cialis-accidentalis, quze San&is quibusdam

fuit.

A primo inftanti, quo Filius Dei hac fe

propter excellentiora quzedam opera commu-

mortalitate noftra veftivit, nusquam illum ali-

nicatur: Daturtribus generibus operum; J/ir-

bi, quaminterfpinasinveniemus, Unde & S.

I

. ginibus, & hzec eft florea; Martyribus, & haec eft

Eufebius ait: Omnes San&i, quanta pafli funt $. Bureb,

gemmea ; Dottoribus, & hzec eft flellata.

tormenta! Ecceper tótum mundumin fanttis ho. de SS,

j

S, Bernar-

Mu

4

din.to.2:f.

V. Noffedebet, cur beatitudo a Chriflo gau-

Apoftolis atque Martyribus felicitati adverfi-

Alexandr,

dium plemum dicatur, nimirum proptertria. Pri-

tas viam fecit, faluti perditio militavit, & o-

49. C. ult,

1no, quia adimplebit totum animi appetitum,

ftium dum vitze claudit, glorize patefecit.

Ll

de qua Prophetaait: dMimylebit me lmtitia cwm

VII. Noffedebet, cur Deus per tribulationer Manti dit.

vulta f4o. Secundo,quia con(iftitin vifione,frui-

voluerit beatitudinem obtiveri ; de áua queeftione 24. n. 4.

a—

tione & poffeffione pleniffimi & confummati

fic Manfi difcurrit: LactantiusFirmianus opti-

,

boni, quod eft Deus trinus & unus. De quo im-

me confiderat, quod, licet Deus adeo fe erga.

menfo & intinito bonointelligendum elfe dicit

hominem benignum & propi/;üm exhibuerit,

e

ut

K. P. Loha. B ibl. Ádan. Tom. I.

d

Biblothece '-:aällanuafis Coneionatorig —

u

I$

jobá

ut ineum adimaginem & fimilitudinem fuam

bi hos famulos ob oculos ponere, illudque o«

Q

lim S. Auguftini di&um objicere deberet: Po«

afecreatum, pretiofiffimos quosque coeli the-

fauros infuderit ; ex altera tamen parte corpus

tueruntifti & ift»e, & tunon poteris.

illi dederit corruptibile, millenisque miferiis

II]. Exoccafionethematis: Zpudte efi font t as.

fa.

vilz : potelt oftendi , quam merito beatitudo v.xo.

& zerumuis fübjectum; fed quonam fineid eum

'll

feciffe exiftimas? Ut proponeret homini vir-

fons dicatur verce vitae, quia fcilicet ex ea foli«

$o2

tutem, id eft, tolerantiam nialorum ; fed qua u-

dum gaudium, in quo vita confiftit animze in

altera vita, hauritur puriur, (cum nihil ibi fit,

Y.

l

tilitateid fecit? Perquampoffitgloriamim-

mortalem adipifci, neimmortalis homini fine

quod corrumipere queat ejusmodi gaudium :

ulla difficultate conftaret; Etquidemhorum

recentius ( cam adeo. recens videatur Beatis

ä

gaudium, ac fi eo primum die frui illo coepif-

f

ultimorum verborum Eufebius Emiffenus ra-

f M'

tionem aífignat, dicens: Non vult Deus bona

fent, ) & abundantius ( cam fonsillius a fe fit,

fua nimia inveniendi facilitate vilefcere, pre-

atque adeo exarefcere non polffit, ) quam me-

rito ergo cum S. David quivisad hunc fontem

tiofa & concupifcibilis merces cupidum ama-

torem, & avidum negotiatorem requirit. Quid

alpirare debeat ac dicere: Quemadmodum Pf4r. v.e;

avari continuo laborando non fuftinent, ut o-

deíiderat cervus adfontesaquarum, ita defi-

pulentas fibi facultates congregare valeant?

derat anima mea adteDeus. Item: Dulcius

yon.f.

Et coclum nobis acquirere volemus quiete &

ex ipfo fonte petuntur aquae.

tb

:

IV. Exeodemthemate, veli

fto: Hwe efl au- Jo.17. v.g;f

fuaviter dormiendq/?

tem vita aterna, ut cogno[cant te folum Deum ve

oUX

rumvivum:. oftendiinprimis poteft, quomodo

vita animze confiftatin cognitioneDei, perfe-

3. C05

CONCEPTUS PRJEDICABILES. -

'»9-

&a nempefeu beatifica vifione, quia ex hac o-

Luc. 14.

x occafione thematis: Homo quidam ferit

rituramor perfectus, per quem anima unitur

yV. 16.

LE

moraliter fummo bono, atqueadeo fruitur il-

"—Ó ] uÀ . A . WP s —A4 U ( wb AA gqeD — ube um

camam magnam : poteft beatitudo huic coe-

jind. j

[

1

ns comparari, & oftendi 1. Cur dicatur ma-

lo, ficqueoperationem illam, ob quam creata

Yb

!

gua, fcilicet propter invitentem, qui eft magnus

eít, eiicit, quod eft vere vivere. 2. Oftendi po-

teft, qualis hzec vitafit, fcilicetvera, cum vita

Ap.'hhïl.

& laudabilis nimis: preptercomvivas, qui om-

(0nC, 21

hies funt Principes & Regescoeli: propter ip-

moralis, tefteS. Gregorio, zeternae vitae com- S. Greg,

fefl Onz,

fam cenam, quze perfe&t:ffime famem expellet,

parata, mors fit potius dicenda, quam vita;ho-37. -

W

PC 16,

ipfe enim quotidianus defectus corruptionis

& tamenappetitum relinquet, juxta illud : Sa-

'o !5.

tiabor, cumapparuerit gloria tua: Sed & fi-

quid eftaliud, quam quaedam prolixitas mor-

tim copiofiffimo gratiffimoque potu levabit,

tis? Vitabzata, quia omnium bonorum aggre-

gatione perfecta, cum tuncDeus cuivis San&to

£

Pí.35. v.9. juxta illud ejusdem Pfalmiftze: Iuebriabuntur

ab ubertate domus tuze, & torrente voluptatis

dicat, quod olim Moyfi dixit: Veni, oftendam Exodi $3.

j

omnebonumtibi. AtqueadeoquiviscumSa

-vl :9

t

CI

potabiseos. Utmerito tandem exclamet cum

lomone dicere queat: Venerunt mihi omni

a ;

Sap. 7.

Pf.3e. 2c. aümiratione. Quam magna multitudo dulce-

L

- dinistuze, Domine, quam abfcondiíii timenti-

bona pariter cum illa» & innumerabilis hone- *

buste! propter durationem, quia per totam ae-

ftas permanusillius. Vita fempiterna, uti col«

|

ligitur ex citatothemate, &alio Chriftidicto

f

Josn.1Ó. ternitatem durabit juxta teftimonium Chritti

v. 22

dicentis: Et gaudium veftrum nemo tollet a

apudMatthaeum: Ibunt hi in fupplicium 2e- Matth.25.

atti

* vobis. Etiterum: Ibunt hi in fupplicium ze-

ternum ; juftiautem in vitam zeternam. Quaev. 46.

c*—r^cCfc

v. 26

. S; Profp.

$ Fug,

ternum, juftiautem in vitam zeternam. . 2. O-

omnia breviter complexus S. Profper-dixit

-

'Lr.desita

ftendatur, quantamquisque curam merito fu-

Futura vita creditur beate fempiterna, & fem

eontempl,

«

piterne beata ; ubi eft certa fecuritas, & fecura

€.2.

(

cipere debeat, ut veftem nuptialem gratise ac

(

charitatis habeat. Quam libenteritem interea

tranquillitas, & tranquilla jucunditas, felix ae-

a vilibus efcis , id eft, voluptatibus illicitis &

ternitas, & aeterna felicitas: ubieftamor per-

Cefirins 1

carnalibus, abftinere debeat, uttanto perfe-

fectus, nullus timor, dies aeternus, alacer mo-

j

A C 10.?

&ius in illa coena fatietur:-

tus, & unus omnium fpiritus de contemplatio-

|

Gen. 15.

II. Exoccafione thematis: JVoli timere

Abra-

ne Deifui, ac defua cumillo permanfione fe-

VidePir. n

V. I

curus: ubi ipfa civitas, quze eft Angeloruni,

Mi

ham; ego prote&or tuus [um, £ merces magnani-

mis: poteft oftendi r. Cur Deus dicatur mer-

San&corum & hominum congregatio beata ,

'Sl '33. t(

ces magra nimis ; nimirum quia beatitudo,

meritis fulgentibus micat, & zeterna falus exu-

f

berat, veritas regnat, ubi nec fallitur quisque,

quze hic permercedem intelligitur, & ex ejus

vifioneoritur,tam magna eft, ut Deus ipfe ma-

necfallit: unde nullus ejicitur beatus,quo nul-

jorem facerenon poffit, tefte D. Thema. Dein-

lus adjicitur mifer. . Excitentur proin audito-

res ad hanc vitam quserendam illis Pfalmiftze

de quia magno, imo infinito exceffu excedit

omne hominum meritum. Praeterea, quia cer-

yerbis: Quisefthomo, qui vultvitam, diligit Pf 3 :.:

" tiffime dabitur, quamprimum]labor bujus vitze

dies viderebonos? declinaamalo, &facbo-V*!9* -

APGG. q

'

$

. fueritfinitus. kx ultimo, quia eft merces fta-

num. Oftendaturque, quam modicum fit,

biliter durans pertotam zeternitatem.

3. O-

quod petitur, (cum mandata ejus gravia non

ftendatur, fi famuli & operarii hujus mundi

fint, fed potius jugum fuave & onusleve, at-

propter modicam, incertam & perituram mer-

que adeo merito cuivis dici queat; quod olim

cedem tam fidele, promptumque fervitium

Naamano fervi fui dixerant: Pater, & firem 4« Reg. $.

rftant fuis Dominis carnalibus, quanta cum

grandem dixiffet tibi Propheta, certe facere ": !»

ht

"

alacritate & fidelitate Deo ob tantam merce-

debueras; quanto magis, quia nunc dixit tibi ;

ä

dem fervireoporteat. Undefemper quisque fi-

declina a malo, &fac bonumï

V. Ex

Titulus XVIL —— Beatitudo. -

219

Math.y. — V. Ex occafione thematis: (Zaud;te €9 ex-

94,12.

gaudia in corpore & animá Saä&i fint habi-

ultate, quoniam suerces vejlra copiofa eft in calis:

turi. 3. Gaudium

perpetuum juxtaillud Chri-Tb, v, ea;

poteit magnitudo beatitudinis ex feptem te-

fti teftimonium: .

Ya

Ítium teftimoniis probari.

I. Ex teítimonio

Et gaudium veftrum nemo

N1

tollet a vobis.Excitentur proin auditores,

v. 1.

Gen.1s. Deidicentis Abrahamo: Ego prote&or tuus

ut in hac vita libenter modicam triftitiam fu-

ium, & merces magna nimis. Item Moyfi di-

per peccata & adverfitates,

Bxod.33. Centis: Veni, oftendam omne bonum tibi. 2

poenasque ob pec-

vy. 19.

cata infliétas patiantur, ut

h2ec triftitia in ta-

Ex teftimonio Chriíti in citàto themate, & a-

le gaudium mutetur.

Item ,. ut fint fideles

libi dicentis, fimile effe regnum coelorum the-

füper pauca, id eft, talenta a Deo data bene

ä

fauro abfcondito in agro, quem, qui invenit

impendere ftudeant

Matth. 13. homo , abícondit, & prze gaudio illius vadit,

olim mereantur.

, ut fqpe'r mplta coníftitui

Vi 44*

& vendit univerfa, quze habet, & emitagrum

ilum. id quod ipfe abunde implevit, dum

VIL. Ex occafione them

atis: Inebriabub- P£35. v.9,

vitam & fanguinem inliniti pretii pro eo ob-

lur ab uberiate domus tug,

€$ torrente velupta-

tulit. 3. Ex teftimonio Sanflorum, de quibus

tis potabis cor: poffunt ena

rrari quinque fon-

EP rl4tl ")'

tes, ex quibus inexplicabil

canit Ecclefía : . Omnes San&i, quanta paffi

is voluptas & gau-

funt tormenta , ut fecuri pervenirent ad pal-

dium Sanétorum oritur.

Videlicet r. Exlío-

Ytom. $,

mam martyrii & praemium felicitatis zeter-

ci amanitate €9 magnitudine :

de qua S. David P£.g3.v.r.

J

v. 18*

nee,qui omnes nunc cum $. Paulo teftantur,

dixit: Quam dilecta taberna

cula Domine vir-

non effe condignas paífiones hujus temporis

tutum: concupiícit, & deficit anima mea in .

ad futuram gloriam, quz revelabitur in no-

atria Domini.

Et Baruch: O Ifrael,

quam Baruch. 4..

3. Cor. 3.

'Lo 9. [-

bis. Etquod oculus non vidit, nccauris audi-

magna eft domus Domini, & ingens locusV- 24.

vit, necin cor hominis aícendit, quze praepara-

poffeífionis ejus.

2. Éx focietate San&orum,

vit Deusiis, qui diligunteum. 4. Ex teítimo-

tam sultorum (juxta illud S. Joannis tefti- Apoc.7.

nio Czlorum, qui enarrant gloriam Dei. - Hinc

?

monium: Vidi turbam magnam, quam di-Y-9-

Baruch. 5.

merito Barüuch exclamavit: O lírael

,.

uam

numerare nemo poterat) tam concordium (e-

Nv.24.

magna eft domus Dei, & quam iugensiocus-

rit enim tunc maxime eorum cor unum &a-

Ap.Fabr. poflelliouisejus! EtS.lgnatius: Heuquam

nima, quia nihil proprium poffidebunt; &

Conc. 2. infordet terra,

'So Gfeg,

fe(t.Omn.

cum ccelum afpicio! Et (i exte-

hoc ipfo, quod perfectiffime unum erunt cum

iS.

rior cceli facies talis eft, quid intus latebit?

tertio, nempe Deo, etiam inter fe unum e-.

'.,ho.;y.

5. Ex teítimonio Trre; fi enim, ut olim S.

runt,) tam frecioforum (tunc enim jufti ful- Matth,

IS.

Porphyrius Graecorum Epifcopus vifa pompa,

gebunt, ficut fol) quorum omnium gaudium v.43.

qua Theodofius junior baptizabatur, dicebat;

Ccoinmune erit.

. Ex obleBatione [:

en[uum :

ea, quze paulo poftevanefcunt, tantum glorize

quae breviter enarrari poffunt.

4 Éx corgo-

x

Erodi $8,

fplendorem habent, quantum habitura funt

ris glorificatione:, quod, tefte S.

Paulo, fürget r. Cor.ts,

V9

coeleftia, quae parata funt San&is & Ele&is

in virtute, furget fpirituale,

furget incorru- V- 52.

iSap ^

Dei? Etut S. Bernardus dixit, quid eritin

ptibile;.ideoque etiam quatu

or dotum im-

fl

, patria, fi tantum eft delectationis in via2 6.

patlibilitatis, agilitatis, fubtil

itatis & incor-

. Exteltimonio malorum €9 reproborum hominum;

ruptibilitatis ornatum.

/5. Ex vifione beatifi-

fi enim in hoc fzeculo datur tanti honoris di-

ca; de qua S. David locutus eft ,

dum dixit: Pf.2o. v.y,

* M"thc 23'

gnitas diligentibus vanitatem, qualis priefta-

Lzetificabis eum in gaudio cum

vultu tuo,

5v.460

bitur fancis diligentibus veritatem? utre&e

Quz omnia fufius explicata videri poffünt .

.5 rof.

S.Fulg. diícurrit S. Ful

gentius. 7. Ex teftimonio Da-

apud Fabrum conc. 3. in fefto omnium San-

1 deni

.P' 'ur.to

&orum, -

"eonterp.

7ionis quondam fatentis, fi columna ferrea,

I2

eaque ignita novaculis, acutisque calamis un-

VIII. Ex occafïone thexäätis: ! Pito,

dequaque inftruéta , atque a terra ad coelum

nate, ä.Macb.7g

ut afpiciar ad celum: . oftendi poteft, quo

mo- V. 28.

Cxfarius usque pertingens ftaret, fe affumpto humano

do per beatitudinis memoriam fe quivis con-

L.5 C- 19-corporelibenter perillam usquead extremum

judicii diem volvi & revolvi velle, fi coelo poti-

tra duplicem tentationem, fcilicet concupi-

Ícentiam & timorem inordinatum, armare,

VideFabr.ri per haec tormenta liceret. Imo alias dice-

&tueri queat. Kt r. quidem, quoties aliquid

1. z. Matth. re auditus eft, fe omnia damnatorum tormen-

935 Y-23- talibenter usque ad judicii diem toleraturum,

delectabile in terra occurrit;tecordando,quan-

to melius olim.in altera vita id habituri fi-

fi unico momento Deum afpicere liceret.

mus, ideoque imitemur illos, qui ad convi-

. Vl. Ex occafione thematis: £wu

ge ferue bo-

vium ituri a vilioribus cibis abftinent, melio-

ne, fidelir, quia fuper pauca fuifti fidelir

Jupramul-

ribus fe refervantes.

Id quod S. David fe- P76.v.3.

la te conflituam: intrain gaudium Domini tui : o-

cit, dicens: Kenuit confolari anima mea (in

ftendatur, quale hoc fit gaudium, fcilicet 1.

rebus creatis) memor fui Dei, & delectatus

Gaudium fincerum feu purwn propter omnis

fum.

Ms

Aþac. 2t.

2. Quoties adverfitas occurrit, OCU«

L 13'

q. S.

mali abfentiam, juxta illud Apocalypfis: Et

los iterum furfum ad colos elevando, exem-

abíterget Deus omnem lacrymam ab oculis

plo illorum , qui fuper ponticulum aquis ra-

eorum, & morsultra non erit, nequeluctus,

pacibus imminentem ambulant, & vertigi-

neque clamor, neque dolor erit uitra , quia

nem timent.

Sic mater Machabaeorum fi-

prima abierunt. : 2. Gaudium plenum propter

lium natu minimum verbis in themate cita-

omnis boni praefentiam, de quo gaudio Chri-

,E

je. 16. . ftus apud S. Joannem locutus eft, dicens:

tis animavit; Et Chriftus di(cipulos, dum di-

Matth, 5.

(

xit: Beati eftis, cuam maledixerint vobis ho-

V. 1£,

*2^ — Petite, & accipietis, ut gaudium veftrum fit

mines &c. Gaudete, & exultate, quoniam

plenum. — Ubi breviter oftendi pot

eft, qual';a

merces veftra copiofa eít in coelis.

9 Po Lohno Biblc Mano Tom. L

E

$. XIL

Bibliothecem IManualis Concïonatoriaf

226

redarguit ,. qui alias ab ejüsore verba hzec a«

- *";'þkfänïbABIL

dierant: Primum quarite regaum Dii ? I Nonne

-:CbNCEPfU

Qualitas.

4

Esï

.

illos in oratione Dominica petere docuerat:

Maifi dif. I.þ

uerm;t nonnulli; quiad coeleftemgloriam

Adveniat regnum tuum ?. cur igitur nunc iilos

I. n. 160

adumbrandam emblemate ufi funt, cu-

rejicit, dicens: AVefritis, quid petatir? Nimirum

errorem, inquo hzerebant, e mentibus eorum.

jus corpus erat coel

um quoddam, ftellis, fole,

luna, aliisque omni

bus elegantiflimis & pre-

tollere voluit , fiquidemipfi in beato coelorum

is mire adornatum ; ani-

regno etiam finiftram reperiri credebant ; in

tiofiffimis ornament

ma autem dicti emblematis hac epigraphe ex-

quo tamen graviter errabant, nequaquam e-

: Pulchriora latent; Idem quoque

nim ibi finiftra locum habet, fed folus & merus

primebatur

ibi dextergelocus reperitur ; nullum eft ibi tri-

nos in pra

fenti dicere poffumus; poltquam

Éd G. — (ey^ umea. v ve4u. q£u — .

enim de coelefti gloria mul

tum fpeculati fu-

ftitize genus, fed folum gaudium, & mera leti-

uam de ea fcripfimus, legimus,

di- .

tia, dele&ationes in dextera tua usque in fi-

mus; poftq

ut

nem. Ibilztitia eft fine melancholia, tranquil-

ximus, quic

quid deea a nobis fcribi, legi, a

litas fine turbatione, divitize finejaCtura, ho«

— —— 4

dici potuit; imo

poftquam imaginationt , &

omne quidvis bonum, pul- '

notes fine periculis, fanitas fine indifpofitio-

defiderio noftro,

ne, abundantia fine paupertate, vita fine more

chrum, jucundum

& appetibile, quod excogi-

^

tari poteft, imaginar

1

di & defiderandi liberta-

te, felicitas fine miferia. E contra veroinhac

— 09ÓÀ —— 9 m

tem indulfimus, tan

dem libere dicere potfu-

lacrymarum valle nullus unquam fol fine fua

mus & debemus, quod longe plura, nobilio-

eclipfi nafcitur, nulla dies (ine noéte oritur;

lis vifuri & poffeffu-

omnis creatura vanitati fubjecta eft.

ra, & przeftantiora in coe

culus vidit, nec auris

VI. Confiderari meretur ad hune finem dif- Ibid. dife;.

ri fimus, fiquidem nec o

audivit, nec in cor hominis defcendit-, -quæ pre-

ferentia, quae eít inter margaritas, & alias '$* p

-2 m EE quesl uD

aravit €9c.

gemmas, & lapides pretiofos; hienim fcal-

pello opus habent, & expoliri debent, poft-

—

&.Bonw. l. S. Bonaventura explicans illa verba :

—

ferm 5.

de Tunc jufli fulgebunt. fi

cut fol:

]n hoc planeta

quam e terrae vilceribus erutifunt. Quantus

E w

Befur.

g

lorioforum dotes confi-

enim non adhibetur labor ad perficiendum &

quatuor corporum

expoliendum aliquem adamantem, jafpidem,

derat, dicens: ln

fplendore fignificatur dos

claritatis; In perp

etuitate folis dos impaíli- -

vel alios lapides fimiles? Sola margarita eo

e

folis aCtiva (fol enim pe-

modo, quo ex aquis marinis extrahitur, adexe

bilitatis; in virtut

L]

ornandas Regum coronas apta eft & idonea,

Wt il

netrat integrum vi

trum ) dos fubtilitatis; in

Yv

celeritate folis dos agilitativsv,

fole celeriores |

omnemque ab ipfis primis nat:l bus füis per-

erunt Sanai.

fectionem fecum affert; tales autem effe quo-

que debent animze, quze paradifum ingredi vo-

$. Bernar-

IiI. S. Bernardi

nus quatuor hasce ddtes

din. to. I.

enumerat, illumque fap

ientiz textum: . Ful- .

lunt; fcalpello indigere minime debent; quia

fer.63 à.1e

€9 lanquam

[cintills im arumdineto

uzon in;rabit ineam aliquid coingutnatusm, i 1eoque

c- l.

g bunt jufli ,.

neceífario mundse, purze, nitidze, atque ab om-

difcu:

rent, adducens,

ita fcribit :

Primo in:

. fülgore defignatur

P

claritas: Secundo imp

aí-

niculpze nzevo expurgatze effe debent.

*

L

,

i'ïïd. dift;

nigne: Tertio fubtilitate

^VIl. In Exodo, inter auri, argenti, parpu-

fibilitas deaotatur i

r, gemmarumque pretiofas oblationes, pili 49 n5

:'I

fcintllze fubtilitas indi

catur: Quarto in di-

UET T€ ——

fcurfu p

otelt agilitas defignari.

quoque caprarum, l cetviles fint, connumerae

g

a

tor dubium movet, Cur

bantur: Pilescaprarum. pellesque arietum ; Paxi

S. 'Thom.

IV. Angelicus Do

f

inc25. increata & incarnata Sapie

ntia potius dixerit:

quoque modo pauperes ruftici pro patientia,

Matth.

audium Dominitui, quam, accipe gau-

paupertate & laboribus, quosinhac vita fufti--

Intraing

nuerunt, pariin ccelis praemio remunerabun-

dium ; cu

i hac adhibita diftia&ione refpondet:

Quod eft in

aliquo, continetur abillo, & conti-:

tur,.quo multzeauimze, quae in hac vita fubli-

quando ergo gaudium eit de.

mibus Ecclefize minifteriis fuumimpenderunt :

Z

nens majus eft;

e

induftriam; UndeS.itdorus agricola in coe-

aliquo, quod mi

nus eft, quam cortuum, tunc .

gaudiu

m intrat in cor tuum :

Sed Deus

locuinm iitis fan&is Epifcopis par eritin prae-

i

ft corde, ideo qui gaudet de Deo, in-

mio; Ac proinde nul'us eft adeo egenus, &

major e

pauper, quantumvis mendicus fit, quinon ha*

tratingaud

ijum. Cajetanus tamenaptius ad

loquitur, dum ad gaudiorum coe-

beat, underegnum Dei compartare fibi poffir,

?g

propofitum

beatitudinisimmenfitatem fe-

Inveniuntur quidem nonnunquam mendici,

| !.kg. EY

leftium zetern?e

fe refle&ens, inquit: Ta

m magnum eft gau-

qui ne micam panis ad fui refe&ionem 'ha-

l

dium cceleftis patrize de Deo,

utnon poffit con--

bent; Atvero nullushominum adeo eft defo-

latus, quimonetam non habeatad comparane

I

cludi in homire, & ideo homo intrat in gau-

dam fibi coeleftem gloriam; cujusevidens in.-

dium illud incomprehenfibile , & non intrat

)

Lazaro habemusexemplum, cui quantumvis

gaudium illudin hominem, velut comprehen-

pauperrimo & affli&iffimo, foleranes in coelo

fam ab homine.

Manfi dif. ^. V, Acceffitquondam ad Salvatorem mater

ab Angelis celebratoe fuerunt exequias, fua-

p

cobi & [oannis, & fuppliciter

que mendicitate comparavit fibi regnum coe«

f

:.2».10 San&orum Ja

lorum ; liberalitati enim & magnificent'ze il-

eum rogavit: .

Dic , ut [:deant hi duo jil 8melunuts

ad dexteram tuam,

£? unus ad fiviflram: cui jure

lius, qui abfolutus eft Dominus paradifi, abur.e

t

de fufficit, fi demus, quod habemus.

merito ab eodem Salvatore protinus refpon-

VIi. Imirari hacin re Deus v

idetur credi- Ibid.

]

fumn fuit: Nefcitis, quid petatis.. Verum dicet

h

fortalfis aliquis: Cur Chriftus hos di'cipulos,

tores, qui, uta morofis debitoribus tandem fo-

acceptant,

p

& inatrem eorum reprehendit, & ignorantize

luüqnem expeditam obtineaat,

quid-

I

Titulus /XVII. Beatitudo,

»"725 :

quidquid apudillos inveniunt; Unde fi debi-

remanferant: Dixitautem David : N;m

fic fa-

tordixerit: Nonfunt mihi ullae pecunize, cre-

cietis, fratres mei, de his,

ditor juxta pecunize debitze quantitatem gra-

que traididit vobis Domi-

nif, equa enim

parr erit. de[cendeniis ad prolium,

num fe libenteracceptaturum effe, refpondet 5

&5 remanentir ad. [arcinas ,. €9. fimiliter divident.

fi non habetgrana, acceptabitligna; filigna

Origenes hiftoriam hanc pro

defint, acquiefcitfoeno; fifoeno careat, tanta

pofito noftro ap- Orig.h.a

plicans confiderat, quod illi,

qui Davidem adi& Nativ.

NEUMTL —— —— -0 ER

fimeti aut fterquilinii quantitaze contentus e-

preelium fuere fecuti, Religiofos fignificent,

rit: Eodem quoque modo in cafu noftro di-

fcurrere poffümus; Salvator etenim a diviti-

qui mortificationis ferrum in fe ipfos verten-

tes, implacabile fibi ipfis bellum indicunt; aut

bus pro pretio glorize pecunias poftulat in ele-

vero gladio verbi Dei vibrante multasanimas

emofynas erogatas; cui non eft facultas di-

convertunt, atque ab inimico infernali libe-

fpenfandi nummos, corpus faum per difcipli-

rant, cum inferno continuo przeliantur, nec

nas & cilicia aflligat; qui vero corporis aufteri-

non adverfus mundi illecebras, & illicientes

tates ob nimiam debilitatem fuftinere nequit,

blanditias: Perillos vero, qui domi ad (arci-

lucro animarum fe confecret; qui neque ad

narum cuítodiam remanferunt, fzeculares in-

hoc faciendam talentum a Deo habet, in operi-

telligit,quibus ob vocationem füam bonis his-

ribus mifericordize corporalibus fefe exerceat :

cetemporalibus fefe applicareincumbit. Ter-

qui infirmus eft, tribulationem a Deo immit-

minato preelio, id eft, pro vitee hujus, quae mili-

]ob.7.v.x,

!

fam patienter fuftineat, divinzeque obfequatur

Lia ef1 fuper terram, confummationem, Religio-

voluntati; ficontemnaturautafficiatur oppro-

fiforte fe folos fpoliorum zeternze beatitudinis

briis, gaudens Deum benedicat & collaudet,

lo dits

participes futuros effe creden

t, fed deceptos

T

qui pro ejus amore patiendi occafionem ei tri-

effe experientur,fiquidem Deu

$ (verus David)

buit, quodfi etiam nudus cum Jobo redigatur

declarabit: equa pars erit €$c.

in fterquilinium, roget Deum, ut peccata of-

Etratio eft,quia

amot Dei adeo intenfus effe, adeoque vehe-

fenfze & injurize, quibus illum adverfum fe ir-

menter ardere poteít füb purpura & paluda-

ritavit, illius miferize intuitu condonet, fic e-

mento regio, quam füb vili aliquo facco & cili-

nim peccata noftra nobis ad coelum confcenfu-

cio. Quotenim Cardinales, Reges, Imperato-

ris fcalze loco defervient, dummodo pro illis

res, & fummi Pontifices in fupremo honorum,

poeniteamus, & emendemur.

thefaurorum ,. & terretize fe

4

licitatis culmine

AModus acquirendi beatitudinem.

Manfi di, - IX. Deus in venditione paradifi ad eum fe

pofiti San&i fuere ?

I. Ad quartam vigiliam no&is a

pparuitD'd, Nyff

$o.».3. modum habuiffe videtur, quo mercatores in

quondam inter procellofi marit flu&

us Chri- & 4. in

nundinis merces fuas vendere foleit, in prin-

ftus difcipulis fuis,quos fzeva te

mpeftas mifere Pom. r.

|

cipio etenim tiundinarum omnia caro pretio

& periculofe exagitabat. Utv

iderunt tam in- poit Epip,

divendunt, quze tandem in fine prolevi pecu-

ufitatum prodigium,

phantafma arbitrati funt,.

à

niadimittunt; Quando Chriftusindie Afcen-

quod oculis ufurpab

a

fionis cceli officinam prima vice aperuit, pri-

& de fermone a

ant, quibuscum locutus,

gnitus fuiffet, ajebat Petrus:

mis fzeculis illam fequentibus magna fidelium

Domine , fi tues,

jube me

venire adte [uper aquaf.

J[»d, dit,

pars füb perfecutionum, folitudinum, marty-

i50 11. 5'

riorum pretio zeternam fibi beatitudinem com-

Matth.14.28. Cui Chrií

tus : Efto, veni, accur-.

a

re, fis, hucad me, fcisenim, quam hoc percu-

parare non dubitavit; tunc in /Egypto vaftae

piam, qui huc omnes invitavi, cum dixi: //eni-

—

pro Chriftoincolebantur horridorum deferto-

rum folitudines, fervidilfimi Chriftiani tunc in

te ad meomner; Matth.11.28. & quomodo te

]

unum prohibeam venire cupientem, qui alios

equuleis extendi, uncinis & peCinibus ferreis

nihil talecogitantesadvocavi? Defiliitadea

dilaniari, feris ohjici, abiisdemque devorari fe

verbain mare Petrus, cumque ventus validior

permittebant; Poftea vero ceffantibus perfe-

derepenteexcitatus, velle illum fluctibus in-

l

cutionibus faciliori & planiori via ccelum funt

volvere videretur,

praefentaneumque pericu-

ingre(fi, inquiete contemplationis coeleftium

lum fuum animadverteret, Chriftum inclama-

dulciter conquiefcendo , autfervidos charita-

bat, atque ut a

proximo difcrimine eriperet,

tisactusexercendo, aut vero virtutum Chri-

magnis vocibus obfecrabat: //idmr ventumva-

füianorum praxi & ftudioaffiduam operam im-

z

pendendo.

k

cens, Domine,

lidum timuit, €$ cumcayi[]et mergi, clamavit , di-

Jalvum me fac. Ibid. v.30. Quid eft,

T

;.Reg. 350»

X. Quando David Rex poft devi&os Ama-

quodPetroa

d Chriftum afpiranti,jamque con-

L.

J

lecitas victor in Siceleg rediit, orta eft inter

tendenti occurruntifati maris fluttus , &rem

milites; qui adfarcinarum cuftodiam remanfe-

tam bonam fanctamque meditanti minaturin-

1-

rant, &alios, qui cruentohuic przelio inter-

teritum tempeftas, cui favere debuiffe elemen-

fuerant, gravis de fpoliorum participatione

controverlia , hisce nimirum adverfus illos

ta omnia videntur, utfecurus appellerepoffet.

H

adeum, quem petebat? cura turbinein peri-

proetendentibus, nullam illis ex partis fpoliis

culum addu&us fuit, qui ad Chriftum totius-

partem deberi: Refpondensque omnis vir pef-

falutisportum anhelabat? RefpondetS. Am-

ll

fimus & iniquus de viris,qui ierantcumDavid,

]

brofius ferm. 2. de Santtis: S.Petrus, dum flu-

[4

dixit: Quianon venerunt nobiscum , non dabimus

Guat, dum mergitur, fic pervenit ad Domi-

eis quicquam de preeda, [ed [ufficiat unicuique uxor

num, oftendens nobis, quod nonnifi per peri«

fua €7 filii. Davidautem juftus Princeps, am-

cula properatur ad Chriftum. Exemplo ergo

| lbui !

babus partibus rite auditis, controverfiam

Petri docemur, qui naufragii pericula non for-

predi&am in favorem determinavit illorum,

titer ferat, qui vitze difcrimina nonlibenterad-

qui ad farcinarum & hofpitiorum cuftodiam

eat, qui tribulationcs & aerumnas, & rerum

fua-

222

Bibliotheccä Manualis Concionatorice

fuarum ja&uras non zequo & magno animo

neo, qualiscunque faero, magnus ero. Ouan-

toleret, eum pervaderein glorize portum tran-

ta enimilla gloria, quotendimus, ubi omnium

quillum non poffe, ac delirare, quialiter, quam

minimus maximo, fapientia, puritate, virtute,

per tempeltates adverfitatum eo pervenire

perfeGionemajoreft? quisquis maximus ha-

poffe exiftimant. Non enim nifi per pericula

betur, adillamfelicitatem comparatus, velut

properatur ad Chriftum.

infantulusfeputatur.

fbid.r. $.6

XII. Quaeftioeft, quare Dominus Moyfen

in íab.

$. XIII.

poft t.

& Eliam, prze aliis veteris Teftamenti Patriar-

Domin.

chis, teftes glorize fuze adeffe voluit? Refpon-

-MIS.CELLA.NEA

Quadrag, det appofitiffime Galfridus in Allegor. Di-

— Qualitas.

fedefain

blior. apud Godetrid. Tilman: Nec clarifica-

u

to'facile credas, nifi occurrant ei Moyfes &

I. E veniet Beatisolim, quod Reginze Sabse, g. Reg.1e;

Trusfg.

Elias; utfi quis affirmet, ac glorietur, Chri-

vifa gleria Salomonis, evenit; nam & il-

ftum in fe glorificari, e quemdam Tháborem

lidicent: Veruseft fermo, quem audivi inter-

effe, &theatrum fa&tum glorize, donorum, ac

ramea &c. & non credebam narrantibus mi-

Sen, fitl,

favorumillius,non credas, nifi fidejuffores ad-

hi, donecipfa veni, & vidi oculis meis, & pro-

qu ob

ducat Moyfen & Eliam, teftes omni exceptio-

bavi, quod media pars mihi nunciata non fue-

(icLtde

nemajores, quórum alter promulgator & re-

rit.. Major eft fapientia tua & operatua, quam

verendiffimus obfervator Legis, alter acerri-

rumor, quem audivi., Beati viri, & beati fervi

nit,Deor,

mus illius propugnatorfuit, ardens & vivens

tuihi, qui ftant coram tefemper, &audiunt

ignis, formidabile & horribilefulmen ; qui nec

fapientiam tuam.

Regibus parcebat, nequecum fubditis conni-

II. Coclum.

D

mpyreum diflat a terra mille

vebat. Illatuta gloria, illeindubitatus favor,

feptingentis nonaginta myriadibus, nongen-

inquit Galfridus, quem obfervantia & zelus le-

tis viginti quinque millibus, & quingentis mil-

gis probant, commendantque. Plurimum e-

liariis. Nam juxta Clavium coelum lunze di- Clavius im

Tefzut

pheram

denorif -

nimfufpe&a,& parum tuta gloria, qugecunque

Ítat 120630. milliariis, coelumfolis 4013023.

Joan.de :

talium tefiium calculis & fuffragiis deftituitur.

Firmamentum autem 161884945.

Unde fi

i

Sacrobo-

Ne Chrifto clarificato facile credas, nifi occut-

Japis molaris e firmamento decideret, caden- fco c. 1.

Citro ,

Tuít,

Íbid.

rant ei Moyfes & Elas.

do confümeret 1 5oo. annos folares, licet quo-.

XiIL. S. Joannes cum amoenum & coele-

tidie cadendo conficeret 32780. milliaria, &

ftem paradifum glorize,& zeternze patrize Bea-

fingulis. horis 1300.

Maguitudo vero hujus :

?

At Ls

torum, fubmetaphora magnae, amplze, ele-

coeli eft prope immenía , cum minima ftella

P

gantis & fumptuofee civitatis delineat, muro-

inagnitudin

P

e terram decies octies fuperare

Weics, :

rxumque firmitatem, & portarum magnitudi-

dicatur.

4

-]II. Antiochu

s Rex in Bonorem Daphnidis;Kïïel- te.

nemadumbrat, deniquefitumhis paucis expri-

mit: Civitar in quadro gofita efl; Apoc. c.2r.

mireadamatze,convivium in intima.aula fic in-? fol 847.

v. 16. Qui architectaudi periti funt,ajunt, hanc

ftituit,uttamen interea fexcentos ephebos fore

mofiffimos, & ducentas puellas elegantiffime

elfe ftabiliendze civitati commodiflimam fa-

bricam; fed fi felix illa civitas, fi etiam quo-

veftitas per urbem mitteret, qui floreis redi-

cunque alio modo conftru&a foret, zeternum

miti fertis ex vafis cryftallinis vina, & ex or-

- nihilominus duratura effet, quare magis in.

bibus candiditfimis candidos panes, & facca-.

ä

quadrangulum, quam in orbem, & fphzericam

raceos fru&us offerrent, aliis interea jucun-

-formam reda&a fuit ? Refpondet Aretas:

da mufica accinentibus.

Quod totum ideo

Cum civitas quadrangularis fit, per figuram

fattum, ut ex hac munificentia colligerent

Lang. n

Oytnth

crucis ex diametro dividitur. Quod fibi velit,

cives, quam nobile convivium in aula effet

V&

quod informam crucis ordinata eft illa Beato-

apparatum.

Applicatio facilis. ad. eonvi-

rum civitas? Indicio eft & documento, pa-

vium coelefte, ad cujus magnitudinem de-

rum fidendum glorize hujus vitze, quze non ob-

monftrandam Deus mittit in terram Angelos

tinetur pretio crucis & afflictionis, poftquam

varia interdum c

zeterna, utvidetur, opushabet, crucis com-

ferentes.

celi gaudia praeguíftanda of-

N

mendatione & adminiculo, utfuam habeat a

IV. Recte de beatitudine cecinit Ovidius: Ovïd. 3.

-

g

cruce fecuritatem. Quod ergoilla fuperna ci-

Ultima femper . Metamor,

l

vitas in quadro pofita fertur, tale eft, ac fi dice-

Exfge&an-da die-s homini

eft, dicique bea-

tus

UE

getür :

Civitas fupremae glorize in formam

crucis digefta confiftit, fecura ergo ea gloria

Ante obitüni nemo , füpremaque funera

eft; qu»ecunque enim ecrucenafcitur, eadem

debet.

firma, ftabilis gloria eft, & interitus nefcia ;

V. Empedocles rogatus , cur viveret ? Engelgr..

in ho. 22.

cum civitas quadtangularis fit, per figuram

ut coelum a

fj

*

15

& nullus ero.

