ſcopus non ordinet, & exprimere ordines confe-
rendos. zdo. Vicarius Generalis Epiſcopi fine
ſpeciali ejus mandato litteras dimifſſorias dare ne-
quit, niſi Epiſcopus in remotis degat ultra duas
dietas a reſidentia ſua. 3tο. Capitulum ſede va-
cante vel is, ad quem cura Spiritualis ſpectat,
juxta Trident. Seſſ. 7. de ref. c. 10. nullius privi⸗
legii vel conſuetudinis obtentu infra annum di-
miſſorias concedere poteſt, niſi arctatis beneficio
certum ordinem requirente, alias ſubjacet inter-
dicto Eccleſiaſtico, & ordinatus in minoribus
non gaudet privilegio Clericali, & in majoribus
eſt ſuspenſns ad beneplacitum futuri Prælati.
4to. Epiſcopus non poteſt alienum ſubditum or-
dinare ſine dimiſſoriis ſub ſpe ratihabitionis de 1.
turo;

gria
5) Abbate
Uriamm &
i concece
Pite mitts
ſe exeimpt
Cerentis V
In monate
ſen ablent
htel in
Ulnem,
ti, oss
N eNem
n ofin,
nie exin
licpi ortn
Dhonium Ne
Eini Eehet

Uons
ml, ſ
InMlietas
ad n
1 Mn I
oneliun
Aican
Uorcinatos
d Dere
8 Arano
gtieni
ucſel n
Uunios,
Abente
39. er

Wen lißt

De Ordine. 673

bereei ie turo, quia Tridentinum exigit licentiam expreſſam.
ejas Hhentut 5to. Abbates ſuis ſubditis regularibus, quibus
lareseum. tonſuram & minores conferre poflunt, dimiſio-
pere liet rias concedere poſſunt, ut ab alio Epiſcopo vel
eriunane. Abbate mitrato his ordinibus initientur. Abbates
Cicecenn. ie vero exempti ſuis ſubditis regularibus ex decreto

n din Llementis VIII. nonniſi ad Epiſcopum diceceſa-
otakei se. num monaſterii dimiſſorias concedere pofſſunt,
in cla vel eo abſente, aut ordinationem non habente
expreſſa in litteris cauſa ad quemcunque allum

Ciceceſ Oi ad lue a
16. & Kt Epiſcopam, ſub pœena privationis officii, digni-
la dorddn tatis, vocis activæ & paſſivæ. Prælati vero

non exempti ſubditis ſuis dimiſſorias concedere
non poſſunt. 6to. Dimiſſorias accipiens prius or-
dinarie examinari debet, hoc tamen examen
Epiſcopi ordinanti committi etiam poteſt, & te-
ſtimonium Nativitatis & ſuſceptorum Ordinum
aflerri debet.
F. 1167.

Epiſcopus haereticus, Schismaticus, Si- Exi/copus
moniacus, ſuſpenſus, degradatus aut ex-Ræreticus
nA Communicatus, ſi omnia necefſaria adhi- aag⸗ o=
Centut lui beat, & ſit rite conſecratus Epiſcopus, va- nat.
i Iide quad ſubſtantiam & Characterem ordi-
nin . nat. Nam Imo hoc probat praxis Kccleſiæ:
⸗ ſic Concilium Nicænum I. can. 8. Novatia-
et und nos: Africanum cap. 35. Donatiſtas in hæ-
iumm e reſi ordinatos ſine nova ordinatione redeun-
ins tes ad Kccleſiam manere in Clero permit-
o IG tunt. Arianos ſimiliter receptos fuiſſe teſta-
nn u, tur S. Athanaſius ep. ad Ruffin. & S. Hiero-
nd l nymus dial. adv. Lucif. probat non magis re-
o„ ordinandos, quam rebaptizandos eſſe ejus-
modi hæreticos: Concilium Carthaginenſe
III. c. 38. generatim prohibet fieri rebaptiza-
tio⸗

Schram Inſit. Theol. Tom. IIl. Uu

An ordi⸗
nationes
ab hœre-
tico faltæ
olim fue-
rint va-

lidæ.

674 Caput XIX.

tiones, & reordinationes. Toletanum VIII.
cap. 7. rationem dat: nequaquam poterit ali-
quando profanari, quod Divina juſſione, ſimul-
que Apoſtolicæ auétoritatis traditione Sacrum no-
ſcitur extitiſſe. Et Tridentinum definit, im-

primi in Ordinatione Characterem indelebi-

lem eo modo, quo in Baptismo & Confir⸗
matione, quæ ficuti valida ſunt ab hæretico
collata, ita etiam Ordo. 2do. Hoc expreſſe
docet S. Auguſtinus l. 2. contr. ep. Parmen.
c. 13. dicens: N quando eæ ipja parte venientes
etiam Prapoſiti pro bono pacit correlto Schisma-
tis errore ſuscepti ſunt, & ſi viſum eſt, opur
eſſe, ut zadem officia gererent, qux gerebant,
non ſunt rurſus ordinati, ſed ſicut Baptismus in
eis, ita Ordinatio manſit integra.
Schol. I. Validas efſe ordinationes quoad fubſtan-
tiam & Characterem ab Epiſcopis hæreticis &c.
faẽtas, communis eſt Theologorum ſententia,
quam negare juxta Hallier erroneum foret. Ni-
hilominus Morinus de S. S Ordinat. Exerc. 5.
fuſe probare nititur, olim ordinationes ab Epiſco-
po hæretico, Schismatico, Simoniaco, ſuſpenſo,
degradato vel excommunicato factas irritas fuiſ-
ſe, non ex defeétu Characteris Epiſcopalis, qui
etiam in Epiſcopo hæretico &c. manet, ſed quia
olim Eccleſia hæreſin, ſchisma, ſimoniam &c.
ſtatuit pro impedimentis, quæ ordinationem irri-
tam efficerent, ſicut nonnulla impedimenta in
Matrimonio appoſuit, quibus irritatur: vel ſal-
tem, quia Eccleſia retundere poteſt vim Chara-
cteris Epiſcopalis & efficaciam, ut nihil ultra
agere poſſit. Verum contra hanc Morini ſenten-
tiam pugnant adhuc rationes allatæ. Nec aliquid
probant exempla a Morino adduéta, quorum I.
eſt, quod Urbanus II. an. 1099. mortuus in ep.

relat. cau. I. q. 7. can. 24. Daibertum a Nezelo-
ne

1e ledis
Iun ordina
Uen it:
it. Et ſ

ch e 4.
ligek lonlen
necratone
yp. Nrrte
rere fcei
ond num
M reio i
MIO Orcine
feriium
g ſelena
orinatio
tle 9. betr
SDomangs
imtiones i
tntionen
Kr ernnie
o I.. &
Uirorumn dn
Un leo mn
eCrinati
nent, d
erelis &
Iitad ordin
Uunſoc
Molls 2, .
igis hli
Miones i
tennt teſte
fiones
Iötite ſhe
esNi
6llgnid
GrmoHum
G Uvins
Vnins .

etanun il
m Pblntt6
lſiont, in
ne Hnmt⸗
n defiot, t
remn intekk
o & CN.
nt ab hue
Hor emt
1. e. De
1 hoſtent
orrello Min
diſtun ,
ge El
t Hiriim
i.

8 glond
pis Dertenist-
Crumn Eir
genmn ee

1Cas intu?
Ppitopeih/
munet, 4
1, Imcin,
vtdiustion 6
Ineind

De Ordine. 675

ne ſedis Moguntinæ invaſore Simoniaco Diaco-
num ordinatum rurſus ordinaverit: cujus ratio-
nem dat: quia Wezelo nihil habuit, nihil dare po-
tuit. Et ſub eodem Urbano in Synodo Rom. a.
1099. c. 4. ſtatutum fuit: Qui ſcienter ſe à Simo-
niacis conſecrari, imo execrari paſi ſunt, eorum
conſecrationem omnino irritam éſe decernimus.
Keſv. Præterquam, quod illa Urbani epiſtola ſit
incertæ fidei, dicit, Nezelonem nihil habuiſſe
quoad uſum Ordinis Epiſcopalis ob ſuſpenſionem,
non vero quoad Characterem: & in Concilio Ro-
mano ordinationes ſchismaticorum ſolum quoad
exercitium Ordinis irritæ declarantur. II. a.
I049. ſedende Leone IX. controverſia orta eſt,
an ordinationes a Schismaticis factæ, ſint validæ,
teſte S. Petro Dami. op. 6. Res in tribus Conci-
liis Romanis ventilata fuit, & Leo IX. illas or-
dinationes irritas declaravit: tandem tamen Con-
ſtitutionem ſuam ad ſolas ordinationes data &
pacta pecunia factas reſtrinxit. Keſp. Licet Sæ-
culo 1II. & 12. nonnulli de ordinationibus Simo-
niacorum dubitaverint, de iis tamen quoad valo-
rem Leo nunquam dubitavit, ſed tantum an tali-
ter ordinati poena ſuſpenſionis perpetuæ plectendi
forent, quam etiam illis inflixit; ſed ob varias

querelas & inconvenientias exinde ortas reſtrin-

xit ad ordinatos data & pacta pecunia, reliquis
ſolum 40 dierum pænitentiam injunxit. III. For-
moſus a. 890. Papa creatus a Stephano P. VII.
ſeu VI. fucceſſore ſuo e ſepulchro erutus tribus
digitis abſciſſis in Tiberim projectus eſt, & ordi-
nationes ab eo factæ irritæ declaratæ & reiteratæ
fuerunt teſte Luitprando hiſt. c. 8 Keſp. Reor-
dinationes hæ a Stephano Papa intruſo factæ re-
probatæ fuerunt, uti probat Baronius; nam Jo-
annes IX. in Concilio Romano a. 904. damnavit,
quidquid a Stephano in Concilio Romano contra
Formoſum ejusque ordinationes attentatum fuit,
acta hujus Concilii flammis abſumpfit: & licet
Sergius P. poſtea acta Joannis reſciderit, Sergius
UuZ tamen

676 Caput XIX.

tamen legitimus Papa non fuit, & a Joanne 1X. o veto n
damnatus eſt. IV. Hincmarus ſucceſſor Ebbonis Memrdin
Rhemenſis Archiepiſcopi depoſiti ordinationes ab leii to
eo factas irritavit, quæ etiam in Concilio Sueſſio- 2. 0
nenſi II. irritæ & vacuæ declaratæ ſunt. Keſp. ges I
Acta in hoc Concilio reſcifia ſunt a Nicolao I. & ſatne, 1
in Concilio Sueſſionenſi III. a. 866. Clerici ab gnmnttion
Ebbone ordinati ſuis gradibus reſtituti funt, & ll ſchi
potiſſimum de ſuſpenſione Clericorum a ſuis offi- Eee rr
ciis, non vero de valore ordinationis quæſtio emi Hen
mota fuit. V. a. 767. Conſtantinus adhuc laicus mni nii
Romanam ſedem invaſit, paulo poſt vero e ſede imgtone
dejectus effoſſis oculis, ſemivivus in platea reli. immio h
us eſt, & ordinationes ab eo factæ irritæ decla- „ 4
ratæ, & reiteratæ fuerunt a Stephano IV. in Con- enn
cilio Romano teſte Anaſtaſio Bibliothecario. NReſp. mnd
Ordinationes a Conſtantino factæ non quoad fub- d

ſtantiam & Characterem, ſed quoad uſum & ex- dina
ercitium invalidæ declaratæ ſunt; fiquidem Con- I ⸗
cilium Confirmationem ab eo adminiſtratam ra- laſchn

tam habuit. VI. Photii ordinationes irritas de=- Ile H
claravit Nicolaus I. ep. ad Michael. Imp. Syno= D ecl
dus VIII. & Hadrianus II. ep. ad Ignat. Reſp- incto
Eodem modo ordinationes Photii nunquam reite- un in
ratæ, adeoque non invalidæ, ſed ſolum illicitæ n ontio

er
habitæ fuerunt. VII. can. 67. Apoſt. dicitur; ia n
ordinatos ab hæreticis Clericos non efſſe. Et Con- ſi⸗ tin
cilium Cæſarauguſtanum II. c. I. vult, Arianos an⸗
y In te 9

revertentes nonniſi accepta denuo benedictione ie
Presbyterii miniſtrare. Et Balſamon docet, Sa-. unii il
cerdotes hæreticos per conſuetos gradus ad do= Cnlun
Strinæ ſublimitatem alcendere debere. Reſp. Hæc lüun
omnia loquuntur de ordinationibus ab heæreticis tala,
quoad ſubſtantiam ex defectu materiæ, formæ ikclien-
Ec. irritis. VIII. Eccleſia hærefin &c. velut nſſt,
impedimentum ponere poteſt, cum qua ordinatio ſenſuß

ſit irrita, ſicut etiam in matrimonio poſuit. ult
R p. Diſparitas eſt, quia in matrimonio eſſentia- ena mn
liter intervenit contraétus, cui ad valorem ab gln,n⸗

Eccleſia certæ conditiones addi pofſunt: Ordina- Deckix
W e tio uni

„.

De Ordine. 677

one tio vero miniſtrorum Eccleſiæ fundatur in pote-
eſor ihn ſtate Ordinis & Charactere, quem propter hæreſin
fcdinziſcles Eceleſia tollere nequit.

onclt. Schol. 2. Quæritur, an rata fit & valida apud An rata

eſun Anglos Epiſcopos ordinatio, quod antequam re-ſit ordi-
2 Nant ſolvatur, notandum, quatuor ſtatus Anglicanæ natio An-
. 5 5 = S
66. Stit reformationis diſtingui poſſe. 1I. Sub Henrico glorum.
ftitni an. VIII. ſchismatis Auctore a. 1534. qui ſeipſum Ec-
rum fuit cleſiæ Anglicanæ caput nominavit: Præſules An-
hationss gnel glicani Henrico vivente ad formam Ritualis Ro-
UNs AMenn mani ordinati ſunt, adeoque de valida eorum
voſt ſedek ordinatione non eſt dubium. 2z2dus ſtatus eſt fub
1 in int Eduardo Henrici filio, ejusque a. 1546. ſucceſſo-
dre intr re, qui novum Rituale Ordinationis condidit,
Manoli hl quod Rituale Eduardi VI. appellatur, in quo hæc
otheend 1 forma Ordinationis præſcribitar. Conſecrator ab
e Non Cet electo exigit mandatum regium, & eleétus jura-
Cad bin ⸗ re debet, quod non aſſentiri velit Catholicæ Ro-
ritend manz docéctrinæ, nec in ea plebem fibi commiſ-
Gminittrsan: ſam inſtruere, & qnod majeſtatem regiam in om-
fones imme nidbus Eccleſiaſticis & ſpiritualibus rebus ſupre-
nel In, mam auétoritatem habere doceat. Deinde con-
d lont. ſecrator ſuper eleétum cum impoſitione manuum
mnnqun hanc orationem dicit: Deus omnipotens, Pater
ſed noſter cœleſtis, qui hanc tibi voluntatem conceſit,
. Apol ii⸗ concedat inſuper vires ac facultatem, ad hac eff-=
on ele. 1. caciter præſtanda, ut opus iſtud ſuum, quod ince-
1. vl, pit, in te abſolvat, teque integrum ac inculpabilem
mno deet inventat in illo fupremo die, per Jeſum Clhriſium
mnon Lort Dominum noſirum Amen. De hac ordinatione
gudn i potifſimum quæritur. Stius ſtatus eſt ſub Maris
dere V Catholica, quæ Eduardo fucceſſit, Religionem
Pns n lei, Catholicam ac genuinam Ordinationis formam re-
nitik, 1 vocavit, & per Cardinalem Polum abſolucionem
e dr, a cenſuris pro Anglia obtinuit. Atus ſtatus eſt
fub Eliſabeth ex illegitimo Henrici VIII. cum
n, Bolena matrimonio, & incerto quidem parente
edita, quæ Religionem Catholicam palam abjiciens
nn n Eccleſiæ Anglicanæ primatum arripuit, Ritnale
in:e Eduardi reſtituit, Epiſcopos depoſuit, & in exi-
vom , Uu 3 lium

valida.

An ordi-
natio An- mam Ritualis Eduardi VI. peracta irrita eſt,
glorum t & invalida. Imo. quia Eccleſia Romana
ordinatos juxta Rituale Eduardi ad ſe re-
deuntes iterum ordinari jubet juxta Rituale

678 Caput XIX.

lium miſit, & novum Clerum juxta Rituale Edu-
ardi inſtituit, cujus princeps fuit Parkerus a Bar-
lovio Epiſcopo Aſaphenſi in taberna inter pocula
Epiſcopus Cantuarienſis conſecratus.

§. 1168.

Ordinatio Epiſcoporum Anglorum ad for-

Romanum, quod non faceret, niſi ordina-
tionem illam invalidam cenſeret: Et licet
hoc necdum in aliquo canone, vel publico
judicio ab Eccleſia definitum fuerit, uſus ta-
men, & conſtans Eccleſiæ praxis, ait
Tournely, definitioni æquivalet. 2do. Præ-
ſules Anglicani ad formam Ritualis Eduardi
VI. ordinati non habent veram ordinandi
poteſtatem, quæ a ſolo Chriſto eſſe poteſt,

ſed eam habent a Rege, (G. 1167. Schol.

2.) Ergo nulla eſt eorum poteſtas ordinan-

di. 3 to. Ordinatio Anglicana peccat in for-

ma eſſentialiter requiſita, quæ debet eſſe ora-
tio. qualis non eſt forma ordinationis Angli-
canæ, utpote in qua conſecrans orat, ut
ordinandus ſacrilega illa, quæ antea juravit,
ſcilicet quod veritati Romano-Catholicæ al-
ſentiri nolit, præſtare poſſit: Ergo non eſt
valida ordinatio: Inde etiam hæc ipſa ordi-
nationis forma ad Parlamentum pro appro-
batione miſſa, a Catholicis ſub Henrico VUIII.
ordinatis, & ſub Maria & Eliſabetha tan-
quam

uun iunal
ins, San

Anoli
Korum &
HuConus,
Ing Conn
MINNlas 4
Citio in or
Ultinget: V.
uds id An⸗
Dulens on
ite oktitns
fe N
Müriſimonm
bifabeth
Uns fnlt:
un ꝛpro
it, nitis
Urgtionem
libetha
nmm Litt
ni Heleſi
ine, Uill
ailes Ker

.
Yun reie

in el, n
neſe e
nns null
Unly. nor
m limgi⸗
, & errot
il Doe
N male ſun

e li te

Umtcotit

I lepnant

De Ordine. 9709

n Nneh quam invalida rejecta fuit, uti probant San-
utna derus, Stapletonus, Harduinus &c.
inet on
ns. Schol. Angli pugnant pro ſucceſſione Epiſcoporum Solvuntur
ſuorum & validis ordinationibus, maxime vero objeſtio-
Maſonus, & Godwinus, & non ita pridem a. nes.
1723. Courayer pro ordinationibus Anglorum
nonnullas diſſertationes edidit. I. Forma ſeu
Notum zi oratio in ordinatione Anglorum nullum errorem
continet: Et Ecclecia Romana ideo ſolum ordi-

in natos ab Anglis reordinat, quia dubium eſt, an
Nenia koma Parkerus origo omnium Anglorum Epiſcoporum
Ardi AEe rite ordinatus fuerit. Keſp. Forma Anglorum ſi
junt N relate ad præcedens juramentum conſideretur,
t, Nn atdr. graviſſimum errorem continet. Deinde Parkerus
eret: hkMH ſub Eliſabetha regina juxta Rituale Eduardi ordi=
nrti natus fuit: Ergo invalide. II. Eccleſia Angli-
„ Ne NN cana approbando Rituale Eduardi jure ſuo uſa
etit, Ust fuit, ritus circa Sacramentorum reétam admi-
Nlunis 1 niſtrationem ordinando: imo Pius IV. in litteris

et. M. N ad Eliſabetham reginam datis promiſit, ſe appro-

tunis Eiu baturum Liturgiam Anglicanam, dummodo regi=
u na ad Eccleſiam redire vellet, quod non potuiſſet
in o facere, ſi illa errores contineret. &ev. Ritus eſ-
io ele eie ſentiales Sacramentorum mutari non poffunt, ſed
I107 H ſolum accidentales. Factum Pii IV. omnino du-

eſtas oi bium eſt, quod ipſe Durellus ſcriptor Anglus fal-
ſum eſſe aflerit, maxime quia illæ litteræ per 40

ſaer⸗ annos a nullo adverſario citatæ fuerunt: deinde
Cehetehe Prius IV. non promiſit, ſe in omnibus approbatu-
atonisH rum Liturgiam Anglicanam, ſed mutatis mutan-
1IS Olt,1 dis, & erroribus correéctis. III. Julius III. Car-
Aten zi dinali Polo poteſtatem dedit, rehabilitandi ex
Citrler Clericis Anglis eos, qui ordines aut nunquam,
. aut male ſuſceperunt, quod idem ſtatuit ſine ullo
Eign 4 diſcrimine de omnibus Archiepiſcopis, Epiſcopis,
nxc M ſive qui tempore Henrici VIII. ſive qui ſub
o Eduardo ritu ab eo præſcripto ordinati fuerant, &
Hentiad qui regnante Maria ſuis dignitatibus pacifice frue-

ee bantur, nempe ut eos rehabilitaret, id eſt juxta
lun, Bea

680 Caput XIX.
Courayer illis liberam funklonem Ordinum reſti-

ejurata hærefi ad ſacros Ordines promoveri poſ-
ſnt. Dein loquitur de Epifcopis juxta ritum Ro-
manum ſub Henrico VIII. & Eduardo ordinatis,
quibus liberum Ordinum ſuorum exercitium re-
ſtitui poſſit. Et dum voce rehabilitationis uti-
tur, loquitur per diſtributionem accomodam, ita
ut erga Epiſcopos ſub Henrico ordinatos ſit mera
libera reſtitutio fanctionum Ordinum: Erga Epi-
ſcopos vero ſub Eduardo juxta ejus Rituale inva-
lide ordinatos, ſit vera Ordinatio; id quod Car-
dinalis Polus a. 1555. & Maria Regina in Inſtit.
art. 5. aperte teſtantur. “

H. 1169. SUU
Rubjefum. Subjectum capax Sacramenti Ordinis eſ
Ordinis, ſolus homo viator & baptizatus 1Imo. Quia
folis hominibus viatoribus dixit Chriſtus
Luc. 22. Hoc facite in meam commemorationem.
Et Joan. 20. Quorum remiſeritis peccata Gec.
Et Hebr. 5. v. I. dicitur: Ommif LPonlifex en
hominibus aſzumptur pro hominihut conſtituitur
. in iis, quæ ſunt ad Deum, ut offeras dona &
daorificia pro veccutis, qui condolere poſſit iir,
qui ignorant & errant, quoniam & ipfe circum-
datut eſt infirmitate. Ergo ſubjectum Ordinis
eſt ſolus homo viatof. ado. Debet eſſe bap=-
tizatus; nam Eccleſia ſemper non rite bapti-
zZatos, ad Ordines promotos, rebaptizari &

no l. ubi can. 19. ſtatuitur, Paulianiſtas:
qui formam Baptismi adulterabant: rebapti⸗
Zari, & reordinari debere. Idem patet ex
Concilio Compendienfi: Si quir Pretbyter de-
Prehenderit, ie non cſ baptizatum, baplizetur,

tueret. KReſp. Julius ſolum concedit, ut Angli

reordinari juſſit, uti patet ex Concilio Nicæ-

imun on
Utsmns
I, pec
Tllatibus
n el inle

r. Uenn
1 fit gor
linpeli ta
tins fuit
Eelher hie
Ujt on ba
unts, ſcili
n Aerane
leum hxc
m eaſnm
s, in 4
in fees
ut. Pr
ller ſcem
Einns me
Uütoni,
Cricitch z
tktinte,
Ee, dod
u oteſt
Moin: H
un bihint
Ee, non
n a ſii
linit Man

ſiis hor

bi e
C alt
Linnen
uir de
ecclio,
in doent

Ordbnm te.
ceit, A
Promoreit
Nkt imn’-
Gardo oMnnt,
NexetekinH
abilttionst
Accomlin,¹
dinatos Am.
num: Dal
ns Rintein
; id gotl

Regin üli

enti Otdut
aS Ie. U
Gigit COn
muncfatſe
ti m

4
1
65

bit Vi

4*
non kiel

e

De Oradine. 681

& iterum ordinetur. Cujus ratio eſt, quia
Baptismus eſt janua omnium Sagçramento-
rum, nec poteſt quis Eccleſiæ juribus. &
facultatibas frui, qui nondum per Baptis-
mum eſt inſertus illius corpori.

Schol. I. Tempore Innocentii III. Sæculo 12 mo mo- Soluntur
ta fuit quæſtio, an ille, qui ſecundum formam objetio-
Evangelii baptizatus non eſt, Sacerdotio tamen eε.
initiatus fuit, reordinari debeat: conſultus fuit
deſuper hie Pontifex, qui in c. veniens. de Pres-
byt. non baptizato, illam rationem partis affir-
mantis, ſcilicet, quod Baptismus fit janua alio-
rum Sacramentorum, videtur in dubium vocare.
Verum hæc dubitatio ſpeétabat ſolum peculiarem
illum caſum hominis nati & educati inter Catho-
licos, in quo loco Baptismi videbatur ſufficere
vera fides. Sed errore deteéto ſicuti collatio Ba-
ptismi, ita reordinatio ibi ab Innocentio præce-
pta fuit. Pro parte negante rationes eſſe poſſent.
I. Per fidem, quæ ſine Baptismo eſſe poteſt,
evadimus membra Chriſti: Ergo etiam capaces
ordinationis. Keſp. Per fidem evadimus membra
Chriſti ſola adhæſione interna, non vero externa
fufficiente, ut quis cenſeatur eſſe membrum Ec-
cleſiæ, quod fit per Baptismum. II. Non bapti-
zatus poteſt ſuſcipere S. S. Euchariſtiam & Matri-
monium: Ergo etiam Ordinem. Ne/v. Suſcipit
non baptizatus S. S. KEuchariſtiam ſolum materia-
liter, non vero formaliter, prout eſt Sacramen-
tum ad fpiritualem nutritionem inſtitutum: &
fuſcipit Matrimonium prout eſt merus contractus
civilis, non vero Sacramentum. III. Socrates
1. §. hiſt. c. 22. ait: in urbe Alexandrina lecto-
res & Pſaltæ absque ullo difcrimine fiunt, tam
Catechumeni, quam fideles. & eoν, Socrates non
loquitur de Ordinatione Lectorum, ſed tantum
de officio, quod fubinde etiam laicis committitur,
nam Socrates gegereviay non nominat, ſed ſubjun-
Uu 5 git:

MWüulier
non eſt
capax
Ordinis.

6382 Caput XIX.

git: omnibus ubique Eccleſiis fideles ad hunc Or-
dinem promoventibus.

Schol. 2. Angeli non funt capaces ordinationis,
ſicuti nec animæ ſeparatæ a corpore: ſi quis ta-
men a morte ad vitam revocaretur, foret ordi-
nationis capax: ſic Lazarus a Chriſto reſuſcitatus
faétus eſt poſtea Maſſilienſis Epiſcopus. Qui vero
in corpore glorioſo reſurgeret, probabilius ordi-
nationis capax non foret, quia non efſet viator.

F. 1170.

Mulieres ſacræ Ordinationis prorſus inca-
paces ſunt: Imo. quia Apoſtolus 1. Cor. 14.
v. 34. Et I. Tim. II. v. 12. non permittit
mulieribus palam docere, quod tamen ſacro-
rum miniſtrorum munus eſt. 2do. Nec in
veteri lege Eccleſiaſticum munus fominis de-
mandatum fuit, & in nova lege nec Beatiſ-
ſima Virgo Maria, nec aliæ foeminæ adfue-
runt, quando Apoſtoli in ultima Coœena ordi-
nati ſunt: Et Mediator noſter, cujus vice
funguntur Sacerdotes, vir, non mulier fuit:
Ergo mulieres non ſunt capaces S. Ordina-
tionis.

Quo jure Schol. 1. De fide eſt, mulieres ad Ordinem Epiſco-

Jamina
non eſt
Caaw.

patus, Presbyteratus, & Diaconatus aſſumi non
poſſe: non audet tamen Hallier aperte hæreticam
pronuntiare ſententiam, quæ vult, mulieres ido-
neas & capaces eſſe Tonſuræ, Minorum Ordi-
num, & Subdiaconatus: nam Paludanus in 4. d.
25. q. 3. a. I. mulieribus ad Tonſuram adytum
concedit, quæ tamen opinio eſt falſa, temeraria,
& periculoſa in fide, ait Hallier. Notat etiam
Tournely, licet fœminæ ex jure Divino a S. S.
Ordinibus repellantur, quod jus eſt naturæ ſexus

muliebris valde conveniens, fimpliciter tamen
natu-

Uimale diei
Tlletes Ort
in vetet
leit, Iud 4
ſiines op
gnis femin
iün tenennt,

un dk,

Eeter natura
lett, Obſtst
is, lerit
üobennt,
4 1 AMnlere
hilenitas
Cen aPud
llitus n
2, 2Md Er⸗
Uletes heif,
Ayd Gn
tiinn obtn
Keg A
nlhie mulien
mins & Pi
teſe
E1. 2) deeit
t, (iniſunm
ilt: Mn
u, negue
tnand l
2 Gono in
uinlds, de
len E flnd
rltihnes
Aanon ſer

bacleſiaci

lets ſnn
ſus in
6 u

De Ordine. 683

GesI naturale dici non debet, quia naturalis conditio
mulieres Ordinis omnino incapaces non reddit,
es Günd Cum in veteri Teſtamento Debbora populum re-
dorer ltin Xerit, Jud. 4. & in Novo uatuor filiæ Pbilippi
ei, a Virgines prophetaverint. Aét. 21. Et in multis
hrite etn. Regnis fœminz heæreditario jure ſolium & impe-
vons ir rium teneant. Naturali tamen juri convenientiſ-
Paktiat ſimum eſt, ut ab Ordinibus repellantur, nam
non leen Præter naturalem ſubjectionem, quæ mulieres
G decet, obſtat ſexus, verecundia, pudor, hone-
ſtas, levitas & inconſtantia, ne ſacerdotalia mu-
nia obeant.

s Mrotſein Schol. 2. Mulieres quasdam apud Ethnicos ſacerdo- Solvuntus
lolus ,C ti0 inſignitas fuiſſe, ex hiſtoriis patet. Eundem objeflio-
morem apud Gallos & Germanos olim obtinuiſ- „es.
bon n ſe, TLacitus refert de mor. Germ. Cereri Eleufi-
0 tnenir⸗ næ, apud Græcos, & Bonæ deæ apud Romanos
e mulieres ſacrificaſſe paſſim narrant Græci & Lati-
nus fermf ni. Apud Gnoſticos hæreticos olim mulieres ſa-
ge Nec crificium obtuliſſe, tradit S. Irenæus Il. 1. adv.
e berr. c. O. Apud Montaniſtas non ſolum in Dia-
femme“ coniſſas mulieres ordinabantur, ſed etiam ad Epi-
naCENE ſcopatus & Presbyteratus gradum promoveban-
et, b tur, teſte S. Epiphanio hær. 49. I. Quia Gal.
on Nh 3, v. 27. dicitur: Guicungue in Chriſto baptizati
ces 5 eſis, Chriſtum induiftis. Non eſt Judwkus, neque
Nd Græcus: non eſt ſervus, neque liber: non eſt ma-
cLulus, neque ſominga. Et in Veteri & Novo
Oren“ eſtamento legimus, nonnullas fœminas Prophe-
atcs Aui tiæ dono illuſtres fuiſſe. Keſp. In Chriſto nec
Petelet⸗ maſculus, nec fœmina in iis, quæ ſpecétant ad
lt, nlee; fidem & ſalutem, non vero in iis, quæ pertinent
wonn- ad functiones Eccleſiaſticas. Dein dona gratis
data non ſervant ordinem naturæ; in Ordine ve-

8414
n ro Eccleſiaſtico Chriſtus Auctor ejus eum ſervari
en voluit, ſcilicet ut mulieres ſint ſubjectæ. II.
4 u Miulieres ſunt capaces jurisdictionis Eccleſiaſticæ:
Dhindn ſic Abbatiſſa fontis Ebraldi benedictionem mona-
6 nel chis ſuis impertitur, eos inveſtit, vota excipit.
H Keſp. Imperium hujus Abbatiſſæ eſt mere ocono-
Inpnane , micum,

684 Caput XIX.

micum, non vero Eccleſiaſticum, quia cenſuras
ferre nequit. III. Mulieres poſſident beneficia
Eccleſiaſtica, Leétiones in choro legunt, & bſal-
mos cantant: Ergo funt Ordinis capaces. Keſp.
Eccleſia quædam de fuis redditibus mulieribus
merito conferre potuit: legunt item & cantant
in choro ex concefſſione Eccleſiæ, non vero ut
publici miniſtri ſpecialiter ad hoc ordinati. botiſ-
ſimum autem contra noſtrum dogma argumentum
petunt nonnulli ex hiſtoria Eccleſiaſtica, in qua
mentio fit Epifcoparum &c. de quibus fit.

Epiſcopæ, Schol. 3. Epiſcopæ, Presbyteriſſæ, Diaconiſſiæ, &
Presbijte-
riſſæ &
Diaconiſ-
ſa.

Subdiaconifſſæ olim dicebantur nonnullæ mulieres,
non a fuſcepto aliquo Ordine, fſed a viris fuis,
qui, cum ad diétos Ordines affumerentur, eas
relinquebant, vel in Sæculo voto eaſtitatis ob-
ſtrictas, vel in monaſteriis Religionem folenniter
profitentes. In hoe ſenſu uſurpantur hæc nomi-
na in Concilio Turonenſi II. a. 567. c. 12. Alio
modo Presbyterifſæ, & Diaconiſſæ olim dictæ
ſunt, quæ quibusdam miniſteriis Ecoleſiaſticis
fungebantur, ſine ullo tamen Ordine ſuſcepto.
Sic juxta S. Athanaſium ad virg. Virgo ſeniof
Presbyteriſſa dicta fuit. Diaconiſſarum officium
olim fuit 1I. fi fœmina Epiſcopum vel Diaconum
volebat alloqui, a Diaconiſſa honeſtatis ergo ad-
illos ducebatur I. 2. Conſt. Ap. c. 26. 2. Vi=
duarum curam habebant Ib. l. 3. c. 7. 3. Nego-
tiis urgentibus cum Epiſcopi foœminas adire non
poterant, Diaconiſlæ mandatum ad eas defere=
bant. 4. Ruſticis & imperitis mulieribus princi-
pia fidei & ritus Baptismi exponebant. Concil.
Carthag. IV. c. 12. 5. Cum mulieres baptizaren-
tur, in earum corporibus nudandis & caute ope-
riendis attenta erat Diaconiſſa, & Chrisma fronti
capitique impoſitum per totum corpus manibus
expandebat, I. 3. Conſt. Ap. c. 15. 6. Ad majo-
rem pudoris mulierum cuſtodiam, portam, qua

in Eccleſiam ingrediebantur, claudebant, & ape-
rie⸗

Kent, lbis
eun in Tee
1Dioriſle
en ſuſpici⸗
IEpiph hxr.
ex in mon⸗
eoniinum
tüunnnr, ſeni
Eilen vic
in kngnlari
hon he
Droniſte men
Diconis
e: Dens
Mini auhor
in & Odam
ple hane an
min iſite⸗
, n R
DNomanns h
Plchm, &
Uclo eſus
lun.
o phmn om
1 Junſeiht
Pu ſe legtt
üni Ndu
i ſe gee
igz iſ
Ul, tmicit e
hiemzin
terorum Di
mi, ARedne
e ſermittan
Auie. de
Uherſe ein
rdricm

14 4 Nonn
et Lednen

De Ordine. 685

d nen Liebant. Ibid. l. 3. c. 28, 7. Malieribus ſuum
CNldet æ, locum in Eccleſia aſſignabant. Ibid. 1. 2. c. 28.
olgnm E 8. Diaconifiæ explorare debebant, fi Virgo Deo
Carile ſacra ſuſpicionem violatæ caſtitatis incurreret.
itbus me. S. Epiph. hær. 79. 9. Diaconiſſarum curæ S. ſup-

ttemn & anr Plen in monaſterio committebatur. Ad munus

Gæ, Ml en iaconiflarum nonniſi Virgines & Viduæ admit-
Grdind K tebantur, ſæpius tamen viduæ, quam virgines,
gns Ngleen & quidem viduæ 60 annorum, Diaconiſſæ etiam
Geſiatie dn. Olim ſingulari ritu conſecrabantur. I. 8. Conſt.
Jutbzf Abp. c. 10. hæc forma præſcribitur: ut Epiſcopus

Diaconiſſeæ manus imponat præſentibus Presbyte-
. Daraik, ris & Diaconis ac Diaconiſſis cum præſcripta Ora=
tione: Deus æterne Pater D. N, & C. Qut viri &
wnne „ulieris auflor es, qui Mariam, Debboram, An-

am &y Oldam Spiritu S. replevift. . . Inſe nunc
ſhmernn reſoice hanc ancillam eletam ad miniſterium, S
ſc eid mundam efice ab omni inquinamento carnis & vi-
giorent. „mus, Aut opus ſihi impoſitum digne perficiat. Or-

bPunn krn do Romanus hunc ritum refert: ſub Miſſa poſt
eh. Epiſtolam, & Graduale ponat Epiſcopus orarium
dile in collo ejus dicens: Stola jucunditatis induat te
Dominus. Ipia autem imponat velamen capitt
fuo palam omnibus de altari acceptum. In codi-
ce Manuſcripto a Morino relato de S. S. Ordin.
p. 2. ſic legitur: Epiſcopus ordinandæ caput in-
clinanti manum imponit, factisque tribus crucis
ſignis ſic precatur: Deus Sankte &. & poſtquam
particeps facta eſt S. Corporis, & Sanguinis pre-
tioſi, tradit ei Archiepiſcopus S. Calicem, quem
accipiens in S. menſa deponit. In Euchologio
Græcorum Diaconiſſæ fere ordinantur, uti Dia-
coni, absque eo, quod flabellum eis non detur,
nec permittantur miniſtrare Sacramenta S. S. Eu-
chariſtiæ. Denique antiquum Pontificale Salis-
burgenſe eundem ritum ordinandi Diaconum, &
Diaconiſſam refert. vid. Martene de ant. rit. c. 8.

„ Schol. 4. Nonnulli quandam Joannam Sæculo ono De Joan-
inter Leonem IV. & Benediétum III. in Papiſlam na Pa-
teh con. piſſa.

686 Caput XIX. .

conſecratam eſſe narrant. Verum hiſtoriam hanc
eſſe putidam fabulam probatur I. quia coævi Au-
tores aperte afſerunt, Benedictum III. Leoni IV.
immediate ſucceſſiſſe, uti Lupus Ferrar. ep. 103.
Ado Viennenſ. in Chron. Anaſtaſius in vita Bene-
diéti III. qui dicit, eum in ſolio Leonis IV. ſe-
diſſe a die 29. Sept. 855. cum Leo 17. Julii ejus-
dem anni obijffet. Idem teſtatur Regino in Chron.
& Nicolaus I. ſucceſſor Benedicti III. ep. 46. ad
Concilium Sueſſionenſe teſtatur, Benedictum im-
mediate Leoni ſucceſſiſſe: Ergo non datur locus
pro Joanna Papiſſa, quæ 2. ann. 5. menſ. & 4.
dieb. ſediſſe dicitur. 2. Ipfi hæretici texentes
catalogum Romanorum Pontificum hujus Papiſſæ
non meminerunt, quam certe non omiſiſſent, ſi
eam agnoviſſent, uti patet ex Photio I. de Sp. S.
proceſfſ. & Blondellus hæreticus hoc figmentum
peculiari diſſertatione refutavit. Won ohfiat I. quod
Marianus Scotus in Chron. Sigebertus in Chron.
Martinus Polonus, & S. Antoninus p. 2. Chron.
tit. 16. ac Platina de vit. Pont. hujus Joannæ Pa-
piſſæ meminerint. R&eſp. Marianus Scotus hanc
fabulam non refert, quia in ejus ſinceris Codici-
bus non extat, uti notat Scriptor, qui metropo-
lim Krantzii notis illuſtravit. Sigeberti Chronico
hæc fabula aliena manu afſuta fuit, uti conſtat
ex autographo coenobii Gemblacenſis a Miræo
edito, in quo non legitur. Martini Poloni Chro-
nicon etiam interprolatum fuit, & hæc fabula non
legitur in codice Manuſcripto Vaticano teſte Al-
latio: imo Burnetus refert, eam in manuſcripto
Anglicano in Margine ſolum aliena manu aſſutam
effe. S. Antoninus deceptus fuit ab interpolatore
Poloni, & ipſe hanc narrationem ſuſpectam eſſe
dicit. Platina parum æquus in ſummos Pontifi-
ces illam narrationem pro fabula habet, dicens:
Hac, quæ dixi, vulgo circumferuntur, incertis
tamen & obſcuris aukoribus. II. Statua huic Pa-
piſſæ in loco, ubi infantem peperit, olim erecta
fuit, mulierem cum infante referens, quæ ein⸗
e

ein TWeri
leinct argn,
e kitam in
1 Nidife .
Eetcctem ge
el; inn 1d
Eſetbit guh
ltnam m ar
Ut. Katm
übhlam il
r leine i
nie pee
Iins enota
Ur lentie
e in Badlia
deriorate
1 tecens el
ſinldamn omne
Etluin con
Wiedumn in
Miform,
Dio, ſeed ex
n in en
Us pulere
en, Ut le
AüDei nie
enorie
Diſtee eſa
Umncine dol
1 trandt gl
Vnta poſt
iͦ ſichn et
ideta n
Enttl

Intn l
. In

in Fihonnn
Ilin hei
im II. Leni
8Temt et
lus in nbe
io Leonel
e0 11. Nii,
rRepinonce
Gi I
,Benelitn!
0 hon imk
l. 5. Mal
heretid tne
cum Muſo ke
Don Ohiife
Photiol Ee
1s hoe igren
Dorohkulg
ehenns nl
Ninns . 20
Ivjns ſom
iunds

ftit, n
horenis 1
tii Poe.
Cher
atirand
m in untf
ene lii
t hierr,
en ipti⸗
Eimmds.
I. SPoto
elit, latn

De Ordine. 687

de in Tiberim projecta fuit. Et Launojus diſſ.
de auét. argum. negat. teſtatur, ſe ejusdem Joan-
næ ſtatuam in Eccleſia Senenſi inter alios Pontifi-

ces vidiſſe. Keſp. Statua illa aut repræſentabat

ſacerdotem gentilem, aut aliquod antiquum Nu-
men; nam altera manu ramum humero innixum
deferebat, quod non eſt inſigne Pontificum, quam
ſtatuam ad ampliandam viam Sixtus V. aufferri
juſſit. Statua Senenfis inter alias olim Pontificias
ob fabulam illam reperta fuiſſe videtur erudjitis,
quæ deinde ſub Clemente VIII. in fignram Za-
chariæ Papze mutata, & ſub Alexandro VII. pe-
nitus remota fuit: ſed ex hoc nihil probatur, quia
hoc licentiæ ſculptoris tribuendum eſt. III. Ro-
mæ in Baſilica Lateranenſi ſervatur etiamnum
ſella perforata, quam vocant ſtercorariam, in
qua recens electus Pontifex ſedet, & ad præca-
vendam omnem fraudem ejus ſexus exploratur,
antequam conſecretur. Koρ†. Sella Rtercoraria
hodiedum in Bafilica Lateranenſi ſervata vocatur
non a forma, neque enim pertuſa eſt teſte Mabil-
lonio, ſed ex verſu Pſalmi, qui Pontifice neo-
electo in ea ſedente in Choro canebatur: Suſci-
tat de pulvere egenum, & de ſtercore erigit vau-
perem, ut Papa intelligeret, ſe ex humili loco
ſola Dei miſericordia ad ſolium evectum eſſe: cui
Cæremoniæ fimilis eſt illa hodierna, qua coram
Pontifice e ſacrario ad Altare pergente ſtuppa in
arundine poſita accenditur, clamando: S. Pater,
ſic tranſit gloria mundi. Cæterum illa ſella ſter-
coraria poſt Joannæ Papiſſæz fabulam adeo infa-
mis facta eſt, ut ob hoc commentum hic ritus
abrogatus fuerit, quod poſt Leéonem X. factum
eſſe putat Mabillonius.

F. 1171.
Irrita eſt Ordinatio data homini omnino
invito. Imo. quia c. Wajores. de Bapt. dici-
tur: ille qui nunquam conſentit, ſed penitus con-

tra-

Irrita eſt

ordinatio
it
data.

688 Caput XIX.

tradivit, ner rem, nec Charabtterem ſuſcipit Sa⸗
cramenti. Loquitur quidem hic Innocentius
de Baptismo, ſed pro Ordine eadem & po-
tior eſt ratio; ideo enim Deus noluit homi-

ges invitos baptizari, quia noluit aliquem

