tis: affignatque rationem, qu id ipfum evi-

C. 4. de

t, dicens: DzaPolus uulluc $us babet ia ba-

orn.Egc

l verti

denter convincit: Nam tempeftatis tempore,

mananuatuva; Deus €7? non Diabofus, boininem

inquit, multa fant remedia,nullum autem tem-

fecit: Deiitaquejuris eft homo, ipfedebet re-

poretranquillitatis. Maxima omnium tenta-

guare in nobis, ipfe debet poffidere membra

tionum eft, nullam pati tentationem.: Con-

noftra: verumtamen quzenam eft caufa, quod

cludit proinde falurari documento: Quando

monfítrum illud infernale, hoc non obftante, to-

viceris, tunc timidior debes effe, & experge-

ties adverfum nos praevaleat? Audite ad hoc

fa&tus; namiterum redit d2emon praeliaturus

refpondentem eundem San&am : Dicitenim ;

tecum: imultoties contingit ( atpote fagacif-

Apoftolus ait: /Voz reguet peccatum 1n veffro

fimus eft) ut fe finat vinci, ut poftea mel:us

suortali covpore , u£ obediaéis concupi/centiis

vincat:; ut facere folent, qui alearum & ta-

ejus. Dum enim nos proprize conctipifcentiae

xillorum ludum exercent, qui fingunt fe per-

no(trae fubjicimur, noftrisque fenfibus prom-

dere, & parvam pecunise quantitatem amit-

pteobedimus, quidaliud facimus, quam quod

tunt, ut poftea majori lucro adverfarium ca-

doemoni, ut adverfum nos przevalere pofht ,

Hinc recte S. Ecclefia de S. Antonio Ecclefia

$, Bon

piant.

d

arma offenfiva validiffima fuübminiftremus?

ait: Nec vero frequens de fataaa triumpn

;lsin Leét.

V

lu

Etquidem notandum eft, quod S.Paulus, poft-

fecurum reddebat Ántonium, qaidiabolt: ia-

de S.Àn-

t

t

quam dixiffet : 140 ergo veguet peccatum 1n

numerabilis artes nocendi noverat. Et S. A-

(?A.than.v

vcffro tortali corpore, ut obediatis concupi-

thanafius ait: Sed neque Áuatonio fecuritatem ia vit.

fceatiis ejus : ftatimimmediate fübjungat : $ed

dedit hic triumphus, nec diabolo femel fra-

r

neque exbileatis stembra veffra avma tuiquita-

&to defecere vires; quia, ut S. Gregorius at :

S.Gteg.

1.5l

l.5 mor.

14f

S.Ambr. ;; peccato.

€. $.a

Circa quem textum S. Ambro-

antiquns hoílis, quo valentius vincitar, eo ad

[9

9.

fins ait: Oftendit, diabolum noftris nos ja-

infidias ardentius isftigatur. Et quidem no-

4

65

G

culisimpugnare; occafio datur illi per pec-

tandum eít, quod tam Ecclefia 'in Lettioni-

cata noftra, ut, deferente nos Deo, accepta

bus de S.Antonio, quam S. Athanafius in vi-

poteftate illudat, & mortificetnos. Ideo mem-

ta ejus, de triumpho ejus loquantur, non de

bra noftra ab omai opereiniquitatis continere

victoria; quia haec eft inter hanc & illuim dif-

debemus , utinimicus nofter inermis inven-

)

ferentia, quod triumphus inimicum adeo pro-

tus fubjiciatur.

ftratum & de]e&tum effe fupporst, ut jam

S. Aug.

V. Noffe debet, quod S. Au

gu&inus docuit:

deinceps refurgere amplius nequeat: ac pro-

I.deEccl. nempe, igzerzas auimi. cogitotiones d:abolum

inde, tametíi S. Antonius mora!:ter quafi cer-

dogm.

non videre, certi fumus, fed ex motibus eas

tus effet. quod per efficaciffimum, qu»d e:fem-

$ Ch

corporis, ab illo, & affe&iorum indiciis colli-

per przefto erat, divinum auxilium diabolo fu-

hom

de ye

;j, experimento didicimus: fecreta autem

perior füturus eífet, nunquam tamen cxinde

li,

cordis folus ille novit, ad queim dicitur: Tu

fibi fecuritatem omnimódam promift, fed ia

Von o-

continuo timore vixit.

folus nofli corda filiorum hominum.

maes male cogitationes noftree femper dia-

VII. Noffe debet z/«/f-zes daiouis, de qui-R

ichard.,

r: Hllud

a S.Vié&t,

boli inftin&u excitantur, fed aliquoties exno-

bus Richardus a S: Vi&qfte fic loquitur

in Pf.9o,

omnes

Titulus XXXVT Damon..—

491

.....

'' omnesin communi cognóvimus, quod unum

nem demergerent? fed ubi redierit onulta,

)ld S el-

H'lcg

- !7 fitomnium daenonum, a(fiduumque nego-

tünc omnes expediunt artes; ita fceleratus

üc

tium, famulos Dei infeftare, eorumque impu-

ille daemon, fimul atque videt aliquos multa

$nationi infiftere, fubverfionique' continuo

collegiífe, videlicet jejunia, preces, eleemofy-

invigilare, Quis illud nefciat, quod in bora

nas, caftitatem, reliquasque virtutes omnes,

meridiana effe folet & claritas major, &calor

übi videt navigium noftrum effe plenum pre«

ferventior? quafi ergo cum füutma luce & fer-

tiofis pietatis lapidibus, tum irrumpit, undi-

vore daemones ad nos veniunt, quando frau-

que thefaurum perfodiens, ut in ipfis portus

: dis faze nequitiam diffimulantes, fub San&ita-

oftiisfcapham demergat. Manfi aliam fimili-

'tisfpecie ad perverfitatem nos pertrahere ftu-

tudinem ex ftellis adducit; ficüt enim ftella

.dent, & fatagunt. Luxad di(cretionem, & ca-

eclipfeos deliquium. patiens, exiguüm qui-

[

lorpertinet ad devotionem. Cumluceergo &

dem damnum adfert: attamen düm fol ob-

claritate ad nos veniunt d2emones, quando in

fcuratür, omnes quoque alii planetze obtene-

D

.€o, quod fraudulenter fuggerunt, non modo

brantur, &univerfaterra velutobfícura qua»

UC

| , ll

-difcrete, verum etiam devote acturos nos ef-

dam no&e obducitur: ita quoque dum homo

fe promittunt, & perfuadere contendunt.

aliquis mediocris conditionisin peccata labi-

S. Thom.

VIIL. Noffe debet, quomodo malus [piritus

tur, cafus illius tanti non zeftimatur: at vero

in 2. Cor. a bono difcerni queat ; quod S. Thom. fequen-

fi homoaliquis exemplaris, v. g. Religiofusin

6. 12.

tibus verbis docet: In hoc cognofci poteft,

peccata corruat, (vor eflis lux; mundi)) fcan-

(

u

. quod diabolus fit, quia bonus Angelus in prin-

dalum inde-publicum- protinus coifurgit..

ul Y

cipio hortatur ad bona, & perfeverat in eis,

Hinc S. Gregor. ait: Quisquis accingiin divi-S.Greg.

fed malus in principio quidetn praetendit bo-

no fervitio properat, quid aliud quam fe con- ^ 4: mor.

na, fed poftmodum volens explere defideri-

tra antiqui adverfarii certamen parat, ut liber

?». Y.

um füuum, & quodintendit, fcilicet decipere;

in certamine i&us fufcipiat, qui quietus fub-

inducit, & inftigat ad mala.

Aliud etiam fi-

tyranno in captivitate ferviebat? Similiter -

ld Stel

L

^' gnumelft, quod bonus Angelus, etfi terreat in

Rupertus Abbas Tuitienfis nos monet, ut, Rupert.

6

LL C4

principio, tamen fta

m

t

dum in fervitio Dei májori quiete fruimur ,. 3- in

*

fortat.

E

i-þi;'mv—--cqnfioliatyurf , | & | (30!1'L

^najus ab inimico preelium; & certamen cru-

?

S. Aug.

-IX. Noffe de

64

H splarspafi dinonah

delius praeftolernur: Ubi ferviendi Deo ma-

in Pf. 139« guam. Deus permittat; uti re&e S. Auguftinus

jor quies, ibi major exhibeatur neceffe eft vi-

notavit dicens: Multi dicunt: Quaretantam

rium.collucatio; quia & ibi nusquam deerit

poteftatem diabolus accepit, ut dominaretur

fraudulenta oble&tamentorum perfuafio.

Id

in hoc f2eculo, & tantum valear, & tantum

ipfum & exemplo Ifraé&litarum colligere licet,

poffit? Sed refpondet S. Auguftinus: Quan-

quos /Egyptii tunc dure tra&are coeperunt,

tum valeat? quantum potefít? nifi permiffus,

quando füum ex /Egypto meditabantur dis«

nihil poteft. . Tu ficage, nepermittatur inte,

ceffum ; üthinc difceremus (fi quidem omnia

aut fi permiffus fuerit ad tentandum, vi&us

in figara contingebant ) quod. quando de

abícedat, & non poffideat. Idem quoque

mundo deferendo deliberamus; tunc daemo-

alibi de ejus potentia differensait: Habet cu-

nes in perniciem noftram vel maxime conju-

piditatem nocendi, facultatem autem non, ni-

rent, ne ex Egypto fzeculi hujus recedamus,

fi quzedatur, vel ad fübvertendaac perdenda

ne peramicam Deo quietem terraim /Egyptia-

vaía irze, vel ad humilianda five probanda

cam deferentes, ad erem

ter tranfeamus.

:

N

s

um vixftutium fahlbri—-

vafa mifericordiz. Et confirmans idipfum

of

S. Bonav. S. Bonaventura: Diabolus, ait, habet femper

XI. Noffe debet, diab

c;luni p&r þluak; þeäca— S. Aug,

Le&t

in c. 4

voluntatem nocendi, quia hanc habet a femet-

tum nocere hominibus po[f^, uti re&e S. Augufti-l-, 13. de

w S.An-

Luc.

ipfo, fed poteftatem nocendi non femper, nifi

nusnotavit dicens; Quadam juftitia Dei in po- TABSOSUN.

A'than.

;quantum, & quando permittitur a Deo jufto

teftatem diaboli traditum eft genus humanum

Vi

-modo; undenon eft poteftas, nifi a Deo; Et

peccato primi hominis, in omnes utriusque

fexus commixtione naícentes originalitet

g. Pet. 3. ideo S. Petrusait: Ktquisefl, quivobir noceat, fi

jteg,

13. S. lfid. boni aemulatores fueritis?: Sed & S. Ifidor. cal-

tranfeunte, & parentum primorum debito

of

l. 3. fent.culo füo hanc do&rinam firmans; Non am-

univerfos pofteros obligante. flinc tam cha-S. Bern,

b

["

.

plius, ait, tentat ele&tos diabolus, quam Dei

rum habet diabolus thefaurum confcientiaeSen. S.52,

. . voluntas permittit; tentando autem, San&o-

malz, ut omnia quzecuuque in mundo fünt,? 3* ? 2«.

rum profectibus fervit: Etfi nolens, utilitati

preeter illud pro nihilo fpernat.

tamenSanGorum fervit diabolus, quando eos

XII. Noffe debet, quod Jofephus Manfiyanf ais

tentationibus fuis non dejicit, fed potius eru-

prudenter monuit dicens: Porro, uf nos inten- 1g. n. 11.

.dit; nam tentationes, quas ille ad huma-

tationibur patrocinio €4 defenfione Dei d:gnos €9

.mum interitum movet, interdum Spiritus

capaces reddamus, neceffJumefl , ut ex parte nofira

J

Sancus ad exercitium virtutum falubri

í

litate convertit.

j uti-

vitiis E9 malis inclinationibur noflris refiflamus ,

efranemus [m[us nofiros,. €9 geccata execremur.

S. Chryf.:

X. Nofífe debet, cur bonir potiur, quam

]In vitis Patrum de quodam legimus, qui, cum,

hom.3. ymolis hominibur infidietur demon: cujus ratio-

acarnaliconcupifcentia vehementer tentare-

e verD.

.tur, cuidam fancto Eremitze fe recommenda-

lfaia.

nem apta fimilitudine oftendit S. Chryfofto-

mus dicess: Quemadmodum piratze, qui ma-

-vit, rogando eum, ut fuas ad Deum efficaces

re navigiis infeftant, non tum, ubi confpexe-

-pro falute animze ejus preces effunderet, id

quod przefatus Eremita cum omni animi ardo-«

'h(]'dl

rint naves e portu exeuntes, invadunt; quid

Vif

'.enim hinc fructus caperent, fi fcapham ina-

re fzepius preeftitit, fed absque ullo viri tentati

J00

R. P. Loln. Bibl. Man. Tom. I.

pro«

-qq 2

49*

Bibliothkæ AMuanualis Concionatorue

profe&u; cumque hic Deifervus caffüm pre-

III. Apud S. Matthzeum c. 8. duo daetno- Manfidife.

cum fuarum eventum vehementer admirare-

niaciefepulchris egreffi Salvatori nofttó oc« $: m 3*

tur, revelatum ei fuit, illum, pro .quo Deum

currunt, vociferantes: . /enifli huc amte tempus

togaverat, divinam affiftentiam minime me-

torquere no5?. Spiritus autem maligni fuam e

reri, eo quod tentationis occafiones non fub-

corporibus illis eje&ionem praevidentes, pe-

moyeret, fed potius pet continuas cogitatio-

tierunt à Chrifto, ut fibi porcorum corpora

nes imalas foveret, magisque folidaret. Quam

ingredi permitteret, quód & confeftim . ob-

revelationem tentatoaperuit, qui fublatis om-

tinuerunt,.qui proinde porcos in mare prae«

nibus peccandi periculis, macerationi córpo-

cipiti curfu àgentes fübmerferunt.

Quod fi

tis & fenfüum affiduze. cuftodize totus deditus

ex me quaefieritis, cur:daemones, cum fint

— Rom. 6.

P d

12.

effe coepit, & tentatio ceffavit. — JVon ergo rt-

fpiritus fuperbiffimi, utpote qui e coelis fuam

gnet peccatum , inquit Apoftolus, in veflro mor-

deducunt originem in hsec fpurciffima, foe-

tali corpore , .ut-obediatir concupifcentiir ejus, fed

tida, & immunda animaliaingredi petierunt?

neque exhibeatis membra - vefira . arma . iniquitàtis

$.Chryfol.

Refpondeo, quod, ut Anatomiftze referunt, in-

L L]

A a 24

€. 11g.

peccato. . Circa quxe. verba D. Chryfologus

ter omnia animalia nullum eft hom

ini, máxie

ait: Non dixit: non provocet, non titillet;

me quoad interiora, fimilius porcój ac pro-

fed,.non tegnet; non.dominetur, confligat ad

inde ddemones, ex quo ipfis à duobüs hifce

vincentisgloriam ; dimicet & decidat ad tri-

hominibus egrediendum effe noverant, hanc

umphum.vi&oris, & tandem fe doleat impio

fejun&tionem 2eqüanimius ferre poffe vide-

peccati dominatu.a fervis

bantur, fiillispermittereturintrare in porcos,

"elïl l

^ EEE

utillos fübmergerent; fic enim fe aliquale fo-

:

femritate calcari. :

.

IX,

latiumhabituros effe arbitrabantur, fubmer-

gendo & fuffocando illa animalia, qu3$ alie

E

- ; T

,öäüöaäf

qua faltem ex-

parte fimilia liomini effé no-

Ícuntutr.

, ,

tibune PRJEDICABILES.

j .,,

. 1V. Apud fobum

Spiritus Sanétus dzentos Ibid. a. 7

| Qualita;.

nem terram pedeftri itinere circuire, non ve«

Csl

n S. Matthzo .duo leguntur a demone

ro in équó eam obequitate afferit; ita enim

€. 6* ;

LT

?

fuiffe obfeffi, fzevi nimis, ita, utnemo pof-

fatanam loquentem introducit: Circuivi ter-

fet traufire rer viam illam ; fed quzenam aut

raim €$ peramibulavi eam; at vero fcitisne cau«

qualis hzec via erat? quantuin ad myfterium

lam, cur diabolusiter füiim pedes, non vero

via hzec alia effe non poterat, quamilla; de qua

eques perficere dicatur ?. nimirum quia, ficut

Filius DeiSalvatornofter ait: Egofumvia, ve-

Chriftus ideo femper pedes itinerafua confe-

ritar, £? vita:: Dsemones enim viam hànc mul«

cit, ut àd quemlibet greffum beneficentiae

tifariam impediunt, & difficilem ac-arduam

fuze vefligia terris, quas circuibat, imprime-

elfe vel apparere faciunt;, ^ Unde D. Chryfol,

tet: pertranfit beriefaciendo & fanando om-

ait: Videtis, quia dzemones venientibus ad

hes; Ita quoqüeimplacabilis hicinimicus no-

Chriftum praecluferant viam : Eft dzdemonum

fter, quacunque gradiebatur; in noftrami per-

ifta cura, nead Deum poffint homines reditum

niciem, odii, malignitatis, fraudis,veneni, om«

jnvenire, non enim aliter poffünt homines

niumque tmalorum veftigia poft feimpreffa re-

polfidere, nifi eos ab Au&oris fui focietate

liquit: ubique relinquamus figna leetitize,

fubducant. Hinceft, quod Chriftusfa&us eft

dicebánt mündani & diffeluti juvenes illi?

via, utad viam per viam, ad Deum per Deum

quod idem de dzemone quoque dicere poffa-

venientibus obfifteré vis da2emonum norn va

D

mus, ubique reliuquit figna malignitatis fuae,

leret.

. V. Ex Evangelio S. Matthzei conftat, quod

Iid, *?f'.**

dctar l

. Il. Deus,

quidem ad paradifi terreftris cu«

poftquam feminato in agrum tritico zizania-

e.Amos. (todiam Cherubinum ftatuit, qui gládio igneo

demum fuper feminata fuere, dominus agri

verfatili protoparentes nóftros abillius ingref-

non fine caufádixerit: Jnimicur hosuo hoc fecit:

Íu arceret, fednonillefolus eft, qui nosa pa«

Quia vero per huuc perverfum agticolam;

tadifi aditu impedit, quis enim non videt, & in

qui zizania fic fuperfeminavit tritico, daemon

Íe experitur, quod & alius quidam Angelus,

intelligitur, merito quzerendum venit, cur

pariter Cherubinus, fed rebellis Deo, & refra-

deemon hominis nomine lioc loco exprima-

ttarius, odio & invidia ártnatus, ad fores pa«

tur? Albertus M. ait: Dicitur inimicus homo

radifi cceleftis confifiat, ut nobis ómnibus ,

hoc facere, quia diabolus non facit, nifiinho-

quoad poteft, aditum regni cceleftis impediat?

inine, & cum homine. HugoCard. dicit: Quod,

ld quod Amos foríitan indicare voluit, dutm

ficut Scipio ob. devi&am & fubjugatam fibi

ait: Conteret vos , ab introitu Emath; ubi fan-

Remano lmperio Africam Afficanus ap-

&us Hieronytus ait:; Septuaginta transtule-

pellatus fuit; ita quoque doemori hotninis no-

runt: Conteret vos,ut nonintrocatis in Emath,hoc

inen ufürpare fibi poffit, eo quod hotninem

eft, inuratam, quze coeleftis eft Jerufalem, in

devicerit, fibique fübegerit: dicitur homo ab

moduni flammes illius rhomphzeze, quae a

homine devicto

, ficut Scipio Africanus ab

cuftodiam paradifi vertetur: A prirnis namque

Africa devicta.

natalium noftrorum diebus, usque ad finemi,

VI. Quodnám, obfe

crd, in eo latet mylte: ldem dife,

nulli rei adeo ftuduit, nec aliud deinceps

tiuin, quod dzemon, verfipellis ille omni- 4 ?* 3« '

molietur, quam ut.coeli aditum nobis inter«

genaruin fraudum artifex, Adamum, qui pri-

lii j

cludat.

j

] /!.' 4.

ma totiuysl hurnani generis radix erat, pre

Gipi-

tare

493

uI

LE

taté volens mhïpi*um dire&e &immediate ag-

ftrátàgema erat: Fugienus,& tergá vertemus,

i

greffus fuetit, fed prius tentavérit Evàm? Pro

PO PRCON

donéc petfequentes ab urbe lóngius protra:

refolutione fciendum eft; quod; dum Adà-

hantur; putabuntnos fugere, (icut prius; No-

inus Evàm juxtà fe pófitàm primitus cernes

bis ergoó fugientibus & illis perfequentibus;

tet, hoc eam nomine appellaverit: Caro dé car-

confurgetis ex infidiis, & vaftabitis civitàtern.

ie inrà ; eruntduoincárseuna: . Ecce igitur tibi

Quaim hiltoriam Didacus Stellàad propofi- Did. Stel-

nüné patefactum myfterium ; nimiruin ut ex-

tum nóRruüm his verbis adaptat: Di&bolus non I* in €. 4

inde difceremus, quod daemon, ut per pravas

recedit usque in finem non reverfürus, fed us«

fuggeftiones fuas aliquemin aniimaim noftram

que ad certüm tempus; fingit enim fe fügere,

aditum habere poffit, carnis noftrae fübfidio

ficut Jofue, cum cepit civitatem Hai ; fed re«

femper uüti foleat: Nonne ex toncupifcentiis

vertitur ad tempus, utfortius & aptius vincat.

D

veftris? Quamobrem Evamtentaturus, illàm

S.Fulgentiüs de hujus antiqui hoftis noftri miz

nion eftaggreffus per faggeftionem inteinam ;

litaribüs machinis differens ait: Tanquam di»

fed per tentationémexteriorerm, ferpentis fibt

verlis machinis; fic innumeris utitur argus

figüram aífümeudo, & familiares cum illa iniT-

mentis, & cüm certaininemanifefto cedit; ad

céndo fermones, cum tàmen, üt unusquisque

hóéfe vi&tum demonftrat, üt Vincat, ad ho6

in feipfo quotidie experitur, nobis nunquari

i

fügami fimulat, ut perfequenter miffis poft

exterius

;

P

per fpecies vifibiles appareat; fe'di'n-f-

tere&um flagittis occidat.

teriori femper tentatióne ütatur

]X. Regius Propheta David, quiin dete

Yde l6 — VII. Salvator nofter pulchre fatánsé ful-

géndis verfipellis daemonis fraudibus magna

m. 8.

ruris nomenattribuit; dicens: Jüdebam [ata-

experientia prasditus fuit, fpecialiter à Deo fe

nam ficut fulgur de clo cadentem. ^ Eteniin ipfa-

à da&monis meridiani fraudibus liberari poftu- .

iét experientia tefte videmus, quatito tetrore

lavit: ab incur[u E$ dmonio meridiano , verün- PC.9o. 6:)

fulgura fulminea etiam viros fortiffimos per-

támier potius cuin a diemonió no&urno ti-

cellerefoleant,quantàque dàinna terrze infe-

imere debuiffe videbatur, quia qui male agit;

il5

rant, dum. etiam turres munitiffiinas fzepe

odit lucem, & peccata, quaé deeinonis partus

evertunt; Etquidem, tametíi etiam terrà dé

fünt, opera tenebrarum appellantüt: hec tàs

maximis ruinis quas à fülgure fecipit, lamens

men verofimile eft; Davidem hané poftulatio-

tari vellet, fulgur utique in fui defenflornem ;

neif finemylterio Deo prepofuiffe: Qua prop-

ipfammetterram unicam (ui caufam eífe, jure

tet S. Bernardus in fermone quodami füper S.Bern. S;

imerito refpondere poffet; quia revera terra

Cariticà àd verba hàec Pfálmiftze congrüe in« i^ Cánts

eft, quié vapóres & exhalatiónes fuas in me-

télligénda füfficiens nobis lumen iminiftrat ,

diamaéris regionem transmifit; quáàe ibidem

duiü áit: Turc meridies; id eft imájor claritas

à frigore condenfataàs, & intrà nübes conftfi«

ápparet; cüm quafi boni majoris iniaginem

&2 àc demum ex continuo motu aécenífze,

praefert, Quoties v. g. fuggeffit anticipare vie

^' fübes disrümpunt, ii$que rüptis natum iride

gilias, quó ad folennia fratrurii illuderet dof«

fulgur curm ingenti fragore & ftrepitu, in ean

mitanti? Quoties produci jéjuria, üt divinig

dem terram, ünde nàtum eft, violentiffime re-

officiis eoinutilem redderet, quoimibecillem ? ,

3

cidit: Et profe&to idem quoque d3emoii jüré

X li. rilibri prii Reguin legitur, quod, Máuüdites

inerito dicere poffet animze; fi contrá ipfüm

cüm NaasA

m

lamentari vellet, quodabipfo concuffa, &ad

béllüm inftituiffet, hic vero populós ab eó in

imoiiites adverfüm]àbes Galaad ?- !* 7 |

ipfumi usque pefditionis barathrum protràs

foédus àdimitti füppliciter poftularet, Naas fu-

&a fuiffet. Unde bellá? nonne ex concüpif:

perboelatoqueanimo ei refponderit: 1n hoc

centii$ veftris? Hae enim el in cor ejus libe-

feriám vobiscum fé&düs; ut erüami omniuii

idl lml

tüm patefecerunt aditüm,hze árma aliaque op-

veftrüm oculos dextros. Ex qua hiftoria S. Pe-

porturüa fübfidia illi fabminifttarunt, adhae-

tru$ Damianus aptiífirnuiià propofito noftto

rendo voluptatibus, lucris, & glorioe tnunda-

erüit niyfterium: Etenira Naas; utpote filius

q36, quarmiseiliberali manü offerebat; utpos

dáemionis, qui Creatori fuo fa&us eft re

b

Jlis;

te quarri omnium illorum avidatn effe prieco«

Galaaditis néquaquám àmbos ocülos ef

u

po-

ofcebat. Dsemón quidem ante nos ligat, fi-

ftulat, fedut eft fagaciffimus, füfficerefibi dicit;

b

i

q

üe adftringit, fed ligaininibus & vinculis

fiünus durtaxat,isquedexter eragtürfingulis;

tálibus; quae mirenobis placent, jüdequé iti

atVero qüà decaufa id eum petiviffe exiftitna-

nobismétipfis invenit, aütveró à nobis acci-

tis? quia fzepe malignus hoftis, confentienti [i«

pit: nam funibu$ peccatorut füofuri ünus-

bi cüilibet reprobo honiini potiorém partéin

quisqueconftringituri Et, ut S. Ephtein ait;

fan&titatis ác lucidi operis adiimit, ininofetü

üt; cam vinculis propriis obléctetüf, perpetuo

vero artificiofaà quádam fuse calliditatis iridü-

- fnaneat in fervitute, quamobremi juéuiida cui-

Itrià derelinquiti ütinü eo, quodtollitur,fitocs

que injicit vincula, ut in ii$ libentius con-

cafió damnátionis,ütpereat; ineo Vero, qtioi

Qquiefcat. Etideo S. Auguftinus àit: Quis effu«

reinànet, de fpé fiducize przefumátur, üt peccás

giet? laqueos pofuit in divitiis, làqueós te-

tor ad peenitentiam non recurrat. Oculuri por-

tendit ia cibo, in potu, ii voluptate, in fom«

tó firiftturii tiobis relinquit, contentus; fi dexs

no; qu3e omnia immnire nobis placent; magnos

ter nobis ocülus erutus fuerit; quia certas quas«

jul dïf'l

que ftudio à tiobis procurantur.

dàm dévotiones exterioré$; oratiores vocale$;

i 3';

| itid. difc.

VIIL Ínclytüs ille Hebtsei exetcitus düx]o:

jejunia; peregrinationes facras, eleemofynás;

$

/I: 4« fués civitatem Hai armis fuis fuübjicéere medi-

fanctorüim Advócatorum irivocationes,& alias

A

-

—tans, fugátn fimulavit, feque hoftilis exer«

fimiles, quibus nos in coifpe&u liujüs murdi

. c&tïüs* meeu- percu?fumeü'e finxit; fed. tnerubi

hoiniües virtuofos fecdndum eteriorem appas

dq à

féntiaid

Bibliothece Manualis :Concionatorie

494

teftandum mundo ejus Divinitatem; in ipfum

fentiam probamus, & in quibus falutem no«

ftram in tuto pofitam effe confidimus, haud

defcenderat; quando fe adagendam afperri-

gravate nobis permittit, dummodo gratiam &

mam poenitentiam in horriduin fubduxerat

amicitiam Dei veluti oculum dextrurn in no-

defertum ; tunc acceífit tentator. S. Ambro-

fius idipfum ex peculiari divinae providentize

bis interimat & extinguat: fic enim fama in

nobis falva manet, & tamen in abícondito &

difpofitione fa&um fuiffe cenfet, ut oftenderet

confpe&tu Dei amor lafcivus, vel odium mor-

nobis, diabolum ad meliora tendentibus in-

tale, aut lucrum injuftum in fuo vigore perfe-

videre, & tuncmagis effe cavendum, nemy-

verant, quze ad hominem aeternaliter dam-

fterii gratiam deferat mentis infirmitas.

nandum abunde fufficiunt.

.XIV. S.Antonius Paduanus fuper illa ver-S. Anton.

Pad.Dom.

— Ídem difc, XI. Nota eft illa deEricio fabula

, qui fero-

ba Jobi: Aepente .ventus. vehemens. irruit. €8c.

C. L: 19g. ita fcribit;; Ventus vehemensa regio-

2. quo 0 e

9.312. tino tempore ad vulpis foveam accedens, mi-

Aug. S 0930

,

nimum quendam antri füi angulum fibi in

ne delerti eft repentina fuggeftio diaboli, quze

no&is illius hofpitium indulgeri propofcit.

aliquando ita fortiter ex. improviífo irruit,

Quo obtento, ingreffus antrum, paulatim

quod quatuor angulos domus, id eft, quatuor

menibra fua extendere & melioris quietis cau-

principales virtutes animi viri jufti a funda-

fa dilatarecoepit, adeo ut pungentes fpinze -

mentis excutit, & aliquando in mortale pec-

quibus Ericius armorum loco toto corpore

catum eum corruere facit; & fic filii Job, id eft

obfitus eft, vulpem magis magisque ftringen-

opera, velaffe&tus virijufti, moriuntur. Quot

m

enim funt, qui antea velut ftellze fixze in fir-

tes, eandem antrum fuum deferere, & Ericio

in habitationem relinquere coégerit. Eadem

mamento coeli refplendentes, poftea ftellze er-

quoque eftantiqui ferpentis aftutia, qui modi-

raticze facti, miferum paffi funt Eclipfeos de-

cum in cor & animam noftram aditum poftu-

liquium! nec mirum, quia, ut Joannes derui-

nis ab hocdracone procuratis, inquit: Cauda

$Angi

lat, & paulatim usque ad totius cordis poffef-

ibf 6

fionem fefe dilatat: ac proinde cauti eftote;

irahebat tertiam. partem flellarum. . Salutaris

Nolite locum dare diabolo.

Secus enim,

proinde eft confideratio illa S. Auguftini, di-

comminatur nobis Deus

€

er Ifaiam: Ponam

centis: Videte, fratres, poftquam de petra bi-

:

eam in go[Je[fonem Ericii.

orro diabolus pri-

berit, id eft, Chrifti Sacramenta fufceperit, ne-

mitus fub fpecie boni, vel füb pallio devotio-

ceffe eftilli, ad pugnam procedere.

Tamdiu

nis, cor noftrumingreditur, idque adeo fubti-

enim aliquis diabolum contra fe pugnantem

Jiter, utfraus & dolus ejus in principio etiam

non fentiet, quamdiu opera illius exercere

a viris fpiritualis vitze peritis notari vix pof-

voluerit. Quisquis Chrifto conjungitur, non

fint: at vero, poftquam per cordis noftri

ad delicias, non ad voluptat

es, fed gd,. proe-

oftium ingreffus eft, tandem per omnem ma-

lium praeparatur.

XV. In Capitez7. l. 1.

Reg. fcribitur, quod, S. Greg.-

lignitatem fuam paulatim extenditur, adeo

ut paulatim puncturze & remorfüs confcien-

quando Hebraei ad Deum fe toto corde con-in eit. loc.

tiam cruciantes, in animze finu non fine do-

vertere decreverant, eoque fine orationibus,

lore percipiantur.

jejuniis, multisque aliis eis a Samueleimpofi-

tis poenitentiis completis, falfaBaalim &Afta-

$. Greg.

XII. S. Lucas fpi

ritum nobis maligmim ve-

1.33. Mor.]ut per loca arida ambulantem reprzefentat,

roth numina dejecerant, tunc, & non citius,

c. a-

dumait: Zmbulat per loca inaquofa. Quidnam

aícenderunt SatrapzePhilifthinorum adlfraél,

hic fubeft myfterii in eo, quod, cum daemon

magnoque Ifraelitze id intelligentes perculfi

urus fit fpiritus, fpecialiter tamen in locis ari-

fuerunt timore: atveroquodnam in eo late-

hunfi

is & inaquofis eum morari, & obambulare

reexiftimatis myfterium, quod Satrapze Phili-

i ifn.

dele&et? fed facilis eft refponfio, loca enim

fthinorum eo przecipue tempore, quo 1fradli-

tze non expoliendis armís, fed expurgandis

. fterilia. arida, inaquofa, & inculta, folitudines

ten-

& deferta fignificant, in quibus fervi D

ïi la

eeruginofis confcientiis occupati erant, quod-

tes afperrimam agunt poenitentiam , qui

que non tympanis pulfandis, aut infonandis

tubis, fed ferventibus ad Deum orationibus

proinde in hifce locis magis, quam in quovis

fundendis dediti erant, fuper illos ex impro-

alio, a ddemone tentatur, fic enim Chriftum

tentaturus non eft aggreíffus eum in Nazareth,

vifo ireruerint? Omnia infigura contingebant i/-

vel in Capharnaum, necin Jerufalem, fed ex-

lit. Acproinde S. Gregoriusait: Ablatisdiis

alienis, peracto jejunio, exhibita a Praedica-

fpe&avit, donec fe recepiffetin defertum : Prae-

tore cenfüra examinis , ad líra&l Philithino-

terquam quod S. Gregorius dicat: Loca aren-

tia & inaquofa funt corda juftorum, quae per

rum Principes afcendunt; quia cum altiori

difciplinee fortitudinem ab omni carnalis

vita proficimus, maligni fpiritus, qui femper

bene agentibus invident, nobis infeftiores

concupifcentize humore ficcantur.

funt.

VS. Ambr.

XIIi. Singulariter notandum eft,qualenam,

Notat quoque idem Sanctiffimus Pon-

l. 4.in. velquodtempus Lucifer ex decurfu 33. anno-

tifex, quod non Philiftheze turbae foex pro-

Luc. €-4 m vitze Salvatoris elegerit, & ex(ípe&arit, ad

mifcua, feu plebs, fed Satrapze & Optimates

Philifthinorum fefe contra illos armarint;

congrediendum cum illo: Eo praecipuetempo-

M

re hoc praelium aggreffus eft, quando jama S.

quia etiam contra Chrifti milites non quorum-

6

Toanne Baptifta baptizatus fuerat, quando fu-

libet malorum fpirituum, fed fortiorum

'dæ-

monum praelia excitantur.

perilloaperti fuerant coeli, quando vox Patris

ratione Dominica poft rl

ines

n

zeterni audita fuerat, clamantis: Hic efl Filius

XVI. In quotidiana O

pu

ane

Ofmge

meus dile&lus,in quo mihi bene complacui ; quando

omnes fequentes petitiones : Sanctificeturno-

fi

difc. 10

D

men tuum;. adveniat regnuih tuum; fiat VO-n, 16,

]

Spiritus San&us in fpecie columboe, ad con-

luntas

Titalus XXXFÀL. Damon.

495

Juntas tua, ficut in coelo & in terra; panem

confilio cam Jofue foedus Iniiffent, exafpera-

noftrum quotidianum da nobis hodie; dimitte

ti ad invicem copias fuas conjunxerunt, ut de

nobis debita noftra, ficut & nos dimittimus

hac injuria vindiétam fumerent; & quidem Jof, 16. 4

debitoribus noítris, tandem in fine hzec poítu-

Adonifedech omnibus aliis dixit :^ Ad me a-

latio proponitur: Ne nosinducas in tentatio-

Ícendite, & ferte prsefidium, ut expugnemus

nem, fedlibera nos a malo.

Videri quidem

Gabaon, quaretransfugerit ad Jofue & ad fi-

lios Ifrael.

nonnemini poffet, divinum adveríus dsemo-

Qua propter Gabaonitze fine mo-

nem ejusque tentationes adjutorium in pria-

ra legatos fuos ad Jofue expedientes , ab eo-

cipio potius poftulari debuiife, quam in fine,

Atlon,

dem neceffarium popofcerunt fubfidinm, qui

i.Don,

fed valde errat , quisquis ita arguit; fiquidem

fubito tanto cam auimi ardore in favorem

Qu

incarnata Sapientia hanc petitionem in fiae

Gabaonitarum adverfus Reges Chanaan pa-

ng' '930

praedi&ae orationis provida cum fapientia fta-

gnavit, ut ad profequendam imminentem vi-

tuit, quia eo ipfo, quo nos Deo corde & vo-

Goriam folem curfum fuum fiftrere jufferit : $o/

luntate ar&e a(trinximus, ipfumque per lau-

contra Gabaon ue movearis.

Quisquis igitur

des & bgnedi&iones devote adoramus, atque

in periculis conftitutus ad verum Jofue Chri-

infupger paneejus Eachariítico paíci, peccato-

ftum Jefam confugerit, multo majorem ha-

rumque remif'ionem ab eo accipere defidera-

bendarum fuppetiarum fpem concipere pote-

mos, totusinfernusquam maxime adveríum

rit Verum quidem eft, quod, ut Gloffa in-

nosarmatur, atque ideo iis omnibus fuppofi-

terlinearis ait, qui Jefu expetit amicitias,

tis patrocinio cclefti quàm maxime indige-

multorum patietur inimicitias , propter hoc

mus ; quia, ut Origenesait, illud eftcertami-

tamen nequaquam defpondendum eft animo ,

nis & pugnze fpiritualis initium ; hinc tibi ad-

quia infallibiliter videbimus fuper nos Jefü

verfus diabolum nafcitur puguo principium.

Salvatoris & Redemptoris noftri auxilium.

: S.Aug&&.

XVIL. S. Auguftinus perquam confolato-

Unde Origenes optime confiderat, quod Jo-

' in Pf. 61. riam doctrinam propofuit dicens: Diabolo po-

fue tanc przecipue a Moyfe hoc nomine infi-

teftas quzedam eft , plerumque tamen vult no-

gnitus fuerit, quandoillum contra Amaleci-

cere, & non poteft , quia poteftas ifta fub po-

tas animofe pugnate confpexit., Usque ad

teftateeft ; nam fi tantum poffet nocere diabo-

hunclocum , inquit Origenes, Beati nomi-

lus, quantum vult, non aliquis juftorum re-

nis Jefu nunquam facta eft mentio. — Hic pri-

maneret, aut aliquis fidelium effet in terra.

mum vocabuli illius fplendor effulfit.

Et paulo poft, facultatem hanc, quam Deus

XX. Inlfaia de dzemone dicitur: Qwuorodolfa, f4,,g,,

illiad tentandum indulget, adbonum & utili-

cecidifli de celo, lucifer, qui mane oricbaris ?

tatem noftram fpiritualem ordinatam effe o-

corrudf]t interram; qui vulnerabas gentes ; qui

ftendit, dum ait; tantum permittitur illi ten-

dicebas 12 covde tuo: m celum coufcendam,

tare quantum tibi prodeft, ut exercearis, ut

Juper afira Dei exaltabo folium mueutza , fedebo

i. lot.

proberis, juxta illud Apoftoli effatam : F$de/is

3g uOBte leflamenti, in lateribus 74guilonis.

Deüs eff , &c. .. Ac tantam ad inftruCtionem &

Porroundenam pulcherrimi hujus Angeli ve-

confolationem noftram fubjungit: Ergo pote-

bellio procefferit, S. Bonaventura his verbisS, Bonav,

ftas Dei et; non eftenim poteftas, nifi a Deo.

exponit. Peccatum luciferi fuit, quod fe &in Pf 93.

Noli dicere: & quare dat tantam poteftatem,

privatum bonum dilexit, exczecatus , de alti-

& non de poteftate habet zequitatem ? qui dat

tudine habita praefumfit, ac propriam excel-

