antmi mei conſenfſu, & ſine ulla coactione repudiavi
W. & dedi illi libellum repudii in manu, Schedam
abſciſionis, & ſignaculum diviſionis, ut jit à me
abjelda, & abeat, quocunque volusrit, ducigue
voſſit ab omni viro, nec am quisquam prohibere prie-
Jumat juxta conſtitutiones Mozſis & Irael. Apud
Romanos vero forma repudii hæc erat: Kes tuas
tibi habeto, vel: KRes tuas tibi agito. Ut libellus
repudii eſſet legitimus, debebat dari a ſolo viro,
& quidem in Scriptis exaratis a ſcribis publicis

cCauſa rite diſcuſſa, quæ tamen in ſcripto, ne no-

ceret repudiatæ, non exprimebatur. His ſuppo-

ſitis. Keſpondeo Olim permiſſus fuit Judæis libel-

lus repudii diſſolvens vinculum conjugale non
ſolum impune, ſed etiam licite. Id quod patet
ex verbis Deuteronomii mox citatis, nec unquam
de uſu legitimo hujus libelli Judæi a Prophetis
argunntur; præſertim quia juxta Legem Lev. 21.
latam Sacerdos non poterat ducere in uxorem
repudiatam: Ergo alii poterant ducere, ſane vox
Hebraica Deut. 24. v. r. ) ²*) diſciſſionem Ma-
trimonii ſignificat. Deinde ſi vinculum Matrimo-
nii non fuiffet ſolutum per libellum repudii, mu-
lieres caruiſſent ſemper remedio contra incontinen-
tiam, cum econtra viri ob polygamiam permiſ-
ſam plures uxores ducere potuiſſent, quod non
tis æquum videretur. Dicis I. cum P. Berti &c.
mulier repudiata alteri nubens dicitur polluta &

abominabilis coram Domino. Deut. 24. V. 4
4 6r.

U9. V
ntum
60 redie
Ullis, gn
Ateri pi
gem pr
cundivin,
19 dit, l.
Ibellumn
Iepodland
tone tin

licet
olabile
tiam Per
eniom
gons cild
ſektatur a
Meifce fin
Nabkne.
ſolns: (.
lne Sin
lſiceln,
ſon ginntt
iſeait,
4 Fter,
temn lie ſe
Cllum, 1
Ulgi fseli
enegator
eegtnr
ond rin
tum:

De Matrimonio. 867

ün Jer. Z. v. I. Ergo libellus non erat licitus, ſed
n N tantum impunis. Reſp. Repudiafa a viro ſecun-
Cenrefin do rediens ad primum Deut. 24. dicitur abomina-
Dwdir bilis, quia videtur quaſi ad tempus dimiſſa, &
r.r 5 alteri viro commodata. Jeremias reſpicit ad le-
itgin gem prohibentem ne repudiata poſt mortem ſe-
ten, /i cundi viri ad priorem accedat. II. Chriſtus Matth.
u, 6E 19. ait, ſolum ad duritiam cordis permiſſum fuiſſe
1s lbell libellum repudii X„e v. Non fuit olim mandatum,
nunſt! repudiandi uxores, ſed permiſſio cum Diſpenſa-
niti tione tamen Dei conjuncta. ð
t epnit
, Glein —
ARH H. 1262. S
in nuiſhl 8„
ierd Licet autem Matrimonium ex ſe ſit in- Matrimo-
5 difolubile, Matrimonium tamen infidelium nium di/-
Ut etiam per copulam conſummatum quoad obvitur

o“ vinculum diſſolvitur Deo in gratiam Rell- ve ſonen

hs tie gionis diſpenſante, ſi unus conjugum con. unius inf.
go, e Vertatur ad fidem, & alter infidelis nolit delis ad
HeI pacifice ſine contumella Creatoris cum eofidem.

lein habitare. Nam I. Cor. 7. V. I12. alit Apo-
anis ſtolus: Cuterit ego dico (ſcilicet ex inſpira-

ne tione Spiritus S.) Nt quig ſratey uxosem Labet
infidelem, & hac conſentit habitate cum illo,
en non dimittat illam &c. v. 15. GQuodſt infidelis
de diſcedit, diſcedat, non enim ſervituti ſubjeltus
8 „ ſrater, aut ſoror in nqurmodi. Quod au-
og tem hic ſermo ſit de diffolutione quoad vin-

Nunr. . . .
whn. culum. patet ex eo, qula conceditur hic con-
nvode Jugi fideli habenti uxorem infidelem, quod

pün en denegatur conjugibus fidelibus: ſed fidelibus

t, n denegatur poteſtas diſſolvendi Matrimonium
hH quoad vinculum v. 10. non vero quoad tho-

rum: Ergo infideli converſo altero nolente
jji 2 paci-

868 Cuput XX.
pacifice cohabitare conceditur. Idem patet
ex cap. Quanto. De Divort.

Gallorum chol. x, Equidem pars maxima Theologorum &
Canoniſtarum docet, Matrimonium in infidelitate

Jententia.

4

contraétum per profeſſionem Religionis Chriſtianæ
diſſolvi: Verum nôtabile eſt, quod oceaſione

Judæi nomine Levi ad Catholicam Religionem
converſi in Galliis contigit. Hic cum Judæam

uxorem ut ſe converteret, & cum ipfo cohabita-

ret, fruſtra rogaſſet, alias nuptias cum Anna The-
vard contrahere cupiebat: repulſam paflus a ſuo
Parocho nec non Sveſſionenſi officiali ad Parla-
mentum Pariſienſe appellavit: cauſa pluribus die-
bus agitata fuit, & tandem referente Seguerio

generali Advocato priſtinum maérimonium in ro-

bore ſuo permanere judicatum fuit. Quæ vero
ad hanc cauſam ſpectant, duobus voluminibus in
12. imprefla ſunt ſub titulo: Kecueil important

Jur la queſtion de ſavoir: ſi un Juif Warie dans ſa
Religion peut ſe remarier apres ſon bapteme, lor-

quz la femme Juife refuſe de le Sivre, et habiter
avec lui. Traduéti etiam eadem occaſione fue-
runt in idioma Gallicum duo libri S. Auguſtini ad
Pollentium cum notis ac diſſertatione

An con- Schol. 2. Quæritur, an cum conjux infidelis con-

jux con-

verſus te-

neatur re-
tinere con-

jugem in-
fiaelem
vacifice
habitare
volentem.

yve titur ad fidem, teneatur habitare cum infideli

nolente quidem converti, volente tamen pacifice

cohabitare ſine contumelia Creatoris. Reſpondeo

ſi conjux infidelis conſentiat pacifice cohabitare
cum fideli, licet quidem abſolute loquendo ex
diſpoſitione Divina ad alias nuptias convolare,
prohibetur tamen, ſi hoc fieri non poſſit ſine of-
fenfione, & ſcandalo aliorum. Ita 1. innuit ipſe
Apoſtolus r. Cor. 7. v. 12 Si quis frater uxæorem
habet infidelem, & hœc conſentit habitare cum illo,
non dimittat illam. z. S. Auguſtinus I. I. de adult.
conj. c. 18. ait: Tunc autem non expedit id, quod
licitum eſt, quando permiititur quidem, ſed AMſus
ipſius poteſtatis aliis affert impedimentum ſaluin⸗
ſicu

t &
ſon prli
o miin
Claritutis
ſiltz, in
ly ofent⸗
gir liier
Uillerinis
Ute ad 5
le, lt fie

. 3. UI
, Matr.
ando Be
litrimoni
olvi
nünm cont

EEdivort.

tſun
ilcuon
Unt nron
6 odh
Mio a. 1
ütean. 172
tonreta i
Ilbenten,
mim uxor
Um pero
9e, Prin
trctumn
oncegenci
E perman
necictns
In ſheriali
Dins V.
men 4 ſen

yel D
Verumnr ,
Moliun:

De Matrimonio. 869

m it kicut & diſceſſio Edelis conjugis ab infideli, quam
non prohibet Dominus præcepto legis, quia coram
gonn E iillo enjuſta non eßt; ſed prohibet Apoſtolus conſilio
ndcne Charitatis, quia infidelibus affert impedimentum
Chrilin: alutis, non ſolum quia pernitioſiſime ſcandalizan-

tur offenſi, verum etiam, quia cum in alia conju-

Occaſ Lie, eer 7
eigire gia ceciderint vivenltibus eis, 4 quihus dimittuntur,
n ſucen adulterinis nexibus colligati diſicillime reſolpuntur.
cohubi⸗ Unde ad Superiores Eccleſiafſticos ſpectat judica-
nna re, ut fidelis ab infideli diſèedat.

Giüns un Schol. 3. Ulterius Quæritur, quo tempore ſolva- Quando

lia but⸗ tur, Matrimonium fidelis converſi, an ſtatim, ſolvatur
lmimdee quando Baptismum fuſcipit, an ſolum quando Matrimo-
te Egveni⸗ Matrimonium aliud contrahit. Keſpondeo: Tunc nium fide-
nion in to⸗ diſſolvi quando converſus reipſa aliud Matrimo- is con-
ue ſen nium contrahit. Ita patet tum ex c. gaudemus, verſi⸗
uminibn? de divort. ubi Innocentius III. reſpondet: Quodſi
inzurn converſum ad ſidem, & illa converſa ſequatur,
Vie Cans1 antequam propter cauſas prædikas legitimam ille
gene, .. Aducat uorem, eam recivere compelletur: tum ex
1, halit eo quod hanc ſententiam declaraverit S. Congre-
cſone gatio a. 1679. & an. 1680. & itidem amplexa
Augofün fuit an. 1729. in caſu, quo Hebræa aliqua ad fidem
converſa interpellavit virum renuentem & alteri
a nubentem, qui tamen poſtea Baptizatus ad pri-
nſiehia mam uxorem adhuc innuptam redire cogebatur.
an , Cum vero deinde quæreretur, an ſaltem jus eſſet

marſe 4 Papzæ, primum Matrimonium in infidelitate con-
D * tractum & conſummatum relaxandi, veniamque
oe concedendi conjugi tardius ad fidem converſo,

unh ut in prædictis circumſtantiis cum ſecunda uxo-
6 contd 4 re permaneat: Proſper de Lambertinis poſtea Be-
volthne nedictus XIV. P. affirmativam quidem probavit
1 inmie in ſpeciali diſſertatione, utpote quam exercuerunt
ſutn n Pius V. & Gregorius XIII. S. Congregatio ta-
iigf 3 4 men a ſententia ferenda abſtinuit.
vii, Coroll. Praſt. vmo. Si uterque conjux ad fidem con- Rcſolvun-
n, ,, vertatur, Matrimonium non diſſolvirur. Matri- tur caſus.
tl Ne monium autem fidelis converſi tunc difſolvitur, ſi
8

Iii 3 infi-

3870 Caput XX.

infidelis diſcedat, & nolit cum fideli habitare ex
eo przæciſe, quia fidelis factus eſt; ſi enim ex
alia juſta cauſa ſeparetur, v. g. ob adulterium
ante vel poſt Baptismum a converſo commiſſum,
vel ob aliam rationem juſti divortii, Matrimo-
nium non diſſolvitur. 2do. Matrimonium diſſol-
vitur, ſi infidelis velit quidem fideli cohabitare,
ſed non fine injuria Creatoris, hoc eſt blasphe-
mia in Religionem Chriſtianam ejusque ritus, &
inducat converſum ad infidelitatem, vel aliud
quodcunque grave peccatum. c. gaudemus. de
Divort. Stio. Si marito ad fidem converſo poſtes
etiam uxor convertatur, cogendus eſt vir adhuc
innuptus uxorem ſuam recipere: ſi vero uxor
adhuc infidelis viro converſo alias nuptias cele-
bravit, vir adhuc inuptus ad infidelitatem re-
vertens ſuam conjugem recipere debet, quia Ma-
trimonium ab ea contractum nullum fuit, quia
facultas folvendi Matrimonium per tranſitum ad
alias nuptias ſoli fideli conceffſa fuit. Si uxor
infidelis cum alio fornicetur, & deinde ad fidem
convertatur, vir innuptus eam quidem ob vio-
latam fidem repellere, neuter tamen ad alias nup-
tias tranſice poteſt. Ato. Si fidelis velit ad alias

nuptias tranſire, debet infidelem monere, & in-

terrogare, an ad fidem converti velit, & ad de-

liberandum moram illi concedere, & pro hac re

utiliter etiam teſtes ad faciliorem probationem
adhibentur. Si infidelis latitet, ita ut interpel-
lari non poſſit, necefſaria eſt diſpenſatio Papæ,
ſi converſus nuptias inire velit: ita deciſum effſe
a S. Congregatione a 1722. teſtatur Benedictus
XIV. de Syn I. 6. c. 4. Nec Papa difficilem ſe
Præbet in diſpenſando: Nam Gregorius XIII. lo-
corum Ordinariis, Parochis, & Presbyteris Miſ-
ſionariis S. J. in Angola, thiopia, & Brafilia

degentibus licentiam dedit, diſpenſandi cum quo-

libet conjuge ad fidem converſo, ut novum HMa-
trimonium inire poſſit, omiſſa interpellatione in-
fidelis, quam conſtat legitime interpellari an
. poſſe.

ſe.
funtio
lafu cun
loco pio
Matrimon
in Apoſte
lo cal
Alnd Mar
trimoniun
t. glanto
ltr omm

Aker
modo tat
Decleſie
Ulam von
Clolyitur
1e Pppkod
ln. de ce
erifn 10
eitun l
totiſkerie
l ern
Ulerleneri
duercn
int
Aunn tran
4. Plblie-
05 Wen

el

Moni ad
Obiedion
Droniben

De Watrimonio. 871

dibtate er Dale⸗ Eandem poteſtatem dedit Beneditus XIV.
ſͦ erin er untio Apoſtolieo Venetiis diſpenſandi in hoc
A0dwhginn caſu cum conjugibus converſis exiſtentibus in
ommiänn, loco pio Catechumenorum Venetiis. Sto. Inito
DIakin- Matrimonio inter conjuges fideles, ſi eorum alter
inm dde⸗ in Apoſtaſiam labatur, ſeparandi quidem ſunt, ſed
dohnditnt, nullo caſu permiſſum eA conjugi innocenti fideli
t bherk⸗ aliud Matrimonium contrahere, quia eorum Ma-
e Iins, trimonium ex ratione Sacramenti eſt inſolubile.
vel ail c. quanto. de Div. & ex conſtit. Benedicti XIV.
ulentu. i Inter omnigenas.
vero poſta
K virachu §. 1263.
Vero UN . . . .
ugeis ⸗ Alter caſus in quo Matrimonium ſolum- Matrimo-

uene modo ratum, id eſt a Chriſtianis in facie nium ſol-
,. Eccleſiz contractum necdum tamen per co- ditua pe-.
Profeſſio-

Iut, pulam conſummatum d vi
, 4 Pulahn. quoad vinculum etiam 4
entim qiſſolvitur eſt Profeſſio ſelemnis in Religio- iYa

di N 7 .
kNA ne approbata. Ita decernitur 1m in c. Ve-
lendt Dum. de conv. conjug. ubi Alexander III. ait:

ius Verum poſt conſenſum legitimum de præſenti li-
et duu citum eſt alteri, altero etiam repugnante: eligere
ee monaſterium, ſicut Sanbli quidam de nuptliis vo-
ſre⸗ cati fuerunt, dummodo carnalis commixtio non
intervenerit inter eos: &s alteri remanenti, ſ

vohincnen E
t nieſs commonitus continentiam ſervare noluerit: lici-

ene, tum eſt ad ſecunda vota tranhßire, quia ecum non
beln⸗ fuiſſent una caro ſimul efebti, ſatis poteſt unus ad
nt Pra Deum tranſire, & alter in ſæculo remanere. Et
ke, c. Publico, dictus Pontifex cnpienti profiteri.
inel duos menſes concedit ad deliberandum, qui-
3 li⸗ bus elapfis aut Religionem ingrediatur, aut
ian uxori adhærere compellatur. Solvit deinde
tmnin, objectionem, quæ peti pofſiet ex Evangelio
oliiare prohibente virum ab uxore diſcedere. dane, .

1 Aui . . .
I1ii 4 inquit,

ohjeſtio-
sS&.

872 Caput XX.

inquit, Dominur in Euangelio dicit, non licere
viro niſi ob cauſam fornicationit uxorem ſuam
dimittere, intelligendum eſt ſecundum interpreta-
tionem ſacri eloquii de his, quorum Mateimo-
nium carnali copula eſt conſummatum, ſine quo
conſummari non poteſt. Idem ſtatuit Innocen-
tius HII. c. e garte. de conv. conjug. & Tri-
dentinum Sefſ. 24. can. 3. Gt quis dixerit, Ma-
trimonium fatum, non conſummatum per ſolem=
nem Religionir profeſſionem alterius conjugum non
dirimi, anethema ſit. 20o. Patet ab exemplis
veterum. S. Thecla teſte S. Ambrofio l. 2. de
Virg. c. 3. ecum in S. Paulum ineidiſſet „pa-
ctas nuptias diffolvit. S. Gregorius I. 3. dialog.
c. 14. narrat de virgine Gregoria quod con-
ſtitutis jam nuptiis ſanctimonialis facta ſpon⸗

ſfum quem fugit in terra, in cœlo habere me-

fuerit. S. Gregorius Tur de vit. Patr. c. ult-
narrat. Leobardum rupto fodere nuptiali,
monachum factum eſſe. 3tio. Rationes quæ
petuntur a perfectione ſtatus Religioſi qui eſt
mors ſpiritualis; & ex eo, quod ante cen-
ſummatum Matrimonium conjuges necdum
ſint una caro, ſecluſa voluntate Dei, qu
nobis per definitiones Eccleſiæ innotefcit;
non ſatis firmiter probant, uti examinanti
patebit. “

Tolontuy Schol. x. Heterodoxi contendunt, Matrimonium

ratum non diſſolvi per ſolemnem Religionis Pro-
feſſionem. I. Quia de hoc nil habetur in S. Scri-
ptura, imo Matth. 19. dicitur, quod Deus con-
junait, homo non Jſepanet. Nec patet ex Tradi=
tione, nam exempla S. Theclæ & c. non probant
Matrimonia eorum quoad vinculum ſoluta fnuiſſe.-
Et Pallavicinus hift. I. 23. c. 9. refert, plures
Patres

Dules in
Ge hac
it, mo
tum rati
efle pern
labetur e⸗
inn prob
coin erunt
Ptinte,
tentium ee
Cetur ſati
Gvem innt
ſilet Ma
Kerwentt
fellonem,
ſolntio,
incifonwti
le eſt Ne
eſ feri ſ
oleſfone
hyimonit
lon eſt ine
Emmla Alia
ſ hi
iherdt⸗
contrackn
eoncitio:
nnimng, P
em term
Unm cele
R
neretr.
ihnhit
Dnckinum
mmto
Aim &
net ind
nti

er
n un
tterptie
Detti⸗
ſre h
lnnocet⸗
.& Ii
ertt, M
lene
gumtan
egemßhi
0121 &
Uet, N
3 Gane
grodenr
ta Ho
ete e⸗
d,e.
Duptil
ones
,
Abte e⸗
Zecln
Dei N
noreſeit⸗
Vuminet

De MWatrimonio. 973

Patres in Concilio Tridentino cenſuiſſe, canonem

de hac re non eſſe condendum: ac Maldonatus
ait, momenta pro diſſolutione Matrimonii tan-
tum rati nil probare, niſi concedatur illud, non
effe verum Sacramentum. „α„ v. Hoc dogma
habetur ex continua Traditione, & exempla al-
lata probant nuptias quoad vinculum eſſe ſolutas,
quia erant pact nuptie, ruptum eſt fœdus nu-
ptiale. Patres Tridentini tandem in unam ſen-
tentiam conceſſerunt. Maldonatus vero non vi-
detur ſatis attendiſſe ad canonem Tridentinum,
quem inutilem reddit: ſi enim Eccleſia non cen-
ſuiſſet Matrimonium ratum tantum eſſe verum
Sacramentum, fruſtra contra hæreticos defini viſ-
ſet, illud difſſolvi per ſolemnem Religionis pro-
feſſionem, nam ubi nullum vinculum, nulla eſt
ſolutio. II. Matrimonium ratum eſt jure naturæ
indiffolubile, ſicuti conſummatum, quia utrum-
que eſt Sacramentum; & ejus diſſolutio non po-
teſt fieri ſine injuria alterius conjugis: Ergo per
Profeſſionem Religioſam ſolvi nequit. EKeſp.
Matrimonium tantum ratum jure naturæ abſoluto
non eſt indiſſolubile, ſed tantum hypothetico,
ſi nulla alia juſta cauſa, v. g. ſolemnis Profeſſio
accedat: hine in Matrimonio rato tantum in gra-

tiam Religionis, non vero in conſummato Deus

diſpenſat. Nec fit injuria alteri conjugi, quia in
contraétn Matrimonii ſubintelligitur hæc tacita
conditio: niſi intra duos menlſes inceſſerit me
animus, profitendi in Religione approbata, intra
quem terminum nec ſponſus tenetur Matrimo-
ninm celebrare, nec conjux illud conſummare,
imo injuria illi fieret, ſi copula per vim extor-
queretur. III. Suſceptio S. S. Ordinum non
diſſolvit Matrimonium ratum, quod juxta S. Au-
guſtinum Il. 1. de nupt. c. 21. firmius eſt con-
ſummato, ſicuti nec Matrimonium inter B. V.
Mariam & S. Joſephum diffolvi potuit: Ergo
nec illud difſolvit Profeſſio Religioſa, cum qua
ſtat charitas & conſenſus animorum, quibus
Lii5 Matri-

874 Caput XX.

Matrimonium perficitur. Keſp. Diſparitas cur
ſuſceptio S. Ordinis non difſolvat Matrimonium

ratum petenda eſt a voluntate Dei. Hoc quidem
firmius eſt conſummato, quoad vinculum mutui

amoris, & conſenſus animorum, non vero
quoad fœdus conjugale. Conjugium inter B. V.
Mariam & S. Joſephum indifſſolubile fuit propter
prolem, quæ hujus conjugii bonum erat, licet-
enim per copulam conſummatum non fuerit, fuit
tamen conſummatum conſummatione prolis, quæ
non ex, ſed in illo nata fuit. Denique conju-
galis animorum conjunéctio dicit ordinem & jus
radicale tum ad individuam vitæ ſocietatem,
tum ad copulam: quo utroque jure privatur
conjux per Profeſſionem alterius in Religione
approbata.

Quo jure Schol. 2. Quæritur, quo jure diſſolvatur Matrimo-

Matrimo-
nium per
Profeſſio-
nem jol⸗
vatur.

nium ratum per ſelemnem Profeſſionem. Ke/pon-
deo 1. Non folvitur jure naturæ; nam ſpeétata
rei natura Matrimonium ratum potius votum ſo-
lemne irritare videtur, cum corpus per Matri-
monium ratum conjugi traditum per ſolemnem
Profeſſionem Religioni tradi non poſſe videatur:

& ſi per votum folemne in Religione jure na-

turæ ſolveretur matrimonium, deberet etiam ſol-
vi per votum in fuſceptione S. Ordinis; nec

Matrimonium foret jure naturæ indiſſolubile,

cum haberet cauſam naturalem, a qua ſolvere-
tur. 2. Non ſolvitur ſolo jure Eccleſiaſtico
tum quia initium hujus juris Ecclefiaſtici affi-
gnari non peteſt: tum quia Pontifices, illud a
Traditione deducunt. 3. Solvitur igitur jure
Divino poſitivo: nam juxta Regulam S. Au-
guſtini l. 4. de Bapt. c. 24. GQuod univerſa

tenet KEccleſia, nec Conciliis inſtitutum, ſed ſem-

per retenium eſt, nonniſi aukoritate Apofiolica
traditum nelkiſſime creditur. Sed talis eſt ſolutio

Matrimonii rati per ſolemnem Profeſſionem, quia

ipſi Pontifices citati Alexander III. ad Divini
eloquii interpretationem; & Innocentius III. ad
reve-

jefelati
Celcend
Dem d
Rat li
tranſire:

Matutce

gbis alte
Deture
trandre,
ingels,
lkata, ni
Col 3.
lom Ilar
ſolvere
Dontiftee
Antonin
ſentat
II. N
guater ad
Dium!
lem in
12, G
Ca die e
los bon
Papa du
hono ſi
iſoluti
nientes
ſgnifien
olad
1. Mlatr
Gidolun
n conftr
4a 00
ationen
totæ
nodo 8
n mar
unlie

De Matrimonio. 875

sn revelationem in hoc privilegio provocant: Ergo
imorin deſcendit a jure Divino per continuam traditio-
Ngiten nem ad nos deſcendente. Dicis Ratio naturalis
unmi . dictat licere a ſtatu imperfectiori ad perfeétiorem
nON e tranfire: Ergo per Profeſſionem Religioſam jure
nl natutæ ſolvitur matrimonium ratum, maxime
itdoe quia alteri conjugi nulla fit injuria. Reſp. Jure
ent, Ii naturæ licet quidem ad ſtatum perfectiorem
ett, H tranfire, ſed non per diſſolntionem vinculi con.
rols, n jugalis, quod manet, altera etiam parte non vio⸗
ne lata, niſi Deus diſpenſet.
nem &

Schol. 3 Quæritur ulterius, an etiam Papa vincu- An Papa

W lum Matrimonii rati tantum per diſpenſationem in Matri-
ne ſolvere poſſit. Reſpondeo Affirmative, tum quia monio ra-
ion . . . 1
en Prontifices in hoc jam ſæpe diſpenſarunt. Sic S. to diſpen-
. Antoninus p. 2. t. I. C. 21. refert ſe vidiſſe talem ſare poſſit.
Ur Paume⸗ diſpenſationem faétam àa Martino V, & Eugenio
n. Epe IV. Navarrus in ſumma c. 22. dicit, ter vel
n ſeinl quater ad petitionem (ſuam diſpenſaſſe Paulum III.
Ntun ſt & Pium IV. Cajetanus in opuſeulis. t. 1. tr. 28.
ler ur idem ſua ætate factum efſe teſtatur. Henriquez
Wlem 1. 2. de Matr. c. 8. refert, Gregorium XIII. uni-
le widen ca die cum undecim diſpenfſafſe. Erraſſe autem
ne jle hos Pontifices ſane eredendum non eſt: tum quia
et ein! Papa habet plenifſimam poteſfatem ad omnia pro
rcinsg bono fidelium regimine necefſaria, inter quæ eſt
idcordke, diffolutio Matrimenii rati tantum ob ſuperve-
n ſchen nientes cauſas graviſſimas, maxime quia illud
Pn üngnificat unionem Chrifti cum anima, quæ eſt
ifi diffolubilis: Ergo in eo diſpenſare poteſt. Vicis
ſes I. Matrimonium ratum tantum eſt jure naturæ in-
tii N difſolubile, & Sacramentum: Ergo in eo, ſicuti
NbnAr in conſummato, Papa diſpenſare nequit. Reſp.
iun Papa contraétum annullare poteſt, adeoque obli-
, 6 gationem ex eo ortam; & ſic ſubtrahit juri na-
, Ae turæ materiam, non vero illud relaxat. Eodem
, modo Sacramento materiam aufert, annullando
ſoren / contractum, quo ſublato vinculum non manet.
D In matrimonio vero conſummato habetur jam
di/ a cualis poſſeſſio corporis, & fignificatur indiile-
Ne⸗ ubi-

kur caſus.

876

Caput XX.

lubilis unio Chriſti cum Eecleſia per Incarnatio-
nem, & ſic Papa in eo diſpenſare nequit. II. Sz
Papa poteſt irritare contractum naturalem, &
ſic diſpenſare, poterit etim hoc Princeps ſæcu-
laris, potiſſimum in Matrimonio infidelium, quod
non eſt Sacramentum. Keſp. Negative, quia
Papz hæc poteſtas a Deo collata fuit pro bono
regimine fidelium tanquam Vicario Chriſti, non
vero Principi ſæculari.

Reſolvun- Coroll. Prakl. zmo. Matrimonium confummatum

non fſolvitur per ſolemnem Profeſſionem, & fi
quis ſine conſenſu conjugis in Religione profi-
teatur poteſt ab ee repeti, & tenetur exire: fi
cum ejus conſenfu factum ſit, nequit revocari,
& ob vineulum non ſolutum manens in ſæeulo
nequit, nubere, ac profeſſus peccans earnaliter
præter fornicationem & facrilegium, committit
adulterium in confeſſione explicandum. 24do.-
Matrimonium ratum non per ingreſſum Religio-
nis, ſed per Profeſſionem modo ſolvitur, quam
proinde remanens in ſæculo expeétare debet. Per
vota autem ſimplicia, & ſi Religio non ſit appro-
bata Matrimonium non ſolvitur. 3tio. Conjux
qui Religionem ingredi cogitat, vel etiam hanc
intentiqnem nondum habet, primo bimeſtri non
tenetur conjugi petenti reddere debitum, quia
modo non intendens adhue ſententiam mutare
poteſt. Si quis tamen eo animo Matrimonium
contraheret, ut ante confſummationem Religio-
nem ingrederetur, fine graviſſima cauſa pecca-
ret mortaliter ob injuriam alteri illatam impe-
diendo eum ab aliis nuptiis. 4to. Poſt tempus
bimeſtre tenetur quidem conjux alteri petenti
reddere debitum, ſi tamen inſuſte negaverit, nec
Matrimonium eonſummaverit, adhue Religio-
nem ingredi poteſt, & per Profeſſionem Matri-
monium ratum ſolvitur, ad licite tamen ingre-
diendum elapfo bimeſtri conſenſus eonjugis requi-

ritur. 5to. Si intra bimeſtre conjux alium per

vim opprimat, Matrimonium quoad vinculum
in

—

iifoln.
ſunmat
Ahnc
ttiam in

ſetor,

manet ta
lum Iat

Denig
Per mort
ſeeundxr
tut nec ſn
, V 30.
lmd
o. Kt
lelicet ni
lu docet
Kuir, ve
lorum, mn
8 Ceme
pau wro
Ui ſeun
len Hon
otihite
e lnn
1en pote/
dau,
onn vid
Ro. Iden
kit u
(elre C
komt
At: de

un ſenn

De Watrimonio. 877
Indiffolubile, quia per veram copulam eſt con-

Grni ſummatum: spars tamen vi opprefla Religionem

L,S

in, GE adhuc ingredi & profiteri poteſt altera parte
in etiam invita, quæ ex dolo commodum non me-
din retur, nifi tamen neceſſitas prolis aliud ſuadeat:
nn, i manet tamen ſemper adhuc in hoc caſu vincu-
ve,H6 Slum Matrimonii.
Pro den
tſtin. F. 1264.
ummam Denique Matrimonii vinculum diſſolvitur Matrimo-

em, é per mortem unius conjugis, quo ſoluto nium ſol-
wem fſecundz & ulteriores nuptiæ non prohiben vitus per.
eie tur nec funt irrite. Ratio eſt 1mo. I. Cor. d e
bien 7. v. 39. dicitur: Quoqſß dormuerit vir ejus, Sa
am Aiberata eſt, eui vult, nubat, tuntum in Domi- mupticg
orrti 20. Et 1. Tim. 5. V. 14. volo ergo juniores, ſunt li=
. u Kcilicet viduas, nubere, lios procreare. 2fdo. citæ.
Ne Ita docet Traditio. Liber Paſtoris l. 2. ait:
, dan Si vir, vel mulier deceſſerit, & mupſerit aliquis
. 1 ezorum, nunquid peccut? qui nubit, non peccat.
S. Clemens Alexand, I. 3. ſtrom. Cus Apo-
ang Bolus Propter intemperantiam S& uAſtionem e
mnetin venia ſJecundum concedit Matrimonium, hic qui-
enn, 5 Adem non peccat e teſtamento, non eſt enim lege
m u vrohibitug. S. Hieronymus ep. 50. c. 7. ait:

ini, Won damno bigamos, imo nec trigamos, &
n dici poteſt, obogamos. Similia habent S. Am-

un . proſius 1. de vid. c. II. S. Auguſtinus 1, de
en pon. vid. c. II. S. Epiphanius her. 59.
ei i 3tio. Idem ſtatuerunt Concilia. Nicænum I.
et exigit ut Novatiani profiteantur, quod Ec-
e cleſiæ Catholicz dogmata ſequantur, id eſt,

de bigamit ſe communicare. Laodicenum can. I.
cte, ait: de hie, qui ſecundum Eccieſiaſticam regu-

s lam ſecundit nuptiis juncti ſunt. Et Eugemius

878 Caput XX.

IV. in Decr. Declaramus, non ſolum ſecundar,

Jed etiam tertias, & quartas atque ulteriores nu-
Ptias, ſi aliguod Canonicum impedimentum non
obſtat, licite contrati poſſe. qto. Nec jus na-
turale, nec Divinum prohibet ſecundas nu-
ptias, ſicut nec primas, cum in utrisque ſit
unio ſoluti cum ſoluta, ad quam natura
jure Divino permittente inclinat: Ergo ſe-

cundæ nuptiæ æque ac primæ ſunt licitæ.

Solvuntur ochol. r. Montaniſtæ, quibus adhæſit Tertullianus

objelttio-

RéS.

teſte S. Auguſtino de hær. c. 26. & Novatiani
teſte Theodoreto l. 3. hær. fab. c. 5. ſecundas
nuptias mortuo priori viro damnarunt. I. Quia
Athenagoras in legatio: pro Chriſtian. vocat eas
decorum quoddam adultertum. S. Clemens Alex.
I. 3. ſtrom. formicationem. Origenes hom. 17. in
Luc. docet eas ejicere de regno Dei. S. Bafilius
ep. ad Amphiloch. can. 4. tertias nuptias vocat
caſtigatam fornicationem, quæ poœnitentia quatuor
annorum plectuntur. S. Chryoſtomus hom. 32.
in Matth. & S. Hieronymus I. I1. cont. Jovin.
ſecundas nuptias eſſe fornicationem docent.
Reſp. Patres culpantes incontinentiam convolan-
tium ad ſecundas nuptias, zelo abrepti, ipſas for-
nicationes vocant, non in ſe ſpectatas, ſed pro-
pter nubentium intemperantiam Hinc Athena-
goras volens diluere objectionem gentilium,
quod Chriſtiani in fuis cœtibus voluptatibus in-
dulgeant, dicit eos etiam ſecundas nuptias velut
minus perfectum quid, & quaſi adulterium refu-
gere. S. Clemens illas ratione incontinentiæ ad-
junctæ improprie fornicationes vocat: & Orige-
nes vult eas nos privare ſublimiori gradu in re-
gno Dei, non vero omnino ab eo excludere,
nam in eadem homilia dicit, bigamos non mitti
in æternum incendium. S. Bafilius tertias nu-
ptias non difſolvit, ſed ob incontinentiam nu-
bentis pœnitentia dignas cenſuit. Homilia citata
non

.

Hon eſt
E§ l
in ſe,
tium.
puptie
Coreii⸗
tut: E⸗

Mlitis

Menti,
Ko.
lis pr
etiim pe
a fuit:
dam con
lens,
Gbe non
Afol,2.
Muptir
1. Lecle
ſeenndis
1. Cr.
tonun
tior qut⸗
lonſilun.
de Widni
Hieepto
leeundas

Imns e

tamus
uien⸗
Dtis or⸗
dbeyer
Uigamis
Annorun
dal. 3.
etian
labedant
ecictio
ſennd
tereſta

De Matrimonio. 879

eliti non eſt S. Chryſoſtomi, ſed hominis hæretici.
ſofer Et S. Hieronymus non damnat ſecundas nuptias
in ſe, ſed ſolam intemperantiam ſæpius nuben-

Ntun p
“ tium. II. Bigami ſunt irregulares: & ſecundæ
nuptiæ non benedicuntur ab Eccleſia, imo in
lis l⸗ Concilio Laodiceno c. I. pœnitentia illis injungi-
R tur: Ergo non licent Keſp Bigamia eſt ifregu-
D ban laritas ex defectu perfectæ ſignificationis Sacra-
Eigol menti, (H. 11980. Coroll. 8.) non vero ex deli-
leitr. Go. Benediétio ſecundis nuptiis negatur, tum
quis præſeferunt ſpeciem incontinentiæ, unde
ſertuliam. etiam poœnitentia ſecundo nubentihus olim injun-
oratii Eta fuit: tum quia benediétio nuptiarum eſt quæ-
Leom dam conſecratio, cujus finis ſœcunditas eſt mu-

lieris, quam jam adepta efſe præſumitur; adeo-
. que non iteratur.

veit ei
ren de Schol. 2. Quæritur, an olim ſecundæ & ulteriores An ſecun-
hom. I nuptiæ ab Eccleſia prohibitze fuerint. R Longle dæ nuptiæ
6 Huin 1. Eccleſia in votis ſemper habuit, ut fideles a olim fue-
kins voet ſecundis nuptiis ſe continerent, uti patet ex vint pro-
nit 1. Cor. 7. v. 8. dico autem non nuptis & viduis, hibitœ.
en bonum eſt illis, i ſic vermanegant. Et v. 39. bea-
Ort Niin tior autem erit, ſie vermanſerit ſocundum meum
n Ner conſilium. Idem ſuadent Patres S. Ambroſius 1.
copies⸗ de viduis c. II. Hro conſilio dicimus, non pro
, er. præcepto imperamus... neque enim prohibemus
R ſecundas nuptias, ſed non Juademas. S. Hiero-
e gle. nymus ep. ad Acheruchiam. Guid igitur, dam- .
grün, namus ſecunda Matrimonia? minime, ſed prima
ntin ⸗ laudamus. 2. Hinc olim Eccleſia ſecundas nu-
ts e ptas ordinarie ut ſignum incontinentiæ habuit,
n el⸗ & ſeverius erga ſecundo nubentes ſe geſſit, ſic
6 iek⸗ bigamis pœnitentia unius anni, trigamis quinque
ri. annorum imponitur in Concilio Neocæſareenſi
D can. 3. Ancyrano c. 19. Laodiceno c. 1. Biga-
4 le, mi etiam irregulares ad ſacros Ordines jam olim D
* habebantur, ex Origene hom. 17. in Luc. Be-
Ncnn nedictio ſacerdotalis nuptiis denegabatur. c. 1. de
RZ ſecund nupt. 3. Nulla tamen lege univerfaliter
nin recepta Eccleſia olim ſecundas nuptias prohibuit.
iiͦ Quis

1

880⁰ Caput XX.

Quia nullus Canon circa has proferri poteſt.
Equidem Sæculo ono Bafilius Imperator orienta-
lis quartas nuptias irritavit, quod idem Leo ejus
filius decrevit, ſed cum ipſe Leo quartam uxo-
rem ducens a Nicolao Patriarcha Conſtantin. ex=
communicatus ob hoc efſet, & Leo ideo Nico-
laum in exilium ejeciſſet, Joannes X. P. cum
Imperatore diſpenſans hanc litem compoſuit.
Deinde etiam Orientales Epiſcopi a Conſtantino

Leonis Filio convocati lege lata anno 925. quar-

tas nuptias omnino prohibuerunt, quæ tamen lex
orientis fines non exceſſit.

. G. 1265.
Divor- Quanquam autem Matrimonium exceptis
tium quid. prædictis caſibus ſit quoad vinculum indiſ-
ſolubile, diſſolvi tamen poteſt quoad tho-
rum & habitationem remanente vinculo
conjugali, quæ ſeparatio dicitur Divortium.

H. 1266.

Divor- Chriſtiani ergo conjuges aliquando licite
tium ſub- ſeparari poſſunt quoad thorum & habitatio-
inde et nem ſalvo Matrimonii vinculo. Nam Imo.
icium. Matth. 5. & 19. Chriſtus permittit uxorem
dimitti ex cauſa fornicationis. Et 1I. Cor. 7.
v. 10. & I1. iis autem, qui Matrimonio jundti
Junt, pracipio non ego, ſed Vominur, uworem
a viro non diſcedere, quodſi diſceſſerit, manert
innuptam aut viro ſuo reconciliari. Ubi ſuppo-⸗
nit Apoſtolus, per divortium, de quo loqui=
tur, matrimonium non dirimi, cum decer=
nat, mulierem ſeparatam manere innuptam.
Deinde ſupponit, divortium eſſe licitum,
optionem enim dat mulieri, vel redeundi ad
“ mari⸗

mututr
Dert inr
ſe illic

m c
NANs
b de D
14. Cll.
yn oh
lorr gon
eerten
Alit,
Eat, ut
lr eiden

lel. Lni

unchtor

2, Lxem
NIles c
ges licite
Mem. 1
N mu
Non 3Pp
dnieati
0 0
8 Darn
cum ait.
enm:
priori
Ee iaſke
iliaum
n geni
mleltt
ne eun
ſnn
urle ne
nt

dheen,

poiel⸗
Crientn-
led ejun
tam uxo⸗
llin ex⸗
deo Ro⸗
1.. n
ompoſti
Onſantin
r5 l⸗
tammen el

n euens
un ind⸗
Lond ⸗
hined
ortian

bo
Nn

it ud

nl

O

tont)
u, En
t, em
lete⸗
P gongt

De Matrimonio. 881

maritum, vel non redeundi, dummodo ma-
neat innupta; ſi autem divortium cenſeret
eſſe illicitum, ſine dubio ad reconciliationem
eam compelleret. 2do. Accedit communis
praxis Eccleſiæ, quæ conſtat, ex toto titu-
lo de Divort. & definitio Tridentini Seſſ.
24. Can. 8. Ni gquis dixerit, Eocleſiam ezrrare,
rum ob multas cauſus ſeparationem inter con-
juges quoad thorum, ſeu gquead cohabitutionem
ad certum, incertumve tempus Keri poſſe de-
cernit, anathema ſit. 3tio. Jus naturæ di-
dtat, ut frangenti fidem, fides non ſerve-
tur eidem.

Schol. Lutherus l. de capt. Babyl. c. de Matri. Me-
lJanchton in loc. Theol. de conjug. Kemnitius p.
2. Exam. licet doceant, Matrimonium ob non-
nullas cauſas dirimi poſſe, negant tamen, conju-
ges licite ſeparari quoad thorum & cohabitatio-
nem. I. Quia S. Panlus in citato textu præci-
pit mulieri reconciliationem: Ergo divortium
non approbat: & Chriſtus Matth. r9. ob ſolam
fornicationem permittit, dimittere uxorem: Er-
go ob ezlias cauſas divortium fieri nequit. AReſp.
S. Paulus de duplici diſceſſione uxoris loquitur,
cum ait: Eræcipio, uworem a viro non diſcederes
& cum ait: Quodſi diſceſſerit, manere innuptam
in priori agit de injuſta diſcefſione: in poſteriori,
de juſta Deinde aliæ etiam cauſæ divortii in
S. Scriptura aſſignantur, uti hærefis, Tit. 3. α=
reticum hominem voſt unam & ſecundam correio-
mem devita. Item fi unus alterum ad peccatum
impellit Matth. 18. Si oculus tuus Gandalizat te,
erue eum: Chriſtus autem ſolam fornicationem
aſſignat, quia eſt cauſa perpetui divortii, cum aliæs
caufæ poſt emendationem divortium tollant. II.
ivortium præbet dimiſſæ parti cauſam aadlulte-
randi 3

Schram. Inſtit. Theol, Tom. III. K K K

882 Caput XX.

randi: facit ut vir non adhæreat uxori: ut mu=
lier non ſit adjutorium coram illo: ut habeat po-
teſtatem corporis ſui, non vero vir: ut conju-
ges tentet Satanas: ut non ſint una caro: ut
non fſit individua vitæ conſuetudo: Ergo vel
non licet, vel ſolvit vinculum Matrimonii.
Reſp. Periculum adulterii non imputatur dimitten-
ti, qui utitur jure ſuo, ſed ei, qui dedit cauſam,
cur dimitteretur. Deinde vinculum conjugale eſt
