Ndlngaie tra eandem ſeptimanam fieri debent, & ſervari

teſt ebet etiam a pueris, infirmis, laborantibus alias
a jejunio exemptis Jubilæum lucraturis, licet

Confeſſarius illis hoc, ficuti & pueris necdum ad

to S. Menſam accedentibus communionem, in aliud
tur le opus bonum commutare poſſit, ſi in Bulla licen-
e tia detur. 6to. Eleemoſyna præſcripta ab omni-
tolan bus juxta ſuas facultates danda eſt, & ſi Bulla nil
ldn determinet, etiam modica ſufficit: danda etiam
Dhatline eſt a pauperibus, niſi illis in aliud opus bonum
legen ti commutetur. Pro Religioſis ſufficit, ſi ſuperior
0s porli nomine eorum eleemoſynam eroget; vel de re-
ali dr bus fibi ad uſum conceſſis cum licentia ſuperioris
eunm. eleemoſynam dare debent. 7timo. Facultas com-
. Nties: mutandi vota in Jubilæo non habetur, niſi in
Neſeikf Bulla exprimatur: facultas diſpenſandi ordinarie
e, non conceditur: Commutatio in opus æquale rei
noro der promiſſæ ſaltem quoad ſervitium Divinum, vel

non notabiliter minus ſecundum prudentiam Con-
feffarii fieri debet, ſpectata etiam fragilitate vo-
ventis. Hæc commutatio fieri debet in Sacra-
mentali confeſſione, non vero extra illam: uti
Benediétus XIV. in cit. ep. declaravit. Tenor
Bullæ diligenter inſpici debet, ſiquidem concefſa
etiam facultate vota commutandi, aliqua ſemper
excipiuntur.

J. 1091. .

Conſiderata hucusque materia Sacramenti Forma
Poœnitentiæ, ad formam illius pergimus, quæ bacr. Pæ-
apud Latinos his verbis conftat: Ego te ab- nilentia.

ſolvo

494 Caput XVII.

ſolvo a peccatis tuis in nomine Patrir, & Fili, in gin
& Spiritur Sankti Amen. Ita habetur in de- 6ernn
creto Eugenii IV. in Conc. Florentino. Et aue
Tridentinum Seſſ. 14. cap. 3. ait: Docet prea- Eeh li
terea &. Sfnodus, Sacramenti Penitentic jor= ini
mam, in qua prœcipur ipfius vis ſita eſt, in il- tss
lis miniſiri verbit poſitam eſſe: Ego ie abſoluo kIni
&c. quibus guidem de Eccleſie ſanlta more pre-⸗ amrern
ces quædam laudabiliter adjunguntur, ad ipſiut ſehi on
tamen ſormœ eſſentiam nequaguam ſpeltant, ne- kr len
qué ad ipſius Sacramenti adminiſtrationem ſumt n
neceſſarikc. Deinde hec verba ſignificant ef⸗ har
fectum Sacramenti poenitentiæ, fſcilicet re- m /,
miſſionem peccatorum: Ergo ſunt conveniens mhb!

forma illius. zi N
. llholood
Solvuntur Schol. I. Lutherani, cum doceant, verba Sacramen- ulk nn
objeſtio- torum eſſe concionatoria, negant formam abſo⸗ Ackeninn
neés. lutionis aiflignatam eſſe convenientem. Item To- (ifiil

ſtatus Abulenfis p. I. ſui defenf. verbum, abſolvo, Wahin
eſſe nimium improprium, docet, & loco ejus ver- irlerpt
bum, remitto melius quadrare exiſtimat. I. Quia mine
verbum remitto habetur Joan. 20. & expreſſius AWlnadn
effectum Sacramenti ſignifiat. Reſv. Etiam ver- lHuis
bum ſolvo habetur Matth. 18. GQuagcunque ſolve- mn I
ritis &c. imo verbum abſolvo virtutem clayium Miſen
expreſſius ſignificat. II. Peccata non funt vin-
cula, quæ folvi debent: Ergo convenientius re-
mitti dicuntur, quam abſolvi. Reſp. Peccata ſunt

vincula moralia, impedientia peccatorem, ne Deo Abton
debitum cultum præſtare valeat. D
Age

Cuænam Schol. 2. Quæritur, quænam verba in aſſignata for- rn,
verba ſins ma fint eflentialia. Reſpondetur, hæc ſola ver- ſenti
eenlid- ba: Abſolvo te, eſſe eſſentialia: tum quia hæc ſola Il lh
lia. principalem effectum Pœnitentiæ ſignificant, &£— Ele Mee
fuper poenitentem confefſum prolata ad ſignifi- enm D

candam abſolutionem a peccatis determinantur: 1;
tum Ni

De Penitmtia. 495

1 6n tum quia invocationis S. S. Trinitatis mentio in
Et S. Scriptura non occurrit. Dicis I. Tridentinum
keltino. aſfignando formam pœrnitentiæ dicit eam conſiſte-

„Dris re in his verbis: Ego te abſolvo S&c. quod &c.
denotat aliqua ex ſequentibus ſpeétare ad eſſen-

nühek tiam formæ: ſed ad hanc non ſpectant preces ſub-
Bntei ſequentes: Ergo illa: a peccatis tuis. Reſp. IIlud
ol &c. Tridentinum ideo addidit, ut abſtraheret a
en, controverſia Scholaſtica: vel ut oſtendat, reliqua
ur, verba non eſſe omittenda, licet non fint eſſentia-
ſrci lia. Certe ſi putaſſet eſſe eſſentialia, non omilſiſ-
ſet, cum etiam formam Baptismi longiorem in-
te tegram retulerit. II. Ex eo, quod Tridentinum
lgoliien de extrema unctione dicat, eſle hanc ejus for-
ſoltet mam: per iſtam S. unbklionem &c. inferius dice-
tcodes mus, ſub ly &c. reliqua verba contineri: Ergo a

pari. Keſp. Diſparitas eſt, quod illa verba: Ego
te abſolvo &. faciant ſenſum perfectum, non ve-
ta Sr⸗ r0 illa: per iſtam S. undktionem &c. unde reliqua
faenuns ad efſentiam ſpeéctant: III. Sacerdos agit nomine

ne Chriſti: Ergo in forma abſolutionis S. S. Trinita-
“ tem exprimere debet, ſicut etiam in forma Bap-
Peoeß tismi exprimenda eſt. KReſp. Quia Sacerdos agit
pit. 18 nomine Chriſti, congruum eſt, ut S. S. Trinitas
exprimatur, non vero eſſentialiter neceſſarium.

In Baptismo expreſſio S. S. Trinitatis in S. Scri-
ptura præſcribitur, quia eſt Sacramentum fidei,
non vero in forma abſolutionis.

Atn

N
Ge⸗ F. 1092.
Abſolutio verbis abiolutis, & indicativis Abſolutio
exprefſa eſt valida. Nam Imo. Tridentinum verbis in-
Sefſ. 14. cap. 3. diſerte affirmat, Sacramenti ratteis
Poœenitentiæ formam in his verbis eſſe poſi- bac ae⸗ ℳ
tam: Ego te abſolvo &. nec ad eam perti- .
nere preces, quas Sacerdos adjungit. 240.
Idem probat. S. Thomas opuſc. 22. C. II. .
Miror, inquit, qua temeritate aliquis aſſerat,
Me
„

496 Cuput XVII.

Aſj ſolutum, quem habenr clavet non ſignifcut,

N ſolvere, ſed ſolum rogat eſſe ſolvendum. gtio.

Actus judicialis, qualis eſt abſolutio, optime

exprimitur per formam indicativam: Ergo

eſt valida.

An ſorma chol. Nonnulli Sæculo 1gtio putabant, formam ab-

deprecati-
va valeat.

ſolutionis verbis indicativis prolatam omnino eſſe
invalidam, ſed eam ex inſtitutione Chriſti debe-
re eſſe deprecatoriam. Contra hos ſeripſit S.
Thomas opuſ. 22. Thomiſtæ proinde cenſent, for-
mam abſolutionis deprecatorie prolatam, & eſſe,
& ſemper fuiſſe invalidam: & P. Berti conten-
dit, aperte evinci non poſſe, formam abſolutio-
nis deprecativam ſive apud Latinos, five apud
Græcos in uſu fuiſſe. Verum probabilius eſt
Imo, Formam abſolutionis deprecatoriam usque ad
initium Sæculi XII. in Eccleſia Latina ratam & li-
citam fuiſſe: tum quia S. S. Patres communiter
docent, peccatores abſolvi orationibus Eccleſiæ.
S. Ambrofius l. 3. de Sp. S. c. 8. homines iſti ro-
gant: Divinitas donat. S. Hieronymus in bſ. 28.
Quotidie in unoquoque noſtrum fläammam libidinis
per confeſionem, &j gratiam Spiritus S. inter-
cidit, id eſt, per orationem Sacerdotis facit. S. Leo
ep. 83. Indulgentia Dei niſi ſupplicationibus Sa-
cerdotum nequit obtineri: tum quia forma depre-
cativa legitur in omnibus antiquis Latinis ritua-
libus: in Sacramentario S. Gregorii, Ordine Ro-
mano, Alcuino de Div. off. Nec dicas, veteres
in ſuis libris reticuiſſe formas Sacramentorum ob
diſciplinam arcani, ne myſteria noſtra paterent
profanis; nam hoc quidem dici poſſet de illis tem-
poribus, quando perſecutiones fervebant, non
vero de ſæculis fubſequentibus: cum enim cita-
ta ritualia formas aliorum Sacramentorum recen-

ſeant, cur formam Ponitentiæ reticuifſent? 24o.

Hodie in Eccleſia Græca catholica adhuc valida
eſt forma abſolutionis deprecatoria; tum quia
nulla alia niſi hæc in eorum Euchologiis ocenr⸗
rit;

R, dec
feltino
1w fit:
le elita
Un fort
Meſſtati
Drmd ind

Drmaind

rma del
in in e
etet ex
Mmins in
IN 1 M
ton gria
Gicativzmn
Ujunckis
Eit
Erecitot
Polutio⸗
ncepren
Criüns E
um tbſol
in

A di

Cüſetti,
Rerin .
1e drhin
dt, Ah
cdelchen
ndeacize
Verba ad
in Loch.
no /⸗
on
innto
1 Ten
Cictthtr 4
las indt

m fnſe.

etlin
tio, iin
tnm ke

e dele

dletam, E
Bert an
namddr
Wamm d
08, Mef
prohrkin
Oriummtt
na tul
S COIN

ibus Le.

Vnbsil
nmun i
n N
,fitdl

Gattctr?

fom
i,en
ien, 6
mmenn
ola e
tui
Neht1

„

De Eænitentia. 497

R, nec in Concilio Lugdunenſi II. nec in Flo-⸗
rentino valor abſolutionis Græcorum impugna-
tus fnit: tum quia Clemens VIII. in inſtructio-
ne edita a. 1595. ſuper rit. Grzec. permilit eis
uſum formæ deprezativee, ita tamen, ut ſi in caſu
neceſſitatis Latinos Catholicos abſolvant, utantur
forma indicativa, gtio. A Sæculo vero XIII.
ſorma indicativa ita in Eecleſia Latina obtinuit, ut
forma deprecatoria modo fit invalida: tum quia
jam ita creditum fuit tempoze S. Thomæ, uti
petet ex ejus opuſculo 22. Et Pranciſcus May-
ronius in 4. d. I4. a. I. ait: formam deprecati-
vam a nonnullis obiervatam improbatam fuiſſe;

tum quia Plorentinum & Tridentinum formam in-

dicativam expreſſe atſignant, imo Tridentinum
Tubjunctas preces ab eilentia formæ expfeffie ex-
cludit. Deicis I. S. Scriptura non meminit formæ
deprecatoriæ: Et juxta Trident Sefl. 14. cap. 6.
Abfolutio eſt a &us judicialis, in quo ſententia
non deprecaforie, ſed indicative profertur. Neſp.
Chriſtus Eccleſiæ liberum reliquit, modum for-

mam abfolutionis exprimendi, unde nunc depre-

Ccativa, nunc indicativa forma uſa fuit. Natura
Aactus judicialis non exigit maxime in miniſtre
Poœnitentiæ, ut modo indicativo exprimatur, quia

Sacerdos in ſacro tribunali miniſteriali Auctorita-

te judicium exercet, adeoque tacite Deum invo-
Cat, ut factum fuum ratüm habeat. H. Pontifi-
cale Egberti apud Marten. t. 2, jam refert formam
indicativam: Et Hugo Menardus in Sacramentar.
S. Gregorii teſtatur, Græcos poſt deprecationes heæc
verba addere: habeo te venia donatum. Et Goar
in Euch. Græc. hanc ormam affert: Inſuper ego

abſolvo te ab omnibus percatis ais. Et Arcudius

1. 4. Concord. c. 3. oſtendit, formas CGræcorum
deprecatorias æquipollere Latinis indicativis.
KXeſp. Tempore Egberti formzæ deprecativæ in-
dicativa jam acceſſerat: Goarius fatetur, formas
illas indicativas a Latinis ad Græcos noſtremis
. his
Schram Infiit. Theol. Tom. III. 11

498 Caput XVII.

his temporibus miflas efſe. Arcudius ſolum fin=
git formam indicativam hanc: habeo te abſolutum;
dicit tamen, eam in Euchologio non reperiri, li-
cet in ore multorum confeſſariorum verſetur: ſed
ſine ulla Auctoritate publica.

Reſolyuin- Corotl. Praft. Imo. In praxi Abſolutio ita confertur:
tur caſus.

Ante confeſſionem Sacerdos format ſignum Cru-
cis ſuper poenitentem dicens: Dominus ſit in cor-
de tuo, & in labiis tuis, ut rite confitearis omnid
peccata ta in nomine P. &. F. & S. S. Amen
Audita confeſſione & injuncta pœnitentia dicit:
MWiſereatur &c. & deinde dextera verſus pœni⸗
tentem elevata, dicit: Indulgentiam &c. Domi-
nus noſten JFeſus Curiſtus te abſolvat, & ego au-
Roritate ipſius abſolvo te ab omni vinculo excom-
municationis, (ſi pœnitens ſit in ordine ſacro, ad-
ditur, ſuſpenſionis, quod omittitur, fſi ſit laicus,
vel necdum Subdiaconus) & interdicti, in quan-
tum poſſum, & tu indiges. Deinde ego te abjol-

vo a peccatis tuis in nomine P. &. F. &. J. S. Amen.

FPaſſio Domini noſtri Jeſu Chriſti, merita Beatæ Ma-
rid Eirginis, & omnium ſankorum, quidquid bom
feceris, & mali ſuſtinueris, ſit tibi in remiſionem
veccatorum, augmentum gratiæ, & praæmium vita
ternæ. Amen. 2do. Ad abſolutionem requirun-
tur verba; & nutus vel ſcriptura non ſufficit.
Item poenitens debet ſaltem moraliter eſſe præ-
ſens confeſſario, ita ut ipſi voce communi, licet
paulo elatiori, loqui poſſit: hinc poteſt quis e
feneſtra abſolvere jacentem in platea; item ſtans
in littore naufragantem in torrente: Item ſi pœ-
nitens poſt injunétam poenitentiam mox abeat;
poterit confefſarius diſcedentem abſolvere, ſi eum
prope adhuc videat, ſecus ſi eum non videat, vel
non audiat. 3tio. In confeſſionibus frequentiori-
bus omitti poteſt, Miſereatur &c. & Indulgen-
tiam, & ſatis eſt dicere: Dominus noſter &c. us⸗
que ad Paſſio &c. urgente vero neceſſitate brevi-
ter dici poteſt: Ego te abſolvo ab omnibus cen-
Huris, & peccatis in nomine P. & F. & S. S. Ated.
.

Aonte
Pronen
ntio
nnen el
Ene: &
iigentin

iis l)

Eit, Om
noriele,
Noraimen
Mliten
nlo tibt
Uria. I
Wriat
Mlro
me: vel
le form
e: gn
le ſunt:
r: 1e
1hetertis
titd&
Imn,A
Wnnlii
delad. De
VoNN
Mon e
eiedlon
küi
Aold
bolt pr
roi
4 be⸗
ten die
Aerke
Uinen
loite de
1

ins ſoln;
dhltn
n neii
Vetlen,

ita enlmn
t ſnnſ
inns ſr
fteuntn
nitentulit
Fetns
5.
t, Gi!
ineiln un
ine ſaunmi
üſtin
ci A
e1
. K0
iu inl
guit
ii nſmn
eniut
len tell
ON ſud
ten de⸗
Onnnmi 1
S
X
19
N ſden!

4

*
ſele

Eba⸗
ake,
tr⸗
.* .

6

De Brnitentia. 499

Si Confeſſarius advertat, nihil adefſe, quod fu-
ſpicionem cenſuræ movere poſſit, licite omittitur
abſolutio a cenſuris, Dominus noſter &c. tutius

tamen eſt omnia juxta præſcriptum Eccleſizæ pro-

ferre: & ideo ſi ex negligentia; miſerentur, In-
dulgentiam, & Faſſio Domini, invocatio &. §. Tri-
nitatis ly ego ſine contemptu omittantur, veniale
erit, omittere vero Iy a peccatis eſt peccatum
mortale, cum ob diverſitatem ſententiarum in
Sacramentis adminiſtrandis tutiorem ſententiam
ſequi teneamur. Ato. Valida eſt hæc forma: re-
mitto tibi peccata tua; ſed probabilius graviter
illicita. Item valida eſt hæc forma, quando quis
autoritatis cauſa dicit: Nos te abſolvimus: vel:
abſolvo dominationem tuam: vel: abſolveris a
me: vel: abſolvaris a me. Invalidæ autem ſunt
hæ formæ: utinam abſolvaris: vel: abſolvat te
Deus: quia ſunt formæ deprecativeæ: formæ du-

biæ ſunt: placet, quod abſolvaris: jubeo te ab-

ſolvi: remittuntur tibi peccata tua: abſolvaris
à peccatis tuis. Abſolutio ſub conditione de præ-

terito & præſenti eſt valida v. g. ſi non ſis abſo-

lutus, ſi poſſim: ſi ſis capax, ego te abſolvo:
ſub conditione vero de futuro, eſt invalida. Sto.
Abſolutio poteſt ab uno pluribus ſimul dari, di-
cendo: Ego vos abſolvo a peccatis, ſicuti abſol-
vuntur multi milites ſimul ante prælium. 6to.
Non expedit abſolutionem alta voce proferre ob
periculum, ne circumſtantes in notitiam indiſpo-
ſitionis poœznitentis deveniant, ſi omittatur. Ztimo-
Abſolutio repetenda eſt, in eadem confeſſione, ſi
poſt primam abſolutionem pœnitens novum pec-
catum neceſſario confitendum confiteatur, ſecus

vero, ſi non ſit neceſſarium: ſi mortale dubium

ſit, jubeatur pœnitens in communi ſe accuſare de
antea diétis, & elicito novo dolore abſolvatur.

Si Confeſſarius rationabiliter dubitet, an abſolu-

tionem dederit, vel omnia eſſentialia protulerit,
licite poteſt, imo ſi pœnitens mortalia confeſſus
ſit, debet repetere abſolutionem, ſub tacita ſaltem
1i 2 con-

Miniſter

500 Caput XMVII.

conditione; ſi non es abſolutus: qui autem fine

cauſa abſolutionem ſuper eadem peccata in ea-
dem confeſſione repetit, graviter peccat: fi ex
ſcrupulo faciat, ordinarie peccat venialiter, quia
facit, ne Deum offendat, nec proximo noceat.

H. 1093.

Miniſter Sacramenti Poœnitentiæ eſt ſolus

Peniten- Sacerdos. Nam Imo. Chriſtus ſolis Apoſto-
tiaæ da- Iis, eorumque in ſacerdotio ſucceſſoribus

berdos.

dixit Joan. 20. Quorum remiſeritis peccata Go.
Ex quo Tridentinum Sefſ. 14. can. 10. defi-
nit: & quir dicerit, Sacerdotes, qui in peccato
mortali ſunt, poteſtatem ligandi & ſolvendi non
hahbere: aut non ſolos Sacerdotes éſſe miniſtror
abſolutionis. . . anathema ſit. 2do. Patet ex
traditione, cujus teſtes ſunt præter S. Baſi=
lium, S. Chryſoſtomum, S. Hieronymum
alibi (H. 1066.) laudatos, S. Ambroſius I. 1.
de poenit. c. 2. dicens: Jus hoc ſolis pvermiſum
eſt Sacerdotibus. Et Innocentius I. epiſt. ad
Decent. c. 7. Cæterum de pondere æſtimando
delidtorum bacerdotis eſt judicure.

Solvuntur Schol. I. Waldenſes, & Wicleffitæ docent, ſolum

objebtio-
NS.

probum Sacerdotem habere poteſtatem abſolvendi.
Proteſtantes vero, quia afſerunt, peccata poſt
Baptismum remitti per prædicationem Evangelii,
quatenus fidem excitat, conſequenter docent,
ſolvendi poteſtatem eſſe penes eos, qui promiſſa
Dei in Evangelio contenta annuntiant. I. Quia
ſi illa verba: quorum remiſeritis: ad ſolos Apo-
ſtolos ſpeétarent, tuno ſoli Epiſcopi eorumque
ſucceſſores poſſent abſolvere: Ergo ad omnes ho-
mines ſpectant. eſp. Chriſtus ad Apoſtolos, ut
Presbyteros, locutus eſt, uti conſtat ex conti-

nua traditione Eccleſicz. II. Jac. 5. V. 16. ic.
Ur?

t lor
Mce 0.
nN hor
Cnttentor
ui: adn
ahlent
Vendumm
, ſnn
II. e.
Uikem he
Oellls
letnr: S
Nn e S
Dcunentali
Hil exhe
I, nON
Wo ſch
ünt, g
Uohino

Uula Mor
nis dlin
ufetes
ut dece
Etut Vid
Rer dncon
Tin
NISs ehe
Penitertie
lur inpo
eil man
wentalis
6Cn
is ife
Eeln ſie
fan,
§.D. 1
non ver
Rtur.
Uente in

De Peænitentia. 5014
mtent

h tur: Confitemini alterutrum peccata veſtra. Néſp.
ret, Alii de Confeſſione Sacramentali hoe explicant,
eiltz ita ut homo homini non cuilibet, ſed Sacerdoti
NodNi confiteatur, nam de hoc in præcedentibus locutus
fuit: Inducat Preshiſteros Eccleſiv. Vener. Beda
explicat de peccato veniali. Alii volunt, intel-
ligendum eſie de confeſſione ex mera humilitate
te facta, ſine data abſolutione a miniſtro incapaei.
ſalst III. c. Sanktum, de conſeer. refertur, & laudatur
quidam pœnitens, qui in articulo mortis laico
ſerit confeſſus fuit. Et c. quem pœnitet. d. I. de pœnit.
li, unit dicitur: Si dezſt Sacerdos, confiteatur proximo.
an. 1o Reſp. c. Sanktum non loquitur de confeffione Sa-
gui nfi cramentali, ſed quadam converſione ad Deum ex
tuaie laici exhortatione ſecuta, & pius animus lauda-
ſalunii tur, non vero factum approbatur, ſi laico con-
D m feſſio facta fuerit. In c. quem pœnitet. Solum
do. Pur dicitur, quod in defectu proprii Sacerdotis, liceat
gtet 5h proximo Sacerdoti confiteri.
Terouyn

hena! Schol. 2. Morinus 1. 8. de pcoœnit. c. 23. putat, Dia- JIn Dia-
ir ng conis olim conceffum fuiſſe, & audire pœnitentes conus mi-
N) 67 confitentes, & eos Sacramentaliter abſolvere ur- niſter eſſe
81. ⸗ gent⸗ neceſſitate in defectu Sacerdotis. Verum poſit.
lere en certum videtur, Exomologefin in vitæ diſcrimine
per diaconum olim datam non fuiſſe confeſſionem
. & abſolutionem Sacramentalem: quia S. Cypria-
ent,1 nus ep. 12. ait: Exwomologeſin eſſe miniſierium
en ihli⸗ poœnitentiq & ſubſtrationis, qua lapſi proſterneban-
. tur impoſitioni manuum, non tantum Sacerdotum,
Jed etiam Cleri. Ex quibus verbis nulla Sacra-
mentalis abſolutio colligitur. Won obſtat . Quod
S. Cyprianus ep. 12. dicat, lapfos in caſu neceſſi-
tatis abſente Sacerdote apud Diaconum exomolo-
geſin facere poſſe manu eis impofſita in poeniten-
tiam, ut veniant ad Dominum cum pace. Kéſp.
S. D. loquitur de abſolutione a poenis Canonicis,
non vero de Sacramentali, uti ex cit loco colli-
gitur. II. Conc. Eliberitanum c. 32. ſtatuit: co-
gente infirmitate neceſſe eſt, Presbyterum commu-
113 . nio⸗=

An con-

Jeſſio laico

facienda.

502 Caput XVII.

niouem præſtare, & Diaconum, ſi ei juſſerit Sacer-
dos. Idem habetur apud Alcuinum 1. de Div. off.
in Conc. Londinenſi a. 1200. c. 3. & Odo Epi-
ſcopus Pariſienſis in ſtatutis Synodalibus ſtat. 56.
ait: Prohibemus diſtrille, ne Diaconi ullo modo
audiant confeſſiones, niſt in arttiſſima neceſſtate.
Et c. fures de furtis. dicitur: fures .ii cam-
prehenſi, aut vulnerati Presbytero vel Diacono con-

Joſſi fuerint, communionem eis non negamus. Reſp.

Concilium Eliberitanum loquitur de reconciliatio-
ne canonica, ſicuti etiam Alcuinus. Concilium
Londinenſe, & Odo Epiſcopus Pariſ. concedunt
quidem Diaconis, ut in extrema neceſſitate con-
feſſiones excipiant, & poenitentiam imponant,
ſed non ut Sacramentaliter abſolvant. Denique

in cap. fures. error irrepfit, legi enim debet:

Presbytero, & Deo, uti habetur in Concilio Tri-
burienſi; ex quo hoc capitulum deſumptum eſt.

Schol. 3. Quæritur, an olim in caſu neceſſitatis non
habita copia Sacerdotis laicis confeſſio facienda
fuerit. Dicendum eſt mo, Permultos olim in
vitæ exitu abſente Sacerdote laicis coglllas
fuiſſe. Sic S. Auguſtinus ep. ad Fortun. refert,
naufragum quendam laico confeſſum eſſe. Cæſa-
rius dial. 3. narrat, quosdam in Palæſtina navi-
gantes Sodalibus laicis peccata confeſſos eſſe.
Odericus Vitalis ad an. 1085. idem narrat de Ri=
cherio commilitonibus ſuis confitente. Similia
leguntur de Guidone magiſtro equitum contra Sa-
racenos pugnante: teſte Jonvilio: in hiſt. Gall.
c. 45. & de hiſpanis contra eosdem certantibus;
apud Bollandum: 30. Maji. Imo ad hanc confeſ-
ſionem hortabatur S. Thomas q. S8. ſuppl. a. 2.
S. Bonaventura in 4. d. 17. & S. Raymundus I. 3
de pœnit. c. 30. 2do. Hæc tamen confeſſio nec
fuit Sacramentalis; nam S. Thomas I. c. ait, quod
in confeſſione laicis facta non ſit aliquid porte
miniſterii, ſcilicet abſolutio, & ſatisfaklionis injun-=
Rio, ſed tantum, quod ga Sacramentum aduriiu

er gurle
4 lalute
uit, ime
cilatio,
iltas enl

U ant
elitenti⸗
en ore
lenlrs,
It 3 R
Gele
13 e
mi in
Pſclemr⸗
lirn tin
niun in
Vun npnt

Nuſinin
Pnuintnen
i,
fuli ſon
Piniti
Uns con
Klexand
tiin
furn
Meren
e iſe
Uemn:
ohet

in

De Panitentia. 803

lmi ex parte pœnitentis: nec fuit, nec eſt neceſſaria
1eN ad ſalutem, quia abſolutionis beneficium non tri-
KCot buit, imo non expedit, niſi a proximo vel recon-
Uhng e⸗ ciliatio, vel conſilium peti debeat, vel major hu-
oni un militas cum diſcretione eam ſuadeat.
ins ſt
ü, §. 1094.

Eghnu
teronit
ltms ſtatem ordinis Imo, ſive ſæcularis ſit, ſive

gelike regularis, aut habere Parochiale beneficium,
n ru aut ab Epiſcopo ad confeſſiones excipien-
t. das eſſe approbatus. Ita ſtatuit Tridentinum

Ut autem Sacerdos valide Sacramentum Sacerdos

Poenitentiæ adminiſtret, debet præter pote- debet Me
approba-

tus.

candi ſeſſ. 23. Cc. 15. de ref. dicens: Quamvit Frer-
nntmt byteri in ſua ordinatione a peccatis abſolvendi
voteſtatem accipiant, decernit tamen &. Synodus,
eelnan nullum etiam Regularem poſſe confeſſiones acu-
aa larium etiam Sacerdotum audire, nec ad id ido-
is neum reputari, niſi aut Parochiale beneficium,
ius autt ab Epiſcopis per examen, ſi illie videbitur
tm, neceſſarium, aut alias idoneus judicetur, & ap-
pvrobationem, quœ gratis detur, obtineat: privi-
onlli legiis, & conſuetudine quacungue etiam immemo-
untt riali non obſtantibut. Pius IV. in Bulla. In

r. S Principis a. 1565. omnia Privilegia regulari-
bus conceſſa ad terminos Tridentini revocat.
Alexander VII. damnavit hanc propoſitionem:
Satisfacit prœcepto annuc confeſſionis, qui con-
fitetur regulari, Epiſcopo prœſentato, ſed ab eo
injuſte reprobato. Et in decreto ad Ep. Ande-
gav. idem Papa damnavit hanc propoſitio-
nem: Regularer ordinum mendicantium ſemel
approbati ab uno Epiſcopo ad confeſſiones audien-
das in ſua diœceſi habentur pro approbatis in ait⸗
i1 4 ic-

504 Caput XVII. .

diuceſtbus, nec nova Epiſeoporum indigent ap
probatione.

Approha- Schol. Approbatio tempore Concilii Lateranenſis di-

to qauid.

ſtinéta fuit a jurisdictione; Approbatio ab Epi-
ſcopo, Jurisdictio a Parochis data fuit: Aſt in
Tridentino mutata eſt hæc diſciplina, & jurisdictio

ab approbatione Epiſcopi amplius non diſtingui-

tur. Hinc Approbatio ſecundum ſe, & incom-
plete ſumpta eſt Authenticum teſtimonium Epi-=
copi, vel eſus Vicarii de idoneitate Sacerdotis
ad excipiendas confeſſiones. Hoc modo differt
a jurisdictione, quæ eſt actus voluntatis dans po-
teſtatem expeditam abſolvendi; cum econtra Ap-
probatio ſit actus intelleétus circa idoneitatem
Sacerdotis. Approbatio autem complete ſumpta
definitur a Clericato deciſ. 37, de Poœnit. Eſt ju-
dicium Epiſcopi, vel ejus Vicarii de confefſarü
idoneitate quoad ſcientiam & probitatem, ſimul-

que concefſio jurisdiétionis pro audiendis & ab⸗ .

ſolvendis poenitentibus in foro interno & Sacra-
mentali.

KRaſolvun- Coroll. Pra. rmo. Parochi eoipſo, quod eis ab

tian Caſus.

Epiſcopo cura animarum demandetur, ad audien-
das confeſſiones ſuorum ſubditorum approbati eſſe
cenſentur. Standum tamen eſt ſtatutis diœceſanis,
ubi ante præſentationem ſolent prius approbart
prævio examine, & jurisdictio exprefle concedi-
tur. 2da. Regulages poſſunt cnilibet Sacerdoti,
quem Prælatus illis ſecundum ſtatuta ordinis con-
ſtituerit, confiteri, etſi ab Epiſcopo approbatus
non ſit, quia Tridentinum decretum ſunm reſtrin-
Xit ad confeffiones Sæcularium. Confeſſarii ta-
men monislium fpecialiter approbari debent ab.
Epiſeope: ex conſtit. Gregorii XV. Liiſerutabih.
3tio. Quodfi approbatio etiam injuſte negetur, va=
lide tamen quis abſolvere non poteſt juxta prop.
ab Alex. VII. damnatam. Ato. Parochi & regu-=
lares non poſſunt extra fuam diœceſin excipere
Valide confeſſiones ſine approbatione Epiſcopi loci⸗

qui

A olns:
uderel
icnead e
(peregt
fiſnum
ete,
ſin gerte
onidus ⸗
linis
6 Eotcop
Dentssfont
eſ en
odehenin
lubeit hen
hei o
on veto,!

et De
po ne
Mlrnlte
ſcderto

okico

in mllie

ſe e
atenne
Unthn

umi⸗

eenn
kluittr
Wie ſi
u Ch
r .
nſo
t
en gn
e on

De Pænitentia. 505

ledtx qui folus approbare poteſt. Parochus tamen hu⸗
us diceceſis probabiliter non indiget alia approba-
tione ad audiendam confeſſionem ſui ſubditi, cum

ne quo peregrinatur in alia dieeceſi: & Regularis po=
betnih teſt ſuum ſocium regularem ejusdem ordinis ab-
folvere in quacunque dieceſi cum eo exiſtat,
6 quia decretum Trident. ſolum loquitur de confeſ-
non i ſionibus ſæcularium, & Religioſorum alterius Or-
e, N dinis Miflionarii item caſtrenſes alicui legioni
imonin! ab Epiſcopo præfecti pro adminiſtrandis Sacra-
tate Alen mentis ſunt illius parochi, ubicunque legio fuerit,
e mod quæ eſt eorum Parochia. Sto. Monialis extra
tatis em monaſterium degens cum licentia ſuperiorum, ſi
n contn habeat facultatem cuicunque approbato confitendi;
4 fConein abſolvi poteſt; quæ communius datur, ſi diu;
nhlete in non vero, ſi una vel altera die extra monaſterium
Cen. Li degat., Pro deſignandis confefſariis extraordina-
de CN riis pro monialibus ſervetur Bulla Benedicti XIV.
aten,“ PFafioralis curæ. timo. Approbatio faéta ab Epi-
diench ſcopo excommunicato non tolerato, vel ſuſpenſo
erno N ab officio & jurisdictione non valet: non gratis

data valida ſed illicita eſt. 8vo. Doctor Theolo-
giæ non eoipſo approbatus eſt ad confeſſiones,
licet examen remitti illi poſſit. Approbatio vero
durat, quousque non revocatur, vel donec tem-
pus præfixum elapfum fuerit.

F. 1095.

Secundo ut Sacerdos valide abſolvat, Debet ka-
requiritur in eo jurisdicio, quæ ex dictis bere ju-
hodie ſimul cum approbatione confertur. risdi Rio⸗
Hanc Chriſtus ipſe Apoſtolis ſuis dedit
Joan. 20. dicens: Sicut miſit me Fater, Sα
Ego mitto vor. Et Conc. FPlorent. in decre-
to ait: Miniſter hujus Sacramenti eſt vacerdos
habene auktoritatem abſolvendi vel ordinariam,
vel ex commiſſtone ſuperioris. Rationem dat
11 5 Xri⸗

506 Caput XVII.

Tridentinum ſeſſ. 14. cap. 7. Quoniam igitur
natura & ratio judicii illud expoſcit, ut ſenten-
tia in ſubditor duntaxat feratur; perſuaſum ſem-
vVer in Eccleſia Dei fuit, & veriſſimum eſſe Sy-
nodus hœc confirmat, nullius momenti abſolutio-
nem eéam eſſe debere, quam Sacerdos in eum pro-
Jert in quem ordinariam, aut ſubdelegatam non
habet jurisdictionem. Denique cuique in veteri Ec-
cleſig diſciplina verſato ſatis conſtat, ſine Epi-=
copi licentia Sacerdotes non potuiſſe aut peniten-
tiam imponere, aut abſolutionem impertiri.

KReſolvun- Schol. I. Dicis I. Quilibet Sacerdos in ſua ordina-

tur caſus.

tione accipit poteſtatem dimittendi peccata per
impoſitionem manus Epiſcopi, & illa verba, Ac-
cipite Spiritum, quorum remiſeritis &. Keſy.
Accipit poteſtatem remotam, quæ proxima fit
per Jurisdictionem datam; quæ olim quidem,
quando Presbyteri aſcribebantur certæ Eccleſiæ
in ſua ordinatione ſimul cum poteſtate ordinis
conferebatur, aſt quando invaluerunt ordinatio-
nes vage ſub titulo patrimonii, ſeparatim datur,
quando illis ſubditi aſſignantur. II. In aliis Sa-
cramentis ad valorem in miniſtro non requiritur
jurisdictio: Ergo nec in Pœnitentia, nam quilibet
Hibi judicem arbitrum eligere poteſt. NR&aov. Di-
ſparitas eſt, quia alia Sacramenta non habent for-
mam judicii, in quo Judex jurisdictionem habere
debet, & in cauſis criminalibus, ad quas Judicium
Sacramentale ſpeétat, quivis fibi arbitrum eligere
nequit, ſed tantum in cauſis civilibus, ubi agitur
de rebus dominio noſtro ſubjectis, cum econtra
in criminalibus agatur de offenſa contra rempubli-
cam vel Principem, & in peccatis de offenſa con-
tra Deum, ubi judicium eſt penes perſonam læ-
ſam, vel eos, in quos hanc auctoritatem cum
jurisdiétione tranſtulit.

Schol.

llan. N
ſbittos:
Gitoris
iſent
Onnes ſi
Mochus
ſuos ſt
it ex

(Cnl. Nod
etioid
tin hecet
giol ,
Mur ir
ſan h
Gſſſione
ſul
peru.
Uentur
i ſd
uilifit
lrMvi
nn Ei
Wie
id
Alytt
lfere 0
Uinii en
Mür,
ſolntio
woneti
Denn he
letdos
Uidnem
rm
etie
Chltun.
error

Wtizn

De Pænitentia. 507

nin Schol. 2. Gurisdiſtio igitur eſt poteſtas, alios tanquam gurisdi-

dt, e ſubditos in foro conſcientiæ judicandi. Alia eſt Rio quid.
mſuſuf ordinaria, quam quis habet vi officii ſui, cui an⸗
1 nexa eſt cura animarum, qualem habet Papa in
matil omnes fideles; Epiſcopus in ſuos diœceſanos;
Henti ſte Parochus in ſuos Parochianos; Prælati exempti
0r innß in ſuos ſubditos. Delegata eſt, quæ alicui com-
ilen petit ex commiſſione Ordinarii.
in inl

ot, ſel Coroll. Pract. Imo. In articulo mortis & defectu Reſolvun-

nl Sacerdotis approbati, quivis Sacerdos ſuper om- zmr caſus.
S nia peccata obtinet jurisdictionem. Item Reli=
npetitn gioſi ab Epiſcopo ſemel aut ſimpliciter approbati
vount in diacceſi approbantis quovis anni tempore
in ſudd etiam Paſchali, & quorumcunque etiam infirmorum
hdi pecun confeſiones audire, absque ulla Farochorum vel
la vemn ipſius Epiſcopi licentia. Ita Clemens X. in conſtit.
is & Juperna. Regulares etiam approbati ab Epiſcopo
Ne win dicuntur jurisdictionem accipere non ab Epiſco-
gln d pis, ſed immediate a ſummo Pontifice in omnes
enk s Chriſti fideles ſaltem ſæculares. Verum quousque
tehe ca hæc Privilegia regularium exemptorum ſe exten-
nlnt in dant, & in quantum teneant, Praxis docere de-
epatttud bet dioceſium. 2do. Sacerdos non approbatus
4 1 nequit abſolvere a venialibus ex decret. Cum ad
⸗ aures. ſub Innocentio XI. 3tio. Non licet ab-
n n ſolvere cum jurisdictione dubia vel tenuiter pro-⸗
u 1 babili extra caſum neceſſitatis, pro celebratione
Mifſſiæ, vel annua confeſſione facienda, ubi ab-
nt, ſolutio ſub conditione dari poteſt, & pœenitens
in moneri debet, ut Sacerdoti certam jurisdiétio-
n nem habenti iterum confiteatur. Econtra Sa-
*“ cerdos valide & licite abſolvit, qui habet opi=
,

nionem vere probabilem circa jurisdictionem, &
titulum coloratum v. g. beneficium curatum ap-⸗
parenter legitime collatum, licet re ipſa ob oc-
cultum impedimentum nullum: quia tunc adeſt
error communis, & Eccleſia dat jurisdictionem
c: non quidem ſtabiliter, ſed pro fingulis actibus in
grstiam ponitentium, ne pereant, vel plurimas
CON=

Gnmttt,

508. Caput XVII.

confeſſiones teneantur repetere. Id quod vel ma-
Xime tenet, quando adeſt cauſa gravis neceſſitatis
aut magnæ utilitatis. Ato. Jurisdictio præſumpta
non fufficit, quia hæc non eſt actualis conceſſio
poteſtatis abſolvendi, ſed eſſet conceſſio ſuperio-
ris conceſſuri jurisdiétionem, ſi in his circum-
ſtantiis peteretur: nec ſufficit ratihabitio de futuro
v. g. ſi ſuperior reſciverit abſolutionem a me da-
tam, eam ratam habebit; quia Sacramentum ne-
quit efſe dependens a voluntate futura ſuperio-
ris: ratihabitio autem de præſenti, vel præ-
ſumptio de præſenti, ſi fundentur in fignis ex-
ternis, quando quis præſente, ſciente, & non
contradicente ſuperiore ad confeſſiones audiendas
aeccedit, aut parochus jam antea dixiſſet, ſibi gra-
tum eſſe, ut quis in ſua Parochia confeſſiones au-
diat, ſufficit. Sto. Si vel recefſus vel legitima
conſuetudo adfit, ut quis in locis conterminis ſuæ
dioeceſis confeſſiones audiat, licite & valide ab-
ſolvit, quia ſic per recefſum expreſſe: per con-
ſuetudinem vero ob tacitum Ordinariorum con-
ſenſum approbatio & jurisdictio conceditur: Re-
gulariter ab Epiſcopo joci, in quo quis confeſſio-
nes audit, danda eſt jurisdictio. Diſtantia vero
conterminorum dicecefis diſcenda eſt a conſuetu-
dine. 6to. Qui habet jurisdictionem ordinariam,
poteſt eam alteri Sacerdoti delegare, vel ad per-
petuum, vel ad tempus. Qui autem tantum ha-
bet jurisdiétionem delegatam, nequit eam alteri
ſubdelegare, niſi Ordinarius hoc permittat. Si

cui demandata ſit univerſitas cauſarum, ita ut

quaſi Ordinarii munere fungatur in judicandis om-
nibus caufis certi generis, aut in certo loco, quod
ſit, ſi cui delegetur jurisdiétio, ut ſit in privile-
gium perpetuum ratione dignitatis, & non ſit pri-
vilegium perſonale, hanc jurisdictionem in uno
vel altero caſu alieni ſubdelegare poteſt. Item ſi
cui committatur viearium offieium v. g. Parochi
abſentis, unam vel alteram cauſam, uti excipere
Confeiſiones, ſubdelegare poteſt, non tamen to-
tum

7

n offe
iituens
lite in

isci
ſad cal
en N
Aitie 1
Cen
Külntne
ütna

Reter,

zlit,
la e
tommnnit
kelidn
Pufnr nn
oflren
tiend,
ftioc
irtlert,
ſetun:
Eiſins
harä
ronhit
leit 3,
1 Nn
Etrhi

Dunm
Nrne
Edotes
ſcient

eget

4

De Peænitentia. 509
Man tum officium, niſi fit conſuetudo contrfaria, &
inſtituens Vicarium, & ſciens conſuetudinem im=
ire r. plicite in ſubſtitutionem conſentiat.
Melr.
Ruiis ne
nceliuyi H. 1096. V
in Rn Jurisdictio Sacerdoti conceſſa limitatur Xeſerva-
a quoad caſus a ſuperiore ſibi reſervatos. Eſt tio quid.
