W

orationes orans, propter hoe majus acci-

Ym

pias judicium.

Ü

^

BLL

j

^n

h

Sanctus, Sanctus, Sanctus fum, ego

wl 1

hm

Dominus Deus Sabaoth; pleni funt Coeli

IT

et terra gloriáà meà,

Ihninp:

Hofanna in Excelfis, mihi clamant

Angeli : Hofanna in terris, tu mihi dices,

i,

i

l

fili.

O quam magnum, quam fanctum;

J

Qs m

quam divinum officium tuum.

Redde, quod debes ; nulla unquam de-

Mxmitem

biti hujus particula te praetereat; redde,

QFüiS DUJ

quomodó debes ; fuo tempore, rité, atten-

b

*

&

é ac devoté debitum facrüam perfolve; ca.

l

ve, ne curfim, ne perfunctorié,

IY

"R

-

Spiritus promptus eft, fili, caro

Wt fx:'gu'(

lt

autem infirma, l1gitur aate orationem prae-

para animam tuam, et noli effe quafi ho-

n

:N

w f

«

mo, qui tentat Deum,

l

Imaginetioni tuae per vatia

vagati

Tins 1

affuetae, fraenum , per aliquam confidera-

j

Dif'imn'

l Vr 1

M

tionem, inj'ce,

Cor tuum a fterrenis ad Coeleftia, ab

] p

ad

exterioribus

interiora, ad Meipfum

j

erige,

! ü*.uum !

^. Afpice citharaedos; antequam citha-

L

Mttd.

rizent,

— d —

103

lle fpir

rizent, inílrumenti chordas praeviá - dis-

pofiione componunt :

alias nil nifi confu-

ye honort

fum et obfirepentem fonum daturas.

, It lg

Sic mentem tuam compone

Dic co-

A d

eitationibus inanibus et alienis :

manete

hic, donec oraveroj ubi opus Dei imple-

vero, fi indigeam vobis, iterum vos af-

li, q

fumaim.,

L MU

ii

Eu

Dic affectibus tui:: venite, exultem

j duntd

Domino; venite, jabilemus Deo Salutari

noftro; venite, adoremus,

mrh[ d [

M

3. Intuere me praefentem ; et fub

| funcun,

Oculis meis ,

ima cordis

penetrantibt

Mirifterium tuum imple; ficut fervus, fub

ynquam b

oculis Domini fui; ficut ancilla, fub oculis

TIMIU

dominae fuae

lte

[

Recordare , quia Dominus auflerus

OIVEo t

fum, maledicens illi, qui facit ogm

i

i

fil j (

um neghgenter.

Hetpicej3quá. reverentià miniflri cum

nem p

qu&h l

Regibus fuis tractent,

Et ego, fili, fum Rex regnm, Do-

minus dommanti um: ettu, cum Officium

agul

N-

eid

Divinum pe:folvis, mecum , tanq

nifler meus et hoiminum

I"qu 4iQOr ,

üe

de re-

0131 Zb

gravilimis omnium negotis ag

miiione peccatorum, de juílificatone ani-

Val

Inacuim

de gratià, de falute,

le gloriá

aeterná,

H['M

E

Et

j

4

104

fhtot, d

Et tu auderes, in tanta et tam fanctá

orà vt

operatione, animum tuum ad alia diver-

tere; caufam adeó grandem, celerioribus

sb

r o

verbis, fümmis labiis, hàic et hàc oculos

conjieiens, tractare: dum laudant Angeli,

um

adorant Dominationes, tremunt poteflates,

Do

'Time,

fili, juflitiam meam;: expa-

Wij o

fce vultum. meum.

Princeps impune

Vil

Is

non contemnitur, multó minüs Deus.

tittpreg

f est

4. Scio. quidem, quod, ficut folium,

quod vento rapitur, fic animus hominis

o

levi flatu ab . attentione facilé dimovetur,

T T.

et diílractus aberrat, nifi cauté revocetur,

[! hl,

NU

Idcirco, fili, vigilare debes in ora-

tione, et paíffim te excitare,

NUA k

Attende igitur, quantüm potes,r ad

fenfum verborum; ut affectum moveas ad

faporem et guitum,

- Gloriam Trinitati, in fipe pfalmorum,

l(

toto aninui fenfu pronuntia: fic revocabitur

animus, fic renovabitur,

accendeturque

.

aV

mnegis.

1

Memorare, te opus Angelorum pera-

Wyet

)l

J

gere? crede, te cum illis ante thronum mes

(1

um ílare3 et cum illis adora, lauda, bene-

Va

a

w-"l Tu

dic, ama,

|

EUR

Finge te in horto oelivarum mecum

| Qu

orare; et fi ad foporem animus tuus tra-

.

hatur,

s um

103

tim f i

hatur, audi me: non potui(ti, fili, unà

du u

horà vigilare mecum: vigila, et ora.

CCit

)

$. Domine, non poffum quidem d:ce.

hie od

re Dominus Jeíus, nit in Spiritu. Sancto;

f 1n"]'

quomodó poífem orare, fine gratid tuá?

DOLCLU

Doce m igitur orace; labia mea'tu ipfe

2 C

aperi; et os ineum annuntiabit laudem tuam

] xmln

Emitte Spiritum tuum, Spiritum oratio-

Bu

nis et precum ; ut non fiam in conípectu tuo ,

x folim

ficut aes (onans, et cymbalum tinniens,

(5 domin

Domin , vis et jubes, ut laudet te ani-

ülff gaft,

ma mea, et píallam tibi, quamdiu fuero, Da

revoedi

mihi, quod jubes, et jube, quod vis,

s m (*

GU

J rA )aSnmR Ja rh )R

pOTDSa :

nl

ghà

CAaAPrPuT XXXI

l

Ipor

f

De Officiéis publiéicis

LX

mdeï[j

1

!

j

ave ad Sanctuarium mesm, fili: vi-

I.P

deat te populus meus paventem, et

n p

páveat ipfe,

rw r.

Sanctuzrium meum eít, fili, non tu-

. u

um.

Tu quidem in eo præüdes v1f1b111ter,

fed ego realiter,

ett

'Tu ibi es facerdos , et paflor fuper po-

n f

$

pulum;

hawh

166

Ü

pulum: fed nihilominus fub oculis meis

(

pulvis et lutum.

tgm.'

qun h

Tu jus habes, ut intres et accedes;

m v

fed tamen indignus es tanto munere, et

forfan ovibus tuis indignior.

firdür !

Locus ifte terribilis eft, fili: Domus

Dei eft, et porta Coeli. Time ergo, quando

T

D.

ingrederis ; et tremore concutiantur offa tua,

[f

2. Vide qualem caritatem dedi tibi, ut

m

facerdos meus nomineris, et fis,

j

Grandis et praecelfa dignitas tua, fili :

dem j

verumtamen ipía te non fanctificabit; fed

.

l

tu debes illam fanctificare,

N

f o

Honorifica igitur Miniflerium tuum:

0V5 n

Dus &

cuftodi praecepta et caeremonias, quas ego

mandavi tibi, ut facias,

]ota unum, aut

f

unus apex non praetereat, donec omnia fiant,

M

W

Dum celebras, dum Divina ofüicia per-

eü, q

agis,; dum — Sacramenta mini(lras, videat

LT

!

et mirétur populus reverentiam , et decen-

k

tiam tuam in cultu meo, et fic ad pieta-

Ti

iem exceitetur,

! Q d

Nil in fitu, in motu , in inceffu, in

voce appareat, nifi modeftiá, gravitate ,

d

"ütet

humilitate, dignitate et religione plenum,

|

A a

Ex abundantia fanctiflimae mentis , 0me

1

At

niain exteriori corporis habitu dirigantur.

O fi

e——

ie7

Qeujis nj

- Ohfbaberes Joannis Baptiftae fanttita-

tem 1 O fi populus videret fac:em tuam, tan-

et atl

quaim faciem Angeli, ficut olim in. Stepha-

no vifa eíit! Qualiter Myfleria mea vene-

munt , «

raretur, et coleret!

l: Durs

3. Vos autem nef:ndi facerdotes, qui

defpicitis menfam meam, et Sanctuarium

m quanäa

Yur o

meum ; qui per audaciam frontis, levita-

fem oculorum, arrogantiam greffuum, in-

li fj t

curiam rituum, celeritatem facrificiorum ,

$

plebem meam fcandalizatis ; quousque tan-

T.

dem inhonorabitis me ?

fcdit; 1

Quousque fidem et pietatem populi

mei

conculcabitis ?

Quousque clamabunt

m fot.

oves meae, in indignatione fuá: ubi eít

Deus eorum?

T I

n, ?

*

Ergone credibile eft, quod ipfe füper

wnia f

Altare eorum defcendat ?

*

Ergone credibile

eít, quod iiios, qui tem

jf

plum fuum viola-

j yjdöï&'

verint, difperdat ?

at detth

Depone :celeítos illos , protector meus

a p

Domine,. Veniant faper illos maiedictiones,

quae fuper Nadab et Abiu ceciderunt.

elu, !

Egrediatur ignis de tabernsculo tuo, et

f

:

Al

&

devoret e0$5 et moriantur coram te, Fi-

j

;

Uf

dem auferunt viventes ; fidem adílruant

morientes,

*

j m

atl

0f

E 6

Ca-

E AT

Yof$

OT

g 57572

Üg

E

C 4P»vumr XXXH

) E

De curá Ecclefiarum &t altarium.

yutr m

tenf, w

fe; utill

u

elus domiüs Patris mei comedit me*:

lw m

quia diligo eum: fi tu me diligis,

t pres

fii; dilige decorem domüs meae.

Afpice ,

quomodó homines feipfos

qui qun

&* (X.xl

amantes curent de domibus fuis, de men(3,

de cubicülis, de lectis, de veftibus.

(l

n

Afpice, qualis in domibus nitor et or-

d Q

natus; qualis in menfis munditia.et appa-

friiy!

ratus; qualis in cubiculis, in lectis, in ve-

Cognolt

ftibus fumptuofitas,

lii

Afpice ,

quomodó matres filiis fuis

Wi nj

provideant, ut in omnibus mundi fint, et

rutilantes.

| h!

M t

Et tu, fili, patereris, ut dilecti tui

Quindtg

domus, quafi fpelunca latronum , immunda,

Qon lg

ruinofa, neglecta remaneret ?

UT

Et tu ferres, ut Altare meum, thala-

!u

mus fponfi animae tuae , thronus Regis tui ,

l mü, d

ara, in qua quotidie Agnus innocens pro te

immolatur, fordida eflet et pannofa ?

| uf

Ettutollerares va(a Sanctuarit eíTe fqual-

li

lida, pulvere et aerügine obícurata ?

'hrobr

Érubefcant et confundantur, qui talia

DN

per incuriam fuam permittunt,

:

O

—

g r

109

-UR d-

O generatio incredula ! Quamdlh a

pw-!

vos ero ? Quamdiu vos patiar ?

d

]

2, Ego fum Deus, et non eft alius

praeter me, In caritate meá ad homines def-

Ui

cendi, ut converfarer et conviverem cum ip-

omedt n

fis; ut illis mederer, auxiliarer, et omnia

dona mea liberaliffime difpenfarem: ipfi au-

fte d

É

tem fprevernunt me, factus fum apud ipíos,

quafi mendicus et pauper.

ne ff

[udica, fili, inter me et inter ipfos,

, ln

Dus,

Quid eft , quod debui facere ipfis , et non fc-

nitgr t d

ci? Quideit, quod debeani facere, et non

TE

faciam? Ifli veró mei oblivifcuntur, me non

li, n

cognofcunt, me contemnunt,

Ifti homines, unanimes, duces m"äi,.

As f

noti mei, qui fimul mecum dulces capiunt

j fnt,

cibos! quinimó , obítupefcite Coeli fuper

hoc, et portae ejus defolainini vehementer !

if t

quandoque factus fum apud ipfos vermis et:

mund

non homo, opprobrium hominum, et ab-

jectio plebts,

l, t

Panes meos non curaverunt facerdotes

lcgfi li

mei , et corrupti funt; vermibus fcatuerunt,

?

;Jn l

naufeam moverunt, et ego receífi coactus.,

/

.Vide, fili, fi eft opprobrium, ficut

'Z'C

fqm(-

opprobrium meumt: talia.paífus fum in do-

i

mo eorum, quos diligebam.

"u

3. O filil Meliora de te confido:

1

fide-

119

fidelior eris,

reverentlor et grattor erga

tlas fint

me,

l: o

Perlufirabis domum meam ; fordes ejus

veleme

T a f

abfterges , ruinas ejus reftaurari curabxs Ore

natui ejus, pro poffe tuo, provuiebzs. Al-

( p

faria mea confiderabis; linteis munditiam,

|rte

velis et veftimentis inteoritatem et honefílae

[-—

3

tem, facrae. fuppellectilà nitorem reftitui

meum t

providebis,

«5 mi

Vafa Sanctuarii mei attenté confpicies,

$1

expumabxs, decenter obteges, atque accu-

Modbis

raté recondes. Panes meos frequenter reno-

honore

vabis, et cum decore attentiüs fervabis.

(Ie5, et

Confido filij Zelo domus meae arde-

&ternit

bis, et fitemplo meo non poffis gloriam et

)

L

divitias conferre, faltem munditiam et mto-

fs m

rem praeftabls.

ant, p

l

PU SVIUINTINVINVC NDUPSCIPSUASTUPUZPUPUANV^

ÀQ i

lts u

Carvur XXXII

*L H ral-

De Zelo anámarum,

& U

]

l.

'go Dominus uelator fum animarum,

fnt ;

Ipfas ad imaginem et fimilitudi-

b

nem meam creavi; de Coelo defcendi , ut

n

illas quaererem , et falvas facerem, quae

lurina

perm ant,

l

Ipfas docui, illuminavi, fanctificavi :

aï

illas

ïtm,

rÁ um

iif

E

illas fangmine meo emi, defponfavi, ab-

lui:

omnia ad . earum falutem ordinavi :

Ti

n

t

vehementifümé cupio, nt tandem de ma-

curabis t

nu mea Regnum decoris, et d:adema fpe-

ii d

ciei accipiant, Ecce, quomodo amo càs!

muntiti

lgitur, fili, da mihi animas, caetera

et hond

tolle tib:.

Adjutor meus es: cooperare

r r

mecum totis viribus illarum faluti; trahe

eas ad me.

Ti

Si hoc feceris, cor meum gaudio ine-

at Q

briabis; Angelos meos laetificabis; duplici

gentet t

honore dignus eris; te ipfum [alvum fa-

(endtis

cies, et fulgebis quafi ftella in perpetuas

n at

aeternitatcs,

doram d

2. Si animae falventur , torrente volup-

m du

fatis meae potabuntur in aeternum: fi pe-

reant, pars illoram erit in perpetuum in

flagno ardenti igne et fulphure; ubi erit

AM

fletus et firidor dentium,

O fili! fi fcires, quantum opus fit mi-

[

hi in falute animarum cooperati ! Omnium

eft Divinorum Diviniffimum,

j f

Ego feci Coelum et terram : et qui

mimzrum-

falvat animas, terram mutat in Coelum,

j

Ego in Coelo accendi luminaria mag-

'Cndr, D

na: qui Veró ens, qui in errore funt, il-

luminat, lumina clariora accendit,

! qüdv

Ego hominem feci: qui veró illum

j

falvat, juftum eum reddit, mihique gra-

jl

tum,

Vide,

YX

s

n

112

Vide'; fli, quantüm te diligaä;ï Tibi -

animas

falvandi

—ï fheftomt

pcteflatem . conferendo ,

( animiru

tibi majora faciendi poteflatem tribuo.

.

(

3. Numquid ergo tantá poteftate prae-

Tunt m

ditus, tanto miniflerio infignis,: te adhuc

quisin!

implicares negotiis faecularibus, terrenis

timas !

vanitatibus ?

QUi

Abjice, fili, omnem aliam follicitu-

[ ftos

dinem: unum tibi fit negotium ; mihi in

&oum ec

lucro animarum fawulari.

bonorum

Servus meus es; quidquid habes, mihi

É

habes, quidquid potes, mihi potes.

tuné, a

Perge in nomine meo; doce, evange-

nl

A

n

iuiliid

liza, converte,

quaere, fufcipe,

fana ,

perfice, falva animas: ad hoc miffus es,

tfiper

0 ]

hoc fac; impende et fuperimpende te pro

-

animabus,

[y

m

N

4. Amas me, fili? Ottende mihi di-

lectionem tuam ex operibus,

mnu* [

3À

«

Qui miferetur pauperis, mei mifere-

tur: qui dat pauperi, mihi dat: qui uni

hi

It

ex minimis melis

benefacit, mihi þene-

j

facit.

T.

uNX

Q

Q

Quantum ergo mihi munus praeíta-

mf, m

bis, fi animabus a me .redemptis falutem

* Cor

procures!

Àm

Animarum falus utique multó plus eft,

quam efca pauperi data.

Warim

qualem tibi meritorum

t e

5.. AMpice ;

thée.

M eir

—l —

I13

LWI ,I

thefaurum thefaurizabis in. Coelo

fi faluti

onfrendt

animarum incumbas

[ buO.

Qui dat calicem aquae frigidae in no-

tefate n

mine meo, non perdet mercedem fuam:

fe adbi

qualisigitur erit merces tua, fi tu mihi das

animas !

B N (

Qui fcandalizat fratrem, ipfius delicti

m fl

fit reus: et tu, fi falvaveris hcmines, fies

m njij

eorum converfionis, fanctitatis, et omnium

bonorum ocperum particeps.

hb 1

6. Praedica ergo verbum ; iníta oppor-

0t$,

tuné, argue, obfecra, increpa in ormni

EL

patiéntid et doctriná, ut.animas falves :

1

et fuper oinnta bona mea te conftituam,

rnïl 8 8l

Q!

Y

fi vel unaüm animam falvare pof-

fes: nonne deberes te pro ipfa tradere, fi

7

» p

cut ego meipfum trad:di pro. te? Quonto

'magis, cum plures falvare poflüis,

ebe

ad eas f2lvandas vehementi zeio accenidi,

s ia

O fli! num patieris perire in íciertiá

qdl u

tuá fratrem, pro quo mortuus fum?

y

Ecce, Diabolus non dormit, fed, fi-

cut leo rugiens, fe'npex circuit ,

vt h T£^

T.

tur

Anactet,

perdat, devoret: et tu intc-

1 lem

rea

ormires, manus confereres, fileres!

Amen, amen dico tibi :

fi de ovium

PHJS :f?

mearum íalute non fis folicitus, fanguis

earum clamabit

?d me de terra, et fangui-

L

nem earum de manu tuà requlram.

p

d-

s

114

——

V£VUPNSIUUUSU UPU ^I

T

edneren

CarvuT. XXXIV

No

firmum

De catechizandis parvulis,

T5 JaCeft

Ea

range, fili, parvulis panem : ifli prae

lm pue

28 g

caeteris. funt mihi cari

et dilecti,

TX

Adduc eos ad me; talium enim eít Reg-

let: o

num Coelorum

! des n

Ex infantibus bene enutritis et edu-

) pumo

catis, fit populus fortis et honeftus; ex

füderun

infan:ibus bene in(tructis et timoratis, pro-

Sic

dit (ocietas Fidelium , et populus Sancto-

rum,

d ERL

f uem

Sicut meffis pende

a femine :

1ta

füite

fanctificatio hominum a primitiva inflitu-

b*.h |

tione,

$*

Semina, fili, ut metas: femen pieta-

Qdb

tis, et fancti timoris mitte in corda puero-

li, |

m 1, illud frequentis rore exhortationis

]

Atolen

im5 gecminans germinabit, et dabit fru-

LUE

(ïm'n in tempore fuo.

1

M

Mollia funt, ficut cera ,

infantium

Ut Qu

corda; formam , quam volueris, facilé fuf-

cipieat,

impmmc ergo. illis. fanctimoniae

m qll

CUR

foisiam, et manebit,

l

2. Non paudeat te,

fili, effe ficut par-

li et

li

L

Q et

vulus in medio ean:m, et qmü nutriX ,

b

Tf c,r

Wi

quae fovet filios f:05; non enim me pu-

duit

—ÀÓdá —

115

duit effe hominem inter homines, uvut te

redimerem,

Non puduit Paulum fieri infirmis ir-

u

firmum: omnibus omnia factus eft, ut om-

rtuli,

nes faceret falvos,

Eliam et Ehfaeum 1mitare.

Ut fp.tí

; li

uf

tum puero communicarent, non veriti funt

| et dl

juxta parvitatem pueri membra fua contra-

nd

h

bere; os fuper os, manus fuper manus,

pedes fuper pedes coaptando apponere; ita,

TL

fe puero conformando , fpmtum vitae in-

thu [

fuderunt,

FH P

n

Sic et tu, licet fc1entla eminens, non

JJ) »ill )

dedigneris ad puerorum et rudium captom

te demittere: ut illis gratiae Spiritum in-

QUH

Ípires, et folidam eícam nondum ferenti-

ya iil

bus lac apponas, ut crefcant in falutem,

3. O piffime [efu! quis ultra vere-

men Dfe

cundabituc effe bumilis apud parvrlos, quan-

r p

do tu, qui Deus es, usque ad puerorum

j0f Afl

amplexus brachia tua manfuetus inclinas,

db t

atque circumligas ?

Da mihi aliquem,

1f

qui fpiritualis fit;

n

FU

qui quaerat, non, quae fua funt, fed quae

foeip

tui; qui totus fit caritate,

humilifate et

ii

IME

pietate repletus: iíle mteihge ; quam bo-

nuin et quam jucundum,

quam neceffari-

jat p

um et gloriofum fit fe 1impendere fanctae

nur

li

Àj

inflitutioni parvulürum,

pe p

f

4. Nau-

116

—

4. Naufe;

at quidem, fili,

anima fu-

fit n

perborum fuper ifto munere: pereuntibus

u

enim ítsltitia eft; fed fanctis miniftris,

T

Dei virtus eft.

ti; f

Y

Quid enm majus eft, 'quam animas

—— —

, f a

iluminare, fanctificare, perficere, falva-

Pl

re?

ld

þl tær

Et quandonzm magis illuminantur,

m

m

i ln

fanctificantur , perficiuntur, falvantur , nifi

cum parvuli edocentur ?

[

Q ew

Saepius for(an, fili,-ex cathedrá fan-

r

Cta intonuifli: et quot convertiíti ? Magni-

ficentius operatus es, quam cum infanti-

IH

bus: fed quis fructus? Semen cecidit fu-

W ore

pra petram , et natu

(noice

bebat humorem,

m arui-t; quia qon ha-

Vili

S

emina, filij fuper bonam terram,

I'WA

fuper corda adhuc innocentia,

Simplicitas

'

U

fua erit quidem lampas contempta apud

1 Qu

cogitatones divitum: íed femen orietur,

T

faciet. fructum. centuplum ; et quod femi-

«. l QOtree

naveris in humilitate, in exulta

rf

i

tionþ me-

I!

ifv.kst

lür,

tes,

0. t

5. Doce nergo parvulos, et do&e fre-

quenter, Ne aita, ne plura dixeris; fed

$

1 QQnfo

pauca, fed obvia, fed ad captum aceome

n

V, g

idara, fed lucida, fed faepius et varié

repetita,

"n m

Rl

Ne dominanter nimis; fed fuaviter,

; ma; 4

fed amanter, qiü duri ünt, et rebelles:

ne

Ó P

117

ne n:mt!s familialiter

j At

fed paterné; ne jo-

p

culariter, fed mode(le et religiofé.

n

$ mir.

A

Ne doctrinam et praecepta fola expo-

nas; fed exempla et motiva trade.

Venerentur te, timeant te, diligant

l'h"] t

fic verba tua mol-

NVv H

"rar M

te, te audire gaudeant:

lita fuper oleum, fient jacula, quae cordi

d

Vdr'h[y L.

femel infixa manebunt

Nec tibi tantum cura fit de in(tructi-

at

lil

one eornm: et quid fcientia, fine moribus?

Atf

Accursté erzo vigila fuper vitam eorum.

108

com 1

F

Pluries in anno congrega pufillum tu-

et vultum

] ('C.UA[ i

um gregen,

jus diligenter

a:noíce,

*

qu nos

Comefï'oneq parvulorum audi: inter-

m terri.

roga 605j

idebis faepius malitiam aetatem

Sunplt

praevem(fe, et vix natis quandoque frae-

nis opus effe,

p g

q

rie

Tune fraena mittes, et impetus ma-

1

( li

lus coercebitur; ferpens adhuc parvus in-

atione 9*

terficietur, Pietatem in loco vitiorum plan-

fabis; oratione rigabis , et crefcet,

[ (l 1

i

$1 veró affidué non atïcndcr;s*, nec

fyorfs, ^

in .confeffione pueros audieris; orientur

UEL

qum

fpinae, afcendent,

fnffocabunt omne bo-

;d'

num femen; et üc in tempore meffis non

invenientur, nifi zizania in fafciculos alli-

Ja

ganda, ad combuxendum.

l'/lbedeï -

[j

Ca-

118

—— m

[9.- 419 019 4]9. 419 419 . 015 - 0 9.5

—

ia a

ff d

m

|

1

1

(IAIPUT XXXV

0

j t

De pauperibus et vudibus eru-

ag

diendis,

3 xlïeq

n eft perfonarum acceptio apud

Ya

Q m

No

me, filie animae meae funt; om-

i

Ó

l

nes fangeine meo fuünt redemptac.

Non eft dives et pauper in confpectu

Át, n

üws (

meo: utrumnuc eadem manet aeternitas ;

)

1

-ih

eadem gloria, fi falventurj eadem damina-

3 ('ER [

tio, fi pereant.

W

Eundem Patrem habent in Coelis, eam-

RE

V[f

dem Ecclefiam matrem in terris, eandem

u

u

efcam fpiritualem in Sacrainentis.

Quinimo pauperibus evangelizare mi-

11

fit me Pater meus

tu, fili, ad. 1dem opus

| u

Aa'l

miffus es

vide igitur, ut minifterium tu-

BU

um impleas.

Qurr]

1

verum

2. Concionaris , catechizas :

In

nonne funt plurimi, qui a calore.tuo ab-

"

[

I

dv

fconduntur,

E: gïd(ïnl

Nonne plures de ovibus tuis, in pau-

I

pertatis fordibus et vitiis affinibus haerent,

Q

1]

fine inftructione ?

l:

UXJ'Wf

Nonne multi fmt, qui nimio pudore

In

affecti, prae inopiá fuá , prae veftium de-

Mi

n

centium defectu , in Eccleüa comparere

Yi

non

MÉ n

119

d

non &udent,

effe ?

'neque infiructionibus inter-

u

Nonne pliärcs, ]Jr'a:e fuà in fylvis aut

remotioribus agris a templo diftantià, aut

| n

prae pecorum curá, ad officia Divina con-

venire non valent: ficque rudes plane re-

i

manent et acrefles, in fuis teneb

;

1

7

coecá ignorantiae nocte ?

ris, et

fünt; d

Paflor, quid de iítis ovibus? Prae-

i

: ege

dico, inquis, catechizo, accedant, et au-

dient, O fili! non invenio opera tua plena;

gefemit

m i

Apoftolis meis non dixi tantüm : do-

cete ; fe

d ite

g

et docete, Et tibi dico, fili:

exi- in. vias et fepes : debiles, coecos,

od at

; end

claudos inquire, voca, compelle intrare $

ut impleatur domus mea coeleílis,

]

frar P

3. Sed moneo ,. inquis,

ut accedant,

jdem (j

et audiant, — Fili, num fufficit paftori , cla-

lerium V

mare ad oves errantes! Non fané: (ed

currit, donec inveniat eas,

U

Eco paítor bonus, dum fui in mun-

«.lo ?

-

do, tales oves non exfpectavi tantum ; fed

et ardenter quaefivi per deferta,

n

Temetipfum, fili, non ext(pectavi , fed

: Jgatl

quaefivi: et fi te prior non requifiiffem , et

reduxiffem, ubi eífes ?

] pudm'e

I^go ad puteum Samaritanae perrexi : ibi

i;um b

€atechizavi, ibi evangelizavi eam.

,mpa(ff [

Vide, quomodà Apoítoli mei per vi-

n

05 ,

126

o n

cos, cafas, mapalia agreftia, deferta loca

En

pertranfierunt ,

doctrinae veritatem , lucem

gt

gratiae, pacis benedictionem ommbus in-

PITTUT

| DOUS ,. Y

pertiendo,

Vide, quomodó Bor*omeus, Salefi-

us per loca praerupta et invia, quafi rep-

E—

tantes

1verunt

ut ad inaccelos populos

|

et pauperibus evangelizarent,

(

pert.n gerent,

4. Curre et tu, fili, curre ad oves

D

longinquas, et audient vocem tuam.

Vifita eas, ficut ego vifitavi oriens ex

alto, illuminare bis, qui in tenebris, et

h Vy

in umbra mortis fedebant:

congrega eas,

V(m

ut des illis fpeciolen

efcam in tempore

|

| hr et h

opportuno.,

|

Tue

$1 nimius fit.grex tuus, ita ut fingu-

lt g

lis ovibus ignaris non pofïïs fpecialiter

J

Sm

auxilia fanctae doctrinae ferre

cura, ut

Á

Rünem

per (apientiores, prudm iores et doctiores

3H"UPM

Oves, ignarae erudiantur,

Q [f

Et tu ipfe fuper omnia intende et vi-

lm

gila, rationem frequenter expofce, et non

Ptmfym

quiefcas, donec cognoveris, eas in. lumine

et fanctitate ambulare, inflructas et pias

Titüs Pgt[

eífe,

4i A

Magnus labor, inquies forfan: qvid

JPOH ob

eft, quod loqueris, fili ? Ceffa conqueri,

ts

conhderaus meis et Sanc"tomm meorum pró

aW

faiute animarum laboribus,

UW

Eru-

—j du

deferia )

Eruübefce Sidon, ait mare ; et fi caufar

em, lt

quaeris, audi quare? pro modicá praebendá

ymnibis

lenga via curritur;.et pro pretiofiffimis ani--

mabus ,. vix.femel pes-a terrà levatur. -

ey, M

G-

L aBeg a

Cs

(

—

)

jq

W

Caru-m XXXVI

[fe HJ Q

De graedicatione verbi- Divini,

t

Ti

ae tibi, fili ,. fi non evangelizaveris !'

j

Clama, ne ceffes : quafi tüba exalta:

g

;

(

vocem tuádr ,.et annuntia populo meo fce--

»t

f

T

lera et peccata eorum..

Voca eos ad poeniteátiam; dóce eos-

"T

férvare omnia;. quaecumque mandavi eis,

$i non annuntiaveris, et. pereant ; fan-

:fg

fJJ

guinem eorum de manu tuà requiram ; fi:

annuntzaverzs, et.non famant* tu animam'

' U(MO

tüam liberafti.

pl d

L;oquere; loquere de teftímoniis meis in:

CP eu

confpectu Regum ipforum, et non confun-

I('mwe

daris: non: enim tu-es , qui loquerts, fed Spi--

ritus Patris mei,.qui loquitur in te.

35 etp

2; Audifli. prabccptum flli: vae tibi,

:ri

fi.non. obediveris/!

! peenas dabls in mtentw

at !

anqnma

aeterhas, cumr venero judicare,-

m p

Audifti, quale fit Minifterium tibi com«

miffum; vide, quam fubhme fit, Dei coad-

ii

jutos:

122

I—ÀdÓüe—E

jutor conftitutus es ; pro ipfo legatione fun-

h

geris, tanquam Deo exhortante per te.-

mi; K,

Per te , quafi per aquaeductum , verbum

gt

fuum emittit; gratias fuas, et merita di- .

à n

flribuit,

b

Et tu ad praeceptum fam rigorofum, et

yentee

fam henorificum. implendum, piger effes!

& f

Per Sabbata et Neomenias , per Dorminicos

hiity

et feftos dies labia claufa teneres! Abfit,

fili, a^fit: praedicá verbum , praedica affi-

N

dué.

( y

Non de folo pane vivit homo, fed de

Trifiés 1

Dl

omn! verbo , quod procedit de ore meo : da

fequ

panem hunc de Coelo defcendentem ovibus

Q

tibi commiflis, ut non moriantur; da fre-

mi (dt

Ton féni

quenter, ut crefcant et roborentur.

3. Prius feci, deinde docui: fic prae-

lm ito

I

dicavi, fili. Fac igitur prius, ut gregis mei

forma factus, 3pfum ex animo pakaa-

od

Optimá erit praedicatio, in quà dices

fs Wt

ad oves meas,

plus exemplis, quam verbis?

dU

imitatores inei eflote, ficut et ego Chrifti 5

$.T

ambulate

ficut habetis formam noflram,

Hmïe

Qualiter virtutes commendare poteris ,

redies

fi ipfis careas? Quomodó vitia. refecabis ,

Wlam

fi in ipfis vivas? Sanctus, caftus, fobrius,

li

juftus, mifericors, pius efto, fi vis caete-

Vg

ros tales reddere,

l(ud um w

AA

h

Non

u—Ó —

123

atiott

Non confundant fermonem tuüm opera

L per t

tua; ne, cum in Ecclefid loqueris , tacitus

nm, verhua

quilibet refj pondeat: curergo haec, quae dm-

t ml

cis, ipfe non facis?

4. Non in perfuafibilibus humanae fa-

lgomfum, i

pientiae verbis, fed in virtute Det praedi-

r d

ca,

fiti

Non mifi te, ut mirentur te;

er Dcmm

fed ut per te convertantur ad me,

Yeres j

Non fermones prurientes auribus , fed

P N /

cotda penetrantes edidiego , dum inter ho-

0mo, i

mines verfarer; abnega temetlpfum, fili,

et fequere me,

ore m

mfem (ui

Quaere gloriam meam, quaere proxi-

j d

mi falutem: nil dicas, quod ad hos fines

n Uf

non tendat; nib proferas, quod vulgi cap-

i rle

tum exccdat.

Praedicas , ut audiaris et intelligaris ;

(!Ngnlï

qicas

non ut fonum inanem edas: devita ergo pro«

; qu df

nà

fanas vocum novitates, et oppofmones falfa

m prblï

nominis fcientiae,

iil

Chr

$. Ego fum, qui doceo. manus ad prae-

ngnram.

lum,

et dlgrtos ad bellum

* ne wltur cum

poml*

praedlcanoms gladio pugnare pracfumas,

rgfe(äbln

nifi a me didiceris.

invoca me, et

ü) filfy

Difce per orationem :

veniet in te Spiritus fapientiae,

Difce per

Hu [ d

fludium:

fcrutare fcrxpturas, ibi xnvemes

jacula,

Accipe de doctrind meà

quod^ ex-

N

F

ponas

ni; 4

ponas in Ecclefia: nor enim ex-te annun-

txabxs eis ,

fed ex me,

merceda

N

v

I

Imple ergo cor tuum eloquiis meis , ut

&n o

. ex abundantid cordis os loquatur,

fmdüs

Difce, priusquam doceas : alioquin eris

$d

nubes fine aquá, et ubera. atentia porriges,

um g

6. Cum cathedram afcenfurus es, cogi«

fin df

ta me efTe praefentem, me Verbum Eter-

fuati

F

num voce tua uti, ad falvandas animas,

t boni

Sic, quafi unum mecum. effes , cum

fpiritu méo , cum caritate meá, cum pote-

r

hl.c

s

ftate mea, loquere, quae decent fanam do-

Crinam,

ünem )

WWmin?

Ne vane tibi complaceas, fi fermo cur-

! Mitntii

rat: ne nimium confundaris, finon currat,

l

V

Nil vales fine gratia mea; omnem ergo

L

fucceífum mihi tribue, omnemque def;dum

me: ffx

cum humliatione tibi imputa.,

Tlmq

Quantumlibet bene praedicaveris , quid

egifti? Plantafli, rigafti? ego folus incre-

Vefli, |

Yi

mentum do. Roga ergo me, ut fructum ex

labore tuo educam.

nep DOI]

ca!'lmus

7. Nec concidas ammo, fili, fi exiguus

ii i

- fructus ex concionibus tuis fequatur : curam

(

a te exigo, non curationem,

LUE

$i pacem tuam bomines non fufcepe-

Wf q

P

tint ;

—áÀBdÁ —

i

rint; ad te revertetur, et non ,p'erdct'.

Lt atb

mercedem fuam,.

Ne itaque praedicare definas, quia .fru—'

s sl

€tum non vides: (aepius abífconditi funt

h,

fructus, et non apparent.

ii us

Si deinde-per centum conciones unam

a r

tantum mihi animam lucrareris; nonne mul-

'

, 0

tum effet ? Tanti enim valet una anima,

hn D

quanti fanguis meus , quem pro ea effudi.

; Eïï::[ï'xæv

Labora indefeffus, fructum ampliorem

de bonitate meá femper exfpectans.

dis, d

— Cum, per totam noctem laborans, ni-

a p

hil ceperis; una forfan vice trahes multitu-

fan d

dinem pifcium copiofam: tantüm ergo in

nomine meo laxa refe;

emmo t

praed?c? .in omni

patientiá,

8. Demum,

cum oninia .impïeiveris,

pon d

dic: fervus. inutilis fum ;

quod debui fa-

i defi(ïllm

cere, feci.

Time, ne forte, cum a'liis; praedica-

fs QUM

veris, ipfe reprobus efficiaris.

hs n

Multi enim venient, dicentes : Domi-

ne, Domine, nonne in nomiae tuo praedi-

cavimus, virtutes multas fecimus? Kt con-

ag

fitebor illis; quia nunquam novi vos,

, cufam

O fii!

quam multi concionatores

apud inferos cruciantur, qui.plus habue-

m

j

rugg copiae et leporis in dicendo, qua

tu

fil;

126

hT

tu; et plures a fceleratá vitá. ad piam hone-.

ftamque vitam traxerunt, quam tu!

hr d

Ipfi tamen miferrime periere; curita?

(uin e

; r

Ob eam maxime caufam, quia prae elatione

€t arrogantiá infolentes, Divina bona Deo

Nn

ion retulerunt accepta, fed vindicarunt fibi,

IYT

Quocirca humanae avidos laudis , vaná-

| s fen

que fuiopinione inflatos, inanis gloriae cu-

! Ü m

pidos, in locum, d quem anhelabant,

evexit Dominus

i

, unde in exitium rueren£

L

fempiternum,

| ag

|

|

|

In

|

|

|

hus n

P !

CA» U T XXXVIL

wX dei

[

De confeffionum auditione,

in, w

| fitte (

À ccepifli Spiritum fandum, filx, et

bnr

TA

judex populi mei conflitutus es:

ligabis et folves, peccata remittes , pecca-

ld tj

£a retinebis. -

Iy,

Ecce, tibi jura mea concefüi: quali$

thio*we, |

poteítas, fili! Qualis honos! Sed quale

NT

munus ! Certé Angelicis humeris formidans

I

gum,

Qualis ars! Certé ars artium,:

ln 'ïng

Non morbos, qui corpus occidunt,

M

fed qui animam et corpus perdunt in gehen-

l, d

$£uam, curare debes,

Qualem erg

tanti

l

t

exedici labia cuflodient icientiam !

on

a—ÀdÁ —

p

Non carnem a morte, fed animas ab

tl

aeterna damnatíone eripere et falvare debes,

*; ari

Qualem ergo tanti falvatoris animus mife-

*

mae tht

ricordiam habere neceffe eft!.

i ho D

Non fuper lites, et jura hominum inter

icarnt f

fe, fed fuper ipfa jura mea, inter me et eos

T

debes ferre judicia, Qualem igitur tanti ju-

vlorie (v

dicis mens aequitatem tenere debet!

at

Scientiam quaere in libris, per ('tudiumï:

m n

fapientiam veró prudentiae, mifericordiae

et aequitatis trahe de Coelis, per orationem,

us

Ego fum Pater luminum , qui do omni-

bus affluenter: pete, fili, et accipies.

il

2, Ne reponas in fudariov.talentum/l,

quod dedi tibi; fciens, quia homo aufterus

Y

fum , ne ideo minifterium formidandux;n

exercere omittas.

m, üh, d

Habens falvandi poteftatem , jam non

htutus &

licet tibia falvationis opere abflinere, .

5, pe

Fac, quodiin te eft: ftude, ora, age

abfoive, liya, quoad melius coram me judi-

f

L

"

qua[ü

caveris; mibi deindé omnia committe.

"I

forgi*

Ego fcio ; quos elegerim: homines funt,

non Ángeli , quos facerdotes conftitui,

j

mf

3. Laboriofum quidem eft minifterium

hoc, filij cave, ne idcirco pigriteris, et

7

j

negligas,

-

ln

F 4

Ego

a

. &28

vv

"Ego in laboribus -fui a:juventute meá;

-parum eft igitur, fi dies,:menfes et annos

Ir

-in opere-falutis animarum -confumas ;.cum

D.

-&go fanguinem profudi,-vitam. dedi,

w

Qin, d

Difeiplina guidäm haec. non eft primüm

/gaudii, fed moeroris: at poftea fructum pa-

l t m

-Catiffimum afferet per eam . exercitatis,

4

In: f

Tbi utique labor eft fructuofus : ibi oves

Wt d

jinveniuntur, ct reducuntur ; gaudente Coe-

fi, du

do, laetantibus Angelis,

N

Ibi fordes abüerguntdr-: ibi vulnera fa-

inher tv

mantur : ibi peccata auferuntur : ibi innocen-

totius «

Dulla n

tia lapfis redditur, et.deformata prius redit.

pulchritudo,

Quri; n

D

'Ebi fancta via. Coeli aperitur: ibi infer«

,mus clauditur: ibi Diabolusligatur: ibi pax

& Qul

l

I

&nea datur: jbi'lac debilioribus porrigitur:

;ibi efea valentioribus diftribuitur.

u

lt qui

Ibi pufilli- roborantur: ibi fortes.-exci;

j t

^antur; ibi immundi cafti fiunt: ibi injufti

L frequ;

-redduntur-probi: ibi inimici reconcilian

tun:

ts

Abi detractores emendantur,

tth, üp

Tbi blas.phemihcorrigunwp«g ibi facrilg.

Tl

