nec bibere! Utinam non effent mihi iflae

|

neceflitates ,

fed. tantumodo

fpirituales!

Tatt (

Infelix ego .«homo! Quis me liberabit de

Tum -

corpore mortis hujus?^

; fuim

2. Verum, fili, ambulas per fidem,

.| (U:hä

^

et non per fpeciem: nondum capis bona,

quae in cor hominis non afcendunt,

. m:

?

j

Et ebeu ! in carne tua mortali portas,

Qre f

|

A

et vsque ad extremum vitae halitum porta-

D

bis legem fenä'um.n., le;ji mentis tuae ree

?

i g

pugnantem,

$ Rn

Y

Cave, fili, ne tui dominetur, fed

]

fub te fit appetitus tuus; et tu. dominare

| qui

jllius: idcirco bella, et continuo bella

! cm |

contia legem pceecati.

Illa perd:dit Adamum, et omne genus

Qmm

humanum in Paradifo: illa detrufit divi-

(! f

tem fjp!enditä epulantem in Infernum.

Aünc 1

Na-

157

DI5 CUR

Natura fuftentanda eít$ neceffaria fu-

me

fed quaérere, quae magis delectant,

aut in ufu excedere, lex fancta prohibetz

e (t u

( tnl

nam alias caro adverfus fpmtum infolef-

ceret,

NU

Vigila, vigila: trahit enim fua forti-

ter quemque voluptas; et,

fi refraenatione

u(PEI "n

non uteris, brevi ultra fobrletatls et tem-

r[e DAb

perantiae metam procedes: tuncque videbis,

i.

fervum tuum delicaté nutritum fieri cone

OR p

tumacem.

mk« i

O fili ! unum eft neceffarium. Vis i lmpe-

IIIJ

rare tibi? Vis c

dominari in medio inimica-

bamh LU

rum concupifcentiarum

tuarum ?

Fraena

gulam, et omnem carnis mclmatmnem fa-.

E[þdr

ciliüs fraenabis,

/5 th

3. Violentiá utique ad hoc opus eft;

[

et forte habet certamen, qui nititur vin-

porr

cere feipfum.

m nur

Accinge te ergo, ficut vn', et prae-

vljaw fh

para animiam tüam ad tentationem

0

memo-

rare noviffima tua, et non peccabis.

mf, (J

Propone tibi facere per poenitentiam ,

n

quod probabiliter non faceres per fimpli-

"HU

cem prudentiam,

Recogita annos tuos: vide, quot delicta

; (ub

commififti, quot fcelera perpetrafti ; et dic :

o!fi

jt o

O!fiin his comprehenfus fuiffem?

[f

tunc mortuus, et judicatus fuiílem !

A

G 1

Ve-

158

aAj Ym

Verum pepercit mih! mifericordia tua,

tor;

Domine: et fupereít mihi, ut poeniten-

ebria

tiam nunc agau!, aut

poít mortem faeym-

rem fuftineam.

Quanto amplius mihi nunc pepercc-

d0;

ls f

ro, et carnem in epulis fecutus fuero;

Wotri

tantó duriüs poftea luam, et majorem mz.

teriam comburendi refervo,

w ter

Recogita ignem futurum, et dic: o!

t eor

fi anima mea in purgatorii flaumis detine-

retur, et poffet fe, ficut nunc poteft, per

inordinati appetitus refraenationem , a tor-

peria

nientis liberare; certe faceret, et cum om-

COnCu

ni fervore faceret,

Juxta

O anima mea! fac nunc, quod tunc

(iparj

facere velles, et bene fecura eris,

ff;'!)ef;i

4. Áfpice quoque, fili, in me virtu-

V

tum confíumatorem: inclina aurem tuam,

Qtece

etaudi me dicentem : ecce quadraginta die-

devor

bus jejunavi in deferto, non maaducans,

l

neque bibens; ecce fitivi in cruce, et fui

"

tician

acero et felle potatus.

Flon

Et tu membrum effis, fub capite adeo

Cundi

auftero 'et mortificato, delicatum: *et tu

Virum

velies exquifite nutriri, fumptuofe cibari,

ft,

voluptuofe potari, tu nocens, tu pecca-

N

tor !

df n

Efurivi, ego Magifter; et tu difcipu-

1

l.

Iitivi, ego Salva-

lüus, vellgs abundar: !

tor

—dáÉo——

159

od "

(*or$i e€ m redemþtus, velles fuavi

p

ebriari !

þer in-

j

ii

m

l

d

Regnum meum non fuit de. hoc mun-

do; et tu Regalibus terrarum deliciis vel-

pepem

' les fatiari! tu homo Dei,

:

$1

"u

il

Lvelles fervire

ventri !

j t

-Fili,

fili: fx vis venire pr 4me, abne-

t d

.'

oa temetipfum, et mortificationem meam

mus d

sl

in corpore tuo circumfer,

s. Convivia fuge: fi amas illa, amas

gtl )

m,a'öf

periculum, et in illo peribis: quoniam ibi

concupifcentia quafi ignis exardefcit.

(

Si domi manferis, et menfam tuam

ll

- juxta fobrietatis et temperantiae regulas ore

Juod d

dinari curaveris ;

parvus erit fenfualitatis

ferpens, et facile interficietür,

Il

yt

Sed inter eícas et pocula conviviorum

m

crefcet, et fiet brevi fera peffima , quae te

j W m

devorabit.

I

li^l

duci

Ibi enim appetitus carnolis per vifum

q

excitatur, per faporem irritatur, prae eva-

gatione mentis non obfervatur, prae ju-

?,Wüö

j

cunditate non fraenatur; quin et per convi-

n

varum incitamenta, quafi lentiug adhuc ur-

difi

geret, ftimulatur,

Sicque ibi vix fobrius manebis, nifi

j pi('Ci'

de morte, judicio et inferno fueris me-

mor,

j

f

J

$

/

yo

iex. non poffe

K6. Verum equidem eft,

ab

ht

w

;60

——

ab omnibus conviviis abüinere£ quaedain

n te

enim earitas praecipit, quaedam necelfaria

fcbrie

boneftras jube

L

t, quaedam .vel ipfe zelus

commendat,

cerdo;

Kgo ipfe cum Publicanis et, peccat.ori-

VU 0

bus manducavi, quia opus erat malé ha-

patatus

bentibus medico,

II

mpdq e

Sed, fili, fi haec tantum adieris con-

1f

liios e

vivia, quae vel caritate, vel neceffariá

honeítate, vel zelo movente adire debue-

C»Llc 4

fecum|

ris; quam raró adibis, et quot convivia

vitabis !

$

patat

Si vero faeþe,,vocatus ad prandium, ire

fiam |

non recufes; quam facilé

contemnéris,

lemo

J

fi praefertim focietatem conviviorum ineas ,

[ 07] ;

et per vices accedas et reddas: brevi de

Y

te erit clamor in populo, cui fcandalum

dabi:;.

äommf

Yl

Clamabunt pauperes, et dicent: ec.

j

ce, quomodo de eleemofinis noflris luxu-

Qf :

riatur Presbyter

; dum nos egéítlate con-

la

fumimur,

f0 m

Vociferabuntur

aratores,

vinitores,

opifices,

et. dicent:

ÉCCe,

l

quomodo in

QJae |

abundantia jucundatur Sacerdos ; dum nos,

fron

:

in fudore vultus noftri, arcto vefcimur

!

pane.

hd

tte

Clamabunt ves meae, et extollent

Ieona I

fe contra Paftorem, dicentes : medice, cu-

ra

— —— -

16r

Qu

ra teipfum: doce teipfum poemtentiam,

D

fobrietatem ,

laborem.

l&ke Zi

9. Et "veré

fili: qualis eft vita *Sa-

cerdotis convivia fectantis? Sero furgit,

pmlt

VIX Orat,

feftinanter horas perfolvit

im-

"]H«

paratus et fipe fpiritu interiore celebrat,

modo ad menfíam properat, carnis defide-

en t

h

riis indulget, tempus cum convivis

per

ludos et inania colloquia terit, tardé re-

;

(

T

;21

cedit, et fine recollectione prae laffitudine

recumbit,

[0

1

1

Sicque fequens fuam fenfualltatem,

paulatim de pietate neceffarià decidit, gra-

AUf

tiam Dei perdit,

fitque demum animalis

femi

[

homo, ad ítudium , facrum Minifterium,

mi

et ea, quae Dei

funt, impar,

el

Vide, fili:

melius eíft utique ire ad

anü

dl

domum [uctüs,

quam- ad domum convi-

V1l,

an

4l

;

8. O Domine! claude fenfualitatis meae

n

l

oflia: verte mihi in amaritudinem omnem

( u

delectationem carnalem

a fancto fervitio

tuo me abílrahentem,

'0 r

fittf

Libera me a concupifcentiis 1llecebroüs,

Il

ii

quae militant adverfus animam ; animo in-

]

frunito ne tradas me.

1

f

u)

$cio enim, me non poffe duo gaudla

habere; delectari in hoc faeculo, et poftea

iil

l

"

regnare tecum in Coelo,

j U

[

Mihi

162

—

Mihi fané melius eft in terris abftinere,

qii nf

quinimo et paululum efurire, deindeque in

dotium

aeternum de te fatiari; quam hic deliciis

funt,, 1

inebriari, et poílea in fame, fiti et oppro-

$a

brio lugere,

TO Iu

qat:

xR b ais i o o o OM o o M a s M

quiiet

14 proj

CarvurT XLVi.

n

De modeftiá in veftibus,

plere:

(e munt

odeftia tua, fili, nota fit omnibus

& amat

Iow

hominibus: ambula, ficut habes

Ü

formam ab Ecclefià praefcriptam,

Vitts,

Si Ecclefiam praecipientem non au-

tünt me

dieris, eris ficut Ethnicus et Publicanus:

« 605

et ego vifitabo fuper te, fi veíte peregri-

Q

nà induaris,

0i

Vide igitur, ne xlegem Matris tuae

Vinitafe

fpernas: colorem et formam decrevit ; co-

t long

lorem et formam ferva: vanitatem et lu-

Ne

xum prohibuit; haec devita.

quris,

Simplicitatem et decentiam praefcrip-

puolequ

fit; haec tene, in his eíto: fordidas et

Tertlis.

pannofas vefles refpuit; has rejice,

Qodis

2, Quomodó ,

fili ,

obfcuratum eft

N

aurum ! Quomodó mutatus eít color op-

timus!

m'lie in

WS hi

Quid vides inter Sacerdotes meos,

i,

L]

qu

165

— ÀÓ

Es

cjuï infienia non erubefcunt? Regale Sacer-

enfequ

dotium funt, et Regalem coronam contem-

ic d

nunt, non ferentes,

Lt t

Saeculo renuntiaverunt, et de viliffi-

mo mundi pulvere veftes refertas ferre

E

LA

dmant: milites mei funt, et vix impin-

—

guati et dilatati recalcitrant, et indumenta

mea projiciunt,

Servi mei funt, et ftudent hominibus

]

th.

placere: clerici funt, et fponfi apparent:

de mundo íunt, et ideo mundum amant,

LU

)

et ámat eos mundus,

l

;

feut b

O infenfati! alti funt apud homines

vanos, fed abominatio apud me, — Erubef-

| non £

cunt me coram hominibus; érubefcam et

ablicu

ego eos coram Patre meo, qui in Coglis

u

ett,

QO fxlir! declina a malignantibus iílis?

s d

vanitatem et extollentiam oculorum ifto-

rum longé fac a te,

"i d

TE

Neque illorum, fili, exemplum fe-

quaris, qui quidem mundanum decus non

r

profequuntur, fed tamen indifciplinati funt,

regulis non obtemperant, dicentes, fe de

v !

7

modicis iftis non curare,

Neque etiam illorum, qui, prae ni-

a d

p 0

miae incuriae fuae fingularitate, rifum po-

tius movent, quam venerationem exci-

I

05

tant,

Ve-

qu

164

l

Verum illos intuere et imitare, qui,

per decentiam habitus extrinfeci, morum

tegir.

honeftatem intrinfecam oftendunt,

Illorum

, meo Í

veftigia, fili, terat pes tuus.

tua mi

3. Obfervabo eos, fequar eos, Do-

mine: utique bonum eít mihi facere fe-

IVv

cundum exemplar eorum,

Bonum eít, me cum illis nequidem

unum jota, nequidem unum apicem Eccle-

fiafticae regulae omittere,

Bonum eft, me cum illis effe in mi-

nimo fidelem , ut in majori quoque cum

[, Ef

illis fidelis fim.

Ua f

O quam pulchri funt greffus eorum,

Domine! Quam potenter allicit ad virtu-

Pa

tem ipforum afpectus! Quantam reveren-

k pFUd4

^

tiam *promovet ipforum gravitas, bumili-

m.'lüb'ls

tas, fimplicitas, modeftia !

Pu

Sequar, Domine, fequar, fi quomho-

tfr Uren

do comprehendam fanctam illorum fpeciem,

*

fünpens

O! Domine, pars haereditatis meae,

Der

portio mea in terrà viventium: numquid

( f

rurfum faeculi vanitatibus aperirentur ocu-

türtum

li mei ?

I

Quid mihi cum terra, et coloribus

hominum terrenorum ?

funt J

Quid mihi cum

fl]m Ve

mundo, et decore mundanorum? Quid

De

mihi cum venuftate, et ornatu eífoemina-

Ngie *

torum ?

Unam

E

AUfer

165

.

hr g

Unam peti a te, Domine Jefu, hanc

l, Torti

requiram; ut modeítiam tuam in corpore

, Tlone

meo femper circumferam,

quatenus vita

tua manifeftetur inv carne mea mortali.

$

es, D

fir )

I

C A PUT XLVIL

em Dd

De grudentiá et fimplicitate,

o d

g d

k

I. flo prudens ficut ferpens, et fim-

n

plex ficut columba;

écce ,. fili ,

arma tua: per haec vinces.

js eoru?

JX

1

Per fanctifatem , temetipfum falvabis;

at

E

per prudentiam et fimplicitatem, alios fan-

&ificabis,

,l

Per prudentiam, zelus fit ignis jugi-

[ qu

ter urens; et fir^ prudentiá, fit turbo con-

[5

fringens,

i

;

js D

Per ptudentiam, manfuetudo fit un-

fD

qm^

€io fanans: fine prudentià, fit venenum

l

yur o

corrumpens,

Per prudentiam, eloquia praedicantis

f

li

f

fiunt jacula penetrantia: fine pcudentia ,

ï

ü

funt verba per aérem volentia,

Per prudentiam, cuncta perfieies. fru-

o

i

€uofe: fine prudentia, cuncta feré Afacies

pn

þxaniter.

Per

166

——

Per prudentiam ,

potenfes fapienter

henorabis, et honorando aedificabis: fine

& t

prudentiá, aut ipfis fervies, aut eos offen-

fius à

des; ücque inimicos tuos, fancto Minifte-

d

rio multum nocivos, efficies,

Per prudentiam,

omnibus, quantüm

165 0.

fieri poteft ,

placebxs* fine prudentiá, vel

f

dm

pufillos per nimiam familiaritatem fcandali-

iil

Zzabis, vel peccatores per rudiorem auüe—

f

TU

lQ

ritatem a te repelles,

Per prudentiam, Minifterium tuum

3

lts et

honorificabis: fine prudentià, vel per pro-

Quere f

lixitatem taedium ,

vel per feftinationem

CD

indevotionem generabis,

tht

I5

Per prudentiam, venenum e cordibus

o

confidentium feliciter extrahes, et virtutis

lum, e

femen mentibus fuaviter inferes: fine pru-

It

dentia vero, cosda poenitentium claudes,

iinne

mentibusque naufeam provocabis,

A QUn

Per prudentiam, oves tuae miré diri-

I

gentur et ordinabuntur: fine prudentiá,

is, i

«

difpergentur ,

vel

in confufione .mane-

& Volh

bunt,

l

Üde

2. O fili! poftula a me prudentiam;

melior eft cunctis pretiofiffimis, et omne

ET

1 Omni

defiderabile ei non poteft comparari,

W

Pete affiltricem hanc folio meo fapien-

l

E

tiam, ut te in omnibus dirigat.

u f]m

Quae-

m s

161

f

Quaere illam apud fapientes, et eme

ss f

eam tibi: vadead Ananiam ; confilium fae-

&os

pius a . fapiente perquire: ipfe dicet tibi,

h

N

Mi

quid te oporteat facere,

- Non debes, fili, tibi ipfi faciie crede-

quit

re: modicum lumen in te eít; paffione in-

nti, v

terdum moveris, et zelum putas.-

f

Quaere potius a confcientiofo viro in-

m al

firui, quam tuas adinventiones fequi.

3. Efto fimplex: in omnibus candi-

um tt

dus et apertus appare; age fine fuco, lo-

| p n

quere fine dolo.

atl

Crede mihi: fimplicitas eft omnibus

aftutiis et induftriis efficacior,

corit

Voca oves ex corde, non ex ore fo-

t vt

lum; et venient ad vocem tuam,

fne

Increpa peccatores, ex dolore et com-

cnd

paffione , non ex impetu et violentià; tunc

flebunt, tunc convertentur,

jj d

Excita pufillanimes, non quafi domi-

nus, fed ficut aquila provocans pullos fuos

vltti

; mäfr'?'

ad volandum; et pergent et current,

4« O beata fimplicitas! quae ex optimo

corde' procedis, et audientium, et viden-

PU

tium corda demulces; veni, et dominare

*[ Umlïc

in omnibus actibus meis,

)

Per hanc placebo tibi, Deus meus,

hr

qui amas rectos corde, et in bonitate ani-

mae fxncerae' tibà complages,

Per

(

—

168

m r

Per hanc placebo hominibus, quibus

per hanc cor paternum, et ubera materna -

Dein

praebebo,

niecef

J&;ä&a&,&o&,)&;

Ay 3F

C r i a r i r at

Es

— Ó—

— Ó

fübje

I

(appT XLVIII

ttrimi

W0 ft

De obedientiá Epg[copo praeftandá,

1

filtrah

hgdx, fili, praepofitis tuis, et fub-

(

jace eis: ecce praecepi tibi, et tu

Qum t

obfervare fpopondifti,

Quot 1

Promifitti Epifcopo tuo, et fuccefï'orl-

ord d

bus ejus obedientiam; vota tua redde, et

pretiofus eris in confpectu meo; melior

W e

eft enim obedientia, quam victimae,

dF &

Vide, fili; ego hoftias et oblationes

hc

(

Patri meo non dedi: fed cum corpus ap-

Atyte

At

taffet mihi, veni, ut facerem voluntatem

h

ejus,

diperi

Quae placita erant ei, feci ['emper.

!

factus fum obediens usque ad mortem,

limj]

j

mortem aüten) crucis,

h

j

2.

Praelatus tuus Paftor tuus eft,

N

Epifcopus tuus, quem pofuit Spiritus meus

cum caeteris regere Ecclefiam meam, cu-

mqu

k ner?

jus es membrum, ipfe pervigilat fuper te,

il j

quafi rationem redditurus pro animá tua:

n

cura ergo , ut cum gaudlo boc faciat, et

pit e

non gemens.

Sub-

)

Á m

169

5 (

!

Subjice te ex toto corde, propter

[ i

1

!

Deum, plus adhuc ex caritate, quam ex

neceflitate,

Multo fane tutius eít, fili,

flate. in

—

at s

3.

fubjectione, quam in pr"elatma.

In humili

fubjectione, fub Praelati

regimine,

multam invenies quietem : fi

n

A

vero te fubtrabas ab obedientià, te etiam

fubtrahes a gratia,

a,EHL

O fili!

fi non lx!,fmter te ('ubus , fig-

tit, il

num efít certe, quod multum carnalis fis,

quod non in me

fed in te vivas, ét in-

Uc:*amr;

ordinate te diligas,

il d

4. de magnum , fili, fi tu, qui pul-

a

0,

iM

vis es et nihil, te homini fubdis; quah-

nj

do eco Omnipotens et Altiffimus, qui cun-

Obhlx

€a creavi ex nihilo, me propter te homini

/'0 pj!

huiniliter fubjeci ?

D l

Factus fum omnium humilli imus, ut

fuperbiam tuam mocá humilitate vince

res

w e

difce te

! [ef])

Difce obt emperaxe pulvis :

mo t

humiliare terra et limus: d fce ad omnem

fubiect;ionem te dare.

Murmuras forfan intra te: quare 1c,

us o

4U5 mel

inquis, quare fic corripit? Quare fie pro-

z

hibet ? ere fic praecipit ? Quare fic or-

p

dina! ?

g

4. Quid eft, quod logueris, fili? Qai

tangit eum,

iil

tangit pupiliam oculi mei,

Correyuo tibi videtur afperior, man-

1

Gaïülu z

J

m s

datum 6ufiu5.

i r

O homo inanis! 'quid ha-

bes conqueri? O fordide peccator, qui

TC

i el

toties Deum offendifli, et infernum mul-

toties meruifli! quid potes contradicere ?

z

Á

Exardefce potius contra temetipfum,

hi,

fico

et non patiaris tumoreim in te vivere, o«

S. Sed ad quid hoc? Ad quid iffud?

In neceffariis obediam; in inanibus non

um

j|

intereft,

Q c

i

i

[o

Quid, fili? Vis igitur judicare judi-

It

n

u

(e

cem tuum, regere ducem tuum ?

V n

Inania dicis, quae tibi pracepit Prae-

fhors

Jlatus: jam ergo fpernis illum, Nefcis,

quod, qui fpernit eum, me fpernit?

10, |

Inania dicis, quee jubet: noli, fili,

Qd

i

fapere plus, quam oportet fapere: fi tibi

| Qu

t

M

temere judicanti inania videntur mandata

praecipientis; fané inanis non eft obfervans

ä

)

tia obedientis,

,Cura teipfum: non de priecepto, fed

de obfervantia praecepti :ationem reddec,

Obtempera igitur Praelato tuo, fine

D

reclamatione; obedi, ficut manus capiti:

ila utique, fine haefiratione et murmura-

tione , exequitur , quidquid fibi a capite prac-

cpitur En regula tua: fac fimiliter,

]

6. Rogo te, fili:

nofce eum, qui

Tünt

praeft tibi in Domino, et monet te; illum

n

::ä:æ:—f::

17I

tud h

in caritate abundantius habe: illum hono-

(r, Qu

re maximo profequere.

Un&us enim me-

Im m

us eít.

(

Cave ergo, ne mobedlas, ne rebel.

^finlum,

les, ne detrahas, ne murmures, ne ma-

2

1

ledicas,

n

Mariam contra Moyfen . murmuran-

J5 n

tem ,

lepra punivit: Core, Dathan et Abi-

ron contemnentes Aaron,

terra dehifcens

abforbuit: mi(fum. (chomae, qui Eliam

n

irridebat,

ignis confumpfit: fuperbientem,

et nolentem

obedire

faccrdotls

imperio,

jt Pa

mors manere debuit,

"

Y

P

Quanto putas deteriora mereri fup,)h-

cia, qui legis novae -Praefules fpernens,

lj

ll

[j

meipfum fpreverit,

et ita Spiritui gratiae

ülvl

contumeliam fecemt !

muanü

erti

gzgnöa;5n(ïu&þ4$qg5u'þnïþn$þn€þn( ET

,f

v

['fdd* ]

CAPUT XLIX

fot|

r

De prudentia ergá foeminas fervand&,

lt

ru

mind

me-

IXl tibt, fih, et verum eft: prop-

"D

ter ípeciem mulieris multi perie-

runt,

qul

]if

Propter Evam, primus homo; prop-

"

)

^

ter

172

::äþ

[

ter Dalilam, forflfï' mus; propter uxorem

Uriae,

relvgxoümmus :

propter mulieres

T

alienigenas,

faplentlfïimus miferrime ce-

il

cidit,

(ig

U quis es jgitur, ut audeas, fine

U

prudentiffimá cautelà, cum ipfis agere?

D

2. O fili! o Di(cipule! numquid eris

L] Lgüt

fuper magiflrum tuum? Et i ego , fancti-

K Ht

tas immutabilis, erga foeminas fui cautf-

fimus; numquid tibi, arundini vento agita-

Mon (

tae, licebit effe incautum ?

brs

Nullum fané mihi potuit effe in ez-

&DtU

rum

converfatione

periculum ;

verüm

f

exemplum tibi dare volui, ut 1ta et tu fa-

Qonfe

ceres.

Difce erro a me, rarim, brevem et

iMlerura ad illas habere fermonem.

Tf

Difce ad vanas Samatitanas non loqui,

m

nifi ad converfionem , poenitentiamque fug-

eerendam.,

tum

ftm

Difce ad peccatrices confufas et humi-

pttan

liatas verba nom habere , nifi ad pacem dan-

dam, et viam' novam edocendam.

$ f

Difce cum piis Chananaeis non con-

verfari, nifi cum grav1 et auflerá . boni-

( IAOD(

tate.

dlc-

Di(ce illas

n [

prae fanctitatis. tuae odo-

re, ad te venientes, a te etiam cum im-

L

perio repellere, fi humanam nimis dilecti-

Qpus

onem demonftrent

szce

—— ÁáÁÓo——

i

-^

$

5

d.

IOR

Difce farctas mu

EX

res Marthas et Ma-

vlfens

rias non invifere, nifi propter amicum fra-

irem Lazarum, aut eliam religionis, necef-

d

fitatis, caritatisve caufam.

, It

Difce cum illis,; non de temporalibus

U

nugis confabulari, fed de uno. neceffario ,

!d Eul

de optima eorum , qu

1

u

te tractare,

*

ae furfum 'funt , par-/

H

Nrllg

Difce,

non fuperbas , -nbn otiofas ,.

ul

non garrulas, non ornatas, non vanifati-

bus faeculi deditas foeminas vifitare; fed.

ne

aegrotantes , fed de morte Lazari triíles ,

vem

fed de morte unigeniti flentes adire et

fl

confolari.

-

í

Difce ita rarus effe cum illis, nt mi-

am t

rentur etiam fideles, te in necellitate Vel

utilitate cum illis loqui,

N

lOQUiæ l

Difce vel nimium erga cognatas affec-

li

tum deponere, et, per fanctitatis feverita-

tem , vel ipfam manífuetudinem tuam tem-

VU

Md

perare,

/Si frequentiores apud te fin

et alt-

I

as fecum liberius ducant; ficque te ab ora-

d k

tione vel fludio difirahant; fegrega te, et

NIf«

dic: qui facit voluntatem Patris mei, qui

in coelis eft, ille foror mea et mater eít:

Yi

quid mihi in terrà eft, nifi, ut perficiam

yr

"n

opus ejus, qui mifit me?

3

sU D

Diífce proximarqm

3

i

T ürgxïugipn?

174

g M

)

rantiüm affectum , fi nimius fit, coercee

re; ficut ego filiabus Jerufalem dixi, ut

öi(

d W

non fuper me, fed fuper feipías flerent,

m

Difce non effe familiaris alicui mulice

W

K0

1i, fed in comimiuni omnes bonas rmulieres

!L'p i

hd ]

(ü

Patri meo comtnendare,

Difcee domos viduarum vel virginum

non introire fo'us,

U m

Difee folus cum. f;1à, absque arbitro

liet

vel tefte, non. federe,

T

Difce cavere omnes fufpiciones; et

quidquid probabiliter fingi poteft, ne fin-

ftter.

gatur, ante devitate,

Difce virginum -munuscula, delicias,

$,

lepores, nimias urbanitates contemnere,

funt,

quin et erubefcere,

3. Vide, fili, clericos, quorum olim

r

fanctitatem

mirabaris, exemplum imitae

baris, odorem fequebaris, et quos nune

Ti

Hodie cernis, viles, defpectos et abominae

lfhr

biles effe faclos.

pl

Quandonaim, fili, aurum eorum ob.

feurari coepit ? Quando mutstus eft color

LT

eorum optimus? Nonne, ubi coeperunt

efle erga foeminas minus cauti ?

fatr

Perieulum confortii illarum non ree

56 1

formidarunt; medo amarunt, modo flam-

ma immunda in eis exarfit; modo ceílavi

lue

fenere manum

dexteram eorum:

modo

ceciderunf , et coilifi funt,

lnt,

x

N

Modó

175

i

(h

Modà lapis de pariete clamavit; tmo-

i

d) liznum, quod intra. juncturas eft, .de-

dit vocem fuafn; modo, qued fecerunt

!t à

QU

abfcondite, in confpectu folis menifetta-

l

l

y

ü

tum fuit; modo toti plebi meae fcandalum

factum e?r.

iUf

'Vae ilis: expediiffet utique magis,

ut mola afinaria in collo eorum fufpenfa

D

fuiffet, et in profundum matis fuiífent

demerfi,

T

O fli! fit tibi in cautelam ruina haec

T

temerariorum de fe ftuite praefumentium.

M

il'

.4. Verum refpice etism illos facerdo-

tes, qui primam catrifatem non rcelique-

nit

runt; fed, in fanctitate et juflitia, mihi

fervierunt omnibus diebus - fuis,

oliet

nit

Iti utique, fili, furripuerunt fo foc-

minarum confortiis ;

neé malitia

intel-

fiti

futi

le&tum mutaret, ne ficdio animam deci-

eret.

n

Iüi pactum fecerunt cum oculis fuis,

t

ut ne cogitarent quidem de virgine,

Ifti

fed ut.

1

j

uidem anus venerantur,

matres; juvenculas honorant, fed ut foro-

res in omni caftitate ;

jf

v

jj

ffle

Viduas confolantur, fed. quae vere vi- .

TbU

duae funt; viduas vero, quae in deliciis

]odü

funt, ut jam mortuas habent j

Adoleícentiores quoque viduas, otio-

j

,

4

fas,

176

R

fas, circuire amantes,

verbofas ,

curio-

"

hh

fas, loquentes, quae non oportet, accuraté

devitant.

Ut

Imitare, fifi, fanctos illos; et cum

t

eis caftätaïem et caritatem fervabis,

Tum

q

li,

C A :mvT.L

Quj

Iitg

De veà fantfique wivendi

*

B

vtgulá,

Qcul

i$ ,

fili, aliquid proficere?

Noli

füur

"V

effe nimis liber: fed fub difciplinà

li

cohibe omnes feníus tuos,

lon

Si regulam tibi coram me praefigas,

et fecundum eam vivas ; mihi vives.

,

.Si veró fine regula maneas; hodie

Q

afperam duces vitam, et cras mollem ac

deicatam,

li

Ergo ordinem tibi praefcribe; et om-

r

nia opera tua fecnndum ordinem illum

fac,

Sic tota vita tua facilius fanctifica-

«

bitur,

6u

2, Determinata tibi fit hora recum-

bendi et furgendi.

tioi

Naturae neccflariam annue quietem ;

Vif

fed 'fenfqalitati exceffum denega,

l

Sep-

É u

171

E

Qr).

-Seþtem, aut ad fummum octo . horae

turaté

tfibi fuffüciant; quod amplius eft, pius

offcit. fanitati ,

quam proficit; animum

t um

reddit enervem , diurnis officiis non pa-

rum inhabilem.

Memento, fili, verbi hujus: usque-

J

(*;Z'"—

quó piger dormies? Paululum dormita-

bis, et veniet tibi, quafi fur, egeítas; et

qualis egeftas ? time ,-fili: non forte panis

indigentia, fed eerté piétatis egeftas, mul-

to plus formidanda.

3. Exurgens a fomno,

mentis 'tilae

oculos ad me continuó léva: praebe cor

M

tuum. mihi, crucis figno te muni:. fedu-

ii

lus furge, ficut fidelis fervus ad vocem

Domini fui.

;

gt

Beatus ille fervus, qui fic fine. morá

praefto eft, dicens: Ecce ego, Domine,

pl

quia vocaíti me.

ioncs-fanctas $

( 4

Induens te, age concept

;

me praefentem intuere; ad quid in hunc

Á

0f |

mundum veneris, recordare.

j

um |

4. Decenter indutus,

ora VoCce, Ora

t

et fpiritu: ad minus femihoram huic fancto

exercitio impende,

-

IIf

Tibi enim. impoffibile eft, fine orae

tionis praefidio, cum virtute degere, et

)m;

vitae , mortalis curfum fancté peragere.

* Brevi certe arefcet cor tuum , fi neg-

lexeris commedere panem iftum,

r

)

: $. Ora-

—

178

m um

$, Oratione peracta, ad þMiHämï, fi

(

jsm celebranda fit, te difpone: fin veró,

todef

fludio et lectioni incümbe,

e'.D«.ï

Memento enim, quia perditum non

redit tempus; memento, quia rationem

ht

l

reddes in noviffimo die,

fs

Cum autem hora celebrandi infliter

it

ad facrificium faciendum te. omni pietate

1

DT

-

I

para: confcientiam diligenter difcute:; ad.

minus, per quadrantis horae fpatium, te

TM

imm

devotiffime recollige.

Bu

In ipfa facrifcii actione, omnes ritus

accuraté ferva, omnes errores cave, om-

fiotn

nem fervorem impende,

Et poft oblationem fanctam, moram

lm

decentem , ficut ante, in gratiarum actic-

ne tranfige.

fj

6. Horas fuo tempore ante prandium

(iby

religiofe perfolve,

Si dilimeis me,;

fili,

gaudebis fané,

vf

nova aderit mecum

quotiescumque | tibi

NY

converíandi occaíto,

1

Nonnihil etiam

temporis examini pat-

d

ticulari concede; ut

videas, quantum prc-

feceris

in

hac

virtute comparanda, in

li,

hocve vitio refecando,

m«

Huie adeo utili exercitio , lectionem

t

unius novi fegïpiEHti )capitis praemitte,

Qu

O fi-

m m

-n[)

! l

0 fili! fit tibi indivifus comes, iliud

It

coelefte verborum meorum compendium ;

et Diabolus ad te ingredi non audebit,

pxax.mxf"a

- f0f

7. Ád menfam frugalem ,

onm

benedictione accede.

Inter bib:ndum et edendum, memi-

neris te effe Dei fervum 5 et, ut fervos

fer

ejus decet, comede et bibe,

Jrid

Honora me interdum de tua fubftan.

(

n, t

tia, mihi aliquam mortifcationis hofliam

lmmolando. amen dico tibi, non perdes

mercedem tuam,

Tij

Sumptá cum fobrietate refectione ,

D

nonnifi gratiis actis recede.

Mentem, animumque tuum poftmo-

oram

dum honefílis colloquiis, licitisque et de-

Kdie

centibus oblectamentis relaxa.

Cave a nimia diffolutione, cave a iu-

(

fibus vetitis, cave a fcurr;libus nugis,

Horà ftatutà, ad cor paulifper redi,

"

et facras recita vefperas; tum ftudio, ope-

Cull

ribusque ftatus tui vaca.

Aliquid quotidie ex facris Bxblns ftu-

i

diofe legere ne om:ttas,

f(

9. Vifitationes, quas a. te, vel decen-

f

tia, vel honeftas, vel aegrotorum, af-

flictorum, pauperumque neceílitas requi-

1

rit, horis etiam pomeridianis opportumua

apes,

H 6

Sanctif-

189

r

Sancliffimam Virginem Mariam , quam

g

praecipuo cordis affectu profequi debes, co-

aol

ronae recitatione quotidie cole,

Sub vefperam, me fanctificationem et

derati

redemptionem tuam, .viatorum confolatio-

tuh

nem, et Sanctorum aeternam fruitionem ,

Wt

in Sanctiffimo Sacramento vifita,

O fili! nelaici, in hoc pietatis genere,

Titüum

te praeveniant ; te hominem 1meum, te

amicum meum.

(v

f

E

l

9. Ànte coenam, fi fieri poteft, ma-

tutinum et laudes pro cra(tiná die recita;

ii

ne officium, ad mane fequens dilatatum, ab

oratione mentali te retrahat, aut etiam,

hum

prae minifterio improvifo

ettar

làr

differri debeat,

, adhuc ulterius

(t g

- Piam lectionem vefpere facere nunquam

hu

negligasz Ad hanc vero felige libros, *)

Ó (

1m

quos cognoveris magis Íípirituales, et ani-

C

mae tuae ad majorem perfectionem exci-

ln

tandae magis idoneos.

Orationem ferotinam, et quidem. in

fto

communi, Íi penes te fit, cum examine

lon

gene-

f u

*) Erhinent autem inter illos lmitätio Chri-

| Q

fti per ven. Thomam de Kempis , San-

('laH

€tus Francifcus Salefius , Rodriquez ,

Ludovicus Granatenfis, et vitae San-

E

Ctorum , praefertim Pontificum et Sa-

cerdotum,

ä

l—— ——

I8I

E

quas |

generali , in intima animi recollectione

uU

perfolve.

Ad lecdum procedens, fanctas confi-

met;

derationes in animo verfa; vel precatlun-

Lt

culas habe : te, cubileque tuum , aquá be-

i,

nedicta afperge; crucis figno te muni,

T

Beatae Virgini, et fanctis Angelis fpi-

"

ritum tuum commenda ; . et fic in pia co-

L

gitatione, et in pace mea requiefce.

Ti

Si per nocttem tibi contigerit expet-

A

g1fc1, memor eíto mei; adora, et ora,

x

Quoniam, fili, neceffe eft, prae

1

humana infirmitate, de . mundano pulvere

&f

etiam religiofa corda fordefícere; et aliun-

de mundari debent,

qui: ferunt vafa Do-

udt

mini, multoque plus adhuc, qui $Sacrifi-

cium offerunt; faepius ad confeilionem ac-

d

cedas,

O

utinam fingulis hebdomadis

X

feu faltem quindenis!

11, Dixi tibi, fili, femper efto pa-

N

- ratus: quia, qua hora non putas, filius

hominis. veniet,

IIf

j AEI

Igitur, ne obdormias in morte, fed

ftatue t1b1 in

econtra attentius :vigiles ,

J[j

quolibet menfe diem. unum , in quo , fpe-

il«

ciali modo,-ad mortem te' difponas.

Hac vero die, in fecreto cublcuh tui

1

f

arctius compofitus: mane,

Meditare de morte, confcientiam di-

"

1

ligen-

183

—Àd ——

ligentius difcute: vide, quid te angeret,

fi jam moriendum tibi eflet,

Fac, quod tunc facere velles: confi-

tere accuratius, dole vehementius, propo-

ne firmius,

Corpore meo, quafi ultimo Viatico ,

refice te5 et, tanquam modó moriturus,

animam tuam, per preces confuetas, actus-

que praecipuarum virtutum

, in manus Pa-

tris aeterni eommenda.

hia

Sic erunt lumbi tui praecincti: fic fe-

dtm

res lucernam ardentem in manu tua: fic

nj

eris homo - expectans

Dominum

tuum,

orai

quando revertatur a nuptiis, ut confeftim

u

aperias e',

W/C/

12. O fili, difciplinae iftae forfan ti-

bi non videntur effe gaudii, fed moeroris:

verum poftea tibi per eas exercitato fru-

€tus juftitiae pacatiffimos dabunt.

P/d

Stabilis igitur efto, et immobilis in

regula; et abundabis in opere meo femper.

Demumque, cum

judicandus coram

me fleteris ,

videbis laborem tlBlm non

fuifle inanem.

Tunc enim centuplum accipies, et

t

vitam aeternæn poffidebis,

n

Finis Memorialis,

a(

for

QÜ áÁáÓ

l' m

ceue m

183

qi.

D

PRECES ANTE ET

1itt,

Rn

POST MISSAM,.

i

p

Quoniam plures Sacerdotes exules po-

:

fiulaverunt huic. operi adjici preces quas-.

fb

dam , ante et poft mifJams [fequentes ag-

i

gofitae funt.

Confuetos vero p[aLmos et

m

orationes , cum in omnibus Miffalibus , et

lum

ctnilis fere Breviariis imveniantur ,' hi6

veferve neceffe vifum mon fuit,

1 (|

Yis:

PUCSNUCSNISUSNUNNSNUIUdMK

ftt

Praeparatio ad. Miffam pro . Dominicá ,

; l

feria. IIL et ferià V.

per.

ratm

fl

DIRIGE INTENTIONEM.

in

Summe ac potentiffime Deus!

2

Ó

laudem et-gloriam fupremae Maje-

flatis tuae; in memoriam fanctiflimae vitae,

paffionis ac mortis Jefu Chrifti, Salva-

foris mei, in gratiarum actionem, pto

omnibus donis et beneficiis tuis, mihi in-

digno

184

——

digno. peccatori, et toti Ecclefiae tuae con-

[

ceffis $ in propitiationem, 'pro innumeris

f,i.-'lþ"n

peccatis meis; pro falute mea, et proxi-

r

morum N, N, pro folatio quóque defuncto-

rum N. N. &c.

Ego, indignus peccator,

SS. Corporis et fanguinis Filii tui Myfte-

ria recolere, -et recipere cupio,

Vere

g |

Domine, in te folo totum eít, quod fa-

tiare poffit cordis. mei, defiderium,

Quid

enim mihi eít in . Coelo?

Et a te quid

W

volui-fuper terram ? Nonne tu ipfe eris

fens

mérces nofira magna nimis ?

Yet]

NI

i

ACTUM ELICE CONTRITIONIS

du

[uf

S

ed et facrificium fpiritus contribulati ti-

bi, mi Domine, una cum facrificio et

facramento corporis et fanguinis Fili tui,

Salvatoris mei, humiliter offero.

Doleo

