tus effetCaefar;verum irato vehementerlmpe-

ipfa quidem lux : millies enim optarem ipfe

ratorinonalias concedi conditiones placuit,

eífe czecus, fi per hoc liceret veftras animas

quam,ut nobilioribus Matronis urbe liceretli-

ln

J

convertere adeoipfa luce mihieft veftra falus

beris,fed peditibus excedere, & tantum, quan-

qucundior. Quid enim mejuvant folares radii ,

tum humeris ac toto corpore pollerent. fecum

ln

quando quze propter vos accipitur animi zegri-

afportare.Accepta eftab obfeffis conditio. Mu-

tudo , oculis meis magnas offundit tenebras ?

lieres ergo maritos humeris aptare , illistan-

L]

lux enim tunc bona eft, quando apparet in

quam pretiofiffimis thefauris onuftze, ad urbis

lzetitia.Et paulo poft:immplete gaudium meum,

portasaccurrere. Imperator ad tanti amoris

liceat vobisfalutem affequi,me autem propter

fpectaculum obftupefa&us lacrymas non te-

nere,omnibus veniam,& libertatem donate ac

vos reddere ratioyem: vobis darifalutem, me

ä

Hhhh 3

Deum

614

Bibliothetee Manualis Concionatorig

pe

Deum ipfum deinceps inter amici[ïïmos hà-

correptam, acnon ita multö poft morituram

3

t

bere.

fentiret Elifabetha foemiva zetatis integrae , aC

di

1 Rho var

XXVHI. Elifabetha Bobadilla Petri Arize

virtatis fuprá natalium fortunam; verita, ne

Hit.i4 uxor diuprecata virum, ut fecum novas ilias

tabidum cadaver maritum ac parvulos filios

J

€.4: : 16- jonoti orbisin oras duceret, quam non impe-

inficeret , veftes induit, fupremoque conatu

J

traret, certa virum in tanta pericula hinc fe

greffum zegre moliens , maritum admonet,

jl

non dimittere , aut tecum, inquit, vehe, aut

infantibus profpiceret , ne cafu ad cubile, in

jli

quo ipfajacuerat,incautiadreperent; fe qui-

jugulumferi, quam thori confortem habes,

n

habeas & periculorum. Liberos ego,fortunas,

dem ad medicamin viciniam abire mulierem:

fí

domum , cognatos , affinesque, & quaecunque

necplura. Egreditur caía, in qua animi par-

tem meliorem non reditura relinquebat ; vix

Jidem

amare autadmirari mos es, viro pofthabeo ,

D

nü

illi me, non domui nuptam credidi. Pervicit

paffusaliquot explicaverat. quum infantum

conítantia & prima.opinor, Matronarumin A-

minimus e eneftella profpe&ans, ad fratres

verfus , matrem abire nuntiat; fimulqueillam

fat

mericam pietatis maritalis coloniam deduxit.

Engelgt. :

XXJIX. Bertulfus Germanus magn? nobi-

compellauns, AManna, inquit, vale. Perfodit

ptf

tenerum cor notainfantisvox. ac matrem ad-

nü

Dom.4. litatisin Palzeftinam peregre abiit, ubi captus

q

poft.Paíc; eft. & fervituti addi&us. Nunciat id uxori

[] L)

vertit, fed illeintro fereceperat, ne quid mi-

fü

Ansbertze ,inea unafpem libertatis fuze fitam,

ferae moeroris deeffet. Ergo vix fe moliens,

V(

fiipfa veniret Tyranno fupplex. Obfequitur

ad vefpillonum zedes adit, pulfatisque foribus

Ti

illa, fed utnovitasin exfpectati adventus plus.

evocatum , rogat peromnia divina & humana,

gratize haberet, literas praemittit, quibus ad-

ut fibi , quam pofceret,. operam navare vel-

ttà

ff

ventum fuum defperare maritum jubet. At

lent, veniffe fe mortis certam, rogare opere

ipfa peregrini juvenis habitu Palzeftinam in-

quam maximo , ut , quoniam vix aliquid hali-

hi

tus füpereffet , vivam in:oderent, ne cui tabi-

fe

greífa, in veftibulo Regio, ceu fidicen pere-

grinus confpicitur, & auditur. Adduciturad

fico noceret cadavere, ideo enim domofe abi-

fur

Regem ífeu Principem, quem fuo cantu ita de-

iffe, ne filiisacviro peftem afflaret. Attoniti

£0

homiazes ad eam vocem , bene fperare jubent,

p

multit, utin cceenam adícita, jutfaque ludere,

;jubereturdeinlautehaberi. Poft decem dies

fiquid hutnanitus accidiffet, feitatim mortuse

poteftas eifit, petendi, quod vellet. Illa cap-

humum inje&uros, interim fuccederet tecto.

It

li

tivum dari fibiliberum cupit. Accitus Ber-

Paruit monentibus Elifabetha ; & illi paulo

tulphus, dum mortem timet, liberatur. Ju-

poft demortuz datam fervarunt fidem , ac

p

unt, humumque compofuere.

tat

venemque , ut putabat, complexus , mille gra-

foffze intul,fr

.* Dileflio Filialis.

tias illi egit. Tum patriam repetunt, & jam

to

jam patrize vicinierant, cum fidicen fimulat ,

- XXXII. Sinenfem quendam adolefcentem

Jo. Rhio,

]l

nobilinatum]loco , nec tenui re fami!

iari in-Y?

ift,

fein pago aliquid negotii habere, propediem

l. 4. C. 4«

qu

adfore. Interim Bertulphus maxinio civium

ftru&um , nünquam adducere potuerunt ami-

t

plaufu excipitur , qui convivio inftru&o ratio-

ci, ut uxorem acciperet, veritum , neortis, ut

I

fieri amat, diffidiis. mater minus quiete age-

nem fui itineris reddit : at hoc maxime que-

bu

/ Yiturab uxore fe deftitutum. Cum fuit, qui

ret. Nequehic pietatis finis fuit. Idem bonis

Drexe,

eam aufus eft criminari , maritoabfente vitam

exutus, quum ultima laboraret inopia, goffi-

in Noemota

voluptuariam egilfe , plus fex , feptem ve men-

pium nere fuftinuit, ut matremaleret; idem,

C f

"tili

fes domo abfuifle. Jamqueiratus dirasin eam

neanus grand»eva forte offenfaret, perdiu do-

taufs ].

iactabat; cum nuntiatur fidicinem adetfe[ cui

mopedem non extulit. Idem , cum extruen-

K

ille affurgere. gratias agere. genus fcire velle,

do foco vires non fuppeterent , frigentis anus

W

'ac nomen. Tum iila reípondet, fe fatturam,

pedes proprio excipiens finu tamdiu calefa-

ciebat, donec, illa jam fomno correpta , ipfe

d

ficonjugem totiesinfidam coram fifteret : fed

—

Tà

nusquam reperitur : & ecce galero rejecto &

etiam fead quietem componeret. Hac tanta

t2

colore, quofeir

pietate diuexercitum ad aeterni Patris agni-

?'fepit, ab&erfq, Ansberta appa-

fei

- ret.

tionem fidei lumenevexit; quod utvidit, do-

) Rho

Cordier

XXX. Ferdinandus Gonzalez Comes

.de

lerecoepit,fe, qui miaoris pietatis numeros

vat. H

omnes expleviíffe fibi videbatur, eam, quze

pa

p. 1 c. 3. Caftillo tenebatur captivus a Rege Legionenfi

t

$.2.

in Hifpania, & de capite periclitabatur ; uxor

erga Deum eft, tamdiuignorare.

n19

ejus San&tia fub proetexu peregrinationis ad

XXXI!IL Eje&o fatales inter bellorum tu-Tbidem; -

É

Yo

!

n

S. Jacobum in Calzecia tranfiens, cum effet

multus, quibus proxime elapfo fzeculo l: alia

te!

Regi cognata, impetravit, utad maritum in

quaffata eft , avitis ditionibus Sabaudive Duci

carcerem admitteretur. Admiffa, cum marito

Car. Philipertus filius erat. qui Caroli quinti

il

l

veftes mutat , ipfe in uxoris habitu evadit. illa

'partesac fignafecutus,in fpes omnino magnas

incarcerein vefte mariti manet. Detecta fa-

armisinfuefcebat,ac recuperaturus paternam

ge

'ditionem haud dubie videbatur. Senfit hoc

d

." bula, laudataqueconiugis in maritum chari—

.tate, maritusliber dimitt tur.

;

FrancifcusGallorum Rex, atque regnandi fef-

n

Diletlio Materna.

fus,utbellorum incerta przeíenti redimeret li-

f

N

o. Rho. — XXXI. Latera pagus eftinMugello Etrurize

beralitate, optionemPhiliberto defert , inter-

var.Hift, valle, ex quo maternz in filios pietatis clarif-

preteComite Brifachio.fe,quze armis occupa-

ln

l.4.€ 4./ fimum ab hincdecennio lamen effulfit. Pefti-

verat, fpontetraditurum, modoleviífima qua-

]i

n. I2.

fereratannus, & funeribus contagione vulga-

piam (ignificatione Gallicum imperium vellet

Q

tis exhauriebantur domus, atque oppida; nec

agnofcereIn eareram defperatione haud afper

W

tim im-

l

.vicis parcebat dira peftilitas, qua quam fe

nandaPtincïpi videbatur c?nditio , fta

L]

peratus

M

«

Titulus XLIV. f Dil£hio Proximi.

615

Ü

ak

s

peraturo ; cul velin paceagendi lenta paren-

eorum, quz ipfe cumque apud Deum meruif-

i

tis fata elfent exfpe&tanda. llle tamen refpon-

fet (an&e precatus , ut earata effet voluntas )

U

M

dit, fupereffe patrem, & Carolum Quintum;

-

hzeredem inftituit, fimulque obfecrat, nihil ul-

d

& quorum altero hujus lucis ufuram, ab alte-

trarogaturus, ut, quod reliquum effet vitze, ad

l

ro fortunze;principalis ornamenta accepilfet.

chriftianze fan&itatis amuflim exigat , nihil fe

Itaqueillis inconfultis Regis liberalitatem ad-

u

patri amplius praeftare poffe. Perculit filii mo-

l

mittere, fui non effepudorisac pietatis. Hoc

rientis pietas hominisanimum, eamque poft

illeanimo viam aperuiffe videtur vi&torize, qua

non ita multo

illius exceffum vitam inftituit , cujus filium,

wr'

poft ditiovnrem omnem glorio-

fi viveret, non poeniteret.

IX

fiffime recepit.

XXXVII. Garzize Gonfalvi patrem coepe-Ibidem n.

Ibidem

XXXIV. Adolefcens quidam Paraquaria-

no 7.

rant Mauri, duraque, ut illis barbaris moris eft,5-6* 16

s

nus matrem adhuc in fylvis veteri more agi-

fervitutefatigabant: angiad hzec Garzias, ut-

tantem mori quum videret, dolebat maxime

que parentem illazerumna liberaret, multa fe-

facris undis inexpiatam, ?eternisque ea pro-

cumcommihifci ; expeditiffima demum via illi

t

l.

pter mactandam incendiis obire. Quid ageret ?

yifa commutatio, fi fe validiorem utique viri-

lls

nullus in ea folitudine vicinus pagus ex iis,

busac diutius ferviturum barbaro loco patris

quos noftri ibiPatres tradendis humanis,Chri-

I

addiceret ; ingentem pietatis cogitationem

$

ftianisquelegibus moliuntur, unde (acerdos

impetu valido executus, patrem liberat, ipfe

evocatus in tempore adeffe poffet. Non tulit

verofervit, redditque propemodum,quod acce-

à

moras pietàs; matrem exilem jam animam

]

perat; nam vitze ac libertatis modicum admo-

I

trahenteni arundinea in corbe, quam molliffi-

dum difcrimen eft. Cogitaffe atque etiam pa-

me poteft, componit, eamquein humeros fub-

traífe tam arduze pietatis opusíatisDeo vifum;

l«

J*

latam per aliquot leucasad facerdotem defer-

nam haud ita multo poft ipf&ekfuga evafit, non

J2

re incipit, haud fatis validusipfe, fra&is in-

fine praefenti Dei numine , ac ma

fuper valetudine viribus. Ergo haud multum

ro? ope.

p

gnae ,Deipa-

d

b

confecerat vize, quum pio fub onere deficiens

XXXVIII. Rex ciuidam Indus, cum videret, Cordier

matrem deponit, ac moeftiffime affidet. Verum

fe filiis natu majoribus jam rerum potitis, gra- P 3 - $:

E

hanctantam pietatemille quidem , qui indide-

vem effe, cum conjuge;& filio natu minimo a-? *

i

EO.

rat Deus, haud irritam fpei effe paffus eft.

pud exteros auxilium & quietem reperturus

Idem enim iter ingreffus facerdos alterius ex-

alio migrat,invia ambo conjuges moriuntur ;

t

piandi caufa, cumaliquotindigenarum comi-

filius cum fepelire non poffet, nec tamen vellet

tatu, eos offendit humi abjectos, ac defpera-

vel mortuos deferere,mortuos cremat, & cine-

tionetorpentes. Illico benefperare jubet ado-

res capiti fuoincludit, frontique cultro apertze

h&o Rho,

lefcentein, atque annum, quam filius utcun-

va*. hif

cineres inferens, capite fuo pro fepulchro eft

lCb

que chriftianis rudimentis inftituerat, quan-

ufus. Placuit foli pietas, qui eam videbat, &

tum temporis anguftize ferebant , interroga-

hominem in alaudam feu galeritam mutavit,

üt

tam, annuentemque abluit, atque a comiti-

.

quze adhucia capitecriftam ere&am gerit, ceu

bus in pagum deferri jubet.

vulneris infrontefacti veftigium.

1l

Drexel.

XXXV. Puella quzedam

fedecim annos na-

Dile&io fraterna.

"

in Noemota per medias hoftium Hugonottarum acies vi-

C. 12.

*

.XXXIX. Annus faüperioris fzeculi quintus Jo. Rho

10

h

caufa I.

"rilianimotranfiens, cum patrem occifum pu-

fupra octogefimum primus opinor vidit eo fe

l. 4. €. 4.

g

taret, fola eam arcem petiit, in qua aliis fu-

fraternam pietatem attollere, ut altiori eam

variarum

ln-

per alia ja&is cadaveribus multis auda&ter e-

ftetiffe fattigio nulla retrozetas memoret , nul-

Hiü:.n.rs.

us

volutis, zegrepatreminvenit, confoffum qui-

la forte vifura fit. Navigantes inIndiam Xime-

d

dem multis vulneribus , fed tum leniter fpi-

jle

nios fratres Gafparem, & Ferdinandum imma-

rantem adhuc; humeris ergoimpofitum , fpe-

nibus quaffata fluCibus & lacera navis, cui a

jl

&ante hofte domum tulit: neque folum vitze,

S. Paulo nomen , medio in Oceano deftituit,

1l

fed etiam fanitati reftituit.

cum reliquis ve&oribus. Defiliere plerique in

(

jo. Rho.

XXXVI. Hieronymus Tarellus cum invito

lembum, qui onerariis femperadeít, ut quafi

08

var. Hift.

parente Capuccinuminduilffet, & depofito ex-

humilius navigantes, minores iras moverent

2

l. 4. €. 4.

n. I9

tra patriam tyrocinio conftantiam folemnibus

Oceano; fedtanta vis mortalium jam erat, ut

votis firmaífet, juffus forum ]ulii reverti, ut

lempushaud dubie, vel placido mari effet ab-

atrem irarum adhuc plenum placaret, fe ve-

forbendus , nifi jactu corporum exonerare-

:l;-lbïdemL

jj

teranis parem probavit. Ut primum horrida

tur. In hac tanta defperatione fortes jaci pla-

Jet

illa in vefte patrem convenit, tantum illi ipfo

cuit, & quos perire Deo vifum effet , illi vel

i

invifi habitus afpectu ftomachi movit, ut in-

Íponte defilirent in flu&us , vel ab aliis jaceren-

JS

genti colapho ab homine irze impotentiífimo

tur; attonitis omnibus, capitique fuo timen-

u

adterram aflligeretur, fed egregius adolefcens

tibus, feralis defignatio Gafparem Ximenium

0C

patris pedes incredibili modeftia ofculatus, ita

|

morti deftinat: necille abnuebat; fed objecit

e

flexit, utillico mutatus in amplexus rueret ,

fe Ferdinandus natu minor, vociferans enim

]i

atque amantiffime illum ofcularetur. Novum

vero, non paffurum fe, ut Gafpar fpargeretur

indelitisgenus, parente domum invitante, fi-

2

in flu&us , fi exonerato navigio fit opus, Vi-

Jà

lio pauperum Xenodochium praehabente, ex

carium fe caput fuum offerre. Contra Gafpar

l

quo paupertatis amans extrahi, ac paternas

fibi perire forte datum, viveret ipfe diutius ,

1

Jet

insedes migrare nunquam paffus eft. Móx va-

qui tardius incepiffet , fed fruftra: felicior elo-

et

letudine occupatus, conclamatusque a medi-

quentia Ferdinandus fuit, perfuafitque reli-

m-

cis teftamenti tabulas novi generis , folidzeque

quis omnibus, ut fortis errorem corrigerens,fe-

i

que,

gdverfus parentem pietatis conficit illumque

616

Biblioihece Manuahs - Concionatorie

fj

que Oceano dederent vi&timam publicze cala-

hoftili manu occideretur, idque non Athenis

Ür

tantum, fed etiam hoftium caftris effet vulga-

tü

iitatis Itaque magna omnium comploratio-

ne, qui neceffitatis crudelitatem lacrymis ex-

tum , inquibus ideo edi&um fuit. nequis Co-

yi

0C

cufabant, in undas abjicitur 360. a terra paffu-

drum vulneraret: Ipfe depofitisinfignibus Im-

Hon f

perii, familiarem cultum induit, & hoftium pa«

u

ü

um millibus. Haud paftus eft Deus tantam vir-

tutem Oceano hauriri, fuffecitque valido ado-

bulantium globo feobjecit, uüumque ex his fal-

Hir

leícenti vires, ut diem penetotum natatu fe fu-

ce percuffum in cedem fuam compulit. Cujus

If

ftentaret,aclembum nonlonge confequeretur.

interitg Athense fervatae funt.

Tj

'Tunc vero pudor navigantibus obortus, & uni-

fe

us corpufculi pondus levioris momenti vifum,

5. Vïn

f

quam ut naufragium eo additotimerent. lta-

EXEMPLA DOMESTICA.

queinhibito curfa adnatantem lceti excipiunt,

Yits b

fecuraque exinde ufi navigatione, quafi virtu-

Ignatius religiofe morem illum retinuit, Vita l. s.

hu

1&(

L S.

Soc.

tem Oeanoipío ac morte majorem veherent.

ut nullimalum pro malo redderet, fedc.2. & 6.

Jo. Rho.

XL. Margaritam Anna mater elegerat, ut

vinceretin borio malum , & maleíaécta benefa-

li

var. Hift.

uxorem Philippo!II.daret; namid Philippus

&is non tantum exzequaret, fed etiam obrue-

1.4.c 4.

n ;

u. 14.

1l. illius permiferat arbitrio. Quantares age-

ret. Dealiisnunquam detraxit: detrahentibus

U (

batur totgentibus, populisque Reginam dare?

aures nunquam patefecit. Alienorum vitia,

Bruris ]

non modo ipfe in colloquiis non protraxit, fed

:

Admonita fuze fortunze Margarita major fuit,

[r 112

n

quam uteam pietati praeliaberet. Itaquemul-

me ab aliis protraherentur, fedulo cavit. Pex

tü

tis cum lacrymis ad matrem adit, obnixeque

triginta & amplius annos neminem unquam

verbocontumeliofo, aut merdaci lzefit. Erra-

j AnfPhn,

rogat, ut regias ad Philippi nuptias, ac magnze

oll,lun. t

orbis partis imperium fororem natu majorem

ta domefticorum miro filentio tegebat, & fi

161

f

eligat, id jura naturze ferre, ut quze prior lucem

forteaperire neceffe effet, non pluribus quam

jl

viderat,imperaret. Sed vicitmatris voluntas,

opus erat , aperiebat.

ficque forori przelata Philippo ceffit.

. 1. S. Francifícus Xaverius

famme charita-L.a Epift,

tem proximi verbo & exemplo commendabat ;

H An.ïwïex. :

Dileilio: fervilis.

f

$5

T

hiuc dicere folebat ; quid aliud eft focietas Je

"

U»

[

Cordier |

XLI. MauritiusSaxonizeDux in quadam ho-

uam focietas amoris & concordisze.

P- 4 €- G. ii velitatione ab hofte ex equo deje&tus eft,

IIH. P. Jacobus Laynes in caftris nofocomioHift. Socq

[

quem utfervaret quidam ejus fervus , eum cor-

praefe&tus fua ipfe manu pbharmaca praepara-P-*- ^ 10« ,

IK

pore fuo protexit, acomnia vulnerain fe & cal-

bat, porrigebatque, unguenta oblinebat, ci- ' ^

bosinoszegris inferebat, lintea purgabat, no-

fo

ces hominum & equorum excepit, neque fe

&tu excubabat.

|A

movit. Mauritius fervi fanguine perfufus, nul-

t

]um vulnus accepit ; at fervus relatus ad ter-

- ]V. P.Petrus Faber ajebat experientia, '&Vit.1. a.

!

fcriptura conftare, quo quisiri proximos beni-c. 15.

torium paulo poft exfpiravit.-

f

Cotdier p.

XLII. Cum Remoaldus

filius Longäbardo-

gniorfuerit, eolargioremei occurrerefolitam

4.c.7.$-1. rum Regis Beneventi obfidereturab Imperato-

mifericordiam Dei. etiam ultrofine precibus ;

£

: Pf 0v

& hujus charitatis defe&tu evenire, curnullam

£nic

q

re Conftantio 1. impio haeretico , qui volebat

1699

. omnes Principes fuos errores fe&ari: videns

in precibus delectationem fentiamus. Ejusque

q

Remoaldus fepremi fine fpe pacis conciliandze

opera mifericordize fpiritualia praepatare ad

Q

fpirituales confolationes. ipfe omni ftudio ex-

Provin,

per honeftas conditiones, fervum ad patrem

Grimoaldum ablegat, qui nuntiet, fe , nifi füc-

cludebat,quidquid minuere opinionem de aliis

Phil.coll

currat, tueri urbem non poffe. Servus reverfus

poffet vel conjunctionem dirimere, in quam

16o4,

à

rem crebras preces & facrificia offerebàt, vo-

À Yórr,

cum litteris, quibus auxilium propegiem pro-

mittebatur, in manus hoftiumincidit: ubiim-

cabat autem illas cogitationes, frigora quee-

Mopunt. r

perator intelligit, folvendam fibi obfidionem

dam malevolorum dzemonum, valdeque adni-

lbid; :

'tov u-

tendum ceníebat , ne nos a charitate aliorum

fit Eraeo-

eífe. Jubet, fi mori nolit, fervum ad urbis ob-

1,1.14,

fef;e foffam accedere. ac hero fuo nuntiare, ni-

perfpecta eorum vitia avocent; unde & fpes eo-

H-S-P-I.

hila patreopisexfpe&anduni; dederet fe, qui-

rum falutisinfringifolet: neque vero has co-

'g'n'u6o C'.

bus conditionibus poffet. Servus evocato he-

gitationes cenfebat fuga vinci, fed acceffu po-

It

rofuoapertedixit: Auxilia in vicino effe, tan-

tius ad eos, erga quos quocunque modo ad-

verfionem fentimus ; fic enim Chriftum Domi-

tifper obfidionem ferret. Pluradicerem, in-

)

quit, fed cingor ab hoftibus, qui jam nunc me

num poft füam etiam mortem hafta transfixum

am

veratibi elocutum in frufta concident. Com-

in eum, qui transfixerat, cruorem effudiffe ,

TM

utad illum vel hoc modo accederet,

mendotibiconjugem ac liberos meos. Quo di-

12, Y2 b

&oillicofuit omni ex parte confoffus.

V. Primi Patres ipfi in magna egeftate Ro- Afp r.c,

t

Va! Max.

XLllIi.Cumin Reatinam Villam milites ad-

m2ze 1538. in fumma annonz charitate, pau-2?. n. 23.

lls

peres e plateisinfuam domum deportant, ci-

l l2j,

1.6.c. 8- ventarefervus UrbiniPanopionis profcripti vi-

diffet, ut herum occiderent; ipfe ftatim muta-

bo, igne, vefte, le&to, juvant, fic 400. meudicis

i

tacum hero vefte,acannulo.illum poftico clam

fubvenerunt.

V. P. Simeon S. P. N. Ignatii confeffariusEx Lib,

emifit; fe autem in cubiculum aclectulum heri

lxl

recepit, & ut Panopionem occidi paffus eft.

jam fenex,ita diligebat fratres, ut vel ignotos fi-!ngolft.

hl

"

Val .Max.

XLIV. Codrus Rex Athenienfis, vaftata ab

bi vel primum focietatem ingreffos accederet ,""-'** I*

'*.ï, 946] |

L]

1.5. c.6. hoftibus Attica, ubiab OraculoDelphico intel-

&abeis, qüi vocarentur, peteret, quorum

Ws

omnium nonïina 'memoxia notans , que

mlibet

»lexit per legatos, tum finem bello foref fiipfe

fingil-

W IQ .]

är?

Titulus. XLIV. Dileftio Pwoxïn?ï.

llj

longz & periculofe ! navigationis viaticüni

d

fingillatim in memento Deo commendabat.

Unde longiffimus erat in inemento, toleraba-

datum fuerat, id illi totum cum egenis com-

tur tamen, quia privatim celebrabat.

municarunt. Et compenfavit Deus hanc libe-

[l

-.

V'VHï'fï. foc.

talitatem aliorum in ipfos liberalitate.

!

. ro. n.

'VIL P. Joannes Nunnius cumfocio medici-

An.Lüg.

il

nae artem addifcebat, tantum ideo ut zegrctis

XX. /Egrotabat Avenionecoadjutor, cum-

1594*

z1$.

captivis mederi poffet, quod & fecit: & fiquos

que de ejus falutemedici plane defperaffent ;

monuerunt ReCorem, ne fruftra fumptus in

magis zegrotos invenit, in fuam demum tulit.

Idem, fi qui ex captivis ob morbos fuis domi-

?egrotum faceret; at P.Re&or neutiquam ac-

nis laborare non poterant, ipforum vices per

quiefcens, juffit medicos, quidquid ad fanan-

dum zegrotüm opus foret, proefcribere, itain-

fe perfolvebat. Saepe noGu colle&tas in erga-

ftulis captivorum fordes exportabat.

gentisfumptus media adhibita funt, zegerque

VIIL P. Joannes Pifcator Re&or Novitiatus

fanatus , obítupefcentibus medicis infignem

Vita B.

fuperiorum erga fuos charitatem.

2

À Vs

Aug.Hi

g, Romaui, cum nihil in promptu haberet, quod

»0€,

mendicantibus daret, fuas fzepe veftes detra-

XXI Cselitii refcivit nofter, antrum

quod- An. Belg,

u

xit & donavit. Idem Nuhnius Ribertus fecit ;

dam effe, fcetore teterrimo plenum , ubi ho- 3597

Qa

x

üg

An. Li-

ita ut ipfe pene nudus effet.

mines aliquot pefte affecti, fine auxilio jace-

IX. P. Nicolaus Stafeldius Brunsbergenfis

rent; nemoillucingredi aufus erat: fed nofter

l,

Xhuan.

Collegii Reétor, cum febris totum pzene col-

ardens charitate,folus illud intrat, reperit ma-

d

Brunsb.

gnam fexus utriusque vim, alios fuper alios

1612.

legium invafiffet, pro omnibus fe Deo vi&i-

a

mam obtulit, ratumque habuit Deus, mo

'

:

T

animam agentes, omnes confeífione expiat,

l

tuus eft illefebrifolus, loco omnium.

itaque moriuntur.

ul

XXII. Cum Augu

üægravit&r ?äegfct'aret P

LJ

An. la«

An.Flan-;

*coll. lun.

X. Jo. Antonius Hock abje&tiffimse condi-

gol.1669.

[

tionis homines maxime curabat, dicens fe cu-

Paulus Hoffeus, P.joannes Kaftellus Anglus

x614.

rare ipía Dei membra, ei quam conjunGiffi-

ad zedem Salvatoris ad octo millia paffuum

L

ma, & chariffima, ideoque fe eorum confue-

2

1

profectus, pro tam caro capite ipfe fuum de-

«La i

tudine mirifice dele&ari.

vovit, fedulo Deum precatus, votum ut hoé

5

An.Mex. .

XI. Angelopoli Indus puer tabifico viperae

fuum ratum haberet, & habuit Deus: fimul

409.

morfu fecundum crus ita intumuerat, ut fce-

enitn domum venit, decubuit & occubuit;

u

de purulenta fanies utrinque difflueret, tan-

furrexit alter jam conclamátus, pro quo ho-

0Ef $oq

tumque foetorem diffünderet, ut etiam maxi-

füa piacularis erat ille; ovis pro paftore.

3

TARNT

me exercitati in hac re ptae foetore accedere

XXIII. Joannes Berckman magna unum

p- 2, Viæïn

M

nonpotuerint. Sed Franc. a villa regali non

quernque affabilitatis dulcediue gratiaque al- P^£: 9?

folum accedebat. fed & forbitiunculas ori in-

loquebatur; nunquam auditus per jocum il-

ludere ulli, autirridere, nunquam effervefcere

gerebat , le&um fternebat, cicatricem foeten-

ATR

tem obligabat, purulentas fafciaslavabat,imo

contra aliquem. Obvics in plateis licet igro*

jl

putridam cicatricem fingulis diebus egregius

tos affabiliffime falutabat: caufam hujus rei

fui victor lambebat.

interrogatus, quia, ioquit, fratres mei funt.

I

T

Prov,

Xlk P.Ludovicus Riverius nullum un-

Quotidiezegros vifitabat promifcue,eos tamen

rtance

quam vel leviffime offendit, nulli ne nutu

folabatur diutius, qui rarius ab aliis viferentur.

1608.

Quoties obfequium ab alio pofceretur, vix pro- PAE- Ff2»

quidem repugnavit, Annis feptendecim Elo-

à

ä

uentize Profeffor.

nurciatis verbis, promptus hac fimiliveforma

pag. 15

Provin.

Xll!. P. Didacus Garzia Vice-Provincialis

refpondit: Effe&um dabo, mi pater, & lubens ;

Phil.coll.

volebat fe captivum dare Barbaris; pro capto

unde perfüugium erat omnium, quoties quis

S

1604.

t

ab illis P. Melchiore Hurtado.

in aliquo officio impeditus erat, vicem eifuam.

A. 161 r.

XIV. Joannes Bufgeus Provincialis Rheni,

demandaret.

:

Mogunt. neminem unquam acerbius ap

lavit, aut

XXIV. Jul

janus Sena ädolefc.ens vel uin-

Ann.Safte

?

Prov.Lu-

[

oníftantinus

bram detra&tionis horrebat; unde fi quando

din.coll.

ET

fit. Eraca-

perftrinxit. Idem obfervavit P.

Collarita,

Da. icl4,

Pulcharelius P. Odoardus Carveria;

in circulo loquentium ftaret, & aliquid contra r615,

H.S.P.x.

XV. Antonius Criminalis in itineribus fo»

fociorum exiftimationem quan.vis modicum

dici audiret illico rubore fuffufus ex circum-

lg. n.116. cios ferendis farcinulis fublevabat, in occur-

rentibus fluviis primus vadum tentabat, co-

ftantium corona fe fuübduxit.

Vita l'. s

XXV. P. Vincentius Caraffa in Adverfariis

C

ï

mitesque imbecilliores humeris impofitos tra-

7

jiciebat, in hofpitiis viisque & fegvi & patris

fuis hoc Syndagraphum reliquit: Deuni ama-

obibat partes.

bo propter fe, & propteripfum vivis ejusima-

!

H.4S.P. I.

XVI. Alvarus

Mendius, Mago&ani in Ára-

ginibus inferviam:Cor tradam ipfi,manumque

12. V.123* bia 1 5o. ex iis, quiab Armuzia Turcarum me-

proximo, ut divino pettori eum admoveam,

tu profugerant, conquifita ftipe fuftentabat,

Idem crebro noftris inculcabat, duas elfe cha-

- A 16

XVIL Andreas Coníalvus, Pafchalis Cata-

ritatis orores, manfuetudinem & patientiam,

Tbid. l. 15.

.l.av li 25.

n. 124»

launus, & Alphonfus Lopius 1555. facto nau«

quas ejus laterà femper claudere oporteret.

fragio fame pereunt, ne deferant turbam nau-

Loc. cit.

XXVL. P. Petrus Cotto

nus Gallus adeo ple- Nadafi ta

fragorum.

nus erat fuaviffimae charitatis,utHenricusMa-

an. me-

XVIiL. P.Dominicus dicebat, reinedium

morab.

SEX Libl

- golít. c

contra averfionem effe, ofculari veftigia il«

gnus Galliarum Rex dictitaret: Cottonus de 19 Marti,

E-Ingoflt-

130 9- 16'

nemine male cenfet,& nemini unquam füccen-

| m.fei b

lius, erga quem fentis averfionem.

fet. Mirificediffimulabat, excufabat, tegebat,

h

H.S.p.r.

XIX. An. 1548. Patres & totidem Fratres

:5..102. in Indiam navigantes , quidquid ipfis ad

| tam

fi quid perperam ab aliquo fattum audiret.

. iüii

VIL —

ä

R. P. Loln. Bibl. Man. T. 0?1. [.

618

Bzf"iiotlzecæ Mänüufis -Concionatbriæ

I

Idem rr.

XXVII. Simon de Eífpalza Coadjutor Hi-

tamen rident,non tamen perinde etiam nos ri«

unit,

fpanus petiit per Beatam Virginem aDeo fi-

demus, fed commiferatione potius erga illos

Scheg'

biimpetrari, ut in morientis locum fubflitue-

moyemur; ita peccatores, hzeret ci & cmi:es

paüc3 5

retur, illo in vita rezento, fe enim Collegio

hoftes, dum quafi infaniunt, & fic avin;:am

vix aliquid, illur autem longe plus poffepro-

fuam graviter lzedunt; licet ipfi rideant, nos

|

deíffe. Et vero zeger ille confeftim refpiravit,

tamen potius iisdem compati debemus.

?

ac fen(im convaluit; Simoneim vero intra tri-

]I. Sicut Margaritzee manibus cuià incuria Lud. de ..

duum idem morbus, quialterum deferebat;

tra&atze fplendorum amittunt & flaveícunt ; Ponte p.-

',

7

?,,

j

corripuit, & extinxit, feufuccedaneam victi-

atque fi in aceto ponantur, omnino diflolvun- ? 7-

'r(ï;:i:

mam humiltatis & charitatis.

tur; ira unio fraternze charitatis fuam piae-

Tbid. r.

XXVIII. P. Joaanes Collignon Gallus fub

G.

Auguft,

ftantiam amittit, fi negligenter traétetur, &

Du.I» j

mortem fe increpitans, latronem fe divinze

exerceatur.

^

pat

glorize vocitabat, querebaturque, quod in le-

IIl. Sicut vitze a

nimalis R.argumen'tum eft S;äpïet.

tiend

Dom. 25,

&ulo domi, non foris inter peítiferorum tur-

motus membrorum: fic vitve fpiritualis cer-

poft Pent, -

ä

bam defungeretur charitate, fimul & vitas

tum indicium,eft amor erga proximum, &

text., A.

f

quod illi decus adeo in defiderio fuit, ut ea

opera charitatis in illum. EHinc D.]oannes z.

fdem

tabe laborantibus undecies ipfe caput addi-

€.3. ait: Translati fumus de morte ad vitam,

Donà

xerit, feryieritque aífiduitate plane heroicze

quia diligimus fratres.

Contra ficut mortis

Dat

A

themn 3-

charitatis. Obiit Mufliponti r. Augufti anno

aut valetudinis defperat» argumentum eft

1633.

ftapor membrorum, & ceffatio motus ; fic ex-

]

Pluva in boc geueve exempla nmoffrorum vz-

tin&ze gratize clarum indicium eft, non aífi-

deri polfant ia Tomis integvis, quibus Titulus:

ci erga proximum, & ab ejus dileCtione cef-

Mortes 2luf?

fare. Undeiterum D. Joannes. Qui habuerit

$.Ang.

?

ves, €" F. it?z'wæ. Charitatz'sl,» pr?-

de com- 4

]ïgitm*.

fübítantiam hujus mundi, & viderit fratrem

3mun,vita.

fuum neceffe habere, & clauferit viícera ab €o,

$.^ Y

;

EXEMPLA PROFANA.

quomodo char'tas Dei manet ia ilo ?

z

idem,

-- IV. Sieut fi meldiligis, diligis

& receptacu- .

þlntarch.

em. 4.

-^ —

l. ]Xe-xahd.er Magnus urge»te matre Olym-

lum mellis ; ita qui di'git Deum, debet &'

piade, ut infontemi cccideret, aliam,

proximum, velut receptaculum divinaze boni-

inquit, a me mercedem poftula, hominis vita

tatis, diligere.

S g

I

à

[]

hon.;, ;

nullo beneficio compen(atur.

V.Sicutig

isin fua fphzera ligni

$ opus non Rodriq.i

l2ib

Stapl,

ll. Marcus Antonius parcens rebellibus

habet adfui confervationem, at ifte fublunaris P-J- t4

zetl

them. 3.

in Dom.

in Senatu dixit: Utinam poffem mu

E

l]tos eþiam

ignis fine pabulo mox deficit; itain hac vita^ 7

poftPent, &

b inferis excitare.

z

fineoperibus charitatis non vivitur, & ubi ipía

bid.

IiI. Cum Orettes & Pilades in

fe*gïoneTau—

non funt, ibi nec charitas eit.

Itiori deloco de- Sumtma

juleus

rica a Rege comprehenfi fuiffent , quod fimu-

VI. Sicuti aqua, quanto a

praed:c.

d loc f

lacrum Palladis auferre voluiffent, (ed poftea

fcendit, tanto ad plura rrganda trahi p.teft;

ml y. d-

ita fi dilectio inDeo fundetur,ad proxiinum co-

V. d—i,le-&.

letio,

1

re melius examinata Oreftes folus furti reus

compertus, ideoque damnatus ad mortem fuif-

piofilfime irrizandum inclinari faci e poteft

fet, Pilades feOreftem efle dixit, ut pro focio

-, VÀL. Sicut cibus pofitus ante inferioris con-

NIbidF

v

interficeretur, Oreftes vero fe effe Oreftem fa-

ditionis homines cito aufertur, ita, ut d!gn:o-

tebatur, ne focius periret.

ribus vix quidquam obveniat; i veroante Re-

fi

Ibid.

Toitit, |

IV. Damon & Pythias Pythagorzei condi-

gem ponatur, omnibus convivis pro menfura

P.

fcipuli, ar&:ffima inter feamicitia usque adeo

dignitat's ordinate diftribuitur; ita dilectlo ,

c' 2'

coaluerurt,ut cum Damon ad mortem damna-

quze cibus anim»e delicatus eft, fi inter vanos

tus fuiffet a Dionyfio Rege, fed prius.ut res do-

& vanitates ponatur digaioribus, id eft, Deo

mefticas componere liceret, rogaffet, Pythias

& San&üis nihil refervatur; Si vero pofitus an-

fe interea vadem offerre non dubitaret. Cum

;

te Deum, ordinate & fecundum d:gzitatem

vero hora morti deftinata adveniente, ftulti-

diftribuetur.

. VH Sicut fol pri

us montes, deinde pri- lbid.

tize ipfum ob temerariam fponfionem damna-

Mnt

ret, refpondet Pythias , non dubitare fe, quin

mum valles irradiat, ita dilectio primum in

I03,in

amicus ad defti

Deum, deinde in alios fibi magis propinquos,

T Cgr.

uti & factum.

inatum tempus adfutqrusy effet,

L— - BÉ u ]

&tunc primum in remotiífima fubjetta tertur.

Virgil,

V.Nifus & Euryalus/Ene»e focii adeo fe dili-

IX. Sicutlumen caudelze a parvo vento ex-

LJ 90 ,'

Ibid».— i

gebant, ut, cum Euryalum Rututi peremiffent,

tinguitur, magnus vero ignis plus inflamma-

Nifus prius focii mortem ulturus ad pericu-

tur, & creícit ; ita exigua charitas modica ad-

lum, quod jam!evaferat, redierit, fumptaque

verfitate corrumpitur, magnoa vero majus ex

Beió (Goué . Kandes, Bedh g

vindicta feipfum confoderit, & fuper mortui

Kuryali corpus exanimem fe projecerit.

tribqlationibus iucrementum capit.

Á

gJr

Utilitas,

$.. VIIL.

X. Sicut plures fagittze in unum fafciculum Scilurus,

SIMILITUDINES.

colligatze frargi non poffunt, feorfim vero fit

;eRex.

4Natura.

