6 tur, àa Sacerdote non legebatur. Signiſicat
Uu deſideria Patrum Meſſiam expectantium.

Ren 3. Sequitur Kyrie eleiſon græce, latine, Kyrie

,à Domine miſerere: ante S. Gregorium M. jam eleiſon.
a in uſu fuiſſe, patet ex Conc. Vaſenſi a. 5320.
ee ter Kyrie eleiſon; ter Chriſte eleiſon. & ter
etk Kyrie eleiſon dicitur pro ſingulis Perſonis
H 86. PTrinitatis.

li N S
4. Gloria in exeeſit Deo, hymnus Ange- Glorig in
licus dicitur, utpote quoad prima verba ab ecelſis.
Angelis in Chriſti Nativitate diétus, quoaad
a reliqua incerti eſt Auctoris licet nonnulli
eln S. Teleiphorum, alii S. Hilarium aſſignent.
Jam ſæculo ztimo in Miſſa dicebatur, & pri-

wo tantum in Miſſa Nativitatis canebatur,
e poſtea in Dominicis & Feſtis ab Epiſcopis,
as & ſolum in Paſchate a Presbyteris, & poſt

gin Geculum romum etiam in Miſlis per annum.
e

A àa 3 5. Di-

Dominus

374 Caput XVI.

5§. Dicto hymno Sacerdos populum ſalutat

vobiscum, per Dominus vobiccum, antiquam ſalutandi

Colleſa.

(G& ſubſequentes ali; & populus reſpondet,

Epiſtola.

Gradua-
le.

Alleluja-

Traſkus.

Sequen-
tia.

Evange-
lium.

formulam. Jud. 6. Ruth. 1. Luc. I. & po-
pulus refalutat Sacerdotem ex c. 6. v. 8. ad
Gal.
6. Sacerdos per Oremur, populum ad ora-
tionem invitat, & orat Colletam, ſeu vota

collecta populi per orationes, quas vel S.

Gelaſius, vel S. Gregerius M. compofſuit,

Amen, id eſt: fiat.

7. Poſt Collectam ſequitur Epiſtola, ple-
rumque ex epiſtolis Canonicis deſumpta,
cujus uſum ab Apoſtolis derivat Bona I. 2.

c. 6. Per eam populus inſtruitur, & munus
wwun

Præcurloris Chriſti denotatur.

8. Poſt Epiſtolam legitur Graduale, ſic

dicdtum a gradibus Altaris, ſuper quibus ca-
nebatur, vel quando Diaconus ſuggeſtum
Evangelium lecturus afcendebat: Ejus Au-
Gtor eſt vel S. Cœleſtinus, vel S. Gregorius
M. Poſt Graduale dicitur Alleluja, id eſt,
laudate Deum, cujus mentio fit in Pſalmis,

& Davidem Audorem habet: Item Tob. 13.

& Apoc. 19. Tradktus funt nonnulli verſiculi
protracta voce cantari ſoliti, quem ſubinde
ſequitur ſeguentia ſeu proſa. Alleluja vero
tempore luctus, & in ſeſto S. S. Innecentium
in commiſerationem matrum non dicitur.

9. Subſequitur Evangelium petita prius ad
illud digne annuntiandum benedictione ex
traditione Apoſtolica, peſt quod olim horn-
lia

A
Ge

von

(Eli

D
ene
el

10.
lnun
16W.
un

l

une

EN

Ulet
I,
Cu
dhen
Dati

fll

fiirt
Ror
N
UII
Mor

e

De Sacrificio Wiſa. 375

e dis ad populum habebatur: Initium Evange-
m lii Sacerdos cruce ſignat, ut oſtendat, ſe il-
1 lud non erubeſcere, & in fine in ſignum re-
1141 Verentiæ oſculatur. Sub Evangelio populus
ſtat, & equites gladium e vagina educunt,
ut oſtendant, ſe ad illud defendendum pa-

wi ratos eſſe.
5 4 .
ed 1o. Deinde legitur Symbolum Conßantinc Sombo-

onn, politanum juxta Decretum Concilii Toletani lam.
eone 2. 589. quod deinde in allis Eccleſiis rece-
ptum fuit, ubi fit profefſio fidei.

lete §F. 1045.

Jelunme Z . êè
ual Altera pars Miſſæ, ineipit ab Offertorio Offerto-
Am usque ad Conſecrationem. Unde r. UOhere rium.

torium ex eo dicitur, quod tunc fideles pa⸗
nem & vinum in uſum Sacrificii offerrent,
erb & licet usque ad ſæculum Atum nil cane-
ibuem retur, tempore tamen S. Auguſtini mos fuit,
ſngin aliquot Pſalmorum verſiculos canendi. In-
P certum autem eſt, quis Auctor fuerit canendgi
Centn Antiphonam Offertorium dictam, alii S. Coe-
„4 leſtinum, alii S. Gregorium W. afſignant.
1ion Orationes illæ: Suſcipe . Later Ge. Oſſeri-
II mus tibi &c. Veni bankificator Sc. Suſcipe J.
Iid Trinitas EGc. nonniſi a 500 annis in Eccleſia
Romana dicuntur: lotionis tamen manuum

S. Cyrillus cat. 5. meminit. Secretas etiam

Ari e
ou orationes Walafridus, Amalarius &c. me-
Hdoan. morant. “ ,
1 2. Praſatio ex eo dicitur, quod Canonem Frafatio.
1e præeat, in antiquiſſimis Liturgiis reperitur
te⸗ cum illo hymno Sanctus &c. Saterdos hic
AK a 4 non

Canon.

Oratio
Canonis.

Dipigcha
2uid

3775 Luput XyI
non amplius ad populum fſe vertit, quia tung
olim velum Sanctuarii claudebatur.

3. Incipit deinde Cunon, ſeu regula, jux⸗=
ta quam Sacrificium celebrandum eſt: S.

Gregorius precem, S. Cyprianus orationem,

Walafridus Ec. actionem appellant. Triden-
tinum Seſſ. 22. cap. 4. ait, eum ab omni er-
rore purum eſſe, & conſtare tum ex ipfſis Do-
mini verbis, tum ex Apoſtolorum traditioni-
bus, ac ſanctorum quoque Pontificum piis
inſtitutionibus. Quis autem primus aliquam
Sacrificii formam collegerit, difficile eſt de-
finire. S. lſidorus Il. I. de off. c. 15. S. Pe=
trum affignat. Sex funt orationes in Canone,
de quibus Tridentinum Seff. 22. can. 6. J.
guis dixerit, Canonem Miſſæ errores continere,
ideoque abrogandum éeſe, anathema ſit.

4. Prima oratio incipit ab illis verbis: Ze
igitur &c. usque ad illa: Hanc igitur Sc. In
hac orat Sacerdos pro Eccleſia univerſa, Pa-
pPa, Epiſcopo, & in nonnullis locis pro Re-

ge. Memorantur ibi Beatifſima Virgo, S. S.

Apoſtoli, & S. S. Martyres: non tamen ſatis
conſtat, quisnam inter plures cognomines
ſit S. Xyſtus. Confeſſores in Eccleſia Roma⸗
na ſemper excluſi ſunt a Canone. Hæc ora-
tio olim Diptycha vocabatur, quæ erant afle=
res in tres partes diviſi, ut juncti implicari
poſſent, in prima nomina Sanctorum, in al-
tera nomina Virorum illuſtrium de Eccleſia
bene meritorum, in tertia nomina Defuncto-

rum ſcribehantur. In Miſſis privatis Sacer-

dos, in ſolennibus Diaconus & Subdiaconus
E

(oin

oumun,
tumn m
Eno no

un

Prento
Woron
MnIan
ns z
1Deo

Ne
li decen
fienlan
ihunrt
Inde
Wro
uee

E C
Gän
WNn
Kiin
Un

(Conn

uike
i
e
ſek
n
1
ſin
o
tint
in
Cun
en

De Sacrificio Miſſœ. 377

Gm ea nomina recitabat, & quidem juxta ritum
KRaoymanum in principio Canonis nomina vis
vorum maxime Papæ & Epiſcopi, in Me-
mento nomina eximiorum offerentium: poſt
Communicantes catalogus Sanctorum: in

lt, Iu
n ig

Mementa poſt Conſecrationem nomina De-
mie functorum recitabantur; quæ diſciplina ſx-
Nih culo 12 mo obſolevit, adeo ut Sacerdos illos,
ade Auibus applicat Sacrificium, mentali oratio-
juns ne Deo commendet.

5 algen 5. Secunda oratio incipit: Hanc igitur & c. Secundg.
le els ubi Sacerdos orat, ut Deus oblationem mox
„&h faciendam accipiat, dies noſtros in ſua pace
Cne dliſponat, ab æterna damnatione nos liberet;,
nà E in electorum grege numeret. Ubi manus
Atim ſuper oblata extendit, indicans ſe cum victi-
ma Deo conſecrari.

eide.. Schof. Contra Canonem & prædictas ejus orationes Solvuntasy
objiciunt Proteſtantes, I. quod Canon ſit com- objeclio-

6 ſ.
ee poſitus a quodam nomine ſcholaſtico juxta S. Gre- nes.
eri, gorium l. 2. ep. 54. KReſp. Vel nomine Schola-
Kci intelligitur vir doétus & litteratus; vel lo-
go,8 guitur de orationibus extraordinariis v. g. ante
ent Communionem. II. Non ſervatur rectus ordo
gons in illis verbis: uti accepta habeas, & benedicas
ſ⸗ quia prius eſt benedici, quam acceptari. Deinde
n1 ante conſecrationem panis & vini dicuntur Sagri=
E fcia, & offerri pro Eccleſia. Reſp. lbi benedictio
Mat 1 fumitur pro conſecratione futura: Panis & vinum
pen vocantur Sacrificia fanéta, quatenus ſunt materia
,U ſanéti Sacrificii, & eatenus tranſubſtantianda in
Corpus & Sanguinem Chriſti, & fic tranſubſtan=
“ tiata offeruntur pro Eccleſia. III. Illud; (om-=

municantes & memoriam venerantes denotat vivos
cum mortuis communicare in Euchariſtia, quod
eſt contra Chriſti inſtitutignem. Reſv. Ulud com-

Yertia
oratio.

Quartd.

378 Caput XVI.

municantes juxta Alcuinum ſignificat, commun
cantes memoriis Sanctorum, eosque venerantes.
. 2 1

H. 1046.

Tertia pars Miſſæ incipit a Conſecratione

usque ad Communionem; atque a tertia
oratione Canonis usque ad finem Conſecra-

tionis, ubi Eccleſia non ſolum reſpicit obla-

tionem panis & vini, & eorum proximam
tranſubſtantiationem, ſed etiam Sacerdotis
& aſtantium oblationem, & orat, ut eam
Deus benedictam &c. habeat, & facta con-
ſecratione elevatur S. S. hoſtia, quæ apud
Græcos ante Communionem elevatur, &
olim in Occidente ad illa verba: COmnic honor

G gloria elevabatur. Elevatio poſt Conſe-

crationem introducta eſt contra hæreſin Be-
rengarii, & tempore S. Bonaventuræ Romæ
ſola hoſtia elevata fuit, licet etiam ſæculo
I2mo mos elevandi utramque ſpeciem indu-
Gtus fuerit, & ut fideles ad orationem exci⸗
tentur, campanula pulſatur.

2. Quarta oratio Canonis incipit ab illis
Verbis: Unde & memores &c. usque ad me-
mento. Crucis ſigna, quæ ibi ſuper hoſtiam
& calicem formantur, non ſunt benediétio=
nes, ſed commemorationes eflicaciæ Sacra⸗
menti, quæ e Sacrificio Crucis fluit, quod
in Mifſa continuatur, & repzæſentatur. Quin-
que autem ſigna formantur ad ſigniſficanda

quinque Ee vulnera, & quando Sacerdos

ſeiplum Cruce fignat, extenſionem fructus
Paffionis Chriſti ſignificar.

3. Quin-

In
i
onne
de
Elut
Ie
udent
inent
Unns
n ,
wss,

6Scun

ſs (

l, 1
r
untie
enttn
im

intn
tl
ſcuhe
6.
1
lin
W
M
Iam
II
liti
is,
i*

De Sacrificio Mihæ. 379

unn 3. Quinta oratio incipit: Wemento etiam Quinta.
e Szg. Ubi oratur pro defunctis, cujus oratio-
nis omnes Liturgiæ meminerunt.

4. Sexta oratio incipit: Wobix quoqué &c. Sexta.
Merni & deſinit in clauſulam: per omnia ſæcula
Eec. quæ alta voce dicitur, ut populus re-
(un ſpondeat, Amen. S. Joannes, cujus in ea
bictck⸗ fit mentio, eſt S. Joannes Baptiſta, & S.
mm. petrus Exorciſta. Ad illum locum: Per
bani gquem hec omnia, olim benedicebantur novæ
ua fruges, mel, carnes, &c. Tria ſigna Cru-
che cis cum hofſtia ſuper calicem facta tres ora-
e tiones Chriſti in Cruce: Puater ignoſte &c.
ntt Deuc, Deur meut Sc. Puater in manuf tuas Sc.
iin denotant: duo ſigna Crucis extra calicem
u ſeparationem animæ a corpore ſignificant:
eing elevatio minor hoſtiæ cum calice loco vete=
ehn ris majoris inſtituta eſt.

5. Sequitur Oratio Dominica, quæ non Oratie
en eſt pars Canonis, & habetur ex traditione Homi-
nena Apoſtolica, & olim cum Sacerdote a populo ca.
recitabatur: & fubſequitur oratio: Libera
thr or Soec

3

ir 6. Fraftio hoſtig manat ab ipſa Chriſti Fradlio
eliin inſtitutione, cujus omnes Liturgiæ memine- hoſtia.
erltr runt. Greæci eam in quatuor partes dividunt:
N unam fumit Celebrans, alteram diſtribuit
t, populo, tertiam reſervat pro infirmis, quar-
G tam mittit in calicem. Mozarabes in novem
ie partes dividunt, in memoriam Incarnationis,
Nativitatis, Circumcifionis, Transfiguratio-
me nis, Paſſionis, Mortis, Reſurrettionis, glo-
riæ in colo, & Regni Chriſti. Latini eam
in

. r

Agnus

Dei.

38⁰ Caput XVI.

in tres partes dividunt, miſſa in calicem,
Chriſtum, altera, peregrinantes in terra.

tertia defunctos beatos & purgantes fignifi-

cant, tres cruces, tres dies Chriſti in ſepul=
chro, immiſſio partis in calicem, conjunctio-
nem animæ cum corpore in Refſurrectione
Chriſti exprimit.

7. Agnus Dei Sergius I. inſtituit, ubi ly
dona nobie pacem contritionem denotat:; in
Miſſis defunctorum non dicitur: Miſerere no=
bis &c, quia Sacerdos magis defunctorum,
quam ſui memor eſt. Tres orationes ante
Communionem ſunt ex Religioſorum homi-
num traditione. Per ritum dandæ pacis,
quze olim cum oſculo, & deinde ad vitanda
ſcandala per amplexum cum oſfculo tabulæ
crucifixi imagine inſignitæ dabatur, populus
ad S. Communionem præparatur. In Miſſa
defunctorum pax non datur, nec prima ora-
tio dicitur, quia præſente pace in ccelo
non fruuntur.

Sotuntur Schol. Contra has preces & ritus elamant Proteſtan-
objeRia⸗

Res.

tes: I. Quia nullus eſt ſenſus iliorum verborum:
Beneditam, adſcriptam, ratam, rvationabilem,
acceptabilemque facere digneris. Reſp. Alcuinus
ita explicat, rogamus, ut Deus oblationem no-
ſtram conſecrando benedictam: numerando inter
dona fibi grata adſcriptam: confirmando ratam,
& quoad fruétum ſtabilem reddat, & faciat, ut
eam rationabiliter reécte, & acceptabiliter offera-
mus. II. Comparatur ibi Sacrifieium noſtrum
eum Sacrificio Abelis & Abrahze, & petitur Cor-
pus Chriſti ab Angelis in cœlum deferri, ubi ta-
men jam eſt Keſv. Comparatio tantum eſt ra-
Haone oflerentis: & petimas, ut cum fide viva

LEero

unns,
linm
0,&
lin ii
Eunt.
lua e
Plſlas
S
ncita
leſtinat
Chrikt:
uun De
Mdon

Calen
1n ten.
tes ſeci
finnken
Conſenti⸗
lunette

it, U

enotat. 1

hener.
uctorn,
ſores 1
n Nu
le pui
Vel
lo twen

Hoce

N
Minat
in

eoret
Verhom

De Sacrifcio Miſſæ. 38

& devotione Abelis & Abrahæ Sacrificium offe-
ramus. Angeli noſtram devotionem, qua Sacri-

ficium offerimus, exhibent pro nobis interceden-
do, & ita in Altare cœleſte metaphorice tale,
quia ibi Sacrificia in terris oblata recipiuntur, de-
ferunt. III. IIlla verba: Per quem hac omnig

dona creas, ſanftificas, vivificas, bensdicis,
pvraæſias nobis, ſanum ſenſum non faciunt. Reſp.

Hoc Sacramentum creat Deus ratione materiæ,
ſanctificat, cum offertur materia ad Sacrificium
deſtinata: vivificat, cum convertitur in Corpus
Chriſti: benedicit, cum vim ſanctificandi, & nos
cum Deo uniendi accipit: preæeſtat, cum ad ſu-
mendum datur.

d. 1047.

Quarta pars Miſſæ incipit a Communione Commu-

usque ad finem. I. Communio in omnibus nio.

Liturgiis habetur, & eſt pars eſſentialis Sa-

crificii. (H. 1015. Schol. 2.)

2. Antiphona, Communio dicta, caneba- Poſtcom-
tur olim, dum S. S. Euchariſtia diſtribueba-ειο.
tur. Poſicommunio eſt gratiarum actio. Ora-
tio in Quadrageſima ſuper populum cum for-
mula: Humiliate capita veſira Deo, eſt anti-
quiffima ex Sacramentario Gelaſiano.

3. Per Ite Wiſſa eſ, dimittuntur fideles: Ee Mia
in nonnullis autem Miſſis non adhibetur, .
quia tunc fideles poſt Miſſam in horis Cano-
nicis remanebant, ſicut & in Miſſis defun-
ctorum, ubi populus apud cadaver & alias
preces manebat.

4. Sequitur Benediio, & Sacerdotes olim Benedi=
ſemper, poſtea tantum in Miſſis ſolennibus, Rio.
denique ſoli Epiſcopi ternis crucis ſignis dor⸗
pulo

Evange-
lium §.
Yoaunis.

Miſſam
non licet
abrum-
pere.

382 Caput XVI.

pulo benedicebant. Benedictio Epiſcoporum

in fine Miſſæ vetuſtiſſima eſt, non vero Sacer-

dotum, de qua ſilet Amalarius, Rabanus &c.

5. Evangelium &., Joannir maxime obſerva-
tur ex præfcripto S. Pii V. .

G. 1048.
Denique præferiptz hee ad celebrandam
Miſſam Cæremoniæ ſine peccato a Sacerdote
omitti non poſſunt: (G. 708.) hinc Imo
Miſſa inchoata absque gravi cauſa abrumpi
non debet, ſed continuo usque ad finem pro=

ſequenda eſt, juxta Can. illud q. 7. ubi dici-

tur: Wullus abeque pvatientis proventu moleſtia

miniſter vel Sacerdor, cum ceperit, imperſebkta
oſtcia omnino preſumat relinquere. Et ratio
eſt, quia Sacrificium imperfectum eſt contra
reverentiam Deo debitam.

Kejolvun- Coroll. Prakt. I. Cauſæ juſtaæ ceptam Miflam vel re-

kur caſus.

linquendi, vel interrumpendi ſunt: Si Sacerdos
recordetur, ſe non eſſe jejunum, excommunica-
tum, irregularem, & Canon necdum inceptus fit.
24do. Si excommunicatus non toleratus Mifſſæ in-
tereſſe præſumat, qui expelli nequit, Canone nee-
dum incepto. 3tio. Si morbus, vel alia gravis
corporis neceſlitas cogat Miſſam interrumpere,
ubi poſt Conſecrationem alius Sacerdos etiam non
jejunus fupplere debet, ante Conſecrationem ve-
ro incepto Canone alius quidem ſupplere poteſt,
non tamen debet. Ato. Ob magnam proximi ne-
ceſſitatem, aut utilitatem. Unde ſi moribundo
Sacramentum Poœnitentiæ, vel in defeétu aliorum
Sacramentorum, extremæ Unéctionis miniſtran-
dum fſit, poteſt Sacerdos etiam poſt Conſecratio-
nem Miſſam interrumpere, Sacramentum mini-
ſtrare, cito reverti, & Miflam complere: pro Sa-
cra-

thnetto
AoNS
a
tva
s,
mmum
unpe

1h.

le obien
Eegio
ſ, it⸗
freatn
Ulte
u

aN
Puſ
Eüh
e 1
Uen,
e
Nen
en
lie,
i
In
en
e
E⸗
nor
don

De Sacrificio Wiſſc. 383

Gchm eramento vero S. S. Euchariſtiæz non licet, niſi
eegrotus ſit in Eccleſia. 5to. Aliæ cauſæ Miſſam
banns ante oblationem interrumpendi ſunt, pro facienda
poſt Evangelium concione, pro Ordinibus confe-
echee rendis, ſi Proceſſio fuperveniat, ubi, ſi deceat
populum integram Miſſam audire, a capite in⸗
choari poteſt.
L K. 1049.
Pehnutt 2do. Ad celebrationem Miſſæ requiritur, Praſeri-
Sen ut Sacerdos dicat, faciat, & ſervet omnia, pta in
ie n quæ in Miſſali Romano reformato præſcri-WiHali
Am. duntur. Ita præcipit Tridentinum Seſſ. 22. Vrvanda.
enn de obſerv. in celebr. Wiſſ. Fe S. Pius V. in
Iid principio Miſſalis: Cumque hæc res ſit gra-
m vis, transgreffio hujus præcepti ex ſe eſt
inmmi peccatum mortale, licet ex levitate materizæ
E m poflit eſſe veniale, aut ex naturali inadver-
com tentia aliquando a culpa excuſari queat.

Coroll. Praft. Imo. Eſt mortale agere contra Rubricas Keſolvun-

ſn Ne graviter præceptivas, contra Rubricas vero dire- tur caſus.
erl rectivas ſine cauſa agere eſt veniale. 2do. Omit-

tere partem Miſſæ ordinariam, v. g. Confeſſio-
nenm, orationem, Epiſtolam, Evangelium, obla-
tionem, mixtionem aquæ, Præfationem, Cano-
nem, Pater noſter, Agnus Dei &c. per ſe lo-
quendo eſt mortale, niſi excuſet parvitas mate-
riæ, vel ritus ob ſpeciale Myſterium non ſit no-
tabilis, & hinc omittere Judica, Kyrie eleiſon,
Tractum, ablutionem digitorum, Crucem ſuper
aquam, eſt tantum veniale. 3t:0. Omittere in
Canone aliquam orationem, vel aliqua verba, aut
ea variare, & corrumpere, ita ut ſenſus mutetur,
eſt mortale, ſi autem ſenſus non mutetur, etſi
duo vel tria nomina Sanctorum omitterentur;,
non eſt mortale. Ato. Omittere unam e partibus
non ordinariis eſt veniale, v. g. Gloria, Credo,
ſequentias, flectamus genua, orationes fecunda-
rias,

384 Capyut XVI.

rias, Præfationem propriam; ſpeciale illud, quod
in Communicantes, & Hanc igitur, ſubinde dici=
tur, aliquas benedictiones, Cruces, deofculatio-
nes, genuflexiones, inclinationes, Evangelium
S. Joannis, & quod poſt illud dicitur, uti ſola
Aaqua in purificatione. Sto. Addere collectam ul-
tra præſcriptam, Gloria vel Credo, orare ſub
cantu Gloria, Epiſtolam, Evangelium, Præfatio-
nem, & preces pro hac die aſſignatas, cum aliis
approbatis ſine contemptu & ſcandalo mutare;
eſt veniale: exprimere autem in Canone nomen
Generalis ordinis loco nominis Epiſéopi eſt mor-
tale. 6t0. Qui partem notabilem eorum, quæ

ſubmiſſa voce dici debent, ita alte legit, ut ad

decem paſſus a multis audiantur, probabilius gra=
vViter peccat: in voce vero alta ſervetur modus;
ne alii turbentur Mutilatio etiam ſyllabarum tan-=
tam ſubinde deformitatem & ſcandalum generare
poteſt, ut peccetur mortaliter. Ztimo. Ordinarie
ad Miſſam ſub peckato gravi requiritur miniſter;
qui Sacrificio inſerviat, et reſpondeat: c. Propo⸗
Juit. de fil. Presb. qui vir eſſe debet. c. I. de Co-
habit. Cler. Laymann tamen non damnat eos;
qui in Germania in pagis, ubi hic uſus toleratfur;
ſine miniſtro, qui noverit reſpondere, celebrant;
& Sotus putat, Eremitam ſemper ſine miniſtro
eelebrare pofſe. Errores vero miniſtri non ſunt
facile corrigendi, ne ordo turbetur. Si quid ta-
men a miniſtro omittatur, Sacerdos ſuppleat; &

plerumque ritus ab alio, quam a Sacerdote obſer-

Vandi fûb cuùlpa non obligant, hinc ſi omittatut
pulfus ad elevationem, Sacerdos diſſimulare ob
perturbationem poteſt.

G. 1050.
3 tιο. Denique Sacerdos omnes defectus
tum ſubſtantiales, tum accidentales in Sa⸗
crificio Miſſæ commiſſos, quoad fieri poteſt,
ſupplere tenetur. Ita S. Pius V. in Rahirie
Iſſa⸗

Us,
fſe
Aefer

l. e.
anti
gins
He:
etun
Etehonn
ie ce
Kholt
tnali,
M ſür
gi Do
cht,
Ut;
r
on
u
Aihen
adi
MuI
ni
Eyin
Mi⸗
1 n
Nend
li
u!
Ln
Ac
A
dur

De Sacrificio Wiſſæ. 385

nna Miſſalis, quia alias Sacrificium non fieret
iiti perfecte & integre, adeoque peccaretur con-

Fn tra reverentiam Deo debitam.
n,d Loroll. Frafſt. amo. Defectus, qui non funt circa Reſolvun-
Nkm ſubſtantiam Miſſæ, non ſunt ſupplendi, ſi quis tur cafus.
, n 5 longius progrefſus fuerit, quia inverteretur ordo
n, kii⸗ Mifiæ: unde qui initio orationem omiſit, addat
8, inl ſecretam, & Poſtcommunionem. Si vero poſt
me receſſum ab Altari defectus fubſtantialis commiſſus
neium eſſe deprehendatur, nihil ſupplendum eſt. 2do.
Gien Si-hoſtia e manu in calicem decidat, non debet
eO extrahi, ſed omnia pro more fiant, & poſtea fi-
gt, I mul ſumantur ſpecies, dicendo: Corpus, & San-
biliss guis Domini noſtri &c. tio. Licet Sacerdos non
ut mnol recolat, ſe omnia dixiſſe, non debet ideo mente
harum turbari; non enim, qui multa dixit, recolit omnia;,
n Elen quæ dixit: ſi vero certo ſciat, ſe aliquid fubſtan-
Gim tiale omiſiſſe, reilumat, & ſuppleat, & poſtea ſe-
F minik cundum ordinem procedat. Ato. Si poſt Conſe-
e. Dor crationem ſpecies vini congelentur, admotis pan-
1. eh nies calidis, vel alio modo congruo liquefiant, &
nnit in ſumantur. Sto. Si Celebrans poſt verba Conſecra-
tolent tionis advertat, vinum non fuiſſe, ſed aquam,
celenn depoſita aqua in aliquod vas, vinum cum aqua
he Ni ponat in calice, & facta oblatione ſaltem men-
s te concepta conſecret, reſumendo a verbis:
ni t Gimili modo &c. Si hoc advertat poſt ſumptio-
hent nem S. S. Corporis & hujus aquæ, apponat aliam
lotale hoſtiam iterum conſecrandam, & vinum cum
onin aqua in calice, offerat utrumque, & conſecret,
nuns & ſfumat, quamvis non fſit jejunus: vel ſi Miſſa
celebretur in loco publico, ubi plures adſunt, ad
evitandum ſcandalum poterit apponere vinum
Cum aqua, absque nova hoſtia (quod etiam pri-
“ vatim Celebrans juxta P. Laymann melins facit)
des & facta oblatione ut ſupra, ſtatim conſecrare ac
s ſtatim ſumere, ac proſequi cætera. Quodſi vero
iſtt AQAdgnuam cum S. Particula jam in ore habeat, non
e expuat,
1 Sckram Inſtit. Theol. Tom. III. B b

386 Caput XVI. De Sacrificio Miſſæ.

expuat, ſed deglutiat, & reliquum aquæ in aliud
vas effundat, & cum ablntione ſumat. 6to. Si
Sacerdos ante Conſecrationem advertat, vinum;
vel hoſtiam veneno eſſe infectam, novam appo-
nat: ſi poſt Conſecrationem, de novo conſecret,
& priores ſpecies panno abſorbeat, usque dum
exſiccentur, & comburi poſſint. Si ſacras ſpecies
evomat, caute ſeparentur, & in loco ſacro re-
ponantur, usque dum corrumpantur, & poſtea in
S. pifcinam mittantur. Ztimo. Si muſca in cali-
cem ceciderit, extrahatur, vino lavetur, finita
Miſſa comburatur, & combuſtio in S. Piſciuam
mittatur: ſi nauſea non fubſit, cum S. Sanguine
ſumi poteſt. 8vo. Si S. Sanguis effundatur, vel
S. Hoſtia vento auferatur, ſi pars S. Hoſtiæ &
S. Sanguinis ſuperfuerit, non opus eſt, novam
ſpeciem conſecrare, cum Sacrificium ſit perfe-
ctum, & ſumptio fieri poſſit: ſi nil ſuperfuerit;
nova ſpecies conſecranda erit. Si utraque ſpecies
ante ſumptionem deficiat, utraque ſpecies de no-
vo conſecranda eſt, ut ſumptio fieri poſſit: quæ

juxta diéta (S. 1015. Schol. 2.) eſt pars eſſentia-

lis Miſſæ Sacrificii.

CAPUT

b

Murttu
(
Dieetiots
Colſelofe
onnt
I. Nee
ling i
Ule hcke

u de!

En

en.
o,
lidn
I
tentin
Piia
u
1tethe
Ndh
K.
W 1
il
telka

isfac

u/

N1.

ne inüͤ
1. 1
t, ſinn,
Ofm a,
0 dleege,

Uugle tiun

nens ſei⸗

0 N f

Epten
nlenna
vetut in
§ Min

8. ANãäö
ndettt. 4

. Hotel
ek, MM

n ſt Ne

ſneſten
2 eſſei
ies de
Nollt:f
is

do 387
A r .
CAPUT XVII.
. bprk
P OENITKENTI A.
§. 1051.
uartum Novæ Legis Sacramentum eſt Deniten-
Pænitentia, quæ eſt Sacramentum a tia quid.
Chriſto inſtitutum, quo per juridicam
Sacerdotis abſolutionem homini contrito &
confeſſo remittuntur peccata poſt Baptismum
commiſſa competente ſatisfactione injuncta.

Schol. r. Pœnitentiæ nomen a punitione repetit S. Ejus no-
Iidorus in exhort. ad pœnit. quia homo in ſe mina.
male facta punit: & 1. 2. de off. c. 16. illud a
poena de ſe ſumpta derivat. Græci vocant arα=
voia, ſeu refipiſcentiam: & tooοOιοααν, ſen Con-
feſſionem. Apud Veteres ſubinde vocatur Manus
impoſitio, per quam olim poœnitentes Eccleſiæ re-
conciliabantur, uti patet ex Conc. Carthag. V.
c. 76. Item ſecunda voſt naufragium tabula: in
Tridentino Sefſ. 6. cap. 14. Baptismus laboriofus.
Medela delilorum: Conſumptio zniquitatum: Effu-
lio lachrymàrum. EFiducia apud Deum: Armatu-
ra contra diabolum: Sves ſalutis; a S. Chryſoſto-
mo hom. 8. de Poœnit. Item Compunklio cordis
Act. 2. V. 37. & Contritio Pf. 50.
Schol. 2. Pœnitentia ſpectari poteit vel ut virtus, Virtus
vel ut Sacramentum: ſi ſpectetur ut virtus, eſt pœniten-
vVirtus moralis infuſa inclinans peccatorem ad de tiæ quid.
teſtationem & dolorem proprii peccati, quatenus
eſt offenia Dei, cum efficaci emendationis & ſa-
tisfactionis propoſito: proinde eſt vera virtus,
quia facit bonum habentem ſe, & opus ejus bo-
B b 2 num:

Pænilen-
tia eſt Sa- L. N. Sacramentum. Imo. Ex Joan. 20.

cramen-
tum.

388 Caput XVII.

num: Eſt etiam virtus ſpecialis, quia habet obje-
SGtum diſtinétum ab objeétis aliarum virtutum;
nam objectum ejus materiale adæquatum, fſunt
omnia & fola peccata præterita propria voluntate

commiſſa, objectum vero formale motivum eſt

expiabilitas peccati proprii, ſeu honeſtas com-
penſationis Deo faciendæ pro injuria per pecca-
tum proprium illi illata. Differt autem virtus
poœnitentiæ a Sacramento pœnitentiæ, ut pars a
toto; Sacramentum enim eſt totum, virtus vero
penitentiæ eſt pars Sacramenti, unde omnes do-

tes virtutis poenitentiæ, necefſario includuntur,

& præſupponuntur in Sacramento pœnitentiæ,
quod præter virtutem pœenitentiæ complectitur
ritum externum, ſeu fignum ſenfibile effe-
ctivum gratiæ a Chriſto inſtitutum. Quippe
Chriſtus virtuti pœnitentiæ, quæ peccatoribus
ſemper ad impetrandam veniam necefſaria fuit,
præſcripfit ritum externum, ceu efficax ſignum
gratiæ a baptizatis obſefvandum; unde virtus
poenitentiæ obtinuit dignitatem Sacramenti N. L.
reſpectu baptizatorum lapſorum; nam reſpectu
catechumenorum ſolum retinet nomen & ratio-=
nem virtutis.

G. 1052.
Poœenitentia igitur eſt verum ac proprium

Seorne remiſeritit peccata, remittuntur tis„
quorum retinueritis, retenta ſunt. Hic habe-
tur I. Divina inftitutio: 2. Ritus externus,
nam ſi Sacerdos remittere, & retinere debet
peccata, opus eſt, ut judicialiter procedat,
adeoque reus peccata ſua exponat, & judex
eum abſolvat. 3. Adeſt collatio gratiæ,
ſine qua peccata non remittuntur. (t. 1. Q.
372. 373.) 2do. Conſtat ex Traditione: 8.

Hieronymus ep. 1. ad Heliod. Won ſolum Sa-
cer⸗

cler,

eomlot
Coholin
, tn
eu
ilint
wuſin
,
ſfu
nnen
Epetun
Plolyen
it u
1. M
leit.
Unui
n

.
l

10..
l
Venm
hon
tl
e
bar
ſepor
Dwd
donl
ſobn
(h
GA
Dece
fem
ſoni
oX

De Penitentia. 389

H cerdoter, cum regenerant, ſed etiam poſtea con-
n, Kr donandorum peccatorum obtinent poteſtatem. S.
dom Ambroſius 1. I. de poen. c. 8. ait: Quid in-
üngs kereſt, utrum per vœnitentiam, an per lavacrum
nſt d oc jus dimittendi peccata Sacerdotei ſibi datumn
N vindicent? Unum in utroque miſſterium eſt. S.
nin in Auguſtinus ep. 228. Quantus in Eceleſia fieri

, „ . .
D Jolet .. . concurſus, aliis Baptirmum flagitan-
omst tibus, aliit reconciliationem, aliis etiam vœniten-

eern, tick ipſius altionem, omnibus conſolationem, &
deicn Sgeramentorum conſettionem. Idem patet ex
vonge perpetua praxi Eccleſiæ, quæ ſemper certam
tmie 4 abfolvendi formulam verbis prolatam adhi-
n. Ce . — . .
eunk buit, uti videre licet apud Martene de ant.
cae Iit. Hinc Tridentinum Seſſ. 14. can. I. bene
in definit: S quis dixerit, in Catholica Eccleſia
unde m DPenitentiam non eſſe vere & proprie Sacramen-
nai tum pro fidelibus, quoties poſt Baptiimum in
im “ peccata labuntur, ipſi Deo reconciliandis a Chri-
6 ,o D. M. inſtitutum, anathema ſit.

Schol. Lutherus in l. de cap. Babyl. Pœnitentiam Solyuntur
verum eſſe Sacramentum conceſſit: ſed in eodem objeſtio-

een libro rurſus pœznitentiam ad Baptismum revoca- ges.
n, vit. Ejus inconſtantiam ſecutus eſt Melanchton
fute in locis com. a. 1543. editis: Confeſſio vero Au-
ebr guſtana Pœnitentiam inter Sacramenta expreſſe

reponit. Ad hanc doëctrinæ inconſtantiam pur-

tn gandam Sehubert Th. pol. p. II. pag. 643. vult,
tle G confeſſionem Auguſtanam Pœnitentiam improprie
Netl⸗ ſolum Sacramentum vocare, adeoque eam cum
“ Calvino e numero Sacramentorum excludit. I.
Quis in V. L. nullum Sacramentum pro delendo
4 peccato fuit, ergo nec in Nova: imo S. Scriptura
64 remiſſionem peccatorum ſoli impiorum conver-
ſioni tribuit Pf. so. v. 179 Ezech. 18 v. 21. &

vOXNX ταοοα ſolam mentis transformationem ſigni⸗

4
. B b 3 ficat.

17

FPeæniten- .
tia diftin verſum eſt a Sacramento Baptismi. Nam
guitur dq r
Baptis-
mo.

399 Caput XVII.

ficat. Reſp. Diſparitas eſt inter novam & vete⸗
rem Legem, quod nova ſit lex gratiæ, & faci⸗
liorem viam ad veniam per Sacramenta ex opere
operato aperiat. Converſioni tribuitur femiſſio
tanquam materiæ Sacramenti, ubi tamen ſignum
externum in nova Lege non excluditur. Merayonæ
mutationem conſilii cum animi dolore ſignificat,
uti Jobi 42. v. 6. & Luc. 10. v. 13. in cilicio &
cinere poenitentiam egiſſent aeraenzer, Lutherus:
Buß gethan. II. Tertull. I. 2. cont. Marc. c. 24.
ait: Nam & in Graco teætu pœnitentiæ nomen non
ex delitti confeſione, ſed ex animi demutatione
compoſitum eſit. Keſp. Tertullianus ſolum expli-
cat contra Marcionem, quomodo Deus in veteri
Lege dicatur pœnituiſſe, quia pœnitentia in Deo
ſine triſtitia, & cum ſola mutatione operum
conſiſtit.

F. 1053.
Et quidem Sacramentum Peœnitentiæ di=

Imo. S. Scriptura diſtinguit præceptum Bap-
tismi a præcepto Pœnitentiæ. Matth. 28. &
Joan. 20. Item I. Joan. I. lapſi poſt Bap-
tismum non ad memoriam Baptismi, ſed ad
poœenitentiam remittuntur: Si confiteamur vec-
cata noſtra, ſidelie eſt, & juſius Deus, ut re-
mittat nobit peccata noſtra. Et Act. 8. v. 22.
S. Petrus remittit Simonem Magum ad pœ-
nitentiam, non vero ad memoriam Baptismi.
2do. Ita docent Patres. Tertullianus I. de

pcenit. vocat ſecundam poſt Baptimum ſpem.

S. Athanaſius l. de pecc. in Spirit. S. ait:
Inter Baptitmum & Lnitentiam non leve eſt di-
ſcrimen. S. Auguſtinus I. 2. de adult. nupt.
c. 16. Ni a Catechumeno ſubßtum eſt homicidium,
Baptismate abluitur, ſi a baptizato Zanitenner

2

nt
GN d.
A
ſt,
Min
alena
n I
tisn

riam

Node
1 Ure
Pehit

W N
fünnm
le,6
lenüne
in
etien
I
Min
W
Mis
dre
güin
Citor
(li
it,
NK
N
§.
e
Ver
gli⸗
in
Et,

De Penitentia. 391

eo G reconciliatione ſanatur. Hinc Tridentinum
AE Seſſ. 14. Can. 2. Ji quis Sacramenta confun-
dae dens ipſum Baptitmum Eunitentie Sacramentum
in mni ſſe dixerit, quaſi hœc duo Sacramenta diſtinlta
nin non ſint, atque ideo pœnitentiam non redte ſe-
in cundam poſt naufragium tabulam appellari,
e anathema ſit. 3tio, lpſum autem diſcrimen
lI igdem Tridentinum cap. 2. aſſignat: I. Quia
lacu Baptismus & Poenitentia habent diverſam
un materiam & formam. 2. Diverſum eſt in
ens utroque ſubjectum. 3. Diverſus miniſter.
Olun er⸗ . . t;
nra 4. Diverſus effectus, uti ex ſequentibus
nin in patehit,
ne o W
Eenol. Proteſtantes videntes, peccatorem poſt Bap- Solvuntur
tismum ſine Sacramento Deo reconciliari vix objektio-
poſſe, docent, memoriam Baptismi propter appre- nes.
entea henſionem fidei peccata remittere. I. Quia illa
verba Joan. 20. Quorum remiſeritis &c. nonniſi

„NV
. 8 prædicationem Evangelii, & Baptismum indicant.
tum b Hinc Marc. I. v. 4. Joannes dicitur prædicaſſe
th. Al Baptismum poœnitentiæ in remiſſionem peccato-
pok tfrum; & ad Eph. 5. V. 25. mundatio Eccleſiæ
v,K Baptismo tribuitur. Keſp. Illa verba de prædica-
urre⸗ tione Evangelii intelligi non poſſunt, quia Evan-
nſ gelizans non poteſt prædicatione ſua retinere au-
, ditorum peccata, imo per eam omnes a peccatis
4.19 ſolvi deberent, quia omnes ad credendum exci-
tat⸗ niſi ipſi duri cordis fuerint. Baptismus Joan-
Put nis vocatur Baptismus poenitentize, quia non
119 conferebat vi propria Spiritum S. & S. Joannes
l confluentes ad ſe hortabatur ad poznitentiam: Et
u Nn S. Apoſtolus lavacro vitæ tribuit omnem remiſſio-
. 1 nem peccatorum Baptismum præcedentium, non
vero eum ſubſequentium, niſi præſuppofitive,
quia per pœnitentiam nemo niſi baptizatus mun-
wan, datur. II. S. Auguſtinus 1. 2. de grat. c. 39. do-
,i cet, omnia peccata etiam poſt Baptismum dimitti
B b 4 per

392 Caput XVII.

per Baptismum: & S. Fulgentius I. 1. de fide vo-
cat Baptismum Sacramentum fidei & peaenitentiæ:
E belargus Dominicanus in Concilio Tridentino
monnit, illa verba: Quarum remiſeritis &c. vix
ab ullo Patrum de Sacramento Pœnitentiæ, ſed
a nonnullis de Baptismo exponi. Reſp. S. Au-
guſtinus remiſſionem peccatorum poſt Baptismum,
illi ut diſpoſitioni tribuit, & fundamento præſup-
voſito. & Fulgentius vocat Baptismum Sacza-

mentum fidei & Pœnitentiæ reſpeétu infidelium

adultorum, non vero reſpecétu lapſorum poſt Bap-
tismum: falſum vero eft, quod citata verba nul-
lIus Patrum de Sacramento Poœnitentiæ expoſue-
rit: & ſi qui de Baptismo expliearunt, Sacramen-
tum Peenitentiæ non excluſerunt. III. LEicet in
conſecratione panis & vini ſit diverſa materia &
forma, utraque tamen ſpeeies ad idem Sescramen-
tum pertinet: Ergo etiam Baptismus & Pœniten-
tia. Keſpy Diſparitas eſt, quod utraque ſpecies in
Euchariſtia ſignificet eandem unionem cum Chri-
ſto, & referatur ad eandem refeétionem ſpiritua-
lem & gratiam: At in Baptismo & peœnitentis
eſt diverſa gratia, illic ſpiritualis regeneratio; hic
regeneratorum conciliatio.

O. 1054.
Cpriſius Sacramentum Peœenitentiæ Chriſtus imme-
Sacram. diate inſtituit, & precipue quidem peſt Re=
Dæniten- furrectionem. Ita definit Tridentinum Sefſ.
ia vof 14. can. r. Si quir dixerit . . . Llxrnitentiam

