Biibfioihecam IMauuahis Concibnäoriæ |

Aug

TII. Sic fütit boni & mali, quomodo fi duo

IX. Sicut botrus multa in fe graha ligno Iderh i

M P

f. 3. de

vafa fint plena, & unum habeat putredinem,

mediante fufpendit ; fic & Chriftus multos fibi

Matth.

temp.

& aliud aromata pretioía, cum uno ventila-

fädeles per .l:ignum cruci;adj unctos habet.

ho. 19.

fi3l

bro ventilata. lllud vas, ubi fuerint aroma-

*

L

ta, odorem defiderabilem , aliud autem foe-

|ANeceffitas.

torem intolerabilem reddit; ita fimul boni ac

*

tra Polyanth.

X. Sicüt corpus non poteft conftare ci

ang- L

mali difcrete quidem turbati/ fed alto Dei jü-

exercitium; ita nec anima aut mens diu po-

dicio feparati. Quoties aliquain mundum tri-

teft valere citra vexationem.

Cguxf «

Stapï t

bulatio venerit, qüi boni funt, velut fantta

in Dot

. Xl Sicut cera, nifi recalefcat aut

praemol-

vafa gratias agunt Deo, qui eos caftigare di-

liatur, non facile in fe recipit figilli impreffio-

15 p?

/natur; illi vero füperbi, luxuriofi, cupidi,

nem; ita & homo nifi laborum & multifarize

Pent.

blasphemant, & murmurant contra Deam

infirmitatis probetur exercitio, neutiquam fi-

dicentes , o Deus, quid tant

.

net infigniri fe fignaculo divinze gratiae.

fil

ut talia patimur ?

J

i mali femmus,

:

$. Chryf.

IV. Sicut aurifex, donec a

uruin bene put-

4Hquitas.-

hom. 4.

gatum viderit, de conflatorio non extrahit, fic

.. XII. Sicut filii plerumque valde amant Io;Anonym.-

ad pop.

Identi

Deaus tribulationis nubem non abducit, donec

cum, in quonati funt; ita quivis Chriftianus

nos penitus emendaverit.

merito a:tiat crucemi , utpote in qua & ipfe &

jn Don

bris'**iifum vi&urti;s(;ï

Ecclefia nata eft. .

.

P poü

L21; mor.

S. Greg.

V. Sicut vitulus ad lab

a

Pert

füb jugo retinetur, ma&tandus autem in libe-.

XIII. Sicut fi Rex-

'ï'iqüis? poculum in ali- ldem.-

€. 4

ris paltibus faginatur.

Et ficut arbores fru-

cujus fanitatem ebibifTet, non poffet quis recu-

fare, fi viciffim ia fanitatem Regis poculum

bbii

&iferze in colligendis fru&ibus vexantur ,. la-

cerantur, fpoliantur, diutiflime tameu vivere

illud deguftandum duntaxat offerretur ; ita

permittuntur ; infrugiferze vero intactee ftant,.

cum Chriftusin noftram fanitatem totum cali-

cem paílionis exhauferit, merito indecorum

fed citius exciduntur, ut in ignem mittantur ;;

Et ficut zegris defperatis omnia concedun-

videtur, ut nos poculum tribulationum non

tur, iis vero quibus fpes falutis fubelt, ama-,

guftare faltem velimus. .

XIV.- Sicut fi quis part

iculam de mätei'iali Nieren-

D

ra medicamenta applicantur ; fic reprobi bo-

berg. in

nis hujus mundi faginantur, & a tribulationi-

Chrifti cruce nobis donaret; magna cum volu-

l. de ado-

bus immunes, aut minus faltem obnoxii ma-

ptate, gratique animi fignificatione accipere-

tati.

mus ;; ita fi quis decruce fpiritualem ejusdem

nent; ele&i vcro laboribus & serum

:

ms ex-

P

ercentur.

*

Chrifti particulam nobis donet, tanto majori

Pl n

e

pro beneficio agno/cere debemus, qu'an/;oi A.

c5 lia

Stapl. to.

"VL'Sicut prsec

eptores äbf ns dïfciäu-lisä

praeftantior eft cruce materiali.

1.inDom.

plus penfi exigunt, & eos acrius examinant,

*

.

de quorum profe&u majorem fpem conci-

XV. Sicutis, qui in mare

fe proec

ipitare vo- S;'apï. to.

afch.

lentem fifteret, & fi aliqua in parte corporis 5. inDom.

piunt ; fic Deus per tribulationes magis ex-

vulneraret, non nocuiffe, fed fingulare benefi-

15. poft

ent.

ercet eos, quos in virtute magis proficere ad-

vertit.

cium contuliffe diceretur; ita peccatoremin

tartara ruentem percutiens Deus, maximo

Ib.tex.g.

VI. Sicut falco, dum vivit, manu aucu-

afficere beneficio cenfendus eft, atque adeo

pis geítatur, delicate nutritur, & in fummo

trjbulatio gequo animo accipienda elt.

X

otio perpetuam voluptatem capit, mortuus

autem in fterquilinium abjicitur; Gallina ve-

"Utilitas.

ro vivens in fterquilinio pafcitur, & iu angu-

- XVI. Sicut is, quem audire przefentes xidn Nieren-

lis domus . delitefcere cogitur, occiía véro

volunt, percuffione alicujus rei autfono edito P'8- «*

SOyl

purgatur; conditur, apponitur in argentea

hu

filentium & audientiam fibi conciliat; ficDeus, "***

Matth,

patina, & a Principibus in ventre fepelitur ;

quando liomines eum audire nolunt , percuf-

ità mali in hac vita honorantur, & electi de-

Shnl.t

fpiciuntur, poft mortem ver

reddit.

lione, id eft, tribulatiopibus eos attentos

i

inDon

rumque eft ratio.

"

0. diverfa utrof

poft E-

XVII. Sicut Ab

folon Joab a fe vocatum

& Granat i&

loc. com,

pipi.

S.Chryf.

VIII. Sicut granum plenu

m mox ,þ ut le-

venirerecufantem,incenfione meffis compulit;

$n c. 3.

5

Matth.-

viter percuffum füerit, de palea fua exilit

fic Deus homines obítinatos per tribulationes '

foras; fi autem fubtile fuerit, tardius egre-

ad fe venire compellit.

!

?

Peg,

ditur; fi vacadum, nunquam egreditur, fed

. XVIIL. Sicut pia Mater nunquam

mägis ad

Cott

Idem-. f

214

in palea manet, & cum ea foras jactatut; fic

confolandum & fovendum Filium accurrit,

feit 6

omnes homines in rebus carnalibus dele-

quam cum vehementer plorantem cernit ; ita

&antur velut grana in palea, fed qui fidelis

Deus nullibi propior eft fervis fuis, quam cum

eft, & boni cordis habet medullam, mox

in tribulatione gemunt.

ut leviter tribulatus fnerit, negligens, quae

XIX. Sicut ignis flatu prem

itur, ut crefcat, S.(Greg.

funt carnalia, currit ad Deum: fi autem mo-

& unde quaíi extingui cernitur, inde robora-in mor.

dice infidelior fuerit, cum granditribulatione

tur; ita Ele&orum defideria, dum premun-

vix recedit, & vadit ad Deum : Qui autetn

tur adverfitate, proficiunt.

infidelis eft & vacuus, non egreditur, fedin

XX. Sicut fub eadem tri

bula ftipulze com- S. AQK-

malis conftitutus conteritur, & in infernum

ll

D

iinuuntur, & frumenta purgantur ; & uno "^**

projicitur.

motu exagitatur coenum, & fuaviter fragrat

ungu-

-

— Titulus AXXF. Crux.

CT

473

unguentum; ita una tribulatio irruens bonos

neri, texi, & pecli debent, variamque fortu-

u

probat, purgat, & eligit; malos reprobat, ex-

nam fubjre; fic ut vafa in honorem fiamus ,

) lg,

terminat & annihilat.

multa pati, variis erumnis difponi & exerceri

Pfal. 31.

XXL Sicut equustoto impetu currens froe-

prius nos oportet.

i

&

v. 90

XXXlI. Sicut ferru

no conítringitur, & curfum fiftere cogitur; ita

m, quod in ioptimam ?angïus

[9 13

Jvl

Dei manusimpiostangens camo acfrenoma-

& artificiofifimam figuram paratur, fzepius ,,,

nth.

g. V,

ad incudem repetitur; ita quo quisque ma- eod.

x

xillas conftringit eorum, qui non approxi-

ó

mant ad eum.

joribus deftinatu

k

Stapl.t.6,

XXIL. Sicut ericius quantumcunque fe fpi-

gitur.,

*t, eo pluribus hic malis afili-

in,Dom.

nisfuis involvar, tamen fi calida aqua perfun-

15.

7ucunditas.

Pent.

dantur, feaperit; ita peccatores, licetalta con-

Ibid.

fuetudinevallati,, fi tribulatio acris fuperve-

| XXXIII. Si

cut alciones hyeme media fum-

mafruuntur tranquillitate, & hanc etiam aliis

Tbid.

niat, re(ipifcunt, & ad Deum fe convertunt.

communicant, ita cum maxime fzevit fortu-

XXIIL Sicutcervus, dum nimis urgetur a

canibus, ad hominem fponte fugit; fic tribu-

na, maxima animi tranquillitate fruuntur pii

& hanc in alios quoque transfundunt.

totyt,

lationes peccatorem quafíi canes perfequen-

tes, ad Dominum redire compellunt.

XXXIV. Sicut medicamentum a principio

Ibid.

Idemtr. — XXIV. Sicut equoram domitor, cum alia

amarum faítidio eft , ubi vero cencoctum fue-

in Lom

Jit, dulcefcit; ita tribulatio & axiat, & ma-

Xo. poft

ratioae equum frenare nequit, pinguiori pa-

ldem,

Pent

bulo privat, & paleas offert; ita Deus refra-

nifeftam confolationem parit.

XXXV. Sicut faber, ubi ferrum in forna- Staplet.t.

&arios homines calamitatibus immiffis ad fru-

ce mollivit, mox aqua afpergit, uttemperet ; 2.inDom,

gem revocat.

3. po

Ibid.

XXV. Sicut mortuae carnes in aqua dulci

fictribulationis ignis aqua femper divinze con-

Pafch.

folationis temperatur.

5

corrumpuntur, in falfa confervantur, &a na-

XXXVL. Sicut ftrenuo militi ip

fie cicatri-

vigantibus ad extremos usque mundi fines in-

Ibid,

corruptze deferuntur ; fichumauus animus la-

ces, & vulnera inbello accepta, materia. vo-

luptatis funt; fic ipfa triftitia juftorum gau-

boribus perficitur ac roboratur, deliciis vero

»

"

Tefell«

. diflluit, & diffolvitur.

dio illis eft. —

Ibid.

XXVL. Sicut Sagitta corpori

kafïbka dolorem

g, in

$. VIIL

de adow

affert, & remedium quzerere compellit; fic tri-

[

bulatio dolorem cordi affert, &, utin cogita-

MOTI1IV A.

tionezeterni boni folatium quaeramus, facit.

Zld crucem patienter ferendam.

| Bafil. in

XXVII. Sicut qui vineam putant, adftrin-

*

€.5, Ifaize, gunt ejus vites , & interne conti

nent, ut ma-f*

I.N

;

ceffitas: nam ut bene nonnemo adver- Granat.in

1OC. CO.

jote cum temperamento procedat ad proferen-

tit, omnia fere, quze ad humanze vi-

aDLt ,

tze ufum pertinent, longa contritione & labo-

fol, ;16,. :

inDom,

dos utiles fru&tus; ad eundem modum contin-

git anime affiduitate afflictionum incurvatze.

re ad hoc praeparantur. Ager ut fructum fe-

!bf

15

Quodammodo in fe contrahitur, feque hu-

rat, profcinditur.

Frumentum ut panis fiat,

in piftrino & clibano conteritur, & coquitur,

militer dimittit, humiliat, atque ad fui dili-

gentem cuftodiam retrahitur. E contrario a-

Uva quoque & olea in torculari exprimuntur,

ut fuo nosliquore alant. Linum vero quam

nima, quze indulgenter ac remilfe vivere fini-

multa patitur, ut linteum ex eo conficiatur ?

tur, perindeatque vinea quzepiam neglecta lu-

xuriat, & filveícit farmentis, feque effundens

Sunt & animalia, quze czefa flagellis odorem

circa incommoda , nec ullam afferentia fru-

fnaviffimum emittunt.

Quid ergo mirum, fi

t

em, nativo fücco exhauritur.

/

homo quoque flagellis & preffüris eruditur, &

a

g

S.Chryf.

XXVIIL Sicut pluvia in terram ca

dens e-

perficitur.

of«

ho. r4. in

lL. 2£ui

fa$: cum enim Chriftus, velut ca»

Matth.

rigit femina; fic tribulatio anim

«

um ingþeü"a

erigit defiderium.

e

put noftrum, per tribulationum & crucis ja-

Starl. t. 1.

XXIX.Sicut viator cauti

us ambulat, qüan—-*

nuam in gloriam intraverit; an non 2equitli-

in Dom.4.

mum, ut per eandem etiam membra ingre-

oft E-

do vel denfze filvze aut loco periculofo appro-

opitia

piph.

pinquat, aut tranfitum difficiliorem invenit;

diantur? Adde quod, ut bene advertit Lip-

(, COlll,

ita tribulatione gravi oborta a&ionum noftra-

fius, origo crucisa De fit, id eft, non ab ipfo

5200

fummo bono folum, fed bonorum omnium Au-

rum veftigia cautius ponimus.

Pzedag.

XXX. Sicut virga Moyfi$ abje&a in ferpen-

thore, capite, fonte, a quo non magis alienum

Chrift.. (om, noxium animal, convería eít; affumpta

eít, ut malum aliquod emanet, quam ut ipfe

idem

fit malus.

Si ergo bona de manu illius gra«

fect. G.

vero mira »atravit, & viam per maread terram

la&e & melle manantem aperuit ; ita tribula-

to, hilarique animo fufcipimus, cur non ma-

la feu advería pari zequanimitate alacritate-

tio abje&ta in majus.damnum cedit; patien-

i

- ter vero tolerata viam ad coelum referat, alios-

que fufcipiamus ?

III. Utzlitas: five ad purgandam animam:

S'Greg.

Gttp

qge admirandos fructus pla,rit.þ

nam tefte S. Gregorio , ab ele&is fuis iniqui-

ll.'g;fxort.

m0fo

Dignuitas.

tatum maculas ftudet Deus temporali afili-

4«

&ione tergere, quia in eis in perpetuum non

vult vindicare. Sivead zHumzgzendam : nam au-

A

Stapl. ], c.

XXX. Sicutlana, & linum, antequam illa

plal

pa

nnus bonus, hoc tela fubtilis fiat,

"

rem cordis tribulatio aperit, quam fzepe hujus

; Fundi "

0oo 2

mugd?

1?. P. Lobn Bibl. Map. 1om. £.

b

dcra o

m

Bibliothecæ Aanualis Concionatorie

416

mundi profperitas claudit, ut idem San&tus

telligat homo medicunr effe Deum, & tribu-

for. Y

ait. Siveaduziendam, hinc S. Auguftinus ad

lationem medicamentum effe ad falutem, non

yJ

poenam ad damnationem. Sub medicamento

Infolilog. Deüm fafpirans, unco inquit, crucis retrahe

me ab hocpelago ad te.folamen unicum,quem

pofitus ureris, fecaris, clamas: non auditme-

a longe, quafi ftellam matutinam, & Solem ju-

dicus ad voluntatem, fed audit ad fanitatem.

fed. 27

ftitize, vixlacrymantibus oculisin litore coele-

. VI. Confideratzo paffronis Chrzffi :. parva e-

ftis patrize me exfpectantem video.

nim toleramus, fi recordemur, quid biberit

Pbilip. 2.

IV. Dignitas: quze enim major effe poteft

adpatibulum ; qui invitatad ccelum , ait rette

'Iob, M

Y l;'

dignitas, quam Chrifto, Filio Dei fimilem

Cailiodorus; necfentitíua vulnera miles, qui Caffiod,

fieri ? qui, quia humiliavitfeipfum, factus obe-

Ducis fui vulnera intuetur.

fuper Pf.

. diens usquead mortem crucis, accepitnomen

VIL. Confideratio premz: : nam ut fapien-

$

fuper omne nomen.

ter 5. Gregorius dixit, quisquis in folo defide- S. Greg.

b

Matth.11.

V. 9ucunditas : nam tt

ibulatio eft jugumil-

rioceternitatis figitur, nec profperitate attollj- n mor-

(y00.

lud fuave, & onus leve, ad quod tollendum

tur, nec adverfitate quaffatur, dum nihilhabet

fIrati,

jam olim tam amice Chriftus invitavit.

in mundo, quod appetat, nihil eft, quod in

H

Ínfefto ^. VI. Securitas : Dehac enim tribulatione feu

mundo pertimefcat. Sicut ergo urfi alvearia

invent. cruce ufurpari poteft illud Ecclefize: Ecce fi-

10,' 34nfm

s: fugite partes adveríze. Et ite-

invadentes, favorum dulcedine alle&i, facile

C. 63'

gnum cruci

]

í

apum aculeos & vulnera contemnunt; fic

-rum: in hoc vinces.

sanüi viri coeleftis dulcedinis certa exfpecta-

tione roborati nihil non ferendum fibi putant,

RW

Vere enim non funt condi- Rom. 8;

ut ea potiantur.

gn3e paffiones hujus temporis adfuturam glo- V* !9:..

MEDïA'

riam, qu:e revelabitur in nobis.

] ,. infit

« .

"d crucem levius fevendam.

- VHI. Cozfdevatzo pene infermalis: hsec

S. Greg.

I

enim efficiet, utfateri cogamur, non effe con-

ho. 31. in :

D*

emeditatio : minus enim, inquit S.Gre-

vang.

gorius, feriunt jacula, quae praeviden-

dignas paffiones hujus temporis ad zeterna

Jo.i6.v

tur,& nostolerabilius mundi mala fufcipimus,

fupplicia, quae damnati patiurtur, atque adeo

14.

ultro cum S. Auguftino exclamemus, & dica-

fi contra hzec per patientive clypeum muni-

Tnur.

Hinc Chriftus ad fuos-A poftolos dixit :

mus: Hicure, hic feca, modo parcas in zeter-

H»ec locutus fum vobis, ut cum venerit hora,

num. Vere enim maximum amoris argumen-

NSLeH'. I4.

C. 9, can.

eorum reminiícamini. Vere enim, qu2e aliidiu

tum eft, inquit Concilium Tridentinum,; quod

Iþ.

- patiendo levia faciunt, vir fapiens levia facit

-

divinze munificentize largitas non folum poe-

Ped

-diu cogitando.

nisfponte a nobis, pie vindicando peccata fu-

( li? i

fceptis, aut Sacerdotis arbitrio, pro menfura

Lipi

Pf. 49.

li. Orat:io: fic eim Deus

ipfe per Davidem

V. I5.

fuafit dicens: Invoca me in die tribulationis;

deli&iimpofitis,fed etiam temporalibus flagel-

csfett;

Pf. 9o.

eruam te, & honorificabis me. Et iterum cla-

lis a Deoinflittis, & a nobis patienter toleratis

v. 25.

apud Deum Patrem, per Jefum Chriftum fatis-

inabitad me, & ego exaudiam eum: cum ipfo

facere. valeamus.

fum in tribulatione: eripiam eum, & glorifica-

Pf. 106. boeum. Etíanenonminus eum id przeftitiffe,

IX.. Coz/ideratio atmovis , qi;o Deusimmit-

Y- 13.

tit tribulationes, de quo Chriftus olim S. The-

.

quam promififfe,idem Propheta teftatur : Cla-

Liba.vit.

maverunt adDominum, cum tribularentur ;

refizx dixit: Crede, filia mea, quanto quis a

17.

& deneceffitatibus eorum liberavit eos. Unde

Patre meo plus diligitur, tanto plus ab eo af-

flictionisilli infligitur. : Nofti, qualeinternos

merito S.Paulinus orationem naufragOrqm

tabulam vocavit.

matrimonium intercedat, per quod fit, ut o-

Pf.22.v.5.

IlI. Cosimunzo

Sacra: häecþ ,enim eft menfa,

mnia mea tüa fint, adeoque dolores, labo-

resque omnes, quos unquam

de qua S. David dixit? Parafti in confpe&u

pgrpeifus fum,

meo menfam adverfus eos, qui tribulant me.

ady te pertincre gxiüima. !

Cypr..x. Cujus neceffitatem adeo apprehendit. S. Cy-

ep. 2.

$7:X

prianus, ut dicere non dubitarit, idoneum

non poffe effe ad martyrium, qui ab Ecclefia

l Vise;

nonarmatur ad praelium; & mentem defice-

A SOREOGd BC A:

rte, quam non recepta Euchari&ia,egigit &

accendit.

i

ia funt, quae Afceta, de cruce fpecia-

IV. Confidevatio Provideutie divinm, qua

liter obfervare debet.

Primum eft,

ejusmodi tribulationes permittit; uti fapien-

üt bene cognofcat fines , ob quos a Deo

S.Greg. termonet S.Gregorius dum ait: Quisquis ad-

ejusmodi tribulationes immitti folent, qui

inmor. wverfitate&tribulationefrangitur, a quo factus

quidem ad tres ferme revocari poffunt, vide-

eft, minime contemplatur; nam qui, quod non

licet. 1; Ad correptzonem: quem finem Salo- SaP- I2-

erat , fecit, fa&um fine gubernatione non de-

mon indicavit , dum dixit: O quam bonus & ^ *

erit, & qf.li benigne hominem condidit, ne-

fuavis eft, Domine, Spiritus tuus in omni-

quaquam injufte cruciari permittit ; nec finit

bus! ideoque eos, qui exerrant, paterne

neglecte perire, quod eft,

j

qui hoc etiam, quod

corripis: & de quibus peccant, admones,

non fuit, creavit ut effet.

i

& alloqueris, ut reli&a malitia credant in te,

S. Aug.

V. Confidevatio peccatovutm

fuüovum: quärdä

Domine, Et idipfum confirmans fcriptor li-

fuper Pf.

2i.

admodunix S.Auguftinus fuafit his verbis: In-

bri Machabaeorum: ait: Propter quod nun- 2.Mach.6,

V. l0.

quam

Titulus XXXFV. Crux.

41

quam quidem a nobis mifericordiam fuami

IIl, Tertium eft, ut efficax (übi reme-

Prov.17. amovet ; corripiens vero in adverfis popu-

dium procuret, quo animus ad crucem ex-

p

lum'fuum non derelinquit.

2. 4dd probatio-

plicato modo portandam ahimetur, ac robo-

£: quem finem iterum Salomon indicavit,

retur, quale quidem prze reiiquis, refpe&u

dum dixit: Sicut igne probatur argentum ,

hominis ad perfe&ionem tendeatis, cenferi Thom, -

Eccl.27. & aurum camino, ita corda probat Domi-

debet amor; nam hic, pio Afceta tefte, o-Kemp.

nus.

Etiterum: Vafafiguli probat fornax,

nus nonfentit, laboresnon refpuit , plus af-l.3- c.5.

Tob. x2. & homiges juftostentatiotribulationis. Hinc

honec t

s.

if

fecat , quam valet: de impollibilita

V.13. Tobize czecitare perculfo dixit Angelus: Quia

caufatur, quia om

nia fibi poffe & licereux;bi-

per P.

acceptus eras Deo , neceffe erat, ut tenta-

i

N

trat urv.

*

&Y

tio probaret te. 3. "44 dile&iouis offenfíio-

IX

(reg.

z£€/1: ut ipfe non femel fuüis amicis indica-

$

PUA

to. 2.

vit, praecipue dum B. Baptiftee Veranae di-

Chron.

. CONCEPTU

S PRJEDICABL 3

$. Fran:.

:

xit: Recordare, magis me tibi oftendiffe fi-

"-

Da ln

gnumamoris, dum te afllixi, quam dum te-

LES.)»

C.24.

nerem in dulciífimis brachiis meis.

Ex ite-

l. 3. ixfin. rüm S. Gertrudi, dum eam vehementer tár-

L R*

occafione theinatis: V!Qyz' 208 Zaju. Luc. 14.

€. 03.

batam his verbis confolatus eft: Ne contrifta-

lat crucem fuam ,. € venitpof? me, uon . ».26.

potef? meus effó difczpulus: potelt tribulatio

re; dele&or enim tua cohabitatione, ideo

confuetudini quarundam Academiarum , feu,

ut mecum maneas, mitto tibi amicos con-

a.f

trarios, ut, dum in nulla creatura fidelita-

utvocarifolet, Depo/itiomicomparari, quam

N

omnes juvenes prius , quam ad fcholas ad-

tem reperis, ad me plenius recurras. Cu-

1. 4. infin. jus cauíam alibi reddens eidem dixit: Singu-

mittantur, & ia difcipalorum numerum

€, ÓQ.

la detrahentium verba fume tibi loco virtu-

adoptentur, variis vexationibus exerceri, &

probari folent. Ofteadatur proinde r. quam

tum; quibus exornata pervenies ad me ; &

ego compaffiva pietate mea compulfus beni-

przeclara fit fchola Chrifti, ob fapientiam coe-

gne fufcipiam te. Etquanto plus convería-

leftem , quze ibi addifcitur. 2.Qualia privile-

gia participent difcipuli illius fcholoe, nimi-

tio tua fineculpa reprobatur, tanto amplius

cor meum amatoria blanditate tibi condefcen-

rum, ut fint omnes nobiles, & quidem vera

el. 1j

nobilitate, quze ex virtute oritur: Deinde ut

dit, quia perhoc efficeris mihi fimillima , qui

immunes finta tributo triftitize , quod plerum-

. Cit

in operibus meis femper habui perverfores.

Prae ceetetis vero hoc ipfum confirmat, quod

que homines pati nolentes pendere debent:

Pzed.

item utfingularem habeant praecedentiam an-

Ch.ift.

quondam Chriftus per Catharinam quandam

te alios homines extra hanc fcholam confti-

L

/3. D. T.

to- Órdinis Carmelitarum Monialem, vitze fan-

..

^

. &itate celebrem, ad venerabilem Annam a

tutos: Et tandem, ut, ubi ex hac vita ad

c.5.fect

patriam proficifci voluerint, vectigalin purga-

S. Bartholomoo ejusdem Ordinis, graviíli-

torio pendefre non cogantur.

5. Inferatur,

mos dolores magna conftantia patientem fcri-

' bijuffit, ubi poftalia fic loquitur: Quo quis-

quam aequum fit, utquisque hauc depofitio-

nem libenter fuftineat, maxime cum omnes

que de meis unquam mihi fuit gratior, ami-

ciorque, hoc majorem crucis meze partem

alios ejusdem fcholze difcipulos eandem tam

fingulati ex favore impofui ferendam.. . 1ta

fortiter fuftinuiffe advertat.

Videri poteft de

54 Vil

hac materia fufius difcurrens Faber Conc. 4.

Qs

Apoltoli mei, itaipfa Mater mea experta eft,

x

cujus animam doloris gladius in tantum per-

infeftoSS. Simonis & Judze.

- tranfivit, ut merito fuo martyrum Martyr &

Regina nuncupetur.

II. Ex o.c:ca"fione thematis: 442/72 ii plo- Gal. 6.

l. Alterum, ut -

bene. fciat :ar;tem-, qua

viari, uift in cvuce Domini noffvi Slefu Chrifli ; . v. 14.

tribulationes & crucem hujusmodi portare ,

poteft oitendi, quam merito S. Paulus glo-

folidumqueex iis fructum reportare debeat,

riatus fit, ut, etiam nunc quivis Chriftianus

nimirum z. .Zrdemtev defidevando crucem,

cum ipfo glorietur in cruce feu tribulationi-

bus; cum perhas multo verius poflideac titu-

Vita €.2

- quod facile obtinebit, finon ad dolorem aut

. moleftiam exterius apparentem , fed fructum

los, ob quos plerumque homines gloriari fo-

intus latentem attendat. . Certe B. Angela

lent, quodip!um fufius oftendet, titulos hos

figillatim explicando.

Et 1. quidem, fi alii

de Fulginio dixit: Scio, Filioli mei, quod

nobilitas & valor, qui exit de tribulatione,

ob divitias gloriantür; quae majores reperiri

non eit nobis cognitus, alioqui eífet de illo

peffunt, quam es3e, quz in crüce reperiun-

tur, cum juxta illasipía felicitasin altera vita

magnarapina, &quilibet raperet ab alio, de

/'K*

u

o tribulari poffet. 2. "Jacriter C cum gau-

diflribuatur? ut adeo merito Moyfes impro-

;

perium Chrifti majores divitias seftimarit,

ap. mc

jo füfcipiendo ac portando cvucem: amantium

quam thefaurum /Egyptiorum. 2. Si alii ob

L

more, qui, dum mutuo fibi manus etiam

cum dolore comprimunt, gaudent potius,

nobilitatem & dignitatem gloriantur ;. quae

miajor digaitas & nobilitas obtingere poteft

complacentque fibi in- tali dolore, quam tri-

homini, auam fi ipfi Deifilio fimilior fiat, &

ftantur, eo quod fciant, ipfüm ardentilfimi

amoris argumentum eífe. 3. Coz/fanter eam

cum eo per gloriofa fa£ta nomen fuper omue

nomen fibi comparet? 3. Si-alii ob pul-

usque ad fizemportando: exemplo Chtifti , de-

Ícendere ex ea volentis, etiamfi a]gd*æis -ad

chritudinem gloriantur; quid. pulcbrius ef-

Mi

&

fe poteft homine jufto, multa propter Chri-

, I^

id incitatus fuerit,

N

QOoo 3

(tum

"

*

478

Bibliothece Manualis Concionatorie.

(

ste2 de quo merito dicat fponfa:

afcendentes animet. 4. Denique oftendatur ,

ftum patiet

quomodo gradus fibi in hac fcala facere, &

Dilectus m

eus candidus (propter innocen-

tiam ) & r

ubicundus (propter invictam pa-

per eos afcendere debeant, Ícilicet ad eum

Salvianus

ä

tientiam )el

modum , quem S. Salvianus indicat dicens:

e&usex millibus. 4. Sialii ob ro-

San&i Martyres ad coeleftis. patrize januam gäb Dei.

p

bur corpor

is gloriantur; quanto zequius glo-

*

*

riabitur Chrl

ftianus ob ani

mirobur, quod in

gradibus poenarum fuarumrafceudentes , Ícae

adverfitatibus oftendit ;

quoque ipfis etiam

las fibi quodammodo de equuleis , cataftis ,

5. Si alii glo-

& crucibus fecerunt.

daemoxibus terribilis evadit.

utilior, &

rianmur ob fcientias; quze altior,

VI. Exoccafione thematis: /Vozze bzc 0- Lic. 24.

dignior fcientia

addifci poteft,, quam

fcire Je-

Wi*

& hunc crucifizum? Quse

portuis pati Chriftum , €P ita intrave in glo- w 16.

d.

íam Chriftum,

viam fuam ; potelt oftendi, quemodo via cru-

Qf

omnia facile fufius ex di&is amplificari pof-

cis habeat ommes conditiones ad optatam

funt.

viam requifitas , nempe 1. Quod fit via rett iffe-

Can.7.

IlÍ. Ex occafione thematis:

: Afcendam in

ma & brevijfrma: utpote quam ipfe Chriftus

v.8

almam , € apprebeudam fru&ius ejus : po-

Dux petitiffimus ambulavit. 2. Tvztéffoma :

g,

teft crux palmze comparari , tum ob illius pro-

utpote per quam omnes Sanctiad coelum per-

prietates, fcilicet radicis nrofunditatem, 1ti-

venerint. 3.Certi/fuma: cum nu!lum fitcer-

pitis firmitatem , viroris perpetuitatem , cul-

tius przedeftinationis fignum , quam multa

minis fuüblimitatem, quae omniain cruce no-

pro Deo pati; hzec enim eft angufta porta,

biliori longe modo reperiuntur; tum ob fru-

per quam ad vitam nos tendere Chriftus juf-

&uum fertlitatem , nempe vim purgandi a

lit. 4. Securzffima : utpote in qua Chriftus

vim illuminandi ( nam ocu-

peccatis & poenis,

pro comite & prote&tore habetur. 5.27ucun-

jus, quos culpa cla

udit, poena aperit, tefte S.

diffia: quia fecundum multitudinem dolo-

Gregorio) & vim perficiendi feu perducendi

rum abundant confolationes animam lzetifi-

yih p

ad ultimum finem & perfe&ionem, per varia-

cantes , uti facile ex priorib

7

us SQ fufius oüþn-'

)d

rum virtutum exercitium, quae omnia fufius

di poteft.

probata apud Fabrum videri poffunt conc. 1.

- NII. Ex occafionethematis: Ef ceperunt Luc. 14.

in Dom. 20. poft Pent. & conc. 3. & 7.in fefto

fe omues excufave: poffantproponi & refutar

i Y 18.

inventionis S. crucis.

IV. Ex occafio thematis: Fujus vei ngQ

frivolae caufze, ob quas aliqui conantur a fe

Ephef,5.

tribulationum jugum excutere.

Nimirum.

V. 14.

tia fle&lo geuua tiea ad Fatvem Domini noffvi

Quia non commeritos fe putant.

Refuten-

Sefu Chrifli, ut po[ftis compre

bendeve cutu

072871

.

€7 Jatztudo,

tur, oftendendo, nullum absque peccato effe ,

bus San&lis , que frt longitudo,

atque adeo nec fine flagello effe debere.

2.

& fublimitas , & profunduim : poffünt quatuor

Quia putant, fibi folis immitti ejusmodi tribu-

dimenfiones crucis explicari: ita ut per lon-

lationes.

Refutentur, oftendendo, quod o-

gitudinem duratio temporis, feu conftantia:

mnes per multas tribulationes oporteat in«

per latitudinem extenfio ad omnis generis tri-

troire in regnum Dei.

3. Quia exiftimant,

bulationes, feu patientia: per aititudinem

Refutentur oftendendo ,

fublimitas motivi, feu charitas: per profund:-

nimis graves effe.

quam levesfint, five incomparatione poena-

tatem fui ipfius depreffio , feu humilitas indi-

rum alterius vitze, quasper peccata fua funt

cetur, pro quibus fufius explicand's non pa-

meriti: five in comparatione tribulationum ,

rum ferviet conc. 7. Faþri in fefto inventiox':is

. quas alii homines paffi funt, & quotidie pa-

e

S. Crucis.

tiuntur.

4. Quia ajunt, fe a certis perfonis

Refutentur, often-

Y

Gen. 28.

V. Ex occafione thematis : Pditque in

eas fuítinere non pofle.

finmat,

y.» 12,

fomnis [calam ffautem fuper terram , & cacu-

dendo, omnium tribulationum primarium

&

men illius tangeus celum : poteft. crux huic

Authorem Deum effe, homines vero manum

duntaxat, aut inftrumentum effe Dei, quod

fcaloe comparari. Et r. oftendi, quomodo

illa ad ccelos usque pertingat, cum fit uni-

proinde exofculari potius & venerari, quam

cum remedium ad beatudinem obtinendam.

odiffe & execrari deceat.

5. Quia arbitran-

tur, eas nimis diu durare.

Refutentur, o-

& Her.

S.Auguft. Unde merito exclamat S. Auguftnus: O qua-

al refl

to. 9. in ]es fcalas, quarum caput in coelum pofitum?

*

L]

ftendendo, potius momentaneum duntaxat

lin,

atalyl- per

quas 1

píe ( Chriftus):& afcendit & de-

effe, quod cruciat, seternum vero, quodde-

imno.

Ícendit, & propter confirmationem füper eas

le&at. ^Videri poffunt hzec fufius apud Fa-

incumbit. ^ Afcende fecurus, fi defideras

brum conc. 3. infefto S. Jacobi Apoftol;.

Tib en

coelum: nonteterreatnecanguftia, nec lon-

ninh

& XIE

gitudo, nec altitudo: nihil timeas , non nu-

Qp

tant gradus ejus, quos ipfe Archite&us fic

MISCELLANEA.

confirmavit, ut in ejus ligno manus fuas affigi

"

voluerit.

2. Oftendatur, quomodo in hac

ualztas.

im ad expienda populi peccata jube- Lev. x6.

fcala Angeli defcendant ad roborandos illos,

I. Ol

qui per eam afcendunt: & afcendant, eorum

batur fummus Sacerdos duos hircos v.5.

Vil l

tribulationes ante confpe&tum Dei offeren-

acciperé, & fuper utrumque fortem mittere ,

u

ita utis, quem fors Deo defignarit, ftatim

do. 3. Oftendatur, quomodo Deus, in fum-

mitate hujusfcalae appareat, ut fatigatis ma-

propeccato populi mactetur, alter vero liber

in folitudinem dimittatur. Per quorum prio-

num praebeat , fuaque przefentia & afpectu

rena

-

479

Titulus .XXXK Crux.

t&m Ele&ifignificantur, utpote qui hoc ipfo,

les redire , nihil potiushabituram quam ut þfo

uod in fortem Domino obtigerint, in facrifi-

Deo fua graviffima quzeque pati poffet.

Vïanug

cium mactandi funt; per pofteriorem vero re-

X. Recte Ethnicus quidam Philofophus di- Seneca 1.

e

probi indicantür, quiindefertum mundi abi-

cebat: Brevem tibi formulam dabo , qua te 1.de.

!

Dei,

re, ibiquelibere vagari finuntur.

metiaris; Bonum tum habebis tuum, cum Pr9v- 3

| €Pfal. 76.

II. Quemadmodum Jofeph ad fratres fuos

intelliges , infeliciffimos effe felices.

durius loquebatur, quostamen intime dilige-

XI. Appofite S. Auguftinus de peccato Da- S. Auguft,

bat; ita Deus quoque frequenter confolationis

vidis fic loquitur : Hoc peccatum non fecit Da- in Pf. 5o.

gratiam Ele&is fubtrahit, cum tamen certum

? ,

vid, cum perfecutorem Saulem pateretur ,

W.

fit, eosabipfo prae omnibus aliis diligi.

quando per divería loca fugiebat, ne manus

Minut.Fe-

III. Re&e Minutius Felix de Chriftianis pro

ejusincideret. Erat in infirmitate tribulatio-

lix. in

fide certantibus dixit: Quam pulchrum fpe-

nis fuze tantoin Deum intentior, quanto mife-

O&avio.

&aculum Deo, cum Chriftianus cum dolore

rior videbatur. Utile quiddam eft tribulatio, -

congreditur, cum adverfus minas & fuppli-

utile medici ferramentum tanquam contra

cia, & tormenta componitur.

$

diaboli tentamentum. Facus eft poftea fecu-

Surius c.

IV. Cum aliquando pia Virgo ardenti defi-

rus , devictis hoftibus, preffura caruit, tumor

excrevit.

"

24. vita,

derio teneretur B. Henrici Suíonis videndi,

Angelus Cuftos eum oftendit in medio fra-

XII. Zeno Citticus P

hilofophus dicebat , Laert l7.

trum rofis candidis & rubris coronatum; ut ex

nunquam fe commodius navigaffe quam cum

candidis quidem corporis, animique purita-

navi fratta, & ampliífimis opibus naufragio

tem, ex rubris vero con

"

ftaqtem pgtientiam

amiífis enatavit; tunc enim Philofophize o-

intelligeret.

eram dare fe coepiffe.

XIII. S. Hieronymus de S. Paulitentatione S.Hier. ia

^ Necefftas.

difcurrens fic loquitur: ad revelationum hu- Ep. ad

WVita PP.

. V. Solebat olim S. ]oannesþ Abbas monz-

miliandam fuperbiam, monitor quidam huma- Paulam.

3. n,84.

nze imbecillitatis Apoftolo apponitur, in fimi-

chis fuis de tribulationibus dicere: H»ec eft

porta Dei, per quam patres nofítri per multas

litudinem triumpbantium , quibusin curru re-

( U.

tribulationes & injurias gaudentes ingreffi

tro comes adhzerebat per fingulas acclama-

d

funt civitatemDei. Eum in finemillis exem-

tiones civium dicens: Hominem te effe me-

mento.

plum de juvene Philofopho narrabat, qüi;

quia magiítrum offenderat, ab eo juífus erat

Dignitas.

primo triennio metalla cum aliis fodere, alte-

XIV. Rodericus de Vivar in domo füaOfocius

fo vero triennio mercedem offerre iis, qui

eum injuria affe&uri effent. Quod cum non

menfam fortium conftituerat, in qua tantum conc. r.ig

fegniter fuiffetexecutus , & poftea a magiftro

ftrenui fedebant milites,

qui egregia facinora - om'ifff?

Athenas dedu&us, injurias a fene ad portam

in bello commififfent. Cumque in ea menfa (can(

aliquando federe voluiffet vir quidam illuftris

fedente illatas ridente ore excepiffet, eo quod

