
dele&lat.

)

igeat , quod celebrare

implenda, quod non poteft dici de alio quo-

libet bono opere, in quo tam frequens effe

Dubium III.

non poterit, ficut in officio & munere per-

folvendo. Denique non una tantum volun-

De officio ret&te obeundo.

tas Dei in eo fit, fed triplex illa, de qua A*

poftolus: U£ probetir, qua [it voluntas Dei bo-

V. Dixeaillat hoflnemo in exhortatione eum

wa, €9 beneplacens, €9 perfetia: Nempe cum

effe vere & unice laudandum , qui ab officio

id fit infubftantia, quod vult Deus; cum in

laudatur; quod fibi imaginari non poterat

Ts 45

modo ficut vult, & in fine, quia fic vult, O

Jphilothea , eo quod multo plures titulos re-

quam przeclare tum adminiftratur otficium,

ä

petiri exiftimet, e quibus veralaus peti queat.

cum fic volüntas Dei adimpletur! & quam

Itaque,

vere tum voluntas divina completur, cum

cum de more hoc dubium propo-

Thren

fic praeclare adminiftratur officium. .Quare

' fuiiïet.

Soíutio.

hortatur Afceta , ut audiat Philothea Chri-

$

ftum Petro dicentem : Quid ad te? tu me fe-

VI. Refpondef Afíceta , rationerü (ii&i hu-

quere ; quafi diceret, ut interpretatur S. Chry-

jus effe evidentem , quia laudari a volunta-

foftomus : Opus fu[cepifli , id confidera , perfice Joan. 18

te Dei completa feu plane effe&ta , hoc eft

€9 labora.

Quid ad te de ;Joanme , tu officium

vere laudabile.

Hic eft enim finis omnis

|

tuum cura, 7 exequere.

ä

creature , ut fit ad Deum, ficut hoc eft ejus

principium , utfit a Deo, qui propterea di-

Dubium IV.

citur primus €9 novilfimus , « €9 » , principium

Effe autem creaturas ad Deum,

€9 fmis.

De modo officia re&te obeundi,

quid eft aliud, quam idcirco effe, ut faciant

verbum, feu voluntatem ejus? Eftigitur ea-

V II. Audierat aliquando Philoi;hea , inre-

novatione fui illud axioma : AVon aliud, fcd

—

rum finis voluntas Dei. ]am vero, cum res

aliqua finem fuum perfecte attigit: nonne

aliter : Nibhis anders, [onder anderl ; ob ocu-

ä(

tum laudabilis, quantum laude digna ? Sic

los habendum: cujus di&ti veritas non parum

ergo evidenter apparet, quod laudari a vo-

ili'fufpe&a erat, cum utique renovatio re-

Sic An-

Ton, c.3.w

luntate Dei, hoc fit vere laudabile.

quirat, ut aliud etiam agamus, quam prius

E

geli nobiliores creaturze maxime commen-

feceramus , utiin peccatoribus patet.

"Pial. 102. dantur,. cum de hisdicitur: Benedicite Domi-

]

Y. 20.

Solutio.

no omnes Zingeli ejus , potentes virtute , facien-

/

ter verbum illtus , ad audiendam vocem fermonum

$9. v :

ejus,

Sic ipfe Angelorum & hominum Do-

Refpondet Aíceta, hoc axioma non tam

5

de gravibus.peccatoribus, quam de juflis

Jo, c,4. , minus hoc uno fe commendabat: ut faciam,

gravia peccata vitantibus effe intelligendum ;

inquit, voluntatem ejus , qui mifit me, ut

perficiam opus ejus. Sed laudari ab officio

hi enim ,. cum in modo przecipue quotidia-

L s mor,

titeadminiftrato, eft laudari a voluntate Dei

nas fuas aCtiones obeundi plerumque detici-

cl 190

ant; merito illis fuadetur, ut non aliud , fed

completa feu quam bene fieri poteft, adim-

aliter agant, feu, ut alius dixit. Non quid,

pleta. . Nam cum femel ex ordinatione divi-

na fufceptum eft officium, quoties bene illad

fed quomodo agatur , Deus attendit. Id Thom,

emp. [.

quod pius Autbor his verbis confirmat: Si-

adminiftratur, toties Dei voluntas efficitur,

ne charitate opus externum nihil prodeft;

I. CU ls.

neque aliter certius & manifeftius divina no-

bis voluntas innotefcet , quam per noftrum

quidquid autem ex charitate agitur, quan-

offidium. Quis enim dubitet, quin Deusab

tumcunque etiam párvum fit & defpe&tum ,

ä

totum fructuofum efficitur.

Magis fiquidem

unoquoque velit, utid przeftet, quod ab ip-

fo praeftandum accepit? Quis fibi non dictum

Deus penfat, ex quanto quis agit, quam

utet ab Apoftolo, quod is dicit Archippo:

quantum facit.

Multum facit, qui rem be-

Coloff, 4.

"

7

ne facit.

Bene facit, qui magis communi-

idd miniflerium , quod accepifli a Domino , ut

tati, quam fuze voluntati fervit. Quae omnia

illud impleas! — At de quovis alio bono opere

quis ita certus effe poteft? Imo quantumcun-

in renovatione imaginis clarius patent; ficut

enim hzec non quoad fubftantiam ipfam, fed

que bonum fit quid , . fi repugnet officio rite

quoad modum duntaxat, ícilicet per indu-

3 2 helg

obeundo, tunc definet opus effe bonum, quia

Y

impedit aliud, quod eft certius bonum. Sed

Cionem novorum colorum , renovatur, . ita

diïix,g,

fe res eodem modo in renovatione mentis

-

unde eft certius bonum, nifi quod eft certius

Rom.12. a divina voluntate ? atque illud eft, quod

«habet.,

v. 3.

monebat Apoftqlus : ANon plur [apere,. quam

Dubium

Titulus XLVJI

&65

xD'—ubium, g.

mini, quibus quafi [ervi. corripimur, ad emen-

datzonem, €$ mon ad perditionem noflram, eve-

. De perp

etuo gaudio.

nife credamur. Obferva illud, quo utitur,

« TX.; JE

verbum, mon ulciframur. Eft enim quoddam

Philothe

que parum imaginari fibi poterat

ultionis, & vindi&ze genus in Deum, cum

a, quomodo verificetur illa Salomo-

nimis contriftati contrariis eventibus 'fatio-

gï

. Prov.c. nis fententia: JVon contriflaéit juflum, quid-

j

nes praetendimus noftro trifttize, & a[ili-

3

32 V.?T- quid ci acciderit: Cum plures plerumque ju-

&ionis, quafi vellemus illum arguere, aut nos

Ítis cruces & tribulationes obve

niant, quam

juftificare,quafi hocimmerito pateremur, quod

injufis; ad quem fcra

pulum & dubium ei

patimur, hoc eft, ut illa ipfa Judith admone-

eximgndum fic

bat; Improperium murmurationis füze con-

Solutfo.

tra Dominum proferre.

N Refpondet Afceta, & confirmat alla-

Dubium VI.

tam fententiam: Nihil poteft accidere ho-

De fenfibili confolatione,

Ii.

mini, nifi volente Deo, hinc apud lfaiam di-

4» cit: Ego Dominus, €$ noneflalter , formans lu-

. XI. Subtrahebatur aliquando Philotheze

cem, C9 creans tentbras, faciens pacem, €9 creant

omnis fenfibilis confolatio ; ob quam fub-

malum. — .Ego Dominus faciens hav omnia. Qui &

traciionem, cum multum affligeretur, feque

queritur, & minatur

» fi quis aliter fentiat;

omnino derelictam crederet, occurrit &

! Thren. 3.

Quis eft ifle, qui dixit, ut fieret Domino non ju-

38.

Soíutio,

beute ? — Ex ore Altiffumi non egredientur mec

e

bona mec mala ? (Quafi diceret, quis eft ifte

XII. Refpondet Afceta, & imprimis el ex

ignarus, quisifte temerarius, quis iíte blafphe-

Josn r

5. Bernardo oftendit, quid fit fenfibilis confo-

mus in divinam providentiam, qui dubitet,

latio, & fübtracio ejusdem. Sicergo illelo-

non zeque eam procreare mala atque bona?)

quitur: Sane ab heri €$ nudius tertius

invafit Serm, s4.

fed quidquid volente Deo acc

.

idit, non contrifla-

me languor. ifle animi €9 suentiy hebetudo,

bit jufiun. — Aut certejuftus nonerit, fiinor-

lita quedam inertia. [viritur.

Currebam bene ,

dinarie contriftetur; nam ficut nihil juftius,

fed. ecce. lapis. offenfionis in via

, impegi €9 cor-

quam Deo volenti & jubenti parere, & fub-

rui; [aperbia imventa efl in. me

; JDuominur .de-

jici, fic nihil injuftius, quam velle fe, fuamque

clinavit a [ervo [uo. — Hinc ifla flerilitar anima

voluntatem) preeferri divinae. O homo, tu

met , €$ devotionir inopia, quam patior. - Quo-

quis es, qui refpondeas Deo? vel enim ju-

modo ita exaruit cor meusmn,

coagulazum efl, ficut

dicas illud, quod accidit, injufteaDeo acci-

lac,. €9 fa&tum fl

diffe, veljufte; fi injufte, injuftus vel iniquus

a5

ficut. terra. fine. aqua,. nec

coripungi ad.laerym

queo, tanta efl duritia

ipfe es, qui injuftitian Deo imputare aufis.

cordir. —.Non fapit P[a

lmus, non legere libet , non

Rom.c.3. Vumauid. iniquus efl Deus, qui infert iram?

orare deleGlat, meditationes

v. 5

inquit Apoftolus, abfit, alioquin quomodo ju-

Ui illa inebriat

Jolitas non invenio.

lo [yiritus? ubi mentir fereni-

dicabit Deus. hiunc. mundum.

Quodfi id jufte

tas, €8 pax, C? gaudium in Syiritu [anflo? — Idro

fa&um putas, nec aliter nifi jufte & fanc&te

ad opur manuum piger, ad vigilias fomnolentus,

poffe Deum aliquid facere credis, ficut ait

ad iram preceps ,

ad odiutm pertinax , lingug €9

Sap.ia. Deo Sapiens: Cum fir juflus, jufle omnia di-

gulz

indulgentior ,

Jegnior — obtufiorque — ad

15.

ponir; Nonne etiam tu injuftus es, fi contri-

gradicationem.

Heu/! omnes monies im cir^

fteris, & doleas de eo, quod tu ipfe juftum, &

cuitu meo vifitat Dominur ,^ ad me autem non

jufte factum putas? Sic egregie S. Gregorius

appropinquat.

Quid me aliu

d putem, quam

L. 2. mor.in hzec verba Jobi: Sicut Domino placuit, ita

unum de montibus (Gelboe ,

quem pralierit im

€. 19.

facum efl..— Cum enim in hac vita, ea que nolu-

ira, €9 indignatione [ua ille ceterorum omnium

mur, patiznmr , nece[fe efl, ut ad eum, qui inju-

beniguiffimus - vifitator.

Hoc fuppofito ge-

Tthn

lum velle niliil wotefl, fludia voluntatit. nofirm

Imino argumento probat, eam triftari non

Kempc '

inclinemus. — Iagna quipye con[olatio in eo, quod

debere ob talem fubtractionem.

Primum

difplicet, quod illo ordinante erga nos. agitur ,

fic format: Tunc verze & folidae virtutis eft

| I 6 150

£ui nionnifi juftum placet. — Siigitur jufla Deo pla-

probatio, cum neceffitas & difficultas oc-

cere [cimus: pati autem nulla, nifi qum. Domino

currunt fimul in ejus exercitio, dicitur au-

glacuerunt, po[jumus . - Jufta funt, qua patimur ;

€$ valde injuflum efl, fi de jufla pa|fione murmu-

tem nece(fitas virtutis exercendze , quando

in contrarium abires vitium, oppofitum-

ramwt. Hoceítitacertum, ut ab impiiffimo

que peccatum,

nifi virtotem exerceres.

mortalium, nempe Antiocho Rege, voluerit

Non eft enim major neceífitas, quam non

Deus publica confeífione declaratum. ne de-

illi

peccare, nam ipfa vitze degendze neceffitas

una

inceps auderet aliquis id negare, quod tam

cedit ;

i

inevitabilis — meceffitas , Hom, s.

nefarius protuliffet, ipfa veritate convictus.

Dewn |non. offendere ,

inquit San&. Joan- ad popul.

2.Mach.9. Z'uflun efl, inquit, fabditum e[fe.Deo. Hinc.

nes Chryfoítomus ,

V. I2.

imo hoc wnwm mece[fa-

Judith,$.

ortiffima Judith re&e dixit:. Non' ulcifcamur

riun, de quo Chriftus Dominus , - cum

26i. 1

/

nos prodis, qua patimur , [ed reputanter geccatis

in

uga peccati

potiffimum

confíiftat

nofiris hec ipfa fupplicia minora

;Je,

flagellq Do.-.-'

noftra falus , divinusque cultus. At vero

K, P. Lohn. Bibl. Man. Tom. 1.

PPP

cum

L.

666

Biblioihecae Mahualiïs: Concionatoruz

!J

cum tantze neceffitati jungitur difficultas ex-

teft, quod a fervo detur, fi, po&quäm Do-

inino füo, quam potuit, cumulate miniftra-

T d.

ercendae a&tu & re ipfa virtutis, undecunque

tandem difficultas proveniat, tunc maxime

rit; nihil prorfus pretii, nihil mercedis, ne qui-

fotell

dicitur probari virtus, an fit vera & folida,

dem cibumrepofcat, imo fe beatum putet, fi

gratis illi ferviat, velfi etiam male tra&tetur a

quia tentatur & follicitatur animusex diverfa

fem.!

partead virtutem & vitium. | Neceffitate vir-

Domino, nihil de fervitio fuo remittat, imo

tutis excitatur ad ejus exercitium, fed ejus-

eo magis augeat usquead mortem, quo pe-

dem difficultate inde avocatur, fed fubtracta

jus tractatur.

Hinc optime fan&tus Bernar-

äj

de

ll

devotionefenfibilineceffitas & difficultas verze

dus: Cum id totum dedit homo, quod potefl, Serm.

& folidze devotionis fimul occurrunt.

Nam

certe liberalior e[e non potefl,. €$ ipfius ef

diving Quad. de-

Sefm«4' þw

cum oppofitum vitium invaferit penitus ani-

maguificentim, [ua id. acceptatione magngum jace-

bito,

|/

mam, &ita quodammodo conitrictam teneat,

re, quod fuo alioquim pretio mullum, aut valde

ut vix fe contra movere poffit; quibus armis,

modicum e[fet.

Id quod etiam Chriftus con-

!

quibus praefidiis fe fe tandem a vitio tutabi-

firmavit fan

&ze Gertrudidicens: 7ellem eleBlis Lib. 3. di-

l

vin. inii-

tur, nifitam certa folidaque fit devotio, ut nul-

gerfuafum efe , quod eorum boua exercitia €9 o-

nuat.c.18

ä

$ Grg. f

lis cedat impugnationibus, & contra potius

era mihi omnino placeant, quando ipfi ferviunt

j m f

exinfirmitate fiat robultior? Quanta fit vero

exgenfis fuis. — Illi autem expenfis fuis mili fervi-

l

0

difficultas fic fecum decertandi, quis non vi-

tium proftant, qui, licrt faporem devotionis mini-

det? quisnonfentit? cumipfiferventiores &

me [entiant, fideliter tamen ( ut go[funt ) oratio-

fan&tiores vix paresfintcertamini, & tantum

n^5 €9 alia pià. exercitia fua geragunt ; confidentes

non deficiant, tantum non cedant: Excegígan-

de yietate men, quod ego illa libenter, 69 grate

—

job. 26.

—

. 8

tes gemunt fub aquis, .€9 qui habitant cum eis,

[uícipiam. — Plerique funt, quibus fi [apor €$ con-

inquit Beatus Job: quafi dicat, ipfi fortiores

folatio interna. concederetur, non eis. prode[fet. ad

tum ingemifcunt prze difficultate, quid alii

falutem; €9 meritum ipforum. valde minueretur.

debiliores ? Senfibilis ergo devotionis fub-

Suadetergo Afceta Philotheze, utilla verba Thom.

ï

Dg- Kemp.

tra&io verze & folidee devotionis eft proba-

pii Afcetze femper in memoria habeat:

l.3. c. 16.

tio; quia tum duo illafimul concurrunt , ex

votut homo ubique fecum fert. confolatorem [uum

€9 dicit ad eum:. Adeflo mihi, Domi-

quibus certa probatur virtus, nempe neceffi-

Jejum,

$ Pt a.

tas & difficultas, qu?eficin diverfa rapiunt a-

ne Je[u , in omni loco €9 tempore.

Haecsnihi fit

; £11ch6'

|

nimum, ut fi quis tum fidelis fit, verefolideque

olatio, libenter velle carere omni humano [olatio.

Gen. 22.

devotus cenfeatur. - .Nunc cognovi, dicit Do-

Et fi tua defuerit confolatio, [it mihi tua volun-

N.12»

minus de Abrahamo, quod vere.colis Deum.

za; €$ jufla probatio pro [ummo [olatio. — .Non

1d eft, ex illa fidelitate, quam fervafti n ta-

enim. in gerpetuum

t

irafceri:f, neque in cternum

li concurfü neceffitatis & fidelitatis cogno-

qqmminaäeris.

fcendum te preebuifti, qualis effes, an vere co-

leres Deum.

Alterum argumentum fic for-

ä

mat: Beatius eft magis carereomni confola-

AGor. 20

.tione fenfibili, quam ea abundare; Nam, ut

Dïfbiuæ VII. |

Y. 35.

ait Apoftolus , oportet memini[Je verbi Dotmini

Jefu.

quoniam ip[e dixcit : Beatius efl magis dare,

De mortificatione.

LR

quam accipere.

Quod abfolute & univerfim di-

;h?lip.fz. :

&um deomni genere doni, magis adhuc vide-

Y2

tur verum dedonis, quae Deofiunt, nam, ut

XIII. Audierat aliquando in. concione

optime & fufiffime ait fan&tus Joannes Chry-

quadam Philothea, non minus perfecam

foftomus: Beatiüs. eft, debitorem habere

mortificationem cenferi debere, bene uti re-

Deum, quam novis'nos debitis apud eum

bus, quam ommino non uti; quod prorfus

confítringere; cum jam enim tam multa illi

imaginari non poterat, cum Heligiofi pro-

debeamus, cumque ex tot capitibus feu no-

pterea maxime prz fzecularibus eleemofy-

ininibus mereaturanobis coli, certe nihil a-

nam dantibüs laudentur, & zeftimentur, quod

manti Deum accidere poteft beatius, quam

omnia fimul relinquant, fzeculares autem par-

fi eum qualicunque beneficio demereri, aut

tem duntaxat. Adcujusdottrinze veritatem

|

M

fi fieri poffit, debitorem habere valeat. Hoc

illi pejcfdadendam.

Ih de mu-

beatiffimze Virgini tauquam fingulare ali-

Tibus d

quod privilegium a fan&o quodam Patre

L

vc' 2!

! Solutio. :

praedicatur: Fuge, que debitorem habes eum,

cui nor debemus univerfi. Sed qui caret omni

fenfibili confolatione, dat Deo, quantum ho-

XIV. Refpondet Afc:eta, aitque, rationevm

mo dici poteft illidare.

Supponi duo debent

petendam elfe a perfe&ze mortificationis de-

finitione, quze communi omnium, qui de ea

ad declarationem hujus propofitionis: Pri-

mum eft fermonem effe de homine, qui fe

fcripferunt, Patrum confenfu fic effe declara-

rofiteatur Dei & virtutis cultorem; Alterum

tur,cum appetitus perfe&te fubjectus eft ratio-

ni, &ratioDeo. . Zd quod efl in homine pracipu-

quod libenter talis in obfequio Dei carere

velit omni prorfus fenfibili confolatione.

um, inquit fan&us Auguftinus: imperet cete- L. y, de -

om.

L'z' cl 26-

Quibus praefuppofitis aperte patet, tantum

rir, que funt nobir befliztque. commsmia :

At- fer.

&tnit

illum hominem dare Deo, quantum illi ano-

que id ipjum, quod excellit; in homine ,

id in monte

C 2«

bis daf'ipoteü; Nam quid ultra cogitari po«

efl, menr €9 ratio, potiori fubjiciatur ,. qt;æ

-

E

| fitulus XLPFIIL Dubia Afctica.

667

*

efl ipía veritar , wnigenitur filius Dei. ^ Neque

utenülia ad corporis füftentaculum pertinen-

enim imperare inferioribus. potefl , nifi fuperiori

tia ferventi fpiritui funt onerofa, tribue tali-

* S.Profper

- infentent.

Je ig/e fubjiciat. Sic fan&us Profper : Domine-

bus fomentis temperate uti , non defiderio

tur vittis ratio, [ubjiciatur corgur animo, animus

himio implicari. Nec obítat ratio iu contra-

Dreo, &2 impleta efl tota hominis perfe&tio. San-

rium adducta, quia cumraro reperiatur, qui

Serm. I.

in Qyadr

&us quoque Leo : $i mens reifori fuo fubdita

tali modo utatur rehus & bonis temporali-

E

' lerrena. voluptatzs incitamenta calvaverit, ordi-

bus, melius utiquefacit, qui, utfe eximattali

periculo, omnino ea bona deferit; per fe au-

mà !

natijomum tentbit .ratio principatum ; quia tunc

efl vera pax, €$ vera libertas hominis, quando €9

tem loquendo, fi quis fecularis talibus bonis

Mi d. |

caro animo judice regitur, €9 animur Deo. Pra-

temperate juxta vocationis fuse exigentiam

l0.

Serm. 4.

uteretur, negarinon poteft, eum in perfectio-

fide gubcrnatur. — ltemque rurfus : Emundan-

r

ies nos ab omni inquinamento carnir €9 fpiritus,

ne2aequare poffe alios omnia relinquentes, fi-

WL cafligatir collu&ationibur . qug funt inter w-

cut noen raro revelavit Deus quosdam fze-

'ib. 3. di. 3

It, Ínf.

tramque fubflantiam animur , quem fub .Dei gu-

culares in perfectione & meritis aequalesfuif-

Wtcr

bernaculis conflitutum, corporis decet e[fe reio-

fe Macariis , Paphnutiis, & aliis ejusmodi fan-

s. Greg.

rem, dominationis fum obtintat dignitatem. De-

|

1. 6. mor,

&?s hominibus.

nique fan&us Papa Gregorius paucis hzec

0516,

omnia contrahens, Cum vel mentem Deo , in-

quit, vel carnem menti [ubjugamur. Huc usque

Dubium VIVIA.I.-

S5. Patres. Subfumebat poftea Afceta: Atqui

beue rebus utendo fecundum propriam cu-

| ïDe fidelitate.

jusque vocationem , non minus perfecte ap-

petitus fubjicitur rationi, & ratio Deo, quam

: XV Dicebatur quondam ab aliquo, mà-

F.

non utendo. Cur enim non utendo fit iíta du-

lom,

jorem reperiri fidelitatem in parvis , quam

Y

plexfubje&tio, nifi quia, cum naturaliter ap-

magnis rebus, quod iterum credere non po-

enp,

petitus propenderet in ufum rei, retinetur ifta

terat Philothea, cum utique major difficultas,

4616

propeníio ratione , & ratiodifcit a Deo feua

& attentio requiratur in magnis opibus jux-

ratia , quantum retineredebeat ; unde fan-

ta Domini voluntatem difpenfandis, quamin

$. Petr. 2. Ctus Petrus : /n fcientia , inquit, miniflrate ab-

€1.V.6. flinenfiam , ideft, difcrete & rationabiliter fe-

parvis divitiis. Quare confultus fuper hoc

dubiq Magilter ejus fpi/rit.ualis.

cundum Deum, prout fcitis in Domino. Sic

plane in bono rei ufu , qui fit tantum intuitu

-- Solutio.

vocationis, cum ex naturali concupifcentise

motu pars illa, quze dicitur fenfualis feu appe-

XVI. NRefpondhet i iRiuquue di&i verita-

titus, apparetrem ufurpare alio prorfus mo-

tem fic oftendit: In confeffo aft apud omnes;

do & fine, quam velit Ratio: ratio, cum grà-

quod ineo potiífimum confiftat fervi fideli-

tia cohibet hanc concupifcentiam, & a pro-

tas, fi conftanter & pure Domini fui rationes

pria vocatione, tanquam ab interprete divi-

refpiciat , & non fuas ; atqueadeo, quo is con-

ftantius & purius fic fe gerat erga Dominum

"d

nze legis & voluntatis , novit, quantum cohi-

£cclef41, beat. Sic monetSapiens: Utere quafi homo

fuum, eo fidelior fervus & charior habebitur.

v. 9.

frugi his , que tibi apponuntur. Sic utebatur A -

Sicfe Jacob focero fuo Labano probabat : //i- Genef, a,

Philip.4. noftolus, dicens: Ego didici , inquibur fum , fuf-

ginti annis fui tecum : oves tug. €9 capra fleriles V. 38.

v' 12. *

ficiens e[fe , fcio E$ humiliari , [cio & abundare , u-

son fuerunt , arieter. gregis tul non comedi ; mec

bique & in omnibur conflitutus fum, €9 fatiari , 9

captum a beflia oflendi tibi, ego. damnum omue

e[arire, C abundare , €? penuriam pati : Quafi

reddebam , quidquid furto peribat , a me exige-

diceret, perinde me habeoin ufu rerutn , ac

bas , die no&uque e[u urebar. €8 gelu , [ugiebatque

nonufu ; nam dum rebus utor, fic utor ex ra-

omnu; ab oculir sueir, ficque yer viginti annor in

tione & gratia, ut tum non minus fim fubje-

domo tua tibi [ervivi. Floc eít, effeconftantem,

&us Deo, quam finon-uterer. ltane tu , qui

hoc eft, effe fidelem ex hac parte; fedin parvis

tam facile conquereris, fi quid in ufu rerum

praecipue rebus hoc przeftatfervus Dei , id eft,

pateris ? Hinc merito fanttus Auguttinus,

maniteftius fe oftendit conftantem , & fe pure

| . f.de mo- Ha/;t , inquit, vir temperans in rebus hujus vi-

refpiceremandantem potius, quam mandata.

Nam primo de conftantia , cum frequentius

$o 2«

ribus Eccl $z regulam utroque feflamento firmatam , wt eo-

rum nihil diligat , nihil per fe appetendum putet ;

occurrant parva, quam magna, certein parvis

fed ad vite hujus , atque officiorum wece[fitatem,

etiam facilius eftfe conftantem probare,quam

quantwn jatis efl , wfarpet. utentis modeflta , non

in magnis. Efto enim occurrant aliquando

amantis affeftu. Ytemquealibi: In omnibus tali-

magna, in quibus fis fidelis; at, cum dictum

bus non ujur rerum, [ed utentis libido in culpa efl.

fit, non ex uno aut altero cafu fidelitatem

Hoec autem libido fic coerceri poteft, & de-

probari, fed ex multis ; quis non videt, mul-

bet, at deinceps non aliter, nec alio fine, re-

ta illa quotidie in parvis tantum rebus eve-

bus ullis utaris, quam prout vocatio, aut of-

nire, ubi fe probabilem fervus exhibeat ?

ficium exigit, vel permittit. QuapropFer re-

Deinde vero:de puritate , qua imperans

L.3.c.26. &e precatur pius Author : non me vincant,

potius refpicitur, quam imperium , aperte

patet, in parvis rebus, ubi nihil adeo fpe-

[^

delmit. peus neus, non me vincant caro & fanguis :

morté

non me decipiat mundus , nec me fupplantet

&andum cernitir, quod animum pelliciat

"

diabolus. Ecce cibus, potus, veftis & caetera

ad fui confiderationem, ficutin magnis. Ne-

que

R. P. Loha Bill. Man: Tom. £.

Pppp2

668

Bib'lz'othecæ AManualis Concionatorie

li

qüe enim illic magnus proventus, aut ja&ura

cobo Philothea , quod patientia opus perfe«

(

&um habeat, fed non fatis videbat; cur huic

fnagna : non indeullum decus,aut aliqua gra-

vis injuria : Unde fi quis parva & quotidiana

potius. virtuti, quam alteri perfectio adfcriba-

illa conttanter, & qua poteft follicitudine ac

tur ; Quare clariorem hujus dubii explicati-

|

onem petit; cui

j

f

diligeatia perficiat, profe&o indicabit fe unum

f

imperantem pure refpicere, feuni Deo inten-

dere , feilli uniadhzerere , & cum Davide pof-

þf. 72.

Yv. 26.

fedicere: Quidsmihieflincalo , €$ ate quid vo-

as o ub

lui fuper ierram ?. defecit caro. mea, €9 cor me-

glao, P

um, Deus cordis mei, €9 pars mea. Deus in gler-

"XVHI. li?;fpondet Af&&ta ; fuþponendo im-i In Pfal, --

v- 17'

g At Ü

)

num. lii ffbi paries faciant de vebus lmmanis';

primis ex S. Auguftino , quod omnia peccata 19

4

inquitS. Auguftinus ,clamet populus Dei : Pars

mea. Deus meus.. . Non ad tempus pars mea, fed

duc rej faciunt in homine ;; Cupiditas €? Timor ;

[

cogitate , difcutite , interrogate corda veftra , ger-

gars mea Deus in [mcula. — In parvis major eft

fcrutamini con[cientias: videte , utrum po[Jmt. e-

þn

igitur fervi Dei fidelitas , quam in magnis ;

quia inillis major conftantia,& puritas cultus

[e peccata , nifi aut cupiendo , aut. timendo. Pro-

gouitur tibi pramium , ut petces, 1d efl , quod te de-

Dei fpe&tatur , in quibus tota confittit fideli-

leftat , facis , propter quod cupis : Sed. forte non

*

[

M;atth.zs.

tas: Éuge ferve bone €9 fidelis , quia fuper pauca

fuifti fidelis , fuper smulta te conflitus, . Non

induceris donis , terreris suims ; facier , propter

quod times. Si cupiditar mon valuit , forte ti-

commeniorat Dominus , quze magna fervus e-

mor valebit. — Porro autetn fi de [cripturis contra

w t 0

gerit, quia ubi agitur de compenlanda fideli-

tate fervi, declarandum duntaxat fibi id fide-

cupiditatem venit tibi im wentem , quid grodeft

homini , fi totum lucretur mundum, anting vero

tur, in quo eft fita illa fidelitas, ut alii fervi do-

Jua detrimentum patiatur ?. veniat. etiam contra

ceantur, & excitentur ad illam exercendam.

timorem in mentem, Nolite timere eor, qui. occi-

Mattho 1Oe

Luc. I6.

Sic rurfüm alibi Dominus. Qu fidelis eft n mi-

V 280

dunt corgus , animam autem. non po[funt. occide-

nimo, €? inmajori fidelis eft , €9 qui in modico ini-

rt, Ex quibus vides, quanti referat abftinere

quus efl, €4 in majori iniquus efl ; quafi aperte

& fuftinere, cum inde vel virtutes univerfze ,

diceret, non amagnis, fed a parvis rebus di-

vel peccata ornia enàfcantur, Sicidem San-

gnofcitur fidelitas fervi, quia fzepe contingit,

&us Auguftinus de Chrifto Domino : Omnia

ut qui in magnis fidelis eft, nonfit in parvis;

qua hobere cupientes mon. re&le videbamus , ca-

vix autem fit, ut quiin parvis fit.fidelis, non

vendo vitia fecit : ommia qum vitare cupientes à

fitin magnis. Etfic primi hominis tentata eft

ludio deviabamus. veritatis , gerpetiendo deje-

fidelitasinre exigua , qualis eft pomi efus. Sic

cit 2 INon enim ullum peccatum committi. potefl ,

primi Judzeorum Regis in mora & expecta-

tione Samuelis per unam autalteram horam.

nifi dum appetuntur eà, qua ille contempfit , aut

fugiuntur ea ,. qug ille fuflinuit. Atqui in his

Sic plura füppeterent aliorum exempla, qui«

duobus aftibus omnis patientia continetur,

bus Domini fententia confirmetur , fed ipfe

Dominus in feipfo fuisque rebus geftis longe

libenter abftinere ab thibus bonis fenfibi-

libus ; & mala. omnia fuftinere ; narn cum om-

d03)v,

id evidentius manifeftat, quam in aliis. Cum

nis patientia verfetur circa ea, quze fünt carni

$m5

enim vellet indicare, quam fe conftanter &

&

accurate fidelem exhiberet in obfervanda le-

autahimo contraria, nihil autem fit contra-

rium, quam vel privari bonis, quaenaturaliter

ge peribit, inquit,potius c&blum & terra , quin

appetimus, vel fuftinere mala,quze refugimus:

omnia fiant usque ad unum Jota vel unum

apicem. Qüin & ipfe Deus optimus maxi-

Profe&o hinc manifefte fequitur, quod omnis

patientia in his duobus acibus continetur,

V. 22

Pf4o» mus, quiappendit tribus digitir molem terra , id

quos Chrittus Dominus, celeberrima illa fua

elt, tribüs hisattributis univerfum regit mun-

dum ; fapientia, bonitate & potentia , nonne

fententia complexus eít, qua fequentes mo-

$m

net: Qui vult pofl me venire, abneget [emetip[um, Lue. g.

itCuf,

hzec in minimis ragis elucere facit , quam i

€? tollat crucem [uam quotidie, Ett enim abne- V-25.

inagnis ? nonne magis mirandum, quod om-

nes capitis noftri capillos habeat numeratos,

gare feipfum , abítinere bonis fenfibilibus; & -

eft tollere crucem, fuftinere mala. Sic fan- S. Profper

c. IO. de

& ad folium arboris decidens advertat ani-

&us Profper agens de fortitudine feu patien-

mum;quam quodhomines regat & Angelos ?

vit.cone:

nonneadbonnitatem fuam maxime declarane

tias Qwf virtur, inquit, fortiter etiam talibus

biaudunentis fepugnaret , mec acquie[ceret. mol-

Cant.4. ' dam , fic fponfus fponfze loquitur: Zulnerafli

libus, qu& adjuvante Domino dura quaque , vel

Y. 9.

cor 1eum [oror , mea [pon[a , vulnerafli cor meum

in uno oculorum tuorum , €3 in uno crine colli

r jert

iui? Quid minutius unocrine ? nonne ad po-

tentiam denique 1anifeftandum illud divi

Rom. [0"

1.3. deGe- Auguftini valet di&um : Deurcreat minima cor-

Dubiuf;z—..?f.

Ya

€. 14.

nefi ad lit. pora , acuta fen[u animantia , ut mojori attentio-

ne [lupeamus agilitatem mu[ce volantit , quam

magnitudinem | jumenti gradizntir $ ampliusque

,k'lDe zglo & fientia jungendis. -

i iC

smiremur opera fo

"

rmicarum , quam onera (?a-

suelorum.

XIX. Cum qali&uando audiviffet kPhi-

Dubium IX.

lothea , fcientiam fine zelo arma fíine

Deabftinentia & füftinentia. :

milite ,

& zelum fine fcientia militem

fine armis effe, difficulter capiebat fen-

!

XVII. Audierat quondam ex .fan&o Ja-

fum

*

"W

Titulus XLV . Dulia: dfcttita.

«

fum hujus fäntentiæ -

torem quendam Auditores ad refpeGum hu-

eam itaqug flb1 fexpli-.

manum vitandum excitantem, atque inter

caripg;ät, cui .

Solutio.

alia dicentem , quod refpe&us ifte fit gravif-

XX'. Refpondet

Afceta,& utr'iu'squä necelfi:

fimus Chrifti & Dei defpe&us, quodcum fibi ..

tatem fic oftendit; nàm primo; quid efficiet

imaeinari non fatis poffet Philothea

; clarius

fcientia finezelo, cum fit hoc zeli proprium,

fcientiam acuere , excitare, & in medium pro»

id fxbi oftendi petnt cui

ducere, ütfeipfamprodatad opus externum,

quze alioquin non fié excitata lateret; & otia-

T

IT

! Ecel.2o. retur. Hincfapiens femel & iterum : Sapien-

Solutzo ;

*

n

^

32. & 41. tia ab[rondita, €$ thefaurur invifus , que utilitay

V. 17

[

B

in utrisque ? Melior efl , qui celat infipientiam

XXIL Räfpondet Afceita., idque fic often-

"

2

o osfuam , quam homo , qui ab[condit: fapientiam fo-

dit; refpe&us eo eft iniquior, quo perfonse,

am. Zingeli quogue inquit S.- Asnbr: in Pf. 118,

de quibusagitur, magisinter fe differunt, &

fine zelo nihil funt , €9 fubflantim [um amittuut

quoindignior eft illa, quae praefertur ; fed in

grarogativam , mifi eam zelz ardore. fuftentent,

umanis non reperitur tanta differentia per-

Tum paulo poft: Etquid miramur., fi Zngeli

1

d

fonarum, feu talis indignitas ejus. perfonze ,

eum habents [pfe IDeus: Pater ait , zelans slabo

quae praefertur, quam in refpe&tu humano;

7 gerufalem zelo magno. : quia Deusimagaus ; idzo

ergo non eft iniquior refpe&us quam huma-

- €8$ zelur magnur efl, C? pro uniuscujnrque. quali-

nus, Prima feu major propofitio per fe pa-

tate , ita €9 zelus, aub mediocris, aut inagnur efl.

tet. Secunda autem, feu minor facile oftendi-

Zelo vindicatur Jerufalem , ielo: Ecclefia cong»e«

tur; cum enim refpe&us humanus nihil ali-

gatur , selo fides acquiritur, zelo prudentía -po[fi-

ud fit, quam ex cupiditate placendi, vel me-

Mattt o

detur. : Dominur quoque Je[us ait : zelus domaus

tu difplicendi hominibus, aliquod. Chriftia-

m

tuc coiedit me. Et nonnullis interje&is: Ze

num opus omittere, vel óppofitum malum

lus utilis in Sacerdote pracipue, ne negligens €9

tommittere; profeCo hinc patet homines

reui[jur fit. Ac denique zelum vocat Dei vi«

praeferri Chrilto; hae funt videlicet perfonze,

tam, quafi diceret zeli minifterio Deum in

de quibus agitur, Chriftusex una parte prae-

ilis vivere , quibus przedicatur.: Quod ve-

cipit bonum, aut vetat malum; ex alia vero

roetiam zelo fit adjungenda fcientia,duplici-

mundus five homines, quibus placendi cu-

ter intelligi poteft ; Primo quidem , ut per

piditas vel metus difplicendi avertunt ab iilo

fcientiam intelligatar diícretio & prudentia,

bono.tenendo, ut impellant ad. malum. At

Deinde vero etiam peritia & intelligentia eo-

nonne eft tanta iftarum perfonarum diftantia,

rum, qua fpe&tant ad cognitionem Domini

quanta in humanis alia reperiri non poteít?

Jefu. Quid enim doceas, quod ig

2

nores; aut

Nonne fi mundus. przefertur Deo, przefertur

'. quomodo fru&uofe doceas , nifi prudenter

perfona tam indigna, quam longe indigna

- -difcernas , quid, quibus, ubi, quando? quod

efle poteft prae altera , .quze pofthabetur?

oyclare S. Gregorius in hzc verba jJob:

quaecusque. alia fiat comparatio perfona-

Job.48. v.

3. mor,

uis dedit gailo intelligentiam ?. Gallo , inquit,

rum, aut quzecunque earum fit diftantia , vel

6.

5* intelligentia de[uper tribuitur , — quia. Do&lori ue-

unius ad aliam proportio.,

;tota tamen illa

ritatis virtur difcretionis , wut moverit quibus,

differentia finita eft, & fuis terminis circum-

guid , quando €9 quomodo inferat , divinitus mi-

fcripta, cum fiat comparatio inter homines,

niflratur. INon enim una eademque cun&lis exhor-

inter creaturas, quarum alia quantumcunque

iatio convenit, quia mnec cunBlot. par fmorum qua-

aliam dignitate excedat, excelfus tamen ille

eft determinatus ; atinter Deum & hominem -

litas adfiringit ; [mpe enim aliir officiunt ,. qua a-

liis profunt.

