ut An randum, ut aqua per frontem & ſcapulas defluat.
iee 87. Non licet occidere matrem certa etiam ejus
sün morte inſtante, ut ſalvetur per Baptismum proles

0 iane in utero latens, licet ipſa mater conſentiat, quia
In mi non eſt domina vitæ ſuæ: ſecus foret, ſi ex con-
eiun filio medicorum ſectio ſalva matris vita fieri poſ⸗-
n ſet: Mater tamen legitime ad mortem damnata &
d ie ad mortem ægrota ſervato juris ordine pro Bap-=
ni 4 ismo prolis ſecari poſſet.
lS de
Adan K 939.
anel Forma Baptismi in Eccleſia Latina legi- Vorma
dh tima & antiquiflima hæc eſt: Ego te baptizo Bapeisn
men in nomine Patris, & Filii, & Spiritus S. n Eer AN
m;e Amen. Ita patet Imo. ex S. Scriptura Matth. a
fnde 28. V. 19. Euntes docete omnes gentes hapti-
erii, zantes eoy in nomine Putrie & PEilii & Syiritus J.
, Ita etiam ſtatuit Eugenius in decreto: Tri-
4 g dentinum Seſſ. 7. can. 4. † Rituale Gregorii
6, XIII. p. 14. & S. Pii V. p. 18. Accedit con-
umns ſenſus omnium Eccleſiarum occidentalium:
er e. Illa utitur Kccleſia Gallicana „Hiſpana &GG..
nin Uti ex antiquiſſimis earum ritualibus patet:
ne, habetur in Sacramentario S. Gregorii t. 3.

R

. 4 P. 73. in Ordine Rom. t. 13. Bibl. P. P. &c.
S Ergo

Cchram Inſiit. Theol. Iom. III. 0

98 Caput XIIV.

Ergo eſt legitima & antiquiffima. 24do. In-
vocationem S. S. Trium Perſonarum in forma
Baptismi ſemper expreſſam fuiſſe, ex mox
dicendis apparebit. Verba autem illa, te
baptizo exprimentia ſemper adhibita fuiſſe,
& ad valorem Baptismi requiri, patet tum
ex definitione Alexandri III. c. ſi quis de
Bapt. & damnatione Alexandri VIII. qui
hanc propoſitionem 27. proſcripſit: Valuit
aliquando Baptismus ſub hac forma collatur: in
nomine P. & E. & &. §. pratermiſſis illis: Ego
te baptizo: tum ex perpetua Traditione, quæ
conſtat ex Ritualibus, Græcorum, Syrorum,
WEgyptiorum & Latinorum ab Arcudio, Ama-=
lario &c. laudatis, & a Mabillonio, Mar-
tene, Thomaſio, & Goario recenſitis: nam
in 24 ordinibus baptizandi vetuſtiſſimis apud
Martene de ant. rit. I. I. c. I. a. 18. ubique
legitur verbum baptizo, vel Baptizatur uno
Manuſcripto, Cameracenſi 300 abhinc annis
exarato, excepto.
2. Forma vero Baptizandi antiqua & va-
lida apud Græcos hæc eſt: Baptizatur ſervus,
vel ſerva Dei N. in nomine Patris & Filäüi,
& Spiritus S. Antiquitas hujus formæ patet
ex Theodoro l. 2. Collect. Joanr. Moſcho
in prato Spir, c. 176. & ex omnibus Græ-
corum Ritualibus. Dicunt autem Græci in
pPaſſivo Baptizatur, tum quia etiam S. Scrip=
tura paſſivo utitur: Ego a te debeo baptizari,
& ut modeſtia baptizantis nil ſibi de prima-

rio miniſterio arrogantis denotetur, uti vult

Gabriel Philadelphi. Ep. I. de Sacr. tum ut
nonnullorum Græcorum errori cum Corin.
thiis

is
ero
ndi
e un

ulI

Uſni⸗
1.
CNa
tone
lele ſt

n
lu d⸗
V1
u
ſen
intn
fta
Atn
an,
6

Minne

lung,
ni N

ul,
Mmnin
lorun
ſigi
te 5
len

De Baptirm. 99

Mhl thiis Schismaticis dicentibus: Ego ſum Pau-
liamm li, ego ſum Cephæ &c. occurratur; uti vult
I Arcudius 1. I. de Bapt. c. 8. Validam vero
d ie efſſe hanc Græcorum formam decernit Euge-
Ttniäé nius IV. in decr. Leo X. in Bulla. Accepi-
Ntet n us. a. 1521. & Clemens VII. in Bulla. Pro-
il viſtonis noſtræ. a. 1520. & ratio eſt, quia a
UUI forma Latinorum ſubſtantialiter nen differt,
t N perſona enim baptizans per me, vel a me
Jolite facile ſubintelligitur.

M 3. Verba autem forme ex inſtitutione
D Chriſti inter baptizandum pronuntianda ſunt.
Sln

Ita docet praxis totius EKccleſiæ: Act. 19.
i,h v. 2. cum S. Paulus interrogaſſet diſcipulos,
an Spiritum S. accepiſſent; & illi reſpondiſ-
ſent: neque ſi Spiritus J. eſt, audivimus: ſta-
tim ſubjunxit S. Paulus: In quo ergo baptizati
eſtis 2? quæ interrogatio ſupponit, formam
Baptismi verbis prolatam fuiſſe. Teſtantur
idem omnes P. P. Tertullianus de Bapt. Cc. 2.
ait: inter pauca verba tinbtus. S. Bafilius 1.
iud de Spir. S. c. 12. Bider pverſicitur per Baptis-
nrd mum, Baptismur vero ſundamento ſidei nititur,
a. & utraque res per has voces impletur. S. Au-
me guſtinus I. 6. de Bapt. c. 25. Certa ſunt
In Evangelica verba, ſine quibus non voteſt ronſe-
bbos crari Baptismus.
dd
, Schol. 1. Formam Baptismi olim adulterarunt non- Haærelics
Gr nulli, qui juxta can. 48. Apoſt. baptizabant in formam
„ nomine trium principii expertium, vel trium Fi- adulte-
Eer liorum, vel trium Paracletorum, quam formam rantes.
I Virgilius P. a. 538. denuo proſcripfit. Gnoſtici
1. teſte S. Irenæo I. I. c. 21. hac forma utebantur:
0. In nomine ignoti Patris univerſorum, in veritate
G2 matre

onio, 1
ſitss
imis
18 utn
fMarn
kine

100 Cuput XIV.

matre omnium, in eo, qui in Jeſum deſcendit,
in unione; & redemptione, & communjione vir-
tutum. Nonnulli etiam Ariani formam Baptismi
variarunt, nam Theodorus 1. 2. collectan. ait,
ſub Anaſtaſio Imperatore Deuterium Epiſcopum
Arianum quendam nomine Barbam baptizaſſe ſub
hac forma: Baptizetur Barbas in nomen Patris
per Filium in Spiritu S. Item Brunechildem Atha-
nahildi Gothorum Regis filiam uxorem Sigeberti
in Galliis rebaptizatam eſſe ſcribit Aimonius I. 3.
hiſt. Franc. c. 4. quod argumento eſt, Gothos
Arianos legitimam formam non obſervaſſe. Om-
nes tamen Ariani in forma Baptismi non pecca⸗
runt, uti conſtat ex eo, quod Concilium Nicæ-
num ſolos Paulianiſtas jubeat rebaptizari, & ex
S. Gregorio M. qui ep. 67. affirmat, Arianos in
nomine S. S. Trinitatis baptizari. Eunomiani &
Aetiani hac forma perverſa in Baptismo uteban-
tur, teſte S. Epiphanio hær. 76. In nomine Dei
increati, & in nomine Filii creati, & in nomine
Spiritus ſanétificantis, & a creato filio procreati-
Bonoſiaci & Cataphryges in Trinitatis nomine
non baptizatos eſſe ſcribit S. Gregorius M. ep. 76.
non tamen conſtat, qua forma uſi fuerint: eos
tamen aliquando in nomine S. S. Trinitatis bapti-
zaſſe, conſtat ex can. 2. Concilii Arelatenſis II.
ubi jubentur interrogari, an ſub invocatione S. §.
Trinitatis baptizati ſint, quod etiam de Afris
Novatianis, Donatiſtis & Sabellianis ſtatuit Con-
cilium Arelatenſe I. Et S. Baſilius in ep. ad Am-
philoch. de Montaniſtis ſen Cataphrygibus teſta-
tur, quod in Patrem, Filium & Montanum ſeu
Priſcillam baptizaverint. Denique Paulianiſtæ &
Photiniani formam Baptismi corrumpebant, uti
colligitur ex can 7. Concili Conſtantin. I. Duo-
decimo Eccleſiæ Sæculo quæſtio mota fuit, an
valeat Baptismus, ſi in forma actio baptizantis,
ſive verbum, Baptizo, aut aliud æquivalens omit-
teretur. Petrus Pontius ex Abbate Clarævallenſi

Kpiſcopus Claromontanus conſuluit de hac re En.
092

opn
lorn
Dune
Ktum
Eitlit
l ge

MO.
Ar,
Met e
d R
e
ghicen
iitn
Dne
A
Mii
Ott
1onit
N

;

u

un
M
Un
Vebt
conne
e
oni
le,Il
Np
udſo
Vek
An
us 65
iri⸗i
Tm
Umen
ſn

De Baptitmo. 101

dc ſtopum Pariſienſem, & Stephanum Epiſcopum
Nni Tornacenſem: Mauritius Epiſcopus Parifienſis
au hunc Baptismum rejecit, Stephanus Tornacenſis
Pinn ratum habuit: Pontius rem ad Alexandrum III.
Nn detulit, qui eam diremit, & Baptismum nullum
Ra eſſe defini vit.
1
Iden du Schol. 2. Forma Græcorum eſt enuntiativa, Bapti- Forma
n ee zatur, non vero deprecativa, Baptizetur, uti Græco=
woti! patet ex Arcudio l. 1. Cone c. 8. Goar. in not. ram.
ſt,m ad Euchologium Græcorum p. 365. Morino I. g.
ale. O de poen. & Martene de ant. rit. I. I. c. 14. Et
non n quidem Euchologium formam ita exprimit: Bap-
inn Ne tizatur ſervus Dei in nomine P. & F. & S. S.
iuni, E nunc & ſemper, & in ſæcula ſæculorume Amen.
Aeie Alia Ritualia hanc præſcribunt: Baptizatur ſervus
Annmma Dei in nomine Patris Amen: & Filii Amen: &
6mo Spiritus S. Amen. Formulzæ Jacobitarum & Ma-
vomel ronitarum ab his parum differunt, de quibus Nai-
in ronus in Euoplia Cath. fid. p. 2. c. 2.
0 procte
t nnn Schol. 3. Sociniani nullam pro Baptismo verhorum An forma
1M. 61 formam a Chriſto præſcriptam eſſe volunt, ſed verbote-
ſein baptizari in nomine P. & F. & S. §. effe in fide nus ex-
intis Patris & Filii & Spiritus S. quod etiam Voſſius primande,
Aiteni difſ. 2. de Baptismo probare contendit. I. Quia
ines Verba illa Matth. 28. in nomine P. & F. & S. S.
nE conneétenda funt cum illis: docete omnes gentes,
ſeritl & verba illa, baptizantes eos, intra parentheſin
. 4 ½ Poni debent, ita ut ſenſus ſit, baptizantes doce-
gene“ Le, quid fit P. F. & S. S. & ita diſcipulos facite.
lunes Reſp. Hæc interpretatio plane eſt arbitraria, &
nullo fundamento innixa, adeoque frivola. II.
g Verba illa olim ore prolata non fuerunt, nam
, S. Ambrofius l. 2. de Bapt. c. 7. ait: Interroga-

hl, tus e5, credis in Deum Patrem ommipotentem?
Ntn dixiſti, credo, & merſiſti & c. Ergo merſio ver-
D „ borum vicem fupplere poteſt. Unde in libro Sa-
1 cramentorum Gelaſiii legitur: Et cum interrogas,
m per ſingulas vices mergis eum tertio in aquam,
,„ ubi nulla mentio formæ ſit. Reſp. S. Ambrofius
G 3 infi⸗

102 Caput XIV.

inſinuat interrogationes in Baptismo fieri ſolitas,
quibus olim trinæ merſiones reſpondebant, non
ordine celebrandi, ſed intentione celebrantium.
In Sacramentario Gelaſii in vetuſtiſſimo codice
Regio, & Noviomenſi apud Martene de ant. rit.
P. 174. additur forma exprefſa: Baptizo te in
nomine &c.

An Apo- Schol. 4. S. Thomas 3. p. a. 6. putat, Apoſtolos

Koli in
nomine
Chriſti
kantum
baptiza-
rint.

olim ex diſpenſatione ad majorem nominis Chriſti
commendationem in ſolo Chriſti nomine ſine ex-
preſſa invocatione S. S. Trinitatis baptizaſſe. Ve-
rum communior hodie eſt Theologorum ſenten-
tia P. Orſi, ab Apoſtolis Baptismum in ſolo Chri-
ſti noraine ſine expreſſa invocatione S. S. Trini-
tatis collatum non fuiſſe. I. Quia Chriſtus invo-
cationem explicitam S. S. Trinitatis Matth. 28.
expreſſe præcepit, a quo mandato recedendi, &
in eo diſpenſandi nulla urgebat Apoſtolos necefſi-

tas, ſiquidem celebritas nominis Jeſu Chriſti &

ejus Divinitas, baptizatis e præmiſſo Catechis-
mo, infidelibus vero & Judæis per prædicatio-
nem ſufficienter intimabatur, nec hodie hæc ra-
tio diſpenſandi, in Baptismo infidelium cefſaret,
qui tamen in ſolo Chriſti nomine non confertur.
2. Act. 19. S. Paulus quosdam diſcipulos inter-
rogavit: & Spiritum &. acceviſtis credentes? qui
reſponderunt: Sed neque ſi Spiritus S. eſt, audi-
vimus: Et Apoſtolus repoſuit: In quo ergo bap-
tizati eſtis? Cujus interrogationis alia cauſa eſſe
non poterat, niſi quod Baptismus Chriſti in no-
mine Patris & Filii & Spiritus S. collatus fuerit,
fi enim in ſolo nomine Chriſti datus fuifſet, illi
Spiritum S. ignorare potuiſſent: neque enim dici
poteſt, hos diſcipulos Spiritum S. ex Catechismo
Baptismum præeedente noſſe potuiſſe; ſiquidem
hoc videatur effe contra interrogationem S. Pau-
Ii, qui non ex Catechismo, ſed ex ipſa forma
Baptismi vult diſcere veritatem Baptismi horum
difeipulorum: dum enim quærit: In quo bapri-
zZati eſtis? idem ſonat: in quo Baptismo, non
vero,

lefo,
1 1
ſye
ſe,
nti⸗
ſoni
üpr
1e inn
doteh
dentel
Aptel
Ph.
Is
fene
12.
Dn
Uds
Uoni
er
Eete
Mne
de

Ane
En
10,
oen
105
itee
len
coke
en
omn
Wr
in⸗

eri ſin
ebant,1
lebrant
Umo e
de ant
Ntro k

„ Moko
min’s
ine Mner
izale.
rum ſee
n o
6.5 Ii
Niſtusnn
Math:
Cedent
Dlos e
1o Cin

lo (NeS
Nretiat

Ccie ee:
um ceht
co
alos
dettut
,
cabſ⸗
Niltin⸗
Ats i
ſiſet.
e ein⸗
Cataii
S
en 81
i⸗
Gnihin
io,
eid

De Baptiemo. 103

vero, in quo Catechismo baptizati eſtis? hine
in Græco legitur: zierl zy ssazxzisSnts, in quid,
ſive uti S. Chryſoſtomus legit, in quem,
ſive, uti S. Ambroſius vult, in quo Baptismo
baptizati eſtis, cui concordat diſcipulorum re-
Sponſio: In Joannis Baptismate. Sane ſi adver-
ſarii putent, baptizari in nomine Chriſti idem eſſe,
ac invocato nomine Chriſti, per Ly in denotari
poteſt, in cujus invocatione baptizati eſtis? 3.
Sententiæ noſtræ ſubſcribunt Patres. Ita enim
expreſſe hoc probat S. Cyprianus ep. 73. ad Ju-
bajan. S. Baſilius I. de Spir. S. c. 12. cujus titu-
lus eſt: Adverſus eos, qui dicunt, ſußicere Bap-
tisma tantum in nomine Domini. S. Auguſtinus
I. 2. cont. Maximin. dicit: ex eo, quod-S. Scri-
ptura afſerit, nonnullos in nomine Chriſti bapti-
zZatos efle, non licet inferre, eos in ſolo Chriſti
nomine baptizatos fuiſſe, non appellato nomine
Patris & Filii & Spiritus S. & S. Damaſc. I. 4.
de fid. orthod. ait, baptizari in nomine Chriſti
non eſſe idem, ac baptizari invocato ſolo nomine
Chriſti, ſed credentes in eum ablui. Non obſtat
I. quod in S. Scriptura Apoſtoli dicantur bapti-
Zaſſe in nomine Jeſu act. 2. v. 28. 8. V. 12. 10.
v. 48. 19. V. 5. Quam ſententiam etiam tenet
Catechismus Romanus. „ . Dicuntur bapti-
zZaſſe in nomine Jeſu, id eſt, virtute, efficacia,
& merito Chriſti: vel Baptismo a Chriſto inſtitu-
to, unde Act. 19. Baptismus Chriſti Baptismo

Joannis opponitur: vel ritu Baptismi baptiza-

tos ad Chriſtianam Religionem efſſe aſſumptos.
Catechismus Romanus noſtram ſententiam potio-
rem habet; & S. Ambroſii & S. Baſilii Auétoritate
niti afſerit. II. S. Cyprianus ep. 73. ait: Man-
datum illud, docete omnes gentes &. ſpektat ad
gentiles ſolum non vero ad Sudaos. Et S. Hila-
l. de Syn, n. 85. ait: Apoſtoli tantum in Geſu
nomine baptizaverunt. Keſp. S. Cyprianus loqui-
tur de publica profeſſione fidei a baptizando præ-
ſtanda, quæ a Judæis in Chriſtum, quem Deum eſſe
G 4 nega⸗

104 Caput XIV.

negabant, a gentibus in Deum unum in eſſentia
& Trinum in Perſonis poſtulabatur: certe no-
wine gentium Matth. ult. totus mundus,
uti vertit Perſica, vel omnes generationes, uti
legit .thiopica verfio intelligitur. S. Hilarius

vult, Apoſtolos ſolum in virtute & auètoritate

Chriſti baptizaſſe, & S. S. Trinitatem expreſſe
nominaſſe, quia alias citata S. Scripturæ loca,
cum illo Matth. ult. coneiliari non poſſent, ficuti
ſi Filius non dicatur Patri confubſtantialis, loca
ab Arianis ad hanc vocem abolendam citata cum
aliis conciliari non poffunt.
.

An valeat Schol. 5. Magiſter ſententiarum I. 4. d. 3. & Caje-
Baptis-
emnus in
Jolo nomi-
ne Chriſti
gollatus.

tanus q. 66. docent, hodie adhuc validum fore
Baptismum in folo Chriſti nomine collatum ſine
explicita invocatione trium Divinarum Perſona-
rum Expuncéta quidem fuit juſſu Pii V. hæc
ſententia e Commentariis Cajetani: Verum illa
adhuc legitur in operibus Hadriani VI. quæ a. 1522.
eo Pontificatum tenente & ſciente Romæ edita
fuerunt. Nihilominus hæc Opinio in margine 1, 4.
d. 3. Magiſtri fent. notatur ut erronea: & ideo
Theologi communiter docent, invalidum eſſe Bap-
tismum ſine exprefſa invocatione S. S. Trinitatis
collatum. I. Quia Chriſtus Matth. ult. Apoſtolis
expreſſe præcepit, ut baptizarent in nomine P.
F. & S. S. 2. Concilium Arelatenſe I. can. 8.
Afros: Nicænum c. 19. Paulianiſtas rebaptizari
juſſit, quia in nomine P. & F. & S. S. non bap-
tizati erant: & nullum Rituale reperitur, quod
formam Baptismi ſine expreſſione Patris & Filii
& Spiritus S. non referat 3. S. Ambroſius de
Fſt. e. 4. ait: Miſi baptixatus fuerit in nomine
P. & f. & §. F. remiſionem non poteſt accipvere
Péccatorum. S. Bafilius t. 2. p. 170. ait: In Bap-
tismo ſeparare Spiritunz a PFatre & Filio. inu-
tile eſt Baptisnaum accipienti. S. Auguſtinus l. de

Bapt. e. 25. Certa iMla Evangelica verba, ſine

guebzs non goteſt Baptismus conſocrari. Quare
etiam

u
mun
Col
Mun
pti
iun

lg⸗
uu

un
femn
Mo!
teſtir
MI
ee
Yie
tun.
loe

gui⸗
alis
tenti

ol
mi:
le
II 10
lieſ
t
V8

De Baptirmo. 10,;è

eſeeni etiam fummi Pontifices jufſerunt iterari Baptis-
ette mum ſine expreſſa invocatione S. S. Trinitatis
mucn, collatum. Dicis I. S. Stephanus P. teſte S. Cy-=
önes, i priano ep. 73. ad Jubaj. Marcionitas non eſſe re-
Hihrn baptizandos ſtatuit, eoquod in nomine Jeſu bap-
ortn tizari videantur. Et Nicolaus I. ad confulta
ergee Bulgarorum reſpondit, ratum eſſe Baptismum col-
e e latum ſive in nomine S. S. Trinitatis, vel tan-
ent, ſen tum in nomine Chriſti. Reſp. S. Stephanus Bap⸗
ials, n tismum in ſolo nomine COhriſti collatum ratum

elan an non habuit, uti S. Firmilianus in ep. ad S. Cypr.
teſtatur, & S. Cyprianus decreto S. Stephani ſti-
mulatus verborum Stephani ſenſum non ita exacte

.l expendit. Nicolaus ut Doctor privatus cenſuit,
Pdunte valere Baptismum in ſolo Chriſti nomine colla-
ütnda tum. II. S. Ambroſius I. r. de Spir. S. ait: Ka⸗
h erdo tionem Jequamur „ guia, qui unum dixerit, Trini=
V. b datem ſignavit. Et S. Bernardus ep. ad Henric.
jern Aurxrel. interrogatus, quid ſentiendum de Baptis-
en mo ſub hac forma collato: Baptizo te in nomine
onri Dei, & veræ S. Crucis, reſpondet: Ego vero
eden⸗ lunc Baptismum puto „ nec ſonum vocis veritati
ſi ¾Fdei, &z pietati intentionis vræjudicare votuiſſe.
neſek. Reſn. S. Ambroſius ſolum vult, baptizandum,
Tiutt ad obtinendum Baptismi effectum, debere credere
Arfi Myſterium S. S. Trinitatis, cujus fidem ſatis
nir! exprimit, ſi ad interrogata reſpondeat, quod
ln credat in Patrem, vel Filium, vel Spiritum S.
r quia nominando unam perſonam ſatis intelligitur,
alias credere. S. Bernardus privatam fuam ſen⸗

r, tentiam ſaniorum judicio reliquit.

& .
ei? Coroll. Frack. Imo. Invalidæ ſunt hæ formæ Baptis- Reſolvtius⸗
anm mi: Ego te baptizo in P. & F. & S. S. vel: tas caſuge
um Ego te baptizo cum P. & F. & S. S. vel
lr in nominibus P. & F. & S. S. 24do. Formæ du-=

i biæ ſunt: baptizo te in nomine Patris baptizo
nele te in nomine Filii baptizo te in nomine Spiri-
1 tus S. quia non ſatis unitas efſentiæ exprimitur.
n Item hæc: baptizo te in nomine Genitoris, &

einn G 5 Geniti

Miniſter

106 Cnput XIV.

Geniti & Procedentis ab utroque, ob diſſidium
Theologorum, quia hæc nomina tantum adctus
notionales exprimunt: invalida vero eſt hæc
forma: Ego te baptizo in nomine Patris: vel in
nomine Chriſti: vel in nomine S. FTrinitatis.
(Schol. 5.) tio. Valet Baptismus, ſi in forma
omittatur Ly Ego; ſi forma in vulgari idiomate
proferatur; ſi verba transponantur v. g. te ego
baptizo &c. Si vero fiat transpoſitio in Divinis
Perſonis ex animo heretico, forma corrumpi-
tur, fi ex negligentia, Baptismus ſub conditione
iterandus foret. Item valet Baptismus, ſi quis
loco baptizo, diceret, tingo, abluo, mergo,
quia ſunt Synonima Si quis vero plures ſimul
baptizaret, dicere deberet: Ego vos baptizo.
Denique particula & omiſſa non invalidat Baptis-
mum, quia ipſa vocabula Patris &c. diſtinétio-
nem Perſonarum ſatis indicant.

K. 940.
Miniſter Baptismi ordinarius & ex officio

Baptismi, eſt Epiſcopus & Presbyter: Epiſcopus qui-

dem primarius, qui ſolus primis Eccleſiæz

ſæculis Baptismum ſolemniter adminiſtrabat.
Presbyter vero ſecundarius, & ex licentia
Epiſcopi. Imo. De Epiſcopo patet ex eo,
quod Chriſtus Apoſtolis, eorumque ſucceſſo-
ribus Epiſcopis dixerit Matth. 28. Eumter
docete vmner genter, baptizantes zos Gc. &
S. Petrus act. 2. v. 41. tria millia hominum
baptizaſſe legitur. Hinc S. Hieronymus cont.
Lucifer. ait: Sine Epiſcopi juſſione neque Prei-
byter neque Diagonus jus habet baptizandi. Imo
olim foli Epiſcopi ſolemniter celebrarunt
Baptismum, nam uti notat Martene de ant.
rit. l. I. Cc. I. & Benedictus XIV. in Notifi-
cat.

At. 1I
Plun
ſoel
eke
Aſ
Eti
Uen
Nbit
(um
Iue
Ri
ſon
Uupi
hari
Is 4
ſni
e
Ese
Se
n
Uue
ſun
titi
ler /
npet
Minik
Letin
n
Rs
Ra
1 4

I

diſtiün
um a
le
is: ell
Triniume
nin ſor
f icionn
g te en
in Dirn
cOlN
condfi
1s, 1
, ey
lures in
5 bapti
Cat Bigl

ind

l
hpus
Cee
ilre
X Ieadl
et el 60
ſceel
G 4
homi
ws N
nelt

De Baptiemo. 107

cat. I. & Concilium Tolet. a. 694. unicum
ſolum Baptiſterium in unaquaque civitate

prope Cathedralem Eccleſiam erat: & Clerus

Edeſſenus in ep. ad Photium rogat, ut Ibas
ad ſedem ſuam remittatur, quia ejus præ-
ſentia propter baptizandos erat neceſſaria.
Item S. Gregorius M. ep. 32. ad Roman.
ſcribit: ne in urbe Ravenna detineat Blon-
dum Hortenſem Epifcopum, ne infantes abs-
que Baptismo morerentur: ubi notant Patres
Maurini, quia Bapticmi ordinurius miniſter eſt
Epiſcopus. Et ideo hodie adhuc Florentizæ,
Pifis, Parme, Patavii, Bononiæ, in folis
baptiſteriis Eccleſiæ Cathedralis infantes bap-
tizari ſolent. Nihilominus tamen etiam pri-
mis temporibus Presbyteri baptizantibus Epi-
ſcopis aſtiterunt, & ſimul cum eis, de eorum
tamen licentia, baptizarunt. 2do. Presby-
teros eſſe miniſtros Baptismi ordinarios, li-
quet ex Conſtit. Apoſt. I. 3. c. II. Permitti-
mus baptizare ſolos Epiſcoyos acg Presbiyteror.
Innocentius I. ep. ad Decentium: Prechbiteri
ſeu extra Epiſcovum, ſeu præſente Epiſcopo bap-
tizant. Et Florentinum in Decr. ait: Mini-
Ner hujus Sacramenti eſt Sacerdos, cui eo offcio
competit baptizare. Eſſe vero Presbyterum
miniſtrum Baptismi ſecundarium cum depen-
dentia ab Epiſcopo, docet S. Ignatius ep. ad
Smirn. non eſt licitum ſine Epiſcopo baptizare.
Et S. Ambrofius 1. 3. de Sacr. c. I. licet enim
Presbiyteri ſecerint, tamen exordium miniſterii
eſt a ſummo Sacerdote. Idem docet S. Hiero-
nymus paulo ante citatus.

Sckot.

108 Caput MIV.

Miniſter chol. T. Triplex eſt miniſter Baptismi, 1Imus Or-
Quotuplex.

dinarius ex officio, qui jure ordinationis ſuæx,

& acceptæ a Chriſto poteſtatis baptizandi aucto=
ritatem habet: zdus Eætraordinarius ſeu ex de-
legatione, eui ad ſacras funétiones ordinato licen-
tia Baptizandi a Superiore eoncedi poteſt: 3tius
Ew neceſſitate, qui urgente periculo mortis in de-
feétu alterius miniſtri ordinarii baptizare poteſt.
Item adminiſtratio Baptismi duplex eſt: Solemnis,
cum omnibus præſcriptis ab Eccleſia Cæremoniis,
quæ olim certis tantum temporibus fleri ſolebat:
& Privata, quæ exigente necefſitate, quolibet
tempore etiam ſine cæremoniis fieri poterat.

Schol. 2. Marcion teſte S. Epiphanio hær. 42. Pe-

puziani & Collyridiani, eodem teſte hær. 49. &
79. mulieribus Baptismum ſolenniter adminiſtran-
di poteſtatem concefferunt, ex eo, quod S. Pau-
lus S. Theclæ hanc poteſtatem etiam eonceflerit.

Verum hoc meram fabulam eſſe notat Tertullia-

nus, de Bapt. c. 17. Hanc mulierum temeritatem
repreſſit Concilium Carthaginenſe IV. c. 100.
Alii in miniſtro fidem & probitatem requirentes
ad valorem refutati ſunt (§. 921. 922.)

Cbroll. Prad. Imo. Nemo ſeipfum valide baptizare

poteſt. c. dehitum. de Bapt. ubi Innocentius III.
Katuit rebaptizandum effe Judæum, qui in peri-
eulo mortis feipſum immergendo in aquam bapti-
Zavit. 2do. Miniſter tantum unicus in Baptismo
eſſe debet, & ſi plures ſimul baptizent, ita ut
unus affundat aquam, & alter pronuntiet formam,
nullus eſt Baptismus. 3tio. Si duo fimul abluant,
& proferant formam, & quilibet habeat intentio-
nem baptizandi independenter ab alio, fſi unus ci-
tius formam abſolvat, ille ſolus validum Baptis-
mum confert: Si ambo fimul abſolvant, probabi-
Biter adhuc unicus & validus eſt Baptismus, quia
finguli applicant omnia ad Sacramentum neceſſa-
via, & unius actio alterius actionem non impe-
dit,; nec cum ea bPugnat. Si vero plures ſimul
bapti-

luyti
1con
utial
Hi
kinn

l, dD

nealt
Per al
lgo
Non
cerdot
lkeſie,
Uochns
kni
e
Cont
oſe
lt
Aene
Uuu
ftün⸗
Cenm
Mroeh
1
MN
60
be
tu,
Gi

Iun n⸗
ſente

tmus ,
dnis e
1 and
el ex
ato le
k: N
is ine
ne oſe
enrl
erendti
eri ſoe
, lk⸗
Dtelat.

l
et l
mindr
s 5r
eohekii
Tenn
meritin
d.
Zellitt
)
e hahin
Lentins 1
i 1 hen⸗
It, il
et oen,
l A
t inen

De Baplirmo. 109
baptizent cum intentione baptizandi dependenter
a concurſu ſimul baptizantium tanquam cauſarum
artialium, dicendo v. g. nos te baptizamus,
Paptismns utpote contra inſtitutionem collatus
eſt invalidus. Ato. Ordinarie quidem licitum non

eſt, ut unus plures fimul baptizet: Nihilominus

in caſu neceſſitatis poſſet quis valide & licite etiam

Pper aſperſionem plures ſimul baptizare, dicendo:
Ego vos baptizo &c. Sto. Extra neceſſitatem

non licet cuivis Sacerdoti baptizare, ſed ſoli Sa-
cerdoti proprio, qui eſt Papa reſpgectu totius Ec-

cleſiæ; Epiſcopus reſpectu ſuæ dicceſis, & Pa-

rochus reſpectu ſuæ Parochiæ, quia collatio Bap-
tismi eſt actus alicujus jurisdiétionis Paſtoralis,
quæ ſoli proprio Paſtori competit, niſi alteri hoc
committat: & ideo graviter peccant parentes, ſi
prolem ſuam Parocho alieno ſine licentia proprii
baptizandam offerant. 6to. Peregrina pariens in
alieno pago poteſt Baptismum prolis petere vel a
Parocho loci, vel eam ad proprium Parochum, ſi
vicinus ſit, transmittere. Vagi poſſunt eligere
locum Baptismi, quem volunt, quia ad nullam
Parochiam ſpectant. Ztimo. Religioſus peregri-
nus, aut in aliquo loco ſubſiſtens peccat gravi-
ter, ſi extra caſum necefſitatis ſine licentia illius

Parochi baptizet. 8vo. Non licet, per ſe loquen-

do, prolem baptizandam deferre ad miniſtrum
hæreticum, tum quia hoc modo quis profitere-
tur, hæreticum eſſe legitimum miniſtrum; tum
quia ſic communicaretur cum hæretico in Sacris:
tum quia ſic quis cooperaretur hæretico extra ca-
ſum neceſſitatis indigne Sacramentum miniſtranti.
Neque hoc licet, quando Catholici parentes ſub
graviſſimis peenis adiguntur, ut prolem ſuam bap-
tizandam ad Prædicantem deferant, quia per tale
ediétum pœnale determinantur parentes ad veram

Religionem contemnendam, refertque Pignatellus

Clementem VIII. jam declaraſſe, non licere ex-
tra neceſſitatem extremam, ne a Schismaticis qui-
dem petere Sacramenta. Nihilominus de hoe caſu
. adhus

Diaconi

1I0 Cavut XIV.

adhuc dubitare videtur La Croix, quia in hoc
caſu petens Baptismum ab hæretico nihil aliud
profitetur, quam quod hæreticus Prædicans ſit
validus miniſter Baptismi, & in hoc caſu neceſſi-
tatis liceat ei prolem baptizandam offerre. Quodſi

mater Catholica in hoc caſu advertat, ſe eſſe par-

tui vicinam, conferat ſe, ſi tamen poſſit, ad lo-
cum Catholicum, ubi pariat, & prolem Catholieo
ritu baptismo ablui curet: ſi domum redux ſub
gravi poena obligetur, ut nomen infantis a Præ-
dicante libro baptismali inſcribi petat, hoc facere
poteſt, quia ſic non profitetur in Prædicante po-
teſtatem ſpiritualem, ſed tantum cautelam adhi-
bet, ut ſuo tempore teſtimonium ſuſcepti Baptis-
mi obtinere poſſit.

K. 94r.
Præter Epiſcopum & Presbyterum etiam

Jolenniter Diaconus ex Epiſcopi vel proprii Sacerdotis

baptizare

voſſunt.

commiſſione Baptismum ſolemniter admini-
ſtrare poteſt. Nam Imo. Act. 3. legimus,
Philippum Diaconum baptizaſſe Eunuchum
Reging Ethiopum. Hoc etiam permittitur
Diacono in Concilio Illiberitano can. 77. Et
in Pontificali S. Gregorii in ordinatione dia-
coni legitur: Diaconum oportet miniſtrare ad
altare, baptizare & prædicare: Et ex ordine
Romano conſtat, Diaconos ob multitudinem
ad Baptismum confluentium baptizaſſe: uti
obſervat Hallier de Hier. Eccl. 1. 3. 2. 3
20do. Diaconi ad hoc ordinantur, ut ſint mi-
niſtri Sacerdotum: Ergo valde convenienter
committuntur illis officia Sacerdotalia, quo-
rum capaces eſſe poſſunt, cujusmodi ſunt

Prædicare & baptizare.

Soktol.

ol. 1
Crcinn
Colnpe
el The
nar

E tan
Ulian,
lil. a
rum
(onſt.
Uptien
coni
non
Conie
lin,
ine:
deeil
3
llmmn
ule
Dron
kias
Uetti
e
Co
ſle
ſolen .
tat A
tione
Dicon
Ueohll
Entur,
aconi
Nol,
Mreh
fone'
Ee (e

De Baptimmo. 1IIX

aib Schol. Ludovicus Cellotins docet, Diaconum eſſe An fim

itül an ordinarium Baptismi miniſtrum, cui ex officio miniſtri
diem competat, eum adminiſtrare. Verum communis oydina-
n nent eſt Theologorum ſententia, Diaconum eſſe extra- vii.
. (al ordinarium Baptismi miniſtrum, & ex delegatio-
e le ne tantum, non vero ex officio: nam 1. Ter-
It, ut tullianus l. de Bapt. c. 17. Et S. Hieronymus
Cthoh dial. adv. Lucif. docent, Diaconis absque Epiſco-
telnt porum juſſione poteſtatem baptizandi non eſſe.

ts Conſt. Apoſt. 1. 8. c. 28. ſtatuunt: Viaconus non
hoe in baptizat. 2. Ita definit c. diaconos. d. 93. Dia-
lirnnter coni absque Epiſcopo vel Presbytero baptizare
elam non audeant & c. Conſtat. d. 4. de conſ. dicitur:
Pti N Conſtlat, Baptisma Jolis Sacerdotibus eſſe trattan-
dum, ejusque miniſterium nec ipſis Miaconis e-
plere eſt icitum absque Epiſcovo vel Presbiſtero.
Accedit Catechismus Romanus p. 2. & S. Tho-
mas 3. P. q. 67, a. I. Ad Diaconos non pertinel
aliquod dacramentum principaliter & quaſi e pro-
umein prio oficio præbere. Non obſtat I. quod Philippus
Meendot Diaconus baptizaverit; & Diaconi aliquando Pa-
Arn rochias rexerint: & juxta c. fures. de furtis poe-
nitentiam dederint. Keſp. Philippo, & aliis Dia-

ien conis parochias regentibus munus baptizandi ab
Uunen⸗ Epiſcopis vel Presbyteris commiſſum fuit. Dia-
it coni nullum unquam Sacramentaliter abſolverunt,
. 71 ſed ex commiſſione eos tantum receperunt, qui
e ſolennis poenitentiæ gradus expleverunt: uti no-
ne tat Albaſpinzæeus obſerv. 27. 1I. 2. II. In ordina-
ri⸗ tione Diaconi dicit Epiſcopus: Diaconum oportet
Xo miniſtrare ad altare, baptizare, prædicare. Et
tcir⸗ Diaconatus ſpectat ad Hierarchiam Eccleſiaſticam;
aler adeoque Diaconi ex inſtitutione Divina princi-
1† pantur, & ſic ex officio baptizare poſſunt. Keſp.

urn Diaconi baptizare & principare poſſunt, ſed ſup-
poſita, delegatione & commiſſione Epiſcopi vel

ent
tnn⸗ Presbyteri. Quodſi ergo Diaconus, ſine delega-
in tione ſolenniter baptizet, fit irregularis c. I. de
d i de Clerico non ordinato &c.

112 Caput XIV.
H. 942.

in nece- In caſu necefſitatis quilibet homo laicus
tate quivis vir vel fœmina, fidelis vel infidelis absque

baptiza

Pole, * ſolenni ritu Baptismum valide & licite ad-
6 „

miniſtrare poteſt. Nam Imo. ita definiunt

* Concilia: Concilium Eliberitanum can. 38.

probat Baptismum a laico datum. Latera-
nenſe IV. c. ſrmiter. de ſum. Trin. ait: Sa-
cramentum Baptismi a quocunque rite collatum
proficit ad ſalutem. Conc. Florent. in Inſtr.
Armen. ait: In caſu autem neogtſſitatis non ſo-
lum Sacerdos vel Diaconur, ſed etium laicus
vel mulier, imo etiam paganus & huzreticus bay-
tiæare poſſunt. Et Nicolaus I. d. 4. de conſ.
docet, ratum eſſe Baptismum collatum a
quodam Judæo vel Pagano. zdo. Ita docent
P. P. Tertullianus l. de Bapt. c. 17. Bapy-
tirmus gue Dei cenſus eſt, ab omnibus exerceri
voteſt, ſußiciat in neceſſitatibur, ut utarie, hicu-
bi aut loci aut temporir aut verſong conditio
compellit. S. Hieronymus adv. Lucif. &i ne-
ceſſitar cogit, ſcimus etiam licere laicir baptizare.
Et S. Auguſtinus l. 7. de Bapt. c. 53. ge-
neratim affirmat valere Baptismum, ubicun-
que & a quocunque verbis Evangelicis col-
latum. 3t;o. Ratio a S. Thoma petitur ex
neceſſitate Baptismi, cujus idcirco materiam
Deus voluit eſſe elementum aquæ omnibus
obvium, & conſequenter etiam miniſtrum
ejus in neceſſitate quemcunque hominem
conſtituit. =
Kolwuntur Sthol. Calvinus I. 4. Inſt. c. I15. fatetur quidem,

obje Rio- Baptismum olim a laicis in neceſſitate collatum

nes⸗ fuiſſe, ſed hoc factum nulla ratione defendi poſſe.
Quia

Coi ke
temus
n eti
Fitake
ſollus
lelſet,
d 6
e Bapr
it,
liet in
Nttionen
un d
Nerſe
RM
deit
Cone
Uinmi
Unter
late
lrh⸗
iſſre
i, 1
Is
poſe
ided
Verbe
Derite
lite n
te. Vt
I H
leltri
kiomen
mlin
l
Ampl
ut

Elr

wo lin
s d
licten
Cektun
(I

Lien

1
e N
tir N
Hion i
ias
Ge ol
Dluun
ta d
17. N
eletel
it,
1 doit
t Hr
piunn
bicu⸗
leis i
etitute
hatein
ormnke
inifni
oNimd

n
i
6

De Baptiemo. 1I3

Quia tamen Calvinus non exprefſit, an talis Bap-=
tismus ſit invalidus, vel an etiam ſit illicitus,

hinc etiam ejus ſequaces inter ſe non conſentiunt.

Witaker de Bapt. c. 3 putat ſolum eſie illicitum:
Voſſius vero diſp. 10. de Bapt. invalidum efſe
cenſet, ſi ab infideli ſeu gentili conferatur. Item
apud Græcos Schismaticos teſte Arcudio c. 1I.
de Bapt. contra morem antiquum hodie ufſus in-
valuit, non baptizandi parvulos abſente Sacerdote,

licet in extremo vitæ periculo ſint conſtituti.

Rationes funt I. Chriſtus ſolis Apoſtolis manda-
tum baptizandi dedit. Item Concilium Carthagi-
nenſe IV. c. 100. prohibet mulierem baptizare?
Et Eliberitanum c. 38. vult, ut in neceſflitate
fidelis ſolum & non bigamus baptizet. Et Conc.
Compendienſe ſtatait, ut baptizati a Presbytero
non baptizato rebaptizentur. Keſp. Apoſtoli or-
dinarii ſolum miniſtri Baptismi a Chriſto inſtituti
funt ex officio, non exclufis laicis, qui in ne-
ceſſitate etiam licite baptizare poſſunt. Conc.
Carthag. excipit caſum neceflitatis, dum addit:
niſi neceſſitate cogente. Senſus canonis Eliberitani
eſt, in neceſſitate, quando plures adſunt laici, ad
baptizandum eum eſſe eligendum, qui fidelis
ſit, nec inter poœrnitentes recenfitus, nec Biga-
mus; ſi tamen talis non adeflet, alium baptizare
poſſe. Canon Compendienſis corruptus eſt, &
ideo emendator Decreti Grstiani expunxit hæc
Verba: & omnes, quos bäptizavit, tanquam im-
perite adjecta. II. Tertullianus l. de Virg. vel.
ait: non permittitur mulieri in Eccleſia.. tinge-
re. Et S. Auguſtinus 1 2 cont ep Parmen c. 13.
ait: Etſi laicus neceſſitate compulſus Baptismum
dederit, neſcio, an pie quisquam dlxerit, Bap-
tismum eſſe repetendum. S Cyprianus & Fir-
milianus eodem modo Baptismum hæreticorum
& laicorum rejecerun:, teſte S. Bafilio in ep. ad
Amphil. ubi ait: Veteres zodem planz loco habue-
vunt Baptismum hœreticorum & laicorum, idcirco
605

Schram Inftit. Theol. Tom. III. H

114 Capyut XIV.

sos velut a laicis haptizatos juſſerunt ad Eceleſiam
venientes vero Baptismo expurgari. Et S. Hiero-
nymus dial. adv. Lucif. probat, Arianum Sacer-
dotem cum ſuis honoribus eſſe recipiendum ex
eo, quod a laicis baptizati rebaptizentur, non
vero baptizati ab Ariano Sacerdote: & ibid. ait:
novam rem aſſeris, ut Chriſtianus quisquam faſtus
