tam gratiam firmiter retinendam effe.

2do. Frons confirmati olim feptem diebus
ligata manebat, juxta Ordinem Romanum:
Poſtea tribus diebus, ex Syn. Benevent. quod
ad ſpatium 24 horarum reſtrinxit Synodus
Carnotenſis a. 1526. Denique frontem ſtatim
a Sacerdote goſſypio abſtergendam & ſeptem
diebus a lotione capitis abſtinendum eſſe de-
crevit Synodus Lugdunenfis a. 1542.

3tio. Vitta olim cremabatur, & cineres
usque in primum diem Quadrageſimæ ſerva-
bantur.
Coroll.

. M
illtrnan
os Con
Henai
matio
Pentian
inetn
k. ler
ent
onea
ledant
kergan
ro m
Cerdot
Cep
une
n ſen
P. .
egeil
on
o an
Uil

De Confirmatione. 201

Urtit, N Corolt. Prafk. Imo. Parochi moneant, & diligenter NReſolvun-
inſtruant populum de dignitate, utilitate & effe- tur caſus.
bus Confirmationis, & ne occaſionem eam perci-

RK piendi negligant. 2do. Suadeant, ut ante Con-
lan h firmationem per Sacramentalem Confeſſionem con-
kolnpton: ſcientiam emundent. Stio. Oſtendant, Confirma-
Chrili tionem ſine graviſſimo Sacrilegio iterari non poſ-⸗
am ni ſe. Irregularitas tamen per iterationem non vi-
RR detur incurri, quia nullo jure expreſſa eſt. Ato.
Moneant, ut confirmandi devote & modeſte ac-
annd cedant, frontem, ſi madida fuerit, ſtrophiolo ab-
ſtergant, & ita S. Chrisma ſuſcipiant, & deinde
, E pro more dicœcefis frons vitta ligetur, vel a Sa-
te cerdote ſale & aqua abſtergatur, quæ Vitta dein-
,M 4 ceps ad vanos uſus adhiberi non debet, imo ſi in
Itim uſum etiam Eccleſiæ deputatur, prius ſale & aqua
inen, in ſacrarium fundenda abluenda eſt a Sacerdote.
n ele Sto. Cæremonia illa, ut confirmati a templo non
egrediantur, donec ab Epiſcopo generalem bene-
dfétionem acceperint, tunc non obſervatur, quan-
do tantus confirmandorum concurſus eſt, ut alii
n e Aliis locum dare & ſuccedere debeant.
i t
,tuN 1
nel —
egeni
om
Leſeltf,
t
nten
nch
541.
E
inen

Euckhari-
ſtia quid.

Varia
ejus no-⸗
nmiinad.

0

202 .
6 SRe F
CAPUT XVI.

S. S. E UCHARISTIA.

K. 977.
acroſancta Euchariſtia ſpectari poteſt vel
ut Sacramentum, vel ut Sacrificium;
primo ergo illam ut Sacramentum, dein-
de ut Sacrificium conſiderabimus. Igitur Sa⸗
cramentum Euchariſtic definitur: Sacramen-
tum N. L. a Chriſto Domino inſtitutum ad
cæeleſtem animarum noſtrarum alimoniam,
in quo corpus & Sanguis Chriſti vere, reali-
ter, ac ſubſtantialiter ſub ſpeciebus panis &
vini continetur.

Schol. 2. Quia S. S. Euchariſtia, vel ut Sacramen-
tum, vel ut Sacrificium fumi poteſt, hinc alia
illi nomina conveniunt univerſim ſumptæ pro Sa-
cramento ſimul & Sacrificio: alia ſpeciatim fum-
ptæ pro Sacramento: alia ſumptæ pro Sacrificio.
Si ſumatur pro Sacramento ſimul & Sacrificio,
dicitur: 1. Euchariſtia, a S. Ignatio, Juſtino,
Irenæo &c. id eſt, bona gratia, ſeu gratiarum
actio, quia in ea Chriſtus recipitur fons omnium
gratiarum, inque ea offertur Deo Sacrificium gra-
tiarum actionis perfeétiſſimæ. 2. Eulogia, id
eſt, benediétio 1. Cor. 10. olim quippe partes
Euchariſtiæ conſecratæ in ſignum mutuæ Chari-
tatis ad abſentes Presbyteros mitti per Parochias
fſolebant, quibus deinde panes a Sacerdote bene-
dicti, & ad abſentes ob aliquod impedimentum
miſſi ex decreto Concilii Laodiceni c. 49. ſucce-

debant. 3. Dicitur Paſcha I. Cor. 5. tum quia
tem-

1

fmpore
Chritumm
ſet, ee
S conv
(rici p
dn di.
m, di
Atellen
ſebtac.
lttiei, 6
er
Nlmank
W dat
Wrn
fummi
onnen
ſie e.
Te
ekfein
noto
Iunt
W an
ie
min.
6A
i
enn.
Ue
tuent
Dree
menti
lid
lame
n
Men
hoe⸗
Pror
k,
ene

ii e

ackka
entumek
8. Er
. Oran
nſtinm
Alioct
vere,
bos pl

Nt n
tel, e
ſunetetn
ſeits
1e e
le e
. ſons
Geifan
Zg,
e,
nne

Caput XVI. De Euchariſtia. 203
tempore Paſchatis a Chriſto inſtituta eſt, tum quia
Chriſtum continet Paſcha noſtrum. 4. Synaxis,
id eſt, collectio ſeu congregatio, quia multi fide-
les convenire ſolent ad Sacrifieium, & Corporis
Chriſti participationem: hinc etiam a Latinis Col-
leca dicitur: Euchariſtia, prout eſt Sacramen-
tum, dicitur I. ſimpliciter Sacramentuns ob ſuam
excellentiam. 2. (Gns a Dominica a Tertull. l. de
ſpectac. c. 13. Quo nomine, quia abutuntur hæ-
retici, Genebrardus in Lit. Apoſt. c. 8. & Vas-
quez abſtinendum eſſe putarunt, quos refellunt
Salmanticenſes, & putant, ſaltem hoc nomen,
ubi datur erroris occaſio, non ita frequenter eſſe
uſarpandum. 3. Agapa, id eſt, dilectio, quia
ſummi amoris Dei erga nos argumentum eſt. 4.
Communio, quia juxta S. Damaſcenum l. 4. de
fide c. 14. per illam Chriſti concorporei ſumus,
& fideles de uno pane participantes unum corpus
efficiunt: unde etiam vocatur Metalepſis ſeu trans-
mutatio, qua fideles ſpiritualiter iu Chriſtum trans-
mutantur, & Fermentum, quod pravos noſtros
affectus immutat. 5. Viaticum, a Conc. Nicæ-
no can. 13. quia in via ad patriam vires nobis
ſuppeditat. 6. Corpus Chriſti, vel Corpus Do-
mini. 7. Panis I. Cor. 10. & quidem cæleſtis a
S. Auguſtino ep. 120, Panis Dominicus tr. 39.
in Joan. quotidianus ep. 121. Sicperſubſtantialis,
Serm. 145. de temp. Et ab Eccleſia dicitur, Pa-
ms Chriſti, & Panis Angelorum, vel quia in-
tuentium oculis panis ſpeciem præfert: vel quia
præſtat animæ id, quod panis corpori. 7. Sacra-
mentum ſeu ſignum vel figura Corporis & Sangui-
nis Chriſti, a ſpeciebus panis & vini, quæ Sa-

cramentum vocantur, quia fignificant corpus &

Sanguinem Chriſti. 8. Sacramentum Novi Teſta-
menti, quia Chriſtus Dominus morti proximus
hoc amoris ſui pignus nobis legavit. Euchariſtia,
prout Sacrificium eſt, vocatur I. Liturgia, id
eſt, ritus & Ordo Sacrificium Euchariſtiæ pera-
gendi. 2. Miſa, de qua voce plura inferius.
. 3 Sa⸗

N. . tum ab aliis diſtinétum. Habet enim 1m0.
craer

mentzwis.

Caput XVI.

3. Sacrificium Panis & Vini, a S. Fulgentio I. de
fide. c. 19. 4. Oblatio Altaris, a S. Auguſtino
ep. 149.
Schol. 2. Variæ figuræ Veteris Teſtamenti S. S. Eu-
chariſtiam præfigurabant, quæ ad tres claſſes re-
duci poſſunt. Nam Euchariſtiam, prout eſt Sa-
ventum ſeu fignum ſenſibile. præfignavit obla-
tio Melchiſedech Gen 14. Panes propoſitionis,
de quo ſoli mundi edere poterant Exod. 4. uti
declarat S. Hieronymus in ep. ad Tit. & illa Pro-
verb. 9. verba: Sapientia dificavit ſihi domum,
miſcuit vinum, & propoſuit menſam ſuam: Et pa-
nis ſubeinericius Eliæz. 3. Reg. O. 2do. Eucha-
riſtiam quantum ad rem tantum ſeu effectum præ-
monſtravit Manna. & lignum vitæ, quod erat in
medie Paradiſi. 3tio. Euchariſtia quoad Corpus
& Sanguinem Chriſti, quæ ſub ſpeciebus conti-
nentur, ſignificarunt omnia antiqua Sacrificia,
nti decçet S. Auguſtinus l. 17. de Civ. c. 20. Et
ſpecialiter quoad Sanguinem Chriſti Euchariſtia
ſignifcata fnuit per Sanguinem Teſtamenti Exod.
24 ad quem allndens Chriſtus Sacramentum hoc
inſtituens dixit Matth. 26. Hic eſt Sanguis meus
Novi Teſtamenti: Denique quoad hæc omnia Eu-
chariſtia perfectilfime præfigurata fuit per Agnum
Paſchalem, qui juxta S. Thomam ſigniſicabat Chri-
ſtum non tantum ut hoſtiam, ſed etiam ut cibum,
quia non fſolum immolari, ſed etiam manducari
debebat. Deinde Sanguis Agni denotabat effe-
ctuc redemptionis Chriſti nobis per hoc Sacra-
mentum applicatæ, quo a peccati ſervitute, ſicuti
olim Judæi ab Egyptiis liberamur: Denique pa-
nis azymus, quo Judæi manducantes Agnum uti
debebant, materiam hujus Sacramenti ñigniſicat.

JK. 978.
Kuchariſtia eſt verum N. L. Sacramen-

omnla ad rationem veri Sacramenti requiſita.

1. Si-

1 Seoon
fl,&
Elhun. 1
Unlitiat
rens.
ratn
ſut
tgeninen
nuum glo
I, G
1 le
Eecvo n
geti
Untet
fuluenn
R Nerrn
Rcu⸗
m n
Met,
n ie
n
Yenth
I
es P

lol.
Panis
tum
ſitnr
anim
tus,
inae
Eäten
ſiliee
dbee
ſter

De Euchariſtia. 205

lgrih 1. Signum ſenſibile, ſcilicet ſpecies panis &
Nn vini, & ſignificat tum mortem Chriſti præ-
teritam. I. Cor. II. v. 25. Wortem Homini
eig annuntiabitis: Corpus Chriſti ſubſtantialiter
rs dis Præſens. Matth. 26. Hoc zſt corpus meum:
paratam gratiam ſanctificantem. Joan. 6. v.
37. Qui manducat meum carnem, & bibit meum
anguinem, in me manet, & Ego in illo: fu-
turam gloriam I. c. v. 57. Habet vitam &ter-
nam, & Ego reſuſcitabo eum in noviſſimo die.
2. Eſt ſignum a Chriſto inſtitutum Matth. 26.
de quo mox plura. 3. Habet vim producen-
di gratiam ſanctificantem I. c. oan. 6. 4.
Extat mandatum illo utendi Joan. 6. MWiſt
manducaveritis carnem filii hominis &c. Ergo
eſt verum N. L. Sacramentum. (H. 889.)
Et quidem diſtinéctum ab aliis, quia diſtin-
ctam materiam, formam & ſignificationem
neil habet, uti ex dicendis patebit. 2d0. Ita me-
mem rito definierunt Concilia, Carthaginenſe III.
Sn can. 28. Lateranenſe in cap. firmiter. Flo-

e rentinum in Decreto. Conſtantienſe Seſſ. 13.
See & Tridentinum Sefl. 7. can. I. Quibus om-
nes Patres ſubſcribunt.
n n .
amuün Schol. 1. Sacramentum Euchariſtiæ ſub ſpeciebus An ſt
e HeeN panis & vini eſt unum ſpecie infima Sacramen- unum &
Finte tum unitate perfeétionis & integritatis, quia in- cyamen-
Deniſe ſtitutum ad unum totalem finem, nempe ſpirituale tim.
SG animzæ convivium, ad quod ſpeéctat cibus & po-
i igis tus, qui diſtinguuntur ſpecie materiali tantum &
inadæquata: & ideo Sacramentum EKuchariſtiaæs
eatenus ſolum poteſt dici eſſe multa Sacramenta,
Gon⸗ ſcilicet ob duplicem materiam, quo ſenſu etlam
ae⸗ ab Eccleſia in Miſſa dicitur: Quem vura & Sandka
eNin refecerunt sacramenta. 2. Si Sacramentum Eu-

ni, ches

Chriſius
LKuchari-
liam in-
ſtituit.

206 Caput XVI.

Chariſtiæ ſumatur pro ſuo contento primario, eſt
unum, quia idem corpus Chriſti eſt in omnibus:
Si vero ſumatur pro eo, quod eſt Sacramentum
tantum, tunc phyſice loquendo tot funt numero
diſtinéta Sacramenta, quot diviſæ & diſcontinua-
tæ hoſtiæ, & tot moraliter, quot ſunt refectio-
nes numero morali diſtinétæ, uti patet in con-
vivio corporali, quod unitatem & diſtinctionem
numericam ſumit ab ordine ad unam vel diverſam
moraliter refectionem.

§. 979.
Chriſtus Dominus S. S. Euchariſtiam im=
mediate per ſe in ultima Coena, pridie quam
pateretur, inſtituit. Ita clare patet ex Evan-
gelio Matth. 26. Cœnantibus autem illis acck-
pit Jeſus pvanem, & benedixit, ac ſregit, de-
ditque diſcipulis ſuis dicens: Accipite, & come=
dite: Hoc eſt Corpus meum. Et accipiens Cali-
cem Sc. Idipſum refert S. Marcus c. 14. &
S. Lucas c. 21. & S. Paulus I. Cor. II. Un-
de recte Tridentinum Seſſ. 13. c. 2. Ergo
Salvator noſter diſceſſurus e hoc mundo ad La-
trem Sacramentum hoc inſtituit. Et c. 1. Ita
enim majorer noſiri omnes, quotquot in vera Ec-
cleſia fuerunt, qui de JS. S&. hoc Sacramento diſ-
ſeruerunt, apertiſſime profeſſi ſunt, hoc tam ad-

mirabile Sacramentum in ultima Cœna Redemy-

torem noſtrum inſtitliiſſe.

Quo loco. Schol. r. Quantum ad locum, in quo S. S. Eucha-

riſtia inſtituta eſt, patet ex Luc. 22. Matth. 26.
& Marci 14. fuiſſe civitatem Jeruſalem, ubi ſo-
lum Paſcha celebrari potuit. Deut. 16. De patre-
familias, in cujus ædibus Chriſtus Paſcha celebra-
vit, major eſt controverſia Benediétus XIV. de
Feſt. Dom. die Jov. S. putat fuiſſe virum locn-
ple-

len,
und0
DIlam
Petro
Cotti &
Fonent
(en 00
Uenkian
u reji
Il 30.
riam
un P. G.
l bane
n.

letol 2. D
Wünnn
ilüne
Meies,
e
lckiie
e
Ame

De Euchariſha. 207

himm pletem, Chriſto notum & diſtinctum ab illo, qui
inomm aquam domum deferebat. Eum fuiſſe S. Joannem,
Kennn nullam veri ſpeciem habet, quia ille ipſe cum
meo S. Petro ad quærendam hanc domum miſſus fuit.
dtmn Cotti & Serry putant, eum fuiſſe S. Marcum co-
utf gnomento Joannem, cujus mentio fit Act. 12. &
eh quem conſtat Jeroſolymis domum habuiſſe, quam
Glndin fſententiam nullo antiquitatis fundamento fubni-
id Xam rejicit D. Calmet in c. 26. Matth. P. Maudit
diſſ. 30. dominum domus illius facit Alphæum &
Mariam parentes S. Jacobi minoris. Concludamus
cum P. Graveſon difſſ. 19. de Myſt. & ann. Chri-
. ſti, hanc rem iis, quæ nos latent, eſſe accenſen-
atitin dam.

hick⸗ Schol. 2. De tempore ſeu die menſis, quo Chriſtus Guo die.
tetefli ultimum Paſcha celebraverit, & S. S. Euchariſtiam
n inſtituerit, magnam difficultatem movent Inter-
pretes. Aloyſius Legionenſis in opuſc. de utrius-
1, 61 que Agni immol. docet, Chriſtum cum Judæis
.irien celebraſſe Paſcha in primis veſperis Lunæ 14tæ,
tipiin D Rena in .
“ quæ eſt finis 3tiæ: hoc modo facile explicat
S 6 8S. Joannem, qui dicit, quod Chriſtus Paſcha cele-
Cor u braverit ante diem feſtum Paſchæ, crucique affi-
t.2 Xus ſit in Paraſceve Paſchæ, non vero in die ſo-
tnebai lenni, ſed in hebdomadali, ubi judicia exercere,
Etcn emere & vendere licebat. Verum hæc opinio
“ non placet, quia Paſcha Judaicum immolabatur
Nin luna 1Ata exeunte non vero ineunte, id eſt,
GUmi! horis pomeridianis diei 14tæ menſis Niſan, in
tm qua etiam Chriſtus Paſcha immolavit; & S. S. Eu-
u cchariſtiam inſtituit. Nam r. Exod. 12. V. 6. ju-
betur, ut agnus ad ſacrificium ſeleétus ſervetur
usque ad diem 1I4tam Niſan, & ad veſperam im-
We moletur, & ad veſperam, vel juxta textum He-
1 braicum en inter duas veſperas: &
lem l S. Matthæus diem inſtitutionis Euchariſtiæ vocat
6, ſolemnem. 2. Judæi baſcha in Ægypto primo
ſee comederunt ad ſecundam veſperam lunæ 14tæ,
quia Num. 33. V. 3. legitur Hebræos de Ramefſe

Kia pro⸗

208 Caput XVI.

profeétos eſſe menſe primo die 15to menſis altera
die poſt Phaſe, vel juxta LXX, ra zaugto* rs zα
poſtridie ipfius Paſcha Hebraice "e1
a craſtino Peſach: Ergo etiam Chriſtus eo die ce-
lebravit. 3. Juxta S. Scripturam Exod. 12. ea-
dem luna IAta incipiebat ad veſperam ſolemnitas
azymorum, & agnus Paſchalis comedebatur, qui
prius immolandus erat ad ſolis occaſum: ſed ſo-
lemnitas azymorum non incipiebat in prima ve-
ſpera lunæ 14tæ, ſed in ſecunda, nam fermentum
usque ad meridiem diei 14tæ erat licitum: Ergo
in ſecunda veſpera agnus immolabatur; maxime
cum S. Scriptura ſeptem dies azymorum ſolum
numeret. Nec dicas I. Judæi immolarunt Paſcha
in prima veſpera lunæ Tate, in Egypto. quia
inchoante luna I5ta egrefſi ſunt de Rameſſe Exod.
12. v. 42. & quidem fſub initium noctis, alias

enim, ſi in ſecunda veſpera agnum immolaſſent,

in eadem tam cito congregari, vaſa ab Æ gyptiis
mutuo accipere, & clades primogenitorum Pha-
raoni innoteſcere non potuiſſet. Reſp. Duplex
fuit egreſſus de EÆgypto, unus confufus noéte ad
finem vergente circa diluculum urgentibus Egy-
ptiis, ubi collecti ſunt in Rameſie: alter pleno
jam die populo in exercitum coadunato: & ru-
mor cœſorum primogenitorum, & mutuatio va-
ſorum hoc modo turbatis E.gyptiis facile abſolvi
potuit. II. Si Chriſtus luna 14ta, ad ſecundam
veſperam celebraſſet Paſcha, tunc occifus fuiſſet
in die prima ſolemniſſma Azymorum, quod ipſi
Judæi præcavebant Matth. 26. v. 5. & prohibe-
bat Feſti hujus Religio. eſp. Concilium diſſua-
dentium mortem Chriſti in die feſto auditum non
fuit, imo judicia in eo exercere licuiſſe colligi-
mus ex lapidatione colligentis ligna in Sabbato.
Num. r5. imo ob Religionem Feſti Judæi per ſe
hoc judicium exercere nolebant. III. Apud Ju-
dæos dies ſolam primam veſperam habebat Gen. I.
v. 5. Faſum eſt veſpere & mane dies unus. Kéſp.
Diem feſtum ab una ad alteram veſperam durade
patet

Ptet h
ſeher⸗

Nh 3. l
am
mi d
MNtsi!)
lehns
enter
n ſeni
ien al
Uer ul
1 die e
Uune d
r Pil
i re
fermnh
1
i⸗
en
fonn
ement
ue
I
2 l
ſen

De Euchariſtia. 209
1 . „ . .
adcd Datet Lev. 23. v. 52. & in citato loco Gen. r.
H Vechens ſumitur pro fine diei non vero pro initio.
RN .
edet hol. 3. Harduinus de ſupr. Chriſti Paſch. duplicem Sent,
Gx nn: lunam r4tam diſtinguit pro diverſa ratione auſpi- Hardis=
amn ſbeni candi diem primum menſis apud Judæos. Quippe ni.
edeben,4 Judæi Jerofolymitani celebrarunt Paſcha ſervatis
alun ite diebus lunæ a prima ejus apparitione, & conſe-
infuan quenter luna r4ta incidente in diem Paraſceven
iin ſenen ſeu feriam 6tam, in qua poſt Chriſti Cruciixio-
ieitune nem Paſcha immolatum fuit. Judæi vero Galilæis
Atür inter quos Chriſtus fuit, numerabant lunam I4tam
nom a die conjunctionis folis eum luna, unde juxta
Droch hunc computum Chriſtus feria Sta pridie mortis
H ſuæ Paſcha celebravit, & crucifixus fuit eo die,
ameſel qui Jeroſolymis profeſtus, non vero feſtus fuit.
pon Verum hæc ſententia ĩterum non videtur ſubfſiſtere:
jmmade x. Quia in S. Scriptura non habetur veſtigium
3 Ag duplicis hujus Neomeniæ; imo Exod. 12. V. 6.
gtornu jubetur Phaſe celebrandum ſimul ab omni cœtu
Niſ. filiorum Ifrael: & in die mactationis Agni omne
inete fermentum a domibus Judæorum abjiciendum erat
ettin v. 15. quod ſane obſervatum non fniſſet, ſi Ga-
e: Ine e lilæi Jeroſolymam venientes uno die eitius Paſcha
. e Celebraſſent, ubi Jeroſolymitani una die ſerius il-
u lud celebrantes fermentum nomdum ſuſtuliſſent.
den 2. Judæi in Neomenia ſemper primam lunæ pha-
frien ſen attendebant, uti probat Petavius in not. ad

S. Epiph. Bucherius de Palſch. Jud. Cyclo: & ex
G Joſepho l. 6. de bello. v. 9. & Philone clare pa-
m, 6 tet, omnes Judæos ſimul uno die Paſcha immo-
En. laſſe. Nec obſtat I. quod-Joan. 13. V. 1. Chri-

.*
lun. ſtus dicatur inſtituiſſe Euchariſtiam ante diem fe-
unſin ſtum Paſchæ. Et Judæi non intrabant Lrætorium
iſe feria 6ta, ut non contaminarentur, ſed mandu-
in Ge carent Paſcha: hinc illa feria 6ta, qua Chriſtus

. - . — ₰
crucifixus eſt, dicitur Paraſceve, non Sabbati,

1 ſed Paſchæ, & Sabbatum ſequens dicitur magnus
6 dies Sabbati. Reſp. S. Joannes loquitur de die
u. natu=⸗

chram Inſtit. Theol, Tom. III. 9

Cent.
P. Lamyg.

210 Caput XVI.

naturali incipiente a media noéte, non autem de
die legali incipiente a prima veſpera. Deinde per
manducationem Paſcheæ non intelligitur Agnus
Paſchalis, ſed aliæ viétimæ per ſeptem dies azy-
morum oblatæ, & nonniſi a mundis manducan-
dæ. IIIud Paraſceve erat Sabbati, quod ſolum
in S. Scriptura Paraſceven habet, & ſequens dies
Sabbati dicitur magnus, qui in ſecundum diem
azymorum incidebat. II. Si luna 14ta Paſcha
celebratum fuiſſet a Judæis, tunc illo anno Pen-
tecoſte non incidiſſet in diem Dominicum, quia
numerando 50 dies a ſecundo die azymorum,
Pentecoſte incidifſet in diem Sabbati, quod eſt
contra traditionem Eccleſiæ. Reſpondent varie
ad hoc Theologi, uti videre licet apud Benedi-
Gtum XIV. de feſt. Dom. qui cum Baronio putat;
50 dies a ſecunda die azymorum numerandos eſſe,
quando in Sabbatum non incidebat: quodſi in eum
incideret, uti anno mortis Chriſti contigit, nu-
merandi erant ab altera die Sabbati, id eſt Domi-
nica, unde Chaldaica vertit; poſt diem feſtivita⸗
tis Lev. 23.

Schol. 4. Bernardus Lamy difſ. de ult. Paſch. &

D. Calmet difl. de Nov. Paſch. &c. putant, Chri-
ſtum Dominum morte præventum anno vitæ ſuæ
ultimo legale Paſcha non manducaſſe, ut figura
immolationis Agni in Chriſti crucifixione imple-
retur, ita ut paratum Paſcha ab Apoſtolis mactan-
dum efſet ipſa die Paſſionis Dominicæ poſt ſolis
occaſum. Interim tamen hi Auctores admittunt,
S. S. Euchariſtiam in azymo inſtitutam efſe, quia
in veſpera agni maétationem præcedente, jam
omne fermentum ſublatum fuit. Hanc ſenten-
tiam P. Suarez 3. p. q. 50 hæreticam eſſe putat:
verum Emin. D. Gotti & P. Serry notant, ut
ſententia hæretica declaretur, Eccleſiæ judicium
prius expectari debere. Nihilominus dicendum,
Chriſtum pridie quam pateretur, legale Paſcha
cum diſcipulis ſuis manducaſſe, & S. S. Enchari-
ſtiam ibi inſtituiſſe. Hoc clare indicat 1I. S. Scri-

ptura

“
ſerun

nn tit

nven
lſibri
un.
crit
1. alt
ſtuit
Peuß
nuhite
tenkur.
Gbame
kle e
in an
Cblt
oß
ond
N
nn
Cüntn
I1
Gn
N
er
tis
8
i⸗
Ro
prin
Iu⸗
!
bin
Ne
(kr⸗
lune
Uen
4 dei
Uns

n Anten!
Deinler
inr Ae
8 münlue
cNod ſet
ſeclent
Undun de
Iin k
lo unk
nicun,
21F
ti,
onlen
Aod e
atonioff
nerancost
voti
contigt!
id r
jen ſen

De Eucharifia. 211

ptura Matth. 26. V. 17. Prima die azimorui ac-
ceſſerunt diſcipuli ad eſum dicentes, ubi vis pare-
mus tihi: & deinde narratur, quomodo Paſcha
paraverint: & Chriſtus ipſe Luc. 22. v. 15. ait:

deſiderio deſideravi manaucare hor Paſcha vohis-

cum. 2. Accedit univerſalis conſenſus Eccleſiæ

fubſcribentis Tridentino, quod Sefl. 22. cap.

X. ait: Celebrato veteri Paſcha: . novum in-
Rituit Paſcha. Et Eccleſia canit: poſt agnum 1y-
Picum pletis epulis. Suffragantur Patres com-=
muniter, quos pro nobis ſtare ipfi adverſarii fa-
tentur, maxime vero eos, qui luna I4ta, in
quamcunque diein incidiſſet, Paſcha celebrandum
effe contenderunt. Vid. Honoratum à S. Maria
in animadv. ad reg. Crit. t. 2. I. 4. d. 3. Non
obſtat I. Quod Apoſtoli accedentes ad Chriſtum
Ppro præparando Paſchate venerint prima die azy-
morum, id eſt; ad veſperam poſt ſolis occaſum,
ubi Agnus immolari amplius non poterat; qui
juxta Joſephum ab hora zgtia usque ad Stam ma-
ctandus erat, & quidem in templo, & comeden-
dus a ſtantibus, quorum nihil Chriſtus obſervaſſe
legitur. Keſp. Apoſtoli ſtatim poſt meridiem ad
Chriſtum pro parando Paſchate acceſſerunt, ubi
ſatis temporis ſupererat pro immolatione Agni in
templo: imo juxta Philonem a fingulis in priva-
tis ædibus hic Agnus immolari poterat: & forte

Sacerdotes immolatos in templo agnos ſingulis

diſtribuebant. Quando ergo S. Lucas ait, Apo-
Rtolos acceſſiſſe ad Chriſtum, quando venit dies
prima azymorum, anticipatione utitur. II. Ex
Tabulis Aſtronomicis conſtat, anno mortis Chri-
ſti lunam rtam Paſchalem incidiſſe in feriam
6tam, qua Chriſtus occifus fuit: Ergo Paſcha le-
gale celebrare non potuit. Unde Petrus Alex. in
Chron. Hypolitus, Apollinaris, Clemens Alex.
hanc etiam ſententiam tenent. KReſp. Efficacia
argumenti petiti ex Tabulis Aſtronomicis pendet
à determinatione anni & diei, quo Chriſtus mor-
tuus eſt, de quo Chronologi non conſentiunt.
2 Dein⸗

212 Caput XVI.

Deinde necdum certum eſt, Judæos menſem au-
ſpicatos efſe a prima phaſe lunæ, non vero ab
ejus conjunctione cum ſole, quod probadilius
videtur. Chronicon Paſchale Petri non eſt magni
ponderis & incerti Auctoris, in quo Hypolitus
Ec. citantur, quorum proinde teſtimonia etiam
ſuſpeéta ſunt.

Schol. 5. S. Chryſoſtomus hom. 85. in Matth. putat,

Chriſtum cum reliquis Judæis Paſcha celebrafſe
luna 1I4ta exeunte, ſolos vero Sacerdotes, &
ſcribas morte Chriſti occupatos ad ſequentem Ve-
ſperam Paſcha tranſtulifſe legem violando. Ru-
pertus Abbas putat, Chriſtum & omnes Judæos
eadem die Paſcha celebraſſe, ſed feſtivitatem pri-
mi diei azymorum tranſtulifie in diem Sabbati ſe-
quentem, ne duo feſta continuo ſe cum magna

incommoditate ſequerentur. Alii cum Paulo Bur-

genſi volunt, cœnam legalem in diem Istam
translatam eſſe, ne duo feſta concurrerent, licet
Chriſtus ſecundum legem luna 1Ata Paſcha cele-
braverit. Verum huic translationi nulla ratio
ſuffragatur, non regula ), quæ vult Paſcha
feria 2. 4. & 6. non eſſe celebrandum, quæ tem-
Pore Chriſti nondum excogitata fuit, uti notat

etavius l. 12. de doctr. temp. & Serry exercit.

r. Non lex de deferendo manipulo ſpicarum po-
ridie diei feſti Paſchæ Lev. 23. V. 10. quia hæc
lex metere & offerre manipulum die Sabbati per-
mittebat, cum non effet opus ſervile, ſed Reli-
gionis. Non denique Concilium Jeſum occiden-
di, quia Judæi inſignes reos ſolemni feſto extre-
mo ſupplicio plectere poterant, uti docent com-
muniter Rabbini.

Nonnullæ Schol. 6. Ex hucusque dictis colligitur, Chriſtum

Sacramentum Euchariſtiæ pridie mortis ſuæ poſt
coenam legalem luna I4ta exeunte celebratam in-
ſtituiſſe, & quidem poſtquam ille conam ſuam
jam abſolverat, manducantibus & cœnantibus ad-
huc diſcipulis: hoc enim modo facile concilian-
tur

Uur Eye
lit, tete
u ilis
im (o
Ubarit

14. 8
relens
derip
Duchari
finit,
E contr
tei eon
Uamen
20 Gei
Eerind
itnil
Cihns
Cnni
1e
Coint
en!
Uen
Rhj
Cn
rt
Dler⸗
mod
Aep

Ut
Uuchn
Len
Ulus
Kin
nt

De Euchariſtia. 213

metlen t
omean tur Evangeliſtæ, nam illa verba: poſiquam cœna-⸗
Mokni vit, referuntur ad Chriſtum: illa vero: Cnanti-
on N bus illis, ad Apoſtolos. Chriſtus Dominus in ul-
vohn tima Coena Corpus & Sanguinem ſunm in S. S.

nolit eii Euchariſtia Ipſemet ſumpfſit juxta S. Thomam 3.
p. q. 81. a. I. An vero Beatiſſima Virgo tunc
præſens fuerit, & S. S. Euchariſtiam ſumpſerit,

fhaüm 8. Scriptura non meminit: Item Chriſtus S. S.
n atn Euchariſtiam præſente adhuc Juda proditore in-
Cerlog ſtituit, illamque ei cum cæteris communicavit,
en S contraria Turriani ſententia a nonnullis velut
lanen, fidei contraria, & quaſi hæretica rejicitur, a qua
mnes tamen cenſura abſtinendum eſt: tum quis Matth.
tivititan 26. dicitur Chriſtus coenantibus illis, id eſt, duo-
n en decim diſcipulis, quorum antea mentio facta fuit,
eUIN E inſtituiſſe Euchariſtiam, & poſt illam inſtitutam
n Daul Chriſtus adhuc dixit, ab uno præſentium ſe tra-
dem , ditum iri Marc. 14. tum quia ita ſentiunt Patres
ten a Calmet in Evang. Gotti & Serry citati, quibus
1 Mht concinit Eccleſia in hymno Corporis Chriſti:
nrln! Quem in Sacræ menſa coœnzæ, turbzæ fratrum
D duodenæ datum non ambigitur. S. Hilarius can.
, de⸗ 30. In Matth. & Innocentius III. de Myfſt. Miſſæ
, in contrariam quidem ſententiam tenent, ſed hac in

era parte deſerendi ſunt, & dum S. Matthæns & Mar-

ſpem cus dicunt, quod Judas poſt acceptam intinétam
“ bueccellam ſtatim exiverit, hoc intelligitur, quod
t modo poſt acceptam Euchariſtiam illam buccellam
e,6H acceperit, loquuntur enim per anticipationem.
ſims
inne, H. 980.
lent . . .
n Materia remota, ex qua conficitur Sacra Materia
3 Euchariſtia quoad primam couſecrationem, imæ
. tes & quantum ad ſpeciem Corporis Chriſti, eſt onlscke

Ae olus panis triticeus. Ita Imo. probatur ex
um“ S. Scriptura Matth. 26. Cænantibus autem eir
uin aocepit Jeſus panem, & benedixit ac fregit, de-
eud, ditque diſcipulis ſuirs dicens accipite & comedite:
. ◻ 3 RHoc

2 1 4 Caput XVR

Hoc eſt Corpur meum. Quod idem refertur
Marci 14. & 1. Cor. II. 2do. Ita definiunt
Concilia Braccarenſe III. can, 1. Carthagi-
nenſe III. c. 24. Lateranenſe in cap. firmi⸗
ter. Florentinum in Decreto. Tridentinum
Sefſſf. 13. 21. & 22. Quibus unanimis S. S.
P. P. ſubſeribit. 3tio. Panem hunc triticeum
eſſe debere, patet ex facto Chriſti, qui pa-
nem apud Judæos uſitatum adeoque triticeum
adhibuit. Hinc Florentinum definit, mate-
riam eſſe panem triticeum; & Catechismus
Romanus p. 2. de Euch. ait: hoc enim Apo-
ſtolica traditio nos docuit, & Eccleſiæ Ca-
tholicæ auctoritas firmavit.

Hæreſes., Schol. Gnoſtici, ut Chriſtianos verum Chriſti Cor-

pus manducantes, & Sanguinem ejus in Kucha⸗
riſtia bibentes imitarentur, abortivum infantem
in mortario piſtillo contundebant, cui ad vitan-
dam nauſeam mel & piper cum aliis aromatibus
& unguentis admiſcebant, & tunc in conventi-
bus ſuis digito ex illo delibabant, & ſic perfectum
Paſcha ſe celebraſſe affſerebant. S Epiphanius hær-
26. Idem feciſſe Priſcillianiſtas & Pepuzenos ci-
tatus S. Epiphanius teſtatur hær. 48. Artotyritæ
liba facta ex pane & caſeo pro Euchariſtia offe-
rebant. S. Epiph. hær. 40. & nonnulli ex Mani-
chæis Cathariſtæ dicti Euchariſtiam conſperſam
ſemine humano ſumebant: teſte S. Auguſtino
hær. 46. Nonnulli etiam loco panis fabas vel ca-
ſeum vel aliud hujusmodi pro conſecratione offe-
rebant, uti colligitur ex Concilio Carthaginenſi
III. c. 24. Item nonnulli labente Sæculo 8vV0
putarunt, ſalem in Sacrificio necefſario eſſe adhi-
bendum: teſte Alcuino ep. 69. & Jacobitæ pani
oleum miſcent. . S

17

H. 981.

ſalic
krmen
it Con
iimnu
10yi⸗
o X.
n Sae
ata n
Ctepor
onloe
M un
Uer
Une,
Un
te
Wh
tichn
tio e
DON

Utenn
Klot.
cha
non
cont
Kar
eſe
atn
ktoe

De Euchariſtia. 215

n Käeeem
4 dedin K. o8r.
Cnrh Valide tamen tam in pane azymo, quam Panis

ed n in fermentato conficitur Euchariſtia: ita de- azumus
GGmn finit Concilium Florentinum in litt. union: & ſer-
ninadt Deſinimur in azymo ſive in fermento pane triti. e ar
one —„ . . ſt mate-
en ceo Chriſti Corpus veraciter confici. 2do. Nec vig pa-
i, AI Leo IX. nec Humbertus, nec ullus Latino-ida.
letimm rum Sacrificia Græcorum in fermentato ce-
Initu lebrata unquam rejecit, uti patet ex ep. I.
ateku S. Gregorii VII. Imo S. Pius V. in conſtit.
erint Providentiæ Romani Pontificic. a. 1566. pro-
ccleli hibuit, ne deinceps Presbyteri Græci preæci-
. pue uxorati, Latinorum more, nec Latini
more Græcorum Miſſas & alia Divina cele-

Cii brarent, quod pariter prohibuit Benedictus
me XIV. in Conſt. Et/ſt paſtoralit. a. 1742. 3 tio.

In profeſlione fidei Orthodoxze a Græcis fa-
cienda & juſſa Gregorii XIII. edita ita legi-
tur: Item in azymo ſive fermentato pane tri-
ticeo Corpus Chriſti veraciter confici. Ra-
tio eſt. quia eſſe azymum vel fermentatum
non tollit rationem veri panis triticei: Ergo
uterque eſt materia valida.

Schol. r. Græci duce Michaele Cœrulario Patriar- Solvuntur
cha Conſtantinop. Sæculo IImo litem Latinis objeflio-
zin ſ moverunt, quod in pane azymo conſecrarent, nes.
contendentes, azymum nen eſſe panem. Prote-

t⸗ ſtantes vero moderni fatentur quidem, azymum
deif efſe materiam Euchariſtiæ ſufficientem, fermen-
os tatum vero eſſe convenientiorem. I. Quia Chri-
niu⸗ ſtus pro materia hujus Sacramenti adhibuit panem
coie⸗

uſualem, qui fuit fermentatus, unde zgrορ dici-
tur, quia per fermentum elevatur. Reſp. No-
mine panis intelligitur panis fimpliciter dictus
(eer ◻ 4. com-

Origo
Aſiis A&εασ=

A4e

216 Caput XVI.

communis ad azymum & fermentatum: fane vox
geros etiam manna Pl. 78. v. 24. & panes ſubei-
nericii Gen. 17. v. 6. vocantur, qui tamen fer-
mentati non fuerunt. Chriſtum vero in aZyO
conſecraſſe, qui in Paſchate ufſualis erat, patet
ex dictis (§. 979. cum Schol.) II. Canon 7.
Apoſt. & 12. Trullanus prohibent aZyma Judæo-
rum, & Nicoenum I. prohibet Paſcha celebrari
luna 14ta more Judæorum, qui illud in aZymO
celebrant: & S. Epiphanius hær. 30. reprobat Ebio-
nitarum Paſcha in azymo celebratum. RKeſy. Ca-
non 7. Apoſtolorum, Trullanus & S. Epiphanius
reprobant uſum azymorum more Judæorum „quaſi
legalia cum Evangelio eſfent opfervanda, uti vo-
lebant Ebionitæ. Nicænum ſolum tempus cele-
brandi Paſchatis determinat, non vero an in azy-
mo vel fermentato celebrandum ſit. III. Olim
Euchariſtia ex oblationibus populi conſecrabatur,
quæ Certe erant panes uſuales & fermentati. Reſv.
Duæ olim erant fidelium oblationes, una ante
Evangelium in pane fermentato, vino &c. pro
ſublevanda inopia Sacerdotum & pauperum: al-
tera ex pane azymo & vino pro conſecratione
lecto Evangelio. Vid. Martene l. I.

Schol. 2. Antiqui Scholaſtici putarunt, utramque

Eccleſtam Græcam & Latinam aZymo pane ſem-
per uſam fuiſſe usque ad exortam hærefin Ebio-
nitarum, ubi panis ſermentatus introduétus eſt;
ſupprefſa vero hac hærefi in Eccleſia Latina uſus
azymi revocatus, & in Græca uſus fermentati
retentus fuit. Martinus Polonus, & Platina ori⸗
ginem azymi ad tempora Alexandri I. referunt
a. 130. Nichetes Archiep. Nicomed. in dial. cum
Anſelmo Havelburgenſi tom. 13. Spicil. docuit
fermentum in Eceleſia Latina a Melchiade & Si-
ricio P. P. intrduétum effe, quo deinde deleto ab
aliis viris Apoſtolicis uſus azymi revocatus fuit.
Nonnulli Græei Schismatici 27Ymorum uſum re-
vocant ad Leucium quendam Apollinaris diſeiln⸗
um;

lin,
(tikurm
t pane
Fine
Uone.
Hud AI
verſa
MIxoSs
Cun ali
ton m
Gannatl
ek, Co
Oblatis,
letx.
litng
übene
Wünis !
uN8
Wnn
se
lenen
D
Kne
Ee
Uup
onn
Pen
10
Din⸗
tam
Kol
Ulnn
Chu
ln

m uen
Ppanes ſil
di temnen,
0 inn
8 ent, ſt

II. Cn—

ZVm Nü
lchn a
Hod n
reptohtſi
n. N

EOIIN
Anda,
teinur
eio anir
. U0
onſectin
entati.
g, Un
Vino
hanpenn
) Coblecn

It, Uur⸗
erein
trocnen4
aLint
ſs ſens

De Euchariſtia. 217

lum, qui deinde Papa factus, ut oſtenderet,
Chriſtum non habere mentem humanam, uteba-
tur pane azymo fermento quaſi anima carente.

Ita Simeon Jeroſol. apud Allatium Exercit. 28.

in Conc. Florent. Petrus vero Patriarcha Antioch.
apud Allatium vult, ab Apoſtolis Petro & Paulo
univerſæ Eccleſiæ azyma eſſe tradita, & propter
Judæos modico tempore permiſſa poſtea tamen
cum aliis ritibus Judaicis abolita. Denique Hila-
rion monachus Græcus fingit, Synodum VI.
damnaſſe uſum azymorum c. II. ſed manifeſtum
eſt, Concilium ibi loqui de azymis more Judaico
oblatis. Hæ ſententiæ hodie omnino ſunt obſo-
letæ. Inter recentiores Cardinalis Bona I. I. rer.
Liturg. e, 23. docet, apud Græcos uſum fermen⸗
ti ſemper conſtantem fuiſſe; apud Latinos vero
primis EKecleſiæ, Sæculis promiſcuum fuiſſe uſum
azZymi & fermentati, nec ante Sæculum omum
azymum communi lege receptum eſſe. Sirmon-
dus vero difſert. de azymo t. 4. eontendit, uſam
fermentati octingentis & amplius annis in Eccleſia
Latina ſolemnem fuiſſe, azymi vero receptum
efle medio tempore, quod a Schismate Photii us-
que ad turbas Michaelis Cærularii effluxit ab an-
no 886. ad annum 1053. Nos vero cum Mabil⸗
lonio in præf. Sæc. 3tii Benedict. & diſſert. de
pane Euchariſtico azimo & fermentato. Chriſtia-
no Lupo t. 3. Schol. in Conc. & Joanne Ciam-
Ppino in conject. de perpet. azim uſu in Eccl. pu⸗
tamus, vigniffe in Eceleſia Latina a tempore Apo⸗
ſtolorum ad hanc usque ætatem perpetuum azimi
uſum. Nam r. azimi uſus ab ipſa inſtitutione Eu-
Chariſtiæ profluxit, ſiquidem eo uſum eſſe Chri=
ſtum, conſtat ex dictis: (§. 979. cum Schol.) &
ita etiam ſentit Leo IX. ep. r. c. 5. S. Gregorius
VII. I. 7. ep. I. Innocentius III. de myſt. Miſſæ
I. 4. Cc. 2. 2. Antiqui Patres ea, quibus S. S.
Myſteria conſtant, explicantes, nullius fermenti;
