S.Cyrillus diais fempiternze. Et S. Cyrillus : Chriftus no-

3. Quia ficut ros

Íuavem odorem afpirat vive

ntibus, terraeque

bis elt via pervitzeactionem: veritas per fidei

foecunditat—em affert; ita Chri

ftus & fuaviffi-

l.

recütudinem; vitaperfan&ificationem.

j

IIl. Tertium eft,ut pariterbene apprehendat

inum odorem exemplorum reli

quit, & tam in

utero virgineo , quam homin

um pettoribus

tria officia, quaeviciflim quivis Chriftianus er-

preciofiffimos pulcherrimaru

gaChriitum exercere debet, aempe r. Charita-

producit. 4. Quia ficut olim

m virtutum fru-

l-

ex rore Deus If-

tem , tenerrimam propter dile&ionem , quod offici-

raelis Manna confecit ; ita

Deus ex Chrifto-

S.Auguft. um pulchre indicavit S. Auguft.dum dixit:Do-

Euchariftiam, quae omnem

mine,qui tibi nonfervit,(& teamat)quia crea-

faporem fuavita-

tisin fe continet. s. Quia fi

cut per rorem in Judic. 6,

$

tus eft,infernum meruit ; fed quitibi nonfervit

vellus Gedeonis dela

pfum Deus fignificavit, : 38

(& tenon diligit)quia redemptus eft,meretur,

fe Ifraelitas ab inimi

cis liberaturu

y

utnovuspro ilio infernusfiat. 2. Gratitudinem

m; ita per

Chriftum in uterum Virginis delap

fumindica-

maximam propter redemptionen: fienim, ut S.

vit idem Deus , fe humanum ge

nus a fervi-

Bernardus fapienteradvertit, totum me de-

tute Diaboli liberaturum.

beo promefatto, quid addam pro merefetto,

Excitandi proinde

Auditores,

ut, quoniam paratus eft etiamnum

hioc modo? 3. faitationem fludiofiffimam propter

Deus, hun

crorem inipforum animas demit-

gerfe&tionem : Idem enim Dom. Jefüs, utaitS.

tere, finum cordis fui a

. S.Laur

Laur fuftin. quod alias docuit verbo, ipfe fuos

periant, magnoque

Jutt.in Li-

defiderio eundem excipi

ant, utfuavi(limo il-

gno vite

primo formavit exemplo. Utrumquenobis,

lius odoreli

quorequefaluberrimo recreen tur,

c. s. .

& meritum patientibus & patiendi fpeculum

& foecundent/ür. Interea dicant cum Ecc

lefia:

faöfcus. Etclarius S. Ambrofius: Tempusfa-

ficut

N

328 -

Bibliothece IManualis Concionatorig

Jie

ficut pluviain vellus defcendifti , ut falvum fa-

fitum & voluntatem divinam implendo, quam

ol

li

ceresgenushumanum. Telaudamus Deus

qui facit, vere Mater eft Chrifti, ut iplemet Matth.12.

nofter.

Chriítus faffus eft. 3. Pannir munda con[cientia: Y 39*

tl

joi4v.s llL.Poteft. exoccafione fententize : Ego fum

inuolvamus ; quod fiet, fi confuetudines m.alas

via,veritas €$ vita: explicari triplex officium

Y

ftudiofe devitare ftudeamus. 4. Lacf dulciffimo

Chrifti;nempeDucis,Magiftri & Redemptoris.

devotionis [olidg pa[camus, £? zutriamur: quod

f

Et i. quidem oftendi,quod fit Dux peritus vize,

)

pracipue per promptam & accuratam ope-

fidelis & jucundus, cujus conver(atio nonha-

rum ad propriam cujusque vocationem & fta-

Ik

bet amaritudinem. 2.Magifter fanGiflimus,fa-

tum pertinentium executionem praeftandum

]ozn l Pl

pientifhmus & manfuetiilimus. 3. Redemptor

eft. 5. Reclinemusin pre[egio : cotde fcilicet no-

".M

In

f

potentiffimus, promptiffimus, Deoque gratiífi-

" ftro,eique per veram humilitatem foenum fub-

mus. Unde excitandi Auditores,ad tria officia . fternamus ; hoc enim ei przefepe gratiffimum

f

d

Chriftiani;nempe charitatem, gratitudinem,

eife ,certum é

ft ; ütpotequod ipfe petierit, di-

feitt s

& imitationem exercenda.

cens: Fili, praebe cor tuum raihi, 6. Portemus Prov. 13.

Vidg F abrum in

n

QU

Fefto Nativ. conc. s.

nulsir: nonin profperis magis,quamin adver

Rom- 8. ;

b

fit

Malacha4. [V.Poteftexoccafionethem

.ativsk:, Etorietur

.. fis eidem adhzerendo,dicendoque cum S.Pau-

V

e

u

v.2. vobis timentibus nomen meum Sol juflitim : Chri-

lo, quis mefeparabit a charitate Dei , quze eft Pf z49.

b0

ftusfolicomparari. 1. Quia utifolinfemaxi-

inChriftoJefuDomino noftro.7. Canticum ei can- V« 1«

Di

mus , & centies fexagies terra major, nobis ta-

tenus: & novum quidem cumS.Da vid,quod/fa-

üj

ciemus, fiftuduerimus, ut intellectus, volun-

menparvus, & metz fagittarize fimilis appa-

&

ret; ita Chriftus quidem parvulusapparuit, ut

tas, & omnes alize vires noftrze concordent ,

5TJ

2

Íol, fedinfe major erat omnibus creaturis. 2.

novamque vitam inchoemus.

g

Quialuce fuze fapientize, & colore fuze charita-

.. VI. Poteft ex occafione thematis: £

Ua,ggg. Luc. 3.

tistotum mundum illuftravit,foecundavitque,

lizo vobir gaudium maguwm, quia natur vfl vobis * '*

TDuc1

nocturna vero fpectra & tartareos fpiritus tu-

Salvator : oftendi,quale gaudium attulerit Na- ;

14l

gi

gavit. 3. Quia utfol celerrimemundum prope

tivitas Chrifti univerfo mundo. Et 1. quidem

i

univerfum per fe, & fuos A poftolos peragravit.

Deo per gloriam ipfius fumme amplificatam.

t

4. Quia utfol per dudecim fignaZodiaci Occur-

2. Zlngrlis ob fedesipforum & ruinas reftaura-

rit. Etin Geminir quidem fuit tempore Incar-

.tas. 3. B. /irgini €$ ;fofepho, dum in eorum finu

|

nationis, quandoduasnaturasconjunxit: [n

& ulnis recumbere dignatus eft. 4. Horminibus,

Cancro,quando adhucin utero matris exiftens,

dum ad eos falvandos venit. 5. Potribus in Lim-

l:(:x

Bethlehemi ab omnibusrepul/us,retro cedere

- bo, dum fpem liberationis certiffimam caufa-

fà

in ftabulum ibique nafci coactus eft: aut quan-

vit. Excitentur fubinde Auditores partim ad

[v

do ex Dei lumma dignitate ad hominis viliffi-

fpirituale gaudium concipiendum ; partim ad.

1nam conditionem defcendit: In Z1rgine,quan-

at

' Nativ. fpiritualem per novum vitse emendan-

do recenter natus in gremio Matris recubuit;

dze fervorem inftituendam, oftendatur brevi-

?

In Libra, quando per privatam v tam actiones

f

ter, quantum gaudium & ipfi per hanc Nativ.

j

fuas omnes voluntati ju(titi;equedivinae con-

Deo, B. V.Ang. Patronis, hominibus, quibus-

W

formavit. In Leone, quando tempore przedica-

cum agunt, purgantibus animabus creare:

tionis plurimis voce fud falutarem terrorem

offint.

Qu

t

incuffit. In Zreitenente, quando perorationem

. VII. Poteft ex occafione themátis: Natur Luc. 2,

affiduam ardenti(Timas fagittas defideriorum ,

efl vobis hodie Salvator : dici, antiquum effe mo- V. 1z-

j

tat

;

K

piorumqueaffectuum in coelum jaculatus eft:

rem, ut natales dies magnorum Dominorum

In Scorpione , quando fatalem ictum in morte

C

magna cum folennitate celebrentur, variaque

f

accepit, & eclypfatus eft perinterpofitionem

. dona natalitia offerantéf. Excitari proinde

terrze in fepulchro. In Capro, quandoin monti-

poffunt Auditores, ut & ipfi fequantur huin

bus verfatus, vel oravit, vel praedicavit, vel

morem, & quia dignum tali Domino munus

transfiguratus eft: !n P'ijcibur, quando tempo-

non habent, imitentur ZE(chinem, pauperem

re Paffionis obmutuit, & nec verboapud Pila-

ftudiofum, qui, cum Magiftro Socrati varii va-

tum fe defendit. In Zlriete, quando feipfum Pa-

ria dona offerrent,ipfe quoque acceflit, & cum

triincruce vi&imam obtulit. In Tauro, quan-

aliud non haberet, feipfum obtulit, audiitque

doin infernum defcendens, ejusdem januas

aSocrate: Bonoanimo efto, o /Efchines: ve-

perfregit, & divinitatis humanitatisque fuze

re tu liberalitate tua omnes alios fuperafti, ac

|

potentia dzemones vicit. In phora, quando

.proinde vel ex hoctempore operam dabo, ut

Baptisinum inftituit, & difcipulos füos omnes

tetibi meliorem quondam reítituam. Poterit

geutes baptizare juffit. Exc'tandi proinde Au-

ergo concioin duas dividi partes, & in prima

N

ditores,ut ftudeanteífeHeliotropia,&ad folem-

quidem probari, quod hoc dorum fit Chriíto

a

hunc fe convertentes, falutares ab eo influxu

gratiffimum,quia multum dat, qui nihil fibi re-

LL

recipere ftudeant.

)

4

l(

tinuit. Infecunda autem oftendi poffet, quo-

fíuc r.

V. Poteft ex occafionet

hematis : Et pryerit

modo etiat Chriftus nos nobis fitreftituturus

di

V. 7'

filum. [uum primogenitum: oftendi, quomodo

meliores in bonis naturze, in bonis gratiae & in

Chriftum natum optime colere,&amare poffi-

bonis glorize. Vide Thom. Kemp. 1.4.c. 8. &

Q

mus, fi videlicetofficia a Matre fua corporali

Fab.rum in Fefto Purif. conc. 2. n. 4.

ter illi exhibita, fpiritualiter nos praeftemus.

fe

— Chvifli Nomen.

Et r. quidem eum roneiniamus , eliciendo pro-

n

pofitim emendationis, dicendoque: ecce an-

VIII. Poteft ex occafione thematis : Oleusm Cant, x.

I

c'lla Cveltervus) Domini, fiatmihi fecundum

le

efufum nqmen tuumn :

comparari SS. Jefu no- Y. 2.

Inen

verbgm tuum.2. Genereziur; exequendo propos

——

-

Titulus XX Chri/lus.

329

men cum oleo. 1 Quia ut oleum füpernatat

IV. Quidam Rek confici fibi veftem ex pàn-

,

ofnibus liquoribus, ita hocnomen eftnomen

nojullit, ut Mercatores pannum fimilis mate-

fuper omne nomen, praecipue quoad fignifica-

riae vendere poffent. Aurelius Imp. volens re-

tum, quod excedit omne bonum creatum.

n

5

Q

ducere ftudiaPhilofophica primus fcholam in-

Quia ficut oleum cibis condiendis adhibetur ;

greffus eft, & omnes poftfetraxit. Sub Ludo-

d

ita SS. nomen Jefu omnibus actionibus admi-

"]

vicoll. Rege Francive nemo zeftimabat ftudia,

fcendum eft, praecipue precibus , ad imitatio-

.quiais Filium ftadere nolebat propter imbecil-

nem Ecclefize iemper claudentis orationes: per

litatem. SubFranciífco primoflorebant, quia

Domiuus: uoftrum JJefuin Chriflum ; ic enim im-

viros doctos amabat. Idem quia tonderi fe juf-

Josn. 14.

plebitur,quodChriftus dixit : Si quid petieritis

ferat, utíacilius vulnus auris curaretur , eíffe-

V. 14.

innominemeo, hocfaciam. 3. Quiaficutole- cit, ut nemo capillos longos portare vellet.

um ad lucem alendam peraptum eft; ita SS. . Quia Alexan.& Alphonfus Reges collo obtor-

[lï

Jefu nomen ad fcientias & fapientiam,uti pius

toincedebant, idem Aulici quoquefaciebant.

du

o

Deimit,] Scriptor in perfona Chrifü ficloquens fatetur:

[Ethiopes ita amabantReges, ut ad eorum

$c643. Esgolam,quidoceo hominem ícientiam,& cla-.. imitationem vivere, ve(tirioqui.incedere,co-

Jon j

VN

riorem intelligentiam parvulistribuo, quam

medere, bibere ftuderent,imo & oculum erue-

d P [ 149'

ab homine poffit doceri.1 Quiaficutoleumro- rent,autcrus debilitarent, fi Regem talem ha-

V. l.

borat certaturos, ita SS. nomen Jefu contra

bebant. Quanto magisfimilis amor, &imita-

5

Diaboliinfidias munit, ejusque vites frangit,

tionisftudium erga Chriftum exercendum eft2

utiex pluribus hiftoriis patet Quare excitandi

V. Chriftus S.Birgittse dixit: Quid te dele- Lib.6.rev,

erunt auditores, utvafaelecta, ideft, corda

&ataudire opera Mundanorum, & bella Pro-€ 27

mundaprezeparent pro hoc oleo,illaque ifto co-

cerum, & curtaliauditu inanioccuparis, cum

- Luc.a,

piofe adimpleri a Chrifto petant.

ego fimomnium Dominus, nullaque delec&ta-

jl

IX. Poteft ex occafioue thematis: //ocabir . tio fine mein pretio habenda fit? fi cupis audi-

Luc. 1.

aomem ejus ;Je[um : hoc SS. nomen, proutdepin-. re fa&ta magni Domini, fi confiderare opera

k :Vo'glo

gi folet, pro ftrena offerri. Et prima quidem li-

magnalia, debes utique audire & confiderare

tera l. Clericis offerri, tum quia & litera perfe-

fatta mea, quaeintelle&tuiincomprehenfibilia

&iffima & re&iffima, utpote fignificationem

funt, cogitatione ftupenda, &audituadmi-

totius nominis continens: tum quia fignificat

randa. -

ltionem , atque adeo monet Sacerdotes , ut

VI. Inter alia praeconia Chriftus re&e flos Granat in

praeeaut exemplo, & fint promptiad omnia of-

campi dicitur,partim quia finePerfonarum ac- filva loc.

ficiafux vocationi convenientia.Secunda lite-

ceptione omnibus eum carpere volentibus in 9?*

ra H Conjugatis offerri poteft ; tum quia figni-

commune propofitus eft ; partim quia folo cae-

ficat indiffolubilem conjunctionem per medi-

leftis fpiritus influxu, fine ulla humanicultus

amlineolam; tum quia per crucemin medio

opera in caftiffimis Virginis vifceribus, velut.

ponifolitam indicattribulationes in matrimo-

incampo quodam fatus & confervatus fuit.

nio non defüturas, fed quze pernomen & au-

VII. Chriftus Admirabilis eftin Nativitate, S.Bern. l.

xilium Jefu leniendze fint.' Tertia S. Studiofze

Confiliarius in praedicatione, Deusin opera- 10. inter

juventuti offerri poteft, fimulque indicari,

tione, Fortisin paffione, Pater futuri fzeculi in P*tVos.

quod a Chrifto difcere debeat, vitam a pueri-

refurjectione, Princ

f

ceps pacis i;;pgrpetua bea-

]

]uc.a,

tia recteinftituere, atqueadeo proficere in ze-

titudine.

V1l

tate, fapientia , gratia apud Deum, & homi-

VHL Triplex eft C

hrifti Nativifas, natura- Faber in

nes. Hortandi proinde Auditores , ut boni

lisincarne,fpiritualis in corde, zeterna in coe- fefto nat,

confulant hanc firenam, at

lo. Prima natus eft femel ; fecunda fzepe ; ter- €9nc. 3.

fructum referreftudeant. -

que ex ea fpl;dqæ

tia femper. Prima fuit absque Matre , fecun-

XD ETE

da absque Patre & matre. -

x

MÍSCELLANEA.

IX. Pulchram exhortatiunculam

ad Chrifti Serm.3 in

f Mercatoïinæ qui (aadente S. Bernardino

imitationem & amorem propofuitS. Bern. in Natal.

m,

mhil aliud, quam S. Jefunomen effin-

haec verba: Obfecro vos, dile&iffimi, confide-

xit, ditifmuseft; quis ergo dubitat, ditio-

rate diligentius,quantum fecerit Deus pro ve-.

reminulto futurum eum , qui nihilaliud quam

ftraexhortatione & falute, neinfru&uo(usin-

Chrftuminoperibusfuisformare, & reprae-

veniatur in vobis fermotam vivus , & efficax,

fentare conabitur. Certefi Chriítam bene fcis

fermo fidelis, & omni acceptione dignus , fer-

(imitari) fatis eft, 1 czeteranefcis.

mo nontam oris, quam operis. Putatis, Fra-

]. Si B. Virgo pictorem, qui ipfius imagi-

tres, parum mihi moleftum effe, fihocipfum

nem elegantiífime femper efformare ftuduit,

verbum, quod nunc loquar ad vos, vacuum

alapfuin terram preefervavit, manu ab ima-

. &finealiqua utilitatedeperire in cordibus ve-

gine porrrecta; quanto magis Chriftus a lapfu

. ftris noffem ? & quis fum ego, aut quis eft hic

inpeccatum praefervabit eos, qui ipfumin cor-

. fermo meus? fi hunctantillum vocis laborem

dibusfuis pulcherrime depingere ftuduerint.

inutilem effedoleret homo pufillus , imo & ni-

lHI. S. Damafceno, cumfortiterimaginum

hil: quam juftius indignabitur Dominus Ma-

cultum defendiffet, & reftauraffet, ob eamque

jeftatis , fitantam ejus operam noftra aut duri-

caufam Leo lfauricus manum abfcindi jutlif-

tia aut negligentiacontingat evacuari ? A ver-

fet, B. Virgo manum integrereftituit; quanto

tathoc in fervulis fuis, qui pro eorum falute

magis Chriftus contra Leonem Tartareum

inducere dignatus eft formam fervi !

nos defendet, fi imaginem fuam, id eft, virtu-

X. Primus Adam pelliceis veftitur tunicis S. Bern. (

itt, T.

tesfuasreftaurare ftudebimus ?

;20

pannis fecundus involvitur. Non eft tale ju- 3- n Nat,

-.CWTt

dicium

F F Lofn, Büïl. Man. Tom; L-

À

Bibliothece . : Manualis Concionatorie

359

terercor meum vulnerari, & dividi, quam té

f

dicium mundi. Aut ifte fallitur, aut mundus

q

errat. Sed divinam impoffibile eft falli Sapien-

carerem. Ét iterum: talis mihi etiamnum eft

iam. Etmox: Chriítos ntique, qui non fal-

voluntas , qualis fuit pendenti in cruce; idem

(

enim modofum , qui tunc fui, quando Latro-

j

litur, elegit, quod moleftius eft. ld ergo me-

lias , id utilius, id potiuseligendum: Et quis-

nimitericordiam petenti peccata omnia dimi«

pC

fi, & caeli portas aperui.

q

quis aliud docet, vel fuadet, ab eo tanquam

fledu&tore cavendum.

XTII.

XL Quid mirum, fiinter profpera fluctuas

& advería , qui necdum ftatuifti fupra petram

AUTHORES.

de lllim. Dq

|. Eufebii Nierenbergii Amor erga Jefum.

f

pedes tuos? dicebat S. Bex*nardus-HenriCo

^

Mag:ftro fuo.

JI. Jeremize Drexelii Chriftus nafcens, mo-

;

i

XII. S. Sal

efius dicebät: non maneamus in

riens, refurgens.

E

nobis , fed mente , intentione, ac fiducia do-

]Ill. Cafparis Taufch Fontes Salvatoris.

micilium figamusin aperto latere Chrifti,nam

IV.. Francifci Arrias Tomus de Imitatione

&

fineillo nihil poffumus, & licet poffemus, nol-

Chrifti.

le

V. Antonius Gau

dier de Imitatione Chrifti.

lemustamen aliquid fine illo aggredi ; totum

i

inilo, totum.perillum, totum cum illo,

VI. Luáolphus de Saxonia de vita Chrifti.

EM

totum propterillum nos habere opor

VII. Thomas deKempis de ImitationeChrifti.

qlp. vi

tet: to-

; Vlit. Eufebius Nierenbergius in Doétrinis

Cut.

tum noftrum ipfe eft.

A

Mi

XIII. Chriftus S. Brigitt

2 dixit: magis pa-

Afceticis lib. 3.

fi

&lnfd,

DIHHOIHYOIHHU ID QD

infl m

J EEHEHIEZHEHTHIHIHORURIN

ned,

f

TITULUS XXIF.

:

d

COGNITIO SUL -

I

. deincepsquales reputabuntur? filumen,quod

fen,

ER

QUOAD ÉS

$

'ENTIAM.

in nobis eft , tenebrze funt , ipfzetenebrze quan-

Definitio.

to erunt?

,

I.

; A.

o ad 'mo?enäum affe-

EX S. $

CRIPTURA.

f

]acob.A

'ftfcientia, qua hom

Y

Var.to 2,

E

", &um fuum, feipfum quoad naturalia &

L. Vi

de vias tuasin convalle: fcito, quid fe- fer. a.

;

& p.2.C1.

moralia cognoicit, & quid ex fehabeát,

ceris.

V. 23

H

Thre. 3.

f

quid vero ex Deo poffideat, attenta mehtis

Ü

IL. Egovirvidens paupertatem meam. In

V. 1

confideratione difcernit.

virga indignationis ejus.

e

$At f

!

z

Div:fio.

. llL.Contemplabor, ut videam, qui

zi

d dic;atur Abbac, 2.

lso.d

eva, Vi

p(ht Iv

ILl. Dividipoteftin Cognitionem füi quoad

mlhl , & quid reí

pondeam ad arguentem me. v. z..

naturalia, & quoad moralta; lMlaeft, quacog-

Neceffrtas.

nofcuntur ea, quze a Natura quisque habet ;

IV. Siignoraste,o pulcherrima inter Mulie- Cant. z.

SBernde

Confid

Hzec eft, qua confideran

tur, quæ» 1ibero fuo

.res, egredere, & abi poft veítigia gregum V.T

[

arbitrio quisque e

t

tuorum. ;

l

:,éius. |

d

Utihtas.

- V. Vulnerafti cor meum, forormea fponfa, Cent. 4.

S.Bern.'ixi

IHI. Trespotiffimum poffüntaffignari. Pri-

li

form, huj. mus eft, quo quis cognofcit, quid fuit, quia

inunooculorum tuorum , & in uno crine colli "9

lt

vit,

Íperma foetidum: quid eft , quia vas fterco-

tui, id eft per recogaitionem tui, ut Alvarez &

SChryf

alii interpretautur. -

tr. de

rum: & quiderit, quia efca vermium.

IV. Secundus , quo confideratur, quid quis-

- VL Poftquam oftendifti mihi(fcilicet probro- Jer- t«

fyab.c à f

que potuerit, poílit, & poterit; videlicetun-

fum & malum ftratum meum ) percufli femur r

S. Aug.1. dequaqueni/il ; nam, ut fapienter 5. Augulti-

Ineum. ]

(

ü.

l

denst. & pus dixit,ficutoculus corporeus, licet plenií-

£i8t. 26 fíme (anus, nifi candorelucis adjutus, non po-

.EX SS: PATRIBUS.

Qualztas.

[

teít cernere; fichomo quibuscunque donis or:

Bol.t

'

natus , ni(i zeterna luce juftitize divinitus adju-

I. D'evera omnium cau'arum difficillimum S.Pafil. in

€XRID,

$m

vetur , non poteft re&e vivere.

j

eftfeiptum cognofcere ; non enim folus ;

oculus ea , qusxe extrinfecus habentur ,infpici-

9

S. Bern. f.

V. Tertius eft, quo cognofcitur, quid quis-

inde quefecerit,faciat,aut facturus fit ; id quod gra-

ens, feipfum non valetintueri, fed etiam mens

dic, Eccl. phiceS. Bernardus expreffit, dum dixit: Quid

ipfa, fatis acute alienadelié&ta contemplans,

tardior eft erga fuorum cognitionem.

neceffe eít,fingulas ejus,id eft,animse miferias

. ïi

enumerare, quam fit onerata peccatis , ob/ufa

II. Unumquodque coram facie

fua ambula- S. Greg.

4. MR

Cifíid,

tenebris, irretita illecebris, pruriens concupi-

bat Quideít coram faciefua ambulare, nifi fe-

m

h.

Jiper j

ipfum fibi przefentem habere? ficutambulare

hd]cMr.

fcentiis, obrnoxia palffionibus , impleta illufio-

fm',re |

nibus, pronafemperad malum, in vitium om-

coram facie Dei, »ePc, Deum fibi facere prae-

ne proclivis , poftremo totius coníufionis &ig-

fentem.

5.qu. |

JII. Ifte inhac vita Juftorum labor eft, ut!deml.ra. .

nmm in- (

Ts

nominiznlena? Mirum,fi ipfz» quoque juftitize

me- C,à2s

fin,

l

noftrze omnes, ad lumen veritatis infpectze, ve-

femetipfos inveniant, & invenientes, flendo

lut pannus menftruatee inveniuntur: ginïiuüitiæ

& corrigendoad meüora perducant.

L

ecui

g

Tiiulus XX[V

N

Cogmtzo Jui.

331

Tbid

IV Ele&i intra finum cordis adverfum fe,

XIV. Ohomo, fite videres, tibi difpliceres, S. Burh,

quidquid impugnat, enumerant: ibi ante o-

& mihi placeres; fed quia te non vides, tibi

culos fuosomne, quod defleant, coacervant:

places, & mihi difplices. Veniettempus,cum

ibi, quidquid periram d1ftr1&1jud1c1s difcerni

nec mihi, nec tibi placebis,mihi, quia peccafti;

poffit, intuentur:. ibi tot patiuntur fupplicia,

tibi, quia ardebis.

quot pati timent.

XV.Multze fcientize hommum,i'ed nulla me- mem de.

IVecelfitas.

lior eft illa, qua cognofcit homo feipfum; bea- inter.do-

Hugol AT

tus homo, qui fe poteft cognofcere,

!

mo C.28.

de anim,

. V.Fruftra cordis oculum erigitadvidendum

*

Deum, qui nondum idoneus eít ad videndum

XVI. Noveris te, utDeum timeas : noveris ld. (.37.

felpfum Priusenim eft, ut cogno(ícas invifibi-

& ipfum, utzequeipfum diligas. Inaltero inj-i^ Cant.

tiaris ad fapientiam, in altero confummaris;

lia Spiritus tui, quam poffis effe idoneus ad co-

gnofcendum invifibilia Dei.

Et fi non potes

quia initium fapientize timor Domini eft, &

cognofcere te, non praefümas apprehendere

plemtudo legls eft caritas.

ea,quse funt iupra te. Praecipuum & principa-

]

le fpeculum ad videndum Deum animus rauo-

Dignitas.

nalis, intuens fe1pfum

S.Bern.f.

XVII Eft omnium difciplinarum pulcher-

5. Clem

27. füp.

VI.Scio neminem absque fui cogmtwne fal-

rima ac maxima, feipfum noffe.

pzed l3.

ant

varide quanimirum Mater falutis humilitas o-

XVIII. Melior eft fcientia, fi teipfum cogno-

Hugo de

ritur, & timor Domini, qui & ipfe ücut initium

fcas, quam fite neglecto curfum fiderum, vires $. Vi&-l.

de clau-

&

fapientize, ita & falutis eft.

herbarum, complexiones hommum,

naturas firo ani«

S.Anfel.

VII. Omnisgravis anguftia. Si me mfplcwä

ammaham, cceleftium , terre&rlumque Oirl- mo,

àn füis

non tolero meipfum: Si non infpicio, nefcio, -

nium cqgnltlonemhabeas multienim multa

med

i

meipfum. Si me confidero, terret me facies

fciunt, & feipfos nefciunt, cum tamen fumma

mea: fi non confidero, fallit me damnatio mea.

Phllofophla fit ful cogmtlo.

j

Sime video, horror eft intolerabilis ; (1 non vi-

deo, mors inevitabilis. :

$.

IV.

S.Bern..

V1IH. Noveris licet omnia my&erla, novens

EX LIBELLO DE- IMITATIONE

u

€.3

lata terrze, alta coeli, profunda maris, fi te ne-

fcieris, eris fimilis zedificanti fine fundamento,

CHRISTI

I.

ruinam,non[truGuramfaciens. Quidquid ex-

zec eft utiliffima & altlff ima le&m, fui i- Lib.r.c.2«

firueris extra te, erit inftar congefti pulveris,

pfius vera cognitio, & defpe&tio.

ventis obnoxmm

II. Qui bene feipfum cognofcit, fibi ipfi vi- bed

[er 4

Non ergofaniens; qui fibi

lefcit, neclaudibus delectatur humanis.

V

noneft. Saviens fibi Ia;nens erit, &blbet de

1 TAre, 4

fonte putei fui primns 1pfe.

1

lII. Humilis tui cognitio certior via eft ad Lib-1.c.4«

ul

Deum, quam profunda fcientize inquifitio.

SAug f.

IX.Semper tibi d1fphceat quod es, fi vis per-

f Abbie, 2

5o.de ver, venire ad id, quod non eas; nam ubitibi pla-

IV. Ád te ipfum oculos refle&te, & aliorum Lib. I.C.u!

l

Apott.

cuifti, tibi remanflfh

fa&ta caveas judicare. Injudicandoalios ho-

mo fruftra laborat, f»epius errat, &levxterpec-

— Utilitar.

Cb

S.Bern dc

X anum 1pfum fontem füum, id eft;men-

cat; feipfum vero dlfcutlendo & Judlcando,

j^?

confid,

femper fru&uofe laborat.

tem, de qua oritur, confideratio purificat, de-

V. Habe femper oculum fuper te prlmum Lib.x.c.-

inde regit affectus dmglt a&us, corrigit excef-

' füs, mores componit, vitam honeftat & ordi-

& admoneas teipfum fpecxahter prae ommbus 2133

Cant,

t1b1 dile&is..

nat; poftremo divinarum pariter &humana—

. VI. Nunquam eris devotus & 1nternus ni-Lib.a. 66

j

rum rerum. faenüam ceniert

S.Chryf,

XI. Eft primum hominis faplentlam affe-

fi de alienis flluens,& ad telpfum fpectahter

tr. de

refpexens.

fyrab. c.

&anms contemplari, quid ipfe fit: quid intra

Jet.l

8* fe, quid infra fe, quid fupra, quid contra, quid

$. V.

1

Q o

À

, ante, quid poftea fit.

. Hzec confideratio qua-

EXEMPL A.

dripartitum parit fruétum, utilitatem fui, cari-

tatem Proximi, contemptum Mundi, amo-

rem Dei.

I S Augufhnus affiduo précabatur, &dlce- Rodr.p.2,

bat: Deus femper 1dem novemm te, tr.2.C.9,

Hugol.t.

XII. Difce ex tuo Spmtu cognofcere, quid

noverlm te.

CBaül D

deanim, debeasdealiisSpiritibus seftimare. Hsec por-

Ibid

(C £

ta, hzec fchola, hic introitus, ifte afcenfus;

IL. S. Francifcus Seraphicus perdms & per-

)[ 9.

nox in hac oratione orat occupatus: Domi-

hac intratur ad mtgna, hac elevatur ad fum-

ne, quis füm ego? & quis tu?

ma: ex hac fiquidém proficifceris:ad cogni-

III. B. Margaritze San&imoniali Inftituti S.

Ibid.

tionem omnium coele(hum, terreftrium, &m-

fernorum

Dominici, cum peteret a, Deo gratiam co-

Cafïiod

gnofcendi viam, per quam antiqui Patres ad

b Gl' eg:

- XIII. Magnus acceffüs ad Deum eft cogm-

tantam fanctitatem perveniffent, in libro au-

horn 4

fuper il-

tio infirmitatis fuze. Locis corpora continen-

jzede

lud P£. Mi-

reis literis exarata haec verba ei oftenfa funt:

ferere

tur, animi autem locus eft affe&io fua. Magna

Per'ecio antiquorum Patrum ifthzc fuit:

mei. quo- eft utilitas fervo Del, propriam infirmitatem

Deum amare, feipfum noffe & defpicere, alio-

niamin- cognofcere, atque in fuis viribus aut meritis

finus

nullam fiduciam habere.

rum vero contemnere nemmem, nemmem vel

jenhio

fum.

Tunc enim incipit

in re minima judicare.

gf c'l

adeffe virtus Divina, quando deficere incipit

IV. W1111g1fusMoguntmus Archi-Eplfcopus

Eng elgr.

præfumptw humana.

omz

m veteris fuæ fortunze memoriam, in muf?eo, Ady.8.4.

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. £.

t2

uübi-

"

. Bibliothecm - Manualis : Conczonutorzæ

33*

& ubique alibi rotam (erat enim Patre Rhe-

ftrumenta artis, ex qua affampti fuerant prae-

dario natus) cum hac Epigraphe depingi cu-

ferri jubebat.

QGregiï(

ravit: Qui fis, fuerisque memento.

$.. VIII

51 110!.

(

$ VI

SIMILITUDINES

pl

EXEMPLA DOMESTICA

fu.

ualitas.

fp P C

Exerc. 3.

a videns, feipfu

m tamen! L**"Gm*

D

hebd

Ls

Ignatius ftatim & primo Converfioms

I Slcut oculus ali

Q-

bon IT«

I

Íuze initio, ad intimam fuiipfius noti-

non. cernit :

ita etiam mens no&ral anth, V.

pl'f

tiam ftuduit penetrare, iis adhibitis mediis,

corrupta, aliena vitia mag1s fpe&at: quam eod.

fua.

$oblL

quae plurimum iftuc. facere poffe cognorat,

quzeque ipfe iu libello Exercitiorum indicat

füi

his verbis :

Confiderabo meipfum, quisnam

ijf itas.

te

.. SicutillePaterfamilias merito reprehen- Anonym.

aut qualis fim, additis exemplis, quze me in

ut fi

Y€

majorem mei contemptum trahant:

dendus eft, qui affiduo indagaret, quid in alie-

$g

mecuim reputem, quantulus fim ad hominum

nis zedibus fiat, de fua vero domo nullam noti- .

momh j

omnium coetum -comparatus :

quid deinde

tiam habere ftuderet, atque adeo penitus eam

fis

fit multitado univerfa mortalium, fi cum An-

perire fineret; ita non minori reprehenfione

lp

gelis, beatisque Hominibus conferatur. Ad-

dignus coram Deo eft ille homo, qui fe negle-

(

de, quid rei fit tandem, quidquid eft crea-

&o, curfum coeli, & aha ad fe. non pertmen-

t1a conüderat

ne

tum pra ipfo Creatore: jam quid Homun-

l[l

cio unuseeffe poffum ? Demum mfplclam cor-

Utzhta:.

ruptionemm mei totius, pravitatem animze,

$o

H Sicut Chnf'cus, dum coecum illumina- s. Bonav.

l

ac corporis foeditatem , ac me tanquam

p

ulcus five Apoftema effe ducam, ex quo.tan-

vit, oculosluto priuslinivit; fic nos ad co-

ta fanies peccatorum, tantaque vmorum lues

gnitionem noftri , & vitiorum ducit.

Q

defluxit.

i

Vital.1.4.

IX.

€,21,

I[. Francifcus Xaverius dicere folebat eos,

S

qui in virtutibus fincere proficere cupiunt, in

fui cognitione diu multumque verfari opor- -

MOTIV A.

I.

tere, fibris cupiditatum evulfis, verze hum111-

uia cognitio fui, eft via breviffima &

n

taüs altas radices figere.

certiftima pervenrendx adcognitionem

Vital, 4

IIL. S. Francifcus Borgias omnia fibi ho-

De1

Nam, ut S. Bernardus ait, primo om- S.Bern.

$ Amhr, 11

nium oportet animam fcire feipfam, quod

fup. Cant,

(rie( f

fpma optime femper praeparata effe dicebat,

ho 36.

u

f

eo quod femper duos N

cios, fcilicet cogni-

poftulat ordo rationis, quando, quod nos fu-

r

tionem (ui & inferni pr

-

mitteret, qui Ho-

mus-primum nobis eft. Hinc Caffiodorus

fpitium praeparent. Sed & alias po&quam in

ait: Magnus acceffus ad Deum eft cognitio

q

mfirmltatls fuae.

Afceticis fe exercere confuevit, duas quotidie

horasin meditatione cognitionis fui confume-

- Al Quia per cognitionem talem obtineturIdemf.37,

]u

bat, in eoque totus erat, ut quidquid audiret,

xera humilitas, uti S.Bernardus teftatur,dum ! vant.

re

ait:

legeret, in hujus potllümum argumenti .ufum

Ergo tenetis memoria, quod teneam

le

traheret.

affenfum vefirum, neminem absque fui co-

gnitione falvari, de qua nimirum Mater fa-

N

IV. Francifcus Suarez rogatus a quodam

lutis Humilitas oritur.

Et S. Hieronymus,

a

primario.Academize Profeffore, uter Deo plus

deberet, Rex ahquls, cui Deus fceptrum ob-

Drachma ( Humilitatis) periit, fed in fter-

p

core propriz v1htatls per cognitionem iu-

4l

tulerit, an ipfe, cui Deus Theologize claves

vemtur

commiferit? demiffis oculis , erubefcens re-

nitionem fui

te

fporidit: Ille plus ei debet, cui humxhtatem,

III. Quia per eandem co

E

charitas & beneplacitum Dei

1 non

modice

fu1que notitiam dedit. .

promovetur, juxta illud S. Bernardi: O ho-

$. VIL

mo fi te v1deres mihi placeres & tibi d1fph-

ceres.

EXEMPLA PROFANA.

.IV. Quia etxam fraterna charitas per talem

li

Í

e1

Aeneas .

echus Rex Polonizeab aratro ad. regnum

cognitionem egregié promovetur; qui enim

Silvius de

AT,

bene & re&te fua ponderaret, inquit Thomas bea.c.s.

regn,Bol,

eve&tus, femper veftes rufticas in palatio

de Kempis, non effet, quod de.alio graviter

Anfi,l 2

"fufpenfas in oculis habebat, ne prior conditio

judicaret.

DP mor

animo- excideret.

i. PrimislausRexPolonize ad folium a ftiva

V. Quia hzc cogmtlo eft neceffaria ad fa-

(

Idem,

lutem, juxta S. Bernerdi teftimonium dicen-

vocatus, fcuiponeas ac petones aiTervari juffit

tis: Scioneminem absque coguitionefui fal-

neunquam Rufticum exueret.

vari; quia qui hac caret, fequetur concupi-

Engelgr.

IlI. Agathocles Sicilixz Rex femper tefta-

fcentias fuas mordmatas, implebitque illud

embl 4

ceis vafis utebatur, nefeFilium Figuli oblivi-

Canticorum: Siignoraste, o pulcherrima in- Cant..v.g

$-4

Íceretur.

Ibid

IV. Quidam Rex Mogor, Tamerlani Ne-

ter mulieres, egredere, & abi poft veftigia gre-

gumtuorum, & pafcehzedos tuos, id eft, inor-

pos,obheroica fa&a viliffimos quosqué evehe--

dinatas aifethones tuas.

—— £^ — — — 9. —— — (79»

re folebat/fed tamen iisdem femper etiam in-

-

$& X

EM

Tïtulüs XXIP. — Cognitio : fui.

333

X

Pontifex 'Jdccuit fequentibus verbis: O vilisInnocent,

^M ÉD

LA

conditionis human indignitas! O indigna

fmt.

S.Gr;g; , L. O

ratio: nam,tefte S.Gregorio, cognofce-

vilitatis humanze conditio ! herbas & arbores

31. mor,

re fe non poteft anima, quze tota apud

inveftiga, illae de fe producunt flores, & fron-

.. fe non eft, nifi etiam Divinze luci appro-

"

X

des, & fru&tus, & tu dete lendes, lumbricos, &

inquet.

pediculos. llize de fe effüundunt oleum,vinum,

Ideml.r.

Il Quies r

/blz'tu;?o animi: namficut con-

p Lngia

uüp. E-

& balfamum, & tu de te fputum, &urinam, &

Zech,

cuffa aqua imaginem refpicientis non reddit,

ftercus. Et illze de fe fpirant fuavitatis odo-

ml;anäu.

hom 1

fedfolum cum eft quieta; ficanima non de-

rem, & tu de te reddis abominationem foeto-

80

* prehendit fe , nifi cum eft quieta.

&tob.1.11,

Yis. Qualis arbor, talisfructus; hon enim

pot-

MI. Zecuratsum Confcientie Examer; nam

eft arbor bong' malos fru&us fapere.

hoc eft fpeculum, quod Bias frequenter infpici

a

[i

$. XII

y dtonym,

fuadebat, ut unusquisque fuas, actiones con-

templaretur, ut honeftas

| magis ornet, turpes

vero emendet.

CONCEPTUS- PRJEDICABILES.

S.Greg.in

IV. Hamilitas: namqui pleniffimeappetit

I.E'x occafione thematis: Jozro mtüs de

f:ä ;14;

W9*. . intelligere, qualis eft, debet confpicere, qua-

C0 muliere, brevi vivens tempore, vepletur.

V.X

s

lis non eft, ut ex bonorum forma metiatur,

mIu]tis miiferiis: poffünt miferize totius vitze.

ipfe, quanto, deferto bono, deformis eft. Lu-

humane explicari, Et 1. quidem ea, quze cui-

cem namque debet confpicere, qui vult de te-

que zetati proprize funt, nempe refpe&u Infan--

nebris judicare. Lumen intelligentize humi-

