animadvertit Philippus: INovuminfupercor-

diceret, omnes Sanéti affurgentes obtulerunt

merita fua ante thronum ob reverentiam Do«

Ó

dis laxato fpatio motum exiftere, cum veluti

d

exultans fübfultaret, ac inaudito fub fornice,

-mini, utindetribueretanimzeiftius, ut vel fic

dignior fibifieret habitatioinea. Undeintel-

f

coftis duabus majorem in arcum curvatis , vel

p

triumphum ageret de fzeculi cupidine victa,

lexit, quam faciliter Dominus inclinatur ad

vel regium in morem magtiifice habitans, ac

animam, & quamlibenter San&ctorum coetus

C

t

fibi in illa perplaceus nova aecis laxitate glo-

ipfi adhoc 'amulantur, quo exipforum meritis

riofiffime plauderet. Fuithoc deinde Phil;ppo

indignitas animze fuppleatur. Hinc cum ex af-

fe&u defideriorum diceret: Ego vilishomun-

l

proprium, ut, cum diviris rebus tra&tandis,

myíteriisque impertiendis amorem excitaffet,

cio faluto te, amantiflfime Domine. Talea dul-

N

p1

illius vim non ferens toto corpore concutere-

ciffima piet.te Dei accepit refponfum: Etego

f

tur.

Quin fumma non minus hyeme, quam

refaluto temeam amantillimam. Perquodin-

fene&ute, jam octogenario ab hac pietate ze-

tellexit, quod, quotiescunque aliquis dicet

Deo: Dilectemi: vel dulciffime & amantiffi-

C

ftuanti facies, oculique dulciílima quadam vi

emicabant, totusque'in ore' erat amor, cujus

me, & fimilia cum intenta devotione, frequen-

ter abipfotaleaccipit refponfüm, ex quoipfe

f

lumini venerabilis quidam pallor, & qualis

amantium foles effe, fuccedebat: Non haec

quafi privilegium fpecialis grative habebit in

tamen fümma illius amoris laus, fed quod li-

ccelis, ficut Joannes Evangelifta fpecialem ha-

quidiffimis hisce voluptatibus carere, ut fin-

bet gloriam in terris exeo, quod vocatur di-

cerius amaret, praeoptabat.

feipulus. quem diligebat. Jefu:.

li

XXI. Nicolao Factorio Ordinis Minorum a-

XXV. Eadem virgo cum quadam vice circa Ibid.1. 3;

lþ.ex.ls.

deo promptus amoris flammze explicandze

dominicam patfionem memoriam haberet de- * 44-

animus erat, ut vel levi ejus recordatione a

votius occupatam, & inde quafi effrenis in a-

lg

fenfibus procul abriperetur, eoque duce ad di-

byffum defideriorum ageretur, fenfit jecur

vinaperegrinaretur; Itaque opere fümmo ca-

fuum prae nimio 2eftu defideriorum valde fuc-

J

cenfum,& dixitad Dominum: Mi amator dul-

vebat,nein publico deamorefermonem infer-

Rnnal, .

Yet, cuius recordàtione violentius excitaba-

ciffime, fi iftud, quod nunc fentio, fcirent homi-

*Wt,

tut.

At cum domi fe illi permiferat , . nihil

nes, dicerent, quod jurea tali fervoreabftinere

p C

omit'ebat eorum , quae amantibus folemnia

deberem propter recuperandam corporis fani-

funt fufpiria, concurfationes, gemitus. Verum

tatem: cum tamen tibi occultorum meorum

illud non vulgare, quod, cum ae(tum non fe-

cognitori perfpicuf—: patefit, quod omni con

at'u.

fä:

Vl-

Titulus X]X. | Chm*z"ms Dai.

245

virium , & fenfuum meorum non poffem me

$. Vi

modo continuiffe a tuze fuavitatis pertránfi-

tiva commotione. Ad quod Dominus refpon-

EXEMPLA DOMESTICA.

dit: Quis, nifi fenfu carens, nefciat, quod in-

S.Ignatius quantopere diligeret Deum, ex itier.c.g.

geltimabiliter efficax dulcedo divinitatis meze

" Bitris

incomprehenfibiliter longe excedit omnem

fus

eo colligi poterat, quod poft mortem vi- deamore

- bladt,

fit corde aperto, in quo dile&i Jefunomen

erga Jef.

, GÉ t

humanam & carnalem delectationem , cum

H.S. P inl.

) Qt G.

omnis dulcedo corporea, divinze dulcedini

aureis caracteribus fcriptum legebatur. An-

.n- II.

te conditas conftitutiones promulgabat regu-

l-

coaequata , fit quafi ftilla roris exigua ad im-

las quasdam, quas tunc omnes obfervabant.

!

meníum pelagus totius maris, cum tamen

faepius homines tam efficaciter humana de-

Earum prima erat, ut purum pecus, & in

amore Dei flagrans perpetuo cuftodirent, ni-

l

lectatione trahantur, quod nullatenus fe pof-

hilutaliud amarent, expeterentve, nifi

Deum,

ls

fint continere ab aliquibus, unde non corpo-

aut effe,

ac fermocinari cum Deo. Dicere fo-

ris, fed etiam anim»e fe fciunt periculum in-

curfuros zeternum.

litus erat , fi Deus eum in gehenna colloca-H.S.p LE

Quanto minus - anima

ret, nihil fibi acerbius for

e, quam audire bla-

IO. n.2,

meze divinitatis dulcedine penetrata fe poteft

fphemias in Deum.

Rib.l,s.

5

ab amore meo continere. unde fibi fcit zeter-

Adeo vero defiderabat

C. I

frui Deo,

ut, quoties de morte fua cogitaret,

2

nam felicitatem provenire?

a lacr

ymis temperare vix poffet. Quantali-

Lib. 4.Re-

XXVI. S. Petrus, audiente S. Bfigitia, ad

bet vero cura & moleftia fatigatus effet, in GloriaS,

: vel.c.74.

militem quemdam dicebat: Ego, qui gravi-

Dei tamen recordatione mox acquiefcebat. lzn c.7.

Clarum quoque de ejus eximia charitate te- ?^i plura

ter cecidi, fed fortiter furrexi, impetrabo tibi

r lbïd. l.' (

loricam, id eft, divinam charitatem: ficut e-

ftimonium habetur in relatioae pro canoni-.

nim lorica ex multis conftat ferreis circulis,

zatione in hzec verba :- Quantopere diligeret, Relat. pro

- fic charitas defendit contra tela inimici, &

patet ex füumma illa cura ac diligentia, qua Canonize-

e

.animzequiorem reddit hominem ad toleran-

ftuduit propter Deum proximo in fpirituali2 ?^*

].

da mala ingruentia, agiliorem eíficit ad amo-

bus ac temporalibus femper benefacere; &

ex maxima vigilantia , qua curavit cor fuum

l

rem Dei, & ferventiorem ad divinos labores,

Du

invi&tum in adverfitatibus, longanimem in

mundum cuftodire.

Neque vero tantummo-

Ípe, perfeverantem in inceptis. rizc itaque

do. cuítodivit cor fuum ab iis,

quze funt con-

tra Qileätiorlem,

WH CA

- lorica fuigere debet, ut aurum, fortis eífe, ut

fed etiam a feipfo, amorem

. 0. 2()0

-chalybs & ferrum. . Quia omais homo cha-

omnium rerum,

quze Deus non funt, prorfus

ritatem habens, du&ilis effe debet, ut aurüm,

abjecit, atque i

n eundem tranítulit Deuüm:

a

per patientiam contra omnes adyeérlitates,

omnemque affectionem ad Dei dile&ionem

fulgensque per fapientiam, & difcretionem,

referre conatus eft. ' Hanc in Deum charita-

ne haerefim recipiat, pro integritate tidei, du-

tem (pergunt iidem Apoftolici Commiffarii

t

- biaque pro certis.

Sit quoque lorica fortis,

adeo puram in fuo corde aluit, retinuitque, ut

& ut ferrum domat omnia, fic homo utens

etiam fui ipfius amorem prorfus amandarit.

J«

Dixit enim aliquando, fe, fi optio daretur, vel-

n

charitate, ftudeat humiliare eos, quirefiftunt

fidei, & bonis moribus. Non retrocedat pro-

le potius vivere cum incertitudiie beatitudi-

.

pterobiocutiones. Nonfle&atur propter ami-

nis, & interim fervire Deo, quam cum certi-

citias.

l$

Non tepefcat propter commoda fua

tudinetunc obire: & judicare, fibi magis du-

temporalia.

Non diífimulet propter quie-

rum & poenale futurum, audire blafphemias

I$

tem carnis. JNon revereatur propter . mor-

in Domini nomen, quam poenas inferni pati,

fl

fi unquam ad inferos dettuderetur a. Deo.

tem , quia nemo poteft auferre vitam , nifi

1-

permittente Deo. Verumtamen quamvis lo-

Tanto denique erga Deum amore flagrabat,

,

Yica ex multis conftet circulis, tamen duo

ut tota die illum exquireret, & nihil aliud lo-

()

funt principales circuli, quibus lorica conte-

queretur, nihil aliud cuperet, quam placere

" xitur charitatis.

Primus itaque circulus eft

Deo, & illius obtemperare voluntati. . Itaque

j

illi fe totum committebat, illum omnino fe-

I-

cognitio Dei , & frequens confideratio divi-

norum beneficiorum , ac preeceptorum , ut

qui decreverat, etiamfi toto coelo, terraque

k—

fciat homo, quid faciendum fit Deo, quid

privaretur. Omnes fuas cogitationes, verba,

opera in Deum, tanquam in finem referebat ;

proximo, quid mundo.

Secundus circulus

eft refrzenatio propriz voluntatis propter

ad Deum, ac Dei gloriam honoremque defti-

L-

Deum; omnis quippe, qui Deum perfe&e &

nabat: Atque hoc, veluti fymbolum, ad ma-

jorem Dei gloriam, in ore femper habebat. Ex

integre diligit, nihil fibi de voluntate, quze

his nimirum oriebatur illud ma

contra Deum eft, refervat.

His fimilia tra-

gnum gau-

rl[blda 103

ditS. Gregorius Papa: Qui perfe&e Deo pla-

dium fpirituale, quo hic Dei fervus plane re-

CI 44'

pletus erat ; illa ferenitas, quam femper in

cere defiderat, (quales funt omnes ii, qui vo-

lunt perfecta erga Deum charitate fervere?)

vultu prae fe ferebat, illa pax interior animi.

[

^

Hsec illi.

fibi de fe nihil relinquat.

'xAmal. s. XXVII. Fr.Vi&or Bergomas dazemoni di-

II. S. Francifcus Xaverius fcribebatin qua-1. x. epift,

il

Capuc,

dam epiftola. T?edet me interdum vitze, at

1

.

centi fe damnatum eífe, refpondit: Si fum,

fatius effe arbitror pro religione mortem op-

ergo Deum in vita laudabo , fumensque fla-

petere, quam in tot tantisque divini Numinis

gellum, & fe czedens interea cantabat: Lau-

contumeliis vivere.

dabo Domiuum in vita mea ,

III. B. Aloyfiustanto Dei amore flagrabat,

pfa)lam DQQ

ïïll

Ineo, quamdiuü fuero.

ut, quodes ejus mentio fiebat, ita inflammare-

3

tur,

246

Biblz'otlzecæï' Mawalis | Concionatorim

tur, ut in vultu etiam figna quzedam emica-

usque dum animus faopteimpetuin Deum fe-

rent.

f

ratur. lIdem benefaciebat omnmnibus, nontan-

Vital. 2.

IV.- P. Petrus Faber cupiebat ad eum amo-

tum extra fpem cujuslibet commodi, verum

pf

C. 13.

ris gradum venire, ut animze fuze damnatio-

etiam actiouis gratiarum, male namque re-

]o.

nem non tam timeret ob gehenne tormenta,

M

peti, ajebat, ab homiaibus, quod Deo omni-

quam ne tam pretiolus Chrifti fanguis in ipfo

no dederis. Semper in ore habuit hzec ver-

periret.

Prov. Sar-

ba: amare & pati, pati &amare. Etinreihu-

V. P. Sebaflianus a Campo adeo amabat

jus memoriam diu fupernudo pectore geftavit

?

din. 1598 Deum , ut przeter eum nihil in mente & ore

f

paupertinum fignum Redemptoris in cruce

illi effet, hunc folum defideraret; hinc non

pendentis; at fine cruce; five qüod ipfecor-

f

modo rumores tota urbe notiffimos neícisbat,

l

di fuo tanquam cruci clavis amoris illum af-

fed neque, quae domi erant omnibus trita, au-

figi defideraret; five quod moleftiam atque

diebat, imo fzepeignorabat, quze noítri in Col-

TU

legio munia haberent.

4

crucem maj orem ferret.

KL g

B';blïoth,.'

Vl. P. Jacobus Salefius divini amoris ma-

V VIE-

f

Scriptor.

gnitudinem tot modis exprimebat, ut nun-

SIMILITUDINES.

Soc,

p

quam íatis ardere videretur, omnis illius fer-

p4

mo indefere principium, ibi finem fortiebatur.

. Natura. €9 Qualita;.

"

Si quando jubebatur ad focios verba facere,ui-

cut carbo, nifi ignitus fit, nüllam habet S. Bernare -

fupleiin 2

hilfonabat aliud, quamamorem divinum. llli

E

*

j L

pulcbritudinem; ita necanima, nifi ha- dinus,

usque & usque nutriendo adinveniebat fpiri-

beat charitatem, undeS. B

"

Quir

t

O.

ernardinqg Cha-:

$ 1o

tuales indu(trias, quibus uteretur, quarum po-

ritas eft animae pulchritud

j

tiores fequentibus ver(ibus comprehenderat.

Àl. Sicut oleum omnibus-humoribusqfup& S,Aug. fe,

Guito Deum, cupio, zelor, gr

atusque re-

rius effe cognofcimus; ita charitas omnibus 42. de

volvo.

virtutibus fublimior comprobatur.

temp.

g

Offero , depono, atque refigi

10, mortifi-

Ill. Sicutfi quis in via publica initium ejus S. Chryf. -

Nicheel

corque.

retta apprehendit, reéta via ducitur, & non ho.19.ad.

Sandith.

| Confero * magnifico , admiro

r, congratu-

habet opus, utmanu ducatur; ficetiam in cha- H9b*-

£fel g.

lor ipfi.

pl

ritatetantum arripe priacipium, & ftatim ma-

P.

Morteslll. Quorum Vefborum ifïe eft fenfu

s brevequod-

num ipfa tibi praebens te deducit, & diri

o

N

1t.

&. Febr.

|

* £. 160.

dam amoris compendium comple&ens: De-

AV. Sicutii, qui volunt domus con

ftruere S. Eaur, '

lecor Dei quodam guítatu; cupio unice ipio

& palatia, ante.omnia ftudentfolidum funda-- Juft.de di« .

frui, quze cupido mihi zelum acuitipfi fervien-

meatuin ponere; ita qui absque fui detrimen- fcä um

di, idque vel maxime, dum recolo bencficia il-

to, & aliorum ícandalo

P

Apir.tualem in feipfo

liusin me, pro quibusipfi debitasgratias per--

domum 2ediü&care .defiderat

folvo: mequeilli in fignumgratitudinis ex in-

fundamentum jacere debet.

y veræ*-'chlgur?tz;atis"

tegro offero: & me, meaqueomuia ad pedes

V. Sicutiu navi etiamfi magna fint iriftru- S.Chryt:

ipiius depono: ut, cum meipfi plene religna-

menta, li tamen noa per vincula connectan- ho. in ep.

vero, deme conítituatarbitratufuo; atqueut

tur, nihil proderuut: & ficüt in corpore ecf; * Coleff«

inhocme refignative continéam, me mortii--

magna iint offa , fi tamen non füerint etiam

co: conferoque cumipíius perfe&tionibus cre-

per nervos & compagines connexa,

nihil ju-

ataoinnia, qu»e ubilóngeinferiora deprenen-

vabunt; it

$ nf |

à quaecunque quis habeat recte ía-

*

do, illas extollo, atque magnifico ; cumque

Ga aut lapieauter inventa

3

ina

*

laudando deficio, adinirabundus veneror: &

nifi una adfit charitas. —

j

I:lia erq;at omnia;

tandem Deo fuas gratulor exceilentias.

-. V. Sicutnaturaarboru

m

.*ff;adiceS'fubt&rra'Stap'l. im

Jo. Rho

VII. Infuetus in Joanne Baptitta San&io

abícondit, uta nullarelseda

ntur, quiaex iil

js Dom.v7.

hi&.2 f.15 amorisardorfuit, & votum uitra mortalium

rami & folia vegetantur, flores ac fr'1&us pro-

43

vota quafitiffimum.

pfïü-ï'e:rr.-

Nam, cum ainori fe to-

ducuntur;- fic cor noftrum, unde ommauia proce-

tum permififfet, ita comparatus vivere didi-

dunt,vel bona vel mala, & maxime ainor, ante

cerat, ut una moriendi, id'eft, ad videndum,

omnia confervari debet, juxta illud Salomonis

quemunicediligebat, Deum, evolandi fpe vi-

Prov. 4. Oinni cuftodia cuftodi cor tuum.

tamtoleraret. Hincgraviílima il atfirmatio,

. VII. Sicutintemplo Salomonis non folum Ibid.

fi integram fibi vitze aiem fupereffe, vel divi-

San&um Sanétorum, five interiorpars oracü-

nitus acciperet, vel certa crederet perluafio-

li, fed etiam demusanteoraculum ve ftitaerat

ne, atroci fe doloris telo confixum iri, ideo-

auro puriflimo; fic quilibet Chriti fidelis, qui

que certifhmé moriturum, quod tamdiu aba-

eíttemplum Domini fanctum, ex omni parte,

Ícilicet corde, anima, viribus

imato Deo abfuturum fe certus effet. Res iE

tur plena erat admirabilitatis, vivere homi-

charitate fulgere

debet.

j 'puga- in Deum

nem ea tantum gratia, quod fe cito

X

fperaret

Effeftus.

elTe moriturum.

VI[I Sicut lap

is, quo propior centto eft, Nieremb;

l. 2. vita

VIIL VincentiusCaraffa jam indea pueritia

eo velocius movetur; ita & homo, quo pro- in lib, de

C.lg.& IQ'

perenni Numinis memorize mentein áffuefe-

Vhn

pior ver verum amorem fit Deo tanquam cen- 349*

Quz.q 23

cit; &utfenfus quoque praeter genium fuum,

tro fuo, hoc velocius in via perfectionis decur-

ejus imagini effingendze famularetur, a tyro-

renda movetur. :

|

cinio folitus erat obiicere oculis hz»ec verba:

IX. Sicuthomo,qui multo vino obrutus eft; u- Idem..

Praefentia Dei. Quamartem junioribus, aliis-

fum füorumfenfuumamittit,neca mortuo mul-

$ Tn

Vil

—qqe amandi necdum fatis peritis fuadebat,

tum ditiert;itacum quis plenus eftvino ccele(tis

Mari

cha-

A&dal

ï

Qu

jïtulus AILX. - Cheritas. Dài.

247

[e

eharitatis, moritur mundo, habetque omnes

num, quanto ergo aliquid melius -, tantoamo-

fenfus fuos in cupiditatibus impeditos.

S. Chryr.

re dignius; Primum igitur ac fummum bo-

ho.52. in.

X. Sicut procus non fpectat nili amafiam,

num, inquo omnebonum, quoamore profe-

d

& amafíia fit ei omnia; ficqui igne Chtiíti ca-

quendumerit? Dicmihi, obfecrote, anima

ptus fuerit, talis fit, qualis effet homo folus

mea, quid tibi poteft placere, quod in Deotuo

fuper terram habitans, qui nihil curatgloriam

nonreperias? Sidelettatte fapientia, fapien-

ï

& ignominiam.

Tentationes fic contemnit

tiffimus eft; fi potentia, omnipotens eft ; fi

& flagella ac carceres, quafi in alieno corpo-

pulchritudo, candor eft luciszeternse; fidivi-

re pateretur, & quafi adamantinum po(lide-

tize, figloria, glorie €$ divitie in domoejus; fi

"

Yet corpus.

Ea autem, quae fuavia funt in

L

delettatio, fivita; : Jeleflationes in dextera

ejur

[:

hac vita, ita ridet, & non fentit, ficut nos vel

uque in fmem, €? vitaiavoluntate ejus. -

ipfi mortui mortua corpora.

y

$. Àug, in

Xl. Si

,

cut amor immundus inflam

m-atï ä Dl-

^Al Quia nemo dignior a ore, quam Deus, utibid.

» ISI,

idem S. Epifcopus indicavit, dicens: Quisa-

mam, adterrena concupifcenda, & peritura

more dignior, quam Deus? quis preeftantior?

fectanda vocat, & inima przecipitat, atquein

quis perfe&ior? quis:/gloriolior? nihil nobis

| * cprofunda demergit ; . fic amor fan&tus. ad fu-

&

contulerit Deus, nihil pro nobis paffus fuerit,

perna elevat, & ad seterna inflammat, & de

profundo inferni levat ad coelum. .

$

nihil nobis promiferit, certe propter hoc, quod

L5 Berigs

ipfe eft, omni amorea nobis amandus eft, quia

- Quuy,

Brapletin | XII. Sicat mulier, (i locupieti viro aut ho-

om. 1.

fcilicet ejus excellentia infinita infinito etiam

norato nubat,in fumma pace & afiluentia vi-

amore digniflima eft.

X

x

Quadr,

$. 10.

tam deget; ita anima, quze Deo per amorem

Ill. Quia invitat ad amorem ,. imo precipit : S.Bern,

fe defponfat, fateri debebit cam Salomone:

Nam utS. Bernardusait, huc nos provocavit ler 84. füe.

"$u ,

sh, de

Omnia bona venerunt mihi pariter cum illo;

anticipantis benignitas, illius, quinos & prio—rfpefr Cent,

temp,

& innumerabilis honeftas

per manus. il«lius,þ

quaelivit, & prius dilexit, cujus utraque tam

& lzetata füum in omnibus.

:

amica comperta faavitas, & aufüm dedit, &

$ nf

Michael

m uhumi

; o19d

Srandach.

XIII. Sicut coelum plus lucet, cu

verecundiam depulit, & movit affe&um. S.

: tlebt,

LJ

folis ocalum habet, quam cum mille ftellarum

Thomas de Villanova quoque obftüpefcit ,

affe& 4

p.129. l.c.

oculus diftinguitur; ficanima mea a te unico

l

E 3

quod Deus tanto hominem dignetur honore,

P. 187.

Deo meo plus fplendoris, quam ab omnibus

ut feabilloamari velit, idquefüb gravipoena

creaturisaccipit. Fabulis annumerari poteft,

eifacere praecipiat. .,Sed nequeo atis mirari,

& $ la,

quod Ariftoteles narrat, ad Phafim amnem

, fl de d

& intra me obítupefco,. Domine mi, quid eft

þ(öq)].czäv

arbuículam nafci, quze a marito in thoro coilo-

hoc, quod fic amari visame, ut mihimortem,

cata, conjugem fidam & amore firmam red-

& seternos cruciatus mineris, fi non amavero

0

]

dat: Vereautem ejus plantze gratiam proefta-

te? tantifacis amorem meum? quis ego fum,

re nobis poteft Dei gratia, quse cordibus no-

ut fic zeftimes amari me2 . S. Auguftinus fi- S. Aug.

ris illata, amorem eorundem firmare, & de-

2

N

milem prorfus confiderationem inftituit

, di- f s.conf, .

Lj

: hO. [ epo

vincire poteft, ne vagam & lafcivientem flam-

cens: Dic mihi per miferationestuas Domine,

maim per creaturas

circumferant. ..

üad Coloff

LÀ : V.l.II'

Deus meus, quid tibi fumipfe, utamari teju-

l

-

beas ame, & nifi faciam,irafcaris mihi? Hinc

MOTIV.A.

1

igitur infinita cognofcitur zítimatio , quam

L]

uia in Deo ounia gerfacliffime velut in fo

ni

!

| S. Anfel, I

Deus denobishabet; id quod continui calca-

continentur. Hinc S. Anfelmus dice-

ris, & ftimuli loco ad illum quoquezeítiman-

;

bat: Cur, o anima, vagaris per multa, quze-

dum & amandum effe merito deberet: Totum

; ul i

rens bona corporis & anim?e ? quzere unum

Evangelium, omnesque ha&enus datze leges

[Jo.t

bonum, in quo eft omne bonum, & fufficit.

ad hunc amorem ordinantur.

Plenitudo [egis

$

$. Aug.

EtS.Auguttinus: Siquaeris (verumgaudium)

eft dileio. Porro S. Thomas de Villanova

poü['enl.-

"h

quaere; fed non ubi quaxeris: quaere in fonte;

heec omnia confiderans continere fe nequit,

ibienim omnia vivunt.

Nam utidem S. Do-

.quin exclamet: Inter tot & tanta coeleítium

&orrecte dixit:; Si multze & magnze deleéta-

Spirituum agmina, & tam fplendidam, tam-

tiones funt in rebus delectabilibus, qualis &

que decoram te diligentium multitudinem,

quanta eft delectatio in illo, qui fecit omnia

defpicabilis hujus ac vilis vermiculi tu Domi-

—Ibid.

delectabilia? amemus unum bonum, in quo

ne, non folum non defpicis amorem: fed in«

funt omnia bona, & fufficit. -

S. Franciíco

fuper velut grande aliquid & pretiofum cum

" Deumardenti(fime amanti, 'ac proinde Sera-

!

minis & terroribus reddi tibi efflagitass &

phico appellato, valde familiaria fuere verba:

indicas? multum dignificas me, dum fic aina-

ila: Deursueus, €9 omnia; : quazenam etenim a

ri vis a me; fedintelligo, Domine, quoniam

quopiam imaginari poterit pulchritudo & ve-

in amore meo non tuam, fed meam in

quiris

nuftas amabiliorilla, in quam defiderant An-

utilitatem.

geli profpicere, quzeque paradifum vere para-

üti Rich, de

: yierer

di(um effe facit. Aliam adhuc rationem addit

IV. Quia fine charitate omniz mihil funt, .

fapienter Richardus de S. Vi&oreadvertit, di- 9- Victore ,

q)e Xie

€

S, Thom. S. Thomas, dum ait: Bona creata dele&ant

cens: Hsec eft virtus, in qua nec minimum

- Qdm"

2.2.4-23- tantum fuperficialiter , Deus autem intime;

E

"gra.char,

N

pusrefpuitur, fine qua nec maximum acceptà

63

folus Deus fübftantiam animse fubftantialiter

tur; Non przedicatio, etiamfi fiatlingua An-

penetrat, & ideo medullitus delectat. Clarius

gelorum: Non fides, etiamíi montes transfe-

S8. Thom.

.]iee

Vill.fer.de

denique hoc proponens motivum S. Thomas

rat: Noneleemofyna, etiamfiomnes faculta-

&. Maria

Villanova fic loquitur: Amor, tefte Philofo-

tesin cibos pauperum diftribuat: noncorporis

Magdalo (

?ho 2 eft naturalis inclinatio-quzedam in, bo«.

afflictio, etiamfi tradatur corp us ita, ut

ardeat,

Adeo-

248

Bilficthecm Manualis Coucionntorim

l)

Adeoque ad hoc, utomnia opera apud Deum

tamelitatur, dicens: Amorem , animsethe-

faurum nullus füperat; neícitenim homo pre-

accepta & grata habeantur, neceffum elft, ut

hujus amoris fignaculo, velut legitimationis

tiumejus, omneaurümin comparatione ejus

charactere, fint obfignata, cui perfecte confo-

arenaeítexigua; fineamore dives pauper eft,

;;

nat, quod in S. Auguftino legimus, fcilicet:

& cum illo pauper dives eft, quia qui Deum

lig?

Sola charitas fufficit, fi adfit: ceetera omnia

tota anima amat, & diligit, jam habet, quem:

Maofi

(

L

N

amat. Inalio vero ejusdem tra&atus capite

100

S.Bern.

nihil profunt, fi fola charitas defit.

V. Quia charitar omnia opera meritoria facit,

Ícribit: Non potefteíle pauper, qui D»um ha-

t.2.fer.5. uei S, Bernardinus indicat, dicens: O quam

bet, quemamat, & quomodo poteft effe pau-

8.2. CQIQ

pretiofus eft amor, qui in confpecu Dei om-

per, quite, quies omne bonum, habetin con-

i

nia pretiofa facit! ideo aurum denominatur;

Ícientia? Qui habetaurumin arca, divesnon

Ü

aurum enim omnium thefaurorum pretium

eft, fed qui te babet ia confcientia, dives eít ;

76

fid $l.

eft. Adducitque jam mentionatam limilitu-

unde fcribitur dete: In me funt divitize & glo-

icl? g

. dinem, quod, ficut auro appretiantur omnia,

ria, ut ditem omnes diligentes me, &thefau-

D

quze per illud comparantur; fic cunctze ho-

roseorum repleam.

- minis cogitationes & affeCtiones, cuncti fer-

IX. Quiaomnescreatura fuo exemplo incitant Otesft. ii

5

ad azuandum Deum, uti Oleatter re&e advertit ; €20.num.

H

mones, infuper omnes operationes amoris

»

$ Thom.;

pretio menfurantur.

Omnia,inquit,etiam infenfata dant Deo Crea-

Vlll.C.S. 'm ;2

S. Thom.

VI. Quia charitas eft optima via perveniendi

torifuo; quidquid ab eis poftulaverit, etiamfi

Vill. apud

forn.1.

Manfi dif.

ad Deum, uti S. Thomas Villanov. indicavit,

infua natura non habeant, folus homo negat

»ï

Pt

t

dicens: Hsec eft via altior, via fecurior, pla-

Deofuo, quod Deus ab eopetit, nempe amo-

3. D. 15.

nior & brevior perveniendi ad Deum, omnis

rem & prasecordia fua, ac tandem merito fer-

via, quze charitate non procedit, circuitus elt.

rea nos viícera habere, & filicibus duriores ef-

Similiter Idiota ad Deum converfus, dicit:

feconcludit: Ferreus, & plus quam lapideus

Nonergo, Dominé fufceptor amoris & la:gi-

es, li dante petraaquas Deo & populo, tu non

tor, jejunium, oratio & eleemofyna eft via re-

des Domino Deotuo cortuum.

S.Th 'om.'

ä

(ta omnino, fed amor & dile&io tua eft via re-

X. Quia f[umnm: in nos ben;ficur efl.. Hinc S.

&iffima absque devio,viabrevis absque tzedio,

Thomas : : Praeponderat, inquit, evidenter

opuíc.Or,

.

|

Deus, qui tibi communicans & dat fua, & fe:

|

via plana absquetumulo, via clara absque nu-

bilo, viafecura absque periculo, via jucunda

de donis datis mag»a & multa donavit in

cum bono focio, fcilicet cum te, Domine, a-

praeterito.: ; donat, & donare non ceffat in

d- .

mantiífimoduce. Si quis ad patriam coeleftem

praefenti, fed maxiina & plura donabit in fu-

velitceleriter pervenire, per viam dilectionis

turo. Alius quoque ejusdem nominis S. Tho-

mas eleganter oítendit, quantum affectum

& amoris ambulare debet, quia qui amat ar-.

dentius, currit velocius, & pervenit citius.

noftrum ad fe rapiatis, qui nulii alteri rei a-

SA ThOm.

deo intenta mente ftudet, quam ut nobis be-

Vill.fer. in

VH.. Quia Deus proprienofter eft, juxta ilud :

Quem in fenfum etiam Di-

Diliges Dominum. Deum tuum.

Quod conír-

nefacere. poffit.

Dom. 17.

mans S. Thomas Villanova fic loquitur: 5i

dacus Stella loquitur, dicens: Saltem amo-

poft Pent,

rem ejus amplectere eo tempore, quo tibi

non diligis, quia Deum; neque diligis, quia

Dominum, faltem dilige, quia i4wm; wquis

benefacit, cum vero beneficia non contule-

rit,noneumdiligas; parum certe horno ab

ä

enim propria faa non diligat? .O homo dli-

gis veftem tuam, diligis Gomum taam, diligis

homine peteret, qui folum poítularet, ut, fi

arva tua, dilige quoque Dewn tuum. piüge,

quando beneficia aiqua ipfo aCtu in eum ex-

|

vel quia tuum ; nihil enim ita tuum elt, ficut.

erceret, tunc temporis diligeret; cum igitur

Deus tuus, quia tibi magis eittuus , quaim tu.

Deus omni tempore & omni bora ben«ficis

Nimirum fan&us hic Archiprzeful coníide:at,

fa&tis alia majora & ampliora femper camus

1Cet,g,

E

uod nos creaturas vehementer amemus, &

let, amorem femper illi debes. Ita S. Augu-

Deus nofter, qui creator eft omnium creatura-

ftinus injuriam illam , quam anima ingrata

Deo facit, dum tot fe ab eo beneficiis cumu-

rum, nonnunquam, ut :ta dicam, contentus ef-

fet, fi pari faltem, quoipfas, profequeremur &

latam cernens, eum non amat, graviter ex-

disdh - al OL i

illum. Cur Deum maxime & fuper omnia

probrat, dicens: Majorem charirati ejus in-

Iwl h.

tuum acommuni tuorum exceptas dilectione?

juriam facis, fi dona illius accipis, & tamen

folusne inter tuaindignus a te judicatur amo-

vicilitudinem dilecionis non impendis.

;

re? utcumomnia tua diligas, ipfum maxime

Xl. Quia per Eucharifliam fe , [uaque omnia $, Aug.1.a

(

tuum minime diligas ?. Nonne indignabitur

donat; hinc S. Auguttinus : Àma

amorem, de catech,

inquit, illum, qui amore tui defcendit in fub-

.zrudibus,

Deus faper tam execrando contemptu? pal-

lium tuum diligis, caligas tuas diligis, zonam

ftantiam panis, & ibi amorem füum amo-

ri tuo copulavit, ham/liando fe , fubbhman-

tuam diligis, & Deumn tuum non diligis. Dida-

cus Stellaidem ?. tuum, ponderando, iisdeim

dote, conjungendo lumen fuse ?eternitatis,

motivis, aliis licet verbis, utitur, dum ait :

limo tuae mortalitatis.

S. Laurentius Jutti-

nianus in libro de cafto connubio, de coe-

Deum dilige, quia tuus eft, nam nihil eft fic ti-

i

bi proprium & tuum, utipfe Deus, qui potius

lefti inter Deum & animam f»onfalitio trz-

Gans ait: Quid fe majus dare potuit ?. fe

tibituus eft, quam tuipfe tibi.

S. Laur.

VIll. Quiathe[aurus efl anime tue, uti S.Lau-

fecerat frattrem, & ad human?e inclinave-

Jutt. de

rentius][uftinianus teftatur dicens: Nullze ma-

-

rat naturee confortium ; parum fe judica-

lig.vit. c.

L

jores

funt divitizj quam Deum pofífidere, &

vit egiffe, nifi etiam fe daret in cibum. O in-

ldiet.c.4. charitatem habere; cui confonat, quod idio-

comprehenfibilis bonitas! & paulo poft, quo-

wnam

Titulus . XIX.

-Charitas Dei.

249

0u

L

&

tam ad hoc faciendum motivo .du&uä fuerit,

AX

edifferit dicens : ut per quotidianum experi-

M EDI1IA.

mentum ipíius agnoícatur dilectio usque ad

mundi terminum, vol

njïdemtio creaturarum ', nani ut Richar- Rich.deS.

;llg

myfterium.

-

üuit, ut hoc —pexrfeveret

L(y

de

$.Aug.ap. -

A

dus de S. Vi&tore ait, integer amator Vict.

*

8; char,

lt

Manfi dif.

XIL. Quia propter beneficium vedemptionis amo-

Dei , quocunque fe vertit, familiarem habet 9'

remuoftrum [vecialiter fibi vendicat;ut praeclare S.

admonitionem amoris, rebus his pro fpeculis

$-

ds

XO,.n.I.

]«

Auguftinus advertit,dicens: Magnum quidem

utitur, & in omne, quod cernit, fui amatoris

mihi eltde Deo,quod effe me fentio opus fuum,

fibi refultat memoria.

Afpicit cuncta, quae

l.

fed multo plus eit, quod tranfiiffe ipum video

n

condidit, & quo condideritfine, &inhis non

in pretium meum; quandoquidem tam pre-

tam adámirabilis, quam armabilis fibi occurtit z

5

tiofo munere ipfa redemptio agitur, uthomo

Atque ex arrha dileCtionis, quam praecontu-

Did. Stel. Deum valere videatur. Hinc Didacus Stella

]s

lit, fapienter zeftimat, quanta refervavit in

Luc.

in c. IG.

meritodixit: Tot(unt ora, totlinguze, quaein

dotem.. Caíftus profecto columbinusque ocu-

ejus amorem te invitant, quot funt vuinera,

DAU

lus amor eft, qui in rebus humano ufui con-

- quzeinfuo corpore pro tuo amore accepit, qui-

ceífis. nulla libidine figitur, fed in tranfito-

a,

libet ictus eft lingua quzedam, quze femper vo-

riis contemplatur ceternum.

Quod confir-

la

J

i

S. Thom. ciferatur, uteam diligas. EtS. Thomas Vil-

mans S. Auguftinus, fiifta diligis, inquit, ut

j

Vil.c.3.injanoyaexclamat: Heu,

Dom.1

heu! dic, obfecró, o

fubje&a dilige, ut arrham fponli, ut munera

t

,

7- Chriftiane, qui nomen Chrifti folo verbo profi-

amici, ut beneficia Domini, fictamen, ut me-

^

Pent.

m

teris, defpicisin Chrifto, quod non defpicisin

mineris femper; quidilli debeas, neciíta pro-

"a

vernaculo,&lin filio/Ethiopisamas/Ethiopem;

pter fe, fed ifta propter illum: nec ifta cum

h

I

& multum amas, & jufte amas, quia ipfe amat

illo, fed ifta propter illum,. & per ifta illum,

te. EtamatteDeus tuus, &amoretuoardet,

& fuper ifta diligas illum.

n

& pro tuo amore moritur, & folus Deus & ejus

1l. Confideratio fui ipfiu; Sic enim S. Ber- S.Bern. s.

dilectio hab

-

tur contemptui, non dignus re-

nardus fuafit, dicens: Quserathomo eminen- de tit.Dei.

; . Tooft,

damari put

atur.

Etalibi: Siadhucinaman-

tiora bona fua in ea parte fui, qua praeeminet

; D

do frigidus inveniris, duriorem te lapidibus

:C-H.

fibi, hoc eft, ia anima, quse funt dignitas,

oftendis, fiquidem ad tantze dignationis con-

fcientia, virtus. Dignitatem in homine libe-

fpectum duriffimi lapides confraéti funt, & qui

rum arbitrium dico, in quo ei nimirum da-

fenfíum non habent, fenfum oftenderunt, ut

tum eft, caeteris non folum praeeminere, fed

attendas, quid facereteneantur hominum cor-

& przefidere ; animantibus ; fcientiam vero,

da,fi tantum pondus amoris, neque rupes ip-

qua eandem in fe dignitatem agnofcat, non

Ío fufünere valuerunt.

Quse omnia iterum

a fe tamen. Porro virtutem, qua fübindeip-

.

confirmans S. Auguftinus, opus, ait, noftrae

fum, a quo eft, & inquirat non fegniter, &

redemptionis totam vitam noftram, totum la-

teneat fortiter, cum invenerit.

-

borem noftrum , totum obfequium noftrum,

II HMeditatio a[fidua bonitatir €? pulchritu- PC38.9.4.

j«

amorem denique noítrum facile fibi vendicat,

dinir diving, de hac enim verificatur illud S.

J

totum hoc, inquam, eft, quare devotionem

Davidis: Concaluit cor meum intra me, &

noftram & excitát melius, &

quzerit fuavius,

in meditatione mea exardefcit ignis.

b

& auget amplius.

U

IV. Magnum defiderium : nara. initium fa- Sap. 6.

f

XI. Quia omnes ca

u[z amorir ab Ethicir : a[-

pientize & charitatis concupifcentia. difcipli-

(*

fignari folitag, nempe bonitas , pulchritudo,

na, tefte Salomone: Imo, ut idem teftatur,

!

fimilitudo, amor, perfeCtitfimo modo in Deo

praeoccupat, qui fe concupifcunt, ut illis fe

I$

reperiuntur.

:

prioroftendat. .

&

3

u-

I-CGf.g.—

XIV. Quia Deus omzem a

mondi þo'tentiam 3n

- V.. Generofus contemplus omnium rerum extra

animam plantavit, ergo illi fru&us & primi-

Deutn, quia, tefte S. Auguftino, diminutio cu-

tize debenturamoris. Quisenim plantavit vi-

piditatis eft augmentum charitatis.

Et hic

