quantum ad divitias, nihil, fup.

gloria, divitide appetuntur) C? $er,

Á

uutm (qua

quantum ad volunta

'

tem, t?.t um Mundum reli- Matth,

obje&a fenfibilia defiderantur,

uerunt.

;uti efculenytal,

IIL Multum reliquit, qui fibi nihil reti-

"potulenta & fimilia.).

vt

S.Greg.in

nuit. Multum reliquit, qui quantumlibet pa-

hom,3.

$ IL

rum, totum deferuit, Multum dimifit, qui

S. SCRIPTURA. .

cum re poffeffa etiam concupifcentiis renun-

clavit. .

.. Qualitas.

IV. Multa, Fratres, relinquitis, fi terrenis

[LRCI

pl

Gen 8,

[. Seniïus & cogitatio humani cordis ad ma-

defideriis renunciatis; exterioraenim noftra

Vv 21.

7 lumprona funtab adolefcentia fua.

quantumvis parva , Domino fufficiunt: cor

Rem. 7.

II. Scio, quianon habitat in me, hoc eft,in

Yonyf.

namque, & non fübftantiam penfat, nec per-

arthif,

V. 180

carne mea, bonum; nam velle adjacet mihi,

pendit, quantum in e

Il,Rego

perficereautem bonum noninvenio. Non e-

quanto proferatur.

jus Sacrificio , /fed ex

i

nim, quod volo bonum , hoc facio, fed quod

j

, n

. Age, qui relinquere difponis om

hiä, fe i?.[!erh. in

nolo malum, hoc ago.

quoque inter relinquenda numerare m

emen- ferm,

lbïd.v.zïc

III. Condele&orlegi Dei fecunduminterio-

to; imo vero maxime & principaliterabnega

rem homincm; video autem aliam legem in

temetipfum, fi defideras fequi eum, qui exina-

"

membris meis repügnanterþn legi mentis meze,

nivit propter te femetipfum.

& captivantem re in lege peccati, quae eftin

VI. Nemoeft, qui non habeat, quod dimit- Cafftan,

membris meis.

tat. Univerfis renunciavit facultatibus Mun-l.7.c.27.

jécr.v.13 .1V. Nemo, cum tentätur, dicat quoniam a

di, quicunque affe&um poffidendi ea radicitus.

Deo tentor; Deus enim intentator malorum

amputarit.

eít, ipfe autem neminem tentat, unusquisque

VII. Quid refert; utrum

vero tentatura concu

quis perturbatio- ra collar, !

& ilettus.

pifcentia fua »abürg&hs,

nem cupiditatis ergaopes amplas & magnifi-4.c.21.

cas, an erga viliores exerceat fpecies , nifi

lncorlgi

V. Animalis homonon perbipit ea,quae funt

quod in eo reprehenfibilior judicandus eft,

V. I4.

Spiritus Dei; ftultitia enim eftilli, &non pot-

quod qui maxira fpreverit, in minimis obli-

eft intelligere.

getur, ideoque perfe&ionem cordis abre-

nunciatio ifta non obtinet, quia cum cenfum

Fuga.

habeat paupe

:

ris, non abjecit divitiis volun-

. VI. Poft concupifcentias tuas non eas, & a

tatem.

^

voluntatetua avertere. Si; praeftas anim?e tuae

Z23

Fuga.

366

Bibliotheee Manualis Condomtoriæ

Fuga.

VII. Pauperem verum fpiritu, & ab omni L-2.ctt

creatura nudum quisinveniet? Procul & de *

SGregin VIII. Bonorum Authori aliter inhære—

hom,

ye non poffumus , nifi cupiditatem a nobis,

ultimis fmibus preuum ejus.

Meren)

quae omnium malorum radix eft, abícin-

$.. V.

h] &

damus.

def ,

S.Bern.f 3

1X. Ipfi Apoftoli Spiritu Santo repleri ne-

EXEMPLA.

de afcent. quiverant, quia carni Dominicee, etfi fan&æ,

CATHOLICA EXEMPLA.

inhszerebant.-

$ Bern.

X. Exurgat Deus,cadat armatus ifte: ca-

]. Q Auguftinus de feipfo fatetur: Primo con- S.Aug.ia

LJ

9

apud Ho-

cupifcentia carnis fequentes duxitnos,

driq.p.2.

dat, & conteratur inimicus homo, contem-

ptor Dei, amator füi amicus mundi, fervus

poftea renitentes traxit nos, deinde accepta

$OL

tr. £, €.4.

gratia coepit nos nec ducete, nec trahere, fed

fo^ri

Diaboli. Quidtibi videtur? Certe fi re&e fen-

adhuc contendere nobiícum, poft contentio-

Vatt,

tis,mecum dices: Reus elt mörtis, crucifiga-

tur, cracifigatur.

nem erit & vi&toria, mnodo te, etfi oppuguat,

S.Aüg. de

4

non expugnet.

Fab.conc,

Xi. Nemo pote

ft perfe&e diligere, quo vo-

. 1l. Cuidam Religiofo Ordinis S. Dominici,

tur; .gpiü oderit, unde,revocatur.

2. inDom.

vita r/elig, Ca

cum graviifimas carnis concupifcentias D2e- z. pott

Damnum.

mon iminififfet, & iis non minus fortiter ille Epiph.

rettitiffet,acclamavit victus Diabolus: Vicifti,

S.Greg.

ho.:5.

XIL Cui cupiditas dominari dicitur, fubje-

vicifti, quia inigne fuifti, & non arfifti.

. VitaPP.

inof.

&us malis omnibus- demonftratur.

. Àil Cum quidam Frater Abbati fuo quere

e»

dhnonyri

Xill. Qui moderari nefcit cupiditatibus, is

s. libel.zo

S.Ambr.

retur,fe variis cogitationibus & defideriis plu-

D. 58*

l. de Virg. q

uafi equis raptus indomitis, volvitur, lania-

/

rimum turbari, Abbas eduétum in publicum

tur, affligitur.

jubet ventos aperto finu excipere, cumque

SL.AGL*.eg.L'

XIV. Quanto acriore cura inardefcit ad

Frater refponderet, hoc fibi poflibilenon effe,

7. epit.10:-6ma; tanto tempore damnabili refrigefcit

dixitilli: Hoc fi nequis, nec cogitationes &

Tíer,

afummis; utraque enim fimul;& gequaliter

defideria tua coercere poteris, quo minus tibi

amari non poilunt.

incidant. Sed hoc tui eft muneris, ut ardenti

Idem,

XV. Quisque de

fluere devitaf , fugiat, ne

& magno fpiritu eis refiftas.

.Greg. l.

per hoc, quod amat, in hoc cogatur devenire»

À

lV. Cum Urfinus Presbyter

feparatus' a'b S

. dial.

uod vitat.

uxore cafte vixiffet, & hzec ad morituri nares c, 11, —

PetrusRa-

XVI. Omnium malorum radix éft cupi-

venn,in

aurem applicaret, ut indagaret, num adhuc

ditas, tranfgreffionis mater, magiftra nocen-

fpiraret? ipfe, quanto potuit, nifu vocem col-

$p

ferfn,

.di, primipilaria iniquitatis, auriga malitize,

li,

ficària virtutu

legit, dixitque: Recede a me mulier, adhuc

"

n feditior;is ox*igip,fïfp,vca i-:'canf

igniculus vivit, paleam tolle.

»

Jacob, de

— V.. Cumquidam B.Marise

O'egniai:en-üs' fa-

Vitriac, in

: dalqrum.-

miliaris , ex nimio fpiritualis affe&ionis ex-

Ita,

!

$. IV.

ceffu, manum ejus ftrinxiffet, & primos motus

concupifcentize oriri in fe advertilfet, vox de

Nierem)

O DE

IMITATJONE

ccelo lapfa dixit: Noli me tangere.

Unde

deedort!

Ex* ,LIBELL

CHRISTI.

$

cautior factus, ab ejusmodi fenfualitate ab-

É

ftinuit.

Jo.x. c.11.

tum & maximuin impediment,um 6&;

Taul. ap.

$3

lï. To

4

Vl. Mendicus quidam a quodam Theolo-

Drex. in

quod non fumusa paffionibus & concu-

go (cui prius viam ad veram quietem atque

Heliotr.

pifcentiis liberi, nec San&orum perfe&tam

períe&ionem oftenderat;) interrogatus, ubi

Cloft,

viam conamur ingredi.

L-s.c- l 2»

ÍL Si veraciter vis del

e&ari,'&äbundäntius

Deum repetiffet? refpondit, ubi otonem con-

-50

confolari, ecce in contemptu omnium infima-

cupifcentiam creaturarum reliqui.

rum delectationum erit benedi&io tua, & co-

$. VI.

iofa tibi reddetur confolatio. .Et quanto

lus te ab omni creaturarum folatio fubtra-

. .EXEMPLA DOMESTICA. .

xeris, tanto in me fuaviores & potentiores

Ignatius adeo omnem aH'e&um« erga Ribad.in

v1it,

confolatione invenies.

1S,

creaturas depofuerat, ut fzepe & cum

L.3.c.27.

TL : Noli concupifcere, quo

di'no-n 'licät ha-

gemitu diceret: O quam fordet mihi terra,

bere. Juvat enim non quzelibet resadepta vel

cum coelum afpicio!

S Chy

multiplicata exterius, fed potius contempta

ÀI P. Balthafar Alvarez cum aliquando per Vita €.4.

i&'u] li

& deciía ex corde radicitus.

P

Lian,

erbum.

aliquot dies continue cogitabundus effet,cau- ***

L.2.C.31.

;

IV. Tenebreve, & confummatum v

-fam rogatus , refpondit, contendo in meipfo

B.t

Dimitte omnia, & invenies omnia. Relinque

:efficere, ut ita vivam, quafi effem in Africze de-

lLhoa

cupidinem, & invenies requiem.

fertis, & ut cor meum fitita ab omnibus crea-

'HJMan:

.. V.. Nifi quis ab omnibus creaturis fuerit

turis expeditum, ac fi reipfa in locis defertis

ä

?.c 31.

habitaret. Atque hoc revera etiam obtinuit,

expeditus, non poterit libgre intendere. di-

*

z

viüis.

ut vita teftatur.

Mbid. S.2.

VL Nifi homo fit in fp

i:fitl.l elevatus, & ab

III. Joannes Berchmannus ita omni rerum Vit.p.x39.

emnibus creaturis liberatus, ac Deo totus u-

terrenarum cupiditate vacabat, ut de feipfo

nitus,quidquidfcit,quidquid etiam

fateretur; Nulli rei fum

*

habetf,an'or;i

P P

affe&us, nihil habeo,

n

cui afficiat,

eft magni p—onderfls.

!]

$. VII,

L'g'c'ns

Titulus XXPIL — Concupifcentia.

367

'4-

$. Vi

leftum fumum excitat ; ita concupifcentia, fi

(SIMILITUDINES.

animam ad terrenas voluptates inclinatam

occupaverit, nonnifi craffiffimos amoris fen-

Fuga.

Nieremb, I.x

fualis fumos progenerat.

inl. de

Gicut famelicus ille ftultus reputaretur,

2dor,

quioblato fibi cibo pi&o & vero, pictum

XI. Sicutin hamo efca quidem afpe&u dul- Arnobius

arriperet; ita & homo, qui veram & infini-

cis fed lethalis in guftu eft : ita-concupifcen- P. Lang.

tize fru&us dulcis videtur

7

SAtpi

tam Dei bonitatem relinquit, & bonitatem

ur.

, dum appetitur:

Wi

Creature, quze eft umbra tantum & imago

x

fedï amarus, dum percipit

divinze bonitatis , a

XII. SicutScorpius vivensnecat, occifus Fab.coäc.

exiftimabitur.

ppetit , infapus me:rito

fanat; ita concupifcentia, dum in nobis vi- ^in Dom.

$. Chryf,

0.^I.in

Il. Sicut nemo optaret oculos fuos auro

get, perditnos, fuppreffa vero & mortifica- 5.P

entec,

Matt.

ta mirum quantum prodeft.

ornari, & ferica vefti circumdari, ficque vi-

fam impediri, fed oculorum libertatem, &

XIII. Sicut herbze fuffocant triticum ; fic Au&or,

Pab.cont,

videndi potentiam omnibus rebus defiderabi-

& concu

imperf.

) n[)om,

T. À

liorem judicat, quia, fi hzec depereat, nihil

plinam.

pifcentize carnales íuffocant Xdifci-i

s. poít

jam ipfum inhac vita dele&tat; ita multo ma-

Dpipl,

giscreaturze omnes, quaeoculum mentis im-

. XIV. Sicut hi, qui daemone i'epleti, vel Orig. ho,

pediunt, removendae, & libertas mentis om-

mente alienati funt, non fentiunt, fi vulne-

in Num,

rentur, quianaturalibus fenfibuscarent; ita

VitsPP,[,

nibus rebus creatis praeferenda eft.

- libel to

Anonym.

lll. Sicutis, quiiadomo fua omnes deli-

& nos vel cupiditatibus fzeculi amentes effe-

155

ciashaberet, ftultefaceret, íiillas anxieex-

&i, velvitis inebritati, fentire non poffu-

mus, quanta vuluera, quantas conttitiones

tra domum quzereret; itanon minus infipien-

teragit, quiextra fein creaturis dele&ationes

animze peccando acquirimus.

qu:erit, cumintra fe omnium deliciarum fon-

XV. SicutLufores, ubi pecuniolam om- Drex,

tem habeat.

nem lufu perdiderunt, eo aguntur ludendi lj- 9t 5-

noC.in

Idem,

IV. Sicut confeffarii »nemine'm' abfol,Vurit-,

bidine, ut etiam veftes denique committant

& gratia divina implerifaciunt, qui concubi-

alez: ita quicunque concupiícentiam in So-

horologs.

$G.l

nam fuam non vultejicere; itanec Deus gra-

cietatem lulus admittit , &

femel pudicitiae

j, dial,

tiam & veniam largitur ei, qui concubinas

ja&uram fecit ,

non ceffabit varias oblecta-

^

tiones quzerere, -

donec ipfam etiam animam

. fuas, ideft, creaturas , quasinordinato amo-

re dilexit, non vult ejicere.

perditiqgis pexic

ulo exponat.

Sap.r4 .. V. Sicut fimusaliquis fciret in aliquo loco

iI,

latere mufcipulam, haud dubieillam ftudiofe

$. VIII.

atob, dt |

declinaret ; ita & quivis homo, cum fciat,

MOTIVA.

tefte & Scriptura , creaturas in mufcipulam

Q ':U:WCI m

pedibus infipientium fa&aseffe, merito eas,

5 d refifiendum concupifcentig,

(iti,

quantum poteft , declinare debet.

I

uia Radix ozmium malorum

/iNieremh,

VI. Sicutnullus Princepsin aurea füppel-

-Depeccatum, tefte S.P

aulo, ex con-

tf/; namom-r, Tim. 6.

deadorat. JeCtile pateretur vasluteum immifceri, ne vi-

—

cupifcentia inordinata boni creatioritur.

dentes offenderentur, & fa&um carperent;

IL. Quia Aominem valde de

ita neque cum Deo ullain corde creatura col-

p

rimit : juxtaillud Ofez,

Tatl p

locandaeft, neSanéti & ipfe Deus id adver-

Ofeze: fa&tifuntabominab

3

lles, ficut ea, quze Y 1e.

)rer, i

dilexerunt. -

Jeliot»

tentes juftam difplicentiam inde concipiant.'

GloH'a.

VII. Sicutii, qui thefauros effodiunt, ter-

IIL. Quia pacem 'animc? £* quictem tollit

: | id Senec.&p.

quod pulchre Seneca oftendit, dum ait:

Vi-

I13.

ram rejiciunt , foveam profundam faciunt,

difti aliquando canem miffa frufta

& fedulo infiftunt, donec inveniant , quod

panis aper-

quaerunt ; fic qui thefaurum verze perfe&io-

to ore captantem ? quidquid acc

epit, proti-

nis & Sapientize coeleftis reperire defiderat,

nusintegrum devorat, &fíem

turi hiat.

per ad fpem fu-

omne pondusterrenarum rerum a fe rejicere ,

Idem evenit nobis; quidquid ex-

fofíam humilitatis in fe fodere

, nec, donec

fpe&antibus fortuna projecit; idfineulla vo-

x)bad.ïn

luptate dimittimus, ftatim ad rapinam alte-

it

invefzerit, quieícere debet.

Damnum.

rius erecti, & attoniti in Epicureum illud

chaos incidimus, inane fine termino eft.

S.Chryf,

jb

1eim. ia

VIIL Sicut ignis mox , ut ftupam appre-

IV. Quia veris €4 caleftibur confolationibusl. r. c.ar,

henderit, flammafuaincendit; ita & concu-

grivat : nam , ut re&e notavit pius Afceta : 9- 3-

:

')ziani.

pifcentizeignis, quamprimum venuftatem vi-

Quod divinas Cconfolationes) non habemus ;

Id. ho. 2,

íu attigerit, animam accendit,

aut rarius fentimus, nosin culpa fumus , quia

IX. Sicut cerva telum corpore fixum ge-

compunctionem cordis non quzerimus , nec

us, licet Venatorum manus effugiat , de-

nique perit tamen ; fic & animu telo concu-

vanas & externas omnino abjicimus.

V. Quia vano labore con[urunt : cum enimS. Bernar,

pifcenti2? ob intemperantem & curiofum a-

Ípe&um íaucia , tametfi difcedat, non ta-

anima ad imaginem Dei fa&ta, c?eteris rebus "! erm,

1men periculo

occupari, non autem repleri poffit ; merito

fj d |

ret.

:

vitæ fpiritualis amittendze ca-

fruftra fatietatem in particularibus creaturis

- ibid.

X. Sicutignis materialis humidam na&us

quarit, quam omnes fimu]

fumptzae praeftare

non poffunt.

Inateriam plurimum; eumque admodum mo-

VI.

— Bibliothece Manualis Concionàtorim

368

VI. Quia gravis fluliitie arguit: quaxe enim

cocleftibus animus ; nihil deterrenis ïibet,rk de«

|

Anonym.

piajor ftultitia inveniriqueat, quam fi quis

forme conípicitur ,

quidquid de terreh2e rei

umbram boni pro ipfo bono eligat ? fi in gra-

piacebatípecie, quiafola pretioize margaritee

viffima fiti guttam lacunze fordidee haurire ,

claritas fuiget in menre.

quam ex ipfo fonte recentiffimas & puriffimas

aquas bibere velit ?

AASCETLICA.

$. IX.

I

uatuor funt , quze de Concupifcentia

MEDIA.

-preecipue noie, beneque advertere

debet Aiceta. Primum eft, utbeneapprehen-

dat, quantopere reierat, hanc concupiícenti-

S&,TBOT.IL

LO

ratio ; quod medium S.Ti;omas fequen-

4

opufc, 7.

tibus verbis fuafit: fi duo pugnarent,

am recte moderari;id quodS.Leo fequentibus S.Leo in .

& velles unum juvare, alterum non, opor-

verbis expreflit: Virum catholicum, & praeci- ferme

teret primoaux

iiumdare, fecundo vero fub-

pue DominiSacerdotem , ficutnulloimplica-

rahere.

Inter

fpiritum autem & carnem eft

rierrore; itanullaoportet cupiditate violari.

lium. Unde oportet, quod fi

Mens enim pecunice avida ( aut cujuscunque

continuum pre

vis, ut fpiritus vincat,

des ei auxilium, &

alterius rei terrenze ) necabitinere novita ve«

titis, nec gaudere conceffis, nec pietati ad-

hoc fit perorationem : carni vero fubtrahas,

Y

hibere contenfum.

Certe miferabiliores fu-

6Jen.i

& hoc fit per jejun

ium.

: | fffm- f)'

li. Amor Dà;

ficut enim, qui zeftu

ant, fä'—-

mus omuibus hominibus nos Monachi, in-

Anonym.' ,

quit S. Bernardus, fi pro tam exiguis tanta S,Bern ad

cile omnes veftes fibi adhzerentes abjiciunt :

Monach.

itaq

ui amore divino exzeftuat, omnem facile

patiamur detrimenta. Quid eniminfipientise,

S Bertini,

imo quidinfaniz eít, ut, qui majora reliqui-

aliorum o

bje&orum concupifcentiam depo-

net. Certe ubi Deus mari turbulento cordis

imus,minora cum tanto difcrimine teneamus?

noftri imperat, continuo ccífabunt flu&tus con-

quis ftultum , inquit alius, non judicaret Mer- Nieremb.

cupifcentia

raum, &fiet tranquillitas magna.

catorem, qui, utunioneminzeft mabilis pre- deador

?t.

-H Confideratio cxitus ;

quem habiturze

tiicompararet, jam multa millia florenorum

Ep. c. 56.

ordinatz ; ita Epicte-

expendiffet, & poftea, neunumadhucobo-

$ Alcun

fant concupiicentize in

tus (uafit his verbis :

Si voluptatis alicujus

lum dare deberet, totum contractum reicin-

d

e tibi,

deret?

*

imaginem animo conceperis, moderar

neabeamovearis. Sed & rera examina,«& tibi

.JI. Secundum eft, utbene cog

nefcat, 'quo;

ipfi przebe deliberandi fpatium. Deinde utri-

usque concupiícentiam debellare poffit, &

debeat; Nam, ut rectedixit S. Auguftinus, S. Aug.

usque

temporis memento , tum ejus, quo vo-

1

€o mr.aju-

luptate perfrueris: tum éjus,

n

quo voluptate

concupifcentia minui poteft, confumi non po-

lian.

lebis, teque

l

pie objurgabis.

teitin hac vita.

Unde bene inter paífionem

jam percepta do

m

Atque his illa co

nfer, fiabíüinueris, fore ut

& propaffionem diftinguere oportet , -

S.Gres, l. gaudeas, tequeip

fe collaudes. Sed & S. Greg.

pallio fola in vitioeft, quando fcilicet confen-

linpg'us

Caro cum concupiícitur,

fus przeoeturinordinatee concupifcentize; pro-

inl'olye

15n0r8l. 1dem fuafit, dicens:

V Cupk

penfetur,

quid fit exanimis : intelligetur,

quid

paffio vero , qua animus ad confenfum inci-

$,

Hinc enim Ariftcteles voluit, ut cir-

tatur , licetinitium culpze habeat; tamen

-

ïex'on;

Eth, c.ult. ca concupifcentiam.

*

voluptatuin nos perinde,

nontenetur incrimine, ut reé&te S. Hierony- S.H

ut Proceres Tro

j

1

anicirca Helenam , geramus,

mus dixit. Et hoc videlicet eft, quod Deus

fup. Matt,

)

olim Caino dixit: Subte.erit

l. 1. C. 14.

qui eam dimittendam cenfuerunt ,.

nemþelli!

;

appetitus Jtuu's,

Gen. 4.

damna & excidium incurrerent.

x

& tu dominaberis illius.

; V. 7.

M

*

tefte fän&o

HI. Tertiumeft, ut folidum fcia

f modu

m

*

Tib.cor

$. Chryf.

IV. Genero[a vefflentia;s nam ,

r

ho. 2-.2d Chryfoftomo, cani

fimilis eft voluptas, fi pel-

moderandi & vincendi hanc concupifcenti '

7 pid.

pop.

trias, permaaet. Quod idem

am, qualem quidem efficaciter S. Augufti-5- Aug. in

l'entet,

las , 'ugit: finu

€,3.Gen.

S. Aug. f.etiam S. Auguft

inus fuafit, dicens: Pugnat?

nus fequentibus verbis fuggethit: O Ecclefia,

12

45. de

repugna ; nolieamce

dendoíatiare , fed refi-

caput ferpentis obferva.

Quid eft caput fer-

semp.

pentis ? prima peccati fuggeftio. Venit tibiin

ftendo necare.

V. Contemptur; juxta confilium Job: Cla-

imentem aliquid illicitum ,

noli ibi timere

morem exa&toris non audit. Super quae ver-

mentem tuam, noliconfentire. Hoc, quod

& Greg..ba S. Gregorius, clamorem exactoris non au-

venit in mestem, caput ferpentis eft, caput

ao.moral.dire, eft, violentis tentationum motibus mi-

calca, & evades caeteros motus. Quid eft, ca-

[ w 130

put calca; ipfam fuggeftionem contemte.

nime confentire. Hincaliqui fuadeut ejusmo-

; di concupifcentias pe

rinde noncurandas, Í[i-

Sed lucrum fugsgeffit, magnum ibi lucrum ,

tellos latrantes defpici-

magnumaurum, dives eris, fi hanc'raudem

cut magni Moloffi ca

3. C

.97, unt. Hinc & pius Afceta al

t: Juvatnon quze-

feceris. Sed pereat mundilucrum, ne fiat ani-

libet res adepta vel multipli

cata exterius , fed

maedamnum. — Quid prodeft homini, fi uni-

3.

verfum muo»dum lucretur , animze vero fuze

potius deciía

*

ex corderadicitus.

VL Cai

ent

u bonorum defiderium; quienim,

detrimentum patiatur ? Hzec dicens obferva-

fti caputferpentis, & calcafti. Illeautem Dia-

6.Greg.inüt S. Gregorius

fapienter dixit, coeleftis vi-

Trd 5

moral.

tze dulcedinem ,

iu quantum poffibilitas ad-

bolus calcaneum tuum ? quando laberis a

l46l

via Dei. Tu obfervas primam luggeftionem,

miferit, perfe&e cognoverit, ea, quaein tet-

ile obfervat la

risamaverat, cuncta derelinquit; in co

mpa-

pfum tqum : ü, ceeideris,

fatione enim illius vilefcunt omnia , deferit

p-o[Iicilebit.;

| habita, congregata difpergit, inardefcitin

IV.

litulus XXV]II.* Confeffio.

369

Iv. Sibbrram HO Dd iBcilem &bi, fd

nihil poffit e&icefe , oómne autem damnum

facilem potius imaginetur hanc luctam & vi-

per iillam inferat.

IV. Corvusetiam fitiens abftinet aqua plu- ibidem.

&oriam ; idquod nonnemo pulchre hac fimi-

litudineoftendit. Finge, ajebat, Juvenemad

via, quam noxiam fibi novit ob ventris pro-

amores proniffimum turpiffimze /Ethiopiifze

fluvium: quantomagis homoabftinere debet -

adhzefiffe, & ex illius confortio gravi(fimos

abiis, quzeanimo noxia novit.

morbos contraxiffe, fed & totius fubftantize ac

Damnum.

famze fuse jatturam feciffe; hujus autem mi-

fertum Regem, aliam ei formofiffimam Virgi-

V. Columba fiti prope ene&a cum vidiffet Langius.

nem /Ethiopiffze loco offerre, promittereque,

intabula craterem pi&tum, concitato impetu * *

fe & amorbiseum curaturum , & omnem fub-

inillamallifa, alasfregit, ficquein terram la-

lo m

ftantiam ac famam reftituturum,quin & mille-

pfa a pueris capta fuit. Idem contingit illis,

fttm,

quinimia concupifcentia impulfi, magno im-

cuplo plus adje&urum ; an prudenter judicari

£

poffet, difficilem fore huic Juveni ZEthiopiffze

petuinamorem & fruitionem rerum illicita-

repulíam, & Virginis fpeciofiffimsze ele&io-

rum feruntur.

P

VI. Mulier quzedam, cum gallina fingu

lis Ibidem,

nem? atquifimiliterferes habetcum eo, qui

inordinatam reialicujus concupifcentiam fo-

diebus ovum unum peperiffet, rata quod plu-

vebat, & cuiloco talis creaturzeipía Divinitas

ra efletparitura, fimelius faginaretur, cibo

S.Iern.inamanda offertur; huic merito S. Bernardus

fuperfluo paftam omnino non amplius parere

ferm.6. qdixit: Nihilinhacvitalaboriofius, quam de-

fecit. Sic nempe, dum futuris concupifcen-

VBersd

fideriisterreniszeftuare: & nihil hic quietius,

tia inhiat, etiam praefentia amittit.

Monach,

; VH. DicebatSenex quidam : Quia tres vir-

$ Bertini

quam hujus fzeculi nihil appetere.

W XF

tutes Sathanae przecedunt univerfa peccata.

Prima oblivionis: Secunda negligentize: Ter-

Nieremb,

tia concupifcentize. Etenim fi oblivio vene-

de«dont,

XM'I SCELLANEA.

rit, generat negligentiam , de negligentia

Qualitar.

vero concupifcentia nafcitur, de concupiícen-

rhumanum mari fimileeft, tefteB. Al-

tia vero corruit homo. Si enim ita fobria eft

| s.AFcui;;. I de

cuino, quod femper zeftuat ; in quod

mens, utoblivionem refpuat, ad negligen-

omnia flumina intrant, & aqua dulcis ama-

tiam non venit; & fi non neglexerit, concu-

ram convertitur, quia oble&amentum in fa-

pifcentiaminonrecepit, nun

ftidium vertitur, &omnisdeleGCatio carnis in

quam cadet opi-

;tul-agte ,Chriitiï gratia.

Aug 4

amaritudine terminatur; neque flumina in

omufxu-

.

mari quiefcunt, fed revertuntur, ut iterum

$. XIL.

an,

fluant ; eandem inqui

;

v

etudinem egperiuntur

AUTHORES.

Filii hujus fzeculi.

Langius . ]I. Cum Adole

fcens quidäm furibundum

]. Matthias Faber conc;*z. in Dom. 4. poft

inPolyan

equum confcendiffet, &ab eo, quia cohibere

M

V.Cupidi-

Epiph.

Epiph. & conc. 3. in Dom. 5 poft

tas.

non valebat, peravia, & devia abreptus fuiffet,

queefitus ab aliquo familiari cafu tranfeunte,

Il. Jerem

ias Drexeiius in Zodiaco figno 4.

s er,

quo ferretur ? refpondit, quo quidem equo

. IIf. Jacobus Marchantius in Horto Pafto-

àp, Mat

rum tr. 4. le&. 18.

:

64

huic placuerit. Simili modo cum concupi-

h

/

a

fcentia res fe habet , fi debilem felforem, &

omas Kempenfis de imit., Chrift.1. 3.

regendi imperitum inveniat.

€.31. & 32.

*

E

Fab.conc.

llL. Abbas Achilles concupifcentiam ma-

V. Jofephus

piditas.

Längius V.»—Qeodem. & V. Cu-

rin ? nubrium Dægonis appellat, eo quodfineilla

Ánp.it

l'entec,

3 G.

A, 2.

JLTUL US* XXFHL - j

CONFESSIO.

confeffionem , quafi fimul fatfionem omnium

- S

ESSENTIA

M.

peccatorum, quzequis confiteri tene

*

tut, : aut

QUOAD

fponte confitetur.

Difinitio.

Divifio.

I

II. Dividitur in

AVaterialiter & Formaliter

ft Sacramentüm, in ciuo peccat'a füa de-

integram.

Illa eft, qua quis omnia peccata

Trid. S.

; 141 co IO

u

teftanti, & legitime confitenti, vera

gravia, quae occurrunt, explicat: ifta eft,

aSacerdote abfolutio, remiffioque con-

qua quis fuppreffo uno vel altero peccato ,

ceditur. Velbrevius, eft legitima coram Sa-

tantum confitetur, quantum moraliter lo-

cerdote peccatorum fuorum declaratio , ut

quendo hic & nunc fieri poteft. -

Hoftienfis definit, quietiam addit, eam dici

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom..

Ili,

Aaa |

Bibliothece . IManualis Concionaiorice

319

k

]u

H*. Dividietiam poteftin Pullicam & Zuri-

mus. Aiiena Yapuifti? incipedonarejam pro-

TU

cularem:. llla eft, qua quis audientibus aliis

pria. Longo estemporefornicatus? alegiti-

pv

Ó

(

fe apud Sacerdotem accu/at; ifta eft, qua

mo quoque ufu conjugii fufpendete. Iujuriam

velopere cuiquam, velfermone fecifü! refer

i

r'ng

quis foli Sacerdoti fua peccata explicat.

benedi&ionis verba convitiis, & percutientes

T^

Parter.

[

te nunc officiis, nuncetiam beneficiis place-

]iu j

vó

IV. Tres przecipue partes requiruntur ad

ré contende. Neque enim vulnerato fuficit

Confeífionem. Prima eft Contritio feu animi

adíalutem, tantummodo fpicula.de corpore

fom. 16

dolor acdeteftatio de peccato commiffo cum

evellere, fedetiam remedia adhibere vulne-

HO:

ribus.

Cur autem hanc fatis'actionem re-

]Ob.s!t

propofito non peccandi de czetero. Quam par-

12

Pfsav

tem S. David indicavit dicens : Sacrificium

quirat Deus, & non omnem etiam poenam

19

cum culpa remittat , quatuor affert caufas

Deo Spiritus contribulatus: cor contritum &

March. tt,

humiliatum Deusnon defpicies. Ut vero hzec

Marchantius, nempe 1. quia fic Divine Jufti-

contritiofit legitima, requiriturinprimis , üt

tix ratio exigit, ut, quemadmodum in Ba-

5 cande-

fros d.

lab, prop.

1

exmotiyofupernaturali concipiatur. Deinde

ptismo remittitur peccatum aliena voluntate

I.

ut propofitum non peccandi conjunctum ha-

commiffum, ideoque etiam poena relaxatur;

Bd

S.Greg.l.beat, nam, ut S. Gregoriusait, perfe&te con-

ita poftbaptismum peccata propria voluntate

1b

2.ÀB 1.

vertitur, qui, cumfemel, quod prave egerat,

commiffa, etiam propria fatisfactione cafti-

R

gentur, & deleantur.

2. Quia alioqui libe-

67* plangit, quod rurfum plangat, ultra non re-

petit.

Et tandem etiam occafionis ad pecca-

rius peccarent homines, cum impunitas , jux-

tum allicientisevitatio, autcertepropofitum

tà S. Bernardum, fit incurize foboles , info-

atv

S. Bern. .évitandi; quemadmodum S. Bernardus mo-

leatizve Mater, radix imprudentive , trans-

1 deref, net dicetdicens: fit verze compunctionis in-

greffionum nutrx.

Hiac Concilium Triden- Conc Tr.

5 Om.

tinumait: Procul dubio a peccato revocant, £. 14.c.8-

dicium , opportunitatis fqga , fubtractio oc-

)

F.

cafionis.

& quafi freno quodam coercerent fatisfacto-

Trid, 14.

V. Altera pars eft ipfa narratio peccatorum ;

riade hze poenze , cautioresque & vigilantiores

Md

cl s.

de qua fic loquitur Concilium Tridentinum;

in futurumr poenitentes efficiunt. 3. Quia

ex iaftitutione Sacramenti Poenitentize jam

peccatorum reliquiis medetur, dum vitiofos

Mi

explicata univerfa Ecclefia femper intellexit,

habitus contrariis virtutibus tollit fatisfactio.

V.

inftitatam effe a Domino integram peccato-

4. Quiaad augmentum meriti conducit, quod

tum ex obedientia, ex qua affüumitur : tum

Yum confeffionem, & omnibus poft baptifmum

£j ]

lapfis jare divino neceffariam effs; quiaDomi-

ex ipfaSacramenti efficacia & meritis Chrifti,

nj

nus nofter Jefus Chriftus, e terris aícenfurus

cui per ejusmodi fatisfattionem confirman-

ad Ceelos, Sacerdotes fuiipüius vicarios reli-

tur , provenit.

quit, tanquarm Praefides& Judices, ad quos

omnia mortalia crimina deferantur, in quae

Propgrietates.

Chritli Fidelesceciderint, quo pro poteítate

VI.. Exprimuntur a nonnemine fe

quenti-«

clavium remilliozis aut retentionis peccato-

busverfibus: .

;

$ hnj

rum fententiam pronuncient. Conftat enim,

Sitfimplex, humilis confe

ffio, pura, Hä*elis,'

1 Mif

Sacerdotes jucicium hioc incognita caufa ex-

Atque frequens, mund

verecunda,

a, difcreta j libens,

:

ts Qif

ércerenon potuiífe , neczequitatem quidem il-

$

losin poenis injungendis fervare potuiffe , fiin

Integra, fecreta, lachrymabilis, accelerata,

genere duntaxat , & noninfpecie potius, ac fi-

Fortis , &-accufans , &fe punire parata.

eillatim fuaipfi peccata declaraffent. - Ex his

colligitur,oportere a poenitentibus omnia pec-

$. HL.

s

cata mortalia , quorum poft diligentem fui di-

EX S. SCRIPTURA.

&

fculfionem confcientiam habent, inconfelfio-

nerecenferi; nam utS. Auguftinusait, Deus

.. Qualitas.

S.Aug.f.

50.li0.12

nofter, quiapiuseft, & mitericors , vult,utea

I. n&iüca eos hodie, & cras, & lavent Exod. I9.

confiteamur in hoc fzeculo, ne pro iliis con-

veftimenta fua ,

tertium.

& fint pargti in Qiem V. iO.

fundamur poftinodum in füturo, juxta Sa-

Eccl. 4.

pientem, quiait: Proanima tua non confün-

S.Aug.'u

V. 13.

daris dicere verum ; eft eum confufio addü-

IL. Leprofüs adducetur ad. Sa'cerd'otem,Lev. 13.'

h

vel ad unum quemlibet Filiorum ejus.

v. 7.

cens peccatum, & eftconfufio adducens glo-

HI. Virfive Mulier, cum fecerint ex omni- Num 5.

riam & gratiam.

;

bus peccatis, qu:e folent hominibus accidere, V- 7.

Vi. Tertia pars, eaque integralis dunta-

& per negligentiam transgelfi tuerirt manda-

Xat (nam priores funt de effentia hujus Sacra-

tum Domini , atque deliquerint, peccatum

SBonty

fuum confitebuntur.

defüc,

$, Ambr.l. menti) eftipfa Satisfat?io; nam ut S. Ambro-

Titt,to,

2.depcen. fius advertit, qui agit poénitentiam , non folum

IV. Filimi! da gloriam Deolfrael, & &on— Jof. . v.

6 5.

diluere lacrimis debet peccatum tuum , fed

623

fitere, acindica mihi, quid feceris, neabícon- 19-

etiam emen^atioribus fattis operire & tegere

das, &dixit: Vereego peccavi.

deli&afuperiora, ut nonimputetur ei pecca-

ln

V. Vade, lavare feptiesin Jordane, & re- 4 Reg.s.

6 T0pat

tum. Unde&Sapiens monuit: Depropitiato

cipietcaro tua fanitatem , & mundaberis.

V. IO.

Eccd 5.v. peccato noli effe fine metu. Et Chriftus : Faci-

VlI. Iniquitatem meamannunciabo, & co- Pf 37. v.

IO9.,

5.Matt 5. te fructus dienos poeniténtiz. — Quo autem

gitabo pro peccsto meo.

modo fru&ificare poterimus, inquit S. Chry-

Vil Preeoccup

emus faciem ejus in con- Pf.94.v.2,

feffione.

foftomus ? Si utique peccatis adverfa facia-

VIII.

|

Tituus XXPIIl. — Confiffo.

nb

Bccl.».

VH. De negligentia tua purga te cum

.

colote, vel áe fapore, vel de odore, dum effun-

V.44-

paucis.

duntur. Effundeintegraliter ficutaquam.

Pf,38.

V.I5.

IX. Recogitabo tibi omnes annos meos in

. V. Oportet ante confeffionem firmum & S. Thom.

Villan,

ä

amaritudine anim?2e meze.

verum continendi a peccatis propofitum per-

ferm, in

Matth,g.

X. Reduc mein memoriam,ut judicemur fi-

quirere,&, an vereiliud habe

v-4l

as, difcutere,quo Dom.4,

mul; narra, fi quid habes, ut juftificeris. -

naufragio multze animae fübmerguntur.

Quadr,

]sc5.v45. XT. Vade, & oftende te Sacerdoti, & offer

VI, Fruitratoria eft illorum poenitentia, qui

Abfalon

mmnunus tuum.

Ább. f.17.

Rom. 1e.

quadam confuetudine temporis tracti, ad ho-

uodl. de

V.10.

XII. Confitemini alteralteri peccata veftra.

ram dicunt, fed non deflent peccata fua, quip-

Quadr.

Job.3r.

XIII. Si abfcondi quaü homo peccatum

pe ftatim deponunt onus fatisfattionis, rever-

Y.32.

tuntur ad vitia, bibunt calicem confufionis

meum, & celavi in fmu meo iniquitatem

meam.

ufque ad fzecem ; & fiunt

.Mareh

Neceffitas.

pejora prioribus.

: noviffima talium

.5 Qnde.

Prov.38

Vu. V

L

!l:b.prop,

XIV. Qui abfcondit Ícelera fua, non dirige-

era peccati

confeffio eft, fine inter- s.ffila,-. iu

I

v.ls-

tur; quiautem confeffus fuerit, & reliquerit ea,

miffione temporis poenitere; peccati vero P(.118.

mifericordiam confequetur.

poenitentia eft, ab eo, quod poenitendum in-

Bccl.t7.

v.26.

XV. Non demoreris in errore impiorum,an-

tellexeris, deftitiffe.

te mortem confitere. A mortuo quafi nihil pa-

VIII. Ufitatum humani generis vitium eft, 3. Greg. 1.

rit confeífio; confiteberis vivens,vivus & fanus

&latendo peccatum committere, & commis- 22 mor,

confiteberis, & laudabis Deum; & glorificabe-

fum negando abfcondere, & convictum defen- * 9

ris in miferationibus illius.

dendo multiplicare. Exillo quippe lapfu pri-

P£ar.v. g.

XVI. Dixi, conüitebor adverfum me injufti-

mi hominis hzec augmenta ducimus nequitie,

'.Cona.' Tt,

tiam meam Domino,& tu remififti impietatem

ex quo ipfam radicem traximus culpae. :

15

peccati mei.

l

IX. Quantum ftudium a nobis adhiberi con-8,Greg.

XVII. Pro anima tua non confu

ndaris di—Q

Pcdo4. -

veniat,ut morbum Medicis detegeremus; tan- Naziaaz,

Y*24. -

cere verum; eft enim confufio adducens pec-

