terlt domum deferenda detur: & hodie apud Abyſſinos
le S. S. Euchariſtia non aſſervatur. Reſp. Refiduum
ne ex S. S. Euchariſtia, quod putredini vel erat ob-
D noxium, vel omnino brevi conſumi non pote-
fn rat, Clerici comedebant, & pueris dabatur, aliis
l1 particulis ſepoſitis. Concilia Cæſarauguſtanum &
cver Toletanum ideo prohibuit Euchariſtiam in mani-
. bus dari, & domum aſportari, quia eo tempore
r. in Hiſpania Priſcillianiſtæ ſab nomine Catholica-
Lr rum accedentes S. S. Euchariſtiam domi horrenda
1

impietate projiciebant; quod præceptum univer-
119 ſale non fuit. Abyſſini Schismatici vel in hog
lt. errant

268 Caput XVI.

errant, vel non putant aſſervationem eſſe neceſ-
ſariam, quia apud eos laici bis in ſeptimana com-
municant. II. Origenes hom. 5. in Lev. ait:
Dominus vanem.. non deſtulit, nec ſervari jußit.
Et S. Cyprianus Serm. de Cœena C. 5. ait, panem
Euchariſticum recipi, non includi. Et Ven. Beda
1 4. hiſt. Angl. narrat, puerum infirmum ab Apo-
ſtolis monitum eſſe, ut expectaret celebrationem
Mifſſarum, & ita accepto Dominici corporis via-
tico in cœlum avolaret. KReſp. Origenes ſolum
probare vult, Sacrificium laudis ſemper novum

eſſe debere, & certe ex eo, quod Chriſtns S. S.

Euchariſtiam diſtribuerit, non ſequitur, afſſervan-
dam non eſſe, cum hoc prudentiæ Ecclefiæ reli-
querit. S. Cyprianus, vel potius Arnaldus Bo-
nævallenſis Auctor illius ſermonis de Cœna ſolum
vult, corpus Chriſti non ita pyxidi includi, quin
ſit in aliis hoſtiis conſecratis. Ex nerratione
Ven. Bedæ non ſequitur, S. Euchariſtiam aſſer-
vatam non fuiſſe, ſed tantum S. S. Apoſtolés juſ-
ſiſſe, ut puer ægrotus tempus Sacrificii expeéëta-
ret, quo majori devotione Kuchariſtiam ſumeret.
III. Cardinalis Humbertus Sæculo 1imo repre-
hendit Græcos, quod S. S. Euchariſtiam aſſerva-
rent: & Gabriel Biel Sæculo rpto in Canone
Miſſæ obſervat Chriſtum non dediſie Apoſtolis Eu-
chariſtiam, ut eam honorifice aſſervarent, ſed ut
eam ederent. Keſp Humbertus Græcos repre-
hendit, quod per Quadrageſimam Miſſas imperfe-
Ctas ex præfanctificatis die Dominico celebrarent.
Biel vero adduéto argumento fideles ad Sacram
Communionem urget.

H. 994.

Quia vero Chriſtus Dominus in S. S. Eu-
chariſtia etiam ante ſumptionem vere & rea-
liter præſens eſt (G. 986. 992.) ideo Domi-

adoran- no jeſu in S. S. Euchariſtia exiſtenti Latriæ

. . cultus

as .
Clen lu
AChri
er el
Clnn lat

el

1661
in ho
nl ℳ.
n att
iſt d
Urne
ok
(Ckeltes
eihn nio
G.
Wrir
Cynun
nt
lent.)
thenne
ſobi/
iin/

Er
Uiro
Cpe
Ene
ſor
Enir
liſen

De Euchariſtia. 269

H cultus eſt exhibendus. Nam Imo. Chriſtus
ee cultu latriæ eſt adorandus: (t. 1. J. 319.
es ſed Chriſtus eſt vere, realiter & ſubſtantiali-
mi ter præſens in Euchariſtia: (G. 986.) Ergo
cultu latriæ eſt adorandus. Unde Tridenti-
num Seſſ. 13. can. 3. definit: di quis dixerit,
in J. J. Euchariſtiæ Sacramento Clriſtum unige-
nitum Dei Filium non eſſe oultu latric etiam ex-
terno adorandum, anathema ſit. 2do. Ita ju-
bent Patres, S. Cyrillus Jeroſol. cat. 5. przæe-
cipit ad S. Synaxin accedere ſiniſtra ſubjelta
dexteræ & pronam in modum adorationit. S.
Chryſoſtomus hom. 7. in Matth. vult, ut ac-
cedentes ad Altare ſimus imitatorer Magorum
atque adoraturi Chriſtum. S. Ambrofius 1. 3.
de Spir. S. c. 11. carnem Chriſti hodiegue in
miſſtertir adoramus. S. Auguſtinus in Pſ. 98.
v. 5. nemo ipſam carnem manducat, niſi prius
adoraverit. 3tio. Accedunt antiquiſſimæ Li-

nne turgiz jubentes, ut poſt conſecrationem Sa-
ni cerdos & fideles Chriſtum in Euchariſtia ado-

τ rent. Vid. Witaſſe de Sacr. Euch. & ipſe Lu-
oloit⸗ therus t. 8. Jen. fol. 417. ſcribit: In Vene-
,A rabili Sacramento, quod omni honore adoran-

Eye⸗
3 dum eéſt.
§F. 995.
Renn .
Ex dogmate præcedente ſequitur, quod Eeſtum
optimo conſilio ſolemne feſtum Sacratiſſimi Corporis
Corporis Chriſti, & cum eo Procelſio & cir. Curiſti
cumgeſtatio Auguſtiſſimi Sacramenti inſtituta rae ce-
6 fint. Ita definit Tridentinum Seſſ. 13. can. 6. u.
Nrr. Ni quir dixerit, in &. &. Kuchariſtic Sacrament0
d. Chriſtum unigenitum Dei Filium non eſſe cultu
i⸗ latric
Altus D — .⸗

270 Caput XVI.

latriæ etiam externo adorandum, atgue ideo nee N

Neſtiva peculiari celebritate venerandum, neque in
PFroceſſionibus ſecundum laudabilem & univerſa-
lem Eccleſic . ritum & conſuetudinem ſolenniter
cireumgeſtandum, vel non publice, ut adoretur,
vopulo proponendum, & ejus adoratorer eſſe ido-
lolatras, anathema ſit. 2do. Ratio eſt, quia
congruum eſt, ut S. S. Euchariſtia comme-
moratio Paſſionis Dominicæe, & Divinz cha-
ritatis perenne memoriale ſpeciali feſto, quod
feria Sta majoris hebdomadze ob alias cære-
monias incidentes non ſatis ſolenniter fieri
poteſt, celebretur, maxime, ut hoc modo
ſuppleatur devotio, quæ in quotidianis Sa-
crificiis ob multorum negligentiam intepelcit,
& hoc cultu ſplendeat fides Catholica, &
Eccleſia de hæreſi triumphum agat, quam
rationem a Tridentino Sefl. 13. cap. 5. alla-
tam experientia probavit, ſiquidem ipſe Lu-
therus in Proceſſione S. S. Sacramenti ſe re-
pentino terrore correptum frigidum ſudorem
emiſiſſe confeſſus fuit apud Aurifabrum. Ac-
cedit ſolennis circumgeſtatio arcæ in V. L.
Joſ. 3. & I. Reg. 4. & antiquus mos S. S.
Euchariſtiam ad zegrotos deferendi. Denique

Chriſtus in S. S. Euchariſtia cultu latriæ etiam

externo adorandus eſt, & quidem ante ſum-
ptionem: (H. 993. 994.) Ergo ſpeciali feſto
coli, & in Proceſſione fupremo latriæ cultu
adorandus ſolenniter circumgeſtari & pro-
poni poteſt.

irutio Schol. r. Non omnino certum eſt, quis primus Fe-

Fayſii.

ſtum S. S. Corporis Chriſti indixerit: ex variarum
tamen hiſtoriarum collatione conjectura fieri da-
telſt.

ſbwrd
intio
eerib
s,
leere
lutg in
It anne
Clenni
lmnus
Arel
w Her
Renlo
ibte in
fiez
UIn in
pocle,
Mute:
d iel
ir
n

let

i

En

n
Ne
l
u
leſt
chin
Daſli
oſkei
Uene
Ien
Neen
N
le
Ian
loe
dora

e itot
, tl
Ann
alonn
Nui
G
ia nr
lvinect
elo,
gliusce
iter
hoc
Hianst
intepel
volica
1t, g
.5. 4
le

Aük

ſul
tun N
in.
e8d
Daige
iyciiu
Netun⸗
Hken
iran
AN

=

inl⸗
tiudn
1 8

De Euchariſtia. 271

teſt. Igitur a. 1208. B. Julianæ ſancéctimoniali in
ſuburbio Leodienſi hujus ſolennitatis facienda in-
ſtitutio Divinitus revelata fuit oſtenſo fibi ccœlo
ſyderibus ſeu aliis feſtis in Eccleſia celebrari ſoli-
litis, micante, fine ſole, ſeu hac ſolennitate.
Hæc revelatio poſtea a multis Theologis exami-
nata impulit Robertum Epiſcopum Leodienſem,
ut anno 1246. coacta Synodo in ſua dioceſi hanc
ſolennitatem celebrandam indiceret. Poſtea Ur-
banus IV. Papa, antea Jacobus de Trecis diéctus
& Archidiaconus Leodienſis, tum ſupplicationi-
bus Henrici Leodienſis Epiſcopi, tum inſigni mi-
raculo apud Vulſinium contingente, quo Sacer-

dote incredulo rem Sacram faciente ex fractæ ho-

ſtiæ particula in ſubjectum corporale, quod etiam-
num in majori templo Urbevetano aflervatur,
prodigioſus Sanguis effluxit, Pontificio Diplo-
mate: Tranſiturus de hoc mundo, Urbeveteri da-
to a. 1264. die 1I. Auguſti idem Feſtum ſolemne
ad univerſam Eccleſiam extendit. Unde Urbanus
IV. paſſim hujus ſolemnitatis Auctor ab Hiſtoricis
dicitur. Deceſſit Urbanus 4to Non. Octob. ejus-
dem anni, ejusque Bulla ſtatim executioni man-
data fuit. Verum Diploma Urbani poſtea confir-
matum fuit a Clemente V. a. 131I. in Concilio

Viennenſi: deinde a. 1316. a Joanne XXII. &

a. 1429. à Martino V. a. T433. ab Eugenio IV. &
a. 1581. a Tridentino. Vid. Benediétum XIV. de
feſt. Dom. Auctorem officii hujus diei Papebro-
chius fecit Joannem Clericum Leodienſem. Aſt
paſſim Soriptores concordant, Ancétorem hujus
officii eſſe S8. Thomam, qui a. 1246. jubente Ur-
bano IV. illud compoſuit. Proceſſionem ſolen-
nem hujus Feſti ab Urbano IV. inſtitutam efſie
negant Magdeburgenſes cent. 13. c. 10. & Gene-
brardus l. 4. Chronici. Verum Benediétus XIV.
I. c. ex ipfa Bulla Urbani: Tranſiturus: in qua
mandatur, ut populi ad laudum Cantica in Feſto
hoc concurrant: & ex facto Urbani, quo Cor-
porale illud Vulfinii Sanguine S. conſperſum cum
ſolenni

₰

272² Caput XVI.

ſolenni Proceſſione Urbemveterem transferri vo-
Juit, probat, ſaltem ex facto Urbani hanc Pro-
ceſſionem derivari. Certe Martinus in Conſtitut.
Ineffabile aacramentum: indulgentias 100. anno-
rum comitantibus hanc Proceffionem concedens,
eam jam diu inſtitutam ſupponit, & poſt Urba-
num IV. nullus hujus Proceſſionis Auctor aſſi-
gnari poteſt.

Solvusntur Schol. 2. Proteſtantes Catholicis idololatriam, id

objeltio-
nes.

eſt, quod pani cultum Divinum exhibeant, op-
ponunt, dum S. S. Euchariſtiam adorant, religio-
ſe aſſervant, & ſpeciali feſto ac ſolemni Proceſ-
ſione colunt. I. Quia Idololatriæ crimen eſt,
pani rei creatæ cultum Divinum exhibere, & §.
S. Euchariſtia ad uſum, non vero ad afſervatio-

nem & Proceſſionem inſtituta fuit. Keſv. Nos

non adoramus panis & vini accidentia, ſed Chri-
ſtum ſub illis latentem, adeoque Tridentinum cau-
te definivit, adorandum in S. S. Euchariſtiæ Sa⸗-
cramento Chriſtum, licet Catholico ſenſu dici po-
terat, Sacramentum adorandum, quatenus hoc
nomine non ſolæ ſpecies, ſed quod ſub illis con-
tinetur, ſignificatur. Deinde per afſervationem
& Proceſſionem uſus S. S. Euchariſtiæ non tol-
litur, ſed fideles ad eum excitantur. II. Arca
fœderis olim in caſtra delata capta fuit, ut Deus
oſtenderet, hanc circumgeſtionem fibi diſplicere,
adeoque hæc Proceſſio contra S. Scripturam &
conſuetudinem Apoſtolicam introduéta fuit. Ke/ſp.
Arca in caſtra delata Philiſtæos terrore concuſſit,
capta contrivit idolum Dagon, percuſſit Azotios
& Gethæos &c. Quod autem deferentibus arcam
in caſtra triſte accidit, non arcæ, ſed militum
idololatriæ diis Baalim & Aſtaroth ſervientium
I. Reg. 7. tribuendum eſt, ubi monemur, ne ſa-
cra profanationis periculo exponamus. Saera
Scriptura Proceſſioni huic non contradicit. Pri-
ſcis illis temporibus expediebat S. Myſteria gen-

tilium profanationi ſubtrahere, adeoque publice

non circumgeſtare: Nunc contra Apoſtatas Sa⸗

Uumi

cra-

Cinent
Erinci
80K
emtur.
Entio

niad⸗

deke

itas
i mme.
iDuon⸗
uncn
1C
E nie
niiul
er
ülgen
Din

PeS

Aan
inaſge
talit
(e r
umn
Uir
N
Cunde

eies

De Euchariſtia. 2373
hſtin cramentorum noſtrorum conſcios palam colenda “
hmek & vindicanda ſunt. III. Quærit Kemnitius, cur
nCatit S. S. Sacramentum ſub duplici ſpecie non circum-
A N feratur. Neſp. Quia ſub una ſpecie totus Chriſtus
n ratio Sacramenti habetur, & quia in ſpeciebus
tI Vini adeſt majus periculum effufionis.

Audor
ltin G. 996.
den Reſtat modo, ut explicetur, quousque Quando

, Chriſtus in Euchariſtia maneat, ubi certum in Eucha-=
mim eſt: Imo. Quod Corpus Chriſti non recedat l
ei in Euchariſtia, nec ſubſtantia panis redeat, uc o.
s quando quis indigne ad eam accedit: quia ii.
Mh. I. Cor. II. dicitur: Qui enim manducat, &
AIU bihit indigne, judicium ſibi manducat, & bibit,
tima non dijudicans Corpus Domini. Ubi Apoſto-
mitrt lus aperte ſupponit, aliquos Corpus Domini

ſdee e .
indigne ſuſcipere, quoq Talſum foret, ſi cor-
lsen Pus Domini recederet.
na 240o. Non recedit, quando S. S. Euchari-

h. Kia indigne tractatur; quia Chriſtus eſt in hoc
N BSacramento impaſſibiliter: Ergo ex eo, quod
, indigne tractetur, nullam immunditiam con-
um trahit, propter quam recedere debeat. Un-
A de Gregorius XI. in directorio Inquiſitorum
n damnavit aliquorum ſententiam dicentium,
Chriſtum deſinere eſſe in Sacramento, quan-
d⸗ do Euchariſtia in locum immundum projici-
ienin tur.
, H 3tio. Nec ſtatim eſſe ſub ſpeciebus deſinit,
" quando ſumuntur, ſed tunc folum, quando
„ ſpecies alterantur & corrumpuntur. Nam in
c. quir. de conſecr. d. 2. pœna imponitur
5 illi, .
a Sckram In’lit, Theol. Tom. Ul. 8

274 Caput XVI.

illi, qui propter ebrietatem evomuerit Eu-
chariſtiam. Ubi fupponitur etiam poſt ſpe-
cierum ſumptionem perſeverare Corpus Chri-
ſti, quamdiu ſpecies permanent. Quare Chri-
ſtus tunc ſolum deſinit eſſe in Sacramento,
quando deſineret eſſe ſubſtantia panis & vini,
ſi ibi foret, ſuccedit enim ſubſtantiæ panis
& vini: Ergo ſicuti in aliis gerit vices ſub-
ſtantiæ panis & vini, ſic etiam quantum ad
permanentiam & deſitionem.

Stercora- Schol. 1. Stercoraniſteæ Sæculo ono affirmare non

niſtarum
llœreſis.

erubuerunt, Diviniſſimam Euchariſtiam in ſeceſ-
ſum emitti. Recenſetur inter illos Nicetas Pe-
Goratus ab Humberto Cardinale Bibl. P. P. t. 18.
paulus Samofatenus, qui docuit, Chriſti Sangui-
nem eflſe puri hominis Sanguinem. Verum res
non ſatis explorata eſſe videtur P. Berti, quia

impia eorum dogmata potius videntur fuiſte de
Dominici corporis natura, quam comeſtionis

exitu intelligenda: & licet Nicetas putaverit,
per Sacrificium frangi jejunium juxta Humber-
tum, nullibi tamen dicit, illud per S. Commu-
nionem violari, aut ex alvo egeri. Amalarius
etiam Stercoranismi inſimulatur a Gilberto Mau-
guini in hiſt. Godeſchalci, c. 18. Item Rabanus
Maurus ab Anonymo edito a Cellotio in append.
ad hiſt. Godeſchalci, ſed Mabillonius præf. 2. in
Saæculum 4 Benediét, eos ab errore vindicat. Ex
quibus colligi videtur, turpem Stercoraniſtarum
hæreſin nunquam extitiſſe.

Schol. 2. Quæritur denique, quomodo ex ſpeciebus
Sacramentalibus aliquod compoſitum v. g. vermes
generari poſſint, & communius docent, materiam
tunc a Deo de novo produci.

Conl
is i
ls co
dace
mam
I A
(1l. D
Wita
tfan
11 ſen
hiont
clnne
in, ni
eti
h. k
Ul

ide,

eale
(aal
a
thund
INI
anik
t
Un
bit
Lkat
u
Gun
Cnt
tet
Uen

De Euchariſtia. 275
leit H. 997.
ne Conſiderata natura S. S. Euchariſtiæ, ad Miniſter
e ejus miniſtrum ordo nos vocat, qui quoad Euchari-
rei illius conſecrationem & confectionem ſolus Mig.
dunn eſt Sacerdos. Quippe verba illa: Hoc facite
n in meam commemorationem, Chriſtus dixit ad
em ſolos Apoſtolos, & Concilium Nicænum I.
tskE c. 18. Diaconos S. S. Euchariſtiam diſpenſan-
umi tes ita reprimit, quod nec regula, nec conſue-
tudo tradat, ut ab his, qui poteſtatem non ha-
hbent oſſerendi, illi, qui offerunt, Chriſti Corpus
s accipiant. Et Conc. Lateran. c. frmiter: Hoc

tee Sacramentum nemo voteſt conficere niſi Sacer-
5t 4dos, qui rite fuerit ordinatur. Quibus accedit
ſiog Florentinum in Decreto: & Trident Sefſ. 22.
Geumm cap. I. & can. 2. 200. Ita docet Traditio:
i,e Tertullianus 1. de præſcript. c. 41. argvit hæ-

„fuiſte! —— E .
fuie reticos, quod laicis Sacerdotalia munera con-
medit . .
Potuet cederent. S. Epiphanius ep. ad Joan. Jeroſol.

nme ſe excuſat, quod in ejus dicceſi Presbyte-
Con rum ordinaverit, ne multitudo ſanétorum fra-
Am trum Sacris privarentur myſteriis. S. Hiero-
beme nymus contra Luciferian. hoc tanquam rem
nH manifeſtam ſupponit.

in e⸗
Nei, Schol. S. Irenæus adv. hær. l. I. c. 9. refert de quo- Sotpuntus
diet dam Marco hæretico & mago, eum mulieres ad- objeftio-
nti hibuiſſe ad conficiendam Euchariſtiam: Quod idem ges.
teſtatur S. Epiphanius hær. 49. de Pepuzianis,
3 & hær. 79. de Collyridianis. Waldenſes tribue-
etts bant poteſtatem conſecrandi Sacerdoti probo,
ſers quam negabant impio: ex Reinerio l. cont. Wald.
e c. 5. Lutherus in l. de capt. Babyl. c. de Ord.

contendit, omnes fideles virtute Baptismi habere
poteſtatem, conſecrandi Euchariſtiam, ſed nemi-
nem hac poteſtate uti debere, niſi ſit legitime vo-

2764 Caput XVI.

catus, quod tamen in caſu neceſſitatis abſente Sa-
cerdote laico concedit Wernher. in princ. Jur.
Eccl. Proteſt. Rationes eorum ſunt: I. Quia il-
lud: Hoc facite &c. omnibus fidelibus, ut nimi-
rum cum grata recordatione ad Euchariſtiam paſ-

ſionem Domini meditantes accedant, diétum eſt,

teſte S. Paulo I. Cor. 11. Deinde omnes baptizare
pofſunt, licet ſolis Apoſtolis diétum ſit: docete
omnes gentes, baptizantes &c. præſertim quia
omnes Chriſtiani per Baptismum facéti ſunt Deo
regnum & Sacerdotes Apoc. I. & I. Pet. 2. v. 9.
Keſp. Illud: Hoc facite &c tam conficientes quam
ſuſcipientes Euchariſtiam reſpicit, utrique enim
in memoriam paſſionis Domini, hoc facere de-

bent. Omnes baptizare poſſe habetur ex perpe-

tua Traditione: (§F. 942.) non vero omnes con-
ſecrare poſſe, pro ratione ſtat voluntas Dei. Bap-
tizati dicuntur reges & Sacerdotes in ſenſu my-
ſtico, quatenus dominantur ſuis affectibus, & of-
ferunt ſpirituales hoſtias, fruktum labiorum ſuo-
rum. II. Tertullianus I. de caſtit. c. 7. ait: Non-
ne & laici Sacerdotes ſumus .. differentiam in-
ter ordinem & plebem conſtituit Eccleſiæ AukRori-

tas Igitur ſi habes jus Sacerdotis in temet-

Spſo, habeas & diſciplinam Sacerdotis. Scilicet ut
non ſis bigamus. Keſp. Tertullianus ſumit no-
men Sacerdotis in latiori ſignificatione, uti ſu-
mitur Apoc. I. quem locum citat, ut reprobet
ſecundas nuptias. III. Olim Diaconi Parochiis
regendis præficiebantur, uti conſtat ex Concilio

Eliberitano c. 77. & Concilium Ancyranum c. 2.

ſtatuit, ut Diaconi lapſi a pane & calice offe-
rendo & a prædicando abſtineant. Arelatenſe
vero can. 15. diaconis, quos cognovit multis
in locis offerre, ab hoc officio prohibet. Reéſy.
Diaconi Parochias regebant, quoad officia ſibi
competentia, non vero quoad confectionem Eu-
chariſtiæ & Abſolutionem. Patres Ancyrani ſup-
ponunt, diaconum offerre miniſtrando & coope-

rando Sacerdoti, non vero conſecrando: & ita
. etiam

Aun
Oobe
intun
nii Gn
o Ar
ctricti

Pohyte

Luche
leno
tirain
en en
ilen:
lilir
lin /
ſfin 1
cs cor

Duumn
Untche
C)
m

De Euchariſtia. 277

lae etiam intelligendum eſt illnd S. Laurentii apud
Emne k S. Ambrofium I. r. de off. c. 4r. Experire, utrum
n oneum miniſirum elegeris, cui commiſiſti Domi-
n nici Sanguinis conſecrationem. Denique in Con-
HMZ cilio Arelatenſi agitur de diſpenſatione S. S. Eu-
iüm chariſtiæ a diaconis fine licentia Epiſcopi vel
* Presbyteri ſibi arrogata.
ſetin e .
imnN §. 998.
a Kuchariſtiæ vero diſpenſandæ miniſter HMiniſter
lemn quidem ordinarius eſt ſolus Sacerdos, extra-diſpenſans

ee ordinarius autem Diaconus. Quoad Sacer- Fe

RM dotem colligitur ex dictis: (§. 997.) & ex am.
umef. Trident. Sefſ. 13. c. 8. dicente, ſemper in
. h EKeccleſia Dei hunc morem fuiſſe tanquam eo tra-
en ditione Apoſtolica deſcendentem, ut laici Eucha-
hste riſtiam a Sacerdotibus acciperent. Quoad Dia-
, conos conſtat ex univerſali Eccleſiæ traditio-
tn. ne. Sic S. Cyprianus tr. de lapſis obſervat,
„ℳ Diaconum offerre calicem præſentibus. Idip-
u ſum teſtantur acta paſſionis S. Laurentii: I. 8.
Selin Conſt. Apoſt. c. 28. Ordo Romanus: & Con-
n, cilium Aquisgranenſe c. 7. ait: Sicut in Sa-
e cergdote conſecratio, ita in miniſtro diſpenſa-
⸗ tio Sacramenti eſt.. Si tamen accedat licen-
ruu tia Epiſcopi aut Presbyteri juxta Conc. Car-
mmne thag. IV. c. 33.

e Coyroll. Prafk. Imo. Ut S. S. Euchariſtia licite admi- Reſolonn⸗

Nen, niſtretur, debet Sacerdos eſſe Paſtor ordinarius, tur caſis.
tn vel ab ordinario Parocho, Epiſcopo vel Papa ha-
et N bere commiſſionem expreſſam vel præſumptam,
b. quia hoc ſpectat ad proprium officium Paſtoris,
ci, & fſi Sacerdos inferior ſine licentia diſpenſet, fit
e irregularis, & ſi Religioſus fuerit, incurrit ex-
len communicationem Papeæ reſervatam Clem. I. de
1 Priv. 2do. Peccat graviter, qui ſcienter S. Com-

in 1
4 8 3 munio-⸗

278 Caput XVI.

munionem diſtribuit ſine ſtola ſuperpelliceo vel
Alba excepto caſu extremæ necefſitatis, vel pe-
riculo mortis: in nigris vero paramentis non eſt
diſtribuenda S. Communio, S. Congr. a. 1701.
omittere autem Confiteor, & lumen eſt tantum
veniale. 3tio, Non licet etiam morituro dare ſpe-
cies vini ſub mortali, nec dare hoſtiam majorem
laico, quæ convenientius in plures partes in de-
fectu minorum dividitur. Ato. Sacerdos licite di-
ſtribuit S. Communionem mediis digitis, ſi ob
aliquod impedimentum pollice & indice diſtribue-
re non poſſit. sto. Si in diſtributione S. hoſtia
in terram decidat, locus linteo mundo tegatur,
poſtea abluatur, & ablutio in S, piſcinam mitta-
tur. Si in barbam vel veſtes communicantis de-

cidat, veſtes & barba ob turbationem ablui non

debent. Si in linteum communicantium dezidat,
tollatur, & locus notetur, ut poſtea abluatur, &
ablutio in Sacrarium mittatur, ſi in finum aut in-
tra veſtes mulieris decidat, ut a Sacerdote extra-
bi non pofſit, mulier ipſa extrahat, & Sacerdoti
in ciborio reponendam tradat, digitos lavet, &

ablutio in Sacrarium mittatur. 6to. Ciborium re-

novetur fingulis menbus: modus purificandi Ci-
borium eſt, ut particulæ poſt fumptam utramque
ſpeciem digito indice e ciborio in patenam effuſæ
ſumantur, deinde vinum in ciborium infuſum pro
reſolvendis reliquis particulis, & in calicem effu-
ſum ebibatur. Vermes vero vel aliæ ſordes in
Ciborio repertæ comburantur, & cineres in S. pi-
ſcinam mittantur. 7timo. Si Sacerdoti afferatur
hoſtia, quæ per magicos uſus profanata dicitur,
non facile credat, eam tamen decenter in taber-
naculo afſervet, donec ſpecies corrumpantur:
quod idem faciendum cum hoſtia veneno infecta,
aut per vomitum ejecta. gvo. Si Sacerdos ad-
vertat, communiçantem S. hoſtiam ex ore ſu-
mere, & in libro ſuo reponere, vel repetat, vel
auferat, ſi fine nota perſonæ occulte fieri poſſit,
vel perſonam notet, ut ſine ſtrepitu eam repetat
D ve

AA K1

ro

ibue

teſttatie
int del
vo.

ſentia

ls Vel

rochh
Vtelt
Eul (le

minickr
beit,
teſt i
er il
o,1
hun
Is,
Doon
mirhn
leon
lin
GWn
M

De Euchariſtia. 279

tpeliceon vel ſi non poſſit, rem Deo commendet. Oue.
i, W In nocte Nativitatis vel die Paraſceves non licet
entis ne diſtribuere S. Communionem, excepto caſu ne-
r. 1 mmn ceſſitatis pro dando Viatico, non vero prohibe-
nd im tur Sabbato S. ſaltem poſt Mifſam celebratam.
to e,⸗ romo Diaconus in caſu necefſitatis ex præſumpta
Ann rſo lieentia S S. Euchariſtiam miniſtrare poteſt: lai-
dattzn cus vero in neceſſitate ne quidem ex commiſſione
Coslikec Parochi S. S. Euchariſtiam ad ægrotum deferre

poteſt. Cc. 29. d. 2. de conſec. IImo. Si quis
feu Clericus ſeu laicus in periculo mortis idoneum
miniſtrum diſpenſantem S. S. Euchariſtiam non ha-
beat, ceſſante ſcandalo ſeipſum communicare po-
teſt imo etiam extra periculum mortis Sacerdos
ex juſta cauſa celebrare non valens ceſſante ſcan-

nieants
ablnin dalo, ſi alium Sacerdotem vocare non poſſit,
n eiüt ſeipſum communicare poteſt, licet adeſſet Diaco-

bluunch 6 nus, quinimo Sacerdos etiam infirmus allatam a
Diacono Euchariſtiam, non ex illius ſed propriis
manibus ſumere debet. I2 mo. Parochus etiam

1.

II

ueti tempore peſtis petenti infirmo S. Communionem
“ miniſtrare debet, ubi tamen ob neceſſitatem ad
Ponine⸗ evitandum periculum mortis medio aliquo inſtru-
cami⸗ mento illam porrigere poſſet.
Utlange
r K. 999.
tulen .
lwn . Subjectum capax ſuſcipiendi Sacramenta- Subjectum
liter S. S. Euchariſtiam eſt omnis & ſolus ho- Euchari-

mo viator, baptizatus, etiam peccator. Nam iæ.
Imo. Sacramenta pro ſolis hominibus viato-
ribus inſtituta ſunt: (§. 926.) Ergo ſolus ho-
mo viator eſt ſubjectum Euchariſtiæ capax.
2do. Character baptismalis habet ſe per mo-
dum potetiz paſſive ad recipienda alia Sa-
cramenta: (H. 911.) Ergo S. S. Euchari-
ſtiam ſuſcipiens Sacramentaliter debet eſſe
baptizatus. 3tio. Etiam Judas peccator ſu-

S. 4 ſcepit

23 Caput XVI.

ſcepit Sacramentaliter licet indigne S. S. Eu-
chariſtiam: (H. 979. Schol. 8.) & 1. Cor. I1.
v. 27. indigne communicantes dicuntur rei
Corporis & Sanguinis Domini: Ergo etiam
peccator Corpus & Sanguinem Chriſti vere
ſuſcipit.

An mor- Schol. I. Ex hoc ſequitur, Angelos, animasque

tui ſint
capaces.

a corpore ſeparatas non poſſe ſuſcipere Sacramen-

taliter S. S. Euchariſtiam: neque mortuis illa dari

poteſt, uti ſtatuit Concilium Carthaginenſe III.
a. 397. c. 6. & Trullanum c. 83. Olim quippe
abuſus invaluerat, mortuorum corpora cum S. S§.

Euchariſtia ſepeliendi. S. Baſilius teſte Amphi-

lochio in ejus vita morti proximus S. S. Eucha-
riſtiam in tres partes diviſit, & una ſumpta, alte-
ram ſecum ſepeliri, tertiam in aurea columba ſu-
per altare ſuſpendi juſſit. Item S. Benedictus Eu-
chariſtiam ſuper peétus monachi, cujus corpus
terra ſemper evomuit, poni & terræ mandari juſ-
ſit. S. Gregor. I. 2. Dialog. c. 24. Originem hu-
jus confuetudinis Lapus in Schol. exinde idedu-
cit, ne doemones in defunctorum corpora fure-
rent, & ut, qui vivi S. S. Euchariſtiam non per-
ceperant, juvarentur ſaltem præſentia S. Viatici.

Reſolvun- Cbroll. Pract. 1mo. Infantibus & perpetuo amenti-
ier aſus.

mitem, tum per externas hoſtium Spiritualium

bus S. S. Euchariſtia danda non eſt, quia licet il-

lis gratiam augeat, tamen eis non necefſaria nec
pro iis eſt inſtituta, cum non habeat in eis ratio-
nem Spiritualis alimoniæ reſtaurantis vires ani-
mæ, quæ tum per internum concupiſcentiæ fo-

inſidias in illis ob Baptismi gratiam, quam in illa
ætate & ſtatu amittere non poſſunt, non debili-
tantur. 2do. Mutus & Surdus a nativitate fignis
inſtrui, & ſaltem tempore Paſchali, & in mortis
articulo S. S. Euchariſtiam ſuſcipere poteſt. 3tio.
Energumenis danda eſt S. S. Euchariſtia, fſi eam
ſine irreverentia ſuſcipere poſſint, & fint ſufficien-
ter

trin
chnilie
Pplei
En,
5
gne
Uiis Se
lexit
Feton
0i Get
is ſuf
nn
Murrul
ini,
un ſe
,
Uilſen
Kieno
1
und
nſor⸗
n
S
lert
N
ſont

Nubn
Untrl
il
a
loht

t,

8.dl
1.CI
untr e
tgo ein

Ntiti e

Aimgt
e Nanre

twis ai

ginenehl

17

Nim n

a cuNII
te Aui
pti,
lunhe

is lr

ius Nnn

ncati ſ
inem b
nde den
port e
1 on

8. Vit

o mner
Ubleett
Aira e
eb ni⸗
tes in
elir⸗
irtnuin
ni 1

De Euchariſti4g. 281

ter diſpoſiti. 4to. Damnatis ad mortem S. S. Eu-
chariſtia danda eſt; decet tamen, ut vel pridie
ſupplicii, vel eodem die horis aliquot ante mor-
tem, nondum publicata mortis ſententia præbea-
tur. 5to. Dantibus ſigna veræ pœnitentiæ uſu
linguæ deſtitutis, non tamen uſu rationis, abſo-
lutis Sacramentaliter S. S. Euchariſtia danda eſt
in exitu mortis. 6to. Etas certa pro admiſſione
puerorum ad S. S. Euchariſtiam a prudentia Paro-
chi determinanda eſt. Parvulis tamen moribun-
dis ſufficienter inſtruétis debet dari viaticum, etſi
nunquam ante S. Communionem ſuſceperint.
Parvuli tamen, jam communicantes ob levitatem
animi, niſi virtus defectum ætatis ſuppleat, non
tam frequenter ad S. Communionem admittendi
ſunt, ſicuti adulti. 7timo. Illis, qui poſt ratio-
nis uſum in amentiam inciderunt, Euchariſtia im
articulo mortis ſolum danda eſt c. is qui. cau. 26.
q. 6. quam cenſentur implicite deſideraſſe ob vi⸗=
tam Chriſtianam ante amentiam transaétam; ſe-⸗
cus foret, ſi conſtaret, quod in ſtatu peccati mor-
talis aut impeenitentiæ in amentiam inciderint,
aut ſine periculo irreverentiæ communicare non
poſſent, aut ſi lucidum adhuc intervallum expe-
Rari poſſit. 8vo. Semifatui, qui debilem uſum
rationis habent ad S. S. Euchariſtiam admittendi
ſunt, licet rarius, maxime vero tempore Paſchali

&in articulo mortis, dummodo inter cibum pro-

ſanum & hunc Spiritualem diſcernere poſſint.

. §. 1000.

Ut autem quis digne & fructuoſe S. S. Diſ/poſiio
Euchariſtiam ſuſcipiat, ſi ſit in ſtatu peccati ad di-
mortalis, cujus habet conſcientiam, non ſuf- ghan

. Kr en . Commis-
ficit ſola fides nec attritio ſupernaturalis co- jonen⸗

nita ut talis. Nam 1Imo. I. Cor. 1I1. dicitur: requiſith

Probet autem ſeipfum homo, & ſic de gane illo
edat, & de calice bibat: Qui enim manducat,

◻

282 Caput XVI.

SG. hibit indigne, judicium ſihi manducat & bi-
bit, non dijudicans Corpus Domini. Quæ ver-
ba non de ſola fide accipienda eſſe, probat
loci ſeries, quia Apoſtolus non reprehendit
Corinthios, quod non crederent, ſed quod
irreverenter accederent. Unde Trident. Seſſ.
13. Can. II. Si quir dixerit ſolam fidem eſſe ſuf-
Kicientem prœparationem ad ſumendum J. d. Eu-
chariſtiæ Sacramentum, anathema ſit. 2do hoc
docet Traditio: S. Cyprianus de lapſ. cum
veccato accedentes vim inferunt Corpori Chriſti
G& Sanguini. S. Chryſoſtomus hom. 83. in
Matth. nullus Judas, nullus avarus adſit. gtio.
S. S. Euchariſtia eſt Sacramentum vivorum:

Ergo ad eam ſuſcipiendam ſtatus gratiæ præ-

requiritur: (H. 931. n. 2.) qui per ſolam fidem
& attritionem cognitam ut talem haberi ne-
quit. (t. I. J. 376.)

2do. Et quidem qui vult communicare,
ſi habeat conſcientiam peccati mortalis, &
copiam Confeſſarii, tenetur præmittere Sa-
cramentalem confeſſionem, nec ſufficit fola
contritio. Ita Tridentinum Seſſ. 13. cap. 7.
Communicare volenti neceſſario revocandum eſt
in memoriam ejus, Apoſtoli praceptum: Probet
ſeipſum homo. Eccleſiaſtica autem conſuetudo
declarat, eam probationem neceſſjariam eſſe, ut
nullur ſibi conſeius mortalis peeccati, quantumvir
Ribi contritus videatur, abeque præmiſſa Sacra-
mentali confeſſione ad S. J. Euchariſtiam acce-
dere debeat. Quod a Curiſtianiz omnibur, etiam
ab iis Sacerdotihur, quibus ex offcio incubuerit
cetebrare, hac &. Synodus gerpetuo obſervandum
AMe

Cunt
t/
tcon

ſitur.

hie

r. I
ntion
In co

i. I.

ign ic
iat l
Fiol⸗
in, nn

e

0iene
Nellen.
ſur
lmo t
ulep
imn
1889

K

grat
exclt
Ditnn
Ciſen
nür

Wnt

NS
ſor
lie.
on
ltur

Uom

len 6t
Ceſe
E, Mr
eyrelent
AAc

le

Fivon
ztien
lamn e
laberit

Wvien
tale,
ſtae &
Kat n

llin
4
:
A
,6

1,1

De Euchariſtia. 283

eſſe decrevit: modo non deſit copia confeſſorit.
Quod ſi neceſſitate urgente ſucerdos abique pra-
miſa conſeſſione celebraverit, quamprimum con-
Fieatur. Et Can. II. contrarium aſſerentes
ipſo facto excommunicantur.

Schol. x. Proteſtantes volunt, ſolam fidem eſſe præ- Solvuntur
parationem ſufficientem homini gravium peccato- objekio-
rum conſcio, ut digne S. S. Euchariſtiam ſuſci- nes.
piat. I. Matth. 9. Chriſtus dixit, non veni vocare
Juſtos, Ma peccatores. Et Joan. 6. Fanis, quem
ego dabo, cano mea eſt pro mundi vita: Gui man-
ducat khunc vanem, vivet in ciernum. Reſp. In
primo loco ſermo eſt de vocatione ad poœniten-
tiam, non vero de invitatione ad S. S. Euchari-
ſtiam. Panis tantum viventibus prodeſt: ita &
S. S. Euchariſtia, quæ vitam ſupponit, & eam
conferre dicitur, conſervando & roborando vi-
ventem. II. S. Auguſtinus ep. 54. ait: Peccata
tanta non ſunt, ut excommunicandus quisqua .
homo cenſeatur, non debet ſe a quotidiana medici-
na Corporis Dominici ſeparare. Réſp. S. D. lo-
quitur de excommunicatione late ſumpta, quæ
a S. S. Communione ſeparat, & probat, non lice-
re, cum mortali ad Euchariſtiam accedere.

Schol. 2. Ut S. S. Enchariſtia conferat augmentum An venia-
gratiæ Habitualis, non requiritur devotio actualis lia aug-
excludens venialia, ſed fufficit ſtatus gratiæ ha- mento
bitualis expellentis omnia mortalia. Ita contra gratiæ
Cajetanum &c. patet I. ex Tridentino, quod ad obſint.
fructuoſe recipiendum hoc Sacramentum nonniſi
abſentiam conſcientiæ peccati mortalis requirit.
Et S. Thomas 3. p. a. 8. ait: Si aliquis accedat ad
hoc Sacramentum per peccata venialia mente diſtra-
Rus, non . . . tollitur augmentum habitualis gra-
tic. 2. Accedens cum veniali non ponit obicem
augmento gratiæ habitualis, quod illi non oppo-
nitur: Ergo illud recipit, licer intenſionem hujus
augmenti impediat. Dicis I. Patres dicunt, ve-
nialia

An pra- chol. 3. Cajetanus putat, ante Tridentinum non

ceptum
præmit-
tendi Con-
Jeſionem
Nt Divi-
Attn.

294 Caput XVI.

nialia obſiſtere fruétui S. S. Euchariſtiæ. Reſp.
Loquuntur de majori intenſione augmenti gratiæ,
& ſpirituali dulcedine, quam venialia impediunt.
II. Accedens cum veniali peccat venialiter: Ergo
gratia augeri nequit; cum deſit fervon charitatis,
qui in cibum hunc coœleſtem agere nequit, ita ut
ille nutrire non poſſit. Kep. Gratia ex opere
operantis augeri nequit, bene vero ex opere
Operato vi Sacramenti cum neceffaria diſpoſitione
ſuſcepti. Dein cibus hic Spiritualis nos in ſe con-
vVertit Spiritualiter, nosque nutrit in nos agendo,
& augmentum gratiæ producendo. III. Hoc
modo Sacerdos quotidie tepide celebrans plus
gratiæ reciperet, quam alius Sanctus in exercitiis
ſuis Spiritualibus. KNeſp. Illa gratia in tepidis
Sacerdotibus ferventius non operatur, tum ob
habitus Sacerdotis vitiofſos; tum ob denegata au-
xilia actualia: imo Sacerdos ſæpe tepide cele-
brans de peccato mortali timere poteſt.

extitiſſe præceptum, præmittendi confeſſionem

S. Communioni, quam ſententiam hæreticam eſſe

putat P. Vasquez: Scotiſtæ vero nonnulli putant,
hoc præceptum efſe Eccleſiaſticum. Verum pro-
babilius eſt, efſe Divinum, I. ex illo Apoſtoli:
probet ſeipfum homo, ubi præmiſerat ſe ea, quæ
de Communione ſcribit, a Domino accepiſſe: Ego
enim accepi a Domino. Et Tridentinum ait, ſe
ſolum confuetudinem Eccleſiæ declarare, non
vero hanc legem ſtatuere. 2. Non extat in ali-
quo Concilio initium hujus præcepti, quod ta-
men ſemper in Eceleſia obſervatum fuit: Ergo
eſt Divinum.

Roſolvun- Coroll. Prat. Imo. Ut ſine confeſſione cum ſola

Eey Gſus.

contritione communicare liceat, debet adeſſe ne-
ceſſitas gravis, uti urgens periculum mortis,
gravis infamiæ, dandi viaticum morituro, ſcan-
dalum ex omiſſione celebrationis Miſſæ pro Pa-
tochianis die feſto, non vero audiendi MiRm
obli-

—

lgrti
(Kerd
ti n⸗
ſe ocan
Plit,
com
Giii,
ſi ite
u. a0

rNdd

ſeſionr
lis, be
ſeccatun

cudto

ſehttis
to
Preion
eeke
lle
um
Moſol
le ſe
un]
N
ruli
Mor
Ante
tl,
nati
d8
Cu
Nel
n

flie. N
eniignte

inelan
lltet H

rchriht
At, N
inae
e
Cipritin
Sinker

0s gel

II E
ebram l
n exviti
in ki
, ton!
negiut

pice

