partes contineat, in quarum prima a v. I.
usque ad 26. deſcribitur miraculoſa panum
multiplicatio. in ſecunda a v. 26. usque ad
52. excluſive agitur de fide in Chriſtum, In

tertia a v. 52. Usque ad finem tranſitur ad
Euchariſtiam, in qua Chriſtus promittit, ſe

Carnem ſuam daturum, & loquitur de man-
ducatione & bibitione reali Corporis & San-
guinis ſui; quia cum quidam dicerent: duru

eſt hio ſermo, Chriſtus ad avertendum hoc

ſcandalum non reſpondit, ſe locutum eſſe de
manducatione myſtica, ſed realem denuo aſ-
ſeruit, & in veritatis confirmationem futu-
rum ſuum in ceeles aſcenſum adduxit v. 62.
Imo quando Chriſtus advertit, ex dictis ſuis
Ob &O quivocationem aliquam dubitationem in
mentibus diſcipulorum fuorum gigni, eam
ſubito evellere ſtuduit, uti fecit, dum Joan.
3. Nicodemo ſpiritualem renaſcentiam: Et
Matth. 13. parabolam zizaniorum expoſuit:
& ipfe S. Joannes tropos a Chriſto prolatos
plerumque explicat, uti illud: c. 3. Jolvite
Zemplum hoc; ubi v. 12. ſubjecit: IAlle autem
dicebat de templo Corporis ſui. Cum igitur ne-
que Chriſtus neque Evangeliſta ſcandalum
patientibaus & murmurantibus aliter mentem
ſuam expoſuerint, verba in ſenſu proprio de
manducatione Corporis Chriſti in Euchariſtia
Vvera & orali ſumenda erunt, maxime quia

Chri-

Cikus
tnati
Peunn de
Aiis Ch
r, Ale
erum
60, 2. I.
0lſprian
Eiiltin.
Pille pr
Uitotoni
ngi ne
1,1n Luc
ſnin obri
Wbus a
lemns
teace
Ete niri
W le
li nt
Iuhn
kint: .
Deinde
liſet,
Contra
fliſlet ,
Pboj
fennn
hon ol
fennen
te 7
non
Ws d.
s re

Gannni

i n
1.1n
laldoun
Puunnk
immn 1r
lolnn
0. Uchel
htidun
trarltan
vomitt
ut den
ris
Aelti
endun
ltumd
dem
iorent
dunt 1
tatiaen.
Gl,e
, (n e
tiu.
Gh
o Nr
Ne
vigr⸗

S

A,
“
c
ec

De Euchariſtia. 235

Chriſtus hic aliquid futurum, quale non eſt
Incarnatio, promittit. Quare etiam hunc
locum de reali præſentia Corporis & San-
guinis Chriſti in Euchariſtia exponunt Con-
cilia, Alexandrinum a. 430. ep. ad Neſtor.
Nicænum II. act. 6. Et Tridentinum Sefi. 13.
cap. 2. Item Patres, S. Irenæus I. 4. Cc. 4.
S. Cyprianus I. de or. Dom. S. Ambroſius 1.
de initian. c. 8. S. Cyrillus jeroſ. cat. 4. &.
Deinde probatur dogma noſtrum ex verbis
Inſtitutionis: Hoc eſt Corpur meum. Hic eſt
JSanguis meus. Matth. 26. v. 26. Marci 14.
v. 22. Luc. 22. V. 14. Certe hec verba in
ſenſu obvio & proprio nihil continent bonis
moribus adverſum, quale enim flagitium ſit,
ſi corpus Chriſti ad animæ ſanctificationem
devote accipiatur, quod etiam crucifixum fuit,
certe nihil tam Deo dignum quam hominis
ſalus. Item nil continent, quod repugnet
fidei, aut aliis S. Scripturæ textibus, cum
nullum hucusque Novatores proferre potue-
rint: Ergo in ſenſu proprio accipienda ſunt.
Deinde ſi Chriſtus illis verbis ſignificare vo-
luiſſet, ſe tantum figuram Corporis ſui dare,
contra naturalem ſenſum verborum locutus
fuiſſet, & graviſſimi erroris anſam Apoſtolis
præbuiſſet, qui ſane ſine præmonitione de
figura Corporis Chriſti hæc verba intelligere
non potuiſſent. Denique ipſæ circumſtantiæ

ſiguratam locutionem excludunt; dogma enim

fidei, quod Chriſtus propoſuit, figuratis ver-
bis non exprimitur: Chriſtus jamjam mori-
turus Pater filiis ſuis ultimum vale in figu-
ratis verbis certe non fecit: Teſtamentum
ſuum

236 Caput XVI.
ſuum in meris verbis eenigmaticis non condi-
dit: Ergo figurate locutus non fuit. 24o.
Fidem realis præſentiæ Chriſti in Euchariſtia
probat univerſalis Traditio. Szæculo Imo
S. Andreas, in cujus Actis legimus: Ego
Ommipotenti Meo immaculatum Agnum quotidie
Sacrifico... gui cum ſit vere Sacrificatus, &
vere a populo carnes ejur manducutæ, integer per-
ſeverat & vivur. Et S. Ignatius ep. ad Smirn.
hæreticos eos vocat, qui non confitentur,
Euchariſtiam carnem eſſe Salvatoris noſtri
Jeſu Chriſti. Sec. 2do. S. Juſtinus apol. 2.
Alimoniam Incarnati illius Jeſu carnem & San-
guinem eſſe edolti ſumur. Vide etiam S. Ire-
næum I. 4. adv. hær. c. 33. Szc. 3tio Ter-
tullianus 1. de reſur. carn. c. 8. Curo Corpor⸗
G& Sanguine Chriſti veſcitur. Vide item Orige-
nem Hom. 7. in Num. Sæc. Ato S. Cyrillus
Jeroſ. cat. 4. Cum ipſe de pane pronuntiaverit
& diwerit: Hoc eſt Corpur meum: gquir audebit
Geinceys amhbigere. Et S. Ambroſius 1. de ini-
ti: c. 9. hoc expreſſe probat. Sxæc. Sto S.
Chryſoſtomus hom. 88. in Matth. Quoniam
inſe dixit: Hoc eſt Corpur meum: nulla tenea-
mur ambiguitate. Et S. Auguſtinus ep. ad
Honorat. c. 27. Et inſi addufti ſunt ad men-
Jſam Chriſti, & acciviunt de Corpore & Sangui-
ne Eiut. Sxæc. 6to S. Remigius in I. Cor.
c. 10. Licet panis videatur, in veritate Corpus

Chriſti t. Szc. 7timo S. Gregorius M. hom.

22. in Ev. Quid enim prodeſi Corpur & San-
guinem illius ore persipere, & ei perverſie mori-
bus contraire. Sec. 8vo S. Damaſcenus I. de
ſide. c. 14. Mon eſt figurg vanir & vinum Cor⸗
poriſ

V76.
Duchaſiu
Cpote
uuIs
Nento Al
Alumn
E G
flis r
1 Nügi
r 1.
er iſt
ſtliaten
ln Conk
er to

N. I. I
t (h
Eece nep
a
EMeide

ctamen
Kotn⸗
in Nu⸗
toribus
Uarins
Eegwe
N
IR
e
Gmn
fonent

Ccin

De Euchariſlia. 237

nnen Borir & JSanguinie Chriſti, abſit enim hoc, ſed
Kit. eſt ipſum Corpus Domini deificatum. Sæc. no
Euis Paſchaſius Radbertus integrum librum de
Secon Corpore Domini conſcripfit. Sæc. 10mo Ste-
gimnte phanus Eduend. librum compofſuit de Sacra-
nna mento Altaris. Szæculo 1Imo contra Beren-
in, LBarium ſcripſerunt S. Anſelmus, Landfran-
, iint, cus Et Guitmundus Szec. 12. De veritate
enik realis præſentiæ tractarunt Petrus Cluniacen-
ſis, Magiſter ſententiarum & S. Bernardus.

CoHet
tisu Szæc. 13. S. Thomas, & S. Bonaventura.
nnn Sæc. 1IAto præter omnes Scholaſticos hanc
mmé Veritatem definivit Concilium Viennenſe. Sæc.
tn I Lto Conſtantienſe Seff. 13. & Florentinum.
er ſel Sæc. 16to Tridentinum Seſſ. 13.
oCH Schol. x. Manicheæi & omnes hæretici, qui nega- Hæœreſes
ftenn 0 runt, Chriſtum veram carnem afſumpfiſſe, indi-
6.0 recte negant præſentiam ejus realem in Euchari-
urt ſtia. Ex Manichæorum ſchola prodierunt Liſojus
& Helibertus Clerici Aurelianenſes, damnati in
lul/ Concilio Aurelianenſi a. 1017. qui negarunt Chri-
ius he Rtum de Beatiſſima Virgine Maria natum fuiſſe,
OPe & verum ejus Corpus & Sanguinem in Euchari-
r ſtia contineri: quibus Gudulfiani in Concilio At-
,aler. trebatenſi a. 1025. damnati accenſeri debent, Sa-
H cramentum Altaris negantes. Joannes Erigena
lvn D Scotus primus directe realem Chriſti præſentiam
tu in Euchariſtia impugnavit, qui tamen fſine ſecta-
16ℳ toribus a. 884. Obiit: Ejus tamen errorem Beren-
in i garius Turonenſi Scholæ præfectus & poſtea An-
ln degavenſis Archidiaconus diſſeminavit, unde pri-
mus Sacramentariorum parens vulgo perhibetur.
Ejus doctrina in Concilio Romano a. 1050. ſub
l, Teone IX. & deinde in Vercellenſi & Pariſienſi
lſir. amnata fuit, & ipſe Berengarius in Concilio Tu-
ole Tonenſi „ut videbatur, correétus ab Hildebrando
imlr Cardinali clementer receptus, ſed poſtea ad vo-

238 Caput XVI.

mitum reverſus in Synodo Romana a. 1059. ſub
Nicolao II. libros ſuos in ignem conjecit cum ju-
ramento ſe fidem inviolabiliter ſervaturum. Aft
in Gallias reverſus ad priorem errorem rediit,
quem Concilium Rhotomagenſe a. 1073. & Pi-
tavienſe a. 1075. iterum proſeripſit. Anno 1078.
Berengarius in Synodo Romana ſubdolam Con-
feſſionem Gregorio VII. obtulit, & demum in
altera Synodo Romana a. 1079. abdicato errore
Turonem reverſus ſæculo renuntians a. 1098.
Catholicus vitam finivit. Sæculo rzmo betro-
buſſiani, & a. 1525. Carloſtadius realem præſen-
tiam Chriſti in Euchariſtia negavit. Denique Cal-
viniſtæ non aliam præſentiam Chriſti in Euchari-
ſRlia, quam figuratam tantum admittunt, ita ut
Euchariſtia ſit ſolum figura & nudum ſignum Cor-
poris Domini.

Solountun Schol. 2. Argumenta pro ſua hæreſi depromunt hæ-

objelio⸗
es.

retici I. ex S. Scriptura; nam Joan. 6. de ſola
manducatione Spirituali agitur v. 52. & ſqq- cum
etiam in antecedentibus verſibus de ſola fide &
manducatione Spirituali agatur: & v. 55. dicitur
non moriturum illum, qui de hoc pane comede-
rit, quod certe Euchariſtiæ non competit. Imo
Ipſe Chriſtus murmurantibus Capharnaitis decla-
ravit, verba ſua Spiritualiter intelligenda eſſe v. 64.
Verba, quæ locutus ſum vohis, Spiritus & vita
Junt: & manducationem carnis rejicit, ac Spiri-
tualem commendat dicens: piritus eſt, qui vivi-
Nicat, caro autem non prodeſt quidquam. Unde
etiam hanc partem c. 6. S. Joan. Origenes in 1.
Num. de verbo Dei. S. Hieronymus in pfſ. 14. de
S. Scriptura. Innocentius I. ep. ad P. P. Conc.
Milev. de Baptismo. S. Auguſtinus tr. 26. in
Joan. de Societate Corporis & membrorum Chriſti
exponit: & in pfſ. 98. ait: Spiritualiter intelligi-
te, quod locutus ſum: non hoc corpus, quod vi-
dÄetis, manducaturi ſtis, & bibituri illum Sangui=
nem, quem fuſurt ſunt, gqui zme crucifigent: Sacra-
entum aliguod co umendavi vobis oviritualites

intel⸗ B

itlede
Mutem
1 non
coltion
Petium
Cntra ka
tabant
u Ei
Elit Ch
Ullter,
Uiena: hi
n Catnis
i glena
Calnen (
lon 1
tmun, N
ypoltti
Manerati
Duls wn
Umnen teſ
lierit,
drieo
nt
tlen
AN
ele
Chrid
II De
pus m
Chriſtne
Catholi
us n0
hem ae
go

ih!
eeit enn
☚1
Dken ti
107,
Aor
töchnd
& eenn
lend er
luns 11
Ian E
len e
Deniel
ti in e
Sttunt,5

ſunm

tom

. 6. 4

E
e ſoln
7. 5t
Pene te⸗
Impeii. 1
urmiie
enlic
venus
ſit
n,
han
Geigens
N1
1NNE
1 t.
rn
in it
liule
Nen

enu,

5

de ly E/t ſumitur tropice, vel pro Ft; quia

De Euchariſtia. 239

intelleſtum vivificabit vos. KReſp. Tertiam illam c. 6.
artem ad S. S. Euchariſtiam ſpeétare patet ex diétis.
lle non moritur æternaliter, qui cum debita di=
ſpoſitione S. S. Euchariſtiam ſuſcipit, & acceptam
gratiam non amittit. Explicatio illa Chriſti eſt
contra fallam Capharnaitarum imaginationem, qui
putabant, carnem Chriſti in propria ſpecie mor-
tuam & in fruſta diſſeétam comedendam eſſe, quam

tollit Chriſtus docens, ſe edendum quidem eſſe

realiter, non tamen in propria ſpecie carnis, ſed
aliena: hinc dicit, caro carnaliter accepta ſub for-
ma carnis non prodeſt, bene vero, ſi ſumatur
ſub aliena ſpecie, credendo tamen, eſſe veram
carnem Chriſti. Vel uti S. Cyrillus Alex. 1. 4.
Joan. c. 14. exponit, caro mea, ſi eſſet pure hu-
mana, non prodefſſet, ſecus quia eſt conjunéta
hypoſtatice Verbo. Certe ſi Chriſtus de ſola
manducatione ſpirituali locutus fuiſſet, hoc diſci-
pulis non admodum difficile auditu fuiſſet, cum
tamen teſte S. Joanne v. 67. multi eorum retro
abierint. Patres, quando hunc locum in ſenſu
tropico & morali exponunt, litteralem non ex-
cludunt. S. Auguſtinus in Pſ. 98. refutat ſolum
carnalem ſenſum Capharnaitarum modo explicato,
& vult, Spiritualiter verba Chriſti intelligenda
effe, ubi Spirituale non opponit veritati carnis
Chriſti, ſed carnali cogitationi Capharnaitarum.
II. Particula koc in verbis Chriſti: Hoc eſt Cor-
pus meum: panem ſolum demonſtravit, quem
Chriſtus tunc in manibus habuit, tum quia juxta
Catholicos ante pronuntiatam totam formam Chri-
ſtus nondum præſens fuit; tum quia Chriſtus pa-
nem accepit, benedixit, fregit & difcipulis dedit?
Ergo etiam illum per Iy hoc demonſtravit, cum
omnia illa verba eundem accuſativum regant; &
in Hebræo, ubi non datur neutrum, dicatur: hie
eſt Corpus meum: tum quia nihil aliud, quam
panis per ly hoc aſſignari poteſt: tum quia in
Græco dicitur: resro r& zernet “ hic Calix. Dein-

i3
ais

240 Cavut XVI.

alias falſa eſſet propoſitio, cum in inſtanti, quo
pronuntiatur ly , nondum fit, ſed modo fiat
Corpus Chriſti: vel ſumitur pro ſignificat ſeu
eſt ſigura Corporis mei: nam hoc modo ſumitur
Exodi 12. Joan. 10. v. 7. Ego ſum oſtium &c.
Denique Iy Corpus non Corpus naturale Chriſti,
ſed figuratum denotat: tum quia dicitur frangi
I. Cor. 1II. v. 24. aαεαw tum quia comedi
non poſſet corpus naturale, nec Chriſtus Ipſe ſuum
proprium Corpus manducare potuit: tum quia
Chriſtus poſt conſecrationem calicis contentum
in eo genimen vitis appellat: tum quia Patres V.

L. eandem nobiſcum eſcam Spiritualem manduca-

runt &c. 1. Cor. I0. nec tamen comederunt

Corpus Chriſti: tum quia Corpus Chriſti in nobis

alterari nequit, modo eſt in coœlo, & Deus in
Templis manufactis non habitat. Keſp. Particula
hoc non demonſtrat panem præciſe, ſed conten-
tum ſub illis ſpeciebus, quod licet fuerit panis
ante conſecrationem, vi tamen illorum verborum
incipit effe corpus Chriſti, unde in Græco dicitur
rsre torl gacα eε non vero sros in maſculino,
quale eſt æere,; panis: ſi vero cum ſchimidio dicas
T7Sro poni pro zgros, tunc intelliguntur ſpecies pa-
nis: ex quo etiam liquet hanc propoſitionem:
Hoc eſt corpus meum: non eſſe identicam, quia
pronomen dicitur de re ſingulari. Chriſtus acce-
pit & benedixit panem, ſed dedit converſum in
Corpus ſuum; nam verbum benedexit, quod in-
tercedit, & efficacem benedictionem ſignificat,
facit, ne omnia verba eundem accuſativum re-
gant. Hebrzæi non tantum in pronominibus, ſed
etiam in nominibus carent genere neutro, unde
etiam ly Corpus eſt generis maſculini. Prono-
men hoc, ſi ſumatur pro inſtanti, quo profertur,
& necdum eſt completa propoſitio, nec panem;
nec ſpecies panis, nec Corpus Chriſti clare & de-
terminate demonſtrat, ſed confuſe tantum & in-
determinate ſubſtantiam aliquam præſentem, quia
hæc eſt natura pronominum: ſi vero ſumatur in
inſtanti;

Munti,
EeCorpn
Uin logn
Vero nor
lbet pe
lo nltir
I, Ubi
Cons 0
tokice in
is &
Gritur f⸗
It: od
Uhur le
(tnee n
nenratio
Ullnn bene
tois n
Nilt: &
ſet done
Wobnt.
Imi de
genime
le ſote
Wedin
lr
Chriſir⸗
EeX Nn
Vel n
Cieit,
ituelen
külenn
der eace
Uihi
o iidi

inhand ,
el nonnt
guftas
moto iun
m ohum
turteln
Gicinr ir.
n tir
flvehe
Uitt un
s N
nin hin
lem mi
colNet
riſtinn
,& De
Ens
ſed on
t feit
mn en
Grre
in m
Lhinido?
ertien,
Chükux
Corſeſif
en iond⸗
lſtifu
Bebtto, 19
li F
neb i⸗
ntun 6
enten

9
1
1

6.

De Euchariſtia. 241

inſtanti, quo completa eſt propoſitio, determina-
te Corpus Chriſti demonſtrat. Calix ex communi

ulſu loquendi contentum in eo fſignificat, panis

vero nonniſi panem fignificare poteſt. Ly eſt non
habet perfectam ſignificationem, niſi in inſtanti,

quo ultima vox in forma conſecrationis profer-

tur, ubi etiam ponitur tranſubſtantiatio panis in
Corpus Chriſti. Quod vero Iy eſt non ſumatur
tropice in verbis conſecrationis, ex circumſtan-
tiis & diétis in hoc S. apparet. Corpus Chriſti
dicitur frangi, id eſt dari; nam S. Lucas c. 22.
ait: quod pro vobis datur dedoαν. Vel illud fran-
gitur de paſſione Chriſti & oblatione cruenta in
Cruce, cujus incruenta oblatio in S. Cœna com-

meymoratio eſt, intelligi poteſt, & ideo vulgata

noſtra bene vertit, tradetur. Corpus Chriſti vere
a. nobis manducatur in Sacramento, quo conti-

netur: & Chriſtus Corpus ſuum in ultima Cœna
vere comedit, in quo Veteres paſſim miraculum

agnoſcunt. Certum eſt, quod Chriſtus totum vi
num in menſa appoſitum non conſecraverit, hine
ly genimen vitis in vinum non conſecratum ca-
dere poteſt, quod ex Luca c. 22. colligi vide-
tur, qui refert, hæc verba in Cœna communi ante
conſecrationem dicta eſſe: ſi autem de calice Eu-
chariſtico dicta ſint, dicitur genimen vitis, quia

ex vino converſio in Sanguinem Chriſti faéta fuit,

vel quia ſpecies vini remanent. Apoſtolus non
dicit, quod veteres eandem nobiscum eſcam Spi-
ritualem comederint, ſed eandem inter ſe: vel
eandem nobiſcum gratiam participarunt, ſed non
Rer eadem media. Tota illa alteratio ſpeciebus
uchariſticis contingit. Chriſtus eſt in cœlo mo-
do vifibili naturali & extenſo localiter; in S. S.
Euchariſtia modo inviſibili localiter inextenſo;
& Sacramentali, & ſecundum ſuam Divinitatem
in ſolis templis non includitur.

Secunde

Srhratmn Inſtit. Theol. Tom. III. G

242 Caput XVI.

Secundo alia argumenta petunt ex P. P. I. Tertul-
lianus l. 4. cont. Marc. c. 40. ait: Panem Corpus
ſuum fecit dicendo: Hoc eſt Corpus meum: id eſt,
fgura Corporis mei: & Origenes in Matth. 15.
ait: is, qui vocatur vanis Domini non ſuapte na-
tura ſanklificat. Keſp. Tertullianus contra Mar-
cionem probat, Chriſtum non efſe contrarinm
Auctori V. L. quia figuras V. L. in Nova im-
plevit, & ideo ſenſus verborum ejus eſt: panis,
qui fub lege fuit figura Corporis mei, in Evan-
gelio eſt Corpus meum; vel per figuram Corpo-
ris intelligit ſpecies Sacramentales plenas præſente
Chriſti Corpore, ut probet, Chriſtum non ha-
buiſſe Corpus Phantaſticum contra Marcionem,
quia non datur figura phantasmatis. Homiliæ
Origenis in Matth. ſunt dubiæ,, & Origenes re-
prehenditur a Theophilo Alex. ep. I. quod ad
Allegorias panem Divinum traxerit, quo Salva-
toris Corpus oſtenditur. Agnovit tamen Orige-
nes realem præſentiam 1. 8. contra Celſum dicens:
Oblatos panes edimus, Sanftum Corpus ſandlifcans
eos &c. II. S. Auguſtinus l. contr. Adimant.
c. 12. ait: Chriſtus non dubitavit dicere: Hoc eſt
Corgus meum; cum ſignum daret Corporis ſui. Et
Facundus Hermianenſis in I. pro def. trium Ca-
pit. Corpus Ejus & Sanguinem dicimus, non quod

proprie Corpus Ejus it panis, & poculum dan-

guis, ſed quol in ſe Wufſlerium Corporis Ejus San-
guinisque contineat. Keſv S. Augufſtinus ſignum
Corporis Chriſti plenum & illud revera continens
intellexit: vult enim oſtendere Manichæis, San-
guinem potuiſſe dioi a Moyſe animam brutorum ſeu
ſignum animæ, ficuti & ſpecies panis potuerunt
appellari Corpus Chriſti, licet illius ſignum ſint.
Facundus fimiliter de ſpeciebus panis loquitur,
quæ ſunt ſignum Corporis Chriſti, ſicuti Baptis-
mus eſt ſignum adoptionis: quod probare inten-
dit, licet deinde Chriſtum Filium Dei adoptivum
male appellet (t. 1. S. 317.) III. Doctrinam

de reali præſentia Chriſti in Euchariſtia a. 831.
. primus

Frinns in
Hno in e
m Cell
& 4 Nitr
Coltta Pale
My. Ante
ſtile fuil
unpmus
tlem Chri
intt, (
Uiltig di⸗
A tamen
Clriſti
n giget
iin oni
1 heger
iniin de
K
Miriin
Peie
1 Hne
krlop
ünin
MMüner
AW
ignm,
Qun
Vicetnz,
ngitnr
Charicie
Denie
katione
Corpos
D 8
10 alter
Genn .
ten D
lye,
Inhliet
antita

Al. Ie

Duun l
tun: i
8in Mut
iwn ,urt
0S cCIN

eſe ome

1. in hon
ejns d
wei ul
fgonn 6
enus
riftan
in Mur
atis. Ne
Uigen
ep. I. ll
erit, I
timen
(ellun-
rpls ,
cobtr. 14

n l
vons e
lus ſon,
beni,
oke,
Pei ,

l.

4

rii 16

De Euchariſtia. 243

primus invexit Paſchaſius Radbertus, qui a Ra-

bano in ep. ad Heribaldum, & Anonymo quo-

dam a Cellotio ad calcem hiſt. Godeſchalci edito;
& a Ratramno in l. de Corp. & Sang. Dom.

contra Paſchaſium Abbatem ſuum refutatus fuit.

Reſp. Ante Paſchaſium dogma noſtrum jam uni-
verſale fuiſſe, ex diéctis patet. Porro Rabanus &
Anonymus non impugnabant Paſchaſium circa
realem Chriſti præſentiam in Euchariſtia, fed quod
diceret, Corpus Chriſti realiter exiſtens in Eu-
Chariſtia dicendum eſſe natum ex Maria Virgine,
cum tamen fiat ex pane, & quod doceret, Cor-
pus Chriſti videri, tangi & dentibus conteri,
non quidem in ſpecie humana, ſed in figura pa-
nis; in quibus tamen Paſchafius ab omni errore
ab Herigero abſolvitur. Ratramnus Paſchafium
ſimiliter de reali præſentia afferta non impugnat,
ſed ſolum in ſuo libro probat, Corpus Chriſti in
Euchariſtia oculis non videri, nec ſenfibus de-
prehendi, cujns erroris Paſchaſius falſo accuſaba-
tur. Hinc Paſchaſius & Ratramnus concedunt,
idem Corpus ex Maria Virgine natum quoad ſfub-
ftantiam in Euchariſtia exiſtere, non vero quoad
modum exiſtendi & ſpeciem, & Ratramnus con-
tra eos ſolum pugnat, qui nullam in Euchariſtia

figuram, nullum ſignum a Chriſti Corpore diſtin-

tum admittebant, ita ut totum quod exterius
videtur, ſit ipfum Corpus Chriſti, quod videtur;
tangitur &c. unde fere ſemper de ſpeciebus Eu-
chariſticis loquitur.
Denique impoſſibilitatem realis præſentiæ, ex
ratione hæretici impugnant I. quia implicat idem
corpus eſſe in pluribus locis ſimul: eſſe unum,
& non efſe unum: moveri in uno loco, & non
in altero, quæ ex reali præſentia ſequuntur. Xeſp.
Idem corpus poteſt eſſe in duobus locis ſimul ſal-
tem Divinitus, in uno circumſcriptive & dimen-
ſive, in altero Sacramentaliter & definitive II.
Implicat, corpus naturale eſſe fine quantitate;

quantitas vero nequit eſſe ſine extenſione, impe-

Q 2 netra=

244 Caput XVI.

Deiſta-
rum ca-
lumnläa.

netratione & diviſibilitate; ſed Corpus Chriſti eff
in Euchariſtia modo inextenſo: Ergo non eſt
„Corpus Chriſti naturale. Keſp. Implicat quanti-
tatem efſe fine extenfione interna partium in or-
dine ad ſe, ita ut una pars fit poſita extra aliam,
cum proxima exigentia ad impenetrationem, quæ
Corpori Chriſti in Euchariſtia exiſtenti competit,
cum partes illius inter ſe non confundantur: non
vero implicat, quantitatem efſe ſine extenſione
externa in ordine ad locum, ſine qua quantitas
ſaltem Divinitus eſſe poteſt, cum fit quid poſte-
rius ejus eſſentia: hac externa extenſione Corpus
Chriſti in Euchariſtia caret, & dicitur ibi efſe in-
diviſibiliter, inextenſe, penetrative, quod uti-

que eſt myſterium, ſed reétæ rationi non con-

trarium.

Schol. 3. Abauzitius recens Scriptor Genevenfis in
I. Idée generale de l'Euchariſtie ait, moris apud
Judæos fuiſſe, quod Paterfamilias hæc verba in
Coœna Paſchali proferret: Hic eſt vanis aftiftionis,
quem PFatres noſtri in Egypto comederunt. Quæ
proinde verba etiam a Chriſto ad ſolam mortis
ſuæ memoriam prolata ſunt. Verum undenam
probat Abauzitius dicta verba jam Chriſti ætate
in uſu fuiſſe, & cur Chriſtus dixit non panis af-
flictionis, ſed corpus meum. Falſo etiam nobis
imponit Auctor l'Evangile du jour, nos credere,
Deum comedi poſſe; nos enim dicimus, carnem
Chriſti veram nos accipere cui natura Divina hy-
poſtatice unita eſt, quæ tamen, utpote Spiritua-
lis comedi a nobis nequit. Denique Scriptor
opuſculi: le Chriſtianisme dévoilé mentitur, quod
juxta nos ad Presbyteri vocem cogatur Deus e
coœlo deſcendere, aut ſe in panem immutet, aut
quod panis evadat Deus, aut quod nos panem
adoremus. Nam tota Sacerdotis poteſtas a Deo

eſt, quem proinde cogere nequit de coœlo deſcen-

dere, cum fimul in cœlis & S. S. Euchariſtia exi-
ſtat. Nec ſe Chriſtus in panem mutat, nec panis

evadit, cum tota panis ſubſtantia deſinat: panem

Pr. 0-

pinde
1Mlg

Corpn
iſia
ulochan
ii ſec
in Corp
1 len tt
iptura
üienon
Cun nn
Krn
lt Corp
I
N
neun.
In el
An dn
UIne
Cel: N
li: Dne
Dictura
Uo no
Ueſt:
IS lrk
ſrt
rie
Crik
Watum
ſeltic
315.
luſ⸗

De Euchariſtia. 245

IsCri proinde minime adoramus. Vide Bergier avol. de
Digo m la Keligion. c. 3.
npllentn

Pottiuumi ðOðOUMUw §. 987

ta eltaui
ütnen Corpus & Sanguis Chriſti exiſtit in Eu- Zyanſuß-
tenm chariſtia per Tranſubſtantiationem, adeoque ſtantiatio.
fmun in Euchariſtia non manet fubſtantia panis &
guc vini, ſed per verba conſecrationis in ſubſtan-
an tiam Corporis & Sanguinis Chriſti converti-
enton’ tur ſeu tranſubſtantiatur. Probatur Imo. ex
iars Scriptura Matth. 26. Hoc eſt Corvus meum,
we, ubi pronomen hoc non poteſt referri ad panem,
tonu cum non ſit generis neutrius, & propoſitio
heæc ſit practica & effectiva, quæ non ſigni-
Ge fſicat, Corpus Chriſti poni cum pane, aut in,
, aut ſub pane, quia Chriſtus non dixit: in
, hoc, vel cum hoc, vel ſub hoc pane eſt Cor-
ui pus meum. Deinde quando duo vel ſunt
len: unita, vel ſimul exiſtunt, vel unum eſt in
emm alio, tunc de illo enuntiari non poteſt, ſi
nH utrumcue ſit ſubſtantia: füc non pofſum di-
e, cere: Anima eſt corpus, licet uniatur corpo-
ee ri: Deus eſt mundus, licet ſit in mundo:
iug, pictura eſt paries; licet adhæreat parieti:
mN Ergo nonniſi per tranſubſtantiationem dici
e poteſt: Hoc eſt Corpus meum. Rurfſus pa-
aie nis juxta Lutheranos non eſt mera figura
nee Corporis Chriſti: nec eſt revera Corpus na-
gne turale Chriſti: nec hypoſtatice unitur cum
n e⸗ Chriſto, quia alias ob communicationem idio-
ue““ matum dicere poflemus: panis eſt Chriſtus;
eme ſicuti dicere poſſumus: Deus eſt homo: (t. 1.
G. 315.) nec panis poteſt appellari Corpus
, Chriſti, quia continet Corpus Chriſti, uti
ul, Qd 3 volunt

Caput XVI.

volunt Lutherani, quia panis nec ex natura
ſua, nec ex hominum inſtituto ad hoc figni-
ficandum deſtinatus eſt, nec de corpore Chri-
ſti prædicari poteſt. Merito igitur Concilium
Lateranenſe IV. c. firmiter. contineri in Eu-
chariſtia Corpus & Sanguinem Domini ſub ſpe-
ciebus panis & vini trqnfubſtantiatis pane in Cor-
pus & vino in Sanguinem poteſtate Divina. Et
Tridentinum ſefſ. 13. can. 2. Ji quis diwerit,
in Sacroſando Euchariſtie Sacramento remanere
Nubſtantiam panis & vini, una cum corpore &
Sangutne D. M. J. C. negaveritque mirabilem
illam & ſingularem converſionem totiur ſubſlan-
tiæ panie in Corpur, & totius ſubſtantic vini in
Sanguinem manentibus duntaxvat ſpeciebus pamt
& vini, quam quidem converſionem Cutholica
Eccleſia aptiſſime Tranſubſtanttationem appellat,
anathema ſit. 2do. Probatur ex Traditione.
Szechlo zdo S. Juſtinus apol. 2. panem Cor-
pus Domini appellat. Sæc. 3tio S. Cyprianus
Serm. de Cœna: vanir iſte . . natura Wuta-
tur omnipotentia V'erbi faltus eſt caro. Stec. 4.
S. Cyrillus Cat. 4. non erit dignus, cus greda-
mus, quod vinum in Sanguinem transmutarit?
Szæc. 5to S. Auguſtinus in I. Cor. 10. Won
omnis panis, ſed accipiens benediéktionem Chriſti
Ft Corpus Chriſti. Sæc. 6to S. Remigius in
I. Cor. 10. Mſte panie tranſit in Coryus Chrifti.
Sec. Ztimo S. Gregorius M. teſte Paulo Dia-
cono in ejus vita ita coram populo locutus
eſt: panem & vinum aqua miſtum manente pro-
pria ſpecie in carnem & Sangutnem ſuum Syiri⸗
tir . an ificatione convertit. Syæc. 98Vo S. Da-

malſee

G

uS 1. 4. de fide c. 14. Punir vinamogue

ayun
e
dlguin
Cr I
1 ,e
olurti
ng. I
mnino
fo
Uno
Eiore n
i kme
nan
.
tandob
t
en be
. I.
llan
ftenn
Sn
ſen
waſe
We
nch
Uis

Rot
Vin
ſab
ter⸗
retti
hol

De Euchariſtia. 247

erom Aqu/ per invocationem & adventum Syiritus
Il d. Jupernatupaliter trantmutatur in Corpyns &
anguinem Chriſti. Et Strabo, glofſ. in I.

Nhorel I.
e Cor. 11. Profitemur ſubſtantiam panis & vini
Petal in ſubſtantiam Corpori & Sanguinis Dominici
nii converti. Sec. no Paſchafius 1. de Corp. &

mil Sang. Dom. licet figura panit & vini hic ſit,
ommino nihil aliud, quam Caro Chriſti & ban-
niri guir poſt conſecrationem credenda ſunt. 820úâ.
romo Fulbertus Carnot. ep. ad Adeodat. du-

n bitare nefas eſt.. in Wyiritualibus Sacramen-
e lir lerrena materits natur am S5 meritum generis
tuß ſui tranſcendens in Chriſti ſubſtantiam commute-
“ tur. Sæc. 1IImO Lancfrancus & S. Anſelmus
in tranſubſtantiationem ex profeſſo propugna-

runt. Sæc. 12 mo Hugo Victor & Lombardus
„G eam defenderunt. Szæc. I13tio Concilium La-
ter. IV. S. Thomas &c. Denique Concilium
un Conſtantienſe Sefſ. 3. & Florentinum eam de-
*M finierunt. Imo in Confeſſione Auguſtana le-
„gitur: Von dem Abendmahl des Herrns wird
, alſd gelehret, daß wahrer Leib und Blut Chriſti
e wahrhaſtiglich unter Geſtalt des Brods und
Wieins im Abendmahl gegenwaͤrtig ſeye, und
nm da ausgetheilt und genommen wird. Et Me-
lanchton l. adv. 5colamp. ait, naturam pa-

nnl nis mutari.
eniet
l Schol. I. Tranſubſtantiatio juxta Tridentinum Seſſ. 13. Women
ol cap. 4. eſt Converſio totius ſabſtantiæ panis in tyranſub-⸗
ſubſtantiam Corporis Chriſti, & totius ſubſtantiæ ſtantiatio=
nlen vini in fubſtantiam Sangbinis Ejus. Nomen Tran- mis, &e

1

fubſtantiationis velut novum, & in Concilio La- quid ſt.
teranenfi IV, primum excogitatum traducunt hæ- .
retici, quod etſi verum foret, negare tamen non
poſſent dogma per illud figuificatum eſſe antiquiſ-
4 fimum.

lores.

Caput XVI.

ſimum. Verum ne illud quidem verum eſt,
Tranfubſtantiationis nomen ante annum 1215. in-
cognitum fuiſſe: legitur enim in antiqua fidei
profeſſione Albigenſium relata a Baronio t. 12.
a. 1I78. in epiſtola Gaufredi apud eundem an. 1188.
apud Stephanum Eduenſem in tr. de Sacr. Alt.
c. I3. a. O50. vel juxta alios a. 1160. apud Pe-

trum Bleſſenſem ep. 140. a. 1160. Antiquiores

vero Scriptores, etſi nomen tranfſubſtantiationis
non uſurpent, per alias tamen voces idem ſigni-
ficatum exprimunt, dum vocant Conerſionem,
mutationem, transmutationem, transelementa-
tionem, fubſtantialem transmutationem. Græci
item non ſemper voce merzziazis, quod tranfub-
ſtantiationem ſignificat, uſi ſunt, ſed meragon ſeu
sragroaτεα. id eſt, converſionem dixerunt, qvia
nt plurimum swzie ſeu eſſentia apud eos non pro
interna rerum natura, ſed pro ſenibilibus proprie-
tatibus & accidentibus uſurpatur, quæ cum in
Euchariſtia poſt conſecrationem maneant, non
diceretur faëta mutatio naturæ, & hoc modo in-
nuerunt, Symbola eſſe mutata.

Impana⸗- Schol. a. Nonuulli ex diſcipulis Berengarii ceonjeſſi

tandem præſentiam realem, dixerunt, Chriſtum
in Euchariſtia præſentem fſiſti per Impanatiotem,
hoc eſt, per unionem hypoſtaticam Verbi Divini
cum pane & vino, ita ut, ſicut de Chriſto homi-
ne vere dicitur, hic homo eſt Deus, ita de pane
Euchariſtico dici poſſit: hic panis eſt Chriſtus.
Ita Guitmundus J. I. de ver. Corp. & Sang. Chri-
ſti. & Algerus in prol. I. de Sacra. Corp. & Sang.
Dom. Hanc ſententiam amplexus eit Oſiandeèr
Lutheranus. Ejus Anétorem Rupertum Tuitien-
ſem facit Bellarminus, quem tamen ab errore hoc
vindicat P. Gerberonius O. S. B. in fua apologia.
Ric error Impanatorum videtur aliquo modo pla-
cuiſſe Joanni Pariſienſi Dominicano, qui an. 13006.
ut falvaret apparentjam ſenfbilium ſpecierum,
ſic explicabat tranſubſtantiationem a Coneilio La-
tera⸗

Lnnen
Criti
ſatiee:
ite, 1
cnpe
Uuts
licct a
Noeſte
Meuit,
Gencdan
1s tamm
d Pan
unA
Inpum
cin!
n
ton
n ll
e

faln
unn
!
t
Uon
Den
1
cont
Adhr
ah

.
W
N
lut
di⸗
Vin
t⸗

ee

De Euchariſtia. 249

n et, teranenſi propoſitam, ut diceret, panem Corpus
t. Chriſti effici, quatenus per conſecrationem hypo-
igne ſtatice aſlumeretur a Verbo, non quidem imme-
otn diate, ne diceretur, Deus eſt panis, ſed median-
nan.I te corpore, ita ut panis proxime corpori huma-
et. 4 nitatis Chriſti, & illo mediante verbo uniretur.

Licet autem ſententiam ſuam judicio Eccleſiæ
modeſte ſubjecerit, Guidoni tamen Carmelitæ ita
placuit, ut ſi fuiffet Papa eam decreviſſet ample-
ſteniig Stendam, teſte Waldenſe t. de Sacr. c. 65. cæte-

efinen ris tamen Theologis ei contradicentibus Wilhel-
eleret mus Pariſienſis de conſilio quorundam Epiſcopo-
m. rum & Doctorum Joanni filentium impoſuit. Hæc
N nu⸗ Impanatorum ſententia præter jam diéta ex eo
1alal etiam refutatur, quod Chriſtus dixerit: Hoc eſt
unt, n Corpus meum, quod pro vobis tradetur; non vero
5 Hl corpus panaceum, ſed carnale pro nobis tradi-
ProN tum fuit. Nec juvat dicere de corpore panaceo
eum propter unionem hypoſtaticam prædicari poſſe
It, N Corpus carneum, & dici, hic panis eſt corpus,
nodoit⸗ quod pro vobis tradetur, nam prædicatio diver-

ſarum naturarum propter unionem hypoſtaticam
non valet, niſi in illis, quæ ſignificantur ut tota
conil ſuppoſita, unde ſuppoſita unione hypoſtatica pa-
Cnrtti nis cum verbo, poſflet quidem diei, hie panis eſt
. Deus, Chriſtus vel homo, non vero hic panis eſt
Corpus carneum Chriſti, ſicuti non poteſt dici:

diMMi

twr Hic Deus eſt Corpus Chriſti. Eadem ratio pugnat
dene contra Joannem Pariſienſem, in cujus ſententia
adhuc dici pofiet: Deus eſt panis, quia a toto
. Verbo affumeretur, in eoque ſubfſiſteret.
adne
hierti Schol. 3. Lutherani aliqui utramque panis & Cor- Conſuh-
Tuitir poris Chriſti fubſtantiam in Euchariſtia conjun- ſtantiato⸗
ebe gunt, & conſociant, qui ideo etiam Confubſtan- ves.
hglgi tiatores dici poſſunt: verum hanc rem aliter ex-
H plicat D. Schubert, juxta quem tota majeſtas Di-
t vina, adeoque & omnipræſentia communicata
n, eſt cum humana Chriſti natura (t. I1. J. 318.) G
olr. næe non phyſice per præſentiam naturalem, ſech

er. QS5 bek

250 Caput XVI.

ber omnipræſentiam Divinam ſecum communica-
tam in Euchariſtia præſens eſt, & caro Chriſti
ore corporali accipitur, quatenus vehiculum ex-
ternum ſeu panis & vinum ore ſumitur, cum quo
Chriſtus nobis ſuam carnem incomprehenfibili mo-
do communicat. Verum hec ſententia, præter-
quam quod laboret in falſo ſuppoſito, ſeilicet hu-
manitatem Chriſti efſe ubique, quod alibi refuta-
tum fuit (t. r. F. 318.) etiam peccat in eo,
quod manduçationem veram neget, & eam ſo-
lummodo in participatione Singularis præſentiæ
& operationis hamanz Chriſti naturæ reponat,
cum tamen Chriſtus Joan. 6. dicat, Caro mea
vere eſt cihus; & quod ſubſtantiam panis & vini
contra probata in hoc S. retineat. Ad Conſub-
ſtantiatores accedere videtur Durandus, qui do-
eet, ſolam formam panis tranfire in Corpus Chri-
ſti, non vero materiam panis, utpote quæ vir-
tute Divina unita cum anima & Divinitate Chri-
ſti fit materia corporis Ipſius, fienti in nutritione
non mutatur panis materia, ſed quæ ante nutri-
tionem erat mate ia panis, poſtea fit materia car-
nis hominis non recedente priori materia, ſed ac-
cedemte uova forma. Hanc fententiam cenſet Bel-
larminus elle heæreticam, quia eſt contra Triden-
tinum, quod definit, fieri converſionem totius
ſubſtantiæ panis in corpus Chriſti. Deinde ſeque-
retur, Chriſtum in Euchariſtia non eſſe proprie
hominem, quia non haberet corpus organicum:
non eſſet idem corpus, quod ex Beatiſſima Vir-
gine natum eſt, utpote ex materia, quæ antea
erat panis conflatum, Immerito ergo Petrus Cally
Cadomenſis Paſtor in l. Durand commente. non
