ex S. Scriptura, & Traditione probantur, quod
in noſtro caſu non præſtant, unde hodie illa
ſententia non eſt communis, ſed multi nobiscum
ſentiunt. Deinde unde probatur, Chriſtum ma-
teriam Presbyteratus in ſpecie non determinaſſe?
Certe S. Scriptura & Traditio docent; Apoſto-
los Diaconos, & Presbyteros ſola manuum im-
poſitione ordinaſſe, huncque morem Eccleſia
usque ad Sæculum decimum ſemper & ubique
retinuit. Quomodo contra hæreticos probabimus;
Ordinem eſſe Sacramentum, ſi manus impoſitio-
nem efe illius materiam negemus, vel porrectio-
nem inſtrumentorum eſſe ejus materiam efſentia-
lem partialem dicamus, cum illius nec in S. Scrip-
tura nec in Traditione decem primorum Sæculo-
rum mentio occurrat?

An tertia Schol. 2. Tertiam manus impoſitionem in fine

Miſſæ cum illis verbis: Accipe Spiritum §. &c:
pro materia ſaltem integrali plures aſſignant. I.
Quia Tridentinum ait, Epiſcopos non fruſtra
dicere: Accipe Spiritum &. &c. Ergo ſuppo-
nit, per hæc verba conferri Spiritum S. ad di=
mittenda peccata. &o o. Concilium tantum
contra hæreticos definit, per S. Ordinationem
dari Spiritum S. & imprimi Charaéterem, at nul-
libi dicit, per hæc verba: Accipe Siritum S.
gratiam infundi. II. Verba illa: Accipe Spiritum
S. ſunt enuntiativa: Ergo debent reipſa operari 4
qquo

gtoc ii
epleſſe
enuntiati
ickee,
1n Corpi
feinm, d
fenm,
iyerlis 4
okeltiten
Cena, &
un, Ne,
nmentis
undo Ape
nuun vom
Umi infun
Pertun 5
Inradolun
oltols
elt, ſed
Deltum D
Unrectione
igtes in 0
em dimit
Uun ri
195)

Ul 3 A
emtorum
Aitit P
glirin h
lre conta
ſetifeann
Uee
hak
dehez
Uin licet
Unoltior
n mi
N ar

Dhen

et, Chiii quod ſignificant. Reſp. Hæc Verba ſolum magis

8 Kerice expreſſe declarant collatam jam poteſtatem: hinc
. 1. i”: enuntiatio non eſt falla, ſed declarativa rei jam
fibrileo u peractæ, nam eadem actione, qua datur poteſtas
Caclenett in Corpus Chriſtus naturale ſeu offerendi Sacri-
os Meiſt ficium, datur etiam poteſtas in Corpus Chriſti my-
Umn ſeltin ſticum, dimittendi peccata. III. Chriſtus reipſa
aterün N. diverſis operationibus., & temporibus conceſſit
erit gnin poteſtatem conſecrandi Euchariſtiam in ultima
imnrit, tr Cona, & dimittendi peccata poſt Reſurreétio-
Teig nem. Keſp. Multa fecit Chriftus, ad quæ in Sa-
in gunn Ccramentis conficiendis non obligamur, ſic ordi-
Panit, nando Apoſtolos Sacerdotes dixit: Hoc facite in
le ole n meum commemorationem: ordinavit eos poſt Cœ-
ltirctün nam: inſufflavit in illos, quando dixit: Accipite
Ckritun Sviritum &. quæ omvia ad ordinationem non

ſunt abſolute neceſſaria. Deinde Chriſtus in Coœna

Getetim Ch
r Apoſtolis facultatem radicalem dimittendi peccata
minlin; dedit, ſed ligatam usque ad tempus, quo Sacra-
fen L mentum Pœnitentiæ inſtituit, & eos poſt Re-

er & in ſurrectionem in orbem miſit; fſicut modo Sacer-
. dotes in ordinatione accipiunt radicalem poteſta-

erui⸗ tem dimittendi peccata, ſed ſuſpenſam, usque
w dum accipiunt jurisdictionem ab Epiſcopo (§F.

ne Schol. 3. An requiratur contactus phyſicus Inſtru- Reſoloun⸗

un e mentorum, diſputant Theologi, Probabilius eum tur caſtuas.
requirit P. la Croix, contra P. Laymann, tum
En ui ita habet uſus & praxis Eecleſiæ: tum quia
,tndh ſine contactu phyſico verba formæ phyſice non
Aimnn verificantur, non enim cenſetur quis rem aliquam
nen it phyſice accipere, niſi eam phyſice tangat.
o I. Cbroll. Prakt. Imo. Cum in Sacramentis adminiſtran-
Al dis debeamus ſequi ſententiam tutiorem, hine
Bnn nii non licet practice ſecundam vel ultimam manus
t impoſitionem, vel traditionem calicis cum vino
n,41. aqua mixto, & patenæ cum hoſtia omittere.
e Calix autem & patena non debent eſſe neceſſa-
Gin⸗ ””MVM . rio
en chram Inflit. Theol. Tom. III. 88

642² Caput XIX.

rio conſecrata, quia nulla lex irritans habetur,
ſed tantum præcipiens, ut licita ſit Ordinatio.
Si vero in calice loco vini aqua fuerit, dubia fo-
ret ordinatio, adeoque ſub conditione repetenda.
240o. In impoſitione manus utraque manus juxta
Pontificale Romanum imponi debet, fufficit ta-
men, ſi manus chirothecis teétæ imponantur.
3tio. Si quis tangat calicem & patenam, non
vero hoſtiam, valet ordinatio; quia Pontificale
romanum hoc non prœſeribit, & ſicuti tacto ca-
lice cenſetur tangi vinum, ita taéta patena cen-
ſetur tangi hoſtia: ad vitandos tamen ſcrupulos,
melius etiam hoſtia tangitur. Ato. Patena de ne-
ceſſitate Sacramenti non neceffario tangi debet,
ſed ſolus calix; quia, cum patena ſit illi impofita,
ſufficit eum tangere, ut id, quod illi ſuperponitur,
tangatur. Nec neceſſe eſt, ut utraque manu in-
ſtrumenta tangantur, ſed una ſufficit: imo ſufficit,
ſi extremis digitis materia contingatur etiam ſolo
ungue. Curet tamen ordinandus, ut tam calicem,
quam patenam & hofſtiam eo meliori modo, quo
fieri poteſt, contingat, ut dubiis, & ſcrupulis oc-
currat; imo ſcrupuloſis maximum ſolamen aflerat,
ne nimis anxie torqueantur, an tetigerint, vel
non, traditum inſtrumentum, quod probabile ſit,
non eſſe neceſſarium neceſſitate Sacramenti talem
phyſicum contactum. Sto. Contaétus hic non
debet eſſe necefſario immediatus, ita, ut ſi caſu
medio aliquo velo, vel panno vel chirotheca ma-
nui immiſſa inſtrumenta tangerentur, ordinatio
foret valida, licet quis graviter peccaret, ſi fine
cauſa ex induſtria hoc faceret. Contactus tamen
cum prolatione formæ debet moraliter conjungi,
ita ut, antequam Epiſcopus verba finierit, mate-
ria tangatur: & materia ab eodem miniſtro, a
quo forma pronuntiatur, tradatur. 6to. Si certo
conſtet, aliquid eſſentiale in ordinatione eſſe om-
miſſum, Sacramentum de novo conferri debet:
ſi dubium ſit, tota ordinatio ſub conditione repe-
tatur, maxime Sacerdotalis & Epiſcopalis: UÜbi
tamen

tinen pr⸗
Chortere

cn ehin,

lt ant
le, aut
ns eſt: 6
it ad ver,
enim oblin
1r Nimia
Ulerioblin
tenemns,
Mentorum,
Cncinntio
inpoſtio .
oinſtrume
Alars
iplencda.
ius, in S.
tlefl gni
echere, 0
Eektote ve
Niirentur
I Wis Vvert
16 (vod
t, Ordihan
D Node
hetendli
4 le⸗ hece
aeident
n fnern
Gntiones
Poferre
norti
1 leent
Montanen,
10 minicn
Is vere
Non Kicet

De Ordine. 643

uns hihet tamen pro ſcrupuloſis notat Granatenſis contr. 9.
lt Ojtin oportere timorem a dubio vel opinione diſtingui;
rit, Cvn non enim, quia quis timet, num rite ordinatus
ne en ſit, aut quia non recordatur, ſe vaſa Sacra teti-
abls giſſe, aut ſibi hoc imaginatur, illico Ordo iteran-
et, liet dus eſt: ſola enim oblivio: vel timor non ſuffi-
e impenu cit ad verum dubium ant probabilitatem; multa
Dlteun. enim obliviſcimur, quæ reipſa fecimus, & timor
in Dornin ac nimia ſolicitudo tangendi inſtrumenta faciunt
ſiegti nen⸗ videri oblivioni traditum, quod revera memoria
hn ken tenemus, 7timo. Si omiſſa eſſet Traditio inſtru-
nen lilſe mentorum, vel ſecunda manus impoſitio, tota
Patem er ordinatio repeti debet: ſi vero ultima manuum
tniH impoſitio omiſſa ſit, ſecunda impofitio, & tradi-
t Mine tio inſtrumentorum non necefſario repetenda eſt,
lſienei ſed pars omiſſa, ſcilicet ultima impoſitio eſt
annen ſupplenda. Syo. Si adfſit probabilitas juris vel
t imls facti, quod aliqua pars materiæ non ſit eſſen-
tnr ein tialis, in Sacerdotio & Epiſcopatu ſub mortali

tam an tenetur quis Ordinem ſub conditione de novo
li nonn, recipere, ob pericnloſas conſequentias, ne a Sa-
Elemni cerdote vel Epiſcopo Sacramenta invalide ad-
miniſtrentur, cum maximo præjudicio animarum:

lamen
. it In aliis vero ordinibus, ſi adſit probabilitas facti,
nu v. g. quod omnia rite fint adhibita, non opus
r eſt, ordihationem repetere; ſecus foret, ſi ſolum

* u eſſet probabilitas ] juris, v. g. an talis materia ſit
valida, ubi etiam inferiores Ordines ſub mortali

wri⸗ repetendi forent, quia Præſcripta materia ſaltem
hinhen ſt d I S
“ eſt de neceſſitate præcepti. 920. Si defectus cir-
uen d ca accidentalia commitatur, vel quia manus oleo
a non fuerunt inunétæ, vel præfſcriptez ad hoc
nun orationes omiſſæ, vel quia Ordinandus omiſit
r proferre verba conſecrationis, ejusmodi defectus —
hnin ſub mortali ſuppleri debent, & ſine hac fuppletione
n in ſuſcepto Ordine miniſtrans peccat mortaliter,
an. non tamen fit irregularis, quæ irregularitas, lata eſt
ie ꝓpro miniſtrantibus in Ordine non ſuſcepto. Defe-
len ctus vero leviores, v. g. ſi Ordinandus Canonem
odie non diceret &c. ob parvitatem materiæ non ſunt

S 8 2 ſup-

644 Caput XIX.

fupplendi. Si autem fuppletur defectus gravior,
Tuppleatur ab eodem Epiſcopo, ſi fieri poſſit, &
non totum Sacramentum iteretur, ſed tantum
Cæremonia omiſſa ſuppleatur. Quodfi dubite-
tur de omiſſione Cæremoniæ accidentalis ex
opinione prebabili cum formidine oppoſiti, non
eſt neceſſe de præcepto, hos defectus ſupplere,
ſed Ordinatus poteſt ſequi opinionem probabilem,
quam habet, dummodo certus ſit, ſe omnia eſſen-
tialia Ordinis ſuſcepifſe, ſive ſit probabilitas juris,
ſive facti. Curet autem Neo-Presbyter, ut in
Ordinatione verba conſecrationis cum Epiſcopo
abſolvat, non ante, nec poſt: Ubi etiam conſul-
tum eſt, ut renovet intentionem conſecrandi, &
ad tollendos ſcrupulos intendat facere, quod ibi

vult fieri Eccleſia, eo meliori modo, quo feri

poteſt.
Requiſita Ad validam autem Ordinationem Presby-
ad vali- teri ulterius requiritur, ut ordinandus ſit mas,
dam ordi- paptizatus, & ut habeat debitam intentio-
nationem, nem, & a vero Epiſcopo ordinetur, uti ex

infra dicendis magis conſtabit.
Et lici= 2. Ut autem licita t Ordinatio, requi=
tam. ritur legitima ætas, ſcilicet 25. annorum ſal-

tem inchoatorum: Ut ſit conſtitutus in majo-
ribus Ordinibus, me per ſaltum ordinetur: Ut
non ſit irretitus aliqua cenſura, vel irregu-

laritate: Ut habeat ſcientiam officio fuo

competentem.

Reſolvun- Eoroll. Pralt. Imo. Qui cum aliqua cenſura ſcienter
tur caſus. ordinatur, peccat quidem mortaliter, valide ta-
men ordinatur, licet juxta præicriptum Pontifi-

calis Epiſcopus proteſtetur ante Ordinationem,

ſe nolle aliquem cenfura irretitum ordinare; nam

in ordinando ſingulos debet habere imtentionen
abſo⸗

eolkan
conltet,
gitie,
ſollt fut
len con
Inem de
Ilo pe
fniſtum
Cun map
Kientia .
UIn con
Ultetiim,
1l Neram
enteolog
Deine pie
oir Der
maxin
lete m

Sheia
: 0O
eſſe: d
Hemmenta
Diemee
Urre,
n iltnn
lubitue.
Utis d
6e
marle
Aun Ot
1O ide
hendi⸗
l teye
Molve

De Ordine. 64 5

Ans gut bfolutam, eos ordinandi, fi ei de cenſura non
feni ol conſtet. 2do. Ordinandus debet eſſe in ſtatu
ſei gratiæ, & jejunus, ut ſacram Communionem

Modl aue poſſit ſuſcipere, & ita Sacrificium per ſumptio-
Leibentlis: nem conſummare. tio. Presbyterandus ad Or-⸗
OPpolt, dinem debet accedere amiétu, Alba, ſtola & ma-
Qns bne nipulo paratus, tenens Planetam ſuper brachium
m Prohii finiſtrum complicatam, & candelam in dextera:
e omni cum mappula alba pro ligandis manibus. 410.
hablitu Scientia in Presbytero requifita juxta Tridenti-
esdytet, 11 num confiſtit in eo, ut intelligat Sacrificium,
cumn LYiin materiam, formam, bonam animæ Diſpoſitionem
etium e ad Sacramenta ſuſcipienda & adminiſtranda, &
Onlectu in Theologicis Diſciplinis ſufficienter fit verſatus.
cele, gill Deinde pietas viteæ, morum innocentia, Zelus
odo, li; gloriæ Dei & Salutis animarum in Sacerdote
vel maxime requiruntur. De quibus fuſe tractant
Aſcetæ maxime P. Molina de Sacerd.
unde G. 1157.
oltr 6 .
ie Officia Presbyteri ex Pontificali Romano Pes
at, ſunt: Oflerre Sacrificium: Benedicere: , zebg.

Præeſſe: Prædicare: Baptizare, & alia Sa-
tgluramenta S. S. Euchariſtiæ, Penitentiæ,
lt; Extremze Unctionis, & Matrimonii, admi-
mumm niſtrare, de quibus in decurſu hujus tomi
tsns, jam dictum fuit, & quod reſtat adhuc in-
dinetu. dicabitur.

MeN
Corolt. Praſt. rmo. Tres Miſſæ ab Epiſcopo Ordi- Keſolvun-
mnatis ad legendum impofitæ ſcilicet de Spiritu tur caſus.
S., de Beatifſima Virgine, & de Requiem ſo- .
iuae Iun obligant ſub veniali. 2do. Primam Miffam,
. quam Ordinandi eum Epiſcopo legunt, pro alte-
MA. ro quidem offerre poſſunt, non tamen pro ea
gen, ſtipendium accipere, quia dubium eſſe poſſet,
e un revera conſecraverint, ſi forte verba non
n abſolvant cum Epiſcopo. 8tio. Tempus primæ

i 8 s 3 Miſſæ

1

Epiſcopa-
tus quid.

Epiſcopi
nomen.

PFatriar-
cha quis.

646 Caput XIX.

Mifſſæ poſt Ordinationem celebrandæ non eſt a
jure determinatum: Concilium Colonienſe 40.
dies ab Ordinatione aflignat.

O. II58.

Presbyteri majores & Principes vocantur
Epiſcopi. Eſt igitur Epiſcopatur Ordo ſu-
premus, quo datur Presbytero poteſtas
conferendi Sacramenta Confirmationis &
Ordinis, regendique Eccleſiam ſibi commiſ-
ſam, id eſt, Clerum & populum.

Schol. x. Epiſcopus ab e ſuper & æzοτια conſidero
nomen trahit, & ſuperinſpectorem fſignificat.
Theodoretus putat, in primitiva Eccleſia Epiſcopi
vocabulum iis proprium., fuiſſe, quos nunc Pres-
byteros vocamus, eos vero, quos nunc Epiſco-
pos dicimus, olim Apoſtolos effe nominatos,
quia Philipp. 2. v. 25 Epaphroditus Philippen-
ſium Epiſcopus, Apoſtolus dicitur. Econtra S.
Epiphanius hær. 95. Epiſcopi nomen illis dunta-
Xat in S. Scriptura tribui putat, qui proprie ſunt
Epiſcopi, nunquam vero Sacerdotibus ſimplicibus.
Denique S. Chryſoſtomus cum aliis multis putat,
tempore Apoſtolorum Epiſcopi nomen fuiſſe
commune primi & ſecundi generis Sacerdoti-
bus. Epiſcopi etiam vocantur Antiſtites, quaſi
ante alios Clericos ſtantes, iisque præſidentes.
Item dicuntur Pontifices, id eſt, Sacra facien-
tes, & Eccleſiarum Principes.

Schol. 2. Epiſcoporum varii gradus in Eecleſia
habentur. Patriarchæe ſunt Principes Epiſcopi,
qui ſub ſe habent Primates, & Metropolitanos.
Olim tres ſolum Patriarchales Eccleſiæ fuerunt:
Romana, Alexandrina, & Antiochena, utpote
quæ a S. Petro fundatæ, qui ſeptem annis An-
tiochiæ, deinde Romæ usque ad mortem ſedem
fixit, Alexandriam vero S. Marcum miſſt, ſpe-
cialem

cillem p
Velot Pe
Reculo.
Conttanti
wpolitan
tnnit, a
latinorunm
ſenit:
na in .
enels P
Tomnani bon
Detndine
Ejenls, V
M. . .

h 3. B
Umtiores
(i ſub ſe
1n conlte

s Olim

imem ed
Coneiiurm
Neropoli
Trkeyna,
n Olin
Artiei
Ilona, 1
Deretile
1 baan
n: i
int erde
n en
ns: (
AI an
ſrian
Iun, V
Tnn
ts M
tier.

De Ordine. 647

le on cialem præeminentiam meruerunt, & ex quibus
velut Patribus & Matribus Religio ſe diffudit.
Sæculo 4to acceſſit nova ſedes Patriarchalis
Conſtantinopolitana, quæ in Concilio Conſtanti-
nopolitano I. locum medium inter cæteras ob-
tinuit, ac tandem ob contradictionem præſertim
Latinorum Sæculo 5to in pacificam poſſeſſionem

Olonielle

bedienn venit: Quo etiam tempore Eccleſia Jeroſolymi-
tun Cr tana in Patriarchalem erecta fuit. Minus prin-
et0 or cipales Patriarchæ ſunt, qui inter Latinos ex
Wations romani Pontificis indulgentia, vel inveterata con- „
ſibi onn ſuetudine nomen patriarchale gerunt, uti Aqui-
lejenſis, Venetus, ,Æthiopicus, & Indicus. Vide
e Inſt. J. E. tom. I. J. 212. g.

Schol. 3. Primates ſunt Archiepiſcopi potentiores FPrimas
& majores. Archiepiſcopi ſeu Metropolitani ſunt, Archiepi-
qui fub ſe habent alios Epiſcopos. Licet vero copus.
non conſtet, Metropoliticam dignitatem ab Apo-
ſtolis olim eſſe inſtitutam, eam tamen antiquis-

pune

ns Dliir⸗ ſimam eſſe infitiari nemo poterit, quia illius
. Poorn Concilium Nicæenum I. in multis locis meminit.

Metropolitani dicuntur a Metropoli, ſeu urbe
præcipua, cui preæſunt, ficuti etiam in politicis
jam olim Metropoles inſtitutæ fuerant. In Africa
Archiepiſcopi non denominabantur ab urbe præ-
cipua, ſed ab Anciennitate: Et defacto poſt
Decretales cum jus erigendi Archiepiſcopatus
ad Papam pervenit, non attenduntur urbes præ-
cipuæ: imo in Germania factum eſt, quod non
ſint eædem metropoles, civilis, & Eccleſiaſtica.
Olim enim Germania diviſa fuit in tres provin-
cias: Cis Rhenanam, in qua metropolis Civilis
eſt Francofurtum: Ecclefiaſtica, Moguntia: in
Ripnariam, ubi metropolis civilis eſt Aquisgra-
num, vulgo Aachen; Eccleſiaſtica, Colonia: &
in Trans Rhenanam, ubi metropolis civilis eſt
urbs Metenſis, Metz, Eccleſiaſtica, Treviri,
Trier. Vide Inſt. J. E. tom. I. S. 215. 74.

le. sn
en Ils e
ni pronſe⸗

SSs 4 G. 1159.

Epiſtopi

648 Caput XIX.

§F. 1159⸗

Epiſcopi poteſtate tum Ordinis, tum ju-

Tunt Hres-Iisdictionis jure Divino ſunt Presbyteris fu-

bteris u- periores. Probatur Imo. ex S. Scriptura;

veriores.

*

nam Chriſtus ex diſcipulis aliis alios præ-
poſuit ordine diſpari: Et quidem Apoſtolos
in primo dignitatis gradu poſuit Luc. 6.
v. 13. Septuaginta vero diſcipulos in Se-
cundo. Luc. 10. v. I. Sed juxta P. P.
Originem hom. 27. in Num. 33. S. Hie=
Tonymum ep. ad Fabiol. &c. Epiſcopi Apo-=
ſtolis, Presbyteri vero diſcipulis fuccedunt:
Ergo Epiſcopi funt Presbyteris jure Divi-
no ſuperiores. Deinde I. Tim. §. S. Pau⸗
lus ITimotheum Epheſiorum Epilcopum ita
inſtruit: Seniorem ne increpaverix. Et v. 19.
Adverſus Presbiterum accuſationem noli recipere,
niſi ſub guobus aut tribus teſtihut. Quæ verba
expendens S. Epiphanius hær. 75. adverſus
Aetium conclndit: Quid attinebat Epiſcopo
vetare, ne Prethiſterum objurgaret, niſi majo-
Tem ipſo poteſtatem obtineret. Rurſus ad Tit.
I. V. 5. Apoſtolus ait, ſe Titum in Creta
reliquiſie, ut conſtitueret per civitates Pres-
byteros: quod clare indicat, Titum Epiſco=⸗
pum fuiſſe Presbyteris fuperiorem. Unde
recte definit Tridentinum Seſſ. 23. can. 7.
Si quir dixerit, Epiſcopor non eſſe PFresbytt-
ris ſuperiores, vel non habere voteſtatem con-

Firmandi, & ordinandi, vel ecam, quam ha-

bent, illis eſſe cum Prerhbifterig communem, ana-
thema ſit. 2do. Probatur ex traditione. S.
lIgnatius ep. ad Magueſ. dicit, Epiſcopum
Cæte⸗

Ctteli
Eeles o
Despyte
Diuſputn
Aet
Tol Pre
tt. 5

ifimmnn

Mncel
imnent.
mtinur
ſtench.
nt trib
Lhotenti

Ie, (5

lobare
14
l ex Con
ppten
Mesbter
r. V
te Nir
in ver
Netiores
n gide
(li &
Dvino 4
Doſtuluve

en Mal
.Nimn

8li
aterti
in, 8
2.
Uidi g
n

De Ordine. 649

cæteris præſidere, Deique locum tenert. Ori⸗=
genes hom. 2. in erem. ait, Epiſcopis ſuper
s, un Presbyteros commiſſlum eſſe regimen,
esbrteii Principatum Eccleſiuſticum. S. Auguſtinus hær.
8 mn 53. Aetium ideo inter hereticos recenſet,
SMun quod Presbyterum ab Epiſcopo non diſcer-
n An neret. S. Hieronymus, cujus auctoritate
ſuit u potiflimum abutuntur Presbyteriani, ep. 27.
Pulos n ad Marcellam ait: Apoſtolorum locum Epiſeo=
jurah vi tenent. Et ep. 35. Ut Kegi, ſic Epiſcono,
. D5 imo minus Regi, quam Epiſcopo honor de-
lengit Jerendut. Et S. Chryſoſtomus l. 3. de Sa-
ſcern cerd, tribuit Epiſcopis ſummam auctoritatem
eli & potentiam. 3tio. Epilcopi poſſunt eonfir-
„h mare, (O. 969.) ordinare, & confeſſarios
tommi approbare, (J. 1094.) cenſuras ferre, (t.
e 2. J. 489.) quod Presbyteri non poſſunt,
uins uti ex continua traditione patet: Ergo Epi-
Gur e ſcopi poteſtate Ordinis, & Jurisdictionis ſunt
n Presbyteris jure Divino ſuperiores.

o Schol. r. Epifcopos quoad poteſtatem Ordinis efſſe

E jure Divino Presbyteris ſupetiores, eſt de fide,
sAh an vero etiam jure Divino fint Presbyteris fu-
n in periores quoad poteſtatem Jurisdictionis, Eccle-
in) ye Bia quidem hactenus expreſſe non definivit, licet
late, Galli & Germani Epiſcopi, hæc verba: Gure
tun in Divino ſuperiores, canoni citato Tridentini addi
n. IN poſtulaverint, Italis recuſantibus: Interim ta-
1. An H men Maldonatus de Ord. c. 8. putat: eſſe ſdei
Alleel proximum: Eſtius, effe efficaciter deduétum ex
201 S. S. Litteris: & Facultas Pariſienſis oppoſitam
in/ ſententiam notavit, ut fallam, verbo Dei contra-
pul riam, & olim a. 166 4. a ſe reprobatum.
n Schol. 2. Aetius Presbyter Arianus Sæculo 4tο in. Softasntesy
ne. . vidia ſtimulante, quod Epiſcopatum obtinere opjegia-
MMonn non poſſet, ut ſeipfum ſolaretur, docuit, nihil nes.

el⸗ § 5 eſſe

1

650 Caput XIX. .
eſſe diſcriminis inter Epiſcopum & Presbyterum.
Similiter Wicleffus, poſtquam a ſpe conſequendi
Epiſcopatum Wigornienſem dejectus fuit, Aetii
inſaniam ſecutus eſt, teſte Waldenſi l. 2. a. 3. In
eodem luto hæfſit Calvinus I. 4. inſt c 4. & in
hoc errore propugnando plurimum deſudarunt re-
centiores Puritani, præſertim Blondellus. & Sal-
maſius ſub larvato nomine Wallonis Mefſalini. I.
Quia in primitiva Eccleſia iidem fuerunt Presby-
teri & Epiſcopi. Sic Act. 14. v. 22 legitur,
Apoſtolos conſtituiſſe per ſingulas civitates res-
buteros, id eſt, Epiſcopos. Et c. 15. v. 2. 6. 22.
numerantur conventus Apoſtolorum & deniorum
x g*οSuνταoν. 1. Tim. 4. v. I4. univerſus ſacrorum
miniſtrorum cœtus vocatur Presbuterium. Et c 5.
v. 17. Presbyteri appellantur ii, qui præſunt. Et
Act. 20. v. 17. Preshyteri a S. Paulo convocati
dicuntur v. 28. Epiſcopi. Et Philipp. r. S. Paulus
gratiam apprecatur Sanctis omnibus cum Epiſcopis
& Diaconibus, nulla Presbyterorum ſaéta mentio-
ne. Keſp. Ex dictis (S. 1158. Schol. 2.) patet,

Presbyteri & Epiſcopi vocabula olim fuiſſe com-

munia, munia tamen, ordo & gradus ſemper

fuerunt diſtinéta, uti ex (§. 11590) conſtat. II.

S. Chryſoſtomus hom. II. in ep. Tim. ait: Inter
Epiſcopunz & Preshisterum intereſt fere nihil, quippe
& Preshiſteris Eccleſic cura promiſſa eſt, & quæ
de Epiſcopis dixit, etiam Presbyteris congruunt.
Et S. Hieronymus in c. I. ad Tit. totus eſt in eo,
ut Presbyteros Epiſcopis æquales faciat, unde do-
cet I. eundem eſſe Presbyterum & Epiſcopum,
& easdem in utroque dotes requiri. 2. Epiſco-
porum diſtinctionem a Presbyteris initio Eccleſiæ
non fuiſſe, ſed ad Schismata vitanda inſtitutam
eſſe. 3. Olim communi Presbyterorum, & Epiſco-
porum conſilio res Eccleſiæ adminiſtratas fuiſſe.
4. Epiſcopos magis Eccleſiæ conſuetudine, quam
diſpoſitione veritatis Dominicæ Presbyteris eſſe
ſnperiores. Et in ep. 85. ad Evangel. agit con-
tra quendam, qui Diaconos Presbyteris Preſere⸗
at,

lat, do
opos,
Mratlan
r ſ ele⸗
Eyſcopu
eratoren
uittriun
1M. Kl
U,fcopi
Mesdytei
Nunbs he
Dicopor
1 enden
Dine, 90
litcopor
Non foiſſe
blumne
iſtiei in
Co pſn
oad h
3 iit, 0
Meipten
nl pe
ugs De
ſtone l
o ned
ene ſu
1Onſnern
Uigbein
er Mesb
Dilithbn⸗
erdo

iignitas

et ſe
utum
e0 P
Atatis
lins,
Unt.

Preshyten
conſeglen
I1s fuit, N
lL. rl
t eri⸗
jeſudimntt

eii
erunt
„22 lehn
Nr

G im
etus ſnnm
riim itj
praſnt!
Olo cobron
h.r. Kl
Cumn Lpito:
ſacta meni
01. 2) M.
ſiſe er⸗
ds ſn
conlat
n. Ait! N

De Ordine. 65 1

bat, docens, eosdem eſſe Presbyteros, & Epi-
ſcopos, & ait, a Marco Evangeliſta usque ad
Heraclam & Diongſium Presbyteri ſemper unum
ex ſe eletum in excelſiori gradu collocarunt, quem
Epiſcopum nominarunt, quomodo ſi exercitus Im-
peratorem faciat, aut Diaconi eligunt de ſe, quens

indaſtrium noverint, & Archidiaconum vocant.

Reſp. S. Chryſoſtomus ſolum vult, quod ſubinde
Epiſcopi Presbyterorum nomine deſignentur, &
Presbyteris etiam cura animarum committatur, &
munus baptizandi ac abſolvendi dependenter ab
Epiſcoporum jurisdictione. S. Hieronymus dicit
I. eundem eſſe Epiſcopum, & Presbyterum no-
mine, non vero Ordine & Charactere. 2. dicit,
Epiſcoporum diſtinétionem a Presbyteris ab initio
non fuiſſe niſi in remedium Schismatis, quantum
ad uſum externæ jurisdiétionis ac regiminis Eccle-
ſiaſtici, in cujus partem vocabantur Presbyteri, &
quo uſu ob Schismata privati fuerunt, non vero
quoad Characterem & jurisdictionem in radice.
3. ait, olim communi confilio Epiſcoporum &
Presbyterorum gubernatas eſſe Eccleſias, ſed non
æquali poteſtate & auétoritate 4. quando ait,
magis Eccleſiz conſnetudine quam Divina diſpo-
ſitione Epiſcopos eſſe majores Presbyteris, ſtat
pro nobis, docet enim, a Divina diſpoſitione
hanc fuperioritatem deſcendere, quam Eeccleſiæ
conſuetudo ſemper obſervavit, & probavit. De-
nique in ep. ad Evang. ſolum indicat, Epiſcopum
ex Presbyteris electum fuiſſe, ficut Imperator ex
militibus eligitur, qua eleétione & conſecratione
facta eſt illis ſuperior. III. Presbyteri heapent
Sacerdotium, quod juxta Patres eſt præſtantiſſima
dignitas: Et S. Auguſtinus Epiſcopus non aude-
bat ſe præferre S. Hierongymo Presbytero, &
totum diſcrimen inter Epiſcopum & Presby terum
in eo ponit, quod primum nomen officii, alterum
ætatis ſit. Keſp. Sacerdotii culmen eſt Epiſco-
patus, ad quod non omnes Sacerdotes alcen-
dunt. S. Auguſtinus ex humilitate dicit ſe mino-
rem

652 Caput XIX.

vem & Hieronymo ætate & eruditione, non vere
Ordine Epiſcopali: & quia nomen Epiſcopi ſuper-
inſpeétorem ſignificat, ſufficienter ab eo, quod
ab ætate ducitur, diſtinguitur.

H. 1160.

Epiſcova- Ordinatio Epiſcopalis videtur eſſe verum

tus oſt Sa-

dramen-

tum di-

Sacramentum a Sacerdotio natura & Cha-⸗
ractere diſtintum. Nam r. Tim. 4. c. 14.

ſtindum Apoſtolus loquitur de ordinatione Timothei
a Sacer- non folum in Sacerdotem, ſed etiam in Epi-
lKotio.

ſcopum, uti S. Chryſoſtomus, S. Anſel-
mus, & S. Thomas obſervant: Sed ibi ſer-
mo eſt de vero Sacramento: (G. 1130.)
Ergo etiam Epiſcopatus eſt verum Sacra⸗
mentum. 2do. Tridentinum Seff. 23. c. 4.
ait, Epiſcopos ad Ordinem Hierachicum præ-
cipue pertinere: eos eſſe poſitos a Spiritu
S. regere Eccleſiam Dei, poſſe confirmare,
& ordinare, quod inferiores Ordines non
poſſunt: ſed in ordine Hierarchico ponitur
quis per verum Sacramentum: Ergo Epi-

fcopatus eſt verum Sacramentum. 3 tio. Pa=

tres Ordinationem Epiſcopalem vocant Sa-
cramentum. S. Leo ſerm. I. in die anniv.
aſſumpt. Cum ſiujur Divini Sacerdotii Sacra-
mentum etiam ad humanas pervenit ſunktioner.
S. Gregorius I. 4. in I1. Reg. c. 5. Qui in
culmine ponitur, Sacramenta accipit undtionit.
44ο. Epiſcopatus habet omnia ad verum Sa-
cramentum requiſita: habet enim manus
impoſitionem ceu materiam ſenſibilem & ora-
tionem tanquam formam: inſtitutus eſt a
Chriſto, & quidem tunc probabiliter, eande
Chri⸗

(idus
Mr, G
Ui grati
tian co
khius te
Kerawen
1Mesbyt
tonenn,
en 1Pke

Jun exte

fet gid
rumn ch
ulss et
I, & 1
1l ellet
tem nor

N Anti

hvent

nen &
d tuntn
novun
Can
erantut

tſkiam:

lo ait
teratds
JGOd S
unum, 4
lerend
ortin
II rime
Nler .
mte
COnſecr
JuOad
Roſehte

De Ordine. 653

re,m Chriſtus dixit joan. 20. Sirut miſit me vivens
Eplnide Pater, & ego mitto vor. Accipite Spritum J.
deiE ubi gratiam & jurisdictionem dedit: Sicut
etiam collatio gratiæ clare patet ex citato
æpius textu I. Tim. 4. Ergo eſt verum
Sacramentum. Et quidem 5to. diſtinétum
r elen à Presbyteratu, quia habet ſpecialem Ordi-
tum dG nationem, gratiam, Characterem & poteſia-
tem a Presbyteratu diſtinctam; ſi enim eſſet

im. . e . .
de lui ſolum extenſio Characteris Sacerdotalis, vel
tannh eſſet quid reale, & ſic non foret ratio, cur
SHA novum characterem non imprimeret, cum
,„ N. Ul

gel qualis efficacia ad extendendum characte-
G I rem, & novum imprimendum requiratur:
„„vel eſſet relatio rationis, & ſic poteſtatem

N

D realem non conferret.
chicundMgke Schol. Antiquiores Theologi cum S. Thoma, & S. Solviantur
95 1 . Bonaventura docent, Epiſcopatum non eſſe Or- objeſtio⸗
confrmn. dinem & Sacramentum a Presbyteratu diſtinétum, nes. l
8 . ſed tantum extenſionem Characteris Sacerdotalis
Orcdindn ad novum officium, & ampliorem poteſtatem. I.
ico Quia in Eccleſia ſeptem ſolummodo Ordines nu-
E mnmaerantur: & Epiſcopatus non ſpectat ad Eucha-
glik⸗ riſtiam: imo ſic etiam Archiepiſeopatus foret
vent Ordo diſtinétus. „eſp. Epiſcopatus & Presby=-

teratus ſub uno Ordine Sacerdotali continentur,
quod Sacerdotium in duos Ordines dividitur,
unum, quo traditur poteſtas S. S. Euchariſtiam of-=
4 ferendi, alterum, quo datur poteſtas confirmandi,
GI & ordinandi. Hinc S. Optatus 1. 1. Epiſcopos
3 hai. in primo, Presbyteros in ſecundo Ordine ponit.

Deinde Epiſcopatus ad S. S. Euchariſtiam ſpectat,
an conferendo poteſtatem, Sacra Ordinatione illos
in . conſecrandi, qui S. S. Euchariſtiam conficiunt.
enku⸗ Archiepiſcopatus ab Epiſcopatu ſolum differt,
1 quoad ampliationem jurisdiétionis, non quoad
ni Poteſtatem. II. S. S. P. P. paſſim affirmant, Sa-

⸗H cer-

6 54 Caput XIX.

cerdotium eſſe præſtantiſſimum gradum, ad quem otius

homo elucéctari poteſt: Ergo non datur gradus ex- (phejen
cellentior. Kefp. Patres loquuntur de Sacer oatin
dotio, quatenus duos diverſos Ordines comple- (dine
Etitur. Cvum crin
G fetorqbet
.1I161.
J in Patriar
Epiſcopa- Ordinatio Epiſcopalis neceſſario ſupponit mmn

tues Suppo- Ordinem Sacerdotalem, ſine quo irrita & mwlr
net Sed nulla eſt. Imo. KEKpiſcopus eſt Sacerdos, & um
ondota- quidem ſummus: (G. 1158.) Ergo Sacer- 4. lp.
lem. dotalem Ordinem neceflario fupponit. 2do. ammurs
Concilium Sardicenſe lſchyræ Ordinationem meſiade
reprehendit, quod, cum Presbyter non eſſet, uumil,
Epiſcopus in mercedem calumniæ contra (dunl
S. Athanaſium prolatæ ab Arianis creatus laat
fuiſſet, eamque vel ex eo ſolum capite nul- Cnfti
lam eſſe dicit, quod Presbyter prius non mi wore
fuiſſet: ſimiliter Kpiſcopi Agyptii, & Cle- il, l
rus Alexandrinus Timothei Geluri Ordina-
tionem rejiciunt, quod Epiſcopus ſine ma- M 4
nus impoſitione extiterit, ſed neque prio- 1
rem habens Presbyteratus Ordinem Baptis- *
ma fecerit, id eſt, uti Hallier explicat, ſo- e

1„ U 1 . Oräiwnt
lemni & Epiſcopali ritu baptizaverit. d
fente
Solvuntur Schol. I. P. Martene de ant. rit. c. 8. a. 3. colli- *“
objekio- gere videtur, olim nonnullos conſecratos fuiſſe nie e⸗
16655. Epiſcopos, qui non erant Presbyteri. I Quia iungtt
Coeleſtinus P. ep. 2. ad Epiſcop. Brov. Vienn. & Unlter
Narbon. conqueritur, quosdam Epiſcopos eſſe or- nitir
dinatos ſine ullis Eccleſiaſticis Ordinibus. Et “
Photius ep. 70. ait, apud Latinos conſecrari in Auize
Epiſcopos Diaconos non ſuſcepto prius Presby- 1öllen
ratu. Keſp. Cœleſtinus conqueritur de omiſſis kenten
gradibus inferiorum Ordinum, & de interſtitiis len
non ſervatis, non vero de omiſſo Presbyteratu. mniit

Pho-

De Ordint. 6055

un, ice photius calumniæ reus conviétus eſt a Ratramno
torguudue Corbejenſi l. 4. contr. Græc. c. 8. Et ſolum in
ur de N eo Latinos reprehendit, quod non probatos in
dines an Orgdine Presbyterali ad Epiſcopatum affumerent,

quam criminationem Nicolaus I. in ipſos Græcos
retorquet, qui Photium laicum ſex dierum ſpatio
in Patriarcham conſecrarunt. II. Cœcilianus Dia-
Mlio liget conus in Epiſcopum conſecratus eſt, quia S. Op-
i⸗ in tatus l. 2. contr. Parmen. Ordinis Sacerdotalis in
acerice eo non meminit: Et Conſtantinus Pſeudopapa teſte
uctlichl Anaſtaſio Biblioth. ex Diacono Epiſcopus factus
Ig eſt. Reſp. Cœcilianus Presbyter fuit, nam ipfe
poplt. 4 contra adverſarios ſuos ita argumentatur: fi nihil
accepi a Felice Aptungitano traditore, uti vos cri-
minamini, quando Epiſcopus faétus ſum: Ergo

ar nan
r rc nec quando ab eo Presbyter ordinatus fui, & ſic
nuk ſolum eſſem Diaconus: S. Optatus vero Ordinem
Alis deii Sacerdotalem in eo jam fupponit. Ordinatio
1 caglen Conſtantini intruſi reprobata fuit, & merito ſup-
er its n poni poteſt, eum prius Presbyterum ordinatum
ti,40 fuiſſe, licet Anaſtaſius de hoc fileat.
urj Ctr . 1
vin 1 Schol. 2. Apud Latinos Epiſcopus hoc ritu ordina- Kitus Or-
1s ⸗ tur. 1. Conſecrator accepto libro Evangeliorum dinationis
degle mm ilum apertum adjuvantibus Epiſcopis aſſiſtentibus Epezſcova-
vemn hin nihil dicens imponit ſuper cervicem & ſcapulas lis apud
exolictt ordinandi. 2. Conſecrator, & aſſiſtentes Epiſco- Latinos.
it pi ambabus manibus caput conſecrandi tangunt,
dicentes, accipe Spiritum S. &c. quo diéto con-
23 . ſecrator ſtans depoſita mitra dicit: Propitiare Do-
6 1 mine & c. 3. Conſecrator caput eleéti Chrismate

7 8
bin⸗ i inungit, dicens: Ungatur, & conſecretur Ec.

en ſimiliter & ambas ejusdem manus, dicens: Un-

nrrchn Kanthe⸗ manus &c. 4. Conſecrator baculum pa-
L0N

oralem benedicit, & dat conſecrato, dicens:
Accipe baculum &c. 5. Annulum benediéctum dat

m. . .
eckek. conſecrato, dicens: Accipe annulum &c. 6. Con-
gii ſecrator accipit librum Evangeliorum de Scapulis
3

conſecrati, & adjuvantibus Epiſcopis aſſiſtentibus

tradit eum clauſum conſecrato tangenti illum,
dicens:

Erccos.

Caput XIX.

dicens: Accipve Evangelium & c. 7. Conſecratof
mitram benedictam imponit capiti conſecrati adju-
vantibus Epiſcopis aſſiſtentibus, dicens: Imponi-
mus Domine &c. Denique chirothecas benedi-
Stas manibus conſecrati conſecrator inſerit, di-
cens: Circumda Domine &c. vid. Pontif. Rom.

Schol. 3. Apud Græcos Epiſcopus hoc ritu conſe-

cratur. r. Ordinandus ad Pontificem aliosque
aſſiſtentes Epiſcopos ad altare deducitur, ibique
fronte Altari inenambens utrumque genu feétit.
2. Pontifici chartam porrigit Chartophylax, in
qua hæc verba leguntur: Sußfragio & conſenfi
Deo amabiliſimorum Epiſcovorum & Keverendo-
rum Presb'’fterorum, Uivina gratia, quæ ſemper
infirma curat, & za, qux deſunt, adimplet, pro-
movet N. Deo amabiliſſimum Preshiſterum in Epi-
ſcopum a Deo cuſtoditæ civitatis N. Oremus pro
po, ut, venigt ſuper eum gratia S. S. Spiritus.
3. Pontifex una cum pallio impoſita mann Evan-
gelii librum explicans imponit cervici & capiti
ordinandi contingentibus aliis Epiſcopis, & tres
cruces in ejus capite exprimens, manumque ei
impoſitam tenens dicit orationem: Domine Deus
c. qua expleta unus aſſiſtentium Epiſcoporum
ſubmiſſa voce a vicinis Epifcopis ſolum audienda
dicit: In pace Dominum precamur &c. 4. Pon-
tifex impoſita manu vertici ordinandi orat: Do-
mine Deus noſter &c. & dicto, Amen, elevat
Codicem Evangelü, ſanéctæ menſæ imponit, pal-
