De Ordine.

Natura, Inſtitutio, Diviſio, Materia &
Forma Singulorum Ordinum, Miniſter, Sub-
jectum ejusque obligationes, & Effectus Or-
dinis explicantur.

C. II29. Ordo definitur.
Schol. Varia ejus acceptio explicatur.

§. II30. Ordo eſt verum N. L. Sacramentum.
Schol. Objeftiones ſolvuntur.

K. 1131. Ordo eſt a Chriſto inſtitutus.

C. 1I32. Pluresque ſunt in Eccleſia Ordines.
“ Schol.

xxvII Conſpellut Capitum;

Schol. I. Quæritur; Quot ſint ordines apud Latinos,
Schol. 2. Et quot apud Græcos.
S. 1II33. Prima Tonſura definitur.
Schol. Modus cam conferendi explicatur.
JF. 2134. Tonſura prima non eſt Divinæ inſtitutionis.
Schol. I. Origo primæ Tonſuræ, &
Schol. 2. Veſtes Clericorum, declarantur.
Schol. 3. Et an prima T- onſura ſit Ordo, exponitur.

G. 1135. Effectus primæ Tonſuræ exponuntur.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
CG. 1136. Ordines minores non funt Sacramenta.
Jehol- Solvuntur Objectiones.

K. 1137. Oftiariatus definitur.
chol. Ritus eum conferendi exponitur.

S. 1I38. Materia, forma & officia oſtiariatus expli=
cantur.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
F. 1139. Letoratus definitur.
Schol. Ritus conferendi Lectoratum exponitur.
S. 1140. Materia, forma & officia Lectoratus ex-
plicantur.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
IIAT. Exorciſtatus definitur.
chol. Ritus, quo confertur, exponitur.
F. 1142. Materia, forma & officia Exorciſtatus ex-
plicantur.

C. 1I143. Acolythatus definitur.

Schol. Ritus, quo confertur, exponitur.

S. 1144. Materia, forma & officia Acolythatus
explicantur.

Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

K. II45. Subdiaconatus definitur.
hol. r. & 2. Ejus nomen, & an femper ordo ſa⸗
cer fuerit, exponitur.

§. 1146. An Subdiaconatus ſit Sacramentum, expen-

ditur.
Schol.

Akinos

ntiond

Pwntn
tut.

enta.

ein⸗

i.

tatus

atus er

tn

ohl⸗
ehen⸗

*

FParagraphorum, Scholiorum, Sc. XXIX

Schol. I. Objectiones ſolvuntur,
Schol. 2. Ritus, quo Subdiaconatus confertur, ex-
ponitur.
G. r147. Materia & forma Subdiaconatus aſſignan-

tur. . X
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

JF. rI48. Officia Subdiaconi recenſentur.
C. II49. Diaconatus definitur.

Schol. Quæritur, an ordinatio Diaconorum Act. 6.
Sacra fuerit.

G. 1I50. Diaconatus eſt verum Sacramentum.
Schol. 1. Objectiones ſolvuntur.
Schol. 2. Et ritus ordinationis Diaconi exponitur.

F. 1151. Materia & forma Diaconatus ſtatuitur.

G. 1152. Officia Diaconi explicantur.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
G. 1I153. Presbyteratus definitur.
Schol. r. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. ö. Varii gradus Presbyte-
rorum, Cardinalis, Archipresbyteri, Vicarii gene-
ralis, Pœnitentiarii, Theologi, Decani, Cano-
nici, Parochi, Abbatis, Prioris explicantur.
F. 1154. Presbyteratus eſt verum Sacramentum.
Schol. x. & 2. Ritus ordinandi Presbyteros apud
Latinos, & Græcos exponitur.
§. 1155. Materia, & Forma Presbyteratus aſffignan-
tur.
Schol. 1. Solvuntur objectiones.

Schol. 2. Quzeritur, an tertia manus impoſtio ſit
eſſentialis.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.

S. 1156. Requiſita ad validam & licitam Ordinatio-
nem Presbyteri exponuntur.

Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
§. 1157. Officia Presbyteri recenſentur.
Coroll. Prat. Et Caſus reſolvuntur.
§. 1158. Epilcopatus definitur.
Schol.,

xxX Conſpeblur Capitum,

Schol. 1. 2. 3. Epiſcopi nomen, varii gradus Epiſco-
porum, Patriarchæ, Primatis & Archiepiſcopi ex-

plicantur.
G. 1159. Epiſcopi ſunt Presbyteris ſuperior
Schol. 1. & 2. Solvuntur objeétiones.

ratu diſtinétum.
Schol. Solvuntur objectiones.

es.

G. 1I60. Epiſcopatus eſt Sacramentum a Presbyte-

F. 1161. Epifſcopalis ordinatio ſupponit Ordinem

Sacerdotalem.
Schol. I. Solvuntur objectiones.

Schol. 2. & 3. Ritus ordinationis Epiſcopalis apud

Latinos, & Græcos explicatur.

C. 1162, Materia & forma Epiſcopatus aſſignantur.

Schol. 1. Quæritur, an impoſitio libri Evangelio-

rum fit de eſſentia Epiſcopatus.

Schol. 2. Et an tres Epiſcopi ad conſecrationem

Epiſcopi eſſentialiter requirantur.
F. II63. Officia Epiſcopi recenſentur.

G. 1164. Et neceſſitas Epiſcoporum oſtenditur.
Schol. Quæritur, Quinam fuerint Chorepiſcopi.

F. 1165. Miniſter Ordinis eſt ſolus Epiſcop
Schol. I. Solvuntur objeétiones.

us.

Schol. 2. An ſimplex Sacerdos ex diſpenſatione Or-

dines conferre poſſit, exponitur.

Coroll. Pract. Caſus de miniſtro reſolvuntur.

§S. 1I166. Solus proprius Epiſcopus ſubditum ſmum

licite ordinat.

Schol. Quis ſit proprius Epiſcopus, explicatur.

Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
G. 1I67. Epiſcopus hæreticus valide ordin-

at.

Schol. 1. Quæritur, an ordinationes ab hæreticis
facétæ olim fuerint validæ.

Schol. 2. Et an rata fit Epiſcoporum Anglorum
ordinatio.

§. 1168.⸗

d
Khol

En
Seho

6.1

Seho

Niol
Cnd.

Krl

Pito⸗

Piex⸗

lyte
Mäinen

is en

intur.
gelo⸗

ationen

W.
opi⸗
15

one⸗

n ſunn
tut⸗

.
heertiis

orun

. b.

FEuragraphorum, Scholiorum, Sc. XxXXI

F. 1168. Ordinatio Anglorum juxta Rituale Eduar-
di eſt invalida.
Schol. Solvuntur objectiones.

JG. 1169. Subjectum Ordinis eſt ſolus homo viator.

Schol. Solvuntur objectiones.

C. 1I70. Mulier non eſt capax Sacramenti Ordinis.
Schol. r. Quæritur, Quo jure fœmina ſit incapax.
Schol. 2. Objectiones ſolvuntur.
Schol. 3. Quid fuerint Epiſcope, Presbyteriſſeæz, &
Diaconiſſæ explicatur.

Schol. 4. Fabula de Joanna Papifia exploditur.

S, II7I. Irrita eſt ordinatio homini plane invito
data. . .
Schol. x. Quot modis aliquis invitus eſſe queat,
Schol. 2. Et an infans valide ordinari poſſit, expen-
ditur.
Coroll. Praéct. Caſus reſolvuntur.

C. 1172. Ad Ordines requiritur Divina vocatio.
Schol. Quotuplex ſit vocatio, exponitur.

Coroll. Praét. Et caſus reſolvuntur.

C. 1I73. Certa ætas ad ſuscipiendos Ordines requi-
ritur.
Coroll. Pract. Caſus de ætate reſolvuntur.
GC. 1174. Tempus & interſtitia in ordinatione ſer-
vanda ſunt.
Coroll. Pract. Caſus de his reſolvuntur.

§F. 1175. Ordinatio per ſaltum eft illicita.

S. 1I176. Item ad ordinationem requiritur titulus.
Schol. Tituli diviſio proponitur.
Coroll. Pract. Caſus de eo reſolvuntur.
S. 1177. In ordinando requiritur probitas & ſcientia,
Coroll. Pract. de quibus caſus reſolvuntur.

J. 1178. Ab Ordine ſuſcipiendo impedit irregulari-
tas. 1 .
Schol. r. & 2. Origo & diviſio irregularitatis ex
ponitur.

F. 1179.

xxXII Conſpebtus Capitum,

F. 1179. Effeétus irregularitatis explicantur.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

G. 1I80. Irregularitates ex defeétu aſſignantur.
Coroll. Pract. Et caſus de illis reſolvuntur.
G. IISI. Irregularitates ex deliéto referuntur.
Coroll. Pract. Et per caſus declarantur.
F. II82. Prima obligatio ordinatorum in Sacris eſt
Cœlibatus. Z
Schol. I. Objeétiones ſolvuntur.
Schol. 2. Quæritur, an lex cœlibatus Divina.

Schol. 3. & 4. Et origo legis Cœlibatus apud Græ-

cos & Latinos explicatur.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

F. 1183. Altera obligatio eſt, recitandi horas Cano-
nicas. .
Schol. Origo & explicatio Horarum Canonicarum.

H. 1184. Ad Horas Canonicas recitandas omnes in
Sacris ordinati obligantur, beneficiati, & Reli-
gioſi choro addiéti. . .
Coroll. Pract. Caſus de hac obligatione reſolvun-
tur. „ .

F. rI85. Horæ Canonicæ ſtatuto loco & tempore
dicendæ ſunt. .
Coroll. Pract. Caſus de his reſolvuntur.

F. 1186. Quale officium dicendum ſit, oſtenditur, .
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

§. I1I87. Horz Canonicæ dicendæ ſunt integre &
attente ac ſtudioſe. .
Schol. Quotuplex ſit attentio exponitur,
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
F. 1I188. Cauſæ excuſantes a recitatione Horarum
recenſentur.
Coroll. Pract Et caſus reſolvuntur.
K. 1189. Primus Ordinis effectus eſt gratia ſanctifi-
Cans. 4
Schol. Et deinde Ordo confert gratiam Sacramen-
talem ſibi propriam.

4

§. 1190.

etis en

n.
d

6 Cao⸗

lieutnn.

mnes il

& Mi⸗
ſohonr⸗
tenpoe
Nltu,

ege

Okatun

Cnci.
cenen⸗

Paragrapkorum, Scholiorum, S&c. XXNXIII

J. 1190. Secundus effectus eſt Chara cter.

Schol. Quæritur, an omnes Ordines Characterem

imprimant.

J. 1I91. Tertius effectus eſt ſeparatio a ſtatu ſæcu-

lari.
Schol. r. Qaritur, Quid fit Clericus,

Schol. 2. Et objectiones ſ- ſolvuntur.
C. rI92. Quartus effectus eſt Hierarchia.
Schol. Quæritur, Quinam ad eam pertineant.
C. 1193. Datur proinde Hierarchia Ecclefiaſtica.
Schol. Solvuntur objeétiones.

C A. P U. T cXX.
De Matrimonio.

Natura, Inſtitutio, Materia, Forma,
Miniſter, Subjectum, Eflectus, obligationes
conjugum, & Necelſitas Mattimonii expli-=
cantur.

K. I194. Matrimonium definitur.
Schol. I. Varia ejus nomina declarantur,
Schol. 2. Et quomodo ſpectari poſſit, exponitur.
C. r195. Matrimonium eſt licſtum.
Schol. Objectiones ſolvumtur.

G. 1196. Matrimonium, prout eſt officium naturæ, à
Deo eſt inſtitutum.
Schol. Quæritur, an Matrimonium fit de lege na-
turæ.
F. 1197. Eſſentia Matrimonii non conſiſtit in copula.
Schol. x. Objectiones ſolvuntur,
Schol. 2. Er inquiritur, in quo ejus effentia conſiſtat.

. 5 1198. Inter B. V. Mariam & S. Joſephutn verum

fuit Matrimonium.
Ochol.
Kehram Inſtit. Theol. Tom. III. e

XxXxXIV Conſpeltus Capitum,

Schol. I. Solvuntur objetiones,
Schol. 2. Et dantur rationes, cur B. V. Maria de-
ſponſata fuerit.
S§ 1199. Matrimonium eſt erum N L. Sacramentum.
Schol. 1. Solvuntur objeétiones.
Schol. 2. Quæritur, an Matrimonium in L. V. fue-
rit Sacramentum, & an .
Schol. 3. Inter Chriſtianos Matrimonii contractus
a ratione Sacramenti ſeparari poſſit.
Schol. 4. Item an inter infideles Matrimonium ſit
Sacramentum.
G. 1200. Chriſtus Sacramentum Matrimonii inſtituit.
Schol. Quæritur, quando inſtituerit.
G. 1201. Materia remota Matrimonii ſunt corpora
contrahentium.
Schol. Quæritur, quænam ſit materia proxima &
forma.
G. 1202. Ad Matrimonium requiritur conſenſus ve-
rus de præſenti.

Schol. Solvuntur objectiones,
Coroll. Praët. Et caſus reſolvuntur.

1203. Conſenſus debet eſſe exterius manifeſtatus.
Schol. Solvuntur objeétiones.
S. 1204. Matrimonium ſub conditione initum quo-
modo valeat, oſtenditur.
Schol Quæritur, an novus conſenſus poſt eventum
conditionis requiratur,
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
C. 1205. Miniſter in Matrimonio requiritur.
Schol. Quis ſit hic miniſter, expenditur,
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
1206. Subjectum Matrimonii ſunt vir & mulier
nullo impedimento ligati.
Schol. Quæritur, an Matrimonium inter abſentes
per procuratores contrahi poſſit.

S. 1207.

aria Ee

wente

V. fe.

ohInC

Oninn

linttint.

t cothon

DVina d

ſenls e⸗

keſtatus

m goo⸗

eyentun

nier

enter

1207.

FParagraphorum, Scholiorum, &. XxXV

§. 1207. Impedimentum Matrimonii definitur,
Schol. Et in dirimens, & prohibens dividitur.

& 1208. Eccleſia habet poteſtatem ſtatuendi impedi-
menta Matrimonium dirimentia.
Schol. 1. Solvuntur objectiones.
Schol. 2. Quæritur, an etiam Princeps ſæcularis
impedimenta dirimentia poſſit ſtatuere.
Coroll. Pract. Et Caſus reſolvuntur.

G. 1209. Primum impedimentum dirimens eſt Error.
Schol. Quotuplex ſit error, exponitur.
G. 1210. Error jure naturæ dirimit Matrimonium.
Goroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
§. 1211. Secundum impedimentum dirimens eſt
Conditio. .
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
S. 1212. Tertium impedimentum eſt votum ſolemne
in Religione approbata emiffum.
Sechol. 1. Solvuntur objeétiones.
Schol. 2. Quæritur, an votum ſolemne jure naturæ
cirimat Matrimonium.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

G. 213. Quartum impedimentum dirimens eſt co-

gnatio carnalis. .
Schol. x. Lineæ confſangninitatis & gradus expli-
cantur,

Schol. 2. Et modus computandi gradus oſtenditur.

S. 1214. Confanguinitas dirimit Matrimonium.
Schol. r. Solvuntur objectiones.

Schol. 2. Quæritur, quinam gradus jure naturæ
dirimant Matrimonium.

C. 1215. Cognatio ſpiritualis definitur,
Schol. Et dividitur.
§. 1216 Cognatio ſpiritualis dirimit Matrimonium,
Coroll. Praét. De qua caſus reſolvuntur.
§. 1217. Cognatio legalis definitur,
Schol. Et dividitur.
c 2 C. 1218.

XXNXVI Conſpectur Capitum,

G. 119. Cognatio legalis dirimit Matrimonium.
Coroll. Pract. Caſus reſolv vuntur.

§. 1219. Quintum impedimentum dirimens eſt
Crimen.

§. 1220. Crimen dirimit Matrimonium,
Coroll. Prat. de quo cafus reſolvuntur.

K. 1221. Sextum impedimentum dirimens eſt cultus
Diſparitas.
S. 1222. Cultus diſparitas dirimit Matrimonium.
Schol. r. Quæritur, quo jure dirimat.
Schol. 2. Et an MWatrimonia cum infidelibus con-
tracta olim fuerint licita.
Schol. 3. An Matrimonium Catholici cum hæretics
ſit licitum.
Coroll. Praét. Caſus reſolvuntur.
C. 1223. Septimum impedimentum dirimens eſt vis.
Schol. Quoôtuplex ſit vis & metus ſtenditur.
§. 1224. Vis & metus gravis injuſte ineuffus diri-
mit Mstrimonium.
Schol. Quæritur, quo jure metus dirimat,
Coroll. Prack. Et caſus reiolvuntur.

S. 1225. Octavam impedimentum dirimens eſt ordo

Sacçer

O. 1226. Ordo dirimit Riatrimonium.
Coroll. Pract. Cafus reſolvuntur.
§. 1I227. Nonum impedimentum dirimens eſt Liga-
men.
Schol. Polygamia definitur.
F. 1228. P amia eſt illicita.
Schol. 1. So Ir objectiones.

Schol. 2. Quritur „ an Polygamis fſit contra jus
naturæ, .
Schol 3. Et an Deus olim in Polygamia diſpenſa-
werit.
Coroll. Pract. Caſus reſole untur.
S. 1229. Herimutn impe
blica honeſtas.

§. 1230.

imentum dirimens eſt pu-

zo.

lt

ore
n
ſenf

hiutn.

lens d

el eltu
Dlun.
bus ert⸗

xrehie

s üH

AKligr

onen 6r

i5 A. “

.

Faragraphorum, choliorum, &c. XXNXVII

G. 1230. Publica honeſtas dirimit Matrimonium.

Schol. Quæritur, an ſponfalia mutuo conſenſu diſ-
ſoluta impedimentum publicæ honeſtatis inducant.

oll. Praét. Cafus refolvuntur.

Cor
§. 1231. Undecimum impedimentum dirimens eſt
Ekas,
F. 1232. Quæ tas ad valide contrahendum Nlatri-
monium requiratur, explicatur.
Coroll Pract. Caſus reſolvuntur.
S. 1233. Duodecimum impedimentum dirimens eſt
Affinitas
Schol. I. Quotfuplex ſit affinitas, explicatur,
Schol. 2. Et modus computandi gradus affinitatis
docetur.
§. 1234. Affinitas dirimit Matrimonium.

Schol. Quæritur, an jure naturæ dirimat.

„CLoroll. Pract. Caſus reſolvuntur-

§. 1235. Decimum tertium impedimentum dirimens
eſ Clandeſtinitas.

Schol. Quot modis Matrimonium clandeſtinum eſſe
pollit, „explicatur.
§F. 129. Matrimonium clandeſtinum ſine Parocho &
teKibas eſt irritum.
Schol. r. Solvuntur objectiones.

Schol. 2. Quæritur, an Matrimonia clandeſtina ante
Tridentinum fuerint irrita.

Coroll. Praét. Caſus reſolvuntur.

§. 1237. Matrimonium poteſt eſſe clandeſtinum ex
defeétu proclamationum.

Schol. Proclamationum origo ofienditur.

S. 1238. Proclamationes ſunt neceſſariæ ex præcepte
ccleſiæ.

Coroll Pract. Caſus reſolvuntur.

S§. 1239. Matrimonium clandeſtinum ex defectu con-
ſenſus parentum non eſt irritum.

Schol. I. Solvuntur objectiones.

xxXVIII Conſpelctur Capitum,

Schol. 2. Quæritur, an hæc Matrimonia ſine con-
ſenſu parentum olim fuerint irrita.
Coroll. Pract. Caſus refolvuntur.
S. 1240. Matrimonium clandeſtinum ex defectu be-=
nedictionis Sacerdotis non eſt irritum.
Schol. Cæremoniz Matrimonii declarantur.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
§F. 1241. Decimumquartum impedimentum dirimens
eſt impotentia.
Scheol. Impotentia quotuplex fit, ofſtenditur.
. 1242. Impotentia dirimit Matrimonium.
oroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
§. 1243. Decimumquintum impedimentum dirimens
elſt raptus.
Schol. Quotuplex ſit, declaratur.
S. 1244. Raptus dirimit Matrimonium.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
S. 1245. Impedimenta Matrimonii prohibentia recen-
ſentur. Et primum eſt Eccleſiæ vetitum.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
§. 1246. Secundum impedimentum prohibens eſt
tempus feriarum.
S. 1247. Tertium funt fſponſalia,
Schol. Quorum diviſio explicatur.
C. 1249. Requifita ad valida ſponſalia explicantur,
Coroll. Pract. Et caſus de illis reſolvuntur.
C. 1249. Sponſalia ſub peecato obligant.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.

F. 1250. Sponſalia funt impedimentum prohibens.
Schol. Objeétiones ſolvuntur,

S. 1251. Sponſalia ſolvuntur primo mutuo conſenſu.

Coroll. Praéct. Caſus reſolvuntur.

§. 1252. Sponſalia ſolvuntur per ingreſſum Religio-
nis.
Schol. Objeétiones ſolvuntur,
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

§K. 1253⸗

idl 2
W
Deho
Vatn
oroll
126
lo

ne eon

eAn be⸗
dtrimen

II.

Linan
§F. 1258. Quis diſpenſare poſſit, oſtenditur,

ltia kear.
w.

itens

amat,
1

hibens

cooeli

m Et

=

1

FPuragraphorum, Scholiorum, &c. XXXIX

G. 1253. Fervnicstio ſolvit ſponſalia.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
G. 1254. Sponſalia ſolvuntur per longam ſponſi ab-
ſentiam.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
S. 1255. Sponſalia ſolvuntur per notabilem mutatio-
nem ſupervenientem.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
F. 1256. Quartum impedimentum prohibens eſt vo-
tum ſimplex.
G. 1257. Eccleſia in nonnullis impedimentis diſpen-
ſare poteſt.
Schol. Diſpenſationes hæ olim raræ erant.

Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
F. 1259. Diſpenſatio requirit juſtam cauſam.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
S. 1260. Primus effectus Sacramenti Matrimonii eſt

gratia ſanctificans. V
Schol. Gratia Sacramentalis explicatur.

F. 1261. Alter effectus eſt indiſſolubilitas Matrimo-
nii etiam ob fornicationem.
Schol. 1. & 2. Objeéctiones ſolvuntur.
Schol. 3. Quæritur, an indiſſolubilitas Matrimonii ſit
juris naturæ, ’J
Schol. 4. Et an libellus repudii olim fuerit licitus.

F. 1262. Matrimonium quoad vinculum diſſolvitur
per converſionem infidelis ad fidem.
Schol. I. Gallorum ſententia.
Schol. 2. Quæritur, an converſus teneatur retinere
infidelem pacifice cohabitare volentem.
Schol. 3. Et quando Matrimonium converſi diſſol=
vatur.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
§. 1263. Matrimonium ratum quoad vinculum dif-
ſolvitur per Profeſſionem Religioſam.
Schol.

xI. CLonſpektus Capitum, Se.

Schol. r. Solvuntur objectiones.
Schol. 2. Quæritur, quo jure diſſolvatur.

Schol. 3. Et an Papa in Matrimonio rato 0 diſpenſa-

re poſſit
Coroll. Prect. Caſus reſolvuntur.
G. 1264. Matrimonium difiolvitur per mortem con-
jugis, & deinde ſecune d Wι &c. nuptizæ ſunt licitæ.
Schol. 1. Solvuntur objectiones.
Schol. 2. Quæritur, an ſecundæ nuptige lim fuerint
prohibitæ.

G. 1265. Matrimonium quoad thorum & chabitatio-

nem ſolvitur per Divortium falvo vinculo.
K. 1266. Divortium ſubinde eſt licitum.

Schol. Solvuntur objeétiones.
Coroll. Praét. Caſus ge divortio licito vel illicito
reſolvuntur.

L. 1262. Cauſæ Matrimoniales ſpectant ad judicem
Eeccleſiaſticum.
Schol. Solvuntur objeétiones.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.

§. 1268. Obligationes conjugum funt, primo, ut

reddant ſibi debitum,
Coroll. Pract. De que Caſus ireſolvuntur
G. 1269. Altera obligatio eſt, alendi familiam.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.

C. 1270. Tertia obligatio eſt, pie & Chriſtiane pro-
lem educandi.

C. 1271. Neceſſitas Matrimonii exponitur.

Schol. Quæritur, an detur, & an fit naturale Ma-
trimonii bracepeum.

Uihett

tem cor⸗
lcite.

ſer

pebinr

l Uli

ite

prino, D

m

tne ge

CAPUT AlII.
= D E
SACRAMENTI8 IN GENERE.
gratiam Divinam per peccata virtu- Saora-

I tibus oppoſita amiſſlam iterum conſe- mentum

quendam, conſervandam, & augen- in genere
dam, Chriſtus inſtituit Sacramenta. Eſt au- Juid.
tem Sacramentum in genere res ſenſibus ſub-
jecta, quæ ex Dei inſtitutione ſanctitatis, &
juſtitiæ tum ſignificandæ, tum efficiendæ
vim habet. Ita Catechismus Conc. Trid.
P. 2. n. 10.

Schol. Sacramenti nomen a ſacrando derivatur, quia Sacra-
dd res ſacras initiat, & conſecrat. Vel a ſecre- menti ety-
to, quia rem arcanam continet; hinc quod apud mon.
Latinos Sacramentum, apud Græcos zosweie ap-
pellatur. Vario autem in ſenſu nomen Sacramenti
accipitur. Apud Auctores profanos ſumitur: I.
Pro pignore, quod olim a litigantibus in loco
ſaero depoſitum, illi peribat, qui cauſa cadebat,
& ærario publico cedebat: Varro l. 4. de lingua
Lat. 2. Pro Juramento, unde milites Sacramen
arii

Schram Infit. Theol. Tom. III. A

Sacra-
mentum
W. L.
guid.

Nomen
Sacra-
menti bene
retinet

Eccleſia.

nes kære-
ticorum.

Caput XIII.

tarii dicebantur: ita Dempferus I. Ie. ant. Rom.

c. 3. Apud Auctores ſacros Sacramenti nomen
accipitur: I. Pro re arcana & latente, ſive ſacra
ſit, ſive non, quo ſenſu olim etiam Eccleſiaſticæ
doctrinæ capita, quæ gentibus occultabantur, a
Partibus Sacramenta dicebantur. 2. Pro ſigno rei
ſacræ non cujuscunque, ſed hominem Deo con-
ſecrantis, quo modo hic accipitur, & in genere
ſumptum, prout convenit Sacramentis tum ve-
teris, tum novæ Legis, definitum fuit.

Sacramentum Novæ Legis, eſt inviſibilis

gratiæ ſignum viſibile, ad noſtram juſtifica-
tionem inſtitutum: ita Catech. Conc. Trid.
p. 2. n. 5. ſive, eſt ſignum ſenſibile ſacrum,
a Chriſto Domino permanenter inſtitutum,
ad producendam per ſe ex opere operato ſan-
citatem interiorem. Hæaæc definitio, ſicuti
& illa (F. 888.) ſunt definitiones logicæ &
ſecundum genus & differentiam, quarum
explicatio patebit ex ſequentibus.

Schol. I. Nomen Sacramenti aliquando Proteſtanti-

bus noſtris diſplicuit, eoquod non extaret in S. Seri-
ptura: ſed inepte prorſus: eſt enim nomen Lati-
num, quod in primogenio textu S. Scripturæ
Hebraico, & Græco fruſtra quæreretur. Cum
vero in uſu Eceleſiæ Sacramentum idem prorſus
apud Latinos ſignificet, quod myſterium apud
Græcos; Sacramenti nomen Eccleſia merito re-
tinuit; ſicuti & multa alia vocabula, licet in
S. Scriptura expreſſe non legantur. Et ideo ipfſi

Proteſtantes tandem hoc nomen acceptarunt, &

ſoli Sociniani ab eo velut a ſuperſtitione abhor-
rent.

Definitio- Schol. 2. Heterodoxi varlas Sacramenti N. L. defi-

nitiones procuderunt. Sociniani definiunt Sacra-
men-

lef

loo

De Saucramentis in genere.

t. Non. mentum, nudum & fimplex ſignum, quo Chri-
nera ſtianus a Judæo, vel gentili diſtinguitur. Luthe-
Ve ſien ran,, E& alviniſtæ definiunt Sacramenta, ſigna,
ſeſiaſie ſeu figilla Divinitus inſtituta, ad obſignandas in

nobis, & confirmandas Divinas gratiæ promiſ-

igon ſiones, ad ſuſtinendam fidei noſtræ imbecillita-
eo . tem, & excitandam noſtram in Deum fidem, &
igeten pietatem. Anabaptiſt volunt, Sacramenta eſſe,
quibus admonemur, ut reéte vivamus. Mienn glius

Un e 3
vult, Sacramenta eſſe quandam initiationem, qua

Chriſto homines, velut milites Imperatori, ob-
ſtringuntur. Hæ omnes definitiones eo tendunt,
ut Sacramentis vim ad ſanétificationem hominis
Wwifbi efficiendam auferant, quæ tamen ex infra dicen-

„ —

üftr dis in illis agnoſci debet,
.I Schol. 3 Apud Catholicos etam multæ Sacramenti Cutholico⸗
e ſicuun definitiones occurrunt, quæ licet in nonnullis rum.
tituun, verbis diſcrepent, & aliæ minus, aliæ magis evo-
“ lutæ ſint, & explicateæ; unum tamen, & eun-
na dem ſenſum orthodoxum efficiunt.
0, len
Genus igitur Sacramenti utriusque Legis Sacra-
ir eſt ſignum, ſive Sacramentum eſt in genere mentum
kofektan-.

ſigni: Nam omne Sacramentum eſt Cære- regng.
nal! WMonia, ſeu ritus ſacer externus, a Deo in- Eni⸗
Siin Riitutus, fignificans rem ſacram, Religioſam,
. u Gead cultum Dei pertinentem. Sic Circum-
c ciſio Gen. 17. V. 11. dicitur ſignum ια7-
ni une Dide in ſignum fœderis Rom. 6. v. 3.
,le Baptismus dicitur ſigaum mortis & reſurre-
I (tionis Chriſti. I. Cor. II. v. 26. S. S. En-
tantt Cchariſtia dicitur inſtituta in memoriam paf-
e ſionis, & mortis Chriſti: imo eſſe ſignaum
Ppræedicatur de multis rebus ſacris, & Sacra-
mentis ſpecie diſtinctis, uti de Sacramentis

en ,
inne A 2 vete-

Quale
Jignum
ſit.

4

Caput XIII.

veteris, & novz Legis: Ergo ſignum eſt ge-
nus Sacramenti.

Sthol. r. Sacramentum eſt ſignum ſenſbile, quia

7

Diſferen-

eſt ſymbolum diſtinétivum Religionis. 2. Eſt
ſignum rei ſacræ non cujuslibet, ſed hominem

ſacrantis, & active initiantis. 3. Eſt ſignum
non naturale, ſed ex inſtitutione Dei. 4. Eſt

ſgnum fixum, & in Religione perpetuum
Eſt fignum quandam habens cum re fſige
proportionem & analogiam, 6. Eft fignu
cax, & praéticum ſanctitatis, quam efficit, five
externa illa ſit, & legalis, ſive interna, & vera
animæ juſtitia. Significat autem Sacramentum.
I. Gratiam ſanétificantem vel futuram, qualem
vetera, vel præſentem, qualem nova Sacrameinta
exhibent, & fignificant, & fic eſt ſignum demon-
ſtrativum: 2. Paſſionem, & mortem Chriſti,
quæ eſt cauſa gratiæ, & vel futura, vel præte-
rita repræſentatur; & ſic eſt ſignum rememora-
tivum. 3. Vitam æternam, quæe eſt effectus gra-
tiæ, & ut futura præfiguratur, & ſic eſt ſignum
prognoſticum. IE

Schol. 2. Lutherani genus Sacramenti potius actio=

nem, quam ſignum eſſe contendunt. Verum con-

fundunt illi cauſas externas Sacramenti cum in-

ternis, de quibus nos hic loquimur. Ad hunc

errorem deduxit illos alius error, quo docent,
S. S. Euchariſtiam in uſu conſiſtere, non vero in
re permanente, quod quam falſum ſit, ſuo loco

oſtendemus.

Differentia ſpecifica Sacramenti in gene-

tia ſvecif- re in eo conſiſtit, ut ſignificet, & conferat
ca Sacra-

aenti.

aliquam ſanctitatem; & ſit ſignum efficax,
& practicum: per hoc enim Sacramentum ab
alüs rebus ſacris diſtinguitur, quæ non ſunt

Sacra-

1

ttla
s
lnn
le
un
kl⸗
fenn
Uton
bo⸗

De Sacramentis in genere. S5
et Sacramenta: Ergo in eo differentia ſpecifica
Sacramenti in genere conſiſtit.
13 4 Schol Hæc de partibus Sacramenti logice ſpeétatis,
ir ſcilicet genere, & differentia dicta ſufficiant: nunc
de partibus ejus phyficis, nimirum materia, &
forma, agendum eſt.

Quodlibet Sacramentum ſeu veteris, feu Fartes
novæ Legis necefſfario conſtare debet aliqui- phaſicæ
mem bus rebus, tanquam materia; quia quodlibet Sacrann
eſt ſignum ſenſibile; (JG. 890.) Ergo res ali-
unmh quas externas, & ſenibiles, quibus in ſen-
nied ſus incurrat, habere debet. Non tamen quod-
4 libet Sacramentum veteris Legis verbis tan-
rud. Qduam forma conſtabat; quia ritus Agni Pa-
e Ichalis Exod. 12. & ritus conſecrationis Pon-
ilum tificum, & Sacerdotum, Lev. 8. ac ritus
Circumciſionis Gen. 17. fine ulla præſcripta
uee Vverborum forma præſcribitur.
D
i cun!
U
o et
N ſee!
ſo loe

homine
t igon

Schol. I. Per MWateriam Sacramenti intelligitur res Materia
vel actio ſenſibilis. Forma vero ſunt verba ſo- & ſorma
lennia, vel ſigna illis æquivalentia in Sacramen- quid.
tort conſecratione adhibita. Olim quidem hic
loquendi modus Eccleſiaſticis ſcriptoribus ignotus
erat; dicebant enim, Sacramenta ſigno, id eſt,
rebus, & verbis, ſeu eo, quod ſenſibus percipi-
tur, & re ſacra, id eſt, gratia ſanétificante con-
ſtare. Alii dicebant, duo in Sacramento reperi-
ri, ſcilicet Sacramentum, ſeu ſignum, & rem,
ſeun gratiam. Vulgo etiam dicebant, Sacramenta
Colken conſtare rebus, & verbis: Alii vero, elemento,
elan, & verbo. Ex quo vero Philoſophia Peripatetica
entnt in Scholas Theologicas penetravit, quæ rerum
naturas ſub nomine materiæ, & formes exami-
nare ſolet; Theologi Scholaſtici materiæ, & for-
8 A 3 ma

Caput XIII.

mæ nomina mutuati, illa adhibuerunt in Sacra-
mentorum doctrina. Primus hoc loquendi modo
uſus eſt Guillelmus Antiſiodorenſis, a. 1215. quem
deinde Eccleſia non ſolum Latina, ſed etiam Græ-

ca adoptavit, uti conſtat ex reſponſo Jeremiæ

Patriarchæ Conſtantinopolitani ad Wittenbergen-

ſes. Dicuntur igitur mareria, & forma Sacra-

mentorum metaphorice ad compoſitum phyſicam,
in quo pars minus determinata, dicitur materia;
& actus, quo determinatur materia ad tale efſe,
dicitur forma. Licet autem verba, & aliæ res
ſenſibiles ad diverſa genera ſpectent, conveniunt
tamen in ratione ſigni, adeoque ex rebus, & ver-
bis fit quodammodo unum in Sacramentis, ficut
ex materia, & forma. Nomine vero materiæ in
doétrina Sacramentorum non ſolum res, ſed etiam
actiones ſenſibiles intelliguntur, uti ablutio, un⸗
Gtio &c. per verba vero etiam nutus & alia ügna
loco verborum poſita intelligi poſſunt. HBinc nata
eſt diſtinetio in materiam vemetam, circa quam
verſatur actio miniſtri, uti aqua in Baptismo: &
prowimam, quæ eſt uſus materiæ remotæ, uti
ablutio.

An mate- Schol. 2. Quærunt hic nonnulli, an materia, & for-
ria & for- ma dicei poſſint partes componentes Sacramentum.

ma ſint Reſpondetur affirmative, ſaltem quoad illa Sacra-
vartes menta, quæ in uin, & actione franſeunte confi=
compo- ſtunt, quia ad compoſitum ſufficit moralis unio
nentes. partium, quæ fit cum judicio prudentum, una,

&& eadem cenſetur eſſe moraliter actio, qua ma=
teria, & forma Sacramenti adhibetur.

§. 893.
Sacram. rebus tanquam materia, & verbis tanquam
Ri., n. forma. Conſat hoc Imo. ex S. Scriptura
bus 6' EPh. 5. V. 2b0. Muydanz Eccleſtam lavacro
verbis. Auας in verho vite. ld quod magis patebit,
quan-

vynn
nigne
ulſe
ert
i
Mnto
li⸗
Uti
t⸗
in
ln
nt

— — — — ☛

—

De Sacramentie in genere. 7

1Sen. quando de ſingulorum Sacramentorum ma-
Uma teria, & forma agemus. Unde S. Auguſti-
Sgaun nus tr. 8o. in Joan. ait: Aeccedit verbum ad
n6g lementum, & fit Sacramentum. 2do. Patet
Fe ex continua traditione, & praxi Eccleſiæ,
e gquæ ſemper res ſenſibiles, & aliqua verba ad
len Sacramenta adhibuit. De occidentali Eccle-
m ſia patet ex decreto Eugenii IV. in Conc.
„ FPlorent. ubi ait: Hœc omnia Sacramenta tri-
bur perficiuntur, videlicet rebus, tanquam, ma-
terig, verbis, tanquam ſorma, & perſona mi-
niſtri conficientie Sacramentum cum intentione fa-

de ciendi, quod ſacit Eccleſia. Orientalis vero
dn Eccleſiæ traditionem commonſtrat in ſua cen-
ſura ad Wittenbergenſes Jeremias Patriarcha
Conſtantinop. ſcribens: Quc quidem omnig

dac Sacramenta ſunciuntur S. Scriptura, ac defini-

itam materiam & ſormam habent. Patet de-
eu nique ex hiſtoria Ecclefiaſtica, veteres occul-
taſſe gentibus Religionis noſtræ myſteria, uti
videri poteſt apud Schelſtrate de arcan. di-
ſcipl. c. 2. a. 2. & potiffimum formas Sacra-
mentorum. Unde Innocentius I. t. 2. Con-
cil. in ſua decretali de Sacramento Confir-
mationis ſacro Chrysmate commemorato in-
quit: Verba autem dicere non poſſum, ne magis
oder videar, quam ad conſultationem reſpon-
616.

Schol. r. Pauliciani, ſoboles Manichæorum, teſte Solvuntus
KEuthymio p. 2. Panopliæ tit. 2r1. omnem Sacra- objeſtio-

alt mentorum materiam rejiciebant, & ſolis verbis nes.
tinil loco Sacramentorum utebantur. Nonnulli etiam
Gelſemt hæretici verba in Sacramentis rejecerunt. I.
n Vun Quia res in Sacramentis ſufficienter determinantur

per inſtitutionem Divinam: Ergo verbis non egent.
A 4 Reſp.

Caput XIII.

Re/v. Materia ſolum partialiter determinatur per

inſtitutionem; ut totaliter, & manifeſtius deter-
minetur, verba addi debuerunt, quia hoc perfe-
ctioni Sacramentorum N. L. congruit. II. Sa-
cramenta veteris Legis verba non requirebant:
Ergo nec Sacramenta N. L. Reſp. Sacramenta
V. L. imperfeéctiora erant noſtris, adeoque ver=
bis non egebant.

An ſit de Schol. 2. Dominicus Soto in 4. d. TI. q. x. a. 6.
fäde, Sacr. ait: Eidei eſe Cutholca, Sacramenta conſtare re-
confiareę bus & verbis, quod ſine manifeſta hæreli negari
reu & non poſſet: quod vero res nomine materizæ, ver-
verbis. ba vero nomine formæ donentur, ex uſu Theo-
logorum invaluit, a quo recedere non licet, cum
ſit totius Eceleſiæ praxi approbatus., Unde errant
Novatores, qui nomine materiæ actionem ſenfi=
bilem, nomine autem formæ vim aliquo modo
Producendi gratiam, feu efficaciter teftandi, in-
telligunt. Item non bene negavit Durandus in 4.
d. I. q. 3. Sacramenta conſtare rebus, & verbis,
qui tamen in ſenſu a Catholica doctrina non re-
ceſſit, cum dicat, Sacramenta conſtare materia,
& forma. A reéëto etiam loquendi modo, licet
non a fenſu Catholico, deflexit Maldonatus de
nat. Sacr. p. 3. dum materiæ loco totum id,
quod in Sacramentis ſenſibile eſt, five res ſit,
5 ſive verbum, & loco formæ totius Sacramenti
ipſam ſignificationem poſuit, licet verba ad res
comparata & vere conſecratoria efle, & rationem
formæ habere docuerit.

K. 894.
Lerba Verba, quee formam Sacramenterum N.
en. L. conitituunt, non ſunt mere promiſſoria,
Terrato- & concionatoria, ſed vere, ac proprie con-

ia. ſecratoria. Nam Imo. in S. Scriptura ver-
ba Sacramentorum dicuntur Benedictiones:
I. Cor. 10. v. 16. Calix benedibétionit. Invoca-
tio-

es
ni
Uungt
Mo
n

En
un
hoen
Uis
nſn
1n
ln
Aln

AIII

luti
Mp.
n
he
ala

De Sacramentis in genere. 9

AuE tiones: Act. 22. v. 16. Baptizare.. invocato
e, nomine ejas. Verbum vitæ: Eph. 5. v. 26.
eſee nunquam vero dicuntur conciones aut pro-
N .
e Wiſſiones. Imo Apoſtolus I. Cor. I. Ver-
cumen bum concionale a Sacramentali diſtinguit di-
ee cens: Mon miſit me Chriſtus baptizare, ſed
evangelizare. 2do. S. S. Patres eodem modo
ui vocant verbum Sacramentale Verbum caleſte,
mu. Uti S. Ambroſius 1. 2. de Sacr. c. 5. Verbum
ne conſecrationir, uti S. Auguſtinus 1. 3. de Bapt.
ee c. 10. Baptirmus Chriſti, verbis Evangelicis
conſecratut. 3Ztio. Finis verberum Sacramen-
emm talium non eſt, ut in nobis fidem excitent,
enem ſed ut & ſymbola conſecrent, & hominem
oma ſanctificent; tum quia alias infantes baptizari
d,k non poſſent, quia verba concionis non in-
Auh telligunt: tum quia approbatur Baptismus
„ab hæreticis collatus, licet eorum doéctrina
meid kalſa ſit.

lo, Iu
cap 4Schol. Proteſtantes eum doceant, hominem per ſo- Solvuntus
olm i1 lam fidem confidentialem juſtificari, (t. I. S. 376.) objeſtio-

e d conſequenter docent, verba Sacramentalia non aes.
ctamelt habere aliam vim, niſi fidem excitandi, adeoque
