ipfa fetalem przeferebat, ut nemo de ea aliter

10-

opinari poffet, cum tamen longe divería mater

l]

Qu. VII. Quomodo intra tredecini dies ex

ii

Arabia felici, quze centrum octoginta milliari-

eífet ab aliis matribus. Alii jure fe humiliant,

quia habent in fe caufam humilitatis, fordes

jl

bus diítat a Bethlehem, pervenire huc potue-

at

runt? Refp. Quia Dromedarios habebant,tefte

peccatorum, & defe&us, vel notam fervitutis,

alteriusve debiti. Nihil horum in Chrifto, ni-

LUS

lfaia c. 6o. qui, ut S. Hieronymus fcribit, uno

hilinMaria: Neque enim fervus Chriftus,ne-

die tantum conficiunt itineris,

noitri tribus.

-

y

quantqm ?QUi

que immunda erat Maria: nihilominus quafi

05,

tales in templo fe fiftunt, cum tamen ille Do-

ut

Qu. VIII. Quareaur

um, thus, & hïyrrhäm

minus, hzec Virgo effet. 3. Ut docerent nos

ei obtulerunt? Refp. Quia crediderunt eífe

gratitudinem erga Deum divinaque beneficia.

ad

Deum, & uttali attulerunt thus, quod Deo fo-

Altera enim ratio, cur priinogenita Deus fibi

l-

letincendi. Crediderunt effe hominem, & ut

offerri praeciperet, erat, quod Hebrzeorum

tali obtulerunt myrrham, qua corpora mor-

E

tuorum condiuntur hominum. Totum hoc

primogenita fervarit, quando in /Egypto An-

7)

gelus Domini oinnia /Egyptiorum primoge-

A

verbis illis exprefferunt: Uf ff, quinatus eff

nita percuífit, Exod. 12. quam rationem fub-

i

Rex ? Fenuimusadovaveeum, Dum dicuntna-

didit Moyfes Exod. 3. Ita propter hoc benefi-

(

tum, 2gnofcunt hominem: dum volunt ado-

cium Judzeis olim aDeo impenfum, in gratia-

ln,

rare agnofcunt Deum. Regem denique ex-

rum actionem fiftit Deipara Filinm, nec non

preffe vocant. Unde S.Gregorius hom. 1o.

-

& Filiusfeipfum coramDeo Patre. Ubi doce-

l

ait: Eu quemadoraut,etdam suyfizcis muneri-

mur gratias agere Deo etiam pro beneficiis,

"

£us pradicant, auvo Repemy, tbure Deumy myr-

quae majoribus noftris impendit; veluti pro

vba mortalem. SecundoS. Bernardusin Soli-

e

confervata majorum noftrorum fide, pro pri-

u-

loq. ait. forte aurum ob Chrifti paupertatem:

mis fancis Epifcopis patrize noftrze datis, pro

myrrhze unguentum, ob infantilis corporis te-

d

neritudinem: thurisodoramentum, ob fordi-

optimis & Catholicis Principibus, pro con-

"

ftantia Martyrum, fundationibus Monafterio-

dam ftabuli manfionem obtuliffe.

rum, & Dicecefium &c. 4. Ut ne fcandali occa-

fionem alicui preeberent. Dum enim lateret

|?

Qu.IX. Quomodo nos myftice hzec mune-

$,

ra offerre poffumus? Refp. Deo offerimus au-

adhuc homines Chrifti Divinitas, & Deiparaze

rum, thus & myrrham, quando offerimus ei

Virginitas, poterant fcandalizari, fi vidiífent,

(4

animam per orationem, corpus per jejunium

eos praeceptum Domini non obfervare; fingu-

j

feu afilictiones corporales,& mortificationem,

laritas enim, & nolle fubjici praeceptis, valde

fcandalizat: Unde timendum in populo mur-

(þ

bona externa per elæmofyhgm.

j

mur erat, fi Virgo fe purificationi, & filium ob-

Bv

lationi non przefentaffet. Maluit itaque hono-

'-

refibi debito carere Chriftus & Maria, quam

?

Quafliuncule pro fzflo Purificationis.

offendiculi occafionem prazebere.

y

uzriturl. Cur Chriftus in templo praefen-

- Qu.IL. Curnon Agnum, fedpar Turturum,

?i

Q

tari, & B. Virgo purificari voluit, cum

aut duos pullos Coluambarum obtulit Deipa-

d

tamen neuter ea lege teneretur ? Refp. Ob

ra? Refp. 1. Expaupertate, quia cum paupere

quatuorcaufas. 1. Ut docerent fummum obe-

filio pauper vivere voluit,ideo etiam paupe-

dientize gradum obfervare; Nam primus gra-

rum hoftiam dare. 2.0b myfterium,quia Chri-

1-

dus elt obfervantium praecepta, ficut debent.

ftus ipfemet erat agnus verus, quem praefigu-

1-

Secundus obfervantium accuratius & cumu-

rabatille typicus ; debetautem umbra cedere

latius, quam debent. . Tertius obfervantium

veritati. Fuitigitur in hacoblatione Chriftus

ea, quae omnino non debent.

Summam igi-

Agnus matutinus, futurus poftea vef, pertinus,

)

tur Filii obedientiam & Mater imitata eft. Vec

in cruce fcilicetimmolandus, ut ficimpleret fi-

l-

pirum,2it D. Ambrofius de purificatione, /£

guram jugis facrificii Exod.29,ut docetS.Ber-

Mater o^fevoet lepem, quam ejus Pilius non ve-

nard.ferm.2. & 4. de Purificatione. 3. Quza ta-

nerat fofveve,fed adimpleve. 2.Ut docerent pro-

lem boffiati, Ànquit Eucherius Lugdun. hom.

L5

o2

infra

)

292

Bibliothece IManualis Concionatorig

teo€

infra O&avam Nativitatis. Offerre deluitFir-

per quam intelle&tus nofter illuminatur. 2.Tn

t

go Moriay per quam caffitas 67 buruilitas figu-

gratiarum actionem pro fidei veree lumine

3. Ad confufio«

qoi

vatuy, que intev omues vaulieves &v caffior Cg?

tam gratiofe communicato.

ld

il2

feimpey bumilior extitits ? beue quideim non fin-

nem Hareticorum, ut. oftendamus, nos non

Z[M

gula.fed paria obtulit,qua uon corpore tantum,

erubefcere Chriftum confiteri coram homíni-

J

I$

féd corpore C? animua cafla €P bumalis evat.

bus, utipfe quoque nos confiteatur coram

(

a

Qu.IIf. Curfeftum hoc vocatur der Licht-

Patre, quiinccelis eft. 4. Utimpleamus Chri-

u

meístag? Refp. Quia hoc die cerei multi be-

fti monitum» Luc. 12. hortantis :

Szzut lumbi

107

üedicuntur, & accenduntur in honorem &

veliviprecintli, 7 lucerua ovdentes inmauibus

j

(At0

memoriam Chrifti, de quo S. Simeon dicebat:

ve/irzs.

Qu. VI. Cur Cerei in Miffa accenduntur?

bem

ANunc dimittisfervum tuum, Domine.quia ocu-

li mei viderunz falutave tuum, Lusien ad reve-

Refp. obtres caufas. 1. Ad fidem noftram de-

lal

lationem Geutium.

1

Yen

monítrandam, qpia credimus, Miffam effe ve-

Qu.IV. Quidergo fignificant

cerel hoc die

re facrificium incruentum, per quod idem

ben

at

benedici foliti? Refp. Ipfum Chriftum ; nam

Chriftus, qui pro nobis crucifixus eít, Patri

aptiffima eft Chrifti cum cereo comparatio.

zeterno incruento modo offertur.. 2. Ad lzeti-

i

fuif

Nam inprimis zeternam Chrifti, qua Dei Fi-

tiam noftram, &gratitudinem, quam defacri-

ü

lius eft, generationem modo aliquo reprzefen-

ficio hocin noftrum commoduminftituto con-

I

tat; Etenim D.Bafiliusl.2. contra Eunomium

cipimus, demonfirandam; ad hunc enim fi-

ait: Oportet diviuam de Deo geserationem in-

nem ignes püblicos accendi, quotidiana ex-

;

(

1elligere impa[fibilem ; iudivifibilem, fine tem-

perientia teftatur. 3. Ad amorem noftrum,

pore inflav velplendentis a. [uce vadii. Itaque

quo velut igne hoc holocauítum & facrifi-

Hs

e

utiradius a luce, feu lumen a corpore lumino-

cium offerimus, demonftrandum; ad tale e-

fo producitur in aérefeu Diaphano fine omni

nim holocauftum ignis, quo tota hoftia confu-

qu

fivelucis,five aéris corruptione ItaFilius Dei,

mebatur, neceífarius erat.

a

qui ad Hebr.1. Sg/eudor glorie C figura fub-

Qu. VII. Cur ad Bapüfmum cereus adhi-

tat

fiautio Dei vocatur, gignitur a Patre absque

betur ?

Refp. Ad fignificandum, quod per

Ls

ulla corruptionis labe.

Deinde uti fplendor

Baptifmum fidei lumen accipiant baptizan-

q

lucis eft cozevus Soli, v.g. & fiSol ab veterno

di, & jam non filii tenebrarum, fed filii lucis

fuiffet, ab aeterno illuminaffet: Ita etiam Fi-

eífeéti fint..

l]

lius Patri cozeternus eft. Deniqueuti non mi-

Qu. VIII. Curagonizantibus cereusin ma-

ar

nuiturlux, quando producit lumen in medio;

nusdatur? Refp. Ut profiteantur, fein Catho-

gfa

& cum cereusa cereo accenditur, nihilhic de-

lica fide vitam finire velle, atque adeo cum

€Q

perdit, fed manet tantus, quantus erat prius,

prudentibus Virginibus lampadem fuam oleo

1

T

quam alteri communicaretur:. Pariter & Fi-

charitatis, & fidei lumine inftruttam habere,

fa

lius, quiin Symbolo Nicaeno lumen delumine

ut ad cceleftes nuptias cum agno cele

f

z

þrandas

appellatur, ita fuam totam a Patre recipit na-

intromitti queant.

turam, ut interim nihilei demat. Cujusreial-

Qu. IX. Cur in mortuorum exequiis tam

je;

terum fimileaffert S. Bafilius loco fupra citato

copiofa lumina adhibentur ? Refp. Ut oftenda-

.

àY

deartis communicatione: /Varma fota,inquit,

tur, eos vera fide illuminatos mortem oppe-

bu

ex docentibus in difcipulos immiffas cum wibil

tiiffe,nosqueex animo illis optare,ut quemad-

t

defi^ docentibus: perfetlio adfft 115 qui didice-

modum Ecclefia canit in Miffa pro defuntüs,

(

vunt. 2. Cereustemporalem etiam ChriftiNa-

lucis zeternse beatitudine perfrui queant.

tivitatem repraefentat; nam uti in cereo tria

Qu. X. Cur exortis coeli tempefttatibus ce-

äl

funt;quae candelam uram conftituunt, lumen,

reus accenditur? Refp. Ut per preces, quas

cera, ftapa feu linum, ita & in Cbrifto tres di-

Ecclefia in beneditctione cereorum adhibet,

K

verfze (ubftantize unam conftituunt Chrifti per-

Diaboli & affeclarum illius furor, & nocendi

fi

founam, divinitas, caro, anima.

L,umen feu i-

cupiditas arceatur;. hincin benedictione ea-

l

gnis divinitatem notatjuxta id Deut. 4. Deus

rundem precamur, ut quibuscunque locis ac-

zuus ignis coufumuens eff. Quia ut elementum

cenfz, five pofitze fuerint, difcedant Princi-

i

f

ignis fuperat oronia elementa claritate, fubti-

pes tenebrarum, & contremiícant, & fugiant

pavidi cum omnibus mini(tris fuis ab habita-

lt

litate, levitate, aCtivitate, HQJ feu altitudine:

/

Sic Deus omnia creata. Cera Chrifti carnem

tionibus iliis, nec preefumant illos amplius

denotat; ut enim cera ab apibusex purifbmo

inquietare, aut moleftare fervie

ü

ntes Deo Of

/

'fucco, quem ex oderiferis haufere floribus,fine

mnipotenti.

ulla earum contaminatione aut noxa confici-

N OT |

í

tur: Ita caro Chrifti opera Spiritus S. ex pu-

riffimo Deipare fanguine fine illiuslabe coa-

Quefliuncule . de Quadrageftma.

äï

gulata eft. Linum denique cera te&tum animae,

peritur I.

Cur cineresin principio Qua-

Chriftitypus eft. Linumillud cumflammam

Q

l

dragefimze capitibus infpergantur ?

concepit, eatotum ignitur, nonita cera: Sic &

Refp. Triplicem ob caufam.

I. Ut ficut

anima Chrifti ex prima fui cum divinitate u-

Á

olim Ninivitee in cinere poenitentiam ege-

t

nione, beata & beatitudinis dotibus ornata

ruut, & nos poenitentize tempus a cineribus

fuit: non tamen, corpus Chrifti, nifi poft Re-

inchoemus. Hinc Ecclefia in Miffa Feriae Ci-

f

lj

furrectionem.

s

nerum orat: Omnipotens fempiterne Deus,

Qu.V. Cur cerei in Proceffion

ibus. portan;

qui Ninivitis in cinere & cilicio poenitenti-

corn-

tqr ? Refp. 1. Ad grote&an'dgm fidem noitram,

bus, indu]gentiæ tue remedia praeftitifti :

cede

1

T?TyV. 9

ho

7

)In

— Tituus XXI. Catec

295

NI

9«

tede propitius,utfic eoSimitemur habitu,qua-

cujusdam pertinet p&rtïorïïs ; jejunium v

ärö;

tenus venize profequamur obtentum, per Do-

quod univerfa Ecclefia fufci

ln

minum. 2. Utoriginis noftrae memores humi-

pit, neminem à ge-

li.

nerali purificationefejungi

t; & tunc fit poten-

liemur, & per hanc humilitatem tum a vitiis

tiffimus Dei populus,

quando in unitatem fan-

'am

abíterreamur, tum etiam Deum facilius place-

& obedientize omnium fideliu

hri.

m corda conve-

71

mus; hinc Sacerdos capiti cineres imponens

niunt,& in caftris militiaáChri

ftianze fimilis ex

dicit: Memezto bomo, quza pulvis es,€7 in pulve-

omni parte eft praeparatio,

T

vem vevertevis. Et Ecclefiain Miffa: Deus,qui

& eadem ubique

munitio. Infpecie vero enu

merat breviter Ec-

non mortem, fed »cenitentiam defideras pec-

clefia, dum in Praefatione

j

Pal

er. 4. Cinerum ca-

ur?

catorum, fragilitatem conditionis humanze

nit: Qi 4

;de-

benuiguniffime refpice; & hos cineres,quos cau-

uedragefimali jejunio witia com;-

przmis, mentem elevas

» Virtutem . largivis C*

Và-

fa proferendze humilitatis,atque promerendze

præmia.

lem

venie capitibus noftris imponi decernimus,

atri

benedicere pro tua pietate dignate;

Qu.IV. Quze potiffimum devotiones exercen4

ut qui nos

dze funt temporeQuadra

gefimae? R. Tres prze-

æt;-

cinerem effe, & ob pravitatis noftr

ze meritum

cipuse. r. Corporis cafti

(

in pulverem reverfuros cogn ofcimus;peccato-

gatio; hincjejunium

praecipitur abEcclefia,

& flagellatio a piis fide-

fl«

rum omnium veniam, & preemia poenitenti-

libus peragitur,

cruces portantur,aliaque fimi-

l

bus repromiffa mifericorditer confequi merea-

lia opera fufci

oXa

mur, per Chriftum Dominum noftrum, Amen.

piuntur. 2. Orationi plus & ac-

curatius vacand

um ; hinclongiores preces ab

m

3. Utperbenedi&ionem cinerum varia benefi-

Ecclefia in Brev

lario preefcribuntur, Pfalmus

ifi-

cia & grativz propter Ecclefize preces obti-

Quinquagefimus cantatur,alizeque fimiles de-

.

neantur,quae quidem beneficia in genereindi-

votiones peraguntur. . 3. Paífio Chrift fepius

Y

cat eadem Ecclefia, quando orat, ut, quicun-

que hos cineres fuper fe afperferint; pro re-

ruminanda; hinc enim imagines- paffionem

Chrifti reprzefentantes ante Altaria,velinme-

l

demptione peccatorum fuorum, corporis fani-

diotempli fufpenduntur,& hzecaut (imilia ver-

tatem & animaetutelam percipiant ; in fpecie

Det

veroilla enarrat in fequenti oratione: Deus,

ba adduntur: O vos omnes,

qui tranfitis per

ax;-

viam videte, fi eft dolor, fi

cut dolor meus.

15

qui humiliatione fle&eris, & fatisfa&ione pla-

Qu. V. Cur Áltariai

caris : aurem tuze pietatis inclina precibus

nisteguntur? Refi

n Quadragefima cortí^

noftris, & capitibus fervorum tuorum, horum

p. Itidemob tres caufas. £.

d

Utindicetur, hoc teim

pus triftitize & condolen-

(*

cinerum afperfione attacis, effunde propitius

, tiae ob paffionem Ch

gratiam tuze benedi&tionis: ut eos & fpiritu

rifti, nec non poenitentize

m

agendse effe ;

hinc etiam nu

ptize publicze hoc

le)

compunétionis repleas & quze jufte poftulave-

tempore prohibentur.

2. Ut fignificetur, nos

rint, efficaciter tribuas, & conceffa perpetua

Dei & San&orum facie

(

ftabilitate inta&tos manere decernas

m non vifuros, nifi poe-

n

,perChri-

[

nitentiam agamus. 3.

Ut, ficut ante di&um,

ftum Dominum noftrum, Amen.

paffio Chrifti,

quae communiter in talibus cor-

Qu.1I. Aquoinftitutum eft Quadragefima-

j

tinis depica

eít, vehe

,

mentius cordi & memo-

lejejunium ? Refp.Inprimis ab Apoftolis,dein

ria imprimatur.

a variis Conciliis, & SS.Patribus, & ferventi-

,Qu.VI. Curtem

é-

bus Chriftianis, qui hanc inftitutionemaütho-

poreQuadragefimzeVefpe-

rdeante meridiem

canuntur? R.Ouia olim hoc

*

ritate, encomiis, & exemplis receperunt, &

tempore antiqui Chriftiani

$,

confirmarunt.

mum cenabant; nunc aute

m

poft Vefperas pri-

quia ob fervoris,

"

. Qu.IIL Ob quas caufas inftitutum eft hoc je-

imminutionem difpenfatum

eft, ut coena illa

junium ; Refp. Obtres praecipue. r. AdChrifti

fub meridiem accipi queat,

2$

Jejunantis aliqualem imitationem. ?. Adpec-

Vefperze quoque

d

anteillam canuntur. Etide

oficutin Domini«

catorum veniam facilius a Deoimpetrandam,

ca die ob memoriam feftivze Refurre&ionis

(üi

ficut Ninivitz triduo jejunantes eam obtinue-

jejunium fufpenditur,

!

runt ; fed & futura peccata facilius devitanda,

ita Vefperze quoque a

^

prandio more folito c

antantur.

uti S. Bernardus S. 38. indicavit dicens: Zo.

.Qu. VII. Cur Dominica Lzetare Rofatum

H

agum €? fafutave jejummum, quo redimuntur a-

t

appellatur Dominica ?. Refp. Quia Pontifex

tevua fupplicia, dum vemittuntur peccata ; uon

preeter benedictionem folennem,

qua populo

Jofum autem ablutio eft peccatorum, fed etiam

benedicere folet, & quafi gr

$

extivpatio vitiorum: nonfolum obtitetveniam,

atulari mediam

partem Quadra

gefimoe feliciter tranfattam,e-

f[ed imeretur gratiams non folum delet peccata

tiam Rofam au

ream be

nedicit, eamque Prin-

freterita, que commiftmus, fed etzam repellit

cipi cuidam de Ecclefia

futura, que cotimittere poteramus : Etbrevius

bene merito tranfmit-

tit in fignum

!

S. Chryfoft.hom. 1.dejejunio: 7ejunma, quia

Ífie preeftita.

gratitudinis, oþ beneficia Eccle-

Í

peccaftz : jejuna,ut wonpecces. 3. Ad variasuti-

Qu.VIII. Curin DominicaPalm

araüm palmae

litates & gratias,quasjejunium affert,obtinen-

benedicuntur? R. Ob tres caufa

$. 1. Ob me-

das; quas quidem ingenere indicavit S. Leo

moriam Chrifti

ferm.2. de jejunio dicens: Divinarum reveren-

Jerofolymam ingredientis, &

It

cum palmis ex

cepti.

2. Utfruges, qusecirca

el

tia fanCtionum inter quzelibet fpontanese ob-

hoctempus progermin

areincipiunt,ob facram

fervantixve ftudia habet femper privilegium

benedictionem ipfis a

b Ecclefi

$

füum, ut facratiusfit, quod publica lege cele-

a impertitam

l-

abundantius floreant, & crefca

nt. 5.Utindice-

»

bratur, quam quod privatainftitutione deper-

tur Fidelibus, neminem po

ditur; exercitatio enim obedientive,quam fibi -

ffe Jerofolymam

[

cceleftem ingredi, nifi,

qui mültiplicem de vi-

l-

qgigque proprio arbitrjo indicit, ad utilitatem

fuis victoriam obtinuerit.

tiis &Paüïonibusa

o 3

$. VII.

294

Bibliot(;ecg AManualis Concionatorie

hn

Qu.VI. Cur Feria IV. tredecim candelee ,

n

$. VIL

temporematutino accenduntur, & omnes fuc-

(*Qgæ/liüncula de. Paffone Chrifli 1

ceffive extinguuntur przeter unam, quae fub fi-

fel

Z

£e?ere.

1

nem retro Altareportatur? Refp. Id ideo fie-

28

riturI. Cur Chriftus voluit Jer

bfoly-

am

ri, ut fignificetur, omnes Apoftolos Chriftam

del

Qi

mispati? Refp. Ob plurescautas. Pri-

tempore paffionis dereliquiffe, excepta B.Vir-

d

ma eft, quia ibi tantam immolabantur hoftize,

gine, quze conftans perfeveravit.

hi

quae era

nt figurze Paffionis Domini: praefer-

$. VIIL

]

tim Agnus Pafchalis, qui non nifi

Jerofolymis

immolabatur, & comedebatur. i1bidem etiam

Quaffiuncule de Paffoue Chriffi , in pecie

de!

ovatioue Chvifii iu

(uis

Abraham in Monte Moria paraverat immo-

d de 4gom'zz ce

iif

lare Filium ;* in quo Chrifti immolatio per-

borto.

fint

fpicue repraefentatur. Secunda, quia paffio

weritur 1. Cur Chriftus ante egreffum in

byr

Chrifti in bonum totius Mundi decreta erat,

Q

montenm Oliveti Hymnum dixit? Refp.

fed

ergo decebat, ut in medio orbis perageretur,

Ob tres caufas. 1. Ut demonftraret alacrita-

fnii

erofolyma autem in medio orbis tunc habi-

tem fuam & promptitudinem patiendi, adeo-

tati fita erat, confinis Afize, Aíricae, Europse.

quefegaudere, quod hora paffionis advenerit,

tha

ben

Ut ergo toti mundo facilius innotefceret

quam magno defiderio defideraffe fe dixerat.

Ü

i

preecipu

um fidei myfterium, paffio, inquam,

Haec enim hora illa erat; quam ut videret, ex-

Chrifti,

congruentillime facta eft Jerofoly-

u

ultavit Abraham, quam totus Mundus exfpe-

4nQ

mis, undeinprimis Afize, deinde per mare me-

&abat. 2. Ut doceret,homini jufto potius gau-

diterraneum Africse, & Europse cito infinua-

dendum, quam lugendum effe, cum morti ap-

vt

ripoterat. Tertia, quia voluitin paffione uti

propinquat. .Quemadmodum enim cygnus

dz

fümmos dolores, ita fümmam quoque fufti-

morti cum cantu obviare dicitur, fic etiam ho-

nere ignominiam, qui fane ex eo mirum in

mo candidus & bonze conícientize facit; uti

[et

inodum. aucta eft, quod in loco celeberrimo

S.Francifcus, qui fub illo verfu Pfalmi 141.

crucifixus eft.

Transfigurationi fuze elegit

Me expeaut jufli, domec vetribuas mibi: o-

Yà

Dominus montis receffum, nemini confpi-

biit. Et S. Nicolaus in illis verbis Pfalmi 3o.

M

cuum ; crucifixioni vero fuze locum patentilfi-

In «nanus £uas commendo [Diritum meum. . Et

S. Ludovicus Rex Gallize in illis verbis: /z-

i

mum. Itanos przeclara noftra tegete, humilia

)

(

noftra pandere decet.

troibo in dotumum tuam, adorabo ad tetüplum

Qu.ÍL. Cur tempore Pafchali pati voluit ?

Jauctum tuum.

Ut in eorum officiis legitur.

Mels

1. Quia eo tempore

3. Ut doceret poít meníam gratiam agere:

j

tiid

Refp. Ob duas caufas.

am

Agnus pafchnalis immolabatur, qui

Chrifti

ne videlicet fimus inftar porcorum , qui nun-

quam attollunt oculos ad arborem,unde glan-

Don

immolandi typus erat. 2. Quia eo tempore

des eis decidunt.

Bruta non poffunt agere

lii

plurimi ex omni Ju

daeorum terra contlue-

bant Jerofolym

ar.

Voluit autem Dominus

gratias, nec debent, quia non fibi, fed homi-

Yobj

Ititudine pati, quia uti com-

ni nutriuntur: At homo, quia fibi vivit, ma-

Cont

coram tanta mu

)

3

fe

gnunis erat pallionis fru

H

H

&us, ita ignominiam

xime obligatur.

*

fuam voluit effe max

i

mam, fuamque cruciti-

.Qu.II. Cur tres Difcipülos fecum affum-

Que;

pfit? Refp. Ut effent teftes eorum, quze actu-

xionem plurimis confpicuam.

Nihil enim in tenebris,

laco

licfic

.. tus & palfurus erat.

pyt

Qu. Ill Cur pati voluit Chriftus ?

vel fine arbitris facere folebatDominus: quin

Dat

Ad majorem Patris fui zeterni gloriam, ad

m omnia fua. opera dirigebat, uti

potius dicebat: Qua dícovobis zm tenebris, di-

72.'g(7

quem fine

citein lumine,€7 quod in auve auditis, predica-

COf

ipfe Joh.c.

3.infinuavit,dicens: Egosozguero

te fuper teGa, 2.Ut ficetiam Difcipulos fuosin

t2

giortain (id efthono

rem ) zeaiu.

3. Ob glo-

ta illud Luc. 22. JVozne

-campum educeret, non quidem ad pugnan-

ofte

xiam propriam , jux

dum cum ipfo, fed ad pugnam ejus fpectan-

Vit,

oport

uit pati Cb viftum,

C? ità intvare in glo-

dam, & pugnandi rationem perdifcendam, i-

12 7177

fuam? : 3. Ob falutem generis humani,ut

Qulo

pfosque animandos tanquam & ipfos aliquan-

hiT

indicavit Angelus Jofepho Matth. c. 1. Et vo-

do in arenam defcenfuros ; //cut aquila nimi-

cabis V

0

(

guat

men ejus 9ESUM; ipfe enim falfvum

rum provocaus ad volandum. pullos fuos, &

Ier,

faciet populum a peccatis eovutn.

fuper . eos volitans €r'e.

lo

.Qu. IV. Cur campanarum fonitus in Fe-

Qu. III. Cur torrentem

Cedron tranfivit 2

EU

tia Quinta usque ad Sabbatum fufpenditur?

Refp. 1. Quia via ad montem Oliveti illuc

Refp. Per hoc indicari Apoftolorum fugien-

.ducebat.

2. Ut Exemplo fuo nos doceret,

ï.en

tium filentium, fimuique incitantur fideles a

zil

« prius tranfeundum effe Cedron crucis & tri-

paífionemChriftiin filentio meditandam;cam-

^bulationum, fi ad montem Oliveti, id eft, ad

d

panarum vero in

vicem crepitacula ingratum

gloriam pervenire & in die Refurre&ionis

fonum edentia a

dhibentur, ad tumultum Ju-

p

capita noftra exaltare, feu lzeti & hilares com-

Il0y

deeorum Chriftum capientium & crucifigen

1

parare, velimus. lta enim femel ftatutum

tium fignificandum.

eít; quoniam per smultas tvibulationes oportet

füfe

tem

Qu.V. Curin eadem Feria V.

Alfaria denu-

nos intrare i2 vegnum . Dei. A&.14.. Ad quod

animat nos exemplum Chrifti, ficut exem-

dug

dantur? Refp.Significari per eam denudatio-

*

nem, quod Chriftus fzepius tempore paffionis

plum Joannis Ducis Machabsorum, quan-

Qu

fuerit denudatus, maxime vero in flagellatio-

do ad torrentem tranfeundum videns tre-

a1U1t,

tm

ne, & cguciflxione;

p,idare,p,opulurp, ipfe prmus transfvet

Ani«

Wn:

lmïy

flïtulus XXI. C:zzte(;he'/z';.ä |

295

o

"

Animavit enim milites, ut & ipfi poft eum

tranfirent. 1. Machab. 16.

meditationem. AMelius ejf enim iread domum

n

Ju&tus , quam ad domum convivii , ait Ecclefia-

lls

Qu. IV. Curin montem Oliveti—---afcendit?

lesc.3.9.

Ad confolationem iufirmorum

m

Refp. 1. Utexeoloco inchoans paffionem fu-

membrorum,inquitS. Bern. in ferm. de paffio-

Vi

am, primam & primariam ejus caufam nobis

ne Dom. ze forte defperet aliquis , ffcavo infir-

demonftraret, Deifcilicet mifericordiam, quze

per oleum dofignatur. Hicegim eft Samarita-

ma invinuret,ubi ad palffonem promptus eff fDi-

vitus. Item neanimis concidamus, fi nonfum-

nusille, qui raifericordia motus fuper huma-

mum, quem deberemus, dolorem eliciamus

(tje

num genus graviffime vulneratum , defcendit

peccatorum, confifi in dolore Chrifti, qui no-

de Majeftate fua, & oleum infudit vulneribus

bis perSacramentumapplicatur; quodque in

fuis. 2. Utfciremus, morti vicinos, etiamfi pa-

confeffione attritus fiat contritus.

nitentize & Euchariftize Sacramentis muniti

LR

Qu. VIII. Curoravit: Zatermi! feu AAiba

é

h

fint, bonamqueconfcientiam habeant, itaut

Fater ! fipuffbile

&,

v

hymuum canere queant;nihilominus afcende-

/? (ommnia autem tibi poffibi-

il

lia funt) tranfzat atte calix ifle : verumtamen

(s

re debere ad montem Oliveti , hoceft, ad Dei

non mea voluntasfed tua fíat ? Relp. 1.Ut often-

mifericordiam potius, quam ad juftitiam : tum

tfit

quiaomnia opera noftra valorem ex fe non ha-

deret hominibus,fe verum effe hominem, quafi

Tà

unum ex nobis,& vere mortem metuere, ac fe-

120

bent, fed ex Dei mifericordia, & gratia, per

cundum appetitum fenfitivum optare , ut eam

Chrifti patfionem nobisimpertita, & per Sa-

[je

effugeret; quiatamen id decreto Dei, & cum

Dl

cramenta appiicata, tum quia incerti fumus ,

falute noftra fieri non poterat, petere fe abfolu-

an opera noftrausque quaque perfecta fint.

te & definitive, ut Patris voluntas fiat &c. at-

4p-

Qu. V. Curin hortum montis Oliveti intra-

Qus

que ut hinc intelligeremus, quanti ipfi fteteri-

|ho

vit? Refp. Quia locus illeerat notiffimus u-

mus, & quam caro pretio ab ipfo redempti fi-

deis, & eoquod Chriftus frequenter ibi orá-

]

BA

ü

re confueverit.

mus. 2. Utmoneret, noneffe malum fentire,

I4l.

.quzefunt hominis, &affectus humanos pati,,

.. Qu. VI. Cur in hortum WaH'umþüt tres fibi

triftari, pavere, tzedere &c. modo eos modere-

magis familiares Difcipulos? R. Ob tres cau-

j

as. i. Quia czeterisfortiores in fide & Chrifti

mur, &rationi, atqueinprimis Dei voluntati

k

accommodemus,ipfum etiam rogemus, uti af-

dilectioneerant, minusque obnoxii fcandalo,

fe&us noftros dirigat &c.. Sic enim Chriftus

ht

utpotequi Chrifti Majeftatem & gloriam fpe-

)utt

Dominus füamfregit voluntatem, feu potius

cuiati fuerantin monte Thabor: quafi eis di-

velleitatem,&appetitum fenfitivum

patrisque

Qf

ceret Chriftus: Vos de mea divinitate, & glo-

otionem a-

qe

ria dubitarenon poteftis; ipfi enim vidiftis e-

voluntati fübdidit , utvelutzeger p

[]ud

maram, aqua natura humana abhorrebat , fü-

am in monte, &audiviftis vocem patris mei:

meret,quia coeleftis Medicus fic preeceperat,&

"s

non igitur miremini, licet nunc alia forma,

Fele

falus corporis ejus, quod eft Ecclefia, poftula-

morore nimirum & afflictione circumdatus

bat. Ethancob caufam vocat hic paffionem

offt«

vobis appaream; voloenim, ut toti mundo

Da-

conteftemini, non tantum, quis ego ex me fim,

fuam, calicem , quod inftar amarze potionis ef-

fet, tametfi valide falutaris. 3. Utdoceretre-

fed qualis etiam propter ipfum fa&us fim. Ita-

fignationemin divinam voluntatem , cumait:

um«

que magis perfectos ad majus certamen ducit.

t

INon ficut ego volo , fed ffcut £u , cum enim ne-

]acobus & loannes jam antea gloriabantur, fe

fciamus, quid nobis expediat, opus eft, utDeo

bris,

polle bibere ejus calicem. Petrus vero dice-

qun

bat: E£zatnft oborzuevitaue snori tecum , non te

refignemus noftras neceffitates, & dicamus :

Faat voluntas tua. Velcum Davide: /n 11a-

j, dt'

zegabo. 3. Utelfent focii laborum, quierant &

uibus tuis fortes mez.,

izm-

confolationis. Magnam illis gratize praeroga-

0$

n

Qu. IX.. Quomodo triftari þ'otuit Chriftus,

tivam concefferat, dum his folis gloriam fuam

cum tamen gaudium beatificum poffideret ,

t

oftendit: fed eam hic tribulatione compenfa-

omnem triftitiam excludens? Refp. Ex com-

ia

vit, dum eosdem mvoettitia fua afflixit , & peri-

muni Patrum fententia, gaudium illud ab eo

J l*

culo comprehenfionis acmortis objecit. Ita

tempore ita fufpenfum & prohibitum fuüiffe,

Qart

nimirum folet Deus illos, quos ma ori extulit

fl

ut in füperioretantum animze parte (/ quaad

gratia, viciflim majori cruceonerare ac depri-

Deumutfinem attendit ) operaretur, ad infe-

mere. 3. Utfciremus Deigratiam & favorem

riorem vero ( qu:e circa media & temporalia

elfe cum ipfo triftari & pati: & Deo gratias

verfatur ) non fluxiffe. Tunc enim velutnubes

1V1t9

agere debere, qui ab eo occafionem accepit,

aliqua obdua erat inter utramque partem, ut

jl

renue laborandi, & pro i

enim funt femen glorize.

pfo patiendi : Hæc

neutraalteram impediret, . neutra alteri quid-

efet;

quam communicaret: Ad eum fere modum,

t

** Qu. VII. Curcoepit contriftari , &inoefcus

quo coelo obdu&o nubibus, inferius turbo, im-

j

effe? R. 1. Utfeverum oftenderet hominem,

ber, fulgura , fulmina , tonitrua fiunt maximo

joriis

paffibilem, & eisdem nobiscum affe&ibus ob-

noftro terfore: fupranubem vero coelum fere-

cort

noxium; neque enim fpeciem incarnationis

niffimum eft, quze tamen ferenitas tunc nihil

füfcepit, fedveritatem. Debuitergo & dolo-

u

nobis folatii vel gaudii affert.Unde fi quis

ltl

rem fufcipere, ut vincerettriftitiam, non ex-

caput fupra nubem illam erigere poffet , fupra

10

cluderet. Nequeenim habent fortitudinis lau-

dem, qui ftuporem magis vulnerum tulerint,

experiretur calorem , infra vero frigus &c.

g

Alia id ipfum fimilitadine declaremus ; An

qanm

quam dolorem. 2. Ut difceremus , noxias fal-

nonaliquando evenit, ut zeger quis collo in-

tem delitias nobis interdicere, & praeterea,

[o

tumefcat, ita utnihil prorfus refe&ionis ad fto-

(]U"o

iuandoque ultroneam affumere triftitiam per

machurm. deferre poffit ? Talis igitur cibum

u

noviffirorum & facratiüïmæ patfionis Chrifti

€ulna

296

Bibliothecæ Manuafis Concz*anatþriæ

qua

eum voluptateinosingerit, maflicat & terit:

& IX

gall

fed quia deglutire nequit, ob faucium occlu-

- — Quafliuucula de fiagellatione Chrifii.

j

fionem, ftomachus interim & reliqua mem-

ii

bra vehementiffime affliguntur, quia cibum

Cyusritur L. Cur Chriftus in faa flagellatio-

n

117

attraherecupiunt, nec poffunt: Interim lin-

nenudari voluit?. Refp. 1. Ut foedamil-

f

z

gua & palatus guítu afficiuntur: fed quia il-

lam nuditatem ,, quam humano generi pecca-

1C

L

jum cibum ftomacho communicare nequeunt,

tum Adae adduxit, puniret in fe ipfo.

indeacerbiffimus dolor, & mors denique mi-

enim per peccatumnudatus eft homo Dei gra-

)d

jail

ferrima.

Itares habuitin Chrifto: Unde fit,

tia, & remanfit foedus atque abomiriabilis. 2.

ut gaudium beatitudinis, quod in fuperiore

Utdoceret nos veteremhominem, qualis per

qlll

peccatum fa&us eft, exuere &induere novum,

fle

u

animse parte continebatur , dolorem potius

ád

& anxietatem Chriíto in inferiori ejus parte

qualis n paradifo, ante peccatum fuit. Adam

&

excitarit, quod inferior nihil gaudii à fupe-

veftitus a Deo fuit in fignum admiffi peccati,

& infymbolum poenitentize. Hinc quadragin-

VO

tiori parte reciperet.

7

;

[f

Qu.X. Quom

Oüo

Ang

elus c,on?oi-tävit eum?

tailiimilites, ac Martyres apud S. Bafilium

Refp. Id contigifie vel confolando eum verbis,

?

a Przefe&to nudati, & ingelidum ftagnum con-

gt

Ca

afpe&u externo, fanguinis abífterflone , laudi-

je&i, ut ibi frigore necarentur, hac voce fe

tili

bus &c. vel proponendoilli ingentem fru&tum,

animabant: JVon amiQusm exuimus, fed bo-

miuem vetevemy coucupi[centie deceptioue cov-

u

quiex paffione ejus proventurus erat, Dei glo-

qu

riam, ipfius Chrifti exaltationem, animarum

vuptum. — Gratias agimus tibi Domine , quod

Cof

falutem & gaudium, &c. juxtalf. 59. Szpofue-

cum iffo ami&u fimul €? peccatum exuere [z-

cet , quoniam ob fevpentem eum iuduimus , ob

il

rit pro peccato azimam [uam , videbst. [emen

ii

Jongavum, Veloftendendo Patris voluntatem

Chriffum vero exuzius. 'Tum fingulis fingu-

effe, ut calicem ebiberet; hinc ea intelle&a

lz de ccelo allatze per Angelos funt coronze.

du

dà

dixit: Surgite, eamus : obviaæ Ícilicet tur-

Qu. II. Cur ad columnam ligari voluit?

fat

bis eum capturis.

Qu. Xl. Qualis

fuitagon Chri&i ? Räfp. I.

Refp. 1. Utabfolveremur nos a vinculis pec-

catorum, quibus ligati eramus , velut victima

faiffe fecundum aliquos duellum quoddam vo-

ad macellum zeternze damnationis. Quemad-

Juntarium ad majorem dolorem affumptum ,

inter carnem & fpiritum, feu appetitum fen-

modum enim Samfon ligari fe paffus eft, &

fortia brachia fua in funes ultro inferuitin gra»

fitivum & rationem, quafiinter duos milites

tiam populi füi, ut eorum paci & quieti

4 Duce permiffum. Caro pati refugiebat:

i

Spiritus patiendum effecontendebat: & quia

confüleret, & malum, quod impendebat eis

u

a Philiftzeis , averteret: Ita etiam Chriftusin

(f

uniti erant, & alter alterum in fuam trahere

gratiam omnium noftrum, ut averteret'ano'-

partem nitebatur, indé haec agonia. Velutfi

(

duoin eodem carcere & eadem catena colli-

bis malum illud zeternum , vinciri fe permifit.

n

2. Ut nos fibi viciffim alligaret per fidem, a-

gatiitacollu&entur, ut alter velitfugere, al-

morem, patientiam, obedientiam, de hoc

p

ter vero manere, cum a fe mutuo nequeant fe-

Ü

