ſalibus abſtinere, vel refilire debet. Quodi ta-
men poſt ſponſalia inita una pars notabiliter di-
tior, vel nobilis fiat, probabilius reſilire non li-
cet, quia iniquum eſt, ut altera pars privetur
jure ſuo, ſi non deterior facta fit.

Sohram Inſtit. Theol. Tom. III. Hhh

55 6 Caput XX.

F. 1256. grad
Impedi- Quartum impedimentum prohibens Ma⸗ Uncer
mentum trimonium eſt votum ſimplex perpetuæ ca- Ulltaie
voti. ſtitatis, vel ingrediendi, & profitendi Reli- .
gionem, vel ſuſcipiendi Ordinem Sacrum, IUl he
vel non nubendi. Ratio eſt 1mo. quia vo- Moent
tum caſtitatis ſimplex eſt ſervandum: (t. 2. s iſe
G. 827.) Sed hoc ſervari non poteſt ab eo, patlffe
qui uxorem duxit, ob debitum reddendum: (eohor
Ergo eſt impedimentum prohibens Matrimo- Qaateni
monium. 2do. Eſt tamen ſolummodo impe- idan
dimentum prohibens, non vero dirimens; (enlun
tum qula ita declararunt Alexander III. Uuugnft
Coœleſtinus III. & Bonifacius IV. c. conſuluit. ln den
Et c. Rurſus. Quia Clerici vel vovent: &c. (us ſore
Et c. un. de voto in b. tum quia votum icentin
ſimplex caſtitatis &c. obligat quidem in con- Mimm
ſcientia, non tamen transfert dominium rei in, muii
promiſſæ ab eo, qui promiſit, in eum, cui uligrmn
promiſſa eſt, & ideo ſi is, qui promiſit, miin,
ſententiam mutet, & rem alteri reipſa do- (mnſue,
nest, ille quidem peccat, donatio tamen vim ayinmn
ſuam habet. Rinl Gin
. „OlIm
J. 1257. in pe
Tocis e In impedimentis hucusque recenſitis ſal- anke
mllio in. tem nonnullis Eccleſia ex urgentibus cauſis uſs 8
pedimen- diſpenſare poteſt. Imo. Quia Eccleſia impe- mut
tis di- dimenta Matrimonii ſtatuere poteſt (H. 1208.) Aunte
ſppenſare Ergo etiam in iis diſpenſare. Hinc ado. Pa- helli
poteſt. pa diſpenſavit in nonnullis gradibus Lev.
18. prohibitis, qui tamen jure naturæ non
prohibentur. (J. 1214. Schol. 2.) Sic Mar-
tinus V. diſpeniavit cum viro nobili in pri- Vel
. mo tl

De Matrimonio. 851

mo gradu affinitatis lineæ transverſæ. Ale-
dbene a. Xander VII. diſpenſavit cum Emanuele Rege
tea Luſitaniæ, ut duceret fſororem uxoris defun-
tendi.. Etæ. Julius II. difpenſavit cum Henrico
Semn. VIII. Rege Angliæ, ut duceret Catharinam
o. nn uXOrefʒ fratris ſui defuncti, cumque Henri-
un (t cus alterius amore captus, diſpenfari non
tel de potuiſſe aſſeruiſſet, Clemens VII. conſultis
edletn Theologis, & Canoniſtis ex totius pene orbis
S Mletrire Academiis, diſpenſationem hanc licitam &
noiin validam declaravit. Item Innocentius X.
dtm diſpenſavit cum Caſimiro Poloniæ Rege, ut
Gankt I uxorem fratris defuncti duceret: Et a. 1651.
c anſi cum Senatore Burdigalenſi, ut ſucceſſive

cneta. duas ſorores acciperet. Juſte ergo definit
niz ſotn Tridentinum Sefſ. 24. can. 3. Ji quis diwerit,
em inar Eos Zasstiitn conſanguinitatir, & aſſnitatis gra-
iiam4 dur, qui in Levitico exprimuntur. pPoſſe impedi-
eun,d e Matrimonium comrahendum, S& dirimere con-
i pont tralbzum, nec voſſe Kecleſiam in nonnullis eorum
neii diſpenſare, aut conſtituere, ut plurer impediant,
tmas & dirimant, annathema ſit.

Schol. Olim in impedimentis Matrimonii raro Eccle- Diſpenſa-
.
ſia diſpenſavit; nam Robertus Rex Francorum tiones
contrahens cum ſua commatre, cujus filium denlim rara
erelißl Sacro fonte fuſceperat, ob impedimentum die Pren
tsk N0 tualis cognationis diſpenſationem obtinere non
t . potuit. Sæculo vero 12 mo & rztio Pontifices
lenr Alexander III. & Innocentius III. majorem ad f

4 6e diiſpenſationes viam aperuerunt.
eee.
us
uas G E rass
6. 1. Super impedimentis ſolum prohibenti- Quis di-
NrN. bus Matrimonium diſpenſare poteſt pro utro H
1 e PYoſſit.

Hhhz que

852 Caput XX.

que foro Papa, & ex juſta cauſa etiam Epi-

ſcopus. Nam hec impedimenta ſola lege
Eccleſiaſtica ſtatuta fuerunt: Ergo ſupremus
legislator ſeu Papa in iis diſpenſare poteſt.

Item etiam ex juſta cauſa Epiſcopus juxta

Benedictum XIV. de Syn. 1. 7. c. 31. Licet
enim in lege ſuperioris non poſſit inferior di-
ſpenſare, poteſt tamen, ſi per legitimam
conſuetudinem contrarium ſit introductum:
ſed conſtat de conſuetudine Epiſcoporum fu-

per impedimentis prohibentibus diſpenſandi:

Ergo poſſunt.

2. Super impedimentis jure tantum Ec-

cleſiaſtico Matrimonium dirimentibus ſolus
Papa, non vero ordinarie Epiſcopus, ma-
Xime ſi ſint publica, diſpenſare poteſt. Quod

Benedictus XIV. 1. c. probat: Imo. Quia
ſacræ Congregationes Concilii, & Inquiſitio-

nis non ſemel proſcripſerunt tanquam falſam,
& temerariam propoſitionem aſſerentem

Epiſcopo jus diſpenſandi ſuper impedimento

dirimente publico, quod obſiſtat Matrimonio
contrahendo. 2do. Quia nunquam conſtat
de conſuetudine hoc jus diſpenſandi Epiſcopo
oncedente, quæ ſi prætendatur, examinan-
dum eſt, an habeat omnes conditiones ne-
ceſſarias, ut poſſit prævalere legi Epiſcopo
4 inhibenti, ne ſuperioris ſtatutum infringere,
aut quoquomodo relaxare præſumat.

3. In caſibus tamen extraordinariis ur-
gentis neceſſitatis pro foro conſcientiæ Epi-
ſcopus ſuper impedimento dirimente Matri-

monium jam contractum diſpenſare pote
Cujus

(histat
Dyamn u
Mtutn
i reler
nini offe
ſeriptn
Pi vendie
ſbi ita
icen con

lyol. Nus
Vel natur
Een Papn
Utet dil
er ſpond
Egionis,
tioatn
nlihn
inpecimern
n cOn-

Düvi

Uis uger
Ndjmente
Moninmn
Onmnibns
u fce e
Confumm
Ublienn.
nſugun
is n
erl fine
Uilopo
Kenlir
lbtiinot
un ante
Crun ee
Gibernt
bopn

De MWatrimonio. 853

D N Cujus ratio eſt Imo quia incredibile eſt, velle
& Papam urgente neceſſitate cum periculo ani-
dter marum dilpenſationem ſuper impedimentis
te e ſibi reſervare, cum hoc bono Eccleſiæ regi-
un mini officeret. 2do. Ex conſuetudine præ-
31. ſcripta & Papæ conſenſu ſibi hoc jus Epiſco-
leite pi vendicant: Et Zerola in Praxi Epiſcop.
beffimn fibi ita Roma reſponſum eſſe teſtatur, quod
nuat idem confirmat Benedictus XIV. I. c.
Porun

lvenan (Coroll. Praſ. rmo. In impedimentis jure Divino, Keſolouns
vel naturali Matrimonium dirimentibus, nequi- tur caſus.
dem Papa diſpenſare poteſt. 2do. Epiſcopus non

Antun e⸗ poteſt diſpenſare in impedimento prohibente orto
tbns nlu ex ſponſalibus, & ex voto aut ingrediendæ Re-
ligionis, aut perpetuæ caſtitatis, quod niſi con-
ppls, ditionatum fuerit, Papæ reſervatur. Stio. Non-

l mulli Epiſcopi in utroque foro, in quibusdam
Ino. Cun impedimentis dirimentibus ex privilegio fibi a

Iugätkf Papa conceſſo diſpenſare poſunt, quod ex illo-
an kln rum Privilegiis diicendum erit. Ato. Ut Epiſco-
Alerentn pus urgente neceſſitate pro foro interno in im-
pedimento dirimente Matrimoninm publice con-
wedire ractum diſpenſare poffit; requiritur r. ut Matri-
Hlatrimen monium fit contractum in facie Eccleſiæ cum
ann A omnibus ſolennitatibus. 2. Ut ſit contractum bo-
i Eenr na fide ex juris & facti ignorantia. 3. Ut fit
—ãD confummatum. 4. Ut non fit impedimentum 4
eNn publicum. S. Ut non poſſit facile adiri Papa ob *
ticres conjugum paupertatem, locorum diſtantiam, &
ei L alias imiles caufas. 6. Ut non pofſit feparatio
intnene, fieri fine ſcandalo. Diſpenſatio autem hæc ab
det Epilcopo obtenta prodeſt tantum pro foro con-
ſcientiæ non vero pro foro externo, ut in eo
Annie Matrimonium convaleſcat. Unde ſi impedimen-
euel tum antea occultum poſtea manifeſtetur, & ad
⸗ ſc forum contentioſum deducatur, opus erit nova
er . diſpenſatione a Papa impetranda. Sto. Epi-
ie ſcopus etiam in caſu urgentiſſimæ neceſſitatis

n Hh h 3 con- .

Diſpenſa-
tio reqzui-
rit juſtam
cauſaàm.

Reſolvun-
tur caſus.

854 Caput XX.

concurrentibus prædiétis conditionibus diſpenſare
poteſt pro foro interno fuper impedimento oc-
culto juris Eccleſiaſtici, etiam antequam Matri-
monium contrahatur, fi v. g. paratis omnibus
pridie nuptiarum impedimentum occultum inno-
teſcat, quia Papa in hoc caſu præſumitur Epi-
ſcopo delegare poteſtatem.

J. 1259.

Ad diſpenſationes Matrimoniales requiri-

tur legitima cauſa, quia alias non cederent
in bonum commune. Hinc diſpenſationem
petens veram cauſam allegare debet, alias,
li taceatur veritas, quæ jure, ſtylo, & con-
ſuetudine exprimi debet, vel illud falſo alle-
getur, quod Principem rationabiliter ſecun-
dum jus movere poteſt, fubreptitia erit di-
ſpenſatio. L

Coroll. Pralt. Imo. Cauſæ legitimæ diſpenſandi ſu-

per impedimentis ſunt: imo. Anguſtia loci, ita
ut quis conſanguineo vel affini nubere cogatur,
ne innuptus vivere & conjuge ſtatu, divitiis &
Religione pari carere debeat. 2do. Incompetentia

dotis, quando (omina non habet dotem compe-

tentem, vel ſaltem litibus involutam „ niſi v. g.
conſanguineo eam volenti & defendenti nubet.

Quo etiam reducitur Cauſa dotis cum augmento:

Item pro indotata: quando fœmina invenit vi-
rum, qui eam ſine, vel cum minori dote ducere
vult. 3tio. Mias, fuperadulta fominæ, ita ut
alium virum, niſi v. g. affinem reperire non pof-
ſit Ato. Copula, habita cum viro impedimento
ligato, ubi exprimi debet, an ſub ſpe facilius im-
petrandæ diſpenſationis habita fuerit. Sto. Infa-
mia, orta ex nimia familiaritate cum ſuſpicione
habitæz copulæ cum affine, ita ut fine matrimo-
nio fœmina graviter diffamaretur. 6to. Matri-
7 mo-

miom
aultrachn
polis, 6
exprimi
habits fue
rtum, &
Armetiog
Vl dere
re Ckitot⸗
Canſa ex
W bonn ir
Gigrittte
Dipenhtti
Afit in!
gutick dat
Drnna e
Vena ehe
Pon fueri
ciſenhti⸗

Eſit pot

Cltionem,
Igtima e⸗
IMo. §.
110 ſoro
COoikahend
6onlinon
4 hoe t
A ſchen
in VerO

blicis 8

iten

Nio. I.
ſend, e
Uigteſs .
npecime

Alnt, e

tänſe
rmi
ekei
Ultaiis n

pentue
neno oe-
lam Mii-
8 Oumhes
tum id⸗
mitut ki⸗

es keguit
n cedketenn
nlatioen
et, Uias,
0, Cen
ſallo d⸗
ter ſorl⸗
4 etit

gehlmml 1
u lolte
ſe cogal,
Givitiss
Pnconptfit
lRen ern⸗
enti .
1 aNgrelit

Prent N

Gee
a ſ1 R
gine, l
elan Ne
inzeintnnl
1chii k

, De Matrimonio. 855
.
monium bona fide cum impedimento dirimente
contractum & confummatum, ita ut ſine damnò
prolis, & ſoandalo ſeparatio fieri non poſſit, ubi
exprimi debet, an deteéto impedimento copula

habita fuerit. 7timo. Sedatio gravium inimicitia-

rum, & extinétio litis gravis momenti, vel con-
firmatio pacis. 8vo. Oratrix filiis aggravata quos
vir alere promittit. Item quando periculum eſt,

ne Oratores cum hæreticis contrahant. no. Sine

cauſa ex rationalibus cauſis non allegata. Item
ut bona in familia conſerventur; aut perſonarum
dignitate fulgentium merita præmientur. Iomo.
Diſpenſatio obtenta ex falſis cauſis non operatur.
Si fiat in forma gratioſa, ſufficit caufam tempore
gratiæ datæ weriftcari; licet poſtea deſiciat: ſi in
forma commiſſoria tempore executionis cauſa
vera eſſe debet, licet forte tempore datæ vera
non fuerit. Si cauſa finalis ante applicatam actu
diſpenſationem ceſſet, diſpenſatio non valet, ſi
ceflet poſt factam applicationem etiam ante exe-

cutionem, valet. Diſpenfatio a Superiore ſine

legitima cauſa, illicita quidem, valida tamen eſt.
IImo. S. Pœnitentiaria Romæ tantum diſpenſat
pro foro interno in impedimentis occultis pro
contrahendo & contracto Matrimonio, excepta
conſangninitate in Imo & zdo gradu. Si ergo
ab hoc tribunali petatur diſpenſatio non vera,
ſed ficta nomina oratorum exprimuntur. Data-
ria vero vel Cancellaria diſpenſat in iapedimentis
publicis & notoriis pro foro externo, & pro
foro interno in zdo gradu conſanguinitatis oc-
culto. 12m0. Si petatur diſpenſatio pro foro ex-
terno, exprimendum eſt nomen, cognomen,
Dieæcelis, Parochia & locus oratorum. Item
impedimentum diſtinte exponi debet, & ſi plura
zdfint, exponenda ſunt. Item exprimi debent
cauſæ motivæ verzæ, & ſi copula intervenerit,

expriwi debet, an cum ſeientia impedimenti, ſub

ſpe facilitandi diſpenſationem; gradus conſangui-
nitatis remotior & propinquior; in affinitate co-
Hhh4 pula

.

Caput XX.

Difpenfatio pauperibus datur in forma pauperum
. . . . . 1
gratis, etſi Agenti aliquid ſolvendum ſit. Pau-
per autem cenſetur ille qui ex ſtabili redditu non
poteſt ſe & familiam ſuam per annum commode
alere. In Poenitentiaria nihil ſolvitur. Fosmu-
las ſupplicationum pro obtinenda Romæ diſpen-
ſatione vide apud P. Sehmier, & P. Voit. 14to.
Diſpenſatio Romæ petita pro foro interno ordi-
nsarie committitur Confeſſario, pro foro externo
Epiſcopo, vel Vicaris Generali five officiali.
Clauſula: ſi ita et & denotat, quod executor
diſpenſandum examinare debeat, an vera ſit cau-
ſa, quæze ſi falſa ſit ad diſpenſationemn procedere
nequit. Per verba: audita prius ejus Sacramen-
tali confeſſione, innuitur eam diſpenſationi præ-
mitti debere. Per verba: injunfta ei ſalutari voœ-
itentia, intelligitur pernitentia gravis pro gravi-
tate delicti. Acceptas Roma litteras exeeutor
coram oratore aperire debet, & exeepta oratoris
confeſſione Sacramentali dataque abſolutione ad-
dat: Infuper Auhkoritate Apoſiolica mihi ſpeciali-
ter delegata diſpenſo tecue ſuper impedimento N.
ita, ut illo non obſtante Matrimonium contrahere,
vel ſi contractum ſit, renovato conſenſu in eo rema-
nere peßis & valeas cum N. in nomine P. & F.
& §&. & Eadem Aukloritate Apoſtolica prolem,
quam eq Matrimonio ſuſceperis legitimam declaro
& pronuntio in nomine P. & E. & S. §. deinde
litteræ lacerantur. .

Ef dues F. 1260. .
Mairimo. Effectus Sacramenti Matrimonii ſunt va-
mnii gratic rji. Primus eſt gratiæ ſanctificantis augmen-
Jar kf- tum, uti patet ex dictis: (H. 1199.)

Gratig Schol. Præter gratiam fanctificantem Sacrament
acra- Matrimonii confert conjugibus gratiam Sacra-
mentalis. mentalem I. ut mutuas infirmitates in vita ſociali
oceut-

pula licita vel illicita &e. exprimi debent. z3tioe.

orutkent
Mum pi
icenti

Altere

cironivm

Jucnd rine
Glikem o
ſohi gvon
Ul Math
iri uro
ſi ſurſße
t, odult
emnetit,:
lebent, E
ionen qn
Uelt oumn e
Gli ſortien
lon morhe
nieniie,
lne Unber
Ii nee

Ulfen an

iune in
In lio.
Iurc ut
NN

De Matrimonio. 857

At. Mn occurrentes alacrius perferant. 2. Ut prolem
2 phhernn patam pie & Chriſtiane educent. 3. Ut concu-
in Un. piſcentiam refrænent, & caſto amore ſe diligant.
jedäiuim—
n coNI
§. 120 7.
ne l⸗ Alter effectus Matrimonii eſt, quod Ma- diſolu-

e 4 trimonium fidelium ratum & conſummatunm bilitas
ntenee quoad vinculum ita ſit indiſſolubile ut ne Matri-
Sl quidem ob adulterium alterius conjugis diſ-momii.
edereme lolvi quoad vinculum poſſit. Ratio eſt 1 mo.
venfta quia Matth. 5. Chriſtus ait: COmnir qui di=
n en miſerit uorem ſuam, excepta fornicationis cau-
n ſa, juacit eam mœchari, & qui dimiſſam duxe-
iie rit, adulterat. Hæc verba: qui dimiſſam
net. duxerit, adulterat. vel univerſalicer accipi
serck debent, & ſic qui dimiſſam etiam ob fornica-
aens tionem duxerit, mœchatur: vel accipi de-
NAceA bent cum exceptione fornicationis, adeoque
qui fornicariam a viro dimiſſam duxerit,
– non mœchatur, & ſie melior erit conditio
„ Fornicariæ, quam caſtæ, quia fornicaria li-
„ bere nubere poſſet, caſta vero injuſte di-
in =e MmMiſſa nec ſuum virum habere poſfiet, nec
une alteri nubere, quod eſt abfurdum. Item
Marci 1O. v. II. dicitur: Quicunque dimiſerit
uxorem ſuam, & aliam duxerit, adulterium
committit ſuper -am. Et Luc. 16. omnis qus
dimittit uxorem ſuam, & alteram ducit mæœcha-

e tur. & qui dimiſſam a viro ducit machatur.
Srr. Idem docet S. Paulus Rom. 7. V. 3. Igitux

4) vivento viro vocabitur adultera, ſ Juerit cum
alio viro. Et I. Cor. 7. His qui matrimonio
enmeis junbli ſunt præcipio non ego ſed Hominus, Ao=-

in rem a viro non diſcedere, quodſi diſceſſerit, ma-
t HhhS ners

858 Caput XX.

nere innuptam, aut viro ſuo reconciliari. Jam
ſic: Talis mulier vel ſine juſta cauſa difcel-
ſit, quod dici nequit, alias S. Apoſtolus
non deberet dicere, maneat innupta, aut

viro ſuo reconcilietur; ſed diceret, maneat

innupta, donec viro ſuo reconcilietur, &
omnino ad virum ſuum redeat: vel mulier

illa diſceſſit ex juſta cauſa v. g. divortii ob
fornicationem viri, ſed neque tunc juxta

S. Paulum poteſt nubere, adeoque etiam
fornicatio non ſolvit vinculum Matrimonii:
certe Apoſtolus non loquitur de muliere
adultera a viro ejecta, quia jubet eam non
diſcedere: Ergo non loquitur de coacta di-
ſcedere. 2do. Probatur ex Traditione: Sæ-
culo 2do S. Juſtinus Apol. I. ait: eum adul-
terium committere, qui repudiatam a viro
adultero duxerit. Szæculo 3tio Origenes tr.
7. in Matth. dicit Epiſcopos permittentes mu-
lieri nubere viro priori vivente agere contra
Scripturam. Szcalo 4to S. Hieronymus
ep. ad Amand. eſſe illicitum ait: etiam cau-
ſa fornicationis vivente conjuge ad alias nu-
ptias tranire. Sæculo sto idem docuit S.
Auguſtinus 1. de adult. conj. & 1. de bon.
conj. Szculo 6to Primaſius in I. Cor. 7.
Szechlo mo S. Iſidorus l. 2. de Div. off.
c. 10. Szeculo Svo Ven. Beda in c. 10.
Marei &c. 3tio. Probatur ex Conciliis.
Coscilium Eliberitanum a. 305. c. 9. ait:
PEidelis ſœmina, quæ adulterum maritum religuit
Fidelem, & alterum duxwerit, prohibeatur. Conc.
Milevitanum a. 416. c. 10. Hacait, ut ſecun-
dum Evangelicam, & Apoſtolicam diſciplinam
neque

nl ini/
Aln onju
uit,
lieuo gue
lltera
hannetent
Ilulenun.
loſunt,
M nwente,
fatnit Flor
inomn deb
Ulr inſn.
Iſlaaun
inonii
uir lirn
iet irie
nun mtr
fincrimn n
urnten,
Moleeo
Ufolere,
lian
1 1, alti
Tinoninmm
lbile
Kfciis,
en in
lrt 1. Cr
1t vinelſn
tiium:
ldce eri
nan
Auis rep⸗
ftum de⸗
17. .

De MWatrimonio. 8 ⁶9

i. ln neque dimiſſus ab uore, neque dimiſſa a marito
ul diee atteri conjungatur. Conc. Forojulienſe a. 781.
Apchad Pacuit, ut reſoluto ſornicationis cauſa jugali
pta, uI vineulo quoad thorum, non liceat viro quamdiu
t, mut adultéra vivit, aliam uorem ducere. Conc.
lietur, 4 Nannetenſe a. 900. c. 12. ait: cujur ANor
vel mil adulterium perpetravit.. dimittat uxorem, ſi
Ayortii voluerit, propter ſornicationem . .. vir vero ejus
tune u iIla vivente, nullatenus aliam accipiat. Idem
Ove etin ſtatuit Plorentinum in decreto. Et Triden-
latimon tinum Sefſ. 24. can. 5. Ji quis dixerit, pro-
ſe mlin pter bcæreſin, aut moleſftam cohubitationem, aut
tem non aſtesatam abſentiam a conjuge diſſolvi poſſe
vacn d. Matrimonii vincutlum, anathema ſit. Et can. 7.
fone: di quis Aixerit, Eccleſiam errarz cum docuit, &
eum adl docet juxta Evangelicam & Apoſtolicam dolttri-
n i nam propter aduliterium alterius conjugum Wa-
genes n trimonium non poſſe diſſolvi, & utruméue ttiam
entesno innocentem, qui cauſam adulterio non dedit, non
gte m poſſe altero conjuge vivente oliud Watrimonium
ſeonnn contrahere, mæcharique eum, qui dimiſſa adul-
eiama tera aliam duxerit, & eam, quæ dimiſo adul-
iseH tero, alii nupſerit, anathema ſit. Ato. Si Ma-
Smts trimonium vivente altero conjuge foret dif-
e bo ſolubile, via panderetur ingumeris injuſtis
1/ repudus, & aliis gravibus incommodis:
.H Ergo eit indifſolubile.

neh Schol. I. Græci jam dudum in eo errore verſantur, Græco-

Cnelis ut vinculum Matrimonii diſſolvant propter adul- prum er-
1,0 terium: quo vero tempore hic error apud eos ror.
inceperit non ſatis conftat. Sæculo 6to lege a
ã Juſtiniano Imperatore lata licitum fuit, ex certis
.. . caufis repudiata uxore aliam ducere, quæ lex
, etiam Sæculo 4to ætate S. Chryſoſtomi hom. r.
ſen in 7. c. Cor. viguit. Verum hæc lex ab Eccleſia

i Græca

„.

Caput XX.

Græca approbata non fuit, reelamante §. Chry-

ſoſtomo l. c. & S. Gregorio Naz. ſuſpiceari tamen
licet, ab his legibus multum roboris accepiſſe
perverſum hunc Græcorum errorem, dum non-
nulli Epiſcopi hunc abuſum, ne Imperatoribus
obluctari viderentur, tolerarent. Nec Nicolaus
I. in diſſidio cum Photio, nee Innocentius III.
in Concilio Lateranenſi, nec Gregorius X. in
Concilio Lugdunenſi hune errorem Græcis ex-

probrarunt, vel quod tunc temporis in uſu non

efſet, vel quod prudenter tunc diſſimularent,
licet ſolam mortem pro diſſolutione vinculi con-
Jugalis aſſignarent. In Concilio etiam Triden-
tino teſte Pallavicino in hift. l. 22. c. 4. para-
tus jam fuit eanon cum anathemate in eum,
qui diceret, Matrimonia conſummata ob adulte-
rium difſolvi: ſed oratores Veneti Patribus ex-

poſuerunt, non modicam offenſionem orientali
Eccleſiæ, præſertim vero infulis Cretæ, Cypro,

Corcyrzæ & aliis locis Reipublicæ fubjectis ex-
inde orituram cum publicze quietis & Eccleſiæ
detrimento, cum forte a Græcis errantibus me-
liora ſperari poſſint, ſi non anathemate percute-

rentur, & ad tumultus provocarentur: Ita Ora-

tores Veneti petita obtinebant canone ſeptimo
temperato, & eo modo, quo legitur reformato.

Licet vero negari non poſſit, canone fic reforma-

to Græcos aperte non damnari, & lato anathe-
mate Lutheranos tantum perecelli; nihilominus
tamen doctrina a Synodo propoſita, feilicet Ma-
trimonium ob fornicationem ſeu adulterium non
difſolvi eſt dogma fidei, & ſola pœna anathema-
tis in Gratiam Græeorum immutata & revocata
fuit; tum quia vocat hanc doctzinam Evangeli-
cam, & Apoſtolicam; tum quia ſolus fonus non
vero ſignifieatio mutata fuit: Hine Launojus ma-
le cenſet hunc canonem ad meram diſciplinam
pertinere, quam Eceleſia pro circumſtantiis tem-
pPorum immutare poſſit.

Schol.

DAe. L.
küitate
Pot anne
Timonii
ſed etiam
Mum ele

holeita

4. Ee eanl
Dubedten
1 dviten
poflt. B
(iolri

ſe c

ierni vero
Teol in
lem pern
fornientur
(Clvinus
canla iſe
7.9, (hri
lun, niſ
Nuchatur,
Moris ob
lalitur ge
Ke Ia
Cimiſhe
UxCren u
negie,
kernr. n
Worem, 8
aleat, D
lentur,
iun niſͤ
am dux.
n, gdi
Un fordie
a per in
Nel Dropr
He ſolat

De Matrimonio. 961

e. n Sohol. 2. Lutherus in I. de captiv. Babyl. circa diffo-=
RK lubilitatem Matrimonii nihil ſtatuere audebat, ſed

Kini poſt annos tres in I. Cor. cenſuit, vinculum Ma-
Cun trimonii ſolvi poſſe non ſolum ob adulterium,
nhentin ſed etiam ſi falſus Chriſtianus conjugem Chriftia-
ſee Nag nam deferat; ſi ad peccatum inducat: ſi ob rixas
Nrentiol. moleſta fiat cohabitatio; ſi conjux diu abſit, Et
cins N. d 1. de cauſ. Matrim. addit, pauperem cum divite
Crerbe nubentem poſſe ad aliud Matrimonium tranſire,
in de ſi divitem ob amicos contradicentes retinere non
finrlwa poſſit. Bucerus in c. 19. Matth. docet, toties
ientcn diſſolvi vinculum conjugale, quoties uxor viro
n liie⸗ non ſe commodam, & econverſo, reddit. Mo-

“ derni vero Lutherani cum Melanchtone in loc.
e heol. in duobus tantum caſibus hane diſſolutio-

ed n nem permittunt, ſcilicet, quando unus conjux
1 0h uile fornicatur, & quando alterum injuſte deferit.
itſhuer Calvinus 1. 4. inſtit. c. 19. ſolum adulterium pro
ten α Caufſa diſſolntionis admittit. I. Quia Matth 19.
tr, O v. 9. Chriſtus ait: GQuicunqne dimiſerit aorem

de Juem, niſi ob fornicationem, & aliam duxzrit;
ANde machatur. Ubi loquitur Chriſtus de dimiſſione

Ganthrs uxoris ob fornicationem, qucçad vinculum, quia
Wsſid loquitur de ea, quæ in Lege veteri in uſu erat,
: lu & de qua a Phariſæis interrogabatur, quæ erat
none i dimiſſio quoad vinculum. Deinde qui dimittit
or keini uxorem ſuam, excepta cauſa fornicationis z: n

sr! rogvie, Mochatur: Ergo a contrario bene in-
fertur: Qui propter caunſam fornicationis dimittit
uxorem, & aliam ducit, non mœchatur. Reſp.
S. Auguſtinus 1. contr. Adimant. c. 3. textum ita
explicat, ut ly mœchatur ad utramque ſententiam
referatur, ſcilicet: Quicunque dimiſerit uxorem
ſuam niſi ob fornicationem, moschatur, & qui
aliam duxerit, mœchatur: bis enim mœcha-
tur, qui uxorem ducit priori dimifſla extra ca-
ſum fornicationis: ſemel adulterio uxoris, cu-
jus per injuſtam dimiſſionem cauſa fuit, & ſe-
mel proprio adulterio ducendo aliam uxorem.
Hæc ſolutio ſatis conformis eſt verbis S. Matthæi
C. 5.

862 Caput XX.

Le. 5. Quicunque dimiſerit uxorem, cepta canſa

Jornicationis, facit eam mœchari. S. Thomas in
4. d. 35. q. un. a. 5. ad ult. Hlud: niſi ob for-
nicationem vult pertinere ad dimiſſionem, cum
qua immediate conjungitur, & eſſe parentheſin;
ita ut ſenſus ſit: Quicunque dimiſerit uxorem
(quod non licet niſi ob fornicationem) & aliam
duxerit, mœchatur. Chriſtus enim reſpondet
Phariſæis quærentibus: an liceat dimittere uxo-
rem quaunque ex cauſa; & dicit non licere, niſi
adſit cauſa gravis fornicationis, unde interroôga-
tus a diſcipulis ſuis Marci 10. 10. v. I1. ſine hac
parentheſi abſolute dixit: Quicunque dimiſerit
uorem ſuam, & aliam duxerit, adulterium com-
mittit ſuper eam. Rurſus S. Auguſtinus I. I. de

adult. conj. c. 9. docet, Chriſtum illud: niſi ob
fornicationem accepiſſe negative non exceptive,

ita ut ſenſus ſit: Quicunque dimiſerit uxorem
ſuam extra cauſam fornicationis, & aliam duxe-
rit mœchatur. Ubi affirmatur quidem adulterium
ejus, qui uxore dimiſſa extra cauſam fornicatio-
nis aliam duxerit, ſed nihil dicitur de eo, qui di-
miſſa uxore ob fornicationem aliam duxerit. Hoc
modo Chriſtus elufit captioſam interrogationem
Phariſæorum, an liceat ex quacunque cauſa uxo-
rem dimittere, dicens non licere, quia non licet
dimittere non fornicariam & aliam ducere an
vero liceat dimittere fornicariam quoad vinculum
ad calumnias eorum evitandas aperte dicere no-
luit, cum hoc ex verbis ſuis præcedentibus de
inſtitutione Matrimonii: quod Deus conjunzit, ho--
mo non ſeparet: non licere ſatis colligere potue-
rint. Si ergo illa verba: nifi ob fornicationem,
ſumantur cum S. Thoma exceptive, tum loqui-
tur Chriſtus de dimiſſione quoad thorum, non
vero quoad vinculum: ſi vero cum S. Auguſtino
ſumantur negative, loquitur de dimiſſione quoad
vinculum, ſed hanc dimiſſionem in canſa fornica-
tionis non concedit, quia dicit efe illicitam ſine
cauſa fornicationis, ſed non dicit efſe licitam fum
. cauſa

tal for
oltas 1
Ii cont
Cungue
nem, m.
mcechari
dis moecl
Deer kor
cit, dim
di ſumet
Cimittie
demn dim
r: tune
Per formi
et pece
Mon moet
fornicadie

ter peet

gis grani
Keit inin
teptiye &
o. 21.
lir. vot
timomium
d Androl
Dxore a
bliefen
tins ineni
limn, ni
in nu
uINd.
Ut de ſe
Ten, Vel
iu, K
it: M
Ing
Möhnhllos
t,
tl
Ueiſehe

gepto tn

NThomas 1
Diln dd kor

onem, tlt

e Püreiſein

lerit nen
tem) & i
im reſ,
wittere iͤ
on leere,
de eerteg
. II. knen

gun din /
lulenun
Kinns! 1

ind: m6

On exogtie,

dlletit mon

V Alun -
naC tenil
t ſemiati
le eo, e⸗
Auxerit 1
erogitd
ne Calſinn
gtin aßs
(Mee¹
vont tünin
ete diete ld
Keklihl,n
ulinink
liee t⸗
Ornatint
tonm, N
15 lnti
rlonece⸗
alafn,
lein

8 wein
elu alis

De Matrimonio. 863

cauſa fornicationis. Juxta has explicationes modo

poſitas regulanda eſt propoſitio citatæ propoſitio-

ni contradictoria: ſi enim ſenſus illius ſit: Qui-
cunque dimiſerit uxorem ſuam niſi ob fornicatio-
nem, mochatur iliam dimittendo, quia facit eam

mooechari, & moœchatur aliam ducendo, adeoque

bis moœchatur: tunc contradictoria erit: qui pro-
pter fornicationem dimittit uxorem & aliam du-

cit, dimittendo & accipiendo non bis mœchatur.

Si ſumatur exceptive, qui propter fornicationem

dimittit uæorem & aliam ducit, non peccat qui-
dem dimittendo, aliam tamen ducendo mœcha-

tur: tunc contradictoria hæc falſa eſt: Qui pro-
pter fornicationem dimittit uxorem & aliam du-

cit, peccat eam dimittendo, & aliam ducendo

non mœchatur. Si ſumatur negative: Qni fine
fornicatione uxore dimifſa aliam ducit magis gra-
viter peccat: contradictoria erit: Qri & c. non ma-
gis graviter peccat, quod iterum falſum eſt, quia
facit injuriam uxori innocenti. Particula aes ex-

ceptive & adverſative in S. Scriptura ſumitur uti

Apoc. 21. v. 27. II. Launojus in tr. de reg. in
Matr. pot. multos Patres citat, qui dicunt Ma-
trimonium ob adulterium diſſolvi: maxime vero
S. Ambroſium, qui in I. Cor. 7. ait: virum poſſe

uxore adultera dimiſſa aliam ducere, non vero

mulierem ob contrariam conſuetudinem. Lactan-
tius in epit. c. 6. nunquam conjugalis ſoderis zin-

culum, niſi quod perfidia vuperit, reſowatur. Eo-
dem modo joquitur Avitus Vienn. ep. ad Anfſe-
mund. Keſp. Patres a Launojo citati vel loquun-
tur de ſeparatione quoad thorum & cohabitatio-

nem, vel nonnulli præſertim Græci uti S. Baſi-

lius, & S. Epiphanius obſcuri & incerti viden-
tur: alii uti Aſterius, Theodoretus, & Juſtinia-
nus & alii recentiores Græci a vero aberrant,

nonnullos etiam Launojus non ſatis genuine re-

fert, uti D. Toyrnely probat. citati Commen-
tarii non ſunt Ambroſii, ſed alicujus hæretici

Luciferiani, qui forte loquitur ſecundum leges
civi-

84 Caput XX.

civiles ab Eccleſia reprobatas. Laantius & Avi-
tus loquuntur de ſeparatione quoad thorum. III.
Pcenitentiale Romanum in cauſa adulterii permit-
tit parti innocent' ad alia vota tranſire Idem le-
gitur in Concilio Vermerien can. 5. & Compen-
dienſi can. 8. & in c. &z quis zum. cau. 32. . 7.
Keſv. Hæc Concilia loquuntur de antiqua diſei-
plina, qua publice poenitentes adulteri mortuo
etiam conjuge ad alia vota tranfire non poterant,

quæ tamen defuncto conjuge permittuntur inno-
X

centi. IV. Gregorius II. ep r14. ad Bonif. diffolu-

to propter infirmitatem conjugali nexu viro per-
mittit aliam ducere. Et Clemens III. c. laudabi-
lem. De Divort permiſit ſolvi Matrimonium pro-
pter hæreſin alterius conjugis. Et Joannes VIII.
ep. 65. ait: Cum priorem legitimo ſihi Matrimonio
junbtam quisquam deſerere nequeat, illi conceditur
in cauſa fornicationis aliam vivente priore conduce-
ve. Kejp. Gregorius loquitur de caſu impoten-
tiæ dirimentis matrimonium (S. 1228. Schol. I.)
Clemens III. ut docécter privatus errare potuit,
niſi forte ſolam diſſolutionem quoad thorum in-
tellexerit. Textus Joannis VIII. corruptus eſt,
ſic enim refertur t. 9. Concil. Et ideo cum prio-
vem legitimo ſibi Mairimonio junkam quisquam
deſerere nequeat, nulla ratione vrorſus illi concedi-
tur, aliam vivente priore ducere. V. Cajetanus ad
c. 19. Matth. & Catharinus in annot. ad Cajet.
putant, ex Evangelio, & Apoſtolo non poſſe
colligi, non licere in cauſa fornicationis aliud
Matrimonium inire; hoc tamen variis canonibus
eſſe prohibitum nec debere fieri, niſi ex Eccleſiæ
Auctoritate. Keſp. Hi Auctores Ececleſiæ judicio
ſe expreſſe ſubjiciunt, & ante definitionem Tri-
dentini obierunt, adeoque a Catholicis non rece-
dunt. VI. Adulterium deſtruit unitatem carnis
ad Matrimonium requiſitum: adverſatur triplici
bono Matrimonii, fidei, quam violat: proli, quam
incertam reddit: Sacramento, cujus ſignificatio-
nem lædit: Ergo diſſolvit Matrimonium, Henti
. illn

d 10
Een
ſeggens,
ſed thor
conjugi
mnnete
vilegie

lol 3.
I1. Jure
tuim cui
md in
tivam:
45 iple n
leleggeſce
ſi mulier
Prolis ed
tnis euri
etiam 4pn
Matrinom
kuptis eo
tuimn fner
er Cictis
Pnifcit
dek.
ineſ
Vetſioner
hein Prof
ex hatura
omino
ileens
ritari do
donlenſ:
otelt.
nd oe
En con
Nutine

De Matrimonio. 865

Mud ſolvit fornicatio ſpiritualis ſeu infidelitas.

inl⸗ Reſp. Eſſentia Matrimonii conſiſtit in vinculoz
nm. II (S. 1197. Schol. 2) unitas carnis eſt quid con-
elliermit⸗ ſequens, & fic adulterium non folvit vinculum,
lnl ſed thorum Item vineulum conjugale a bonis
EC. conjugii diſtinguitur, proinde iis violatis illæſum
n. ee manere poteſt. Infidelitas vero ex ſolo Dei pri-
u vilegio fidei concefto Matrimonium diſlolvit.
eri mon
on otenn Sehol. 3. Vinculum Matrimonii eſt indiſſolnbile. An iniliſ-
tumtur irne. I. Jure naturali ex primæva ſui infſtitutione: ſolubilitas
nif Alere tum quia hæc indiſſolubilitas cognita fuit ab Ada- ſit juris
en vi der mo in ſtatu innocentiæ ante omnem legem poſi- naturæ.
e uike ctivam: tum quia indiffolubilitas hæc exigitur,
norinn o⸗ ab ipſa natura ſtatus conjugalis, ſine hac enim
onnss 1II refrigeſcet charitas conjugum; incefta erit proles
Mhinonn ſi mulier cum pluribus conjungatur, & debita
i wrgler prolis educatio corruit, ſi Mattimonio ſoluto mu-
Pore ti tuis curis parentes illi non proſpiciant. Unde
lu inpote etiam apud Romanes per 600 annos nullum ſoluti
Sent Matrimonii exemplum occurrit licet poſtea cor-
nte Polt ruptis ecrum moribus ex leviſſimis caufis ſolu-
A thorom k⸗ tum fuerit. 2. Eft indifſolubile jure Divino uti
oktüpth ei ex diétis conſtat. 3 Ratione Sacramenti quia
e anſſe. Kignificat unionem Chriſti indiſſolubilem cum Ec-
n uin clefia. Dicis I. Si Matrimonium jure naturæ
s ilient⸗ Eeſt indifſolubile: Ergo nequit difſolvi per con-
Cſtmml verſionem unius infidelis ad fidem, & per folem-
Nt er nem Profeſſionem. &s v. Matrimonium quidem
o von e ex natura fua eſt indifiolubile: ita ut ab homine
ins tüt diffolvi non poſſit, bene vero a Deo fupreme
senmnin Domino ob nonnullas rationes Matrimonio ex-
abe trinſecas v. g. bonum fidei & Religionis omnine
lelei ärritari pofſſit. II. Matrimonium naſcitur mutuo
tionaſt conſenſu: Ergo etiam mutuo conſenſu diſfolvi
s te poteſt. Reſp. Diſſolutionem reſervavit fibi Deus.
aten eH imo hoc conſenfu poſito eoipſo ad indiſſolubilita-
rhtnr i⸗ tem conjuges tenentur, quia diffolubilitas finz
. vei Matrimonii contrariatur. “
. ſgiten Schol.

inn, Schram Inſtit. Theol. Tom. 1I. ii

lus repu-
dii olim
fuerit lici-
usS.

866 Caput XX.

An libel- Schol. 4. Quæritur, an per libellum repudii in lege

Moſaica ſolutum fuerit Matrimonium, & an ille
Judæis & gentilibus licitus fuerit. Concefſum
fuiſſe in Lege veteri Judæis libello repudii uxori
dato aliam ducere, patet ex Deut. 24. v. I. &N
acceperit homo uworem, & non invenerit gratiam
ante oculos ejus propter aliquam fozditatem, ſoribet
libellum repudii, & dabit in manu illius, & di-
mittet zam de domo ſua. Forma hujus libelli ſe-
quens fuiſſe traditur: Ego MW. die N. menſis N.
anno a creatione munde N. hic & in hac eivitate ex
