ria. 441. Solv. Obj. ibid. Confeſſio eſt de necef-
ſitate Præcepti Ecclefiaſtici 5586. An Ecclefia Con-
feſſionem præcipere potuiſfet, ſi Chriſtus eam non
præcepiſſet. 557. Quis ſit Sacerdos proprius.
ibid.

Confirmatio quid. 165. Eſt verum Sacramen-
tum. 166. Solv. Obj. 163. Quando inſtituta ſit
Confirmatio. 170. Materia Confirmationis. 171.
Quid de ea ſit de fide. tibid. Chryſma quid fit. 172.
Quæ ſit materia eſſentialis. ibid. An Bsalſâmum ſit
de neceſſitate Sacramenti. 175. Chrisma bene be-

nedicitur. 176. Ritus benedicendi Chrisma 177.

An Conſecratio Chrismatis ſit de neceſſitate Sacra-
menti. ibid. Reſolv. Caſ. 178. Forma Confirma-
tionis. 179. Quid fit de fide. 180. Quæ fit for-
ma efſentialis. ibid. An forma græcorum valida
ſit. 181. Miniſter Confirmationis quis ſit. 182.
Solv. Obj. 183. Subjeétum Confirmationis. 189.
An ritus recipiendi hæreticos olim fuerit Confirma-
tio. ibid. Reſolv. Caſ. 101. Effeétus Confirma-
tionis, 192. Solv. Obj. 103. An Confirmatio
Hæreticis conferat primam gratiam. 194. Confir-
mationis Charaéter. 195. Neceſſitas. 196. . r
etur

detm
moriæ

(o⸗
Reſoly
do.
Ztio be

en

(onn
ho eot
ad gele
Qvulis
elteit
ibig. (
402, §
tom Deo
Neceſſatie
inpetſec
Mörtis re
Get voten
latur. ibi
Uis 50.

Crim
(al. ihic

Clltus
e.
lbns ol
Crhoſiei
1 ihia.

Dran

. e⸗

l. ti.

Rece.

o. 41

olr,
gravar⸗
n. 431.
(alus de
t ab in⸗
1b. 43.
et iit.
Lpecelr.
ge der⸗

Cia (A .

gam 000

toprins⸗

Lefanel⸗
tutn ſt
is. I7l.
lt
olmft
hene le⸗
na Il⸗
e Nen⸗
Onemr⸗
ſtir

Indev Rerum memorabilium.

detur præceptum Confirmationis. ibid. IIlius Cere-

moniæ. 198.

Conjuges obligantur primo reddere debitum. 888.
Reſolv. Caſ. ibid. Eorum peccata circa copulam.
890. 2do. alere familiam. 89r. Reſolv. Caſ. ibid.
3tio. bene educare prolem. 893.

Conſubſiantiatores quinam ſint. 249.

Contritio quid ſit. 3027. Quotnplex. 398. In
quo confiſtat. ibid. Contritio in genere requiritur
ad delenda peccata, 399. etiam venialia. ihid.
Qualis debeat eſſe Contritio. 400. Supernaturalis,
ibid vera, & ſincera, 40r. magna. ibid. An
explicitam propoſitum non peccandi requiratur.
ibid. Contritio Deo reconciliat ante Sacramentum.
402. Solv. Obj. 403. Perfecta extra Sacramen-
tum Deo hominem reconciliat, 404, non tamen eſt
neceffaria ad Sacramentum pœrnitentiæ, ſed ſufficit
imperfecta. 405. Solv. Obj. 406. An in articulo
mortis requiratur Contritio. 407. Quomodo inclu-
dat votum pœnitentiæ. 555. Quale votum requi-
ratur. ibid. Quando obliget præceptum Contritio⸗
nis. 561. Reſolv. Caſ. 502.

Crimen dirimit Matrimonium. 794. Reſolv.
Caſ. ibid.

Cultus diſparitas 795. dirimit Matrimonium.
796. Quo jure. ibid. An matrimonia cum infide-
libus olim fuerint licita. ibhid. An Matrimonium
Catholici cum hæretica ſit validum. 798. Reſolv.
Caſ. ihid.

D.

Decani nomine qui veniant. 632.

LIIL3 Dia-

Index Rerum memorabilium.

Diaconatus quid ſit. 622. An Ordinatio diaco-
norum Act. 6. fuerit ſacra, 623. Diaconatus eſt
Sacramentum 624. Solv. Obj. ibid. Ritus ordi-
nandi diaconum. 625. Materia, & forma Diaco-
natus. 626. Officia Diaconi 628. Relolv. Caſ.

Diatoni ſolemniter baptizare poſſunt. 110. An

ſint Miniſtri Baptismi ordinarii. 1III.
Diaconiſſæ quænam fuerint. 604.
Dimiſſoriæ quid fint. 679. Reſolv. Caſ. 672.

Diſpoſitio ad dignam Communionem requiſita.
281. vid. Communio.

Divortium quid fit. 880. Subinde eſt licitum.
ibid. Reſolv. Caſ. 882.

E.

Eecleſia materias, & formas Sacramentorum eſ-

ſentiales mutare nequit. 1I. poteſt ſtatuere impe-
dimenta dirimentia. 774 Solv. Obj. 775. Iius
vetitum prohibet inire Matrimonia. 835. In non-
nullis impedimentis diſpenſare poteſt, 850. olim
tamen raro diſpenſavit. 851.

Epiſcopatus quid ſit. 646. Eſt Sacramentum di-
ſtintum a ſacerdotio. 652. Solv. Obj. 653. Sup-
ponit Ordinem ſacerdotalem. 654. Solv. Obj. ihid.
Ritus Ordinationis Epiſcopalis apud latinos, 655.
apud græcos. 656. Materia Epiſcopatus. 657.
An impoſitio Libri Evangeliorum. sbid. An tres

Epiſeori ad Conſecrationem neceſſario requirantur.
58.

Eriſcopi nomen. 646. Sunt Presbyteris JSupe-
riores. 648. Solv. Obj. 649. Officia Epiſcopi.
659. Epiſcopi ſunt neceſſarii. 660. Solus Epiſco-
bpus proprius licite ordinat. 668. Epiſcopus pro-
. prius

Privs
retleus
Ept
Er.
wentun

Ln
ihia.
mentun
Quo di
nis, 1
Hereles
totus eſt

(lv. (al

220, H
ſeeri dede
de prece
Retolv.
(al ihis
eam. 227
conſecra
tialia. 2
Chriti in
olx. 05
ſubſtuntig
ſerſe,
Uitione
kns üti
tonibus
359. A
1 Vi
e heæc

diao⸗
ns eſt
sori⸗
Do.
Iv. Gl.

10. A1

6.
elit,

Hcun.

Indeæ Rerum memorabilium.
prius quis. 669. Reſolv. Caſ. 670. Epiſcopus hæ-
reticus valide ordinat. 673.
Epiſcopiſſæ quænam fuerint. 684.
Error quid, & quotuplex, 779. Eſt impedi-
mentum dirimens. ibid. Reſolv. Caſ. 780.

Euchcriflia quid ſit. 202. Varia ejus nomina.
ibid. Eſt Sacramentum. 204. An ſit unum Sacra-

mentum 205. Chriſtus Euchariſtiam inſtituit. 206.

Quo die 207. Nonnullæ circumſtantiæ inſtitutio-
nis, 212. Materia primæ Conſecrationis, 213.
Hærefes circa eam. 214. Azymus panis & fermen-
tatas eſt materia valida. 215. Solv. Obj. ihid. Re-
ſolv. Caſ. 219. Materia ſecundæ Conſecrationis.
220. Hæreſes circa eam. 221. Vinum aqua mi-
ſceri debet. ibid. Solv. Obj. 222. An mixtio ſit
de præcepto divino. 223. Materia proxima. 225.
Reſolv. daf ihid. Quantitas materiæ. 226. Reſolv.
Caſ. ibid. Forma Euchariſtiæ. 228. Hæreſes circa
eam. 229. An verbis formæ, vel aliis precibus
conſecratio fiat. ibid. An omnia verba fint efſſen-
tialia. 231. Reſolv. Caſ. 233. Realis præſentia
Chriſti in Euchariſtia, ibid. Hæreſes circa eam. 237.
Solv. Obj. 238. Deiſtarum caiumniæ. 244. Trans-

fubſtantiatio 245. Totus Chriſtus eſt ſub qualibet

ſpecie, 255. & totus ſub qualibet parte fata ſepa-
ratione. 256. An ante ſeparationem. 257. An Chri-
Kus fit in Euchariſtia localiter. ibid. An in adpari-
tionibus miraculoſis in Euchariſtia ſit vera caro.
258. Aliqua funt in Euchariſtia vi verborum, ali-
ua vi naturalis concomitantiæ. 259. An fit de
de hæc adſertio, 260. Quid vi verborum ponatfur.
26r. An aqua immediate convertatur. 262. Eucha-
riſtia non conſiſtit in ſolo uſu. 263. Solv. Obj. 267.
Chriſtus in Euchariſtia cultu latriæ adorandus efft.
268. Feſtum Corporis Chriſti merito celebratur.
269. Quando in Euchariſtia definat Corpus Chriſti.
273. Miniſter Euchariſtiæ. 275. Solv. Obj. ibid.
Miniſter diſpenſans Euchariſtiam. 277. Reſolv. Caſ.
ibid. Subjectum Euchariſtiæ. 279. An mortui fint
L1I 4 , capa-

ℳℳ

Index Rerum memorabilium.

capaces illius. 280. Reſolv. Caſ. ibid. Diſpoſitio
ad dignam Communionem. Vid. Commuhio. Eucha-
riſtiæ effectus. Non remittit directe mortalia pee-
cata, a88. licet per accidens conferre poſiit pri-
mam gratiam. 289. Dat gratiam nutritivam. ibid.

Quando Euchariſtia cauſet gratiam. 290. An augea-

tur gratia SS. Euchariſtia in ſtomacho exiſtente.
ibid. Seeundus Effectus ſpiritualis eſt dulcedo. ibid.
Tertius Effectus remifſio venialium. 291. Quartus
perſeverantia, & adeptio gloriæ. 292. Quintus,
remiſſio ponæ, ibid. Sextus mitigatio fomitis. 293.
Quomodo fiat. ibid. Septimus Reſurrectio Corpo-
ris. ibid. Quomodo eam cauſet. 294. Euchariſtia
non eſt neceſſaria neceſſitate medii zhid. Solv. Obj.
295. An in voto ſit necefſaria. 296 SS. Euchari-
ſtia eſt de Præcepto. ibid. Reſolv. Caſ. 2908. SS.
Euchariſtia eſt verum Sacrificium. 309. Vid. Miſa.
Eworciſtatus quid ſit. 616. Ritus eum confe-
rendi. tbid. Materia ejus, & forma. ibid. Offi⸗
cium. ibid.

F.

Feriarum tempus in ordine ad contrabendum
Matrimonium quodnam ſit. 836.

Feſtum Corporis Chriſti merito celebratur. 269.
Hius inſtitutio. 270. Solv. Obj. 272.
Fides in Miniſtro non requiritur ad valorem Sa-
cramenti. 58. Controverfia Rebaptizantium. 59.
Solv. Obj. 61.
Eæxmina non eſt capax Ordinis. 682. Quo jure
fomina non fit capax Ordinis. ibid. Solv. Obj. 683.:

G.

Gratia ſanétificans eſt effectus primarius Sacra-
mentorum N. L. 33.

H. Har-

NM
209.
e
9.
Hier
in Eecl
NMon,
Niumm.
Mor
catio,
tur omn
lem Ber
722. Re
tempo
Qale 01
Cfheium
ſbid. AX
Reſolye

oly

Inm

Leſlarins

Ipa

lupen
inenta
Pohibent
. 0
tere dol
entis
eiolr.

Ipe
4 atrimo

poktio
Dnch.

exiſtene
do. ibit
(urtu
Cintne,

itis.

Cordo⸗
Gchatith
ole O.
Lular⸗
. Nle.

n cOe

4. f.

abeniln
en

Cen
un. 5

o ſte
N

1 dct

A.

Inde Rerum memorabilium.

Harduin ſententia de ſupremo Chriſti Paſchate.
209.
Hæretici quinam formam Baptismi adulterarint.
99.
Hierarchia, quid ad eam requiratur. 735. Datur
in Eccleſia. 736. Solv. Obj. zbid.

Honeſtas publica quid fit. 809. Dirimit Matrimo-
nium. ibed. Reſolv. Caſ. 810.

Horæ Canonicæ quid fint. 718. Earum expli-
catio, & origo. ibid. Ad Horas Canonicas tenen-
tur omnes Clerici in S. Ordinibus conſtituti, 220.
item Beneficiati, 72r. & Religioſi Choro addiéti.
722. Relſ. Caſ. zbid. Horæ Canonicæ ſtatuto loco,
& tempore dicendæ ſunt. 724. Reſolv. Caſ. ihig.
Quale offieium dicendum. 726. Reſolv. Caſ. thid.
Officium divinum ſtudioſe, & integre dicendum.
ihid. Attentio, quænam ad Horas requiratur. 727.
Reſolv. Caſ. 728. Cauſæ ab Horis excuſantes. 729.
Reſolv. Cal. 730.

S I.

Imimerſionis ritus in Baptismo, an ſit adeo ne-
ceſſarius, ut aliter collatus ſit invalidus. 93. 94.
Impanatores unde ſic dicti. 248.
Impedimenta Matrimonii quid fint. 772. Impe-
dimenta dirimentia quænam fint, ibid. quænam
prohibentia. 773. Ecclefa poteſt illa ſtatuere. 774.
Solv. Obj. 775. An etiam princeps ſecularis ea ſta-
tuere pollit. 776. Reſolv. Caſ. 777. In impedi-

mentis prohibentibus quis diſpenſare poſſit. 851.
Reſolv. Caſ. 853. Quænam juſtæ cauſæ. 854.

Impotentia quid & quotuplex fit. 830. Dirimit
Matrimonium. 831. Reſolv. Caſ. 832. .
LII S5 Indul-

Index Rerum memorabilium.

Indulgentia quid fit. 465. Quotuplex ſit, &
quænam origo ejus. ibid. I ndulgentia Portiunculæ. 154
469. Ecclefia poteſt concedere indulgentias. 473. Gerarn
Reſolv. Caſ. 474. Quis concedere eas poſſit. 475.
An earum conceſſio ſit actus Jurisdictionis. 476. N
Reſolv. Caſ. ibid. An juſta cauſa requiratur. 477. ſilo
Solv. Obj. 478. Diſciplina antiqua circa cauſam in- lnegl
dulgentiarum. 479. Reſolv. Caſ. 480. Effectus in:- bei
dulgentiarum. ibid. Solv. Obj 48r. An sd ani- Ey del
mas defunctorum extendi pofſſint. 482. Solv. Obſ. Keer
484. An indulgentiæ per modum fuffragii proſint eiecin
defunctis. ibid. An infallibiliter proſit uſus indul- Ex de

gentiarum. 485. Indulgentiæ ſunt ſalutares. ibid. fin
An clave non errante proſint tantum, quantum ſo- xm
nant. 486. Uſus indulgentiarum non repugnat choa- R
ritati. ibid. Requiſita ad lucrandas indulgentias. Retolv.
487. An ſtudium ſatisfaciendi requiratur. 488.
Reſolv. Caſ. 489. . Ddy
Infans in utero Matris occultus baptizari nequit.
IIZ. Infantes ſunt Baptismi capaces. I18. Solv.
Obj. 119. Expedit infantes baptizate. 120. Solv.
Obj. ibid. An infidelium infantes invitis parentibus n-
ſint baptizandæ. 121. In infante nulla requiritur gte
actualis diſpofitio. 126. Solv. Obj. 127. Infans AUlt,
an valide ordinetur. 689. 2 I
Intentio quotuplex ſit. 46. In miniſtro confe- 4 n
rente Sacramentum requiritur intentio. ibid. Solv. lit
Obj. 47. An intentio exterior juxta Catharinum lig
ſufficiat. 50. Qualis intentio requiratur. 53. Reſolv. l, go⸗
Caſ. 54. Intentio conditionata qualis ſuficiat. 55. Lot
Refolv. Caſ. tbid. Intentio ad determinatum fieri
debet. 56. Reſolv. Caſ. ibid. An, & qualis in
Subjecto recipiente Sacramenta requiratur intentio.
70. 7I. Intentio virtualis, & interpretativa ſubinde
fufficit. 73. Reſolv. Caſ. ihid. UIn
Interſtitia in fuſcipiendis Ordinibus ſunt ſervan- UIn
da. 693.
ftio

YYanna Papiſſa num aliquando extiterit. 685.

Joan

ſt, A
enle.
n.
egß
8
.
ſam .
Eins in.
d en⸗.
v. 0,.
olnt
8Rindol.
es, bbic.
Ntun ſo⸗
nt che⸗
lgeniis.
N. .

Inegvit
Solr.
Jolv.
Urertibs
eiitur
Iin

o conle⸗
1. K.
thorinum
Nede.
lit 5.
un fel
1
telt.

larvn.

NN

Index Rerum memorabilium.

Soannis &. Baptismus differt a Baptismo Chriſti.

154. Solv. Obj. 157. An Baptismus Joannis fuerit

Sacramentum. 159.

Irregularitas quid fit. 700. Origo illius, & di-
viſio. ibid. Effectus ejus. 701. Reſolv. Caſ. ibid.

Irregularitas ex defectu animi, & corporis. 702.

Ex defectu natalium. 703. Ex defeétu famæ. 704.
Ex defectu ætatis. 705. Ex defectu obligationis,
& Sacramenti. ibid. Ex defeétu libertatis. 706. Ex
defectu lenitatis. 707. Irregularitas ex deliéto. 708.
Ex delicto hærefis. ibid. Ex iteratione Baptismi.
ibid. Ex indebita ſuſceptione, & uſu Ordinis. 709.
Ex mutilatione, & homicidio. ihid.

Jubilæum quid fit. 468. Privilegia illius. 49 r.
Reſolv. Caſ. 492. .

Jurisdiblio. quid ſit. 507.
L.

Lamii Bernardi Sententia de Supremo Chriſti Pa-
ſchate. 210.
Lektoratus quid ſit. 615. Ritus eum conferendi.
ibid. Materia, forma, officia ejus zbid. Reſolv.
Caſ. 616.
Libellus repudii an olim fuerit licitus. 366.
Ligamen eſt impedimentum dirimens Matrimo-
nii, 802. & excludit Polygamiam. ibid.
Lotio pedum non eſt Sacramentum. 25.

Maria V. B. an fuerit baptizata. 116.

Martyrium ſupplet vices Baptismi. 146. Solv.
Obj. 148. An ex opere operato juſtificet. 149. Di-
ſpoſitiones ad Martyrium requiſtæ. 150. Reſolv.
Caſ. 151.
Matri-

Inde Rerum memorabilium.

Matrimonium quid ſit. 737. Varia ejus nomina.
ibid. Quomodo conſiderari poſſit. 738. Eſt licitum.
ibid. Solv. Obj. 739. Ut Officium naturæ eſt a
Deo conſtitutum. 740. An fit de lege naturæ. 741.
Non conſiſtit in copula. ibid. Solv. Obj. 742. In

quo conſiſtat efſentia Matrimonii. 744. An inter

B. V. & S. Joſephum verum matrimonium fuerit.
745. Solv. Obj] 746. Ratio, cur B. V. deſpon-

ſata fuerit. 747. Eſt verum Sacramentum N. L 749.

Solv. Obj. 751. An in L. N. füerit Sacramentum.
752. An inter Chriſtianos Matrimonium ſine Sa-
cramento ſit validum 754. An inter iniideles fit
Sacramentum. ibid. Chriſtus Sacramentum Matri-
monii inſtituit. 755. Quando. ibid. Ejus Materia
remota, ibid. proxima, & forma illius. 756. Ad
Materiam requiritur Conſenſus verus de præſenti.
758. Solv. Obj. 759. Refſolv. Caſ. 760. Requi-
ritur Conſenſus exterius manifeſtatus. 761. Solv.
Obj. ibid. Reſolv. Caſ. 762. Matrimonium ſub

conditione initum quando valeat. ibid. An novus

conſenſus poſt eventum conditionis requiratur. 763.
Reſolv. Caſ. 769. Subjeétum Matrimonii. 770. An
per procuratores contractum ſit validum. ibid.
Impedimenta Matrimonii. Vide Impedimenta. 773.
An ad illud requiratur benediétio Sacerdotis.
828. IIIins Cæremoniæ. 829. Refolv. Caſ. 830.
Ejus effectus. 856. Indiſſolubilitas: 9857. Græ-
corum de hoc error. 859. Solv. Obj. 861. &
ſeqq. Indiſſolubilitas hæc an ſit juris naturæ. 865.
Diſſolvitur per converſionem unius infidelis ad
fidem. 867. Gallorum ea de re ſententia. 868. An
conjux converſus teneatur retinere conjugem infide-
lem pacifice habitare volentem. ibid. Quando ſol-
vatur Matrimonium Fidelis converfi. 869. Reſolv.
Caſ. ibid. Ratum necdum tamen conſummatum
ſolvitur etiam quoad vinculum per Profeſſionem Re-
ligioſam. 871. Solv. Obj. 872. & ſeqq. Quo jure
Matrimonium per Profeſſionem ſolvatur. 9874. An
Papa in Matrimonio rato diſpenſare poſuüt. 875. Re-
ſolv. Caſ. 876. Solvitur per mortem, & ſic ſecundæ
nuptiæ

nupti⸗
Sela
D
Anpra
Me
j 5
57.
Mer
trimoni
42. An
iniſtri
lt 4.
Wenltlis

miniro

ſces, 5
lorem Ni
Teguiritur
Uiſer non
Retolv.

Unde ortt
tehlis g
tie ihic.
ſbet unie
leptotn di
henlare
Kerifie
nediate
ltüceles
AWIm
iithe
Eet Ofterte
hr. (at
Na. N.
ſite el
hlen

tti.
Materis
rten.
Denn-.
olr
inm Id
N NoVHE

, 163.

o. A
i
.
erolt
6.
. Cee-
Gr.
e. G
Hteie
h⸗
e

len

Cvoft
,
87 7

.

S
nt

tuplex. 331. Quomodo peccata remittat. ibid.

Index Rerum memorabilium.

nuptiæ ſunt licitæ. 877. Matrimoniales Cauſæ
Spectant ad judices Eccleſiaſticos. 885: Solv. Obj.
8987. Matrimonii neceffitas, & præceptum. 893.
An præceptum Blatrimonii ſit proprie dictum. 894.

Merita per pœnitentiam reviviſcunt, 545. Solv.

Obj. 546. In qua perfectione, merita reviviſcant.

547

trimonium. 800. Quo jure. ibid. Reſolv. Caſ. ibid.

Miniſter Sacramentorum ſolus homo viator eſt.
42. An Apeſtoli, deemones, & Beati poſſint eſſe
miniſtri. 4 3. Num quivis homo miniſter idoneus
ſit. 44. Solv. Obj. ibid. Miniſter ut Cauſa inſtru-
mentalis ad produétionem gratiæ concurrit. 45. In

miniſiro requiritur. intentio. 46. Solv. Obj 47. An

fides, 58. Vel probitas requ' atur in miniſtro ad va-

lorem Sacramenti. 63. Ad licitam miniſtrationem

requiritur ſtatus gratiæ. ibid. Reſelv. Caſ. 67. Mi-
niſter non debet Sacramenta Conferre indigno. 68.
Reſolv. Caſ. ibid.

Miſja eſt verum ſacrificium. 309. Ejus nomen
unde ortum. 312. Solv. Obj. ibid. Cudworthi ſen-
tentia. 315. Fines Sacrificii Miſſæ. 316. Præſtan-
tia. ibid. In quo ejus eſſentia confiſtat. 317. Non
licet unicam ſpeeiem conſecrare. 379. An ſit præ-
ceptum divinum. 320. An Papa in una ſpeeie di-
ſpenſare poſſit 16 d. An differat Sacrificium Miſſæ

aàa Sacrificio coenæ, et Crucis. 32 . Offerens prin-

cipalis eſt Chriſtus. 322. An omnia Sacrificia im-
mediate offerat. 323. Sacerdos vere offert. ibid.
Et fideles 224. Quomodo fideles offerant. ibid. An
animæ purgatorii offerant. ibid. Miſſa pro omnibus

fidelibus offerri poteſt. 325. Reſolv. Caſ. ihia. Li-

cet offerre Miflam in honorem ſanctorum. 327. Re-
ſolv. Caſ. ibid. Miſſa pro defuncétis offerri poteſt.
328. Non vero pro damnatis 329. Sacrifcium
Miſiæ, eſt propitiatorium. 330. Fruéctus Miſſæ quo⸗

let

Metus quid, & quotuplex ſit. 799. Dirimit Ma-

Inde Rerum memorabilium.

let ad remittendas pœnas. 332. Quomodo pœnas
remittat. ibid. Mifla eſt ſacrificium impetratorium.
ibid. An ex opere operantis vim habeat 333. An
valor Miſſæ fit infinitus. ibid. Pro obtinendo Fructu
requiritur applicatio Sacerdotis. 335. Reſolv, Caſ-
ibid. Quem fructum ſacerdos applicare debeat 337.
Reſolv. Caſ. 338. Stipendia Miſfarum licent. 339.
Solv. Obj. 340. Reſolv. Caſ. ibid. Sacerdos fim-
plex tenetur aliquoties in anno celebrare, 343, Cu-
ratus vero omnibus feſtis, & Miflam adplicare. 344.

Reſolv. Caſ. 345. In Eccleſiis majoribus quotidie

Mifſa celebranda eſt. ibid. Reſolv. Caſ. ibid. Be-
neficiatus tenetur aſſignatas Miſſas legere. 346. Re-
ſolv. Caſ. ibid. Quotidie celebrare decet. ibid. Se-
mel. 347. Reſolv. Caſ. 347. Præceptum audiendi
Miſſam. 348. Reſolv. Caſ. ibid. Cauſæ excuſantes
a Miſſa. 351. Miſſæ privatæ licent. 352. Solv.
Obj. 353. Locus Miſiæ celebrandæ 355. Reſolv.
Caſ. ibid. Altare ad Mifſſam requiritur. 358. Crux.
ibid. Cerei, linteamina. 359. Reſolv. Caſ. ibid.
Tempus Miſſæ celebrandæ. 360. Veſtes Sacræ. 361.

Color S. Veſtium. 363. Vaſa Sacra. 364. Reſolv.

Caſ. 366. Ceremonizæ Miſſam concomitantes. 367,
Varia genera Mifſarum. ihid. Partes Miflæ, 368.

Miſſa latine merito celebratur. ibid. An uſus linguæ

vulgaris populis neoconverfſis in ſacris concedi de-
beat. 370. Solv. Obj. 371. In Miſſa aliqua fub-
mifſa voce reste dicuntur ibid. Explicatio Miſſæ.
372. Canon Miſſæ 376, Solv. Obj. 377. & 380.
Mlifflam non licet abrumpere 382. Reſolv. Caſ.

ibid. Defectus Miilæ ſupplendi. 384. Refolv. Caſ.

385

Mortui an Baptizari poſſint. 116. Heæretici re-
futantur. ibid.

Mutatio eſſentialis in Sacramentis quænam ſit. I1.
eflentialis invalidat ſacramenta. 2. Reſolv. Caſ.
ibid. Mutans materiam, vel formam peccat. 13.
Reſolv. Caſ. 14.

N. MWupy-

M Ken

An oli

Crl
dinution
es ab
An vali
679. 1

nodis

elt iliej

Ordl
Soly. 0

Crd.

ko inſt
guo
Plex
doſſit,
660. 8
n
Kerunc
ntio
Ater

4
ſl .

Men
oriun.
An
lolncr
ſln..
dent
ent. 330
6dos in.
36g, 01
dute, 344
(otlle
it. De⸗
316. Ne.
ſbig. K⸗
ncjend
enCNantes
2 Wr.
Nedl.
. C.
lk. 6,
e
tes 0
s Inete
lign i⸗
tio NMe.
E N.

CH

ete

unkel
of. 6 1
Eert

1. N

Index Rerum memorabilium.
N.

Nuptiæ ſecundæ ſunt licitæ. 877. Solv. Obj. 878.
An olim füerint prohibitæ. 879.

0.
Ohligationes Conjugum, vid. Conjuges.

Orlinatio. Requiſita ad validam, & licitam Or-
dinationem. 644. Reſolv. Caſ. ibid. An ordinatio-

nes ab hæreticis factæ olim fuerint validæ. 674.

An valida fit Ordinatio Anglorum. 677. Solv. Obj.
679. Irrita eſt Ordinatio invito data. 687. Quot
modis quis invitus ſit. 688. Ordinatio per ſaltum
eſt illicita. 695. Obligationes ordinatorum. 710.

Ordines minores non ſunt Sacramenta. 612.
Solv. Obj. ibid.

Ordo quid ſit. 600. Varia ejus acceptio. zbid.
Eſt Sacramentum 607. Solv. Obj. 602. Eſt a Chri-
ſto inſtitutus. 603. Plures ſunt in Eccleſia Ordines,

d& quot. 604. Quot ordines fint apud græcos. 606.

Miniſter Ordinis. 663. Solv. Obj. 664. An ſim-
plex ſacerdos ex diſpenſatione Ordines Conferre
poſſit. 665. Reſolv. Caſ. 667. Subjectum ordinis

680. Solv. Obj. 681. Effectus ordinis primus gra-

tia. 735 Gratia ſacramentalis Ordinis quid üt. 1bid.
Secundus effectus eſt Character. 732. Tertius ſepa-
ratio a ſtatu ſæculari. 733· Quartus Hierarchia. 735.
Sacer dirimit Matrimonium. gor. Reſolv. Caſ. 802.

Oſtiariatus quid ſit. 613. Ritus eum conferendi.
614. Materia, Forma, & officia ejus. ibid. Re-
ſolv. Caſ. ibid.

p. FPapa

7

Index TKerum memorabilium.

P.

Papa in Matrimonio rato an diſpenſare poſſit.
875. G
Farochi nomine quinam intelligantur. 632.

Patriarch quis dicendus. 646.

Eatrinus in baptismo adhibendus. 159. Reſolv.
Caſ. ibid.

Pcænitentia quid fit. 387. Ejus nomina. ibid.
Virtus Pœnitentiæ quid fit. ibid. Eſt Sacramentum
388. Solv. Obj. 389. Diſtinquitur a baptismo. 390.
Solv. Obj. 391. Chriſtus hoc Sacramentum poſt
Reſurreétionem ſuam inſtituit. 392. Materia ejus
remota. 393. Materia proxima. 394. Solv. Obj.
395. An impoſfitio manus ſit materia. 396. Quzæ-
nam fint partes eſſentiales. tbid. Diſciplina poni-
tentiæ publicæ. 454. Quænam peccata publicæ pœ-
nitentiæ ſubjiciebantur. 458. Relſolv. Caſ. 456.
Ponitens tenetur pœnitentiam implere. 456. Solv.
Obj. itbid. An poſt publicam pœnitentiam peractam
abiolutio data fuerit. 463. Forma Sacramenti Poœ-
nitentiæ. 493. Solv. Obj. 404. Quænam verba
ſint eſſentialia. ibid. Abſolutio verbis indicativis pro-
lata, eſt valida. 495. An forma deprecativa va-

leat. 496. Reſolv. Caſ. 498. Miniſter pœnitentiæz

eſt ſacerdos. 500. Solv. Obj. ibid. An diaconus
miniſter eſſe poſſit. Sor. An Confeſſio laico fa-
cienda. 502. Sacerdos debet efle approbatus, 503.
Reſolv. Caſ. 504., et habere jurisdictionem. 505.
Reſolv. Caſ. 506. Subjectum pœnitentiæ. 525. An
olim aliquibus Pœnitentia negata ſit. 526. An mo-
rituri abſolvendi. ibid. Reſolv. Caſ. 529. Quæ-
nam ſint fubjecta incapacia. s32. Relolv. Cafſ. de
Conſuetudinario. zbid. Effectus poœnitentiæ. 535.
Omnia peccata remitti pofſunt. 536. Solv. Obj.
Montaniſtarum, & Novatianorum, 5s37. De Pec-
catis in Spiritum S. 539. Unum mortale fine alio
non remittitur. 544. An Venialia poſt mortom re-
mittan-

nittant
ſennt.
dolv. 6

50,
Refolv.
Cellatinn
Nen
Voly
Obj. g.
Dels in

dos,

Ban

lid. (.

ſintes. 3

Bes!
Ie po

llegare

Presbe
Inm. ibi,
OrOinandi

et,

1.

Retolr.

n. iti.
amertun
mo. 39.
tun hot
erin eiis

0E. Di.

. (e⸗
1 Nor⸗
Nice ⸗
l. 56.
0. 8ol⸗ 17
jenbun
Eenti ,le⸗
n Nert
iis po⸗
tirs r⸗
Enienit
Gironds

itot.

ius, .
en 505.
11).
Mne.
, .
6
e
Uee.
ſen
ofent
DeH

Index Rerum memorabilium.

mittantur. ibid. Merita per Pœnitentiam revivi-
ſcunt. 545. ſeqq. Peccata remiſſa non redeunt. 548.
Solv. Obj 549. Quandé peenitentia effectu careat.
550. An detur ponitentia valida, & informis ibid.
Refolv. Caſ 5S52. Sacramelltum peenitentiæ eſt ne-
ceſſarium neceſſitate medii. 554. Solv. Obj. zbid.

Pœnitentiarii quinam ſint. 63 1.

PFPolqigamia quid ſit. 802. Eſt illicita. ibid. Solv.
Obj. 803. An ſit contra jus naturz. 84. An
Deus in ea olim diſpenſaverit. 806. Reſolv. Caſ.
80⁰8.
Præceptum audiendi Miſſam. 348. Reſolw. Caſ.
ibid. Cauſæ ab Obſervatione hujus præcepti, excu-
ſantes. 351. 4

Presbejter ſimplex an ex diſpenſatione confir-
mare poſſit. 186. Quis poteſtatem Confirmandi ei
delegare poſſit. 187. Refſolv. Caſ. 188.

Presbuſteratus quid ſit 629. Gradus Presbytero-
rum. ibid. Eſt verum ſacramentum. 634. Ritus
ordinandi Presbyteros apud latinos. ibid. Apud
græcos. 635.Materia Presbyteratus. 636. Solv.
Obj. 638. An tertia manus impoſitio ſit eſſentialis.
640. Reſolv. Caſ. 64 r. Ofrficia hujus ordinis. 645.
Reſolv. Caſ. ibid.

Preshyteriſſæ quænam olim dicebantur. 684.
Primas quis dicatur. 647.

Princeps ſecularis an Impedimenta ſtatuere poſ-
ſit. 776.

Priores quinam vocentur. 633.

Propitas miniſtri ad valorem ſacramenti non re-
quiritur. 63. Solv. Obj. 64. Quænam in Ordi-
nando requiratur. 698. Reſolv. Caſ. 699.

S Frocla-
Schram Inflit. Theol. Tom. III. M m m

Index Rerum memorabilium.

Proclamationes quid ſint, & quæ origo earum.
920. Requiruntur ante Matrimonium. 821. Reſolv.
Caf. 822.

Frofeſſio Religioſa non eſt Sacramentum. 26.

Kaptus quid ſit. 833. Quotuplex. 834. Diri⸗=
mit Matrimonium. ibid. Reſolv. Caſ. ibid.

Reſervatio quid, & quotuplex fit. 509. Papa,

& Epiſcopi Caſus reſervare pofſfunt. ibid. Reſolv.

Caſ. 51I. Quid requiratur ad Caſum reſervatum.
513. Reſolv. Cafſ. ihid. Quis a Caſibus Reſervatis
abſolvere poſſit. 515. Reſolv. Caſ. ibid.

8

Sacerdos ſimplex tenetur aliquoties in anne ee⸗
lebrare, 343. Curatus vero omnibus feſtis, & Miſ=
ſam applicare. 344. Reſolv. Caſ. 345.

Sacramentum in genere quid fit. 1. IIins Ety-
mon ibid. Quid fit Sacramentum N. L. 2 Nomen
hoc bene retinuit Eccleſfia. ibid. Definitiones hæ-
reticorum, ibid. Catholicorum. 3. Eſt in genere
ſigni. ibid. Quale ſignum ſit. 4. Differentia ſpeci=
fica Sacramenti. ihid. Partes phyſicæ ejus. J. Ma-
teria & forma quid fint, ibid. An ſint partes com-
penentes. 6. Omnia ſacramenta N. L. conſtant re-
bus, & verbis. ibid. Solv. Obj. 7. An hoc ſit de
EFide. 83. Verba ſacramentorum ſunt Confecratoria.
2bid. Solv. Obj. 9. Materia & Forma ſacramento-
rum in genere a Chriſto determinata funt. 10. An
etiam in fſpecie. ibid. Eccleſia materias & formas
ſacramentorum Eſſentiales mutare nequit. 1I. Quæ-
nam mutatio ſit eſſentialis. sbid. Efentialis invali=
dat ſaeramenta. 12. Reſolv. Caſ. ibid. Mutans ma⸗

teriam, Vel formam peccat. 13. Refolv. Caſ. 144.
Mate-

Matel
ah eo
kria,
Kitutt
fuerin
Lege
V
iis.
22. 8
ſacram
L. dif
tiam e
tiam e
ſacrame
Qnoma
Qus ſa
cramen
menta
ſent i
lieramen
talis ib
Patiam
Charac
wit. 40
Puro er
cramen
Fentis
menta.
Probita
i, 63.
66. Frn
An
lides
olv.
Iur di

dr
ger
Miſion

earun.

Neolv.

.4

4. U.
pt,
Redolr.
ſerviton.
Reletrangs

n e

s, AN

Iliinhr⸗
1 D
ones
Lin gee⸗
Autiſter
1s,5
Gtes eN⸗
okenſe
1 e 1

hgſend⸗

ſammihl⸗

Index Rerum memorabilium.
1
Materia, & forma debent ſimul exiſtere, ibid. &
ab eodem eidem applicari. 15. Non licet uti Ma-
teria, & forma probabili. ibid. Conveniens fuit in-
ſtitutio ſacramentorum. 16. An in ſtatn Innocentiæ
fuerint. sbid. An in lege Naturæ fuerint. 17. In
Lege Veteri fuerunt facramenta. 18. An in lege
Veteri plura ſacramenta, quam in nova fuerint.
ibid. In N. L. Septem Sacramenta inſtituta ſunt.
22. Solv. Obj. An omnia fint paria. 26. Ordo
ſacramentorum. 27. Sacramenta N. L. ab illis V.
L. differunt ibid. Sacramenta N. L. cauſant gra-
tiam ex opere operato. 27. Quid fit Cauſare gra=
tiam ex opere operato. 28. Solv. Obj. 29. An
ſacramenta phyſice, vel moraliter caufſent eam. 30.
Quomodo ſacramenta V. L. cauſebant. 31. Effe-
us ſacramentorum eſt gratia ſanctificans. 34. Sa-
cramenta vivorum, & mortuorum 34. An Sacra-
menta vivorum per accidens primam gratiamn cau-
ſent. ibid. Sacramenta conferunt ſpecialem gratiam
ſacramentalem. 35. Quid fit hæc gratia ſacramen-
talis. ibid. Sacramenta æqualiter diſpoſitis æqualem
gatiam conferunt. 36. Tria ſacramenta imprimunt
Gharaéterem. ibid. Chriſtus ſacramenta N L. inſti-
tuit. 40. An poteſtas inſtituendi ſacramenta homini
puro communicari poſſit. 42. Quis ſit Miniſter ſa-
cramentorum. ibid. De intentione miniſtri confe-
rentis ſacramentum. 46. Non licet ſimulare ſacra-
menta. 57. Reſolv. Caſ. ibid. An fides, 58. vel
probitas requiratur in miniſtro ad valorem ſacramen-
ti. 63. Non licet ab indigno Sacramentum petere.
66. Subjectum ſacramentorum. 69. Solv. Obj. ibid.
An & qualis in ſubjectis requiratur intentio. 70.
Fides non requiritur ad Valorem in Subjecto. 74.
Solv. Obj ibid. Ad licite recipiendum ſacramentum
quæ diſpoſitiones requirantur. 75. Reſolv. Caſ 76.

Sacramentalia quid ſint. 76. Quot fint. 77. Effee-
tus eorum. 78. Quomodo ſacramentalia cauſent re=

miſſionem Venialium. 80.

M m m 2 Vatis⸗

Index Kerum memorabilium.

Satisfablio quid ſit 442. Remiſſa culpa manet
adhuc pcena. 443. Solv. Obj. 445. Reatus ponze
per bona opera redimi poteſt. 446. Quznam ſfint
Opera ſatisfaétoria. 447. Sunt vere talia ℳ494 Solv.
Obj. 450. Juſtus etiam pro altero ſatisſacere poteſt.
45 4¼. Opera ſatisfactoria reéte ſuſcipiuntur, & in-
junguntur 452. An ſatisfactio Sacramentalis ex
obpere Operato pœnam remittat. 459. Reſolv. Caſ.-

460. Satisfactio ante abſolutionem neceſtario im-

pleri non debet. 461. Solv. Obj. 463.

Scientia quænam requiratur in Ordinando 698.
Reſolv. Caſ. 699.

Sigillum Confeſſionis obligat. 519. Solv. Obj.
520. Reſolv. Caſ. 51. 1.

Sponſalig mutuo Conſenſu diſſoluta an inducant
impedimentum publicæ honeſtatis. 810. Sunt
impedimentum prohibens Matrimonii. 836. 842.
Quomodo dividantur. 837. Quænam ad ea

requirantur, ut fint walida. ibid. Reſolv. Caſ. De

fiéta promiſſione. 83⁰. De deliberata. ibid. De
mütua promiſfione 839. De externa. 940. Sub pec-
cato obligant. 941. Reſolv. Caſ. ihid. Solyuntur
Primo mutuo Conſenſa 843. Reſolv. Caſ. ibid. Se-
cundo per ingrefſum Religionis. 844. Solv. Obj. 945.
Reſolv. Caſ. ibid. Tertio per longam abfentiam. 848.
Reſolv. Caſ. ihid. Quarto per ſupervenientem no-
tabilem mutationem. 849. Reſolv. Caf. ibid.

. .
Stercoraniſtarum hærefis. 274.

Stivendig Miſſarum licent. 330. Solv. Obj 340.
Reſolv. Caſ. ihid. 339

Subdiaconatus quid fit. 6198. Nomen eorum.
ibid. An ſemper Ordo Sacer fuerit. tbid. An fſit
ſacramentum. 619. Solv. Obj. ibid. Ritus hujus
Ordinis Conferendi. 620. Materia, & forma ejus.
ibid. Reſolv. Caſ. 621. Officia illius. 622.

T. Theo-

—

471.
ſautn

7
(lyifo.
l
Tütur.

iins 01

610.

T.
47

wanet
Wene
un Int
W.
epoi
& 4
talis d
IV. (A.
lo in⸗

0o 69.

. 6⸗

inintem
Om
. 8n.
4d e

Indev Rerum memorabilium.

T.

Theologus quinam dicendus. 632.

Theſaures in Eccleſia datur. 470. Solv. Obj.
71. An merita Sanétorum ut Satisfactoria ad the-
ſaurum Eccleſiæ pertineant. 472.

Tempus Ordinationis. 693. Reſolv. Caſ. ibid.

Aitulus requiritur ad ordinationem. 695. HIIius
diviſio. 696. Refolv. Caſ. 697.

Tbnſura prima quid ſit. 607. Quomodo confe-
ratur. ibid. Non eſt inſtitutionis divinæ. ibid. II-
lius Origo. 608. An ſit Ordo. 609. Ejus effectus.
6 10. Reſolv. Caſ. ibid. 4

Transſubſtantiatio. 245. Nominis ſignificatio.
247. Solv. Obj. 250. Qualis actio fit. 253.

V., U.

Verbha Sacramentorum ſunt Conſecratoria. 8.
Solv. Obj. 9.

Veſtes Clericorum. 609.
Vicarius generalis quis fit. 63r.

Unflio extrema quid ſit. 564. Varia ejus no-
mina. hid. Eſt verum Sacramentum. 565. Solv.
Obj. 567. Chriſtus illud inſtituit. 570. An imme-
diate, ibid. & quo tempore inſtituerit. ibid. Ma-
teria extremæ unétionis. 572. An benedictio olei
ſit de neceflitate Sacramenti 573. & an Presbytero
committi poſfit. 574. An unétio quinque ſenſuum
ſit de neceſſitate ſacramenti. ibid. Reſolv. Caſ. 576.
Forma extremæ unétionis. 578. An forma indica-
tiva valeat. 379. Forma grecorum eſt valida. 5880.
Reſolv. Caſ. S81I. Miniſter Extremæ unétionis. zbid.
Solv. Obj. 582. Unus Sacerdos ſufficit. ibid. Re-
ſolv.

Index Rerum memorabilium.

Tolv. Caſ. 584. Subjectum extremæ unctionis. 585.
Solv. Obj. 587. Ad extremam uncétionem extre-
mum Vitæ periculum non eſt expectandum. 588.
Solv. Obj. 589. Diſpoſitio ad extremam unctionem
requifita. 501. Reſolv. Caſ. hid. Extrema unctio
iterari poteſt. 5ß92. Solv. Obj. 593. Reſolv. Caſ-
sbid. Effectus extremæ unctionis alleviatio, & ab-
ſterſio reliquiarum peccati. 594. Secundus Remil-
ſio peccatorum 595. An ſactamentum extremæ
unéctionis per ſe peccata remittat νd Tertius
Effetus eſt Sanitas Corporis 598. An extrema un-
ctio ſit necefſaria. ibid. Solv. Obj. ibid. Reſolv.
Caſ. 599.

Vocatio divina requiritur ad Ordines. 690. Quo-
tuplex ſit. ibid. Reſolv. Caſ. 69.

Votum Solemne Religionis dirimit Matrimonium.
781. Solv. Obj. 782. An jure Naturæ dirimat
Matrimonium 783 Reſolv. Caſ. 784. - -- Sim-
lex perpetuæ Caſtitatis, ingrediendi, & profitendi
eligionem, ſuſcipiendi Ordinem Sacrum, non nu-
bendi eſt impedimentum prohibens Matrimonii. 850.

FINIS.

ERRATA

ug.

13.
103.
100.
300.
329.
343.
.
591.
739.

5N
Xtre⸗
N.
1em
Urſio
. .
i.
hemi⸗
trem’
lertins
man⸗

. Quo⸗

voplonn,
Girimat
in.
cKenel

GOn WM.

Fag.
13.
1793.
196.
3⁰0.
329.
343⸗
497
591.
7392

1

ERRATA TOMI III.

lin.
5*
8.
19.
10.
25.
II.
22.
20.

corrige
meum meus
inungimus inungimur
cartamen certamen
dari adde poteſt
podeſt prodeſt.
libertatem liberalitatem
petet patet
ſpiritualis virtualis
III. I.
rrnr .

gömeais II.

„..

P. DOMINICI SCHRAM,
BENEDICTINI BANTHENSIS
SS. THEOLOGIE‚ E T SS. CANONUM
PROFESSORIS EMERITI,

INSTITUTIONES
TPHEOLOGIL£
DOGMATICE, SCHOLASTICE,
ET MORALIS,
METHODO SYSTEMATICA
PROPOSITX),
A C. I N TRES TOMOS DISTRIBUT AX.
