12A13772
author: Arvisenet, Claude

12A

WOA ARA

N

»í

La (c '!I04 .(lq : * P

: t('

(

i

' z

.5

(('æ s .' n

a

: (& (

- ((s

.f

(-

HEOITOS

(

:

«

t À

4

E

*

((

-U o

-ä&

MmINES

4

I

D

( o

LÀ (of .((* |

p—

—

e -9- Qqe d -

posmemt

.((.

41

——

crei

«(e (te o i t i 4

Cs

6 -((*-s- 1

R

*

—

(

((

*

4 Q

A

AC

4 Go

—

r

((-ä r x x

«(

e(d -' -ü ((o, ((e;t . æ;

'(. * .((. * o

ICNLCNE CC

o((. o((.*ï1

s

.* ((.æ

(

QU

(

-«

L nud

e7

Kf* ((-*ä 4 Qv W n t

(* «

.(.* «

R. '((O

4

Q

( ((.

&-(9 .* --

I (.m

z

.

k ]

l(o $ [(o

1

N12«511508002 021

((* (('- 4(PGE « w

E

(

(-æ-

«s

«( 46 ((5

c((*.-» 0((ä 3 '(

E ( Q

«( (( 4

P

ä

4-

v«

«e «5 «

((. "

4

v

. ((.f*

((

à «,,

(

d

«(

É-

Lonwe

-'l,, -'X- £ 0((6,2

(*

((Ji .

(* -«

(s 4

(*

40

(€

'(^

.

*

*

[j

.((.

E

(* :

(.,.*

.((

««

(

(*

«

((0* O'(g

[]

*

i.

u

[]

ä

€--

ETÉ

[L2-

:(

(

.

A

(--

w ^

: ((.æ

at

«

ii

D

-

i

[E

Jde-

; :

—

ä;b,,v* -

—

—

E

* ^.

-

.

N

G NIENMORIALE 9

ä

VITAE

i

SACERDOTALEIS

J

A

ï

SACERDOTE- GALLICANO

Y

DIOECESIS LINGONENSIS

1

EXULE

ä

REDACTUM,

w

NV

//!

/

f""ïxw

-*XN IT

Z

Kx

E

1'"* M

£

í 2387

ï

——

N

n!x////

///

3

z

à

///

E.

WÁEASCNSS W $

-

!HV/A ate i.

z

Z2

w

i

Ü

.

ä

x/J

LTA

RATA AAE

WOA LT.

N E

N

ä

) 77V/ 7A

d

EDITIO QUART

l

g

WWN

CUM APPROBA TIONE SUPERIORUM

(XL

20

;;

AUGUSTAE VINDELICORUM,

jsUMPTIBUs Nicorar Dorr, BIBLIOP,

MDCCXCVI.

e

3

SESRORUSIDEEUSES FUEU Og Wv MEISURICUSH II

a -

—uHæ

Vitlt

D6

i q

eliam

10,di

N, |

moasm

P 4

a. D

.N..NU.—

Qd

ufe

".

*

U

|

T

«llm

*

A.

isc

v /

?Ui

323

* .kM

A^

" f

v

Approbat?o D. Cenfoiïs.

Praefens hoc, fic di&tum: Memo-

viale vitae facerdotalis, totum Spiritu

Dei plenum, ut non folum ab eo,

ad quem dire&um eft, fed ab omni

etiam , qui ubique terrarum eft, cle-

ro, diurna nocturnaque verfetur ma-

nu, adprime commendandum, in-

deque typis publicis digniffimumeffe

cenfeo.

:

Conflantiae, 18. Dec, 1793. :

gof. Guil. Sturm, S*, Thebl;

D. Revmi. ac Celfmi. L.

D. Ordin, Confi, Ecclzjf

Infig. Colegiat, ad. SS.

Steph, et INicol. Can, Cap,

ac librorum Cenfor Ordi-

.

nAT TU

*

z

z

z——gpö

k

::--iïgïï*

& (

j)ïlf

f

PRAEFATIO

Qu

AD SACERDOTES GALLICA-

m

NOS FXULES. !

fequ

pro

(t0

O vos, qui fortes fuiftis in bello, et

e

pugnaftis cum antiquo ferpente!

O

&Of

gloriofi Dei noftri, et Chrifti ejus

qie

confeffores, quibus datum eft, non fo-

lum, ut in eum credatis , fedut etiam

pro illo patiamini; vos, qui cum gaue

Cii

dio rapinam bonorum veftrorum fuf-

COCje

cepiftis; vos, qui tot opprobria, ef

ls

tot pericula fubiiftis; vos , qui e terra

illa, quae olim fuper fe venientem f«-

ffll L

P

M

[

e bibens imbrem, et non referens

fälvz

;

ructum , facta eft reproba, et male-

dicto proxima , eftis exules; vos, qui

hi

rüim

olim fciebatis abundare, nunc autem

um

TUf

noftis penuriam pati; vos, quos im-

xODj

pius, ad tempus fuperexaltatus; et

1ü»€r

elevatus, ficut Cedri Libani, fugavit ,

et

F)Hm

-

'.Praefafz'.a.

3 ïï/?

3)

et quem Populus rectus, fideique

prifcae firmiter addictus, benigne

fufcepit; vos, Sacerdotes Gallicani,

'qui hodie regiam et ar&tam crucis vi-

LUC

am, plaudente Coelo, mirante terra,

fequimini: ecce egoad pedes veítros

provolutus; finite me, in ofculo fan-

cto, vos falutare: o quam fpeciofi pe-

lo

el

des evangelizantium pacem, pedes

eorum , qui Domino teftes funt, us-

m

que ad ultimum terrae!.

oni

FeEIa]

Nondum quidem acceffiftis ad

1 gau-

Civitatem Dei viventis, Jerufalem

É

nl

coeleftem, et multorum Angelorum

li,

frequentiam , ubi Pater Domini no-

[et!d

ftri Jefu Chrifti glorificavit, quos in

jf

perfecutione vocavit , et in eftufione.

toreti

Tanguinis pro fide juftificavit. Liceat

nie

hic, optimi et venerandi admodum

s,qw

tratres , flores aliquot, fuper marty-

rum nofítrorum tumulos et cineres,

Luïþm

$1

conjicere. O beati, o felices nimis

l

facerdotes illi, quos mifericordia-

VT

rum Dominus, fic in momento, in

k

ictu

ÓqERE

7

.Praefatio.

Miof

Wi&u oculi, et quafi pro nihilo falvos

fecit! Felix tribulatio perfecutionis,

u :

fed

quae contulit illis tantam palmam re-

munerationis! Beatae contumeliae,

ETX

quae fuerunt illis caufa oloriae! Be-

Tan:

fis |

ati carceres, per quos fuperna pala-

tia ingreffi funt! Beata mors, quae

fiobi

vitam ipfis donavit aeternam! O Pa-

nd

«2

tres fancti! O Fratres gloriofiffimi ,

qui nunc A

[

oni thronum laeti circui-

QT

lv

tis! Refpicite de coelo, et opem ve-

(l

ftris ovibus, veftris concivibus mit-

peri

tite. Ecce adhuc inter pugnas et prae-

Tr

lia fumus, dum vos in jucunditate

Ie, (

quiefcitis. Nos precibus juvate.

p

O vere neceffaria nobis fancto-

rum Martyrum noftrorum fuffragia!

ul

Curfus enim nofter nondum corfum-

Opfln

matus efít, optimi et venerandi exu-

WE

lés.: Vos fcitis, quid dixerit Deus

fant

nofter et aeternus Rex Jefus: ille

e

folus, qui perfeveraverit usque in

$T&

finem, falvus erit. Quid prodeffet

lo

ïï

igitur nobis caepiffe, fi ad culmen

EU

P

non

aefatio

VH

Al

E

non perveniremuä ? Mifimus manum -

10155

ad aratrum, ne refpiciamus retro;

m

fed Deo gratias agentes, qui eripu-

i,

it nos de poteftate tenebrarum, et

L

transtulit in regnum Filii. dilectio-

a pala-

nis fuae, oremus, ut, qui caepit in

; qui

nobis opus bonum, perficiat usque

0nr

in diem. Chrifti Jefu; et ejus, qui

offmi,

erga nos adeo dives eft in miferi-

circi:

cordia, pratiae cooperantes, cum

emve

metu et tremoreé falutem noftram

g ml

perficiamus. Jufii, adhuc juftifice-

tpri

mur; fancü, adhuc fancificemur:

xidt

ne, cum aliis praedicaverimus , ipfi

te

reprobi efficiamur.

3ndo-

Videamus ergo et caveamus , ne

eurum fempli obícuretur, ne color

ï'agia-

vdit

optimus mutetur ; ne lapides fanctu-

j oj

arii difperfi, virtutis formam amit-

J

tant; imo perfectiorem adhuc acqui-

p

jl

rere fatapamus : ut, cum venerit di-

cs redemptionis noftrae, et reftaura-

üje

lt

tionis templi gloriae, lapides, quos

ant in

|men

c?ificantes ; fi

09

reprobavemnt ae

* 4

caput

Q

p

!

VIII

Praefatio.

p o

T

caput anguli, et fuis priftinis locis

coaptati, miris$ unionibus totus mu-

rus terreftris Jerufalem fulgeat.

Idcirco liceat mediocritati meae,

Fratres optimi et venerandi, leve

hoc exilii mei opus vobis offerre;

ann

in quo praecipua regularum facer-

k

IT

dotalium capita memorantur. Sen-

tio quidem, et candide confiteor,

(aput

opus effe fcopo nimis impar, et vi-

l

ris adeo apud Deum et homines glo-

Dit

riofis minus dignum, minus eruditi-

d

put

onis habens, minus pietatis fpirans.

Verum , animo benevolo, parcet cer-

pt

Q fi fcirem

f

tius veftrra benienitas.

(ii

loqui! O fi verba mea, quafi facula,

!)

arderent, et poffent effe virtutis in-

pit

f

centiva, fanctitatisque ftimuli! —

Sed quod inanis non potuit homo,

CHW

efüciat Potentiffimus luminum Pater,

t

t

ül"

qui facit miniftros fuos ignem uren-

T6HL.

Capu

t

ïnu

tï

IN-

Ertracsecit sB ia RIPRST RUT CVuT UCINEES GRTNEO EUY CIRe A VTE TOR RA

VO WO AE ARU RäW'WPWWWW'WWWï

CU HO CX a CX O

[$:479 019 419 979 419

1:-—---:--—-————-—-——————

mET R RR EE EEE

XX 0

:-..—mä

is loet

J5 fl

l

]

D E X

Y

TOTIUS OPERLS

,,[[ meæ

FA NICINMINMUCINUECNVCONECNUIINUCNVEINVISD

M

j |

pag.

offem

; f

CaputI De ftatu facerdotali, -

p

Caput II,. De neceffitate perfeäwms in

facerdotibus.

of

Caput III. De poffibilitate perfe&wnxs

r, &V

in faeculo,

-

If

50]0

Caput IV. De mediis ad. perfe&.onem

|

qu

affequendam,

Ii

j

Caput V, De paucitate ele&orum.

15

fplfäx A

Caput VI. De gravitate peccatorum in

"U

W

L

a

facerdotibus,

29

[f»

Caput VIT. De malis oriundis ex im-

Bo

1w

proba facerdotum vita.

22

ii

g

Caput VIII, De bonis oriundis ex fancta

facerdotum vita,

^

-

24

! *

fom

CapatIX, De religiofifima devotione

(f

erga Dominum Jefum Chriítum.

28

J

Caput X, De (incera devotione erga bea--

l quU

tiffimam Virginem Mariam.

Caput XI. De ardore animi ad Divina.

33

Caput XII, De tepore,

-

Pte

43

Caguf XIIl, De pura intentione,

IN

aput

X

Index.

Caput XIV, De ftudio fundamentalium

Cupot

virtutum.

-

Lj

48

V

Caput XV. De humilitate.

p

5I

pt

Caput XVI De humiliatione fui ipfius.

55

60

mt

Caput XVII, De manfuetudine.

Caput XVIII. de puritate confcientiae,

64

Caput XIX. De peccato veniali,

66

pt

Caput XX, De poenitentia peccati ve-

fi

nialis.

-

69

t

Caput XXI, De frequenti facr'it;cii ob-

W

latione,

-

-

12

Cnput

TU

Caput XXIT, De indigna celebratione.

16

'Caput XXIII, De prae

patjatione ad Mif-

p

fam,

19

t

Caput XXIV, De

.gratiarum-a&io'ne

Caput

poft Miffam.

-

-

81

Capm À

Caput XXV, De oratione mentali,

85

Capu

Caput XXVI. De variis orationis men-

Ut

-

f0

talis fpeciebus,

88

Caput XXVII. De tempore orationis

Mput

mentalis.

-

-

9I

put

Caput XXVIII. De examine vefpertino.

94

t

Caput XXIX, De fludio et lectione,

91

ü

Caput XXX, De officio divino.

IOI

Cäpm

Caput XXXI, De officiis publicis,

105

Ut

]i

Caput XXXII, De cura ecclefiarum et

altarium,

-

(

Iog8

Caput XXXIII. De

zelo anin:arpm.

1IO

put

r

Caput

Indexv

XI

pag.

"

ftum

Caput XXX IV, De catechlzandxs par-

vulis.

-

,

114

Ó

Caput XX XV, De paupenbus et rudi-

fs. 4

bus erudiendis.

118

Caput XXX VI, De praedlcatlone verbi

Yi (

Divini,

121

:

Caput XXXVII, De confefïionum audi-

tione,

126

a

j

Caput XXXVIII, De bemgna caritate

i

erga proximum.

130

Caput XXXIX. De zelo pro peccato-

-

me, !

rum converfione, '

133

Caput XL, De oratione pro peccato-

ribus,

-

-

136

1

Caput XLI. De cura infirmorum,

138

tgff

Caput XLII. De caftitate,

-

143

Caput XLIII. De avaritia,

-

8

147

n

Caput XLIV, De bonorum ecclefiafti-

-

Ü

corum lepenfatxone.

152

iM

Caput XLV.' De temperantia,

155

J

Caput XLVI. De modeftia in veftibus,

162

Caput XLVII, De prudentia et fxmph-

tint, ()

citate,

165

Caput XLVIII. De obedientia Eplfcopo

Cg

-

praeftanda,

168

d

Caput XLIX. De prudentia erga foemi-

i

. nas fervanda,

17L

lo

CaputL De recte fan&eque vxvendl

regula,

m

[.]

176

il

Prae-

(

2!

XII

Indetsk*.

-

A i

d

|

Praeparatio ad Miffam , pro Dominica,

feria III. et VI,

-

83

Praeparatio ad Mlü'am pro feria II,

et

190

Praeparat:o ad M]H'am, pro fena IV.

& Sabbato,

-

195

Gratiarum actio poft Nhf'f'am , pro Do-

minica, feria III. et VI.

20I

Gratiarum actto poft Miffam , pro feria

II, et V,

-

-

209

n

Gratiarum actio poft Miffam, pro feria

IV, et Sabbato.

m

216

l F

iv |

naf,

Mi

flitrum

[i-

k

CTM

Hh,

LI]

u Qu

Qof]

&

j

:

y

ï

dl

Tl )

T

d *

Mmm XIDMESAE

i

mun

um

n

h

:*

n

&

(, 'ä.

f

&ä

À

g

MM

(

D*

1

À

MEN

nE

(y Em

j

n

it

]

MEMORIALE

Il

VITAE SACERDOTALIS

Iy,

[5j

lj

[e]

De

M

L

u & PU. L

fità

X

n09

Dejïatu Saseafdotæla.

hr

li, ficut ego fum 1

Pater unigeniti Hhï

g Fi

mei, in eternitate$ ita et tu debes

effe pater filiorum adoptionis, in tempore.

Ad hoc miír te, ut novam progeniem

V

fihorum falutis, mihi

et Ecclefie mez,

generares,

Ad hoc, fili, te conftitai miniftrum

Chrifi mei, et difpenfatorem m;üenoxum

e€ [U:n

2, Ecce facerdos factus es. x]nb(*nte

te, quotidie de coelis defcendit filus meus:

quoties volueris,

przfens fiftitur:

tractari

fe,

ahïcqu? porrigi per manus tuas, quotk-

pie patitur :

obedit voci -tuz,

Corpus, animam, Divinitatem , me-

tibi

rita ;

thefaurosque

gratiarum e]us

€Ooni-

a

ass

z

commifi 5 ut fidelibus ea communicares , in

f Y

falutem.,

rem, |

Agnofce , o fili!

dignifatem tuam ;

,

)c

et divine confors factus nature,

noli in

tus, )

prifiinam vilitatem , degeneri converfatione

lum pr

redire,

ferer

2. Domine, quis fum ego, ut memor

(

mei fueris , et tanta mihi contuleris ? Ecce

hi, bo

ego, cum fim pulvis et cinis, factus fum

Ín t

m fi

ï:

.homo Dei , minifter tuus, fecundum difpen-

fationem gratie tuz.,

Á

Illumina igitur oculos meos , ut tantg

fiiam

vocationis altitudinem pofüim cognofcere,

E

Conforta me gratià tuá, ut poffim tantum

im,

onus digne ferre,

W. D

D

Ia

ud

Dignere, Deus meus, fic animum

meum interiüs componere, fic mores meos

M

tl

hs

u

exteriüs dirigere, ut verus fiam fanctiffimi

a ]

Fili tui imitator, reprefentemque vere

Fidelibus illum, qui mifit me, ficut tu mi-

TOmQy

feras eum,

(

Q q

4. Pater amantiffime! Quantum tibi

I

amorem debeo, pro amore iflo, quo me

Tüntes

fic prior dilexifti, fic elegiíti, fic config-

s f

nafti !

ln

Qusntum bumiliare me debeo, pro

Wfere

fanta dignatione, qua me egenum de pul-

vere fufcitafti, ut folio glorie tue aflifte-

Vnit

rem,

R

o C a

3

1C0f05, 1

rem, vices tuas gererém

loco tui judica-

rem, folverem et ligarem!

em fu

5. Ego vilis,

ego impurus, igna-

, Ia

rus, imperfectus, cecus, femper ad ma-

verit

lum pronus ;

ego miferrimus , debeo vices

gerere mfmxtæ Majeftatis tuz!

ml

MUA

, UP

O Deus meus! Ipfa fanctitas, fapien-

l&fw? D

tia, bonitas, gloria et immenfita s! Cum

fius I

fim taliter exaltatus a te, quomodo non ef-

femm fummé confufus et conturbatus'?

lun d

6. Fili, veni

et fequere me: venl;

jt t

faciam te pr'.aïo em hominum,

Ego mifi

Unigenitum meum in mun-

aof

m tani

dum, ut falvum ïacerct, quod perierat; ut

Oves, quas dedi illi,' vitam haberent, etab-

mmantms haberent,

- &tf

^Ad hoc idem opus elegi te, fili, et

0'65 m»fl

conflitui,

Stude- ergo ,

ut ficut rrlo:ïasn

fanci

meam Filius meus quæüvxt, ita et tu illam

]"Ue !

M

promoveas,

qut fun

Conare, ut illarum falutem procures,

pro quibus fanguinem fuum fudit.

um d

Indefeffus labora

in vineà meaj ;

er-

TRU

rantes oves require ,, reduc vagantes; frici-

u

das fove, faucias fana; cave, ne ullam neg-

ligas; fanguinem ejus de rmanu tua re

, ]"

quiterem.

Omnes ad

(e ]i*

7. Dilata, fili, cor tuum.

l afmc'

cognitionem veritatis et falutis convoca,

J

A 32

91n-

mX

4

d

i

ldl

unt

omnes compelle intrare in domum meam,

uüt impleatur.

[

«T

Inopem et

item, nobilem et igno-

j

nie

—

te

ïïiï.i"

ferur,

bilem, fa

rü-

et idiotam, fervum et

/

dominum, imafculum et feminam, ad me;

-

1!1( !

u

fine diftinctione, trahere ftudeas,

& ULLT

f

nill

WW^WW xVME

Tienere

GCapvot H.

-

t

U

(

De neceffitate perfe£tionis in — [acerdotibus.

N

10 f

ili , ecce facerdos factus es : non alle-

À

I.F

viafti onus tuum; quinimo fuper

donore

farcinam co mrhunem , onus angelicis hume-

It

rs formidandum fufcepifli,

]am arctiori

T

aligatus es vinculo difciplinz,

]

In

ü

Ambula igitur coram me, et efto per-

Ovibus

. fectus.

Sanctus efto, quoniam ego fanctus

fum, qui fanctifico te.

Perfectus efto, fi-

cut Pater tuus coleftis perfectus eft,

:

2. Erras, fili, erras, fi credis me ab

2.

iW

illis tantàm perfectionem expectare, qui per

vota relizionis omnia reliquerunt, fe mihi

Qu

il

l

|

confecrá runt, et abfoluté a mundo fegrega-

runt.

J

i

Ipfi q—uïd'em- perfecti effe debent :. at;

m

cüm jam non fint in mundo , nec amplius

LOF"W

inter mun di fcandala verfentur, faciliüs. fe

pu-

— m

3

Qf ff

poffunt 1mmac*matos ferva are j fieque, fine

tam acribus bellis, fam violentis nifibus,

m et ii

poffunt mihi, in fanctitate et juü tid, de-

fervum

fervire,

, d E

Tibi veró pmücere volenti, majori di-

ligentiá opus eft,

In mundoes: inter media

,

pericula.ve fatis ; hboftes habes, a dextris et

VW

a finifiris : et tamen pertranfire illefus , pet-

manere juftus, imó in dies magis ac magis

juftificari et fanctificari debes,

N

n

il

n

Religiofi quidem ardere debent; tu ve-

ró facerdos , ardere et Tucere,

f I:OH Il[,

- Religiofi quidem vas fuum. debent in

n l

honore fervare: tu veró, fal terre , debes

J ris hu

terram ipfam, id eít homines, a corrupti-

f HF&

one przfervare,

Ill fibi f"'xcxe debent;

tu vero tibi et

t

ovibus ;

folma gregis ex animo effe debes,

li

"

70 Mdf

Auä: ergo,

fli ; dixi tibi, .et iterum

; dl

dico: eíto pc:ïncïac

dl

3. Domine, fcio verà , quod ipfe

IW[H

js m2

lo

non fint mundze

J

in confpectu tuo;

41

Ilj

"

quantó magis homo , putredo et vermi

[ n

Quomodo erco ita perfectus effe pote-

i

t

fO, ficut deceret miniáirum tuum, quotid

ad menfam tuám afliftentem ?

DL

O quàm purum os! Quam munduüm

n

lii

ä

Ü

corpus ! Quam pc;fecïum debet eílc cor

JJl

me

g

0.

3

us

6

æäl&.—:

meum, ad quod tam frequenter ingreditur

&

f0 !

Deus ipfe, ipfapuritas, ipía fanctitas, ipfa

altitudo !

1nCutt

Et quomodo non contremifcerem , Do-

*

mine, quando recordor Aaronem, facerdo-

Ü

tem. veteris legis, fanctum effe debuiífe et

perfectum ; dum tamen ille ad arcam foede-

n

ris tantum, et vafa tabernaculi deputabatur;

I

n

ego vero ad te 1ipfum, o Deus meus, ordi-

l

natus fum ?

d t

ílle panes propofitionis tentum; ego

pH

véró panem Angelorüm debeo, non folum

tractare, fedet conficere,

teroji

.llle tamen Aaron, ad infima hzc et

Ti j

ad umbras futurorum re-

tniir,

egena elementa

dactus, cum fuà tribu, a coeteris tribubus

l

debuit feparari,

j t

w

Quantó magis ego, ad bona ipfa ad-

umbrata, ad veritatem praefiguratam, ad

n

ipfa Dei myfteria confecratus , debeo , dis-

litnt

paritate et fanclitate morum , a commum

plebe fegregari,

UT

d.

lta eft,

fili: elegi te de mundo,

fegregavi te a mundo, factus fum pars hae-

T

red:iatis tue, etcalicis tui,

In mundo es:

p f

fed jam de

undo effe, tibi non licet.

:

Popularibus igitur negotiis et cogitatic-

fempe

nibus ne intendas: nullis te implices cupidi-

nts

tatibus; nullis mvolvans impedimentis.

dm

Qs

:—J:ï&::

7

qoedi

Solum, que mei funt,; cura; cultui

tss

Tfnco

vaca.;

rerum

czleftium

tractationi

incumbe: converfatio tua in colis fit.,

erm, D

nfeH

5. Eqvidem in ferris inter homines te

reliqui: fed ad quid ? Attende, fili: ut

d"me

illos falvos facias, ut in illis amorem me-

a fid

um

accendas, ut ipfos grana meà irriges,

ub

et tecum

ad coleftia trahas.

mas, t

In terrá quidem es, fed de colis es,

imó colum debes cí

i

onium, d

ad codlum pertines

[uf

animarum ; ut ficut corpora, per coeli ma-

, n fi

Jl

terialis influxum , vigent et fæcundantur,

ita per te animz vivant, et in dics perfici-

p hi

antur,

tf

ris (

glg

Efto igitur ipfis colum przcelfum,

per

contemplationem ; ccium

emplum,

per charitatem ; cmlum fplendidum, . per

n il

fapientiam ;

ratit

QU

h

g, P

Colum regulare in motaü, per obe-

dientiam 3. ferenum ,

per conftantiam ; fe-

comm

cundum, per m?n.&xmem,

Colum corufcans, per bona exempla;

T

u5

liberale, per mifericordiam j purxihmum,

per fanctitatem,

TA í

Vcel

Sicque Ego, Deus coli, ero Deus tuus,

GW]'äuf

femper tecuimn , ad quiecumque perrexeris

7CUPd

plantabis, mgabis, et ego mcrementum

*

daï)o.

Jm 5

Ca-

a-

Á 4

8

n

1

"

J5 AR FP PISARS FUR PRSUARS P PÉSFÉRS

h

1

mu: d

*

CAv Il

m

ï

. De poffibilitate gerfettionis in feculo.

gint

li

M.

omine, audgvi auditum tuufn, et ti-

1d

I.D

1mmui: attendi ad eloquia tua, et ex-

f mir

pavi.

jitens,

Tu dixifti per fï'ïium tuum: efto perfe-

lns, j

Cus , ficut et Pater tuus coe'eftis perfectus eff,

IN

O altitudo! Et quomodo potero ad eam

n*

ut lil

qertingere ?

H

Da mihi, Domine,. pennas ücuf co-

du

Inmbz; et volabo. Sed fi mihi relinquar,

finfgs

humiliata manebit anima mea, et congluti-

nàtus in terrà venter meus,

l

Quomodo, Domine, tot paffiones, ad-

p

]n

i

verfus animam meam continuó militantes,

ler j

perfringam ? Quomodo tot vitia, mihi un-

dique parata et occurrentia, fuperabo ?

iïïmïml

Quomodo tot virtutes, legi membroru

m

gt

meorum repegnantes, colam?

f

Eccejubes, ut, in medio corruptionis,

T

j

fim purus; in medio honorum, humilis; in

medio divitiarum, pauper; in mediis pecca-

fhodio

tt d

tis , fanctus; in mediis hofiibus invictus;

Jubes , nt, in mundo vivens, de mundo

Wt

non fim; ut, in terrà degens , .de coelis fim.

l

Do-

——

—— ——

9

fAFAA,

'Dcmine , audivi auditum tuum , &t ti-

mui; attendi ad eloquia tua, ct expavi,

2. Fili, ne terrearis, Verum e(t ; Reo-

r

num colorum vim patitur,

á

gt vio!enti ta-

piunt illud,

"

i

Magnum quidem eít onus facerdotis,

fed magna gratia imponentis, Ego' Omni-

Tii, du

potens, impofui tibi onus: ego Omnipo-

dhn p

tens, juvabo te , ut ipfum facilius feras.

AW

sJ":J"1

nj Cf;l

"Numquid quidquam e(t mihi difücile?

n du

Aut fimilis ero dicentl, et non facienti ?

Hofles times ?. Ego fum Dominus exer-

g ftnt

cituum. Pericula formidas ? Ego eruo fpe-

E

n

rantes in me.

T

Abraham in Chaldaeá þmïcxi, Jofe-

1008 b

phum in /Egypto, Loth in Sodomis, Job

inter infideles , Danielem in Babylone

nj

nili l

Borromeum, Salefium, "Vincentium

ii

innumerosque alios, qui nunc exultant in

miron

giorià meá, med

ficavi,

ios inter pecc?tores fancti-

Vide, fili: 'voiui, 1ut illi m':.mes-, in

H

medio nationis pravz, perfcéti effent; ut

j

tu difceres neminem debere, in quácumqué

u

vocatione , animum defpondere,

d

"

jj i

ett:

Euge erg?, fili. fac; quc)d in te

e2o

y

p

1o

lr

ego fupplebo, ego dirigam, 'ego perfi-

ciam,

-

do am

emnist

3. Ecce venio, Domine, ut faciam

Wme

voluntatem tuam: volo perfectus effe, — Ve-

)

rüm ad hoc magna requiritur gratia,

;

[

j

Amand

llam quidem amicis tuis promittis?

[

fed ego indignus, qui toties iram tuam me-

rui, quomodo potero fecurus expectare do-

rb

num, quod amicis tuis przítas ?-

Ego, qui toties in minoribus peri&ulis

LT

perii, quomodo potero maxima pericula

evadere ?

AV

O ! Domine, melius forté mihi foret,

et tutius, fi fugiens mundi fcandala , qui-

bus ve dixifli, in folitudinem difcedens,

IT

ibi amplecterer ftatum religiofi tui famula-

tüs, in quo homo fecuriüs fit fanctus et

perfectus,

1

4. Fili,

quid eft ? Numquid venit

lucerna, ut fub modio ponatur, aut fub

fti j

Ut

lecto? Nonne, utfuper candelabrum pona-

Venie

tur ?

Fili, non tu me elegifti, fed ego elegi

Vrl

te, et pofui te, ut eas et fructum afferas

in patientiá,

Gratiam tibi proniitto.

TE,(

Uäuæ

Indignum te dicis ; fed fcito, fili, quod

Sign

gratia mea non detur propter merita; alio-

Wi

quin jam non e[fet gratia.

Amas

I1

m——ÁY —

q p

Amas me? Paíce oves meas,

Pafcen-

do amorem exhibebis; et dibgentibus ime

omnia cooperantur in bonum , ipfa pericula,

uf

du

ipfique hoftes,

di,

Pafce oves meas

Pafcendo amabis

pO

amandó proficies, et fies perfectus.

Pafce oves meas,

Pafcendo

imitabe-

foam n

risPaftorem bonum, Iefum Filium meum,

p

Ili veró funt perfeäl

et predeftinati,

u

p'I

quos prafcivi conformes fieri imagini CJUS.

[ii

CUOR 0UMU DUIISIUISUSN ISUNSUPNUNUVIGPS

fl

"]

"

C 4 r.u T- IV.

[

"

d

De mediis ad pezgeïfzamm aj]"equenriam.

£a j

fidu

1

Dilata os

ili, vis perff*&u: effe ?

I.F

tuum, et implebo illud: efuri et

"

yil V

i

fiti juftitiam ,. et faturaberis: opta, et da-

al

ii

bi

t

&i

t tibifenfus: vir defideriorum eüo, et

fUl

p

veniet in te fpiritus faptentiz,

Sia

'denter defideras perfe&mnem hoc

&t d

vehementi defxder*o, quafi ftimulo perurgen-

li

a

te, evcnatas,

de virtute in virtutem iDIs ;

þ(ol

jutmn

ntis

u queuum perveneris ad faft gi

m tut

fruéris

li, i

Sion ,. ubi, cum Deo tuo, intim

f

!

ä

unione,

A 6

De-

At

Defidera ergo vehementer;

propone

8c

firmiter; et defiderium illud et propofitum,

ddere

de die in. diem, de horà in horam renova,

ne lg

Sic brévi accenderis,

brevi flammefces.

$i

51

d

. $i vis perfectus effe? in omni opere

NOL

feibo af

tuo, ftude mihi foli placere.

Actus ergo

tuos przcedat femper pura intentio benepla-

!

citi mel , €et amoris melt.

T 0my

Si ita, ex affectu mihi placendi, fem-

Tiortt

*

l,

per operari cures; fciam , quod amas me,

ex totá corde, ex totá anima, ex totà men-

te, ex totis viribus,

Y

jf

Tunc vives, et perfecté vives.

Qui

lum

enim diligit , legem implevit,

Cave fili, attende , ne joftitiam. tuam

;i

30

facias córam hominibus, ut vidcaris, et ha-

|

beas gloriam.

Acciperes quidem apud eos,

t i

Hme

fed perfectionem thgcercs.

z

fas .

Cave, fili, attende, ne negligenter in

f

oOpa

fervitio meo te c

ctà-

Non pettecïus , fed

maledicius, qui facit opus Dei negligenter,

fet, |

tuuuf

3. $i vis perfectus effe; cura, fili, ut

me femper intuearis prafentem, et te fub

ts (

oculis meis conflituturb.

Recorcare, et recordare femper, me

CXei

effe Deum cuncta profpicientem , fcrutantem

Ctut

cOrda et 1enes.

fs

-

Si

um Y

T5

pyt

Si ergo loquaris, fi cogites, fi aliquid

x.opotu,

defideres, aljquid velis aut agas ; id coram

r T6D0V,

me loquere, cogita, propone et age.

mnefta

Sic coram me, ficut Abraham, Enoch,

omni opt

Noé, Ezechias, in veritate et corde per-

Mm

fecto ambulabis, -

tio benty

4. Si vis perfectus effe5 cura, fili, ut

in omni opere te geras, quaü ftatim. effes

enli,

moriturus, quafi eHet ultimus attus vite.

tuz,

] amas n

x lol D

O! fi hoc faceres; fili: quanto fervore

Miffam celebrares ! Quanto fletu peccata tua

Jac

vt

*plangeres ! Quantà attentione orares ;

O fili! Grand;a et impoffibilia a te non

tm u

expofco , ut peirfectus üas.

jrij, &

.Sacerdos és: ' debes orare , confclen-

tiam exammare facramentà Xl'ilnlülä*l*e ho-

] ärüüf)

ras legere,

iaa'ficmm offerre,

Hazc per-

[ gapfd

fecte facias, et perfectus eris.

*

CLUS,

5. Si vis perfectus effe ; cogita frequen-

t

ter, fili, ad quid vem(h, et cur facerdos

ul

t !

factus es, Nonne, ut m.hi placeres , ét cer-

j

tus falutem tuam operareris,

u

i

Hác cogxtatmne te e*-(cata, continuó

r, l

excitatus

age,

femper incipe,

teporem

li Wï

éxcute , pafiiones vince, appetitus inordi-

natos frena,

*

Sic

AT

x,

I4

——ÀÓY'R——

Sic jugis conatus ad perfectionem, þer-

3

fectio tibi reputabitur,

ficim.

S1 tamen labaris, fili; fi minus profi-

fione, i

D

cias, quàm optares, animo ne concidas,

Per-

ttt, Q

Humiliare tantüm, et ingemifce.

ndun

fectio tibi erit, non inveniffe te perfectum,

!

6. Si vis perfectus effe; defcende , fili,

ad ima animz tue; etibi, coram me, in

23

(ixero

finceritate, fecretiora cordis tui fcrutare,

Vide, et diligenter confidera obices,

qui te impediunt, ne curras, ne progreífus

facias; hos remove.

Vide, que tuorum fit origo vitiowm,—

qt

que imperfectionum, Habent enim femper

radicale quoddam caput.

Ecce Goliath; interime eum, et vici-

fti: id eít, curam omnem impende, nt hoc

capitale vitium eradices,

(

patc

7T. Vide, fili , mercatores lucro inten-

Quim

tos; vide, quomodo de die in diem pecu-

niis füis aliquid adjiciant.

Sic et tu . the-

Am

fauris, quos tibi in coelo thefaurizas, quoti-

die aliquid addas,

lum

CM(

Vide pictores, quomodo imagines,

quas pinxerunt, quotidie perficiant,

Ita

f

et tu vitia corrigas, virtutes augeas,

Fii! Illi quidem , ut corruptibilem

BU

coronam accipiant, tu autem incorruptam,

E

8. Do.

W

e———ÀÁ——

I5

um w

9. Domine, da, ut, ficuti jubes , pro-

ficiam : da, ut me, fine dolo, íine

kadula-

tione, difcutiam.

Qu pni

Concidt,

Domine, da, ut mihi femper difpli-

ifte, D.

ceat, quod f(um ; ut perveniam ad id , quod

nondum fum.

p

Da, ut non retro redeam; ne deviem,

nit,

m m

ne in viá remaneam,

Scio enim, quia fi

dixero: fuílicit ; perii,

1 fentu

la QD

-75 075 670

e prom

*X AUW OT WV

o vifiom:.

m n

De paucitate electorum*.

u

L

tl

Fili! quàm pauci funf facerdotes,

i

qui arctam viam fequuntur! Quàm

pauci, qui per anguftam portam intrant! O!

qro nf

quàm multi declinaverunt a femitis meis!

jem p*

Veni et vide: grofectó extra viam ar-

T

€tam funt fuperbi, qui inani fcientià fuá

j qW'

tumidi et inflati, cateros defpiciunt, et in

clero amant dominari,

m

"

Modo exaltantur, ficut Cedri Libani:

fed poftinodüm, cum Luücifero, in infet-

jj

num cadent,

4

p!ibi!em

p

Sed nec per anguítam portam intrant

ambitiofi, quife ipfos, non me, nec ani-

j,

1nas

16

mas amantes, beneficia et honores men;lï-

N

cant, quafi venantur et cumulant ; cxterum

eum &

de idoneitate fuà parum folliciti, de obliga-

vd (

tionibus et muneribus vix curantes,

N

Certé , quemadmodüm temere ad digni-

(t

tatum coelos afcendere feítinarunt, descen-

Ron fe

dent confufi usque ad abyífos tormentorum.

Bu

Extra viam quoque funt, qui mammo-

f

nt

ne, non mihi fervientes, nil nifi turpe

lm

?

l]ucrum in clero fectantur,

D

Qu

Certé loculos, cum Judá, habentes,

de m

etiam, cum illo proditore, peribunt.

(

2, Profedtó per anguftam portam non

.,dD, Q

intraht, qui fe negotiis fzcularibus nimis

MU

implicantes , non orationi, non ftudio , non

Ó

fue , nec alioruin faluti follicitó vacant ; fcd

t

ii

l

litibus , fed bonis temporalibus , fed nego-

Wt n

tiationibus, de mané ad vefperam funt intenti,

Certé terram , quam toto corde dili-

QY

gunt, in morte ammitentes, coclum, quod

non quzfiverunt, non fufcipient,

hi

1 !

C5 (

Sunt etiam extra viam, qui confabu-

TM

i

letionibus inenibus, vel lufibus dediti, to-

tä die remanent otiofi,

Certé, quando veniet Dominus vinez,

ii

5

non dgbit illis mercedem.

Nec

us

ïw

17

es mj

Necintrant per anguftam portam ,. qui,

n

cüm caftitatem voverint, fe immunditiz,

dediy.

vel cogitatione, vel verbo , vel opere, tra-

l05,

dere non formidant,

re ad d

Cerià iffi ; factilegiis et fordibus refürti;

t, du

non recipientur in regno meo, ubi nil co-

"

TOE —

inquinatum — admittitur.

It ao*

3. Non dubiuimn , fili, quin extra viam

fint, qui de mundo funt, mundum amant,

d

de mundo loquuntur , de mundi vanitatibus

gloriantur, de mundi delicis inebriantur,

,l

UM

j

de mundi gaudiis recreantur,

ributt

Certé, cüm letati fuerint cum mun-

do, non poterunt poftea. regnare cum

"

Vr :"f

hrifto.

Profectó nec per anguftam portam in-

i, D

g,

trant, qui tepidi funt, nunquam ad cor rede-

frd g

unt, non nifi graviffima crimina fugiunt,

ntin.

Certà, non admittentur in sterno

convivio, qui provocant vomitum ori meo,

od d

n

Nec recipientur illi, qui bona patrimo-

m,q"

nii mei in fumptuofitates, vanitates , deli-

cias diffipantes, erga pauperes meos fuerint

cunt

parci , et minüs mifericordes,

iii, *

Certe dicam illis in furore meo : dif-

cedite a me, maledicti, inignem ætgrnnm.

D

4, Extra

j

um

L. MM

I8

uf

4. Extra viam quoque funt, qui, cum

inri

ad populi mei correctionem fint pofiti, ovi-

"a

Uil

.bus meis dant exempla pravitatis.

£t n

n

Certé, tamquam necatores animarum

u

m d

p

peribunt illi, per quos fcandalum venit.

gantio

Nec per anguflam portam intrant, qui,

non regulas fanctas, fed confuetudines cor-

ruptas fequentes, non defiderant, nec co-

Quä.rg.p

nantur effe laxioribus fanctiores.

Í qus

Certé non coronabuntur, nifi qui le-

(

yu

gitimé certaverint,

lucern

Extra viam pariter funt, qui, prelatis

non obedientes, et de mandatís ipforum

s

)

f

A

non curantes, Ecclefiam per illos praci-

Ti

i

J

pientem non audiunt.

- Certé ifti meipfum fpernunt, et idcirco

fità

E

4 Patre meo, in judicio, contemnabuntur,

Q

portm

Nec per anguftam portam intrant, qui

plebem meam . non inftruunt, de peccato

& f

non argunt; confeffiones, nonnifi zgré,

(

curfim et fine curá audiunt; indignos abfol-

Veciat

vunt ;

ecclefiatica munera, fine pietate,

obeunt; Miffam imparati et feflini cele-

Qs

brant, :

h

in

Certe maledicti funt ili, qui opus

meum, vel non peragunt, vel negligenter

RIS f1

faciunt,

d pr

Sunt

——ÀÁÓá—

.39

qui, t

Sunt fimiliter extra viam , qui templa

mea fordibus et pannis dedecorari patiuntur,

yofati T

$,

et nullo domüs mez zelo. mo«xentur.

anmn

Certà illi me non diligunt, neque par-

m vel

tem habebunt in regno, quod Pater dili-

gentibus przeparavít,

irnt, d

tudints (

5. O fili! Quot ficerdotes nomine !

MU

Quàm pauci opere! Jam magnus cenfetur,

$

fi quis transgreffor non fuerit,

O quot facerdotes externá vefte! Quàm

uig

pauci internà perfectione!

Quàm pauce

lucerne ardentes et lucentes !

N

'

Quàm rara vera innocentia! Quam rará

tis jiet

perfecta poenitentia! Quàm rara pura cha-

il

ritas! Quàm rara fincera humilitas !

Quàm rarus indefeffus labor! Quàm

; L idk f

rara affidua oratio ! Quàm rara vera fanétitas !

u

* Contende, fili, intrare per anguftam

j

portam,

Satage, ut, per bona opera, cer-

tam tuam electionem facias,

j p

6, Pauci electi.

Configat, fili, timor

j d

]

;005 äbïöi'

veritatis hujus carnes tuas,

Time, ne, fi pauci fint falvandi inter

y p

( d

oves, pauciores fint adhuc, inter facerdotes,

Time: pertranfiit enim facerdos, per-

tranfiit levita, dum famaritanus laude dig-

ui 0[*]'5

nus fuit.

;!jg (,'Hi'if

