I. "T ria ferefünt, quze de hoc vitio bene ad-

$4

nas apud eos adulter daret? refponderit, nul-

vertere debet aíceta.

Primum eft, ut

las pro hoc leges a Lycurgo praeícriptas effe,

gravitatem illius zeftimare difrat, aliisque

quia nullusapud eos adulter daretur. Cumque

fimilem zefüimationem ingenerare ftudeat,

hofpes ulterius inftaret: quid fi autem exiftat?

quam quidem ex triplici injuria, quam facit,

fruc

fubjecit iterum Geradas: Bovemtantum da-

concipere poterit; nam r. grandeminjuriam

bit, ut porrecto ultra Taygetum collo ex Euro-

facitipfi Sacramento matrimonii, atque effe-

ta bibat.

Dicenteautem hofpite, id fieri non

&ui illius, cumenim hoc Sacramentum ideo

poffe,Geradas quoque, quo pacto, ajebat, apud

inftitutum fit, utfint duoin carneuna, ficque

Spartanos adulteri effe poffunt, ubi divitize,

infeparabilis unio Chrifti cum Ecclefia figni-

delicize, & corporis adícititius cultus probro

ficetur; hancutramquerationem, quantum

hàbetur: contra verecundia, modeftiaac obe-

infe eft, conatur tollere adulter. 2. Etiam con-

dientize Magiftratibus debitze obfervatio de

l

j

jugialterigravem injuriam affert; cum pote-

cori laudique dantur.

x

ftatem corporis füi, quam non ipfe, fed confors

Beyrlinck

lil. In Infula Patana Indize o

rientalis tam

coajugii habet,eidem auferat ; unde Marchan-

in theatr,

V adult,

fancte fervant conjugium, ut, fi quis adulte-

tiusinfert, hoc furtum quovis aliofurto gra-

p. 122.

rium commififfe deprehendatur, ad parentes

vius effe; nam in illis aliquid a fe diftinétum,

per virum primarium deductus juguletur ab

in hocautem feipfum, qui factus eft una caro

1iilis, confors vero iimiiiter abiisde

cum conjuge, eripit. 3. lpfi etiam juramen-

confodiatur;

fll pugione

to, quo püblicein ecclefia fidem fibi mutuo de-

Damnus.

Bott 1

Ibid.

derunt conjuges, injuriam facit; quze quidem

de conloj

IV. Aurelianus Imperator tantopere hoc

violati; tanto gravior cenferi debet, quanto

prof, 6,

vitium averfatus eft, ut militem in adulterio

digniores fünt, coram quibus editum eft hoc

deprehenfüm durarum arborum ramis im-

juramentum , nempe Chriftus in venerabili

]k Drel -

le&i, ficque per eas difcerpi voluerit.

Sacramento exiftens; E:cclefia, cujusauthori-

conf. t de

March. tr.

V. Saxones adhuc pagani adulteram fe

tate & imperio, acapprobatione contrahitur:

4.de carit

&teLt,

le&. 9.

'ftrangulare cogebabt, & fuper buftum illius

Sacerdos,a quo benedictio impertitur: Bapti-

prop.2. incenf2e & concrematze adulterum fu

fmus, fuper quo juratur: Coelites, qui velutte-

bant.

fpende«

$

ftes & vindices fidel datae invocantur.

Ibid.

VI. JEgyptii adulteris virgis mille i&usin-

II. Secundumelt, utbenenotet, conjugi-s, Wier,

fligebant, adulteras vero ad perenne dede-

busque inculcet memorabilem illam S. Hie- contra [o-

cus nafis truncabant.

Ibid.

ronymi fententiam , dum ait: OrigoquidemVin. l. x.

VILl. Cumani adulteram in foro ridendam

amoris honefta erat, fed magnitudo deformis.

exponebant, deinde afino per totam urbem

Nihil autem intereít, ex qua honefíta caufa

circumvehebant, ut tota vita effet infamis,

quis infaniat. Unde Xiftus Pythagoricus in

nam propter hanc equitationem Onobatis

z

fuis fententiisait: Adulter eftinfüuamuxorem

vocabatur.

ardentior amator.

In aliena quippe uxore

|

omnis amor turpis, infua nimius. Sapiens

$. VI.

judicio debet amare conjugem, non affe&u.

SIMILITUDINES.

Non regnet in eo voluptatis impetus, nec

$.Dlw

C:IOQ

preceps feratur ad coitum; nihil enim eft

dj n

-

Fuga.

foedius, quam uxorem amare ut adulteram.

S.Aug. deT.

cutfatius eft fame mori, quam idolothy-

thor.conj.

Si

Certe qui dicunt, fe caufa reipublicae & ge-

tis vefci; ita fatius eft defungi fine li-

neris humani uxoribus conjungi, & filios

procreare, imitentur faltem pecudes; & poft-

beris, quam ex illicito concubitu ftirpem

u?aerere.

]. Mu

)

quam venteruxoris iutumuerit, non perdant

UT

S. Chryf.

II. Sicut gubernator in portu naufragium

filios: nec amatores fe uxoribus przebeant,

de verbis

faciens, haud quaquam impetraret veniam ;

fed maritos.

Dom.h.

?'fic nec is, cui conjugium conceffum eft, quo

III. Tertium eft,utex gravitate adulterii cer-

lapfum etfugiat, fi aliena fcrutetur matrimo-

porajis. colligat fpiritualis adulterii gravita-

d

tem ;

r.'--

L.

Titulus V1

Jdulteräum.

55

tem; cum enim in hoc & perfona, cum qua

& non modoeos, quoslaceffunt, infe ultores Patric.l.4.

contrahitur, fcilicetipfe Deus, fit infinities di-

provocant, verum Maritos pene omnes, qui de reguo;

:nChl'yfl f.

gnior; & ipfa conjun&io, utpote quze voto fir-

eandem contumeliam & injuriam formidant.

adi,

matur, arctior exiftat ; & caufze recedendi lon-

lll. Optimum medium pro adulterio vi- Plautus in

ge minores, cum quidquid examore creaturae

tando praefcripfit Plautus, dum cecinit:

S dChQQ

fperari poteft, in Creatore infinities perfe&ius

Bonas mulieres zequum eft facere, ut abfen-

habeatur ; facile apparet, ex omnibus his cir-

tes viros

cumftantiis magnopere augeri illius gravita-

tem , atque adeo ficut innocens conjux jure

Perinde habeant, quafi przefentes fint.

: 5'. IX.

feparare fe poteft a thoro adulteri, ita merito

AUTHORE S.

timendum effe, ne Deus quoque ejusmodi ani-

mam adulteram deferat tandem auxiliis fuis.

I Jacobus Marchantius in Horto Paftorum

cr. 4. de Charitate.

$. VII.

l. Laurentius B

-

yrlinck in theatro v1tæ

MISCELLANE A.

humanze. V. eodem.

IHl. Mathias Faber conc. 4. in Dom. 2. poít

Qualita;.

&

Epiph.

| 8:05.(&:.6 L. So

crates dicebat, adulatores perinde face-

IV. Jofeph.Langiusin Polyanthzea. V.eod.

re, ac fi quis nolit ex aqua fuperne efflu-

V. loannes M

ente bibere, fedexilla, quaeinfundo, & dete-

empl. V. eodem.

ajor in magno Speculo ex-

tior eít.

VlI. Antonius Dauroltius in Catechifmo

! i I'r;nc.

: II. Adulteri maximam invidiam contrahunt,

hiftoriali c. 3- tit. 103.

N LO

GE

SX:"!

O.

ZA

(C

29

PO

O

AX

7

S

oc]

d

:

bo:

Or

o8nse

TITULUS FIl

A& TERNITAS. -

$.

I.

j

$. II

J.QUOAD ESSENTIAM.

EX S. SCRIPTURA.

Veritas.

, Dgþnitio.

I. Ibithomoindomum eternitatisfu», &Ecc!etiz.

I

circuibunt in platea plangentes.

Y. 3.

ll. Ipfi glorianunc, &indiemeternitatis. o.Petr. 3.

Boet. l

ft juxta. Boetium interminabilis vitae

V. I8.

de conf

[^)

tota fimul & perfe&ta poffeffio. ]uxta

JEternitas Beatorum;

prof. 6,

jU

Cornelium a Lapide, circulus in fere-

IIT. Circumdabit te Deus diploide jufítitize Baruch. s.

currens, cujus centrum femper, circum-

& imponet mitram capiti honoris zeterni.

«. 2.

Drexel. ferentia musquam eft. Juxta Drexelium, or-

conf.1. de fi; undique rotundus, inquo nec principium,

IV. Scimus, quoniam, fi terreftris domus a. Cor, s.

etern,

noftra hujus habitationis di(folvatur, quod ze- Y- £.

nec finis eft: Rota, quae femper volvitur, &

dificationem ex Deo habemus, domum non

volvetur in omne volubilis evum: Znnu ju-

inanu factam, zeternam in coelis.

giter revolutus, qui, ubi moritur & occidit,

ibi & renafcitur, rurfumque oritur: Fen; ju-

V. Quiautem do&i fuerint, fulgebunt quafi Dan, z2

Wier,

fplendorfirmamenti: & qui ad juftitiam eru-v. 3-

gi*, inquo per meeandros aquz ad faam fem-

diunt multos,

i L L

n [o«

per refluunt originem, ut iterum fluant: La-

qqaü ftellge in perpetuas zeter-

5

byrinthur innumeris fe gyris intorquens, qui

nitates.

VI. Hoeceftautem voluntas Patris mei, qui Joan. 6,

ingreffos perpetuo circumducit: & Znguir

mifit me, utomnis, quividetFilium, & creditv- 4c.

orbiculatim in fe reflexus, caudam ore com-

ineum, habeat vitam z;eternam.

ple&ens , qui in fui fine rurfum femper inci-

pit: Eft duratio femper praefens, & unum

VII. Quze feminaverit homo, hzec & metet : Gal,6, v. g,

quoniam qui feminatin carne fua, decarne &

perpetuum /odie, quod nunquam tranfit in

metet corruptionem: qui autem feminatin fpi-

praeteritum aut futurum : Eft principium fine

$.Dionyf. principio, fine medio, fine fine: Eft juxta

ritu, de fpiritu metet vitam geternam,

C. 1O.

div,

de S. Dionyfium, evum gvorum, quod non in-

ätemitd: Damnatorum,

n9"* terit, fed eodem femper modo fe habet.

ternum.

VIII. Difcedite a me malediüi in ignem 2e-Matth, os,

Divifio.

v. 4t,

IX. Ignis füccenfus eft in furore meo, & ar- Deut. 32,

Matth.25.

IL. Dividitur in zeternitatem Aeatorum,

debit usque ad inferni noviffima, devorabit-v. 22.

v. 46.

& Dammatorum: de quibus Chriftus apud

queterram cum germine fuo, & montium fun-

S. Mattheum dixit :

& ibunt hi in fup-

damenta comburet.

plicium zeternum , jufti autem in vitam

X. Ponas dabunt ininteritu ?eternas a fa-a theff ;

seternam.,

cie Domini, & a gloria virtutis ejus.

Y. 9.

XI. An-

56

Bibliothece Mmualzs Concionatoriue

Tud, v. 6.

XI. Angelos vero, - qui non fervaverunt

y

-

fuum principatum , fed dereliquerunt fuum

EXEMPLA CHRISTIANA.

domicilium, in judicium magni diei, vmcuhs

David defeipfo fatetur. Cogitavi dies an» pf 76. v.6.

"

seternis fub cahgme refervavit.

* tiquos,& annos?eternos ia tmente habui;

Et meditatus fum nocte cum corde meo, &

Lgü' l

$. H

exercitabar, & perveftigavi fpiritum meum.

JI. Fulco homo ad mundilez

es fatctus, cum Drexel

Paf ()

EX SS. PATRIBUS

quadam nocte dorinirenon poi?

et, cogita

re fe- confid. 5;

cum coepit: fi hic in mollilecto Jacentl,absque de &tern.

Utilitas

alio dolore, tamen tam moleíta eít cubatio,

ZEiernitatir. confidorata,

quantopere cruciabor, fi in lecto igneo zeter-

num jacere, & cruciari debebo? 1taque per

S, Bern,.

epiít. 3

. leterms inhianti faftidio funt tranüto-

.rla.

hanc cogitationem immutatus eít, ut mox ia-

crae Ciftercienfium Congregatwm nomen de-

S. Aug

II. Melior eft modma amarltudo in fauci-

derit.

ap. Drex

bus, quamaeternum tormentum in vifceribus.

confid. 6.

IiI. Juftus Lipfius,cum totis vmbus feadin- Ibid. con-

Pedtg

de ztern,

liIl. Siquis intra centum annos una folum

ftantem mortis horam intrepido animo fub- "I** 4«

Chrif

S.Chryf, nocte fuave, lzetumque fomnium vidiffet, &

A AT

hom.20. centenis ob id annis puniretur, an appeten-

eundam praeparaffet, tandem in heecfufpiria

ad pop.

dumhoc fomnium ad centum annos, hoc eft

erupit: O Mater Dei, adfis famulo tuo cüm

tota aeternitate decertanti, & non me deferas

praefens vita ad futuram? imo multo minus,

& quod eft gutta ad pelagus, hoc anni mille

in hac hora, a qua pendet animze meze falus

funt ad futuram eternitatem.

?eterna.

EMi REANEE g —

IV. S. Augufhnus affiduo precan folebat : Idemcon-

$. Aug. in

. [V. Quid appendis cum icfinito quantum-

f, 36.

que finitum? decem millia annorum, decies

Domine, hicure, hicfeca, modoin2e: reraum 1d. 5.

parcas.

centena miliia, fi dicendum eít, millia mil-

V. Olympius fenex in coenobio Geratimi !bid. con-

lium, quae f'mem habent, cumzeternitate com-

9

quaefitus, quomodo in tam angufta cavea, tan-

parari non po *unt.

to aeftu, intercyniphes & muícarum examiua

Hugo in

V. Digiti ejus apprehenderunt fufum, hoc

durare poffet?. refponcit: Fili, ifta toiero, ut

proy 31

eft, rectitudinem intentionis, per quam electi

cruciatus illos intolerab'leszeternos evadam :

omnia opera, quali fila in orbem ?eternitatis

cyüiphes patior, ut vermem effugiam immor-

retorquent.

talem: hos sítus facile eít perierre ei, qui

th de

VI. Quistam 1nfenfatæ, tamque ob&matæ

Vict, de

ignem metuit:eternum. Hecmea, etfi mole-

ftat, intgr.

mentis homo uspiam poteritiuveniri, quinon

fta, tamen brevia funt, & finem habebunt, illa

hom-

expavefcat, & omnino abhorreat, traafitoria

nullum.

P. 7

carnis blandimenta tormentis aeternis mer-

V.l

VI. CumTroilus Epifcopus hortatu S. Joan-1b.confid,

cari ? .fi diligenter afpiciat, indefinenterque

nis eleemoiynarii, liberalem eleemofynamiin - * 5

attendat, quam fint modica, feu etiam mo-

mentanea omnia ifta carnis oblectamenta,

pauperes diftribui juffiffet, deinde vero poeni-

tentia ductus a S. Joanne eandem pecuniam

quae pertranfeunt: & quam fint immania &

denuo accepiffetpaulo poftinfomnis ampliffi-

(itr,g

atrocia tormenta illa aeterna, quae fmem non

mas?edes vidit, & in earumfrontehunc titu-

Tuít,

habent, nec babere poH"unt

lum: Manfiozeterna, & requies Troili Epifco-

S. Hier.

VII. Nullus 'a^or durus, nu'lum tempus

pi: quotitulo confpecto dum vehementer gau-

ap. Drex. Jongum videri debet, quo glorla ?eternitatis

Drene

confid. 6.

det,iubito videt quempiam advenientem,& fo-

acquiritur.

ciis dicentem: tollite hancinfcriptionem , &

$d4.d

&. Greg.

VIII. Viri fan&i prefentis vitze dies nihil

iftam ejus loco fuffigite: Manfio zeterna, & re-

g,

l.8.mor. effeconfpiciunt, dum illuminatze inentis ocu-

€, 20.

quies Joannis Epifcopi Alexandrini empta li-

los in confiderationem zeternitatis defigunt.

bris triginta argenti.

Quo fomnio correctus

Troilus, liberaliorin pauperes effe coepit.

Qualitar.

VII. Cum Thomam Morum Aloyfia uxor Staplet,

in carcere vifitans rogaret, ne vitam & bona, ii vit.

S. Aug. in

IX. Necputes, quia verbis finitis fïmtur e-

Pf. 145

ternitas. /Éternitas in verbo quatuor fyllabis

quibus longo adhuc tempore frui poffet, fibi

conftat, infe fine fine eft.

przecideret,quaefivit ex ea,quot annos putaret,

leoní

X. Cum homo de »ternitate differit, cae-

ipfum adhuc vivere poffe: cumque illa vigin-

M

S. Greg.

1,27. mor. cus de luce loquitur.

ti refponderet, fübjecit ipfe: nze tu imperita

C. 29.

es mercatrix, o Aloyfia, & quafi una deftu)tis

Nazlan.

XI. /Eternitas nec tempus, nec pars ulla

mulieribus locuta es , dum aeternitatem vi-

orat.38. in temporis eft.

Alisy

nativit.

ginti annis vis commutari.

iflc,

Chrifti.

XII. Vigilanti cura per cun&a opera inten-

VIII. Alexander Pontifex militi flagitiofo Engelgr.

S.Greg. tio mentis noPcræ penfanda eft, ut nihil tem-

omnem medelam refpuenti annulum fu

um eimol, T.

Y 1x.

porale in his, quze agit, affectet, fed totam fe in

. 4. Luc,

tradidit, ea lege geftandum, ut quoties afpice- ;

&

foliditatem zeternitatis figat.

ret, imminentis mortis, unde pendet »eterni-

XIl. Utinam faperent,ut zeternitatis ima-

tas,recordaretur. Vixpaucis diebus geftarat

S. Bern. f.

de»S.Uet. go reformetur in nobis, videlicet ut praefen-

& fupplex ad Alexandri pedes fe abjecit, at-

& , Paul.

tià moderemur, przeterita per intelligentiam

que omn»i veneno ejecto in novum hominem

reformatus eft

dijudicemus , noviffima provideamus ad cau-

ïngelgl

telam.

IX. S. Francifcus tirones fuos identidem Ibid,

Q'RI

hi&

h

[

Titulus P1I.

Z termtas.

57

his verbis confirmare folebat: Fratres,magna

terat, arripiens, duo OO pinxit, quodlicet va-

n

promifimus, fed majora promiffa funt nobis.

rii varieinterpretati fint, recti(fimetamen me-

Modica hic voluptas,fed poftea poena immen-

moriam duplicis zeternitatis,miferze fcilicet &

fa: modicus hiclabor,fed poftea gloriazeterna.

felicis fignificare dicuntur.

: Leff. 1. 4.

X. P.Leonardus Leffius S. J. &ipfe animo

VIII. P. Chriftophoro Caro S. J. Chriftus

Ibid.

erel,

perf c.4 (uo seternitatem affiduo volvebat, & alios ad

apparens, hzec paucaanimo verba volvere af-

nüd,&

idem faciendum hortabatur, dicere folitus,

fiduo hortatus eft: O 2eternum! o momenta-

&UE

nullam fibi ad.vincendas tentationes ac peri-

neum! olongum! o breve! -

'cula peccatorum cavenda efficaciorem cogi-

IX. S. Gregoriusilla verba: Introduxit me $ Greg in

tationem videri.

Rex in cellam vinariam , & ordinavit in me Canc, 3.

charitatem: interpretans, quid , ait, percel-

$5X«

Dj

lam vinariam congruentius, quamipfam ar-

MISCELLANEA.

canam aeternitatis contemplationem accipi-

mus? Etcertequicunquecogitationem hanc

»idl con.

Qualïtm'.

altius in mentem demiferit, gloriari poterit :

.4.'

Pzdag.

idam percommode zeternitatis magni-

Ordinavitin me charitatem.

Chrift, p.x

1(2/

tudinem fic declaravit: Finge, in-

X. S. Therefia cum horam indicari audit- f!ngelgr.

€. 8. $. 9.

quiebat, totum ccelum empyreum membra-

fet, dicerefolebat: jamuna hora viciniorfum ! € $.«

na obduétum , & meris numeris novenariis

infcriptum,quotannos putas his numeris con-

patriæ & seternitati,

tineri, cum Clavius demonftret,unitatem cum

u CGII-I.

50 j VI.

quinquaginta duabus cifris , feusulla, ut vo-

CONCEPTUS PR/EDICABILES.

T

cant, longe majorem numerum efficere, ac

mundus totus usque ad concavum firmamen-

LEx occäüone thematis: /Innos eternos in Pí.76. v.6,

Id COfl«

ti arenulis repletus grana contineret, licet

mente habui: poffuntauditoribus duo an-

9

decem milia talium arenularum globulum

nuli pro xenio, aut alia occafione offerri, unus

grano papaveris zequalem duntaxat confice-

ferreus, cuiinfcriptum fit: /Momentaneum, quod

rent.

Sivero cifrze 7o. ponantur, numerum

deleat : eternum, quod éruciat: alter aureus,

arenarum contineret, qui mundum millies

culinfcriptam fit: /Momentaneum, quod cruciat ;

mille millionibus millionum noftro majorem

eternum, quod deleflat. — Etinprimis utriusque

impleret. Et tamen fi poft tot annos finitos

hujus annuli ufus & praxis in profperis &

unicaarenulatolletur, necdum quafiinitium

adverfis cafibus per aliquot cafus oftendatur.

factum efífet seternitati.

Deinde vero etiam fru&us hujus ufus oftenda-

Pí21, 76

]I. Re&e dixit Propheta:

'Etenim fagittse

tur, quod fcilicet eorum adminiculo quis abfti-

V. 19.

onfid,

tuze (ideft, calamitates hujus temporis) tran-

nere & fuflinere difcat ( in quibus duobus capi-

M

feunt, voxtonitruitui (quadices: Difcedite

tibus tota perfectio & fapientia hominis Chri-

nem aeternum) in rota.

ftiani confiftit) uti tum ratione, tum exemplis

ame maledidiinig

Utilitas.

facile probari poteft.

Cicer. 30

IIT. Sapienter pronunciavit Tullius: Sa-

—X ]Il. Exoccafionethematis:

Tbit homo m do- Eccl, t2;

Tufc.

pienti nihil poteft videri magnum in rebus hu-

mum aternitatir [um: poteft narrari parabola v« 5»

manis, cui eeternitas omnis, totiusque mundi

Barlaami decivitate, in qua confuetudo erat,

nota fit magnitudo. .

ut Rex nonnifi per annum regnaret, poftea nu-

Drex.con-

IV. Moyfi olim praecepit Deus; Fac tibi

dus in exilium expe.'teretur; quodadvertens

fid.4.de duas tubas argenteas ductiles: fi femel clan-

quidam Rex fapiens, totoilloannofuos the-

&terne

xeris, venientadte Principes, & capita multi-

fauros occulte in locum, in quem expellen-

tudinislírael; fiautem prolixior atque conci-

dum fe fciebat, praemifit, unde poftea expul-

fus clamor increpuerit,movebunt caflra. Duae

fus, omnia cum gaudio invenit, acfruitus eft.

hae tubae duas voces nunc & femper fignificant ;

Applicetur poftea parabola cuivis homini

qui priorem tantum audit, non movebit fe ;

chriftiano, atque ad thefauros bonorum ope-

,ple&

fed fi pofterior auribus ejus infonet, tunc ad

rum praemittendos excitetur.

fil

iter zeternitatis fe accinget.

" IIl. Exoccafionethematis: Faciamus €$ ip- 1. Mach.g;

Td, confid.

V. Zeuxes quefitus, cur tanta diligentia fua

i nobir nomen: poteft narrari, quod fupra de v- 57

9. $.3.

opera pingeret? refpondit: Diu pingo, quia

Zeuxe diéctum eft, quod fcilicet ideo tamdiu

zeternitati pingo.

Idem facient, : qui operum

fe pingere dixerit, quia zeternitati pingebat:

fuorum przemium seternum fore credunt.

Excitentur proindeauditores, ut &ipfi firmi-

ZElian.l.xt

VI. Ifmenias Thebanus ad Regem Perfa-

ter fibi perfuadeant, fe zeternitatilaborare; at-

hift.c.21. rum legationis. caufa miffus , cum adorare

queadeo cum magna perfe&tione omnia fua o-

Regem juberetur, annulum in terram labi per-

pera perficere ftudeant.

Quod ut tanto ala-

yl.f

1gelgfc

mifit, feque ad eum tollendum inclinans , in

crius faciant, oftendatur nominis & przemi

Lt

mente dixit: Nontibi, oRex, fedar:nulo me

seterni, quod fibi per opera fua parare pof-

LL

[104

inclinavi. Simili modo, qui aeternitatem con-

funt, excellentia & magnitudo.

fiderant, in omnibus adverfitatibus & humi-

IV. Exoccafionethemats: Repofita efl mi- 2. Tim, 4

liationibus dicunt: non tibi, fed annulo 2e-

hi corona juflitie: poteft dici, vitam noltram " *

ternitatis.

:

effe fimilem ludo eorum, qui ad annulum cur-

E£ngelgr.

VII. Philofophus quidam in extremis con-

runt, ubi, quilancea annulum penetrat, & au-

emb. 1.

ftitutus, cum rogatus fuiffet, ut falutare moni-

fert, praemium & laudem acquirit.

Dicatu£

1d)

EL

tum relinqueret, calamum, quia loqui non po-

autem, hunc annulum effe 2eternitatem, lan-

ceam

R. P. Lohn. Bibl. Man, Tomn. I.

H

58

Bibitothece Ianualis Concionatorie

ceam effe confiderationem & memoriam, qua

Sehr gefihrlich man alldorten fpielt.

- Wo es das lange Ewig gilt.

quicunque annulüm ilium penetrabit, prze-

mium optim2e vitae in hoc zeculo, & glorise in

IV. Nil leve, quod zeternum eft.

futuro auferet, id quod facile copiofius oftendi

Nichts ring, was ewig.

per

poteft.

V. Si vis beatus effe, hoc primum cogita,

venn, n

^$ VIIL

fetis

geternorum intqitu contemnere & contemni.

AXIOMATA.

$. Vi

I. Mo

mentaneum, quod dele&at ; ætemuni,

AUTHORES.

quod cruciat.

Was wohlthut, wihrt ein kleine Zeit,

$,Bern

Was weh thut, wührtin Ewigkeit.

I. Jeremias Drexelius dezeternitate.

p.in Af

II J[oan. Bapt. Manni Circulus zeternitatis.

II. Momentaneum, quod cruciat; seter-

III. Henricus Engelgrave Embl. 1. Lucis E«

num, quod delectat.

vangel.

S. Bern.

Was wehthut, wihrt ein kleine Zeit,

ap. Engel-

Was wohlthut, wehrtinEwigkeit.

IV. Philippus d'Ov

itreman p. 1. c.8. $. 9.

grave em-

V. Daniel Bartoli in Germaaicam linguam ex

$ Dert,

blem.

IIi. Nulla fatis magna fecuritas, uþi peri-

$. ult,-

clitatur aeternitas.

Italica 1660. verfus.

decon

$. Amb

s füper

TITULUS VIIL.-

"a

AMBITIO

$. I

$

äpplaüdit & adulatur; ut in Abfalone cernes

re erat.

:

QUOAD ESSENTIAM.

&Cm.

V. Pr

omptus & fervidus, ubi placere co-

dejeju.,

gnoverit: tepidus & remiffus, ubi putaverit

Dc:fi(zitio. |

difplicere.

I.

la, deteftatur iniqua, fed

S Bif.c

.VlI. Improbat ma

1o, corf

S. 'Thom,

ft dignitatis & honoriä Qinordiinams ap-

alia cum aliis probat & improbat, ut judicetur

monzfl

2. 2.q.13 :.

petitus. Per hoc enim a fuperbia dif-

idoneus, utreputetur acceptus, utreputetur

$ tl in

€, 3.

L

ab omnibus, uta fingulis approbetur.

fert, quze eft inordinatus appetitus ex-

3. Mata

cellentize in communi: &avanagloria, quae

VII. Statim ut ad honorem eft promotus,

$, Bern

laudem indebitam immoderate appetit.

in fuperbiam extollitur, in jactantiam effrze-

4 de 4f

Divifio.

natur, non curat prodelfe, fed gloriatur proeef-

a-

fe:.przefumit fe meliorem, quia cernit fupe-

|

March, in

II. Dividi poteft in ecclefiaflicam €9 [zcul

hort.pafi rez; ; llla eft, qua ecclefiaíticze dignitates

riorem ; priores dedignatur amicos, notos

tubs Sa-

appetuntur, de qua S. Gregorius locutus elt,

ignorat, externos comitatur, contemnitanti-

cerd, tr,

quos, vultumavertit, cervicem erizit, faftum

3. leG. $.

dicens: Suntnonnulli, qui intra fan&am Ec-

Innoc

clefiam per fpeciem rcgiminis gloriam affe-

oftendit, grandia loquitur, fublimia medita-

l- 2.C 30

&ant honoris , videri Doctores appetunt ,

tur,fübeffe non patitur, przeeffe molitur, fubdi-

mas

tis onerofus, omnibus infeftus, praeceps, mo-

tranfcendere czeteros concupifcunt , pri

Qui

in conventionibus quzerunt cathedras.

leftug, arrogang, gravis & importunus.

füfceptum curze paltoralis officium miniftra-

II.

Wemde

re digne tanto magis nequeunt , quanto ad

S.

tont,

.EX S.

SCRIPTURA.

hujus humilitatis magifterium ex fola elatio-

mundltu:

ne pervenerunt. 1lua eft, qua fzeculares ho-

| Qualitar.

norum gradus ambiuntur, qualem appetiit

Hamaa, cupiens, utquem Rex honorare vel-

I. AToli quærere abhomineducatum, neque Eccl 7.v.4

a Kege cathedram honoris.

let, vefte regali indueretur, equoque regio

inipofitus, & diademate rezali coronatus per

II. Non adjicies exultari amplius in mon-Sophon. -

3- NV. I.

urbem circumduceretur, praecone acclaman-

te fancto meo.

Syr

Efh. c.6, te: Hoc honore condignus eft, quemcunque

III. Quicunque voluerit inter vos major Matth.

H

u

V. II.

5

itün

Rex voluerit honorare.

fieri, fit vefter minifter: & qui voluerit in-2o- *-26.

&us.

ter vos primus effe, erit vefter fervus. .

III.. Hos pulchre inunum cumulum colle-

IV. Necquisquam fibi fumit honorem,

:

ebr. 5.

qui voca:ur a Deotanquam Aaron.

fed ä

L2

git Innocentius, dum dixit: Ambitiofusfem-

Damnu:s A mbitionis.

per eft pavidus, femper attentus, ne dicat,

quod difpliceat.

V. Ettu Capharnaum usque ad coelum ex- Luc. ro.

Ínnoc. de

IV. Humilitatem fimulat , honeftatem

altata es, fed usque adinfernum demergeris. . V. 15-

HEm 1

vilit. con"mentitur, affabilitatem exhibet, benignita-

VI. Quod hominibus altum eft, abomina- Luc. 16.

v. I5.

M

d t hu« t5 oftendit, fubfequitur & obfequitur, cun-.

tio eft ante Deum.

IN IS

&os honorat, univerfis inclinat, frequentat cu--

VIT. Elevafti me, & quafi fuper ventum po- lob.3o,

li,

V. 21«

í

N

rias, vifitat optimates, affurgit & amplexatg;,

'nen!s elitifti me validef

i

$. III.

Titulus VIM. — Anbito

59

'$. IlI

XIII. Ex illo pendent omnium fübditorum ttd.Peluf;

necellitates, probationes eorum, qui ordinau-

epift. a

EX SS. PATRIBUS ET DOCTORIBUS.

tur, potus fitientium, cibus efurientium, vin- "allad.

Qualitas.

&i, viduze, injuriam paffi.

PetrusRa-

XIV. Epiicopus idem eft , quodh fuperin- S, Anf. in

venn, in

l. AAmbitio eft quedam chymia charitatis;

fer um

". charitas enim patiens eft pro zeternis,

tendens: utintelligat, fenon effe Epifcopum, epitt ad

ambitio patitur omnia pro caducis.

Chari-

qui przeeffe dilexerit,non prodelfe; nec defide- Tim.

tas benigna eft pauperibus ,. ambitio diviti-

rare Epifcopatum aseftimandus eit, qui fuum

bus. Charitas omnia fuffert pro veritate, am-

$

defideratlucrum, vel honorem, non plebis ía-

bitio pro vanitate.

lutem; nonenimdicitur: Qui Epifcopatum de-

S. Bern. f;

II. Operverfitas! oabufio filiorum Adam,

fiderat, bonum gradum defiderat , fed bonum o-

2.in Afc, quia, cumafcendere difficillimum fit, defcen-

qus defiderat, quod in majori ordine conftitu-

dere autem facillimum, ipfi & leviter aícen-

tus, poffit, fi velit, occafionem exercezudarum

dunt, & difficilius defcendunt, parati ad hono-

habere virtutum.

res & celfitudines graduum ecclefiafticorum,

s

XV. Ut omnem ambitionem Chriftus di- Innoc.III,

ipfis etiam Angelisformidandos.

fcipulorum cordibus eximeret, parvulum inl.4. de

&. Bern. l.

III. Oambitio ambientium crux, quomodo

medio eorum ftatuit, deque primatu certa-

Cont.

J

mundi

Na.de conf,

omnes torques? omnibus places? nihilacrius

re prohibuit: Qui major , inquit, efl n vobir,

[*

3

cruciat, nihil moleftiusinquietat; nihiltamen

fiat ficut junior, £9 qui pracejJor eft , .[icu& mini-

apud miferos mortales celebrius negotiis ejus.

firator ; non quis major efl, qui recumbit, an qui

s. Amb- 1.

IV. Szepe quos vitia nulla delettant, quos

miniflrat ; moune qui recumbit? Quis veroigno-

3. fäper

nulla potuit movere luxuria , nulla avaritia

rat, Clericum in medio Ecclelize effe, tan-

fubruere, facit ambitio criminofos; habet e-

quam eum, qui miniftrat? Quare memine-

nim forenfem gratiam , domefticum pericu-

rimus potius officii noítri, quam dignitatis?

lum, &, utdomineturaliis, priusfervit; cur-

neque enim ad dominationem vocati fumus,

vatur obfequio, ut honore donetur; & dum

fed ad opus. Non immerito S. Hieronymus

vult effe fublimior, fit remiffior.

3

ut peftem quamdam fugiendos Clericos ait,

S.Cypr. 5.

V. Etiam infinu Sacerdotum ambitio do

É

qui a fpeluncis domorum.paternarum abftra-

dejejUn. mjit. ibi füb umbra recubat, in fecreto thala-

&i, & poft in Ecclefia füblimati, ac facerdo-

-mife fraudulenter occultat.

tis ditati, vanze glori

»

2e & füperbiae ftimulis

s. Baf.a CO

VI. Diabolica peftis eft libidinis dominan-

efferuntur.

1o. conft. di labes,

quae proinde infigne eft primze illius

XVI. Pecunias quidäm contemnere volen- $. Chryf.

monaíl,

diabolicae pravitatis indicium.

ti, fatis eftfacile, honorem autem defpicere, h. 43. ad

S.Hil. in c,

VII.. Omni

S hogor fzeculi diaboli eft

-neg'o-

multi laboris indiget, magnze fapientize , an- P9P-

a. Ma[th. tium.

gelicae quidem cujusdam animze, ipfum ocele-

S.Bern.£,^ VIII. Quam pauci evadunt , quibus non

ftis celütud?nis vertiginem tangentis.

4. de Afc. dominandilibido dominetur? quem fequimi-

ni miferi homines ? an non videtis Satanam

Damnum.

tanquam fulgur de coelo cadentem ? nonne

: XVII. Supplicat & promittit, offert, tribuit, 'ürwoc.ïfl.

eft ifte mons, in quem afcendit Angelus, &

proh pudor! gratiam, quam gratis adipifci £ €27-

. diabolus factus eít?

non potuit, per fas & nefas nititur adipifci,

Innoc.IlT,

1. 2. c. 30

.IX. Ambitio priores dedignatur amicos,

nec defiftitadhuc, fedinftat & invadit violen-

notos ignorat, externos comitatur, contem-

ter honorem, & impudenterarripit dignitatem

nit antiquos, vultum avertit, vifum extollit,

amicorum fuffragio, praefidiopropinquorum,

cervicem erigit, faftum oftendit, grandia lo-

tantoque dominationis inflammatur ardore,

quitur, füblimia meditatur.

tanta libidine praefidendi, ut nec fchifmata ab-

Idemde

X. Ambitiofus humilitatem fimulat, hone-

horreat, necícandala formidet.

cont,

- ftatem mentitur, affabilitatem exhibet, beni-

mund.c.3.

XVIII. Hi funt, qui fubeffe non fuftinent, S Bern.l.4

gnitatem oftendit, fubfequitur & obfequitur,

praeeffe non norunt, füperioribus infideles, in- de confid,

-cun&tos honorat, frequentat curias , vifitat

ferioribus importabiles : Hi inverecundi ad

optimates, affurgit & amplexatur, applaudit

petendum, adnegandumírontofi; hiimpor-

d

& adulatur.

*

tuni, ut accipiant, ingrati, ubi acceperint ; do-

Fuga.

cueruntlinguam fuam grandia loqui,cum ope-

;phon.

pb

S. Chryf.

XI. Non quaeramus honores,imo eos, cum

rentur exigua; largiífimi promiffores & par-

hom.2.ad oblati fuerint,

repellamus & abjiciamus a no-

ciffimi exhibitores, blandiífimi adulatores, &

mhv

Titum, .

bis,& hujusmodi concupifcentiam extinguere

mordaciffimi detraCtores , fimpliciffimi diffi-

.102

omnibus modis ftudeamus: ifta nos & adPrin-

mulatores, malignilfimi proditores.

cipes, & adfuübditosdicimus: Anima omnis,

XIX. Poteftatis ambitio Angelum felici- S.Bern ín

b

quae honoris tenetur appetitu, & gloriam ab

tate privavit, fcientize appetitus hominem im-

quod, fer

Non Evam ci-

hominibus quzerit, non videbit regnum coelo-

mortalitatis gratia fpoliavit.

rum: non mea hzc oratio eft, a me ipfo ifta

bus deflexerat, non mandatorum deftituerat

t 0

nonloquor, hzec verba Dei fpiritus profert.

oblivio, fed promiffi honoris ambitio illece-

y

Idemap.

XII. Sinoviffes, quod Epifcopus debet om-

brofa decepit.

ob

Manfitr. 3

nium onera geftare, quodaliis jacentibus da-

XX. Quicunque defideraverit primatum in 9. Chryf.

"

n, 2,

diíc, t9.

tur veniajipfi vero nequaquam; quod aliis pec-

terra, inveniet confufionem incoelo? &inter *** ^ 3-

49

cantibus füpereft excufatio, ipfi vero minime,

fervos Chrifti non computab

th*r, qui de pri-

p !

haudquaquam feftinaffes ad primatum. .

matu tractaverit.

p

K. P. Lohn, Bibl, Man. Tom. I.

H 3

XXIQ

60

Bibüothece Manualis C'oncibmtorïæ

1üdla.de XXI Omhe, quod fupereminet, plus mo-

VIL Adrianus VI. interrogatus, quod fups

fummo

plicium capitali hofti imprecaretur? Pontifi-

roribus afficitur, quam honoribus gaudet.

bon. €48- (yuanto quisque curis mundi majoribus occu-

catum, refpondit. Hinctale ei epitaphium fa-

patur, tanto facilius vitiis premitur; fi enim

&um eit:

Adrianus Sextus

vix animus valet peccata devitare quietus,

hic fitus eft,

quanto minus occupatione fzculari devin-

&us?

CA

Qui nihil fibi infelicius j

Quam quod imperavit,

S. Chryf.

XXII. Ambitio docet, quod natura no

dux:t.

h. deÀbf, novit: cupit, quod pietasipía horrefcit: au-

det perficere, quod novo fupplicio Deus cogi-

VIIL. Leo XI. adextremum vitze redatus, Beyerline;

tur vindicare.

Confeffario fuo in aurem dixit: Quam melius ^POP3t-

$. IV.

fuiffet mihi, fimonafterii, quam fi coeli claves "^**

tenuiffem.

EX LIBELLO DE IMITATIONE

AX. Paulus III. animam agens fancte affe- Engelgr.'

CHRISTI.

om. IO.e

311

verabat: Mallem me fubjeciífe coco Familiae

oft Pent,

nitaseft, honoresambire, & inaltum

Capuccinorum , quam hanc Deo proximam

1. 1.n.4.€.5 L. Va

fe extollere.

4

dignitatem decennio fuftinuiffe.

5 2

an Manfi

l. 30 cc 41.

II. Omnis quidem gloria humana, omnis

X. S. Francifcus a Papa interrogatus,

difc.5. n.9

Yoiia

n, 6

altitado mundana , zeternze giorize tuze com-

Fratres fuos ad Przelaturas promoveri aequo

animo ferre poffet, refpondit: Domine, Fra-

!

parata vanitas eft & ftultitia.

tres mei ideovocati funt minores, ut majores

l.3. c. 4o

