€andom, quod territorium, fübditorum re-

ginta odbo annis languidus in le&o decubue-

; le&» p'4'

Gh

gimen, & dominium, curarum, anxietatum

rat, itaquoque, tametfi contingat, quod ali-

|

& moleftiarum fpinas (quibus zanto magis

quis prtenfionum füarum portum extraordi-

a

abundant, quanto . majus poffident Domi«

nario modo affequatur, id tamen forte acci*

4

nium)in verticibus c

À

det, poftquam omnes fere zetatis füz annos in

oronatis, quam malx,i.t,n'e

?

multiplicent. -

S. Aug.

V. Sicutignis, licetno

nrfït diverfus,diirjer-

laborlofo quodam fervitio confampferit,

,

. imPf.ar.

fatamen agit, paleamin cinerem vertit, auro

Fuga&' Damautum.

fordes tollit: Ita quoque, experientia tefte,

IX. Sicut fi Homo quifpiam folus effet in Ruín,

una eademque dignitas hominem. aliquem

mundo, utique nullum honoris defiderium

M

maguis virtutibus & meritis preditum, quam

haberet; ita & nunc, cum omnes Homines

l-

maxime conípicuum, omnique exiftimatione

fint quafi nibit'um coram Deo, merito omne

& veneratione dignum efficiet: cum econtra

honoris defiderium ábzcere debet. -

fi ejusmodi dignitas in indignum ceciderit,

^UX. Sicut ex magna Appetituscorruptione Lud,

ejus vitium , & ignorantiam omnibus inno*

provenit, ut egrotiquidam rerram avidiflime Gran.foc,

ä

tefcere. faciet. / Gloriam fapientes

comedant; ita ex:grandi judicii corruptione €?'f-

bunt, ftultorüm exaltatio ignominia;

oritur, ut Homo" famulorum comitatu, &^^ ——

À

R. P. Lobz. Dibl. Man. Tom. 7.

]

aliis

66

Bilzliatlzecæ Matualis. Concionatorize

aliis fimilibus.honorum obfíequiis tantopere

pofitarum, etiam(itenuis aura flaverit, move- oper. im-

per.

o- 29

dele&etur , ut propter hzc paranda & tuen-

tur, fic füblimes hominesin culmine dignita-

Maní

dadivinas, humanasque leges , ac juravio-

tum exiftentes, etiam levis nuntii famaconr qirc, 17.

yfeni

lare non horreat.

7

turbar,

Sicut principes Edom , robuftos n. xo.,

d ].

Staplet,in

XI. Sicut lapis de

orfum cadens non fiítit,

Moab obtinuit tremor. S. quoque Hierony-

oT, 3.

donec ad fundum veniat, & in ipfo motu mo-

mus dicit, Regum talis conditio: feriuntque

poft Pent.

2

tbem,4, dum tenere non pote

ft,. fed quo diutius mo-

fummos falmina montes.

vetur , tanto celerius labitur: ita ambitio

XX!ILSicutis, quiin exercitu cun&isaliis Manfi difc,

moderationis fines egreffa , nul!um,amþiendi

füpereminet, non folum propter auctorita- 12. n. 19

tem, verum etiam ob ftaturam velarmorum

mOdum faCit,- :

s

Tbidem,

.XH. Sicut

Canis famyeli.cus ad ,ingpfam

fplendorem & . ornatum , inter alios primus

etit , . qui ab hofte confpicitur, vel vulnera-

Dominiaffitens, bolosipfiobje&os momen-

o deglutit; & alium inceffanter petit j fic

turj eadem quoque Magpatum conditio effe

nofcitur, qui pre cunclis aliis, infidiis, mor-

ambitiofi. novos femper honores appetunt,

nec unquam acquifitis fatiantur.

E

L

.

tisque periculis fubjiciuntur.. - Eodem tempo.

Tdemin

— XHE. Sicut cibus nim!

"

ofale conditus nul-

re , quo Scriptura facra ob oculos nobis ponit

Dom. 16.'

laartead temperatum faporem reduci poteft ;

Antiochi faftum: & arrogantiam, dicens; Is

poft Pent,

qui videbatur fibi flu&tibus maris imperare;

them,. 6.

ita qui altiores femper honoresappetunt, ad

mox illam fimul & femel velutcadaver quod«

faniorem mentem vix ullo medio revocgri

LX

dam foctore & fcaturientibus ex omni corpo-

jueunt. -

Idemin

XIV. Sicu

timago, quo artificiofiuseít de-

Dom.4.

ris purte vermibus horridumïfrfejl:)-ræfentat.

Quadr.

pida,, & rem ad vivum reprafentat ,; tanto

Ghenl- 60:

magisfallit, quia resipfa exiítimatur (uti Zcu-

S

IX.

(

xem Parthafius fefellit, dum tapetem tam ar-

OT

IVA

tificiofe pinxit, ut Zeuxes verum . effe tape-

^

tem ratusremoverijufferit) ita honores hujus

À

rifti ex&-inplum; de quo S. Gregorius S.Greg. p.

mundi, quanto majores funt, tanto magis

fic loquitur: .Sed quia idcirco in carne 1-P2!- 3

decipiunt, cum omüis mundi glorianonnifi

apparuit , ut non folum nosper paffionem re-

gac. 4. v.

diméret? verum etiam per converfationem : --

, X5.

umbrafit, & vapor & modicumapparensf te-

f

fteS. Jacobo.

doceret, exemplum fequentibus prebens,

Ovidin

XV. Sicut

Phaeton, dum mätürcahïmis

Rex fieri noluit, ad crucis vero patibulum

Metam.

habenasfibi vendicavit, totum orbem accene

fponte pervenit ; oblatam gloriam culminis

dit, & fe perdidit; ita & ii, quid

ignitates

fugit,: poenam probrofz mortis appetiit, ut

Id

&lImp

eria immature (ibiarrogant , &f

e a : &

membra ejus dilcerent, favoresmundi fugere.

fübditos perdunt

LÀ

Ubi Cajetanusapteobfíervaty. quod Evangeli-

Staplet. in.

. X VL . Sicut -

Pueri, dum Papilionem. in

fta de hacturbanon dicat,. illam Chriftum in

Dom. 2.

m infequuntur , fubito in fcro»

'Thronum collocare ,. eidemque fic magnifice

oft Pen

, aere volitante

L

them,6, bemcadunt;i

ta ambitiofi, dum oculos femper

confidenti. obedientiam promittere voluiffe,

ad honores in alio pofitos erigunt, eosque

fed tantum eos deipfo in Regem cligendo in-

n fcrobem mortis;

fc&antur, plerumque vel i

terfe con(ültaffe: Non dicit, quod tunc fa&tu-

velinaliudgrave malum przcipitantur.

rierantipfum Regem, fed quod venturi effent;

xMach ,

XVIL. SicutEleazarus, dum Elephantem

fignificans, qued ipfi difpofiti erant ad tractan*

C 6.

dumcumaliis, &redituriadhoc, utfacerent

& Regem füpra fe ftantes dejecit, fimul cum

illis contritus periit; ita plerumque ambitio*

eum Régem.

At-vero quonam. ducebantur

fi, dum alios de fuo gradu dejicere conantur,

motivoadhoc , ut eum Regii fceptri admini-

feipfos mifere opprimunt.

L

.

L]

ftratione dignum & Mhabilem . effe exiftima.

&taplet.in

XVIII. Sicut ab i

llis.ci

^

bis & potibus ma-

rent? Num forte idco, quia eumízpe mira-

[6)

e

Pent.

xime cavendum eft, quietiam faturos & non

cula.patrare viderant? non certe, quia alias

them. 6,-

fitientes ad edendum & . bibendum . provo-

quoque ,multoties in miraculis faciendis libe-

cant; quia naturam incaute obruunt, &ex:

ralem prorfüs & admirabilem fefe exhibuerat:

aut forte. ideo , quia. adeo. prodigiofe panes

tinguunt; ita honoris poffeffio maxime vi-

tanda eft, qua nulli neceffitati, fedfoli vo-

i

pifcefque multiplicaverat; neque id dicipo-

teft, quia alias quoque idem miraculum, innu-

Tbid,

luptati fervit. .

XIX. Sicutar

bores ,pïeir præcipitia-hä;fäön;

meros homines modiciffimaannona perfedti(-

tes non Hominum, fed Corvorum ufibus fer.

fime fatiando patrarat, nec tamen ullus de ipfo

viunt, . fic honores indebiti actiones non Dco,f

inRegem füblimando cogitaverat. Pro refolu-

fed diabolo fervientes proferunt.

tione igitur notanda funt verba illa: «£ rapee

*

n eibunr

Jbidem,

XX.Sicut hi,qui absque fame

venteutm: exhisenim colligitur, quod, quia

aut comedunt, etiam ea,' que fuümpferunt,

Chriftum ab omni femper pompa & gloria

revomunt; & dum füperfluis fe onerant ali-

mundana alieniffimum effe confpexerant,ideo

ipfüm Imperio digniilimum, & fceptro guber-

mentis, etiam neceffariis privantur ; ita ambi-

tiofi,dum novos femper honores ambiunt, nec

nando aptiffimum , inaximequeidoneum effe

judicabant.

In quo monflratur (inquit idem

illis, quoshabent, potiuntur diu.

S. Chryf.

XXI. Sicut fevi venti in tranquillum ma-

Cardinalis) quod cognofcebant] Efüm alienum

bonm. 43.

Á

redelati, totum ab imo fübruunt, ut & arena

effeabappetitu Regni , utpote quem oporte«

ad popul. . m undis mifceatur; fic ambitio & turpis

batrapere: hienim verefuntilli , quorum in:

moderandis animabus lmperium feliciffimo:

quaftus animam fübeuntes omnia fübvertunt..

-—-Hhgr, ——

faftu.

XXII. $ieut cacumenarborumin excelío

femper fine . clguäi-:uy , quo ab omni

alieni

* diuus VIIL. Amöii;io.v

67

U.R

alienifunt, & quoad poffunt, dominari detre-

quidein arbitror, non eft, quam continua illa

Ihit

2m

&ant: beneimperant, quinon libenter impe-

rant.

íceptrorum , regnorum , dominiorumve ab

m

una manu in alteram per gyrum , ad purum

l,

Manü

Il. Brevitas honorum ; pro qua cognofcen-

Dei beneplacitum, ad inftar pilze fatta trans-

| dif.7. .4 da legatur duntaxat catalogus Imperatorum

miífio ; mundus enim communiter ad inftar

exacteconicriptus, & quam fubito, quamque

globi feu pilae in forma fphserica ab omnibus

violenta morte potior illorum pars interierit,

nfidift,

deícribitur. Id quod Boetius Severinusopti-

'ni IO.

protinusinveniemus. Inter fummos quoque

me ad propofitum noftrum hisce verbis expo-

Pontifices, quam fint pauci, qui Pontificatum

nit: Hunc continuo ludum ludimus, rotam

fuum etiam usque ad integrum anni fpatium

volubili orbe verfamus, infima fummis, fum-

producere potuerint. Severinus & Lucius 1.

mainíimis mutare gaudemus. Hinc pruden-

undecim duntaxatfupervixit menfibus: L.eo

tiffimefactum, quod przecelfioribus Principi-

Il. & Alexander V. menfes tantum decem:

bus Serenitatis titulus attribuaturs coronse

Benedictus X. & Joannes XX. o&to folum men-

item in figura folis, fceptra veroin florum fpe-

fes vixerunt; StephanusV. feptem ; Eugenius

cieefformentur; KEtenim ficut hi fubito lan-

l.fex; Innocentius V. & Coeleftinus V. quin-

guent, clari quoque diei ferenitas a repentino

quetantum rexerunt menfibus: aliiduo Joan-

quodam turbine ex improvifo obfufcatur, ipfe

nesXVI.&Landoquartumtantummodo men-

fol fub caliginofis nubibus perfzepe abfcondi-

fem attigerunt; GregoriusVIII.& Innocentius

tur; itaquoque perhzec fymbola humanarum

IX. in duos usque menfes pontificale folium

dignitatum inftabilitas haud incongrue defi-

infederunt. S. Antherus M. hujus nominisuni-

gnatur; id quod expertus eft Salvator nofter,

cus , regiminis Ecclefize univerfalis unicum

quiintriumphali illo in Hierofolymam ingref-

duntaxat menfém numerare poteít: at vero

fu ab omnibus urbis illius civibus, imo & pue-

longe anguftioribus limitibus, breviorique pe-

ris,feftivo cum gaudio veluti verus Meffias fo-

riodo vitam fuamalii clauferé Pontifices, qui

lemniilime receptusfuit; turbze autem , quae

g. p

fuum non nifi ad dies aliquot producere potue-

preececebant, & quee fequebantur, clamabant,

pic,

runt Ecclefiae imperium ; etenim Leo Xl. &

Hofanna Filio David, benedi&us, qui venit in

Pius IlI. in Pontificatu folum fupervixere vi-

ginti fex diebus; Damafus 1I. diebus viginti

nomine Domini; & tamen ad vefperam ejus-

dem diei in vaftilfima illa civitate neminem,

tribus; Marcellus II. diebus duobus fupra vi-

qui illum hofpitio excipere vellet , reperire

ginti; Sifinnius hujus nominis unicus diebus

potuit, undein Bethaniam foras fecedere coa-

viginti; Coeleftinus IV. diebus feptendecim ;

&us fuit: lmo idemmet populus, qui illum

Bonifacius VI. diebus quindecim. |Urbanus

hisce verbis: Benedi&us, qui venit in nomine 2o-

VII. diebus tredecim ; Stephanusll. & Valen-

mini, honoraverat, pofteaexclamavit: Zolle,

tinus quatuor duntaxat dies attigere; adeoque

folle, crucifige! qui antea fe propriis veftibus

juftam habuit B. Petrus Damianus exclaman-

exuerant, ut easdem in ejus obfequiumin ter-

dirationem: O termini dominandi! qui etiam

ram profternerent, ipfum paulo poft fuismet

inextrema miferia videri poffentangufti, quid

defpoliaverunt veftibus; quiqueipfum proje-

ni in fuprema gloria anguftiffimi videantur?

&is in terram olivarum ramis, palmasque

verum enim vero fpecialiffimus hic eft divinze

triumphales manibus fuis geftantes Izeti exce-

providentize modus,ad humanam tanto effica-

perant, paulo poft ingentem ligni truncum ei-

cius fupprimendam fuperbiam, ut humano ge-

demin patibulum praepararunt: O quam dif- S. Bern,

neri, quam defpicienda fit temporalis gloria,

fimileeft: Tolle, tolle, crucifige/ abillo: Be--2-inP&

inipfo glorize principatu evidenter oftendat.

nediétus, qui venit in nomine Domini! Quam

lIL. Inftabilitas honorum, de qua David re-

dillimile: RexIfrael; Et: nonhabemus Re-

ftedixit: Deus meus poneillosutrotam,. S.

gem, nifi Coefarem; Quam diffimile, rami vi-

Bernardus autem de rota optime his verbis

rentes & crux; flores & fpinze; Cui prius fter-

Ícribit: Sicutrota nunquam ftat, fed perpetua

nebant veftimenta aliena , ecce fuis exuitur,

volubilitate circumagitur, ita inhac vitee rota

inquit S. Bernardus.

P

nulla ftabilitas , aut fecuritas reperiri poteft.

V. Curarum &infidiarum copia; uti para- Jud. 9.

Fortunatus quidamex aulze Proceribus, fuo-

bola de arboribus Regem fibi eligentibus indi-

que Principi cumprimis charus, a Duce quo-

cat, in qua quidem primo oblatum fibi fce-

dam, numinfortuna fua melius quid defidera-

ptrum olivarepudiavit, cujusexemplum imi-

ret,interrogatus,unicam duntaxat rem fibi de-

tatze mox fuere ficus & vitis; atqui poftquam

effe refpondit, cumque ulterius ad edicendum,

& Rhamnum regize dignitatis ultronea obla-

quidnam illud effet, urgeretur, fubjunxit, fe

tione honoraffent, hocinde refponfum retule-

clavum aliquem, quo volubilem fortunze ro-

re: fiverome Regem con[lituitis, venite, €9 fubum-

tam fifteret, nea ftatu, in quo nunceft, verti

bra mearequie[cite. Quo fatoambitiofi edocen-

aliqua ratione poffet, unice defiderare: quod

tur, quod in populorum gubernatione , fce-

quidem refponfum prudentiffimum fuiffe, ne-

ptrorumque adminiftratione anxietatum, fol-

mo dubitabit: Etenim veriffima eftilla S. Am-

licitudinum, laborum, periculorum, vigilia-

brofii fententia: Bona hujus fzeculi inftabilia

rum, fimiliumqueazerumnarum fpinze & tribuli

funt, & rotarum in morem cum ipfo fzeculo

minime defint. . Uti clarius Innocentius IlI. Tunoc.1lI.

volvuntur. Sapiens divinam fapientiam pilain

indicavitdicens: Sed efto, quod fublimeturinl.a. c.ag.

hoc mundoludere perhibere: Ludensinorbe

altum, ftatim curze fuccrefcunt, follicitudines

terrarum. Lufus autem hic pilae, quem Deus

cumulantur, vigilize producuntur, ex quibus

inhoc mundo exercere dicitur, alius,

ut ego

R. P, Lohn. Bibl. Man, Tom, L

natura corrumpitur, fpiritus infirmatur, ab-

rum-

68

Bibliothecæ Manualis. Concionatoric

Vi. Quia perpetuo vitze periculo exponit ;

Drexel. in

rumpitur fomnus, abfipitur appetitus, debili-

Aurifod.

tatur virtus, attenuatur corpus, & ficin feipfo

ubi bene agnovit Saturninus, dum ad impe-

C. S,

deficiens, non dimidiatdies fuos, fed mifera-

rium invitatus dixit: Nefcitis, o amici, quid *

tali fit imperare.

Gladii & tela cervicibus

bilem vitam miferabili fineconcludit. Hinc

forat.)

Deus e medio rubi Moyfen ad regimen voca-

noftrisimminent, impendentutiquehaftze &

0.5

vit, ut ex hac vifione cognofcere poffet, thro-

fpicula, ipfi cuftodes timentur, ipfi comites

formidantur: non cibus pro voluptate, non

nos magnificos,in quibus Magnates refident,

laborum, curarum, anxietatum, aliarumque

iter pro auctoritate, non bella pro judicio,

(Ingeti

moleftiarum pun&uris pleniffimos exiítere.

non arma pro ftudio fümuntur.

foptr. €

De Adriano IV. legimus, ipfum folitum fuif-

^ VXII. Quia difficilem reddit coram Deo ra- S. Greg.

)d Rof

tionisredditionem ; nam, ut re&e S. Grego- 3- pafte

Íe dicere, pontificiam quaqua verfum fpinis

acutiffimis plenam , cinctamque effe fedem,

rius dixit, Preelatus, fi perverfa perpetrat, tot * ?"

qui uniuscujusque Pontificis humeros quan-

mortibus dignus eft, quot ad fuübditos fuze

perditionis exempla transmittit.

Sed & S.

tumvis generofos & fortes rumpere, & dila-

S. Chryf,

cerare non definunt. Platinapariter de alio

Chryfoftomus , fi noviffes, inquit, quod E-

ho

.in

quodam Adriano Papa hujus nomiuis fexto

pifcopus debet omnium onera geftare; quod a&,Apoft.

aliis irafcentibus datur venia, ipfi vero ne-

'tefert, hunclapidi fepulchrali verba fequentia

Cicer. 1. s. infculpi juffiffe: Zdrianus LT. hic fitur efl, qui

quaquam: quod alis peccantibus fupereft

Tufc. qq. miliil fibi fnfelicius in vita , quam quod imperavit,

excufatio, ipfi vero minime, haudquaquam

feftinaffes ad Primatum.

duxit. Specialiter vero hocipfum Dionyfius

VIII. Quia fugiendo honor

l'melius & ju- In Matth

tyrannus fervo fuo Damocli oftendit; cum e-

nim hic Principum ftatum admodum felicem

ftiusobtinetur; nam, ut S. Chryfoftomus ait,

& defiderabilem effe crederet, Rex, ut hunc

primatus fügientem fe defiderat, defideran-

temie onerat. Quicunque ergo defiderat Pri-

ejus errorern corrigeret, isque graviter fe de-

ceptum effe videret, eum die quadam ad

matum coeleftem, fequatur humilitatem ter-

menfam fuam invitavit, juffitque enfem nu-

reftrem; non enim, qui major fuit in honore,

|

ille majór; fedqui juftior, ille major.

Hinc

dum ex tenui, fubtiliffimoque filo pendulum

$ Ber

füper loco, quem is occupaturus erat , fu-

S. Bernardus de San&is dixit, quod de con- $.Bern. i |

$em,

fpendi, quem cum coenaculum ingreffus cum

temptu glorize gloriofius fublimati , & fubli- €9- 113-

;

horrore vidiffet, poenitere eum coepit, quod

mius gloriati funt.

IX. Quia ars artium, & fcientia fcientia- S. Greg.

Regi ipfum invitanti tanta cum facilitate ac-

quieviffet, cumque Regem deprecaretur, ut

rum eft, hominem regere, tefte S. Gregorio Nazianz,

a menfa abeffe liceret, hoc a Rege refpon-

Nazianzeno, animal maxime varium & mul- ??

OC. l.

tiplex; quemadmodum fi quis belluam va-

fum tulit: Scito, hanc effe Regibus propriam

conditionem, quod etiam in menfa & deliciis

riam & multiplicem ex multis belluis magnis

pofiti, in continua fint mortis inferendae for-

juxta parvisque, feris mitibusque, conflatam

cicurare & ducere aggrediatur, huic in natu-

:midine.

5 d

ra adeo varia & prodigiofa gubernanda ma-

ALIA MOTIVA. .

ximus procul dubio labor fübeundus eft.

1. Quia ambitiofus fit diffimilis Chrifto, &

$. XL

fimilis Lucifero, qui propter ambitionem de

MEDIA.

coelo praecipitatus eft; unde ficut Luciterum

L Exemplum Chrifli frequenter. ponderare ;

Deus & omnes boni fumme oderunt, ita &

ambitiofus Deo & hominibus exofus eft.

non enim debet difcipulus effe fupra magi-

[!. Quia ambitio primos parentes, & nos

ftrum, necfervus domino major, fi ergo Chri-

ftus fuit opprobrium hominum, & abjectio

Msl RAR ER

cum illis fua felicitate privavit, & in fupre-

mum exitium praecipitavit ; quis autem in-

plebis, quomodo homo affe&abit effe fupe-

terfe&orem fuorum parentum , fuumque &

rior hominum ?

1I. Sui €8 peccatorum [uorusa notitiam procura-

Fratrum fuorum capitaliffimum hoftem odio

non perfequatur, & hofpitio excipiat?

1t: quis enim vasftercoreumbonoredignum

Ili. Quiaambitiofus perpetuis fpei, timo-

seftimet? quis Judze Chriftum tradenti exhi-

ris & iracundize moribus agitatur, imo om-

beathonorem? atqui deteriorem & ftercore &

Juda quivis peccator fe zeftimare debet.

nino denique per bos tres affectus , non ali-

ter ac Abfalon ambitiofus per tres lanceas

IIl Zilitatem honoris €$ glorice hurane per- S. Chryt

perimitur.

gendere: nam , ut S. Chryfoftomus ait, nihil h- 43. ad

hominum gloria vilius.

Dic enim mihi, fi P?P-

IV. Quia ambitio in apoftafize, aliorum-

que gravium vitiorum periculum praecipitat;

puerorum parvulorum videas multitudinem,

nam, utS. Gregorius ait, unusquisque rector

lactentium dico, nunquid ab eis gloriam con-

cupifces? fic ergo erga cunctos homines di-

toties ad apoftafize culpam dilabitur, quoties

lii

praeeffe hominibus delectatus, ltonoris fui fin-

fponaris propter gloriam.

10 Brc

gularitate lzetatur.

1V. Exitum honorir confiderare : uti idem lbid.

Senec. ;-..2

San&us hortatur, dum ait: Cogita, cum glo-

V. Quiahonoronus potius eft, quam animi

debrev. Jevamentum; nam, utbeneSeneca advertit,

riam concupifcis , quod eam fis affecutus, &

yite

eftinter onus & honorem nontam allufio vocis

difce finem, & nihil invenies. Cogita, quan-

quamrei ipfius expreffa veritas; honor quip-

tam ea res habeat jacturam, quot & qualibus

bonis privet.

peexonere venit, aut potius ex honore onus,

Labores quidem A-fuüineb

i?.,

&

Titulus 11l — mbitio.

69

Jrerd t

ftus? Adquid venifti? ad honores velonus?

luifod,

& pericula, fru&ibus autem privabitur, & cer-

,'3' tli)

taminum promiis.

Per quam portam intrafti? charitatis aut cupi-

WV. Humilia officia

ditatis? Poftea ad fecundum examen defcen-

cinit Horatius:

[t&ari:: nam ut re&e ce-f

det,quod circa vitam,quamPr»elaturze tempo-

Horat.l.2.-

Auream quisquis mediocritatem

re duxeruntjnftituetur: Quomodo vixifti ? fci-

Od. 2o.

Diligit, tutus caret obfoleti

licet, ficut Epifcopus, vel ficutrufticus? ficut

Sordibus tecti, caret invidenda

Sobrius aula.

homo, velücutequus? ficutpaftor , vel ficut

pecus? Tertium examen habebitur circa regi-

Origen,

VI. Severitatem rationir reddende frequenter

men, quod adminiftrarunt : Quomodo rexifüi ?

so Gl' Eg.

füper. ep. animó'volvere: nam omnis adeundi honoris ec-

$ p

in quibus pafcuis gregem meum pavifti? quo-

Q

ad Rom. clefiafticiabfcinderetur ambitio, fife judican-

modo a lupis & latronibus cuftodifti ? quantas

dos potius, quam judicaturos hi , qui przeeffe

vigilias & labores pro grege meo fuftinuifti ?

volunt populis, cogitarent.

V. Noffe debet qualitates veri regentis, de S.Bafinc.

V Chy

quibus recteBafilius dixit: VerusPrinceps non 6.

v 5

alg,

10,2. n

$. XIL.

perhaec externa infignia internofcitur, cujus-

I pof

À

ASCETICA.

modi funt purpura,torques, feu amiculum per- '

tenueacmolliculum, & diadema, fed per id,

l. Triainprimis fpecialitercirca hoc vitium

quia luprimis virtutem obtinet Principe di-

noffe, & bene perpendere debetafceta: natu-

gnam. . Quod clarius fignificans Stephanus Steph.

ant.in I,

a at

ram (cilicet, indignitatem & modum curandi.

Cantuarienfis fuperilla Efdrze verba : Efdras

.

ANaturain eo conliftitut aliquis honorem velut

paravitcorfuum, utinveftigaret lezgem Dom:

-

Ef4r.c. 2

fibi, & nonDeo in ipfo exhibendum appetat,

ni, & faceret,& doceretin Ifrael praeceptum,&

eoferemodo, quoinuius olimin folemnifup-

judicium fcribens,tres confiderat conditiones,

plicatione Ifidis Deze effigiem portans, & ho-

iis, qui regimini publico admoventur, cumpri-

mines ante fe profterni videns, fibi honorem i!-

mis necellarias: z1d illatria debet Pralatu: pra«

lum exhiberi putavit, ideoque ab agafone in

parere cor fauin, id eft, ad fcimtiam, vitam €3 do-

ventrefodicatus audivit: Nontibi, fed Ifidi.

Grinam : utinvefiigaret, ecce [cientia : wt faceret.ec-

$Dern, i

S.Bern, in

1I. Indignitas ex eo patet, quod ejusmodi

cevita: ut doceret, eccedo&rina. Hincretcte Au- Aur.Caff.

61j

yerim,

hominesambitiofi omnititulo, ob quem honor

relius Caffiodorus dixit: Fafces accipimus, utl-12.ep.r.

exhiberi folet, careant, virtute fcilicet, quae fo-

graves effe debeamus, tribunalia confcendi-

5 Greg,

la, utait S. Bernardus, matergratizeeft; fola

Natiant,

mus, utmorum gradibus evehamur, nil vile,

enim eft, cui gloria jure debetur, fecure im-

nil cupidum judices decet : Pergit poftea ulte-

QPQC. II

penditur; quze autem fine virtute elt gloria,

rius, & quidem ad propofitum noftrum aptiffi-

me: Clarasenim fuas maculas reddunt, fiilli,

profe&to indebite venit, propere affectatur, &

periculofe captatur. Hinc jam olim Romani

adquos multi refpiciunt, aliqua reprehenfione

duo templa zedificarunt honori & virtuti, fed

fordefcunt, alioquin expedit non videri, quam

ita, ut per virtutis templum prius transeun-

cunctorum reprehenfione fignari.

dum effetilli, quiinhonoris templum intrare

VI. Noffe debet, quo fenfu S. Paulus dixe- S. Thom,

vellet, uthoc pa&to oftenderent, folam virtu-

rit: Qui Epi/copatum defiderat,bonum opus defide- 2.2.9-183-

tem effe viam ad verum honorem. Etmerito,

rat: quem quidem S. Thomas fic declaravit; *

quia,cum honorfitexterna teftificatio internze

dumait: Triain Epifcopatu poffe confideràri.

bonitatis, bonitas autem a fola virtutehabea-

Primum eftoperatio,per quam faluti proximo-

tur, reCteinfertur, folam virtutem effe radicem

rumintendit. Secundum altitudo gradus, quia

& matrem glorize & honoris.

Epifcopus fuperalios conftituitur. Matth. 25.

III. Moduscurandiin eo con

fiftit, ut & vili-

Fidelis [ervus €$ prudens , quem conflituit Dominus

tas honoris & glorize humanze perpendatur ;

Juper familiam fuam. 'Tertium honor & reveren-

(nam ut S.Chryfoft.h.34.ad Pap.ait: Nihil ho-

tia, & fufficientia bonorum temporalium : Ap-

minum gloria vilius; dic enim mihi, fi puero-

petereratione reverentize & honoris, vel fuffi-

rum parvulorum videas multitudinem,la&ten-

cientiae bonorum temporalium, non licet, quia

tium dico,nunquidab eis gloriam concupifcis?

eftambitio & cupiditas, item ratione gradus

fic ergo erga cun&os homines difponaris pro-

alti, quia eft praefumptio. At vero quandonam

ptergloriam ) & exitusillius confideretur, ut

cafus daretur, in quo Epifcopatus defiderium

idem San&us hortatur l. c. dum ait: Cogita,

foret licitum ? Quando nimirum defiderium

cum gloriam concupifcis, quod eam fis affecu-

nullum alium finem refpicit, quam pure fervi-

g.f

tus, & diíce finem, & nihilinvenies, perpende,

tium & obfequium Dei, & fubfidium faluti ani-

pl

quantam eares habeat jaCturam, quot & qua-

marum impendendum. Aliter eadem verba Salmer.

p

libus bonis privet, labores quidem fuftinebit,

explicat Salmeron dicens : Epifcopatusin pri- 944 1727

mitivaEcclefia finehonore & fine divitiiserat:

& pericula, fru&ibusautem privabitur, & cer-

taminum przemiis.

Nihil aliud erat,quam crucem portare, & opus

Hugoinc, 1V.Inprimisnoffe oportetafcetam, quomo-

charitatis impendere; nuncvero, ubi Epiíco-

16. Ecd. dodignitates verefufcipi, &adminilftrari de-

patus cum magno honore & divitiis conjun-

lil

beant, id quod pulchre Cardinalis Hugo indi-

Cuseft, nonniíi pericalofe appetitur: Idem

cavit, dumilla verba: ARedderationem villicatio-

hoc diuante S. Anfelmus hisce verbis monuit:

nirtug : ponderansjita fcribit: Revolvenda erit

Notandum, quia, quando Apoftolus hoc dixit

aquolibet Praelato triplex quzeftio ; prima erit,

plebibus, quicunque prveerat, primus ad mar-

amice, quomodo hucintrafti? ideft, in praela-

tyriitormenta ducebatur ; tunc ergolaudabi-

tionem; quis teintroduxit? Nummus velChri-

le fuitEpifcopatum quzerere: quando per hunc

3

quafi

Bibliothecee A-Manualis . Concionaiorie

19

quafi ad martyrium feftinaretur. Eandem

refalutabat, quod alius quidem, qui afinum

quoque expofitionem legi apud Dionyfium

fequebatur, videns, eundem acriter fuftiga-

Carthufianumin libro deregimine Praefulum:

tum fic eíft allocutus:

Non tibi, fed Deze:

Nonadvertunt (deambitiofisloquitur) quod

Idem quoque moneri poffunt indigni ad di-

Apoftolus dixithoc, quando Epifcopi trahe-

gnitates praeter omne meritum evetti , ho-

bantur primi ad amariffimas poenas & acerbif-

nores enim, quos recipiunt, non fibi, fed ma-

fimas mortes martyrii, ita quod tunc inEpifco-

giftratui, quem adminiftrant, aut dignitati,

patu non poteratamari, nifi opus bonum. Qui-

qua gaudent, attribuere debent, cujus veri-

g

dam noftri hujus fzeculi infignis Orator dicit,

tas tunc pridem manifefte cernitur, quando

(,2À

quod, quando S. Paulus fzepedi&ta thematis

honoribus (ut fzepe talibus accidit) exuun-

verba edixit,omnes Epifcopatum refugiebant,

tur, tunc enim patet, quam viles & contem-

quia ovium greges tales erant, ut iis guber-

ptibiles, rifuque digni exiftant.

nandis vix ulli reperiri poffent paftores; &

tales paftores erant, ut pro gregibus pafcen-

$. Xl

dis vix pafcua inveniri poffent, adeoque tem-

CONCEPTUS PRJEDICABILES.

porailla taliaerant, in quibus fimul ftare po-

terant dignitas cum humilitate, & dominandi

I. Exoccafionethematis: Gloria nofira luzc 2.Cor. t.

fortuna cum miferia ferviendi.

Sacerdotes

eft, teflimonium con[cientig noflrg : narrari poteft V* 1?-

tunc aurei erant, calices vero lutei vellignei:

inprimis,quod fuperiori $. n.2. de duplici tem-

fudic 9.

mitrae plus curis, quam gemmis onuftze erarit :

ploa Romanisedificato dittum eft, & oftendi,

D

Epifcoporum chlamydes paupertate potius,

folam virtutem effe matrem gloziae & honoris,

quam acupictura perforatze erant: Erant eo

quiailla 1. juvat maxime ad honorem obtinen-

tempore paltores fine baculo vel clava, oves

dum, cum fola conferat bonitatem internam,

finelana , lupifinetimore, dignitates fine di-

cujus teftificationem praebet honor. 2. Juvat

gnitate, ecclefize fine dote, honoresinfamia

ad eum legitime poffidendurs ;. quia ipfa do-

pleni, eminentize przecipitiis conjunctae, curze

cet, nihil fibi, fed omnia Deo attribuere, atque

curarum pleniffimze , denique ejusmodi in fta-

adeofemper in ore habet illud S. Pauli : Soli x.Tim.r,

tu tunc Primatus erant, ut majorem quis pare-

Deohonor & gloria.

V. g.

retambitionis fufpicionem dignitates fugien-

II. Ex occafione thematis: JMihi autem ni- Pf, 139.

do, quamillas defiderando.

mis honorificati [unt amici tui Deur:: oftendi po- V. 17

S.Ambr, — VII. Noffe debet, & bene notare S. Am-

teít, amicitiam Dei, quze in virtutis poffeffione

L';"id' brofii fententiam , quando dixit: Menfura o-

confiftit, effe optimam viam ad honores ac-

neris pro menfura debet effe geftantis, alio-

quirendos.

1. Quia eft via certif/ima: cum

quin impofiti oneris fit ruina, ubi ve&oris in-

ipfe Deus dixerit: Quicunque glorificaverit

Geneí1

firmitas eft.

me, glorificaboeum; quisautem magis eum

L 20:

S, Chryf.

VIII. Notfe & ponderare debet, quod illi,

glorificat, quam virtutideditus? 2. Quia eft Prov. 12«

1.6. defac. qui eft in gubernationis dignitate & officio

via brevi[fuma feu retdiffima, cum illis ambagi- V- 21

conftitutus, gravis ratio de omnibus fubditis

bus & difficultatibus careat, quas fubire co-

fit reddenda, nam unicuique Przelato dici

guntur illi, qui honores humanos venantur,

poffe videtur, quodl. 3. Reg. c. 2o. legimus, ni-

uti ex $. 1. patet. 3. Quia eft via fecuri[fua ; Rom. g.

mirum: Cuflodi virumiflum, qui fielapfus fuerit,

cum non contriftet juftum , quidquid ei acci- V- ?8-

erit anima tua pro animaejus; Dequalibetenim

derit, tefte Salomone; fed diligentibus Deum

Merchtr,

anima obftrictus eft rigidiffimum reddere com-

omnia cooperenturinbonum. 4. Quiaeft ju- Prov. t5.

o£ Sue,

putum: JDurifimum judicium his , qui pra[unt,

cundiffima : cum fecura mens fit quafi juge : 15

Ls

frt-.. Nonenimillisfolum de feipfis reddenda

convivium: &, fi eft gaudium in hoc mun-

eft ratio, verum & de omnibus aliis ipforum

do, hoc utique poffideat puri cordis homo, 1.2.de imi-

urzecommiffis. Ubiefigrex ( inquitDeus ad

uti Thomas Kempenfis ait.

tat.c.4.

Jeremiam ) qui datus efl tibi, pecus inclytum tuum?

III. Ex occafione thematis: JVec fibi quis- Hebr.s.

E

quid dices, cum vifitaveritte? HincS. Chry-

que fumit honorem: Oftendi poteft, honorem,

foftomus dixit: ab eoipfo die, quo tu mihi E-

cum fit extrinfecum bonum, & ab aliis obve-

pifcopatus fufceptionem hanc injecifti, fa&tum

nire debeat, non debere a nobis ipfis quzeri,

eft identidem, ut corpus hoc ab anima prope-

& ambiri.

r. Quia, ut S. Bernardus ait, ta-

modum diffolveretur, tam ingens pavor, tam

lis honor hoc ipfo, quod fine virtute humili-

ingens triftitia meum animum occupavit.

tatis quaeratur , indebite venit: fola enim vir-

Manfi

IX. Noffe debet, honorem, qui ab aliis de-

difc. r9.

tus eft mater glorize. 2. Prepropereaffe&atur :

fertur, nonhomini, fed Deo exhiberi, uti fe-

Sicut fi zedificio nondum folidato magnum

quens factum pulchre oftendit: Cum olim

onus imponitur. 3. Periculofe captatur : Quia

Minerv2e ftatua in jumento quodam, vefte at-

perinde fe habet, ac fi infanti culter praeacu-

talica auro, argentoque intertexta, exornato,

tus ufürpandus offeratur. Hinc Chriftus non

honorificentiffrme accommodata, proceffio-

fufcepit officium Paftoris & Praedicatoris, do-

naliter ab idololatris quibusdam paffim per

nec poft triginta annorum exercitium in vir-

tutibus a Patre zeterno a

plateas magna cum folemnitate circumferre-

pprobatus, & Spiri-

tur, accidit, quod, dum unusquisque in pla-

tu fancto edoctus eft.

teis illis, quas proceffio illa obibat, Minervae

IV. Ex occafione thematis: Gloria €9 fo- Pf9. v 6.

ftatuam fumma, qua poterat, reverentia ve-

JOfephJ' !

nore coronafli eum : — Oftendi poteft inprimis,

.antiq

Ü

neraretur, afinus honorem illum fibi delatum

quam parum optandus fit honor humanus, ut

l7' i [4.

quicum abore magno acquiritur, cum timore .

:

eífe exiftixnans, quemlibet caput inclinando

|

magno

«

Titulus. VII, Atnbitio: -

7l

magno poffidetur, .eum dolore magno ahæit-

effet, quorum idem nonnullorum

quidem ju

titur. Oftendatur deinde, quam omnia con-

dicio reus, aliorum vero.

fententia innocens

traria fint in henore Dei, ut qui (ine labore

effe judicabaturs. verum ex mente ecrum;qui

magno obtinetir, absque timore conferva-

caufz illius examinandz prafedi judices

,tr, &cum dolore amitti omnino non poteft,

