:mina a medicis.

Quaedam enim inítar cla-

cernimus.

vorum fünt infixa, ut dentes, maxillae, quae-

Probl. 3. Cur.cu

tis tota pOrofä eft, fed prae»

as delh ^^ Genibe . AÉ

. 4

dam ferratim commiffa & veluti confuta, ut

cipue capitis ? Refp. Id propter neceffariam

videre eft in offibus cranii; alia pixidatim

fumofe fuperfluitatis expirationem contin-

-immilfa, & validis ligamentis revincta, ficut

gere; per calorem enim pori aperiuntur, &

M

os femoris in coxee acetabulo; alia in mo-

ea, quae inter carnem & cutem funt fuper-

dum cardinis fe mutuo fubintrant ; alia alio

flua, per vapores & fudores expurgantur.

3nodo, prout ratio firmitatis & motus mem-

Probl, s. Cur cutis faciei eft aliis fübtilior

bri poftulat.. Supremum os,. quod tecti vi-

& tenerior ? Refp. Duplicem ob rationem id

cem obit, eft calvaria, conftans pluribus par-

ordinatum elfe, fcilicet ob decorem ( fi enim

ä

tibus per varias futuras commiffis , nt vapo-

craffa nimis foret, rubori fanguinis pervia

res ex ftomacho itentidem afcendentes expi-

non effet ) & ob fenfuum perfe&ionem; hi

rare poffent , ne cerebrum perpetuo obnubi-

enim, fi Ipiffa nimis foret, minus commode

larent. Cum calvaria per verticem conne-

perfici poffent , cum tamen i

n facie 1naxime

étitur fpina dorfi, quse ex triginta quatuor

vigeant fenfus.

T

officulis feu vertebris conftat , quae inftar

Proll. 4. Cur in fe

T

je&ute cutis conträhi—

trunci ab una femorum junctura usque ad

tur, & indurefcit? Refp. Id propter defe&um

* caput affurgit, & ex hac veluti rami utrin-

caloris & confümptionem humoris naturalis

que prodeuntes cofte duodecim finuato flexu

contingere.

Hsec enim duo accidentia ma»

peécus muniunt, & nobiliffimas partes, cor

Xime raram extenfamque faciebant cu

um,

presfertim ac pulmones , velut intra firmio-

fuamque ei fpecj.em gonfe:vabant.

i

MEM,

913

Tiv Lx 7 Hie.

h.

nem, qua cerebrum contin'vetur, non egre-

MEMBRUM XXXIII.

ditur , ideo ab antiquis inter nervos non

d-

üm

4

eft recenfitum. . Inter nervos prgcipui funt

-

— De omis.

Optici feu Viforii, deinde Guflatorii , udito-

r

lr

rü, Reverfivi &9c. quz melius in tabulis Ana«

XXXIX. Venz nihilaliud fünt, quam

tomicis confpiciuntur, quam calamo defícri-

IN

vehiculum fanguinis, qui quía duple

X eft, buntur,

NS

craíTior & fübtilior, hinc alize venz ad crafe

(s

fiorem devehendum Ordinantur , "ut vee.

MEMBRUM | s:va.

d

nacava, & vena porta, quam prior per to«

4

tum corpus inítar irrigantis rivi miro ordine

De mqfchiis. :

varietateque diffufa, plures habet ramos

fpecialibus aominibus donatos,ut e(t Acv'y(9»,

XLI. Mufculus eft maffa quedam carnea

hoc eft, /ine comite, Zxillaris feu Bafülica, Hume- pluribus ligamentis fibrisque diftincta, &

raria feu Cebbalica; utraqueJugularisinterior & affüfo fpiritu ac fanguine ita animata , ut

exterior, Coronalis, Emulgentes, Seminales 69 llia» (e ipfam movere, contrahere fimul aut ex-

[n-

c& &9c. Pofterior feu vena porta per fuas ra- tendere poffit , & hoe motu per cendines, in

dices (venz meferaicz vocantur) mefenterio quas plerique mufculorum ceu in oblongam

Jor

infertas trahit chylum ex ventriculo & inte- candam definunt, certorum membrorum

üa

ftinis ad jecur. in hac continentur Cy//ic& articulis infertas, etiam illa attollere, fle-

d.

Gemelle, Splenica, Gaflrica snajor & minor, dex!ra. &tere , aut alio modo movere. Adverte ta-

(s

C finiflra, utraque Epiplois, Corenaria, mmeferaic€ men, non omnes muflculos tendinem habe«

&c. Ramufculi hepati inferti per ofcula miro re, ut mufculi linguz , labiorum &c. fed

]

]

naturz artificio jJunguntur ramis venz cav€, eos folum , qui ad inovenda offa in eorum

ifo

ut exhibet Cafpar Bauhinus in füo theatro. car tilaginem inferuntur. Dicuntur mufculi,

ln

Anat, itaque de origite venz cavg & por- quia videntur figuram turis excoriati re-

!U.

tz maxima lis eft inter Peripateticos medi- ferre.

Magnus horum muículorum in

1

cosque: quorum illi cor, ifti hepar, confti- corpore humano eít numerus , ut totum

lj

tuunt, quamvis Vefaliusaliique periti Anato- fere ex illiis compactum videri poffit.

P.

mici ftent cum Ariftotele.

i

Leffius de provid. Num l. z. ait, füpra

P

fexcentos numerari, quorum finguli ad de-

cem. minimum fines & utilitates hominis

lg

Aliz fubtilior&m fanguinem vehentes ar-

ferviant; potiffimum tamen officium eft, ut

terix magnz , arteriofz, venofe vocantur ;

membra moveant, & refpirationi inlere

& hz quidem certo ex corde oriuntur ; de ve-

Ad motum brachiorum natura de«

E]

viant.

na cava & porta idem quidem fentiunt Phi-

dit mufculos omnino undecim , five i vis

lofophi , non item medici ;

[v

te oriri contendunt.

qui illas ex hepa-f» duodecim; qui omnes ad tot diverfos moe

tus neceffarii (unt, ut late profequitur Cal.

in fine l. 13. de ufü p. & init. j. de anat. Mu-

Ículi vero infpirationi infervientes fünt qua-

MEMBRUM XXXIV.

draginta quinque , quorum viginti duo in«

l:

De nervis.

tercoftales (quía fpatia media inter coftas oc-

cupant) thoracem exadte laxant, & con-

l

h

QXL.F Nervi funt inftrumentum porofü

m, flringunt, fic ut eorum anteriores exípiratio«

quo velut canali fpiritus animales ad motum

ni, viginti duo alii vel primis vel ultimis cc«

ftis , vel dorfalibus coftarum radicibus anne-

0s

ienfumque neceífarii a cerebro , ejusqüe

medulla fpinalia per corpus difpeníantur.

xi, vel e collo defcendentes, vel abdomini

Subítantia eorum ^'omnino fimilis fübítan-

conjun&i, intenfz & magus refpirationi di»

ünus & ultimus &

tiz cerebri, aliud non effe putatur, qua

m Verfimode conducunt.

^

*.o

cerebrum induratum.

omnium utiliffimus eft, qui tenui refpiratio-

]-

Veftiuntur duplici

..

membrana, exteriore quidem craffiore, &

ni, qua homo femper utitur, folus infervit,

a erafía menynge procedente, interiore ve-

iaphragma eft mufculus rotundus magnus;

f«

qui fpiritus inftrumenta quibus fübjicitur, fe-

ro tenuioré, & cum tenui menynge

con-

nexa.

Hinc przcifo aliquo nervo i

llud cludit ab inftrumentis alimenti, quibus fue

r

perior eít.. Tunicz ipfi duzc fünt, inferior

membrum , quod nervus ingrediebatur;

omni deinceps motu fenfuque deftituitur.

quidem peritonzi fümmitas , füperior vero

vafis tunice cofítas fuccingentis.

Patribus

]tem illa folum membra ftupore ( hoc eft,

u

diminutione feníus motusque privatione ) f

perioribus & anterioribus ad pectus, pofte-

!

r

ioribus ad fpinam pertingit, & ad lumbum

& convulfione (hoc eft motu in voluntario)

adhzreícit. Ejusufus duplex, etenim & exe

tentantur ,.quz nervosS habent, ut Ariílote-

les tradit,

creationi & refpirationi ?nfervit.

MEMBRUM XXXVI,

Säptem precipua paria nervorum nufne-

rantur ex cerebro prognata; nam oQavum

JDe bumoribus,

(]

ar (olfa&ui deferviens & proceffüus mam-

XLII.Omiffis humoribus excremcnticïis.Qda-

millares dictum ) quia calvarie amplitudi-

tuof

ZZL244

| R P. Lobn. Bibl. Man. Tom. £.

914

Biblzotheqæ Mantualis - Concionatorie

tuor funt principales füpra recenfiti, "Vafa

Probi. 6,-/ Cur|fanc qi'see, naribus fluere cef-

fat, (i ftrophiolum frigida aqua madidum iis

feu receptacula fingulis fingula deftinavit na-

tura fanguis in corde & venis; flava bilis in

applicetur ? Refp. Quia cau(ía hujus fluxus

vef(ica jecori annexa; atra eainliene; pituita

ex abundantia caloris provenit; qui cum

ï

toto quidem.corpore diffufa eft, fed in cere-

per frigus aqua: pellatur, hinc fublata cau-

bro & ventriculo copiofior refidet. Generan-

f ipfe étia

rhþ,Hiti:;";nïs fanguinis Velur. Qlfc&uä

tur in jecore ex chylo per venas Meferaicas

tollitüt.

ad truncum v

Proll, 7. Cur aliqui quandoque fanguinem

Sper portau mdeque ad hepar

attracto. -

füdare comperti fünt ? Relp. Caufam forte

Officia humorum var

xiä,ftinc. 1. Flava bi-

effe, quod natura hoc ipfo, quod malum (ibi

lis, utpote mordax, & levis, ftimulat & impel-

imminens taütopere horruerit, atque adeo

L . U 1 . — D u

lit exerementa, ficque virtutem expul(ivam

totis viribus a fe propellere laborarit, fan«

juvat. 2.Sanguinem juvat ad penctrandos

guinem magna viad exteriora propulerit, ubi

anguftiores meatus , impeditque fuo calore

vel humori latenti fe mifcuit, eumque pur-

p

coagulationem przmaturam fauguinis. 3.

puravit, vel fi nimia fuit vis naturz,

i

ipfþ;neg

"Tribuit fzcibus colorem , 'unde fi feces fint

egreffus eft per poros cutis.

;

j

4

Probl, 8. qui nimi

O0

rufz, colligunt medici, nimium bilis effc in

fanguine abund

ant in-

€orpore ;.f1 alb , defectum bilis in corpo-

epti efficiuntur ad fuas operationes efficien-

re advertunt. 4. Bilis atra juvat virtutem re«

das, cum tamen fanguis promoveat virtutem?

tentivam, quia ficcitate & frigore conftringit,

Refp. Quia fanguis nimius niinio calore re«

$. Pungit fua acrimonia ventriculum, & cau-

AE

plet.corpus. nde hoc ipfo impedit opera-

fat appetitum cibi, 6. Ex liene ad orificium

tiones vitales, quas ad füi productionem fpi-

Jefophagi regreditur, ut illud claudat, to-

ri

t

mus.

cu animali temperato indigere, füpra dixi-

tumque ventriculum contrabat, ad cibum ar*

Gius compledendum. . 7. Coagulat fanguie

— 1

à

—

CUP

em nutritioni deftinatum, ut partibus foli-

De latte. —

j

ioribus tenacius adhzreat.

8. Sanguinis

CXLII. Cum lac nihil.aliudvfit quam fäh.'

officium eft,/cedere in alimentum, & fpiritus;

uüt fupra dictum. — 9. Pituita f&pe prebet

euis.non bene concoctus, merito de illo etiam

CX* nj t

—

materiam, ut inde conficiatur fanguis, fubit-

problemata hoc locp" proponuntur,

que in defectum fanguinis vices alimenti ?

2

PROBLEMATA.

vel quod convertatur in fübftantiam aliti, vel

uod a calore vitali abfumatur, ne cogatur

— Probl. 1. Cur vacce plus la&is süncinbub

£. - l ((5

—

-

alias partes animatas ab(ümere.

in uberibus, quam alia animalia? Refp. Quia

ia m ]

vacce funt animalia multum voracía ,. unde

LT

eti

a

í

. .PROBLEMATA.

im plus in illis de fangaine non bene con-

co&o & dealbato generatur.

1

E

[— n

De fanguine, *

; Vafiäs

a!

Probl. 3. Cur lac album eft? Refp

. Prob. 1. Cur fanguis rubicundum habet

caufas afferri a variis; nam aliqui concoétío-

t

colorem? Refp. Quia affimilatur metbro,

nis infufficientiz illam albedinem adícribunt ;

in quo generatur, Ícilicet hepati, quod eft

fimilem enim ob cau(íam etiam caro alba effe

rube coloris.

dicitur. Alii in mammillas caufas referunt ;

Prob. 1. Cur fanguis dulcis eft ? Refp.

nam quilibet- humor in colere affirnilatur

Quiabene digeftus eft & concoctus, & parum

|-

membro, in quo generatur, quantum potelft,

habet de terreítri materia admixtum , hzec

uti de fanguine fupra diximus ; Cur ergo

enim potius cau

docet.

lfa falfedinis eft, ut Ariüöt.

mammille albz fint, etiam ipfüm lac ibi pe-

neratum iis afimilatur. Alii denique in Íri-

.. Probl. $. Cur, fi homo no&tu püngatur, fan-

gus caufam conjiciant, quod multutn condu-

b

74

2uis minus copiofüs exeat, quam fi vigilans

cere ad albedinem etiatn alibi otendimus.

2

Izdatur? Refp. Quia cum homo dormit, fan-

Probl. 3. Cur lac tantas' vires ad refrige-

£uis ad interiora confluit, ut ad vitales ope-

randum habet? Refp. Quia hoc ipfo, quod

xationes peragendas adjuvet, & calorem ad

necdum bene conco&tum fit, multum terre-

K

conco&ionem fup

j

peditet, unde minus tepe-

ftris materie adhuc continet , atque adeo

K

ritur in exterioribus membris.

etiam frigus mu

N

X TDLSPSSRSC CU

tt

Probi. 4. Cur foli homini fanguis e naribus

annexum eft.

Itum , - quod tcrreüri materiz

in

fluit ? Refp. Quia folus homo rectus eft ; hinc

Probl. 4. Cur lac conveniens adeo nutris

enim fanguis, qui fpirituofus admodum eft,

mentum eft infantibus, adultis autem potius

facilius ob vim igneam caput petit, & ibi exi-

nocivum ? Refp. Quia infantibus eft natu«

li

tum quzrit, reliqua veroanimalia, cum pro-

ralis cibos, & confüetus, ut qui etiam in ute-

Q

n3 fint, & fanguine craffiore conftent, talis

ro eo nutriebantur,adultis vero propter frigus

tü

fanguis potius deorfum fluit.

& fumofitátes, quas

generat, atqué ad caput

d

Prob. s. Cur pueri frequentius manent

emittit, nocet.

il

fanguine per nares, quam viri & mulieres?

Proll. y. Cur lac tempore partus vacca.

Refp. Pueri innato calore & humiditate ab-

u

rum melius eft ? Refp. Quia tunc lac eft mul.

undant.

Non viri; mulieres vero licet &

tum fpongiofüm, atque adeo fumofitates ex«

h

ipfe humidz íint, humiditas tamen itta

pellendo fe i

U

per menftrua excrementa evacuatur.

bus,

pfüm purgat a noxiis quali-tati-

)

læ(

Piob!.

r d

| Tius LXVIL — Fidos.

91

e[.

li

| Prbbl. 6. Cur lac molierum fufcarum me-

temperamento fuünt magis aliena$ hinc alii

As

lius eft, quam aliarun? — Refp. Quia fufcz

inhorreícunt, cum veftis rumpitur; alii cum

du

mulieres fünt calidiores aliis, hinc per ca-

ferra acuitur; alii cum pumex fecatur; alii

E

i

lorem nutrimentum melius digeritur, atque

cum cibos faftiditos vident.

hi

adeo lac-melius efficitur.

Proll.7. Cur aviculz lac & mammillas non

De primalgfeäu dattus feu oluptate,

Vn

habent? Refp. Quia mammillz impedirent

Proll. 3. Cur voluptas immodica plus no«

[te

volatum earum. Deinde quia lac tantum ad

cere dicitar, quam dolor? Refp. Quia ma«

foetum nutriendum provifum eft a natura;

Lbl

gis debilitat vires, & extinguit calorem na-

lo

aviculaz autem (uti & pifces ) non geftant in

turalem , uti patet vel maxime in gulofis &

änc

utero foctum viventem, fíed ova tantum pa-

libidinofis hominibus, quos experientia

ICOH-

ubi

ftat efle breviffimz vita.

r;unt, eaque extra Qorpus fuumïcxclqdunt.

x

üte

Probl. 3. Cur vehementior voluptas infani«

0et

'MEMBRuquxxvm

re facit eos, qui ipfa fruuntur? Refp. Quia

De tatiu.

cerebrum humanum nimis exiccat, fpiritum

animalem nimis pertürbat, variis intentio»

lü

E

XLIV. Cu.m fenfus tactus per totum cor-

nibus phanta(iam vulnerat

«

; immeníos doler-

pus vagetur, recte de illo problemata pro-

res in appetitu excitat.

I

N

IQ«

ponux?mr ultimo loco.

Proll. 3. Eftne prudentis voluptatem feme

-

per fugere? Refp. Negative, fi honefta fit ;

Id*

" PROBLEMATA.

quia hzc, ut fupra vidimus, eft comes jue

[pl-

cunda actionum, easque non modice perft-

"

De attu tangendi.

cit; fecus vero, fi fceda (it5 hanc enim pru-

Probl.1. Cur a ta&u maxime & guftu ho-

dens, vel maxime fugit , quia impedit confi-

lium, labefactat in

mines continentes vocantur, non item a cz-

genium; genera; morbum;

teris fenfibus ? Refp. Arift. S. 28. probl:2. id

& parit infaniam.

&

x

af«

propter voluptates fieri, quz pariter homi-

Probl. 4,. Cur, vo

luptates corporis magis

nibus ac cgteris animantibus communes per

expetuntur , quam animi, cum tamen hz il-

i

hofce fenfüs admini(tranrur.

Quia igitur

lis longiflime excellant? Refp. Ob tres ratio-

communes eas cum befítiis habemus, fperni-

nes id contingere, 1. Quia dolorem, quem

mus, & folas omnium aut maxime vitio

fugit natnra, ut medicinz tollunt & dimi-

probroque damus. ltaque hominem iis ad-

nuunt. 3. Quia fcintillulis iftius affectus ma-

u

di&tum vituperamus , & incontinentem ap-

gis, quam aliis, accenditur natura, fünt enim

J

pellamus, quia a deterrimo voluptatum ge-

fenfibiles , atque adeo , magis notz ipfi natue

ls

nere vincitur. QGtera enim animalia cetee

rz, quatm voluptates animi, utpote fpirituae

u

ris obje&is vel nihil omnino, vel per acci-

les & infenf(ibiles.

3. Quia voluptates core

dens tantum, dele&tantur; quod enim videt

poris (piritum & vitam confervant.

ritó

aut olfacit, tantifper gaudet, quoad gulftus

Probl. $. Cur difficillimam eft, in volupta-

tio»

tadtusque officio füngatur; cum genus hoc

tibus modum tenere? Reíp. Quia voluptas

concupifcentiz ex

ab utero fufcepta & nobiscum enutrita natu-

nj

vitas deíinit.

plevit, i?lorum quoque fua-

efle

ram veluti captivam tenet.

9

n

Probl. 3. Cur, fi axille aut pedum XVeüi-

P

robl. 6. Cur, ut Ari(toteles ai

t,i res hullä

(UL

gia tangantur, titillatio oritur? Refp. Quia

nos femper eadem delectat, feu, quod idem

€arum partum tactus infolentior eft, & te-

eft, curnullus homo una & fimplici voluptate

8&,

nuioris etiam cutis, ande & in labris maxi-

190

capitur? Refp. Tum quia homo eft mutabi-

me titillamur..

lis, unde facile patitur fatietatem, & naue

n

Probl. 3. Cur, fi a nobis in

iprædi&is : pafti-

Itj

feam concipit voluptatis frequentius gufta-

bus tangamur, non perinde titillatio exurgit,

tx ; tum quia non eít natura íua fimplex; fed

ac fi ab alio clanculum tangamur ?

Refp.

»

i

habet in'fe aliquid admixtum && difpar, fic»

Y

Quia, quod nativum eft infitumque, minus

que diffimile, ut inquit idem Ariftoteles, fo»

pe

percipimus (fic enim lingua infitum dulco-

10d

lus ergo Deus fimpliciffima voluptate frui-

Y

rem minus fentit, quam acredinem vel ama-

tur; quia ille folus habet fimplicem & immue-

Te«

rorem) quod autem a nobis vel ab alio aper-

tabilem effentiam. . Unde, ficut coelum ab

deo

te fit, quafi infitum nobis eft; quod autem

eodem punc&o idem volvitur, ita Deus in

ii

infidiofe fit, terribilius occurrit, ficque metus

circumferentia füg naturg, id eft, in feipfo,

,

& horror ex frigore excitatur,

delectatur.

Probl. 4. Cur corpora noflra per eftatem

i rbfi[*cefe difficilius

"

Prebl. 7. Cur voluptat

i

frigidiora fant attactu, quam hyeme? Reíp.

dicitur, quam irz? Refp. Varias ob caufías.

ItUs

Quia in zftate a fudore corpora refrigeran-

1. Quia voluptas innata eft, & enutrita no-

J

tur, per hyemem vero vis frigoris arcet fu-

biscum, non ira. .. 2. Quia ira brevi tempore

gu$

dorem , & corpus perinde ac terra evapo-

durat, voluptas perpetuo.

3. Quia ira eft

puc

rat, unde calidius eft corpus attadtu, quam

$

molefta ipfo exercitio, voluptas vero dulcis

in xítate.

& amcoena.

4. Quia ira eft folum ebullitio

|

(2

Proll.. ...Cur non omnes iisdem rebus in

fanguinis circa eor, voluptas vero per totum

jl

horreícere nos fentiimus ?. Refp. Quia, ficut

corpus diffufa. y. Quia ira eminet, & omni-

o

non iisdem rebus delectamur, ita nec iisdem

bus aperta eft,

voluptas vero fraudulenta &

ledimur, fed illis tantum, quz a cujusque

infidiofa.

,a nl.

De

oURP. Lobn. Bibl. Man. Tom. J.

77272

"

t

916

Nübliotbece AManualis Concionatorice

De fecundo. effettu. ta&ius feu"dolöïi:.

aliz dentibus, aliz denique unguibus repu-

gnant, fefeque defendunt.

Atqui ad dolo-

.Probl. 1. Cur dolores no&tu intenfiores ple-

res omnes, vel plures certe leniendos calor

rumque fuünt, quam interdiu ?. Refp. Quia

adjuvat (calefacit doloris incitamenta & ex-

anima fecum odiofa non jam aut vifüi, aut

coquendo confümit,) ergo cum per füum re-

auditui, aut aliis hujusmodi fenfibus inten-

dit, nec quicquam agit, neque ad externas

etiam dolores leniuntur.

tentum calor augeatür, merito per illum

aCtiones provocatur, quo efficitur, ut mul-

to plus corporearum perturbationum tane

— Probl. s. 'Cur virgz fubtiles ac tenues ma-

gendi feníu fuícipiat.

jorem inferunt corpori dolorem, fi quis ver-

beretur, quam baculus? Refp. Quia ille

— Probl. 3. Cur. dolores inorbdrum" maxie

fünt tenuiores & penerrabiliores, hic autem

m amicorum congteílibus & narratiuncue

lis leniuntur? Refp. Quia per ejusmodi col-

craffior, minusque penetrabilis,

I

loquia animus avocatur, & ad externa obje-

Probl. 6. Cur pueri, qui ezduntur, minus

r

&a intenditur, unde minus apprehendit, &

fentiunt dolorem , fi vehementer clament,

M

I

confequenter etiam fentit corporeas pertu

vel compreffo ore fpiritum omni, qua pof-

bationes.

»

rl

fent, potentia contineant? Refp.Quia utro-

que modo cutis corporis quafi inflatur, & di-

f

Probl. 3. Cur aliorum eadem patiäntiu;n

exemplum, & focietas non modicum dolo-

ftenditur, atque adeo divi(ioni partium , in

qua dolor verberum confiftit, minus dat lo-

ris levamen effe experimur, ita ut merito

cum, cumeinftrumentum, quo czduntur, mi-

$. Gregor. in Epift. dixerit.. Nibil adeo gra-

nus penetrare poffit cutem.

ve€ eít, quod non zquanimiter toleretur, fi

E

Chrifti paffio ad memoriam reducatur? Refp.

- Probl; . Cur dolentes frequenter adeo fu-

SEL EEE UE LA

!

Quia talia exempla vel oftendunt noflrum

fpirare folent ?

Refp. Quia dolentium ani-

m

s

z

dolorem effe multo minorem, quam in rigo-

A

màá ad ipfam doloris caufam convería eft,

te juftitig peccata

noftra punientis deberet

unde negligit, & quodammodo oblivifcitur

0

effe (ficut latro in

cruce agnovit, dum di-

motivam virtutem pectoris muículis przbe-

MUA AAIPMCTEM

xit: Nos quidem

jufte hzc patimur, ille

re. Quamobrem cor neque peGoris dilata-

autem quid fecit ?

Unde dolorem tantum

tione aerem recipiens: neque contra&tione

leviorem apprehendentes, levius etiam fe-

excernens nofítra excrementa, dum füffocas

timus, Vel eadem exempla nos admonent

m can

tionem metuit, animam cogit, & admonet,

conditionis & fragilitatis noftre , unde fit,

ut quam plurimum motum muículis prz-

ut levius feramus, quod neceflario quati no-

beat, majoremque infpirationem & exfpira-

bis ob naturz noftrz imperfeQtionem acci-

tion;m»echiat.

dere advertimus, dicamusque cum illo: Ho-

- o aM o Q O --

mo fam, humaní nihil a me alienum puto;

- Probl. $. Cur dolores díuturnitate tetupoe

ris leviores fiunt? Refp. Fum quia dolorum

vel quia denique aliorum in doloribus exant-

landis fortitudine perfpeGta ad imitationem

materia imminuitur ; tum quia confuetudo

accendimur, unde fit, ut hoc ipfo, quod pu-

patiendi babituni gignir, quo leníus dolores

N U ia DA ia

fillanimitatem exuamus , quz nobis dolores

ferantur; Tum quia denique de remedio de-

fperatur, atque adeo levius ferrur , quod

graviores, quam a parte rei erant, depingee

bat, levius feramus, maxime fi ad przmium

quis eiïfqgere fe non poffe videt.

honoris & laudis ex fortitudine

"

repo;*tandæ

Probl. 9. Cur Magnates frequþntïüs, quam

mentem convggtamus.

alii doloribus podagra vexantur? Refp. um

ä;

;;

quia diver(is cibis ad fatietatem usque cre-

1

Proli. 4. Cut qui dolent, clamare f(ï)vlelnkt.;

ui vero metuunt, filere, cum tamen & me-

bro ventrem inferciunt , moramque (at lon-

z

gam inter comeítionem unius & alterius ci-

tus & dolor fit egritudo quzdam? Refp.

Ariftoteles. Quod dolentes fpiritum fuum

bi interponunt; hinc enim fitj.ut cibo novo

retinent, Unde is univerfüs erampens cla-

adveniente prior media parte jam deco&tus

s

more emittitur; metuentibus vero corpus

fit, atque adeo mala & deformis conco&io

oriatur, quz malos & crudos humores ge-

tefrigeratur, calorque ima petit, qui fpiri-

tum rmovet, uride his venter potius obcre»«

nerat, atque in articulos pedum transmit-

tit; Tum propter vini puri exuberantiam

pat, illis vero vocalia inftrumenta. | Caufa

vero, cur homines dolentes füum fpiritum

& ob otium immoderatum, exetcitiumque

incongruis temporibus fa&tum ; tum propter

retineant, eft quod omnes inditis a natura

prafidiis aliquo detrimento affecti, (ine ulla

aliaram carnalium delectationum ufum im-

modicum, qui virtutem di

cogitatione uti folemus, ut videre eft in ipis

geftiþvam non mo-.

dice proücrni;.

et;am anim-a'ntibus ; quarum aliz cornibus;

: ieoo A R li o o —— RC EEE Ras*v "i . Goa G a

edii

|

PARS

Ü

Jüulus LXVI. Hsb

917

N

lj

lo

PAASROS Jb -

l&

- DE ACCI

ENTI

US HUMANI

m

COR

d

E

ld«

.50 Ic

& totum corpus.30. ulnas. Bocatius fcri-

:*

- .De accidentibus. bominis.

bit, fe vidiffe dentem. 3. librarum. S. Augu-

llle

:

ftinus putat gigantes ex

.incubo diémone tre-

t

foblema 1. Cur inter homines pygmzi re-

quenter nafíci.

- periantur? Pro refponfiene nota, Pyg-

Proll, 4. Un

de venit diverfitas tant—a ho«

mzos varios repertos effe. Plinius docet

minum, nam aliqui reperiuntur fine capite,

Qu$

in montibus Indiz habitare Pygmsaos, quo-

quibus partes vultus in pe&tore fünt. Alii

t

rum mulieres pariunt 5. anno fenefcunt $vo.

duo capita, & pectora folum manusque; alii

"

Infeftantur maxime a gruibus, in quas tur-

etiam quatuor pedibus; oculis, & natura vi-

[Qs

matim prodeunt, infidentes arietum, capra-

rili duplici. Romz vifus eft bimembris puer,

rumque doríis. i udovicus Septalius teftatur,

fdj-

cuiex (ummo pe&tore protuberabat integrum

, in

fe vidiffe PumilionemDoéctorum infignibus or»

corpus (przter caput) quod etiam excre-

l-

natum, & publice Ticini medicinam profiten-

menta ex utraque parte emittebat ; membra

(Ijs

tem,cui in cathedra fcamnum duorum cubi-

autem convertebat verfus puerum alterum

torum füpponi debuit, ut videretur. Majolus

in modum amplectentis.

Sigebertus tefta-

coll. 2. fol. $7. fcribit in /Egypto repertum

tur, natum efle puerum füb Theodofio, ab

i«

fuiffe Pygmaum perdice non majorem, mira

umbilico perfe&um; fed fürfum ica divifum;

1ni«

tamen prudentia preditum. | Hoc not. refp.

ut duo homines viderentur, unusque ederet,

efl

duplici ratione id contingere. 1. ob loci, in

altero non edente &c. rixarentur quoque mue

Itür

quo generantur anguítiam. 2.0b alimenti ine

tuo; altero mortuo, alter vix diebus quatuor

be-

opiam, uti patet ia canibus meliteníbus, qui

füpervixit. Refp Hoc provenire ex diveri-

At

ob priorem caufam nani facti fünc, membra

tate feminur , & copia, ut & ex formatrice

Qne

ordinarie proportionata, & craffa habent;quia

feminis , climatum, & influentiarum varieta-

JCda

naturà,quz non poteft extendere in longum,

te. Quandoque etiam ex cooperatione & in-

Qet,

extendit in latum. . Superiores vero partes

duílriis hominum , fic in provincia Caraqui

yüï

plerumque majores habent, quia de illis, ut-

homides carent occipiti & fyncipiti, laciffi»

t

pote inagis neceflariis partibus natura magis

maque funt facie, quia edito partu ftatim ca«

eft folicita, ideoque primo elaborat, poítea

put anteé & retro tabulis includunt, ut hac

vero deficiente loco vel alimento non pote

rátione totum cà

neceffe fit.

-

put complanari, dilatarique

;

p

reliquas elaborare cum pari proportione.:

üm

Probl. 2.. Car homo minus, quam ceteri

Proll. y.. [Ind.e fiat; quod quandoque tmue

hdo

animantes, (it fimilis parentibus? quia czte-

lieces in viros convertantur? nam hoc factum

Jres

tà animantia foli generationi intendunt, ho-

efe, variis exemplis probat Majolus coll. 3.

| de

ino vero plantafia fua diftractus fzpe ad alia

fol. 121. maxime vero Ludovici Guarnz Sa-

eít, phantafiam autem multum poffe condu-

lernitani, qui e quinque fceminis filiabus duas

guod

cere ad hunc finem, patet tum ex ovibus Ja-

habuit Francifcam & Carolam, quas cum poft

cobi Patriarchz,tum ex hifloria matiti defot-

1j. annum nuptui tradidiffer $ atnbabus ge-

jm

mis pulchrum puerulum in tabula depingen-

nitalia erupere membra , mutatoque habitü

'üm

tis, & uxori ante congreffum objicientis.

publice pro maribus babiti fünc, Franci(cus

C«

[ )

Probl, 3. Cur viri majores ordinarie funt;

& Carolus nuncüpati, idque fieri poffe etiam

lore

quam foeming? Refp. Hoc fieri, tum quia

S. Augulft. teftatur l. 3. c. 31. de Civit. Dei.

x

; (

calidioris naturz funt, calor autem multum

Sic Eubuli quoque puellz viro defponfatx

0V0

conducit ad augmentum hominis, tum quia

primo ufü effractis membranis virilia meme

Qu

mares longo temporis fpatio perficiuntur, foe-

bra prodierunt, qu& domum repetens, do-

f v

Qio

mine brevi, unde plus ,materiz. affumunt.

tempue recuperans, judicio publico inter vi«

ige-

Hinc in Borealibus regionibus homines funt

tos pro viro habita eft? Refp. Albertus mae

1najores;, quia frigus magis auget calorem, &

gnus, tales homines non proprie mutare fee

Fif'

ym

confequenter etiam magís augentut. SicSu-

xum , fed tantum virilia membra , quz priu$

rius anno 1j 11. oblatum Maximiliano Imp.

latebant, prodiifle, quod ihitio non fieri po-

lqüd

ptcr

,

Gigantem ait, qui vitulum inteerum crudum

terat, ob naturz imbecilliratem. Hinc nun-

um

comederit, nec tamen fatiatus (it.. Melchior

quam legitür e mafeulo femina. faQa , quia

x

mo

Nugmez teftatur in urbem Paquin portarum

er nullam vim fieri poteft , ut tmembra virie

*

cuftodes effe gigantes 15. pedum.' Additque

j

a introrfüs convertantur.

Proli. 6. Unde tanta facterum diffimilitudo

Sinarum Regem joO. hujusmodi gigantes pro

cuftodia füi corporis alere. S. Agutt, l. 15. c.

náfcantur in hominibus, per quam in aliis anie

9. de civitate Dei, fcribit, fe Utice vidiffe

malibus fieri foleat? Refp. 1. Id fieri, ob come

dentem molarem, e quo centum noftri fieri

mercium liumanum , alicquin enim, fi multi

potuiffent. Vives addit,(é vidiffe dentem pu-

valde fimiles effent, fepe inniocens pro nocen-

gno majorem ; unde (i reliquum caput pro-

te haberetur, & plecteretur$ fepe ab eo, qui

portioriatum fuit, debuit exceffiffe 12, ulnas,

nihil deberet, debitum exigeretur; fipe fub-

^52242231

diti

N

— EEE NIIISVMESNSSSEESINIISUHUNENHEIEEMEINUHIIESENIUHINEINEIHIIUNEHEINTSUTHENHETITETUSUMU TT UNSEEBEEEEE ERE EEE EEE

Diblietbeca fï«!kmmlis Concionatorite

938

N

f

vari ab ipfa conftitutione & firmitate corpos

diti alium pro domino agnoferent , uti con-

L

'tigit; cum illo Rege, cujus fuperbiam caíti-

ris; unde videmus cos, qui craffo fünt corpo-

re, ordinarie etiam fortiores effe.

Illud ta-

gaturus Deus, Augelum juffit períonam Re-

nm

gi (imillimam affumere, unde fattum, ut Rex

men hic notandum , quando Samfíon Dalilz

nt

dixit, füum robur ablatis capillis receffurum;

ipfe fuerit a fuisiexclufus, Angelus vero re-

[o

ceptus. Sic etiam Leodice uxor Antiochi de-

fortitudinem hanc non in ipfis capillis, tan-

fe

fun&i mariti mortem fübftituto homine ple-

quam fübje&to aut caufa, latuiffe, fed eos tane

beo (Arteon nomine) qui facie fimillimus

tum fuiffe conditionem, fine qua Deus nole-

[à

crat Regi, tamdiu texit, donec Succeffor re-

bat grafiam hanc gratis datam relinquere

gno arbirratu ejus fübftitueretur. — Refp. 2.

Samíoni, ut hac ratione obedientiam Samfo-

9tf

e

id feri ad omnipotentiam Dei rnanife(tan-

nis probaret. Unde ajunt Authores, fi $

n

dam ; nam uti damon aliquando reípondit,

fon non per negligentiam hos crines emfiffet,

tobur tale ab eo auferendum non fuiffe.

in nulla re magis omnipotentia Dei relucet,

4

Probl. $. Unde veniat canta celeritas quo-

0

quam in tot facierum tanta diverfitate. Ne

tamen hoc ipfuüm infirmitati Dei abícribere-

rundam hominum, narii Hanno fcribit, Lixi-

;

p

tas, Affricze populos, curíu cum quovis equo

p

tur, permi(it quandoque aliquos fimillimos

certarc.

Recentiores fcribunt, Indos adeo

ii

naíci. Sic enim Vives narrat, Mechliniz Se-

curíu valere, ut cervum integro die infequan-

"

natorem gemellos habuiffe tam fimiles, ut

etiam ipfe pater & mater deciperentur. Al-

tur, donec laffitudine feffum conficiant. Scri-

l

fontini in Aquilone populi ipfas etiam feras

ü

bertus Mag. narrat, fe vidiffz gemellos, qui-

jä

bus non modo (imillimz facies, fed etiam ea-

curfü antevertunt, Hiberpnicus quidem nobi-

lis, nomine Haraldus, depofito pignore cum

dem vox, loquela, affe&tiones animi, fuerint,

Nunquam foli volebant efl2, &gre ferebant

quovis equite curfu certabat. Solinus de La-

feparari, uterque in &grirudinem iacidebat,

da quodam fcribit, eum ita fupra cavum put-

& ab ea refürgebat, quod in zqualitatem

verem cucurriffe,ut in arenis nulla indicia re-

inaximam temperamenti referri poteft. Ebo-

liqüerit veftigiorum. Idem fcribit, Philippi-

;äï

renfis fcribit, Medardum Epifcopum Novio-

dem biduo 1240. ftadia ab Athenis Lacedz-

I—-D--58—M-— — u

dunenfem , & Gildarum Rhothomageniem

monem decurriffe Philonides Alexand. Mag.

u

curfor uno die 1200. ftadia decurrit. Inltalia

Epifcopum fratres gemellos uno partu,unaque

die natos, una die Epifcopatum adeptos, una

puer o&o annos natus quinque & 4o. millia

defun&tos, una Sanctis adfcriptos fuiffe. 1n

paffuum a meridie ad veíperum tranfivit. In

|

quos Simon Majolus hos veríus compofuit.

novo orbe in Mexico funt tabellarii, quiquae

ttiduo ledcas 70. abfolvunt. Unde fücceden-

Una dies pbperït , AMMüras dedit altera , mortem

tibus auntiis, ut fit in pofta, unico die litere

"Aliera, ég. in Santlos le&tus uterque fuit.

per 70. leucas deferti poffunt ? Refp. Hoc pro-

. Felices fratres , quorum communis erigo,

venire tum ex ipía corporis infita a natura

Vita, coronay obitus, gloria, fef?a , dies.

agilitate, uti in populis fupra nominatis pro-

Probl. 7. Unde veniat , ut aliqui tanta for-

babile eft, fieri, quandoque vero tantam cele-

- -4——s Co) CT LT v2 tll .. x C

nam Olaus (cribit,

ritatem exercitio acquiri 5 nam frequenti mo-

titudine fint praditi ;

in Suetia & Gothia viros compertos, qui

tu diffipantur in pedibus inertes humores,

equum aut bovem humeris ferant, fpecia-

qui hominem impediunt in motu. Et hoc

tim vero narrat, Starcatorem perpetuo auri

