enim ex intimo corde, quod te Deum

meum, fumme bonum, et in me tam be-

neficum, ac totiés in Sacramento me re-

ter

ficientem ,

unquam offenderim

peccatis

(0

meis, praefertim talibus N, N, &c. quae

—

fer

tu nofti, Ó! fcrutator cordium:

fed et

n

mifer ego peccator, in amaritudine ani-

fü

mae meae, dolens confiteor,

Utinam nun-

Wre

quam offendiflem te! Sed cor contritum

fu

et þunxiliatunl, Deus, non defpicies

j tu

lo

qui,

185

en

cui, afnore noftri, dedifli nobis Umgen -

Tet

Ü

tum tuum, ut nos lavaret a peccatis no-

UM

fhiis , in fangume fuo,

Inct

dir,

EXERCE FIDEM.

nt

11

Vat

uidem credo firmiter, o bone Jefu !

d

Eq

et vivà fide profiteor, quia tu ipfe,

Deo Patri aequalis in gloria et poteftate,

gl

verus Deus et homo vere et rcaliter prae-

[

fens 1n hoc Sacramæ-nto.

'Tu enim

ipfa

veritas dixifti: HOC EST CORPUS

MEUM. Credo, quidquid dixit Dei Fi-

lius:

nihil hoc veritatis verbo verius, Ad-

N

juva, Domine, incredulitatem meam, ad-

auge mihi üdem.

(

od

EXERCE SPEM

fil,

ia

J

Chri(le Jefu

fum quidem ego. pul-

h

vis, Cinis, et peccator: fed tu, Pa-

r

ter es mifericordiarum,

et Deus totius

(JM

confolationis.

Quüis unquam intellexit mi-

*s

fericordias tuas? Nonne tu laborantes et

ln

ü

oneratos vocas ad te, uteosreficias? Nonne

(l

tu es refugium meum? Ad quem ergo

irem ? Tu folus verba vitae aeternae habes ;

Ll

j

tu folus confolaris me, in omni tnbula-

tone medg,

J

$um .quidem aeger et. in

I

h

166

m

firmus; fed tu cs falus mea: non eft opus

mot

bene valentibus medico, fed male bhaben-

t

tibus,

Si folumodo .pertranfiens , curabas

£ Wi

omnes; Ííi umbra Petri curabat infirmos :

nonne ego confidere debeo, quia, intrante

f

fe fub tectum meum, et in me inhabitante

ut

cum plenitudine Divinitatis, fanabor ab in-

b

firmitatibus meis ?

1

Igitur, cum nihil, te pfopitio,

H

pi

hi conícius fum, fürgo, et vado ad te Pa-

T

trem , medicum et refugium meum: fpe-

t

W

rans, quod haec communio futura mibi fit

t10V

fidei, fpei et caritatis augmentum ; contra

C

infidias inimicorum meorum firmiffima tui-

Ttin

tio; turpium cogitationum effugatio; hu«

jus defectus et vitii N. exterminatio; ope-

Il

rum tibi placentium, et praefertim hujus

ltaqx

virtutis N, falubris efficacia; et tandem.

f gu

pignus futurae gloriae, Repofita eft haec

fpes mea in finu meo ; quia mifereator et

hii

mifericors es, et in promifls füeliffi-

i

1nuse

E

UH

Q

EXERCE CARITATEM,

vt

u

V dulciffime Salvator, — Chrifte Tefu!

quanta fuit tui vis amoris, quae te

fraxit e finu Patris in hanc lacrymarum

vallem , ut humanam carnem a(fumeres ;

infinitas miferias, injurias, imo crucem;

dnor-

A u

167

0pt

mortqunä fubires: idque folum propter

i.

miferos nos homines, et propter nofiram

I

falutem!

Q ^

O quantus amor! Damnare nos pote-

t'rante

ras; et falvare. maluifti! Nos rei eramus;

Aifft

et tu innocens fubis fupplicium, ut reos

ii

liberes !

Ex amore itaque ad nos in carnem ve-

r

nifi, et demum «biturus ex hoc mundo

T

ad Patrem, in pignus amoris, hoc Sacra-

M

mentum nobis reliquiftig ut modo prorfus

ii

novo et admirabili, femper maneres nobis-

t

cum, cujus deliciae funt effe cum filiis ho-

;

minum,

l

—O Domine! quantum dignus es ama-

o

ti, qui tanta facis amore noflri! Diligam

wjti

itaque te, Domine, fortitudo mea, re

à

um *

gium meum, et liberator meus,

hi

O Deus caritas| qui in caritate ma-

Wi

net, in te manet,

Cupio te fufcipere in

rl'm. ;

hoc Sacramento , ut tibi firmius uniar amo-

ris vineulo,

Quis me feparabit a caritate

Chrifli, Salvateris mei? Utinam hoc, nec

yita, nec mors, nmec ulla fortunae fors,

aut ulla creatura yaleat !

j

EXERCE HUMILITATEM,

Fg;

ed quomodó audeo accedere

ad te?

S

Nonne tu, ó Deus, Dominus! crea-

lj

tor

y

168

X m

-—

ator ac redemptor meus , Rex Coeïi et ter-

fin

rae, &c,

At quis ego? Vilis terrae ver-

ut

miculus, pulvis et cinis, et, quod in-

Qm

dignius efl, toties erga te inobediens et

$$ (

ingratus 'peccator dc.

Veré, Domine,

fht

non fum dignus, ut intres füb tectum me-

Ym

um: fed memento, Domine, quia, cum

tite

effes Dominus omnium , affumptá fervi for-

Q

má, venifii ad nos, et familiariter egi-

[

fti cum publicanis et peccatoribus ; denique

humiliafti temet ipfüm usque ad mortem,

lus

Illa quaefo, te moveat humilitas, ut me

[

t'n

vilem et humilem non defpicias, Sed cle-

me

menter ad me venias, aut venientem ad te

g

benigne . fufcipias.

NT

POSTULA GRATIAM.

b

füe

Pater aeterne! per merita Filii tui,

lo

concede mihi gratiam digné cele-

m

brandi Miffam, et recipiendi, non folum

l

Sacramentum, fed etiam rem et virtutem

Sacramenti. Offero tibi humilitatem et fan-

f

ctitatem gloriofae femper Virginis Mariae,

li

fervorem et devotionem omnium Sancto-

uf

rum; ut illorum merita fuppleant, quid-

T«

quid mea non valet infirmitas

h

Domine Jefu, propitius efto mihi pec-

catori :

et facris Myfleriis

corporis et

f an-

189

F ha

"

IU

fanguinis tui fac me ita digné femper uti,

W

ut copiofum inde fructum et robur contra

d

omnes mundi

carnis ac daemonis infidi-

15 (

as confequar; vitia, et haec IN. N. maxi-

mé fugiam; virtutes vero ftatui meo ma-

n m

xime neceífarias, velut caritatem , humili-

id

tatem , puritatem , &c. diligentius exer-

100

:

deam.

ceam, et fidelius tibi in dies fervire ftu-

T

i

— Spiritus fancte, Deus, adfit mihi vir-

[em(

tus tua, quae cor meum clementer expur-

u

:

gans, dignum Chriíto Domino praeparet in

d

i

me habitaculum; ficut fecit in beatáà Vir-

*

gine Marià,

.O! facratiffima Virgo Maria, quae,

Spiritu fancto cooperante, Deum et homi-

nem puriffimis vifceribus concipere et por-

tare meruifi: fac, ut ego eum digné in

(Ui J

hoc Sacramento recipere, et portare vale-

te

amj et ut confequar Spiritum hu

lum

filii tui.

)

jus dilecti

t

. O! Sancti Dei omnes, et vols prae-

l

fertim dilecti Patroni mei, fucurrite mí-

17

(i

hi, quaefo, precibus veftris apud Deum;

ut fic illum' nunc in Sacramento poffim

jl

recipere, ut aliquando eum in propriá

Ípecie vobiscum merear videre, Fiat, fiat,

4[-

j

"

Praes

190

z M

fa

K3uvouion] LIEIETTELTÉITADIÉLIPTIRDIÉTS! »

bi

" Praeparat

ib ad Miffam qro fkriä

a

Ls

I t feiá V.

u

!

L]

dulciffime Salvator, Chrifte Jefd,

j

O

adoro te in toto corde meo: et gra-

iias ago ftibi ex intimis vifceribus animae

d

meae, quod tantá caritate nos mifere per-

ditos redermeris pretio fanguinis tui, Et in

"

bujus amoris tui memoriam, nec non in

!

l

l

u

pignus futarae gloriae, tam admirabili po-

fentia, fapientià et bonitate, dederis no-

|

H

bis in cibum et potum ipfum corpus et fan-

Qguinem tuum,

Denique ad haec Divina

a

Myfteria, me vilifüimum peccatorem in

f

numerum facerdotum tuorum tuá ineffabili

u

clementia vocare dignatus fis,

& Q

Sed heu infelix ezo homo! qui he-

C(tenus tam indigne vocatione tua vixi, et

LUI

( h

toties, et tam graviter te Deum meum of-

fendi peccatis meis, praefertim his N. N,

W

ti

At nunc de iis doleo ex intimo corde meo,

ob amorem tui fuper omnia; et deinceps

D.

tibi foli fervire, placere,

et adhaerere

propono,

L

Proindeque nunc accedens ed men-

fam convivii tui, ex omni affe&du cordis

| U

mei, dignifimum Sacrificium corporis et

k

fan-

Á

101

U

fannumls tuí, quod tu ipfe femel pro no-

bis in Ara crucis obtulifti , purá et fimpli-

"i

ci intentione; offero ad laudem et gloriam

aeternae Majeüatls tuae :

in memoriam fa-

cratiffimae incarnationis, vitae, paffionis,

et mortis tuae,

fit,

p

In gratierum actionem pro ommibus

Dimk

donis et beneficiis, toti coetui Electorum,

q

et

mihi,

licet indigniffimo ,

hucusque

DEU

praeftitis, vel unquam praeftandis : in pro-

0n ]

pitiationem peccatorum,

Pro falute quo-

que fidelium vivorum, N. N., et folatlo

p

snol

defuncterum, N. N,

tl

Et utinam ex omni affectu, fervore,

J

j

et defiderio amicorum tuorum,

feu jam

n 1

regnantium in Coelo, vel adhuc militan-

iil

!

tium in terris, hoc tam grande pietatis

opus peragere poffem!

]

)

Corde fiquidem credo , mi Jefu,. et

ore confiteor, quia pater aeternus, Deusex

, d

| i

fe ipfo fummé beatus, potens, perfectus,

et nullius ezens, fecundum infinitam mi(e-

n

ricordiam fuam, fic dilexit mundum, ut te

yin

fillum fuim Unigenitum nobis daret Sal-

h

vatorem.

m r

Credo quoque, quod tu ipfe Patri

aequalis per omnia, ex vi imimenfae ca-

7u

ritatis tuae,

de finu Petris defcendifti in.

(

uterum Virginis, et propter nos homines

& i

homo factus es,

m-

Credo,

Z

19

—ÉÁd ——

|

E

Credo, quod ex amore noftri, hóc

Eu

Sacramentum in ultima coena infílituens,

verum corpus et fanguinem tuum, id eft,

IHS,C

teipfum nobis ad manducandum dedifti.

ï

Et denique Patri tuo factus obediens us-

ht 0j

que ad mortem, temetipfum pro nobis ho-

tis tu

ftiam in Ara crucis obtulifti,

| dl

| Omner

Ideóque fpero in te, et magná fiducii

venio ad te, ó Domine, qui noflri caufá

À nae,

tam mira facere, et tam dira pati voluifli,

g

Quid enim negabis, qui fic amafli, ut te-

Vehig

"

*

ipfum dares?

dnd

i

à

U

Ámo te quoque,

Ó 1 bone Jei'u, ex

|

totá virtute cordis mei; et femper dein-

mier

ceps, et in aeternum amabo , fi tu dederis.

rium,

dbit

Sed quid retribuam tibi, Domine, pro

Wt

tanto munere, et pro omnibus, quae tri-

filint

buifli mibi?

Ecce abnego memetipfum,

quf

et totum me; id eft, corpus, animam, et

omnia mea in omne beneplacitum benig-

qi

fite,

niffimae voluntatis tuae plené refigno.

fbri

Verum quid habeo, quod non accepe-

ficen

rim? Quid eft homo, fi comparetur Fa-

",

&ori fuo ? Quid vilis creatura, vermis ter-

rae, mifer peccator, fervus inutilis .prae-

r

ftare poterit Deo,

Creatori

ac Domino

d Pfl

fuo ?

Agnoíco, quia pauper et inops fum

Yirty

n

Wa

qo: idebque humilio me (ub potenti ma-

nu

l—— —

193

]

n

!

nu tua, Tu väro, 8! Domine fefu, utpoté

advocatus et mediator meus, dives in j eri-

Ia

i d,

tis , et miferationibus, (ufeipe caufam moa:n.,

d

Et ex thefauro immenfae caritatis tuae,

ens us

fer opem inopiae meae, et pretium fangui-

s -

nis tui, omniumque meritorum fuorüm re-

praefenta aéterno Patri tuo; et hinc fupple

fici

omnem defectum meum, praecipue hujus

j ii

meae, heu! nimis modicae et imperfectae

lu

s2

praeparationis, qua ad haec S$8. Myfleria

ut fe

venioj ut fic ei per te placeat obfequium

indigniffiinae fervitutis meae.

Fac etiam , ó! bone Jefü, per omnes

ft, &

N

miferationes tuas , ut hoc tremendum Myfte-

eders

rium, et adinirabile donum caritatis tuae ,

debita femper fide, reverentia, et gratitudi-

2

g (

ne profequar: idque puro et ardenti corde

nunc et femper recipiam : flatum hunc quo-

que facerdotalem , ad.quem me , ex fingulari

m,-el

r

gratia, vocare dignatus es, caritate, cafti-

fate, humilitate, manfuetudine, patientià,

£ (*

VX s.

fobrietate ,

moribusque tibi placitis, et

)

facerdote fideli dignis, excolere ftudeam ; id-

F

qunc, ut fervitus

mea magis tibi placeat, ad

majorem gloriam tuam , Ecclefiae utilitatem,

f

1

:

et propriam; proximique falutem.

J

)

Unde tandem fupplex obfecro, ut pec

virtutem corpoiis et fanguinis tui, abflrahas

j

omnibus noxiis affec-

Jj

cor meum efïica;iter ab

j

xibu-s ,

194

aR MM

tibus, N. N. qui gua;xm ac fructum hujus

|Q

Sacramenti impediunt; et intime tibi ünias

et it;corpores, ut guflem, quam fuavis fis,

Drat

Donüne, et unus tecum efficiar fpiritus , ut

tu in me,

et ego in fe maneam; adeoque

nihil fit, quod me unquam voleat feparare

a te. Nam tibi adhaerere mibi bonum eft,

&c. Quid enim mihi eft in Coclo, et a te

quid volui fuper terram? O

pars mea,

Deus, in aeternum!

Au

elis

- Ád vos quoque, o! Sancti amici Dei ,

TU

TC

fupplex confugio, ad te imprimis, o fanctiffi-

ma Dei Mater, Virgo et Patrona mea,

mih

lm

quae gratia plena, Deum et hominem pu-

rifmis vifceribus tuis meruifti portare. Et

fine

v0s, 01 Sancti N, et N. Patroni, mihi fin-

! &

gulariter electi et dilecti, vos modo videtis

illum defacie ad faciem, et pleno ore man-

ducatis panem illum, quem nos non nifi

per fpecnlum in aeni

-

gmate afpicimus, et

fpeciebus velatum'accipimus, Utinam , Ve-

firo inteiventu adjutus

hoc coelefti pane

Quz

et viatico digne faepius reficiar in vita, ut

tandem vobiscum eo fst

d

-

iari mereaïx' in Pa-

fun

tria, Amcn.)w

bf

t

Y

Prae-

Mi d

1

9

5

-;

—

1 lr

Q

P n

J dni

j17

Praeparatio ad Miffam,. ex 4mitatione

Isv

i

Chr-z"jlz', pro feria 1V. et Sæbbafo.

hat

il

il

n d,

ADMIRATIO.

u

; Dd

udivi vocem tuam, Domine: venite ad

À

me omnes, qui laboratis et onerati

eftis, et ego reficiau vos. O Sancte Sancto-

db

rum! ecce tu inclinas te ad me; tu vis efle

Incil

mecum ; tu invitas ad convivium tuum ; tu

| f

mihi dare vis coelettem cibum, et panem

Angelorum ad manducandum ; non alium

m p

". Ü

fane, quam te ipfum, panem vivum, qui

i fte

de Coelo defeendiüi., et das vitam mundo.

viltt

dul

LAUDATIO.

jj lïlfi

, d

invifibilis conditor mundi, —Dfsus'!

fs

Ó

nobiscum!

quam mirabiliter agis

pn j

Quam fuaviter et gratiofe cum Electis tuis

4 U

disponis, quibus temetipfum in Sacramento

s

fummendum proponis! Laetare , anima mez,

et gratias oge Deo, pro tam nobili munere

et folatio fingulari, in hac lacrymarum val-

«

le tibi relicto,

1 3

T I-

( ,

196

:ä:æ:::

TIMOR

horat

Ut l

errent me , Domine, delicta propria j et

T

l5 e0

ad capienda tanta Myfleria, me rever-

lfto «

berat impura confcientia mea, Provocat me

im,

dulcedo verborum tuorum ; fed onerat me

[

ial

multitudo vitiorum mcorum, Quis ego fum,

lt à

Domine, ut ad te praefumam accedere ?

Quomodo aufus ero venire ad te, qui nihil

boni mihi confcius fum , unde poffim prae-

fumere? Quomodo te introducam in. domum

meam , qui faepius offendi benigniffimam fa-

Cre

ciem tuam, quam reverentur Angeli et Arch-

| ts S

angeli, quam metuunt Sancti et jufti.

| Ws .

! Wile

CONTRITIO.

Ó

-N

BXeccavi, Domine, peccavi : miferere met,

CR

M

P

ignofce mihbi, Quid poffum agere pro

bili

peccatis meis, nifi humiliter ea confitendo ,

fur,

et lamentando, et tuam propitiationem ar-

] quæf;

denter deprecando ? Deprecor te, exaudi me

"g

propitius, Deus meus. Omnia peccata mea

| Qu

mihi maxime difplicent ; nolo ea unquam am-

plius perpetrare: fed pro eis doleo , et dole-

bo, quamdiu vixero,

Dimitte mihi peccata

mea, propter Nomen fanctum tuum, Ecce

committo me mifericordiae tuse; refigno me

Su

manibus ; tuis. Tu omnia delicta mea, quae,

Sai j

a die, quo primum peccare potui, usque ad

i,

horam

u—À ——

197

hecam hanc commifi, panter incende etcoim

; dele univerfas macu-

p

bure igne caritatis tuae

E

las eorum ; confcxentlam meam ab omni de--

od

licto emunda, et reflitue mihi gratiam tuam,

erat m

quam peccando amifi , omnia mihi plené ia-

golmr

dulgendo, et in ofcrulum pacis me mifericor-

"n

n

diter affumendo.

1 T

FIDES

D p

domm

ni

edo et confiteor, quia tu praefens es in

Cf

Altaris Sacramento, Deus meus , Sanc-

tArd

tus Sanctorum, Creator omnium , et Domi-

li

nus Angelorum. Quidquid mtelhgere non

valeo , tibi Deo omnipotenti fecure cominen-

do: non fallis me, Deus meus, Et fi ta'ia

effent opera tua, ut facile ab hxmana ratione

ent

caperentur ; non eífent mirabilia nec ineffa-

r p

bilia dicenda, O quam admirab: lis operatio

tendi

tus, Domine!

quam potens virtus tua]

"

quam ineffabilis veritas tua! Dixifli enim ,

Tif

et facta funt omnia; et hoc facum e&

10

quod ipfe juffi(ti,

Wf

d

SPES,

vtl

l

uper bonitate tua, et magna mlfeucordxä

$

om

tuá, Donine, cenh;us, accedo aeger ad

liid

Salvatorem , €fllri€n5 et fitiens ad fontem vi«

T

tae, egenus ad Regem Coeli, fervus ad Do-

i

mmum

198

Ó

minum*; creatura ad Creatorem, defolatus

TI-

T AI

ad meum pium confolstorem : fperans , quod.

in hoc Sacraménto mihi conferatur fpiritua-

neum

(cien

lis gratia, et reparabitur in anima mea vir-

tus amiffa, et per peccatum deformata re-

prton

l,

d.bit pulchritudo, et demum confervabitur

cor meui et corpus immaculetum,

iny,

fiiä þ;'z:

-

t n

CARPFTIAS

Diedte nii! da me prd te omnes dilece

tos relinquere, et te folum fuper omnia

amare, et te mihi viventi et morienti amicum

retinere, Effe fine te, gravis eft infernus ;

et effe tecum, dules Paradifus, O thefau-

de[ce

rus bonus! O bonum füper omne bonum!

ti;]

O Deus meus et omnia! Intelligenti fatis

T g

R

dictum cít; et faepe repetere jucundum eft

puw

amanti, Purifica, laetifica, clarifica, et vi-

dul

(am

vifica fpiritum meum cum fuis potentiis ,. ad

Dj

inhaerenaïum tibi jubilofis exceílibus,

te

DESIDERIUM.

MT

14

M g

cce , Domine , in te eft totum, quod de-

fnte

4 fiderare poffum et debeo, Tu falus mes,

E

et redemptio, fpes et fortitudo, decus et

fhea

loria. Defidero te nunc devote ac reverene

f

ter fufcipere. Cupio te in domum meam in-

ttnfa

ducere; quatenus, cum Zachaeo, merear a

ii

te

— ÁÓáY—-

1,9

.

iabf

te benedici , ac

inter filios Abrdhae computa-

5, qui

r. Anima mea corpus tuum concupifcit: cor

meum tecum uniri defiderat,

Noli averteve

fpirtu

me r

fadem tuam a me: noli vifitationem tvam

náti f

prolongare: noli confolationem tuam abftra-

ATU

here, Veni, Domine, veni ad paupercülum

,

tuum, etlaetum fac eum: veni, et fatia me

tuá praefentid. Quamdiu hoc datum non £ue-

;it, nec picr)um gaudium erit,

s

INVOCATIO.

Of

SUT]

! beatiffima gratia, quae pauperem fpi-

O

ritu virtutibus divitem facis, veni,

trnis;

theft

defcende ad me, reple me nunc confolatione

tuá; ne deficiat, prae ariditate mentis , ani-

onu!

ma mea, Obfecro, Domine Deus meus,

Ó fl

un d

'

praeveni fervum tuum in benedictionibus

dulcedinis tuae ; ut ad tuim magnifeum 5a-

g

C^ t.

.a2

cramentum digne ac devote merear accea

FOL

jj, d

Exeita cor meum in te, et a g

I

i torpo:e

exue me, Quidquid mihi deeft, le(u bone,

Salvator fanctiffime, tu pro me fapple benig-

ne ac gratiofe, Da pauperi mendico tuo vel

interdum modicum de cordiali affectu amoris

"LE

m

tui in facra communione fentire? ut fides

"

inea magis convalefcat, fpes in bonitate

i

tüa proficiat, et caritas femel perfecte ac-

du

cenfa, et coelefte manna experta , nunquam

deficiat,

j

ORA-

j

I 4

a

& -

- V

——

ORATIO AD BEATAM VIRGT

D

NEM MARIAM.

4

j n

intemerata, et in aeternum benedica,

(

T

um

fingularis atque incomparabilis Virgo,

Dei genitrix Maria, gratifimum Dei tem-

ttrij

ylum , Spiritus fancti facrarium , janua regni

n

f

Coclorum, per quam, poít Deum, totus

(lae

vivit orbis terrarum, Inclina , Mater miferi-

qi l

J

fpner

cordiae, aures tuac pietatis indignis fupjli-

om

cationibus meis; et eíto mihi miferrümo

peccatori pia et propitia in omnibus auxi-

liatrix; etin hac praefertim horá, quà di-

fit,

lectum Filium tuum, Dominum noftrum Je-

tonft

fum Chriftum , aeterno Patri oblaturus fum,

fim

unt nempe eum digne et acce

hum

ferre valéeam. Ame*n.

pt?biliter of-

; fimm

i Rüfer

ORATIO AD OMNESANGELOS

ET SANCTOS.

A

ngeli, Archangeli, Throni, Domina*

"tiones, Principatus, Poteftates, Vir-

tutes Coelorum , Cherubim atque Seraphim ,

omnes Sanéti et Sanctae Dei , imprimis dilec-

E

ti Patroni , intercedere dignemini pro humili

fervo veftro, ut hoc facrificium Deo omni-

potenti digne valeam offerre, ad laudem et

gloriam Nominis fui, ad utilitatem meam ,

w

q

e Ecclefiae fuae fanctae, Amen.

m |

totigs

H

DIREC-

O

201

——OMÁ

IG

DIRECTIO INTENTIONIS

o volo Miffam celebrare, et conficere

Eg

neda

corpus et fanguinem D, N ]. C. juxta

s Vi

ritum fanctae Ecclefiae Romanae ; ad landem

De tr

omnipotentis Dei, totiusque Curiae Trium-

D] lgm

phantis , ad utilitatem meam , totiusquc Ec-

i

clefiae Militantis et Patientis ; pro omnibus

a

qui fe commendaverunt orationibus meis, in

s[tpi

genere et in fpecie; et pro felici ftatu fan&ae

ifertt?

Romanae Ecclefiae, Àmen,

js at

Gaudium cum pace, emendationem vi-

al

tae, fpatium verae poenite ntiae , gratiam et

Ti JC'

confolatlonem fancti Spir itus, perfeveran-

u

tiam in bonis operibus, cor contritum et

humiliatum , atque felicem vitae meae con-

ter d

fummationem tribuat mi hi ommrotens et

mifericors Do:rninus, A men,

)l

Q—

—

yni

Gratiarum attio poft. Miffam ro

Id

Dominica , fewa 11I, et VI.

if

j

dh, n

ADORA ET MAGNIFICA

wrmli

DOMINUM.

j

(

Jefu, dulcis hofpes! profpere pro-

humi-

m

Ó

cefferis ad hunc paupe rculum

-

!

lem fervum,

Jntraveris fa vfie fub Loc an-

5

gvftf-

* .

20

giu('tiffxmum et vile tectum. Benedictus et

: hitus

fuperexaltatus, qui venifti in cor meum ,

| Bu

D0riens ex alto,:

| um

vl

ilva

O Rex pacifice! fuga ex animo et corde

yneo catervas vanarum cogitationum 5 ut te

$ fir

folum pacis auctorem, contemplari et dili-

gere queat anima. mea. Equid, praeter te,

teleri

Ó ! pax, tranquilitas et dulcedo cordis mei,

tit de

unn

quaerat et guítet anima mea ?

O fons amoris perpetui! quomodo po-

h (ol

tero tui oblivifci, qui mei dignatus es re-

e inq

cordari, et teipfum mihi dare? feciiti, ultra

eü, |

omnem [ípem,

mifericordiam cum fervo

àm

tuo; et ultra omne meritum, et gratiam et

amicitiam exhibuifti, Quid retribuam tibi,

pro gratia ifta,

Utinam poffem tibi fervire cunctis die-

Qu

bus vitae uieae ! Utinam veluno die dignum

fervitiuin. exivbere fufficerem! Vere tu . es

fertin

dignus omni fervitio, omni honore et lau-

COFpU

de aeterna, Vere Dominus :neus es, et ego

h j

pauper fervus tuus, qui totis viribus teneor

2

plora

tibi fervire, nec unquam in laudibus tuis

vidit

debeo f«ftidire, Sic volo, fic defidero; et

ha,

quidquid m'hi deeft, tu digneris fupplere,

-

glri

Cencede miht, benizniilime fefü, gra-

&t

tiam tuam, ut mecum üt, et mecum laboret,

niecumque usque in finem perfeverct, Da mt-

'tntis

hi femper defiderare et velle , quod t:bi ma-

Dots

gis acceptum eft, et charius placet, Tua vo-

limi

luntas

"

e—MÓl À

203

if d

luhtas mea fit, et mea voluntas tuam femper

i

fequatur, et optime ei concordet, Sit mihi

unum velle et nolle tecum; nec aliud poffe

Q t eoni

velle, aut nolle, nifi quod tu vis et nolis,

Da mihi omnibus mori, quae in mun-

m u

ri i

do funt, et propter te amare contemni, et

nl

nefciri in hoc faeculo, Da mihi, fuper om-

(is n

nia defiderata, in te quiefcere, et cor me-

um in te pacificare, Tu vera pax cordis,

mb

tu fola requies: extra te omnia funt dura

us

et inquieta, In hac pace, in idipfum ; hoc

li, d

eft, in te uno, fummo et aeterno bono,

m k

dormiam et requiefcam, Amen,

ratm d

fl ïibis

GRATIAS AGE.

vid retribuam tibi, Domine fefu; pro

(s d

Üigit

a

omnibus , quae retribuifti mihi , prae-

fertim bodie? Solicitus mei, dedifli mihi

u l

e'ef l

corpus tuum in,cibum, et fanguinem tuum

en]

Ie[

vbl

in potum, et utrumique in, pignus futurae

gloriae. Quis audivit unquam tale? Quis

TL

vidit huic fimile? Utinam aperiantur labia

y

k

mea, et repleatur os meum laude, ut cantem

gloriam tuam , totá die magnitudinem tuam,

fl

et enarrem univerfa mirabilia tua!

d

QU

4bf

H

Magnificet anima mea Dominum, tot

tantisque affecta beneficiis , et exultet fpiritus

pl

j

meus in Deo Salutari meo: quia refpexit

na,

u

humilitatemkfervi fui, et fecit mibi mag

2

qui

hu

»?

a64

qui potens eft , et efurientem implevit bonis.

u hr

Llaeudate Dominum , omnes gentes; laudate

hi,

eutn, omnes populi: quoniam confirmata eft

fonerm

fuper me mifericordia ejus.

Laudate eum,

E

omnes Angeli cjus; laudate eum, omnes

r

Virtutes ejus ; Reges terrae, et omnes popu-

?

)

]

li; Principes, et omnes judices terrae; ju-

QU

venes et virgines, fenes cum junioribus,

AC

)!

Sed et lingua mea, o pie Jefu! medi-

Lt

f

fet, !

tabitur juftitiam tuam, totà die laudem tu-

am. Omnia offa mea dicent: Domine, quis

]

& gl

fém,

fimilis tibi? Potens es, Domine; et veri-

1

tas tua in circuitu tuo: magnificus in do-

j

Collat

nis tuis, et fanctus in omnibus operibus

Bior

fedu

tuis, Jucundum fit tibi eloquium meum ; ego

vero delectabor in te; et in mandatis tuis ex-

ercebor. Tene manum dexteram meam, et

(r

in voluntate tua deduc me, ut aliquando cum

gloria fu(cipias me. Amerg*

l!

OFFER DEO PATRI FILIUM

? omni

SUUM.

t

! lm

ementiffime Pater , qui fic dilexifti me,

^| f

C!

ut Unigenitum tuum mibi dares in pre-

Tl

tium et in cibum, et cum eo omnia: re-

À

Wnty

fpice in faciem Chtifti tui, in quo tibi beae

fitt

complaces. Hunc ego dilectum Filium, et

htm

cim eo, cor meum retribuo tibi, pro his,

hrgl

quae

20$

nt bont

quae hodie retribuifti mihi, Complaceat tibi,

; hd

Pater, hodie in illo; ac per eum , indigna-

trdli

i

tionem tuam avertas a me,

f

ile eur

Ecce mediator Dei et hominum, Chri.

T

ftus Jefus, advocatus et pontifex , qui inter-

p

pellat pro me, Hunc ego offero tibi ; ipfum,

"

inquam, qui peccatum non fecit, fed tulit

Iu

peccata mundi, et lanquores noftros fuo li-

|! n

vore fanavit, Sufcipe igitur, o! Sancte Pa-

ter, hanc immaculatam hoftiam, in laudem

dm t

, qllfi

et gloriam Nominis tui ; in gratiarum actío-

e n

nem, pro omnibus beneficiis tuis in me

collatis ; in remiffionem quoque peccatorum

D

meorum, et in fupplementum omnium de-

peribus

fectuum meorum,

n

]is i

im,e*'

OFFER TEIPSUM CHRISTO.

pat

Domine! quia eg(; fervus tuus, et filius

ancillae tuae: abrenuntio Satanae, et

X

omnibus operibus ejus, et omnibus pompis

ejus: tu folus Deus cordis mei , et pars mea

Deus in aeternum: tu folus pars haereditatis

f

meae, etcalicis mei ; tu es, qui reftitues hae-

reditatém meam mrühi, Sufcipe ergo folus

prev

f

univerfam libertatem meam; accipe memo-

yit

riam, intellectum , atque voluntatem om-

d

inem : quidquid habeo, vel poffideo; mihi

j

largitus es; id totum tibi reftituo, ac tuae

f

1

pror-

206

——

prorfus voluntati trado gubernandum? amo-

&

rem tuifolum , cum gratia mihi dones, et

fim |

dives fum fatis, nec quidquam aliud ultra

fintes

pofco,

| dum

p

POSTULA DONA 'DEL

fertat

mnipotens fempiterhe Deus, conferva-

ia

popu

tor animarum , mundique Redemptor,

fotur

me famulum tuum ante Majeftatem tuam pro-

a

ftratum benigniffime refpice; et facrificium,

'qu

quod in honorem nominis tui, pro falute

fulelium , tam vivorum quam etiam defunc-

h

torum, et pro peccatis et offenfionibus me-

is obtuli, piiffime refpice; iram tuam a me

remove, gratiam et mifericordiam mihi

concede, januam Paradifi mihi pande , ab

omnibus malis me potenter eripe, et quid-

lr

E

quid proprio commifi reatu, clementer in-

dulge, Sic in hoc faeculo in praeceptis tuis

i

pus

.fac me perfeverare, ut dignus Electorum

gregi copulari efficiar, te praeftante, Deus

fhi

[

meus, cujus Nomen benedictum, hono-

Qi

Ti

ratumque regnum permanet in faecula fae-

culorum.

Amen,

ii

t

Domine, qui benedicis benedicantes

Tie

te, et fanctificas eos, qui in te confidunt ;

falva populum tuum, et benedic haereditati

tuae, et cuftodi Ecclefiae tuae plenitudinems

Sanctifica diligentes decorem domus tuae, Tu

eis,

(

207

UMfLU

ei$, gloriam tribue, per divinam Poten-

, d

tlam tuam;

t ne derelinquas, Deus, fpe-

TE

rantes In te

JEgrotis da auxilium , reme-

dium et confolationem,

Peregrinantibus

pacem tribue,

Aerem tempera, Fructibus

J

terrae benedic, Conferva in pace mundum ,

Ecclefias, Reges, Sacerdotes, et omnem

QO

populum tuum, Defunctis requiem praefta,

a

m

eorumque , qui dona obtulerunt, et pro qui-

JicLUt

bus obtulerunt, memor efto, Eos, qui in

[lx l

quacunque tribulatione et anguítia funt,

n

lalva, et nobis eratiam tribue,

j$ I

ORA B. V. M.

n

nii

! fereniffiima et inclyta Mater Domini

O

noftri fefu Chrifti, Virgo Maria, Re-

1

qum

gina mundi, quae eundem Creatorem omni-

um creaturarum tuo fanctiffimo utero fuifti

r Ó

J

J

digna portare, cujus idem facratiffimum Cor-

pus et Sanguinem fumpfi, ad ipfum pro me

Jril

[f

mifero peccatore intercedere digneris, ut

quidquid in hoc ineffabili Sacramento i igno-

(

]

ranter , negligenter , irreverenter, et acciden-

taliter om'in, tuis precibus fanctiffimis mihi

indulgere dignetur, qui vivit et regnat im

l:

faecula faeculorum. An-en.

1

ORA OMNES SAWCTOS

San&i Dei omnes, quiin carne vi-

ventes ,

fio Domino fervüflis , ut

!

*

jam.

208

—dÓdn—

"T.

jam cüm ipfo fine fine regn&tis: adefte mihi,

quaefo , precibus meritisque veílris; ut Pa

nis ille Coeleftis, et Viaticum Divinum,

ü

quod modo fumpfi, mihi contra omnes in-

firmitates, pericula et infidias praeftet ro-

bur et tutamen; ut in fortitudine cibi illi-

us ambulem per hujus mundi defertum,

usque ad montem Dei, et ibidem dulcifli-

mà illius fruitione vobiscum jugiter. gaude-

D

am, et eum una vobiscum laudem per

q

omnia faecula, Ámen,

edi

n

ne.

CONCLUSIO.

bus

A

nima Chrifti, fanctifica me: Corpus

t £

Chrifti, falva me: Sanguis Chrifti,

hi,

inebria me: Aqua lateris Chrifti, lava me:

Ws

Paffio Chrifti, conforta me : O bone Jefu!

* ttm

exaudi me: intra vulnera tua abfíconde me:

Tt:

Ne permittas me feparari a te: Ab hofle ma-

dn

ligno defende me: In horáà mortis meae,

Mag1

voca me , et jube me venire ad te, ut cum

hm

Sanctis tuis laudem te in faecula faeculo-

rum. Amen.

t

l

ht i

18:

Obfecro te, mitiffime ac bone ]&fn,

j

ut haec immortalis hoftia pro me tibi gratias

W

i

R

referat, me tibi reconciliet, me tibi refti-

tuat, mihique p

eccatori veniam tribuat, ct

Aor]

ad vitam' perducat aeternam, Amen,

feof

anv

Gra-

—MÀY ——

209

— ——

il

GR

t b

inm,

um atfio poft Miffam pve

6 n

: Gratiar

dferin IL a V.

t

i jl

EXULTA DOMINO.

Tif

uf

gaude-

nveni, quem diïigit anifma mea; tenui

T.

I

eum? nec dimittam, Te, mi Jefu, am-

plector, Te, amor et gaudium meum , ob-

tineo. Te, cordis mei thefaurum , compre-

De omni-

hendo, in q:o omnia poffideo,

bus neceffitatibus meis erue me, Domine;

et fac, ut tam plene tibi im, quam tu mi-

Yi

il

hi. Tu es, o Jefu! creator et plafmator

Te;

meus; cor mundum crea in me, et fpiri-

.

d ,

tum rectum innova

1

n vifceribus meis,

no

Tu es Rex et Dominus meus ; poffide me,

T.2

et nemo praeter T'e,

Tu es Dodor, et

d

Magifter meus; bonitatem, et difcipii-

cu

nam, et fcientiam doce me. Tu es Advo-

Jl

catus meus apud Deum Patrem ; fac, ut aver-

tat iram füam a me, Tu es, qui venturus

es judicare vivos et mortuos$ ne intres in

Jfü,

'Tu es dilectus

judicium cum fervo tuo.

xriqs

meus fponfus; defponfa me tibi in miferi-

]i

£ordia et miferationibus,

Tu dux et de-

:

fenfor meus; pone me juxta te, et cujusvis

u victima

manus puguet . contra me,

]

pro

Io

——

pro me factus es; in Domino fperans, non

ent f

infirmabor. 'Tu Salvator et redemptor meus

es85 confuma opus tuum ; et labor tuus non

D

)

fit caffus. Tu es pars. haereditatis meae, et

ul

portio mea in terra viventium ; haeredita-

?

A:

tem meam reítitue mihi, Tu ee gloria mea,

corona ét merces noílra magna nimis; ad-

0s

mitte me in bona Domini, quae praepara(ti

toqua

diligentibus te.' O Jefu! Ó piiffime Jefu! à

$a

im

Jefu, Fili Mariae Virginis; infunde in me

gratiam, fapientiam , caritatem, ca(titatem,

Qirel

humilitatem ; ut poífim te perfecte diligere,

ptm

te laudare, te perfrui, tibi fervire, et in

la

te gloriari, nunc et in perpetuum, Amen.

Que |

Ane

JUBILA v»lD-EO SALUTARI TUO.

od

uam pulcher es, dilecte mi, diledte

a

votorum meorum,

Chrifte ]Jefu!

Quam pulcher es!. Quam bonus et amabi-

tl

lis! O unicae deliciae meae! Ó vita mea!

(un

Ó gaudium meum !

O. fuavitas fumma! Ó

uj

Deus meus, et omnia!

ad.te fufpiro,

05 N

Clamo, anhelo,

Complectoc et amo te to-

"

fis praecordiorum affectibus; quia tu es

w [

Deus, ipüffima bonitas, amor aeternus,

mug

fapientia

inexhaüfta ,

potentia

infinita ,

fts

perfectio abfoluta; Equid tàndem me po-

6

terit

: 4

*

21X

— ÀBÓáÓ Ó

Y

If nt

terit fepavare a caritate tua? An voluþtas

l0C TRl

"brevis; opes caducae, honores fal( , nugae

QU

negarum ? Nec illae, nec iftae facient, Ó

g, d

bone lefu! mihi enim adhaerere Deo bonum

Ril

eít, ponere in Domino Deo fpem meam.

)na m

Adjuva me, pie Jefm, in fancto propofito

nis; d

mco; promifionum mearum ne me finas

Sit mihi facratiffimum

)u

unquam obliviíci,

J

S:»cramentum tuum , contra omnium pecca-

TL

£ rum meorum vulnera efficaciffimum medi--

Mi

camentum , ac omnis gratiae et virtutis com-

li

plementum : fit contra omnia mala et peri-

,dl

cula validiflüimpum tutamentum, aeternae- ,

Ánd

que beatitudinis folidifumum fulcimentum.

Amen,

-

IUOA :

,GRATIAS AGE.

J

W

rA

clementifime Salvator, Chrifte Je*f'u!

HU

O

quam fuavis es, et mitis, et muitae

i

jf

