Deinde ficut Ulyífis focii in porcus mutati

bominis bonum ; nam tefte fan&o Ambrofio,l

de Elia

L

funt per philtrum a Circe oblatum, ita per

e'un.

manebat, antequam vinum inverniretur, o-

0 Bonvs

ebrietatem in beftiam convertitur ebriofus;

mnibus inconcuffa libertas, nemo fciebat aLac. ar.

i Diet.

qui autem fcedius; quam ut homo bruti ani-

conforte naturae fuze. obfequia fervitutis exi-v. 34.

ii

Mufonius znalis imago fit ? inquit re&e Mufonius. De-

in l. de

gere ; Non effet hodie fervitus, fi ebrie

I.c:s'

nique ipfe modus, quocormittitur ebrietas,

non fuiffet.

iäas

' vi&u.

turpitudinem illius fatis demonftrat; quam

turpe enim eft, inquit Seneca, plus fibi inge-

IX.Quza Jïml;m mpouiteu t;'am adducit; Un- Luc.a1.3.

rere, quam capiat, & ad ftomachi fui noneffe

de Chriftus monuit: 2?tezdite vobis, ne gra-

pelloV

N

N

!l cl

menfíuram! quam mmulta ebrii faciun

4

6; .de

ventur forte cordaveffva i crapula. & ebrieta-

w

uibus fobrii erubefcunt. .

*

tey €P fuperveniat ia vos vepentaima dies illa, taa-

Ssss2

quatm

R.P. Lobu, Bibl. Man. Tom. L.

-

692

Biblioiliece Manualis , Concionatorie

velamygdala amara,vel nucem mufcatam,vel

S.Baüilius quam lagtetis euim füperveniet. Hinc & S. Ba-

hom.:ro. filius dixit: Ebrietas fortitudinis pernicies,

de aliis cibis plufculum fumere ante, quam

in ebriet. (enectus immatura, mors momentanea.

bibatur; fic enim vinum impeditur : quo mi-

Deut.32.

04* ]

V. 33.

X. Quia fere infanabile«fl boc vitium, utpo-

nus fpiritus in caput emitteze poffit.

te cui illud Deuteronomii applicatur: ££

Ih

dracoum visusm eorum, C? venenum a[pidum

ï«

s X

ain[anabile ;; ubi vinum veneni nomine appel-

latur, quia corpori pariter & animze mortem

" ASCETICA.

adfert, nec eft rnithridaticum veltheriaca,quae

contra illud przevalere poffit, & ideo venenum

I Drimum eft,ut difcat, refpe&um humanurh S. Aug.

S. Amb. efít infanabile, id eft, vitium fine remedio. S.

deponere. Solent enim, tefte S. Au- f. 2324de

g

de Elia &

Ambrofius quoque cica hunc locum obfervat

ebDriet

jejun.

guftino, ebriofi ita fe excufare, ut dicast:

4.

^ dicens: Pulchre additur, infanabile; multi

Perfona potens me coegit, ut amplius bibam,

enim areliquorum ferpentium veneno curan-

& convivio Regis non potui aliter facere. Ad

ä

tur, nemo ab ebrietate, atque hzec eft caufa,

excufandas excufationes in peccatis ifta praze-

inquit idem S. DoGor, cur vinum non cuili-

tendimus, & quód implere noluinus, non po-

- bet veneno , fed draconum, quod eft infana-

tuiffe nos dicimus.

Etiamfi ad hoc venire-

bile, affimiletur.

tur, ut diceretur fibi: aut bibas, aut morieris,

melius erat, ut caro tua fobria occideretur,

ä

$ Vv

quam per ebrietatem anima moreretur. Sed

excufatio ifta falfo objicitur; ipfi enim Heges,

MEDIA.

& quicunque alii potentes, fi te viderent de-

PfOV. 2;'

Prov. 23. [

finiffe, ut eíis non acquiefcas, pro timore Dei

j

V. 2O.

Dfüiueve a convivizs: Ita Salomon mo-

inebriari, fi tibi fub hora videantur irafci, po-

nuit dicens: Noli effe in conviviis po-

ftea vero te in grandi admiratione fuícipiunt

tatorum, nec in commelfationibus eorum.

dicentes: Quants eum minis & terroribus

i

D.5

;

|

Hinc SS. Ambrofius & Auguftinus, nequein

fatigavimus, & tamen nunquam eum a fobrie-

N. X*&-

patria petiti ibant ad convivium, ne tempe-

tate feparare potuimus? Addit vero poftea:

rantize amitteretur modus.

Thren, 4

S. Aug.

lile qui ebrietati refiftit, fi cum Dei adjuto-

Y.2l,

f. 23. de

1. Per oratiouem fvequenter gratiam abffi-

rio perfeveraverit, & proipfa aliquasille per-

temp.

nendi a Deo petere: ita iterum S. Auguftin.

tulerit tribulationes, omnia ei Deus ad mar-

Q64,

]. c. confuluitdicens : Quifuntebriofi, cum ad-

II

tyrii gloriam reputabit.

Ptor, 5$

jutorio Dei de luto fzecis fe excutiant, vel de

"2$

cloaca ebrietatis, dum adhuc tempus eft poe-

II. Alterum eft, ut pariter bene condifcat S, Aug,

nitendi, feftinent, quanta poffunt celeritate

moderari delectationemin potu fubrepentem, l- 10.

eumque in finem meminerit fententize a S.

coni. c,

Deo auxiliante confurgere, &totis animze vi-

3I.

ribus cum Propheta fupplicantes Domino di-

Auguftino prolatze, dum ait : Hoc me do-

1125 v,7

cant; Eripe de luto, ut non inhzeream.

cuifti, ut, quemadmodum medicamenta, fic

Tbid.

alimenta fumpturus accedam. | Sed dum ad

III. Paulatim fibr aliquid depotu fabtrabere:

Uti idem Sancus fuafit dicens: Sed hic ante

quietem fatietatis ex indigentize moleftia

Ecln

omnia fcire debemus, quia non una die effici-

tranfeo, in ipfo tranfitu infidiatur mihi la-

Y2

queus concupifcentiz. lpfe enim tranfitus

untur homines ebriofi, fed cum paulatim pet

fingulos dies fingulos fibi aut binos calices ad

voluptas eft, & non eft alius, qua tranfea-

Eed. at

potum confuetudinarium addunt ; fic qui fe de

tur, quam quo tranfire neceffitas cogit. Et

vb

cum falus fit caufa edendi & bibendi , adjun-

hoc malo defiderat liberare, paulatim fubtra-

hendo ad fobrietatis lucem redeat. Qui enim

gi fe tanquam pediffequa periculofa jucundi-

per partes aliquid fubducere voluerit, & dee-

tas, & plerumque prazeire conatur, ut ejus

caufa fiat, quod falutis caufa me facere vel

' brietate liberabitur, & intolerabilem inferni

cenam non patietur.

dico, vel volo: nec idem modus utriusque

Prov.a,

S.Climac.

1V. Fellis Chriffo i2 crace oblati sneminiffe :

eft, nam

n

grad. 14.

parum eft.

quod faluti fatis eft, deleCtationi

;

ita Climacus fuafit dicens: Ubipoculum bibi-

turus fumpferis, aceti & fellis Domini Dei tui

III. Tertium eft, u

t,v quemadmodum ebrie-

E:,d' r

ne oblivifcaris, & omnino vel moderate:bibes,

tatem corporalem totis viribus fugere ac dif-

/velingemifces, vel certehumiliorinde & mo-

fuadere debet, ita pari ftudio fpiritualem e-

deftior evades.

brietatem procurare ac fuadere conetur, de

Pythag.

apud.Sto-

V. Ebriorum mores €? fa&la in[picere: ità

qua S.Bernardus illud Pfalmi: Calix meus

bzum S.

Pythagoras confultus a quopiam ebriofo, qua

inebrians, quam przeclarus eít: explicans

ratione ebrietatem vitare poffet? refpondit:

ait: Inebriat amor Dei ad contemptum mun-

18.

Si, qu:ze per ebrietatem facis, animo volvas.

di: calefacit, quia ferventes facit: acuit, quia

Hinc & Lacedzemonii ,. ut filiis fuis ebrieta-

erudit: Audaces facitcontra adverfa: Fortes

tem interdicerent, aliud non faciebant, quam

acarne, mundo, & daemonibus invincibiles:

0f4v

ut fervos inebriarent.

1

Gobat. in

Obliviofos, eorum fcilicet, quze retro funt, &

Ovi ]

VI. Medium aliguod maturale. ebrietatem

in futura extentos: difcretos erudiens ad Ju-

N

acc. can.

impediens adbibere : Qualia fant, vinum aqua

ftitiam: fomnolentos ad temporalia, & tae-

tan,

c' 5[0 S.I

" diluere, brafficam vel rapam crudam, vel o-

diofos ad invifibilia praeparanda pronos &

leum, vel parum panis aqua fuperbita tincti,

promptos,.

8X

Titulus ZL F. Ebïietas.

.Ve)

693

xam

impudenti». 3. Quia ut fües grunnümtv,, &

N

cONsþäCTUS

clamore fuo incondito aliis molefti

funt. 4.

PRAEDICABILES.

Quia ut fues graviter olezt C7 Jetent ,

nontam

Of. 4. v.

corpore, quam animo perm

alam, quam apud

Il

l. [4 x occafione thematis: Fgzum £ ebrie-

homines acquirunt, zeftim

tas aufevunt cor: Poteft ftultitia ebrio-

ationem. 5. Qnia

ut fues maxime filveftres i

n obvios quosque

forum demonftrari-ex fequentibus capitibus.

érruuzt, fi vel parum irri

1. Quia bibunt przeter naturze appetitum. 2.

tentur, feque ultro

Quia gloriantur,fe poíffe magnos hauftus face-

telis objiciunt, & perimu

nt. 6. Quia ut fnes

us

pingues macello diaboli 4

e

/

?inantur ,

& gra-

At |

re;cumtamen etiam hoc mulus faciat , ut ali-

tum ei cibum efficiunt. Vide Fabrum

IT apik

quando Ariftippus cuipiam dixit. 3.Quod cam

conc. 5,

Tt:e ïiet

in Dom. 2. poft Epiph. n. 3.

J

famulus recedat ab hero verberante, i pfinon

profugiant a vino quotidie caput obtundente.

V. Ex occafione ejusdem thematis narra-

M

4. Quod in aliorum fanitatem bibendo pro-

ri poteft, quod fofephus de Noenarrat,

quod

d.

m feu

priamleedant. 5. Quod voluntariam infaniam

Ícilicet, cum inveniffet vitem fylveftre

)«

accerfant, & feinbeftins transforment. 6.Quod

labrufcam, acceperit fanguinem leonis

agni,

£s

galli, porci, & urfi, & ex illis terrze

com-

cogant ad bibendum ultra appetitum, cum ta-

5

men obtrudere evacuandam magnam pati-

mixtis fimum faciens ad radicem labrufca-

h

nam cibo revertam itultiffimum cenferent.

rum pofuerit, ficque vinum dulcorarit. Hinc

dl

fattum. r. Ut ebrii fint audaces ut /zozes ; &

Videri poffünt hzc fufius explicataapud Fabr.

3

conc. 2. inDom.Quinq. Item Henr. Engelgt.

omnia pericula corporis & animze contem-

part. 1. Coel. Emp. die 2. Bach. $. r.

nant. 2. Utvelut

al

971 ducantur ad victimam ;

a

& facrificentur diabolo.

Prov.2*. — II Ex occafionethematis : /zgreditur H/an-

3. Ut velut ga// gal-

(ja

1.

de , fed in fine suovdebitut colubev : poffünt ex-

linacei fint fuperbi

; & pugnaces , aliosque o-

ht

mnes facil

e contemnant, & ad

. plicariproles ebrietatis, feu vitia, quze ex ea

rixas provo-

üS

naícuntur, quorum primum eft Zuxurza, juxta

cent. 4. Ut velat u»/ fint rapaca

S , praecipue

famze alienze , imo & vitze fpiritu

alis, dum a

Eph.5. illud S. Pauli: Nolite inebriari vino, in quo

V. 18

lios adebrietatem incitant, velc

eft luxuria. Secundum zmpudentia , juxta il-

ogunt. Quae

"T hren,

4- lud Threnorum: Inebriaberis atque nudabe-

omnia facileexplicari poffunt. .

» 2T.

VI. Exoccafioneth

ris. Tertium zz/2z:2 , juxtaillud Ofeze: Vinam

ematis : Fazer gui, //pof^ Matth.a6,

ja

Of.4. v, & ebrietasauferuntcor. Quartum zra &* coz-

Jabile ef , tvanfiat cali

x 2/fe a "ié: demonfirar

i V. 39,—

II.

zenijo, juxta illud Salomonis: Cui voe ? Cui

poteft

;quam amarum calicem ebriofi offerant

A. ]

Prov. 23. rixze ? Cui foveze? Cui fine caufa vulnera?

Chrifto, id quod facile preeftabitur,

fi gravi-

L 10

Y 29.

Cui fuffufio oculorum ? nonne his , qui com-

tas peccatiebrietitisoftendatur. r.

Quia mul-

torum aliorum vitiorum origo eft

] Conf, (

moranturin vino , & ftudent calicibus epotan-

, praecipue,

d

| dis? Quintum coztumacia £? di/plicine con-

odii, luxurize , irze, acedize, furti

, mnendacii ,

Yf.a8. v. . tezaptus , juxta illad Ifaize: Erraverunt ih e-

detractionis, blafphemise &c.

2.Quia multos

fecum in focietatem trahit,

brietate, nefcierunt videntem, id eft, Deum

omnes ícilicet,

contempferunt. Sextum Lare/fs C? perfidia

quos velexemplo, vel verbo,

vel coactionead

Ecclrg. juxta iliud Ecclefia(tici: Vinum & mulieres

ebrietatem impellit. 3. Qui

a rati

;

vV.2.

oni magis ,

apoftatare faciuntfapientes. Vide hsecfufius

quam aliaomnia , contrarium eft

;

quid enim

apud Fabrum conc. 5. in Dom. 2. poft Epiph.

magis diffonum rationi , quam ut

homo pri-

Eccl. 31.

III. Ex occafionethematis: Zzeum qmultum

vetur ratione ? Introducatur in fine Chriftus

V.38. . potatum, €'c. vuinas muultasfacit. Explicari

Yogans, ut auferamus hunc calice

m ab ipfo,

poffunt damna & ruinze, quas caufat ebrie-

& oftendatur, quam durus de

beat effe animus,

qui illum exaudire non vult.

P

.tas. r. Ruina corporis, dum deltruit fanita-

tem, imo & vitam ipfam aufert &abbreviat.

VII. Ex occafione the

tibus, z/Hudetur, 7 cos.

matis: 7) mdetur £€2- Luc. «185

2. 7daitne s propter crapulam enim multi pe-

t/puetur ,p

offquamflagel. v«33.

3. Opum €» divitiarum: Quia, qui

laverzut , occident eum ? potelt n

arrari hiftoria

V. 17.

amatvinum & pinguia, nonditabitur. 4. Pa-

de Chrifto ante hofpitium vuln

erato jacente ,

Eccl. 19. $272 : Quia vinum & mulieres arguent fenfa-

2,

& dicente, fe maletractatum ;

fu

iffe ab ii

s, qui

tos, teíte Siracide. Aezpublice: Quia, ficut

in hofpitio compotationibus vacant ; d

icatur

privatis domibus nihil nocentius eft, quam

roinde, idem di&urum Chriftum in cruce

ebriofus paterfamilias, nec navibus quid-

pendentem , fcilicet

potiffimam fuze paffionis

quam periculofius, quàm navarchus temu-

caufam ebriofos effe.

I.

rum paffionis przefenta

Quiaipfi calicem ama-

lentus; ita nec reipublicze majora creantur

nt, & agoniam procue-

pericula ab aliis vitiis, quam a temulentia

rant. 2. Quia ipfum a&ionibus & verbis im-

magifiratus. Vide hzec fufius a

pudicis flagellant. 5. Quia fcarrilitatibus. &

pud Fab. at

;

conc. 3. in Dom. 6. poft Pent.

levitatibus faisac convitiis ipfum coronis fpi-

Of. 4. v.

IV. Ex occafione thematis: JZzzum £2 qmu-

neis coronant. 4.Quia, dum rixis, verberi-

X1t,

lieves auferunt cor: narrari poteft, quod fo-

bus, lufü & perditione pecuniarum aliis vehe-

Ovid.t. ciis Ulyffis a Circe eveniffe fcribunt Poetee,

menter molefti funt, gravem illi crucem im-

i4. Me- dum

lis potum obtulit, & infues convertit; di-

tam.,

ponunt. 5.Quia blafphemando, aliaque fimi-

cique, idem evenire ebriis per vinum nimium

liagravio

potatum. r. Quia carent vatzone, ut fues, 2

.

ljum crucifigunt.

ra peccata committenxdo , ómnino il-

Quia ut fues volutautur 22/uto. Luxurioe &

VIII. Ex occafione thematis : : £zezdite Luc. 93

&

SSS S3

$

?o&is mET

Bibliothece Manualis Concionatorie

654

vobis , tie forte corda voflva graventur in cva-

V. Idem PlatoinPhzdro afferit: Nequa- Platorin

p(

ula €? ebrietate: poffunt proponi media tri-

quam eft Philofophi circa dele&ationes guítus Phadro.

veríari; unde cum quidam interrogaífet Pla-

plicia, & funiculo triplici, qui difficulter rum-

ü

pitur, per quem a cafu in foveam ebrietas &

tonem: Unde tibi fapientia tanta? ltefpon-

inferni cohibeantur, comparari. 1. /Vatura-

dit, quia plus confumpfi de oleo inlampade,

Jia: Qualia funt fumere braíficam, oleum, a-

quam de vino in calice,

Man»fi

equ

mygdala amara aut cibos alios impedientes,

VI. Quaecaufaeft, quod Moyfes propupu-

diíc. 16,

ne vini fpiritusin caput afcendat. Itempaula-

lo Iífraelitico. idololatrante interceflerit, non

n. 4

tim fibi de potu aliquidfübtrahere. 2. Mora-

vero pro gulofo? num forte idololatria minus

: pedt L

: inDon^

Jia, qualia funt ebrioforum mores , damna e-

peccatum eft, quam fi honor & cultus Deo de-

brietatis perpendere, . Chrifti calicem ama-

bitus conculcetur, & bovi fiGtili, operi ma-

poü.EPh' í

rum confiderare: 3. Superngaturalza : Qualia

nuum hominum, attribüatur, curigitur Moy-

funt oratio fervens, frequentior Euchariftize

fes populum idola adorare videns, regimine

Tuid

ilius fe exonerare voluit, non vero item,

fukmptio, vicoriafui, aliquoties repetita &c.

quaudo gulofus carnes a Deo fibi dari poftu-

; 5. XI.

lavit? Claraeftad hoc refponfio, qui idolola-

lii

EPTUS PR/E

-DICI:A-'*'

tria facilius curari poterat, dum enim vide-

| ALII CONC

BILES.

bant, quod vituliillius comminuti pulveres ab

61

: 4

Dasmnuur.

eis potati , per foetidaexcrementa ejicerentur,

manifefte agnofcere poterant, lllum verum

—

S. Bäül.

geniofo admodum epitheto ebrium di-

Deum non effe, qui per feceffum evacuare-

ho. 14. de

T. In

vus Chryfologus afficit, dumait: Ebrie-

Ti

ebriet,

tur: atverogula & crapula, cum omnia vitia

tas eft dademon blandus; quotautem, quanti-

annexa habeant, fintque vitia natura füa ine-

|

que nibili ducunt, ab hoc poffideri fpiritu;

mendabilia & incorrigibilia, Moyfes fe ad il-

imo eundem omni ftudio & folicitudine inda-

lum populum deinceps gubernandum mini-

gant ? Sed ut veraciterSS. Bafilius docet: Lym-

me fufficere credebat; quia, ut Cajetanusibi-

[

phatus & malo dcemone captus, mifericor-

dem dicit, peccatum gulze eft quafi incorrigi-

dia quidem dignus , ebrius vero, eadem fere

bile; cognovit Moyfis preces fuas pro illis

& ipfe patiens, minime mifericordia dignus,

in hoc cafu effundendas, minime exaudien-

qui fpontaneo fervit dzemoni.

das fore, quia fciebat Deum contra hoc pec-

Vder.

Plutatch.

catum omnino inexorabilem effe.

Iuïl'pag' ü

II. Francifcus Petrarcha in quadam epifto-

: 10j

Y

lo 30 epü 9'

la fua adverfus ebrietatem acerrime inve-

VIL Maximilianus I. Imperator, ac czeteri Joan.

chwate

ï

(

hens, fiagulos enumerat cyathos & crateres,

Principes acElectores, feorfim, & una in Co-

zenberg

mitiisfzepius propinationes vetuerunt. Prze-

in przef, 2.

Platareh. -

qui in conviviis, ut plurimum przebibuntur;

inLacon. !

Arimus, inquit, cvater pertinet. ad fftizm: Se-

fat. 1. & 2. Etquidemanno 1512. a dicto Ma- lib. contra

cuudus ad letitiam: Tertius ad voluptatem :

ximiliano I. Imperatore, & KleCoribus, acpropinat,

ftatibus, in Comitiis Treviris coeptis, ac Co-

uartus ad ebvietatem : Quintus ad ivam:

Sextus ad ligitium: Septimus ad furovem ; O-

lonice finitis, fingulari articulo prohibitze fue-

Gavus ad fotinum: Nonus ad morbum. -

rehujusmodi propinationes. Ubidicitur: Etfi

in prioribus aliis Comitiis fzepius eze prohibi-

ä

Plato de

]. Plato vir fapientiffimus inter alias Le-

tze fuerint, parum tamen id fuiffe obferva-

Pontanit

Legibus

ges ita fratuit: Multo magis, quam Creten-

lib. 2.

tum. Hinc quia e propinationibus nafcitut

Attic.bel.t

fium Lacedzemoniorumque ufu, Carthagi-

ebrietas , ex ebrietate omnis generis fcelera ,

|

nenfium legem probarant, utnusquamin ca-

blafphemize, czedes, & alia plura mala; ita

|

ftris quisquam guftare vinum audeat, fed to-

ut tales combibones de honore , falute, ratio-

lf:lnäelgr. |

to illo tempore aqua bibatur.

Sed & magi-

nis ufü, vitze, & bonorum ja&ura pericliten-

firatibus eo toto anno, quo magiftratu fun-

tur, preecipi omnibus ubique Dominis, ac

guntur, mandatum, gubernatores fuos , at-

magiftratibus, ut in fuis ditionibus eam con-

que judices munus fuum obituros a vino peni-

fuetudinem perpotandi tollant in fe & fubdi-

tus prohiberent. Quia, ut apud Ofeam dici-

tis fuis, acfub gravibus poenis prohibeant.

tur: Finuu» €w ebvietas aufevunt cor ; quan-

do enim corpus nimio vino repletur, ratio pa-

Quod finobilitas vitare nollet, a Principis ac

IiS4.

Caefaris aulis arceantur. Inferiores vero etiam

riter & difcurfus amitttur; nam ubi eft crapu-

in corpore fevere puniantur. Quod fi ullus ma-

la, inquit Laurent. Juftinianus, ratio cefpitat,

intelle&us obtunditur, confilia deviant,

giftratuum in executione hujus mandati com-

cia fuübvertuntur.

judi—

pertusfueritremiffiusagere, isa Coefareo Fi-

Pt

Ícali plectatur decenti mul&a, uti & ii, qui e

5$

Plutatch.

IV. Plutarchus curiofam quandam narrat

jin A-

fubditis contraid deliquerint: Adhibeaturque

popht.

hiftoriam praefenti propofito noftro valde op-

opera, utiislocis, ubi viguit ebrietas, omni

*

portunam , cum enim apud Pyrrhum nonnul-

ftudio oboleatur..

Plutarh,

li juvenes accufati elTent, quafi fimul epulan-

VIIIL S. Bafiliusait:Ebrietas eft doemon vo-

n Lacon,

tes, variis detra&tionibus & injuriis ejus di-

luntarius ex voluptate animabus noftris indi-

laceraffent famam, ille eosdem die fequenti

tus. S. Auguft. inquit: d2emon es, venenum

coram fe comparere praecepit. Primumque ex

dulce es, peccatum fuavees. S. Greg.ebrieta-

his percun&tatus eft , an de fetalia dixiífent ?

tem vocat blandum dzemonem. Unde S. Cle-

Omnino refpondit unus, talia & his plura di-

mens Alexandrinus dixit: lis, qui ad luxum

lnrr.

Y ii

xiffemus, fi plus vini nobis fuiffet.

Cui re-

menfarum propenfi fant, & fuos fibi morbos

M

fponfo Pyrrhus acquievit, probe intelligens,

enutriunt, proeeft daemon helluo maximus,

felh

ventris

Cl

qjuod ebrius non fit fibi compos.

quem ego non verebor, appell,are

daemos

Titulus XLVlil. — Ebrietas.

695

nf

deemonem, dzemonüm omnium peffimum, &

&l

tem reduxit, qui eje&is de ca

pern:cioiiffimum, cui confentiens S. Chryfoft.

mnes erubuerunt.

pite coronis, o-

ubi multum merum eft, inquit, ubimenfa refer-

. 'ta, & ad fatietatem commefíatio , ibi turpitu-

Dasqaui.

tdo, ibi omnis pompa fatanica.

XIlI. Lyfimachus ob fitim coa&us fe dädere Erafmus

U

Rotero E

XIlI.

Scythis, cum dein frigidam aquam bibiffet,Dii

in fimil. -

ällb. 16..

MISCELLANEA.

boni, inquit. quam brevis voluptatis caufa

14,

quantam depofui felicitatem.

Qualitas.

x

*

Enge-fgr. Lf

uidam ubi

XIV.Cum olim milites aliquotTarentini inter Idem a-

ïä

in Dom.2.

in taberna poculum cerevi-

ccenandum multa liberiusin Pyrrhum Regem PoPb.6.

pott. Eph.

-fize, & aliud viai depi&tum vidit, fub-

dixiffent , ideoque Regem acciti effent, unus

*

fcripit hoc lemma: Meliora funt

uam hominum.

opera Dei,

illorum ad Regem dixit: fatamur nos hzec ci-

: ibid.

xifle, & acerbiora longe di&uri eramus, nifi

II. Aliusin balenam converti cupieb*at, mo-

L

do mare Ceticum in merum Creticum con-

Yifum vertit.

lagena nos defeciffet , quo di&o Regis iram in

- verteretur.

Ibi

XV. Re&e cecinit Ovidius :

Ovid.l.r.

III. Quibusdam Philippum Regem laudan-

Nox & amor, vinum

amor, e«

uadent:

que nihil moderabile

tibus, 'quod facundus , formofus, vini capax

ego .

effet, fcite Demofthenes fübjecit: Prima laus

Ifta pudore vacat, liber, amorque metu.

Sophiftarum eft, fecanda fzeminarum , tertia

XVI. Re&e item Vi

fpougis.

&us defcripfit fequenti

bus verfibus :

rgilius ebrietatis effe- Väggïl. de

Tbid.S.i- — -1V. Afclepiadis pronuntiatum eft, fuper

Nec veneris, nectu vini capiaris amore,

Vebet,

menfam primum hauftum effe neceffitatis ,

Unonamque modovina,venusque nocent.

fecundum voluptatis, tertium ebrietatis. .A-

UtVenus enervat vires, fic copia vni,

pulejus vero dicere folebat: primum ad fitim,

Ettentat greffus, debilitatque pedes.

. fecundum ad hilaritatem, tertium ad volupta-

Muitos czecus amor cogit fecreta fateri,

tem, quartum ad infaniam pertinere. Suidas

Arcanum demens detegit ebrietas.

tres hauftus permittit íapienti, fcilicet v.

dinis, voluptatis, & fomni.

gletu-

Bellum fzepe petitferus exitiale cupido,

Valer.

Szepemanus itidemDacchus ad arma vocat.

V. Panthera hieroglyphice ebrietatem de-

Denique cum inentes hominum furiarit utere

liurpag. fignat, quia vini admodum avida cum fit, a

ue ,.

N

4fls

103.

venateribus fontibus, ex quibus illa bibere

hwAfs

Et pudor, & probitas, & metus omnis abeft.

Yberg

confucvit, vino fortiffimo repletis capitur.'

Compedibus venerem ,

vinclis . adftringe

rf

Platarch. — VÍ. Anonymus quidatá Lacon, cum audif-

.^^ Lyseum,

» Conttà

inLacor- fet quosdam cogi inccena ad bibendum, num

Nete muneribus lzedat uterque fuis,

opinil

etiam ad edendum cogerentur, quzefivit? in-

Vina fitim fedant, natis venus alma creandis:

finuans, ficat abfurdiffimum eft, cogi aliquem

Sed fines horum tranfiliiffe nocet.

:

ad certam ciborum quantitatem, ita non mi-

"XVII.Sed &Propertius non male eundem in Propert.

nus abfurdum effe, aliquem ad certum pocu-

finem cecinit :

.

.2. eleg.

lorüm numerum compelli. .

':'

uit,

Pontan.in

i cele-þ

Viuo formaperit, vino corrumpitur zetas ;

Atticibel,

Vil. Cum a Rege Ferdinando lud

Vinofzepe fuum nefcit amica virum.

brarentur, abom

nibus aliis infigniter laudati.

XVIIIL. Ovidius quoque iterum:

O Vidn !- rq.

Germanus quidam exclamans dixit:

art,

VVakeþa.ntv

Vina parant animos : faciunt

L]

r.

. ludi, in quibus nemo bibit.

aptos,

que caloribus :e

'Engelg

V1I. Fuit, qui organi in morem fiftulas vi-

Cüra fug

it multo, diluiturque mero.

cC.

treas ordine difpofitas habebat , quae fiogulze

Tunc veniuntrifus, tunc

pauper cornua fumit,

fingulos fonos percuffze reddebant, ur, utili-

Tuncdolor & curze,

rugaque frontis abit.

ter, re, realiter, zz2 , mirabiliter, /a, faciliter,

Tuncaperit mentes ze

vo rariffima noftro,

Jol, folenuiter, Ja, lacrymaliter, ut prae dulce-

Simplicitas, artes excutiente Deo.

dine lacryinze fundantur.

XiX. Diogenes quondam przeteriens do- Brufon.

Ibid.S 4.

IX. Alphonfus Magnus dicere folebat, ami-

mum vinolenti proftiturám dixit: Sciebam, L3. c.13-

citiam tribus fervari, pileo, id eft, perhumani-

domumiftam vino ebriamDominum

niter fa'utando: /o/;o, chartze , id ett, literas

ram: én Jam ructat.

evomitg-

Icribendo: vztro, hauitum bonum propiaando.

XX.Si furibusin domum ingreffis quispiam Fab. co. 4.

Plin tl- 14'

X. Àudrocides ad Alexandrum M. fcribens,

daret claves omnium ciftarum , inde maxima inDom.6.

i »

intemperantiam ejus cohibiturus, vinum, in-

illi darana inferrentur, quis non graviter illi in- P9* Pente

quit, potaturus Rex, memento te fan

guinem

dignaretur? atqui hoc totum ebrietas facit, vi-

terrze bibere.

tiis claves offerens,

quibus hominem exfpo-

Plntarch.

Xl. Leotychidas rogatus, cur Spartiatze pa-

lieat.

in Lacon. rom bibaar? refp

ondit: ne pro nobis confql-

XXI. De cerevifia ebrietatem procurante ApudEn-

tent alii, fed pro aliis nos.

non illepide cecinit Poéta:

gelgr. in

Undefuum ducat, queeris, cervifia nomen? -

om. 2,

Fuga.'

poft Ep, *

Quod cerebrum viíat, fzepe, Sabelle, caum.

Engelgr.

Xll. Pythagoras in ebrios olim incidens

XXII. De vini effe&ibus re&e iterum ce- Horat,

p.2. Cali. 3uffit tibiciaem convivio luxuriofo praefiden-

cinit Poéta:

mp.in

tem mutareharmoniam, ac doriconillis cane-

21.1.3.

feRO So

Tu lenetormentum ingenio admoves,

Plerumqueduro: Tufapientium

Caci. £1€,atquehoc modg melodiz illos ad fobrieta-

Curas ,

696

Bibliothecae Manua-lis Concionatorie

Curas, & arcanum jocofo

occumbere, quam fpiculis; lancibus , quam

Confilium detegis Ly2eo.

lanceis, quibus coena poena, pulpa culpa, fpi-

Plato.l.1.:

XXIIL.Plato dicere folebat,nullum tormen-

cula pocula, vagina lagena, preelia prandia,

ftratagemata tragemata.

deLegib- ti genus minus fümptuofum, minusque no-

Buchle-

*

xium & periculofum effe, quam vinum ad ex-

XIV. Bacchus.& argentum mutant mo-

rus V.e-

lorandos hominum affectus & mores.

res Sapientum,

briet.

Natal.Co-

mes IN y-

XXIV. Scito Symbolo veteres picam Bac-

JVein , Geld und Gut,

th010g-

cho facram fecerunt; quia ficut pica garrula,

Fevkebrven des Weifien Mutb.

Ibid.

C. T1-

quidquid audierit, narrat; ita & ebriofi. -

XV. Poft vinum verba, poft imbrem nafci-

XXV. S.Chryíoftomus ebrietatem vocat

tur herba.

Y

,

S.Chryf.

INacb Regen zacbfét Kvaut und G'as,

ho. aà morbum veniam non habentem , ruinam ex-

Dev Wem macbt [cratzen bas.

3

-

tioch.

poP. A*- cufatione carentem

i commune generis noftri

Buchle-

ppprpbrium.

XVI. Bis fex, credatis fpecies funt ebrie-

ru

tatis,

$. XVIIIL

Ebrius eft primus fapiens, eft alter opimus,

Ternus grande vorat, quartus fua crimina

t

A DAGIA.

plorat,

Quintus luxuriat , fextusque per omnia jurat.

Heracïi- l. Anima ficca fapientiffima.

tus.

Nücbterer Leib macbt müchteve Gedanken.

Septimus accendit, bis quartus fingula vendit,

Florlleg. Il. /7J/as ezuer uücbter vor gedenkt ,

. Nonus nil celat, quod habet fub corde re-

p.r-£778-

Das vedt und tbut er »obl getrdukt.

velat.

-

deid. JII. J^oller Muzd fagis Hevaeus Grund. . |

' »Somnia denus amat, unden

us turpia clamat,

IV. Qui multum bibit, parum fapit.

Et cam fit plenus, vomitum faciet duodenus.

Wobin of veguet, wivd es [clteu trucken.

XVII. Quo tibi potarum plus eft

$

" falutum ,

in vc;nþre

JWo viel Nebel, Raucb, und FW'olken feyn,

Das bell Eicbt nicbt kanun fcbeinen ein,

Hoc minus e potis, hifce falutis habes.

ibidem. "V. Quoties quis ebrius, toties puer eft.

- Semebr man fremde Gefundheit triukt,

VI. Gefuudbeittrünke fénd gemeiuiglicb

— gemebr der AAugen GeWndbeit binkt. .

z

Z

Curier zum Podagra und Wafferfucbt.

VIL Man gieht oft eizem eiuem. FF'illkomm,

Gs X C

Daft ev nicbt zmeymal miedevkoum.

: Bed.*. ]

AUTHOR»ES.

y. t

VIIL.. Es ertrizken tuebr vom IVein, als vora

Haffer.

[. oänhes Bufreus in Panario V. eodem.

E Ee.go

Vl

IX. Si no

ceat vini potatio vefpertina ,

II. Georgius Gobatin accufatione Canonic.

Ü

Hancmane repetas iterum, & fiet medicina,

III. Jofephus Langius V. eodem.

WFaun dusu Nacbts vom F'ein gauz voll, :

IV. Philippus D'Outreman in Pzed. Chrift.

: Proy.n. '

Und gmeftt bifl deboufcbieret ,

pr.c.7. . 6.

Y. 2j

Zu Morgen det Trunk miedev boll,

V. Ludovicus Granatenfis in filva locorum

Hebrz2,

Dev grifilich dich curievet.

comm. f. 554.

4

$3

X. Gefundbeitstrünke kommen. den. edersten

VI.JoannesDadrzeus in locis fimil.V.eod.

uud "dpotbeckera sum beflen.

VII. Hieremias Drexelius in Tobia p. a. c.

|

XI. Jer viel VVein trinkt, der fammelt viel

4. & in Jofepho. c. 14.

LE

Effg im Lei£.

VIII. Jacobus Marc

hantiþs in Tuba Sacerd.

3

tr. 5. 1. 5. & feq.

W9€

Multum temetum üt'acerburJn in corpore

acetum.

IX. Henricus Engelgr. in coel. Emp. p. z.

| mens crüciata

Fefto Pentec..$. 2. & feq. Item p. 1. Luc. E-

Vinum dumque premit ,

Ptoy, ag

. gemit.

m

vang. in Dom. 2. poft Epiph.

n

XIL. 77aunu

p/)

«an dicb bat geladen

X. Matthias Faber in Dom. 2. poft Epiph.

laiTim

Zu einev Gafderey,

conc. 5. & 6. Item conc. 3. & 4. in Dom. 6.

$Vb

Hüt dich vor Sünd, Schand, Scbadeny

poft Pent. Item in AuGario. them. 5. inDom.

M

Die gmeingliob ffud dabey.

4. Quadrag.

Ef

Der Trunkenbeit. dvey SSS,

XI. Petrus

Canifius in to. ult. de vitiis ca-

»4

AMevk moh!, und nicbt vergefi

pitalibus.

XII, Georgius Sherer conc. 4. in Domin.

-Sünud, Schand, Scbad fie bedeuten ;

Eccl IÀ

Elieb zu allem ZLezten.

Quinquagef. -

V1

XII. Non ineptef quidam dixit, plures poculis

XIII.JofephusMagü inBibl.Mtïral. tract.3 L.

27w À

ä

t

Dot ,

V]g

A

N

Y

x

TITU-

X eXx

697

HUR DRIEIRIMERNEEIHERIBOEIEREUERE P. ää*ääääääää&äääüä

TITULUS XLIX.

Jl

USVQ

EDUCAILIIO.

)met

$

r

XII. Vemte filu audite me, tzmorem Do-

Pfal 33.

» I2,

l |

minini docebo vos.

QUOAD ESSENTIAM.

Eccl IÍ.

- XIII. In filiisfuis agnofcitur vir.

Defnittio.

XIV. Nolitead 1nd1gnat10nem provocare fi- F. Coloiï' &

llos veftros, ut non pufillo animo fiant.

3 2I.

I

Buchle

us

Necefftas.

ft follicitudo de iis hominibus , qu1 curze

XV: Doce filium tuum , & operare in 1110 Eccl, 30.

És

LÀ

Lj

noftrze commiffi funt, five alendis ( quo

ne in in turpitudinem llhus offendas.

nomine cura etiam valetudm1s, vefti-

XVI. Contufio patrls eft de filio indifcipli- Eecl. 22.

tus, & habitationis mtelhcruntur) five bonis

nato.

V. 3e

moribus & difciplinisimbuendis; in his enim

XVII. Puer, qui dimittitur voluntati füze, Prov. 19.

confundit matrem fuam.

V. I5.

officiis tota educationis ratio confiftit.

XVIII. Adolefcens juxta viam fuam, etiam Prov. 22.

Dzvz/ä'o.

cum fenuerit, non recedet ab ea.

V« 9.

XIX. Equus indomitus evadit durus, & fi- Eccl. 30.

II. Dividitur in corpora/lem €s* jþzrztualem-

V.

e

prior eft, quae ad corpus alendum & perfi-

lius remiffus evadit przeceps.

XX. Egeftas & ignominia ei, qui deferit di- Prov. z.

^ ciendum ordinatur ; pofterior eft, quze circa

fciplinam, quiautem acqulefcxt arguentl, glo-

animum inftituendum occupatur.

riabitur.

S

l

XXI. Sapientiam & difciplinam qui abjicit, SaP n

infelix eft: & vacua fpesillorum, & labores üne

EX S. SCRIPTURA

fructu, & inutilia opera eorum.

Utzlztas

Qualitas

XXII. Via vitze cuftudienti d1f01plmam.

Prov IO,

i tibi funt, erudi illos, & curva illos a

XXIII. Qui docet filium fuum, laudabitur in Eccl. 30.

Ecc' 7 T. F1h

juventute fua.

Eccl 3o.

illo, & in medio domeihcorum in illo gloria- V: 2

. b

II. Qu1 dlhglt fïhum, affiduat illi flagella,

bitur.

ut lzetetur in noviffimo fuo, & non palpet

XXIV. Virga atque correptxo tribuit fa- Prov' 29.

roximorum oftia.

Prov.13. :

pientiam : puerautem, qui dimittitur volun- V* !5-

V. 24

T1I. Qui parcit virgae, oditfilium fuum qui

tati fuze, confundit matrem fuam.

autem diligitillum, inftanter eruditillum.

XXV. Tene difciplinam, ne dimittas eam: Prov. 4.

Hebr.12.

IV. Quis filius, quem non corripit pater?

Cuftodi illam, quia illa eft vita tua.

W r

quod fi extra difciplinam eftis, cujus partici-

AXVI. leclplmam Domini, fili mi , ne ab- Prov. 3.

pes facti funt omnes, ergo adulten, & non

jicias, nec deficias, cum ab eo corriperis. Quem

; filii eftis.

enim diligit Dominus, cornplt & quafi in fi-

Eccl. 3o

V. La&a filium & paventem te faciet ; lu-

lio complacet fibi.

;

de cum eo, coütriftabit te. Non corrideas illi,

XXVII. Non fubtrahere a puero difcipli- Prov. 23,

ne doleas, & in noviffimo obítupefcent dentes

nam; fi enim percufferis eum virga, non mo- Y* 33

tui, & ne defpicias cogitatus illius.

rletur tu percuties eum, & animam ejus de.

Prov. 29.

VI. Erudi filium, & refr1gerab1t te, & da-

inferno liberabis.

V. 17.

bitl»titias anim?e tuse.

XXVIII.. Bonum eft viro, cum portavent Thr. c..

Jy.adTíim.

VIIL. Si quis fuorum, & max1me domeih-

jugum ab adolefcentia fua.

V. 27.

&» V« 8»

corum curam non habet, fidem negawt &

XXIX. Stultitia colligata eftin corde pueri, Prov. 22,

eft infideli deterior.

V. I5.

Eph. 6..

& virga difciplinze fugabit eam.

|

4

VIII. Et vos patres nolite ad 1racundlam

I1I.

i

provocare filios veftros, fed educate illos in

