In A Matrimonium contrahi non poſſit, non autem
jure

D

784 Caput XX.

jure naturæ dirimit; nam votum ſolemne & Ma-
trimonium quoad vinculum ſtant in eo, qui cum
licentia uxoris poſt conſummatum matrimonium
ſolemniter profitetur. IV. Per votum ſolemne

: aliquis ſe totum Deo tradit: Ergo juri naturæ re-

pugnat, ſi per Matrimonium alteri ſe tradat.
Keſp. Profefſus ita ſe tradit Deo, ut ſaltem ex
natura rei poſſit contrahere Matrimonium; nam
ille, qui votum fimplex caſtitatis emiſit, etiam
ſe tradidit Deo ad caſte vivendum, & tamen va-
lide etſi illicite Matrimonium contrahit.

Keſolvun- Coroll. Pral. Religioſus Matrimonium contra-

tur caſus.

Cognatio
carnalis
quid.

Linea
conſan-
guinitatis
& gradus
guid.

hens ipſo facto Excommunicationem incurrit,
& fit irregularis. Clem. un. de Conſang. & Af-

fin. Eandem poenam incurrit contrahens cum
moniali.

G. 1213.
Quartum impedimentum dirimens Matri-
monium eſt cognatio, quæ triplex eſt: Car-
nalis, Spiritualis, & Legalis. Cognatio car-
nalis ſeu confanguinitas eſt vinculum perſona-
rum ab eodem ſtipite deſcendentium: ſeu eſt
propinquitas Sanguinis inter perſonas, quæ

ab eodem ſtipite ſeu progenitore immediate
vel mediate deſcendunt.

Schol. r. Theologi & Canoniſtæ diſtinguunt con-
ſanguinitatem per lineas: & Gradus. Linea eſt
ordinata collectio perſonarum ab eodem ſtipite
deſcendentium diverſos continens gradus: ſtipes
vVero eſt perſona illa, a qua cæteræ originem
trahunt. Gradus eſt menſura diſtantiæ conſan-
guineorum inter ſe, & a communi ſtipite. Linea
alia eſt reta, quæ eſt in medio poſita, & conti-
net illas perſonas, quarum una ab altera origi-
nem ducit: dicitur recta, quia continet gradus
directos, per quos ad progenitores aſcenditur,
ad progenitos deſcenditur ad neutrum latus

defle-

etkende
uncdentin
nſa ſen
eſorus
lte dele
geretgtiope
Ce. litei
ertonk eo
Unerd gtat

Mne lia

li ſihite
(hs

i hes
lor ſolt gr
t ſant gr⸗
Rt teſeti⸗
e.
ni efſona
telte ilins 3
A jnre (
( g,
t iulen
ſors eo
ndd Eet

N, Contin
flne ul
thec Reg
limnss, ſi
uhltl
etihilin

ren l

De WMatrimonio. 785
nne & Hr deflectendo; & hoc modo linea recta alia eſt

0, gui eun aſcendentium, alia drſcendentinm. Linea frans-
atrimoniumn verſaâ ſeu collateralis ad latus defleétit, & illas
im ſclemne perſonas continet: quæ omnes quidem ab uno
i naturete- ſtipite deſcendunt, ita tamen ut neutra earum per
e tdn, generationem deſcendat ab altera, uti frater, ſorof
lt ſaltem er c. Linea transverſa alia eſt æaal, qnande
orinm;, um perfonæ conſanguinezæ a communi ſtipite æ quali
miüt, ein pumero graduum diſtant, V. g. frater & foror a
E tamen r patre: alia eſt inæqualis, quando perfonæ a com-
hit. muni ſtipite inæquali numero gradunm diſtant
4 v. g. Cajus ejusque neptis a fratre.
um cobttt⸗ S
em um, Schol. 2. Ad computandos gradus conſanguinita- Modus
ſang & A tis tres regulæ ſtatuuntur. Prima eſt pro linea gradus

ritens en recta jure tam Canonico, quam civili recepta. «ompz-
Tot ſunt gradus, quot penſonæ una dempta: vel tandi.
tot funt gradus, quot geherationes intercedunt.
. Sic ſi reſpgicias patrem & filium, generatio proxi-
Vens l ma una eſt: ſi perſonss, duæ funt: Ergo dempta
ell: 01. una perſona ſcülicet patre in linea reéta deſcen-
Pfetec⸗ dente fihus a patre diſtat uno gradu. Sectindaà Re-
49 gula jure Canonico pro linea transverſa æquali
um lan eſt. Quo gradts dtſtant perſonæ a comisuni Hlipi-
m. ett te, eollem diſtant inter Le. Sic reſpectu fratris-,
Dnas, & fororis communis ſtipes eſt pater, a quo uno
immmedier gradu diſtat frater, & foror: Ergo uno gradu
diſtant inter ſe. Tertia Regula reſpectu Hneze
transverſeæ inæ qualis jure Canonico eſt: Quo gra-

gnunt en du remotior perſond diſtat aà communi ſtipite, eo-
.inn el dem diſtant penſond inter ſer Hinc ſi unus diſtet
oden fi a communi ſtipite duobus gradibus & alter tri-
ade: s bus, contingunt ſe in tertio gradu. Pro jure ci-
1z Cigien vili fine ulla diſtinctione inter lineas ſtatuitur uni-
tie olin. ca hæc Regula: Tof unmt gradus, Alsot Namt gené-
it iui vationes. Vel: Tot unt graduz, quot perſonæ und
, C Adampta. l. 10. J. 9. fl. de gradibus. Adeoque de
ten i zure civili non datur gradus primus in linea trans-
inet gun verſa, ſed frater & ſoror jam diſtant duobus gra=
lvencſn 4 dibus.

uum Kuram Inſtit. Tkeol, Tom. IIl. D d

„78 Caput XX.

dibus. Pro clariori explicatione ſerviet ſequens
arbor conſanguinitatis, in qua numerus Romanus
denotat gradus juxta jus Canonicum, quod in
Matrimonio obſervandum eſt; alter numerus de-
notat gradus ſecundum jus civile, quod in rebus
hæreditatis obſervatur. Hunc modum comph-
tandi gradus conſanguinitatis ex jure Canonico

carpunt Brentius in confeff. Wittenberg. & Beza

I. de repud. & divort. voluntque, modum juris
civilis eſſe ſervandum. Verum licet modus com-
putandi civilis bonus fit, melior eſt tamen Cano-
nicus quoad Matrimonium, quia fſic in linea trans-
verſa etiam primus gradus aſſignari poteſt, unde
etiam ipfi Lutherani rationem fupputandi Cano-
nicam obſervant.

zante zi H. 1214.
Conſan- Conſanguinitas in linea recta dirimit Ma⸗=
guinitas trimonium in infinitum ſaltem juxta probabi-
“ liorem, ſive illa orta ſit ex copula licita ſeu
utrimofornicarin. Nam rmo l. nuptiv. fl. de rit.
nium in . Uai. Ui.
linea reſta nupt. dicitur: Muptiñ conſiſtere non voſſunt in-
in infmi- ter zat verſonar, guc in numero parentum, li-
tum. brrorumve ſunt, ſive proximi, ſive ulteriorit
gradus ſint usque ad inſinitum: Ergo cum Sa-
cri Canones in hac materia non ſtatuant con-
trarium, cenſentur ſequi jus civile. c. 1. De
nov. oper. nuntiat. 2do. Tridentinum quoad
conſanguinitatem ortam ex copula illicita ni-
hil immutavit, licet impedimentum affinita-
tis ex copula illicita ortum ad ſecundum gra-
dum reſtrinxerit: Ergo cum jus non diſtin-
guat, nec nos diſtinguere debemus: præſer-
tim quia per generationem fornicariam æque
communicatur idem Sanguis, ſicuti per con-
jugalem.
2. Con-

¹ (poe
1Gdniplt )
lum inel
unenel.
Unes Niena
sCconlan
fnlg, eil
1e uſiuc
t. r
Ulen domo
int optin
eInt, tom
Dcontraha

Ilantalis

1 Uhntimon
Reoliuntn
Uer exttanee
1 Cnan ſi an
Un ipnjüge
Uunn excre

1,1. liche
Wve 40 ſee
tmimmoninn
in dd hei
kit
lfle ad ſe
lnn welid
n; & 1
luins Alios
Ingenda
en tribn
ireodiunl
Peonlan
l Nerd
git, I

De Matrimonio 787

i ſehtei 2. Conſanguinitas vero in linea transver- In trans-
dorz ſa dirimit Matrimonium usque ad quartum verſa us-
ne gradum inclufive. Ita ſtatuit Concilium La- due ad

lhm teranenſe IV. can. so. Cujus decreti hæe ra- Jea dtun

ium amf tiones aſſignari pofunt. Imo. Quia parenti- incluſßive.
e Cmid bus & conſanguineis debetur ſpecialis reve-
beg Cln rentia, cui repugnat actus conjugalis, qui
nn ſine turpitudine & irreverentia exerceri ne-
umer. Juit. 200. Quia conſanguinei plerumque in
nlnam eadem domo habitant, vel ſaltem conve-
ioc,m niunt, optime Matrimonia inter eos prohi-
puemdee pentur, tum ne nimis præpropere matrimo-
nia contrahant; tum ut inceſtus evitentur,
& ſcandalis anſa præſcindatur. 3tio. Quia
per Matrimonia homines vinculo neceſſitudi-
dim nis colligantur, quod magis extenditur, ſi
ta gee inter extraneos folum nuptiæ permittantur.
la hena Ato. Quia ſi amori naturali conſanguineorum,
„ Eeu amor conjugalis ſuperveniret, amor carnalis
ereiur nimium excreſceret.

rm? Ichol. I. Lutherus in l. de captiv. Babyl. nonniſi Solvuntur

e Mn usque ad ſecundum gradum in linea transverſa objeſtio-
tuo und Matrimonium dirimi contendit, & reliquos gra- nes.
Sutatar dus ab Eccleſia additos omnino rejicit. I. Quia
e 1,1. Levit. 18. Deus non prohibuit Matrimonia niſi
ne. n usque ad ſeeundum gradum in linea inæquali:
timm i. Ergo prohibitio male ad ulteriores gradus exten-
hiet ditur; & maxime quia Chriſtus Ipſe ultra hos
tun ir gradus alios non ſtatuit. Keſp. Populo Judaico
Conconge. rcſtringenda fuit lex Matrimonii, ut opes in
pon ⸗ eadem tribu conſervarentur, & quia pronus erat
na “ ad repudiandas uxores, cui malo per amorem er-
ns de ga conſanguineos medela afferri poterat. Chri-
iine ſtus vero determinationem graduum Eccleſiæ re-
guitrer liquit. II. Concilium Epaonenſe c. 30. Turonenſe

II. c. 1I. &c. ad ſecundum gradum ſolummodo
04 D d d 2 impe-

788 Caput XX.

impedimentum conſanguinitatis extendunt. Keſp.
In hac re diſciplina antiqua varia fuit, ſed hac non
obſtante Ecclefia eam legem in re mutabili ferre
potuit. III. Ratio Concilii Lateranenſis exten-
dentis hoc impedimentum ad quartum gradum,
ſcilicet quia homo ex quatuor humoribus & ele-
mentis conſtat, eſt ridieula. Keſp. Eſt tantum

ratio congruentiæ; verior eſt, quia homines raro

quartum gradum vivendo attingunt, & in eo vis
Sanguinis a ſtipite tracti videtur deficere, ex eo,

quod homo ex quatuor elementis conſtet, ubi

primo ignea, mox aerea, deinde aquea, denique
vis terrea perit.

Guinam Schol. 2. Quæritur, in quibus gradibus jure natu-
gradus
jure natu-
r& prohi-
bentar.

ræ conſanguinitas dirimat Matrimonium. IIIi,
qui Henrico Angliæ Regi ſuaſerunt, non potuiſſe
Papam diſpenſare, ut acciperet uxorem frætris ſui
defuncti, voluerunt, omnes gradus Lev. 18.
aſſignatos jure naturæ dirimere Matrimonium.-
Item Scotus, Cajetanus &c. docent, Matrimonia
conſanguineorum in primo gradu lineæ transverſæ
jure naturæ non eſſe irrita. Dicendum eſt x.
Non omnes gradus Lev. I18. aſſignati jure naturæ

dirimunt Matrimonium: tum quia Lev. 20. Ma-

trimonium in primo gradu conſanguinitatis &
affinitatis in linea recta, & in gradu conſanguini-
tatis primo etiam in linea transverſa morte pu⸗
nitur v. II. I12. 14. In ſecundo vero gradu
conſanguinitatis in linea transverſa, & in primo
& ſecundo gradu affinitatis lineæ transverſæ poe-
na leviori caſtigatur: v. 19. 20. Ergo non om-
nes æqualiter jure naturæ prohibentur. Deinde
Jacob duas ſorores Liam & Rachel in primo gra-

du affinitatis in linea transverſa duxit. Moyſes

natus eſt ex conjugio nepotis cum amita 777
ſcilicet ochabed, quæ patruelis ſeu patrua Exod.
6. v. 20. Amram dicitur, quod nomen Hebrai-
cum clare indicat; quod ſane hi homines non fe-
cifſent, ſi gradus illi jure naturæ prohibiti enr.
ur⸗

is Lex.
n zmita,
EVlInenli cun
hibeknr co
Un tamen enn
Trnobiene
bertnr i
Ptipitur, ut
nlketer en
nleitico, n

Ie non Pr

Epanns inte
Menenm,
lüatis inen
In, & in
Inre irritnn
ndrs pronite
ſos rohant
un gii
n Mhtimon
Uln reveren

unt. NMi,.
ſed hae nen
labili ſent
enls exter⸗
um gndum,
tibus & ee⸗
EKt urtun
nonmines nnd
& in enſ
cete, et
conſtet, ui
gnen, lerige

dns re ⸗
Onin. I
, Mon onik
geln ſullil
dn ley 1
Mitimonn
dt, Mwimndl
er hunſtf
ti juremn
Lev. „
rgtiitsl
coNkingee.
li nortſ⸗
0 ven n
,Eih⸗
nngelt ⸗
en ⸗
entut 1 .
Nin fnk
lusi⸗ ,
n imd
m i
vorerke⸗

en

De MWatrimonio. 789

Rurſus Lev. 19. prohibetur Matrimonium nepotis
cum amita, & Matertera, non vero patrui vel

avunculi cum nepte ex fratre vel ſorore. Item
prohibetur conjugium cum uxore fratris defuncti,

non tamen cum ſorore uxoris, cum tamen idem
ſit utrobique gradus: Ergo jure naturæ non pro-
hibentur illi gradus. Denique Deut. 25. V. 5.

præcipitur, ut, ſi quis absque liberis moriatur,
ducat freter ejus uxorem illius. Ergo hic gradus

in Levitico, ubi ab hoc caſu præſcinditur, jure

naturæ non prohihetur: ſane quod nomine fratris
germanus intelligatur, ex hiſtoria Ruth apparet.
2. Dicendum, In primo & ſecundo gradu conſan-
guinitatis lineæ rectæ aſcendentium & deſcenden-

tium, & in primo gradu lineæ transwerſæ jure

naturæ irritum eſt Matrimonium: reliqui vero
gradus prohibentur tantum jure Eccleſiaſtico; id
quod probant rationes tum in hoc paragrapho al-
latæ; tum quia barbaræ etiam gentes in illis gra-
dibus Matrimonia ſemper exhorruerunt, cum fint
contra reverentiam parentibus & fratribus debi-
tam, & Eccleſia nunquam in illis gradibus di-
ſpenſavit. Dicis I. Omnes gradus Lev. I18. pro-

hibiti dieuntur abominationes v. 29. & prohibentur

cum aliis vitiis jure naturæ prohibitls, uti cum
Idololatria v. 2zr. cum Sodomia v. 22. G&c. Ergo
& ipfi jure naturæ prohibentur. Keſp. Dicuntur
abominationes, quia jure poſitivo prohibentur,
& a gentibus extra Matrimonium in iis peccatur.
Quomedo etiam cum aliis peccatis jure naturæ
prohibitis conjunguntur. II. S. Paulus I. Cor. I.
dicit, Matrimonium cum noverca nec audiri inter
gentes: Et Matth. 14. v. 4. S. Joannes dixit
Herodi, non licet tibi habere uxorem fratris tut.
Reſp. S. Paulus loquitur de Matrimonio cum no-
Verca vivente adhuc patre: 2. Cor. 7. Et S. Jo-

annes de uxore fratris viventis. III. Filii Adami

Matrimonium eum ſororibus contraxerunt. Abra-
ham duxit ſororem ſuam. Gen. 20. dixit enim,
efſe filium patris ſui & non matris. Thamar fra-
D d d 3 trem

790 4 Caput XX.

trem ſuum Ammon virum petiit 2. Reg. 13. Et
Adonias novercam ſuam Abiſag. 3. Reg 2. Ke/p.
Filii Adami cum ſororibus contrahentes urgente
neceſſitate, & Deo diſpenſante hoc fecerunt. Sara
fuit ſoror Abrahæ, id eſt, confanguinea & neptis
ex patre, ſeu filia fratris ſni Aran; hanc vocat
filiam patris ſui, ſcilicet patris Abrahæ, qui erat
avus Saræ; Mater vero Abrahæ non erat mater
Abrahæ, nec avia Sarzæ, quia Aran pater Saræ
non erat frater Abrahæ uterinus, ſed tantum ex
patre: & quia Abraham erat minor natu, quam
Aran & Nachor, quibus ob dignitatem ſuam fo-
lum præponitur, ideo jam 37. annorum eſie po-

tuit, quando Saram genuit. Thamar ferio locuta.

non fuit, ſed in perplexitate & anguſtiis poſita
fratrem ſuum maritum expetiit. Adonias rem il-
licitam poſtulavit. IV. Martinus V. teſte S. An-
tonino diſpenſavit in Matrimonio fratris cum ſo-
rore: & Concilium Agathenſe. c. 61. & Epao-
nenſe ait: ſi quis germanam uxorem ascceperit:
Ergo primus gradus in linea transverfa conſangui-
nitatis jure naturæ non prohibetur. Reſv. MWar-
tinus tantum in primo gradu affinitatis diſpenſavit
ex copula fornicaria. Concilia citata corrigenda
funt juxta leétionem Concilii Turonenſfis II. c. 2.
ſcilicet: ſi quis germanam uxoris ſuæ acceperit.

H. 1215.

Cognatio Cognatio altera eſt ſpiritualir, quæ eſt
ſpiritua- propinquitas perſonarum ex collatione &
lis. ſuſceptione Sacramentorum Baptismi, &
Confirmationis proveniens.

Guotur- Schol. Jure antiquo ſpecies cognationis ſpiritualis
plew. erant: I. FPaternitas inter baptizantem vel con-
firmantem, & Patrinos ex una, & baptizatum vel
confirmatum ex altera parte. 2. Compaternitas
inter baptizantem, vel confirmantem, Patrinos
ex una, & parentes baptizati vel confirmati ex
altera

Fen hatte
tr. 3.

in bapti

Uurtitus.
Elebat, in
Ina, & int
tonſtwantis
r. de
Iiucor

ſenatio
in contra
Elaptizan
Uumm, vel
ſe ſel
ut, vel
utrinan
n g. In
Ment⸗
ickrnünunn
Upecimenel
30. 4. 1
ll: ke

ltetenC
ſidetor

Uen Sen
eeltins, 5
re conſn
Ce.
unt oliun
n Wrumn
N.

nen Eeis
hanc vo-
e, (Ner
n etat n
n peter e
ſed tantan
r Natu, Cin
tem ftun ?
orunn eleſ⸗
ar ſetio en
tnguſis
Adoniss en!
V. tele 8l⸗
frattis ann ⸗
tem Aten
erla
t. N.
tetis Cleent
tatn conkfl
nenſss li
næ aleeſi-

h, e
colitoe
egini 1

WH
fonis hin⸗
amntn in
baptian
lanln 4

De Matrimonio. 791

altera parte, quæ vocabatur compaternitas di-
zecta. 3. Indirecta vero ſe extendebat ad uxo-
rem baptizantis vel confirmantis, & patrinos c.
MWartinus. De cogn. Spirit. Confraternitas inter-

teadebat, inter baptizatum vel confirmatum ex

una, & inter naturales proles baptizantis vel
tonfirmantis ex altera parte. c. I. & 2. de cogn.
Sbir. Sed jure novo Tridentini ſola manet pater-
nitas & compaternitas directa.

R. 1216.

Cognatio ſpiritualis dirimit Matrimo- Cognatio
nium contrahendum jure Eccleſiaſtico I. in- ſpiritualis

ter baptizantem, vel confirmantem, & bap-
tizatum, vel confirmatum. 2. Inter bapti-
zantem, vel confirmantem, & parentes bap-
tizati, vel confirmati. 3. Inter patrinum
vel matrinam, & baptizatum vel confirma-

dirimit

Matrimo=⸗

nium.

tum. 4. Inter patrinum, vel matrinam, &

inter parentes baptizati vel confirmati. Ita
Tridentinum Seffſ. 24. c. 2. de ref. Hujus
impedimenti jam meminerunt veteres citati
cauf. 30. q. I. Idem ſtatuit Juſtinianus t. 4.
C. I. 2. leg. 20. Tribus primis Sæculis ob
paucitatem Chriſtianorum hoc impedimentum
non videtur in ufu fuiſſe, interim jam ante
finem Seculi Ati obtinuit, cum Julius, In-
nocentius, & Cœleſtinus P. P. Szæeculo 4to de
hac re confulti fuerint, uti patet cit. cauſ. 30.
q. I. & c. Pervenit. in quo loco: mulieres re-
cipiant alium virum: legendum eſt: recipiant
illum virum, a quo quoad thorum ſeparatæ
exrant.

D dd 4 Coroll.

Reſolyun- Coroll. Praltl, mo. Cognatio ſpiritualis Matrimo.

tuy aſus.

Cognatio
legalis.

Guotis⸗
Pplexe.

792 Capu! XX.

nium jam contractum non dirimit, quod proinde
Pater baptizans vel levans propriam prolem non
contrahit, nec jure petendi aut reddendi debitum
juxta b. Pichler privatur, quia nullo jure claro-
hoc ſtatuitur. 2do. Ut baptizans contrahat cog-
nationem ſpiritualem, debet Baptismus eſſe vali-
dus, non tamen requiritur, ut ſit ſolemnis; hinc
ſponſus in necefſſitate baptizans prolem fuæ fſpen-
ſæ hoc impedimentum contrahit, & difſolvuntur
ponſalia. 3tio. Patrinus afſiſtens quando tantum
ſfupplentur coœremoniæ Baptismi, & procurator
loco alterius infantem levans non contrahunt

cognationem ſpiritualem, bene vero ejus princi-

palis. Ato. Patrinus ad hoc officium defignatus
eſfe debet, alioquin non contrahit hanc cogna-
tionem: debet etiam Phyſiee tangere infantem,

& habere intentionem exercendi munus patrini.

Si plures præter unum & unam contra Tridenti-

num fuerint deſignati, & omnes ſimul tangant,

omnes hanc cognationem contrahunt: ſi ſucceſ-
ſive tangant, ſolus primus vel duo primi unus
& una eam contrahunt. Ita S. Congregationem
declarafſe teſtatur Gallemart.

G. 1217.
Tertia Cognatio eſt legalie, ſeu propin-

quitas orta ex adoptione, feu affumptione
in filium.

Schol. Adoptio alia eſt perfecta ſeu arrogatio,

quando perſona extranea fui juris ex principis
reſcripto ſta tranfit in poteſtatem & familiam

adoptantis, ut perinde ac filius legitimus natu-

ralis fiat ejus hæres necefiarius tam ab inteſtato,
quam ex teſtamento. Adoptio imperfefta eſt,
quando perſona extranea conſtituta ſub ſai pa-
tris naturalis ſeu avi poteſtate ſolius Magiſtratus
auétoritate in flium ſeu nepotem aflumituxr,
quin

Alltanſe
Nins
Fento, lie
le opt.
Muternitnen
Ttatun, &
Mnpt. Hat
Eflos mtr
tlen, ger
alonttti,
1 1, eod⸗

Cognatio
It Mtrime
Mühulkem
Uitgkati 2.
pkttum,
lu Aoptn
Mohtar i
Ui nioe

(lam 91.
unn gtopt

Rio inpe⸗
ſendertin
ttin lo
l nuyt.
Uerrenien
nrsverli
goti
ihntionen
Cr
ier Inh

De MWäatrimonio. 793

Mairime quin tranſeas in familiam, & poteſtatem adoptan-
gnod rode tis, cujus non ſit hæres neceſſarius ex teſta-
ndentan mento, licet ſuccedat ab inteſtato. S. 1. Inſtit.
enci imm de adopt. Cognatio legalis rurſus dividitur in
o edn Paternitatem, quæ eſt inter adoptantem & ado-
ontnttd ptatum, & ab eo deſcendentes. I. 55. ff. de rit.
mus ehe i nupt. Fraternitatem, quæ eſt inter adoptatum,
Pennis h S& filios naturales adoptantis l. 17. eod. Et afini-
ken ehe tatem, quæ eſt inter adoptantem, & uxorem
e Glolruun adoptati, & adoptatum & uxorem adoptantis.
ando tit l. 14. eod. .

& Precpan
n cobtant §. 1218.
0 eſs gein.
un lean Coognatio legalis jure Eccleſiaſtico diri- Cvgnatio

hr mit Matrimonium contrahendum, I. inter legalis di-
gele ninH adoptantem, & adoptatum, & poſteros imit Mar
e adoptati. 2. Inter uxorem adoptantis & enn⸗
mlrs adeptatum, & viciſſim inter uxorem adop.
ent: 4 tati, & adoptantem. 3. lInter filios vel
Lopiin filias adoptantis, & adoptatum. Ita ſtatui=
gegin tur 1. adoptivus ff. de rit. nupt. quæ lex ap-
probatur a jure Canonico c. un. de cogn. leg.
cujus ratio eſt, amor & reverentia ſpecialis,
quam adoptatus debet adoptanti.

ſen eir Coroll. Frafk. Imo. Sola adoptio perfecta ſeu arro- Reſolvun-
Aunnto gatio impedimentum cognationis legalis indu it. tus caſus.
2do. Inter perfonas, quæ ſunt in linea recta
aſcendentium, & deſcendentium nunquam ſoluta

n n etiam adoptione valet Matrimonium. 1. 17. fl. de
er e rit. napt, inter perfonas vero, quæ adoptione
n imin interveniente fibi a latere junguntur in linea
egünts h transverſa, impedimentum durat;, quamdiu du-
1 dils, rat adoptio, qua vel per mortem, vel per eman-
nmi cipationem ſoluta ceſſat impedimentum, & filius
a ſhilr. adoptivus poteſt ducere filiam naturalem adoptan-
s Mtud tis., Ita Benedictus XIV. I. 7. de Syn. c. 36.

K . D dd 5 J. 1219.

—T

Crimen.

Crimen
dirimit

nium.

tur caſus.

Matrimo-

794 Caput XX.

G. 1219.
Quintum impedimentum Matrimonii eſt

Crimen, ſeun inhabilitas ad contrabendum
Matrimonium orta vel ex adulterio, vel ex

conjugicidio, vel ex machinatione mortis fa-
cta conjugi cum propoſito alterius Matrimonii
contrahendi.

H. 1220.

Crimen adulterii, vel conjugicidii, vel
machinationis mortis factzæ conjugi cum
propofito alterius determinati matrimonii

dirimit matrimonium fuſequens jure Ec-
cleſiaſtico. Ita ſtatuitur in variis Conciliis

relatis cau. 31. q. I. & c. ſuper hoc. & c.
Pyopoſium. de eo qui duxit &c. Ratio eſt,
quia in matrimonio nil atrocius fingi poteſt,
quam ut conjux conjugi fidem non ſolum non
ſervet, ſed etiam vitz ejus inſidietur, cum
quo ſumma amicitia devinctus eſſe debuiſſet.

Keſolvun- Coroll. Pracs. rmo. Ex adulterio duobus modis

contrahitur impedimentum criminis. Primo ſi
adulteri durante legitimo Matrimonio licet non
confummato aliud Matrimonium de præſenti con-
trahere attentent. Secundo ſi adulteri promiſſio-
nem faciant inter ſe de contrahendo Matrimo-
nio: ad quod impedimentum requiritur, ut pro-
miſſio fiat vivente priori conjuge; ut adulterium
ſit completum copula perfeéta, & uterque ſciat,
alteram partem efle conjugatam: ut promiſſio ex-
terna ab altero ſit acceptata, licet non requiratur
repromiſſio: & ut promiſſio non fit ficta, etfſi P.
Engl putet, etiam fictam promiſſionem fſufficere
ob votum captandæ mortis conjugis. 2do. Ex
conjugicidio ſeu machinatione mortis impedimen-
tum criminis contrahitur, tum per adulterium
7 una

Unn cum
ne aduI
Crjugis
one &!
nonintn e
Hne olen
Hön indue
Derkectun
1ontrthend
tdfente ad
lkegve
ſi ce pre
Econv. I
etiam
n com
Glititar o

en nort

Meptom e

Witt, n

n lberin
Uett, vel
tefpinata
lelli, 001
lignann i
imhelinent
Ahne Po
tnhitur ad
Kontrehitun

Dortis.

depxtun
is jure
lun inten
itum 8
Mteund

De Matrimonio. 795

una cum conjugicidio: tum per conjugicidium
ſine adulterio, & per machinationem mortis

roni e conjugis effectu ſubſecuto ex mutua conſpira-
bbenkon tione & intentione, ut duo confſpirantes Matri-
0, Wet monium contrahent c. I. de eo qui duxit &c.
ottisk. Hinc ſolum conjugicidium hoc impedimentam
latrimnodd non inducit, ſed requiritur, ut vel adulterium
perfectum præcedat ex utraque parte eum animo
contrahendi Matrimoniam cum adultera: vel ut
abſente adulterio ſaltem accedat promifſio ex
utraque parte & intentio Matrimonii de futuro
ieidi, vel de præſenti faéta perſonæ determinatæ c. 1.
Gogi CuA de conv. Inf. deinde mors non tantum attentata,
mutinoni ſed etiam executioni data eſſe debet ſaltem ab
e . uno complice: & ſi adulterium non præceſſit „re-
5 4 quiritur conſenſus utriusque partis in machinatio-
15 CMnm nem mortis. c. I. de conv. Inf. Stio. Impedi-
or A1 mDentum eriminis non incurrit, qui conjugem
Ratiod. occidit, non ut cum altera contrahat, ſed tan-
Sugihor, tum liberius peccet, vel moleſto conjugio ſe li-
ſolunn beret, vel ſi ex animo cum aliqua perſona inde-
ietgr. G terminata non vero cum complice adulterii nu-
etut bendi, conjugem occidat: vel ſi pars conjugici-
Eeni⸗ dii ignara illud poftea tentum approbet. 4to. Hoc
godie H impesimentum non oritur, ſi promifio durante
bim sdhuc priori Matrimonio ſit diſſoluta: nec con-
o len it trahitur ab infidelibus, utpote lex Eceleſiaſtica:
ñ Certic contrahitur tamen ab ignorantibus, quia non eſt
d i pura poena, ſed inhabilitas ob votum captandæ
1 rn mortis.
tar, te
m uie⸗ J G. 1221.
Ptetcle i . . .
Mronkoe Sextum impedimentum eſt cultus diſpa- Cultus di-
i ritas jure Eccleſiaſtico dirimens Matrimo-paritas.
ieg, nium inter fidelem & inſidelem; id eſt, bap-
nen tizatum & non baptizatum, & viciffim v. g.
me Judeum & Chriſtianum.
el e

G. 1222.

X

Cultus di-
paritas
dirimit
MWatrimo-
nilems.

796 Caput XX.

G. 1222.
Cultus diſparitas dirimit Matrimonium

hominis baptizati cum non baptizato. Ita

colligitur ex c. cave. cau. 28. q. I. Extant
etiam leges Imperatorum Valentiniani, &
Valentis l. 3. cod. Theod. I. 14. quibus de-
clarantur connubia Chriſtianorum cum infi-
delibus irrita, & morte plectenda. Quzx le-
ges ſenſim ita obtinuerunt, ut ante Soeculum
I2 mum ejusmodi conjugia ubique haberen-
tur invalida, uti conſtat ex Magiſtro ſenten-
tiarum, qui 1. 4. d. 39. ſeribit, non valere
matrimonia Chriſtianorum cum infidelibus;
quod poſt ipſum una voce docuerunt omnes
Theologi & Canoniſtæ.

Quo jure. Schol. x. Matrimonia fidelium cum infidelibus non

An Ma- Schol. 2.

trimonia
cum infi-
delibus
olim fue-
rint licita.

ſunt irrita jure naturali, quia non omnino adver-
ſantur fini Matrimonii, cum ex eis proles naſci,
& catholice educari, quamvis difficilius quam ſi
ambo conjuges eſfſent fideles, poſſint: & certe
valida fuerunt Matrimonia Eſtheris cum Aſſuero .
S. Cæciliæ cum Waleriano, S. Monicæ eum viro
Ethnico, S. Clotildis cum Clodovæo. Et licet
Patres illorum temporum, uti Tertullianus, &
S. Cyprianus improbarent ejusmodi conjugia,
non tamen irrita eſſe dixerunt. Deinde æc a-
trimonia non fſunt irrita jure Divino pofitivo,
quia nec in veteri, nec in novo Teſtamento ul-
lum præceptum reperitur, quo illa irritentur:
Ergo ſolo jure Ecclefiaſtico ſunt irrita.

Eceleſia prioribus quinque ſæculis tolera-
vit Matrimonia legitima fidelium cum infidelibus.
Quod patet ab eemplis ſanéctorum (Schol. præc.)
allatis, & ex S. Hieronymo, qui I. I. contr. Jo-
vinian. conjugia infidelilum cum fidelibus frequen-
tiſſima fuifſe refert „ quem morem improbat
em

EnA
Ir tamen
ll inde
ſ ant v⸗
ltein in
wningin,
lonis ſpes
(riſienæ
ſier tokee
nenis, uti
nie,
Etnis a
unen &
Urironi
eferſion
Apokto
ſ, homit
5. cont.
Winian.
1(or. b.
Un Cia
Citlſibus
kines 0
tinm Car
d Nt 4
te Ahrrur
ſilieet od
ocati
nor, ge
ood vere
l ine l
l ViN
Auri
te ex
ſmino,
Erherunt
r miir
te wt,

fimontun
Nto. Iie
. n
Dian, A
Uibus d.
Cun int.
(r F.
SeNlun
Pibelet
10 ſenter⸗
lon Nelete
nfidelba
nt On

ielbns or
nnino ure⸗
proles ll,
lins quan!
t: & er
m Ahten
E elmn in
liants,
coſigl,
e el
9 Loltio,
Famen N.
iiennt:
4

culs ter
inteiti
chol e/
. con
s ice⸗
.
on

De Matrimonto. 797

dem S. Auguſtihus l. de fid. & oper. c. 19. teſta-

tur tamen: Quoniam revera in Novo Teſtamento
nihil inde pracevtum eſt, ideo aut licere creditum
eſt, aut velut dubium derelikum. Toleravit ergo
altem in nonnullis circumſtantiis Eccleſia hæe
conjugia, quando remoto omni periculo ſfubver-
ſionis ſpes erat promovendæ utilitatis publicæ rei
Chriſtianæ, vel converſionis partis infidelis: ſimi-
liter toleravit Matrimonia fidelium cum Catechu-
menis, nti patet in Conſtantino M. Valentiniano
juniore, & ex uſu, quo olim nonniſi proveétæ
ætatis ad Baptismum accedebant. Generaliter
tamen & præſeindendo a certis circumſtantiis
Matrimonia fidelium cum infidelibus ob periculum
perverſionis Eccleſia prohibuit, tum quia r. Cor.
7. Apoſtolus ait: Nubat tantum in Domino, id
eſt, homini Chriftiano, uti exponit Tertullianus

1. 5. cont. Marci. c. 7. S. Hieronymus 1. I. cont.

Jovinian. c. 3. & S. Thomas in hunc locum &
2. Cor. 6. Wolite jugum ducere cum infidelibus 5
tum quia Concilium Eliberitanum, c. 15. ſtatuit:

Boentilibus minime in Matrimonium dandz ſunt
Virgines Chriſtianxkx. Quod idem præcipit Con-

cilium Carthaginenſe III. c. 12. Chalcedonenſe

c. 14. Et Agathenſe c. 67. Et S. Ambroſius Il. 1.

de Abraham c. 9. rationes hujus præcepti affert,

ſcilicet ob periculum ſubverſionis, ob unitatem

Spiritus, quæ debet eſfſe inter conjuges; & ob

Dei vocationem, quia a Deo przæparatur viro

uxor, quod non poflfunt diſpares fide credere.
Quod vero Matrimonia fidelium cum infidelibus
ſint jure Divino illicita & prohibita, certo pro-
bari vix poteſt. Contrarium enim patet ex
S. Auguſtino paulo ante citato, & non colligitur
clare ex S. Paulo, quia illud: nubat tantum in

Domino, S. Chryſoſtomus ita exponit, ut cum
temperantia & amore ſuſcipiendæ prolis Matrimo-

nium contrahatur. Illud vero: Wolite jugim du-
cere cum infidelibus, ſolummodo conülium innue-

re poteſt, vel de nimia familiaritate Chriſtiano-

rum

— -

798 Cayut XX.

rum cum infidelibus intelligitur, per quam eorum
erreres promoventur, nam in Græco legitur:
srsobρννννις adjutores infidelium.

An Ma- Schol. 3. Catholici cum hæreticis Matrimonium va-
trimo- lide contrahunt; tale enim Matrimonium non eſt
ninm irritum jure naturali aut Divino, quia ad verita-
Catholici tem Sacramenti non requiritur in ſuſcipiente fides:
cum heære- nec etiam jure Canonico, quia nullus Canon illud
tica ſit va- irritans produci poteſt. Hlicita tamen ſunt Ma-
lidum. trimonia Catholicorum cum hæreticis „bæc enim
Prohibentur in Concilio Chaleedonenii c. 14. Non
oportet cum hominibus hoareticis miſcere connuhia.
Quod etiam ſtatuit Laodicenum can. 10. &c. cu-
jus ratio eſt periculum perverſionis, prava prolis
educatio, & rixarum frequentia. Heæec tamen
Matrimonia non ſunt jure naturæ nec Divino
prohibita, ſi periculum perverſionis abſit: unde
Romanus Pontifex per diſpenſationem illa licita
facere poteſt; imo poſt Gregorium XIII. Clemens
VIII. diſpenſavit cum duce Barrienſi, ut Cathari-
nam Henrici IV. Francorum Regis ſororem hæ-
. reticam duceret: Urbanus VIII. a. 1625. diſpen-
ſavit, ut Henrica Ludovici XIII. Galliæ Regis
fiia Anglorum Regi hæretico nuberet, & Bene-
diétus XIII. diſpenlavit cum fœmina Piſana, ut

heretico Anglo nuberet. Profanatio Sacramenti,

quæ in hoc caſu ex parte accatholicæ ſequitur,
eſt per accidens reſpectu partis Catholicæ, quæ
utitur jure ſuo, nec intendit alteram impellere ad
pPeccatum, ſed tantum ejus voluntate ad id fa-
ciendum diſpoſita utitur. 2

Xeſolvun- Coroll. Prakk. Imo. In Germania & aliis partibus ſep-
tur caſus. tentrionalibus, in quibus Catholici mixti cum
hæreticis communi jure vivunt, conſuetudo ob-
tinuit, ut connnbia inter ſe inire poſſint, ſi con-
jugi Catholico liberum permittatur ſine periculo
perverſionis in fide orthodoxa perſiſtere, waxime

„

ſi in aliquo caſu morali evidentia conſtet, nullum

efſe periculum ſcandali, pPerver ſionis, aliorumque

incom-·

oommode
ln, vel 4
fuminare,
Muo. Ni Mat

Kumm acicn
utren flele

egpuntu in
e ſheblit .
giore ecne⸗

Eprimun

Enonimn en

1 tblolnte

arten,
ewutend

i Meime en
Nerti⸗ tepida
lni mio t
un timent
nn conſtan
udl in ſe
eyitande

n modo m

d, gnoc te
Ii otelt

Mnd itamn

unen widit
iſllce vel
ſſt
ureſtiglie
fmemns,

eſetel

ſi ſeler
thtin

De Matrimonio. 799

tn em incommodorum ſubſequentium: in dubio ad Pa-
tend epttor pam, vel ad Epiſcopum in Germania fpectat, rem
examinare, & contrahendi licentiam concedere.
2do. Si Matrimonio Catholici cum heretica pa-

TUmonnin K. Gtum adjiciatur, ut liberorum alii puta maſculi
Mhnum Mi patrem fidelem, fominæ vero matrem heæreticam
is ä ſequantur, impium & irritum eſt, quia ad utrum-
ſientete que ſpectat cura, liberos ſuos in vera fide & Re-
sCNn igione educandi.
men ſont
het eanu D. 1223.
i c. 14. M

eed Septimum impedimentum dirimens Ma Vis.
o & trimonium eſt Vis, quæ eſt metus gravis
Irwahd vel abſolute vel reſpective cadens in virum
Hertu conſtantem, aut foeminam injuſte incufſſus
e net Dirie ad extordu HS
ad extorquendum Matrimonium.

lt: Ne
en in inm Schol. Metus eſt inſtantis periculi vel futuri mali Quotu-
II. (emen mentis trepidatio. Alius eſt levis, qui concipitur plex.
8, NCehit⸗ de levi malo tum ſecundum ſe, tum ſecundum per-
ſproren e ſonam timentem: alius eſt gravis ſeu cadens in
16; Kſpen virum conſtantem, qui verſatur circa grave ma-
Calie R lum vel in ſe, ſcilicet, quòd eſt gravius illo, ad
et, & e- quod evitandum eligitur, vel reſpectu timentis,
Dü I quo modo mulieri poteſt effe aliquid grave ma-
6 Henenen lum, quod tamen non eſt viro. Metus gravis
ee ailim oriri poteſt vel a cauſa interna, uti ad conſer-
Kolet, . vandam vitam: vel a cauſa externa v. g. latrone
inpeleen mortem minitante. Rurſus metus juſtus dicitur, ſi
te A a judice vel fſuperiore ob juſtam cauſam incutia-
. tur: injuſius eſt, ſi contra juſtitiam inferatur:
utr Keverentialis eſt futuri mali exiſtimatio, quod ab
itke 4 illis timemus, in quorum poteſtate ſumus, &
ohd quos revereri tenemur.
ienut
4,1
6 §. 1224. H HS
e Nuil Vis vel gravis metus injuſte incufſus di- Vis vel
eA.⅞. rimit Matrimonium. c. cum locum. & c. venient. metus di-
iungle. de rimit

smoniugn.

800 Carut XX.

de ſponſ. Et Ratio eſt, quia Matrimonium
eſt vinculum mutui amoris indiſſolubile ad

mutuam vitæ conſuetudinem & perfectam
prolis generationem & educationem, ordina-
tum, quibus metus ad contractum & con-

Tſenſum extorquendum incuſſus obſtat: Ergo

dirimit Matrimonium non ſolum in foro ex-
terno, ſed etiam interno, quia jura dicunt,
talem metu adactum cum alia contrahere
poſſe.

