cundum Sacramentum eſt Confirmatio. Et Tri-

dentinum Sefl. 7. Ni quir dixerit, Confirma-

tionem haptizatorum otioſjam Caxremonigm eſſe,

E& non potius verum & proprium Sacramentum,

aut olim minil aliud ſuiſe, quam Cuatecheſin qunun-

dam, qua adoleſcentie proximi fidei ſuc ratio-
nem coram Eccleſia exponebunt, anathema ſit.
Vide ſummam Conc. Carranz. emend. 317/:0u.
Traditio conſtat e? ſummis Pontificibus S.

Cornelius circa an. 250. in ep. ad Fab. No-

vatum redarguit, quod accepto Baptismo ab
Epiſcopo confignatus non fuerit, & addit:
hoc autem ſignaculo minime percepto, 4u0 tan-
dem modo Spiritum S. potuit accipere? Inno-
centius I. ep. ad Decentium a. 416. data c. 3.
ait: De conſignandis autem infantibus ma-
nifeſtum eſt, non ab alio, quam ab Epiſcopo
fieri licere. Ubi certe agit de Sacramento
Confirmationis, tum quia unctio baptismalis
a tempore S. Sylveſtri etiam Presbyteris con-
cefſa fuit; tum quia ait: Hæc autem PLontifi-
cibus ſolis deberi, ut vel conſignent, vel Para-
cletum Spiritum tradant, non ſolum confuetudo
Ececleſiaſtica demonſtrat, verum & illa lekio
ANunm Apoſtolorum &c. S. Leo Serm. 10. de
Nat. ait: Renati per aquam, & Siritum d.
accepiſtis Chrirma ſalutir, & ſignaculum vitæ

aterne. S. Gregorlus M. 1. 4. ep. 9. Presby-
teri baptizandos ungant in pectore, ut Epi-

ſcopi poſtea ungere debeant in fronte: & in

libro Sacramentorum ordinem adminiſtrandæ

Confirmationis præſcribit. At0ο. Traditio con-

ſtat ex P. P. Sæculo 2d0 S. iremæeus 1. I.

4 cont.

158 Caput XV.

cont. hær. c. 18. Gnoſticos culpat, quod bap-
tizatos ungant balſamo, Kccleſiæ ritum ſa-
crilega imitatione ad ſe trahentes. Sæc. 3tio
Tertullianus de Bapt. c. 7. ait: Exinde egreſſi
de lavacro perungimur benedicta unkkione, &

c. 8. Dehine manus imponitur per benedibtionem

advocanf & invitanz Spiritum J. Sæc. 4to S.

Cyrillus Jeroſolymit. tota Catech. 3. loqui-

tur de Confirmatione: vobir poſtquam ex aqua

J. lavncri afcendiſtis, datum eſt Chriema, quod

imaginem gerit illius, quo undtur éſt Chriſtus:
hoc autem eſt Spiritus S§. S. Ambroſius 1. 3. de
Saer. c. deguitur ſpirituale ſignaculum: quia
voſßt Jontem ſuperieſi, ut perſestio fiat, quando
ad invocationem ſacerdotis Spiritus GJ. infundi-
tur: S. Hieronymus cont. Lucif. ad eor, qui

longe in minoribur urhihur ger Prethifteros & Dia-

conis baptixati ſunt, Epiſcopus au invocutionem
Spiritus N. manus impoſiturus excurrit. S. Au-
guſtinus I. 2. contr. litt. Petil. Sacramentum
Chiematis uultis interpretari: guod quidem in
genere viſibilium ſignaculorum Jacroſanktum Aſt,
SRicut ipſe Baptirmur. Contentiunt omnes li=
bri rituales, & Scriptores, qui de Divinis
offi iis tractarunt, Strabo de reb. Eccl. Ama-
larius de off. Eccl. Rabanus de inſtit. Cleric.

Solvuntur Schol x. Donatiſtæ „LNovatiani, Waldenſes, Wi-

objeſtio-

Nés.

cleffiſtæ juxta nonnullos Sacramentum C. onfirma-
tionis rejecerunt, quos tamen alii ab hoc errore
abſolvunt. Lutherani & Calviniſtæ illud negant:
& Lutherus de Captiv. Babyl. docet, Confirma-
tionem ſolum eſſe quemdam ritum & Cæremoniam
utiliter ab Eccleſia introduéctam, & ideo ordinem
Lutheranæ Confirmationis ita deſcribit Kemnitius
Pp. 2. Exam. I. Parvuli ad annos diſcretionis ve-
nien⸗

Reutes
ſopo,
Epo
oͤeſi
3 IUte
chtibe
le pra
ethnici
Fiter:
Verent,
iit
tekt me
ſond 1.
mation
Per mi
ſonns,
inle
Aati
ld⸗
is tel
Con
tins
ſe
10 gr
1
N
Ut
den
teri
ar.
e
lerhe
irme
uid
tlib
Kon
crarr
80

godte

rl. f
itetg
chian,
Mliiſien
t gl
) N
l t
innt, 6

ns, I.

lnne ,
It, g
inſu
d n
lrw
buntie
. 1
runt
glitz
aulint
OMes
GeDi
Vell kr
ſit.

Eenles1
e
n (on’
Noren
Hod
(oN*⅓
S
eo N
len!
tinsſ

De Confermatione. 169

nientes in Catechismo ſatis inſtructi offerantur Epi-
ſcopo, qui eos coram Eccleſia de ſuo Baptismo
& promiſſionibus factis admoneat. 2. Recitent

profeſſionem fidei & doctrinæ, quam didicerunt.

3. Interrogentur de præcipuis doctrinæ Chriſtianæ
capitibus, & reſpondeant. 4. Moneantur, ut
hac profeſſione probent, ſe diſſentire ab omnibus

ethnicis, hæreticis & falſis opinionibus. 5. Gra-

viter admoneantur, ut in hac profeſſione perſe-
verent. 6. Fiat publica oratio pro illis, ut Deus
Spiritu S. eos confirmare dignetur, & addi po-
teſt manus impoſitio. Rationes Proteſtantium
ſunt I. quia in S. Scriptura nulla occurrit Chris-
mationis mentio; & per Spiritum S. ab Apoſtolis
per manus impoſitionem datum non gratia ſanéti-
ficans, ſed donum linguarum & alia charismata
intelliguntur. N&eſp. An Chrisma ſit materia
eſſentialis hujus Sacramenti, in ſcholis adhuc lis
eſt, de qua in ſequentibus: materia ſenſibilis ſa-
tis declaratur per impoſitionem manuum. Deinde
dona illa fuerunt effectus tranſitorius & acciden-
tarius pro dilatatione & commendatione naſcen-
tis Ercleſiæ; principalis fuit gratia ſancétificans,

quæ ſola nomine Spiritus S. ſimpliciter, non ve-

rO gratiæ gratis datzæ deſignantur. II. Antiqui
P. P. hujus Sacramenti non meminerunt: nec Ec-
cleſia Græca illud inter Saeramenta numerat; quia
in Enchologiis unum eſt officium Baptismi &
Unéctionis, & apud Græcos omnes ab hærefi re-
deuntes per Unétionem recipiuntur. Nec illud
recipit Eceleſia ..thiopiea teſte Alvarez in itine-
rar. Armenica teſte Guidone Carmelita: & reli-
quæ per Arabiam, Meſopotamiam, Afſſyriam,
Perſiam & Ægyptum diffuſæ. Keſp. Patres Con-
frmationis expreſſe meminerunt, uti ex dictis
patet: Scriptores ſæculi primi in refutandis gen-
tilibus potiſſimum occupati, de ea loquendi Occz-
ſionem non habuerunt. Eccleſia Græca hoc Sa-
cramentum ſemper agnovit, pro antiqua teſtatur
S. Cyrillus citatus: pro recentiori Simeon Thefla-
L 5 loni⸗
1

„

—

0 Canut XV.

lonicenſis in l. de Sacr. Jeremias in reſpon. Gabriel
Philadelph. Synodus Conſtantinop. an. 1642. in
qua Calvini errores damnantur. Conjungitur vero
in Euchologiis cum officio Baptismi, quia ſtatim
poſt Baptismum cum peculiaribus tam'n ritibus
conferri ſolebzt. Unétio autem in receptione
hæreticorum adhibita mera cæremonia fuit. Par-
ticulares illæ Eccleſiæ Schismatieæ non evertunt
doctrinam Catholicam: imo Athiopicam Confir-
mationem recipere docet Ordo Myſteriorum tom.
6. Bibl. P. P. de Armenis teſtatur Uscanus Epi-
ſecopus. De Syris Jacobus de Vitriaco Il. r. hiſt.
c. 74. de gyptiis profeſſio fidei Matthæi Alex.
III. Scriptores ſæculi oni eodem loco habent un-
ctionem baptismalem factam a Sacerdote, cum

illa facta ab Epiſcopo in Confirmatione, & unam

per aliam ſuppleri poſſe dicunt, uti Walafridus,
& Rabanus 1. I. de Inſtit. Cleric. Et Scotus & Soto
putant, Confirmationem ex S. Scriptura efficaci-
ter probari non pofſle. Reſp. Scriptores ſæculi

oni utramque unctionem aperte diſtinguunt, nam

baptismalis fit in vertice, Confirmatoria in fronte.
Rabanus, Walafrid. baptismalis fit per ſacerdo-
tem; confirmatoria per Epiſcopum. Ita Rab. bap-
tismalis non habet adjunétam manus impoſitio-
nem. Rab. Deinde Auctores illi Scotus & Sotus
Confirmationem ut Sacramentum agnoſcunt,

eorum ſingnlaris opinio, de probatione ex S. Scri-
1 5 4

ptura deſumpta communi aliorum Theologorum
erare non debet. IV. Spiritus S. in Bap=
ur, ad quid ergo Confirmatio? Reſp.
0 Spiritus S. datur ad veniam, hic a

pugnam: ibi mundamur ab iniquitatibus, hic vir-
tutibus præmunimur. Ita B. Damian. Serm. I.

in Dedic. Eecl.

Quanda Schol. 2. Chriſtus immediate & per ſe inſtituit Sa-
cramentum Confirmationis; uti patet ex dictis:

(G. 9ra.) Quo autem tempore inſtitutum fuerit,
incertum eft. Bachonius in 4. d. 7. putat, illud
inſtitutum eſſe Matth. 79. cum Chriſtus manus
pue⸗

etis
Vetohn
inpoſit
Ceorn
ttut
fris d
iis E⸗
telas
Hiritu

Munet

ghando
Chrisn
ſuncan
tun (.
d 0
lnont
UIn9
nut

lie
ilgen
un
Kllbie
fotihe
fnm
Unepi,
(ont

(kre

h, 1

Nt
r
Chri
mat
b
eri⸗
I

De Confirmatione. 171

e
k, pueris impoſuit. Sed inter hos pueros fuerunt
veroſimiliter aliqui non baptizati, & illa manus
o e impofitio ſolum facéta fuit ad illis benedicendum
alu & eorum infirmitates curandas. Conink putat,
mnm inſtitutum eſſe Joan. 20. Quando Chriſtus Apo-,
ſerhcl ſtolis diit: accipite Spiritum S. quorum remiſe-
ntit ritis &c. quia tunc Epiſcopi ordinati, & illis po-
neſen teſtas Confirmandi data fuit. Verum tunc ſolum
tanſe Spiritus S. ad remittenda peccata datus fuit. Gonet
Kiorma putat inftitutum eſſe in noéte ultimæ Coœnz,
Nomm quando Chrifins juxta S. Fabianum Apoſtolos
olH Chrisma conficere t. Sed bæc nullo fimo
atthrit ſundamento nitun Veroſimile eſt, Sacramen-
b hiig- tum Confirm eo tempore inſtitutum fuifle,
doen quo Chriſins a mortuis redivivus per dies qua-
ne, n draginta cum Apoftolis permanſit, ubi Chriſtus
Wi plura Apoſtolis revelavit myſteria, & magna con- 2
donseen 6fimata ſunt Sacramenta. .
ptuna et
tores H 6
guunt, d. 906.
nni Mlateria Sacramenti Confirmationis effene Materia

E tialis eſt vel manus impofitio vel Chrisma, Confirma⸗

vel utrumque ſimul. Nam fignum externum 4ois.
ſenſibile, cui S. Scriptura & conſtans Tradi-
tio tribuit virtutem baptizatis conferendi Spi-
ritum S. ſeu gratiam roborantem ad fidem
intrepide profitendam, eſt materia Sacramen-
ti Confirmationis: (H. 964.) ſed hoc ſignum
eſt vel manus impontio vel Chrismatis un-
ctio, vel utrumque ſimul, uti mox conſta-
bit: Ergo hæc eſt ejus materia.

Schol. 1. Dictum eſt, vel manus impofitionem, vel Quid de

tnd Chrismatis unétionem, vel utramque fimul eſſe ea ſit de
1eil materiam efſentialem, quia nondum eſt definitum fide.
gtlale⸗ ab Ecclefſia, quænam ex his determinate ſit ma-
. teria eſſentialis. Nihil enim de hac materia defi-

nivit Florentiaum, dum in decreto dicit, mate-

Chrisma
giuid.

Quc ſit
materid
gſſentia-
lis.

XN
72 Caput XV.
ziam Confirmationis eſſe unctionem Chrismatis,

quia non determinat, an fit materia eſſentialis,
an integralis: & nemo ignorat, ea, quæ de ma-

teria & forma Sacramentorum in hoc decreto

præſcribuntur, non ſemper pertinere ad eſſentiam
eorum, aut ſaltem non eſſe de fide. Nihil-pari-
ter definivit Tridentinum Sefſt. 7. can. 2. ubi ſo-
lum damnantur hæretici, eos Spiritui S. injurios

eſſe dicentes, qui Chrismati vim Spiritualem aſcri-

bunt: An vero Chrisma ſit neceſſarium neeeſſitate
Sacramenti, S. Synodus non definit, cui ſemper
ſolenne fuit, ne controverſias ſcholaſticas dirime-
ret. Salva ergo fide in hac quæſtione opinari
licet.

Schol. 2. Chrisma ſignificat aliquam unguenti ſpe-

ciem ex oleo, & aliis quibusdam odoriferis con-
flatum. Et quidem apud Græcos Chrisma confi-
ecitur ex oleo, balſamo & aliis 33. aromatibus,
quæ apud Goarum in Euchol. videri poſſunt.
Apud Latinos Chrisma ex oleo olivarum & bal-
ſamo conficitur.

Schol. 3. De materia eſſentiali Sacramenti Confirma-

tionis Scholæ diſputant: Sirmondus Antirrhetic.
2. ſolam manus impoſitionem, & quidem illam,
qua Epiſcopus manus extendit ſuper confirmandos,
& per orationem invocat Spiritum S. dicendo:
Omnipotens &c. uti habetur in Pontificali Rom,
effe materiam eſſentialem: unctionem vero eſfle
tantum materiam integralem necefſitate præcepti,
& uſu perpetuo Eccleſiæ neceſſariam ait. Econtra
Gregorius de Valentia tom. 4. diſput. 5. docet,
Apoſtolos ſemper cum impoſitione manus unctio-
nem Chrismatis adhibuiffe, quæ ſola unctio eſt
adzæquata materia efſentialis Confirmationis, im-
poſitio manus vero materia integralis. Probabi-
lius nobis videtur, materiam eſſentialem adæqua-
tam & totalem eſſentialem eſſe impoſitionem ma-
nuum, tam illam, quæ unctionem præcedit, quan-

quam

do Epiſcopus ſuper confirmandos manus extendit,

—

guum
ntio
Huum
inpori
i
e §.
eſie
Alren
rianns
Ho zt
6to O
ümd
do De
Mben

erleu

ll
Ko
dc
iin.
deg
ME!
lehie
lünen
Muün
liln 4
nnut
imdolt
d
N
apt,
Uigi
arn
Eni
üct,
ſn
li:
n

De Confirmatione. 173

Chmng quam illam cum unéctione conjunétam; & ipſam
eleis uncéctionem Chrismatis. 1. De impoſitione ma-
eces nnum teſtatur S. Scriptura Act. 8. v. 17. Tunc
e den imponehant manus ſuper illos. Et Act. 19. v. 6.
d eherir Cum impoſuiſſet illis manus Paulus, venit Spiri⸗
Nlhg tus S. Patet etiam ex continua traditione Ec-
cleſiæ Græcæ & Latinz: Pro Szculo zdo eſt

di 8S. Irenæus 1. I. cont. hær. c. 18. Pro 3tio S. Cy-
tulene Prianus ep. 76. Pro 4to Concilium Eliberit. c. 38.
nekin bro Sto S. Hieronymus & S. Auguſtinus: Pro
, glitn 6to S. Gregorius M. in ſuo Sacramentario. Pro
ſenc timo Concilium Hiſpalenſe cap. 7. Pro 8vo Or-
* 30 Romanus. Pro ono Walafridus, Amalarius,
Rabanus. Vide (§. 965) Eodem modo praxin
Eccleſiæ Græcæ oſtendit Firmilianus ep. 35. in-
ngvenii ter Cyprian. Saculo 4to S Chryſoſtomus in Act.
otleit Ap. hom. 18 Sæc. Sto. Theodoretus in ep. Hebr.
hremn c. 6. per manzm ſacvratam accipiunt gratiam Spi-
aAnH vitus. Szc. 6to EKulogius Alex. I. 2. cont. Novat.
Heri Ne Sec. 9. Photius apud Gcum. Confirmaticnem per
um ͤ manus impofitionem explicat Sæc 1I2 mo Simeon
Theflalonic. l. de templo ait: per manuum impo-
V ſitionem & inſufflationem unguenti gratiam im-
i C⸗ partitur. Et Michael Palæologus in prof. fid ait:
Amd alind eſt Sacramentum Confirmationis, quod ver
nident manuum itnpoſitionem Epiſcopi conferunt. Ergo
Od impoſitio manuum eſt materia eſſentialis partialis
drl Confirmationis. 2. De unctione Chrismatis etiam
gtfen patet ex traditione. Sæculo 2do Tertullianus de
n vede Bapt. c. 7. ait: perungimur benedittla unktione.
Ie NHE SeCc. 3tio. S. Cyprianus ait: ep. ad Numidas:
it. Ungi quoque neceſſe eſi, eum qui baptizatus ſit,
t 5 . ut accepto Chrismate.. . habere in ſe gratiam Chri-
s i poſſit. Sæc. Ato Innocentius. L. in ep. ad Dec.
N dicit, Epiſcopos frontem oleo ſignare. Sæc. 5t0
tionis §. Auguſtinus ſerm. 227. de div. ait: Quid ergo
. Ns ſignificat ignis, hoc efi Chrisma, oleum etemm
en ueor ignis noſtri Spiritus S. eſt Sacramentum. Sæc. 6t0
rn 8. Gregorius M. in Sacramentario: tinéto vollice
elt in Chrismate facit crucem in fronte. Chrismatis
elnl,. etiam

Caput rXI.

etiam meminit ex Græcis S. Irenæus & S. Cyril⸗
lus Jeroſol l. c. (S. 965.) & Theodoretus I. 1.
in Cant. ubi dicit eos, qui initiantur veluti ſigno
aut nota guadam vegia Spiritalis unguenti Chris-
mate inunbios. Denique Florentinum in Decret.
ait: Secundum Sacramentum eſt Conſirmatio, cu-
jus materia eſt Chrisma. Et Tridentinum Sefſ. 7.
c. 2. Chrismatis meminit. Ergo Chrismatis un-
Stio eſt materia eflentialis partialis. Non obſtat I.
quod non fiat mentio Chrismatis in S. Scriptura:
& Concilium Moguntinum a 1549, ac Remenſe
a. 1583. dicant, hoc Sacramentum ab initio ſola
manus impoſitione exhibitum fuifſe. Et Conci-
lium Araunſicanum I. Jubeat, ut ſi quis in Bap-
tismo Chrismatus non fuerit, in Confirmatione
Sacerdos commoneatur, quia inter quoslibet Cris-
matis ipſius una benediko eſt, non ut prjudicans
quidguam, ſed ut non neceſſäria habeatur repetita
Chrismatio. Keſp. Apoſtoli vel Chrismate Aſi fue-
runt, quia hoc non legitur in aliquo Concilio in-
ſtitutum fniſle, & ſemper in Eccleſia uſurpatum
eſt, & Silentium S. Scripturæ velut argumentum
negativum contrarium non probat. Vel uti vult
S. Thomas, Apoſtoli eo tempore Chrisma non
adhibuerunt, quando Spiritus S. viſibiliter in ſpe-
cie ignis deſcendit, bene vero poſtea, quando
hæc iigna vifibilia ceſſarunt. Eodem modo re-
ſpondetur ad Concilia citata. Canon vero Arau-
ſicanus loquitur de Chrismatione verticali in Bap-
tismo, non vero de illa in Confirmatione. Non-
nulli etiam particulam non in citato canone omit-
tunt, & legunt: ut necefſaria habeatur repetita
Chrismatio: de quo Petrus Aureolus, & Sirmon-
dus multum inter ſe diſputarunt. II. Aqua vino
miſcenda in calice, licet pro hac mixtione vetu-
ſtiſſima ſtet traditio, tamen ſolum eſt de neceſſi-
tate præcepti. Ergo etiam Chrismatio tantum
erit de præcepto, maxime quia non ſemper eo-
dem modo in uſu fuit: tempore enim Tertulliani

impoſitioni manuum præmittebatur, deinde ner

it l
o. 1.
le n
erept
1n vete
Utero
(reci
lie a0
Chrism
Tlam 1
fterunt
Derd
Ned
Catur,
tr
Unn
nen
ane
i i
Ue

.
r⸗
In 6.
unver
le
t 1
(irn
fmnort,
Ue.
r
it, 1
imnt
In DS
ee
tindn
15
dier
Wnl

De Confirmatione. 176

RW bat a Presbytero baptizante, nunc fit ab Epiſco-
po. Keſp. Traditio etiam docet, mixtionem
aquæ non efſe de necefſitate valoris, ſed tantum
præcepti. Ila Variatio fuit tantum accidentalis:

mükk an vero Chrismatio Confirmatoria olim a Pres-
feni, bytero facta fuerit, infra examinabitur. III.
änmmd Græci non adhibent manus impoſitionem, & ho-
Chiumte: die adhuc Epiſcopi illos ad confirmationem, &
N . Chrismationem admittunt, qui ad primam & præ-
15cen viam illam manus impoſi præſentes non
,ANe fuerunt. Reſv. Veteres Græci manus impoſtio-
ab inn nem adhibebant, uti Zi patet: moderni

. El Præter Oratior Spiritus S. invo-
grſi catur, quæ juxta a. 1. 3. de Bapt.
Chrfin eſt quædarmn manus imn tio- manus imponunt,
lurſiil dum Chrismate inungunt. Apud Latinos prævia
t rin illa manus impoſitio ſaltem eſt moraliter conjunéta
ikuunee cum ea, quæ fit in Chrismatione: quodſi prævia
nE illa fiat omnibus confirmandis necdum præſenti=
0 CoN! bus;, abuſus eſt, qui tolli debet.
u vdn .
tugirmn Srhol. 4. Quæeritur ulterius, an mixtio balſami in An balſa⸗
eln Chrismate ſit de neceſſitate Sacramenti, an tan mum ſit de
Cin tum de neceſſitate Præcepti. Hic iterum non neceſſitate
Thilte conveniunt Theologi. D. Tournely putat, non Sacra-
oken eſſe de neceſſitate Sacramenti, tum quia Veteres menti.
Genii ſæpe ſolius olei meminerunt, apud quos oleum
onen⸗ Chrisma dicitur, fſicuti Innocentius I. oleum in-
Atrlln, firmorum Chrisma vocat: tum quia Innocentius
ione. III. c. Paſtoralis, de Sacram., non iteran, conſul-
cnoet tus, an Confirmatio ſine balſamo collata iteranda

ſit, reſpondit, nihil effe iterandum, ſed caute
ſupplendum, quod incaute fuerat omiflum. Econ-
tra Bellarminus, & P. Berti cenſent, Balſamum
eſſe de necefſſitate Sacramenti, tum quia Floren-
tinum & Tridentinum in balſamo vim gratiæ pro-
ductivam agnaſcunt, & Veteres ſæpe Chrisma
ab oleo diſtingnunt: tum quia in forma hujus
Sacramenti Chrismatis exprefſa fit mentio, & in
conſecratione Chrismatis preces ad conſecrandum

bal⸗ .

hriema

175 Caput XV.

balſamum ſpeeialiter diriguntur. Unde concludit
D. Habert, ſtante hac gravium Theologorum dif-
ſenſione Epiſcopis definiendum efſſe, quid in ſuis
digeceſibus ſentiendum ſit: & P. Berti ſuadet, ut,
ſi balſamum omiſſum fuerit, Confirmatio cum
Chrismate ſub conditione iteretur. .

Chrisma ab Epiſcopo benedictum ad Con-
firmationem bene adhibetur. Hoc probat

tediciture 1mo. Traditio. S. Baſilius l. de Spir. S. c. 27.

2

ait: Benedicimus Baptitmatis aquam, &. Un-
dionit oleum: quibus vero Scripturit edolti? non-
ne a ſecreta & ſilente Traditione? S. Cypria-
nus ep. 70. dicit, oleum in altari Sanktificari.
S. Cyrillus Jero. cat. 3. Jandtum unguentum
non amplius eſt unguentum, poſteaquani conſecra-
tum eſt, ſed Chriſti Chriema. Item Concilium
Nicænum I. conſecrationis Chrismatis me-
minit, & Laodicenum vocat Chrisma ſacra-
tiſſimum: quod idem patet ex omnibus libris
ritualibus, & ſcriptoribus, qui de officiis Di-
vinis tractarunt. 2zdo. Hanc benedictionem

rite fieri ab Epiſcopo, eadem Traditio con-

firmat, ut conſtat ex ep Innocentii I. ad De-
cent. & S. Leonis ad Epiſc. (Cerm. & Gall.
Sacramentario S. Gregorii, Ordine Romano,
& Græcorum Euchologiis. Idem ſtatuerunt
antiqua Concilia. Carthaginenſe II. c 3. &
III. c. 36. ſtatuunt, ne Presbyteri Chrisma
conficiant. Toletanum I. c. 20. Hiſpalenſe
II. c. 7. ſoli Epiſcopo hanc benedictionem
attribuunt. vid. Witaſſe de conf. & Benedi-
ctum XIV. de feſt. D. die Jovis Sancto.

SSchol.

De Confirmatione. 177

nde end Sehol. I. Conſecratio Chrismatis prioribus Saeculis Kitus be-

Cogonni omni die fieri potuit, uti patet eæ Cono. Tolet. nedicenas
OId mn. . I. c. 20. & ideo falſa eſt decretalis S. Fabiano Chrismes.
tii tunc, aſcripta, c. litteris. d. 3. de conſecr. ubi pro be-

ürmto a nediétione S. S. oleorum dies ſovis Sanctus afli-
gnatur. Conſuetudo Chrismatis die Jovis Sanéto
conficiendi initium ſnmpüt circa ſæculum ztimum,
uti ex Ordine Romano probat Benedictus XIV.
1I. 2. In conſecratione Chrismatis hi ritus obſer-
vantur. I. funduntur certæ preces. 2. fit ſignum

Wun Orncis ſuper oleum & balſamum. 3 Epiſcopus
Hoc N halat aliquoties ſuper ampullam Chrismatis, ut
ir en deſcenſus Spiritus S. fuper illud denotetur exem-
n,l plo Chriſti, qui etiam in Apoſtolos inſufflavit.

a Joan. 20. 45. Chrisma confeétum ſalutatur ab
alki Epiſcopo & Presbyteris, dicendo: Ave S. Chris-
15 ma Quzæ adoratio tantum eſt relativa, & ad
Gultfe Chriſtum refertur, cujus ſymbolum eſt. Ex qui-
. Agik bus facile refelluntur ſoommata Proteſtantium,
n hanc benedictionem calumniantium. .

Cone⸗ Sehol. 2. Quærunt ſcholæ, an conſecratio Chris- n, tonſe⸗
Ss matis ab Epiſcopo facta fit de neceſiitate Sacra- natio⸗
is menti. Affirmat P. Gonet &c. probabilius cum (risniq⸗
Nnie D. Tournely negatur, & ſola neceſſitas præcepti tis ſit de
eHil ſtatuitur, qnia neceſſitas Sacramenti nec ex S. Scri- neceſſitate

eidte ptura nec ex traditione colligitur; nam licet Pa- Sacramz.
neltt tres hanc conſecrationem agnoverint, nullus ta-
tadtoet men eam ad valorem Sacramenti requiri afſeruit.
Nl A Imo conſecratio Chrismatis ab Apoſtolica ſede
n 40 ſimpliciter Presbytero commiteéi poteſt, nam Con-
e Nont cilium Toletanurmn prohibet quidem Presbyteris
ſter confeétionem Chrismatis, quæ in nonnullis lo-
n kend. cis in uſu erat, nec tamen confecrationem a Pres-
Ie1 byteris factam irritam declaravit: & ideo Roma-
CX ni Pontifices diſpenſarunt cum Miſſionariis in In-
H. diis, ut ipfi Chrisma conficerent, uti conſtat ex

u⸗ Bulla Eugenii IV. data 1444. pro Fabiano de Ba-
i chia O. M. referente Wadingo tom. 5. Ann.
onet . Quia

4 Schram Inſut. Theol. Tom. IIll. N.

178 LCaput XV.

Quia tamen multi Theologi tenent contrarium,
ideo pauca hujus diſpenſationis exempla repe-
riuntur.

Reſolvun- Coroll. Pratt. 1mo. Omiſſa prima manus impoſitione,

ur caſus.

vel ſi quis ad illam præſens non fuiſſet, nobis
probabilius videtur, iterandam eſſe Confirmatio-
nem ſaltem ſub conditione. 2do. Oleum in Chris-
mate debet eſſe neceſſario oleum olivarum, quod
ſimpliciter oleum dicitur: balſamum cujuscunque

regionis ſufficit, dummodo ſit in ea quantitate,

ut det ſui odorem, licet in ſingulis partibus olei
non fit aliquid balſami. 3tio. Chrisma in Con-
firmatione adhibendnm debet eſſe illo anno bene-
dictum, & qui vetus adiibet, graviter peccat,

licet valide Sacramentum conficiat. Ato. Qui uti-

tur Chrismate ab Epiſcopo non benediéto, aut
ſolo oleo, peccat graviter, &, ob dubium Valo-
ris Sacramenti, Confirmatio ſub conditione repe-
tenda eſt. Qui vero in articulo mortis in defe-
u Chrismatis ſolo oleo infirmorum aliquem
confirmaret, non videtur peccare graviter, ſi ſub
conditione hoc faceret. Simplex etiam Presby-
ter ſine commiſſione Papæ nequidem valide Chris-
ma conſecrat. Sto. Materia proxima Confirma-
tionis eſt unctio Chrismatis: quæ debet fieri in
fronte, uti patet ex ep. Innocentii I. ad Decent.
& Sacramentario S. Gregorii &c. & ſi fiat in
maxilla vel alia corporis parte, invalida eſt Con-
firmatio. Deinde debet fieri manu Epiſcopi, ut
ſit manus impoſitio, & quidem debet fieri pollice
manus dextræ, & ſi alio digito fiat, illicita, ſed
non invalida erit Confirmatio, ſi vero mediante

inſtrumento fiat, etiam invalida erit. Denique

debet fieri in Crucis figuram juxta praxin Eccle-

ſiæ, quæ figura videtur eſſe de valore Sacramen-

ti, quia alias forma, ſigno te ſigno crucis, falſi-
ſicaretur.

G. 968.⸗

Porn
eta,
leonn
ell, 0
Mint
rumme
n, 1
nürme
Ackatne

Gholr.
in aün
ele fe
terin
loſcho
,
ImnN
1n ſe
AWn
elei
In,
tinen
lel
ft n
kehtin
te r
Utte
utt,
Rbere
In
ſutar
lol 2
ib ſe
Uma
Wer
N

De Confirmatione. 179

Orikrin, . G. 968.

npli ⸗
tin Forma Sacramenti Confirmationis ſunt Forma
verba, quæ Epiſcopus in applicatione mate- Confr-
imelin riæ pronuntiat. Nam forma Sacramenti ſunt mationis,
ilt,u verba, quzæ expreſſius ſignificant, & deter-
lniri minant materiam ad deſignandum effectum
n Sacramenti: (H. 892. Schol. 1.) Ergo etiam
cimm Verba, quæ profett miniſter, dum materiam
qumim Confirmationis applicat, ſunt forma hujus
patiu Sacramenti.

6 4 . „ .
nan enol. I. Studioſe dictum eſt, verba ab Epiſcopo Quid fü
anno E . — . . P P
iterrm in adminiſtrando & applicando materiam prolata de fide.
eſſe formam Sacramenti Confirmationis non de-

d terminando illa: cum enim diſputent adhuc inter
ehl ſe ſcholaſtici, an oratio illa, quam fundit Epiſco-
lie pus, dum manus imponit vel extendit verſus con-
“ firmandos, ſcil. Omnipotens ſempiterne Deus &c.
a an verba illa, quando ungit, ſcilicet: ſigno te
ſigno Crucis, & confirmo te Chrismate ſalutis
e in nomine Patris & Filii & Spiritus S. fint forma
tim 8 efſentialis; hinc de fide non eſt, unam vel alte-
W ram, vel utramque determinate eſſe formam eſſen-
e tialem Confirmationis: certe Tridentinum hanc

R quæſtionem non definivit, utpote in quo nulla
. 4 4 fit materiæ vel formæ eflentialis mentio: & Flo-
1 4 rentinum non determinat, an forma illa: ſigno
lincl⸗ te &c. ſit eſſentialis, an integralis, an de neceſ-
Hiſnn, ſitate Sacramenti vel præcepti. Imo D. Tournely
tfei putat, Decretum Eugenii vim definitionis non
Uicn, habere, quia poſt diſceſſum Græcorum Concilio
to jam diffoluto editum fuit: de quo tamen hic di-
t. U ſputare nolumus.

Gost Schol. 2. Sirmondus ficut pro materia Confirmatio- Gux ſit
„ nis ſolam manus impoſitionem aſſignat, ita pro Jorma gſ.
forma eſſentiali orationem ſtatuit, quam Epiſco- ſentialis.
pus extendendo manus fundit, ſcilicet: Omnipo-
tens &c. illa verò verba ad Chrismationem dici
M 2 ſolita-:

180 Caput XV.

ſolita: ſigno ie &c. vult eſſe formam, ad inte-=
gritatem Sacramenti ſolum ſpectantem. Bellar-
minus vero &c. qui pro materia efſentiali ſolam
Chrismationem aſſignant, formam eſſentialem in
ſolis illis verbis: ſigno te &c. reponunt. Con-
formiter ad dicta, (F. 966. Schol.) dicimus:
orationem illam unétionem præcedentem, Omni-
votens &c. & verba illa, quæ illam comitantur:
Signo te ſigno Crucis, & Confirmo te Chrismate
Jalutis in nomine P. & F. & S. F. eſle eſſentia-
lem adæquatam & totalem formam Confirmatio-
nis. De oratione unctionem præcedente & cum
impoſitione manuum prima conjuncta patet ex
S. Scriptura, quod Apoſtoli manus imponendo
oraverunt pro ipſis, ut acciperent spiritum . erat
igitur deprecatoria orationis forma, qualis hodie
eſt illa oratio, Omnipotens &c. non vero illa:
digno te &c. quæ tantum eſt indicativa. Idem
patet ex P. P. Tertullianus de Bapt. c. 3. manus
imponitur ver benediktionem advocans & invitans

Spiritum & S Cyprianus ep. 75. ait: ut per no-

ſtram orationem, & manus impoſitionem Spiritum s.
conſequantur. S. Ambroſius de Sacram. c. 2. dd

invocationem Spiritus S. infunditun. S. Auguſti-

nus I. 15. de Trin. c. 26. Wos quidem pro mo-
dulo noſtro hoc donum accipere poſſumus, effundere
autem ſuper alios utique non poſſumus, ſed ut fiat,
Deum invocamus Hinc in omnibus Rirualibus,
Pontificalibus & Sacramentariis in adminiſtratione
Confirmationis oratio præſcribitur, uti videre li-
cet apud Goarum in Euchol. & P. Martene de
ant. rit. I. I. Deinde 2. Verba illa Chrismatio-
nem comitantia habentur in Ordine Romano &
aliis Ritualibus a Martene relatis 1. 2. de ant. rit.
in quibus licet nonnihil diſcriminis quoad verba
occurrat, ſenſus tamen ubique idem eſt: unde
etiam hæc forma, Sgno te &c. in Decreto Eu-
genii refertur. Non obſtat I. quod hæc verba:
QSigno te, non ſint deprecativa, cum tamen ora-
tio ad Confirmationem a S. Scriptura & P. P. ex-
preſſe

Mrele
is
in il
nniſte
10s te
Uo te
in nee
Drma
atio
otale
Mden
lori
1lo
reſe
Potei
lin
ld S
anl
inel
tin 1
MIN
Ang 4
n
ſorn
Con
Gre⸗
toin
liten
Nlo5
loh
Künn
o!
30
ſacig
S

um

VDei Confirmatione. 181
m, MWi

en. Ral, prefſe requiritur. Reſp. Prater illam formam:
Srtilite d'gno te &c. nos aliam expreſſlam orationem ex
Kentiden diétis pro forma partiali effentiali admittimus: &
Vot in illa Signo te &c. tacita oratio includitur, qua
1) Gim miniſter Divinam opem invocat. II. Apud Græ-
ten, Un cos teſte Martene in Euchologio t. I. ant. rit. in
COnnt uno templo fit oratio, in altero vero unétio., imo
1e (ia in neceſſitate omnino omittitur: Ergo non eſt

hece forma eſſentialis, ſed tantum præparatoria. Keſp.
. Oratio & unctio in diverſis templis facta eft una

ienni moralis actio, ad idem Sacramentum pertinens.
n t In neceſſitate non omittitur oratio „licet in Eucho-
inhte logio à Martene allato non legatur, forte enim in
iriund alio recenletur, Oratio ab ungente fundende
nKä Præſeribitur, quæ præviam orstionem ſupplere
le poteſt. III. S Gregorius præter orationem Om-
on nipotens &c. nullam aliam formam memorat in
datic⸗ 8 ſuo Sacramentario. Ke/p. S. Gregorius forte ob
z diſciplinam arcani formam illam reticuit: vel forte

. ——— 3 . . . —
6i in verbis illis: confirma eos ſigno Crucis in vi-

rum ſenfus eſt: Hoc eſt Genacnlum doni 1188.

in tam propitiatus æternam, data fuit unétio: vel
nfin heæc verba, conſuetam formam miniſtro facile in
memoriam revocabant.
e . Schol. 3. Forma Græcotum Chrismationem conco- An forms
.“ kans hac eſt: ſignazulum doni Spiritus S. Hanc Græco-
Si ormam non approbant Lupus in can. 7. Concilii rum va⸗
ute Conftantinop. Morinus & Cabaſilas. Verum hanc lida.
bulat Græcorum formam efe omnino validam, patet
dtſ ite⸗ tum ex eo, quod in Concilio Florentino nullam
lene litem Græcis Latini moverint, & Romæ in tem-
Crios plo S. Athanaſii inſpectante ſummo Pontifice Græci
lrme ſub hac forma confirment: tum quia in hac forma
En: ſufficienter declaratur Charaéter, quo miles Chri-
e 16 ſtianus inignitar ad pugnam, & donum Spirzus S.
quo in fide roberatur: Ergo hec forma materiam
ne 05 ad eſßle Saeramentale faflicienter dete: minat. Non
Denti obſtat I. quod hæc forma perfectum ſenſum non
ker faciat, & fügnaculum doni Spiritus S. omnibus
he Sacramentis üt commune. Keſv. Formzæ Grzæcco-
6 . 6

Winiſtor
Confirm. mationis eſt ſolus Epiſcopus. Ita 1Imo. con-
ſtat ex S. Scriptura, ubi Act. 8. ſoli Epiſcopi
ſive Apoſtoli Neophytis manus imponebant
ad accipiendum Spiritum S., quod Philippus
facere

Caput XV.

Ergo efſt perfectus. Deinde fignaeulum in hae
forma ſignificat notam impreſſam æρνναι,. & dase
non nudam gratiam, ſed largitionem donorum
denotat. II. Severus Patriarcha Alexand, aliam
formam deprecativam in ordine baptismali afſi-
gnat. Et Clemens VIII. in inſtrucét. de rit. Græc.
a. 1595. edita, & a Benedicto XIV. confitmata
mandat, ut Epiſcopi Latini infantes a Græcis Pres-
byteris baptizatos & Chrismate in fronte confi-
gnatos, confirment, & quidem cum hac forma:

ligno te &c. Reſp. Severus fuit homo Eutychia-

nus, & nullius Auctoritatis, & forte accidenta-

liter ſolum formam mutavit. Inſtructio illa diri-
gitur ad Latinos, in quorum urbibus & diccefi-
bus Græci degunt, & jubetur, ne Presbyteri

Græci baptizatos in fronte fignent: Item ut La-

tini conſignatos a Presbyteris Græcis, qui fine
diſpenſatione Confirmationem valide adminiſtrare
non pofſſunt, forma apud Latinos conſueta ſub
conditione iterum confirment.

Coroll. Pract. mo. Non eſt omittenda oratio unctio-

ni prævia, quæ omnibus confirmandis præſenti-
bus dicenda eſt, alias Confirmatio fub conditione
repeti poſſet. 2do. Hæc forma: Signo te ſigno
Crucis in nomine P. & F. & S. S. vel hæc: Con-
firmo te Chrismate ſalutis in nomine P. & F. &
S. S. eſt dubia; adeoque Confirmatio ſub condi-
tione repetenda. Stio. Hæc verba: in nomine
P. & F. & S. S. juxta Theol. Petrocor. ſunt eſ-
fentialia, licet Eſtius contrarium probabile eſſe
judicet.

§K. 969.
Miniſter ordinarius Sacramenti Confir-

eere
le, de

,T.
Ut.

Uiieri
ſinz
Cunt 1
1d Dee
un
ſere:
Crin
fer ſ
it
no
Ume⸗
6 ſti
N
Ulhn
ſonn
ſal
Hii
Luci
linen
ninon
mnfon
A.
Em

lrfo
un
Deor

De Confirmatione. 183

lin facere non poterat. 2do. Patet ex Traditio-
rl ne, de qua teſtantur Concilia: EKliberitanum
eumtt Cc. 77. Epviſcopus eos per benedictionem perficere
egini debet. Florentinum: Ordinarius miniſter eſt
en Eviſcopur. Tridentinum Seſſ. 7. can. 3. N
N ahn quis Adigcerit, Sunk Confirmationis ordinarium
Gh miniſtrum non eſſe ſolum Epiſcopum, ſed quem-
Ifen. vir ſimplicem Sacerdotem, anathema ſit. Acce-
R“R dunt ſummi Pontifices: Innocentius I. ep.
mo Dii — . .
es àad Decent. de conſignandie infantibus manife-
nednie ſtum eſt, non ab alio, quam ab Epiſcopo fieri
Gi licere: S. Leo ep. 88. Chorepiſcopis non lices
ne He Chrismate baptizatorum frontes ſignare, quia
Ien nac ſolis Epiſeopis conveniunt. Nicolaus I.

Pain juſſit confirmatos a Græcis Presbyteris de-
commn nuo confirmare: eundem abuſum damnavit

Innocentius III. ep. ad Luci. Gregorius IX.
c. vervenit. de Conſuet. Innocentius IV. ad
e Otton. Card. & Clemens VIII. vult Confir-
Gi mationem iterari, ſi dubitetur, an ab Epi-
ot ſcopo data fuerit. Denique ſubſcribunt P. P.
e S. Cyprianus ep. 73. dicit, eor, qui in Eccle-
e ſa baptizantur, Brapoſitis Eccleſiæ offerri, ut
nide Spiritum S. conſequantur. S. Hieronymus cont.
un Lucif. inquit, hanc eſſe Eccleſiarum conſuetu-
dinem, ut Epiſcopi, excurrant ad eos, qui in
d minoribus urbibus ſunt huptizati, ut eir manum
