ducat; fed vis noffe,qualis amor fit? vide, quo

]

XVIII. Cum d'i:(':*i-tþ- toto corde, tota anima, S.Aug. de

ducat.

Non enim monemaus , ut nil ametis;

tota mente, nullam vitee noftrze partem relin- do&r.

fed monemus, ne mundum aníetis; ut eum,

rifti

quit, quze vacare debeat, & quafi locum dare

?1.3.c.22.

quifecitiundum,libereainetis. Obligata e-

utalia refrui velit: fed quidquidaliud diligen

L

$ Dern.fe,

nimanima amore terreno, quafi vifcum habet

dum occurtit, illuc ra

gLdemos

«

piatur, quo tatiuls/d.ile—

in pennis, volare non poteft. Mundata vero ab

&ionis impetus currit. ..

:

dobene

oUXIX

;v'wendi.

afle&ibus fordidiffimis eculi tanquam exten-

E

. Illi plus, quam fe, di

'ylïigun't | Dïäum; S. -Pr'o?p.*

fis pennis, & duabus alis refolutis abomniim-

qui pro ejus amore fuze ad tempus faluti non l.2 de vit,

pedimento, id eft, duobus praeceptis dileCtio-

parcunt ,. feipfos tribulationibus ac periculis tontemph

nis Dei, & proximivolat. Quo, nifi ad Deum

tradunt, nudari facultatibus propriis, patrize ^ ?

volando, quia afcendit amando.

fuve extorres fieri, parentibus & uxoribus, &

Idemtr.. . Vll. Quomodo diligis eum , cujus odifti

filiis fuis renunciare parati funt, & ut totum

Cue —— — N

in ep. I.

dicam ,. ipfam corporis mortem non folum ':

joan.

preceptum? quis eft, qui dicát: D,i;go!?fimä

eratorem, fed odi leges ejus?

.

;

non refugiunt, fed etiam libenter excipiunt,

S. Greg.

.VIlI. Probatio dile&ionis exhib

itlo Pfï: Q-

ambientes a corpor

hom.30. peris:; vere enim diligimus, fi ad mandata e-

Deo vita vitae fuze difcedere. -

is fui vita magis, quam a

jus a noftris nos voluptatibus coarétamus.

S. Thom,

XX. 1lli perfe&e diligunt Deum, qui vo- Ibid,

IX. Anima, quae amat, operatur magra, &

lendo, quod vult Deus, & nolendo, quod non

reputat parva; operatur multa, & reputat

vult, nec ullis peccatis, quibus offenditur,

pauca; operatur diu, & reputat breve.

acquiefcunt: & femper fe ad virtutes, quas

S.Bem.de

. X. Diieciio, quaetenditin Deum, tendatin

ipfe dignatur donare, diligendas & haben-

di.Deo. immentum, in infinitum (nam & infinitus

das extendunt.

Deus eft & immenfus) quisnam, quzefo, da-

XXI. Dilexit nos Deus d

QI.cifer ; fäpien- S. Be;-n.

bitur finis effe noftri, vel modus amoris ?

ter, fortiter. Dulciter nempe dixerim, quia fup. Cant,

1250

Quid? quod amor ipfe nofter non jam gra-

carnem induit:; Sapienter, quia culpam ca- !6* 2e.

tuitus impenditur, fed reprehenditur debitus,

vit: .Fortiter, quia mortem fuftinyit.

Difce

amat ergo immenfitas, amat aeternitas, amat

ergo, Chriftiane, a Chrifto, quemadmodum

fupereminens fcientiv charitas, amat Deus,

diligas Chriftum; difce amare dulciter; ne

ä

cujus magnitudinis non eft finis, cujus fapien-

ilecti; prudenter, ne dec

.

epti; fortitg/; , ne

tize non eft numerus , cujus pax exfuperat om-

compreífi deficiamus.

nem intelleé&tüm, & vicein rependimus cum

XXII. Indica mihi, ubi p

äfcas, ubi cubeS Cant f

AE M

menfura? Diligamte, Deus meus, adjutor

in meridie? quid fignificat meridies ? ma-

meus, diligam te pro dono tuc, & modulo

, en 50'

gnum fervorem, & magnum fplendorem, fer«

1meo, minus quidem jufto, fed plane non minus

vorem charitatis, & fpiændqrem vä;*itatis.

poífe meo; quietíi, quantum debeo, non pof-

ium , nonpoffumtamenultra, quam poffum.

— Ukilitas.

Fotero vero plus, cum plus donare dignabe-

ris; nunquam tamen, prout dignus, haberis.

XXHI. In quäntum quisque amat, in tan- 5,Greg.h,

-* Avg.

Xl. Ponderibus fuis aguntur omnia, & lo-

tum ad ingreffum regui appropinquat.

In 25. füp. il-

;;:.

d Eccl,

113. conf. c3 fua petunt. — Pondus meum amor meus,

quantum vero am

"

are negligit/, intantum in-;

omine,

4

gredi recufat.

fitu fuüftue

illo feror, quocunque feror.

;

S. Aug. in

Xll. Minus, Domine,te amat, qui aliquid

XXIV. O jugum fan&i amoris, quam

liftü.

dulciter capis, gloriofe illaqueas , fuaviter Bern. de

C 29.

«onf.l.1c. tecum amat, quod propter te non' amat.

[

€O,

'U

S. Bern.

XIlI. Magnares eftamor, fi ad fnum recur-

premis, delectanter oneras, lortiter ftringis,

prudenter erudis; O felix amor, ex quo o-

füp. Can

; rat principium, fi fuzxe origini reddatur, fi re-

fer.20. —fufus fuo fonti femper ex eofumat, unde ju-

ritur firenuitas morum, puritas affectionum,

'giter fluat.

fubtilitas intelle&uum , defideriorum fancti-

S. Aug. in

XIV. Pestuus, amortuus: habeto duos

tas , operum claritas, virtutam foecundi-

i 33.

tas, meritorum di

pedes, noli effe claudus.

Duo pedes funt duo

limitas !

gniþas, proemiorum fub-

j

amores, Dei & proximi.

XXV,

240

| Bibhothece Manualis» Canciunatl)ria?

!

Taban. in

XXV. Si vis perfe&e purgari a vitiis, in

num Deam faum, toto corde, tota anima,

n

quod. fer. quantum praevales, accende te ia ignem divi-

tota virtute fua: clarmat enim intus ei inna-

:

niamoris; Si dulcedinem divini amoris per-

ta, & non iguota rationi juftitia, quia ex toto

fe dligere debeat, cui fe totum debere non

fecte guftaveris, de temporali dulcedine non

curabis.

ignorat.

A

S. Bafil.

XXVI. Thefaurus indeficiens eft amor di-

XXXIX. Si homo hominem tanta diligit S. Aug.

Cohï. c';'(

inHeX. vinus, quem qui habet, dives eft; quo qui-

dile£ione , ut alter alterum vix patiatur ab- med.c.35«

cunque caret, pauper elt.

j

eíle ; fi fponfa fponfo tanto conglutinatur

g4

Hugo de

XXVii. Charitasomneman

imilanguorem'

ientis ardore, ut prae magnitudine amoris

laude caþ.

fanat. Chatitas omnium vitiorum radices ex-

nulla perfrui valeat requie, chari fui abfen-

.

tirpat. Charitas omnium virtutum origo eft.

tiam non fine magno moerore ferens: Qua

füp. anï |

Charitas mentem illuminat, conícientiam

er;o dile&ione, quo ftudio, quo fervore, ani-

retti

jf Qgi C

mundat, animam Lzetificat, Deum demoniítrat.

nma, quam defponíatti tibi fide & miferatio-

Animam,in qua charitas habitat, fuperbia non

nibus, debet diigere te verum Deum , &

buaft. gj

inflat invidia non devaltat, ira non diífipat,tri-

pulcherrimum fponfum, qui nos fic amafti,

*

ftitia mala non vexat, avaritia non excoecat,

& fervafti: qui pro nobis tot, tanta & talia

p

feciiti? Quamquam autem hzec infirma ha-

gula non inflammat , luxuria non inquinat,

l

femper munda eft, femper caíta, femper quie-

beant fuas delectationes, fuosque amores,

P4

ta, lemper lzeta, femper pacifica, femper beni-

non tamen tali modo delectant, ficut tu Deus

nofter.

& Gtt;

na, femper modefta.

In te enim dele&ta:ur juftus, quia

]o Iit mor' JL

S. Aug.

XXVIII. Quisquis cognofcit te, diligit te,

amor tui fuavis eft & quietus.

Nam pecto-

t

l

c. 6. fo li l-l

fe oblivifcitur, amatte plus, quam fe, relin-

ra, qua poílides, dulcedine & fuavitate re-

[

uit fe, & venit ad te, ut gaudeat de 1e.

les. £t contra amor fzeculi, & carnis an-

S.Greg -

XXIX. Sanüi viri amando difgunt * quod

xius eit, & perturbatus: animas certe, quas

$.Den.

fuper

ferm $2 (

Ezech.

docendo proferunt.

ingreditur, quietas effe non patitur. Sem-

inQut. f

lbid.c.227

XXX. Machina mentis vis amoris, quzil-

per enim fufpicionibus & perturbationibus,

(

am &a mundo extrahit, & in alta tollit.

variisque timoribus foilicitat eas. Tu itaque

S. Bern.

$M.

XXXI. Nonfine praemio dili

gitur * qui-üng

es delectatio re&torum, & merito.

Quies e-

(em 93

raemio eft diligendus.

nim valida eft apud te, & imperturbabilis vi-

n al

S. Thom.

XXX1ll. Meliorafuntub

era tua viïnok,1 id eft,

ta. Qui intrat iu te bone Domine, intratin

amores tui vino confolationis terrenze, quia

gaudium Domin fui.

univeríalior afficiens totum hominem : iati-

XL. Solus eft amor ex omnibus animz S, Aug.

$4

mior penetrans intima cordis: durabilior,

j

-

motibus , fenfibus atque affettibus, in quo Man.c.18.,

Ls conf

E

j

uia in zeternum durat.

poteit creatura, etíi non ex 2equo, refponde-

S.Bernin XXXIIL Duzele&iones amoris funt, dul-

re Authori, vel ipfi imutuam rependere vi-

Pial.

cem. Amor ubi veaerit, ceteros in fe omnes

$ g

coris & doloris. .O adeffe & abeffe! primum

admajasífolatium, fecundum ad majus meri-

traducit, & captivat affe&tus, animze per fe

medcat. )

Tdemin

tam. Prezefentia jucundior, abfentia utilior.

fuílicit, per fe placet, & vropter fe, ipfe me-

G

ferm. 9.

t

]n prfentia delectatur anima cum Deo; ia

ritum, ipfe caufa, ipfe fru&us, ipfe ufus.

abfentia dele&atur Deus in anina. — .

XLI. Vae animze audaci, quse fperavit, fi S.Aug.1.6

S. Aug,.

XXXIV. Scio, Domine, quia imale eft ini-

a te receffiffet, aliquid fe melius habituram. conf.c..6.

1.13 coni.

1

&

C.1.

h

i praeter te, non folum extra me, fed in me

Vería & revería in tergum, & in latera, & in

ipfo.

Et omnis copia, quze Deus meus non

ventrem, & dura funt omnia, & tu folus, Do-

5

eft, egeftas mihi eft.

mine, requies.

S. Bern,

XXXV. Nec absque c

nharitate q':.w(;:libet

XLII. Avare, an parum t

ibi eft, fi te im- S.Aug.üq

ld ftae,

ep. 42.

pleat ipfe Deus? Deus fi ad teveniatfine au- iu Pf. 30.

magnum bonui futcipitur, nec cum illa quod-

libet exiguum refpuitur.

L

ro & argento, non vis illum? quid ergo de

S. Bafilius

XXXVI. Beati, qui verae1

llius pulchritu-

his, quze fecit Deus, tibi fufficiet, cui Deusip-

LOm :

inPi.44-. dinis amore inardefcunt, charitatis enim vin-

fe non fufficit?

culis quodammodo adfítricti, coeleftem ac bea-

ALIIL . Da, quod peto, quoniam fi cuncta, Id.fol.c 3.

)

l

tum amantes amorem, oblivifcuntur domefti-

quae fecifti , mihi dederis, non fufficit fervo -

;

corum & amicorum ; oblivifcuntur fam:lize,

tuo, nifi teipfum dederis.

& facultatum ompium, quin & immemores

XLIV. Hicaurumquod eft, non poteft tibi Idem 1. g,

Mi

effe argentum. . Vinum quod eft, non poteft in Pf. 36.

potus & cibi ad corporis lultentationem ne-

ceffarii, foli divino & puro amori penitus ad-

effe tibi panis. . Quod tibi lux eít, non poteft

haerefcunt.

J

tibi effe potus.

Deus tuus totum tibi erit,

S. Aug.

ef charitatem , ut

manducabis eum, ne efurias; bibes eum, ne

in Pf. 49;

XXXV!I. Quisquis hab

L

quid eum longe mittimüs, ut videat Deum ?

fitias; illuminaberis ab eo, ne deficias; pof-

confcientiam fuam attendat,& ibi videtDeum,

fidebis totum, integrum totus integer.

vult eum forte videre fedentem in ccelo? ha-

XLV. Ob duplicem caufam Deus propter S.Bern.

tr. de di-

beatcharitatem, & in eo habitat, üqutin coelo.

feipfum diligendus eft, five quia nihil juftius,

ZEuuitas.

five quia nihildiligi fruCtuofius poteft. Mere-

lig. Deo.

:ä

S. Bern.

XXXVIII. Meretur amari propter feipfum

tur amari propter feipfum Deus & ab infide-

S'Aus.tr.

tr, dedi-

Deus & ab infideli: qui etfi nefciat Chriftum,

li, qui, etfi nefciat Chriftum, fcit tamen fsip-

lig. Deo.

fum.

t

fcittamen feipfum. ' Proinde inexcufabilis eft

Proinde inexcufabilis eft omnis etiam

omnis etiam infidelis, íi non diligit Domu-

infidelis, fi non diligit Dominum Deum

(

. fuum

:

Pa

m&s XIX.

| Charitas" Dei.

--

4t

faum tota corde, tota anima, tota virtute

veftros, & duceret in fe intentionem cordis ve-

fua.

Clamat nempe intus ei innata, & non

ftri, & placeret vobis manusartificis, & pon-

ignota rationi juftitia, quia ex toto fe illum

dus argenti, & fplendor metalli: nonne unus-

A— 009 04 09

diligere debeat, cui fe totum debere non

quisque veftrum diceret: O fi haberem vafcu-

ienorat,

:

uar;

lum iftud ? Laucatur vobis charitas, fi placet,

i.t S' Aug.

S,Aug.i. I

XLVI. Quid mihies? miferere, utloq

habete, poffidete; non opus eft, ut furtum ali-

IN med.(,;s'

Conf. c.5. Quid tibi fum ipfe, ut amari te jubeas a me,

cui faciatis, non opus eit, ut emere cogitetis,

"

.— & nifi faciam iraícaris mihi, & mineris in-

$

gratis con'tat: teneteeam, amplectimini eam,

gentes miferias? Feu mihi, parvane ettipfa

duiciusillan:hileft: fi, cum commemoratur,

u

miferia, fi non amem te?

|

là

5,. Bern.

talis eít, cum habetur, qualis eft.

füp. illud

XLVII. Quandoignorabam, meinfítruxit;

LVII. Exiftimo, quia nec cum inventus S.B:rn,

l*

quando errabam, me reduxit. Quando pec-

füerit, ceffabitur a quaerendo : non pedum ferm. 54«

P. Quid

cabam, me correxit; quando fteti, metenuit;

Et in Cant,

retri-

patfibus , fed defideriis quzeritur Deus.

buain.

quando cecidi, meerexit; quandoivi, medu-

utique non extundit fanétum defiderium felix-

xit; quando veni ad ipfum, mefufcepit: & fub-

inventio, fed extendit. Nunquid confamma-

là

dit; nec prohis omnibus, quod rependam, ha-

tio gaudii, deliderii eft confumptio? oleum

beo, nifi tantum ut diligam. .. Non enim me-

magis eft illi.

lb,

lius, nec decentius, quam per dilectionem re-

Dignitat.

lg

pendi poteft, quod per dilettionem datum eft.

LVIII. Talis eft quisque, qualis ejus dile- $. A:ug.

ld

$. )ercg.

XLVIII. Ailtare Deieftcor noftrum, in quo

&io; Terram diligis? terra es.

C* : hom. z. im

l. 15. mor, jubetur ignis femper ardere, quia necelfe ex

LIX. Deum diligis ? quid dicam

e-

€.7.

illo ad Deum flammam cnar

?D ?uäl. Joan.

V

x

ij:atis iundefinen-

es: Ego dixi: Dieflis.

N

ter aícendere.

LX. Cum enim quzeritur, utrum quiSqueld&m'im

28

S.Bern.

XLIX. Cum amat D

äus , non äliud vult,

fit homo bonus? non quxritur: quid cre2 Enchir,

Tle

ferm. 83. quam amari. Quippe non ob aliud amat, ni-

in Cant.

dat, aut fperet: fed quid amet? 1

tem : ni-* "7f

fi ut ametur, fciens, ipfo amore beatos, qui

hil effe i(to Dei dono exceilentius.

üe

fe amaverint.

,

S.Bern.

LXI. Nihil eft pretiofius Deo virtute di- S.Greg in

&

L. Nulla major eft ad amorem invitatio,

leCionis, nihil eft defiderabilius diabolo ex- Pait,

j

ferm. 93

- quamad amorem pervenire; nimis duras eft

tinctione charitatis.

;

in Canr.

animus, qui, fi dilectionem-

ln

ere.

nfoiit impez;de--

LXII. Beatus vir, qui afcenfiones in cor- 8 Aug. r

re, nolit repend

de fuo difponit, non greffibus corporis, fed Pf 85.

;fucunditäf.

TA

aifectibus mentis. Amando afcende

5 h. |

S.Aug. . LI. Verus am

or non fentit amaritudinem,

E quagtq

i at

plus amaveris, tanto plus afcendes. -

Q

l.13. conf. fed dulcedinem ; quia foror amoris duicedo

- LXIII. Non clarefcit anima fulgore zeter- S. Greg,

Jl*

eft, ficut foror odii amaritudo.

r

ne pulchritudinis, nifi prius hic arferit in of l.18. mor,

LII. Quamquam hzec infima habeant de-

O€. a5

eS

S. Aug.

ficina charitatis.

f

med.c.35. leCtationes fuas, fuosque amores, :on tamen

- LXIV. Quantitas cuiusqu

ve( änimæ zeftima- S Bern, im

[

tali modo delectant, ficut tu Deus nofter. in

tur de menfura charitatis, quam habet.

Can:.f.27.

te enim dele&atur juftus, quia amor tui füa-

LXV. Nunquam humaza opera mirabitur, S.Cypr. 1.

f 54g M

vis eft & quietus. Nam pectora, quze polfi-

quisquis fe cognoverit Filium Dei : dejicit fe de Spe-

des, dulcedine & fuavitate reples.

É contra

de culmine generofitatis,

m' [Onf:fuöl

qui admirari aliquid ***

n

amor fzeculi & carnis anxius eft, & perturba-

Y

J«

tus: animas certe, quas ingreditur, q

Poü: Deum poteft.

efle non patitur.

gietas

*

Facilifas.

id fet.30.

.m' S-Aug' ['g

€

À

Liil. Qui vult gaudere de fe, triftis eft, qui

-LXVI. Nil durum, nil amarum, nil grave,

autem de Deo gaudere vult, femper gaudebit,

nil lethale computat amor verus. Quod fer-

RU' i[l 030'

uia folus Deus fempiternus eft.

ïde fa-

rum, qua vulnera; quzepoena, quae mortes

fie

Tdeml.4.

LIV. Domine Deus virtutum, often

amorem praevalent feparare perfe&uum? — A-

)

ciem tuam, & falvi erimus. Nam quaqua ver-

mor eft impenetrabilis lorica ; ' refpuit jacu-

fum fe verterit anima hominis, ad dolores fi-

üJdM£&

la, gladium excutit, periculis infultat, mor-

V0

gitur alibi, preterquam in te; tametfi figitur

tem irridet; Si amor eft, vincit omnia.

in pulchris extra te, & extra fe.

LV. Anima amans debet continuo ftarein

LXVII. Qui amat, non laborat; & omnis g, Aug, —

ibi ln

$. Aug.

labor non amantibus gravis eft; folus amor l.13. conf,

praefentia Dei, & habitare intra Deum, ficut

eft, qui nomen difficultatis erubefcit.

" ij

intra favum mellis habitat apis, quze ita fe ei

LXVIII. Ideo fponfa, dum dicit: -Fafcicu- S.Bern.

teü

fil

includit, ut non aliud nifi mel videat, guítet,

lus myrrhze dile&us meus mihi ; non fafcem,

& tangat; fic illa non aliud nifi divinam fua-

fed fafciculum, dile&um dicit, quod leve proe

vitatem aut in ipfo Deo tanquam fonte, aut

amore illius ducat,

J

quidquid laboris immi-

in creaturis inftillatam guftet. Suge, fuge, &

neat, & doloris.

fettt

bibe dulcedinis divinze fuavitatem inenarra-

ALXIX. Quomodo grave eft. mandatumVS.Aug»l.g

tl $

ii

bilem, immergete, & replere, adhzere, fume,

& fruere.

Dei? aut enim quisquam non diligit, &denst.&-

ideo grave eft; aut dili

git, & grave etfe non 8* C.9.

j

8 Aug tr.

LVI. Laudatur vobis charitas, erigimini,

oteít.

.in epift. acclamatis, laudatis? exhortor vos, quantum

g&

0.0.

LXX. Quid hic moleftum eft , aut diffici- Did, Nyff;

xlp

datur ad magnum thefaurum: fi vobis often-

le? non juberis maria nondum tentata traiji- fer. 2. n

af

deretur aliquod vafculum anaglyphum, in-

j

auratum, operofe factum, & illiceret oculos

cere, & tempeftate furente in mediis flu&tibus: ibl i

i

eris

n

— K. £. Lohn. Bibl, Man. Tom. L.

fusque deque ja&ari, non itinera ingredi f

l-

242

Bibliotlecee | Manualis: Couciondtoria

infefta á latronibus, fatis eftj, fi annuatani-

xit: Remittuntur ei peccata multa, quoniam

mus.

dilexit multum.

S.Chyr — LXXI. Nihil difficile eft, nihil grave eft,

Y

V. S. Ignatius Martyr adeo Chriftum dile-Vita apud |

ho.14.in quod nobis imperatur, fi voluerimus.

xit, ut dixerit: Ignis, crux, beftia, confractio ^urium z.

epiít, ad

LXXIL ,Amor facilis eft, omnibus fe ex-

offium, membrorumque diviíio, &totius cor-

[2 -1'.

Hebr.

1diota de

hibet, nulli fe negat, capit eum juvenis &

poris contritio ,. & tota tormenta diaboli in

Chior

div.amor, fenex, vir & mulier, fanus & infirmus, di-

me veniant, tanto.ut Chrifto fruar.

Tran p

€. t.

ves & pauper, fammus & infimus, liber &

V1. S. Thecla poít fuperatas beftias & car- Vite.

MT

fervus, fzecularis & Religiofus, debilis & for-

ceres lic oraffe fcribitur: Ktiamfi in fingulos

dies mihi cum igne, belluis, vinculis, carce-

: tiä, n?c eft, qui fe valeat excufarg.

ribus rem eífe contingat , adeo mihi omne

sh d IVO

mortis & difcriminis genus pro pietate fub-

eundum ipíismet Paradifi deliciis, epulisque

EX LIBELL

O DE IMITATIONE

inftru&i(fimis potius ducitur: tantummodo ut

CHRISTI.

digna, quze prote & nominetuo crüciatus to-

re magnus eft, qui magnani charit

: ae

lerare femper poilim, habear.

ires Lb Ve

tem habet.

VA. Junior quidam Monachus ex feniore

Petrus

Sanch is&t

Li.c24. . Il. Qui Deum ex toto corde amat , nec

quedam quzerebat , cur charitas-inodo tam

regno Dei

mortem , nec fapplicium, nec judicium, nec

perfecta non fit, atque olim fuerat? cui ille

infernum metuit: quia perfectus amor.

refpondit : : Olim omnes furlum progredie-

4«C.6,

fecu—

bantur, & hinc corda etiam fecum rapiebant.

tum ad Deum accelfum facit.

l.g. c.I.

III. Si femel perfeGe introi(fes in interio-

Sed:nunc omnes ad terram inclin

à

antur, & :

quze fua funt, quzerunt.

ra Jefu, & modicum de ardenti amore ejus

- VIIl:. Cum Zeno Monac

hus in erenwlbg con-ld.p,z:.6 -

fapuiffes; tunc.de proprio commodo, vel in-

E

:

commodo nihil curares, fed magis de oppro-

templatione abforptus circumiret, obviamil-

lifattus Macedonius Imperator, quid ageret ?

brio illato gauderes; quia amor Jefpïfaci;

^ "hominem feipfum contemnere.

*

interrogavit.

Cui Zeno: . Et quod tuum in

1;2. c.5.

-- 1IV. Amans Deum ani

ma, füb Deo defpi-

hoc loco negotium eft ? cumque Imperator

—

cit univerfa.

;

refponderet :

Venatio meum negotium eft.

15;1,2,

- V, : Dile&tus tuus ta.

lia of nbtatét ; ubnbe:

Reípondit Zeno: :Et ego pariter confector

- dium non velit adrmittere , fed folus vult cor

Deum, neque donec apprehendero, ceffabo.

Quo di&o tergum vertens Imperatori, abiit.

tuum habere, & taüquam Rex in proprio

JIX. Dominicus: cum aliquando folus inlIbid.

H

throno federe. -

Loc9. .. Vk Verus amator Chrifti, & ftudiofus fe-

(campo ab hzereticis deprehenfus interroga-

&ator virtutum non cadit fuper confolatio-

retur, ecquid acturus effet, fi ipfum occidere

praefumerent? refpondit, fehocunum petitu-

nes , nec quaerit tales fenfibiles dulcedines ;

; fed magis fortes exercitationes, & pro Chri-

rum, ut; quodiutius cruciatum fentire, fuum-

fto duros fuftinere labores.

que erga Deum amorem magis teftari poffet,

& omnia, quid vo-

lento eum martyrio excruciarent.

;

19. €.34.

VII. Ecce Deus meus

loamplius, & quid felicius defiderare poffum?

X. S. Antonius tantum in amore Dei pro- Ibid,

Pemen, |

O fapidum & dulce verbum; fed amanti ver-

fecerat, ut Abbati Ammonio dicere autus fit:

tonfid, ;

Nunc tandem non timeo Deum: (intellige

bum, non mundum, nec ea, quae in mundo

t

fel s.

funt.

*

fervili timore) cumque Ammonius diceret :

l. 3. c. 48.

VIII. Quid

am amand6 me intime, didibit

& quaretu tantizeftimaris ab hominibus, cuin

tamen ego plus multo laborem , & agam,

divina, & loquebatur mirabilia. 'Pius profe-

cit in relinquendo omnia, qgam*in Rudendo

*

quam tu? refpondit S. Antonius.

Quia ego

fubtilia.

3

etiam Deum plus diligo, quamtu. Ethocfine

:

habefet vveræ chärit-a-

vana gloriatione proferebat.

].1. e.15.

. IX. O qui fcintillam

$. 3.

tis, profe&o omnia terrena fäntiret efï'e: plena

Xl. Virgo quzedam in mo

leftis mali daemo- C'amipr;f.

vaiitatis.

As

nisimpugnationibus conítituta, cum jam pe-2- 2pum

me fuccubuiffet, atque ideo nubere ftatueret, "57 P ?5

1.3. c. ro.

X. Vere ineffabilis dulcedo contemplatio

Chriftus eam invifit, dixitque: Me dilige, qui

S p njs t:üæ, quam largiris amantibus te.

fum formofus, dulcis & generofus.

XII. Joannes Junior de fcholari fcribit inSpec.ex-

$. V.

EXEMPLA

EXTERNA.

Ícala coeli; quiingreffus Parifiis Theologiam, emp. di-

e&io.

cum audiffet legi: Diliges Dominum Deum

eX. 2-

SS. PP. & .

tuum ex toto corde &c. Subito furrexit, &

B.

Virgo Maria adeo amavit Deum, ut ex

Interpret,

amore mortua faerit, ut communiter

abivit; mirantibus vero Magiftro & condifci-

fentiunt SS. Patres & Doctores. .

pulisdixit: antequam plus audiam, volo hoc

opere compl

joh.21.

II. S. Petrus Domino fzepius roganti, amas

fus eft.

d

ere, Et mox rel,igionemþ ingref-

s

me? refpondit: Domine, tu fcis,' quia amo

XIIl. Urbanus adole

fcens þo& vitam Kiffelius

TC

te.

diu inter flagitia exaCtam , tandem feriat.r. c.6ó.

tipr, "

III. S. Paulusita dilexit Deum, ut cum ve-

i,

Rom. 8.

poenitudine eam deteftatus eft: ^ quo fa-$ 78

LR

ritate dicere aufus fit: Quis me feparabit a

é&o . duétus ab Angelo cuftode ad ftabulum

charitate Dei ?

/

Bethlemiticum, ubi juxta Chriftum ac Bea-

n candis-

Luc. $.

IV. S. Marize Magdalenae Chriftus igfe di-

üflimam: Virginem .Mifericord.ifæ i

.A da

—

,

S n A : Chariiss Dai.

43

dà vefte ramum olivze portans adftabat, qua

fummopere caveret, nenutuaüt verbo juverii

fuadente hic modo pedes, modo manus [e-

tentationis occafio praeberetur; & paruit illa

*Vitt q l

fuli deofculans, mille elicit a&us contritio-

g»ïïurium l

diligenter, utmonui. Cumque adeo graviter

LUR

nis, fpei & demiffionis, praecipue tamen amo-

tentaretur, utfomni cibique perderet appeti-

ris, quibus eo usque exarfit, ut omt

jino deni-

tum, accidit no&te quadam, uttanto dzemo-

que confumptus conciderit.

num agitareturimpulfu, utfuperveniente au-

Clr'iiron.

XIV. B. /Egidius e Francifci familia ita a-

- Tità

Tranc. p.2 liquando S. Bonaventuram familiari fermo-

rora furgere cogitaret, & clam adire juvenem,

quiinvicinia morabatur. Necmora, ubi ocu-

L7. C14-. ne, & innato, quo erat, candore agsgreffus le-

losaperuit, vidit Chriftum,quafi plagis recen-

gitur: O vos beatos, quibus eruditio miros

tibus crucifixum, leni fermohe dicentem fibi

-Deo ferviendi, laudandique modos fuppedi-

lingua patria: Zume doit aimer, je fuistres-Peau ;

-tat? — Nos idiotee quid ea in re fcimus, quid

bon €$ doux, nobl» € loyal. Quod noslatine co-

t

facere poffumus? Cui Bonaventura, etíi cae-

loratis verb

2

isexponimus: Me diligas, qui fum

tera . omnia, quxe tu tantopere füfpicis, defint,

formofus,

verfus :

bonus, fiulcis & gener?füs*: . Unde

:

mi /Egidi, param eft, fi Dei adfit amor, illo

enim uno plus ad Dei obfequium poteris,

ePetty

'Dilige fo'n?ofum, d

ul&ä;iiquz : bbhü)h & .ge:ne-

: Stnch f

quam aliüs omnibus. ' At poteftne;: fubjicit

rojum.-

K

ZEgidius , tam facile, & ardenter amare im-

Hec utdixit, repente difparui

t, & puellam

peritus aliquis, quam do&tus?. Poteft vel má-

!:P 4*c'60

inomni pace &gaudio, & eratiarum actione

P

Xxime, inquit Bonaventura. Ad quse fan&us

ab omni tentatione liberrimam dereliquit.Be-

ille Idiota e confpe&u fe illius proripit ad mo-

ne & veridice de fe Chriftus afferuit. Diligen-

naíterii muros, qua parte in urbis plateam

dus enim prae.omnibus; quia fpeciofur forma

patebat afpectus, accurrit, & qua poteft, vo-

pre filiis hominum ; & fplendor eft glorize, & fi-

l:ld,w-r-i

ce clamat: Audite, o vetulze, audi ignarum

gura fübftanti»é Patris." Contra de homine di-

-vulgus./ Si Dominum Jefüm Servatorem ve-

citur: Oinnis caro fenuni. Diligendus eft etiam,

ftrum amabitis, DoGore noftro Bonaventüra

quia bomur, a quo omue bonum : Contra de homi-

]

;poteritis effe apud Deum majores. ' Quo di-

nibus ; IVemo bonur, nifi folus Deus./ Diligendus

xto hoefit in Deum abío

horas immobilis.

3

rptus non minus tres

eft etiam, quia duleis, eujus labia favus deflillans.

Mifericordiam: enim ejus fuper omnia opera ejus.

!

XV. S. Auguftinus dixiffe fertur: Domine

Deus, ita te diligo, utfi Deus effem, vellem

Contra.de homine Salómon quaerit: Nequius

oculo quid créatum eft 2 quitamen eft lucerna corgo-

fortem inter nos commutare, & ego Augu-

Tfüinus effe, ut tu Deus effes. . In quo apparet

ri5 nofiri. Dilizendus eft etiam, quia generofus,

quem Deus Pater confüfuit haeredem wniver[orum,

;ma. j

quafi cceco impetu voluntatem in amati bo-

per quetm fecit €. [wcula. . Contra dehominibus

à

numferri, neque dare otium intelle&ui, üt

Malachiasait: AMunguid non Pater unu: ommium

attendat ad:ea, quze dicit, & di&orum ac vo-

noflrum z

|Quare defyicit unusquitque proximum

ti impoilibilitatem videat: impoffibile enim

fuuim ?

mérito ergo puellee juvenem diligenti

d

elt. Deum velle non eíffe; . cum ultimus ipfe

Chriftus perfizec verba conclufit, & fe potius

fit fibi omnium fuor

diligendum, formofum, bonum

rum finis.

i

um amorum,&ï deüderi'o-

, dulcem & Bo

Penneq.

nerofum comprobávit : "

"

2

:Ibid.

Non immerito e

rgo þcror ,ipfiusa Angelis trä—

)

. confid. 23

ditum eít, ut incorruptum fervaretur: Sigi-

XVILE Fratquzedam virgonobilis 14. anno- Spec.ex,

| ; fal.. 581.

rum, quae B. Virginivaldeeratdevota. Haecv.Dile&io

berto deinde Epifcopo Lugdunenfi poft lon-

gloriofam Virginem rogabat continue feptem €Xempl.2-

gas preces ad impetrandum aliquid reliquia-

aunis,utfibidignareturoftendereFilium fuum.

um S. Auguftini ad Deum fufas pyxide cry-

Qu2e cumin vigilia Nativitatis Domini oratio-

ftalliaa, auro gemmisque diftin&a inclufum

nis caufa fola capellam intraffet, apparuit ei

-Aab.eodem tutelari Angelo donatur , ac dum

virgo pulcherrima, tenensfiliumin manibus,

An hymno: 7? Deum, in gratiarum actionem

decantatur, ad illa verba, Sen&ur, San&ur,

& allocuta eft virginem Dei :: Accipe filium

Cantptd,

meum,& lude cum eo. Quze gaudens fecit. Cui

p apum

palpitare & exultare confpicitur, Deo ad tan-

puer: Diligisneme? Ktilla: Omnino. Etille:

ti viri celebrem in amore fancto memoriam

c'sy,P 250

Quaptum? tuncilla: Plusquam corpus meum.

hominum animis imprimendum, in corde e-

Et Jefus ait: quantum plus corde tuo diligis

jus poft quinque amiplius annorum centurias

me? Etilla:nefcio dicere,fedipfum corloqua-

tam,admiranda amoris divini argumenta ma-

tur. Quodictoftatim corejus prae amore Icif-

t

nifeftante, dum illc viveret, a Trinitatis com-

enp, d

fum eft. TuncB. Virgo accepta anima ejusin

teho,

prehendendo myfterio a puero cochleari to-

concentu Angelorum deduxit in ceelum. Ad

er, 2

tum mare in exiguam foflam exhaurire fata-

cantum vero Angelorum familia cucurrit, & -

genti deterretur :

Non vero ab illa infinitze

virginem mortuam invenientes, odoreinenar-

charitatis divinze, quam proxime poterat, ac-

rabili funt repleti. Et FratresPraedicatores,qui

ceílione, a

repellitur.

qua tantos amoris ignes concepit,

L

aderant, cor ejus aperientes fciffum invene-

'Th. Can-

runt,& ineofcriptum erat:Diligo teplus,quam

XVI.

Eratpuella quzedam inBrabantize þar—

me, quia tu creafti, redemifti, dotafti me.

tipr. l.2. &ib

(foi

apurm c,57

usinter Proceres generofa, quze in amorem

XVIIL S. Marisze Magdalenze de Pazzis fre- Jo. Rho,

KII' C. 0'

P. 24.

cujusdam juvenis per multos annos miro dze-

quentiffimum fuit, curfare per domum, obvias hift. z.

2

monum ftimulabaturinfultu. Hozecenimcum

forores apprehenfa dextera ardentibus verbis

mihi frequenter multis lacrymis in confeffio-

adamorem Dei excitare, hortum ingredi, fpa-

ne diabolicas iníidias a

;

periret, confului, ut

tia citato greffu confi

c;exfe, identidem fucclas

. K. P. Lohn. Bibl, lMan, Tom. I.

2

inare.

244

Bibliothece quualis Concionatoric

mare. O amorem! adzeris campani turrim ac-

rens , in pifcinas defiliret, ferveretillico frigi

currere, illudquetotis connixa viribus pulfare,

da,quafi admoto igne; haud aliter,acin fabro-

äï

cum illis vocibus: Excitemus mortales om-

rum lacubus, cum tingitur ferrum. — Et vero

admirabilis erat tinctura charitatis, quze me-

nes, utamorem huncament. O amor! fi mihi

ferrea vox foret, quam vocaliífime profecto in-

diis in aquis fervorem excitabat.

clamarem2 Amate hunc amorem, mortales,

XXH. B. Jacoponus quondam interroga- Barry ia

dä

amate. Ad hzec ardoris haud tolerans;brachia

tus, cur tantam vim lacrymarum profunde- blandit.

l

& finum frigida immergere, acfpargere con-

ret? Quod amor non amatur, refpondit, S. c.6. exer:

Clt. e

Ü

fueverat. Hzecilla in ipfozeftu charitatis, quae

Francifcus Seraphicus concepto etiam voto

ex imocordis, Oceaniinftar, effufain animze

fe cbiigavit, nihil fe cuiquam poitulanti nega-

turum, fi amore Dei poftularet. Unde accidit,

facultates, minoris prudentize fines obruit;

eadem, cum fibi relinquebatur, mirum quanta

ut, cum quidam ex ejus fan&ta familia ob vi-

;;E

ti fancti venerationeni cuperet illius vefte uti,

modeftia eosignes diílimularet, quorum palli-

H

doin ore cineres gerebat..

per amorem Dei pofcenti, quamprimum fa-

C

Idem ex-

XIX. Cornelia etiam Lampugnana, cum fe

&a permutatione fuam illi tunicam cederet.

empl. 2.

unam illis ardoribus exhauriendis imparem

Unicum duntaxat pauperem femel rejecit ,

2

fentiret , identidem ad focias fucclamabat:

etfi legitima effet obfecrandi formula ufus,

quod domefücis negotiis nimium quantum

Ferte opem, properatefocize, utamorem a-

mem. Tum vehementius incitata, jamque

effet occupatus, mox tamen, repulfse memor,

]i

amore victa : Satis elft, fatis, nonultra ferre va-

inquifito liberalem flipem erogavit, veniam

W. m

leo. Mox: Proh! quam libenter cor mihi dila-

etiam precatus, quod eum indonatum ad pri-

N

t

cerari vellem pro Dei honore. Parcite,qui hzec

mas preces dimifiífet.

:

-

k

. XXIII. Raymundus Lu

llus quavis occa- [bid. L. c;

legitis, imperiofusamor eft, & mira velocita-

teomnes ciet, agitque anim?e affectiones.

fione amoris nomen iteravit, & refponfi loco

Í

ibid,ex.6,

XX. Violentior in S. Philippum Nerium

repofuit, fi ab eo quaefiiflcs: cujuses? Amo-

à

Unde venis? ab Amore.

incubuit divina flamma, quam ut excuffa jufte

ris, refpondiffet.

ü

contentus acquiefceret; huicolim triumpha-

Quopergis? adamorem. Quis te huc addu-

xit2 Amor. Undevivis? Amore. UÜbihabi-

libus Martyrum in fpelzeis ad D. Sebaftiani,

profunda jam no&te intentius precanti, tan-

tas?inAmore. Totumejusacunicum nego-

tium erat, de Amore cogitare ac loqui.

tus repente divini amoris incidit e ccelo ca-

lor, utanimoin amorem dulciffime liquefcen-

. XAIV. S.Gertrudis, recolens vice quadam Infinuat,

te, humi abje&us exclamaret: Impar fum,

diveríos cafus inftabilitatis, converfa ad Do- €-29.

fl

minum dixit:. Mihi adhzerere tibi foli , dilecte

Domine, impar fum. .Mox ubi concitatiffima

illa vis, paulum fe remittens, confuetze vitae

mi, bonum eft... Tunc Dominusinclinatus cir-

f

officiis, liberum animum reliquit, finiftras in-

cumplectebatur eam dicens: Et mihi femper

!

H

ter coítas repentinum tumorem dolore nullo

adhzerere tibi fuaveeft,dilecta mea. Quod cum

b

