de necelſitate & valore Sacramenti Extremæ diRio olei
Unctionis. Reſpondetur contra Juenin, Natalem ſit de ne-
Alexandrum & Recentiores Gallos, probabilius ceſſitate
eſſe de necefſitate & valore Sacramenti. I. Quia Sacra-
ti Lunen Florentinum & Tridentinum expreſſe dicunt, ma- menti.
teriam hujus Sacramenti eſſe oleum ab Epiſcopo

0 eri penedictum: quo modo loquendi non videntur
Algrin intelligere ſolam neceſſitatem præcepti, quia ma-
im. Ian riam hujus Sacramenti contra hæreticos definiunt,
Decteto 0 & dicunt in recto, oleum ab Epiſcopo benedi-
uun Qum, cum econtra, quando neceſſitatem ſolius
S præcepti indicant, V g. mixtionem aquæ in ca-
4,cab. 1 lice, non dicant, vinum aqua mixtum, ſed cui
hlkione modiciſſima aqua miſceri debet: imo Tridentinum
, nln Sefſ. 22. C. 7. expreſſe ait, mixtionem aquæ eſſe
otrold tantum ptæceptum Eccleſiæ, quod tamen de be-
tet ejhi uediétione olei non dicit. II. Hujus benedictio-
s beres nis ſemper meminerunt Antiqui: Ergo videntur
s 4 eam ad valorem requiſiviſſie, maxime quia aliter
Nmd loquuntur de materia Baptismi, & oleo, pro Ba-

XRere

ptismo enim frequenter aſſignant aquam, nulla
tn 8

facta mentione benedictionis, quam tamen ſem-
per in oleo memorant. Dicis I. In Sacramento
Confirmationis conſecratio Chrismatis non eſt de
neceſſitate Sacramenti: Ergo nec in Sacramento
Extremæ Unétionis benedictio olei, keſp. Quia
juxta multos unctio Chrismatis eſt tantum de
neceſſitate præcepti, & juxta nos (§ 966. Schol.
3.) unétio Chrismatis eſt quidem effentialis, ſed
una cum impoſitione manuum, hinc non videtur
efſe tanta neceſſitas conſecrationis Chismith,
ſicuti

574 Cavut XVIII. .

ſicuti olei, quod ſolum eſt materia Extremæ Un- o mwin
Stionis. II. Græci utuntur oleo non ab Epiſcopo, an um o
ſed Presbytero benedicto: Ergo cum hæc bene- dleilie
dictio in Eccleſia varia fit, non eſt de neceſſitate Ui, Tili
Sacramenti. Keſp. Etiam juxta noſtram ſenten: itz, nlles
tiam benedictio non eſt neceflario ab Epiſcopoe ahm gltt
facienda, uti mox probabitur, ſed ex diſpenſia- un HMannte
tione Papæ etiam a fimplici Presbytero fieri po- imen weti
teſt, unde hæc diverſitas Græcorum & Latino- Pkoris con
rum fubſtantiam Sacramenti non attingit. iietle,4

An bene- Schol. 2. Quæritur ulterius, an benedictio olei in- üim fn
Rio olei firmorum ex diſpenſatione Papæ fimplici Sacer= hn
. . 1 . „ . Uuellinn el
PFresbyte- doti committi poſſit. Kefp. Affirmative, quia Pmniglis
ro com- etiam græci Presbyteri oleum infirmorum bene- 3

mitti pof- dicunt, teſte Arcudio l. 5. Concord. & aliis apud lims d

. .Y ERüonem
ſt. Martene I. I. de ant. rit. c. 7. Et Clemens VIII. i leit
conſtit. 34. ait: NWon ſunt cogendi Preshiferi graci
24. 34 7 HH D Wlum Oleo
olea Jantta prater Chrisma ab Epiſcovis latinis dic- alis e
ceſanis accipere, cum higjusmiodi olea ab eis in iſa NAN K
oleorum & Sacramentorum exhibitione ex veleri lri ucf

ritu conficiantur, ſeu benedicantur. Quod etiam lul None
confirmavit Benedictus XIV. in Conſtit. Etß pa- “
ſioralis. anno 1242. dakalcs

lenpi undl
An unſtio Schol. 3. Joannes Major, Durandus &. putant, un- s n dol
5. ſenfuum Ctionem quinque ſenſuum eſſe omnino de necefſi- uhnti, Uin
ſit de ne- tate Sacramenti Extremæ Unétionis. Verum pro- eglte innn
ceſitate babilius eſt, quod ad veritatem Sacramenti unica thuint, 2,
Sacra- unétio fufficiat; nam S. Scriptura eodem modo Frſäntut.
mentt. loquitur de unctione infirmorum, quam de Baptis- oer wicn
mo Catechumenorum. Sed ad Baptismum unica uiitknn
ablutio fufficit: (C. 038.) Ergo & unica unctio betſior
ad Sacramentum Extremæ Unétionis. Hinc Li- Mldus r
bri Rituales paſſim præſcribunt, ut, ſi mors in- Gnla hocie
ſtet, vel morbus contagioſus exponat mi-niſtrum lte n
periculo vitæ, una fiat unctio in capite, ubi vi- m conſi
gent omnes ſenſus, ſi minus in alia parte corpo- g,
ris, & in forma omnes ſenſus externi ſimul ex- l
primantur. Ex præcepto tamen Eccleſiæ multi- (tn g
plex unctio eſt adhibenda pro ritu cujusque dic- eg ene

ceſis,

Lxtenel
n d lrüin
m Uee N
R de nerlt

.

byietd fil
tun El
ttint

Heblto
ſmnplei
rmatie,
frmornn k
d. & dün
Oenen
Pruufpeni
ritllut 4
n a, d

lote t 4

. (ol
Cnti

de. Prin 4
in een
is Venn’
Venineni1
e eolen
Oon ele⸗
antimmn
Ntin A

—

De Extrema Unktioné. 575

ceſis, maxime unétio quinque ſenſuum. Diverſa
enim jam olim circa partes corporis inungendas
fuit diſciplina. Juxta codicem Sacramentorum S8.
Eligii, Tillianum & Remenſem præter oculos,
aures, nares, os, manus, pedes ac renes, etiam
collum, guttur & ſcapulæ ungebantur. Anti-
quum Manuſeriptum Eccleſiæ Cameracenſis, un-
tionem verticis, frontis, genarum, temporum ac
pectoris commemorat. Complura Ritualia uti
Bajanenſe, Abrincenſe, Conſtantienſe unétionem
umbilici præſertim in fœminis præſcribunt. Codex

Fillianus, Turonenſis &c. illam eorporis partem

ungendam eſſe decernunt, quæ acerbius dolet.
Perantiquus Sacramentorum Liber 8& Gregorio
adſcriptus apud Launojum tom. 1. unicam tantum
unétionem capitis regenſet. Apud Græcos Si-

meon Theſſalonicenſis l. de Sacram. refert, infir-

morum oleo liniri frontem, facies ac manus: Ar-
cudius vero teſtatur, communius ungi frontem,
mentum, genas ambas, peétus, manus; pedes.

Copti nonniſi frontem inungere ſolent. Juxta

Rituale Romanum Sacerdotibus manus inungun-
tur exterius ex praxi antiquiſſima in codice §.
Remigii laudata &c. cujus ratio eſt, quia Sater-
dotes in vola conſecrato oleo ab Epiſcopis ſunt
delibuti, hinc non convenit, ut ibi a ſimplici Sa-
cerdete inungantur. Ita vet. Anonym. a Martene
citatus t. 2. de ant rit. In Decreto Eugenii IV.
Ppræſcribitur: Infirmus ungendus eſt in oculis
propter viſum, in auribus propter auditum, in
naribus propter odoratum, in ore propter guſtum
& locutionem, in manibus propter tactum, in

pedibus propter grefſum; unctio renum pudoris

cauſa hodie ex Conc. Mediolanenſi IV. omittitur.
Multæ autem hæ unétiones ad unicum Sacramen-
tum conſtituendum referuntur. Dicis I. S. Tho-
mas q. 32. in ſuppl. ait: Mia unktio ab omnibus
ob ſervatur, queæ fit ad quinque ſenſus quaſi de ne-
ceſſitate Sacramenti. Et Florentinum lar unctio-
nes exprefſe præſcribit, Re/ſp. S. Thomss ſu-
ioſe

tur cdſus.

576

Caput XVIII.

dioſe dicit: quaſi de neçeſſitate, ubi oſtendit,
non eſſe de abloluta necefſſitate. Florentinum ex-
plicat ſolum p „ quæ ordinatie de præcepto
ſunt inung . II. Sacramentum hoc inſtitu-
tum eſt ad tollendas reliquias pecratorum, quo-

rum radix eſt in quinque carporis ſenſibus: Ergo
hi neceſſario ſunt inungen Kiſy. Ex congruen-
tia ſunt inungendi, non vero ex neceſſitste Sa-
cramenti; nam non opus eſt, omnem effectum
Sacramenti per applicationem materiæ deſignari.

Reſolvun- Coroll. Prakt. imo. Oleum pro Extrema Unctione

debet effie oleum olivarum, quod fmpliciter dici-
tur oleum; alia enim olea ex nucibus &c. ſolum

cum addito ſunt oleum, debetque eile benediétum

ab Epiſcopo, vel alio habente ex diſpenſatione
Papæ facultatem. Et ex præcepto Eecclellæ de-
bet hoc oleum eo anno efle benediétum, qui au-
nus a die Jovis ſancto usque ad diem Jovis ſan-
ctum alterius anni computatur, adeoque graviter
peccatur, ſi extra caſum neceſſitatis adhibeatur
oleum antiquum, quo tamen in neceſiitate uti

licet. Quodni Parochus per annum advertat, non

ſufficere oleum infirmorum usque ad tempus, quo
recens benedictum accepturus eſt, & alind ab
Epiſcopo facile habere non paffit, licet affundere
in minori quantitate oleum non benediftum c.
Cum in dubtis. de conſecr. Ecel. Rituali Rom &
declar. S. Congreg. an. 1682. 240. An Chrisma ſit
materia valida Extreme Unéctionis, dubium eſt.
In praxi, ſi ad manum non habeatur oleum infir-
morum, non licet uti Chrismate, quia conſuetu-
do univerſalis Eceleſiæz repugnat. In caſu tamen
extremæ necefſitatis hoc lieitum eſſe putat Leo-
nardelli tr. 5. c. I. dummodo ob reverentiam Sa-
cramentum ſub conditione adminiſtretur, quia
grotus non eſt privandus bhoc ſalutis remedio.
Multo magis in hoc caſu licet adhibere oleum pro
Infirmis benedictum, cui balſamum, vel alius li-
quor in tam modica quantitate admixtus eſt, ut
in

.

commun
elm. N
Ie, Putet
endum;
onem fub
Uummus nee
Commentunn
66 UnCtione
lerelis, ſei
Ne, mabibin
Uta Rituale
Ien Onittefe
W.En.
, Enon
elem, Unan

Eign li per
In & hnn
nordis oon
1 nnngere
finen erpo
n hülln
Dens, g
In, Notat
IeN.l
iun Nn
Nenn & lign
Dens
ſi haen
1is, tem
neciante in

iinch,

Eecato ven
rens man
o lebet
netit tal
h Nodit
d Aenn
Um, D

Mranm I

Utatis adl

deokbenn
tibi Deus, quidquid deliquiſti pe

dictus XIV. loco citato ex Paſtor

De Extrema Unktione. 577

in communi æſtimatione cenſeatur adhuc eſſe

oleum. Si autem Sacerdos infirmum unxit Chris-

mate, putat Laymann, ob (candalum nil eſſe re-
petendum; alii autem cenfent, tunc ſaltem un-
Gionem ſub conditione eſſe repetendam, quando
infirmus nec ſuſcepit, nec ſuſcipere poteſt aliud
Sacramentum. gtio. Ordinarie non una, ſed plu-
res unctiones fieri debent juxta confuetudinem
dieeceſis, ſcilicet in oculis, auribus, naribus,
ore, manibus, & pedibus: uncétio renum juxta
multa Ritualia omittitur. Unam antem unctio-
nem omittere eſt grave peccatum. Benediéstus
XIV. de Syn. I. 7. c. I9. 410. Si urgeat neceſſi-
tas, & mora patiatur, Sacerdos inungendo unum

oculum, unam aurem &c. dicat: Per iſtas ſan-

(Stas UhRiones indulgeat tibi Dominus, quidquid
deliqu ſti per viſum, auditum, guſtum, odora-
tum & tactum. Si periculum magis urgeat, &

in morbis contagiofis, ut periculum evitetur, ſuf-
Hicit inungere organum ſenſus magis ad S. Un-
ctionem expoſitum dicendo: Per iſtam S. Unctio-
nem & piiſſimam ſuam miſericordiam induligeat
viſum, audi-
im. Ita Bene-
ali Mechlinienſi;
vel juxta Rituale Pariſienfe: Per iſtam & Unéctio-

tum, odoratum, guſtum, & ta

nem & ſnam piiſſimam miſericordiam indulgeat

tibi Deus, quidquid peccaſti per ſenius. 5ν. Un-
ctio facienda eſt pollice manus dextræ Sacer-
dotis, tempore autem peſtis fieri etiam poſſet
mediante inſtrumento v. g. virga oblonga S. oleo
tincta, & debet fieri in formam crucis ſaltem ſub
peccato veniali. 6to. Si cæcus a nativitate, vel
carens manibus aut pedibus inungendus ſit, un-
Stio debet fieri in parte vicina; quia licet non
potuerit talis peccare quoad effeétum in illo ſen-
fu, potuit tamen peccare quoad affectum. Un-
Gio autem debet incipi ab oculo dextro ad ſini-
ſtrum, ab aure dextra ad ſiniſtram juxta Rituale,
u

Sehram Inſit. Theol. Tom. III. 00

Forma
Extrema verborum forma eſt adhibenda. Nam Imo
Unio-
nis.

578 Cuput XVIII.
ſub veniali: Et Presbyteri infirmi manus exterius
inungi debent. 7timo. Sacerdos abrumpens Un-
Gionem, quia putat ægrotum ſub ea mortuum;
dum advertit moribundum denuo dare ſigna vitæ,
ſi mora brevis interceſſerit, ſine repetitione addat
reliquas Unétiones ob moralem unionem: ſi lon-
gior mora interceſſerit, v. g. quadrans horæ, re-
petat Unéctiones jam factas. Si dum inungitut
infirmus, moriatur; Sacerdos ultra non proce-
dat: ſi dubitet, an adhuc vivat, Unéctionem pro-
fequatur ſub conditione pronuntiando formam,
S ſaltem mente, ſi vivis, & ore: Per iſtam
Re⸗

F. 1118.
In Sacramento Extremze Unctionis aliqua

S. Jacobus expreſſe ait: Orent ſuper eum. Et:
Oratio fidei ſalvabit infirmum. 2do. Patres
non ſolum Unctionem, ſed & orationem in-
ungentium Presbyterorum commemorant.
Item Euchologia Græcorum & latina Ritua-
lia ægrotos ungendi ritum ſemper cum cer-
ta verborum pronuntiatione deſcribunt. Et
Concilium Florentinum ac Tridentinum for-
mam verbis expreſſam recenſent.
2. Hæc Forma apud Latinos eſt depreca-
toria his verbis convenienter concepta: Er
iſtam ſanbtam Unbéionem, & ſuam piiſimam
miſericordiam indulgat tibi Dominus, quidqui.

ver viſum deliquiſti: Quæ tota forma repeti-

tur in ſingulis Unctionibus ſingulorum ſen-
ſuum mutato ſolo cujuslibet ſenſus vocabulo,
ſcilicet, quidquid per auditum: per odoratum:
per guſitum & locutionem: per tabtum: per. greſ-
ſum deliquiſti. Nam Imo per illa verba ſa⸗
re⸗

.
it ceren
Aynetur
Dweto, Ii
Uuns appro
n ek anti
ter Utnalt
laudonet
mibus mo
Mologia
uin Aurin
bot. Nnt
nn, unmm
n ltilt, to
Jiicent
, Eume
hrnnt
ie B. 5

ue Ein
ſetfonmna!
ie
enint inſ
Fentoris
rnſormi
len egrtte
ſellan in
Nnod iin
un ihcien
n enin
ns Nii
Cnninn
Enteilin
gn ai
leative

De Extrema Unkfione. 579

immam GOrent ſuper eum, oratio & forma deprecativa
Shhnumal deſignatur: EKandem formam Florentinum in

Ralen Decreto, Tridentinum, & Catechismus Ro-
eien manus approbat. 2d0. Illa in Eccleſia La-

uortis tina eſt antiquiſſima & univerſalis, uti pa-
udrnske tet ex Rituali Romäano, Pontificali vetuſtiſſi-
Kn mo Laudunenſi, Sacerdotali Romano, &
utri us omnibus modernis Ritualibus. Accçedunt
Uide Euchologia Græcorum, quæ præter invoca-
R tionem plurium Sanctorum formam ita de-
feribunt: Puter ſance medicz animaruin & cor-
vorum, jana ſervum uum hunc ab illa, guc
zum detinet, corporiz & animi infirmitate. De-
Ucimdu nique Tridentinum Seſtſ. 14. definit: Si quis
nda. Dn dixerit, Extremæ Unktionir ritun, & uſum,
tunun guam obſepvat &. KRomana Eccleßà, repugnaré
1Mu k Jententic B. Jacobi Apoſtoli, ideoque eum mu-
olitona tancdhum , poſjeqgue à Chriſtianis abigue peccato
commenn tontemni, anathema ſit.

6 Sehof. r. Gum Chriſtus non determinaverit, quibus An forimnd
rſi Serbpis forma Extremæ Unéctionis conſtare debeat, indicativa
delclhm.

delcnun. ed Eccleſiæ hoc determinandum reliquerit, hinc valeat.
Itidetem Rerrin in ſcholis, an forma conſtans verbis de-
hler. recatoriis ſit de efſentia hujus Sacramenti, an
vero forma indicativa: v. g. Ungo te in remiſſio-

enos Ac⸗ nem peccatorum; etiam ſit valida. Hanc contro-
er eorend verſiam non definivit Concilium Tridentinum;
6 ſune Jquod ita laudat formam deprecatoriam, ut for-

g. r mam indicativam non declaraverit eſſe invalidam;
cum enim libri Martene, Menardi & aliorum
ta n, Theologorum utiliter legantur, qui pro valoré?
, formæ indicativæ pughant, quis audeat dicere;

ſei contrarium eſſe definitum: Hinc P. Berti putat;
/ ſententiam ſtantem pro valore formæ indicativæ
ni magna propabilitate defendi; tum quia forma in-
itn dicativa olim in uſu füit: fic temporé S. Bona-
00%2 ven-⸗

Forma
Græco-
rum eſt
valida.

580⁰ Caput XlIII.

venturæ in Eccleſia Ambroſiana hæc forma obtine⸗
bat: Ungo te Oleo ſanftificato in nomine Patris;
S Filii, & Spiritus S., At more militis undt, pra-
varatus ad certamen azreas poſſis ſuperare vote-
ſtates. Similis forma legitur in Codice Tilliano,
Remenſi, Ratoldi, & in Rituali Suefſionenſi. Ca-
talaunenſi, Ambianenſi apud Martene, de ant. rit.
I. 1. C. 7. Arcudius etiam I. 3J. de Extr. Uncdt.
c. 5. laundat Sacramentarium Venetum a Leone X.
approbatum, ubi hæc forma legitur: Uugo te
Oleo ſanko, ut hac Unkflione protektus Jortiter ſlare
valeas adver ſus varias cateras in nomine Patris,
S& Eilii, & Spewritus J. Et B. Albertus M. in 3.
d. 23. refert, ſe perluſtraſſe antiquiſſimos Germa-
niæ Rituales libros. & in illis inveniſſe formam
Extremæ Unctionis indicativam: tum quia di-
ſcrimen inter formam deprecativam & indicativam
eſt tantum accidentale: Ergo indicativa erit Va-
lida. Dicis I. S. Jacobus expreſſe requirit ora-
tionem. Et S. Thomas q. 29. in fuppl a. 8. ait:
IlIn Sacramento non poteſt eſſe forma indicativi mo-
di. Reſp. Etiam forma indicativa eſt oratio,
adeoque accidentaliter a deprectiva differt. §.
Thomas non expreſſit, an forma deprecativa ſit

de neceſſitate Sacramenti. II. Hoc Saeramentum

confertur moribundis propriis viribus deſtitutis,
adeoque alienis orationibus adjuvandis. Kep.
Hæc ratio congruentiæ ſalvatur etiam in forma
indicativa, per quam Deus etiam rogatur.—

.

Schol. 2. Forma Græcorum: Eater ſankte animarum

& corporum medice, Jana ſarvum tuum hune ab
illa, qua ipſum detinet, corporis & ammi infir-
mitate, eſt valida: tum quia Benediéctus XIV. in
Conſt, Etſi paſtoralis, eam non reprobat: tum
quia Græci, etſi actum Unctionis non exprimant
in pronuntiatione formæ: illum tamen innuunt
in Tropariis S. Unétioni præmiſſis, ubi orant:
Ita ſac, ut nos quoqtse miniſtri ſimus novi 1 ſta-
ments tui ſuper olzun iſtad, „ „
. Coroll.

cel Nad. 17
dordinarie
Cellis,
nlio eum v
e peblas

imn Unction

it cdlikt,
in be neret
hon niſ
te naſis p
Uin, & gni
Gunmelnm
eniſlſet,

liniter 5
il eee
nu Hett
lr Mesprte
Mtet tun
uk minin
füumen
en Ii
fnz
Aun. tun
utent lhe
Keordnn i
nr E pee
Linperinl

De Exrtrema VUnbttone. 581
herr ſotindae
n teik Goroll. Prad. Imo. Forma Extremæ Unétionis non KReſolvun-
in, eſt ordinarie tota pronuntianda, antequam uter- tur caſus.
ſonnn que oculus, utraque manus &c. ſit inunécta, ſed
nieh unctio cum verbis finiatur. Jufficit autem inun-
i nelnnni! gere palpebras, labia &c. zdo. Verba illa: Per
hrtene, Em iſtam Unctionem indulgeat tibi Dominus, quid-
z Gln quid deliquiſti per viſum, & expreſſio ſenſuum

hetumila ſunt de necefſitate Sacramenti: Aſt ly ſanam D?M
legitn. 4 &e, ſuam piiſimam miſericordiam, ſunt de neceſſi-
eltafe tate gravis præcepti. gtio. Forma indicativa eſt
in toniuf illicita, & quia tutius in Sacramentis ſequendum,
Abertuli Sacramentum cum ea collatum ſub conditione
ignifinae iterari poſſet, & deberet.
invetiein .
n: Inſd G. 1119.
Tam Gindlan . „2
un tutn Miniſter Sacramenti Extremæ Unctionis Miniſter

ele klit eſt ſolus Sacerdos. Quippe Jac. §. dicitur: Exiremæ
Hm1I Inducat, Pretbyteros Eccleſic. Quod autem no. Unftio-
mn mine Presbyterorum Sacerdotes intelligan- "de
ain ein tur, patet tum ex eo, quia, ubi in S. Scri-
eini ptura de miniſteriis Eccleſiæ agitur, Presby-
ma Ceptrüi ptu GCGl gitur, V.
Hoeaes teri nomen pro Sacerdotibus ufurpatur Act.
iste 14. V. 22. Tit. I. v. 24. tum quia dicitur:
red EFresbiſteros Eccleſie; id eſt, qui regunt EKc-
meini“ cleſiam: tum quia requiruntur Presbyteri,
unene ut orent ſuper infirmum, eum ungant, ut
per eorum miniſterium tribuatur animi leva-
nadts men, & peccatorum remiſſio, ad quæ om-
n e, nia impertinens eſt ætas fenilis, quam per-
75 peram per Presbyteros adverſarii intelligunt,
ugu⸗ contra communem Eccleſiæ, Traditionem:
dem quos proinde juſte perſtringit Tridentinum
n bna;, Seſſ. 14. can. 4. &t guis dixerit, Preshiſteros
ils,, Eeccleſic, quos B. Jacobus adducendos eſſe ad
ue infirmum inungendum hortatur, non eſſe Sacer-
dotes, ab Epiſeopo ordinatos, ſed fate Senio-
0 3 rés

582 Cuput XIIII.

res in quavit communitate, ob idque propriun
Eotreme Unklionis miniſtrumim non eſſe ſolum
Sacerdotem, anathema ſit. z2do. Hoc Sacra-
mentum eſt Poœenitentiæ conſummativum:
Ergo ſicuti ad Sacerdotes Pœnitentiæ, ita
Extremæ Unctionis adminiſtratio ſpectat.

Solvuntur Schotl. Proteſtantes docent, nomine Presbyterorum
objettio-: a S. Jacobo Seniores ætate, vel Primates & Ma-
nes. giſtratus communitates intelligi. I. Quia Presby-
ter provectiorem ætate ſignificat. Et Innocen-
tius I. ait in ep. ad Decent oleo ab Epiſcopo
benedicto omnes Chriſtianos uti poſſe in ſua, aut
ſuorum neceſſitate inungendo. Et Ven. Beda in
ep. S. Jacobi ait: Monet infirmos, ut eniorum
adjutorio ſe curari meminegrint, neque ad juniores,
minusque doſtos cauſam ſucæ imbecillitatis deferant.
Keſp. Presbyter in ſenſu grammaticali Seniorem
ſignificat, in ſenſu ſcripturiſtico Sacerdotem. In-
nocentius permittit cuilibet Chriſtiano in necefſi-
tate ſe & alios inungere Oleo benedicto pio de-
Votionis affetu erga rem ſacram cum ſpe mede-

lam conſequendi, ficuti fideles utuntur aqua be-

nedicta, ita tamen ut nullum conficiat Sacramen-
tum. Ven. Beda non tantum agit de Extrema
Unétione, ſed etiam de Sacramento Poenitentiæ,
& vult, ut poœnitens docto Sacerdoti peccata ſua
confiteatur. II. Launojus probat, olim etiam
Diaconis adminiſtrationem hujus Sacramenti com-
miſſam fuiſſe ex S. Cypriano ep. 12. Concilio Eli-
beritano can. 32. vet. Pontificali Rom. & Alcuino.
Reſp. Omnia illa exempla a Launojo relata non
ſunt de Extrema Unétione, ſed de reconciliatione
poœnitentium non ſacramentali. (§. 970. Schol.)

Unus Sa- Ad adminiſtrandum Sacramentum Ex-

e treme Unctionis abſolute unus Sacerdos

hußicit.

12
luin⸗

Fit. M
ütumm n
1n ſeec
logen in
16 Sniptn
ili aurt
l de ſol
lit ino
n intelen

UlintemY

Amns ex
tar Iiadit

a ecet,

i dactan
n ſun di
enos e
olecti
Penedi
m . 23.
Uln Code
ntle l
Ulnnelſie⸗
Auln
Emn A
It it.
n gup
Im NI.
ne zit
ſin r
1 ieno

hu nn
Hon tſe ,e
. Hor dn
ommntin
enitennte,
tio heht.

e Deskyienn
Primtsd
I. Cbuls,
t. Et Iun
e0 29 Ein
olſe in in
Et Ven Ne
18, 4 in
D
Iliuis it
aticgli Sene
Gcercolen
tünd in ke
eedito do
cun I1
ltunti g!
nſciathnm⸗
git E lie
toente
t, Cin
Ginng,
on l,
noſo
e el

e

en X
n Ne,

3 e.

De Extrema Unkione. 583

ſufficit. Primo enim neceſſitas plurium Sa-
cerdotum non colligitur ex S. Scriptura;
nam S. Jacobus Presbyteros in plurali per
anallogen ſingularem intelligendo poſuit mo-
re S. Scripturæ uſitato, uti Matth. 2. v. 20.
Defuntti ſunt, qui quæœrebant animam pueri:
quod de, ſolo Herode Glaſſius Lutheranus
exponit: imo licet plures Presbyteros S Ja-
cobus intellexerit, non tamen afſerit, eam
pluralitatem eſſe de neceſſitate Sacramenti,
ſed unus ex Presbyteris ſufficit. 2do. Con-
ſtat ex Traditione. Innocentius I. ep. ad De-
cent. docet, Epiſcopum poſſe eſſe miniſtrum
hujus Sacramenti, qui tamen nonniſi unus
eſt in ſua diœceſi. Item ab uno Sacerdote
inungendos eſſe infirmos præſcribunt Cano-
nes collecti ab Africo, & decreta pro Or-⸗
dine Benedictino ſæculo XI. collecta a Lan-
franco c. 23. Idem probant vetuſtiſſima Ri-
tualia: Codex Dominicanorum Pariſienſium,
Baptismale Eccleſiæz Viennenſis, Manuale
Laudunenſe &c. vid. Martene de ant. rit.
ztio. Accedunt definitiones ſummorum Pon-
tificom. Alexander III. c. Quſivit. de verb.
ſignif. ait: Sacerdos uno præſente Clerico &
ettam ſolus pvoteſt infirmum ungere. Et Bene-
dictus XIV. Conſt. Etſi paſioralis. De rit.
Græc. ait: Mec reſert, utrum eadem Evtrema
Ualtio per unum, vel plures Preibyteros fat,
uhi hujurmodi viget conſuetudo, dummodo cre-
dant, & aſſerant, illud Sacramentum ſervata
debita materia & forma ab uno Presbiſtero

valide & licite confici.

0 04 Coroll.

Kgſolvun-
tur caſus.

584 Eaput XVIII.

Coroll. Praft. Imo. Si unus Sacerdos inchoatas Un⸗
tiones ob ſubitam infirmitatem abſolvere non
poſſit, alter r
bet. zdo. Sacerdos, ut debite Extremam Un-
Stionem adminiſtret, debet eſſe indutus ſuperpel-
liceo & ſtola ſub gravi peccato: deinde recitan-
dæ ſunt preces in Rituali præſcriptæ: Et quidem
Pſalmi pGnitentiales non funt de præcepto, aliæ
vero orationes, Adjutorium &c. usque ad pri-
mam Unétionem absque caſu neceffitatis urgen-
tis mortis ſine peccato gravi omitti non poſſunt.
Paretur etiam apud infirmum menſa mappa can-
dida cooperta, & vas, in quo ſit bombaceum,
aut quid fimile in ſeptem globulos diſtinétum ad
abſtergendas partes inunctas, medulla panis cum
ſale & aqua ad abluendas manus Sacerdotis, can-
dela cerea, quæ ungenti Sacerdoti lumen præ-
beat: opera autem detur, ut, quanta poteſt,
munditia hoc Sacramentum miniſtretur: Adfit
etiam aqua benediécta ad benedicendum cubicu-
lum, & infirmum, & Imago Crucifixi. Bom-
baceum cum pane poſt uſum comburi debet. tio.
Solus Parochus, & qui delegatam ab eo curam
habet, licite hoc Sacramentum adminiſtrat. quia
eſt aétus paſtoralis, & fi quis ſine ejus licentia
adminiſtret, peccat graviter, & ſi ſit Religioſus,
excommunicationem Papæ reſervatam ipſo facto
incurrit Clem. I. de Priv. excepto caſn extremæ
neceflitatis. Ato. Regulares deputati a ſuis upe-
rioribus ad hoc Sacramentum adminiſtrs ndum
*grotantibus in monaſterio, illud dare poſſunt
ſervientibus toti monaſterio, ſi habitent continuo
intra ſepta monaſterii, vel ſi morbo lethali in
monaſterio corripiantur, licet alias foliti fint per-
noétare in propria domo. Idem dicendum de
aliis, qui amicitiæ, ſacrorum Exercitiorum, vel
alteriuns negotii cauſa ſubitaneo morbo in mona-
ſterio corripiuntur. Item Regulares prælidentes
Seminariis vel Collegiis ſtudentium, conviétori-
bus & famulis ſuis hoc Sacramentum mnile

iquas nil repetendo complere de-

Phnt,
Uut, vel vt
Nhlares l
fſtoribus,
Pers hoe
1Drrocks 1
Et, guin tn
Hiconi.
Percato tenet
Puter epi
nne: Ino e
Plt oonſter
e Ü habeat
futoret,
ſe flenine
kerat, Ka⸗
Len minitt
II unns!
UIgt, Al
Ime: hoc
Ms inten me
Kiones de

Vos Be
Urtk, d
Denm e⸗
ad br
Bints
nun.
Wontu
Uti.
61 unnge
i
den a
ien

De Ewtrema Unbktione. 585

S inchoeil pofſunt, ſi Regulares ipſi hoc Seminarium erexe-
ihceen xint, vel ut Domini illud poſſideant; ſecus fſi ipſi
o connſee; Regulares ſint convictores, vel famulantes con-
Exvem. victoribus. Necefiitas autem ſufficiens, ut Re-
ndutms bren laris hoc Sacramentum adminiſtrare poſſit, eſt;
deigeſntd ni Parochus ſit abſens, aut irrationabiliter dene-
Ntr Ne get, quia tunc fufficit tacitus conſenſus Papæ vel
Prereph Epiſcopi. Sto. Parochus ex juſtitia ſub gravi-
2 Usee peccato tenetur per ſe, vel per alium ſubditis ſuis
eſtiats e graviter ægrotantibus hoc Sacramentum mini-
itti non ger Ktrare: Imo etiam tempore peſtis, ſi ægrotus non
enſa DRlð poſſit confiteri cum periculo vitæ, ut eo median-
ſt borim te, fſi habeat forte ſolam attritionem, ſalvetur:
S Ektnene ſecus foret, ſi paulo ante confeffus fuerit, & ſu-
diln n ſpicio alicujus mortalis non ſubſit. 6to. Si unus
Gerteta ungat, & alter formam in Extrema Unéctione
oti Naß proferat, Sacramentum eſt invalidum. Plures
Yanti l autem miniſtri eſſe poſſunt in Extrema Unéctione,
ſreror: 6 ita ut unus hunc ſenſum cum prolatione formæ
enan d inungat, alius alterum ſenſum cum prolatione

rcifet Ne formæ: hoc tamen non licet, excepto fſi infir-
dn dehe mus antea moriturus credatur, quam unus omnes
undctiones perficeret. .

mn 32 e0
minitnt. 4
de ein n H. 1121.
r iſs Solus Baptizatus, qui rationis uſum ad- Subjektum

vaae eptus eſt, & ex morbo vita periclitatur, eſt Eatrem
zti 1 0 ſubjectum capax Extremzæ Unctionis. Quan- Unio-
" tum ad Baptismum requifitum patet ex eo,““.
quia Baptismus eſt janua omnium Sacramen-
torum. Quantum ad rationis uſum requiſi-
tum conſtat ex perpetua praxi Eccleſiæ;
nam, uti oſtendit P. Martene I. de ant. rit.
ce. 7. nunquam hoc Sacramentum infantibus

tekionn,
adminiſtratum fuit: Et licet Nicolaus Cuſa-⸗

. mus ep. ad Bohem. ac Maldonatus de Sacr.
t. 2. dicant, olim infantes infirmorum oleo
6 900° 5 unctos

586 Caput XVIII.

unctos fuiſſe, eos tamen ſine fundamento lo⸗
cutos fuiſſe, ait Cornelius a Lap. in ep. S,
Jac. & intelligi poſſunt de Unétione ſine for-
ma Sacramentali. Deinde hoc Sacramentum
primario inſtitutum eſt ad remiſſionem pecca-
torum: Sed uſu rationis deſtituti non habent
peccata: Ergo nec egent hoc Sacramento.
Denique vita periclitantes hujus Sacramenti
ſolum eſſe capaces, patet ex cit. ep. S. jac,
Infirmatur quis in vobis. Florentino, quod in
Inſtruét. Armen. ait: Hoc Sacramentum niſi in-
Firmo, de cujus morte timetur, dari non debet.
Tridentino, quod Sefſ. 14. c. 3. hanc Unctio-
nem infirmis eſſe adhibendam ait. Innocen-
tius I. ep. ad Decent. docet, verba S. Jacobi
intelligi debere de fidelibus ægrotantibus.
Conc. Aquisgranenſe anno 836. fideles inun-
gendos, cum infirmitate depreſſi fuerint:
quibus accedunt Libri Rituales, inter quos
Bituale Rom. ita habet: Vebet hoc Sacramen-
tum infirmis praberi. Item forma Græcorum:
Pater Santte &c. (G. 11I18. Schol. 2.) inſi⸗
nuat, hoc Sacramentum ſolis infirmis admi-
niſtratum eſſe: Et ad confirmandam hanc
Grzæcorum doctrinam Arcudius Conc. p. 383.
plura eorum teſtimonia congerit. Emanuel
Calecas ait: illud infirmitate decumbentibus
adhiberi. Nathanael: In ultima hominis
hora concedi. Hinc Benedictus XIV. in
Conſt. Etſi paſtoralis. Infirmis vero juxta ver-
bum Apoſtoli Jacohi Unkio extubeatur extrema.

Schol. T. Baptizatos & rationis compotes eſſe ſubje-
Gtum capax Extremæ Unctionis, eſt de fide:

quod vero ſoli infirmi ſint ſubjeétum capax⸗ Jant⸗
. „ “ Bene-

Drüſkun
a clure
Aeorun ti
ute Creo
eroriz in
lynmneo ce
ine glin
far el
Phliencan,
un. reel
lehſird in
Iiinnet er
türin Cont
Een Conte
ine hehi
kelli
Unit, on
uicg in
IGetenis
Nteds Acet
4 ſlere in
Feiſentes
aum nei
Grenent .

ut, Ec⸗

n ile l
bhr uids
4 .
ir
t itert
leit ho
Ule, ſel
Tiicent
benen
s weno
or⸗

1Gr

Anenm
in dede

damn V

De Extrema Unklione. 597

funlmnen Benedlum XIV. de Syn. l. 7. c. 20. non qui-
Lah. inen! dem clare & exprefle in Conciliis definitum eſt,
ncioneen ex eorum tamen definitionibus legitime infertur:
e Sactemrener Unde Græcorum mos, ſanos inungentium gra-
ifiorenker vis erroris inſimulatur, & damnatur a Theophilo
“ Raynaudo de heterodox. Secéct. I. punéto 12. ma-

xime quia communis Theologorum conſenſus
c Sen efficax eſt argumentum ad Catholicum dogma
lus Aoèmme ſtabiliendum. M
Cit en Schol. 2. Græci igitur ſanos etiam & valentes ſolent Solvuntut,
ntino, A Oleo ſacro inungere in remiſſionem peccatorum, objettio-
Ammertuntit uti liquet ex eorum Euchologio, & Jeremia Pa- es.

Animd triarcha Conſtantinop in ſua cenſura contra Au-
3 guſtan. Confefl. Hinc Epiſcopus, poſtquam fer. V.
3 hanli Majoris Hebdomadeæ S. oleum conſecravit, non
ait. Ig jubet illud aflervari pro infirmis, ſed totum ſtatim
Vetbi 85 1 inſumit „ omnes aſtantes inungendo, uti teſtatur
Eggotui⸗ Goarius in not. ad Euchol. & magnus Oecono-
6 tteles mus Cretenſis apud Arcudium 1. 5. c. 4. narrat,
H æcos Sacerdotes loco ſatisfactionis ſacramenta-
eli ri ſe ſolere ſubinde non exigua mercede aceepta
ſes, intel , poenitentes S. Oleo inungere, ut hoc pacto a pec-
1 r Gr catorum reliquiis, poznisque pro iis ſubeundis ab-
na Grtun ſolvantur: quem abuſum Arcudius acriter repre-
chol 1 5 hendit, & damnat. Græci ergo cenſent, etiam
d 14 ſanos eſſe capaces Sacramenti Extremæ Uncétio-

1 nig: quibus ex Catholicis accefſerunt Juenin
tmanden diſ. 7. q. 7. & Saintebeuve de Extr. Unét. I.

1s Coe ,N Qui⸗ de more inungendi ſanos Græcis nulla lis
giit. . fhit intentata in Concilio Florentino, quod non
Gerute⸗ dicit, hoc Sacramentum infirmis tantum dari
ra poſſe, ſed ſolum ait: niſi infirmo dari non debet:
Müm & Tridentinum ſtatuit quidem, infirmis illud eſſe
lns , exhibendum, ſed non ſolis infirmis. Et S. Jaco-
n / bus memorando infirmos ſanos non ex cludit.
Peke? Reſp. Florentinum perſuaſum habuit, Unctionem
ſanis a Græcis non adhiberi ut Sacramentum, ſed
elin. ut meram cæremoniam, & ſacramentalem quan-
. til dam benedictionem; alias certe ad rationem red-
1

rugo e dQendam vocati & correcti fuiſſent, uti Goarlus

588 Caput XVIII.

contra Arcudium obſervat. Verbum non deber
in decretis dogmaticis, in quibus Sacramentorum
doctrina ab Eccleſia explieatur, ut plurimum de-
notat neceſſitatem non ſolum præcepti, ſed Sa-
cramenti. Idem voluit Tridentinum; integram
enim hujus Sacramenti credendam & tenendam
doctrinam nobis non tradidiffet, quod tamen in
fine illius capitis ſe feciſſe teſtatur, ſi etiam non
infirmis ilud adminiſtrari poſſet. Cumque com-
munis Theologorum verba S. Jacobi ita interpre-
tetur, ut ſolum infirmum ſubjeéctum capax hujus
Sacramenti eſſe doceant, efficax eſt argumentum
ad catholicum dogma ſtabiliendum, uti docet
Canus de loc. Theol. II. Variæ hiſtoriæ a Mar-
tene J. 1. c. 7. de ant. rit. allatæ probant, etiam
ſanos olim hoc Sacramentum fſuſcepiſſe. Sice Odilia
à Ricardo Abbate de futura altera die morte præ-
monita, licet corpore ſana, liquore S. Olei inun-
ta fuit: teſte Hugone Flaviniac. in Chron. Vir-
dun. Monachus quidam apud Mabillon ſæc. VI.
Benediét. part. 2. monitus de inſtanti obitu cum
licentia Abbatis S. Oleo inunctus ſanus & inco-
lumis altera die obiit. S. Hedwigis teſte ſcriptore
vitzæ ejus, priusquam ægrotare cepit, voluit Ex-
tremæ Unékionis Sacramento muniri. Neſp. Hi-
Koriæ hæ ſunt quid extraordinarium ex ſpeciali
S. Spiritus afflatu, quæ in exemplum ordinarium
trahi non poſſunt. Deinde prudenter credere poſ-
fumus in przædictis rerum circumſtantiis, eos,
qui ſunt Divinitus admoniti de morte inſtante;
lam tunc cepifſe lethali morbo interius laborare;
quo cito perducerentur ad mortem, licet exte-
rius ſani viderentur.

O. 1I22.

Extremg Extrema Unctio juxta mentem Ecclefiæ
Undtio ad jmpertienda eſt infirmis cum vitz periculo de-
dire H cumbentibus, & non expectanda eſt extrema
rioduts Vitæ periodus. Ita ſtatuit Plorentinum in
ecre-

1

geto: M.
ofte 1i
atumm ait:
gli n;
1 owliut
rtin inuni
mhun ſantin
nn Hegſela
i Nnnen
unili t,
uHoN’ N.2
tenhur
enr opri 1
ifiet.
Ulndtanse
Kaiamn
ASredn
1al de gaor
tun Tnt
lbelinris
AGhINMam
1i inigt

ohrone

ih , ſeni
us n 1
un, vil, .
Aumnnie er
n 5 rad. I
ni iifnt
n Aigunte
ne otlein
Antnm o
ernt,
n olſ

De Extrema Unklione. 889

decreto: Hoc Sacramentum niſi infirmo, de non eſßt
hun mi cujus morte timetur, dari non debet. Et Tri- diferen-
Lilul dentinum ait: Veclaratur etiam, eſſz hanc Un- da.
ei Rionem infirmis adhibendam, illis vero praſer-
uun, ineon kim, qui tam periculoſe decumbunt, ut in eXitu
n tm vitx conſtituti eſſe videanturn. Ubi particula
tmi praæſertim innuit, aliis etiam infirmis, qui
„Heinn nondum ſunt in exitu, adhiberi poſſe. Con-
Cen cilium Mediolanenſe Il. ſtatuit: Extremæ Un-
us Rionir dacramentum curet Parochus, ut ægrolo,
A nm dum integris ſt Jenſibus, adlübeatur. Catechis-
