.de mundo, jkd g,'li:' civet Sanilorum, €9 do-

meflici Det.

Refpo;z/z'o.

XXXIV.Q

lii doc ii t ücpan hu t

perfe&tam regularum fuarum obfervantiam

XXXV'H. Refpondet Afceta, ante omnia

S.Bern. incumbat. fibique dictum putet, quod S. Ber-

ep- 17.

meminiffe eum debere, quod juxta D. Paulum

adFF. de

nardus Fratribus fuis dixit: Aogo vor, Fra-

fpectaculum fa&i (imus mundo, Angelis, &

S. Anaft

iret,

€? multum ob[ecro, [ic agite, €9 fic flate

hominibus, przecipue vero ipfi Deo, atque a*

9.

-in Domino dileZiffumi , folliciti femper. circa cu-

Cer-

deo non referre, qualem perfonam quis re-

flodiam: Ordinis, uwt Ordo cuftodiat vor.

praefentet, fed quomodoillam fuftineat. Hinc

te B. Aloyfius dicere folebat, eum demum

metito quidam dicebat, videri fibi eotempo-

effe Religiofum perfectum cenfendum, qui

re, quo difpofitio officiorum fufcipitur, eves

omnes Ordinis fui Regulas accurate cuftodie-

nire id, quod olim vivente Chrifto accidit,

rit; talis enim merito fperare poterit, copio-

quando mulier concionànte illo exclamavit: 46 €1Te

fa fibiauxiliaaDeo datum iri, ad omnes per-

DBeatus venter, qui te portavit, E ubera, qua tu

fectionis partes adimplendas, omnigenasque

Juxifti. Ipfe autem Chriftus mox fubjecit: Quin

Matt. c. : virtutes acquirendas, juxta promiffum Chri-

imo beati , qui audiunt verbum Dei, €9 cuflodi-

25.

fti dicentis: Euge erve bone €» fidelir, quia fu-

unt illud, .. Simili enim modo, quando fit di-

ger pauca fuifli fidelis, Juper multa te conflituam ;

ftributio officiorum, & unus quidem füperio-

intra in. gaudium. Domini :

quod per 'perfef

ris, alter Doctoeris, Concionatoris, aut aliud

&ionem maxime acquiritur.

honoratum officium fortitus fuiffe auditur,

XXXV. Quinta denique doctrina eft

, ut

mox focii gratulabundiaccedunt, dicuntque:

[zepius renovationem mentis, & propofito-

Beatus venter, quiteportavit&c.

Sed quos

S.Greg. tum inftituat; nam ut S. Gregorius fapien-

Chiriftus mox corrigitdicens: Quin imo bea-

1.22. mor.ter advertit, fi laffefcere nolumus, valde necef-

ti, qui audiunt verbum Provincialis, & cufto-

riun efl, ut inchoare quotidie nor. credamur.

€. 2. æ

diunt illud; cum enim tota noftra fanctitas &

Ne[cit enim vuens yer torporem vetera[cere, qu&

perfecio in impletione voluntatis divinae

|fludet. per. defideriusm '[emper. inchoare. — Hine

confiftat; hzec autem ?eque in infimis, quam

namque per Paulum dicitur: Aemovamini [pi-

fupremis officiis impleri queat, non eft, cur

Eph. c. 4. ritu mentisueftrz. — Hinc Pfalmifta, quiad per-

aliquis unum officium prze altero optare, aut

fe&ionis culmen jam pervenerat, quafi in-

follicitare debeat. Hincmerito P. Balthafarus víta,

Pí. 76.

choansdicebat: Dixi, mnccapi. Sed & S. A-

Alvarez Societatis Jefu Presbyter dicere fole-

Vitaapud thtanius jam jam moriturus ad faos dicebat :

bat, Religiofum horrere debere mutationes

S. Athan. jj fit primum in comimuni mandatum, nullum iu

officiorum, occupationum, aut locorum, in

arrepti própofiti rigore laffzfcere, [ed quafi inci-

quibus a fancta obedientia collocantur, me-

pientezm augere Jemper debere, quod caperit.

mores. verborum. Angeli ad S. Jofeph di&o-

L. 1. de i. Hinc merito pius Afceta hortatur: Omni die

rum, cum mitteretur in /Egyptum: Efto ibi,

- lst

mit. e. 19. renovare debemus propofitum noflrum, €$ ad fer-

usque dum dicam,tibi; cujus rationem red-

vorem nos excitare, quafi hodie primum ad. con-

debat, quod nemo poffet in altiorem locum

verfonem weni[femus , atgue dicere: Z4djuva

aícendere, quam ut ab ipfo Deo in eo confíti-

sue Doinine Deus in bono propofito , .€9 fan&o fer-

tuatur.

Unde eum,qui fub obedientia eít, no-

|

Vitio iuo: €? da mihi nunc hodie werfeRle inctpe-

re, quia nihil efl, quod ha&Genus feci. . Secundum

lebat cogitare, quid cras de fe effet fa&urum :

refponfio enim in promptu eft, faciam, quod

gropofitura nofirum, curfur profe&ur nofiri: €9

jubebor; fiet, quod volet Deus.

Etin hocto-

multa dilizentia opur efW Dene. groficere. volenti.

tum meum lucrum eft, ut teDeum meum con-

hd«

Quod(i fortiter proponens [epe deficit, quid illi,

tentum habeam, tibiquefatisfaciam. Hinc &

qui raro aui wünus fixe aliquid groponit? Et

alias dixerat: Iahoc ego meam felicitatem po-

iterum: Circa principalia fefla rencvanda . [unt

no, quod Deus velit opera mea uti etiam in

bona exercitia: €9 Santlorwm [uffragia ferven-

viliffimis totius Religionis meze officiis; tanti

tius inploranda. —De feflo im fefium proponere

ego hoc facio, ut nullum fit adeo abjectum offi-

Pl x

debemus , quafi tunc de hoc feculo migraturi, €9

cium, cui fi me ille velit addicere, non pri-

al eternum feflum perventuri. . Ideoque. folli-

ver ego quocunque meo folatio, ut illud praze-

cite nos praparare debesmus in devotir tempori-

ftem. Hortatur ergo Narciffum Afceta, ut

bus, €9 devotius conver[ari atque ota *m ob[er-

queties Superior officium aliquod ei offert ,

vantiaw) firidhus cuflodire, tanquas im brewi

illa Judithae verba erga illum ufurpet; QuisJudith. c.

pramium laboris noflri a Deo pmcyturi.

ego [um , wt contradicam Domino meo. aut*?- Y 13-

i

[upe-

N

Titulus XXXE.. Confifium.

429

fuperiori Dei , velut fupremi Domini vices agen-

tiam fuam, & poteftper omnipotentiam füam,

ti, omne, quod erit $n oculis ejus bonum C opti-

mum, faciam.

Quidgquid autem illi placuerit, hoc

& vult perfummam bonitatem fuam, juvaref

mili erit optimum omnibus diebus vite mez. — Aut

CONSILIUM XIL

etiamdicat cum Chrifte: Ita Pater, quoniam

fic acceptum eft coram te, acceptum etiam

Circa feveritatem Superiorum tole-

randam.

erit apud me, u?:inam ficut ante te.

CONSILIUM X.

Petitio.

XL.. Cumnon tantum non faveh,tbm, fed

Circa favorem Superiorum non am-

etiam durum, & feverum experiretur Narcif-

biendum.

fus fuperiorem, utpote a quo frequenter fine

ulla culpa, auttempore non conveniente, aut

Petitio.

etiam modo notabiliter excedente fuerit pu-

XXXVIII, Advertens Narciffus, commi-

nitus, defperat propemodum, fe jugum tam

litones fuos aliquos variis artibus Superio-

grave diutius ferre poffe. Quare iterum ad À-

rum favorem pifcari, atque adeo ab illis paf-

Ícetam confilii cauía fe confert, ab eoque aut

fim prze aliis promoveri, aliaquefavoris indi-

folatium,aut rgmedium def[ieratio'ni fuze petit.

cia &argumenta erga illos oftendi, fe autem

ab illis negligi, nec ullum paterni favoris &

A efponufjf o.

amoris fignum experiri, graviter dolet, atque

XLI. Räpondet Afceta, aitque, nullum ex

ad invidiam concipiendam non modice im-

allegatis feveritatis cafibus fufficientem effe

pellitur.

Quare auxilium & confilium petit

talem pufillanimitatem & defperationem

ab Afceta ad hanc non levem utique tentatio-

concipiendam.

Nam quod frequenter fine

Iucl C.IL

E

nem vipcendam.

culpa punitus fibi videatur, recordari debet,

fe, etfihanc, quze punitioni fufceptze praeten-

Refponfo.

ditur, culpam non admiferit, prius tamen for-

XXXIX. Refpondet Afceta, hanctentatio-

te alias occulte admififfe, ob quas proin

nem non difficulter ipfum fuperaturum, fi

Deus ipfum corripi permittit; ficut EphremSuriusin

inprimis prudentiffimam P. Hugonis Roth

adhuc adolefcens at przetenfum quidem fur-Vita. ,

Adcetz expertiffimi e Societate Jefu dottri-

tum, ob quod ad furcam damnatus fuerat,

nam oboculos habuerit, qui in vita Regia fic

non admifit, juffus eft ad buculam pauperis

fcribit: Non decet fubditum Superiorum fa-

Seniculi petulanter prius occifam oculos re-

|

vorem.ambire, aut ab iis fpecialiter amari vel-

fle&ere. Dicatproin cum]obo: Peccavi, €1ob. c. 33.

le; quienim amari ab iis velit, debet etiam

vere deliqui, &v ut eram dignus zon recepi, — IE.- V* 97*

placere velle, & quantze adulationes & fimu-

que parum affligere eum debere tempus cor-

lationes fequentur? ficontraria incurrant in-

rectionis non obfervatum; Nam etíi tempus

dicia, quis erit turbarum & offenfionum mo-

tale per fe non fit aptum ad culpam & erro-

dus? Univerforum Domino placere, & abhoc

rem corrigendum, eít tamen aptiíffimum ad

diligi velle oportet; hominumfenfa de nobis

permiífionem & ordinationem divinam 2e-

errabunde vagantur, aliorum invidiam creant,

quo animo acceptandam; fiergo medicis

& plurimum a profe&us fpiritualis libertate

tantum fidimus, ut illud tempus,. quod ipfi

lb

impediunt. Secureincedit, qui nunquam fibi

prefcribunt, aptiffimum ad medicinam fu-

amoredignaadícribit. Itailli, quinon parum

mendamcredamus; quidni magis Deo, qui

confirmari poffünt ex eo, quod nonnemo

errare & fallere non poteft; confidamus, &

prudenter notavit, nimirum tales follicitato-

tempus ab eo preefcriptum ad. correptionem

res humanorum favorem merito. timere pof-

& emendationem noftram opportuniffimum

Jonasc.4. fe, ne ipfis contingat, quod Jonze Prophetae

effe judicemus. . Denique utneque exceffum Blofius in

olim evenerat, utícilicet, ficut isarefacta he-

in modo corrigendi aegre ferat, meminiffe "n

dera fub qua fuaviter quiefcere fibi videba-

debet, quod olim Chriftus S. Gertrudi de fe-

tur, petivit animze fuze, ut moreretur; ita &

veritate Superioriffze cujusdam conquerenti

hi fautore fuo velut hedera fua per mortem

dixerit: Ego in abundantia pietatis, dulce-

aut alium cafum fubtracta, in gravem trifti-

dinis, & dilectionis meze divinze, qua con-

tiaminacidant.

Autcerte verendum eft, ne e-

gregationem hanc elegi, permitto aliquos

, fud. c, 18. veniat illis, quod Michze Sacerdoti veteris le-

defe&tus inhzerere etiam illis, qui praefunt, ut

gis contigit, ut fcilicet, fiinterrogentur, cur

inde meritum congregationis augeatur; nam

^fautoribus fuis fübtratts triftentur, & ge-

multo major eft virtus, fubjici ei, cajus opera

mant, fateri & dicere cogantur: Jeos meos,

per omnia probata videntar.

Ego finp fupe-

quos mihi feci, tuliflis E9 dicitis: quid tbi eft?

riores haberealiquos defe&us, & ex diverfita-

Hortatur itaque, dictum fibi credat a Pfalmi-

te curarum quandoque maculari, ut magis

humilientur.

Subditorum meritum crefcit

Pfal. x45. fta:. INolite confidere in Principibus, in Filiis ho-

zpinum, in quibus aon efl falur; utpotequi ple-

tam ex defe£tibus, quam profectibus eorum,

rumque aut non fciunt, aut non poffunt, aut

qui praefunt. H»ec itaque bene ut ponderet

Narciffus, hortatur Afíceta; fic enim. non

non volunt juvare; fed potius dicat cum eo-

dem: Mihi autem adhszerere Deo meo, bo-

zequo duntaxat, fed hilari etiam animo cor-

num eft, & ponere in Domino fpem meam;

rectionem omnem accepturum , dicturuni-

jih,

que cum Pfíalmifta: Obmutui €9 humiliatur

v

utpote qui folus & fcit pgr infinitam fapien-

Hhh 3

8n,

Bibliothecæ,Mamalis. Concionatorie

430

fum, & filuiabonir.. Etiterum: Obmutui, €9-

mam tuam, & pulchram faciunt, gratiofam

& acceptam in confpettu meo. . Etalias ite-

non aperui 0s meum , quoniama tu fecifli.

rum eidem dixit; Singula detrahentium ver-

ba fame tibi loco virtutum, quibus exornata

CONSILIUM XIL

pervenias ad me, & ego compafliva pietate

mea compulfus, benigne fuícipiam te. Et

* Circa perfec:utioneä toler;mdas.g

quanto plus converlatio tua fine culpa re-

Petitio.

probabitur, tanto amplius cor meum ama-

Diig

s Tim s. XLII. Quod olim S.Paulus dixerat; o-

toria blanditate tibi condefcendit, quia per

G.

hoc efficieris mihi fimillima, qui in operibus

mnes, qui pie volunt vivere in Chrifto perfe-

meis femper habui perverfores (& contradi-

cutionem patientur; hoc ipfum etiam non

modice expertus eft Narciffus nofter; cum

Gores.) Hortatur igitur Afceta, ut illa Chri-

enim ferventius Deo fervire incepiffet, hoc

fti folatio pleniffima verba ad Apoftolos pro-

lata, fibi quoque applicet: JMMementote fermo- Ioan. 15

ipfo tepidorum fratrum oculos offendit, qui

Non eft [evvus ma-

proin illa impiorum in

libro Sapientize ver-

nis mel, quem ego dixi vobis.

[1

S$3p.e.2. ba ufurparunt: Circum

veniamus ergo juflum ,

jor Domino [uo, - Si me per

cuti [unt, €9 vos per-

€3 contrarius efl. opt-

Jequentur. — Eciterum :

r

eatieflir, cum waaledi- Matth.

quoniam inutilir efl nobis,

ribus noflrir, €9 impropera

t nobis peccata legis ,

xerint vobis, €$ perfecuti vos Juerint, &$ dixerint*: 5*

€s diffamat innos peccata di[cipli

na no[irz. Llro-

omne malum adver[um vos, tnentientes propter

mittit. [e [c

ientiam. Dei habere,

€$ filium Dei fe

se: gaudete, €9 exuitate, quoniam fherces ue-

ftra copiofa efl n calis. — Sicíperare poterit, ve-

gominat.

Fattus efi nobis intradutzionem cogita-

vi-

tionum noflrarum. Gravis efl nobis etiam ad

rificatum iri quondam, quod Salomon dixit:

dendum, quoniam diffimilis efl aliis vita illius, . €9

Cum placuerint. Domino vie hominis, etiam itti-Prov. c.

Tanquam nugaces efli-

qmicos ejus convertet ad pacem, ita ut ii ipfi, qui16. v. 7-

$mmnutate [unt vie ejus.

illum cum impiis perfecuti funt, dicturi fint

mati fu

mus ab illo, €€ abflinet fe a viis noftris,

tanquam ab immunditiis,

€$ prefert novilJuna

cum iisdem pcenitentiam agentes, & prae an-

iuflorum, €9 gloriatur Patrem fe habere Deum.

gultia fpiritus gementes: 47 fun£, quo: habui-Sap. c. 2.

mu; aliquando in derifum, €$ in fimilitudinem

ideamus ergo, fi fermones illius veri fint, &* ten-

ti

iemur, quc ventura [unt illi, €9 fciemus , que

improperii. — Nos in[en[ati vitam illorum eflima-

erunt novi[fima illius. — Quare graviter fentiens

bamus in[aniam, €9 fmem illorum fine houoves

ecce quoriodo comp

has perfecutiones, quaerit Afcetam, quomo-

utati [unt inter filios Dei, &

do inter illas fe gerere debeat?

inter Santios [ors illorum eft.

x-

CONSILIUM XII. -

ALilI. /Refpondet Afceta, & quæi'it Nar-

ciffum, an unquam publicee difputationi in-

terfuerit? Affirmanteillo, ulterius interrogat,

Circa pacem K»animi quäerendama :

an non audiverit eos, qui thefes propugnant,

^s

Pe tz'tz'ot

in fine dicentes illis, qui eosdem vehemen-

XLIV. Cum fzpius Narciffus varias ánimi

tifme oppugnarunt: Agimus gratias pro

do&iffimis argumentis

? cumque & hoc au-

turbatione ex diverfis caufis exortas exper-

' DN

»

^ diviffe fe diceret Narciffus,

fubintulit Afceta,

tus fuiffet, pertzefus vitae tam inquietze, fta-

tuit de medio profpicere, quo veram & con-

fimili modo Deum dare dile&tiffimis filiis

fuis occafionem ad fuzx virtutis profectum.

tinuam animi pacem obtinere queat. Quia

demonftrandum, & perfecutores velutargu-

vero ipfe fefe ad tale medium inveniendum.

mentantes fübornare; ut jam olim Tertul-

infufficientem agnovit; ideo ad Afcetam de

more confugit, ab eoque medium fimile in-

lianusindicavit, dum fic alloquitur Tyrannos,

qui fideles perfequebantu

r: Cruciate, torque-

telligere cupit.

ie, damnate, atterite nos; probatio e[i innocentia

eo nos hec Deus pati

Refponfio.

nofire iniquitas vefira; i

gatitur, — Quidni ergo avide arri

piat occafio-

—XLV. Refpondet Afceta, varia quidem a

nem iftam, & honori fibi ducat, quod pra

variis media ad hunc finem przefcribi, feta-

men unicum, folidiffimum, & ab ipfo Chrifto

aliis dignus fit zeftimatus, ut publicum pro-

di&tatum fuadere, nimirum ut radicem o-

Tho

fe&us fui fpecimen non tam ipfi mundo,

u

quam Deo & coitibus univerfis praebere

mnis turbationis tollere ftudeat.

Qusenam

lA

poflit. Ita faneagnovit monachusille,qui, ut

autem hzec fit radix pulchre indicavit Epicte»

tus dicens: Jomines mon . perturbantur . non Epi&. c,

Vitze PP. invitis PP.legitar, quanto plus aliquisillum

L7.c.7. injuriabat, tanto magis recurrebat dicens:

rebus, [ed iis, quas de rebus habent opinionibusYo-

pP.4

Ifüi funt, qui nobis occafionem praebent ad

v.g. mors non efl malum; alioqui eniim €9 Socie-

tati ita vifum e[Je; [ed opinio de morte, que ma-

perfe&ionem noftram; qui autem beatifi-

lum eam

acit.

Cum icitur impedimur, aut di-

Maw

cant nos, decipiunt nos, & femitam pedum

[

noftrorum fübvertunt. . Hinc etiam Chriftus

Jirahitnmr : mon alios culpemus ,. [ed. mo[met ipfos,

Clg

Chronic. B. Baptiftze Veranze Ordinis S. Francifci di-

hoc efl, nofiras oginiones.

"AMllior accu[arein cala-

mitate fua, hominis efl ineruditi:- feipfwn, ejus

n

S.Franc. xit: Cognofce te magis obligatum effe illi,

^

to.2...7. qui tibi malum fecit, quam ei, qui bonum:;

qui erudiri ceyit: mec [e, mec. aliwm , eruditi.

& corrigi

92* . ]lz enim perfonze funt,. quae purgant ani-

Quf)modo autem haec opinio tolli

. debeat,

R

X

Titulus XXXI. Confiiu&z.

43!

debet, alibiindicavithis verbis: Religioniser- & quia anguftus efl, extendendo . facituur capa-

ga Deos immortaler: prgcipuum illud effe fcito, .ciorem.

r

rellas de eis habere opiniones: ut [entias, €9 e[fe

N

Secundo confiftere debet renoiratio in

eos, €9 bene jufleque adminiftrare univerfa: pa-

rendum e[fe eis £ omnibus iis, qua fiant, acquie-

firenua. executione, uti fapienter P. Claudius Claud. A-

Aquaviva, quintus Societatis noftrae Gene- quav. In-

cendum : €9 fequenda ultro, wut qua a mente

ralis, advertitdicens: Quoniam omnis cona- 'truct.c.2.

praflantiffima regantur. — Sic enim nec ncu[abis

&0r nunguams mec ab eis megligi te conquereris.

tus non in novis ordinationibus condendis,

Dialog.

fedin earum, quas habemus, executione, ad-

Cath.Sen,

Atque hzec do&trina eftipfiffima, quam Chri-

hibendus eft, neceffe omnino fuerit, in hanc

ftus ipfe S. Catharinze Senenfi, quando viam

perveniendi ad veram pacem cupiit, praefcri-

pro omnibus ferio ac diligenter incumbi:

Pror(us enim docet experientia, & incommo-

bere dignatus eft, dum dixit: Volo, utcerta

da, quae inde nafcuntur, liquido demonftrant,

I

- fide, alta mente, acfrequenti confideratione

mediteris, me Deum tuum gloriofiffimum,

, plusin hoc genere defiderari, quam aut bona

totfamulornm Dei voluntas, aut prompta &

qui te ad beatitudinem perfruendam creavi,

fimplex obedientia polliceri debere fatean-

itih

eeternum effe, fummum, omnipotentem, vo-

tur. Ut vero hzec executio tanto ardentius

»

bisque omnia, quae mihi placita funt facienda,

urgeatur, paulo poft enarrat radices, ex qui-

nec effe, qui vel tantillum meze pollit refifte-

bus defe&tus executionis nafcitur, videlicet

re voluntati, nec quidquam fine eadem vo-

. quia vel ignorantur ordinationes, aut in me-

luntate mea vobis accidere, nihil prorfus nifi

Quaread exerci-

moria non habentur: velfacile nimis in . iis

me permittente provenire.

difpenfatur: vel quia fubditis repugnantibus

tium hoc ample&tendum hortatur Afceta illis

contradicere, eosque ad difciplinam fervan-

'0y, C,

pii Authoris verbis: Dixitibi [mpi[fume, 9 nunc

MT

dam urgere verentur Superiores. Quae omnia

sterum tibi dico : Relinque te, refigna te, €9

quisque fibi merito applicare deberet; nam

frueris magna interna. pace.

Quanto citius hoc

fiexperientiam ipfam confulere, caufasque

ages, tanto melius habebis. — .Et quanto plenius €9

lp. cn 2-

neglecorum propofitorum inquirere veli-

Jincerius, tanto mihi plus placobir, €9 amplius

mus, deprehendemus fane & ipfi, id uno ex

lucraberis.

memoratis tribus capitibus oriri, aut quia eo-

rum raro recordamur; aut quia facile nimis

CONSILIUM.XIV.

circa eorum obfervationem " difpenfamus;

aut quia vim nobis ipfis inferre, atque ad exe-

Circa renovationem Spiritüs inftï- :

cutionem ob varios refpe&us urgere vere-

tuendam.

mur. Unde reGe pius Afceta pronuntiavit:

Unum e(1, quod multos a profeiu, €9 ferventi Thom.

Petitio.

emendatione retrahit, horror difficultatis, €$ la- Kemp.Lx.

bor certaminis: Enim vero illi tmaxime pre cate- 25

XLVI. Inter alia media, qu»e ad profö—

ris in virtutibur proficiunt, quiea, qua fibi ma-

&um in períeGionis ftudio faciendum Nar-

gis gravia €9 contraria funt, virilius vincere ni«

)

ciffo füuadebantur, non poftremum erat, cre-

tuntur; Nam ibi hómo plus wroficit, €9 cratiam

bra fui ipfius renovatio juxta monitum Apo-

,merelur ampliorem, u

N

—

| Ephn c-'4e

ftoli: Renovamini m [viritu mentis veflra, €9 in-

bi [e magis ig [piritu uin-

;i-t, ac mortijicqt.

duite novum hominem, qui [ecundum Deum

ereatus efl in juflitia 9 [an&iitate veritatir; qua-

XLVIII. Tertio confiftere debet Renova-

re ardens concepit defiderium, fimilem re-

tio in- conftanti profecutione; uti re&e S.S. Bern.

novationem cum fructu inftituendi; fedquia

Bernardus indicavit, dicens: Quid prodefi, *P- 253*

ignorat, quo potiífimum in tali renovatione

Chriflum [equi, fi non coutingat confequi? Idzo

collimare debeat, idi

DPaulus ajebat : Sic currite, ut comprehendatis.

gere cupit.

pfum ab Afceta intell?—

lbi tu, Chrifliane, fige tui curfus, profe&usque

snetam , ubi. Chriflus pofuit fuam, fatfur obediens

Refponfio.

urque ad mortem: Quantumlibet ergo cucurre-

XLVII. Refpondet Afceta, in tribus prze-

rir, fiwsque ad mortem mon cucurreris, bravium

cipue capitibus totam recollectionem confi-

non prehendes; Nam in. caffum. bonum agitur,

flere debere, nempe z. m feria refolutione ,

ut S. Gregorius recte dixit, fiante vitg termi- S. Greg,

"Thom.

quia, tefte Thoma Kempenfi, fecundum pro-

nugz de[eratur, quia fruflra velociter currit, quil- 1. mor.

Kemp.

pofitum noftrum curfus profectus noftri.

l. 1.c. 19.

grius, quam ad metam venerit, deficit. — Hinc

Hinc S.Thomas Aquinas forori quzerenti,

Deus in veteri Teftamento non tantum pri-

quomodo falvari poffet, refpondit: Si volue-

mitias, fed etiam decimas, quae ultiimum

)i&. i

ris (ferionempe & efficaciter) falvabere. Sed

)

quafi funt in meffe, petiit,

Voluit item, ut

&ipfe Chriftus Adolefcenti interroganti, quid

omnia animalia, quz in facrificio ipfi offere-

faciens zeternam vitam poffidere poffet? re-

bantur, caudam haberent, ut per hod perfe-

Matth.

fpondit: SivirperfeGus e[Je €9c. fatis oftendens

verantix neceífitatem indicaret.

Unde S. Idem in c,

c. 19.

feriam voluntatem & refolutionem przeci-

Gregoriusait: Jllebene immolat, qui facrificium 3. Levit.

puum effe ad perfectionem affequendam me-

boni operis ad fimem . debitg perducit aitionis.

Cornel.indium. — Hinc quidam Do&or apud Cornelium

ReGe proin Seneca: Per[everandum efl, in-

c.4. Gen. de Lapide dicere folebat: Quidquid toto

quit, €9 affiduo fludio, addendum robur, domec

corde, tota intentione, toto defiderio vis, id

bona mens fit, quod bona voluntasefl. / Hortatur

es certiffime.

Etidipfum confirmans S. Au-

proin Afceta Narciffum ad perfeverantiam S. Aug.

guftinus: Zic finur, inquit, mofler efl, hic (accus,

praeclara S. Auguftini fententia: O fratre; ^" 8-

thti,

432

Blbliothecm Janualis . Concionaterie

-

mei, non tedeat incipere magna , nec faflidiat te-

tinue, fed alternatim, quia afcendendo plus

nere inchoata, [cienter, quod per[everantia infor-

laboramus in genibus & tibiis, defcendendo

smal meritum , colorat boni propofitum, remunt-

pius in femoribus.

Alternatione ergo & vi-

ciffirudine motus dividitur ambulationis la»

vat currentem , coronab pugnantem, ducit ad

|

bravium, cun&o: perducit ad. gortum.

"

bor, fit levius itionis pondus, & tolerabilior

defatigatio.

Commoda eft hzec do&trina, in-

'quit Robertus, iis, qui in celeftem patriam

CONSILIUM XV.

.contendunt.

Moleftum eft coelorum iter, ter-

ribile carni & fanguini, fpiritui etiam grave,

Circa Recreäti—önem iniïit;gendamg

quifub corporis onerofo pondere nonnun-

— Pstitio.

quam Jaffatur, ac fudat.

Ut vero fit minus

ERN REU r V ais

——

ardua, ac difficilis via, quid fa&to opus ? Alter-

XLIX. Advertens Narciffus, in recreatic;ne

natim, & viciffim incedendum, ut, quantum

fibi plerumque contingere, quod non nemo

poffumus, fatigationem & tzedium devitemus

dixit: Quofies inter homines. fui, [emper minor

jinferviendi Deo. — Viciffitudine utendum, fic

lhomo redii: vehemens concepit faftidium re-

ut nonnunquam in campum, vallem, prata

creationis hujusmodi ; ideoque ftatuit, ab ea-

recreationum defcendamus; fienim uno te-

dem omnino abfítinere.

Prius tameu hoc

nore femper conemur, & enitamur, & ab in-

füum propofitum Afcetze proponit, ejusque

cenfa intentione nihil aliquando relaxemus,

tantum concipiet animus rerum fpiritua-

fuper hoc conlilium requirit.

lium faftidium, ut denique eas prorfum de-

Re[gonfio.

s

ferat, & perhorrefcat, quod mu'tis accidit.

L. Räfpoudc&t&fceta, fe hoc ipfius decre- :

Docet hoc etiam ipfe Deus per Ofeam, in-

tumapprobare non polfe, fed potius congrua

quiens: Et ero eis quafi exaltans jugum fuyer Ofeze ca

inedia adhibenda, ut recreatio pieac fructuo-

maxilias eorum. . .Exaltaturum fe non ablatu-1i. v.4.

fe inftituatur;. nam natura noftra infira eft,

rum jugum eorum, ait Dominus, quod tale

&imbecillis, corporis noftri mafla ex iragili

fuit, acfi dixiffet, fervos Dei fua quietis tem-

pora habituros, quibus eorum fublevetur ju-

luto coaluit, & fpiritus, quem hic morta/is -

Nemo

carnis carcerinclufum tenet, afflictatar, tan-

gum, & oneris pondus allevietur.

tumque non füffocatur, nifi quandoque il-

fempiternum ferre jugum poteft, & intolera-

lius relaxentur vincula, folvantur compedes,

bilis eft aufteritas,quae perpetua. Propterea

remittantur nexus.

Neceffum eft, nonnun-

in domibus religiofis, quarum etiam arctiffi-

ma claufura, & vitse con'uetudo afperrima,

*

quam feriari ab opere, refpirare a laboribus,

i

ut obtufze, hebetatze dura, ac diuturna exer- "

habent Religiofi Afcetze fuas horas, quibus a«

citatione vires acuantur, & inftaurentur. Ta-

nimum a confuetis exercitationibus tantifper

abducant, relaxent, & remittant.

Quomodo

le quidpiam fuadebat magnus Corduben-

Senfca

fium Philofophus Seneca, inquiens: Danda

enim arcus femper tenfus perdurare : quomo-

a

lib, de

eftremiffio animis, tmeliores, acrioresque re-

do fragilis natura unum perdiu tolerare pon-

tranquil.

dus, & pari femper contentione pergere po-

animi

quietifurgent. Utfertilibus agris non eftim-

c' 15.

perandum,. cito enim exhauriet illos nun-

teft, nifi fubinde mutet iter, & onus illius

ita animorum.

minuatur? Uti S. Antonius quondam vena-

quam intermiffa foecunditas,

impetus affiduus labor frangit, &c. Legum

tori cuidam oftendit, de quo fic narrant Vi-

conditores feftos inftituerunt dies, ut ad hila-

tze SS. Patrum: Supervenit quidam venatio- Vit. PP.Y -

nem faciens in fylva agreftium . animalium, de pat.

ritatem homines publice cogerentur, tan-

é

quam neceffarium laboribus interponentes

& vidit Abbatem Antonium gaudentem cum "- 17

temperamentum. Utením nunquam otio in-

Fratribus, & difplicuitei, "Volens autem fe-

nex oftendere' ei, quia oportet aliquando

dulgeas, verum femper labores, perpetuoque

defatigeris, ac defudes, fieri non poteft. In

condefcendere fratribus, dixit, ponefagittam

inarcumtuum, & trahe, & fecit fic.

Et dicit

hujus rei confirmationem adfert Robertus

Etrur(üs dicit

Holkot quoddam -problema Ariftotelicum,

ei, &iterum trahe, &traxit.

ubi magnus Philofophus hoc quxrit: Cur

ei: trahe adhuc, & dicit ei venator: fifuper

menfuram traxero, frangetur arcus.

Dicitei

locissequalibus, quam inzequalibus, magis

ä

fatigamur; Cur majorem latfitudinem adfert

Abbas Antonius: ita eft in omni opere Dei,

iter planum, quam via, quze per acclivia &

fi plus a menfura tendimus vires, cito defi-

declivia, per campum, colles, ac montes du-

ciunt, expedit ergo hora una relaxare rigo-

Helkot incit? Refpondet ex fententia Philofophi Hol-

yem eorum.

Heecaudiens venator compun-

c.5.Sap. kot: Quia, quando homo incedit continue,

&us eft, & multum proficiens in fermone fe-

le&. 61-. & uniformiter per viam planam, fatigat in- -

nis difceffit, & fratres confirmat

i

i reverfi funþ

ftrumenta, feu partes corporis, quibus am-

ad locum fuum.

bulat,ficutgenua & tibias, unde, quia iniftis

inftrumentis afnbulandi continue tenetur

LI. Verum quömodo ;ecrea£i011es tales in-

una figura motus in via plana, ideo contingit

ftitui debeant, Chriftusipfe olim indicaffe vi-

detur, dum ad Difcipulos fuos dixit: /m eadem

homini major labor & fatigatio: In proceffu

vero non plano, ubi aliquando aícenditur,

autem domo manete. edentes , €9 bibmter, qua.

apud illos funt, dignus efl enizs operarius mer-

aliquando defcenditur, non femper tenetur

eadem figura motus inftrumenti movendi,

cede [ua. — Notandum in his, quod Dominus,

!D

nec illze partgs vexanturuniformiter, &con-

f;um Difcipulps ! fqos .juþfaþ fum'erg vi&u

m?

| ï'ïiulus AAX Confilium.

l

433

in domibus, ad quas dïveïteränt; fimul velut

lium, quam Catholicorum, & peccatorum po«

3noaet, ut recordentur , fe vinezeillius opera-

tius, qQuain Juftorum. Quare fuadet Aíceta,

ios, Icholzealumnos,. & famulos domefticos

ut, quo pie & fructuofe ejusmod! recreationes

effe, dignus eft enim operarius mercede fua.

infütaere quisqueat, tria hzec obfervet. Primo

l

Sed cur voluit, uttunc fecogitarent effe diíci-

finem fibi bonum, fci'icet majoremDei gloriam

pulos Chrifti, quando cibum capiebant ? Re-

& voluntatem Superiorum presfigat. Secun-

fpondet EEuthymius, id voluiffe, ut inter con-

'do gratiam a Deo ferventer petat ad recreatio-

vivandum fervarent temperantiam, modera-

nem talem fru&uofe inftituendam. Tertio in

tionem, frugalitatem , quam fervare debent;

dpfo recreationis exercitio ob oculos femper

quotquot glorize ducunt, quod talis Magiftri

Thabeat S. Pauli monitum :: Gaudete 22 Domi- Philipp.:

funt difcipuli, & tam Regise domus famuli.

£. d

&oyeimnpers iteruim dico, gaucete, enodeffin ve-

Soletplerumque in conviviis effufius ridendi,

Jlva nota fft omuibus

liberius loquendi, familiariter cavillandi, jo-

| bomumibus, — Domitius

Beter

cofe ac dicaciter ludendi, taliumque rerum

prona fe offerre occafio. Dicebat ergo Chri-

ftus: Manete edentes & bibentes. ffetim

CONSILIUM XVI.

GOttes Namen, quienimlaborant, & mini-

fterio maxime tam diviuo, & facro fan&o ope-

JCira Miffonem lndicam peten-

dam.

fam navant, jure merito cibum iumunt, hocta-

tnenfacere debent, tanquam in mea (cholain-

Petitiüb

ftituti, & ad ubera mea enutriti, fic ut parfimo-

niam, ac modeftiam , quze talis Magiltri diíci-

L. Legerat Narciffus in l'bro quopiam.

pulos, talis Domini fetvos, talis do&trinze prae-

quam :copioíos in India fru&us fzcctent varias

rum Religionum Miffionarii ; quare & ipfe ar-

feo tj

«dicatores decet, per omnia obfervent. Kdere ac

A

bibere

ermifit, quae ab illis portigerentur,non

dentiffimum coacepit defiderium 3inc eundis

iv

F

quia autem fciverat fcripturn effe, probate fpie

fimpli

iter,fed ficut diícipulos fuos decebat. At

fi ad victum & potum, tes fumme neceffarias,

vitus, an ex Deo fint, pro icterprete volunta-

tantam adhiberi temperantiam, ac frugalita-

tis divinze Afcetam eligit, a quo proin dirigi

temDominus voluit, quanto magis nobis com-

in h-gc tam gravis momenti n'eggtio get-iät.

mendatam habere debemus cautionem mode-

| Refpoiz/z*o..

fliamque, quoties animum eble&atione pafci-

amus, & relaxamus? Illze horze majorem re-

LIH. Refpondet Afceta, avte omnia hoc in

quirunt attentionem, circumfpe&iorem mo-

mnegotio Chrifti confilium effe fequendum,

derationem, quibus a curis feriamur, & reram

computandosque fumptus, an habeat ad per-

gratarum, jucundarumque cogitatione nos re-

ficiendum , atque adeo vires corporis & animi

focilamus. idipfumetiamSponfíus coeleftis

confiderandas, an videlicet pares fint ad onera

indicaffe videtur, dum de Sponfa fua dixit :

tam arduze Miffionis fupportanda.

Deinde

Cadt.*c..f'

Hovtus conclu[us fovor 12ea [boufa , bortus con-

"audiendum consfilium Thomze Kemp. fic in

clufus: tanquam dixiffet: Plenum amoenita-

perfona 'Chrifti loquentis: . D«dideria re [2pe Th. Kem..

tis, &ad omnem voluptatem comparatum ne-

acceudunt, & vebemeater impelluut, fed conff. V.3.c.11.

muses, amica, columba mea Sponfa, fed vali-

dera, an propter honovem meums an propter

i

dis murisiacin&um, & fepimentoimpenetra-

duum commodum tagis inoveuris. Si epofuimin

bili communitum.

TAR

Quid fibi voluit, cum de

cauja, bene conteutus eyzs, quoamodocunque ordi-

Íponfa dixit, hortum effe, verum folidiffimo,

mavero: fi auter de proprzo quafitu aliquid la-

: pat.

fortiffimoque pariete obvallatum? Refpondet

p» i

tet, ecce ! boc eff , quod te inpedit, €? gvavat.

Simon deCaflia; fponfum dicere voluiffe, de-

Üave ergo, te nimium innitovis fuper dejiderio

berein £cciefia effe hortos, hoc eft, recreatio-

greconcspto, sme non coufalto : me forte po-

nes, vacationes, animi oble&tationes, feriatio-

Jfea peniteat , aut difpliceat, quod primo pla-

nes a laboribus, refpirationes ab operofis ne-

cuit, €7 quaft pro sielzore selafta. — Nomemimo-

gotiis, & curaram anxietate. Sed quales illa

amcis ajfeclio, que videtur Loua, flatzm eff f-

hortos habere & poteft, & debet? Modeftize

qguenda : fed meque ommis contvaria affeclio

maceria conclufos, temperàntize pariete in-

ad priwutu a[petlum fugiends, Eundem in fi-

Hinc se-

cinctos, frugalitatis muro vallatos.

