VI. Verfatur in veftra

riaco apparens noluit, licet multum ab eoSPirit c«

ii

&.Bern. ep.

terra füb veüir;iegp

d

A4Qe

tis ovium lupus rapax.. Sed ad Domini de-

rogata , cellam illius intrare, eo quod duos?^*

Neftorii libros licet ignorans in cubiculo ha«

E

"

ob

)

figaationem a frudtibus ejus cognofcamus

beret.

eum.

Bafilicz fine plebibus, plebes fine fa-

jn Dor pat

cerdote, facerdotes fine reverentia funt, &

II. Apoftoli, & horum difcipuli, tefte B. Ire-s.Irenzus

$m

nzo, tantum habuerunt timorem, ut nequel. 3. €. 3

nf

fine Chrifto deinde Chriftiani : Ecclefix fy-

nagogz reputantur, SanGQuarium Dei fan-

verbotenus communicarent alicui ceorum; qui

j

rl

adulteraverunt veritatem.

&l

&um eífe negatur, Sacramenta non facra

|

cenfentur, dies fefti feflivis fruftrantur fo-

lll, $.. Joannes Apoftolus volens lavari;ibiden.-

eu

cum in balneo Cerinthum vidiffet, non lotus

lolemniis, moriuntur homines in peccatis

exivit, timens, ne balneum concideret.

$p )

fuis, rapiuntur animz paffim ad tribunal ter-

japrato fac

IV. S. Polycarpus Marcioni aliquando oc- Ibidem.

ä

&pirit

u

rificum, heu nec posnientia reconciliatz, nec

currens dicend fibi: cognofce nos ; refpon-

(2

S. communione munitz,

;'

(

$. Auguft,

Vil. Heretici inftar perdicum congre-

dit, cognoíco te primogenitum fathanz,

«

' V. S. Antonius Manichzos aliosque ha-g. Athan.

eu

L3.contragant, qua non pepererunt.

Chriftianos,

Pautum enim, quos maxime Chriíli nomine fedu-

reticos adeo averfabatur, ut omnibus dice. ia Vit.

jp

Cs

ret, ne juxta quidem eos effe accedendum.

Di

cunt , jam per ipfius Chrifti Evangelium na-

tos inveniunt, & faciunt illos divitias füas

Unde & moriturus füis dicebat ; heretico-

o

rum & fchifmaticorum venena vitate meum-

üc

non fane cum judicio, fed cum temeritate

inconfiderata.

.

que circa eos odium feGtamini. Scitis ipfi,

Daurolt,

L

8. Augu&.

V1l Ut fallacius i

'n.cautïs. ovibus obr&-

quod nullus mihi nec pacificus quidem Ier-

*

in Cutec. tjer

mo cum eis unquam fuerit.

*

1.3. contra pant, lupinam deponunt fpeciem, & fefe di-

»

Y

faufum ving legis fententiis velut quibusdam velle-

VI. S. Hilarius de Auxentio fcripfit: MihiS.Hilar,

citign. "

G.lämr

non erit aliud

ribus obvolvunt, ut, cum quisque lanarum

nus eft.

" q'mm diabolug , qui.Airria-c

,

or;:ra.

u

p

mollitiem przfenferit, nequaquam aculeos

füe

Vil. S. Hieronymus de feipfo. fatebatur,S. Hier. l,

bis

dentium pertimefícat.

& omni contra

quod nunquam hzreticis pepercerit,

l'elag.

[(2

Fuga.

i

egerit ftudio, ut hoftes Ecclefiz füi quoque

Q

hoftes fierent.

S- Agunt

pa

iX. Contradicunt linguz multe; diver-

. VIII. Abbas Agathon, cum omnia de feEvegrius

u

ia Ph 30« fze herefes, divería fchifmata, perfonant lin-

alia vitia fpargi 2quo animo pateretur, utiin vit. PP.

guz multz, cóntradicunt veraci do&trinz.

u

autem audivit, quod etiam hzreticus vo-^ 9* 3 39

el

'Tu curre ad tabernaculum Dei, Ecclefiam

caretur, graviter indignabatur, caufamque

catholicam tene, a regula veritatis noli di-

[ü

rogatus refpondit: Crimina alia infirmita-

;i

Toid, &

fcedere, protegeris in tabernagulo a contra»

tis funt, & hominem adhuc Deo per fi-

di&ione linguarum. .

dem unitum relinquunt; hzrefis vero cft

191 li 70 Rc

Sn Cypro ll

X. Nulla cum t

libus commercia , nulla

füs

pertinacim & nota malitiz , quz omni mo-

N

*1.ep.3: 2 colloquia, nulla convivia mifceantur, fimus-

do fios a Deo divellit, tollens fidem, Deo

Q

:E

foi

^^f que ab eis tam feparati, quam illi funt ab Ec-

nos primo quafi vinculo unientem & ligane

et

cleííia profugi.

tem.

s.ucifer

Xl. Quomodo potueramus nos, cum

IX. Abbas Cofmas, cum juxta fepulchrum Sophron.

q

tanus a

Ep.Calari- (imus fervi Dei, vos vero fervi diaboli, in

Epifícopi hzretici fepultus fuiffet, pluribusin prato

unum convenire? . Quaudo f(ic inter nos,

noctibus clamare auditus eft: Noli me tan-5Pir.c.4e.

Conftant.

Iï:

Imp.

& vos feparatum effe voluit Deus? . Quo-

gere hzretice, noli mibi appro

pinquare iqi-

modo inter lumen & tenebras, inter vitam

mice Ecclefiz fan&e Dei.

& mortem, inter dulce & amarum ?

Quo-

X. Francifcus I. Galliarum Rex dicere fo-Florim.

| Vim 1'5' L |

CI lo.

!

modo inter fanctos Angelos Dei, qui fünt

lebat ad fuos: Si ergo membrum aligaod Remond.

femper clementiam ejus magnificantes , &

meum hzrefi infe&tum fcirem, non illud tan- * l 2«

nit

:

inter illos apoftatas , quos in vternum te-

tum vobis abícindendum darem, fed (i quem ^ 3*

cum vifurus eis tor

ex liberis etiam meis eadem nota correptum

hi

queri, nifi temet eripucf-

W

ris ab ;is?

-

adverterem , eum ipíe manu mea coníecra»

re non dubitarem,

hi

Damnum.

T

$.Leoep. XII. Quamvis fint in hereticorum fcripiïs

Qualitas..

E

fin

93« €. 15. quzdam , quz videantur eruditionis & pie-

XI. Primus hereticus juxta Marchantium Marchant,

Vs |

tatis fpeciem habere, nun

Cain fuit, unde Apoftolus Judas dicit:

Vg tr. 1. hort,

& ]

cua fünt venenis.

qua? tamén va-

" 29.

ti

ilis, qui in via Cain abierunt, illi aute

mPaü. le&.

XIIL. Mifcent re&ta perverfis, ut often-

juxta S. Thomam in viam Cain abierunt, qui

7v pIOFO l.

di

ladio

d

l, s, mor dendo bona auditores ad fe pertrahant ,

perverfe doctring fratresvfuvos inter»

€

X

exhibendo mala latenti pefte corrumpant.

b

"

lo

. Tituus XV.. Harefis.

879

À

Ral Cha- — XIT. In urbe Metis cum nobilis Catholi-

— Ó

vaff. lq 4e ; CQ

ticos multa interdum bona precipere, fed

de notis

s advertiffet, fe judices hzreticos nulla

€a, quoniam fimili veritatis tuendz fpiritu

fol, c. 2»

ratione ad fententiam pro fe ferendam addu-

non precipiuntur, minirne grata effe Deo.

cere poffe, finxit fe ipforum fidem ample-

ipti'FOPhan.

xurum, Quo pado cum paulo poft fenten-

$ VI.

Jel. bt

tia pro ipfo lata effet: Jam habeo, dixit, quod

eo9plin, e

volo: abitein malam crucem veftra abortiva

SIMILITUDINES

lo f

religione. Nonne füperioribus mec

;

nfibus ea«

— Qualitas.

&

) ha-

dem caufz mez zquitas fuit?

cüt folles interdum neceffarii funt? utMarchaat;

XCofterus

XIII. Bernardus Ochinus, eum. Épifco-

T.

ignis fopitus füfcitetur ; ità, tefte Apo-tr. r.ledt.7.

I ererens

in Dom.

patu florentino & Cardinalatu fruflratus,

Sex.

ftolo, oportet herefes effe, uc & probati ma. propof. s.

iquelr 3. c' 3.

Genevam ad Calviniftas tranfiffet , & poftea

nifefti fant, & non probatorum fervor & in. ? Cor.ru;

)QUi

*

in morte a Catholicis ad reditum incitaretur,

credulitas excitetür.

V. 19.

reípondit : Quid me vultis facere? lixorem

II. Sícuc is merito ftultus crederetur, qui D.Ireneus

VaL

& liberos abjieere. non poffum.

H cauíz

ex aurea Regis imagine liquefacta canis2dverfus

erunt mez damnationis.

FJCUS

L]

imaginem formaret, Regisque diceret for. Ht

Sophron,

XIV.. Cum B. Cyriacus Neltori

annm-mo-

mam repraíentare, eo quod antiquum au-

; VC i,

in prato

nachum Deo cormimendaret, circa nonam fe-

Spirit,

rum eflet ; ita hzretici quoque inepte agé«

"

C. 26.

quentis diei vidit.frater, qui erat in (pelun-

re cenlendi fünty dum fuas doctrinas Scrí«

?

ca, quendam afpeQu terribilem aftare & die

pturz conformes dicunt, eo quod ad easdemi

cere: Veni, & vide veritatem. " Tum in lo-

hæ'si Athm.

tuendas fententiis e S. Scriptura petitis abue

iee.ln Vi

cum tenebrofüm ducere, ubi inter feetidos

tantüur.

lum,

ignes Neftorium, Eutychetum, Apollinarem,

- ]lI. Sicut lupi famelici, una ovicula com-Ibidem,

*

ico-

Diofcorum, Severum, Origenem & alios cum

prehenía, eam ita lacerant, ut nullum ejus

Afrt.

oftendiffet, dixitilli En locus ifte pro hzre-

metnbrum intactum relinquant$ fic hzreti-

ticis paratus efít.

:

ipi

ci hodie omnia dogmata Ecclefiz corivellere

den

Daurolt,

XV. In civitate Lombardie cum hzre-

& labefa&tare conantur.

in Catech. ticus

quidam ignotus in hofpitali graviter

IV. Sicut per creaturas vilibiles, per quas$. Bafil. de

hift, c. 3.

^

MihtS lasl

tito 1 80"-'60

egrotans ad viaticum fümendum admone-

homines Deum agnofcere debebant, diabo- vera virg,

"rja, Conttà

retur, & graves in SS. Sacramentum blas-

us gentiles ighorare fecit Deum; ita, unde

h.

phemias effutiret , catus domeíticus man-

oportebat Chriftum agnofcere, fcilicet ex

$ as

füetiflimus in eum irruit , gutturque ac la-

Scripturis facris, Chrifti ignorationem intro-

bia illius unguibus laceravit ; quod cüm al-

à

m'uomra

ducere conatus eft, hareticas intelligentias

MM

tera vice faceret, tandemque, ne omnino

callide ingerendo.

eum perimeret, abíltraQus effet, hxretico

V. Sicut piratz in occultis fcopulis maris Origenes

paulo poft inter blafphemias defun&to & exe

e feEvgiu

lumen accendunt, ut navigantes ad naufra- inc.14 ep.

tra civitatem fepulto , emiffus & cavea cu-

gia perditionis fub fpe falutis obtinendz per- àd Aom.

currit ad fepulchrum , & tamdiu . conatüs

ducant; ita hzretici lumen fal(x doéctrinz

T lj

$46

eft illum effodere ,

"

"quoad -lylabori immor-

oftendunt , ut falutis füz cupidos füb hac lu-

que

tuus eft.

minis fpecie ad fid

lLde

Tbid. tit.

XVI. W/enceslaus duodecimus Bohemizx

c;ik & faludis naufragium

f

19. n« 7»

pertrahant.

É

x

Rex, quia falía politici ftatus ratione delue

VI. Sicut aucupes

f

rondem tortuam vi. Staplet, 1,

dt

füs, hzreticis liberam agendi poteftatem

Ícoillam, & aves mortuas velüt vivas in ra- füpra cit,

ia

Deo

concefferat , graviílimis fubditorum . diflen-

mis collocatas circumferunt; ut aves advo«

fionibus vexatus , & cum arma. corripuil-

lantes irretitas capiant ; ita hzretici literam

720*

fet, a fuis tur

piter de.fertus v«itam & te.-

S. Scriptarz , qu& occidit, falfo feníü velut

gnum amifit.

vifco illinunt & proponunt, ut fimplices ho-

"uf Sopbron,

ibUSi" prato

mines ad Verqu Dei avide advolaates petie

!

&e

Szïh'uct&æ'

$. V.

mauüt.

|

(an

L

. VII. Sicut improbi pueri

Pzdagogutmn éx- Cle/inent-

if

Eif:EMPLA .DOMESTICA.

cludunt; ita heretici arcent Prophetas a fua Alex. 1. 7

Vita lo 5 $

I.S

Ignatius valde cavebat, ne fuis ahqmd

Ecclefia, ne ab iisdem de falüs-do&rinis ar. 9trom.

o Florifi

* fübreperet, quod candorem fidei quo-

guantur,

"I

x

VIII.

.IG- ]'7*

quo modo inquinaret, & peregrinis opinio-

Sicut fimia omnia hominis habetä.Chryf.

an

nibus!inficeret, unde metuens, ne id per

mérpbra, nec tamen bormo eít ; ita hzrefis, ho 19 ep.

rcmCo S'

neceffariam hebraice lingug cognitionem

licez omnia Ecclefie myfteria miretur, non'"Petfe.

m

eveniret , ftatuit, ut noftri vulgatam editio-

tamen

propterea ea vera Eccle(iz funt mye -

r

nem mordicus tuerentur, quod & in Concilio

fteria.

]

Tridentino poftea decretuim füir, Eundem in

IX. Sicut tela aranet mufcas quidem & $, Hier. in

finem fíaluberrimas quoque regulas confícri-

àalia parva animalia capere poteft, a fortio- epift- ad-

píit, ut cum Ecclefia fentiamus, obfervandas.

ribus autem rumpitur; ita heretici fimpli- YP*

J wfhhanb

Vita 1. 2,

II. S. Petrus Faber ita averfabatur hiare-

ces quidem doctrinis füis decipere, nón àue

[f 1 bl,m

C. 204

ticos, ut nollet eos etiam re&te docentes au-

tem robulflioribus in fide nocere poffuat.

Vg

Pifï' I'ä

diri, aut ad eorum voluntatem aliquid in Ec-

- K. Sicut caupones,ut aufterum vinum mitiedem in -

clefia ad meliorem formam revocari ; ficut

gent, guftuiquegratius efficiant,aqua corrur- c.1, ifaiá:

li

enim, ajebat, damones verá interdum, fed

(

punt; ita heretici aufteritatem S. Scriptürie

non ex veritatis fpiritu, confitentur, ita hare-

ajori dele«

fuo fenfu corr/umpuüt, üt cum tn

— €ationé

,

E

886

dilbliotbeca Manualis. Concionatoriae

&atione quidem, fed non

XXII. Sicut corpora gravia ia centro Mareh, tt.

auditoribus hauriatut.

perinde Fru&u ab

non gravidant; ita cum herefis ad profun- 1. le&. 6

S, Ambr. 1.

XI. Sicut hydra, licet fzpius recifa, fem-

dum pertinaciz venerit, gravare conícien- PIOP*2»

tiam ceffat.

1.defide. per repullulavit, audtiorque evafit: ita hz

T

reíes, quo vehementius exícindere eas catho-

XXIIIL. Sicut peftis , ubi femel intrave- Id. prop.3.

d

lici Do&ores ftuduerunt; tanto majus incre-

rit , ferpendo femper creícit, & difficulter

6 8'

qu

mentum fümpferunt.

expellitur; ita hzrefes, ubi invaluerint, fem-

at

fira

$, Augut, XII. Sicut inter plagas zgytiacas etiam

per ulterius ferpunt, nec nifi per füummam

de decem ranz in paludibus habitantes & in domos

violentiam , aut auxilium fpeciali Dei extir-

Pl(

;

.£'i$.6 9?* prorepentes fuerunt ; ita Deus Chriftianos

pantür,

. per hzereticos velut ranas loquaces, ftrepi-

XXIV. Sicut camelus non folet bibere, Ibidem.

W; j

rüü- V' qm

tum vocum, fed non veritatem do&Grinz ha-

nifi turbet aquam; ita nec hzrefi

Gedv

te

bentes, t&diumque auribus, non cibos men-

nifi turbet rempublicam.

s ingrcdi?

9

tibus afferentes aflligit. -

XXV. Sicut navitz, fi navim dirigant fe- rid, prop.

ii

Aupertus

XIII. Sicut Moab & filii Ammon de con-

cundum ftellas erraticas, in certum aberran- r.

2

l. . in $o fapguinitate Abrahse defcenderunt, & tamen

di a vera via periculum fe conjiciunt ; ita

n2

phoniàm« genus Abrahz femper oderunt; ita hzreti-

qui hzreticas fequuntur do&trinas, non pof-

Il

ci in Chriftaum quidem [e eredere dicunt, &

funt n'pn cqmripüs errare.

]

.Xamen Chriftianorum catholicam fi

,Tim,

vertere conantur.

dem fube

Y, 16n

[/ dU

$. XIII;'

Pr

Engubinus XIV. Sicut Dathan & Abiron füb fpecie

p

Deuter.

inc. 11 pletatis Moyfi principatum adimere .cona-

vi

bantur; ita hzretici füb prztex:u religio-

I.

uia herefis graviffimutn eft þit'z'üm : Nam

m

nis reformandz legitimam Pontificum fuc-

. ipfam deftruit fidem, quz eft primum

iC

inter dopa Dei, & fundamentum coeterorum ;

ceffionem & pqteüatem'everterc moliuqtur.

li

unde hoc unice loborat diabolus, ut funda-

4

Damnum.

mentum hoc deítruat, eumque in finem fo-

Jrneusin XV. Sicut Evam decepit ferpens promit-

cios fuos illis Píalmiftz verbis excitat : Exina- Pfal, 136.

q1

prol.l.4. tendo, quod non habebat; fic hzretici pre-

nite usque ad fundamentum in ea.

Nv 70

wä Alh,

tendentes majorem aghitionem in mortem

II. Quia peftiferum eft vitium , & beredita- Marchant;

demergunt fibi credentes.

riun; ficut lepra eft peftis, unde ficut pefítetr.1.1e8.6.

.fo h

"

lib

$. Epiph.

XVI. Sicut Dipías venenatus ferpens

correpti ab aliis feparantur, & lepro(i extra ProP» à-

heref. 34.aquam, quam in rivulis haurit, veneno in-

vrbes habitare coguntur; ita idem de hzre«

fü

contra

ticis (entiendum eftt.

»

ficit, ut beftias pariter ea bibentes intolera-

Y

Manicdh^ piii fiti accendat, & tandem omnino peri-

IHI. Quia pe;mizwy]ïmn eft vifium: utpo;- Ibidem,

P

mat, ita hzretici, dum S. Scripturas velut

te quod eft femipnsrium omnis difcordiz &

fontes veritatis, veneno fuz falíe doCtrinz

rebellionis, dum religionem velut fundamen-

S, pl

corrumpunt, maximam quidem verbi divini

tum ftabilitatis tollit; & fübditorum cum ca-.

lieuii (

orexin excitant, fed per eandem certum ani-

pite confenfum & unionem convellit.

er cs,

pv

t interitum creant,

[

.«

b

IV. Quia miferrimum & trififfanum eft. vi- Tob. s.

s: Chfyfo

XViL Sicut membrunm a corpöre pra-

tium ; eo quod czcitas anims fit, atque adeo v. 12.

i

n

* hom.46. cifum vivere non potell, nec ramus ab ar-

heretncus lumine verz fidei deftitutus me-

ep. im*

bore fepatatus virefceres fic omnes hzre-

rito cum S,Tobia exclamet: Quale gaudium

p

perf.

tici ab Ecclefia fejundii, nec viram gra-

mihi.erit, qui in tenebris fede

caeli non video?

"

-(,)v, *&L lumen

tiz, nec viriditatem verg virtutis habere

poffunt. .

j

"£

V. Quia ftuliffmum eft vitium, que enim

Tdem ho.

XV UI. Sicut is, qu

i näufragium facïit, nuü-

major ftultitia excógitari poterit, quam fü-

v in c. r, dus & omnibus rebus deflitutus evadit ; ita

premz veracitati aflenfüm negare, & doGri-

Timoth. qui fide exciderit, nihil jam habet, ubi figa-

nam ab homine fallaci

i

» [celefto, & ig.qoran;e

l'

tur, aut ubi feipfum recipiat.

traditam ampleci?

Hem 1 3, XIX. Sicut fcintilla res parva eft, & ta-

VI. Quia periculofiffmum e(t vitium , quo-Hebr, 11.

[

inc.5, men, ubi fomitem comprehenderit, urbes

niam fine fide impoffibile eft placere Deo ;v 6-

Gal.

& regiones integras confumit ; ita hzreti-

atque adeo certo exitii eterpi difcrimini fe

ca dodtrina, licet in fpeciem exigua, inte-

ü

committit, qui harefin aliquam voluntarie

l

gras provincias pervadit & accendit.

ample&itur.

—ho.c difficillimum | curatü Hebr. 6.

Staplet.th. — X X. Sicut fpina, ex quacunque partem il-

VII.. Quia vitium

DTf s,

2, inDom, lam a(pexeris, aculeos habet, & pingit; ita

eft : nam, ut S. Paulus ait, impoffibile e(t v. 5.

Lï' IB.

7. voft harefes ex omni parte fodicant & ledunt,

eos , .qui femel illuminati fünt, guftaverunt

r'ent,

ä

nec nifi venenata füb iis animalia latent,

etiam donum coclefte, participes fac&ti Spi-

ritus fan&ti & prolapíi funt, turfam revocari

d

$. Gregor.

XXI. Sicut lethale poculum mellis dulce-

Nazinz, dine temperatum fuavitare fallente perime-

ad poenitentiam.

Hinc idem Apoftolus de

Ldefide. re folec; fic & harefis per blandimenta au-

talibus dicit, quod cauteriatam habeant .con« 1. Tim 4,

Mpl :

«mp : ngo ï

. rium audientium fenfus quadam labe conta-

fcientiam , quae perinde ut caro cauter

*

ith 2«

minans, contagione adhgrentes inficit.

inufta fenfam amifit.

*

$. VIIL

$

*

lïïgdusillïlï Flergss. —

881

fhtro Mu

5.4 N

callida inquietudine exagitantur, ut adver(us

At li,

ts nop.s,

€os defendi poflint, & confiderantur diligen-

MEDIA.

tius, & intelliguntur clarius, & predicantur

inftantius.

dQ

3. Ut probati manifefti fiant, r-Cor. 11.

N.proplzl

S. Augüft.

iperbiam velut vadicem Herefis tollere: nam,

quemadmodum $. Paulus loquitur,

V. 19.

tee

1 de Paft,

P Cm.

€,$8.

tefle S. Auguítino, diverfis locis funt

]L Alterum cft, ut veram regulam teneat ,*'Vin.':ent-

quidem diveríz hzrefes, fed una mater fu-

imam

éx qua hzrefes cognofcere & rclütare poffic ; Lyrín. in

perbia omnes genuit, ficut una tfater no-

talis autem eft, refte Vincentio Lyrinenfi, (j 9àm €-3»

t

ftra catholica Ecclefíia omnes Chritti

deles toto orbe diffufos.

ianos fi-

univerfitatem,ancquitatem,& confenfionem.

Si hanc unam fidem veram effe fateamur,

MIM

Ruteus in

M. *'Cæremoniasmcatbol,z'ca: magni facere : 'Quia

quam tota per orbem terrarum confitetur

h

pan, V.

Ecclefía. Antiquitatem vero, fi ab his nulla-

eod,

quod f2! praí(tat carnibus, vagina gladio, cor-

tcx arbori, & folia fru&tibus, hoc ceremonise

tenus recedamus feníibus, quos fan&tos ma-

t (e. "

religioni catholice 3 non énim folum fünt

jores ac Patres noflros celebrafíe manifeftum

ll top,

"f

Symbola militaria, quibus caftra San&orum

eft. Confenfionem denique, iin ipía vetufta-

- ltà

te omnium, vel pene omnium facerdotum

ab agminibus dzmoniorum, & religio ve-

pf

ra a falía difcernitür, fed etiam fovent nu-

pariter & magillrorum , definitiones fenten-

tiasque fectemur.

:

triunt, augent illam, atque confirmant.

1. Tim.5.

Hi. Tertium eft,

üt folidum modum te-

IIT...Colloquia &? commercia Tleveticorum falicite

neat, fecure & efficaciter concertandi, ubi

V; 16,

devuitave : Sic enim S. Paulus monuit dicens :

opus eft, cum Hzreticis , quem quidem

Profana & inaniloquia devita: multum enim

bene Tertullianus affiguaffe videtur, dum di-

"

^

proficiunt ad impietatem, & fermo ut can-

um

xis: Non ad Scripturas provocandum eft, nec Tertutlia-

cer ferpit. Super quz verba Vincentius Ly-

Tum

rinen(is, devita, ait, qua(i viperam, quafi

in his conftituendum cercamen, in quibus aucnus 1. de

nulla, aut ineerta victoria eft; nam etíi non " r2íc.

um;

Ícorpionem , quali bafilifcum, ne te nonfoe

ita evaderetcollatio Scriptararum, ut utram. * !?»

Ya«

lum tactu, ted etiam vifu affe&uque percu-

que parterm parem fifteret, ordo reruim defi-

1

tiant. Quideft profanaj Qu nihil habent,

derabat illud prius proponi, quod nunc fo-

inge d. 18f

facri, nihil religiofi, ab Ecclefiz penetralibus,

lum difputandum eft, quibus compqtat fides .

.

Y 70

quz e&'templum Dei, penitus extranea.

t

;

[

a, cujus fint Scriptur25 aquo,& per quos,

d Marns

laiasAbb, IV. .4 le&hone lüibrorum Hereticorum abfline-

&

quando, & quibus fit tradita difciplinaqua

eflett rlb

.l'. 46

ye£: Sic Abbas líaias fuafit füis monachis: Si

fiunt Chriftiani. Ubi enim apparuerit eífe ve-

T2 P0D

librum inveneris, qui dicatur eífe Heretico-

ritatem diícipling & fidei chriftianz , illic

A

tum,; cave illum legas, ne veneno mortifero

erit veritas Scripturarum, & expofitionum,

€or tuum impleat, fed in ea doctrina, quam

& traditionum omnium chriftianarum.

in Ecclefia fan&a didicifti, ita

p;&rüïte, gp ei

IV. Quartum eft, ut etiam modum effica-

^

:pälbidem

nihil addas, nihil detrahas.

cem convertendiHaredicos norit, quiquidem

j

S,Angnü. V. Prequenter a Deo lumen fetere , & oratione

in tribus precipue induítrii copfillir; — 1. Ut

(

ad petendum D E O lumen eos infliget ;

l.deutib fpcontra berefes arinare : 1a S. Auguítinus pro-

ered. $.. pria experientia doctus füafit dicens : Refta-

ficut enim coecitas corporalis non nifi extra- «

ordinaria Dei virtute tollitur, ita & mentalis

Vi' Tübn 50

bat autem aliud nihil in tantis periculis, quam

leo v t

ut divinam providentiam lacrymofis & mife-

hxc occcecatio non nifi per fpecialem Dei

rabilibus vocibus, ut opem mihi ferret, de-

favorem gratiamque curatur. 2. UItad bono-

fii»

um

rum frequens exercitium eosdem animet ;

4

precarer 5 atque id fedulo'fäþicbam..

i

nam, ut bene S. Chryfoftomus advertit, ficut $. Chryf.

(j

l

cutn au-*9- 19-

50 IX.

fole manente non przvalet nox ;

tem accefferit ad occafum, tunc occupat mune

oper, impe * x

m

ASCEPTICA.

dum. Sicquamdiu lumen [uftitiz in homine

[ü«

fuerit, tenebre erroris eum non apprehen-

it

& (yuatuor fere fant, qux Aíceta de hoc

dunt; fecus vero fiillud ablatum fuerit, quia

J

^"* vitio precipue noffe deber. Primum

non error generat peccata, fed peccata erro-

E AOET.

eft, ut cauía, ob quas Deus hzrefes permit-

rem. 3. Ut falfitatem & malam cohzrentiam

-T 13

;:

tit, bene cognofcát, ne nimium ob earum ex«

do&rinarum hareticarum oftendere conetur,

|

ortum perturbetur ; ez autem funt tres po-

& (icut Samíon vulpes caudis alligatas & ac-

j

tiffimum. 1. Ín poenam & punitionem peccae

cenías in hoftium :

3ysexb

&

Tem immifit ; ita & ipfe

rie

torum noftrorum , ficut maledicta eft terra

Aíceta adver(antes (ibi Hzreticorum doéctri-

propter peccatum Adz;, ut fpinas & tribulos

nas in cauda, id e(t, cohzrentia coliiget, feu

pl p M

igar d

2,Theff. 2 cerminaret. líndeApoftolus ait: Charitaté ve-

falfas oftendat, ac in iplos Adverfarios retor-

$. 18.

ritatis non receperunt, ut falvi fierent, ideo

quet.

VE

. fnitet illis Deus operationem erroris, ut cre-

i

dant mendacio.

2. Ad excitationem torpo-

S x

J

It

ris in (acrz Scripturz ftudio, & veritatis illu-

: & Auguft.

ftrationem: nam, ut re&te S. Auguítinus ad-

CONCEPTUS PR/EDICABILES.

nll

Tihh

kfup. Gem; vertit,ab Adveríario mota quzítio difcendi

Y

exiftit occafíio ; multa quippe ad fidem ca-

x Occafione tbematis :

Hi fümt tu-Jadev.

)

tholicam

ertinentia, dum Hxareticoru

"

LE

Les fie aqua, que fi ventis circumferun- «N

R. P. Lobn, Jibl. Man. dom, J. —

Cttt

Ur,

]

pvl

Biblio?äecæ Manuulis. Concionatorice

$52

gum

tur, €&c. explicati poffunt proprietates Hazre-

&um imitatus eos communi & concordi odio

fino

ticorum,videlicet. 1. Quod fint Nubes fine aqua,

inEcclefiatm colligatos & accenfos in ejusdem

opp

id eft, DoGtores fine vera fapientia, quz proin-

Ecclefiz meffem imittit, ac ele&um triticum

chin

dea vento circumferuntur, fcu ad függeftio-

pro viribus deítruit; quo tamen igne ipfimet

v]dc

nem fpirituum immundorum in diverlos er-

fibi quoque graviter nocent, exitumque fem-

con

rores rapiuntur.

2. Zhrbores autumnales &j in-

piternum creant, -

Vide S. Ambyoü l. 2. in

fructuofe , bis mortue , eradicate : . Quia ficut

Luc. c. 6.

]v

IV. E£ occafione thematis : Sicut . Lilium Cant. 2.

i

arbores quzedam in Autumno fructas imma-

j

turos, fpeciem, fed non fübftantiani pomi ha-

inier [pinasy fic amica mea inter filias : poteft Ec- v« 2.

j

quæ

bentes producunt, mortemque corporis &

clefia lilio ob candorem itiocentiz, fragrantiam

obf

animz,gratiz & gloriz, temporalem & zter-

boni exempli, & puritaten doctring, compara.

Jj

nam incurrunt, ideoque etiam ex horto Ec-

r Heretici vero fpinis, propter fferilzatem,

clefiz funt eradicati, quia nec meritorum, nec

ut pote qui bonorurn operum neceffitatem nee

ii

&l

fuffragiorum participes. Fluttus feri maris di-

gantes, ca omnia peccatum efie afferunt: proe

yil

pter effettus malos , quos fpinis fimiles produ-

Jpumantes confufiones fuas : Quia ficut flu&tus

, If

maris funt inguieti, tumidi, amati, cenebrofi,

cunt; nam pungunt maledictis, vulnerant

thel

Ecclefizque ítabilitatem impugnantes ; &

do&rinis, pretereuntes fpoliant bonis fpiri-

(cili

quia ficnt mare primó motu fluctuat, poftea

tualibus & remporalibus, & ficut fpine non

ululat, & finaliter Ípumat : ita ipfi primo flu-

facile excutiuntur ab iis, quos implicarunt:

fibit

[

m

Guent in fide, poítea fremunt per blasphe-

propter Jatentes bofpites, quia fic fub fpinis fe

detinent venenati ferpentes, ita füb Hareti«

idel

mias, & tandem per furorem fpumant con-

Mabiy. !

tra Ecclefiam.

4. Sidera errantia : Quia licet

cis ferpens infernalis, qui primos parentes de-

j

lucem aliquam veritatis oftendant, catamen

cepit: & denique propter famiitudinem exitusy

(f

Dils

nulli ftabili fundamento inititur. Qug omnia

quia ficut fping, igne concremantur, ita Hz-

brevius complexus eft D. Thomas, dum dixit:

retici flammis fempiternis deflinantur. Vide

?2

n

j

Comparantur nubibus propter fidei inftabili-

Fabrum conc. 9. in Dom, 7. poft Pentec.

-

)uft

tatem,arboribus propteroperum fterilitatem,

V.

E

ix occafione thematis : Zdtfendite a fal- Matth. ?.

&

€3

[2]

£

n

jiun

BuGibus propter eorum turbationem, fideri-

fis Prophetis , qui

iunt ad vos in ve[iimentis V. 18*

bus errantibus propter doGtrinz falfitatem.

ovoium , inirinficus. autem fünt lupi vapaces : pot-

BUA

ba

Matth 2 3,

]. Ex occafione thematis : Serpentes, geni-

fünt Haretici lupis comparari ob fequentés

$. 33-

snina viperarum , quomodo fugietis a ventura ira ?

caufas: 1. Quíia ficut lupi inidiantur oyibus :

Wa i. d

V. 6I

J

poffunt ferpentibus comparari Hzretici. 1.

Chrifti, & fremuntcirca caulas noCturno ma- —

Quia ficut ferpentes funt prudentes in malo,

gis tempore, quam diurno. . 2. Quia ficut lus ^.

let

eau

& ftuli in bono. ?. Quía ficutferpentes varii

pi, licet verfentur circa caulas, ftabula tamen,

junt in corpore, ita ipfi varii in erroribus. 3.

i.e. Ecclefiam, in qua oves clauduntur, in-

fen

fita

Quia ficut ferpentes repunt füper ventrem ;

trare non audent, 3. Quia ficut lupi explo-

ita ipfi omnia propter ventrem faciunt, &

rant Pafloris abfentiam, & ideo Paítores Ec-

lu

propter vanam gloriam pe&toris fui, 4. Quia

clefiarum velnecare, velin exilium egere con-

ficut ferpentes terram manducant ; ita illi non

tendunt, eo quod illis prefentibus oves Chri-

ts

nifi homines terreftres & carnales capiunt

fti incurfare non po,int.

4. Quis ficut lupi

C0l

perfidia fua. - $. Quia ficüt ferpentes, ut na-

mentis intentione duri ac rigidi nequaquam

lu$

Vb

Ícantur, rumpunt vifcera matris ; ita illi rum-

folent a fao errore deficCtere. g. Quiaficutlu-

p

peutes fidem matris Ecclefig ad Principatum

pi, fi quem verfuüta mentis füz circumfcri-

Lt

procefferunt. 6. Quia ficut ferpens Evam,

prione prevenerint, obmutefcere faciunt: fi

hz

& per hanc Adamurn fciendi & regendi inor-

autem commenta impietatis eorüm agno»

fu;

dinata cupidine decepit, totique generi hu-

vcris, jaturam pig vocis timere non poteris.

(s

tnano graviter nocuit; ita illi fimili medio

6. Quia ficut lupi animam petunt, guttur in-

d

incautos & fimplices homines, opumque &

vadunt, vitalibus vulpus affigunt. 7. Quia

honorum cupidos, decipiunt, gravequetoti

ficut lupi veftitum ovis habent, fadta przdo-

fi

Ecclefig damnum inferunt,

nis : foris oves intus lupi. $. Quia ficut lupi

li

ferpens propter hanc deceptionem a Deo ma:

ululant, & fermone facrilego beftiale murmur

u

ledictus eít, perpetuaque interipfum & mulie-

interftrepunt. Qu omnia ex S. Ambrofio

)

rem deceptam inimicitia conftituta efL, ita fi-

]. 7. in c. 10. Luc. defümpta vide fufius ex-

[2

milis peena & maledictio Hzreticos manet.

plicata apud Fabrum conc. 9. in Dom. 7.

ec

VideS. Chryfoft. hom. 45. operis imperfeGi.

poft Pentec.

Cant. 9.

[

lll. Ex occafione thematis : Capite nobis

VI. Ex occafione thematis : Z frutlibus eo- Matth. z.

l

V. 1$o

vulpes parvoulas , que demoliuntur vineas : come-

vum cognofcetis eas : poffunt explicari peffimi V« 16.

lt u

patari poffunt Haretici vulpibus, r. Proptet

fru&tusHerefum.Scilicet. 1. Cecitas &g errores ;

Yl

fraudulentiam, qua (icut vulpes Gallinis, ita ipfi

Utpote de quibus merito Chriftus dixit: Coeci

pl

animabus, infidiantur. 3. Propter feritatem :

fünt & duces coecorum. 2* Jmpietas per religio-

d

Quia ficut vulpes non manfuefcit facilé; ita

nis vérz exterminationem, S. Scripturg de-

P

nec Haretici ad manfüetudinem chriftianam

pravationemi, Sacrorum profanationem, Tra-

affumendam facile adducuntur.

3. Propter

ditionum Apoftolicarum expulfionem, SS.Pa«

inutilitatei : Quia ficut vulpes ad nihil utilis eft,

trum contemptum, odium Papz, rebellionem

ita nec Hxretici. . 4. Propter demnum Ecclefige

Subditorum excitatam, perfecutioné Ecclefiz

f

illatum, quam velut vineam florefcentern de«

& Catholicorum demonítratam. 3. Morum core

um opée*

inoliuntur. ^ Imo & diabolus Samíonis fa«

ruptela per libertatem carnis, bonor

i

Jitulus LX V. Hards.

88 E

Q

yum excïrpatïor;;m, veteris confidentiz &

XII.- Ex occafione thematis : Confundamus Gen. 11.

"üm

finceritatis exilium , odium Ecclefiafticorum;

linguam eorum , ut non audiat unusquisque vocem - 7-

Tnet

oppreffionem Catholicorum , infidias & ma-

proximi fui: poffunt hzretici edificatoribus

em.

chínationes contra Principes introdudta. Qua

turris Babel comparari. 1. Propter vanitatem

. in

videri poffunt fufius deducta apud Fabrum

intentienis , qua talío putaverunt, fore , ut

conc. $. in Dom. 7. poft Pentec..

fuum zdificium ad coelos usque pertingat.

VII. Ex occafione thematis :

ui non inirat

liC ,JO-lo.V. l.

2. Propter vanitatem laboris : quia ab opere fuo

fer oftium in ovile ovium , fed afcendit aliunde , ille

defi(tere fant coa&ti. Propter vanitatem exitus :

llc.v.n,

lm

fur eft & latro: poffunt explicari foramina, pet

Quia per divifionem linguatum audire fe-

Pen

quaz hzretici intrare folent, ut pro viribus

ipfos mutuo noluerunt. Qug omnia facile

ob(truantur.

Primum itaque foramen fuic

ex hucusque dictis amplificari poffunt.

ln

1ne

Diffoluta oita Clericorum. Secundum Ruditas (5

XIHlI. Ex occafione thematis: (s* porte infe-

inícitia Paflorum. 'Tertium Prelatorum ofcitantia

ri non pravalebunt adver[us eam: poffunt propo-

pro-

Q

é& fomnolentia. Quartum- Moerum corruptio: de

ni & refutari objectionis potiores hzretico-

quibus vide fufius differentem Fabrum conc.

rum contra noítram fidem , nempe 1. Quod

ant

j. in Fer. 3. Pent. Alio modo poteít idem

Chriíto fit injuriofa. 2. Idololatrica. 3. Prae

Yti-

thema tractari explicando origines hzrefum,

datrix Calicis (ein Kelcb- Diebifcber.)) 4. Vero

Don

Int;

ícilicet curiofitas examinandi articulos fidei,

Dei Verbo carens (Scbriftios ).

$. Rígorofa

libido contradicendi , arrogantia, avaritia,

nimis; qux omnia vide fufius refüutata tum

5 fe

(n

ambitio, luxuria, de quibus fufe difcurrit

apud Fabrum conc. 7. in Dom. 17. poft Pent.

idem Fab. conc. 8. in Dom. i. Quadrag. -

tum apud Chrift. Plaumerum & alios.

de.

VIII. Ex occafione thematis : Sénite utraque

Miatth, 15.

Tiufy

creftere usque ad me[Jem : poffuat haretici ziza-

5-' XI. ,

H

ide

niis comparari, & afferri rationes,cur permit-

tantur hzrefes, nempe. 1. Ad probationem

VMISCELLANEA.W

E

juftorum. 2. Ad Ecclefiz purgationem. 3. Ad

Qualitas.

f Mathj

Scripturz facra illuftrationem. 4. Ad Fide-

Auguftinus recte hereticos cimicibus S. Auguft.

aii v lp

LS.

lium correctionem & augientum. j. Ad poe-

comparat , qui, dum vivunt,

- l. 4. in Ju-

pf

nam paccatorum. Qauas rationes fufius pro-

dent, mortui autem foctent.

Am or

; lian« c. 9.

DC

bat Faber conc: y. Dom. j. poft Epiph.

bus

ll. Breviter, fed bene hzrefin defcripfit Ap.March

Matth 16.

