m?e admovet, conítanterqueinillahabet, do-

b

culo, ftipulata manu, caftam ianovant conju:

nec caro difflueret , incredibili animi pariter

"

gium: Interim alio quodam cauitie venerabi-

corporisque patientia, fatius duxit, totum di»

wn.

lilibrum offerente, in quoaureis exarata lite-

gitumi

P

gne

perdere;-

li

quam vel leviatllatu ca-

4

ris legebatur: Quicunque obfequii divinicau-

ftitatem amburi.

T

famundiinfanis voluptatibus nuntium remit-

. XXII. Bonaventura Regienfis Caþucinus ,Ib. ex-

tet, ut fecifti, Juliane, inalbum eorum,qui cum

non fuo, fed alterius dolore impudicas, qui-empl, 12.

[«

mulieribus non funt coinquinati, refertur. Ba-

busillaexarferat, flammas extinguendas fibi

,

filiffa vero pro eo, quodillibatam corporis fui

je

duxit, Bernardini Senenfis,opinor, exemplum

innocentiam fervare intendit, virginum nu-

fecutus. Sedu&umin conclave fceleri oppor-

V

mero apponetur, c

u

tunum, deftupro impudica, & nobilis Matro-

Maria Mater T[efu. .

jus-priqcip emlocum tenet

'

na procaciffime compellabat, quam prompto

j Pt fec LIP Rho. l.

exe

XiX. De Pafquale Baylon, Ord.Min. in hze

ferreis ex catenulis flagello impudicaàe os, &

j 1573

empl. 2.

verba fcribit Joannes Rho: Verberarefervilem

quamembra ictibus patebant, valide verbe-

k

in modum (hoftem domefticum ) fat habuit

rans, adductaquefronte, actruci voce terribi-

Baylon, & in officio continuit, quum enim de

lisaudaciam, ac petulantiamincrepitans, e-

j "t &

adolefcente, qui jam tum inter paftores,a quo-

fp [u0 EXI

gregio adverfus libidinis infaniam medica-

fj

Qu

rum mapalibus ad Francifci caítra fe tranftu-

mento, ab ea cogitatione in concepti ac defig-

i

lit, fama effet pudicitize celeberrimus, rogaret

nati flagitii dolorem faluberrimum dedit, five

.perquam familiariter gregalium unus, num

ipfe geles, five

flammas procul fubmoveas ,

l

hocbello, exquo tam pauci abeunt ViGores,

tantundem eit.

j

& ipfe peteretur? Ille quidem, refpondit, mi-

XXIIL. Utnullatuta fitzetas, maxime ta-Ih. ex-

nime quietum elfe hoftis permittit, ego vero

men periculis obnoxia eft adolefcentia; cui , empl. z3..

viminibus armatus eum tamdiu verberibus

quafi vero domeflico igne non fatis arderet,

caítigo, donecfatis habens,quod doleat,otium

r« Vi P.

confceleratis hominibus faces fuübdere ludus

ü. Lgb C29'

libertatemque meam perturbare non poffit.

eít, ineptique habentur, qui ardere nolunt.

]*

Vetus illud /Egidianum hic tenuit, invaden-

Sedhoruminfana judicia infper, quum habe«

tem moloffum, morfu

J

que apPetentem fufte

ret Antonius Caraffa adhuc adolefcens (is;

abigere oportere.

qui deinde Cardinalisfattus; Vaticani Sena-

Tbid. ex-

XX. S. Carolum Borrom»eum eduxerant

o«id, &

tus fapientize fama diu Princeps fuit) placuit

" rüti.

: empl. g.

importuae in füburbanum viri Principes, &

impuris nebulonibus conftantiam experiri.

quz temporum ante Tridentinam Synodum

Puellam forma egregiam, & fermonis proca-

æ fpil'. C'l

obtinebat licentia, mulierculam in comitatu

[7

cem,comptam,ornatamque quantum impudis

clam habebant, quze forma excellenti in Prin-

c?e fatis erat,in Antonii cabiculum adhuc in

cipum dedecus abuteretur ? hzec enim ineptis

le&ulo quiefcentis füummo mane immittunt,

ac profanis homiuibus expeditiffima. ratio

multis oneratam promiffis , fi pelliceret ad

vifa eft, Caroli ab ea trifti utipfi quidem inter-

amplexus. Necleve Antonii periculum fuits

[2

pretabantur feveritate, quam ab Ignatii com-

etenim ad primum afpe&um exiliens, ad o«

mentationibus haufiffet, evocandi. Solus, di-

ftium quum accurri(fet, illad fuorum fraude

2

lapfis deinduftria comitibus,in cubiculo quum

occlufum invenit; quum voce contentiffima

l-

fub noctemrelictus effet, adfuit occultis fub-

famulos inclamaffet , nemo refpondit ; nec illa

j

miffa fcalis, veluti ex inferni machina , procax

interim fibi deerat, fed omnibus agebat blan-

]

jamque blanditias addebat ; fed Caro-

.Rb -Po LO/I". -Biblc Ma". Tom: L

dimenti, totaque meretricia arte pugnabat.

l

Qpid

e

e

66

Biblothece . MIamialis Conöiouatbriæ

1

Quid aczretdeprehenfus, fuoque in cubiculo

Rifitin finu Sacerdos lzetus, quod iis flagellis,

veluti conftri&us, hoftisque traditus adole-

quibus feipfe ceciderat,Satanas tam uculen-

fÍcess? Caminumibi habebat, in eoque prius

ter vapulaffet. Id quanquam non femper que«

*

ritur dzemon, femper tamen dolet.

quam fe cubitum reciperet, luculentum ig-

1;. in

nem excitarat,namhyeme fumma initum cer-

XXVI. S.VitalisaS. Ruperto lecundus inRade

tameneft: Ergoadillum accutrit, batilloque

Salisburgenfium numero Epifcopus, ea fuit

Bavm*ia

i

*

ían&. vol. -

!

ufus, ingenti cineris nube, atque ardentium

caftimonia, ut ex caftiifimo ejus jam fepult

j

achuc prunarum grandine, petulantis; ac COe-

pe&ore candidi(fimum lilium per ipía fe tu-

a.pag 30. —

ptisinftantis mulieris os,crines, finum implet,

muli marmora, & munimenta in lucem pe-

Qutr.

acfemiuftulatam egregiefugat. Meruit cafti-

. netrarit, Praefulisqueintegerrimi virgineam

M (40.

W

fimus adolefcens, divinorum librorum fcien-

mentem , corpusque ab omni la

þe ?nta&um

tia pofteainclareícere; nam caíftis ea maxime

mundo prodiderit.

XXVII. Noe con

patent adyta; profani procul arcentur.

tinentiam ferx;äïtixt perS. Chvyt, -

in Hem.

ib. exem,

XXIV. Adolefcens quidam Paraquarienfis

quingentos annos, cum autem 520. effet'an-

23 inGen,

34

iverat focius feni exploratum , quse vicinze

norum, Deoinfpirante nupfit , & genuit tres

genti moribus perditiffimze, ac pro veteri bar-

filios, Sem, Cham, & Japhet.

barie adhucin filvis agitanti mens effet, fi de

Mulierum.

pagoconftituendo, Evangelioquerecipiendo

fermo inferretur. Verum commercium fta-

XXVIII. Gothorum fempbre hu]us : urbis S. G;-eg. '

l. 4. Dia.

tim abrumpentes barbari, nudas illico fcemi:

nobiliffima puella Galla Symmachi Confulis,

ac Patricii filia, inter adolelcentize tempora

log. C. i3.

nas utrique offerunt ,. adolefcenti prdecipue

uellam, principis interfuos filiam , formze

. maritotradita, unius anni fpatio ejus eft mor-

te viduata.

Quam dum ferveste mundi co-

Est EM —— -—-.5a. — m . rfb AA d g. s u- A

utid loci pulcherrimze, fed libidinis projectif-

fimze, illasque, negata fpe reditus, ducere,

piaaditeraadum thalamum, & opes, &aetas

acfibi habere jübent; ni pareaot, preefentem

vocarent, magis elegit fpiritualibus nuptiis

utrique mortem , aclaniatum, in feralium

copulari Deo, in qubus a lu&u incipitur ,

ufum epularum, füperbi(fime commninantur.

quam- carnalibus nuptiis fubjici, quae a laeti-

Non femper pro zetate virtuseft: fenex turpi-

tiafemper incipiunt , & ad finem cum luctu

ter füccubuit, novusque ex ma'ito ( nam uxo-

tendunt.

Huicautem cum valde ignea com-

xem domi habebat )adulter, imperata fattu-

plexio corporis ineffet, coeperunt Medici di-

rumfe, & cum illisfe futurum fpopondit, Ado-

cere: quia, nifiadamp/exus viriles rediret ,

calore nimio contra naturam barbam ef'et

leicentis animus, neque imminentis nec:s

T

crudeliffimze terrore , neque blandientis vo-

" habitura, quodita poftfa&tum eft. Sedfancta

luptatis, quze plurima in oculos incurrebat,

mulier nihil. exterioris deformitatis timuit ,

dulcedine vi&us, & datam conjugi fidem , &

quze interioris fpo:fi fpeciem amavit, nec

verita eft fibociu illa foedaretur, quod a cce-

v

paulo ante fufceptam Religionem vitze proe.-

. habuit. Nam & nudam pueilam vel a/picere

lefti Sponfo in ea non amaretur. Mox ergo

utejus con;ux defun&us eft, abjecto fzeculari

t

non fuftinuit, feque apud confceleratos effe

t

poffe tanto cum animi difcrimine pernegavit.

h;bitu ad Omnipotentis Dei fervitium fefe

jtaque conítans animi, inftigante pucllae par^. apud Beati Petri Apoftoli Ecclefiam mona-

te, qui repulfam filiam indigni(Time ferebat,

fterio tradidit, ibique multis avnis fimplici-

-a barbaris czeditur, ac immaniffime devora-

taticordis, atquiorationi dedita, larga indi-

!

tur. Quo in facto, & quantum a fe ip!o per

gentibus eleemolynarum opera impendit.

H

Cumque Omnipotens Deus perennem jam

C

vitia degeneret, quantumvis fupra fe virtute

attollatur humanum genus, egregio in-ut-

mcrcedem reddere ejus laboribus decrevif-

qi

fct, cancri ulcerein mamilla percuffa eft. No-

QW

ramque partem experimento comprobatum

B

eft.

&urno autem tempore ante lectum illius duo

ai

f».exem, XXV. Nomenin Annalibus non legimus

candelabra lucere confaeverant: quia videli-

1.

hominisin hccbello nobili victorialonge cla-

cet amica lucis nonfolum fpirituales, fed eti-

f

tfifimi. Pugna hzec fuit. Duodecimo ab ur-

amcorporales tenebrasodio habebat. Quae

ü

beLimalapide Idolum libidinis ( Nos Vene-

dumnocte quadam ex hac eadem jaceret in-

rem diceremus ) colebant Peruani , contra

firmitate 'atigata, vidit D. Petrum intra utra-

&

aue candelabra, ante lectum fuum adftitiffe,

tam ne'ariam peftem eo in pago per quatuor

iE

integros dies declamavit ex Praedicatorum

'pec perterrita timuit, fed ex amorefuümensau-

ü

daciam exultavit, eique dixit: Quis es Domi-

OrdineSacerdos, quitantam injuriam Divi-

nitatis nonferret, multosquea nefario cultu

ne mi: Dimiffa (ant mihi peccatamea ? Cuiil-

d

le, benigni(fimi ut eft vultus, inclinato capite

dimovit. Ubi Limam reverfus eft, eum ag-

l

greditur Satanas, objectaque pulcherrimze

anmnuit, diceas ; Dimiffa, veni. Sed quia quan-

dam fanttimonialem feeminam in eodem mo-

puellze fpecieno&tuad flagitium omni nequi-

je

- tiarum arte follicitat, fed ille flagello depu-

nafterio pro czeteris diligebat,iiüxco Gallafub-

if

junxit: Rogo, utforor Benedicta mecum ve-

gnans domefticum hoftem continuit, admo-

V

nuitque, ne lafcivire vellet. Poftridie illius

niat. Cuiillerefpondit: Non, fedillatalis te-

(

V

cum veniat.

Hzecvero, quam petis, die te

noctis ad pagum redeunti nunciant Indi, ea

Q

no&te auditas eíTe voces Dzemonis , flagellari

erit tricefimo fecutura.

His ergo expletis ,

li

Apoftoli vifio affiftentis ,

& colloquentis

fe queritantis,eaque verbera minaci prece de-

li

precantis. Rem porro indignam videri tan-

ablata-eft. — Atilla protinus cunctze congre-

L

eique quid

tam Deo fuo illatam ab eo eífe coqtumgliam,

gationis mmatrem accerfivit ,

yide-

«

/

[

267

itulus XX C'aji'—ita&;

5

viderit, quidve audierit, indicavit. Tertioau-

l*

Nec ceffant a verberibus, donec elu&ato co-

tem die cum ea, quae fuerat juffa, foror defun-

namine vetula oftium exilivit, & nuda penitus

&a eít. Ilia vero, quam popofcerat, trigefimo

per plateas aufuügit. Mirantibus cun&s, quid

die fubfecuta eft. Quod nuunc usquein eodem

fattum fit, audiunt, & conftantem in caftitate

inR&der, "

um

Monafterio manet memorabile. Sicque hoca

juvenculam per totam civitatem extollunt,

precedentibus Matribus traditum, narrare,

plusque lucrata eftin honore & gloria bonze

n v

illic fubtiliter folent juniores, quze nunc funt

l]s 2'Pag ;6u

famae, quam fuiffet

x

in omnibus (fopiis' & di-

fan&imoniales Virgiues, ac fi illoin tempore

vitiis adeptura.

D

huic tam grandi miraculo & ipfze affuiffent.

Cantipr.)

XXX. Cum OthoIV. Imperator Floren-Specul.

1-2. C.SO.

XXIX. Erat homo (ut frater Ordinis Prae-

tize effet, & inter multas forma, atquezetatisexempl. .

i

P37.

dicatorum retulit) faber lignarius, admodum

V.caílitas.

flore infignes foeminas Gualdratam Bertham,

exermmnl.

tenuis, uxorem habens pulchram & bonam.

ipfe plurimum laudaret, puellge Pater, qui

aC ]

Àn hanc dives quidam pecunia, fed inops cor-

44

« inllem,

aderat, Bellincionus nomine, obtulit fa&tu-.

4de,oculosinjeceratimpudicos. Miffa ergo ab

rum fe, fiita ejus ferret animus, ut deofculan-

LC |

-€o vetula nefanda, intrat domum juvenculse,

dze puellze copiam haberet, quod cum puella

falutat eam,. quafi incognitam, refidet ad i-

audiflet, refpondiffetque: Nullius unquam,

gnem. Necmora, circumdu&is oculis fatiga-

nifi ejus, qui vir fuus effet, fuavium acceptu-

tamíeplangit. Quserit hinc juvencula unde

ram, adeo modefto Principi ea res placuit,

ls5 Gu

veniat; aut quid quzerat. Et vetula: Siipfa fis

s, ],4.0.31 «

ut indignum duceret, finepraemio puellam di-

u

mefcia talis nominis,talisque matris fili a,quam

mittere. , Itaque eam in matrimonium Gui-

a ECl

-habere.me credo in ifta vicinia confobrinam.

f«

doni Germano locavit, viro non folum armis

Cuijuvencula: fi fum, nefcio, tali quidem no-

atque virtute , verum generis quoque nobili-

Qe

mine cenfeor; & etiam habui talem matrem.

0$

tateinfigni, & totam eam vallem, quze fub

Tunc vetula illa dolo & aftutiis plena, ruensin

Caflentini nomine, in Aretino agro cenfetur,

lI$

oícula juvencube, bene, inquit, affimilaris ma-

f,

cum Comitatus honore utrisque dedit. A qui-

?

tri tuze. Tuautem qualem virum habes ? Cui

bus poftea

3

3

4

dl«

illa, Bonum, inquit, opere fabrumlignarium.

Guidorum nuncupata eft.-

amilia manavit, quze '*C—omituvm

i

/Mox vetula altius elato gemitu: Heujnquit,

XXXL. Non interfuit narrantium, nomen

Jä.Rho. L

If«

'optimze matris filià, quomodo ad iftam mife-

tradere Hifpanze mulieris, cujus virtutem au-

ii«

'riam ven

H

Ht

i, utfabruni habeas virum, quaetot

7.c.g.ex.f

dire frugiferum erit, opinor. Dum tranfeun-

r

in parentela tua magnos & divites habuifti ?

tem cum fortunze fuze pompa Philippum Re-

:]

a

"Haec dicens quafi moefta, nil amplius locuta

gem ejus nominis Il. efeneftra inte&ta mam-

r

xecefüt. Inde quarta die reverfa inquit;

mas incautius fpe&at, vifa ab eo eft, atque ut

'"Vere multum follicitor, ut poft infortunium

t

eratformz eximize, adamata ; nec fubitus Re--

C

faltem copiofius rebus valéas abundare. In-

gisardor clam fuit Aulico ex illis uno, quibus

P«

'veni efgo viam, qua hoc fieri poterit, fi mihi

L

talia rimari haud dubius fortunze fundus eft

?

80

confentis. Eftin civitate ifla vir dives & po-

Itaque ad mulieremadit, atquein aulam invi-

J

tens vàlde, qui te (ut heri mihi dixit, cum

tat.. Illa, cui caftitas cum forma certaret, dicti

ofe

tuüum infortunium deplorarem) fuper omnia

feeditatem averfata, interrogat tamen, quidita

d*

'diligens, concupifcit.

Cum iíto ubertim ha-

fe unam Rex elegiffet, quidve ex fua forma illi

(

bebis, quidquid corpori placere poterit, &

carum magis. Ubinives pe&toris, & mamma-

i

Gecere. Cuijuvencula; Bonum, inquit, vi-

rum, & meliorem mehabeo. Divitiasautem

rum ebnr audivit, arrififfe: Hic ego, inquit,

liL

compta mox adero, & hzec ipfapars mundo,

cum peccato augere non cupio.

Cui vetula

p

atque arte muliebri crefcet ad pulchritudi-

j*

quafi biando vultücongratulans. Et hinc in-

nem, & fimulfein cubiculum abdit. lbi ferven-

quit, magis te diligo chariffima. Haec dicens

i

ti latice pe&us ac mammas perfundens, quid-

abiit. Etpolttriduum revería dixit. Veni me-

quid Regis animum corrupiffe indignabatur,

xU.O

cüm chariflima, & Ecclefiam pariter glorio-

generofa corrumpit, ac przeclare vi&trix in au-

)h-

»ü-

fiffimse Virginis vifitemus. Nihil mali fufpe-

lam progrediens, nudato pectore, cujus jam

é&a fimplex juvencula, paret illi; & cum ve-

forma decoxerat, lenonem increpuit: Haec-

n

tula vadit.

nc

Atubiaute portam divitis trans-

a

cine tam foeda pe&oris fpecies oculos icit?

eunt, ut preeordinaverat vetula, juvencula

Nec plara opus fuit dicere. Perierant nives,

aq

e

rapitur, & protrahitur in conclave. Anguítia-

quibus frigidior, abiit ftupri conciliator, fe,

ta juvencula, & emiuus ad aures vetulze fe.

artemque fuam vi&tam effe confeffus.

]

ll

iuclinans, ait: Mihihac no&te contigit fecun-

XXXIILGravis profecto efthoftis,Regum libi-

Albi-d.ex,i,

duim confüetudinem foeminarum. Adhoram

do, adverfüs quam caftze Matronze etiam igne

j

nunc liberes me cognata dulciffima, & fide

Ite

aE

pugnandum fuit. Hzec quamquam paulo an-

data fpondeo cras redire. Annuit vetula,con-

tiquioris aevi, quiatamen minus Latinis, quod

lia

fenfit & dives. Hincergo juvencula domum

o

Íciam, literis fit cognita, his noftris fuit confi-

rediens, quid fiat, excogitat.

Praeparat de

gnanda;nam plurimis quamvis agamus exem-

b

Viciniatres fortes & validas feeminas, & eas

g.

plis, vereor, ut fatis munire poffimus. Quumi-

cum Ícopis clam in thalamo collocavit, &

giturfibia Regislibidine periculum imminere,

e-

quafi vellet melioribus veftibus indui, ve-

t

fentiret, quod nullum faceret rogandi finem

nientem vetulam velut ad fuum auxilium,

(& Regum preces imperiis ipfis magis validae

$,

introduxit, firmatoque oftio concurrunt fce-

[l

funt) faciem, cujus forma Regem captum effe

minz, & nudatam veftibus, percutiunt fco-

non ignorabat, titione non uno inloco aduffit,

Ie.

is miferam usque ad fanguinis effufionem.

Ichritudinem omnem

j

eoque feminigro igne pu

d2

oblit-

"

-R. F. Lohn. Bibl. Man. ?bm. K.

268

Biblioffz,em Manualis Conciqnatoriæ

Noblitteravit, Sed non ideo regius extinCtus

fubduxerit; cujus oculus poft quadfingenm&

füror, veteris formze quamvis conceffa vefti-

& amplius annos in cadavere lucidiílime inftar

gia impotentius adhuc adamabat.

Ergo ne

Cryftalli fplenduit. . |

poft formam pudicitiam perderet , fanctioris,

. €ui fe clanculum addixit, vitze religionem de-

.Conjügatorum.

mum objecit furenti, atque inlatebras abdita

XL. Caftitatem etiam in thoro conjugali

hiantem delufit; docens, alienam etiam libidi-

fervaruntMarcianus & Pulcheria. Valerianus

nem fuga facilius vinci, qu

j

am pugna. Heec

cum Czecilia. Julianus cum Bafiliffa. Eduar-

| N

fub Francifco meruit.

dusBritannize Rex cumEditha. Henricus lm-

jnvip !

XXXIII. S. Euphrafia Antiochena cum a

$h |

Niceph

€.IO,.

perator Deiparsee ftudiofifimus cum Cune-

' Eu

milite amafio deprehenfa non poffet evadere,

gunde uxore perpetuam virginitatem coluit.

dixit, fe eum docturam artem, qua in bellis

lzedi non poffet, fi fibi parceret, utque ejus ex-

Emericus S.Stephani Hungarorum Regis fi-

lius cum fponfa Regia carnis integritatem

perimentum fumeret, collum unguento unxit,

perpetuo illibatam cuftodivit. Pelagius Ádo-

quod feriens ille unoictu amputavit.

Petrus

- XXXIV. Cum S.Vi&oria multis verbisS.A-

lefcens prima nuptiarum nocte in ipfo thala-

Sanch,

mo nuptiali fponfze caftitatem perfuafit. El«

natolize Virgini nuptias perfuadere niteretur,

zearius Comes & Dalphina pari confenfu in-

xp.s.c.&.'

ipfa potius ab ea perfuafa virginitatem vovit ;

corruptum virginitatis florem Deo confecra-

quofa&o moxAngelusillis apparuit,dixitque,

runt. Quod etiam fecere Chryfanthus & Da-

virginitas eft aurum, viduarum ftatus argen-

riainltalia. Ansbertus & Angadrifina in Gal-

tum, & conjugalis Caftitas cuprum.

lia. Alphonfus II. Caftellae Rex, vocatus ca-

STob. 3.

XXXV. Praeterea Caftitatis egregium Ex-

Jud.8;

emplum praebuere Sara, Judith, Sufanna.

&us, cum Berta jn Hifpania.

Muf

Dan. 13.

XXXVI. Cum caftifümam Feminam ve-

l4 irginum.

Spec Ex-

tula quzedam decipere vellet, illa miro zeftu

empl v.

Caftitas

fe ab infidiis liberavit; vetulam autem a tri-

^ ALI. Solebat'AbbaS Joannes non ad imifa- Caffianus :

ex. 8o0.

bus mulieribus, ad hoc confütutis egregie

tionis formulam, fed tantumodo pro admoni-collat.4,

lb.v.vir- verberari juffit.

tione proferre, quia quidam veniens ad praedi- Pett. 7-

gioitas,

XXXVII. Ca

ftarum ndentiüm gloria, SS.

&umlenem habitu fzeculari, cum ei quasdam

Ex 10r.

]b e V.Vir'

Juliano & Bafiliffze oftenditur.

frugum füarum primitias detuliffet,ferociffimo

ginitas

. XXXVIII. Vidua quzedam Monialis poft

quendam daemonio arreptum ibidemreperit.

CX, 290

mortem forori virginiapparens, rofa circulum

Qui cum Abbatis Joahis obteftationes,ac prze-

inmuro cum inexplicabili odore fuavitatis de-

cepta defpiciens, teftaretur fe nunquam ad il-

fcripfit,fimulque exceffam laureatze virginita-

liusimperium,de corpore, quod obfederat,mi-

tis, fupra præmium viduarür»n-q*/fþien-dit.— |

graturum, hujus adventu perterritus, cum re-

l

verendiffima nominis illius inclamatione dif-

Mirtg,

"Qguvenum.

E

Tuton d

celfit, cujus tam evidentem gratiam fenex non

glori

Sedzus / XXXIX. S. Thomas Aquinatium

Comes

mediocriter admirans, eoque amplius obftu-

of n

in llore

in zetatis flore, titione propudium abegit.

pefcens,quod hunc in habitu cerneret feculari,

l] 32'

n

Myttico Bernardus incondito clamore fcortum repu-

Orat.5.

ccepit ab eo vitee, acprofeflionis ejus ordinem

p- 369.

lit. Bernardinus integerrima pudicitia adole-

diligenter inquirere. Cumque ille fzecularem

f

fcentulus floruit. Edmundus Cantuarienfis ad

fe, atque uxorio vinculoobligatum effe dixis-

Ü

ilicita pertrahentem fortiffime profligavit.

fet,BeatusJoannes excellentiam virtutis ejus,

Jacobus Regis Lufitani nepos mortem fubire,

& gratize, mente pertractans,quzenam illi effet

quam caftitati contraria patrare elegit. Item

converfatio, attentius explorabat. Illefe rufti-

Cafimirus Poloni Regis Filius mortem op-

cum, & quotidiano manuum opere victum

petere potius, quam Legem continentize vir-

quaerere, nec ullius boni fe effe confciumtefta-

ä

gineze violarevoluit. Michael Verinus Poeta

batur,nifi quod nunquam anteruris opera ma-

!

Hifpanus, vix o&odecim annos natus, pu-

ne exercenda procederet, neque vefperi do-

dicitize fervandze ftudio vitam contempfit.

mum reverteretur, nifi in Ecclefia pro quoti-

V

Robertus Cardinalis Nobilius carnis inte-

dianze vitze cormeatu Largitori fuo Deo gratias

à

gritati jacturam vitze pofthabuit. Ex eadem

retuliffet, neque fe nunquam de fru&ibus ali-

ü

familia Robertus Cardinalis Bellarminus;qui,

quid ufurpaffe, nifi prius Deoprimitias eorum,

h

quam a matre Virginem carnem acceperat,

ac decimas obtuliffet, & nunquam fe boves

quam a Sacro Lavacro innocentiam , Deo

fuos per alienze meffis traduxiffe confinium,ni-

lu

teddidit. Nicetas juvenis fpeciofiffimus, vin-

fi prius ora claufiffet, nevel parum damni per

l

&us in ftrato, przecifam morfü linguam cum

injuriam ejus proximus fuftineret. Et cum hoc

li

fanguinis profluvio in provocatricem eftjacu-

quoqueAbbati Joanni necdum ad comparatio-

latus. " Pelagius puerulus Hifpanus, a Rege

nemtante gratize, qua eum fibi przelatum effe

N

barbaro de turpitudine identidem appellatus,

cernebat,idonea viderentur,atque ab eo, quid-

cum precibus vinci non poffet, & vis adhibe-

nam effetillud,quod tantze gratize meritis con-

retur, procaci ac libidinofo Principi pugnos

ferri poffit.fcifcitans fcrutaretur,illereverentia

d

in iaciem impegit. . Ludovicus Catalaunen-

tam follicitze inquifitionis adftri&uus uxorem.

t

fium Epifcopus corpore perquam venufto,

e parentum vi imperioque compulfum, cum

fed seque pudico, qui a Regina opportuno

profiteri Monachum vellet, ante undecim

i

loco ad flagitium invitatus, ita torvum eft

aunos accepiffe, confeffus eft, quam nemine e-

pi

intuitus procacem fgeminam, qt territa fe

tlam tum conício, fororis loco a fe Virginem

cufto«

k

Tituus XX. Caffitas.

2069

s

x cu&ediïri teftabatur. Quod fa&um cum audis-

fola virgine nafci voluiffet. His itaque & pluri-

fet fenex, tanta eft admiratione permotus, ut

bus aliis virgine profequente fit confenfus am-

coram ipfo publice proclamaret: Non imme-

borum, ut videlicet caftitatem füb folo nomine

rito daemonem, qui fe defpexerat,ill'iuslnm to-

conjugii ambo fervarent: cumautem jam diu

leraífe praefentiam, cujus ipfe virtutem non fo-

fub folo nomine conjugii fic fideles Virgines,

ll liem.

lumin juventutis ardore, fed ne nunc quidem

IS

finediícrimine caftitatis auderet appetere.

atque(utdixerim inigne fidelesMartyresChri-

"

fti) manerentinufti : placuit tandem Domino,

a

S.Hieren, XLII. SubDecio &Valeriano perfecutoribus,

ut de fzecibus vitze praefentis puellam educe-

in vita

quo terapore Cornelius Romze, Cyprianus

Q«

S.Pauli

Carthagiue, felici cruore damnati funt,multas

ret. Poftquam autem circacorpus ejusïïccle-

t

Eremita,

fiafticum compleffet officium, ftans juvenis fu-

apud /Egyptum & Thebaidem Ecclefias fzeva

pra uxoris, ut pütabatur) fepulchrum, mani-

].

tempeftas depopulata eit. .. Votum tunc erat

bus extenfis in coelum: Gratias

(inquit) ago ti-

Chriftianis pro Nomine Chrifti gladio percuti.

bi Domine Deus,

atque hunc thefaurum a te

Verum hofüis callidus tarda ad mortem fuppli-

"

cia conquirens, animas jugularecupiebat, non

mihi commiffum, immaculatum, & integrum

nl'

tibireftituo. Tunc illade tumulo quafifübri-

corpora, & utipfe, qui ab eo paffus eft, Cypria-

dens : Cur (inquit) ante tempus ea loqueris,

[]a

nus ait, volentibus mori non dabatur occidi.

d.

Cujus crudelitas fequenti exempli notior fiet.

quaenoninterrogaris? Audiebant heec cun&i,

& mirabantur. Non multo vero pofttempore

Decius juvenem quendam juvenili zetate flo-

etiam juvenis ipfe evocatus migravit ad Do-

rentem in amoceniffimos hortulos adduci prze-

cepit, ibique inter caudentia lilia & rubentes

minum. Sepultus eft etiam ipfe, fed per mul-

tum fpatium a tumulo uxoris putativze. Cum-

rofas, cum leni juxta murmure ferperet rivus,

que non poft multum tempus exigentibus cau-

& molli fibilo arborum folia ventus ftringeret,

fis circa locum fodientes juvenis corpusnon

fuper ftratum plumis le&tulum refuüpinari jus-

invenirent, in fepulchro Virginis quaefitum eft,

fit: &, neiudefe excutere poffet;blandis ferico

atque repertum, ut videlicet, quorum conjun-

d Cufantg :

nexibus irretitum relinqui. Quo, cum,rece-

]j« Colat4,

&as animas non feparat coelum,etiam fepulto-

jj ttt

dentibus cunttis, meretrix fpeciofa veniffet;

rum corpora non feparet monumentur. In-

coepit delicatis ftringere colla complexibus,&

n

. Kquod di&tu quoque nefas eft) manibus attre-

horum duorum memoria veni

cole autem tantis mirabilibus vifis, cum poft

00

Gare virilia. Quid ageret miles Chrifti, quo fe

duos amantes eos nuncupab

ant.

ffet in medigm,

It

converteret,nefciebat. Et quem tormenta non

ïfincen-

vicerant,fuperaret voluptas? Tandem coelitus

XLIV. Refert Vincent. in fpeculo morali:

tiüs Bel«

(.

Sigismund.Rex Lotharingize Chriftianiffimus

vacenfis

- infpiratus, przecifam mordicuslinguam in of-

juvenili florens zetate, ne zetas illa ad maia

[*

j

culantis fefaciem expuit; fic libidinis fenfum,

in fpeculi

d

fuccedens doloris magnitudo fuperavit.

femper proclivior per luxurize inquinamenta

moralis

]

« B.Greg.

deflueret, fecundum Apoftoli confilium nu-

l.r. p.3.

"Turon. de

XLIII. Refert Beatus Gregor. Turonenfis,

bere magis elegit, quam uri.

Audiens erge de ** 99

n

gloria

;

quod quidam nobiliffimus juvenis Romze de

Virgine quadam,

. €onfelt,

quam per omness terras vir-

nobilioribus Senatorum, cum virgine zeque

tütum fama vulgaveradt, quod videlicet nobi-

Il

& 32.

nobili contraxerit, temporibus Arcadii, Ho-

lis effet origine, fama procerior,

atque füper

In

norii & B.Martini, quze tamen non fponte fua,

hzec omnia caftitate,

atque virtute omni prze-

fed parentum & vi & auctoritate premeba-

ftantior,

accenfus eft animo, ut hanc habere

^g

tur, ut in matrimonium confentiret, cum ita-

poffit uxorem, & regni fui Reginam efficeret.

I$,

que folemnes nuptize celebrarentur lzetanti-

Mittit folemnes nuncios, cum muneribus re-

et

bus cunGis, & cantantibus organis, hzec in

giisin Alemaüiam,ubi przefata virgo moraba-

l

corde fuo foli Domino decantabat dicens:

tüur, pro

l

Fiat cor meum & corpus meum, Domine,

fenfu.

Parentes

parentum & Virginis requirendo con-

lgitur audientes Regis affe-

»

immaculatum,ut non confundar. Solemniter

&um, facile confentiunt, utpote qui omnem

La

itaque cunctis nuptialibus celebratis,cum fero

fuam pofteritatem talibus nuptiis nobilitan-

0

pariter in cubiculum ducerentur, ipfa con-

dam, ac füblimandam effe fp

erarent. Cumque

12

veríaad parietem, virginitatis fuze periculum

Regales nuncii d

e.

irginis confenfu follicita-

$

amariílima ccepitlamentatione deflere. Mira-

rentur, promiferurtt

:

parentes, quoniam ipfi

li«

tur juvenis (utpote propofiti virginalis igna-

eam ad nuptiarum confenfum inducerent. Ti-

D

rus )atquetanti caufam moeroris follicita coe-

mebant enim,quoniam fciebant,filiam Virgini-

pitinterrogatione perquirere. Tunc illa pro-

2

tatis habere propofitum, ne fi negaret aífen-

ld

fundis gemitibus cordis dolores aperiens:

fum,tanta gloria de ejus pa rentela periret. E-

e

Hzec (1nquit) eft caufa tanti moeroris, quo-

ducitur itaque Virgo de domo, & de patria o-

niam thelauro Virginitatis pretiofiffimo,quem

J

mnis fraudis ignara;utpote quze nefciebat

quo

voto fideli foli Deo dedicaveram, nuncinvita

duceretur.

Sed cum perventum effet ad lo-

je

privabor. Refpondit juvenis: Quod & pla-

cum, atque intellexiffet, fe Regali matrimonio

ceret Deo conjugium , quippe quod ipfe a

copulandum, flere coepit & gemere, dicens, fe

[*

principio conftituiffet hominibus obfervan-

virginitatem fuam Regine & Domino coeli

dum, ex quo proles adquiritur, quze eft paren-

devoviffe.

ld

tum gaudium, hzeresque bonorum. Inftabat

Atque ideo nunquam mortali

f

homini fe nupturam. — Quze enim cum agno

illa contrarieafferens, Virginalem ftatum Do-

Virginum gloria gaudere cupiebat in ccelis,

mino acceptiffimum, cujus quidem princi-

exaltationem etiam regalem cum detrimen-

pium in coeleftibus fpiritibus dedicaffet,atque

to caftitatis nonrequirebat interris. Sed pa-

rentes atque cognati omni cavebant folertia,

poft ha?c interras veniens Virgo manfurus, de

00

Ll13

ne

219

Bibliothecte Manualis Concionatoric

nehocad Regis notitiamperveniret. Verum

manfiffet, in Vigilia Nativitatis Chrifti, ii no-

&e (ut mos eft Chriflianis comedere) familia

cum Virgini omnis evafionis demereturocca-

fio,tandem die fiatuto ad Ecclefiam S.Stepha-

ad menfam fedente, ipfa cucurrit in ftabulum,

u il — AÉ o

niadducitur in fponíalibus ornamentis, ut fci-

utlaudes redderet fuo creatori.

Sed rufticus

licet ibifolenniter fecundum morem Ecclefia-

non vifa Virgine, arrepto baculo eam quzefi-

fticum Regi regaliter jungeretur. Sedubiad

vit. Etdirectis oculis inftabulum fulgoribi-

Ecclefiam ventum eft, videus virgo Chrifti ni-

dem corufcus apparuit.: Et putans ignem,

- 3nis imnminere periculum, atque majori jam li-

propius acceffit, & ecce Virgo Maria cum

bertate potita, infufa lacrymis gemens ad bea-

multitudine virginum & Angelorum eam

ï:

tze Virginis Altare confugit. Quopercornu

confortabat dicens : Conftans efto filia, quia

apprehenfo eadem gemens repetebat, quae

pro hocfervitio dabitur tibi corona regni cce-

J Exett

leftis.

Quod rufticus videns, totam familiam

2b

prius, atque nunquam fefatebatur ab altari a-

vellendam, nifi promitteretur virginitas per-

clamore convocavit ; & viderunt Éuphemiain

manfura. Erubefcunt parentes, imo, ut vere

nafum, &labia pulcherrima habentem, & fa-

cie rutilantem, & omnes, qui eam viderant, de

dicam,infaniunt, fe fcilicet effe deprehenfos.

Mirantur affiftentes, hi quippe caufam Virgi-

immenfo dono pulchritudinis Deum lauda-

nis nefciebant. Ad Regis aurestandem fama

bant, Cumque pater ejus hoc audiffet,veniam

b 22 — —— "M 2 —

ervenit. Qiii ubi facrum Sponfe propofitum

petens in loco ftabuli clauftrum virginum

intellexit, devotionem caftitatis, atque con-

conftruxit. In quo Sanc&ta Euphemia Deofer-

viens, in brevi quievit in Domino.

ftantize propofitum miratur, & laudat, promit-

Säii/l,lb. ex;

tens eidem, quatenus(iab Altari fe pateretur

XLVI. Refert Jacobus de Vitriaco,

abduci, non violator, fed protector & cuftos

Gimonialem quandam pulchram fuiffe fa-

empl.29.

m r —— s

ejus caftitatis exifteret. Omnia tamen,inquit,

cie, quam Princeps dives & potens (in cujus

folemniter praeparenturin veftibus, epulis at-

poteftate fundatum erat monafterium) con-

cupivit, & cum nec precibus, nec muneri-

que czeteris nuptialibus, tanquam mihi de-

fponfanda fit, neque enim dignum eft, cum mi-

bus fibi eam ufurpare poffet, mandavit per

[ "OR

nori folennitate eam coelorum Regi defpon-

nuncios Abbatiffe, ut unum ex duobus eli-

—

fari, quammihi. Fecititaque jam indui Re-

geret, aut fcilicet Monialem illam fibi cor-

galibus veftimentis, atque regalem coronam

rumpendam tranímitteret , aut ipfe totum

monafterium ignibus conflagraret.

Terre-

capiti ejus defuper imponi. Laetantibus igi-

turomnibus, virgine quidem de obtento pro-

tur vehementer Abbatifía, utpote quae fciret,

pofito caítitatis, Rege vero mirante cum cze-

quoniam nifi, quze. defiderabat, obtineret,

C ocl

faceret pejora, quam dixerat.

Pavidaigitur

teris de devotione tantain zetatetamtenera,

j

convivium celebratum eft. Quo expleto; o-

moniali illi fan&ee Regis edictum crudele

mnibus regalibus redimitam cum ingenti gau-

denunciat. Quae tremens & dolens coepit in-

quirere, cur eam pree czeteris monialibus fic

