12A13524-3

3,

—

P. DOMINICI SCHRAM,
BENEDICTINI BANTHENSIS
SS. THEOLOGIME, ET SS. CANONUM
PROFESSORIS EMERITI,

INSTITUTIONES
TPHEOLOGI£
DOGMATICA, SCHOLASIICE,
ET MORALIS,

MIETHODO SYSTEMATICA
PROPOSITX,

A C IN TRES TOMOS DISTRIBUT .

EDITIO SECUNDA,

EMENDATA, AUCTA, ET INDICE RERUM
INSTRUCT A.

TOMUS XI.

ℳ
SUPERIORUMN APPROBATIONE.
eboo —ʒ—4
AUGUSTA VINDELICORUI,
sUMFPTIBUVS MATTHXZI RIEGER e. M. FILIORUM.

MDGCGCLXXXIX. —

1

—
.

CAPITUM, PARAGRAPHONUM,
SHOLIORINM, E-TP COROLLARIORUN

PRACTICORLIM, H
Quæ in hoc tertio Tome continentur.

CAPUT XIILPAE
Dei Sacramentit in genere.

Explicantur natura, partes, materia, &
forma, numerus, Ordo, cauſalitas, Elfe-
us, Infſtitutio, miniſter, ſubjectum Sacra-
mentorum in genere. =

J. 889. Cacramentum in genere definitur.
Schol. Etymon vocis Sacramenti esplicatur.
889: Sacrsmentum Novz Legis definitur.
Schol. T. Nomen Sacramenti bene uſurpat Ecclefia,
Schol-52.Et quomodo Sacramentum definiri poſit
explicatur, .
Schol 3. Re definitiones Sacramenti ab heæreticis
confictæ refutantur. aln
F. 890. Sacramentum eſt in genere figni.
Schol. Quale autem ſit ſignum exponitur.
F. 891. Differentia Sacramenti in genere aſſignatur.
a 2½ F. 892.

1 Conſpeſtus Capitum,

§. 892. Partes phyſicæe Sacramenti ſunt materia E
forma.
Schol. I. Quid ſit materia, & forma.
Schol. 2. Et an fint partes componentes, exponitur.
S. 893. Omnia Sacramenta N. L.conſtant rebus, &
verbis.
Schol. T. Solvuntur objectiones,
Schol. 2. Et quæritur, an ſit de fide.
S. 894. Verba Sacramentorum ſunt conſecratoria.
Schol. Objectiones hæreticorum ſolvuntur.

§. 895. Materia & forma Sacramentorum a Chriſto
in genere determinata ſunt.

Schol. An etiam in ſpecie, inquiritur.
§. 896. Hine Eccleſia materias, & formas Sacra-
mentorum eſſentialiter mutare nequit
Schol. Et quænam ſit mutatio eſſentialis, explicatur.
F. 897. Quare mutatio eſſentialis Sacramentum in=
validat,
Coroll. Praét. Quod retolutio cafuum declarat.
S. 898. Peccat proinde graviter, qui materiam vel
formam eſſentialiter mutat,
Coroll. Pract. Uti reſolutio caſuum oſtendit.
S. 899. Materia & forma debent ſimul poni.
G. 900. Et quidem in aliquibus Sacramentis ab eo-
dem miniſtro.
G. 90r. Conveniens fuit, inſtitui a Deo Sacramenta.
Schol. r. & 2. An vero in ſtatu innocentiæ, & Lege
naturæ inſtituta aliqua fuerint, exponitur.
C. 902. In Lege Veteri fuerunt Sacramenta.
Schol. 1. Quæ, & quot fuerint oſtenditur.
Schol. 2. Quæritur, an Circumeiſio primo a Deo
Abrahamo præcepta.
Schol. 3. Et ad delendum originale primario inſti=
tuta fuerit.
§. 903.

uk:

iſto

ta⸗

ut.

Vel

20⸗

Nta.
ege

1

3.

Euragraphorum „ Skoliorum, So. V

§. 903. Septem Sacramenta in N. L. Chriſto inſti⸗
tuta ſunt.

Schol. Solvuntur objectiones.
G. 904. Lotio pedum non eſt Sacramentum.
Schol. 1. Objectiones ſolvuntur.

Schol. 2. Et an Profeſſio Religioſa ſit Sacramentum,
diſeutitur.

S. 905. Non omnia Sacramenta ſunt æqualia.

Schol. Hinc ordo eorum aſſignatur.
F. 906. Sacramenta N. L. ab antiquis V. L. differunt.

§. 907. Cauſant enim Sacramenta N. L. gratiam ex
opere operato.

Schol. 1I. Quid ſit cauſare ex Opere operato explica-
tur.

Schol. 2. Objectiones ſolvuntur.

Schol. 3. An Sacramenta N. L. phyſice, vel mora-

liter,

Schol. 4. Et quomodo Sacramento V. L. gratiam
cauſarint, exponitur.

§. 908. Effectus Sacramentorum eſt gratia ſanétifi-
Cans.

Schol. 1I. Hinc alia ſunt Sactomenta Vivorum, alia
mortuorum.

Schol. 2. An vero Sacramenta vivorum per acci-
dens cauſent primam gratiam, quæritur.

F. 909. Sacramenta etiam conferunt ſpecialem gra-
tiam cuique Sacramento propriam.

Schol. Quid hæc ſit, declaratur.

§. 910. Sacramenta æqualiter diſpofitis ε qualem
graciam conferunt

§. 91I. Tria Sacramenta imprimunt Characterem.
Schol. I. Objeétiones ſolvuntur.
Schol 2 & 3. Quid fit Character, & ejus ſubjectum
oſtenditur.

a 3 F. 912.

v1 1 Conſpellu! Capitum,

G. orz. Chriftus Sacramenta N. L. inſtituit.
9

Schol. I. & 2. An immediate inſtituerit, & an ſit
de fide, diſcutitur.

Schol. 3. An purus homo Sacramenta inſtituere

poſſit, quæritur.
F. 913. Miniſter Sacfamentorum eſt ſolas home-
vViator.
Schol. r. Objectiones ſolvhntun

Schol. 2. Et an Angeli & Beati poſſint efſe miniſtri.
quæritur. .

C. 914. Non tamen quilibet homo eſt omnium Sa-

Cramentorum idoneus miniſter.
Schol. Solvuntur objecétiones.
S. OrS. Miniſter ut cauſa inſtrumentalis ad Produ-
tionem gratiæ concurrit,
F. 916. In Miniſtro autem requiritur intentio.

Schol r. & 2. Quotuplex ſit oſtenditur, & objectio-
nes ſolvuntur.

Schol. 3. An intentio externa ſufficiat, diteutftur.
SF. 917. Qualis intentio requiratur, declaratur,

Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

S. 918. Intentio conditionata an ſufficiat, oſtendi-
tur.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

§. 919. Intentio ad aliquid determinatum dirigi
debet

Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
C. 920. Non licet ſimulare Sagramentorum admini-=
ſtrationem,
Coroll. Pract. Caſus refolvuntur.

C. 921. Fides in miniſtro ad valorem Sacramenti
non re quiritur.

Schol. r. & 2. Controverſia ebaptizantium exponi-
tur, & obje ctiones ſolvuntur.

§. 922.

— — —

lete

Ome.

i

Ol⸗

ini⸗

euti
oni⸗

922,

Puragraphorum, Scholiorum, Gc. vr

G. 922. Nec probitas miniſtri ad valorem requiritur.

Schol. Objectiones ſolvuntur.

C. 923. Ad licitam adminiſtrationem requiritur ſta-
tus gratiæ.
Schol. An etiam in diſpenſante §. §. Euchariſtiam,
inquiritur,
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
G. 924. Non licet ab indigno Sacramenta petere-
G. 925. Nec miniſter illa indigno conferre debet,
Coroll. Pract. Sed quomodo, docet reſolutio ca-
ſuum.
§. 926. Subjectum Sacramentorüm eſt ſolus home
viator.
Schol. Objectiones ſolvuntur.
S. 927. In quo fubjecto requiritur i intentio.
Schol. I. Objectiones ſolvuntur.
Schol. 2. Et qualis debeat eſle intentio, oſtenditur,
Coroll. Pract. Ac caſus reſolvuntur.

G. 928. Intentio virtualis, & interpretativa ſubinde

ſuffieit.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.“
S. 929. In ſubjecto ad valorem fides non requiritur.

Schol. Obiectiones ſolvuntur. V
F. 930. Diſpoſitiones ad licite ciſeiptenduin Sacra-

mentum exponuntur.
CF. 93I. Quales ſint, oſtenditur,
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

C. 932. Preter Sacramenta Eccleſia inſtituit Sacra-
mentalia.

Schol. Quot Knt, explicatur.

S. 033: Eleſtys Sacramentslium declarantur.
Schol. Quomodo Sacramentalia agant⸗ oſtenditur.

r e4 CdAPUT
. —„

Conſpelbtus Capitum,

CAPUT XlV.
De Sacramentie in ſpecie. De Baptirmo.

Natura, Materia, Forma, Miniſter, Sub⸗
Eemn Effectus, Neceſſitas, & Cæremoniæ
aptismi explicantur.

F. 934. Baptismus definitur.
Schol. I. Varia ejus nomina explicantur.
Schol. 2. Quotuplex ſit, ofſtenditur. .
Schol. 3. Et definitiones hæreticorum refutantur.
§F. 935. Baptismus eſt verum N. L. Sacramentum.
Schol. x. An Baptismus ab Hebræis acceptus,

Schol. 2. Et quando à Chriſto inſtitutus ſit, exponi=
tur.

§. 936. Materia remota Baptismi eſt aqua.
Schol. Objectiones ſolvuntur.
F. 937. Aqua debet eſſe benedicta.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
§. 938. Materia proxima Baptismi eſt ablutio.
Schol. I. Ritus immerſionis explicatur,
Schol. 2. Et objectiones ſolvuntur.
Coroll. Praét. Caſus reſolvuntur.
F. 939. Forma Baptismi aſſignatur.
Schol. 1. Hæreſes circa eam referuntur.
Schol. 2. Forma Græcorum examinatur.

Sohal. 3. Formam verbis exprimendam efſe, defen-
itur.

Schol. 4. An Apoſtoli in ſolo nomine Chriſti bapti-
Zarint,

Schol. 5. Et an Baptismus in ſolo nomine Chriſti
Ellains valeat, diſcutitur.

Coroll. Praét. Et caſus circa formam reſolvuntur.
§. 940.

nbe

t.
m.

Oni⸗

ſen⸗
ati⸗
riſti

1.
94

Puragraphorum, Scholiorum, Sc. IX

GC. 940. Miniſter Baptismi ordinarius eſt Presbyter.
Schol. Miniſter quotuplex ſit,
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
G. 941. Etiam Diaconus ſolenniter baptizare poteſt.
Schol. An ſit miniſter ordinarius, diſcutitur.
C. 942. In neceſſitate quivis baptizare poteſt.
Schol. Objectiones ſolvuntur.
Coroll. Praétt Caſus reſolvuntur.
§. 943. Subjectum Baptismi ſunt omnes homines.

Schol. Quæritur, an B. V. Maria baptizata ſit.

F. 944. Mortui haptizari non poſſunt.
Schol. Hæretici refutanturr
§. 945. Infans in utero matris baptizari nequit.
J§. 946. Infantes vero nati Baptismi ſunt capaces.
Schol. Objectiones ſolvuntur.

G. 947. Expedit etiam infantes baptizari.

Schol. I. Objectiones ſolvuntur.

Schol. 2. An infidelium proles invitis parentibus ſint
baptizandæ.

Schol. 3. Et an adulti ad fdem ſint cogendi, expo-

nitur.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

§. 948. In infantibus nulla requiritur a tualis diſpo-
ſitio

Schol. Objeétiones folvuntur.
§. 949. In adultis vero diſpoſitiones prærequiruntur.

Schol. Diſciplina veterum Catechumenorum expo-
nitur.

Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

§K. 950. Primus effectus Baptismi eſt gratia ſanctifi-
cans,

Schol. r. & 2. Gratia Sacramentalis Baptismi expli-=
catur.

a 5 §. 95 1.

„* Lonſpebtur Capitum,

G. 95I. Baptismus omnia peccata & peenam tollit⸗

Schol. 1. Quid juſtiſcatus per Baptismum recipiat 5
exponitur.

Schol. 2. Voltairii Commata:

F. 952. Alter Effeétus Baptismi eſt Charader: pnde
Baptismus iterari non poteſt,

Coroll. Pract. Uti reſolutio caſuum demonſtrat.

Schol.'a. & 3. An Baptismus & alia Sacramenta re-
mota fictione reviviſcant, exploratur,

Coroll- Pract. Et caſus reſolvuntur.

§. 953. Obligatio baptizatorum explicatur.
C. 954. Baptismus eſt ad ſalutem neceſflarius.
Schol. Objectiones ſolvnntur.
S. 955 Baptismus per votum parentum non uphletue.
Schol. Solvuntur objeétiones. .
F. 956. Martyrium tamen vices Baptismi ſupplet.
Schol. I1. Objectiones ſolvunfur. 4

Schol. 2. Quætitur, an Martyrium ex opere operate
juſtificet.

C. 957: Certæ diſpoſitiones ad Martyrium requiruntur.
Coroll. Praét. Et caſus reſolvuntur.
S. 958. Baptismus flaminis etiam juſtificat.
Schol. I. Objectiones ſolvuntur.
Schol. 2. Quale votum Baptismi requiratur.

Schol. 3: Et quo tempore Baptismus eſſet ſub præ-
Ccepto, oſtenditur.
§. 959. Igitur Baptismus Chriſti differt a Baptismo
S. Joeannis.
Schol. f. Solvuntur objectiones.

Schol. 2. Et an Baptismus S. Joannis fuerit Sacra-
mentum, expenditur.

J. 96 960. Patrini in Baptismo recte adhihentur.
Croll. Pract, Caſus reſolvuntur.

. 961.

7
— — —. — —

le

S

4

re

no.

FLuragraphorum, Scholiorum, Gec. Xx

SIoör. Cæremoniæ Baptismum præcedentes.

G. 962. Et concomitantes explicantur,
Coroll. Prad. Et caſus reſolvuntur.
§F. 963. Cæremoniæ Baptismum ſequentes,
Schol. Et Cæremoniæ abrogatxæ declarantur.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

C AndbP UT XV.
De Confirmatione.

Natura, Inſtitutio, Materia & forma,
Miniſter, Subjectum, Eflectus, Neceffitas,
Ceæremonix Confirmationis explicantur.

AF. 964. Confirmatio definitur.
Schol. Ejus nomina explicantur.
C. 965. Confirmatio eſt verum N. L. Sacramentum.
Sehdl 1. Solvuntur objectiones,

Schol 2. Et quando Confirmatio inſtituta ſit, de-
claratur.

F. 966. Materia Confirmationis afſignatur.
Schol r. Quid de ea ſit de fide,

Schol. 2. Quid ſit Chrisma,

Schol. 3. Et de materia eflentiali Confirmationis diſ-
ſeritur.
Schol. 4. Et quæritur, an balſamum ſit de neceſſi-
tate ae⸗ amenti.
S 967. Chrisma rfecte benedicitur.

Schol r. & 8. Ritus Benedictionis, & an ſit de
neceſſitate Sacramenti ‚expenditur.

Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
F. 968. Forma Confirmationis aſſignatur.

Schol. rx. & 2. Quid de ea ſit de fide, & quænam

fit forma eſſentialis, expenditur.

Schol.
ℳ

XII Conſpebtus Capitum,

Schol. g. Forma Græcorum examinatur,
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
F. 969. Miniſter Confirmationis ordinarius eſt Epi=
ſcopus.
Schol. r. Objectiones ſolvuntur,
Schol. 2. Et an ſimplex Sacerdos confirmare poſſit,

Schol. 3. Et quis hanc poteſtatem illi delegare
queat;, deglaratur. V

Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.

F. 970. Subjeétum Confirmationis eſt homo bapti=
Zatus.

Schol. Quæritur, an ritus antiquus recipiendi hæ-=
reticos fuerit vera Confirmatio.

Coroll. Praét. Caſus reſolvuntur.
F. 971. Primus effectus Confirmationis eſt gratia.
Schol. 1. Objectiones ſolvuntur.

Schol. 2. Quæritur, an Confirmatio hæreticis pri-
mam gratiam conferat.

F. 972. Alter effectus Confirmationis eſt Character.
§. 973. Neceſſitas Confirmationis expenditur.

Schol. Quæritur, an detur præceptum de Confir=
matione.

§. 974. Cæremoniæ Confirmationem præcedentes
explicantur.

Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
§. 975. Cæremoniæ concomitantes.
§. 976. Et fubſequentes exponuntur.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

C AbPII T XVI.
De §. §. Euchariſtia.
Natura, Inſtitutio, Materia, Forma,

Realis præſentia Chriſti, Transfubſtantiatio,
Mini-

= = =– ☛—

r

— — —

U

olt
egin⸗

bapte

i be⸗

in.

Prl.

aler⸗ 4

hnft⸗

elles

na;,
tio,
ii⸗

Faragraphorum, Scholiorum, &c. XIII

Miniſter. Subjectum, Eflectus, Neceſfſitas
S. S. Euchariſtiæ; Natura Sacrificii Miſſæ,
Miniſter, Subjectum, Effectus, Neceffitas D
& Cæremoniæ Miſſæ explicantur.

F. 977. Euchariſtia definitur.

Schol. Varia ejus nomina explicantur.
G. 978. Euchariſtia eſt verum N. L. Sacramentum,
Schol. An unum ſit, expenditur.
SF. 979. Chriſtus Euchariſtiam inſtituit.
Schol. 1. 2. 3. 4. 5. Quo loco, & die examinatur.
C. 980. Materia primæ conſecrationis eſt panis.
Schol. Hæreſes referuntur.
§. 981. Panis amus & fermentatus eſt materia
valida.
Schol. x. Objectiones folvuntur.
Schol. 2. Origo panis aZymi indagatur.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
S. 982. Materia ſecundæ conſecrationis eſt vinum.
Schol. Hæreſes referuntur.
S. 983. Vino conſecrando modica aqua miſceri debet.
Schol. I. Solvuntur objectiones.
Schol. 2. An hæc mixtio ſit de neceſſitate Sacra-
menti, expenditur,
Schol. 3. Et materia proxima Euchariſtiæ aſſignatur,
Coroll. Praéct. Ac caſus reſolvuntur.

SF. 984. Quantitas materiæ conſecrandæ determi=
natur,

Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
F. 985. Forma Euchariſtiæ ſtatuitur.
Schol. 1. Hæreſes referuntur.

Schol. 2. Quæritur, an verbis formæ, vel aliis
precibus conſecratio fiat.
Schol.

XIV Conſpebtur Capitum,

Schol. 3. Et an omnia verba formæ ſint eflentialia.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.

S. 986. Realis Chriſti præſentia in Euchariſti⸗ de⸗

monſtratur.

Schol. r. & 2. Hæreſes referuntur & objectiones
ſolvuntur.

Schol. 3. Deiſtarum calumniæ.
C. 987. Transſubſtantiatio probatur.

Schol. I. Nomen & natura Transſubſtantiationis ex-

plicatur.

Schol. 2. 3. 4. Impanatorum Conſubſtantiatorum 65

&c. objeétiones ſolvuntur.
Schol. 5. Qualis actio ſit T ransſubſtantiatio.

Schol. 6. Et an accidentia in Euchariſtia maneant 6

ſine ſubjeéto, expenditur.
GF. 988. Totus Chriſtus eſt ſub qualibet ſpecie.

S. 989. Et totus ſub qualibet parte facta diviſi ône.
Schol. T. & 2. Quæritur an etiam ante ſeparatio⸗

nem,
Schol. 3. Item an Chriſtus ſit in Euchariſtia localiter,

Schol. 4. Et an in apparitionibus miraculoſis appa- 9

rentia ſit vera Chriſti caro.

G. 990. Porro in Euchariſtia aliqua ſunt vi Werbo-

rum, alia vi naturalis concomitantiæ.
Schol. An hoc ſit de fide, expenditur.
§. 991. Quid vi verberum ponatur.

Schol. r. & 2. An aqua immediate in Chriſti San. 7

guinem convertatur, exponitur.
S. 992. Euchariſtia non confiſtit tantum in uſu.
Schol. Solvuntur objectiones.
F. 993. Unde recte in Templis aflervatur.
Schol. Objeétiones ſolvuntur.

F. 994. Chriſtus in Euchariſtia cultu iatrix eſt zias
658995.

randus,

AL

Rr
Eh⸗

e
In

li⸗
ie

ion

1n.

Earagraphorum, holiorum, Sc. Xv

F. 995. Et Feſtum S. §. Corporis Chriſti merito ce-
lebratur.
Schol. r. Inſtitutio hujus Feſti recenſetur,
Schol. 2. Et objeéctiones ſolvuntur.

§. 996. Quando in Euchariſtia deſinat Corpus
Chriſti, oſtenditur.

Schol. Stercoraniſtarum hæreſis recenſetur.
G. 997. Miniſter Euchariſtiæ eſt ſolus Sacerdos.
Schol. Objectiones ſolvuntur.

F. 998. Miniſter etiam diſpenſans o Ordinatius eſt Sa-
cerdos.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
G. 999. Subjetum Euchariſtiæ eſt ſolus hamo vietor.
Schol. An mortui fint illius capaces.
Coro 8 Praét Caſus reſolvuntut.

§. 1000, Diſpoſitio ad dignam Communionem re-
quiſita ſtatuitur.

Schol. I. Objectiones ſolvuntur.

Schol. 2. Et quæritur, an peccata venialia augmen-
to gratiæ officiant.

Schol. 3. Et an præceptum præmittendi confeſſio-
nem F Divinum.

Coroll Praét. Caſus teſolvuntur.

J. 1001. Ex parte corporis requiritur jejanium na-
turale,

Coroll. Pract. De quo caſus reiolvuntur.

G. 1002. Euchariſtia non remittit direéte mortalia,
Schol. Per accidens tamen hoteſt conferre primam
gratiam.
§. 1003. Dat gratiam nutritivam.

Schol. x. & 2. Quando gratiam cauſet, & an gra-
tia augeatur Euchariſtia in Stomache exiſtente,
expenditur.

. 1004. Secundus effectus eſt Spiritualis dulcedo.

§. 1005.

XVI Conſpebtur Capitum,

G. 1005. Tertius remiſſio peccatorum venialium.
CG. 1006. Quartus perſeverantia, & adeptio gloriæ.
S. 1007. Quintus remiſſio pornæ temporalis.
F. 1008. Sextus Mitigatio fomitis.
Schol. Quæritur, Quomodo fiat.
F. 1609. Septimus Reſurretio Corporis.
Schol. Quæritur, quomodo ab Euchariſtia caufetur.
S. 101O. Euchariſtia non eſt nereſſaria neceſſitate
medii ad ſalutem.
Schol. I. & 2. Objectiones ſolvuntur, & an ſaltem
in voto ſit necefſaria, expenditur.
S. rorI. Euchariſtia eſt neceſſaria necelſitate præ-
Cepti.
Schol. Quæritur, an expediat quotidiana Communio,
Coroll. Praéct. Et de communione Paſchali caſus re=
ſolvuntur.
G. 1012. Communio tamen fub duplici ſpetie non
eſt præcepta.
Schol. 1. Objectiones folvuntur. .
Schol. 2. Quæritur, an communicans ſub duplici
ſpecie plus gratiæ recipiat. V
F. 1013. Euchariſtia eſt verum Sacrificium.
Schol. r. & 2. Miſſæ nomen explicatur, & Obje=
Stiones ſolvuntur.
Schol. 3. Cudworthi Iententia.
G. 1014. Finis Sacrificii Miſſæz & ejus præſtantia
oſtenditur,
S. rorS. In quo eſſentia Sacrificii Miſſæ conſiſtat;
oſtenditur.
Schol. r. & 2. Et in qua actione.
C. 1016. Non licet unam tantum ſpeciem conſecrare.
Schol. x. Quæritur, an hoc ſit præceptum Divinum.
Schol. 2. An Papa in hoc diſpenſare poſſit.

Schol. 3. An Sacrificium Miſſæ a Sacrificio ultimæe
Coenze & Crucis differat,

anͤ.
lorie

Metnt,
celtete

fiten

te .

munio,
s re⸗

ie io⸗

Aunl

Che⸗

Parth.

Pücrt

ſerran
irinen

Nn

1ole

7

Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur. .

8

FParagraphorum, Scholiorum, Sc. XVII

F. 1017. Offerens principalis in Miſſa Chriſtus eſt.

Schol. Quæritur, an omnia Sacrificia immediate
per ſe offerat.

G. 1018. Etiam Sacerdos Miffam vere offert.

J. 1019. Imo etiam fideles ſuo modo offerunt.

Schol. 1. Quomodo fiat, oſtenditur,

Schol. 2. Et an animæ in purgatorio offerant, quæ-
ritur.

S. 1020. Mifſa pro omnibus fidelibus offerri poteſt.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.

G. 1021. Licet etiam Miſſam offerre in honorem
Sanétorum,

Schol. Solvuntur Objetiones.
C. 1r022. Et pro defunétis in Purgatorio exiſtentibus,
G. 1023. Non wero pro damnatis.
G. 1024. Sacrificium Miſſæ eſt propitiatorium.
Schol. I. Quotuplex ſit ejus fructus oſtenditur.
Schol. 2. Item quomodo peccata remittat.

. 025. Valet etiam ad remittendas Peenas tempe-
rales.

Schol. Quomodo eas remittat, explicatur.

§. 1026. EfR denique impetratorium.

Schol. r. Quæritur an ex opere operantis vim im-
petrandi habeat.

Schol. 2. Et an valor Miſſæ infinitus ſit.

G. 1027. Pro obtinendo fructu Miſſæ applicatio Sa⸗
cerdotis eſt neceſſaria.
Coroll. Pract. Cafus circa hanc applicationem reſol-
vuntur.

Schol. Quæritur, quem fructum Sacerdos applicare
debeat.

H. 1029.
Schram Inflit. Theol. Tbm. III. bp

XVIII Conſpeltut Capitum 5

S. 1028. Stipendia Miſſarum ſunt licita.
Schol. Solvuntur Objeétiones,
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
F. 1029. Quivis Sacerdos tenetur aliquoties in an-
no celebrare. .
1030. Curatus vero omnibus Dominicis & feſtis
ſuis Parochianis applicare. 1
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
G. 1031. In Eccleſiis majoribus quotidie Mifſa cele-
pranda eſt.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
G. 1032. Beneficiatus tenetur aſſignatas ſibi Miſſas
celebrare.
Coroll. Pract. Reſolvuntur caſus.
G. 1033. Quotidie ſemel celebrare convenit.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
C. 1O34. Fideles diebus Dominicis & Feſtis Mifſam
audire tenentur.
Coroll. Pract. De quo præcepto caſus reſolvuntur.

F. 1035 Miſſæ etiam privatæ ſunt licitæ.
Schol. Solvuntur Objectiones.
C. 1036. Miſſa in Templo celebranda eſt.
Coroll. Praét. Caſus reſolvuntur.
G. 1037. Altare etiam cum ſuis cereis, cruce, &
linteaminibus pro celebranda Miſſa requiritur.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
S. 1038. Tempus celebrandi Mifſſam eſt ab aurora
usque ad meridiem.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
G. 1039. Sacræ etiam veſtes Amictus, Alba. cin-
gulum, manipulus, ſtola, Planeta ad Miſſam re-
quiruntur. 8
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.

7

tu
Er
Ue
an

1

ſeti⸗

e⸗

Mirua

liflam

untur⸗

e; D

a

ein⸗

in e.

10ℳ0

—

Furagraphorum, Srloliorum, Sc. XIX

F. 1040. Item requiruntur vaſa Sacra, Calix, Pa-

tena, Corporale, Purificatorium, Falla, elum.
Coroll. Praéct. Caſus reſolvuntur.

G. 1041. Cæremonizæ Mifiæ reéte Ordinatæ ſunt.

Schol. 1. & 2. Miſſa quotuplex, & quænam ejus
partes.

G. 1042. Mifſa in lingua Latina merito celebratur.

Schol. . & 2. Quæritur, an lingua vulgaris ſit
permittenda, & objectiones folvuntur.
G. 1043. Merito aliqua in Miſſa ſubmiſſa voce le-
untur.
Schol. Objectiones ſolvuntur.
G. 1044. Explicatio Miſiæ ab initio usque ad Offer-
torium.
F. 1045. Ab offertorio usque ad Conſecrationem.

Schol. Objeéctiones ſolvuntur.

G. 1046. A Conſecratione usque ad Communionem.

Schol. Solvuntur Objectiones.

G. 1047. A Communione usque ad finem.

G. 1048. Miſſam non licet abrumpere.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.

C. 1049. Præſcripta in Rubricis obſervanda ſunt.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.

§. 1050. Et defectus Miſiæ ſunt ſupplendi,
Coroll. Pract. De quibus caſus reſolvuntur.

C APUT XVII.
De Panitentia.
Natura, Infſtitutio, Materia, Forma,

Miniſter, Subjectum, Effectus, & Necefli-

tas Poœnitentiæ explicantur.

§. 105I. Pœnitentia definitur.
Schol. I. Ejus nomina explicantur.
Schol. 2. Et quid ſit virtus Pœnitentiæ, exponitur.
b 2 §. 1052.

xX Conſpedtus Capitum,

§. 1052. Poœnitentia eſt verum N. L. Sacramentum,
Schol. Objectiones ſolvuntur.
S. 1053. Pcznitentia diſtinguitur a Baptismo.
Schol. Objectiones ſolvuntur.
G. 1054. Chriſtus poſt Refurrectionem ſuam Sacra-
mentum Pœnitentiæ inſtituit.
G. 1055. Materia remota Ponitentiæ ſunt peccata
poſt Baptiſmum commiſſa.
G. 1056. Materia proxima ſunt Contritio, Confeſ-
ſio, & Satisfactio. 3
Schol. I. Objeétiones ſolvuntur.
Schol. 2. An impofitio manus fit materia,
Schol. 3. Et quænam fint partes eſſentiales, oſten-
ditur.
C. 1057. Contritio definitur.
Schol. r. Quotuplex ſit, & 2. in quo conſiſtat,
explicatur.
F. 1058. Contritio requiritur ad delenda peccata.,
chol. Etiam venialia.
F. 1059. Contritio debet eſſe libera, ſupernaturalis,
vera & magna.
Schol. Quæritur, propoſitum non peccandi explici=
ur, Prop P P
tum an requiratur.
G. 1060. Contritio perfeéta Deo reconciliat ante Sa⸗
cramentum actu perceptum.
Schol. 1. Solvuntur Objectiones.
Schol. 2. Quæritur, an ſemper extra Sacramentum
reconciliet.
G. 1061. Contritio perfecta non eſt neceſſaria ad Sa=-

cramentum Pœnitentiez. .
Schol. 1. & 2. Solvuntur objectiones, & quæritur,
an faltem in articulo mortis fit necefſaria.

G. 1062. Attritio definitur,

Schol. Et in quo a contritione differat, oſtenditur.

F. 1063, Attritio eſt bona, & laudabilis.
Schol. Objectiones ſolvuntur.

F. 1064.

un

Acra⸗
Ccit

Orle⸗

Olter⸗

iſht,
t,
nis,
le⸗
te ⸗

enwan

41

eric

d
Paragraphorum, ocholiorum, &. XX

F. 1064. Attritio ad Sacramentuům Pœnitentiæ di-
ſponit.
Schol. I. An Attritio ſine amore ſuffieiat,
Schol. 2. Et qualis amor requiratur, declaratur.
Coroll. Pract. Caſus de con- & attritione reſolvun-
tur. Item de propoſito.
§. 1065. Confeſſio definitur.
G. 1066. Confeſſio Sacramentalis eſt juris Divini.
Schol. Objectiones ſolvuntur.
§. 1067. Confeſſio debet eſſe integra.
chol. r. Solvuntur objectiones.
Schol. 2. & 3. Quæritur, an circumſtantiæ notabili⸗
ter aggravantes & peccata dubia ſint confitenda.
Schol. 4. Item an complicem revelare liceat.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur. . .
F. 1068. Confeſſio debet efſe bperta . & fidelis.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntu
G. 1069. Confeſſio debet ore ſieri.
Schol. Objectiones ſolvuntur.
S. 1070. Confeſſio publica non eſt neceffariga.
Schol. Solvuntur objeéctiones.

G. 1071. Satisfactio definitur.

. 1072. Remiſia culpa ſæpe manet peœna temporalis.
chol. Solvuntur Objeétiones.

SC. 1073. Qui reatus poenæ per bona opera redimi

poteſt.
Schol. Solvuntur Objectiones.

C. 1074. Quænam fint opera Satisfactoria, oſtenditur.
Schol. Solvuntur Objectiones.
K 1075. Opera vere Satisfactoria dantur.
chol. Solvuntur Objectiones.
S. 1076. Juſtus etiam pro altero ſatisfacere poteſt
Schol. Solvuntur Objectiones.

§. 1077. Opera Satisfactoria reéte ſuſcipiuntur, &
in junguntur.
Schol. I. Antiqua diſciplina poœænitentiæ publicæ.

b 3 Schol.

XXII Conſpectus Capitum,

Schol. 2. Quænam peccata publicæ pœnitentiæ ſub-
jecta fuerint, explicatur.

Coroll. Pract. Caſus de Satisfactione reſolvuntur.

§. 1078. Ponitens tenetur Satisfactionem injunctam
implere.
Schol. r. Solvuntur objectiones.
Schol. 2. Quæritur, an Satisfaétio Sacramentalis
ex Opere opérato poenam remittat.
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.

G. 1079. Satisfaétio ante abſolutionem necefſario
impleri non debet.
Schol, I. Solvuntur Objectiones.
Schol. 2. Et quæritur, an olim modo poſt peractam
publicam Pœnitentiam abſolutio Sacramentalis da-
ta fuerit.

S. 1080. Indulgentia definitur.
Schol. I. Indulgentiæ diviſio, & origo declarantur.

Schol. 2. 3. 4. Speciales Indulgentiæ, Jubilæi, &
Portiunculæ explicantur.

G. 1or. Datur theſaurus Eccleſiæ.
Schol. I. Solvuntur objectiones.

Schol. 2. Quæritur, an merita Sanctorum ut Satis-
fadoria ad theſaurum Eccleſiæ pertineant.

C. 1082. Ex hoc theſauro Eccleſia poteſt concedere
Indulgentias.
Schol. Objeétiones ſolvuntur.

S. 1083. Quis Indulgenliss concedere poſſit, oſten-
ditur.
Schol. Quæritur, an conceſſio Indulgentiarum ſit
actus Jurisdiéctionis,
Coroll. Pract Et caſus reſolvuntur.

S. 1084. Ad conceſſionem Indulgentiæ juſta cauſa
requiritur.
Schol. I. Objetiones ſolvuntur.
Schol. 2. Ex antiqua diſciplina circa cauſas Indul-
gentiarum explicatur,
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

R 1085.

ſh⸗

t,
Cun

tels

elet⸗

fachan

s a⸗

Pantut.

i,

tis⸗

cedete

Olter⸗

Aun4

dul⸗

1o

.7

Phragraphorum, Scholiorum, &c. XXIII

G. ro95. Effectus Indulgentiarum explicantur.
Schol. Objeétiones ſolvuntur.
C. 1086. Indulgentiæ ad animas in purgatorio ex-
tendi poſfunt.
Schol. 1. Solvuntur objeétiones.
Schol. 2. Et oſtenditur, quomodo Indulgentiæ pro⸗-
ſint defunétis.
Schol. 3. Et an infallibiliter proſint.
G. 1087. Indulgentiarum uſus eſt ſalutaris.
Schol. An tantum proſint, quantum ſonant, inqui-
ritur.
SF. 1098. Hinc uſus Indulgentiarum non repugnat
Charitati.
F. 1089. Requiſita ad lucrandas Indulgentias aſſi-
gnantur. .
Schol. Quæritur, an ſtudium ſatisfaciendi requiratur.
Coroll. Praét. Et caſus reſolvuntur.
S. 1090. Jubilæi privilegia exponuntur.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
L. 109r. Forma Sacramenti Pœenitentiæ ſtatuitur.

Schol. T1. Objeéctiones ſolvuntur.

Schol. 2. Inquiritur, quænam verba formæ ſint
eſſentialia.

F. 1092. Abſolutio verbis indicativis expreſſa eſt

vValida.

Schol. Quæritur, an forma deprecativa valeat.

Coroll. Pract. Caſus circa formam reſolvuntur.

F. 1093. Miniſter Poœnitentiæ eft ſolus Sacerdos.
chol. 1. Objectiones ſolvuntur.
Schol. 2. Et quæritur, an Diaconus miniſter eſſe
poſſit.

Schol. 3. Item an aliquando confeſſio laico facien-

da ſit. 1
G. 1004. Ut Sacerdos valide abſolvat, debet eſſe
approhatus ab Epiſcopo.
Schol. Quid fit approbatio, exponitur.
Coroll. Pract. Et caſus de illa reſolvuntur.

b 4 C. 10905.

xxw Conſpelbtus Capitum,

S. 1095. Ulterius debet habere jurisdictionem.
Schol. I. & 2. Objectiones ſolvuntur, &, quid ſit
Jurisdictio, explicatur;
Coroll. Pract. Et caſus de ea reſolvuntur.
S 1096. Reſervatio caſuum definitur.
Schol. Quotuplex ſit, explicatur.
F. 1097. Papa & Epiſcopus caſus ſibi reſervare
poſlunt.
Coroll. Pract. Caſus de reſervatis reſolvuntur.
F. 1098. Quid ad caſum reſervatum requiratur, ex-
plicatur.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

F. 1099. Quis a reſer watis abſolvere poſſit, oſtenditur.

Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

S. II00. Officia Confeſſarii demonſtrantur.
Coroll. Pract. Et caſus circs illa reſolvuntur.

S. II0I. Confeſfſarius ad ſigillum confeſſionis tenetur.
Schol. Objectiones folvuntur. .
Coroll. Pract. Et caſus de figillo refolvuntur.
S. TrIOZ. Confeffarius ad turpia ſollicitans denun-
tiari debet.
Coroll. Praét. Caſus reſolvuntur.
S. 1103. Subjeétum Pœnitentiæ eſt homo peccator,
viator.

Schol. 1. Quæritur, an olim nonnullis peecatoribus

pœnitentia denegata füerit. .
Schol. 2. Et an morituri fine dato ſigno ſint abſol-
vendi. .
Coroll. Pract. Caſus reſolvuntur.
K. II04. Quinam ſint incapaces Sacramenti Peœni-
tentiæ, explicatur.
Coroll. Pract. Caſus de confuetudinariis reſolvuntur.

S. 1I105. Effetus Sacramenti Ponitentiæ recenſentur.

4

S. 1106. Primo per Poœnitentiam omnia peccata re-

mitti poſſunt.
Schol. I. Solvuntur objeétiones Novatianorum,
Schol. 2. Et sagitur de peccato in Spiritum S.

§. 1107.

Faragraphorum, Scholiorum, Gc. XXVν

F. 1107. Igitur abſolutio non eſt mera concionalis
iüf declaratio remifſionis peccatorum.
Schol. 1. Objectiones ſolvuntur.
Schol. 2. Et quæeritur, an abſolutio ſit declaratio 1.
judicialis remiſſionis peccatorum.
F. 1IOS8. Unum peccatum mortale fine alio non re-
NNake mittitur.
Schol. Quæritur, an veniale poſt mortem remitti
L poſſit.
,e J. 1I109. Alter effeétus poenitentiæ eſt, quod per
eam merita per peccatum mortificata reviviſcant.
Schol. r. & 2. Objectiones ſolvuntur, & quæritur⸗
ndu in qua proportione merita reviviſcant.
S. IIIO. Peccata remiſſa per ſequens peccatum non
redeunt.
Schol. Solvuntur objeétiones.
eluint K. IIII. Pœnitentia ſubinde effetu ſuo earere poteſt.
chol. Quæritur, an detur Peœenitentia valida &

informis.
em. Coroll. Pract. Cafus de Poœnitentia invalida reſol-
vuntur. .
§. IIIZ2. Sacramentum Pœnitentiæ eſt neceſſarium ne-
iit, ceſſitate medii in re vel voto ad delenda peccata.

Schol. I. Objeétiones ſolvuntur.

Schol. 2. Quæritur, quomodo contritio includat
votum Pœnitentiæ;

Schol. 3. Et quale hoc votum eſſe debeat.

C. III3. Confeſſio Sacramentalis ſemel in anno eſt
D de neceſſitate præcepti Eccleſiaſtici.
Schol. 1. Quæritur, an Eccleſia confeſſionem præci-
ut. Bere potuiffet, ſi eam Chriſtus non præcepiflet.
m Schol. 2. Item quisnam fit Sacerdos proprius, cui
ſenmm. confeſſio fieri debeat.
e Schol. 3. Item quo tempore præceptum Contritio-
nis obliget.
Coroll. Pract. Reſolvuntur caſus de præcepto Con-
ſeſſionis annuæ. .
5 CAPUTY

ttns

o

XXVII Conſpellur Capitum,

CAP U T XVIII
De Extrema Unkione.

Natura, Inſtitutio, Materia, Forma,
Miniſter, Subjectum, Effectus, & Neceſſitas
Extremæ Unõctionis explicantur.

G. IIIA. Extrema Unétio definitur.
Schol. Varia ejus nomina explicantur.
SF. TII5. Extrema Unctio eſt verum N. L. Sacfa-
mentum.
Schol. Solvuntur objectiones Proteſtantium.
§ III6. Chriſtus Sacramentum hoc inſtituit.
chol. x. Quæritur, an Chriſtus illud immediate,
Schol. 2. Et quo tempore inſtituerit.
G. 1III7. Materia remota Extremæ Unéctionis eſt
oleum.
Schol. 1. Quæritur, an benedictio olei ſit de ne-
ceſſitate Sacramenti.
Schol. 2. Item an hæc benediétio ſimplici Sacerdoti
committi poſſit.
Schol. 3. Item an unctio fingulorum ſenſuum fit de
neceſſitate Sacramenti.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
S. 1IIS8. Forma Extremæ Unctionis aſſignatur.
Schol. r. & 2. Quæritur, an forma indicativa &
Græcorum ſit valida.
Coroll. Pract. Caſus circa formam reſolvuntur.
G. 1119. Miniſter Extremæ unctionis eſt ſolus Sa-
cerdos.
Schol. Solvuntur objectiones.
S. 1120. Unus Sacerdos ad hoc Sacramentum fufficit.

Coroll. Pract. Caſus de miniſtro reſolvuntur.

F. TIZI. Subjestum Extremæ Unétionis eſt homo

adultus graviter infirmus.
Schol. I. & 2. Solvuntur Objiectiones Græcorum.

C. 1122.

otme,
deſitre

m
ur.

Ao.

.

—=

Paragraphorum, Scholiorum, &c. XxVII

G. 1I22. Extrema Unétio ad extremam vitæ perio-
dum non eſt differenda.
Coroll. Pract. Caſus de ſubjeto reſolvuntur.
C. 1123. Diſpoſitiones ad Extremam Unétionem re-
quiſitæ exponuntur.
Coroll. Praét. Et caſus reſolvuntur.
C. 1I24. Extrema Unctio iterari poteſt.
Schol. Solvuntur objectiones.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.
. II25. Effectus Extremæ Unétionis eſt primo Al-
leviatio, & Abſterſio Reliquiatum peccatorum.
Schol. Quid ſint alleviatio; & hæ Reliquiæ, expo-
nitur.
C. 1126. Alter effectus eſt remiſſio peccatorum.
Schol. Quæritur, an Extrema Unétio per ſe pecca-
ta remittat.
G. 1127. Tertius effeétus eſt ſanitas corporis.
Schol. Quæritur, an ex opere operato ſanitas cau-
ſetur. “O”W
G. 1128. Neceſſitas Extremæ Unttionis expenditur.
Schol. Objeétiones ſolvuntur.
Coroll. Pract. Et caſus reſolvuntur.

CAPIIT XIX.
