du 20 ſolum eſſe concionalia. I. Quia I. Pet. 3. V. 21.
latioten dicitur: Vos ſimilis formæ ſalvos facit Baptismus,

non carnis depoſitio ſordium, KZ conſcientiæ bonæ
interrogatio in Deum, id eſt exegarape Pactum
cum Deo. Et Matth. 28. dicitur: Docete omnes
Sentes, baptizantes zos. Keſp. In primo loco

Orutn 1 Petrus ex teſtimonio bonæ conſcientiæ noſtræ
iNoqhn probat, per Baptismum peccata vere ablui, adeo- P
l que eum eſſe præferendum purificationibus Ju-
1 dœorum: vel per interrogationem, & pactum ,
lt ſa intelliguntur promiſſiones, quæ jam olim a bap-
ones tizando fiebant, abrenuntiando diabolo. In al-
vvoe⸗ tero loco Chriſtus ſolum modum præſcribit in D

ti⸗ A 5 on-

0 Caput XIII.

converſione infidelium obſervandum, ita ut ante

Baptismum in rebus fidei prius erudiantur. II.

S. S. P. P. vocant Sacramenta, ſignacula, pigno-
ra, arrhas: & S. Ambroſius 1. de initia: c. 5.
ait: Aqua Baptismi ſine prædicatione Divinæ cri-
cis ad nullos eſt uſus futuræ ſalutis. Reſp. Sacra-
menta ſunt pignora ſalutis, ſed ex hoc non
ſequitur, quod eam nobis procurent excitando
ſolam fidem. S. Ambroſins loquitur de benedi-
Gtione fontis Baptismalis, qui ſuam vim ex paſ-
ſione Chriſti haurit, & vocat verbum Sacramen-
mentale ſeu Baptismum prædicationem, id eſt,
ſignum mortis & reſurrectionis Chriſti. III. S. Au-
guſtinus tr. 80. in Joan. quærit: Vude tanta vir-
tus aquer, ut cor abluat? reſpondet: per verbum,
non quia dicitur, ſed quia creditur: Reſp. S. D.
vult probare, nec per infidelitatem miniſtri, nec
per defeétum rationis in infante effectum Baptis-
mi impediri, & ait: quia creditur, id eſt, non
nudo verbo pro ſono ſumpto, ſed pro verbo
Chriſti fide ſupernaturali apprehenſibili hominem
conſecrari.

F. 895.

Materia Omnium Sacramentorum N. L. materia
& forma & forma a Chriſto ſaltem in genere determi-
eran nata ſunt: Inſtituendo enim Sacramenta,
a Ghriſio Partes eorum efſſentiales, quæ ſunt materia,
determi- & forma, ſaltem deſignare debuit, id eſt,
nata eſt. Præſcribere, ut idonea ſigna ad ſignificandos
eorum effectus adhiberentur.

An in Jpe- Schol. Quæritur, An Chriſtus omnium Sacramen-
cie. torum materiam & formam in ſpecie determina-
verit. Notum eſt, Chriſtum materiam, & for-
mam Baptismi Joan. 3. & Matth. ult. in ſpecie
determinaſſe: Item S. S. Euchariſtiæ Matth. 26.
de formis in ſpecie reliquorum Sacramentorum
ex S. Scriptura nil conſtat: materiam omnium Sa-
cra-

nme
le,
nunm
Era

V
ſeel
fale
ut
Mte
N,
ihn
tin
eI.
Eeem
1 dar
Den no
a
did
Om
mei
in
1
Mre
ie

tan
id

in

ta M u

Antut. 1

la, din

iti: .e

Divineen
n Nn
X oc N
Eitun
de bene
im f
1 Sacnin
em., U4
1. II
e ultun
Uer rerku
Mp. &
ninicri,1
Cnm y
is e,
go e
borine

l, Mei
eetrn
Cnhenti
tmten
,d4
iiemm

Ghelete
Setenn
m, &.
t n
Hi 47
anennmg
Ominnd

De Sacramentit in genere. 11

cramentorum in ſpecie a Chriſto determinatam
eſſe, multi defendunt. Sed hæc quæſtio tunc de-
mum exacéte ſolvi poterit, quando de ſingulorum
Sacramentorum materia, & forma ſermo erit.

§F. 8906.
Eccleſia materias & formas a Chriſto in Eccleſßia
ſpecie determinatas variatione eſſentiali mu- materias
tare non poteſt: (H. 805. cum Schol.) licet 5 Jormas
mutationem accidentalem facere poſſit. Ita Sntial-
patet ex Tridentino Sefſſ. 21. c. 2. dicente: ien muta-
Hane poteſtatem perpetuo in Eccleſia fuiſſe, ut re nequit.
in Sucramentorum diſpenſatione, ſalva illorum
ſubſtantia, ea ſlatueret, vel mutaret, quœ ſuſci⸗-
pientium utilitati magis eopedire judicaret. Cer-

te ſi Eccleſia materias, & formas a Chriſto

determinatas eſſentialiter mutare poſſet, no-

va Sacramenta inſtituere valeret, quod ta-
men non poteſt.

Schol. Mutatio materiæ cenſetur eſentialis, quando Quænam
vel alia phyſice materia adhibetur, v. g. vinum ſit mutatio
pro aqua; Vel alia moraliter & Theologice, quan- eſſentialis.
do mutatio tanta eſt, ut ſecundum uſum com-
munem & æſtimationem materia ab ea, quam
Chriſtus præſcripſit, differt: v. g. maſſa cruda ex
aqua, & farina a pane. Mutatio accidentalis ma-
teriæ eſt, quando mutatio eſt in qualitate ſalva
rei ſubſtantia, ita ut materia eundem uſum, &
nomen cum determinata a Chriſto retineat. Mu-=
tatio formæœ ſubſtantialis eſt, quæ tollit ſenſum,
& fignificationem verborum à Chriſto inſtituto-
rum: Accidentalis eſt, quæ eum non tollit. Mu-
tatio formæ 8 modis fieri poteſt. I. Variatione
idiomatis 2. Subſtitutione vocis Synonimæ.
3. Transpoſitione verborum. 4. Interpolatione,
impertinens quid interponendo. 5. Additione.
6. Subtractione ſyllabeæ, Vvocis, vel ſenſus. 7. Cor-
. rup-

Mutatio
eſſentialis
inuaslidat
acram.

Keſolvun-
tur aſus.

Caput XIII.

ruptione verborum. 8. Subſtitutione ſcripturæ,
nutus, vel alterius ſigni loco verborum.

K. 807.
Igitur toties invalide, vel nullum confer-
tur Sacramentum, quoties materia, vel for-
ma mutatur eſſentialiter; quia ſic non habe-
tur ſignum a Chriſto ad rationem Sacramen-
ti. & cauſandam gratiam elevatum; & pars
eſſentialis, adeoque ipſum Sacramentum tol-
litur. (H. 893.) Valori vero Sacramenti non
obſtat mutatio accidentalis, nam in natura-
libus, & artificialibus mutatio accidentalis
eſſentiæ non obeſt: Ergo nec in Sacramentis
oberit. S

Coroll. Prat. Imo. Mutatio idiomatis in forma Sa-
cramentorum, etſi plura etiam idiomata in ean-
dem formam conferantur v. g. Ich taufe dich in
nomine Patris &c. non obeſt valori Sacramento-
rum, quæ valida ſunt, in quacunque demum lin-
gua forma pronuntietur: non licet tamen alio,
quam præſcripto ab Eccleſia idiomate uti. zdo.
Subſtitutio vocis Synonimæ v g. ego te abluo,
loco baptizo, non invalidat Sacramentum. 3io.
Transpoſitio verborum formæ, ſi ſenſum non
mutet, non officit valori, ſecus eſt, ſi eum mu-
tet. A4to. Interpolatio alicujus extranei, v. g.
Ego te Baptiſo (ſilete) in nomine & c. & inter-
ruptio brevis: v. g. per ſternutationem, non vi-
tiat formam ſubſtantialiter. Sto. Additio vocum,
& ſenfuum, qui ſenſum formæ non invertunt,
& penitus corrumpunt, non obeſt valori Sacra-
menti v. g. Ego te baptizo in nomine Dei Patris,
qui te creavit &c. 6to. Subtractio vocis, & ſyl-
labæ, quæ ſenſum non mutat, non invalidat Sa-
cramentum: v. g. omiſſio ly Ego in forma Bap-
dismi; ſecus foret, ſi ſenſus corrumperetur.
Zlimo.

ine
n
U
ingn
Uere

iatur
loe.
horn
ſe⸗

in f

eie

l

Tnide

ſethor

n

3 ert
Kad
A
Ten
1re
lu

plen
lalt

De Sacramentis in genere. 13

. wtimo. Si corruptio fiat in initio vocis, facilius
leim ät mutatio fubſtantialis, quam ſi fiat in fine.
Non tamen fit mutatio ſubſtantialis, ſi error con-
tingat vel in quantitate ſyllabarum, vel in ge-
nere v. g. hoc eſt corpus meum, vel quando mu- ,
tatur una littera v. g. calis, pro calix, oc pro
nſee hoc, colpus pro corpus, quia manet ſenſus ver-
n porum. 98o. Subſtitutio ſeriptionis, nutuum &c.
nontute ioco verborum facit mutationem ſubſtantialem ex-
cnme Ccepto Matrimonio. no. Quando miniſter verba

1: En conſueta formæ cum aliqua mutatione tantum ac-
Ccigdentali legitimum verborum ſenſum non inver-
utunm tente profert, cum errore interno, quem hoc
ebllu modo exterius manifeſtat, & intendit inducere; .
ino um validum Sacramentum conficit, quia privata ejus
ccitenel intentio nequit nocere generali intentioni Eccle-

ſiæ, per quam ille præſumitur velle facere, quod
facit Eccleſia: ſic ſi Græcus ideo uſurparet pa-
nem fermentatum, ut declaret, azymum eſſe in-
bmh ſufficientem, vel ſi quis verbis conſecrationis:
n in en hoc eſt corpus meum, hæc vVerba adderet, quod
iii Pro vobis tradetur, ut oſtenderet eſſe eſſentialia;

gekanen

Crnmen valide conſecraret: ſi vero ex corruptione formæ
bemnn; verborum ſenſus vel aperte corrumpitur, vel am-
timen i biguus redditur, & ex intentione miniſtri volen-
i, 4 tis errorem vel hæreſin inducere ambiguus ſen-
te a ſus ad perverſum determinetur, eſt corruptio eſ=
gun ſentialis, & nullum eſt Sacramentum : ſic ſi
ſnſin Lutheranus Sacerdos antea Catholicus conſecraret

feum n per hæc verba: hic eſt corpus meum: intelligen-
mei, E do hic adverbialiter, nulla efſet conſecratio; ſi
AE vetO Catholicus ex ignorantia, vel lapſu linguæ

n, vof ſine perverſo animo his verbis conſecraret, va=-
voen lida eſſet conſecratio. .
invertit ”
lori §. 898.
Deilin Qui materiam . & Mutans
m, aut formam ſciens, & ate rian

volens, vel ex culpabili negligentia ſubſtan-
Oens, Pabili negligentla in vel for-
nh tialiter mutat, graviter contra Religionem nei pec=
umge⸗ Pec- cat.

14 Caput XIII.

peccato ſacrilegii peccat; (§. 874. Coroll.)

Keſolvun-
tur caſus.

Materia
& forma
debent
ſimul exi-

Aere.

quia gravem injuriam tum Chriſto inſtitnen-
ti, tum homini ſuſipienti infert. Qui vero
deliberate extra caſum necefſitatis acciden-
taliter tantum mutat, peccat graviter, ſi
mutatio ſit notabilis, venialiter vero, ſi non
ſit notabilis, quia agit contra mentem Eccle-
ſiæ ſtricte præcipientis, ut materia, & forma
Sacramentorum accurate fſerventur.

Coroll. Prack. imo. Qui omittit aliquam vocem ad
eſfentiam formæ non ſpeètantem fine ſcandalo,
& contemptu leviter, ſecus graviter peccat. zdo.
Qui certus eſt, quod in pronuntiatione formæ
errorem fubſtantialem commiſerit, tenetur fub
gravi peccato eam abſolute repetere, ne Sacfa-
mentum nullum reddat: ſi vero rationabiliter de
recta pronuntiatione dubitet, repetere debet ſub
conditione: ſi merus ſcrupulus ſit, peccat gravi-
ter revetendo ob reiterationem Sacramenti, licet
a peccato excuſari poſſit ob anxietatem, & bo⸗
num finem, quem habet, Deum non offendendi.
3tio. Qui ordinarie in prolatione formæ errare
non ſolet, non debet eam repetere, licet ob di=
ſtractiones non meminerit, an eam protulerit:
ſecus foret, ſi frequenter errare ſoleat, ubi in
prudenti, & rationabili dubio tenetur eam ſub
conditione repetere. 4to. Sollicite cavendum,
ne quid in forma biz vel ter repetatur, quia;
niſi anxietas excuſet, per ſe loquendo graviter
peccatur ob formam aliqualiter mutatam, & ſcan-
dalum, quod ſæpe intervenit.

K. 899.
Ut valide conficiatur Sacramentum, ma-
ria, & forma debent moraliter ſimul exiſtere
ſpectata uniuscujusque Sacramenti natura:
alias enim non verificatur forma, nec fit
unum

n e
c
nn
e ee
Mar
le, A
ie,
Uonn
Cle
ſeeun

late
Uione
en
len:
I
u
M
Alkt

lg
i
Cer
tn
tun

Corol
laſtine
Qi re
Acide
Aliter,
fo, n
ein Lod
,Conm
.
n woot
e ſceanti
pecit. 1
lone ſon
tenetur

de Nn

Onobiinet
e dedet!
eCcat
Wwent,E
tem, 41
okentent
Ene eris
ſret od

motne

ſett, N
r ein
Cwen
Utut, u
do geunt
n; l

tum, 1
l eiſti
u

De Sucramentis in genere. 15

unum compoſitum morale. (O. 892. Schol. 2.)
Et quidem in S. S. Euchariſtia materia &
forma debent phyſice coexiſtere, quia ly hoc
hic, demonſtrat materiam præſentem. In
Baptismo, Confirmatione, Extrema Unctio-
ne, & Ordine talis conjunctio ſimultanea ma-
teriæ,, & formæ requiritur, ut dum miniſter
pronuntiat formam, cenſeatur adhuc appli-
care materiam, ad quod fufficit, ut ſaltem
ſecundum aliquam ſui partem phyſice mate-
riæ proxime coexiſtat. In Pœnitentia abſo⸗
lutio dari poteſt notabili tempore poſt con-
feſſionem, uti fit in judiciis. In Matrimonio
conſenſus unius conjugis tamdiu differri po-
teſt, quamdiu cenſetur permanere conſenſus
alterius, quia hoc exigit natura contratctus.

F. 900.

Materia, & forma in Baptismo, Confir- Et ab eo-
matione, Extrema Unctione, & Ordine ab dem ei-
eodem miniſtro, & eidem ſubjecto applicari dem ap-
debent: Unde ſi Petrus in Baptismo affan- Pucart.
deret aquam, & Paulus pronuntiaret for-
mam: vel ſi Petrus Paulum ablueret, & ad
Andream diceret: Ego te baptizo & e. Baptis-
mus nullus eſſet; quia ſenſus formæ fallſifi-
caretur.

Schol. In Sacramentis conficiendis nefas eſſe uti Non licet
materia, & forma tantum probabiliter valida, uti mate-
certa & tutiori relicta, nifi urgeat neceſſitas, di- ria & for-
ctum jam & demonſtratum fuit alibi. (§. 445. ma pre⸗
eum Coroll.) babili.

H. 901.

Conve-

inſtitui
acra-

nienta.

tu inno-
ceontick
Juerint.

Caput XIII.

H. 901.
Porro licet Deus per ſemetipſum ſine ul-

niens fuit lis Sacramentis homini gratiam conferre po-

tuerit, Divinæ tamen Sapientizæ, & naturz
humanæ conſentaneum omnino fuit, ut per
ſigna quædam externa cœleſtis gratia dare-
tur, adeoque Sacramenta inſtituerentur: I.
Ad ſanandam primævam hominis ſuperbiam,
qui, dum Deo ſubjici noluit, a ſigois exter-
nis, ceu inſtrumentis ad ſalutem neceſſariis,
dependere debuit. 2. Ad eruditionem; na⸗
turale enim eſt homini, ut per ſenſibilia ad
ſpiritualia deducatur. 3. Ad fidem firman-
dam: cum enim Chriſtus peccatorum veniam,
Spiritum S. & juſtitiam nobis promiſerit,
ſigna ſenſibilia inſtituit, quibus eum quaſi pi-
gnoribus obligatum haberemus, & fidelem
in promiſſis efſe, non dubitaremus. 4. Ad
fidem proteſtandam; ſcilicet ut per Sacra-
menta, ceu voces ſenſibiles, coram homini-
bus fidem noſtram profiteremur. 5 Ad di-
ſtinctionem fidelium, & Eccleſiæ coaduna-
tionem, quæ fit per ejusmodi ſigna ſenſibilia.
6. Ad noſtram ſanctificationem, ut ex dicen-
dis patebit.

An in ſta- Schol. Homo in quadruplici ſtatu conſiderari poteſt:

nempe Innocentiæ, a creatione Adami usque ad
ejus lapſum: Legis naturæ, ab Adamo lapfſo us-
que ad Moyſen: Legis ſcriptæ, a Moyſe usque
ad Chriſtum: Legis Evangelicæ, a Chriſto usque
ad finem mundi. Quæritur, an in his ſtatibus
inſtituta fuerint Sacramenta: de ſtatus Innocen-
tiæ Sacramentis ſilet S. Scriptura, & Traditio,
& Deus pro ſtatu illo breviſſimo non videtur in-
ſtituiſſe Sacramenta tam cito abolenda: Ergo nulla

nier
nn
ii
ere

ken⸗

Uten

I
nen
itr
kor

De Sucramentis in genere. 12

in eo extiterunt. Veroſimilius etiam eſt, quod

ſine ke Vi præſentis decreti nulla futura fuiſſent in ſtatu
rte innocentiæ, ſi diutius perſeveraſſet, Sacramen-
K ta; quia Adamo non peccante vi præſentis de-
me creti nulla opus fuiſſet gratia medicinali, neque
It H (Chriſtus in carne veniſſet (t. I. S. 321. Schol.)
a Care- nec conſequenter Sacramenta ſuam ex morte Chri-
ilte ſti virtutem traxiſſent, adeoque non fuiſſent no-
33 fKtris ſimilia. An vero virtute alterius decreti fu-
Pn tura fuiffent, quis confiliarius Dei fuit, ut de-
1s e finiat.
en: xk Schol. 2. In lege naturæ fuerunt vera Sacramenta An in lege
ſtiea tam pro parvilis, quam adultis in remedium pec- naturæ
cati originalis, & sétualis. Ita docet S. Augu- fuerint
Ihmer finus 1. S. contr. Jul. c. 1I. NWon eſt credendum, Sacra-
ſelan ante datam circumciſionem famulos Dei, quando- menta,.
oniſent. quidem illis inerat Wediatoris fides, nullo ejus dau
guale cramento opitulatos eſ’e parvulis Juis, quamvis,
ſdelan Quid illud ſit, aliqua neceſſaria caufa criptura .
4 tacere voluerit. Ratio eſt, quia quocunque tem-
4 pore fides in Chriſtum fuit neceffaria ad ſalutem,
Den (§. 557.) cumque parvuli fide actuali juſtificari
Dommit. non potuerint, ſicut modo in Baptismo hunc de-
A d⸗ fectum ſupplet fides Eccleſiæ, ita olim fides pa-
udhun rentum figno viſibili manifeſtata, nam interna

ſtfg. — üne figno externo neque hodie ſufficit, infantes
ltile⸗ SI d nec 1 SSS 5
àa damnatione eripiebat. Exigebat hoc ſeria Dei
Cicen⸗ voluntas, ſalvandi omnes homines, ut de reme-
dio peccati hominibus provideret; id quod etiam
tenet in adultis; ſi enim actus fidei, & contri-

l⸗ tionis neque in ſia u Legis gratiæ ad juſtificatio-
nem ſufficiant, ſi poſſit fuſcipi Sacramentum poœ-
mn nitentiæ, noh videtur, quod in ſtatu Legis na-
e turæ majorem, quam nunc efficaciam habuerit.
e Illa tamen Sacramenta non fuerunt a Deo im-
5 16 . mediate in ſpecie determinata, ſed hominum ar-=
n bitrio reliédta, & forte quælibet reipublica, aut
I

. eorum caput, quod poteſtate civili, & Eccleſia-
ilen ſtica

*Schram Inftit. Theol. Ibm. III. 8

/

In L. V.
fuerunt
Sacra-
meunta.

An in L.
V. plura
Sacra-
menta,
quam in
Nova fue-

rint.

18 Cuput XIII.

ſtica fulgebat, Deo inſpirante illud determinavit:
unde etiam illa Sacramenta adinſtar noſtrorum
erant neceſſaria neceſſitate medii ad ſalutem.

G. 902.
In Lege ſcripta inſtituta fuerunt Sacra=
menta. Nam Concilium Florentinum in de-
creto ait: Diſſerunt autem Sacramenta noſtrag
a Sucramentis antiquq Legir. Et Tridentinum
Seſſ. 7. C. 2. ait: Ni ques dixerit, ea ipſa N.
L. Sacramenta, à Sagramentir antiquc Legit
non diſſerre. Et S. Auguſtinus 1. 19. contr.
Fauſt. c. 13. Prima Sacramenta quc celebra-
bantur, & obſervabantur ex Lege, prœnuntid
erant Chriſti venturi. Ergo in Lege veteri
erant Sacramenta; & quidem non unum ſo-
lum, fed plura, quia Concilia, & Patres
loquuntur in plurali. Ratio eſt, quia in Lege
multæ erant cæremoniæ ſtabiles, quæ lega-
lem, & externam conferebant ſanctitatem;
& internam per Chriſtum dandam præfigura-
bant, uti patet ex præſcriptis expiationibus
Ec. Ergo erant ibi Sacramenta. (H. 888.)

Schol. I. In Lege veteri fuerunt plura Sacramenta,
quam modo ſint in Lege nova. Ita docet S. Au-
uſtinus l. c. ubi ſubjangit: Quce cum ſuo adventu
Uhriſtus impleviſſet, ablata ſunt.. E dlia ſuunt in-
ſtituta, virtute majora, utilitate meliora, altu faci-
liora, numero pauciora, Item patet recenſione Ve-
terum Sacramentorum, quæ ad quatuor claſſes re-
vocari poſſunt. Nam I. Pro delendo originali erat
juxta aliquos Circumceiſio pro maſculis, & reme-
dium legis naturæ pro fœmellis, quod præfigurabat
Baptismum. 2. Erant Sacramenta pro confirma-
tione in Sanctitate legali, uti eſus Agni Paſchalis,

& panes propoſitionis, figuræ S. S. Euchariſtiæ.

3. Erant

.

1
D

Ae

De Sacramentie in genere. 19

ivarit 3. Erant alia Sacramenta, per quæ expiatio fie-
trorun bat ab immunditiis legalibus, & peccatis: uti
n. ablutio manuum, aſperſio aquæ, varia ſacrificia,

Symbola Pœnitentiæ. 4. Dabantur Sacramenta
pro conſecratione Sacerdotum, umbra Sacramenti
Ordinis. Confirmationi & Extremæ Unétioni in

Gent V. L. non correſpondebat Sacramentum, quia
nck⸗ illa plenitudinem gratiæ ſignificat; hæc eſt præ-
lr paratio immediata ad introitum gioriæ. Matri-
htionn monium ob conjunctionem Verbi Divini cum hu-
“ mana natura, & deſponſationem Chriſti cum Ec-
. cleſia in L. V. necdum peractam, modo in N. L.
4 A ad eſſe Sacramenti elevatum fuit.
(tl . .
altnr. Ichol. 2. Joannes Marshamus Anglus in Canone An Cr-
hlitis Chronico p. 73. negat, Circumciſionen primo a cumciſio
Deo inſtitutam, & Abrahamo præſcriptam fniſſe; primo
in F ſed hunc ritum ab Æggyptiis primitus inſtitutum, a Deo
ingde ad Colchos, Arabes, & Judæos propagatum Abraha-
Pann fuiſſe. Verum hanc ſententiam Benedictus XIV. mo præ-
inleg de Feſt. Domini audacem, & novitatem appellat; cepta ſit.
,lgl. adeoque certum eſt, Hebræos ritum circumciſio-
temm nis ab Ægyptiis non aecepiſſe, ſed jubente Deo
ſynn. Abrahamum primum omnium circumciſum fuiſſe.
ibrs Nam r. Gen. 17. V. II. dicitur, quod circumci-
onn ſio eſſet ſignum a Deo inſtitutum, quo in Abra-
.) hami ſemine Divinum foœdus dignoſceretur: ſane
medu, circumciſio non ſolum ſignum fœderis „fed etiam
dr ut ſtigma corporeum à Deo originem babuit,
id alias populum Dei ab Ethmicis non diſtingueret.
ſatit Item omnes ethnici in S. Scriptura vocantur in-
in. circumciſi; & Exod. 12. Præcipitur, omnes pe-
dnele regrinos, qui in Hebræorum coloniam 2 Phaſe
lesn celebrandum tranſire voluerint, eſſe circumciden-
ien dos: Ergo hic ritus apud ſolos Judæos obtinuit:
d e Unde Joſue 9, circumciſis ex præcepto Dei Iſrae-
litis in deſerto natis dicitur: Hodie abſiuli a vobis
gnnn opprobrium ARgepti: quod tamen opprobrium non
in foret, ſi etiam ipſi MEgyptii circumciſi fuiſſent.
. 2. Teſtantur hoc Scriptores profani cum Joſepho,

20 Caput XIII.

qui l. 4. ant. c. 10. ait: Conſlat, guod nulli alit

en Palæſtina Sifri circumcidantur, præterquam nos.
Accedit Auctoritas P. P. S. Juſtini in Dial. cum
Tryph. Origenis l. I. cont. Celſ. &. 3. Demon-
ſtratur refutando errorem Herodoti, & Diodori
Siculi, quorum teſtimonio nititur Marshamus;
tum quia Moyſi major fides adhibenda eſt, quam
Herodoto longo tempore poſt eum viventi. De-
inde Diodorus Siculus ait, circumcifionem ab
gyptiis accepiſſe Troglodytas, id eſt, Arabes,
qui poſteri Abrahæ funt ex Ismaele; unde etiam
pueros ſuos anno ætatis 13tio circumcidunt, quia
Ismael eorum princeps eo anno circumeciſus fuit.
Item Philiſtæos incircumciſos fuiſſie, patet Jud. 14.⸗

v. 3. hi autem originem trahunt a Chasluim filiis

Mizraim, adeoque ab Ægyptiis Gen. 10. v. 14.

Deinde apud gyptios foli ſacerdotes erant cir-
cumcidendi, alii nulla certa lege ad hoc obliga-
bantur, & modo anno I4to ætatis circumcidi po-

terant: juxta S. Ambroſium I. 2. de Ahraham
c. II. Denique licet poſt Abrahamum variæ gen-
tes circumeiſionem adhibuerint, eæ tamen primæ
fuerunt, quæ ex Abrahamo per Ismaelem, &
Ceturæ filios deſcenderunt, uti Ildumæi, ab Eſau,
Ismaelitæ, & ex illis orti Tureæ, & Saraceni;
& athiopes orti e filiis Ceturæ, etſi illam nec
Religionis cauſa, nec urgente præcepto ufurpa-
verint, ſed vel ad evitandum morbi genus, quod
Carbunculum vocant, vel ad profanam ſacerdo-
tum initiationem, vel ob ſœcunditatem, aut mun-

ditiam corporalem, quæ tamen deinde, uti notat

Petavius in not. ad S. Epiph. Imperatorum edicto
ſolis Judæis conceſſa fuit. Vid. diff. D. Calmet
de Circumc.

An CGr- Schol. 3. Cardin. Gotti, P. Berti &c. putant, Cir-

cumciſio cumciſionem a Deo inſtitutam fuiſſe in remedium
ad delen- eccati originalis. Alii vero cum Bellarmino,
dum ori- ournely &c. probabilius cenſent, Circumciſio-

ginale in- nem non efſe inſtitutam in remedium peccati ori-
fütuta ſit. ginalis, ſed tantum in ſignum fœderis inter Deum,

Ali
im it
l. cun
demor.
Diokoi
hamus;
Dan
i.. De-
hen 0

Arid

ge etin
Nt, l
is fuit
lud. e
imn fis
. N.
tont er⸗
ci⸗
hraham
legen⸗
1 une
Hen N
ab Li
gratei,
lam
Mine.
s, Gool
ſrerdo⸗
Utwur-
nont
1 elid⸗
Calns

t, ⸗
nelin
Arnidn,
unch⸗
diti .
knn,
. .

De Sacramentie in genere. 21

& Abrahamum, ejusque poſteros, ita ut Cirecum-
ciſio ſignum foret tum diſtinétionis populi Judaici
a cæeteris nationibus, tum ſingularis Dei erga ip-
ſum amoris, & providentiæ; tum Religionis, ac

cultas, quo populus ille Deum ſpecialiter colere

tenebatur. Ita I. colligitur ex Gen. 17. v. II.
ubi ad hoc ſolum, nulla facta mentione deletio-
nis originalis circumciſio inſtituta eſſe dicitur:
Hoc eßt vabltum meum, quod ſervabitis inter me,
& vos, & ſemen tuum pvoſt te: Circumcidetur ex
vobis omne maſculinum.. At ſit ſignum ſaæderis in-
ter me & vos. Deinde Rom. 3. v. 1. Apoſtolus
quærit, Quid ergo amplius Jugao eſt, aut quæ
utilitas Orcumciſionis? multuns qutdem per oss-
nem modum. Primum quia eredita ſunt illis elo-
quia Dei. Ubi per ly primum denotatur præci-
pua utilitas Circumciſionis, quæ ad eloquia Dei,
hoc eſt, legem, & oracula Divina Judæis con-
credita reſtringitur. 2. Huic fententiæ ſuffragan-
tur Patres Græci, & Latini ante S. Auguſtinum,
qui primus contrariam ſententiam docuiſſe vide-
tur. S. Juſtinus in dial. cum Trypho. ait: Quod
genus muliebre circumciſionis carnalis capax non
eſt, ſatis id oſtendit in ſignum datam circumeiſio-
nem iſtam, non ut juſtitia opues. S. Epiphanius
bær. 30. probat, circumciſionem tantum ſignum
eſſe ad altiorem circumciſionis ſenſum Judæos in-
vitans. S. Chryſoſtomus hom. 39. in Gen. oſten-
dit, circumciſionem nihil ad ſalutem profuiſſe,
quia ſolum data eſt, ut eo velut ſtemmate Judæi
a cæteris diſtinguerentur. Tertullianus l. contra
Judæ. c. 3. ait, circumciſionem in ſignum, non
in falutem datam eſſe. Idem docet S. Ambrofſius
I I. de Abrah. c. 4. & S. Hieronymus in c. 3⸗
Gal. 3. Ratio eſt: ſi circumciſio inſtituta fuiſſet
in remedium originalis peccati, fœminzæ, pueri
ante ocavum diem, & Judæi per quadraginta
annos in deſerto hoc remedio caruiffent, quod
dici non poteſt. Nihilominus ſatis probabile vi-
detur, quod ſaltem pro pueris octavum diem at-
B 3 tin-

In nova
Lege ſep- Lege antiquis Sacramentis, (G. 464.) Chri-

tem Sa-

eram. in-

22 Coaput XIII.

tingentibus circumciſionem Judæi velut ſignum
externum proteſtativum fidei pro remedio legis
naturæ eorum determinationi relicto, (F. 901.
Schol. 2.) ad delendum originale affumpferint,
quo modo forte hæc controverſia, & diſſentien-
tes inter ſe opiniones amicabiliter componi pote-
runt. Sententiæ noſtræ non obſtat Imo. quod
Gen. 17. dicatur: Maſculus, cujus prapulii caro
circumciſa non fuerit, delebitur anima illa de po-
pulo ſuo, quia vabtum meum irritum fecit. Ergo
Circumciſio ad delendum originale inſtituta fuit;
tum quia hæc comminatio ad omnes infantes ex-
tenditur, cum LXX. legant: Maſculus, cujus
præputii caro circumciſa non fuerit oftavo die,
qui tamen nonniſi ob peccatum originale deleri,
id eſt, æternum damnari, & paéctum aliud irri-
tum facere non potuit, niſi illud cum Adamo ini-
tum. Keſp. Verba illa: oftavo die defunt in co-
dicibus Hebraicis, Chadaicis & in noſtra vulgata,
& ideo textus interpretari poteſt non de infanti-
bus, ſed de adultis, non de morte æterna, ſed
de ſeparatione a commercio cum populo Dei, non
de præcepto Adæ impoſito, ſed de lege Abraha-
mo, & ejus poſteris data. Imo ſi etiam de in-
fantibus octo dierum intelligeretur, eadem tene-
ret explicatio. Vid. Doct. Calmet II. S. Auguſfti-
nus 1. 17. de Civ. c. 27. S. Gregorius l. 4. mor.
c. 3. Innocentius III. c. majores. Ven. Beda l. I.
in Luc. c. 8. &c. contrarium docent. Keſp. Hi
Patres nobis quidem adverſantur, ſed ab iis cum
reverentia recedimus. S. Auguſtinus utens ver-⸗
fione l-XX. induétus fuit, ut textum de parvulis
explicaret, maxime, quia hic locus ad probandum
contra Pelagianos peccatum originale illi condu=
cere videbatur.

K. 903.
Abrogatis autem a Chriſto cum Veteri

ſtus in nova Lege vera, & proprie dicta Sa-
. cra-

Kar
t
Deni

lenn
Nun
Lenn
Nen
lun
Is
il
Ien
A
Ui
1

Nn
Uu
on
Uo
ls,
Cunt
Cr,

De Sacramentis in genere. 23

ſm cramenta inſtituit, numero ſeptem, fſcilicet; tituta
es Baptismum. Confirmationem, Euchariſtiam. Junt.

K. Poœnitentiam, Extremam Unctionem, Ordi-
ein nem, & Matrimonium. Imo. Quia S. Scri-

ire ptura, & Traditio ſeptem hæc Sacramenta
da memorat, uti patebit, cum de ſingulis Sacra-
ian mentis in ſpecie ſermo erit. 2do. Septenarium

aÿ hunc Sacramentorum numerum ſemper agno-

. NH vit Eccleſia: & licet antiqui Patres non om-
um nes omnium horum Sacramentorum memi-
alltes tl . 3₰–: . . .
nerint, cum eorum inſtituti, & ſcribendi ra-
uoi⸗ tio hoc non exigeret; & res hæc erat vulgo
le elei notiſfſma, omnium tamen Sacramentorum
idin mentio apud diverſos Patres occoarrit, uti

en ex decurſu patebit: imo S. Auguſtinus om-
mtir nium ſeptem Sacramentorum meninit, uti
nd I. 5. contra Donat. c. 20. ait: N.. per pec-
emdd catorem Sacramenta non celebrentur, quomodo
Ni'o n exaudit homicidam deprecantem, vel ſuper aquam
eH Baptiemi, vel ſuper oleum, vel ſuper Euchari-
n e ſtiam, vel ſuper capita eorum, quibus manus
en imponuntur. Ubi Baptismi, Extremæ Unctio-
N nis, Euchariſtiæ & Pœnitentiæ meminit. I. 2.
8Z contr. Petil. c. 104. recenſet Sacramentum

1.1
e Chrysmatis, ſeu Confirmationis. 1. I. de Bapt.
vis u c. I. Sacramentum Ordinationis. I. 9. de Gen.
tens ad litt. c. Sacramentum Matrimonii. 3tio.
ee Hic numerus ſeptenarius definitus eſt a Con-
l cilio Londonienſi a. 1237. Conſtantienſi 1415.

Florentino 1439. & Tridentino, quod Sefſ. 7.
can. I. definit. di quis dixerit, Sacramenta
N. L.... eſſe plura vel nauciora, quam ſeptem,

n ie tigdelicet, Baptimum &c. anathema ſit. 4to.
G Eccleſia Græca ſeptem hæc Sacramenta ſem-
inA . B 4 per

24 Caput XIII.

per tenuit, uti patet ex ejus Ritualibus a

Goare, Habert, & Martene collectis, Epi

phanio Græco 1. de Relig. Chriſt. Joanne Pa-
læologo in conf. fid. Jeremia Patriarcha Con-
ſtantin. in cenſura contra Confeſſionem Au-
guſtanam. Coptos jJacobitas ſeptem Sacra-
menta admittere, oſtendit Sollerius in ap-
Pend. ad Patriarch. Alex. Sect. 3. 5to. Ra-=
tionem congruentiæ affert Florentinum. Per
Baptismum enim ſpiritualiter renaſcimur:
per Confirmationem augemur in gratia, &
roboramur in fide: Renati autem. & roborati
nutrimur Divina Euchariſtiæ alimonia: Quodſi
per peccatum ægritudinem incurrimus ani-
m,, per Poœenitentiam ſpiritualiter ſanamur:
ſpiritualiter etiam, & corporaliter, prout ani-=
mæ expedit, per Extremam Unctionem: Per
Ordinem vero Eccleſia gubernatur, & mul-
tiplicatur ſpiritualiter: per Matrimonium cor-
poraliter augetur.

Solvuntur Schol. Profeſtantes in definiendo numero Sacramen-

torum non ſatis conveniunt: In Apologia Au⸗
guſt. Conf. tria numerantur: Baptistr us: §S. Coe⸗
na, & Abfſolutio: ſed D. Schubert notat, condi⸗
tionate tantum in ea teia Sacramenta ſtatui ſ
nimirum per Sacramenta intelligantur ritus, qui
habent mandatum Dei, & quibus addita eſt pro-
miſſio gratiæ, ſecus ſi tertius character adjiciatur,
ſcilicet, ut actio Divinitus inſtituta circa elemen-⸗
tum ſenfibile verſetur, quomodo duo fantum ſunt
Saeramenta, nempe Baptismus, & S. Cœna. I.
Quia S Scriptura nullibi feptem Sacramenta defi-
nit; imo duo ſolum innuit Joan. 19. ubi dicitur;
ex latere Chriſti fluxiſſe ſanguis, & aqua, id eſt,
juxta expofitienem S. Chry foſtomi Baptismus, &
Euchariſtia. AR/v. Præter S. Scripturam, etiam
Tra-

ſndi
Cnbt
ktün
lit,
11,
ntnn
lis

nun
nue

lun 4

un
ker
e
Finn
one
on

De Sacramentis in genere. 25

libe Traditio numerum ſeptenarilum Sacramentorum
, ki confirmat, uti fuis locis apparebit. Sane nullibi
R etiam S. Scriptura duo tantum Sacramenta eſſe
“ dicit, nam Joan. 19. ſolum præcipua Sacramen-
ta, quibus Eccleſiæ unitas deprehenditur, deno-
en M tantur, aliis non exclufis. II. Patres antiqui in
Snon ſuis Cathecheſibus duo tantum Sacramenta Baptis-
mum & Euchariſtiam aſſignarunt, & reliqua no-
5o N mmine Sacramenti improprie dicti compellarunt.
. Reſv. Patres in Catechefibus illa Sacramenta ſo-
i. lum explicarunt, quæ Catechumeni recipiebant.
Amn Quocd autem reliqua nomine proprio Sacramenti
tad nuncuparint, ex eo patet, quia vim effectivam gra-
foborat tiæ ex inſtitutione Chriſti illis tribuerunt. III. Ma-
Col giſter ſententiarum hunc numerum ſeptenarium
Mned primus excogitavit. Keſp. Ille antiquam Tradi-
Eie⸗ tionem ſecutus ſuit, alias certe impune, & ſine
nn contradictione hoc non fecifſſet.
touta
eni
Enu- §. 904.

m Cum ſeptem, & non plura ſint N. L. Lotio pe-
Sacramenta, (H. 903.) hinc lotio pedum ins Wu
ienrde non eſt Sacramentum. Imo. enim hæc lo- H
i tio a Chriſto ſolummodo ad exemplum humi-
Ie itatis facta fuit: Exemplum dedi vobir. 2do.
en PDer lotionem illam nulla gratia collata fuit,

fmi, ſed tantum oſtenſum eſt, pietatis, & humi-
lr litatis exercitiis quotidiana venialia deleri;
i & ideo Chriſtus ait: Vos mundi eſtit. Ztio.
adn- Hec lotio nullis verbis conſecratoriis ad eſſe
Gu. Sacramenti determinata fuit, & Eccleſia nun-
en quam illam pré Sacramento habuit, imo
nant illæ Eecleſiæ, quæ illam in adminiſtrando
6 Baptismo adhibuerunt, jam dudum eam præ-

65 .
oe termiſerunt: Ergo non eſt Sacramentum.
,

Ir . B 5 Schof.

26 Caput XIII.

Solvuntur Schol. I. Dicis I. In lotione pedum reperiuntur om-
objetno- nia ad rationem Sacramenti requiſita: ſignum ex-
nes. ternum: Inſtitutio Chriſti: appromiſſio gratiæ:
non habebis vartem mecum. Joan. 13. & præce-
ptum: Exemplum dedi vobis. Keſp. Non eſt
ſignum conſtans, nec permanens, nec efficax
gratiæ ſanétificantis; neque enim S. Petrus diti-
tur damnandus præciſe ex defectu lotionis, ſed

ratione inobedientiæ, ſi obluctari pergeret II.

S. Ambrofius 1 3. de Sacr. c. 1. vocat hanc lo-
tionem miſſterium, & ſanktificationem. Et S. Ber-
nardus ſerm. I. in Cœna, hanc lotionem, ait,
pro Sacramento eſſe, non pro ſolo exemplo. KReſp.
Hi Patres ſumunt Sacramentum latius, & pro
aliquo Sacramentali operante remiſſionem venia-
lium, non per ſe, ſed oh exercitium humilitatis.
An Reli- Schol. 2. Nonnulli etiam antiqui, uti S. Dionyſius
gioſa Pro- Profeſſionem Religioſam myſterium, & Sacra-
feſſio ſit, mentum appellant, ſed ſenſu latiori, quia eſt ve-
acram. lut alter Baptismus, quo peccata remittuntur,
non quidem ex opere operato, ſed ex opere ope-
rantis, propter fervorem charitatis eorum, qui
mundo renuntiant.

K. 905.

An omnia Septem autem hæc Sacramenta non ita
Aint paria. inter ſe ſunt paria, ut nulla ratione aliud ſit
alio dignius. Ita definivit Tridentinum Seff.
7. cC. 3. OA quis dixerit, hœc ſeptem Sacramenta
eſſe inter ſe paria, ut nulla ratione aliud ſit alio
digniur, anathema ſit. Equidem hæ voces:
nulla ratione, teſte Pallavicino in hiſt. Trid.
ſtudioſe adjectæ ſunt, quia nonnulli putabant,
hunc canonem omittendum eſſe, eoquod in
quovis Sacramento ſit propria excellentia,
ob quam ob aliquam rationem poſſit cCæteris
X*τι quiparari.
Schol.

N. 8
enm
Htin
Elti,
.
6 d
Crtam
kendun
inet.
Pri
neht
al
Men

Dor
f.l.
leone
lüint
Unfde
ſent

NA
OPero
Donnt
N
Uakun
A

to:

r 1
n
br

inntnrar
ggunt

Dettus
tionis,
rgelet
at lun!
Lt 8
onen,
nplo.!
88, E
Onem en
Ponndiu
Doon
K
Gi k
enittond
Cele
Crum,

am
ealiut
guun 8

Ccfand

lucſtt
Ne
it.
phute
engt
cele
t Eel

De Sacramentit in genere. 27

Schol. Si ordo naturæ & generationis ſpectetur, Ordo Sa-
Sacramenta cum Tridentino bene ita collocantur: cramen-
Baptismus, Confirmatio, Euchariſtia, Pœniten- torum.
tentia, Extrema Unétio, Ordo, Matrimonium.
(§. 903.) Ordine vero Perfectionis, & dignita-
