ſine gravi temeritate Durandi ſententiam defendit,
ejusque liber merito ab Epiſcopo Bajocenfi grævi
cenſura an. 1701. notatus fuit, cui ſe ipſe Cally
modeſte ſubjecit. 6

Solvuntuß Schol. 4. Hæretici contra noſtrum dogma ob'jiciunt

I. in S. Scriptura S. S. Euchariſtia appellatur panis
1I. Cor. 10. Matth. 26. Et quando Chriſtus Joan. 6.
dixit:

uite
Ugo
zenem
n ve
Sum
ligo
kone
kintia
is,
s &

ads

Crici
Ets
lenti
nit
elen
kanl
Porn
i
En
In
e .
in,
e e
N
u
Hh
d
en
cor
Pen
ii
n
i
in
Gnn
lu
Ur

dommmnn
aro Ck
hienlume
1 onnt
veufbiline
n, Net
ſolloetke
Abi reken
cck in en
& anb⸗
5 Nettt
E* lean,
(nrn e
anis E
1, It
orpnsl
e Ge f

itate (

nutritn
aute
Nketit
in,
cellel⸗
ra Tne
en i
te ⸗
le
Niun
Un Ii
e e
emnsd,
ilte
Ceſen
ellien

r
sonn
Git:

De Euchariſtia. 251

dixit: Ego ſum panis, non ſe mutavit in panem:
Ergo etiam dicendo: Hoc eſt Corpus meum,
panem non mutavit in Corpus ſuum. Rur-
fus veritas hujus propoſitionis: Verbum Caro fa-
Rum eſt, ſalvatur per unionem hypoſtaticam:
Ergo & hujus: Hoc eſt Corpus meune ſine muta-
tione ſubſtantiæ panis; ſicuti ſine mutatione ſub-
ſtantiæ ferri de ferro ignito bene dico: hic eſt
ignis. Hinc multi etiam Catholici Okam, Sco-
tus & Paludanus docent, tranſubſtantiationem
ex S. Scriptura probari non poſſe. Ke/p. S. Eu-
chariſtia dicitur panis, quia ex pane hic cibus co-
leſtis factus eſt; vel quia manent ſenſibilia acci-
dentia panis. In illa Chriſti ſententia: Ego ſum
panis vinus, pronomen Ego, & vanis vivus pro
eodem Chriſto ſupponunt, adeoque ad eam veri-
ficandam nulla mutatione opus fuit: at in hac
Nrabolthoner Hoc eſt Corpus meum, pronomen
oc, juxta ipſos adverſarios demonſtrat panem,
de quo nequit verificari, quod ſit Corpus Chriſti,

niſi in illud tranſubſtantietur. In illa propoſitio-
ne: Verbum caro fa Rum eſt; Verbum eſt ſubje-

Gtum, quod cum fit immutabile, non potuit ali-
ter caro fieri, niſi per unionem hypoſtaticam,
quod innuunt verba ſequentia: & habitavit in
nobis: (t. I. §. 306.) in illa vero propoſitione:
Hoc eſt Corpas meum, corpus eſt prædicatum,
quod non fit panis per unionem hypoſtaticam,
cum panis ſit ſubſtantia mutabilis, nec dicatur:
corpus meum factum eſt panis, nec ſubſtantiam
panis remanere, ex ſequentibus colligitur: ferrum
ignitum dicitur ignis per Synecdochen fſumendo
partem pro toto; at vero ly corpus nec partem,
nec accidens, hec rem contentam in pane deſi-
gnat. Denique citati Theologi in dogmate Ca-
tholico conveniunt, in eo vero, quod dicant,
illud ex Scriptura probari non poſſe, deſerendi

ſfunt. II. S. Chryſoſtomus refutans Apollinari-

ſtas Synoufiaſtas Deum & hominem in unam na-
turam commiſcentes ep. ad Cæſarium ait: cut;
ante⸗

232 Caput XVI.

antequam Sankificetur vanis, panem nominamus,
Wivina autem illum Sanktificante gratia mediante
Jacerdote liberatus eſt quidem ab appellatione pa-
is, dignus autem habitus eſt Dominici Corporis
anpnellatione, etiamſi natura panis in ipſo verman-
Nt, & non duo corpora, ſed unnen Corpus FEilii
vrædicatur: ſic & hic Divina inundante corpori
natura unum Filzuem, enam Ferſonam utraque hat
Jecerunt. Et Theodoretus dial. 2. ait: Weque
enim mhola miſtica poſt Sankkificationem rece-
dunt à natura ſan, smanent enim in priori ſubfſlan-
tia, & igura &z forma, & videri tangique poſ-
Junt, ſicit & prius. Keſp. S. Chryſoſtomus no-
mine naturæ panis dozzos intelligit ſpecies, &
complexionem accidentium, non vero ſubſtantiam
panis, tum quia ait, non duo ſed unum corpus
Prædicari: tum quia dicit, naturam panis manere
in ipſo pane: tum quia alias intuliſſent hæretici
duas perſonas in Chriſto, ſicut caro ejus & panis
ſfunt duo corpora. Item Theodoretus nomine
ſubſtantiæ accidentia pauis intelligit, vult enim
contra Eutychianos probsre, Chriſtum ad cœlos
aſcendentem non dimifiſſe proprietates carnis,
quod Eutychiani aflerebant, ſicuti in Symbolis
myjſticis remanet figura, ecircumſeriptio & aliæ
proprietates in ſua natura. Quippe tora contro-
verſia ibi erat de complexione aecidentium; nam
Eutychiani volebant, Verbum ab æterno habuiſſe
naturam humansm ſed materiæ expertem: in In-
carnatione vero afſumpſiſſe formam externam,
circumſeriptionem & reliquas corporis proprieta-
tes, in quibus Chriſtus paſſus eſt. III. Rupertus
in c. 9. Joan. ait: Verbum jam dudum caro fabtum
vanis viſibilis fit, non commutatum in vanem, ſed
aßumendo, & in unitatem ſu«˖ perſonk transfe-
rendo panem. Keſp. Ruperti mens dubia videtur
Salmanticenſibus adeoque deſerenda verum P.
Gerberonius in apol. fuſe oſtendit, Rupertum ex-
preſſe ſcripfifſe, panem & vinum in veram Cor-
poris & Sangninis Chriſti tranfire ſnbſtantiam:
unde

e

unis
Ee
ſetitn
V.
ue,
Con
Felati
ira
latie
Urs
d r
dooßm

e;.
har
oc
( o
nel.
C
nr
Cone
uhd
io,
0
tio
lun
lce
cor
tuant
Gur

K
Gen
Nen
doſt
i

De Euchariſtia. 233

tonimg uUnge in citato loco intelligi poteſt de ſpeciebus
io nelin panis remanentibus, & aflumi panem in unitatem
ltones perſonæ mediante fcilicet corpore, in quod con-
ii n vertitur. IV. Corpus Chriſti natum ex Beatiffi-
om z ma V. Maria, & crucifixum non fuit factum ex
CmuN pane, ficut illud in Euchariſtia: Ergo non idem
lun an Corpus. Reſp. Corpus Chriſti non fit ex pane
runel veluti materia, ſic enim factum eſt ex Beatiſ-
it: Nn fima Virgine, ſed tanquam ex termino a quo,

S
4 ſicuti ex aqua factum eſt vinum in Cana Galilææ,
quod ſicuti non fuit diverſæ naturæ a vino ex
nglif uvis facto, ita nec Corpus Chriſti ex pane ſactum
Konst eſt diverſæ naturæ ab illo nato ex B. V. quia in
hoc panis convertitur.

von i⸗

Pecies
ſubiom. Schol. 5. Quærunt hic Scholæ, qualis actio ſit tran- Qualis
um en ſubſtantiatio. Reſpondetur, eſſe aétionem vere altio ſit
nis nin productivam Corporis Chriſti ſecundum quid, quia Tranſub-
them eſt converſio ſubſtantialis ex Trident. Sefl. 13. ſantia-⸗
5 can. I. & 2. Ergo eſt vere produétiva, quia tio.
5 non omnis aétio converſiva ſimul eſt produétiva ejus

in quod fit converſio, uti patet cum uxor Lothi
converſa eſt in ſtatuam ſalis. Quare non eſt actic
adduéctiva, quia alias ſolummodo efſet transloca-
tio, non vero tranſubſtantiatio. Nec eſt actio
conſervativa Corporis Chriſti ſub ſpeciebus, quia
conſervatio eſt quid conſequens tranſubſtantia-
tionem. Nec eſt actio unitiva cum ſpeciebus,
quia hæc unio etiam eſt quid conſequens, & ſo-
lum quid accidentale, quia unum extremum ſci-

Utenun. licet Species ſunt accidens. Nec eſt reproductiva
voprier corporis Chriſti ſimpliciter, quia hoc jam ante
huhetti tranſubſtantiationem productum eſt, ſed ſecon-
fiu dum quid, nempe ad eſſe ſub ſpeciebus panis,

Nen,1 quod proinde novum modum eſſendi accipit.

Schol. 6. Quæritur ulterius, an & quomodo acei- An acci⸗
dentia panis & vini maneant poſt conſecrationem. deutia
Reſpondetur, eſfſe de fide, in S. S. Eucharifſtia maneant
poſt conſecrationem manere accidentia ſenfſibillia 6
panis & vini, ex Trident. Sefl. 13. can. 2. lter

„

254 Caput XVI.

de fide eſt, accidentia panis & vini remanere ſine
fubſtantia panis & vini, ita ut nec materia prima
panis & vini, nec forma ſubſtantialis Peripatetica,
nec ſubſiſtentia nec exiſtentia, nec ullus gradus
genericus vel individualis ſubſtantiæ panis & vini
remaneat. Non tamen ideo ſubſtantia panis & vini
deſinit per annihilationem, quia horum omnium
deſitio eſt in aliquid poſitivum, ſeilicet in Corpus
& Sanguinem Chriſti, quæ non eſt annihilatio.
An vero accidentia maneant ſine omni ſubjecto,
quod poteſt eſſe vel oerpus Chriſti, vel aér cir-
cumſtans vel quid ſimile, controvertitur. Ubi
iterum eſt de fide, ſubjeétum horum accidentium
non efſe ſubſtantiam panis & vini, itaque de aliis
ſolum ſubjeétis quæſtio eſſe poteſt. Et quidem
Soto, Serra &c. putant, eſſe immediate de fide,
accidentia manere fne omni fubjecto. Salman-
ticenſes vero cenſent, eſſe certum certitudine con-
eluſionis Theologicæ, & conſequenter ſententiam
contrariam non eſſe quidem hereticam, ſed in
fide erroneam. Verum ab his cenſuris abſti-
nendum eſt, cum Eccleſia necdum declaraverit,
accidentia panis & vini in S S. Kuchariſtia ma-
nere ſine omni ſubjecto; nam Concilium Conſtan-
tienſe Sefſ. 8. damnans articulum 2dum Wicleffi:
accidentia panis & vini non manent ſine ſubjecto
in eodem Sacramento, teſte Petro de Alliaco Car-
dinale & Papæ Legato non cogitavit definire ali-
quid de accidentibus, ſed ſolum de ſubjecto acci-
dentium contra Wieleffum, ſecilicet de ſubſtantia
panis & vini, quam remanere cum accidentibus
poſt conſecrationem Wicleffus docuit. Imo ipſe
hic Cardinalis negat quantitatem eſſe accidens ab-
ſolutum a re quanta abſolute diſtinétum. Eodem
modo Concilium Tridentinum Sefſ. 13. can. 2.
& Colonienſe ſolum contra Impanatores & Con-
ſubſtantiatores definiunt, non remanere, nec adeſſe
ſubſtantiam panis & vini. S. Thomas, S. Anſel-
mus, Lancfrancus & S. Bonaventura &c. aſſerere
quidem videntur, accidentia manere ſine gmni
ub⸗

eco
Pert,
Eobin
Latia e
püſlim
e pr
lentun
Unoho⸗
omniſi
ne ne
Cuntur
Ko,
tmdinl
inoht
ti,
de
ore
e ſe
n
hre
oren
el,
ini
A
latk
i

d
Gbalil
iin
Unine
ndſte
ID
muu
Dunin
Nan

De Euchariſtia. 2 55

ung in Inbjecto, ſed ſuam ſententiam ita voluerunt ex-
nm ponere, ut tamen ſalva fide aliis permiſerint ali-
elihtteig ter opinari, dummodo non admittatur, illa acci-
lusgnt dentia efſe in ſubſtantia panis & vini, quod etiam
mAn potiſlimum probare volunt. Nonnullæ vero cen-
endi furæ privatzæ in oppoſitam ſententiam latæ hodie
mommm videntur aboliteæ.. Quare licet juxta antiquiores
tione Philoſopés accidentia panis & vini maneant fine
nitinit omni ſubjecto ſubſtantiali, quia periit, non tamen
iſcen üine accidentali, quia ſaltem in quantitate ſubje-
dt Ctantur, & ipſa quantitas exiſtat ſine omni ſub-
D jecto, & quidem per propriam exiſtentiam apti-
Cidenn tudinaliter inheæſivam Dei concurſu conſervativo
e beni in obliquo connotato: Recentiores tamen Philo-
tum ſophi, qui poſfibilitatem accidentium abſoluto-
e de ſe rum negant, & accidentia panis & vini vel in
Klmm corpore Chriſti, vel in aere, ſubjeétari, vel Deum
Anecon per ſeipfum ſupplere actionem ſubſtantiæ panis,
enkin facta in ſenſibus noſtris eadem modificatione ac
„ANn impreſſione, quam panis faciebat ante conſecra-
is o⸗ tionem dicunt, nullius erroris contra fidem argui
Nraen, debent. Nos hanc litem Philoſophis dirimendam
hr relinquimus, fufficit hic miraculum intervenire;
Conte. quod non eſſe impoſiibile, ratio quidem depre-
witeki hendit, licet modum, quo fiat, non comprehen-
RM dat.
1co r
niret F. 988.
nin Porro totus & integer Chriſtus exiſtit ſub Totus

n qualibet ſpecie conſecrata tota adeoque cum Cini “
o Divinitate & Humanitate, cum corpore & liheß
eny anima, cum carne & Sanguine & omnibus ſvecie.
accidentibus a loco independentibus. Namα.
b½ TImo I. Cor. II. v. 27. S. Paulus reum fa-

4

1 cit ſimul Corporir & Sanguinis Chriſti, gui
manducaverit panem hunc, vet biberit calicem

e Domini indigne: Unde Florentinum in decre-
to ait: Totus Chriſtus continetur ſub ſpecie pa-
1 mnis,

256 CLaput XI.

nis, & tkotus ſub ſpecie vini, Et Tridentinum
Seſl. 13. can. 3: Ni quis negaverit in Sacra-

mento EKuchariſtic ſub unaguague ſpecie.. to-
tum Chriſtum contineri, anuthemn ſit. 2do. Ra-
tio eit: Chriſtus diviſus non eſt, & quæ ſe-
mel aſſumpſit, nunquam dimiſit. nec amplius
moritur: unde ab ipfo Incarnationis inſtanti
nexu inſeparabili Divinitas cum humanitate
conjuncta fuit, & ab ipia reſurrectione hu-
manitas Chriſti utpote immortalis indiſſolu-
bili unione cum anima & fanguine ſemper
conjungitur: Ergo, qui ſub panis ſpecie ſu⸗
mit Corpus Chriſti, & fub ſpecie vini ejus
Sanguinem, ille totum & integrum Chriſtum
cum Divinitate & humanitate &c. ſumit.

§. 989.

Et totus Non autem tantum Chriſtus exiſtit ſub
ſub quali- tota ſpecie, ſed etiam totus ſub qualibet
bet parte parte facta ſeparatione. Ita 1Imo definit Tri-
Fatta ſe- dentinum Selſl. 1 3. can. 3. N quis negaverit,
a'Ciso⸗ in Venerabili Sacramento Euchariſti ſuh una-
quaque ſpecie & ſub ſingulis cujusque partibus
Jeparatione jalta totum Chriſtum contineri,
anathema ſit. 2do. Patet ex Traditione &
Praxi Eccleſiæ, quæ peracta conſecratione
eandem hoſtiam frangere confſuevit in plures
diſtribuendam & eundem calicem omnibus
aſtantibus porrigere ſolebat, exemplo Chri-
ſti, qui de calice dixit: bibite e eo omner.
Matth. 26. 3 tttο. Ratio eſt, quia Chriſtus in
locum ſubſtantiæ panis ſuccedit; Ergo eſſe
debet, ubi antea fuit ſubſtantia panis: Sed
I

an
o po

N, 1.
Clei
un no
Crci ha
w ele
R Ni, n
h utra
eon

Eb.2. 0
erihet
Uhuhe
(gwten
Eenthies
eernt
inen
Ietee
Mhi
u
mleent
„ ee
t
i
eum!
kum
oyen
inenl
i:
inefe
N
In
e &
berle
Md

len

De Euchariſtia. 257

lentin in quavis hoſtiæ parte erat ſubſtantia panis;
hn Ergo poſt ſeparationem Chriſtus ibi eſt.

,e Echol. I. Bohemi pugnantes pro communione ſub Hærgſes.
N duplici ſpecie ſæculo 1Sto putarunt, totum Chri-
e ſtum non eſſe ſub qualibet ſpecie. Lutherus etiam
tnn circa hanc quæſtionem dubius fuit, quam inuti-
situm lem eſſe dixit: Conqueritur tamen, ſe falſo cul-
rick pari, quod non exiſtimaret, totum Chriſtum eſſe
d ſub utraque ſpecie. Difcipuli tamen ejus in hac
fihet⸗ re non omnes conveniunt.
Ce. . .
D Schol. 2. Quæritur, in Scholis, an Corpus Chriſti An ante
e r exiſtat totum & actu ſub fingulis partibus ſenſi- ſeparatio-
ſperti bilibus hoſtiæ etiam conjunctis ante ſeparationem, uem.
VIud &r- quidem etiam ſub illis, quæ ſeparatæ non eflent
Chni ſenſibiiles Reſpondetur affirmative, quia ante
Vnnt conſecrationem ſubſtantia panis erat tota & aétu
in ſingulis partibus hoſtiæ, & ſub illis, quæ ſe-
paratæ eſſent inſenſibiles, ut toti conjunctis con-
—fervabatur actu ante conſecrationem tota ſubſtan-
tia panis: Ergo ſub eis eſt actu Chriſtus facta
Cconſecratione.
ANif Schol. 3. Corpus Chriſti non eſt in Euchariſtia ex- An Chri-
it I tenſive & localiter, quia locum dimenſive & per ſtus ſit in
M bartes non occupat, unde ſolum dicitur eſſe hic Euchari-
vel ibi ratione ſpecierum, vel juxta P. Suarez, ſRia loca-
quia habet ubi intrinſecum in ordine ad extrinſe- liter
Poſli cum ſeu locum. Ex quo etiam ſequitur. r. Chrii
vutint, ſtum exiſtentem in Euchariſtia per ſe non poſſe
ore moveri localiter, quia non eſt in loco proprie
e dimenſive, ſed tantum definitive per modum Spi-

ritus: bene vero poteſt moveri per accidens ra-

. .
ee tione ſpecierum, nam circumfertur in Proceflioni-
uc bus juxta Tridentinum Sefl. r13, can.-6. 2. Chri-
ſtus in Euchariſtia non poteſt agere & pati actio-
. ne & paſfione corporea ob defectum extenſionis
t localis; quia tamen non eſt in hoc Sacramento
c modo mortuo inſtar alicujus rei inſenſibilis, eſt
del bro-

1 Schram Infſiit. Theol. Tom., III. R

varitioni-
bus mira-
culoſis in
EKuchari-
ſtiq ſit
vera Ca-
ro.

258 Caput XVI.

probabile, quod ille defectus a Deo fſuppleatur,
ita ut Chriſtus ſupernaturaliter videat omnes fide-
les adſtantes, eorumque actiones, imo quia Chri-
ſtus probabiliter videt e cœlo homines oculis cor-
poreis, ficuti S. Stephanus e terra vidit Jeſum in
coœlo, etiam per concomitantiam ex Sacramento

videt omnia, quæ ſunt, & aguntur in terris. 3.
Chriſtus in Euchariſtia naturaliter nequit videri

oculo corporeo, quia cum indivifibiliter ibi exi-

ſtat, non poteſt naturaliter producere ſui ſpeciem

ſenſibilem & extenſam: poteſt tamen ſupernatu-
raliter, ſi imago ejus poneretur in oculo. 4.
Præſentia Sacramentalis nihil dicit realiter diſtin-
Gtum a corpore Chriſti & ſpeciebus conſecratis,
quatenus ſe mutuo connotantibus, ipſamque actio-
nem converſivam & conſervativam.

An in ap- Schol. 4. Ex Scholio præcedenti inferunt Salmanti-

cenſes, quod in Euchariſtia in miraculoſis appa-
ritionibus Caro & Sanguis Chriſti in ſpecie vibili
apparens, non ſit vere & fubſtantialiter Corpus
& Sanguis Chriſti, ſed quædam eorum repræſen-
tatio & figura; quod probat S. Thomas 3. p.
a. 8. tum ex eo, quia corpus glorioſum non
tamdiu permaneret viſibile, ficuti has apparitiones
permanere notum eſt: tum quia ſi in his appari-
tionibus eſſet vere caro Chriſti, Chriſtus eſſet in
hoc Sacramento modo indivifibili, quia non poſ-
ſet contineri ſub particula hoſtiæ, niſi modo in-
diviſibili, & efſet ibi modo diviſibili, quia Cor-
pus, quod tangitur in propria ſpecie, exiſtit mo-
do divifibili cum extenfione ad locum: tum ex
eo, quia caro & Sanguis apparens ſolent muta-
tiones ſubire, quæ non competunt corpori Chriſti
glorioſo in propria ſpecie exiſtenti. Interim in
miraculoſis his apparitionibus Chriſtus permanet
in Sacramento, licet fiat variatio in aliis qualita-
tibus & accidentibus: quod iterum probat S. Tho-
mas tum ex eo, quia faéta apparitione eadem
reverentia & cultus latriæ ei, quod apparet . .
.Y bée⸗=

etn
Ginn 1
ſons

6

ienti
o.
oni

etar
12 0
1ss eo
.oe
Lendor
It Prn
ris
erlide
lnpe

unnle

oe
get
he

I 3
Nl
len 8

crx

fale
linen
Hi
nin
n gn
ſar⸗

ſſn

Uin

.anit
n /
nn,

bet
Onnnes e
0 nul
8Ceblset
ät leint
Acninet
inteni
helit ie
e fühete
n ipnt
1 N
alterc
coniann
Amglei

t Hln
Uloſst
ecie ſi
ter Cr
epe
DCas
Nticin1
ne
nus ete!
u NN
Unoin
(il

1. 4

Innmne

De Euchariftia. 259

hibetur: tum hæ apparitiones fiunt ad confirman-
dam fidem noſtram cires realem præſentiam cor-
poris & Sanguinis Chriſti in Euchariſtia, ubi cre-
dibile non videtur, quod miraculis faéctis ex hac
intentione deſinat corpus Chriſti eſſe in Sacra-
mento. Notant tamen Salmanticenſes, quando
in punitionem peccatorum S Euchariſtia conver-
teretur in lapidem, tunc non conſervari ſpecies,
nec Chriſtum ſub illis, ſed idem foret, ac ſi ſpe-
cies corrumperentur. Deinde in ſpeciebus mira-
culoſe immutatis poſſunt aliquando ex diuturnitate
temporis apparere ſufficientia corruptionis ſigna,
ut prudenter judicemus, non remanere in illis
corpus Domini, & tunc inferior illis reverentia
exhiberi debet, qnalis veſtibus Chriſti exhibetur,
ſemper tamen religioſe afflervandæ ſunt usque ad
manifeſtam earum corruptionem. Si vero mira-
culoſe corpus Chriſti in Altari ſub ſpecie carnis ap-
pareret, conſulendum eſſet Sacerdoti, ut Corpus
& Sanguinem iterum conſecraret & ſumeret.

G. 990.
In Sacramento Euchariſtiæ aliqua ponun- Aliqua
tur & ſunt vi verborum, aliqua per natura-Junt in
lem concomitantiam. Hoc Imo colligitur Zuchari=
ex Tridentino Sefſ. 13. cap. 3. Jemper hac HMia ;
Kides in Eccleſia Dei fuit, ſtatim voſt conſecra- pum, ali-
tionem verum Domini noſtri Corvus, verumgqué qua vi na-
Ejus Sanguinem ſub panis & vini ſpecie una turalis
cum ipſius anima & Divinitate exiſtere: ſed Cor- voncomi-

pus quidem ſub ſvecie panis, & Sangiinem ſub tantic:

ſpecie vini ex vi verborum, ipſum autem Corpus

ſub ſpecie vini, & Sanguinem ſub ſpecie panis,
unimamque vi naturalis illius connexionis & con-
comitantie, qua partes Chriſti Domini, Qus
jam o mortuis reſurrexit, non ampliur mori=
turur, inter ſe copulantur: Divinitatem porro
V R 2 pr=

200 Caput XVI.

propter admirabilem illam ejus cum corpore G
anima hazpoſtaticam unionem. 240. Ratio eſt:
Illud dicitur poni & eſſe ex vi verborum in
Euchariſtia, quod per verba præciſe ſignifi⸗
catur: illud vero per naturalem connexio-
nem & concomitantiam, quod in Sacramen-
to ponitur, quia habet realem unionem cum
illo, cujus poſitio neceſſaria eſt ad veritatem
verborum: ſed certum eſt, in Euchariſtia
aliqua exiſtere priori modo, alia poſteriori,
nam ad conſecrationis verborum panis veri-
tatem neceſſaria eſt poſitio corporis; alias
non verificaretur ly Hoc eſt Corpus meum;
econtra vero ad veritatem prædictorum ver-
borum non eſt neceſſaria poſitio & exiſtentia
Sanguinis ſub ſpecie panis, ſiquidem illa ver-
ba Sanguinem non fignificant, ponitur ta-
men reipſa ſub dictis ſpeciebus Sanguis Chri-
ſti ob naturalem connexionem, quam defacto
habet cum Corpore Chriſti modo exiſtente:
Ergo dicendum eſt, aliqua ibi poni vi ver-
borum, aliqua per naturalem connexionem

& concomitantiam.

An ſit de Schol. Hanc diſtinétionem modo aflertam P. Vas

Kide.

quez &c. putant, eſſe immediate de fide. Ve-
rum Salmantieenſes probabiliuns cenſent, eam non
pertinere immediate ad fidem, eſſe tamen adeo
certam, ut negari non poſſit, absque errore in
fide, & ingenti temeritate. Nam r. Concilium Tri-
dentinum ſolum definire voluit, totum Chriſtum
cum Divinitate & humanitate, cum corpore &
anima, cum carne & Sanguine ſub qualibet ſpe-
cie contineri: (F. 988.) ea autem, quæ attin-
nt voces Scholæ, & non pertinent ad rem
ipſam, maximam quidem authoritatem habent,
ita ut contradicentes puniri debeant, ſed an
unt

t inm
cli Ee

er.

Wen ⸗
liee,
len C

iis

Uenta
ob

ufie⸗

Eirtar
rpus
Jun

enn

ns

n
Läute

lnte
ßei
tae
tmi,

la he

n

—

De Euchariſtia. 261

orfoft .
“ ſunt immediate de fide; & talis eſt doctrina Con-
en cilii de diſtinétione exiſtendi ex vi verborum,
tonnt aut per naturalem concomitantiam. 2. Eſſet ta-
lont men error in fide & ingens temeritas, contrarium
Colnext⸗ dicere, tum ob auéctoritatem Concilii & commu-
actaer nem Catholicorum conſenſum; tum quiĩa ex prin-
Nener cipiis fidei hæc diſtinétio ſatis colligitur, & ea
Pkia negata aliquæ fidei veritates ægre ſalvari poſſent.
Non obſtat I. quod Tridentinum dicat, ſemper
enfi as faes in Eccleſia Dei fuit, nam AReſp. Hoc
pofei refertur ad propoſitionem immediatam, nempe
Anis i⸗ Corpus & Sanguinem Chriſti eſſe ſub ſpecie panis,
s “ quam propoſitionem Concilium definivit, non

autem ad reliqua verba. II Sine hac diſtinétione

1sin plura a Concilio dicta verificari non poſſunt. Keſp.
runnk Plura ſunt connexa cum veritatibus ad fidem im-
Nten mediate pertinentibus, quin tamen ad fidem im-
illar mediate pertineant, uti ſunt illa, quæ ex articu-
wirurt lis fidei per legitimam conſequentiam deducuntur,
Cte & ea, ex quorum negatione infertur negatio al-
gh terius fidei articuli, & hæc non dicuntur forma-
Nlhin liter hæreſes, ſed errores contra fidem, qui eſt
güfene gradus cenſuræ inferioris.
i iſ .
eNn G. 991.
D Igitur vi verborum ſub ſpecie panis con- Quid vi

ee tinetur Corpus Chriſti, & ſub ſpecie vini verborum
an Sanguis Chriſti. Ita patet ex Tridentino ci- Ponatur.
tato. (H. 990.) Et Ratio eſt, quia verba
il. conſecrationis quantum ad ſpeciem panis,
im fcilicet: Hoc eſt Corpus meum: & quantum
mmed àd ſpeciem vini: Hic eſt Sanguis meus, di-
Net recte lignificant Corpus & Sanguinem Chriſti,
„ &non pofſſunt verificari, niſi ſub ſpecie pa-
, nis Corpus, & ſub ſpecie vini Sanguis Chri-
ſii ponatur.
. R 5 Schol.

262 Caput XVI.

Schol. rx. Ex hoc colligunt Salmanticenſes, corpus
humanum, quod vi verborum in Euchariſtia po-
nitur, eſſe corpus abſtrahens a vivo & mortuo:
ſaliva vero, ſudor & lachrymæ non ponuntur
ibi nec vi verborum, nec per naturalem conco-
mitantiam, quia Chriſtus illa defacto non habet,
aliæ vero partes, quas Chriſti corpus modo ha-
bet vi verborum, ponuntur, ſicut & Sanguis
quem modo Chrifſtus in cœlo habet ſub ſpecie vi-
ni; cholera vero & pituita in utraque ſpecie per
realem connexionem & natnralem concomitan-
tiam ponnntur: Item per concomitantiam ſuper-
naturalem mediatam remotam, & ſecundariam in
Euchariſtia eſt Perſonalitas Patris & Spiritus S.
quia Pater & Spiritus S. funt inſeparabiliter in
Filio per circuminſeſſionem ſeu unitatem eſentiæ,
non tamen dicuntur fumi Pater & Spiritus §S.
quia ob mediatam tantum præſentiam non datur
communicatio idiomatum (t. 1. F. 170. 315.)
Denique fi Apoſtoli conſecrafſent in triduo mortis
Chriftus ſolum corpus fub ſpecie panis & Sanguis
ſub ſpecie vini poſitus fuiſſet.

An aqua Schol. z. Quærunt Scholæ, an aqua vino mizta
immediate convertatur in Sangninem Chriſti vi verborum
converti- conſecrationis, an vero in propria ſubſtantia re-
kur. maneat, de qua re acriter diſputatum fuit Sæculo
Cz mo in Gallia: an vero aqua immediate vel me-
diate, id eſt, prius converſa in vinum in Sangui-
nem Chriſti convertatur, eodem Sæculo quæfi-
tum fuit, & Innocentius III. c. cum Mäartha. de
celebr. Mifl. quatuor ſententias refert. Prima
vinum & aquam in Sanguinem & aquam e latere
Chriſti defiuentes converti docuit. Secunda ſta-
tuit aquam in phlegma converti, quam opinio-
nem nefariam vocat Innocentius. Tertia dixit,
aquam in propria ſfubſtantia remanere vini acci-
dentibus circumfuſam. Quæ ſententiæ nullos ho-
die in Scholis patronos habent. Quarta aquam
eam vino ideo in Sanguinem converti ſtatuit,
quis

n ri
Eettiam.
ho mi
En Ch
ls d⸗
n m
1.
tum
Peon
n, 4
Chriti
Un I
üh
tun
W

i en

linto.
Canäh
neil
r⸗
1e o

IN I

ien
Mi
o
Cutet
nnd
en
ſdre
tins
lut,
lenti
colſe⸗
ine

U
ll, 8

8s,en
milup
Nmorn
Nonont
en Gnn

Non kie.

Cd
Kngn
ſecen
ſeef
Onecnie
tiin ie⸗
nen
Hint
fabliti
n elertt
Pirtul
non
. 31
0 m

Kang

1o n
erban
Kannite
tKenn
ſeln⸗
ng

De Eucharifi. 263

quia vino mixta in vinum tranſit, & hanc ſen-
tentiam defendunt Thomiſtæ. I. Dicendum aquam
vino mixtam in calice revera converti in Sangui-
nem Chriſti: tum quia illud, quod a Chriſto Apo-
ſtolis datum fuit, & in calice contentum licet
aqua mixtum erat Sanguis ejus: tum quia S. S.
P. P. & Concilia dicunt, Chriſtum calicem aqua
mixtum Sanguinem ſuum fecifſe. (§. 983.) Er-
go contraria ſententia ſtare nequit. 2. Dicen-
dum, aquam vino mixtam converti in Sanguinem
Chriſti vi verborum conſecrationis immediate:
tum quia P. P. dicunt ſimpliciter, vinum aqua
mixtum in Sanguinem Chriſti converti: (I. c.)
tum quia experimenta probant, aquam vino mi-
Xtam naturam ſuam non deperdere, cum per ar-
tem iterum ab eo ſeparari poſſit, odore & ſapore
retento. Nec dicas I. aqua non eſt materia Eu-

chariſtiæ?: & Innocentius III. mediatam ſolum

converſionem in cit. cap. admittit. KReſp. Aqua
ſolitarie ſumpta non eſt materia Euchariſtiæ, be-
ne vero mixta vino, ut conſtituat potum uſua-
lem. Innocentius ait: aquam cum vino in San-
guinem transmutari: (I. c.) Ergo ſtat potius pro
nobis. II. Carthuſiani & Dominicani ideo ab ini-
tio Miſſæ vinum infundunt & aqua miſcent, &
Catechismus Romanus ideo vult paululum aquæ
infundi, ut in vinum convertatur. Ke/ſp. Con-
ſuetudo infundendi vinum & aquam ab initio Miſ-
ſe, eſt ex ritu antiquo, quo olim ab initio ſta-
tim Sacra dona parabantur. Vid. Card. Bona l. 2.
rer. Lit. c. 9. non vero ut aqua in vinum tran-
ſeat, & a ratione Catechismi Rom. ſalva reve-
rentia illi debita recedimus. Porro aqua a vino
e ai ſeparata Sacramenti rationem non re-
inet.

H. 992.

Ex doctrina Tranfubſtantiationis ſequi= Euchari-
tur, Sacramentum Kuchariitiæ, ſi ſpectetur ſis non

in facto eſſe, non conſiſtere in uſu & ſump-
K 4 tione,

con ſiſtis in

Jſolo ſu.

ohjeltio-
ges.

264 Caput XVI.

tione, ſed in re permanente. Nam Imo.
Matth. 27. Chriſtus dixit: Hoc eſt Corpus meum.
Hic eſt calix novum Teſiamentum in Sanguine
meéo, antequam Apoſtoli Symbola ſumerent:
Ergo Corpus & Sanguis Chriſti erant in ma-
nibus ejus, antequam in os Apoſtolorum in-
trarent. Certe verba hæc non ſunt promiſ-
ſoria, ſed demonſtrativa per particulam koc
rei præſentis. Juſte ergo definit Tridentinum
Seff. 13. can. 4. JSi quir dixerit peraka con-
Necratione in admirabili Euchariſtic Sacramento
non eſſe Corpur & Sanguinem D. N. J. C. ſid
tanum in uſu, dum ſumitur, non autem ante,
vel poſt; & in hoſliir ſeu particulir conſecratit,
qucæ goſt communionem reſervantur vel ſuperſunt,
non vemanere verum Corpus Domini, anathema
Nt. 2do. Patet ex Traditione & uſu fidelium,
qui hofſtiam conſecratam etſi non ſumatur,
vocant S. S. Sacramentum: ſic S. Chryſoſto-
mus in I. Cor. 10. gucrit: Quid eſt in calice2
quod ex latere Chriſti uxit. Et S Auguſtinus

in Pf. 33. ſeribit. Chriſtnum in manibas Cor-

Pus ſuum portafſe. Denique probari poteſt

ex uſu antiquiſſimo Eccleiz aflervandi Eu-
chariſtiam, de quo mox plura.

Solvuntur Schol. Lutherani & Calviniſtæ putant, Sacramen-

tum Euchatiſtiæ non efle rem bpermanentem, ſed
aétionem tranſeuntem. Primus erroris hujus au-
ctor fuit Bucerus, qui a. 1836. perfſuafit Luthe-
ro, corpus Domini non efle in Euchariſtia, niſi
dum ſumitur. Putavit Bucerus, per hanc ſenten-
tiam conciliari inter ſe poſſe Lutheranos & Zwin-
glianos, ſed licet concordia non ſuccefferit, li-
benter tamen hnnc ſententiam arripuerunt, tum

Zwingliani, tum Lutherani, quia videbant per eam

deſtrui

Ani
d
n P
s t
mdi⸗
iiils
Gun p
Ldum
n ve
E bocet
letnr:
Mten
Mun
Onnes,
ſentig
uiI
lupi
gicten
Mechr
ioren
Mn.
e
u)
lan
Een-

loi

Mnen
Cht
iled 1
I
a
un
n

De Euchariſtia. 265

Nn n deſtrui aſſervationem & adorationem Euchariſtiæ

lennn apud Catholicos uſitatam. Non conveniunt ta-
Cugi men Proteſtantes in uſn hoc explicando. Calvi-
“ nus tunc ſolum panem & vinum efſe Sacramen-
tum dicit, quando manducatur & bibitur: Kem-
unhnm nitius vero in tota actione Coenæ Domini, id eſt,
lonmi⸗ dum panis benedicitur, frangitur, diſtribuitur,
Nont. & dum ad ægrotos defertur, ut illum comedant,
Hlen k non vero, ut aſſervent, corpus Domini remane-
Getkn re docet. Ima Eorum ratio eſt, quia Marci 14.
dicitur: biberunt ex eo omnes, & deinde modo
hlkte ſubditur: & ait illis: Hic eſt Sanguis meus. Keſp.
ufon S. Marcus per anticipationem ſcripfit: biberunt
6), omnes, & non ſervavit ordinem rerum geſtarum,
n t ſicuti S. Matthæus & S-Lucas ac S. Paulus I. Cor.
ſemntt 1o. II. Verba infſtitutionis ſignificant actionem:
Accipite, comedite. &eſv. Hæc verba denotant
erſe quidem mandatum, fumendi Euchariſtiam, &
onuli præcipuum ejus finem, nempe uſum, non tamen
elu rationem formæ habent, nec ad eſſentiam requi-
mmatur runtur. III. Alia Sacramenta conſiſtunt in uſu:

rſokre Ergo etiam Eucharifſtia. KAeſp. Diſparitas eſt,
„ quia Euchariſtia continet rem Sacram abſolute,

e nempe corpus Chriſti: alia vero tantum continent
“ rem Sacram in ordine ad aliud, nempe virtutem
5l ſanctificandi eos, quibus applicantur.
hü §. 903.

Quia S. S. Euchariſtia conſiſtit in re per- S. Eucha-
manente in facto efſe, ſcilicet in Corpore & viſtia in

n Sanguine Chriſti ſub ſpeciebus panis & vini, templis

insn . . . TI. 1=
da ideo in Templis Religioſe & devote aſſerva- 28.
tur. Ita Imo. definit Tridentinum Sefl. 13.

can. 6. Conſuetudo aſſervandi in Sacrario S. Eu-
chariſtiam adeo antiqua eſt, ut eam etiam do
culum Nicæni Concilii agnoverit. Torro deferri
ipſam J. Euchariſtiam ad infirmos, & in hunc
R 5 uſuan

2006 Caput XVI.

uſum diligenter in Eccleſia conſervari, prter-
quam quod cum ſumma &guitate & ratione con-

jundtum eſt, tum multir in Conciliis proceptum

invenitur, & vetuſtiſſimo KEccleſic Catholicæ mo-
re eſt obſervatum. GQuare häc &. Sinodus reti-
nendum omnino & ſalutarem hunc & neceſſarium
modum ſtatuit. Verum cum hanc Concilii
doctrinam falſi arguant hæretici tam quoad
factum, quam quoad jus: hinc probatur
2do. ex antiquo uſu, quo olim fideles S. S.
Euchariſtiam ſecum domum aſportabant pro
ſpirituali alimonia, de quo teſtatur Tertullia-
nus 1I. 2. ad uxor. c. 2. S. Cyprianus tr. de
lapſis narrans, mulierem dum arcam ſuam,
in qua Euchariſtia continebatur, indignis ma-
nibus aperire tentaſſet, igne erumpente de-

territam fuiſſe. S. Baſilius ep. 289. ſcribit,

monaches ſecum S. S. Kuchariſtiam in deſer-
tum retuliffe. S. Gregorius Naz. or. II. nar-
rat, ſororem ſuam noctu coram S. Kuchari-

ſtia apud ſie retentam procumbentem a mor-

bo liberatam eſſe. S. Ambroſius in or. fun.
fratris ſui Sartyri narrat, eum beneficio Eu-
chariſtiæ,, quam collo ſuo appenderat, nau-
fragii periculum evaſiſſe. qtio. Patet ex uſu,
Euchariſtiam ad abſentes deferendi: de quo
teſtatur S. Juſtinus apol. 2. S. Irenæus ep. ad
Victorem. Item ex uſu ſervandi Euchariſtiam
pro infirmis: de quo teſtatur Euſebius Il. 0.
hiſt. c. 44. narrans, quendam Serapionem in
extremis poſitum a Presbytero ægroto noctu
per puerum exiguam Euchariſtiæ partem ac-
cepiſſe quam madefactam puer in os ejus in-
Ktillavit. Et Concilium Nicæenum I. can. 13.
. ſtatuit:

nl:

SiCnn
Wlr
lſt
eten
s 1
es
re
n be
(m
de
un,
ulcice
Den
et.

miit
E
ed
A
d
l
ſi
tat
6

E
=

De Euchariſtia. 267

ſtatuit: omni cuilibet in exitu poſito & poſcenti
nido ſibi Communionis gratiam tribui, Epiſcopus pro-
m babiliter, id eſt, probatis ejus diſpoſitionibus,
uox ex oblatione dare debebit. Idem patet ex mo-
wis do veteri aſſervandi S. S. Euchariſtiam, pro
uſuam cuüjus receptaculo olim fiebant columbzæ &
md turres argenteze, uti habet liber Pontificalis
an in Silveſtro: Concilium Conſtantin. a. 536.
cmn Item Paſtophoria in Conſt. Apoſt. l. 8. c. g.
ea. & alii modi, qui videri poſſunt apud Martene
Ahang 1. I. de ant. rit. c. 5. a. 3. Ato. Rationes
Tanm fſunt, quia verba conſecratoria jam ante uſum
Is6 Ppractice ſignificant: & quia alias ſuſcipientes,
mn fſaltem ex parte, miniſtri S. S. Euchariſtize
gnisn forent.

ente, Schol. Ex hæreſi, quod S. S. Euchariſtia in uſu Solvuntur
ſenih conſiſtat, fluit altera, quod S. S. Euchariſtia non objeſtio-
N ele debeat in templis aſſervari. I. Quia olim in Ec- nes.
II. W. cleſia Romana prohibitum fuit aliquid in craſtinum
de S. S. Euchariſtia aſſervari, unde reſiduum con-
ne fumebant Clerici juxta ep. 2. S. Clementis; & in
nar Eceleſia Conſtantin. reſiduum dabatur pueris Scho-
laribus teſte Evagrio l. 4. hiſt. Et Concilium Cæ-
far ſarauguſtanum a. 381. & Toletanum I. 400. ve-
t, A⸗ tat, ne in privatorum manibus S. S. Euchariſtia
