ante, coépit conícientize agitari ftimulis, falu-

fef. ISII

S. Bern.

Et S. Berhardus, peccavi, in-

tisque defperatione vehementiffime urgeri $

detemp

fefm. 6IO

pro ?/e.

& de vita a&um erat, & zeterna falute, nifi

t 1.

in Cant.

quiens, peccatum grande, turbatur con-

Ícientia, fed non perturbatur, quoniam vul-

Angelus etiam ea vice hominem collum la-

nerum Domini recordabor ; nempe vulneratus

queo inferentem, clara voce abíterruiffet, &

eft propter iniquitates noftras. Quid tam ad

de peccatorum venia per poenitentize Sacrae

L

mortem, quod non Chrifti morte falvetur ? Si

mentum impetranda iterum commonuiffet.

Et tametfi tunc quidem vitae emendatio in

$.5

ergo in mentem venerit tam potens, tamque

s.

efficax medicamentum,nulla jam poffum mor-

confitendi voluntate fteterit, doemone ami-

moule

Lib.5. in

bi malignitate terreri.Imo ipfeChriftus S.Get-

cum, ut ante fex anaos, fimulante, & a con-

fin. c.39.

feffionis tribunali, quo properabat, alio di-

D

trudi, cam alicubi pro concioneaudiviffet, fal-

vari poffeneminem, quinonactum aliquem a-

Vertente ; non diu tamen poft audito pro

moris Dei fuper omnia, aut alium, qui zequi-

concioné Sacerdote, vehementer in eos, qui

de falute fua defperarent, invehente, tan-

valeret, (puta contritionem) edidiffet; fecum

autem cogitare, paucos effe, qui ita difpofiti

dem monitoris Angeli confilia fecutus, ad

e vita migrarerit; adfuit haec cogitanti, dixit-

Sacerdotis pedes accidit ; ubi przeteritae vi-

t» turpitudinem multis cum lacrymis e-

que: Égo me fidelibus in agonia conftitutis ,

qui mei aliquando cum amoris fui aliqua te-

luit, fa&us acerrimus fuimet accufator;

fificatione, autaliainfigni quopiam opere me-

quam autem id ferio fecerit , teftata eft vita,

quam deinceps non vulgari exemplo lauda-

minerunt, ex fingulari bonitatis meze praero-

$, 16

gativa, tam exhibeo fuavem, &amabilem, ut

bilem duxit.

momento temporis , inde ad fe converfi, in-

— V. Mifericordia Dei confidevata ; de qua. S. $. Leo e«

| Marlt.

gentem concipiant de offenfa illa mea boni-

Leo fic loquitur :' Qui intempore neceffitatis , P^. 19

tate dolorem, quo peccata fua delent, & fal-

iupericuli urgentis inftantia przefidium poeni-

tentize, & mox reconciliationis implorant, nec

vantur. De qua mea gratia velim electos

fatisfa&tio interdicenda eft, nec reconciliatio

meos moneri, ut pro ea mihi, dum vivunt,

etiam pro czeteris beneficiis omnibus gra-

deneganda, quia mifericordive Dei nec menfu-

ras poffumus ponere, nec tempora definite,

S. Bern.

tias agant.

V. Fzducia erga D. P'irginem ; uti S.Bernar-

apud quem nullas patitur venize moras vera

0.2. füp.

dus faafitdicens: Siinfurgant venti'tentatio-

converfio, dicente Spiritu Dei per Prophetam.

Miffus eft

Cuia converfus ingemueris, tuuc falvusevis. Et

num, fi incurras fcopalos tribulationum, re-

fpice ftellam, voca Mariam. Si criminüm im-

iterum. Quia

apud Domizum snifericordia eff,

manitate turbatus, confcientize foeditate con-

€? copio/a apud eum redemtio.

P

V. Oratio: nam, ut S. Auguftinus recte di-

S. Aug.

fufus, judicii horrore perterritus, barathro in-

lib. r.Re«

cipias abforberi triftitize , defperationis abyf-

xit, de quocunque peffimo in hac vita confti-

tractat.

fo, cogità Mariam. In periculis, in anguftiis,in

tuto utique non eft defperandum: nec pro il-

C. xlg.

lo imprudenter oratur, de quo non defpe-

rebus dubiis Mariam cogita, Mariam invoca.

ratur.

m

Non recedat ab ore, non recedata corde: & ut

impetres ejus orationisfuffragium, non defe-

VI.Exempla eovrum , qua ex graviffemis peccatis S. Bern.

per penitentiam emer[erunt, dequibus S. Ber-

?-

er.3. in

ras converfationis exemplum. lpfamfequens

ft. SS

Md

non devias: ipfam rogans non defperas: ipfam

nardus fic loquitur , S.Petrus poft tam gravem pe;

&

Onfeh:

cogitans non erras.

lapfum ad tantam rediit eminentiam fancita- Pauli,

hOff

D.O utre-

ibl

1Tnan r se-

lM. Fiducia ad S.4ngelum Cuffodem ; cajus

tis, quis de c?etero defperet, fi tamen egredi

h

medii efficaciam Paedagogus Chriftianus fe-

voluerit a peccato? Et infra. Audiftis certe,

|

dag. p. 1.

quenti exemplo demonftrat: Circa annum

quam mifericordiam confecuti fin&' Apoftoli

to.?.C 4.

peccatis

fe&.5. n. reparatze falutis

7

noftri, ut ja(mï nemo ecx Vobis fuper

Isl

1635. Cordubæ apud Para—

^ praete-

Titulus XXX P1l. ,Dg/þeïatïö.-

597

p'täätæï'ïtis-; ultrà, quam necelfeeft, confuda- — &ita mifericors, quod paratus eftpeccatorem

tur in cubili confcientiae fu?e compunétus.

fufcipere, ficot fidelis mater fuum unicum &i-

Quid enim ? fortaffe peccaftiin (2eculo? num-

lium, fi vidiffsteumin ignem cecidiffe: rauito

quid amplius Paulo? quod fi & ipfa in Religio-

amplius paratus eft Deus peccatorem rever-

ne, nunquid plus Petro? attamen illi in toto

tentem per poenitentiam fulfcipere, idque ex

corde po&nitentiam agentes, non modo falu-

effentiali fua bonitate. Unde Chriftus: /Vemo

Y

tem, fed & fan&titatem confecuti funt, etiam

Lonus (elfentialiter) z/7 fulus Deus.. Ex qua

d

H

& falutis minifterium , & magifterium adepti

fit, ut, ubi abundat deli&tum, fuperabundet

| S. Cypr.

füuntfanQitatis. Et S.CyprianusMartyr. Ipfe

gratia. Secundo, quia non confiderat, quid

dec

. fer.

Dominus nofter perfonam derelictorum gerens

fit peccatum, quod non eft, nifi cum voluntate

Dom, incruce,fequeritur dereli&tum ; & ne defpera-

noftra. Ideo quantumcunque occurrant pec-

rent etiam in ultimis conítituti, feftinansin ad-

cata animo, etiam quantumcunque turpia, fi

jutorium illico adeft, & re in aréto pofita non

voluntas non confentit, peccatum non eft. Ter-

differt beneficium , fed repente indulgentiae

tio, quia non ponderat, quanta virtus fit con»

^X V

celeris documentum ejusdem ftatuit & exem-

tritionis & poenitentize, nam eft tantze virtutis,

plum, latroni inquiens: Hodie mecum erisin

fi fit vera, quod deleat omnia peccata, unde

paradifo. Latrocinium damnationem merue-

Pfalm.50. Cor contritum €7? b

XX

umf'liatum, Deus,

rat, &fupplicium : Sedcor contritum poenam

pon defpicies.

mutavit in martyrium, & fanguinem in ba-

II. Noffe debet, iz

duventz'a ad peccatum boc, Ibid.

19

fO];a

ptifmum.

quorum fex enumerat di&us Author. r. Eft

VIL.. Pezitentia :

peccatorum magnitudo, & gravitas; patet ia

S.Aug.

nand , ut S. Auguftinus

fer. rsr. ait; Nunquam Deus fpernit poenitentiam,

. Cain, quidixit: Afjoreff iniquitas mea, quam

detemp. fi ei fincere & fimpliciter offeratur, fufcipit,

ut veniammereav. 2.Eorum multitudo, unde

c.I

libenter accipit, ampleCtitur omnia, quatenus

fapiens : /mpius cum in profundum malorum ve-

eum ad priorem ftatum revocet.

Et infra:

zevits conteutmit.. 3. Peccatorum turpitudo,

Donec fumus in hac vita, quantacunque no-

qu:e etiam fzepe talem ingérit horrorem, utti^

-bis acciderint peccata, poffibile eft, omnia ab-

meat honto confiteri ea; de quibus Apoít. Qui

lui per poenitentiam.

:

. defpevantes tradiderunt feipfos impudicitie, «$

22 opevationem oumnis zmunditie. 4. Eft tem-

S. Bern.

VIIIL 44 Patrem quendamSpiritualem coufu-

ad FF.

* gere ; namita S.Bernardus fuafit,qui dixit,mo-

porislongitudo, quo homo diü Jacuit in pecca-

monte

tis; fic Pharao defperavit: Sed re&te Auguft.

Dei.

machum(idem dici poteft de quovisChriftiano)

nec temporis brevitas, neccriminis qual tas,

tres debere habere in cella, Deum, Conícien-

vel quantitas excludit a venia , fifuerit contri-

^tiam, & Patrem fpiritualem. Hoc medium

tio vera. 5.Peccatorum reiteratio, Multi enim,

ufurpavitis, qui ad S. Edmundom Cantuar.

dum frequenter relabuntur in peccata, deípe-

confugit, qui, cum aliquando in hominem de

falute fua defperantem incidiffet, nec rationi-

rant emendam. Sed Chriftus aitPetro: /Voa

Jfolum fepties ignofce, fed [eptuagies feptzes , id

bus ullis ad exomologefin de peccatis facien-

eft, quadragenties nonagefies. 6. Dae:uonis

dam permovere poffet, dixit, feanimam fuam

pro ejus anima deponere, modo peccata fua

tentatio, quze tales vexat. & ad defperationem

impellit:fedi(ti dicendum: Vade Sathana &c.

confiteatur, qui & confeffus eft. Et ante eum

III. Noffe debet, cau/as. propter guas ejusino- Tbid. n. 3.

Sur. 16, S. Abraham Eremita, qui ut neptem fuam a

Mart.

di bomines difficulter emendantur , quarum iti-

Leo &

flagitiofa vita, in qua biennium confumpfe-

—dem fex enumerat di&us Auctor; nimirum

ol t9.

Yat, revocaret, ementito habitu militis, e-

1.Quianon capiuntinformationem a viris pru-

ques ad eam profectus eít, inventam remotis

arbitris allocutus eft, d/cens : Super me fit pec-

dentibus,quibus pro ferenitate confcientiarum

firmiter credere tenentur.

2. Quia indifcre-

catum tuum, quo ha&enus amatoribus fcede

tum timorem nonrepellunt; Deus enim non

proftituifti corpus tuum : ego pro eo fatisfa-

tortor eft aut exactor ad poenam, fed pius Pa-

ciam; ego in die judicii pro te, filia mea, ra-

ter invitans ad mifericordiam : nec in alicujus

tionem reddam. Cumque illa regereret: Ni-

perditione laetatur. 3.Quia voluutícireítatus

mis magna eft iniquitas mea, aon poteft mi-

fui certitudinem , quod íoli Deo retervatur.

. hi effefpes falutis; refpondit: Super me fitini-

Sufficere enim debet illis examen conícien-

quitas tua , filia mea; ex meis manibus Deus

hocpeccatum requirat; tantum veni mecum.

ti:e fuze, quam fi invenerint mundam., parati

effe debent, & quantum permittit humana

Ita venit, & poenitentiam pro peccatis fuis re-

fragilitas, fervire Deo in timore, & exultare

Àif.

liquo vitze tempore tantam egit, ut etiam mi-

j IlRe.

taculis clara, e vita excefferit.

x

cum tremore. 4. Quia fzepe murmuraunt con-

(at,

tra Deum, cur eos non juvet ; cum tamen

J

Deus in omnibus bonum fus creaturze inten-

IX.

dat.

$

5. Quia praefüumunt fzepe de propriis

ASCETIC

,A!

viribus, putantes, tentationes propria vir-

Beffäo

]

tute vincere, quod tamen fine gratia non

|

]

^

Onfelius

datur.

)

.'ss.

in Offic,

X An

teomnia noffe debet Afceta vadices bujus

6. Quia fatigantur, fi non fentiant

i&

Bibl.

vitii, quas in Officina BiblicaGuilielmus

illam corporalem teneritudinem in lacrymis,

j

Onfelius his verbis indicat: Ex tribus ordi-

cum tamen voluntas & ratio dolere debent,

Alph. x.

narie defectibus oritur hoc vitium.

fol, 18.

Primo,

& conteri de peccatis; & fic deferunt la-

quia non pouderat peccator, quid Deus fit

mmenta pcenitentiz , & preces, unde immo-

in feipío; Eft enim Deus fummum bonum, derate triftantur, fed bene dictum eft a Pro-

R. P. Lobu. Bibj. Man. T. 4.

Sss 23

pheta z

508

Bibliotheg Manualis Comz'onatbriæ*

i

pheta: JDefiderium pauperum exaudivit Do-

cilles, clementiffime & . dulcifüme Domine

[e

guiuus; C praparatiouem cordis eorum audi.—

quaefo praebe ; tu nimirum firma fiducia es o-

hi

mnium, & qui remoti(fimos orb;s terminosin-

oit auvis tua.

H

- [V.Noffe debet turpitudiuem b

üjüs vitii: de

colunt, & quos naufragos per maria remotiffi«

Quinti-

lian. lib.

ma ventorum libido, & tempeftatum ferocia

qua breviter, fed bene dixit Quintilianus Tur-

lo c- 100

piter defperatur, quod fieri poteft. Pudende

miferum ja&itat. S, Dorotheus do&rin. 12.

ignaviz , & foedae animi pufillanimitati tri-

tom. Biblioth. vet. PP.ait: Qui, oro, funt in

finibusterrae? quiautemin marilonge? fi vul-

E

buendum, atque in maximo flagitiofze defpe-

rationis vitioponendum, fi quis illud tentare

tis fcire, accipite verbis pauculis explicatum:

d

üi, qui in perfe&ta iniquitate funt, & in tan-

detre&et, quod fuperari, obtiuerique poteft ;

Tier^

autnon ambire velit, quod impetrari valet. Ex-

tam improbitatem devenerunt, ut progre-

(

go fi nullum absque venia peccatum, neque

di ulterius non poffint, fa&i fcilicet perdite fla-

bo ] q

gitiofi, hi funt, qui velut in extremis terrze fi-

t

ullus eft peccator, qui confequi eam non poffit ;

Á g

hinc colligitur, quam grave piaculum fit, diffi-

nibus degunt. Átquinam quiin altiffimo ma-

!

Wa al

dere; quam turpe, non benefperare, poftquam

ri, & abyffo profundiffima hzerent ? Quiin ex-

f

tremaignorantia funt, inquit S. Abbas. lisne

etiam Deus corda zxerea, ferreaquein blandam

ceram emollire, & liquare folet.

vero qui per ignorantiz pelagus profundiffi-

0

Myffenus

V.Noffe debet, cux celeffis Magz/Zer, cum de

mum naufragi raptantur, perque omnia curfu

p. 1. Polit

infano feruntur errata, fcelera iisne, inquam,

Ü

l2. €.8.

* peccatis differeret, quorum alia funt veniabi-

lia, alia mifericordize perpetuo clauía habent

reliqua eft mifericordia ? Talibusne fpes in-

dulgentize fupereft ?. Eft omnino, nam horum

portam, dzcebat Difcipulis [uis : Omuis qui dicit

Iä

verbuim in Filium. bomainis, vemittetur iil ; ei

omninm Chriftus fpes eft. — Non igitur opus

j

nobis eft multo labore, laboremus modicum,

autemy, qui i Spiritum jantium baspbemaverat,

mifericordiam multam confequemur. Omni-

zon vemittetur ; Luc. 12. v.10. Videtur enim

haec dominica feutentia pugnare curmn ea do-

bus criminum generibus parata eft venia, fi-

ve in fines terrze extremos quis pervenerit, fi-

&rina, quam in hoc titulo tradimus, & tra-

&amus. Dicimus namque nullum peccatum

vein abyffum maris imam peccando defcen-

US

eífe quale idcunque fit , quod non paratam ha-

derit, fpes illi certa, & portus tutiffimus eft

Chriftus, qui tam immenfo cum amore mor-

$ O

beatveniam, non facilem clementiam. . Quo-

foü.'hom

modo ergo Author mifericordioe, & penes

tem proomnibus oppetiit. Itaqueabsquema-

a

gno negotio (dum fe modo, ut debet, huc

Muti,

quem clavis eft totius pietatis, ait, o vemztte-

zur ? fiveeffe quoddam fcelus, cui nonignofca-

comparet ) mifericordize portum peccator in-

tur? Ergone fi quis peccator fpem condonan-

veniet. Unicum (Eheu! fed illud poenitente

ab animo profectum) fatis eft in tranquillita-

darum fibi noxarum abjiciat, extra culpam

ä;

erit, diffidens clementiae ? Aut quomodo hanc

tem adducendis flagitiorum maris quantum-

natam ex verbis facri & (upremi Magiftri no-

vis procellofi fluCtibus, permovendoque ad i-

ftri difficultatem re&e . ";uemus? S. Athana-

gnofcendum Deo. Nonnihil ergo ftudii hacin

fius ad Antiochum q.71.ait: Oportet fignifi-

re ponamus, indulgentiamque facilem, & co-

cari, non dicere Deum , blasphemanti & refi-

piofam referemus.

Donec enim in hac mor-

tali carne agimus, non eft, cur diffidamus de

piícenti non remittetur, fed blasphemanti;

quoniam nullum peccatum. eit irremiffibile

falutis remedio, aut defperemus favitatem,

fint licet plurimis, ac graviffimis zegritudi

apudDeum ia eis, qui digne & fancte faciunt

rä:—

poenitentiam. Divinus ergo Magifter (quod di-

bus .obnoxiæ noftrze anim-æ.l

ligenter animadvertendum) noa ait, non con-

daacr a AR R

donandum blasphemisze fcelus illi; quem blas-

phemaffe poenituerit, fed ei nonignofcendum,

. MISCELLANEA ET. CONCEPTUSQ |

. qui blasphemiam dixit, neque dolet dixiffe :

Nam qui vera & digoa poenitentia fuperioris

PRzE DICABILES

vitze malefacta damnaverit, non habet. cur vel

I. K "erta reS eft, quod felix ille latro, ut di- Did.Nyf.

ruítico de peccatis nato pudore impediatur,

vel perturbetur fceleribus, vel plus fatis af-

ximus, qui juxta Chriftum crucifixus, :er-5. po

om. 5.

fligatur ex ante actis Sacrilegiis; nec moras

ftatim ut agnovit, etiam confeffüs eft Domi-

uadt.

num, & creatorem mundi, quem antehac $. o.

Tim,

fibi injici ferat in curiculo vitze novze, arecor-

non noverat.

datione blasphemiarum veterum; tametfíi e-

Affudit illius animo Dominus

nim vafti maris guttas numero fuperent, quae

lucis fuse radios, fugavitque tenebras, quae oc-

olim perpetravit flagitia, omnia condonabun-

cupatum eum habeant, ac fecit, ut tum Salva-

tur, & remittentur; nullum quippe eft tam im-

toris fui fublimitatem,tum fuam humilitatem,

Ytt

h:

ac vilitatem intelligeret. Cum ergo cerneret

manecrimen, cui non fit parata venia, dum

M

peccator illud commififfe ex animo doleat,

hinc magnitudinem illius, quem provocarat,

leriaque & digna, ut prazefati füumus, poenitu-

indeflagitiorum fuorum, quibus eum oftende-

rat.turpitudinem, exclamavit diceus: Domine

dine damnet, Oquam przeclare hanc fuffulcit

do&rinam Propheta Regius, qui ex nomine

meimento mei, qui füum peccatorum, quotquot

omnium peccatorum loquens,hzec plena totius

mundus habet, fceleratiffinous.. Nunc ego te

con/olationis vérba dixit: Exaudi zos Ueus fa-

novi, nunc Dominum meu:no confiteor, quem

lutarvis noffev, /pes omutum finium terva, € 1n

ante confelffus effem, fiantenoff?em. EKufebius

Emiíf. hom. de latrone ait: Latro nec falutis

7avi [onge. Pfalm.64. v.6. Ac fi apertius ita

dixiffet: Humilibus precibus noftris aures fa-

tempora fciens diftulit, nec ermedia fiatus fui

ia

Titulus XXXPV4I. Defperatio.

999

inmomenta ultima infelici fraudepofuit, nec

tio dexterz excelfi, ut populus, qui ante fuerat

redemptionis fuze fpem in defperationis novif-

perfecutor populi , poftea fieret cuftos unigeni-

fimum refervavit, nec religionem ante, nec

ti? Hzecilleibi in opere imperfectum. Vide,

Chriftum fcivit. Non advertitis, quod defpe-

quod Deus viam fpei noftrze aperit , pufillani-

rationem. vocat Eufebius eorum infelicem

mitatemque noftram confórtat, dumad illius

fraudem, qui falvationis fuze curam in extre-

populi tutelam confugit, qui populum fuum

»

mam horam fufpendunt? Tempeftüve tractan-

olim crudeliter exagitarat. Quis enim dein-

dum eft negotium, fenfimque & cunctanter,

ceps defperet, quis fpem abjiciat , poftquam

matureque procurandum , attenteque defpici-

fattus eftfidus cuftos uni

geniti is populus , qui

endum, ex quo anim2e falus zeterna pendet.

fuit ty:

;

D

rannicus perfecutor populi primoge-

Idem de

II. Homini , qui exiit feminare , fimilem fe

niti ?

converf. Chriítus facit, aitque electum femen fuum

boni la-

IV. Michzeas cap. 5. v. ro. ait: 'zzzes «s

tronis.

quaquaverfum difperfiffe.

Et dum feminat ,

que ad Babylonem, 11 liberaberis. Tanquam

quedar ceciderunt fecus viat , alia autem ceci-

5

planatius dixiffet: Bono animo efto , mi popu-

derunt 12 petvofa , alia autem ceciderunt ig [pi-

le, quia in Babylonem abripieris, neque ideo

1 -

nas, alia aulema ceciderunt ,an terram bonam,

tamen libertate excides , nam ibi liberaberis.

Matth. 13.v. 4. 5. 7. 8. Hic mihiillud mirum

Fuit haud dubium Babylon barbara, & plu-

accidit, quod videam hinc tam fapientem agri-

rimum inhumana erga captivos fuos, & man-

colam , indetam inconfideráte (ut videtur) fe-

meníuum profundentem ; nec enim alius effet,

cipia, difficillimeque. revocare grapum pote-

rant, quos fua infelicitas eo femeladduxerat,

quantumvis ille iners , & officii fui imperitus,

Dicit nihilominus Deus populo fuo: Ne per«

qui non feminis fui jaCturam timeret, fi illud

das fiduciam populemeus, mea enim tam in-

interfaxa, tribulos ,fpinas , & juxta viam abji-

gens poteftas eft , ut tefacileeximere queam,

ceret, ubi & viatores homines, & przetereun-

tametii in mediam Babylonem captivus ab-

tes beftize incautis plantis opprimere, ac pro-

ducaris, cave interim, ne affligaris animo:

terere poffunt. Quorfumergo divinus hic Do-

Lafs dich nur nichts anfecþten. Quid fuorum

minusin ealoca femen fuum fpargit, quze funt

verborum fenfu allegorico indicare nobis Pro

.tam inepta ferendis fruCtibus , quos inde fpe-

l-

pheta voluit ? S, Gregorius Papa lib. r. in E-

S. Chry- rat? S. Joannes Chryfoftomus refpondet egre-

ott, nom.

zechielem homil. 1o. id his verbis enucleavit:

gie, merito id mirum videri poffe, firuditer &

Quisifte, qui usque ad Babylonem venit, &

45. in

materialiter , ut ajunt, atque ut verba fonant,

Matth. :

ibi liberatus eft ? Qui poftquam confufus mene»

accipiatur. At fi fubtilius rem difpicias, &

te pervería perpetravit, hzec ipfe erubefcens

fpiritualiter intellizas , nihil officiunt, quse

mala, quae fecit, fe contra fe erigit, & bene

contra funt objecta; poffibile eft enim, ut la-

operando ad ftatum rectitudinis redit. Hoc

pis in terram fertilem convertatur, & ut via

eit , quod ait Propheta: Tametfi in ipfam us-

non conculcetur, nec praetereuntibus cuné&is

.que Babylonem quis excurrerit,

auta parva

propofita jaceat, fedin uberes agros tradu&ta,

.concupifcentia abduci

fe paffus fuerit, & in

nec vepres emittat, fed femina foveat; inquit

maximam . tum.confufi

onem, tum caecitatem

ille ubi fupra. Magno ergo cum mylfterio, ac de

inciderit , & in extre:

m

a flagitia fe abjecerit,

induftria dixit divinus feminator , fe projeciífe

non propterea fpem fi

mul abjiciat, qui omni-

femen in durafaxa, in medios tribulos, in acu-

bus culpis noftris maj

or eft mifericordia Dei,

leatas fpinas,in viam regiam,ac paffim tritam,

ibiliberaberis. Nullu

m eft inveniabile pecca-

ut fignificaret, neminem in hac vita defperare

tum, omne fl

.

E

debere, quantuscunque fit peccator. Tametfi

gentiam.

agitium paratam h?be? ;ind,ull-

z

enim fitrigidum faxum, laerymis e contrito

V. Cum exp

!

dfafäm haberet D:e(usa po;;uiiïdem

corde natis emolliri in lentam ceram poteft;

fui imbecillitate

in, & quam proclivis in dea- Dom.21..

& quamquam fit tribulus, evadere

hn in

ftrorum cultum impofturis abdu&us deflecte- P^f Pent.

caryophyllum valet: Et vel fi quafiiter publi-

ret, dicebat,non propterea prohibere feillum a *

curm fit , quibusvis cogitationibus pervium, ita

terra promiffionis velle, dum ex.animo folum

Nv

obftruiillud, & concludi poteft, ütfoli Chrifto

male egiífe doleret, inquiens: Siad cardines

!ï.s- po

om

pateat, & coeteris rebus omnibus fitinaccef-

.

cceli faeris diffipatus, inde te retrahet Domi-

fum.

23

,

D

nus Deustuus, & affümet atqueintroducetin

a(f

)

Ibidem,

l. Tofepho, utfuriofam crudeli

S Hefodis

terram , quam poffederunt patres tui , & obti-

rabiem declinaret, praecepit Angelus accipere

nebis eam. Santes Pagninus transfert : Si fue- Denter,

Salvatorem, & fugerein /Egyptum, quod ne-

ritexpulfo tuain extremum cceli ; velutdi&tum 36 V.4:

farius rex quaefiturus effet, puerum , ad per-

fuiffet: Bonoanimo eftote,mei Ifraelitze,quam-

$

Matth. 2, dendum illum: /Zcczpe puerum , €7 fuge in ZE-

quam enim fcelera veftra tot fint, ac talia , ut

vY.I3- gyptum, ajebatille. Quid hoc przecepti , Ange-

eis promeriti fuer

L

itis , tam procul aterra pro-

ledivine, quo caftum Jofephum adftringis? In

miffionis abftiner

.

;quam longe aterra coelum

r

JEgyptum, vis, confcendat? in eam ne terram,

abeft, dum noxar

um veftrarum vos modo pce-

terram dico, quae tam atrociter infectata fuit

niteat, in toto corde veftro, & in tota anima

populum hujus pueri , qui fugit Herodem ? in

veftra , fic utinde offenfarum dolor oriatur,un-

eamneterram ( dicam enim iterum atque ite-

de offenfze ipfje primum defcenderunt, revo-

rum)emigrabit? Nonne melius fieret; fiin 1o-

cabimini adeamterram, quam majores veftri

ca alia magis tutafe recipere juberet? Non in-

primum & acceperunt, & habitarunt: Sz/ue-

telligis rem, qui talia obloqueris, inquit S.

vit expulfo. tua u extremusm celi, inde teve-

Chryfoftomus. Myfterium hic, idque perma-

trabet. Dominznus , atque introducet in tevvam ,

.

aj

gnum latet. Exclamare proindelibet : o muta-

*

ebat Dominus. Volo in his aliquid variare ac

$ss 3

djceme:

$10

Bibliath&öæ Mnusalis Concionatorug

laxas fpei fores aperiret; horà noná , quá imfz

dicere: Si fueritexpul(íio tua in extremumiin-

ferni, hoc eft, tametfi tam immanibus flagitiis

ribilifinum & deteftabiliffldmum flagitium

tecontaminaveris, intam foeda, & abomina-

perpetratum eft, defceudit Spiritus fanctus in

L0 -- — C0 e——

ignearum linguarum fpecie, utamorem, quo

bilia fcelera ingurgitaveris , ut ipfi lucifero ad-

ferre horrorem poffis, .ne propterea defpera;

ardebat, tali figura indicaret, velut hoc iis-

nam fi fiducize tantum portam cordis aperias ,

dem linguis, & mag»is vocibus dicere volue-

tit, venire fe paratum , &igne illo confumere

atque ex animo perperam egiffe doleas, ab

$ Grer

extremo inferni ad extremum coeli revocari

Judzeorum alioquin inexplicabile fcelus, &

Niffenis.

illis linguis ab omni noxa, quam maledicen-

] Ll

poteris , inderetrahette Dominus & affumet,

necenim nullum eft tam grandenefas,quod ab-

tiffimis linguis fuis illa ipfa hora contraxe-

Pf- 6 7' (

ftergere acdelere mifericordia Dei non poffit.

runt, liberos eos pronuntiare, tantum fi pec-

Ibidem.

VT. Difcedebat ab opulenta & lauta fponfi

caffeanimitus dolerent, & peífime factum ve-

fui domo fponfa , jamquealiquantum abierat;

ra cordis poenitudine damnarent. Ut nullus,

uando illedulcem conjugem fuam his verbis

inquantamcunque peccatorum miferiam pro-

M gf

lapfus fuerit, defperare veniam debeat , cum

Cantic. 6. identidem revocabat, dicens: Aevertere, ve-

: v. Ia.

]

vertere Sulamitis : veverteve , veverteve,ut 1u-

Dei mifericordia et&am omnem humanam mi-

fucariur te. Quzerihoc locopoteft, curtot vo-

feriam infinitis modis antecellat.

ViHlI. Plinius ait , Rhodi & Syracufis nun-Ibidem.

ces dederit fponfus, ut fponfa rediret, & viden-

di fui copiam faceret, cum voxuna facile fat

uam tánta nubila obduci , ut non aliqua ho-

fueritilli revocandze, cujus folius res hic age-

rafolcernatur. Átque hoc quidem admirabi-

Je duo ifta loca habent. Verum fi ad fpiritum

ï

batur, & fponfus nihil utilitatis ex redituillius

I

expecare potuerit ; cur ergo toties ac tantope-

dicta transferamus, inveniemus, nunquam

feillaminclamavit? Refpondet egregieS. Ju-

tantis fcelerum tenebris contegi omnium to-

tius mundi bominum corda, ut non hora ali-

ftus Orgelitanus: Idcirco tam crebro ei , revet-

tere, dicitur, ut fijam converfa deliquerit, in

qua, parum dixi , utnon quavis hora fol jufti-

defperationem non decidat, fed a peceandi

tize Chriftus gratiae

|

fuæ radiisad ea penetra-

H

$. hl 1

confuetudine fpei indulgentia refipifcat.

re poffit.

-

homsin

Jbidem.

VII. Dueannotavi , quze plurimam mihi ad-

. IX. Argutiffimum aliquid habeo ex S. Gte-Tbidem.

WHexm.

ferunt difficultatem. Ex hisillud primum, cur

grorio Nyffeno, vos celare nolim. Propheta

Spiritus S. in linguisigneis defcenderit in di-

Regius mifericordiam Dei ita fupplex appella-

fcipulos: alterum iftud : cur hora tertia defcen-

bat : /Ve avevtas bominem 12 bumilitatem ; tau- Pfal. 99.

quam dixiffet: Age, clementiffime Domine, v.3.

- derit. Deprimofic habes in libro A&uum A po-

A&or. 2. ftolicorum : E£ apparuerutt zlIis difpevtite lin-

ne prorfum confice hominem , indulge potius

V. 5'

guetanguamigmis. Pofterius ex eo perfpicue

mifero, necpermitte, ut miferiarum fuarum

convincitur , quod S. Petrus ebrietatis opinio-

abyffo fempiternum infixus hzereat. Et Zzxz-

nem, quam de ipfo, collegisqueillius vulgus

ffi , convervtimini filii bominum , hoceft: Quod

habebat, fic diluit, ut diceret, nondum effe ho-

tam fidenter ad te peccator accedo,id mihi &

ram diei tertiam, quae apud nos eftnona , adeo,

ratio perfuafit, & jurefacere videor, poftquam

neminem poffe eo tempore effe ebrium. Hora

regia clementia, velut publicis praeconis vo-

nonà ergo , qua difcipuli, quod ex novo hofpi-

cibus peccatori omniumdeliCctorum perfe&tam

indulgentiam denuntiavit, & dixifti: Con-

f

te Spiritu fan&o omnibus linguis loqueren-

lil

tur, exiftimati funt ebrii, defícendit Spiritus

vertimini filii hominum. Subdit poft hzecDa-

fan&us, idque in figurislinguarum ignearum.

vid: Quozzam smnilleangi aute oculos tuos taa-

quam dies beflerza, qua. pretevizt, imo velut

Cur ergo Spiritus fan&us in ea fpecie, & tali

"horadefcendit, quialio tempore id facere, &

nihil funt, ficum zeternitate tua componan-

lineamenta induere alia commodiora & op-

tur. Qusero hic, quid fibi velit, quod S. Da-

vid 8w$annos Deonihilaliud effe, quam diem

. portuniora potuiffe videtur? ut huic quaefito

Alenfs ;

T ,

refpondeamus, alia prius difficultas difcuti-

hefternum , qui cum abierit , nihil elt, ut

enda. Eíft aütem ifta: Cum Evangeliftze cze-

peccatores eo di&to in bonam fpem erigeret,

LC

1

quocertam zb fcelerum veniam exfpeGarent,

M.

'teri affirment, Chriftum hora nona, quae apud

l

nos duodecima eft , crucifixum ; cur unus Mat-

qui illam ujtro offerebat, dicens: Converti-

cus ait, hora tertia, quae nobis nona, id fa-

ii filii bominum.

S. Gregorius Nyffenus

'ait, Davidem hoc dicere voluiffe, neminem,

Marc. 15. &um, dicens: Erat autem bova tertza , €? cra-

v. 20

cifixerunteum? S. Auguft. ait, utrumque eífe

quem vere alioquin peccaffe poeniteat, debe-

verum, & milites quidem horam duodecima

re abjicere animum , aut defperare condona-

tionem , tametfi totis mille annis, totidem-

clavis, Judaeos vero nona linguis crucifixiffe

$, Aug.l. Dominum. Sed juvabitipfum audire magnum

que fzeculis nihil aliud egerit, quam ut Deum

innumeris fceleribus offenderet, eo quod in-

3. ad Con- Auguftinum: Intelligitur, ergo, inquit ille,

cord,.

Evang.

fuiffehoratertia, cum clamaverunt Judsei, ut

dulgentifrno Deo totum hoc annorum aut

Dominus crucifigeretar, & veraciffime de-

fzeculorum tempus velut dies, qu»e ]am ef-

€. 23.

monftratur, tunc eos crucifixiffe quando cla-

fluxit, & quafi nihilfit, aut certe ita repute-

maverunt. Quodnam atrocius peccatum vel

tur, tanquam omnino non fuiffet. Tantum

excogitari poteit illo Judzeorum fcelere, qui

valet poenitentia; mille annorum off-nfas ,

& plurima flagitiorum perpetrotorum fzecula

linguis fuis probrofo lignum Chriftum inno-

centem & immaculatum affixerunt, in cujus

abolere , & obliterare uno momento poteft.

facrofan&o ore nec mendacium aliquando in-

Accipite Nyffenum : Quouiam il an-

ventum eft, nec dolus unquam ullus reper-

zi ante otulos tuos tauquam dies befferma,

que praterit , & qus pro nihilo habe-

tus? Ad erigendos igitur animos, atque ut

tur,

Tiulus XXXV1 ngjþe:?ätim

5ii

tuür, eerum anni erünt. Licet vita infinitis [cele-

XII.Cum mortemlfmaelis narraffets

fl'o.yu-s, Idem p. 1.

rum maculis notata fit, utcollectioilla pecca-

ait : "dppo/rtus eff ad populum fuum

torum mille annorum cífe videatur , pro nihilo

totam illam congeriem reputatum iri, dummo-

diformula quidam expofitores pi

ecolliguntif. * 1&

maelem confecutum beatitudine

m. In hac fen-

do pedem refetat ; nam divinus oculus praefen-

tiafemperintuetur, praeteritum veronon zefti-

tentia funt Nicolaus Lyranus, Alphonfus To-

mat, fed inftar unius diei

flatus, Pererius, Guilielmus Eboricenfis; Hu-

j

S.Gre

vel noctis, quze jam

. go Cardinalis, Joantes Ferus, & nonnulli alii,

N

iffenus

g. preeteriit, a Deo habetur.

Hzec ille, fenfus ergo

l. tr. v.

1in

.

Davidisex commentatione Nyffeni eft, debe-

Toftati paraphrafis in ea verba fic habet : Aps

pofitus eftad populum fuum, ideft, ductus eft

Pf.c.7. Biguitate Dei, &fícelerum fuorum remiífione

adLymbumAbrahze, in quo erattotus populus

ditlidereneminem debere, fi modopeccaffe fe-

civitatis Dei, adventum promiffi Meffize ex-

tio doleat, quamvis pauculotemporetam mal-

Ípe&tans, Lyranus quoque his affinia fcribit,

tis flagitiis fe contaminaverit, quanta alius per

" inquiens. Deceffit in gratia, & amicitia fuiCon-

millenos, & his plures annos vix perpetrare

ditoris Ifmael. Roboratur tali exemplo ignavia

JX

potuerit; idque eam ob caufam quod plauri-

quorundam peccatorum, & putillanimitas, ut

mum amet verze pcenitentize ftudiofos, & prae-

nemo defperet, fedomnes de immenfa Dei bo-

loidem;

ienti tempore, quo poenitentize ftrenuam dant

. operam, fic oble&etur, ut przeteritos annos,

nitate bene fperent, quantumvis enim perdi-

peccando exegerunt, nonzeftimet, fed inftar

te flagitiofüs quispiam fit, fi fe, ut debet, difpo-

. nat,

quod cum divinze gratize ope non eft,

unius diecule,

ejusque jam dudum elapfe,

difficile) femper a

abeat.

pertas divinze clementize

Ibid.

oresinveniet, atqu

eineis Dominum, qui pan«

. . Adflipulatur fratri fao getmano S. Bafi-

- fisbrachiisillumpr

seftoletar, ut indulgentifi- -

liasMagn

u

ui a quotidiana experientia mu-

mo pettoris pientiffimo finu excipiat. De I(- Gen.e.16.

tabilitatis, rérum naturalium arripit argumen-

u

maele Angelus Agari Matri hzec dixit,

& praes Y* I

tum, quo peccatori converfionem perfuadet ,

dixit: Hic erit ferus bomo,

barbarisque €7 a-

quamvis eailliardua, & operofa videatur, di-

| greffibus tioribus. — Vix dum erat duodennis,

S. Bafil. .cen

:

s: Nemo in vitio conftitutus homo de fe

Toiden,

hom.s.in

ipfo defperare velit, haud nefcius, agricultu-

quando idololatriz* magifterium exercebat,

ludus enim, quo cum fratre fuo ludebat, non

'xHex*;m.

xam ftirpium qualitatem mutare; curam au-

fuit alius, quas quod deaftrorum fimulachra

temac ftudium in confequendis virtutibus ani«

Pf o

miomnes vincere morbos , füperareque poffe.

fingebat, & ad eorum cultum innocentem líaa-

hj

