, cune lum de Feria V. majoris hebdomadzæ. Humber-
etiaon ir tus communionem populi tanquam perfectionem

accidentalem ſolum requirit. III. Sine commu-
nione populi falſificantur illa verba Canonis: quot-

e . quot ex hac altaris participatione ſumpferimus.
nunſe Reſp Hæc verba dicuntur tum propter commu-
n nicantes forte præſentes, tum propter alibi com-
l municantes, cum quibus unum corpus ſamus.
M.= *
Panße
Wr le⸗ H. 1036.
Ut autem Sacrificium Miſſae pro digni- Locas

ME tate ſua majori cum pompa & fructu cele- Miſæ ce-

e or .
e praretur, certas diſpoſitiones, præter illas, ebran-
poron,1 ..

quz in miniſtro Sacramentorum ſupponun-
SA,u tur, (G. 923. 1020.) requirit Eccleſia, qua-
e rum prima locum concernit, & ideo Miſla
N nonniſi in templis ab Epiſcopo conſecratis,

vel facellis privatis cum permiſſu Epiſcopi

riveti

celebranda eſt. Ita preecipiunt vetuſtiſfimi
Canones àa Gratiano d. I. de conſecr. collecti.
Concilium Toletanum XVI. a. 696. Roma-
num a. 826. Excerpta Egberti, c, 9. Ca-
pitularia Theodulphi c. 11. His accedunt
conſtitutiones Principum: Nov. 57. Juſtiniani.
Capitularia Caroli M. a. 789. & alia a Mar-
tene collecta 1. 1: de ant. rit. c. 3. vide etiam
(G. 795. Schol. I. n. 5§.)

Coroll. Prakl. mo. In Eccleſia polluta ſeun violata Keſolvun-
Miffam celebrare non hicet. tit. de conſecr. Ecclef. tur caſus.
Polluitur autem Eccleſia Imo per injurioſam
Sanguinis effuſionem. c. Propoſuiſii de conſeer.
Ecch. ſi nimirum homini in Eccleſia exiſtenti vul-
nus infligatur, non vero, fi faper teétum, in
. Z 2 Lurri,

356 Capyut XVI.

turti, Sacriſtia, campanali vulneretur: ſufficit au⸗
tem, fſi ſolus vulnerans in Eccleſia exiſtat, vel
vulneratus in Eccleſia foris ſanguinem effundat.
Item factum debet eſſe notorium jure & faéto,
& injuria debet pertingere ad culpam mortalem?
& effuſio debet eſſe in quantitate ſanguinis nota-

bili. 2do. Polluitur Eccleſia per homicidium in-

jurioſum notorium, quod vel cujus canſa in Ec-
cleſia fuit poſita l. c. licet quis extra Eccleſiam
moriatur: eodem modo, ſi quis ſeipſum in Eccle-
ſia occidat, vel ſi Jjudex reo mortis ſupplicium in
Eccleſia inferat, polluitur Eccleſia. 3tzo. Pollui-
tur Eccleſia per illicitam & notoriam humani ſe-
minis intra Eccleſiam effuſionem. c. ult. de conſ.
Kccl. non tamen, fi ſit involuntaria, aut per
fornicationem factam ab amente, aut per copu-
lam conjugalem ex juſta cauſa habitam. Ato. Per
fepulturam hominis excommunicati. c. Conſuluiſti.
de conſ. Eccl. ſi nimirum ſit denuntiatus, vel no-
torius Clerici percufſor: hinc ſepultura hæretici
nominatim non denuntiati locum ſacrum non vio-⸗
lat, nec ſepultura nominatim interdiécti. Sto. Per
ſepulturam hominis infidelis, aut non baptizati.
Si tamen infans in matris utero mortuus fuerit,
una cum illa ſepeliri poteſt. 6to. Polluta Ecclefia
cenſetùr etiam pollurum cœmiterium, hon tamen
viciſſim: polluuntur etiam in Ecclefia polluta
omnia altaria in ea fixa & viciſſim. 7timo. Si
Ecelefia ſub Mifla polluatur ante inceptum Cano-
nem, Sacerdos abitinere debet; eo incepto per-
ere debet. Ut vero in Eccleſia polluta iterum
celebrare liceat, reconciliari debet juxta formam
Ritualis, & quidem ab Epiſcopo, ſi fuerit conſe-
crata: c. Conſuluifli. de conſ. Eccl. niſi adſfit pri-
vilegium Abbatibus &c. concefſſum: Si tantum
benediéta fuerit: a quovis Sacerdote per aſperſio-
nem aquæ luſtralis reconciliari debet. 8vo. Ec-
eleſia conſecrationem amittit, ſi parietes incendio
ita abſumantur, ut omnis cruſta ſecundum majo-
rem partem anferatur ſmnl, non Vero, ſi cauſa
reno⸗

8

fofti,

Eheln

ſeuncan
n no⸗
lecla
n ann
In e
Wwa er

in!

Ellre
entig
n loen
o ee
o n
Eltie e
giahe
Pentia
iltie⸗
1
u
E
i
N
n
Da
is
i
8
le
Go
o

De Suacrificio MWiſe. B 357

ſuffekt⸗ HM
Pilit, gzenovationis ſucceſſive aufesatur, vel de novo
ekine dealbetur. Item Eceleſia execratur, ſi parietes
Nt ſecundam majorem partem corruerint: item ſi
l mottien pars nova Eccleſiæ reliqua major accedat, nova
ginien conſecratione indiget, ſecus, ſi minor ſit, uoi
Bülun fola aqua benediéta aſpergitur: ſi minores parie-
cni tum partes ſucceſſive corruant, & reficiantur,
n Lekir nova eonfecratione opus non eſt; ſi tamen ex
nm ület animo novam Eccleſiam extruendi parietes ſue=
Appiii ceſſive deſtruantur, & reædifcentur, nova con-
tu. ſecratio requiritur. no. In nonnullis caſibus ex-
humreis tra locum ſacrum celebrare licet, uti in caſtris
Ult, eeit pro exercitu. 2. In littore maris, & in navi S
fu, ! prOo navigantibus, modo abit pericu'um irreve-
t er rentiæ ex vehementi navis jaétatione. 3. In ora-
. Mk torlo privato ſpecialiter ad hoc ordinato, & cum —
e Cnßti licentia Ordinarii ad hoc deputato. Licet vero
s, Kelr in Tridentino Sefl. 22, in decret. de obſerv. in
,a Lelebr. Miſſarum poteſtas Epiſcoporum reſtricta
N pon fſit, que minus fine cauſa necefſitatis extra Eccle-
. 5.1 fiam vel oratorium celebrandi licentiam dare poſ-
dipin ſint; in cafu tamen neceſſitatis, quando perſona
R illuſtris morbo laborat, Epiſcopus diſpenſare po-=

trlis feſt, ut una alterave vice in loco honeſto, pro=
fanis uſibus non deputato ſuper altari portatili

fon kind . D . .
an Miſſa celebretur; quia in Tridentino ſolum revo-
,iin⸗ catur poteſtas Epilcoporum permittendi celebra-
unle⸗ tionem liberam, & continuam per modum privi⸗
e legii in privatis domibus. Non licet tamen in
ue gratori ſæcularium celebrare in Feſtis Nativita-
le⸗ 13 hrilſti Epi haniæ, Paſchatis, Pentecoſtes
R— n de eni Affumptionis beatifſimæ Virgi-
eH di WMarke §. S. Petri & Pauli, & omnium
trn DM Grum, ex decreto S. Congr. 1607. niſi ob
riei lnfirmitatem Perſonæ licentia data fit. 4. In cel-
g tis privatis Religioſorum ægrotorum Miflam cele-
0 brere licet, juxta Salmanticenſes, quia non ſunt
uſ⸗ domus privatæ, & habent privilegium Pi IV.
jal⸗ poſt Tridentinum, in quo quinam communicent,
ge locorum & Ordinum leges declarabnnt.
7, 3 K. 1037.

358 Caput XVI.
J. 1037. 1
Alare aadd Non ſolum autem templum pro licita u
Miſam Miſſæ celebratione requiritur, ſed in eo Al- mbe
reui†. tare lapideum conſecratum, aut ſaltem ſa- I Uin
ur. cra petra inſtructum, & Cruce, cereis, ac Hutn
linteaminibus ornatum. 1mo. Altaric memi- Ah!
nit S. Paulus Hebr. 13. habemus Altare &c.
quod multi Patres de menſa Dominica intel-: in.
ligunt. Et Matth. s. dicitur: &i ofers munus Mde
tuum ad altgre. Item Altare memorant Ve- (8G
teres: S. Irenæus 1J. 4. c. 34. Can. 3. Apo- (II.)
ſtol. &c. Quod autem lapideum eſſe debeat, inn
ſtatuit S. Sylveſter, licet forte jam ante illum
altaria lapidea in uſu fuerint, uti videre licet
„ apud Cardin. Bonam. 1. I1. de reb. Lit. c. 20. ſrd
& expreſfle hoc decrevit Concilium Epaonen- u
ſe a. 517. Primis tamen Eccleſiæ ſæculis D
altaria lignea ob perſecutiones in uſu fuiſſe i
non dubium eſt. Rurſus Etra ſacræ, quæ
hodie Portatile dicitur, ſæculo ono meminit
Hincmarus in capitulis: & c. Concedimus. de
conſ. d. 1. In orientali tamen Kccleſia loco
illius panni conſecrati, Antimenſia dicti, ad-
hibentur: vide Bona l. c. Denique conſe-
crationem Altaris jubent antiquiſſimi Cano-
nes d. I. de conſ. & tit. 10. l. 3. decretal.
relati. Reliquias vero Sanctorum in conſe- d
cratione Altaris adhiberi folitas præcipit, ...
Placuit. d. 1. de conſ. Altare Chriſtum ſigni:

ficat, qui I. Cor. Petra dicitur, unde con: a
gruenter altare lapideum adhibetur. i⸗
Crux. 2do. Crucie uſus in Altari eſt vetuſtiſſi⸗

2 —= 4 i3
mas, utpote qui juxta Card. Bonam de reb. 1

lit.

De Sacrificio Miſſæ. 359

fit. 1. 1. C. 25. a traditione Apoſtolica deſcen-
dit. Ejus meminit Conc. Turonenſe a. 567.
o la can. 3. Ven. Beda in vita S. Paulini. Notat
neos tamen Benedictus XlV. I. de Sacr. Miſſ. Cru-
ſten? cem olim in ſummo Ciborii vertice ſolum
cetis, 4. Collocatam fuiſſe, ex quo ſucceſſu tem-
Grneun poris in menſam Altaris ſeparatim translata
Ah fuitt.
iii 3tio. Cereorum uſum probat hymnus Pru-⸗ Cerei.
Gnm dentii de S. Laurentio. Paulinus poemat. 14.
otnne & S. Gregorius Turon. 1. 16. àc Micrologus
N H c. rI. Myſtice lumen fidei, & ſplendorem
ſe de virtutum ſignificant.

el Ato. Lintenmina memorat S. Optatus l. 6. Lintea-
iſden Wictor Uticenſis, de perſ. Wand. Concilium mina.
ten Remenſe, & c. Altarir palla. de conſ. d. I.
Ee Qui tria linteamina adhibenda præſcribit. De
e lel Antipendio nil ſpeciale occurrit.

*

Uln ii S
, C Coroll. Praſk. mo. Sufficit, ut ſuperior altaris pars, Reſolyun-
meme ſfuper qua caliæ & patena ponitur, ſit lapidea, ita tur caſus.
e ut malorem partem calicis & patenæ capiat. 2do.
inui Altare fixum conſecrationem amittit, ſi lapis ſeu
geltle menſa conſecrata a baſi ita removeatur, ut am-
Gid,1 plius confiſtere non poſſit, non vero, ſi unus
le Cl vel alter lapis dimoveatur. c. Ligneis. de conſecr.
1Cr Eccl. 3t0. Portatile conſecrationem amittit, ſi
Ceeet. ita fangatur, ut in ejus parte integra calix &
6e patena conſiſtere non poſſint: loculus tamen ſen
1 capfula Reliquiarum neceſſario in eo non requi-
Lligtie ritur. A4to. Non licet celebrare in Portatili ſeu
un lo⸗ ara duobus lapidibus conſtante: ſine altari vero
Uleen⸗ celebrare peccatum grave eſt . & conſecratio Al-
taris ſpetat ad Epiſcopum, vel alterum a Papa“
. Pprivilegiatum. Sto. Crux etiam expoſito S. Smo
eilſe in altari collocari debet, S. Congr. a. 1707. &
⸗ e ſufficit, fi pro icone altaris Crucifiæus depictus &
. 1 4. faphpre-
. .⁹

36 ⁰ Caput XVI.

fabrefactus ſit, neque Crux fub peccato mortal ülr!
requiritur. 6to. Ad Miſiam duplex candela ac- Mane
cenfa requiritur: in necefſitate tamen ſine ſcan- illn
dalo una ſufficit ex Sebo, vel oleo: fine omni uguwnl
lumine ſub peccato gravi celebrare non licet, nee umm
pro dando viatico, & Miſfa lumine deficiente ante myors
conſeerationem relinquenda. Ad ultimum Evan- mhele
gelium fufficit unum lumen: ad diſtributionem 8. (oftun
Communionis duo requiruntur. Ztimo. Duz Map- un In
Peæ ſufficiung, eti non tegant totum altare, & fah,
pro Stia ſervit Corporale: non debent efſe ex ſe- mneil
rico vel lana, ſed ex lino, cannabe aut goſſipio? un dol
una tantum mappa daplicata vel triplicata fuffici: en
ſine mappa autem celebrare eſt peccatum grave. allt
Svo. Antipendium poteſt efſe ex afferibus, vel hinun
alja materia coloribus tincta, vel nudum marmor, ahnn
aut lapis politus; fine omni autem antipendio ce=-

lebrare, Üi haberi poſſit, eſt veniale. 2“
F. 1038. 4
Temgaus, Secündo tempus MWiſſæ celebrandae erdi- W.

. . 1k . e
Miſſæ cer narium & de jure communi eſt ab aurora ui

lbrandæ. usque ad meridiem. ta habet praxis Eccle: Kil
ſiæ, quam approhbare videtur S. Pius V. in Miül
regulis Wiſſalis. Ratio myſtica eſt, quia Prina
Chriſtus in Miſſa oblatus eſt ſplendor lucis in
*termzg, & Sacrificium N. L. fide & aliis ann
donis clarius ſplendeſcir. Ratio moralis eſt. Aum
quia tempus noéturnum conventui populi i

non ſatis convenit. S Win
Corofl. PFraff Imo. In mocte Nativitatis Domini ce. ift
lebrare licet, non tamen omnes tres Miflas, nec in
licet S. Communionem diſtribuere. S. Congreg. AUlig
a. 1702. 2do. Ex licentia Epiſeopi ante auro- ain
ram, vel poſt meridiem celebrare licet. Item ex
privilegio & conſuetudine in multis loeis horzg- /
quurta celebratur Mifla pro operariis, itineranti:.

bus

De Sacrificio Miſſ. 36

tiio nothl bus &c. 3tio. Saltem una hora poſt meridiem ob

canlen publicam concionem ultra 12 mam produétam, oh
ſie ſan adventum vel funus Principis, ob iter, vel ex
imne an alia gravi cauſa uno, vel altero quadrante poſt
n let, u IZmam Miſſam inchoare licet, quia determinatio
iem temporis moraliter accipienda eſt. Aurora autem
imnn bin comprehendit ſpatium horæ cum dimidia ante ſo-
evttrn , lis ortum. Ato. Eſt peccatum veniale ante reci=
. Dely tatum Matutinum legere Miſſam ſine ulla rationa-
n iln, bili cauſa, quia eſt contra Rubricam, licet etiam
t eſe al cauſa mediocris ſufficiat: Miſſam autem conven-
nt galt tualem non decantatis Matutinis ſine gravi cauſa
Cataffh fub peccato mortali celebrare non licet: rationa-
Ntumn gmn bilis cauſa legendi Miſſam privatam ante dictum
leibu,s Matutinum eft præceptum Superioris, inſtans ho-
mn HuN ra celebrandi; & tempus commodum alias elapſu-⸗
tipenint rum: pro dicendis vero Laudibus poſt Sacrificium
minor adhuc cauſa ſufficit.
F. 1039. .
dde orl Tertio. Ad Sacrificium Miſſæ requirun- Sacra
b aun Lar facre veſter, ſcilicet mo Amidus, qui in

sLeA antiquis Liturgiis Anaboladium dicitur; cujus Am li
PI meminit Amalarius l. 2. Ejus uſus ſæculo
4, Zyo introductus fuit, & amictus olim ſuper
m Albam poni conſuevit; a ſæculo vero 11mo
Am ante eam induitur: & ſignificat tum normam
illam rectam, qua Sacerdos in omnibus ver=
bis ſuis uti debet, & robur ad retundendas
tentationes diaboli: tum velum illud, que
. ſudæi faciem Chriſti velabant, cum illi co=
Dnie laphos impegerunt; aut ſpineam coronam:
aut Chriſtum ſub humanitatis amiétu Divini-
„ tatem ſuam abfſcondiſſe. .

1 2do. Alba, quam Græci Poderem vocant: Alna.
ejus mentio fit in ordine Romano. In acti-
e Z 35 bus

Craledl
u l

32 Caput XVI.

bus Proconſularibus S. Cypriani Ep. & M.

apud Amalarium l. 2. Eam lineam non la-
neam eſſe debere ait S. Gregorius I. I. in Ez.
hom. II. Albi coloris eſſe docet S. Hiero-
nymus 1. I. adv. Pelag. ſignifcat converſa-

tionem immaculatam Chrifti in terris, cordis

puritatem, & albam veſtem, qua Jefum in-

dutum Herodes irriſit.

Ungu-
lum.

WManipu-

3tio. Cingulum, quod ſubinde Baltheum,
ſubinde Zona appellatur. Kjus meminit S.
Hieronymus ep. 128. Joannes Diaconus in
vit. S. Greg. ſignificat ſacerdotalem conti-

nentiam, & funem, quo Jeſus in horto alli-

gatus fuit.

Ato. Manipulut, ſequiori ævo additus fuit,
& illius mentio apud veteres non occurrit.
Olim Sacerdotes ſudariolum ad ſiniſtrum bra-

chium pro abſtergendo ſudore & naribus alli-

gatum habebant, cui deinde circa ſæculum
womum vel 1zmum Manipulus fubſtitutus
fuit. Manipulum ante ſtolam Sacerdotes,

Ehpiſcopi hodie, & olim etiam Sacerdotes

recitato Confiteor induunt, quia olim Plane-
ta a collo usque ad pedes integra defluebat,
ac nonniſi poſt Confiteor plicabatur, ubi Ma-
nipulus brachio alligabatur, ut brachium li⸗
berum & expeditum foret. Græci Epimani-
cion vocant: & Maronitæ duobus Manipulis
in ſingulis brachiis utuntur: ſignificat fletum

& dolorem, ac poœnitentiæ opera in præſenti

Vita ſuſtinenda, unde in ſiniſtra portatur:
vincula, quibus Chriſtus ad columnam fla-
gellandus alligatus fuit.

50.

o
Ius un

r Pe
Uon

Mont
u Dal
l, &

Ve Cnn

lhenn

I port
A t

les
fe⸗

IC

Gecle

Aun
AN
15
Uint
en.
Uñ
Kin
7
Mnn
li 1
Mei
l
I,

De Sacrißcio Miſſcæ. 363
ht 5Sto. Sola, quæ etiam Orarium dicitur: Stola.
mm Ejus uſus 1300 annos ſuperat. Eam olim G
ene ſemper portabant Epiſcopi & Presbyteri, &

Dieaconi primo ordinationis ſuæ anno, juxta
ne Mlabillonium præf. in ſæc. I. Bened. Hodie
E ſolus Papa ſemper geſtat. Erat autem lon-
Inb gior, & usque ad pedes demiſſa. Significat
ſuave Chriſti jugum, & æ qquanimitatem inter
Bahn. Proſpera & adverſa, & ideo in utroque hu-
mero portatur: cingulo colligatur, ut virtu-
oms tes virtutibus conjungamus: per modum
emn c Crucis ſupra pectus aptatur, ut Crucem in
um bectore geramus: denique vincula denotat,
quibus Chriſtus portans crucem ligatus fuit.
unge collo circumduci debet.
dituek

nemitl

6to. Paneta, ſeu Caſula olim a collo Planeta.

“ „ uscdque ad pedes Sacerdotem tegebat, & bra-
ensil chia manusque involvebat, quibus ſi opus

ſeni eſſet, Planeta ſuſtolli, & fibula ſubligari de-
ſtſire bebat. Ejus meminit Conc. Toletanum IV.
2. 507. Quo tempore hodierna Planetæ for-
e oe mWa invaluerit, incertum eſt. Significat cha-
d ritatem, & tunicam Chriſti inconſutilem,

14
. quam illi judæi detraxerunt, quando cruci
t affigendus erat.
nal 7timo. Diaconi ſtolam in ſiniſtro humero Dalma-
S portant, & Dalmatica, Subdiaconi vero Tu- uca.
mn nica utuntur, quæ ſtrictior eſt cum manicis
eun brevioribus, ut infra Dalmaticam portari
1 8vo. Quinque ſunt colores ſacrarum ve- (olor §.
E fſtium, quorum uſum ſæculo 13tio Durandus S. Ve-
refert, olim autem initio qti ſæculi nonniſi Mium.
1 albus

ſpem: violaceus, poœnitentiam: nigen, luétum

364 Caput XVI.
albus in more fuit. Color albut, Iætitiam
ruher, Martyrium & charitatem: viridie,

ſignificat.

Birretum. 920. Birrerum Romze & in plerisque aliis

KReſolvun⸗
beir CAſus.

Vaſa Sae.

Calixæ.

Ecclefiis ſæculo ono nondum in uſu fuit,
amictu enim caput obnubebant Sacerdetes,
quem Miſſam incipientes in humeros reſicie-
bant, tempus autem, quo hec conſuetudo
exolevit, incertum eſt. Vid. Benedictum
XIV. de Sacrif. Miſſæ. ZDMU

Coroll. Prad. Imo. Veſtes ad Miſfam requiſitæ de-
bent eſſe benedictæ ab Epiſcopo, vel alio habente
privilegium. Parochus tamen in die feſto non ha-
bens Albam benedictam in non benediéta celebrare
poſſet: & in caſu neceſſitatis poteſt Sacerdos uti

alia ſtola pro manipulo, aut cingulo, vel mani-

pulo oblongo pro ſtola. Item in neceffitate ſine
manipulo, vel ſtola, vel cingulo celebrare licet
juxta Lugo: ſfine omni autem veſte ſaera nun-
quam celebrare licet: extra Miſſam autem Sacer-
dos communicans, ſtolam ſub mortali habere non
tenetur. 2d0. Veſtes ſuam benediétionem amit-
tunt, ſi ita diſſolvantur, ut ad uſum ſuum ineptæ
fiant: non vero perdunt, fi attritis aliqua pars
aſſuatur. Stio. Orationes dicendæ inter induen-
das ſacras veſtes obligant ſolum ſub veniali, ficu-
ti etiam color S. S. veſtium, & reçitatio precum
ante & poſt Miffam. At0. Sacerdos non debet
celebrare ſine calceis ob decentiam ſine cauſa:
item debet celebrare diſcooperto capite, niſi Papa
diſpenſet, in uſn autem Berrucæ Epiſcopus di-=
ſpenſare poteſt.

F. 1040.

Quarto. Ad Sacriſicium Miſſæ vaſa ſacra

requiruntur. Et Imwo quidem Calix, qui
tem-

KRM

Eegto n
ſonlan
Ar,
lllur eu
naban
e
Doini
eos 6
Ulln fn

.
I I
Sr⸗
Ale n
n en
plunci
Nene

l,

Wore

e

N
R

N

IIl
E
n
A
I
In me
oeno

De Sacyifcio Milſæ. 36 5

tempore Apoſtolorum videtur fuiſſe ligneus;

leifin de quo nota eſt illa S. Bonifacii M. ſententia:
dn Quondam Sacerdotes aurei ligneis calicibus ute-
f, n

bantur, nunc econtra lignei Sacerdotes aureis
utuntur calicibus. Deinde vitrei etiam calices
Aeh uſurpabantur, uti patet ex S. Hieronymo re-
mm ferente de S. Exuperio, quod Sanguinem
Ceeg Domini in vitro portaverit. Calices tamen
Sd aureos & argenteos tempore perſecutionum
onem in uſu fuiſſe probant acta S. Laurentii.

elelim, 2do. Patenag, quam tempore Apoſtolorum Patena.
inn ulin fuiſſe, patet ex Liturgia S. Jacobi.
iee S. Sylveſter P. in libro Pontificali dicitur ob-
iotk tulifie patenas aureas ſeptem. Winiſteriales
luudn etiam erant patenzæ multo capaciores, &
guän profundiores pro fidelibus communicandis.
elm atenæ, ejusdem cum calicibus materiæ
ſueh erant, quam Grzæci Diſcon appellant, &
Niek quee noſtram cavitate excedit.

lacr Ztio. Corporale, quod olim totam altaris Corpo=
iren aream tegebat, uti colligitur ex Ordine Ro-rale.
wer mano, & quo etiam calix operiebatur. Ca-

on ee Jix ſepulchrum Chriſti: Patena lapidem ſu-
Nigu per portam monumenti poſitum: Corporale

ie Sindonem mundam Corpus jeſu involven-
S tem exprimit.

6 Ato. Purificatorium antiqui non memorant, Purifca-
e dliu tamen jam adhibetur, & eo calix in torium.
IH Mifſa abſtergitur, quod Græci faciunt ſpongia
in memoriam ſpongiæ in Paſſione Chriſti

memoratæ.
Sto. Eulla eſt parvum Corporale, quo ca- Pala,
n ix tegitur, cujus meminit Radulphus Tun-
gren=

ES

366 Caput XVI.

elum. grenſis l. de Canon. obſerv. Velum, quo ca-

lix tegitur, Peplum etiam & Sudarium di-

cGtum memoratur can. 72. Apoſt. olim lineum
nunc ſericum eſſe debet: & Græci tria vela
adhibent, uno patenam, alio calicem, ter-
Burſa. tio utrumque tegunt. Burſa pro reponendo
Ampulla. Corporali adhibetur. Ampullæ, quæ in Or-
dine Romano Amæ dicuntur, memorantur
in libro Pontificali in vita S. Sylveſtri, Mar-
ci, Innocentii & Celeſtini, vitreæ eſſe de-
berent, ut vinum ab aqua diſcerni poſſit.
Vid. cit. Benedictum XIV. de Sacrif. Mifſæ.

Reſolvun- Coroll. Pratt. Imo. Celebrare fſine velo Calicis, ma-
tur caſus. nNutergio, pulpito pro libro, Burſa, non eſt pec-
catum præciſo ſcandalo. Loco Purificatorii, quod
benediétionem non requirit, in neceſſitate aliud
linteum mundum profanis uſibus non adhibendum,
& prima vice a perfona ſaltem prima tonſura ini-
tiata lavandum adhiberi poteſt, & loco pallæ vel
aliud Corporale, vel purificatorium, vel burſa
ſervire poteſt: burſa plane omitti poteſt, & Palla
tantum ſub veniali requiritur. 2do. Eſt mortale,
non habere Corporale, vel uti non benediéto,
niſi gravis neceſiitas excuſet: Corporale a perſo-
na ſaltem tonſurata prima vice lavari debet, nec
eſt mortale, ſi laicus prima lotione lavet, & aqua
in Sacrarium, vel in ejus defectu in alium locum
mundum effundatur. 3iio. Patena & calix ſaltem
quoad cuppam debet eſſe ex auro, vel argento:
ob paupertatem tamen licet eſſe ex cupro oricalco
vel alio metallo, ita tamen, ut cuppa ſit inaura-
ta ob periculum contrahendi æruginem: debent
etiam ab Epiſcopo, vel Abbate privilegium ha-
bente efle conſecrata, & S. Chrismate unéta:
quæ conſecratio perditur, ſi ita deſtruantur, ut
ad uſum Sacrificii inepta fiant, vel cuppa de novo
inauretur, non vero, ſi inauratio pereat. Ato-⸗
Vaſa ſacra a laicis & Accolythis ſub peccato Vs-
niali

—

Uul te
lſert.
Kap
übene

Dret
Dn
en con
lid n⸗
I.
lun,
Ng
En kua
eti
ib.
(t
M
Ea
. UWtt
Gtl
in
3
U⸗

, (Cd
Katiant
lunlirn
i tin e
lcen, Ee
feole
rit
Demdonck
eſtr, A⸗
eltt
ni
Calic, „
Don et e
atorl, Ce.
eſlute
Alhibenee
Topäin 1
0 Ple 1
Fel M

,AN

K mort
detetſce
le 1 e
Gebet 1.
et/ Enn
Gun bad
lihe
4 un
oor
ſtiom.
gin;
te b,

De Sacrißcio Miſſæ. 367

niali tangi prohibentur: c. In Sankla. d. I. de
conſecr. nec licet ea ad profanos uſus adhibere,
& apud nos etiam ciboria & lunula in monſtran-
tia benedicuntur.

H. 1041.

Præter has diſpoſitiones ſeu cæremonias Cæremo-

Miſſam præcedentes, aliz ejus celebratio- niæ Miſ-

nem concomitantes pro majori illius reve Jam con-
rentia merito fuerunt inſtitutæ: quarum ali- Sn ad-
quæ I. ad Deum referuntur, uti Elevatio
manuum, cujus exemplum habemus Kxod. 17.
3. Reg. 8. Pſ. 141. & I. Tim. 2. Volo viros

orare levantes puras manur. Elevatio oculorum,

quæ etiam Chriſto familiaris fuit. Matth. 14.
Marci 6. Luc. 9. Joan. 6. Inclinatio corporis

GS genuflexio, de qua 2. Paralip. 6. & Luc. 22.

Chriſtus ipſe oravit poſitis genibus, & S.
Paulus Act. 21. Aliæ ſpectant 2. ad Sacri-
ficium, uti hoſtiæ elevatio, Frablio, commivtio,
de quibus poſtea. 3. Aliæ ſpectant ad ipſum
Sacerdotem, uti tunſio pectoris, de qua men-

tio fit Luc. 18. Lotio manuum, de qua infe-

rius. 4. Aliæ ſpectant ad populum, uti ſa-⸗
lutatio & dimiſio. 5. Aliæ ad ea, que in
Miſſa leguntur, de quibus mox plura.

Schol. I. Licet unum ſit Miſſæ Sacrificium, varia Varia ge-
tamen Miſſarum genera pro diverſitate generum nera MWiſ-
vel cœremoniarum, quibus celebratur, diſtin- ſarum.
guuntur. Sic a tempore appellationem habet,
Miſa ferialis, Dominicalis, matuting. A ritu
dicitur Latina, Ambroſiana, Illurica, Wozara-
bica. Ab Autore Liturgiæ, Mia S§. gacobi, §.
Baſilii, & Gregorii. Ab officio, de tempore, de
Sandis, otiva. A ratione celebrandi, Publica,
Solem-

368 Caput XVI.

Solemnis, Privata. Præterea apud Veferes me=
moratur Miſſa Catechumenorum, quæ erat Litur-
gie noſtræ pars usque ad offertorium, cui Cate-
chumeni intereſſe poterant. Miſſa pra ſanktl,/ficato-= l
rum æquivoce Miſſa dicitur, in qua nulla fit con- (Ke(
ſecratio, ſed hoſtia die præcedente conſecrata ſu- Dop
mitur. Miſa Ricca, quæ eſt ſimulatio Miſle, ſe
quando omnes cæremoniæ Miſiæ peraguntur, Mi
attamen ſine conſecratione & Communione, quæ .
reprobatur c. de hom. in I. 3. decret. t. 47. Miſuz n le
bifaciatæ &y; trifaciatæ dicuntur, in quibus impro ls
bi Sacerdotes, ut pro uno Sacrificio plura ſtipen- UWno,
dia acciperent, plures Miſſas diverfi generis, v. g. (Dhin
De Sanécto, Votivam, & pro defunétis celebra- Ans
bant usque ad offertorium, unam poſt aliam;
deinde ex ordine tot ſecretas orationes dicebant,
quot Miffas legebant, & ſemel recitato Canone (il
ac una Communione peracta totidem collectas ad. ugrt
debant, quot ab initio præmiſerant. Has Mifſas iite

deteſtatur Petrus Cantor c. 2909. Pnr
Parteg Schol. 2. Miſſa in quatuor partes dividi poteſt. Pri- Il 1
Miſſa. ma eſt ab initio usque ad Offertorium, dicta Mifla u

Catechumenorum. Secunda ab Offertorio usque an
ad conſecrationem a Græcis zvaαοοςοα, & a non- 4
nullis Latinis Canon minor dicta. Tertia a Con- t
ſecratione usque ad Communionem, Canon major? i

dicta. Quarta a Communione usque ad finem. du
NN
H. 1042. entt

i
Miſas laa- Priusquam antem ad fingulas partes & rle
zine meri- cæremonias Miſſæ explicandas progrediamur, imn
to celebra- præmittendum eſt 1Imo, ſapienter inſtitutum re
. eſſe, ut in Eccleſia Latina, Miſſa, Sacra-- An
mmaenta, & alia Divina officia in Latino ſer- Er
mone celebrentur. Patet hoc Imo ex praxi e
Naaorrd qui in perſolvendis Religionis „⸗
uæ officiis utebantur lingua Hebræa, ek
po

Peterett.

nul ftee⸗
Olſeenn
to ,
pengnur
nicr, dr
t. A1 N
ibusn
Mlanti⸗
eeri, 1
ti lr
Doſ ün
es Ctetnt
4to Cnat
lecut
Has I

Ntel.
Gida N
orio en

& 1₰

in il
non

fnen

n
felumn.

De Saerifcio Miſſz. 369

poſt captivitatem Babylonicam ea non am-
plius vulgaris eſſet, ſed ſolis Sacerdotibus
& Levitis cognita. 2do. Patet ex uſu Ee-
cleſiæ Græceæ & Latinæ; Grzæci enim olim
non populari vulgi ſermone Sacra celebra-
bant, ſed Græco, uti patet ex Liturgiis S.
Baſilii, & S. Chryſoſtomi. Latini lingua
latina ſemper uſi fuerunt, etſi jam dudum
vulgaris eſſe deſierit, uti patet ex Iſidoro,
Alcuino, Amalarie, Rabano, qui ſcribebant
de Divinis officiis in Hiſpania, Gallia, Ita-

lia, Anglia, Germania, quo tempore linguaz

latina ibi vulgaris non erat. 3tio. Kccleſia
& ejus membra quodam ſocietatis vinculo
colligari debent: Ergo ſapienter inſtitutum
eſt, ut ea lingua in celebrandis Divinis ad-
hiberetur, per quam hoc commercium con-
ſervari poſſet: hoc autem non fiet, ſi uta-
mur lingua vulgari, quia ſic Hiſpani Gc.
in Eccleſiis Germanorum non convenient,
cum econtra in lingua latina latiſſime diffu⸗-
ſa facile intelligentur. Ato. Lingua vulgaris
Variis mutationibus in eodem etiam regno
eſt obnoxia, & nomina obſoleta ſermonem

ingratum, barbarum & contemptibilem pro

variis locorum & temporum circumſtantiis
reddere poſſunt, & ſic ſacra Myſteria audien-
tium riſui & contemptui exponerentur, cum
tamen in lingua latina tanta mutatio nun-
quam evenerit: Ergo in ea merito Sacra ce-
lebrantur. Hinc Tridentinum Sefl. 22. c. 8.
de Sacrif. Miſſæ definit: Et/t MWiſſa magnam
contineat populi fidelis eruditionem, non tamen
eo-
Schram Inſtit. Theol. Iom. III. A àa

₰

370 Caput XVI.

xpedire viſum eſt Putribus, ut vulgari paſſimd
lingua celebruretur. Quamobrem . . . mandat
J. Synodur Paſtoribur . . . ut frequenter inter
Miſarum celebrationem vel per ſe, vel per alios
ex lir, qucæ in Miſſis leguntur, aliqua exponant;

atque inter eœtera S. d. utjus Sarrificii Wyhte-
rium aliquod declurent, diebus præſertim Domi-

An uſus
linguce
vulgaris
populis
Reéoοι ;%
verſis in
Sacris
concedi
debeat.

nicie & ſeſtit.

Schol. I. Matrimonium & Confeſſio debent fieri in
lingua utrique contrahenti, & Confeſſario ac ps-
nitenti nota. Item jus Divinum non determinat;
in qua lingua Sacramenta miniſtrari debeant, un-
de in omni lingua valide conferuntur. Benedi=
Gtus XIV. de Sacr. Mifiæ etiam narrat, S. Cyril-
lum & S. Methodium Moravizæ Apoſtolos a. 867.
ab Adriano II. Romæ in judicium vocatos eſſe;
quod Liturgiam in lingua Sclavonica introduxif-
ſent, ſed cum vox de coœlo audita eflet: omnis
Spiritus laudet Dominum, & omnis lingua con-
fiteatur ei, S. Cyrillus indultum obtinuit. Dein-
de a. 872. Joannes VIII. S. Methodio iterume prô=⸗
hibuit, Mifſam Sclavonice celebrare, tandem ve-
ro conceſſit, dummodo verſio eſſet fidelis, &
Evangelium primo latine, deinde Sclavonice le=
geretur, innuit tamen, ſibi magis placere, ſi lati=
nus ſermo uſurparetur: anno vero 106. Alexan-
der II. Sclavonicam Liturgiam iterum prohibuit;
& Gregorius VII. ejus uſum Bohemorum Regi
concedere noluit, quem tamen cuidam Epiſcopo
in Sclavonia Innocentius IV. a. 1248. indulſit.
Rurſus initio elapfi ſæculi actum fuit hac de re,
& Paulus V. a. 1615. ut apud Sinas in eorum lin-
gua Divina celebrarentur, concefſit, licet Breve
ejus Miſſionariis traditum non fuerit; imo Innb-
centius XI. a. 1681. Miflale in linguam Sinicam
verſum non approbavit: Unde hæc permiſſio
pendet a voluntate Sedis Apoſtolicæ: duæ tamen
ſemper eo propendet, ut in lingua latina Sacra
celebrentur. ochol

Uün .
1Cin
in ete
Ium

une

n fu
ſ
Eſe,
Etoli
EenIE
in en
Kledre
M i
ele
i4
hlee

d
m
une

U

Unor
18
N
hin
I
N
hon
U
uu
in
n

nt

.. NMn

eſter itr

1r
ttftla.

iei N

is De

helt feil
Hord eß⸗

detenk

ebean

RolrE

entos —

ioN
et: on
lnonn t
uit. N
ſterwio)⸗
tanden
tele
ere,

.

De Sacrificio Wiſſck. 371

Sckol, 2. Proteſtantes, & Quesnellius improbant Solvuntur
uſum Eccleſiæ, celebrandi Sacra in lingua latina. objeRio-
I. Quia I1. Cor. 14. v. 13. Apoſtolus vult oran- ges.
dum eſſe lingua & ore, quod non fit, ſi quis ig-
notam linguam non intelligat. Et Concilinm La-
teranenſe IV. c. 9. probat, ut quælibet natio lin-
gua ſua vulgari Divina Officia celebret. Keſp.
Apoſtolus non loquitur de oratione ſolemni Ec-
cleſiæ, aut Officiis Divinis, ſed de privatis, &
de collationibus ſpirituahbus. Et Concilium La-
teranſe loquitur de Græcis & Latinis ſimul in ea-
dem civitate degentibus, quibus ſuam linguam in
celebratione Divinorum permittit. II. Populus
non intelligens linguam latinam nullum fruétum
ex celebratione Divinorum hauriet. „eſ Suffi-
cit, ſi Paſtores plebi ſuæ in Concionibus Myſteria
explicent, & plebs intentionem ſüam cum ills
Eecleſiæ vonformet. 7

H. 1043.

Secundo. Eccleſia bene ſtatuit, ut non In MWiſa
omnia alta, ſed quædam ſubmiſſa voce in aliqua

Miſſa pronuntientur. Ita imo decreverunt/ubmnia

. . . 1,, voce reke
antiquæ Liturgiæ Grecze S. Baſilii, & S. gzensnttn,

Chryſoſtomi. Et Latinæ, uti patet ex ep.

Innocentii I. ad Decent. Conſtit. Apoſt. 1. 1.

c. 3. Sacramentario Gelaſii: Ordine Roma-
no: & Ritu Mozarabico. 2do. Patet ex di-
ſciplina arcani olim tam rigoroſe quoad for-
mas Sacramentorum ſervata. 3tio, Rationem
dat Tridentinum Seff. 22. c. 5. quia natura
hominum non facile ſine adminiculo exterio-
rum ad rerum Divinarum meditationem ſu-
ſtollitur. Et can. 9. Si quie dixerit, Eccleſig
Romand ritum, quo ſubmii a voce pars Canonit,
& verba Conſecrationis proferuntur, damnan-
Aa 2 Adum

Evwplica-
tio Miſæ. niæ concomitantes breviter explicandæ ſunt,
udica. plura apud Bened. XIV. & Rubriciſtas & Li-
turgicos videri poſſunt. Prima igitur pars eſt
ab initio usque ad Offertorium. Miſſa inci-
pitur a ſigno Crucis & Pſalmo Judica, cujus
mentio ſæculo Ztimo jam occurrit: omittitur

322 Caput XVI.

dum éſe, anathema ſit. Vid. Bened. XIV.
Sacr. Miſſ.

Schol. Kemnitius in Exam. p. 2. contendit, eſſe con⸗

tra Chriſti inſtitutionem, quædam in Miſſa ſub⸗
miſſa voce dicere. I. Quia Chriſtus alta voce con-
ſecravit. & juſſit fieri, quæ fecit, non in filen-
tio, ſed, uti ait Apoſtolus, per annuntiationem.
Reſp. Chriſtus non præcepit, ut alta voce verba
pronuntiarentur, ſed ſolum ut verbis ſuis conſe-

cratio fieret. II. Olim etiam verba conſeeratio-

nis alta voce pronuntiabantur, unde populus re-

ſpondebat, Amen. Et Nov. 123. ſevere præcipi-

tur Sacerdotibus, ut in celebratione recitanda alta

voce pronuntient, ut populus exaudire poſſet.

Reſp. Licet populus reſponderit, Amen, non ta-
men ſequitur, verba illa alta voce eſſe recitata.
Deinde Le Brun t. 4. oſtendit, ſolum quando ali-
quis communicavit, aut in fine gratiarum aé&ctio-
nis reſponſum fuiſſe, Amen. Sic in Miſſalibus
usque ad ſæculum 1amum Amen ſolum in fine
Canonis habetur, in recentioribus habetur qui-

dem, ſed privata auétoritate eſt additum, Eil⸗

lud Amen dicebat Sacerdos. In Eccleſia Græca
verba Conſecrationis alta voce dicuntur reſpon-
dente populo Amen, cui ritui anſam dedit Novel-
la Juſtiniani, quæ tamen legem hanc Eecleſiaſti⸗=
cam ferre non potuit, & in nonnullis ſolum
Orientis regionibus recepta fuit.

D. 1044. B
His ſuppoſitæ partes Miſſæz & cæremo-

autem

iu

Rten i
Mihni
e let

gee

na
icnn d

1,

n,

nin
nro

Matur.

1

d ſo
n

I 1
(UAlei
259
M
AI
e
W

4
ſ P
hie
N
en
e
o
Kl

De Sacrificio Miſſæ. 373

autem in Miſſis defunctorum, & tempore
Paſſionis ob illa verba, quare triſtis es &Go.
tdn quæ lætitiam ſignificant. Hoc modo & fa-
InH (ta generali peccatorum ſuorum confeſſione
eo per Confiteor rogat Sacerdos gratiam, Sacri-

Eed N

non ul⸗ . . 3
iins ficium digne celebrandi. B
raſe 2. Introitus conſtat ex Antiphona, Pſal- Introitus.
de mo, & Gloria Patri &c. Introitus dicitur,
ani vel quia eſt Mifiæ principium, vel quia a

emti choro ſub ingreſſum Sacerdotis ad altare ca-
rimn nebatur. Ejus Auctor videtur S. Gregorius
lie M. Olim totus Pſalmus dicebatur, a mille
, annis ſolum initium dicitur cum Glaria, re-
leuch petita Antiphona; quando a choro caneba-
uac —.
