fum inveneris, cura ftatim vulnus fuper-

! qmud

bie, per remedium humiliationis

. Exurgg,

tingt

et fume vires fortiores prioribus,

f

Demüm omnia opera tua fub oculis

l, (

meis fac, quafi me videres prafentem. Et

fi te fenferis debilem, me flatim in adju-

m

j

torium tuum invoca: e

go veniam, et con-

fortabo te,

a, l

yii ?

Sic, fili, fic pugna: et brevi oculus

j iif

tuus fiet fimplex

vn

lucidum : erit,

, et tqtum»gorpüs tuqm

gt

C A*

y

-

48

b

ti d

CárruotT XIV.

fein od

De ftudio fundamentalium virtutümæ

qtis, p

-

fiih dl

n folia, fed fru&cus im ficulneá

D

nNe

cat tibi

quafivit et non inveniens, malee

dixi fcui; et arefacta eft,

s

,

vifiquar

Hoc ad doctrinam tuam, fili, factum

ip tiqub

titem f

fuit et fcriptum ; ut fcias, me non fpeci«^

em virtutum, fed medullam et realitatem

d t

Àm

a te expofcere,

ïufäcia£ |

Numquid plecere milhi poteft paries

RUA.

déalbatus,

fi

foc

lien

iiWil

s parietem , inveniam

.

v ef

LE

fub ipfo offa mortuorum ?

O fili! Ne emundes tantàm exteriora

I

calicis tui,

Non fufficiat tibi magnificare

qui, i

,

fimbriam tuam,

Tf5, f d:

ft, fpr

.Scito, quod ego fim Spiritus, et eos,

p if

qui me adorant, oporteat in fpiritu ct ve-

ritate adorare.

Homines enim vident faci-

ltss

ERY

emj ego autem cor intueor.

debes,

lr

2.

Autdli ,

fh:

humilis effe

t0n fui

Sed non fuffciat iibi oculos demittere,

i

fläbor

commurnibus indui veftibus, fimplicem et

Vi&(r :

modeítam gerere formam.

Si in his am--

lt vj

bulans, defpectionem etiam ferre non vis;

humilitas tua vana eft, fuperbia facta eft.

i

Pa-

l quu

|

— ÁÁ

49

N

AA

W

Patiens effe debes.

Sed non fufficiat

tibi effe agnum in pafcuis ; debes etiam ef-

n

fe in occifione.

$i trxbu!atlonem ferre re-

cufas, patientia tua vana eít, impatientia

AH

facta eft,

"

ln i

lK

Debes effe obediens;

Sed non fuffi-

ciat tibi manfuetis obtemperare magiílris,

mns! Mi

obfequium discolis recufando: aut obedire

fli,

in aliquibus, et in aliis reluctari, $i coarcta-

a fj

tionem ferre refügts, obedientia tua vana

"ET

n ll j

eft, rebellio facta eft

: rilli

Amare pàupertatem debes, Veiüm non

fufficiat tibi mediocritatem ferre, fed et pe-

y du

nuriam.

$i indigere rennis, paupertas fua

n BL

vana eít, cupiditas facta eft,

Debes pro peccatis tuis poenitentiam

p at

agere,

Sed non fufficiat tibi, quod confitea-

'E VP" MIt

ris, et dorfum incurves; debes corde dole-

re, fpiritu compungi ,

vma emendare, cor-

j 5

pus afüigere.

Sine emendatlone , poeniten-

rl'ï' f, l

tia tua. vana eft; fine afülöhone, inortifi-

ii

catio nuila,

Demüm debes virtutibus pollere,

Sed

j

f

non fufficiat tibi curare de fpecie ; debes et

dgmifföm

de labore virtutum curare, Nemo poteft effe

:pH

victor, fine pugná; fic nec virtutem colere,

i hiäa

m:

fine vmlennä

nj

[

3. Vide Marlam Matrem meam,

Afti-

"t

tit qmdem a dextris meis, in vefütu de-

k

auras

E

50

z m

aurdto, circumdata varietate ? vcrümtarien

U

omnis gloria ejus ab intüás fuit

bor, di

Vide Carolum fervum meum, Non fo-

Vore Qu

la tantum , fed et fructus fancitatis tulit,

Yo

Caftus dicebatur: fed et caftum fe pro-

toníped

» bavit, feductricem puellam,

in juventute

Woras, €

labili ,

fortiter vincendo.

m Ia !s

Ti

mpl

Patiens appellabatur: fed et fe manfue-

tum demonílravit percuíforem fuavifüimé

3

,

(

tolerando, -

Diova n

Firmus dictus eft: fed et firmum fe

þm

exhibuit ,

jurisdictionem

ecclefiafticam ,

Ticum

contra minas et poteílates tuendo,

:

fxlurcf'

Zelo et pietate repletus credebatur : fed

apnTM

fe zelo et pietate plenum oftendit, vitam

N

fuam in mediá pefte exponens, ut zgro-

Dini

tis facramenta et folatia prætenderet.

f

4. Tu veto quis es ,

fili ? 'Tu qui nomen

p

habes, quod vivas, nonne quotidie more

ris? Nonne forfan leviffimus flatuas inanem

i lr'a(

tuam virtutem facilé evertit et dejicit?

hmx

Nonne labitur tua , in minimis occafio-

nibus, caftitas ? Tua, in minimis dx&erus,

humxhtas ?

Nonne ruit tua , in levioribus punctu-

, pat'entia?. Tua, in minimis laudibus;

modefha ,j

Nonne evertitur tua, in conviviis, fo-

T

brietas ? Tua , in egeftatibus, caritas?

& 1

Nonne

—ÀÁÓ'O —

P

.V(tümïïï

Nonne perit.tuus, in lucri occafioni-

lti

bus, divitiarum contemptus ? Tua, in fa-

, M

vore conferentiàüm, honorum averfio ?

vt ?

Nonne zelus tuus confunditur, iü

hum d

confpectu pótentium ? Nonne labiis me ho-

ij

noras, et cor tuum longé eft a me? Efto

l

l

vigilans? vide, an opera tua plena fint co-

!j

ram me.

-

has

m ln

s. O Domine! Spiritum recum æin-

nova in vifceribus meis ; fpiritu tuo princi-

g frots

pali confirma m

a

-

*

*

GGGG

"

ut in fobdá virtute cor

d

idiu

?

meum ítabiliam, et in fanclitate veritatis,

'Hjo«

falutis mez zdificium conftruam: ne, cüm

uot

apparuero coram te judicante, dicas mihi:

a

LE

,Jr [

Non omnis, qui dicit mihi, Domine,

i

fs. "[

Dómine, intrabit in regnum meum: ne-

ndyr»h

fcio te, nunquam novi te, recede a me;

!

j

1

pars tua fit cum hypociitis; ibi erit fletus,

et firidor dentium,

]'v])

Wi

]i

CAP'UT XV

s "

De humilitate.

j M

n

ul

[M

vo, Rex rcgüm , et Dominus Domi-

"E

nantium, mitis fum et humilis cor-

ii

r

de, Vis, fili, vis venire poft me? Vis

N

ld

Ua

effe

52

spscey reeme

effe difcipalus meus? Hoe difte a me,

m p

hoc imitare: eíto humilis,

- [ ad ii i

Amen, amen dico tibi:. mifi efüciä-

Yi

hia

ris ficut parvulus, non intrabis in regnüm

meum,

fetiones

"

Y

N

Mundum fabricavi, miracula opera-

Y

hu

TéUt

bxteram

tus fum, multa mirabilia peregi: non di-

co tibi, fili, fac fimiliter,

Sed pedes dif-

Duts a

cipulorum lavi, ego Dominus et Magifter;

ln

et de hoc dico: exemplum dedi tibi, ut

ft fütos

ita et tu facias,

humïm

Sicut mifit me Pater, ego mifi te,

.- fl tm

Ergo, ficut ego miffus a Patre, humilita-

2)

Mmo,.

tem, et verbis, et factis, te docui: ita

tu miffus a me, debes humilitatem colere

odb

?

et docere5 ut videant te oves tibi com-

V

miffe, et habeant in te, quod imitentur;

et imitantes te, mel quoque fiant irmitatri-

N

ces,

.

Ven «

a. Fi]i, aliis prelatus es: cave, ne

beneficium — vertas

g&teäe:

fufcepte benedictionis

DEU

ad ambitionis argumentuim,

Cave , ne do-

li,

Thineris in cleris

!

E

-

LR

t

Superbia eft coram me, et Anpelis,

et hominibus odi^ilis,

Ipfa tamen mentes

l

illorum , qui ad ftatum fublmem a Patre

[

5

meo erecti funt, facilé invadit, nifi accu-

ii f

|

ratiüs vigilent,

um

Vide, quomodó . Luciferum Angelo-

IN

rurm

a n

55

VCREO

rwm- principem vicerit; et de alto ceo

ad ima inferi detraxerit,

vt d

Vide, quomodó, in meà focietate,

s gt

humilitatis mez difcipulos tentavetit,

Con-

tentionem inter fe habuerunt, quis eorum

o r

videretur effe major: et duo ex ipíis, alter

z Lf

dexteram, alter finiftram meam , in regno

T

Patris mei ambierunt,

d )lagi&ieï

Ergone, fili, a fuperbie tentatione

jj i

te tutum credes? O! quantó major es,

humilia te in omnibus

»

INoli altuin. fapere,

fed time,

TE

3. Memento, fiíli, quod fis inanis

J hum.'*f

homo, fterra et cinis.

Et quid fibi eft,

Toub

g uf

unde poffis gloriari? Quid habes de te, nifi

malum ?. Et quid habes boni, nifi ex me?

s fl df

d ] ;ne.". L

Unde ergo gloriatio tua ?

yt ii

Sed et fi quid boni haberes, et te di-

vitem crederes; vide, num liceat tibi ca-

! (ffó !

put efferre, et in altum te extollere : quan-

do ego Deus deorum quotidie. In. manibus

gm Wff":'

AL

tuis, quafi ufque ad exinanitionem , me

humilio, et indigniffimis peccatoribus me

tractandum non recufo.

" p

Illi me rurfum crucifigunt fibimetip-

fis, et oflentui habent, et taceo,

Num-

] gFaIfi

jf 4

quid fub capite adeó humili

—

, fas "-erit mem-

brum effe -fuperbum ?

Pone, fili, pone in pulvere os fuuniï

Angf]ö'

ad-

[

3

D.

p r

54

4r

adhzreat pavimento anima tua, pre con.

nb

Üv

fufione et pudote.

Lortae,

4. Ego mperb s refifto, et humilibus

L

hi Nf

do gratiam.

H

Vis ergo, fili, vis aliquid

prnücele, et cateros "ad profectum addu-

U

cere? Humilis efto.

FX(

Ego, per infirma mundi, foleo for-

i, Ce

tia cnnfunde. e,

Ego, per pifcatores ig-

Dj C*y

nobites , mundum acquifivi in. hereditatem

mihi.

Iterum dico

humilis efto; et te 1p-

fum falvum facies, et eos, qui te audient

Si veró animi elatio operibus tuis fe in-

D j

terferat, nec meritum babebis, nec fru-

ctum facies.

AV

Ne itaque gloriam tibi arroges, fed

í

totum Deo

attribuas,

lis «

Afpice concmnatores, eloquentlæ fu.

bis

et fapientis nim'üm confidentes, perfua-

t

fibilibus et pleufibilibus humanz faplenuæ

hllmm

verbis fe nimis oblectantes:

LT

Nonne funt vulve fine liberis ,

et

W

ubera arentia ? Gloriantur, fed vanà, Ego

i

l

fum, qui inerementum do, et gloriam

meam alteri non dabo,

LIT.

Non fic, fili, non fic : (ed in omm.

t»m'u

bus reputa te fervum inutilem,

tüntu

L.

In

um u

55

pe n

In bac íntimà perfuafione 'loqrere, ex-

hortare, .labora ficut bonus mtlces ; et fic

: hum

,

tibi, in nomine meo rete laxanti, dabitur

vis dig

1

multitudo pifcium copiofa :

dum d

Dum illi, qui ex feipfis voluerint pifca-

fi, venient, et confitebuntur vanitatem fu-

[ f

am, cicentes: per totam noctem laborantes,

'

fettrs $

nihil cepimus,

lerttit

9-r -D e u

) ett;ï;-

(.APUDT. XVL

1.

tis a

De humiliatione fuz'z'pfius*.«

!

m

cio, Domine, et confiteor, quoniam

"s

UR :

fi voluero fuperbire et gloriari, tu

flabis contra . me,

ia

Scio quoque, quod, fi me vilificavero,

J Pe"'"fï"

ii

et ab omni reputatione defecero , et ad ni-

hilum redegero , et ficut fum,, pulveriza-

vero, erit mihi propitia gratia tua, et vicina

Wi

|

cordi

meo lux tus,

]

n

)

E

Da itaque, ut cognofesm nihilum me-

"

j

j

um; et nomini tuo, non mihi dem gloriam,

Da, ut intelligam miferias meas, et in

T

fpiritu humilitatis " clamem: Deus meus,

confundor

"

&t erubefco Jevare faciem meam

sfïd te,

l

C 4

Da

66

m A

41

: ^Da, ut videam inopiam meam, et in

mj

nuditate meá fufpirem, dicens: Deus meus,

refpice in. me, quia egenus et

ip i

pauper fum

Cl t

ego!

ii

2. O Domine! Quid eft homo, quod

memor es ejus? Homo fum, miferabilis

at

homo, natus de muliere, ficut lutum factus,

u

f fcem

ficut cafeus coagulatus, brevi vivens tem-

pore, mu!tis repletus miferiis,

i, |

T

'Homo fum, patrem et matrem habens

[

m'&æ.

putredinem, fororem habens . vermes.

fis,

Homo fum, qui, ficut fznum, hodie

(

eft, et cras in clibanum mittitur, qui, quafi

TTnocn

flos, egreditur et conteritur; vapor ad mo-

dicum parens , et deinceps exterminandus.

fitt !

du v

Homo fum , circumdatus infirmitate ;

t g

ignorantid et tenebris circumvolutus ; ad

malum proclivis, ad bonum tardus et im-

l

a f

potens; quafi folium, quod vento rapitur,

Qu

inconftans; imperfectionibus repletus, cu-

pidifatibus ita continuó vexatus, ut continuó

Q df

Q

bellans , et fub onere gemens , cogat excla-

mare : Quare, Domine, quare . pofuifli me

Obelis

contrarium fibi, et factus fum mibimetipfi

od

gravis ?

ls po

Ecce, qualis homo fum , Dómine , ecce

du

(f t

qualis hereditas mea? Quomodó ergo ducis

E fie

fuper hujuscex?xorii aperire oculos tuos ?

3. Sed

—ÉÀY À

"Ti

3. Sed ecce, Dbmine, quod mä nunc

MU

Dasrs

Taagis in confpectu tuo dej:cit et humiliat :

in iniquitatibus conceptus fum , et in pec-

papt i

catis concepif me mater mea.

Yominem in innocentiá condideras ; et

hom, v

, n

€go, antequam nafcerer, innocentiam perdidi,

huton hd

Tu tamen; mei mifertus, nonabfcondi-

A

vt

fti faciem tuam

a

me, expandifli manus tua2s

)

ad me. In te projectus fum ex utero, et non

renuifti effe Deus meus, de ventre matris

r i

mem, CTunctibifactusfum placenset dile-

»

Vs

ctus.

UI , :N"

O! fi in hac recupert;tä per baptismum

? qüirqïï

innocentia permanfiffem ! fed eheu ! vix co-

r

gitare potui, et nefanda cogitavi: vix deíi-

nj

derare valui, et vetita defideravi: viX ope-

infrmit

rari potui, et crimina perpetravi,

vout !

. Ex hinc multiplicate funt iniquitates

yiui (2

mez, fuper capillos capitis mei,

Peccavi ;

) i

quid faciam tibi , o! cuftos hominum ? Ubi

/

j !

me abícondam a vultu ire tue?

n

g"

/

Omnis creatura tua legibus tuis fidelite

obedivit.

Sol luxit, afira fulferunt, -terra

pui

Jl

lll" :

produxit, aqua fluxit, plante creverunt,

bos poffefforem fuum eognovit, ficut juffifti :

ego autem te non co gnovi . dcclinavi a mane

li

A

datis tuis; tibi peccavi, et inalum coram

r'ï]u*,

te feci,

its

;

C

4 an-

j

58

4. Confufus quidem fum, et erubui:

gt

ptofiravi me ad pedes tuos, Ó mifericórdia.

du

rum Pater ! ven

iam ate poftulans et remif-

]i

fionem.

P

oapist

Forfitan hyffopo tuo —afperfus fum, et

i m

mundatus, Verumtamen non poffum dicere:

Qd m

Scio, et certus fum; nefció enim, utrum

hia

amore, an odio dignus fim,

Et quomodó

f

poffem, in tali anxietate et dubio, fuperbi-

re et gloriari ?

d

pith

O Domine! ampliüs lava me ab inïqui-

tate meá, et a peccato meo munda me,

Quarg

5, Equidem in te confido, Deus meus,

qui Chananzam exauditli, qui Publicanum

0p

[e6

'H'l

convertifti, qui Mariam abfolvifti, Petrum

mifericors refpexifti, latroni peperciíti,

(iile

In te fperavi: et in fpe meà gaudens,

H

arbitror te mei fuiffe mifertum , te delevife

pui

ut nubem iniquitates meas,

f

Qà jl

Sed et fi fic foret, quz mihi effet adhuc

caufa gloriandi 2 Nonne a te eft, et a t2 folo

venia? Non ego, fed tu me mundaflii: et

in .Xy

quantümlibet forem mundatus, nonne fem-

Ang]

per verum effet , quód fuerim immundus et

fordidus peccator ?

Ut 1

Nonne femper certum effet, quàd de

fiüm

novoin priora, etin pejora adhuc crimina

m

continuó ruer?m praceps, nifi me tua

AA

-

gra-

m u

59

et eni

geatia retineret ? Humiliatio mea utique

Tuferici

eít in medio mei, Domine.

Ins d a

Da, Domine, de, ut eam magis ac

magis cognofcam 5 et recogitans annos meos

dus ln

in amaritüdine anime meze, et timens pro

(fum d

meà maximá fragilitate, maneam femper

'nun, d

humiliatus ante te,

Et qui

6. Sed ecce, Domine, ecce Satanas

jo, i

expetit me, ut me cribret, Mihi ante oculos

n

I

ponit bpna, quz peregi, dona, quz a te accepi,

Qnól f

Quare humiliaris? Quare conturbaris?

Quare confunderis? inquit, Bene praes,

D

f

h

Ó presbyter! dupliei honore dignus es,

Ad

ql

u

juftitiam. erudis multos; fulg

ftelle, in perpetuas «ternitates,

ebis , quafx

cperciäïti,

g

Facis, que precepit tibi Dominus ; er-

t d

goamicusejas es, Fidem fervafti, opus jam

feré confummalli repofita eft jam tibi coro-

na juftitie,

t

Q5

Ecce, Domine, Angelus tenebrarum

etiti

in Angelum lucis mihi eff transformatus,

yii

Anathema fit: non audiam illum,

ngnnd ]

l

nj

Scio, Domine, quód fi, remotà pie-

u

"fate tuá, difcutior, opus meum ponà dig-

ug(] h

num erit, dum illud przmio reiuheran-

T

' dum cogitibo.

n li

augentur dona, ra-

ld

, Sdo, -quöd, ubi

tiones

?

tiones etíam crefcunt donorum j et quód id-

m od

circo tantó ego humilior, et ad ferviendum

fermur

promptior debeo effe ex munere , quantó

Qrm,

me obligatiorem confpicio in reddendà ra-

lr

tione,

Bul

O! utinam, Domine, non effem tot

smh f

ac tantis cratie tuz donis, et abufus, et

f f

non ufus! Utinam multas infpirationes tuas

J Wt

non neglexiffem! Non gloriationis, fed hu-

Wm, «

nuliationis rationes, dona tua funt.

2

Mihi abfit igitur gloriari de me, nifi

i, V

in infirmitatibus meis; ut inhabitet in me

&l m

*

virtus tua,

À

Da,

Domine, ut me femper defpiciam

nghifen

femperque amem nefciri, et pro nihilo re-

pt;

putari,

Ti

Y

CAUDUICUPUSULOURUNURCACAGUON NVE UDUUCNC

Vav

dv

(CArPuT XV

t5 n

Áim:

Deman[ímetudin«t.

nl

]

li, in maufuetudine miniflerium tu-

bonin

I,F

um imple, et fuper gloriam homi-

jitter

num diligéris. Ego fum Agnus Dei: fufficit

l

difcipulo, fi fit ficut magitler ejus.

DC

- Apoftolos meos mifi, ficut oves in

* t

medio luporum.

Et quemadmodüm, per

Ws

man-

—— ——

64

d quoa [

amanfuetudinem Aegni morientis, mortem et

| fervitn

infernum vicij fic, per

manfuetudmcm

K qm

ovium, Apoftoli mei mundum vicerunt.

reddendi t

Paftorem manfuetum dirigam, ego Do-

minus, Paftorem mitem docebo vias meas.

n d

Sicut fui cum Moyfe, quem in lenitate fan-

d

£tum feci; fic ero cum illo, Per illum oves

traton

mee vocem meam audient; falvabuntur in

i

unum, et oves , et Paüor.

| AU

2, Efto ergo, fili, paftor fuavis et mi-

)qc mv

tis.

Ut non vituperetur mini(lerium tuum,

14VA

MH'

n

efto manfuetus ad omnes,

Aequo corde et animo, nobilem et ig-

!ef

i

nobilem, divitem et pauperem amanter fu-

( n

fcipe ; confilium et auxilium prabe,

Impor-

tunos, non feveriüs, fed benigné tracta,

Ego venientes ad me non repuli; fed

clementer 'excepi, et. beneficiis wmulavx.

/V

Parvulos admifi: turbas importuné irruen-

|

tes docui: afflictos et pauperes confolatus

fum : egros vifitavi, et fanavi: prodltorls

ofculum non recufav?,

HH»

Difce a me habere vifcera mifericordie:

j

benignitatem ,

humilitatem ,

modeftiam,

anl

yatientiam,

J ,uxmlf

Né quemquam triftiàs , quam opus eft,

Us

afpicias : ne ullum verbum duriüs em:ttas'

ga !

ne tribulatum refponífo afperiori contri-

fles

nc

in

ira(caris :

ne

) !

injuriantem

A*

T

ad-

62

i P rorex

adverfario d'mittere recufes: vince in bono

l

malum, -

[ len,

Omnia fuffer , omnia fuftine , neminem

! funfüg

at

j

l]xde: cave a litibus, cavea contention:bus,

ha

Prelatis tuis in omnibus prómpté et

fideliter obtempera ; nihil unquam rebellio-

b

lr

"

j

i

(US.

nis, aut inobedentie in corde retine,

Ser-

vus enim Dei manfíuetus reluctare nefcit:

Ms u

quafi lutum in manu figuli, nunquam dicit:

T

* 1

quid me facis fic?

G)x

0b

d

RUE

3. Mirare, fili, et imitare Martini

3

fCl

manfuetudinem, Nemo unquam ipfum vi-

pl

E

Hill

dit iratum, nemo morentem , nemo riden-

fem : unus idemque fuit, femper coleftem

M

letitiam vultu praferens,

fritfüe

p

Tantam adverfüs omnes injurias patien-

tiam. affumferat, ut impuné etiam ab iná-

mis clericis lederetur; nec propter id eos,

t

'ï)

ft

hh

J

aut loco unquam moverit

!

repulerit,

, aut a caritate fuä

nifi

Nunquam in illius ore, nifi Chriüus;

j M«

| nemei

nunquam in illius corde, niíi pletas, nifi

paX, nifi mifericordia inerat.

Plerumque

(ï

etiam pro eorum, qui obtrectatores illius

I20

X

videbantur , folebat flere peccatis.

|

lal

t

Vide, fili, et Salefium: omnibus om-

ï

i

W

nia fuaviffimé factus eft ; ut omnes lucrifa-

ceret,

Vide, et imitare.

4 Ne

IERD Y

65

t nb

4. Ne tamen oblivifcaris, fili, te ePi'e

ducem, et gubernatorem gregis mei,

Non

, eni:

tantüm oves fovere debes, fed et curare, et

idcirco corrigere, quandoque, et increpare,

entitni:

Vide ergo, ut nec ita manfuetus fis,

pronpt

m r

ut diftricti regiminis jura perdas ; nec ita di-

w

firictus, ut omnem manfuetudinem benigni-

hut d

tatis amittas.

u lt

Tene et manfuetudinem, et discipiie

nam; ita, ut, nec a compaffione pietatis

UT

Ur

obdurefcas, cüm contumacem corrigis; nec

r

] i

!)

[

m

difcipline rigorem mollias

, cum Xinfirmo?

animos coníolaris,

emo

rk

j

[ cæ

Iu

lo

4

n

5. O Domine! qui ipfa bonitas es , et

manfuetudo: quam pulcher es, dilecte mi,

et decorus!

fas Dd

Oftende mihi faciem tuam ; videam cle-

127

r

( uv

mentiam frontis tue , dulcedinem oculorum

h

tuorum, fuavitatem labiorum tuorum , be-

iil

nignitatem manuum tuarum, pulchritudi-

nem greffuum tuorum; et fuper hec emi-

Chrill:gg

nentem caritatem cordis tui,

q )

Videam te Deum deorum: habeam te

ln

j; ii

pre oculis meis femper; ut, infinitá amabi-

litate tuà captus , manfuetudinei tuam in-

duere üudeam,- et iümitari,

if

J

i C aþ'ut

j

64

oA ——

UO OU C LU OUUX U.

GEHSS,

[

u

4

;

EA PuT XVIIL

-

! hi,

D

De puritate confcientia.

dutm,

me ite

omine, qui ex utero Patris zterni,

I, D

let m

ante luciferum genitus es; Domi-

Is

ne, quem coli colorum capere non pof-

funt: Domine, qui ita fanctus es, ut Ec-

*

üm,

clefia miretur, te non horruiffe immacula-

Q

j fatï'.ü'.

tifime Virginis uterum: Domine, cujus

& qu

Joannes folvere corrigiam calceamenti fli-

gnus non fuit !

:

A

Tu nie elegifti in difpenfatorem My-

non f

fleriorum tuorum, ut quotidie, propriis

(lerum

manibus, in altari tuo deferviam ; ut quo-

ferrts

Dm (

tidie ad me venias et manfionem apud me

facias; üt accipiam et manducem corpus

& b

h

tuum, czterisque diftribuam.

O me immundum! O me indigniffi-

li

ii

!

mum! Quà ibo a fpiritu tuo? Et quà a

( cene

facie tuà fugiam?

t bon

Exi a me, quia homo peccator fum,

IE

T m

Domine!.Non enim eít conventio tui ad

M

Belial: non eft confenfus templo tuo cum

,nep

1l

idolis : non efl focietas lucis tuz ad tene-

Lar, ]

bras meas,

tf

Et quomodó fat purim eífe poffet os

meum, fat mundze manus, fat imma-

Wrüm

vitium!

NT

culat'vum co?, ad tam Divinum fer

2, Pt,

u C

N

—

?. Fili, non debes Patlm dejici e£ tur-

[

bari, ad meam dignitatem attendendo.

Ego quidem ter Sanctus fum, tu veró

27

lntum.

Sed fcio figmentum tuum;

fcio

fed hommem ha-

lmJ ætfl

me in te, non Angelum,

bere miuiftrum.

[-H

Dcu*

EPOH

Eco confummatam munditiam a te non

exigo, fed munditie affequendz maximam

g, t

J

li

curam,

Pau

uod in te eft,

et diligenter,

]if

facito: fi deinde aliquid deüt, dicam verbo,

et cuncta fupplebo.

mmti

Vze tibi, fili, fi, quod in te eft

non faceres

torem Jl

fi habens maculam, ad mini-

. Df

"

flerium meum accederes, et mihl panes of-

11

ferres.

i [rA

Nomen meum pollueres, menfain

4

meam defpiceres, judicium tibi manducares

] qu

t

f W

et biberes,

Amen dico tibi, puritati confcientia

If

diligentifime ftude.

Cura, ut femper in-

nocens manibus et mundo corde, accedas

El !

ad benedictionem et mifericordiam fanctua-

rii mei.

TR

f

Jl

Anima tua fit in manibus tuis femper ;

7.0

( (

j

ne pravis defideriis , et cogitationibus fqual-

leat, ne dictis perveiüs maculetur, ne vi-

i

i

tiofis a(tibus corrumpatur,

j

Àv

i

Dijudica te, ut hon judiceris; at fi

j

aurum anime tuz videris aliquà forde

i

Obícnratum; fi ipfius

colorem optimum

If

vide-

4j

r

. «

66

r eeE A

videris, quia gratia mea recefit, muta-

. fo

tum; fili, non occidat fol fuper peccatum

I

l (is,

fuum; tranfi citó ad fontem Silo& , ut lave-

E

ris in fanguine Agni,

quim

(it

Vade, oflende te facerdoti et munus

|

Inein

MT

lachrymarum, contritique cordis, ^ quod

"m

fai

j

nunquam defpicío, humillime offer: fic,

r

l

cüm cecideris, non collidéris ! quia ego

fupponam manum meam.

X

Ym f

4. Tene, Domine, tene manum dex-

hr,

teram ineam, et in voluntate tuà deduc me,

"

ä

fur, Y

ut non cadam,

efft

go quidem dixi in abundantiá meá,

[

elrui

non movebor in zternum ; juravi, et flatui

cuftodire judicia juftitie tuz,

Verumtamen

J

femer

iU

fi averteris faciem tuam a me, fubitó fiam

conturbatus, et peccabo, et totus immun-

Gri |

dus ero,

tedaus

h d

Vide, Domine, infirmitatem meam;

i

in adjutorium meum intende.

Efto femper

dl

U

a dextris meis, ut non fiam tanquam vas

perditum , fed in innocentià femper circum-

Qul

dem' altare tuum.

i v

a

^VU VAVIAGIUAV

Q u

(

W

CAPU- XIX

]

De peccato veniali

! N

| nf

ili, ne fpernas modica , paulatim de-

Wt

)*

E

f

cideres. Graviora crimina times ?

Vmu

e

— ÀÓÁY'Ya——

67

a

fed forfitan 4mim:ta vitia non reformi-

p«

Rtcatr

as,

j W

Erras, fili; modicus" ignis modicus

quidem eít; fed contemptus, fylvas etiam

eL mux

incendit, Levis infirmitas levis quidem

q D

efl; fed neglecta, paulatim crefcit, et ne-

f

:

cem affert,

)qu

fubito corruunt?

Numquid zdificia

Non fili: fit primó ftillieidium; negli-

m d

gitur, aqua intrat, comenta diffolvun-

| d

tur, lapides ab invicem diftrahuntur; fuc-

ceffivé muri corruunt; fic d

af v

Vomus tandein

deflruitur,

j, elt

erumt:

Vide quam periculofum fit modica

fpernere, Si pars parietis , quz primó ce-

[ubio

ciderat , neglecta non fuiffet, fed flatim

js ia

reflaurata, domus adhuc ítaret, ^ Sed quia

m o

levia detrimenta contem

pta funt, jam non

eft.

do bt

Uride fapiens quidam dixit: mirabile

quam Ó

quidem , et inguditum dicere audeo; folet

T

mihi nonnunquam videri, non tanto ftu-

dio

1nagna

effe vitanda peccata, quam

m

patva et vilia,

Ia enim , ut averfemur, ipfa natu-

ra peccati efficit; hec autem , quia parva

)l

funt, defides fumus: et dum contemnun-

j d

tur, non poteít ad expulfionem eorum

i

fj

gnimlls generofus retlv'urgere.—.

2, Vi-

1.7

68

[2

.4. Vüde, fili, qui venialia negligis

]

, f

vide aquam per rimulas in navim tua

m

| r j

paülatim ingredientem.

Facile eft ab ini-

j dtd

tio eam fubrepentem impedire, et eva-

;l

cuare: fed fi ne

gligis ; brevi fentinam im-

e n

plebit.,

d (

Quid interéft ad naufragium, utrum

t Kent

uno. grandi fluctu navis obrvatur; an pau-

&i (

latim intrans, impleat tandem, et fub-

:

I

mergat.

Ti

. Ergo leviora delicta fuge: fepiüs ad

quette

examen recurre; ut explores, an quadam

ton f

commiferis: fepiüs confeffionem frequenta,

)

ut illa abflerg

46; ne mgltiplicata ad mor-

j Quten

tale difponant.

ïam dj

Sed, inquis, venialia funt; me Dei

inimicum non conftituunt: nen teneor il-

la vitare, fub periculo mortis zternz.

Utique,

fiiii nec ego teneor tibi

multas gratias utiliffimas , et auxilia effica-

cia praítare; 'te fpecialiter cuítodire. et

protegere,

l Fd

|

Si igitur amicitie mez ita negligens

E

fis, ut tantumodo odium meum reformi-

1. tentri

des; time, ne fubtraham a te gratias fubli-

miores, auxilia efficacia.

E

l

Sic, in lubricá hujus (xculí vitá, faci-

n

lé cades : fic, inter peífimos hoíles agens,

QB

protectionis meze fingulari clypeo orba-

liy

fu$,

a—dáÉoe—MM

69

| f

tüs, facilé vulneraberis,

Numquid con-

àvim |

fidere potes, me tui fore follicitum ; quan-

d 1

do tu de me ita parum curabis ?

X

3. O Domine! quotiés dixi: pax, pax,

finaf t

et non fuit! forfan et adhuc. dico, et nen

eft.

Quot venialia peccata, ex dehbera-

, i

tá fcientià, et plená voluntate commifi, et

"

adhuc -committo!

X

"

Ergone dicere poffum, quia amo te?

Numquid te ardenter amat,

qui te fic fre-

l

I

Pö

quenter contriftat,

aut faltem conmüarc

z

l

non timet?

p

1 r

Da, Domine, ut te amem ardentius 5

"s

quatenus ab omni fpecie malà me abftine»

am diligentiüs,

j

("nm B*

üüüd**ïb&?üd*üw

,tH»

d)

:tl

(2

QAPUT XX

[

&na :

üli 6

De panitenbiá qeccatià venialis.

(l

i í

ili, qui

vult fanus fieri,

doleat.

"F

jl

Multí peccata venialia confitentur,

ntdi

et pauci mundantur; quia deeít illis vera

B

"ff

contritionis dolor, et verze eikendationis

j

propofitum,

Ex aridá con(uetudine accedunt? vel-

li,

lent quidem fe corrigere, fed veré non vo-

"j

lunt; nullos enim conatus adhibent, ut

; u^

g

llla .ex «orde exítirpent,

[is

Si

ri*)

— m

refites

Si kcuþpïs veraciter mundari; veram

du

difplicentiam — habe,

Sume, non flateram

fuim,

hominum, que mendax eft; fed ftateram

fanctuarii mei

)

; in ipfáque deliäa» hac

*

1 onr

appende,

Videbis, etfi levia fint, quanta fint:

Yi

u d

videbis ea mihi difplicere, me offendere,

meam armicitiam minuere ; Spiritum meum

b

contri(lare, caritatis ardorem deprimere,

tmn

devotionis alacritatem 'et facilitatem tolle-

Jroponi

re; greffus in vià falutis retardare, et tor-

] !

pentes reddere, recipiende gratie obices

|

(

p

[

ponere,

T

O! fi hzc ad cor tuum tranfirent,

| W us

quam amaré levia peccata defleres! O!

N

fi vídiffes fanctos mecs , quales lachrymas

TET

pro fimilibus defectibus effuderint; pro-

E

fecto non pofíes à fletu' et dolore abfli-

$i

nere,

QQnty

2, Firmum flatue propofitum, non

Q9

ex velleitate, fed ex finceriffimá voluntate,

furbar

[

Attende potiffümüm ad ea delicta, qua ti-

lt d

bi familiariora funt, queque quafi equam

d W

$1 ve«

bibis, et dic: non faciam, amplius.

T

nerit hoftis, viriliter agam; pugnabo, et

|

ind

vincam.,

Sic

mundaberis, et mundatus

i ]UR

emendaáberis,

Iue

His enim

dllob;ls Scutis , - horroris

if

&t

fcilicet peccati, et firmi propofiti munitus,

At

vigilabi, Quacumque horä veniet h

oftis,

N

refi«

m u

f

71

, w

refiftes ipü:.et inon«ünes, falltem» fcienter

n üa!äh

et ex plená voluntate, perfodi

domum

tuam.,

d f

lieh i

3. Verumtamen, fili, ne fperes te

ab omni prorfus delicto poffe prafervari,

QUi

Magna eft enim fragilitas tua ; femper pro-

T

na eft ad vitia,

(RUrO W

Hodie confiteberis peccata tua,, et cras

Qepr(m

M

öppd

iterum forfan perpetrabis commifía,

Nunc

il MI

propones vitare,

et poft horam fortaffis

n

[

i

iv

al

ages, quafi nihil propofuiffes,

ia 0

L

J

l

Cave, fili, ne propter hanc fragilita-

tem confeffionem et poenitentiam veniali-

ul

um negligas,

|

Num 1ideo lintea lavare nlegligis, quia

ufu novo fordidanda fünt ? Non certé,

Jor d

Sic et tu, cum fragile corpus geras,

quantumlibet mundatus fis, brevi fine pec-

cato non eris.

(l [

Sed patientiam habe; noli

n

d

turbari, tranquillé et humiliter. de infirmi-

wl

,U

tate ad fanationem , de peccato etiam levi

ad poenitentiam tranfi,

yi

qH

IH

[

"

Frequenter ad confeffionem recurre,

i

;

Si recte confitearis peccata tua , fidelis fum

et juftus, ut remittam

tibi; non dico,

usque fepties, fed usque feptuagies fepties,

(

L

f

Mifericordie enim mez non eft numerus;

g

T

bonïtatis mee infinitus eft thefaurus,

i

l

Ca-

1]

4a

0

t

"

De

i

10 qui

fts, q

CAPUT9)€XI.

De frequenti Sacrificii oblatione,

glori j

I.

L

cce ego tecum fum, fili, omnibus

dominor

-& diebus, Patri inimolandus, in glo-

offerendus ad

p pec

riam 5 et pro heminibus

bts bol

falutem.

üfan&ifzcator

dcif

Tu es facerdos meus,

meus, ad illam immolationem et oblati-

N

onem principaliter electus,

Ergo cura te

fon pof

ita immunem à peccato fervare, ut quoti-

Wif m

Wüt ob

die aptus fis Miffe celebranda.

- Patrem«meum debes honorificare, glo-

Wt

i

riam ipfius promovere.

Quid veró hono-

iU

rificentiüs, quid. gloriofiüs ipfi potes of-

niïas,(?

ferre, quam altaris mei Sanctiffimum mu-

ïllm efïe

nus? E(t enim donum transcendens ome-

li?

nem plenitudinem,

(sl

Argentum ,

aurum, gemmza, terra,

lfcend

colum, mundus totus, arena eít exigua,

tnverf

in confpectu hujus Divine oblationis.

tonfort

Hoftias veteres jam non vult Pater;

tncts

non vitulos, non agnos: fed corpus apta-

li lfs

vit mihi; hoc placet ipfi, hoc amat, hoc

I'x?

diligit; hbenter r

me qu

fUiO

»ef-picit in faciem Chrifti

d5 n

Of-

C

13

Offer, fili, of r quotidie filiam Pa-

tri, Deum Deo, Lumen I umini; O? quan-

to gaudio, quà cloriá Patrem meum af-

]

ficis , quando offers!

Quo esudio, quà

gt

glorià privas, fi celebrare negligis !

2. Sicut es homo Dei ; fic etiam es

N

hominum, mediator, ut offeras facrificia ,

is, ij

pro peccatis eorum.

Ecce habes in mani-

ais d

bus holocauftum omnium fanctiffimum et

efficaciffimuim,

f

TL

Nullum eft debitum , quod per illud

gt

non poffit folvi; nulla macula, quae non

pofit mundari; nulla gratia,

quae non

, It g

j

poffit obtineri; nulla infirmitas

poflit fanari,

, quae non

iar

u M

O' qualibus auxiliis oves tibi com-

gt v

miffas, imo et totum gregem Patris orba-

m ?

tum effe permittis, quando celebrare omit-

tis ?

ys 0

Celebra, fili, celebra frequenter , .et

defcendent füper oves dona pretiofiffima ,

næ ] æml

/| af

converfiones, emendationes, remiffiones ,

confortationes, et omnium virtütum ca-

gnf?.

rifnata optima,

$1 diligis oves

, tanta bol-

j hts

na.illis preítare ne negligas,

u 1

Imitare fervum meum Job: et fcut

näf-, fIOC

ille quotidie, pro. peccatis filiorum, ho-

17

?

,üiasl immolavit; tu quotidie, pro populo

(

;

a

meg

74

meo tibi- commlf"o, celebra, n pmpma-

W

tionem'et impetrationem,

[Us UP

V

3. Sancta et falubris cogitátio eü

Ti

pro defunctis exorare, ut a — peccatis fol-

^

vantur,

Si orationibus juvantur, quantó

l

Ui

magis Miflà, que omnes orationes et fa-

Q m

crificia jnfinite fuperat.

81 eleemofina ex-

ha 1

tin g'dlt

ignemni,

quo pur gantur

quantó

tüburtg

magis fanguis meus,

fitquam

Ax(

Vide, fili, quàm facile fit tibi ipfo-

rum fupplicia temperare, . quin et ipfos à

p

tormentis liberare, ad coelum defideratum

fincif

evehere, Angelos, per eorum ingreffum ,

filerio

Jaetificare, coetum Sanctorum ampliare,

Cdre «

laudantium Deum numerum adauoere.

EX4

W

il

Vide ergo, quàm duro animo eíles,

fi, non celebrando, dcfunctos talibus au-

AU

.

Ti

xiliis privares,

i

n

ln

:

Miferere illorum, fili: multum pati-

|

ld

