gho. kiloen
iam uror !

,1Huai
ine Uin le
t

Tun n rl
Cnnonitn ſt
iß a
n eten

dr.
amn linn,
lta. Ee⸗
fun a
oni U

De Ordine. 71¹9⁰

Item dieuntur Breviarium, quia ſunt breve quod-
dam compendium S. Scripturæ, ſermonum, &
Homiliarum S. S. Patrum, & vitæ Sanctorum.
Ab Urbano VIII. vocantur Divina Pfalmodia: a
S. Hieronymo, Ejallentia: ab Ivone Carnotenſe,
Penſum, a S. Macario, Curſus: ab aliis, Ora-

rium. Partes Breviarii ſunt undecim: I. Calen-

darium. 2. Rubricæ generales. 3. Pfalterium.

4. Proprium de tempore. S. Proprium Sanétorum

6. Commune Sanctorum. 7. Oficium Beatiſſimæ
Virginis Mariæ. 8. Officium Defunéterum. 9. Pfal-
mi Graduales fic dicti, quod Hebræi in gradibus
Templi eos piallerent. 10. Pſalmi Poœnitentiales

cum Litaniis: Ordo commendationis animæ: Be-

nediétio meniæ, & Itinerarium. II. Officia ad
libitum. Horzæ Canonicæ funt ſeptem: fſcilicet,
Matutinum cum Laudibus, Prima, Tertia, Sexta,
Nona, Veſperæ, Completorium: quibus repræ-
ſentantur tum ſpecialiora Dei beneficia, Creatio-
nis, Conſervationis, Redemptionis, Prædeſtina-
tionis, Vocationis, Juſtificationis, & Glorifica-

tionis: tum ſeptem Paſſionis Dominicæ myſteris
uxta hos verſus.

Hæc ſunt ſeptenis propter quæ pfſallimus horis:
Matntina ligat Chriſtum, qui crimina purgat.
Prima replet ſputis: dat cauſam Tertia mortis:
Sexta cruci neétit: Latus ejus Nona bipartit.
Veſpera deponit: tumulo Completa reponit.

porro ſfi Horzæ Canonicæ ſecundum ſubſtantiam
pectentur pro precibus quotidie ſtatis horis a fide-

libus perſolutis, credibile eſt, eas ab Apoſtolis
manaſſe, nam Act. 2. legitur: fideles erant perſe-
verantes in fraélione vanis, & orationibus: id
eſt, in Pfalmis, Lumnis, & canticis ſpiritualibas
Eph. 5. v. 2. Tempus vero his hymnis deſtina-
tum vocat Tertullianus Horas Apoſiolicas, Ter-
tic, Satzæ, Wonæ. Quippe Apoſtoli orabant
hora tertia, quando Spiritus S. ſuper eos venit:
Ac. 2. v. 15. S. Petrus hora ſexta orationi va-
cabat:

1

72⁰ Caput XIX.

cabat: Act. 10. V. 9. Et ad Templum cum S. Jo-
anne aſcendit ad horam orationis Nonam. Act. 3.
v. II. Et jam olim in V. L. Pſalmiſta canebat Bſ.
118. v. 62. Media nofte ſurgebam, ad confitendum
Tibi. Et v. 164. Septies in die laudem dixi Tibi.
Succeſſa vero temporis Breviarium in eum Ordi-
nem redaéctum eſt, quem nunc tenemus. Theo-
doſius Imp. a. 368. rogavit S. Damaſum P. ut
officium Divinum melius diſponeret: Ille hanc
curam demandavit S Hieronymo qui Pſalterium,
Evangelia & Epiſtolas diſtribuit, quod opus §S.
Damaſus approbavit, ſtatuens, ut in fine cujus-
que Pſalmi diceretur: Gloria Patri &c. An 494.
Gelaſius P in Concilio Romano confirmavit Le-
ctiones, quæ ex utroque Teſtamento legendæ in
Breviario ſunt poſitæ. S. P. Benedictus in S ſua
Regula totam formam Divini officii expreifit,
quam erudite exponit D. Calmet, Comment in
Reg. S. Bened. S. Gregorius M. priorem fermam
denuo emendavit, quæ duravit usque sd annum
milleſimum. Sæculo IImo a S. Gregorio VII.
denuo reformata eſt forma prolixior; quam ad-
huc magis contrahendam Innocentius III a. 1200.
tradidit Haymonio Miniſtro Generali O. S. Fran-
ciſci, & Gregorius IX. illam formam ab eo con-
tractam approbavit. Novæ deinde lectiones &
Pſalmorum mutilationes irrepſerunt: & ideo Bre-
vwiarium denuo ad debitum ordinem redaétum fuit
al S. Pio V. a. 1568. in Bulla: Quod a nobis. Rur=
ſus emendatum fuit a Clemente VIII. a. 1602. in
Bulla: Cum in Eccleſia. Denique Urbanus II.
a. 1631. nonnulla in Hymnorum metris caſtiga-
vit. S

G. 1184.

. Ad Horas Canonicas recitandas ſub pec-
Canonicas cato mortali obligantur: Imo. Omnes Clerici
in ſacris Ordinibus conſtituti. Ita ſtatuitur
Clerici in in c. Presbyter. de celebr. Miſſ. & Conent⸗
aſi⸗

eerli Sel.
ge kecepti
ekictus A
Hluliſo on
lunj & G⸗
l feiun
in lal iuſie
in hilin ſien
uimnin, iud
O immorbit
IMutconnn

Aun conſin
b Peecato
ionem.
El. ſub le
lunur, t
inull ſne a
niuf
m mntgimn,
nſicin ſor
fteklfihiͤ o
inaunn int
iilrſbnin
r egtur.
1 lgligtgtin
in nontion
9 uin gropt
UBll §.
ni ſonar
in itemiͤſ⸗
ſorum

Ulren i

De Ordine. . 72²21
ſnnt Balileenſi Sefſ. 21. Et patet ex conſuetudine Sacris
ihene Ubique recepta, quæ vim legis habet. Unde Ordini-
„Am Benedictus XIV. in Inſtruét. Cophtorum ait: bus con⸗
ludniif Zn Kccleſia occidentir impoſita eſt Presbyterir, Mituti.
um inendi Diaconis & Subdiaconis obligatio, dietim reci=
een. E tandi offcium Divinum, quamvis nullum benefi-
niirſ cium Eccleſiaſticum fuerint aſſecuti. Coharet
qiMra enim Ordini ſacro diurnum penſum horarum ca-
, gol n nonicarum, illudque veteri traditione acceptum,
r fed & immemorabili conſuetudine in more voſitum
b uiſe docet communior Theologorum ovinio.
COhNertI
mentokgelt 2do. Quilibet Beneficiati etſi in ſacris hem Be=
netfter nondum conſtituti etiam extra chorum tenen- ueficiati⸗

“ tur ſub peccato mortali ad officii Divini re-
Fiumia citationem. lta ſtatuit Concilium Latera-

eim nenſe V. ſub Leone X. Seff. 9. tatuimus &
SCe ordinamur, ut guilibet habens beneficium cum
ir curg, vel ne cura, ſi poſt ſex menſes ab ob-
atuell tento beneſitio Divinum offzcium non diverit le-
wnt⸗ gitimo impedimento ceſante, beneficiorum ſuo-
rnn rum ſrustur ſuos non uciat, pro rata omiſio-
ut: du nir recitationi, ofſtcii & temporis, ſed eoj Fru-
en euik. dus tanquam injuſte perceptos in fabricam hijur-
duH“modi benzficiorum vel pauperum eletmoſinas ero-
TIN Lgare teneatur: i vero ultra didum temput in
e Dbn jmili negligentia contumaciter permanſerit, le-
gitima monitione pracedente beneficio ipſo prive-
tur, cum gropter oficium detur benzficium: Ac-
cedit Bulla S. Pii V. Ex proximo Gc. ſtatuimus,
“l ut gqut heras omner canonicar uno vel pluribus

ndes 4 diebus intermiſerit, omnes beneſicii ſeu beneficio-
Cresd . . . . . -B „ 57. zi. 1
rum ſuorum frullus, gui illi vel illis diebus re-

Nbram Infiit. Theol. Tom. III. 227

Et Reli-
gioſi choro necdum in ſacris conſtituti etiam extra Cho-

addikti.

722 Cuput XIX.

ſponderent, ſi quotidie mividerentur; qui vero
Matutinum tantum, dimidiam, qui harum ſin-

gulas, ſextam partem frubluum ejusdem diei amit.

tat &.

3tio. Religioſi ad Chorum profeſſi etiam

rum ſub morrtali tenentur ad officii Divini re-
citationem. Ita habet conſuetudo generalis,
quæ in omnibus Religionibus choro addiéctis
ſcientibus & urgentibus Præſulibus Eccleſia-
ſticis cum hac obligatione recepta eſt: ita,
ut licet nullus expreſſus canon habeatur nec
obligatio hæc ſit juris naturalis, cum ad eſ-
ſentiam Religioſæ Profeſſionis non ſpectet,
conſuetudo tamen vim legis generalis obti-
nuerit.

Reſolvun- Coroll. Prakt. rmo. Subdiaconi, Diaconi, & Pres-

tur caſus.

byteri tenentur quotidie ſub peccato mortali reci-
tare officium canonicum a die, quo ſacris Ordi-
nibus initiantur: licet ſint excommunicati, fſu-
ſpenfi, interdiéti, degradati, ad triremes damna-
ti, ne ex ſuo delicto commodum reportent: Cle-
rici vero minorum Ordinum, ſi beneficium non
habent, ad illud non tenentur, niſi alia ſit diœce-
ſis ſuæ confuetudo: Et qui ordinantur in ſacris,
in die ordinationis tenentur ſolum ad illas horas,
quæ tempori poſt ordinationem correſpondent v.
g. ad ſextam, nec tenentur repetere, i forte an-
te ordinationem Breviarium jam recitaverint.
2do. Quilibet beneficiatus, qui juſte duo benefi-
cia poſſidet, vel eſt Sacerdos, Parochus, & Re-
ligioſus, nonniſi ſemel de die Breviarium recita-
re tenetur, & omittendo unum tantum peccatum
committit: non obligatur tamen ratione ſolius
tituli ante acquiſitam poſſeſſionem beneficii, niſi
penes eum ſit, illam habere, aut niſi malitioſe
moras

Tons tlahut
mnlum vero
ceneo ſtitin
Un ſtatim ee
ſen habet,
60 Vatiarum
gätarum, n
6dfont ſtatut
tn volt Obte
Eins benekcei
olato, non
Eereftio tume
E letit in
MMtili hotas
Nn ftndnum
3 ccepto hen

ſeccet,

etim me
Alexancro
Urce henei
m ibſe bene
1 Fenit
Uue teſt:
let Ceenolyn.
Nh ad
ſoiüih h
Pinnmn i
Klongohli
ren der

enes

nünt, 10
nkgte inpe

hriun
14 Prefein
afis Ne⸗

De Ordine. 723

n⸗ un moras trahat, aut poſſeſſionem impediat: poſt
gun Unn , titulum vero & pacificam poſſeſſionem per ſe lo-
Cleniiin quendo ſtatim quis recitare tenetur, licet fructus
non ſtatim accipiat, dummodo moraliter certam
ſpem habeat, illos obtinendi, niſi forte conſuetu-

Pkolkſeit do variarum Eccleſiarum Cathedralium, & Col-
n extel legiatarum, ubi anni carentiæ pro novis Canoni-
ſieiDbir. cis ſunt ſtatuti, a recitatione liberent. Qui au-
teeum poſt obtentam poſſeſſionem ita privatur fru-
tntogeen ctibus beneficii, ut ſit quaſi perpetua beneficii
Choto n ſpoliatio, non tenetur ad horas canonicas. Ex
Ubns Euh beneficio tamen tenui oritur hæc obligatio c. ult.
rezte A „ de reſcript, in 6. 3tio. Beneficiatus ſine culpa
n hobeaus mortali horas omittens non tenetur ad reſtitutio-
e s nem fruétuum, fſicut nec ille, qui primo femeſtri
s, ln u ab accepto beneficio eas non recitat, licet morta-
is non d iter peccet. Reſtitutio autem fruuum facienda
geretliͤti eſt etiam ante ſententiam judicis juxta prop. 20.
ab Alexandro VII. damnatam, & debet fieri vel
fabricæ, beneficii vel pauperibus, quo nomine
Dhconi, A etiam ipſe beneficiatus, ſi per fraudem non omit-
ao nois tat, venit, & fideles defunéti, quibus Miſſas ap-
bo huil plicare poteſt: non tamen ſatisfit huic obligationi
ommuis per eleemoſynas ante obligationem erogatas juxta
tirens prop. 33. ab Alexandro VII. damnatam. Ato.
n tehoſt Novitii in Religione non tenentur ad officium
ſ berean Divinum: alii vero Religioſi etiam extra Chorum
iai ad horas obligantur, licet fint fugitivi & ejecti,
Eunnr ſi tamen per ententiam judicis ſint ejeéti, aut ad
l, triremes damnati, nec in ſacris Ordinibus ſint
oneſentn conſtituti, non tenentur, ſicuti nec illi, qui au-
le, ite Gtoritate ſuperiorum ad ſtatum Converſorum re-
i diguntur, vel cum diſpenſatione Papæ mutato
1 „ habitu uxorem ducunt.

H. 1185.
Optandum quidem eſt, ut Horæ Cano- Horæ Ca-
nicæ præſcriptis ſuis temporibus dicantur; nonicæ
quia finis Eccleſiæ eſt, ut ſtatis horis laudes Natuto lo-
. 22 2 Deo & tem⸗

pore di-
cend&

Junt.

Keſolvzsn-
zur cſus.

.

724 Caput XIX.

Deo perſolvantur, uti patet ex praxi anti-
quæ Eccleſiæ, de qua Thomaſſinus t. 2. p. 2.
de ant. diſcipl. qui notat, etiam Reges & lai-
cos huic Ordini ſervando fuiſſe intentiſſimos:
Attamen ſatisfacit, qui intra diem natura-
lem a puncto mediæ noctis usque ad aliud
mediæ noctis, horas recitat, quia ſic ſaltem
ſubſtantia præcepti impletur.

Coroll. Fract. zmo. In Eccleſiis, ubi lex ſeu conſue-
tudo viget, officium Divinum publice in choro
recitandi, tenentur ſuperiores ſub gravi peccato
eurare, ne unquam omittatur, & quivis parti-
cularis choro aſtriétus tenetur illud in Choro re-
citare, niſi legitime ſit diſpenſatus, alias ſi diu
ſine cauſa abſit, graviter peccat: debentque ad
hoc, ut obligationi publice recitandi officium ſa-
tisfiat, ad minimum quatuor in choro adeſſe,
quodſi pauciores ſint, ceſſat obligatio Chori.
2do. Præbendati ex jure in choro canere debent,
ex conſuetudine tamen diſtributiones quotidianas
lucrantur, ſi Choro reverenter adſint, & per
ſuos Vicarios canent: abſentes vero a choro non
Incrantur diſtributiones quotidianas, & juxta Tri-

dentinum Seſſ. 24. de ref c. 12. qui ultra tempus

trium menſium choro non interſunt, primo anno
privantur dimidia parte fructuum, deinde omni-
bus fruétibus, & creſcente contumacia ipſo be-
neficio poſt ſententiam judicis: diſtributiones au-
tem quotidianæ ab abſentibus etiam ante ſenten-
tiam judicis perditæ præſentibus accreſcunt: Trid.
Sefſl. 21 cap. 3. exceptis extraordinariis ratione
dignitatis, & iis, quibus aliquis per ſententiam
ludicis condemnatoriam privatur, quæ Eccleſiæ,
vel alteri pio loco ſunt applicand'e: præſentes
vero ſuper diſtributionibus cum abſentibus tranſi-
gere, nec eas remittere poſſunt, Trid. Sefſ. 24.
de ref. cap. 12. licer acceptas donare poſſint.
Stto. Infirmitas gravis excuſat a præſentia in cho-
ro,

, E Ntab
Urtetur, lie
Umen fordi6
Fllentur chot
rporis peet

Le. vel eride

10, Thevhog
in in choro e
iie Tril S
Ezinnis tres
Ii tanid Ch
onmn, vel
1lotao ofhii
ſe ſne cauſe
h vero can
e, ſero ve
llum pecrt
rcepti zt
ihne el re
btiferi Peo
lines de c
Dhünm ſine
tin teita
tlenlis
tz, khonde
lweſns
mmmn vero 3
Aen ine en
Dütttinicican
ge, nin
eie Mn
Ktelis die,
ore ft ee
m omeni
erkfun ſols
Un 8 Lan
Unenntur
ln, ſohe
W dore 1l

De Ordine. 725

mn , ita ut abſens etiam diſtributiones quotidianas
innst n) lucretur, licet quis ſna culpa infirmetur. Coœci
Reges N tamen ſurdi & muti pro lucrandis diſtributionibus
inteptitre videntur choro adefſie debere. Item rationabilis
Ciemn nnnne corporis neceſſitas v. g. pro ſumenda medicina
&c. vel evidens Eccleſiæ utilitas in Pœnitentia-
gle N rio, Theologo, Concionatore, excuſat a præſen-

uin ſeſit tia in choro cum lucratione diſtributionum. De-
nique Trid. Seff. 24. cap. 12. Præbendatis ſingu-
lis annis tres menſes conceſſit, quibus recreatio=-

ler knen⸗ nis cauſa a Choro abeſſe poſſunt. Ato. Ordinem
poublie indin horarum, vel Pſalmorum invertere, vel nondum
b geani en abſoluto officio hodierno aliud ſequentis diei inci.
& Ceiris pere ſine cauſa privatim, eſt tantum veniale, ex
Ud in Cont juſta vero cauſa v. g quia quis non habet leétio-
itns, Anii nes, ſero venit ad chorum, oblitus eſt horam;
t: Cehenut nullum peccatum eſt, ſervatur enim fubſtantia
tndi ftin⸗ præcepti. Sto. Nullus locus pro privata recita-
n choto tione eſt præſcriptus, unde etiam in loco immun-
Obligtio do ſatisfieri poteſt, nec cæeremoniæ uti genufle=
o carete xiones &e cadunt ſub præcepto. 6to. Officium
ones (Meis Divinum ſine interruptione ſub veniali ob irreve-
raclut, rentiam recitandum eſt: Ex juſta tamen cauſa
ero 2chlu ad tollendas diſtractiones, audiendas conſfeſſio-
1s, Ciunn nes, reſpondendum amico, pſalmus a pſalmo,
Ci ne vel pars ejus ab altera &c. ſeparari poteſt: Matu-
vnt, ino⸗ tinum vero a Laudibus „G£ unus Nocturnus ab
, Eldel⸗ altero ſine culpa ſejunguntur, ubi tamen in fine
Cumnrk ii matutini dicatur oratio principalis diei, nec opus
trboünsr eſt, ut initio Laudum diviſarum dicatur Pater &
tan Ane Ave, quia nullibi præſcribitur. Ztimo. Ex uſu
crrect Eccleſiæ Matutinum cum Laudibus Veſpere præ-
inris⸗ cedentis diei anticipari poteſt, pro qua anticipa-
. ſoen tione ſit hæc regula: Subtracta medietate hora-
belu rum pomeridianarum ab hora diei 12 ma usque ad
O occaſum folis, reſtat tempus, quo licet matuti-
gn num & Laudes anticipare v. g. 22. Decembris
fütn numerantur horæ quatuor a meridie usque ad oc-
r. caſum, ſubtraéta medietate a 4 remanent 2. Er-

o hora 2da anticipare licet. 8vo. Ordinarie Ma-
Ctin *

726 Caput XIX.

tutinum, Laudes, Prima, Tertia, Sexta, Nona
ante prandium: Veſpera & Completorium poſt
prandium ſub veniali dici debent, juſta tamen
cauſa excuſat, ut omnia mane vel veſpere dici
poſſint.

G. 1186.

Quale ofi- Qui tenentur ad horas Canonicas, debent

cium di- recitare illud officium, quod pro illa die
cendum. præſcribitur in proprio ſuæ dioeceſis, vel Or-

dinis, & quidem ſi utantur Breviario Roma-

no, ex illo, quod Urbanus VIII. recogno-
vit, uti patet ex Bullis Breviario præfixis.

17
Reſolvun- Coroll. Prak. Imo. Peccat, qui advertenter & ſine
tur caſus. juſta cauſa officium canonicum unius diei com-

mutat cum officio alterius diei; & damnata eſt

ab Alexandro VII. prop. 34. In die Palmarum
retitans oficium Faſchale ſatisfacit pracepto. Ex-

cuſatur tamen a peccato & obligatione repeten-

di horas, qui inadvertenter officium æquale pro
alio recitat, unde ſi errorem poſt aliquas horas
recitatas deprehendat, ſufficit, ſi ex tunc erro-
rem corrigat, & ſi hoc die officium recitavit de
die ſequenti, altero die non debet officium omiſ-
ſum dicere, ſed ſe Eccleſiæ conformare. ado.
Omnis Clericus ſive ſæcularis five Regularis tan-
quam advena alibi exiſtens poteſt recitare officia
ſuæ dioeceſis & monafterii juxta ſuum directo-
rium. 3tio. Si quis non habeat Breviarium pro-
prium ſui Ordinis, tenetur ex alio recitare, ut
ſaltem ſubſtantiam præcepti impleat.

D. 1187.
Oficium Officium Divinum recitandum eſt Imo.
HH ſtudioſe, recitando illud integre, ordinate,

dum eſt tempeſtive, ſine ſyncopatione ſyllabarum &
ſiudioſe & verborum omiſſione, quia c. dolentes. de Ce-
integre. lebr.

6. Ular.
Pientie, 1
er & dln

ole celebr

1. Recit
ine, gpia

Mnuna: ne

Ulr er aloo i
ocberdum
uIluntas .
e lectio
Aens,
Miokfium p
eterwine

Ito Recit
n E inter
Peftini ad
EN,
ne ſolente
Ies, & an
1n Wi mian
1. Deinle
0un peri
inne inten
Rbetn non

Meſltem

Lonitend,
tonikncan

urſhiite

il Atei
1 externn

De Ordine. 722

deh Jepr. Miſſar. diſtricte præcipitur in virtute

Rarl obedientiæ, ut Divinum officium nocturnum
A . bariter & diurnum, quantum dederit Deus,
ſtudioſe celebretur pariter & devote.
2do. Recitandum eſt cum debita inten-
nicis, de tione, quia alias recitatio non foret actio
Uo l humana: nec poteſt præfumi, recitationem
doels, NN hanc ex alio fine præcipi ab Eccleſia, quam
“õ ad colendum Deum, adeoque indirecte ſal-
VIII. kAn tem voluntas colendi Deum præcipitur; cum-⸗
tio nin que ſola lectio Divini officii ſit aliquid mere

ingdifferens, Eccleſia vero opus bonum &
ketameit meritorium præcipiat, per intentionem ad
in hoc determinari debet.
i⸗un 3tio. Recitandum eſt cum attentione ex-
nrn terna & interna actuali vel virtuali ſaltem
nimge ſuperfitiali ad verba, ut illa recte ſecundum
un l ordinem, ritum ac integre proferantur;
D ams nam c. dolentes. reprehenduntur in choro gar-
imn nini rientes, & audientes ſermones incompeten-
toleins tes: ubi notatur defectus attentionis exter-
Dmomm ? nz. Deinde requiritur, ut devote officium
veus Divinum perſolvatur, quod non fit ſine at-
Hren tentione interna, quia ſine elevatione mentis

n ie, ad Deum non eſt oratio, & ſine ulla atten-
orin Ltione ſaltem ſuperfitiali eſt periculum, mul-
t. ta omittendi, cum econtra per attentionem
internam ſuperfitialem cum debita intentio-
ne conjunctam ſufficienter ſalvetur oratio vo-
calis quoad ſubſtantiam, nec ulla lex plus
n e, neceſſario requirens aſſignari poſſit.
ie Schol. Attentio alia eſt externa, quæ conſiſtit tum Attentio
erert in externa compoſitione corporis in modum quotupleæ.

.

Z 2zZ 4. oran-

Luar ſs.

728 Caput XIX.

orantis; tum in eo, ut quis abſtineat ab omm
aétione incompoſſibili cum recitatione Breviarii:
alia eſt interna, quæ eſt actus intellectus adver-
tentis ad id, quod agitur. Interna vel eſt Juper-
Nitialis, ſeu advertentia animi ad verba, ut recte
ſecundum ordinem ac integre proferantur: vel
litteralis ad communem ſenſum & ſignificatig-
nem verborum: vel mna’ſtica ſeu ſpiritualis ad fi-
nem orationis ſcilicet Deum, vel rem, pro qua
oratur. Hæc exescetur vel per memoriam præ-
ſentiæ Dei, quem quis vult colere: vel per re-
cordationem vitæ & Paſſionis Chriſti. Optima
attentio eſt ſpiritualis, ſufficiens, ſuperfitialis,
quæ vel actualis vel virtualis eſſe poteſt.

Keſolvun- Coroll. Prall. 1mo. Omittere horam minorem eſt

peccatum grave. Pulſantes vero campanas,
transferentes libros, & aliis chori officiis deſtina-
ti omittentes ideo aliquam officii partem, ſatisfa-
cient etiam non repetendo, quia chorus ſupplet.
2do. Omittere officium defunétorum, & Beatiſ-
ſimæ Virginis in Choro diebus præſcriptis reſpe-
tu eorum, qui utuntur Breviario Romano S.
Pii V. non eſt peccatum mortale, uti patet ex
ejus Bulla Breviario præfiza: in Eccleſiis vero,
ubi conſuetudo recitandi hæc officia ſub mortali
viget, & Pius nil immutavit, unde ſub mortali
in choro dici debent, licet extra chorum ea reci-
tandi non fit obligatio, quæ folam communita-
tem afficit: quod idem dicendum de Pſalmis Gra-
dualibus, & bPoœnitentialibus. In die autem De=
functorum officium eorum, & in Feſto S. Marci,
ac tribus diebus Rogationum Litaniæ etiam priva-
tim extra chorum fub mortali dici debent. Ztio.
Horæ dicendze ſunt vocaliter, ita, ut quis ſe-
ipſum ſine impedimento audire poſſet, ſi accura-
te auſcultaret. Si quis cum ſocio reeitet, ambo
ita verba proferre debent, ut ea mutuo perci-
Piant, & ad ea, quæ unus dicit, alter etiam in
choro attendere debet, nec ſatisfacit, ſi non
em

tn conkul
inn celen
ſollt ereip
Ptiionem .
Uer ſeniiss
itiniat nott
nmn (xerit

mnes,

ſve mutiltio
ins mutetur,
aet, i fat
tun in ultim
iencdi kem
r hebetnr,
Uum, vel die
cheit hnie
icigit, E ſ

Cezterne

Us patittur;
letone pre
hetütillem
EIn ſonte
n auyerten
um pronun
Deileng,
uncin certn

er natnre

Ibl lepetat,
eilier

CAnle er⸗
unticann
ls. ,
Diherltt
Mm.

De Ordine. 729

Plinen be tem confuſe, ob ſubitaneum ſtrepitum audiat.
httione hei Nimia celeritas, ita, ut ſocius verba non ſatis
inteleihn in poſſit percipere, ordinarie eſt veniale, nec ad re-
na relet petitionem obligat, ſecus vero, ſi vix unus, vel
Gveh, um alter ſenſus percipi poſſit. Nec ſatisfit, ſi ſoeius
Dtofetanine incipiat notabiliter prius, antequam alter verſum
n & ii ſuum dixerit: unus tamen omnia capitula, ora-
l ſpiriult tiones, & lectiones dicere poteſt. 4to. Verba
el tem, ot ſine mutilatione proferri debent, & ſi ſenſus ſæ-
k menmdtin pius mutetur, poteſt effe grave peccatum, ſecus
Olete: Vilel foret, ſi fiat ex inadvertentia, balbutie, & tan-
Criti. a tum in ultimis ſyllabis. Sto. Intentio implicita
ens, etil faciendi rem præceptam, id eſt, orandi ſufficit,
le potet quæ habetur, ſi quis more ſolito arripiat Brevia-

rium, vel dicat orationem, Aperi &c. 6to. Sa-
tisfacit huic præcepto, qui cum bona intenfione
incipit, & ſufficienti attentione ſuperfitiali inter-
na & externa pergit orare, licet multas diſtractio-
nes patiatur; quæ tune ſolum non ſtant cum im-
pletione præcepti, quando omnem attentionem

Dram MNNeen
Ver cinnotu
aſnze zei⸗
oti offcis n
iutten, 1i

net fuperfitialem tollunt, non vero ſi vel non plene
. Z & fua ſponte voluntariæ vel involuntariæ ſtant
N cum advertentia, quod nihil omifſum, vel per-

peram pronuntiatum fuerit. timo. Scrupuloſus
metuens, ne debitam attentionem habuerit,
quamdiu certus eſt, quod non conjunxerit actio-
nes ex natura ſua omnem attentionem tollentes;,
nihil repetat, & credat, ſe omnia recte peregiſſe,

le, ii pe

n Lec

ſoſis ſe

Unde!

ANais .
⸗ donec illi certo conſtet de oppoſito.
Nu
te lni
Gde a HMZ
ketod
Canſæ excuſantes a recitatione horarum Cauſæ ab

ſi H Canonicarum ſunt: I. Impotentia phyſica & Horis em-
in, I .

moralis. 2. Charitas proximi. 3. Metus. M1antes.
4. Diſpenſatio: uti oſtendet ſequens Corol-
larium.

Z 2 5 Coroll.

Reſolvun- Coroll. Prak. Imo. Infirmitas gravis excuſat a reci-

tur caſus.

730 Caput XIX.

tatione horarum, ex qua nimirum grave valetu-
dinis incommodum, uti dolor magnus capitis,

virium notabilis laſſitudo imminet, quod judicio

fuperioris, medici, & prudentis confeſſarii de-
terminari poteſt. 2do. Qui caret Breviario, vel
illud amiſit, nec alind habere poteſt, non tenetur
ad illud recitandum: qni vero illud ſtudioſe ab-
jecit, illo die, quo abjecit, peccat, non vero
reliquis diebus, ſi priorem voluntatem retracta-
verit. 3tio. Cœcus vel oculis laborans, fſi to-
tum officium, vel notabilem ejus partem memo-
riter ſciat, tenetur recitare, non autem obliga-
tur, ut memoriter diſcat. Ato. Qui ſolus nequit
recitare, poteſt autem cum ſocio, tenetur eum
adhibere, ſi commode invenire poſſit, quia, qui
tenetur ad finem, tenetur etiam ad media. Sur-
dus vero, ſi ſolus orare non poſſit, non tenetur
ſocium adhibere, quem audire nequit, tenetur
tamen ſolus orare, ſi poſſit. S5to. Qui non ha-
bet Breviarium, ex quo matutinum dicat, habet
tamen Diurnale, ex quo reliquas horas dicere
poſſit, tenetur ad illas: nam Innocentius XI.
damhavit hanc propoſitionem 54. Qui non poteſt
recitare Matutimem &y Laudes, poteſt autem reli-
quas horas, ad niliil tenetur, quia major vars
trahit àd ſe minorem. 6to. A recitatione Brevia-
rii excuſat charitas proximi, ut ſi quis tota die
deberet aſſiſtere infirmis, & moribundis: ob mul-
titudinem tamen pœnitentium extra neceſſitatem
Jubilæi aut Paſchatis rariſſime quis excuſatur.
7timo. Gravis occupatio tunc excuſat, quando
non potuit præveniri, vel prætermitti ſine ſcan-
dalo, vel proprio, aut alieno damno, eſtque
cum recitatione incompoſſibilis: hinc qui talem
occupationem prævidet, tenetur horas anticipa-
re, & quidem etiam Matutinum & Laudes die
præcedenti, quia obligatio impleri debet, quando
poteſt. 8vo. Metus excuſat, quando timetur
grave corporis vel bonorum detrimentum. 9no.
Diſpen-

Dſenlttioe
1 a, nili

Petille ivi

Ab oblign
eſletis
Murumn plim
Uitem prim⸗
Ugmentumm:
IIim 4. N
lb datn
ur munuuun
nes S. Chr
I, glonn
Ahr! de
nn, Daur
Dt Dorentin
nunn grutic
itentinnn
me tffinonia
In Iintini
Fiininen .
glit irerit
iun Ko⸗
eſe Spirin
giatian
hium in gr⸗
MNilin ſopen
ntonibr
nhükentes.
tencitut 20

ni &

8 ertlin
Im gure nie

1 Brevino,

eſt, non tda

Iud koücet
eccdt, NoK
ntiten ſen
lborans, 11
1s paten e
0n abtenn
Qui nn
io, teheiliel
polit, n,
ad neln S
it, non k
Nellt, en
S. Cninn
hun dint4
ns oni
Iunocelin,
(iiun,
Gtgtoun

De Ordine. 73 1

Diſpenſatio excuſat, quæ regulariter debet peti
a Papa, niſi Epiſcopi, vel Ordinum ſuperiores
ſpeciale Privilegium ad hoc habeant.

=WðWð G. 1189.

Ab obligationibus ſacrorum miniſtrorum Eſeftus
ad eflfectus Sacramenti Ordinis pergimus, Ordinis
quorum primus eſt gratia ſanctificans non brtmeuè
quidem prima, ſed ſecunda, ſeu gratiæ Eratide
augmentum: uti Imo docet S. Scriptura
I. Tim. 4. Woli negligere gratiam, quœ eſt in
te, quæ data eſt tibi per prophetiam cum impo-
ſitione manuum Presbyterii. z2do. hoc docent
Patres S. Chryſoſtomus hom. 1. hoc eſt, gra-
tiam, quam accepiſti ad Eccleſiæ inſtitutionem.
Auctor 1. de dign. Sac. c. 5. Homo imponit
manum, Deus largitur gratiam. Stio. Ita de-
finit Florentinum in Decret. Eſedtus eſt aug-
mentum gratic, ut quis ſit idoneus miniſter.
Et Tridentinum Seſſ. 23. cap. 3. ait: eri-
pturæ teſtimonio, Apoſtolica traditione, & Pa-
trum unanimi conſenſu perſpicuum eſt. per &.
Ordinationem. .. grutiam conſerri. Et can. 4.
Si quis dixerit, per S. Ordinationem non dari
Spiritum &. ac proinde fruſtra Eniſcopos dicere:
Accipe Spiritum S . anathema ſit.
Schol. Præter gratiam ſanétificantem confert etiam Gratia
Ordo gratiam Sacramentalem, quæ eſt jus fun- Sacra-
datum in gratia ſanétifieante ad accipienda a Deo meutalis
auxilia ſupernaturalia, ſeu gratias actuales in il- Ordinis.
luſtrationibus mentis, & piis motibus voluntatis
conſiſtentes, quibus ordinatus illuſtratur & ac-
cenditur ad ea, quæ ſunt muneris ſui Ordinis,
fanéte & utiliter peragenda.

H. 1190.

Caput XM.

H. 1190.

Secundus Secundus effectus Ordinis eſt, quod im-
cWettus eſt primat Characterem indelebilem, quod pro-

Ler. retulifſe aliqua teſtimonia veterum. S. Cy-
prianus ſerm. de ablut. ped. ait: Memo ſacros
OOrgdiner iterum renovat: Ergo ob impreſſum
characterem non iterantur. S. Auguſtinus
I. 2. cont. ep. Parmen. UWinumque Sacramen-
tum es, & guadam conſecratione datur, illud,
cum baptizatur, iſtud, cum ordinatur; ideo in
Kecleſia Cutholica utrumque non licet iterare.
Et in ſermone de geſtis cum Emerito etiam
nomen Characteris ponit, ob quem Ordi-
natio iterari nequit. Hinc Tridentinum Seſſ.
23. Ccan. 4. i quir dixerit, per ſacram Ordi-
nationem non imprimi Charaſterem, vel eum,
gui Sacerdos ſemel fuit, laicum rurſus ſieri poſſe,
anathema ſit.

An ab Schol. Character imprimitur per omnes Ordines,
omnibis qui funt vera Sacramenta, non vero per eos,
Ordinibus quibus ratio Sacramenti non convenit, niſi per
imprima- charaéterem deputationem ad aliqua miniſteria,
kiey. vel ad id, quod iterari nequit, velis intelligere.
In ſingulis autem Ordinibus diſtinétus Charaéter
imprimitur, quia finguli habent diſtinctos & pe-
culiares effectus: Attamen in Ordinibus, in qui-
bus plures & diſtinétæ conferuntur poteſtates,
uti in Presbyteratu, unicus Charaéter imprimitur,
quia unicum eſt Sacramentum, & unus Charaéter
ad omnes effectus ſufficit. Denique in Ordine
Sacramentum tantum eſt res externa & ſenſibilis
cæremonia, qua confertur: Res tantum eſt gra-
tia ſanctificans, quæ confertur: Res & Sacra-
mentum fimul eſt Character, qui per rem exter-

Cara- batum fuit: (H. 911I.) adeoque hic ſufficiat

Pun ſgnifcat
infcrt.

lrtius el
homo tra
iine Diin
I. Ino u
i onten 4
Hepletnr,
n Hſoner
nun o
mi Criſi.
15 . Ngfe
n, al gui
Uuit, ohi
in
Ulins Cleri
ittualia
ſinguit
Ate gefinit
unlan ſenet
lenn ſt.
Un mationn
e learato
us Djninis
Eelimr: ſie
Ulis biit
Kutnk, di
In len
Uleri,
Mrtetu.
Diin ad dan

AEl men

wenont

. De D Ordine. 7 33

mam ſignificatur, & fimul gratiam ſanétificantem
ſignificat. .V
H. 1191.

Tertius effectus eſt, quod per Ordinatio- Zyrtias
greſiri nem homo tranſeat ad ſtatum Clericorum ,FeRus
etn 54 Jui jure Divino diſtinguitur a ſtatu laico. ebaratio
t. N rum. IMo. quia Eph. 4. V. II. dicitur: Ipſe ſsutari.
db imn dedit quosdam quidem Apoſtolos, quosdam ut-
6 gus vem Prophetas, alios vero Evangeliſtar, alios
autem Paſiores & doſtores ad conſummationem
ſanbtorum in opus miniſlerii, in ædifcationem
corporie Chriſti. Et Act. 13. v. 2. dixit Spi-
ritus S. Segregate mihi Saulum & Barnabam
in opus, ad quod aſſumpſi eos. Et c. 20. V. 28.
gel Atlendite vobis & univerſo gregi, in qu0 Vos
imhisd Spiritus & poſuit, regere Eccleſiam Dei. Er-
innm, go ſtatus Clericorum ex jure Divino ad offi⸗
ue, cia ſpiritualia eſt deſtinatus, & a ſtatu laico-
inm, rum diſtinguitur: Et Trident. Seſſ. 23. can.
ſui 4. recte definit. & quis dixerit. .eum, gui
Sacerdos ſemel fuit, laicum rurſus fieri poſſe,
ormaidh nathema ſit. 2do. Conſtat ex communi om-

eſt, li,
ein, Cdn

ngle Ninn
Ore ntnr,i
litcur, iut
Non hut in
n Emenmei

n e nium nationum conſenſu, quæ aliquos a
onen plebe ſeparatos ritu religioſo initiarunt, ut
hue, rebus Divinis vacarent, ac Sacerdotio fun-
enn gerentur: ſic in lege naturæ Primogeniti ſuxæ
iie familiæ Principes ſacerdotali dignitate deco-
Nninms rabantur, uti ex Hebræis refert S. Flierony-=
um ν mus. In lege Moſaica Deus ſeparavit tri⸗
S bum Levi, & ſibi applicuit, ut Sacerdotio
AumsH fungeretur. Apud ipſos ethnicos aliqui cer-
in , to ritu ad Sacerdotii munia inaugurabantur,
n , quos ut membra reipublicæe a cæteris diſtin-
NeN cGa memorat Ariſtoteles 7. Polit. 8. .
“ . ta-

Clericaus
quid.

734 Caput XIX.

Status Eccleſiaſticus jure Divino eſt diſtinctus
a ſtatu politico (t. 2. J. 470. 471.) Ergo
etiam perſonarum Eccleſiaſticarum, ſeu Cle-
ricorum ſtatus jure Divino diſtinguitur a ſtatu
laicorum.

chol. I. Clericus ſecundum vim nominis Græci
2nρ.οοο ſortem ſignificat: ſors vero hæreditatem,

quæ ſorte, non vero electione homini advenit.

Nomen autem ſortis apprime miniſtris Eccleſiæ
convenit: tum quia ſunt ſelecta Domini portio
& hæereditas, tum quia Dominus ſorte illis velut
pars & hæreditas obvenit. Laici vero dicuntur
a Mc,, quod populum fignificat. Jam ab anti-
quiſſimis temporibus miniſtri Eccleſiæ appellantur
Clerici, uti conſtat ex can. Apoſtol. 12. 13. 15.
Concilio Nicæno & c. Tertulliano l. de Monogam.
Origene hom. 7. in Jere. S. Auguſtino, Hiero-
nymo &c. imo I. Petr. 5. dicitur: neque ut do-
minantes in Cleris, ubi S. Hieronymus nomine
Cleri inferiores Eccleſiæ miniſtros intelligit.

Solvuntur Schol. g. Heterodoxi negant ſtatum Clericorum ju-

objeltio-
nes.

re Divino diſtingui a ſtatu laicorum, ita ut fide-
lium multitudo Paſtores ſuos eligere, & ab offi-
cio, ita ut deſinant omnino eſſe miniſtri, depo-
nere poſſit. I. Quia Act. r. a multitudine ele-
Etus eſt S. Mathias: Et Act. 6. S. Stephanus.
Et Gal. 3. omnes vos unum eſtis in Clriſio Zeſu.
Reſp. Populus quidem olim miniſtros eligere,
non vero ordinare poterat. S. Paulus in iis,
quæ ſunt neceſſaria ad ſalutem, omnes nos pares
eſſe vult, non vero in Ordine ad miniſterium
Ececleſiaſticum. II. S. Petrus c. 5. totam Eccle-
ſiam Clerum vocat; neque ut dominantes in Ule-
is. Reſp. Nomen Cleri S. Hieronymus ep. ad
Nepot. ad ſolos Clericos reſtringit. Sed eſto,
nomen Cleri ad univerſos fideles extendatur,
manebit tamen, miniſtros Eccleſiæ cultui Divino
totaliter addictos efſe præcipuam Domini ſoren
ſicuti

g

„

Suti Levitæ
te. II.. Te
unne & luti
ſet ior fugi

iſermtinn in

iſe Aidhri

ictftutur a
Ones Hrerc
Clerentes, ic
EE Deinde
Uen conſtituit

EKonem,
uu ele a D.

n N honor
1D.

ortus ef
Unationem
liſtlimn, g
luibus imit

Mnsretine

Henreh
Home, 8. P
i M. &
(E egkeli &
inr, (nos t
1 040 don
Etenunt.
. .!
uun Cinitat
unlis Riſe
Ae, Iim
unnta non
tie Neclel
ſentin E
Untttnr ſa
unlines

De Ordine. 735

Delitne AKiuti Levitæ in V. L. erant ſpecialis Dei hæredi-
N as. III. Tertullianus exhort. ad caſtit. ait c 7.
Ar) 1 nonne &z laici Sacerdotes, nam Apoc. I. dicitur:
tum, lul fecit nos regnum, S8 Sacerdotes Deo. Et ibid.
ngoittin dißerentiam inter Ordinem & plehem conſtituit Ec-
cleſiæ Aukloritas. & honor per Ordinis conſeſſum
Janbkficatus a Deo. Reſp. Tertullianus vocat
nonms omnes Sacerdotes metaphorice laudis ſacrificia
10 Detetire offerentes, ſicuti reges affectibus ſuis dominan-
honiime tes. Deinde differentiam inter Ordinem & ple-

inikts kus bem conſtituit Eccleſiæ auctoritas ex parte quoad
