eft; &fi fiat, fufficit.

praeceptum S. P. Ignatii

Jd eundem — finem.

dicirextirpatio: juvatenim, utre&te no- 1.3.c.27.

- dbid.

HIL S.Francifcus Borgia, quidquid afno-

I.*Ra

ri proprio contrarium erat, five in victu, fi-

tat Thomas Kempenfis, non quzelibet

res adepta vel multiplicata exterius, fed po-

ve in habitatione, five in officiis, avide de-.

tius contempta, & decifa ex corde radicitus.

fiderabat, follicite exquirebat, & cum gau-

al'a' COS;'

dio ample&tebatur, ex quo ítudio maximos

lL. Aefignatio [ui perfe&a; fic enimidem au- 1.3,c.37.

thorindicavit, dum dixit: Hoc defidera, utab

"

adomneg virtqtem-' progreffus fecit.

dus

omni proprietate pofis ee:?poliari', & nu

ni-

"

88

Biliothece JManualis Comcionatorie

corpus nimis carum eft.

Agatur ejus dili-

f

21

nudum fefüm fequi, tibi mori, & illi eternali-

(b

j

tervivere. Tuncrecedetimmoderatus timor,

gentiífima cura, ita tamen. ut cum exiget ra-

& inordinatus amormorietur. Id quod con-

tio, cum dignitas, cum fides, mittendum in

ignein fit.

S.Aug. firmans S. Auguftinus exemplo filii prodigi :-

E

1.47.inc. Quid, ait, deillo dicitur? Et reverfus eft ad

1Il. Tertium eft, ut bene cognofcat, quam Jul. Fat.

37 Matth. ( fiim, Si ergo reverfus eft ad fe, exierat a

noxius fit amor proprius, omni quidem ho- c 6. de

mmort.com-

fe.

Quia ceciderat a fe, & exierat a fe, redit

mini, fed maxime religiofo , & perfe&tionis

fid. s.

prius ad fe, ut redeat inillo, unde ceciderat a

Íftudiofo; id quod fequenti difcuríu fapienter

fe. Sicutenim cadendo a fe, remanftit in fe, fic

Julius Fatius declarat: Cofidera, inquit, fi ea

redeundo ad fe, non debet remanere infe, ne

eft conditio boni, ut fefe diffundat & propa-

SAn n

fid.

iterum exeat afe. Surgam, &iboad Patrem

get; non poffe non magnum elffe malum ,

$ Le0?

.meum; ecce unde ceciderat afe, ceciderat a

amorem proprium; quippe qui efficiat, ut

jy4po

homo illud, quod in aliis cernit bonum, ad

112)

Patre fuo. Redit ad fe, & pergit ad Patrem,

Thommts $

ubi tutiffime fervet fe. . Si ergo exierat a fe,

fe totum pertrahat, nec de fuo vel minimum

KempJ?

redeundo ad fe, ut eat ad Patrem, neget fe,

quid cum aliis communicet.

Quod fi tanto

majus aliquod malum eft, quanto majori pri-

baony

JUI . Fat,

- fubducat fe fibi, ut hzereat Deo.

(. e COIH-

IIL. Oratio €9 mortificatie a[fidua ac fervens :

vat bono, erit certe amor proprius malum

ficutenim ferrumignis ardore, & i&ibus mal-

maximum; privat enim hominem bono, quo

fid. 6,

majus in hac vita haberi nequit, hoc elt, a-

leorum, excuffarubiginerenovatur; ficigne

inore Dei.

ferventis orationis, & mortificationis ictibus

affiduis amoris proprii rubigo excutitur.

o

IV. Zmor Dei: utenim clavus clavo pelli--

5. XI.

tur; ita per Dei amorem ormnis

Amor pro-

| MISCELLANE A.

Prius eiï'ugatur.

Qualitas.

[

$. X

I. Miagnetem , ajunt, duas inter ferri laci- Lyr. 1. a.

nias pofitam, magno naturze miracu- apoph.1T«

.

ASCETICA.

lo alteram attrahere, ex eo fcilicetlatere,quo

fbid. ; L. Tm

a funt praecipue, quae afceta de amore

Septentrionem relpicit; alteram repellere,

$. ]ot,

fui inordinato noffe debet.

Primum

videlicet, quae ex latere meridionali ab eo re-

Dand

fpicitur.

idem cor humanum facere debet,

l .

eít, utbene cognofcat indicia proprii amoris,

quae quidem Julius Fatius fequentibus verbis

attrahere fcilicet ea, quae divino beneplacito

indicat: Sicutex effe&ibus cognoícuntur cau-

& rationi confona funt, repellere vero, quae

fenfualem vitam fapiunt.

Í?e; ita exnimiafollicitudine, quam plerum-

que habes detua exiftimatione, tuis commo-

II. Cometze quidam adeo ftellis funt fimi-

dis, & teipfo, ex nimioetiam dolore ob adver-

les, utipfe Ptolemzeus ftellas fecundas nomi-

naverit, cum tamen peritiores Aftronomi eos

fa, quae tibi folent accidere, facillime colligere

|

poteris, amorem hunc, quiinteregnat, effe

eterra natos, & in ter.ia regione aeris con-

amorem tui ipfius.

fiftere, & peftilentes effe&us producere depre-

j LLyl'. 'o 20

bene c.ognofcrat modum

henderint. Similimodo amor fui quibusdam

Tit,

II. Alterum eft, ut

apäph. 1I.

extirpandiamorem proprium, quem quidem

verus & ordinatus amor videtur, cum tamen

tneat Ti

Nyed nf

Lyrzeus pulchre oftendit, dumait, quemlibet

ex effectibus peftiferis colligatur ex vitio or-

in fe duos homines continere, animalem fcili-

um' Vo

tus, & non nifi terrenas aff'e&ioïnes fapere. '

€0d,

cet & rationalem, quorum prior difcolori &

.... Utilitar.

arroganti Efau, pofterior probo ac miti Jacob

a III Hanc breviter & bene Horatius ex- Horat.L.3;

od. 1 e

non immerito comparetur ; unde ficut Rebec-

plicavit, dum dixit:

cà Jacobum dilexit, Efau autem odio habuit;

ita voluntas quoque humana animalem ho-

Quanto quisque fibi plura negavärit,

minem odiffe & perfequi, rationalem autem

A Diir glura feret. —

-diligere, eique obfequi debet. — Quod idem

Damnufk.

alius ingeniofo emblemate explicavit, dum.

t

-- V. Re vera ufuvenit, ut omnium malo- Plato! s;

amoris proprii naturam exprimere volens Ti-

tionem pinxit una fui parte ignitum, altera

rum, quibus hominum vita involvitur, nimius de l-egib..þ

frigentem, hoclemmateadje&to: qua nonno-

fui amor caufa exiftat.

Is enim, qui amat,

circa id,quod amat, fane obczecatur: acproin-

Sen.ep.14 Cet, atripe. Unde more fuo fapienter Sene-

l

ca: Fateor, inquit, infitam eífe nobis corpo-

de de rebus juftis, bonis,honeftis male judicat,

ris noftri charitatem. — Fateor, nos hujus ge-

cum in ea eft fententia, utopinetur, majorem

I

rere tutelam, nec nego indulgendum illi, fér-

fibi,quam veritati honorem tribuendum. Non

viendum nego.

Multis enim ferviet. qui

tamen decet eum, qui vir magnus fit evafurus,

corpori ferviet; qui pro illo nimium timet,

infuis rebus acquiefcere , fed ea potius com-

Sic gerere nos

ple&i, quae velapud fe ipfum, vel apud alium

qui ad illud omnia refert.

debemus, aon tanquam propter corpus vi-

quempiam juíte fieri videantur. Itaque unus-

vere debeamus , fed tanquam fine corpore

quisque a czecoillo fui amore abhorrere debet,

Hujus nos nimius amor ti-

& feipfo meliores fequi, ut hujusmodi quidem

non poffimus.

moribus inquietat , follicitudinibus onerat,

inrenullam verecundiam praetexat, qua a re-

J

cqntumeliis objicit, honeftur ei vile e&, cul.

bus præcläre agendis impediatur.

[] M-M-aFA;

fued -a AédEDE EM GM AUL a lli.ad n CI»

T od

Titulus XI. — ngelus.

89

Vit. p. 4.

Vs MarlaMagdalena de Pazzis dicerefo-

V]. Qui fibi nequam, cui bonus?

Eccl. 14.

€34.

T

AL

lebat, duos effe oculos amoris proprii, alte-

$. XII

rum, propriam xeputatlonem alterum, pro-

pnum commodum ;

ab his, nifi eruantur,

AUTHORES

[ hn

: 6 de

omnem fafcinationem amoris proprii oriri.

l. Julius Fatius de mortif. c. 6. confid. 5.

TIort (X

II. Hadrianus Lyreeus 1. 1. apophteam S

ls.

$. XII

Ignat apopht. 7.

AXIOMATA.

IIT. Bernardinus Rofi gnohus de difciplin.

$,Cath. [

Ta

ntum quisque vivit Deo, quantum mo-

chrift. perf.

Sen. in

ritur fibi.

,

IV. Ludovicus Granatenüs in locis com-

Dial.

mun. f.626.

S.Leoa

. W. Tantoquisfeamplius amat ,quantoam-

Ly:. apop, . plius fe pro Deiamorenonamat.

.V. 'Thomas Stapletonus conc. Io. in Dom.

XI.

. HII. Tantumin Deum tranfit homo | quan-

1. Quadr.

Thomas

um a fe exit.

Kemp.l 3.

VI. Nicolaus Lancizius opufc IO. C. 13

€. 56

IV. Caritas incipit a fe ipfo.

VII. Toannes Bufzeus in Panario V. eod

Anonym.

V. Proximus quisque fibi

VIII Jofephus Langius in Polyant. V.eod

(

ææwæz)

TI TULUS XI.

ANGEI U S.

S.

sE

Ex his novem chons priores quatuor Dio- S.Dionyt;

QUOAD ESSENTIAM

nytius Zffifienter vocat, eoquod femper a(fi- Coll.Hier,

Dy. l

ftant Deo; pofteriores vero quinqueappellat €9-13«

apophulTe

Definitio.

Mmzj?mnte.r, eoquod ad varia minifteria de-

I

putentur, mtelhge de ordinaria via, nam ex- S. Thom.,

S. Joan,

ft fübftantia creata , fpiritualis, intelle-

traordinarie etiam aliquot ex fuperioribus p.1. q.1x7

Damafc

&iva, completa: per quam ultimam

choris mitti S. Thomas & alii arbitrantur.

8. 4

14, CSQ

L

particulam ab anima rationali diftin-

S. Bonaventura illorum nobis diftinctio- S.Bonav,

uitur. S. Joannes Damafícenus fufius

nem eodemfere modo explicat, dum ait: Di-f. de An-

eum fic defcribit:

Eft fubftantia intelle&ua-

ftin&i (ünt in triplici hlerarchla fcilicet fu. &&l unit.

lis, femper mobilis, arbitrio libera, incorpo-

prema, media & infima.

Suprema eft AI-

rea, Deo miniftrans, gratia, & non natura im-

tiffimi Majeltati affiftentium : media autem

mortalitatem fufcipiens, cujus fubftantize fpe-

eft Angelorum contrariis fefe poteftatibus op-

ciem & tezmmum folus , qm Creator eít, no-

vit.

ponentium; infiina denique eft humanis ne-

ceífitatibus mml&rantwm adeo, utex no-

. Divifio.

vem Angelorum choris major pars noftris fit

Laur,

II. Dividiturinttes hierarchiasaS. Diony-

Eandem diftinctionem

obfequiis deftinata.

Bcyerl. infio Areopagita; quarem prima eft, quze im-

theat,vit,

S. Gregorius tradit, dum in infimam hierar-

hum. V.

mediate illuminationes a Deo recipit , &in

chiam collocat Angelos, Archangelos & vir-

eod,

treschorosfubdividitur, nempe Seraphma: ab

tutes.

; In fecunda pomt Poteftates, Princi-

exceffu charitatis appellatos : Cherubinos fic

patus & Dominationes.-

In fuprema deni-

vocatos ob fcientize exceffum : & Tronos fic

que Thronos, Cherubmos & Seraphinos.

Bont ld

appellatos, eoquod in Deo immediate rationes

Odll "

divinorum operum recognofcant, 'ficqueinil-

Ojïcm.

lis Deus velutinthrono fpecialiter refideat.

Secunda hierarchia eft eorum Angelorum,

III. Alia funt, quze erga Deum; alia, quae

qui ab Ángelis primie hierarchiee illuminan-

erga homines exercent..

Prioris generis

tur, &iterumintreschoros fubdividitur, ni-

funtintueri, admirari, laüdare, adortare, ama-

mirum Dominationes, qui przecipiunt agenda,

re, fervire.

Pofterioris, offeyre preces & alia

piutol

TO

quod eft dominorum proprium: Peteflates, qui

opera, uti S. Raphael Tobize faffus eft dicens: Tob. z2.'

L]

ordinant actiones divinas, quas fuperiores in

Ego obtuli orationem taam Domino: Z/[uii- V. 12«

inferiores agunt, eas furfum ducendo: Prin-

siart, id eft, ea, quae futura funt, aut ad falu-

r

cipatus, qui primi. funt in eorum, quae impe-

tem pertinent, perinfpirationem autalia me-

rantur, executwne.

Tertia hierarchia eft

dia docere: JDefendere tam a corporis, quam

eorum, per quos homines illuminantur, ut-

anime periculis & malis:

Cafligare, P2eda-

j

)

pote ad quorum falutem procurandam mit-

gogi in morem , id quod non femel Angeli

tuntur, pariterque in tres choros dividuntur,

praeftiterunt: Solari & roborare in adverfita-

Firtuter, qui exceífum fortitudinis ad divinas

tibus, uti tribus pueris in Babylonica fornace

:n

operationes important, unde per eos infirmi-

exiftentibus fecit, düm exculffit Angelus flam- Dau, 4,

tates curautur: Zirchangelor, quorum munus

mam ignis de fornace, & fecit medium fornae- v. 49.

à

eft nuntiare ea, quaze funt majoris momenti,

cis quafi rorem flantem. Quemadmodum &

S. Paulus Apoftolus omnes Angelos non fc- S. Paut, "

:

funtque velut Prmc1pes inferiorum: Znge-

los, quorum munus eft nuntiare minora , ho—

]um ad obfequium & minifterium Dei, verum Hebr. z.

minumque falutem procurare.

etiam ad fervitium & miuifterium noítrum Y. 14-

R. P. Lohn. Bibl. Man. d. L

M

defti-

[ d

b

9go

Bibliotha;:æ AManualis Conciomtori&

deftinatos effe exiftümat, dumait: Oumes funt

V. Acceffiftis ad civitatem Dei viventis Hebr.12;

adaminiftratorii [piritus, in miniflerittm mi[fJt pro-

Jerufalem coleftem & multorum millium v.22.

gter eo5,qui hureditatem capiunt [alutis. 1n fpe-

Angelorum írequentiam.

cie vero aliqui officium eorum fic explicant,

Luc. 2.

V. Facta eft cum. Angelo

multitudo mie-

Av. Manfi ut Zingelorum quidem officium fit, ut nos cu-

htiæ cælgfti&

'u Ist

f put I

tr.6.di, ftodiant; Jrchangelorum , ut in divina lege,

i C

*t4 myftriisque cceleftibus nos erudiant; Prin-

$ Mld q

f'uj!&äiä.

/

cipatuum , ut vitam noftram gubernent, & re-

&e ordinent; Potesflatum, ut rebellium fpiri-

VIL.. Circumdabo domum meaim ex his, Zach 9»

s fhom

tuum jnfultus a nobis propellant; V'irtutum,

qui militant mihi euntes & revertentes.

V. 8«

j

conc

;deb f

ut ad virtuofe operandum nos exftimulent ;

VIII. Ecce ego mittam Angelum meum, Exod.a3.

MlCht

Dominationum, ut ad inordinatas paíliones no-

qui praecedat te, & cuftodiat in via, & introdu- Y« 29«

ftras fuperandas vires fufficientes nobis fub-

catinlocum,quem proeparavi, obferva eum, &

f

f

miniftrent; Zhromorum, ut nos in bono caepto

audi vocem ejus, nec contemnendum putesja.

ftabiliant, nobisque in eo perfeverantiam ad

quia non dimittet, cum peccaveris, & eft no-

finem usque concedant ; Cherubinorum , ut

men meum inillo. Quod fiaudieris vocem e-

ientem & intelle&um in divina fapientia il-

jus, & feceris omnia, quz loquor, inimicus

luminent; Seraphinorum, ut corda noftra di-

ero inimicis tuis, & affligam aflligentes te.

Ibldr

vino amore accendant, adeo, ut merito non

IX. Omnes funtadminiftratorii fpiritus, in Hebt, z.

e

j;

folum de duabus, fed de omnibus tribus hie-

minifterium miífi propter eos, qui hzeredita- v. 14-

rarchiis, & novem choris dicere liceat, quod

tem capient falutis.

[

X. Quoniam Ángelis fuis mandavit de te, Pf. go.

vere fint falptis noftrae miniftrales.

ut cuftodiant te in omnibus viis tuis: in ma- Y 11*

»

. ANumerus. Zingelorum.

nibus portabunt te, ne forte offendas ad Japi-

[

&. c;æg.

]V. Daniel Propheta vifionem quamdam

dem pedem tuum.

j

atis uxiuni ex his Matth.

—Clizmor babuit, quam ipfemet cap. 7. Prophetize fue

€. 12

Xl. Videte, ne contemn

deícribit, in qua innumerabilem quemdam vi-

pufillis; Angeli enim eorum in coelis femper 18- V. IG

$ hnpin

dit Angelorum, thronum Dei circumftautium,

vident faciem Patris mei, qui in coelis eft.

)

Pf 10

XII. Immittet fe A

*

numerum , qui omnes ad divinze Majeftatis

ngelus Domini in circui- Pf.gg. v.&.

nutus exequendos erant promptiífimi ; cum

tu timentium eum, & eripiet eos. Vel, ut S.

f

qua vifione mire confentit vifio illa, quam S.

Hieronymus vertit: Circumdat Angelus Do-

I

miniinagro timentes eum. Vel ut feptuagin-

]oannes in Apocalypfi fe pariter habuiffe

Íícribit; vidit enim, quod erat numerus eo-

ta: Caítra metatur Augelus Domini in cit-

i

Bonsv

ruminillia millium. Porro S. Gregorius M.

cuitu timentium eum.

M iu1.de

i

-XIIL . Vivit Dominus, quoniam cuftodivit Judith.r3,

lngdl

rxationem reddit, cur Spiritus fan&us illos coe-

leftis curize exercitus in tumero quodam de-

me Angelus ejus, & non permifit me Domi- V. 20.

finito defcribst, cum tamen ille nobis pro in-

nus ancillam fuam coinquinari, fed fine pol-

finito habeatur: Supernorum civium nume-

lutione peccati revocavit me gaudentem in

victoria fua.

á

us infinitus eft,. & definitus exprimitur, ut

ui Deo numerabilis eft, ifte effe hominibus

XIV. Fa&um elt fäutem , ut moreretur Luc. 16,

CC2 £ — Lt ov

S. Bernardi-

mendicus, &

innumerabilis demonfttretür.

portaretur ab Angelis in finum v. 22-

Orig hz

nus per addu&am Dionyfii Areopagit?e au-

Abrahze.

;

in Emh. (*i

thoritatem (an vere, an vero per exaggera-

.. XV. Le&Gulum Salomonis fexaginta for- Cant. 3.

tes ambiunt, ex forti(fimis Ifrael, omnes ha- v. 7

;;

tionem loquatur, non fatisliquet) dicit: An-

,

geli in paradifo exiftentes fünt plures, quam

bentes gladios, & ad bella do&tiffimi, unius-

fint ftellae, quam fint arenze maris & terrae,

cujusque enfis fuper femur e J us propter timo-

res nocturnos.

quam fint folia & herbze, & quam fint omnia

;

quaecunque c;'gata.

XVI. Deus mifit

An,g.elum fuum, & obdu- Dah. 6.

ä

ravitora Leonum, & non nocuerunt mihi.

$

,

II.

XVII. Supermuros tuos Jerufalem confti- 1(.62.v.6.

S.Augtq,

Mdedl (

EX S.

SCRIPTURA.

tui cuftodes, tota die & nocte in perpetuum

x

& Deo,

at

non tacebunt.

Exijl?ntia.

. XVIII. Princeps regni Perfarum reftitit mi- Dan. 1o.

pt

IU

Pf..los'.

[. Benedicite Domino omnes Augeli ejus,

hi, & ecce Michael unus de Principibus pri- V. 13:

ï

potentes virtute, facientes verbum illius, ad.

mis venit in adjutorium meum , & ego re-

pi

audiendam vocem fermonum ejus.

j

manfi ibi juxta Regem Perfarum.

|r

pr

Apoc.I2.

II. Et fa&um eft praelium magnum in cee-

XIX. Siin viis meis ambulaveris, & cufto- Zach. 3.

V» 7*

lo, Michael & Angeli ejus przeliabantur cum

diam meam cuftodieris, dabo tibi ambulan- v. 7-

Ip

Dracone, & Draco pugnabat, & Angeli ejus,

tes deiis, qui nunc hic affiftunt.

to

Abl int

& non praevaluerunt, neque locus inventus

XX.: Et alius Ángelus venit,

& ftetit ante Apoc. &

V Matth

eft eorum àmplius in ccelo.

altare, habens thuribulum aureum, & data Y* 3-

q'6 '

Y

Dan. 7,.

II Millia millium minift

rabant ei, & de-

funt illi incenfa multa, ut daret de orationi-

Q

vl 'o.

Ij

cies millies centena millia affiftebant ei.

bus Sanc&torum omnium fuper aitare aureum,

Apoc, 5.,

IV. Vidi, &audivi vocem multorum Án-

quod eft ante thronum Dei, & afcendit fumus

gt

V« II«

gelorum in circuitu throni , numerus eorum

incenforum de orationibus Sanctorum de ma-

$h

millia millium.

nu AÁngeli coram Deo.

h Däma

$. liI,

] Manf,

Ya

Juulus XL —Mugelus.

9t

Hebr-lï.

23

$. III.

frequenter injurias patiantur, (uftinent tamen,

W ——

Eu pATRI

BUS ET DOCTORIBUS.

& compatiuntur peccantibus, necminor illo-

rum circa nos cuítodia , imo major follicitudo,

Iu

Qualitas.

cum. boni cuftodis fit, infirmis magis, quam

DN

S.Laur,

t

I. Miniü:rantium ordinibusinjun&um eft par-

fanis, operam exhibere.

jutt. £.de

|

ticulare hoc regimen univerfum , ad

. X. Annunciaut Deo

Angeli opera nofïfa S.Anf; in

S. Mich.

quod perficiendum nec tabefcunt tzedio, nec

cuncta, necnonorationes, non, utipfe difcat, 16.Luc.

labori füccumbunt, neque feducuntur errore.

quze nefciebat (nihil enim eft, quod ignoret:)

sz.lsc.l-.g,, |

S. Thorn,

Il. Quantz virtutis & poteftatis fuit omnes

fed quia neceífe habet rationalis creatura ob-

Vill, conc.

Exod,g;.

1. de 5,

IEgyptiorum primogenitos una nocte occide-

temperans Deo, temporales caufas ad seter-

,

Mich.

re ? maris fluctus ficcare? currus & exerci-

nam veritatem referre, five petendo , quid er-

tum Pharaonis fubmergere? tot gentes & tam

gafe, velerga nosítiat; fiveconfulendo, quid

robuftas fubvertere, & populumfraelinter-

faciat, qui pius mentis affe&us elt, ut ipía con-

ram eorum introducere? quae tamen omnia

ftruatur, non ut Deus infiruatur.

unus Angelus, cui populus a Deo commiffus

Xl. Noli, ohomo, tale Conditoris tui

Xne- S.Laur,

eít, quieundemindeferto in columna przece-

gligere munus, noli cuftodis tui Angeli bene- luft c.t6,

le vit,

debat, operatus eft.

volentiam fpernere, fuffragium abjicere, &;

olit,

Tbid.

IlII. Non valde mirabimur hzec, fi orbesillos

H t,

ignorare confilium. Sta fuper cuftodiam tuam,

U

, ceelettes tam vaítos & amplos fingulos a fingu-

& dum oras, legis, fedes, ambulas, loqueris,

lisfpiritibus tanta velocitate & uniformitate,

vel aliud agis, attende diligenter, quzecunque

M.

totízeculis, fineullo velocitatis auttarditatis

verfantur inte; tibi affiftunt Angeli a dextris

VL

augmento vel decrementomoveri , confidera-

boni, a finiftris mali, eorum finguli ut te ra-

verimus.

Ad vocem Àrchangeli totus fufci-

piant ad fe, illisque confentias.

feffus ille divi- Oleaftin

tabitur mundus,totum terrarum orbem a fum-

XII. Vigilat fuper nos inde

Matth,

1o usque deorfum, a convexo cceli usque ad

n2 providentize oculus , mittens & remittens C-29. Gen,

infimum abyffi penetrabit illa vox.

admini(tratorios illos fpiritus, qui nos cuito-

1510

S. Aug. in

IV. Vix audierunt vocem divini przecepti,

diant in omnibus viis noftris, & cavendum

Pí102. ftatim faciunt verbum ejus, ut, quamvis divini

eít nobis a malis factis, aut verbis, cum ícia-

Vg

Verbi przeceptum antecedat, tamen tanta illo-

mus Deum ad nos inceffanter Angelos defti-

rumin exequendo velocitas, & intentio eft, ut

nare, qui omnia noftra bona & mala eidem

nefcias pene, quid priuseft, voxuefermonum

renuncient, & confidera, quanta aviditate no-

Dei, anillorumin exequendo celeritas.

ftrasres audiat, quiad oftium accedit, ad nun-

S.Bonav.

fer. r. de

V. Vide,quanta fit Angelorum charitas,qui

cios fufcipiendos.

in coelo empyreo creati, tanquam in loco fibi

Dignitas.

joditha, |

Angel.

XIII., In fupernis fpiritibus non folum ad- S, Aug.

120

convenienti, & apto divinze contemplationi,

pro divina obedientia, & charitate ad proxi-

mirabilis dignitas eft, & dignatio amabilis u- f 46. ad

mum, habitantnobiscuminterra, inloco ob-

venitur, fed tanta gloria eít, quod lingua ve

l l.'ät.

Ícuriffimo, fi coelo empyreo comparetur , licet

cor humanum nullatenus dicere vàlet, vel

divina contemplatione non careant, quia

cogitare.

i

[uc, 160

Deum ubique contemplantur.

XIV. Domeftici Dei

fant, coeli ci'.ves , Prin- Ibid.

22

Ong.hr. Vl. Dicuntinterfe: fiilledefcendit, & de-

cipes Paradifi, fcientize Magiftri, DoGtores fa-

in Ezech. (cenditincorpus, fi mortali indutus eft carne,

pientise.

£

Cant. 3-

& fuftinuit crucem, & pro hominibus mortuus

Beneficia.

2

Vo 70

e

eft, quid nosquiefcimus? quid parcimus no-

XV. Prä»pter nos inferviunt nobis, mif:

!'an* S'u Thwom-

bis? Ejaomnesdefcendamus decocelo! ldeo

turenim fortem noftram, videntes periculum Vill.conc.

& multitudo militize coeleftis erat laudantium

noftrum , & laborem vitz noítrze , qui confpi-

?. GC O.

Mich,

& benedicentium Deu

l

ciunt nos in magno difcrimine pofitos, in me-

Da Il 60

Chriftus.

m; quando natus eft

diofcilicetintergloriam & gehennam, quibus

61

VII. De exce]fo coelorum habitaculo, ad

S.Aug« to.

aut perpetuo regnandum eft, aut ardendum, &

Ya

9. c. dedi- confolandos, vifitandos & adjuvandos nos,

tanto difcriminis obnoxios omni follicitudine

lig. Deo. attrahitfupereminens charitas Angelos, pro-

curant in bonam partem defleGtere.

pterDeum, propternos, & propter feipfos :

- XVI. CaftraDeihzecfunt, quiaad modum S.Bonav.

Dati,

' Propter Deum utique, cujus tanta erga nos

caftrorum nos muniunt, qui fumus faciles a

d 2p. Manfi

difc, 1. n.4

h [3'

feducendum, fragiles ad refiftendum, debiles

pietatis vifcera ipfi quoque, ut dignum eft, imi-

tantur: Propternos, in quibus nimirum pro-

ad operandum, & ideo occurrunt nobis tan-

priam fimilitudinem admirantur: Propter fe-

quam potentiffimi coadjutores,ut eorum auxi-

ipfos, quorum ordines inftaurandos ex nobis,

7id. 5

lio muniti difcamus hoftium potentias non/ti—-

mere.:

f.^

toto defiderio praeftolantur.

"Abul.'in c,

VIIL Angeli boni proniores funt ad adju-

XVII. Semper fuadentbona, ad orandum S.Laur.

provocant, excitantad compunctionem & fle-

Juft c.16.

p o

18.Matth. yandum, quam dzemones adinfeftandum ; at-

q« 67.

de vit. fol,

f 3'

qui dzemones nunquam ab infeftatione homi-

tum, Dei fcientiam ingerunt, timorem filialem

nisceffant usque ad mortem ; ergoneque Àn-

docent, pacificant mentem. cogitationes ordi-

geli cuftodes ceffant aliquando in cuftodia ho-

A

nant, fpei infundunt dulcedinem, occulta pan-

$, Petr.

minum.

dunt, cuftodiunt unitatem, legisinftrauntfer-

.. X. Quotidieillos ad noftri cuftodiam depu-

varemandata, obtemperareDeo, fübeffemajo-

Dam.a

Maná. tatosmultipliciter offendimus,& offenfam ne-

ribus, pacem diligere, humilitatem fe&ari, &

dií.ro. gligentia cumulamus, ipfiautem licet a nobis

cuncta odiffe, quze norunt repugnare vi

rtuti.

VY. I2.

M 3

XVIil

R. P. Lq(m. Bibl. lMan. Tom. I.

w

1

92

Bibliothece [Manualis Concionatorice

S. Chryf.

XVIII. Propternoslaborant;circa nos cur-

XXVIlI. Grandis efteis cura denobis, imna- S. Aug.fo-

-.h.3.3& fitant, &utdixeratquispiam, nobis ferviunt,

gnus eft affe&tus dile&ionis erga nos,& hoc to-liloq.c.27»

hoceft, eorum minifterium propter nos in om-

tuin propter honorem tuze inzeftimabilis cha-

l

nes partes mutti.

ritatis,qua dilexifti nos, diligunt enim, quos tu

$.)oan.

XIX. Benedicantur coeleftes fpiritus (verba

diligis.

Dam.L2.

funtDamafceni) qui tametfi eximia naturze di-

Cuflodia.

fidei orth.

Jiegr

€,3

gnitate & perfectionelonge nobis fuperemine-

XXVIII. Adeft unicuique noftrum etiam Orig. in

ant,nontamen afpernantur noftri curam & cu-

minimo, qui funtin Ecclefia Dei, Angelus bo- num. h.66

A] g]['n.

(4 0 i

ftodiam: fed mira humilitate nobis coudefícen-

nus, Angelus Domini, qui regat, qui moneat,

Ang af

dentes omnes omnem exhibent follicitudi-

quigubernet, qui proactibus noftris corrigeu-

nem, uttandem cohzeredes & confortes 1pio-

dis, & milerationibus expoícendis quotidie vi-

rum efficiamur in coelis.:

deatfaciem Patris, quiin coelis eft

s

$. Laur,

XX. Aílidua vigilantia comitantur nos in

XXIX. Angelis non eget natura, fed im- S.Hilar, in

Juft. c.7.

periculis, in laboribus, in infirmitatibus, in

129.

de Obed,

becillitas noftra; . nihil eorum,. quse aginius,

negotiis, in itiaeribus, femper exhortantes ad

ignorat Deus ,

fed infantia noftra ad erogan-

bonum, deteftantes malum, protegentesque a

dum & promerendum hos tales deüderat ora-

malo,íi tamen intenta cordis aure eoruim facra

tores.

ä

monita audire velimus. -

XXX. Magna dignitas fidelium anima- S. Hier,

S. Àug. f.

XXI. Iíti funt, per quos fuftentamur, per

rum, ut unaquaeque habeat ab ortu nativita-f"P Matt.

t

46.adfrat. quos in mari & in terra juvamur , per quos

tis in cuftodia iu1 Angelum deputatum, imo *

p

mente & corpore illuminamur, per quos in tri-

]ures.

bulationibus & anguftiis confolamur,per quos

XXXI. Fldehs Paranymphus difcurrit me- S.Bern.(.t

de Ang.

$ Ben. f

ab infirmitatibus frequenter liberamur. .

dius inter dile&tum & dile&am, votaofferens,

ia M

S. Laur

XXII. Hinc eft, quod nosin hujus peregri-

Juft ferm,

& referens dona ; excitat 1Pcam, placatillum.

de Eu

nationis naufragio , ne periclitemur, prote-

XXXII. Angeh noftros füdores, non fuos: Ibid,

gunt, praebent confilia falubria, deprecantium

noftras,non fuas lacrymas offerunt Deo nobis

orationes perferunt, coram Deo offerunt vota

Wt

quoque ejus munera referunt.

dcàng,

fupplicationes impetrant, reportant gratiam,

XXXIIIL. Ipfiamantnos, quia Chriftus nos Ibid.

torporem excitant, de ignotis erudiunt, in-

amavit. chlturuertevulüanproverblo Qui

ftruunt ad certamen, fpirituales arcent nequi-

meamat, & canem meum amat. Nos vero $O

tias, atqueindeficientem imbecillitati huma-

beati Angeli, catelli fumus Domini illius ,

nae cuRodlam exhibent.

li

Idem c. 5.

quem tanto affectu diligitis, catelii autem cu-

H

XXlIl. Si orant, eorum preces offerunt

pientes faturari de micis, quze cadunt de men-

de difcipl.

*Deo, nec vacuirevertuntur ad nos; fi pugnant,

fa Dominorum noftrorum, qui eftis vos.

Id

monaf

zqueipfi cumeis pugnant: fi qu1efcunt ipfi

XXXIV. Quantum, putatxs, defiderant ci- Id.fer.2.in

excubias agunt,ne quid mali ab adverfariis pa-

ves coeleftes inftaurari civitatis fuze ruinas ? vig. Nativ.

tiantur; fiignorant, docenteos; ficadunt, e-

quomodo difcurrunt medii inter vos ,

&

— p

rigunt ; fipufillanimes eiücmntur fanctis ex-

Deum, fidelilme ad eum portantes gemi-

hortationibus roborant, & accendunt: & qua

tus no&ros, & ipfius gratiam nobis devoti(li-

partehumana curvaturiniquitas, ea parte fe

GE uB ia Pl as AÉ

me reportantes? plane non dedignabuntur,

opponunt cafuris.

ut fimus eorum focn j quorum fatti funt jam

li

S. Bern.

AXIV. Fidelis Paranymphus, qui mutui a-

miniftri.

fer, 31.in

Cant.

moris confcius,fednoninvidus,non fuam quze-

XXXV. Bene tecum agltur Co Sponfa ) Id. fer. 77.

rit, fed Domini gratiam, difcurrit mediusinter

bene tecum agitur in loco peregrinationis n Cant.

£Z^ £ ctx

dilectum & dilectam, vota oü"erens,& referens

tuze: de coelo, de terra venit tibi auxilium.

ü

dona.

Qui cuftodiuntte, non dormitant, neque dor-

Bellarm in

.XXV. Tuncoffendimus pedem ad lapidem,

miunt cuftodestui, Angeli fancti, v1glles tui .

Y

Pf. 9o.

fpiritus.

cum oblata occafione temporalis boni acqui-

X

rendi, veltemporalis mali evadendi, labimur

AXXVI. Magna funt beneficia tua,Domine, S. Aug.fa-

in peccatum, unde bonum seternum amitti-

quibus nos honorafti,dans nobis Angelos tuos lil. c. 27.

mus, & fempiternum fupplicium incurrimus,

inminifteria noftrorum; dederas enim nobis,

fed qui habitantin adjutorio Altiffimi, ab An-

quidquid coeli ambitu 'continetur ; ; & quafi

h

gelo cuftode iuvantar, ut vel occafioilla tolla-

parva reputas haec, quae füb coelo funt, nifi ad-

tur, ideft, affectuelevato a terra, occaíio tem-

deres ea, quae fuper coelum funt.

poralis boni, quod fine peccato acquiri non po-

XXXVII. Glorianturin ccelo Angeh depro- Orig.h.go

1"!* lmd

2

CCeLl.

à

teít, facile contemnatur, & malum temporale,

fectibus hominum, ipfi énim velut procuratio- in c 21.

en,

d unt 4 G

quod fine peccato vitari non poteft patientiffi-

nem animarum nofítrarum tenent ,

quibus,

BCll, ls

d

me toleretur.

S. Thiom.

dum adhuc parvuli fumus, velut tutoribus &

m

| Quiy

N

XXVI. Peffimi d2emones ne&ram cupiunt

actoribus committimur usque ad præfimtum

Q

Vill.£. 1.de

perditionem usqueadeo, ut videre fanguinem

tempus a Patre.

$. Mich

humanum effufum in bellis, eorum luxuria fit,

XXXVIIL. Anima nusquam eft fine Ange- S.Bern. in

fe

& non nifi humano fanguineinvocati a Magis,

lorum cuftodia.

Et ne dixeris in corde tuo, r. Cant.

refpondeant ad quzefita, tanta eft eis huimani

ubi funt? quis eos vidit? vidit eos Prophe- d

s BOHRV

fanguinis fitis, Angeli autem e converfo has

ta Elifzeus, & fecit orando, ut videret etiam

DPdeew

truculentas beftias a nobis abigunt, atque pro

Giezi.

Tu non vides, quia non es Propheta,

ltln, ætef

d.

mv

nobis decertant adverfus eos , ac veluti parvu-

nec puer Prophetze.

Vidit Patriarcha Ja-

À

los fua protectione tuentur.

cob, & ait: Caftra De1 haec funt,

Vidit &

þw

Do-

l

]

/ E

Titulus XL — dngelus.

93

Aug.fu

Ji

3027,

Do&or gentium, qui dicebat: Nonne omnes

nibus, fortiter refiftamus inordinatis motibus

adminiitratorii fpiritus? ergo angelicis fuf-

fulta minifteriis , & fuperno ftipata agmine

cum Virtutibus, regnum animze in pace gu-

bernemus cum Poteftatibus, provideamus

Sponia incecens, fimilis eft equitatui Domini,

cum Principatibus, magna proximis exhibea-

prout in Canticis dicitur: Equitatui meo cur-

mus cum Archan

ribus Pharaonis aílimilavi te amiea mea.

i

gelis, minora indigentibus

lOg i

fübfidia impertiamur cum Angelis.

! numu h«66

S.Hier.ap.

XXXIX. Vide, o homo, quanta fit dignitas

XLVII. Si homo non acquiefcit monitis Orig. h.

Albertin. animze, & quanti eam zeftimet ipfe Deus, qui

Angeli, qui fibi deputatus eft ad falutem, aufe- 20 in c.as

€, 3. de

Ang. cuft,

a momento nativitatis tuze aflignatum tibi

retur maceria ejus, & eritin proculcationem. "

de coelo voluit cuftodem Angelum, & hunc

Quod fi Princeps meus, Angelum dico, qui eft

tantze potentize, ut citius ictu oculi polfit uui-

mihi confignatus, commonuit me de bonis, &

$lts

verfum.mundum invertere: tantze majefta-

lacutus eft in corde meo, fed ego contemptis

tis, ut S. Joannes, tametfi cum Chriíto ipfo

ejus monitis, & fpreto confcientize retinacu-

Paj

familiariter converfarifoleret, ad confpe&tum

lo praeceps in peccata corruo, duvlicabitur

Angeli provolveretur in terram, eum adora-

v

^0 q*oc3o

mihi poena vel pre contemptu monitoris, vel

turus, tam inexplicabili fcilicet ipfius vultus

pro fcelere commiffo.

dignitate & claritudine corufcabat.

Et ta-

-5 Hier

XLVIII. Si vita noftra tam praya videtur, S. Petr,

.Tip Mat,

men, o homo, hic Augelus tam potens, tam

& fquallida, utetiam carne veftitis hominibus Dam. 1.6.

Íplendidus ac venerandus ab

3

-

s Deo tibi in tu-

foeteat, qualis putas eft Angelis, qui jugiter 532

torem adjungitur.

femper eminent in fpiritualis munditize cul-

mine? Unde & illud formidolofe penfandum

A en (

Cuflodia.

j icàn,

S. Bern. f.

eft, ne illos, qui ad cuftodiam noftram depu-

inrlz. P.

XL. Habetote familiares Angelos, Fratres

tati funt, Angelos vitze noftrae (cetor offendat,

mei, frequentate eos fedula cogitatione, &

ut potius apud Deum conqueri, quam fua

devota oratione, qui femper vobis adíunt ad

nos debeant atteftatione tueri.

Y

cuftodiam & coniolationem.

XLIX. Cave, homo, ne quando reliquit te Orig.h.a.

Tdem in f.

XLI. Simusdevoti, fimus grati tantis cu-

Medicus, five Angelus Dei, manifeftu

Qe Ang. -

ftodibus, redamemus eos, quantum poffumus,

m, quia Jerem.

|

abfceflio eorum condemnatio tua fit, ut gegri

quantum debemus, atfectuofe, tanquam futu-

irremediabilis , nolentisque curari; cum au-

!

