eſpens Schol. 2. Quæritur, qualem effeétum habeat ſatis- An ſatis-
tis factio Sacramentalis ex opere operato. Sotus in factio Sa-
nete 4. d. 19. putat, ſatisfactionem non cauſare remiſ- cram. ex
ſionem ponzæ temporalis ex opere operato: quia opere ope-
eſt tantum pars integralis Sacramenti pœnitentiæ. pato por
Lugo diſp. 25. Seét. 2. putat, ſatisfactionem ex nam re-
pitentn opere operato non conferre jus ad ſpecialia auxi- mittat.
nplent lia pro præcavendis peccatis. Salmanticenſes au-
r erl tem volunt, eam non cauſare augmentum gratiæ
habitualis ex opere operato. Reſpondetur: Satis-
t, factio Sacramentalis ex opere operato cauſat re-
5 Doſt: miſſionem ponzæ temporalis, & auxilia quædam
ale e⸗ ad præcavenda peccata futura; quia Sacramenta
Juln N. L. ex opere operato efficiunt id, quod figni-
fne ficant: ſed ſatisfactio Sacramentalis ſignificat re-
miſſionem pornz temporalis, & majorem præca-
et⸗ 1 vendi peccata facilitatem ex auxiliis gratiæ: Er-
gene, go eam efficit. Deinde ſatisſactio Sacramentalis
lie cauſat ex opere operato augmentum gratiæ habi-
tualis, quia nequit eſſe pars Sacramenti poœeniten-
tiæ, niſi aliquo modo participet naturam totins
n elle Sacramenti: ſed natura Sacramenti eſt, ut cauſet
1 n vel primam gratiam, vel augmentum illius: Erge
enl, cum ſatisfactio Sacramentalis ſupponat primam
nir/ gratiam per confeſſionem & abſolutionem jam

produétam, ſaltem augmentum ejus ex Opere
operato cauſat. Dicis I. Verbis abſolutionis pro-
latis Sacramentum Poœnitentiæ cauſat gratiam ſbi
propriam: Ergo, quando impletur poœnitentia,

nulla gratia cauſatur. Reſp. Gratiæ augmentum
n

tur caſus.

460 Caput XVII.
in impletione pœnitentiæ cauſatum eſt comple-
mentum illius in abſolutione productæ. II. Sic
Pœnitentia eſſet Sacramentum vivorum, & de-
beret ſatisfactio impleri in ſtatu gratiæ, ne ejus
augmento obex ponatur. Keſp. KRatio Sacramenti
vivorum deſumitur a gratia principali, non vero
ab ejus complemento, & hinc non peccatur mor-
taliter, ſi illi obex ponatur.

Reſolvun- Qoroll. Prac. Omittere pœnitentiam pro mortali in-

junéctam, eſt mortale: omittere vero pro venia-
libus, vel mortalibus jam confeſſis injunctam ſe-
cluſo contemptu & ſcandalo, eſt tantum veniale,
quia videtur excuſare levitas materiæ zdo. Qui
oblitus eſt pœnitentiam injunétam, debet, ſi poſ-
ſit, Confeſſarium interrogare, ſi non poſſit, ab-
ſolute loquendo, ad nihil tenetur, quia propria
authoritate aliam ſubſtituere non poteſt: nec te-
netur ideo confiteri priora peccata, a quibus di-
reéte eſt abſolutus, & hæc obligatio nullibi im-
ponitur, ſed fatis eſt, negligentiam confiteri:
Conſultum tamen eſt, ut priora peccata denuo
confiteatur, & pœnitentiam ſibi injungi petat.
3tio. Poœnitens tenetur per ſeipſum exequi pœni-
tentiam injunétam, juxta prop. 15. ab Alexandro
VII. damnatam. Ato. Si Confeſſarius nullum tem-
pus determinet, tenetur eam pœnitens, quampri-
mum commode poteſt, implere, & graviter pec-
cat, ſi nimis diu v. g. per annum, quis partem
integralem Sacramenti ab aliis nimium ſejungit,
ad aliquot vero ſeptimanas differre, eſt ſolum
veniale, niſi ſit medicinalis, neque necefſario im-
plenda eſt ante communionem, nec peccaret mor-
taliter, qui poſt octiduum iterum confiteretur,
quin priorem pœnitentiam perſolviſſet. Si Con-
feſſarius injunxit pœnitentiam determinato tem-
pore perſolvendam, eſt mortale, eam fine cauſa
notabiliter v. g. ad plures ſentimanas differre, ſe-
cus, ſi ad aliquot dies differatur, & ſi ſtatuto
tempore omiſſa ſit, debet poſtea adhuc impleri.
5t0. Poœnitentia Sacramentalis probabilius nher
. ebet

De Peænitentia. 461

debet exæ aliqua intenitone ſatisfariendi, ut hoc

Kom modo ſit pars Sacramenti, quod fit, perſolvendo,
2 Il quia Confefſarius eam injunxit. 6to. Qui peœni-
un, Et tentiam implet in ſtatu peccati mortalis, ſatisfacit
ſe, Nin quidem obligationi, quia ponit opus præceptum;
enmt fructum tamen ejus non conſequitur, & ſaltem
hinc venialiter peccat: peccatum tamen veniale com-
CafN miſſum in impletione poœenitentiæ non impedit
fructum ſatisfactionis ex opere operato. Ztimo. Si
motl pœenitentia nimis gravis imponatur, poteſt pœni-
ſü tens pro mitigatione inſtare, vel ſi indiſcretus
vjunctnt Confefſſarius eum non audiat, ſine abſolutione di-
uin Fen ſcedere, & alteri confiteri: ab ipſo autem pœni-
1n tente velut in aliam etiam meliorem mutari ne-
ebet i, quit. 8vo. Alius Confeflarius pœnitentiam mu-
polA tare nequit, niſi pœnitens priorem confeſſionem
drigi repetat, quia cauſa incognita nequit judicare.
teſt, Nes Ab eodem autem Confeſſario, ſi ſtatus pœnitentis
4 Cl, adhuc recordetur, & is ad ſuum tribunal recur-
libi p⸗ rat, ſine repetitione prioris confeſſionis totius,
h COlſtt ſed uno ſolum peccato explicato in confeſſione
ccati ean mutari poteſt: ſi vero non recordetur: repetenda
ngi eſi prior Confeſſio. no. Ab impletione pœniten-
elli tiæ quis excuſatur, ſi ſit injuſta, impoſſibilis, vel
Alext a Superiore prohibeatur, ubi commutatio illius in
lunts Aaliam modo dicto fieri poteſt.
, Cens
nulet; L G. 1079.
je Neceſſe tamen non eſt ad integritatem Satisfa-
Hubſtantialem Sacramenti Poœnitentiae, ut ſa- ſtio ante
“ tisfactio impleatur ante abſolutionem, ſed atig/
ſeee Perinde eſt, ſive antecedat, ſive ſequatur. Porio ins-
Ilr atio eſt Imo, quia Eccleſia ſemper ratam pieri non

ium⸗ habuit abſolutionem ante impletam ſatisfa- debet.
4 ctionem. Sic Eccleſia Græca a mille & du-
centis annis ſtatim poſt confeſſionem & in-

junctam poenitentiam abſolvere poœenitentes
con-

452 Cavut XVII.

conſuevit. Latina idem ſaltem a ſex ſæcu⸗
lis & hodiedum obſervat. Et ideo S. facul-
tas Pariſienſis in ſua Cenſura circa librum
Theophili Brachet opinionem contrariam,
ut temerariam, erroneam & hæreticam an.
1644. damnavit. 2do. Juxta veterem etiam
Eccleſiæ diſciplinam abfſolutio etiam ante
expletam ſatisfactionem rata fuit. Sic poe-
nitens in vitæ periculo ante expletum ſatis-
factionis tempus abſolvebatur, uti patet ex
can. 13. Concilii Nicæni I. Item cum peri-
culum erat, ne ob dilatam abſolutionem
poenitentes deflecterent ad hæreticos, ex 8S.
Cypriano ep. 52. Item quando inſtabat gra=
vis perſecutio. Ex eod. ep. 54. Item cum

ſpes affulgebat, fore, ut hac indulgentia plu-

res ad Eccleſiam reverterentur, ſchisma ex-
tingueretur, vel aliud magnum bonum pro-
veniebat. Ex eod. ep. 460. Item cum Marty-
res datis libellis poſtularent, ut lapſis poœni-
tentia relaxeretur. Ep. 16. Ac denique cum
pœnitens magnum & intenſum dolorem de
peccatis demonſtraret: S. Gregorius ep. Ca-
non. can. s. 3tio. Patet ex Propoſitionibus
a ſummis Pontificibus damnatis. Sic Sixtus
IV. an. 1478. damnavit hanc propofitionem
Petri de Osma: Pænitentes non funt abſolvendi,
niſi perabta priur Pcœnitentia eir injunéta. Et
Alexander VIII. an. 1690. damnavit propofi-
tiones 16. 17. 18. morem abſolvendi ante
Petadlam poœenitentiam improbantes. 4ℳ0.
atio eſt: quia ſatisfactio eſt pars duntaxat
integralis Sacramenti Pœnitentiæ, (H. 1056.
Schol. 3.) ſine qua ſtat eſſentia compofſiti,
ac

„

Lin
ponn
No
ſre⸗
1
le te
fells
exerd
ilitn

uI

MOn
i.
tiom
ug
lto,

i

Wrte
kentin
I

ion

Priam
knpe

Mn

Mir
AI
UII
nor⸗
Eſten
lteo
e⸗
1dre
Wn
o
ti

Co

il
ab
ſt

De Pænitentia. 4⁵3

DM ac in ipſa contritione, & confeſſione nonnihil
4 poenale occurrit, quod in compenſationem
un pro debito poenæ temporalis Deo offerri
d poteſt.
ne Schol. I. Petrus de Osma. Spalafenſis Apoſtata l. 5. Solvuntur
e de repub. Chriſt. c. 7. Lheophilus Brachet in 1. objeftio-
etin 1 verus Pacificus & Quesnellius prop. 87. decent; nes.
. A executionem pœnitentiæ injunéte neceffario ex
letan dd inſtitutione Chriſti, & inviolabili Sacramenti na-
gti tura ita Prærequiri ante abſolutionem, ut hæc
Cl non ſit valida, niſi ſatisfactio prius completa fue-
tgr rit. I. Quia S. S. P. P. vocant ſatisfactionem pre-
Plelln tium, quo peccata redimuntur, & debitum ex-
lcns, pungitur: ſed redemptio non datur niſi pretio ſo-
nltang luto, nec debitum relaxatur, niſi ſolutione præ-
lten Ktita. Et ideo S. Cyrianus ex. 10. dicit, eſſe
gentif contra legem Evangelii, lapſis ante actam pœni-
“S tentiam pacem offerre. Reſp. Satisfactio eſt pre-
chinn⸗ tium pro redimenda poena temporali, quæ etiam
donun non remittitur, nifi pretio hoc ſoluto. Et 8. Cy-
cuin att prianus cum aliis P. P. loquitur de difciplina fui
Ms lH temporis, ubi ſæpe ſatisfactio abſolutioni præmit-
gigter tebatur, & vult ſolum, ex inſtituto Chriſti ſatis-
4 factionem efſfſe peragendam, non vero neceſſario
töntn⸗ ad valorem Sacramenti abſolutioni præmittendam.
ieA II. lidem P. P. docent, poenitentem in periculo
ehävhn mortis abſolutum, eo ſuperato, ad priorem pos-
ge nitentiæ ſtatum redire debere. Keſp. Hoc non
oli ideo fiebat, quaſi abſolutio eſſet invalida, ſed pro
ae diſciplina illorum temporum ad exemplum & ter-
AH rorem aliorum. III. Dicunt, Poœnitentiam mori-
1 en bundi dubiam efſe, & incertam, quare? niſi quia

ſatisfactio non præceſſit. Keſp. Dubia eſt, quia
dubia videtur interna eorum contritio & diſpoſi-
tio.
Schol. 2. Ex dictis (Schol. præc.) colligitur, quod An voſt
illo tempore, quo in ufu fuit poœenitentia publica, publicam
abſolutio Sacramentalis ordinarie poſt expletam pœniten-
ſatisfactionem data fuerit. Sic Zephifinus P. A tiam per⸗-
. er-⸗

464 Caput XVII.
Tertull. I. de pudic. c. I. ait: Ego & Machiæ &

do abſolu- Jornicationis delita pvœnitentia funktis dimitto.

Idem teſtatur Gelaſius in Concilio Romano, &
Conc. Toletanum II. can. 12. S. Cyprianus ep.
59. de illis conqueritur, qui ante expletam pœni-
tentiam nimis faciliter pacem, id eſt, abſolutionem,
jus dantem ad S. S. Euchariſtiam, concedebant.
Patet etiam ex S. Paciano ep. ad Sempronian. S.
Eligio hom. g. & conſtat ex controverſia inter
Montaniſtas, Novatianos, & Catholicos exorta,
quippe Catholici contra eos docebant, exacta
poœnitentia poſſe Eccleſiam pœnitentibus peccato-
rum veniam concedere, quod certe non de re-
conciliatione, ſed Sacramentali abſolutione intel-
ligitur, de qua controvertebatur. vid. D. Tour-
nely. Verum licet hoc ordinarie factum fuerit,
in nonnullis tamen caſibus in & relatis non fiebat,
nec in criminibus publicæ poenitentiæ non fub-
jectis abſolutio differebatur, certo indicio, quod
ad valorem non requiratur, ut impletio pœniten-
tiæ abſolutionem precedat. Non obſtat I. quod
hæc abſolutio ſupponat peccata dimiſſa, adeoque
abſolutionem Sacramentalem, quia ſatisfactio pro
pœna temporali nonniſi dimiſis culpa fit: Ergo
illa abſolutio fuit mera reconciliatio cæremonia-
lis Keſp. Subinde per Charitatem perfectam
peccata dimiſſa jam fuerant, non vero ſemper:
Deinde illa ſatisfactio diſpoſitive remittebat pœ-
nam temporalem, non vero formaliter, & effe-
ctive; nam ſatisfactio Sacramentalis, quæ fit etiam
in ſtatu peccati mortalis, ſi fiat animo pœniten-
tiæ, conſequitur effectum ſuum ex opere operato
tanquam pars Sacramenti, quando Sacramentum
per abſolutionem totaliter ponitur. II. Abſolutio
Ulla ſupponebat ſuſceptionem S. S. Euchariſtiæ; nam
in Conc. Carthaginenſi IV. c. 76. ſtatuitur, ut
a ſentes in periculo mortis reconcilientur, &
§. S. Euchariſtiam percipiant, & poſt periculum
ſuperatum, pænitentiam continuent, qua perfe-
cta modo per manus impoſitionem reconcilientur.

Reſpv.

lp.
mudi
holn

non er

(uien
i

en el

porali
dum e
Peenet
ende
di
tllenn
unt bo

(Chnved

I1.

hen

en
NOn
Pemt
oledr
iutnin
dehie
t ge
Dtus
Is
Pen
148
enhe
Doeni
i
NEm

r

De Penitentia. 465

Gn Reſp. Hic fuit caſus extraordinarius, qui com-
cit in muni conſuetudini non præjudicabat. III. Hæc
Monm, abſolutio olim a Diaconis etiam dabatur: Erge
Chiins: non erat Sacramentalis. „eſv. Abſolutio illa Sa-
eunz cramenfalis cum Cæremoniali ſæpe conjungeba-
APlchir tur, Sacramentalem ſoli Presbyteri, cæremonia-

COnccte.

lem etiam Diaconi conferre poterant.

§. 1080. ðð

Quia etiam per Indulgentias poena tem- Indualgene
ee* oralis remitti poteſt, ideo de illis hic agen- tiæ qurd.
e, dum eſt. Eſt autem Indulgentia remiffkio
DNH Peehee temporalis, que poſt dimiflam culpam
umn iuenda ſupereſt extra Sacramentum facta ab
em eo, qui poteſtatem habet diſpenſandi Spiri-
tem tualem theſaurum Eccleſig-.. Hic theſaurus
ndi funt bona Spiritualia diſpenſationi Kccleſizæe
de. Cconcredita. =

odat!
n AH Schof. 1. Indulgentize r. aliæ funt Hlenuriæ ſeu tota- Indulgen⸗=
ſthcor lis ponz relaxatio poſt abſolutionem Sacramen-zia quoti⸗
nir talem refiduæ. Veteres olim ante bella Sacra plex, G65
Cren contra Turcas Jerofolymitanos, & Albigenſes cjus ori=
n eit plenarias hujusmodi indulgentias concedere non go.
ero len ſolebant, ſed modo Szæcule uImo huic vel illi
niterte intuitu alicujus operis laberioſi ob evidentem Ec-
ter, Cleſiæ utilitatem ſascepti, quale fuit, arma con-
Ge t tra gentiles ferre, aut pro expeditione Sacra fum-
roſei⸗ ptus miniſtrare, indulgentia plenaria conceffa fuit,
melen qualis erat illa in Coneilio Claromontano an. 1096.
Cruan ab Urbano II. conceſſa. Hæc indulgentia juxta
1G Van Eſpen occaſio fuit abrogandi pœnas Canoni-
uittn Cas & Canones Peenitentiales, cum multi potius
teie expeditionem Sacram, vel ſumptus pro ea, quam

poœnitentiam Canonicam fubire mallent. Aliæ ſunt
Fartiales, que de ſe ſunt tantum remiſſivee partis
Poenarum temporalium reſiduarum peccatis remiſſis.
EHæ

ℳ**
1

Schram Inſtit. Theol. Tom. III. G g

46 Caput XVII.

Hæ ſubdividuntur in indulgentias annorum, die-
rum, carenam, & Quadragenam: Unde ſi con-
cedantur Indulgentiæ unius anni, 40. dierum,
vel carena, ſenſus eſt, dari indulgentiam remiſſi-
vam tantæ poenæ peccatis debitæ, quanta delere-
tur per poznitentiam unius anni, juxta Canones
olim injunétam: aut per 40. dierum jejunium in
pane & aqua per canones poœnitentiales injungi
ſolitum, quod fignificat carenam: per Quadra-
genam vero intelligitur remiſſio poœsnitentiæ per
jejunium Quadragelmale ſubeundæ. Forma hu-
hus indulgentiæ juxta Morinum ſolum ſe exten-
debat ad eleemoſynas pro ædificatione, & re-
paratione piorum locorum, quæ ſubinde ad res
ſæculares v. g. ædificationem pontium &c. de-
nique ad alia pia opera v. g. vifitationem Ec-
cleſiæ, cum obligatione ibi orandi ad intentio-
nem concedentis Indulgentias extenſa fuit. Hic
mos juxta Morinum I. 10. c. 20. Sæculo 12 mo
invaluit, quod enim nonnulli putent, S. Geego-
rium M. inſtituifſe Romæ hujusmodi relaxationes,
quæ dantur viſtantibus Eccleſias ſtationum, per
40. annos, nullo firmo argumento probari poteſt;
& hic error ex eo fluxifſe videtur, quod cum
Sæculo I3tio Pontifices indulgentias concederent
viſitantibus Eccleſias ſtationarias, & S. Gregorius
M. ſtationes inſtituiſſe dicatur apud Joannem Dia-
conum, deinde creditum ſit, eum etiam Indul-
gentias illas conceſſiſle. Similiter etiam Indulgen-
tiæ a Leone III. Sæculo ono in Canonizatione S.
Suitberti conceſſæ non videntur eſſe genuinæ, cum
epiſtola Leonis vitæ S Ludgeri annexa eruditis
paſſim videatur eſſe conficta, eoquod modum Ca-
nonizationis eo tempore necdum ufitatum referat.
Item lapis marmoreus Romæ in Ecoleſia Sancto-
rum Martini, & Silveſtri, ubi a Sergio b. viſi-
tantibus eam trium annorum Indulgentiæ, &
tres quadragenæ conceduntur, cum nec annum
inſcriptionis habeat, & ab Anaſtaſio non me-
morentur hæ indulgentiæ, Papebrohio in Pyl.
Pyl⸗

toori n
Fertie
Cefam
lutfeken
lilem
fun f.
Ten n
8
deck
dus,
cont
Uleri
llo eo
lure⸗
liton

Ntel2.
Oten
Pefſone
al

mlioe

.
lu
ſote 9
deror
Dnes

Ve

Hcorn
Una
M
ne
Een
NC

15]

lenle
les,
kuen
mern
en

De Penitentia. 46,
Nima pyl. ad acta S. S. menſis Maji difl. 17. recen⸗

Undhn tiori manu auctus effe videtur. Denique Indul-
pin gentiæ plenariz a S. Silveſtro viſitantibus Ec-
elian i cleſiam Lateranenſem conceſſæ plane ſine omni
Junad e fſufficienti fundamento afferuntur. Manet ergo;
inan ſaltem ante Sæculum rTmum has indulgentia-
n niin rum formulas uſitatas non fuiſſe. Ex quo ta-
Nidsin men non ſequitur, Indulgentiarum uſum dunta-
er lu Xat Sæculo IImo in Eccleſia innotuiſſe, vel
eine poteſtatem concedendi illas a ſummis Pontifici-
k. un bus, vel Epiſcopis illo Sæculo uſurpatam eſſe;
Junkn contrarium enim per ſingula Sæcula anterioria
fone, ii inferius probabimus; verum qua forma, & mo-
ſubitenn do conceſſæ fuerint, aut quando primum hæc;
tinm Et aliave forma uſitari cœperit, ad diſciplinam, &
fatona! hiſtoriam, non vero ad fidem ſpectare dicimus.
nIhg446 .
Nl it Ichol. 2. Rurfus Indulgentia alia eſt perſonalis, quæ
Secllen conceditur determinatæ perſonæ, vel certo generi
Kt, perſonarum, v. g. Confratribus alicujus ſodalita-
reuuit tis: alia eſt localis, quæ conceditur omnibus cer-
Stummg tum locum viſitantibus: Alia eſt realis, quæ alli=
nkniſe gatür rei mobili, v. g. Roſario, Numismati &c.
, glol⸗ ita ut indulgentia gaudeant perſonzæ rem illam de-
oonees Vote geſtantes. Numismata Indulgentiis primus
18Ce decoravit S. Pius V. ocrafione Philippi Croyi
yatner Ducis Areſchoti, & Nobilitatis Bruxellenſis, quæ
eim novæ ſectæ Cheuſiorum ad diſtinctionem Catho-

D licorum nummum portanti cum inſcriptione ex
nu una parte: Eideles Kegi, & imagine Philippi II.

gint. Hiſpaniæ Regis: ex altera vero parte, cum ima-
n Line manticæ inter duas manus interceptæ, &
Aonn lemmate: usque ad Manticam, ſe oppoſuerunt, ita
tmt ut Croyus cum fuis imaginem Beatiſfimæ Virgi-
ela nis Jeſum geſtantis ſpiræ Galeri aptaret; Bruxel-
lenſes vero nummos Cœlitum imaginibus infig-
1 nes, ceu ſigna Catholicæ Religionis, e collo ge-

un ſtarent; ob quod a S. Pio V. Indulgentias Obti⸗

AnE nuerunt: vid. Theodorum a Spir. S. de Indulg.
n Item quoad durationem Indulgentia alia eſt per-
ſon 6 üg 2 petua
.
R

JDubi⸗

Uaum.

468 Cuvut XVTII.

petua ſine præfixione termini, quæ non eget re-
novatione: alia eſt temporalis, quæ ad certum
tempus conceditur, quo elapſo renovari debet:
alia eſt Guotidiana, quam in certo loco quilibet

quotidie lucrari poteſt.

Schol. 3. Famoſa admodum Indulgentiæ ſpecies eſt

Jubilæum, quod Bonifacius VIII. a. 1300. pri-
mus inſtituit, in Extrav. Antiquorum: de pon.

& remiſſ. ubi quolibet anno centeſimo ſecuturo

Bafilicam Principis Apoſtolorum Romæ viſitanti-
bus vere pœnitentibus, & confeſſis pleniſſimam
omnium peccatorum veniam conceſſit, pro qua
lucranda ſtatuit, ut Romani 30. diebus, peregrini
vero I5. diebus continuis, vel interpolatis præ-
diéctam Baſilicam viſitarent ſemel ſaltem in die.
Necdum a prima hac inſtitutione 50. anni elapfſi
fuerant, Clemens VI. ad inſtantiam Romanorum
Jubilæum hoc ad annum quinquageſimum redu-

xXxit, adeo, ut anno 1350. ſecundum celebratum

fuerit, ut nimirum plures hujus indulgentiæ fie-
rent participes, unde eam etiam illis conceſſit,
qui in via, vel urbe, prædicto dierum numero
nondum expleto, decefliflent. Rurſus anno quin-

quageſimo ab hoc Jubilæo ſecundo celebrato

nondum expleto Urbanus VI. tempus Jubilæi ad
annum digeſimum tertium contraxit, quod ſub
Bonifacio IX, ejus ſucceſſore celebratum fuit.
Graflabatur eo tempore ſchisma ſedente Romæ
Bonifacio XI, Avenionne vero Benedicto XIII.
quo in Concilio Conſtantienſi extinéto, etiam
Romana Eccleſia illam Urbani VI. novitatem re-
jecit, rediitque ad decretum Clementis VI, & ita
fuit usque ad Paulum II, qui indulgentias Jubi-
læi quovis anno vigeſimo quinto efſe voluit;
quod confirmavit Sixtus IV. a. 1473. Porro Boni-
facius IX. primus anno Jubilæi Romæ abſoluto
easdem indulgentias per modum Jubilæi ad alias
civitates extendit: Paulus II. vero a. 1464. gene-

ralem extenſionem ad omnes Eccleſias fecit in
anno

uno
Ppbiler
Comn I
leſſit

cMre

pecelite

Eere co

lllgent
ſellati⸗
ümis
comm

1 10,
eooe

le (
MNrN
1r

kfell

Uinden

85
Men 1

i Gi
ſech

Nitls
liug
Chrono
trum
doro:
ſtorir
onn
atin

De Penitentia. 469

don ege . :
grur anno Jubileum Romanum ſubſequente. Primus
ztnortiig Jubilæzum in initio ſuæ elevationis ad imploran:-
. boſ dum Dvinum auzxilium pro felici regimine con-

ceſſit Sixtus V, quem alii fummi Pontifices hu-
cusque ſecuti ſunt, qui etiam ob alias publicas
. neceſſitates Jubilæa extraordinaria ſubinde conce-
etie ein dere conſueverunt. Differt Jubilæum ab aliis in-

Ie dulgentiis plenariis ob ſpecialia privilegia, con-
e feſſariis conceſſa, abſolvendi confeſſos a gravis-
telnon ſimis peccatis, cenſuris, pœnis, & plura vota
Rome f commutandi. Indulgentiæ Cruciata inceperunt
ſis eh a. 1095. conceduntur illis, qui contribuunt, vel
eer cooperantur ad bellum ſacrum contra infideles.
iebus

tepce. Schol. 4. Celebris etiam eſt indulgentia, Portiuncula Indulgen-
ü nuncupata: cujus hiſtoriam ita refert Theodorus tia Por-
Spir. S. de Indulg. Cum S. Franciſcus Seraphi- tiuncuig.
NI Ccus proximi ſalutis amore totus flagrans, quadam
geinmn nocte Aſſiſſii in Ecclefia S. Mariæ Angelorum de

un een Portiuncula orans a Chriſto cum Beatiſſima Vir-
ülgeee gine fibi apparente poſtularet, ut, quotquot rite
confeſſi in S. illam ædem introirent, plenam om-
Gieron nium peccatorum veniam obtinerent; non renuit
Sn Chriſtus; eum tamen pro gratiæ impetratione ad
und Papam Honorium III. Peruſii commorantem vo-
pnsue luit dirigere, cui etiam Honorius re mature di-
te E ſcufſa annuit, & poſtea rogatu S. Francifci Divi-
Aehnm nitus admoniti diem 1. Auguſti an. 1223. pro his
e Indulgentiis aſſignaavit. Teſtes hujus facti ſyn-
elin), chronos habemus Maſleum de Marignano; & Pe-
Gtnt„ trum Salphanum, & vetera Martyrologia a Theo-
nwituit doro a Spir. S. contra Chemnitium veritatem hi-
Ih ſtoriæ negantem allata. Has Indulgentias a. 1480.
Ll ad omnes Eccleſias S. Franciſci extenſas eſſe refert

Wadingus in Annal. Min. & Urbanus VIII. a.

1643. eas etiam ad Eccleſias tertii Ordinis S. Fran-
ciſci ampliavit.

Eg 3 F. 1081.

Patur

Caput XVII.

G. 1081.
Cum Indulgentiæ ex Spirituali Eccleſiæ

theſaurus theſauro diſpenſentur, ideo de fide eſt, exi⸗
Eeccleſig, ſtere talem theſaurum Eccleſiæ, qui ex

Chrifti, Sanctorumque meritis coalefcit.
Et quidem de meritis Chriſti probatur Imo
ex S. Scriptura, ubi dicitur Chriſtus ſatisfe-
ciſſe pro peccatis noſtris quoad culpam, &
poenam ſuperabundanter, uti demonſtratum
eſt: (t. 1. J. 326.) ſed in hac ſatisfactione &
meritis Chriſti fundatur primario theſaurus
Eceleſiæ: Cum enim, ait Clemens VI. in Ex-
trav. Unigenitur. de poenit. & remiſſ., in ara
Crucis innocentr immolatur non guttam Sangui-
nis modicam, quæ tamen propter unionem ad Ver-
bum pro redemptione totius generie humani ſußſe-
ciſſet, ſed copioſe velut quoddam proſtuvium no-
ſcitur efadiſſe.. . Quantum ergo exinde. ut nec

ſupervacua, inanis, & ſuperflua tanta efußtonit

miſeratio reddetur, theſaurum militänti Eccleſic-
acquiſivit? Ergo datur theſaurus Eccleſiæ ex
meritis Chriſti primario conſtans. 24do. Ad
hunc theiaurum ſpectant etiam merita San-
Gorum, qui plus paſſi ſunt quam meruerant,
& ſecundum juſtitiam Divinam debebant, li=
cet tantum ſecundario, & per accidens, non
Vero eſſentialiter, cum non ſint abſolute ne-
ceſſaria ad theſaurum Eccleſiæ conſtituen-
dum. pro quo ſola paſſio Chriſti ſuperabun-
dans ſufficit. Quippe credimus communio-
nem Sanctorum: ſcimus Deum precibus mo-
veri ad condonandas poœenas debitas peccatis,
uti pepercit Loth propter fidem Abrahee
Iſfrae=

luelto
tn lt
Cal ek
etun n
otl

uni en

³ iumt

Uefit
i oon
nut ſor
Ut Niche
PMurer
inn,
Nunftonne

Nn, 1.
Doxnn
n.
1 (i
nenlon
Pnmn
nn
nd
Np.

Autt

gorin
ens
tutn
Chri
Ier
cot
Perl
r.
DN
Mofn
er
(rid
ti

De Penitentia. 471

Iſraelitis propter Moyſen: Ergo cum Sanéti in
vita ſint membra ejusdem corporis myſtici,
ld quod eſt Eccleſia, per bona ſua opera aliis
ete etiam membris prodefſe poſſunt. Adeoque
pergit Clemens VI. I. c. Ad cujus quidem the-

Jauri cumulum Beatiſſimæ Dei Genitrici, &
charm omnium eleſtorum a primo juſto uſque ad ultimum
iude wmerita adminiculum praſtare noſcuntur: de cu-
Halmn jus conſumptione, ſeu minutiont non ſt aliquate-
enen Nus Jormidandum, tam propter infinita Chriſti,
tsarr dittum eſt, merita, quam pro eo. quod quanto
fo tten plures ex ejus applicatione trahuntur ad juſti-
Ni Hiam, tanto magit accreſcit ipſorum cumulus
nll,n meritorum.
ne Schol. 1. Lutherus in litt. ad Albertum Archiepif. Solvuntur
Oen Moguntinum, & in 50. concluſ. Wittenbergæ a. objectio-
umanif 1517. editis negat hunc theſaurum Eceleſiæ. nes.
ſofuin I. Quia licet ſatisfaétio Chriſti infinita fuerit, ta-
1 men non plus poœnarum ſuſtinnit, quam menſura
eitte poznarum omnium hominum popoſcit: imo con-
n dignam ſuorum meritorum gloriam per gloriam
IGé AAH Corporis ſui, & Nominis exaltationem accepit.
Leelele Reſp. Chriſtus plus poznarum ſuſtinuit, quia unica

gutta Sanguinis pro ſatisfactione ſatis fuiſſet: &
gloria corporis &c. virtutem meritoriam operum
ejus Theandricorum non ædæquavit, cum meri-
tum ejus infiniti valoris fuerit. Deinde merita
Chriſti prout ſatisfactoria nullum effeétum obti-
nuerunt, Eidem Chriſto, qui peccatum non fecit,
communicandum, adeoque in Divina acceptione
perſeverant, ut ad noſtram utilitatem diſpenſen-
tur. II. Sancti bonis ſuis operibus alios juvare
non intenderunt, ſed omnia ad gloriam Dei,
propriam ſalutem direxerunt: Ergo non funt
eorum merita in theſauro Eccleſiæ, nam merita
Chriſti infinita jam fufficiunt. Reſp. Sufficit in-
tentio implicita, quam habuerunt Sanécti, dum
Gg 4 omnem

472 Cuaput EIII.

omnem fructum bonerum operum lucrari volue-
runt, & pro utilitate totius Eecleſiæ pati volue-
runt. Item infinitas meritorum Chriſti non qui-
dem admittit additionem intenſivam, bene vero
extenſivam, quatenus augetur numerus operum;
unde utraque merita Chriſti, & Sanétorum non
ſunt quid intenſive majus, quam ſola merita Chri-
ſti ab illis ſejunécta.

An mexi- Srhol. 2. Quæritur, an merita Sanctorum ſpectent

a S. . e=

Jatisfalto-
ria ad
heſaurunms
Eccleſia
Peltent

ad theſaurum Eccleſiæ, non ſolum prout funt
impetratoria, ſed etiam quatenus fſunt ſatisfacto-
ria. Reſpondetur affirmative I. quia Leo X. in

ep. ad Cajet. ait, Papam indulgentias concedere

ex fuperabundantia meritorum Chriſti, & Sancto-
rum; item eum theſaurum difpenſare: particula
vero Ex, & diſpenſare denotant ſolutionem ero-
gare, non vero pure impetrare. 2. S. Pius V.
ſequentem propoſitionem Baji damna vit: Per paſ-
Kones Sankorum in Indulgentiis communicatas non
broptie vedimuntun noſtra deliſta, ſed per commu-
nicatieonem charitatis nobis gorum paſſiones imper-
iuntur, ut digni ſimus, qui pretio Sanguinis Uüriſti
a veæna peccato debita liberemur, Ergo faltem
juxta mentem Eccleſiæ merita Sanctorum etiam
ut fatis factoria ad theſaurum Eecleſiæ ſpectant,
quia per ea noſtra peceata proprie redimuntur,
licet in hac propoſitione ſententia dieens, ea tan-
tum ut impetratoria ad theſaurum Kccleſiæ ſpecta-
re, expreſle non ſit prohibita. 3. Compertum eſp,
nonnullos Sanctos pluribus operibus afflictivis
vacaſſe, quam ad delendam pœrnam temporalem
eorum fuerunt neceflaria, utpote quam vel plane
nullam habuerunt, uti Beatiſſima Virgo, vel non
in eo gradu meruerunt, uti plures Martyres, &
Confeſſores: Ergo cum he ſatisfactiones in Di-
vina acceptatiene adhuc permaneant, in Ececleſiæ
thefauro aflervantur. Nec dicas I. Clemens in
eit. Conſtit. Unigenitus, ſolum merita S. S. me-
morat, & quidem omnium Sanctorum, quorum
tamen plures opera ſatisfactoria ſuperſlua ſer ha-
Ue⸗

Mernt
ſgnnt
ohen
onont
ſherli
lenpte
M
Eniſ
nun e
ſerund
Dean
Aorn
Perunt
tlen,
Neruant

Cn
ſos
fis .
th.
ann
den mn
lunm
leleret
enin
lnn e

De Pænitentia. 473

Munn ſt buerunt. Reſp. Nomine meriti ſatisfactiones de-
Dtüm ſignantur, quia ſatisfactiones noſtræ nonniſi per
Uritimg opera meritoria exercentur. Omnes vero Sancti
n, dere ſumantur in ſenſu accomodo pro iis, qui opera
herls ihen ſuperflua hsbuerunt. II. Sic Sanctis titulus Re-
endhnn: demptoris, ſoli Chriſto proprius, conveniret.
a neld Keſg Satisfactiones Sanétorum non proſfunt ad

remiſſionem peccatorum quoad culpam, & pœ-
Otun nam æternam, ſed ſolum temporalem, & tantum
n l ſecundario ad Eccleſiæ rtheſaurum ſpectant. III.
ſunt ſtits Beati in cœlo receperunt mercedem ſuam: Ergo
i Lenlt aliorum debita ſolvere non pofſunt. Reſp. Rece-
Bs conee perunt mercedem eſſentialem, non vero acciden-
t E. talem, ad quam ſpectat, ut ii, pro quibus ſe affli-
B Xerunt in terris, a poenis liberentur.

Ae: i
lotionene
2, 5N §. 1082.
“ Cum igitur extet theſaurus hic Ecclefiae, Eccleſia

ine (H. 1081.) hinc etiam extat in Eccleſia po- poteſt ton⸗
ſonde teſtas concedendi Indulgentias. Nam Imo eder⸗ 1.
Matth. 16. v. 19. S. Petro Chriſtus dixit: e.
Tibi dabo claver regni cælorum. Ad quid au-“
tem promittuntur Petro claves regni co=-
W lorum? an præciſe, ut claudat, & nemini
reſeret theſaurum cœleſtem? abſit: ſubdit
geie“s enim Chriſtus: Quodcungue ſolveris ſuper ter-
npmne ram, erit ſolutum & in cœlis: Id quod ad cæ-
AEι⅝. teros Apoſtolos extendit, Matth. 18. v. 13.
eee Ex quibus verbis Concilium Africanum cum

ni S. Cypriano poteſtatem poenitentias imponen-
Re di, & relaxandi colligit. 2do. Conſtat ex Tra-
e ditione. Sic Sæculo 1mo Apoſtolus hac po-

teſtate uſus eſt erga inceſtuoſum Corinthium,
cui indulſiſſe ſe ſe dicit in periona Chriſti, ne
abundantiori triſtitia abſorberetur. Sæc. 2do
Tertullianus l. ad Mart. approbat, quod Ec-
g 5 cleſia

474 Caput XVII.

cleſia ad preces Martyrum pœnitentias pec-
catis debitas relaxare ſoleat. Szæculo 3tio
S. Cyprianus ep. 13. ait, ad preces Martyrum
conſueviſſe Eccleſiam indulgere poenitentibus,
& poenitentiam illis injunctam, vel injungen-
dam remittere. Sæc. 4to Concilium Ancyra-
num a. 314. c. 5. & Nicænum a. 325. c. 12.
ſtatuunt, humanius agendum cum poœnitenti-
bus, & de pœnis relaxandum. Idem decer-
nunt S. Baſilius ep. ad Amphil. S. Gregorius
Niſſ. ad Letojum: & Conc. Trullanum can.
12. ſuperflue peterentur exempla Indulgentia-
rum pro recuperanda terra S. conceſſarum:
& ideo merito ſtatuit Tridentinum in decret.
de Indulg. Poteſtatem conferendi indulgentias
a Chriſto Eccleſiæ conceſſam eſſe.

Reſolvun- Schol. Tertullianus Montaniſta factus l. de pud.

tur caſus.

C. 22. reprobat, quod Eccleſia ad preces Martyrum
pœnitentibus pœnitentias relaxaret, cum tamen
hanc poteſtatem adhuc Catholicus in I. ad Mart.
aperte agnoverit. Waldenſes Sæculo ramo teſte
Reynero I. contr. Wald. c. 6. Wicleffus, Joan-
nes Hus, & Hieronymus de Praga Sæculo

14to, & Petrus Oxomenſis Sæculo 15t0o In-

dulgentias rejecerunt. Lutherus indigne ferens,
qnod Leo X. provinciam promulgansi Indulgen-
tias non demandaſſet familiæ Auguſtinianorum,
ſed Dominicanorum, invidiæ facibus ardens pri-
mo contra varios Indulgentiarum abuſus inſurre-
xit, & tandem ipſam dogma ſubvertere aggrefſus
eſt, quem deinde Calvinus ſecutus fuit. I. Quis
Eccleſia non poteſt ligare in foro Dei ad poœnas:

Ergo nec ab illis ſolvere. Reſp. Eccleſia pote‚ſt

ligare ad pœnas in foro Dei non quidem poiitive,
ſed privative eas retinendo, vel indulgentias non
concedendo, vel conceſias revocandò. II Ec-

cleſia non poteſt ſolvere a pœna æterna extra Sa-
D cra-

Cram
eſns
Pene
tur,
nitti
Clv
Iet,
kümm
etian

no
lice

enn
N
tofis
Conle
e
Ni

Cri

De Enitentia. 475

enik 1 cramentum: Ergo nec a temporali, cum ſit extra
Peeld ejus jurisdictionem. KX„e. Diſparitas eſt, quod
8DMrmn poœna æterna cum culpa indiviſibiliter conneéta-
ſterſer tur, adeoque ſicuti culpa extra Sacramentum re-

mitti nequit; pona vero temporalis non ita cum

Anim culpa connectitur, ſed etiam in juſtificato perma-

uminn, net, cumque Prælati Eccleſiæ omne impedimen-
329 bll tum ingreſſum cœli retardans auferre poſſint,
Pike etiam debitum pornæ temporalis extra Sacramen-
ldente tum relaxare poſſunt. III. Ufus Indulgentiarum

modernarum Sæculum 1IImum non excedit. Keſp.

Erki licet forma modernarum Indulgentiarum modo
Hunune Sæculo 1I1mo introduécta fuerit, ſubſtantia tamen
ndiulgen earum a Chriſto originem trahit, & diſcrimen il-
nceker lud ſolum eſt in accidentibus. IV. Sic daretur ſa-
nin Een tisfacétio Chriſti, quam Deus homini contrito &—
“ confeſſo applicare nequit ſine conſenſu Pontificis.
nauig Reſp. Deus utique applicare poteſt, ſed non vult,
niſi vel homo ſatisfaciat, vel Papa authoritate
IeN Chriſti ſatisfactionem alienam illi applicet.
es Hatne
Chin kan
.l Al §. 483.
necte Enx hoc ſequitur imo, Quod ſummus Pon- Quis con-
een tifex, & Concilium generale, quatenus cum cedere
“* capite totum Eccleſiæe corpus repræſentat, hoſit Iu-
ſne kes Indulgentias tum generales, tum particulares “ 15
lnlt⸗ concedere poſſit. (§. 1082.) 2do. Archiepi-
Ennue ſcopi vero & Epiſcopi ſolum Indulgentiam
unius anni in die dedicationis Eccleſiæ, vel
ſn, 40. dierum ob aliam cauſam concedere poſ-

16 ſunt: ita declaravit Concilium Lateranenſe

IV, quia alioquin per indiſcretas, & ſuper-
fluas Indulgentias a nonnullis Prælatis forte
conceſſas, claves Eccleſiæ contemnerentur,

, & ſatisfactio pœnitentialis enervaretur. 3tio.
Alii vero Prælati Epiſcopo inferiores nonniſi
e 5 EXxX
I

476 Cavus XVII.

ex ſpeciali conceſſione Papæ Indulgentias
largiri pofſſunt. ex c. Accedentibus de exceſff.
Præl. ubi Innocentius III. nonnullos Abbates
reprehendit, qui poteſtatem concedendi In-
dulgentias ſibi uſurpabant: quod autem ex
conceſſione Papæ poſſint, patet, quia Urba-
