gratia efficax eſie nequit, eam non excluſit. Du-
randus vero inquirendo non affirmando loqui vi-
detur. II. Sie uſus conjugii Gratinm conferret,
& contrahentes de pecunia ſeu dote paciſci non
poſſent. Keſp. Uſus conjugii eſt officium, non

vero pars nec efſentialis nec integralis Sacra-

menti: datur quidem gratia ad hunc uſum intra
limites Chriſtianæ modeſtiæ exercendum, ſed ipſé
uſus gratiam non confert. Pacta dotalia non
ſpeétant Matrimonium, quatenus eſt Sacramen-
tum, ſed quatenus eſt contractus civilis, & refe-
runtur ad onera Matrimonii, non vero ad gratiazn
Sacramenti.

An ma- Schol. 2. Quæritur, an Matrimonium in Lege na-

trimo-
ninm in
L. Nat. &
V. Juer it
Sacra-
enlam.

turæ vel ſcripta fuerit verum Sacramentum. Af-
firmant Catharinus opuſc. de Matr. & Launojus
de regia in matr. poteſtate. Verum hanc ſen-
tentiam non eſſe ſatis tutam cenſet Bellarminns
I. I. de Sacr. Matr. c. 5. & Vasquez dilp. 2. de

Matr. G. 3. ait eſſe expreſſe damnatum. Hine

dicendum eſt r. Si Sacramentum late ſumatur
pro ſigno rei Sacræ, tunc dici poteſt, Matrimo-=
hium in Lege naturæ & Scripta fuiſſe Sacramen-
tum, quia ex primaria ſui inſtitutione in Paradiſo
habet, quod ſit fſignum conjunctionis Chriſti cum
Eccleſia. Hinc Tertullianus l. de ani. C. I1. ait:
Adam ſiatim prophstavit magnum illud Sacramen-
tum in Chriſtum, & Eccleſiam, dicens: Hoc nuné
S eoα oſſibus meis. Et S. Auguſtinus l. de
. en.

Gen ad lit
nylelie
nllerem 1
giun Dan
uut os e
ele Matt
Itn pertine
lgions ceer
Cenanmn, Ii
Porve Chriſk
ekt cici, M
On fuite d
geto Mlatri

elet, gur

lol yetera
Nonn coner

urito inter
ilis, G Un
6. Ex cvit
Ue & ſ.
tee: Ergo
Mirl. AMa
in gobatn
lpin ,
nid Ademi,
MOhii in en
1rO, (Mod
Uis nonnii

Afeſia, 5

de lato ſe
tinonio
Uumimonin
ſ ſigm.
5ocunt Mat
uphninr:

lran

tie harn e
, & d Mn
im W
1e E
e Coptrannm4
m 5 Thom
Ketpreiatint
rinatio uns
ͤeſt,
li weien de
emnecium Meb

5 cieli
n v

nin n

Cramelllun
„
btr &l

Cinn 6

De MWatrimonio. 753

Gen. ad litt. c. r'9h. Evigilans Adamus tanquam
Frophetic plenus, cus dd ſe addultam coſtam
mulierem videret, eruktavit continno, quod ma-
gnum Sacramentum commendat Apoßolus: Hoc
nunc os &c. Et ipfi gentiles agnoverunt aliquid
ineſſe Matrimonio, quod ad Religionem certo
ritu pertineret, & ideo non fine ſacrificiis & re-
ligioſis coeremoniis nuptias celebrarunt. 2. di-
cendum, fi Sacramentum proprie, quale in L.
Nova Chriſtus inſtituit, ſumatur, tunc non po⸗-

teſt dici, Matrimonium in Lege Naturze & Seri-

pta fuiffe Sacramentum; nam Florentinum in De-
creto Matrimonium inter Sacramenta N. L. re-
cenſet, quæ a Veteribus diſtingui probat ex eo;,
quod vetera gratiam non conferrent, ficut eam
nova conferunt. Et Trident. Sefſ. 24. de Matr.
ait: Matrimonium in Lege Evangelica Veteribus
connubiis ver Chriſtum gratiam praſtare, atque
merito inter Satramenta N. L. a Patribus, Con-
ciliis, & univerſa Traditione Eccleſiæ annumera-
ri. Ex quibus apparet, Matrimonium, in Lege
naturæ & ſcripta non fuiſſe ſignum efficax gra-
tiæ: Ergo proprium Sacramentum non fuit.
Dicis I. Matrimonium eſſe proprium Sacramen-
tum probatur ex illo Eph. 5. Sacramenium hoc
magniem eſt, ubi Apoſtolus loquitur de Matrimo-
nio Adamè, & Evze, & dicit, naturam Matri-
monii in eo confiſtere, ut vir & mulier ſit una
caro, quod ſolum in Adamo & Eva proprie, in
aliis nonniſi per imitationem verificatur. Reſp.
Ex Apoſtolo ſolum colligitur, Matrimonium
Adami ſolum præfiguraſſe unionem Chriſti cum
Ecclefia, & matrimonium Chriſtianorum, adeo-
que lato ſenſu Sacramentum fuit. In omni ma-
trimonio vir & mulier eſt una caro, ſed ſolum
matrimonium Chriſtianorum ex inſtitutione Chri-
ſti eſt ſignum efficax gratiæ: II. Plures Patres
vocant Matrimonium Adami Sacramentum. KReſy.
loquuntur in ſenſu latiori modo explicato.
. Schol.

Fehram Inſtit. Theol. Tom, III. B b b

754 Caput XX.

An inter Schol. 3. Matrimonium inter Chriſtianos poteſt efle

Clwiſtia-
nos ſine
Sacra-
mento
MWatrimo-
rum ſit
validum.

validum in ratione contractus naturalis & civilis

quoad vinculum, quod tamen non ſit validum

in ratione Sacramenti, quia Chriſtus Matrimo-
nium ad rationem Sacramenti elevando, non ab⸗
ſtulit ab eo naturalem & civilem obligationem,
quam ex reciproco contrahentium conſenſu ha-
buerat: Ergo ſi a Chriſtianis ſolum ut contractus
naturalis & civilis iniretur ſine omni intentione
ſuscipiendi Sacramentum, eſſet validum in ratio-
ne contractus, non vero in ratione Sacramenti.
Non licet tamen Chriſtianis in Matrimonio ſepa-
rare rationem contractus a ratione Sacramenti,
quia hæc ſeparatio foret gravis irreverentia, quia
tenentur ritu Chriſtiano contrahere, nec ponere
obicem gratiæ Sacramentali, quam Chriſtus Ma-
trimonio adjunxit.

An inter Schol. 4. Matrimonium inter infideles legitime con-

infideles
ſit Sacra-
mentum.

traétum verum quidem eſt ratum ac firmum;
quia eſt validus contraétus naturalis & civilis,
non tamen eſt verum Sacramentum, quia illius
infideles ſine Baptismo non ſunt capaces. Matri-
monium etiam fidelis cum infideli non eſt Sacra-
mentum, quia conſenſus ex parte infidelis non
eſt materia capax Sacramenti, utpote contractus
hominis, qui non poteſt ſuscipere Sacramentum,
& non habentis ullam intentionem celebrandi
Sacramentum. An vero matrimonium inter in-
fideles contractum tranſeat in Sacramentum,
quando uterque per Baptismum ad fidem con-
vertitur; diſputant Theologi. Nonnulli affir-

mant, ſi intendant Matrimonium more Chriſtia-

no innovare, quia ſic fit Matrimonium Chriſtia-
num, & fint habiles ad contrahendum. Alii
negant, quia novus conſenſus novum Sacramen-
tum facere nequit, cum repetitus conſenſus non
afferat novam materiam & formam, ſed priorem
ſolum ratificet. Denique Matrimonia hæretico-
rum, ſi intentione ſaltem generali intendant fa-

cere id, quod Chriſtus inſtituit, & facit Eccle-

a,

, lNet i
1iKerwe
Eelbits he
benlegii p

etanen
Iim inſtitut
11 Chrike
ann) S.
Iülnentumn:
intin fuit
lo ſeguu
l. Koname
Un foſt, gr
Mekentin hon
klent Datres
tt, Chriß
iin mptiis
UIn ih Cana
h in oan⸗

1Olide

1t d. M
1i muptins 1
ultut, (E⸗
inn raſerti
Kulngene

Ulterig
ARunrpor
n contra
Uünſtt ne

De MWatrimonio. 755
e ſia, licet intentione particulari non credant ſuſci-
i⸗ pi Sacramentum, ſunt vera Sacramenta, ſi omnia
n requiſita habeant, licet ob heæreſin ſint peccato
lrifme Sacrilegii polluta.
evindo, NI .
en Obigti

G. 1200.

Sacramentum Matrimonii a Chriſto Do- Chriſtus
mino inſtitutum eſt: nam omnia Sacramen- Sacra-
ur ta a Chriſto in N. L. inſtituta fuerunt: ventums
luri (G. 912.) Sed Matrimonium eſt N. L. Sa- mi, ini
ah cramentum: (O. 1199.) Ergo a Chriſto in- mat.
Uer, ee ſtitutum fuit. Id quod magis patebit ex
Cunſikt Scholio ſequenti.

Schol. Sacramentum Matrimonii a Chriſto inſtitu- Guando

Glsgi tum fuit, quando in Cana Galilææ nuptias ſua inſtituerit.
GInn a, in præſentia honeſtavit, eisque benedixit. Ita enim
aenrns tenent Patres. S. Cyrillus Alex. I. 2. in Joan.
aun, . docet, Chriſtum ſanctificaſſe conjugium, & gra-
gt eiee tiam nuptiis præparaſſe, quando aquam in vi-
ſei ne num in Cana Galilææ convertit. S. Auguſtinus
püte e tr. 9. in Joan. ait, ideo Chriſtum nuptiis inter-
tpote ii⸗ eſſe voluiſſe, ut caſtitatem conjugalem firma-
6 ret. S. Maximus hom. de Epiphan. ait: Vadit

ete r

ad nuptias Dei ilius, uAt, quas dudum pateſtate
conſtituit, (ſcilicet in ratione contraétus humani)
nunc præſentiæ ſuæ benediklione ſanklificet: (ſcili-
cet adjungendo dignitatem Sacramenti).

HF. 1201.

Materia remota Sacramenti Matrimonii Materia

nal ſunt corpora contrahentium, quia funt obje- venota
in ie Gum contractus matrimonialis. Quænam! n⸗
mser autem ſit materia proxima & forma, diſpu-onis.
e, tant adhuc Theologi. Unde ſit.

756 Caput XX.

„

Materia ochol. Navarrus &c. docent, conſenſum internum
procimia

S& ſorma.

mutuum contrahentium efſe materiam Matrimo-
nii, formam vero verba vel ſigna externa hunc
conſenfum exprimentia: & Joannes Major verba
pro materia, & conſenſum internum pro forma
aſſignat. Verum hoc modo tota materia & for-
ma non eſſent fignum ſenſfibile, quod tamen ad
Sacramentum requiritur. Vasquez vult, contra⸗
hentium corpora eſſe materiam Matrimonii, con-
ſenſum vero per verba explicatum efſe formam.
Sed corpora ſunt ſolum materia remota, & Ma-
trimonium conüiſtit in actione tranſeunte. Ri-
Chardus cenſet, verba unius conjugis eſſe mate-
riam Matrimonii, & verba alterius eſſe formam.
Aſt hoc modo non niſi materia vaga, & pro
libitu contrahentium variabilis afſignatur: Catha-
rinus in opuſc. de Matr. c. I. putat, verba &
aétus contrahentium eſſe materiam Matrimoni,
formam vero cſſe verbum Dei ſanétificans Matri⸗=
monium, cum dixit Gen. 2. & Matth. 19. Fro=
pter hoc relinquet homo patrem &c. Ex quo ſe-
quitur, Deum eſſe Miniſtrum hujus Sacramenti,
Verum fſic confunditur inſtitutio cum eflentia
matrimonii: Deus contra communem Theologo-
rum fit miniſter, cum tamen ſolus homo a Deo
pro adminiſtrandis Sacramentis deſtinatus ſit: nec
datur moralis conjunctio inter materiam & for=
mam. Maldonatus cenſet, totam illam externam
conjunétionem, & ſocietatem viri & uxoris,
quæ ab omnibus percipitur eſſe materiam, ſigni-
ficationem vero conjunctionis Chriſti & Eccleſiæ
efſe formam. Aſt ſic forma non eſſet ſenſibilis,

nec confiſteret in verbis vel aliquo æquivalenti,

quod tamen Florentinum ad omnia Sacramenta
requirit. Denique Canus & Tournely volunt,
materiam Matrimonii efle actus contrahentium,
formam vero verba Sacerdotis, quibus conjugés
conjungit. Sed hæc ſententia ſupponit, Sacer-
dotem eſſe miniſtrum Sacramenti Matrimonu,

quod ſuo loco refutabitur. Dicendum igitur eſt,
verba

alti len ſig
ſtium expll
prmam Jact
s coniiderat
ſn corpora!
Het nationem
Corporuim tra
nt, bobent!
Kibus eirdlben
lbet tationen
ehreſin habet
Olid etermin
lem: gurr ſe
el Mitrimon
Eti telignis
1t Krkamentt,
ſlo, Pprout
weptatlo ve
rma ilin
ünntur res
in Urgo ſol
um Matrim
Anntur ea omm
ninbiin Per
Mne verbortl
Aontradn eiin
euti in Neran
t feate 3
Len nod in
eplantis ſe
nmmm llo
lgnut: ine
Mhüm ſam
Ainricen
2 dece .
n reiller
enim cor
roris hepl
ngnuntnr
eptat,

De Watrimonio. 757
tlelun kdn verba ſeu ſigna conjugum, quibus mutuum con-
Aerlam Httt ſenſum exprimunt, efie übi invicem materiam &
gn aenm formam Sacramenti Matrimonii ſecundum diver-
nnes inodͤe. ſas conſiderationes; nam quatenns per illa mutuo
ermm h. fſua corpora in conjugium invicem tradunt, ha-
ta metenti bent rationem materiæ in quantum vero per ea-
, (olun corporum traditionem ſibi mutuo factam accep-
nen vul tant, habent rationem formæ. Nam in contra-
Mlatrimoni,t Gibus civilibus traditio prout ſenſibili igno facta
dtum ele n habet rationem materiæ; acceptatio vero verbis
renotn A expreſſa habet rationem formæ, quia traditio eſt
triſe. quid determinabile, & perficitur per acceptatio-

oniags de nem: quæ ſe habet per modum determinantis:
erios eleſn ſed Matrimonium in ratione contractus non dif-

An n 1 fert a reliquis contraétibus civilibus, neque pro-
Krrm CI ut. Sacramentum eſt, habet materiam diverſam a
guut, ſettl ſeipſo, prout contractus eſt: Ergo traditio &£
etim Ntnim acceptatio verbis vel alio ſigno facta eſt materia
n & forma illius. Dicis I. Ad Sacramentum re-

quiruntur res & verba, & quidem realiter diſtin-
&ta: Ergo ſola verba non pofſfunt effe materia &
forma Matrimonii. Keſ. Nomine rerum intelli-
guntur ea omnia, quæ ſunt vice earum & deter-
minabilia per alia ſigna ad fignificandum, & no-
mine verborum ea, quæ determinant, quæ in
contractu etiam nutus & litteræ efle poſſunt; ſi⸗

iin 6 euti in Sacramento Pœnitentiæ verba confitentis,
mne funt reiate ad verba Abfſolutionis materia. Eo-
nn r dem modo in Matrimonio verba tradentis, & ac-
ceptantis ſe habent. Deinde inter materiam &

formam Florentinum realem diſtinétionem non
aſſignat: imo licet materia totalis matrimonii co-
pulatim ſumpta, & forma totalis fumpta relate
adinvicem realiter non diſtinguantur: ſi tamen
unaquæque materia diviſim accipiatur, diſtingui-
ctur realiter a forma partiali, qua perficitur: ver-
ba enim conjugis exprimentia traditionem proprii
corporis habent rationem materiæ, & realiter di-
ſtinguuntur a verbis alterius, quibus traditionem
acceptat, & quæ ſe habet per modum formæ.

*

Ad ma-
trimo-
nium re-
quiritur
conſenſus
verus de
vraſenti.

758 Caput XX.

II. Verba quibus mutuus conſenſus in accepta-
tione reciproca corporum exprimitur, non ſigni-
ficant effectum Sacramenti, nec aliquid ſacrum:
imo in locis, ubi Tridentinum non eſt receptum,
copula carnalis eſt ſignum ſufficiens acceptationis,
adeoque foret forma Sacramenti. Rezſv. Verba
illa apud Chriſtianos, non ſolum unionem corpo-
rum, ſed etiam animorum ad fſimilitudinem unio-
nis Chriſti cum Eccleſia ex inſtitutione ſua figni-
ficant, & licet forte conjuges nil ſacrum cogi-
tent, volunt tamen facere, quod facit Ecclefſia,
& hinc ex eadem inſtitutione ſignificant etiam
effectum ſpiritualem, ſcilicet unionem ſpiritualem

Chriſti cum anima. Deinde non eſt abſurdum,

dicere, ad initium illius copulæ gratiam Divinam
nullo obice poſito infundi, & tunc notat P. Berti
conſenſui in individuam vitæ conſuetudinem per
copulam expreſſo, non vero operi carnali gratia
attribuitur. III. Conſenſus mutuus eſt indiffe-
rens ad eſſe Sacramentale. Keſp. Determinatur
per intentionem fidelium contrahentium, qui vo-

lunt facere, quod facit Eccleſia, & quod Chri-=
ſtus inſtituit.

O. 1202.

Ad Matrimonium valide contrahendum
requiritur conſenfus verus & mutuus de præ-
ſenti. Nam Matrimonium eſt vinculum mu-
tui & perpetui amoris & animorum ac cor-=
porum conjunctio, quæ ſine conſenſu mu-
tuo non habetur, quia nemo eligit aliquid,
quod non diligit, & translatio dominii cor-
porum non fit per legem, adeoque per con-
ſenſum: unde nec Princeps, nec Respubli-
ca, nec Deus ipſe hunc conſenſum fſupple-
re poteſt, quia eſt cauſa formalis licet ex-
trinſeca Matrimonii. Ex quo etiam ſeanj-
zur;

1 od h
ens, in
ttus ob
Ptehit, G
Porilionen
tumn ſpont.
Prl. Dicis l.
riur renni
ſenper. V
vod per eo
lutnr Matrin
entig; in
D Lecletin in
Ginr validn
Doſktbili condt
Up. Concil
Kerhtello,
ince virtne
Müm. In
Polbili Docl
Im in foro
Conmm Deo
Atwllädum.
Liont
o einn:
to ejns 4
dotelt trads
ine eib eh
In bonord
Uitis. Re
Ulgetur.
Uen vl
Negnblic:
in tune
nn lntis, .
enlamn kee

„ral

lltns

De Matrimonio. 759

din Rud tur, quod hic conſenſus debeat eſſe verus,
iiie fincerus, internus, & non fiétus, ac deli-
Güla um . . .
nim beratus ob obligationem gravem, quam poſt
ens ureſti ſe trahit, & quidem de præſenti, quia per
. eE6 promiſſionem, vel verba de futuro, fiunt
nbimmm tantum ſponſalia.
ntukrs Schol. Dicis I. Florentinum dicit, conſenſum regu- Solvuntur
tutcrenk ayiter requiri ad Matrimoniuum, adeoque non objehio-

i l ſemper. Et c. is qui dem. de ſponſal. dicitur, nes.

wakutht⸗ quod per copulam inter ſponſos habitam contra-
igiene hatur Matrimonium, & non admitti probationem
diorenfin diſſenſus; imo, ſi forte non adſit conſenſus, eum
won ab Eccletia ſuppleri. Et c. fin. de cond. appoſ.
gn lie dicitur validum Matrimonium ſub conditione im-
tmetckt poſſibili contractum, ubi certe conſenſus deeſt.
Conſtenieg KReeſp. Concilium loquitur de conſenſu formali
hei enmit & exprefflo, qui regulariter adeſſe debet, licet
mnims 4 fubinde virtualis ſufficiat, & talis adeſt per co-
p De pulam. In Matrimonio vero ſub conditione im-
Ahentiun,e poſſibili Eccleſia non ſupplet conſenſum, ſed il-
ſa, E lum in foro externo adfuiſſe judicat, fi tamen

coram Deo vere non fuit, Matrimonium non
eſt validum. II. Eceleſia poteſt aliquem cogere
ad Epiſcopatum, qui eſt Matrimonium ſpirituale:
Ergo etiam ad Matrimonium carnale non expe-
CNEA Gtato ejus conſenſu; maxime quia Respublica
rbuse poteſt transferre domininum corporis in alium
ſine ejus conſenſu, ficuti poteſt tradere domi-

Reud

ti Ure nium bonorum ſubditorum aliis, dominis etiam
incnun invitis. Keſp. Eccleſia poteſt cogere tantum,
e Clſe, ut aliquis ad Epiſcopatum ponere conſenſum

obligetur. Item in iis, quæe eſſentialiter electio-
nem & voluntatem civium non exigunt, poteſt
Respublica dominium unius transferre in alium;
quia tunc quis eſt magis civis reipublicæ, quam
fui juris, non autem in illis, quæ liberum con-
ſenfum requirunt, uti eſt Matrimonium. III. In
contrau venditionis ſufficit obligatio ex verbis
reſultans fine interno conſenſu ſe obligandi:
B b b 4 Ergo

Keſolvun- Coroll. Prakt. mo. Qui ficto animo init Matrimo-
tur caſies.

760 ECaput XX.

Ergo etiam in Matrimonio. Keſp. Diſparitas eſt,
quia in contrastu conjugali non tantum corpo-

rum, ſed etiam animorum fit conjunctio, quæ

ſine vero conſenſu non intelligitur.

nium, duplex peccatum committit, Sacrilegii

contra reverentiam Sacramenti, & injuſtitiæ ac
injuriæ, quam alteri parti bona fide controhe-
ti irrogat; adeoque ad damna inde alteri prove-
nientia compenſanda obligatur, licet ipſum Ma-
trimonium fit invalidum. In foro tamen exter-
no deceptor compellitur ad cohabitandum cum
decepta, quia pro hoc foro ſtat præſumptio vio-
lenta, nec deceptori creditur, etſi jurato affir-
met, ſe fiéte contraxiſſe, cum in cauſa tam
ardua locum non habeat juramentum ſuppleto-
rium in favorem proprium; in foro vero inter-
no creditur quidem conjugi afferenti fiétionem,
prohibendus tamen eſt, ne cum alia contrahat,

ſed præſtito vero conſenſu Matrimonium redin-
tegret, ut hoc modo parti læſæ ſatisfiat, &

ſcandalum evitetur In nonnullis tamen caſihus
deceptor ad Matrimonium non obligatur, ſed
alio modo damnum illatum reſarcire poteſt. I. Si.
decepta pro Virgine ſe falſo jaétitaverit, quia
ſic deceptio deceptione compenſatur. 2. Si ex
tali Matrimonio ſcandala, & malæ ſequelæ ti-
meantur. 3. Si deceptor dignioris conditionis
fuerit. 4. Si decepta frande deteéta aliam com-
penſationem recipiat. 5. Si deceptor alind po-
ſtea Matrimonium vero conſenſu contfaxit; in
quo caſu, ſi poſtea judex Eccleſiaſticus decepto-

rem ad prius matrimonium ficte contraétum

compellat, & ille nulla ratione effugere poſſit,
quominus deſerta poſteriore legitima uxore prio-
ri putatitiæ adhæreat, poteſt quidem aliquamdiu
illi cohabitare, ut Eceleſiæ præcepto ſatisfaciat,
potius tamen excommunicationis ſententiam ſe-
cundum forum externum humiliter ſuctinere da⸗
9et9

e, Cvarn
Allteta. 21
anlenlus ſt
Urochos pre
Moum amich
Eicere tovun
VUtisin Mat
(ritinos e
Eonedit,
(td Adrerat

Donio Con
o rel alis
Ples expr⸗
ltetur ut
Ulbile: Er
UIlfeſtatam
koontractus
e Ueditio
Uune ſieni

ig Dicsl
Katnt, ſgn
Nin: lr
Ndigtt: N⸗
Conlefus i⸗
uld cngitn
Pentbm ve
n interna
onemn pari

: Matr,

lmnn Vipi,
IIn guantun
ertig de n
tar extern
leſnini ven
En larili

De MWatrimonlo. 761

5. Dlhrited bet, quam ut in copulam conſentiat, quæ foret

n tauntn mn adultera. 2do. Si Matrimonium ex defeétu veri
roniuncio conſenſus ſit invaliqum, adeoque revalidandum,
iur. Parochus præmiſſo pio colloquio in præſentia bo-

norum amicorum ex talibus conjugibus tenetur .
elicere novum conſenſum, quærendo v. g. nonne
vVultis in Matrimonio pacifice vivere, ſicuti bonos
Chriſtianos decet: tunc uterque facile affirmative
reſpondebit, quin pars innocens de fraude ali-
quid advertat.

no int Mu.
rittit, Nif
„Ciniltr⸗
n de connn
inde Ati n

lioet iin.
orO tunen r §. 1203.
uin Porro Conſenſus hic debet eſſe vel ver- Kequiri-
lei m⸗ bis, vel aliis ſignis externis inter perionas ur con-
. 1 * .
ii, habiles exprefſus. Nam Matrimonium, ſiſen‚us
.

mmenmn e ſpectetur ut Sacramentum, debet efſe ſignum maniſeſla-
feE ſenſibile: Ergo requirit conſenſum externe s.
Kaifte manifeſtatum: imo vero ſi ſpectetur etiam
u ut contractus, ſigna externa requirit, quia
ic nec traditio nec acceptatio dominii corpo-
Is tas rum fine ſignis externis innotefcit.
1 hligm
ite he,

Schol. Dicis I. c. MWäatrimonium. de Sponſ. duorum. Solpuntun,
dicitur, ſolum conſenfum requiri ad Matrimo- opje dio-
nium: & promiſſio aliarum rerum pure mentalis ges.
obligat: Ergo etiam Matrimonii. αα . Solus
confenſus ſigno externo declaratus dicitur in ci⸗
tato capitulo fufficere, & ly ſolum eonfenfum
parentum vel copulam excludit. Neque promiſ⸗=
ſio interna utpote ab alio non acceptata obliga-
tionem parit. II. c. Tuæ. de ſponf. duor. dict=
tur: Matrimonium in veritate contralitur per legi-
timum viri & mulieris tonſenſum, Jed necéſarid
ſunt quantum ad Eccleſiam verba conſenfum expri-
mentia de præſentt: Ergo maniſeſtatio ſolum pro
foro externo requiritur. Kev. Solum ſtatuitur
requiri verba formalia, ut conſenſus in foro ex-
terno facilius probari poſſit, cum alia ſigna ex-
B bb S terna;,

762 Caput XX.

terna, uti nutus, ſint magis æquivoca. III. Vo-
tum ſolo interno conſenſa fieri poteſt. Ergo &
Mattimonium. XXe p. Diſparitas eſt, quod votum
fiat Deo, qui verbis non eget: Matrimonium fit
inter homines, apud quos conſenſus internus fine
ſignis non cognofcirur.

KReſolvun- Coroll. Pratkt. Imo. Conſenſus non debet neceſſario

tur caſus.

Mäatrimo-

declarari per verba formalia, ſed alia etiam ſigna
ſufficiunt; hinc etiam ſurdi & muti Matrimonium

contrahere poſſunt. c. cum ayud. de Sponſal. fi

autem ſigna dubia adhibeantur & æquivoca, pec-
catur mortaliter, ob periculum graviſſimarum li-
tium, niſi conſuetudo loci excuſet. zdo. Ad
exprimendum conſenſum ſufficiunt hæc verba:
Accipio te in meam conjugem;: verba autem
conſenſum de futuro ſignificantia non ſufficiunt:
v. g. eris uxor mea. Hæc tamen verba: tenebo
te in uxorem meam ex hoc tempore, ſufficiunt.
c. Ex parte. de Sponſ. Quando verba ſunt dubia,
ſi de mente contrahentium conſtet, illi ſtandum
erit, ſi de ea non conſtet, ſumenda ſunt ſecun-
dum uſum communem. 3tio. Si puella rogare-
tur; an velit de præſenti cum aliquo contrahere,
& ipſa taceat coram patre & matre pro ipſa re-
promittentibus, ſufficit ad Matrimonium c. un.
de Sponſ. impub. Quod tamen non admittunt
Salmanticenſes, ſi extranei pro puella reſpon-
deant. Ato. Uterque contrahens ſimul conſenſum
ponere debet, non ſimultate phyſica, ſed morali,
quæ ex prudentis arbitrio, quantum ad tempus,
metienda eſt.

F. 1204.
Matrimonium contractum ſub conditione

mium ub relata in præſens, & preteritum, v. g. con-

conditione tra

initunm
quomod
valeat.

ho tecum, ſi ſis dives &c. ſtatim valet,

ſi conditio vera ſit; & non valet, ſi con-
ditio falſa fuerit. 1. cum ad præſent. fl. de

reb.

El ledltis
Cnrenientin
Kigitur en
lhoe exiſta
Aftat, tüi
lat inter ee

4. itrin
Clltione he
Nchio te in
it, Iuhenet
Um c. ſlrer
Uln concitie
Eitifuſpens
men intell
Unat in ipo
lluto Conl
Uapponi no
3 Natrin
Unäſtone,
Pyine eſt i
l Cntrdn
utteckus e⸗
: Ugo
Utor e, fin.
is in c
lelatnino
Un Mattn

(nrit

e futuro
Hin Derfi
0onetu
Poior
iti exiti
u ſpu

De Matrimonio. 7563

WN. I reb. creditis. Ratio eſt, quia ex voluntate
at In convenientium contractus legem aceipit:

. m Si jgitur ea ſit contrahentium voluntas, ut,
atrinonini . . .
is Dhent ſi hoc exiſtat, ſtipulatio rata ſit, ſi non
exiſtat, ſtipulatio ſit irrita, ita ſtatim erit,
et ei ſicut inter ſe convenerunt.
laln eiink 2. Matrimonium vero contractum ſub

üiltim conditione honeſta relata in futurum, v. g.
4ehi accipio te in meam, ſi pater tuus conſenſe-

enſſuumg rit, ſuſpenditur usque ad conditionis even-
a tum. c. ſuper eo. de condit. appoſ. Ratio eſt,

Nnt e6 dquia conditio proprie dicta, & in futurum
Wm relata ſuſpendit actum, cui apponitur. Quod
män tamen intelligendum eſt, ſi conditio appo-
ee natur in ipſo contractu; ſi enim contractu
noe, E abſoluto conſenſus ſit perfeétus, conditio

n illi apponi non poteſt.

tntt nti⸗ 3. Matrimonium denique contractum ſub
Een conditione, quæ ejus ſubſtantiæ repugnat,
i nrß⸗ ipſo jure eſt irritum. Ratio eſt, quia etiam
inotmt alii contractus cum conditione ſubſtantiæ
Pnnds Ccontractus contraria jure naturæ ſunt inva-
Nd lidi: Ergo etiam Matrimonium, uti decla-
mlu“ ratur c. fin. de cond. appoſ. ſiquidem con-
fa,An ſenſus in conditionem contrariam ſubſtan-

mmiief tiæ Matrimonii, tollit conſenſum in ſubſtan-
tiam Matrimonii.
Schol. Quæritur, an Matrimonium ſub conditione An novus
M de futuro contractum, poſita deinde conditione conſenſus
fhann ſtatim perficiatur, fſine novo conſenſu poſito. poſt even-
H Reſpondetur affirmative, tum quia in 1. potior. ff. tum con-
arin Qui potiores in pignor. dicitur: cum ſemel con- ditionis
Net, ditio etitit, perinde habetur, acſi illo tempore, require
e quo flipulatio interpoſita eſt,; fine conditione fafla tur.

lu 3 eſjet;

764 Caput XX.

zſſet; tum quia conſenſus de futuro conditiona-
tus: v. g. Accipiam te, ſi Pater mille in dotem
dederit, eveniente conditione ſine novo conſen-
in purificatur, & fiunt ſponſalia abſoluta: c. un.
de Sponſal, in 6. Ergo etiam conſenſus de præ-
ſenti conditionatus: Accipio te in meam, ſi pa-
ter mille dederit, eveniente conditione ſine novo
conſenſu purificatur, & tranſit in Matrimonium
purum & abſolutum. Dicis I. c. uver eo. De
condit. appoſ. dicitur de aliquo contrahente ſub
conditione, ſi pater conſenferit, illum, niſi vo-
luntas patris poſtea intercedat, nequaquam co-
gendum eſſe ad contrahendum Matrimonium?:
Ergo ſi voluntas patris accedat, cogendus eſt ad
Matrimonium, adeoque per eventum conditionis
non fit abſolutum. KReſy. Pontifex hic non de-
finit, an novus conſenſus ſit apponendus, & per
ly ad contrahendum Matrimonium intelligit con-
ſfummandum Matrimonium, de qua confumma-
tione confultus fuit. II. Cætera Sacramenta a

fnturo eventu pendere non poſſunt: Ergo nec
„Matrimonium. KX . Sacramentum Matrimonii

hoc proprium habet, quod fit per modum con-
tractus, & naturam cæterorum contractuum ſe-
quatur, qui, ſi ſint conditionati, purificata con=
ditione ſine novo conſenſu fiunt abſoluti.

KReſolpun- Coroll. Prak. Imo. Matrimonia ſnb conditione ma=-
dean dsſits.

xime de futuro contraéta ob graviſſima incom-
moda, quæ ex iis oriri poſſunt, nonnifi ex gra-
viſſima cauſa ſunt permittenda. ado. Conditio
de præterito vel præſenti non ſuſpendit quidem
Matrimonium quoad valorem, ſuſpendit tamen
quoad uſum licitum ob periculum fornicationis,
donez impletio conditionis cognoſcatur: ſfi autem
conditio de futuro ſit appoſita, impleta conditio-
ne licet non ſit necefiarium novum conſenſum
ponere, melius tamen in praxi novus conſenſus
coram Parocho & duobus teſtibus ponitur, ur

de Matrimonio abſoluto in foro externo teſtari
pofſſint

lint. 9
nlei nece
luum, V.
nr, Nel he
Dirine Fr.
te noritul
lubentut hr
tvciris vo
täho teeun
de 4.
iCäbus in
Felt: ſ n
0 nOdo,
Aun, &
1io nod
Ptobeton t
lultate an
inpelinen
eyentum c
tOnttahant
te, pon
lbenlabil
Petele, g
Corienlum
Eehelt, an
n mudine
ie Loclen
Mtimoni
nint,
inpletur:
er exent
Conditione
Meutrutn
Mitrimor
Plide ce
alblterane
Rolem o.
len Man
ee in .
imonil

turo enncktor
mile nio
ne novo
abſolutnn er
Nlentis es
in mein, )

litione in.

in Mation
e. AAutr in
d contnlett,
in, r
Delhäfkm:
n Mutine
cogenen
enitum con
lger ie ?
oNendte l
m inrlitn
e in li
ert Ncrenen
unt: ’
entun Mn
er Mocunt
Copkncne:
Piant
aDMolui⸗

De Matrimonio. 765

vpofſint. 3tiο. Conditiones ab intrinſeco ex natu-

ra rei neceſſariæ in determinatione ſuarum cau-
dſarum, v. g. contraho tecum, ſi cras ſol oria-

tur, vel necefſariæ ab intrinſeco ex ſuppoſitione
Divinæ Providentiæ v. g. ſi pater tuus ſit abſo-
lute moriturus, non ſuſpendunt contractum, &

habentur pro impletis, ſuntque expreſſiones cer-

titudinis voluntatis, quaſi aliquis diceret: con-
traho tecum, quam certo ſol eſt cras oriturus
&c. Ato. Conditiones generales omnibus con-
tractibus intrinſecæ, v. g. ſi conſenſeris: ſi Deus
velit: ſi non adſit impedimentum: ſi fumantaur
eo modo, quo inſunt, non ſuſpendunt contra-
cGum, & habentur pro non appoſitis: ſi vero
alio modo accipiantur, quo non inſunt, v. g. ſi
probetur te conſenſum dedifſe: ſi Deus velit vo-
luntate approbationis: fi conſtiterit non ſubeſſe
impedimentum, contraétum ſuſpendunt usque ad
eventum conditionis. Sto. Si qui jure impediti
contrahant ſub conditione diſpenſationis obtinen-
dæ, non quidem peccant, i impedimentum ſit
diſpenſabile, ſed tenentur tamen diſpenſationem
petere, qua obtenta, Matrimonium per novum
conſenſum coram Parocho & teſtibus celebrare
debent, quia hæc videtur effe mens diſpenſantis,
ut matrimonium modo poſt diſpenſationem in fa-
cie Eccleſiæ, valide contrahatur. 6to. Si quis
Matrimonium cum duabus ſub conditione con-
trahat, illud validum eſt, cujus conditio prius
impletur: quia hoc præjudicat alteri Matrimonio
per eventum conditionis necdum purificato. Si
conditiones utriusque Matrimonii ſimul eveniant,
neutrum eſt validum, quia incertitudo vitiat
Matrimonium. c. e litteris. De Sponſal. 7timo.
Valide contrahitur Matrimonium cum intentione
adulterandi; a conjuge ſine cauſa ſe ſeparandi,
prolem occidendi; aliam ducendi uxorem, ſi fi=
dem Matrimonii violaverit: non tamen valet, ſi
hæc in pactum deducantur, quia ſubſtantiæ Ma-
trimonii adverſantur,. Valet tamen Matrimonium,
ſi quis

Miniſter
Matri-
monii.

GCuis ſit
miniſier
Matri-
monti.

766 Caput XX.

i quis contrahat cum intentione illo nunquam
utendi petendo debitum, non autem valet, ſi
conditio vel pactum adjiciatur, quo jus ſeu pote-
ſtas Matrimonii impeditur: v. g. accipio te ita,
ut in perpetua continentia vivamus, vel Religio-
nem profiteamur, vel nunquam a me debitum
petas, vel ego tibi reddere non tenear, quia hæc
paéta ſunt contra ſubſtantiam Matrimonii, quæ
in jure utendi, & obligatione Præſtandi corpus
conſiſtit. 8vo. Conditio impoſſibilis, turpis, &
contra bonos mores, ſi ſuſpendat actum, & eum
valere non faciat, niſi dependenter a conditione,
irritum reddit Matrimonium: ii autem ſit tantum
modus contractui adjeéctus, quem non ſuſpendit,
ſed validum ſupponit, antequam impleatur, &
ſubſtantiæ matrimonii non repugnet, illud irri-
tum non reddit, ſed pro non ad jecta habetur,
quia talis modus contractum validum ſupponit.
vid. cap. ult. de cond. appoſ. Ono. Licitum eſt
Matrimonium ad Morganaticam Vermaͤhlung zur
linken Hand, ea lege contraétum, ut uxor, &
liberi ex ea nati dono nuptiali, vulgo Morgen⸗
gab tempore ſponſalium determinato fint contenti,
& a cæteris bonis avitis, titulis & dignitatibus
abſtineant, ut bona familiæ prioris Matrimonii
conſerventur; nam hoc fini Matrimonii non re-

pugnat.

G. 1205.
Miniſter Sacramenti Matrimonii eſt vel

Sacerdos conjuges benedicens, vel ipſi con-
trahentes: cumque Eccleſia necdem defini-
verit, quis horum determinate miniſter ſit,
hinc libere adhuc de hac re in Scholis di=
ſputatur.

Schol. Guillelmus Pariſienſis, Canus, Petrus de

Marca, Tournely &c. docent, miniſtrum Sacra-
menti eſſe Sacerdotam conjuges benedicentem,
& hæc verba: Ego vos conjungo, Procrentem⸗
anc

ine ſenten
inmerito,
Eentino 2
Koribus, n
Verumtsme
Lonkrabente
Ale ſutuit.
Canaa ſcie
perſus pe
Der retba
i confieinn
idi agt Lo⸗
Ut contradtn
lek, latr. ea

ee ohttal

e matrime
ſät, Vte
reyonige
Utrimoninn
1s Tidentin
Uon te ſolo⸗
lede hoe
Eatentis nit
In Conlent
guordin ſe
&d. Thone

ibls eoni,

Groſteſki,
, guogdn
Thomes
Regatio (
in Hecrame
U, ſei la
icd agatur
ohi Ete
tt miniſter
Lathorum
tene t. 26
iicione⸗

Dne No m

Mhatrinoni 8

Prettindi an

at aun, Ka
ter a bondiin
AUten ittun
ein non iiſel
n inghem!

ngnet, r

n wſe
Fklanm ine
oo liimit
n Vemihla
n, N IN1
, N
ato MMolis
5 & de
loris Iinin
troorim

noni d
, i⸗
Eetlen
,6
e Hinlain

b

De Watrimonio. 767

hanc ſententiam temeritatis accuſat Vasquez, ſed

immerito, nam propugnata eſt in Concilio Tri-

dentino a Cano, uno ex primariis Sorbonæ Do-
Goribus, uti narrat Pallavicinus l. 23. hiſt. c. 9.
Verumtamen magis placet ſententia, quæ ipſos,
contrahentes miniſtros Sacramenti Matrimonii
eſſe ſtatuit. I. Quia Concilium Florentinum ait:
Cauſa eßiciens Matrimonii reguläriter eſt mituus
conſenſus per verba de præſenti exprelſus: Sed
hæc verba proferuntur a contrahentibus: Ergo
illi conficiunt Sacramentum; de Sacramento enim
ibi agit Eugenius, & non de Matrimonio, pro-
ut contractus eſt. Item Tridentinum Seff. 24. de
ref. Matr. cap. I. ait, clandeſtina Matrimonia li-
bero contrahentium conſenſu faéta rata & vera
eſſe matrimonia, quamdin Eccleſia ea irrita non
fecit. Et can. 11. benedictionem nuptiarum inter
cœremonias ſolum recenſet: Ergo fine Sacerdote
Matrimonium eſt Sacramentum, quod ex his lo-
cis Tridentini ſatis bene colligitur, quod iterum
non de ſolo contraétu, ſed de Sacramento agit,
licet de hoc nihil expreſſe definiverit. 2. Noſtra
ſententia nititur communiori veterum Theologo-
rum conſenſu uno excepto Guillelmo Pariſienſi,
a quorum ſententia non eſt facile recedendum:
& S. Thomas in 4. d. 26. q. 2. a. I. ait: Verba,
quibus conſenſus eoriuaitur, unt forma hujus Sa-
cramenti, non autem benediklio Sacerdotis, qu
eſt quoddam Sacramentale. Quam ſententiam
§. Thomas nullibi retractavit. Deinde S. Con-
gregatio Conc. declaravit, non efſe de ſubſtan-
tia Sacramenti Matrimonii, ut Parochus loqua-
tur, ſed fatis eſſe, ſi præſens ſit, & intelligat,
quid agatur: imo ipſum Tridentinum requirit Pa-
rochi & teſtium præſentiam, non ut Sacerdos
