rareinimicos, fed virtuscoram Deo, diligere, Pattor.

Ydem.

' XXIX. Quidfacilius, dic quzefo, quam ho-

rini, qui te lzeferit, iram remittere? non enim

anteoculos

quia hoc folum facrificium Deus accipit, quod

€j

jus in altari þoni operis unitatis

longis ad id peregrinationibus opus eft;non pe-

flamma incepdit.

cuniarum infumptu, non aliorum exhortatio-

nibus. Sufficit, ut tantum velis: ac jam virtus

$. IV.

;

EXEMPLA CATHOLICA EXTERNA.

Idemït.f.r.

illa fuum opus explevit.

i LJot.

l ( ^hriftus in cruce fuffixus dixit : Pater , Luc. 43.

c. 2.

Dignitas.

dimitteillis; nonenim fciunt

So Bern.

quidfa- v.34.

ï

. XXX. Triplex offenfze genus poteff homini

ciunt. Sed & S. Gertrudiquondam r

evelavit,

. Sef. 5I,

irrogari, cordis, oris & operis; corde odiendo,

feideo prze czeteris creaturis, quaein

humani-

imala defiderando, Ore detrahendo, infaman-

tate ipfi defervierunt ad commoda corpora(ia

do. Opere offendendo animam, períonam,

Cqualia funt vafa, quibusininfantia balneatus

fubfitantiam. Vis de omnibus his honeftilli-

eft) multo majorem honorem fpineae coronze,

L.4.in fin,

mam fumere vindictam? Vis, quod nihil re-

& lanceze contuliffe , ut & ipfi dile&i adverfa-

c. 54.

linquatur inultum ? igaofce liberaliter corde,

riis majorem honorem & amorem

5:;;

, quam be-

ore & opere. Siodittecorde, diligeeum amo-

nefactoribus impenderent.

B.

tofocorde. Sinocuittibiore, in his, in quibus

II. S. Stephanus, cum lapidibus obruere- A&. 7.

licitum eft, lauda illum, ore devotam oratio-

tur, clamavit voce magna dicens: Domine, V. 6e

.

nem ad Deum pro eo funde; fi vero opere te

ne ftatuas illis hoc peccatum. Quam efficax

hom 4f

aut tuos plurimum lzefit, aliquod fervitium ,

autem h2ec fuerit oratio, S. Auguftinus indi-

Matth,

velbeneficium illiimpende. O vindicatio be-

cavit, dum dixit: Si Ste

Ecclefia Paulum non hab

phanus non oraffet,

eret.

1

nedicta, & omni pietate & honeftate przecipua,

& fibi bene conícia, proximo pacifica, atque

III. S. Jacobus Apoftolus a Judzeis de pin-

urius in

Deofümme grata.

na templi przecipitatus ac morti proximus di-

vit.

Idem.

XXXI. Nulla honeftior vindi&a de hofte fu-

cebat: Domine, daillis veniam : quia ne-

mi poteft, quamindulgentia liberalis; proinde

Íciunt, quid faciunt.

etiam paganus Seneca de quatuor virtutibus

IV. S. Paulus de fe & aliis Apoftolis confef- 1. Cor. "

ait: Sciomagnum vindi& eífe genus, poffe

fus eft; maledicimur, & benedicimus : perfe- v.12.

ignofcere.

cutionem patimur, & benedicim

j

us: blasphe-

S. 'Cïhr f.

XXXII.

Tunc temporis magis 6xultans ,

mamur, & obfecramus.

hom,2. (David )quam cum Goliath dejeciffet; fiqui-

dem hzec illa magnificentior erat victoria, haec

V. Jofeph Patriarcha petentibus veniam Gen. o.

fratribus dixit:. Nolite timere: num Dei pof- Y.21.

magnificentiora fpolia, haec praeda illuftrior,

hoc gloriofius trophzeum. — Siquidem illic &

fumus refiftere voluntati ? vos cogitaftis de me

funda, & lapidibus, & acie habebat opus , hic

malum , fed Deus vertit illud in bonum. No-

lite timere: ego p

verocuncta prudentia rationeque pera&a funt.

leniter eft locutus.

afcam vos, & blan:ie, ac

S.Bafil.

XXXIII. lllud tibi animadvertendum fue-

epift. 164- vit, quod deiis, qui deliquerunt, multi quidem

.. VI. Davidcum a Semeimalediceretur, co- 2.Reg.16,

n t ii d.

hibens Abifai a vindi&ta dixit: Dimitte eum, v.1e.

eorum, qui ante nos vixerunt , fupplicia fum-

pferunt, quorum immortalis memorid' per

utmaledicat; Dominus enim przecepit ei, ut

omnia fsecula durat.

malediceret David ; & quis eft, qui audeat

Paulus de

XXAXIV. Accendamur ad benefaciendum

dicere, quare fic fecerit?

Palat. in inimicis. ubi adverterimus, quod,

VII. Cum Abbati Stephano nuntiaretür,

qui proini-

Reeea

ipfius

v.5, Matt. | R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. I.

: Bibliothece AManualis. Concionatori

588

idemibid.

petros — ipfius triticum a quopiam exuftum effe, re-

tusGualbertus eum e terra füblevatum ample«

ex^

xatus eft,eumque fecurut effejuffit,utpote qui

Sanch. in fponditipfe: Veeilli, qui hocfecit, quoniam

bono ufus fuiffet advocato. Suumitaque pro-

Regu.De! Deum offendit.

y, ^. C. lTs

VIIL Maria de Afcenfione, fi ab aliqua foro-

fequensiter Joannes Ecclefiam iutravitin via,

Barri in

.

ibique orare czepit coram quodam Crucifixo,

folit.die7, T€1

njuriam accepit, ftatim ad Euchariftiam in

temp

lum fe conterebat, cordeque finceriffimo

quiilli caput inclinavit, quaíi propter ferviti-

dicebat: En, Domine mi, munus, quodadte

um, quod fibi inimico propteramorem Dei par-

cendo, praeftiterat,gratias a&urus. Qua mira-

defero, utacceptum fit, precor, & ignofe foro-

ri meze, cui non cogitanti talia exciderunt.

culofa Domini correfpondentia tunc confufus

Sor. to. I.

IX. S. Nicephorus M. cum fzepius a Sapri-

adolefcens,interius fe illuminatum fenfit,mox-

que mundo renuntiare, fubqu

e Chrifti labaro

o.Febr. - tioveniam, & reconciliationem petiiífet, eam-

que Sapritius, dum ad martyrium educeretur,

impofterum militare ftatuit, quod & fecit,

quando religionem ingreffus , alterius ipfe re-

dare nollet, ifte quidem mutato propofito Diis

tus obtulit, |S. Nicephorus autem pro eo coi-

ligionis fundator evafit.

Hif. fe-

lum gladio feriendum obtulit.

XV. Philippus Altieri Baro Aquilanus ali-

lefr. Aug.

Pratum

X. Alexander Patriarcha Hierofolymitanus

quando vulnus ex bombarda moitale accepit

1iü

L]

Mannies

fpirit.cap. fugientema fe, ac multa furantem, Notarium

in genu,& latere, unde menfibus multis de vita

fuum, pofteaque vitumaccaptivum 85. num-

periclitatus fuit, ad ignofcendumigitur exhor-

tatus, refiftebat, & quantuinvis feid facturum

- misredemit. Undein ea civitate dicituac fole-

bat, nihileffe utilius, quam Alexandro male-

fzepius promitteret, in propofito tamen con-

facere.

ftans non perfeverabat , femur magis magis-

Cho-

queintumuit,morbusqueita auéctus eft,ut pene

Vit.PP. p.

XI. S. Apollonius, cum a Philemone

2. c. 1410

raula multis injuriis laceffitus nihil aliud re-

moreretur. Poft varios itaque gravesque afful-

tus, ex corde toto injuriam remittere ftatuit,

fponderet; quam : Mifereatur tibi Deus, fili mi

ideoqueinimicum vocatum amplexatus eft,.ei-

Toidem

& nihil horum, quz locutus es, in peccatum

exetyy.!

reputet: effecit, ut Philemon converfus mar-

quereconciliatus. Statim non folum mortem

tvrium cum ipfo obierit.

imminentem evafit, fed a morboillo convaluit,

ut fanus fa&tus fit, plusque virium habebat in

Faberin

XIl. Elifabetha Ungarize Regis filia, cum

feto $. rogaffetaliquaido Deum , ut omnes, qui eam

femore olim vulnerato , quamin altero.

XVI. Memorabilis quoque eft hiftoriai

nAn- Baron. ad

Stephan. iuiurja affeciffent, fingulari vicifim beneficio

CO, 3. D.

P

*

nalibus Ecclefiafticis memora:a de Leonelil.

'afficeret, audivita Deo, nunquam ipfam in

ann L] 799. L*

oratione fic placuiffe, obtinuiffeque remiflio-

SummoPontifice. Nepotes enim AdrianiPapze

invidia propterLeonis electionem exczecati,o-

nem omnium peccatorum.

-Raynäld.

XIII. In Annalibus Ecclefiafticis de Nobili

culos illieruentes , ad radices usque linguam

2ad ann.

quodam refertu

r, quod die quadam egreflus,

ei abfciderunt, Deus autem innocentium de-

fenfor, intercedente S. Petro , cuiíe recom-

123. 1.1. utíe deeo, qui pa

trem fuum occiderat, ulcifce-

mendarat, noctefequenti vitam , linguam, to-

32.

retur, tandem i

]lum obviumhabens, dumin

tferroillum transfigeret, hic

talemque falutem illi reftituit miraculofe, ita

procin&u effet, u

amore Crucifixi eum, ut fibi

ut merito gloriari poífet: JDosuinus ilumtnatto

ei fupplex factus,

.

dimitteret, rogav!

t; qui Crucifixi nomine au-

mea , €$ [niur mea , quem timebo 2 Dowinus de-

ditocompun&us, & placatus ferrumin vagi-

fenfor vite mei , a quo treyidabo ?. Sed quam

putatis tam prodigiofi miraculi fuiffe origi-

pam recondidit, cumque poftmodum idemNo-

bilis, tanquam legum ftatus Equeftris trans-

nem ? Cum Carolus Magnus facrilezos illos

a Richardo Anglize Rege, exilio omni-

Adriani nepotes poena capitali mul&tare de-

greffor,

umque bo

norum fuorum confilcatione mulcta-

creviffet, Leo omni cum zelo & fpiritu fe ei

pyetur, tan

dem poft longum exilii tempus Ec-

opponens, id effecit, ut loco mortis in exi-

Tbidem

ingreffus, Deum orare coepit,

lium tantum ablegarentur.

exemp. 1

clefiam aliquam

XVIL. Joanneim Riberam À

r-':.hiepifcopuni Jo.Rho.l -

ut cor Regisemo

lliretin veniam, & poenze fuze

remiffionem ;

fattumqueeft, ut, quoties hunc

Valentinum ab hom:ne, ia quem alilidue nec I €.5. ex-

vulgaria contulerat beneticia. apud Regem *'?P. -

in inem coram Crucifixi imagine genua flecte-

ac Pontificem M. impudentilfime accu'atum,

bat, toties Chrifti ecruce pendentisimago, in

ara expofita caput infle&eret: quo confpecto

domeílici quondam urgebant, ut dignitati

tuend»e caufam ageretiuam, hominisque in-

ingen

ti miraculo, Richardus Rex evocavit E-

quitem fqualore oblitum . percun

&atur, quod

vidi, ac perfidi coníilia detegeret; fed verita-

tis unius ftantem judicio nunquam pertule«

Deogratiffimum opus aliquando edidiffe puta-

runt, ut aliud vellet experiri. Prodiditíeipíam

ret, eoque fubjiciente, parentis interfectori ve-

niam per Crucifixi vulnera exoranti ignovifle,

paulo poít impudentia , & graviflimi Princi-

auditareiferie, & caufa exilii, in patriam, pri-

pes ingenti calumniators probro julferunt

eum a Joanne veniam deprecari. Verum Jo-

ftinos honotes , fortunasque reftituit.

XiV. Nequeminusmemorabile eft illud S.

annes, quieas inter offeufiones patrem non

oannis Gualberti exemplum , qui dum juve-

exuerat, aifeadeunti obviam ad fcalas fa&tus,

nis effet paternis obfecundaturus placitis , ini-

atque perhumaniter amplexus, fecretum in

snicoin(idiabatur usque ad mortem,quem cum

conclave deduxit, neque páffus illatze injurize

doinermem inftri&a femita, ubi effu-

mentionem inferri, amicillima in confabu-

aliquan

latione diu fecum habuit, nec minori cha-

gerenon poterat, o

ffendiffet,mifer illead hujus

1e pedes provolvit, vitamque donari petiit a-

ritatis fignificatione dimifit.

Injuriam ergo,

eperat.

siore Chrifti crucifixi. Quibus verbis. emolli—

unus quidàm fecerat, fed alter non acc

XVIIL

- Ailulus XLIZZQ DileBlio. Inimicorum.

589

. SXdemibid,

XVIIT. Detnlerunt]oaunis Avilae nomenad

totam per urbem pþari fecuta equitantem gra«

, €Xemp. 2. Quzefitores fidei, quorum in Hifpaniis Tribu-

du circumduxit, ac fermones mifcuit amicilfi-

t

nal praecipua judiciorum feveritate celeberri-

^

* . L *

mos. Dixiffes, de victis injuriis triumphura

Li

ium eft, homines, non minus libidinis. quam.

longe ampliffimum agi.

irze atrocis, atque nequiter ingeniofi; itaenim

'XXI. Inaliquibus Simonis Berti manufcri- Manfi tr.

calumniam adornaverant, ut, quia fraus depre-

ptis fermonibus, qui Florentizein Bibliotheca 55.difc. 8

heudinon poterat, loannes, poftannua vincula

magis inter damuatos, quam inter reos, ab ip-

5. Martiniaffervantur, fequens pariter refer-!* 15

turfactum, de quodam privatze conditionis vi-

fisjudicibus haberetur, tanta füinominis cum

ro, qui cum fratrem cujusdam nobilis, occidif-

-

infamia, quanta paulo ante fuerat fama fanGi-

tatis. Verum, ut manifefta tandem fraude fug-

fet, neque hujusindignationem aliter declina-

re poffet, Ecclefiam ingreffus , ibihomicidium

T FOT EUR z

geftui redditus, frequenti(fimam ad concionem

confeffus eft, illius poenituit. feque Deo ex cor-

primum dicere aggreffus eft, nihil de fe prze-

de recommendans, fe refolvit fufpenfo ad col-

Ht (e.

fandum fibi effe duxit, fed pro aceufatoribus

lum capiftro di&o Nobili fe fiftere, ab eoque ve-

left Mg, —

preces a circumfufa concione, ferena fronte,

niam petere; quod & in die Veneris , intercef-

jnManpit,

leetis oculis, ac piaquadam vocis fuavitate de-

fionem Jefu Chrifti in die illo implorans, ag-

poícens, omnes in tantze virtutis egit admira-

greffus eft.Hoc igitur fpectaculo permotus fuit

tionem; quamquam enim hzec virtus teffera fit

nominis Chriftiani, noftroque in agro prove-

Nobilis, ut venia indultareum amplexatus fue-

——

rit, dicens: Vade in pace, frater, Deus remit-

niat, nefcio qua tamen efflante aura , adeo fre-

tat tibiin coelis, ficut remittotibiin terra. No-

quens enecatut,ut veluti aliunde advectam, at-

que ideo rariorem admiremur. Equidem vera

&eautem fequenti eidem Nobili Chriftus appa-

ruit, dicens: Quoniamheri amore mei condo-

fatentibus ardua res eft , ex odio amorem

nafti inimicotuo, noveris, me animam fratris

lecere.

/

XI1X. Affueta folitudini Joangis a S. Guliel-

tuioccifi hac hora e purgatorio liberaffe: in-

Tbidem

fuperanimam patris tui prius mortui ex eadem

| exemp.5.mo Éremitae Auguftinianifapientia, hominum

etiam confaetudiaem tulit, & quidem graviífi-

poena exemiffe,& ambos mecum duxiífe in glo-

riam cceleftem. .Deinde idem fuperaddit Au-

mis injuriis laceffita. Oppidum eft in Iztruria,

thor, quod Chriftus ei dixerit, ut infra dies octo

cui Battiniano nomen , quo ex vicinoS. Guili-

Baron.sd 7

elmi faltu, egenorum, animorumque magno

fe ad vitam zeternam abeundam difponeret ,

12.79)

unde paulo poft infirmatus , omnibus Ecclefize

bono divertebat Joannes ; eoinoppidoagebat

Sacramentis munitus, aeimam fu

villicus nobilis Florentini, fcortator idem im-

Creatori Paradifo inferendam.

O tradidit

pudenti(fimus, & irze impotensin paucis, ergo

XXII. Vidua quzedam unicum habebat fili- Ibidem

a Joanne pudicitize admonitus , excandefcens

homoimpurus,leni(fimo monitori faciem cola-

um, nobi'em juvenem, multarumque opum if* 15

pho publice verberavit, prodidere fediu medi--

hzeredem, quem dum quidam ejus occidiffec "" !^ -

inimicus, atque in fuga conftitutus miniftros

tata przecepta patientize. Advolviturillico im-

potentiífimi ruftici gentibus Joaunes, manum-

juftitize fibi imminere adverteret, mater occifi

queinjurize adminiftram blande ofculatur; &

eum jamjàm capiendum videns,atque interius

ne Dominus indicio audito eum procuratione

Deipraecepto, quoinimicos amare, iisque be-

amoveret, Florentiam usque iter ingredi non

nefacere jubemur, exftimulata, homicidam pe«

riculo eripuit, equum, pecunias,omniaque alia

dubitat, ratus, minorem eam effe patientiam,

neceffaria (ubminiftrando , ut fecurius omne e-

quam charitatis decora non augerent ; praefti-

tit plurimos annos in fylvis latuiífe virtutem,

vaderet periculum: Quod cum feciffet, ingref-

fa eft oratorium fuum, & pro filii anima oravit:

|

ut tanto inde cum fplendore prodiret.

Cui oranti adftititfiliusluce ornatus, matrem-

di

Ibidem

XX. Necfolisin fylvis crefcit patientia ini-

*

(

micorum amans ; nihil minus illuftre nobis ex-

que fic affatuseft: Cum inimico perpecifti, &

exemp. 6.

promeorafti, mater mea vere eft, plusquam

emplum reliquit Thomas Villanova, qui homi-

c,EX "

nem de Clero, quod corruptiífimis moribus Or-

cum me genuifti; infigni enimtua charitate &

dini decori effet, quum paulo acrius objurgaf-

oratione aDeo obtinuifti veniam omnium meo-

04 ï

rum peccatorum, &indulgentiam confecutus

fet, illecontumacia elatus in Thomaminvehi,

eiqueinfe, qui facrorumQuzefitorum in famili-

fum multorum annorum,qui mihi remanebant

aritatem adícitus effet, nihil Archiepiícopoju-

in purgatorio exfolvendi: ficque in matris ocu-

tis effe, vociferari ccepit, adeo inverecunde,

lis coelum afcendit. ( Addit Faber: Ipfam quo- Faber in

. GitO ,

utnifi Thomas feipfum incufans , fuorum iras

quematrem per filium de beatitudine obtinen-

Steph.

da aífecuratam effe.) Dehaccerte matreillud

repreffiffet, nonnifi male mul&atus inde abitu-

conc.3. n

rus fuiffe videatur. Verum peracto Quaefitori-

aftrui poteft, quod de S. Monica in ejus leCtioni-

3. exOfo-

bus indicio, jubentilli hominem corripi, atque

bus in hzec verba legitur: Dupliciter ma.

[

tgr , rio.

quia eum mundo & cclo peperit.

invinculaduci. Ejus rei nuncium Thomzeac-

cumbenti quum effet allatum , exilivit, atque

XXIII. Tempore S. Philippi Nerii, proutin L.8.c.9.8.

impranfus confcenfa mula ad Quzefitores ac-

vita ejus legitur, quidam erat juvenis, qui ad 4. vitee S.

currit, & quum multis fruítra egifTet, ne mife-

omnes rationes penitus furdafter, injuriam ca- Phil, Ner,

roillilinguze impotentia, ultra quam non pec-

pitalem fovebatin corde fuo , hujus itaque ali-

caverat, fraudi effet, adextremum fan&e con-

quando praefentiam naCtus S. Vir,maximo cumi

firmans, non abiturum fe, nifi voti compotem,.

fpiritu Crucifixumarripuit, atque ita juvenem

fibi ut incolumem redderent, perficit. Tum

:allocutus eft: Ecce hic, cogita, quantum pro a-

peramanter amplexum impofitumque mulae moretuoDominusifte fanguinem profuderit, &

uls

Eee 03

990

Bibliotheca . Mammlig Concionatorig ;

Á

fuis noh modo ignoyerit inimicis, fed & intu-

carne & fanguine, fed a fpiritu & virtute deri-

varetur. Unde cum fumma omnium admira-

per pro eorum venia Patrem zeternum rogave-

rit; annon vides mifer, qualiter quotidie reci-

tione, & cum incredibili fua gloria, hoc deillo

tans. Pater nofter, loco veniae peccatorum tuo-

ftatuit vindi&tee genus , quod fcil'cet illum a

quodam tributo annuo , quo ei obligabatur ,

rum vindi&am petas?quibus dictis praecipit,ut

fecum genua fle&eret, & aliqua verba per mo-

in perpetuum liberaret.

dum orationis coram eodem Crucifixo fecum

. AXVH. S.Francifcus Salefius femelin ia In vita

obiam fa&us illi, qui famamillius muitis male- part. . €.

pronunciaret, quibus fan&tus duritiem & obfti-

nationem cordis exaggerans , infüper gravita-

di&is, falfisque criminationibus praefciderat , 5* &** 2*

ultro accurrens, & manum illius dextram pre-

tem peccati juvenis iftius demonftrare coepit.

hendens, vultu hilari; ferenoque: odifti, inquit,

Paruitille, genu fle&tit, cumque orationem in-

cipere vellet, ne verbulum quidem pronuncia-

me, fat fcio: fictamen habeto , fioculorum al-

terum mihi effoderis , fore, ut altero tebenigne

re potuit, quin potius totuscontremiícere coe-

intuear. Nectamen fic ferreum pectus emolliit;

pit, in eoque fi

tu per longum remanens tem-

in pedeserexit, cum dicto: Ec-

at fceleftus ille brevi poft exitiali exitu vitam

pus, tandem fe

tum ad obedientiam prae-

flagitiofiffimam claufit. Szeviebatalias calum- Tbid. p. 5.

ce me, Pater; para

l

ftandam: Ego omnem ignofco injuriam :

niainfané&tum Épifcopum, & aliunde in eum c. s. fe£t.

l.

evomebat virus atrocitatisfuze. Apud Ducem

quamlibet fatisfattionem praeftare paratus

Nemorofium, Principemfacilem alioqui & be-

fum; ita dixit, & fecit promptiffime.

S. Chryf.

XXIV. Refert D. Chryfoftomus, quod, cum

nignum, deblateraverunt quidam adverfus E-

Pentet,

hom. 20.

Conftantini magni ftatua ingenti injuria affecta

piicopuminiquiores, tum inipfum, tumin íra-

o Lagog

tres ejus germanos. Bernardum Baronem Sa-

P. 11016' ;

ad popul.

fuiffet, isque ad eam vindicandam irritaretur ;

ï

vultu , manu fuatacto, refponderit: Ego nus-

lefienfem, & Joannem Kquitem Militenfem, a-

um video, fed fanum

liquid, undein Ducis mente orta de eorum fide

quam vulnus in fronte fact

fufpicio, & ex fufpicione diffidentia. Ubi id per-

quidem caput, ía

na vero, & faciestota. Quem

heroicum actum po

ftquam S. Do&or recenfuit-

fenfit vir pacificus,cedendum ratus iracundize,

cum utroque fratrum Anecio Salefium feceífit:

fet, tandem exclamat dicens: Hoc verbum ha-

quoniam tamen e divina gloria effe exiftima-

&enus canunt omnes, nectantum temporisla-

befecit, aut hujus memoriam extinxit. Quot

bat, feibidem Anecii adeffe perinftantem Qua-

dragetimam , fcripfit.ad Ducem ea conftantia,

nonfit hoc trophaeis fplendidius.

Batonius

XXV. DeCarolomanno potenti(fimo & in-

qu2e ineífein fervis bene fibi confciis folet, in

ann. 747*

vi&itfimo Francize Rege fcribitur.a Baronio ,

hancomnino fententiam : /nfida imprimis efl no-

n. 12.

&is teflificatio, Princeps cel[iffime : ac qui per tenebras

quod , cum incognitusab Abbate Montis Caí-

finenfis, habitu religiofo indutus fuiffet, isque

dter habent, iis occurrunt pleraque periculo[a,€ quo-

in viliffimis culinze fervitiis conftitutus, ob fu-

rum eventum praflarenemo queat,. Quod vefira cel-

fitudo exyoflulationes d« me, deque fratribus meis,

aminillis obfequiis inexperientiam quendam

commififfet errorem, coquus calore vini füc-

excepit, fecit jufte, fi admifit tantum aurium tenus :

in e& ad cor usque vefire cel[itudinir penetrarunt ,

cenfusinfignem ei impegerit alapam, cui ille

arefpon-

ignofcat mihi, [i ajo, fervus utique fideliffimus , €$

fine ulla mentis turbatione facie feren

dit,condonetid tibi,o frater, Dominus,& Caro-

indignus licet , Pajlor tamen V.. celfitudinis , fa&ium

ab a pergeram , atque adeo dolere eam debere, qucd

lomannus.-Et etiamfiidem coquus huncictum

accujationer ear, etiam[i cum vero con[entirent, ad-

aliis temporib

us non femel , fed tricies repeti-

viffet, ipfe tamen femper conftans,

fibiquefi-

mifit prepropere.. Etenim antequam delationes ullee

in proximum admittantur, disquirendu rite, &$ or-

milis nullum oftenditindignationis veftigium,

dine, vera an fal[c [unt ; non pote[l autem dirquifi-

tametfi ejus in fervitio collega, has injurias di-

tio illa legitime fieri , nifi auditis parti&ur : quisquis

utius tolerare nequiens, easdem in coquf) ul-

fecus tradit, prodit utique animam I/. Celfitudinis :

tus fuerit.

Surius

XXVI.Invita

]äannis Eleemofynarii Patri-

Nam quantumcunque fide digni cenfrantur accufato-

in vit.

arclize Alexandrini legitur, quod, dum quidam

res, audiendi tamen [unt , quiaccu[antur , €? expen-

denda diligenter ea, que ad. fefe purgandos aff-runt.

ejusnep

os dolens domum rediiffet , fanCctum a-

diens Epifcopum,

fingultibus, & voce fufpiriis

Quae cum fcripfiffet jufütioe potius Ítuaio ,

tam fibi a quodam taberna-

quam declinandze vexationis, acquievit poft-

interrupta, irroga

Sanctus vero Patriar-

modum , eosque, a quibus laceílitus tam indi-

rio fignificarit injuriam.

cha, utillum confolaretur, dixit ei: Quo

modo

gnum in modum erat, arctafemper benevolen-

offibile eft, aliquem adeo fuiffe temerarium,

tia complexus eít, cumiisita verfans, ut fignifi-

DO

cationem nullam unquam dederit zegritudinis,

0m, 2,

ut hac te injuria afficere przefumeret? talem

poltDar

utique de il

loftatuam vindicam , ut tota Ale-

aut recordationis accepte ivjurize. Quctidie

$&

xandria in

de rapienda fit in admirationem.

cum iis agebat, at ea lenitudine, quae tantze

L

Quibus verbis auditis, i

ra nepotis non nihil

morum fan&timonizeaptoe refponderet,, & cze-

conquievit, exi

ftimans,Epifcopum feverum de

teroqui eo magis fufpiciendze, quod deinjurio-

fis illis optime jamdiu meritus erat. Ac ut be-

inju

riantefumpturum effe fupplicium; at vero

uid accidit ?

epotem fuum amplexatus ei-

ficia quidem, quibus eos ornaverat, alia pror-

dem dixit, quodfi fe agnofcere co gnatum,

füusomnia flagitare videbantur abingratis ic, fi

hominum conditionem fpectes , incendere de-

viciffim, uttalisab eoagnofci vellet, fe ad re-

jnittendam injuriam, eamque patienter feren-

bere videbanturindignationem exulcerati ani-

mi : fed nihil talein Fr. mente unquam

extititz

dam difponeret, eoquodvera parentelanona

femper

— 4ütuls XLII. . Dile&fio Inimicorum,

591

P.

femper non modo fincere, fed etiam comiter

rorremifit, actandemin lacrymas defiit, Pa-

cumiis egi*, ex affatis Evangelicis, mifera illa

treminfequitur, & apud eum fe expiat, perftat

fimulatione prorfus ablegata, qua nihil inter

in prepofito, nil cibi capere, donecineum inci-

m

eos, qui injurias autacceperunt, autaccepiffe

diffet, quein occifum volebat. ut eum fibi con-

fefe putant, frequentius. Eodem modo ultus

ciliaret, quem ubi audivit, obgravia debita car-

N

eítinjuriam ab Sacerdote in fe profe&am, illit-

* Ditt s c

terato2zeque & audaci. Is cum beneficium Cu-

cere teneri, eum adit, & ad pedes proftratus

veniam petit, 2equum & arma vendit, pretio

ï, 5' fe&«æu

ratum ab Epifcopo impetrare minime potuiffet

200. librarum & ejus debita expunvit.

ob imperitiam ; repulfam illam, quamvis ju-

. XXX. Quidamin Italia cohortis ductor hie- N'c. E-

ftam, tulittamimpotenter, utfamofum libel-

mabatin Dominicanorum monafterio , cui Fr, Pith- x

lum & fcripferitin virumDei.& fcriptum eidem

e:

obtulerit, in templo verfanti. Nam cum Cano-

Michael Gislerius praeerat; is rogabatducto- d

rem, utíüorum militum licentiam compefce-

nici communi Capituli decreto fa&tum tam in-

ret; fed alter iratus, minatus elt P. Priori, f hi-

dignum, tamqueimpium ulcifci plane vellent,

Ícere auderet, velle feipfum in proximum pu-

"]. p5

"Interceffit Paftorbonus, & tantum non in ge-

teum przecipitare. Poftannosaliquot Prior fa-

:1 C' Sc fe&,

nua fefe demifit;poenam reo deprecaturus: ne-

| E

que modo eos flexit ad veniam, fed etiam inju-

&us Pontifex Pius V. di&useft. Adeum prze-

fectusille militum a civitate fua miffus legatus

La

riofo illi honeftiffimam apud Pedemontanum

fuitnegotiorum caufa: Quem ubiPius V. vidit

Principem conditionem curavit.

Penneq.

abje&um ad pedes fuos, rogavit; num illius

XXVIII. Hifpanusquidam in Regno Mexi-

fratris meminiffet,quem volebatin puteum de-

in Ifagog. cano ab altero laceffitus injuria, tanto in il-

P. 1. c.

lumodioexarfit, utjuraret, febarbse & capi-

Jicere? ajenti, recordari feminarumillarum,

Pontifex ait: Ego fum ille; ad quam vocem

tis pilos nonrafurum, neque ungues, neque

confternatus alter a Pio Pontifice animantur,

expiaturum exomolozefi animum, prius quam

& humaniffimis verbis compellatus, etiam be-

adverfarium emediotolleret. Audit ergo, il-

neficiis ornatus dimittitur; nec tamen divina

lum vifüm in civitatea loco, inquo erat, vi-

ultio defuit, ejusenim filius ade

"

gintileucas diftante, iterum diris fe devovet,

um interfectus eft.

undem pute- '

fi cibum prius fumat, quam hofti vitam eri-

XXXI. Joannes Àvilaad dandam hofti veni- Paul Bar.

piat. &eveftigio equum conífcendit, iter je-

am quendam obflinatam cum multis frufirary in Cen,

junus emetitur , &intelligens, adver(arium

*

or-

monuiffet, juffit tandem coram Cr

ücifixo, qui

mus Dei

inforo effe, eofeconfert, fclopeto ad necem

eratin Joannis conclavi,

flexis genibus femel

inferendam expedito inftru&us, & dum illum

C f.- B. I.

dominicam orationem dicere. Quod alter,ubi

oculos circumferens, inveftigat, nec reperit;

fecit, üta fenefecitius ex

pediret , vix abfoluta

cafufortaito Patrem Societatis in foro ad tur-

orationetremens ac verfu

bamconfertam Catechismum habentem vidit,

tum fead omnem

sad Joannem, para-

ejus nutumait, & veniam fe

& ratus , hoftem forte in illa multitudine effe,

hofti dare.

accedit, & Patrem tum de Dei mifericordia in

peccantes differentem audit: compungitur ,

XXXII. S. Petrus Fourier, quo& 3b amori- Vit.l. 2

bus feedis puellam avocaffet, a procofuitine- * 6

Tuaminodio proximi pertinaciam incufat, di-

greffu templi ad vdes usque curiales feu Paro-

vinaminfe clementiam demiratur, plorat, &

chiales aliquando pugnis male mul&atus. Id

concione abfoiuta Patrem infecutus , ad pedes

ubi vifum efta Matincuriae

pagi,ubi parochiam

ejus provolvitur, & lacrymis perfufus culpas

curabat, incolis, homine

confeffione eluit, iterumque vovet, fe cibum

m fceleftu

m, infeque-

bantur, injuriam fan&i viriulturi.,

Petrus foli-

nonguftaturum, etfi jam triduo non fumpfiffet,

citus, nequid ei finiftri accideret, i'lico ad tem-

nifi cum inimico rediiffetin gratiam , votumil-

plum accurrit, zere campano fonitum edit, ceu

lud fruftra diffuadente Sacerdote ; tandem ho-

ad incendium reftinguendum, vel ad arma ob

ftem, obnefcio quoddebitum, in carcerem con-

je&um reperit, ac denique(quod perfe&tze cha-

irruptionem militum capeffenda vocarentur,

vel alius cafus inopinatus accidiffet : quo figno

ritatiseft) &quum & arma divendit, & ducen-

non tantum ii, quiquzerebant in campo fancti

tarum librarum argenti pretio inde conflato,

zere alieno, & carcere hominem liberat, hoc

viri hoftem invadere,fed etiam populus univer-

fus confluxit,vi(urus

quid contigiffet. Pater ubi

I

folumefilagitans, ut deinceps amici, &

E

fratri.s

illos vidit; eosanxie

loco fe habere velit.

?

fle&erent ,

rogavit, ut fecum genua

hominemque Deo precibus com-

. Engeler.

XXIX. Cui hiftoriæampliïus fidem facit En-

mendarent. Hoc fitu per femihoram durarunt,

om.2. selsgrav.quandoeamita narrat:In Mexico Hi-

p

of Fent. f»onus iuravit, fe, priusquam füum hoftem e

felici eventu. Poftridie enim miferille ad Pe-

$

LJ L

tri pedes proftratus veniam petiit erroris illius,

medio tolleret,nec barbam radere, nec ungues

& totius vitze fuze emendationem

refcindere, nec confiteri velle ; idque jam duos

pbllici;us :

ac deinde aliis exemplo fuit.

anno$. Audierat, inimicum applicuitfe ad ut-

. XXXIIL. Éud.XIT.GalliarumRex,ubi defcri- Nc2^ n

bem quandam 22.leucis indediífitam,ergo ite-

ann. Crü-

L

rum fe obítrinxit, nec cibum, nec potum fead-

pta eorum, a quibus graves injurias paffus fue-

cig. heb-

rat,nomina legit,non ad vindictam,fed ad igno-

dor. 47.

miffurum, priusquam eum peremiffet. Quare

Icendumanimum applicuit, & du&a faper char-

no I.

citato equo illuc feftinat; ibi intelligit hoítem

inforo deambulare, eo fe armatus confert.

tam cruce,omnia fepelivit. AliusPrinceps nun-

quam fequieti dabat, nifi dato devoto ofculo

Sedopportunetunc quidam e noftris in trunco

pedibus crucifixi ; quam Herois devotionem in

catechefin tradebat, . Acceditillic, numin tur-

invidize inftrumentum vertit 2emulorum ne-

3nahoftem videret. Interim Patremauditfer-

quitia.Ergo fübornatus ab illis fupremus cubi-

vide de Dei mifericordialoquentem: Undefu-

culi praefectus , illum ipfum in Crucifixi pedi-

]

bus

592

- Bibliothece IManualis Concionatorie

buslocum veneno unxit, ut mortem ofculare-

Tseduchi ex oculis Patris , curiofe qua redi-

tur Princeps. Ipfa majoris hebdomadxe feria

rent obfervantis, fubito evanuerunt.

Quod

fexta ignarus defignati fceleris Princeps, ad

nonvanum eft indicium, fuiffe illas ex beatis

folitum pedum ofculum acceffit , fed crucifixus

incodlo mentibus miffas, ut SS. Hoftiam ex

m &

pedem retraxit. Cohorruit, in fe fceleris la-

facrilegis iftis faucibus juberenteduci, fimul-

badeal-S'

tere aliquidinterpretatus Princeps : At Chri-

queomnibus patefacerent, fatis minime effe,

CA

a isc

ftointerpretealienum agnovit effe crimen; &

fitede peccatis folum oretenus apud Sacerdo-

ignovit libenter ,. quando accidenti ad pedes

tem accufes , fed vel maxime opus effe, utini-

cubiculi Przefe&to , & id

3micitize , odiaque, & quidquidintus peccatum

veniam dulciffimam dedit.

quod erat narxfanti,

F

fovet, ferio abjiciatur.

XXXV. S. Bernardinus ad hoc propofitu

1 S.Bernaz-

in. to. 2.

Panug negleim dileflionis inimicorum.

terribilem quendam refert cafum , quiin mon-

Paedag.

erm. 5O.

XXXIV. Graves Cordubze in Hifpania ini-

te Calvarize juxta Chrifti fepulchrum,videlicet

8.3. C. 4*

9000 I " b

Chrift.p. m

icitize inter duos praecipua Nobilitate viros,

annoi41g.contigit. Cum enimibidem in tri-

2.hif,;. non exigua urbis offenfione intercedebant ,

r

remi quadam diverfi viatores ad vifitandam

cum illorum alter in morbum lapfus, Sacer-

terram fanétam ex Hifpania appuliffent, acci-

dotem eSocietate noftra evocat peccata con-

dit, quod vetula quzedam eos circumiens. ad

(]:

feffurus: Nofter, publicae memor offenfionis,

adolefcentis cujusdam pedes offendens inter-

negat polffe fefe, nifi palam adverfario conci-

ram corrueret, levi equidem cafu, corporeque

lietur, poenitentize Sacramentum impertiri :

illaefo. Exindetantaindignatione & odio con-

2eger paratum fe aitad omnia. Convenitur ad-

traillum adolefcentem repleta eft, quod cum

verfarius, qui & ipfefead ponendas inimici-

perveniffet cum ceeteris peregrinis adlocum

tias promptum exhibet. Ergo convocatis te-

noftree Redemptionis; id eft, ad Calvariee

montem , adolefcente ab ea liumiliter veniam

fübus odia ponuntur , amicitia utrinque firma-

tur, segerabfolvitur, SS. Chriftiepulo adhi-

poftulante, illa tam levem offenfam parcere

betur, & paulo poft vivere definit. Quis hic

noluit, ac, ut moris eft, conyenientibus aliis

non credidiífet, virum felici vitam fine claufif-

peregrinis ad humilem. & devotam confeílio-

fe, & inter beatos affumptum effe? Verum

neim , atquead facram Communionem , ante-

eheu! alia funt Dei judicia, alia hominum!

quam vifitentilla loca facra, inter alios accef-

Nocte, quae proxima fuit ab elato funere, ad-

fitad confeffionem adolefcentulus ille, qui in-

funtfüb ipfius no&tis medium cum facibus a-

advertenter lzeferat fnulierem ; - hic natrravit

dolefcentesduo, 'Collegii noftri fores pulfant,

