ſed aquæ tantum & farinæ meminerunt, uti S.
Cyprianus ep. ad Cœcil. Gaudentius tr. 2. de Pa=

— ſei

S 5 ene

218 aput XVI.

ſchæ obſerv. S. Anguſtinus Serm. 227. Hoc ar. (Imi!
gumentum licet negativum probat, quia, cum ils Win
ignem etiam, quo panis coquitur, memorent, mlo m
ſane ſermentum non omiſiflent. 3. Patet ex for Aleti
ma S. S. hoſtiarum, quas ex azimo faétas demon- nnilep
ſtrat, earum exilitas, figura & forma imprefla (ANela
ferro charaéterato, quarum vetuſtas imagines ex-

Mentin
hibet Mabillonius c. 8. & Martene de ant. rit. Gid t
c. 3. 4. Falſum eſt, azimum modo poſt Sæcu-
lum romum obtinuiſſe, quia alias Leo IX. ſcri-
bens circa medium Sæculi IImi, & Humbertus
Cardinalis aufi non fuiſſent, uſum azimi a tem-
poribus Apoſtolorum repetere. Sane jam ante it ſel
Schisma Photianum uſum azimi probat Mabillo- ln Co
nius ex Alcuino, qui Sæculo IImo ineunte ſcri- olkhn

bit ep. 69. ad Lugd. Fccl. Panis, qut in (orpus Ini1
Cariſti conſecratur absque fermento ullius alterius nuint
infe tionis, debet eſſe mundiſſimus: Et Rabanus (rl e
biennio ante intruſum Photium mortuus I1. de in- ing
ſtit. Cler. c. 31. ait: Panem infermentatum &j vi- dln,

num aqua mixtam in Sacramento Corporis & San-

72 1 . i &
g'nis ſanktificari oportet. Porro quod ad Græ-

Whn
cos attinet, primis temporibus eos ſubinde azi-
m uſos fuiſſe, probabiliter quidem ſuaderi po- II
teſt, tum ex eo, quod Paſcha luna 1ta celebra- i
verint; tum quia Maronitæ adhuc in azimo con- iet
ſeerant, & Photius ipſe azimorum uſum Latinis
non exprobravit: fermenti tamen uſum apud Græ- eſt
cos perantiquum probat Mabillonius in difl. cit. getn
ſed ejus momenta nonnifi probabilia videntur D
D. Tournely, qui putat, apte finem Sæculi 6ti er
invictum argumentum produci non poſſe. Neque e
dicas contra noſtram ſententiam I. Aét. 2. v. 42. n
fideles dicuntur perſeveraſſe in fraétione panis,
qui certe nonniſ uſnalis & fermentatus fuit. Reſp. er
Hæc nonniſi mera conjectura eſt: certe azimi pa- toktr
nes facile parari poterant, & paratos fuiſſe uſus ten
legalium adhuc toleratus probat. HI. Tertull. I. 2. 1
ad uxor. ait, quod maritus reſcire poſſit, quid
mälier fidelis guſtaverit, quod feire non poſſet, in

ſi pa-

De Euchariſtia. 219

. hu ſi panis fermentatus non fuiſſet. Et S. Epipha-
GIi6H nius azima Ebionæis afcribit. Reſp. Ex azimo
mernn multo magis infidelis vir cognoſcit, quid mulier
Dtat guſtaverit: Et S. Epiphanius azima Ebionæorum
fdstmn errori legalia cum Evangelio conjungenti aſcribit.
mioe III. Melchiades t. I. Conc. Siricius t. 2. & In-
inn nocentius I. ep. ad Decent. oblationes conſecra-

e ge nt! tas ad titulos miſſas vocant fermentum. Keſp.
lo wike Fermentum hoc non S. S. Euchariſtiam ſed Eulo-
Leolé gisas fuiſſe cenſet Baronius. Verum Euchariſtiam

. fnife probat Mabil!
unn

onius; quæ fermentum ideo
Aimii dicitur, non quia

Ppane ſermentato conſecrata

ane int fuit, ſed quia ficut fſermentum farinæ eommix-
ſbat M tum conglutinat, ita Euchariftia communionis
b ivennt Eecleſiarum vinculum eſt, & quia ob doctrinam
gri ni arcani, ne myfſteria gentilibus paterent, ita appel-
Iliut ir lata fuit.

LNA (Coroll. Prafßt. Imo. Panis debet eſſe triticens ex fa⸗ Reſolvun-
rina & aqua elementari mixtus, & ignis calore tur caſus.
toſtus, quia alias non efſet panis uſualis. Hinc
panis ex oriza, avena, milio, hordeo, fabis,
nucibus, amygdalis, caſtaneis, piſis, lentibus,
tritico Turcico, leguminibus. radicibus confectus
non eſt materia apta Euchariſtiæ. Modica tamen
alieni frumenti admixtio tritico majoris quantita-
tis facta valori non officit. 2do. Panis confectus
ex granis, de quibus dubitatur, an fſit triticum,
eſt materia dubia: hinc Siligo Rocken multis vi⸗
detur eſſe materia dubia, licer Laymann pro ſuf-
ſicienti habeat, non tamen eam adhibere licet.
Zea vel ſpelta Dinckelkorn eſt materia apta, utpote
quæ in Suevia adhiberi ſolet: quare ad diſcernen-
dam veram materiam praxis dioeceſium attendi
debet. Stto. Farina lacte, melle, oleo, aqua ro-
ſacea vel alio non elementari liquore ſubacta &
toſta non eſt materia valida. Item Maſſa farina-
cea cruda vel oleo aut butyro frixa vel aqua eli-
xXa, panis ſubſtantialiter corruptus & hoſtiæ ru-
bræ multo cinnabere infectæ non ſunt materia va-
lida. Ato. Latinus Sacerdos in azimo, & Gras⸗
cus

Materia

ſecundæ
conſecr.
tionis.

220 Caput XVI.

eus in fermentato ſub peccato mortali conſecrare
debet, a quo etiam in caſu necefſſitatis pro dando
viatico recedere non licet, quia tunc præceptum
affirmativum debito modo non obſervabile non
obligat. Si tamen Latino Sacerdoti fub intermi-
natione mortis præciperetur, ut in fermentato
conſecret, ad evitandam mortem hoc facere
poſſet, quia præœceptum Eccleſiæ cum tanto ri-
gore non obligat. Cæterum Latinus per Græ-
cam, & Græcus per Latinam diceceſin tranſiens
propriæ ſuæ Ececleſiæ ritum obfervare debet, niſi
in illa diœceſi domicilium figat, ubi ejus ritui ſe
conformare debet. Benedictus XIV. in Conſtit.
ſup. rit. Græc. Sto. Azimi panes debent apnd
Latinos eſſe figuræ orbicularis & tenues ſub pec-
cato mortali: in caſu vero neceſſitatis licet ſine
ſcandalo celebrare in hoſtia orbiculari minori:
item hoſtiam levi fractura vel macula infectam
conſecrare, eſt tantum veniale, & ſi fractura poſt
oblationem advertatur, licite hoſtia conſecratur,
quamvis, ſi ſcandalum timeatur, alia peti & fra-
Eta poſt ablutionem ſumi poſſit.

H. 982.
Materia remota Euchariſtiæ quoad ſecun-
dam conſecrationem & ſpeciem ſanguinis

a- Chriſti eſt omne & ſolum verum vinum de

vite. Ita Imo. docet S. Scriptura Matth. 26.
Et accipiene calicem gratias egit, & deTdit illis
dicens: bibite ex eo omnes: Hic eſt enim Sau-
guis meus novi Teſiamenti, qui pro multis efun=
detur in remiſſionem pveccatorum. Dico autem,
non bibam amodo de hoc genimine vitir. 2do.
Ita defininnt Concilia: Carthaginenſe III. c.
24. Aurelianenſe IV. c. 4. Lateranenſe c.
firmiter. Florentinum in Decret. Tridentinum

4ra-⸗

uſtio⸗
Ctniia.
ſt eibo
Uut, i
let.

Al. En
eban
Ichei:
ionit
let. 44
tom ex
metn,
hendere
lant, 6
o Fin
Crti
Ennr
Penmtn
oali
lenie
Ul.
N
Un
nake

Hatun
de⸗
pantr
ſnen
Apr.
ſt

M colle
is or
e Nrar
ſerrizien
iſhinn
in ſenen
1 W
CUm imtn!

nus

eſin tn!
re dde
bejnf
V. ine
debentt
wes ii
tatis il
Mlai m
en M
achng
1cobleett
heid

Puunke
0 Huen
1 WlN
Memm!
GAa
isk
ulirt
NioA
Ute.
eeN

He LEuchariſtia. 221

Traditio: & ratio congruentiæ eſt, quia Eu-
chariſtia eſt ſpirituale convivium, quod con-
ſtat cibo & potu, cui vinum optime con-
gruit, quod nutrit, medetur, & cor æti-
ficat.

Schof. Encratitæ meram aqam in Euchariſtia ad- Eireſes.
hibebant, teſte S. Epiphanio hær. 47. Item Ma-
nichæi: teſte S. Leone fer. 4. de Quadrag. &
Ebionitæ juxta S. Epiph. hær. 30. & Tatianus
hær. 46. Nonnulli etiam Catholici Sæculo 3tio
tum ex fimplicitate, tum ex ignorantia, tum ex
metu, ne in perſecutione ex odore vini depre-
henderentur, in Sacrificio ſolam aquam offere-
bant, de quibus S. Cyprianus ep. 63. Alii lae
pro vino offerebant, quos damnat Concilium III.
Carthaginenſe c. 2 4½. ficuti & illos, qui uvas in-
tegras non exprefſlas offerebant. Alii propter vini
penuriam ſiccas uvas vel fæces vini aquæ immer-
ſas adhibebant, quem abuſum in quibusdam Daniæ
Sacerdotibus reprobat Alexander III. in ep. ad
Upfſal. Archiep. Denique nonnulli Sæculo Sto
ſobrietatis prætextu puram in Euchariſtia aquam
nſurpandam eſſe contendebant, de quibus Genna-
dius l. de dogm. Eccl. c. 75. qui ideo Hydropa-=
raſtatæ ſeu Aquarii dicti ſunt.

Vino autem conſecrando modicum aquze Vinum
naturalis rite admiſcetur. Conſtat hoc Imo. aqua mi-
ex perpetua praxi & traditione Apoſtolica, ſNeri de-
de qua teſtatur S. Juſtinus apol. 2. Oſfertur bel.
vanir & poculum aquie & vini. S. Irenæus 1. 4.
c. 54. Dominus., temperamentum calicis ſuum
ſanguinem confirmavit. Et S. Cyprianus ep. 63.
ex profeſſo hoc probat dicens: Dominica Tra-
ditio ſervetur, neque aliud fut a nobis, guane
quo

objieio⸗
NéSe

2232 Caput XVI.

guod pro nobie Dominus prior ſecit, ut calix
mixtus vino oſferatur. 2do. Hoc ſtatuunt Con-
cilia: Carthaginenſe III. c. 24. In Sacrumento
Cornoris & Sanguinis Domini nihil amplius of-
Jeratur, quam quod ipſe Dominus tradidit, hoc
eſt, panis & vinum aqua mixtum. Trullanum
C. 32. Florentinum in Decret. & Tridentinum
Seſſ. 22. cap. 7. Monet §. Sgnodur, præceptum
eſſe ab Eccleſia Sacerdotibus, ut aquam vino in
calice oferendo miſcerent, tum quod Chriſtum
Dominum ita feciſſe credatur? tum e latert ejus
aqua ſmul cum Janguine exierit; quod Sacra-
mentum hac mixtione recolitur, & cum auc in
Apocalipfi B. Joannis populi dicuntur, ipfiur
vopuli ſidelis cum capite Chriſto unio repyræſenta-
tur. Et can. 9. definit: Ni quis diwerit.

aquam non miſcendam eſſe vino in calicé offeren-

do, eoquod ſit contra Chriſti inſtitutionem, ana-
thema ſit. Denique omnes Liturgiæ Latino-
rum & Græcorum quoad hoc concordant.

Solvuntuyr Schol. I. Armeni Eutychiani teſte Nicephoro l. 18.

hiſt. c. 53. ne fignificare cogerentur unionem dua-

rum naturarum in Chriſto, vinum purum ſine

aqua oflerebant, quem abuſum in illis reprehen-
dit Concilium Trullanum c. 32. Lutherus, ſeri-
bens contra Henricum Angliæ regem, mixtionem
aquæ cum vino figmentum efſe humanum contta
Chriſti inſtitutionem, & peſſimam habere ſignifi=
cationem, calumniatur. Kemnitius vero in exam.
Trident. vult, hanc mixtionem eſſe rem indiffe-
fentem, quæ nec præcipi debet, nec prohiberi
quæ nunc eſt ſententia Lutheranorum. I. Quia
hæc mixtio non approbari videtur Iſ. I. v. 22.
Vinum tuum midtun efi aqua. Et S. Chryſoſto-
mus hom. 83. in Matth. vocat eos hæreticos,
qui aqua in myſteriis utuntur. Reſp. Iſaias lo-
quitur

ſüitnr d⸗
zomumpe
Anarios
lit ex
iſe.
entem
Kecrit
retur,
ſino miſ
Cei fiten
ſergtun
tenhli e.
ſeeint, h
eent,
Unut 5 1
Popnnns
Nanis, do
ieo⸗
Eln 2. 8.
los in
ſi ee
uuke d
Lernde
Rre
unNn
in in
nuhl
Preæc⸗
Een
nely,
den
munt
i/
ludiein
Don P—
ſümitn

De Euchariſtia. 223
guitur de venditoribus vinum fraudulenter aqua

3 .
ll corrumpentibus. Et S. Chryſoſtomus agit contra

htuut Aquarios puram aquam offerentes. II. Non con-
dun ſtat ex S, Scriptura, Chriſtum aqua vinum mi-
om ſcuifle. Deinde per aquam e latere Chriſti pro-
tpucitt fluentem Baptismus intelligitur. Denique ſi aqua
. Tllr in Sacrificio populum ſignificaret, hic in eo of-

JIi . ferretur, ejusque pars foret. Keſp. Chriſtum aquam
litai vino miſcuiſſe, conſtat ex Traditione, & ipfi Ju-

15 Mi, dæi fatentur, in coœna Paſchali vinum aqua tem-
Ngünh peratum fuifſe, uti teſtatur Lightfootus de miniſt.
od 0 templi c. 13. Licet in aqua lateris Baptismus ſigni-
1eſet ficetur, hoc non obſtat, quin illius Symbolum ea

RH referat, qua Caliæ Domini temperatur: uti infi-
Aled nuat S. Auguſt. tr. 120. in Joan. Et Chriſtus &
populus Deo offertur: Chriſtus ut Sacrificium pro
Citur, nobis, populi vero ut participantes de hoc Sacri-
ficio:
6 imm Schol. 2. S. Bernardus ep. ad Guidon. refert, non- An mix.
nullos ſua ætate docuiſie, mixtionem aquæ cum tio ſit
igein vino eſſe de neceſſitate Sacramenti, quod etiam præcep-

hiice putaſſe dicitur Armaeanus l. 9. de quæſt. Armen. tum Di-
giel Alexander Alenſis vero vult, hanc mixtionem vinum.
collin effe præceptum Divinum. UÜUbi notandum eſt,
“ non effe de fide præceptum miſcendi aquam eſſe
Lepfon tantum Eccleſiaſticum: nec eſt de fide, Chriſtum
ubior in inſtitutione aquam vino miſcuiſſe, hoc enim
n n nullibi definitum eſt. Tridentinum quidem ait,
s t⸗ præceptum eſſe Sacerdotibus, ut aquam miſceant,
itens, & credi, Chriſtum ita fecifſe: ſed notat D. Tour-
h, nii, nely, ea tantum prd definitis & de fide in Tri-
umint dentino habenda eſſe, quæ in canonibus expri-
ibete muntur; non quæ in capitibus præmittuntur,
etoile quia Tridentinum opinionibus Scholæ nullum præ-
len judicium afferre voluit; unde verbum creditur,

ee , non pro fide ſupernaturali, ſed pro pia credulitate
w. 1 ſumitur. Etſi igitur temerarium eſſet dicere,
I16 Chriſtum aquam vino non miſcuiſſe, non tamen
CChie⸗ ideo aliquis foret heæreticus: erraret quidem ſed
Etin non contra veritatem revelatam. Quibus ſuppo-

224 Caput XVI.

ſitis communior eſt Theologorum fententia,
I. Mixtionem aquee cum vino non eſſe de neceſſi-
tate Sacramenti, tum quia S. Scriptura ſolum vi-
num pro materia aſſignat: quod idem definit Tri-
dentinum, quod Seff. 22. c. 7. expreſſe ait,
aquam vino calicis miſcendam eſſe ex præcepto
Eccleſiæ; & Catechismus Romanus docet, fine
aqua conſiſtere Sacramentum: nec Eugenius illis
Armenis, qui hanc mixtionem omittunt, nullita-
tem Sacramenti objecit: tum quia S. Cyprianus
ep. ad Cœcil. ait, eſſe Sanguinem Chriſti, ſi vi-
num ſine aqua conſecratum ſit: Et Rubrica Miſ-
ſalis præcipit, ut hæc mixtio ante conſecrationem
omiſſa poſt eam non ſuppleatur: Ergo non eſt de
neceſſitate Sacramenti. 2. Non eſt de neceſſitate
præcepti Divini, quod nec ex S. Scriptura, nec
ex Patribus aut Conciliis colligitur, in quibus
ſolum dicitur, Chriſtum vinum miſcuiſſe, & ex-
emplum dediſſe, non vero præceptum impoſuiſſe.
Ex quibus proinde ſequitur, hoc præceptum eſſe
tantum Eccleſiaſticum, uti in hoc paragrapho pro-
batum fuit. Nec dicas I. S. Cyprianus ep. ad
Coœcil. ait: Cauliæx Domini non eſt aqua ſola, &
vinum ſolum, niſi utrumque miſceatur, quomodo
nec Corpus Domini poteſt eſſe farina ſola, miſi
utrumque farina & aqua fuerit adunatum. Et
ep. 63. dicit, Chriſtum hoo præcepiſſe. Reſo.
S. D. ſolum probare vult, aquam tantum non eſſe
materiam ſufficientem, ſicuti nec ſola farina ſuf⸗
ficit: quod idem contendit in altero loco, ubi
contra Aquarios mandatum Chriſti ad vinum non
vero ad aquam mixtam refert. II. Concilium
Carthaginenſe III. & Aurelianenſe IV. hanc mix-
tionem traditionem Dominicam & mandatum Do-
mini vocant. Keſp. Traditio ſolum eo ſpectat,
quod Chriſtus vinum aqua mixtum conſecraverit,
non vero quod mixtionem præceperit: & man-
datum ad ſolum panem & vinum refertur. III.
Non poteſt aſſignari tempus, quo Eccleſia hanc
mixtionem præceperit. &ℛα ν. Card. Bona I. a.
6

le ſed.
tncitum
ereſſe
ilo eju⸗
os gen
man

3.
uta al
Corpns
Uon ſtſet
Negcit.
tlen p
Drimn e
Anrt n
Dunis &
Nii, qri
Aunn
ſan, ie
Mendd en
a HI
tonn tuntn
Kuumendu
klün
Crtl be
ſunt,
ſen 1
habet
ſüm
ceS
I9
rleea
Uin ſn
ionen!
C
tur 5 li
Pehttic
Vero
, l

Un

De Euchariſiia. 25

en de reb. Lit. cenſet, hoc a Chriſto & Apoſtolis
feee traditum eſſe, non ita tamen, ut Chriſtus hoc

un ſun expreſſe præceperit, ſed quia Chriſtus hoc fecit,
n ideo ejus exemplo hoc etiam ſervarunt Apoſtoli,
echt qnuod deinde Eccleſia maxime Alexander P. a.
AESHE LO. mandavit.
rt

Lugeni Schol. 3. Materia proxima Sacramenti Euchariſtiæ Materia
tnn,m juxta aliquos eſt converſio panis & vini in proxima.
Se Corpus & Sanguinem Domini: verum cum hæc

Chrii non ſit ſenſibilis, materia proxima Sacramenti eſſe
hial nequit. Communior eſt ſententia, materiam to-
Onleenin talem proximam ex duabus partibus conſurgere:
goteti Prima eſt, Corpus & Sanguis Chriſti, quia ſucce-

dunt pani & vino, & funt ſenſibilia per ſpecies

panis & vini: Altera pars ſunt ſpecies panis &
t,nd LVini, quia hæ ſpecies proxime ſignificant Corpus
enihe,1 & Sanguinem Chriſti, & ſimul gratiam nutriti-
8 imi vam, ac proinde illam re" era efficiunt: Sacra-
*R menta enim novæ Legis efficiunt, quod fignifi-

Ccant. Hinc in Euchariftia ſpecies ſunt Sacramen-
ern tum tantum: Corpus & Sanguis Chriſti res & Sa-

4. 1
m cramentum ſimul: Gratia nutritiva eſt res Sacra-
u menti tantum.
tur, I75 ”
uu Cboroll. Praſtl. mo. Uvæ valide conſecrari non poſ- Reſolvin⸗
uunn. ſunt, quia non habent rationem potus: nec agreſta tur caſus:
elie ſeu liquor ex uvis immaturis expreffus, quia non
ntunm! habet naturam vini: nec acetum, quia eſt vinum
Nu inn ſubſtantialiter corruptum, valet tamen vinum ace-

o ſcens, non vero vinum aduſtum. Vid. Rubr.
we; Mifſl. 2do. Muſtum valide quidem, ſed nen licite

I. Cα conſecratur, ſicut etiam vinum congelatum, quia
, laet vini ſubſtantiam retinet. Unde ſi poſt conſecra-
üm tionem ſpecies vini congelentur, debent liqoefieri
“ & fumi: ſi ante conſecrationem vinum congele-
tur, liquefieri & confſecrari poteſt, niſi forte con-
it er gelatio id quoad fubſtantiam cortupifſet. Vinum
ſetle vVero tam albi quam rubri coloris eſt materia va-
e lida;, licet modicum alieni liquoris illi admixtum
ul! forete

AVlram Inſiit. Theol. Tom. HI. P

Quantitas

snatericz.

226 Caput XVI.

foret. 3ti. Aqua in Miſſa vino miſceri debet,
& debet eſle modiciſſima v. g. unica guttula, &
non debet unquam quantitate vinum fuperare,
imo ſi duabus partibus vini tertia pars aquæ mi-
ſceatur, juxta multos materia eſt invalida, quod
tamen alii negant, ſi vinum ſit generoſum, quo-
rum ſententia ad hoc ſervire poteſt, ut ſi Sacer-
dos in ſumptione advertat, aquam vino eſſe ad-
mixtam, facilius ſe poſſit reſolvere, quod valide
conſecraverit, dummodo ſpecies vini in ſapore &
guſtu notabiliter prævaleant.

§. 984.
Valide conſecrari poteſt materia quantæ-
cunque molis, dummodo conſecranti mora-
liter præſens eſſe poſſit: Nam Chriſtus nullam
materiæ quantitatem determinavit: Ergo ſi
per pronomen hoc, hic, in forma demonſtrari
poſſit, adeoque moraliter præſens ſit, con-
ſecrari poteſt.

Reſolvun- Cbroll. Prafl. mo. Materia a tergo Sacerdotis vel poſt

ur cahſus.

interpoſitum parietem, aut ſub mappa Altaris aut
corporali poſita, vel magno intervallo diſtans vali-
de non conſecratur: non tamen ad valorem requi-
ritur, ut manibus teneatur, aut ſonus verborum
ad eam perveniat, nec ut actu videatur, ſi v. g.
Sacerdos cœcus fuerit, vel ſi materia conſecranda
in vaſe cooperto adſit, quia moraliter præſens eſt.
2do. Irrita eſt conſecratio, fi Sacerdos habeat in-
tentionem conſecrandi materiam indeterminatam,
v. g. ex Oocto præſentibus hoftiis quinque inde-
terminate, vel unam partem hoſtiæ indeter-
minate: ſecus foret, ſi hæc determinaret. 3tio.
Si contingat hoſtias non conſecratas cum conſe-
cratis confundi, poteſt totus cumulus ad altare
deferri, & Sacerdos ſolum non conſecratas con-
ſecrare intendere debet, quippe nen requiritur,

ut Sacerdos omnes partes materiæ Aiſinde
gil⸗

ſglatin
oktiarun
omne
at: &
ſoltias,
leerare i
ſeenlati
liyis 5
Folt fae⸗
Drelelie,
Mhrica
oün e
Vertit, e
lehet, ll
ſerttt ant
Ann ſ.
lls lie
Alkerine
Collekant
ſeno He⸗
, de
ante
Pconla
1
chli
MICnim
C0hler
tr C
Uanteui
Memor
kunks,
kigtn
unn a
Sein
en
der ante
unfter
Etühnn
üi

ileei
¹ gttu
un ſher
ts e
Nrlde
tolun,
1 vic
, (
ni nhe

eria l
cranti
tosr.
wite
deme
S

etlaiin
Anil
lo un

lten

ſonns ſe⸗
eatn,
Ainlii
er e
os le
ctem⸗
olie⸗
wime
—
nlas 1

d

6

De Euchariſtia. 227

figillatim cognoſcat & intendat: Unde ſi eumulum
hoſtiarum propoſitum habeat, omnes conſecrat,
ſi omnes confuſe & generatim conſecrare inten-
dat: & ideo licet putaret, quinque taântum adeſſe
hoſtias, cum ſex adſint, ſi omnes præſentes con-
ſecrare intendat, omnes conſecrantur, quia error
ſpeculativus practieæ intentioni non obeſt, quam
quivis Sacerdos habere cenſetur virtualiter, qui
vult facere & conſecrare juxta conſuetudinem
Eecleſiæ, niſi eam actu contrario revocet: imo
Rubrica Miſſalis addit, ſi Sacerdos ratus unam
hoſtiam efſfie appoſitam, poſt conſecrationem ad-
Vertat, eſſe duas ſimul junctas, utramque ſumere
debet, quia utraque eſt conſecrata: fi vero ad-
vertat ante conſecrationem poſt oblationem, tune
alteram ſeponat, & finita Mifla ſumat. Ato. Si
quis inſcio Sacerdote vel non advertente hoſtias
conſecrandas ſuper altari vel corporali ponat, non
conſecrantur, quia ignoti nulla eft intentio: ſi
vero Sacerdos, antequam ad Miſſam egredia-
tur, de hoſtiis in Altari poſitis conſecrandis,
Vel ante offertorium apponendis moneatur, eas-
que conſecrare intendat, quod facit ecipſo, quod
ſciat & velit, eas conſecrandas apponi, poſtea
vero obliviſcatur, conſecratæ erunt, quia nec
præſentia, nec virtualis intentio deeſt: fi vero
monitus fuiſſet de hoſtiis conſecrandis, & eas
conſecrare intendiflet, quas deinde ab ædituo ex-
tra corporale poſitas Sacerdos in corporale non
tranſtuliffet, & in confecratione earum plane im-
memor fuiſſet, putat Suarez, eas non eſſe con-
ſecratas, quia Sacerdos non præſumitur eas illi-
cite extra corporale poſitas conſecrare velle: quia

tanmen alii contrarium tenent, hinc vel ſub con-

ditione in alio Sacro iterum conſecrandee, vel ſi
numero paucæ ſint, poſt ſumptam utramque ſpe-
ciem ante ablutionem ſumendee erunt. Sto. Re-
gulariter non licet hoſtias minores modo poſt of-
fertorium allatas conſecrare, quia ſpeckant ad idem
Sacrificium; ſi tamen juſta cauſa interveniat pro
P 2 mori-⸗

Forma

228 Caput XVI.

moribundis, vel ne plures ſine communione di-
mittantur, licet eas cum majori hoſtia conſecra-
re, facta prius oblatione mentali, dummodo ante
Canonem adſint. Necklicet hoſtias ſtatim poſt
conſecrationem diſtribuere, niſi urgeat neeeſſitas,
quia, cum ad idem Sacrificium ſpectent, non
debent prias ſumi, quam hoſtia major: hinc di-
ſtribuens ante ſumptionem ſine gravi cauſa ve-
nialiter peccat. 6to. Guttæ vini lateri calicis in-
terius adhærentes a reliquo vino ſeparatæ proôba-
bilius non conſecrantur, quia intentio ſe ſolum
extendit ad vinum per modum unius continui in
calice contentum; unde illæ guttulæ poſt infuſio-
nem purificatorio abſtergi ſolent. Guttæ exte-
terius adhærentes non conſecrantur, nifi Sacer-
dos eas conſecrare intenderet, quod tamen ſine
ſacrilegio facere nequit. Optimum eſt offerre,
conſecrare & determinare materiam ſecundum
communem intentionem Kccleſiæ. ztimo. Quan-
titas materiæ conſecrandæ debet efſe tanta, quæ
tempore opportuno ſine periculo cerruptionis ſpe-
cierum conſumi poſſit: minutiſſima autem mate-
ria ſenſu adhuc pervia valide ſed non licite con=
ſecratur.

Forma Sacramenti Euchariſtiæ efſentialis

S art ſunt hæc verba: Hoc eſt Corpus meum: Et:
ſtia.

Hic eſt Sanguis meus, vel, Hic eſt calix
Sanguinis mei. Nam Imo. Chriſtus his ver-
bis in conſecratione uſus fuit Luc. 22. Acce-
pto vane gratias egit, & dedit eis dicens: Hoc
eſt Corpus meum, quod pro vobis datur. Simi-
liter & calicem poſiguam cœnavit, dicens: Hic
eſt caliv novum Teſtamentum in danguine meo,
qui pro vobis fundetur. Idem habetur Matth.
26. Marc. 14. I. Cor. II. 2do. Ex tradi-
tione patet, hæc verba dici ad conſecrandum
panem

lren &
boas Litt
Doninifie
EAug
leuens !
ia Ve
r G⸗
l Mr
III) e,
Urlns. 6

l rite

ol 1 n
Cikim
hent
menda
Cui
Meiorum
lrimnen
ir. ibv
Wd⸗
heri
Mrh
non
enimn
in for⸗
ha: a
citione
Cedent
. A

dleln
Coret
D
talite
erl
t hi

De Euchariſtia. 229ꝰ

W panem & vinum, uti perſpicuum eſt ex om-
“ nibus Liturgiis: & Patres dicunt, Corpus
SRist Domini fieri myſtica prece. S. Juſtinus apol. 2.
ed & S. Auguſtinus I. 3. de Trin. c. 4. Et S.
Hefm, Irenzæus l. 5. c. 2. ait: Panie & vinum perci-
i vientia Verbum Dei fiunt Euchariſtia, quod eſt
e Corpus Sc. S. Chryſoſtomus ſerm. de prod.
ee Jud. Hoc verbum (ſcilicet: Hoc eſt Corpus
Pctt meum) propoſita dona transmutat. S. Am-
broſius 1. de initiand. c. 9. Sacramentum iſtud,
ei quod accipis, Chriſti ſermone conficitur.

Clte
,id Schol. I. Bucerus in c. 26. Matth. vult, S. S. Eu- HMœreſes:
od tne chariſtiam verbis non confici. Calvinus verba
n et Conſecrationis vult dici per modum lectionis ad
iam ſem inſtruendam fidelium fidem, non vero ad conſe-
zino crandum elementum, & ideo in formula Sacra-
ſe tanta mentorum præſcribit lectionem ex I. Cor. II.
optiont Concionem & paucas preces. Lutherus 1. de cap-
2 Alen! tiv. Babyl. de Bapt. ait: parum referre, quibus
on len verbis Sacramentum conficiatur, modo adſit fides
accipientis. Kemnitius ad eſfſentiam formæ om-
nia verba a Chriſto prolata, ſcilicet: accipite &
manducate &c. ſpectare putat, omiſſo Ly enim,
elt & maſſterium fſidei, quæ Catholici addunt; quia
e n non habentur in S. S. Scriptura. Verum cum ly
en, enim in forma calicis apud S. Matthæum habeatur,
N e in forma conſecrationis panis ſubintelligitur. Ver-
sr ba: æterni: & MWyſterium fidei habentur ex Tra-
14 ditione. Et illa: Elevatis oculis in c&lum, ante-
ul cedentia habentur in Liturgia S. Jacobi: & apud
5 S. Ambroſium I. 4. de Sacram.
Giem? Schol. 2. Nicolaus Cabaſilas Græcus Schismaticus An ver⸗
— docet, Verba Chriſti: Hoc eſt Corpus meum: bis forma
Hic eſt Sanguis meus, ſemel ab Eo prolata vir- vel aliis
u, tualiter adhuc permanere ac vere operari: & ideo precibus
DrN Sacerdotes conſecrantes hæc verba ſolum profe- conſecra-
lunt runt hiſtorice & narrative, & quidem ex præce- tio ſiat.

P 3 pto

230 Cuput XVI.

pto Chriſti: conſecrationem vero fieri per preces
apud Latinos præcedentes & apud Græcos ſubſe-
quentes. Hanc ſententiam amplexus eſt etiam
Ambrofius Catharinus, & illam propugnavit in
Concilio Tridentino ſcriptis hac de re duobus li-
bellis: unde juxta hanc opinionem illa verba:
Hoc eſt Corpus meum: Corpus Chrifli præſens
non efficiunt, ſed præſens ſupponunt virtute an-
tecedentis benedictionis, utpote per quam bene-
dictionem etiam Chriſtus conſecravit, & per di-
Sta verba Corpus ſuum difcipulis, quibus illud
porrigebat, demonſtravit. Item nonnullæ Litur-
giæ Græcorum formam Euchariſtizæ ſaltem partia-
liter in nonnullis precibus videntur collocare.
Verum certa eſt ſententia r1. Chriſtum non ſola
interiori aut occulta benedictione, ſed verbis S.
S. Euchariſtiam conſecraſſe: tum quia S. Scripturs
vVerba, quibus Chriſtus uſus eſt, expreile recen-
ſet: tum quia Sacerdotes ad imitationem Chriſti
conſecrantes modo verbis uti debent; tum quia
Sacramentum inſtituit, ad quod verba requirun-
tur. 2. Conſecratio ſolis Chriſti verbis: Hoc

eſt &c. non vero precibus vel antecedentibus,
ſ.

vel ſubſequentibus perficitur: nam Patres com-

muniter prædiétis verbis converſionem panis in
Corpus Chriſti aſcribunt. Deinde ſola illa verba
converſionem in Corpus & Sanguinem Chriſti
ſignificant: Ergo etiam tanquam praética efficiunt.
Denique Florentinum fſolis Chriſti verbis, non
vero precibus conſecrationem aſcribit: & in Tri-
dentino Catharini ſententia multos offendit, qui
eam proſcribendam eſie cenſuerunt; licet teſte
Salmerone àa definitione Patres abſtinuerint: ex
quo colligit D. Tournely, non eſſe de fide, Chri-
ſtum citatis verbis conſecraſſe, aut juſſiſte, ut il-
lis ſolis a Sacerdotibus fiat conſecratio. Dicis I.
Chriſtus prius panem & vinum benedixit, ante-
quam diceret, eſſe Corpus ſuum: imo poſt di-
ſtributionem modo dixit, eſſe Corpus ſuum: cer-
te benedictio illa Chriſti non minus eflicax fuit,
quam

ument
at il
er itie
letictio
Ren int
Leoncll
Piencda i
e conle⸗
ani bened
engtione
olns ſonn
l Wuben
Coblerntti
ſcre ine
unk imi
I Nobis
Us cotmmn
woeriion
ling,

Urilite

kin
CM
Ne
hlden
tate,
Ppanem
nia
Dos
ſr v
tione
wei,
flei,
Lemiſio
Reßone
Ms wen
et
1, lee⸗

De Euchariſia. 231

in quam cum benedicendo panes multiplicavit. Keſp.
e; Verba illa: Hoc eſt &c. S. Marcus diſtributioni
â per anticipationem prius narratæ poſtpoſuit. Be-
ne nedictio illa Chriſti efficax fuit reſpectu effeétus,
an quuem intendit, ſcilicet præparandam materiam,
ne &r eonciliandam Divinam Omnipotentiam pro ef-
rfäd ficienda illa converſione. II. Apoſtoli benedictio-
Ntm ne conſecrarunt: I. Cor. 10. Calix benedictionis,
unk Ccui benedicimus: Et Liturgiæ Græezæ aperte con-
t, A ſecrationem in precibus reponunt. Keſp. Apo-
(n Kolus ſolum recenſet preces in Liturgia celebran-
da adhiberi ſolitas, non vero verba, qnibus fit .

nnullel
ſaltem conſecratio. Liturgiis antiquis variæ additiones
ne faéctæ fuerunt; & preces inibi contentz non pe-
lumnm tunt fimpliciter, ut panis fiat Corpus Chriſti, ſed
ſelmn ut nobis ſuſcipientibus fiat ad ſalutem. III. Pa-
niali tres communiter dicunt, Euchariſtiam perfici Dei
altlet invocatione, benediékione. Reſp. Loquuntur de
tonea Liturgia, quæ tota eſt oratio, in qua per Verba
t, inn Chriſti fit conſecratio.
etn ed
et Schol. 3. Quæritur in Scholis ulterius, an ſingula An omnia
ee verba in conſecratione panis & vini adhiberi ſo- verba for-
DPüne lita fint effentialia. Scotus in 4. d. 8. afferit, m ſint
Pen e omnia illa verba: Qui pridie quam pateretur &c. eſſentia-
höe usque ad finem utriusque conſecrationis non eſſe lis.
Uiren quidem de efſentia formæ, eſſe tamen de necefli-
Ciuefi⸗ tate, ut forma vim habere poſſit, adeoque nec
Feltb,! panem, nec vinum conſecrari, ſi omittantur:

t: Eb! quia alias non ſignificaretur per verba formæ Cor-
CPnd pus & Sanguis Chriſti, ſed Sacerdotis. Thomi-
t; Iut ſtæ Ver 0 contendunt, omnia Verba in conſecra-
nnein tione Calicis, ſcilicet: Hic eſt calix Sanguinis
“ mei, Novi & æterni Teſtamenti, myſterium
fidei, qui pro vobis & pro multis effundetur in

e 1 .
Pernimlonem peccatorum: eſſe de eſſentia formæ.
i eſpondemus, Ea duntaxat verba: Hoc eſt Cor-
roſe⸗ pus meum: Et: Hic eſt Calix Sanguinis mei: vel:
liet Hic eſt Sanguis meus: conſecrationi eſſe eſſentia-
hali lia, licet omne ſtudium adhibendum fit, ne cæ-
P 4 tera

232 Caput XVI.

tera omittantur. Nam r. illa verba: Hic eſt ca-
lix Sanguinis mei, æque perfectum ſenſum fa-
ciunt, ac illa: Hoc eſt Corpus meum: Ergo ſi
hæc, etiam illa ſufficient. 2. Non omnia Verba

a nobis ſolita proferri in conſecratione calicis in
omnibus Liturgiis habentur. Sic in Liturgia §.

Marci, Bafilii & Chryſoſtomi non leguntur illa:
an &: mſterium fidei: in Liturgia thio-
pum non habentur illa: Wovi & œterni Teſtamen-
ti, miſſterium figei: & tamen valida eſt conſecra-
tio, quia ſola allata verba Chriſti Corpus & San-
guinem ſuſficienter fignificant. Non tamen licet
reliqua omittere, illa enim: Qui pridie, quam
pateretur, oſtendunt, Sacerdotem conſecrationis
verba proferre in perſona Chriſti: particula enim
conſecrationem prioribus conjungit: reliqua in
memoriam revocant erucis immolationem & per-
fectam redemptionem; & hinc mazxima audacia
foret, in re tam gravi aliquid horum omittere.
Nec dicas I. S. Thomas & Catechistnus Romanus
docent, omnia illa verba eſſe de eſſentia: & §.
Pius V. juſſit noſtram ſententiam e commentariis
Cajetani expungi. Keſp. S. Thomas & Catechis-
mus de integritate & perfeétione formæ intelligi
poſſunt. Et ſoli Inquiſitores Romani, non vero
S. Pius V. eam ſententiam e commentariis Caje-
tani expungi juſſerunt, quia non ſatis honorifice
de ſententia S. Thomæ locutus eſt, ita D. Tour-
nely. II. Sine dictis verbis non exprimitur ra-
tio Sacrificii. Reſp. Hæc ſatis exprimitur per ſe-
parationem Sacramentalem Sanguinis a Corpore.
III. Illa verba pene omnia habentur apud S. Mat-
thæum c. 26. Marci 14. Luc. 22. in Liturgia S.
Jacobi, S. Matthæi, S. Marci, S. Baſilii, S. Chry-
ſoſtomi, & in Miſſia Mozarabum. Keſp. Illa ver-
ba apud Evangeliſtas occurrunt, ſed non dicitur
eſſe de eſſentia formæ. Citatæ Liturgiæ antiquæ
Omnia verba non habent, ſed ſolum correctæ;
inte correétionem vero certe conſecratio etiam

Eeroll.

(l e
ſome,
Contemp
terie.
lalicis:
Aentiali
ino ob
t. Ale
Euda fo
Nenm,
Alin tran
et, ſie
iulnone
Uer eſ e
loe coh
tlto fudt
NA her
uekeo

uke
uniſt
nnen
ſtantͤ
W &
3e proi
o ſti⸗
te. H
ler 6
Ho ll
Mn
lihmii⸗
i
öhen
Undnen
D

De Euchariſtia. 233

Hede Corofl. Pralt. Imo. Particula enim non eſt de efſentia Reſolvun-

ſenim; formæ, ſed de przycepto, unde eam omittens fine tur cqſus.
m: Enn contemptu peccat ſolum venialiter ob levitatem
Onnin t materiæ. 2do. Licet illa verba in conſecratione
One älti calicis: Novi & æterni Teſtamenti &c. non ſint
lim eſſentialia, ea tamen omittens peccat mortaliter,
egunari imo ob diſſidentes Theologorum opiniones juxta
Urgn N Nat. Alexandrum conſecratio ſub conditione repe-
P Ii tenda foret. 3tio. Hæc forma: hic eſt corpus
eſt oolr meum, ſumendo hic adverbialiter, eſt invalida,
Drpll quia tranſubſtantiationem non fſignificat: ſecus
n tanel foret, ſi eſſet merus error grammaticalis vel lap-
pritte,f ſus linguæ. Item hæ formæ: Ecce corpus meum:
conlem hæc eſt caro mea: hoc eſt corpus Chriſti: fiat
particln hoc corpus meum: ſunt invalidæ, quia eſt mu-
: ein tatio ſubſtantialis. Hæ vero formæ: Hic cibus,
orenge vel heæc res, vel hoc contentum ſub his ſpecie-
Nim bus eſt corpus meum, ſunt validæ.
um o:
nus Nu .
ſenti d. 986.
“ Ex ſenſu verborum formæ Sacramenti kealis
6 C

e Euchariſtiæ apparet, quod in ſanctiſſimo hoc vraſentia
Nemee in . Chriſti i
me Sacramento contineatur vere, realiter & fub- in
etn ſtantialiter Corpus & Sanguis una cum ani- ſa⸗ as z⸗
as ma & Divinitate Domini noſtri Jeſu Chriſti,⸗

nDN ac proinde totus Chriſtus, & non ſolummo-
in do ſit in eo ut in ſigno, vel figura aut virtu⸗
ſna te. Hoc Imo. probatur ex S. Scriptura;,
1

oan. 6. V. 5I. ubi Chriſtus ait: Panir, quem
6 lrdl Ego dabo, Caro meqa eſt pro mundi vita &c.
i,E MWiſi manducaveritir carnem Filii hominis, &
,h biheritir ejus Sanguinem, non habebitiz vitam in

m vobis Gc. usque ad finem. Hic non eſſe ſer-
ger monem de Incarnatione vel ſpirituali tantum

i manducatione per fidem, uti volunt Nova-
tores, & nonnulli etiam Catholici, quorum
6, P S ſen=

N

234 Caput XVI.

ſententiam non quidem expreſſe damnavit
Tridentinum ad inſtantiam Epiſcopi Grana-⸗
tenfis teſte Pallavicino 1. 17. hiſt. c. 12. eam
tamen temerariam eſſe, cenſet Maldonatus,
patet ex eo, quod caput étum S. Joannis 3.
