cut deSalvatore fcriptum eft:quia & aliis civi-.

effe, velita parum, utnegligi videantur; non

tatibus oportet me evangelizare verbum Dei.

enim bene convenit cum idolo Dagon Axcae

Teftamenti.

"À

"AGaMe-

IX. Noffe debet, Quor poti[fimum Aduthores

diol,fol,

legere €9 citare debeat Concionator ; de quo fic

XI. Noffe debet; quomodo Concio

ü&tore: ma- S. Àug.

loquitur S. CarolusBorromreus : Maxime fi-

la vita: audiendi fint , nimiram juxta confiliu

mfra » 4

S. Augult. dicentis: Botrum carpe, fpinam ca-

in Joan,

bi veteres Patres proponat, quorumin dicen-

do virtutes fequatur, Gregorii Magni, & Chry-

ve; benequidem intellexiftis , fed propter tar-

foftomi difciplinze moralis copiam ; Leonis

diores dicamhoc planius. Quomodo dixi, bo-

trum carpe,fpinam cave? quia botrus aliquau-

6 615p.

smagni,& Bafilii gravitatem ; Nazianzeni vim,

I,PaüoCO |

Nyffeni fubtilitatem, Auguftiniacumen, Am-.

do deradice vitis exortus pendet infepe, cce-

brofii temperatum dicendigenus , Bernardi

Ícit palmes, inferitur fpinis, & portatfructum

dulcem, devotamque orationem, atque omni-

fpinanon fuum, non enim fpinam vitis attulit,

ledfpinis palmes incubuit. Noli interrogare,

no admirabilem & divinam eloquentiam fan-

äjAntonï-

G&iffimi Pauli Apoftoli. 5. A

ntonius quoque

nifiradices. Quzere radicem fpinze, extra in-

muslc. ait; Praedicator praecipue debeteffe doctus in

venisavite. Quaereoriginem uvze, vitis hanc

protulitex radice. Cáthedra ergo Moyfis vi-

facra Scriptura , & ipfi vacare; undein hujus-

modifigurave&tes, quibus Arca portabatur,

tis erat, Pharifzeorum mores fpinze erant. Do-

jugiter annulis erant infertzee, ut, cum Arca

&rina vera per malos, palmesin fepe, Botrum

inter fpinascautelege, ne, dum quseris fru-

effet portanda, nulla fieret mora deintromit-

&um, laceres manum, & cum audis bona di-

.tendis vectibus ; quia Praedicatores , per quos

w

Ecclefia circumfertur , facris litteris debent

centem, neimiteris mala facientem. Quze di-

;

'cunt, facite, legite uvas, quzeautem faciunt,

femper infiftere , ne tunc cog antur difcere ,

em to.9.

cum ex officio alioshabent docere, ut expo-

facere, nolite, cavetefpinas. Et iterum alibi :Id

nit Gratianus diít. 36. cap. Qui Ecclefiatticis. -

quomodo vis, inquit, de fpinis me uvam colli-de paftor.

$. Ecce quod facrum. Salvator nofter prius

gere? Refpondeo, non eftuva il!a fpinarum,

l-'.

fed aliquando increfcens Sacramentum , im-

d

in medio Do&orum fedit, audiens illos , &

Masfi d

interrogans , & poftea

praedicare coepit.

plicat fe infepem, & pendet uva inter denía

ib

S.Fran, ^ X.Noffedebet, quomodo profan

o$ Zluthores

fpinarum, fed non furgit deradicefpinarum,

à

Id quod S.

tucaute manum mitte, ne lacereris a fpinis,

S«let p-t.[egere €$ citare po[fit Concionator ;

id eft, nefacta imiteris malorum, &legeuvam

Lx.epil. Prancifcus Salefius fic docet. De hiftoriis

profanis quid dicis ? Bonze fu

nt, fedillis uti.

inter fpinas pendentem, & de viteadte perve-

s, id eft raro ,

niat botri alimentum, fpinis aute

*

oportet, quemadmodum fungi

zppetitum , & .

ignis tormentum.

A

m fervatqr—

& Íolummodo ad excitandum

tunc quidem etiamneceffu

me

ft,utcaute& -

—XII. Noffe debetimpedinen

ta f ruä'u:;x C';m Eccd. e,

bene propona

ntur, atque, u

t S. Hieronymus

cionibus referendi ; quorum przecipuum indica- zx. Y« 4«

vit Ecclefiaftes, falübriter admonens: Qui ob-

a, ungues

& capilli illis amputandi funt ; -

Quemadmodu

m Iífraelitze mulieribus infervi-

fervat. ventum , non feminat , €9 qui confiderat nu-

tutenatis facie

bant , quando illas fibi defpon-

ber , nunquam metet ; Quze verba S. Bonaven-S.Bonsv.

deft, totaliter accommodan-

turà ad propofitum noftrum hoc inodo exp

fareparabant, i

o..incit. o

doe funt Evangeli

o, & verze virtuti Chriftia-

nit; feminare, eft verbum Dei praedicare.

m», tollendoabipfis , quidquid eftreprehen-

FEixiit , qui [eminat [eminare Jemen fuum , & poft:

fibile a&ionum profanarum a Gentibus edita-

Semenefl verbum Dei ; ventus ifte eft ventus de-

tum; denique ut facer Textus ait : Separart -

tractionis; qui obfervat hunc ventum, nun-

gretiofum avili oportet.

Dum demagnanimita-

quam feminat, quia timet verba hominum de-

te Czefaris mentio incidit,

nulla habenda eft

trahentium; non przedicat ad fru&tum , imo

agitatur utarundo. Quidexiiftis videre? A-

ambitionis illius commemoratio; & dum de

Alexandro Magnofermo eft, abfit omnis me-

rundinem vento agitatam ? & qui confiderat

moria vanitatis , truculentize , & fuperbize

nubes,nunquam metet. Nubes, ut dicit Glof-

fa, eftblandimentum adulationis, quod qui

ip

fius. De caftitate Lucretiae differens, mor-

tem ejus defperatam omn

inofileat. Sed defa-

cupit habere, nunquam metet vitam 2eter-

bulis Poetarum quid agendum ? Flze prorfus

nam, quia receperunt mercedem fuam

funt, nififorte ornatus caufa ad-

XIIL Noffe debet, cur curare mon debeat AQaMe«

negligende

"

'hibeantur,i

d quod adeo breviter , & cum tali-

Concionator , fi paucot. /Tuditores habeat ; fed diol. fol,

|

bus circumftantiis fieri debet, ut potius anti-

potius confilium.fequi S. Caroli Borromei ***

l

doti loco fübferviant;unusquisque illas a Prze-

dicentis: Nec propterea defpondebit ani-

dicatore parvi fieri, facile cognofcat. Caete-

mum , fi perpaucos Auditores ad fe con-

rum antiqui, quantumcunque fuerint devoti ,

venire viderit , quoniam fuüummus ille Ma-

illastamennonnunquam ufurparunt, imo ip-

gifter vitee Chriftus JESUS , cum Dei fa-

femet S. Bernardus earum nonnunquam me-

pientiam , vitamque 2eternam monftraret

en-

minig, licet ubi illas dicücerit, ignorem, S.Pau-

E

Mundq ) pagcimte Qitcipulox'um cont

tu$

Titulus XXP. . Concionator.

361

tus fuit ; imo aliquando folam mulierem Sa-

easque ad falutis aetetnze portum perducat ,

maritanam habuit, quzeillum & de divino cul-

neceffario multis magmsque laboribus expo-

tu, & coele(ti glonaloquentem audiret. Quod

fitus effe debeat.. Talis pifcator fuit S. Paulus

S.Chryf.

etiam S. Chryfoftomus confirmans, licet, ait,

Apoftolus , qui de femetipfo dicere non dubi-

tom.5.ho-

unus audiat; non enim exiguum eft, unam o-

tavit: Abundantius omnibus laboravi, ac

mil, 6

vem fervari, quandoquldem & paftorille, qui

proinde mirum non eft,.

quod mundum uni-

nonaginta novem reliquerat oves, ad unam

verfum Chrifto lucratus fuent UndeD. Chrvy-

cucurrit, qu:xe aberraverat.

Hommem non

foftomus in ejus laüdem ita fcripfi

Nul

€ontemno , licet unus fithomo , eft animal

digne inftituitur Praedicator, nifiqui paratus

Deo chariffimum :

licet fervus fit, contem-

animam millies ponere pro auditoribus fuis.

$ g,

nendus mihi non videtur; non enim dignita-

t

Nequefaltem attingere quisquam debet prze-

1 otn,

tem quero, fed virtutem; non dominationem,

claram hujus muneris fun&tionem, nifi para-

autíervitutem ; fed anlmum Licet unus fit,

tusfitmillies animamfuam tradere inmortem

homo eft, propter quem ccelum extenfum eft,

atque difcrimina.

& propter quem unigenitus Dei Filius factus

XVI. Noffe debet, quoniam [int 2lli , qui ver- lbidem

efthomo.

bum Dei adulterare dicuntur ; id quod Interpres difc, 43,

S.Greg.p.

: KiV. Noffe debet ,

quando €$ quomodo re-

quidam ficexplicat: Adulterare verbum Dei,

n, E,

1. paíl.c.6. tufare po[fit officium Conc

ionatorir, in quo ob-

eft, fictis coloribus orationem pingere , au-

L

fervare debet S. Gregorii do&trinam : Sunt

dientium fenfibusblandiri, non ex üncenta-

nonnulli, inquit, qui ex fola humilitate refu-

teloqui, & veritatis manifeftatione, fed glo-

rize exftruendze ftudentes

non eedificand?ae

giunt, ne eis, quibus impares fe zeftimant,

preeferantur.

Quorum profe&to humilitas, fi

conícientize.

Ideni Apoftolus in cap. 4. ejus-

ceteris quoque virtutibus cingitur, tun ante

dem epiftolze inquit: Neque adulterantes ver-

bum Dei, fed in manifeftatione veritatis com-

Deioculos vera eft, cum ad refpuendum hoc,

quod utiliter fabire preecipitur ,

pertmaces

mendantes nosmet ipfos ad omnem conícien-

N

nonfunt. Neque enim vere humilis eft, qui fu-

tiam hominum coram Deo. Etclarius S. An- $, Anre!

perni nutus arbitrio, ut debeat przeeffe , intel-

felmus : Adulter, inquit, in carnali coituin?2 Cor, -

ligit, & tamen præeü"e contemnit: fed divinis

non prolem, fed voluptatem quarit: & per-99.9.7.

difpofitionibus fubditus , atque a vitio obftina-

verfus quisque, ac van?eglorise ferviens, recte

tionisalienus, cum fibi regiminis culmen im-

demto4i

adulterare verbum Dei dicitur , quia per fa-

je plor,

peratur, fi jam donis przeventus eft, quibus &

crum eloquium, nonDeo Filios gignere, fed

il

àliis profit, & ex corde debet fugere, & in-

füam fcientiam defiderat oftentare; Quem

vitus obedire.

enim libido glorize ad loquendum trahit, vo-

Manfi dif.

XV. Noffe debet, cur Z4lpofloli &9 Conciona-

luptati magis , quam generationioperum in«

47« forer pifcatores fiominum fuerint appellati ; cuius

tendit, adulterare namque verbum Dei efl;ait,

rationem hancaffignat Hieronymus NarniCa-

aliter de illo fentire, quam eft, aut exeo non

puccinus: Duo pifcatoribus funt neceffaria,

fpirituales fru&us, fedadulterinos fcetus qu2e^

ne labor ipforum fruftra adhibeatur ; fcilicet

rere laudis humanæ Exfinceritate vero lo-

ars , & laborandi ardor: etenim plfces anima-

qui, eft, nihilineloquio, extra quod oportet,

lia funt lubrica, natalitia, & ad fugam capi-

quarere. Sicutex Deoautem loquitur , qui

endam velociffhima, lacunasque fuas in abyfío

Ícit, nonfe a fehabere, fed ex Deo acceplfïe á

BC

uu M*

1narisadeo profundas & abfconditas habent

quod dicit, coram Deo vero loquitur, qui in

ut, nifipifcatorjuveturab arte, & ab arden-

omni quod dicit, non humanos favores appe-

tidefiderio , quodillum in laboribus indefef-

tit, fed omnipotentis Dei præfent;æ intendit,

fumreddat, exítimuletur, de illis capiendis

V Dontr,

nec fuam, fed authoris gloriam requirit. Etin

nu:o ,

fpem omnem deponere debeat. Hec autem

Chrifto loqmtur cujus fermo totus in Chrifti

ars, & ardentiffimum illud animas pifcandi

veritate perfiftit, utnec mendax fit nec aliud,

defiderium a Chrifto Apoftolis promittitur.

quam Chriftum przedicet. Qui autem fcit qui-

Ha&enus verba funtP. Narni. Porro certum

dem, ex Deo fe accepiffe, quod dicit, & tamen

eft, prout quotidiana demonftrat experientia,

dicendo propriam gloriam quzerit ,-

ficut ex

Deoloquitur, fednon coram Deo, quia eum,

quod inter omnes pro'effiones, quas homo

exetcet,

profeffio pifcatorum fupra modum

quae cordi fuo non proponit, cum praedicat,

ütlabonofa quia, qui huic profeffioni eft de-

quafi abfentem putat.

Sed fancti viri & ex

Deo loquuntur ,

& coram Deo, quia ab eo

ditus, quovisanni tempore, id eft, tam in hye-

me, quaminzeftate, temporum injuriis debet

Íciunt, fehabere, quod dicunt,

& ipfum

elfe. expofitus , vigilias agere in obfcuritate

fuis fermonibus adeffe judicem , audltorem-

no&is, quafi nudus, fudare debet iu ejiciendis,

que confiderant.

& adducendisad feretibus, ludibrium fzepe

fit ventorum, undarum, tempeüatum & con-

$- D

;&aMl'

tinuo morti adeo eft vicinus, quam fubtile eft

MISCELLANEA ET CONCEPTUS

79.

navigiilignum, quoab aquis d1v1d1tur famem

PRJ/EDICABILES.

patitur & fitim, adverfus fomnum continuo

dimicat, frigore&seftuexercetur, &labore

Qualitas.

abfoluto ob nimiam fatigationem vix pedi-

d

amfonolim dilaniatis leonis faucibus, re-

Manfi dif

bus infiftit

Per hanc igitur fimilitudinem

li&to cadavere proceffit; reveríus autem

19. 5.2.

colleftis Magifter nofter nobis infinuare in-

per eandem viam, curiofitate du&tus, declina-.

tendit, quod , ut Praedicator animas pifcetur,

vjt, utvideretcadaverleonis, ecce exawmen

A P. Lo/m. B;bl JMMan. Zom. L.

&

apum

M.

5623

Bibliothecz Manuafis . Conctonatorie

apum in oreleonis erat, acfavus mellis, quem

V. In fecundo libro Efdrze eap. 4. legitur , Man dif,

cum fumpfiffetin manibus, comedebatinvia. quod,dumFilii lfrael a captivitate Babylonis 3o. n. 5v

Omniaautem in figura contingebantillis. Au- ,

reverfi in procintti erant,ut collapíos Hiero-«

diamus igitur hiftoriae hujus moralitatem.

folymzse muros reftaurarent & relarcirent, ex

Procopius ajt: Fertur quemvisleonem vivum

timoregentium circumvicinarum, qui zedifi-

os habere fcetidiffiraum, adeo ut dictu fit miri-

cantes impedire fatagebant , una manu fua fa-

ficum; inorefoetido mel reperturm effe dulcif-

ciebantopus,& altera tenebant gladium ; zedi-

i

c[(d,i

.fimum.Enimvero quis eft,qui neíciat,eloquen-

at

ficantium enim unusquisque gladio erat ac-

j

tiam facram aSpiritu fan&to fepius favo mel-

cin&tusrenes, &eedificabant, & clangebant

lis comparatam fuiffe? quam dulcia faucibus

buccina juxta me. Omnia autem hzecin figura

meis eloquia tua, fuper mel ori meo! & tamen

contingebant illis. Per Jerufalem enim anima.

quis non videt, hanc mellis fuavitatem faepius

noftra proefiguratur, cujus muri per peccati

in putreolentibus faucibus. id eft, in Praedica-

mortalis excidium ruinantur, ut proinde opus

toribus ob malos mores, iamamque finiftram

habeant, ut per pcenitentiam refarciantur , &

foetentibus reperiri?admiranturAuditores eo-

rezedificentur ; Miniftri autem verbi Dei ( ad

rum talentum, facundiam , fzepe etiam eximi-

quos Apoftolus hzec verba dirigit: Dei gdifica-

um parient fru&um, quantumvis ipfi diffolute

tioeflir ) a hasceruinas refarciendas fünt de-

A]berms

vivant.Horumigitur favo uti licet: Favus mel-

ftinati. Obfervandum tamen eft, quod Eídras

M,gpud

Marf

lis compofita verba,inquitfapiens ; Quacuzque

primo de hisce artificibus dixerit: una manu

difCI4l n':

exim dzxerint vobis, [ervate, €3 facite; Cavendus

fua faciebant opus, & poftea fecundo loco fuüb-

autem eft in putrefactis ipforum faucibus fce-

junxerit: altera tenebantgladium, ut perhoc

tor: Secundum opera eorum nolite facere.

infinuet,quam fit verum,quod operatio przedi-

Ídem dif,

II. Duo fratres. |acobus & Joannes,electi ad

catioaem przecedere debeat.Coepit Jefus face-

29.1.4. Evangelium praedicandum A poftoli,a Chrifto

re, & poltea gladium przedicationis ftringere,

appellati :uere Boanerges,id eft, Filii to:itrui:

& docere; quodfi fiat,hic fru&us fübfequetur,

fiquidem per tonitru vocis deterrere debeant

quod fcilicet verezedificabunt.Et zedificabant;

idololatras, eosque ad veri Dei notitiam per-

uniendo enim faéta cum verbis, cum magaa

6 Thon.

ducere; advertendum vero eft,quod oculus diu

populorum zedificatione praedicatur, ruinze-

yil, ia

Synats

ante fulgur confpiciat,priusquam auricula to-

que fpirituales reftaurantur. -

nitrui ftrepitum perfentifcat ; ita quoque in

V!. Deus olim Praedicatore quodam indi-

Idem dif,

I,n. £.

Miniftris Evangelicis pf&us videri debet lux

gens, qui furdas populi lfrael a divino fuo cul- j

boniexempli, virtuoforumque operum , & po-

tu deviantis aures aperiret, clamabat: Quem

fteafermones eorum auícultari; íi enim prze-

mittam, & quis ibit? Tunc Ifaias fefe prodens,

dicationem bonum przecelierit exemplum,in-

ad obeundamhanc legationem promptum fe

fallibiliter efficax, & fructuo(a reddetur. In A-

obtulit, dicens: €$9 dixi, ecce ego, mitte zne, nimi-

poc. dicitur: D throno procedebant fulgura , &$

rum patentes fibi literas expediri cupiebat,

voces, €3 tozitrua; ubi prius mentionem facit

quibus ejusdem Verbiiucarnati, & Sapientize

fulguris, & pofteatonitrui. Apud Ezechielem

Patris immediatus conftituereturPrzedicator,

ariter dicitur : Znimalia ibant, 69 revertebantur

evafitque in Preedicatorem adeo famofum , ut

zn fivülitudinem fulguris corujcantis ; Et paulo

fancta Mater Ecclefia,cui continuo affiftit Spi-

poft fubditur : Zudiebam [onum alarum , quafi

ritus fanctus,fapientiime ordinarit,utannun-

fonum aquacum multarum. Porro quatuor illa

tiatarus Evangelium Diaconus, fpecialiter

myftica animalia Evangeliítas , feu Miniftros

euminvocet, ejusqueimploret auxilium, ut

Evangelicos przefigurarunt, ia quibus prius

verbam Dei digne annunciare, & exponere

refplendere debet lux perfe&tionis, & poítea

poflit; hoc enim fine orationem illam dicit:

vox praedicationis audiri.

Munda cormeum &c. Verum etiam obfervan-

S.Gi-eg.p.

]il. Cceleftis agricola divinum verbum fu-

dum eft, quod [faias priusquam fe promptum

E

2.paít.c.7. um femini aífimilat ; ficut enim non fufficit,

adannuntiandumDei verbum offerret,jam an-

dfcan,

quod femen in terram fpargatur , nifi ipfemet

telabiafua carbonibus ignitis ex officina pa-

DA

rufticusterram arando,. & excolendo labori-

radifi per rnanum non cujuscunque Angeli ,

us fe conficiat, ita quoque Orator Évvange-

fed ardentiffimi cujusdam Seraphini defum-

licus nullum fructum producet , niíi prius ope-

ptis purificari viderit, per quod Deus nobisin-

zatus fuerit id, quod praedicat : /erbi femen

finuare voluit, quod, priusquam ad przedica-

facile germinat, inquit S. Gregorius : quando

tionem Evangelicam nos exponamus, necef-

ioc in audientis. pe&lore pietas pradicantis rigat.

fum fit, ut prius Seraphico quodam incendio

Didacus

IV. Didacus Stella fuper Lucam ingenio-

accendamur, & ardeamus.

Stellain fam quandam bhabet obiervationem , circa

V1I. S. Gregorius verba illa Pfalmi expli- S.Gres. L.

e. 8. Luc. j]ia verba S. Joannis Bapt. vox clamantir in de-

cans: Ne auferas de ore sneo verbum ve:ritatir usque- Y9. Taor.

. ye

ferto ; Dicit enim: Jeannes erat vox, quia,

quaque ; dicit : Perpendit namque, quod omni-

quidquid eratin Joanne, eratvox. Veftis,

potens Deus, veritatis veroum facientibus tri-

inanus, pe2es, caput &lingua, tctus Jo-

buit, & non facientibus tollit. Qui ergo hoc

annes vox erat clamans & dicens: JPueniten-

deorefuonon auferri petiit, quid aliud quam

t:am ugite.

Ejus cibus, potus, lectus, cili-

gratiam bonze operationis quzefivit? ac fi a-

cium. inedia, os deuique & facies praedi-

perte diceret : A bono opere errare me non

cabant.

Etiàmfi os non loqueretur, quid-

finas, nedumamitto ordinem beue vivendi ,

quid in ipfo erat, praedicabat contemptum

recttitudinem perdam loquendi.

eftium

mundi, poenitentiam, & amorem -d,ivinum.

VALL in Exodo ornatus & gfsmmæ M

Sacer-

24

: Titulis XXUL. — Concicnator.

363

Mu qi

- £0 &acerdotalium, quibIJs fummus Pontifex in-

Stephano Cantuarienfi Ecce ifïe-pïures o&ci—

Vs

duendus erat,ih haec verba defcrbbuntur: ££

dit vomere, quam Ehud gladio fuo limato & a-

cüto; quiafzepe plus profixit fimplex & rudis

ziutinuabula iatey malograuata ex auvopuvifr-

1520, Qu pofuerunt intev salogramata g extve-

proedicatio, quam exquifita & polita.

ma pavtetunica. At vero quis veftrum mihi e-

- XAl. Caeleltis agricola, qui dixit: Pa£er tueu$ 1dem dife,

nodare poterit horum tintinnabulorumin ex-

agricola efl,divinum verbumfuum femini,non 43. n.2

1

&lüd.in trema parte dependentium myfterium ? S.1fi-

autem floribus comparavit; Enimvero, qui

catena

'dorus,ab AuthoreCatenze citatus,dubium hoc

locofeminis flores quantumcunque pulchros,

Lippom. inhaecverbarefolvit: Tintianabula inter ma-

elegantes & odoriferos fubtus terram femina-

logranata confonantia, Prophetz intelligun-

ret, flores illi utique füb terra confefüim e-

^ tur, & DoGores fancti,in medio Ecclefize col-

marceícerent, nec ullum fructum produce-

locati,quorum lingua do&trinze fcientiam re-

rent. Idem quoque accidit iis, qui venufto-

fonans, tangit utrasque partes Legis & Evan-

rum verborum vanarumque elegantiarum

flores diligunt; hi enim nullum animabus

gelii. Hzec tintinnabula in extremo veftimen-

to idcirco funt pofita, ut de fine mundi, & de

fru&um afferunt,fed potius irreparabile dam»

vita fatura difputantes, nunquam fileant.

num, fiquidem qui in fordibus eft, fordefcet

adhuc.

Opus itaqueeft femine, quod fru&i-

Albertus

IX. S. Albertus M. füperilla verba: //J autem

M.apud profe&i pradicaverunt ubique,itafcribit: Non

ficandi virtutem habeat, tale autem eft ver-

Manfi

tam paflibus pedum, quam paffibus virtutum

bum non Demofthenis, non Ciceronis, nec

aliorum fimilium Oratorum profanorum, fed

diíc.4, n.7 profecti, preedicaverunt intelligenda, creden-

da,agenda & appetenda. Intelligenda, quze

Dei illius, qui Verbu

3

m & Sapieqtia geterni

fuübnixa funt neceffarive veritati; Credenda,

Patris eft.

i

. XIII. S.Matth

quae innituntur divinze authoritati ; "Agenda,

äeus,priuäquam(fhri&um no- Ibid.n.a.r

quze vel timore fugienda funt, vel ut honefta,

bistanquam przedicatorum exhibuit,hzec ver-

ba preemifit: Ef reilacivitate Nazaretb, ve-

cam virtute complenda funt; Appetenda,

quae beatos faciunt.

nit,€7 babitavitin Gapevzgaum. Circa quae ver-

S.Thom.

X. Sidomus Fil

irtui igne-:cohflagrär&t, cum

ba confiderationem meretur,quodA uthor qui-

inerandi omnia, quze inilla funt,tu

dam notat; Nazareth enim, inquit, idem eft,

Vil in — periculo inc

Synag.

vero ad ignem illum extinguendum folia ad-

quod floridus; Priusquam igitur Chriftus divi-

demdi,

fetres,vel ad vicinum pharmacopolium accur-

num verbum fuüum annuntiaret, non finemy-

IT

fterio e Nazareth patria fua receffit; fed per

rens, aquam tibi comparares tofaceam, nun-

quid manifeftam committeres ftultitiam? Mife-

hocomnibus illis, quibus hoc myfterium exer-

rabiles peccatorum animzein perniciofis car-

cendi munus incumbit, infinuare voluit, quod

a ftylo dicendi florido, id eft, vano, femper fint

nalis concupifcentize flammis ardent, imo fe-

cundum praefentem juftitiam ignem de fa&o

alieni: Nam ut Ifaias ait: Ex/£ccatum ef?fa-

couceperuntinfernalem, utpote a quo per uni-

uum 7 cecidit flos, verbum autem divinum mae«

uet im etevuum; Flores quippe cito evanef-

cam refpirationem tantummodo abfunt ; ad

Preedicatorum autem munus pertinet, incen-

cunt, fic quoque elegantium verborum flores

diumhoc per przedicationemE vangelicam ex-

citolanguent, exarefcunt & deficiunt; verita-

tes autem zeternse àufcultantium animis tena-

tinguere; Stulteigitur facimus, fiignem hunc

per vatiorum verborum folia, per metaphorze,

citer impreífze remanent.

XIV. In Libro fecundo

Paralipömendn de Gk;dfïn

aliorumque troporum flores,phrafium elegan-

tias, aliosque ornatus Academicos extingue-

Sefac, Rege /Egypti, legitur, quod inter alias cit.l. c.12s

re velimus. O f/ulte, (verbafunt S.Thomae de

praedas, quàs e templo fuftulit, etiam fcuta "?

aurea, quae Salomon fabricari curaverat, ra-

Villanova) avdet domus tua, 7 zgnis omnia de-

vaflat, & tu ex/petlas compoffta ovationem !

puerit: Zuli£ && clypeos aureos, quos fecerat

Ma;;ü'

— XL Inlibro Judicum cap.3.legiturde Ehud,

Salotuon, pro quibus fecit Rex aneos. . Citca

diíc.42.

quz verba Gloffa in fenfu morali ita in fa-

n.7,

quod fecit fibi gladium ancipitem, habentem

in medio capulum longitudinis palmae manus;

vorem noftrum fcribit.

Hec antiquus ho«

Hocque gladio uni duntaxat necem intulit,fci-

ftis per injuriam Rectorum abftulit in prae-

dicatoribus ; tales vero cum fe Spiritu pri«

licet Eglon Regi Moab. Nec eduxitgladium,

feditaut percufferat, reliquit in corpore; fub-

vatos vident, per eloquentiam verborum co-

dit autem facer Textus; priusquam hoc caput

piam quzerunt, quorum fonoritatem, velut

Ícutorum zeneorum firmitatem contra hoftes

tertium finiat: Pofthunc fuit Samgar,qui per-

cuífit de Philifthiim fexcentos viros vomere,

opponunt, fed quanto zes eft auro vilius, tan-

to eft eloquentia inferior verze fapientize fru-

. & ipfe quoque defenditIfrael. Omnia autem

Gsl

hzec contingebant illis in figura. Perenfem

&u: unde ubi plurima verba, ibi frequenter

. Iaf

namque verbumDei intelligitur,de quoS.Pau-

egeftas.

XV. 5

. Mater Ecclefiain SacrofanäoFeHo Alb. Mag,

)

lusait: Gledium Spivitus,quod eft verbumDei.

Per gladium Ehud tanto cum ftudio fabricato,

natalitio Verbiincarnatiita canit: Ogripotens in Luc,

-elegans, & coloribus Rhetoricis exornatus

Sertuo tuus Domzue a vegalibus fedibus venit.Et

tamen fan&iffima ejusïVIater, quae ab eadem.

fermo intelligi poteft, qui uni duntaxat mor-

tem infert, eidemque infixus manet; Vomer

Ecclefia fedes fapientize appellatur, fe partui

autem Samgar,licet rudis & impolitus fexcen-

vicinam effefciens,quanam lintea fuppelle&i-

le provifa fuit,ut filiolum füum recens natum

torum Philifthzeorum ftragem faciens, praedi-

cationem fimplicem, materias utiles, anima-

involveret? Sacer Evangelifla ait: E* paunuis

ueproficuas tractantem denotat, dicente

eutmi izvolvit, Unde Albert.Magnus proiuftru-

busq

z2

&io-

R, P. Loln. Bf'bl. JHan. Tom. £.

f

Bibhothece IManualis| Concionatorie

$564

&ioneProedicatorum, fequentem deducitmo-

XIX.«.Interpres quidam fuper illa verbalfajze: Ibia.n.gä

ralitátem, dum ex Richardo de S. Vi&tore ita

Quafé tuba exalta vocem tuamy itafcribit: In-

ícribit: Mater Virgo Verborum Patris pannis

itrumentum hoc non a loquente, fed abinfpi-

involvit. fignificans verbum Dei magis fimpli-

rante imbuitur, haiitu inflatur,& per cornu ca»

cibus fonis indui in praedicatione, quam pha-

vum fpiramen exibit, ut fonitum edat, Unde

i

ad eruditionem veriPrzedicatoris hoc deducit

leris Rhetoricis.

XVI. Inter alias Sponf laudes, quibus a

documentuim. quod fcilicet praedicator inaue

coeleftiSponfo extollitur,ana quoquehsc fuit:

ditorem animam halat. Sicut enim peranheli-

Fuvus diffillans labia tua, Spou[a, mel 67 lac ab

tum vivimus, ita praedicator tanto cum fpiritu

lingua tua. Qaidnam vero Sponíus per hunc

pro alterius falute detonare debet, acfi adil-

favum mellis e labiis dile&ze fuze diftillantem

lum fpiritualiter vivificandum,qui eum aufcul-

Gilibert.

indicare voluerit, Gillibertus Abbas egregie

tat, extremum fpiritum exhalaret; icfpiravit

fab.con

Abbas

infaciemejus fpiraculum vitze,& fa&us eft ho-

fer 34.in

exponit; Cura enim indubitatum fit,perSpon:

3,in00m

Cant,

fam hanc fantctam denotari Chrilti Ecclefiam,

mo in animam viventem. Canet tuba,

& miore

5,poft

quse ejus conjux eft; hoc fuppofito praefatus

tui refurgent &c.

jpiph

ÁAbbas inquit: Tria laus ifta complectitur;

XX, Venerabilis Beda Libro de Templo 1aem aif,

dulcedinem, plenitudinem, parcitatem: Dul-

Salomonis aliud quoddam hujus neceffitatis 1. n.g.

cedo confideraturin genere; plenitudoin co-

adducit mctivum ; afferit enim, templum il-

ia, parcitas in effutione. Quid effufionem di-

lud fizuram fuiffe veri Salomonis, qui Tem-

L]OM-

co? Diftillatio magis eft, quam effufio. Quid

pium glorize zedificare ftatuit, de quo dicitur

7016'

neceffe eftin affignandis fingulis immorari, i-

inPfalnio: Zz templo ejus osues dicent gloriam,

pfi enim fcitis, quia favus non nifi dulcedinem

decujus artifice Apoftolus pariter ait: Cuzus

effündit, nec nifi de pleno effundit, & de pleni-

artzfex, €? Couditor Deus. Hic igitur Archi-

& Thor

tüdine quidem ipfa, nontotam ipfam. Kft er-

te&us ex Petrze fodina Protoparentis lapides

go in labiis Sponfze dulcedo plena, & dulcedo

in-hanc fabricam adhibendos eruit; at vero

112, q:ROI

quia rudes & informes erant, pro iis inter fe

W

fobria; plene quidem poffidetur, fed noa ple-

ne effunditur; fed pro

j

ut auditqrüm, capaci-

uniendis & quadrandis, martello opus erat

tas exigit.

(tanfionibus, preffuris, expoliti lapides fuis

Manfi

XVII. Deus olim apud

&Jeremiam Caþ. 16.

coaptantur locis per manus artificis) ac proin-

difc.47.

prodixit: Ecce ego mizttam pifcatoves snu/tos,

de martelli loco verbuin fuur divinum adhi-

WR.4.

buit, ipfomet apud Jeremiam tefte: /Vozaue

&? pi/cabuntur eos 5 ^ pofd bec mittam eismul-

£o$ venatoves, ? venabuntur eos.. At vero quo-

verba meay ficut malleus contevens petvas? Praa-

nam fpectat hzec inter pifcatores & venatores

dicatores vero tanquam lapicidas adhihet,

fimilitudinum varietas? Interutrosque prze-

qui comminando fupplicia, & proponendo

di&tos hzxec eft differentia,quod pifcatores non-

przemia, reprehendendo fcelera, & commen-

nunquaminunicoretium tractuingentem ca-

dando virtutes, rudes & deformes hofcelapi-

piaut omnis generis pifcium multitudinem :

des eleganti(fime expoliunt. Unde Apoftolus

Venatores autem unica fclopeti explofioneu-

ait: Corr:pientes omnem bominuem,C7 docentes,

namtantum vel duasad fummum capientfe-

ut exbibeamus omaem bominem pevfetlum in

ras: vel laqueoaut vifco unamtantum appre-

Chriftlo Sefu. —

hendentaviculam. VultigiturDeus praedictis

XXI. In primo Libro Regem legitur, quod,

verbis dicere, quod prius miffurus fit Apofto-

cum Philifthzei adverfus populum 1fraél dimi-

los fuosin primitiva Ecclefia velut pifcatores,

caturi effent, omni conatu ad hoc contende-

qui io Ecclefize finum, & ad fidem integros

rint, nein univerfa Judzea reperiretur vel u«

68

protrahentpopulos &regna. Pofítea vero mif-

nicus, qui gladios, aliaque fimilia arma bellica

Yal

furosfit venatores, id eft,alios miniftros Evan-

fabricare poffet. Quamhiltoriam Dionyfius Dtonyf.

Rom.7.

Carthufianus ad nofítrum propofitum hifce

Carthuf, —

Vb

gelicos, qui praedam tam copiolam non ca-

in i.Reg.

pient, fedad fammam unam vel duas animas

$

verbis adaptat: Faber ferrarius non invenie-

. 13

convertent.

baturinomniterra Ifracl; caverantenim Phi-

XVIIL. Chriftus ad

!bidonczb

difcipuios fuos dixit:

lifthiim,ne forte facerent Hebrzi gladium. Per

Faciam vos ftevi þz]äatores bominum; atvero

fabrosiftosintelliguntur praedicatores,qui fpi-

liiya

ritualia arma fidelibus praeparant, & gladium

,quodnamin eolatet myfterium,quod Incarna-

ta Sapientia illos potius pifcatores, quam cu-

Spiritus, quod eft verbum Dei, & lanceam mi-

duscunque alterius opificii artifices appellet ?

litarem, videlicet charitatis favorem, feu dif-

Refponderi poteft , praedicationem pifcationi

cretionis acumen, omnia penetrantem, & ad-

allimilari, auia hzec partim fit retibus, partim

verfariorum interiora pungentem; caventau-

K15,

hamo inftituitur, ex quibus hic ferit & vulne-

tem Philifthiim, id eft, daemones, & omnes fi-

1at,nonilla ; ad denotandum, quod preedica-

dei inimici machinantur, & ftudent tales fa-

tor juxta diverfitatem auditorum, nuncferro

bros auferre Ecclefize, ficut jam (proh dolor)

uti debeat, id eft, comminatione mortis, infer-

pro maxima parte ei ablati funt, in tantum,

ni, extremi judicii, quge omnia expavefcenda

quod fideles quam pluresad Philifthiim per-

!1 uOl',g.

fupnt; Nuncvero retibus, id eft, exftimulatio-

gunt, ut fua acuant ferramenta , quia vera &

q

nibus,, preemiorum coeleftium, vel amicitioe

fpirituali fapientia dereli&ta, ad Philofophica

Dei, vél etiam bonorum temporalium promif-

argumenta, ad prudentiam fzeculi, imo ad

fione; Àrgue, obl

inundanas verfutias fe convertunt, at

^

ecra, incrépa in omni-patien-

que in

tig & doctrina.'

taliþus ,fuam acuunt mentem.,

TITU-

&f X (0) fu.

365 -

ZT

w'/

TITULUS XXXFlL

CONC

UPISCENTIA.

G

concupifcentias

ejus, faciettein gaudiumini- Eccl.18,.-

QUOAD ESSENTIAM.

micis tuis.

30.

Definitio.

concübitus con

VIL. Aufera meventris concupifcentias, & 1b.23.v.6,

N

cupifcentit? non apprehen-

I

dant me. -

VIII. Infelix ego homo,

Fab.conc,

ft appetitus inordinatus rerum caduca-

quis me libel*abif deRom .

8.in Dom,

rum &terrenarum. Per hoc enim a

corpore mortis hujus.

V.24.

5, poft

IU

IX. Qui autem Chrifti funt, carnem fuam Gal.s,

Epiph.

Concupifcentia in genere diftinguitur,

crucifixerunt cum

temdir,

quze fimplex appetitus boni cujusdam defi-

fuis.

NS

vitii's & concupifcentiis v.24.

19,

nitur.

Damnum.

- Divifio.

X. Cbncupifce

ntia cum conceperit, parit

]ac.r.v.t,g

I.]oa.z.)

1I.Dividitur in Concupifcentiam divitiarum,

peccatum; peccatum vero cum confumma-

3 y

YV. löo

voluptatum cavuis, €9 bonorum, juxta illud

tum fuerit, generat mortem.

b

]oannis: Omne, quod eft in Mundo, concupi-

.XI. Unde bella & lites in vobis? nonne Jac4. v.r,

icentia carnis eft,& concupiícentia oculorum,

i

hinc? ex concupifcentiis veftris, quae militant

& fuperbia vitze.

inmembris veftris.

s. Thom,

III. Dividituretiam a S

. Thoma & Arifto-

XII. Radix omnium malórum eft cupiditas, r.Tim.6,

quam quidam appetentes erraverun

3

L.2.0.20 tele in zaruvalezi €7 innaturalem : Prior eft,

8.3.

ta iide, & v.10.

per quam appetuntur naturze neceffaria aut

inferuerunt fe dolor?bus* multis.

-

convenientia, uti funt cibus, potus, aliaque

fenfuum oble&amenta.

$. L

Pofterior eít, per

quam concupifcuntur objecta fecundum ap-

EX SS. PATRIBUS.

prehenfionem duntaxat convenientia, qualia

funt pecunie, honores, exquifitus cibus &

Qualitar,

deliciae.

n

M

I. Qemper cupidi folliciti funt, a

cquirere non ä.-rhöm./

IV. Denique

dividitur ab aliäs in cohcupi-

; habita, & habita cuftodire.

opufc.7,

Ícentiam Zztellecfus (qualis eft curiofitas,vani-

II. Omnia reliquit,

qui voluntatem habendi g. uier,

uahonor,

deferit. Apoftoli,

. tas & inflans fuperbia) Pslaztatzs (

