Time, fili, q'uia multi erunt novilfi-

3

mi primi, et primi noviffuni,

jl

Time,

28

]

uU n

Time, quia multi de longé venient,

qi me

eun f

et recumbent cum Abraham, ]faac et Jacob

,

in Regno colorum ; dum flii regni ejicien-

in

tur in tenebras exteriores.

ES

1 p

O ! fi veritas hec ad cor tuum tranfiret,

jt pre

Qantiu:

non dubium, quod non peccares; fed, cum

metu et tremore , faluta.m tuam operareris,

(

1

[2:419.419.419 029 219 419 2808 019 019 .019.0219.:419 009 .

(

n Vi

C ArPruT Vl

lormer

"

De gravitate peccatorum àn. facerdotibus,

nf m

thu

Mi, chriftianus cüm fis, peccatum,

V'D"l'

I.F

quafi a facie colubri, fugere debes:

( funt

quantó magis, cüm fis facerdos, illud de-

r

E

A

bes abominari,

bb m

-Odio mihi eft homo peccans mortali-

(

iU

f

ter? quantó plus chriftianus: quantó magis

lt

facerdos ?

N

Viriear

Iniquitas ipfius meam accendit iram.

Exurgit juftitia mea, et clamat: veniat mors

R Ll

fuper illos, et defcendant in infernum vi-

W 1

ventes.

j

IT

Si inimicus meus peccaret contra me,

lm

fuftinerem uthue. - Sed fi notus meus,

N

qu

I

— Á n

R wl

qui mecum dulces capit cibos, dequuat,

qc tl

eum ferre non poffum,

m

Amen, amen dico tibi: multa fuftinco

a peccatoribus et impiis; nullam tamen ma-

1]

D

jl

jus prejudicium, quam a Sacerdotibus pec-

4

cantibus , patior.

1

1 0 TA

Contremifcantergo ? quia eos diftrictiüs

et inexorabiliàs judicabo, quam cateros,

J

Qui in terra fanctorum iniqua gefferunt,

non videbunt gloriam meam ; fed potenter

[

tormenta patientur,

--

^

. Memento, fili,

Nadab et Abiu

n u

erant miniftrri mei; vidi illos ignem alienum

in thuribulis. fuis imponentes:

ftatimque

1

"

ignem de codlo mifi fuper eos , et confump-

!;T?

di

ti funt,

:

5

3

';

Memento Ozz levite, Vidi eum inde-

bito mo

]

do arcam federis mei tangentem ;

n mov/' !

et fubito eum percuffi ; dum Philifteis teme-

qnlo I

re .tangentibus peperci.

Memento filiorum Heli. Vide eos prz-

Vamcantes, et 1nterem1.

O fili ! time ndi-

jj

cia mea, expavefce iram meam, Vlgllæ,

onudt

fuge peccatum,

rRf

3. Aperi, Domine, aperi cor meum,

Jpüque horrorem peccati, et odium iniquita-

ia D

fis magis ac magis infunde. Confige tlmo-

ffdy

Te tuo carnes meas, ut non peccem fibi.

j

e-

22

In

Verumtameh vide, Donine, infirmi-

ts mé

tatem meam, ad malum adeó proclivem,

Sacerdos quidem fum ; fed et homo ífum,

Tigeren,

t nd,

in iniquitate conceptus,

fvird

Adjuva me, dirige me, tene manum

dexteram meam, et in voluntate tuà deduc

Vr

f

(ify

nQme.

Vide, Domine, furorem Satanz ini-

Y

!

)

iV

tmnici mei,

Ecce continuó , rugiens ut leo,

[

Eripe

;F

circuit, quarens, quem devoret,

Q m

me de inimico illo,

-

Deus meus, adteconfugio: nifitu me

Te n

cuftodieris, fruftra vigilaAbo, fruíltra me

'"

cuítodire conabor,

HU

f !

In te confido; protege me, defende

l

|

me, et non peribo in infirmitate meà,

t

LELISEISIOETIAETETTEDTETIREIGTIRITEI II 6

ïe

[j

il

AU

CA pid T-—VIE

[

Ic malis oriundis ex improbá Sacer-

Ti t

dotum vitá.

um

&tee

ilt, plorans ploravi, et lachrym?

"F

lo f

mee in maxilis meis; quia amicus

meus, quem füper omnia bona mea confti-

tueram , mutatus eft mihi in crudelem.

Em t

Attende , fili, et vide, fi eft dolors

ün

ficut dolor meus.

N

Emi

— ÀÓ —

23

ie, vt

Emi ovesa Patre meo, pretio faneui-

nis mei.

Cüm illas charitate perpetuá di-

grodi

homo li

ligerem, fervo meo commifi; ut, in nomi-

ne meo, et in charitate meá, eas regeret,

fervaret et falvaret.

tene mar

yte t d

Servus veró ille nequam hgn rexit,

fed difperfit; non fervavit, fed tradidit;

n «t

n* !

non falvavit, fed interfecit oves meas.

"m

fs !t

. Factus eft in ruinpam ovium mearum,

l

«0:8'.

quem miferam in ipfarum refurrectionem,

2. O paftor infidelis! O ferve nequam!

!

Fn'u'w

Te pofueram, ut, per bona exempla, et

l

iif

fancta documenta, populum meum dirige-

res in viam veritatis et aternitatis,

l

r

Tüà vero non docuifli igparum, non

;

k

i

reprehendifti impium, non fublevafli ca-

iib

dentem, -non requifvifti errantem, non

E.

juvifti pufillanimem, non confolidafli in-

[

firmum , non alligafti vulneratum,

n

4

Te pofueram in lucem ; et fuifti populo

J

meo in tenebras, Viderunt te errantem , et

tecum erraverunt: viderunt te peccantem,

et tecum peccaverunt,

Mifera tua converfa-

15

tio fuit plebis mez miferabilis fubverfio,

j

O paftor et idolum , derelinquens gre-

j t

gem tuum ! O facerdos

deítructor gregis mei!

, non paüot:,'* fed

J

Ocu-

f

24

— GrG— À

Oculum pro oculo, dentem pro dente

N

reftitues,

dQ

lorum.

Erit anima t,ua , pro animabus il

Tis C2

3. O improbi facerdotes !

C

Quet) et

quantorum eflis caufa malorum,

ttnt [p

Per principem veflrum, [udam, traditus

dingus

fum judais, ad crucifigendum.

Per vos ve-

:

l

El

nerunt fcandala , per vos fchifmata , per vos

«

1

harefes,

5

!

ii

'

Propter vos, populi et gentes a fide et

unitate Ecclefie recefferunt, Sponfe mee

Ya

caftiffimz crimina veftra injuflé 1mputantes,

llsv

('('l W

m h

Propter fcelera vefira, mundus gladio

feritur ; propter vos percufüonibus perit;

t 10

foni

ä

Wbt o0

propter vos catholici fuperantur exercitus.

n

Va vobis, progenies viperarum! Ab-

il

li Yi

forbebit vos, pre ceteris iniquis, proe

fundum 1i:

2! t')u *

iRCI

fttim

ini: urgebit fuper vos, cum

furore, putens tormentorum os fuum,

Qitaem

(

T.

SX UC RGUS ERG USSm EC UR ET G: J

obl

N

( «Pur VII.

NI

m'mifte

De bonis oriundis ex [antiá facerdo- -

ium "vilá,

lt ejts

lvt

eata gens, beatus populus, cui Do-

"B

l'«, QU

minus dedit paftorem juxtá cor fuum!

AQQ ]

$ub

2-

Bþm [

Sub 1pfius reglmme, fiunt prava ir

T

ditécta , afpera in vias planas, videt om-

nis caro Salutare Dei ;

t i

Campi

replentur ubertate,

mguef

l,

cünt fpeciofa deferti, exultatione - colles

h'n,t'

accmguntur

!

L

* 4, Beatus mundus,

Aqui ,:

[

miferi-

i,

W

cordifüimo Domino, duodecim ADOROlO*ï

ht

áccepit !

d

w

D.

ï

Vide, fili , quanta fit fancti facerdo-

F

Vide:

duo-

: !

;

]:V'

tis vis, energia et efficacitas.

decim fuerui

ï»

et

in omnem terrem exi«

cet in fines orbxs terra

vit fonus eorum,

verba eorun.

Cüm efiznt "Wm,

mundum Tupis ple-—

nuüm vicerunt

.

$

cüm elfent - prcatores,

Wj

r Y

$, !

rhundum tenebris plenum, doctrinà illu-

minaverunt,

5 u

Cüm effent fine baculo , et fine atmis,

L

j

idola et tempta fubverterunt? cüm eflen

ignobiles, a mundo ipfo honorati funt,

Sed erant fancti; fed erant immacula-

":

caftitate plem,

in oratione aflüidui,

MATH

miniflerio dediti, imitatores Chrifli, fpiri-

tu eius,

zeloque repleti,

O beata tellus, que hos duodecim

habu:t Apoftolos!. heu! mifera hodie ter-:

a

ro, que fub tot millium facerdotum mini-:

Orfüüm-

fterio perit!

f

3, Be«

P fj C d

3. Beata urbs Mediolunenüs , que, cüm

Tot

vitiis et ignorantiá fcateret, Carólum pafto-

aut! (

rem adepta eft!

Carolus curavit clerum:;

et "multi fa.

wanpelz

te illr

cerdotes, de foce vitiorum ad fanctitatis

ul Qu

apicem, quafi de morte ad vitam, transla-

odf

ti funt.

ii

Curavit populum: et populus, qui

(s (ice

priüs in tenebris et umbrá mortis fedebat,

in vià veritatis et virtutis ambulavit,

Wb inter

l

il

Urbs ipfa,

quafi totaliser immutata,

fs t

et innovata fuit. Quin et in regionibus

àn,

multis Carolus Satane regnum deftruxit,

luandur

Chriftique imperium miré- propagavit.

Yi

Demüm vità difceffit, univerfum mun-

tlritm

dum fuz famá fanctitatis replens; et quafi

ii f

hodiedum ,

Yil

fanctificans,

per emulationis incitamenttfm,

t Qto

Tanta eft fancti facerdotis virtus, ut

^ Q

non fit feré, qui fe abfcondat a calore ejus.

THG, Qu

4. Beati Chaballicenfes , qui Salefi-

Vi

um fuíceperunt! Quot ab harefi reduxit

lm

ipfe! Quot in viam pietatis induxit! Quot

l'ibUS i

in ipfum codlum,

trare compulit! -

per lenitatem fuam(, in-

Vb

Tittdas

Beate Indiarum gentes, qu» Xäv&rï;

Wbs:

um habuerunt Apoftolum! Quot regna,

- Yi

quot Reges, quot populos, ad Chrifli fi--

dem adduxit! Vix lingua fufficit enarrare.

'.'.L. qna

Y

e-

R

m—MÁádáÓO M

:

qu,s

Beata Gallia, que Vincentium obti.

lum g

nuit! Quot, per ipfum, pauperes fuére

t 'mulr

evangelizati! Quot impii converfi! Quot

coci illuminati! Quot infirmi in fide fa-

| fandid

nati! Quot pueri eruditi! Quot facerdotes

m, t

fanéctificati !

Fili, ecce! quanta poteft verus et fan-

yuli, €

€us facerdos, orationi, verbo et exem-

plo intentus,

ol

lt dati funt tibi in exemplum: ct

a

plus te provocare debent, ad proficien-

ngii

dum, qüam tepidorum. nt

imerus , ad ref

n ol

laxandum,

pagavir.

Vide ergo, quomodó impleverint mi-

nifterium , quod tu ipse accepiíti ; et cura,

lm

j d

ut illud fimiliter impleas,

flamati

Vide, quomodó, per fanctitatem /'fu-'

am, oculos omnium ad fe traxerint: vie

vt

de, qualiter verbum Dei przdicaverint :

jlore od

vide, quomodó et quantüm oraverint. -

y V

Vide, quales fuerint in habitu, geftu,

o

fermone: quám graves et moderati in mo-

ribus: quàm manfueti et humiles in con-

j 0l

[uug,

verfationibus :

quàm. mortificati et. mife-

ricordes3: quàm parum folliciti de tempo-

ralibus: quàm ardentes ad fpiritualia.

M

m

Vide, quantüm fuit in ipfis odium vi-

yili

tii, quanta zmulatio virtutis,

r

Yide, et fac fimiliter,

ac, ét doce

:

2

cum

cum illis ; et cum illis magnus eris in teg-

geifa

no colorum,

leciftm

01

VIEDUGSDSUSIPHISOSDSDRSITSL ETRU

ii ,

tr (en

CapruvT XL

bu; tus

De reéigiofffmé |devotione erga Bomi-

lus

nzum Sefum Chriftum.

Q

fims,

u quis es, fili? Non alius certé,

tnonti

d

quam miniftrer Chrifti mei, et dis-

f !

penfator Myfleriorum ejus.

0

O quanto àmore debes redamare eum,

Ym di

qui talem tibi dedit caritatem!

im at

O quantá curá debes ad verba et man-

lm (

lts d

data tui Regis attendere, ut ea exequaris,

et ab omnibus perfici provideas !

(

tün (

O quento ftudio debes Iaborare, ut il-

h in omnibus complaceas!

ti, Q

2. O homo Chriíti mei! Dimitte om-

)l

nia; et Jefum folum, im animo, in corde,

Q

in opere, femper gefta, femper retine.

im,

Animum tibi dedi, fili, ut te in omni

[Jüm

verbo et actu dirigeret.

Et ad quid debet

animus tuus verba , ct actus tuos dirigere,

NT

nifi ad cultum Jefü, et minifterium ejus?

Et quis eft , qui tuam mentem poterit

Wa

ad hocï illuminare, nifi ille , qui ipfiffima Sa-

pien-

— ——

29

ers

pientia mea eft, lux vera, filius meus di-

lectiffimus, in quo mihi bene complacui 2-

——

O Fili! Ipfum confule, ipfum audi:

Teeit

id eft, ejus facram doctrinam indefinen-

ter fcrutare, quatenus

lucerna fiat pedi-

bus tuis verbum

-

gjus(, et lumen feimitis

"i ]

tuis :

J

4

T

Quatenus, n nomine ejus evange-

lizans, non tuum, fícd ejus Evangelium

» dits t

annunties: quatenus ipfe

;

, ;naxfnl--ïu , per os

| i tl

tuum loquatur,

Q! fi, per le&ionem et meditstio-

Momdol

nem dictorum ejus, poffes illum in cor ta-

l

[

um attrahere, cr veró fcire lefum Chri-

fturn ; quam fufficienter

undti

pro te, et p'ïo ez.

eXfQU&'f

feris effes edoctus?

,'j'i

l

)v

Certe dodrina ejus omnes Sandto-

fum doctrinas przcellit,

Hec eft fcien-

yitt, U

tia, quam labia facerdotis cuftodient,

3. Fili, cor dedi tibi, ut ames: et

jnit !

Qquetn ex toto corde debes diligere, nifi il-

7 ia

lum, qui tibi tanta fecit, in miniflerium

retib

fuum te affumendo ?

T14

JJ

"L:

M

Et.cui ar&iüs debes adherere, quam

flio meo, viti vere, cujus es palmes ?

n (b

Et quomodó fructum afferes,

nifi

] P(]Mit

per amorem manferis in illà vite?

]i

. Et quomodó vives, fi non diligas 1l-

jum

j

u

3

X—./

——

Ir

lum; cum quo unum ccrpus es, et mente

/brum dé membro?

Am a

O felix membrum!

Amai

a

capuf tu-

um, nec ünquam alio, quàm ejus fpiri-

preitti

tü, animeris,

Cvf

Am

caput tuum, neque te unquam

Va £

patiaris ab ipfo feparari, non perfecutio-

T5, d

ne, non gladio, non fame, non. quálibet

q

poteftate, non quácumque paffione,

h

Ama caput tuum: et ficut membrum,

Dovt

ex naturali inclinatione, corpori in om-

A r

nibus .fideliter fervit; ita et tu Jefu, in

fers.

omnibus ,

ex ardenti

affectu ,

fervias,

QUà5 d

cnné&ta in gloriam ejus faciendo,

Qu

et ficut mem-

Ama caput tuum:

Y

brum fe tradit, et amputari fe, pro falu-

iparu

te corporis , fmxt, fic et tu pro Jefu im-

du

molari fis femper paratus,

UT

Vive, membrum, de vità capms tui;

refpita de ejus i'mrx*u, gwudn de ejus gau-

L N

dio ;

dol

e de doloribus ejus,

mllh !

Vive, per amorem in Jefu, et Jefus

LP

in fe.

Q qualiter

cum 1llo proficies!

w

Qualiter cum illo fanctificaberis !

Quali-

ter

per illum alios fanctifieabis! Qualitet

miniflerium tuum honorificabis!

Vi

ï,

a

Vis mihi placere, fili, et fieri mihi

Wt

l

dilectus ? fac fecundum

exempler, quod

!

il

tibi in monte- monítratum eft,

/

Imi-

a—ÁÓd —

3I

, nr

Ymitare. in romnibus actibus tuis fili-

um meum dilectiffimum, in quo mihi be-

|- eput !

ne complacui,

Hos przdeítinavi, quos

ii 1

ri

prefcivi fore conformes imagini ejus,

Sit itaque ante oculos tuos femper

( Un

vita ejus; ut funiculis amoris ejus traha-

y p

ris, ct curras in odorem unguentorum

"N

ejus.

flore,

Vide caritatem , qu$ me dilexit, Coz-

( nenm

novit, quod hoítim. et oblationes homi-

-

Yi i.": t

num non mihi placerent; et deícendit in

t Jf

terras, ut per femetipfum , pro injuriis,

, ii

quas ab homin

ibus fuflinui, mihi fatis fag-

h

ceret,

-

tut m

Vide ,/cär'tatem : eäuä eex;'g"a— homines :

Vide

m

ipforum peccata tulit fuper lignum,

[Ü jefu

[|

humilitatem ejus: eximanivit femetipfum,

formam fervi accipiens,

( Vm li

Vids obedieitan: Adda db obodo

lr

T

ens ufque ad mortem: que placuerunt

Tnihi, fecit femper,

Vide mifericordi-

r' efjf

am: pertranfiit benefac

-

0mnes,

iendq , gt fanando

*

|

'08

j

Vide poenitentiain

$

jejunavit qua-

QIMW

draginta diebus, et quadraginta noctibus.

Vide pudicitiam: tanta fuit, ut miraren-

cer DA

tur Apoftoli, qued cum muliere Samarita-

y

nà loqueretur.

j qþb

Vide humanitatem : ad Lazati tumau-

[

4

lum

d

|

jum lachrimatus efl:

viduam Naim confo-

Jatus eft,

Vide paupertatem: non habmt,

gt

Jont

ubi caput reclinaret.

Vide zelum: quomodó cear&or, uf-

Yl

quedüm perficiatur opus, quod incepi pro

i

glor.a Patris,

et falute hominum!

Vide

f vl

pietatem

erat pernottans in oratione Dei,

Ti5 &i

Vide paternam providentiam :

ne di-

ts :

mitteret jejunos in domum fuam, multi-

l

plicavit panes et pifces in deferto,

fuont

Vide amabilitatem :

talis erat ,

ut otn-

et

nes cuperent eum videre

Turbæ fequen-

fü

Ti

tes eum. fíe invicem conculcabant,

Za-

chaus afcendit,

Yj

ür

pre turbá, in arborem, ut

videret eum.

Vide manfuetudmem :

adulteram abe

VM

Uf

folvit; Judam proditorem ofculatur; pro

inimicis orat, Vide cordis rectitudinem:

i]

non quxro gloriem meam, fed ejus, qui

Iu

mifit me, Patris,

acci-

—

Vide ftupendam liberalitatem ;

pite et manducate corpus meum; bibite

f'anguxnem.

Vide patientiam in adverfis :

Pater, fiat voluntas tua3 ficut agnus, co-

ram tondenfe fe obtimuit,

!

Hic eft Filius meus dilectus, in quo

mihi

bene complacui:

hic eft Sacerdas

facerdotum | exemplar. et. regula.

l

magnus ,

Sequeré, fili , hanc regulam ; et pax "mea

erit fuper te,

W

lnu!?

53

o t

: "hmitator eflo Chrifti mei, et compla-

yon hi

cebit mihi in . te,

Hanc femper tene viam,

hanc perpetuó contemplare veritatem , hàc

]

vitd indefmenter vive.

at

intoj j

4. O Jefu! Paftor bone, qui in ter-

z

un| U

ris vifus es, et cum. hominibus convería-

ration J

tus es : da, ut continuó meditans in man-

m d

datis tuis , fanctiffimá doctrinà tuá replear,

m' hd

Da, ut femper memor beneficiorum

ert

fuorum, amore tuo magis ac magis ac-

r t

cendar, Da, ut jugiter confiderans per-

yte h

fectiones tuas, tibi fiam in dies confor-

Cabä.rlfo j

Imnior,

fuet!

O anima mea! Lauda ubique Jefum,

ytenm i

ama ubique Jefum , adora ubique Jefum,

offer te ubique Jefu, fínfpira indefinenter-

jitr; f

ad Jefum, quoadufque expires in Jefu, et

Md

qu r

regnes in zternum cum jJefu, Amen,

m r

n

n

T

il

f

C,,A PUT. -X-

105

i ïo'

De. fincera devotione erga beatiffmam

Virginem Mariam,

y p

$

Ti

go Sapientia aterna , quz in altiffi-

I

n

I.E

mis habito , " defcendens in terras,

! fs

volui in mundum intrare per Mariamf I?er

B s

Jp-

li

p

34

ao m

ipfam falutem hominum operatus fum : pet

lpfam quoquc, fili, ftatui dare tibi fapi-

&

entiam et fanctitatem,

Veniuf

Filius meus e

ego ero tibi in Pat.

x incef

rem ; Maria in matrem,

Infirmus es: ego

[

fum Dominus confortans ;

Maria advoca-

4 a

ta tua, ut mea auxilia pro te petat,

N

Peccator es3 ego miferator et miféri-

n

cors; Mai:ia refugium peccatorum,

pet

Q] f

quam mifericordiam poffis impetrare,

Ad coelum tendis :

Deus. colorum

N

p

fum; et illa Regina cocli

ut ii regnum

meum pofht tibi aditum obtinere,

finav

quot 1

Sacerdos es , fanctus effe debes? ego

h, qu

fupremus virtutum et omnis fanctitatis lar-

gitor; Maria difpenfatrix,

N

Qu i

Vis ergo, fili, gratiam confequx et

gloriam? Clama ad matrem, cole Mari-

Nh

hïhï

am? per ipfam preces tuas exaudiam;

monflrabo ilii me effe filium, et ipfa tibi

|

mon'hablt fe effe Matrem.

« ]

2. janua eft coeli Mater mea,

Per ip-

R

[

fam dona mea defcendunt ad terras , et per

ipfam de terrà Sancti afcendunt ad me.

nïm

Numera, fili, fi potes, quot per ip-

—

ti

Bm peccatores converterim, quot abío-

kdi

lutos perfecerim et fanctificaverim : quot

per ipfam acceperint continentie donum,

t

quot paffionum . victoriam,

quot cælepls

D

!

glorie coronam.

f

Vide

—

35

i

Vide Auguftinum, jeannem Damat-

, tbl ldrx

cenum,

Germanum i

Anfelmum, Bona-

venturam ,

Bernardum ,

Dominicum ,

ii in/

Vincentium

Ferrerium , Xaverium ,

et

us & f

tot alios facerdotes Marie fervos, fancti-

r a

fate adeó confpicuos.

tl

Nonne per Mariam illos fanctificavi?

r tüj

Num per aliam portam ingreffi funt in reg-

num meum, quàm per Mariam ?

if

Numera,

fi

potes ,.

quot mortuos

T.

n[ehc

protectio ipfius fufcitaverit , quot agrotos

finaverit ,

quot a periculis. liberaverit ,

ff

h! d

quot in man, quot in 1gne, quot in bel-

lo, quot in fame, gnot in pefte.

J UM ( i

Numea,

quot xegna üablhverxt,

QD q

quet imperia fervavent, quot invocanti-

f

bus exercitibus dederit v«&cïorlam, quot

( :

m

herefibus finem, .. ,.

r IP[J [

'lTantam — Matri

poteüatem contuh,

ego Dominus; fic Matrem voiei hono-

[

T

1

rare.

3. Et tu, fili, debes meam, fmce-

J d Pf

]d T

rifimo corde, colere Matrem ;

non fan-

p!JF

tüm protectionis defiderio, fed et vere di-

l

-

"u

lectionis affectu,

l

[ qm

Mater tua e(t5 ergo debetur ipfi ho-

dontn

nor tuus.

Mater mca eü

templum me-

(æ !13

j

um, fanctuarium meum; ergo ipfi vene-

ratio tua debetur,

Gra.

f

436

Gratiá plena ef't;rer'go debetur ipfi

gromor

laus benedictionis tuz,

Mifericors eft;

Ynàt;

ergo debetur

ipfi fiducia tua,

Regina

Ti

l

V

Sanctorum eít, et Domina tua; ergo de-

betur ipfi fervitus tua.

J

rr,

lu

u

Placet Patri, qui diligit filiam : placet

vt ben

fiio, qui diligit Matrem: placet fponfo,

iad

qui diligit fponfam,

Cole ergo Mariam ; et

i

j

A

Patri , et filio, et Spiritui fancto placebis,

Y

&i

4. O fili! Maria, mater mea, eft uti-

bD

qué formofa mea, ípeciofa mea, amica

Hö?

n f

imnea,

D m

Ego volui, ego pfæcepi , ut beetam

i

f

dicerent eam omnes generationes, eam-

que pliffimé colerent: quia ego, qui po-

eantrv

tens fum, ipfi magna. feci; ego volui,

teyna

(

€it,

ego precepi, et ficut precepi, fic factum

f

. Laus ijfius, et cultus ejus in Eccle-

fiá meá ranquam defecerunt,

Vide feftos

8 |

ln f

ipfi dies, quàm fint crebti et folemnes:

n

hymnos in illius bonorem , quam frequen-

tes,

tittm ,

Vl

Hanc nubique exaltant concionatores ;

[

hanc ubique colunt populi; ipíi devoti

ID 0m

funt omnés, qui recto funt corde. Sic vo-

jui, fic przcepi.

tl |

i

Sacerdos es: voluntatem meam im-

um

ple,/ honorem Marie Matris mea ubique

m

PTO'

— —

41

yeht j

promove: .hanc

ubique exalta; ubique

(OrS ejfï;

lauda; ejus cultum , quantüm poteS , com-

w

menda.

a

Beatus ille facerdos, qui fervus eft

Marie, ipfique fervos congregat! Bea-

tus populus, qui iliam colit! Hi accipi-

m; u

li

ent benedictionem a Domino, de rore co-

w f

^

:

li et de pinguedine terre; gratiam in

darim

hoc fzculo, et gloriam in futuro,

Servus

ij

|

d

s

:,

Marie non peribit,

a, di

5. O Virgo, ter beata! Sufcipe me

g,

in feryum , que fub cruce jam fufcepiíti

tl

me in filium, Monftra te effe Matrem , me,

u s

reddendo erga te piiffimum,

j5 d

O Virgo potens !

que draconem

qu

contrivifli ;

contere paffiones meas, fol-

« Vdïw

ve vincula vitiorum meorum,

íc i

. O Virgo!

ad

cujus

nutum

ccelo-

rum thefauri difpenfantnr ; impetra gra-

"u

tias, quas mihi fcis expedire; obtine fi-

yda Ll:'æ

dem firmam,

fpem

fecuram , caritatem

hg

igneam, orationis donum; impetra cafti-

tatem, humilitaten , contémptum fzculi,

:

i

zelum an!marum,

auxilium chriftianofum!

gf

O Virgo,

i

In omni anguflià adjuva me, ab omni peri-

NI

culo libera me: et in vità, et in morte,

hec quotidie laudans, rogabo te: et in te

[il iM'

inimicos meos ventilabo cornu, fpernam-

que infurgentes in me.

*

uhjqUS

6, 0

PI )

38

lr

6. O Maria! Serviant tibi populi,

honorent te tribus, incurventur ante te

& qu

Omnes gentes,

*

at r

Det mihi Dominus, ut cultum tuum

ls. f

undequaque dilatare poffim, et hofítes tue

giis!

Àr

0s -ubique debellare, Amen,

m n

Ü

m

U

$

ts

—

qpeibu

; CI,APUT- XI

3.

I ardore animi ad dz'vina,i

Agnrü

tnifti

go facio miniftros meos ignem üren-

-E

tem ,

dicit Pater meus,

W, (

l,

Vis ergo, fili, effe dignus minifter et

To

facerdos? Cura, ut cor tuum ad divina

j

b

femper ardeat. T'otus ignitus efto,

t df

lg

In vetere tabernaculo debuit ignis

|

|

f

perpetuus ardere,

eft.

Hoc in ügmä fa&um

!

Jl

tf

Hinc difce, fili, Ignem fandum in

n| tl

corde tuo enutrire; eít enim cor tuum,

non figurativum,

fed

t

RUL

reale, fed verum

Dei tui tabernaculum.

|

Qftin

2. Ego, fili, defcendi de codis, ad

"

il

i

gloriam Patris, et animarum falutem pro-

curandain? non neceffitate, fed caritate

jï

trahente, Habui in corde meo ignem exz-

ftlin

ftuantem , et defeci, ferre non íuflinens.

hi i

Ig-

ä

|

t

39

C H

Ignem hune veni mittere. in terram ;

Ut ani

et quid volo, niíi ut accendatur ? Mifi te,

ut illum accenderes; et quomodo accene

des, fi ipfo illo careas, fitu ipfe fis fri-

jium ts

cgidus ?

!

ol

[

Ardeas ergo, fili; a dcas ad Divi-

nam gloriam; ardeas ád falutem anima-

rum,

Excute frigefcentis cordis teporem ;

ardeas

ardeas defideriis, ardeas verb1s,

operibus,

23« Sicut cervus defiderat ad fontes

j

!

aquarum H

fic tu, fili, impetu quodam

ad Divinum

animi fuccenfus,

obfequi-

gt

um ,

et fancti miniflerii ofücxa anhelare

]

debes, ut ea recté peragas.

mlmmf 1

Tota, fili, tota fit animi tui intentio,

d ii

in his fanctis operibus: totum fit animz

Ol

tue defiderium et cupndltas , €a bene per-

but P

ficiendi.

[1

f

"

- Tota denique in hoc fit mentis tuz at-

tentio, ut nihil a te pretermittatur, quod

náur J

l

iUb

If

ad gloriam meam,

aut proximi falutem

g

pertinere videris.

eJ vati

4. O Domine!

Superangelicum — eft

oficium menm: non enim Angelis com-

0

m-

mififli tale minifterium,

(

«

Da ergo mihi, ut Angelicá prompti-

tudine, fervore et alacritate ftudeam il-

n

if

lud adimplere,

f

. Do-

b

40

meruumemp V

—— ——

eff mianiflerium

0!

Domine , Divinum

mihi creditum ; non ego illud operor; fed

ü m

tu, per me indignum fervum tuum,

3b a

. Concede igitur, ut, cum me tanto

rbl

digneris honore afficere, omni quo pof-

i5, Q

Ífum zelo, omni quà poffum réverentiá,

dore fen

ftudeam me in hoc tam Sando fervitio ge-

1

rere,

t, .f

5. Obfecro, Domine, obfecro fup-

(n me

pliciter? da mihi aurum ignitum fandi ar-

bis!

doris, ut cum fervore tibi poffim mini-

(

ftrare.

eqente

O Jefu! O cor Divini amoris incen-

hs p

dium ! Mitte in cor meum fcintillam ienis

ilius, qui in te exz(luat: fuícita in me

, i

Ípiritum flammeum et urentem ; imprime

inihi caritatem tnam

qud

» Uut opus ætuum dig-

Ruhi |

né perficiam-

O amor, qui femper ardes, et nun-

V

zitm -

quam extingueris ! Accende me.

v

I

d p

Qttis

( PLUVT' XII.

torjls

ttril

D'e'tepore.

:

tedi

e tibi, fili, fi tepefcas in fervitio

I.V

tempg

meo! Va tibi! Incipiam te -evo-

mere ex ore méo.

-

ii

0!

ÉM

AL

hinift

O!G fentires , quale malum fit'cor-

penr, à

di meo difplicere, ipfi horrorem movere,

UrQ),

ab ipfoque tandem , tanquam aliquid exe-

m n

crabile, rejici: profectó nihil magis time-

g

u

res , quém tepefcere, et de tuo primo ar-

n«

i

"

dore fenfim per neglgentias cadere,

feilog

2. O infenfati illi, qui a vigore gra.

tie,.Ííuà culpá, fic deficiunt, et paula-

JMfem

tim ruentes, mihi denique fiunt abomina-

nnit

biles!

i(in n

O miferi! Se credunt divites, nullius

egentes; et nefciunt, quia funt miferabi-

yrs ia

les, pauperes, cwci et nudi.

jl

du na

3. Verumtamen , fili, quàm multi fá-

les, inter facerdotes tneos ! Quáàm multi,

; i

qui,-dum ftatum tenent perfe&um, nihil

tun &

minüs eurant, quàm perfectionis ftudium !

Ventri

indulgent ; moribus

fecula-

I

rium Ííe conformant; convivia appetunt,

et fine refrenatione fectanturj congeren-

AA

dis pecuniis ftudent; inter mulierum con-

fortia amant ridere,

Colloquiis inanibus ,. ijmÓ et detrecta-

toríis tempus ferunt; vanitati interiüs ex-

lectioni

et

teriüsque . dediti

cemuntur :

meditationi rerum -facrarum vix quidquam

[rii

temporis impendunt,

Mundani funt , animales, terreni, li.

du

beriores, fcioli et inani fcientià fud tumidi,

do-

dominatum ambienfes: et tamen nihil fi-

yi tela

bi timent, ad cor non ingrediuntur, ut

inpiít

sniferiam fuam et egeftatem cognofcant.

ü

* 4». Sufficit eis, quod hotas canonicas

qu p

non omittant; quod rogati facramenta ad-

etti),

.miniflrent ;

quod Miffas,

Vun t

obligationis

tempore, celebrent; quod fcandalum pub-

(

licum non exhibeant; quod peccatis mor-

quuian

talibus cenícientiam oneratam non fen-

fem,

tiant,

neq" |

Dicunt, fe ad perfectionem. majorem

gtf

non teneri,

Altioris pietatis ftudium, vel

]

hvpocrifm vocant, vel ad religiofas mo-

dU

niales fpcectare proclamant, Rectam aliorum

ii

confcientiam , fuá timoratiorem ; fcrupulo-

i f

fam vocant.

Sic in vitiis

ordinariis ftotum vite

quri

tempus tranfigunt: puritati cordis non ftu-

dent; languidé et perfunctorió, fine fpi-

*

ritu interiore, fine zelo

, Divina obeunt

Minifleria, ^

O ftatus periculofus! Et eó periculo-

)

fior, quo non attenditur periculum ejus!

5. O fili! fi taliter vivis, contremif-

]

ce, Appenfus es in ftateri, et inventus es

minüs habens, "CTime iram omnipotentis:

lm

maledictus, qui

faci? Qpus ipfms negli-

t

genter.

t]

Feflina igitur, et fine

dilatione fefli-

Va

na

h.

43

( nj

na refufcitare gratiam , quam per manuum

lunhr,

impofitionem accepifti,

quofca

Clama ad caritatis fontem, ad Jefum,

d

cui proprium eft mifereri,

Clama, et dic:

Tamtenta

erravi

ficuf ovis, que periit; quaere fer-

blin

yum tuum , Domine

n j

Clama, et dic: falvum me fac, Deus,

Cs D

quoniam intraverunt aqua ufque ad animam

D n s

ineam,

Eripe me de!uto, ut non infigar,

neque abforbeat me profundum ,-neque ure

ym IFM ')Ln,

geat fuper me putens os fuum,

hia

Dcus, qui mortificas , et vivificas, mife-

]*!*m p

rere mei, et refuícita me.

Intona fuper me

W lui j

judicia tua: concute tremore omnia offa mea ;

n Al

d

ut faltem ad vocem terrifice tuüe tube e

n v

grav1 fomno meo refurgam,

li

bi

]

l

6 ff

Seo U Ea *ï&f*"W**ïbJ*

L. '

"

i d

(CQaPUT

XIII

pm»

De puratinientzitionm,

lm jlc

ili, oculus meus .uit fimplex ; et id-

eont

I.F

:nnt j

circo totum corpus meum fuit luci-

"a

dum.

"

j rü Ü

Ege gloriam meam non quæfxvx, fed

gloriam Patris.

Pcopter ipfum omnia ope-

1 J

i,

ra mea feci; idcirco fibi in. me coimnplacuit,

X-

(i

E

44

Exemplum dedi tibi, fili! ut , quemadmo-

filutis |

dum ego feci, et tu facias.

Te Sdi

diqi

Attende, ne jufitiam tuam peragas,

vel coram hominibus, ut videaris ab eis,

(;

vel ob alium terrenum finem, ut aliquid

(ut

rlora!

commodi percipias.

Tibi fervires, non Patri, cui foli fervi-

re debes; non haberes mercedem in coelis,

i,

'c

Te ipfum quareres, et te ipfum invenires ;

h

fed ad tuam perniciem.

Fur effes, gloriam

fnientin

Patri debitam ufurpares, ficut Lucifer,

Ceotian

Fili, numquid decet penicillum gloriari

K,

de picturá pingentis? Aut calamum, de

[

Ícripturá ífcribentis ?

L d

Et quid es, o inanis homo! nifi inflru-

(

mentum vile, quo Pater meus, pro velle et

li

N

beneplacito fuo, utitur!

ben "

2. Vigila fuper teipfum, fili.

In om-

li

nibus propone fibi finem fanctum: et ani-

N

mum tuum facilé labilem ne permittas diítra-

Wt ul

hi, et aberrare ab illius finis purá inténtione.

quét

Doemon non dormit, Ille vanitatis prin-

ï

ceps fubtilis eft: femper circuit quzrens,

( lt

ut furtim irrepat, et íacris fe etiam actio-

d

ybi

nibus immifceat,

« gl

Cave, fili: vix eft ignis fine fumo.

l

|

hE

Si ergo : ali—'quidh,

-

zglo bonoris Divini et

fa-

-

——

45

ml

falutis proximi , facere proponas, attende,

ne Satan tuam detorqueat intentionem ad

1 p

aliquod vanz laudationis defiderium,

n5 d5

O zrugo depafcens! O tinea corrodens !

u dyi

Quot bona opera quotidie corrumpit vana

gloria !

T ol

3. Vide, fili, infidias inimici; quof,

n i

invià, quà ambulas , abfcondit tibi laqueos!

r

In principio operis, conátur depravare

s, (

intentionem ; in decurfu, vanam compla-

fract

centiam infinuare ; in fine, faflidium fugges

w rnt

Tere,

Vigila ergo ; iterum dico: vigila.

Ü

i, i

4. Heu! Quot miferos quotidie deci-

pit et illaqueat ille tenebrarum angelus!

nitidte

Quot infelices ad facros ordines, et

Y vt

Divina Myfleria inducit; non ut panem cce-

leftem , fed terrenum

; non ut gratiam , fed

t

lucrum adipifcantur -

y d

Non ut Dei honorem , fed ambitionem;

g i

non ut animarum falutem , fed pecuniarum

i

ntäntiqnf»

queftum metant;

fj

ts

Non ut mihi, mundo corde et corpore,

p

j

ferviant , fed ut delicientur, ditentur, fu-

perbiant , luxurientur. de patrimonio meo,

et elemofynis populi mei!

; lHl

Quot, propter hoc, fanctuarium in-

u

grediuntur! Quot, propter hoc, Eccle-

Í

fiam

46

—

fiam frequentant, Miffas celebrant, Pfalmos

V tib

decantant !

T,. u

O fili! Ne veftigia pedum illorum terat

pes tuus. Que furfum funt, fape, non que

li,

fupérterram. Tu nihil almd quam Dei pla-

pnget

citum , et proximi falutem , mtende et que-

Vi

re ; et interná libertate perfruéris,

lu

O fili

Aemulator efto elorie Patris

Wgut

Coleítis, ficut filius optimus,

Lucrum ip-

:

VUS |

fius, et profectum ejus femper mtende,

(

ficut fidelis fervus,

QU5, Q

. Clama, et dic ex totá mente: inclina

€l'äg2f

cor meum, Deus, in fervitium tuum, et

'næpwx

nonin avaritiam,

fcim,

5. Fortis efto in bello, et pugna virili-

u

- ter cum antiquo ferpente,

Pugna mané : de

dmm ïf

luce vigila ad Deum, ipfi omnia cogitanda,

EE

dicenda ét operanda offer in gloriam ; omnem

In

»

; finem perverfum , qui furtim poffet irrepere,

Ó

& m

expreffé abdicans,

Hoc erit tibi fcutum fortiflimum , con-

l:

Ti

sR

tra inimici infidias,

[ te f

hr

Si deinde venerit ille, et per vanam clo-

T

riam tentaverit opera tua fibi vindicare, re-

& Prtgh

Ípondebis: fero nimiüm venis; omnia jpm

N

divine glorie oblata funt; omnia in illius

us f

funt poffefiione: nulla tibi pars remanet.

iï

D

AUL

6. Puena per diem, Actualiter, quantüm

poteris ; Deo omne opusoffer,

Dic

(oe—e——

47

, Plby

Dic ei: Domine, volo hoc facere,

ut tibi placeam, et gloriam tuam procu-

orum t

rem , ut beneplacitum tuum exequar,

Et

ideirco, quantüm perfectiüs

, nng

poterok,ql illud

nDip

peragere volo.

t

Vigila deinde: et fi æ;i'deris vanitatis

n

ferpentem dolofé appropinquantem j appro-

o t

pinqua et tu, et caput ejus contere,

Dum

[urn ?

parvus eft ferpens, interfice eum,

r j

Clama: neque per te, maligne fpiri-

tus, opus hoc inchoavi, nec propter te

j n

peragam illud,

AÁd majorem Dei gloriam

tuun, *

inceptum eft; ad majorem Deigloriam per-

ficiam, . Recede a me, feductor peffime,

l

7. Vigila iterum poft actionem: ex-

m

L

amina temetipfum ; et fi te a ferpente lz.

cogitandä

