qui deteftabile facinus iftud, ejusque invere-

Specex. . XXVI. Aleator quidam cum per membra

cundam temeritatem ei improperare aude-

tet::fed cui non refpondit homo , protinus

43.3Pud Chrifti & Marize horrende juraffet, illico cor-

Bufaeum

inPanar.v.

ruit, voceque terribili clamavit: Heu mifer,

Deus refpondit, nam qui olim flagellaverat

Blafph.

quis es, qui me interficis? Et volotatus ali-

Pharaonem, fe potentize fuze opponentem,

qude. u QUE "sE É Fmpe$ J2 Res

:

non urfis & leonibus, fed ranis & mufcis ; im-

8 Detr

d

uantum humi tartaream animam efflavit.

p

mifit Deus huic vefano unam mufcam, licet

iDamc»

Poftea v

ero in tergo reperta eft plaga recens

ii 1s,

horribili hiatu dehifcens, quafi fecuri facta.

effet tempus hyemis, quae eum in facie ficin-

XXVII. Mulier hzeretica in oppido Hol-

vafit, & fic inter faciem & galeam fe oppo-

fbid. 5.

landize, cum in fumma difficultate pariens

nens, aculeis fuis graviter illum lzefit, ita quod

Deiparam Scropham appellaffet, mox divini-

oportuitgaleam deponere, & ad terram proji-

cere; at ubi mufca liberum habuitacceffum,

tus punita, nigellas aliquot fucculas emor-

1

tuas enixa elt.

fic eum in facie ferebat , quod fe defendere

Stm.Virt.

XXVIII. In Mediolanenfi provincia, cum

non valens, de equo ad terram decidit, faciem

o — - —— EE — .2 ^ 19 — — p

verfus terram firmans, ut poffetfe tueria mu-

13.c.21.. juvenis quidam cum focio duellaturus, bla-

fphemas in Dei Matrem voces protuliífet, eo

fca, quze etiam ibi eum fortiterinvafit, nec

Cyo m

ipfo temporis articulo ab adverfario, lingua

ceffavit,quousque publice blafphemiam,quam

p

j

'& palato trans/offis, peremptus eft.

ore profano protulerat, omnibus audientibus

E-——

| —

Gaulter.

XXIX. Villanovae, cum anno 1613. Nota-

cum cordis gemitu revocavit.

62c, 17.

rius quidam publicus, Sacerdotes catholicos

XXXIII. De.alio quoque

blafpheriio Ye- Th.Cantía.

fertur, quod, cum in villa quadam Terrae La- Prat.!. 2

pdos fepulturam catholico ritu peragentes ruden-

apur. c.-

- tibus afinis zequiparare folitus ; ipfe quoque

boris, in regno Neapolitano fituatze, in die

49. $. 6.

ad fepulchrum efferetur, magnus afinus co-

fanCto Parafceves duo, quorum unus Chri-

ftianus, alter Judzeus erat, taxillis luderent,

" ha $$ 4 s5f«

- loris fufci apparuit, circa mortui cadaver hor-

p

"-

tendum in modum rudens, & fepulchrum a-

& |udaeus magnam pecunize fummam per-

m

[ w]

liquoties circumiens, & tandem, poftquam

didiffet, hic Chriftum horrendum in modum

blafphemare coeperit ,, cumque ludum repe-

amicos ad domuin defuncti comitatus& effet,

ex oculis evanefcens.

tere volens, taxillos apprehendere niteretur,

l

Bredenb.

XXX. In Pboenicia Mimus quidam erat,

fübito nervi manuum ejus contracti fuerunt,

modo

!

€, 17

l3. collat. (3334nus nomine, qui, cum in theatro B. Virgi-

quare magis ifldignratus, manibus hoc

Gof

-

« Titulus XVLIIL Bloflemia.

229

contracis menfam luforiam in terram deji-

ngriilïet, fitibundus equus , adkcopioi'äm

.cere contendit, majori cum impetu blafphe-

quemdam aquarum rivum perveniens, ut (ein

mias contra Chriítum, ejusque fanctillimam

At vero confeitim

torrentem illum mergeret, fitimque fuam mi-

j

Matrem multiplicando ;

tigaret, fraenum Clerico e manibus avulfit :

fuper temerarium hunc hominem divina vin-

l

llle vero düm ea manu, qua fcutum tenebat,

dicta animadvertere coepit, fiquidem fubver-

cum jumento confligit; hoftilibus jaculis fa-

At

fis in capite oculis protinus in terram corruit

l, Bar. TY

ciem coactus exponit, & eccerepente gladius

mortuus: Chriftianus collufor iilius pavore

os ejus fulminis more transfigit, talique fine

3"494'&54. : j :

nimio in amentiam verfus elanguit, & mife-

-

reprobus vitam fuam conclufit. Oquam con-

$

.ram vitam morte mifera finivit.

grue in illa pertulit corporis parte vindictam,

In.hiftor.

XXXIV. Inhiftoriis virorum illuftrium Of—

qua nigri fellis in Dominum vomuerat bia-

Oxd. Cif* dinis Ciftercien(is Abbas Gherebaldus quem-

fphemian ; & cum Propheta de talibus di-

dam inverecundum Beatiífim:e Virginis bla-

[«

cat: Filii hominum, dentes eorum arma €9 [agit-

:

fphematorem daemonis poteftati traditum

i, €9 linguaeorum pladius acutus; quilinguam

l

!

fuiffe refert, qui idem infuper duri(lima pat-

fuam, & dentes adverfus Deum gladii more

fione divexatus atque di(tortus eft, ita ut ocu-

vibravit, digne per eadem membra materia-

iU

lis everfis, & facietota enormiter intumefcen-

o tei, |

lis gladii poenas exfolvit. -

: fer1oia

te, linguam ardentem atque ejectamlongius

XXXVIII. P. Hieremias Drexelius refert, prex t

ab.ore porrigeret, qui cum ita fuiffetlongo &

^ enpic,

quod, cum anno 158 1.in civitate Bituricenfi Phaeth.

*

horrendo tormento excruciatus, tandem mi-

Elifabetha Blzeftina in die facratiffimi Corpo- c14. $.2.

-

Trbol

ferabilem animam daemoniacis fpixitibus red-

ris Chrifti una cum rmaarito fuo, matreitem &

h

didit, linguamque effrzenem, quam extraxe-

ancilla, inecclefiam S. Severi filiolum fuum in

z

rat, nec in morte retraxit.

Bredemb.,

ulnis deferens ingreffa fuiffet, quemdam ver-

5

XXXV. Dum poft demolitum quoddam in

"bum Dei publice ex pulpito declamantem au-

Q«

l. collat,

'€. 27.

Flandria Ordinis S. Francifci monatterium,

diens,eum deriferit; concione vero finita,dum

j

multee San&orum ftatuse igne conflagrante

Parochus ejusdem loci facrum Miffze officium

a

|

abfumerentur, unus illorum facrilegórum in

exordiretur; ipfa ritus Miffze & czeremonias

$,

' ftatuam quamdam S. Antonii incidens, pott-

facras pari rifu profequens, dixit: Accedamus

0-

quam variis illam contumeliis affeciffet, tan-

propinquius, & fpectemus ftulti illius Presby-

i

demjn execranda haec verba prorupit:

Si teri fü

perítitiofas gefticulationes. Kt ecce,

quam vimaaut virtutem habet, declaretur: &

Ifiox utad altare propius acceffit, fubito velu-

[*

ecce protiaus ignis e ftatua illa egreffus, e

dem viventem tótaliter combulfit.

*

UI?*

$

tifulminata, fineulla pueruli, quem in ulnis

portabat, lzefione, interram ad pedes guber-

X

Tbid.

XXXVI. inejusdemlibri c. 29. & 3o. nar-

natori$ civitatisillius concidit; Mater autem

l

d

- ratur, quod, dum hazereticus quidam ejusdem

illius, quse blafphemise confors fuerat, muta,

e

" Sancti ftatuam ad ignem comburendam de-

nec fibi praefens, elata templo, ubi magnam

jl

portaret, eidem ludibriofe dixerit: Antoni,

fanguinis copiam ex ore & naribus ejecit.

Pe.

|

Antoni, tu quidem foles in mortale genus de-

XXXIX. Refert quidam fcriptor, quod Al- Ap, Maná

Qa«

fzevire, eosque mifere uftulare, at ubi nunc vi-

". varado regio Hifpániarum Miniftro, in przelio difc.5. n.g

üs

res illae ? Et ecce fubito lingua illius pefte

cum Xalifcze populis habito, mortuo, Beatrix

at

correpta elt, ac demum paulo poft cum tota

de Cueva uxorillius inblafphemas voces eru-

"

familia fuaigne peftilentize confumptus eft.

S. Petr.

-

perit, dicendo: Nullam in Deo effe omnipo-

na

Dam. c. 2,

XXXVII.-B. Petrüs Damianus pariter de

tentiam; Unde fubitanea quzedam tempeftag

"a

quodam impio, rixisque dedito Clerico refert,

oborta, e vicino monte, diluvio quodam civi-

H

spi&. 15.

quod, cum tempore diem & horam praefi-

tatem a marito ipfius zedificatam inundavit,

gnaffet, in qua cum quodam hofte fuo, qui

quod przegrandia fecum a monte divulfa faxa

0

od

nonnullas beneficii füi poffeffiones ufurpa-

rapiensin domum, in qua blafphemiam illam,

bat, manus conferere decreverat, acciderit,

in cujus poenam univerfa civitas fübverfa re-

j

"

quod mane Miffze audiendze affiftens, verba-

maníit, evomuerat, ingenti cum impetu alli-

que illa audiens: Omnir, qui fe exaltat , humi-

7fe

fit, foloque tenus eandem fubvertit; quod ve-

liabitur , €9 qui fe humiliat, exaltabitur; illico

ro vel maxime ad propofitum noftrum facit,

hic Clericus converfus in hanc vocem facrile-

u

eft, quod praefatus author fcribat, quod bla-

[

gam protervus eruperit: Hzec fententia vera

fphema hzec mulier imminentem domus fuze

non eít, nam fiego me meis adverfariis humi-

, ruinam videns, faniori exinde men'e conce-

if

u$

liter inclinaffem, hodie tot poffeffionum co-

pta, precibus malum, quod imminebat, a do-

pias, atque clientum non haberem; cumque

mo fua avertere quidem conabatur, fedincaf-

in eodem locó ab adveríario Clerici miífus

. fum, fiquidem diluviumraptata fecum faxain

o

" h Cinte

yg(,l.?»

nuntius, alterum de Clerici propofito infor-

"

domumillidens, eandem oppreffit, totamque

.'ap"[,n'c'

P À

maturus, przefens adeffet, hancque a Clerico

civitatem momento evertit,

h.e 9^ ]

prolatam blafphemiam ei, a quo miffus fue-

f

4

XL. NarratDrexelius, quod Batavi, poft- Drex. 1. c,

rat, referret, mox ille plaudens in Domino

quam facellum B. Virginis Sichemienfis de-C.6. $. 5.

nt,

lzetus efficitur, atque ad fpem procul dubio ob-

e

praedati fuerunt, duas deinceps valde przeci-

tinendze victorize milites cohortatur. Pridie

puasamiferint civitates, Oftendam nimirum

1f

vero, quam manus conferturi ad invicem e-

e

& Bredam; multaque alia infaufta & funefta

rant,Deus blafphemum iftum caítigàre volens,

illis acciderint; Et quidem hocloco filerinon

uf

jumentum ejus quemdam falis modium in via

debet, quod ex przedonum illorum numero u-

Y

nus fuerit, quie

r ludi-

ll

Qp

obvium habere permifit wisn us avideab-

*

qurcwee infidens pe

NY

briunx

ÜX

430

Bibltothece AMMauualis ,Concionatariæ'

tamenacircumftantibus coeïcitus,&ne deine

brium dicit: Eja Maria, nunc miracula facien*

:

di tempus adeft, fi potes, huic equo meo vifum

ceps ipfum lzedere poffet, videreturque, num

refüituas; quibus verbis di&tis, equo quidem

infirmus ad faniorem rediturus eífet mentem,

*s

oculorum lumen reftitutum fuit, ipfe autem

caveze inclufus füit; Interea blafphemus ille

blafphemus praedo penitus excoecatus reman-

deiperatus & obftinatus mortuus eft: cumque

(1;

fua catto reftitueretur libertas, ex hofpitali ad

fit, in multam criminis, quo Deiparam Virgi-

nem ipfe deriferat.

agrum properavit,inquem cadaverimpiiillius

Euf apud XLI. Eufebius in hiftoria ecclefiaftica Ma-

projectum fueratjibique clamoribus & ejulati-

. Manfi di£. ximiani Imperatoris odium, quo Chriftianos

busaéra replens, tandem & ipfe mortuus eft.

$O. n, I5.

Praf.ï-'lo-'

profequebatur, tantum fuiffe refert, ut multas

XLIII. In partibus Vafconize duo laniones

l

adverfus Chriftum componi fecerit blafphe-

in blafphemiis quotidianis habituati, Corpus

rum p. £.

l. .c.6.'

mias, easdemque fcholarum didafcalis feu lu-

Chrifti frequenter per diem ex contemptu no-

dimagiftris dari & diítribui praeceperit, ut

minare confüeverunt, cumque ambo die qua-

Ícholares easdem edoGi, ad majus fidei noftrae

dam a fuisinimicis ad mortem usque fauciati

H

ludibrium per vicos & plateas publicas decan-

effent, omnes regionis illius canes certatim ad

tarent, ut tanto firmius tenerze illius aetatis

eos accurrentes, utrumque agre[fi, corpora il-

menti & memoriz imprimerentur: At vero

lorum dilaniarunt, &in

if

ferunt.

minutas partes difcer-

per fzevam adeo peftilentiam punitusfuit, ut

f

inortuorum cadavera ob nimiamillorum mul-

XLIV. In alio quodam fcriptore legimus, Czfar,

titudinem infepulta remanferint, ita tamen,

quod, cum exduobusluforibusunus, quifua Witerb,

f

if

quod nullus Chriftianorum eadem infe&us

ludendo perdiderat, varias contra Deum bla-L7-C€44»

fuerit.

Ipfe quoque Imperator oculorum lu-

fphemias effutiiffet, collufor id ipfum audiens

mine orbatus, & rabie plenus, caput fuum co-

ei dixerit, quod modum efficaciter blafphe-

lumnze fzepius valideque allidens , totus de-

mandiignoraret ; ac proindeipfum docere vo-

fperatus necem fibimet ipfi intulit.

lens, horrendas contra Deum & fanGiffimam

. "Manfi dif,

XLIL. Ludovicus Epifc. Tudenfis refert, E.-

ejus Matrem evomueritblafphemias: Etecce

ïä

n.n.gf

liam, qui S. Francifco in Generalatu Ordinis

fubito vox quzedam audita fuit,haec verba arti-

Minorurm fucceffit, fequentem cafum retuliffe,

culate pronuntians: Ha&enusillatam mihi in-

qui Laudzereveraaccidit; Ibinamquein ho-

juriam ditfimulavi, at vero nunc,quia de hono-

fpitali quodam hzereticus quidam, licetigno-

re Matris mez agitur, vindi&tam differre ne-

tus,ad mortem usqueinfirmabatur,quem pró*

queo, & confeftim in eodem locoabinvifibili

(i

indeSacerdos,ut facro Íe viatico armaret, hor-

manuferro transfoffus animam exhalavit.

tatusfuit, cui hzereticus cum fufpiriis refpon-

XLV. Ineadem hiftoria de Nobili quodamTbid.1.4.-

U

dit: Ecquis dabitmihi Corpus Chrifti, ut acci-

legitur, quod, dumlongo temporea?rem quo-c. 21.

N

piam &adorem; CuiSacerdos, Sacellanum

tidie turbari, novamque imminere tempefta-

illud confeftim allaturum effe, refpondit: Cui

tem vidiffet, impatiens & furore plenus dixe-

[

infirmusreplicavit: Apagefis, Presbyternon

rit: Eccedenovo ifte diabolus fe proderein-

ll

defertCorpus dominicum,fed panem noftrum.

cipit. Quivix blafphemum hoc Yerbum finie-

fé

Etecce eodem, quohaec dicebat, momento,

rat, cum ecce filius ejus inter manus nutricis

cattus quidam, qui alias cicur & domefticus

pofitus fulminis fagitta percuffus interiit, nu-

te

fuerat, ingulam temerarii illiusinfilivit, den-

trice prorfusillaefa permanente. Eodem ful-

tibusque & unguibus illum mifere difcerpere

mine quzedam ejus zedificia conquaffata cor-

copit, adeo, utfumma cum difficultate cat-

ruerunt, omniaque

e

fi

jus armenta , & ovium

*

tumiftumabilloavellere poffent. Quo mira-

greges difparuerunt.

p

culo circumftantes animati , infirmo enixe co-

XLVI. Non procul a celebri quadam Gal- Th

.Biane.n

lt

nati funt perfuadere, ut Chrifti in hoc Sacra-

liarum urbe degebat vir magnee Nobilitatis,in milite

eroífo

mento przefentiam crederet, fuamque hzerefin

fed fceleribus infamis, neque contentus peje- £?

Ti

deteftans abjuraret, eo vel maxime, quodjam

rare, idemliberos docebat. Provocatusa viro

2 0.3-

fe

oculis confpexiffet, qualiter fe beftiola ifta ad

nobili, cum alacriter cum eo congrederetur,

g

infultum in communem fui & ipfius Creato-

lethale vulnus accepit. Uxor ejus perquam

remabipfotemeredictum, vindicandum, ar-

pia mox virum religiofum acciri curat, qui

P

&

maffet : Quibusille,cattum illum utique antea

mariti confeffionem audiat (fuit is ipfe rei

m

ferocem & rabidum fuiífe, refpondit: Ubi vero

totius oculatus teftis) fed is ab vegro aliud

d

ab illisrei veritatem percepiffet, quod fcilicet

nihil audiit, nifi blafphemias, juramenta &

execrationes.

tà

nunquam ferociiffet, quin potius hactenus

. Cumque nihil efficere fe vi-

s

femper unicuique familiaris & blandus exi-

deret, cum focio in proximüm conclave fe-

l

ftens, hancfuam ferociam & rabiem, tanquam

cedit, & per horae quadrantem pro mifero

Yi

illo Deum orat.

inftrumentum ab ultrice divina juftitia affum-

Interea audit clamorem in

tà

ptum exercuit,infirmus etiamnum licet, in fua

cubiculo, & inter vociferationes & ejulatus

contumacia perfeverans, fubticuit: cum vero

has voces interruptas: Pater, Pater, mife-

I

Sacerdos paulo poft ad eum accedens , horta-

ricordia! Adeft Pater, & videt hominem fu-

retur eum,ut fe ad faniorem fidem converteret,

riis & horrendis convulfionibus agitatum. In-

Q

ille vero de novo blafphemaret, &in Sacerdo-

terrogatus, quid vellet, refpondit verbis con-

en—

f

tis faciem confpueret, cattusille protinus re-

cifis: Video ante me fcripturam: Pater le-

verfus, eum utantea, crudeliterinvafit, ungui-

gere fcripturam jubet, quam femimortua &

a

I

busque atrociter in collo & facie difcerpfit,

languente voce protulit; & erat: Dum tem-

)

qus habemus, operemur bonuta. 'Tum Pater fum-

eumquequafi ad morj:is anguítias reduxit: qui

pto

à)

Eiz:lu/s XPHL - Blafphemia.

251

:

þto Cru«:iäko, lacrymis plenus in collum &

num illapfi, corpus abripuerunt, &per cami-

poftea pedes zegri ruit: eum amplexatar, orat,

num regreili corpus abitulerunt, nullarealia

obteítatur, ut confitertvelit, Deiin obitinatos

de herorelicta, quam linteamine, cuiinfutus

juftitiam,in peenitentes mi(ericordiam ob ocue

erat. Paterprope exanimatus eft hoc nuntio,

3

|

losponit; przeftare, ferio tandem, quam nun-

acrobura Deoexpoftulavit: acreverfus ad ar-

quam refipifcere. Ubi Pater mite refpontum

cem, reperitomnia, ütiin via audierat, & lin-

3

accepit, fpem falutis concepit, voluitquein eo,

teum fuper culcitram ftramineam ; daemones

|

actum contritionis elicere; multaineamrem

ex linteo foramen pugni magnitudine íecere,

SPrit Hss

prolocutus. . Atille, Pater, inquitvoceconci-

ut inde cadaver auferrent: Tamque tetrum

fa, & oculis dolore quocunque plenis: Àh Pa-

foetorem polt fe reliquerein cubili, ut nefortif-

'Srum b

)

L II C. 6.

ter! quid cogitas de contritione? e centum

fimis quidem tolerabilis effet, quin illico pe-

millibus vix quatuor ad eam mortales pertin-

demreferrent. Interea Pater viduam viditad

l

gere poffunt. Pater, cum oftenderet, facile id

Crucifixi pedes proftratam, oculis in coelum

ope Dei fieri poffe, cum neque blandis verbis,

levatis, adeo defolatam,ut vocem ab ea elicere

i

non poffet : & pro illa Chriftum inibi e crüce

*

nec minis Dei Judicis quidquam efficeret, ite-

ï

rüm in proximum conclave fe contulit, & co-

pendentem precatus, eidem valedixit, &ipfe

ram B. Virginisimagine fe proftravit, fubinde

moerore plenus, itaqueíractus, ut quindecim

segerinmagnum deliquium incidit,ut coactus

dies prae languore zegrefceret. Uxor autem

3 Cefir,

füerit aliquid medicamenti fumere,quod vires

proba coepitmature penitusque res mundi ab-

a Viterb,

M

reftauraret. Interim zeger ad mortem fefünat,

jicere, negotiisque compofitis, acliberis duo-

intus computrefcit, vexaturinfomnia, infefta-

bus adhuc admiodum teneris (qui intra paucos

$

d

turfomniis, &iterum auditur inftar rabidi vo-

menfes mortuifunt) intutorum manus tradi-

ciferari: Pater, mi Pater, mifericordia! Redit

tis, eodem adhuc anno religioni Vifitatae B.

Pater, & inftar canis fpumantem reperit, jam

Virginis feadjunxit. Adanni finem feralis fuit

vultum hominis damnati prae fe ferentem.

dies mortui anniverfarius; nam eodem die,qui

(

Quem zeger quidem inclamat, fed cum ejula-

eít a morteannuus , eadem hora & momento,

(]e

tu, blafphemiis, & omnisimpietatis phrafi. Pa-

quo anno prioreimpiamanimam efflavit, tam

[j*

terillumanimat, fupereffe adhuc locum poeni-

horribili fragorefulmen in ejus cubileirruit, ut

tentiz & venia. Cuiille, non hoc agitur, ve-

turres corruerent, & muri minutim confra&i

e-

lutfurensloquitur: Iterum fcripturam video,

peraeravolarent. Totadeniquearx ita in vo-

cum tamen & Pater & conjux nil viderent.

raginem fubfedit, utne veítigium quidem ejus

Tuncvoceraucalegit: Qáaretisme, €9 nonin-

fuperfit, & nunclocus fit carribus paffim per-

Mdl

venittit, Hic Pater zelum fuum & minas inten-

vius, neque deexecrabili homine aliud monu-

p«2

dit, fpem & lenitatem admifcens. At seger:

mentumreftat, quàm ejus apud inferos corpus

Non moriar, clamat cam rabie & dentium ttri-

&anima. Contigit hzec tragoedia 15. Octobr.

"

dore, vulnus non eft mortale, injuriam face-

1653. quam vidit, & fua manu confignavit vir

remgenerofze menti,& commilitones jure pof-

ille Religiofus, qui ad eum evocatus erat.

(

fént meam timiditatem criminari, ac dicere,

XLVII. P. Hieremias Drexelius refert, Drex, tn.

Is

me mortis metu confe(fum effe.

Igitur Pater

quod anno 1583. Novefii in Dicecefi Colonien- 'haeth

fi mulier quzedam hzeretica, fed occuita , in-

[]a

tertiajam vice fecedit, plane confternatus, &

C I4. 5*?* |

]

inox iterum horrendos clamores execrandi

terrogata, cur cum aliis non frequentaret ec-

i

hominisaudit. Accurrit, hortaturadcontef-

clefiam, & officia divina? per ludibrium re-

fionem. Cuizger: Noneítjam tempus am-

fponderit: adeo alta & füblimis eft illius fa-

plius: diabolus ingens volumen meorum fce-

brica, utdeillius ruina vixin ea fecuri effe pof-

-T.

lJerum mihi oftendit, jam fentio ejus fzevitiem,

fimus : Accidit autem eodem tempore, ut

'S n mültC

& uncoes, qui vifcera mihi evellunt. Habuit

ibidem monafterium quoddam Religioforum

nuüctantum adhuc virium, ut diceret,tertiam

; generofo

extra urbis moenia fitum dirueretur , alibi in

f0

.e- 1.20 c';'

fe fcripturam videre (quam ipfe vidit folus) le-

urbefitu quodam commodiori & fecuriori re-

If

gitigitur & hanc,fedhorribili cum clamore: In

azedificandum, quod praedi&a videns mulier,

eccato ve[Iro oriemini. F.o momento, quo hzec

ex petulantia quadam haeretica, fe gaudere,

edixit, füapremum agonem adiit, fremuit, tre-

dixit, quod adillud usque tempus vitam fuam

lul

(

jnuit & ftridit dentibus, modo proríus horren-

produxiffet,quo Papiftarum ecclefias devafta-

do: Etinterinauditosterroresimmane vocife-

ri, &folotenus everti videreliceret; & ecce,

ud

ratus, infelicem animam orcotransmifit. Eo-

dum praedictam monatterii demolitionem ju-

dem tempore corpus apparuit tam terribile,ut

cundo vultu fpe&tat, columna quaedam in ip-

Yi«

(s

vix alicujus hominis formam retineret. Ver-

fam collapfa eandem oppreffit,& totaliter con-

mes ex omni parte cadaveris fcaturiebant,

trivit, aliis adftantibus nequicquam lzefis.

21'0

tanto cum fcetore, ut nemo eum poffet perfer-

XLVIIL In annalibus ecclefiafticis , ex Ann.eccl,

Jn

re, preter duos agreftes, qui ad eum fepelien-

Thoma Waldenfi Carmelitano, oculato tefte, 321.1396.

i

dum in cubiculorelinquebautur. Pater poft-

refertur, quod jam memoratus przeclarus Ec- ^* 7

le-

quam confolatus eft viduam, ut potuit, ex arce

clefize & fidei pugil propriis oculis quemdam

[

egreditur, mortuo fimilis. Cumquein via ea

viderit hzereticum, qui, cum veram & realem

[n

fecum volvit, quae gefta funt, vocem audit fe

Chriíti in fanctiffimo Altaris Sacramento prze-

J

appellantem, videtqueex arce hominem for-

fentiam credere nollet, ab Epifcopo illum re-

le-

midine plenum adfe adventare, qui ait: Ah

verenter adorare juffus, dixerit: Vere dignior

Pater, revertere quantocyus, diaboli herum

eft aranearevereri. Dicitque praefatus Wal-

Jj/ d

athe-

abftulerunt: duo moloffi nigerrimi per cami-

denfis, qui idipfum Londini in ecclefia c

m-

drali

pte

232

Bibliothecd Manualis Conciouatoric

drali S.Pauli vidit, quod,l dum Archiepifcopus

rent, ejusk caufam armis tuerentur : fe vero cze-

Cantuarienlis ipfum ad faniorem fidem ap-

fis omnibus demonftraturum , nullum Deum

p r

effe. Tum Deus unam in illum velpam mifit,

prehendendam, fruftra & incaffum hortare-

'pül. 1.7-

tur, divinajuftitia vindex debitum huicteme-

quze per galeam illapfa ejus vultam aculeo

du

paffim confixit: donec tandem gemebundus

rario homini immiferit fupplicium ; nam fta-

tim de alto culmine te&i defcendens ingens

fateretur, Deum effe juftum commiffi fceleris

$, hf

& horrenda vifu aranea ad os blafphemi per-

ult.c)ræm.

(upEIM

x

venit, & dum loqueretur, utintraret per pol-

$. V.

lutalabia, follicite procuravit, & multorum

EXEMPLA DOMESTICA.

manibus vix potuit prohiberi. UndeEpiíco-

Fuga bla[phemig.

feroli

pus occafione hac ufus, hanc divinae juftitize

Promph

[ol

enatius dicere folebat, fi Deusipfum intift, Soc.

debliph

demonítrationem populo manife(tavit; Nec

L.

inferno collocaret, nihil fibi acerbius fo- P. 1. . 16.

mora, qui pretiofiffimze carni Agni przeelegit

n

e

araneam, peccatricem carnem fuam flammis

re, quam audire blafphemiasin Deum.

4

*

lL S. Franciícus

Xaverius fcripfit in qua-L, z. ep 7«-

devorandam amifit.

Bar. anno

XLIX. Refert Baronius de Libanio Sophi-

dam epiftola: Toedet me interdum vivere, ac

dpst.

fatius effe arbitror pro religione inortem op-

1968

363' 2-3?: (14 , qui S. Gregorii Nazianzeni magifter fuit,

de quo etiam Theodoretus lib. 3. c. 18. fcribit,

petere, quam in tot tantisque divini Numinis

"

con;umeliis vivere.

quod Juliani apoftatze amicus & fe&ator exi-

ftens, Chriftianorum quemdam fibi tamiliari-

v VE .

ter notum per ludibrium, quid filius 'abri, id

| "

SIMILITUDINES. .

i

et, Chriftusfaceret, interrogarit; cui illeid,

quod poftea revera accidit, protinus refpon-

- Qualitas.

dit, videlicet: Deus hujus univerfi Creator,

cut filius, qui a patris przeceptis deviat;Lang. in

'I.Si

quem tu per ludibrium fabri filium appellas,

minus peccat, quam qui in aciem ei pro- ''olyanth.

e

]ulianoferetrum , in quo mox moriturus col-

terverepugnat, ita contra Deum gravius pec- *

Pet, l

um

locabitur, fabricat; fatumque eft, ut paulo

cat, qui blafphemiam velíacrilegium commit-

polt Julianum peflima morte defunttum fuiffe

tit, quam qui humanitus delinquit.

tt, tr,

impetu & Fab.cone, |

C. ll

nuntiaretur; nam ex vulnerelethifero, quoab

. Sicut olla, quae cum magno

D

hementer fe 3. inDom,

invifibili manu fauciatus fuerat, effluentem

ardore furfum aquas projicit, ve

8

ft

fanguinem vola manus excipiens, coelum ver-

fücceníam effe oitendit; ita grandis inDeum

Pe

nt n s

fus projecit, ad ultimum usque fpiritum bla-

odii fignum eft, bla

fphemiam inipfum furfum

X

fphema voce dicendo: Viciíti Galibee! .

projicere.

$deur

Th.Canü—-

Damnum.

$n

prat. 1. 2.

L. Thomas Cantipratenfis reiert, quod,

dum Lovaniiin Brabantia civis quidam timo-

II Sicutjaculum,lü infolidum aliquod ce- ptutarch,

414

Ápum v.

tatz confícientize mane in die Veneris fancto

[II.

€.29 $.9.

ciderit, nonnunquam in mittentem retorque-in motal,.

1—0.

adtemplum properans, ante tabernam quam-

tur, ita convitiumin fortem & confítantem vi-

dam trànfeundo, diffolutcs juvenes quosdam

rum tortum recidit in convitium facientem ;

audiret ludentes, Deumque enormiter bla-

Et quidem fi id ipfum in hominibus virtuofis

fphemantes, viderit pariter in platea, quam

locum habet, quanto magis in Deo; ac proin-

pertranfibat, multos homines . ex compallio-

de David cum dixiffet (Pfal. 72.9.) Po[uerunt

ne miferabilis cujusdam hominis graviter fdu-

incalum oi fuum, immediate fübdit: Ef lingua

ciati, ignoti tamen, amare plorantes: cumque

eorum tranfivit inerra.

i

L

$Cvf

circuimftantes, quisnam crimen illud commif-

« V.. Sicut qui lapi

dem furfum jaculatur,sJChryg

bon.a d

fiffet, fcifcitaretur, refponderunt, id a juveni-

AUQ,

corpus cceleíte non attingere, redum lacera- ho. 3. de

bus illis petulantibus, Deumque in taberna

re poteft, plagam autem fuo capite excipit, Ea

LÀ

fine iutermiffione blafphemantibus fuiffe pa-

cum lapis eodem, unde jaculatus eft, redeat,

tratum, ad quos proinde ingreffus, execrabi-

ita qui beatam illam blafphemat fubítantiam,

le hoc facinus acerrimeillis improperavit, qui

utnunquam offendere eam poteft, cum longe

$ Ephr,

tamen id a fe minime fa&um effe, conitanter

VT

alfeverarunt , falfamque hanc de illis conce-

potior atque excelfior fit , quam ut affici ali-

quo poffit detrimento ; fic ferrum adverfus

ptam opinionem efficacibus rationibus a fe

animam fuam acuit & parat, cum fe ingratumn

nifi funt propulfare, utpote qui nec verbis,

nec fa&is illi homini faucio moleftiam ullam

þomino bene merenti exhibet.

intuliffent; quia vero egreffi, ut vulneratum

M

6 M.

hunc hominem viderent, & criminis autho-

MOTIV A.

rem ab eo explorarent, ipfum difparuiffe in-

venerunt:

Converíi finguli ad fe iplos ani-

Ald fugiendam bla[phemiam.

madverterunt , blafphemiis fuis rurlus Chri-

T. Quiaper hoc vitium non creata aliqua res, uti S. Ephr.

fitin furto, homicidio, adulterio, Jed ip/a D;i P'aren-as

ftum Dominum contumeliis affecum, rurfus

improperiis cruciatum.

majeftas in [eip[a leditur. ÜndeS. Ephrem, de-

Fanï. Ze-

Li. In Hifpania quidam, quod taxillis in-

fineinquit,o homo,blafphemare,ne forteidem

fermo, quem condemnas, fiat flamma in ore

DtCivit,

in verme

hentn-t feliciter luderet, & poft opem etiam Dei in-

Uei ( $

conicient, VO C2

tam nihil proficeret, tandem furens, domi

tuo, & tuam linguam comburat. Nam fi homo

c.1.5.: galeam,

loricam & arma fumit, & confcenfo

homini pugnam fufcitans, etiam pace jam a-

laäo

equo, in forum provolans omnes & fingulos

&a, incorfpettum eius prodire erübefcit, quo-

cras

illic provpcat, ut, fi quem Deum effe crede-

modo tu hodie in mundo conftitutus, fi

trie

ïïtulus XFTI11 Bla/þhe?nia.

Leud

Ll

33

tribunali ipfius pi'æi'entandu*s,' audes talia elo-

igitur fupplicia fufficiunt, cum Deo fit ifta

)

ui? & non metuis,ne forte iguis defcendat de

tam nefaria, tam infignis injuria?

S. Hier. in coelo, & devorette? CerteS. Hieronymas di-

lL. Metus pona temporalir a feip[o infligenda : Ann. fol,

apoll2. Gereau

À

f

us eft,nihil horribilius effe blafphemia,

Sic militi cuipiam fuafit quidam Pater S.]., ut 1594

E

&. LI .

quae ponitin excelfum osfuum,. Omne quippe

toties terram ofcularetur, quoties in blafphe-

peccatum b:afphemia levius eft.

miam prorupiffet; quod dum facit miles, glo-

S. Aug.

II Quia Chriflumip[um flagellat iterumac cru-

bus plumbeus,qui fine dubioipfum ftantem oc-

fuperlo. cifigit; fic enim S. Auguítinus aperte teftatus

cidiffet, praetervolavit, nec damnum aliud,

eitdicens : Flagellatus eft Chriítus flagellis u-

quam levei thoracis aduftionem intulit.

dxorum, fed non minus flagellatur flagellis

'Herold./in

ILI. - Beneficiorum a. Deo acceptorum gondera- Buteus 18

rompt.,

falforum Chriftianorum; unde graviter ali-

tio: nemoliquidem efttam impius, qui amico l'anar. V.

DA Soc. ,

quando vulseratusante hofpitium jacere a vi-

fuo & benefactori maledicat, cam & beftize fe- blaiph.

-D1l 1

de blafph.

rociffimze minimo beneficio manfuefiant.

D

1. 08

to quopiam fancto deprehenfus eít, quseíitus-

que, quistam graviter eum vulneraffet, fe ab

IV. Cito refifiere tentationi bla[phemim : Ita B. S. Clim.

FhLmz

adolefcentibus in hofpitio blafph

N

]oannes Climacus fuafit, dicens : Qui blafphe- grad. 23.

emantib us fic

(

tra&atum fuiffe refpondit. '

miz fpiritufe perturbarifentit, atque ab eoli-

Apot. 16.

Ill Quia disbolo €? damnatis hoc vitium pro-

berari cupit, pro certo habeat, nonfuam ani-

V9 6 I$: prium efi juxtatllud Apocalypfis: /Eftuaverunt

mam hujasmodi tentationum effe caufam, fed

V. 9.

asss

homines zeftu magno, & blafphemaverunt no-

impurum illum fpiritum, qui aliquando D

mi-

n Dei. Etde diabolo: Aperuit os fuum

no dixit: Hsec omnia tibi dabo, fi proci

à

ens

(Draco infernalis) ia blafphemias ad Deum,

adoraverisme. Idcirco nos quoque contem-

blafphemare nomen ejus, & tabernaculum e-

nentes ipfum, & quze ab illo dicuntur, nihil ze-

jus, & eos, quiin ceelis habitant; hinc S.Chry-

ftimantes, fecuri & intrepidi dicamus: Vade

foftomus linguam vehiculum diaboli appellat,

bLng,in

poft me fatana; fermo autem dolusque tuus

j- Folyanth,

quoblafphemiis onerato contr

j5

a De um invehi-

in caput tuum convertetur , & in verticem

, 1.

tur.

DL

tuum- blafphemia tua defcendet in praefenti,

Perald. in

IV. Quianihil magi

; dedecet Chrijliaäo:, quam

"

&in futuro faeculo. Qui proeter hunc modum

fumim. vir- bla[phemia; Quemadmodum enim, inquit re-

adverfus blafphemize fpiritum pugnare vult,

UrU9- &e GuilielmusPerald

C€,1

us, blafphenii, filii iiabo-

is ei fimilis eít, qui manibus fuis coru(catio-

A Fab.cont,

liea cantica difcuntin mundo, qu:e canant in

nem continere nititur.

3 inDun

1j,jof

inferno; ita filii Dei divinis laudibus aífueti

V. Patri fuo [pirituali aperire teutationem : S.Clim.ib, :

Jent, 3

eos pfalmos addifcunt in terris, quos canta-

Sic Monachus illeapud S. Climacum exemplo

j

buntin coelis.

ÀN

$. Benar-

fuo docuit, qui cum viginti annis fruftra jeju«

V. Quia Deus Genitor nofler efí: quod fi e-

niis & vigiliis fpiritum blafphemize fugare ftu-

din,tr.r. -

nim honor & reverentia erga proprios geni-

duiffet,tandem fcriptam in charta tentationem

&eDotardh

fe.41. a.3.

C, 1

tores, adeo unicuique homini ab ormni lege,

fancto cuidam feni in faciem proftratus, nec

?-ïnmm )

naturali, pofitiva, humana & divina, fub gra-

illum intueri valens obtulit, quam ut legit fe-

l*

viffimis peenis praecipitur, quanto magis u-

nior, fubridens, fratremque erigens, dixit:

Ü

numquemque urgere debet reverentia erga il-

Pone, fili, manumtuam fuper oculum meum.

Ó

lumPatrem, exquo omnis paternitas in coelo

Quod cum feciffet, ait illi fenior: Super col-

&interranominatur? EHocícelus eftin coele-

lum meum, o Frater, fithoc peccatum. Tu au-

j

ftem Patrem , & ideo dignum 2aeterna morte.

tem id obferva, utfloccipendasillud, & nihil

u

Qui zualedixerit patri €8 matri, morte moriatur.

eeftimes. Quibus verbis ita roboratus eft Fra-

S.Chryf. .

VI. Quia Deus pracepit, ut inimicos tuos dili-

hom.3. de

ter, ut nonante fenis cella excederet, quïani

t Cf

Lazaro.

gar: tu vero Deum te àmantem averfaris?

