gratis abillo acciperet, pro quohactenus mer-

Martinus Pelaé&z, id ei non conceffit , donec

cedem offerre jubebatur, audiit ab illo fene:

etiam ipfe talia patraffet facinora.

Ejusmo-

di Beatorumin coelis eft menfa , dequa Chri-

Euge,jam urbem ingredere, quia dignus es,

ftus ad Apoftolos dixit : Voseftis qui perman-

qui inter Sapientes numereris. ,

Luc.l'r,;.

fiftis mecumintentationibus meis. Etego di-.

V. 18.

i

fpono vobis, ficut difpofuit mihi Pater meus

ZEquitas.

ïïb 3. in- "VI. S. Gärtrudiquondam dixit Chri

&'ug ) f&

regno meo.

regnum , utedatis & bibatis fuper menfam in

finuat,

€. 7.

omnibus hominibus tantum offerre gratise,

XV. Parentum inquit Seneca Deus habet Senec, 1,

quantum cuique ad fuperandam pufillanimi-

adveríus bonos viros animum, &illos fortius de pro-

tatem fatis effe poteft, atque adeo merito

amat; & operibus ac doloribus & damnis exa- Vi*

quemvis magna cutm fiducia deDei auxilio tri-

!

gitat, ut verius colligant robur. Non eft ar-

l

bulationem acceptare debere.

bor folida, ac fortis, nifi quam frequens ven-

s. Hie;r.

VII. S. Hieronymus Blefillam ad tribula-

tus incuríat; ipfa enim vexatione conftringi-

ad Brefil- tjiones patienter ferendas ficallocutus eft: E.

tur, & radices certius figit. Marcetfine ad-

lam.

duobus elige, quod voles, ut San&a es, &

verfario virtus; tunc apparet, quanta fit,

probaris: aut ut peccatrix: & injufte quere-

quantumque valeat, polleat

ris, minoraà fuftinens, quam mereris.

poffit, patientia oftendit.

que, cum, quifi

Yab. conc,

VIII. Hierocles Pythagorze difcipulus di-

XVI. Hanc rationem, inquit idem , in fuis

Idem.

3.inFer.cere folebat: Tibi & culpse tuze indignare,

ogat,

ele&is fequitur Deus, quam in difcipulis

aR

non Deo. Culpam tolle, & infortunium au-

przeceptores , qui plus laboris ab his exigunt,

in quibus certior fpes eft. Nunquid tu invifos

fexet De-us.

Ut ilz'At as.:

effe Lacedzemoniis liberos füos credis, quo-

rum experiuntur indolem publice verberibus

160

Vital. $.

IX. S. Therefia poft obitum cuipiam ma-

admotis? Ipfi patres illos adhortantur, ut

JI

€, 4! »

gno illuftris gloria apparens, teftata eft, nulla

i&us flagellorum fortiter perferant, &lacera-

remagis quam afllictionibus, doloribus , aliis-

tos ac femianimes rogant, ut perfeverent

queperpelfionibus fibi eàm, qua jam frueretur,

vulnera przebere vulneribus.

XVII. Profpera in plebemin vilia ingenia Idem c, 4

glorigm, partam effe, ac, fi liceretad morta-

deve-

UET

Í

489

þ'iibliothkcæ 'Manutgilisf Concionatorie

develniunt , accalámitates, terróresque mor«

' Viel Creutz, viel Licht.

VIII. Poft nubila Phoebus.

talium fub jugum r;nitte;je i ;propriummagni

Auf trübe . Regen folgt

heitererj Hi'm-f,f.

viri elt.

mel.

,

^

idem c. 5.

XVIII. Ignis

aurum probat , miferia fortes

viros.

Vide, quama

lte afcendere debeat

IX. Nulla tempeftas diuturna.

j Ab ]

fecura vadendum ef-

Groffe Wetter vertoben bald.

jcap. 1

virtus. Sciasillinon per

V. Quisque fui mali faber eft.

ate.

fe. Humilis & inertis eft, tuta fectari.

Cic. c. 4.

XIX. Militares viri gloriantur vulneribus.

. Nemo lzeditur nifi a. feipfo.

Gubernatorem in tempeltate , militem in acie

Ein jeder bind ihm feine R

the felbfi'

utis occafio eft. Dux

auf den Rucken.

intelligas: calamitas virt

le&iffimos mittit, qui no&urnis hoftes aggre-

diantur infidiis.

Nemo eorum, qui exeunt,

$. XIV. -

dicit; maledemeImperator meruit ,

s

fed bene

AUTHORES.

judicavit..

I. ]oam'ies Bufzus in Panario V. impati-

$. XIIL

entia in adverfis.

Àpo

AXIOMATA

II. Philippus D'Outreman

'i*n' Pzedagogo

UL

i

Buchle-

Chriftiano to. 3. p. a c. 5. usque ad finem.

]i 6

£us,

I.'Du"lc,ia ,non meruit, quiï'nc*m gü&aViE.

- MII. [ofephus Langius in Polyanth. V. Ad-

LAU

amara.

Honig giebt man nicht vor

verfitas. Affli&io, Crux, Tribulatio.

g n

Tfaim o9.

IL. Vexatio dabit intelle&um auditui.

IV.FrancifcusRibera de bono

Tribulàtionis.

LA

"I'hom.

v. 9.

V. Ludovicus Granafenfls , inloc, comm.

Eph T

'Trübfal eróffnet.die Augen.

f. 510.

y, 1

Kemp.

l. x. c. 16.

III. Occafio & tribu

latio hominem fragi—

j e i

Senec. in

lem non facit, fed qualis fit, oftendit.

VI. Hadrianus Lyrzeus in Apophthegma-

V

fcunt, adverfa exi-

tis S. Ignatii. 1. 1. apoph. 3.

j Pttt.

Agamem. IV. Fidem fecunda po

i

VIIL Matthias Faber in omn

ibus tomis,

&v

lidem in

Herc.

unt.

Lucan.1,

.N. Quod durum fu

it pati, meminiffe dul-

przecipue Fefto Inventionis S. Crucis.

e

- VIII. Thomas Stapletomus t.6. Dom. 16.

j 62

9.

VI.

- Lzetiuseft, quotviesmagno fibi

& t. 1. Dom.20. ac24. poftPent. Idem t. 1.

V

T

Dom. 4. poft Epiph. & t. 3. Dom.3.poftPafcha.

Toneftum.

IX. ToannesMajorin Spec

Apon.

Je theurer , je lieber.

:

.magno ex'emgl,.'þ

D

VII. Ubi crux ibi lux.

VoG. Tribulatio.

,

)dl

ms&æsæwæwæ

sss

TITULUS XXXFL..

D /EMO N.

Àpoc.c

nondefinit: adhuc ,enïrh ', tanquam parum' Iit;

RA

$

aut fuerit, quod dixit, fAimilis ero ZAltiffrino ,

QUOAD ESSENTIAM. -

altius per tumorém extollitur, teftante Apo-

ftolo, cum de illo perditionis filio, in quo ifte

Definitio.

diabolus erit, ita loquitur: ZJotmo peccati , fi-

lius pevditionis , qui adverfatur €? extollitur

I

füper omue, quod dicitur Deus , aut quod £0*

lituv.

zemones funt fþiritþs impuri, humanige-

Divifío.

*

S. Bonsv. .

neris inimici, mente rationales , in

S- Bem'

incomp.

'-I-heol.lbgoX

1I. Dividunt aliqui, tefte Beyrlinck , in

ii c.]

nequitiafubtiles, cupidi nocendi, per

vem choros, eo quod ex fingulis choris aliqui

llai,

€. 26.

fuperbiam tumidi, femper in fraude novi,

cecidiffe credantur , alii dividuntinigneos, a&-

immutant fenfus, inquinant affe&us , vigi-

teos, terreos, aquatiles,fubterraneos, tenebro-

lantes turbant, dormientes per fomnia in-

fos, eo quod in his locis commorari, & no-

quietant, morbos inferunt, tempeftates con-

cereputentur. Caffianus juxta peccata, ad

citant, inlucis Angelum

fe transformant, fem-

quze alliciunt, dividit, ficenim ait: Hoc noffe

Caff. Cola

perinfernum ft

€

cum portant,

inidolis fibi cul-

debemus, non omnes dazemones univerfas ho-

at.7.

tum divinum u

furpant, fuper malos domina-

minibus inurere pafliones , fed unicuique vitio

f- i.

Y

ri app

etunt, bonis 'ad exercitium dantur ,

Verum ta-

certos fpiritus incubare, & alios quidem im-

Rupertus

femper fi

nt hominis infidiantur.

mundiciis, ac libidinum fordibus oblectari, a-

S Chr

Abb. c.25. Inen

juxta

Ethymon nominis Grzeci dzemon

Med.

idem e

ft, quod fapiens,

expertus, quia li-

lios blafphemiis, alios pafci triftitía, alios ce-

om «

ferit, nul-

nodoxia fuperbiaque mulceri , & unumquem-

cet rebellis hic fpiritus gratiam ami

que illud vitium humanis cordibus, quo ipfe

. Jamtamen paffus eft jaéturam in donis natura-

j

libus, fcientiv videlicet, quia ingenium e-

gaudet , inferöre.

ferpens erat callidior

Gradus.

; j

jus eft acutiffimum;

Sathanas , id

III. S. Bernardinus hos affignat , dum

ait: S. Bern;

cun&is animantibus terrae.

* qin

en. to, 3

eít adveríarius idcirco dicitur, quia fic quo-

Septem gradibus animz2e a diabolo expugnan-

1do l Dég. a.

tur. Primo jnfultat infuggeftione : fecu:

que de eclo lapfus, Deo Creatori adverfari

&atur poft Pent,

fitulus XXXPV.- Damon.

481

turin deiä&atione; Tertio percutitin confen-

III. Eftinfita malevolentia quaedam, & p-er-S.AuguR.

fu; Quarto fpoliatinactu; Quinto preecipitat

nicies nocendiiílis malis fpiritibus, gaudentin Pf 96.

in confuetudine; Sexto hilareícit fibi in glo-

de malo hominum, & de fallacia noftra, fi nos .

riatione; Septimopraevaletinmorte. Paulo

fefellerint, pafcuntur.

B. Alb. M. alios a&us aflignat B. Albertus Magnus, dum

-1V. Adfunt invifibiles inimici, qui adver- S. Petrus

incap. 14.ait: Dentes diaboli funtgradus tentationum,

&arci,

fumtenunquam definunt ferociter dimicare ; Dam. L.6.

fcilicet primus motus, cogitatio, delectatio,

illi fane poterant tecum fopitis querelis facili *P

morofa, confenfus, volun'as plena, impetus,

recenciliatione componi; iíti nefciuntquan-

operatio, iterata confuetudo, defenfio pec-

doque homini pace compofita confoederari.

cati, gloriatio in peccato, inverec

d

Emdia, im-

V. Incautos decipit, & in via hujus vitze S. Greg.-

gradientibus laqueos tendit: . ideo Propheta in Pf. 142-

pqenit:entia, defperatio.

ait: In via hac,. qua ambulabam, ab[conderunt

à Sn II-

uperbi laqueusa mihi, — Rur(us de eo fcriptum

eft: Zib[condita efl interra pedica ejus, E6 decipu-

EX S. SCRIPTURA.

la ejus [uper [emitas: dum enim humanze (aluti

[

Apoc.20. I;. Etapprehendit draconem, ferpentem an-

invidens, perdere innocentem appetit, prius

v. 2.

eialiquid, quod libeat, oftendit, quod dum

tiquum, qui eftdiabolus, & fatanas.

appetere incautus nititur, occulto peccati

Luc. c.4. lL Et confummata omni tentatione, dia-

mucrone transverberatur.

$

v. I;D

bolus receffit ab eo usque ad tempus.

. VI. Ubique addecipiendas animas ret

iculaxS. Laut,

V. 14

2.Cor.1t. ][I. Ipfe fatanas tran

^

sfigurat fe in Ange—

tendunt, in divitiis & paupertate, in fublimi- Jutt. de

]um 1ucis.

cont. muü«

Eph. c.4. .V, Nolite locum dare diabolo.

tate honoris, & in mundi contemptu, in vo-

na. C. 18.

V. 270

.. V. Venit Princeps mundi hujus, & in me

luptatibus carnis, & aufteritate poenitentize,

Jo. c. 14.

incrapula & fobrietate; in rerum affluentia

v. 30.

non habet quidquam.

& parcitate victus, inloquacitate & filentio, in

1. Petr. c.

VI. Adveríarius vefter diabolus tanquam

$. V. 8.

leo rugiens circuit, quserens,

&

nitore & fordibus, in letitia & fletu, in admi-

cui refiftite fortes in fide.

quem devorét,

A

niftratione temporalium, & remotione quie-

ta; libertate & fubje&ione, in labore & otio,

Jac. c.2. — VII. Tu credis, quoniam unus eft

D&'us :

V-.19: " bene facis: & daemones credunt, & contre-

in occulto & publico; in folitadinibus & ci-

. mifcunt.

!

vitate, in debilitate & corporis fofpitate; ia

vigiliis & torpore, in gloria & ignobilitate, in

Eph.c.6. ^VIII. Induite vos armaturam Dei, ut poffi-

V. 11

tis ftare adveríus infidias diaboli: quoniam

infamia & favoribus humanis, &, ut paucis

non eft nobis colluctatio adverfus carnem &

univerfa comprehendam, nullus eít locus,

nulla. a&io, nullaque perfona, qus»e ab ipfo-

fanguinem, fed adverfus principes & potefta-

rum deceptüionibus libera exifiat, quoniam

tes, adverfus mundi re&ores tenebrarum

harum, contra fpiritualia nequitize in coele-

nequeunt excludi parietibus, nec placari pre-

ftibus.

cibus, neque terroribus coercéri.

VlI. Amplius tentat diabolus hominem g5

d;:rus'

Apoc. c.

IX." Vae terrze & mari! quia defcendit dia-

12. V. 12. bolus ad vos habens iram magnam, fciens,

ex parteilla, qua eum videt per excrefcen- apudMan-

3

tem humorem facile inclinare ad vitia, ut fe fi dift. 3,

quia modicum tempus habet.

cundum humoris confperfionem adhibeat & ?* ?

tentationem, ficutille, qui aquam deducit,

hs. T

non eam per aliam partem mittit, nifi ubi e-

^EX SS. PATRIBUS ET ..

am melius currere cognofcit.

À

VIII. Intuetur inimicus generis humani S.Greger,

DOCTORIBUS...

uniuscujusque.mores, cui vitio (int propinqui, hom. 24.

. Qualita;.

&illa opponit ante faciem, ad quze cognofcit "^"*

$. Bem—

ortuofus ille ferpens, cui nullum aliud

facilius inclinari mentem, ut blandis, ac lztis

atd- C. Isi

T

eft defiderium, nullum negotium, nul-

Med.

humoribus fzepe luxuriam, nonnunquam va-

]um ftudium, nifi perdereanimas noftras. Hic

nam gloriam, afperis vero mentibus iram, fu-

eft, qui jugiter malum machinatur, argute

perbiam, vel crudelitatem proponat, ibi ergo

difciplinam ponit, ubi effe femmitam mentis

loquitur, artificiofe függerit, caliide decipit,

illicitos motus infufflat, & venenatas cogita-

confpicit, quia illic periculum deceptionis in-

tiones inflammat, movet bella, nutrit odia,

ferit, ubi viam e

f Co

incitat gulam, movet libidinem, defideria

tionis.

à

P'c invenit propinqqæ cogita-

70

i

"

carnis inftigat, & peccati occafiones parat,

IX. Mira calliditate omnium difcutit con- S. Bonaw;

& mille nocendi artibus corda hominum

fuetudines, ventilat curas, fcrutatur affectus, tom. 2. in

ulfare non ceffat. :

&ibifemper quzerit caufas nocendi, ubi quem- s

que viderit ftudiofius occupari.

S. Chryf. - IL. Diabolus non qu:rit hominem, fed ho-

hom.99- minisinteritum quzerit, ille malis nofttis gau-

X. Nonnunquam ipfi callidi infidiatores fu- S. Laur,

det, furgit eruinis noftris, noftris vulneribus

gam fearripuiffefimulant, & de caetero nullam Juft. c. 3,

convaleícit, noftrum fanguinem fitit, noftra

bellatori Chrifti moleftiam fe illaturos faten- '

e int,

Diabolus hominem non

[*

oniliét,

faturatur ex carne.

tur. Difcedunt quippe ad tempus, quatenus

vulthabere, fed perdere, quare? quia ad coe-

animus afui cuftodia remiffior fa&us, gravius

lum, unde illececidit, non vult, non fert, non

fua fecuritatefternatur. Prudens vero Chri-

Derhs

, t05

patitur, quantumin fe eft, hominem pervenire.

ih fervus, intelligens fe in medio. pofitum

j

R. P. Lohn. Bibl, .Man. Tom. 1.

PP

laqueo-

m

t Pa

—€—Á —— a

452

Bibliothecæ' Z'Mnualis' Concienaterim

carne tua. quosdam quafi pervidos fibi come

1aq-ue6fum,' eo fufpe&ior erit, quo quietio-

rescoutra fe fentiet inimicos, ubi namquela- militiones inveniunt, quos in angmegtum

*

"n

:enter pugnatut, ibi omnis vigilanti

aadhiben-, partis adícifcunt.

T2

daeít; nam manifeltus adverfarius facile vin-

$. IV.

citur, occultus autem infidiator vix a quo-

rl

qu

am füperari poteft.

EXEMPLA SACRA.

XI. Non folummodo intuetur hoftis, quid

S.Greg.

— Qualitas.

]. o. mor.

faciat, fed etiam quando faciat, nam quamvis

€. 8.

poteftatem acceperit, aptum tamen ad fub-

l.

uadraginta diebus tentatur Jefus, & quse Origin.

om

s

j

—

verfionem tempus exquirit.

| fuerint tentamenta, nefcimus qu

? ^ 4

n Luc.

ideo forfan preetermiffa funt, quia majora'

v .T Hugo

XIL. Sub fpecie boni diabolus abfcondit

Card. ia

nobislaqueos; Zib[rondita efl in via pedica ejus,

erant quam ut literis crederentur ;. & lific o-

Pf. 142.

portet dicere, ficut mundus capere non pote-

& decipula illius fuper femitam. Job. 18. 10. hy-

rat omnes libros, fifcripta fuiffent, quae fecit

V. 4

poctifis in via continentize, inanis glorize in

via macerationis carnis, feveritatis in via jufti-

& docuit Jefus ; fic quadraginta dierum ten-

tiz, falíze pietatisin via mifericordize. prodi-

" tationes, quibus tentatus fuerat Dominus

Jefus a diabolo, mundus ferre non poterat,

galitatisin vialargitatis, carnalis affe&ionisin

via charitatis, prefumptionis in via fpei, & de-

li Scriptura docuiffet; fufficit nobis hoc tan-

gJetra

tumfícire, quod quadraginta diebus in defer-

Dur. 1

fperationis in via timoris, furorisinvia zeli;

tofuerit, & tentabatur a diabolo.

proecipitationis in via audacize, aftutize in via

Vit. P.Pc '.

g. n

prudentie, pigritize in via confilii, obftina-

]l. Celebris eft S. Macarii vifio, qui, cim

l. 3. n. 6£.

tionis in via conftan

daemonem multis vafis vitreis onuftum ante

EE

tize, curiofæ perfcrutatiof

cellam fuam obvium. quidnam cumilla vafo-

nis in via fapientize.

$. Aug.

Xi. Hoc tamen

fcitote, fratres, 'quian dia-

rum multitudine factutus effet, interrogaffet,

S.S. de

bolus non perfequitur nifibonos; malosenim,

is, in procin&tu fe effe refpondit, ut vaia illa

temp.

monachorum fuorum congregationi adfer«

luxuriofos, fuperbos, & avaros diabolus per-

fequi non confuevit; amici enim funt fui, &

ret, ut pro cujusque guftu fingulis offerret

voluntatem ejus femper faciunt.

L

l

fingulas peccati illecebras.

^

S canïs

li. S. Thomas refert monac

hi cujusdam S. Thom.

Tdem S.

XIV. Alligatus eft,tanquaminnexu

167. de

catenis, & neminem poteft mordere, nifi eum,

exemplum, qui firmum fibi e cella non egre-in e. !4-

rov.

temp.

quife illi mortifera fecuritate conjunxerit:. la-

diendi propofitum fecerat, eui paulatim aftu-

D, I2»

tus ille ferpens fuggeffit, ut faltem ad corn-

trare poteft, folicitare poteft, mordere omni-

no non poteft, nifi volentem ; non enim co-

munionem facram recipiendam illinc egrede-

gendo, fed fuadendo nocet, nec extorquet a

retur, cui fuggeftioni monachus acquielcens,

2

' propofitum antea facum rumpere coepit:

SLau, nobis confenfum, fed petit.

L]

Juft. c. 3.

XV. [ufte difpofuit Deus, ut non ni

fi con-

cumque tandem daemonis illud confilium fuif-

de cont. fentientibus nobis laqueos pedibus noftris

feagnoviffet, vanze glorize motu in femetipfo

agitaricoepit, eo quod perillum ad nihilma-

mundi injicerequeant: namfpirituales pedes noftrze

anime affe&us funt; hos compedibus fuis ir-

li patrandum inductus fuiffet, quin potius ab

retire contendunt; quam ob rem rerum vifi-

bonum invitaffet, ac proinde mire fibi in eo

bilium amorem noftris affe&ibus conantur in-

complacuit: Quia vero fraudulentus inimi-

cus videbat, quod pet hoc monachi lucratus

ne&ere, quatenus abdicato a nobis noftro af-

fe&u, nullum gratum habitaculum, recepta-

fuiffet confenfum, progreíflus eft ulterius,

fuggerendo illi, quod propter mortem patris

culumque habitandi in nobis Deus nofter in-

& relictas ab eoimnultas facultates, inter pau-

veniat, qui per dile&ionem & fidem in cordi-

Hugo de

bus noítris commorari dignatur.

peres difpertiendas, neceffum effet, ut hujus

S. Vi&.

XVI. Quoties tentationibus inimici refifti-

boni operis exequendi caufa ad domum fe

paternam reciperet, cellaeque fuae tantifper

ap. Manfi gus, eumque confutamus, tam e fcripturis e-

quam a Deo adjuti, toties eum percu-

valediceret; cui etiam confilio protinus ac-

0. 7

timus & vulneramus, & retorquetur in eum

quievit: fubdit vero Angelicus Dottor: a

;

quam cum iret, nunquam rediit ad cellam, &

poena, qu

2e nobis in.fligeretur, fi ab eo vigæf

cerermur.

mortuus eft in peccato.

-[V. Invitis Patrum de magno quoda

m Dei Manfdife,

Fugm

fervofcribitur, quod licet per integrum trien- 7- n.3.

'S. Aug'

XVIL Peffima infania noftra, qui, cum

nium manu angelica cibatus fuiífet, attamen

c.16, folit. continue vi

deamus contra nos draconem ore

antiquus adverfarius nec cum illo certamen

Manf

inireformidavit, (aasenim daemonum phalan-

dilc,

aperto paratum ad devorandum, nihilomi-

M

nus dormimus, & lafcivimus in pigritiis no-

.gas, veluti totidem angelicos exercitus con-

ftris, tanquam fecuri ante eum, qui nihil

gregavit interque illas in varias cohortes di-

ftributas, in curru-igneo, velut alter quidam

aliud defiderat, quam ut nos perdat. lni-

micus ut occidat, femper vigilat fine fom-

Elias ei apparens, feillumad coelum transferre

no, & nos, ut cuftodiam

vellefimulavit: atvero quia fuperbus hic fpi-

us nos, nolumus

ritus ei dicebat:adores me, fanttus vir Dei de-

evigilare a fomno.

S. Petrus

XVillI. In ipfis mentis tuze moenibus impie

tectam fraudem a fegenerote depulit, & in fu-

Dam. l.6. fjeviunt, inipfa tui pe&toris urbe confligunt, &

gam ferecipereillum co8git,dicendo: quotidie

C, fi

eP.$- . utiftacongreffio periculofior videgtur, in ipfg"

Salvatorem-,- qui l-eü Rex xAneus-,y adoro; fi

eiï'gt

Diuus XXXF1 Dæmbn.

483

effet ille;

ret ?

quomodo hoc à me hodie expofce-

id intra triginta dierum fpatium perfecilTe, re-

n vita l.

fpondit; quem proinde, quod nimium hac in

. V. In vita S. Vincentii Ferrerii fcribitur,l

re tardaflet, graviter vapulare przecepit. Mox

".c c. II-'

quod, dum librum de Virginitate Matris Dei

legendo, magno acceníus doni illius defide-

veroalius daemon coram eodem lucifero com-

paruit , qui feintra viginti dies gravem in mari

rio, illud a Deo inftantiflime fibi concedi pe-

tempeftatem , in qua multze naves fubmerfae

teret, vocem quandam audierit dicentem fi-

perierant, excitaffe gloriabatur; qui pariter

Pl

bi. Non omnes poffümus eile Virgines, nec

multis ab eo plagis mul&atus fuit. Huic fuc-

Y

deinceps patiar ut tam honorato nomine gau-

ceffit tertius, qui fe intra decem dierum de-

luc-

deas. Àd quorum verborum auditum, fanctus

curfum in diverfis nuptiis varias rixas, dif-

vir Dei ob inexfpe&tatam petitionis fuse re-

cordias, & inimicitias excitaffe, multorum-

T.

pulfam graviter conturbatus & affliétus fuit ;

que homicidiorum authorem fuiffe, glorian-

mox vero velociífime a B.Virgine (umma fuit

confolatione perfufus, quae hifce eum affata

ter affirmavit; quem pariter ficut priores di-

ris verberibus caftigari ju(fit. Tandem vero

eft verbis: Verba illa pau!o ante ad te fa&a,

alius quidam comparuit; qui fe quadraginta

diaboli fuerunt, qui tibi proponit bonorum

annis continis monachum quendam ad im-

operum difficultatem, ut territus ab incepta

virtute defiftas.

pudicitiam follicitatum, tandem poft tot an-

S. Petrus

nos evolutos viciffe, &, utin fornicationis pece

Vi. B. Petrus Damianus de quodam mo-

catum turpiter & i

Dam. 1. 6.

nacho refert; qui in cella fua affiduus exiftens,

gnominiofe laberetur, pro-

AC

ep. 18.

curaffe jo&tavit. Cui e throno füo confurgens

V.t

quantum exterius apparebat, vir magnze fim-

fatan, poft multos amplexuus, acceptum e

plicitatis erat, nomiue Martinus; Hunc vix

dies aliquis praeteribat, quin daemon illi vel

capite fuo diadema capiti ejus impofuit, at-

que ad dexteram fuam confidere juffit, gene-

appareret vifibiliter, vel illum no&urno tem-

rofitatemque e

pore in fomno audiret loquentem, qui una

cavit. -

jus variis concomiis deprzedi-

5

cum ipfo Pfalterium aliasque preces recita-

VIIIL In opufculis S. Francifci de

Religiofo Opufc. S. ;

bat: aliquando vero , inquit S. Pater, tene-

qu

odam fui Ordinis, cui nomen Angelus erat,

ran c.

brarum author fe transfiguravit in Angelum

legitur, eum magnopere dzemonem formi-

coll. 300

"o

lucis, eique quafi legem dictando mandavit;

lj

daffe, eo quod afperrime illum a longo tem-

Y

Cave, quia Angelum Dei & afpicere, & allo-

pore moleftaffet: Qui proinde a S. Patriarcha

^

qui meruifti: indignum eft, ut de caetero cum

hominibus loquaris. Protinus ille, tanquam

focium fibi dati expetiit, qui ad ejus defenfio-

nemin ejus cella dormiret. Atvero fanctus vit

mandatum divinitus accepiffet, a fratrum fe

Dei acriter eum objurgans, fine nulla jufta

fuaditus collocutione removit , feque fub ri-

caufa eum timere dixit, eo quod vires dzemo-

gida filentii ceafura conftrinxit.

Cumque

nis in manibus Dei ligatae effent; Simulque,

tam Abbas monafterii, quam alius quidam

ut hujus rei fequenti no&te experientiam cape-

monachus nomine Romanus, vehementer

ret, inmontisibi vicini verticem confícenden-

illum, ut loqueretur, urgeret, ipfe vero Ab-

do, fonoraque voce clamando: Superbi dze-

bati refpondere pertinaciter abnueret ; hic

mohes, omnes venite ad me modo, & quic-

portas cellae ejus a cardinibus dejici impe-

quid poteritis, mihi facite, & in me veftrum

rans, obftinatum hunc filentiarium virgis cae-

di juifit, donec obfítinati & indifcreti filentii

exercete furorem. — Cumque bonus ille Re-

ligiofus prompte obediffet, nullus malignorum

fui redderet rationem. . Tandem vero, cum

fpirituum fe quicquam movere aufus fuit;

nee hac via quidquam ab illo obtinere potuit-

hacque ratione deinceps absque ullo daemo-

fet, bis eum verbis Abbas eftallocutus: Idcir-

nis timore vixit, & liber permanfit; & meri-

co antiquus adveríarius bonorum femper o-

to, quia , ut S. Auguftinus ait: Non pof-

perum iuimicus, filentium tibi tentavit im-

ponere, ut & fru&tum fraternze zedificationis

funt, quod non finuntur, efficere; finunturau-

tem alto Dei fumi juftique judicio pro merito

amitteres, & illi , qui a te fublevandi erant,

eorum, quos ab eis vel affligi tantum, vel

tuze confolationis auxilium non haberent. Sic

itaque frater, concludit S. Petrus Damianus:

etiam fubjici, ac decipi, juftum eft.

IX. S. Hieronymus in vita S: Hilarionis S. Hier.

quia nonex malitia, fed ex fimplicitate pecca-

refert, quod, cum daemon ad metum &in vitaS.

lüdifü

verat, ad mentem quantocius rediit, & con-

tempta fuggeftione diaboli, admonitionibus

horrorem illi incutiendum in fpecie hcr- ilar,

)

L

rendi cameli ei apparuiffet, fan&us vit Dei

pii Patris acquievit.

imperturbato animo eidem dixerit: Non me

Manfi

VII. Invitis Patrum de monacho quodam,

diíc. 10.

qui quondam idolorum facrificuli filius fuerat,

terres, diabole, tanta mole, corporis; &

n. 3.

in vulpecula, & in camelo

; unus atque

fcribitur, quod, dum etiamnum juvenis effet,

idem es.

in quodam idolorum fano dormiens fequen-

tem habuerit vifionem: vidit enim luciferum

X. In vita S. Norberti legitur, quod d»e- vit. S.

inon quendam Religioforum fuorum ob fidei Norbert.

velut in throno fedentefn, & ante eum daemo-

fuae debilitatem adeo contempferit , & flocci

nem quendam ftantem,qui unde veniret, inter-

rogatus, fe ex tali certa Provincia venire re-

fecerit, ut ad quemlibetfere greffum in pere-

grinis admodum horrendisque fpeciebus ei

fpondit, inqua varias feditiones, bella revolu-

apparere praefumpferit.

Cujus proinde Re-

tiones, & horrendos rebellionum motus exci-

ligiofi pufillanimitatem S. Patriarcha repre-

taíffet; qui, cum, quanto ad haec mala procu-

hendit, eumque generofo deinceps animo ef-

randa tempore ufus fuiffet, interro

fe, & nihil timere juffit. Religiofus hic igi-

R. P. Lohn. Bibl. Man. T om. [.

garetur, fe

D

tur

»

Ppp 2

484

';B;ibïz'othecæ Manualis : Concionatoriz.

tur optimis Fundatoris fui monitis obediens,

caufam interitus aufpicati fuerunt, quodin ore

omnium diabolus a(liduo foret. Itaque aNoftro

cum aliquando pro nonnullis negotiis domefii-

cisexpediendis e monalterio egrederetur, dae-

expiati, & confuetudinem dedo&i, cladem a-

monemque in figura Gigantea fibi obvium, &

verterunt.

XIlV.-Puella formo(a & cafta, ut procorum Mancinus

expaafis brachiis, quafi conterere volentem

confpiceret, monitiS.Patris fui memor, imper-

evitaret infidias, domicilium vertit & urbem.

de paff.

Cui alio peregre abeunti dzemon affümpta ho-

f Ol. SQZ-

terr.toque animo perfeverans, dzemonem falu-

tari crucis figno coram ipfo formato infugam

nelti viri fpecie occurrit, monuitque, pagum a-

nimo deftinatum non adiret,adelffe ibi petulcos

abegit, qui & deinceps nunquam ei amplius

apparuit.

famulos,a quibus plus paffura, quam a lenoni-

XLlIn vitis Patrum legimus, quod, cum S.

bus urbanis. Perrexitnihilominus puella, mil-

^ XGte. £

lies potius mori & orbe exulare toto parata ,

g,f:olus

es

Pachomius daemonem in fpecie valde lafciva

lib.!

ei apparentem reprehendiffet, quzefiviffetque,

quam caftitatis facere jatturam. Sed contra-

&

cur totíraudibus, & artibus, ad procurandum

rium poft tempus non longum accidit ; cecidit

infelicem animarum lapfum uteretur, daemon

mifera, cafumque prodente uteri tumore juffa

'infui excufationem refponderit:Quamprimum

eft, fibires fuas habere, & pago exeffe. Quae

dum priorem viam relegit, urbemque repetit,

vosaliquem fuggeftioni noftrae aditum dare in-

cipitis, fübito nos majoribus vos incentivis

obvium, quem prius, habet daemonem, reditus

caufam non difficulterimpetrantem.Faffa deli-

provocamus : at vero dum vos in principio

fuggeftioni noftrze refiftere, & primos motus

&um, quod utero prodentenegarenon poterat

nequaquam admittere, fed primas imaginatio-

mulier , culpam cum prima mulierum d2emoni

adícripfit: Serpensdecepit me, nequam diabo-

nes animofe repellere videmus, erubefcentes

& confufi a vobis recedimus.

3

lus hanc mihi perfuafit profectionem. & fcelus.

XII.Filia Deo devota cum a duodecim 2eta-

Iratus ea voce daemon, excufiffima impuden-

Engelgr.

:

m

3

.tisanno in hortum in dies fecederet oratura,

tem alapa fignàvit, & addidit: mentiris, ego e-

Pent. S.2.

daeinon quodam fabbatho illi apparuit fpecie

nimillefum, qui iter hoctibi nuper difuafi, de

B.Virginis, cum duobus aliis Catharinam 5e-

periculo praemonui, a fcelere przecavi. Sedni-

nenfem, & S.Dominicum referentibus.Horta-

mirum genius ifte vefter, & pervetus mos eft,

ut lapfuum veftrorum culpam nobisimpingas

tur puellam ad aufteram vitam, prolino lanam

indueret, feria quarta, fexta & fabbatho jeju-

tis, cum ultro a vobis ad tentandum fzepe-

naret, quotidie rofarium diceret: quae omnia

numero irritemur. -

Wadiri-

faciebat: omnia tamen egit confcio confeífa-

.XV. Cum Joannes Parmenfis Minifter Ge-

us to.1Q.

rio. Qui fraudem veritus , juffit, ut ia faciem

neralis Ordinis vifitaret ultramonauas Provin-

ann. Ord.

Dognon

cias; contigit brumali tempore, utitineris er- Min. ann.

I3,62,

Deiparae exfpueret. firediret. Fecit, necindi-

17

gnationem B. V. oftendit, fed maguos favores

rore per totum diem deviaret, atque in deferto, 1248.

rependit, praedicens parentum infortunia ; mo-

mediisque in filvis ingruentem no&em fuftine-

ret. Hic focii eum de periculo, & labore admo-

netque, ut eos foletar.Unde coepit pro vate ha-

beri. Confeffarius tamen adhuc follicitus, fcri-

nuerunt, feu potius amice interrogarunt, quid

eífet faciendum? Refpondit fecurus, ad Divi-

bitepiftolam contumeliis in eos tres divos ple-

naim; eam ubi puclla B.Virgini dedit ad lectio-

numauxilium effe recurrendum ; confiderent,

nem ejus nil mota, rettituit, juffitque cuftodire

Déumnunquam in feconfidentibus deeffe, im-

plorandam effe Deiparam Virginem, ac B.

eam epiftolam, fuo attactu facram, & mira pa-

traturam, utfactum eít. Unde fecurior redde-

Patrem Fraacifcum. QCoepit is preces , & ad

batur confeffarius. Puella vero aB. Virgine pe-

illam, & ad hunc fuadere ; Quibus di&tis, au-

tivit aliquod donurm coelefte, cui illa dixit, ut

dierunt pulfari campanam; cujus excitati foni-

rofarium füum ei daret, quod acceptum ia.

tu perzexerunt v;a lutulenta, & difficili ; donec

. coelum fecum abftulit, & poft paucos dies re-

ad vicinamAboatiam perveairent, oftio pulfa-

ftituit, monens, ut confeffario (uo aliquot ex

to procurrunt obviam, quafi condicto exfpe-

&antes monachicomplures, qui prompte re-

eo grana communicaret, fore contra morbos

potentia. & re ipfa multi fanati funt. Voluit ta-

ceperunt hofpites. Ducunt ad ignem, lavant

men confeffarius ultimum documentum de rei

pedes, exiccant veftimenta, apponunt ccenam,

fternuntleCos, omnia miniftrant neceffaria, ut

veritate capere. Puellae veras facras reliquias

tradit,quas jubet e colloB.Virginis fufpendi.At

videbatur, alacritatemagna. Poft primam vi-

giliam furrexit Generalis ad orationem, & au-

dxemon renitens, acerrime filiam perftrinxit:

ac ubi omnes ejus poenitentias & orationes,

dita campana , quia noctu ad laudes Divinas

convocantur monachi, ad chorum cum ipfis

quas prius inculcarat, miffas facere jutfiffet ,

cum aliis duobus fpectris evanuit, aculeo car-

pergit, relittis fociis, qui fomno &fatigatione

nis non levi relié&to in animo filize.

opprimebantur. Officium inchoaturus Hebdo-

Ann. P.

XIIf. Virduni a duobus fratribus di(fidenti-

madarius necc onfueta ufus eít ceremonia, nec

Franc.C. buscum affiduo diabolus citaretur, illemorem

ordine, nec verficulo : Zormzze /abza mea ape-

Virdun.

vies &c. fedabruptim;$& cum turbationeince-

ful.- 3070

gerens vocantibus, familize unius agnos uni-

- verfos, & mox boves, auferes, gallinasquema-

pitabillo verfu Pf. 35. b; ceciderunt, qui ope-

&avit; omaiumque & crura confregit , domi-.

vantur iniquitatem ; refpondit chotus: expul/?

que mifcuit, & turbavit omnia ; alrerumque

Juut, necpotuerunt flave. 'Tertio idipfumrepe-

a fratribus formidolofis imaginibus terruit,do-

titum fuit, quod movit Generali fufpicionem.

Praecepit igitur in virtute paffionis Chrifti,

nec illi cam domefticis confeífione expiati, dze-

monis vim infregerant. In alia víila repente

& SS.Nominis ejus, ut ocyus edicerent ,

qui-

magnus armamentorum numerus interiit,

Titulus XXXPFL Doemon.

485

quinam eifent: Refpandit, qui Abbatiis Joco

num fimulat, & uxore cum tiovacula capiti

videbatur praeeífle, omnes effe Angelos tene-

fuo imminente exclamat , domefticos vocat,

brarum, coelo pulfos, qui ex divino praecepto

oftendit novaculam,& maneinnocentem con-

Vg

inviti miffi funtad miniftrandum ea no&e ipíi,

jugem male habitam expellit, quze ad parentes

ff

& fociis, precibus, inquit, Matris Dei, €7? zll;us

reverfa eft. Atdsemon pactam daturus vetu-

La

vexillifevi Patvis vef]ri, His di&tistotum eva-

lae mercedem, laudatam de opera przeítita,

nuit, quod ibi videbatur effe extructum mo-

cum corpore & anima eam abripit. Eo cognito

nafterium. Ipfe vero nemorofo in antro con-

evoluta tandem rei totius ferie, conjuges data

ftitit.

Generalis focios excitavit, & per re-

acceptaque erroris venia ad veterem concore

liquam noc&em usquea

;

d auroram in Divinis

diam rediere.

laudibus perfeveravit.

--K

Bartolus

XVI. S. Ignatius literis operam daturus

$. X/f

lib. r.

