trum teftimonia inmedium attulit , in iisque;

Turf, 1. ;

utantiquos diffimulemus, Alphonfi Toftati E-

€16. vit,

LS

Francifcus Xaverius fzepe dicebat, 'erü-

pifcopi Abulenfis, cajusingentia volumina vis

* beícere fe & indignari, mercatores vi-

Jium fuarum mercium vendendarum gratia

tam eximunt legenti: trigefimum. quartum

duntaxat annum agebat Lainius, cum in ea

tam mature in Japoniam penetraffe, fe vero

Synodo tunc difputavit, quorum bonam par-

tam fero cam thei'auris,,,& divitüs *lcoele&ibus

temex lgnatii diiciplina apoftolice fuerat mu-

eodem perveailfe.

tuatus. Sed[olidum hominis ingenium libro-

Vitap.2, — 1l Joannes Berchmannus ne quid tempo-

rum pariter,aclaborum vaitam caput tolerans

Y u

vis difllueret , perpetuo fecum libelium ali-

f, 125.

tiffimum, & legendis , & retinendis fufficie-

quem facrum autftudiis utilem hab ebat,eum-

bat; ut de hoc viro dixerit olim Salmeron, tan-

. que, fi quoloco diutius comrorandum erat,

tum fibi praeftare Lainium , quantum ipfe ilii-

"ftatim explicabat, legebatque.

teratis hominibus antecelleret. . .

Annum ^ Ill. [oannes Baptiíta Gentilis otium adeo

1650.

'execratus eft, utnon modo fibi imperatos la-

- VIL Nemo erüditorum eft, qui Francifei Ibid.n.s.

Provinc.

"boresperaccurate compleret, fedalios etiam

TTurtrianinomen non audierit, clara inter prin-.

Med.Coll

LJ

eipesfuicevi Theologos fama ; quzetum viva

"Taurin, 4

udiofiffime juvaret , ideoque pes & manus

dilferentis voce in clariffima totius Chriftiani

num, 23

. omnium diceretur.

- Et videbaturlabore per-

orbis luce Tridenti colletta, tum deinde im-

- petuo perpetuamalere pietatem, & hanc ad-

mortalis eruditionis libris confignata' non a-

"^miniculum habere laboris.

Annue . IV. [oannes de Mendoza licet honefïifïï—

bolebitür. : Huicquam acris fueritadnotandi

fcribendiquecontentio, docuere dexterearti-

1612.£.34. mis ortus natalibus, Marthze femet iminifte-

culi,in modurn habitumque fcribentis ita con-

rio adícribi voluit, in quo tam fedulum & la-

traéti, ut facilenon poffentexplicari; fed plu-

boriofum fe exhibuit, ut etiam, cum phtyfi

res thefauros orbi dedit contracta Francifci

debilitatus vix fe fuftentaret , labores conti-

nuaret, ne mors, ut dicere folebat, ceffan-

manus, quam Regum extenfa. . Huicviro pa-

rem unurm habuit antiquitas, Chryfantium

tem & imparatum occuparet.

Sardianum, quem infelicis laboris reum habis.

Rho. 1 7.

V. Ego inter rara omnis aevi exempla eo-

tacum defertore juliano peragit confuetudo:

Gi2,.1.1. eum , qui ardentiffimo animo.ad difcendum

VIII. Inter praeclaraingenia, quse do&tiffi- Ibid.n.4.

lia

incübuerunt ,. Ignatium jure optimo cenleo

Cum enim inter admiranda

mis zevumque laturis monumentis Reipubli-

reponendum.

cze profuerunt, ingens Delrii nomen fama ha-

- Philofophize abdicatasejus gratia voluptates,

bet, vel uno magicarum Difquifitionum ope-

etiam quibus vita moleftiffime affuevit , li-

re, fuprainvidiamelata. Incredibilemillam

benteraudiamus przedicari ; longe major pro-

rerum aclinguarum cognitionem ut fibi com-

fe&oeius eritlaus, qui literarum caula ea fibi

dempferit folatia, quae ipfum animum liqui-

pararet, fummo ingenio, acerrimum ftudendi

laborem fibi addendum putavit.

Ergo ne

-diffimeatqueinnocentiffime oble&ant. Mit-

curfandi per Bibliothecam neceffitas com-

totriginta annos natum hominem militarem,

atque ingenii prasfervidi, & cum extrema re-

mentationem interrumperet, curulem fel!'am

fubditis rotis ita librariis pulteisilligaverat, ut

hid, x

rum necelfariarum egeítate luCtantem inter

pede pulfa, quamliberetin partem progrede-

.pueros Grammaticg addifcendze militaffe..

Diflimulo repetitam Parifiis ftudiorum om-

retur, itaque cum novis libris opus effet, eo fe

nihilaliorum intermiffale&ione, moliebatur,

nium rationem, quam Compluti & Salaman-

ubi repofitos effe Íciebat: Egregia enim ve«-

ticze ipfa feftinatio audiendi conturbaffet..

Quid, rogo, fuit liquidiffimis, quibus jam

ro parfimonia temporis, quae famae immor-

talitate compenfetur.

maxime jam tum abundabat, animi fenfi-

bus abftinuiffe? quid fraudes dzemonis, qui

IX. Vivit etiamnumPo[Tävini memoria , Ibid.n.s.

vel ad leviíffimas amoris voculas voluptates

quamvis monumenta eam viventis non ha-

rima

eas eventilabat, perque illàrum illecebras a-

beant celebritatem, quam egregia vel ap

400-

»

—Titulis. 1. Aecodia.

33

&dolefcentia literatum ormnium ac principum

tize, & cedro digna m011ume'nta'di&afet. Meh—

XD

linguarum cognitione eft confecutus. Quia

dozam nos ipfi Genuae olim vidimus, & incre-

enim antelucanas horas fomno zeque, atque

dibilem hominis diligentiam, ac temporis par-

commentationi aptiffimas effe non ignorabat,

flimoniam fatis mirari nequivimus.

Quames

ne illas molliffimeadlabens redormiendi amor

quam enii tantum non mutatis ad celerita-

ftudio literarum adimeret, alterum fidiculis

tem equis in urbem properaret, ac fama nomi-

pedem ad le&uli, & conopzei fulcrum cubitum

nis omnibus expeditus effu(itfima humanitate

iturusalligabat, utfi primo, ac legitimo ex-

fuiffet exceptus, illico tamen poftreligiofi mo-

hauftofomno, matutinam, &minus neceffa-

risamplexus, brevesque falutationes in cubi-

riam ad quietem fe convertiffet inlatus, addu-

culum aliquid fcripturus, fe recepit, &quam-

£tis illico fidiculis excitaretur.

libet parvam temporis moram, quam necelfa-

'$bid.n.6, " AX. Vidimus ingentium voluminum, &

ria jumentorum mutatio attulerat,in 2erarium,

fpiffo admodum opere fcriptorum auctorem

iutulitfapientiae. Niíinos quotidianis cafibus

Joannem Lorinum, hominem vere calcente-

ad mortis injurias occaluiffemus , indignari

rium in contentione ftudendi. Nulla ille die

promptum erat, homines immortalitate di«

ab opere ceffabat, horasque minimum fepte-

gniflimos, & reipublicee maxime utiles ac fru»

nas in bibliotheca ftans in ftudium divinarum

giteros inipfalaborum contentione abripi , ne

deítinata perficiant. Sed admonendi fuimus,

literarum incumbebat, tanta capaciíümse

mentis contentione, ut quamvis evocatus a

netempus perinjuriamaliud, aut etiam nihil

peregrinis, quihominis aut videndi, aut con-

agentes prodigamus, cum inítantibus ac ftu-

fulendi caufa confluebant, illos humaniffime

dioiiline qtentiþus abrurmpatur.

adoftium exciperet, ubife bibliothecae reddi-

derat,ícriptionemillico continuaret, nulla du-

i Bew

bitantis animilitura, ut nontam commentari,

EXEMPLA PROFANA.

quam olim compofita memoriz caufa fcripto

confignare videretur..

i

I. /F:gyptii lege lata mortis poena animad- Diod. Sic,

lbid. n.z, . XI. Alterum in divinis lit

eris exponendis

vertepantin eos, qui axtem, qua ale-

]umen Cornelium a Lapide habuit Collegium

rentur, exhibere non poffent.

Romanum, hominem, qui perpufillo corporis

Il. Soion inter alias leges etiam hanc po- Plutarch;

modulo ingentem animum, & nullis ftudio-

fuerat, ut (ilius patrem aiere non teneretur, in Solon,

i

rumlaboribusfra&um claudebat. Hic exigua

quinullam artem :

ac prope nulla cum fociis confuetudine,quam-

curafíet.

ipfum. dopuiü"et', aut ducer-i

)id-n.ïc k ]

quam fuaviflimis ac fan&iffimis effet moribus,

lil Athenienfes,fi quis de crimine quodatn Laärr. l. 5

adeo fcribendo ac meditando erataddi&us, ut

accuíabatur, & defes etiam ac otiofus proba- « 2.

abalienato quafi ab hujus mortalitatis curis a-

batur, nonaliam ada

&

iterum crimen pr'obatip*-

nimo uteretur. Somnusipfe, qui quatuor non

nem requirebant.

amplius horis definiebatur ,. recurrentibus

lV. Seneca de feipfo (cripfit: Nullus mihi Epif. g,

diurnis curis, atque illuftriorum cogitatio-

per otium dies exit, partem no&tium ftudiis

num imaginibus fefe objicientibus, levis erat,

vendico.. Non vaco fomno, fed faccumbo , &

ac fufpenfus, & non fui juris, fed vigiliarum.

oculos vigiliafatigatos, cadentesquein opere

Huic tantee contentioni , quamquam tenui

detineo.

"T

femper valetudine ab adoleícentia, usque ad

V. -Brach

manni Philofbphï I;uejsosi fuos Lang. in.

duodefeptuage(imum cum fuffeciffet, ad ex-

impranfos fo

ras extrudebant, fi quando nihil Polysnth,

tremum relictis . immortalibus monumentis

utilis operae vel parentibu

t4

inter carmina fcriptur

ceífariis dediffent.

s, vel fUiä-f'?bPST ne'?

E

rat, extinctus eft..

arüm 3 qlu;ibus infueve-

VI. Wencesiaus

Romänofühi Ijmþ.äi*ät!or Textor

ibid, n, 9. : . X1I... Inimitabil

i propemodum temporis

tam ignavus fuit, ut propter pigritiam admini- l 5- c.67.

)idnnl4' )

parfimoniafuiffe oportet, ac ftudendi fciendi-

ftrandi ab,imperio deje.:&usjüt.

.que avidiffimum Thomam San&ium. Qui e-

nimaliter poterat decem quotidie horas lite-

$. VIIL.

rarionegotio con'tanter habere fepofitas , qui

SIMILITUDINES. .

xiultus effet'divinis in precibus, acmyfteriis,

^ « fedulasque auxes animos.confelfione expian-

Í. Sicut terra inculta aliud nihil, quam fpinas Pedag,

tibus daret?. fed qui nugis procul vitam defti-

tribulosque exfegignit, autítagnans a- Clro. 7,

nato vivunt, illis tempus; ut vanis nun

quam

qua bufones & ferpentes; fic & hominis defi- P* t* $. 1

füperfit, feriis femper abundat. .

t

"

diofi animus nihil przeter flagitia generat.

fbid, n.9

. — XIII. Magnum utriusque nomen

! Fraxibi—:

. 1I. Sicut aves non nidificant in alis mola- Engelgr,

ÍciSuarii & Mendozse, inter fzeculi principes

rum, nec in iliis defident, nifi dum a folito Domin.

literarum viros, five acute difputare de divi-

motu quieícunt ;. ita diabolus neque locum,

ept P 25

nis, five divina oracula incredibili eruditione

uc, Ev.

neque quietem in illis reperit, qui femper in

opus fit interpretari. .Et Suario quidem fra-

motu & actione funt; fed Íolum in otiofis fe-

Cto leviter die perennis erat commentandi,

dem figit.

docenáb dictandivelabor, ut etiam in Italica

I1I. Sicutoftium vertiturincardinefuo (id Prov. 26,

peregrinatione ftatim ac leCtica, qua debilita-

eít;aliisingredientibus & egredientibus ad res ** 14

idon'S'

tis viribus vebebatur, fuiffet depofita, in meri-

fuas agendas, cardiaibus fuisinhzeret) ita pi-

e

toriis hofpitiis avito librario, quze tacitus fe-

gerinl

1

eCtulofuo quiefcit, dum alii aq labores

cuim fuerat ineditatus, divinae arcana fapiene

furgunt.

. R. E. Lohna. &ibl Man. Tom. I.

IV.

34

Bibhothece Mmzualis Concionatoriat —

« YO.

IV. Sicut febris quaedam tempore proefti-

acedia refifteret frater operando, & fe exere

E

einfjt. tuto ardentiffimos calores & veftus cict; ita

cendo,tunc acedie fpiritum divinze gratize au«

ïz Pp L

Manach.. jcedia certis temporibus, & tum maxime,

xilio repelleret. Quod S. Hieronymus confir-

v

bch..

1nat, dum Rufticum falubriter his Verbis mo-

aL

quando orationi vacandum effet, infeftat.

i u. Ih73'

S. Chryf.

V. Sicut veftimentum tineam generat, &

net: Semper aliquid boni facito, utte diabo-

lus noninveniat otiofum.

L.delapf nutrit; itaignavia nonfolum gignit exfe de-

XIL. Sicut athleta corpus fuum ftudiofe S. Ephr.

fperationem, fed alit & fovet.

aram, 194.

Staplet.

VI. Sicut pueri, dumin cafulis luteis com-

exercet, ut illud ad certaminis artificium ap-

them. $

ponendis occupantur, & in arundine equi-

tum, compofitumque reddat, ita & pietatis

Sept.

tant, occupatiffimi fibi videntur, cumtamen

pugil feipfum ad omne opus bonum exercere

prudentum judicio meras nugas otiofe tra-

debet, cum dicat Apoftolus 1. Timoth. 4. 7.

&ent; fic omnes hominum occupationes,

Te ipfum veroad pietatem exerce; nam cor-

qu:e ad Dei gloriam,& noftram aut aliorum fa-

poralis exercitatio ad modicum utilis eft; pie-

Jutem non tendunt, etfi feria & gravia nego-

tas autem ad omnia utilis eft, promiffionem

tia videantur, a Deo & Sanctis velutotium &

habens vitze, quze nunc eft, & futurae.

XIII. Sicut, fi quis in medio curfu rapidi, S. Greg. 1.

nug?e ridentur.

Drexecl. in

VII. Sicuthomo contagiofus innullum do-

& przecipitis cujusdam torrentis conftitutus I« Paft.

Palaít — musangulumadmittitur; ita otium velutip-

firmare fe vellet, nec ulterius progredi, in e- * 35

p.

$

3- ^7- fiffima peftis ab omnibus vitze

?

npiïræ hOris

videnti effet periculo, ne ab impetu aquarum

profcribendum eft.

deje&us periret: eodem modo in vita fpiritua-

S. Bern. f.

VIII. Sicut perrimam fentinze aqua laten-

li accidit, utpote quae naturae noftrae depra-

drea.

de S. Àn- ter intrat, & excrefcit, donec navis per nauta-

vatz opponitur: nam paífionum noftrarum

$, Cj

rum incuriam demergatur; ita ex otio ac

impetus ad vitium, ad peccatum, ad torren-

fol,3.10

ignavia cogitationes pravae, & concupiícen-

tem mundi fequeaudum nos pertrahit, nifi no-

bismetipfis faciamus violentiam, ut rapidum

tize multiplicantur, donec navis cordis eis fuc-

cumbens in peccato periclitetur.

appetituum noftrorum torrentem fecure

S Laur.

IX. Sicutaqua, quze caret decurfu, ac jacet

tranfire valeamus, vincendo & mortifican-

Jutt.c.5. infoveis,

doipfos; hoc enim fi commiferimus, retro-

de ligno

putreícit ; ita & corpus otii labecon-

vitz.

fe&tum concupifcentiarum ac voluptatum cat-

grediemur, decidemusque afpiritu, namre-

nalium paritac nutritinfaniam.

gnum colorum vim patitur, & violenti ra-

Manfidift. XX. Sicut vas plenum, nullius alterius rei

piunt illud.

4- no 80

admittendze capax eft, ita & mens & cor no-

— KIV. Sicutpara

lyfis facit merhbra arida & S Bonav.

ftrum, quando per fidelem noftram cum gra-

impotentia , fic acedia facit pedes impotentes di&t. tis.

ad ambulandum , manus ad operandum, & * 7

tia cooperationem rebus repletur divinis,

iullam daemoniacis locum dabit függeftioni-

membra omnia inepta ad laborem poeniten-

bus, quin potius iis ingruentibus intrepide

tize fuftinendum; : unde de talibus dicitur in

Pfalmo: Maaus habent, & non palpabunt,

refpondebit: Apage hinc fis, fiquidem pof-

feffio jamm capta eft, nec ulli ultra aditus pa-

pedes habent, & non ambulabunt.

LU

XV. Sicut immenfum Babylon

is colofMana

a

tet: fiquidem intusl exiftens prohibet extra-

neum.-

füm exile deftruxit faxum, inque minuti(fi- difc.2. .2

Senecl4, Xl. Sicut Crocodilus eft animal fugax au-

mosS redegit pulveres (abíciffus eft lapis de

nat.qd. daci, audaciffimumtimido; ita & crocodilus

monte fine manibus, & percuffit ftatuam in

pedibus, & comminuit, tunc contrita funt

C.E.v

afernalis heroica opera aggredientes horret,

$, Enhr

& expavefcit, timidis vero gloriofe infultat.

pariter ferrum, téfta, aes, argentum & aurum,

. de r

Talem aliquando fe przebuit Bafilius Magnus,

& reda&ta quafi in favillam ) ita quoque vel

Vg

unicum exile faxum, id eft , una negligentia;

qüanäo*a Modelto, Imperatoris Valentis Prae-

fe&to, per minas ad

rianorum fectam am«

feu pigritia, circaalicujus momenti materiam

plexandam follicitatus, eum incredibili ani«

admiffa fufficiens eft, ut humi profternat, in-

que ultimum conjiciat praecipitium animam

mofitate in hzec refpondit verba: Modefte,Ba-

& 59

filio Magno jubes ? Formica es, rugias licet

quampiam, qu2epriusin virtuteatque

fan&ü

í

utleo. Invincibilem hanc Baáfiliifortitudinem

tate eminenter excellebat.

XVI. Sicutignis rarefa&us nullum caloris Arefius

S. Hieronymus adumbraffe videtur, quando

illum explicans Amos textum (Qui dormitis

gradum amittit, fed tamen debilior fit, &ib. n.4-

in le&is eburneis) ita difcurrit: Qui athleta

quamvis in femetipfo nori minus calidus fit,

quam ante, eosdem tamen, quos ante effe&us

eft Domini, & exercetur ad luctam, & praepa-

rat fe contra adverfarias poteftates , dormit

producere non poterit, nec contrariis tam

in nuda humo, imitans Jacob, & ponit fibila-

fortiter refiftere.

Ita quoque charitas, quae

cceleftis quidam ignis eft, per peccata venia-

pidem ad caput, quem reprobaverant zedifi-

cantes, & faétus eft in caput anguli. Qui ve-

lia vere quidem non diminuitur , nec ali-

to deliciis vacant; atque luxurize, & omnia

quem intenfionis gradum amittit, attamen

cau'a ventrisfaciunt, dormiuntinleGis ebur-

perillararefit; quia cor, quod illis fubjectum

neis, mortul animalis, & immundis hzerent

eft, ad diverfas creaturas dilatatur, & exten-

Muf

offibus; & quia pulchra videntur vitia, & prae-

ditur; quia nunquam peccatum aliquod ve-

dlrc. ]4'

niale committitur , quin fit aliquis ad obje-

n' 80

fenti nitore deleCtant, requiefcuntin eorum le-

&ulis, & fopore graviffimo deprimuntur. S.

&a creata affectus; charitas autem, tametfi

Ephrem modusm tentationis acedize a nobis

tam extinéta non fit, minorem tamen, quam

cons

repellendze his verbis tradit : Si obvgniente

antea vim þabet,* ...x;ec eft ad refiftendum

tra-

Titulus: 117 — Àcedia;

35

ttariis idöh'ea; Ktideo peccata venialianon.

Spiritus fan&us, quahäa prima omnium vice

L

imminuunt charitatem, fed ejus fervorem.

fe mundo manifeftum fecit, operativuni pror-

Vi PP.] XVIL Sicutlucernaoleo &lychnopropa- fus & aGivam fe exhibuit; nam, ut Scfiptue

5.libell. ratalucet, fi autem pernegligentiam non ac-

ra ait: Spiritus Domini ferebatur fuper a-

1I. 7»73- ceperit oleum, paulatim extinguitur, atque

quas; De Verbo seterno S. Joannes pariter

itainvalefcunttenebrae adverfus eam, fed &

inquit: Omnia peripfum fa&a (unt, & fineip-

l,

F

conveniens ad eam, volensque myxum ejus

fo fattum elt nihil, quo;! fa&tum eft; denique

exttahere, priusquam perfecte extinguatur,

de Patre zeterno in primis totius Biblice ver»

non poteft propter calorem ignis; íi autem

bis dicitur: In principio creavit Deus coelum

viderit, quod nec lumen habet, nec calorem

&terram. Etipfe Chriftus de ipfo dixit: Pa-

jam retinetignis, tunc volenstrahere myxum

ter meus usque modo operatur. Ideo Bello-

Beïlo;.

ejus, dejicit etiam ipfam lucernamin terram,

vacenfis re&é ait: cum audis, Deum opera-

*tal. 1. 3. Q»

qu2e, fiteftea fuerit, minutatur; fizerea, a do-

tum fuiffe fex diebus, & in feptima quieviffe,.

minofuoreparatur: Itaetiam, fineglexit ani-

€ . diühl Íó

fruítra fperas requiem, nifi poftlaborem. Ope-

1a, paulatim recedit ab ea Spiritus fanttus,

ratur enim Deus continue gübernando mun-

Greg, l.*

donec perfecte extinguatur calor ejus, atque

dum, ordinando, providendo. Unde [oan. 5.

pud,

»

itainimicus confunm:it, & devorat propofitum

Patef meus usque modo operatur.

Neque

anim?eillius, fed & corpus nequitize extermi-

preetereunda nobis eft moralitas quaedam,

nat. Siautem quis peraffeéttum, quem habet

quam Olealter his verbis adducit. Ift, quod

in Deo, bonusfuerit, fimpliciterautem ad ne«

hic advertas, fcilicet non quiefcendum effe,

gligentiam raptus fuerit, Deus, qui mifericors

nifi prius laboraveris; limiliter pluribus die»

eft, excitatin eo mentem fuam &c.

bus laborandum, paucioribus quiefcendum.

'S'o chl-'y"

.XVIII.. Sicutinfru&uofa arbor intricat ce-

-]L. Exemplum Chrifti, de quo fic difcur- Bellov.ib.

fol.3. 1o6. fpitem, necat fpatia, exhauritterrze vires, cul-

rit Bellovacenfis:. Exemplum Chrifti habe-

torem conficitdamno, afficit taedio poffiden«

mus, quidicit; Pauperfum ego, & in labos

tem,;ac fic excidereiftam, lucrum eft, & iftam

ribus a juventute mea. Pius Dominus labo-

commodum non habere. . Sic homo utique,

rare non deítitit, usque ad diem mortis fuze;

quinaturee domum, munusánimze, rationis

di»bus praedicando, difcurrendo, corripien-

beneficium, excellentiam fenfuum, judicium

do. miracula faciendo; noéttibus in erationi-

1entis , artisinduítriam, culturze bonum per

bus infiftendo.

Matth. cap. 8. 16. dicitur:

fteriles atque inopes actus evertit, occupat,

Vefpere autem fa&to , obtulerunt ei multos

Bontr,

mergit, auctori fru&tum, cultori gratiam ne-

daemonia habentes, & ejiciebat:

At vero

Pt tll

gat; Sicutarbor eterra, fic ifte e vita mere-

quam ob rem Chrifto daemoniacos illos libes

X

tur excidi.

Et ficutinfoecunda arbor, fi füerit

randos tam fero obtulerunt; quonam fpe&at

invinea, dum fundit mortiferam fubjeis vi-

ifta tarditas? — Albertus Magnus inquit, quia

E

tibus umbram, inimica non fibifoli, fed etiam

in die occupatus erat Verbi Dei praedicatio-

palmitibus fit foecundis ; ita homo defes, igna-

ne, ex compaffione ad ignorantiam populi, &

vus, non fibi fit noxius, fed multis.

*

Pf o V. c.

in fero per miraculum confirmavit, quze prae-

t

XIX. Sicut acetum dentibus, & fumus o-

dicaverat, & excitavit populum ad laudem

WA P

1G. 20»

culis, ficpigerhis, quimiferunteum. | Quafi

Dei. Pfal 41. 9. In die mandavit Dominus

diceret, ficutacetum valde eft ingratum denti-

mifericordiam fuam, & no&e canticum ejus.

bus, & fumus oculis invifus eft, ita quoqueho-

Qu:e omnia confirmans S. Bernardus, ipfe, S, Bein.

mo piger fupra modum eft abominabilis..

inquit, hominum fzeculique author, quamdiu ep. 253«

. de vis,

S. Ephr.

XX. Sicut fi quis manibus ac pedibus fa-

in terris vifus eft, & cum hominibus conver«

. nus fit, habeatque ante fe efcas plurimas ap«

fatus eft, nunquid ftetit? & quidem tefte

virg.

pofitas, & fegnitie torpens nolueritori fuo eas

Scriptura: Pertranfiit benefaciendo, & fa-

admovere, iisque vefci, ut animam corpusque

nando omnes, Pertranfiit ergo ficut non iu-

reficiat, talis fibiipfi necis fuze authoreft; lta

fru&tuofe, ita non remiffe, non pigre, nonlen-

quoque Monachus (feu quilibet alius piger &

to greffu: fed quemadmodum de eo fcriptum

acediofus) qui fuavilfimos divinze gratize ci-

eft; Exultavit ut gigas, ad currendum. Por«

bos expertuseft, fi neglexeritipfam invocare;

ro non apprehendit, qui & ipfe pariter non

li

haudquaquam dulcedine ejus fatiari, recrea-

currit: Et quid prodeft Chriftum fequi, fi

rique poterit,fed velut fame confumptus,auxi-

non contingat confequi? — Ideo Paulus aje«

DT

lioque deftitutus tabefcet. Quis ergoillius mi-

bat: fic currite, ut apprehendatis.

. ferebitur,qui cum gratize ceeleftis efcam,fi ma-

III. Exemplum Angelorum, per quos Deu

& $. Antóms

nus extenderet, guftare poffet, fponte fe illius

S

; p.2. tit;9;

continue & inceffanter operatur; de quibu

c, 145 S- I.

proinde vates regius ait; Qui facit Angelos

* fuavitatis epulis pet defidiam pri.vat.

faos fpiritus & mini(tros fuos ignem üren-

$. IX.

tem, ..S. Antonius citat S. Bernardum in

.Mv

OTIVA.

hzec verba fcribentem: .O. impudens & ime

prudens! millia millium miniftrabaut éi, &

Manfi

[. ExemplumDei: hinc S. ]oannös Dama-

decies millies centeua millia affiftebant ei, fci-

difc. 14.. fcenus Spiritum fan&tum, non fine ingenti my-

licet ad operandum, quod eis congruüit; &tu

B.2

fterio, divinitatiignis nomen attribuiffe notat,

federe przefumis, & otiari ? Ünde Seraphini

utperhocinfinuet,quod ficut elementumiftud

circa thronum Dei ab faia fex alis inftru&ti

femper activum exiftit, ita quoque Deus in

vifi fuerunt: fex alze uni, & fex alze a'teri j

continua verfetur operatione.

Idem quoque

ubi Gloffa ait: Propter velocem in omnibus

R. P. Lohn. Bibl. Han. Tom. I.

2

- die

&

46

Bibliothee Manualis. Concionatorie

finit quiefcere; jubet, nonfolum procede, fed

& Of

idifcurfum, ficut & venti allati dicuntuï'. Ete-

1.

nim cceleftes illde intelligentize in continua

& naviga ttans mare; qusere terras, quas

wmpun(:u

funt a&ivitate, volvendo femper primum mo-

ignoras; merces in Indiam deportand»e funt.

Non nofti linguam Indorum, fed intelligibilis

bile, omnesque alias fphaeras fupernas; fu-

perintendendo tutelze provinciarum atque

videtur ferimo avaritiae.

Venies ignotus ad

ignotum: das, accipis, einis, portas: pericli-

regnorum , fuamque circa fingulos noitrum

quotidie dies & no&e: perficiendo follicitiffi-

tatus pervenifti; cum periculis redis, excla-

mam cuftoediam, nam Angelis fuis Deus man-

ians in mari exagitatus tempeltate: Deus

davit de te.

liberame! nonaudisrefpondentem: quare?

Manfi

IV. Exemplum mundanorum, quod fic

mifianegote? avaritia tibi juffit, utacquixe-

S' A'Ug'

difc. 14,

oropofuit Thomas Morus: Miundani, eheu!

res, quod nonhabebas; Egotibi juffi, utfine

t 158

Lt

laborant, & fudant, uteantadinfernum, cum

labore ante oftium tuum pauperi dares, quod

fratt,

tamen, filonge minus progloria Dei, & ani-

habebas; Illa te ad Indos mifit ad reportan-

moe proprize falute facerent, füblimiffimos fi-

dum aurum. Ego tibi ad oftium Chriftum po-

füi, a quo emeres regnum coelorum.

Tan-

bi glorize gradus in ccelo comparaturi fuiffent ;

ä

Etideo, licet mundani in temporalibus nego-

demque hzec notatu digniffima fubdit verba :

tiis fagaciores & aftutiores fint, viris fpiritua-

Jaboras in juffione avaritize, ia juflione mea

g

non laboras.

"

li & verze chriftianze vitze deditis, attamenin

rebus ad futuram vitam fpectantibus, ab his

- V. Exemplum peccatorum, quod Belio- Bellov.f.

vacenfis fic proponit: Vehementer & effica-

3.Spec. p.

x stl

longefuperantur; Etideo Lyranus vs pruden-

citer nos excitare deberet, imo compellere

5, dift. 1.

tiores, interpretatur; aítuti & fervidiintem-

poralibus negotiis. Lucas Burgenfis pariter

labor, quem voluntarie fumunt, & gaudenter

FE Mi

finem a Chrifto in hac parabola intentum de-

fuftinent plures mundani omnibus diebus vi-

clarans, inquit: Verba funt Chrifti, occafio-

tzefuze, promodicolucro vel commodo tem-

ne laudatee prudentize iniqui hujus villici, ex-

porali. Deniquefi confideremus, quantos la«

bores; timores & pericula, quantas follicitu-

probrantis filiis Dei mifericordiamfuam. Eu-

febius Emiffenus inquit; Prudentiores funt

dines & anguftias fuftinent miferi peccatores

illiinmalo, quamiftiinbono; vixenim inve-

pro flagitiis fuis & perverfis voluptatibus fuis

adimplendis , quibusnon vitam, fedmortem

niuntur aliqui San&i, qui tantam prudentiam

1

habeant in acquirendis bonis zeternis, quan-

fibi mercanturzeternam. — Auguftinus in lib.

tam calliditatem ifti habent in acquirendis

depatientiaait: Intuemur, quanta inlabori-

8«

bus & doloribus füftineantpro rebus, quas vi-

bonistemporalibus; proeis enim nocte, die-

ue vigilant, laborant, anguftiantur. Quod

tiofe diligust, quanta profalfis divitiis, & pro

Stob.£i9. :C

onfirmans Stobzeus fic loquitur: ut facilius

vanis honoribus, quanta pro ludicris affectio-

nibus periculofiffima & moleftiffima patien-

—

& promptius labores illos fuftineamus, quos

virtutis & honeftatis gratia fubituri fumus,

tiffimetolerant. Pecunize, glorize,lafcivize eu-

hzec animo reputare fecum, utilefuerit; vide-

pidos videmus, ut ad defiderata perveniant,

licet, quam multa tolerentaliqui propter ma-

optatisque noncareant. Soles, imbres, nives,

las cupiditates,utquiamatluxuriofe; & quan-

/

glacies, flu&us & procellofiifimas tempefta-

tum fufferantaliilucrandigratia: Item quan-

tes, afpera & incerta bellorum immanium,

——

ictus & vulnera, horrenda plagarum non ine-

ta patiantur nonnulli, dum gloriam venantur.

Annon igituriniquum foret, illoós quidem hu-

vitabili neceffitate, fed culpabili voluntate

perferre, & pro apertis fceleribus, non ut ea

jusmodi pro nulla re honefta fuftinere, nos ve-

ro honeftatis gratia, & declinandae caufa pi-

puniant, fed perpetrent, homines multi gra-

griti»e, ( quze plane peftis eft vitae noftrae )

viffima per

ferunt. Underecte Thomas Kem- Thomas

penfis dixit: Plures mundum libentius au-

Kermp. dé

tum comparandze virtutis (quse nobis bono-

imit. Chr,-

rum omnium dux eft) non quosvis labores

diunt, quam Deum : facilius fequuntur carnis

1.9,€.3»

promptefuübire; atqui verbis exprimi non po-

fuze appetitum, quam Dei beneplacitum. Pro-

mittit mundus temporalia & parva, & fervitur

teft, quanto preeftantius fit eniti, ut cupidita-

tes proprize caftigentur, quam laborare ad u-

ei aviditate magna: ego promitto füumma &

zeterna, & torpefcunt mortalium corda. Quis

xorem potiendum alienam; item frugalita-

tanta cura mihiin omnibus fervit & obedit, fi-

tem exercere, quam in comparandis pecuniis

laboriofum effe: Et operam dare, nefisam-

cut mundo & dominis ejus fervitur? Erube-

fce Sidon, aitmare ; &ficaufam quzeris, audi

bitiofus, quam gloriz conquirendze caufa

multis negotiis moleftari.

quare. Promodica praebenda longa via curri-

: S.Aug. f.

V. Exemplum avarorum; de quo S. Au-

tur: pro aeterna vita a multis vix pesfemel a

22.de ver-

terra levatur.

Vile pretium quaeritur: pro

bo Apoft,

guftinus eleganter fic difcurrit: Noneftgra-

vis avaritia? Quare ergo te de fomno exci-

uno numifmate interdum turpiter litigatur :

À. M

tat, quze te aliquando etiam dormire non finit?

provanare & parva promiffione dienoctuque

dit,

fatigari non timetur.

Sed, prohdolor! pro

l

f.ï

Et fortaffe habes cum illa alterum onus pi«

griti

ve; & ifta duo nequiíffima onera, fecum-

bonoincommutabili,pro praemiointerminabi-

tte, & dilaniant te ?

li, pro fummo honore & gloria inseftimabili,

que pugnantia premun

vel ad modicum fatigari pigritatur. Erubefce

non enim paria imperant, non enim fimilia

jubent.

Pigritia dicit: dormi; avaritia di-

ergo, fervepiger & querulofe, quodilli para-

tiores inveniuntur ad perditionem, quam tu

cit: furge. Pigritia dicit: noli pati frigidos

ad vitarn.

Gaudent illi amplius ad vanita-

dies; avaritia dicit: tolera in mare etiam

tempeftates. 1lla dicit: requiefce; ifta non

tem, quam t-u& ad veritatem.

VII.

Jiulus IV. — dcodia.

31

S. Chryf;

VII. Exemplumsgrorum; nam, utre&e

fervat, & fic docet poenitentiam Luc. 1 3 Con-

L deé notavitS. Chryfoftomus, fivel parum aliquid

tendite intrare per angu[fiam portam. — |tem ter-

—

Ccompunc,

in corpore morbi puifaverit, ftatim & Medicos

ram egerit decavernis, fic docet contemptum

adhibemus, & pecuniam profundimus, & om-

terrenorum. ltem grano palcitur, fic docet

niobfervantia, quae competunt, gerimus, nec

honeftatem vit2e.

priusceffatur, quam quaze molefta funt, miti-

gentur; anima vero cum quotidie vulneretur,

$

X.

cum per fingula lanietur, uratur, praecipite-

ALIA

- MOTIVA.

tur, & modis omnibus pereat, nec parva quie

v

dem pro ea nos curafollicitat.

T. ( yuia Deo invifos nos reddit; nammaleäi-

S. | Àug.

VIII. Exemplum creaturarum ; quod S.

&us, qui facit opus Dei negligenter.

i

t. 17. à

fratr,

Augultinus fequentibus verbis proponit: ape-

Il. Quia Superioribus noftris graves & mo-

rioculos mentis & corporis, videbisque fingu-

leftos efficit, ficuz equus atfiduis ftimulis ad in-

. las creaturas ad officia fingula deputatas. Ec-

ceffum urgendus equiti permoleftus eft.

ce enim fol curfum anni perficit: luna etiam

1ll. Quia proximis noftris odibiles nos fa-

menfibus, ut viciíüitudinibus difcurrit: &cae-

cit, ficut mendicos robuítos videmus omnibus

terzeftell2o.- Omnia enim fibi deputata officia

deteltabiles, & fucos apibus exofos effe.

lov f,

finequieteexercent. Nunquideti; anima-

IV. Quia corporis fanitatem lzedit ; cum Epid. 6,

C D.

lia bruta ad (uze naturze induftriam otium fu-

juxta Hippocratem hzec duo fanitatem tüean-

')- dm' l)

giunt? nunquid etiam femper laborant, ut

tur, cibisnonfatiari, & impigrum effeadla-

conferventurin effe? nunquid in tuis neceilita-

bores. Hincequus diu ftando, aqua non la-

tibus deficere & pigrefcere ea videmus ? abíit;

bendo, ferrum nonutendo corrumpitur: A-

omnia enitn fub obedientia fünt, omnia agunt,

gricolze vero faniores plerumque funt otiofis

quodageredebent. Solusautem mifer homo

& delicatis hominibus.

acedia fuperatus, a fuo officio frequenter rece-

V. Quia nocet vehementer animze; dumS. Chryf.

dit, & Deiimaginem infe deturpans, in acedia

O. I$,

velut omnium malorum. & vitiorum origo'!

j

n Gen,

perfeverat. Erubefce, o Chriftiane, & abfcon-

eam fceleribus replet, & in periculum falu-

deteafacieSalvatoristui, quoniam infipien-

tis praecipitat.

'

tior jumentis & formicis hodie

fa,&us effe

VI. Quia fibiipfi moleftus eft acediofus ho-

'comprobaris.

mo, tefte S. Chryfoftemo dicente: Gravema-

$.Baf.h.o.

IX. Exemplumformicarum; nam: utde-

lum eftotium, facitque, ut facilia omnia vie

fidem & pigrum exfufcitet, ait S. Cyrillus,

deantur difficilia ; ficut ftudia & vigilantia e-

formicam creavit Dominus; cum enim ali-

tiam ardua & difficilia, facilia nobis funt.

quis inertem degit juventutem, tum ab ani-

VII. Quia tentationibus dzemonis expo-Píal, $7.

mantibus rationem expertibus docetur , re-

nit; cum juxta antiquos Patres apud Caflia-

darguitur a Scriptura divina, queze ait: vade

num; qui laborat, ab uno dzemone, otiofus

ad formicam o piger, & vemulare vias ejus.

ab innumeris infeftetur.

Undere&e infert S. Bafilius: non tutibi ean-

. VIHI.. Quia Chriftus in laboribus a juventu«

dem homo diligentiam adhibebis? . nontu tibi

tefuit; non decetergo fervum otio marcefce-

ipfi demum elaborabis? non hoctempore prze-

re, quando ipfe Dominus, & tantus quidem

fenti fruges tibi recondes ? Requiemque ad fu-

inter labores fudat.

turum formicse exemplo parabis? fFormica

IX. Quia filii hujus feculi tantopere labo- Prov. 6

temporis hyberni pabulum zeftate fibi fedulo

