brachia? Refp. Quia hoc ipfo. quod prono

Probl, 3. Cur noxium eft homini in dorfo

vultu incedant, brachia minus illis convenie-

bant, unde natura alia inftrumenta illis pro

ä

jacere? Refp. Id propterea fieri, quod hu-

mores varii jaceant fupra cor, illudque gravi-

defenfione providit v. g. lupo dentes, vaccis

tate füa impediant, quo minus convenienter

cornua, equis pedes po&eri()xjes , volatilibus

i

Unde medici

roftra & alas &c.

motus fuos peragere poffit.

*

Probl. 5. Cur dole

ntes, & in agone labo-

aj

unt, talem fitum ad maniam , epilepfiam,

1

aliosque morbos difponere.

rantes brachia denudant? Relp. Hippocra-

Cur ii, qui in dorfo jacent, fomnia

tes in talibus mortem propinquam effe, atque

- Prebl. 4.

adeo dolorem ibi maximum reperiri, quem

horribilia experiuntur ? Refp. Id fieri;- vel

quod tunc nervus phantafize, quze eft in an-

proinde zeger per brachiorum denudationem

teriori parte cerebri, apertus fit, ficque phan-

revelare cupiat.

Probi. 6.

Cur zegris poti(fimum brachia &

tafia corrumpatur ; vel quod humores tunc

vultus gracilia redduntur? Refp. Hoc ipfo,

perturbentur, atque ad fedem phantafize mo-

veantur, impfamque etiam phantafiam per-

quod membra fibi compatiantur, uno dolen-

te omnes ad illud humores concurrunt, unde

tur lent.

necelle eít,

MEMBRUM XVI.

oriri.

gracilitatem in di&is membris-

MEMBRUM XVII.

De buimeris & bracbiis.

XVIII. Humeri di&i quafi armi ad diftin-

De manibus.

Giodem à mutis pecudibus, quae armos ha- -

XS( Manus quoad exteriorem fui partema

PU U 2—.8-—8— ——

bere dicuntur; ex variis offibus compofiti

novem oflibus conftat medulla carentibus, di-

funt, quorum przecipua duo fpatulze dicun-

verlis & folidis, quze ei neceffaria fuerant, ut

tur, quze per ligamenta cartilaginofa conca*

mobilis effet, hinc aliagibbofa, aliarecta, alia

tenantur inter fe, unde haec vincula

vfpatuïla-

'concava funt, ut quafi unum os facere poflent.

rum capita vocantur. '

.

Vola manus dicitur pars interior, ubi maxime

XIX. Brachia a fortitudine fic di&ä, nam

viget ta&us, habet duas partes. Prior eft pe-

Qagis groece fortem fignificat, In ms occur-

&en,quod eomponitur ex quatuor offibus, ut fi

forte

poT pR E ab o

N

*

*

Titulw -LX*PII. Homo.

h

9

o?

J

forte uhum Idatur; alterum hoh patiatur.

fieri ob majus robur pollicis , à quo etiam :

u

Altera pars eft concavitas quatuor offium,

pollex, fcilicet a pollendo, di&tus eft.

in qua quatuo

*í

|

r/'digitri funt inferti & ig eis

.. Probi. 3. Cut digiti dextere manus fünt

€oncatenati,

habiliores, quam finiftrz, uti medici nonnulli

|

Yvolunt ?

IS

Refp. fd a ealore praedominante

.

PROBLEMAT&

provenire; huj

us enim effectus

majorem fübtilitatem caufare.

proprius -f:('(,.

T Probl. I. GCur fol.ds homo & ümiu&.manus

Probl. 3. Cur digiti ante fumptum cibum

&

babent? Refp. Rationem effe, quod homo

funt crafliores , quam poft ? Refp. Id dupli-

prz omnibus animantibus poffit varias ope-

ci ex caufa fieri.

rationes exercere, atque adeo prz illis apto

I. Quia homo jejunus re«

pletus eft malis humoribus, & fümofitatibus

inftrumento indigeat ad illas perficiendas,

lia

quale funt manus, qux Ariftoteli organum

diveríis, quz omnia membra, & confequen-

organorum vocantur.

Simius vero manus

ter etiam digitos ingraffant; unde cum illi

0»

hutnores per cibum expellantur, neceffe eft

fr-

habet; quia fimilis eft homini , atque adeo

ficut in aliis pluribus etiam operátionibus ho-

digitos magis graciles effici. 2. Quia poft ci-

ao

minem imitatur

bum calor a membris exterioribus relegatur

n

» ita & fïmjl; ei inftrumen-

ad interiora propter digeftionern cibi ; unde

tum fortitus eft.

li,

ex defe&tu caloris magis condenfantur digiti;

. Probl. 2. Cur. aliqui funt ambi dcxfri, id

qui tamen ipfi poftea calore poft digeftionem

4l

eft; utraque manu zquali dexteritate ac faci-

cibi redeunte rarefiunt, ficut etiam fieri vi«

tida

litate utuntur? Refp. Id ob bonitatem com-

r

dernus, fi manus calori for

)nis

plexionis , & multitudinem caloris cordis

pofitas habemus.

qacis vel folis exe

provenire, uti & propter füfflationem ejus

&

calidam, qui facit finiftram perinde habilem

pta

ut dextram, unde mulieres, tefte flippocra-

MEMBRUM XIX,

te, non fünt ambidextrz, quia fana, etiam

- De unguibus,

W

calidiffima, frigidior tamen eft

virq frigidiffi-

SXXIT: lingues füunt tendonum exeremen.

ff

mo juxta Galenum.

Rn

ta (unde etiam pofít mortem crefcunt) ad

n

Pribl. 3. Cur aliqui homines fünt magis

ornandos & muniendos digitos data ; quia

habiles ad opus faciendum finiftra, quam

cum nervi fenforii in extremitate, digito-

Af

dextra manu? Refp. Aliqui, quod in illis cor

T$

rum fint vivaciffimi (unde ibi maxitme vi-

non influere faciat dextero lateri calorem,

get fenfus tactus) neceffarium erat, ut un-

; ll

fed plus finiftro, unde etiam in finiftra manu

I

guibus velut folidiori materia tegerentur $

fübtilitatem & gracilitatem operatur. Alii

aliis vero animalibus dati fünt, tum ne pe«

Ils

tamen non male in ipfam continuationem

dum poítremz partes perpetuo greffu dere«

v

exercitii finiftra

rerentur, tum ut inftrumenta effent ad ap-

fam refündunt.

manu ab infantia facti cau-

a

prehendendam predam , quam pro cibo

bent

Probl. 4. Cur interior manus, feu vola, eft

0n0

quzrere debent, unde ille volucres, qua

magis mollis & carnofa, quam exterior?

in aquis degunt , falte

[t-

Relp. Id neceffarium fuiffe ad fen(ationes ta-

m magna ex 'paljte?

Gus peragendas, q

qnguibqs carent.

m

ug illa' poti(ïimum parte

w

,.CCIS

manus efficiuntur.

PROBLEMATA.

[

bus

[

Probl, 1. Cur materia illa, ex qua üngues

generantur, non potius i carnem convere«

i

M EMBR L[ M XVIII.

(f2

De digitis.

titur, ut reliquz digitorum vel pedum par-

tes ? Refp. Rationem effe, quod materia illa

que

fit inepta ad carnem generandam ; eft enim

jem

XXI Digitï componuntur ex tribus offi-

bus, quz (ibi invicem concatenantur; &

materia fumofa, qua refoluta ingreditur ex«

icm

priores quidem quatuor cum pe&ine colli-

tremitates digitorum , ibique ab aere extee

gantur, pollex autem cum brachii interiori

riori exiccata in ungues convertitur.

i

concatenatione jungitur. Noduli inferiores

Probl. 2. Cur quandoque maculz albz ge-

h,

nerantur in unguibus? Refp. Id ex phlegs

let

majores fünt, quam fuperiores , quia in me-

dio pondus magis portatur, atque adeo ro-

mate , quod quandoque permiftum eft tali

nle

fümofe materizg, provenire; ab illo enim

Lbris

bur majus exiftit.. Sunt autem in longicudi-

ne diftincti, graciles, inter fe divifi, ut tanto

phlegmate maculz tales infperguntur.

flexiles magis fint, aptique ad varia objecta

Probl. 3. Cur fenum urigues nigreítcunt, &

P '*l

palleícunt? Refp. Id ob defectum caloris

apprebendenda. Conítat autem manus quin-

que digitis,

cordis contingere; hoc enim deficiente ca-

aurieulari.

pollice, indice, medio, annulgi,

lor in interioribus membris, ubi magis necef:

'cerg

farius eft, congregatus exteriora deítituit, at

dr

que adeo pulchritudinem quoque füatm une

a

PROBLEMATA.

guibus adimit, quod idem etiam fieri advere

äjia

Probl. 1. Cur quilibet digitus habet tres

timus , cum manus nimio frigore funt occue

2

fer

unQuras, & fíolus pollex duas tantum ?

atc.

3

Refp. Etiam pollicem habere tres artículos,

(

P

Probl.4. Cut ex anguiutn difpofitione homi.

eu

fed tertium brachio conjun&um effe, atque

nes judicantur bonz vel male complexionis ?

]

j

4deo non apparere. Oportebat autem fic

R, Rationem effe,quod ungues de bonitate vel

"t

R. P. Loin. Bili. Man. Tóm. 1.

Xyyyya^

inálicia

i

9e£f

Aibhetbece Mcmuqlis Concfonaforia

tur vena cava, feu magna, quz füperna &

malitia cordis, atque adeo etiam complexio-

nis tefientur; fi enim fint rubei, teftantur

inferne in jecore erumpens per totum corpus

choleram bene temperatam; fi vero funt ali-

Ípargitur, & in plurimos ramos divifa eft.

Singuli vero rami divifi funt in alios mino-

uo modo ad nigredinem inclinati, teftantur

anguineam nat

*

uram ; fi vero fint crocei co-

res, & hi iterum in alios, donec tandem in

.

, melancholiam indicant.

minutiffimas & invifibiles venas , quz capile

loris vel nigri

lares vocantur, definant: Unde tefte Leff. de

Probi. $. Cut

(i extremas partes excreícene

prov. num. 96. aliquot venarum chiliades in

"eme— —X —

tes ab unguibus abícindimus, dolorem non

homine exiftunt.

Ífentimus; fecus vero, fi vel minum de iis

P

artibus, quz carni adhzrent, abfcindamus?

De liene.

N

Rationem effe, quod füperfluitates illz

Refp.

- XXVI. Lien feu fplen fitus eft in finiftra

nervorum extremitatem e

xcedant, unde tam

arum fentitur illarum feparatio, quam pa-

parte ex oppofito hepatis & ventriculi, figu-

ram habet oblongam ad linguz fimilitudi-

rum fentitur pilorum füpervacuorum abfcif-

nem, eft füb(tantiz fpongiofz, coloris pluri-

fio; interiores vero partes, quia nervis im-

J

mum nigricantis, pellicula tenui obte&tus,

mediate fünt conjun&z , hinc earum fepa-

muültis venis perforatus, ad recipiendam cra(-

f

xatio non poteít non cum maximo dolqre

fam &.terreftrem partem fanguinis, Varia

l

fentiri.

habet officia, fed duo potifhmum , quorum

primum eít, ut craffum & feculentum füc-

- MEMBRUM XX.

A

cum ex hepate eru&tantem per venam por-

3

JDe ventre.

tam fuícipiat, & tandem egerat.

Secune

XXIII. Venter eft pars illa; quz a thorace

dum, ut aliquam hujus fücci partem ad fun-

dum-& os ftomachi mittat, partim ut a Jeco-

usque ad femora demittitur ; eft fine offe in

re talis facci os ftomachi conftringatur, &

ql

anteriore parte ; totus carneus & membra-

Curfíoribus

neus, ut inteftina, & ventriculus cibo diften-

appetentiam Ciborum excitet.

Varie autem in ventre

fplen eft magno impedimento, forte quia

tus laxari poffit.

humor melancholicus illa curfione agitatus

fi

pgrtesf'dantur , nunc

breviter exg)icandæ.

pungic, & fabulam elt

Í

De abdomines.

fplenem fine pcriculq

?l

vitz c*:—ximi«-x poffe..

XXIV. Abdomen feu fümen vocatur an-

PROBLEMATA.

terior extrema pars ventris , €o quod abdat

multa. Conítat ex cute communi, adipe in-

Probl. x. Cur fplen nigrum adeo colorem

P

tta cutem, membrana carnofa, & octo mu-

preferc? Refp. Id fieri, tum quia ex terreftri

f

fculis. .Sub hoc abdomine eft membrana te-

valde materia caufatur; tum quia eft rece«

nuiffima, Peritonzum di&a, quz omnia in-

ptaculum melancholici bumoris, qui perin-

ü

teítina involvit3 Unde fi rumpatur, hernia

de ut cholericus nigrum coloram fortitur..

five ruptura oritur, per quam inteftina füb-

Probl.4. Cur fplen in finiftra potius parte,

fident, effunduntur, & alias mi(erias caufant.

quam dextra pofitus eft? . Refp. Id fadtum;

[

Sub Peritonzo adhuc eft alia membrána te-

tum ut finiftram partem, quz frigidior eft,

k

nuis & pinguis , quz inferiorem partem fto-

uam dextra, calore füo foveat, tum ut ipíum

]i

machi, & inteftina immediate tangit. Voca-

etiam calorem ftomachi confervec. Unde illi

In

tur hzc membrana rete, co quod propter

immediate adjunctus eft.

venas hinc inde difperfas figuram retis ha-

Probl. 3. Cur fpleni rifüs velut affeCtus at-

Ü

beat. Vocatur etiam omenturm , & data eft,

tribuitur, juxta notum illud diftichon:

tum ut magis intéítina tueretur, tum ut ca-

H

Cor fapit , &9 pulmo loquitu

"

ry vl commopgt"

lore fuo , quem ab arteriis habec, conco-

iram,

- Splen videre facit ,

cogit amare jecur.

&ionem magis juvaret.

.

Reíp. Rationem effe, quod fplen auferat cau-

D. jecore. -

fam triftitiz , (cilicet melancholiam , cam-

Y

XXV. Proximum, quod fub diaphragmate

que confümat ; unde poftea naturaliter op-

adhuc inter coftas occurrit, eft jecur (eu he-

pofitum triftitiz , fcilicet gaudium & ri(us

In

fequicur.

1

!t

par, officina fanguinis, quod eft corpus care

neum, fpongiofum, multis venis excavatum

Probl. 4. .

Cu"i"' homo habens»maghum fpie.g

p

przcalidum, füperius gibbofüm, infra conca-

nem macilentior fit aliis, non habentibus

a

Refp. Rationem

vum, ample&ens fua cavitate ftomachum.

fplenem adeo magnum ?

W

Officium jecoris eft alimentum a venis mefe-

effe, quod fplen illam materiam , quz in

hi

xaicis ventriculoque fufcipere, & illud in fan.

pinguedinem converti poterat , ad fe attra-

H

£

*

uinem convertere,

quem toti poftea corpo-

hac; unde homines parvi fplenis plerumque

p

Yi

diftribuit. Quem in finem duas habet aper-

pingues efficiuntur.

&

turas,& venas; &in cavitate quidem externa

Vi

eft vena plurium concurfu adunata, quz ve-

MEMBRUM XXI.

e

fa portz vocatur; per hanc fuccum a ve-

' De folliculo felis.

l

nis meferaicis e chilo ftomachi attractum,

& inftar la&is albicantem admittit, & in fuis

XXVII.Sub dextra concavitate jecoris proe

Exco&us hac

pe venam ports adnafcitur folliculis fellis ro-

fiftulis in fanguinem mutat.

ilis fee

d

;atione fanguis efluit in venam, qua& vocae

tp;ndqs & oblongus ; in .qqu flava b

cernie

[

.

L]

üuus LXFIL Hüms -

909

&

n$

cernitur, Cónftat hic folliculus duplici tuni-

d

-MEMBRUM '-Xxm:

€a, una a Paritonzo accepta; altera fibi pro-

Q«

gria, quz triplices habet fibras, rectas , oblí-

De ftomacbo.

ln

quas, & transverías. . Re&is bilem attrahit,

XXIX. Pro meliori intelligentia natïuf:lt

Pll-

obliquis retinet , transver(is expellit deor-

omachi notandum eft, ab ore ad feceffum

de

fum in inteftina. Porro bilis effuía in inteíti«

usque continuam viam in tres partes divie

3

na tria habet officia. 1. ut juvet digeftionem

fam. Prima eft a radice linguz usque ad

fuo calore. 2. ut fua acrimonia quafi ftimue

ventriculum, cujus officium eft cibum fü-

lo irritet inteftina, ut feces expellant. 3. ut

mere. Secunda eft ipfe ventriculus, cujus

humores

officium eft, cibum continere. Tertia eft re-

ln

flergat.

pituitofos vifceribps-gdhærcntcs ab-

-

liquus totus tra&tus inteftinorum, cujus offi-

.

cum eft cibum confectum trajicere.

Licet

Idjs

PROBLEMATA.

N

J['[a

vero ftomachus proprie fignificet illam par-

/— Proll. 1. Cur equus, mulus, a(inus & cor-

tem, ubi eft ingreffüs in ventriculum; jam ta»

N

h.

vus vel non habent, cüm tamen finis propter

men paffim ipíe ventriculus (lomachus ap-

Qquem animalibus fel datum eft, fcilicet ut

pellatur. Sub hepatis ergo concavo pofitus

iTia

eft ftomachus facco tibiz utricularis fimillis

üm

Íuo acumine juvet vifcera ad expul(ionem

üC.

luperfluitatum , & ftomachum ad digeftio-

mus, refidetque in medio latitudinis anima-

nem ciborüm eque in illis locum habeat?

lis a finiftra parte ad dexteram. Subítantia eft

Qf

UE

Refp. Talia animalia non quidem habere fel

carnea , triplici fibrarum genere inflructa ad

in facculo, fed tamen habere ipfüm per par-

trahendum cibum ; ad retinendum, quam-

UE

diu, opus eít ; & tandem expellendum. Ven.

Q«

vas venas in toto corpore difperfum.

Proil. 2. Cur folliculus fellis hepati potius,

triculus duo habet oftia, unum amplumi in

I

quam alteri parti corporis füperimpofitus eft?

finitra parte finiftri lateris, quo cibus ex gu«

bus

Kefp. Rationem effe, quod in hepate po:iffi-

la ingreditur, ideogue vocatur os ventriculi,

m

mum fanguis primum excoquatur; neergo

circa quod multz fibrz orbiculares exiftunt,

ILUS

quz cibo fumpto fe contrahunt, ne retrogre-

nimium accenderetur per choleram, merito

lo

fuperimponendus €i erat féllis foliculus, ut

diatur, Alterum oftium eft anguftius in in-

per ipfum nimia colera extrahatur, & in in-

feriori parte dextri lateris deoríum vergens;

tefítina & flomachum transmittatur.

quocibus in inteftina egreditur, ideoque voe

Probl.3. Cur fel adeo amarum eft? Refp.

catur pilorus feu janitor, quia conftringit fej

hanc amaritiem ex nimia caloris intenfione

& claudit, donec cibus in chilutà converfus

I:M

T

provenire; cálore enim abundare, quz ama-

füerit$ eo autem confecto,

[

ra funt, vel ex ipfo abfynthio colligitur, quod

latat, ut chilus exire poffit.

aperit fe, &d:-

ts

vino miftum bibimus ad ítom

W

"

ciendum,

achum cale.fg-

^ PROBLEMATA.

"

Probl. 3.

It

Cur carneSï illorum anidialium,

Práll. x.. Cur ftomachus 'ro'tundus eft?

quz predita fünc féllis folliculog dulciores

1m,

funt, quam animalium carentium tali faccu-

Refp. Id propterea faCtum effe, quod alio»

n

qui, fi haberet angulos, tunc in illis cibus

lo? Refp. Quia in illis per colle&ionem fel

ün

lis ad unum locum dulcedo aliatum partitim

potius mancret, & fic homo nunquam fe«

ii

bribus careret, eo quod multz partes in-

impermixta, relinquitur. In aliis vero ani-

concoCtz manerent; jam vero propter ro«

malibus fel toto corpore per venas parvulas

L

difperfum cum fit,hoc ipfo etiam carnes ama-

tunditatem nulla concoctionem illius

:

Fubcc:-

ritie füa non nihil inficit.

fugere poteft.

Probl. 3. Cur caro flomachi tam nervofa

& fen(ibilis eft ? Refp. Ita officium ftoma-

chi exegiffes cum enim modo repleri de-

MEMBRUM XXIL.

*

AU

..De reanibus.

beat, modo conftringi , merito natura fagax

nervos ad hunc finem illi neceffarios provi«

II«

XXVIII. Renes duo fünt ad extremitatem

dere debuerar.

v

i(üs

"

infimam jecoris, prope vertebras dorfi, & fi-

. Probi. 3. Unde flomachus tantum virium

nem diaphragmatis, forma fünt oblonga, &

furiit, ut poffit tam multos & varios cibos

prope rocunda, fubftantia fatis denfa, & quafi

concoquere? Refp. A colore pouíffimum;

je

aduíta, intus cava ad recipiendum ex cava

quem tum a eorde, tum ab hepate immediate

us

em

vena humorem ferofürn & aqueum fuo mu«

ipfi fuperpofito accipit; (i enim idem calor

nere jam perfünctum, quod munus eft, fan-

aurum a cupro, argentum a ftanno, fcoriam

n

£uinem per anguítos hepatis meatüs in am-

a ferro in fornace feparare poteft, quidni

Tà*

pliorem viam venz cavz deducere. E vena

etiam in ftomacho parum ab impuro, humi«

qUG

cava ex hepate deícendente prodeunt dus

dum a ficco, utile ab inutili feparare poffit ?

vene in utrumque renis eaülem, quz vens

Probi.4. Cur ftomachus pingües carnes tam

emulgentes vocantur, eo quod aqueum hu-

difficulter & tarde digerit? Relp Id contingeré

morem ex fanguine & vena cava emulgeant;

propterea,quod tales carnes natent in ftomas

& in renes deferant.

EX renibus duo alii

chó, quando optima digeftio fit in profundo

ä

meatus; ureteres five urinatorii diQti, defcen-

ftomachi, quo carnes pingues non poffünt ve«

fo

dunt, per quos ferofus ille humor im veficarmi

[

nire; Unde qui eas comedunt, multum fom-

nolcatos fe fieri experiuntur,eo quod dige

ftio

:

d'cfluit ; &inde emittitur.

Xyyyy23

ia

Q

E

919

Bibliteee. Manualis Cancinatirie

pellunt, ac hominum inteftina? Refp. Ratios

nt

in ftomacho retardata diutius fumos in cere-

L

brum emittcat.

nem effe, quod ficciori , minimeque füpere

Probl. ;.. Cur ftomachu

's a fommo mul-

vacuo nutrimento utantur, magisque exer-

Ü

tum roboratur ? Refp. Rationem effe; quod

ceantur, quam homo,.unde melius conco-

tempore fomni calor ad interiora fe confe-

quitur, atque adeo minus mále olet; Homo

fie

[X

rat, atque adeo virtutem digeflivam non

vero vario vefcitur, eoque humido valde nu-

modice adjuvet ; tempore vigiliz vero ma-

trimento, & id füpra (atietatem, & intempe-

net circa loea fenfuum, & in toto corpoe

ftive, cum minime indiget, unde non fatis :

concoqui, aut perflari ob multitudinem füam

vaime

re difperfus, unde minuit virtutem digefti-

poteft talis materia, atque adeo tam male

Probl. 6.

xCui: üomächus humanus maxi-

olens efficitur.

s, & alia quedam

m«

me in füperiori parte tam ftrictus eft, in ine

Probl. 4. Cur Dorcade

ferlori vero latus? Refp. Rationem effe, quod

animalia materiam tam füaviter olentem fe-

]i

cum homo fit czteris animalibus magis eres

cernunt per inteftina? Refp. Rationem effe,

(

&us, cibus ejus femper ad inferiora defcen-

quod talia animalia plerumque forte fimili

CU

dat, & ideo utilis imo neceffaria fuit inferior

materia bene olente pafcantur: Unde cum

L

latitudo , ut & ciborum m

)

Y

per humorem non immutetur nimium talis

fo

ultitudp tanto fa-

materia , odorem fuum etíam tunc; cum fe«

D

fili—fxs rgCipi poflic,

cernitur, aliqua ex parte retinet.

li

(

-MEMBRUM: XXIV. -

P

: bg; inte/Linis.

MEMBRUM XXV.f

XXX. A janitore ventriculi procedit itf?

De mf;;kntþerfia.'

teftinum re ipía unum, in varias tamen [pi-

XXXI. Diximimus füpra, venam portæ in'f ;

xas convolutum, & fíepties totius humani

plurimas invifibiles venulas terminari, qua- -

corporis longitudinem equans; Nomine quo-

rum orificia ad inteftina. extenduntur. Per.

que & officio in fex inteftina divifüm, quo»

has venulas tenuior & melior chili faccus &

fübftantia exugitur, & ad hepar per venam

rum tria fünt tenuia, tria craffa. Officium

f

tenuium eft chilum füfceptum magis conco-

portz defertur.

Ne vero he venule tam

t

parvz facile rumperentur , de fuítentaculo

quere , antequam ad hepar transmittatur.

Crafforum officium eft, eam chili partem,

illis provifum eft, feu de|membrana quadam;

I(A

cui innecterentur, & in circuitum omnia in-

quz non eft apta, ut transmittatur in bepar;

rejicere & efferre. Ex tenuibus primum,

teftina alligarencur. Hec memibrana dicitur

quod ventriculo proximum eít, & catero-

mefenterium, eo quod in medio inteftino-

ä

rum initium, vocatur duodenum, eo quod

rum fita fit, a qua ipfa etiam venule mefe-

4

duodecim circiter digitos longum (it, & re-

;'aicæ denominantur.

"

K

&a defcendit fine fpira.

Secundum vocatur

jejunum,; quia vere femper inane reperitur.

A

'Tertium communi nomine tenue, feu ilium;

MEMBRUM XXVL -

vocatur, & multis gvris involvitur. Ex crat-

.JDe femaribus.

ï

fis primum vocatur czcum, eo quod non ha-

XXXIL Femora fünt illa pars corporis,

beat duo foramina oppofita. In hoc fzces pri-

quz ab inguinibus usque ad genua fe exten-

:

moó fpeciem ac naturam accipiunt ; nam ha-

dit. Moventur in coxis, quz concáva ver-

&enus chili nomine appellabantur.

Secun-

tebra dicuntur. Sunt ex magnis offibus com-

dum vocatur carnofüm, vel cholon, quod

pofita, tota ex fuperiori parte concava, tum

ä

pariatur acres dolores fi intrinfece afficiatur.

ut firmior effet inceffus, tum ut crura facilius

Y

'Tertium dicitur re&tum, eo quod fine fpiris

fübintrarenr ; funt füpra craffiora, ut tan-

,

fab veíica verfus tergum defcendens recta

E

quatn media inter extrema debitam haberent

fe exoneret.

groportionem cum utrisque.

PROBLEMATA.

MEMBRUM XXVII.

.. Probl. 1. Cur inteftina funt ita involüta, '&

BBe genubus.

inter fe connexa ? Refp. Id propterea a na-

tura ordinatum effe, ut, dum majoribus mi-

XXXII. De his fic loquitur Ifidorus: -Ge-

nora, & debiliora fortioribus innituntur,

nua funt conjundtiones femorum & cru-

aCtiones naturales aptius perficerentur, id

rium.' Et fünt dicta, eo quod in utero ge-

t

eft, ut & neceffaria commodius retinerentur,

nis funt. compofita ; cohzrent enim fibi, &

& fuperflua expellerentur.

i

N

cognata funt oculis, lachrymarum indici«

;

. Probl. ». Cur omnia anima

lia ampli & re-

bus, & materim ; nam a genis genua di-

&i inteftini fünt gulofa valde? Refp. Quia

tuntur.

Cum enim quis gignitur, ita fore

propter diminutionem ufüs cibi, & indige-

matur, ut genua fürfum (int, quorum e€one

ftionem ejiciunt cibi füperfluitatem indige-

jundione oculi formantur. conditi & re-

conditi efficiuntur , fecundum verfum Phi-

ftam valde: Unde quia cito exit cibus, hinc

etiam appetunt multum.

-

lofophi : Genua comprimit arta gena : Inde

Probl. 3. Cur inteftina brutorum non perin-

eft, quod, cum homines ad genua fe profter»

de male olentem materiam fecernunt & ex-

nunt, facilius lacrymentur; voluit enim na«

Mi um ab AdsacÁ/EMÉS — X

tura

W

Tiüuus LXV II Homo. -

gllx

Qu

d.

tura ex utere materso memorare, ubi in te-

Proll. 3. Cur, ut vult Ariftoteles, pes dex-

W

nebris confidebant, antequam ad lucem ve-

.

ter in omni animali eft velocioris motus?

MI

t

rem. Jta Ifidorus. Sunt autem gerua offa

Q

Refp. Quia ibi plus caloris reperitur, quem

QQ

quaedam concava, rotunda & cartilaginofa,

multum conducere ad vi

"

& nervofa valde, tum ut facilius genuflexio

experientia docet.

gorem, quotidigpa

ieri poffit , tam ut fpiritus animales ad infe-

N

X

Kiores partes facilius transmittantur. -

Is

Probl. 4. Cur folus homo habet in fua pro-

m

portione pedes maxime carneos & craffos?

. MEMBRUM XXVIII.

Refp. Quia homo ere&tu$ incedit ; Unde, quia

ile

De. cruvibus.

in fua proportione pedes illius majus portare

A

pondus debebant, quam ullum animal, me-

(e.

XXXIV. C

rura fic di&a a currendo , quia

rito etiam majora ipfi offa a natura concedi

his currimus & greffum facimus, funt partes

debebant, quze proin?ne tam facile laederen-

fe,

iif

intermedize inter femora & pedes. Suntla-

tur, copioía carne veftienda erant.

üm

certis & nervis inferioribus concatenata, per

quos influentia greffibilis in artus, & re&ivse

Probl. s. Cur, ut Ariftoteles docet, omne

1lis

virtutis ad pedes derivatur. Sunt ex offibus

animal habens multas fiffuras in pedibus, ut

fC-

leo, canis, vulpes, lupus &c. ccecos parit ca-

fortiffimis compofita , quae tanquam colum-

nse corporis ad deferendam ipfius molem

tulos? Refp. Horum fimilium effe&uum vix

funt ordinata. Sunt medullis plena, ut vir-

poffe alias caufas a Philofopho affignari, nifi

C:.endo, hanc effe natur

,

tus vitalis & animalis per nervos & arterias

lium.^

am hoxuxn-axlima-

ad tibias diffufa cuítodirentur, & offium fic-

éitas medullae humectatione irrigaretur.

. Probl. 6. Cur animalia pares pedes a na-

3

tura acceperunt? Refp. Quia fieri non poteft,

Ua

MEMBRUM XXIX.

ut aliquid moveatur, nifi aliqua fui parte con-

Pet

De peciil)üs.

fiftat, Cintellige, fi non proliliat;) cum ergo

&

ingreffüs ex motu & ftatu perficiatur, necef-

am

XXXV. Pes eft extrema pars hominis fü-

farium erat, parés pedes animalibus conce-

ATT

ftentans pondus totius corporis. Componi-

di , utmodo ftare

1lo

tur, ut medici volunt, ex offibus quadraginta

s modþ moi'exl'i com'mpdg

poffint.

i

quatuor, quorum duo fünt calcaneorum, duo

In

manicularum, rafite pedum decem digito-

- MEMBRUM XXX.

r

rum triginta. Eft fubtus carnofus, ut offa

arteriarum duritie defendentur ; planus, ut

De carne.

d

fuperpofita facilius portaret ; concavus, ut, fi

acuto fuperponeretur, ad locum concavum

— XXXVI. Caro, qua offea compages tota

refugium haberet; diverfis ligaminibus &

circumduta veftitur, eft pars mollis, humi-

da, rubicunda, ex fanguine progenita, ad par-

nervis offa pedum colligantur, tum ut majus

robur haberent ad corpus portandum , tum

tes, quibus apponitur, firmandas, fovendas,

ut motum baberet leviorem. — Ultima illius

tutandasque, & earum actionem. juvandam.

pars planta vocatur, fic dicta a planitie, quam

Triplex autem eft genus carnis : ac primo qui-

dem eft caro mufculorum : fecundo eft caro

ll'iS,

exigebat, ut fortius terrae imponeretur; quae

et

lanta duriori cute vefiitur, quain caeterze

vifcerum, earum fcilicet partium , quze fünt,

[2c

partes, ne fpinis, & aliis agentibus duris Ize-

interiores, puta cordis, pulmonum , lienis,

jecoris : tertio denique eft caro glandularum.

J

deretur. —Pofterior pars pedis calcaneus vo-

Glandula autem eíft fübftantià rara , &

üm

catur, a calcando diétus, quia per eum terrae

[jus

veftigia imprimuntur; eft rotundus, ne facile

Ípongiofa ad füperfluos humores ebibendos,

An

laedatur; oblongus, ut firmius imprimatur;

vel ad alias partes irrigandas , vel ad molli-

ter firmanda vafa , quze ifli innituntur ; ita

&.

«t

folidus, ne facile premeretur ; mollibus liga-

minibus cum cavilla colligatus, ut furfum &

fub auribus funt parotides, quze vox etiam

morbum ejus partis fignificat : In oculorum

&eoríum ;facilius mqveatgr.

angulis majoribus funt caruncule lacry-

-PROBLEMATA.

males : In faucibus tonfillee , quse fauces ip-

fas, tum os & linguam faliva rigant: fub alis,

Proll. 1. Cur bruta multa quatuor habent

um füb inguinibus bubones : in ventre pan-

JU.

pedes? Refp. Quia ad terram totum eorum

Tü»

corpus naturali füo pondere inclinatur, & ad

C ?ates.

terram brutali fuo appetitu moventur, ergo

.

PROBLEMATA.

,«

ut facilius moveri poffent,

à

a

| n*ece!ï'e erat, Fot

iï;lgimentis ea juvari. -

Proll. 1. Cur bafo hominis habet ex omni-

ici

bus animantibus formam . nobiliffimam ?

di«

Probl. 2. Cur pueri fuper mbl iucutvat

fot«

incedunt? Refp. Quia non poffunt elevare

Refp. Id propter animam rationalem factum

on

effe , quze cum fit przeftantior omnibus aliis

corpora fua,, eo quod fuüperior pars corporis

formis, merito etiam domicilium elegantius.

m

fit major longe & ponderofior inferiori ; quod

hi

tamen, dum juvenefcunt paulatim diminui-

illi praeparari oportebat ; Maxime cum ipfum

nde

etiam verbum divinum inhabitaturum eid em

tur, e contrario vero crefcit inferior, atque

fuerat.

lt

«

adeo :infans tandem ere&us incedere poteft.

£rill *

n

612

Bibliotbecee Manuälis Concionatorice

Probl. 2. Cur caro humana ex omnibus

res clathros receptas ab impetu violentize

carnibus dulciffima eft ,. ita ut aliqui latrones

concuffionis & mutuse compreffionis defen-

huic carni comedendze affüeti confeffi fint,

dunt. Etin hunc finem fuperiores coftze ab-

nihii adeo difficile fibi videri, quam humana

foluto ambitu conne&untur utrinque cum

carne diutius abftinere? Refp. hanc dulcedi-

Ícuto cordis, quod os quoddam oblongum eft

«

nem probabiliter ex humiditatis & moderati

per medium thoracis defcendens, & inftar

caloris permixtione provenire , uti etiam ex

fcuti aut loricae cordi praetenfum. JInferiores

d

fio

ipfa ciborum materia,

quos homo rplerum—

autem coftae non totum corpus ambiunt, ne

D

.que dulciores fümit.

1

J

fcilicet ventriculus füumpto cibo intumefcens

Proli. 3. Cur feriná caro fanior eft, quam

intra coftarum anguftias coar&taretur , fed

tür

L

animalium domefticorum ? Refp. Eo quod

pro concoctionis ufu & neceffitate fe dilatare

illa animalia multum exerceantur, & in aére

aut contrahere poffit.

fpt

- Áficciore vivant, unde caro eorum durior eft,

ho

rif

& nullius aut raree pinguedinis particeps ,

MEMBRumxmm

atque adeo alimentum , quod inde provenit,

N

41

minus habet excrem

De cute &? cuticula,

(£

tatum.

1

enti .& no;iarmn qual*i—'

- XXXVIIL.

dic

Duplici cute veftitur horno. In-

Probl. 4. Cur caput ex omnibus membris

terior vocatur cutis, exterior cuticula. .Eft

iní

minimum carnis habet ? Refp. Eo quod ibi

f

autem cutis interior ubique porofa, ut vapor

6t

operationes fenfuum & intelle&tus perficiun-

& füdor facile exhalent. Ita etiam perfpicua

tur, quibus non modicum impedimentutra

eft, ut quidam Rex Perfarum ex ea feneftel-

&

affert carnis copia, uti quotidiana experien-

las fecerit. Ariftoteles vult effe ingeniofos;

tia in hominibus pinguibus declarat, qui ple-

qui mollem habent cutem , propterea quod

i

runque etiam pingui funt ingenio.

illa fit apta ad transvaporandum, per quam

üt

Ài

transvaporationem organa interiora in debito

.MEMBRUM XXXL

temperamento maneant, per quod animus in

[t:

functionibus fuis non parum juvatur.

Cuti-

«

^

De . offibus.

cula. eft pellicula tenuior extra cutem orta ex

i

XXXVII. Nat

uralis. corporis fülcra funt

excremento cutis. Ejus ufus eft tegere cu-

offa, quze funt partes animalis omnium du-

tem, ne attingendo quidvis ledatur. Eft

riffimz:e a natura conceffze , ut fulcri inftar

autem cuticula hzec alicubi denfior, alibi te-

univerfi corporis molem fuftentent , iisque

nuior, fi valde craffa & dura eft , ut in iis

czeterze partes veluti palis infixsze füftinean-

partibus, quae femper ufui funt obnoxize, cal-

[

tur. Scribit Galenus, effe in corpore huma-

lus vocatur. His duabus cutibus in brutis

no offa fupra ducenta; & fingula offa habere

per totum corpus fübjicitur alia membrana

fcopos fupra quadraginta. Eorum qusedam

craffiffima, quae panniculus carrofus dicitur;

k

in homine vero nonni

u

funt excavata vel fpongiofa, ut medullam,

3

vel medullarem füccum .ad fui nutritionem

peritur.

i in capite & COI;IO re-

contineant. ln iis pars protuberaus cernitur

PROBLEMATA

(quam protuberentiam apophyfin appellant)

ut per illam in alterius offis cavitatem immit-

- Probl. . Cur cutis eft mollior in hmiüni-

tantur.

Habent etiam nonnulla offa faas

bus, quam aliis animalibus? — Refp. Ratio-

appendices, five additamenta inítar operculi,

nem effe, ut operationes actus tanto com-

ne medulla intus conclufa effluat ; haec epi-

modius perficere poffit ; unde etiam in volis

e

phyfis dicitur. Conjun&tiones offium pro va-

manuum fübtilior eft, quia per illam partem

rietate conjunéctionum varia fortiuntur no-

potiflumum res tangimus, tangendoque fe-

-

