elfereperiturlocis diverfis. UndeS. Augutti-

ficitur corporea forde, quantumcunque forde-

nus id confiderans ait: Spectatomnia, videt .

Ícat caro.

abíeatia uno momento , fenfus fuos pertotius

XV. Sicut Deus unitam fibi humanam Idem,

orbis fines & mundi (ecreta circumfert , de-

naturam primo habuit paffibilem , & poftea

$ Chyf.

fcenditadinferna, afcendit inde, verfatur in

gloriofam, fic anima primo juncta eft carni

hom.J, !

coelo, adhzeret Chrifto, conjungitur Deo.

paffibili, demum glorificanda in coelo.

pp.

S. Bernar-

VIIÍ. Sicut Deus caufa eft in mundo , in-

XVI. Sicut, quamdiu aurum terrae com- Manfi dif;.-

mixtum eft, auri nomen non habet, ita quo- 18; de

din.fer.sr quit S. Bernardinus, incrementi in plantis,

de dien t. herbis, floribus, fru&tibus &c. fic anima cau-

que anima, quamdiu bonis temporalibus & ^nima.,

animse.

terrenis immerfa confpicitur, fpiritus nomen.

fa eít in corpore augmenti cujuslibet mem-

F

g, Dernth

bri.

minime meretur; &ideo, quando auima fpi-

deintet

dom'c'47.

Píig.v.6 IX. Sicut Deus omnia, quaecunque voluit,

ritus potius, quam caro dici mereatur, S. Am-S Amb. in

fecit, incoelo, &interra, &inomnibus abyf-

brofius his nobis verbis declarat: Ut poffit C 52. 1fa.

fis, educens nubesab extremo terrze, fulgura

quis dicere, inquit, anima mea in manibus

jn plaviam fecit, qui producit ventos de the-

meis femper erit, nonin carne fit, fed in fpiri-

fauris füis, fic quoqueanima liberi arbitrii fui

tu:'fed quando hoc fiet ? Krit, fi fe terre-

dominio a Deo adornata operatur, quicquid

nis non imtpifceat»

eilibet, nunc ridet, mox plorat, nuncirafcitur,

' mox fe benignam exhibet, & voluntatis fuze-

Dign?tar. j

$. 6r

S, Bernar- dominam. Unain effentia, inquit S. Bernardi-

XVII. Sicut pupilla oculi, cum fit exigua, S Macar,

Mp

d'n, ubi

nus, trinain potentiis nobilidimis, libero arbi-

tamen eft vas ingens, quoniam intuetur una !om. 43

Man[i

fupra,

trio praedita, & dominioin res omnes corpo-

coelum, aftra, folem, lunam, urbes, & alias

dlf í '6' n'4

reas.

HincS. Thomas de Villanova: Gran-

creaturas; & eodem modo, quo confpiciun-.

tur

t

X

120

Bibliothece Manualis ä'oncz'onqtoriæ

tur in illa parva pupilla oculi fimul, & eo-

- Cura.

dem modo efformantur, & effinguntur , hoc

XXV. Sicut ille maritus, qui uxorem do-

modo fe mens habet in corde; ipfum cor eft

minari permitteret,& ad viliffima quaeque do-

Ananym.'y

vas quoddam exiguum, ibi tamen Deus, ibi

mus fervitiafe perfuaderiabillafineret, meri-

E.

Angeli, ibi vita & regoum, ibi tamen Apo-

to ab omnibus ut infanus rideretur : ita non

ftoli, & coeleftes orbes, ibithefauri

minusille homo Deo, Angelis & daemonibus

ibi funt omnia.

gratiæ,

rifum movebit, qui animam fuam a corpore,

Manü di, XVIIL. Sicutfi Rex palatiumaliquod com-

velut conforte, ad viliffimum rerum creata-

AP-ILMA. paraturus, proquo emendo centum auri mil-

rum amorem & ufum abduci patitur.

liones abunde fufficerent, ipfe nihilominus

.. XXVI. Sicutis, quiancillam optime vefti- Idem,

pro eo omnes thefauros impenderet, Xomnia-

ret & pafceret, dominze vero ipfi non nifilace-

;ä

que regnä fua obseraret, de eo utique dicere

ras fordidasque veftes, àc cibum potumque

poffemus, quod palatium iftud infinito pretio

viliffimum offerret, merito imprudens ac ftul-

dignum effe aeftimaret; ita cum Deus nofter

tus cenuferetur; ita non minorem ftultitiam

$, Bernt-

pro animaze redemptione non mundum , non

committere putandus eft, qui neglectze ani-

din.fer

ä

de ani

coelum empyreum , non univerfam Angelo-

mae cura omnem follicitudinem in corpore

rum naturam & multitudinem, non denique

Üügis

unam tantum pretiofiffimi fanguinis ftillam,

bene tractando impendit.

qu2e univerfze terrae, coelo & Angelis, fimul &

. $. VIL

colie&ive fumptis, large praeponderabat, ero-

v

MOTIVA.

- garit, facile tibi eft hinc indicare, quanti hanc

$

$m

animai fecerit & seftimarit.

;

L. i

gnitar anime, quze colligitur ex quatuor

tàd. (

idemdift. | XIX. Sicut experientia conftat, n

orinullas

capitibus.

I. Éx pulchritudine illius,

13: 7. 12 jnveniri jmagines in tali fitu & pofitura depi-

de qua S. Bernardinus dixit: Si formarentur S. Bernar-

&as, utoculos fuos in tefolum dire&tos habere

tot empyrei cceli, quot funt aquarum gutt

26, din, fer.sE

j

videantur, absque eo, quod alios refpiciant,

quot funt grana arenze maris, omnis pulchri-

de dignit,

nonobítante, quodeodem tempore in plures

anim. à. Ie

f

tudo eorum fimul fumpta non polfet aequari

c

3.

aliosoculosfaos defixos teneant: Eodem mo-

pulchritudini unius animze.

Et paulo poft: "

do Redemptor nofter i cruce fufpenfus velut

Pictor atque Creator animze ipfa fapientia eft,

viva?eterni Patris fui imago, divinze pietatis

cujus fapientize non eft numerus, Deus fcien-

fuae oculo unumquemque noftrum in particu-

tiarum Dominus eft; ad creandum hominem

lari refpicit, haud fecus ac fi copiofiffimus Paf-

infinita potentia ufus eft, voluit eadem in-

fionis fuze fru&tus ad alios minime extendere-

finita potentia & fapientia fua formare ani-

tur, unde laudabilitfimus ufus obtinuit, quod

mam ad imaginem & fimilitudinem fuam:

- -^ Qut'—

imagini Eccehomó : verba illa fubfcribi foleant :

Menfura pulchritudinem Dei, ad cujus imagi-

nem facta eft.

Vide,

uae pro te patior.

Menítura & potentiam, qua

S.Bernar- — XX. Sicut fatuus effet, qui

'oþtimum( e-

potuit: fapientiam, qua novit, & volunta-

din. de di-

quum extra ád pluviam poneret, & quadri-

tem, qua voluit fic eam creare, & intelliges

gnit anim.

n.I. C 3.

gam optime in ftabulo cuítodiret; fic quoque

pulchritudinem ejus. 2. Éx creatione anima,

fatuus eft, qui diligenter cuftodit corpus, &

de qua ficloquitur S. Laurentius Juftinianus: $, Laur.

de anima fua nihil curat. .

Si id ex te, inquit, nequis addifcere, difce ab Jutt. in

V

S;Baül. de

eito

TE

.. . XXL. Sicut corpus,, nifi pane fuftentetur,

eo, qui creavit coelum, terram, maria & cun-

(utt,

compunc. yjvere nequit, fic & anima , nififpiritualis fa-

&a, quz in eis funt, qui fcit fingula, quan-

Thomx.

anim,

pientize alimento reficiatur, mortua eflt.

ti fint, quoniam fingulis impertitus eft, quic-

ä

Anonym,

XXII. Sicut figilli aut imaginis praeftan-

quid habent decoris, quicquid virtutis, quic-

tia ac dignitas ex dignitate objecti repraefen-

quid.zeftimationis & pretii, ifte docebit, quan-

I

tati autideze colligitur; ita, cum anima fitad

lÜ

ti fit anima hominis , /illam ipfe magni pen-

imaginem Dei facta, merito füummam quoque

dit, qui opus fuum agnofcit: pro eruditione

ex eo dignit

z

ejus univerfi fecit hanc machinam, ipfiusque

creditur.

atem æftimatiqnemque haurire

;

;tll

eam fubjécit imperio , -non ut inhzereat illi,

Granat, in

XXIIL. Sicut in nucibus, amygdalis & fi-

fruitionemque captaret ex illa, fed ut erudi-

loc.com. milibus fru&tibus praecipua pars nucleus eft,

tus per illam afcenderet ad notitiam ejus, qui

V. eod.

cortex verotheca tantum & receptaculum eft;

fecit omnia. 3. Ex incarnatione; de quomo-

ficanima quoque praecipua pars hominis cen-

tivo fic difcurrit Jofephus Manfi: Si civitaswan dif,

Vhry

fenda, &abea, non a corpore velut cortice,

ifta, quam inhabitas, a valido quodam exer- 13. n. 14.

Sanf

g

dignitas & praeftantiahominis metienda eft.

citu quaqua verfum obfeffa, ad extremum re-

ll 141

da&a effet, adeo, ut ja&ura illius fecundum

Immortalitas.

vires humanas effet irreparabilis, Deus au-

Anonym, AXXIV. Sicut naturalis appetitus rfiäte;riæ,

tem e coelo copiofas dimitteret Angelorum

quo appetit aliam formam fufcipere, argu-

phalanges, quze pro tui folius defenfione ad-

ä

mentum eft corruptionis omnium rerum ma-

verfus hoftes dimicando pugnarent, fimul-

terialium: ita econtrario appetitus naturalis

que per Angelum quemdam notum tibi fa-

seternitatis, quiinanima noftra eft, immorta-

ceret, hoc fe tibi fubmififfe auxilium, ut peri-

litatis et argumentum; alioqui enim perpe-

culum iftud indeclinabile evadere' poffes ,

g

ram inftituta effet natura, fi ea rei impoffibi-

jamque reipfa obfidione foluta hoftem non

lis naturalem nobis appetitum

folum totaliter diffipaffet, verum infuper

sxï?hr

U

, inferuiffet,

l ewr

cxum ls pmnino fruitra eífet.

te in totius univerfi Monarcham fublimaf-

n pw

t

fet,

L L]

Titulus XIL — dnima.

121

hwnym.v

mafífet, haud dubie favorem hunc inauditum

terit: deanima hdbi's periculum, quamfiper-

minime imaginabilem tibi fingulariter prae-

diderimus, non amplius recuperare poteri-

.

ftitum permagni zeftimares. Myfítica animze

mus, juxta quodícriptum eft: Quidprodeft hio-

tuze Hierofolyma in poteftatem inimici per

mini, i mundum C9c. Undenaturalis ingeniicen-

peccati obfidionem reda&a erat, cum «ccce

fura exigit,ut tanto unaquzeque res pluris zefti-

:

Deus proilliusliberatione, non jam Angelos

metur, & diligentius cuftodiatur, quanto ma-

mifit (licet perillos pacem intimari fecerit: E£t

gis eft proficua, illiusqueamilffio majorem pof-

interra pax ) fediplemetin propria perfona de

fidenti jaturam facit, uti re&e concludit S.

den,

colo in hanc mileriarum vallem defcendit.

Laurentius Juftinianus. Secundo ex COrporif Laur, Juft, -

Proyter nos homines , €? propter nofiraza [alutem

cura; de qua fic dilcurrit S. Thomas Villano- de fp.an.

de[cendit de calis €$c. — Tibi vero fpeciatim, quo

va: O fi fanandisanimse paffionibus eam ad- inter

fineid fecerit, his verbis infinuat, dicens: Pro-

hiberemus curam, quam curandis corporum

pier te fuflinui opprobrium, operuit confufio faciem

gegritudinibus adhibemus! Quid non fuftinet,

S. Berna:-

sHeam. 4. Éx Redemytione; quod motivumS.

quid non patitur aegrotus pro recuperanda fa-

din.fer.40

de anim,

Bernardinus fic proponit: Quod fi quis quam-

lute? Atrocesuftiones, horribilesincifiones,

dignc

dam pretioliffimi fanguinis Chrifti guttam pe-

amaras potiones, diuturnas inedias faciles re-

nesfe haberet,quantaillam reverentia & cura

putat, dummodo concupitam recuperet fani-

cuftoditurus eflet? Sed quantum debes habe-

tatem, fedfi animazelanguor curandus eft,quic-

re charam unam animam, pro qua totus fan-

quid injungitur, duriffimum eft: modico vino

guis Chriftieftfparfus? Similem fere conce-

abftinere. non fuftinet lubricus; exiguo lucro

$.Bern.£.5 ptum S. Bernardus, his verbis utens, aàjt: Si

privarinonfuftinetavarus; & modicum humi-

deAdr. ftillantem de cruce Domini fanguinem colle-

liari nontoleratambitiofus; flocci penditur a-

S Bernere

giffem, effetque repofitus penes mein vafe vi-

nim2e perpetua vita,& mortalis corporis amit-

Qu ürst

treo, quod portare fzepius oporteret, quid ani-

tenda falus fupra modum diligitur. Undere&e

(& dignt,

mi habiturus effem in difcriminetanto? certe

infert S. Chryfoftomus: Quam defenfionem S. Chryf

mf a, T

pretiofiffimum animarum thefaurum fervan-

habebimus? autquam veniam? cum corporis h- de an.

,

dum accepi,pro quo Chriftus mercator nonin-

?egrotantis,ubi & argentum expendendum eft,

fipiens,id eft, ipfa SapientiaPatris totum fuum

& Medici accerfendi, & dolor magnus perfe-

fanguinem fudit. Quid ergo infe'ix; quo me

rendus,tantam habeamus curam, animam ve-

——

vertam, fi, quod fibi Chriftus proprio fanguine

ronegligamus? Prafíertim neque argentum

pretiofius judicavit, contigerit negligentius

expenfuri,neque negotium aliis exhibituri,ne-

cuftodire? utiquenon folum irreparabilefuper

. quedolores fubituri, fed absque his omnibus

nos redundabit zeterns damnationis dam-

elecione & voluntate fola omnino corrigere

num, vecum tanquam conculcati fanguinis A-

nos ipfi valentes, & exactefcientes, quod, nifi

gni immaculati rei, feveriffime puniemur, O-

id fecerimus,, extremum luituri fimus fuppli-

ptime igitur Eufebius Emyffenus nos monet,

cium. Tertioexratione reddenda; nam, utite-

!

. diceus: Cuftodiamus ergo follicite,quod tanti

rumS.ThomasVillanovare&eadvertit: Gran- S, Thom,

cruoriscommercioChriftus redemit; reus ita-

dis honor, fed grandis timor; .ex hoc peufan- Vill.de de-

"S, Taur

- queeritnon parvi pretii, fedfanguinis Chrifti,

dum nobis eft, cum quanto timore & follicitu- 9€€« Ecd.

S.Chryt. qui violat & commaculat animam,Chrifti fan-

dinecavere debet anima jufti,neforte in ea ali-

-

Juft, n

fefto 9.

jnc.2.a

4 guine & paffione mundatam. — Quod benefi-

Galat.

quid turpe autindecensinveniatur, quod ocu-

'Thom.

cium maxime augetur ex eo, quod pro una

los tantze Majeftatis offendat.

etiam fola zeque omnia pati paratus fuiffet ;

lII Odium dginonis ergaanimas; nam ficut Maná dif.

unde par (inquit S. Chryfoftomus) effe decla-

tauro proprium eít , quod, quando ex recepto 4. n. zs.

rat, ut quisque noftrum non minus agat gra-

vulnere faucius, eum, qui ipfum vulneravitin-

tias Deo, quam fi ob ipfum folum adveniífet:

venire non poteft, ut fe de vulnere accepto vin-

neque enim recufaturus fuiffet, vel ob unam,

dicare poffit,figuramfeu ftatuam illius in thea-

tantam exhibere difpenfationem, adeo fingu-

tro repertam aggrediatur; eamque cum in-

lum quemque hominem pari charitatis modo

gentirabiecornibus, dentibus & pedibus im-

diligit, quo diligitorbem univerfum.

petatatque convellat; idem quoque inimicus

IT. ZEquitar, quae iterum ex tribus capitibus

infernalis facere videtur; quia enimDeum;qui

colligitur.

Primo ex unitate auimg , de qua fic

ipfum in abyffumprzecipitem egit, per vindi-

S.Chryt. difcurrit S. Chryfoftomus. Siin corpore, in-

&am lzedere non poteft, omnem vindiétam ad-

'SManfx di

ap.Manfíi

quit, quamvis infinitis coronis redimitus fis,

, verfus hominem toto conatu exercere tentat,

ifc. x9.

^ 13. fl [4'

n I4s

corpusinterim habeas natura morbidum &in-

utpote in quo imaginem & effigiem Dei inve-

fanabile, etiamfi regnum totum impenderis,ut

nit,atqueideo in hoc mundi theatro eidem per

etiam innumerabilia corpora, & urbes, & pe-

fuggeftiones &infultus fuos omnemalum in-

cunias adjicias, non poteris corpus corrigere,

ferrefatagit, quafiin hocomnibus viribus con-

quantoid magisinanima? omnia duplicia de-

nitens, ut imaginem & fimilitudinem, quam

dit Deus naturze noftrze, duos oculos, duas au-

Deusilliimpreffit, deftruere, & totaliter abo-

res, duas manus, duos pedes, ut fi alterum ho-

lerepoffit; fcitenim, quodillaimagine fubla-

'rum lzefum fit,peralterum indigentiam releve-

ta, comparatur jumentis infipientibus, imagi-

mus. Animam verounam nobis dedit, hanc fi

nemipforum adnihilum rediges. Quod confir-

perdiderimus, quonam patto vivemus? Quod

mans S. Bernardinus : Tantze, inquit, zeftima- S. Bernar-

S.Ephr. confirmans S.Ephrem: Non eftnobis, ait, cer-

tionis eft anima apud diabolum , ut myftice, din.de an.

!

l.devirt. tamen de pecuniis

!

quarum ja&turam licet quis

cum vellet divifionem de regno inter fe

& dign. 8. £.

in prol,

fecerit, alios proillis rurfus comparare fibi po-

C. 70

Deum, popofcerit a Domino dicens Gen. 14.

R. P. Lohn. Bibl. Man, Tom. I,

*

|

L

$

122

Bibliothece Manualis: Concionatoriz

Da milá amimas; catera tolletibi. Sed infenfatus

taaltitudineescreata. Secundo; quamma-S.Bernar-

J

Tertio, cum din. dedi-

& ftultas homo nihil vilius habet, quam ani-

gnus thefaurus es zeíiimata.

mam fuam.

quanta diligentia es cuftodita. Quarto, cum

guiþ. an,

51

. IX.

quanto dolore es deperdita.

Quinto, cum

La sccesemansa A

MOTIVA ALIA

quanto dolore es qusefita. Sexto, cum quanto

Pro /ZAnimmg cura.

ftuporees confiderata. Septimo, cum quanto

k

uia eft templuim €8 imago Dei: fi ergo pro

pretioesredempta. O&tavo, caum quanto gau-

dioes reinventa. Nono, cura quanto praemio

tanto piaculo habemus, templum ma-

eris beata. Quantum anima aliqua ex horum

teriale humani fanguinis effufione vel fordi-

omnium motivorum confideratione haurire

bus polluere; quanto major follicitudo adhi-

lumen poteft,ad femetipfum cognofcendum &

benda erit, nevivum Dei templum &imago,id

zeltimandum, ne ex hoc tantze dignitatis cul-

eft, anima, foedilfimis peccatorum fordibus, &

mine decidere aliquando poffit; Atvero fum-

$r

Chrilti facratiffimo fang

à

uine qpoda'mmodq ef-

ma noftri infelicitas eft, quod animam noftram

fufo poiluatur.

deque t

Il. Quia nihil pretiofius eftin univerfo mun-

huic corporis luto conjun&tam, in mediis ho-

drantic

ruminferiorum bonorum fordibus, nimis faci-

debito,

do, exceptis Angelis; fi ergo tam follicite cu-

liter perdamus. Unde5.Bernardus ait: Affe-

ftodimus gemmas , aut alias res pretiofas ;

&ionibus obligata,& illita terrenis,fuam ipfius

quanto magis cavendum erit, ne animze in-

faciem confiderare non poteít: Infixa eft in li-

comparabiliter magis pretiofz jaCturam fa-

ciamus ?

:

1no profundi, & feipfamnon videt; fed putat

formam fuam eife luteam illam

;

; qqam pqrtat,

S, Chryf.

III.. Quia unicazz dun'axat animam habemus :

imaginem.

1

|

19. ad

ua perdita omnia perdidimus, uti eleganter

IL. Con[iderati

.

pop. An-

o fabrice corporez, de qua fic s. Bemar-.

tioch,

S. Chryfoftomus indicavit his verbis: Omnia

difcurrit S.Bernardus: Corporis ftaturam de- din fer 24

duplicia naturze noftre dedit Deus, binos ocu-

dit Deus hominirectam, forfitan utifta corpo- in Cant.

—— --- —— - CC o — —— —

los, binasaures, binas manus, binos pedes: fi

rea exterioris viliorisque reGCitudo figmenti ;

alterutra pars eft laefa e duobus, necelfitati per

hominem interiorem, il'um, quiadimaginem

alteram fervimus. Animam vero unam dedit

| Sewtts

nobis, hanc fi perdiderimus,quid fupereft,quo-

Dei factus eít, fpiritualis fuze fervandze recti-

7». il

?

tudinis admoneret, & decor limi deformita-

Ql

cuminvita maneamus ?

tem argueret animi; quid enim indecentius,

IV. Quiainomnibus rebus volumus opliz;a

quam curvum recto corpore gerere animum?

1l

habere? cur ergo non & animam optimam ?

Perveríares eít, & foeda, lateum vàs; quod eít

vide $.3. n.28.

corpus deterra, oculoshaberefurfum, coelos

al

$. X

libere fufpicere, fpiritualem vero & coeleftem

MEDIA

creaturam fuos oculos, id eft, internos fenfus

: äd dignazm ani

ma cjlimationem concipiendam.

atqueaílectus, trahere in terram deoríum.

fï:

nugo — T. J eflio €9 notitia S. Scripture , uti Salvator

MURSSNC SESDEENISD i

Card int,

nofter indicaffe videtur, dum modum

.. Ad anima curam concipiendam.

dl

ü

15.LUC sosdocere volens, quo animam noftram hisce

H Frequens invocatio auxilii divini : nam Sap.g.

bonis caducis & terrenis imrmerfam reinveni-

juxta Salomonem nemo poteft effe continens v. 2r.

(

(atque adeo etiam folidam animae curam ge-

À

re valeamus, parabolamillam de drachma illa

i

*

ft

fivegemma perdita adducit. Circa quam Hu-

rere) nifi Deus det.

IV. Humilitas: nam ita C

hriftus ipfe figni- Matti;l.l C

"

go Cardinalis ita fcribit: Per drachmam figni-

ficatur quzelibet anima, Dei imagine infignita;

ficavit, dum dixit: Difcite a me, quia mitis V. 29.

Etinterlinearis ait: Drachma eft numerus

fum, & humilis corde, & invenietis requiem

Q

animabus veftris.

Q

certze quantitatis habens imaginem Regis, ta-

do

lis autem nummus eftanima noftra, qui Deiin

V. Accurata [em[uum cuflodia : ita quippe Sa- Proy, 4.

feimaginem expreffam refert. Bedamodum

Jomon fuafiíffe videtur, dum dixit: Omni cu- 4 23-

E

tu

exponit, quo hazec moneta perditur, dicens:

ftodia ferva cor tuum (& animam tuam) quo-

[4

Mulier drachmam perdidit, quando homo, qui

niam ex ipfo vita procedit.

VI. Abnegatio affidua: dehac enim locutus Matth.xc,

NY

tlio

conditus adimaginem Deifuerat, peccandoa

Vic,

fimilitudine fui Conditoris receffit; frequen-

eft Chriftus, dum dixit: Qui perdideritani- V-39. -

terenim gemmambhancinter emolumentorum

mam fuam propter me, inveniet eam.

re

VIL. Zmor.

£5

d

temporalium, vel carnalium voluptatum for-

des & immunditias perdimus, quisnam vero

juftorum animze in manu Dei funt, & nontan-

fludium julitiee chrifliana ; nam Sap.3.v. r.

modus ad eam reinveniendam przecipue eft

get illos tormentum mortis; vifi oculis infi-

Sy15

AL

€on

«

obfervandus? Accenditlucernam,Scripturas

pientium mori, & quafi exterminium exitus

f

& facros Do&ores pervolvendo: Lucerna pe-

illorum, illi autem funt in pace. Talesinfine

la

lt

dibus meis verbum tuum; quia, qui natalium

vitze cum veritate dicent : In manus tuas

animae nobilitatem, & quantam Deus nofter

commendo fpiritum meum.

Qu

illius habeatzeftimationem , pulchritudinem,

Chnyt.

«

|

N

item & finem, ob quem a Deo creata elt, intel-

$. XL

I

l

ü

ligere cupit,neceffarium illi eftad hoc, ut divi-

ASCETIC A.

C7tau

Un

ni verbilucerna adhibita facra volumina per-

volvat. Quidautem infpecie magis confide-

L De

hac fequentia noffe debet Afceta.

liej

rare debeat, clare S. Bernardinus declarat, di-

Primo dignam de ejus pretio & di-

ipf

cens: Confideraanima mea, primo, inquan-

guitate zeftimationem concipere, quam qui-

&C

dem

|

L

— us XIH.

Z Ininia.

123

M Bemäk

dem haud difficulter 'obtingbit, fi ea, quce ex

n dedi.

neceffitate infirmitatis coa&us femper necef-

|9tt, i.

SS. Patribus fupra allata funt, bene ponderet,

fe habeat Dominum fuum requirere.

addatque memorandam hanc S. Ambrofii fen-

li. Noffe debet, quomodo ad di&tam felici-

tentiam: Pic&us es, o homo, piétus es a Domi-

tatem & perfeCtionem fuam pervenire queat,

noDeotuo. Bonum habes artificem atque

nimirum eo modo, quem Hugo indicavit, di-

pi&orem; & quidintepinxit? absquedubio

cens: Videhomo, dicit mundus, quomodo a-

imaginem & fimilitudinem füam. lmago ad

mavitte, quiproptertefecitme. Serviotibi,

naturam fpeCat, fimilitudo ad divinos mores,

quia fa&tus fum propterte, ut ferviasilli, qui

atque ita anima tua eft expreffa effigies Dei,

fecitme & te: mepropterte, &tepropterie:

quantum interminata illa vis ac natura exi-

fi fentis beneficium, redde debitum; fiaccipis

ä

guo in opere przefentari poteft. Non parum

benignitatem , reddecharitatem. Clarius S. S. Greg.

etiam augebitur hzec zeftimatio, fi, quanta pro

Gregorius: Quoquofe verteritanimá, inquit, l. 26. mor,

quavis anima Chriftus egerit, tuleritve, fedulo

fi vigilanter intendit, in eisdem ipfis Deum in-

S. Bern. . perpendatur, fiinquam, ut S. Bernardus hor-

venit, per quze reliquit, ejusque potentiam eo-

de qua-

tatur, memoria reíriceturi ifantilium necefli-

rum confideratione cognofcit, quorum amore

druplic,

debito,

tatum; deinde laborum, quostulitin przedi-

deferuit: & per quze pervería cecidit, per hzec

cando, fatigationum in difcarrendo, tentatio-

convería revocatur. Hinc S. Bernardus api- S.Bern, in

S

num injejunando, vigiliarum in orando,lacry-

mam fic alloquitur: O anima infignita Dei 'nedit.

marum in compatiendo, iufidiarum in collo-

imagine, decorata fimilitudine, defponfata in

t

.. quendo, poftremo periculorum in falfis fratri-

fide, dotata in Spiritu, redempta fanguine, de-

,

- bus,convitiorum, fputorum, colaphorum, fla-

putata cum Angelis, capax beatitudinis, hae-

gellorum, irfionum, fibíannationum, expro-

res bonitatis, rationis particeps, quid tibi cum

( S.Beruar; ;

brationum, clavorum, horumque fimilium,

carné, qua haud aliud vilius fterquilinium in-

- n ferq]

quae in falutem noftri generis operatus eft tri-

venií ? nimirumfurfum, ut bene notat Sene-

, in Cant;

ginta & tribusannis, & paffus in medio terroe.

ca, animum vocantinitiafua; eritautem illic

L

H

. M. Noffe debet, in quo confiftat perfectio

etiam ante, quam haccuftodia exfolvatur. Si Senec.ep.

1

&felicitasanim3e; qua dere przeclare difcur-

vitialua deferuit, purusqueaclevis ir cogita- 8o.

tiones divinas emicuit.

l.

77.à

Senec.ep.rit Seneca in hunc modum: — Quae conditio

a

Iu

"- rerum, eadem & hominum eft. Navis bona

IV. Noffe debet, eurhomo reffus fit conditus ; Ecclef.c.7

dicitur, non quz pretiofis coloribus picta eft,

5

nam, ut Ecclefiaítes ait: Inveni, quod feceyit Rüperc. in

Ü

nec cui argenteum aut aureum roftrum eft,

Deus homiuem reilum.

Rupertus Abbas Tui-^? 9**

"

nec cujus tutela ebore celata eft, neque fifcis

teníis ait: Forma corporis in hoc folo ani-

$

atque opibus regiis preffa eft, fed ftabilis &

mante furfum caput attollit, coelum intuetur,

firma, & jun&uris aquam excludentibus fpif-

terramque calcans pedibus, erecto pe&ore in-

fa, adferendumincurfum maris magis folida,

$

cedit: reddiditquemox rationem, cur divinus

|

. gubernaculo parens, velox, & non fentiens

ille artifex corpus humanum, utpote animze

ventus.

Gladium bonum dices, non cui de-

manionem, czelum verfus erigere voluerit:

auratas eft balteus, neccujus vagina gemmis

fydera vel coeleftia regna füperne pofitis.me-

diftinguitur, fed cui ad fecandum fubtilis a-

ditari commonetur oculis. Quod confirmans

1553

)SV.ZL

cies, & mucro munimentum omne rupturus.

S. Gregorius: AdDeum, inquit, fufpenfa eft; $. Greg.

"

Regula, non quam formo/ía, fed quam re&a

aquoformata; & quiaad Deum folum apoe-l. 26. mor,

fit quzeritur; eo quidque laudatur, cui com-

tendum facta eft, omne autem, quodinfra ap- * 29

j- Matthts

paratur, quod illi proprium eft. Ergo in ho-

petit, minus eft, jure ei

mine quoque nihil attinet, quantum aret,

non eft.

non fufficit, quod Deus

j

fl

quantum Ííemneret, a quam multis falutetur,

.. V. Noffedebet, curinfpirando crtata þt.ani-Theod.il-

quam pretiofo incumbat lecto, quam perluci-

ma; id enim ob varia myfteria indicanda e(tin Gen. q.

/do poculo bibat, fed quam bonus fit; bonus,

6

L

3- Prof, &

fa&um, &inprimis quidem Theodoretus ait,

N

autem eft,fi ratio explicita & recta eft,& adna-

Moyfen hoc loquendi modo infinuare voluiffe,

. 4- 23'

turae fuze voluntatem accommodata. Haec

divinze omnipotentize 2eque effe facile, ani-

Ü

vocatur virtus: hzec eft honeftum & unicum

mam noftram creare, quam nobis pronum eft

S.Bern.dehominisbonum. ClariusS Bernardus: Ad

refpirare. Quod fiurgeas, cur igitur divina fa-

dedic.

imaginem Dei facta anima rationalis, caeteris

j

pientia ad illam creandam divinarum perfo-

rebus omnibus occupari poteít, repleri omni-

narum confiftorium congregarit? Refpondet,

nino non poteft; capacem enim Dei, quid-

id factum fuiffe ad honorandam natalium ani-

Hinc S.

msap-zrï-f'

uid Deo minus eft, non implebit.

mz2e nobilitatem, five ad adeo digni operis ma-

n-

S.Aug. 1.6

Auguftinus: Vze,inquit, animze audaci, quze

jorem honorificentiam. Aliud myfterium,cut

ül

eonfeft.

fperavit, fi a te receífifet, fe aliquid melius

animam noftram infpirando crearit, eft, ut no-

ü$

habituram. Verfía te, revería in tergum, & in

bis infignem quamdam , qua anima prae cun-

n

latera, & in ventrem , &dura funtomnia, &

&is aliis creaturis praefulget, excellentiam in-

"

tu folusrequies, & ecceades. Atque hzeccau-

finuaret, nimirum, quod non educatur e po-

S. Chryf, faefít, cur, ut S. Chryfoftomus inquit, omnem

tentia materize, feda Deoimmediate ex nihilo

füper

creaturam fenfibilem Deus armatam & muni-

creata, corporiinfundatur. Unde Abulenfis Abulenf,

Matth. C.7 t2 creavit, alias veloci pedum curfu, alias

ait: Notatur,quod anima hominis eft aliis for-ibid,

unguibus, aijas pennis, alias cornibus, homi-

mis perfectior, quia non eft edu£ta ex potentia

nem folum fic difpofuerit, ut virtus illius fit

materize, fed fuit creata a Deo, & infufa corpo-

ipfe Deus, & in eo, in quo inferiorem ipfum

ri, quod notatípiratio aDeofacta. Denique

J

j

fecit, in ipfo fortiorem elfe voluerit in fe, ut

aliud quoque zmyíterium a Pererio tangitur,

Jl

2

ül-

/R. Pat. Lokn. Eiäl: ÀMMan. T0s.. [.

Jl

I!

Bibliothece AManualis . Concionatorie

124

Perer,in. nimirum, utperhuncadmirabilem þrodu&io—

ret,quas virtutesquanto. plus quisque in feipfo

&.2. Gen. pis füze modum dignitas animzenobis infinua-

habet, tanto propius eftDeo, & majorem fui

Conditoris gerit fimilitudinem.

retur; hic enim zemulatur modum, utita di-

Eullii U M. Cs dMERL- CR

cam, quo ipfamet divina fapientia procedit,

X. Nolfe debet, cur anima corpori fitimmer- EliasCret,

fas ad quod dubium Elias Cretenfis, Gregorii orat. 1.

- quze de femetipfa dicit: Ego ex ore Zltijfuni

Nazianzeni commentator,hisce verbis refpoa-

|

grodivi, fiquidem etiam anima noftra de ea-

J

dem przerogativa gloriari poffe videtur ; ficut

det: Hsec una caufa eít, inquit, cur anima

i

|

cum corpore copulata fit, nempe ut per col-

enim halitus feu refpiratio homini vitam tri-

buit,itaquoque Deus eft, qui animze vita

lu&tationem adverfus ipfum & mundum , &

máo

afflictionem , quam hinc perpetitur, nontan-

nat, & per quemipfa fubfiftit.

g

S.Aug.l.x

VI. Noife debet, cur anima ad imaginem Dei

tum ut domum, fed etiam ut zerumnarum &

1

—

conf.c.r. creatafit; Cujusrationem affignat S. Augufti-

afflicionum, quas in hac vita pertulit, prae-

ï

l

mium, futurorum bonorum jucundltatem ha-

"

nus, dicens: Feciftinos, Domine, ad te, & in-

beat.

Í

j

quietum eft cornoftrum, donec requiefcat in

Magnam igitur anima per hanc cum

$ Ankt. |

S.Lau. te. B.Laurentius Juftinianus quoque ait: Ad

corpore conjunctionem habet praerogativam

prae tota natura angelica, fiquidem haec pro

] áedgn.c

Juft. c. 5.

imaginem Dei fa&a anima rationalis , czeteris

conait

vit.

de ling.

oronibus occupari poteft, repleri non poteft,

illo folum inftanti, quod fcholze angelicum ap-

hum

j

pellant, mereri potuit; anima vero meritis

,

capacem enim Dei, 'quicquid Deo minus eft,

PU. ]

non implebit.

le divitem facere poteft, quamdiu corpori uni-

$, Clem.

V. Noffe debet, cur

fioninem Deus mamu pro-

ta fuerit, fuisque meritis omnes fpiritus Bea-

torum, etiam Seraphinorum, in immenfum

Aler.L.2. grig cregrit, de quo fic loquitur S. Clemens:

Prod.c.3- ( noniam ejus figmentum eft: & alia quidem

poteft tranfcendere. Huic accedit, quod ut

S. Paulus ait: Aon coronabitur , nifi qui [egiti-

. folo juffü facit, hominem autem per fe manu

fabricatus eft, & quid ei proprium infpiravit.

me certauerit : ad hanc vero luctam fubeun-

Ifä

fug. Vi&.

VIiI. Noffe debet, cur homoimago Dei dica-

dam anima corpore opus habebat, quia caro

in fumma

concupifcit adver[us [piritum, 9 [riritur adver-

! 6 Bontr.

h

fent, tr.5.

tur, id quod Hugo de S. Vi&torefequentibus

316

€, 2»

verbisindicavit: Creavitadimaginem fuam,

fus carncmi: ac proinde plurimum animze cor-

i

poris beneficio lucrantur,

dum mediante cor-

quia non eft ei usque quaque fimilis: F ilius

pore tot gratiis coeleftibus locupletantur.

.S, S. Bonav,

autemimagoeft Patris, & nonadimaginem;

'gred e Q*

quia quicquid habet Pater, totum habet Filius

Bonaventura inter alias rationes , ob quas

per. cond,

animam cum corpore unitam effe dicit, etiain

€, 6o.

pernaturam: Homo vero eft, quid ad Dei, ad

|

imaginem, quia non per naturam, fed partici-

in medium affert fequentem : -ut anima, fer-

|

patione velimitatione habet ea, quze Deitatis

viendo Deo in corpore, habeat majus meri-

]

CT EX

iï

tum, quia ubi major pugna, major vi&toria, &

ä Tolet, i

funt; quod confirmans S.BernardinusSenenf.

Quielibet anima, inquit, adimaginem Dei for-

per confequens, major corona; difficultas e-

1. 8

iata, tres potentias habet , videlicetintelle-

nim corporis multum valet ad efficaciam me-

&um, memoriam & voluntatem, quze funtfa-

rendi; ficut corpus vivum valet ad fructum

ï

&a ad imaginem Trinitatis; Primo quidem

peenitentize, fic poft mortem refufcitatum va-

ql

lebit ad confecutionem ftolce duplicatee. Ne-

Á

intellectus, & hic creatus eftadimaginem Fi-

li; Secundo memoria, & hzec creata eft ad

que enim fola anima, fed etiam corpus coro-

Q

imaginem Patris; Tertio voluntas, & hzec

nabiturgloria, utpote quod una cum anima

f

meriti fuit inftrumentum, dum fecundum di-

N

creataeftad imaginem Spiritus fan&ti. Etite-

tumalibi: ImagoDeiinanima, inquit, confi-

&amen anim?e & reCtee rationis ei fubjectum

(

ftitin naturalibus proprietatibus & potentiis,

fuit, feque affligi permifit: atque hic ftimu-

o

lüs ille erat, quem S. Chryfoftomus ab anima

ejus fimilitudo veroin gratuitis, hoc eft, in vir-

k

tutibus, divina charitate, & divina dilectione.

corpori fuggeri, & monitionis loco proponi

b

Santtus vero Thomas de Villanova ait: lma-

volebat, ut tanto libentius fe pateretur pro

f

animae falute mortificari :

Dicit enim: Ne-

go confiftit in potentiis, fimilitudo in bonis.

fuw

Primum eft debita proportio potentiarum ; fe-

quaquam nos umbra hzec fugitiva feducat.

Largiffimam profe&to mercedem pro contem-

o

cundum ornatus gratiarum & virtutum.

Qu

S.Lecon I .

IX. Noffe debet, quo fine condita fit anima ;

pta voluptate capiemus ; atque ipfe ad tuam

aC

de jejun.

animam]loquere: Triftaris, quodte corporis

id quod S. Leo indicavit, dicens: Si creatio-

10

is noftre intelligamus exordium, invenie-

voluptate defraudo? fed lzetare potius, quia

lt

mus hominem ideo ad imaginem Dei condi-

