ſo nnn ſeu ratione boni, quod ex Divina beneficentia in
1 4 nos redundat; hoc enim ſpeétat ad ſpem, non
Co,9 vero ad charitatem. Amor ſpei caſtus eſt, ſed
Ihit non eſt amor perfectæ charitatis.
Ai .1063.
ant⸗ 8 3

Attritio concepta ex timore poenze æter- Attritia
E ne, quo peccatores ad fugam peccati, & bona eſt.
d poenitentiam moventur, bona eſt, laudabilis
& donum Dei, unde non ſemper adjunctam
Sien habet peccandi voluntatem conditionatam,

Cc 5 *
4

410 Cavut XVII.

& faltem implicitam, nec peccati etiam

omiſſionis reus eſt, qui ita timet. Nam Imo

hoc docet S. Scriptura Eccl. 2. v. 19. Qui
timent Dominum, præparabunt corda ſua, & in
conſpelbtu illius ſanbtiſicabunt animas ſuas, &
vatientiam habebunt usque ad inſpebtionem ejus
dicentes: ſi pœnitentiam non egerimus, incide-
mus in manus Vomini. Et Matth. 10. Timeie
eum, qui voteſt & animam & corpus perdere in
ehennam. 2do. Ita tenent Patres: Tertull.
de poen. c. ult. &i de Exomologeſi retraktas,
gehennam ex corde conſidera. Plura vid. (§.
578.) Hinc Tridentinum Seſſ. 14. can. 4.
N quir dixerit, eam contritionem, quc paratur
per diſcuſſionem. .. ponderando peccatorum ſuo-
rum gravitatem, multitudinem, ſeditatem, amiſ-
ſionem ternæ beatitudinis, & ternæ damna-
tionir incurſum cum propoſito, facere hominem
hujpocritam & magis peccatorem: demum illum
eſſe dolorem coablum, & non liberum ac volun-
tarium, anathema ſit. Et Alexander VIII. an-
no 1690. damnavit has propoſitiones: Zimor

gehennæ non eſt ſupernaturalis. Attritio, quc

gehennæ & poœnarum metu concipitur ſine dile-
Rione benevolentiæ Dei propter ſe non eſt bonus
motus ac ſupernaturalie. Et Clemens XI. in-
ter alias propoſitiones Quesnellii hanc dam-
navit: i ſolus ſupplicii timor animat pœniten-
tiam, quo hac eſt magis violenta, eo magis
ducit ad ſevarationem.

Solvuntur Schol. Lutherus docuit, attritionem ex metu ge-

hennæ ortam facere hominem hypocritam & ma-

gis peccatorem: Bajus item, Janſenius & Ques-

nellius docent, eam eſſe vitioſam, & verum pec-
catum

canmnon

Ut, ex
er eylud
ſten cord
un petie
1uun 4.
U,
n Eut
lus foras
t lerri
Unor
enm,
andl
;. M/
In
mis Ur
Ftetz
Uun Non l
De s
llatin
Nac
ſne
Dn
1Kü
Upo
In in
ie a

De Peænitentia. 411

ut an catum omiſſionis, quia non fit ex motivo chari-
NnI tatis, ex quo omnia opera noſtra fieri debent:
Ir nec excludere voluntatem peccandi. J. Quia non
1 uG fit ex corde, eoipſo, quod non fiat ex charitate,
„ nam perfeécta charitas foras mittit timorem.
o r. Joan. 4. v. 18. R„eſp. Charitas ſolum requiri-
iſiun tur, ut meritorium ſit opus: ſine ea tamen bo-
mnut, ſnit num & utile eſſe poteſt. (§. 615.) Deinde cha-
.10. I ritas foras mittit timorem ſerviliter ſervilem, non
r rii vero ſervilem ſimpliciter. (§K. 578. Schol. 2.)
fen . II. Timor ſervilis inordinatus eſt, quia magis
er len poœnam, quam culpam tenet, nec excludit pec-
G fendh, candi voluntatem, uti docet S. Auguſtinus ep.
nn it 145. Reſp. Timor ſerviliter ſervilis abſolute ma-
14, d lum culpæ malo poenzæ poſtponit: timor autem
ue mit ſervilis ſimpliciter malum poœrnz malo culpe non
enH præfert; nam actus doloris de culpa propter pœ-

nam non impedit, quin homo propter offenſam
Alen, G Dei magis poſſit deteſtari culpbam, quam pœnam.
n lon S. Auguſtinus r de timore ſerviliter ſervili.
fe onte III. Beccat, qui diligit Deum propter aliud: Er-
lmum go etiam qui timet propter aliud ſcilicet poenam.
Reſp. Diſparitas eſt, quia objetum amoris bonum

e eſt, & timoris, malum: Deus autem in ſe bonus
We eſt: Ergo propter ſe diligi debet; non vero eſt
ges: malus in ſe, ſed tantum in poenis, quibus malos
rit,1 juſte affligit, adeoque propter aliud timendus eſt.
,/r Z
ml G. 1064.
s .
Hane Attritio de peccato propter metum ge- Auritio

hennz, jacturam æternzæ beatitudinis, tur- ad Sacra-
,A pitudinem peccati, aut ex motivo Religionis mentum
Ac. non ſufficit, ut extra Sacramentum ali- onit.
quis juſtificetur, quia ſine Sacramento non-
a ς niſi per perfectam charitatem homo ſe ad

Deum convertit, a quo per peccatum mor-
Pis tale ſe avertit. Hominem tamen ad Dei
Brar α

tio ſine
amorè ſufe
Kiciat.

Caput XVII. .

gratiam in Sacramento poenitentiæ impetran=
dam diſponit. Ita Trident. Seſf. 14. cap. 4.

An attri- Schol. I. Quæritur, an attritio ad Sacramentum Pœ-

nitentiæ tanquam diſpoſitio requiſita aliquem amo-
rem ineludere debeat, & qualis hic amor eſſe de-
beat. Qui cum Magiſtro ſententiarum perfectam
Contritionem ad Sacramentum requirunt, ii pro-

cul dubio amorem Dei ſuper omnia ex perfecta

charitate neceſſarium eſſe arbitrantur. Alii cum
Cano &c. volunt, fufficere ad gratiam in Sacra-
mento recipiendam attritionem vel ex turpitudine
peccati, vel ex metu gehennæ conceptam, quæ
voluntatem peccandi excludat, ſine ullo amore
etiam initiali. Ubi notandum eſt, Concilium Tri-
tentinum in hac controverſia nihil definiviſſe;
quia non determinat, an attritio ex metu gehen-
næ concepta proxime, aut remote ad Sacramen-
tum diſponat: hinc refert Pallavicinus I. 12. e. 10.
in c. 4. Sefſ. 14, verbum, à Ronit, poſitum fuiſſe

loeo verbo ſußicit, poſtqüam Joannes Emilianus

Tudetanus Antiſtes monuiſſet, falſo dici, hujus-
modi dolorem ſine amore vix unquam concipi
poſſe, & quod talis attritio ſine amore ſuſfficiat
ad Sacramentum Pœnitentiæ, variare Auétorum
ſententias. Imo Alexander VII. a. 1667. decreto
ſuo prohibuit, ne quis audeat alicujus Theologi⸗
cæ cenſuræ, alteriusve injuriæ, aut contumeliæ
nota taxare alterutram ſententiam, ſive negantem
neceſſitatem aliqualis dilectionis Dei in præfats
attritione ex metu gehennæ concepta, five aſle
rentem diétæ dileéctionis neceffitatem, donec à S.

Sede fuerit aliquid defuper definitum. Quo fup-

poſito nobis probabilius eſſe videtur, quod attri-
tio ad Sacramentum Poœnitentiæ requifita ſaltem
initialem Dei amorem includere debeat, quo poœ-

nitens Deum diligere incipit, tanquam fontem

omnis juſtitiæ. Nam I. facra Scriptura in omni
vera converſione & contritione exigit converſio-

nem peccatoris ad Deum: Joel. 2. Convertimini

a0

AIn. Ke
ititon
in 2.
enni cont
Crn
Diunun
en 7 e
oiiun
1leg,e⸗
lyptura
in, ot
Urie rdt⸗

pns femn

nlikuhire
Eent e n
gee
Pftore,
iidaie
ll in
KAc.
gin
lleen: in
Ir
It,
oN
4 fünor
(eram
erbis
od de
dedto
int,
um
Vn N
Ge her
ih
kei “
Dei ti
Vluce

eirpen
ean.

ramenink-
ilctenn
er elet
run ekkr
irunt in
2 er i
nr. Ma
jam inde

epten, kNe

e Wlo ine
Onelinn
1 Eekniec

metl en

0 Kennd
312.el
oſitnmn fi
Ewim
Gvam n,
mnoreſifin
e A
oc
Ihes;
t cortm.
Ghen⸗
e e,
dti, 1
in 1

De Paænitentia. 413

ad me. Sed heæc fine amore Dei faltem imperfecto

in attritione haberi nequit: Ergo amor ille requi-

ritur. 2. Amorem communiter P. P. requirunt in

emni contritione, adeoque etiam in attritione.

S. Cyprianus de lapfis ait: Confiteantur, & ad
Dominum toto corde convertäntur. S. Auguſtinus

ſerm. 7. de temp. Pœnitentiam certam non facit

niſi odium peccati, & amor Dei. S. Gregorius in

1. Reg. c. I5. ait: Salubriter vonfiteri volentibus

Scriptura inſinuat dicene Corde creditur ad jußti-

tiam, ore autem vonfeſſio FVit ad ſatutem: ,A ſ1
corde rr=doré alt jußtitiam, niſi voluntatem dirigere

u Zidem per dileftionem operantem? S. Chryſo-
logus ſerm. 94. Ahbſolvi vis, ama, charitas operit
multitudinem peccatorum. S. Thomas l. 4. cont.

gent. c. 72. Mens noſtra ad Deum debite converti

non voteſt ſine charitate. S. Bonar--rtnare ze 4
d. 14. 1 —. Aa Hiuck, quod objicitur de at-

iritione, dicendum, quod nemo recipit effeklum,

niſi ckaritatem habeat, ſaltem in principio confeſio-
nis, vel in medio, vel in fine. 3. Tridentinum

Seſl. 6. c. 6. requirit, ut præparantes ſe ad juſti-

ficationem Deum tanquam ommnis juſtitiz fontem
diligere incipiant; quæ verba teſte Pallavicino
I. 8. c. 13. primo quidem in decreto omiſia fue-

runt, ſed poſtea addita ad inſtantiam multorum

Theologorum dicentium, ſi pœnitentia tota foret

ex timore ſine amore juſtitiæ, & non propter
offenſam Dei, eam efſe infructuoſam. Quare ex
verbis Tridentini & toto contextu colligitur,
quod de diſpoſitione ad juſtitiam etiam in Sacra-
maento recipiendam amorem ſaltem initialem re-

quirat, licet hoc non definiverit. Rurſus Triden-

tinum Sefl. 14. cap. 4. Contritionem vel attritio-
nem ad Sacramentum requiſitam vocat dolorem

de peccato, & deteſtationem; ſed hic dolor &

deteſtatio ſine amore ſaltem initiali eſſe non po-
teſt, tum quia odium peccati naſcitur ex amore

Dei tanquam boni illi contrarii: tum quia debet
excludere voluntatem peccandi, & includere fir-
mum

414 Caput XVII.

mum melioris vitæ propoſitum, adeoque averti a
creatura, & converti ad Deum, eumque omni-
bus rebus anteponere, & proponere, obſervare
omnia mandata, quorum primum eſt amor Dei:
Ergo amorem initialem includit. Dicis I. Con-
cilium non meminit amoris initialis: dicit, attri-
tionem ad Dei gratiam in Sacramento percipien-
dam diſponere, & quidem proxime, quia loqui-
tur de ea diſpoſicione, quam extra Sacramentum
"non habet, adeoque extra illud ſolum remota eſt:
dicit, eſſe donum Dei, & Spiritus &. impulſum:
adeoque eſt ultima ad gratiam diipogaza in Sacra-
mento. Denique nullum charitatis actum iupp-
nit, quia contritionem conceptam ex metu ge-
hennzæ opponit illi, quæ ex charitate proficiſcitur,
& ad inſtantiam Epiſcopi Tudetani illa verba:

um ſine aiteer - SiteRianis in Deum motu vix AWe
queat, in decreto deleta iint. Xeſv. Concilium

ideo dileétionis expreſſe non meminit, ne videa-
tur controverſiam ſcholaſticam dirimere, ſatis ta-
men ex ejus verbis eruitur. Item loquitur de di-
ſpoſitione remota, quam contra Lutherum docet
eſſe actum liberum & utilem; adeoque non op-
ponit attritionem in Sacramento illi extra Sacra-
mentum. Item quando attritionem ex metu ge-
hennæ illi opponit, quæ ex charitate proficiſcitur,
excludit quidem amorem perfectæ charitatis, non
vero amorem quemcunque alium. Verba citata
deleta oſtendunt ſolum, attritionem ſervilem, quæ
bona eſt, poſſe ſubinde a charitate divelli, non
Vero, illam a charitate initiali ſejunctam eſſe di-

ſpoſitionem ſufficientem & proximam ad gratiam
in Sacramento impetrandam. II. Timor ſervilis

bonus eſt, & utilis ad expellendum peccatum: &
S. S. Patres communiter docent, homines gehen-
næ timore perculſos avocari a peccato. Reſp.
Hic timor ſupponit amorem initialem, ut fit di-
ſpoſitio proxima ad Sacramentum; ſine hoc enim
ſolum remote diſponit. III. Damnata eſt hæc
Quesnellii propoſitio: & ſolus ſupplicii timor ⸗⸗
ma

A atie
nls ana
MMet a Pr
fnt, in
, o-,
6t, Menie
entee:
inite nu
unmn wt
Schaitz
renss 0
luntiten
m! goe
N n,
Ein anin

Uin,

E hahbitn

A2 Ute
ie legtit
Cmentom
en de
uen De
Aidti
Muink
eld,

N

Terum vV
n in
i
i hoh
tinm
is i
No

De Panitentia. 415

ee wat pernitentiam, quo hac eſt magis violenta, eo
eunle d magis ducit ad deſperationem. Ergo attritio re-
e, Gen movet à peccato, adeoque ad Sacramentum di-
A mIDh ſponit, in quo pœnitens ex attrito fit contritus.
Diir bl KReſv. Propoſitio Quesnellii eſt hæretica, quia di-

dien it, poenitentem ex timore non libere, ſed coacte
io tie⸗ cenitere: verum libera illa voluntas ſine omni
, d H charitate nondum odit peccatum ſecundum ſe, ſed
Sactmenr tantum ut cauſam ſupplicii: requiritur ergo mo-
m fenndd tus charitatis initialis, ut ſit timor profiguus re-
§ innela. movens omnem aétualem & habitualem peccandi
““ voluntatem, & diſpoſitio proxima ad Sacramen-
Aun. tum: quod facit de attrito contritum non ſem-
AX Neÿ per afctu, quafi in perceptione Sacramenti actna-
Profel lis in anima contritionis actus excitaretur, ſed
in h habitu, quia talis accipit gratiam ſanctificantem,
totu ni⸗ quæ habitu eſt perfecta contritio.
t, Ni Lrhol. 2. Ulterius quæritur, qualis amor in attri- Qualis
ere, ione requiratur, ut ſit diſpoſitio ſufficiens ad Sa- amor re-
vgltrret cramentum Poœnitentiæ. P. Berti contendit, hunc quiratur.
tenh amorem debere efſe amorem charitatis, id eſt,
ne nd e amorem Dei propter ſemetipfum, ſeu ex motivo
entt ⸗ Charitatis initialem, id eſt, qui ex objeéto &
ex nel motivo eſt vera charitas, licet non in gradu tam
eliis intenſo, ſicuti in contritione perfecta, quæ etiam
itis, extra Sacramentum juſtificat, non vero attritio.
Jen 4 Verum verius dicendum videtur, ad juſtificatio-
ſilnf nem in Sacramento obtinendam ſufficere amorem
Sel/, ſpei, ſcilicet ex motivo ſpei, quo Deus diligitur,
Nuné quia nobis bonus eſt, noſtra beatitudo ac finis ul-
n ut⸗ timus. (G. 1062. Schol.) 1. Amor enim chari-
Ie tatis in quocunque gradu eſſentialiter & ex mo-
n tivo ſuo ſpecifico perfectus eſt, cum perfeétio
nise charitatis non ex intenſione, ſed ex motivo ſuo
un ſpecifico deſumatur: (I. c.) Sed amor perſectus
n, , extra Sacramentum Poœnitentiæ juſtificat, (S⸗
ehe 1060.) & non eſt necefſaria ad illud diſpoſitio:
du (S. 1061.) Ergo nec ad attritionem requiritur.
iͤbr 2. Ad Sacramentum Poœenitentizæ ſufficit attritio
N . cum

Keſolvun⸗=
tur us.

415 Cavut XVII.

cum amore initiali: (Schol. pryec.) Sed hic amot
eſt amor ſpei: (G. 1062. Schol.) Ergo amor ſpei
ſufficit. Dicis I. Tridentinum actus lidei, ſpei,
& amoris Dei exigit Seſt 6. c. 6. & hunc amo-
rem vocat initialem, qualis non eſt amor ſpei,
qui eſt perfectus: rurius dicit, eo diligi Deum

tanquam omnis juſtitiæ fontem, quod fit per
amorem charitatis. Et denique Sefſ. 14. c. 4. at-

tritionem vocat contritionem imperfectam, quæ
per ſolam intenſionem a perfecta differt. Reſv.

Concilium non exprimit, qualis ſit ille amor:

diſtinguit eum quidem a ſpe, ſed non conſtat, an

diſtinguat velut rem a re, vel effectum a cauſa,

Vel partem a toto, vel proprietatem a natura.
Amor ſpei dicitur incipiens, quia ab eo ad amo-
rem veræ charitatis progredimur, & quia non ita

perfectus eſt, ſicut amor charitatis. Dilectio Dei

ut fontis omnis juſtitiæ in ſe ſine ullo reſpectu
ad nos eſt a perfecta charitate, non vero prout
eſt fons juſtitiæ noſtræ, & felicitas noſtra. At-
tritio dicitur contritio imperfecta propter moti-
vum ſpecie diverſum a motivo contritionis per-
fectæ, non vero propter gradum remiſſum. II.
S. S. P. P. commendant ſemper amorem ex mo-
tivo proprio charitatis, & S. Bernardus reprobat
amorem, quo Deus diligitur, quia nobis bonus
eſt. Reſp. S. S. P. P. loquuntur de amore extra
Sacramentum juſtificante, vel de gratia habitualis
& S. Bernardus reprobat amorem, quo Deus di-
ligitur, quia nobis bonus eſt propter bona tem
boralia ceu unicum amoris motivum.

Cbroll. Pratt. I. Ad veram contritionem, per quam

homo juſtificatur, non requiritur certus intenſio-
nis gradus, expedit tamen, ut homo ad copio-
ſiorem gratiam accipiendam, & plenius pro poœna
ſatisfaciendum vehementer, & ſæpius doleat.
2do. Homo vi præcepti eliciendi contritionem
non tenetur ad peccata ſua in memoriam revo-=
tcanda, qula in momento per comtritlons 8
eum

ſ

Damn cot
ſtacl: .
Eeteſte
. Dole
Cen tane
yer omn
s Den
n upe
dlem tn
en kreri
Mlus
Came
ſ inen
nnlis
re, Il
der, li
Wentum
ele
Wor mni
eo
ns n
Mmnl &
mnment
dtih e
Nnen
W Dee
Mhor d
Eet eh
.
E 8
Rerar
celen
kenit

l⸗

lſe⸗
enen
de cor

yen

E e
lnd anor
Nel K
A lune n

imne e

idr
Ilol it
. It1
fechn
ilen. h
it Ue n
n CoN1
Cum tant
en 4 un
e0 d t
gbia n
Dlekok
Ulo E
vero
Dol.
ter m
Nfionis,
miſnum !
tem er k
öns eni
ns be

ANe en

o iu

ter ou r

,
“S
41
Pins
o
tinn⸗

⸗

De Prnitentia. . 417

Deum converti poteſt, niſi adſit preæceptum con-

fitendi: utile tamen eſt, ſi ea ſigillatim recogitet

& deteſtetur. gtio. Contritio perfecta ſic elici-
tur: Doleo, quod peccando Deum offenderim,
quem tanquam ſummum Bonum propter ſe ipfum
ſuper omnia diligo. Attritio ita elicitur: Doleo,
quod Deum, quem ut æternam meam beatitudi-
nem ſuper omnia diligo, offenderim, & peccan-
do rem turpem, rationi ac virtuti adeo repugnan-

tem fecerim, aut peccando mortaliter infernum,

& alias graves ponas promeritus ſim. 4to. Ad
Sacramentum Pœnitentiæ contritio vel perfecta,
vel imperfecta requiritur: debet autem dolor eſſe
actualis & verus, nec ſatis eſt dolere, ſe non

dolere, ubi tamen vix poſſibile eſt, ut reipfa non

doleat, licet non ita ſentiat, unde tuto ad Sacra-
mentum pergere poteſt. sSto. Dolor hic non de-
bet effe in appetitu ſenſitivo ſenfibilis; eſt enim
dolor animi, qui mentem & voluntatem fignifi-
cat, adeoque fincere quis dolere poteſt, etſi la-

Chrymas non fundat. 6to. Dolor ex motivo pure

naturali & viribus naturæ elicitus non ſufficit ad
Sacramentum, ſed debet eſſe ſupernaturalis, id

eſt, ab auxilio gratiæ, & motivo fupernaturali

per lumen fidei cognito procedere v. g. ob peœ-
nas a Deo juſtiſſimo vindice infligendas. 7timo.

Dolor debet ſe extendere ad omnia mortalia, &

debet eſſe appretiative ſummus, ita ut pœnitens
peccata plus deteſtetur, quam omnia alia mala.
Svo. Qui confitetur tantum venialia, nihilominus
de illis dolere debet, quia contritio eſt materia
Sacramenti: hic tamen dolor non debet eſfe ne-
ceſſario univerſalis, quia unum veniale ſine alio
remitti poteſt. no. Signa, quod aliquis verum
dolorem habuerit, lunt, fi ante confeffionem quis
rite ſe præparaverit, ſit teneræ conſcientizæ, ſeæpe
Confiteatur, pravis confuetudinibus non diu in-
hæreat. 1Iomo. Contritio debet elici ex intentio-

ne confitendi, ut fiat actio ſacramentalis; ubi ta-

men

Schram Infit. Theol. Tom. III. D 4

418 Caput XVII.

men non opus eſt, ut quis maxime ſcrupuloſi
actualem & explicitamn intentionem habeant, ſed
ſufficit implicita, volendo & præpatando ſe ad
confefſionem. IImoO. In praxi dolor eliciendus
eſt ante confeſſionem, quia ſic confeſſio magis
procedit ex diſplicentia, & deteſtatione peccati;
ſufficit tamen, ſi adhuc eliciatur ante abſolutio-
nem. Non licet vero ſequi in praxi ſententiam
aliquorum, quod fufficiat dolor elicitus ſub abſo-
lutione, modo ante finem abſolutionis finiatur,
quia Sacramentum exponeretur periculo nullitatis:
debet tamen dolor effe connexus cum abſolutio-
ne, vel phyſice, ita ut fub abſolutione actus do-
loris adhuc ponatur: vel moraliter, ita ut dolor
perduret in ſuo effectu usque ad abſolutionem
v. g. dum poœenitens elicito dolore accedit ad con-
feſſionale, confitetur, petit abſolutionem Quam-
din autem dolor moraliter perduret, certo deter-
minari non poteſt: dici poſſet, quatuor horas,
vel diem ac noéctem non deſtruere connexionem
moralem, ſi nullo acu contrario revocetur, &
ordinatus ſit ad confeſſionem, ubi tamen tutius
eſt, ut ante confeſſionem denuo eliciatur. 120.
Qui poſt acceptam abſolutionem peccatum obli-
tum confitetur, non tenetur quidem novum do-
lorem elicere, ſi prior univerſalis fuerit, in praxi
tamen præſtat, ut novum dolorem eliciat, ad
majorem ſecuritatem Sacramenti. I3 t:7⁄%. Dolor
& propoſitum revocatur per aliud peccatum mor-
tale fubſequens: dolor vero univerſalis de pecca-
tis mortalibus & venialibus non revocatur per
peccatum veniale: Dolor de ſolis venialibus ex
motivo univerſali revocatur per veniale æque
grave vel gravius, quia tunc non amplius cenſe-
tur curari motivum doloris: qui autem ob moti-
vum particulare in uno veniali repertum doluit,
non revocat dolorem per aliud veniale, in quo
illud motivum non reperitur. In praxi, qui po
elicitum dolorem venialiter peccat, novum dolo-
rem eliciat.

Coroll.

yl. Nus
on k
Uer de
nen ſe
liütor.
Dotli;
1iſi ſe e
thettn n
ei Ker
An bebe
iltenere:
Atorutn v.
ndi in
i in ho
inritnri
Uun auter
le un
ificgeiter
funl
Uull mor
n nort⸗
kholr
fin Pe⸗
Mile
ohi
ntin e
exel
dortale
ude
Andven
(Aa
uche,
N D
ai
ikſt⸗
Popere
urum

Electn

1

De Peænitentia. 4¹⁰⁹

de ſnnt Coroll. Pratkt. II. Ad Confeſſionem requiritur pro- Keſolvun-
letent. poſitum formale & expreſſum, niſi quis inculpa tur caſus
biliter de futuro non cogitaret, vel poſt contri- ge propo-
tionem ſtatim moreretur. 2do. Pro mortalibus ſito.
requiritur propoſitum univerſale cavendi omnia
mortalia; non vero requiritur, ut ad omnia ve-

Ntando Ee
lor eiceene
hrſeſſo ng

ione heet
“ nialia ſe extendat, debet tamen eſſe efficax ſaltem
“ reſpectu unius venialis confeſſi, ut habestur ma-
itns teria Sacramenti. Item propoſitum vitandi mor-
rfr, talia debet ad totam collectionem, & ſingula ſe
Nlo I extendere: at vero ad remiflionem omnium pee-
Im Rh catorum venialium ſufficit propoſitum, omnia vi-
e t tandi in ſenſu diviſo, non vero in collectivo,
in ui quia in hoc ſenſu omnia ſine ſpecialiſſima Dei gra-
i tia vitari non paſſunt. (t. 1. F. 340) Propoſi-
Ren tum autem vitandi venialia non debet necefſario
= eſſe tam efficax, ut eo perſeverante homo tam
Ren D efficaciter moveatur, ad declinandas occaſiones
ie peccandi propinquas, & adhibenda media ad pec-
tnck i⸗ cata, & eorum occaſiones vitandas neceflaria,
Cnnen ſicuti movetur ex propoſito vitandi mortalia,
nn t quia mortale longe majus malum eſt. Ideo faci-
al e

e 6 lius abſolvi poſſunt relabentes ſæpius in eandem
n. — ſpeciem peccati venialis, quam mortalis, quia re-

teltun lapfus ille non ita eſt indicium defeétus doloris ac
noltt propoſiti neceſarii, cum provenire poſſit ex fre-
et, Y quentia occaſionum, a quibus removendis facilius
Ain, quis excuſatur, quam a remotione occaſionum ad
i. N mortale ducentium. 3tio. Propoſitum vitandi mor-
litin talia debet eſſe abſolutum & efftax, ita ut eo du-
se rante moveatur pœnitens ad omnes occaſiones

amovendas, & omnem operam ad vitanda pec-
cata adhibendam: fieri tamen poteſt, ut aliquis
ſufficiens propoſitum habeat, & tamen timeat,
vel putet, ſe non omnia mortalia vitaturum,
vel aliquod eorum genus, quia jam ante volun-
tatis ſuæ inconſtantiam expertus fuerat; nam pro-
ponere eſt actus voluntatis, putare autem ſe fa-
Gurum, quod voluntas propoſuit, eſt actus in-
tellectus, qui ex propoſito illo neceſſario non ſe-
. . D d 2 qui-

420⁰ Caput XVII.

Conſeſſio
quid.

quitur. Hinc non bene agit Confeſſarius, ſi pœ-
nitentem adigat ad ſpecialem promiſſionem, vel
jursmentum de hoc vel illo peccato non perpe-
trando. Ato. Vi propoſiti efficacis debet poœni-
tens removere occaſiones & pericula proxima
peccandi, in quibus ſpectatis circumſtantiis diffi-
culter & vix a lapſu abſtinere poteſt, niſi hæc
ſine gravi incommodo corporis, famæ, vel for-
tunæ tolli non poſſint, ubi tamen paratus efle
debet, ad adhibenda media contra lapfum a con-
feſſario præſcripta, ut ita fiant pericula remota:
occaſiones vero, vel pericula peccandi remota,
quæ quis facile evitare poteſt, & ſolet, non te-
netur quis removere. Sto. Signa propofiti effi-
cacis ſunt, ſi pœnitens ab ultima Confeſſione ra=
rius lapſus fuerit: ſi mediis præſcriptis uſus fuerit:
ſi occaſiones peccandi removit: ſi fine ullo re-
ſpectu humano, vel alia prava intentione, ex ſo-
lo deſiderio ſe emendandi frequenter confiteatur.
6to. Econtra ſigna propoſiti inſufficientis ſunt,
ſi quis nolit reſtituere famam, vel bona in juſte
acquiſita: ſi media a Confefſario præſcripta, &
ſalutares poenitentias negligat: ſi nolit odium de-
ponere, vel injuriam condonare: ſi publica ſcan-
dala continuet: ſi nolit abſtinere ab ufſuris, ſu⸗
perſtitionibus, illicitis contractibus, & proxima
occaſione peccandi.

G. 1065.
Altera pars Sacramenti Poenitentiæ eſt
Confeſſo, quæ eſt accuſatio facta a poni-
tente propriorum peccatorum poſt Baptis-
mum commiſſorum ad illorum abſolutionem
obtinendam a Sacerdote. Dicitur 1o Ac-
cuſatio, non mera declaratio, vel narratio,
multominus excuſatio, aut oſtentatio, ſe
humilis agnitio propriæ culpzæ, propter
quam pœenitens ſe reum, & poena nuen
ate⸗

enr.
tcmn, 6
II,
Koonll
In, nili
IAlio m
Un corm
In pon
wwl
Ueramer
n iadi
A
(. Ti
lUnßeſo
le bene

gnoſei
Afcem
run
ſoncta
ii,

Mnt
lbi Ch
euns,
ur.

De Pænitentia. 4²1

“ fatetur. 2do. Peccatorum, non vero tenta-
n n tionum, & defectuum, quos ſine culpa pati-
eE mur, qux non ſunt materia abſolutionis,
mn ſed conlilii. 3tio. Propriorum, non alieno-
Mmd6. rum, niſi noſtra culpa ratione dati ſcandali,
is vel alio modo patrata ſint. Ato. Poſt Baptis-
e mum commiſſorum; illa enim ante Baptis-
iun mum non fſubſunt clavibus Eccleſiæ. Sto.
ean Ad abſolutionem eorum obtinendam, quia
ardm. Sacramentum Pœnitentiæ celebratur per mo-
Getn dBum judicii reconciliativi, non vindicativi.
Mohld 6 0. A Sacerdote tanquam Dei Vicario.

nfelige?
Schol. Triplex in S. Scriptura confeſſio occeurrit. 1.
ſe Nor Confeſſio laudis, qua Deum ſumme Bonum, ejus-
one, e que beneficia, ac judicia cum gratiarum actione
conitet cognoſcimus, & prædicamus. 2. Confeſſio fidei,
rientis qua fidem exterius profitemur. 3. Conſeſſio pec-
Ponn i; catorum, vel ſoli Deo, vel Deo, ejusque mini-
Nrliſn ſtro fata. Quæ Confeſſio homini facta vel eſt
t inn civilis, qua reus coram judice delictum ſuum
“ confitetur: vel ſatisfactorig, quæ fit ad placan-
b Nſinil dum proximum: vel conſolatoria, per quam pec-
E n⸗ cata noſtra viro docto narramus, conſilium, &
remedium ab eo accepturi: vel legalis, a lege
Moſaica Lev. 5. vel Sacramentalis, de qua hic
agimus.
llari F. 1066.
i Confeſſio Sacramentali- eſt de præecepto Conſeſio

M Divino a Chriſto Domino impoſito, & de S jure
ſidana neceffitate ſalutis eorum, qui poſt Baptis-ν.
I? mum prolapſi ſunt in peccatum mortale.
1 Probatur Imo ex S. Scriptura Joan. 20. v. 22.
„ ubi Chriſtus Sacramentum Poœnitentiæ inſti-
o tuens, (H. 1054.) diſcipulos ſuos ita allo-
3 7 . . . . .
n quitur: Accipite Spiritum S. quorum remiſeri-
N D d 3 tie

4²² Caput XVII.

tir peccata, remittuntur eigr, & quorum retinue-
ritis, retenta ſunt. Quæ verba Tridentinum
Seſſ. 14. c. 5. ſic exponit: Ex inſtitutione Sa-
cramenti Peænitentiæ jam explicata, univerſa Ec-
cleſia ſemper intellexit, inſtitutam etiam eſſe a
Domino integram peccatorum conſeſſionem, &
omnibus poſt Baptirmum lapſis jure Divino ne-
ceſſariam exiſtere: Quia D. M. J. C. e territ
aſcenſurus in cœlos, Sacerdotes ſui ipſiur Vica-
rios reliquit tanguam præœſides & judices, ad
quos omnia mortalia crimina deferantur, in qu&
Chriſti fideler ceciderint, qui pro poteſtate cla-
vium remiſſionis, aut retentionis peccatorum ſen-
tentiam pronuntient. Cum vero ejusmodi ſen-
tentia prudenter ferri nequeat, miſi conſti-
tuti a ChrYiſto judices auditis peccatorum va-
rietatibus noverint, quis ſolvendus ſit, quis-
ve ligandus, Concilium ita pergit: Conſtat
enim, Sacerdoter judicium hoc incognita cauſa
ewercere non potuiſſe, neque uitatem quidem
illos in pœnit injungendir ſervare potuiſſe, ſi in
genere duntaxat, & non potiur in ſpecie, uc ſi-
gillatim ſua peccata declaraſſent. Probari etiam
poteſt ex Act. 19. v. 18. Multi credentium ve-
niebant confitenter, & annuntiante abtus ſuos;
ubi verbum 7ραασοιντυτιρονν, quod eſt præteriti
temporis, innait confefſionem baptizatorum;
& verba: actur ſuos enumerationem ſingulo-
rum peccatorum. Et illud Jac. 5. v. 16. Con-
Ffitemini alterutrum peccata veſtra, de Confeſſio-
ne Sacramentali cum D. Calmet nobiliſſimi
interpretes exponunt. 20do. Ita definiunt
Concilia. Laodicenum can. 4. vult pœniten-

tibus perſeverantibus in humilitate confeſſio-
nis

eri,
Qewcdhm
(Monent
entb
Megtur
32

unl fu⸗

a pere
1 El.
llerit/
tun, r
in, Ata
lunctti,
r
Eyumten
umo
ute he
üeri
Ulo 10
Uro he
EIun D
Cihdüi
hnoxNi
68, o
Rertes
Nin le
Denc
yrrnig
clog
ſavut

R Panit.

flin felmn
üdentine
ttioe 9
Nnimſtl
Aun i,
7 Dink
. Ci

ir S

jtllin
Mur, N
potſali
Catofun
Usmad
nil
Cmtum
Gt
Nten 9

i
Chenen

De Pænitentia. 423

nis ſtatui tempus & qualitatem pœnitentiæ
ſecundum proportionem delicti. Concilium
Cabilonenſe circa an. 656. can. 8. ſtatuit, ut
poenitentibus a Sacerdotibus data conſfeſſione
indicatur poenitentia. Cabilonenſe an. 813.

can. 32. eos damnat, qui non plene confi-

tentur ſua peccata Sacerdotibus. Et can. 33.
eos, qui dicunt, Deo ſolummodo eſſe confi-
tenda peccata. Lateranenſe c. Ommis utrius-
que. Et Tridentinum Seſſ. 14. can. 5. JNi guit
negaverit, Confeſſonem Sacramentalem vel inſti-
zutam, vel ad ſalutem neceſſariam eſſe jure Di-
vino, aut dixerit, modum ſecrete confitendi ſoli
Sacerdoti, quem Eccleſia Catholica ab initio
ſemper obſervavit, alienum eſſe ab inſtitutione
G& mandato Chriſti, & inventum eſe humanum:
anathema ſit. tio. Patet ex Traditione. Szæe-
culo 1mo S. Clemens ep. 2. ad Corinth. Poſt-
quam e hoc ſcculo egreſſi ſuerimus, nec confi-
teri peccata, nec vœnitentiam agere poterimus.
Szæculo 2do S. Irenæus refert, mulierculas a
Marco hæretico corruptas converſas ad Ec-
cleſiam Dei confeſſas eſſe; & Monatiſtæ cum
Catholicis docebant, peccata confeſſioni eſſe
obnoxia: ac Tertull. l. de pœn. reprehendit
eos, qui publicationem & confeſſionem fu-
gientes pereunt. Sæculo ztio Origenes hom.
2. in Lev. Si revelaverimus peccata noſtra non
ſolum Deo, ſed etiam his, qui pvoſſunt mederi
Pveccatis noſtrie, delebuntur peccata noſtra. Sz-
culo 4to S. Baſilius in reg. brev. MWeceſſario
peccata aperiri debent, quibus credita eſt diſpen-
ſatio miſſteriorum Dei. S. Pacianus parzæn. ad
pœnit. Et S. Chryſoſtomus de mul. Samar.
Dà 4 Qui

424 Caput AVII.

Qui homini detegere peccata erubeſcit, neque con- ab coll
fiteri vult, neque pœnitentiam agere, in die illa (ldhs
non uno, aut duobus, ſed univerſo orbe ſpebtante aatolis
traducetur. Sæculo Sto S. Hieronymus in c. (Abako
16. Matth. alligat, vel ſolvit Epiſcopus & Prer-. ils, u
byter non eos, qni inſonter ſunt, vel novii, ſed (ieten
pro oſficio ſuo cum peccatorum audierit varieta- ecats
tes, ſcit, quis ligandus ſit, vel ſolvendus. S.
Auguſtinus ferm. 35. Ipſum confiteri (in peæ- W i
nitentibus) ab occulto & tenebroſo procedere eſt. t n
Sæculo 6to S. Climacus gr. 4. de confeſfione m u
Ait: Gine qua nullus remiſßone peccatorum po- mmn ar
tietur. Szeculo Ztimo S. Gregorius M. hom. mran
40. Confitendo peccata quid aliud agimus, nif Aug
malum, quod in nobis latebut, aperimur. Sæ- mnh
culo 8vo Ven. Beda in c. 5. Jac. Weque enim un
ſine confeſſione emendationie peccata queunt di- vun⸗
mitti. Sæculo 9no & Iomo Regino I. 2. c. n
268. Omnis homo. . . ad primum dacerdotem (dhims
venire feſtinet, & cum purificatione mentis omnes bliter⸗

tranegreſſones, omniaque peccata . . Qumiliter Känm
confiteutur. Sæculo I1 mo & I12 mo Burchar- (ukifh
dus I. 19. de Pœn. plures canones pro necefſi- e
tate confeſſionis collegit. S. Bernardus ſerm. Pan
ad Milit. templi: Mon abſolvant etiam compun- (mli

dum, niſi viderint & conſeſum. Subſeribirt Kkmn
Magiſter fentent. I. 4. d. 17. Ergo diu ante ns

Concilium Lateranenſe confefſio a primis Ec- n
cleſiæ ſæculis in ufu fuit. Ato. Ratio dari
poteſt tum ex eo, quod Antiſtites Eceleſiæ “
confeffionem ob fuam difficukatem non in- inten
ſtituiſſent, nec populus eam acceptafet, ſi a un,

Chriſto inſtituta, & præcepta non fuiſſet: nuio
tum quia in ea elucet miſericordia Dei ju- Eael
bens

De Penitentia. 425

Nes bens confeſſionem non ad damnandos, ſed
A ſanandos reos; juſtitia ad comprimendam
n peccatoris ſuperbiam: Sapientia, quia pro:.
Wue deſt Paſtoribus, ut oves curent: & pœniten-“
ubh tibus, ut veniam, media contra relapſum,
ni & quietem animi obtineant, & pio rubore
a peccatis retrahantur.

oenkee G
jt (uſ⸗ Schol. Wicleffus Confeſſionem Sacramentalem aper- Soloumur
uint te impugnavit. Lutherus in l. de capt. Babyl. opjeftio-
. eam ſummopere commendavit: aſt articulo ono nes.
onii inter damnatos a Leone X. illam vocat cruentiſſi-

Ntonin ; mam carnificinam: & in libro contra Latomum
1s MN negat eam jure Divino præſcriptam A confeſſio-
gint,t ne Auguſtana & Wittenbergenſi Confeſſio non
“ omnino aboletur, ſed tamen dicitur, Confeſſio-

nem auricularem non eſſe Divinæ inſtitutionis,

Mnni 4 nec illam, ſed publicam ſolum Confeſſionem com-
Iltnittl mendari ab Eccleſiæ Patribus, eſſe tamen peruti-
G l.¹ lem, licet non ſit neceſſaria. Ita etiam docet .
Doum Calvinus I. Quia modo ſæculo I3tio a Conci-
ertite lio Lateranenſi præceptum de Confeſſione auricu-
Theep lari datum fuit. Certe Joan. 20. non fit mentio
Dik Confeſſionis; & multi Catholici Theologi docent,
10 Bul⸗ ex illo loco neceſſitatem Confeſſionis probari non
Ppko le⸗ poſſe. Keſp. Ante Concilium Lateranenſe præ-
Hatdu ceptum Divinum ex dictis Confeſſionis jam fuit:
Cu NHAH Concilium ſolum tempus faciendæ Confeſſionis
determinavit, vel potius legem jam olim latzm
“M adjunéta pœna innovavit. Joan. 20. Implicite
go , Confeſſio præcipitur ex dictis. Theologi de ne-
4 Mid ceſſitate Confeſſionis non dubitant, imo probant
to etiam ex citatis verbis, licet putent ex iis ſolis
la hanc neceſſitatem non inferri, niſi recurratur ad
„ i¹intentionem Chriſti Apoſtolis viva voce declara-
n tam, & nobis ex Traditione conſtantem. II.
S Apoſtoli & Sacerdotes dicuntur tantum diſpenſa-
NAN tores Myſteriorum Dei: Ergo non funt judices.
N,. licet peccata remittant, ficut non ſunt ſervatores
D d 5 homi-
N

426 Caput XVII.

hominum, licet, Tr. Tim. 4. homines ſervare di-
cantur. Quippe S. Scriptura vere posnitentibus,
nulla Confeſſionis facta mentione, veniam pro-
mittit, & petimus nobis a Deo dimitti debita no-
ſtra, ſicut & nos dimittimus debitoribus noſtris,
a quibus Confeſſionem non exigimus. Reſp. Sa-
cerdotes ſunt miniſtri & judices a primo Judice
Chriſto dependentes: ſic etiam dicuntur ſervato-
res hominum non redemptione, ſatisfactione, &
pretii ſolutione, quod ſoli Chriſto competit; ſed
