per vim ſubjici Eccleſiæ,, & profiteri Evan-
gelium, licæt hac ſint abſolute neceſſaria ad
ſalutem, cum econtra Ordines ſuſcipere non
cadat ſub præcepto. 2do. Patet ex continua
praxi Eccleſiæ: Cum enim Firmus Cæſareen-
ſis Epiſcopus armata manu veniſſet Thyanam,
& loco Eutherü a Concilio Epheſino e ſede

dejecti alium Epiſcopum conſecraſſet, is affir-

mans, ſe per vim eſſe ordinatum indutus
chlamyde in theatrum ludos ſpectaturus in-
greſſus eſt, nemine prohibente, quod ſinguli
noſſent, Ordinationem irritam fuiſſe.

Guot mo- Schol. 1. Quadruplex genus eorum diſtingui poteſt,

dis quis
nvitlss

ſit.

qui inviti ordinantur. I. Illorum, qui nec preci-
bus, nec minis, nec monitis adduci poſſunt, ut
Ordinationi conſentiant, qui proinde ſunt plane
inviti, & eorum Ordinatio eſt invalida. 2. Eo-
rum, qui ex humilitate & reverentia S. S. Ordi-
num, eos refugiunt, ad quos tamen populi ſuf⸗
fragio, precibus, & imperio vocantur & impel-
luntur. Hi primo ſunt inviti, tandem tamen con-
ſentiunt, adeoque valida eſt eorum erqdinatio.
3. IIIi inviti dicuntur ordinari, qui ab Epiſcopo
Per fraudem promoventur, ut ab aliquo officio
ccleſiaſtico deturbentur, in quo Epicopis mo-
leſti ſunt: qui tamen conſentientes valide ordi-
nantur. 4. Ili inviti ordinantur, qui periculi me-
tu ad ſacerdotium confugiunt, quibus etiam Or-
Zinatio eſt ſimpliciter voluntaria, adeoque va=
ida.

5

Schol.

M.a. Paryn
ſplde tame
at le ler,
1ns Orcin
Ptt ante ul
utnm adtmitt
i, 1 de
Men conſtar
Er imhrimn
Kulen cont.
nien poſſo
lofinatio:
lonne 1. I
Gnbe bigo e
blunts
t ene zer
Akemo ken
Pp. In imin
6 legnenti
Eo anke win
itngſe do
ümins ſuh
Imknſlc ir
laticnem m
n. Il hudn
ii⸗ Rten
nutde Drge
Rlminoni
etſe r n
Enn Uhctio,
ierith,
gio in ve

myſtie

le Etiam
. Ann per
eran
. Peeino
ntdn:
duts hünl
Eriiner

kuhſit

De Ordint. 689

Nen ſlahit Sehol. 2. Parvulis ante uſum rationis illicite quidem, An znfan-
lie lonoeetit valide tamen Sacramentum Ordinis confertur. tes valide
eaden 6n ex c. de Cler. per ſalt. Ordinat ubi dicitur, quod, ordinen-
Nohitn ſi quis Ordines minores & Subdiaconatum reci- tur.

Nolit zn peret ante ufum rationis, anhtequam ad Diaco-
i natum admittatur, debeant prædicti Ordines re-
Pkoftentin peti, ſi de illorum receptione non conſtet, ſi

te necelm autem conſtaret, minime Deinde Sacramenta,
S luſchen quæ imprimunt Characterem, non requirunt
tet n actualem conſenſum, & infantibus etiam valide

Ennsee. Econferri poflunt, uti Baptismus, (F. 945.) &
nierkr “ Confirmatio: (§. 970) Ergo etiam Ordo. Dicit
nlilet Ihyanu 4

Tournely I. In infante eſt impoflibilis actus Or-
Cphelroek dinis: Ergo etiam potentia; non enim datur in
eclalet 6m eo voluntas propria recipiendi Ordines, nec ſuffi-
inatum dln cit aliena parentum, qui forte reclamant, & in
ſpecmmt Bahtismo tantum ob ejus neceſſitatem ſaſhcit.
Itt KReſp. In infante ſufficit, quod aétus ſit poſnbilis
te, e pro ſequenti tempore, ficuti intellectus eſt in
n fulſe. puero ante uſum rationis, licet ſolum fſubſequen-
tti tempore pofſit ejus actum elicere. Deinde in
n Ginee infantibus ſufhficit intentio interpretativa, vel per
Un Ciderk⸗ Conſenfum parentum, vel Eccleſiæ, quæ per ap-
eei plicationem materiæ: & formz par vulis applica-
winde n tur. II. Infans eſt incapax Sacramenti Matrimo-
invali nii, Extreme Unéctionis, Peenitentigæ, & Epi-
genta ſcopatus: Ergo etiam Sacramenti Ordinis. Keſp.
amen en In Matrimonio conſenſus proprius & mutuus ha-
Oenntit d bent fſe per modum materiæ & forinæ Et Ex-
entiae trema Unéctio, ac Pœnitentia ſupponit praceden-
run duͤ tia peccata, quæ infantibus non competunt. In

gninli Epifc patn vero, ubi datur jurisdictio in corpus
45 Ain Chriſti myſticum, requiritur uſus rationis. III.
0 Lrinen, Sie etiam perpetuo amentibus, & dormientibus
tes ſllel⸗ valide Sacramentum Ordinis con ferretur. Keſp.
ſcipeint De perpetuo amentibus idem dicendum eſt ac de
Aukt e, infantibus: dormientes vero, & nen perpetuo
amentes adulti debent habere intentionem, ut

valide ordinentur. .
Cor oll.

Nchram Inſiit. Theol. Tom. III. X X

690 Caput XIX.

Reſolvun- Coroll. Pratt. Imo. Ad valide ſuſcipiendos Ordines

tur caſus.

requiritur Baptismus aquæ, quia per Baptismum
flaminis & ſanguinis non imprimitur Character,
per quem fit aliquis capax Sacramentorum. 24do.
Foœmina nequidem eſt capax primæ Tonſuræ:
Hermaphroditi, in quibus ſexus foemineus præ-
valet, abſolute fœminzæ & Ordinum ſunt inca-
paces, ſicut & illi, in quibus uterque ſexus æque
dominatur, quia non ſunt viri abſolute: ii vero,
in quibus ſexus virilis prævalet, ſunt abſolute
viri, licet ſint irregulares, & peccent mortaliter,
ſi fine diſpenſatione Ordines recipiant. Stio. Or-
dinans puerum ante uſum rationis peccat morta-
liter, valida tamen eſt ordinatio.

Ad Ordi- Ad Ordines licite ſuſcipiendos requiritur

nes vequi- inprimis in ſubjecto Divina vocatio. Imo.

ritur Di-
vina vo-
catio.

Quia Joan. 10. v. I. C. 2. dicitur: Amen dico
vobis, qui non intrat per oſtium in ovile ovium
Jed aſcendit aliunde, ille jur eſt, & latro. Quod-
nam vero ſit hoc oſtium, Chriſtus aperit
v. 7. Amen, Amen dico vobir, quia ego ſum
oſtium. Et v. 6. Ler me ſi quir introierit, ſal-
vabitur. Et Hebr. 5. v. 4. Wec quisquam ſumit
ſibi honorem, ſed qui vocatur a Deo tanqugm
Aaron. 2do. Idem communiter docent Patres
ex ratione, quia ex vocatione Divina ceu
radice pendet gratiarum ſeries ſtatui S. S.

Ordinum propria.

Vocatio
gquotuplex.

Schol. Vocatio Divina eſt actus Providentiæ ſuper-
naturalis, quo Deus aliquos præ aliis eligit, præ-
paratque dotibus congruis ad Sacra miniſteria
digne & laudabiliter obeunda. Vocatio alia eſt
interna per occultam inſpirationem: alia exter-
na, per Electionem &c. (t. 2. F. 852. & e)
Sign

ln Dixin
ſertie pon
Mdinm &
tentio, ſen
1e gorir .
or ſalutis
(okenn in o
hmm becl.

ſrel Nuck in
Niorts, Hub
un animo in
Aiis keenge
Oi onbes
11 ui erin
Fnam Tonid
Rtun kie
ler, gui I

Uerns a
Iin lbieh
unrn
Uteten
Uinſcnere
nullin hon
I lonlare
o Lpit
, h.
5 pral
In coner
is Annn
Aaconat
Mhconat
Abten
s Annun

De Ordine. 691

Pni Signa Divinæ vocationis in fubjecto funt, con-

be it ſcientiæ puritas, & anteactæ vitæ innocentia:
mint mt ſtudium & amor difſciplinæ Eccleſiaſticæ: recta
meltonn intentio, ſeu finis honeſtus, vacuus ab omni va-
Miime Iunn næ gloriæ cupiditate, ambitione, & avaritia:
Slenan amor falutis proximi. Vid Catech. Rom. & IIl.
fimm ind Godeau in opuſc. de neceſſit. Div. vocat. ad
een atum Eccl.
t, Im Coroll. Praft. mo. Non eſt peccatum grave Ordines Keſolvun-
eecent nonn minores, Subdiaconatum & Diaconatum ſuſcipere tar caſus.
ipim S cum animo in his Ordinibus permanendi, & non
eim altius aſcendendi, nifi aliunde quis obligetur,
. quia omnes Ordines per ſe quidam gradus ſunt.
2do. Qui animo evadendi poteſtatem ſæcularem
primam Tonſuram & minores acciperet, & poſtea
ad ſtatum laicalem regrederetur, peccaret morta-
l liter, quia Tridentinum hoc expreſſe prohibet.
dhs eli
cin S. 1173.
ia⸗ UÜlterius ad licitam Ordinationem requiri- tas ad
Glen tur in fubjecto legitima etas. Nam juxta Ordines
ir „Apoſtolum nemini cito manus imponenda ?equiſita.
e eſt: Quid eſt autem, ait S. Leo- ep. 1. Gito ma-
A “ mus imponere niſi ante maturitatem &tatit ſa-
i 6 terdotalem honorem tributre? Hæc zætas pro
b, prima Tonſura & Ordinibus minoribus a Tri-
Nii dentino Epiſcoporum arbitrio relinquitur.
ane „Seflf. 23. cap. 4. Concilium Mexicanum an.
e

1585. prohibet, ne Tonſura ante annum
HI rAtum conferatur: Concilium Burdigalenſe
a. 1624. annum r2mum requirit. Nullum ad
Gite Subdiaconatum ante vigeimum ſecundum:
sd ad Diaconatum, ante vigeſimum tertium:
n a0d Presbyteratum, ante vigeſimum quintum
ſede. tatis annum promoveri poſſe Tridentinum
. 1 ſtatuit. Sefſ. 23. cap. 12. ſufficiunt tamen hi
H X X 2 anni

„
NS

692 Laput XIX.

anni inchoati. Circa ætatem Ordinandoruùm
varia fuit olim Eecleſiæ diſciplina, uti oſten-
dit Martene de ant. rit. l. I. c. 8. Siricius
juſſit, ut Clerici ſe in functionibus Accoly⸗
thorum, & Subdiaconorum exerceant usque
ad annum trigeſimum, quo ad Diaconatum
promoveri poſſunt. Concilium Carthaginenſe
III. c. 4. prohibet ordinari Diaconum ante
annum 25tum: Neoczlſareenſe vult Presby-

terum ordinari anno trigeſimo. Agathenſe

Diaconos anno 25to, Epiſcopos & Presby-
teros anno 30mo ordinari ſtatuit. Hodie in
ſolo Epiſcopatu annus 3omus requiritur.

Reſolvun- Coroll. Prakl. Imo. Licet in ætate ad Ordines requi-
tur caſus.

ſita una tantum hora deſideretur, Orqdines licite
conferri non poſſunt, ubi etiam dies biſſextilis
computari debet: Qui vero ex libro Baptismali
teſtimonium ætatis habere nequit, illi teſtimo-
nium parentum ſufficit. 2do. Conferens, & reci=
piens Ordines ante legitimam ætatem peccat mor-
taliter, & Ordinatus etiam bona fide ante legiti-
mam ætatem nequit exercere illum Ordinem, niſi
obtenta ætate ſub peccato mortali: obtenta autem
ætate ſine diſpenſatione eum exercere poteſt;
imo ſi bona fide in illo miniſtraverit, non eſt fa-
Sus irregularis, quia ſuſpenſio illa in hoc caſu
eſt tantum impedimentum canonicum, non verô
proprie dicta cenſura: ſi vero mala fide in eo mi-
niſtraverit, fit irregularis ex Bulla Pii II CUum
ex Sacrorum &c. quam ſi tolerabili ignorantia
neſciat, juxta P. Engl irregularitatem non incur⸗
rit, quæ utpote ex delicto ſolos contumaces ſtrin⸗
git. Interim mala fide ordinatus ante legitimam
ætatem celebrando Miſſam in ordinatione non fit
irregularis, quia hæc habetur pro actu Ordina-
tionis. Stéo. In ætate ad Ordines requiſita regu-
lariter ſolus Papa diſpenſare poteſt, etiam ind⸗
modo

o gront
Ptile prir

altio ad
1. M obler⸗
Ielita 1
Arrut oire
lyr Imoe
ins en
lidentiaun
Ren fuerum
UOtdinis
ldinum
mumn Necle
ngo pittu
inmm locco
kinterve
omn magi
linnun
allgis
Aerelitas.
unpi us
hes Orci
1bhinkrrion
ak r
Inünn Guor
e0 Orcines
dhrn haſte
4 te tem
ennorh
NIid. Di
ntigun

WI Notüit 4

De Ordine. 693

Otännnofe modo quoad unicum diem, niſi forte Epiſcopi

ina, Wck. ſpeciale privilegium ſuper hoc obtinuerint.
. 9. Iun
nibrs Aet §. 1174.
eCetltiu Tertio ad licitam Ordinationem requiri- Tempus

dDumm tur, ut obferventur tempus Ordinationis, & & Inter-
Carfkesra à ie acris Canoni i itia ob⸗=
Cafuim interſtitia a Sacris Canonibus præfcripta. it
Mheunmn Ita ſtatuit Siricius ep. I. relata can. quicunque. Sr van⸗-
eIt diſt. 77. Innocentius I. ep. 4. ad Felic. cap. 4. .
. Aain Zofimus ep. I. relata can. in fingulis d. 77.
hos uf & Tridentinum Sefl. 23. cap. 1I1. Inſtituta
nit. Mi autem fuerunt hæc interſtitia, tum ut Ordi-
Zegum natus Ordinis dignitatem, officia, & pondus
,„ ex Ordinum functione cognoſcat: tum ut
enei animum Eccleſiaſticum altius imbibat: tum
Isde Ut longo virtutum uſu probetur. Hinc Tri-
s dentinum loco citato ſtatuit, Ordines mino-
t, dr, res per intervalla conferendos eſſe, niſi aliud
fres Epiſcopo magis expedire videatur: & ut non-
enke niſi poſt annum a ſuſceptione Ordinum mino-
dene rum aliquis ad Sacros Ordines promoveatur,

ienH 7 .1 Sõ
n niſi neceffitas, aut Eccleſiæ utilitas judicio
ee Epiſcopi aliud expoſcat. Inter alios vero

Netoele 1 . A 6
t, Mid majores Ordines requirit annum integrum,

ned ut ab inferiori aſcendatur ad fuperiorem.

. 6
un, NA .
ſleüa⸗ Coroll. Praſt. Imo. Quatuor Ordines minores quo- Reſolvun-

1 lbet die Dominico aut Feſto conferri poſſunt, & tur caſus.
Ua N 3 T ſi . 2 .
li en onfura quovis die. e. 3. de temp. Ord. Majores
mi vero Ordines ſolis Sabbatis quatuor temporum,
iten est⸗ Sabbato Paſſionis, & Sabbato ſancto conferuntur.
nt⸗ “ c. 3. de temp. Ordin. & quidem ſub mortali, quia
ð his temporibus ſervantur ad hunc finem ſolennia
wiineig. jejunia. Pro ordinatione Epifcopi dies Dominica
i⸗ ex antiqua traditione affignatur. Si Epiſcopus
tegl ur⸗ non poſſit abſolvere ordinationem in die Sabbati;

e XX3 poteſt

694 Caput XIX.

poteſt pergere in Dominicam, ubi tamen conti⸗
nuandum eſt jejunium ab Ordinante & Ordinan-
dis, ita ut cenſeatur manere eadem dies. 20lo0.
Ordinatus extra tempora incurrit ſuſpenſionem
ipſo jure, ex Bulla Pii II. Qem ad ſacrorum.
Ordinans vero ipſo jure nullam cenſuram incurrit,
ſed per ſententiam inferendam. c. 2. de temp Or-
din. Abſolutio tamen a ſuſpenſione non videtur
eſſe Papæ reſervata, ſed etiam Archiepiſcopus
quaſi ab ipſo jure ad hanc delegatus conſtitutus
eſt c 16. de temp. Ordin 3tio Diſpenſatio circa
tempora Ordinationis ordinarie ad Papam ſpeétat,
niſi Epiſcopi deſuper privilegium obtinuerint.
Quodſi detur licentia, die feſto Ordines conferen-
di, nomine feſti venit etiam feſtum duplex Cho-
ri, licet non ſit fori. 4t0. Sub pœna ſuſpenfionis
non licet plures ſacros Ordines, vel minores cum
Subdiaconatu eodem die regipere c. 13. & 15. de
temp. Ord. quæ ſuſpenſio eſt Papæ reſervata: Et
Trid Seff. 23. cap. 13. Conſuetudo tamen, ut
endem die & eadem Ordinatione alicui quatuor
minores & Subdiaconatus conferatur, non eſt
contraria Tridentino, quod tantum de duobus
S. S Ordinibus loquitur Qui vero non ſervatis
aſſignatis a Tridentino interſtitiis ordinatur, pec-
cat mortaliter, licet non incurrat ſuſpenſionem;
vel irregularitatem. Sto. Epiſcopus, item Vica-
rius generalis, & Capitulum ſede vacante, in ca-
ſibus, quibus dimiſſorias dare poteſt, in interſti-
tiis diſpenſare poſſunt, non vero Abbates cum
ſuis Religioſis. Et ſi quis ex aliena diceceſi cum
dimiſſoriis ſine diſpenſatione ad alienum Epiſco-
pum veniat, Epiſcopus ordinans diſpenſare ne-
quit, quia eſt actus jurisdietionis., Annus vero
interſtitialis non debet mathematice computari,
ita ut præciſe contineat 365. dies, ſed Eccleſiaſti=
ce v. g. de prima Ordinatione Quadrageſimæ us-
que ad eandem anni ſequentis, licet anno ſe-
quenti Quadrageſima citius veniat. Vide Inſtit.
* E. tom. 2. §. 394

§. 1175

Carto
it A
elt, ne
Pegtut on
tinua pra
Hireriom
ſente ketlat
II grids
eniator.
6 Ge Cle
Ulr Diaron
Eecekit
eumn 1
mun jll
immwnar,
Eflift con
lEler.
n dl 2
i ſer lt

r kegtin

Anntones
Mtns ven
un eſt in

Dunto:
is ſacrs
ſbedo
len
eltation
Nlelie:
(el car

De Ordine. 695

bi umen

Dte EOin §. 1175.
H Quarto ad licitam ordinationem requiri- Ordinatio
e tur, ut aliquis non ordinetur per ſaltum, per ſaltum
girnins hoc eſt, ne quis ad ſuperiorem Ordinem pro-A Micita.

2 detn. Wmoveatur omiſio inferiori. Ita conſtar ex
eſa continua praxi Eccleſiæ.. Sic Stricins ep. r.
Ariin ad Flimerium c. 9. Zoſimus ep. I. ad Heſych.
tng llin aperte declarant, neceſſe eſſe, omnes Ordi-

irdes num gradus ſervare, antequam ad primum
EH perveniatur. Alexander II. c. ſollicitudo.

Nirs te d. 52. de Clerico, qui Subdiaconatus Ordine
nnnas omiſſio Diaconus & Presbyter fuerat ordina-
enes tus, decernit: mandamusg, ut ab ofſicio ſacer-
Am Jotali eum prohibeas, donec proximo quatuor.
. i temporum jejunio Subdiaconatus miniſterium ſihi
ene, rite imponat, & ſic deinceps ad majora offcia
aaigs eum redire concedar. ldem ſtatuit Innocentius
eenm, III. de Cler. per ſalt. promot. Et Tridenti-
m e num Seſſ. 23. cap. 14. de Ref. ait: Cum pro-
en ht motir per ſalium, ſi non miniſtraverint, Epiſco-
n pur ex legitima cauſa poſſit diſpenſare. Ergo
te ordinationes per ſaltum ſunt illicitæ; Epi-

ſten
e 1 ſcopatus vero ſine Presbyteratu ſuſceptus
et,N etiam eſt invalidus. (K. 1161.)

, Abb
n Der J. 1176.
en Quinto ad licitam ordinationem in Ordi- Ad ordi-

e nibus ſacris, Subdiaconatu &c. requiritur nationem
ee in ſubjecto Titulus, ſeu remedium, quo pro- requiritur
AA vigdetur ordinando de ſufficiente & perpetua "tulus.
ug ſuſtentatione. Ita habet antiquifſimus uſus
t Eccleſiæz: quippe Concilium Chalcedonenſe
“ a. 45I. Can. 6. jam ſtatuit, nullum abfolute
⸗ XXA4 orgi⸗

viſio.

696 Cauput XIX.
ordinari, niſi ſpecialiter in Eccleſia civitatis
Vel pagi, aut Monaſterio, is, qui ordinatur,
deſignetur: Eos autem, qui abſolute erdi-
nantur, decrevit S. Synodus irritam & inva-
lidam habere hujusmodi manus impoſitionem,
& nusquam exerceri & operari poſſe S. Gre-
gorius M. 1. 9. ep. 42. Clericos in ordinatione
certis Ecclefiis aſcribi docet Concilium Fran=-
cofurdienſe a. 794. c. 28. & Capitularia Ca⸗
roli M. I. §. c. IoO8. ac Concilium Claromon-⸗
tanum a. 1095. vagas ordinationes prohibue⸗-

runt. Denique Tridentinum Sefl. 21. de Ref.

cap. 2. ſta uit ne quis deinceys Clericus ſacularit,
quamvis alias ſit idoneus moribus, ſcientia & tate
ad 9. J. Ordiner promovzalur: niſi priut legitime
conſtet eum beneficium Mocleſiaſticum quod ſibi
ad diktam honeſum ſuficiat, patifice poſſideree

ig vero beneſicium reſignare neguent, uiſt ſalta-

mentione, quod ad illius heneficii titulum ſit pro-
motus Rationem aflignat: quia anon decet eos,
gui Hiuino, miniſterio alcripti ſunt, ousn Ordi-
nir dedecore mendicaure, aut ſordidum qu’ſtum
eercere. Et deinde contra promotos ſine ti=
tulo poœnas antiquorum Canonum innovat:
& quidem Ordinans tenetur alere ordinatum
ſine titulo, usqe dum benefieium conſequa-
tur c. 2. 4. de Præb. Et ſi fecerit cum eo
Pactum de non petendo aliquid. ſuſpenſionem
aà collatione Ordinum per triennium incurrit.
c. 45. de Simon ordinatus vero fine titulo in-
Gurrit fuſpenſionem ab officio c. neminem 2.
70.

Tituli di- Schol. Titulus Eccleſiaſticus olim dicebatur Eccle-

ſia, ad cujus ſerviclum Diaconi & keestyterir.
lina=⸗

ubentot.
t ex H
eſeiiſon
mum in u
Eortibatent
1 Coneilio
1D Aexand
ſonnserie
einn deret,
Einonio, ut
K ünnis Pa
licentno an
inl e
irrrſens re
lerns,
donis P
Ropi ſe
wedant, h
feere,
s, eum in
in Chhfung
Hkionem

iinoniles

mimm de
onovendun
Efninm an
an 6.
ul mnnei
Ulne finn
alg
limn kmn
ke: An,
Religoi
entttione
ſe htelus p
de one
en ſheie
ARog
Ueke

De Ordine. 697

4

lela chf dinabantur. Hunc titulum mutare poterant, uti
ein patet ex Synodo Remenfi a. 813. c. 20. Titulus
blolote beneficii ſolus olim in Eccleſia usque ad Sæculum
tamgm T2mum in uſu fuit: deinde cum Clerici nimis va- 18
impod e ordinarentur & exinde multa mala orirentur.
Unpalhne in Concilio Lateranenſi ſub finem Sæculi izmi
DoledG fſub Alexandro III. ſtatutum fuit, ut ſi quis Epi-
in orcdlute ſcopus Clericos vage ſine beneficio ordinaret, eos
nciliun er etiam aleret, niſi tantum habeant ex proprio pa-
4Apitolanats trimonio, ut ſe poſſint ſuſtentare. Unde ortus
Apltolamal⸗ ſt titulus Patri .. in C ili
in tans eſt titulus Patrimonii, contra quem in Concilio
37 Tridentino acriter pugnatum fuit teſte Pallavi-
Ints Ntte cino l. 17. c 9. nonnullis contendentibus, nullum
eſ . H ſat præſens remedium ſore malis, quibus labora-
Ficne ornen bat Clerus, niſi prohiberentur ordinationes vagæ,
„e gnuia bonis paternis contenti ordinati obedientiæ

Epiſcopi ſe facile ſubtraherent. Alii econtra op-
ponebant, beneficia & proventus Eccleſiæ non
ſufficere, ad alendos nezefſarios Eccleſiæ mini-
ſtros, cum in nonnullis regnis plura beneficia te-
nuia conjungenda forent ad unius Clerici fuſten-
tationem, ac proinde tolerandos effſe titulos pa-
trimoniales. Utrique malo mederi cupiens Tri-

„ na ,
1 dentinum Sefl. 2r. cap 2. de ref. ſtatuit, nullum
, (un promovendam, niſi quem Epiſcopus Eecleſiæ ne-
Giden . ceſſarium aut utilem judicaverit: & Sefſſ. 23. de
motos ſeH ref. cap. 16. neminem deinceps ordinandum, quin

glid ionnt ſimul mancipetur miniſterio alicujus Eecclenæ.
Quare titulus alius eſt KEcrleſiaſticas, alius FPatri-

l ll monialis Titulus Eccleſiaſticus ſubdividitur in

Unn colſeſ. titulumz benzficii, qui eſt jus fruendi bonis Eccle-
elit ſiæ: & in titutum paupertatis, ad quem ordinan-
ſohelms tur Religiofi, in Religione approbata valide pro-
iun pvem feſſi: & in titulum menſce, quo alicui de congrua
ſne tinn ſuſtentatione providetur a magno Principe: deni-

. que titulus Patrimonii eft, quando ordinandus actu
,Vennel habet bona propria & immobilia ad ſuſtentatio-
nem ſufficientia.
edreh. Coroll. Praft. rmno. Szæcularis ex eo præciſe ordinari Reſolvun-
lce e non poteſt, quod ſit vir litteratus, aut graduatus tur caſus.
beiſe ⸗ XX5 zn

698 Caput XIX.

in Theologia, aut jure Canonico. Trid. Sefſ. 21.
c. z. 24do. Ut quis ordinari poſſit, debet pacifice

poſſidere beneficium perpetuum & fufficiens ad

congruam fſuſtentationem arbitrio prudentis deter-
minandam, quod reſignare nequit, niſi aliunde ali
poflit. Item poteſt quis ordinari ad titulum quo-
tidianarum diſtributionum perpetuarum, aut ca-
pellaniæ perpetuæ; non tamen ad titulum bene-
ficii de ſe ad congruam fuſtentationem inſuffi-
cientis, quod ſufficiens ſit ob Miſſarum ſtipendia,
quia hæc ſunt incerta: nec poteſt quis ordinari
ad titulum beneficii certi de futuro, quia Triden-

tinum pacificam poſſeſſionem requirit. tio. No-
mine Patrimonii veniunt omnia bona immobilia

paterna, vel materna pacifice poſſeſta, certa fru-
gifera, ære alieno non gravata, nec hypothe-
cata: ad titulum vero hæreditatis divitis futuræ
filius ordinari nequit, niſi pater certum patrimo-
nium illi actu poſſidendum aſſignet: nec poteſt
quis ordinari ad titulum legati in teſtamento re-
licti vivente teſtatore. Ato. Titulus menſæ tam a
perſonis laicis, quam Eccleſiaſticis conſtitui po-
teſt, cum obligatione reali & hypothecata tot
bonorum, ut fufficienter proviſum ſit Clerici ſu-
ſtentationi. Si vero a Monaſteriis & Eccleſiis
collegiatis hic titulus concedatur, non requiritur
quidem hypotheca, quia bona Eccleſiæ alienari
non pofſſunt, requiritur tamen conſenſus Capituli
Ste. Ordinatus ſine titulo a P. Engl liber eſſe à
ſuſpenſione cenſetur, quia alias mendicare coge=
retur. Vide Inſt. J. E. tom. 2. C. 393. ſqq.

F. 11772

In ordi- Sexto ad licitam ordinationem requiri⸗
do vε* enr in ſubjeéto vitæ probitas, & debita
Zroh,tas ſcientia,. Imo. quia 1. Tim. 3. v. 2. dicitur:
& ſcien. Ovortet Epiſcopum irreprehenſibilem eſſe, unius
tia. Worig virum, ſobrium, prudentem, ornatum,

pudi⸗

lun, fo
os, G
ndait! M
1 Hinc
et eos 10
1ſn/
Uinr ee
Unt ne
Dllhitn
n ſmon
nn ſin,
Weortat I
ltergtor
n myone
e gnn,
onpos ad

Il Nic

mnitiieh

funcns her
In Uite de
R expeclre
Eikeig il
ſs nialdn
finhint
entt
Um eNawen
Dte Crlin
Pengann
hitte,
fridm D
E, MN
Mhhlter

De Ordine. 699

IA: pudicum, hoſpitalem, doktorem Ec. Et ad Tit.
nen 1. v. 5. jubet per civitates conſtitui Pres-
l byteros, Si quis ſine crimine eſt. Et de Dia-
iliine Conis ait: Diaconos ſimiliter pudicos, non bilin-
lttimg gués. Hinc Tridentinum Seff. 23. cap. 12.
umm, ts jubet eos ad Ordines afſumi, quorum probata
Cthmk, Vita ſenectus ſit. 2do. de neceſſaria ſcientia

icnen dicirur Oſee 4. GQuia tu ſcientiam repuliſti, re-

ſin iiee „ellam te ne Sacerdotio fungaris mihi. Et Tit. I.
t Cnts oii , . ,
. li amplektentem eum, qui ſecundum doltrinam eſt,

ii al ffaelem ſermonem, ut potent ſit exhorturi in do-
Poit ima Arina ſana,; & eor, qui contradicunt arguere.
ent Concordat Jus Canonicum can. Illiteratos. d.
r : 36. Illiteratos,. nullus prœſumat ad Clericatus

n ordinem promovere, quia litteris carens non po-
10 Wſe aptus officiit. & c. ult. de temp. Ord.

eiee Ebpi copus ad annum a collatione Tonſuræ ſu-
oden ſpenditur, qui illiterato eam contulit.

6s contktin
orhen (roll. Prafl. 1mo. Examen ordinandi ordinationi Keſolvun-
n ſt Ceii præmitti debet, quod triplex eſt: primum, quo Or- tur caſus,
is Eu dinandus per menſem ante Ordinationem Epiſco-
ron ef pum adire debet, qui Parocho, aut alteri, cui ma-
Lerlelhe den gis expedire videbitur, committat, ut nomine &
lenns deſiqerio illius publice in Eccleſia propoſitis, de
ug ldee ejus natalibus, ætate, moribus, & vita diligen-
gencien a ter inquirat, & teſtimonium ad Epiſcopum trans-
“ mittat, quod tamen uſus in Germania ubique non
recepit. Ita Trid. Seft. 23. de ref. cap. 5 Alte-
rum examen eſt feria Ata vel alio die opportuno
ante Ordinationem l. c. cap. 7. Ubi Ordinandus
H interrogatur, de genere, libertate, legitima na-
vnen tivitate, ætate, bigamia, moribus, doctrina.
§, “ Tertium Examen & Scrutinium efſt in Ordinatio-
V n. ne, ubi ordinans quærit, an ordinandi fint digni,
en en ad quod Archidiaconus reſpondet. 2do. Peccat
ikt mortaliter tam ordinans, quam ordinandus, qui

a, fine

IWrregula⸗

ritas

qur d.

700⁰ Caput XIX.

ſine fufficienti ſcientia, & morum probitate Or=

dines ſuſcipit.

H. 1178.
Septimo ad licitam Ordinationem requi=
fitur, ut ordinandus non ſit irretitus aliqua
irregularitate: Eſt autem Irregularitar impe-
dimentum canonicum, quo quis redditur in-
habilis directe ac primario ad Ordines licite
recipiendos.

Origo. Schol. I. Verbum hoe Irregularitas in antiquis ca-

Divißto.

nonibus non occurit, ſed cum illi regulas præ-
ſcripferint, ex quibus innoteſeit, quinam ordi-
nari poſſint, an non, hi, qui ab iis regulis aber-
rabant, dicebantur a regula alieni, uti legitur in
canone Nicæno IZtimo, de Clerico ufurario.
Multis Sæculis crimen duntaxat erat cauſa irre-
gularitatis, verum cum ſenſim diſciplina circa
admittendos reos alicujus criminis præſertim oc-
culti nonnihil relaxata fuiſſet, perſuaſumque elſ-
ſet, erimine per Sacramentum deleto ſublatum eſſe
impedimentum, & reum libere ad Sacros Ordines
Promoveri poſſe, ant ad ſusceptorum functiones
reſtitui, coacéta fuit Eccleſia nonnulla crimina de-
terminare, quæ etiam per poœnitentiam deleta a
fusceptione S. S. Ordinum impediunt. Deinde
cum nonnulli defeétus etiam ſine crimine aliquam
indecentiam annexam habeant, quosdam nofavit
Eccleſia, qui ab Eccleſiaſticis miniſteriis ejusmodi
defeétuoſos repellunt.

Schol. 2. Hine Irregularitas dividitur x. in Irregula-

ritatem defeſtu, quæ fundatur in aliquo deſectu
absque propria culpa: & ex delikto, quæ contra-
hitur propter indecentiam in propria eulpa funda-
tam. 2. Irregularitas alia eſt totalis, quæ om-
nium Ordinum ſuſceptionem, & uſum impedit:
alia eſt partialis quæ aliquorum ſolum uſu & mi-
niſterio vel ſuſceptione privat.
.11792

egllan
mtore,
bln einn

nl. Daf- n
il ſt in i
nii, vel
ln eta jn
lskipt ve
Ptek inpon
litem ronid
Inmes Orcin
Ethurttatis.
hilis aetibn
ode ireg
Unta ſiip
nnm min
n lis in
üdem regr
n Item
ſe 11 ufun
Pethnt uti
1 elgere,
1 oti, 4bl
Mienii con
lod ecllatio
1, gnie
Auri tenen
Iun,
Atranlt,
dere benete
in hregrſil
ln ienni
is ver er
Nottle. I
No. tall
nihts on
r0 donlcie

De Urdine. 701

in olſte) G. 1179⸗

Irregularitas prohibet ab Ordinum fu- Efeſtus
ſceptione, & fuſceptorum exercitio; ita patet irvegula-

tiornenum ex ipſa definitione (§. 1178.) ritalis.
Tetjtus ig ”””ů!łM
orinie Cbroll. Pralk. Imo. Nulla irregularitas incurritur, Reæſolvun-
niſi ſit in jure exprefla, unde argumentum a teer caſe
is redeienri . „ t à tur caſus.
T ſimili, vel a minori ad majus non valet, quia
Otesk nmulla eſt a jure naturali vel Divino ſtatuta. 2do.

Solus Papa vel Concilium generale irregularitatem
poteſt imponere, imo juxta Salmanticenſes ne-
iden quidem conſuetudo eam introducere poteſt. gtio.
linnkn Omnes Ordinum capaces, ſunt etiam capaces ir-

un regularitatis. Irregularis autem non prohibetur
b is telisin ab illis actibus, qui a puris laicis exerceri poſſunt,
i, I ideoque irregularis excepto Ordine reliqua Sacra-
Ceio in menta ſuscipere poteſt, Divinis officiis affiſtere;
tent euli Ordinum minorum exercitia more laico peragere;,
Clhin i⸗ cum aliis in Choro canere, exceptis iis, quæ S.
Lis rrſetint Ordinem requirunt, uti dicere: Dominus vobis-
Uetinfmee cum. Item irregularis omnia exercere poteſt,
eto ſublmins quæ ad uſum Jurisdiétionis, non vero Ordinis
1nes ſpectant: uti cenfuras imponere, heneficia confer-
run fuſte⸗ re; eligere, Indulgentias concedere, diſpenſare
la iinn in votis, abfſolvere a cenſuris, dare facultatem
tentiim Gilt audiendi confeſſiones. Ato. Irregularitas facit;,
Cunt. quod collatio beneficii irregulari facta ſit invali-
Crinite da, & quidem probabilius ipſo jure, ita ut irre-

gularis teneatur in conſcientia reſignare benefi-
cium, ſi diſpenſatio non fit intra breve tempus
impetranda, quia inconveniens videtur, eum re-
tinere beneficiurn, qui officium præſtare nequit.
Sto. Irregularitas ex defectu ante omnem ſenten-
tiam incurritur, & nihil ab ea excuſat: Irregula-
ritas vero ex delicto ſolum incurritur ob delictum
mortale. In dubio jnris, qvando dubitatur, an
pro tali actu in jure fit aſſignata irregularitas,
dubitans non tenetur ſe gerere ut irregnlarem in
foro conſcientiæ, nec talis in foro externo e
judi=

702 Caput XIX.

judicandus. In dubio etiam facti de delicto, ex⸗
cepto homicidio c. ad audientiam. de homic, ali-
quis non eſt habendus irregularis. 6to Ignoran-
tia invincibilis irregularitatis ex delicto, non ex-
cuſat ab illa, quia irregularitas non eſt primario
Ppoena, ſed inhabilitas deliéto annexa ob reveren-
tiam S. S. myſteriis debitam. Ita P. Pichler con-⸗
tra multos.

„

§. 1186.
Irregula- Irregularitatis ex defectu novem funt ſpe⸗
ritates e cjes ſcilicet ex defectu animœ, corporis,
defeltu. MNatalium, Famäæ, Wtatis, Obligationis, Sa-
cramenti, Libertatis, Lenitatis: Quas ſpecies
explicabunt ſequentia Corollaria.

Ex defe- Coroll. Prakk. I. Triplex animi defeétus inducit ir=
Ru animi. regularitatem: Imo. defectus uſus rationis: ob
duem amentes, furioſi habituales, Lunatici, Epi-
leptici, Energumeni ſunt irregulares. Amentia
tamen & Epilepſia non impedit Clericum jam or-
dinatum ab exercitio Ordinum, niſi quamdiu du-
rat, aut periculum adeſt, in eam reincidendi. c.
communiter. d. 33. 2do. defeétus ſcientiæ, ob
quem ſunt irregulares, qui nec ſeiunt, nec di-
ſcere poſſunt, quæ ordinandi fſeire debent c. Mi-
teratos. d. 36. 3tio. defectus fidei confirmatæ;
ob quem irregulares ſunt recenter ad fidem con-
verſi a Judaismo, & Idololatria. G. quoniam.

d. 48.
Erx defe- Coroll. Pratl II. Ex defectu corporis funt irregula⸗
Ru cor- res ImO. qui ob defectum corporalem non pofſſunt
voris. ſine notabili indecentia, deformitate, horrore &

nauſea ac Scandalo Divina peragere. C. Presbyſe-
Tienn. de Cler. ægrot. v. g. qui caret auribus, niſi
capillis tegere poſſit, naſo, monſtroſe eſt gibbus,
leproſus, paralyticus, aut membra habet cum
deformitate ſuperflua. 2do. Ille defectus corpo⸗
ris inducit irregularitatem, ob quem quis ineptu-
eſt

Eid exereit
ndas, ſi e
1 K hoftum
0, Nilcet i
ruti torſone
n ſocfenmm:
i el priratie
ü eubn non
Hirten polt
tpat, irte
Nendrumn oeei
) Ulpenſat
üer ſe a0
l Hag. I
ſunt 1no.
il inwictbil
Eels ſi ſt tan
1 gni inbiun
Pinnm men
Keln Pro

iag, flium

liin gdin
aen ali
Uuni aleeg
ercint. 6 1
AI Nrte
Neni
iſettionen
kene “ I
Uhluntis ge
Uen Relganis

n gloid re

De Ordine. 703

i e daidte eſt ad exercitium Ordinis, ſi fit cœcus, furdus,

n. Ceie Llaudus, ſi careat manu, pollice vel indice, ita,
. 6 nn ut S. hoſtiam frangere non poſſit: oculo canoni-
Gelcko, nue co, fſcilicet ſiniſtro, ita ut Canonem ſine inde-
Dol t inn centi torſione legere non poſſit; in quibus caſi-
nezn b teſ bus judicium ad Epiſcopum ſpectat. Stio. Caren-
ta D. Mrle c tia vel privatio membri alicujus occulti fine pro-

pria culpa non inducit irregularitatem, fi defor-
mitatem poſt ſe non trahat: ſi vero propria culga
contingat, irregularitatem inducit, v. g. Si quis
det membrum occultum ſibi amputavit. c. maritum.
norenn I q, 33. diſpenſatio in irregularitate ex defectu cor-
Vnnmlg, Aie poris per ſe ad Papam ſpectat.
Olegnini,l
ir us e Coroll. Prak. III. Ex defectu Natalium irregula- Ex defe-

lari. res ſunt mo. omnes illegitime nati extra verum, Ru Nata-
. vel invincibiliter putatitie verum matrimonium: iium.
Gekehnn int ſecus ſi ſit tantum illicitum. Expoſiti tamen,
ls te & qui dubitant, an ſint legitimi, dummodo poſt
les, Innii , ſeptimum menſem ab inito matrimonio nati ſint,
Aglares A habentur pro legitimis. 20o. Mater occulte
t Ceienm , ſciens, filium eſſe illegitimum, non ſolum per-
D mittere, ſed etiam ſuadere illi poteſt, ut Ordines
ean ele fuſcipiat, quia filius laborat ignorantia invinci-
ns ſielie bili, circa aliquid, quod de ſe malum non eſt,
ſeinnt N. & matri alleganti propriam turpitudinem non
ſeiee hent⸗ creditur. Si filius ſciat, ſe eſſe illegitimum, &
ei oonnm, ex Una parte gravis cauſa urgeat, Ordines ſuſci-
Nier M ſcent piendi, ex altera parte ſe graviter infamaret, ſi
httin , es diſpenſationem peteret, ſine hac ordinari poteſt,
ſecus foret, ſi nulla cogat neceſſitas. 3tio. Irre-
gularitas ex defectu natalium tollitur per ſolen-
ri ſwrie, nem Religionis Profeſſionem quoad Ordines, non
men tann vero quoad Prælaturas, & dignitates, pro quibus
nitute, ſpecialis diſpenſatio requiritur; c. I. de fil. Presb.
gele 6, , quam pro Prælaturis intra Religionem Prælati Re-
atet ii gulares ſubditis ſuis poſſunt concedere. 4t0. Filif
ſbet, nati ex ſoluto & ſoluta, qui carent impedimento
enbrn O dirimente, legitimantur per ſubſequens matri-
ElH monium. c. conqueſtus. Qui fili. Nati vero ex

en ſün⸗ adul⸗

74 Caput XIX.
adulterio conſtante adhuc matrimonio, non legi-
timantur, ſi adulter mortua ſua conjuge ducat
fœminam, ex qua prolem ſuſcepit, ſive machi-
natio mortis conjugis præceſterit, five nen c.
Tauta. Qui filii: & ex declaratione Benedicti XIV.
in Reſcripto. Neddiiæ nohis. Sto. Irregularitas
ex defeétu Natalium tollitur per legitimationem
a Papa quoad effeétus ſpirituales, jus ad Ordi-
nes, Beneficia, & Dignitates: Quoad effectus
vero civiles legitimatio ſpectat ad Principem 6o.
