tis, judicii, inferni, & coeleftis glorize. 3.]u-

S

& Athanafiano explicantur.

2. Quzecunque

gi virtutam, & bonorum operum exercitio vo-

b

fcriptura feu divina, feu canouica compleci-

cationem tuam certam facito.

Hixc nihil

I

tur. 3. Quze ex przedictis duobus fontibus ne-

age, quin bonam intentiorem praemittas aut

)

ceffario deducuntur. 4.Quse Spiritus fan&us

fignum crucis facias.

In Dei laudes & gra-

per Ecclefiam, five fcripta five viva voce

Vcre—-

tiarum actiones mane, vefperi, & alias fer-

je

denda proponit.

venter infiite. Dei Matris, & Angeli Tutela-

Hebr. I IO

IV. Bene cognofcat obligationem ad cre-

ris, & aliorum Patronorum opem frequenter

v. 6.

deudum, nimirum quod zeceffri ate quidem me-

implora. Crebro te aqua luítrali afperge. E

dii teneatur quivisChriftianus explicite crede-

collo ceream agniDei effigiem fufpende. Quo-

re; quod Deus exiftat, & quod inquirentibus

tid'e, fi potes, 5S. mitbze facrificium audi re-

Pzd

feremuneratorfit; imojuxta quorundam fen-

verenter. Exarmen confcientize ante fo:nnum

Chri

p

tentiam etiam myfterium Trinitatis, Incarna-

accurate facito.

Statutos ab Ecclefia feftos

2. C.23.

21 Lipo !o m

S.2

tionis, & paffionis Chrifti, animzeque immor-

dies dilizenter obfervato. Sacramenta poeni-

talitatem. — /Vece/ffftate precepti vero, limbo-

tenci?e & Euchariftbe frequenter & pie obi-

)

)

lum Apoftolorum, proecepta Dei & Ecclefize,

to. Fidei, fpei, charitatis, aliarumque vir-

orationem Dominicam, & Sacramenta, ac mi-

tutum àctus crebro elicito, ac imprimis hu-

fericordise opera, faitem ea, ad quze fuícipien-

militatiinfitito. Indu'gentias lucrari ftadeto,

da vel exercenda obligatur.

pro ani;inabus purgantibuscrebro oráto. Im-

Inepit. .. V. Beneapprehendatmotiva credibilitatis,

persta Ecclefize jejunia fudiofe obfervato. 1n

ll

contra

ll

. Manich.

qualia a S. Auguftino & aliis enumerantur fe-

orat'onem trequeater incumbito.. Hilari vul-

€. 4

queatia.

Confenfus populorum: miraculo-

tu pauperibus eleemofynam pr3ebeto. .. '

m

rüm frequentia: fucce(fio Pontificum conti-

VI1l.Bene fibi perfuadeatA (ceta, Parum pw; .S.

.ï:::cob.

orig h

nua: Catholicze nomen ju(titfimo titulo potfef-

deffé fideza , Éopervanou conjuagantr ; utire&e

6 h

fum: Martyrum conftantia: Prophetize do-

S. Jacobus indicavit dicens: 4uzd proderi*, fva-

1-

num: fan&imonia & fapientia dottorum, &

zves tiei, fd fidem quis dicat fe baberve, opeve an-

aliorutmn Catholicorum: conformitas cum fcri-

tem non. babeat 9 zunquid potevit fides falvare

l-

tura facra, & in articulis fidei : de quibus

L

eun ? Quod confirmat S. Auguftinus, ingenio- S. Aug.

Lib.r.dé omnibus re&e Ricardus fic difcurrit : . Utz-

fam quandam inftituens obfervationem, dum ''- 29. ia

TTrin.

nam attenderent Sudei, utmam attendeveut

eam, quae inter credere Deo, & credere in

Pagani , cum quanta cou[cteutte Jecuritate pro

Deum, verfíatur,

confiderat differentiam :

dicit

ï:;

kLlfl l1l

2 R. P. Lohn. Eibl.Man. Tom. £.

$18

Bibliothece Manualis: Concioniatorig

J

dicit enim: non continuo qui credit ei, cre-

fit vox [acob, (id eft, Chriftíiana) manus autem

dit in Deum: Nam & daemones credebant ei,

Kfau, id eft, Hsereticis fimilis. Afferantur pro-

& non credebant in eum: de Apoftolis ipfius

indeillorum falfa & politica principia (quze vi-

110* gn

deri poffuntin manuali Becani infine) & folide

poffumus dicere: credimus Paulo, fed nonin

refutentur.

1

pï

Paulum. Quid eft credere in eum? credendo

pfc

amare, credendo diligere,credendoin eum ire.

II Poteft fides compararihorologio. r.Quia

f

ex ejus bona conftitutione, collgitur ftatus bo-

Iftaergo eít fides, quam a nobis exigit Deus, &

nus totius communitatis, uti clim Caxolus

f

pb t

non invenit quod exigat, nifi donaverit, quod

V-S'

inveniat: fi quidem in ejus duntaxat gratiae,

Quintus ftatum civitatis collgere folebat. 2.

h

Quia ficut in horologio omnes partes & rotoa

3

auxiliorumque virtute, & non alio modo, nos

concurrere debent, ita in fide omnes articuli ab

in divino ejus fervitio operari poffumus, & me-

9

reri, dicente Apoftolo : 207 4uod /Puus fufacien-

Ecclefia propofiti credi debent. 3.Quia ficut

de

per horologium indicantur horze,& diriguntur

1e$ cogitare aliquid auobis, quaff ex uobis , fed

hu

fafficientia noflra ex Deoeff. . Et vero ex ipfo

actioneshumane juxta curfumfolus; ita per

fl

etiam fidei nomine colligitur hzc veritas;

fidemChriftiani excitantur ad opera,juxta cur-

h-

nam, utidem San&us acute advertit, fides ap-

fum folis juftitize, id eft, Chrifti voluatatem per-

di

pellata eftab eo, quod fit, duze fylfabae fonant,

ficienda. Excitentur proinde auditores ad ma-

f

cum dicitur fides: prima fyllaba eft a fa&to,

gnam hujus horologiicuram gerendam. Vi-

fit

fecunda a di&o; interrogo igitur te, utrum

deatur Faberin fefto S. Thomze conc. 7 . n. 3.

]V. Poteft oftendi praeftantia fidei, ex com-

li

credas: dicis, credo: fac, quoddicis, & fides

p

eft. Etideo S. Petrus monet, ne verecunde-

paratione cum fcientia, & 1. quidem probari

mur, nec erubefcamusin occurrentibus necef-

quod fides longe fit przeitantior, quam fcientia,

Ti

fitatibus nos profiteri veros Chrifti crucifixi

quia fcilicet magis bonorat Deum eft certior,

fequaces: fi autem, iuquit, ut Chriftianus,

utilior, fecurior, nobilior. 2. Deduciindepo-

Ü

non erubefcat, glo

teft, cum eos, qui infuíam a Deofcientiam ac.

"

rificet aut-em Deum in iito

ceperunt, tam felices, atquead gratias Deo re-

y

nomine.

l

ferendas obligatos judicemus, quantas gratias

hr

IX. Deinceps firmiter credat, cuz fides, ju-

Deo proinfuía fide, utpote longe nobiliori de-

xta S. Bonaventuram , /7t altzfffgum donum,

beamus, cumque gratize nullze fint Deo acce-

j

&? omnuium bonorum a. Deo principiwmn ; osine

ptiores, quam fi donisab eo datis benead illius

auteim donum bonum C? pevfettumr, juxta S. Ja-

honorem & gloriam utamur, quantopere ftu-

cobum, defurfum fit, alludoratione potiffrmum,

dere debeamus..ut fidei actus frequenter exer-

5

€? vite immaculate fludio obtinendum cff? , uti

ceamus, & per hoc debitum fuprems»e veritati

S.Chryf. fapienter S.Chryfoftomus advertit dicens: Fi-

obíequium exhibeamus. Videatur Faber in

S.21.de. desopus habet auxiliofpiritus, ac perfeveran-

Au&ario thein. 4. pro fefto 5. Thomoe.-

VerD.

" tixe, utinconcuffa permaneat, auxilium autem

]cbra es Cant. 4.

ä

poft.

V. Ex occafione thematis: Totapu

hoc vitze puritate, moribus privatis retioeri

amnica mea, C€» suacula mom ejf 22 te.

Oftendi

apud nos folet. Quare fi cupimus fiáem radi-

poteft Ecclefiae noftrae pulchritudo, per enu-

!

catam habere, vivendi ratione pura nobis opus

merationem partium, a S. Thoima & aliis ad

eít, quze fpiritum retineat, a quo totam fidei

pulchritudinem requifitarum. Et r. quidem

t

' vim dependere conftat: impoffibile enim eft,

quomodo in ea reperitur 4mtegvitas omniums

Ü

impoffibile profe&o, fi vitam impuram ha-

metpbvovum, id eft, articulorum & do&rinarum

ü

. beas, in fide non vacillare.

a Deo & Chrifto manifeftatarum. . 4moaeni-

i

tas$ colorum, id eft, bonorum operum & exem-

$. XIL

plorum, quze ad fidem certificandam neceffa-

US PR/EDIC A-

ria effe docet. . 3. Proyortzo partzum, id eft,

convenientia omnium dottrinarum, quas cre-

chcEpT

ILES.

di jubet, cum ultimo fine, fcilicet cognitione

& amore perfe&o Dei. Excitandi auditores,

: De]itbjh:ntiri "t^ natura fiáei.

ad gratulationem ob talem matrem , qux ob

dicam paulchritudinem aeterno & fupremo

LE

x occafione thematis: Prudentes vivgi-

Kegi defponfata, hzereditatem regni coeleftis

nes aptate vefiras latmipades.. Poteft qui-

procurare & poffit, & velit. Videatur Faber

fefto Purificationis conc. 6

/in'

vis Chriftianus prudentibus hifce virginibus

compatari, & in prima parte concionis often-

VlI.Comparari poteft fides noftra teftamento

di, quod fides fit lux illa, quam in fua lam-

a Chriíto relicto, in quo nos haeredes regni coe-

pade habere debet, utpote fine qua impoffibile

leftis facit. Pro figillis feptem afferri poffünt

eft, Deo placere, & ad cceleftes nuptias in-

argumenta credibilitatis, maxime vero feptem

troire. In fecunda parte oftendatur, fidem non

praedicata & praerogativae fpeciales noftrze fi-

fufficere, nifi oleum bonorum operum, pr2eci-

dei, videlicet, quod fit una, fancta, catholica, a-

pue mifericordize accedat. Poffunt propterea

poftolica,miraculofa,antiquiíffima,invi&iffima.

Hoeretici virginibus fatuis comparari, & Ca-

Pro fübícriptione poteft Martyrum innumero-

tholici ad conftantiamincitari. VideFabrum

rum, & ipfius Chrifti pretiofifTimus fanguis co-

. x. in fefto Thom»e conc. 1. num. 3.

piofe profufus applicari.

Excitandi AA. ad

II. Poteft fi&a Politicorum fides proponi &

gratias protali beneficio agendas & teftamen-

tum hoc illibatum fervandum. Videatur Faber

reprehendij, &püendit, quomodo vox quidem

Dom : 6.

dem "lmuum ÜRías codÁam abhand C ERAL Pab EEE A "ammA. u Jüm --- du — UM ( 2 N"

Jitulus LVL Fies.

819

"

Videatur Faber Dom. 6. poft Pafcha conc. 6. &

hümores, caput vero contra malignas qualita-

Matth, 2.

in fefto SS. Philippi & Jacobi conc. s.

tes defendit & purgat, ita fides intelle&um &

?

V. IQ»

. VHI. Occafione thematis: Pdenutes Jlellam

cor hominisa peccatis & erroribus praefervet,

gavift funt gaudio taguo valde: Poteft com-

autliberet. Uti fufius oftendit Faber Dom. 6.

patari fides cum ftella, qude magos duxit ad

poft Epiph. conc. 6. & Stapletonus them. 2. in

"

rgefepium, & 1. quidem dici, quod, ficut ifta

*eadem .Domin. . Ubi pulchre hzec omnia ex

ella fuit uzica , ita etiam wnica fit fides juxta

S

textu S. Auguftini probat.

Eph.4 teftimonium S. Pauli: Unus Dominus, una

9 .

X. Poteít comparari fides turri Davidicae,

Cant. 4.

fides, ünum baptifma, 2. Quod, ficut ifta ftella

ex qua mille clypei pendent, & omnis arma-

V. d.

fuit valde c/ara & fu/gens, ducens ad praefepe,

tura fortium, & oftendi quomodo f'des. deten-

It

adJefum, Mariam, & S. Jofephum & excitans

dat contra omnis generis tentationes, & dia-

mogos adeos adorandos & colendos, ita & fi-

boli infidias. Et 1. quidem contra tentationes

des noftra fit oblumen coelefte, & fanctitatem

I

circaarticulos fidei, quod oftendi poteftexem-

fuam, clariffima & fulgentitfima, impellens o-

plo illius hominis, qui a diabolo circa fidem

iunes ad fummam fanétitatem procurandam,

tentatus in agone nihil aliud refpondit, quam

[«

debitamque Deo. & Sanü&is cultum exhiben-

credereíe, quod fanéta creditizcclefia, & hanc

dum. 3.Quod, ficut ftella illa tam quoad fub-

credere, quod ipfe credit. 2. Contra tentatio-

flantiam, quam quoad circumftantiam appa-

nes carnis, demonftrando, quanta tormenta

]s

ritionis & dire&tionis, erat plane mzraculofa,

parata fint iis, qui ejusmodi vitiis fe comma-

ita & fides noftra fit innumeris miraculis com-

culant. Sic confeffarius foeminam delicatam

Ifai. r4,

"

- probata.' 4. Quod, ficut ftella illa erat Ze ce/e

convertit, jubens fzepius meminiffe fententize

V. EI.

)

z[[2; ita & fides noftra, & praedicatores il-

illius : Subter te fternetur t nea , & operi-

lius, vere de coelo faltem mediate per legiti-

mentum tuum erunt vermes. 3. Contra ten-

mam ele&ionem & fucceffionem fint milífi,

tationem concupifcentive oculorum feu divi-

y*

Unde AA. excitandi ad gratias Deo agendas

tiarum, revocando in memoriam illam Chri-

pro tanto favore ac beneficio, & ut ítellam

fti adhortat'onem: Nolite thefaurizare the-

S

haüc intrepide fequantur, fugiant vero Hero-

faurosinterra &c. Item: Facilius eftcamelum Matth. 6-

dem & affeclas illius, id eft, haereticos, ne ftel-

intrare per foramen acus, quam divitem in- wf g.

"

lahsec ipfis cum magna eorum triítitia fub-

troire in regnum coelorum. — 4. Contra tenta- y. 24.

S

trahatur.

Serviet ad hanc materiam concio

tionem füperbie, partim exemplum Chrifüi

8. Fabri iu Fer. 2. Pent. ltem conc. 7. Dom.

humilitantis fe usque ad mortem crucis , id-

20. poft Pent.

&

eoque nomen fuper omne nomen accipientis,

— . VIIL. Poteft excellentia &

efficac'a fidei nb-

Apeftolorum nimis honorificatorum, &.alio-

fitze oftendi ex occafione thematis : /Vi/2 4gza

rum Sanctorum: partim fententiamab eodem

€P prodigía videvitis, tton creditis: & compa-

Chrifto prolatam: Qui fe humiliat, exaltabi-

;;. Cnt.4,

rari fides cum magnete, demonftrando, quo-

tur: & qui fe exaltat, humiliabitur:. nobis

jl

modo ferrum, id eft, gentiles obftinatos, &

pro fcuto offerendo. .. Excitandi proinde au-

potentiffimos quosque Principes ad fe attra-

ditores, ut ;

intentationibus ad hanc turrim

xerit, indeque auditores excitari, ut & ipfi

confugiant. ..

3

trahi fe facile permittant ab ea, maxime cum

X]. Ex occafione

feilïeï:rïitiäia aSPaulopro- Eph. 6.

non nifi ad fummam gratiam acquirendam in

latee : Galeam falutis affumite, £? glodium Spi- V* 17

tetris, & ad maximam gloriam comparandam

vitus, quod eff verbum Dei: oftendi poteft. quo-

iïf

in ccelis, trahat. Quem in finem copiofiffimam

modo militia fit vita hominis fuper terram, at-

materiam fuggerit Faberin conc. 6. pro Dom.

que adeois femper gladium in manibus habere

20. Pent.

ie

"h

debeat. Optimum autem effe verbum Dei, in

Symbolo Apoftolorum contentum, uti S. Pe-

E3

.De utilitate Jidei. |

trusMartyr ufurpavit. 1.Itaque fi quis tentatur

I X. Poteft utilitas fidei demonftrari ex com-

pufillanimitate ob inopiam, dicat: Credo.in Luc. 1x.

paratione fidei cum grano (inapis, & 1. Qui-

Deum,Patrem omnipotentem &c. & occinat ** !3*

dem oftendi, quod, ficut granum finapis mini-

fibiillud Chrifti: Si vos, cum fitis mali, noftis

"

mum eft ex feminibus, ita & fides chriitiana

bona dare filiis veftris, quanto magis Pater ve-

minima appareat.ex doctrinis, utpote rationi

fter de coelo dabit fpiritum bonum (& panem '

abfurda, contraria cupiditatibus, ideoque a

ä

quotidianum) petentibus fe. —Nonue dedit

þiupimisxnegle&;g.'ög contempta. 2.Quod, fic-

manna, coturnices , aquam ex filice ltraelitis ?

ut finapis granum excrefcit in arborem ma-

2. Si quis tentatur defperatione, dicat: Credo

*

gnam, in qua volucres coeli habitant, ita fides

in]Jefum Chriftum &c...Quis Dominusfervum

À

; gmiris modis per orbem üt,pitopagata, ita ut

fuum magno pretio emptum perire tam facile

*

fapientiffimi viri, & fummi Principes, imoto-

finit? annon dixitille Deus. Nolo mortem im-

zech.33..

—— CO * hd

W. dT

- ti populi, ad eam contugerint. 3. Quod, ficut

pii, fed magis ut convertatura via fua,& vivat?

Matth

A.

granum finapis caliginem oculorum detergit,

an non ipfe ut homo dixit: Venite ad meo- v. 28.

fic fides tenebras intellectus depellat. 4. Quod,

mnes, qui laboratis , & onerati eftis & ego re-

ficutgranum finapis vim iznitam habet, & cor-

ficiam vos? dicatergo cum S.Bernardo: Quid

f

-

pus calore accendit, fi quidem comminutum

eft Jefus, nifi Salvator? ergo, 6 ]e!

u, propter

aut contritum fuerit, ita & fides mentem-ho-

nomen fanttum tuum. efto mihi Jefus, & fal-

minis amore divino áccendat, fi ejus myfteria

va me. .3. Siquis tentatur aliqua necelfitate

bene perpeudantur. 5.Quod, ficut granum fi-

auxilii, vel doni impetrandi, di

cat; Credo in S. de A-

D:

napis ftomachum & pulmones contra vitiofos

eum, qui natus eft ex Maria virgine. Memi- dU du-

nerit ^

L111123

.

K, P. Loln, Bibl. Man. T on, L.

$20

Bibliothezee .Manualis -Concionatoriee

tut

^ De tiodo éxercendi €? confervandi fidem.

weritérgó; quod S. Berüxrd. dixit: modicum

Fiu:

illud quod offerre. defideras, gratiofiffimis

.. XIII. Oftendi poteft, quomodo fit crederi-

]n

Marive manibus offerre memento, fi non vis

)o

dum, idicique pro'exordio, Deum juxta ali-

fuftinere repulfam; illa enim audit à Filio:

quot SS.Patres magis diligere adverbia, quam

Ü

Peteinater mea, neque enimfas eft,utavertam

verbà; magis enim cürare, an Zene aliquid

Q

faciem tuam. 4.Si quis impatientia tentatur;

hi

fiat, quam an bonum fiat; idque vel maxime

dicat: credo quod Chriftus pro me paffus fit

in fide locum habere. Itaque x.credendum:

lu

fub Pontio Pilato &c. Si ergo caputtaliatulit,

Simpliciter. Captivando intelle&um in obfe-

«

'curnon & membrum? fi Dominus, cur non &

Lf

quium fidei. 2. Prudenter, difcernendo cre-

fervus? fi Magifter, cur non & difcipulus?

denda a non credendis. .3. Pzrmiter : ideft,

nolo vivere fine vulnere, quando video Chri-

fine trepidatione aut hzefitatione, imo animo

fr

ftum vulneratum.

Nec leve hinc folatium

etiam ad inortem pro fide füubeundam para-

qu

capiet, nam, tefte S, Greg. nihil adeo grave

to. 4.Tempeffive, non cito nimis nec nimis

f dit

eft, quod non zequaminiter toleretur, fi Chri-

tarde. 5. Explicite, faltem ubi Ecclefia &

aMAU qü

fti Paffio ad memoriam revocetur.: 5.Si quis

Deus praecipit. 6. ere & cosplete, confit-

di

tentatur ob contemptum, dicat: credo, quia

mando opere, quod ore afferitur. Excitetur

(f

"afcendit in coelos; cum prius fe humiliaverit

auditor.ad has conditiones implendas, ut,

£

usque ad mortem crucis. Quife huniiliat,

ficut ipfe per eas fe exhibuit liberalem erga

exaltabitur. Itaque & ego elegi abjectus effe

Deum, ita ipfum quoque viciffim liberalem

f

in domo Dei mei. Luda

& vilior fiam plus,

experiatur. Videatur Faber Do

?

Ü

quam factusfum &c. . 6.Si quis ad peccatüm

fcha conc. 4.

[

m. i. poRre-

allicitur, dicat: credo, quia venturus eft ju-

pi

-"XIV. Oftendi

poteft, quibus mediis fides

&

dicare vivos & mortuos.

Fugiunt füres, übi

noftra fit propsgata , & exinde deduci, quo-

I

preefens eft Judex; Hincfapiens: In omni-

bus operibus tuis memorare noviffinia , &in-

inodo quivis Chriftianus étiam in fe fidem au-

o

.

le

gere poffit, & debeat, nimirum. t. Agri bo-nif-

ternum non peccabis. 7.Si quis defolatus eft,

tate & pinguédine. 2. Seminis efficacia. 3.

Af

dicat: Credo in Spiritum fan&um: memine-

Iimbrium irrigatione, id eft, miraculorum au-

xit, quia Paracletus, id eft, Confolator dici-

tt

xilio & gratize divinze. —4. Solis calore, id

tur, dicat proinde: Confolator optime, dulcis

eít, Dei cooperatione.

s. Contrariis ventis

hofpes animze; dulce refrigerium. 8.5i quis

tentatur per diffidentiam falutis obtinendze,

& teropeftatibus , qui quáfi per antiperifta-

!

fin calorem internum amoris & fervoris pel-

qi

dicat: credo in fan&tam Ecclefiam catholi-

lebant. VideFabr. conc. 4. in Dom. 6. polï A

L

càm: memineritque hanc effe Arcam Noeti-

piphaniam, .

?

ü

i

cam, per quam ab interitu liberantur, quot-

^XV. Poff

int proponi & refutari excufgï—

"quot in ea usque ad mortem per fidem for-

tiones, propter quas aliqui horrent füfcipe-

smatam perfeveraverint. 9.Si quistentatur ob

re, aut faltem publice profiteri noftram fi-

|t

gravitatem laborum: dicat, credo carnis re-

dem. Quarum 1. eít ja&türa honoris per vil-

h

fürredionem: quod enim eft corrüptibile car-

lam indicata. 2.Difpendium bonorum tem-

nis noltrae, induet olim immortalitatem, nune

poralium per juga boum indicatum. Odium

fatigatur, fordidatür, gravatur, fed paulo poft

d

)ropinquorum, quod incurrerent, per uxo-

fuümma agilitate, claritate, quiete donabitur.

rem fignificatum : quae proinde omnia fo!ide

p

Si quis tentatur alia adverfitate quacunque,

refutare oportet, ut facit Faber conc. 5. in

d

. dicat: credo in vitam aeternam : non füntcon-

ü

Dom. 2. poft Pent. n. 2.

lþid dl

fe

dignze, paffiones hujus. temporis ad fitaram

$53

gloriam, quae revelabitur in nobis. Momen-

[

taneum, quod cruciat; seternum, quod dele-

s X

&at.

Verbo: verificabitur illud D. Petri :

.ALII CONCEPTUS.

3.Pet. c.1, Credentes exultabitis lzetita inenarrabili &

?

Q

V. 6.

g

I | uiex &ülïtlïtia contempferünt r&&am ha- S. Cyrill.

Q

falutem animarum.

orificata, reportántes finem fidei veüræ,

^v bere fidem, quamvis honefia vita feor-

ep- ln *

»ynod.

joan.20. XII. Oftendi poteft; qu

;fnodo juxta di&um

nent, comparantur quodam modo viris inge-

ü

v' 290

Chrifti: Beati, qui non viderunt, €9 credide-

hua quidem faciei forma, oculi vero erranti-

n

bus ac diftortis. Quibus proinde competit,

yunt : illi, qui veratn fidém corde, ore, & o-

8

ere profitentur, fint vere beati. 1. In accez

quod per Jeremi:se vocem ad Jérufalem Judzeo-

t

ptatione fidei: quia eft liberatio a ciecitate

rum matrem di&um eft: ' Ec

.:

Y

tuz evetli, negue'cov tuum bonum.'

ce gon fuat oc?&lz

fpirituali, cujus damna oftendenda, 'quod fci-

la Manfi

f

licet przecipitet in fcrobem peccati & inferni,

?" [I.Miles quidam belli aleam tentaturus, pr

privet gaudio temporali & zeterno &c. Item

mo Minervaeoraculum, ut de exitu futuro cer- dife« 4

tificaretur, confulendum duxit, refponfumque " ?

oftendatur magnitüdo hujus beneficii ex páu--

citate, qui eam arripiunt. 2.Inufu & exerci-

tulit: Hilari animo eas, victoriam confeque-

tio fidei, quia fcilicet fides eft fcütüm contra

ris: Hacqueanimatus promiffione,in campum

proceffit, armatus corporetotoa capiteusque

'tentationes , myrothecium contra deliquia

animi, & perfpicillum feu tubus opticus ad

íad pedes, fcutum finiftra, enfemque por-

'coeleftia gaudia confideranda. 3.In praemia-

tans dextra: in adverfam igitur partem huic

'occurrens inimicus ,

unum ili, alterum-

tione, quze maxima eft propter difficultatem,

inimo

diuturnitatem, humilitatem. -

Ve i;npegiti&um, neque fe vel in m

tutari

$

B9 C f* — €0».c c» — ££3 E7 L ( £

: Etulus LFIL Fides, .

8ar

"

tutari.conatus eft, qui lrzefus fuerat: quin po-

do. Audiamus hac dereloquentem'S. ÁAmbro-

l«

tius vitee füse periculo ingemifcens, elevatis

fium , qui ait: Si Petrus petra eft, fuperquam

in coelum oculis ait : Ubi eft deorum fides?

sedificatur Ecclefia , re&e prius pedes fanat,ut

d

nonne mihi vi&toriam Minerva promifit? mox-

ficut in Ecclefía fidei fundamentum coutinet,

-

que vocem inaudiit, fibi replicantem: Tu quo-

ita & inhomine membrorum fundamenta con-

que cum Manerva manum adhibe, Dii enim

l;

firmet. Re&e, inquam, primo in Chriftianis

facientes adjuvant. Ita pariter indubitatum

pedes curat, utjam non imbecillis poffit fupra

"u

hoc Chriftiano quidem favet oráculum : qui

petram Ecc

s

crediderit, & baptizatus fuerit, falvus erit:

dere.

lefive , fed. robuftus & fortis ince—

t

j

)

. Veruntamen quamdiu in campo prafentis vi-

V. S. Ambro

fi

ius de clavibus Pätri h-efci'o S. Ambr.

tze militamus,nequaquam otiofas manus no-

quid pulchri ad propofitum noftrum fcribit

.

. e]e-

ftras e cingulo fufpenfas habere debemus,

dicitenim : Clavem Petri fidem effe dixerim

? jun. Elia,

.

$

uia Deus facientes adjuvat.

*

per quam ccelos aperuit, ifta autemipfa clavis,

- Tbid. difc.

IlI. Matth. cap. 21. Chriftusar

borki. »fiycus, in

quam fidem dicimus, videamus quemadmo-

G. v. 12. qua praeter frondes aliud non repererat, male-

dum conftet , & folida fit: arbitror illam duo-

[

*

dixiffe , eaque fubito arefacta fuitfe legitur: vi-

decim artificum operatione conflatam , duo-

, : dens fici arborem unam fecus viam, venitad

decim enim A poftolorum fymbolo fides fanéta

eam, & nihil invenit inea, nifi folia tantum,

concepta eft, qui velut periti artificesin unum

ä

& aitilli: JVuzquam ex tefru&us nafcatur iu

convenientes , clavem (uo confilio conflave-

Jempiternum , €? avefatta eff continuo ficuluea.

runt. Reveraenim fidsi fymbolum ex femet-

Circa quam hiftoriam merito quzerendum ve-

ipfo eft veluti clavis quaedam, qua coelum a-

3

- nit, cur Chriftus hanc arborem tanto cum ri-

peritur: quisaütem elt , qui clavem ad aperi-

. gore, tantaque cum Apoitolorum admiratio-

endum id, quod claufum etít, ineptam e(e ne-

ne punierit? Apud fan&um Marcum infuper

fciat, nifi manibus tractetur, & ferze claufae

. legitar, quod , cum iidem Apoftoli una cum

applicetur ? Eoden) modo ad aperiendam ae-.

magiftro fuo mane tranfirent, viderunt ficum

ternze falutis viam nibil -

;l;-

aridam factam aradicibus, & recordatus Pe-

bonis operibus aífocietur.

prodeít fides , mü

d

trus dixitei: Kai , ecceficus , cui maledixifH ,

H

VI. Obfervandum eft, quod divinus amator Manf

. eruit ; atvero quidnam incarnata fapientia ad

fpontze fuze effigiem delineare volens , ita eam difc. 7.

hzc verba refpondit? Sacer textus inquit:

defcribat: Dentes tui ficut. gveges toufarum ,n- 11« .^

AKefponudeus. Jefus azt. idis: Habete fidem Dei,

que ajcenderunt de lavacro , otmmes gemellis fa- «

quafi dicere vellet: Hi qui fidem Dei, id eft,

tibus, C? flevilis noueff inter eas. Septuaginta

vivam & veram non habent, merito praepara-

legunt? que otunes gesminantes , €? infecunda

Ye fe debent, ut velutligna aridain igne infer-

zon ef4ei$. Notandum vero eft, quod fponfus

nali perpetuoardeant : Cui celebrisilla Vene-

dicat: que af/cenduntde lavacro, quibus verbis

rab. Bed2e Gloffa optime confonat , dicentis:

ad baptifmum manifefte alludit, five ad illos

Arefecit Dominus arborem maledictam, ut

qui recenter facti funt Chriftiani ; nam , ut fan-

homines haec videntes five audientes multo

&us Bernardus ait: Lavacrum baptifmus eft,

[* LR g ld ha us

magis intell;gerent, fefe divino condemnan-

de quo aícendit,; qui ad celfitudinem vitze per-

dos eíle judicio, fiabsque operum fru&tu, de

fectioris intendit: defcendit autem , qui fe vi-

plaufü tantum fibi.religiofi fermonis, veluti

tze mancipat inhoneftae: omnes gemellis fce-

de fono & tegumento blandirentur viridan-

tibus, quia & verbo pariunt, & exemplo ; &

tium foliorum.

fterilis non

krPetrum miracula o-

dus.

eftin eis , quia nullus eft infoecun-

IV. Poftquam Deus S.

$ 03

perandi dono coridecoraffet, .quodnam:. pri-

- VIIFortisilla mulier, cujus apud.Sapien- Idem difc.

mum.fuiffe exiftimatis opus, in quo eximiam

tem fit mentio, Ecclefiam, quze unice dile&a 9 "- 1e

" hanc exferuit poteftatem ? Non forte in eo,

Chzrifti fponfa: eft, praefigurabat: De hac au-

quod amiffam muto reftituerit vocem & lo-

tem a Sapiente dicitur: Ormzes domeffici ejus

& Oytl,

quelam ? aut quod czecum vifu'donarit? vel

veftiti [unt duplicibus. Quem textum Rabanus

eps in ]

infavorem noftrum his verbis declarat: Indu-

mortuum revocarit ad vitam? . Minime gen-

: Synod.

tium; fed primum , quod operatus fuit, mira-

ti funt vefte duplici, una operis, alia mentis ,

culum;, fuit fanatio claudi, idque non finein-

fidei habentes factorumque velamina, & Sa-

cramentis videlicet fui red

genti myfterio , fiquidem omnia in figura con-

:

pi. p

tingebant. Per hoc namque infinuare nobis

& informati exemplis.

:

&

voluit, qued, dum Jefa Chrifti nomen & con-

. VIII. Evangelii fequaces:a

iduäïndiü a]u- Idem difc.

fequenter fidem noltram. profitemur, curan-

-daeis Nazarenifuere appellati , quod nomen a ?* 9 Z

Mif

dum quoque nobis, utgreffus probe & expe-

-Chrifto in Nazareth concepto-fuam trahebat

. diïcu 4.

dite dirigantur, ideft, ut fidei, quam profeffi

-originem , de quo fcribitur: /V«zeraus vocabz-

n.$

fumus, operibus correfpondeamus:: Appre-

tur , quod idem eft ac floridus , ad denotan-

henfa manu ejus, dixit, furge, & ambula : It

dum, quod, ficut flores fuam fpirant boni o-

namque, quiantea claudicaverat, id eft,.qui

doris fragrantiam ,. ita quoque fequaces

veri Dei notitiam non habuerat (dequibus di-

.Chrifti! exemplares. effe,; bonique nominis

citur : usque quo claudtcatis ia duas partes? poft-

-odorem.& fragrantiam edere debert; ut veri

quam a Deo ejusque miniftris erectus eft , id

'Chrittiani-effe agnofcantur. Unde Apoftolus

elt, poítquam ad orthodoxse pervenit fidei

dicebat : Odorem notitie fue manifeflat per

mottiam, eandem quoque operibus compro-

405 1n otii loco, qui Chriffi bonus odov furus

bare debet, ambobus videlicet pedibus recte

t 615 , qu: /alvi fiuut. Ecclefia quoque domus

ambulando, id eft, ;zedegdo., & bene operan-

.Ja c-qb appellatur: Und

e Archangelus de Chri-

13

fto

Eöliothecæ) Manualiïs Concionatoria

322

fto ait : Regnabit n domo ïacob, ac proinde

junxit Rex, dicens: 5i7/a t/? , inquit; desuanum

hzereditario titulo illam poffidet exemplari-

tuam , qui dedit ei smanum fuam , at ille ]evavit

nf

Chnü- P fit

tatem, de qua Ifaac feniculus ait* Ecce odor

euth ad féin cuvrum : Nofter quoque Salvator,

filii meificnt odor agvi plemi , cui leuedixit

qui inimicum infernalem debellaturus vene-

ao gl

Jeus.

"

rat, quoniamjipfo przefente princeps mundi

sl

usad Romanos ita fbribit.: Dico

hujus ejicietur foras , a nobis pariter, an fequa-

Qu

S. Anfel.

XI. Apoftol

in c. 12. fer gratiam, que data eff mibi , omnibus , qui

ces ejus elfe , .legemque ipfius profiteri veli-

m

Bom,

fünt inter vos , 0 plus [apere , quam oportet

mus , intelligeredefiderat: Cuifi nos áffirma-

rel

tive refponderimus , noftram illico poftulat

B«

fapeves fed [apere ad fobrietatem. Quae verbaS.

Anfelmus ad intentum noftrum fequenti illu-

manum , ideft, dignisnos operibus fidei cor-

"

ftrat difcurfu , dicens: JDico vobis , id eft prae»

refpondere jubet: Da manut zuam : tuncque

f

certo fperare poterimus, nos in currum ejus,

cipio, ne infcrutabilia ejus arcana difcutere

praefumatis : Dico enim per gratiam, qu2e da-

ta eft mihi, id eft, per Apoftolatum gratis

Ft coedlum confícendamus, elevandos.

Nece (f tas.

mihi datum ,omnibus, qui funt inter vos, non

Marf

plus fapere, id eft , non plusinveftigarede my-

- XII. Naas Ammonita bellum indixit iis, qui

Ibidf R. 9«

difC: 18'

fer

fteriis, quam oportet fapere. Non tamen pro-

Jabes Galaad inhabitabant, qui fein anguftiis

DA

f

j

pterea omnis inhibita eft hujusmodi inquifi-

conftitutos videntes, pacis traCtatu diffenfio-

nem terminandam cenfuerunt dicentes : 77a-

ii

tio; fedlimitata duntaxat, & in finem conve-

xd

nientem , licitumque indulta: id quod idem

Beto 2os fzdevatos , €? feroiemus tibi : quibus

del

S. Anfelmus his verbis docet : Non plus fape-

fuperbus ille, iz boc feriam vobiscutn fadus s

Pe

re , id eft, non plusinquirere de occultis Dei ;

refpondit , w£ eruam . otmnium veffrum oculos

qu

quam oportet :id eft; quam ad fidem & religio-

dextvos. Circaquam hiftoriam vos ego inter-

Ij

fos mores pertinet, fed faperead fobrietatem,

rogo,annon, amiffo oculofolo dextro, prifti-

qU

ut mens eorum non inebrietur , ut fenfum per-

nas vires, eundem virorum numerum, prio-

N

dat nimietate fapientize , dum in his, quze fu-

res provifiones fibi refervaffent, & munitio-

£is.

nes? Ita equidem: aft oculi dextri carentia

pra vires human:e rationis funt, fe immerfe-

eos ad conflié&tum conftituebat inidoneos ; eo

ne

rit, fed moderato intelligentiae poculo fobria

d

- fit.

namque deftituti,in obfcuro, & veluti caeci

$. Greg.

X. Eandem doc&rinam Salomon confir-

in tenebris, przeliari debuiffent, fiquidem o-

pl

hi

€. 29-

- 14. mor. mans , mellis nimium füumpti adducit fimilitu-

culum finiftrum fcrutum cooperiebat. . Quae

UB

dinem, inquiens: Sicut, qui mel multum co-

omnia infigura contingebant illis : ideoque

medit, non eft ei bonum: fic qui fcrutator eft

S.Bonaventura fidem oculo dexttro aíffimilans,

fii

di&tam hiftoriam moraliter ita ad propofitum

bl

majeftatis &c. quze verba a S. Gregorioita ad

noftrum invenio explicata intentum : Dulce-

noftrum adducit, dicens: Scutum operit fi-

f

- domellis fi plus quam neceffe eftfumitur ; un-

niftrum oculum , & fic, qui non habet fidem,

p

de dele&atur os , inde vita comedentis neca-

inutilis eft ad pugnam fpiritualem.. Naas ex-

fi

hi

- £ur; dulcis etiam eftinquifitio Majeftatis Dei,

ponitur ferpens, fignatque ferpentem' anti-

fed qui plus illam fcrutari appetit, quam hu-

quum, id eft , diabotum, quinititur eruere ocu-

i

jum dextrum, id eft, fidem, ut ad bellum

:

hi

snana cognitio permittit , ipfa hunc ejus glo-

p

lt

xia opprimit, quia, velut immoderate mel

;'ituale hominem red,dat"in*tit'ilem.

fumptum , perfcrutantis fenfum , dum non ca-

Ti

Zu itas.

P

«

pitur, rumpit. Debitam itaque hocin exerci-

tio & contemplatione a nobis obfervandam

XIIL« Ariftoteles lib. r. Rhetoricse a.liquämlbïä. dif&;

dà

- menfuram a S.Bafilio difcamus dicente : Quse

verum dicere., . tribus potiffimum rationibus16. n.9. ..

d

concernunt, diligenter difcat , & fapiat , nihil

icredi poffe , dicit: nimirum fi talis fapiens j vir-

j

$

*

amplius per curiofitatem inveftigans , quafi

tuofus, & amicus fuerit:fi enim fapiens fuüerit,

diceret: Intantum fecreta fidei noftrae myfte-

deillo confidenter fupponimus, quod non et-

ria inveftigare licitum effe, in quantum ex iis

ret per ignorantiam: fi vero fuerit virtuofus,

Kru&um in ordine ad bonos mores haurire

illum mendacium penitus abominari zeftima«

. poffüumus, non'ut noftrum fatiemus intelle-

1nus : fidenique amicus fuerit, de illo audactet

&tum. Atquehancob caufam , homines minus

