:$i ex abyíTo retrahuntur: ibi indocti fcieri-

hm

:&am, et imprudentes .fapientiam accipiunt,

(f

Kün

iïþi fons hortorum , puteus aquarum

W ts

Xiven-

—— —

129

nhute nj

viventium , quäe fluunt impetu de [1i.

5 Lt

bano.

Imi;

Ecce, fili, quanta potes in tribunali

dedi

ovibus meis praeftare: fcienti igitur bo-

num, et non facienti, quomodo tibi pec-

d nl

catum non effet ?,

ffunge

citls

; 4. Voca ergo peccatores ad poeniten-

tiam: fi vocare et audire neglexeris, lupus

n DioR

veniet, et difperget oves:; refrigefcet cari-

udeote (

fas, abundabit iniquitas,

N

Nulla erit in juventut

e caftitas ; nuilä

n

inter conjuges pudicitia; nulla in negotia-

toribus aequitas ; nulla in fervis fidelitas ;

bi i

prs &

nulla in heris juflitia; nulla in parentibus

cura;. nulla in filiis obedientia,

.

Brevi tandem nulla in toto grege

oie-

jbi n

fas, nulla fides, nulla religio.

: ibipl

5. O facerdos! O tu praefertim, qui

pomgimrt

curam habes animarum! vide, et perpen-

de, qualem delictorum farcinam fuper ca-

t €X€lïr

put tuum congeris, fi oves tuas ad tribu-

ii

nal frequenter vocare, et accedentes audire

negligiss ' vel:fi audiens, fine curd, fine

vt

Zelo, fine aequitate rem facis,

Quid. reípondebis, quan

do ad tribu-

"a

nal meum vocatus, a me judicaberis , et

accufaberis. ab ovibus tuis, dicentibus:

«t

periimus, quia non habuimus hominem,

aqüimm

qui nos in pifcinam projiceret ?

J

5

Ca«

s

130

—á—

(

OOO000000:0000000

!

| 0f ht

amini

.Car»vu T XXXVIIIL

| Wifceri

De bemigná caritate e

xumum,

rga pro-

| ht

"

]

fi

froen

iferator et mifericors fum; fili;

fr, e

i

"M

longanimis, et multum mifericors *

fuavis univerfis, 'et miferation

uN

per omnia opera mea,

es ineae :fu:-

N

todb 1

'O fili! non veni animas perdere, fed

ipttite

falvare : et ad falvandum , non

gladio ,

fed benignitate ufus fum.

Qro

pot te

Vincula mea fuerunt funiculi Adam z

li

vincula caritáti : onus

3

meum leve, jugum

*

meum fuave,

figoren

Vis, fili, vis. aliicere animas ? 'Vis

li vifceþ

illas mihi devincire ? - Oftende beni

i

tem, expande caritatem,

bemgm

QOl

Í

Fortis eft ut mors dilecti

02.5

.

m—nifa

wincit, rudiores et duriores domat,

Ü

Vj o

Videant oves, te, ex puro falutis fuse

defiderio, ex animo materno, ommia erga

N

ipfas agere; et tibi ultro. fe tradent,

[ m

luner

2. O! fi, cim affectu. Pauli, diceres

dul

Ihe |

sd illas: teftis eft mihi Deus, quomodó

cupiam omnes vos in vi

NI

-I'ceribusv : ] efgx

E

Yi

Chrifii, ;

ld

Q Fi-

——

131

O Filii! os noftrum patet ial irbsï;

000

cor noftrum : dilatatum eft. : Non angufti-

J

amini in nobis ; anguíliamini autem in

vifceribus veftris: tanquam filiis dico:; di-

latamini et vos.

F

n

-

Filioli, quos iterum parturio , donee

formetur Chriftus in vobis! Qauis infirma-

um f

tur, etego non infirmor? Quis. fcandali-

nifentis

Zatur, et ego non uror?

m d

Si talia ex corde ovibus diceres,

quo-

modó inclinarent aurem ! Quomodó corda

rrt,

aperirent

*

!

Quomodà monita reciperent!

n ghdw,

uomodó mandata . fervarent!

Quomodó

poít te currerent, in femitis , meis !

Ji Aia,

Illi vere doctores funt; qui, cüm per

) n

rigorem difciplinae fint patres, per pieta-

tis vifcera matres efle norunt..

"TRU

3. Efto ergo, fili, ovium : mearum

Y

u

benigna mater, non fimulatiene oris, fed

cordis finceritate, fed operum exhibitione,

.

onii

Ego pertfanfivi ; benefaciendo , et fa-

nando omnes: fequere: me, fili,

Ti

Si videris ovem fub paupertatis one-

ya u

re gementem; onus ejus, pro poffe tuo,

humeris tuis, et eleemofinis cum manfue-

d

tudine leva,

;

um

Si infirmum inveneris füb aegritudinis

j d

"preffuris

defolatum 5 erige

eum auxi-

Jio, juva conflio, refove confolatione,

j

À

1832

m

: Si oceurrat alius fub peccatorum jugo

' ha

«urvus; quafi prodigi pater, cade fuper

difüm;

«collum ejus, affume .benignus ovem per-

qud

-«ditam, eet lenitatis laceymis lava..

4Ump

Si pufillanimis venerit; excita eum

C

*blandae :monitionis ftimulis: fi rebellem ef

LT

-durum inveneris; Ífufline .cum patientia.,

] i

.et tu firmior i

;

mbecillitates .hujus .iqfwmi

. porta.

pus

Contradictiones ovium tuarum ae

mimiter .tolera.

qm-

Ne animum defpondeas, fi, cüm fe-

4minaveris triticum , fpinas metas.

Ego,

fili , a. praefepio, usque ad crucem, pro

.animabus falvandis laborare :non cefífavi;

-&t paucae tamen falvantur,

1 P(

4. Ne volueris omnia vitia ftatim ex-

Ü

flirpare: zelus violentior in exícindendis

Ti ]

i

switiis, animas potius .exacerbaret, et in

futs d

xmalo obfirmaret,

li

Quaedam funt -potius lente diffuenda,

AT o

quam impetu difcindenda:; quaedam tole-

t w

randa ad tempus, et diffimulanda,

T

Quidam animi prius funt artificio pie-

Ia

fatis tentandi, quam .acerbae correptionis

pudore inutiliter fuffundendi,

| 0nem F

Redié dixit. unus de Petri fucceffori-

]

! o

:bus: Sancta Ecclefia quaedam per fervo-

tm [

zem corrigit, quaedam per manfuetudi.

nem

hg

m——Ás O

X

133

t :

.nem -olerat, quaedam per ionüderati'onem

Q (nt

Gdiffimulat, atque portat; ut faepe malum,

i p

.quod averfatur, portando et .diffimulando,

L

.compefcat,

v a

prius .corda te-

Cura ergo paffim, ut .

belem d

.neas per benignitatem , quàm illa corrigas

p

.per difciplinam,

is ii

n p

,,äxäxxxæixæ;äämwxxxw

CUacpDpUpE XXXNPIEO

J Cüm['

s D

JDe «elo gro peccatorum -conver-

.H0f1£,

em, p

l Cdriïii

D eceata tua tuli fuper crucem, fili, ut

*p

peccatis mortuus, juftitiae viveres,

itin d

Ut peccati corpus deíltrueretur, ve-

cindut

ni, laboravi, praedicavi, paffus fum, mor-

tuus fum,

j

, d

Vis ergo, fili, vis effe p

aftor febun—

ifrend

dum cor meum? fideliter labora, ut dele

atur iniquitas.

r

g i

1

Trahe, quantum in te eft, peccato-

a

res ad baptifmum poenitentiae, in remiffi-

Onem peccatorum,

Wf]üms

i Loth

Perge ad eos; et, ficut. Angel

W[TO ri'

e Sodomá eduxerunt, apprehende tu ma.

f

num eorum, qui perditionis viam fectan-

g^

tur, et in vjam falutis reducere ftude,

»

u

1

134

——

;

2. O fili! amas me? Ecce ifli rur-

41

füm crucifigunt me quotidie in femetipfis,

ferti

Tunt:

opprobriis fatiant, alapis. caedunt, fiagel-

lis fcindunt, fpinis coronant: et tu frigi-

* ol

dus et immotus haec. omnia cerneres!

reducu

[i

Fleverunt fanctae mulieres, ubi vide-

runt me ad locum Calvariae pergentem,

« ha

fub cruce et vulneribus fatiscentem ; in-

(

fremuerunt intra fe, me non valentes libe-

um

rare: et tu, fili, qui potes me a novà

(

paífione praefervare ,. non. faceres !

M e

Et tu, amice mi, non flares pro me

-

i,

adverfus peccatores, qui manibus impiis

$

me quotidie percutiunt et dilacerant! -

tites (

Aufer, aufer, quantum in te eft, ab-

Rorfe,

ominationes impietatis: converte peccato-

la

res, ut crimina fua relinquent

lum, u

parcant.

es , m-ihi

r u

3. Ámici mei, noti mei recefferunt &

lt n

me: relicto me, fugerunt,

Ti

Impietates, furta, impudicitiae, ad-

tiii

ulteria , blafphemiae , ebrietates,

doli,

hmos,

fraudes, . detractiones quotidie. multiplican-

N

turi malorum infinitus eít numerus; et

4 lj LR

facent facerdotes mei,

(

O Amici mei! quomodà mihi mutati

(ipta

eftis in crudeles ?. O. facerdotes! apprehen-

pifcop;

dite difciplinam ; ne

lum

qumdo irqf?ar, .et per-

gatiïs de vià juft ,

W.

,^ Oves

4

a um

135

l

4. Oves meae erraverunt! in viis in-

m

ferni, ad abyífos tormentorum properave-

M

runt: et ilii, quos cuftodes gregis mei

tü i

ceníttui, non clamant, non currunt, non

at

reducunf oves,

Ui n

Difperfae funt fub ocuhs paftorum :

€t factae fünt in devorationem beftiarum,

ergent Vn

, t

O . Paftores. et idola; derelinquentes

t

]

m

$1

gregem meum!

In furore meo arguam

p um

j

Vos; in irá meá corripiam vos: dabo ige

nem et vermes in carnes veflras:; ut urae

T

a pro fi

mini, et fentiatis usque in fempiternum,

J

us 10

*

5. Fili, fili, fi quis erraverit a veri-

Jf

i

fates. converte eum, falva animam ejus.a

morteo

] eü, [

Lacrymare fuper eum ; apprehende il-

peccaw

TE

jum, admone, confule, exhortare, demone

ftra- carxtatem

comprehende pedes, ofcu-

lari non erubefcas,

fferunt

Intona fuper eum judicia mea, often-

J i

de illi ignem devorantem, ardores fempi-

1]

ternos.

Iipld

Coge eum ad poemtentlam, ficut bo«

2UT

nus medicus aegrum ad medicinam.

6, Vide Joannem difcipulum, quem

diligebam ; vide,

quomodó adolescentem

j mit

prox

Epiícopo prius commendatum , deinde prae-

donum ducem factum, inter arma ficario-

d

r

rüum, per montes «t fylvas , ]am fe-

ROX

(ns

J

156

m—dÓ —

.mex ip(e: requifivit, reduxit,

convettit,

Derat

Vade ad peccatores, et fac fimiliter,

ordt

x

m

(

æwwwæzæææaæmw

[

C PU T,XL.

(np

citor

De oratiore pro peccatoribus,

^

.

oftulavi Pätrem meum , et dedit mihi

Chrifi)lis

IoP

CDlm,

gentes in haereditatem: poftula,

fili, et dabit tibi peccatores in converfio-

&

nem,.

fadi

Dedit petenti Stephano Paulum; de-

É

dit obfecranti Monicae Auguílinum ;' pete

finpuir

fu, et accipies,

r m

Amen dico tibi: fi 'quid petieris Pa-

meäffl«

trem in nomine meo, dabit tibi; crede,

(V

quia accipies, et fiet tibi,

:

(

2. Audi(ti, fili,' vim et efficacia

QUW

orationis? Juravi ego Dominus, et non

poenitebit me,

15 Vinr

r

Si igitur fint in grege tibi commiffo

oves errantes, vel jam pereuntes, quas

l

,

voce mornitionis, obfecrationis, increpa-

D

165 (on

tionis revocare nequiviíli, ora.,

Exemplum

dedifti ,

verbum praedi-

cafli, manet oratio

Mltns

fem oratio.

j tria haec; major au-

n s (

. Ora igitur, ut Pater meus mittat

E

arà«

e——Àg3 ——

137

COH M

Paraclitum Spiritum fuum , qui' loquatur ad

ler,

.corda eorum, illos convertat, .et. vmcula

. eorum disrumpat.

n n

d

' Quod. aliis: orantlbus ijam - t'otleS' con-

. ceffit , quare-tibi 'enixé - roganti recufaret/?

ÜOra pro omnibus j: era praefertim pro pec-

catonbus.

lbwo

.3. Advocatus .fum apud 'Patrem, ego

deditt

j

Chriftus .ejus: ixbenter refpicit in .faciem

,meam,

yli

Qonyeti

Sanguis meus, .in confpe&tu ejus, lon-

£é melius loquitur, quam fanguis Abel

[mm; )

Ecce, fili, in manibus tuis fum: offer

um p

fanguinem .meum, offer corpus meum,,

-offer me:totum Patri in facrificio, ex toto

[etis

l

eempaffionis affectu ,-pro -peccatoribus , ut

z

.convertantur,

j di

Offer;pro illis. praefertim, -quos fcis,,

eficutit

4majoribus criminibus praegravari, .duriori-

q

f"bus vineulis- detineti,

o

.Offer: ego fum propitiatio pro pecca-

fis , et peccatoribus,

Offer :

hoc Sancti

?n quas

i* s

mei affidué fecerunt, .et ideÓ tot peccato-

tes converterunft,

pmedl'

;,4, Eft apud ;me in Coelo advocata

potens, Maria Mater .mea: non eft audi-

jgr Ál

itum a faeculo, quemquam ipíam invocan-

tem fuiffe .derelictum.

pital

fre-

Si

138

—

l

Si igitur défolaris fuper iniquitatibus

populi tui; clama ad Mariam: eft confola-

VR ;

trix afflictorum,

Si gratias fpeciales defideras, ut con-

! fümm

K

vertas inimicos; clama ad Mariam: auxi-

Y m

lium eft Chriftianorum, et mater Divinae

gratiae,

g

(!

Si peccatores quafi defperati videntur ;

clama ad Mariam : eft refugium peccatorum,

ttfti «

Tpater mifericordiae; fub praefidium ejus

tlb |

4

illos conftitue,

uton

Nullum eft gratiarum et benedictionum

genus, quod ipfa non poffit illis obtinere,

Operta o

Aütetur.

et quod non debeas ab illà pro ipfis fiducia-

ultio t

liter expectare,

p

l

CX

A5

petit:

a

.'C"A PU;I' XLI. :

»

&t

De cuvá infrytfor.um.

l

nfirmus eram , et non vifitafti me: hoc

Müentw

'

t.I

exprobrabo, fili, in die judicii, ho-

lr 'q

1ninibus * quanto magis facerdotibus,

A.; um mm

Crimen eft corporalia auxilia infirmis

$

debita non praeftare: quantà magis fpiritu-

[ M

selia non miniflrare,

d i

Periclitatur in infirmitate corpus; fed

WSI mlj

Wultat

pugo magis periclitatur anima,

Illud

— Ó

139

quiit

lilud quidem in pulverem revertitut :

! coníjs

verum haec ad judicium tranfibit; ibit in

.('iemum aeternitatis fuae.

i

"

H

,

Horrendum eít autem

AE o inie

m d

in manus. Dei viventis: quantá igitur dili-

t Dirn

gentià debes animas ad tranfitum praeparare !

.O! fi, per culpam tuam, una tantüm

| vidnt

Rcettru)

animá gratia fanctificante, in ultimo peri-

culo , privsretur?. fi, per negligentiam

um d

fuam,. abfolutione, facro viatico, ultimà

edicitt

unctione careret, et idcirco criminibus co-

operta coram me fifteretur, et judicata dam-

Touco

fs f

maretur; quale crimen commififfes! Qualis

ultio te maneret!

hi

In faecula faeculorum malediceret tibi

—

qperdita anima ; te in aeternum dilaceraret,

£t cruciaret, .

2. Ubi ergo aliquam ovem notäbilitef

segrotantem audiveris, curre ad illam,

li

Et poftquam te doloribus ejus com-

patientem exhibueris, et per benignitatem

geM

in cor ipfius fuaviter intraveris; minifleri-

ii

um fuum offer,

J

0ärm is L

Si.oblatum fufcipiat; imple: fi non

J

; (päritu'

fufcipiat, et infirmitas ad periculum ten-

dat; infta, obfecra, increpa, coge. Nulla

fatis ma

J L

gna fecuritas, ubi periclitatur agf

'terpitas.

fl

Ne

140

m

fitutio

Ne difcedas igitur, donec ovem faper

humeros fufceperis,

(Utà,

:3. Gratiarum' $

(

piritu invocato, excipe

confeffionem.,

-Mon im

t, cUI

Juva infirmum: cave, ne animum ejus

&| at

per morbum jam debilitatum longiori difcur-

t

fu-fatiges; verum tamen omnia neceffaria

perquire,

,(

f0l) eoi

. Interroga praefertim et vide, nüm fit

tf doloy

4liqua culpa in confeffione prius celata et

Bis o

oculata, quae hodiedum c

pnfcienti—am ejus

"N f

gnavet.

U

'Difüipa falfum pudorem: fode

W puu

tem., et extrahe offa mortuorum.

parig-'

ue, f

Q . quanta ^vulnera. faepius invenies!

in, eff

Quales iniquitates,- quas, nifi prudenter

y, aQue

extorferis, .retinebunt aegroti usque ad

' d

i

l

[

mortem,-et quae cum illis in pulvece dor-

mient!

*

u

Tntrton

O .quale fervitinm praeftitifti, fi abo

5, Sïiw

minabile boc fecretum fregifti! Qualem

|

,

t

confolationem infrmio fuppeditafti! Quale

um m

Obílaculum .ad falutem amovilti!

:

Beatus

eris, o fili, fi id feceris,

!

h

& lg

Praecipua etiam vitaé crimina, quan-

1

ä

1 Drüoy

tüm ftatus et circum(ítantiae patientur, ad-

findif

'

Tduc exponi fatage.

ln

In

Occafiones proximas dimitti, fcanda-

Hens, qn

ia xeparari , reconciliationes fieri

$ te-

ftitu-

lritu

ao o

141

v r

füitutiones folvi praec

€ura,

,

1p'6, ef* haec perfici

l, tf

Poenitentiam 1e

vemy , ftatui infrmi

non imparem impone; monens et jubens,

ut, cum fanus fuerit, de novo ad tribu-

dmumo

nal accedat , et- congruam fatisfactionis.

Vi

poenam fufcipiat,

| du

. 4.. Confeffione exceptà,

loquere ex

toto corde ad' cor ejus: mitte jacula, ex-

,al

cita: dolorem , infinua contritionem , lacrys

) elt

mas pro poífe provoca, accende amoremr,

ntiam dj

ingere fiduciam,

Maulti peccatores in morte confiten-

i gt

tur, pauci falvantur; quia deéft contritio,

n

quae, fi-adeffet in gradu congruo , aecro-

ini

tum , etfi impiiffimum ,. poenitentem. face-

prudenie

ret, atque fanctum.

vqui !

Igitur totis animi tui nifibus labora,

jvared

:S1

ut aegrotum. ad fummum ,. quem poteris,

contritionis gradum inducas.

Í

5. Sacro minifterio impleto, aegrum

Qui

ï

Sanctifümo viatico refectum, et unéctione

j (

levatum ne derelinquas.

1('

i

Filium Deo parturivifti, filium hunc,

quafi blanda mater, enutrire fatage; jam-

(f qm

que praeparatum magis ac magis juftifica,

;

Ailty Q&l

et fanctifica.

In infirmitate plus laborat Diabolus,:

N

fdens, quia modicum tempus habet.

ji, "

Jgitur aegrotum frequenter vifita, ut

illum

142

—Àdn —

ilum contra infidias inimici robores, in

u

gratia Dei confirmes, in doloribus juvesy

In anxietatibus confoleris, et paífin etiam:

adhuc abíolvas,

Sanctae fidei, fpei, caritatis et con-

tritionis actas fuggere: 'defidéria aete

Fn-ae**

[

beatitud:nis infpira,

l Fi

Subject;onem divinae voluntati com-,

(n

menda: ad patientiam hortare: Chrifti Do-

ls meo

mini crucem faepius porrige.

! t ue,

Dei Mattis,

fancterumque fuffragia

E

pro ipfo poftula: facras indulgentias, fifa-

Jrae cge

cultas tibi fit, applica,

ft inj

6. Si veró, prae multitudine laborum

Dm jn

tuorum, ad aegrotum non potes frequentet

lm daf

accedere$ cura, fili, ut praedicta auxilia

Y

$

praeftet illi fancta quaedam prudencque per-

C tre: (

hfün

fona, quae te etiam de ftatu aegroti faepius

moneat; ut faltem in majori periculo prae-

infamiP;

]

fentia tua aegroto non defit,

Spiritualibus etiam

temporalia, pro

lia

E

poffe tuo, liberaliter adjice, fi infirmus

fit in egeftate pofitus.

Te

Ddj

O fili!fi haec feceris, eris vir miferi-

MC Tif

cordiarum: exaltabo te im ecclefia plebis

1

meae; quia infirmus fui, et vifitafti me,

LPN

-

a

Ca-

meqs «

ä——:

143

Y

Q

ää—ä:&

Juá

hn d

CAPUT XLII.

t5 u

LDe Cajizta te,

] Qd

ili, fili? ecce Satanas expedivit fe,

"F

ut cribraret ficut triticum,

nhatt of

Omnes quaerit devorare, fed facerdo-

cuil D

tes meos prae ceteris : ifti funt eícae ejus

electae,

(dn'ï','

Ü

1

Omnes tentat

fed facerdotes meos

—

jas, li

praecaeteris: quia, fi peccant, major mihi

fit injuria, majus Ecclefiae meae dam-

num 1mmmet

e [

majus plebi meae fcanda-

j

L

"

]um datur.

qnfn**

Sacerdotes ad omnia vitia conatur in-

?ae

citare :

fed ad vitia caflitati contraria prae-

«qaquo ld

fertim:

quia graviora funt,

foetidiora,

oti lp

*

icuo pf

infamiora, facrilega.

Vigila itaque, fili, ne fur veniens,

thefiurum , quem in vafe fragili portas, a

Ü

l pm

h

te auferat

| j

ff

Teipfum caftum cuftodi: omnis im-

munditia ,

aut turpitudo, -aut fcurrilitas

jc n

nec nominetur a te, ficut decet fanctum,

a PW

2, l'oris canes et 1mpud1c1 de Sanctu.

m f

drio meo.

Sacerdos mihl confecratus eft ; fanctus

meus eft; non videbit eorruptxonem.

Or-

(

-

144

uml s

F

Corpus meu-mþ' corificit; . contfectat.et-

fumits erit igitur fine maculá ;. puritatem .

Confer

cordis-et corporis tenebit,

T

Si impurus fit, et impudicus ; Sanctu-

Onjbus

ariumnr ; meum pelluit,. Corpus meum- con--

defider;

tannnat; reum fe, prae caeteris, Corporis:

N

et-Sanguints mei-reddit; :plus-caetéris omà

nibus judicium-fibi manducat et bibit,

]s ts,

Qui olim-legem ' Moyfis-irritam^duce-

nf? Xu'

bat;.fine- miferatione debebat.mori: quan-

(its, e

tó putis eum deteriora mereri fupplicia ,.

Nu

qui-me 'fic concuicaverit

pudicor,

3- Superbos, .ambitiofos, avaros, iras

&oRtra

cundós, míei abnegatorem, imó et pro-

N

ditorem intet" Apoftolós meos-patienter' tu4

Yonne

li: impudicitiae veró notam in ipfis nom

toleravi; Odio mühi eftj prae caeteris,, haec -

ET

iniquitas, .

(

1t p

Fili, filf, non permanebit in te Spiri-

tus meus,. fi caro fis: delebo te: a. facié

Tl

meá, fi corruperis viam tuam;

Nor

Sodoma«et? Gommorrha factae fünt ex-

Trudenti

emplum ignis.tibi in aeternum praeparáti -

( ttn (

fi flammis immundis cor tátm ardere . pet-

Qu

miferis.

t g

4. Sed tu, quis-es, . fili ? Sanctus di-

t Dei

ceris, fortis in virtute praedicaris , . fapi-

ens nominaris;

fimaequg

.

verum quid es'in corde, -

ii

l 01

o?

- dir

in fecyreta mente? Quid feciüi in occult

;..

ü

— —

145

fedu

Facile perditur cäüitas, nifi in ejus

Mrr -

confervationem accuratiíüme vigiletur.

.Tu igitur quomodó agis cum tentati-

N

onibus ?

AUri CO

Numquid cogitationes repellis,

TKR

defideria; comprimis ?.

Cori

téris 0

Numquid pepigifti foedus cum ocu-

bt

lis tuis, ut ne quidem cogitares de virgi-

ne? Nonne econtra liberius confpicis vir-

u du

ri: qu

gines, et fcandalizaris in decore earum ?

figic

Numquid abhorres ab hominum im-

pudicorum confortiis et colloquiis? Nonne

ii t

econtra cum ipfis rifum incaute mifces ?

a

Numquid occafionis periculum fugis?

entet t

Nonne econtra cum fexu. diverfo nugari,

jf v

ris IH

quin et per amatoria blandiri amas?

s. Quid de domeflico tuo ftatu? Non-

ne periculofe tibi miniftrat, cujus vultum

t3

T

frequenter attendis ?

Nonne junior eft, et infra fanctam

(int d

prudentiffimamque regulam ? O periculum!

fi non times illud, in illo peribis,

T

Quomodo caftus manebis, nifi inter

lre p

te et ancillam tuam erectus femper mane-

"

at Dei praefentiae, fanéti timoris, cautif-

(s

l-

li

fimaeque vigilantiae murus ; nifi facra mo-

gefdh

deftia omnes tuos afpectus, verba, geítus-

iyas

ccvllü? '

que dirigat; niü tua religiofa auctor

E

lr

146

— ÁÁ

*

l

ipfam ancillam in decenti femper eravitate

contineat , inutiliaque colloquia reprimat,

|ttti

O fili!

attende tibi :

|

|

ceciderunt Da-

I

vides, Samfones, Salomones,

| wrüm

| violen

O periculum! Experto crede, dixit

*

Auguftinus

3

coram Deo non mentior:

| üfinm

cedros Libani,

duces gregum , fub hac

G

pefte, cecidiffe reperi, de quorum cafu non

lif, a

magis fufp

icabar, quam Hieronymi, aut

; (utum

Ambrofii,

iem t

Quid adhuc, fili,. de virginibus, et

$e

junioribus viduis, quas dirigis ? Nonne,

dem,

fub fpecie pietatis et inftructionis , latet ve-

ityoca,

nenum familiaritatis et amoris ?

l

Time, time: non es fanctior, fortior,

lim]n a

fapientior illis, qui jam ceciderunt: time

Ínt eff

peccati aculeum , time concupifcentiae fibi«

lum; time pefltilentiae fomitem,

va

6. Si tibi nihil confcius fis, fili; gra-

tias mihi ex corde redde: nullus enim con-

tinens effe valet, nifi ego dederim,

Si veró cor tuum te reprchendat;

plorans plora, et lacrymae copiofae maxil-

las tuas rigent,

l Eg

m

fer

Dole , confundere : quam granditer

deliquifti, tam granditer p

E

Redi ad Patrem

oenitentiam age,

E

: t€ contritum mifericordi-

Utni

ter fu(cipiet.

f

Ex-

-

147

Pav

Exurge, et fine mora exurge:. projice

Ym

a te idolum, expelle foeminam,

m D

Hic opus, hic labor eft, inquies , fili:

verum Regnum Coelorum vim patitur, et

violenti rapiunt illud, Amen dico tibi: non

l

T

Q

extingues flammas, nifi ignem auferas.

fb k

Carnem afflige: ne nutrias illam delica-

al

f

(

tius, aut abundantius ; fentires enim illam

contumacem , et coutra aculeos illius cafti-

ymi, d

tatem tueri non poffes,

n bdc [/

Senfus omnes comprime: otium, ut

Nont,

peüem, fuge* granam poftula; Mariam

hist v

invoca.

Retro ultra ne refplc as : vetus fermen-

foritt

tum in animo ne amplius admittas; ut fis,

gt: lt

ficut effe debes, azymus et caftus.

Yiae (

R 7 7 727 87 97 837 97 94 97 857 F

ii

gM*

Capevrr XLII

nm du

De avavitió,

dnti

go filius hominis, non habui, ubi ca-

; maïh'

d

put reclinarem:

ego, fili, egenus

propter te factus fum , cum effem dives ; u

rami

Mi

meá inopiá tu dives efï'es.

Et fi tibi dicerem, fili? vade, vende

n

j

juttU*

omnia, quae habes, et da paupenbus ; cer-

te facere deberes,

3

Verum

l

n

348

—— —

4

f

Aerum tibi parco: aufleriora pro me

fervavi; tibi autem mitiora praecepi,

1 fux f

Humanum dico,. propter infirmita-

et vol

tem tuam; ne forte abeas triftis, ficut

fieria

ile juvcnis, que

Veratm,

m ad paupertatem voca-

w5 n

quatu

Audi igitur, fili: noli thefaurizare ti-

bi thefauros fuper terram ; non enim potes

(

mihi fervire, et mammonae,

i;!ace

tl

| li

Avaritiam, ut impiiffimum fcelus , fuge:

l

eft enim illa idolorum fervitus; eft om-

nium malorum radix,

fe pat

Divitiaefi affluant,

li cor apponere :

! &inc

0

fed econtra ex corde renuntia omnibus , quae

poflides , ita, ut temporalia , fi poffideantur .a

Bionne

te, te non poffideant; fed habeantur a te,

N

non ut congreges ea, verum ut diflribuas in

ET

tempore cpportuno.

fedftt

$1 vero divitiae non affluant, noli triffa-

N

ri, fed gaude: beati pauperes: habens ali-

n f

menta, et quibus tegaris j his contentus efto:

fetili

nhib intulifti in hunc mundum ; haud du-

; ülby

bium, quin nec aufferre quid poflis,

prtia,

Quo minus habes, eo liberior es, eo

expeditior, ad currendum poft me; in mor-

Nl

te mundum facilius relinques; in judicio

dpeit

minüs timebis, Non enim dicam tibi: vae

fifioy

tibi diviti; neque fic loquar: fili, recorda-

N

t r

re, quia recepifti bgnain vità tuàá,

*

2. Vo-

—— ÁÓÁ n

149

LT

2, Voco te, fili; refponde mih

Sae-

culo renuntiafti, me in partem haereditatis

)

Yfmi

lt

tuae fumpfi(ti: nonne famer vis dives fieri,

s Í

Q

et volens jam incidifti in laqueum , et de-

m W

fideria multa nociva, quae mergunt homi-

nes in perditionem ? Nonne aeftimafti ,

quaeftum effe- pietatem ?

trar t

il

D]

Quid quaeris in m'niílerio? Nonne

inp

lac et lanam, et non falut».m ovwm anme-

bis ?

NU

Refponde mihi , redde rationem. Non-

du

ne pauper eras in faeculo, et dives factus

es in clero ?

ppon f

Oves errabant

nummi parabantur -

"N

Jeantut

nonne oves reliquifti, et nummos traxiíti ?

ur d t

Numera oves

tuas ,

numera nmnum-

bug !

1nos: quid pro his, et quid non pro iftis

fecifti ?

Yi

Nonne parvuli petebant panem

et

[21H ]l

non fregiíti? dum poffe(fionibus tuis jam

"T0

fertilliffimis pinguedineimn prodigo labore

aud d

addebas, et cenfus tuos, cum omni dili-

J

gentia, multiplicabas.

E

Nonne animae infirmabantur, et non

jn m

afpexifti? dum pecora tua, cum omni at-

j

tentione , foveri curabas.

j;

Nonne lupus devorabat oves meas,

X(

et tu non latrafti? dum diü noctüque vi-

3

gila-

t

150

r

gilabas, ut non Gneres a fure p

Q5,

mum tuam,

x

erfodi dg-

dattati

|

qsim

Nonne templum meum in paupertate

(orduit? dum domus tua auro redundabat,

qVat

Nonne menfa mea deferta fuit? dum

[132]

tua negotiatoribus circumdabatur,

Nonne pauperes mei prae egeftate de-

m q

ninor

fecerunt ? dum arcae tuae nummis repleban-

tur,

| h, de

3. Quid cogitas? — Quid meditaris?

fxderïug

Nonne aítutias ad vendendum et acquiren-

(

dum?.Et non induílrias ad falvandum et

fütm

fanctificandum,

d f

Ubi eft cor tuum? Nonne ubi eít

li à

thefaurus tuus?

:

0Di

fl

W

(if

Nonne loculos habes: et me, non pro

m

i

.ïü!

gloria Patris, fed propter viliffimi pretii

&inem, trádis cuique petenti?

hí fi;ï

Nonne a populo tuo, non pietatem ,

fip t

fed debita

nec facras virtutes expoícis;

V,

cum imperio extorques ?

D

D

Nonne diviti parcis in tribunali et ca«

liil

thedra; ne fontem-hujus uberem tibi clau-

Qtlh,

das ?

V

as

Nonne tibi ipfi durus &s, victum et

Ài

veftitum decentem tibi recufans; non hu-

l; h

millitatis et mortificationis amore, fed ture

il*

piffumae cupiditatis ardore ?

.

Nonne diceris a popu

lo tuo hydropji-

CU$ ,

I req,l

m —

151

od

cus, femper bibens aurum, et nunquam

fatiatus ?

Sinus femper plenus, et nun-

pupeti

quam lactans ?

duntiy

Monerls, fili, et non vives: aurum

u du

avaritiae tuae aeruginatum relinques, et cla-

mabit contra te in nov.ffimo die,

Pret um fa rilegicrum, fanguis vidua-

duie d

rum et orphano^um. vita pauperum te in

[

confpectu meo accufabit: audies et irafcé-

ris, dentibus tuis fremes et tabefces ; de-

nelitri

fiderium tuum infanum peribit.

4cquuri

Clamabit etiam in hoc mundo aurum

mb

fuum contra te: fcandalum plebis meae ex

arcá tuà prodibit; et maledicet tibi popu-

EE

lus a vexationibus tuis liberatus, dicens:

o Paftor vorax! pecunia tua tecum fit in

monpt

perditionem.

J pf&

4. O Lazare quatriduane, jam foetens

in fepulchro divitiarum tuarum! Eece fleo

getat

fupra te: vide lacrymas meas, audi vocem

j d

qimneam,

Ecce praecipio tibi? veni foras, tolle

j d

lapidem,

frange arcam,

folve . vincula;

"

nolo, ut moriaris, fed ut convertams, et

vivas,

n d

Aurum tuum fparge,

et da pau per:-

yn l

bus: fac tibi amicos de mammonä iniqui-

( li

tatis; relinque turpe lucrum.

O ! qui Judam imitatus es in avaritid;

d

ne feqrnms illum, usque ad laqueum.

(

4

O avare

152

e———ÀÁ ——

RR

O avare! Q incircumcife corde et auri-

r

bus! Quamdiu Spiritui fancto refiftes ?

| Uf-

quequo dices: affer, affer?

: G»C:'".ï

dilv

np f

Forfan caftus es, fobrius es, doctus es,

bumilis es, pius es; et in illufione tuá te

Q

lii

[:i

funat

credis fanctum: verum avarus es, et peri-

bis ;

)orieris cum divite, et cum illo in

;)

RTpe

i

À

ipfemo fepelieris,-

t

aO

ä

um

U wuw. m

lo

ii

0tà

dcferti

De bonorum eccdlefiafticorum dispen-.

of

fatione,

(

Titt a

üi multun; dedi , multum quaeram ab

lii

?

eo, et cui multum commendavi,

bus. i

plus petam ab eo,

Q

Veniet una hora, quae nota eft mibi:

p *D':S

od

tunc apparebis coram me, fili, et de talen-

ï»bla ïvl

tis acceptis interrogabo te,

Ti

I

i^

l

Ecce tibi concredidi cenfüs et poffeffio-

nes, mihia fidelibus oblatas, ut Altari de-

Q

1 om

li

ferviens, de Altari vivas.,

)n

ld |

Verum càve, fili,

: abutaris - ifis,

pne de Altari luxurieris: vota funt fidelium,

Nütris

pretia peccatorum , patrimonia pauperum,

ufibus. Ecclefiafticis, et fiatribus juvandis

2 q fäïl

itum

tantum impendenda,

N

Sume

o B

15

D

TET

Sume igitur victui tuo decenti necefTa-

s? U

fid:

quod autem flatui tuo, honellae et

decenti fuflentationi fuperfluum eft

ne

Is

vane coníumas

ne, ad augendos conían-

ne Qul u

gumeos ;

familiaresque — tuos ,

adhibeas :

)

u

damnationem enim cum Anama et Saphuä

m t n

peraperea.

2. Quo ibitis ergo, et quo a facie meá

fugietis, vos, qui Ecclefiae facultates ad

luxum et vanitates profunditis ?

L

Quo ibitis, vos, qui de bonis meis

'

honorati inceditis, et mihi honorem non

defertis ?

J pnf'

Qui meretrxcm nitore i1n Reglo appa-

ratu ambulatis; qui in annulis et fuppel-

qeram

lectilibus aureis, altari meo plus fulgenti-

bus, gloriamini

mendifi

Qui in commeffationibus , et exquifitis

EH' [

potibus gaudetis; qui in cythara, lyrá et

jc t

tybia jucundamini; qui in cubilibus pre-

tiofis lafcivitis;

offefäo-

E

Qui in pigmentariis delectamini

qui

th 1

in omni deliciarum genere abundatis; qui

bona mea fic facitis fervire

in luxuriis

j

n

veftris.

TU

TU

Quo ibitis a facie med, quando nudi

et famelici

contra vos clamabunt:;

no-

uygndls

itrum fuit, quod effudiftis ; nobis crudeli-

5

ter

Á

154

——

Á

"

ter fubtraxiftis, quod inaniter expendittis:

Afl

non paviftis nos, nos occidiítis,

3. O Filii Heli! filii Belial! tauri pin-

gues obídentes me; audite me,

ï a

Dixerunt Judaei: non licet nobis pecu-

i

niam mittere in corbonam, quia pretium

Dd

fanguinis eft; et emerunt ex illà agrum, in

frlend

fepulturam peregrinorum,

h

Vosautem, inimicis meis pejores, de

fed gd

pretio fanguinis mei, vanitatem et volup-

|

tatem emitis ; et fic impenditis in fcandalum

f d

Chrift anorum , in mortem animarum , quod

Whlrl

datum eít vobisin fubfidium indigentium,

(

Aitan

Propter hoc, requiram gregem meum

de manu veftra; propter hoc , ceífare faciam

"y

v0os, ut ultra non pafcatis G-egem meum ,

nec amplius pafcatis vosmetipfos: liberato

eregem mcum de ore veítro, et non erit

ultra vobis 1n efcam.

O fii, fi multa habes de Altari : fi

vltra decent n viétum et veftitum : redde Ec-

l

clefiae, redde pauper:bus , qt

1352

&v

ipfis debes,

Recordare, te effe conftitutum fuper

familiam meam, ut des illi in tempore

tlud t

h»

tritici menfuram,

D

Memento tot Sanctorum , qui prae-

d

ceptum ,

fed

non . tantum adimplentes ,

NUn

fanctif-

— ——

155

Dd

fanctiffine et generofiffime fuperantes , non

folum faperflua, fed et neceflaria fua pau-

peribus difperferunt.,

fariy

Hi habent nunc thefauros in Coelo , ubi

!

neque aerugo, neque tinea demolitur ; ubi

lOpr "

fuies non errodmnt, nec furantur,

Hi habitant , non in fplendoribus terre-

i t

ia t

nis et Regiis, fed in aeternis Sandorum

fplendoribus,

*

Hi amicti funt, non purputa et byffo,

jetots

fed gloria, et fulgore perpetuo,

]erw

Hi 1nebnantur, non de fanguine uvae,

[ranl

fed ab ubertate domus meae,- et torrente

rum, d

voluptatis meae potantur,

I ia xll'

Quorum vides exitum converfationis ,

m f

imitare fidem,

ire ia

[l [ne

Wg. J p JANCHRE G. n TEGLARCERA V J

Irb [

T0f

C a rPUTt XLV

De Temperantia,

Vtar |

n

ili, ad quid venifti ? Certe , ut quae-

1 "

I.F

ras Regnum meum, caeterosque in

A

uj

illud trahas, et tandem cum ip

liquan.

(f

I)

do poffideas,

Verum, fili, Regnum meum non eft

j prä

efca et potus; neque intrabit in illud , qui

i

fecundum carnem vixerit.

j

6

Ita-

d

Itaque fobrius efto, et carnis curam

ne feceris in defideriis tuis.

nt:

&ut 1

O fili regni! fi fcires, quale fit Coe-

.W nam

lum, ad quod vocaris, et ad quod tendis;

certe ad terreftrium deliciarum contemptum

| ceret,

/

l

moveri non indigeres.

lt qu

Certe forderet tibi quam maxime tellus ,

J n t

et omnia concupifcibilia ejus; certe necefífi-

pirati

tates tuas vix ferens, ex corde clamares:

; Ímum

O ! utinam non indigerem commedere

4 tümoe

