In ehram Inhit. Theol. Tvpr. III. X

338 Caput XVI.

aliis applicandum in hoc Sacrificio inſtituit, quod

non eff bonum operantis, nec orationes Eccle-
ſiæ, quæ omnia Sacrificio ſunt accidentalia. Non

obeſt I. quod ſit mens petentium, ut ſibi impe-

tratio orationum Eccleſiæ applicetur. Ke’ſp. Hoc
rationabiliter tanquam fibi debitum petere non
poffunt, quia illud ſolum jure exigere poſſunt,
quod Chriſtus illis applicandum inſtituit. II. Fi-
deles pro legendis Miflis quærunt merito bonos
& pios Sacerdotes: Ergo volunt fibi applicari
frudtum ex opere operantis. Keſp. Fructus im-

petratorius ex opere operato, quatenus in perſo-

na Chriſti offertur, non pendet a bonitate mini-
ſtri, nec quatenus orat nomine Eccleſiæ, niſi ſit
excommunnicatus: quatenus vero orat uti perſona

privata & offert, fruétus impetrationis ex ejus

bona diſpoſitione dependet: hinc fideles quærunt
bonos Sacerdotes non pro fructu ex inſtitutione
ſibi applicabili, ſed pro fructu impetrationis Sa=
cerdotis, quatenus eſt perſona privata.

Reſolvun- Coroll. Pratt. xmo Fructus ſpecialiſſimus ipfi Sacer-
tur eaſus.

doti proveniens nulli alteri applicari poteſt, quis
eſt perſonalis. 2do Sacerdos, quatenus Sacrifi-
cium offert nomine Eccleſiæ, nec licite nec vali-
de ejus intentionem mutare poteſt, ita ut ali=
quem excludat, quem in generali ſua intentione
ratione fruéctus generalis includit, vel aliquem
v. g. excommunicatum includat, quem Eccleſia
excluſum eſſe cupit. Intentio autem principalis

Eccleſiæ eſt, fupplicandi pro omnibus Chriſti fide-

libus: ſecundaria vero intentione Eceleſia offert
pro catechumenis & infidelium ſalute. 3tio Qua-
tenus Sacerdos ut privata perſona Sacrificium of-
fert, & orat in Memento, fructum impetrationis
& fſatisfactionis ex opere operantis applicare po-

teſt cuivis homini capaci etiam excommunicato

non tolerato, ſicuti etiam Sacrificio aſſiſtentes,
quia hæc propria ipſorum actio eorum arbitrio
relinquitur. 44ο In Miſſa gratuita Sacerdoti licet
NR fructus

dne

onun
eod dle
OO d
Umpple
omiit,
Ute, pot
Pritori
tor S
krol
indttione
agli
ſil, 1 4
N hn
ſiendo
n nes
Ins
ltit
enti
eren
l in⸗

s

Ur
n
ſne
tlgt
Ae
1¹ 1
1 Untid
4 bun
nmn
dſen

Cuhin

De Sacrificio Miſſæ. 339

fſuie fructus dividere, v. g. applicando fructum fatis-
kones 1e factorium Paulo, impetratorium ſibi &c. Si quis
rtllul vero alicui Miſſam ſimpliciter promiſit, non limi-
hitr tando ad certum fruétum, tenetur omnes fructus
t. Nir illi applicare: ſi autem ad certum tantum finem
m hete promiſit, v. g. in gratiarum actionem pro ſani-
e en tate, poterit alteri ructum ſatisfaétorium & im-
fiit I! petratorium applicare; quod idem tenet, ſi ju-
mridlu beatur Sacerdos, ad certum ſolum finem celebra-
t flim re. Econtra ſi quis obligetur ex ſtipendio, vel
. Iüinß fundatione, tenetur totum fruéctum ex opere ope-
ennuäſe rato applicare danti ſtipendium, vel fundatori,
opitieni vel, ſi capaces non ſint, eorum conſanguineis,
ee aut quibus maxime obligatur. 5to Ex accepto
t utiſe ſtipendio tenetur quidem Sacerdos nonniſi fru-
toris n tum medium & ſpecialem applicare, ne tamen
eles ue ſcrupulis implicetur, conſulit Gerſon de ſollic.
X ifrm Ecclefiaſt. c. 34. ut omnia in Divinam diſpoſitio-
etrationit nem referat, & intendat ſuis obligationibus ſatis-
d.·. facere eo meliori modo, & eo majori extenſio-

ne, quibus valet, ſic enim reipſa ſuo muneri ſa-=
ns f tisfaciet. .

n §. 1023.
tenus 4 4 . W „2* „
eo Cum vero Sacerdos non ſemper oblige-Stivendia

int Kur huic vel illi fructus Sacrificii Miſſee ap- grum
mi plicare, ideo quando ſuas Miſſas non habet cont.
obligatas, juſtum aliquod ſtigendium pecu-

* niarum accipere potelt, non quidem tan-
Gi quam pretium Sacrificii, led uti ſüpendium

i, juſtum ad fui ſuſtentationem. Nam Tmo .
e Luc. 10. V. 7. dicitur: Dignur eſt enim opera-

eim rius mercede ſuu. Et I. Cor. 9. V. 13. Meſri-
ned tiy, guoniam qui in ſacrario operuntur, quc de

Jacrario ſunt, edunt, Eg qui altari deſerviunt, .
es, cum altari partiripant. 2do. Patet ex recepto

umm antiquiſſimo uſu Eccleſize, quippe jam olim
gnif Kideles in Miſſa publica oblationes faciebant,
S S X 2 con-

340 Caput XVI.

conſiſtentes in fructibus; deinde Szecule 8v0

pecunia offerebatur pro miniſtris: cumque
Miſſæ privatæ invaleſcerent, ſub quibus ob-
lationes non fiebant, fideles anticipato has
lationes dabant. Vid. Van Eſpen in Jur.
cCl.

Colvuntur Schol. Dicis I. Omne pactum in rebus ſaeris repro-

objs io-
ues.

KReſolvun-
tur cdhſus.

bandum eſt, & Simoniacum habetur: (§. 862.)
Sed hac contingit in ſtipendio Miſſarum, ubi eſt
obligatio ex juſtitia & pacto: unde etiam Triden-
tinum Seſſ. 22. in decret. prohibet cujusvis gene-
ris mercedem, conditiones, pacta, & quidquid
pro Miſſis novis celebrandis datur. Ke p. Pactum,
quod inter dantem ſtipendium & Sacerdotem in-
tervenit, nonniſi ex pravo motivo Sacerdotis
variari,; & Simonia fieri poteſt, ſi nimirum is
ſtipendium ſpectaret ut finem præcipuum, aut
pretium rei ſacræ: ſed ſtipendium hoc non datur
ut pretium, ſed ut ſuſtentatio operantis. II. Non
licet pecuniam dare etiam per modum ſtipendii

pro collatione Ordinum: Ergo neque pro Miſſa.
Keſp Diſparitas eſt, quia conceſſo ſtipendio multi

abuſus & promotiones indignorum in collatione
Ordinum contingerent, & aliunde Epiſcopis de
congrua ſuſtentatione ſatis proviſum eſt.

Cbroll. Prakt. mo. Juſtum ſtipendium illud cenſetur,
quod vel lege Epiſcopi, vel loci conſuetudine ex
piorum & prudentum judicio determinatum eſt.
2do. Si quis etiam ex beneficio ſuo largiter ſe
fuſtentet, ſtipendium tamen pro Mifſſa non obli-
gata admittere poteſt, quia prius eſt per acci-
dens; ſi tamen grave ſcandalum præberet, ab-
ſtinere deberet: Item ſi pecunia accipienda eſſet
finis primarius, cur Sacerdos Miſſam celebret,
a mortali excuſari non poſſet ob formalem ava-
ritiæ ſpeciem. gtio. Si Miſſa cantanda fit, vel
legenda tempore, & loco incommodo, vel di-

ſtante, majus ſtipendium exigi poteſt: non ve-
r

leet

Pein ter
u, kege
Pn

utmn ſu

Mtämer
1er T

mien

r ind
fent er
Leunni
Pänm,
in bene
mno dee
ltenk eſe
fürr
nl o 4
li nn
r le⸗

un
n

unnt

X

Neeloſt⸗
8: Cle

Nlins

icieto
henn ,

liri ni
: (N
run, U
Ujnstige⸗
&
. Bir
cerdoten
0 eend
i innu
ipuum“
DoNe
ds, 1.
Gun e
en
pencio
colti
Ppilonn⸗
elt.

d
glvenite
minunt,
D
ud
A
en,
n,

„G.
6

De Sacrifcio Wiſa. 341

ro licet plus exigere propria authoritate, quia
pretia rerum crefcunt afto. Si Rubricæ permit-
tant, legenda eſt talis Miſfa, qualis a dante ſti-
pendium petitur v. g de Requiem, & quidem
tantum ſub veniali, quia, licet quoad ſubſtantiam,
non tamen quoad modum ſatieft petenti. Si ve-
ro per rubricas non liceat, legenda eſt Miffa a
rubrica præſcripta, per quam etiam omnis obti-
netur indulgentia in altari privilegiato, quæ ob-
tinetur per Miſſam de Requiem: ex declaratione

Alexandri VII. a. 1662. Sto. Si quis aecepit fſti-

pendium, ut celebret in cerco loco, vel tempore,

ita ut locus & tempus per ſe intendaßtur, Miſſa

Rtatuto loco & tempore legenda eſt; quia dans
cenſetur eſſe in itos: ſecus eſt, ſi locus & tem-
pus primario non intendantur: imo bignatellus
conſ. 80. ait, ſi plures Miſſæ celebrentur in Al-
tari, ita ut Mifleæ ibi conſtitutæ difficulter legi
poſſint, licet eas legere in ara vicina: quia idem
eſt fructus, & ex benigna interpretatione mentis
fundatoris hoc erui poteſt. 6to. Omittens unum
ſacrum ex juſtitia debitum graviter peccat, quia
alter graviter eſt invitus: omiſſio tamen reſtitu-
tionis ſtipendii accepti v. g. capitelli, ob parvita-
tem materiæ ordinarie tantum eſt peccatum ve-
niale. Ziimo. Qui Miſſas obligatas ultra unum

menſem, vel ultra 5o dies differt, peceat graviter:

Urbanus enim in ſno decreto mandat, non plures
ſuſcini Miſſas, quam quæ intra breve tempus legi
poſſunt, alias fideles magno fruétu din carere de-
berent: reſpiciendaum tamen hic eſt ad cauſas &
intentiones petentium, an urgeant, maxime vero
Miſſæ pro defunétis diu differri non debent. 8o.
Non poteſt Saceslos duplicatum ſtipendium pro
eadem Miſſa acci ere, applicando petenti partem
etiam ſperialifwſimam fructas ipii celebranti corre-
ſpondentem: juxta prop. 8. ab Alexandro VII.
damnatam, quia hoc ſapit avaritiam & ſimoniam.
Et f acceptum ſtipendium üt tenue, non licet
ab alio tantum sccipere, ut ftigendium ſit ju-
V 3 ſtum,

342² Cuput XVI.

ftum, & unica Mifla utrique ſatisfacere: ita de-

clarat S. Congreg. ad Decret Urbani VIII. ono.
Non poteſt Sacerdos poſt decretum Urbani VIII.
cui Miſſæ celebrandæ traduntur, per alium ſatis-
facere collato illi minori ſtipendio, alia parte ſti-
endii fibi retenta:; juxta prop. 9. ab Alexandro
II. damnatam, quod etiam prohibuit Benediétus
XIV. a. 1241. niſi tamen excefſus ex mera libe-
ralitate illi donetur, aut certum ſit, exceſſum ju-
ſti ſtipendii datum eſſe non intuitu Miſſæ legen-
dæ, ſed intuitu perſonæ ob amicitiam, pauper-
tatem, vel ſi petens cenſeatur prudenter conten-
tus eſſe. romo. Ex declaratione S. Congrega-
tionis poſſunt adminiſtratores Eccleſiæ pro para-
mentis, candelis, hoſtiis, vino &c. valorem ex-
penſarum ex eleemoſynis pro Miſſis datis ſubtra-

bere, ſi Eccleſia aliunde redditus ſufficientes pro

lis non habeat, ita tamen, ut numerus Miſſarum
cum numero ſtipendiorum correſpondeat. IImo.
Beneficiatus, cui liberum eſt, Miffam per alium

celebrare, illi congruum ſolum ſtipendium dare

poteſt, niſi in fundatione aliter cautum ſit, &
beneficii fruétus fibi retinere, quia non aecipit

ſtipendium Miſſæ ſingulare, ſed totam maſſam

reddituum, ut intentam a fundatore ſuſtentatio-
nem. Ita ead, declarat. 12 mo. Si Cajus obliga-
tus ſit, hodie dicere Miſſam, pro qua florenum
accepit, petat a Titio, ut eam pro ſe legat, ſpon-
dens ſe cras leéturum pro Titio, qui pro ſua Miſſa
tantum tres baceos accipit, videtur licere, quia
eſt tantum permutatio Miſſlarum & dierum. rI3 t:.
Qui pecuniam accepit pro Miſſis ſine præſcripto
earum numero, ſatisfacit numerando eas ſecun-
dum taxam communem: hinc etiam beæres, ſi
teſtator determinavit 100 Miſſas non taxato ſti-
pendio, tenetur ad juſtum ſtipendium conve-
niens qualitati defuncti. Item executor teſtamenti
tradere debet, quidquid pro largiori etiam ſtipen-

dio legstum eſt: legatarius vero, ſi legans voluit

pro ſe fingulis menſbus Miflam legi, aſſignando
ſtipen-⸗

fhenciun
io Eſar
olett
1,n ni
pendia,
Untnm an
fzendi,
em ſüi
ſt Nirp

i 6
ahln e
ins no
Urere

De Sacrificio Wiſſæ. 343

ter ie Kipendium ſuperfluum, ſatisfaciet minori ſtipen-
II. dio Mifſſam procurando, ſi præſumere poſſit, quod
dmi II voluerit erga legatarium libertatem exercuifſſe.
Unn ſi⸗ IAto. Qui putavit, in pecunia ſibi data effle 10
mh ſipendia, & poſtea octo tantum reperit, tenetur
Neum tantum ad 8 Miſſas, quia in plures, quam ſunt
teeddia ftipendia, non conſenſit, monere tamen debet

neIe dantem ſtipendia, & quia, ſi hæc a pluribus acce-
Neln. it, vix poteſt, tenetur ad 10 Miſſas legendas.
liſte

n,
ter conet. §. 1029.
(Congegt
Quia Sacrificium Deo ex jure natutæ of- Simplex

sſin ferendum eſt; (G. 800.) hinc Sacerdos pro- Sacerdos
enan babilius mortaliter peccat, niſi aliquoties in tenetur
SMän anno v. g. ter vel quater in feſtis ſolenniori- aliquoties
. in bus celebret. Id colligi poteſt Imo ex ver- celghra⸗

her di bis Chriſti Luc. 22. Hoc facite in meam com- „e.

n1 memorationem, quibus verbis, ait Tridenti-
en num Sefl. 21. cap. I. Chriſtus Apoſtolis, eo-

m mI rTüque in Sacerdotio Succeſſoribus, ut of-
ten ferrent, præcepit. 2zdo. Quivis Sacerdos vi
fuzæ otdinationis tenetur ad offerendum Deo
lor ſacrificium: Hebr. 5. Umnir Pontifex ex ho-

N minibus aſumptur pro hominibur conſtituitur in
ed i1r, quc ſunt ad Deum, ut oferat dona & Sa-

6 erificia: Ergo tenetur ad aliquoties ſaltem in
em anno celebrandum. Unde Tridentinum Seſſ.
23. de ref. Cap. 14. ita ſtatuit: Curet Epiſco-
ies Pur, ut ii Sacerdotes, faltem diebus Dominicit
n , ſeſtit ſolennibus, ſi autem curam habuerint,

. .
e lam ſrequenter, ut ſuo muneri ſatitfaciant, Miſ-
ier. jus celebrent.
CN .
He X 4 §. 1030.

344 Cayut XVI.

H. 1030.

Ciwalus Sacerdos curatus per ſe tenetur vel per
vero om- alium omnibus illis diebus celebrare, qui-
mibus ſe- bus plebs illi fubdita ex præcepto Miſſam
Hie; & audire tenetur: quia hoc exigit officium Pa-
ae rar⸗ ſtoris animarum, qui ideo a fidelibus deci-
mas & oblationes accipit pro fua fuſtenta-
tione, ut illis ad ſalutem neceſſaria & utilia
diſpenſet. Imo in his diebus Miſſam pro ſuis
Parochianis applicare tenetur. Nam Imo
Tridentinum Sefſ. 23. cap. 1. ait: Præcepto

Divino mandatum eſſe omnibus, quibus cura ani⸗

marum commiſſa eſt, over ſuas cognoſcere, &
pro his Sacriſicium oſſerre. Ubi Tridentinam
non alt, coram illis, ſed pro illis: Ergo fru=
ctum fpecialem applicare debent, nam fru⸗
ctas generalis a quovis etiam non curato de-

betur tofi Ecclefie. zdo. Benediétus XxIV.

in Com. de Sacrif. Miſiæ Sect. 2. GJ. 56.⸗ ait:
In hac quikſtione K. Congregationis ſemver ea
Juit ſententia, eum, qui curum animarum labet,
teneri Miſjam avplicure ponulo omnibus Demini-
cir & ſeſtir diebur er prcepto, ſive Pwochus
Jagularis At, ſive Regularis; ſive amoufbilis;
ſiue non, ſiue congruam habtat, ſiue non: Illud⸗
gque duntaxut S&. Congregatio concedit Purocho;,
panper ſit, ut étiam die eſto Miſſam applicare
voſſit ei, qui ſihi eleemoſcjnam dederit, dummodo
gelehret in Parochia, ne populur Miſja careat,
S& alio die per hebdomadam Miſſam celebret, &

popilo applicet, loco éius, quam applicure de-

buerat ſeßto illo die, cum elzeemoſynam accerit.
Idem Pontifex in Litteris Apoſtolicis: Cum

inter.

N. t 1

tles Ne
ſos in

l. a
Dlrieis
cpuis
Phius
Kcontn
Poricen

ü ge

Hie
landit,
Mn
in 4
lu
n
kini⸗
lin
ül
U
ge

E= =
=

n elf
late, (l
No MIr
riumh
lbs des
4 Hlens
gia E
n lt
Nam
: Dun
AWn
at,!
dentiun
Eigon-
pain 1
Culttoc
5el
ſnpe 1
inr,
r Da
DeN
H
—
Iund
at
ſunen
t/
,uet
6

—

De Sacrificio Miſſck. . 345

yter. t. I. Bulla: p. 366. contrarias explica-
tiones verberum Tridentini vocat inanes &
frivolas interpretationes.

Coroſl. Prac. Imo. Obligatio applicandi Miſſam Do- Reſolvun-
minicis & feſtis in Curatis pro parochianis eſt tur caſus.
„ gravis. 2do. Parochi uberiores redditus habentes
ſæpius in ſeptimana celebrare debent, ubi tamen
ad conſuetudinem reſpiciendum eſt, & Epiſcopus
providere debet, ut in oppidis frequentioribus
Mifſia quotidie celebretnr.

J. 1031.
Epiſcopis ac Prælatis Eccleſiarum Cathe- Ia Eccle-
dralium, Collegiatarum & Conventualium ſis majo-
incumbit, ut in Eccleſis ſuis ſaltem unam Bag
Miſſam quotidie celebrari curent. Ita præ- Gob,an
cipitur cap. Cum creatura. de celebrat. Miſſ. da eſt.
ſcilicet: Cum creatura non habtat, quod pro
meritis reſpondeat Creatori, mandamus, nullum
in vos torporem negligentic obrepere permittatis,
guatenur & pro anniverſariir defunbtorum, &
pro feſto & ſeria ſecundum temporum congruen-
tiam MWiſſjarum ſolemnia conventualiter celebretit.

Coroll. Praxg. vmo. Eſt peccatum mortale, in Eccle- Reſolvun-
ſiis Collegiatis & Conventualibus fine gravi cauſa tur cafus.
uno die omittere Miflam. 2do. Si in aliqua Ec
cleſia magnus ſit Miſſarum numerus, quibus ob
Paucitatem Sacerdotum, & proventuum tenuita-
tem ſatisfieri non poteſt, Tridentinum Seſfſ. 25.
cap 4, conceſſit quidem Epiſcopis, ut in Synode
dioceſana, & Abbatitus ac Ordinum Generalibus,
ut in ſuis capituhs ad minorem numerum Miſſas
redigant: ſed hane facultatem ad Sedem Apoſto-
licam revocavit Urbanus VIII. in Conſt. 45. Ve-
rum Alexander VII. Clemens X. & Benedictus
AlllI. omnibus Religiofs inftitutis privilegium
x 90 U-

346 Caput XVI.

conceſſerunt, ut Superiores Generales adhibite
mature confilio ac nonnullis regulis ſervatis one-
ra Miffarum moderari valeant. Ita Benediétus
XIV. de Syn. dicc.

H. 1032.
.
Benefcia. Beneficiatus ex juſtitia ſub peccato mor-
tus tene- tali tenetur ad eum Miſſarum numerum,
dar A. quem litteræ fundationis requirunt; quia de-
gy as le bet agere juxta mentem fundatorum, a qui-
gere. bus ſtipendium accipit, ad quod fuſcipiendo
in ſe beneficium ſe obligavit.

Reſolvun= Coroll. Praft. 1mo. Si fundatio Sacrificium quotidia-
tur caſus. num exigat, ex verbis fundatoris deſumendum
eſt, an loco, an vero perſonæ hanc obligationem
imponere voluerit. S
Beneficiatus, ut quotidie in eo, vel per ſe, vel
per alium Miſſa eelebretur: fi perſonæ, Beneficia-
tus quotidie celebrare debet, quatenus poteſt ſal-
va honeſtate & devotione: unde in quibusdam
Eccleſiis moris eſt, ut unum vacationis diem
in ſeptimana habeat. 2do. Qui ex heneficio ob-
ligatus eſt, quotidie aut ſæpius in ſeptimana cele-
brare, impeditur autem morbo, vel alia cauſa
non voluntaria, non tenetur per alium officio
ſuo ſatisfacere, nec poſtea Miſſas neglectas com-
penſare, ſi impedimentum brevi tempore v. g.
una vel altera ſeptimana, vel juxta Lugo uno
menſe duraret, ob præfumptam voluntatem fun-
datoris nolentis famulo de mercede ideo detra-=
here: ſecus, ſi diutius duret, ubi tamen ſemper
conſuetudo reſpicienda eſt. .

F. 1033.
Guotidie Conſultum eſt, & valde decens, ut Sa-

, „1 cerdos quotidie ſacrificet, ſed ſemel tantum,
(6%.

niſi aliqua ratio bis celebrare permittat. Pri-
ma

i loco, procurare debet

1S
Pdels
Uun Ag
Mppr
Cpria
e fi⸗
Nd.
Cregon
Hanun
Uurtr
MI glon
uui
örerv

Uun grp
ior

dn

K
4
N
elehr.

eeplo

cſa⸗
on

Iuußs
u;

i
e .

yvl
*V
l!

De Jucrificio Miſſæ. 3 47

uNIn ma pars probatur ex praxi Eccleſiæ: ſic S.
e. Andreas gloriatus eſt, ſe quotidie immacu-
eik latum Agnum offerre. Eandem conſuetudi-
nem approbant Patres Africani ex ep. 2. I. I.
S. Cypriani, & alii Patres: S. Ambroſius de
funere fratris. S. Hypolytus or. de conſum.
Aomm mundi. S. Hieronymus I. I. adv. Jovin. &
nenn. G. Gregorius M. 1. 4. dial. c. 56. laudat S.
ne. Caſſianum quotidie celebraſſe: & Ven. Beda:
1, d. acerdor non legitime impeditus celebrare omit-
n tent, guantum in eo eſt, privat S. . Trinitatem
laude & gloria, Angelot lIatitia, peccatores ve-
(loiii nia, juſtor ſubſidio & gratia, in pvurgatorio
umaen iſſienter venia, Eccleſiam ſpeciali Chriſii bene-
i Rcio, & ſeipſum medicina ac remedio. Sacrifi-
e,W Cclum quippe N. L. nullo tempore coarctatur,
enetf. & Sacerdos in ordinatione ſua ſpecialem gra-
eti tiam & auxilium ad digne celebrandum ac-
inde cipit. Vide Infſt. Theol. myſt. fom. 2. J. 418.
ſie oh⸗ 14.
n ee Secunda pars patet ex c. Conſuluiſti de Semel.
e celebr. Miff. ubi dicitur: Reſpondemur, quod
n i⸗ excepto die Nativitatir Dominicæ, & niſi cauſa
n neceſſitatis ſuadeat, ſuſfcit Sacerdoti ſemel in die
n unam WMWiſam . ſolummodo ozlebrare. Quod au-
en r tem lIy ſuſficit, præceptum innuat, declarat
„oο praxis Eccleſiæ: cujus rationem dat S. Tho-
Nlaß mas 3. p. q. 83. a. 2. quia homo fragilis
vix ad unum Sacrificium ſe digne præpa-
rare poteſt.

ECoroll. Prq”k. 120. In die Nativitatis Domini tres Rgſolvun-

. Miſſas celebrare permittit Eccleſia ad ſignifican- tur caſus.
Nn, dam triplicem Chriſti Nativitatem, æternam ex
1 N Deo Patre, temporalem ex Beatiſſima Virgine .
. Maria

Pratep-

tum al-
diendi
MWiſſam.

348 Camdt XVI.

Maria, & ſpiritualem in hominum cordibus: non

tamen eſt præceptum, tres Miſſas celebrandi. 2do.
In caſu necefſitatis bis celebrare licet, v. g. ſi quis
duabus Parochiis præſit, ne populus die feſto Miſſa
careat, pro dando viatico moribundo, in dedioa-
tione, ſi Eceleſia populum non capiat, ubi tamen
Sacerdos ſemper jejunus eſſe debet: imo etiam in
caſu neceſſitatis tres Miſſas celebrare licet. Ztio.
Feria ſexta majoris hebdomadæ ex antiqua tradi-
tione celebrare non licet c. Sabbato. d. 3. de con-
ſecr. Sabbato S. publice celebrare non licet ob
receptam conſuetudinem, & privatim abſtinere

tutius eſt. Feria quinta Cosnæ lieitum, Sacerdo-

tibus celebrare, ubi tamen in aliquo conventu

viget conſuetudo, ut Sacerdotes e manu Supe-

rioris S. S. Euchariſtiam ſumant, ſine Superioris
licentia Miſſam privatim celebrare non oportet.

F. 1034.
Non ſolum Sacerdotes, ſed & omnes

fideles uſum rationis habentes cum Sacer-

dote Sacrificium Deo offerre, & ſingulis die-
bus Dominicis & feſtis integram Mifſam de-
vote audire debent, niſi juſta de cauſa excu-
ſentur. Ita præcipitur c. Omnes fideler. de
conſecr. d. . Et quidem ad hoc tenentur
jure naturæ; quod præcipit, Sacrificium Deo
ſupremo Demino offerendum eſſe, quod in
Religione Chriſtiana eſt Sacrificium Miſſæ.
(G. 800. 1013.) Item jure Divino, quod de-
bitum Deo cultum, adeoque etiam Sacrif-
cium offerendum imperat: & denique jure

Eccleſiaſtico ex c. cit.

Reſolvun-

tur éaſus.
*

Coroll. Prad, zmo. Przæceptum audiendi Miſſam com-
muniter anno ætatis ſeptimo obligat. Surdus &
mutus ac cæcus ſimul attentionis incapax, ficuti

Eme
ſanfi
Ve

Uie

Eike e
uli fue
Ne
Lerumm
Hifm
lei, e
et, en
hr und
un te
Ghudo
Minei
Ci
iteſs
Un ſ
HRZ
iünntt

l,
ati
W

Ne
ſen
Nee

lluer t

bni. 10,

g Kci
klohlil
in belie⸗
,Mltun
nO Aiim
liet zi

tighun .

3 Getn.
Dn d
n Alier
, Konlt
cONIü
ann N
Superitt

Ooltet 4

Cne
Kcer

lis d.

Ham 6
la ee
l.
foſennl
nne

ſſ

ote
Geetl

ner

ſecn.
I,N
4

De Sacrificio Miſſc. 349

& amentes perpetui hoc præcepto non tenentur,.

ſicuti nec infideles & Catechumeni. Sacerdos
vero non celebrans tenetur audire Sacrum, & ſi
andire non poſſit, tenetur ipſe celebrare, præ-
mifſa etiam Sacramentali Confeſſione, ſi in mor-
tali fuerit, ubi in defeétu Confeſſarii, ſi iter unius

horz pro inveniendo Confeffario facere deberet,

Sacrum poteſt omittere. 240. Obligatio audiendi

Miflam obligat ſub peccato gravi, & affixa eſt
diei, cum quo expirat, nec poſtea ſuppleri po-
teſt: extendit ſe autem ad ſolas Dominicas & fe-
ſta: unde in die Cinerum, commemoratione fide-
lium defunctorum, feſto 8 Merci, feria 5. 6. &
Sabbato majoris hebdomadæ non eſt obligatio
audiendi Miſſam, nec in diebus Rogationum,
quia non ſunt vere feſta, niſi aliter conſuetudo
dioceſis ferat. 3tio. Ut Miſſa integra audiatur,
non ſufficit andire plures partes fimul a diverſis
celebrantibus, juxta prop. 53. ab Innocentio XI.

damnatam. Sufficit tamen, ſi dimidia pars Miſſæ
ab uno Sacerdote, altera ab alio ſucceſſive audia-
tur, licet peccetur venialiter, quia modus præ-

ſcriptus non obſervatur, imo talem præcepto non
ſatisfacere multi probabilius cenſent. In die vero
Nativitatis Domini non eſt præceptum tres Miſſas
audiendi. Ato. Omittens partem Mifſæ notabilem
v. g. ab initio usque ad Evangelium excluſive,
peccat graviter, & non ſatisfacit obligationi. Sto.
Si quis pro accipiendis neceſſariis pro Mitla egre-

deretur ad locum remotum non communicantem

cum templo per notabile tempus, vel omitteret
pariem ſubſtantialem, uti utrzmque conſecratio-
nem, non audiret Miſſam ex defeétu moralis præ-
ſentiæ; ſeeus eſt, fi iret ad Sacriſtiam aliquid pro
Sacro allaturus, aut campanas pro elevatione tra-

cturus; aut ſi miniſtraret ad altare, ubi modo

accedere, modo recedece debet; talis enim ma-
net in loco communicante, & eſt moraliter præ-

ſens. 6to. Stans extra templum, nec videns,

nee audiens Sacerdotem ſatisfacit, fü conjunctus
At

Caput XVI.

ſit reliquæ multitudini, illique in genuflectendo
Ec. ſe conformet, quia moraliter cenſetur eſſe
in templo: non tamen videtur ſatisfacere, ſi e
regione templi e feneſtra domus videat Sacerdo-
tem, quia non cenſetur præſfens; ſicuti nec ille

ſatisfacit, qui extra templum ſtans ad murum au-

diret Sacerdotem, quia non eſt corporaliter præ-
ſens; licet nonnulli contrarium defendant. 7temo.
Satisfit præcepto huic audiendo Miſſam extra
Parochiam ob conſuetudinem contrariam jus ab-
rogantem, & Privilegia Regularibus conceſfſa à
Leone X. in Bulla: Exponi nobis: & Clemente
VIII. Significatum nobis &c. 8vo. Miſſa audien-
da eſt in Eccleſia: ſolus igitur Privilegiatus ejus-
que domeſtici cohabitantes cum Privilegiato ſa-
tisfaciunt præcepto, ſi audiant Miſſam in oratorio
privato, in arce, vel domo hominis privati ad
tempus cultui Divino deputato, quia pro his ſo=

lum datur privilegium, ex declaratione Clemen-

tis XI. Satisfaciunt tamen etiam extranei au-
diendo Miſſam in oratoriis Epiſcoporum, Regu-
lalium, hoſpitalium, Sodalitatum, quia eorum
Oratoria non cenſentur privata. Probabile etiam
eſt, ſatisfieri præcepto, quocunque alio loco pro-
fano Miſſa audiatur, quia reſtrictio ad oratoria
privata ad alia loca non habetur. Ono. Ad ſatis-
faciendum præcepto audiendi Miſſam requiritur
voluntas audiendi eam tanquam rem ſacram: hinc
non ſatisfacit, qui intereſt, ut irrideat, aut ali-
uem expettet: non tamen requiritur intentio ſa-
tisfaciendi, & ſatis eſt intentio implicita, quam
habet, qui adit templum volens officium Chri-
ſtiani implere, quæque ſemper habetur, quando
non conſtat de intentione contraria. Iomo. Ad
audiendam Miſſam non ſufficit, ut quis illi inter-
ſit vi detentus, ſine omni intentione, vel ebrius
& dormiens, ſed requiritur attentio interna ſal-
tem talis, ut quis poſſit dici religioſe aſſiſtere ſub
externa ſpecie colentis Deum, ita ut vere ad Sa-
cerdotem attendat, & elevatam ad Deum mentem
habeat,

Pbert
rann
n h
bil
Atente
is pe
on ſat
ommo
endant
r. 1
pen,
Cn,
lago
N Am
b
inen⸗
latete
Nn
MN
lt,
tui
E,
iit
(he
Iun
nt
ue
VA
e⸗
n
e
i
M
kan
dus
r

De Sucrificio Miſſ. 351

lſedtel habeat, etſi varias diſtrationes patiatur: P. Lay-
enleint 3 mann vero putat ſufficere attentionem externam,
hegte, i qua quis non ponit aéctionem cum interna incom-
1t oet⸗ poſſibilem. 11mo. Qui ſcribunt, vel pingunt, vel
Nine , attente legunt novellas ſub Sacro per notabilem
D. ejus partem, vel dormiunt, vel confabulantur,

non ſatisfaciunt: Muſici tamen audiunt Sagrum,

hlter e S
dummodo præmiſia intentione ad Sacerdotem at-

hnt Tin

iln en tendant, quia eorum actio ad cultum Dei refer-
un e; tur. Item qui ſub Miſſa ſe præparat ad confeſſio-
CN nem, perſolvit ponitentiam aut officium canoni-
(kerad Ccum, Miſſam ſufficienter audit; ſi autem ſub ea
Ra nie. longo tempore confiteretur, ſuadendum illi eſt,
inwse ut aliam Miſſam audiat. Excipiens item confeſſio-
ſito nes abſolute quidem Miſſam audire poteſt, melius
Critch tamen facit, 4 non valens ſatis ad Sacerdotem at-
Ninii tendere, ut aliam Miſſam audiat. Raptus denique in
oolib extaſin ad contemplanda alia quam Miſſæ my ſteria,
e Oen non videtur eſſe moraliter præſens, nec Miſſam

audire. Iamo. Ab auditione Miſſæ excuſat Impo- Cauſcæ ea-
,N tentia phyſica & moralis: unde excuſantur incar- uſantes
emn . Lerati, groti, reconvaleſcentes ex confilio me- à MWiſa.
dici, timentes notabile damnum in bonis famæ

tranei 1

n & fortunæ, diſtantes a templo una hora, hahita
ͦas ratione perſonæ & auræ, cuſtodes domus in lo-
4s co, ubi una tantum Miſſa legitur, ex juſta cauſa
uit commorantes inter hæreticos. 13 %%. Deinde ex-
nune cuſat charitas, dum quis ægroto alias derelicto
nes aſſiſtere, vel grave damnum proximi corporale
Uuid vel ſpirituale impedire debet. 1qto. Ratione offi-
ſain cii excuſantur milites in cuſtodiis, paſtores gre-
gum, laborantes in fuſoriis, fi labor ante feſtum

inceptus abrumpi non poſüt, & matres infantibus
aſſiſtentes: Item ſervi & ancillæ ratione ſervitio-
dnd⸗ rum neceſſariorum cum auditione Sacri incompa-
tibilium; & ratione conſuetudinis mulieres poſt
Nen partum domi manentes. I15to. PFxeuſantur itine-
rantes, qui bona fide putantes, ſe in loco tranſi=
tus Sacrum audire poſſie, nullum reperiunt: Item
curſores, nautæ, aurigæ, aliique iter facientes,
vel

Denen
ahenn

ta ſunt.

352 Caput vVI.

vel in via conſtituti, ſi Miſſam audiendo diu de-
berent morari, aut magnas expenſas facere, aus
negligere commodam occaſionem longi itineris
v. g. ſocios, cum viam ignorent, & pericula
metuant, alias tenerentur ante iter, vel in itinere
Mifſlam audire. 16to. Excuſatus a Miſſa non te-
netur quidem ad alias preces determinate, requi-
ritur tamen adhuc cultus poſitivus pro ſanctifi-

canda Dominica vel feſto: quod fit juxta non-

nullos abſtinendo a ſervilibus ad colendum Deum;
unde juxta P. Laymann conſultum quidem eſt,
ut talis alias preces fundat, non tamen ab Eccle-
ſia præceptum, quæ cultum Dei in eo determi-
nat, ut Miſſa audiatur.

F. 1035.

Miſſæ pri Licet autem nonniſi Dominicis & feſtis
vatæ lici- diebus fideles Sacrificio Miſſæ intereſſe te-

neantur, nihilominus aliis etiam diebus non

feſtivis, vel in locis privatis, vel quando

nulli fideles affiſtunt, nec communicant,
Miſſas privatas celebrare licet. Ita Imo de-
clarat Tridentinum Sefſſl. 22. cap. 6. dicens:
Optaret quidem S. Simnodus, ut in ſingulis Miſe
Nis Pideles adſiantes non ſolum ſpirituali affectu,

Jed ſacramentali etiam Euchariſtiæ perceptione

communicarent . .. nee tamen, ſi id ſemver
non fiat, propterea MWiſjas illas, in quibus
Jolur Sacerdor ſacramentaliter commticat,
ut privatas & illicitas damnat, ſed probat, at-
gue adeo commendat: ſiquidem iia guoqut

MWiſſc vere communes cenſeri debent, partim

guod in eis populus ſpviritualiter communicets
partim vero, quod a publico Eccleſiæ mini=
Rtro, non pro ſe tantum, ſed pro ommnibus fide=

libus ‚gui ad Corpur Chriſti vertinent, celebten-

tir.

11
is Ne
clheulo
ſ teſt
ns I
ls a
ien ke⸗
Alnci
Kküntn
KeP
1r E
Ubican
Wes
üntet
Euban
been
ime
A
Pile
bes
tnt⸗
Id cot
Mle
An
de
Plun
klkech
)

4

to s
ſeete, t
Ngi iäine
E eien
dliniine
i ort
lite, leſi
no bnet
jonh me
Gunen
golcene,
n ib ir
e0 Eten

& 6
ereket⸗
iehus
Ced
Hunlcant
Mo
Cicen
li
rgte
ii
1
N

ℳ
1
4

af

1

De Suerifßcio Miſc. 353

gur. 2do. Patet ex Traditione. S. Grego-
rius Naz. or. 19. aſſerit, Patrem ſuum in
cubiculo privatim egiſſe Sacrum. S. Ambro-
ſius teſte Paulino Romzæ in quadam domo
trans Tiberim Sacrificium obtulit. S. Pau-
linus paucis ante obitum horis teſte Uranic
idem fecit in Altari ante lectulum parato.
S. Lucianus M. vulneribus attritus, & ara
deſtitutus fupra pectus iuum obtulit Sacra:
teſte Philoſtorgio l. 4. hiſt. Erge olim Miſſa
ſine ceœetu fidelium, & ſolo Sacerdote com-
municante celebrata fuit: imo jam olim
omnes fideles non quotidie communicabant,
uti patet ex S. Chryſoſt. hom. 3. in c. 5. ep,
Eph. & tamen multi Sacerdotes quotidie ce-
lebrabant, uti S. Caſſius Narnienſis Epiſco-

pus, teſte S. Gregorio hom. 37. in Ev. Goar,

& Geremarus &c. uti demonſtrat Mabillo-=
nius præf. in Szc. 2. Benedict. 3tio. Con-
Cilium Agathenſe a. 506. c, 18. jubet, ut
ſæculares ter in anno in die Nativitatis Do-
mini, Paſchatis & Pentecoſtes communica-
rent; & tamen c. 47. mandat, ut ſingulis
diebus Dominicis Miſſam audirent. Ergo li-=

cebat aliis temporibus Sacra facere, etſi nul-

dus communicaret. Ato. Olim plures etiam
eodem tempore in eadem Eccleſia Miſſee ce-
lebratæ ſunt; nam S. Ambroſius ep. 53. &
S. Gregorius 1. 5. ep. 50. plurium Altarium
in eadem Eccleſia meminit, quæ utique pro
pluribus Miſis eodem tempore celebrandis
erecta fuerunt: Et in die Nativitatis Domini

tres Miſſæ ex antiquiffima conſuetudine cele-

“ bra-
Schrasn Inftit. Theol. Tom. II. 2

1

354 Caput XVI.
brabantur, ubi ſane fideles in ſingulis Wiſſis

non communicabant. sto. In Miſſa privata

offertur Deo perfectum Sacrificium, cum ex-
beatur cultus Deo, & abſentes etiam fiant
illius participes: Ergo eſt licita.

Solvuntur Schol. Lutherus & Kemnitius z. p. Exam. Miſſas

objektio-

Nes.

privatas ut illicitas, & ob turpem queſtum intro-
duéctas rejicit. I. Quia Chriſtus in ultima Cons
non ſolum conſecravit, ſed & Apoſtolis præſen-
tibus S. S. Euchariſtiam diſtribuit. Et Act. 2,
Apoſtolorum Synaxis per fractionem panis deſcri-

bitur, quod idem fit I. Cor. 10. & 1. Cor. II.

Cœna Dominica privatæz opponitur, & dicitur;
unam cum altera celebrari non poſſe. Ne/v. Chri⸗=
ſtus ſuo exemplo oſtendit, quid facere poſſimus
pro circumſtantiis locorum & temporum, non
vero juſſit ſemper fieri, certe invitis S. S. Eucha-
riſtiam dari non præcepit. In actibus Apoſtolo-
rum non dicitur, quod fſine communione papuli
Miſſa celebrari non poſſit. r. Cor 10. Non de-
ſeribitur ritus S. Cornæ celebrandæ, ſed tantum
dicitur, Euchariſtiam ſumentes fieri participes
menſæ Domini. I. Cor. 11. Coena privata vul-
garis ſen convivium pro pauperibus celebratum,
& cum S. Communione conjunctum, & cum de-
bito ordine & modo non inſtitutum reprehendi-

tur: vel ſi intelligeretur de Coœna Euchariſtica,

ſolum illa privata, a qua communicare volentes
excluduntur, carpitur, non vero illa, ad quam
ſumendam nemo cogitur. II. S. Chryſoſtomus
hom. 3. in ep. ad Eph. ait: Fruſtra habetur obla-
tio quotidiana, cum nemo ſit, qui ſimul varticipet.
S. Baſilius in Pſ. II5. ait: Won in latebris deli=
teſcens ſacrificabo. Et S. Franciſcus unam tantum
Miſſam in uno loco offerri juſſit: ac Cardinalis
Humbertus dicit, imperfectam eſſe Miſſam, in
qua non fit conſecratio, fractio, ſeu diſtributio

& communicatio. KReſp. S. Chryſoſtomus non

ait, abſolute fruſtra oblationem fieri, ſed tantum,
gqua⸗

tenne
Iubo
u
ne
conn
mitent
Uone pe
ot en
H
lcantes
Nunicnr

Nan
Mela
Uuen,

krn

pinn
el
une
Mihen
WI.
l
or
Cab
ene
EN
Cyvl
oe
ng
lorl
WW in

De Sacrifcio Miſſæ. 355

gols N quatenus ordinatur ad Communionem. S. Baſi-
in lius loquitur de Sacrificiis Schismaticorum. Epi-
e ſtola S. Franciſci non eſt genuina, & loquitur ſo-
