nus IV. Abbati montis Virginis: Bonifacius

IX. Priori S. Frigdiani 40. dierum Indulgen-

An ſit
aktus Ja-
wvisdikRio-
nis.

tias largiri conceſſit; & Leo X. Capellano
majori Regis Luſitaniæ 200. dies vere poœni-
tentibus & confeſſis de injunctis poenitentiis
relaxare indulſit. .

Schol. Poteſtas concedendi Indulgentias eſt poteſtas
jurisdictionis, nec ſupponit neceſſario in diſpen-
ſante poteſtatem Ordinis Sacerdotalis. Nam I.

Alexander III. c. quod autem. de poœnit. & remiſſ.

quæſitus, an valeant indulgentiæ ab Epiſcopo ſibi
non ſubditis conceſſæ, reſpondit: Cum a non ſuo
Judice ligari nullus valeat, vel abſolvi, remiſiones
vrædihas illis tantum vraael⸗ arbitramur, quibus
At proſint, proprii GJadices ſpecialiter indulſe-
runt. 2. Remiſſio poœnzæ temporalis per Indul-
gentias non eſt actus Sacramentalis, ſed abſolutio
involvens ſolutionem ex theſauro Eccleſiæ extra
Sacramentum, quæ abſolutionem a culpa in Sa-
cramento factam ſupponit: Ergo non requirit
ordinem Sacerdotalem, ſed eſt poteſtas jurisdictio-
nis.

Reſolvun- Coroll. Praſt. 1mo. Epifſcopi, cum ratione ſuæ digni-
er caſiss.

tatis Indulgentias concedere poſſint, alteri etiam
hanc facultatem delegare poſlunt. 2do. Epiſco-
pus nondum conſecratus, ſed tantum canonice
eleétus, & confirmatus, Indulgentias concedere
poteſt; imo in noſtra Germania Epiſcopi etiam
ante confirmationem hoc facere poſſunt, quia
ſtatim poſt eleétionem obtinent Ececleſiæ admini-
ſtrationem. gSto. Licet plures Epiſcopi in dedica-
tione

tone
aniI
le poe
ur
ſoopus
len E
s lt
1r funt
Dinuomm

Hitop

A
ſonem
iant!.
ſelud
uNun
Ulee
tet.
(itr.
UIe
llahe

in jn

Mon poll
Auntun
Cheni
Dld hie
Pkiants
tores
Uin
g ſi
ien
ſiker
Utto,

nülleent
Geeres
08 Are
Cecendil
Hane
Gialis
Bonhen
n Iddk⸗
Can
Vere e
poenitt

eſt i
o in e⸗
6. n!
t Ereni
itoo
8 ur/4
Ctniſon
ur, gin
r ui
per MI
ed ihhii⸗

cleie en.

elln i)
hol ſeß⸗
inidli⸗

r lgr⸗
leieim
Miir
nan
ſor 5
m.

De Pwnitentia. 477

tione Eccleſiæ, præſentes non poſſint niſi unius
anni Indulgentiam ſimul concedere ex cap. cum eo.
de pœnit. & remiſi. plures tamen, quorum finguli
jurisdiétionem habent, uti Epiſcopus, & Archiepi-
ſcopus ſimul, vel ſucceſſive plures quadragenas ei-
dem Eccleſiæ concedere poſſunt. Ato. Si Epiſco-
pus ultra ſuos limites Indulgentias concedat, irri-
tæ ſunt quoad exceffum, valent tamen quoad ter-
minum illis competentem. Pro defunétis vero
Epiſcopi indulgentias concedere non poſſunt.

H. 1084.

Ad validam autem Indulgentiæ conceſ- An juſta
ſionem pia & proportionata cauſa requiritur, aα re-
ita ut leviſſima non ſufficiat: Et ſi toti Eccle- Auiratur.

ſiæ Indulgentia concedatur, debet eſſe cauſa

communis in utilitatem totius Chriſtianæ rei-
publicæ redundans: particularis vero, ſi parti-
culariter: & perſonalis, ſi alicui perſonæ con-
cedatur. Imo. Requiritur cauſa proportionata,
tum quia Prælati Eccleſiæ non ſunt Domini,
ſed diſpenſatores theſauri Eccleſiæ, qui con-

tra voluntatem Chriſti Domini eum diſſipare

non pofſſunt: tum quia alias conceſſio Indul-
gentiarum vergeret in Eccleſiæ everſionem,

& pernitiem animarum, & fideles ab operi-

bus fatisfactoriis revocarentur. Hinc S. Cy-
prianus invehitur contra ejusmodi diſpenſa-
tores ſine cauſa, ſerm. de lapſ. Innocentius
III. in Conc. Lateranenſi IV. c. 62. Indulgen-
tias ſine cauſa conceſſas vocat indiſeretas,
& ſuperfiuar. Et Clemens VI. in cit. Extrav.
Unigenitus, docet ea lege theſaurum Eccleſiæ
Petro, & ejus fucceſſoribus eſſe creditum, ut
eum pro piis & rationabilibus cauſis diſpen-

ſent.

*

—

Solvuntuy Schol. I. Paludanus in 4. d. 4. docet, pro conceden-

objettio-

478 Cuput XVIlI.

ſent. 2do. Pro cauſa leviſſima non poſſunt

concedi indulgentiæ: tum quia juxta Triden-
tinum diſpenſandæ ſunt ſecundum veterem con-

Iuetudinem, quæ nonniſi piis operibus poœniten-

tiæ eas conferre conſueverat: tum quia alias
theſaurus Eccleſiæz difſiparetur. 3tio. Pro

Indulgentia generali cauſa communis, pro

particulari particularis requiritur, ut ſervetur
debita proportio.

dis Indulgentiis leviſſimam cauſam ſufficere: &
B. Albertus ſemper cauſam publicam requirit.
I. Diſpenſatio ſine juſta cauſa, & collatio bene-
ficii indigno facta eſt valida: Ergo etiam Indul=
gentia ſine cauſa proportionata, quia per mini⸗
mam etiam cauſam cultus Dei promoveri poteſt:.
RKeſp. Diſpenſatio in lege humana, quam diſpen-
ſans tollere poteſt, eſt valida non vero in lege
Divina: Item collatio beneficii indigno facta ob
bonum commune, ne Eccleſia de fuis minifſtris
incerta ſit, fuſtinetur: Indulgentia vero vim
ſuam ex meritis Chriſti habet, & fi fine juſta

cauſa collata ſit, bonum commune non promo-

vetur; & honor Dei imminuitur, ſi pro qualibet
levi cauſa ſatisfactio alias illi præſtanda per In-
dulgentias relaxaretur. II. Ecclefia pro rebus
levibus v. g. viſitatione templi, recitatione unius
Pater & Ave uberrimas Indulgentias concedit; &
ſi requiratur cauſa proportionata, nemo ſine an-
zietate Indulgentiis, & privilegiis illis annexis
uti poſſet. Keſv. In illis operibus de ſe levibus
ſubeſt gravis finis, ſcilicet major Eccleſiæ utili-
tas; proteſtatio fidei; augmentum devotionis, &
Charitatis: ſi Indulgentia etiam foret invalida,

valent tamen privilegia annexa, quæ tantum ad-

jiciuntur ut incitamenta ad lucrandas Indulgen-
tias. III. Theſaurus Eccleſiæ eſt bonum pub-
licum: Ergo nonniſi pro cauſa publica diſpeilari
debef.

lehet,
hoetin

foclzi

2. 0
Nocerat
bebet,
UIt, ſt
Iil ſati
ent,
Uentnec
Poleon
Ment: N
MMNN
leunn
latermne

Knhofn

onti

WtunNs

Crici⸗

Weiit

Uihlon
t, &

ent

ien⸗
Miln
nof.
kreni
les Q
lenen
teghlas
1eler
Prec
e I
lUun
fwe t
Lenkin
non 0
Luthe
eo
le,

De EPenitentia. 479

toN Nfl debet. Re/p. Eſt quidem bonum commune, ſed
mden hoc etiam pro ſubſtrata cauſa particulari alicui par-
Nikene ticulari diſpenſari poteſt. .

bos eit Schol. 2. Olim in concedendis Indulgentiis magna Diſciplina

mn girn moderatio adhibebatur; hinc S. Cyprianus ep. 10. antiqua
jubebat, ut Martyres, antequam libellos concede- circa cau-
Eh rent, ſtatum posnitentium expenderent, & non- ſas Ind.
münk I niſi ſatisſactionis abſolvendæ proximis libellos
, Ut kir darent, & examinatis ab Epiſcopo libellis Indul-
gentia concederetur: Sæculo vero 12 mo nonnulli
Ebpiſcopi in dandis Indulgentiis modum excede-
ro conde bant: Romani tamen Pontifices etiam Sæculo 12 mOo
ſuffeene modum tenuerunt, & indulgentiæ centum, vel
cam legii mille annorum videntur eſſe olim fictitiæ, & Cone.
Coletio be Lateranenſe IV. poteſtatem hanc Epiſcopis ademit,
edinm I & abuſum reformavit. Sæculo item 13tio Roma-
Uin eni ni Pontifices parce indulgentias conceſſerunt: ſic
novei N Urbanus IV. Inſtituens Feſtum S. S. Corporis
Ghin ie Chriſti a. 1264, nonnifi 100 dierum Indulgentias
Ven il; conceſſit: ſenſim tamen facti ſunt liberaliores;
o elt nihilominus plures indulgentias Sixtus IV. revo-
ſi nikt cavit, & Conc. Tridentinum in decreto de Indulg.
ven moderationem juxta veterem conſuetudinem vult
Ar adhiberi, ne diſciplina nimia facilitate enervetur.
,1on tin Indulgentia eleemoſynaria poſt inſtitutum ab Ur-
go ii⸗ bano II. ſacrum bellum admodum frequentari coe-
nocr e pit, quique hanc pro eleemoſynis a fidelibus of-

1n o ferendis prædicabant, Quæſiores vel Prædicato-
4 res Quæſtuarii vocabantur, quibus Concilium

itnre us
Lateranenſe IV. c. 14. de poœn. & remiſſ. certas
en, regulas præſcripſit. Cum autem nonnulli falſum

religionis habitum affumentes, falſas indulgentias

t prædicarent, & multos excefſus committerent,
lte 1 de quibus in Clem. 2, de poœen. & remiſſ. Conci-
icce lium Viennenſe contra Quæſtores ſtatuit, ne quis
8 “ fine litteris Apoſtolicis, vel Epiſcopi tales Indul-

“ gentias prædicaret. Sed hoc decretum effeétum
non obtinuit, adeo, ut tempore exortæ heærefis
Lutheranæ ad ſummum abuſum res devenerit, &
ideo Tridentinum Quæſtorum uſum abolevit Seff.
21. c. 9. de ref. Corolt.

480 Cuput XVII.

Keſolvun- Coroll. Prakt. Tmo. Si Indulgentiis proportio canfa
tur caſus. deficiat, non omnino nullitatis vitio laborant,

obtinent enim adhuc pro rata cauſæ, ado. Pro-
portio cauſæ ad Indulgentias non conſiſtit in pro-
pria quantitate vel æqualitate meriti aut præmii
aut ſatisfactionis & remiſſionis inter cauſam „ &E
Indulgentias, ſed in convenientia medii ad finem,
ita ut cauſa ſit proportionata, ad quam obtinen-
dam penſatis omnibus cireumſtantiis talis indul-
gentia medium congruum eſſe reputatur: cauſa
autem ita proportionata finem aliquem Deo gra-
tum importat, cujus affecutio per Indulgentias
Deo gratior videtur, quam ſatisfactio fidelium
pro pœna temporali alias ſine Indulgentiis ſub-
eunda, quæ proportio prudenti æſtimatione Præ-
lati determinanda eſt, adeo, ut licet reioſa forte
non ſit proportionata, ſi tamen prudenter judice-

tur eſſe proportionata, conceſſio pro valida ha-
benda ſit.

F. 1085.

Effectus Indulgentiarum eſt, quod per
eas poenæ temporales juſtitiæ Divinæ debitæ
etiam in futuro ſæculo luendæ remittantur.
Ita patet rmo Matth. 18. Quwcungue ſolveritit
Juper terram, erunt ſoluta & in cœlo, hoc eſt,
in Dei foro, & judicio. 2do. Conſtat ex Tra=
ditione. Tertullianus l. de pudic. c. 22. per-
ſtringit S. Zephirinum P. Quir alienam mor-
tem ſua ſolvit, niſi ſolur Dei Filiur. Ubi ma-
nifeſte innuit, in Indulgentiis non agi apud
Catholicos de remiſſione diſciplinae Eccleſia-
ſticæ, ſed pornarum apud Deum debitarum.
S. Cyprianus ep. 13. ait, ut qui libellum
a Martyribus acceperunt, & auxilio zorum ad-
juvari apud Nominum in delidtir ſuir poſunt
cum pace a Martyribur ſibi promiſſa au Domi-
uAN

n niti
Moicarumn
A cum a
99 Cppl
rum
itr del
iGl⸗
drun e
ufeniſon
rfeſionen
ue ſen
Cinnint
In Aereb
i aran
inln e⸗
un uent
Auibun 4
MeCona
I un
Eltcg ege
Alamn o
CLal boe
un poſe
Mendis:
lälgi
lir Dr

t, per
Aim
ien in
nr ile
ultedan
MAifead

De Penitentia. 481

h mum remillantur: ſed relaxatio poenarum Ca-
E ueE nonicarum jamjam morituris prorſus inutilis
ciänr eſt, cum ab eis per mortem abſolvantur: Er-
ümse go S. Cyprianus vult, indulgentias precibus
terem Martyrum conceſſas remittere pœnas juſtitize
melie Divinæ debitas in futuro ſæculo. S. Thomas
Juncd in 4. d. I. a. 3. Indulgentiwæ valent & quantum
de un ad ſorum Eccleſic, & quantum ad judicium Mei
“ ad remiſſionem pœnæ reſiduwa poſt contritionem &
et Is confeſſionem, & abſolutionem, ſve ſit injunéta,
ltio ia ive non. Sixtus IV. in Conſtit. Licet ea,
ngen damnavit propoſitionem Petri Oxomenſis,
imate qua aſſerebat, Romanum Pontificem purga-

Nreß torii penam remittere non poſſe. Et Leo X.
o ii in Bulla contr. art. Luth. hunc perftringit:

Indulgentiæ his, qui veraciter eas conſequuntur,
non valent ad remiſſionem pœnæ pro veccatis
afſtualibus dehitæ apud Divinam juſtitiam. De-
„Al nique Concilium Tridentinum in decr. de In-
neen dulg. damnat Proteſtantes negantes, Indul-
Eenimn Zentias eſſe utiles: ſed hi non negabant, Ec-
e ſen cleſiam poſſe remittere pœnas a ſe injunctas,
o bet & ad hoc Indulgentias eſſe utiles, ſed tan-
ſatan tum poſſe ſolvere a poenis in futuro ſæculo
luendis: Ergo ſatis expreſſe definivit, per

Nuumn Indqulgentias remitti ponam temporalem ju-
. U⸗ ſtitiæ Divinæ debitam. G

Schol. Præter heterodoxos nonnulli antiqui puta Solpunkem
runt, per Indulgentias reatum poœnæ temporalis objeſlio-
in foro Dei non relaxari, ſed tantum peœniten- neées.
tiam in foro Eceleſiæ injanetam. I. Quia anti-
quæ ille poenitentig,, quæ per indulgentias re-
mittebantur, erant tantum impoſitæ ad fidelium
ædificationem, & tollendum ſcandalum, non ve-
ro

Schrazn Inſtit. Theol. Tom. III. H h

4⁸2 Caput XVII.

ro ad expiationem poenzæ temporalis. Reſp. Fal-

ſitas hujus patet ex probatione mox data, &
S. Cypriano. II. S. Cyprianus 1. de lapſ. ait:
Sola ſupereſt poœnitentia, quæ Jatisfacit Chriſto.
Reſp. S. Cyprianus improbat abuſum in relaxatio-
nibus concedendis ſolitum, quando fiebant vel

nulla omnino ſatisfactione præmiſſa, vel ab eis,

qui non habebant legitimam poteſtatem. III. Tri-
dentinum in decr. de Indulg. dicit, ex nimia in-
dulgentiarum facilitate Eccleſiaſticam diſciplinam
enervari: Ergo vult, ſolas poenas fori externi
remitti. N&eſv. Contrarium ſequitur: Indulgentiæ
enim juxta Tridentinum liberant ab externis poœ-
nis Canonicis, adeoque a pœnis in foro Dei, ad
quas tollendas hæ poenitentiæ injunéctæ ſunt.

G. 1086.

Indulgen- Ex G. precedente ſequitur, quod Indul-

tic ad

gentiæ etiam ad animas in Purgatorio de-

animas in tentas extendi poſſint. Hæc propoſitio, li-
purgato-
rio α=
tendi poſ-

ſunt.

cet non ſit formaliter de fide, uti notat
D. Habert, utpote nondum ab Eccleſia de-

finita: eſt tamen certa inter Catholicos, &

juxta Sylvium ad fidem pertinens: & pro-
batur Imo ex cit. Conſtit. Sixti IV. &
damnata propoſitione Petri Oxomenſis.
(§. 1085.) Deinde idem Pontifex in Bulla:
Romanus Pontiſeæ a. 1457. declaravit, quod

indulgentia alias Eccleſiæ, Xantonenſi con-

ceſſa perinde proficeret, ac ſi devotæ ora-
tiones, piæque eleemoſynæ pro animarum
in purgatorio exiſtentium ſalute dicerentur,
& offerrentur. Et Leo X. in litt. ad Car-

dinalem Cajetanum ait: Eccleſiam Roma-

nam tradidiſſe, Romanum Pontificem po-

teſtate clavium pro vivis & defundlis indul-
gen-

etiss ee
cne Lut

Uußn
ſee, nee

Dltet ex

nnes

7

Uſti f

Lerleſee 1
Arur. N.
Nlpnd
Polhrlunn
ſe Mermi
Uns I
Porenls
1 eus
OKoino
Uis fum
fnncds er
bora in
1 Ulgb
9880.
Aktatas
n Gn
ufs Ne
lin,
dbigert
No Deel
denſi
ri
hleen
in
nonridi
ekunti
Wum

Upr
in 1
Ge nN i
ſut
1in ar
0 fannn H
1, Wüs
tem. 11
erx Iini
in Eniin

8 ſori en. .

: Idnf

extelliß

foro D
Ce ſun.

Jvodl
gatont⸗
Oholtt
Ii
Hoclebl
cnobient
oS:

n

he
u
tieke
nen i⸗
ſeot
ünz;
4 90 *
ſhen ⸗

De Eenitentia. 483

gentias concedere poſſe. Et idem Pontifex
hanc Lutheri propoſitionem damnavit: Seo

hominum generibus Indulgentic non ſunt neceſ-

ſaric, nec utiles: videlicet mortuis &c. 24d0.
Patet ex continuo uſu & praxi Eccleſiz:
Joannes VIII. ep. 144: ad Ep. Gall. a. 878.
Chriſti fidelibus in bello pro defenſione
Eccleſiæ ſuſcepto defunctis indulgentias lar-
gitur. A. 899. Bajoariæ Epifcopi pro Ar-
nulpho Imperatore defuncto a Joanne/ IX.

poſtularunt, ut ipſius anima abſolvatur: te-

ſte Metropolita Salisburg. I. 1. p. 47. Ge-
laſius II. a. IIIS8. in conſecratione Eccleſiæ
Januenſis Indulgentiam omnibus defunctis
in ejus comiterio ſepultis conceflit: teſte
Oldoino in vit. Pont. In expeditionibus ſa-=
cris ſummi Pontifices indulgentias pro de-
functis cruce ſignatis dederunt: teſte S.
Thoma in 4. d. 45. q. 2. a. 3. Urbanus III.
a. 1186. teſte Mabillonio in præf. ad act.
S. S. O. S. B. Sec. V. bene merentibus de
Abbatia S. Nicolai Andegavenſis, tam in
vita, quam poſt mortem ſeptimam de in-

junctis poenitentis partem relaxavit. Sæcu-

lo 14to, & ISto frequentiora ſunt harum
indulgentiarum exempla, uti Calliſti III.
pro Eccleſia Tyraſionenſi, Pii II. pro Xan-
tonenſi &c. Jubilæum a. 1500. pro defunctis
lucrari poſſe conceſſit Alexander VI. Altaria
privilegiata pro liberatione anime e Purga-
torio indulſit Gregorius XlII. Licet igitur
nonniſi a Sæculo IX. uſus Indulgentiarum pro
defunctis demonſtrari polſit, eum tamen legi-
timum nemo negare poteſt, quia impoſſibile
“W H h 2 eſt,

484 Caput XVII.

eſt, Eccleſiam hucusque in re graviſſima er-
raſſe, & fidelibus erroris anſam præbuiſſe:
cum enim poteſtas clavium varios uſus com-
plectatur, neceſſe non eſt, eos omnes primis
Sæculis in uſum eſſe deductos, ſed ſufficit,
quod decurſu temporis pro opportunitate
factum fuerit.

Solvuntur Schol. r. Proteſtantes, qui negant Purgatorium:
ohjeio- Item nonnulli Catholici, uti Hoſtienſis in Summa
ne5. tit. de remiſſ. & Gabriel Biel, qui tamen ſenten-
tiam ſuam adhuc mutavit, & Joannes Gerſon
Serm. 2. de Def. negarunt, Indulgentias ad ani-
mas in Purgatorio extendi poſſe. I. Quia hæ
indulgentiæ non habent fundamentum in §S. Scri-
ptura, & traditione. &e . Fundamentum ha-
betur, Machab. 2. ubi miſerationis officium me-
diis fuffragiis defunétis impenſum commenda-
tur. II. Eccleſia non habet jurisdiétionem in
animas defunétorum; & ille opera pro lucran-
dis indulgentiis præſcripta perſolvere non poſ-
ſunt: Ergo indulgentiæ illis non proſunt. Keſp.
Indulgentiæ pro defunétis non conceduntur per
modum abſolutionis, ſed per modum ſuffragii,
offerendo pro defunétis ſatisfaétiones Chriſti, &
Sanctorum, de quo mox plura. Et fufficit, ut
opera præſcripta vivi peragant, cum intentione
lucrandi indulgentias pro defunctis. III. Nemo
mereri poteſt pro altero: Ergo nec ſatisfactio-
nem offerre. Keſp. Diſparitas eſt, quia meritum
eſt quid perſonale, & auget gratiam merenti
inhærentem: ſatisfactio vero eſt fimpliciter po-
næ ſolutio, quæ internam ſanétitatem non ſem-
per confert, adeoque ab uno pro altero, ficuti
debitum, ſolvi poteſt. .

An In- Schol. 2. Indulgentia non prodeſt defunctis per
dulgentig modum abſolutionis, ſed per modum ſuffragii.
per mo- Nam I. Eccleſia non poteſt uti actu jurisdictionis
dum ſuf- in defunétos: c. legatur. cauſ. 24. q. 2. hinc § de-
0

NGeitn

ſherterr
Eun nust
Er modl

V

leet it

orget

rtar.

ionis

tonis in
. Rr
siidio
Non ſero
6 tekt
etencere
Hoe ſt
teſs pt
1os ex 2
Wlution

lele ketn
1Menn ne
Mode,
688.
Eleilt, 0
DMNine

elſe
gkumn eſſe
Mo
4 Dohen
Ul Or

lias tand

Retur

1

De Pænitentia. 485

nilen 4 tro dicitur: Quæcunque ligaveris ſuper terram &c. fragii
rend ſuper terram, inquit, nam in hac ligatione defun- proſinf
S Ulnscn QRum nusquam dixit abſolvi. 2. Conceditur ergo defun⸗=
nnes per modum ſuffragii, uti docet Leo X. ep. ad Ca- &is.
ſed wbet jet. & Xyſtus IV. in Conſt. Romani Pontificis.
„Stccilicet ita, ut debitum ab anima contraéctum, &
ppotntt in purgatorio ſolvendum, e theſauro Eccleſiæ ſol-

vatur. Dicis I. conferre indulgentias eſt juris-
diétionis voluntariæ: Ergo per modum abſolu-

nn tionis in non fubditos defunctos exerceri poteſt.
nis Aeſp. Per conceſſionem indulgentiarum exercetur
unen G jurisdictio voluntaria ſuper theſaurum Eccleſiæ,
nnse 1 non vero ſuper defunctos. II. Pontifices dicunt,
etchsii ſe poteſtate clavium indulgentias ad defunétos
1 ſa extendere: Ergo per modum abſolntionis. Kaſp.
nh Hoc fit ſolum per modum ſuffragii, uti ſi prin-
amenun

Fcms ceps captivos in alterius principis carcere deten-
odenm tos ex ærario ſuo ſoluto pretio non per modum
OnN abſolutionis, ſed ſuffragii liberaret.

Cictionen
Iyn Ickol. 3. Ex hoc ſequitur, Indulgentias non pro- An infa
ete don 6 deſſe defunétis infallibiliter, quia liberatio eorum libiliter
fokane 1 a pœna, non provenit ex juſtitia, nulla enim pro- proſit uſus
cacik miſſio Dei datur, acceptandi ſatisfactiones Chriſti, Indulgen-
Um Er & S. S. pro defunctis, adeoque acceptare non ti.
Ci tenetur; cum liberatio a pœzna ſit tantum effeétus
ſufiet: Divinæ miſericordiæ.
hn inen:
F. 1087.
e t . .
ſn Ex effectibus Indulgentiarum liquet, uſum Indulgen-

n earum effe fidelibus ſalutarem: tum quia ſine tiœ ſunt
utilitate poteſtatem concedendi indulgentiasalutares.
Chriſtus Kccleſiæ non dediſſet: tum quia re-
miſſio ponæ temporalis unicuique eſt utilis,
& proficua.

Schol. Clave non erante infallibile eſt, Indulgen- An Clave
tias tantum valere, quantum ſonant, quia ſic ha- non er-
betur juſta cauſa, qua poſita habet Papa pote-rante pro-
Hh 3 ſtatem ſint tan-

486 Caput XVII.

tusn quan-⸗ ſtatem tribuendi valorem per verba ſignificatum:

tum Jſo⸗
nant.

UWhus In-

Cum vero certo ſciri non poſſit, indulgentiam
in partienlari ex juſta cauſa datam fuiſſe, non
eſt infallibile, hanc Indulgentiam in particulari
tantum valere, quantum ſonat. Quando tamen
de defestu juſtæ cauſæ evidenter non conſtat,
præſumendum eſt, eam tantum valere, quan-=
tum ſonat, quia Papa ſpeciali Dei auxilio in re-
gimine Eccleſiæ adjuvatur.

J. 1088.
Quia Indulgentiæ ſunt ſalutares, ideo ea-

dulg. non rum uſus nullo modo adverſatur perfectæ
répugnat
charitati.

charitati. Ita probatur Imo. ex conſt. Leo=
pis XN. exurge, qui hanc propoſitionem dam-
navit: Sex generibur hominum Indulgentic nee
ſfunt neceſſaric, nec utiles, videlicet mortuis, ſeu
morituris . .. is, qui meliora operantur: Ergo
meliora operantibus, adeoque ſtudio per-
fectæ charitatis addictis indulgentiæ proſunt,
& ſic charitati earum uſus non repugnat.
Hinc S, Inquiſitio hanc propoſitionem Ni⸗
Chaelis de Molinos a. 1687. damnavit: MWon
convenit Indulgentias quærere pro vna peccatit
propriis debita, quia melius eſt, Divinæ juſtitig
ſaticfacere, quam Divinam miſericordiam quc-
rere, nam illud ex puro Dei amore procedit, &
iſtud ew amore noſtri intereſſato, nec eſt reg Deo
grata, & meritoria, quia eſt velle erucem fugere.
2do. Non dedecet perſonas ſtudio perfectæ
charitatis addictas orare: dimitte nobit debita
noſirg: Ergo etiam ſalva charitate mediis a
Deo inſtitutis hanc remiſſionem quærere Ppol-
ſunt: ſed inter hæc ſunt indulgentiæ, utpote
opera hona, & non impedientia periechhoes

Fettts
inti!
lgenti
uunt,

ltias

Gun i

n ſt
s, c0

dhena
Uli poo
tumen ,
Plto
Deutoum
Cito,
Undat.

pe
Il luet⸗
itar,
ban
Phonbr
Iume
flad.
l..
Uon e
Elden
Nill e
Rroon
is

Wiicen
Met

3
tune⸗

De Panitentia. 487

intan pietatis exercitia: Ergo non repugnant cha-
e ritati. Imo juxta Theodorum a Spir. S. In-

ftle, n dulgentiæ perfectioni charitatis magis con-
m gruunt, cum perfectius ſit velle per indul-
ns gentias juſtitiæ Divinæ debitum ſolvere,

Non CN
aleie,
unliois

quam in purgatorio poœenam luere: licet
enim ſit magis conforme perfectioni chari-
tatis, coeteris paribus, velle hic in vita per
opera poenalia ſatisfacere pro poena tempo-
rali propter majus augmentum meriti, non
tamen velle ſatispati in purgatorio, ubi ex-

g iten pleto ſtatu viæ deficit tum pabulum, tum
r henk meritum charitatis, & conformitas cum
ult Chriſto, nec ulla utilitas in proximum re-
nu dundat.
n F. 1089.
N 4 4 . . „.
turt ll Supereſt jam nunc, ut videamus, quid Requiſita
ſcio ad lucrandas Indulgentias requiratur. Primo aa “
ce one igitur, ut quis lucretur Indulgentias, debet ndulgen-
engt eſſe baptizatus, nam theſaurus Eccleſiæ à tias. ,

paſtoribus illis ſolum diſpenſari poteſt, qui
ſunt membra Eccleſiæ, qualia ſunt ſoli bap-
tizati.
2do. Debet eſſe ſubditus concedentis, &
non excommunicatus: nam indulgentiarum
diſpenſatio eſt actus jurisdictionis, qui non-
niſi erga ſubditos exerceri poteſt. Deinde
Excommunicatio privat baptizatos fuffra-
giis, bonisque inter Eccleſiæ membra ſibi
invicem unita dividendis, inter quæ bona
numerantur indulgentiæ.
ztio. Debet eſſe in ſtatu gratiæ ſaltem
tunc, quando ultimum opus præſcriptum
H h4 imple-

48⁸ Caput XVII.

impletur: ime ad obtinendam indulgen-
tiam plenariam ab omni etiam peccato ve-
niali liber eſſe debet: Quia non dimittitur
Poena, niſi remifſa fuerit culpa.

4to. Opera injuncta præſcripto tempore

impleri debent, quia tempus præſcriptum
eſt conditio ad lucrandas indulgentias re-
quiſita.
sto. In conſciis peccati mortalis requiritur
confeſſio in re, ſi indulgentia concedatur
contritis, & confeſſis, quia tunc verba con-
ceſſionis confeſſionem requirunt, a quibus
in dubio non eſt recedendum, cum ſit opus
pro lucranda indulgentia præſcriptum.

6 . Requiritur intentio lucrandi indul-

gentias ſaltem virtualis, nam opus injunctum

An ſtul-
diusmn ſäa-
tis faciendi
reAi-
r.

de ſe eſt indifferens, ut ad indulgentias, vel
alium finem dirigatur: Ergo per intentio=
nem ſaltem virtualem ad indulgentiam de-
terminari debet.

Schol. Ad lucrandas Indulgentias prazter mox afſi-
gnata requiritur etiam ſedula cura ſatisfaciendi
Deo per opera pœnalia peccatis proportionata.
Ita Babert, Tournely, Amort &e. Nam Imo
S. Paulus ineeſtuoſo nonniſi poſt pœnitentiæ lon-
gos labores indulgentiam donavit 2. Cor. 3. De-
inde iis etiam, pro quibus Martyres intercede-
bant indulgentia modo poſt ſeveram actam pœ⸗
nitentiam concedebatur, uti patet ex epiſl. 10.
S. Cypriani 2do. Hoc idem ſtatuerunt antiqua
Concilia. Ancyranum Idolorum templa frequen-
tantibus & beſtialiſtis peracta per aliquot annos
peenitentia indulgentiam dedit c. 5. 7. 16. Cui
quid fimile Concilium Nicænum can. 12. ſtatuit,
id quod etiam poſteriora Concilia decreverun--
3 ⁄00

. Lbl

I. N I
ſrrtorun
ronins
its ilis e
es bene
uris,
Odi decr
EIncn.
lgentürn
Hices
Penitene
un pobis
kntun
kr leek⸗
IN 1d ec
len ſüii
Cone Uate
eyvmnn!
Uon er
Mnts, N
per
4 I A
Unm n

In Cn

R ürc
ere
Cnn ſtis
Dus eh
eorun
part. 3
nol.
Urnndi
ngant
ut
unß
en
Crande
ſens 5
Mlin 1

1 holk
Peccako ſ
N nittr

d
preſein
lgeniun

isteluin
Concein
e Vetbatn
l
un ſt
ptunn
anci
Sinfontt
eltiad
Ner UItauc⸗

enti

te MoN!
lisſac
opothen
en

De Penitentia. 48⁸9

3 4. Subſcribunt Romani Pontifices Gregorius
VII. ad Epiſc. Lincolnienſem requirit planétum
peccatorum quantum quis valuerit. Ubi notat
Baronius ad an. 1073. ſedis Apoſtolicæ indulgen-
tias illis communicari, qui quantum ſuppetunt
vires bene operari non prætermittunt, non autem
ignavis, otioſis, ac negligentibus. Plura ejus-
modi decreta videri pofſunt apud Cl. P. Amort
de Indulg. Ato. Ratio eſt, quia Eccleſia per in-
dulgentiarum conceſſionem diſpenſare non inten-
dit fideles a præcepto Divino, dignos fructus
Ppœnitentiæ faciendi: nec theſaurum indulgentia-
rum nobis aperit ad tollenda opera ſatisfactoria,
ſed tantum ad ſupplendum, quod infirmitati no-
ſtræ deeſt, alioquin indulgentiarum conceſſio
non ad ædificationem fidelium, ſed in deſtructio-
nem ſpiritus pœnitentiæ redundaret. Uti reipſa
Conc. Lateran. IV. merito conqueritur. Dicis I.
ſic vanum foret, ad Indulgentias confugere, quæ
non proderunt niſi paucifſimis pœnitentiam agere
Paratis. Neſp. Imo proſunt, quia ex dictis illud
ſupplent, duod operibus noſtris ſatisfactoriis de-
eſt. II. Antiqua Eccleſia ſaltem per indulgentias
aliquam partem ſatisfactionis remiſit, & anti-
quum canonum rigorem frigeſcente charitate pe-
ne extinétum modo per indulgentias Ecc'eſia
fupplere conatur. Reſp. Imo vero, ſed ideo ſtu-
dium fatisfaciendi & opera poenitentiæ pro viri-
bus noſtris præſtanda non remittit, ſed defectum
eorum fupplet. Vid. III. Godeau Theol. moral.
vart. 3.
Coroll. Praſt. mo. Expedit, ut omnia opera pro
lucrandis indulgentiis præicripta in ſtatu gratiæ
peragantur: fufficit tamen, ſi ultimum opus in
eo fiat. 2do. Si opus injunctum quoad ſubſtan-
tiam ſpectatum ad finem intentum conducat, v. g.
eleemoſyna pro expeditione ſacra non obſtat lu-
crandæ Indulgentiæ, ſi cum peccato veniali fiat,
ſecus fi non conducat, v. g. ſi per intentionem
malam totum vitietur. 3o. Opera perſonalia

k 5 Pprae-=

Reſolvun-
tur cafus.

4900 Caput XVII.

præſcripta per alium exerceri non poſſunt, niſi
alter foret ſolum inſtrumentum, uti ſervus, per
cujus manum eleemoſyna erogatur. Ato. Si Indul-
gentiæ eodem die diverſis Eccleſiis ex diverſis
titulis ſint eonceſſæ, & opus præſcriptum repeti
non poſſit, plures indulgentias iisdem operibus
quis lucrari poteſt; ſecus vero ſi opera ſint ite-
rabilia, quæ repeti debent: Indulgentia autem
plenaria in certos dies Eccleſiam viſitantibus,
vel aliud opus bonum peragentibus conceſſa ſe-
mel tantum obtineri poteſt: unde etiam de in-
dulgentia Portiunculæ requiſita S Congregatio
Trid 1700. & a. 1723. an pluries eadem die lu-
crifieri poſſit, reſpondit: ſervetur ſolitum. Ita
Theodor. de Sp. S. de Indulg. Sto. Qui omittit
partem notabilem operis præſcripti, non lucra-
tur indulgentias. 6to. Si Indulgentia concedatur
contritis & confeſſis, & aliquis non habeat con-
ſcientiam peccati mortalis, neceſſario non requi-
ritur confeſſio venialium, aut mortalium jam per
confeſſionem expiatorum. Ita Cong. Indulg. die
9. Dec. 1763. quia venialia non ſunt materia ne-
ceſſaria confeſſionis: ſecus eſt de peccatis morta-
libus, quæ confiteri oportet, ſi indulgentia vere
poenitentibus & confeſſis, ac S. Communione re-
fectis conceſla ſit: in caſu tamen, quo confeſſio
foret impoſſibilis, putat P. Laymann, contritio-
nem ſufficere 7limo. Operibus aliunde præcep-
tis, non lucratur aliquis indulgentias, niſi aliud
Papa expreſſe aſſerat: nec poteſt indulgentiam
ro defunctis conceſſam, repetendo opera, pro
e, & deinde pro defuncétis quis lucrari 80o.
Quando præſcribitur viſitatio Eccleſiæ, ſatis eſt
extra illius fores orare, ſi quis ingredi non poſ-
fit, niſi ipſe ingreſſus ſit præſcriptus: Item ſi præ-
ſcribatur vilitatio 5 altarium in eadem Eccleſia,
non requiritur motus corporis verfſus illa, ſed ſuf-

ficit, ſi quis verſus illa corde orationes ſuas
dirigat. ono. Quando oratio præſcribitur,

etiam mentalis ſufficit, niſi vocalis expreſſe re-
qui⸗

(kitut;
ſkeit, ſi
ſe Opert
i od
o vel ſol
int pen
l expr⸗
aſa vaſic⸗
utor indn
unt teyli
lemnatam:
culo conee
Ortenlo oon
lerclatk i
AAne vale

il ci.

Ai
Ener node
I Por⸗
oCon
had,
bn, r
(illerpr
(lrntone

21o. P
Pe, 1l
enine,
ie. I
Aftitn
1 E In
di.
ſientix
Ralis

De Pænitentia. 491

r quiratur; debet autem eſſe attenta, & modica
KRn ſufficit, ſi determinata non præſcribatur. Debent
aie vero opera aſſignata intra præfixum tempus per-
“ agi, quod eſt a primis Veſperis usque ad ſecun-
. a das vel ſolis occaſum. Iomo. Indulgentiæ non
Melee ceſſant per mortem concedentis, niſi aliter in
lchai Bulla expreſſum fit. Revocatio autem etiam ſine
igtir cauſa valida eſt: Et feſto translato non transfe-
n dud runtur indulgentiæ: & revocatæ a Paulo V. non
K ſunt revalidatæ juxta prop. 37. ab Alexandro VII.

6 ( damnatam: Gcuti & Indulgentiæ vivæ vocis ora-
iat culo conceſſæ, cum aliis privilegiis viveæ vocis
en oraculo conceſſis a Gregorio XV. & Urbano VIII.

ur. lin revocatæ ſunt: Quænam vero indulgentiæ hodie
. adhuc valeant, ex Bullis earum cognoſci debet.
hil, id. cit. Theodor
ntin ann Vic.
non ie .
lano tu §. 1090.
kim Ad Jubilæum lucrandum ezdem condi- Jbilæi
0g ud i
e nite tiones modo recenſitæ (H. 1080.) requirun-privile-

es tur. Favores vero ſpeciales Jubilæi fſunt Imo gia.
rine Electio Confeſſarii cujusque ab Ordinario loci
Com approbati, quod tamen non tenet in monia-
GuH libus, quæ debent eligere Confeſſarium ſpe-
en, H clialiter pro monialibus approbatum ex de-

laratione Congr. Trid.

t ph⸗ 2do. Facultas abſolvendi a reſervatis tum
Papg, tum Epiſcopo, ubi tamen excipi-
tur crimen hæreſis, etiam in foro conſcien-
tiæ. Si nimirum in Bulla Jubilæi exprefſe
excipiatur, alias enim juxta P. Amort tratt.
13. de Indulg. in Germania abſolvi poteft.

3tio. Facultas abſolvendi in foro con-=
ſcientiæ ab Excommunicatione, ſuſpenſione .
Baft & aliis Eccleſiaſticis cenſuris, excepta te-
gula⸗

492 Caput XVII.

gularitate ex delicto, vel defectu: & poteſtas
commutandi vota, & in illis diſpenſandi;
uti ex Bulla Jubilæi colligitur.

Reſolvun- Coroll. Prabt. Imo. Anno Jubilæi aliæ indulgentiæ
tur caſus.

plenariæ per totum mundum extra urbem fſuſpen-
di ſolent: ex Bulla Gregorii XIII. Quoniam ſan-
Ri. Non tamen ſuſpenduntur indulgentiæ pro
defunétis per modum ſuffragii conceſſæ, nec illæ
pro articulo mortis, ex declaratione Urbani VIII.
nec indulgentiæ Portiunculæ Aſſiſi, bene vero
in aliis Eccleſiis O. Min. ex decreto Clementis X.
& Benedicti XIII. Item ſuſpenduntyur illæ faculta-
tes, abſolvendi a feſervatis Papz, quæ propter
dictas indulgentias a Sede Apoſtolica conceſſæ
ſunt. Verum his non obſtantibus III. Godeau Th.
mor. tom. 3. & ejus Notator probabilius eſſe pu-
tat, ſuſpenſivam indulgentiarum legem niſi ſpe-

cialiter promulgetur ultramontanos non ſtringe-

re, ne dum Romipetis favetur, alii domi omni
indulgentiarum emolumento priventur. Quæ ſal-
vo meliori judicio diécta ſint. 2do. Jubilæum ſæ-
pius quis lucrari poteſt, ſi opera præſcripta repe-
tat: ſed aliæ gratiæ jubilæo annexæ, ſi quis poſt
primam lucrationem incurrit de novo cenſuram,
vel caſum reſervatum; vel opus habet commuta-
tione votorum, de novo obtineri non poſſunt:
ita Benediétus XIV. in ep. circul ad Conf. Rom.
a. 1749. Qui vero lucratus eſt Jubilæum, & poſt-
ea incidit in reſervatum, poteſt durante adhuc
Jubilæo ab eo abſolvi, ſi opera denuo impleat,
& in prima confeſſione hoc privilegio non indi-
guerit. 3tio. Ad lucrandum Jubilæum requiritur
communio & confeſſio Sacramentalis, & quidem
valida, quia ordinarie ſunt opus præferiptum.
Ato. Viſitatio Eceleſiarum debet fieri pie & devo-
te, & vocaliter inibi orandum, & ſi ſit ultimum
opus, debet fieri in ſtatu gratiæ; & fſi vel ſemel
viſitatio hæc omittatur, Jubilæum ex defectu
conditionis omiſſæ non obtinetur: nec licet Ec-
cleſias

uis iit
emdum un
Prirint
eu, gni
un orele
i bolla a
onm:;, u
(i leet:
n aandem
cet etim
feano e
(ohiehinins
8 Merm:
Opls hanum
ncetn 9
uiurtz ln
Iteminet,
d pnhen
Uunmitetur
nne e
ui
ErCG
MIN vot
erpin
UnChnredit
Mnlle ful
Ton Mdin
ri feri
ſentis. .
Mermli
Derelſdis
le dii
un kien
uhinntnn

Conhde
ülitenti

ALat̃

De Penitentia. 493

EN Lleias viſitare pluries eodem die in ordine ad ex-
plendum numerum viſitationum, quando exprefe
len preæſcribitur, ut v. g. per 15 dies Eccleſiæ viſi-

tentur, quia ſic dies determinantur. Sto. Jeju-
nium præſcriptum debet eſſe Ecclefiaſticum diebus

iee in Bulla aſſignatis ſecundum conſuetudinem re-
maſte gionum; unde apud nos ovis, & lacticiniis in eo
Nen veſei licet: Hoc jejunium ſicuti & alia opera in-
