Reſurre- SS . ,
Hrionens 2102 eſſe vere & proprie Sacramentun . . 4

inſutuit. Chriſio O. W. inſtiiutum, auathema ſit. . Cujus
ratio eſt, quia Chrifins immediate inſtituit
Confeffionem & Abſolutionem; Joan. 20.
uti ex fequentibus patebit: Ergo Sacramen-
tum Pœnitentiæ. Deinde idem Tridentinum
Seſſ. 14. cap. 1. docet: Dominur autem aera-
men-

ah

4 ftit
in: 4
INu
ektten
dne e
Perat
Prili,
Wawen

Uoter
mie
Uufum
endo ,
ien a
A
n
Elk
P
1d

n

n
Erninn
Aitui
Uühoh
1hol
ſh
Forik
un
im,
As
n

De Pœnitentia. 393

leien mentum Peænitentiæ tunc pracipue Wnug,, eunm
ee a mortuir excitatus inſußlavit in diſcipulor ſuos
ite dicent: Accipite &c. ubi ly præcipue denotat
e ultimum complementum Poœnitentiæ, ſeu
,d d poteſtatem clavium, per quam media abſo-
thum lutione completur Sacramentum, unde non
nch repugnat, quod jam ante Refſurrectionem
nn promiſſa, & quaſi inchoata fuerit inſtitutio
ithe Sacramenti Poenitentiæ.

n pok.
ehn .
ie enee⸗ F. 1055.
Sienne „D . Mj
I Iin Materia remota Sacramenti Poenitentiæ Materia

mael non eſt peccatum originale: tum quia Sacra- ejus re-
Kenn mentum Pœnitentiæ diſtinguitur a Sacra- motg.
Nhe mento Baptismi, (G. 1054.) quod ad dele-
le tionem culpæ originalis ordinatur: (H. 951.)
tum quia Poenitentia eſt inſtituta per modum
Prliet actus judicialis, qui erga folos ſubditos,
tief quales non ſunt nondum baptizati, exerceri
poteſt.
2. Sed materia remota ſunt fola peccata
actualia poſt Baptismum commiſſa juxta Tri-
D dentinum Seff. 14. can. I. dicens: Chriſtum
fle inftituiſſe Sacramentum Poœnitentiæ pro iis,
qui poſt Baptismum lapſi ſunt. Unde merito
i a facultate Pariſienſi rejecta eſt hæc propoſi-
, tio: Coſe ⸗ valida eſi deficientibus veccatis;
⸗ votuit ergo beutiſſima Virgo, licet nec contritio-
nem habuerit, nec ullum vel leviſimum pecca⸗

n . . 2 .
n tum, B. Joanni confiteri. Ratio eſt, quia
actus poœnitentis ‚uti contritio, confeſſio &
e ſatisfactio, circa peccata actualia poſt Bap-
eg tismum commiſſa verſantur.
8 B b 5 3 Et.

Maiteria
proxima.

394 Caput XVII.

3. Et quidem peccata mortalia ſunt ma-
teria neceſſaria, quia juxta Tridentinum Seſſ.
14. c. 5. & can. 7. omnia mortalia in con-
feſſione neceſſario ſunt declaranda, nec alio
remedio deleri poſſunt, uti ſuo loco oſtende-
tur: Peccata vero venialia ſunt quidem ma-
teria ſufficiens, tum quia Tridentinum I. c.
morem confitendi venialia velut rectum &
utilem approbat, qui citra omnem præſum-
ptionem retineri poteſt: tum quia venialia
ſunt vera peccata, ideoque clavibus Eccleſiæ
ſubjici poſſunt: ſunt tamen materia libera,
quia juxta idem Tridentinum taceri citra
culpam, multisque aliis remediis expiari
poſſunt, .

F. 1056.

Materia ſeu quaſi materia proxima Sa⸗=
cramenti Poœnitentiæ ſunt Contritio, Con-
feſſio & Satisfactio. Ita Imo Florentinum in
Decret. Quartum Sacramentum eſt Penitentia,
cujus quaſi materia ſunt altut pcnitentig, qui in
tres diſtinguuntur parter: quarum prima eſt cor-
dis Contritio . . . ſecunda eſt oris Conſeſio:
tertia ſatitſabtio pro peccatis: Et Trident. Seſſ.
14. cap. 4. JNi quis negaverit, ad integram &
perfetam peccatorum remiſſionem reguiri tre-
abtur in vœnitente, quaſi materiam Sacramenli
Pænitentiæ, videlicet Contritionem, Conſeſſionem,
S& ſatisſabttionem, quæ tret Pænitentie vartes
dicuntur . . . anathema ſit, Particula illa,
quaſi materia, innuit, materiam in Pœniten-
tia non eſſe quid phyſicum, ſicut aqua in

Baptismo, ſed quid morale. 24do. Probatio,

quæ

ele
ur,
ebermo
Uin eo
iie
ecc⸗
mneili⸗
atis,
n h.
MI
ürt,
Hun fe
iten e
rf
eluth
(lins

keem

imm,
An
i
ite
ln,
nlten
Mian
Dres
ine e
ien
tti
A.
,
11
ſi
ſu⸗

i

lunr.

Ninun
la in er
4, Ue 1
ded oken
uiten
Ntinm
felim 1
n me.
Hia ſenn
0S Doin

efi ha.

leti 4
is ennt

De Penitentia. 395

uæ hic ex S. Scriptura & P. P. peti poſſet,
dabitur, cum de ſingulis his partibus in ſpe-
cie ſermo erit. Unde breviter dogmatis ra-

tio in eo conſiſtit, quod Sacramentum Pœ-
nitentiæ ſit inſtitutum per modum judicii,

quo peccator per Sacerdotis ſententiam Deo
reconciliatur, ad quod requiritur dolor de
peccatis, eorum Confeſſio, & ſatisfactio pro
njuria Deo illata.

Schol. r. Lutherus duas tantum pœnitentiæ partes Solyuntur
aſſignat, ſeilicet, terrores conſcientiæ per ver- objeflio-
bum veteris Legis incuſſos, & fidem confiden- nes.
tialem ex Evangelio & abſolutione conceptam.
(t. I. S. 375. Schol. 1.) Quos terrores conſcien-
tiæ Lutherani recentiores contritionem appellant.
Calvinus vero 1. 3. Inſt. c. 3. item duas pœeniten-

tiæ partes aſſignat, ſcilicet, mortificationem vi-

tiorum, ſeu ſui abnegationem, & vivificationem,
ſeu pium pie vivendi ſtudium, & affeétum ad
bona opera. Sed imprimis S. Scriptura terrorem
a poenitentia diſtinguit. 2. Cor. 7. Quæ ſecundum
Deum eſt triflitia, vœnitentiam in ſalutem ſtabilem
overatur. Item diſtinguit a fide. Marc. 1. Pœni-
tentiam agite, & credite Evangelio. Deinde ter-
rores hi, & fides poœnitentiam antecedunt, &
ſine ea eſſe poſſunt. Denique mortificatio & vi-
vificatio pœnitentiam modo conſequuntur, vel
maxime in ſenſu Calvini, quia ſunt fruétus fidei
juſtificantis. Hinc recte Tridentinum Sefſſ. 14.

8

can. 4. & quis dixerit, duas eſſe tantum poœniten-

tiæ partes, terrores ſcilicet incuſſos conſcientiæ ag-
nito veccato, & ſidem conceptam ex Evangelio,
vel abſolutione, qua eredit quis, ſibi ver Chriſtum
remiſa eſſe peccata, anathema ſit. Non obſtat I.
quod II. I. dicatur: Quieſcite agere perverſe, di-
ſcite benefacere. Et Pf. 34. Declina a malo, & .
Jac bonum. KReſp. Iſaias contritionem jam ſuppo-
nit, præmiſit enim: Lavamini, mundi ote, au⸗
. verte —

Kitio ma-
mnus ſit
materia.

ſint partes

Wysua-
5.

396 Caput XVII.

ferte malum ogitationum veſtrarum ab oculis meis.
Imo aperte contra Calvinum pœenitentiam ante
juſtificationem ponit, quia poſt citata verba ſub-
dit: Si ſuerint peccata veſtra ut coccinum, ſicut la-
na albâ erunt. Dechinare a malo, & facere bo-
num, juſtorum eſt, poœnitentia peccatorum, quæ
nunquam per illa verba in S. Scriptura deſerzibitur.

II. Judas contritionem, Confeſſionem & ſatisfa-

ctionem habuit, nec tamen vere poenitvit. Keſp.
Contritio Judæ fuit fine ſpe veniæ, Confeſſio ſine
dolore, ſatisfaétio ſine animo reparandi injuriam
Deo illatam, adeoque nullam posnitentiæ partem
habuit.

An impo- Schol. 2. Nonmulli tempore S. Thomæ docuerunt,

manuum impoſitionem eſſe materiam proximam
& efſentialem Sacramenti Pœnitentiæ.. Verum
cum neque S. Scriptura, neque Concilium Tri-
dentinum manus impotionis in Sacramento Pœ-
nitentiæ meminerint, cumque hæc olim etiam a
Diaconis faéta fuerit, Sacramentalis eſſe non po-
tuit. Nec officit, quod moribundo, qui dolorem
& peccata per ſigna manifeſtare non poteſt, de-
tur abſolutio, ubi nil niſi manus impofitio pro
materia aſſignari poteſt. Nam in hoc caſu vita
chriſtiana præterisa, de qua conſtare debet, ejus-
que profeflio materiæ locum & vices tenet,

Qucnam Schol. 3. An Contritio, Confeſſio, & Satisfactio

ſimul & fingulæ ſint partes efſentiales Sacramenti
Poœnitentiæ, diſputant Scholaſtici. Scotus in 4.
d. 14. q. 4. docet, totam rationem Sacramenti
Pœnitentiæ conſiſtere in ſola abſolutione, contri-
tionem vero & confeſſionem eſſe quidem neceſſa-
ria ad effeétum Sacramenti, non tamen proprie
eſſe ejus partes. Durandus in 4. d. 16. p. 1. vult,
ſolam confeſſionem eſſe partem eſſentialem mate-
rialem Sacramenti Pœnitentiæ, contritionem ve-
ro diſpoſitionem, & fatisfactionem fruétum illius.
Paludanus denique Contritionem, Confeſſionem,
& ſatisfactionem ex æquo vult elſſe partes AAa
tiales

Eiles Ke
, Colt
len ele p
Ptiskactioe
Mn conätt,
io vero e
He ila val
Elo Cata,
cumento!
1es Hacfane,
Meenitent
tun, E &
tiio, e
etl, zur
Uerllunts ſe
penite
Delfentsg
Metss temi
l Monnti⸗
En peniten
eritens
unlo ſe a
4 aramen
ditit, &
imn mtterig
cnnanne
Mikrin Nce⸗
Muin l
uin 0

Dimn in
iluie
lor auin
lo cum
ATd.

0) oelne
bltentim t
kati ſet!
imm er

, Colfun
danndl it
Pitentie

hnee donn
eriam in
entie
(Oneiii
Gackamet
ſer Nind
tis lu
No, AAid
Cts Moind
e We. i
hrectrt

polnin
e glle
on t
d. 10 6.
elenti
contiti⸗
c
In uin,
, (e,
elle! 5

Ita Trid. Seſſ. 14. cap. 4. Quodſi addas: Et

De Pænitentia. 397

dales Sacramenti Poenitentiæ. Dicendum vide-

tur, Contritionem, Confeſſionem, & Abſolutio-
nem eſſe partes efſſentiales Pœnitentiæ, ſicuti &
ſatisfactionem in voto & propoſito, quia ſine his
non confiſtit Sacramentum Poœnitentiæ: Satisfa-
Gio vero actualis eſt tantum pars integralis, quia
fine illa valet abſolutio pœnitenti contrito & con-
feſſo data, ut ex dicendis patebit. Hinc in Sa-
cramento Poœnitentiæ gratia remiſſiva peccati eſt
res Sacramenti tantum: aggregatum ex actibus
poœnitentis & abſolutione, eſt Sacramentum tan-
tum: res & Sacramentum ſimul poteſt dici con-
tritio, quæ partim ſignificat gratiam remiſſivam
peccati, partim ab actibus externis pœnitentis
accuſantis ſe de peccatis ſignificatur. Nec dicas
I. In poœnitentia ſola abſolutio, non vero actus
poenitentis gratiam cauſant, alias pœnitentibus
poteſtas remittendi peccata collata foret: Ergo
ſola abſolutio eſt pars efſentialis. Reſp. Etiam
actus pœnitentis gratiam ſignificant, & cauſant,
& poœenitens gratiam ſibi confert diſpoſitive præ-
parando ſe ad illam, non vero effeétive miniſtran-
do Sacramentum. II. Solus Sacerdos peccata
dimittit, & formam Sacramenti profert: Ergo
etiam materiam ponere debet. Keſp. Solus Sa-
dos concurrendo active ad unionem formæ cum
materia peccata dimittit, cum econtra pœnitens
materiam ſolum ſubminiſtret: certe in re ſacra-
mentaria opus non eſt, ut forma & materia ſit
ab eodem, ficuti etiam in phyficis agens dicitur
cauſa compoſiti, licet ſolam formam inducat.

GB. I0S7.
Prima igitur pars Sacramenti Pœnitentiæ Contritio

eſt Contritio, quæ, ſi in genere ſpectetur, eſt quid.

dolor animi ac deteſtatio de peccato com-
miſſo cum propoſito non peccandi de cætero.

volo

—

398 Caxut XVII.

volo præſtare omnia, quæ requiruntur ad

rite percipiendum Sacramentum Poœnitentiæ:

habetur definitio Contritionis Evangelicæ
Legis propria. Dicitur autem imo dolof
animi, ſeu triſtitia orta ex offenſa Dei: quæ
in voluntate, non vero in ſenſu conſiſtit, li-
cet hic ex illo ſubinde oriatur. Dicitur 240
deteſtatio de peccato commiſſo, quia juxta

Tridentinum eſt odium peccati. Dicitur 3tio

cum propoſito non peccandi de cætero, quia
ſincera pénitentia debet excludere omnem
affectum ad peccatum. .

Quotu⸗ Schol. I. Contritio a contero dicitur, quia duritiam

plex.

In quo
conſiſtat.

cordis & voluntatis humanæ tollit, & peccatum
delet. Contritio a Theologis dividitur in perfe-
GRam, quæ etiam ſimpliciter Contritio dicitur, &
eſt dolor de peccatis propter Deum ſuper omnia
dilectum: Et in imperfettam, quæ dicitur attritio,
& eſt dolor de peccatis ex aliquo motivo hone-
ſto, quod non eſt Deus, quatenus in ſe eſt ſum=

mum bonum: quæ iterum duplex eſt: una oritur

ex metu gehennæ & aliarum poenarum: altera
ex peccati fœditate: ita docet Trid. Sefl. 14.
cap. 4. Ad hanc attritionem reliquæ ejus ſpecies
revocantur; nam dolor de peccato, prout eſt
contra rectam rationem; vel aliam quamcunque
virtutem, eſt ſpecies deteſtationis peccati propter
ejus fœditatem: IIla vero attritio, quæe habetur
ob amorem vitæ zæternæ, reducitur ad eam, quæ
oritur ex metu pœnarum. Metus autem hic;
ſeu timor quadruplex eſt, ſcilicet, mundanus, ſer-
vilis, filialis, initialis, de quo vid. (S. 574.
Schol. & ſeq.)
Schol. 2. Quærunt Scholæ, in quonam ratio eſſen-
tialis Contritionis in genere conſiſtat. Cajetanus
putat, eſſentialiter conſiſtere in actu odii, ita ut

dolor tantum propria ejus paſſio ſit. Conink ve-
10

ben te
nli
Piid in
en
Eelatio
no eo
Get glia

pe

Unlit:
ſod ho
en,
lno n

Iemd d

Aope

Cnr
ll
m en
tn
ind
ün
Uii
al
ſni fn
ign
Ulent
.

De Pænitentiun. 399

hirmini ko eam tam in actu odii, quam doloris eſſentiali-
Denteau ter conſiſtere docet. Melius dicitur, quod Con-
Hynge tritio in genere in dolore de peccato, prout eſt
ino h offenſa Dei, & præſuppoſitive ſolum in odio &
64 deteſtatione peccati conſiſtat; nam actus, quo
dſn Mi homo conteritur, & Deo ſatisfactionem exhibet,
Coritt gebet aliquid auferre ab homine, & Deo tribuere,
Dicfa¹ a quo per peccatum honorem, in quantum potuit,

abſtulit: ſed hoc non fit per odium peccati, per

n quod homo nullum malum patitur, ſed per dolo-
4 rem, quo malum pœnæ, ſeu triſtitiam tolerat:
Etell l Ergo in dolore efſentialiter formaliter, & quia

dere um nemo dolet, niſi de malo, quod diſplicet, in
“ odio præſuppoſitive contritio in genere conſiſtit.

Enkn §. 1058.
0 ritt Contritio in genere eſt neceſſaria ad de- Contritio
ſpern lenda peccata ſive in, ſive extra Sacramen- in genere

iaht tum Poenitentiæl.. Imo. Ezech. 18. V. 30. 7e uiritur
ad delen-

idean Convertimini, & agite vænitentiam ab omnibus
nedD niuitatihr ve/krir. L. Niſi voni- da pec
im iniquitatibu⸗ veſtrix. Luc. 13. v. 3. 4 iſi vœni- cata.
umm “ kentiam habueritis, omnes ſimul veribitir. 2do.
lil An Tridentinum Sefl. 14. cap. 4. alt: Quovit tem-
e vore ad impetrandam veniam peccatorum contri-
/m tionir motum juiſſe neceſſarium. Et 3tio. ratio
ne eſt: quia de jure naturali eſt, ut aliquis pœ-
eiH niteat de malis, quee fecit.

e Schol. Etiam ad remiſſionem peccatorum venialium Etiam ve⸗
1s , in, ſeu extra Sacramentum Poœnitentiæ requiritur nialia.
Nlts aliquis actus Pœnitentiæ ſeu Contritionis; nam
. (N etiam peccatum veniale cauſat aliquam deordina-
tionem in voluntate hominis ſaltem circa media
⸗ ad ultimum finem conducentia per immoderatam
nn converſionem ad bonum creatum, quæ non po-
1 teſt expelli niſi per actum retractationis poœeniten-
g tiæ ſibi contrarium.

„ §. 1059.

Qualis
doebeat e ſit ſufficiens, debet Imo eſſe libera juxta

contritio.

Superna-

tar alis.

400 Caput vyn.

F. 1059.
Ut autem Contritio ad delenda peccata

Tridentinum Sefſ. 14. can. 4. definiens: &
gquis dixerit, eam contritionem, quæ paratur per
diſcuſonem, colleltionem, & deteſtationem pec-
catorum . .. eſſe dolorem coablum, & non li-
berum ac voluntarium, anathema ſit. Ratio

eſt: quia actus a Deo præceptus, & diſpo-

nens ad veniam peccatorum obtinendam
liber eſſe debet: ſed talis eſt contritio: (§.

1053.) Ergo libera eſſe debet.

2d0. Debet eſſe ſupernaturalis, ex eodem
Tridentino Seſſ. o. can. 3. Ji quis dixerit, ſine
præœveniente Spiritus S. inſpiratione, atque ejus
udjutorio hominem credere, ſperare, diligere,
nut vœnitere voſſe, ſicut oportet, ut ei juſiificu-
tionis gratia conferatur, anathema ſit. Probant
hoc contra Pelagianos expreſſa S. Scripturæ
teſtimonia. Pſ. 84. Converte nor Veur Saluta⸗
ris noſter. Luc. 22. Converſus Dominus reſpe-
xit Petrum, & contritionem in eo excitavit:
Ergo ratione auxilii ſeu gratiæ Divinæ con-

tritio ſupernaturalis eſſe debet. (t. 1. J. 350.)

Item ratione motivi ſupernaturalis eſſe debet,
id eſt, vel ex motivo amoris Dei ut Auctoris
ſupernaturalis ſuper omnia, vel ex metu pœ-
narum fide ſupernaturali creditarum proce-
dere debet; alias enim non eſſet deteſtatio
& triſtitia de peccato, prout eſt offenſa Dei.
Diſtingui tamen debet motivum Poenitentiæ
ab occaſione, qua quis ad contritionem ex-
citatur; nam multi ex morbo &c. ad veram
& ſupernaturalem contritionem morventur.

Ztio.

e.
(Gases
clite
N. j
Ne.

ſo e
Petiati
hendinn
It omn
a

n (ner
IUnform
anli de
Cine
Aplrinn
giii
ugtin
Uün
n
abne
ton
ſ
Minen
lenin
dhleis
lieſe
Mlen
Mn
Wdre
.
tun
Po
,
Mmitm-

ddn et
en in
ellieg,
mung
Muinn,
, U!
1. N
Obtineie
btiitio

er
litent,/
,ltſue i⸗

, Niu
iie

1. Doh
Nüpdu⸗
No

inus y

elht
ie
k1 Ne
ele
len
Mene
unge⸗
4 Ckend
Deni?
tone:
,B 1 .

De Eenitentia. 401

tto. Contritio debet eſſe vera & ſincera, Vera &
Keilicet ex intima voluntate procedens, & ab ſincera.

omni affectu ad peccatum aliena; nam Matth.

3. v. 8. jubemur dignes Peenitentizæ fructus
facere.
Ato. Debet eſſe magna & vehemens faltem Magna.
appretiative, ita ut quis malit rerum omnium

diſpendium pati, quam Deum offendere:

(H. 596. Schol. 1.) & fumma extenſive, ita
ut ad omnia peccata faltem mortalia ſe ex-
tendat, quia unum fine alio deleri nequit.

Sohol. Quæritur in Scholis, an ad veram contritio-An expli-

nem formale & explicitum propoſitum non pec-citum pro⸗
Candi de cætero requiratur, an vere virtuale, voſitum
& implicitum fufficiat X„ . Requiri propoſitum non pec-
explicitum. Nam I. Ezech. 18. dicitur: Si im- candi re-
vius egerit pœëniientiam ab ommibus peccatis ſuis. guiratun.
S& cufiodterit omnia pricepta mea, vita vivet. Ubi
cuſtodia mandatorum omnium, non ad actualem
eorum obſervantiam ſolum, ſed ad propoſitum
ea ſervandi referuntur, cum uno die omnia obſer-
vari non poſſint. 2. Florentinum & Tridenti-
num (S. 1057.) Propofiti expreſſe in contritione
meminerunt: Ergo implicitum non fufficit. 3.
Sicuti peceati deteſtatio propoſitum non peccandi
implicitum inchudit; fic propoſitum non peccandi
deteſtationem peccati involvit: Ergo ficuti pro-
poſitum non peccandi ſine deteſtatione explicita
non fufficit, ita nee deteſtatio ſine explicito pro-
poſito non peccandi. Non obſtat I. quod David
2. Reg. 12. Ninivitæ, & filius prodigus pecca-
tum ſolum deteſtando juſtificati fint, quia dolor
propoſitum ineludit Reſp. David propoſitum
ſuum explicitum oſtendit in Pſalmis, ubi ait?
Dixi, nunc capi. Ninivitæ & filius prodigus
Veniam poſtularunt: Ergo propoſitum expreflum
non

Shram Inſtit. Iheol. lom. IIII. Cc

Contritio
Deo re-
conciliat
ante Sa-
cramen-
tum.

402 Caput XVII.

non peccandi habuerunt. Certe dolor explicitus
de peccatis propoſitum explicitum poſt ſe trahit.
II. Sola deteſtatio offenſæ apud homines meretur

veniam ſine propoſito expreffo: Ergo etiam apud

Deum, quia aliquis tam intenſe dolere poteſt, ut
nequidem de futuro cogitet, ſicuti Latro in cruce.
KReſp. Homines ignoſcunt, quia propoſitum in
offendente ſupponunt: Dolor intenſus ſine propo-
Bito non videtur eſſe poſſibilis, quod certe etiam
poœnitens Latro habuit.

G. 1060.
Contritio perfecta hominem Deo recon-

ciliat, antequam Sacramentum Pœnitentiæz

actu percipiatur. Probatur Imo 2. Reg. 12.
dicente David: Peccavi Domino, Propheta

Nathan ſubito intulit: Dominus quoque tranſtu-

lit peccatum tuum. Unde S. Gregorius in Pf.
31. Ante remiſſio ad cor pervenit, quum con-

Jeſſo in vocem erumpat. Et Luc. 7. Chriſtus

S. Magdalenze ait: Remittuntur ei peccata mul-
ta, quia dilexit multum. Et I. Pet. 4. V. 8.
Charitas operit multitudinem peccatorum. Ubi
ſemper Charitati, & Contritioni tribuitur vis
purgandi peccata. 24do. Tridentinum Sefſ. 14.
cap. 4. docet: Comtritionem aliquando charitate
perſectam eſſe, & hominem Deo reconciliare,

priusquam hoc Sacramentum altu ſatſcipiatur,

ipſam nihilominus reconciliationem ipfi contritio-
ni ſine Sacramenti voto, quod in illa ineluditur,
non eſſe aſcribendam. Deinde damnata eſt hæc
Baji propoſitio 70: Eer contritionem etiam cum
charitate perfella, & cum vero voto percipiendi
Sacramentum, non remittitur crimen extra ca-
ſum neceſſitatis, aut Martyrii ſine altuali ſer⸗
. Ptione

ein ho⸗
ſinhefe
Ctmnexem
lontrttio
n celet

Er. e
es,
thunnt,
looit, e
Penitentib
Mm. l.
(lenit,
Tlit mn
orinn 4
6 elkin
uri⸗
Rt, Me
Ion trinn
Wwün
Pio ren
t
e icef
unnda fu
tinte
I, lier
Mcepdn
Ent, 1
un Krn
irte
Adten

De Pænitentia. 403
n pfione Sacramenti. 3tio. In Lege veteri con-
snen tritio perfecta delebat peceata, uti patet ex
eing citato exemplo Davidis; ſed gratia Evange-
Nt Iii contritioni nihil detraxit: Ergo etiam in
tona Nova delet.

ee Srhol . Kemnitius p. . Bxam. p. 960. reprehen- Solvuntiar.
cctrti dit eos, qui contritioni remi lonem peccatorum opjeRio-
tribuunt, ante abſolutionem. Et Michael Bajus nes
docuit, charitatem perfectam in Catechumenis & *
poœnitentibus eſſe poſſe ſine remiſſione peccato-
rum. I. Quia Luc. 7. S. Magdalena prius Deum
dilexit, antequam remiſſionem peccatorum obti-
Nen Jim nuit; nam dicitur: Remittuntur ei peccata multa,
niteni quoniam dilexit, non vero diligit multum. Hinc
Ng 1 S§. Anguſtinus ſerm. 99. Acceſſit immunda, ut re-
Prate diret tmunda. Et S. Paulus, licet Deum dilige-
pi ret, ante Baptismum tamen veniam peccatorum
e M⸗ non obtinuit: Act. 22. v. 16. Eurge, & hapti-
Nis il Tare, & ablue peccata tua. Reſp. Mulier illa prius
Nud a ſtus dix duam tempore dilexit: & quando Chri-
. Cükr e;emittuntur ei peccata multa, non
primo veniam ν. it ſed jam dat 6
tult?s vit, & publice declit, ſed jam datam confirma-
t. 1 eau³m acceſſiſſe immundam, 48. Augultinne ait:
wun munda fuit, vel quia palam habebata- ente in-
ririm: ficet interius a peccatis mundata fuerit. W Da a⸗
lus, licet jam per charitatem mundatus fuen
e præceptum tamen ſuſcipiendi Baptismum implere
i⸗ n debuit, nec contritio juſtificat, niſi quatenus vo-
futtuin tum Sacramenti includit. II. Tridentinum Seſſ. 6.
en c. 6. inter diſpoſitiones ad Baptismum neceſſarias
ſerd⸗ amorem ponit: Ergo ſupponit, per eum homi-
nem Deo non reconciliari. Et S. Auguſtinus l. I.
; de div. quæſt. q. 2. agnoſcit in Cornelio Act. 10.
tieni fuiſſe charitatem, quæ tamen ſine Sacramento
tiig non ſufficit, ad obtinendum regnum cœlorum.
n/ Et tr. 13. in Joan. ait: Catechumenum quantum-
r cunque proficientem ſarcinam adhuc iniquitatis
or bortare. Keſp. Tridentinum ſupponit amorem
6e . Cc z2 Dei
—

4 4 Caput XVII.

Dei imperfectum, qui eſt amore charitatis infe-
rior. S. Auguſtinus Cornelium ſine Baptismo

non potuiſſe ſalvari docuit, quia mandatum Dei

transgreffus eſſet, adeoque perfeéctam charitatem
non habuifſet. Et in altero loco loquitur de Ca-
techumeno Baptismi ſuſceptionem contemnente,
vel negligente, & ſuæ Sanctitati confidente, uti
patet ex contextu. III. Si per charitatem remit-
tuntur peccata, non opus eſt confeſſione & abſo-
lutione, & Sacramentum peccata non aufert, &
ſic fruſtra recipitur. &‿oe. Sacramentum in hoc
caſu gratiam auget, & poœenam temporalem ſaltem
ex parte in Pœnitentia remittit; & talis non ha-
beret perfectam charitatem, ſi præceptum Sacra⸗
menti implere nollet.

—

Coniritio Schol. 2. Contritio perfecta non tantum in caſu ne=

poerfetta
extra a-
cramen-
tum Deo
hominem
reconci-
liat.

ceſſitatis, ſed ordinarie hominem Deo reconciliat

ante perceptum actu Sacramentum, uti patet ex
Tridentino citato, de quo refert Pallavicinus I.
12. Cc. 1I0. Patribus Tridentini adeo perfede
fuiſſe, virtutem hanc ineſſe contrit verita⸗
ut paratus eſſet Canon, queen all⸗ i Archi
tem hanc fide Divina cr--zndam eile, niſi Archi-
epiſcopus Calaritazas expoſuifſet, hujusmodi quæ-
ſtionem petneré ad controverſias Scholæ, in qua
gravas Doctores, uti Adrianus & Cajetanus do-
sent, contritionem perfectam extra Sacramentum
non juſtificare, niſi in caſibus extraordinariis, uti
in articulo mortis, ubi non habetur copia Con-
feſſarii; unde a damnatione ſententiæ contrarizæ
S. Synodus abſtinuit. Contra quam etiam pugnat
ipſa ratio, quippe juxta hanc contritio ſufficit
ad delenda peccata in articulo mortis: ſed hanc
virtutem præciſe non habet ex articulo mortis:
Ergo ex propria ſua perfectione: Ergo ordinarie
extra Sacramentum actu perceptum juſtificat.
Deinde Eccleſia permittit, ut fideles conſcii ſibi
peccati mortalis accedant ad Sacramenta vivorum,
excepta Euchariſtia, de qua tamen Permittit Ii

.

en ter⸗
amnidon
iübin
e ſatn
konem
Cint I.
umentur
l,u.
Dnun v
Eecetorn
r
nter
Eelon
in mone
e
e ſi
Cnntciori
Petenio,
,

nd
Elnenmu
udäͤ
Uerdn
dam
. i nir
nihtin
Seͤ
igiol
10z8

Auletis

Lomi
lacie
Per te
Aurmn

fkib .
Baytim
Ndatum N
1 chuntte
Uitu elt
Ontenntte,
Kdente, 1
titen en.

loe ⸗.

n allei 1
Htum N
falem ün
is vonk
ptun Nen

in can
ſeconelt
lti wet
D
e
pid At
nolige
le, N
lſtanns
uctimen⸗
dinntis

ci⸗

e et
tiitoifn
is: Ai
elotan
tgol
m n
. ℳ
4

De Penitentia. 405

.
caſu neceſſitatis, dummodo præmittant actum
contritionis: Et Pontifices concedunt Indulgen-
tias ſubinde contritis & non confeſſis: Ergo, cum
heac ſtatum gratiæ ſupponant, ſignum eſt, con-
tritionem extra Sacramentum jnſtificare. Non
obſtat I. quod Tridentinum confeſſionem ad Sa-
cramentum Euchariſtiæ requirat. Et S. Auguſti-
nus 1. 12. de Civ. c. 9. docet, charitatem eſſe
bonam voluntatem, quæ etiam ante remiſſionem
pecçatorum haberi poteſt. eſp. Confeſſio ante
S. S. Euchariſtiam præcipitur ad majorem caute-
lam & reverentiam. S, Auguſtinus vero loqui-
tur de bona voluntate plena, & perfeéta, id eſt,
tam magna, ut poſſit implere Divina przæcepta.
II. Idem S. D. reprehendit Paſtores in perſecu-
tione fugientes, quod non faceret, ſi fideles ope
contritionis ſalvari poſſent. Keſp. ſuſta eſt re-
prehenfio, quia contritio eſt difficilis, & incer⸗=
tum eſt, an homo eam habeat.

C. 1061.

Cum contritio perfecta juſtificet extra Sa- Contritio
cramentum ponitentiæ: (G. 1060.) ideo Perfelſta

non eſt diſpoſitio neceſſaria ad Sacramentum von

Poœnitentiæ. Ita colligitur Imo ex prop. 55. ag arng

Baſi damnata: Peccator pœnitent non vivifica- mentum
bitur miniſterio Sacerdotis, ſed a ſolo Deo, qui pœniten-
vœnitentiam ſuggerene & ner vivificat eum, tig.
G reſuſcitat: miniſterio autem Sacerdotis ſolut
reatus tollitur. Et Facultas Pariſienſis anno
1638. cenſuit, contrariam ſententiam eſſe
quletis animarum perturbativam, communi
& omnino tutæ praxi Eccleſiaæ contrariam,
efficaciæx Sacramentorum immunitivam,
infuper temerariam, & erroneam. 2do. Sa-
cramentum Pœnitentiæ per ſe inſtitutum eſt
CQů c 3 ad

objellio-
nes.

406 Cavut XVII.

ad ſuſcitandos homines a morte peccati: Er-
go ex inſtitutione fua habet vim conferendi
primam gratiam, & expellendi peccatum,
adeoque illud per contritionem perfectam re-
mifſſum non ſupponit.

Solvuntur Schol. x. Multi Theologi tum ante Concilium Tri-
dentinum, uti Magifter ſententiarum in 4. d. 17.

B. Albertus M. S. Bonaventura: tum in Conci-
lio Tridentino, uti Joannes «Æmilianus: tum poſt
Tridentinum, uti Medina &c. docent, contritio-
nem perfectam effe diſpoſitionem neceflariam ad
Sacramentum Poœnitentiæz. Hanc ſententiam non
damnavit Tridentinum; nam Seff 6. c. 6. pro di-
ſpoſitione ad juſtificationem requirit quidem, ut
diſponentes ſe ad juſtitiam, Deum tanquam om-
nis juſtitiæ fontem diligere incipiant; ſed non de-

finit, qualis amor, an perfeétus, an imperfectus

requiratur: nec conſtat, an Concjilium loquatur
de diſpoſitione necefſaria in, vel extra Sacramen-
mentum: nec Concilium aliquid de hac re definit
Seffſ. 14. can. 4. ubi requirens ad Sacramentum
Poœnitentize contritionem, de contritione in ge-
nere loquitur: nec cap. 4. cit. Sefſſ aliquid deter-
minat, ubi ſolum dicit, contritionem perfectam
extra Sacramentum hominem Deo reconciliare,
& hanc reconciliationem non eſſe aſcribendam
contritioni ſine voto poœnitentiæ Sacramenti,
dquod in ea includitur, nihil decernendo, an con-
tritio perfeéta fit difpoſitio ad Sacramentum ne-

ceſſaria: Ergo clara definitio Concilii non habe-

tur, licet noſtra ſententia communis inter Theo-
logos ex verbis Concilii eruatur. Nec dicas I.
Apoſtolus x. Cor. I13. v. I. ait: Si charitatem non
habeam, nihil ſum. Reſp. S. Paulus loquitur de
charitate habituali ad merendum requiſta, vel ſi
eum de charitate actuali intelligas, loquitur de
juſtificatione extra Sacramentum. II. Omne pec-
catum charitati contrariatur: Ergo ad illud delen-
dum in Sacramento charitas requiritur. Ke In
acra-

Eunmen
Upeet
Ariati
4 gnti
lemnt.
GNIA. D
1 elicie
Keiee.
Penltenti
rtion
inints,
r e
ion
ioytin
ln beke
Uen e

4

Uite
Män⸗
chiu,
Alllels
n del
(len
minſn
Untöttie
Kconlie
Ulitix
Prei

Wun
a.
er ali⸗
o
tttion
limn
lutis

. De Pænitentia. 407

i⸗. Sacramento ſufficit charitas imperfecta, extra il-
lud perfecta requiritur, non quia omne peccatum
donkekert Per Aule
charitati opponitur, ſed quia alia cauſa Deum
eeſtun ad gratiam ſanctiſicantem dandam movens non
fecumn datur.

Schol. 2. Etiam in articulo mortis non tenetur quis An in ar-
ad eliciendam contritionem perſectam, ſi poſſit ticulo

elim i
inn fuſcipere Sacramentum Pœnitentiæ, vi præcepti mortis re-
mn NC. Poœnitentiæ, ex modo diétis; tenetur tamen ad quiratur
Us: tüt contritionem perfectam eliciendam ex vi præcepti Contritio.
t, ltni charitatis, quod obligat in articulo mortis, &
ceſſnint quæ ſine perfecta contritione eſie nequit, & quia
entient in illo puncto, ex quo pendet æternitas, tenetur
6. e fbi optimo modo conſulere, ut, ſi forte ex ali-
ide,1 quo defectu Sacramentum valide non ſuſcipiat,
nen e ſaltem per contritionem perfectam juſtificetur.
AWN&
inpeſtk H. 1062.
Umn lole . . .
8ens Attritio eſt dolor imperfectus, qui vel ex Attritio

e turpitudine peccati, vel ex gehennæ metu quid.
Neme concipitur, communiter cum ſpe veniæ,
fon excludens peccandi voluntatem. Ita Triden-
RM tinum Seſſ. 14. cap. 4. Dicitur Imo dolor,
, &r quidem ſupernaturalis. 2do. Imperfectus
d“ non in ſua ſpecie, ſed comparate ad dolorem
Gmt contritionis perfectæ. 3 tio. Qui concipitur
d ex conſideratione turpitudinis peccati, prout
uimt juſtitiæ pulchritudini opponitur. 4t0. Cum
im ſpe veniæ, & propoſito non peccandi, ut di-

ner Te . 7 . .
1 „ Hiünguatur a pœnitentia infructuoſa, & co-
miun acta. Sto. Communiter, quia attritio etiam

ai ex aliis motivis concipi poteſt.
nn Schol. Quæritur, in quo Contritio perfecta ab At- Attritio

r tritione diſtinguatur. „eſp. Nonnulli diſcrimen in quo a
lter ſtatuunt in eo, quod Contritio ſit ex motivo cha- contritio-
N ritatis Dei ſuper omnia, non vero attritio. Ve- ne diffe-
C c 4 rum c&.

408 Caput XVII.

rum tum §S. Scriptura Matth. 22. v. 36. tum Pa⸗-
tres, S. Auguſtinus l. 10. Confefl. c. 29. & §.
Thomas 3. p. q. 86. a. g. in O nullum alium amo-=

rem Dei, quam qui eſt ſuper omnia, cognoſcunt:

cujus ratio eſt, quia implicat Deum diligi, &
von diligi ſuper omnia; fi enim aliquid ipfi præ-
fertur, non diligitur. Alii ſpecificam diſtinctio-
nem contritionis perfeétæ ab attritione defumunt
ex intenſione & remiſſione gradus dilectionis, ita
ut contritio perfecta ſit ſumma intenſive ſaltem
comparate ad alias res, quas amamus, attritio
vero ſit ex charitate in gradu remiſſo: verum
nullus determinatus gradus ad eſſentiam charitatis
& contritionis perfeétæ requiritur, ſed in quocun-
que gradu etiam remiſſo poteſt eſſe efſentialiter
Pperfeta contritio par homini juſtificando; tum
quis nec S. Scriptura, nec S. S. Patres certi gra-
dus intenſionis meminerunt, ſed contritioni &
charitati abfſolute vim purgandi peccata tribuunt:
tum quia hic gradus intenſionis aſſignari non po-
teſt, utpote juxta hanc ſententiam foli Deo co-
gnitus, & ſic maxima eſfſet ſcrupuloram occaſio,

cum tamen charitas in gradu etiam remiſſo ſit

vera charitas. Quare difftinétio ſpecifica contri-
Eionis perfectæ ab attritione petenda eſt ex diſtin-
Etis ſpecie motivis formalibhus charitatis & ſpei,
ita ut amor Dei perfectus, feu contritio perfecta
fſit, quæ ehcitur ex motivo preprio charitatis
Dei, quatenus in ſe abſolute bonus eſt: attritio
vero: quæ elicitur ex amore imperfecto, ſeu ex
motivo formali ſpei, quatenus Deus nobiz bonus
eſt, noſtra beatitudo abſens, ardua & obtentu
difficilis; hoc enim modo amor Dei ex motivo
Proprio charitatis diſtinguitur effentialiter ab amo-
re elicito ex amore ſpei: & ſficuti charitas perfe=
Stior eſt ſpe, & juſtificat hominem, non vero
ſpes, ita amor charitatis eſc perfetior amore
ſpei, & ille, non vero hic hominem juſtificat.
Hanc diſtinétionem exprefſe aflignat §. Thomas
2. 2. q. 17. a. 8. Quodſi ergo S. D. alibi icne:

Galtetemn
Eun ben
eco,
inpro
Gn hom
Putut.)
wet, De
Dum: in
Kun ezt
Denm mmi
(uriute he
Uuttb aſi
Dan eſe,
fln dorn
ſd ideo
t, Uey
cenrlvonnt,
remmmil
iterm
umlett
M Pr⸗

lid ine
act,
Eſe
o
Anton
08 feq
IrO 14
on eſt

e, Gd
Vlniten
Qnm

De Penitentia. 409

N mnd. charitatem eſſe amorem Dei, quo diligitur ut ob-
jectum beatitudinis, loquitur de beatitudine ut
Ann objecto, non vero ut motivo charitatis formali,
oglſet ſed improprie dicto, prout eſt diſpoſitio, per
n e quam homo ad veram perfectam charitatem præ-
nidihin paratur. Non obſtat I. quod S. Bernardus ep. II.
1n Ükndi⸗ neget, Deum in hac vita tantum diligi propter
ne him Deum: imo Quietiſtæ damnati ſunt, dicentes:
lecgiong n Juſtum extinéto penitus beatitudinis ſuæ deſiderio
enſiee Deum amare poſſe. (S. 575.) Ergo in omni
ns, charitate hoc deſiderium includitur. „aſp. S. Ber-
lo: n nardus aſſignat cauſam moventem ad diligendum
atn ckiitl Deum eſſe, quia nobis bonus eſt, non vero mo-
dinger tivum formale proprium charitatis. Quietiſtæ
e Aentie vero ideo damnantur, quia Deum ita diligi vo-
len lunt, ut exercitium aliarum virtutum fidei & ſpei
lescetii excludant; homo enim non poteſt quidem ſe ſpo-=
Cntrthait liare naturali deſiderio beatitudinis explicite & im-
imn plicite, poteſt tamen explicite, quia ob abſolutam
ui won,⸗ objecti bonitatem operari poteſt. II. Deus per
De Ccharitatem diligitur ut beneficus, ſed ſic amari
un dl non poteſt ſine reſpeétu boni, quod ex eo ſpe-
h lendi: ramus: Ergo amor ſpei in amore charitatis ne-
ifen er cefſario ineluditur, & quia juxta S. Auguſtinum
eſterd caſtus eſt, perfectus erit. „aeſp. Deus diligitur
i ut beneficus ratione principii, quatenus omnes
to et Periactiones continet, non vero ratione termini;
