crucis figno febrim, fanguinisque excreatio-

fo rumore, quafi Eugubium abiiffet, domi fefe

neri, qua conficiebatur, arcere poffet, fe ma-

J

abdidit, absque interpellatoribus fapientize

num digitosque non effe moturam.

Tanta

;m

N-

arcana fcrataturus. Condifcipuli ejus abfen-

virtus vigefimo quinto zetatis anno affumpta

tiam non ferentes , crebras epiftolas dome-

eft.

An non hxec praeclare S. Francifcum

fticis ad illum dare, propofitisque comoedia-

Xaverium in tribulationibus: ^wplius, am-

rum atque equeftrium decurfionum illece-

plius, clamantem zemulabatur ? Nimirum a-

bris Perufium, quantum poterant, revocare;

pud hos verificabatur notum illud: Q«o p/us

ille domi latens fidiffima famuli opera ufus

Juntpote, plus ficiuztur aque (tribulationum).

€

faübinde refpondere , ac citi reditus fpem fo-

Hinc S. Maria Magdalena de Pazzis dicere

ciis facere, acípe lactare, donec detetta fa-

folebat: JDe/zJero diu vive

bula ipfis prodiit cineralibus, eorum dierum,

re, qui(zv'-def/z'dero a—

ao &. :

i(;bijf- Sponfi diu pati.

quos alii per luxum male perdiderant, egre-

, ab C6-Mau

gie multoque cum lucr

E

FACTUM XXXIX.

a

ftante ratione.

o fapientize fibi con-

us Patientia beroica aJMz'mndrz.

Ldie'-

*

Ifflje

FACTUM XXXVIL

eronymus Platus, qui luculento opere re; Ibid. L6.

riof,

H

Omtz'() beroice comtimuata.

—— ligiofi ftatus bona complexus effecit, ut €9:^-12

li*

fua fi bona noffe velint viri religiofi, felicibus

Ju

d 'tien l3.

oannes Baptifta Vitellius corpore pariter

effe liceat eodem ingenio atque eruditione.

ndfe

M t-s.n.'lgo !

J

animoque immotus perfeverabat, quin-

De perfectione chriftiani officii libros plures

en

decim ad minimum horas diebus fingulis ab-

elaboraverat, jamque ad umbilicum perdu-

0t2$

fumebat illi oratio, quantula parte, fi reliqua

&os ac typis paratos habebat, non fine ma-

nàt

pietatis demas officia, curando corpori reli-

gna eorum, qui viderant, approbatione, cum

je.a*

&a. . Sed fi quis effet, vehementius multo a-

tyronis unius incogitantia perierunt. 'Juffe-

gebat; fuit enim, cum in gravibus chriftia-

i, ui

rat Hieronymus chartas, quas in menfa offen-

Qp

nze reipublicze temporibus totidem fzepe dies

diffet, concerpere atque auferre; ille obedien-

um

perdius ac pernox ante aram & divinitfimam

tize properus, ac parum attentus, ut ea zetas

'

wenn.

Euchariftiam perfeveraverit, immotus, fi

folet, libros in eadem forte menfa jacentes in-

ije;

duas modo horas fub auroram excipias, quas

vadit, ac temere concerptos, foedius etiam di-

« (*

naturve ufibus concedebat.

Quid non a Deo

fpergit. Quam gravi afflicione Hieronymi

(

auferret, quem de petendi ac precandi con-

animum ea percufferit jactura, non eft, opi-

ftantia nulla temporis dimoveret viciffitudo ?

nor, interrogandum ; fed nihilominus fuze

!l Ibid.n.9,

Hinc videlicet & Joannes Avila adolefcenti-

mentis fuit, vocis ac vultus, ut etiam reni-

bus, quos literarum labor exercebat, identi-

tens exanimati adolefcentis pudorem, timo-

dem affirmabat, malle fe illorum genua cal-

remque diícufferit; quam profunde de virtu-

lis obdurefcere ob orandi contentionem ,

tibus illis chartis difputaret, uno loco palam

quam oculos laborare ob ftudia literarum ;

fattum eft experimento. Simile quid de P.

harum enim fzepe inanem effe laborem , il-

Georgio Collibrando legitur, qui, cum in En- Idemlr.

ff i5

gtefli

lius nunquam non frugiferam occupationem.

chiridion bene magnum Grazecorum ac Lati- €19.2.5-

H Lïl()

Idem Stephanum Centenarefium , cujus in-

norumauthorum fententias, utlinguse utrius-

gens erat concionandi ftudium & laus, cum

que callens erat, lectiffimas collegiffet, eum-

yonu*

ytont

ab eo partitionem diurnarum ac notturna-

que codicem homo ineptus per imprudentiam

rum horarum inter orationis ac literarum

concidiffet, commotis aliis ad rei indignita-

onis

ine,

'egiOB

fludia audiffet, horas aliquot literis adem-

tem, ipfe unusimmotus folemni fuo carm

dl*

ve-

:U0-

L.

P.

169

Bibliothecee Manualis Concionatorue

veluti antidoto fe communiens, ad vitam 2e-

ZIqua snulte (tribulationum) mon potuerunt ex-

f'lti L I' .

ternam feftive diffimulaverit ,. ac transmife-

610

tinguere charitatem: mec flumina obruent illam.

9d

rit, ea voce teftatus, qui eeterna fperet, hu-

manis non commoveri.

FACTUM XLIL-

gï?

a

Patientia l(eroim zuivalilis.

. FACTUM XL.

Kus

gnatiuä Balfamon duodeviginti acerbis- Tdeml.c.

Patientia beroica im iujuriis fereudis.

p

que morbis conflictabatur, & juxta co- n.9.

1dem].4.

n&us a Ripatranfone Ordinis Min»qrum,

gnomiais arboris ingenium undique vulnera-

COS-I]QIBD

Sa

tus admirandee virtutis odorem fuaviffimum

polt [

hominem veteris difciplinge retinendze ,

M

aut revocandze cupidiffimum , eaque gratia

afflabat; cum enim vel numero ipfo poffet

iis, qui omnia alia fentirent, minus gratio-

obrui, quo ille major erat, eo erigebatur ala-

Ji$|

fifr

fum, cam Antiftes Ordinis in comitio juffum

crius, fuasque domefticas appellabat beati-

coram fe genu fle&tere probris, atque contu-

tudines, quibus unica illa, quae procul dolo-

fim

ineliofiffime di&is oneraret, maxima vocis,

rem habet & lu&um, poffet comparari. P. Ni-

gexe

ac totius oris acerbitate, ille contra ore lze-

colaus Romzeus vero, gente Belga, calculum,

pum

tiffimo renitens , palliolo in finum collecto,

quo excruciabatur, adamantem fuum eximii

ferü

eoque paululum explicato: Tu veio, inquit,

fane pretii appellabat ;: quis enim unquam

tüte.

ftrenue age, atque hujusmodi fragrantiífimas

tam nobilis indicaturee adamantem Pegua-

quib

rofas huc affatim congerito; ea res mihi vo-

nis e montibus fodit, quo emi coelum queat?

f (

lupe eft. Scio Lufitanicae Klifabethze in finu

fe&us, ut per vulnera convalefceret, eadem

bell

panis frufta in rofas abiiffe grandi miraculo

egit conftantia.

Virtus virtutem parit, &

nu

charitatis; nemo negabit aliquanto hic ma-

patientia ufu firmatur, non atteritur.

bat

Mi r

Jore patientize metamorphofi fpinas ipfas pur-

]ngt

FACTUM XLIIL.

g

Purgbs in flores converfos.

1

FACTUM XLI.

Patientia bevoica mira&flis.

W

Patientia beroica multiplex. .

Thomas deBlanck in ultimo äif crimine vi- Bibl.Soc,

TU

P.

J

tz pofitus, quamvis perfuafum haberet, V. eod.

It

Tdeml.6.

'Catha

rina Godinia Carmelitana difcalcea-

moriendum fibi eife, fi Medicis in fectione ve-

þäS :

€, 4. n 4-

ta,

adolefcentula clariffimi generis, inter

nze morem gereret , tamen alacriter paruit di-

fiio t

nuptiarum meditamenta , in Chrifti Domini

cendo: JAMoriamur, quando Deo ita vifum eft.

füis

e cruce pendentis fignum oculos cafu forte

Atqueita vita excedens, praeclaro illam con-

qua

conjecerat, cum mutato illa unica vifione ani-

clulit obedientize erga Medicos exemplo.

fit,i

mo, & jam certa Deum fequi, virginitatem

Quis dubitet, eum nomen cum Chrifto fuper

adi

fuam illi voto mancipavit, novoque ardore

omne nomen meruiffe, quicum eodem humi-

en

mentis elatà, Martyrum vi&orias & trium-

de

Audita eft, quamquam

liavit fe, factus obedieqs usque ad mortem.

phos praoptavit.

0bl

non iidem, ac Martyribus, hoftes illi fuerint

FACTUM ,XLIV.

[

Ttie

decreti, quos fortiter excepit, & vicit. De-

Patientia be;',oz'ce busuilis.

&i

cem & feptem folidos annos lectulo fere per-

üfta

petuo affixa, torquentibus velut in equuleo

P

*x-]o,anriäs Plaza fupremo vitee triennio a- Rho. L6, " ;

&de

morborum f»viffimis lzetabunda transegit.

* deo ab arthritide occupatus & vexatus c.4 n.x1. . f

eft, ut vel levem amicze manus attactum fine

Laborabat febri he&tica, continua phthifi,

carbunculis, morbo articulari, hydrope, i-

acerrimo doloris morfu non toleraret.

Hec

Ichiade, cardiaca, hepatis calore adeo vio-

inter animo conftanti ad Deum mente ac vo-

lento, ut interuloe tantum non conciperent

ce converfus fzepiffime ufurpabat. Dum ate

lid, M

Q

ignem.

Et ne minor a Medicis virtutis oc-

peregregie vapulo,' ego interim Pfalmum

Id

cafio daretur, quinquagies, quod vix ulla au-

quinquagefimum poenitentize nunc meze, ac

ü

po

t

divit z2etas, fecta vena fanguinem mifit, nec

mifericordize olim tuze teftimonium fane lu-

tamen patientiam amifit; fzepius cucurbitu-

culentum recitabo. Nimirum ob oculos ha-

COnd

lis eodem exhaufta eft, indito etiam fale,

Quatt

bebat Pfalmiftze exemplum dicentis: Ferum- PC6r. v.G,

b

loci

quod Medicus, neício quis, diceret, pluri-

tamen Deo [u

J

mum conducere venenatis humoribus evo-

je&a eft anima zaea, : quoniam ab ip-

ial

lq qatientia mea.

Telcy

candis: fzepius cauterio inufta, bis ad fupre-

mam luctam inuncta eft, animo inter lizec om-

FACTUM XLY.

fe T

nia adeo tranquillo, ac ferendi avido, ut fer-

Cfe

Patientia leroica im per[ecutiomibus.

D

ali

rum ignemque, cum fecanda erat, aut inu-

renda, mora increparet.

Hujus ergo pa-

Sb

Romualdus fundator fui Ordinis, äccufatu*g S. pegf,---

iteo

tientize probationem brevi morti anteferen-

abimpuro homine, difciplinam ejus non Dam. in

ftne

dam puto.

Gerte tot hic füunt mortis imagi-

ferente, quafi nefandum fcelus fecum perpe- Vit? €- 49

t

nes ac meditationes, quot morbi, aut morbis

traffet, a fuis fubditisin publico conventucon-

Lv

fzeviora remedia: utergo votis, neccitra fan-

demnatus, tanquam laqueo & igne dignus, a-

fibi:

guinem, factum eft fatis, momento convaluit,

deoque & facra celebrare prohibitus eft ,. quae

quir

votique rea Monacham induit. Nempe hic, fi

omnia licet centenarius zequiífimo tulitanimo

ln

Cant. c, $. ünquam alias, verificatum fuit: Fortis efl, wt

folatus feChrifti dié&o & exemplo: fime per fecuti Joan. T

Paup

v. 7

mors, diletlio: Dura, ficut infernus, eemulatio.

[unt,&$ vos per[equentur. Ob quam caufam etiam v. ao.

tefor

S. Phi-

A

—

Titulus XHL — Afjs.

16t

Vx.

vitlr S. Phiiippus Nerius per triginta annos mul-

tias omnes vitze tuendze comparatas effe non

C. 18»

ta in domo S. Hieronymi perpeffus, nunquam

intelligit, ita omnibus conftare paupertatem

adduci potuit, ut ad domicilium Patrum Con-

usque ad vitze aras colendam giTe.

gregationis Oratorii a fe fundati tranfiret, do-

nec authoritate fummi Pontificis ad hoc.coa-

FACTUM XLVIIL.

&us eft.

ISG Ideml&.

Pielas — heroice vil,ïrix.

1

- FACTUM XLVI.

d

Paupertas | heroice. confidens.

Multifariam in uno adolefcente atque ele-Idem! 4.

Wi

! gantiffime fe pietas explicabit; etenim €4-n.x9»

lt

Rhol.7,

J

etanus Thienseus Theatinorum funda-

Tarellus, cuminvito parente Capuccinum in-

[a-

ch l.n.l2q'

C

tor pofitis in urbe Venetiarum novi Ordi-

duiffet, & depofito extra patriam tyrocinio

[

nisprincipiis, quze rejectis in Deum curis bel-

conftantiam folemnibus votis firmaffet, juffus

Q«

liffimefedederant, jubetur a Càraffa Neapo-

Forum Julii reverti, ut patrem irarum adhuc

V

lim proficifci, atque inea novam ftirpem pan-

plenum placatet,fe veteranis probavit. Ut pri-

W

gere. Rapuitad fe animos civium ac Princi-

mum horrida illa in vefte patrem convenit,

Til

pum Thien»i virtus, quem cum egentiíffimum

tantum illi ipfo invifi habitus afpectu ftoma-

1]

rerum omnium videret oppidi Comes , & vir-

chum movit, ut ingenti colapho ab homine

u

tutem hominis fufpiceret, cenfus & fundos,

impotentiífimo ad terram affligeretur, fed e-

it?

quibus recentem familiam aleret , liberaliffi-

gregius adolefcens patris pedes incredibili

a

me obtulit.

Kenuentem atque objicientem,

modeftia ofculatus, ita flexit, utillico mutatus

belle fibi inea, quam profitebatur, rerum om-

inamplexum rueret, atque amantiffimeipfum

nium nuditate, rem Venetiis proce(liffe, mone-

ofcularetur. Novum inde litis genus ortum,

bat Comes, non eadem omnium locorum efíe

parente domum invitante, filio pauperum xe-

ingenia; Adqus» fücclamans Thienzus: At

nodochium praehabente, ex quo paupertatis

ego, inquit, alterum Neapolitans urbis, Ve-

amans extrahi, ac paternas in ?edes migrare

netiarum alterum Ducem effe nefciebam. Ve-

nunquam paffus eft. Mox valetudine occupa-

YWi- r o

rum camobtrudendi, quze non accipiebantur,

tus, conclamatusque a Medicis tabulas novi

nullum finem faceret Comes , veritus Thie-

generis, foliddeque erga parentem pietatis

ff et, v. eodb

nvus, ne contentio illa paupertatis lumini-

Ve-

conficit, illumque eoruim, quze ipfe cumque a-

A

bus officeret, ea, quze confecuta eft, die, fum-

pud Deum meruiffet ( (ancte precatus, ut ea

1mo mane, quos fecum habebat focios, cum

rataeffet voluntas) hredem inflituit, fimul-

,//,.

-

fuis talaribus, ac precum breviario, domo,

que obfecrat, nihil ultra rogaturus,ut quod re-

quam idem commodaverat Comes, exire juf-

liquum effet vitze, ad chriftianze fanctitatis a-

m

fit, clavesque remifit, multa cum gratiarum

mulfim exigat, nihilfepatri amplius przeftare

W

Ilj«

actione jubens renunciari: Velle Thienzeum

poffe. Perculit filii morientis pietas bominis

experiri, an Deus alius Neapoli effet, qui fi-

,

animum, eamque poft illius exceffüm vitam

dem fuam liliorum, ac volucrum fidejuffione

inftituit, cujus filium, fi viveret, non poenite-

obligatam pauperibus fuis nonfervaret. Hinc

ret. Sic nempe etianí hzec pietas, quae paren-

Thiensi imaginibus addita lilia, ut quze aliis

tibus exhibetur, utilis eft ad omnia, promiffio-

candoris, atque intaminatze virginitatis funt

j

ornamenta, fpei in Deum reje&ze, nec falfze

nem habeps vi-tæ, quze nunc eft, & m fu-;tuxo.

W

03 Bo L5

füge4adb

gidem fint argumenta.

FACTUM XLIX.

[ine

FACTUM XLVII.

. Prudmtia heryoriceï ingenioa. |

Tec

Puupertas — heroice — praata.

( irave vulnuä in genu Romz à '»ücafiö' Aac-

Ideml.s.

V0

F

^. ceperat vir nobilis, atque, uter

at irae (.c.1.n.6.

M

ib-ïd. 1.9.

oannes Valefius calculo immaniter crucia-

AO

doloris impotens,. cum diro cruciatu artus

ium

]

tus, Medici ferrum & vulnus incitatiffime

convellerentur, vindictam clamans & fpi-

,

poftulabat; & fecari tuto poffe dicebant Medi-

llu-

rans , nullamque faniora fuggérentium vo-

corum peritiffimi. Ergo cam homineilliusla-

cem ad aures admittens, gemino mortis in

'ha.

niatus bene perito trecentis Belgicis florenis

limine periclitabatur. .Defperata propemo-

focii pacifcuntur, grandifane mercede; nam

'utn' Pr.6ln q)6l

dum erat non minus animi , .quam corporis

)

hialiense vitoe pericula caro vendunt. Hocut

curatio, cum ex animorum Medicis unus ( e

tefcivit Valefius, immanemillam fummam ef-

Capuccinorum familia fuiffe tradunt, nec no-

fe reputans; feque tanti effe, haudquaquam

men addunt, qui hzec prodiderunt) acciri,qui-

credens, ut fecari vellet, adduci'on potuit.

bus zeger delectabatur, fymphoniacos jubet,

Maluit igitur dirosintercruciatus paupertatis

ac modis leniílimis canere. Itaque illapfa fa-

integeremori, quam cum aliqua illius offen-

rentis in animum modulorum fuavitate, irae

itu8 5 n

fione fanitatem recuperare; qua eadem con-

par, I

atque furori modus paulatim fieri coepit, de-

n

ol

ftantia, fi qua paulo pretiofiora Medici phar-

tumuitque animus ;. factumque muficze pre-

! Y v

maca imperarent, abnuebat, ne per adainatoe

tium, ut exinde monitores, atque ad. omnem

fibi paupertatis vulnera convalefceret. Quse

chriftianae adverfus inimicum ac ficarium

(on

TL

quidem refolutio in Joanne tanto magis zeíti-

charitatis fignificationem nullo negotio tra-

manda erat, quanto certius plerique ftatuunt,

duceretur. Tanti eít crudos adhuc atque in-

quæ

jmo

paupertatem commodis quidem omnibus an-

domitos humores pharmacis lenioribus prae-

j [ 19

teferendam ; at cum de vita certatur, hujus

mollire, ut placi

jura effelonge potiora, utque nemo fanus divi-

evocari.

dg ac fine concuffu pofünt

-

i "P

Pl

- K. P. Lohn. Bibl. |Man. Tom. £.

X

FA-

:SU-

165

atoriue

Bibliothec? JManualis . Concion

FACTUM LII.

R'

FACTUM L.

zdlia Refiguatio bevoica.

""

Aeligio beroica.

C

cenobita quidam cum omnia monafterii bo- ibid, c.eó, | 1

iL pI b

na divinze providentize fubjeciffet, fuiip- n. 21.

m

Idem !3

oganda venia eft, admonendique delicá-

(0

C.1,1,17.

tuli, ftomachum ut audituri confirment,

fius etiam curam abjecit,feque totum Deo per-

PH

mifit pro tempore & zeternitate, dicens: Si

aliquid enim di&urus fum ultra communes

fcirem divino decreto jam conftitutum, utad

ofà

leges a Mancinello, fed magna, atque incre-

fa

dibili, quadam operis mercede tentatum.

inferos detruderer, nollem vel unico momen-

to Dei voluntati obfiftere; & fi poffem dicen-

4

Sumptam, flu&uante ftomacho,Euchariítiam,

do unum Pater & Ave decretum illud everte«

ürf

haud ita multo poft eodem redundante inte-

re, autimmutare, nonfacerem; duotantum

gram adhuc, minimeque diffolutam rejece-

d

ratzeger. Dum quid fa&o opus fit, con(uli-

Deum rogarem: unum, uttota zeteruitate fan«

at

tur, atque igne parant facras fpecies abolere,

&iffimaejus voluntas in meimpleretur: alte-

rum, ut mihi eamfaceret gratiam, ne unquam

pu

Mancinellus occafionem ultroinvadens, quod

fe

vix cogitare audemus, facit, infe&tamque for-

vel minimam cogitationem contra ejus decre-

Miror non tam ftomachi,

tum admitterem : quam animi demiífionem &

fie

dibus abforbet.

rl.&

quam animi robur, & charitatis praefentem

precationem iterabat quotidie, ut nulli mirum

adfuiffe mercedem, minime miror; Ferunt

effe debeat,fi Deus hominem frequentibus mi-

d

raculis honeftarit, cum tanta animi excelfitas

f

exinde divina libanti Sacramenta abditze dul-

Q

cedinis fenfum nunquam defuife, ut non tam

& magnitudo fummum fit ipfa miraculum.

Quod ipfum exemplo fuo infigniter confirma-

e

animo, quam corpore ipfo laute fibi ac delica-

[is

teepularivideretur. Operz pretium eft, ali-

vit Margarita d' Arborete virgo noftris tem-

poribus conteftatze virtutis, quae, cum corpo- Ibid.p 1«

f&

quando przeclare vincere, ut divinarum confo-

C.g n0120

h

lationum vié&oribus zera procedant.

re & animograviífimis doloribus afflictaretur,

eumque, quiilli erata rebus conícientize diri-

d

FACTUM LI.

gendis, ad commilferationemi permoveret ; is-

Re(&gnatio beroica iu divinam voluntatem.

que füaderet, utiftis animi angoribus fe expe-

Francifcus Salefius fuam cum divina vo-

dire conaretur, omuem, inquit illa, cozatuns

Penneq.

S

Á

in Ífag. p.

* Juntate confenfionem fat clare fequenti-

adbibui, fed incaffum, quo magis a colloguiis C?

1.24- 5 bus verbisexpre(lit: /Volo mbz ullam elzgendi

communicatione cum aliis levationem quevo, eo

Qu

Voc

optiogem dari: JDeus ipfe, £ placet, folus eli-

magis covporis atiimique tormeuta accrefcumnte

git: INibil volo, &? omnia volo, :a0do voleute

ita tamen sne anituo couffitutam fentio, ut iis

dor

libevari omnino nolim : fevendum eff, tolevau-

tür

divina, imez Regina voluntatis , prius velit:

»oft mortem ad locum , quem »nibi incompreben-

dum efl , €? cum Deo in voluntatis €? gaudii

lu

coufpivationeta veniendum s ff euim melius ba-

hii

fibilis bonitas a(fignarit, lubenter €P plus quam

bere s2e feutio, €? tnagis Deocoujuugi: Jefus

(is

Jubentiffrme, in eoque pacate & placide conquie«

fcaim,

cum bac loci a [Jeo s2ibi fa&fa defignatzo-

f[poufus inter excruciatos C?* patzentes primus

Lt

evit adiuflar Pavadzfi ;

fuit, €? inter amantes etiam palmam tuliz. Hu-

-

n

ze. Purgatorium mibi

*

fine. illa Paradifus ad i

uflar . Purvgatoviz a tne

manitas etiam iuter 2fda bypoffatice Ferbo uni-

10

zafuit: quem proinde cum prius imitabor , eo

Cot

veputabitur. O! inguies, ad Faradifum potius

evebamur , ibi Deum suulto pevfectius laudali-

imagis ia umum idemque cum ilJo con/pivabo , €7*

i

zuus. Nolo illud suulto pevfecizus examtinuave,

collimalbo. | Hoc praeterea eft penfandum: a-

fah

liud effe amare, aliud me pernofcere, quod

aut difcuteve ; boc wuibi fuficits fieum lau-

Obc

dem, quantum ipfe fapientiffmus prafcvipfe-

amem. Amorillefuperior nullo fenfu percipi

Tüm

poteft, latet fub crucibus, & intimis animi re-

L

vit.. ltavir ille fan&i(fimus, & quietis & pa-

cis fingulare domicilium ; cujus abore mana-

ceffibus operatur, quo fenfus nullus penetrat,

eo velut in arcem & propugnaculum confugit.

bant lize frequenter voces : 7/o/o, ut, quod

Inde emanantamantis hze voces: JJeus szeuss

Deus tmeus 101 effy mübi pvo nibilo fit : omniue

libertate a

!

uid volendi abdico , unicum mibi

tuus fum, eroque femper : quas non tam ore

!

exprimit, quam omnimoda cum voluntate

vefervo defi

erium conformandi tue:voluntati

diviue, €r mivov, bomines altevibono, quamil-

Dei conformatione, quae tacita quzedam pre-

catio eft, & caeteris omnibus excellentior,

m

li, adbevere.. Quem in finem exemplum par-

D'e

vuli fefu. in przefepio jacentis ob oculos fibi

ua animus feipfum quafi exuit j5& omnibus

E

CIH.M

'l

affli&ionibus fuperiorin Deum fe totum trans-

objiciebat, qui non legitur ad papillas mater-

fert, & omni jure proprise voluntatis fe pror-

hom

nas manus extendiffe , ut lac fe haurire velle

CQ

monftraret, hoc maternse relinquebat provi-

fus exfpoliat, quati Deo diceret: Verum eft,

ul

me multa pati, Deus meus ; fed aliter me-

dentize, a qua oblata folatiola non recufabat.

Wn.

Nihil ille infantulus ambiebat, omnem fuam

cum agi nolo, quando ita vis: Verum e-

&im

voluntatem inmatris voluntate depofuiffe vi-

tiam eít, aliquam mei partem has afllictio-

n

debatur: Itamon eft fatis amanti, divino be-

nes refugere, fed non, quod ego volo, fed

x

neplacito conformari, fed omni fe propria vo-

quod tu: amabo hanc crucem, hos dolores,

imo potius hunc infernum , quamdiu volue-

Cujt

luntate exuat, oportet, & illam in divinam

üs

quodammodo convertat, ita, ut non tam ve-

rs, & illa non in fe ipfis amabo, fed ut a

tua voluntate aífignata, quae fola amoris

(itu

limusipfi, quam Deus in nobis & pro nobis,

üL,

velit, operando velle fimul & perficere, modo

mei regula eit.

admirabili, fed am

99?91]

w

anti perjucundo aï—:que,ü'u*-

FA-

ln

&uofo,

:

—in-

us XI. o Afefs

Fiög

FACTUM LIIL

illererum iniqüïtate c-onfli&ätus, nequaquam

Refignatio heroica. colitus approbata.

fciendi ardorem remifit, verum profunda no-

r Ibïd,c.

&ium operi pulcherrimo deftipavit; itaque

l' n. 2!.

4 '/; Ibid.p.r.

B

JoannesHieronymus Sacerdos e Societa-

ftragula obvolutus in templum defícendens,

f

i €,7.1.4.

* tenoftra, vir ob virtutum ornamenta &

[:ptem totos annos ad penlilem ante aram

l

conciones per Hifpaniam c.lebris, & apud

lychnuchum conftantia inaudita pervigilans,

j

Philippum1l. gratiofus, vefpere plures horas

nullam facultatem, linguam nobiliorem nul-

lu

orationi dare folitus fuit, in qua fzepius amo-

lam, fcientiam nullam reliquam fecit, quam

]s

rem fanttum ad luttam cum, amore proprio

animo non conciperet, atque informaret, util-

la

provocabat; ibiinftru&a velutacie prodibant

lis etenebris magna nominuis claritate prodie-

omnia mala huic infefta, & unum poftt aliud,

rit, atqueutinam in exponendis divinis oracu-

quam honorifica poterant fpecie ad incutien-

(à

lisfüinon nimium judicii; verum qui fine Ma-

Qa

&um metum fe menti meditantis reprzefenta-

giftro didicerat, aliquando labi fuit neceffe.

bant, hzerebantque velut in confpe&u, donec

Qs

paratum fe ad illa perpetienda Deo offer-

T.

ret. Id quod cum die quodam ageret, & fa-

mem, fitim, morbos, carceres, & mortem

FACTUU LY.

lls

ipfam, velut praefentia pro amore Dei ^ubeun-

-- Triflitia . heroice . corretfa.

$

. da volens lubensque acceptaffet : fubit po-

m r

Q

!

^. ftremo, velut inter ultimze aciei triarios hzec

Annor 58 5. in Hifpaniis vir nobilis -al'i*cüj'il«rsk Penneq,

;

-.-cogitatio: Qauid fi te jam Inquifitio facra ac-

d*

criminis reus mandato Kegis conjectus P» 5 €. 9

""

cerferet, & depropofitione hzeretica in pulpi-

eft in carcerém; ubi in mortis cogitatioue , "* *

tis prolata accufatum examinaret, & dam^a-

wo.lbid.p n

timorequedéfixus, dum feptem menfes di£

ret? Hic hwfit, & ad Deum converfus, ait:

fertur fententia, ita moerore contabuit, ut,

u.r, Crg nlül

JVon hoc Domine. — Camque nihilominus vide-

[l«

'

qui ejus curam gerebant, prae triltitize magni-

l-

retur fibi minus liberaliter cum Deo agere in

tudinemoriturum crederent: Ubita:dem in-

, hoc punc&o; poft aliquam cogitationum pu-

e

teliexit, fe ad mortem condemnatui, fibique

u

.gnam, cum amori divino ulterius refiftere non

incarcere manu carnificis gulaiu frangendam,

- poffet, tandem Deo fetotum commilit dicens:

Ü

t hoc Dosine.

toto corpore inhorruit, & voce intercepta,

Vix haec verba protulerat,

fuique prze angultia vix compos, poft aliquod

D

cum apparitor fores pulfat, ad Inquiütores

"n

lilentium tandem in fuípiria & fingultus e-

vocat, a quibus jubetur abftinere a pulpito,

rumpens exclamavit: Ergone mihi carnifi-

W

donecde propofitione hzeretica, quam diceba-

fs

cis manu moriendum? ergo laqueo fauces

tur inter concionandum protuliffe, plane fe

frangendze? o laqueum! o chordam ! o quae

lü

purgaret. Etiam accufatus eft apud Roma-

li.

nuntia aures, mentemque percellunt! Q in-

'num Pontificem deverbis contra füpremoe fe-

feri, o fempiterna tormenta! . Tres illi con-

J

'dis auttoritatem temere prolatis, Romamque

u

ceffi erant dies, quibus fe pararetad mortem;

"accerfitus, ut dictorum rationem redderet:

hic fan&tioris confilio, & gratize coeleftis fub-

]i

in utroque Tribunali poft longum examen in-

j

fidio adorationem velut ultimum afylum con-

nocens declaratus, & concionibus tam Romae

fugit; purgat fe Sacramento poenitentize, &

T

coram Pontifice,' tum in Hifpania deinceps

ccelefti pane fe corroborat: res mira, ih ho-

cumi majore, quam antea, audientium applau-

minem alterum prorfus mutatur, timor mor-

fu habitis clarior evafit, fed.etiam Deo charior

tis, horror carnificis & laquei evanefícunt;

10d

ob amoris divini per hanc rerum contraria-

mille vitas optat, ut eas omnes Deo in facri-

dpl

rum varietatem, & in iis tolerandis conftan-

:

ficium offerat, omnia Martyrum fuppl*iäiä

I(2

tlam m;txima increment.a.l

i

e

, Ominibus corporis membris excipere arden-

fat,

€

ter in votis habet: quin & manibus, oculis-

glt.

at

S'

que ere&is in coelum a Deo poftulat, ut be-

tl

neficii loco fuüpplicium fuum proroget, tor-

oft

FACTUM LIV.

toris manum perturbatione aberrare permit-

at

— Scientiarum | Qmor /zqreiqu:;

tat, ac fzepius intercidere ac pro'abi, ut vel

annum integrum imperfe&is ftrangulationi-

v

Rhel, »,

ei'tihax virtus animi ín Auguftino Stenio

1

Jof,

€,12.n.I.

bus discrutietur

,

mortemque non inveniat;

us

improbe atque oblu&antis fortunze, quae

& qui paulo ante tortorem, & laqueum ex-

. hominem ad magna deftinatum viliffimo loco

ns-

horruerat ,' nunc a centum li&toribus ligati,

for^

& corpore deformi nafci voluit, malignitatem

& cum ignominiofis proclamationibus cir-

omnem conttantiffime fprevit: quamquai e-

e&o

cumduci impenfe defiderat; no&e integra

nim qua extrema paupértate, qua oris fcedita-

ante diem fupplicio deftinatam voluit fibi ma-

me

te interultimze plebeculoe homines deridicu-

ne

nus & gulamlaqueo vinciri, ut tanto diutius

lohaberetur, animus nihilominus jam tum ve-

hoc Dei, utajebat, beneficio frueretur: Deni-

dyo"

fod

re magnus ipfa tolerantia eminebat.. Appli-

que qui prius ad folum inferorum nomen con-

cuitdeinde fead Religionem, ac multis preci-

tremifcebat.jam tanta fiducia in Deum & pace

65

lüe

bus in Canonicorum Regularium familiam a-

fruitur, utdicat, videri fibia divina mifericore

:'U-- dituimpetrato, adeo a collegis exagitatus eft,

dia calce & czemento inferorum portas occlu-

iA

ut, cumlitteris dare operam vellet, rifu exci-

fas, & quemtriftitiz magnitudine moriturum.

pons

perent hominem , ac ne lumen in cubiculum

credebat, tanta nunc exundatlzetitia,ut dicat:

2d lucubrandum inferret, impedirent,

cata mea defleo, tantis inceffot

AR Pat. Lohn. Bibl, AHan, Tom. 1,

Haþ' Si, cum')ge;

f

gaue«

d-

Bibiotheug Manualis: Couciouatoruz

164

Mb

quos premeret fummo»e eruditionislibros, ede-

gaudiis, quantis brevi, ubi Dei confpe&u frui

3pæ

dabitur, perfundar? ejus verba & voces in

repoifetinlucem; tantam effe Regis apüd o«

pl

Deilaudes, & gratiarum actionesabeunt, ut

ptimum Pontificem gratiam atque auétorita-

t

tem , ut de repulfa timendum non videatur.

admirabilesinadítantibus excitent motus ani-

de

morum: exauditus fuit a Deo in eo, quod tor-

Hortari proinde feopere quam maximo,neRe-

pi

torem attingebat: ille enim, dum gulam fran-

gis abire jam volentis voluntatem unus ipfe,

«

quem omnium vota fpe&arent, ultra fruftrari

gere conatur, animo perturbatus, dum vix ad-

qu

vertit, quid agat, quartam fere horze partein in

vellet. Valida hzec omnino petitio fuit; fed

buil

eoultimo funeftoqueactu pofuit; reointerim

apud Ruizium major omnibus , ut eft in ora-

culis,veritas fuit. Refcrip(it, habere fe gratias

gii

tam fereno vultu, &conftantia omnem hanc

p

carnificinam excipiente, ut nec pedem, aut

Regi, quas nunquam poffet referre pro ea,

jutt

quam defe haberet, opinione, proque promif-

manum, autaliam partem corporis moveret,

(i5,

nec verbo querelam proferret, adftantibus ad

fis, quce fibi auro gemmisque effent pretiofio-

(

tantam patientiam & tranquillitatem ftupore

ra. Ceeterum nequehis, neque quibus demum

g

cunquealiis a veritatis,quam unice adamaret,

defixis, & nominatim Patre Aria,qui fpectabat

Dur

& morientem in hoc ultimo certamine juva-

femita nelatum quidem unguem deflexurum ;

eisi

bat, quique hzec omuia literis ad pofteritatis

acne füfpenfum diutius Regem haberet, vide-

ri fibi, cives cogi non poffe.

Nimirum alte

d

memoriam confignavit, ut, quantum habeant

"

bat!

mortales in humili & perfeverante ac fideli o-

menti Ruizius infcripferat faluberrimum mo-

j |

E

nitam Salomonis: Mifzricordia €9 veritas te Prov.c. s; |

ratione fubfidium, agnofcer,ent.

mon deJerant, circumda eas gytiuri 1uo, €$ de[cribe v.3.

H

-FACTUM LVI.

in tabulit cordir tui, €? invenier gratiam, €$ di-

Jciplinam bonam coram Deo £$ hominibur.

Temporis heroica. parfitionia..

RhO l. s.

gelus Pazius Ordinis Minorum, clari no*

FACTUM LVIII.

C.l I.n'SO

5

minis, magnarumque virtutum, nihilun-

Fidoria [ui | genero[a.

N

quam per ineptas moras corrupit, fed celerri-

fne omnia adminiftravit, addenfatoque gradu,

N*

apoli puella nobilis & przedives ab ado- Penneq.

ä

leícente paris nobilitatis in conjugem pe- P-2. c.16»

quantum officii ratio ferret, perurbem inceflit,

l?o Ia.

quod diceret, otiofe molientibus, atque obam-

tebatur, & jam inid confenferant utrinque pa-

bulantibus multa offerri aliena, quae tempus

reates, & pro connubialibus pactis communi-

ter ítabiliendis in aliquod conclave convene-

furaciffime fubducerent, animique vim , quae

Tuopte diffluitingenio, mora infuper debilita-

rant; cum puella in fuo cubiculo ante pen-

dentem e cruce Chriftum proftrata, altioribus

rent.

cogitationibus agitari coepit, & divinioribus

U.

fiammisaccendi: Quid, ajebat, quid ago, Je-

fu Fili Dei, & hominum amator? ficcine, dum

FACTUM .Lvn.

tu carnem tuam innocentiífimam tam atroci-

Feritatis amor heroicuf.

Alv

ter traCtas , ego voluptates licet in conjugio

Idem.4.

licitas confeétabor? ficcine, dum tu vulneri-

ho

H

fpali agebat Philippus Tertius, obortaque

bus & fanguine deformaris, ego formze exco-

C.g.n-S-

de novo veGtigali controverfia, cives mi-

pnd

uus, quam vellet, habebat obfequentes, quod

lendze, ego gemmis & monilibus ornando cor-

Krb

porioperam dabo? noníiet; & continuo fibi

fe cogi non poffe dicerent,fponte vero nihil da-

ET

turos. Nec deerant ex Theologis, qui regize

comam reícindit, eaque ad pedes Crucifixi

frib

cupiditati faverent, fed quod hi gratiam Prin-

appenfa, illam ipfam effigiem manu gerens,

Ooci

cübicuio egreditur, & ad conclave, in quo

à

cipis veritati praehabere vulgo crederentur, i-

omnes convenerant, fe conüfert, ibi ad matrem

NERCEPTOSSUAIU E R cie OU hoU p

deo parum illis au&oritatis in publicum. In-

"

Vi

ens id temporis Ruizii nomen, etfi pro Rege

converfa: Noneft, inquit, Domina, quod de

E

conjugio meo ulterius agatis; ecce Sponfus

adm

entiret, fecutarum Senatum ac cives appare-

&at

bat. Ergo tentari hominem placuit, & quia au-

ifte meus eft, quem elegi, & cujus pedibus

Tioni

crines meos ut arrhas appendi. .Mira hicin-

ro,oblatisque honoribusinexpiabilem non du-

ter omnes turbatio, admirantur aliqui, fre-

Ctip

bitabant, alia viaaggrediendus fuit, fciebant,

Ia

hominemingentes, atque eruditiffimos com-

munt & indignantur alii: fed. tamen penes

Chriftum, novamque ejus fponfam ftetit viéto-

des,

inentarios de divinze gratize, hominumque li-

ria. Audierat videlicet intus Chriftum dicens

Tujta

bertatis concordia elaboratos habere, quos

ante edituma Paulo V. decretum, quo de illa

