poteftatem, habet vequitatem.

lentiam ambivit, quafi habiturus fuerit a fe ,

Manfi

XVIII.Quando Perfze & Medi

fub Cyfo Ba-

nonab alio, & fine meritis habere voluit; Dei

di.16..4. byloniam funt demoliti, tali in eam tyranni-

fimilitudinem concupivit, noo caufa imitatio-

de fuut debacchati ; ut ne infaotibus quidem

nis, fed poteftatis: fubditos habere voluit, &

pepercerint, ut hac ratione totam extirparent

nulli fabjectus effe concupivit; ficut enim ftel-

Babyloniorum progeniem.

Porro idipfum

la, quaefolis eft prodroma, & in latino lucifer

nobis quoque idem Pfalmifta confulere vo-

nominatur, omnes aliss ftellas fplendore &

luiffe videtur, dumait : Peatus , qui tenebit, €9

pulchritudine antecellit , itafpiritus hic rebel-fob. 40,

allidet pavvulos fuos; nam S. Auguftinus ibi-

lis inter reliquos Angelos erat. Unde in Job v.14.

dem in Gloffaait: Beati, qui nafcentes cupi-

deillo dicitur : /pfe e/ principium viarum Dez.

ditates,antequam robur accipiant;allidunt; fic

Etin Ezechielelegitur : /z delczis pavad:ff Dei Ezech,

enimfaciliusvincuntur. Sic quoque ad perni-

J'uiffi , owitiis lapis pretzofus opevimentum tuutmn.28. V. 13.

ciofum ferpentis femen extinguendum Deus

Etalibi ineodem Propheta dicitur : Cedri zon 31 8

ait: Jgimicitias pouam quter te , ? multeremi, C?

Juerunt altioves illo 22 paradifo Dei ; at vero

Jemen tuum , €? femen illius ; femper enim pri-

quia propter füuam fuperbiam przevaricatus eft,

j

mós motus; primasque ad. peccatum fugge-

hinc de ipío dici

D

poteít: Szcu£ /umm e2u5 , itaPf, 138;

4

ftiones necare & opprimere oportet , quia hze

€» tenebve ejus.

Y.17.

femen & maledicta ftirps funt hujus ferpen-

XXII. Alii hoftes paulatim & cum tem-Man&

tis; Nam, ut Chriftiane ad propofitum no-

pore inimici effe definunt , quia voluntas eo-dif. 2. n.8.

VT*'Senec.

ftrum Seneca inquit , nonobtinebis , ut defi-

rumtandem aliquando ad pacem difponitur &

ep. 1. 6.

nas , fi incipere permiferis; imbecillis eft pri-

inclinatur; atvero daemon inflexibilis eft, prze-

mo omnis affectus, deinde ipfe concitat, &

terquam quod Job de illo dicat: O//a ejus velut Job. 4.

vires, dum procedit, parat.

Jifüula evis ,cartilago ejus quaft lamina fevrem ; V V8

fus Gabaoni-

örigegeä

0. T. if

' XIX. Reges Chanaan adver

ideo, tametfi a nobis perfzepe vincatur, nun-

detur.

.

Ened

t;as , €0 quod fine ullo cum ipfis communicato

quam t?.men animo Ífuo defpondere vi

9

Unde

496

— Bibliothec Manualis Concionaterieg

Unde non fine myfterio Beglzebub, id eït,

nihil ad hoc illum permoüifï'e , nili quod invi-

. | slüdM

Deus mufcarum appellatur, quiahae quanto

dize Spiritus hominum damnum fuum compu-

frequentius abiguntur, tanto communiter

tat lucrum, & quod perierit hominibus, hoc

( Ang.

importunius redeunt.

fe exiftimat acquifiviffe.

Verum enim vero ,Ifa.27. X«

] de ul

quod cun&is aliis deplorabilius eft, inimicus

^X

| Damnun).

homo zizania ifta ex omni parte agri füperfe-

Tpiderm

miaavit.

Inlíaia hzec verba fatis ditficilia le-

XXIII. Quando in medio falutaris feminis

guntur: Super Leviatbam fevpentem vetlem.

fol. S.97. deprehenfa funt Zizania, fubitoilla non ab a-

Quae Vatablus ita. vertit: oblongum, inftar

lio feminatore fparía fuitfe didicerunt agrico-

vectis, additque: vocatLeviathanferpentem .

$.0

Mstth.13.]12e , quam ab inimico & adverfario: Inimicus

oblongum , quod dicio diaboli

ioP/

v. 28.

mnundum occupet.

x

ffete totum

H

ho

homo hocfecit: Circa quam parabolamidem

D. Chryfologus in alio quodam fermone ait:

XXIV. D. Chryfoftomus ultima D

omilis. Chpyf;

fuperfeminavit zizania, ut quid? ut periret

cze orationis verba, fcilicet: Se4 Jibera mos a apudMan-

Dominica meffis ; fed hoc ad lucrum quid per-

malo: exponens, dixit: Hoc.eft a diabol

01, 1 diic- 2.

tinebatinimici ? quodnam ex hifce fuperfemi-

qui totius mali & authoreft, & origo 5 dia-

natis Zizaniis referebat emolumentum? num

bolus natura cceleftis fuit, nunc eft nequitia

forte per faperfeminata hzec zizania agrum ad

fpiritualis , aetate major faeculo, nocendi ufu

fuam utilitatem foecundandum effe credebat,

tritus, laedendi arte per'tiffimus, upnde non

aut melfem propterea fuam fertiliorem fütu-

jam malus, fed malum dicitur, a quo eft o-

ram effe confïdebat? refpondet San&us , aliud

mne, quod malum eft.

gæäaææsæäææäsægaäääæäaæäææagäaæäaäüäæææäæææäwæ

TITULUS . XXXFIEL

DESPERATIO.

]ien ít

j

zm. i

$.

I.

Drzmgzum.

|

f

QUOAD ESSENTIAM.

VIL Impius, cum in profundum venerit Prov. c.

peccatorum , contemnit: fed fequitur eum r&.

ignomina & opprobrium.

N

F'De]ïm'-t'z'o.

l.

VIIT. Defperavimus

poft cogitationes jer c. 1g.

$ Eier,

nofiras ibimus, & unusquisque pravitatem

Vpi..

S. ';I'hom*.

ft vitium, qüi homo ex falfa exiftimatio-

cordis füi mali faciemus.

20 20 qo 200

ne de Dei omnipotentia & mifericordia

IX. Defperantes, femetipfum tradiderunt Eph. c. 4.

&. I.

credit, eum non poffe, aut non velle

impudicitize , in operationem immunditize

$ Àng,

peccata remittere , atque adeo confecutio-

omnis, in avaritiam.

fer.5$,

nem seternze beatitudinis fibi impoflibilem

X. Felix , qui non habuit cordis

de temp,

eífe.

fui trifti- Ecdcas.

tiam, & non excidit fpe fua.

Davifio.

$

IH

Beviiack — IL Dividitur hzec defperatio a Beyrlinck

v.defpe- in tres fpecies , videlicet in defperationem

EX SS. PATRIBUS

eat.

beatitudinis confequendze , remiílionis pecca-

ET DOCTORIBUS.

-

torum obtinendae , & da

.

mnationis 2eeternae

evitandae.

$

I

Fug a.

EX S. SCRIPTURA.

I.J Lat

ro agnovit, Petrus negavit. In Pe—s; Aug.in

Toíem,

t

ro demonfítratur, quemque | juftum lib. de

/

Qualitas.

non de fe przefumere , in latronenullum im- (ymb.

181,de

pium debere diffidere converfum.

Timeat

lemp.c

ignoras, quod p

D

a.Reg.c.r./I; An

tio?

griculofa fit defpera-

ergobonus, pereat perfüperbiam , & malus

non defperet per multam malitiam.

Job. c. 17.

II. Quafi in profundiffimum infernum de-

II. Nemo diffidat, nemo veterum con- qqem fer.

Ícendent omnia mea; putasne faltem ibi erit

fcius peccatorum praemia divina defperet: 6.

requies mihi ?

Ill. Quarefa&tus eft dolor meus perpetuus,

novit Dominus mutare fententiam, fitu no-

S.Cypx

]er; €. 15.

veris emendare delictum.

etm, i

& plaga mea defperabilis renuit curari ?

III. Nullus defperet veniam, etiamfi circa c 164.1.5,

EE

Ibid. c-go'

V. Infanabilis eft fra&ura tua, pefífima

0m,

finem vite ad ponitentiam convertatur;de fummo

plaga tua.

unumquemque enim Deus de fuo fine, nonbono.-

Mich. c.3.

V. Super

hoc plangam & uiulabo ; quïa de-

;

de vita praeterita judicat.

fperata eft plaga ejus.

IV. Incumbit (id eft ,

innitur) virtuti S. Ambr.

Job.c.1s. Vl. Non credit, quod reverti poffit de te-

nebris ad lucem, circumfpecans undique

fzeculi, qui defperat de adju;orio XDei.

fub. Maye.

l

gladium.

V. ln

|

Titulus XXXVAIL . Defperatio.

497

$.1Iüd. 16

V. In vita hominis finis quzerendus eft: quo-

digos fufcipit reverentes, & (velit, nolit Nova-

niam Deus non refpicit, quales antea vixeri-

tus hzereticus ) omni tempore Dei gratia re-.

mus fed quales c.rca finem vitze fuerimus

clplt poenitentes.

P 2

SAu

VI. Nemo defperet: Judam traditorem non

XIV. Mifericordize Domini Dei nec menfu- S. Leo a-

] de uul

ponit,

tam fcelus, quod commifit, quam indulgentize

ras poffümus ponere , nec tempora definire , pud Pa-

defperatio, fecit penitus interire.

apud quem nullas patitur venize moras Vefa CIes8 . 4.

Ibidem.

VIL. Ne defperando zugeamus peccata,

converfio.

À ii ——

ne

poZo c. 18.

pofitus eft poenitentive: portus :

rurfus,

Íperando augeamus, datus eft dies mortis

I)amm:m.

incertus.

XV Qui de venid peccatorum defperat, S.Chryf.

S.Chryf.

- VIHI. Nolomihidicas: Blasphemus fum :

negat, Deum eífe mifericordem. -

Et ma-

in Pf. 5o

Nolo dicas, perfecutor fum, immundus fum:

pæmä ^

S ht

hom. 1.

Habes omnium oftenfiones, vis in novo tefta-

gnam injuriam Deo facit, quia de mifericor-

lpllü Mm-

dia ejus diffidit.

T

mento, visinveteri ? [n veteri David, innovo

XVI. lllius zeternze civitatis januas noblsS 1fd.

2

Paulus. Noloexcu'ationes mihi afferas: No-

fiducia la-!

yda

defperatio claudit, fpes aperit,

fmo

loignaviam praetendas.

Peccafti, pcenitere.

tum praebet mgreü'um.

bono.

Millies peccafti ? millies poenitere. Hoec aífi-

duz infundo medicamenta &c. Silapfus es;

$. IV

N

A

poterisfurgere. Inutramvis partem habes li-

EXEMPLA SACRA

berum arbitrium. . Si vulneratus es, adhibe

tibi curam, dum vivis, dum fpiras, etiam in

Defperatio punita.

ipfole&o pofitus etiam, fi dici poteft, animam

efflans, ut jam dehoc mundo exeas.

Non im-

I.

ixit Cain ad Dominum: Miajor eft ini- Gen. c.4.

pedltur temporis anguftia mifericordia Dei.

quitas mea , quam ut veniam merear.

Quid enim eft peccatum ad Dei mifericordiam?

Hmc a facie Dei ejectus, profugus fuper ter-

tela arane, quze vento flante nusquam com-

ram, vitam in perpetuo timore transegit.

Idem in

paret. -

li. Jadas poftquamChriftum triginta argen-

reem. in

IX. Si peccata & magnitudine & numero

teis vendidiífet, poenitentia du&tus retulit pe-

fa

poffunt definiri. Miferationes autem Dei ne-

cuniam, & abiens laqueo fe fufpend.t fufpen-

Prov, Qs

que magnitudine, neque numero poffunt cir-

fusque crepuit medius.

n

cumfícribi, fine dubio non eft, cur defperatioad-

Il In Imperiali civitate Lubecenfi quze- Spec. Ex-

hibenda fit, fed agnofceuda mifericordia Del,

dam venerabilis Matrona atque Confulis uxor empl. v.

t 6

S. Hier.

& commiffa peccata deteftanda.

erat, quae uno partu tres filios fadit, quorum defpera-

ratio,

X. Nunquam fera eft converfio.

Latro de

unus elephantino morbo percuffus fuit ; al-*

m

Epift. 7..-

cruce tranfit ad paradifum. Nabuchodonofor

ter fübmerfus eft; tertius vefo, de quo nobis-

ho

Rex Babylonis poft efferationem corporis &

eft fermo, propria manu peremptus eft. Sed

cord s mentem recepit humanam.

quo ordine, quove modo, quoitem merito hoc

S. Aug,

XI. Forte cogitat aliquis, tam gravia fe ad-

fa&um fit, ego, qui ipfum, fimiliter & germa-

fer.58

Ed o

detemp.

mififfe peccata, ut jam Dei mifericordiam pro-

nos fuos, & omnem parentelam optime novi,

mereri non poffit; abfit hoc a fenfibus omnium

brevius atque füccintius, quam potero, inti-

peccatorum. O homo, quicunqueillam pec-

mabo, ut hujus exemplo juvenes florentis ju-

càtorum mult.tudinem attendis, cur & omni-

vente ?etate confpicui, & facile in quam-

potentiam coelett's Medici nonattendis ? cum

cunque partem flexibiles difcant, & parenti-

enim Deus velit mifereri, quia bonus eft; &

bus debitam veneranonemlmpendere, & fuoe

poffit, quia Omnipotens eít; ipfe contra fe di-

lafcivize indomitam concupiícentiam refrze-

vinze bonitatis januam claudit, qui Deum fi-

nare.

Difcant iterum, & iterum difcant, fce-

bi mifereri, aut non velle, aut non poffe cre-

minarum - devitare confortia, cum nec ru«

dit, eumque aut bonum, aut Ommpotentem

beus in fanguine bellicus enfis tot milites

. effe diffidit.

ftraverit, quot pudibundos juvenes puella-

i Aug j

In ferm.

rum confortia proftituere.

Haec fan&iffi-

V

b, de

181. de

XII. Nuaquam Deus fpernit poenitentiam ,

ymb

temp.

fi ei fimpliciter & fincere offeratur, faícipit,

mum David polluit,

hsec fapientize vaftum

libenter accipit, ample&titur omnia, quatenus

facrarium Salomonem infatuavit, hzec robu-

Et infra ;

ftiffimos Samfonis lacertos vicit, ut evidens

eum ad priorem ftatum revocet.

Donec fumus in hac vita, quantacunque no-

daretur argamertum pofteris, nullam fanctis

acmdennt peccata, poflibile ePc omnia ablui

tatem, nullam fapientam, nullum robur five

jn

er poemtentlam.

potentiam inter fceminarum confortia inde-

Cy»r.

XIII. In eodem articulo temporls, cum jam

mnes remanere. O utinam nunc mihi conce-

ferm, de

anima feftinatad exitum, & egrediens adabia

deretur; in tam fublimis altitudinis montem

ecna

om.

expirantis emerferit , poenitentiam clementif-

confcendere, ubi omnem adolefcentum virgi-

Jf I

ä

fimi Dei benignitas non afpernatur: necferum

neam multitudinem me audire contingeret,

Ief m

eft, .quod verüm ; nec irremiffibile;quod volun-

quam altis vocibus proclamarem : O vos o-

oto»

tarium ; & queecunque neceffitas cogatad poe-

mnes adolefcentes , qui tranfitis per viam,

mtudmem necquantitas criminis, necbrevi-

attendite , & timete, ne hzec foeminei deco-

| Ambfo

ris profundlfüma vorago vos forbeat

Quis

ub Mafco

tas temporis, nec horae extremitas, nec vitae

enormitas, fi vera contritio, fi pura fuerit vo-

fcit, fi vel unum ex illis Hoc valido clamore

luptatum mutatio,

excludit a venia, fed in

cautum efficere, ne in tam vaftam, quamifte,

amplitudine finus fui mater chantatls pro-

de quo d1&urus fum, perditionis charybdim

abe«

A. D. Lobu Dibl. Mag. 0m. £.

rr

:

498

Bibüiothem Manwlis Concionatoria

laberetur. Sed ne ante hiftoriam diffluamus,

mo matris, & in confufionem totius generis

fe

nuncreseainchoanda. Erat iíte tertius juve-

fui, cum ipfa meretrice in publico lupanará

p/

nis ( de quo fuper narrationem incepimus )

deinceps habitare delegit, ubi poft confumptas

n

elegans forma, decorus facie, ingenio acer, ve-

fericas veftes, poít famem, poft fitim, poft in-

p

fte pretiofus, divesrebus; fed amore foemina-

digentias multas, moeftus & d efolatus, gravif-

cï

rumnimis effufus. Unde poftftupra virginum,

fimas primum febres, dehinc defperationem

. poft multos abufus fcortantium meretricum ,

acerbam incurrit, quibus per dierum vices

tandem impegitin unam earum, quze forma

crefcentibus, cum molem miferiae fuze diu-

viucere dicebatnr omnem pulchritudinem

tius ferre non poffet, morte exofis rebus ter-

[

Lubecenfium puelarum. Et hzc tam forti

minum imponendum zeftimavit. Verum ne

D.

amoris vinculoligatum miferum in fua duxit

quis hujus tragoedise exitialem effe&tum im-

)

caftra captivum, ut nec perditio familiarium

pediret,, excogitata caufa, foeminam, fe am-

rerum, nec refracze libidine vires membro-

plius vivum non vifüram, quopiam deftina-

f

rum, nec timor Dei, nec gehenn»ze terror, nec

vit, qua egreífa, cum folus & absque arbitris

honeftas publica, nec amicorum . correptio

mifer domi remanfiffet, e coquina cultrofum-

f

privata eum: ab infaufto meretricis concubi-

pto proceífit in hortum, & ia omnelatus va-

(

tu valuerint feparare.

Qua ex re factum eft,

gum lumen circumferevs, cum nullum vide-

g

ut omnibus confuümptis, atque cum meretrice

ret fe prohibere potentem, diífutis veftibus

t

ifta diflrractis, rebus neceffariis inciperet indi-

pallidum morbo pectus nudavit, & tento ad

!

gerel

Quod ubi vidit mater, nam pater de-

ligneam horti maceriam fine manubrii, ne fci-

t

fun&us erat, quando ifta agebantur, filium vi-

licet vi ruinze cederet, tanto impetu fe in cul-

j

delicet füum indignam natalibus incurriífe

telli exafperatam atque obviam aciem egit ;

pauperiem , commotis füper eo vifceribus

ut firmiffimo pe&oris offe transfoffo ferrum

?

(

charitatis, quia pia erat, femel, bis, ter, ite-

univerfis pertranfitis, etiam dorfi fpinam, quze

Cafariüs

rum atque iterum non modicam pecuniarum

e regione erat, violaret.

Tali igitur vulnere

Liba674

fummam indigenti donavit, monuitque cum

faucius corruit in terram, & profluentem fan-

](

lacrymis, ut Dei memor, generis item & ho-

guinem cernens, vehementiori ccpit furia a-

:

noris, atque etiam falutis fuze, meretricem

gitari, quod in tanto cruoris profluvio atque

defereret, atque de czetero laícivize fuze im-

inter tam acerbas anguftias exofum fibi Spi-

petus virili animo cohiberet. Sed heu! ful-

ritum non valeret exturbare. Pavenda res ?

fere czeco lumina, furdo cecinit philomela.

videres eum fixum adhuc in pectore cultrum,

Non enim potuit chalybeas illas amoris ha-

.quantum ex certis fignis in funere patuit, vio-

benas dirumpere, quibus tenebatur foeminze

lenter in gyrum agitare, lacerare vifcera, óc

alligatus, & dura damnationecaptivus. Tan-

fceleftum animum in manum daemonum non

dem cuim videret mater, quicquid filio tri-

tam emittere, quam fugare.

Rediit, his pa-

bueret, in ufus cedere meretricis, & nihilo-

tratis, domum infelix foemina, & cum in hor-

ïï

minus dulcis pignoris fui animum, nec sere,

to videret dulcem amafium fuum in mortem

nec prece poffe revocari, cor obduràvit , clau-

propriis mauibus cortuiffe, intremuit, pal-

fit manus,nihil tribuit paupertate gravato. Sa-

luit, & in terram decidit. Tandem refumpto

tius enim duxit, filium unum & folum egere,

fpiritu, cum ad fe effet revería, importunis

quam ipfam fimul cum filioindigere. Videns

clamoribus totam viciniam convocavit, & o-

igitur adolefcens, cum facie fimul & animum

mnibus per oftia intrantibus, infufa lacrymis,

matris circa fe eífe mutatum, nec agi res fic-.

rem, ut erat gefta, enarravit.

Et fic per to-

uti heri & nudius tertius, egeftate & meretri-

tam civitatem de morte juvenis flebilis fama

cemalis confulibus ufus, non femelaut bis,fed

ferebatur.. O quam vehemens anguftia cor il-

pluries aut multis vicibus nudato enfe in ma-

lud maternum comprehendit, fodit, laceravit

trem irruit (horreo. dicere) fub pedibus ftra-

in ea hora, qua fibi a narrantibus dicebatur :

vit. Minabatur item, fe colla fciffurum, nifi o-

Veni mulier, fide filium tuum, jacet enim in

cyus data pecunia duriffimae fuaze neceffitati

horto proftratus, & Spiritus ejus non eft in

fuccurreret. Mater vero fub acerbi hoftis gla-

eo.. lpfe fe ferro fodit, ipfe fuurm fanguinem

dio intrcmuit, aítri&a tam infperato periculo,

fudit, ipfe nunc in te exhibitze crudelitatis

invita licet, quicquid tamen exigebatur, dona-.

fupplicia pendit.

Cerneres procul dubio ad

vit.:Nulli tamen parricidae fobolis faze auda-

tantze tragcedide nuncium , matrem quafi le-

ciam,atque crudelitatem audebatindicare, ve-

zenam raptis catulis, irrugire, pallefcere ora,

rita; ne forte, fiprimores civitatis, quorum in,

totum corpus intremere, ad locum facinoris

judicandis criminofis rigida zequitas orbi no-

non tam modefte ire, quam infolenter curre-

ftro patet,rem, ut fama erat, perciperent,etiam.

re, quo cum veniífet, & vidiífet inter coru-

in fi'ium. fuum grav ífimee improbitatis reum,

fcos rofarum flores, & albefcentia lilia cruo-

feveram vellentíententiam fulminare. Tacuit

re rubicundum, fed morte pallidum dulce

ergo, & filentio quam arctiffimo potuit, quae

pignus, tantze miferie onus non ferens re-

circa eam per filium agebantur, celavit, fed

pente in terram corruit, & quafi,una cum

repente ( nefcio, quo proditore) tanti facino-.

filio moritura expalluit.

Flebant omnes,

ris fama per omniam aures ferebatur, quo-.

qui iftis intereract, fed ipía pree nimia men-

circa. convenerunt amici, & communicato

Tandem ta-

tis anguília flere non potuit.

invicem confilio,.juveni fub interminatione

men paululum refumpto Spiritu lacrymari

vitze fuze , nematrem fuam de cietero enfe ter-

uberrime coepit, & madidis oculis in metetri-

reret, praeceperunt. - At ipfe coercitus atque .

cem reflexis: O mulier, inquit, quid fecifti ?

eonfufus rigorofo mandato, ftatim exiit do-

v fige-

Maledica fit pulchritude tua , qu

nerofae

'itulus XX.XZX V. D.lü?emtb,

-

nerofz prolis mex antea animum non fodif-

dus effet, ad molendinum venit, oftium ape-

E

fet, hodie horribile ferrum iiiud ejus pectus

ruit, introfpexit, in quo horrendam vifionem

non intraviífet.

Va igitur tibi, quae hujus

vidit. Stabant ibi equi duo nigerrimi, & vit

miferixs caufam tribuifti ! His igitur fimili-

duidam deform:s ejusdem cclorisjuxta equos,

busque verbis aftantem populum in fletus con-

qui dicebat ad ruilicum : Feftina, afcendere

citavit. Pofteraigitur die convenerunt amici,

equum iftum , quia propter te adductus eft.:

& multa fumma obtenta a judicibus licentia,

Expalluit ifte, & contremuit, quia jubentis

ut miferum funus fepeliri potuiffet ( nam fe-

vocem minus libenter audivit. Cumque ad.

candum leges flammis dari debuerat) in pro-

talem obedientiam impzratus effet. iterato.

vanum coemeterium, quod a parte Aquilo-

clamat diabolus ; Quid tardas?. projice ve-

nari Cathedralis Ecclefiae fitum eft, fub Ti-

ftem, & veni. Erat autem crux, quam fufce-

lia, quae venientibus per forum equorum vi-

perat, eidem vefti affüta.. Quid plura? virtu-.

detur , infelicem glebam illam terrze tribue-

tem diabolice vocis per defperationem in

1

runt. Ubi cum per folam & unam noCtem fe-

corde fuo fentiens, 4 jam refiftere non valens,

pultus jacuiffet, tantum in craitinum tumuli

veftem rejecit, in molendinum intravit. e-.

terra videbatur concidiffe, ut ex hoc nonnulli

quum, imo diabolum aícendit, Afcendit &

conjicerent, d2emones, qui animam tulerant,

diabolus equum alterum, & fub multa cele-

etiam corpus abftuliffe. Sed quia hoc proba-

ritate fimul dedu&i funt ad diverfa loca pee-

tum non habeo, temerarie hoc affirmo, licet

narum; in quibus homo mifer patrem & ma-

ipfeviderim fepulchricongeftam arenam quze

trem miferabiliter vidit, al'osque plurimos ,

tempore humationis reliquze terrae eminen-

quos defuo&os ignoravit.. Oftenía eit eiin eis-.

tior relinquebatur, in. craftinum usque adeo

demlocis ignea fedes, in qua nulla potuit effe

N

decidiffe, ut vix

;

fi quis ibi fepultus e[l"et,poïf-

EM

quies, fed leffio poenalis, & poena interminabi-

fet agnofci.

s

lis, di&umque eít ei : Modo revertere in do-

: Czfarius

IV. Eo tempore quo magifter loann

es Xan-

inum tuam, poft tres autem dies exuto corpo-

Lib.2.C7- tenfis fcholafticus & magifter Oliverus Co-

re reverteris in locum tuum , & mercedem

lonienfis fcholafticus, crucer contra Sarace-

tuam accipies infedeifta. Mox a dzemone re-

nos przedicabant in dicecefi Traje&enfi, erat

du&tus, & in molendino depofitus, pene exani-

- jbi quidam rufticus, fi bene memini, nomine

misrelictuseít. Inventusibi ab uxore & fami-

^ Godefchalcus, opere ufürarius; ifte cum cae-

lia, atque in letam deportatus, cum require-

teris non ex devotione, ut poftea patuit, fed

retur, ubi effet, unde veniret, refpondit : Ad

ex circumítantium importuna admonitione ,

locainfernalia ductus fui, hzec atque hzec ibi-

cruücem fufcepit.

Cumque difpeufatores ex

dem vidi: Oftendit mihi in eisdem locis du-

mandato Innocentii Papze pecuniam redem-

&or meus fedem unam, & dixit, quia mihi fo-

ptionis colligerent a fenibus, pauperibus, &

ret praeparata, & quia poft tres dies receptu-

rus eífem mercedem meam in ea. Vocatus eft

infirmis, idem ufurarius fe pauperem men-

tiens,cuidam difpenfatori circa fummam quin-

fub celeritate Sacerdos, &rogatus ab uxore,

que marcaram dedit, talique dolo Sacerdo-

ut pufillanimem confortaret, defperatum eri-

tem circumvenit. Triftati, funt poftea vici-

geret, & ad ea, quaxe funt falutis, hortaretur.

ni ejus, quod dediffe potuiffet quadraginta

Quem cum Sacerdos. admoneret, ut contri-

marcas, nectamen exhaeredaffet liberos fuos,

tionem baberet de peccatis fuis, & ut puram

.quod ipfe praetendebat.

Deus autem, qui

faceret confeífionem, dicens, neminem de-

falii non potuit, ejus fallaciam poftea terribi-

bere de Dei mifericordia defperare; Refpon-

liter conclufit.

Sedebat mifer in tabernis

dit: Qui profunt verba ifta? Non poffum

Deum provocans, ejusque peregrinis expro-

confiteri, fuperfluum judico confiteri, quod.

bransin hunc modum : Vos ítolidi mare tran-

de me difpofitum eft, neceffe eft impleri. Se-.

libitis, fubílantiam veftram expendetis, vi-

des mea parata eft, poft tertium diem illuc.

tamque veftram multis periculis exponetis:

veniam, & fecundum quod geífi, recipiam :

Sicque fine contritione, fine confeffione, fine

ego vero cum uxore, & liberis meis domi

' gelidens propter quinque marcas, quibus re-

viatico, & facra unctione, tertio.die de

lu

demi crucem meam, fimilem vobis habebo

&us, in inferno fepultus eft.

V. Narrat Bernardinus deBu

inercedem. — Sedjuítus Dominus, ut palam

fto, de adolä- Bernard.

oftenderet , quantum placeret labor, & ex-

fcente valde diffolutis moribus , quia'fido fzepe

de Buftis

penfee peregrinantium , & quantum ejus o-

Sodali de feria poenitentia admonitus, eam jo-

. ,"M!

culis difpliceret dolus, ac blasphemia detra-

co aliquo, aut futura, fub mortis tempus, con-

heetis, hominem miferrimum tradidit fata-

verfione femper eludebat. Non diu poft, cum

n2e, ut difceret.non blasphemare. Nocte qua-

in gravem morbum incidiffet , effetque mortis

dam dormiente eo cum uxore fua in proprio

periculum, iterum iterumque de initituenda

molendino, domo fus» contiguo, motum

tandem confeífione ab eodem fuo contuberna-

quafi rotze molentis audivit, clamansque ad

le, propofita Dei mifericordia, quam toties fa-

puerum, dixitei: Qui admilit molendinum ?

nus & valens in futuram poenitentiam praete-

vade, vide, quisibifit. Ivit puer, &rediit. Ni-

xuiífe, admonitus eft, fed furda aure, & obfti-

mio enim horrore percuffus, procedere non

nato animo ad propofita bene monentis confi-

potuit. Cuidominus: Dic, quis eftibi? Re-

lia. Hic ergo triftis ab z2egroto ad nocturnam

-fpondit: Tantus horror ad oftium molendini

quietem recipitfefe, fecundum quam vifus eft

me invafit, ut compellere redire. Et ille:

fibi videre Chriftum , qui eo habitu, quo a Pi-

etiamfi diabolus ibi fit, ego vadam, & vi-

lato olim de lo

fuperiori Judzeis, lacero fla-

&

debo.

Inje&aque toga fcapulis, eo quod nu-

gellis corpore,

capite fpinea corona faucio,

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. I.

Rrir 23

'exhi-

Bibliotheee Mannalis: Concionatorim.

500

eichibitus eít, ægrotahti focio adftaret, & ita

tali pcena plexus, de tormento cotporis tranfis

COQföTïO :

vit ad tormentum aeternae damnationis. Noe»

alloqueretur: Ecce lacerum fpinis caput, &

|»

totum vulueribus faucium corpus: fed & ecce

&e quadam infra ftatutum tempus Bertolpho

apertum latus, his tibi etfiin diguo, parta, pa-

dormiente in ftrato fuo, tantus effe coepit cir-

rataque eft Dei mifericordia, fi modo vitam

ca domum fragcr arborum, tam vehemens

tuam praeteritam deteftatus, ad nie converta-

flatus ventorum , ut ipía animalia ftuperent,

ris. Adbezec?eger: Scio,inquit, Domine, ma-

& vix fuis locis intra clauftra ft2buli retineri

gnami effe mifericordiam tuam , fedneque mi-

poffent. Expergefattus Bertolphus refpexit

ilorem''effe.juftiiam ; cui cum nullo merito

ad oftium donius, & ecce januse quafi vento-

qieo fatisfacere poflim, non video, quomodo

rum impulfu aperiebantur, viditque Hilde-

Tiac falva a. mifericordia peccatorum veniam

brandum in camino ardente refidentem, fibi-

fperare valeam, acdebeam. Imo, addit Chri-

que celeriuspropinquantem. Territas autem

ftus. a mifericordia mea vales,& debes veniam

fupra modum, fefignavit, &, ut ftaret, fub in-

fperare; quia pollicitus fum? eam humiliter pe-

vocatione divini Nominis, pzecepit. Ecce hic

tenti nunquam negare. Sed pergit miferandus

fum, ficut promifi, inquit. Scifcitante illo de

pä

adolefcens juftitiam mifericordiae opponere,

ftatu fuo, refpondit: /Eternaliter damnatus

atque cum nihil boni in fe, quo mifericordiam

fum, seternisqueincendiispropter defperatio-

Sifecandum tuum

mereàátur, inven'at, fetotum juftitize illius ri-

nes maxime deputatus.

gori, defperata fa^lute, tradere. Hi:c tandem

confilium egiffem poenitentiam, per poenam

Chrittus indignatiose plenus, expreffum dex-

temporalem evafiffemzeternam. Hocautem

tera de lateris volnerefanguinem in moribun-

fcito, quia fi non fuiffem vivus a teadjuratus,

——

di faciem conjiciens, hic, inquit, fanguis meus

netibimortnus nocerem, malo tuo huc adve-

in dié Judicii teftis erit oblatae tibi a me mife-

niffem. Confulo tibi, ut vitan emendes, ne.

ricordize, quam per infanam obflinationem

poft hanc vitam fimiles poenas recipias. Erat

tuam, ac fummam ingratitudinem contem-

autem idem Bertolphus Sacerdos nomine,

pfifti. Hoc tam trifti vifo territus, experge-

nonre. Nam usque ad illud tempus fine Or-

fattusque iftius focius ftatim accurrit ei, quae

dine Presbyterii celebravit. - Qui cam adhuc

vidiffet , narraturus, fed, quze Dei jufta funt

miferum amplius interrogare vellet, refpon-

judicia, & meritze in mifericordize fuze con-

dit: non licet mihi hic diutius morari, quia

temptores , poenitentizeque procraftinatores,

multi dzemones foris ante oftium przeftolan-

animadverfiones, hominem mortuum invenit;

tur reditam meum. FHoc di&o, ftatim impul-

& quo non vana crederetfuiffe, quee in fomno

fus & expulfas cum ftridore & ululatu maxi-

vidiffet, faciem ejus recenti fan

mo, ab eo difceílit, tranfiensque fecus ftabu-

commaculatam.

3

a

guine ;'eperif

Caefarius

Jum, animalia, ficut prius, in ftaporem & com-

VI. Hildebrandus habitans in villa quadäm

motionem convertit, Bertolphus vero timore

tam horrendse vifionis f7eculum deferuit, &in

a.g. 6,

dicecefis Trajectenfis, quae dicitur Holchoyn,

die quadam fylvam cum alio quodam concive

domo quadam Ordinis noftri Religionis habi-

fao intravit, quem, fuadente diabolo, cum foli

tum fufcepit. Abbas lociillius, eo quod in-

'effent, occidit. Fuerant enim aliquando inter

tellexiffet, eum virum eflfelit;ratum, & elo-

eosinimicitize,fed tunc temporis penitus erant

quentem, ut ei ad Ordines liceret accede,

fopitzee, Reverfo Hildebraadoin villam, inter-

fatis apud Dominum Papam lanocentiuin la-

rogabant eum amici occifi, ubi effet? Qui re-

boravit, fed obtinere noa potait.

Ante hoc

fpondit: Nefcio. Expectantibus dieillo & al-

biennium, ficut mihi retulit Prior de Campo,

tero, cum non rediret, qui jam redire non po-

in manu, quam extenderat temere ad arcam

tuit, fufpectum habentes jam dictum Hilde-

Dei, gravi morbo, qui anthrax dicitur, puni-

braudum propter antiquasinimicit'as, coram

taseft. Quecumei, quafi pro remedio, eo

judice in caufam traxerunt, crimeaque homi-

quod morbus ferpeas fit. abícinderetur, nihil

cid

L

il'impo

fuerunt, quotimide negaute, coepit

ei profuit, imo dolori dolor additus mortem

ipfa facieseum prodere, & cam inftantibusillis

potius acceleravit.

Voluit eum Dominus ,

jam negare non poffet, confeffus eít, quia ho-

ut fpero, punire in przefenti, ne puniret in

minem occidi(fet. Statim data füper eum fen-

futuro.

tentia, poen: rotali adjudicatus eft.

Cum-

VII. Funeftum ac horrificum paradigma Leon.

que duceretur ad mortem.

Sacerdos ejus-

poft Cainum dederat in Aquitania fzeculo prio- Ma».Zin.

dem villae Bertholphus cum alio Sacerdote,

reexeunte, Calvinianze fectze minifter.

Ise

in palf.

nov. ane

qui vocabatur Joannes, traxerunt reum ia par-

moriente pe&ore defperatze falutis execran-

tig. 1. 3.

tem, fatis diligenter eum monentes de con-

dam illam vocem eructaverat: Non ita equi- diff. 1:p.r.

Et quia

felione, atque.contritione cordis.

dem infanio, ut Deum effe nefciam. Sed quia 4octr. a.

mifer homo per fe furgere non potuit, nec

ille me' deferuit, ego viciffim.eum defero: vix

manum fe fublevantem fenfit, . miferabiliter

vocem hancorco dignam abfolverat, cum ecce

refpondit.

Quid mihi poffent illa prodeffe ?

inter ingentes totius sedis concuffiones, irru-

homo enim damnatus fum. Refera refpondit

pit in cubiculum monftrum horridum, ac de-

ficut induratus homo, & defperatus. Etait illi

forme, quod morientem nafo truncatum prius,

Sacerdos: Adjuro te per Deum Patrem & Fi-

& lingua, mox comprefla in collo blasphema

fauce, exanimem dedit.

lium & Spiritum fan&tum, ut infra dies trigin-

ta mihi appareas, & fine omni periculo vitze

meze deftatu tuo mecertifices. Refpondit: fi

Defpevatio corredla,

fatis Spec.Ex«

mihi licuerit, ;ibente-r hocfaciam. Sicquero-

VIII. Eranf duo fratres uterini honeftis

ortj emp. V. -

* fitulus XXX VI De/þm—üiöf

$Of

]

Cenfeíio órti parentibus , qui caufa difcendarumlitera-

vi, quo folem, & lunam, & fidera ad tuum

€p. 29.

rum mi(Ii ad ftudium Parifienfe , et(i parili vo-

obfequium corlis infixi, qui tenimia charitate

to civitatem intraverant, difpari tamen & ni-

diligens, ut deferta malitia virtutibüs animum

mis contraria vitalincedebaat.

Nam junior;

dares, ut ageres poenitentiam , ut corrigeres

utpote timens Deum, negotium, ob quod ad

Vitam, frequenter admonui.

Sed nunc, eo

ftudium venit, diligentius profequens;, literis

quod obftinata mente monita fa

lutis ha&tenus

operam dabat, inftabat le&ioni , devotioni

femper abjeceris, veni ad te , ut diceremtibi ,

animum incliuabat, & ( nefefe aliena malitia

quod fis filius mortis perpetuze.

Hac igitur

ab ingenita probitate fübverteret) pravorüm

refponfione confufum , & gravi fud

ori rnaden-

fodalitia, ut .perniciofiffimam falutis fuze pe-

tem reliquit. " Cumque jam mifer per totum

ftem, ftuduitevitare, ornabat moribus pueri-

reliquum no&is , & pofteram diem timensac

