untur; juva 1llos, per quotidianas obla-

tiones.

Certé illi non erunt ingrati, nec

m

TWs, Y

obliviftentur tui, cum venerint in Reg—

num meuni,

et viderint bona in terrá vi-

fiemnt

E

ventium.

n pe

4. Sed et tu, fili, quantis gratiis 1n-

] ufï"

diges, ut falutem tuam opereris! Quibus

NUOne

auxiliis, ut miniflerium tuum rité et fru-

bftam

ctuofe impleas !

Er-

l

Á

15

1 prij

Ergo quotidie ad Altaris mei menfam

&ccede; ibi invenies coelefte antidotum, quo

jttio d

a peccatis praefervaberis, quo paffiones tuae

mitigabuntur,

w

Ibi accipies collyrium efficacifümum ,

n i

jonas

quo mentis tuae oculi elucidabuntur; pbar-

uml d

macum forte , quo virtutes in te corrobo-

l[ ] qmn[

rabuntur; quo contra Diabolum firmatus,

tanquam leo rugiens , eris ipfi terribilis.

Tr

Accipe quotidie, quod quotidie tibi

TL

profit.

Ne naufeet anima tua-fuper ifto

fanctifümo cibo. Feflinans defcende: de-

deítent

fiderio enim defideravi hoc Pafcha mandu-

; ingrefa*m,

| a

care tecum,

Excipe me gaudens in domo tua

, üt

at

"

)

"

ipfi falus fiat, Hoc fac quotidie

«ir/x meam

nim d

commemorationem.

fis

:

u;

;

5. Intuere, fili, Sancorum meorum

exempla, in quibus vera refulfit religio,

du Eäïf'

Y

ais Ü

dilectio et pietas,

Ambrofius, Carolus, Salefius, Xave-

:gr?fi, j

rius, Vincentius, et tot alii, quàm affidui

T5

fuerunt in quotidiana oblatione!

jf

Et quot, per iíla facrificia quotidia-

na, pereuntium obtinuerunt converfionem,

rl /

labentium praefervationem , lapforum refur-

!(i

rectionem, flantium et juftorum perfeve-

TE

rantiam !

þfv,c

Et quot fibi ipfis gratias et auxilia

ft

quet

quotidie Tucrati funt, quibus adjuti, ive-

n

runt de virtute in virtutem, usque ad mon-

Inus vele

tem fanctum meum !

! inpits

6.! Verum, fili, illorum ufum fequen-

d & i

do, fequere etiam illorum pietatem, Quo-

Wt m

tidie celebra; fed fancté celebra.

tnem 1n

Zelus domüs Patris mei comedit me:

Prob

AÀltare meum, Altare Dei virtutum eft,

Cave ergo, ne defpicias illud : cave, ne, ex

t n«

Ui jj

lucri aviditate potiüs, quam ex verá pie-

tate, ad menfam meam accedas,

P

Ego, ego ibi fum, et video : cave,

tofee fer

ne imparatus accedas ;

ne celeriter, ne

[ eiï, [

Male-

curfim, ne. perfunctorié miniflres,

tides :

'

.

dictus, qui miniflrat. negligenter mihi ul«

Iimiti

tionum Deo,

15 Wdoor

Lava ergo inter innocentes

manis

i Mtr

tuas: efto liber ab omnt inquinamento cat-

1

nis et fpiritüs; et confufus prae indigni-

Q i

tate, famelicus prae defiderio, ardens prae

T ((ci

«more, fide et fiducià plenus, circumda

Altare meum. Accipe, et manduca; ac-

flrc!

eipe, et bibe: in te manebo, ct tu in me,

n

Q

m (

VE UR IG UR IN UR HRG E AUR

l

"Is

Carvu r XXII

D

It

h

De indigná celebratione.

0g

xr't (

eni ad me fili, et reficiam te, Ve-

"N

(

rüm accedens ad me praepara ani«

mam tuam.,

go

Adi

Bo

77

]

]

,

al

!

qu du

Ego fuüm teftihilis Dominus, et mag-

nus vehementer, cui odio eft impius, et

um i

impietas ejus; qui indigné accedentem ju-

dico et condemno, firmans fuper eum,

iten, V

al

per carnem et fanguinem ineum, maledic-

tionem ire meae omnipotentis,

conell

virhutm «

Proba te igitur, fili, antequam de

t.t

pane meo edas, et de calice haurias; ne

tibi judicium manduces et bibas.

ro

hql

Proba te$ interroga cor tuum ; ag-

vide : d

nofce femitas tuas: et íi via iniquitatis in

eeentr

te eft, facrum transire limen inquinatus ne

fe, V

audeas; fed confundere coram me, fuper

yer nii

indiznitate tüa5 et quantumvis tibi contri-

tus videeris, absque praemiffa confeflione

ad Altare non accedas,

ts 05

Vil

2. Fili, ego fum Rex tuus manfue-

n 1

"

tus, qui te tot beneficis cumulavi: ct tu

adus]!

me ofculo proderes!

Ego fum Deus ta-

Ü

fii

J

us; et tu me Satanae

TOR

, Cor tuuim poüjdeni,

Jl

traderes !

t tl

Jl

Ego fum Salvator tuus: et tu me

rurfum tibi crucifigeres ! Ego fum San-

mf

Ciflimus: et tu me, in immtuado fordidae

confcientiae tumulo', reponeres !

h

O amice! Ad quid venires? Melius

effet tibi, fi nátus non fuiiles !

t u

3. Abfit, Domine, a metanta iniqui-

tas! Adhaereat potius. lingua mea fauci-

p

;

D3

| bus

18

bus meis; oblivioni potius detur dextera

| p-:osg'm:

!

Tmea; tolle potius animam meam a me,

Corü

g

quàm tantum ícelus a me p

:

mittas,

erpgtrari per-

:

Ye

Expedit fanó magis, me vilifimam

[

i

0

ü

creaturam mori, quàm te Creatorem me-

um fic a me contemptibiliter conculcari.

-

O Domire, qui optimus es! O Deus

desrum! Domine dominantium! Quis eft,

»

qui fic tradet tc ?

4. O fili! quis eft? Utinam unus fan-

tuüm! Utinam duo! Sed eheu! quot me,

non una vice, fed quotidie, fic tradunt et

i

T

crücifigunt !

eortet

Quotidie ad Altare meum accedunt fu-

lo

perbi, voluptatum amatores,

luxuriofi ,

t i

avari, aliorum criminum tei,

E&'.x

Ifti me, fili, impuris manibus con-

qo di

trectant, immundo ore capiunt, faetido

tto Da

corde fufcipiunt, fanguinem teftamenti mei

tf 1

pollutum ducunt: coinquinor in medio

Q

eorum,

hw

l:

Poffem quidem , —äli, me de manibus

a

eorum liberare; fulgura, fagittasque meas

MI

d

N

emittere; diffipare, et interficere eos; ve-

rim perirent, et nolo morten) impli,

91

lia

fi converterentur, & viverent reitel ,,, .

1

fietati

Quousque

d mer

Q gene:a.tio», peflima !

pro-

— ÉB

19

r d

prosimms ero vobis! Quousque errabitis

m d

corde !

Quousque non parcetis

mihi !

elrit j

Quod facitis, facite citius,

Verumtamen vertetur mifericordia mea

Y llmm

in jidicium contra vos.. Juravi in irá meà,

tOrem f

non introiDifis In requiem meam,

nedlctt

RUX

x a

100

(is

C APIET OXXIII

ts f

De praeparatione ad. Miffam,

yt n

t

ili; para mihi coenaculum, quia apud

x.F

te facio Pafcha, et in domo tuä

oportet me manéere.

-ceduntf

Locus.honorificus Regi expectato, lo-

foyr

cus optimus amico venienti praeparatur,

Ego, fili, fum Bex tuus manfuetus :

us (

ego dilecus tuus,

qui pafcor inter lilia;

f^eL

ego Deus tuus, quem cceli codorum pof-

mm n

fidere indigni funt,

; d

Quantum igitur me, prae amore tui,

humilio, ad nihileitatem tuam defcenden-

do ;

tantum excita te in affectu accen-

p

de*xdo.

"T

Munditia habitaculi cordis tui tibi non

0

UJ

fufficiat; fed aurum caritatis , thus fanctae

i

£t

I

pietatis, per devotiffimam recollectionem ,

ougqlle

m mente tuà congrega.

In

DA

pra'

n

$o

E

(

In hoc cogänf citur affectus fufcipient;s di-

lectum; cum dilecto fao optimum et pul-

teii

um

cherrimum praeparet locum,.

"

2. O! vos, qui, càm frigidi non (i-

phts .

tis, calidi tamen non eftis,

O! indiffe.

rentes et tepidk, qui de vifitatione meà vix

Tuli,

[

curatis; qui é domo et domefticis neco-

tiis, fine morá decenti, ad facrificium con-

n

(ne ind

tinuó tranfitis: quid dicam vobis ?

Yt

Ecce,.meníae veflrae de. mane ordi-

nantur pro .convivis veflris; efcae per di-

DN

Quiod |

es difponuntur: et mihi, ad vos venienti,

nequidem.per breviffimum quadrantem coe-

Áet,

naculüm veftrum paratis,

Ve

Qui tamen ad convivia veftra conve-

tum 0f

niunt, forfan nec amant vos, nec hono-

N

rant: égo autem vos diligo in veritate,

tin P

k) u

Ut

Illi veniunt ad vos, ut de veflris epu-

lentur: ego autem ven

lm

d y

—i—o ad vos, ut de me

Ql

epulemini,

dab lt'

Illi venientes confumunt fübftantiam

veftram : ego autem venio, utaugeam vos,

MATET

er fopperaddam divitiis veftris.

Vos tamen

honoratis eós, et me inhonoratis,

O fli hominum!

Usquequo gravi

D€1

corde ? Ut quid diligitis vanitatem, & par-

vifacitis mezm bónitatem ?. Naufeat. anima

p

l Ei

veliïgqy(ttx;;zcrv me, quafi fuper. cibo leviffi

ine

—— Yte—m

8t

ents

O infenfati!. Quis vos fafcinavit? O

tepidi, quos tolerare vix poffum! Modoó in-

1]

€ipiam vos €vomere €x ore meo,

3. Surge, fifi, furge' velociter: ne te-

di noni

peícas cum illis, fed felhnans veni obviam

Lmn

K

m]H

ld VA

Iniht,

Veni: et conüderans magnitudinem

lcls n» W

ettm d

imeam, et vilitatem tuam, te cum Centuri-

one indignum clama,

J

Veni: et cum Zachaeo Hagrams amore ,

nane 0f

v pe Il

excipe me gaüdens in domo tuá ; confidens,

quod tibi, per vifitationem. meam,. falus

V0

fiet,

n

Veni: et;cum jufto Abel, oblatxonem

H

I at

tuam optima intentione dlfpone.

x ht

Sic holocauftum tuum pingue fiet, *Glo-

Til

riam Patri, honorem Sanctis, gaüdium Coe-

(s

lo, utilitatem Eccleüae, tibi falutem j' era-

tiam juftis , converfionem peccamrlbus,

uád

auxilia indigentibus ; requxem defun&xs

dabit, -

31

at

p

?Päï"äïb;?»?*ï*ï?&ïhäïgäkäï?ïäää

p f

i

CAPUTXXIV

) iri

De gratiarum aäwna paj& Mz æqm

T

Verbum ]Eternum "

ro fa-

p

l, Ego

lEnlO.

um,

habxtgwx in ; ge, güh j ego

b

,upanis

j

panis vivus , qui de coelo defcendi ; ego lux

geatan

Vétà 5 ego plenus gratiae et veritatis, plenus

Ó

405

potentiae et fortitudinis ; ego , cujus miferi-

(

cotdiae non eft numerus; ego tecum fum,

et merces. mea mecum eft,

fiun,

Difri co

Ego tecum fum, ut falvem te , utlibe-

(rntuts,

rem te de manu peffimorum, ut redimam te

dé manu fortium.

Y

Siriur

O ! fi fcires donum Dei, et quis eü,- qui

Qs di

in corde tuo quiefcit; certe cor tuum fieret

N

tanquam cera liquefcens in confpectu meo;

certé omnes animae tuae facultates in extafim

fpecien

Veleme

abforberentur; certé oculi tui in lacrymas

amoris et gratitudinis effluerent,

41

que ha

Non dubium, quin , prae fatietate, .nil

W c

amplius de hoc mundo defiderans , omnibus

valefaceres,

ts

(

La

yrode

Non dubiüm, quil:, fine voce,. et

fitm

quafi fine fenfu fupra te raptus, im dile-

étione meá fileres,

T

Q f

Ül

Non dubiuin, quin toto corde ample-

Cereris dilectum tuum, et prae gaudío te to-

tum ilii, fine ullà reítrictione , offerres.

( templo

Mhug(

Certé a tam benigno Patre, omnia vir-

im ol

tutum charifmata fiducialiter expeteres,

It

Certé a Rege adeó potente. omnia

flhlb [

gra-

——

83

j

gratiarum auxilia contra inimicos tuos po-

$, D

ftulares,

ts m

um ft,

Certé Jefüm in te manentem , et tuum

facdtum, tanquam excellentiffimum munus

Patri coelefti, cum fummá devotione , prae-

A

fentares,

elmn t

Non dubium, quin omnia fanctorum

Spirituum agmina vocares , ut gloriam in ex-

il

|

»

l

celfis dilecto tuo tecum dicerent.

DUUr J

Non dubium, quin, prae fanctarum

fSUT

n

pattt

fpecierum confummatione, tibi fieret dolor

vehemens, hac tandem facrá eícá privari,

ln

2. Non eft, fili, alia natio tam grandis,

quae habeat Deos appropinquantes fibi, ficut

jetdt, i

e€go facerdotibus meis appropinquo.

Qp

Quomodo ergo fit, ut plures ex illis,

praedilectionem meam quafi fpernentes, aut

YO

7

faltem non, ficut decet, aeftimantes , ne per

I j

brevis quidem morae fpatium velint me, in

cotde fuo praefentem , facris honorare lau-

dibus ?

T

dl*

Vix ab Aitari meo difcefferunt , cum a

templo ftatim exeunt, ad faecularia pergunt,

"L

o

Adhuc efcae eorum funt in ore ipforum , et

j u

jam oblivifcuntur Dei optimi , qui pavit eoe,

]

vt

O ingrati! O fiüii lucis m

inqs prudentes

l

"

on

this tenebrarum ! .

(fi

Dpo

T.

84

F.]ii hujus faeculi , cum a Rege aut Po-

N

tu den

tente vifitantur, detinent eum, ne fubità

discedat ab eis, falutant, gratulantur, offe-

dgdi

^(runt, rogant, petunt, gaudentes fe polfe

Q t

de ore ad 0$ cum Principe loqui, dilectionem

DN

oüendere venerationem . exhibere, neceffi«

Ti Q

tates. aperire: et illi quidem, ut moxtalem

Vi

Principem honorent , et corruptibilem mer-

cedem accipiant,

O filii lucis, ftulti et tardi corde ad cre-

dendum! Viri Ninivitae furgent in noviflimo

D

die contra vos: quia, Jonáinter eos ambu-

lante et praed!cante, compuncdi funt; et

ecce! plus quàm Jonas hic.

1

Regina aufílri furget, et condemnabit

pértot

vos: quia venit a finibus terrae audire fa-

ii

R,E

p1enuam Salomonis; et ecce plus quam

H

Salomon hic,

RURT

Viri Jerufalem füurgent contra vos : quia

m. j

me cum eis converfantem voluerunt facere

DN

Regem ; et ecce ego Rex Regum, Deus ve-

h

fter , inter vos fum, et difceditis, et me fine

(

honore relinquitis folum,

u g;m

Fili, nunquid et tu velles abire?

Qhrl

Abfit, fili, abfit

"raude

Cüm reliqueris Altare, rediad me, ut

lofum l

sudias me , qui verba vitae aeternae habeo ;

T

ut guíteset videas, quoniam fuavis fumn 5 ut

levato

cor tuum fiat in te ardens, dum loquar tibi.

MS, E

Me

l

—— ——

85

t atl

Me Dominum Deum tuum , cum totá

fibià

cum

tnàdevotione, adora in te praefentem :

DUr, Qd

Angelis et Archangells hymnos gloriae meae

fe g

canta; et non di(cedas a me, «lonec per be-

o

nedictiones tuas, benedictionem meam me-

T

fueris obtinere,

m

OU m

WUUUWWWWU

r

CarPu T XXV

1 notun

De oraiáéone

weniali

[ l

dunh '

oc eft opus tuum , fili, orationi et

LH

minifterio verbi inflans effe,

Eco

ndeni

pernoctavi in oratione, 'ut.tu difceres ora-

audin

re,- et fine intermifífione orare,

l$ q [

Homines , qui in aére vivunt, fufpirant

continuo in aérem , ut aéris fpmtum adtra-

yts

hant. Tu facerdos, qui de coelis vivere de-

nt fare*

Des , ad coelum indefinenter fufpira, ut coe-

Deu [

leftem Spiritum adtrahas,

tme lt

O fii! Quàm neceffarium eft, ut ego

dirigam omnes ereffus et actus tuos, in mi-

; ii

nifterio, quod exercendum fufcepifti! Quam

grande eit! . quam.. fanc"tum. quam perlcu-

lofum !

"n

hi

Tene ergo ocules mentis tuae femper

elevatos ad .Patrem, qui habitat in Coe-

Jii

11

lis; ad me, qui ad dexteram ejus fedeo:

l

ut

$6

ut inde continuum tibi veniat auxilium ; ut

Tr

i aibic

mutes fortitudinem ; ut affumas pennas, fi-

cut aquilae; ut curras, et non labores; ut

1 qus cu

, Ut

ambules, et non deficias; ut perficiantur

greffus tui in femitis meis, et non move-

fecurm,

4

antur veftigia tua,

b

2, Sic per orationem adtraxit (ibi maxi-

1 m tonf

&m f

murm fanctitatis fpiritum Jacobus, quem in

; filtur:

Apoftolum elegeram,

Genua enim ejus,

prae orationis frequentia, inflar cameli oc-

E cord.e

caluerant,

li

frem t

Sic Martinus, qui nec in vitá, nec

«t loco

in morte, invictum ab .oratione fpiritum

tui, d

relaxavit.

; It qty

Sic Carolus, qui. in fummis negotiis ,

late, n

etiam tres aut quatuor horas, imo dies in-

l

Ils

tegros, quin et, ubi liberior erat, noctes

ln

ipfas orationi impendebat.

O

u comeg

O fili! potes, quod ifle et i(ti,

animum haberes! ( fi guítares! Videres,

ft foïl-

quam fuavis fit Dominus orantibus,

Y

Invenitur utique a quaerentibus, ape-

Guíta

- s

rit pulfantibus, annuit petentibus.

Watir

et vide.

*

*

h

3. Fili! furgat tecum oratio; nocte in

lectulo vigilet; dicat tecum pfalmos in Offi-

m.füm [

L

cio; praecedat, et fequatur te in Ecclefia;

fedeat tecum, dum manducas et bibis; gra-

Q

Eiqs agat, cibo fobrie funipto,

ïüftrina

'Tran-

t o2

m

Tranfeat tecum in labore diurno . adfit

in cubiculo ; mundet te vefpere a fordibus,

ng, P

Ms t

quas contraxifti in mundi lutoj fomno ce-

tht

denti tibi claudat oculos; habitet femper

J mot

fecum.,

4. Vides, fili , non hic tibi

»cominenäz)'l

[b m

eam tantum orationis fpeciem , quae ore et:

n

animo fimul, juxta canonicam regulam per-

ficitur: verum infuper illam , quae fecreto

m 0

4

in corde fit.

at

Ibi, ibi, claufo oftio, debes orare Pa-

trem tuum. Ibi potes, fili, omni tempore

vid,

et loco, mentem tuam ad me elevare; te, et.

[prin

tua, et omnia mihi offerre, à me petere;

me amplecti prae amore, te coram me humi-

negOfE* J

liare, me adorare,

j is?

.Haec apud te fit oratio Deo vitae tuae :

l n

haec in omni opere et functione fit tua focia,

et comes indiviía,

j 0i

.5. Haec eft, fili, haec eft aqua, quae

Vi

fit fons faliens in vitam aeternam.

1

Si vis illam habere, veni; oftendam

1. )

tibi fontem hortorum , puteum aquarum vis

Gu

ventium, unde hauritur.

E

Fons ille et puteus, meditatio manda-

qüfïe f

p

torum meorum. eít: huic debes quotidie

aliquod tempus deftinare.

u

! (f

. Cura ergo quotidie aliquam falutaris

0

doctrinae veritatem fpecialiter eligere, ob

I .

ocu-

p

88

—— ya——á

oculos tuos ponere, attenté coram me confi-

derare, ad te referre, et ex hac conf(idera-

&il

q

tione normam agendi tibi propoenere,

n

Tum j

" Ibi invenies aquam: et fi biberis illam,

totum corpus tuum miré et fuaviter rigabi-

i

turj id eft, omnia opera tua fanctificabun-

haec d

tür: quia dabit fructum in tempore fuo.

-

L

6. O fili! orationem mentalem igitur

nénegligas: brevi effes fal infatuatum , lu-

r

cerna fine ardore, et fine lumine,

( Ini e

qum )

"Tdcirco enim defolatione defolata eft 'ter-

&t cor

ra, 'ïqu'iaï'mþ eit qui recogitet corde,

fere t

me'to

N

g;æwææ—g-fææ«&wM»æææ:»wæ

lm w

Quiq

| x

/"De váriis erationis mentælisf?äciebuï:

M

nusquisque proprium donum habet

Ál

"U

(5 tol

ex Deoj alius quidem fic, glius

vero fic.

hn «

: u o

Non omnes, mi ; idem poffunt in ora-

tione mentali: funt aliqui, quibus datum eft

(

ad altiffimae contemplationis verticem pertin-

Pt

gere;- fed hoe nemini praefcriptum eít: iis

fitnte

refervatur, quos Pater meus ita traxerit.

Donterr

Ta

j

m m

89

g

|

Ihe ett

on/d

lu veró, fili, fi te non . fentias fpeci-

aliter vocatum et tractum ; noli hoc altum

UR

fapere: íla in via fimplicium , & te indig-

a m

num judica ad fublimiora e?ferr:.

d fl,.

Si pauca tantüm in meditatione potes ;

ï'rub

J 100

haec pauca fac exacté, et multüm proücxes.

2. Ne dixeris, fili: non poffum, nef-

jem tl

C1O Orare,

aum, d

$i non vales cum. [oanne. fub-

limia et Divina contemplari; faltem potes

i

l

cum Magdalena ad pedes meos procidere,

h

et corde contrito, fpititu " humlhato, pe-

[is

tere tuorum veniam pectatorum, qmbus

me tot:es offendifli,

X

$i nequis cum Paulo ad tettmm coe-

lum volare; faltem vales cum.eo.'manere

apud me crucifixum, carnem cum,vitiis et

concupifcentiis crucifigendo,

i

WJ»

Si non habes -alas aquilae volanüs ad

fidera; faltem potes habere pennas fimpli-

n l

( 6]1

cis columbae nidificantis in maceriaj fal-

tem vales meditari Paífionis meae vulnera

et opprobua.

n Ut

m a

Confide, fili: plus fan&ttans invenies

i ij

j

in Paffione meà meditatá, quim omnes fa-

l

I

pientes et philofophi, in altltudme coeli

contemplatà.

xerï'

3. Si non potes nifi diflractas oratio-

fi

nes

99

um

nes et meditationes peragere, perage fa-

u ha

men, et offer mihi.

tracton:

Efto homo bonae voluntatis : praeparae

54

tionem cordis tui audiet auris mea.

Ac-

fute o

ceptabilia mihi erunt etiam minnuta illa,

loc niy

quae in gazophilacium meum, fecundum

(dbit, €

poffe taum , mittes,

&il

Scis, fili, quomodo benedixerim vi-

puls n

duae, quae duo minuta tantumodo miferat :

| us t

non obítante ergo qualibet involuntariá di-

j Volvend

]

ftractione, animum tuum in diverfa rapi-

- qnimo

ente, perge, quod femel copiíti; in prae-

Vrl

fentià meá perfevera, et tem

pus Orationj

N

deftinatum ne interrumpas.

Chufri

-Mihi placent exercitia tua, quand(; tu

(l

ita mihi tuis expenfis fervis,

LT.

4. Ne itaque animo concidas: fed cum

a

humilitate proftratus, agnofce te effe majori

f

confolatione indignum.

(

hr

—

Dic cum fiduciáà et fimplicitate : Do-

mine, in quantum culpa mea intervenit,

quod his forte diftractionibus occafionem

dederim, fummopere doleo.

In quantum vero procedit a tua volun-

tate, agnofco juftam, et peccatis meis debi-

tam poenam;, caftigantem culpas meas, et

praeteritas ac praefentes negligentias,

T

Unde lubenti animo accipio de manu

tuáà

——

9t

CR

tuá hanc crucem, hanc ariditatem , banc dif-

tractionem , hoc exilium miferi cordis mei,

pripia

5, En etiam, fili, modus mediocritati

p

tuae obvius et congruus, Tolle librum, lege:

HU h !

l

hoc nixus quafi baculo animus tuus faciliüs

«

'Hdz

1

flabit, et difcedens, citius revocabitur,

Scilicet piae huic lectioni intende ; fin-

At v

gulis fententiis legendo inhaere : brevi intel-

m

f

lectus tnus illuminabitur, affectus movebitur.

(EF

!

Inidrid

volvendo et revolvendo, quae legeris , non

gtf nj

animo fciendi, aut ftudio doctrinae, fed

"

; n

aemulatione virtutis, et aimnore.

Qriti

Sic lege, fic guíta, fic com

:

mede : e?

enutrieris,

und d

Quod autem comederis , per diem rtinii-

na: recole judicia, «renova propofita, ut

(d t

efficaciora fint ; et cor tuum, per facras afpi-

2 D

li

rationes , magis ac magis accende,

Q

-

LA d

7

atf

Yfontg

CA?U'.;(; XXVII.

m

De tempore orationis mentalis, -

T2

)3), Ct

ili, in matutinis meditare in me, et

4

"F

ego ero adjutor tuus,

pl

O facerdos ! *Ligna mane fubji

[ià

per

92

[

per fingulos dies; ut ignis in alfari meg

Qeulos

enutriatur, et femper ardeat.

| oMeur

Oratio mane facta tenebras pellit, et

animam divino lumini aperit; primitias co-

À

itationum et actionum diei confecrat mihi

a :

s

upremo Domino, cui primüm, et ante

ET

omnia ,

et fuper omnia, omnis creatura

fervire debet,

(o

ET

O fili! Si ezo fum thefaurus tuus,

( li

in me fit primo diluculo cor tuum,

f

2. Áudi, fili, audi ipfos gentiles, Di-

diltei

cebant: adveniente' aurorá, cum Diis eft

verfandum; a Jove principium, Ergonetu

Tigni

filius lucis eris minüs fapiens filiis tenebra-

a

rum :

;

; hj

ts a

Vide folem : fummo : mane oritur , et

enarrat gloriam meam, .. Nonne ergo. inve-

t

recündüm. effet, ut te otiofum in ftrato in-

i

venitet , et ipfe fic in fervitio meo te, dili-

hn

gentià fuà, praecederet 2.

)b

O filii! Praeveni folem

ad benedictio-

fe: t

lils

nem tuam. Ánte ipfiusortum , debuit mau-

, Wij

na a populo..meo colligi : orto' enim fole,

liquefiebat, ; Sic tardior oratio vix habet

fubflantiam, -et efficaciam.

; Q

t ]

Hora igitur furgendi, praecurre, et

du

age conceptiones tuas,

. Mene pennae columbae liberiores

E

funt— 4

meliüs volabis ad me,

Ocu-

——Fe—

93

lr m

Oculus matutinus ferenior eft: quod

oculus per mundanorum confpectum jam

obícuratus non apprehendit, ipfe videt

li

TOU (

Auris matutina fubtilior eft: quod au-

at

ris terreno tumultu jam gravata non capit,

ipfa audit

$ Cratit

Cor matutinum purius eft, flexibilius

eft: quod cor lutofo jam mundi pulvere re-

ti5 tU

fperfum non guftat, ipfum fentit

mb

Ergo cor tuum trade, ad vigilandum

ts 1

| Jis 4

diluculo ad me, qui feci te3 et in confpectu

magnitudinis meae snane deprecare: & ego

Erot

n

Ípiritu intelligentie. replebo te$ emittam

eloquia fapientiae meae: in oratione confite-

yitir, d

beus mibi; et ego dirigam confilium tuum,

70 1

4. Ut autem mané ad me promptior fis,

dust

fili; prapara de nocte animam tuam, Quod

p Ü

mané meditaturus es, ante fomnum praele-

ge: tibi evigilanti primó recurret, et faci-

elic

liüs mihi cor tuum trades , primogenitaque

li

mentis offeres.

l

l

|

Exfurge diligentiüs: et quemadmodum

!

cervus, pre fiti, ad fontes aquarum defide-

rat; ita, ad me adorandum , defiderabit ant-

,

ma tua, Tum fpiritu fervens, procides co-

t

ram me; et dicam tibi: ecce adfum,

Demum ,in praefentià meà conftitu-

L

(t

tus ,

94

n st

j

tus, videbis, afflues

*

bitur cor tuum,

, mirabitur, et xdilata--

; Durt:

$

Modó confufus erubefcesä, prae meá

mf

. fanctitate, et tuà iniquitate: modo humi

ï

quic

liaberis, prae meà pulchritudine, et tua

! ope

; deformitate,

m

Modó annihilaberis, prae meá inagni-

N

tudine, et tuà miferià; prae meá bonitate,

Exgt

et tua ingratitudine; modo viriliter ages,

o

prae tuà fiducià in me,

f

Modo gladium alacriter fumes, contra

hoftes animae tuae ; modó filebis in dilectio-

Quod

ne meà; et exultabis fuper me in laude,

fcend;:

Ecce, fili , quomodó adfum iis, qui in

(

matutinis meditantur in me.

Accede ergó

. fwnm

m

T

i

mane diluculo ad me, et illuminaberis.

t

!

&M&&db&db?*- i I9 419 419 - 419 6196

Y

El

CA PUT AAXVIL

(

T

i

De examine vefpertino.

(l

I.

of

ijudica te, fili, ut non judiceris,

. Vefpere difcute mores, Semper de-

n

bes effe paratus: quie, quà horá non put

1 «

t

364

ego filius bominis veniam,

lh

Forfan hac nocte animam tuam repetam

Tortn

a te: vide, num parata fit ratio villicationis

tuae,

j m

Si

a

95

Il

t (

ilv

Si cras vixeris, debes Altari meo. ad-

flare: vide num fis mundus totus,

p

Sume ergo in manibus animam tuam,

jo r

Confidera diligenter, quomodó fe habeat ;

UR

quid ccgitatione, quid defiderio , quid actu

operata fit; quid contra me, quid contra

proximum , quid contra te ipfum.

d

| bont

Nonne de mundano pulvere forduit?

Excute pulverem illum , per dolorem, per

l

d

novum propofitum,

Heu! fi etiam, quod abfit, per ali-

8 NU

D i

quod peccatum mortale

; in profundum de—

fcendiffet !

iza)d

"

O fili !

(

tunc luge, deteftare ; ,&onföf-—

btf

fionem

promptiorem ,

et emendationem

(l

( u

ha

fi

promitte, ut fol non occidat fuper delictum

li

M h

tuum, et e

M

go non ulcifcar in mediis te-

nebris.

R

O quot fubitá morte praeveniuntur!

Quod Sani cubile ingreffi funt, et eadem

nocte ad inferos-defcenderunt; quia in pec-

/l,

cato mortali fine contritione obdormie-

rant,

vt

O fi non reformidares fic quiefcere

ial (

in ftatu, in quo mori non auderes! Quis

j AMHS,

fet, an fomnus, quem in hoc mortifero

ftatu

caperes,

non

etiom tibi aeternae

mortis initium ?

epefaæ

d

2, Ego proficiebam fapientid, aetate

"

vet gratia apud Patrem et homines,

'Tu

96

Tu quoque, fili, debes de die in di-

h

DET

em proficere: fi non proficis , deficis ; et

«quomodó proficies, fi defectus tuos non

non

L í

obfervaveris ,

non confideraveris,

]

emendaveris ?

,

| tl

0f

.LA

Redi igitur vefpere ad cor tuux*m,"&

; d

accuraté difcute teipfum.

vdigi

J

Confidera, unde venis

, quà fendiä,

[

",

quomodo vivis, quid agis, quid admittis;

lmat

.quantüm quotidie proficis, vel deficis; qui-

jteon

.bus cogitationibus magis incurfaris; qui-

U

bus affectibus tangeriís ; quibus tentationi-

füm fr

bus a Maligno acriüs impugnaris.

| feit P

Hoc Sancti mei, dum in terra vive-

|

bant, crebró faciebant: & ideirco tántüm

in virtute proficiebant,

' Reauirentes et obferventes quotidie de-

fectus fuos, ipfos de die in diem corrige-

bant et minuebant.

Quo frequentius, prae fragilitate, ca-

debant: eÓ alacriüs refurgebant; eo viri-

"

liüs fe ad pugnam parabant; eó inftantiüs

ineum petebint auxilium.

j m u

u .

Íc

Sic jam jufli, juftficabantur adhuc;

lj

et jam fancti, plus fanctificabantur: fic-

|im

Qs

que leves corum lapfus potius erent ipfis

]1 ET

pA

incitamenta virtutis ,

quam impedimen a

N Is t

perfectionis. .

jl

n

Fac

ÁÁ

97

d n d

Fac fimiliter, fili* dum filent omnia

pfris d

et a negotiorum tumuliu vacuus eft ani-

fio$ D

mus, fcope fpiritum tuum.

Q u

3. Domine delicta mea a te non funt

bfcondita: pofuifti in nervo pedem me-

um; obfervafti omnes femitas meas, et

COUNT

veítigia pedum meorum confideraft1,

Emitte

[ucem

et- verit

tatem

nl

tuam,

tuam,

ut cognofcam me, ficut cognitus

'1 dfPlïU!»

n!

fum a te: et cognoffens me, quotidie re-

JE

prehendam me, corrigam me,

Ltl

hi

'1

Usque d um immaculatus in vid, quan-

(ch llOnt'

tüm fragilitas inea. patitur, fiam perfectus,

ficut Pater meus coeleítis pexfe&us eft,

fttf

"

9 if

li

LSLIELULISTIEIGICISPIAEUREDELIPEGHEIALIA .

jet

Capru-m XXIX

]i

h (f

Ie ftudio ei le£fione,

u

H

ttende lectioni et doctrinae ,

filt.

p vt

Sicut avis ad volatum; ficut ho-

!

xäx W

mo ad laborem natus eít: fic tu facerdos,

ad fcientiam et pietatem.

«s

Ergone te fecurum crederes, fi, ca-

ij ft

nonicis horis perfolutis, oratione menta-

jii

n

li peractá, Miffà celebratà, reliquum tem-

Á

pus otio, vagationi, rebus inanibus im-

penderes *

fee

Non

D.

98

u —

Non fic, filiy nonfie: labia tua cüe

hr

ftodient fcicntiam ; et fi tu. fcientiam repu-

| Runtis

leris, repellam te.

-

Mi

|

Tempus dedi tibi, non, ut perdas,

ov vol

fed, ut illed in judicio mibi cum üfuris re-

fs cns:

fütuas: amen dico tibi; non exibis inde,

ol

donec reddas noviffimum quadrantem,

"t fs i

2. Audi ergo, fili, et inclina aurem

v d

tuam; et oblivitcere

populum tüum, et

N

domum patris tui,

LI

EUR

Excipe doctrinam, quafi is, qui arat

NT

Wn

"

et feminat, accede ad eam, et congrega

HUTI

M

tibi bonos fruétus illius,

(

«t

Legem requirent ex ore tuo:

ergo

Y

Jofr

legem meam, et omnem fcripturam uti-

Et

Tv

lem

ad docendum pervolve ;

fermones

nieos comede.

j S."J

f i

Debes eos, qui veritati contradicunt,

V (

erguere ; ergogedifce catholicas veritates et

J

vindicias.

]h;

Debes miniflerio verbi

inflare, ex-

l

L

LU

bortationi intendere; ergo Majores :nter-

lhip w

roga; fcrutare marrationes presbyterorum

1

Q

fapientium , ac.in proverbiis eorum con-

verfare,

*

do et]

Debes peccata folvere., aut ligare;

hs ff

Tnentales aegritudines curare: ergo fapi-

ts f

entiam . inquire à fapientibus, et difcipli-

U n

nam ab intelligentibus, quibus prefunda

M

et abícondita revelavi.

Wn$

$tu-

E

99

a t

T

]

Stude, ut ex me, et non ex te an-

ntam r )

nunties ovibus meis,

Stide, ut, cum venerit lupus, et

u

oves voluerit difpergere et rapere, tu non

m üfts

fis canis mutus, non valens latrare.

evbis ib

Stude, ut coeco ducatum praebens,

UI

non fis ipfe coecus; et fic cum illo in fo-

n a

veam cadas,

'num, [

Stude; ut Sacrificii caeremonias, Sa-

cramentorumque ritus apprime caHeas

$, Q

Stude: quid tibi cum fabulis ?.

Mi-

1 00f

nifterium Altari Chufh, non homxmbus

deferendum accepifti,

fü0

Vide ergo , ut illa tempora, quibus ab .

füram !

Ecclefià vacas, Iecfhom impendas,

ferni

3. Scientia per pias lectiones et facra flu-

dia acquifita infinitus. thefaurus efl, quo

iradir

qui u(i funt, participes facti funt amicitiae

verite

Dei.

Vide Pauium , vide Ambrofium, vide

[ure

Thomam, Bedam, et tot alios, quomodó

ores D

ftudio et lectioni indefeffi incubuerint

jyterort

O facerdos! Si fine libris, fine flu-

p

dio et lectione m«nes; es utique ficut mi-

JCif

les fine armis , ficut equvs fine fraenis,

ntl/ Cx

navis fine remis, fcriptor fine calamo, avis

WQO (Jp'

iil

fine pennis, coecus fine ductore,

Ádj

4. Quaere etiam. pro te ipfo, fili, fci-

profuudö

entiam Sanctorum, fcientiam faluns quae-

$t

E2

re

"

. 7908

362

——

re pe'rfe&lomm ftatui tuo adeó neceffati-

a

am; hanc in p:à et quotidiand jectíone in-

FU(F ZFZ

venies,

f& bmï

Ibi paícetur animus tuus; ibi de die

CO&SO:

in diem novis flimulis excitabitur ad om-

Lw

ne opus bonum,

i, f

Ne iulta curfim legas, .fed pauca

bi

collecto animo.

Tte

Cum legeris, lectionis medullam' lin

v t

corde tuo abíconde; wut rurfus revocata,

guem e

ruminetur; rumineta, foeda tua corrigat,

r

.pulchra tua plus ornet.

Te

$. Vis, fili, vis multum p-of»ere?

Dntem

'Vis ad virtutem accendi? Vis ad pietatem

h trillr

potenter flimulari? Patrum tuorum, fanc-

bit, te ]

torum

Pontificum et Sacerdotum vitas

ES

i

pervolve

D

Illorum intuens exempla, et exitum

Wtl m

converfationis , imitaberis fidem. O quan-

h

füm valent exempla! plus utique, quam

WU"I

praecepta,

: fd"er

Miraberis, et.dices: homines erant,

(5 Qs

ficut ego; fragiles, ficut ego; ad malum

proni, ficut ego: ecce tamen, quomodó

(

computati funt inter filios Dei, et inter

Sanctos fors illorum eft, Nonne potero,

quod ifti, et illi?

eni, anima mea, et ambulemus cum

,

eis in fexmtls Domini; ut afcendainus cum

a

11*15 ad domum Dei Jacob,

ch

— u

Iot

Q M«

.t& ont r

Sic vita Sanctorum confiderata Igna-

tium gratiae reddidit

Columbanum fancti-

tati fociavit

et ad

innumeros convertit,

he

Coelos perduxit

-

itur ad

(

!

6. Lege, fili; lectio te ignarum do-

cebit

te otiofum arguet, te torpentem

d u

excitabit

e dormientem exfílimulabit :

Te errantem corriget, te corruentem

vetilim

eriget, te vané ridentem terrebit,

te lu-

EU MH

gentem coníolab:tur, te humiiem laudablt,

t Cort jii

te fuperbientem vituperabit ?

Te debilem

confortabit ,

te praefu-

] p"Ot (

mentem reprimet ,

te turbatum mitigabit ,

«d pitt

te triftem lae ïxfäcablt, te nerverfum damnas

rüm, 4

bit, te pium juftificabit,

(um Y

7. Inclina cor meum,. Deus, in tefti-

monia fua,

et non in avar:tmm

averta

( ey

oculos meos, ne videant vanitatem.

u

Fac, ut vehementer dilge:s eloquium

j 1

tuum, totà mente fcruter illud, quatenus

fiat lucerna pedibus mels, et lumen femi-

nes CMH

tis meis,

Amcn.

u n

ii

LEEUETTEETÉVGEETETTEETETTETETEEUETIATIELIE.

d p

POW !

L APUT XXX

Deoficio Divin e.

amm '[m

[

j 09

enedic, facerdos Domini, Domino :

benedic, ferve Domini, Domin^

fi

3

ta

| -

102

— s

-

Ora fpiritu, oraet mente: pfalle I;piritu,

g, ]

pfalle et mente.

wtion

in ao

Vide, ne, dum labiis me honoras,

cor tuum longé fita me: vide, ne longas

