ait: Quandocunque menti extra debitum

acquiefcamus, perfuafi, voluiffe hoc pacto

tempus impertinens aliqua cogitatio fuccur-

a nobis Deum negligentic noftrze poenas

retit, fic eum alloquere: Dominus meus ni-

fumere. Ejus te itaque poenitudo capiat ,

hil horum mihihoc tempore prsecipit: Nihil

Deum veniam humiliter pofce, & tanquam

igitur eft, cur multum vobifcum difputem,

promeritam vindittam, & pomam hanc ab

cum primum autem illud mihi mandaverit,

ceterna ejus providentia libens, gratusque

multa cum

promptitudine alacritateque illud

fufcipe ; veluti enim omnis culpa divinze

ampleGar.

adverfa eft voluntsti, ita poena ob cule

jÓàm infli&a voluntati eidem

: tïmnino cons

(S. Franc, — XVI. Sextö, illud quoque S. Francifci Sa-

entanga eft.

Salef. in lefii monitum non negligendum , quod his

|

egul,

verbis proponit.

Inter traCtandum de nego-

. XVIII. OBavo ; -denique prae ömn'ïbuä

p:s- $.2 Fig. atque in converfatione, coetuque alio-

aliis do&rinis hoc loco traditis, illam taxis

rum nulla te capiat Dei tui oblivio.

Certum

rni faciendam , quam fzepius citatus S. Sa-

lefius in fine capitis de hac materia tractane

enim perfuafifmumque nobis id effe de-

bet, nullum negotium tam arduum, tanti-

tis, in hzec verba fubjupgit: Ille enim vero

que moienti reperiri , quod a Dei memo-

Negotiator vere fapiens, & circumfpectus,

imo beatus eft, qui occupationes, negotias

.fia impedire nos merito poffit, ac debeat,

Et San&i omnes, quotquot fuerunt, in hac

que fzecularia , quae ex officio, vocatione-

fe femper continuo exercuerunt, atque

que fua ipfi tra&tanda incumbunt , fingulari

etiamnum fuperftites devoti, fapientesque

cum diligentia exequitur: Verum eo cum

id in more pofitam habent, ut cogitationes

inodo , ut alte defixum id mente habeat,

mentemque fuam frequenter ad Deum ele-

nihil fibi magis curze, nibil magis cordi effe

vent, fzepiusque in coclum oculos, quam

debere, quam fuse falutis negotium, ani-

in terram terrenaque, defigant: Sicuti, qui

moeque proprie ad seternamn felicitatem

vela in mari faciunt ,

crebrióri obtutu fi»

ptovehendæ.

l4

dera, quam ipfüm 2equor, quod ante fe

^habent, & in quo citcumferuntur , ;*collu-f

CGNSL |

449

Bibliothece Manualis Comcionatoria.

CONSILIUM X.

quod charitas, cum fpititualis quidam ignis

giofts

fit, quando vehementer inflammata & ac-

Cgion"

cenía eít, dicatur devotio , & ad charitatis

"De vera Devotione pro?u1'anda.

ignem aliud non addat przter flammam,

quo charitatem & alacrem, & promptam, &

diligentem, non modo ad divina mandata

þäti!z'o.

' "j

obfervanda, verum etiam ad confilia & in-

fpirationes coeleftes exercendas , reddat. De-

- XIX. Euphrofyna honefta mnlier nullum

in Communione , aliisque exercitiis fuis fpi-

votio ergo omuium dulcedinum eft dulciffi-

ina, & virtutum univerfarum tegina. Et

fitualibus, guítum percipiens, queritur A-

namque ipfa charitatis perfe&tio; lienim cha-

Ícetze, fe omni devotione deflitutam effe;

ritas lac fit, devotio eft cremor: fi illa planta

petit proin ab eodem confilium , quomodo fe

fit, devotio ejus eft flos; fi illagemma acla-

gerere debeat, aut amiflam devotionem re-

pis pretiofus, devotioejus eft fulgor & jubar:

cuperare queat.

2

fi illa balfamum & aromata , devotio ejus eft

Íragrantia & odor fuavitatis, homines con-

fortans ac vegetans, . Angelos autem lztifi-

Re/'þan/z'o;'

cans.

Ex qua defcriptione facile colligi po«

terit, quze fit fal(a devotio, quam idem San-

XX. Refpondet Afceta , quereïamhänc ex

&us fic depingit: Quascunque imagines &

ignorantia do&rinarum, quas Authores de

Vvultus depingeret pi&or Arelius, ad fimili-

vera devotionetradunt,oriri. Quare easdem

tudinematque effigiem mulierum, quasada-

fe Euphrofyaze in compendio traditurum.

mabat, efformabat; ficfibi quisque devo-

Primo itaque fciendum illi effe, quid fit vera

tionem pro paífione & imaginatione fua de-

devotio; quam clare prz aliis S. Franciícus

pingit.

Qui jejunio add:ctus eft, valde fe

Salefius explicat fequentibus verbis : Vera,

devotum reputabit, fi multum & frequente£

vivaque devotio amorem Dei praefupponit ,

jejunet, licet intus fcatet odio & malevolen-

nec quid aliud eft, quam verus quidam Dei

tia, cumque non audeat linguam vino, ac

amor: non tamen qualiscunque, & talis qua-

ne quidem aqu?e prze fobrietate intingere ,

lis amor: nam in quantum amor divinus

ilam fanguini proximorum palam immer-

animam noftram cohoneftat, & venuftat, di-

gere, Is detrahendo, & calumniando, non

citur gratia , divinzeque ejus Majeftati acce-

verebitur.

Alius fe devotum exiftimabit ,

btos nos reddit; in quantum vero vires ad

qdui plurimás quotidie preces & orationes

énefaciendum nobis confert, vocatur cha-

decurrat, etíi exinde lingua illius in verba

rit;is: Verum cum jam ad eum perfectionis

morofa, querula, árrogantia & injurias im

gradum pertingit, ut nos non folum benefa-

domefticos &. vicinos fuos totam fe fe ef-

cere, verum etiam follicite, diligenter , fre-

z

fundat. Alius libenter admodum eleemo-

quentet, prompteque operari faciat, tum

fynasin egenos & inopes e crumena educit,

demum devotionis appellatur nomine.

Stru-

benignitatem tamen & amorem corde fuo

thiones nunquam fubvolant, & gallinze non

S Fa

elicere ac depromere nequit, qui inimicis

Galef

nifi admodum graviter, & demiffe, & rarif-

ignofcat.

Erit & alius, qui quidem ini-

6 1

fime; fed aquilze, columbze, hirundines, &

micis fuis haud difficulter injuriss' omnes

fzepe, & celeriter, &fublimeevolant. Pari

dimittet, fed ut creditoribus fuis fatisfaciat,

modo peccatores nünquam ad Deum fur-

& cutm iis rationes ineat, quam segerrime

fum evolant, fed omnis eorum libratio, &

in animum fuum inducet, & nonnifi vio-

ftudiumin terra, circa terram , & propter ter-

lenter, ac Judice compellente.

Omnes hi

;

ram fufcipitur.

Probi vero hormines, quifci-

vulgo devoti habentur, revera tamen de-

licet nonduni ad devotionem pervenere , ad

voti non funt.

Milites Saulis Davidem in

Deum quidem per opera fua bona fubvo-

domo fua quarebant, at cum Michol fta-

lant, attamen raro admodum, tarde, & gra-

tuam in lecto coliocaffet, eamque veftibus

viter. At qui veri devoti funt, frequenter,

Davidis induiffet, crediderunt ili, Davi-

expedite & füblime in Deum evolant.

Ut

dem ipfum aegrum in le&o decumbere. ' Sic

concludam ergo, devotio aliud non eft,

permulti acionibus & operibus quibusdam

quam quzedam agilitas & vivacitas fpiritua-

externis, ad fan&iam devotionem fpectan-

lis, cujus adminiculo charitas fuas in nobis

tibus, fe induunt, & palliant, & credunt

actiones (aut potius nos perillam) prompte,

homines illos vere devotos & fpirituales

Et

affe&uofeque exequitur, & operatur.

effe, cum revera & a parte rei nonnifi fi-

!

ficut ad charitatem fpe&tat, ut omnia Dei

iulacra quadam, & inania phantaímata

mandata in genere & univerfaliter nos adim.

devgtionis fint.

plere faciat, ita ad devotionem pertinet, nos

ad eadem prompte feduloque adimplenda

.XXI.*Secund'o fciendum eít, duplicem

excitare, & inducere. | Quam ob rem, quis«

effe devotionem.

Prima »ra?zozalis voca-

quis omnia Dei praecepta non, prout opor-

tur, quando quis quodlibet peccatum odit,

tet,obiervat, nec bonus, nec devotus haberi

& execratur, promptáque voluntate Deum

poteft.

Itaque charitas & devotio non plus

59

colit, & ea, quze Deo placere cognofcit,

ï;

ut eam

inter fe differunt, quam ignis : & flamma,

ürenuex ample&itur, ac péragit ,

Blofius

2

44t

Titulus XXXI Coufiium.

Blofius in Biofius defcribit, de qua locutus eft pius Au-

dant, ad quoruüm denique confecutionem

Canon. €- thor dicens: Devotus Domo ubigue fecum fert

pertingere nunquam pofliit; Ex quo fit, ut

confolatoresa fuusn Jefum, €v dicitad eum :

plenus femper bonorum defideriorum exi-

- "Adefto suibi Domiue SEfu, in ommi loco €$

ftat, quze tamen in executionem fuo tempo-

Zetpore.

Jec inibi fit confolatio, l'ibeutev vel-

re prodeant nunquam , utque tandem, dum

Je cavere ouizi buano folatio. Et fi tua defue-

oimnes ad perfectionem tendendi vias aut cu-

vit cozfolatio, fit suibi tua voluntas €? jufla

rioferimatur,aut temere ingredi parat, imultis

prodatio pro f/umtno folatio. Sezftbilis eft, quae

praegravatus defideriis, & propofitis, tum dif-

in cordis quadam motione & fuavitate con-

ficilibus, tum permoleflis , vel fuccumbat pe-

fifit, & externis geftibus & lacrymis prodi-

nitus, vcl plurimum retardetur. llla enimani-

tur, quam etiam peccatores, imo & haeretici,

mum noftrum. perplexum admodum inquie-

ac gentiles pleramque habent. Unde Blofius

tumquereddunt, atque efficiunt, utbene cce-

deea fic loquitur : Non in ea turpiter con-

ptum,opus aut propter occurrentes difficul-

tates vix fuperabiles, aut propter laborem ni-

quiefcas: fed per eam ad. Deum progredere.

Admodum periculofa eft fpiritualis ingluvies,

mis arduum, imperfectum, aut infectum pe-

nitus relinquere necelfe fit. Sancta infuper

qua quis dulcedine gratíze ad oblectationem

um

fui abutitur.:

Anima, qu» hoc vitio altius

cum libertate in exercitiis devotionis proce-

infecta eft, non poteftdici pudica, & fidelisfa-

dendum eft, ut neque ad fenfibilia folatioia,

1inula Chrifti, neque enim Deo gratis obfequi

eorumque dulcedinem, neque ad certas quas-

vuit, fed Dei donum magis, quam Deum di-

dam confideratiunculas, fimiliaque pietatis

ligit. Servula mercenaria, non filia liberalis

opera, affixus fit, ita ut, vel infirmitate, vel

-ie u*

"

eít : Si nimis ei adblanditur fuavitas illa fen-

cafu improvifo, vel honeftis legitimisque de

|

fibilis, mox ipfa tota turbulenta, tota indigna-

caufis, vel proximo indulgendi placendique

. bunda, tota impatiens, pietatis ftudia deferit:

ftudio, ab iis vocatus & impeditus, idcirco

& ti;moris, pudorisquehabenis excuflis datfe

moxinquietudine, animi morofitate & impa-

prorfus externis confolationibus. Videlicet

tientia contürbetur, fed in continua meutis

fi Deus eam oblectare vult, Deo fervit; fimi-

tranquillitate perfeveret, confuetamque illis.

nus, ab eo recedit.

Anima vero, quze fide-

fuavitatem exhibebat, qui ab exercitiis omiffis

eum impediverunt.

Nam neque fenfibilem

lis ancilla, vel pudica fponfa Chrifti appella-

ri ineretur; non in Dei donis, fedin Deo, quie-

nimium illis inoperibus effe convenit, neque

s

fcit. Sive Deus ei infundat internam fuavita-

in propofitis nimis mollem, ut, quicquid nobis

tem, tranquilla permanet, hilariter fuo fponfo

nonnulli obftacule fuerit, id quam graviffi-

famulatur, fideliter ei adhoeret, conftanter

me fentiamus. . Hs»ec enim animi inquietudi-

eum diligit. Magis optatDei voluntatem fie-

nem & anxietates conícientive inducunt, fu-

perftitionisque nos periculo exponunt. Satis

|

ri quam fuam. lgitur cura, ut ubique cafta

paraque tua fitintentio ; lztitiam falutaris

tibi fit arborem devotionis, & bonz volunta-

tis a&tis profunde in corde radicibus firmiter

Dei hic expete, non tam ut dele&eris, ,quam

ut ipfi Domino placeas.

confiftere, nec curandum magnopere, fi a

$.Franc.

XXII. Tertio fciendum eft, auream medio-

ventis aut folia, aut fructus, aut ram!i etiam

V

Salef. l.2. critatem , fan&amque difcretionem devotio-

agitentur, alte radicato & inconcuffo, firmitet-

ep. 2.

nis fe&tatorem velut matrem diligere, atque

que confiftentearboristrunco. Neceftetiam,

in omnibus actionibus fuis obfervare debere;

quod devotionis ftudiofus aut miretur, aut

animum defpondeat, confideratis fuis tot ne-

fine hac enim, quod S. Antonius monet, nul-

la virtus virtutis nomen meretur, ne ipfa de-

gligentiis, miferiis, infirmitatibus, tentatio-

votio quidem. Difcretio autem neceffario re-

nibus, affe&tuum inordinatorum af[fultibus,

& defe&ibus quotidianis. Quamdiu enim in

quirit, ut in exercendis virtutibus, rebusque

fpiritualibus, fancta quadam attemperatione

fe timorem Dei amoremque confervare labo-

rat, quamquam hücusque partes füas non

utamur: eaque moderatione illa peragamus ,

Y

a SoY

ut ne quis eorum, quibuscum vivimus, meri-

ita perfe&e expleverit, non idcirco tamen

conclamatum eft, nec conficiendus etiam 2e-

to offendi, averfionemque a faüis noftris con-

cipere jure poffit. Vera enim devotio fuavis

gritudine animus, fed firmo potius propofito

erigendus,illi impofterum conceílis a Deo gra-

ubique, femiper amoena, & nulli unquam fa-

flidio & moleftize eft.

tiis diligentius utendi, immemoratos animi

; devotioni huic

affectus amolius edomandi paulatim, & ad

XXIH. Quarto fciendum eft

. duo fpecialiter obftare; 1. Animi levitatem,

patientiam, manfuetudinem, humilitatem,

fuavitatemque fe inducendi, quarendique

& conftantiam, quze non raro in caufa funt,

ut quze vel bene prudenterque propofita funt,

profectum fuum fpiritua'em, hinc inde ex

omnibus. -Ta»dem fi videat muneri a fe fuo

non exequatur, vel quze incepta jam & ufita-

ta fuerunt priftinze devotionis exercitia, com-

cum diligentia fatisfactum ,

gratias Deo,

inutet ; & alia, atque alia, eo preetextu ,

laudesque decantet: Sin cont:a. negligen-

quafi meliora appareant, fufcipiat: vel quod

tiam in fe agnofcat, fi prfertim illa de

fubito ita multa fimul, itaque diverfa exet-

indufiria admiffa non eft,

ejus in. fe

dolorem excitet, coram Deo profunde fe

citia, adoriatur, quse fimul confiftere non

humiliet, proponatque , edhibendam a fe

polfunt, utque interdum ea aggrediatur

que

etiam, quze fuas vires & facultatem tranícen-

deigceps omnem induftriam, perfuafum

fibi

(", P. Loba. Bibl. Man. Tom. F.

l

44

Bibfothecae Manuali: Cbncionatoriæ

fibi habeat, clementiüïmum Deum idcirco

debere devotionis amatorem, ut nibil novum

fibi auxiliis gratiaque non defuturum, ut qui

& infolitum, nihilfingulare & inufitatum,

confectetur.

quaíffatum calamum nom conterat, nec cor

Eadem facie, eadem charitate

humiliatum defpiciat, fed iis potius otnnes

& gaudio internarum fuavitatum folatia, &

benevolentize charitatisque thefauros reclu-

defolationum averfionumque animi faftidia ,

dat, imo fuam in fublevands eorum miferüs

de paterna Dei acceptet manu.

Eidemque

gloriam & honorem quszrat. 2.Non minus

non folatiolorum iítorum guftus caufa, quem

obftare effufionem animi ad externas confo-

ab ipfo ejusque fervitio percipit, fed pure

latiunculas, uti re&e Thomas Kempenfis

ipfius gratia tantum, propter ipfum, inquam

'Thom.

advertitdicens: Utr/rus eff /ape £^ fecurius y

ejusque obfequium vivat, ferviat, adhzereat,

Kemp.l.r.

uod botio non habeat suultas confolationes 22

atque in hac vaífta mundi eremo, ficut ol;m

C€. 2I.

l, 3. c. 12.

l

ac vita, fecundum carnem precipue ; tamen

electus ille populus etiam neceffario pane &

uod divinas non batemus, aut vavius feutimus,

aqua deftitutus, nedum aliis, quifolatio &

z0$ 3n culpa fumus , quia compuntlionem covdis

oble&amento effe poterant, Deum fequatur.

50n quevitus , mec vanas Cg. externas omnino

Hoc illi omnium fit loco, quod apprehenfa

quafi dextera a Deo juxta voluntatem ejus

aljicimus. Etiterum: Sz veraczter vis dele-

&ari,€" abundantius a tne confolavi, ecce in

deducatur, de quo S.David gloriatur. ac i-

contemptu omnium mundanorum, & in abfcif-

pífius duttu cauíaque perpeti aliquid poffit.

Hoc unici inftar folatii fit; in has 2eternam

ffone omnium infirtnavum deletlationum erit be-

neditlio tue, €? copio[a tibi veddetur. confola-

ipfius. providentiam adorare, & venerari ;

210.

Et quanto plus te ab omni creatuvarum

in his ad finum praefidiumque ejus confuge-

re; in his inter paterna ejus brachia fe con-

folatio fabtraxeris, tanto in me fuaviores

jJicere, malleque fine omni tolatio omnique

potentioref confolationes invenies.

cordis guftu emori, quam ab illo pedem re-

XXIV. Quinto fciendum, plu,riinum etiam

ferre, & de fua ipfum fide, fpe & charitate

ad devotionem conducere, imo neceffarium

vellatum unguem deflectere.

Hoc tam de-

effe, ut fuus illi ftatus vocatioque abunde

votorum & diviaorum actuum ftudio eveniet,

fufficiat, nec de aliis cogitationem conatum-

ut Deusin cordetuo per hanc vitam mortalem

que ullum fufcipiat. Nihil enim eft, quod

commoretur &inhabitet, tuque viciffim cum

profe&um noftrum ita retardet, majoremque

ipfo in vita coelefti & immortali aeternum ío-

remoram injiciat, in confe&anda affequenda-

] f Angl.

que perfe&tione vocationis, in qua vivimus,

cieris atf.lue conjungaris.

dedopt

Ecd,

virtutibusque, quas ftatus nofter a nobis exi-

git, quam cogitationes & defideria noftra

$ Franr

alium in fcopum fruftra ejuculari, pretiofum-

CO/NSKILIUM VI.

Seíp.

Tntroi,

que tempus hoc modo inutiliter prodigere.

n

Liam fponfam fuam perfetto amore nunquain

profequebatur Jacob, quamdiu de Rachele

De Communiönis' frequentia.

confequenda laborabat.

Pet z'!tz'o.

XXV. Sexto fciendum, nihil zeque con-

ducere ad devotionem confervandam, quam

XXVIIL. Catharina Virgo devota, cum

fi omnis curiofitas circa res autactiones alio-

rum ad fe non pertinentes ftudiofe vitetur ;

legiffet, & audiíffet, auguftifimum Altaris

Sacramentum medium eíf» efficaciffimum,

fed & judicia humana generofe contemnan-

& viam fecuriffimam perveniendi ad perfe-

tur: uti prius Author his verbis indicavit:

'Thom.

In omni ve attende tibi , quid facias, €? quid

&ionem , vehemens concep.t defiderium

Kemp.l.4

eio

quam frequentiffime communicapndi ; quia

c.25. &

'4e

' dicas: €& omuem inteutionem tuain ad boc di-

tamen fzecularis eft , & varize funt quoad

t. co 200 r

ige, ut mibi foli pl.

aü

ceas, €P extva tme nibil

Sed €? de aliorusa dattis

[

Communionem his perfonis concedendam

cupias aut queras.

Confeffariorum opiniones & praxes, ideo

faclis zil temeve judices: mec cum velus tibi

cupit fuper hoc Afcetae

comniffis te implices : €9 poterit fieri, ut pa-

judicium & confi-

yum vel varo tuvleris. Quare hortatur Af-

lium intelligere.

3

ceta Euphrofinam, ut illa ejusdem Authoris

verba fibi di&ta putet: DZmitte vana vanis:

Refþonþo.

2u autem intende illis, qua tibi pracepit Deus.

Claude fuper te offium tuum, C? voca ad te

Slefum, dilelum tuuim.

Maue cum eo iti cel-

XXVIII. Refpondet Afceta per fequentes

£

lg, quia uon inveuies alibi tantam pace.

Aphorismcs: Primus eft, non longo tempo-

zon exiviffis, nec quidquam de vusnovibus au-

re diftlerendam effe Communionem , uti recte

diff.s, melius ia bona .pace permanfiffs. . Ex

S. Cyrillus indicavit dicens : Sciaez £eptisati

uo nova deleclat aliquando audire , oportet te

botnines, ff longo temporis /patio proptev /Fmula-

exinude tz:r&atio:zenz cordis tolerave.

£am pietatem y[Hice corpori Cbvz/fi communi-

care vecufent , ab atertia vita fe procul depelle-

XXVI. Septimo denique fciendum, ad de-

ve. Quippe recu/atio Qujyusmodi, quamvis ex ve-

votionem confervandam fÍpecialiter cavere

ligioue proficifci videatur, €? [candalum facit,

Biiq

- G Ja-

Tiwus XXXL — Confüium

443

& Jagueos inffruit.| Quave opovtetomnibus vi-

Salefio prolatus his verbis :

vibus a peccato trundart, ? velle vivendi ja&lis

certo & audacter dicere

Quamquam hoc

queam, eos, qui de-

fuudamentis magna cum fiducia ad fuummendam

vote fervireDeo volunt,

non

poffe minus quam

vitam coucurrere. Quod etiam Thomas Kem-

fingulis menfibus communi

care, nec diutius

penfisconfirmatdicens: Quid prodeft diu tar-

dare confeffionem, aut facram differre com-

differre communionem poffe, Si fatis prudeng

fis, tibinec mater, necuxor, nec maritus, nec

munionem? expurga te cum primis, exfpue

velociter venenum, feftina accipere reme-

paterimpedimento erunt, quo minus f2 pe fa-

cram communionem adeas. Cum enim ipfa

dium; & fenties melius, quam fi diu diítu-

communionis die officii tui partes pro ftatu

leris. Si hodie propter iftud dimiferis, cras

tuo convenientet expleas, & erga illos tum

forfan aliud eveniet: & fic diu poffes a com-

benignior & affabilior fis,

nullumque genus

munione impediri; & magis ineptus fieri.

obfequii eis deneges ;

verifimile certe non eft,

Quanto citius vales, a preefenti gravitate &

illos hoc in exercitio ullatenus impedire te

inertia te excutias, quia nihil importat diu

velle, cum nullum ex hoc ipfius fecuturum

anxiari, diu cum turbatione tranfire, & ob

fit incommodum, nifi forfan admodum im-

quotidiana obftacula fe a Divinis fequeftrare.

pertinentes , morofi, & rationi diffentanei fo-

mo plurimum nocet diu communionem pro-

rent. Hoc in cafu, ut dixi, fi dire&or tuus

telare; nam & gravem torporem confuevit

ita faciendum fuaferit, illorum voluntati for-

induücere. Pro dolor! quam tepidi & diífo-

luti moras confitendi libenter accipiunt, &

fan condefcen.dendum erit.

/

communionem facram idcirco diíferri cu-

.XXXL Quartus Aphorifmus iterum a S.S-Asg. -

piunt, ne ad majorem fui cuftodiam fe dare

teneantur.

Heu! quam modicam charita-

Auguftino datus eftloc. cit. dum dixit: Omni-^ *

bus tamen diebus Dominicis, ut quis com-

tem & debilem devotionem habent, qui fa-

municet, fuadeo, & hortor, fitamen niens fine

cram communionem tam faciliter poftpo-

nunt. Quamfelix ille, & Deo acceptus ha-

voluntate peccandi fit. Super quze verba fic

betur, qui fic vivit, & in tali puritate con-

difcurrit S. Francifcus Salefius:

Vides, Phi-

IOthea P]

Auguftinum confulere quam maxi-

Ícientiam fuam cuftodit, ut etiam omni die

€ommunicare paratus, & bene affe&us effet,

me, & neminem non exhortari, ut fingulis

diebus Dominicis communionem facram ad-

Íi ei liceret, & line nota agere poffet.

eat; hoc ergo confilium fe

quere, & exequi

pro viribus ftude.

-S.,Auxg.l. . XXIX. Secundus Aphorifmus eft P S. Au-

de do.

Etenim cum nullum er a

Eeccl.

gm. guftino probatus dicente: Quozidianam com-

peccatumi mortale

effe&tum & propenfionem

muniouem percipere, nec laudo; nec vepreben-

(uti przefappono) habeas, nec etiam erga ali-

S. Fr ahnc, doo

quod veniale inclinata fis; veram illam dif-

Cui etiam S. Francifeus Salefius adítipu-

Introd.

ur dicens, fe Patris fpiritualis illius homi-

pofitionem habes, quam S. Auguftinus requi-

nis, qui huc propendet, & fic communicare

rit, quin & adhuc multo excellentorem; nam

19.

volet, difcretioni id relinquere; nam cum dif-

non modo non habes affe&tum peccandi, fed

pofitio,. quae ad tam frequentem communio-

ne quidem erga peccatum, adeo ut, fi Pater

nem requiritur, valde exaéta & eximmia effe

tuus fpiritualis confuleret, & expedi:e cenfe-

debeat, hinc eam generaliter cuilibet confa-

ret, etiam fzepius quam ueaquaque Domini-

lere, confultum non eft. Verum quoniam

ca, cum animze tuz fru&u communicare-

hzec ipfa difpofitio, tametfi fingularis, inmul-

poffes. Nihilominus multa legitima occure-

tis fan&tis animabus haberi poteft &inveniri ;

re poffunt impedimenta, non quidem a parte

hinc etiam non confultum eft, generaliter u-

tua, fed ab iis, quibuscum agis, quze pruden-

numquemque a tali communione divertere

ti confeflario occafionem forían darent, tam

frequentem tibi communionem inhibendi. Si

& abítrahere, at juxta cujusque confcientize

ftatum in particulari ea aut fuadenda , aut dif-

verbi gratia alicujus in fubje&ione agas; &

fuadenda. Etenim imprudentize fpecimen fo-

fi ii, quibus autobedientiam aut reverentiam

ret, tam frequentem Euchariftiae ufüm omni-

debes , ita male edo&ti & ftupidi effent, utto--

bus fine ulla diftin&ione confulere; uti & im-

ties te facram communionem adire videntes

imprudentia foret, aliquem propter eum re-

fcandalizentur, aut fe turbent. Quare, rebüs

omnibus confideratis, confultum forfan erit,

prehendere, maxime fi boni prudentisque ali-

cujus direCtoris confilium in hoc fequeretur.

illorum infirmitati aliquo modo in hoc acquie-

Scite fane S. Catharina Senenfis fuam adeo

fcere, & nonnifi decimo quinto quoque die fa-

cram communionem adire. At hoc intelligi-

frequentem communionem reprehendenti-

bus, eo quod S. Auguftinus eam nec lauda-

tur ita, fi difficultatem nimirum aliter exfu-

bat, nec vituperabat, refpondit: Cum S. Au-

perare nequeas, fed nihil certi hac in regene-

raliter definiri & confuli poteft ; at faciendum,

guftinus eam non vituperet, rogo, ne & vos

eam vituperetis ; & hoc mihifufficiet. Ut ta-

quod tibi Pate;' fpiritualis faciendum confulet.

men quotidie quis facras epulas accedat, po-

tiffimam praeterea malarum fuarum inclina-

XXXIL Quintus Aphorifmus eft, quemS.Thom,

tionum partem fuperarit neceífe eft, & non

iteruni pius Author his verbis proponit: Pro- Pemp.

nifi Patris fui fpiritualis cum confenfu confi-

pter aliquam parvam turbationem vel gravi-

A

v * L

C. IO,

lioque id aggredi debet.

tatem, facramne dimittas communione

m ?

fed vade citius confiteri, & omnes offen-

XXX. Tertius Aphorifmus eft äb' eodem

fiones aliis libenterindulge, Siveroaliquem

! E&idem.

Kkk 23

offen-

&. P. Lohn. Dibl. Illau. Z om.I.,

444

Bibliothece. «anualis Concionatorice

offendifti, veniam huml'ter precare, & Deus

quae debebant, exigentibus folverent. Inde«

iibenterindulgebit tibi ; cum enim quidam fa-

cens eft, quamquam non magnum peccatum,

matrimoniale debitum ea die exigere, qua fa-

crae communioni fe aptare difponunt, pejores

Satanze immiffiones patiuntur. Ipfe nequam

cram quis adiit communionem ; at indecens

fpiritus ( ut in Job feribitur ) venit inter filios

non eft, imo vero meritorium , ipfum reddere.

Non ergo ob debiti illius redditionem commu-

Dei, ut fol:taillos nequitia fua perturbet, aut

timidos nimium reddat, & perplexos; qua-

nione quis privandus eft, fi alioqui devotio ad

tenus affectum eorum minuat, vel fidem im-

ipfam adeundam feratur. Certe in primitiva

Ecclefia Chriftiani quotidie communicabant,

pugnando auferat; fi forte aut omnino com-

munionem relinquant, aut cum tepore acce-

eíto effent conjugati, & prolibus operam da-

dant. Sednoneft quidquam curandum de ver-

rent. Atqueideo dixi, frequentem communio-

nem nullum omninoincommodum aut paren-

futiis & phantafiis illius, quantumlibet turpi-

bus & horridis ; fed cun&a phantasmata in ca-

tibus, aut uxoribus, aut maritis dare confue«

putejusfüntretorquenda. Contemnendus eft

viffe, dummodois, quieamadit, prudens Qt,

1

& difcretus.

:

mifer, & deridendus ; nec propter infultus

ejus & commotiones , quas fuícitat facra eft

XXXIII. Sextus Aphor

ifmus eft, quoties-

$.Yrsnc. omittenda communio. Nam ficut fertur mi-

cunque communio peragitur, magisattenden-

Saief. In-

dum eft, quomodo, quam quoties peraga-

trod.c.20.

thridates Ponti Rex, cum mithridatium medi-

camentum inveniffet, ita fuum per hoc ipfum

tur; uti re&e monet Author libelli de Imita-

corpus corroboraffe & armaffe, ut, cum poftea,

tione dicens: Super omnia cum fumma hu- L. 4. de

militate cordis, & füpplici reverentia, cum;mit. c.7.

quo Romana vincula & captivitatem evitaret,

veneno fibi vitam vellet abrumpere, nequa-

plena fide, & pia intentione honoris Dei, ad

quam potuerit, 1ta Redemptor nofter Chri-

hoc Sacramentum celebrandum, tractandum,

& famendum, oportet Dei accedereSacerdo-

ftus auguftiffimumEuchariftizeSacramentum;

quod carnem ejus & fanguinem realiter con-

tem. Quod idem etiam de communicantibus

tinet, inftituit, ut, qui ipfum comedit, in zeter-

dicendum; qui proin cum eodem Afceta di-

cere deberent ad Chriftum:: Cum fumma de-Tbid.c.zz. -

num vivat. Unde quiipfum crebro cum devo-

tione fufcipit, ita animse fuae vitam & fanita-

votione & ardenti amore , cum toto cordis

tem confirmat, utipfum propemodum impof-

affe&u & fervore defidero te, Domine, fufci-

pere, quemadmodum multi San&i & deve-

fibilefitabaliquo finiftro affe&u vitiofaquein-

Tiut,

clinatione intoxicari. Nemo carnem hanc vi-

tze perfonze in communicando te defiderave-

Áemp

.tze poteít comedere, eaque. nutriri, & mor-

runt, qui tibi maxime in fanctitate vitae pla-

146

tis affe&ibus exinde vivere. Adeo, ut, quem-

cüerunt, & in ardentiífima devotione Iue-

runt. O Deus meus, amor 2eternus, totum.

admodum homines in paradifo terreftri agen-

tes fecundum corpus mori non poterant, idque

bonum meum, felicitas interminabilis ; cu-

vi& efficacia ligni illius vitze, quod in ejus me-

pio te fufcipere cum vehementiffimo defide-

rio, & digniffima reverentia, quam aliquis

dio Dominus plantarat ; fic fpititualiter & fe-

cundum fpiritum iidem mori non poffunt vir-

San&Gorum unquam habuit, & fentire potuit.

tute Sacramenti hujus vitze. Si enim fructus

Et licet indignus fum omnia illa fentimenta

devotionis habere, tamen offero tibi totum

molliores, & corruptioni prze aliis obnoxi (pu-

tà ceraía, poma annenia, & fraga) facili ne-

cordis mei affe&um, etfi omnia illa gratif-

fima iuflammata defideria folus haberem.

gotio per totum annum integri confervantur,

Sed & quaecunque poteft pia mens concipe-

fi quando faccharo aut melle condiuntar; mi-

rum fane uon eft, corda noftra , tametfi fragi-

re & defiderare, hzec omnia tibi cum fumma

" lia & imbecilia, a peccati corruptione inte-

veneratione & intimo favore przebeo & offe-

ro

Speciatim vero utilem modum commu-

gra confervari , quando ab incorruptibili car-

ne & fanguine Filii Dei faccharata & mellita

nicandi fuggerit S. Salefius his verbis: Jam S.Frane,

funt. Quicunque Chriftiani, Philothea, da-

inde a praecedente Vefpera ad fanctam com-

Salef. p.2.

munionem te praeparare incipe ; idque per

ntrod.

mnationi addicentur, nihil habebunt certe,

21l

quodinfuam defenfionem & excufationem ad-

multas afpirationes, & amatorias animi

feranttum, cum Judex juftiffimus illis often-

elibrationes, paulo citius dormitum con-

cedens ,

ut etiam citius & tempeflivius

det, quam immerito fpiritualiter mori volue-

EOE

rint, cum tam facile & vitam & fanitatem

poffis furgere: Si forte ea nocte expergifce-

corporis fui, quod de hac caufa illis reli&um

ris, ftatim fpiritum & os tuum verbis qui-

busdam devotis ac odoriferis adimple, quibus

& datum erat, manducatione confervare po-

ia ii dÉ

tuerint: Ah miferi, dicet, cur, quaefo, mor-

anima tua ceu odoramentis quibusdam per-

tui eftis, cum fru&um & cibum vitze in mani-

fundatur, ad fponfum fuüum admittendum;

qui te dormiente vigilans, fexcentas tibigra-

bus veftris habueritis & poteftate ? Quae o-

mnia de matrimonii etiam. ufu. obfervanda

tias & charismata dare paratus eft, dummo-

eífe, notat Salefius, dum fic loquitur: Pro

do tu a parte tua ad easdem recipiendas

difpofita fis; Mane fumma cum animi hi-

«conjugatis aliquid hic addam oportet. In ve-

teri lege vetuerat Deus, ne creditores diebus

laritate & gaudio furgito, quod maximum

feftis debitum a debitoribus fuis expofcerent,

bonum & beneficium hodie fis acceptura ,

& facra confeffione praemiffa, magna quadam

at non damnabat, fi debitores eis diebus ea ,

fiducia

Titulus XXXI. Conflium. -

445

fiducia Emul & magna cum animi humilitate

TOgo, ut falt.em'fpiritualiter per os Sacerdotis

adcoeleftem hunccibum, qui ad immortalita-

in pe&tus meum defcendas, eosque effetus o-

temte nutrit, füumendum accede. Et,poftquam

pereris , quosrealiter fumptus operari confue-

jam facraillaverba: Domine son fum dignus :

vifti. Et eccejam fentio przefentiam tuam. Te-

dixeris , caputautlabia,vel ad orandum, vel ad

nuite, nec dimittam, donec benedixeris mihi.

fufpiria ducenda, amplius non movebis; fed

O Anima Chrifti &c. Quid retribuam Domino

oremodefte ac modice didu&to, & capite tan-

pro omnibus, quase retribuit mihi? Vota mea

tum, quantum neceffe eft, elevato , utiacerdos

Domino reddam coram oimni populo tuo. O

commode videat, quid agat, plena fide, fpe, &

Domine ego fervus tuus, & filius nncillae

l

charitate recipeilium , quem, in quem, & pro-

tuae. Laudate Dominum omnes Gentes,

pterquem credis, fperas , & diligis. Confidera,

Philothea, ficut apis, poftquam rorem ccele-

. CONSILIUM VII.

ftem & przeftantiffimum terrae fuccum jam e

De confeffione .generali facienda.

Á

floribus collegit, & in mel redegit, ipfum in

Petztio.

alveare fuuminvehit; ita Sacerdotem , poft-

XXXVI. Julia

na Matrona novum confef-

quam mundi Salvatorem, verum Dei Filium,

farium nacta vehementer defiderat confeffio-

qui inftar roris coelo defcendit, & verum Vir-

nem generalem fscere, tum ut meliorem i-

ginis Filium , quifloris in morem ex humani-

pfius notitiam acquirat jconfeffarius , tum ut

tatis noftrze terra prodiit, ex altari accepit, il-

anxietatem & fcrupulos de peccatis prioribus

4.de

T

lum velut cibum fuaviffimum in os & intra

non rite, ut timet, explicatis tollat; petit

corpus tuum inducere. Poftquam illum jam

proin confilium ab Afceta, anfcilicet fnadeat

recepifti, cor tuum ad Regi huic (alutari obfe-

ejusmodi confeffionem, & pofito, quod eam

quium deferendum excita , & cum illo de re-

judicet faciendam, ulterius fcire petit, quid

busadanimam tuam fpectantibus tra&ts,eum-

pro ea fructuofe fac

à3

