fpicere, aut cogitationem pravam fufcipiet,

recreatur, fi fpe&andum fe offerat illi quis-

Manü

piam,'a/

u

o tanto difcrimine eximi poffit ;

aut fcelera patrabit ? Quodipfum Jofephus

d!fCU 6.

[

Manfi fic confirmat: S. Gregorius de adole-

fimiliter,

icut qui audit & cognofcit vocem.

fcente quodam refert, quod , curn in domum r

magni amici, quem annis multis uon viderit,

magna lztitia perfunditur, fi eum coram vi-

füuam foeminam quandam admifitfet laícivam,

haecin cubilis ingreffu ocules elevans, fuper

dere queat: Sic anima fervi Dei, dum cogi-

oftio quodam collocatam obfervavit Polenio-

tat, quantis in hoc exilio circumfepta fit peri-

nis viri ferii, modefti, & grsvis effigiem;

culis atque zerumnis , ubi oculos ments con-

unde fufpicata, adolefcentem illum diéti Po-

verterit in Deum immen/a bonitate praeditum,

lemonis profiteri academiam, ftatim ex re-

animadverteritque eum fibi praefentem affifte-

fpectu, & veneratione Philofophi illius, pe-

re, paratiffimum ad porrigendum auxilium,

mirificelaetatur

dem retulit; nullamque corporis fui fruendi

ut ex fuis zerumnis emergat,

& exultat, & magna confolatione per fzn-

poteftatem diffolutoil!i adolefcenti indulgens,

in domum fuam fe contulit. Eheu! quot

&as divinze infpiratio

:

nis Voces co'r*-fuum affi-

Chriftianos hujus meretricis actio in diejudi-

& Ber,

ci fentit.

$a, inP

cii condemnabit ? Hominem vereris przefen-

Q9

$. VI.

tem, Dei Patris & Filii non vereris praefen-

MOTIVA.

tiam? fi porro meretrix, quae omnera ami-

fit, & depofuiterubefcentiam , folum in men-

Arias c.

uitas; nam ut re&& Francifcus Arias

te vel memoria hominem recolendo morta-

L g

difcurrit , zequum plane eft, meminiffe

lem, & geotilem, nec tamen aCtualiter prze-

13.

ENXIE

amici multis

modis de teoptime meriti. Vez

fentem, a peccato deftitit, quam a peccato ho-

oblfivifcaris amzci

£uiin animo tuo,inquit Eccle-

minem fidelem frzenandi efficaciam habitura

6. €$ non ztmmiemor fis Mlius in

fiafticus c. 37. V.

erit vera divinze & fuprem?e majefta

täs menti

opibus tuis.

Quod fi frequens recordatio amici

noftrae obfervans praefentia ?

tur ,a quo beneficii aliquid quan-

re&e praecipi

fe&to multo ma-

IIT. 744 mores corrzgeudos ; nam tefte Ca-

Cajetan.

doque acceperis , 2equum pro

jetano, nulla efficacior eft ratio componendi

in C. I7e«

$Athi

£

is fuerit, nunquam Dei oblivifci, cujus quo-

Gen

0020 Vit

vis momento

beneficentia gaudemus, dum

geftus , motus, verba, actionesque homi-

G[Olïa 1

nis, quam ambulare ante faciem Principis,

Mart

ipfum e

ffe, vitam, & innumera corporis ani-

(& Dei ) fi enim ad S. Bernardini adhuc juve-

maeque

bona quovis diei, no&isque articulo

3'ni4n

nis adventum focii illius mox ad modeftiam

abeo percipimus.

Quamjuftum eft, quam de-

fefe componebant, quanto magis praefentia

cens , confentaneumque eft omni legi , natura-

li divinze, & humanze, vel femper, vel quam

Dei ld efficiet ?

IV. 4d perfelionem acguire:)dam; uti ipfe Gen, 17.

fzepiftime Dei meminiffe,

qui fempernos amat

h'ïi! t

femper bonis fuis cumulat ? Audi Ambrofium :

Deus Abrahagno infinuavit dicens; 24mbula

r

coraim

A

Wa

* itulus X[J De. Prajfiniia.

564

Arias de cOVÀM THe,

& eflo perfetlus , id quod apertius

ubi orationi fe dare vult, cor ad eam aptum ,

Pref.Dei Francifcus

Arias in hunc fenfum declárat:

compofitumque offendat, nullis exteriorum

in Proge,

QuemadmodumDominus aliquis,qui omnium

rerum imaginibus circuma&tum ; quo quietius

facultatum fuarumrationes examinat, & per-

& majore fuo fru&udivina contempletur; po-

quirit, ut easdem bene & fru&uofe pervidere

teft hzec veriffima affertio fancti Bafilii teftimo-

queat, poft diftin&te recenfita varia magni va-

nio confirmari, qui rogatus : Quemadmodum

loris & pretii pun&ta, quodlibet latus feorfim

anima femper colle&a, nunquam inutilibus

.fummatim comple&itur, in fine autem fum-

cogitationibus diftraheretur, refpondit: Si

ä

mam quandam generalem, quam fum

in

Davidemimitetur, quiait: Zrovzdebam Doimiz-

fummarum vocant, conficit, in quam folaàm

"umecn conjpectu ineo fempyer.

Itemque, Ocu/i

laterales fümm2e omnes compendiofe reftrin-

euei[emper ad Dominuim. — Eft haec ipfa divina

guntur, ita quoque nos, poftquam in hoc li-

fententiaAbbatis Ifaac ; ubide.hoc argumen-

bro multa & varia ad progreffum fpiritualem

to tractat, id eft , quaratione quisquam optime

ordinata media defcripfimus, diftin&eque &

adorationem Íe praeparet, dum ait: Quales o-

copiofe expofuimus, tandem in fine libri exer-

rantes volumus inveniri, tales nos ante ora«

citium quoddam reponimus, quod veluti fum-

tionis tempus praeparare debemus. Quo di-

ina eft omnium aliorum, in quo, velut in brevi

&o hoc innuit, fi quam quietem in oratione

quodam epilogo omnia alia comprehendun-

optamus, operam dandam, ut eandem omni

tur, hocque exercitium in eo confiftit, quod

temporehabeamus. Vult enim feponi omnes

per illud Deum nobis femper przefentem fir-

fuperfluas follicitudines de rebus terrenis, in-

miter apprehendamus, oculis animaze ipfum

utiles item fabulas,jocos,rifus vanas vagasque

refpiciendo, & advertendo, qualiter ipfemet

Setetg

*

cogitationes. . Caufam addit: Quidquidaote

Bp i,

nos quoque fibi praefentes habeat, nosque per

orationis horam anima noftra conceperit, ne-

Csfhan,

hoc, quod omnia cordis noítri defideria & af-

celfe eft, ut orantibus ::obis,per ingeítionem re-

fectus ad ipfam defigamus, cuftodiat: Hinc

Coll. g,

cordationis occurrat, verborum, velfenfaum

m

S. Bernardus dicere folebat: Refpe&us ejus

ante oculos imago przeludens, aut iraíci nos ie-

S. B

profectus tuus.

cundum praecedentem qualitatem faciet, aut

r.2, de

Jac. Alv.

!o?opo; -c.

V. zdd amovem Dei accendendum ; uti Jaco-

trittari, aut concupifcentias caufasve przeteri-

pret,

339. n.1a.

bus Alvarez his verbis indicat: Hzec tandem

tasretra&tare, aut rifu fatuo, quod etiam pudet

fitomnibus, quze egeris tua folicita cura, tua

dicere, cujusquam fcurrilis dicti, vel facti titil-

finfí

jugis occupatio, Deum aut extra te ipfum, aut

latione puiíari; aut ad priores faciet volitare

.IX(C.GU

intra te ipium przefentem intueri, & puriffi-

difcurfus. Etidcirco quicquid orantibus nobis

mis defideriis, fanaiflimis colloquiis, & igni-

Y

..tis amoris affectibus, ad divinam, & incom-

nolumus, ut irrepat, ante orationem de abdi-

tis noftri peCtoris extrudere feftinemus. Haec

prehenfibilem ejus bonitatem adípirare, nihil

omnia fanétus Abbas, diguiffima fane, quze &

enim efficacius eft ad peccata delenda, im-

memoria, & reipfa obferventur..

t

perfectiones extirpandas, propter viam hu-

IX. Facilitus, quam egregie Arias fequenti-

»A—r'ïax fc;,æ.kw .

mane mnaturse molliendam, virtutes acqui-

bus verbis infinuat: Maguoanimo & alacri depraf. ,

rendas, & noflram mentem in Deum trans-

quisque debet íe huic fancto exercitio dede-

formandam, quam hoc amoris exercitium, five

re, ac deprehendet facile, quam Deus prom-

cum voluntate, five cum mentis aviditate prae-

ptus fitad fiftendum fe nobis przefentem , quo-

ftitum, quo potentiffime terrena fugimus , &

ties collibuerit, ut eum fpectemus, alioqua-

in carne morali quodammodo impaffibiles &

mur, & familiariter cam eo tractemus. Un-

S, Bern.

cceleftes efficimur.

de & tanta offert praefidia, auxiliaque, ut,

S.2. inPf;!

VI. 742 fervorem augeudum ; nam, ut re&e

quod naturze viribus videtur arduum, imoim-

go, S.Bernardus dixit: quomodo negligens po-

poffibile, reddatur cuique facillimum & fua-

terit inveniti, qui intuentem fe Deum nun-

viffimum. Utaliquis aditum habeat ad Regem

quam definitintueri? qui fic eum fuper fe vi-

terrenum, cumque eo colloquatur, & tractet,

videt intentum, ut omnia interiora ejus, &

admodum difficile eft, nec poteft obtineri, nifi

exteriora ; omni hora confiderare non ceffet ,

favore & gratia multorum, imo multis opus eft

omnesque non folum a&us, fed etiam ipfos

multorum annorum labore & fervitute, ante-

fubtilifimos animze motus perfcrutetur , at-

quam ad familiarem cum Rege confuetudi-

.que dijudicet? Hinc merito Boétius ; magna

nobis inquit, indicta neceffitas eft recte viven-

nem perveniant; at Deusinfinita licet praedi-

tus majeftate & gloria,femper paratus eft, qua«

di, ut qui omnia facimus ante oculos

Judicis

cunque hora & momento nos in conf, pec&um

cuntta cernentis.

jetan-

4S.Athgn.

VII. 244 diabolum vincendums ut S. Anto-

fuum admittere, ut oculos mentis in ipfum

6 Ib

c' 20 VI .

conjicere poífimus, contemplari pulchritudi-

2

Gloffa ap.

nius indicavit dicens: Una eft ratio vincendi

nem & magnitudinem , defiderare gloriam,

Manfi dif.

inimicum, animze Dominum femper cogitan-

amare bonitatem, deguftare fuavitatem, fa-

3. n, 4»

tis jugis recordatio : quod &Gloffa confirmans

miliariter cum eodem converíando , & gta-

ait: Laqueos diaboli facile evadit in terris,

tiam aliquam poftulando. Neque folum pa«

qui femper oculos habet in coelis. Unde Da-

ratus eft Deus ad hoc, verum enim optat ,

vid ait: Oculi suez emiper ad. Domimum , quo-

& invitat maximis gratize, glorizeque przemiis

auiam ipfe evellet de lagueo pedes imeos,

propofitis, ut ita faciamus : nec folum invi-

.'nc 17 ,

Arias c.3.

V.Il. 2744 vationem re&e inffitueudam , fit

e przef.

tat paucos, eosque fan&itafe praeftantes , ut

hl. 22'

enim, ut Árias beneadvertit hac exercitatio-

fuerunt multi veteres San&i, qui totos fe no-

ne, ut anima intra fefe collecta acquiefcat, ac

&u, diuque divino cultui dediderunt, íed

Bbb

omnes

A. P. Lobfz. Bibi. qu. Jom. 4,

|

562

Bibliothece Manualis Concionatorice

omnes fideles, quotquotfyncero corde Dei ho-

suufica ia comvivio viui. S.Bernardus de fe

confitetur, cum primum in religionem effetin-

norem, fuamque falutem quaerunt. O quam

P

ie & fan&e fuo officio funguntur, qui tantum

greffus , fe vel folo confpe&u magnorum vi-

2

t, & ftudiofequierunt, quitam

rorum fpiritualium , vel etiam recordatione

bonum expetun

eorundem, fi fortelongius abfuiffent, vel vita

honorificum exerc

itium non negligunt, ut

Deum femper przefentem quafigcravt, &ejus

defunci effent, tantopere exultaffe, ut mens

! piiel

quidem omni devotionis fuavitate complere-

Manfi dif. bonfu-etudineäjugiter fruantur! Quod ipfum

80 n. je

etiam Manfi confirmatdicens: Apud S.]oan-

tur, oculi vero a lacrymis fe continere non

nem Scribaee videntes, quod Pharifzi & S.

e

nt. Siigitur afpectus vel memoria homi-

x

ni$ jufti tanto gaudio aliquem perfundit, eo

Joannis Bap

.

tiftae difcipuli longa & rigorofa

inftituerent ]

ejunia, Chriftum interrogarunt:

quod videatur fibi videre virtutes, & dona coe-

leftia, quibus illefuit a Deoornatus , quid non

Quare d:fcipuli

Sloanuis & Pharifaorum jeju-

zant? C?c. Etaitillis Te

fus: JVunquid poffunt

faciet fpiritualis intuitus, & recordatio Dei,

se/i;

qua anima contemplatur in eo infinitam boni-

filii muptiarum, quamdiu [poufus cum illz

/[pon-

tatem & pulchritudinem, aliasque perfectio-

"

jejunave ?

vanto tempove babent fecum

L]

fumsnoup

0 unt 7

j

ejunare. Quem textum inter-

nes; Quod non gaudium, quam non confola-

d propofitum noftrum fic expo-

tionem, & intimam devotionis fuavitatem fer-

pres quidam a

nit: Plus nimirum fp

onfi praefentia proficiunt,

vi Dei anima plenis bucc;s hautigt? :

/quam jeju

niis, fupplet fponfus abunde, cum

bbi

rzefens e

ft, quicquid confequi abftinentia

$ VHL.

aliquis poffet. Contingit etenim períaepe, quod

anima Deo devota per macerationes corporis,

M EDIA.

atio ; quia, ut Ariäs bene difcurrit, do- Ariasc.

cilicia videlicet, difciplinas, & jejunia non tan-

;. Or

e

tuminfpiritu, devotione, & unione cum Deo

num divinum eft defcendens a Patre IT

o

f.

juminum, a quo omnebonum proficifcitur ; fi-

proficiat, quantum per exercitium continuum

cutenim a Chrifto Deo Salvatore noftro omnia

divinze praefentize viva fide recogitatae; Hoec

enim utiliffima & facillima praxis hanc habet

alia fubfidia adfalutem opportuna, & necefia-

riaexpetimus, fic & hoc donum humiliter no-

prrogativam & excellentiam | prze cunctis

aliis piis exercitiis, quod in omni loco, tem-

bis concedi per fuam infinitam mifericordiam,

paffionisque fuze merita flagitemus, quo fem-

pore, & occafione illam exercere, magnum-

que inde meritum acquirere valeamus : Quod

'perejus recordemur, femper cornoftrum in i-

nonnunquam non zequefaciliter fieri poteft per

ipfüm erectum habeamus, femper denique

-quoad Divinitatem: przefentem. contemple-

eleemofynas, ob defe&um nimirum pecunize,

i,

vel pauperum: Nec per orationem, eo quod

mur, invocemus, defideremns, & diligamus.

per occupationes diftra&i mentem noftram,

Hoc dónum fi obtinuerimus, cum eo facile o-

mnia reliqua, pro adjume

nto & profe&tu noftro

ad eandem faciendam applicare nequeamus:

Nec per jejunium

, ob complexionis debili-

fpirituali confequemur. INec dubium, iliud

tatem : Nec per au

fcultationem Verbi Dei,

conceffum iri; fi magna cum fiducia, vivoque

defiderio ad illud aipiremus ; Neque ullus,

vel ob temporis penuriam, vel ob praedica-

toris defe&um; & fic de omnibus aliis fimi-

cujuscunque ftatus vel conditionis fit, poteft

libus devotionis exercitiis difcurrere licet ;

-jure fe excufare, quod hoc beneficium a beo

At vero quod exercitium praefentise attinet,

poftulare non poffit, quia, ut propter occupa-

non eft , qui fe abfcondat a calore ejus: fiqui-

-tiones & negotia aliquis eo non perveniat, ut

femper Deum fi

bi preefentem fiítat, tamen

dem unusquisque hominum illius capax ex-

. 3ftit, fanus & infirmus, dives & pauper, Do-

poterit aliquoties in die ambrem fuum in

:

N

- Deum attollere.

minus & fervus, Princeps & fubditus, do-

z confpääæ aut ta-

Ibid,

&us & ignorans, vir, & mul

iexf, nec eft, qui

Il. Siguovumufus , quoruti

fe valeat excufare.

Qu Dei recuvrat smemiovia s ut d di&um ali-

Ariasl.c.

iterum Arias indicat,

quod muris ejus loci, in quo ordinarie vería-

X. J'ucuuditas; quam

his verbis: Hincetiam illud oritur, uthoc ex-

mur, infcriptum fit: cujusmodi effe poflunt:

Vel ilJud

ercitio Dei fervus folatio, lzetitia, & gaudio af-

Noli peccare, quia Deus videt.

fapientis : z omzi loco, oculz Dotiimi com-

fidue perfruatur. dum efiim Deum fibi adeffe

Lunci

videt,fimul intelligitopem,& confiliumin qua-

demplontur bouos £? iuelot; vel Diud Davi-

-dis Regis: Providebam Dominum in confpe-

.0

vis neceffitate aut incommodo, fibi deeffe non

Q

poffe. Imo quidquid boni optare poffit, id to-

&u meo [emper. Velz Jp omtiibus viis cogita

tum abunde in eodem invenit, Recte itaque

Deum. VWelilud Tobix ad filuin: Ommi-

bus diehus vita tue du vieute boleto Deus. Pot-

S.Dorotheus : Nihil, inquit, eft, quod animam

noftram adeo roboret & reficiat, atqueaffidua

fumus & figni loco filum aliigare brachio, vel

idemc.6. Deimemoria. ldem fatetur Pfalmographus,

digito. Nam & annulos in iis gerimus, ne

temporalium quorundam negotiorum memio-

ubiait: Memor fui Dei & dele&atus fum. Et

iterum: Rex Jofias, quoniam populum Dei

ria excidat. Sonum quoque campanze, figni

vice accipere ipfi poffumus, flatuereque illum

multis beneficiis affecerat, & cultum divi-

num impenfe promoverat, jucundiffimam no-

nobis fore loco cceleftis vocis , ut recorde-

minis fui apud pofteros reliquit memoriam.

mur Dei. In veteri Lege praecepit Deus filiis

lífrael, ut in veftium fimbriis vittas geltarent

Eccl.49. AMe

]

moria Jofíe, inquitEcclefiafticus; 27 compo-

f

Ttionem odoris faéla opus pigmentavit.

" Inotuni .

hyacinthinas ,

quibus confpe&is recorda-

effent

ore qu

afi s1el ándulcabitur ejus mlremarz'a,ï u

rentur man4aþorum Domini , ac fancti

coram

—— Titulus XLL — Dei Prefmntia.

563

vinæ—gratiæ benefïcio, cjuæ nunquam deferit

-c*(:s/ram"Deo, placebit ergo maxime D;eo, fiquis

fimili figno memoriam excitet praefentize di-

quaerentes fe, & cooperantes ordinariis me-

vinz, fic enim facilius Deum invocabimus,

diis, divinitus nobis datis, ad perfectionem

& amore ejus inflammabimur ad perfe&am

confequendam. Ítem, talis fe Dei memoria

receptorum füorum obfervationem.

tibi ingeret, ut non minus devotum cor tuum,

II £Examen particulare , ut fcilicet, cam

etiam fenfibili devotione & plane ardenti ac

ï 'Ibidnca 12'

valde accenfa bulliens, inde habiturus fis in

circa meridiem, aut vefperi rationem expofci-

us a nobis confcientize , id quoque excutia-

officiis diftra&tivis, quam in ipía ardenti & de-

vota oratione privata & folitaria; Qui devo-

mus, an praefentem toto die Deum in acioni-

tionis ardor non tantum in te memoriam Dei

bus noftris habuerimus, & fi factum fit, fedu-

lo gratias agamus Deo, quia fingulare Dei do-

confervabit , fed fru&ctuofam reddet ; nam ex-

citabit te ad illas externas actiones, etiam di-

num eft; ac proponamus nos idem accuratius

obfervaturos diebusinfequentibus. Si vero fe-

ftra&ivas natura fua, bene & accurate facien-

cus acciderit, doleamus, & emendatione pro-

das, quippe tanquam fi Deo vidente fierent,

inchoatas; & continuatas. Hoc eft, quod S.P.

pofita, paena aliqua culpam expiemus. Hoec

enim poena & memoriam illi in pofterum reno-

noíter exigit a noftris, utin omnibus rebus

vabit di&ti exercitii, & valebit ad impetran-

quzerant Deum, & inveniant. Et de fe quon-

dam dixit P. Ludovico Gonfalvo, fe Dei be-

dam Dei benevolentiam, ut negligentia corri-

atur, & major progreffus in hac virtutefiat.

neficio magnam habere facilitatem, in omni-

Tbid.

IV. Jerus Dei amor ; hic enim, ubi in fer-

bus rebus inveniendi Deum , quotiescunque

vi Dei corde radices egerit, continenter il-

vellet. Non eft exaggeratio id, quod fcripfi,

—

lum ürgebit, & excitabit, ut cogitationes fuas,

fed res plasquam certa, & non pro uno die vel

Áritq,

auno, fed pro tota vita probata , abiis, qui

Ir. de

piaqüe defideria in Deum przefentem conji-

praf,

ciac; & cum illo affidue converfetur. Hec fi-

funt Domino fuo fideles.: Hinc quoque orie-

juidem amoris natura eft, fi ardens fit, ut ma-

tur, ut tales etiam per fomaium, vel dormien-

tes, vel femivigilantes, crebro prorumpant

gno pondere animam transportet in rem a-

matam ; quo uniatur camilla, ac unum quid-

in verba pia, & colloquia brevia cum Deo &

dam cum ea efficiatur; & quoniam anima fuis

San&is, id non peractum reflexum procuran-

eít iaftru&a facultatibus , hinc fit, ut femper

do, fed plane connaturaliter, & quafi a&i ab

quoque rei amat?e recordetur,

femper de ea

alio, vere ia a&u exercito , non cogitaudo,

Cogitet, femper eam expetat & complecta-

nec excitando fe ad tales orationes jaculato-

tur. Qua de caufa dixit Chriftus : Ubi ef

rias, quaze illisetiam vigilantibus & alia a*

zbefaurus tuus, ibi efl C? cov tuutu..

gentibus, & colloquentibus, ultro fe inge-

E

— V. Conflantiait praxi bujus exercitii, nam,

runt.

Ssepe etiam prorumpunt exterius us«

queadeo, utetfi velint, non poffint femper im-

üt Arias prudenter advertit , hoctempore ad-

modum conveniens eft fervum Dei non terre-

pedire, ne erumpant, nifi facta magna vi ani-

ri,aut ab hoc exercitio defiftere,fed magno ani-

mo , bullorem quendam. tenerrim: erga

Deum & res divinas devotionis, cum actua-

mo fufcipere in fe labores, quos Deus ab ipío

TR NUW

poftulat ; nec dubium eft, fi perfiftat, eum be-

li Dei memoria conjunQe; reprimendo. . Non

neficium hoc poffeffurum cum majore perfe-

erit autem hoc- creditu difficle, quandoqui-

dem fere omnes, etiam imperfe&tiffimi, . & ob-

&ione & conftantia , quod in priucipio nullo

Jabore confecutus füerat. Nam dum cum fu-

tufo ingenio przediti experiuntur, fe in fchola

aliud fcribere, fine erroribus, & cogitare fi-

dore perfeverat, & difficultate, radices agit

humilitatis, & acceffionem facit inamore Dei.

mul continuo de rebus aliis diverfis prorfus

Unde fit, ut excellentiori quodam modo divi-

a materia fcriptionis.

Sicut ergo in imper-

fe&is poffunt fimul duo actus tam difparati,

nae praefentiae donum mereatur , majorique

Ti

fecuritate, & firmitudine poffideat, quoniam

viribus folius naturze, conjungi, uno non im-

didicit fübmittere fe, fibique diffidere, idem-

pediente alterum, ita multo magis mens divi-

nz gratiz beneficio poteft fimul attendere

que majori facilitate, & voluptate exercet pro-

pter gratize copiam, & amoris in Deum ma-

actionibus externis, bene & non ftolide expe-

diendis, & fimul ferri in Deum ardentibus

gnitudinem, quo cor fuum cbürmavit, & per-

affectibus variis modo lumiliationis, modo

fe&e Deo conjunxit.-

L

Lanciz.

Vl. Omnes precipuas a

Giones diei, /ällem

compunctionis , & doloris de peccatis, mode

p-1- 05-2. jpitio fagularum , breviter, fed avdenter , of*

petitionis , modo gratiarum actiouis, modo

divinze laudis, modo ob/lationis fui ad Dei ob-

€.8. n.24. f'eyyg ad g[oriamef gu/lum dlvlnæ sze/iatis;

nam experientia certa docuit, his viis cito

fequium, modo letiti2e ortae ex divinze glo-

rie incremento, modo triftitize ex peccatis

poffe acquiri talem preefentiam Dei, ut imme-

fzeculi auditis vel cogitatis excitatoe, modo re-

diate poft fomnum, poft occupationem quam-

visetiam diftra&ivam prima cogitatio non alia

novationis intern2e. votorum , modo cujus-

de re fe menti ingerat, quam deDeo, & rebus

dam fpiritualis Divinze majeftatis amplexus

pure divinis. Item ut etiam in occupationibus

per a&tum amoris ardentiffimum, modo fpei ,

diftra&ivis, uti funt fervire ad menfam, lava-

& certze expeCtationis donorum gratize, &

re lances, verrere domum, ambulare &c.

fuo tempore glorive, modo fidei, & fimilibus,

vel perpetuo, vel frequentiffime memoria Dei

quas Spiritus fanctus excitat, & fovet, & au-

recurrat, & quidem non accerfita a&u refle-

get, in mentibus ejus ductui, & directioni ob-

fecundantibus, & per plene voluntaria peccata

xo, fed quafi connaturaliter, & ultro fe inge-

rat, quodammodo invito & non cogitanti di-

eum non iipedientibus.

&. P. Lobu. Eibl. Man. Tom. 1.

Bbbb

$. VIII.

564

*Bibäiotlzecæ AMManiualis : Concionatoria

.

MIUE

prafentiam divinam ; qui quidem varius affi-

ASCETIC A.

gnatur ab Afcetis; nam aliqui imaginantur fi-

Alp.Rod. f. [n primis noffe debet Afceta: 2z que con/-

bi totum univerfum plenum Deo (uti eft) fe-

p 1.*f

ff'at boc exevcitium pra]entia, nimirum n

ipfos vero in medio immenfi hujus pelagi aDeo

6. €. 2.

duobus a&£z5s5, ut Alphonfus Rodriq. advertit,

circumdatos , ad eum fere modum, quo fpon-

uno zztelle£fus, voluztatisaltero. Primus ne-

giam poneremus in maris medio, ex omni par-

ceffarius eft, utpote ad omnem voluntatis a-

te aquis innatantem. Alii imaginantur fibi

&um, juxta fcitum Philofophorum przerequi-

praefentemChriftumDominum quafi cum ipfis

fitum. Primum igitur intelle&tus munus ac

euntibus euntem, cum ftantibus ftantem, ita-

functio eft, confiderare Deum, & ibi, & ubi-

que fe ipfi & Deo femper przefentes confti-

que eíffe, & totum mundum implere, & to-

tuunt.

Alii eundem tanquam ecrucis flipite

tum in toto effe, & totum in quavis minima

pendentem, columne alligatum ; alii in horto

ejus parte, & inomni creatura minima quam-

fanguine madentem , aliter alii, prout fua

ÁG. vv

vis viliffima, negleGiffimaque. Hic articulus

quemque-voluptas trahit aut voluntas. Alii

3o..Con-

ad fidem catholicam pertinet : Non enim lon-

eundem cum creaturis operantem confide-

fefi. 27.

geeftab unoquoque noftrum, 2z zpfo vivimus,

rant, quem modum fic practicandum docet À-

&2 movemur, €7 fumus. Extra me quaerebam,

rias : fapit cibus, ardentem fit:m aqua frigida

dicebat Auguftinus, quod eratintra me: magis

extinguit, fol illuftrat , calefacit ignis, veftis

tibi przefens,intimiorqueDeus eft,quam tuipfe

tegit: fic exiftimes, Deum impertiri faporem,

tibi. Ipfe vita eft, qui dat vitam rebus omni-

illum fatiare, fitim tollere, illuftrare, caleface-

bus, & quicquid aliquid poteft, & operatur,

re, tegere. Minime enim dubium eft, etfiid ge-

ab ipío, ut operetur, habet; & fi ipfe non ad-

nus effecta ab ipfis creaturis funt, multotamen

effet praefens omnibus, deficerent ftatim o-

magis cenferi debere effe a Deo, quando hic

mnia, inque merum nihilum redigerentur ;

prima caufa eft, illae fecundze, & tanquam Dei

cogita igitur, te Dei plenum effe, & ab eoun-

inftrumenta. Si quis primarii viri hofpitio ute-

dequaque circumdatum, ipfique te totum in-

retur, & ejus caufa fervi domeftici certatim

natare. Sedquid? p/emi funt celi ? terra glo-

perfequisque operam illi darent, & heri fui res

via ejus. - Alter a&us voluntatis eft; (non

difpertirent : alius vefte, cibo alius, alius equis,

enim folus intellectus.confideratione Dei oc-

viaticoliberali alius donaret; fi deinde quae-

cupandus.eft, fed & voluntas, imo hzec prze-

reres, cujus beneficio hzec haberet, non uti-

cipue) defiderando,; amandoque Deum, ei-

que hunc, illamve fervum nominaret ; quin

etiam, ne mentionem quidem cujusquam il-

Arias c.3.

que fe, quantum anguftize vitze hujus per-

mittunt, ar&iíffime conjungendo. Quod i-

lorum faceret; fed a domino illo fe veftitum,

de pra.

pfum etiam clarius confirmat Arias afferens,

ciboque ac reliquis donatum diceret; Jam vero

non fatis effe, Deum ut praefentem intelli-

cum fatis conftet, creaturas omues longe alia

gentia completi & infpicere, nifi item acce-

ratione a Deo pendere, quam à domino fuo

dant igaita voluntatis defideria, & affectio-

fervi ( neque enim Dominus fervorum fuorum

. DN

vitam tuetur, neque manibus eos fert , quod

fen, in

nes, fic, ut eum toto cordis defiderio identi-

Ábroh

dem alloquamur , quicquid nos vel torquet,

Deus creaturis fuis praeftat, fine cujus ope

l166

vel deficit, demiffe ei aperiamus, fidenter

nec movere fe tantillum poffent) meritiffime

a nobis exigitur, ut omnes creatarum rerum

proponamus, opem ab eo, & confilium pe-

tamus, & filente licet lingua, corde, hac, fi-

aCiones bonas, & quidquid per eas benefi-

miliveratione alloquamur: ODomine, quam

cii percipimus ; Deo attribuamus, profitea-

|

friget mihi animus in amore tui, imperti mi-

murque &mente, & lingua, quicquid habe-

hi tuiamorem, eo me prorfus fuccende, eo a-

mus id totum ab illo habere. Si te proximus

nimam meam reple, ut te, folum diligam, &

fuaviter folatus eít, fi cognatus munufículum

reliqua omnia tui gratia. O Domine, o Deus

dedit, ad primam mox cauíam cogitatione

meus, quantus animi mei ftupor eít, ubi de

provola, quae & voluntatem , & linguam l-

Qlea&er

unico, & fummo meo bono agnofcendo agi-

lorum movit, & manum ; & dicito : Deus

Yannot,

Ihor, jn

tur! quam deficiunt vires, cum in id opere

me folatus eft, Dei donatione hoc munus te-

tendendum ! doce me, Domine, divinam tuam

neo.

Atque eundem in modum facito, quic-

c'ZSo Gen

voluntatem omnibus in rebus agnofcere; ro-

quid a qualibet creatura acceperis. Hac ra-

bora me, ut eam fequar, benefica tua manu

tione excitabimur ab iis, & ad perpetaam

femper me tuere, ne labar. O miDeus & Do-

Dei memóriam deducemur: Neque hoc prze-

ceptum gratitudinem tollit, quam iis debe-

mine, quando te forti, & fuavi vinculo per-

fectse charitatis circumple&ar ? His aliisve id

mus, qui nos beneficiis profequuntur, quan-

genus verbis pia anima Dominum fuum allo-

doquidem eándem etiam Deus exigit.

Ulti-

qui poteft , cum eum ignitis defideriis plena,

mus demum modus eít, qnem Rodriquez in-

lbidem.

& ex imo corde petitis fufpiriis anhelans, a-

dicat, & etiam a S. Paulo przeícriptum etfe

Ípexerit ; huic exercitationi fi diligenter|, fe-

ait: dum dixit: /fve sanuducatzs: ffve bibitis ,

rio, conftanter inhzeferit, tantum inde operze

Jfve aliquid aliud facitis , omuia in gloriam Dez

"ag

pretium referet (fi piiffimoDionyfioCarthufia-

facite. q. d. in omnibus cor, animumque ad

j l,

no redimus) ut corde inaliud mutato; a mun-

Deum in coelum fuftollite , hoc fimilive modo

do vehementer abhorreat; ad Deum autem

ipfum alloquendo: Hancrem, Domine Deus,

& divina toto feratur defiderio.

in tuam gloriam facio. Hoc opere & actutibi

ipis ,

1I. Noffe debet /o/idum modum imaginri?di

uni placere cupio. Qufla fu;: vis & praec

N

-

deQ--

Jitulós ALI. Dei Prajfantia.

565

defidero velle & nollemeum taum &ü'e & velle

br, & lux. Quam eleganter di&tum ; neque

& nolle, in hoc omnis guítus, omnis dele&ta-

tenebrae habent tenebras apud te? Quando

tio & vita eft; tibi uniin omnibus placere, tibi

vires alicujus extenuare volumus, dicere fo-

Väg

uni mori, & vivere. Hzec profe&o praxis o-

lemus: Petrus v.g. eít quidem robuftus , &

mnium facillima , utiliffimaque eft, hoc eft e-

ftrenuus , fed quodad me attinet, absque ma-.

uim in perpetuo Dei amoreftare , & conquie-

nibus. Tale quidaffirmat fan&tus David , cum

;

fcere. Nec placet, hunc modum pluribus en-

comiis a

pro veneratione & commendatione perfpi-

-

fficere. Illud folum dico, quod vere

caciffimorum oculorum Dei dicit : Nezue ze-

fentio, illum effehuncipfum, quo pra&ice &

nebre babent tenebrasapudte.. Nam fiquidem

reapfe, plene, perfectiflimequeillud Salvato-

tenebrze funt velut nubes , autvela , quae hu-

ris praeceptum ( oportet femper ovare €7 uon

mánorum prohibent, & ludunt, falluntque

deficere) exequimur, Sententia eft graviífimi

obtutus oculorum , Dei oculis nihil obfiftere,

cujusdam Do&oris, eum , qui hunc orandi ex-

nihil officere atror rerum, & obícuritas pos

ercendique modum fibi reddiderit familiarem

teft, ut, qui tam clare videant in denía cali-

1

atque domefticum , fenfurum ex eo , breviffi-

gine, quam in medio fole, &innubi, niten-

mo tempore miram cordis fui transmutatio-

tiffimoque die. Quapropter in eodem Pfalmo

nem, horrorem mundi maximum, fingula-

fic Domino idem rex poenitens ajebat: Tu co-

riffimamque erga Deum divinaque propexfio-

gzovifh feffouem tmeam, €? ve[urvetliorem

nem. Tali ,inquitille, tanquam coelo jam pro-

ximo illud Apoftolicum debetur & dicitur:

ttiean ; ibid. v. 2. qu:e tali paraphrafi illuftrat

Flaminius : Omnia tibi nota funt, quz fe-

Jam non effis bofpites €& adveue, fed cives San-

dens,ftans, ambulans, cubans, cogito, at-

&orurm €9 domefZici Dei. Hi funt Nobiles ifti

queago. Nihileft, quod tuam effugere fapien-

aulze coeleftis a S. Toanne defcripti: E? vide-

tiam poffit, nihil, quodad tuam notitiam non

bunt faciem ejus , 67 nomen ejus iz frontibus

perveniat. Quidquid animo ineditor, quid-

eorum ; quia [cilicet borum confervatio in ce-

quid ore proloquor, quidquid operor, five

leffibus eff. Et non contemplantur ea , que vi-

cum feffum , cubitumque vado, five cum evi-

dentur , fed que uou videutur ; que enim viden-

gilo, & e ftrato exurgo, five cum hinc alio

£tuy , tempovalia funt , que autem non viden-

commigro, pervides, nec ullus eft tam re-

conditus animze finus, nullus tam abftrufus

fuy » eteraa.

i

cordis receffus, in quem tuerum acies oculo-

$. IX

rumnon penetret.

LAN

EA ET CONCE

IIl. Expendamus inhujus rei confirmatio- Ibidem,-

MISCEL

PTUS

nem quoddam fanci Ephrem di&um, qui in

PREDICABILES.

Parzenefi 17. (ichabet: Nihil latet Dominum,

"

Abelis vindicem, Sed quazenam ifta omnifci-

Feritas.

Did. Nyf-

entize Dei commendatio ex cognitione mortis

en, in

i. Exodi C.35. przecipiebat Dominus Moyü

Abeliillatze? Quid fecreti morsilla habuit, ut

Abrah.

iftud : Faczes cagdelabrum ductile de au-

ad exaggerationem perfpicacitatis fapientiae

l7.c.6. vO»uudi/£mo. v.31.tumv. 37. etiam hoc : Fa-

Dei facere poffit , quod eam detexit,& intelle-

ctes &? [ucevnas feptem , & poues eas fuper can-

xit ? Certo ne argumento eft, quod Deum ni-

delabrum. Philo Judzeus & Radulphus fenti-

hillatet, quia Abelis vindex, & necisillius in-

unt, tabernaculum illud vetus fuifle figuram ,

dexfuit. Expofitione illuftrabo fan&i Ephrem

fivetypum mundi, qui Dei domus quoquo mo-

pronunciatum. Occidit perfidiofe Abelem

"

do eft: ut & feptem lucernze innumeras coeli

Cain, vix illi necem confciverat, quando ad-

luces fignificant ; habet enim hoc feptenarius

fuit Dominus fa&ti rationem ab infami fratri-

numerus infacrisliteris, utpro infinito pona-

cida exigens , & dicens: Fox fanguinis fvatrig

Oleafter

tur, ut affirmat Paulinus in libro de numero

tuz clamat ad ine deterra ; Gen. 4. v. 10. Nega-

feptenario. Dicitnunc Oleafter: Ad quid, Do-

vit ille recens perpetratum flagitium. At in-

in annot.

mor. in

mine, in domotua vis candelabrum cum lu-

dex : Quid eft, quod inficiarisfa&um, quando

c.25, Gen, Cernis feptem habere? caufam fubjicit, di-

ipfe per te effufus fratris tui fanguinis contra

cens : Ne putares, homo, te poffe male con-

teteftimonium dicit, & immanis fceleris vindi-

verfari , & occultari, five enimin die, five no-

&am magnis vocibus clamat ? Notandum,

&uimpie egeris , abeo videris. Quidquid per-

quod in Hebraeo pro illo vocabulo 7erra , eft

peram agis, cogitas, loqueris, quocunque tem-
