mus. Et Tridentinum Seff. 6. c. 4. expreſſe
docet, translationem a peccato ad juſtitiam poſt
Evangelium promulgatum ſine lavacro rege=
nerationis, aut ejus voto fieri non pofle. Keſp.
Nos non æquamus opus hominis operi Dei, ſed
gratiam gratiæ Dei, qui ficuti recipientibus Bap-
tismum, ita ſuſtinentibus Martyrium gratiam pro-
miſit. Tridentinum loquitur de caſibus ordina-
riis, imo in Martyrio votum Baptismi includitur:
II. S. Cyprianus ep. 54. ait: nec quisquam dicat:
qui martqrium tollit, ſanguine ſuo baptizatur. Et
§. Auguſtinus 1. 4. contra Donat. c. 22. ait, de
. nu

uum!

foner

(riſ
ſleles
Nient
et,
en,
timo
Lortit
tinmn
in int⸗
Cllen
CUN
ckian

Alg2.
Cnrit
in Be
Mapt
chent
Cotec
Vt
M
d
m
13
S
lanti
on,
Uigt
Perao
it,

De Baptiemo. 149

Phot nuum latronem non paſnone ſua obtinuiſſe remiſ-
Amom fionem peccatorum, ſed ex fide apprehendente

n EK Chriſtum. Reſp. S. Cyprianus ibi ſolum hortatur
Ansn fideles ‚Dut Sacramenti nerceptione ſe arment, ad
gienit periculoſum Martyrii certamen. S. Anguſtinus
docet, ibi bonum latronem non poſſe dici Marty-
rem, nec ſalvatum Baptismo ſanguinis ſed Bap-
fismo flaminis. III. Infans non eſt capax actus
unt, M fortitudinis: Ergo nec martyrii. Keſp. Marty-
noh tyrium tantum in adultis eſt actus fortitudinis;
mnn ſinfantibus ſufficit, quod in odium Chriſti oc-
cidantur, unde etiam infantes nondum nati, què

t. Kid

obabie: cum matribus ſuis propter Chriſtum occiduntur,
dells etiam ſunt Martyres.
ec eiun

nNe Schol. 2. Quid fit Martyrium, & quid ad illud re- An Mar-
irer quiratur, dictum eſt; (§. 626.) Quæritur bic, tiyrium en

onun an Baptismus ſanguinis ſeu Martyrium ita vicem opere ope-
Leriti1 Baptismi aquæ ſuppleat, ut juſtificet ex opere vato juſti⸗
L hi operato non ſolum parvulos, quod communiter ficet.
non 1 concedunt Theologi, ſed etiam adultos, quod
0s, nol negat Canus in releét. de poenit. dicens, hos ſo-
88 lum juſtificari ex opere operantis ratione Chari-
s tatis & Contritionis. Reſpondetur contra Canum
Neratf affirmative I. quia ita tenet S. Thomas in 4. d. 4.
et q. 3. a. 3. quæſtiun. 3. ad 1. Baptisznus Jangui-
omins nis non hahbet hoc, ſcilicet liberare à culpa & poœng
tantum ex opere operantis, necqjue quantum ad po-
4 en naim, gud aliquis Martyrinm explet, quam con-
ftunu uingit non esſe ſuficiemtem ad jſatisfaciendum pro
o 6H vectato, nequeg quäntum ad devotionem juſta volun-
le tatis, quia contingit, quod voluntate majori chari-
ii,, tate informata altquis ſine Martyrio non poteſt ab
Utbns, omni pœna liberari, ſed hoc habet exæ imitatione
timf paſſionis Chriſti. Idem docet Tertullianus in Apol.
s omnia deliſta huic operi donuntur. S. Auguſtinus
incin l. 13. de Civ. c. 8. Quicungque non percepto rege-
Uinin nerationis lavacro pro Chriſti confeſſone moriutr
ir 1 tur, tantum eis valet ad dimittenda peccata, quan-
, tum ſi abluerentur ſacro fonte Baptismatis. 2. Par-
1

K 3 vulos

Diſpoſi-
tiones ad c(tum conſequatur, & fructuoſe ſuſcipiatur,
Marty-
rium re-

qut ſita.

150 Caput XIV.

vulos Martyrium juſtificat ex opere operato:
Ergo etiam adultos, cum privilegium: Qui me
confeffus fuerit &c fit univerſale. Non obſtat
I. quod Martyrium fine Charitate eſſe non poſſit,
quia eſt actus perfectifſimeæ Charitatis: Ergo ju-
ſtificat ex opere operantis ſultem adultos. Reſp.
Eſt actus charitatis objective & effeétive, quæ
ex Martyrio ſequitur; nam gratia & Charitas a
Deo infuſa cum Martyrib conjungitur, non vero
elicitive, quaſi vero ſemper Charitas Martyrium
antecedere deberet, quia ab Attrito etiam fuſcipi

poteſt, qui tamen deinde per Martyrium fit con-

tritus ob infuſam Charitatem perfeétam. II. Mar-

tyrium non confert gratiam ex opere operato in

inſtanti mortis, quia ibi homo non eſt: nec ante
inſtans mortis, quia ibi Martyrium conſiſtens in
morte necdum eſt. Reſp. Conferri in inſtanti
mortem immediate præcedente, ubi mors eſt mo-
raliter: vel in inſtanti ſeparationis animæ a cor-
pore, de quo an fit ultimum hominis eſſe, vel
primum non eſſe, moroſe inquirendum non eſt;
ſufficit, quod Deus illud noverit.

K. 957.
Ut vero MWartyrium plenum ſuum eflfe-

in adulto requiruntur præviz diſpoſitiones,

ſicuti in Baptismo. (H. 949.) Et quidem
Imo. Baptismus aquæ in re, vel ſaltem ejus
votum, quia eſt neceſſarius necefſſitate me-
dii & praæcepti. (G. 953.) Unde etiam Ec-
cleſia ſemper lollicita fuit, ut ſæviente per-
ſecutione Martyres baptizarentur, fſicuti S.
Romanus M. rogabat S. Laurentium, feſtin
me baptizare.

200.

40

4

Neecat

Wium

Uero
tetum
ill,:
lntin
Uition
Kinn

Kn
sin
Hne
Ctnan
Et,

Cfel.
Wt
19
0
10
Ii
&r
Ti
cete
Ner
od
Er
Gu
cel

ſl

fe Chen
im: Qin
Non c
e non
S: Lun
lcs. 1
lebie,
Cntn
Ur, MIE
38 Mi
etien t
riumkt
m. UI
e Oen
eſt. e!
uhlket
tii in
nonselt
Aime1
inis eke,
dom non.

Kunte

ſuihi
ſpoltir

Et OOE

ſalten:

elitte⸗

etinn!
Piene

De Baptismo. 151

2do. Si adultus ſit baptizatus, & gravia
peccata commiſerit, oportet, ut ante Mar-

tyrium, ſi poſſit, ea Sacerdoti confiteatur:

ſi vero non poſſit, de illis doleat. Nam præ-
ceptum Confeſſionis poſt lapſum eſt juris Di-
vini, a quo Martyriam non abſolvit: & Tri-
dentinum Sefſſ. 14. cap. 4. expreſſe ait, con-
tritionem quovis tempore neceſſariam fuiſſe
ad impetrandam veniam peccaterum.

gtio, Ut adultus, ſi poſſit, S. S. Euchari-

ſtiam recipiat, nam hujus perceptio conſtitu-

tis in articulo mortis eſt præcepta jure Divino.

non poteſt ad Martyrium, qui ab Eccleſia non

armatur ad prelium: & mens deficit, quam re-

cepta Euchariſtia non erigit & accendit.

Cbroll. Praſt. Imo. Qui ſibi conſcius eſt peccati
mortalis non remiſſi, cujus ad Martyrium raptus
recordatur, tenetur de eo formaliter pœnitere,
ſi tempus ſuppetat, & illud confiteri, ſi copiam

Hlinc S. Cyprianus ep. 54. ait: idoneus eſſe

Raſolvum
tur cafus.

Confeflarii habeat, ita ut lad illius juſtificationem

non ſufficiat, aut actus dilectionis Dei ſuper om-
nia, aut Martyrium libenter ſuſceptum. Benedi-
us XIV. de Can. S. S. 1. 3. c. I5. n. 10. 2do.
Talis tenetur elicere contritionem per formalem
deteſtationem peccatorum & dilectionem Dei ſu-
per omnia, quia in articulo mortis certum præ
probabili, ſcilicet quod ſufficiat attritio, eligere
debet. Si tamen ſubito a perſecutore ad mortem
raperetur, nec peccatorum recordaretur, illo actu,
quo vult ex amore Chriſti vitam profundere,

cenſetur virtualiter deteſtari, quidquid Deo di-

ſplicet.

K 4 F. 953.

Bapiis-
mus ſar
minis jius⸗

fat.

Caput XIIl.

Przæter Martyrium etiam Baptismus fla-
mimnis ſeu perfecta Charitas & Contritio in-
cl'adens votum Baptismi aquæ illius vicem
ſupplet in adultis. Nam Imo. S. Scriptura
Deum invocantibus & diligentibus ſalutem
promittit joel. 2. Qui invocuverit nomen Do-
mini, falvus erit. Joan. 14. v. 21. Qui diligit
me, diligetur a Fatre meo, & ego diligam eum.

Et Ezech. 18. v. 21. Ni impius égerit pœni-
4 k PER

tentiam ab ommibus peccatis ſuis... vita vivet,
& non morietur. 2do. Ita ſentinnt P. P. S.
Ambrofius in or. fun. Valent. ait: GQuem in
Evangelio regeneraturus eram, amiſi, ſed ille
non amiſit grattam, quam popoſcit. Quodſi
Martyres ſuo abluuntur ſanguine, & hunc ſua
pietas abluit & voluntas. Et S. Auguſt. I. 4.
de Bapt. c. 22. Invenio non tantum paſſionem
pro nomine Chriſti, id, quod ex Baptirmo dee-
gat, poſſe ſupplere, ſed etiam ſidem converſio-
nemqut cordis, ſi forte ad celebrandum mißſte-
rium Baptismi in anguftiir temporum ſuccurri
non pvoteſt. Kt S. Bernardus ep. 77. aliquem
anongmum contrarium ſentientem expreſſe
refutat, dicens, hominem ſalvari poſſe cum de-
ſiderio gercipiends Sacramentum, ſi tamen pio
adimplendo deſiderio more anticipanr, ſeu alia

gulccunque is inuincibilis obviarit. Hinc in c.

Apoſtolicam. de Presb. non baptiz. dicitur:
Or in &. miatris Lecleſi & Chriſti nominit con-
Jehſtont gerſeveraverit, ab originali peccuto ſolu-
tum, & c&leſtie patriq gaudium eſſe adeptum
aſſerimus incuntlanter. Et Trident. Seſſ. 6. c. 4.
docet,

(et,
ſeteris

lgener
Mmepr

(ita

ſinie!
ſülit
nun.

Ntr
cſeli
Het
kehn
cllo⸗
fuit
(Gen
LON
ter
ee
En
wonn
,

De Baptismo. 153

docet, nunquam fieri translationem a ſtatu
veteris Adæ ad ſtatum gratiæ ſine lavacro
tenmt regenerationis, aut ejut voto. Merito igitur
Nltian hanc propoſitionem Bali damnavit S. Pius V.
Is in. Charitas perfelta, guc eſt er corde puro & con-
ie Ncientia bona & ſide non fibta in Cutechumenis &
ns r venitentibus, voteſt eſe ſine remiſſione pecca⸗
FoN Zor/τ.

Gi Schol. r. Dicis I. Per quinque prima Sæcula in Ec- Solvunttaß

iligne clefia Romana & HEiſpana pro Catechumenis ſine objectio-
Atil Baptismo defuncétis preces & ſacrificia non offe- nés.
Uinn rebantur, ut conſtat ex S. Leone ep. 92. & Con-
PN cilio Braccarenſi can. 35. Keſp, Varia quoad hoc
nt fuit olim Eccleſiæ diſciplina, & ideo ſolum pro
t. n Catechumenis illis in nonnullis Eccleſiæ preces .
ii, 6 non offerebantur, ne in ſuſcipiendo Baptismo Ca-
4., techumeni moras traherent, & hoc exemplo de-
6 ene terrerentur. Hic tamen mos non fait univerſa-
. lis, uti ex S. Ambroſio cit. conſtat. II. S. Am-
broſius 1. de initian. c. 4. ait: Credit Catechune-
e nus, ſed niſi haptizetur, remiſonem peccatorum
Gtiem non voteft obtinere. Et S. Auguſtinus tr. 13. in
, Cot Joan. quantusmcunque Catechumenns proßiciat, ad-
ueH . huc ſarcinam iniquitatis ſuæ portat, niſi cum vene-
“ rit ad Baptismum: Et Gennadius l. de Eccl.
H dogm. c. 74. dicit: nullum Catechumenum quam-
1. vis in operibus bonis defunctum, vitam æter⸗
n e nam habere credimus, excepto Martyrio, Keſp.
: H S. Ambroſius & S. Auguſtinus agunt de Catechu-
tumn menis, qui pofſſunt, ſed nolunt, & contemnunt
baptizari. Et Gennadius ſolum vult, Catechu-
“ menum ſine Baptismo plenam remiſſionem quoad
a poœnam non ſemper habere.
ei⸗ Schol. 2. Si præceptum Baptismi cognofcatur; re- Quale o⸗=
unli⸗ quiritur explicitum votum ſeu deſiderium perci- tum Bap-
ucic piendi Baptismum, quia Tridentinum & Patres tismi re-
præter contritionem hujus voti expreſſe memine- quiratur.
te runt. Si vero præceptum Baptismi non cogno-

cc. K 5 ſoa-

154 Caput XWII.

ſcatur, ſufficit votum implicitum, quod ſemper

in perfecta contritione includitur, quatenus quis
vult obſervare omnia a Chriſto præcepta. Deinde
per votum Baptismi non extinguitur omne de-
bitum pœnz temporalis ſubeundæ, unde Eccleſia
pro Catechumenis defunctis orat, & Sacrificia of-
fert: contingere tamen poteſt, ut tantus fit fer-
vor Charitatis, & tanta ponitentiæ intenfio, ut
quis omnis ponz remiſſionem impetrter.

GQuando Schol. 3. Baptismus non fuit in præcepto niſi poſt

Baptis- paſſionem & reſurreétionem Chriſti, quia adhuc
mus erat vigebant legalia ante illam (S. 464. Schol.) Lex
in pre- PBaptismi igitur non prius generaliter obligare cœ-
cepto. pit, quam fuerit ſufficienter promulgata, adeo-

que ante ſufficisntem promulgationem homines
adhuc per circumcifionem aut remedium legis na-
turæ ab originali mundari poterant: Baptismus
tamen eos jam obligare etiam ante promulgatio-
nem potuit, quibus Chriſti mandatum ſpecialiter
intimatum fuit, uti Nicodemo: Tempus autem ſo-
lemnis promulgationis Evangelii vulgo compu-
4 tatur a die Pentecoſtes: (S. 464. Schol. 4.) Si
qui tamen ab eo tempore invincibiliter legem Bap-
tismi ignoraverint, ii certo violati hujus præce-
pti rei non fuerunt, nec propteres damnati fue-
runt, ſed propter peccatum originale, & alia pec=
cata actualia.

K. 959.

Baptis⸗ Ex hactenus dictis colligitur, quod Bap-
mus S. tismus Joannis diverſus fuerit a Baptismo
Sweri Chriſti natura & efficacia. Nam Imo. Bap-
ihert d
Baptismo
Chriſti.

tismus Joannis non fuit Sacramentum, uti
in Scholio mox ſubſiciendo probabitur: Dein-
de non habuit Chriſtum auétorem, quia nun-
quam in S. Scriptura appellatur Baptismus
Chriſti, ſed Baptismus Joannis, ut innuatur,
Joannem non ſolum fuiſſe miniſtrum Nlas
ap-

ptis
.ats
ſaun
vie
Celtis
Kho
Cum m
U8s nor
Chrii
d. onn
Alibn

10. V.

lte
inoen
4 un
Iro d
AUln
M
Alus
Cete
auci⸗
ſtum
tis 1
tun
unt
Gl
lapa
ſo
Urig
lunn

hodkr
hätenne,
n. N
at Omdt!
hnde Nüt
Ketifei
kantwsltl

iMenig

tet,

eptoi H

„ (u .

Koh!
rohien
gtt
Nen hir
t: is

rorg

nn ſe
Unsante
ago on
Ghol
er lere⸗
danmii:

(l⸗
1 D
I
ellnn
“

4

⸗
Hlr/
tin
n
,

De Baptiemo. 155

Baptismi, alias enim Baptismus a S. Petro
collatus dici potniſſet Baptismus Petri; fed
S. oannem etiam eſſe illius auétorem, non

ita quidem, quaſi hic Baptismus non eſſet

cæleſtis, id eſt Divino inſtinctu inſtitutus,
cum Matth. 21. V. 25. dicatdr eſſe e coelo;
ſed hoc ſenſu, quod S. Joannes illius auctor

celeſti & Divino inſtinctu ad eum inſtituen-

dum motus fuerit. Rurſus Baptismus Joan-
nis non eandem formam cum illa Baptismi
Chriſti habuit: tum quia incertum eſt, an
S. oannes aliqua verba ad ſuum Baptismum
adhibuerit; tum quia, ſi illam formam Act.
19. v. 4. Baptizo in eum, qui venturus eſt,
forte expreſlerit, illa tamen, quia expreſſam
invocationem S. S. Trinitatis non continet,
à forma Baptismi Chriſti eſſentialiter differt.
Imo obſervat Voſſius, S. Joannem hac forma
uti non potuifſe, quando Chriſtum, & alios
poſt inceptum Chriſti miniſterium baptizavit,
alias enim falſa fuiſſet ejus ſignificatio: &
certe ſi hac forma uſus fuiſſet, Phariſæi eam
audientes non ignoraſſent, S. Joannem Chri-
ſtum non eſſe; & ſi in nomine S. S. Trinita-
tis baptizaſſet, diſcipuli ab eo baptizati Spi-
ritum S. cognoviſſent, quod tamen ipſi ne-

gant Act. 19. Ergo Baptismus S. Joannis a

Baptismo Chriſti diverſus fuit, præſertim
quia Baptismus Chriſti parvulos & adultos,
ille vero S. oannis ſolos adultos poenitentiæ
capaces comprehendebat. 2do. Baptismus
S. Joannis a Baptismo Chriſti virtute & effi-
cacia diverſus fuit. I. Quia Baptismus Sancti
Joannis fuit tantum in aqua, Baptismus vero
6 Chriſti

456 Caput AIV.

Chriſti in Spiritu S. uti S. Joannes ipſe te=
ſtatur Marc. 1. Ego baptizavi vos in aqua,
ille vos baptizabit in Spiritu J. ubi S. Joannes
non vult ſolum diſcrimen in eo ponere, quod
Ule ſit tantum miniſter, Chriſtus vero det
Spiritum S. uti explicat Calvinus: nam alias
non ſtatuiſſet verum diſcrimen inter ſuum &
Chriſti Baptismum, quod tamen vult ſtatue-
re, quia etiam Apoſtoli fuerunt tantum mi⸗=
niſtri Baptismi Chriſti. & Chriſtus dedit Spi-
ritum S. imo debuiſſet dicere: IIle vos bap-=
tizavit in Spiritu S. Nec cum Vofſio dici
poteſt, S. Joannem opponere hic Baptismum
Baptismo ignis, quo Apoſtoli in die Pente-
coſtes per Spiritum S. in linguis igneis de-
ſcendentem baptizandi dicuntur Act. I. v. 5.
maxime quia Matth. 3. dicitur: Ille vos bap-=
tizabit in Spiritu S. & igni. Nam S. Joan-
nes Baptismum ſuum non ſolum opponit fu=
turæ effuſioni Spiritus S. in die Pentecoſtes,
ſed etiam Baptismo, quo Chriſtus ante aſcen-
ſionem ſuam baptizavit, nam ait: Hic eſt;
qui baptizat in opiritu J. 2. Baptismus Joan-
nis fuit tantum in pœnitentiam, ad quam
excitabat, non vero in regenerationem, quam
non operabatur. Hinc S. Joannes dicitur præ-
dicaſſe Baptismum posnitentiæ Marc. I. V. 4.
& Matth. 3. v. 3. ipſe S. Joannes ait: Bap-
tizo vos in aqua in poenitentiam. 3. Babti-
zati a joanne rurſus baptizati fuerunt Bap-
tismo Chriſti, uti patet act. 19. ubi undecim
Epheſii hbaptizati Joannis Baptismo iterum
Baptismo Chriſti baptizati fuerunt. Nec
poteſt dici cum Zwinglio nomine PBaptismi
. intel-

Pelloi
60 Con
len dat
denn
tiann 1

Nere 1
Pto
1
10.
Coldes
Uum E.
Nan .
Kn,
nptin
Dehant
is
un,
1 1
Md
Chint
eſe,
Prin
inc.
§Hi
Püſtin
kyoke
1ſuan
ſ
e
labuz
l

U

n

De Baplimmo. 157

Intelligi doctrinam Chriſti: vel cum Bren-
tio dona Spiritus S. per manus impoſitio-
nem data: quia hoc eſt expreſle contra na-
turalem ſignificationem S. contextus, qui
etiam manus impoſtionem a Baptismo
aperte diſtinguit. Multominus quadrat re-
ſponſio Bezeæ dicentis, illa verba Act. 19.
V. 8. his auditis baptizati ſunt, non eſſe ver-
ba S. Lucæ Hiſtorici, ſed S. Pauli narrantis,
quomodo poſt præmiſſam a S. Joanne doctri-
len Nam Epheſii illi a S. Joanne baptizati fuerint.
Vdet Nam hec explicatio contorta repugnat con-
Prnie textui, tum qvia ſoli Apoſtoli in nomine Jeſu
delk baptizabant: tum quia ſoli illi manus impo-
ini nebant. 3tio. Accedit communis Patrum.
n S. Cyrillus cat. 3. probat, Baptismum Joan-
lemwr Dis tantum differre a Baptismo Chriſti, quan-
6 6tum Joannes Chriſto inferior fuit. S. Cyril-
4 lus Alex. in Joan. dicit, ideo Evangeliſtam
ae hoc diſcrimen inter Baptismum Joannis &
nsen Chriſti affignaſſe, quia præviderat futuros
ne eſſe, qui hoc negarent: Idem docent S. Cy=
prianus Serm. de Bapt. Chriſti. S. Hilarius
mnaſ in c. 3. Matth. S. Ambroſius præf. in Pſ. 37.
u S. Hieronymus Dial. adv. Lucifer. Et S. Au-
En, 4 guſtinus ep. 43. omnesque ſcribentes in acta
Tclun, Apoſtolorum conſtanter docent, baptizatos
1. 1, a Joanne, Baptismo Chriſti rebaptizatos fuiſ⸗
Nſe. Merito igitur definit Tridentinum Sefſ. 7.
3 can. 1. Ji quis dixerit, Baptitmum Joannis
tui näabuiſzz eandem vim cum Baptismo Chriſti, ana⸗
thema ſitt.

es inen
Nr i
18 ſer
nkle, u
1s elo
: Mui
ter unn
VUt
tanton:
8 Geiis

Schol. I. Petilianus Donatiſta; teſte S. Auguſt. I. 2. Solotenites
„ eont, lit, Petill Bogomili, tete Euthymio in ba- objeltio⸗
4 naoplia, nes.

158 Carut XIIl.

noplia, Lutherani & Calviniſtæ docent, Baptis⸗
mum S. Joannis a Baptismo Chriſti quoad natu-
ram, vim & efficaciam non differre. I. Quia
S. Scriptura Baptismo Joannis eandem formam
Act. 19. v. 4. in nomine venturi, eandem ma-
teriam, ſcilicet aquam: eundem Auctorem Deum
Matth. 21. & eundem effeétum ſcilicet remiſſio-
nem peccatorum Marc I. tribuit, quam Baptismo

Chriſti: Unde etiam non repetebatur Baptismus

Joannis, aſſignati enim viri Epheſii non vero,
ſed adulterato a diſcipulis S. Joannis ejus Baptismo

baptizati fuerant, uti docet S. Ambroſius l. de

Spir. S. c. 3. Optatus I. 5. adv. Parmen & Eu-
logius Alexandrinus I. 2. adv. Novat. Reſoonſio
Ad hoc argumentum patet ex modo demonſtratis.
Quod autem Ephefii illi vero Baptismo S. Joan-
nis baptizati fuerint, patet ex Act. 19. v. 4.
Ubi S. Paulus ait: Joannes baptizavit Baptismo
Pœnitentiæ. S. Ambroſius & Eulogius contrarium
quidem tenent, ſed non dicunt, quod baptizati
etiam vero Joannis Baptismo, non fuerint rebap-

tizandi: Et S. Optatus ſolum vult, ante reſurre-

ctionem illos non fuiſſe rebaptizandos, bene vero

poſt illam præcepto Baptismi ſatis promulgato.

II. S. Bafilius t. 1. p. 648. de Baptismo Joannis
ait: coxfeſtim (baptizatus) remiſſionem pectatorum
accipiebat. Et S. Ambrofius l. de Spir. S. c. 3.
ait : Hoannes in remiſſionem peccatorum qgdvenien-
tis Jeſu, non in ſuo baptizabat nomine. Et Ter-
tull. de Bapt. c. 4. nec refert quidquam inter eos,
quos Joannes in Jordane, & quos Eetrus in Ti-
beri tinxit. Keſp. S. Baſilius & S. Ambroſius vo-
lunt, remiſſionem peccatorum vi ſolius poeniten-
tiæ in Joannis Baptismo datam fuiſſe: Et Tertul-
lianus comparationem ratione materiæ tantum in-
ſtituit. III. Magiſter ſententiarum illos tantum a

S. Joanne baptizatos, qui ſpem ponebant in Bap-

tismo Joannis, & neſcierunt Spiritum S. rebapti-
Zandos eſſe docuit. Reſp. S. Thomas 3. p. q. 38.
a. 6, vocat opinionem omnino irrationabilem.

Shol.

Mn.
Nönon
Ut
tenpore
Deled
Dütn

Deni
Ute p
lar
Untion
UIn
Wiradt
ſult n
une
ler
u e
ecel
INI
Müm
C. 4.
kum
ſatin
le J
kum
inter
Matr.
conr.

(rol
Diti
obli
et

r,

. De Baptismo. 150
t, Mi Srhol. 2. Ex his colligi poteſt, Baptismum S. Joan- An Bap-
Cod nis non fuiſſe verum Sacramentum, tum quia non tismas
L G fuit fignum permanens, ſed breviſſimo duravit annis
em m tempore, tum quia ex ſe nullam efficaciam ex fuerit Sa-
eindenn Opere Operato ad delendum peccatum habuit, quia cramen-

oenda Spiritum S. non conferebat ex dictis. um.
cet kenii
ir Dyin

ie Denique ut Baptismus majori cum ſolen- Patrinus
ISE nitate pro fidellum utilitate celebretur, Ec- Baptisme
ofnl clefia nonnullas cæremonias in ejus admini- aduben-
nee ſtratione obſervandas merito præſcripfit, qua-4S.
Pnote rum aliæ Baptismum precedunt; aliæ co-
noS mitantur, aliæ fubſequuntur. Præcedentes
., ſunt Imo. afliſtentia Patrini, qui baptizan-
tä dum e Sacro fonte levet & etiam compater
scum ſponſor & ſuſceptor vocatur. Hic regulariter
e ſub gravi peccato adhiberi debet, ex perpe-
nner tua praxi Eccleſiæ,, cujus teftis eſt Dionyſius
Deret de col. Hier. c. 2. S. Juſtinus q. 56. ad or-
womg thod. Tertullianus de Bapt. c. 18. S. Augu-
enol“ ſtinus ſerm. 215. &c. & Tridentinum Sefl. 24.
Gud C. 2. de refor. matrim. ſtatuit, ut unus tan-
ri⸗ tum ſive vir, ſive mulier juxta . J. Canonum
e, Natuta, wel ad ſummum unus & una baptizatum
urt de Baptirmo ſuſcipiant, inter quos & haptiza-
u tum ipſum, & illius patrem & matrem, nec non
troige inter baptizantem & baptizatum, baptizatique
matrem & patrem tantum ſpiritualis cognatio
Ile, contruhatur.

Stu Coroll. Praſk. 1mo. Ut valide quis exerceat mmunus Keſolvun⸗
nt ol Patrini, debet efſe compos rationis, quia alias tur caſus,
obligationes Patrini implere nequit. Deinde de-
3 , bet eſſe baptizatus c. in Baptismo. d. 4. de con=
ug ſecr. alias enim ad inſtruendum infantem ineptus
ℳℳ erit.

Caput XIV.

erit. Item debet habere intentionem, cum invi=
tus cognationem ſpiritualem non poteſt contra-
here. Denique debet aliquo modo tangere infan-
tem, uti Tridentinum loco citato requirit. 2do.
Catholicus in Germania rogatus ab Acatholico,
ut fit patrihus, poteſt hoc munus ſuſcipere, dum-
modo miniſter acatholicus omnia ad Baptismum
requiſita, rite adhibeat, & patrinus non teneatur
reſpondere ad quæſtiones Catholicæ fidei repu-
ghantes: quia patrinus curam baptizati quoad ſa-
nam inſtructionem ſolum fufſcipit. Econtra in
Baptismo non licet adhibere patrinum heæreti=
gum: quia adeſt periculum perverſionis, & hæ-
reticus non eſt aptus ad inſtruendum infantem in
fide Catholica. 3tio. Parochus peccat graviter,
ſi ſolenniter baptizet ſine patrino, ſi vero Bap-
tismus privatim conferatur in caſu neceſſitatis,
patrinus ſub peccato necefſario non eſt adhiben-
dus. Ato. Vel unus vel una tantum vel ad fum-
mum unus & una poſſunt eſſe patrini: fſi plures ad-

hibeantur, venialiter ſaltem peccatur, niſi ſolum

ut teſtes ad majorem pompam aſſiſtant: ideo Pa-
rochus hos duos ſolum deſignare, illis baptizatum
tradere, & in libro Baptismali ut patrinos inſcri-
bere debet, reliquos vero ut teſtes: Parochus ta-
men peccat graviter, & jus parentum lædit, ſi
contra eorum voluntatem alium patrinum deſignet.
Sto. Monachus illicite munus patrini exercet .
mon licet. c. 30. d. 4. de confecr. quod de omni-
bus clauſtralibus ad evitandam familiaritatem cum
æcularibus P. Laymann intelligit. Item moribus
infames & cenſura notati patrini efſe non poſſunt.
6to. Officium patrini eſt: Baptizatum de Sacro
fonte levare: pro filiaſtro, ſi ſit infans ſpondere
& reſpondere, eum, ſi opus ſit, in fide rite in-
ſtruere, niſi parentes in hoc officium ſnum im-
pleant. Recuſare tamen munus patrini ſine odio
& ſcandalo ex ratiônabili cauſa peccatum grave
non eſt.

H. 961.

Alte
t gnu
to E.
Un d.

Glin
Kundo
Ainit
gla.
I ſen
S

cn

.
C
Clreic

De Baptismo. 161

1, uni

oteſt . §. 961.
“V Altera Cæremonia Baptismum præcedens Cæremo-
eim eft, quod baptizandus pauliſper ante vel in niæ Bap-
irer,à atrio Eccleſiæ detineatur, quia per Baptis- ismum
hene, . raceden-
Abrin mum datur adytus in Eccleſiam. 1
“ . kes⸗
f 3tia. Eſt, quod nomen alicujus Sanécti bap-

iemd tizando imponatur, tum ad tutelam, tum
Ium ad imitationem.
un ke Afa. Eſt inſufflatio in faciem baptizandi,
itm Ut ſignificetur Satanam cum contemptu ejici
n inlma „1. — 1 “
it ni⸗ & Spiritum S. infuthlari: ita S. Auguſtinus
Adr 1. 6. contra Julian.

ge⸗ 5Sta. Formatio crucis in fronte & pectore,
n u Ut Chriſtianus fidem ſuam ore & corde jeſum

Imus Crucifixum confiteri non erubefcat.

tel 6ta. Benedictio ſalis & impoſitio in os
t: len

emi baptizandi, ut ſignificetur vitze ineorruptio,
m; S ſapor bonorum operum: quæ cæremonia
Hros eft antiquiffima, uti conſtat ex Concilio Car-
un ei thaginenſi a. 397. can. 5. 2
nd Ztima. Saliva aures & nares baptizandi
deα liniuntur, ut vocem Dei audire, & bonum
imae odorem Chriſtianz pietatis percipere incipiat:
ennt, ita S. Ambroſius I. I. de Sacram. c. I.
el Sba. Exorcismis doemon a baptizando abi-
nhe gitur, quibus exſufflatio additur, quorum
ftem meminit S. Auguſtinus I1. 1. cont. Jul. c. 5.

i ona. Renuntiatio Satanæ, operibus & pom-
umee pis ejus: cujus meminit Tertullianus 1. de

cor. mil.
Ioma.
Ebram Inſiit. Theol. Tom. III. I.

*

Caremo-
nic con-
comitan-
tes.

Keſolvun-
tur caſus.

12 Caput XIV.

Ioma. Unguntur Catechumeni oleo bene-
dicto ante Baptismum in pectore & inter ſca-
pulas: ita S. Ambroſius I. 1. de Sacr. c. 2.

Cæremoniæ Baptismum concomitantes

ſunt 1mo. Aquæ baptismalis conſecratio, de
qua actum eſt. (§. 037.) 2do. Locus ad
Baptismum deputatus ſcilicet Eccleſia. Cle-
ment. un. de Bapt. 3tio. Tempus, quod
olim fuit in Eccleſia Romana & Africana in
Vigilia Paicheæ & Pentecoſtes, ex Siricio

ep. I. ad Himer. cui Eccleſia Africana vigi⸗

liam Epiphaniæ teſte Victore Utic. I. 2. de
perſec. Wandal. & Ecclefia Gallicana diem
Nativitatis Domini, & S. Joannis Baptiſtæ
addidit, uti colligitur ex Avito Vien. ep. 41.
Saæculo Izmo hæc diſciplina in occidente
jam mutata fuit, uti patet ex Ruperto l. 4.

de Div. off. & hodie quovis tempore Bap-

tismus conſerri poteſt. 410. Trina immer-
ſio (§. 938)

Coroll. Prafcl. zmo. Excepta neceſſitate citra expreſ-
ſam Ordinarii licentiam in privatis domibus nemo
baptizari debet, niſi forte ſint perſonarum illu-
ſtrium liberi, id ipfis ita depoſcentibus, ubi id
fiat in eorum capellis ſen oratoriis, aut aliis lo-
cis decenter ad hoc ornatis, & in aqua baptismali
benediéta. Hinc baptizare extra Eccleſiam ſine
neceſſitate vel privilegio eſt mortale: ut autem
liceat domi baptizare, ſufficit prudens dubium,
conjeétura, timor aut præſumptio periculi, ne
infans moriatur. 2do. Si infans nequeat deferti
ad Eccleſiam fine periculo infamiæ parentum,
vel alio gravi damno, poteſt ſolenniter cum pr&-
feriptis cæremoniis domi baptizari. 6
963˖

e
1No. U
Chokita

apar
alb⸗
enti
keliis,
Ulle t

Pele d

Slnt.
fono
ein
konn
ſei⸗
d A
U
de
a⸗
im⸗
ce
Zatnt

Cont.
On
D⸗
D
e
c
te

oleo be
Lintet
ek.t!

rolit
lecnto⸗
. Ul
le
npos, 4
Alen
,e
ticant
HNfie!
licm!
s N

Rupen
npen
tina

e n
Cocibls
Connn

Ptbis .

3 nn,
vube

Poclee

De Baptiemo. 163

Cæremoniz Baptismum ſubſequentes ſunt Czremo⸗
imo. Uncttio verticis Chrismate, per quam niæ ſe-
Charitas & regale Sacerdotium Chriſti, cu- Tueιιαε
jus participes ſimus, deſignatur. 24do. Ve-
ſtis alba, quæ gratiam regenerationis & in-
nocentiam deſignat. 3tio. Candela Cerei ar-
dentis, qui fidem, ſpem & Charitatem non
corde tantum, ſed etiam ôpere exerceri de-
bere demonſtrat.

Schof. Olim etiam nonnullæ aliæ cæremonizæ in Bap- Cæryemo-=
tismo uſitatæ fuerunt, quæ tamen modo in de- niæ abro=
ſuetudinem abierunt. Sic olim adulti poſt Bap- gatæ.
tismum ſuſceptum S. S. ELuchariſtiam ſub duplici
ſpecie, infantes ſub ſpecie vini receperunt, teſte
8. Ambroſio de initian. c. S. 2. Baptizatis lac
& mel degunanda tradebantur, ad ſignificandam
Dei miſericordiam & fuavitatem Legis Evangeli-
C. Tertull. de cor. mil. c. 3. 3. Sertum capiti
baptizatorum imponebatur in Symbolum lætitiæ
& Evangelicæ libertatis. S. Nazianz. Or. 40. 4.
Baptizatis dabantur 10. Siliquæ,, id eſt, pecunia
five vigeſima pars ſolidi, ut oſtenderetur, ſer-
vanda eſſe 10 legis præcepta, uti ait S. Bernar-
dus: dabantur etiam calceamenta, veluti mortis
imago, inquit Rupertus 1. 7. c. 1. & cerea agni
cæleſtis effigies, ut e Chriſti grege ſe eſſe bapti=
zZatus cogitaret.

—

☚

Coroll. Prakt. Imo. Eſt peccatum mortale, negligere Reſolvun=
omnes cæremohias vel unam notabilem v. g. un- tuar caſus.:
Gionem Chrismatis. 2do. Pro ſolenni admini-
ſtratione Baptismi præter vaſculum ſalis benedicti
cum gofſſypio ad abſtergenda loca S. oleo inunéta,
& duas ſtolas violaceam & albam, requiritur vaſ-
culum 8. olei Catechumenorum, quod ſignatur
llittera S. vaſculum S. Chrismatis ſignatum littera C.
& vaſculum S. olei infirmorum notatum littera I.
12 hue

P

164 Caput XIV. De Baptismo.

huc non ſpectat. tio. Si poſt diem Jovis San-
GStum fit baptizandus infans, necdum accepto
S. olee & Chrismste, poteſt Baptismus differri,
vel urgente necefſitate, antiquum S. Chrysma
adhiberi. Item fons baptismalis necdum allato
novo S. Oleo & Chrismate ſecundum ritum præ-

matis & olei; quæ usque ad allatum novum
Chrisma & oleum differatur. Si S. Oleum &
Chrisma per annum deficere incipiat, & a proxima

ria imponi poteſt. 5to. Cæremoniæ in Baptismo
ex neceſſitate omiſſæ etiam cum conſuetis Exor-
cismis ad perfectiorem domonis expulſionem di-

fidem converſo, non ſupplentur Cæremoniæ Bap-
tismi, ne rudis populus putet, nos eorum Bap-
tismum rejicere: ſi tamen abeſſet omne ſcandalum,
ſuppleri poflent. Item ſi poſt Baptismum ſolen-
niter collatum nullitas ejus deprehendatur, adeo-
que infans rebaptizandus ſit, cæremoniæ non re-
petuntur, niſi aliter conſuetudo ferat. Gto. Pa-
rochus, ſi ex gravi negligentia nomina baptiza-
torum libro baptismali non inſcribat, graviter
Beccat; quia ſic teſtimonium Nativitatis legitimæ
Baptismi, quod in variis caſibus requiritur,

dare non poteſt.

W
BWor,DY,W,

CAPUT

ſcriptum conſecretur, excepta commixtione (hris-

Parochia haberi non poſſit, aliud non benedictum
in minori tamen quantitate admiſceatur 4to In-
fanti nomen alicujus Sanéti imponi debet: ſi ſe-
xXus ſit dubius, duplex nomen, v. g. Petrus Ma-

rectis ſuppleri debent. In hæretico tamen ad

60

ſan
OCon
l
Uapdnd
Cſia
be inh
l d
eln
ſho,
Cnent
ten
Uinen
ſſe⸗
Grnn
Crin
totnn
en
Leyi
Mte
imm
Priu
2
Vite
fech
cilio
lhe
o

ſoris N
in
vs diker

8 Che

dum d
nnm
Gtioeli

tum e.

Oen

NaNuH

beneift
ir. !
Ceher
. Pemel
in Niis
ſuetskr
Nlioren
o Une
Amott
eonn!
ſeand!
mom 6
latur, 4
nie !
t. 6
ins
S
lenlint

A.

oerr .ℳN 165

o
CAPUT XV.

D E

C ONFIRMATIONE.
J. 964.

Seenngamn novæ Legis Sacramentum eſt Confirma-

Confirmatio, quæ eſt Sacramentum N. tio quid.
L. a Chriſto Domino inſtitutum, quo
baptizatis Spiritus S. robur confertur, ut
Chriſtianam fidem firmiter teneant, animo-
que invicto profiteantur.

chol. Confirmationem non uno nomine Veteres Ejus no-=
appellarunt: Vocatur manus impoſitio a S. Augu- mina.
ſtino l. 3. de Bapt. c. 16. Rabano & Iidoro. Sa-
cramentum Chrismatis & Unkionis vocatur ab
eodem S. Auguſtino I. 2. contr. litt. Petil. c. 104.
Unguentum, Chrisma ſpirituale Sanbtum ſuper-
cæleſte appellatur a Græcis, & nonnulli illud vo-
carunt Unguentum perenne fuadentes Bulgaris
Chrisma in eorum patria oriri, & exinde per
totum mundum diſtribui: quod Nicolaus I. reſcri-
bens ad conſulta Bulgarorum manifeſtæ falſitatis
revincit. Hæ denominationes deſumptæ ſunt a
materia hujus Sacramenti. A Charaétere, quem
imprimit, dicitur ſignaculum Qominicum a S. Cy-
priano ep. 71I. ad Jubajan. Signaculum Spirituale
àa 8. Ambrofſio l. de initian. c. 7. S'gnaczium
vitæ ternæ a S. Leone Serm. 4. de Nat. Ab ef-
feétu dicitur Perfektio a Concilio Eliberit. c. 38.
Conſummatio a &S Cypriano l. c. Confirmatio a Con-
cilio Arauſicano a. 442. c. r. Arelatenſi a. 455.
Florentino & Tridentino: imo Ven. Beda com.
in Pf. 26. teſtatur, ſuo tempore ſic dictam fuiſſe
in tota Eccleſia.
L. 3 J. 965.

166 Caput X.

F. 965.

Cunfrma- Confirmatio eſt verum ac proprie dictum
tio eſt ve L. N. Sacramentum. Probatur 1Imo. ex S,.
rum Sa- Scriptura Act. 8. v. 14. & ſeqq. Cum audiſ-
ramen- ſent Apoſtoli, qui erant Jeroſolymis, quia rece-
naue, piſſet Sumaria Verbum Dei, miſerunt ad cos
Letrum & Joannem, gqui cum veniſſent, orave-
runt pro ipfis, ut acciperent Spiritum . nondum
enim in quemquam illorum venerat, ſed baptizati
tantum erant in nomine Domini Jeſu. Tunc
imponehant manus ſuper illos, & accipiebant
yiri 19. de baptizatis dicitur:
cum ¹ t illir manur Paulus, venit Siri-
s,e juis S. ſuper eof. Habemus hic rem ſenſibi=
lem, ſcilicet manus impoſitionem, & ora⸗
tionem. 2. Inſtitutionem Chriſti, ſine qua
Apoſtoli hoc ritu uſi non fuiſſent, nec eum
Eccleſiæ reliquiſſent. 3. Gratiam per viſibile
ſignum cauſatam, ſcilicet virtutem Spiritus S.
4. Signum permanens perpetuo in Eccleſia
obſervatum, uti ex mox dicendis patebit:
Ergo verum Sacramentum. (J. 889.) Sane
non fuiſſe meram Baptismi cæremoniam vel
ex eo patet, quod eam S. Philippus bapti-
zZans uſurpare non poterat. 2do. Patet ex
Traditione. Concilium Iiliberit. a. 315. Cc. 38.
ſtatuit, poſſje fidelem, qui lavacrum ſuum habet
integrum.. . baptizart in neceſſitate infirmilatis
poſitum Cutechumenum, ita ut ſi ſupervixerit,
ad Eviſcopum eum perducat, ut per manus im-
poßtionem perſici voſit. Concilium Laodicæ-
num a. 367. c. 48. Oportet eos, qui illumi-=
zantur voſt Baptiemum inungi ſupercœleſti Cern⸗
MI Alt.

4

l V
dlan 5
entinum
inun h
E pe
in
in, an
n cor
ſe ſun

ladiüo

(Coknein
um
Dior
or gutt
en poe
Celtins

i De

Uleſlnn
li le⸗
Cnlhrr
Ann
An
u
leim
Larhi
Ainn
t
upit
Uim,
tti d
lni
lbs
Cerſr

ſ 4

tie di
Iſio el
Cna
, Nit
ruint
ſet
1 F iu
) Meſtil
ts e
,lti⸗

lnn
Mn
in

De Confirmatione. 167

mate. Florentinum a. 1439. ita habet: Se-
