Dablrlun fr ad minifterium Eccleſiæ, uti ait Euſebius 1. 2. hiſt.
etic K& . I. vel ut proximi eſent Diaconi circa aram,
uti dicit Ven. Beda. Non obeſt I. quod Act. 6.

ils. 3 Diaconi dicantur eſſe ordinati, ut miniſtrarent
4. CM maenfis, & eleemoſynas ex æquo diſtribuerent.
acond din Aeſp. Olim menſæ communi menſa Sacra conjun-
nigllo l gebatur, menſæ communi ſervierunt Diaconi

eleemoſynas diſtribuendo: Sacræ SS. Euchari-

UIlh , ſtiam diſpenſando, uti colligitur ex I. Cor. II.

lo I A II. S. Hieronymus ep. ad Evangelum, Diaconos
toninoe menſarum & viduarum miniſtros appellat. Et
kabaotn, Can. 16. Trullanus ait: Nos quoque prædicamus,
eliebantut ut prædifi ſeptem Diaconi non de iis accipiantur,
i li qui miſſteriis ſerviunt. . ſed éos eſſe, quibus fuit

Mane concredita ac tradita diſpenſatio communi ezorum
biani ſui, qui tunc collebli fuerant. Keſp. S. Hiero-
Cligken1 nymus in fine citatæ epiſtole miniſterium ſacrum
Diaconorum aſſerit, dum eos antiquis Levitis com-
parat: & ſolum ad reprimendam eorum audaciam,
qui ſe Presbyteris comparabant, infimum eorum
officium illis objicit. Canon Trullanus, qui ma-

1 lin gnam auétoritatem in Eccleſia Romana non ha-
ede det, exponi poteſt, quod primi Diaconi occaſio-
ti eu ne miniiterii menſæ communi exhibendi ordinati
ſint, licet finis primarius ad Sacrum miniſterium
6 tenderet.

un, Hin, F. 1150.

Diacona-

cramen-
C1SSα

Solvuntur
objettio-
.S.

Caput XIX.

G. 1150.
Diaconatus eſt verum ac proprium Sa⸗

tus eſt a- cramentum. Imo. quia in Diaconatu habe-

tur. I. Signum ſenſibile, materia & forma,
ſcilicet impoſitio manuum & Oratio, Act. 6.

Oranter impoſuerunt eicr manus. 2. Habetur

Divina Inſtitutio, quia ſine hac Apoſtoli hunc
fitum non adhibuiſſent: & S. Ignatius ep.
ad Trall. vult honorari Diaconos ut manda-
tum Dei: ac S. Hyeronymus eos antiquis
Levitis ſimiles facit, qui ſunt a Deo inſtituti.
3. Eſt ritus perpetuus ſemper in Eccleſia
uſurpatus. 4. Habet annexam gratiam, nam
S. Stephanus poſt Ordinationem dicitur ple-
nur gratia, & Trident. Sefſ. 14. can. 4. do-
cet, Epiſcopun in ordinatione non ſruſtra di-
cere: Accipz Svyiritum, quod in ordinatione
Diaconi dicit: 4. Officia Diaconorum Sacra
ſunt, ut infra patebit. S. Juxta Tridenti-
num Seſſ. 23. can. 6. eſt in Eccleſia Hierar-
chia Divinn ordinatione inſtituta, quæ conſtat
e Epiſcopis, Preibiyteris & minifiris; ſed ad
miniſtros in hierachia, quze fundatur in or-
dinatione Sacramentali, non ſpectat Subdia-
conatus, (H. 1I146.) nec Ordines minores:
(G. 1136.) Ergo Diaconatus, qui proinde
eſt Sacramentum.
Schol. 1. Durandus in 4. d. 24. vult, Diaconatum
non, eſſe verum Sacramentum: notat D. Tour-
nely, ſalva fide pofle Diaconatum a ratione &
efficacia veri Sacramenti excludi, quod idem ob-
ſervat Bellarminus de Sacram. Ord. c. 6. Rationes
Durandi funt I. S. Cyprianus ep. 65. ait, Apoſto=
los poſt aſcenſum Domini in colum fibi S

nideDhneon
Nligilins
Ws 20 ken
mn Daconn
Nepkano
glig perm
Stitom imm
tolos, ſe
1n lea C
Eile, deno
EMn ce (
umn, Fe

W dontine

U in Con⸗
A1) Cficio
II Dicon

indum ſin⸗

Keiimn 4 Di
i polunt,
Utent id be
in in Corf
Eenonn
lier lee

14 2. Orünid
in kenenti
Mlapns

wunt or⸗

n, ge

ſonie Do

0rein d,
Pytun 9,
etlunnn
Unit 6 ſotme

mnntin

leghntor
unkün tene
ſut gueſin
Nrüm eus

De Ordine. 625

tuiſſe Diaconos: Ergo non ſunt a Chriſtò inſtituti.
Et Vigilius P. ep. ad Raſtic. dicit, Diaconos ali-
Ptopkim« quos ad tempus conſtitni, ſicut Sebaſtianus a
laconan m Papa Diaconus conſtitutus fuit abſentibus Diaco-
teri rn nis Stephano & Anatolio, Ergo Diaconatus non
Orato A eſt quid permanens. KReſp. S. Cyprianus vult,
A. Chriſtum immediate Diaconos non elegiſſe, ſicuti
2 fi Apoſtolos; ſed ex hoc non ſequitur, Diaconatum
Apofh non eſſe a Chriſto inſtitutum relicta Apoſtolis li-
§. lgnning bertate, dignos ad hoc munus eligendi. Vigi-
Onos tmn lius non de Ordinis Charactere, ſed de officio
§ eds At loquitur; Sebaſtianum enim, quem, ut in obſe-
e en ſequio contineret, Diaconum creaverat, novas
4ee Lurbas in Concilio Conſtantinopolitano excitan-
det in Eu- tem ab officio & honore Diaconorum dejecit.
n graliimn II. In Diaconatu non datur poteſtas ad aliquid
en Cen faciendum ſfimpliciter, ſed tantum, ut bene fiat;
dquæz enim a Diacono fiunt, etiam a laico valide
fieri poſlunt. Keſp. Ad Sacramentum ſufficit,
ut detur ad bene vel melius faciendum, ſieuti
daatur in Confirmatione gratia & Charater, ad
conofunn fdem coram T yranno facilius profitendam, quod
uta ümpliciter licet ægrius ſine illa fieri poteſt.
Nuſſ 4 Schol. 2. Ordinatio Diaconi in Eccleſia Latina fit Kitus op=
, 1 ritu ſequenti: 1. Poſt longam orationem ſolus dinandi
in HE Epiſcopus manum dextram extendens ponit ſu- Diaco-
Fündku per caput ordinandi dicens: Accipe sviritum S. num.
lectt ad robur, ac reſiſtenüum diabolo & tentationibus
ee in nomine Domini. Putat autem Morinus de S.
S. Ordin. p. 3. Exerc. 9. C. 2. illa verba: Arccipe
Spiritum &. majoris ſecuritatis cauſa modo poſt
Sæculum rzmum inſerta eſſe, quando opinio in-
valuit, formas Sacramentorum modo imperativo
effe ennuntiandas, quia in antiquis Ritualibus
non leguntur. 2. Manum extenſam ſuper ordi-
nandum tenens proſequitur Orationem: Emitté
in eos quaſumus &6. 3. Stolam imponit fuper hu-
mérum ejus ſiniſtrum dicens: Accive ſiolam tsua

Schram Inſtit. Theol. 7bm. III. Rr

Materia
& forma
Diacona-
tus.

626 Caput XIX.

dam &c. 4. Induit eum Dalmatica dicens: In-
duat te Dominus &c. S. Tradit illi Evangelio-
rum librum tangendum dicens: Accipe poteſtatem
legendi Erangeliusm in Eceleſia Dei, tam pro vi-
vis, qudm pro defunktis in nomine Domini. Apud
Græcos Diaconi ita ordinantur I. Poſtquam Epi-
ſcopus caput ordinandi ter fignavit ſigno Crucis,
tenens manum impoſitam ſuper eum dicit: Di-
vina gratia, qua ſemper infirma curat, & imper-
fea perficit, promovet N. Keverendum Subaia-
conum in Diaconum. Oremus igitur pro ipſo, ut
veniat ſuper eum gratia Spiritus J. 2. Epiſcopus
ter ejus caput ſignat, ac ei impoſita manu orat:
Domine Deus noſter, qui prætognitione tua &ec.
Et poſtea dicit aliam orationem: Dominus Deus
nofier & c. 3. Circumdat ei ſtolam, & flabellum
illi porrigit, dicens: Dignus &c. & falutant
eum omnes Diaconi, & Diaconus recens ordi-
natus ſtat a dextris S. menſæ aerem ciens ſuper
S. Myſteria. .

J. 1151.

Materia Diaconatus ellentialis eſt impo-

ſitio manus Epiſcopi, & forma eſſentialis
illa oratio: Accive Sviritum d. ad robur, &
ad reſiſtendum diabolo & tentationibus ejus in
nomine, Domini. Nam iImo. impoſitionis ma-
nus & orationis exprefſe meminit S. Scrip-
tura in ordinatione ſeptem Diaconorum Act.
6. Orantes impoſuerunt eis manns. Et Conci-
lium Carthaginenſe IV. accurate referens
Ordinationem Diaconi ſolam manus impo-
ſitionem recenſet can. 4. 2do. Ex antiquiſ-
ſimis Ritualibus apparet, manus impoſitio-
nem ſemper in Ordinatione Diaconi fuiſſe
adhibitam: Ergo eſt materia eſſentialis.

i

2. Tra-

1 Iadit
UI: Ae,
lal ſia Ne
in von
Ntegtals⸗
gelorum
lebenpio
llatna fuit
int: ygn
udin ſne
lunen mate
inm ine
v her Lin
Uumiäfcmi
II adi
Dlirun E
. /oe
in gto.
eryrim
etcinis
m in Nel
une, ſi
Anon i in
Altiguett
fienc.

en mat
. i kobor

nnng

lungc
. lkiann

lm
(inc

De Ordine. 627

iai 2. Traditio vero Libri Evangeliorum cbum
atee Forma: Accipe poteſtatem legendi Evangelium
tipt oſr 7

i,tun in Eecleſia Dei, tam pro vivig, guam Pro de-
u Duns 4 Juncétis in nomine Domini: eſt materia & for-
1. Dlm m integralis. Imo. Quia traditionis libri
ritien Evangeliorum nec S. Scriptura meminit, nec
teun i! per decem priora Sæcula ejus uſus in Kccle-
nenubi ſia Latina fuit, nec hodie in Eccleiia Grzeca
malei obtinet: Ergo non eſt materia eſſentialis;
Gii, alias olim ſine ea invalida fuiſſet Ordinatio.
poinm Eſt tamen materia integralis. 24d0. Quia Flo-
vogiimk rentinum in Decreto ait: Diaconatus vero tra-
m: Dmu ditur, per Libri Evangeliorum dutionem: Et
ohn, M in Pontificali Romano a. 1582. juſſun Grego-
b, ri XIII. edito, dum tradit Epiſcopus Dia-
encet cono Librum Evangeliorum, in margine no-
itatur: In hoc altu imprimitur Qharakter hujus
Ordinir. 3tio. Verba cum hac traditione con-
juncta exprimunt miniſterium, & poteſtatem
„hujus Ordinis: Ergo erit materia integralis
talsif ſaltem in Eccleſia Latina ex illius determi-
fomd“ natione, ſiquidem Chriſtus impoſitionem ma-
AN nus non ita inſtituit, ut Eccleſisæ poteſtatem
uink non reliquerit, aliam materiam integralem
umdin, adjiciendi.
Pyconamz/ Schol. Circa materiam & formam Diaconatus variæ
H ſant Theologorum ſententiæz. Aliqui pro materia
ℳ ſolam manus impoſitionem aſſignant. Alii ftolæ
e & manus impoſitionem, ac traditionem libri
IN6 H Evangeliorum. Alii ſolam traditionem libri
, Evangeliorum. Verum hæ ſententiæ ope no-
ℳ.. Kræ diſtinctionis conciliari poſſunt. W

Ult.

1 KrzZ O. 1152.

628 Caput XIX.

H. 1152. 1 ochen
5g.. . .. . EE one
Bris Officia Diaconi ſunt: 1. Inſervire Sacer⸗ ämentur,
taconi, doti ſacrificanti miniſtrando hoſtiam cum pa⸗ (fegventi

tena, & vinum in calice cum Sacerdote ſus Ant, eonn
ſtentato brachio dextro illius offeerndo cum e e
oratione: Oſjerimus tibi &c. Hujus officii me- chenen
minit S. Ambroſius I. 1. off. c. 41. übi S. „
Laurentius ita S. Sixtum alloquitur: Mun- l halt n
gquam Sacrificium ſine miniſtro oſſerre conſueve- lee
rar. 2. Cantare ſolenniter Evangelium in ti l
Miſſa, hoc eſt, cum veſte propria Diaconi; aalat Dieo
ſcilicet ſtola transverſa: uti patet ex S Hie- immm, mla
ronymo ep. 48. ad Sabinian. Evungelium Ie giine
Chriſti quaſi Diaconus lectitabar. 3. Dilpen- Nimmm
ſare S. S. Euchariſtiam ex commiſſione Sa- Annn
cerdotis juxta Conc. Arelatenſe III. c. 15. 4. n
Baptizare ſolenniter cum licentia proprii Sa-
cerdoôtis ex rationabili cauſa conceſſa, ſine
qua Baptizans incurrit irregularitatem c. I. leim 0
de Cler. non ord. miniſt. s. Prædicare, id eſt, W gen
per modum Catechismi exponere articulos Mitt,
fidei: Ex pulpito vero per modum concionis 1 peen
prædicare verbum Dei Diacono ſolum ex ma Rin
commiſſione Parochi licet. Quando vero ke, ä no
Diaconus miniſtrat ſolenniter S. S. Euchari= Ue 17
ſtiam, prædicat, vel baptizat, debet eſſe u Het

indutus Alba & Stola transverſa. lralien

Prædico, Baptizo, Diſpenſo, Canto, Miniſtro, tuen

Schol. Olim etiam Diaconi urgente neceſſitate p ann
nitentes reconciliabant, non abſolutione Sacra-⸗ H Npien
mentali, ſed Cæremoniali & Canonica. Item cu- (in Nerde
ram habebant afflictorum & diſpenſationis æra- kCath
rii Eccleſiaſtici. Cumque aliquandô Presbyteris ſe Nel
præferrent, & ſine juſſu Epiſcopi aut Fresdytes el Di

De Ordine. 629

S. §S. Euchariſtiam & Baptismum adminiſtrarent,
D & Romæ ad teſtimonium Diaconi Presbyteri or-
loleried dinarentur, ac quia magna auctoritate, gratia
hokiaman & frequentiſſimo acceſſu apud Epifcopos gau-
n Scle debant, eorum jurisdiétionem exercerent, eorum

Clienee audacia repreffla fuit in Concilio Carthaginenſi
I „. IIV. & Nicæno I, & Arelatenſi II. ubi miniſtri
HMR in Presbyterorum declarati ſunt.
II. C. 4l. . . .
linir Coroll. Pralt. Imo. Ut quis valide ordinetur Diaco- Rezſolvun⸗

nnus, debet eſſe mas, baptizatus, habere inten- er caſis.
Nofee tionem fſuſcipiendi Ordinem, & debita materia
Byanglr & forma a legitimo miniſtro adhiberi. 2do. Ut
Propri „ quis licite Diaconatum ſuſcipiat, debet eſſe con-
Pitetend⸗ firmatus, nulla cenſura vel irregularitate irretitus,

n Lons habere ordines præcedentes, legitimam ætatem,
an. fſceilicet annum 23tium inchoatum, & competen-
Gh. tem ſcientiam circa ea, quæ funt ſui officii,

CcoNmIn nec eſſe conjugatus.
nle Iel
centn iin §. 1153.
n e ertius Ordo ſacer & major eſt Treibyte- Presbye-
guntumn „atus, per quem datur poteſtas conſecrandi ratus
Hrede, Corpus Chriſti, & peccata dimittendi. guid.

4 4
nc Schof. r. Presbyter comparativum eſt vocabuli Gryadus
1o⸗ reious Senex, & Seniorem ſignificat, non æ Preshyte-
Dinomn 4 tate, ſed propter honorem & dignitatem, ait S. porum.
E Iſidorus Il. 7. orig. c. 12. In veteri Teſtamento
ter SSE nomen Presbyteri pro Magiſtratu plebis accipi-
oW tur: apud nos proprie fignificat præfecturam
4 Eccleſiaſticam in ordine ad ſpecialem poteſtatem
gekla. 8 ſpiritualem conſecrandi, & peccata dimittendi.
„CAIN“ Presbyterorum varii gradus ſunt. I. Cardinales, Cardina-
quorum nomen in Eccleſia antiquiſſimum eſt, es.

ent ſed a moderno quoad rem fignificatam diverſum.
ee Ofim quippe Cardinalis dictus fuit certæ Ecele-
Cne en ſiæ Cathedrali incardinatus: Item omnis Presby-
dle ter vel Diaconus in certa Eccleſia inſtitutus, ad
nie differentiam aliorum Clericorum non fixorum.

Mci Rr 3 &

630 Caput XIX.

& ſolum Subſidiariorum. Cum vero Roma fſuc-
ceſſu temporis in fide catholica creviſſet, diviſa
fuit in certas regiones & Eccleſias, quæ Tituli
dicebantur, & Presbyteri earum curam habentes
vocabantur Presbyteri Cardinales: In Diaconiis
vero, quæ erant loca, in quibus per Diaconos,
pauperes, viduæ &c. alebantur, erant Diaconi
Cardinales: dirutis vero his hoſpitalibus, ſolis
eorum ſacellis Diaconiæ nomen permanſit, a qui-
bus Diaconi Urbis Romæ diéti funt. Porro præ-
dicti Presbyteri & Diaconi Cardinales conſtitue-
bant Presbyterium Romani Pontificis, qui eorum
conſilio & opera utebatur, adeo ut eorum dig-
nitas ſucceſſive ſemper creverit, donee tandem
electio Papzæ ad Cardinales privative forte circa

Sæculum undecimum devenerit Innocentius IV.

ipfis rubeum pileum tradidit, cum ad regendas
terras ſtatus Eccleſiaſtici mitterentur, qui deinde
oOmnibus Cardinalibus communis factus fuit. Pau-
lus III. Biretum coccineum indulſit: Urbanus
VIII. titulum Eminentiſſimi concefſit. His pri-
vilegiis deprimebatur Epiſcopalis dignitas, adeo
ut Cardinales in conventu coram Papa ſederent
teétis capitibus, Archiepifcopis & Epilcopis ſtan-
tibus: contra quem morem dum Bartholomæus
de Martyribus Archiepiſcopus Braccarenſis in
Concilio Tridentino querelas moviſſet, etiam
Epiſcopis more Cardinalium teétis capitibus ſe-
dere permiſſum fuit. Cardinales ſunt triplicis
generis: Cardinales Epiſcopi; Cardinales Pres-
byteri; Cardinales Diaconi. (Cardinales Epi-
ſcopi olim incogniti fuerunt, quia nullus Ro-
mæ prater Epiſcopum Romanum Eccleſiæ Ro-
manæ Cardinalis Epiſcopus dici poterat. Aft
Sæculo Tmo & I2mo Eccleſiæ Lateranenſi ob
ſuam & Romani Epiſcopi excellentiam ſeptem
Epifcopi ex vicinis civitatibus aſſignati ſunt, qui
ſtatis ſolennibus diebus finguli coram Romano
Pontifice in esdem Bafllica divina Myſteria cele-
brarent, vel Papæ celebranti aſſiſterent, vnde Epi
copi

ſwiardi
Inmerum 6
nanmn eſi

. etinend

6 Eicopi,
E. fid. In
E. tomn.

2. Ai
Pubyterutu
ointernæ
ennenton
Cr imhekit
h mnlis d⸗
run loco
nFernl
Mibus Par
r ingnlis
n 1,
„ Areh
ſint ſot
blentioſag.
Kieonreſtn 1
liani ⸗
Eocidles:

.) r

l Rmr
68 conkelie
nin eſt
15.c. I
en
Itentiæ ad⸗
unſit ex
1Chedt
s Riſeo
n Mdien
Tügntiun
kanni
t, u

40 Mom
eyillet, G
6, e
uramn hkhe
: In Düor
Per Dino
ekant Dirr
Pitaltus, 4
tmanſt 1
t. Lonmng
nsles onin

cis, en

ut eonn
dopner int
ive ſunt
,nnobent
mn d tere
tur, g 1
Ans flit 1

De Ordine. 631

ſcopi Cardinales nominari cœperunf. Paulus IV.
numerum Cardinalium ad 70. reduxit, quem nu-
merum reſpondentem 70 Chriſti diſcipulis Xyſtus
V. retinendum eſſe decrevit. Quare hodie ſunt
6. Epiſcopi, 50 Presbyteri, 14. Diaconi Cardina-
les. vid. Jus Eccl. Van Eſpen. vide meas Inftit.
J. E. tomz. I. J. 153:. J94.

Schol. 2. Alius gradus Presbyterorum eſt Archi- Archi-
presbyteratus. Officium Archipresbyteri eſt fun- presby-

QRio internæ jurisdictionis circa adminiſtrationem ter.

Sacramentorum: Afliſtebat Epiſcopo in Miſſa, eo-
que impedito ipſe Miſſam ſolenniter celebrabat.
In multis diecefibus non amplius habetur, ſed
eorum loco inſtituti ſunt Decani Kurales, quorum
jam Sæculo ono Ricnlfus Senonenfis meminit, qui
moribus Parochorum ſui Capituli invigilare, eos-
que fingulis annis viſitare debent. Vide Infſt. J. E.

tom. I. F. 239. ſ4.
Schol. 3. Archidiaconi poteſtas olim potiſſimum Vicarius
ſpectabat ſorum externum quoad res judiciales Genera-
contentioſas. Cum vero Archidiaconi poteſtate lis.
ſibi conceſſa independenter ab Epiſcopis uti vellent,
Epiſcopi alios conſtituerunt Vicarios ad nutum
revocabiles: Qui dicuntur Vicarii Generales. Vide
Inſt. J. E. tom. I. J. 236. c.

Schol. 4. Pæœnitentiarius olim Epiſcopum in audien- Pæniten-
dis confeſſionibus adjuvabat. Apud. Græcos tiarius.
antiqua eſt Poenitentiarii inſtitutio teſte Socrate
1I. 5. c. 19 Apud Latinos non ſemper in Eccleſia
Cathedrali Pœnitentiarius fuit, nam publicæ poe-
nitentiæ adminiſtratio penes Epiſcopum erat, uti
conſtat ex Conc. Carthaginenſi III. can. 31. Con-
cilium Lateranenſe IV. a. 1215. can. 10. præcipit,
in Cathedralibus Eccleſiis viros idoneos ordinari,
quos Epiſcopi coadjutores habeant in confeſſioni-
bus audiendis, & pœnitentiis injungendis. Et
Tridentinum de eodem Peœenitentiario Seſſ. 24.
c. 8. ſtatuit: In omnibus etiam Cathedralibus Ec-
cleſiis, ubi id commode fieri poterit, Pænitentiarius
Rr4 ali-

—

632 Euput XIX.

aliquis cum unione Prabendæ proxime vacaturæ ab W lecte
Epiſcopo inſtituatur, qui Magiſter ſit, vel Doſor, arttile,
vel Licentiatus in Theologia vel jure Canonico, &

annorum quadraginta, ſeu alius, qui aptior pro RE
laci qualitate reperiatar, qui dum confeſiones in Ri .

Kocleſia audiet, interim praſens in Choro cenſeatur. enr, Ni
Hinc Pœnitentiarii officium eſt, loco Epiſcopi henn
confeſſiones audire, a caſibus Epiſcopo reſervatis . W
abſolvere, & congruam poœnitentiam imponere. N.

Vide Inft. J. E. tozs. r. G. 294. keü
Zheoloz Schol. 5. Concilium Lateranenſe citatum etiam ſta- titlis
gus. tuit, ut Metropolis Theologumn habeat, qui Sacer- ei Epide

dotes in S. Scriptura & neceffariis ad curam ani- ho. 5
marum inſtruat. Quod decretum per Synodum onondn
Bafileenſem Seff. 31. ad Eccleſias Cathedrales ex- Mleln
tenſum fuit, ita ut Collator debeat Præbendam zu.
Magiſtro, Licentiato, vel Baccalaureo Theolo-
giæ conferre, qui bis aut ſemel S. Scripturam 9 (n
vel Theologiam Scholaſticam prælegat, & ut li umteie
berius ſtudio vacare poſſit, nihil perdat, cum ab-= ole, n
ſens fuerit a Divinis. Quod decretum novo edi- üleie
to Tridentinum ad Eccleſias colleglatas in inſigni Ninepali
oppido exiſtentes, & ad Monaſteria ampliavit. imn vor
Seff. 5. c. I. de ref. Vide Inſt. J. E. tom. I. J. 282. ndhho

Decanus. Schol. 6. Decanus dicitur, qui decem viris præ-= Nrini
eſt. Dignitas Decanatus a regimine monaſtico, r de
ad Capitula Canonicorum fluxit, qui cum olim s e
vitam communem agerent, primum poſt Epiſco- a d
pum ſedentem, Præpoſitum vel Decanum voca- terin

Canoni⸗ bant. Canonici vero dicuntur a canone vel re. Wnchi
cus. gula, ſive quod in Canonem ſeu matriculam Leo- Ueha
cleſiæ fint relati: vel a Canone frumentario ſeu en:
ſportulis Eccleſiaſticis, quia ſtipendiis annuis vel noci
menſtruis ex redditibus Eccleſiæ alebantur. Vide fnedant
Infſtit. J. E. tom. 1I. §. 267. ſq. . itrt
Farochus. Schol. 27. FParochia ſubinde generaliter pro tota dio=- Pade⸗
cefi ſumebatur: uti apud Euſebium I. I. c. I. Sub- ſnh

7 . : Vibi
inde pro particulari Eccleſia certo territorio de- a
finita, cui Presbyter præeſt, Parochus Paſtor nmn
. aroch V itint

De Ordine. 633

Uutllret vel Rector dictus. Parochos ab initio Eccleſiæ
ll extitiſſe, dictum eſt: (t. 1. S. 33. Sch. 3.)
Aoricn

Schol. 8. In ſtatu etiam Regulari inter Presbyteros Abhas.

ſfen gradus dantur. Coœnobii Præfeétus jam olim
n inſe Abbas, Major, Prælatus, Præſul & Pater dice-
ooo lin batur, uti conſtat ex Regula S. Benediéti. Abba-
da en tes Szæculo IImo a Joanne XVIII. P. vel juxta
n inne alios XX. acceperunt uſum ornamentorum Pon-
tificalium. Uſus baculi jam ante alia ornamenta
illis concefſſus fuit: Sudariolum autem olim baculo
im etin 5 Abbatiali appendebatur, tum ad diſtinétionem ba-
at, ie culi Epiſcopalis; tum in ſignum ſubjectionis Epi-
d aone ſcopo. Szculo 8Vo Solennis Abbatum benedi-
per Yler Gio nondum in uſu fuit, quæ videtur cum uſu
lthecnlist Pontificalium incepiſſe. Vid. Inſt. J. E. tom. TI.
t Drrlen §. 311. ſqg.
ehmn Sckhol. 9. Qui olim dicebatur Præpofitus, hodie in Prior.
t, & l manaſteriis Prior dicitur. Priores alii ſunt Clau-
lt, cnns ſrales, qui curam monaſterii ſub Abbate gerunt:
In ess alii Obedientiarii, qui in obedientiis ſive Cellis a
3th U i principali monaſterio dependentibus, quas Prio⸗
ga nhit ratus vocamus, curam Monachorum ipi degen-
tonn 1 1 tium ſub obedientia principalis monaſterii gerunt.
Obedientiæ hæ, Cellæa, Præpoſituræ, ſen Gran-
enn Wi giœ inde ortæ ſunt, quod cum monachi in variis
fre uIn Tocis przdia poſſiderent, eo interdum aliquos e
ni An ſuis mittebant, qui fruges colligerent, & reddi-
n ok lir⸗ tus reciperent: fubinde etiam erant Cellæ, ubi
ecslin e. monachi vitam ſolitariam agebant, & quo aliqvi
anole A. mittebantur, ut pulſantibus in monaſterio locum
tiin darent: Cum vero fubinde plures monachi in
Cmertro? ejusmodi cellas mitterentur, Eccleſiolas ibi con-
s mni ſKtruebant, ut officia divina & monaſtica munia
baotn.— obirent, quibus talis Prior foraneus & ruralis
præficiebatur. Hi clauſtrales & obedientiarii Prio-
alr res ſubſunt Abbati, & funt ad ejus nutum amo-
r vibiles. Priores Conventuales funt primarii mona-
neie⸗ ſteriorum Reétores a Congregatione electi. Pro-
len gn vinciales a Capitulo Provinciali: Generales a Ca-
9e9er 5 pitula

634 Capvut XIX.

pitulo generali eliguntur. Vide Inſt. J. E. tom. 1.

§. 330.
J. 1154.

Freshyte- Presbyteratus eſt verum ac proprium novæ

vatus Legis Sacramentum, quo confertur non ſo-
veres lam miniſterium Verbi Dei, ſed poteſtas S. S.
Saesd Kuchariſtiam conficiendi & offezendi, & a
. peccatis abſolvendi. Probatur Imo iis ratio-
„nibus, quæ (H. 1130.) ſunt allatæ. Quippe
in ordinatione Sacerdotum adeſt materia,
ſive fit impoſitio manuum; ſive traditio in-
ſtrumentorum, ſive utrumque, de quo poſtea:
Adeſt verborum forma: Per eam confertur
ſpiritualis poteſtas: Eſt a Chriſto inſtituta in
ultima Cœna quoad poteſtatem conſecrandi,
quando Chriſtus Apoſtolis dixit, Luc. 22. Hoc
Jacite in meam commemorationem: & quoad po-
teſtatem abiolvendi Joan. 20. Accipite Wiri-
tum J., quorum remiſeritis peccata, remittun-
tur eis. (H. II31.) Eſt annexa illi gratia ſan-=
fſtificans: (G. 1130.) Ergo eſt verum Sacra-
mentum. Unde Tridentinum Seſſ. 23. can. I.
Di quis dixerit, non eſſe in novo Teſtamento
Sacerdotium viſibile & extermum, vel non eſſe
voteſtatem aliquam conſecrandi, & offerendi ve-
rum Corpus & Sanguinem Domini, & veccata
remittendi & retinendi; ſed offcium tantum, &
nudum miniſterium predicandi Evangelium; vel
tos, qui non prædicant, prorſus non eſſe Sacer-

dotes, anathemna ſit. ⸗
Ritus or- Schol. x. Ritus ordinandi Presbyteros apud Latinos
dinandi eſt, I. Facta adhortatione ad Ordinandos Epiſco-

PFresbcte- pus ambas manus ſuper uniuscujusque caput im-
vos apud ponit, quod idem faciunt Sacerdotes ordinationi
Latinos. præ-

Prrlente
tepent n
lopos 4
ſolam 3
lectns in
Ar pe /
il Neapn
E. 4.
Doruin di
E. §.
i ilam
gios, &
nnd tane
ptsſin
fren Mic
ingnlorn
im §.
uſnlam

Dytinut,

W.2, A
1os Uie e
ſnno rn
Crdinandi
grlig,
leſut,

Nu in

Tüm eun
Alam 01
5 Indn
ſenlo
Mebyte
ſopn
Ium V
Aulhorun

De Ordine. 635

I præſentes. Deinde Epiſcopus, & alii Sacerdotes
tenent manus extenſas ſuper ordinandos, & Epi-
ſcopus orat: Oremus fratres &c. 2. Epiſcopus
ſtolam ab humero finiſtro fuper dextrum ante

klamn none peétus in formam crucis adaptat ſingulis, dicens:
ut Mo Acope jugum Domini &. 3. Imponit caſulam
telnug 2 Scapuas, dicens: Accipe veſtem Jacerdotalem
ndi,E &c. 4. Ambas manus inungit oleo catechume-
norum dicens: conſecrare & ſanklificare digneris
iüit &c. 5. Tradit cuilibet caliceem cum vino &
. (lig aqua, & patenam ſuperpoſitam cum hoſtia, &
mueri ipi illam accipiunt inter indices, & medios di-

Achto b gitos, & cuppam calicis, & patenam cum hoſtia

uo pole Rmul tangunt, & Epiſcopus fingulis dicit: Arci-
gfan pe voteſtatem, offerre Sacrificium & c. 6. Sub
ollenn finem Miſſæ Epiſcopus ambas manus ſuper capita
lttmn ſingulorum imponit fingulis dicens: Accipe Spiri-
nlectand, tum §. quorum remiſeris peccata &c. 7. Explicans
c. 12 caſulam fingulis ait: tola innocenii« induat te
Juont⸗ Dominus.

pi * xthol. 2. Apud Græcos ritus ordinandi Presbyte- Apud

,Ai ros hic eſt. I. Epiſcopus ordinandi frontem ter Grœcos.
atis ſu figno crucis ſignat. 2. Dextram manum capiti
n Sann ordinandi impoſitam tenens exclamat: Divina
1, C1 gratia, quæ ſemper infirma curat, & za, quaæ
uen deſunt, agimplet, promovet N. devotiſſimum Dia-
—Cconum in Presbifterum. Oremus pro eco, ut ve-
l! niat ſuper eum gratia ſan Riſſimi Spiritus. 3. Ite-
rtud rum eum ter ſignat, manu ſuper caput impoſita
6 t aliam orationem dicit, & ſtolam ad pectus reducit.

„85. Induit eum caſnla, & ordinandus Epiſcopum
Unton, 5 4
ſin: oſculo ſalutat, & Presbyteros, & ſtans in loco
r Presbyterorum Liturgiam cum iis recitat. 6.
. Epiſcopus particulam S. S. Luchariſtiæ juxta Goa-
rium, vel panem non conſecratum juxta morem
Rufforum ordinato porrigit.

G. 1155.

Materia
Preshijte
vatus.

636 Caput XIX.

O. 1155.

Materia eſſentialis Presbyteratus proba⸗

biliter eſt ſola manus impoſitio ſecunda (G.

1154. Sch. 1. n. 1.) & forma, oratio illi
conjuncta. Imo. Quia S. Scriptura ſolius
manuum impoſitionis meminit I. Tim. 5.
Manus cito nemini impoſueris: & c. 4. Woli
negligere gratlam, qut eſt in te, quæ data eſt
tibi per impoſitionem manuum Preibyterii. 2do.
Concilium Carthaginenſe IV. in ordinatione
Presbyteri nonniſi manus impoſitionem re-
cenſet. Conc. Hiſpalenſe II. c. 5. irritas
declarat Ordinationes, quando Epiſcopus
manum imponit: Presbyter vero loco ejus
formam pronuntiat. Conc. Colonienſe 1536.
C. I. dicit, manus impoſitionem eſſe oſtium,

per quod intrant, qui Eccleſiarum guberna⸗

culis admoventur. Conc. Moguntinum 1549.
c. 35. collationem Ordinum cum impoſfitio-
ne manuum veluti viſibili figno tradi affir-
mat: & FTridentinum Seſſ. 14. c. 3. loquens
de miniſtro Extremæ Unctionis ait, eſſe Epi-
ſcopos aut Sacerdotes rite ordinatos per impoſi-
tionem manuum Preibyterii. tio. Accedunt
Patres: S. Cyprianus ep. 98. ait: Ordina-

tionem fieri per impoſitionem manuum. S.

Ambrofius de dignit. ſac. homo manus im-
pvonit, & Deus largitor gratiam. S. Hiero-
nymus in c. 58. Iſ. dicit, per manus impoſi-
tionem impleri ordinationem. S. Gregorius M.
in Sacram. Presbyter cum ordinatur Epiſcopo
eum benedicente, & manum ſuper caput éjus
tenente, etiam omnes Freibyteri, qui a ſa,
unt;

n
lt t
Am
lee Wa
hbbente
nritione
Unt, rit.
Mlbent
Denigues
ſteun
bit:
lin, in
ut in

1. I.
Uun mate
fonis int
Kiigtura
Mnordin
110o. an
kus init
Conliant
Meninit.
lit, ee
roni
40 .
UI rec
fonem
iens
ſlon
Nls,
torum
itea
ie Po

s gle
vund
okatio i
Gra wiu
1. Iin;
. 4. N
Cnul
terii. 11
tCinetae
tionem t⸗
5. Uln
Epionme
loco et
enle it
ſe okin,
n ghhennn
lnumne
inpeſie⸗
aci
bne
Her int⸗
Acretun
tk.
ou F
§E
eninn
. en

.

De Ordine. 637

Junt, manur ſuas juoota manum Epiſcopi ſuper
caput ejus teneant. Deinde nec S. lüdorus,
nec Amalarius, nec Rabanus, Alcuinus,
nec Walafridus expreſſe de Ordinationibus
ſcribentes aliam materiam, quam manus im-
poſitionem commemorant, uti Martene de
ant. rit. obſervat. Neque aliam materiam

adhibent Græci nunquam ob hoc reprehenſi.
Denique S. Bonaventura in d. 24. idem ſen-⸗
tit cum S. Thoma: qui 3. p. d. 33. a. 4:
ſcribit: Manus impoſitio fit in Sacramento Ur-
dinir, in quo confertur quœdam ewcellentia pole-
NRatis in divinis Waſteriis.

2. Traditio vero inſtrumentorum eſt tan-⸗
tum materia integralis. Nam rmo. Tradi=
tionis inſtrumentorum non fit mentio in S.
Scriptura; eam non adhibent Græci valide ta-
men ordinantes: & illam Eccleſia latina modo

àA 700. annis adhibet, licet difficile ſit hujus

ritus initium determinare. Codex Abbatis

Conſtantini 700. annorum hujus porrectionis

meminit: & P. Martene 1. I. de ant. rit. Cc. 8.
dicit, eam reperiri in Pontificali Radbodi
Epiſcopi Noviomenſis, cujus character acce-
dit ad annos octingentos. 2do. S. Scrip-
tura recenſendo manus impolitionem & ora-
tionem omne ſenſibile ad Sacramentum ſuf-
ficiens refert: Ergo, quidquid illi additur,
eſt ſolum materia vel accidentalis, vél inte-
gralis, prælertim cum traditionis inſtrumen-
torum ſerius mentio occurrat, & Eccleſia
circa ſubſtantiam Sacramentorum nihil mu-

tare poſſit.
3. Ul=

objebhlio-

nes.

638 Caput XIX.

3. Ultima manus impoſitio ſub finem

Miſſæ cum illis verbis: Accipe Spiritum S.

quorum remiſeris peccata &c. licet omnino

ſit adhibenda, videtur tamen ſolum ad majo-
rem poteſtatis jam collatzæ ſignificationem

pertinere. 1Imo. Quia ultima illa manus im-

poſitio jam ſupponit conſecratos Sacerdo-
tes, ſiquidem reipfa jam corpus Chriſti cum
Epiſcopo conſecrarunt. 2do. Hæc Cæremo-
nia per mille & ducentos annos in Eccleſia
fuit incognita, & in nullis Ritualibus ante

hoc tempus legitur, licet alios ritus copioſe

deſcribant: imo prout obfervat Major a.

1516. in libros fſententiarum fſcribens in

multis adhuc Ritualibus variarum KEcecleſia-
rum hæc ultima manus impofſitio cum ſua
forma deerat. 3 ο. Nullibi apud Græcos
illa manus impofitio cum ſua forma apparet:
Et Concilium Carthaginenſe ſolins manuum
impoſitionis ab Epiſcopo & przæſentibus
Presbyteris factæ, ſicuti etiam Tridentinum
Sefſ. 14. cap. 3. tantum impoſitionis ma-
nuum Presbyterii meminit, licet illa Pres-
byterorum præſentium non ſit eſſentialis:
Ergo iola ſecunda manus impofitio eſt ma-
teria eſſentialis.

Solvuntur Schol. z. Eſtius & multi Thomiſtæ docent, ſolam

porreétionem inſtrumentorum efſe materiam eſſen-
tialem Presbyteratus: impoſitionem vero ma-
nuum vel confundunt cum porreétione inſtrumen-
torum, vel ſi qui diſtinguant, volunt eam ſolum
efſſe Cæremoniam accidentalem. Bellarminus ve-
ro &c. volunt, tum impoſitionem manuum, tum
porrectionem inſtrumentorum eſſe materiam eſ⸗z
ſentialem Presbyteratus. Ut vero Græcos cum
Lati-

latinise
Veterum
erveni
nm in
rminaf.
ſe relign
mumuum,
Uetermnina
Plins por
nocenti
Mitbher.
in on 4
lione, ſe
lepon
inm, ab
iis ddiſ
i, (di
emt
Uun neret
Uendam.
Eltut fa
W veli
Detendam
terent e
ten & el
Aogol
od
Criſo i
Ranmm!
Utende
ilhune
Upoſiti
CrUinane
ig e
tleti
Cniinatt
e Pr
II.
tndene

4

ub ſnen
Pnftumd
et Onnri
nad ms
fcationen
Wanusir.
Venee
htikion
e Ckrene
in Vecein
libus me
Us colie
Miſe 1
libens 1
1 Eecel-

un II.

1 Gren
1appane.
anunn
lendh
identnun
fonss n.
a Pee
entile

o e N

elt, e
tian l

veto N
lne⸗
“
mniuſe
n, n
Gein 61
EoN n
7 it⸗

De Ordine. 639

Latinis concilient, vel in ipſa impoſitione manuum

veterum aliquam iuſtrumentorum porrectionem

intervenifie ſuſpicantur; vel dicunt, Chriſtum
ſolum in genere materiam hujus Sacramenti de-

terminaſſe, & determinationem in ſpecie Eccle-

ſiæ reliquiſſe, unde Eccleſia Græca impoſitionem
manuum, Latina porrectionem inſtrumentorum
determinavit. I. quia Eugenins IV. in decret.
ſolius porrectionis inſtrumentorum meminit. Et
Innocentius c. Paſtoralis. & Gregorius IX. c.
Presbyter. de Sacr. non iterand. dicunt, iteran-

dam non eſſe ordinationem factam fſine manus im-

ſitione, ſed ſupplendum eſſe, quod omiſſum fuit.
Et Gregorius addit, impoſitionem manuum eſſe
ritum, ab Apoſtolis introduétum. Ke/v. Euge-
nius ibi ſolum materiam integralem aſſignare vo-
luit, qua Armeni, quos inſtruit, carebant, unde
aſſignat materiam in Eccleiia Romana neceſfſario

tum neceſſitate præcepti, tum integrationis adhi-

bendam. Decreta illa ſummorum BPontificum vi-
dentur favere noſtræ ſententizæ, ecipſo enim,
quod velint illam impoſitionem omiſſam eſſe re-
petendam cum fua forma fine aliis Ceremoniis,
cenſent, eam etiam ſeparatim ab illis eſſe effica-

cem & eſſentialem. Gregorius non vult, quod

Apoſtoli illam impoſitionem inſtituerint, ſed
quod illi priwi in Ordinatione hacg impoſitione a
Chriſto infſtituta uſi fuerint. II. Pontificale Ro-
manum poſt impoſitionem manuum vocat Pres-
byteros Ordinandos, & modo poſt traditionem
inſtrumentorum, vocat Ordinatos. keſp. Poſt

impoſitionem manus merito vocantur Presbyteri

ordinandi, quia porreétio inſtrumentorum neceſ-
ſaria eſt uſu ac præcepto Eccleſiæ ad integralem
perfeëtionem Ordinationis, nec abſolute aliquis
ordinatus dici poteſt, niſi omnes ritus Eccleſiæ
ſuæ præſeriptos maxime integrantes perceperit.
III. Chriſtus ordinavit Apoſtolos fuos Sacerdotes
tradendo Corpus & Sanguinem fuum dicens:
Not facite in meam commemorationem, ſine uen⸗
pofi-

mnanus
impo ſitis

Jit eſſen-

640 Caput XIX.

poſitione manuum. Keſp. fictitium eſt, Chriſtum
per porrectionem calicis Apoſtolos Sacerdotes
ordinaſſe; conſtat enim ex c. 22. v. 16. Lucæ;
Apoſtolos ſibi invicem calicem diſtribuiſſe, una-
que eſt ſententia, Apoſtolos ſine Sacramento
ſola Chriſti voluntate fuiſſe ordinatos Presbyte-
ros. IV. Communis eſt Theologorum ſententia;
porrectionem inſtrumentorum eſſe materiam Pres-
byteratus eſſentialem: Ergo ſaltem erit partialis;
quia Eccleſia eam in ſpecie determinavit, cum
Chriſtus non determinaverit. Keſp. Theologo-
rum ſententüis in tantum credendum, in quantum
