imponant. S. Chryſoſtomus hom. 18. in Acta
Ap. ait: hoc erat in Apoſtolis ſingulare, unde
D & præcipuos, & non alios videmus hoc ſacere.

I.

Schol. I. Sæculo Sto nonnulli Presbyteri Eugubini Solvuniuz
i id juris ſibi aſſumpſerunt, ut propria Auctoritate objegio-
CN Soarramentum Confirmationis adminiſtrarent. Sed nez.
P eorum audaciam repreſſit Innocentius I. ep. ad
i M 4 Decent.

.

184 Caput XV.

Decent. quod & fecit S. Gregorius M. in ep. ad
Jannar. contra Presbyteros Eccleſiæ Calaritanæ.
& Concilium Hiſpalenſe II. abuſum fſuſtulit, quo
Agapius Cordubenſis Epiſcopus frequenter licen-

tiam Presbyteris Confirmandi indulfit. Item Sy-

nodus Pariſienfis VI. an. 819. Chorepiſeopos of-
ficium Confirmandi velut proprium fibi arrogan-
tes compeſcuit. Græci etiam ſchismatici duce
Photio Patriarcha Conſtantinopolitano contende-
runt, jus Confirmandi ad fimplices etiam Presby-
teros ſpectare, quorum errorem averfatus Nieo-⸗
laus I. confirmatos a Photianis Presbyteris Bul-
garos denuo confirmari juſſit. Non omnes Græ-
ci ſchismatiei hodie hunc errorem ſequuntur, uti
patet ex Simeone Theſlalonicenſi I. de Sacr. Bla-
ſtrio in Nomocanone. Waldenſes, Wicleffitæ,
& Huſſitæ negant etiam, munus Confirmandi ad
ſolos Epiſcopos pertinere; & Richardus Rodul-
Phus Epiſcopus Armacanus I1 II. c. 14. contra
err. Armen. putat, officium Confirmandi Epiſco-
pis & Presbyteris vi poteſtatis Ordinis eſſe com-
mune, licet poſtea lege Ecclefiaſtica E piſcopis
reſervatum fuerit, unde Presbyter Confirmando
graviter quidem peccat, valide tamen Confirmat.
Rationes horum ſunt I. Act. 9. Ananias Presby-
ter Saulo impoſitione mannum Spiritum S. dedit.
Reſp. Hæcimpofitio manuum non fuit Confirma-
toria, quia Saulus necdum baptizatus erat, ſed
tantum, ut viſum reciperet, & ad Spiritum §.
in Baptismo recipiendum diſponeretur. II. S. Am-
brofius de myſt. C. 6. ait, un Rionem unguenti fieri
a Sacendote. Et S. Hieronymus dial. adv. Lucif.
ait, Epiſcopos ex conſnetudine, non ex neceſſi-
tate efle miniſtros Confirmationis, ſi enim ad Epi-
Nopi tautum imprecationem Spiretus J. deftuit, u-
gendi ſunt, qui in remotzoribus locis ver Preshby-
teras baptizati ante dormierunt, quam ob Epiſco-
pis ine’ſerentun. Et ep. 10I. Quid enim facit
eρ ordinatione Epiſtopns, quolt non facit Pres-
bgtter. Et Ven. Beda in Pſ. 26. ait: Confirma-
tio-

fonem
frolls
i ptl
u con
nine

nt no
r de

oiritn
cvoc
Coti,

l.lne
Calrir
ltolt, e
lentet ie
. len’
eilopest
hi men

llonmn
de el

Ards N
b. 14.
anci N
lis elle
“

5

anins e
Tun t
ltls ent,
iinn
ugtiu⸗
90 V.

De Confirmatione. 185

tionem eandem eſſe cum unétione verticali, licet
fingulis Sacerdotibus concefla non fit pre
rogantiam. Et G. Silveſter juxta Pontificale Da⸗
mafi primus conſtitnit, ut ſolus Epiſcopus Chris-
ma conficiat, & Confirmet. Reſp. S. Ambroſius
nomine Sacerdetis Epiſcopum intelligit, ut no-
tant noſtri P. P. S. Mauri. S. Hieronymus loqui-
tur de conſuetudine traditioni innixa; nam ita
habet: QQuadſi hoc loco quæris, quare in Eccleſia
baptizatus niſßt pver manus Epiſcopi non accipiat
piritum S... diſce kMancg ohbſervationem ex ea au-
Raritate deſcendere, qund poſt afcenſuns Domini
Spiritus J. a Apoſtolos deſcendit. Nec officit,
quod dicat, id factum ad bonorem petius ſacer-
dotii, quam ad legis neceflitatem; nam ſolum
innuit, Confirmationem ideo efſe reſervatam Epi-
fcopis, quia non eſt tantæ neceſſitatis ſicut Bap-
tismus. Quando vero dicit, Epiſcopum præter
ordinationem nil poſſe, quod non facit Presbyter,
non omnia officia Epiſcopi recenſet, ſed ea ſo-
lum, quæ ſerviunt ad ſcopum ſoum, nempe ut
Diaconorum Presbyteris ſe exzæquantium ſaper-
biam retundat, ubi etiam videtur reſpexiſſe ad
conſuetudinem Eccleſiæ Alexandrinæ, ubi Pres-
byteri ex permiflione Epiſcoporum Confirmabant.
Ven. Beda vult, unctionem verticalem eandem
eſſe cum Confirmatoria ſolum quantum ad mate-=
riam, aperte enim utramque diſtinguit in c. 8.
Act. dicens: Chrismate baptizatos ungere lices
Preshifteris. . non tamen frontem ex eodem oleo
rconſignare, quod ſolis debeiur piſcopis, cum tra-
dunt Spiritum J. Pontificale Damaſi criticis eſt
fubleſtæ fidei, & ſolum vult, quod S. Silveſter
jus Confirmandi Epiſcopis contra pravam aliorum
uſurpationem a Chriſto illis concefſlum vindicave-
rit. III. Concilium IIliberitanum c. 38. mandat
ut baptizatus a Diacono per manus impoſitionem
perficiatur. Carthaginenſe II. c. 3. & III. c. 36.
vetat, ne Presbyteri Chrisma conficiant, adeoque
antea confecerunt. Et Arauicanum vult, here-
M 5 ticos

Caput A. V.

186

ticos in mortis articulo a Presbyteris Chrismate
conſignari. Hiſpalenſe vero dicit, novellis Ec-
cleſiaſticis regulis Chrismationem Presbyteris eſſe
prohibitam. τερ. Concilium IIIiberitanum pro
miniſtro Epiſcopum expreſſe aſſignat. Carthagi-
nenſe præſumptionem Presbyterorum jus Confir-
mandi male fibi arrogantium refellit. Araufica-
num loquitur de Chrismatione, cum qua heretici
ad Eccleſiam redeuntes recipiebantur. HGiſpalenſe
non ſolum novellis ſed & antiquis regulis Chris-
mationem Presbyteris prohibitam eſfſe dicit, quia
Fontiſicatus apvicem non habent. IV. Nunc & jam
olim Græci Presbyteri Confirmabant. &. Wo. Non
poteſtate ordinaria, ſed extraordinaria ex tacito
Romanæ Eccleſiæ conſenſu.

An ſim Schol. 2. Quæritur in ſcholis, an ſimplex Presbyter

plex a-
cerdos e
diſpenſa-
tione con-
Firmare
voſſit.

ex diſpenſatione poſſit eſſe extraordinarius Con-
firmationis miniſter. Negat Hugo Viétorinus I. 2.
de Sacr. Eſtius, & Sambovius. Affirmat Baro-
nius, qui putat, hoc eſſe de fide; verum cum
Eccleſia haétenus nihil circa hanc quæſtionem de-
finiverit, hinc hæc quæſtio ad fidem non ſpeétat,
ad quam reſpondetur: Etiam fimplex Sacerdos
poteſt ex diſpenſatione ſive extraordinaria facul-
tate conferre Sacramentum Confirmationis. Nam
I. Florentinum in Decreto ait: legitur tamen ali-
quando per Apoſiolicæ ſedis diſpenjationem ex ra-
tionabili & urgente admodum cauſa fmpylicem a-
cerdotem Chrismate per Epiſcopum confetlo hoc ad-
miniſtraſſe acramentum. 2. Hanc licentiam re-
vera ſummi Pontifices ſimplicibus Presbyteris con-
ceſſerunt. Sic S. Gregorius M. ep. 26. hoc pri-
vilegium conceſſit Presbyteris Sardinienſibus, ut
in frontibus tangerent baptizandos, vel uti alii
legunt baptizatos. Idem privilegium Francisca-
nis in Indiis degentibus concefſit Hadrianus V.

Joannes XXII, Nicolaus IV, Urbanus V, &

Eugenius IV, quod confirmavit Leo X. teſte
Wadingo in annal. Et Arcudius I. 2. c. 15. de
Con-

Confen.
Gis Ron
ſo, quo
Udultu.
Cllet I.
Hehyte
Eeltins
ins IV.
Uyteris
Micolan
108 P
lientin
mante !
ino con
epoe
et
Conhan
Anpye
ru
lent,
U
kone 0
inlei
n
dren
Nrin
Dect
Klol.
Dyte
mi
eit
Dont
Einen
minik
Kohn⸗
Etiam
ln
eguit.
Anen

De Confirmatione. 187

eis (hi Confirm. narrat, ſe accepiſſe a P. Fonſeca ex In-
dorc! diis Romam ad comitia generalia S. I. 15693. mil⸗
feshrteitt ſo, quod paſſim in Indiis hoc Sacramentum ex
vetiumm „ indultu Romani Pontificis adminiſtretur. Non
t. Im obſtat I. quod Nicolaus I. confirmatos a Græcis
n iole Presbyteris iterum confirmari juſſerit. Et Inno-

centius III. c. quanto. de conſuet. ac Innocen-
tius IV. in conſtitutione. Sub Catholice. Pres-
byteris expreſſe Confirmationem interdicat. Keſp.
Nicolaus ſolum iterum confirmari juſſit confirma-
tos a Photii Emiſlariis, qui utpote invaſor hanc

li.

„ Nuec licentiam in terris Romanæ ſedi ſubjectis recla-
1. 1 mante ſummo Pontifice, eis nec dare poterat,
tarsan imo contendebat, quod Presbyteri ordinariam ad

hoc poteſtatem habeant. Decretum Innocentii III.
ſpectat ad ſolos Presbyteros Romanos ſeu Latinos
Conſtantinopoli degentes, uti legitur in editione

Per s Antwerpienſi. Innocentius IV. jubet tantum:
tbinnn ut in Inſula Cypri ſola Epiſcopi tantum confirma-
ictoin rent, non vero in reliquis Ecclefiis orientalibus.
Affim III. Poteſtas Confirmandi competit Epiſcopo ra-
e; ven tione ordinis & Characteris Epiſcopalis: Ergo
Cnelin ſimplici Presbytero delegari nequit. e p. Epi-
mſe ſcopus ex propria conſecratione habet, quod ſit
W miniſter ordinarius, & Presbyter ex conſecratione
tdinan 1

Sacerdotali, quod poſſit eſſe miniſter extraordi-

hatione nariuns, cujus ratio eſt voluntas Chriſti nobis per
jituy nn Eccleſiam declarata.

Schol. 3. Quæritur ulterius, an, ut fimpleæ Pres- Quis po-=
byter valide confirmet, requiratur delegatio ſum- teſtatens
mi Pontificis, an vero delegatio Epiſcopi fuffi- Confir-
en⸗ ciat. Reſpondetur requiri delegationem ſummi mandi
W Pontificis. 1I. Quia Confirmatio pertinet ad Or- Fresbyte-
126 a dinem Epiſcopalem, ſaltem ut ſit ordinarius ejus ro delega-

nien miniſter. Sed quæ ſunt ordinis Epiſcopalis, Epi- re poſſit.
ſcopus ſimplici Sacerdoti delegare nequit, alias .
um n, etiam poteſtatem ordinandi alteri delegare poſſet:
Hidmne Ergo Confirmationem fimplici Sacerdoti delegare
un nequit. 2. Clemens VI. in litteris ad Patriarcham
4 4 . Armenorum dicit: Si eredis, quod ſolum per Kor .

E

2 0˖. . 18 Glei

Caput XIV.

manum Pontificem plenitudinem poteſtatis hahentem
voſſit diſpenſatio Sacramenti Confirmätionis Pres-
bwſteris, qus non ſunt Epiſcopi, commilti. Et Be-
nedicktus XIV. irritas declaravit Confirmationes
ab Italo Græecis Presbyteris collatas: cum neque
per Prædeceſſores noſtros, neque per nos Gracis
Freshyteris in Etalia &; in infulis adjacentibus, ut
infantibus baptizatis Sacramentum Confirmationis
conſerant, faculias conceſſa ſit aut concedatur. Non
obſtat, quod Salmeron objicit, I. Chorepilſcopi
olim in Occidenste ſine commiſſione bapæ confir-
marunt; & Conc. Toletanum I. ſtatuit, Presby-
teros abſente Epiſcopo Chrismare, eo aufem præ-
ſente, ſi ab isſo præceptum fuerit. Et Conc.
Epaonenſe Presbyteris Chrismationem in articulo
mortis concedt Keeſp. Chorepiſcopis facultas
confirmandi ſæpe negata fuit, nonnulli vero li-
centiam Papz ebtinuerunt, vel forte unctio illa
non erat Confimatoria. Toletanum loquitur de
Chrismatione b ptisnmali: & Epaonenſe, de re-
eonciliatoria. II. Epiſcopus eſt Paſtor ordinarius
in ſua diocen. Ergo ſicuti Papa in toto orbe,
ita in fua digzcefi munus Confirmandi Presbytero
delegare poteſt. Neſp. Ad hanc delegationem re-

quiritur pleniesdo potefſtatis, quam Epiſcopus
non habet. .
Keſolvun- Cbrol! Prakt vmo. Licet cauſa gravis requiratur,
bur Caſias.

ut Papa fimplici Presbytero munus Confirmandi
committat, valide tamen committit. ado. Con-
ärmatio data a Sacerdotibus Græcis in iis tantum
locis, ubi non eſt a Papa prohibita, eſt valida:
ubi vero expreſſe eſt prohibita, uti apud Bulga-
rOS, Cyprios, Italo Græcos, eſt invalida. gtio.
Ad Sacramentum Confirmationis licite conferen-
dum requiritur jurisdiétio, & hine Epiſcopus alios
ſibi non ſubditos confirmans graviter peccat, niſi
ſiat cum conſenſu tacito proprii Epiſcopi. hinc
licet ex aliena dioeceſi accurrentes Confirmare,
ubi id conſuetudo permittit. Ato. Concefſis di-
miiloriis ad Ordines ab alieno Epiſcopo recipfen-
C. §

6 cont
Mundumn
conrenle
Hpteopun
uamen
1. Ten
Confirina
Ubilis al
Im Con
Eehet, 1
IIs illnd
5.
Drencdio
ſerti de

be
Ihone
ins der
ts e
Aln kti
Megeen
Re l.
Poll,
ci Men
Pueror

Glol 4
ber m
ſherint
tun (.
frtheii
Nottie
Tinns
he
ciſe
Tem
no
AVa

De Confirmatione. 189

dos tconceſſa etiam præſumitur facultas, Ordi-

e te
et nandum Confirmandi, quia ſine Confirmatione
ELonvenienter ad Ordines non pervenitur. Sto.
“ Epiſcopus peccat mortaliter, ſi longo tempore
38: u Sacramentum Confirmationis adm iniſtrare mit⸗
e tat. Tenetur autem ſuis fſumptibus dicecefin ad
iinnitr Confirmandum circumire, niſi conſuetudo ratio-

nabilis aliquid exigere permittat. 6to. Saeramen-
tum Confirmationis ordinarie in Eccleſia conferri
debet, non tamen requiritur, ut Epiſcopus jeju-
nus illud conferat, quia c. ut jejunt. de conſecr.
d. 5. habet ſolum vim confili; unde etiam a
prandio ex juſta cauſa, & etiam die feriali con-
ferri poteſt.

G. 970. V
Subjectum Confirmationis capax eſt om- Subjeſtum

nis homo baptizatus. Patet hoc ex praxi to- Confir-
Mmationis.

Drte d . .
n i tius Eccleſiæ, quæ ſemper omnibus baptiza-

nenle tis hoc Sacramentum contulit, & quidem
forom olim ſtatim poſt Baptismum etiam infantibus

in re hoc Sacramentum adminiſtrabatur, uti patet
ndi Hee⸗

ex ep. I. Innocentii I. Sacramentario S. Gre-
gorii, & Ordine Romano, quem ritum Græ-
ci adeo pertinaciter obſervant, ut ſine eo de
Snm Puerorum ſalute deſperare videantur.

CI Schol. Cum olim heæretici ad Eccleſiam revertentes An ritus

ab per manuum impofitionem aut unctionem recepti recipiendi
iis ti⸗ fuerint, hinc queeritur, an hæc verum Sacramen- olim hæ-
1,e tum Conſirmationis fuerit. Sirmondus in 2. An- reticos
lanee tirrhetico c. 5. putat, hæreticos per manus im- fuerit
Caich poſitionem Confirmatoriam receptos fuiſſe. Mo- Confir-

rinus vero l. 9. de pœn, c. 7. vult, confirmatos matio,
ab hæreticis invalide fuiſſe confirmatos non præ-
ciſe ex defectu fidei, ſed quia Eccleſia ad valo-
rem hujus Sacramenti appoſuit hane conditionem,
ut nonniſi ab Orthodoxo valide conferatur, ſicuti
ad valerem Matrimonli tequifivit præſentiam ta
rochi

190 Caput rXI.

rochi & duorum teſtium. Hæretici vero in Ee-
cleſia confirmati, & deinde in hæreſin prolapfi,
tantum per manus impoſitionem reconciliatoriam
recepti fuerunt. Reſpondetur: Ritus, quo olim
hæretici in Eccleſiam recipiebantur, non erat ve-
rum Sacramentum Confirmationis, ſed ſola Cæ-
remonia Eccleſiaſtica, I. Quia S. Stephanus de
his hæreticis ait: manus illis imponatur in pni-

tentigm. Et Innogçentius I. ep. 18. ait: Arianos

baptizatos in hæreſi ſuſcipi in Eccleſia per manus
impoſitionem ſub imagine pœnitentig. Item heæc
manuum impoſitio vocatur Reconciliatio in libro
Pontificali, de Euſebio P. in antiquo Breviario
fidei contra Arianos edito a Sirmondo p. 131. In
litteris Ruffini ad Macar. & aliis monumentis a
Lupo collectis. 2. Hæc manus impoſitio non
conferebat Spiritum S. ex opere operato, ſed
tantum ratione unionis & pacis, per quam Sa-
cramenta jam ſuſcepta prodeſſe incipiunt ſeu re-
viviſcunt, uti ait S. Auguſtinus 1. 3. de Bapt.
c. 13. & juxta S. Cyprianum confirmati in Eccle-
ſia & lapfi ſolum per manus impoſitionem in pœ-
nitentiam recipiebantur ep. 71. ad Quintum: Er-
go non erat Sacramentum Confirmationis. Dicis
I. Concilium Conſtantinopolitanum I. c. 7. de-
cernit, hæreticos recipi cum Chrismatione fron-
tis cum hac forma: Signaculum doni Spiritus §.
Quod idem ſtatuitur in Euchologio Græcorum
apud Goarum. Reſp. Sermo ibi eſt de hæreticis
nondum confirmatis, vel formam adulterantibus:
vel materia & forma Confirmationis adhibebatur
quidem, ſed non ad ob dandum, verum ad
pacem cum Eccleſia conciliandam. Notat quippe
Goarus, Græcos etiam in variis caſibus ungere
ſanos cum materia & forma extremæ Unétionis,
quem tamen ritum pro mera Cæremonia habent.
II. S. Auguſtinus l. 3. de Bapt. c. 16. ait: Ma-
nus autem impoſitio non ſicut Baptismus reveti non
poteſt, quid eſt aliud, quam oratio Juper hominem:
quæ utique eſt Confirmatoria. Neſp. S. Auguſti-
. nus

mogvit
(Nufrmate
Epei pol
fontio
Pbilem
Ueh, ad.
n elle
s terati
it, tune
mmogned
Is ie d
tut, ex
uINum
Goidure
0 Cie
mum in
torum,
Ndeſemn
feenur
Iluntn
eſieht
I nides
Nneli
Meriin
And
tünnnn
NIs Hi
tur,
ſitione
Coens:
gli in
ſrnntur
Poſtiore
Donit

Crol. p
Uis i
tentio
Necate
608

De Confirmasione. 191

vetohb nus loquitur de manus impofitione in genere tum
ein gun Confirmatoria tum reconciliatoria; primam negat
oim repeti poſſe, bene vero ſecundam, ut probet,
, d zuſtificationem poſt Baptismum in Eccleſia eſſe
nonene pofſibilem per pœenitentiam. III. S. Cyprianus
ſedhe in ep. ad Jubajan. oſtendit, Baptismum hæretico-
Steglumi rum eſſe iterandum, quia in Tedeuntibus hæreti-
tirn cis iteratur Confirmatio. Et in ep. ad S. Stepha-
t im ait, tunc redeuntes ad Eccleſiam ſanctificari, ſi
Ga m Utroque Sacramento naſcantur. Sane ſi S. Cypria-
„ Ien- nus hic de Sacramento Confirmationis non loqua-
tonf tur, ex hoc S. D. teſtimonium pro hoc Sacramento

1o Bei nullum fupererit. Keſp. S. Cyprianus hic non lo-
, quitur de Confirmatione, ſed réconciliatione: fal-
nonuen ſo quippe putavit, S. Stephanum docere, Baptis-
npolti mum in hereſi ſuſceptum dare remiſſionem pee-
Opeim, catorum, ex quo intulit: Guare redeuntes ad
der inn Eccleſiam epiantur impoſitione manus? t ſanbli-
piunt ſei ficentur? nunquid poteſt haberi absque Spiritu §.

el veccatorum remiſſio? Ergo in Baptismo non re-
3. cipiebant Spiritum S. adeoque nec Baptismum:

iin k e
nrr ubi vides, ſermonem eſſe de manus impoſitione

lonen reconciliatoria. Hinc nomine utriusque Sacra-
n, menti intelligit Sacramentum tantum ſeu aquam,
den. D& rem Sacramenti ſeu gratiam, vel intelligit Bap-
nle 1 tismum & Pœnitentiam. Licet autem S. Cypria-
mitin nus hic de Sacramento Confirmationis non loqua- .
hi ün tur, alibi tamen ep. 73. loquens de manus impo-
e ſitione a Petro & Joanne facta, aperte eam aſtruit
de an⸗

6 dicens: Quod nunc quoque apud nos geritur, ut
tenmi qui in Eccleſis baptizantur, Prœpoſitis Eocleſiæ of-
Alffik Jerantur, ut per noſtram orationem ac manus im-
e pvoſitionem Spiritum S. conſequantur, & ſignaculo
ottt Dominico conſummentur.

Coroll. Prabt. 1mo. Amentes, qui ſemel uſum ratio- Reſolvun-
„ nis habuerunt, confirmari debent, quia adeſt in- tur caſus.
3 tentio ſaltem interpretativa, niſi conſtet, eos in
6,9A. peccato mortali in amentiam incidiſſe: ſi ſpes ſit,
eos ab amentia curatum iri, tantiſper expecétari
SA debet:

Efeſtus
Confir-

Caput Xl.

debet: imo etiam perpetuo amentes confirmandi
funt, ſicuti & baptizandi, niſi conſuetudo in ali-
quo loco ſit contraria 299 Orqdinarie in ſubje-
cto ſeptennium expectari debet, juxta ſtatuta Con-
ciliorum a Martene colleétorum de ant. rit. c. 2.
ut cum majori devotione & fructu hoc Sacramen-
tum recipiatur, niſi conftet ante ſeptennium ra-
tionis uſum adeſſe, vel non ſit futura occaſio
illud recipiendi, vel puer fit in articulo mortis:
ultra ſeptennium non diu differri debet, quia ab

innocente dignius recipitur, & ille a gravioribus

lapfibus præſervatur. tio. Ut licite hoc Sacra-
mehtum recipiatur, requiritur in ſubjecto ſtatus

gratiæ, quia eſt Sacramentum vivorum, & licet

ſuſficiat in gravi peccatore contritio, tutius ta-
men præmittitur Confeflio. Item requiritur ſuf-
ficiens inſtructio in Catechismo, & monendi ſunt
fideles, ut jejuni ad hoc Sacramentum fine obli⸗
gatione tamen accedant.

Effectus Sacramenti Confirmationis pri⸗
marius eſt gratia ſanctificans. Ita habetur

matios. Act. 4. Tunc imponebant manus ſuper illos, &

accipiebunt Sviritum S. Miſſio autem & com-
municatio Spiritus S. non eſt ſine gratia ſan-
ctificante. Deinde omnia Sacramenta N. L.
producunt gratiam ſanctificantem: (F. 907.)
Sed Confirmatio eſt Sacramentum N. L.
(H. 965.) Ergo producit gratiam Ianctifican-
tem.

2. Porro Gratia Sacramenti Confirmatio-

nis propria eſt gratia roboris ac virtutis ad
fidem fortiter propugnandam, & vincendas
inſurgentes contra eam mundi & dœmonis
tentationes: Nam c. 38. Concilii Bliheritali
101*

gatur ba
. lt (
i fu
Uir nd
Moer
(iſt eo

Arllla
itaei
Kbemer
Im,

Rol r.!
dentet
Ctchnn
tn in
Noe

De Confirmatione. 193

Scim dicitur baptizatos per Confirmationem perfj-
nentna ci. Et Concilium Florentinum dicit: Eſe-
en Sus uſus dacramenti eſt, quia in eo Spiritus §.
nunde datur ad robur, ſicut datus eſt Apoſtolis in die
hodm ZYentecoſter, ut videlicet Chriſtianur audabter
eynn. Chriſti confittatur Nomen. Tertullianus de
lum on reſurr. c. 8. Sgnatur caro, ut anima muniatur.
tienome S. Cyrillus Jeroſ. cat. 3. Chricmate inungimus,
kb ut induti thoracem juſtitic ſortiter adverſur in-

eue Rilias diaboli conſiſamur. S. Eucherius Serm.
ſbec de Pentecoſt. In Baptirmo regeneramur ad vi-
eun, , Voſt Baptismum confirmamur ad pugnam.
aitn Schol. I. Dicunt Proteſtantes I in Baptismo ſuffi- Solvuntir
nmendt cienter roboramur ad fidem propugnandam, & objeſtio=
enmirt Chriſtum induimus, Gal. 3. Ergo non datur Gra- nes:
nn tia in Confirmatione. Keſp. Gratiæ baptismali
nova & uberior per Confirmationem Gratia addi-
tur, quod tam parum injurioſum eſt Gratiæ bap-
tismali, quam parum obeſt, quod hæc etiam per
KkKuchariſtiam augeatur, & perficiatur. II. Con-
tation cilium Milevitanum damnat eos, qui dicunt, Bap-
Ita tismum in remiſſionem peccatorum dari tantum,
lnri & non adjutorium futuræ gratiæz. Reſp. IIIi ſo-
va lum damnantur, qui omnem Baptismi virtutem
tema in remiſſione peccatorum conſtituunt excluſis in-
guin terioris gratiæ auxiliis. III. S. Cyprianus ep. 54.
Went h ad Cornel. vim pugnandi contra hoſtes fidei tri-=

buit S. S. Euchariſtiæ: Quomodo ad Martyrii po-
culum idoneos facimus, ſi non gos prius ad biben-
dum in Eecleſia poculum Domini jure communita-⸗
tis admittimus. Reſp. S. Cyprianus agit ibi de
lapſis, quibus poſt perditam Baptismi & Confir-
Oucmmt⸗ mationis gratiam unum ſupereſt Poœnitentiæ &
1 Euchariſtiæ remedium ad fufferendam fortiter prO
I 4 Chriſto mortem, adeoque virtutem Baptismi &
inet, Confirmationis ad fufferendum Martyrium non exx
Genn eludit:⸗
e, Schrum Infiit. Theol. Tom. III. N

ncine

194 Caput XV.

cludit. Ex quibus omnibus colligi poteſt,

Gratiam ceu effeétum Sacramenti Confirmatio-

nis a gratia baptismali non eſſe aliam, ſi con-
ſideretur gratia in hoc Sacramento collata quan-
tum ad id, quod eſt commune, ſed illa tantum
augetur: ſi vero conſideretur, quantum ad ſpe-
ciale, quod ſuperaddit ſcilicet jus ad ſpecialia au-
Xilia, ad fidem fortiter defendendam, fic non eſt
eadem cum illa, ſed connotative differt, imo ab-
ſolute loquendo gratia baptismalis eſt perfectior,
utpote regenerans: eatenus tamen gratia Confir-
mationis perfectior dici poteſt, quatenus gratia
baptismali ſuppoſita melius eſt, ſi homo reddatur
fortis & robuſtus, quam ſi vivat infirmus & im-
becillis.

An Con- Schol. 2. Morinus l. 9. de Pœnit. c. II. docet,

Firmatio
hareticis
conferat
vrimam
gratiam.

Confirmationem hæretico poſt abjuratam hæreſin
collatam cauſare in eo primam gratiam. Verum
hæc ſententia eſt contra torrentem Theologorum,
qui doeent, quod hæreticis reſipiſcentibus Con-
firmatio ſine contritione primam gratiam conferre
non poſſit: tum quia gratia Sacramenti Confir-
mationis eſt gratia roborans, quæ ſpiritualem vi-
tam jam ſupponit: tum quia alias Sacramentum
Poœnitentiæ lapſis poſt Baptismum non effet ne-
ceſſarium ad ſalutem, ſicuti nondum regeneratis
Baptismus, ſi per Confirmationem ſine Sacramen-
to Pœnitentiæ in re vel voto poſſet aliquis con-
ſequi remiſſiohem peccatorum. Quod tamen eſt
contra Tridentinum Sefſti. 14. can. 2. Non obſtat
I. Quod multi Theologi doceant, Sacramenta vi-
vorum per accidens poſſe cauſare primam gratiam-
(S. 908. Schol. 2.) Reſp. Sed hoc non poteſt
Sacramentum vivorum præſtare in eo, qui gra-
vis ſibi peccati conſcius eſt, niſi conteratur, qua-
lis eſt hæreticus. II. Baptismus, qui in hæreſi
gratiam non producit, per Confirmationem revi-
viſcit: Ergo hæc dat primam gratiam. Ke/p.
Baptismus reviviſcit, ſed tunc, quando fictio per
Confeſſionem vel contritionem tollitur; nge Con-
Hrma-

len
Dewode
ior,
lalſ h
eſtteni
Uemine
din
Iter
etnt,
InnsS.
nns
i.
I
led
frma
8 Am
ppelt
n el
Dopts
lete i

7

De Confirmatione. 195

ligi w firmatio facit, ut in Baptizato deleantur peccata,
(ONftmti ſed ut iis remiſſis baptizatus in fide roboretur.
lan, Na
dlna §. 972.
numè ᷣ Alter effectus Sacramenti Confirmationis Confr-
hain eſt, quod imprimat Characterem, unde ite- Mationis

n,kem rari non poteſt. Nam Imo. Hebr. 6. v. I. e .

rah dicitur: Non rurſus jacienter Fundamentum pœ-
guaſe nitenti ab operibus mortuis & Eidei ad Deum,
Rtema vaptismatusmn dobtrinc, impoſitionis quoqut ma-
omoda nuum. Quz verba Patres Græci de Confir-
rm matione exponunt. Item v. 4. Impoſſibile eſt,
zos, qui ſemel illuminati ſunt Spiritu S. & pro-
IA lapſi ſunt, rurſus renovari àd pœnitentiam. Id
rnnd eſt fieri non poteſt, ut homo per Baptismum
“ illuminatus mannum im poſitione conſignatus,
tnee Spiritus S. particeps effectus, ſi lapfus fue-
me rit, per Baptismum denuo purgetur & reno-
nadd vetur, aut manuum impoſitione accepta Spi-
fime ritus S. particeps fiat. Vide S. Chryſoſtomum
Sem in hunc locum. 2do. Tertullianus de præ-
e feript. oſtendit, Chriſtianos Confirmatione ve-
lut milites ſignari non ſolum in frontibus,
ies ſed etiam in corde. S. Cyprianus ep. 73. Con-
A firmatos ſignaculo dominico conſummari ait.
E S. Ambrofius de Sacr. c. 2. Confirmationem
emne appellat ſpirituale ignaculum. S. Auguſtinus
nme 1. 2. cont. litt. Petil. c. 104. Confirmationem
d Baptismo comparat, eamque docet perma-
e, nere in hominibus peſſimis, cur? niſi ob Cha-
in⸗ racterem. 3tio. S. Gregorius M. I. 14. ep. 17.

ma S. Gregorius II. ep. ad Bonif. Concilium Ca-
in billonenſe II. prohibent Confirmationem ite-
A rari. Concilium Florentinum & Tridentinum
, V N 2 deſi-

196 Caput XV.

definiunt, Confirmationem imprimere Cha-

racterem & iterari non poſſe. vide dicta.
(H. 911.) Et Ratio eſt, quia Confirmatio
confertur per modum conſecrationis, res au-

tem ſemel confecrata ſemper talis perma-
net.

Schol. Præter heæreticos omnem Characterem Sa⸗
cramentalem negantes, (F. 91I. Schol.) Arme-
nopolus in Schol. ad can. 47. Apoſt. Job Mona-

chus, Nicolaus Cabaſilas, & Gabriel Philadelph.

apud Arcudium in Concordia l. 2. c. 19. tenent,
Confirmationem iterari poſſe, nec Characterem
imprimere. Sed eorum ſententia ex dictis refu=
tatur, nec eis ſuffragatur, quod olim hæretici ad
Eccleſiam redenntes per Unétionem & manus im-
poſitionem recepti fuerint, quia hæe Uncéctio ex
dictis non fuit Confirmatoria, ſed reconciliatoria.
(S. 970. Schol.) Porro inter Characterem Bap-
tismi & Confirmationis datur connotativa aliqua
diſtinétio, quia per illum datur poteſtas ad ſpiri-
tuale cartamen pertinens, & nota ſpiritualis mi-
litiæ.
K. 973.
Sacramentum Confirmationis non eſt ne-
ceſſarium neceſſitate medii ad ſalutem. Nam
Concilium Eliberitanum can. 77. ait: quod
ſi quis, antequam per Epiſcopum per bene-
dictionem perfeétus fit, de Seæculo recefferit,
ſub fide, qua quis credidit, poſſit eſſe juſtus.
Et Hilarius Arelat. Ser. de Pentec. Conti-
nuo tranſituris ſufficiunt regenerationis bene-
ficia. Ratio eſt: Per Baptismum omnia pec-
cata perfecte delentur: (G. 951.) Ergo fine
Confirmatione homo ſalvari poteſt.

An detur Schol. Quæritur, an detur præceptum Divinum vel

Eccleſiaſticum obligans fideles per ſe ſub peccato
gravi

gtuyi
EHebe

tommmn
in ho
tione
cuim al
Conßfirn
od
on .
eceh
ſechre
Kon
tomn 4
Leclen
kender
ünic
Tün
doli
Volen
iat
Clelln
leen
NAV
Date
Kin
lelin
ie
Ade
Cuil
Pro
gra
ſet
grat
em

Crol.
Ge
1i

ir

De Confirmatione, 197

= .
ie . gravi ad ſuſcipiendam Confirmationem. Tou rnely tusm Cbu⸗
eee & Habert grave præceptum agnoſcunt. Alii vero firmalis-
Codm communius negant, tale præceptum per ſe dari, gis.
IIs, E quia hoc neque ex S. Scriptura, neque ex Tradi-
lis Pen tione colligitur: imo praxis Eccleſiæ contradicit,
cum adulti in articulo mortis conſtituti necdum
Cenl confirmati hoc Sacramentum non percipiant, ad
e quod tamen ſuppoſito præcepto obligarentur.
ha Non obſtat I. quod Chriſtus Apoſtolis Act. 1I.
lan præceperit, ne a Jeroſolymis recederent, ſed ex-
el Nie pectarent promiſſionem Patris. Et Act. 8. Apo-
19 ke ſtoli ſatis ſolliciti fuerunt, ne cui hoc Sacramen-
Chuß tum deeſſet. Keſp. Hæc ſolum probant, primis
Gti: Eccleiæ temporibus Apoſtolos & fideles pro de-
m he fendenda fide hoc Sacramento quam maxime in-
&mum diguiſſe, adeo, ut per accidens hoc illis neceſſa-
e Uiti rium fuerit, ne in perſecutionibus deficerent-
coNiiit Sollicitudo Apoſtolorum in eo adminiſtrando fer=
aCtetn! vorem eorum, non vero præceptum per ſe deno-
tatiſt! tat. II. Concilium Eliberitanum c. 38. Laodi-
las 41 cœnum c. 48 jubent hoc Sacramentum ſuſcipi:
Pütriondt Item plures Patres, S. Cyprianus ep. 71. &c.
Reſp. Concilia vim & utilitatem Confirmationis
per verba quaſi præceptiva exprimunt. Et S. S.
Patres illud ſolum ad plemitudinem hominis Chri-
nonel⸗ ſtiani requirunt, & tempore perſecutionum ne-
ten ceſlarium fauiſſe afferunt. III. Tenetur quilibet
iit6 ſibi conſulere, ut tentationes vincat contra fidem.
ler quod fit per Confirmationem. Kezſp. Sufficienter
n 4 cuilibet per gratiam baptismalem, dona & auxilia
olectt provifum eſt, per Confirmationem vero ſpeciales
tele⸗ gratiæ adduntur, ad quas obtinendas nemo per
e. ( ſe tenetur, niſi tales fint circumſtantiæe, ubi illa
onsk gratia baptismalis non ſufficeret, in quo caſa Con-
onve firmatio graviter præcepta foret.
N
Corolt. Frakt. Imo. Sacramentum Confirmationis eſt
de præcepto præmiftendum primæ Tonſuræ, &
Diiunt alüs Ordinibus: Trident. Seff. 23. c. 4. de ref.
ſid. Quia tamen Tridentinum non indicat prægeptum
N 3 grave,

Cæremo-
nig Con-
Firmatio-
nem præ-
cedentes.

198 Caput XV.

grave, ideo P. Laymann putat, ſuſcipientem Or⸗
dines ſine Confirmatione peccare ſolum venialiter.

2do. Qui Confirmationem ex contemptu formali

vel virtuali negligit, peccat graviter: ille vero
cenſetur virtualiter contemnere, qui proponit nun-
quam illud ſuſcipere, licet ſæpius ſe offerat occa-
ſio. 3tio. Qui ſine Confirmatione probabiliter ne-
quit reſiſtere tentationibus contra fidem, nec eam
fortiter tueri coram tyranno, ad eam fſuſcipien-
dam ſub gravi præcepto tenetur.

Reſtat modo, ut Cæremonias in admi-
niſtratione Confirmationis ab Eccleſia adhi-
beri ſolitas conſideremus. Imo. Cæremoniæ
eam przæcedentes ſunt, Conſecratio Chris-
matis. (O. 967.)
2do. Patrinus, cujus mentio habetur in
c. in Catechiemo. ex Hyggino c. non plackt.
ex Walafrido Strabone. c. In Baptiemo. ex
Concilio Moguntino, d. 4. de Conſecr. Item
in Sacramentario S. Gregorii. Nicolao I. ep.
ad Rodulph. & Tridentino Seſſ. 24. c. 2. de
ref. cujus hanc rationem dat S. Thomas 3.
p. q. 7. a. 10. quod illi, qui ſeliguntur ad
pugnam, debent inſtrui a Veteranis longo
uſu in re militari exercitatis.

3tio. Confirmandi debent lavare frontem,
antequam ad Confirmationem accedant juxta
Conc. Mediol. Olim etiam nomen mutabant,
vel ſaltem aliud addebant. Conc. Mediol. V.
& quando Confirmatio ſtatim poſt Baptismum
conferebatur, in veſtibus albis Epiſcopo offe-
rebantur.

Coroll.

ſrol. B
geyip
Psa Pa
4
l, jr
, ut
Eem d
tinum
Hyiſeon
ekterno
Cin S
tec de
demſ
ſt il⸗
triens
in.
Wlen
Ceptar
lutt
Mtelt
ttben
er,
Nish
ſunm

nemn
en
tnne

exo

bi !
dollat
20

Eine

De Confirmatione. 199

ipelken Coroll. Prakt. Imo. Patrinus in Confirmatione ſub Reſolvun=
Um fetiie gravi peccato adhibendus eſt, & debet eſſe diver- zur caſus.

eninſn ſus a Patrino Baptismi. c. In Catechismo. de Conſ.
itet: len d. 4. Quando vero Patrinus facile haberi non po-
ropgin teſt, juxta P. Gobat omitti valet, melius tamen
giee eſt, ut unus ſit plurium Patrinus, & unus ea-
öhhük dem die plurium Patrinus eſſe poteſt. ado. Pa-
den, Ee trinum defignant parentes, vel in eorum defetu
cann iü Epiſcopus & Clericus: Monachus etiam reſpeétu
externorum Patrinus in Confirmatione efſe poteſt:
quin & Confirmans per alium nomine ſuo aſſiſten-
tem bPatrinus eſſe poteſt. Debet autem efſe ejus-
dem ſexus cum confirmato, & indecorum eſt, fi
ſit illo ætate minor. tio. Pater & mater, Vi-
las in 1 tricus & Noverca Patrini eſſe non poſſunt. c. di-
cclelan Rum. 30. q. I. Ob contractam cognationem ſpiri-

Crrem tualem. Et ne impedimenta Matrimonii multipli-
tatio 0 centur, Pontificale Romanum præſeribit, ut nul-
lus teneat niſi unus aut duo, niſi aliter ſuadeat
neceſſitas. Ut vero Patrinus cognationem ſpiri-
wuber tualem contrahat, debet tangere ſuum filiaſtrum
v. g manus humero imponere, dum confirmatur:

“ Item nomen confirmati & Patrini in libro deſeribi
Nntin debet, ut ſuo tempore teſtimonium Confirmatio-
huſeet nis haberi poſſit. Ato. Officium Patrini eſt, ut in
cohot ſuam tutelam confirmatum recipiat, eique tradat,
1 1 quæ decent probum & honeſtum Chriſtianum.
Moui
“ § 975.
ens Cæremoniæ concomitantes Confirmatio- Cæremo-

nem ſunt Imo. tempus, quod olim idem fuit wiæ con-
ceum tempore collati Baptismi, cum quo Con- comtan.
ve firmatio conjungebatur. (G. 962.) poſtquam
eim/ vero ſeparata fuit, pro opportunitate Epiſco-
IHE pi, maxime vero in feriis quatuor temporum
Me Ccollata fuit.

ſtn, 2do. Locus olim idem ac Baptismi fuit,
ſooro⸗⸗ deinde in Eccleſia Cathedrali vel alia qua-
N 4 cun-

n

Subſe⸗

STisentes.

200 Caput XV.

cunque, ad quam Epiſcopus excurrit, admi-
niſtrata eſt.
3tio. Poſt pronuntiatam formam Epilſco-
pus confirmato alapam in maxillam leviter
infligit, ut ille meminerit, ſe promptum elſſe
debere, ad quævis adverſa pro Chriſti nomi-
ne perferenda. Hanc Cæremoniam antiquam
non eſſe cenſet Martene, eam tamen in Pon-
tificali MS. Vaticano ante 400 annos depre-

hendit P. Berti.

Ato. Pax datur ab Epiſcopo, & oratio
funditur ex antiquiſſimo inſtituto, Ordineko-
mano, & Amalario I. I. c. 27. ut intelligat
confirmatus, ſe Gratiæ plenitudinem, & pa-
cem, quæ exuperat omnem ſenſum, eſſe con-
ſecutum.
Cæremonizæ Confirmationem ſubſequen-
tes ſunt tmo. Frons confirmati vitta linea
ſeu faſciola circumligari debet, tum ne S.
Chrisma defluat: tum ut oſtendatur, accep-
