tenniin davit leproſos, quam eos ad Sacerdotes mitteret;
lner ac prius ſuſcitavit Lazarum, & deinde modo juſ-
at, heßn ſit, ut ſolveretur. Keſp. Verbum remitto Joan.
ertan, 20. propriam remiſſionem ſignificat, quia denotat
en poteſtatem ſolvendi Apoſtolis datam: imo etiam
Ppro or Luc. 7. v. 48. veram ſignificationem habet. Ex-
nitelin e emplum leproſorum ſolum in eo tenet, quod Sa-
re⸗ cerdotes novæ Legis, uti antiquæ, non pro ſuo
ſt ineniii arbitrio, ſed juxta legem lepram & peccata di-
n ih ſcernere debeant: miſii autem ſunt leproſi ad Sa-
iei cerdotes, ut munus ſuum offerrent, & a lepra
ne⸗ i immunes declararentur. Exemplum Lazari oſten-
“ dit, neceflarias eſſe in ponitente prævias diſpoſi-

drkne li tiones, & vitam inchoatam, antequam abſolvatur.
inn II. S. Ambroſius lib. de Spir. S. c. 18. ait: PFer
rit eni Spiritum dS. peccata donantur, homines autem in
ins ü i vemiſionem peccutorum miniſterium ſuum echibent,
etit non jus alicujus poteftatis exercent. Et S. Angu-
ſtinus ſerm. 99. de verb EKvang. Spiritus dimit-
tit, non vos. RKeſp. S. Ambroſius vult, Spiritum
S. tanquam cauſam principalem dimittere peccata,

1el nre ex quo probat, eum eſſe Deum. Eodem modo
lod loquitur S. Auguſtinus contra Donatiſtas, qui effi-
A cont caciam Sacramentorum ex perſonali ſua pietate
ni.1 pendere docebant. III. Si Sacerdos vere abſolvit,
8 ſlen incertum eſt, an a peccatis ſimus abſoluti, quia
ſltkt forte Deus non abſolvit. Keſp. Certa fiducia &
10. Malun

ſ,6 perſuaſio juſtitiæ ex parte noſtra alibi jam refu-
tng tata fuit: (t. 1. F. 377.) Sufficit nobis ſpes in

4

Chriſti meritis repoſita, quæ magis roboratur,
dum nobis per Sacramenta Dominicæ Paſſionis
fruétus applicatur.

Schol. 2. Magiſter ſententiarum &c. qui ad Sacra-An abſo-
mentum Pœnitentiæ requirunt contritionem per- utio ſit
fetam, ideoque peccata jam ante abſolutionem tantum
effe remifſfa, concludunt, abſolutionem tantum declara-
eſſe declaratoriam remiſſionis peccatorum. Hæc torig.
ſententia differt ab illa Proteſtantium, tum qnuia
von

542 Caput XVII.

non confundit boteſtatem ligandi & ſolvendi eum
boteſtate Evangelium prædicandi, & vult, Sa⸗
cerdotes in ſacre Tribunali non eſſe tantum præ=
cones Divinæ Clementiæ, ſed judices, dum juri⸗
dice declarant, peccata eſſe remifia: tum quia
contritio perfecta juxta illos non remittit peccata;
niſi in ordine ad claves Eccleliæ, & abſolutio
produeit ſecundam gratiam: quæ omnia negant
Proteſtantes. Quare hæc ſententia a Concilio
Tridentino damnata non fuit, uti teſtantur Theo-⸗
iogi, qui huic Concilio interfuerunt: Vega l. 13.
C. 33. Dominiéus Soto in 4. d. 40. & Pallavici-
nus hiſt. 1. 10. c. I2. Fatendum tamen eſt, hanct
ſententiam cum doctrina Tridentini non latis eo-
hærere, unde communiter ut temeraria, & erro-
nea maxime cum facultate Pariſienſi annoô 1638:
rejicitur. Ideo certum eſt, quod abfolutio Sacra⸗
mentalis vere & proprie coram Deo peccata di-
mittat, & non tantum dimiſſa efſe declaret. Nam
I. Joan. 20. Chriſtus eam Apoſtolis poteſtatem

confert; quam ipſe a Patre accepit: Sicut miſtt

me Fater, & ego mitto vos. Et deinde dixit:
Quorum remiſeritis &. Sed Chriſtus ex pote-⸗
ſtate a Patre accepta non declaravit tantum pecca-
ta eſie dimiſſa, ſed vere & proprie ea remiſit; ita
enim Phariſæi intellexerunt, cum ex verbis ejus
ſcandalo accepto dixerunt: Luc. 5. Guis ſt hic;
qui loquitur blaſphemias? Cuis poteſi dimittere
veccata niſi ſolus Deus? Et hanc poteſtatem ñbi
à Patre collatam Chriſtus mox probavit miracu-
loſa paralytici ſanatione: Ergo & Apoſtoli & eo-
rum Succeſſores eam habent. II. Patres uti S. Hi-
larius & Bernardus docent, ſententiam Petri præ-
cedere ſententiam coœli: fine abſolutione pericli-
tari hominum falutem: S. Auguſtinus ep. 228.
Et S. Chryſoſtomus l. 3. de Sacerdotio: Mobis
Sacerdotibus non corporis lepram, verum animæ
Jordes non dico purgatas probare, Jd pur-
gare prorſus conceſſum eſt. Ergo abſolutio
vere peccata dimittit. III. Concilia contra No=
Vatia⸗

ſttinos
leeſie
terunt, e
1 enn 4
Peltionen
ie: (
Mitüt. Di

binnn ie

Ciatnr adio
Menten 6
Alro ter lu
ter in ſon
lens
ſaeatitun
Ulei, (i
Ulltinden
Kohlintio
In tenhon
Ohunren
1i itenir
Enito iidt
üult I
ols ven
Dhomem
Un Dolot
6 i,
ipin ien
io eri
Rereata den
Monertun
Celſt in
tmponnls
ltth.
Nit ker
ſere Perei
n ini
Nexis eX

De Pænitentia. 543

leriis Vatianos celebrata non diſputabant de auétoritate
A .6 Eccleſiæ peccata dimifſa eſſe declarandi, ſed ſta-
3 Tümg tuerunt, ea revera remitti: Et Tridentinum ſeſſ.

14. cap. 4. non requirit contritionem tanquam di-
ſpoſitionem necefſariam ad Sacramentum Pœni-
tentiæ: (§S. 1061.) Ergo abſolutio peccata re-
mittit. Dicis I. Verba: Abſolvo te; ſignificant;
ſolutum te declaro: lſic in foro externo judex

des, in
ic

ir dicitur abſolvere injuſte accuſatum, cum eum in-
tcſnh nocentem declarat. Reſp. Senſus verborum: Ab-
t: ſolvo te: non eſt, declaro te ſolutum; nam etiam
. judex in foro externo reum vere abſolvit. Nec
Uneit eſt ſenſus, abſolvo te ab obligatione ſubjiciendi

peccata tua clavibus Eccleſiæ, uti volunt Nomi-
hales, quia hoc non eſt remittere peccata, &
fallit in peccatis venialibus, quæ confitendi nulla
eſt obligatio. Nec eſt ſenſus: remitto tibi pœ-

erarin Ar
enli nd

dollie nam temporalem peccatis tuis debitam, uti vult
n ſeant S. Bonaventura: quia hæc ſubinde vi contritio-
lliſt nis intenſæ remiſſa eſſe poteſt. Nec ſenſus eſt:
s dend remitto tibi ponam zternam pro culpa debitam;
ti i uti vult Hugo Victorinus; hoc enim non tenet
tintei in ſolis venialibus. Verus ergo' ſenſus eſt juxta
Hniin a ſ S. Thomam in ſuppl. a. 3. q. T. Ego Sacramen-
it tunmn e tum abſolutionis tibi impendo: vel juxta alios:
e eiil do tibi, quantum in me eſt, gratiam reconcilia-
n en ſii tivam ſeu peccatorum remiſſiyam: quod etiam
5. (iit in illo verificatur, qui prius Deo reconciliatus
zit ie peccata denuo clavibus ſubjicit, tum quia per
e iele⸗ augmentum gratiæ magis Deo reconciliatur, &

creſcit in ejus amicitia: tum quia aliquid poenze
temporalis illi remittitur. II. Juxta S. Eilarium
in Matth. 16. ut quis digne ad Poœnitentiam ac-
cedat, requiritur vita gratigz?: Ergo abſolutio
vere peccata non remittit. Keſp. Requiritur tan-
tum vita inchoata & imperfecta, ſeu diſpoſitiones
Ppræaviz ex gratizæ actualis auxilio procedentes.

G. 1108.

Unum
mortale
Jine alio
on re-
sittitter.

An venia- Schol. Peccat

lia poſt
mortem
remittan-
Eur.

544 Cuvut XVII.
N. II08.

*

Licet autem per Sacramentum beoenitentizæ
omnia peccata vere remittantur, unum ta⸗
men peccatum mortale fine alio remitti non
poteſt. Ita habetur c. Fratrei., de Pœnit. d. 9.
Ealſam autem pœnitentiam eſſe conſtat, cum ſpre-
tiz pluribur de uno ſolo pœnitentia agitur, aus
cum ſic agitur de uno, ut non diſcedatur ab

alio. Unde ſeriptum eſt Jac. 2. Qui totum le-

gem obſervuaverit, ofendat autem in uno, ullus
eYſt omnium reus. Ratio eſt: quia nullum pec-
catum remittitur, niſi in quantum tollitur
offenſa Dei per gratiam: (t. I1. G. 373.)
Sed gratia eſt incompoſſibilis cum ofſenia
Dei. (1. c. Schol. 3.) Ergo nullum pecca-
tum ſine altero tolli poteſt.

venialia etiam poſt mortem remitti
culpam; nam poteſt quis bona fide
ignorare, habere venialia, vel ſe ſufficienter
de illis dolere, & ſic ſtatim fine debito dolore
mori, cum autem venialia non excludant a regno
coelorum, & tamen nil coinquinatum in illud in-
trare poſſit, dicendum eſt, illa non ſolum quoad
pœnam, ſed etiam quoad culpam poſt mortem re-
mitti poſſe. Fit autem hæc remiſſio per actus
Ccharitatis & contritionis, quibus anima illa pec-
cata deteſtatur, & retractat: ita docet S. Tho-
mas in ſuppl. q. 7. a. I1. & ratio eſt, quia ve-
niale etiam in altera vita non poteſt remitti nifi
ber formam oppoſitam, quæ eſt actus contritio=
nis & charitatis. Eliciunt autem animæ hunc
actum vel in ipſo inſtapti ſeparationis a corpofe,
ubi agnoſcunt, venjale eſſe ſibi impedimentum
ingrefflus ad gloriam, adeoque illud deteſtantur ¹
vel in ingreſſu purgatorii, ubi pcena imminens ex-
citat intenſum deilderium ad conſequendum bo⸗
num;

poſſunt

2

Im & n
zt enbe
Ptenti vit
ur no⸗
entie,

Aet ele
ſiſeentin!
inm: i
nn ſittut
nttenti
Pflunt.
miſt an mn
ult lenin
e ern 5
uln dyen
Acpont.
, ijuſr
aͤtch
i
Pekiam
Lüllnlge
hS
Aute hh
eloher
00 Cicens
Iin gnnti
lin tel
4 Uhn.
hunt
1 ſdtn 1
Mlft. 8.

De Penitentia. 545

Wum, & malum evitandum: denique animæ ſe-
paratæ culpæ veniales remittuntur, non ficuti in
Deetſene . præſenti vita per modum meriti & ſatisfactionis,
ſed per modum condignee retractationis & di-
ſplicentiæ.
G. 1109.
Alter effectus Sacramenti Poenitentiz eſt Werita
reviviſcentia meritorum per peccatum deper-Per Pœni=
ditorum: quippe bona juſtorum opera, & tentan
Qim, merita virtutum per peccatum mortificata ſeunt.
A& ope pœnitentize füubſequentis reparantur, &
auI reviviſcunt. Sic habetur 1mo Joel. 2. Con-
autun u vertimini ad me . . . reddam vohis annos, guor
comedit locuſta, bruchur, & rubigo, & eruca.
Quæ verba S. Hieronymus de reſtitutione
uIIuHKE bonorum operum per peccatum mortificato-
rum exponit. Deinde Hebr. 6. dicitur: Mon
norfen t enim ſt injuſtus Deur, ut obliviſcatur operis ve-
tcim Vri, & dileltionig, quam oſtendiſtis in nomine
eede ipſiur. Ubi Apoſtolus excitans udæos ad
te a“ poenitentiam conſolatur eos, quod Deus bo-
AcNEE na eorum opera przæcedentia ſit compenſatu-
mnmn ie rus. Ita S. Cheyſoſtomus hom. 10. S. Atha-
me, naſius de blaſph. in Sp. S. S. Auguſtinus de
fide & oper. c. 14. Et Tridentinum Seff. 6.
c. 16. dicens: Juſtificatis hominibus ſive ac-
ceptam gratiam perpetuo conſervaverint, ſivt
amiſſam recuperaverint, proponenda ſunt Apo-
Rioli verha: Non enim eſt injuſtus Deus, 24d0.
Ita docent P. P. S. Ambrofius 1. I. in Luc.
Vide, quam bonur Deuy, & acilis indulgere,
non ſolum ablata reſtituit, ſed etiam inſyerata
concedit. S. Hieronymus in c. 3. Gal. Qui-
cun-

Sohram Infiit. Theol. Tbm. II. Mm

546 Caput XVII.

cunque oh ſidem Chriſti laboraverit, & poſtea
lanſus ſuerit in peccatum .. non perdet ea, ſi
ud priſtinam fidem & antiquum ſtudium rever-
tatur. 3tio. Ratio eſt: Juxta Tridentinum
C. 16. ſeſſ. 6. tria requiruntur, ut opera no-
ſtra ſint meritoria: ut ſint juſtificati hominis:
ut fint facta in gratia Dei: & ut homo in
gratia decedat, ſive acceptam perpetuo con-
ſervaverit, ſive reparaverit amiſſam: ſed has
conditiones habent opera per peccatum mor-
tificata: de duabus primis per ſe patet, ter-
tiam accipit per poenitentiam, per quam
gratia habitualis datur, in qua perſeverare
poteſt. .

Solvunmtur Schol. r. Certum eſt, per poenitentiam recuperar

obje Nio-
nes.

Fratiam ſanétificantem, & virtutes infuſas, quæ
unt proprietates eam inſeparabiliter concomitan-
tes. (t. 1. §. 366.) Rurſfus opera alia ſunt viva,
quæ homo ex principio vitali, gratia & charitate
operatur: alia ſunt mortua, quæ ex genere &
objeéto ſuo quidem bona ſunt, ſed ab homine ex-
tra ſtatum gratiæ elicita vitæ principio omnino
carent: alia ſunt mortiſera, quæ mortem animæ,
privando eam gratia, afferunt: alia ſunt mortifi-
cata, quæ a gratia & charitate elicita per ſubſe-
quens peccatum mortificantur, quia impediuntur,
ne habeant vim, & efficaciam perducendi homi-
nem ad vitam æternam. Hæc opera mortificata
non reviviſcere per pœnitentiam, docuerunt non-
nulli antiqui Theologi: I. Quia omnino deſtruun-
tur per peccatum, licuti gratia deſtruitur, quæ
non reviviſcit; unde Ezech. 18. dicitur: Omnes
juſtiti ejus non recordabuntur. Reſp. Quod me-
rita mortificata reviviſcant, eſt opus miſericordiæ
divinæ, quæ ponitentem ultra condignum præ/-
miat; & juſtitiæ præteritæ non recordatur, quo-
usque peccator in peccato perſeverat. i. Pa-

um,;

Eun, gu.
n, eſt co
1 parte lu
lit. A
bono obie⸗

Pehetum,
N.2. Qux
Ute keyivil.
Ili hie de
Uirliſte ſun
Iun merita
heien ſen
leifltere;
Md, ſer
Tolont, hon
ilemn ſen P
fün eſten

ul, gnec

1, G l
i il per
elncta fue
r N ori
tn in eſe
enoli
tn Mon tii
oren,
li, ec eti
Uitenm
Mins, n
Cun äſſof
nd n
lompet in
od
Cihenn,
in nerit
IMtem &
benns nt
niähian
ere r
n, ita u

De Penitentia. 547

, S Gtum, quo Deus promiſit remunerari merita no-
e fertt . . ſtra, eſt conditionatum, ſcilicet, ſi non adſit obex
ſidtimin ex parte hominis: Ergo adveniente obice peccati
lifrix ceſſat. &„eſp. Conditio illius paéti non eſt, ut
bomo obicem non ponat, ſed, ſi ponat obicem
„ ttn perpetuum, vel poſitum non tollat.
ſaud Schol. 2. Quæritur, in qua proportione & quanti- In qua
E ulm tate reviviſeant merita mortiſicata. Cum Eccleſia perfeio-
pethene . nihil hic definiat, varias Theologorum ſententias ne merita
igamA retuliſſe ſufficiat. Nonnulli putant, bonorum ope- revivi-
RK rum merita per quamcunque veram pœnitentiam ſcant.
5 . in eadem ſemper perfectione, in qua ante fuerunt,
ſent reviviſcere; quia remoto impedimento, ſcilioet
m, peccato, ſequitur effectus, ſicuti antea fuit. Alii
lua ett volunt, non reviviſeere merita ad gloriam eſſen-
tialem ſeu viſionem beatificam, ſed ſolum ad glo-
riam accidentalem, quæ conſiſtit in gaudio ſpe-
tentun ent ciali, quod pœnitentes percipient ex bonis operi-
nnes inſi bus, quæ lapſum eorum præcefſerunt: quia me-
lter cont rita illa per peccatum quoad præmium eſſentiale
eniſn deſtruéta fuerunt. Alii cenſent, merita revivi-
gnks ſcere ad priorem gratiam & gloriam, non qui-
r a dem in eſſe phyſico habitus & qualitatis; ſed in
ir⸗ effſe morali ſeu juris ad gratiam: id eſt, pœniten-
pnißße du tem non tantum recuperare jus ad illam gratiam
nren⸗ & gloriam, quæ correſpondet præſenti diſpoſtio-
mi ni, ſed etiam meritis preteritis, ita tamen, ut
in, phyficum augmentum gratiæ non infundatur
, prius, quam adétu intenſiori ſe ad illud recipien-
, dum diſpoſuerit: quod tunc dicunt fieri, quando
dldn homo in ingreſſu beatitudinis, vel purgatorii pro-

rumpet in actum amoris, habentem ſe non per
modum meriti, ſed diſpoſitionis; cum enim S.
Scriptura, Concilia & Patres aſtruant reviviſcen-
tiam meritorum ſine reſtrictione ad gradum mi-
norem & diſpoſitionem pœnitentis, nec nos de-
bemus reſtringere. Alii denique docent, gratiam
ſanctificantem, virtutes & dona ac merita revivi-
ſcere pro majori vel minori peccat ris peœniten-
tia, ita ut ſi hæc valde inrenia fuerit, recuperet,
Mm quid-

Peccata
remiſſa
non re-
deunt.

Caput XVII.

quidquid gratiæ & meriti per peccatum amiſerat:
ſi vero fuerit admodum remiffa, parum vel forte
nihil ex iis reparet. Hanc ſententiam cenſent eſſe
magis accommodam ad augendum ſtudium pœni-
tentiæ, & experientiæ conſonam, qua novimus
poœnitentes intenſe, priora ſua opera & exercitis
majori fervore obire.

H. 1110.
Quamvis vero merita per poœenitentiam re-
viviſcant, peccata tamen ſemel remiſſa per
ſubſequens peccatum non redeunt ſimpliciter,
ſed tantum ſecundum quid. Nam Imo non
redeunt quoad eſſe phyſicum, quia idem nu-
mero actus, per quem peccata commiſſa ſunt,
ordinarie redire nequit, nec naturaliter, cum
non detur regreſfſus a privatione ad eandem
numero formam, nec Deus poteſt facere, ut
redeat, quia alias foret auctor peccati. 2do.
Non redeunt quoad modum eſſendi moralem
quoad culpam, vel poenam, quia Ezech. 18.
dicitur: &i impius egerit pœnitentiam, omnium
iniquitatum ejus, quas operatus eſt, non recor-

dabor. In quæ verba S. Hieronymus ait:

Guſtum, antta peccatorem, non prgravari an-
tiquir ſuée peccatir. Denique non videtur ju-
ſtitiæ Divinæ conforme, idem bis punire:
ſed peccata remiſſa punita ſunt in Chriſto,
qui iniquitates noſtras portavit: Ergo juſtum
non videtur, ut quoad poœenam redeant. De-
nique dona Dei ſunt ſine poenitentia, & pec⸗
cata in Sacramento Pœnitentiæ abſolute re-
mittuntur, nec adeſt obligatio ea rurſus con-
fitendi: Ergo quoad eſſe morale, culpam &

poenam non redeunt. 3tio. Redeunt tamen
ſecun⸗

undumm
Uui work
ror; he
1llo Aute
untili⸗
l,ita, ut
Untot.

ol ounn,
Grila der
Cun eſtench
I 1 2 4
die er doe
userotn
Imtenun,

(Aonis,

nog d
nin gus in
Mler re
, u f.
Ulng femni
In, Coner⸗
Hiſita Iat
Dlen non
Uln nblier
e ee
igktur to

.
(bonm ſern

eryum
Domee, 6.
filgic
let. 4
es eodemn
nin
tſfien de⸗
ktlam er
ſegnens⸗ ¹
ledit nor

De Eænitentiu. 549

mmmnin ſecundum quid, quia culpa ob relapſum,
m ſicuti morbus in recidivo eſt periculoſior, &
“ gravior; homo eſt magis ingratus erga Deum,
and a quo antea veniam obtinuit, & Deus ſub-
mds trahit illi ſpecialia & copioſiora gratiæ auxi-
lia, ita, ut in graviora deinde peccata pro-

labatur.
itetire Schol. Nonnulli antiqui Theologi putarunt, peccata Solvuntur
ultenn dimiſſa per ſubſequens peccatum redire quoad mo- objeRio-
l keniin dum eſſendi moralem. Et quidem Hugo Viécto- nes.
nt hoten rinus l. 2. de Sacram. c. 9. p. 14. putat, ea re-
Nann en dire per quodlibet peccatum ſequens. Præpofiti-
Uiaitut vus vero tantum per hæc quatuor crimina: Odium
“ fraternum, apoſtaſiam a fide, contemptum con-
vonnbntt feſſionis, & retractationem pœnitentiæ. I. Quia
tütaltene Pf. 108. dicitur: In memoriam redeat iniquitas Pa-
ge M eul trum ejus in conſpetu Domini. Et 3. Reg. 17.
tel uet⸗ mulier Sareptana ad Eliam ait: Ingreſſus es ad
etett me , ut rememorarentur iniquitates meg. Et
eeza Matth. 18. Servus remiſſionem debiti conſecutus,
endi me nolens remittere conſervo, miſſus eſt in carce-
ia ! rem, donec redderet univerſum debitum. Keſp.
1 Iniquitas patrum dicitur redire quoad posnam tem-
, poralem nondum remiſſam. Eodem modo intelli-
ut gitur mulier Sareptana, quæ forte etiam alia ad-
ell tl huc peccata necdum remiſſa habuit. A ſervo illo
Gin⸗ exigitur totum debitum propter ſequens peccatum
on 4 Piata ſecundum duid H atione crudelitatis in con-
s ervum commiſſæ. „S. Auguſtinus de Serm.
10 Dom. c. 6, ait: & non dimniſpris revocabo te, &;
Hon⸗ quidquid tihi dimiſeram, replicabo. Similia ha-
te . bent S. Ambroſius, & S. Gregorius. eſv. Pa-
Eint tres eodem modo loquuntur de reditu peccatorum
ellt, ſecundum quid. III Merita per peccatum mor-
tiſicata per poenitentiam reviviviſcunt: Ergo
etiam peccata priora reviviſcunt per peccatum

ſequens: imo ſi pœna temporalis peccatis remiſſis
4 1 P Porals p
debita non fuerit ſoluta, & aliquis commiſſo no-
deten M m 3 vO

Quando

55o Cuput XVII.

vo peccato mortali ſtatim moriatur, illam poenam
in inferno, ex quo nulla eſt redemptio, in æter-
num luere debet: Ergo ſaltem peccatum quoad
poœnam redit. Keſp. Diſparitas eſt, quia Deus
pronior eſt ad benefaciendum, quam ad punien-
dum, & peccata abſolute delentur, merita autem
ſolum ſub conditione, niſi quis agat poœnitentiam.
S. Thomas in 4. d. 22. q. I. a. I. ad 5. docet,
quod poœna illa temporalis in dato caſu tempora-
liter in inferno puniatur: Neque ex hoc ſequitur,
quod ex inferno ſit aliqua redemptio, quia, quod
ſolvitur, non redimitur: nec eſt inconveniens,
quod quantum ad aliquid accidentale poœena inferni
minuatur usque ad diem judicii, ſicuti etiam au-
getur ex conſortio damnatorum.

G. IIII.

Sacramentum Pœnitentiæ effectu ſuo ca-

Paniten- rere. & invalidum eſſe poteſt, vel ex defe-

tia eſfeku
careat.

ctu pœnitentis, ſi ſine ſufficienti examine,
dolore, aut propoſito ad illud accedat, vel
in confeſſione grave peccatum omittat: vel
ex defeéctu Confefſarii, ſi non habeat debitam
intentionem, vel jurisdictionem, vel formam
abſolutionis corrumpat. (G. 1095. 1091.)

An detur Schol. Quæritur, an Sacramentum Pœnitentiæ poſ-

Paoniten-
tia valida
& infor-
m'S.

ſit eſſe validum & informe, id eſt, carere ſuo
effectu, ſeilicet remiſſione peccatorum, & tamen
eſſe verum Sacramentum, quod tribus modis con-
tingere poteſt: vmo quando confeſſio non eſt
integra ex defeétu examinis, quod pœnitens ex
ignorantia invincibili putat eſſe ſufficiens. 2do.
Quando pœnitens habet attritionem excludentem
quidem formale propoſitum amplius peccandi,
non tamen implicitam voluntatem peccandi, licet

Ppoœnitens hoc non cognoſcat 3tio. Quando at-

tritio non eſt generalis, quæ ſe non extendit ad
. peo-

iti ex

ela. NZ
e ralum
an.
ſun cuſi⸗
fionem pee
altun et
Ulci, gnin
uammen in
ittritio,
tutn: Lrg
nen ſoo e
Tne do ken
ecatun
Pumolter &
1 C imnie
herezti 0
o al,
integnan
ienis, el
En lmele
ſtmle & in
n d in
kumne cul⸗
lh, ame
ſed ereilte
et s r
Eentintn de
Hbe, WOn
Irme. D
ire gratian
aa, & in
n ek, I
tvim

etnin,
ſfi eann

ENS hade

nm, ſie
Aratiam, V

lan onn
fo, iner
cntun gol
t, girle
amn A1 me
„Meriune
poritrin
. 10 5 ie
Caſu temn
X hoe eni
1o, Alincn
IncoNIne

futi eint

ſenn Mon
ſel er
Ii euni
Aecelit
Ohritt
bentcin
1, WiI
h5,lol
Deentenz-
t, an .
ebuerol

De Pænitentia. 551

peccata ex oblivione inculpabili in confeſſiane
omiſſa. Neſp Poſſe dari Sacramentum Poniten-
tiæ validum, & tamen informe, in primo & ter-
tio caſu. Nam in primo caſu Sacramentum tan-
quam cauſa, poteſt carere ſuo effecétu ob indiſpo-
ſitionem pœnitentis, quia effectus hic extra ejus
eſlentiam eſt poſitus. In tertio caſu confeſſio eſt
valida, quia non quidem materialiter eſt integra,
eſt tamen integra formaliter: (§. 1067.) & ſutfi⸗
cit attritio, quæ ad omnia peccata confeſſa ſe ex-
tendat: Ergo Sacramentum eſt validum; caret
tamen ſuo elfecétu, quia unum peccatum mortale
ſine alio remitti non poteſt, & in caſu poſito il-
lud peccatum pœnitenti non remittitur, de quo
formaliter & implicite non dolet, neque virtuali-
ter & implicite, cum ſupponatur dolorem ejus
ad peccata oblita ſe non extendere. In ſecundo
vero caſu, quando pœnitens facit conſeſſionem
non integram ex culpabili defectu examinis ſuffi-
cientis, vel habet attritionem excludentem qui-
dem formale propoſitum peccandi, non tamen
virtuale & implicitum, Sacramentum non eſt va-
lidum & informe; nam ſi pœnitens in faciendo
examine culpabiliter deficiar, confeſſio non eſt
valida, cum culpabiliter non ſit integra: Attritio
vero excludens omnem affectum peccati mortalis
eſt pars Sacramenti Pœnitentiæ, uti docet T ri-
dentinum Sefſ. 24. cap. 4. Efgo qui eam non
habet, non recipit Sacramentum validum & in-

forme. Dicis I. De ratione Sacramenti eſt, cau-

ſare gratiam; & Sacerdos non vult abſolvere niſi
rite diſpoſtum: Ergo non datur Pœnitentia va-
lida, & informis. Reſy. De ratione Sacramenti
non eſt, ut actualiter cauſet gratiam, ſed ut ha-
beat vim, eam cauſandi, licet ob indiſpoſitionem
fubjecti eam ſubinde actu non cauſet Deinde Sa-
cerdos habet intentionem abſolvendi rite diſpoſi-
tum, licet non habeat intentionem conferendi
gratiam, niſi rite diſpoſito. II. Attritio, quæe
eſt pars poœnitentiæ, eſt etiam diſpoſitio ad ejus
M m 4 effe-

Keſolvun- Cbroll. Pract. Imo. Pœnitens excommunicatus, &

geg. Oſus.

55 2 Caput XVII.

effeétum, & forma fuper illam, tanquam mate=
iam verificari debet: Ergo ſine effectu ſeu gratia
in Sacramento Pœnitentiæ effe non poteſt. AReſp.
Attritio quidem ordinarie eſt diſpoſitio ad effe-
ctum Poznitentiæ, ſubinde tamen, fi non fit ge-
neralis, nec ad peccata oblita ſe extendat, con-
tingere poteſt, quod ad eum non diſponat: for-
ma autem Sacramenti ſufficienter verificatur, quia
juxta S. Thomam ſonat: confero tibi Sacramen-
tum abſolutionis a peccatis; ficuti verificatur for-

ma Baptismi in illo, qui eum ficte ſuſcipit. HI.

Peccata inculpabiliter oblita remittuntur in Sacra-

mento Pœnitentiæ, etſi confefſio ad illa ſe non

extendat: Ergo etiam fi attritio ad illa ſe non
extendat, quia pornitens hoc modo gratiæ obi-
cem non ponit Kelp. Diſparitas eſt, quod inte-
gritas confeſſionis ſolum ſit de oræcepto, poeni⸗
tentia vero interna eſt de necefſitate medii per ſe
requiſiti ad remiſſionem peccati, ad quod ſi fe non
extendat, illud non remittitur: hinc in noſtro
caſu pœnitens non quidem ponit obicem poſiti-
vum, ponit tamen obicem negativum non exten-

dendo attritionem, quem tamen invincibiliter

ignorat, ſe ponere.

non prins ab excommunicatione, quam peccstis
abſelutus mala fide procedens invalide abſolvitur;
adeoque confeſſionem repetere debet: ſi vero ex
oblivione naturali, wel ignorantia invincihili, vel
ad vitandum grave ſcandalum Sacramentum Pœ-
nitentiæ ſuſcipiat, validum eſt, cum non conſtet
in hoc caſu. Ecccleſiam jurisdictionem ab abſol-
vente ſuſtuliſſe. 2do. Confeflio facta ſine debito
dolore, propoſito, & quando grave peccatum
culpabiliter omiſſum fuit, eſt invalida, & repe-
tenda. Si quis tamen olim culpabiliter mortale
peccatum reticuiffet, & hujus Sacrilegii oblitus
plures slias confeſſiones bona fide feciſſet, non eſt
necefſarium, has confeſſiones bona fide factas re-
petere, ſed illam ſolum, in qua defectus S

Lolti etin
wit, ine
nlie oo
be peceat
Phekenl
Ult, ignor
to ajo
um el de
rignorent
eytan not
lefedn Con
Derieetiz,
uber iclit
ten 1 oh
Un becents
1 fee ſiek
Morle &
iftr cvnen
An hon
Aerii
onartiam
r Koonſe
Ariimel
Rlne ne
Orflie reni

d mlltor
rinen
s enn ſ
catonn
nninn

tungnun
letnſnn
n oiek 1
poſtio
Atonk
eXtenitt
Eiſhon
Vetihramnn
0 tibi Nen
i verfiam!
Ge ſeg!
ttort ini
0 A in tr
0 40 inen
do git
8 ekt, t:
Drecteyide
ſiute neti
: hie inn
it Oicen
fivum vonen

OnmHits
e, Clin e 4
chet

De Pænitentia. 533

Seuti etiam ille, qui aliquod peccatum mortale
oniſit, incu'pabiliter putans eſſe tantum veniale,
alide confitetur, & fatisfacit accuſando ſe de

Toc peccato omiſſo. Unde excuſantur pueri a
npetenda confeſſione, qui in ea mortale tacue-

mnt, ignorantes, quod fit pegcatum grave, quod
nodo majores faécti agnoſcunt: Quod idem dicen-
lum eſt de circumſtantiis aut numero peccatorum
ignorantia invincibili non expreſſis, quæ poſt
deptam notitiam confiteri tenentur. tio. Ex
lefetu Confeflarii invalidum eſt Sacramentum
pœnitentiæ, ſi abſolutionem non impendat, non
lhabeat debitam intentionem, aut jurisdictionem.
ſtem ſi ob ſurditatem, diſtractionem, vel ſom-
ium peccata non intellexerit. 410. Confeſſio bo⸗
ia fide faéta Confeſſario neſcienti diſcernere inter
nortale & veniale, inter ſpecies peccatorum &

iumetum, valida eſt, quia omnia ad valorem re-

cuiſita concurrunt, nec tenetur quis confeſſionem
alem bona fide factam repetere, niſi quis ſciens
acerdoti ignoranti confiteatur, & advertens ejus
iynorantiam ſine ulteriori inſtructione pergat.
Sto. Si eonfeſſio ob defectum pœenitentis vel Con-
Eſſarii in valida coram eodem Confeſſario retinen-
& adhuc memoria peccata confeffa, vel eorum
confuſe reminiſcente, & ſtatum peccatoris pro

congrua poœnitentia injungenda agnoſcente repe-

tenda fit, non opus eſt, ut peccata fecundum
ſbeciem & numerum illi jam expoſita denuo re-
petantur, ſed ſufficit cum contritione de commiſſo
defectu, & aliis peccatis in genere ſe accuſare,
quia etiam valida eſt confeſſio, quam poœnitens

Ina vice non potuit perficere, ſed iteratis vici-

tus multorum dierum ſpatio perfecit, & in fine
bſolutionem a Sacerdote obtinuit, cui tunc no-
tus erat ſtatus conſcientiæ peccatoris, & cujus
Jeccatorum ſaltem confute recordatur, licet non
omnium in particulari. .

Mm 5 F. 1112.

554 Caput XVII.

G. 1112.

Sacra- Sacramentum Poenitentiæ in re, vel in
mentum voto eſt neceſſarium neceſſitate medii ad
Pvniten- delenda peccata poſt Baptismum commiſſa.
tiæ eſt ne Nam Imo juxta S. Scripturam in Saca-
celar ium Poenitentiæ judiciaria poteſtate a Sa-
neceſſitate mento œn 1 ia boteitz
medi, cerdotibus peccata remittuntur. Joan. 20.
Quorum remiſeritis veccata. Sed ſine hac e-
miſſione nemo poſt Baptismum lapfſus ſalu-
tem conſequi poteſt: Ergo Sacramentum
Poœnitentiæ eſt neceſfſarium necefſitate me-
dii ad ſalutem. 2do. Inter cæteros Pates
S. Leo ep. 82. ait: Sic Divinæ bonitatis a-
iidiir ordinatie, ut indulgentia Mei niſi ſupyli-
cationibus Sacerdotum nequeat obtineri. Et Iri-
dentinum Sefſ. 14. cap. 2. Eſt autem hoc Sa-
cramentum Pænitentiæ lapſis poſt Baptismum ve-
ce ſarium, ut nondum regeneratis ipſe Baptitnut.

Solvuntur Schol. r. Proteſtantes negant neceſſitatem Sacramen-
objeſtio- ti Pœnitentiæz.. I. Quia S. Scriptura convenlo-
nes. nem contritioni tribuit. Pſ. 50. Aeſp. Non ex-
cluditur hic neceſſitas Sacramenti Pœnitentiæ, ſi-
cut nec neceſſitas Baptismi. II. Chriſtus fine Sa-
cramento peecatticem Luc. 7. & adulteram Joan.
8. dimiſit. Et Act. 8. S. Petrus Simonem ma-
gum pro agenda poœnitentia ad nullum Sacramen-
tum remiſit. KAéſo. Chriſtus ante inſtitutum Sa-
cramentum bœnitentiæ peccata remittens uſus eſt
poteſtate excellentiæ: Et S. Petrus per illa ver-
ba: Ewauitentiam age, ad Sacramentum remjſſſe
merito cenſetur. III. In veteri Lege ſola vitus
Pœnitentiæ & fides ad conſequendam veniam
peccatorum ſufficiebat ſine Sacramento: Ergo
etiam in Nova Lege; alias via ad ſalutem modo
fooret arctior. KNeſv. Per Sacramentum Pœniten-
7tiæ nihil detractum fuit de virtute fidei, aliarum-

“ due

(le ittutn
inn ett,
Alts fuit
Iuſerit
tio cum
Un fuffein

Mn. Quon

etfechi
omne

Etnem na
ine nipie
Herſn maren
eri, Pern
Tto ntima:

Miumt, &

Gntntio no
eccata
Füone inel
Et contritie
di onnin
Anmenti P
wior
nn Derni
m Dieene
Porare ot
Dniter de
eſin tet
tone dote
Votüm Dee
er Orinen
Keind nen
enametot

Dgfennm
Clitentir
ſen le
ſoltio
ehlieto

W ohliri

De Pænitentia. 555

que virtutum, ſed tantum novum præceptum ad-
ditum eſt, ſubjiciendi ſe clavibus Eccleſiæ, & via

Ite, fſalutis fuit alleviata, cum in veteri Lege requi-
ſe neli ſita fuerit perfecta contritio, & tamen modo at-
m emt trito cum Sacramento ad remiſſionem peccato-
n in G rum ſufficiat.
telatend Schol. 2. Quomado votum Sacramenti Poœnitentiæ Quomodo
r. ſun! in perfecta contritione includatur, non eodem contritio
ſſmnehel. modo omnes explicant. Aliqui putant, per con- mneludat
4 tritionem non remitti peccatum niſi ſab condi votum
lyhu tione recipiendi Sacramentum, ita ut remiſſio ſu- pœniten-
GKctavenn ſpenſa maneat, donec Sacramentum ſuſceptum tiu.
egeſſtnte n fuerit. Verum cum contritio perfecta ſit diſpo-
Etelos n ſitio ultima ad gratiam, quæ eam necefſario co-
Bugirtr mitatur. & gratia ſi incompoſſibilis cum peccato,
(oontritio non expectat abſolutionem Sacerdotis,
Ni ut peccata remittat. lii putant, ideo in con-
inene u tritione includi votum Sacramenti Poœnitentiæ;
gilen iee quia contritio includit propoſitum virtuale, ſer-
Mtine vandi omnia præcepta, inter quæ eſt præceptum
t Pytir Sacramenti Poœnitentiæ. Verum non videtur ad-
4 eſſe petior ratio, cur contritio includat magis
atelnen votum Peœnitentiæ, quam aliorum Sacramento-
tri nis rum. Dicendum ergo videtur, Contritionem im-
Nr N portare votum Sacramenti Pœnitentiæ, quatenus
Peentenit formaliter per alium aétum, vel virtualiter per
Crkut ſeipſam reſpicit Sacramentum Pœnitentiæ ſub ra-
uler tione unici medii ad ſalutem neceffarii; quia
a votum Poœnitentiæ a contritione importatum,
Nlon es per ordinem ad ipſam, prout habet rationem me-
ee ilmme dicinæ neceſſariæ peccatorum, a voto aliorum
eritts⸗ Sacramentorum diſtinguitur.

Schol. 3. Ad obtinendam remiſſionem peccati poſt Quale vo⸗
Baptismum commiſſi ſufficit votum implicitum tum re-
Poœnitentiæ. Nam ad obtinendam hanc remiſſio- quiratur.
nem ſufficit perfecta contritio, quæ fit ultima di-
ſpoſitio ad gratiam: ſed hæc contritio ſine voto
explicito Sacramenti eſſe poteſt, ſi poenitens vel
ex oblivione, vel ignorantia inyvincibili de Sa-
cra-

556 Caput XVII.

cramento nihil cogitet, adeoque habeat tantum
votum implicitum Sacramenti: Ergo hoc ſuffieit.
Dicis I. cum Cano de pœn. p. 5. concluſ. 3. Con-
cilium Complutenſe damnavit hanc propoſitio-
nem Petri Oxomenſis: Peccata mortalia delentur
quantum ad culpam & pnam alterius ſcaculi per
Jolam cordis contritionem ſine ordine ad claves:
ſed ſola contritio habet tantum votum implicitum
Sacramenti: Ergo hoc non ſufficit. Reſp. Hæo
propoſitio ideo damnata fuit, quia Petrus Oxo-
menſis excludebat ſubordinationem tam formalem,
quam virtualem ad claves Eccleſiæ«, quarum po-
teſtati derogabat, & negabat, necefſarium efle,
manifeſtari Sacerdoti peceata occulta. II. Tri-
dentinum Sefl. 6. cap. 14. Contritionem diſtinguit
a voto Pœnitentiæ: Ergo votum explicitum re-
quiritur. Keſp. Tridentinum ea, quæ docuit de
juſtificatione Sefſ. 6, expoſuit Sefſſ. 14. de voto in-
cluſo in contritione; votum autem incluſum non
eſt expreflum, fed virtuale. III. Nalli hæretico
remittitur culpa, niſi expreſſe ab Ecclefia veniam
petere velit: Ergo fola contritio fine voto expli-
cito non ſufficit. Reſp. Diſparitas eſt, quod hæ-
reticus clare fidem negat, adeoque formale de-
ſiderium redeundi ad Eccleſiam, a qua diſceſſit,
habere debet, quod non tenet in aliis peccatori-
bus ab unitate Eccleſiæ non recedentibus: imo
etiam in caſu fubitaneo, quando hæreticus veram
contritionem elicit, implicite votum Peœnitentiæ
in ea inc uditur, adeoque deſiderium Eccleſizæ
ſe uniendi.

H. III3.

Conteſie Non ſolum autem neceſſitate medii Sacra-
Aſ de ne- mentum Pœnitentiæ eſt neceſſarium ad ſalu-
ceſſitate tem, ſed Confeſſio Sacramentalis cadit etiam

ha. ſub præcepto Eccleſiaſtico. Ita ſtatuit Con-

Nici.

cilium Lateranenſe IV. ſub Innocentio UII. in
cap. Ommnis utriuque. de pœn. & remiſſ. Ommnit
utriul-

iuge en
n zervent
iin in onn/
udin h
Uler.
i gire
in ton ten
fller
ltntonen,

1. Cve
Nedeto dn
Cetetico.
Eelſt ren
n prrcipit
kia negvit
Kitns —
lgare pon
arſeſftan
nt prei
Ee(hridtns
men Lecle
t Ini lun
n & No
Decheln den
Corſkeſionen
Cckeſa in
1n Peredi
l cette
9 pan.
Alworun
tinis Grn
