, & calicem bibetis , mortem. Domini

non habens veftem nuptialem? Tunc Rex di-

vrenti

annunmabms

xit miniftris :

Ligatis manibus & pedibus

t Dl

& fan-

]Oan. CQ 60

XIll. Caro mea vere eft cxbus P

ejus, mittite eum in tenebras exteriores.

guis meus vere elt potus.

XXVIII. Loquere ad Aaron & filios ejus , Lev.c.a2.

)

yl

utcaveant ab his, quz confecrata funt Fi-

yucundz zas.

liorum Ifrael

& non contaminent nomen

,Siat m

( Sap. c.16, :

XIV. Paratum panem de coelo proefüitifti

fanctificatorum mihi, quze ipfi offerunt; ego

Vlmu

20.

eis, omne delectamentum in fe habentem ,

Dominus, dicadeos, &adpofteros eorun:

& omnis faporis fuavitatem.

omnis homo qui accefferit de fürpe veftra ad

. XV. Sicut adipe & pinguedine repleatur

ea, quae confecrata funt, & quee obtulerunt

g Pf 62.

anima mea,- & labiis exultauoms laudabxt

Filii lfrael Domino , in quo eft immunditia,

os Ineum.

peribit coram Domino.

L

XXIX

336

Bibloiheee Manualis Conuciouatorice

füs

Lev. c7

XXIX. Animapolluta, quieederitde car-

gereDiomini verticem; fifepulchrum, in quo

20.

nibushoftize paciicorum, quae oblata eft Do-

q

per aliquod temipus jacuit, fic veneratur;

fl

mino, peribit,de populis fuis.

quantum debet effe fan&tus & dignus, qui non

(f

]Oh- CG !3'

XXX.. Poft bu

:

ccellam iIltEI'aVit in eum

jammoriturum, fed in zeternum victurum &

qui

Sathanas.

glorificatum/n quem defiderant ZIngsliprojyicere,

me

$. il

contrectat manibus, corde & ore fumit, &

(

-

'EX SS. PATRIBUS ET DOCTORIBUS.

aliis aq fümendum proebet ?

e . |

Utilitas

]

X

Difpofítio.

To/. 1 dic

S.Chryf.

S.ch S1. D'ogo, ut audias prudentiam ferpentis :

V. Non eft 'fänguis Chrifti deterior Baby-

apud

28 demo-

lonioigne; ille fcit fan&orum in camino ho-

Manfi dif,

mil

do ben

'- ferpens enim, cum coperit ire ad bi-

il

N a

* bendum, antequam veniat ad fontem, evo-

norare corpora, & Chaldzeos comburere;

32. n.4.

viv.

quanto magis ianguis ille pretiofiffimus fcit

fa. ?

mit omne venenum : imitare ergo & tu , Cha-

perdereincredulos, & fervare fideles?

xifhima , hunc ferpentem in hac parte, ut,

) cof

- VI. Terretur adverfarius, cum Chriftia

À

U

antequam venias adfontem, id eft,, commu-

o

d

nionem Corporis & Sanguinis Domini noftri

labia videt Chyi&i cruore rubentia.

Bl anc. c-s.

)0/

Pl&

Jefu Chrifti, evomas omne venenum , fcili-

Iudigua Communto.

cetodium , iram, malitiam, invidiam, vo-

qu

.. VII. Porro graviffimum eft & hörrendum Salmero.

pr

luntatem carnalem , &

malecommunicantium delitctum: pejus enim t-41. c.9.

ex corde tuo.

noxias e gita tiOnes

No

eftquodammodo, quam Chrifti corpus cruci

fii

$ Bonav.

IL. Quomodo tuad illam menfam, ïad'præ-

fuffigere, atque pretiofum ejus fanguinem

in fafc,

fentiam Chrifti, ad ta&um Dei Filii, intre-

h

c. ?.

fundere; propter quod dicit Apoftolus: Reur

ii

pidus audes accedere, quem Joannes Bapti-

erit, Corgoris €$. Sanguinir Domini.

Deterius

fta tangere contremifcit ? Petrus Apoftolo-

te

enim peccat velipfo Juda, qui Filium Dei &

rum Priaceps aíe prae formidine repulit, di-

pretio vendidit, & ofculo prodidit: nam hic

SBerntr-.—.,

cens: Zxi a me Domiue ,. quia hoino geccator

noufolum exterius ofculatur , fed intus morfu

dnlc ïig-

fum ! cogita, quodifte, quemtu fumis, erit

lethaliafficit, ut Propheta dicat; Zperuezunt

gx

]udextuus. Notandum autem, Apoftolum,

)

Jsger sne os faum ,. ficut leo rapiens, €$ rugiens:

eodemtempore &loco, quando nos ad cce-

atque, quod ad fe attinet, renovatFilii Dei

ieftem hunc panem verbis illis invitat: Pro-

inortem.

(j

int

bb autem [e ipfum homo, €$ fic de pane illo edat,

VIHI. Domine Jefu Chrifte, Wi'nquit Petrus Petr.Rlef,

nos pariter ad rigorofum exitimulare examen,

f

Bleffenfis, Sacramentum corporis & fangui- €P- !22

&Chriftum nobis in hocSacramento tanquam

nis tui quafi pignus & obfidem coeleftis gratize

judicem oculis noftris proponere ,. dum ait:

dimififti, & in eo conftituifti nobis, nou mor-

Quotiercunque emim mandiucabitir panem - hunc ,

tem, fedvitam, nonjudicium, fed falutém:

$. Thon,

€9 calicem bibetis , mortóm Domini. anmuntiabi-

quam perditus ergo elt,. quiredemptionem in

Vill.gon.

tit, doner veniat.

Luf.

?

Voluit namque Apoftolus

perditionem, qui facriticium in facrile

gium,

perharc Judicis mentionem nobis commu-

qui vitam convertitin mortem!

corp Chr, 333

nicantibus fanctum quendam imprimere ti-

s.c:h':'yr,ï

0

IX.Audiamus ergzo,& perhoc horrefcämus,—

.

g

morem judicii particularis animoe noftree ,

inquit S.Chryfoftomus : carnes fuas nobis tra- Matth

L

quafi ità przeparati ad menfam hanc acce-

Simer,

didit, feiplum immolatum propoiuit, quam

dere deberemus, veluti (j Judicem nos judi-

igitur fatisfa&tionemofferemus, cum tali pa-

I CQ. Sä

caturum, & non Salvatorem nos nutriturum,

f

bulo nutriti taliter peccemus , . cam agnum

excepturi effemus.

Honor Regis, inquit S.

comedentes in lupos convertimur, cum ovi-

)

fut

Bernardinus , Judicium diligit, videlicet in

de

nis carnibus faturati, at leonesrapiamus.

fumptione corporis ejüs: diícutienda eftenim

X. Tales focii fant Judze proditoris ,. de qu

*

o Dionyvf 5'.;

fc

coníclentia , quafi homo ex hoc mundo fit

in Joanne legitur ; Pofl buccellam introivit i

- de indig.

H

Oi

tranfiturus adPatrem.. Profe&to (i Principem

eum Sataras ; nam &anteiu eumintravit, fed

y

veítrum ad. zedes veftras admiffuri effetis ,

quia Corpus Domini indi

pX

10

gne accje:plit , Ima-

fumma utique cum follicitudine procul inde

gis poffedit eum diabolus.

hu

eliminaretis, quidquid ei difplicere poffet ,

- XL. Quantum flagitium fitin fpurciffimam S.Thom.

To

& offendere, maxime /fi vos

ili. c. 3.

*

puniendi poktefï:a-*(

pectoristui cloacam facratum Chrifti fangui-

de facr.

te polleret.

Y

nemfundere, Apoftolicailla tuba perfonuit,

S.Bern. $

iil Quam civilem vivendi m

Eth oïdurä Con—L

56.3.2.

dicens : Quicunque manducauerit panem hunc €sc.

$ts

j

€, X,

fiderans S. Bernardinus, fe coatinere nequit,

reus erit, acfioccidiffet, & effudiffet, non se-

aDUQ , E(

quiu exclamet: O fiexfpe&tares indomo tua

Yubüm

qualiter, fed proportionaliter; quascunque

Y

Qnich, M

cujusdam magni Domini temporalis adven-

enim blasphemias , quascurique irtifiones,

MU

*

tum, quanta folertia, quanta munditia, quan-

quacunque opprobria impiifhimi -Judsei in

J e

taque diligentia difponeres domum tuam ?

Chriftum corporaliter exercuerunt, has om-

$

Quanto magis praeparandum eft confcientize

nes fpiritualiter repetit impius comeftor, Fi-

hofpitium Reg

lium Dei rürfam in femeti

ii

lorum.

i coelorum, & Domino Angef

oftentui habens.

plo crþucifigens &

'

S Frenc.

di

-IV. Audite, fratres mei, fi BeataVirgc:)

Xil O ingratitudo omni nequitia plena! $ Bern $.

H

S eP-- Maria honoratur( ut dignumeft ) quiaipfum

L

L]

nonne ingratiffimus putaretur, qui haberet5-9-L €3

n

portavit in fanctiffimo utero füo; fi B. Joan-

Dominum,a quo cunéta, quae habet, accepiffet

Shül.in

ultis

al

nes Baptifta contremuit, & nonaudebattan-

bona, &ipfum a morte, & a fufpendio m

fuis

p

— Tiiulus XX [ Conmunio.

337

L

lQO

l;

füis laboribus liberaffet , & tamen ipfam Do-

numeft, &utile, cumiþfeaperte dicat: Quzatritian

ininum in immundiílimum ftabulum inimici

l ln

manducat carnem teeam €$c. Joan. 6. nam affiduede comm.

hf

fui prodigiofelocaret, ut crudeliter necare-

participem fieri , id demum nihil aliud effe

tur? Longe majori ingratitudine plenus eft,

quam frequenter , & mult

It

2

;

ifäriam vivere, quis

&

qui in mortali culpa Dominicum fumit Sacra-

dubitet ?

!

mentum,

Ideo Dominuslamentabilibus ait:

. AX. Saepecomm

unica, & 4quam potes fa;:a- S Franc.

Conculcaverunt me inimici mei tota die.

piffime, idque fuafu & confilio Confeffarii Salef in

S.Chryïff. -

XIII. Cave, neHerodi efficiaris fimilis , &

tui: & mihi crede, ficuti lepores in monti- Philoth..

ho, 7.

abV.SvChryf. |

L4

!^ dicas: uf €$ ego venienr adorem eum, cumque

bus noftris hyberno tempore albefcunt, quod * ^ & 2*

Al

Man

Ma;tll

veneris, interimere coneris, hujus enim fi-

praeter nivem nil videant, autcomedant ; ita

f df

miles funt, .qui

te pulchritudinem, bonitatem, & puritatem

el' ,32'

Il 4

indigne abutuxilt'ufrv'kColr—mnu-

nionis myfterio.

ipfamin hoc Divino Sacramento fzepius ado-

rando & fümendo totam

Rulchtam , bonam

PetBlef, XIV. Repofitum fuit i

Ihi edalifmum

Janj "ts

9P-123- corpusinífindone munda, & in monumento

& puram fore..

1. ad

novo: Ifteauteminore, adhuc potu hefter-

b'!anc.C.g.

$. il.

;

nofoetente, & in fentina ventris, adhuc ex

TH

O

praecedenti crapulazeftuante, demergiteum,

; EXEMPLA CA

LICA. EXTERNA».Q

'mlmSalmero.

quem Angeli profpicere concüpifcunt, quem

Cultus.

n B-

profpiciendo delectationeszeternas accipiunt.

üci

Nonne potius Antichrifianus, quam Chri-

I Mfaria, Maxi'milianiv II. Cofijux * poft- Jo. Rho, 1.

atl

- quam eGermania in Hifpanias rever- 3..de vir.

ftianusjudicandus eft, quiquantumin fe eft,

t

Chriftum jam factum impatfibilem, ita tra-

tit, incredibili quadam pietate emicuit, dies * * * 9*

duos, quoties Myfteriis communicaret ( a-

;ius

&at indigne, ita probris afficit, ita crudeli-

ciebat autem frequentiffime ) divinzein illisli-

xl&

ter interimit, & fepelit iahonefte? -

hic

beralitati recolendze adeo ab omnibus curis

S.Bernr- XXV. Quam temerarium , kq.uaquue h*eufa-

fepofitos habebat, ut nihil rerum humana-

n

din.lC riumeft, cruentis manibus intemeratze Vir-

rum cogitationibusinillos velletlicere. — Id ,

ii

BH

ginistracareFilium? quisauditus hoc fufti-

cumalias faepe ; tum eo tempore maxime ap-

netaurium, quisocultus non confunditur ad

paruit, quo Maximilianus Filius, qui diffi-

Dj

intuitum, ubi pretium mundi mittitur j fter-

mulata perfona facrum Jacobitumulum vene-

quilinium? etenim non minus eft deteftabile

raturus in ultimos Gallicze fines fuerat pere-

vus PerDet

inos pollutum,

a

grinatus , in Germaniam revertens Mahtuze

71'. Cp, i2

quamin lutum, mittere Dei

Carpetanorumfubítitit, feque fecreto Caefa-

Fiun.

ris Legato indicavit. llle curíoread Mariam

X

Rar('z TCommum';q. |

fert, adeffe Maximilianum , ac manum ofcu-

| $, Thóm,

Vill.con.,

XVI. Defidiam ve'&ramper'pendi*teþ ,—- qüip-

lari, matremque ample&i percupere. Ad

l

pe quicorpus in via toties in die reficiatis, &

heec Maria, ego perendie eum videbo ; ho-

"

L.inF.

a

dierna enim dies expiandis culpis deftinata

corp.Chr.

animam miferam ,. longa peregrinatione la-

bora

eft; craftina Euchariítiz fumendze dicata ;

25

S of

ntem , velfemelin menf,e reücetje negli—

qui dies cum Deo folidi debeantur, non elt,

10.51,

. gatis.

Y

.

Matth

Salmer,

XVII. Sidicas

Si'gra.*tialmïfwhabes , curad

quod in Maximiliani gratiam eos diminuam.

,/c

(l

tl-.

Il. Annaab Almedia, Ordinis Minorum

,"Ibïd.n.lx»ä;**

1

40 *9: Sacramentum pa

rticipandum accedis ? Re-

noctem ejus diei ,. qui facris epulis feftus era

t.,

fpondebo, & pariterobjiciam, fi vivis, quor-

m

fum edis ? inquies, ne vitam perdam; ea-

futurus , . jufto pervigilio ita ducebat infom-

ïl

nem, &nequidquamquam longa vigilia edo-

demratione & ego fübjungam ; panevitze pa-

Ícor, negratiam, quze in me eft , amittam;

mitum corpufculum, pro innata infolentia in:

J

n

Dionf[ 5-"

animumauderet, fía

de indig.

nam ita etiam lucernz oleum infundis, ne

vitutis admonebat.

gello gcriter cæ'fuzm fefr- |

;

"

(git

propter olei defe&um extinguatur, denique ,

fchos Chri-

nontantum, ne gratio jaCturam faciam , ad

IIl. Corruptitfimalicetapud Mo

À

ftiana resfit, remanentnihilominusantiquae

Ibid.n.äq,

hunccibum accedo , fed utetiam

4

:

5

gratiam. Cor-

dignitatis praeclara veftipia , quae obfervaffe -

xoborare & perficere valeam.

H

$Thom,

non poeniteat. Quis enim non miretur ex-

; Vil 63

tremos Europz homianes, & rerum divina-

l* de fiti

Frequens : Communio..

t

SDionyt XVIIL. Oportetomnem Chriftianum beatze

rum alta metlos ignoratione , attamen haec-

[?

divina Myfteria usque adeo venerari, ut, -

ximuni

apud Ma.Ecclefize vacare , & nunquam abelffe a SS.

quadieiisdem participant, quod fzepiuscu-:

Monich.

:Communione, quas in ea peragitur , pro-

I4

lefaciunt, ficci omnino, nullocibo, potu-

l 2o. Eccl, Pter SS.-Angelos,. quiin ea permanent, &

queeamírangentes, perfrigidailla 1n regio-

,

Myít. c.

eos, qui ingrediuntur, femper defcribunt,

n

25:

& Deoaperiunt, & pro eis orationes faciunt;

ne perfeverent? Nefcio , quo modo plus illi

ij

fuisintenebris, quam pleriqueapud nos cla-

& propter faicti Spiritus gratiam, quze invi-

rilfima in luce videant. -

fibiliter quidem femper permanet , maxime

autem, & propria ratione, tempore S. Sy-

1V. Corpus Chrifti in Sacramento Altaris Daurolt,

devotiffime venerabatur S.Margaretha, 'virgo Pt f.89.

U

naxis & unumquemque eorum , qui inveniun-

Illuftriffima, Regis Hungarorum filia,& fub e:

!

tur, trausmutat, & transformat.

[

n

S.Pafilin.

levatione illiusinMiffa flebat uberrime.& fre-

. XIX. Quotidie communicare, & partici-

quenter ab elevatione usque ad facràm coimu-

i

epit,. ad

m fieri SS Corporis& SanguinisChrifü bo-

ftr a-

$

P

nionem, fig prae devotiqne manebat ab

K, P. Lofn, Bibl. Ban, Zom. I.

u

EC

j

!

338

Bz'bliothecæ Manualis Coucionatoria

j

Sacerdos libentiffime miniftravit, &ille reli-

&a a corporis fenäbusl, ut quafi mortua vide-

sl

retutr.

Quando verofacram erat communio-

giofe, fummaque veneratione accepit, eo-

fe.

Ph

nem perceptura, die praecedenti non fume-

deém loco ftatimin peftis acerbitate, cum fum-

otc

bat, nifi panem & aquam , & tota no&e in

mo percepto facri viatici gaudio, ex hac vi-

(nn0

rationibus permanebat. Sumebat autem

te migravit.

Qete

ipfum Sacramentum cum magna devotione ,

giot

. VHI. B. Francifcus a puero Jefu prope con. Barrus p.

e * LÀ

multolacrymarum imbre, atqueinterdum

ficiebatur defiderio, cum dies conimunionis

pl'ax. 30

jnc

adeorapiebaturinfpiritu , ut ceu mortua vi-

aderat; huic exclamabat fepe: ]o! adhuc

H

151

deretur; necraro vifaeftinter ccelum & ter-

tantum feptem horze, adhuc unica ad illam

Ya

l

ram, plusquam cubitiaaltitudine elevata nul-

fuper eft; eamus, jamtempus elt.

Eu

liscorporisfenfibusutens. Poftacceptam ve-

.

«S, Thoh!.

r

ro Éuchariftiam, tenebatab una parte map-

. IX. S. Thomas Vill. fequeus narrat fa&tum

Vill. c. 2,

flor

Vidi Monialem quandam , quze Corpus Do-

in feft.

ulamantefacies adCommunionem acceden-

v« P.

)

tium , hocíine, ut videret identidem cor-

mini, ficut cervusfontem aquarum, defide-(

-

rabatfitiens, cui, utvidebatur difficile erat,

Oi.PQCh:I

p d &

pus Chrifti, ipfaquoquedie, qua communi-

pontlt

dini

carat, perfiftebat continenter in precibus us-

aSacramento, vel una fola die abftinere, tanta

c gec'a'

erat fumendi aviditas, tantus accedendi appe-

ler

que ad no&em : & tunc cibo valde modicq

titus.

n

f

utebatur.

:

Die fancto Parafceves , cum Corpus

rA

Domini Ecclefiaftico morein monumento re-

pe.

Nierenb. eift

Defiderium.

ponitur, quia oblitus Sacerdos formam, quam

illi daret, non refervavit, ejulatibus & clamo-

iv p

SRenw- OV. S.Bernardinus de infigniillo Dei fervo

Maran,

u

dia. S. 55. Hugone de S. Vi&torerefert, quod cum morti

ribus Domum replevit, ut Filii unigeniti fe-

25

pulturam lugere videretur; neque euim ejüs

i:

&

3,2. -2. vicinus effet , & fanttiffimum Sacramentum

avidiffime expeteret, circumítantes cum eum

defiderio fubveniri poterat. Tandem cum in

ber

fletibus & lachrymisamariffima tota die períi-

cet

cibum retinerenon poffe viderent, hoftiam ei

non confecratam obtulere, moxque Dei fervus

fteret, mirabiledi&tu, duze manus vifibiliter

o

ei cum Sacramento apparuerunt, ex quibus

N

adeos converfusait: mifereatur veftri, Deus

ipfum accepit, quoacceptooinisilla amari-

foe

frattes,cur me deludere vultis,ifte enim,quem

tudo in confolationem uberrimam mutata eft.

Q

mihi portaftis, noneft Dominus meus? at illi

attoniti, corpus Domini mox attulerunt, fed

Haecomnia, inter multas alias revelationes,

Y

ab ejusoreipfeaudivi, quae mihi non fponte

ille videns, fe non poffe illud accipere, elevatis

in coclum manibus, fic oravit: afcendat filius

.. fua, fedobedientia aftricta narravit, quia in

tüt

Ordinenoftro mihi fübdita erat.

[

[

ad Patrem , & fpiritusad eum , qui fecitillum.

!

Etinter hzec verba emifití

X. In Ecclefia S. Francifci aliud mïrabiïe Wading,,

i.

;

i

piritum, & corpus

tn

Domini inde difparuit. '

!

- perpetuis fignatur moaurentis. Praeparave- 1222- -9-

rantíe duo Fratres Laici pro modulo fuo ad

G

:ïfïollan. v

VI Bollandus

icribit, S.Lucianum Presby-

Cia

Jan.c.4. terum & Martyrem carceri

bus inclufum, cum

facram Communionem cum caeteris Fratri-

bus de religiofo more in die Coenze Domini

Vit.l4.

aliud a'tare illi non fuppeteretincruentum fa-

G2

fül

crificium fuper pe&us faum , quod loco altaris

faciendam ; cumque nihi! minus copitare-

tur a loci &uardiano ( urgebat (iquidem ne-

mi

adhibuit, celebraffe. Salmeron quoque aliud

infigne memorat cujusdam Religiofi fa&um,

ceffitas ) panem mendicaturi in civitatem

[e

.mittuntur ,

i ta&dem óomum tardius re-

llv

qui,,cumcibumpropier,languorem , Ítoma-

á

chique infirmitatem retinere non poffet, & ni-

verfi, cum &

vinum officium perfoiutum,

$i

hilominus Communionis defiderio trahere-

& reliquos Fratres men(ve affidestes inve-

fi

tut, facerdotem rogavit , ut hoftiam facram

niffent , Ecclefiam, ubi venerabile Chrifti

(

. Salvatoris Corpus de more aifervabatur , con-

[

candido inclufam lino, fuper pectus ejus col-

Sur,to,

locaret, quod cum feciffet Sacerdos , corpus

tempta refectione, petunt, ibique fuas vi-

Witi,

?

ces, quodfacra Communione in tanta folea-

Domini penetravit in cor ejus, & ita compos

defiderii füi ex fide magaa profe&ti, non mi-

nitate privarentur, miferrime dolentes, ge-

lu

mitibusacíiangultibus anxievacabant. Dum-

fl

nus, quam Hzemorthoiffa, tangens Domini

fimbriam, fa&us eft. *

que nihil minus cogitarent, ex ipfa arcula,

te

. S, Carol,

j

ftis graffaretur, fuit

quà Sacrofancta Euchariftia recondebatar,

Bof

.. ViI. Mediolani, dum pe

Bor.conc. j publica hofpitali domo S. Gregorii homo

gratiffimus quidam , pulcherrimus, accom.

Nonilicf "

pofitus juvenis profiliit, qui afferens fe Chri-

Lsb quidam , qui pefte mortuus putabatur : inde

d

igiturad locuni afportatur, unde czeteri mor-

ftum Dominum effe , eorum utrique facram

(

Communionem porrexit, fiatiinque locum,

tuiad ceemeterium efferuntur. Éoloci,cüm in

Eu

