& congregat. " Ridiculum videtur, quod ali-

Cuito

fugere ?

:

b

quis judicetur idololatra , quia duo grana

puff

$. Greg.-

XI. Admo

nere vos volo , ut relinquatis

thuris offert creaturze, quze debuit Deo offer-

fuur

ap. Manfi

omnia, fed non przefumo. . Quia vero, quis-

re, & ille non judicetur idololatra, qui totum

tio,

tr.$.diíc,

fervitium vitae fuze offert creaturae.

^

äf

fied,

quis in hoc fzeculo vivit, bonis hujus terrae

'l?a hc 7.&'

pro ratione ftatus fui indiget, quonam hac in

XIX. Coeca eít avaritia, fed diverfis frau- S.Cypr.de

46

Qu

re confilio nobis utendum erit ? fic tenete,

dum oculata ingeniis, non videt, quze divi- ord- dom.

ü

A

quae hujus mundi funt, ut per ea non tene

:

g—

nitatis funt ,

fed cogitat, quae cupiditatis -

d

imini in mundo.

D

funt.

,

t

—.XX. Avar

&

us propinquis eft odiofus, famü- S.Afterius

Ferr

Turpitudo.

lis gravis, amicis inutilis, exteris difficilis &l. deavar.

htar

S. Chryf,

XIL Hoc loco, &animo prorfüs toto per-'

vix affabilis, vicinis moleftus, uxori malus-

h.22.in

rj

fc1p1(

Matth.

"horrefcamus, & corpore, intelligentes iftud,

contubernalis, liberorum parcus atque fordi-

Qügs

quod Chriftum dixiffe memoravimus, ex ad-

dus educator, fui ipfius malignus curator, no-

Dermy

I to

verfo fcilicet Deum, aurumque confiftere &

&u inter diuque follicitus & cogitabundus.

WEïlt)p Mdg

componi: fi igitur iftud fono quoque fermo-

XXI. Non eft in illo corde juítitize vefti- S. Leo f.9;

M

nis horribile eft, quanto eft horribilius, cum

gium, in quo fibi avaritia fecit habitaculum. depaff.

|

ul

ipfis operibus tyrannis auri, Dei timori prae-

"

XXIL. Avaritia eft animarim laqueus , S,Bafh 7.

Qütq

fertur?

mortis hamus , peccati efca, belli mate-indivir.

S. To. Da-

XIII. Cum quis opes iniquis artibus col-

Tum

ria; propter opes propinqui, cognati na-Var.

U0f

mafc. . 3- Jesit atque hinc fibi robur & potentiam con-

turam negant, fratres inter fe digladian-

C-s 0-

ciliari cenfet, fimilis eftdegroto in morbi abun-

tur, loca deferta graffatoribus,, 1nare pi-

li

(njl

"

dantia fanitatem fitam effe ftatnenti.

ratis, civitates calumniatoribus replentur;

t pai

quis

i

"o

" ï;i"m!us JPotiloritla:

171

! 1

quis mendacii pitereft? quis falfze accufatio-

In vivis accipiter blande habetur, & fertur in

üg Dimïan.

iS*L à epo 2.

nis minifter ? quis perjurii genitor ? nonne

manibus, gallina contemptim habetur, & ali-

l

divitize, accirca divitias ftudium ?

tur. Atin morte accipiter abjicitur in fime-

** 's. Vale. -

'..XXIII. Derelinquiturampliata poffeffio, &

afl

rian. l. 26,

tum: gallina vero grata & accepta in herili

de avar,

quamvis fit in alterius poteftatem transfufa,

menfa & ftomacho ponitur, & fit caro & fan-

teftimonium tamen fui fceleris fervatura: a-

guis domini fui.

:

paudalium facultatum tuarum pompa refedit,

atur,füb- S.Aug.de

—XXXl. Cumavaritiaalicuidomin

& tecum poena migravit; ftultitize genus eft,

je&us malis omnibus demonftratur, quia de ljb. arbitz

I5S, Ambf,'

aliis feciffe lucrum, & fibi paraffe fupplicium.

avaritia malaomnia, &

:ui : Z'OHK.

Tugo Car-

peccatorum o-mniuïm,

m'ace 490

XXIV. Suntlaquei (divitize) male acqui-

Ípinze oriuntur.

d

din.ini. rendo per foenus & rapinam,furtum, fraudem:

j 129

- XXXIL. Quzeeft ilta aviditàs concupifceh- fdem de:

fervando funt laqueus immifericordize & im-

tiz?, cum & ip(ze belluze habeant modum ? Y

erbo

Ü

omini,

L0

pietatis, timoris mundani, fuperbige, & per-

tuncenimrapiunt, quando efuriunt; parcunt ^

verbe confidentixz ; in amittendo, funt.la-

vero praedze, cum fentiunt fatietatem. | Infa-

:queus defperationis, invidise, irze, odii.

$, Cyr.

tiabilis eft fola avaritia divitum. Semper ra-

Id

XXV. Quis fapiens dubitet, cupiditatem

pit, & nunquam fatiatur; nec Deum timet,

l. de divit, (;;

ntem effe omnium malorum; radicem fce-

nec hominem reveretur, nec patri patcit, nec

l- Dont, ]

lerum, culparum fomitem, & propter quam

i

matrem cognolcit, nec fratri obtemperat, nec

ä-

necterra, nec maria, necullus omnino locus

amicofidemífervat. Viduam opprimit, pupil-

aut fecure inhabitatur, aut fine pavore tranfi-

]um invadit, liberos in fervitutem revocat,

T0

W

tur? Hujusconcupifcentize caufa przedones

teftimonium falfum profert, res mortui occu-

in flu&ibus, in itineribus latrones, in vicis

pantur. . Quae eftilla animarum iníania, amit-

llis

& urbibus fures; propter hanc circumven-

tere vitam , appetere mortem, acquirereau-

jhü

i

tioses , rapinge , mendacia, perjuria, falía

rum, & perdere coelum ?

;

l 31t

teltimonia, fraudes, impietates; hujus cau-

XXXIII. Avarus hic ardet seftu concupi- S.Greg

.fu

li

fa innocentium fanguine quotidie terra pol-

fcentize, ac multiplici cura cuftodize, & poft- "PT.

Q«

luitur, fpoliatur pauper, mifer opprimitur, nec

modum ardebit igne gehennze.Si potentiorem

viduis, aut orphanis parcitur; propter hanc

videt, timetraptorem: fiinferiorem, timet fu-

f10, Anonym,

omnibus pene momentis lex divina contem-

rem: Infelix tanta patitur,quavta pati timet.-

es Hp.Mallfl

d'l('ISI nl7

mitur; hujus caufanonnunquam expugnatur

XXXIV. Divitiarum amor infatiabilis lon- S.Bern. in

LüS,

pudor, cailitas vincitur, & per illicitas vo-

ge amplius torquetanimam , quam refrigeret fer- quod.

Qr-

luptates impudens libido vagatur: Perhanc

ufu fuo,quarum acquifitio quidem laboris, pof-

[e-

Depe parricidia partim votis ,

paxftim | oper?f.

feffio timoris, amitlio plena doloris invenitur.

N

bus perpetrantur.

E.

z

XXXV,. Quipecunizfervit, & przefentibus S. Chryf.

-

S.Thom. — XXVI. Videmus, quod per divitias h

omo

1-25q0s49 ac

compedibus conftringitur, & futuris paratur. h.c.füper

attn,

j

no L]

quirit facultatem perpetrandi quodcunque

. AXXXVI. Beatusille, qui poftilla nón abiit,

S. Bern,

I[]a

peccatum, & adhibendi defiderium cujuscun-

quze poffeffa onerant, amata inquinant, amiffa

103

que peccati, eo quod ad habenda quaecun-

cruciant.

VO ep; *

que temporalia bona poteft homo per pecu«

L]

: XXXVII. Cupiditas eft transgreffionis ma- . Paf; ho,

'US, ad Rüftm

niam juvari.

ter, magiftra nocendi, primpila iniquitatis, au- !^ avar.

obediunt omnia.

Juxta illud E-'qc]. 1o. Pecunig

t

riga malitize, ficarius virtutum, feditionis ori-

S.Aug..

XXVII. Aurumi nemo tutum habet , . nifi

go, fovea fícandalorum.

ïhU-'

f.1o. in di-

qui femper abíconditi in perniciem domini,

- XXXVIII. 'Avaro pecunize vilis eft omnis S. Leoin.

qui

vit. avar.

Vät,

fulget, pertenebras quseritur, per tenebras

affectio, & anima lucri cupida etiam pro exi- ferm

1l«

cultoditur. Aurum, amanti fe, nihil de fua

guo perire non metuit : nullumque eft juftitize

poífeífione permittit, refundens ei reatum

inillo corde veftigium, in

Nl

quo fibi avaritia fe-

iij

fuum, cui ufum fuum negat, gravis acquifi-

cit habitaculum.

i

tio, zerumnofa poffeffio.

,

X

IX. Avarus parric

idaii ahirh o,x'aut pa-S. Vale-

CamOdc

XXVIIL. Reginam illam vitiorum proca-

tïiä

am increpat, aut matris mortem exfpe- rin. h.ao.

s5

L12. €P-1- ciam avaritiam fuge (o&'ancellarie) cui cun-

&at: nam quisquis parentinze mortis exfpe-

&a crimina deteftabili devotione famulantur ;

&atione animam pafcit,

j

quae dum pectus hominis ingreffa fuerit, gre-

haereditate fuccedit.

parricidali cxfimine in

QUs

gatim quoque malefidas cohortes admittit.

- XL. Usquead mortemamorlucri feingeï'it,s Cypt.

Ferri non poteft recepta, quia nefcit effe fo-

nec vitzeSalvatoris quzeftus defiderium parcit.

ml'S: A&eriü&

litaria, agmen habetblandiffimum : arma fu-

; g ii

. XLI. Multihodie Judze fcelus, quod Domi- S. dejej.

Ícipit ex talentis, & per dulcedinem fuperat,

num ac Magiítrum, Deumque fuum pecunia

us

quos amara deceptione captivat.

vendiderit, velut immane & nefarium exhor-

S. Bernar-

tüj !

din.to.4.

XXIX. Dum ChriftusLuc.16.dicit: Zomo

rent,nectamen cavent; nam cum pro muneri-

no

quidam, & nomen non exprimit, fignificare vo-

biis falfum contra quemque dant teftimonium,

$

fþ.r.xg.

P-']uit, quod divesille ignorabatur in Paradifo,

i

VI rg'

profecto quia veritatem pro pecunia negant;

de päl

ubi ftabat Chriftus: quia in Paradifo ignora-

Deum, qui veritas eft, pro pecunia vendunt.

tur nomen avari amatoris mundi, & divitia-

Lj

us vW

h^

rum, plus quam Dei. Zmen dico vobir: ne[cio

IV.

t d

EX LIBEI;.LO.

DE I

MITATION E

qah

vof. SedLazarus pauper,Paulus Apoftolus,&

fimiles benecognoícuntur in Paradifo.

. CHRISTI.

Pu

Idem p:5.

XXX. Hocintereft inter mortem divitis

b |

LV

| anitas;e(ï,divitias perituras qüæfefe;& inlt.c.r.8.4

"

& pauperis, quod inter acci

pitris & gallinae.

*

illis fperare. Vanitas eít, diligere, quod

mf

- R. P. Lohn. Bibl. lan. Tom. I.

z

cum

1UJ$

-

Bibliothece Manualis. Concionátorie

172

cum omni celeritate tranfit, &illuc non fefti--

quens: O denariimei, ait, othefauri mei! en

Jf

nare, ubi fempiternum gaudium mauet.

morior: juvate me quefo , juvate ine denarii

TA

1,1,c.6. $.1

II. Superbus &avarus nunquam quiefcunt.

mei.

Relinquamne vos, dile&i denarii mei!

f qi

Pauper & humilis fpiritu in multitudine pa-

"

tangebat eos, palpabat, ofculabatur, ample-

8- S'

fi

cis converfantur.

&ebatur, lamentabatur, denarii mei! heu de-

n

1.3. c.a1.

IiI. Noli concupifcere, quod nonlicetha-

narii mei! Demum aecepto argenteo calice,

$. I-

in illud quafi rabidis morfibus

bere, Juvatenim non quzelibet res adepta vel

;ü'rxingens, cum

K

multiplicata exterius,fed potius contempta &

E

diabolo exfpiravit.

,

&

przecifa ex corde radicitus.

IX. Quidam vir nobilis-mo

riturüs excla- Ibid. a,2,

$at

l-a-c.g/,.

IV. Tenebreve & confüummatum verbum:

mavit: O Domine, quam contemnendus eft c.1.

a

le

Dimitte omnia, &invenies omnia: Relinque

mundusifte! Ecceego, quitothabeoarces & -

pfü

cupidinem, & invenies requiem.

:

hofpitia ad divertendum : & tamen nefcio,

tan

$. V.

quoríum ire debeam: aut quis mihi hofpi-

p

tium praebiturus fit.

V

b

ET CATHOLICA.

X. S. Bernardinus deavaro quodam civita- S Bernars.

! EXEMPLA SACRA

M

Qualitar.

tis Ariminenfis incola refert, quod exingenti din-to.4.

li

2$

tritici coacervata quantitate, in magna anno- * 26-P.3*

udas Ifcariotes tantopere ab avaritia oc«

n:e caritate, nec quicquam in ufus publicos di-

pOU

Matth.26. ], J

cuil

cupatus & excoeecatus eft, ut proprium

ftrahere aut vendere volens, caritatem prze-

non

. fuum Magiftrum, fummumque be

x;efa&orem

fentem vehementer adauxerit, adeo, utunus

vendere non dubitarit.

tritici modius 40. folidis venderetur; & licet

K

Spec.Ex.

tunc etiam pro fimili pretio tritici ab eo poftu-

fua

di

9.

.H. Avarus quidam moriturus copiofis la-

f

ex, 9.

crymisidunum deplorabat, quod divitias fuas

laretur annona , fe tamen triticum venaleha-

foc

deferere, aliisque relinquere cogeretur.

bere pertinaciter negarit, quippe quiillud eo

S.Profp.1.

usque confervare decreverat, donec pretium

[

de dono

IlI. Alius quidam, cum fubita morte extin-

ha

aC

timoris,

&us effet, ideoque amici mortis caufam inda-

ad 50.folidos afcenderet, ideoque nequis eum

gaturi corpus aperirejufliffent, nullum cor ha-

ad venditionem follicitáret, relicta civitate ad

W

bere deprehenfus eft; fed illud pottea in ciífta

villam quamdam fereceperat, nedomirepe-

y

pecuniarum inventum eft, ubi diabolus fpecié

riri poffet, interea tarmen quotidie abiis, qui

hi

draconis fuper illud fedebat,

& in varias par-

Arimino venientes illac tranfibant, currens

tes difcerpebat.

frumeriti pretium follicite exquirebat, & au-

Áile

dia)

Tollenar,... IV. In Belgio eratvirquidam, qui filio cen-

diens, quod dietim effet carius, fingebat com-

Tui

in Spec.

tena aureorum millia pro hzereditate relinque-

pati pauperibus ore, fed corde gaudebat. Ac-

ECCI.S.GU

bat, &tamen ipfe feniculus fruíto panis & ca-

cidit autem, inquitidem fanétus Pater, quod

Íae

p. I [36

fen

fei onuftus fupra viginti milliaria pedes con-

duo mercatores, qui ingentem in Apulia fru-

bol

ficiebat.

Cumque ad hofpitium divertiffet,

menti provifionem fibi compararantmagnam

prolatis fuis fruftulis folumm

V

quamdam navim frumento plenam ad fuble-

Mif

odo medium qej

vamen populi Ariminenfíis in dictze civitatis

ica,

D4leg]

revifize poculum requirebat.

Stengel.

V. Quidam collectis multis;ut eos fervaret,

portum advexerint, & quemlibet frumenti mo-

g

to. 3. de

in commune valetudinarium inter paupercu-

diumpro tribus folidis cum dimidic paffimom-

füt

iudc CO 7.

At

« 4»

los recipi petiit, ibique pulm

gptiS' & oluícu-

nibus vaenum expofuerint; quod cum in tota

lis victitavit.

illa civitate, & in cun&is locis finitimisinno-

n

S. Ambr

"WI. Aliusquidam ditiffimu

sin agrum pro-

tuiffet, occurrerunt omnes , domibusque fuis

|

Ityo

l. de Na'

i n

bath.c.4.

ficifcens, panes breviores urbe delectos nu-

de fufficienti mox annona profpexerünt, fefti-

merarefolebat, ut pro numero panis zeftima-

vique, & gloriaminexcelfis Deo decantantes do-

(

retur, quot dies in agro futurus effet. Panis u-

mumrediere. Cumque avarusiile afinos fru-

Velu

mentis onuftos plurimos villam fuam videret

lt

nus fingulis diebus deputabatur, qui tenacem

vix fatiare poffet. Conqueftus etiam, fi quan-

tranfeuntes , reiquetotius eventum ex vario-

Vl

rli0.

do ovum ei apponebatur, quod pullus

rum rationibus intellexiffet, ftupefactus voce

fibu

occifus.

*

magna exclamavit: !Vae mihi, tres folidos

BR

$& Bemar- VII. NoviFratrem, aitS. Bernardinus, qui

cumdimidio! Heumihi, tresiolidos cum di-

fextu

din.fer.13 4 cognatis cujusdam divitis rogabatar, ut in

midio! cumque ab obviis faiutaretur amicis

ä

ficiu

$,2, C.2,

& notis, hoc folum refpondebat: Tresíolidos

extremis pofito poenitentiam fuaderet. m'Nam

ä

deti

triginta annis non fuitconfeffus. Adit, horta-

cum dimidio ! nec quicquam aliud occurre-

Vüit

tur. Ateeger, qualenunc, ait, eft pretium pi-

batdicendum, przeterquam: Tres folidos cum

Ua

4

peris? centenarius lanze quantum valet? funt-

dimidio. Hisce verbis falutabat uxorem,filios,

ne reverbe naves? multumne facchari eft in

fervos; qui eum ab hoc propofito divertere

N

nundinis venale? Quidquid Fraterille de poe-

cupiebant, aliud nihil ab eo torquete potue-

Vx&o

runt, quam verbailla: Tresfolidos cum dimi-

Mf

nitentia & mifericordia Deiloqueretur. Cum

l(

N

vero femper zeger ea repeteret, quae fanus tra-

dio. Tandem fàno corporele&to fe commifit ;

(Cor, 8

&abat, Frater ille ferio in extremis pofitum

uxor morbum füfpicata , Medicum accerfivit,

hortabatur; at ille voce magna refpondit:

qui nullumaliud verbum abeo obtinere potuit,

à,

fat

Non poffum, nonpoffuüm , non

&

poffum: &fic

praterquam quod identidem ingeminabat :

effen

infelix obiit.

Tres folidos cum dimidio: fic dicéndo prae do-

ldemf14, — VIII. Quidam dives portari ad fe-juffit o-

lorecrepavit, & diabolus ejus animam afpor-

Tj

l'enti

tavit, inguit pg'æfatus fanctus Pater.

Wtto

&d4.63« pes, & thgfaurqs fuos, quos trifti ore allo-

uga,

Ti tor

-

ditulus iXIIJE - aeotriiia,

173

Fuga.

S, Bonav,

XI. Dum $. Franciícus una cum fodali fuo

dzemonem incubantem. viderit , mapnaque

t

cum hilaritate ludos & jocos agitantem con-

l.

in vita $. ecivitate Barienfiin Apulia difceififfet;ingens

Ípexerit, qui proinde illas deinceps a fubditis

quoddam in via publica repererunt bene far-

::'a:jc.t.7.

exigi ferio prohibuit : Nihilfic diabolo, in-

tummarfíupium , quod cum auroargentoque

quit idem D. Chryfoftomus, hominem fübjici

refertum a focio ejus crederetur, is fan&o Pa-

facit, utinhiandi o

:

pibus, atque habendi amo-

triarchze magnam fecit inftantiam, licentiam-

re fuperari.

que fibi ab eo dari popofcit, illam aperiendi

' Damnum.

N

& quid intus lateret , ftudiofius examinandi.

XIV. De cert

o quodam avaro referunt hi- Manfi dif,

. lb'[?' l'as

Sanctus autem vir Dei, utpote a Deo in hoc

ftorize, quod, cum infignem quemdam auri ^ " 15-

n

cafu fpecialiter illuminatus, fraudulenti fer-

cumulum in rupis cujusdam loco recondito

pentis artificium & dolumfubito detexit, cui

& fecreto repofuiffet, acciderit, quod vir qui-

[

tamen bonus ille Frater, genuinam in loculis

dam pauper ob fummam, quam patiebatur, e-

pecuniam affervari arbitratus,minime acquie-

geftatem defperabundus, & laqueum, quo fibi.

$ Bo

vit, dolendumque effe dixit, quod pauperes

vitam abrumperet, mauu fua ferens, inhunc

tidm.to.4,

neglecta illa pecunia defraudarentur, quze a-

eundem locum inciderit, cumque ex certis fi-

.

.).ö 26-p:i.

lias in magnum illorum fubfidium erogari

gnis thefaurum ibi latere deprehendi(fet, &

potuiffet.

Tunc fanctus ille Patriarcha, una

coepilfet fodere, incidit feliciter in recondi-

cum focio, ut turbatum fodalis fui animum

s

tum auri depofiti thefaurum, quem protinus

nonnihil componeret, dzemonisque fraudem

ex eodem locó fuftulit, & in locum thefauri

t

perfpicue magis eidem detegeret, retrogreffi

laqueum, quem fecum attulerat, eodem inlo-

l

funtadlocum, inquo loculosjacere viderant;

)

corecondidit. Poft dies autem aliquot dives

factaque ab utroque oratione, fan&us vir Dei

illeavarus cum ad repetendum depofitum ac-

0

focio fuo, ut marfupium aperiat, & pervetti-

ceífiffet, illudque fuüblatum fuiffet, obftupuit

get, imperare ccepit : oratione praemiffa jubet

focio illamlevare: Tremefacus Frater obítu-

primum, ac quafi toto corpore obriguit, ut

proe defperatione inventum inloco depofiti

d

puit, diabolicum jam praefentiens monfttum,

laqueum collo injecerit, feque ibidem fufpen-

e-

propter obedientize tamen mandatum, dubie-

il

tatem abigens cordis,manum extendit ad bur-

dio faffocarit. Quid vobis de tragico hoc ca-

fu videtur? Nunquid vere in eo verificatum

$

fam, & ecceferpens non modicus de buría ex-

füiffe videmus, quod opes fcilicet in am

]s

filiens, fimulque cum ipía fubito evaneífcens,

ào fint laqueus defperationis?

itte.n-

"

diabolicam deceptionem Fratri .monítravit.

XV. S.Bernardinus de avaro quodam re- S. Bernate

Tunc S. Francifcus hanc fan&itate perfonze

fert, quod, cum fua-armaria auro per ufüram din.to.a.

d

fav dignam protulit fententiam : . Pecunia

adimplere, ac tum ab omni deince

3

fervis Dei, o Frater, nihii aliud eft,

ps ufura 9745

: n.f.

quam dia-

delittere decreviffet, magna cum parfimonia

bolus, & coluber venenofus. -

in hunc finem vivere coeperit, continnoquefe

Manf

XII. Idem quoque S. Antonio M. accidiffe

legitur; dum enim is perfectionis viam in-

pro pecuniis accumulandis fudore fatigarit:

H

at vero cum ea vix ad medietatem repleffet,

greílus, tanquam deftinatus a Deo Eremita-

daemon metuens, ne poft repleta armaria ab

]*

tum AnachoretarumquePatriarcha,in vaftam

folitudinem iter ageret, daemon ut a via cce-

ipfo deficeret, & meliorem vitam agere inci-

peret: taliterguttur conftrinxit, utquicquam

)-

pta eum diverteret, atque a lan&tis propofitis

non poterat deglutire; denique allatis va-

revocaret, quid fecit? vasingens argenteum

riis cibis ccepit s:eger clamare, dicens: Cru-

in mediam viam abjecit, ut Ántonius illac

*

cior, crucior, & morior fame, fed quia a dia-

ja

tranfiturus, vas illud intuens inefcaretur, &

bolo fuffocabatur, fpiritum exhalavit, ut ve-

velut altera Atalanta in coepto curfu fifteret.

rificetur, quod dicitur Eccl. s. Qui amat divi-

Antonius autem ad dictum locum veniens,

t

tias, fru&um non cayiet ex. ris.

vifo dicto vafe argenteo, corporis quidem gref-

XVI. Conftantino Heraclii filio imperan- Baron t

fibus fubftitit non nihil, nequaquam vero ani-

mus ejus moram admifit per adhaefionem af-

te, vir quidam pecuniofus Conftantinopoli inann. 552*

morbum incidit, mortemque formidans in

;

fectus, quia argentum intuens, protinus arti-

pauperes triginta auri libras diftribuit : con-

ficium agnovit tortuofi ferpentis , illudque

valefcit fubito, & pecuniae expenfze peeníten«

$

declinavit, fiquidem argentum iftud torvo

tia (haud dubiedaemone impulfore) du&tus,

vuitu refpiciens, doemoni dixit: Difpareat

rem cum fincero quodam & recto amico, eo-

una tecum argentum iítud, tortuofe coluber;

que locuplete communicat: qui ad amicum:

ad quae verba fumi inftar evanefcens difpa-

3

Repelle, inquit, mihomo, impiam hanc cogi-

ruit, fan&tus autem vir Dei iter fuum, tanquam

tationem, nec te peeniteat eleemofynse in e»

victor, gloriofe profecutus fuit.

gentes diftributze, ne Deum, qui tui mifertus

: $. Chryf.

XIII. In vita S. Odoardi AnglizeRegis le-

h. 1^. in

te fanitati reftituit tuze, graviter offendas, for-

J. ad Cor.

gimus, quod, cum ejus fubditi propter bel-

teque infaufta & fübita morte repente oppri»

j

la, quae Rex pater ejus contra Dacos gelfe-

maris, atque fine poenitentia diícedas, Sed

/

rat, magnopere ab eodem patre fuo gravati

fruftra: Confilium enim amici fidum omni-

t

effent exactionibus, earumque executiones

no rejicit. Tum amicus: Quando ea, quze

tniniltri Odoardi Regis etiamnum . profeque-

falutaria fuafi, non admittis, aliud fuggeram

)l

fentur, accidit, quod, dum pecunia illa ad

tibi Etille: Quid fuades? Et amicus vere

ra

certum quemdam ad hoc deputatum locum

mifericors: Age, inquit, huc mecum ad tem-

plumadi, &ibi profitere: Domine, non ego,

h

recondita effet, fanctus hic Rex fuper e-adegn

à

led

334

Bibliothece JManuahis Concionatorie

qm

fcd ifte dedit eleemofynam: & ego ibi ftatim

mebaturincendio. Denique cum per triduum

Pl2-

pr

triginta auri libras denuo annumerabo.

hze voCes adveniente nocterefonarent, popu-

)u

cet hoc confilium avaro: ad templum veni-

lis non durantibus, ad Sacerdotem venitur.

b

tur, verba concepta pronunciantur, aurum ab

At ille accedens jubet tumuli opertorium a-

l

amico infelici illi in manus traditur:. recepta

n:overi, fubmotoque videt aurum quafi in for-

fat

pecunia, dumm pedem ex templo effert, fubito

nace refolutum, in os mulieris ingredi cum

fur

mortuus concidit, omnibus , qui praefentes

flammafulphurea. TuncSacerdos oravitad

r

aderant, ingenti horrore & pavore correptis,

Dominum, ut quia malitia ejus populis fuerat

fig

qui juftum Judicem laudabant, & celebrabant.

declarata, tandem Dominus poenam juberet

t

Cumautem, qui aderant, Clerici monerent a-

ceffare a corpore, & operto tumulo difceffit,

[l

micum, ut fuam fibi ipfe pecuniam fumeret:

vocesque mulieris amplius nonfuntauditae.

pÓ

d

Abfit, inquit, hocfattum a me, imo cogitatio

XVIII. Quidamapud Lugdunenfem urbem tqem de

ld

impia, ut ego Deo devotum aurum, & coelo

vixitalaborans, utunum trientem poffet ha- glor.Con-

et

jaminfcriptumrecipiam, Domini eft, nullum

bere; accepíus auri execrabilis íacra fame felf.e.

$

1?9.

a

mihi inid amplius jus aut poteftas. Quod A-

voluit per eam facculi ora replere, juxta il-

ne

nanias & Sapphira immemores de füo jam

]jum Prudentii nofítri verficulum:

Deo dedicato fuffurati, poenas fubita morte,

Zluri namque fames parto conquiritur auro.

eu

füt

quemadmodum & ifte, perfolverunt. Deus

lgitur de hoc triente vinum comparat, ad-

$

enim non irridetur.

His illius dictis ab om-

mixtisque aquis, iterum per argenteos venun-

l

Hill

nibus mirifice comprobat;s , aurum pauperi-

/

?

x

dans duplat pecuniam. Hociterum, atqueite-

ho!

bus eft divifum.

rumagit, &tam diuturpis lucri fecutore(tfa-

$. Greg.

XVII. Huicnonabfimile re

fert S. Grego-

étus, usquequo centum folidos de hoc trien-

n

Tur.l.de

mï

glor. MM,

rius Turonenfis, accidiffe in Galliis: Mulier

. te lucraretur: fed judicium Dei confutavit

C. 106.

quzedam, inquit, fub (pecie religionis vacabat

lucradiaboli. Congerens enim avarus nego-

Áeg

jejuniis, orationibus infiftebat, vigilabat per-

r

tiator aurum in facculum, polfeffurus pecu-

M'A

tinaciter,acloca fan&a devotione fimulata cir-

niam unius horae momento , alterius negotia-

cuibataffidue, cumqueinhoc colore juitze vi-

toris nundioas adit. Éxtractoque triente,quafi

LTRV

& 9D v

txe duraret, immenfas opes a multis fufcipie-

aliquid negotiaturus colloqui cum focio coepit.

bat, congregabataurumquotidie, & quod de-

Erat autem íacculus ex pelle phoenicia, ficut

wxcuveeete

]

votio chriítiana pro redimendis porrigebat ca-

his manu geítare mos eit, & ecce fubito ad-

[

frá

ptivis, loculisabdebatur occultis, & quze da-

veniens milvus rapit eum pedibus, atque de-

bantur inopum neceflitatibus profutura, ini-

cerpere tentat, putans, a colore partem ali-

p

quis marfupiis condebantur: nam mulier ef-

/quam carnis effe. Sed cum nihil pinguedinis

fcit -

foffahumo in medio cellulze ollamimmenfam

lentiretineo, evolans fuper alveum Araris, de

dl 6

impofuit: ibique cum aliquid datum fuiffet,re-

quo hicaquas hauriens vino mifcuerat; laxa-

:

fep

f

condebat diligenter, & lapide fuüper pofito

tumfacculum dejicitinflumen. Atilleappre-

claudens, ut nulli pateret occultum. . O terque

henfis capillis elicens fe ad terram, fpargens-

d ss

quaterque execranda cupiditas,que luce frau-

que pulveremfuper caput, ajebat: Vae mihi,

i de

]

t

[

at

dans homines, demergis in tenebras! Quid

qui judicio Dei oppreflus, perdidi pecuniam,

(0)

Qf

plura? Cumolla impleta fuiffet nummis, huic

qu2e inique fuerat aggrezata.

Nam ex uno

COl

molieritempusrefolutionisadvenit. Mortua

triente centum confecifolidos. Nunc perditis

Q

l

vero Deo, migrans ininferno fepultaeft, poft

centum folidis, unus tantum mihi remanfit

um

cujus exequias Sacerdotes, qui aderant, puel-

triens. Vaemihi, ficutfeci, ficrecepi: & qui

fey

lam ejus familiarem interrogant,quid detanta

nihilo eos habui, ad nihilum rediiffe confpi-

HU

feciffet pecunia, aut fi ea eroganda temporis

cio. Talis pecunia, diabole, tua eít, per tale

hr )

fuipermifitfpatium? Atilla refpondit, nun-

lucrum. deduxiíti Deo inobedientes in tarta-

quam fe vidiffe, quod ulli inopum manus mife-

rum. Tale enim commercium & in proefenti

bit

ricordize porrexitfet: aut quo pecunia data de-

damni notam ingerit, & infuturo diveríarum

£0

veniífet, ignorare feconfitetur: unum tantum

poenarum genera parit.

Hiol

fcio, ait, quod cellula deputatum, regreffum

XIX. Sanétius Cicatellus nuper Genuz Lyr, de

|

LE

foras ultra non vidi. Hoec audientes Clerici

- obiit 95. annos nactus, Euclio avarus, qui cum imit Chri»

effet morti proximus, a Sacerdote inventus li Pat.L.7.

Qd

ftupent, & quid ex hoc factum fuiffet, diligen-

LJ e

r

;

fet;

terinquirunt, totumque crebris ictibus pavi-

eft habere fecum in lectulo marfupium num-

5.

mentum tundentibus, locus, in quo occulta ja-

mis plenum, & alteram crumenam brachio al-

U

Inis

cebat pecunia, tinnirum dedit impulfus, cavo-

ligatam, quam identidem exiguis intervallis

Ioc,y

lr

que refonans przodit,quze latebant, & (tatim re-

prae metu, ne fublata effet, manu contre&a-

moto lapide invenitur auri congeries, & Cleri-

bat. Monitus de periculo, tantam auri cupi:ii-

fnol

leg

ci ftupentes tantze fubtilitatis perverfitatem ,

tatem formidolofam effe, refpondit: Non pof-

Epifcopo,quid a&tum fuerat,indicant. Ille vero

fum aliter facere. Quo dicto cum fuis idolis

N

^

tth

commotus, julfit referato fepulchro pecuniam

animam exfpuit.

m

d i

1

fuper corpus exanimeprojici, dicens: Sinttua

XX. Prafectus oppidicujusdam in Lufit

a- J anusiNi-"

1

tibi, quzecongregafti: pauperibus vero Chrifti

nia octavo quoque die confiteri, & SS. Eucha- cius ex-

at

r

non deerit, unde fuftententur. Necmora, cum

riftiam fümere folitus, fummam in vultu reli- €"1P^o 4.

priva quies no&urno tempore data fuiffet, au-

gionem praeferebat, verum fuübjeCtos avare &

üot

diuntur vocesa tumulo, fletus & ululatus im-

cradeliter regebat ; dumque ftudet maxime

Q

g

Tenfe: iuterquas voces hoc maxime refona-

opes (jure, injuria) corradere, die quadam

jul

ignotus fit illi obvius in via, ac litteras reddit,

n

bat, fe miferam, fe infeligem, quae auri confu-

-^

qui

175

Titulus XIV. | Jbaïitïa. *

]«

. qui ftatim evanuit, nec vifus uspiam poftea.

$ov

Praefectus literis acceptis, lectisque, ftatim,

l,

ds

heu mihi! horride exclamat, & amiflis viri-

EXEMPLA DOMESTICA.

]«

bus, domum inter manus delatus in le&o col-

L S;Ignatiüs tantopere averfabatur hoc vi- Vita.

locatur: verum in eo cubiculo, ubi decumbe-

tium, ut, quo eidem aditum in Societa-

d

bat, 27.d:emones horribili forma fe obtule-

y

te occluderet, per triginta dies deliberarit,

it

runt, quorum 20. flatim intro in hominem ir-

an domibus Profeifis jus aliquod ad ftabiles

ruerunt, totumqueimmanuiter poffederunt, re-

reditus templi reliaquere vellet, & tandem in

,

liqui vero feptem in eodem cubiculo fe con-

negativam partem fe refolverit.

Ob eandem

tinuerunt. Hoc afpe&u territis omnibus, Sa-

caufam etiam vetuit, ne quicquam pro mu-

cerdotes mox vocantur, adfunt, & exorcifmos

neribus acciperet Societas.

D dem

adhibent ;; at djemones , operam, inquiunt,

l- glm'.colh

luditis; Dei juffu huc venimus, nulla alia vo-

Il. S. Francifcus Xaverius licet plurima, Vital, r.

|

ie felï.e.wg, |

L]

ce ejiciendi: qui foris in cubili funt, citius

eaque magnitica m::nera eidem fzepe a Regi- &a.

expellentur, quam nos nequam hunc homi-

. bus, aliisqueopule.tis perfonis offerebantur,

magno tainen animo femper repudiabat,

In

nem deferamus. Sacerdotes inde commoti,

cubiculi dademones aggrediuntur, qui fingulo-

navi,licet omnia a Preetore illi abunde fuiffent

Ex

fuppeditata;non niíi mendicato vivebat. Quae

rum peccata, qui aderant, aperiebant.

iis cum jam fex emigraffent e cubili, poftre-

veroeleemofyrnae nomine offerebantur, conti-

nuo in pauperes &in(irmos diítribuebat.

s

mus, qui fupererat, converfus ad eos, qui in

hominem imigrarunt, eumque acriter cru-

. IlI. P. Petrus Faber nondum conditis con- H)m.soc,

ftitutionibus proprio voto fe devinxit, nun- 1.3. .33«

[

ciarunt; Quandoquidem, inquit, reli&i fu-

mus a fociis, quid hic agimus? cur non eos

quam fe quidquam pro fpiritualibus fun&io-

fequimur; qui eo di&o mox omnes factoim-

nibus accepturum, ac ne annuis quidem fru-

"

-

petu exceflerunt, atque una fecum infe.icem

&ibus liberaliter ufurum , nifi a poteftatem

illam animazm ad inferos detulerunt.

habente cogeretur, quod ille votum inter

l

lar.to.r2.

magna Dei dona numerabat.

"

XXI. Reginherus Mifnenfis Epifcopus poft

Idem Mogun-

Ibid.n.71.

ann.1966. «fe&ionemincubic ulum,ubi thefaurum fuum

tia difcedens, cuin ei CardinahsArchi'epi—

!

.

reconditum habebat, fecedens, cum quafi

Ícopus Ípecio'a munera obtuliffet, ea remifit

fomnum capturus fe inclufiffet , fequenti die

dicens, fe non ex iis effe,

qui argenteam

. fra&is cervicibus exanimis, a

. fuppelle&ilem ,

fed, qui omnia fua fecum

(gg*'thefauro fuo

incumbens, repertus eft.

portarent. Altera autem die cum ei Cardi-

| Spec. Ex.

XXI. Ufurarius quidam cum fepeliri fe

nalis ipfe in Breviarii thecam centum flore-

diiï. 6. ex,

cum facculo pecunia pleno curaffet, aperto

- nos iujeciffet, accepit quidem, ne tantum An-

| $4-

fepulchro dzemones fub bufonum fpecie vifi

tiftitem contemnere videretur, fed omnes fta-

tim in Socios Lovanienfes füumma

funt cor ejus pecunia implere.

in egeíta-

S. Greg.

- XXIII. Mulier quzedam fimulatze fan&ita-

te viventes, vel in pauperes ,

,

"Turon. de

ufus erogavit.

-aliosque pios

glUr. Mart-

tis cum aurum pauperibus elargiendum ini-

,

que congregaffet, illudque poft mortem Epi-

IV. P. Jacobus Laynes in exþ'edi'tione A- Hift. Soc,

Ícopus fuper corpus exaoime in fepulchrum

fricana nihil unquam de con

quifitis a fe pro P-1.l.10,

conjici jufliffet, aurum quafi in fornace refolu-

&egrotis fubfidiis ufurpabat:

Nihil unquam "* 94-

tuminos mulieris cum flamma fulphurea flue-

ab aliis'in gratze memorize m

unimentum.ob-

a.

revifum, ipfaquelamentabili'ejulatu fe ab au-

latum accepit, quod eum in magna venera-

ro vehementitfime uri, conqueri audita eft.

;E

tione apud omnes pofuit.

U

p Bal'. tO .70 ?

XXIV, Quidam zeger cum triginta auri li-

8nn.553- bras pauperibus di(tribui juffiffet, ideoque fu-

V. P. Aaroez cum aliquando in Hifpania

concionatus fuiffet, finita concione pro con-

bito convaluiffet, pcenitentia fa&i du&us ami-

fuetudine loci magnam ei pecunize vim ob-

co füo dolorem aperuit, qui promifit, fe om-

-tulere, in qua repudianda ita certatum fuit,

nem ei pecuniam relftiturum, fi in templo co-

ut populus ad ftrepitum altercantium accur-

Lyr, dt

ram altari diceret: Domine, non ego, fed iíte

imit Chré

dedit eleemofynam.

rerit, qui re cognita non íine fecunda admur-

Cum autem confenfif-

muratione diíceífit.

Cum deinde celebris

li pit LT

fet alter, vix templo egreffus concidit exani-

.('L d

mis, & periit.

quidam Concionator diceret Dominicano cui-

s

Vita PP;

dam dotto & pio, Patres Societatismagnum

