per quam homo ſpiritualiter renaſcitur, fit S&ratia.
flius Dei, membrum Chriſti, unius cum
eo Spiritus, compos vitæ æ&ternæe, & cum
gratia ſanctificante infunduntur illi ſimul vir-
tutes & dona Spiritus. Ilta docet 1mo. Apo-

ſtolus rI. Cor. 6, Abluti efliy, ſanklificati eſtir,

.

juſtificati eſtis in nomine Domini noſtri Jeſu
Chriſti, & in Spiritu Dei noſtri. Ad Tit. 3.
dalvos nor jecit per lavacrum regenerationis &
renovationis Spiritus. Gal. 3. v. 26. Omnes
Nilii Vei eſtis. . . Chriſtum induiſtig. Rom. 8.
v. 17. ſ autem ſilii & haredes; kareder gqui-
dem Dei, cohæredes autem Chriſti. Idem do-
cet Tridentinum Seſſ. 3. c. 5. & habetur in
Clement. I. de ſum. Trin. 24do. Ratio eſt,
quia Baptismus tollit peccatum originale &
actuale, ſi adſit, ut mox dicemus: ſed hæc
non remittuntur ſine infuſione gratiæ ſanctifi⸗-
cantis: (t. 1. J. 373.) Ergo hæc infundi-
tur, & conſequenter etiam virtutes & dona.
(t. 1. G. 366. & ſeq.) Quid autem ſit hæc
gratia ſanctificans, & quomodo juſtificatio
fiat, dictum eſt. (t. 1. a G. 361-373.) Et
quia gratia ſanctificans cum virtutibus & do-
nis in Baptismo etiam infantibus infunditur,
patet, quod etiam fides habitualis illis infun-
datur. 12 Vrzol.

Graiia
Sacra-
moentalis
Baptis-
Att.

Baptis-
mus om-
nia pec-
sata &
vænam
Lollii

132 Capuè XIV.
Schol. T. Novatores hos quinque effectus Baptismò

aſſignant. I. Quod baptizatus non poffit, etſi

velit, amittere gratiam niſi nolit credere. Sed
hoc refutatum eſft. (t. 1. F. 379.) 2. Quod
Baptismus liberet ab obſervatione legis extra man-
datum fidei. Verum hoc refutatum eſt. (G. 465.)
3. Quod liberet ab obſervandis legibus humanis.
Quod refutatum efr. (§. 470. 473. 505.) 4.
Qnod liberet ab omnibus votis. Quod refutatum
eſt. (§. 823. 826.) 5. Quod ſola Baptismi me-
moria juſtificet a peccatis poſt Baptismum com-
miſſis. Quod inferius de Pœnitentia refutabitur.
Schol. 2. Præter gratiam ſanétificantem in Baptismo
etiam confertur gratia Sacramentalis, ſeu jus ad
ſpecialia auxilia fini Baptismi proportionata, nem-
pe ad Sancte & Chriſtiane vivendum, ſicuti de-
cet filios Dei adoptivos, Chriſti fratres, & regni
cceleſtis hæredes. (F. 909.)

J. 951.
Quia per Baptismum confertur gratia
ſanctificans prima (G. 950.) hinc Baptismus
perfecte tollit omnia peccata Originale &
actualia, & quidem non tantum quoad rea-
tum culpæ, ſed etiam quoad reatum poenzæ.
Patet hoc Imo. ex S. Scriptura, ubi Act. 22.
v. 16. S. Paulo dicitur: Exurge, baptizare,

GSS ablue peccata tua. Quod vero hæec remiſ-

ſio plena ſit quoad culpam & pœnam, con-
ſtat Rom. 8. v. r. MWihil damnationis eſt iir;

qui ſunt in Chriſio Jeſu. Et quod peccata
non ſolum tegantur, probatum fuit. (t. I.
H. 372.) 24do. Ita docent Patres. Tertullia-

nus 1. de Bapt. c. 8s. Exempto reatu, eximi-
tur & pœna. S. Hieronymus ep. 82. omnia
nobir per Baptirmum condonata ſunt crimina,
nec

r

iim.

Ctnn
Non
ltſi
Telinr
ytss

feuite⸗

Ecat,

nen

Itt 5
Dopti
fenfl
lult
i

ntſe
St

ante
e
Cl

kel

De Baptirmo. 133
8
i nec poſt indulgentiam gudicis metuenda eſt ſeve-
den ritar. S. Auguſtinus l. 2. de pecc. mer. &
)12 Ccontinuo poſt Baptimum ſeguatur emigratio.
sainn gon erit omnino, quod obnovium hominem te-
t i neat ſolutis omnibur, queæ tenebant. Hinc Flo-
tushune . . . H
5! rentinum in Decret. ſtatuit, morientes poſt
inm Baptismum ſtatim ad regnum coœlorum per-
Baptan venire, atque idcirco nullam baptizatis pro
Snme peccatis præteritis imponendam efſe ſatisfa-
D6 Gionem. Et Trident. Seſſ. 5. can. S§. defi-
inh= nit: Si quis per D. M. G. C. gratiam, quc in
,I5H Baptiszmo confſertur, reutum originalit peccati
vonee vemitti, aut etiam aſſerit, non tolli totum id,
quod veram & propriam rationem peccati habet,
,HS ſed illud tantum dicit radi aut non imputaris
anathema ſit.
Schot. 1. Per Baptismum non tolluntur poœrnalitates, Quid reci=

t quales ſunt morbi, fames, fitis, mors, Concupi piat juſti-
d ſcentia, tum ut Deus oſtendat, quid hominis ficatus per

Bipte culpa mereatur: tum ut virtus in infirmitate per- charita-
figine fiiatur: tum ut homo materiam virtutis habeat: tem.
Avonstt tum ut homo intelligat, totum Sacramentorum
tun er fructum non ad præſentem, ſed æternam vitam
idk: referri debere. Si quis ad Baptismum per chari-
! . ritatem perfectam jam juſftificatus accedat, ſex
ti adhuc bona ex reali Baptismi perceptione conſe-
re ſe quitur. I. Characterem. 2. Augmentum gratiæ.
nam, 3. Remifſionem peccatorum, quæ poſt juſtifica-
vni tionem committi potuerunt. 4. Plenam remiſſio-
Ne nem pœnzæ. 5. Magis firmam ſecuritatem ſeu
S bonam confidentiam de remiſſione peccatorum.
ii, 6. Viſibilem incorporationem in Eceleſiam Chriſti.
,M Schol. 2. Voltairius in DiRion. philoſ. art. Baptéme. Voltairii
i⸗ Conſtantinum Imp. ita ratiocinantem inducit: Bap- ſcomma-
3. 4 tismus omnia purificat: Ergo poſſum meam uxo- ta.
rem, filium & conſanguineos occidere. Verum
5 12 unde-

Baptismi
Characer
S& inite-
rabilitas.

134 Caput XIV.

undenam probat Voltairius Conſtantinum hæc ſub
ſpe obtinendæ per Baptismum veniæ perpetraſſe.
Sane hiſtoria probat, quod Fauſta Conſtantini

uxor Crispi noverca eum attentati adulterii accu-

ſaverit, & ideo Crispum a Conſtantino Zelotypo
improvide capite damnatum fuiſie, & cum Fauſta
ſe Crispum ſeducere voluiſſe confeſſa eſſet, juſto

eam judicio extremo affeétam fuiſſe Idem Vol-

tairius in Dikion. portatili refert, Julianum Imp.
religioni noſtræ irriſiſſe, eoquod Chriſtiani peſi-
mos quosque ad ſe alliciant, ſub ſpe eos aqua
ablutos puros omnino & mundos evaſuros. Ve-
rum hanc calumniam Julianus ex Celſo Epicuræo
mutuatus eſt, uti videre eſt apud Origenem I. 3.
contra Celſum n. 59. qui hoc argumentum mani-

feſte refutavit, oſtendens Chriſtianam religionem

*gras animas ad ſanitatem vocare, & hortari, ut
a peccando deſiſtant, ac demum baptizare. Sane
àd Chriſti religionem converſos puram vitam præ-
miſifſe apparet ex Tertulliano Apol. c. 44. Cle-
mente Alex. Il. 2. Pædag. &c.

F. 952.
Alter effectus Baptismi eſt, quod impri-
mat animæ Characterem indelebilem: (H. 911.)
ex quo fit, ut Baptismus iterari non poſſit.
Conſtat hoc Imo. ex S. Scriptura Eph. 4. v. 5.
Unum Baptiema: quod de initerabilitate Bap-
tismi explicat S. Leo c. non licet. d. 4. de
Conſecr. & S. Cyrillus præf. in Catech. Item
ex illo Joan. 13. v. 10. GQui lotus eſt, non in-
diget, niſi ut peder lavet, ſed eſt mundus totur.
Quod de Baptismo non iterando exponit
S. Optatus l. 4. Et ex illo Hebr. 6. v. 4.
Impoſſibile eſt, eos, qui ſemel ſunt illuminati.
& prolapſi ſunt, rurſus renovari ad pœnitentiam:
id eſt, per Baptismum, uti explicat S. Am-
bro⸗

oolus
er her
trunn
ino⸗
1n de
fennt

Cl1
Collitn
iſicie

iiur

to en
worte
len
ſere
t
rol
Ver
N
E

n

ſe

(o
n

Uin hker;
Derpem
Conk
elteriin
no Ydlon
Cun Fu
eſet, ir
lGen
Hiamank
liſtuni
pe e
lures
,o Lyir
igenenl
etum
telgte

horm

zare 8

Vene

4 1, e

od in
nen
NoNe
D E
treh.
ech
1, I
ete
e

iut
iknm
160

De Faptismo. 135

broſius l. 2. de pœnit. e. 2. 2do. Probatur
ex perpetua praxi Eccleſiæ,, & unanimi Pa-

trum conſenſu: Quin & legibus Imperatorum

ultimo ſupplicio, & Canonibus Eccleſiæ poe-

na depoſitionis & irregularitatis puninntur

iterantes Baptismum. Et Trident. Seſſ. 7.
can. II. definit: Si quis dixerit, vere & rite
collatum Baptirmum iterandum eſſe illi, qui avudt
infideles fidem Chriſti negaverit, cum all c&i-
tentiam convertitur, anathema ſit. 3t’i0. Ra-
tio eſſe poteſt, quia Baptismus repræ ſentat

mortem Chriſti unicam: imprimit Characte-

rem indelebilem: tollit peccatum originale
ſemel tantum contractum: Ergo iterari ne-

Sckol. In Baptismo aqua & ablutio cum præſeripta

verborum forma eſt Sacramentum tantum: res
Sacramenti tantum eſt interna animæ ablutio per

gratiam ſanctificantem, utpote quæ ſignificatur:

res & Sacramentum ſimul eſt Character, qui ſigni-
ficat & fignificatur.
Coroll. Pract. Imo. Si ob imminens mortis pericu-
lum infans ita pracipitanter baptizatus ſit, ut de

Reſoltater
tur caſus.

omnibus rite obſervatis certo non conſtet, ſub

conditione rebaptizetur. Item fſi in partu gemi-
norum unius caput emiſſum, & poſt Baptismum
ſe retrahens, dubitandi de ſe occaſionem præbeat.
Item fi quis inter hæreticos materiam, formam,
vel intentionem depravantes, aut inter infideles
educatus Baptismi ſui recordari, vel idoneos il-
lins ſuſcepti teſtes habefe non poſſit. Baptizati
tamen ab hæreticis juxta declarationem 8. Con-
gregationis non rebaptizandi, niſi probabile du-
bium invaliditatis Baptismi adſit. 2do. Si in ne-
ceffitate aliquod membrum præter caput, ſcapu-
las & pectus baptizatum fit, Baptismus ſub con-
ditione repetatur, ſi antea dubius fuerit. Stso⸗

Caput XIV.

Si obſtetrices in necefſſitate baptizarint, paſſim
apud nos a Parocho Baptismus ſub conditione re-
petitur ob illius neceſſitatem, quam conſuetudinem
non improbat P. Laymann, imo approbatam afſe-
rit in Paſtorali Romano Antwerpiæ edito a 607.
ſio enim non fit irreverentia Sacramento, & con-
fulitur ſaluti proximi; cum experientia doceat,
ſæpe laicos perperam in neceflitate baptizaſſe,
adeoque ſemper adeſt juſtus timor. 4tο. Infantes
expoſiti, etſi collo appenſum habeant ſeriptum
Baptismi ſuſcepti teſtimonium, tamen ſub condi-

tione ſunt baptizandi, ſi re diligenter perquiſita

dubium de eorum Baptismo remaneat: ita ſtatuit
Conc. Mediolanenſe III. Londinenſe a. 1200. &
rationem dat Benediétus XIV. de Syn. l. 7. Cc. 6.
quia non debemus rem adeo gravem committere
Eidei perſonæ ignotæ, cujus qualitates explorare
non poſſumus. Et hoc idem refſpondit S. Con-
gregatio die 15. Jan. a. 1724. de expoſitis ad
hoſpitale S. Spiritus in Saxia. gto. Si Epiſcopus
vel Sacerdos prudenter dubitet de valore fui Bap-
tismi, non tantum a functionibus Ordinis abſti-
Mere, ſed etiam ſub conditione rebaptizati, reor-
dinari, & ordinati ac abſoluti ab eis cum repetita
confeſſione, iterum abſolvi & ordinari debent.
6to. Religioſus ob defectum eflentialem rebapti-
Zatus nequit deſerere Religionem: non tamen
opus eſt repetere Novitiatum & Profeſſionem,
quam tamen ratificare tenentur: ita S. Congrega-
tio a. 1588. 7timo. Quando Baptismus ſub con-
ditione repetitur, putaz quidem Gobat, non efle

obhigationem peccata aéctualia confitendi, quia li-

bertas eſt in poſſeſſione: Contrarium tamen tu-
tius eſt, & in praxi ſuadendum.

An Bap- Schol. 2. Quæritur, an, ſi quis ad Baptismum ficte
accedat, id eſt, ſine debita diſpoſitione vel culpa-

biliter, v. g. quando ſine fide, ſpe, attritione
ſcienter accedit; vel incuipabiliter, quando habet
attritionem tantum naturalem, quam bona fide
. 6 putat

tat
tone
lubet
uite
len
(er
.
p
Pbii
tam
Proc⸗
adee
de!
U

De Baptirmo. 137

t, M putat effe ſupernaturalem: vel quando in fuſcep- /Rione
ctine tione Baptismi committit aliud peccatum v. g. revivi,
hetikg habet animum furandi: in quibus caſibus valide ſcat.
aun quidem Baptismum ſuſcipit, ſed ob poſitum obi-
toa cem ſeu fictionem Gratiam Sacramenti non accipit:
to, Cls Quæritur, inquam, an, fi talis poſtea fictionem
nde ſeu obicem vel per peenitentiam, ſi fit culpabilis,
bn vel per actum doloris fupernaturalis, ſi fit incul-
. Iin pabilis, tollat, Baptismus reviviſcat, id eſt, gra-
nt in tiam per fiétionem impeditam ex opere operato
nſoben producat. Reſpondetur affirmative: tum quia ita
et ſenil docet S. Augnſtinus 1. r. de Bapt. c 12. dicens:
t ak de Baptismo in Eccleſia Catholica ficte ſuſcepto:
ͤ unc incipis valere ad ſalutem, cum illa filkio ve-⸗
N. l raci confe ſione receſſerit. Et de Baptismo in hæ-
conmm reli vel ichismate ſuſcepto ait: Tunc incipit va=
tes aln lere ad dimittenda veccata, cum ad Eccleſiæ pa-
nlt duu cem venerit; tum quia cauſa ex ſe produétiva, ſi
erpofm impediatur, remoto impedimento effectum ſunm
Die producit, uti patet in deſcenſu gravium: ſed ta-
ore lil lis cauſa eſt Baptismus: Ergo remoto obice pro-
dinis d ducit eſſeétum, maxime cum iterari non poſſit,
eni, & peccatum originale per ſolum Baptismum re-
Uimn left mitti queat Porro ex hoc fluit. r. Quod om-
nani dee nia peccata Baptismum fiécte ſuſceptum præceden⸗-
en Ks tia recedente fictione per Baptismum reviviſcen-
Non un tem remittantur, utpote quæ jurisdictioni Eccle-
okehope ſiæ non ſfubjeéta, per Sacramentum Poenitentizæ
Congen remitti non poſſunt. 2. Peccatum fictionis dele-
de tur per poenitentiam, quia eſt natura poſterius
t, Mo ipſo Baptismo, adeoque verum Sacrilegium. 3.,
vdi,: Beccata vero Baptismum ficte ſuſceptum ſubſecuts
1 tnna delentur per pœnitentiam; quia ſunt clavibus Ec-

cleſiæ ſubjecta. Non obſtat I. quod ſuſceptio
Baptismi cum fictione ſit opus mortuum, adeo-
que reviviſcere nequit, maxime quia Baptismus
non amplius exiſtit, quando fictio tollitur. Reſp.
Effectus Baptismi ex opere operantis conferendus
utpote opus mortuum non reviviſcit, redit ta-
men effectus ex opere operato Baptismo reſpon-
I5 dens;

138 Cavut XIV.

gens, qui non eſt opus mortuum, ſed opus Dei.
Deinde Baptismus eſt tantum cauſa moralis effi-
ciens, quæ poteſt agere, licet atu non exiſtit,
ſieuti agié paſſio Chriſti jam præterita, quæ eſt
cauſa moralis meritoria noſtræ ſanctificationis:
Et Baptismus ſaltem exiſtit in relicto Charactere,
qui juxta Thomiſtas tunc phyfice remiſſionem
peccatorum cauſare poteſt. vid. (F. 907. Schol. 3.)
II. S. Auguſtinus I. r. de Bapt. c. 12. veraci
tonfeßioni remiſſionem peccatorum tribuit, non
vero Baptismo redivivo, alias quis bis per Bap-
tismum juſtificari poſſet, ſemel in ſuſceptione,
deinde in remotione obicis, quod tamen fieri ne-

7

quit. Reſp. S. Auguſtinus tribuit remiſſionem

peccatorum poœenitentiæ tanquam removenti obi-
cem, non tanquam cauſæ effectrici. Deinde Bap-
tismus ficte ſuſceptus & redivivus unus idemque
eſt, & eundem effectum habet. III. Si Baptis-
mus redivivus non tollit peccata eum concomi-
tantia & ſubſecuta, tunc gratia ab eo collata poſ-

ſet ſtare cum illis peccatis, utpote quæ remittere

nequit, & ſic unum mortale poſſet remitti ſine
alio, quod eſt impoſſibile. Deinde per Sacramen-
tum Poœnitentiæ remittuntur peccata inculpabiliter
omifla ſaltem indireéte: Ergo etiam per Baptis-
mum peccata eum ficte ſuſceptum ſubſecuta. Keſy.
Gratia a Baptismo collata cum illa a ponitentia
collata formaliter eſt eadem, & ſolum principati-
ve diverſa, & prout eſt a Baptismo, remittit
peccata eum præcedentia, prout eſt a Pœnitentia,
peccata eum ſubſecuta, & ſic non remittitur unum
mortale ſine altero. Ad aliud diſparitas eſt, quod
oblita peccata ſupponantur ante ſuſceptum Sacra-
mentum Poœenitentiæ commiſſa, peccata vero Bap-
tismum ſubſecuta poſt ejus ſuſceptionem com-
miſſa ſunt.

Kn alid Schol. 3. Non ſolum Baptismus, ſed etiam reliqua

aena-
mie td 'En
inifedndk.

duo Sacramenta Characterem imprimentia, ſcili-
cet Confirmatio & Ordo ficte ſuſcepta recedente

fictione cauſant ſuum efleétum, eoipſo quod ite-
rari

ti
vebie
Dentn
n 4
hu
Hürn
iſn
taAnt
Don
erabi
ig.
Nl
Cetd
ſodi

Cool.
e
lan
eke
.
WI

con
els
ohle
h

Guan
stn

De Baptiemoo. 139

n zari non poſſint, & Divinæ Providentiæ hoc con-

noniise venire videatur: Ex eadem ratione, licet Sacra-
non en mentum Extremæ Inéctionis & Matrimonii non
e ünt fimpliciter initerabilia, quia tamen initerabi-
egten lia funt ſecundum quid, nempe durante eadem
Chuni infirmitate, & vivente eodem conjuge, probabile
teniſe eſt, quod ficte fuſcepta recedente fiétione produ-
97 Eal cant ſuum effectum. De Sacramento Pœnitentiæz
n non eſt ita probabile, quia non oceurrit talis ini-
trihiin terabilitas. De S. S. Euchariſtia docet S. Thomas
bis i in 4. d. 3. d. 3. a. 2. quæſtiunc. 3. ad 3. hoc
n privilegium illi tribui non poſſe, alias enim Sa-
men fei cerdos diu in mortali celebrans recedente fiétione
lemiſie fubito ob ingentem gratiarum cumulum ſanctifſi-
orci mus evaderet. W
Drn Coroll. Prack. Si quis ſuſciperet Baptismum cum in⸗ Reſolvun-
I N tentione furandi, & hanc continuaret in illo in- tur cqſus.
mn cnt ſtanti, in quo Baptismus deberet habere ſuum
NI effectum, præter fiétionem hoc peccatum in con-
gedend feſſione explicandum foret: ſi vero non conti-
Leniti nuaret, ſufficeret, ſi ſe de fiétione accuſaret.
alnn 4 8
ug G6S. 953.
14 4 Quia homo per Baptismum viſibiliter in- Obligatio

ie Ccorporatur Eccleſiæ Chriſti, & fit membrum baptizati.
ri ejus, (K. 950. 951. Schol.) hinc baptizati
, obligationes ſunt: imo, Ut Chriſto perpetuo
Deng adhzreat, & ejus Evangelium ſequatur tan-
hine quam morum & vitæ regulam; eſt enim Bap-
eul tismus ſolennis Religionis Chriſtianæ profeſ-
enk ſio, qua homo ſe Chriſto mancipat, Religio-
ue nem ab eo inſtitutam profitetur, & Legem
Evangelicam ſolenniter amplectitur.

ein i, 24do. Ut Eccleſiæ, ejusque Paſtoribus obe-
e diat; 6 enim Eccleſiam non audierit, ſit tibi
e ſicut ethnicus & Publicanus. Matth. 18. Et:
D abere

146 . Caput XI8I.

habere jam non voteſt Deum vatrem, qui Ecole⸗=
ſiam non habet matrem. ait S. Cyprianus 1. de
unit. Eccl.

3tio. Ut abrenuntiet omnibus iis, quæ
Chriſtianorum inſtituto ſunt diſſentanea, ſci-
licet Satanæ, id eſt, mundo, & actibus ſæ-
cularibus, & operibus ejus, id eſt, pecca-

rerxrum terrenarum.

F. 954.

Neceſſtas Ex effectibus Baptismi recenſitis (H. 950.
Baptismt. & ſeqq.) apparet, Baptismum in re vel vo-
tο omnibus neceſfſitate medii eſſe neceſſarium
ad falutem. Ita docet Imo. Chriſtus Joan. 3.
V. 5. Miſi quis renatus ſuerit é aqua & piritu
J. non poteſt introire in regnum Dei. 2do. Con=

de Bapt. c. 17. Qui veriglitantem non bapti=
zavit, reus erit perditi hominis. S. Auguſtinus

cere, nec docere, infantes, antequam baptizen-
tur, pervenire poſſe ad originalium indulgentiam
peccatorum, ſi vis eſſe Catholicus. S. Fulgen-
tius, de fid. ad Pefr. Eirmiſſime tene, & nul-
latenus dubites, non ſolum homines jam ratione
utenter, verum etiam parvulos, qui ſive in ute-
ris matrum vivere incipiunt, & ibi moriuntur,
ſive cum de matribus nati ſine Sacramento &. Bap-
tisrmatis de hoc wοoalo tranſeunt, ſempiterno igne
puniendos: Plura teſtimonia vide d. 4. de con-
ſecr. 3tio. Ita definit Concilium Dioſpolita-
num, ubi Pelagius ſuam ſententiam damnare
debuit,

tis, & pompis ejus, id eſt, immoderato uſui

ſtat ex perpetua traditione. Tertullianus lI.

I. 3. de orig. an. c. 9. Woli eredere, nec di-

Ehnit
Penn
Penl
f.
e hl
nuten
Si
,
Uno
r lo
li r
Conc⸗

teul

Poto
I⸗
leli
V
r
Ci
eos
it
dlie
nit
teS
00
n
ſ
Min
ui
i
le

gli Na
Rus!1

is, G
Ael,
bos
, Nn
Benetor

G
te W
cgeſtun
1 ſon
11o C
tliann
ugle
e, M1
Mhtin
ieN
F
Gn fn
n
ponint
mne
ln⸗
rlt
Ganunt

en

De Baptirmo. 1441

debuit, quod infantes, etii non baptizentur,
habeant vitam æternam. Concilium Cartha-
ginenſe IV. in ep. Synod. ait: Quicunque ne=

gat, parvulos per Baptizmum Chriſti a verdi-

Hione liberari, & ſalutém percipere ſempiternam,
unathema ſit. Et Tridentinum Seff. 7. Can. 5.
Si quis dixerit, Buptismum liberum eſſe, hoc
eſt, non neceſarium ad ſalutem, anathema ſit.
Flinc olim etiam Ecclelia in periculo mortis
nec locum nec tempus Baptismi ob ſummam
ejus neceſſitatem obſervavit, uti patet ex
Concilio Romano ſub Cornelio: Neocæſa-
reenſi can. 12. & Antiſiodorenſi can. 18. &c.

2. Pristerea adultis Baptismus in re vel
voto non ſolum neceſſitate medii, ſicuti par-
Vulis, ſed etiam neceſſitate præcepti eſt ne-
ceſſarius ad ſalutem. Nam Imo. Matth. 28.

v. 19. Chriſtus expreſſe præcipit: Euntes do-

cete omnes gentes, baptizamtes eos &c. ubi So-
ciniani male legunt, inſtruentes ecos, cum in
Græco legatur: Oazrné Avregt. Nec juvat
eos, qued 1. Cor. I. V. 17. S. Paulus dicat,
miſſum ſe non eſſe ad baptizandum, ſed præ-
dicandum: deſignat enim ſolum præcipuum
miſſionis ſuæ ſcopum, ad quem majores do-=
tes requiruntur, & gratias agit, quod pau=
cos baptizando Schismati Corinthiorum an-
ſam non dederit. 2do. Marc. 16. V. 16. Chri-
ſtus Apoſtolis præcipit: Euntes in mundum
univerſum prædicate Evangelium omni erkaturc:
Qui crediderit, & haptizatus fuerit, ſalvus erit
qui verò non crediderit, condemmabitur. Ubi
iterum przeceptum eſt univerſale, ſicuti &
J ſfalus

142 Caput XIV.

ſalus ab omnibus obtinenda eſt. Quippe uni-
verſalitas præcepti Baptismi patet, tum quia

nullam reſtrictionis notam præfert; tum quia
eam probat continua omnium ſaeculorum

praxis; fum quia effectus Baptismi, fcilicet
communio cum Chriſto Rom. 6. v. 3. remilſ-

ſio peccatorum act. 22. V. 16. Regeneratio
ſpiritualis. Tit. 4. v. 4. vita æterna Marci 16.

v. 16. ad omnes homines æqualiter pertinent.

Solvuntur Schol. I. Caiani an. 180. teſte Tertulliano de Bapt.
objelktio-
nés,

c. I. Manichæi Sæculo 3tio, teſte S Auguſtino
hær. 46. Aſcodrutæ Sæculo Ato teſte Theodoreto
l. hær. fab. C. 10. Mafſaliani, teſte eodem: Pe-
lagiani Sæculo 5to: Joannes Wicleffus teſte Tho-
ma Waldenſi t. 2. de Sacr. c. 96. Zwinglius I.
de ver. & falſ. Rel. c. de Bapt. Bucerus in c. 3.
Matth. neceſſitatem abſolutam Baptismi negarunt.
Calvinus in Antitod. Conc. & Engau in Jur. Ecel.
1. r. n. 310. in adultis ſolam neceſſitatem præcepti
admittunt. I. Gen. 17. fecit Deus fœdus cum

Abraham dicens: Ego ero Deus tuns & ſeminis

tui: Cum ergo Chriſtiani in locum pofſteritatis
Abrahæ ſuccefierint, originale illis non imputa-
tur, nec Baptismus eſt neceſſarius; præſertim
quia I. Cor. 7. dieitur: Filis veſtri immundi eſſent,
nunc autem Sankti ſunt. Reſp. Deus pepigit fœ-
dus cum poſteris Abraheæ, qui ficuti in Veteri
Lege circumciſionis ſigno, ita in Nova per Bap-
tismum fœderis conditiones obſervant. Deinde
filii baptizati vocantur Sancécti: vel Apoſtolus lo-
quitur de ſanctitate legali, hoe eſt, quod filii ex
matrimonio cum infideli nati fint legitimi & non
ſpurii, adeoque matrimonium non it diſſolven-

dum: vel loquitur de ſancétitate diſpoſitive tali,

quatenus oh converſationem cum uxore fideli,
alter ad fidem converti poteſt. II. Ex cit. loco
Joan. 3. MWiſi quis renatus fuerit &c. nonniſi ne-
ceſſitas præcepti, ſicuti ex illo: MWiſi manducave-
ritis

ℳ
neci
he de
Puptis
Purty
lerel
Ntis
itat

dnid

1) in

Kun,

necek
vot
Non
mo
Cor
8
Ee
MIn

De Baptirmo. 1 43

ipen vitis carnem filii hominis &c. non vero neceſſitas
tuND medii eruitur, cum totum a Chriſti inſtitutio-
tung ne dependeat, qui, aliis etiam mediis defectum
ismi i defacto per
ſperlorn. Baptismi ſupplere poteſt, ſicuti defaéto pe
Nel Martyrium, & contritionem ſuppletur. Reſp.
ni, m Neceſſitas medii Baptismi ex voluntate Chrifi
„ fn nobis innoteſcit, quam ex Scriptura nobis ex-
eren plicat Eceleſia, quod non exponit de S. S. Eu-
A Mil chariſtia. Deinde neceſſitas Baptismi ita pendet
k etit ab inſtitutione Chriſti, ut includat gratiz effe-
3 cGtum, fine qua nemo ſalvari poteſt, & ſie eſt
noeh neceflitas medii: Martyrium vero & contritio
8 Aunt votum ſaltem Baptismi, ſi hic actu recipi non
Ten pofſit, includit. III. Catechumeni fine Baptismo

adn morientes ſalvi facti ſunt: Et Act. 10. V. 44.
Puteſel Cornelius, & qui verbum Dei audierunt, loquente
Vngie S. Petro, ſine Baptismo acceperunt Spiritum Z8.
erls e Ergo Baptismus ad gratiam non eſt neceſſarius.
wi negn Reſp. Catechumeni per votum Baptismi ſalvaban-
in inl tur. Cornelius & reliqui tamen adhuc baptizari
ven remk debuerunt, & ſic ex hoc facto neceſſitas Baptis-
ſeln mi magis confirmatur.
n hoken Schol. 2. Sociniani docent, 1. Chriſtum non dediſe Solvuntur
non in⸗ Apoſtolis præceptum Baptismi, licet illi Baptis- objeio-
Nel mum laudabiliter obſervaverint. 2. Suppoſito nes Soci-
nuniit etiam hoc præcepto illud ſolos converſos a Ju- niano-
ſentt daismo & Paganismo obligaſſe, non vero natos ram.
i in Ne ex parentibus Chriſtianis & in fide Chriſtiana
Nr e; educatos, quia eſt ſolum Religionis Chriſtianæ

Symbolum & initiatio, ſine omni gratiæ effectu.
Pokon: Ct. 1. O. 324. Schol.) I. Quia per Baptismum
lotfi⸗ Marc. 16. Gui crediderit & baptizatus fusribt, in-
mar telligitur tantum pœnitentia & publica nominis
S CMue Chriſti conſeſſio: tum quia alias par eſſet fidei
& Baptismi neceſſitas: tum quia in Codice Com-

inel⸗
ig, plutenſi textus ita redditur: Qui crediderit, &£
rctlt qui baptizetus fuerit, ſalvabitur, & ſic repetitio
oniir articuli & Baptismum aquæ non ſignificat: tum
zulir quia Rom. 10. v. 9. profefſioni fidei, non Bap-
i tisine

Baptis-
mas per
otum pa- merarium & errori proximum eſt afſerere;

rentum

nen ſup-
pletur.

Caput XIV.
dismo ſalus aſcribitur. Reſp. Fidei & Baptismi

in voto par eſt neceſſitas. Repetitio 6 doctrinam

noſtram magis confirmat, quia præter fidem Bap-
tismum requirit. Profeſſioni fidei ſalus appromit-
titur, ſed hæc fieri debet in uno Baptismo aquæ,
quem includit, & fupponit. II. Baptismi præ-
ceptum ſaltem non eſt perpetuum & univerlale:
tum quia figna credituros ſecutura Marc. 16. jam
ceflarunt: Ergo & præceptum Baptismi: tum quia
manente præcepto non fornicandi, ceſſavit tamen
lex abſtinendi a ſuffocato: Ergo manente præcepto
poenitentiæ ceſſat præceptum Baptismi illi conjun-
ctum. KXeſp. Signa illa adultæ Eccleſiæ non ſunt
ubique neceſſaria, ſicut neceſſarius eſt Baptismus.
Abſtinentia a ſuffocato utpote non intrinſece bona
ceſſante ſcandalo tolli potuit, non vero fornica-
tio intrinſece mala potuit permitti: abſtinentia ab
Apoſtolis tantum præcepta fuit: Baptismum Chri-
ſtus ipſe præcepit.

Cum Baptismus infantibus neceſſitate me-
dii ſit neceſſarius ad ſalutem, (G. 954.) te⸗

quod deficiente opportunitate baptizandi par-
vulos ad eorum ſalutem ſufficiat votum Bap-=
tismi a parentibus vel aliis conceptum cum
applicatione ſigni externi & invocatione S. S.
Trinitatis. Ita docet 1mo. S. Ambroſius I. 2.
de Abra. c. ult. in illa verba: Niſi quis re-
natus &c. dicens: nullum excipit, non infän-
tem, non aliqua prœventum neceſſitate. Et S. Au-

guſtinus in ep. 166. ait: Quicunque dixtrit,

n Chriſto viviſicari poſſe parvulor, qui ſine ejus
participatione, id eſt, ſine Baptitmo de hac vita
eeunt, hic & contra Apoſtolorum prœdicatio-
nem venit, & totam condemnat Ecclzſiam. Er
4 U

koke
6) 1
os,
V
dwe
ibo:
N 4
inlet
entt
kione
ol
körmn
Onn
d 5
eN
J.
ſteo
I
Vet
ton
t
Un
Dn
ind
1.
li
m
ila
lunt
Gtt
mr
NN
Iun
ar
it⸗
in

N

R.
De Baptiemo. 145
. 1
ut oflendat, votum parentum non fufficere,
ben ep. ad Vital. ait: Salvos non fleri parvulos
m iſtos, non quia ipſi nolunt, ſed quia Deus
enii non vult, aliquando cuvientibus, feſtinanti-
Nin busque parentibus, miniſtris quoque volen-
uin tibus ac paratis, Baptismum Deo volente
ni non dari, cum repente, pro quo currebatur,
ſata expiret. 2do. Sufficere in neceſſitate votum
dtem parentum, nec ex S. Scriptura, nec ex tra-
Billon ditione colligitur: Ergo non ſuppletur. ,B
len ehol. Cajetanus 3. p. a. 2. docnit quibus per Bap- Solountäs
biiin tismum fubveniri nequit, per votum parentum objeftia=
filſtri cum applicatione ſigni externi, & invocatione nes.
m S. S. PTrinitatis ſalvari poſie. Hanc ſententiam
btiren ex Commentariis Cajetani expungi juffit S. Pius
iemnng V. Tridentinum autem teſte Pallavicino in hiſt.
ideo hane Cajetani ſententiam expendere noluit,
quia heæc materia non ſpeétabat ad illas contro-
verſias, propter quas Patres convenerant. Ra-
eſthten tiones Cajetani ſunt. I. Quia in V. I., infans
ante octavum diem fine circumciſione, per vo-

e tum parentum cum applicatione ſigni externi ſal-
ſ Att vari poterat: Ergo etiam in nova poteſt fine
dt Baptismo, tum quia in N. L. eſt efficacior, &
ſtuce infantes non debent efie deterioris conditionis.
Atn Reſp. In V. L. ante Octavnum diem non dabatur
inest aliud remedium, ſicuti datur in N. L. fides noſtra
io . mode eſt aſtricta ad neceflitatem Baptismi, ſicuti
hMoſis illa veterum ad ſignum ſenſibile. Parvuli noſtri
e ſunt melioris conditionis, ob gratiam uberiorem
ſon iſ⸗ datam ex Opere operato, & quia illis per Baptis-
t mum modo ſtatim janua ad colum patet, quæ
ſr, veteribus adhuc clauſa fuit. II. Deus habet vo-
luntatem ſalvandi omnes homines: Ergo etiam
nir parvulis a Baptismo impeditis de remedio provi-
M dit: & ſicut illis nocet peccatum alienum Adæ;
noln, ita fides aliena parentum prodeſſe debet. Reſp.
in 1 Volun-
1 Schram Inflit. Theol. Tom. III. K

dur edſus.

Marty-=

plet vices

rium ſup-

Baptismi.

146 Cuput XII.

Voluntas Dei ſalvandi omnes fufficienter Salva-
tur, in eo, quod omnibus etiam parvulis media

ſufficientia præparaverit. Vide (t. 1. G. 256.

Schol. 4.) Deinde peccatum Adæ non eſt infan-
tibus omnino externum, ſed internum, cum in
Adamo omnes peccaverint: fides vero parentum
eſt quid omnino externum, quæ eis tam paiam
prodeſſe, quam malediétiones eorum obefle poſ-
ſunt. III. Gerſon de Nat. B. V. S. Bonaventura
in 4. d. 3. Durandus in 4. d. 6, docent, Deum
pro infinita ſua Clementia exaudire preces paren-
tum pro ſalute ſuorum parvulorum ſupplicantium.
Keſp. Hæ piæ ſententiæ, quæ nullum fundamen-
tum in S. Scriptura & Traditione habent, reji⸗
ciendæ ſunt, uti notat Bellarminus, ne quid con-
tra S. Scripturam pertinaciter defendamus.

Keſolyun- Coroll. Prakl. Iio. Per ie loquendo adultus Baptis-

mum ſine gravi peccato diu differre non poteſt,
& parentes fideles graviter peccant, ſi Baptismum
infantis ultra menſem ſine necefſitate etiam extra
periculum mortis differant, quia univerſalis con-
ſuetudo, ut ultra quatriduum non differatur, vim
legis obtinuit. Ex cauſa tamen gravi ad ſesqui-
menſem Baptismus ſolennis differri poteſt. 2do.
Homo adultus poteſt ſe objicere periculo mortis
pro ſuſcipiendo Baptismo, ſi nullam aliam ſpem;
eum recipiendi habeat, quia ſecurior & utilior
eſt pro remiſſione poenæ: non tamen tenetur ſe
huic periculo exponere; quia per contritionem &
Charitatem perfectam ſalvari poteſt. Qui vero
non poteſt contritionem elicere, nec aliter bapti⸗
Zari poſſet, non poteſt petere, ut quis in mare
ſe projiciat, & ita baptizet, quia hoc foret dire-

§F. 956.
Licet autem abſoluta ſit Baptismi neceſ-

&a ſui occiſio.

ſitas, ejus tamen vicem in adultis & infan-
tibus perfecte ſupplet Martyrium ſeu Baptis-

mus

l ſi
Patlbos
0. N.
ſbhlt,i
Rtelt

iee

li A
l le
wtingt
Cici
Uleroti
kandn
Dolüinr
nn f
itur

hr.

litera
Uon 3
n
Rd
Chrif
lt
Cftiat
Ligte
Pls
lote 61
roe
hei N
Mernti
E
Uelee .
eoce
l 8

ter An
Dlis nen
nek in
n, cuni
Pafalmn
tam aln
Cbele
Oerentt
ent, Den
phieni
d funtne
bent,l
e gnid
uns.

tus Nea

non ſe
Pepüim
ctiam en
ſetilis
etarot, 1
Ntekt. 1
cnlo
Aunhe
kuedt
tonn!
CiN
lter 8
,oet i

ins

Kin

1

De Baptiemo. 147

mus ſanguinis. Nam Imo. de adultis & in⸗-
fantibus Chriſtus ſine diſtinctione dicit Matth.

10. v. 32. GQui mme conſeſſus ſutrit cordm homi-
nibus, confitebor & ego éum corum Tatre meo.

Et c. 16. v. 25. Qus verdiderit animam ſuan
propter mt, inveniet tam. zdo. Conſtat ex
P. P. Tertullianus de Bapt. c. 16. ait: Et
nobis etiam ſecundum lavacrum, ſonguinit ſcili-
cet, de quo Dominus, habto, inquit, Baptir-
mo tingi. Et S. Auguſtinus I. 13. de Civ. c. 7.
GQuts aigit: MWiſi quir renatus jutrit S&c. Idem &

generaliter dixit: (Qui me conjeſſur ſuert. De

infantibus vero pro Chriſto occilis idem S. Au-
guſtinus 1. 3. de lib. arb. c. 23. ait; Non
enim fruſtra etinm inſanter illor, qui, cum Do-
minus Jeſur Chriſtur netandus ab Herode gqudg=
reretur, occiſi ſumt, in honorem Mariifrum re-
ceptos commtndat Eccleſia. Et S. Chryſoſtomus
hom. 3. in Matth. de iisdem ſcribit: merentur
pvœna MWartijrium, gloriam ſanguine comparant.
Et S. Bernardus Serm. de Innoc. ilos vro

Ckhriſto trucidutos guir dubitet inter Martiret

connumerari, quis regeneratot in Chriſio non
credat inter adoptivor plior numerari? 3tio.
Liquet ex praxi Eccleſiæ, quæ pro Martyri-
bus nec preces, nec ſacrificia pro eorum ſa-
lute offert, ſed illorum triumphos celebrans
patrocinium eorum implorat: injuriam enim
facit Martyri, qui orat pro Martyre, ait In-
nocentius III. c. cum Martha. de Celebr.

Miſſ. De infantibus idem probat praxis Ec-
cleſiæ, quæ S. S. Innocentes pro Chriſto ab

Herode Occiſos ſine diſtinctione inter circum-
ciſos & incircumciſos, quorum multi inter
K 2 Ee08

148 Caput XĨV.

eos fuerunt, & alios etiam puerulos pro Chri=
ſto occiſos, uti S. S. Modeſtum & Amonium
ut Martyres colit. Ato. Martyrium eſt per-
fecta aſſimilatio mortis Chriſti, & actus per-
fectifſimi amoris: Ergo votum Baptismi in-
cludit, & ejus vicem ſupplet.

Solvuntur Schol. 1. Cnoſtici & Valentiniani voluerunt, nullum
objeblio-
S5,

eſſe Martyrii meritum teſte Tertulliano in Scor-
pia: Cc. I. Kemnitius in 2. p. Conc. Trident. ſoli
fidei in Martyrio juſtificationem aſcribit. Richar-
dus Armacanus Epiſcopus putat, probabile eſſe
ex infantibus ab Herode pro Chriſto occifis non
circumciſos Salvatos non fuiſſe, nec etiam ex
lege communi tam veteri quam nova parvulos
circumciſos nullum incrementum gratiæ ex morte
pro Chriſto accepifſſe, nec majorem gloriam: an
vero hanc ex ſpeciali privilegio obtinuerint, non
audet affirmare Jacobus de Vitriaco 1. hiſt. oc-
cid. c. 36. docet, parvulos Chriſtianorum non
baptizatos pro Chriſto a Paganis occiſos, non ſal-
vari, nec ad eos extendi privilegium S. S. Inno=
centium. De duabus his pofſterioribus opinioni-
bus notant Petrocorenſes, eas vix tolerari poſſe,
Cæterum contra Doctrinam modo explicatam ob-
Airur. I. Impium videtur, opus hominis ſeu
artyrium æquare operi Dei, quale eſt Baptis-
