lium ordinato imponit, dicens: Dignus &c. Or-
dinatum oſculatur cum reliquis Epiſcopis, & poſt
acclamationem conſeſſum conſcendit conſecrator
& Ordinatus, qui primus ſedens lecto Apoſtolo
bacem precatur, primus communicat, & ordi⸗
nanti ac reliquis S. Communionem adiſtribuit.

Si., 1162.

eri
oſtio.
UentiOrdin
I Dpilco
ro manu
II.1. Etig
Mterih elle
incans S
leſeia
okt in .
Uch. Eccl.

l

foni con
Kchmn D
enduin
robiat
Pltir, N
Its Nuie
uII R,

morin,

ullm,
lin E.
Ptio Co
kferant,
Chrpſok
bu iſi
ultt: 41
Itel ſup
iuni ſi
Neonis
1 tenente
Elllarin

Ai E-

Ulran 1

De Ordine. 5657

1 Conlern
Onlertti i R. 1I62.
cens: t . ——
thect ſerg Materia eſſentialis Epiſcopatus eſt manus Materia

or iiie impoſitio. Quippe materia eſſentialis Sacra- Exiſcopa-
bonitlu menti Ordinis eſt manus impofitio. (F. 1130.) us.
Sed Epiſcopatus eſt Ordo & Sacramentum:

einu. Ergo manus impofſitio eſt materia ejus eſſen=
fieem d lalis.
neen ien Kialis.
lucitur,

en Sehol. I. Etiam impoſitio Codicis Evangeliorum eſt impos
ttopkohti materia efſentialis Epiſcopatus. Et forma Oratio ſitio libyés

o Gint invocans Spiritum S. tum quia eſt antiquiſſima, Ervang.
&hm in EKecleſia Latina & Græca uſurpata, cujus men-

1, ge Lio fit in Conſtit. Apoſt. S Dionyſio c. 5. Hie-
niimnti, rarch. Eccl. S. Chryfoſtomo hom. de Legislat. &
en Concil Carthag. IV. cap. 2. tum quia huic impo-
. eI tioni conjungitur forma, quæ Tpiritualem ejus
Sn efletum figniſicat, fcilicet gratiam necefiariam ad

muIIhn fuſtinendum pondus Evangelicæe prædicationis.
wii d Won obfiat J. Quando codex Evangeliorum im-
b, ponitur, nulla verba pronuntiantur, & nullibi
inuNI Patres huic impoſitioni ſpecialem effectum tri-
Diuh ecuunt. Ezſp. Sufficit, quod, quando hic codex
LSicn imponitur, dicantur illa verba: Accipe Spiritums
Mun ilen Sanklum, & conſecrator dicat orationem: Propi-=
Ee 1 lr tiare &c. quia cum his moraliter conjungitur im-
ndi en H pofitio Codicis. Patres vero, qui hunc ritum
Huen, & referunt, ei ſpiritualem effectum tribuunt, uti

npont „ S. Chryſoſtomus hom., de legislat. et dAiſcat, ſe
s e legibus iſtis ſubjici. II. Impoſitio hujus Codicis

P, variat: aläi clauſum, alii apertum imponunt?
tdnn Greæci ſuper caput, & cervicem imponunt, Ne-
on ſtoriani fupra dorſum: S. Clemens jubet, ut
AH a Diaconis: Pontificale Romanum, ut ab Epiſco-
rtei pis teneatur. NXep. Varietas hæc nonniſi acci-

dentaria eſt: & Diaconi librum non imponunt;
ſed ab Epiſcopo impoſitum tenent, ne labatur.

Schof.
Pitn Schram Infiit. Theol. Tom. III. Tt

Caput X. IX.

An tres Schol. 2. D. Tournely putat, ad conſecrationem Epi-
Epiſcopi
ad conſe-
crationem
necehario
requiran⸗
tur.

ſcopi duos ſaltem Epiſcopos comminiſtros ita ne-
ceſſario effe adhibendos, ut fine illis non ſolum
illicita, ſed & irrita ſit ordinatio, in quo nequi-

dem Papa diſpenſare poſſit. Verior ſententia vi-

detur docens, plurium Epiſcoporum præſentiam
ad valorem Epilcopalis ordinationis non requiri;
ſed tantum ad liceitatem 1. quia S. Timotheus
Conſecratus impoſitione manuum Presbyterii, di-
citur pecialiter a S. Pauloé tantum ordinatus
2. Lim. T. V. 6. Et S. Titus in Creta poſt diſceſ-
ſum Zenzæ & Apollinis ſolus remanſit, ut conſti-
tueret per civitates Presbyteros, quo nominée
etiam Epiſcopos intelligi colligitur ex ep: ad

Tit. 1. V. 7. Deinde 1. 8. conſt. Apoſt. c. 27. le-

gitur, rogente neceſſitate Epiſcopum ab uno ordi-
nari. Item S. Gregorius M. I1. 10. epiſt. 64. ad
S. Auguſtinum Anglorum Epiſeopum ei concedit;
ut ſine aliorum Epiſcoporum præſentia Epiſco-
pum ordinare poſſit: & ſubdit: nam quando dé
Galliis Epiſcopi venient, illi in ordinatione Epi-

Pobet,
ſeopos,
y. tefe
1n Ppiſe
Cintumm
keri ſol
Athun
Uetrope
ofüla
Nepienle
Tophm 1
lit: Nt l
Eepoltion
kins ali
p Ar
Pleopum
mlinati
tinere,
ſeica fi
uuſican
Uet, en

ſcopi tibi teſtes aſſiſtent. Ergo potius ſunt teſtes;

quam Ordinantes Deinde Theodoretus I. 5. niſt.
Cc. 23. refert, Evagrium ordinatum fuiſſe Epiſco-
pum Antiochenum a ſolo Paulino, & licet auli-
nus contra canones erraverit, nunquam tamen
de valore Ordinationis Evagrii diſputatum fuit:
imo Innocentius ep. 22. ad Bonifac. ordinationes
ab Evagrio factas ratas habuit: & in ep. ad Vi-
Sricium ideo ad Ordinationem Epiſcopi plures
Epiſcopos requirit, ne furtivum præſtitum benefi-

cium videatur. Denique an. 1686. die 29. Dec.

Innocentius XI. indulſit Godefrido Epiſcopo Wir-
ceburgenſi, ut ab uno Epiſcopo cum aſſiſtentia
duorum Abbatum conſecraretur: teſte Gavardo
tom. 6. Theol. MWec dicas I. Præſentiam duorum
ſaltem Epiſcopotun probari ex Traditione, ſcili-
cet. ep. 68. S. Cypriani, & can. 5. Conciiii An-
tiocheni ſtatuentis, aliter quam per plures factam

Ordinationem non valere. Ne p. Traditio ſolum
pro⸗

8 Piton
lin pab
lI. 8
kl bel
Uilang

De Ordine. 65

Ktionend probat, ad licitam ordinationem requiri tres Epi-
Rrosinr ſcopos, non vero ad validam. II. Syneſius ep.
8 von ſin 657. refert, Siderium, à ſolo Philone Cyrenenſi
uo e in Epiſcopum Palæsbiscum contra omnia jura or-
ſeltettnt dinatum eſſe. Keſp. Syneſius ordinationem Si-
n eſeti derii ſolum ut illicitam reprobat; nam aſſerit;
hon kgli S. Athanaſium Siderium Ptolæmaidem miſiſſe, ut
8. Timole Metropolitanam Eccleſiam gubernaret, non me-
esbyteii t morata iteratione Ordinationis. III. Concilium
im glin Regienſe a. 439. Armentarii ordinationem in Epi-
kili ſcopum reprobat, quia a duobus Epiſcopis facta
ſt, unti fuit: Et Concilium Arauſicanum I. can. 21. poena
gto wn depoſitionis punit illos Epiſcopos, qui pauciores
er tribus aliquem in Epiſcopum conſecraverint.
oK. c Reſp. Armentarius a Cöncilio Regienſi in Chore-
ib vr piſcopum quidem redigitur, ita tamen, ut ab eo
eit e. ordinati in Clero remaneant, & ille non quidem
ei dle: ordinare, ſed tamen confirmare poſſit, adeoque
ſenti Valida fuit ejus Ordinatio. Similiter Concilium
n guih Arauſicanum ordinationem illam illicitam folum
ſinton, habet, cum non jubeat eam reiterari.
ſont, 8
en l, H. 1163.
ie pifcopi officia ſunt t. docere, & verbi Oficia
dne Divini pabulo paſcere oves ſibi commiſſas viſcopi.

Pltn, Matth. 28. docete omner genter, & hoc vel per
imm ſe, vel per alios viros idoneos, fi forte ipſe
9 Epiſcopus legitime impeditus fuerit. Trident.
ſon 1 Seſſ. s. de ref. 2. Sacramentum Confirmatio-
ee nis, & Ordinis adminiſtrare; ad quod requi-
Atur, ut in diceceſi ſua diligenter reſideat.
ie 3. Invigilare diſciplinæ ac morum Sanctitati,
e Ee pro data auctoritate rebelles coercere,
fne ungde juxta Tridentinum Seſſ. 24. cap. 3. de
ii/, ref. diœceſin ſuam per feipſum, vel ſi impe-
e ditus ſit, per ſuum Vicarium Generalem vi-=
ſitare debet. Vide Inſt. J. E. tom. 1. J. 266.

574. Tt 2 §. 1164.

660 Caput XIX.

H. 1164. Vjnn0
Epiſcopi Ex his Epiſcoporum officiis apparet, eos d r
Junt ne- eſſe Eccleſiæ neceſſarios. Imo quia Epiſco- Kinant,
ceſſarii, patus eſt inſtitutionis Divinæe (1160.) & Elen n
permanenter in Eccleſia ſtabilitus: Ergo efſt iiſe
in Eccleſia neceſſario retinendus. 2do. hocd ſibe i

legerent,

probat S. Chryſoſtomus hom. 34. in ep. H
Hebr. Magiſiratuin ducemque & rektorem mt, 0d

non habere malum eſt, & argumentum multa- rent Ker
rum calamitatum, & principium defebktus Ordi- Erhl z
nis & verturbationis as confuſionis . . . ita n
eininandi

etiam ſi a grege paſtorem abſtuleris, omnia ever- Eel
tiſti & deleviſti. 3tio. Accedit damnatio ſe- Rud⸗
quentium propoſitionum facta a Sacra fa- (relit
cultate Pariſienſi, excerptarum ex duobus uacos io
libellis, quorum priori titulus eſt: Modeſta W onhn
& brevir diſcuſſio aliquarum aſſertionum D. Ueell,
Kelliſoni in tractatu de Eccleſ. Hierarch. Au- Aulniuh
ore Nicolao Gnithæo. Alteri: Apologia pro ihr
. — . . . . 01.
modo procedendi &. ſedie Apoſtolicæ in regendit ezei
Angliæ Catholicis temvore perſecutionis, Aulo kE arch
re Daniele a Jeſu. In his ſequentes propo⸗ lenen.
ſitiones ſunt damnatæe. I. Ordinatio Pre- ullimt.
byterorum, & miniſtrorumi Eccleſiæ ſola eſt ulnai
cauſa, quæ infert neceſſitatem Epiſcogorum. Vnd
2. Ponamus Ordinationem Sacerdotum, & mi- ñn
niſtrorum Eccleſiæ non eſſe neceſſariam in Ec- aen
cleſiis, ſequitur ſtatim, non eſſe opus, ut Ee- iſton
cleſia univerſalis gubernetur ab Epiſcoxir, qui mfinii

ſfupertores ſint Sacerdotibus, &c. ler
Quinam Schol. Quæritur: An Chorepiſcopi fuerint veri Epi⸗ wen
fuerint ſcopi: Chorepiſcopus autem ex etymo nomi⸗ en pe
Chorepi- nis eſt Epiſcopus ruris vel pagi. Chorepiſco- liſope
copi. porum prima mentio occurrit in Concilio An- iocheno

cyrane

alet, el
1
IIbo)
Eine
A0 lo
4. in 4
5 fohnn
tun ml
eliu t
..,3

Onnig ,n

tnet †

rli
ex Gvok
i: M
rtionun
rrel. 4
Hobgirn
in tgin
ir, A⸗

Ctes ge.

Hnnti⸗ N
iſeoren
,
iin i .

De Ordine. 661

eyrano can. 12. Et in Concilio Neocæſareenſi
can. II3. quæ Concilia cum fuerint celebrata

circa annnm 314; cumque Chorepiſcopos non in-

ſtituant, ſed inſtitutos fupponant, dicendum eſt.
ſaltem ſub finem Sæculi tertii Chorepiſcopos ex-
titifſfe. Ab initio inſtituti fnerunt, ut in pagis
vice Epiſcoporum fungerentur, Eccleſiss rurales
regerent, pauperibus eleemoſynas diſtribuerent;
formatas, & pacificas communionis litteras da-
rent, Ordines minores & Subdiaconatum confer-
rent, Sacramentum Confirmationis adminiſtrarent,
templa ac Virgines conſecrarent. Cum vero in
occidente Epilcopalia jura invaderent, de illis
eliminandis actum eſt Sæculo Svo. Item cum
Sæculo Svo & 9no nonnulli Epiſcopi ex deſidia,
& functionum Epiſcopalium tædio ſubſidiarios
Chorepiſcopos eligerent, in quos levi pretio con-
ductos totum onus Epiſcopale rejicerent, dum
ipfi opibus otio & quieti in aula Principum in-
dulgerent, hic abuſus Carolo M. anſam dedit, ut
in Capitularibus 1 6. c. 121. Chorepiſcopos abro-
gari faceret: Et tandem circa medium Sæculi

zomi Chorepiſcoporum Ordo in Oriente & Ocei-

dente penitus extinéctus fuit. Hi Chorepiſcopi per
ſe & ordinarie fuerunt tantum Presbyteri, nam
S. Leo ep. 88. prohibet, ne Chorepiſcopi Chrisma
conficiant, eoque frontes baptizatorum fignent:
In Concilio Ancyrano prohibentur ordinare Pres-
byteros & Diaconos; & in Pontificali Maronita-
rum apud Morinum de Sacr. Ordinat. p. 2. ea ſo-
lum cœremonia, qua Archipresbyteri & Archi-
diaconi ordinantur, & quidem ab uno tantum
Epiſcopo, & in pagis & ruribus ſolum fuerunt
conſtituti, cum tamen juxta can. 6. Sardicenſem,
& S. Leonem in ep ad Epifc. Mauritaniæ in ur-
bibus tantum Epiſcopi collocarentur, ne Epiſcopi
nomen & Aucoritas vilipendatur. Subinde ta-
men per accidens Chorepiſcopi conſecratione
Epiſcopali donabantur: uti patet ex can. 10. An-
tiocheno, in quo permittuntur Chorepiſcopi or-
Tt 3 dinare

662 Caput XIX.

dinare Presbyteros & Diaconos, ſi Epiſcopi con= llohel
ſecrati fint. Deinde Cathari & Ariani Epiſcopos ſihnlos
etiam in pagis conſtituerunt, uti patet ex Apol. 2. 1linn
S. Athanaſii, qui deinde ad Eccleſiam revertentes , ue
juxta can. 8. Concilii Nicæni, ſi ita videretur
Epiſcopo, Chorepiſcopi conſtituebantur. Item
Epiſcopi etiam Catholici, ſi forte ad propriam

Eccleſiam regendam accedere non poterant, aut Uiniſte
inde injuſta perſecutione abire cogerentur, ne bolus .
honore penitus privarentur, ad aliquem Chorepi- Ais,
ſcopatum promovebantur: Ergo ſubinde Chore-
piſcopi erant veri Epiſcopi. Dicis I. cum Tour- e⸗ dun
nely, qui putat, Chorepiſcopos ſemper habuiſſe N Al .
conſecrationem Epiſcopalem: quia in Concilio Vtnaront.
Ancyrano c. 12. & Antiocheno c. 10. ſolum pro- Ubes Per
hibetur Chorepiſcopis, ne fine licentia Epiſcopi ntitnerun
oOrdinent: Ergo ſaltem ordinare poterant, adeo- Uthens
que Epiſcopi erant. Reſp. Quando Canon Ancy- a
ranus licentiam Epiſcopi requirit, non 10 uitur ad Titu
de ordinatione, ſed de imperio & commiſſione, bit Apot
non enim utitur verbo xsiιτοερι ſed eir gon r e e (ehea
ordinationem abſolute prohibet. Ex Canone Coneliu
Antiocheno tantum ſequitur, aliquos Chorepiſco- io l
pos habuiſſe conſecrationem Epiſcopalem. II. S. l
Baſilius ep. 181. acriter reprehendit Chorepiſco-⸗ elanehn
pos, quod non præmonitis Epiſcopis aliquos in Ubitet, 3
Sacerdotalem numerum cooptarent: Ergo valide, Uls crabo
etfi illicite ordinabant. Reſp. S. Bafilius non lo- olitione
quitur de ordinatione Sacerdotali, quia non uti= in coe
tur verbo zetgoroiz, ſed de electione eorum, qui bt
ad Sacerdotium ab Epiſcopo promovendi erant, etlum
in quo peccçabant Chorepiſcopi, quod inter ini- t isgu⸗
. tiandes, & præſentandos Epiſcopo aliquos coop- Muymos
tarent, quos Presbyteri & Diaçoni indignos eſſe in Dnlif
aſſerebant, & de hoc Epiſcopum non monerent- nehſte
III. Nicolaus I. in epiſt. ad Rodulphum ſcribit; nnt
non iterandas eſſe Ordinationes factas a Chorepi- nommin
ſceopis, quia ad formam 70 diſcipulorum Chorepi- linn Rp

ſcopi fadt ſunt, quos quis dubitet Epij coporum ha- Handünun
buiſſe oficia. Reſp. Chorepiſcopi 11 Ofainattene hyrmn

De Ordine. 663

5

plronien Epiſcopali conſecrati erant. Inter Septuaginta di-
Pyihrnr ſcipulos non omnes fuerunt Epiſcopi, imo illis
er Al ut diſcipulis non competebat Epiſcopalis Auctori⸗
refentts tas, quæ ſolis Apoſtolis propria erat.
tn Wieenn V
utnk. Ie BV.II65.
d poptn N “
tennt,u Miniſter Ordinarius Sacramenti Ordinis Miniſter

en eſt ſolus Epiſcopus. Imo. Enim S. Scriptura Ordinis.
ar non aliis, quam Apoſtolis, quorum ſucceſ⸗
u ſores ſunt Epiſcopi, jus ordinandi tribuit.
A Sic Act. 0. Apoſtoli ſeptem primos Diaconos
Cmkh ordinarunt. Et c. 14. V. 22. Paulus, & Bar-
hn nabas per ſingulas Eccleſias Presbyteros
aMn conſtituerunt. 2. Tim. I. V. 6. a. S. Paulo Ti-
unt s motheus fuit ordinatus: & I. Tim. 3. & 5.
mnee Et ad Titum I. his ambobus Epiſcopis præ-

lognin E: . .
e fſcribit Apoſtolus, quibusnam manus impo-
enH nexe debeant. 2do. Patet ex Traditione.

e S. Cornelius in ep. ad Fabium relata ab Eu-
Hogir ſebio l. 6. hiſt. c. 43. ſcribit, Novatianum
n. hæreſiarcham, cum Epiſcopatum Romanum
ambiret, acciviſſe tres Epiſcopos ex Italia,
+R’ quos crapula oppreffos adumbrata manuum
IH impoſitione Epiſcopatum ſibi tradere, per
ne vim coegit. S. Epiphanius hær. 75. inſecta-
um6 tur Aetium, qui Presbyteros Epiſcopis æqua-
dien pat, iisque jus ordinandi tribuebat. S. Hie-
oH ronymus ep. ad Evang. ait: Quid facit ex-

eng cepta ordingtione Epiſcoput, quod non Jaciat
Ts Presbyter? S. Chryſoſtomus, Theodoretus
n &c. nomine Presbyterii I. Tim. 3. intelligunt
,⅓ CcCtum Epiſcoporum. Item Concilium Ale-
. xandrinum a. 310. in ep. Synod. declarat,
H Iſchyram Presbyterum non eſſe, quia fuerat

stoOe .

ohjebtio⸗
RéSe

664

Caput XIX.

ordinatus a Collutho, qui non erat Epiſco-
pus, ſed ſimplex Sacerdos. Et Tridentinum
juſte definit Seſſ. 23. can. 7. Ji quis diwerit,
Epiſcopos. .. non habere poieſtatem confirman-
di, & ordinandi, vel eam, quam huabent, illis
SNe cum PFreibiyteris communem anathe⸗
ma ſit.

Solvuntur Schol. I. Lutherani & Calviniſtæ ordinationem mi-

niſtrorum Eccleſiæ ad omnes fideles pertinere
contendunt, unde licet Paſtores miniſtris manus
imponant, & non tota populi multitudo, hoc
tamen non fit ex defectu Auctoritatis in populo,
ſed ad vitandam confuſionem, ita ut auctoritas
ordinandi miniſtros in toto populo veluti fonte
zeſideat, executio vero ſit penes Paſtores, qui
nomine & aucétoritate populi miniſterium exer-
cent. Nam I. in Concilio Niczæno I. ſtatnitur,
ut ordinati a Meletio Schismatico, & illi adhæ-
rentes, redeuntes ad Eccleſiam tanquam Clerici
fecipiantur, ſine poteſtate tamen electos a Clero
& populo Eccleſiæ miniſtros probandi & confir-
mandi, qui vero ad Schisma non defecerunt, jus
oOrdinandi habeant: Ergo Clerici eunc ordinare
poterant. Keſp. Per poteſtatem ordinandi non
intelligit Concilium Sacramentalem Ordinationem,
ſed poteſtatem eligendi, approbandi & confir-
mandi electos a populo miniſtros; nam verbum
rgexszigioseret, ſolam præelectionem Act. 22. v. 14.
ſignificat. II. Presbyteri hodie adhuc in Ordina-
tione cum Epiſcopo manus imponunt: Ergo fal=
tem funt comminiſtri. Reſp. Illa manus impo-
ſtio Presbyterornm non eſt Sacramentalis, ſed
Cæremonialis ad fraternitatem cum novis Pres-
byteris ſignificandam; nam Presbyteri nullam for-
mam proferunt, & Preshifterium 1I. Tim. 4. V. 14.
Epiſcoporam conſeſium ſignificat. II. Aaron
à Moyſe non Sacerdote ordinatus fuit: Et Sacer-
dos poteſt majus, ſcilicet conſecrare: Erge Lal
ord

oralnate,
flis pert

Aerote

Grerioti⸗
(late, nor

dera Chrig
hl 2. Vs

Ntci Seer
lurni omn.
eehto E
lien Har
pole cont
1. gnoc fin
imam T.
Colatum ce
Ulitntioe
Enng.
Eeſionandn
flepium
Anbeſlt:
Eer II. e.
leſtigs Il
Cnund.
Uüdrs cor
Mimm
len hen,
Cin kon
lilohi.
eod N
I hiie
ls Permil
temn ner
Arerdos
nn cOn
1ſch. F.
ktü,
Ummedist
le mon
natus
Ur in⸗

De Ordine. 665

N H ordinare. Reſp. Sacerdotium ad Aaron, & ejus
Tidentmn flics pertinuit, & ſatis probabile eſt, Moyſen
i, ini Sacerdotem fuiſſe: Pſ. 98. Mogſes & Aaron in
“ Sacerdotibus ejus. Quod vero Sacerdos conſe-
n dolff crare, non vero ordinare poſſit, hoc pendet a li-
u, era Chriſti inſtitutione.

Schol. 2. Vasquez & Morinus putant, poſſe a ſim- An ſm-
plici Sacerdote ex commiſſione Eccleſiæ admini- plex Sa-
ſtrari omnes Ordines, etiam Presbyteratum, uno cerdos e

natiorent excepto Epiſcopatu. Tournely vero putat, ſim- diſpenſa-
les eiie plicem Sacerdotem ex commiſſione Papæ non tione Or-
iniſtis a poſſe conferre Diaconatum. Dicendum videtur dines con-
Cltituto, 1 I. quod ſimplex Sacerdos ex diſpenſatione Papæ ferre
gs in eet primam Tonſuram, Ordines minores & Subdia- poſſt.
ut Ndon conatum conferre poſſit, quia hi Ordines ex ſola
velt ke inſtitutione Eccleſizæ originem ſuam trahunt:
Paſtorei, (§. 1136. 1146) Ergo per miniſtrum ab Eccleſia
ſteriun ar deſignandum conferri poſſunt. Deinde hoc Pri-
L. kauin vilegium defaéto Eccleſia nonnullis Presbyteris
& Mi conceſſit: ſic Synodus VII. generalis: Alexan-
agum der III. c. Requiſivit. de Ordinat. ab Epiſ. Inno-
los 40 centius III. c. cum contingat. de ætat. & qualit.
rai & Ordinand. Tridentinum Sefſ. 23. cap. 10. Ab-
elecerunt batibus conceſſerunt, ut regularibus ſuis ſubditis
une otin prrimam Tonſuram & Ordines minores conferant.
Nrämman Item facultas conferendi Subdiaconatum dabatur
Oriümim olim Chorepiſcopis, qui tamen non omnes erant
li Epiſcopi: & Gelaſius ep. I. c. 8. monet Presby-
atd es teros, ut meminerint, nulla ratione ſfibi concedi,

ut Subdiaconum ordinent absque Romani Pontifi-
cis permiſſione, & Innocentius VIII. hanc facul-
tatem nonnullis Abbatibus conceſſit. 2. Simplex
Sacerdos ex diſpenſatione Papzæ etiam Diacona-
tum conferre poteſt, quia Innocentius VIII. an.
1489. 5. Idus April. conceſſit Joanni Abbati Ci-
ſtertii, & Abbatibus quatuor monaſteriorum, quæ
immediate poſt dictam monaſterium ſundata erant,
ne monachi diécti Ordinis pro fuſcipiendis Subdia-
conatus & Diaconatus Ordinibus extra clauſtrum
hinc inde diſcurrere cogantur, ut ſuorum mona-
Tt 5 ſterig⸗

k. 22 ,

666 Caput XIX.

ſteriorum Religioſis, quos ad id idoneos repere-
rint, Subdiaconatus & Diaconatus Ordines rite
conferre valeant. Simile privilegium Franciſca-
nis in India conceffum eſſe, narrat Henriquez in
ſumma: Et per Bullam Pontificiam hoc idem con-
cefſum fuiſſe Abbatibus Benedictinis multos recen-
tiores Theolegos ex viſa ab iis Bulla refert P.
Vasquez. 3. Epiſcopatus vero & Presbyteratus
a fimplici Sacerdote conferri nullo modo poteſt:
tum quia S. Scriptura & Traditio ſolum Epiſco-
pum pro miniſtro horum Ordinum aſſignat: tum
quia Eccleſia nunquam hanc facultatem ſimplici
Presbytero commiſit, licet plurimæ occaſioues
maxime tempore perſecutionum ſe obtulerint.

Dicis I. Epiſcopus eſt tantum erdinarius miniſter

Ordinis: Ergo Presbyter poteſt eſſe extraordina-
rius. Hinc refert Eutychius Alex. in Chronico,
Alexandriæ vacante ſede eligi unum ex duode-
cim Presbyteris, quem reliqui per impoſitionem
manuum conſecrant Epiſcopum, & per 200 an⸗
nos nullum fuiſſe in EÆgypto Epiſcopum. Keſp.
Presbyter ſolum Diaconatus, Subdiaconatus &
minorum Ordinum extraordinarius miniſter eſfſe
poteſt. Eutychii narratio falſa eſt, nec ab alio
Scriptore refertur; & plures ſemper in Ægypto
Epiſcopos fuiſſe patet ex epiſt. S. Alexandri Epi⸗
ſcopi Alexandr. dieentis, ſe cum centum prope
WEgypti & Lybiæ Epiſcopis Arium damnaſſe. II.
Paphnutius Presbyter ſuum diſcipulum Danielem
Sacerdotem ordinavit teſte Caſſiano Coll 4. c. I:
Cato Epiſcopus Arvernorum poſtulatus ſine con-
ſecratione Epiſcopalia munia obivit, teſte §. Gre-
gorio Turoen. l. 4. hiſt. Franc. Keſp. Paphnutius
Danielem ſolum obtulit Ordinandum ab Epiſcopo:
Et tantum officia jurisdictionis Epiſcopalis, non
vero Ordinis obivit. III. Citata Bulla Ciſtercien-
ſibus collata eſt ſuppoſititia, vel ſaltem exorbi-
tans juxta Navarrum I. 5. Conſ. & non inveni-
tur in Bullario, nec unquam hoc privilegio Cir-
ſtercienſes ufi ſunt. Ke/p. Bulla illa aflervatur
in

5) Colegi
ſit: dicit
Dnis Abt
ne iyile
11602. R
oNichos
a. 1163,
I. Tüien
et, ne Abb
nnores c
Pmitit Al
Is ſis di
Mon hablta
gegitio (
Dl Cere
gtini non-
teſma.
Ete ens i
Urhi extta
intio (len
Me Inno
nfimat
K aente
Cüinnniorn
is a
Mivilegiun
concef

vl. Bod.
mnts
Ulingt,
id alte
ibiſcione
it 20
io ſt
losrdi
eti iei
Mixime
Er conti
Memo

Oneos ihe
Oedines t
Uum Puncth
Henita!

hoe lendan

Iultoser
Bahla teietl
e Mespyun
mod N
ſolon kit
1ſignn n
ſtaten in.
nie Orriin
ſe Chiei
narins nu

le eetne

in Ct
Un eN
rinpoſtie
E ber zwt

chnn

lisconmm
t, ner 6u
Nevanti,
Celnn ii
Gnmt.
lum De
4
tns e id
tte⸗
6. Donm
elicn
lonti,
len , 1

7
.

De Ordine. 667

in Collegio Complutenſi & a P. Vasquez leéta
fuit: dicitur autem exorbitans, quia jura com-
munia Abbatum excedit. Ciſtercienſes Abbates
hoc privilegio utuntur, ſic Generalis Ciſtercienſis
a. 1662. Romæ conſentiente Alexandro VII. fuos
monachos Diaconos, & Subdiaconos ordinavit:
& a. 1I663. Gandavi, vid. Hennum t. 2. p. 489.
IV. Tridentinum Sefſ. 23. de ref. cap. 10. prohi⸗
bet, ne Abbates ſubditis ſuis alios Ordines, quam
minores conferant: & Bulla Innocentii ſolum
permittit Abbatibus Ciſtercienſibus, dare mona-
chis ſuis dimiſſorias ad quemcunque Epiſcopum
non habita ratione dieeceſium, uti expoſuit Con-
gregatio Conc. a. 15902, & Clemens VIII. in
Bulla Ciſtercienſibus data. Keſp. Decretum Tri-
dentini non excludit privilegia ſpecialia nonnullis
conceſſa. Interpretatio Bullæ de dimifſoriis di-
recte ejus intentioni opponitur, quæ eſt, ne mo-
nachi extra clauſuram cogantur diſcurrere. Con-
ſtitutio Clementis VIII. non facit mentionem
Bullæ Innocentii, & decretum S. Congregationis
confirmat declarando, omnes Abbates benediétos
& exemptos poſſe monachis ſuis, jurisdictioni
Ordinariorum non ſubjecétis, dare litteras dimiſſo⸗
rias, ut a quocunque Epiſcopo ordinentur: quod
privilegium illud Abbati Ciſtercienſi ab Innocen-
tio conceſſum non revocat.

Coroll. Praff. Imo. Epiſcopus ſolum electus & con-
firmatus, nondum vero conſeoratus, valide non
ordinat, licet ſubditis ſuis licentiam dare poſſit,
ut ab altero Epiſcopo ordinentur, quia hoc ad ju-
risdictionem per confirmationem acceptam ſpe-
Gat. 2do. Epiſcopus per ſaltum ordinatus, dum-
modo ſit Sacerdos, & Epiſcopus ordinatus etiam

illos Ordines, quos non recepit, conferre valide,

Reſoluun-
tur caſus.

etſi illicite poteſt; quia Character Epiſcopalis &☚

maxime Sacerdotalis inferiores Ordines eminen-
ter continet. Stio. Nemo ex conſuetudine etiam
immemoriali, aut præſcriptione ſine deloga ione
Papa

Tolus

668 Caput XIX.

Papæ facultatem Ordinandi acquirere poteſt. 4Ato.

Cardinales ſuis familiaribus, & Abbates Sacerdo-
tes, mitrati & benedicti ab Epiſcopo, vel qui ha-
bent facultatem Pontificalia exercendi, ſi fint
benedicti, ſuis ſubditis regularibus Tonſuram, &
Ordines minores conferre poſſunt, etiam Novi-
tiis: aliis vero non ſubditis valide quidem con-
ferunt, quia hæc poteſtas fundatur in Charaétere
Sacerdotali, ſed illicite, imo etiam juxta P. Lay-
mann invalide, quia hoc privilegium quoad alie-
nos in Tridentino illis ademptum fuit; HBicut etiam
graviter peccarent, fi extra ſuum monaſterium
bos Ordines conferant. Sto. Si Sæculares ſubditi
vel non fubditi Abbatum literas dimiſſorias a ſuis
Epiſcopis acceperint ut Abbates diétos Ordines
Ulis conferant, poſſunt ab illis licite ordinari.

H. 1166.
Solus Epiſcopus proprius licite Ordines

Epiſcopus conferre poteſt, non vere alienus, niſi de
proprius
licite or⸗
dinat.

proprii Epiſcopi licentia. Ita Imo ſtatuit Con-
cilium Nicænum l. gan. 16. S quir autem ad
alium pertinentem audalter invadere, & in ſua
Eccleſia ordinare tentaverit, non conſentientt
Epiſoopo, a gquo diſceſſit iy, qui regulæ manci=
patur, ordinatio hujusmodi irrita comprobetur.
Conc. Sardicenſe can. 19. ait: ut quicungut 6
alia Parochia voluerit alienum miniſtrum ſine con-
ſenſu Epiſcopi ipſiur, & ſine voluntate ordinare,
non ſit rata Ordinatio ejus. Denique FTridenti-
num Sefſ. 23. de ref. c. 8. Unusquigque du-
tem a proprio Epiſcopo ordinetur. Quod ſi quis
ab alio promoveri petat, nullatenus id ei, etiam
cujusvis generalis aut ſpecialis referipti vel privi-
begii pratextu, etiam ſtatutis temporibus permit-

tatur, niſi ejus probitas ac morer Ordinarii .
teſti⸗

nro lati
o ſlſer
muno
lgtet er
ofendit
iis fatio
Umurunn pe
nis cigno
Uglenum
n oro
Nenn inter
olenisin
tlbas 0

Uhlexane

nſeium en
lerlem, &
hlesdj
Atio, e
Umotus fin
uumnd Hi
Uhlenidon
wopng i
nuntine

11 Montiis
iri W.
6 triplex
ſeni iS f
Eenlt, Uti
4 ia dun
n, Hyile
Wii ex
Ul, Aͤiche
ronidme

De Ordinz. 669

Pn eit Leſtimonio commendentur. Si ſecus fat, ordi-
AnsN nang a collatione Ordinum per annum, & ordi-
an Li natus a ſuſceptorum Ordinum executione, quam-
e ſee diu proprio Ordinario videbitur, ſit ſuſpenſus.
,ir! 20 patet ex perpetua praxi Eccleſiæ, uti
eten fuſe oſtendit Hallier de S. Ordin. Sect. §.
trhs Cujus ratio eſt, quia Epiſcopus ceu primus
mimal animarum paſtor debet in partem ſuæ ſollici=
gumgu tudinis dignos vocare Clericos, quod non

l fit, ſi alienum Clericum promoveat, aut in-
Gehse Vito proprio Epiſcopo retineat. Deinde ad

imiss pacem inter Epiſcopos ſervandam ſervit, ſi
s GGE quis alterius jura non uſurpet: ſcimus, quan-
Bieain tas turbas Origenis ordinatio inter Deme-
trium Alexandrinum, in cujus Eccleſia Lecto-
ris offcium exercuerat, & Theoctiſtum Cæ-
te ſareenſem, & Alexandrum jeroſolymitanum,
liel,. à quo Presbyter ordinatus fuit inconſulto
lemm, Demetrio, excitaverit. Item totus oriens
nſin⸗ commotus fuit, quod S. Epiphanius Pauli-
Gnid nianum S. Hieronymi fratrem in monaſterio
lert, 86 Brthleemitico ordinaverit. Quippe proprius
o at Epiſcopus indolem, mores & dignitatem
ſern Ordinandi melius poteſt cognoſcere.
ta AN
e Schol. Proprius Epifcopus juxta declarationem Bo=⸗ Epiſcopus
Bſhmun / nifacii VIII. c. cum nullus. de temp. ordinat. in proprius
uttenn⸗ 6. eſt triplex. T. Epiſcopus originis, qui jure quis.

ane,ie veteri is fuit, in cujus diceceſi quis baptizatus
niguel .:
i git fuerat, uti conſtat ex Conc. Carthaginenii III. c.
Nſr 44. quia cum olim grandiores vulgo baptizaren-

4
3

Oun 1 . . õ =
. gin⸗ tur, Epiſcopi non inquirendum eſſe putarunt,

i1e,. quid illi extra Eceleſiam egiſſent, ſed ſatis ipfſis
riut erat, ſi acte poſt Baptismum vitæ præclarum te-
ſet ſtimonium exhiberetur, quod nonniſi ab Epiſco-

7 po, qui Catechumenum inſtruxerat, Petendum
6 Uit.

1

Dimiſjo=-

rick.

tur caſus.

670 Caput XIX.

fuit. Ex quo vero uſus invaluit, ut infantes
ſtatim poſt Nativitatem baptizarentur, is fuit Epi-
ſcopus originis, in cujus diceceſi aliquis natus
eſt. 2. Epiſcopus domeicilii ille eſt, in cujus dice-
ceſi aliquis ita commoratur, ut animum perpetuò
ibi manendi habeat. 3. Epiſcopus beneficii eſt is;
in cujus diœceſi aliquis beneficium obtinet, ſive
ſimplex ſit, ſive reſidentiam poſtulet, ſive in ti-
tulum, ſive in commendam poſſideatur, five
opimum ſit, five non, five unum, fſive milti-
plex, five in una aut pluribus dioceſibus Olim
titulus præcipuus, quo Epiſcopus aliquem ordina-
re poterat; erat beneficium, quo quis alicui Ec-
cleſiæ alligabatur. Synodus Tridentina, cirea
allegstos titulos, quibus quis proprius Epiſcopus
efficitur, nihil immutavit, cüm tamen nonnulli
Epiſcopi mere titulares cathedram collocarent in
aliquo loco nullius diceceſis, atque ibi quoscun-
que ad ſe venientes, licet ſuorum Epiſcoporum
litteras commendatitias non haberent, ad S. 8§.
Ordines promovere præſumerent, ita ut rudes &
indigni promoverentur, Tridentinum ad tollen-
dum hunc abüſum ſtatuit, ut nullus ab alieno
piſcopo ordinetur niſi a proprio litteras dimiſo-
ias acceperit, per quas Clericus a ſuo proprio
Epiſcopo dimittitur, & libera illi facultas conce-
ditur, ut ab alio Epiſcopo ordinetur. Quæ litte-

ræ etiam vocantur commendatitiæ, formatæ; Re- I

verenädwa.

Reſolvun- Coroll. Pratz. Imo. Si Epiſcopus fit manifeſte fus-

penſus, Clericis datur facultas, ut a vicinis Epi-
ſcopis ſine dimiſſoriis Ordines ſuscipere valeant
c. 2. de temp. ordin. in 6. Quod tamen non
conceditur laicis, in quibus non urget neceſſitas
Ordinationis. 2do. KRatione originis poteſt quis
ordinari in loco; ubi natus eſt, licet alibi domi-
cilium vel beneficium habeat, dummodo ſit natus
ibi ex conſtituto parentum domicilio, ſi autem
in tranſitu ibi naſcatur, dicitur ibi oriundus, ubi
barentes domicilium habent. IIIegitimus 23 s
inée

ns egiti
Iieinee Ey
orum pare
nt expoſti
tone dom
o, in
len getpetn
Hligtio tant
uigem an
lin ad Ord
ken conſit
no manend
Cnilinm pa
Pleliodem,
Oritliumn i
Arino die
tno manene
1 Eetenniun
Umtum prein,
Unegekolare
Dltnehunt,
ii eoruingt
i, gre
end in g
li teno
n do lbit
Uier ſolum
tne dene
o inerins
konk tiende
ine fti n
b himiin
tet in eſns 6.
a Eitet
Etefleinm c
Rboe giv

n den
t, in aii

mn Cbind
let, Mei
ollidennnt,
um, Nen
Tceceſinn 1
8 Ainen is
Cais n
Tridentin, 4
toptim Hir
n tamen iin
Ain Coloee
tave hi ee
un Hiont
belelt, 41
t, it N
Rtinum N
nulus N
o litteras te
us à llo
P hons
enf. Ee,
E, ſynmd

Mod nan
ltet
iin e
ſiet ie
Immot .
o,
bi Crins,
SH

ſuseie

De Ordine. 671

dines legitimatus in loco originis paternæ vel
maternæ Epiſcopum originis habet. Expoſfiti,
quorum parentes ignorantur, ex loco, in quo
funt expoſiti, originem trahere cenſentur. 3:0.
Ratione domicilii Ordines recipi poſſunt ab Epi-
ſcopo, in cujus dieceſi Ordinandus habitatio-
nem perpetuam conſtituit: quaſi domicilium ſeu
habitatio tantum temporalis ad plures annos, vel
majorem anni partem, certi negotii expediendi
cauſa ad Ordinationem non fufficit. Domicilium
autem conſtituitur animo & facto, animo, per-
petuo manendi in loeo, licet hoc propoſitum &
domicilium poſtea mutari poſſit: facto, capiend
poflefſinem, & transferendo eo res ſuas. Ad
domicilium lapſus certi temporis non requiritur,
ſed primo die, quo quis in locum animo ibi per-
petuo manendi advenit, conſtitutum cenſetur,

& decennium 1. 2. Cod. de Incolis. aſſignatum

tantum præſumptionem conſtituti domicilii facit.
Hinc Scholares in loco Studioram domicilium non
contrahunt. Barones tamen, & officiales perpe-
tui, eorumque flli domicilium habent in ſuis op-
pidis, quæ in feudé, vel regimine poſſident.
Habens in duobus locis domicilium, in quibus
æquali tempore degit, ab Epiſcopis illorum loco-
rum pfo libitu ordinari poteſt, ſi non in uno
obiter ſolum & recreationis cauſa degat. àto.
Ratione beneficii ordinari quis poteſt ab Epiſco-
po, in cujus diosceſi habet beneficium. Sto. Ra-
tione triennalis familiaritatis poteſt Epiſcopus or-
dinare fibi non ſubditum, qui per triennium in
ejus familia ſeu ſervitio ejus ſumptibns vixit;, li-
cet in ejus domo non degat, dummodo ſit in lo-
co, ubi eſt Epiſcopus, non vero, ſi duabus die-
tis diſtet. Huic tamen ordinato quamprimum
beneficium conferre debet, unde Epiſcopi Titula-
res hoc privilegio non gaudent: Triennium au-
tem illud etiam ante Epiſcopatum inceptum jam

fufficit. 6to. Si Clericus Subdiaconatum recepit

ab Epiſcopo originis, poteſt variare, & relignos
D rdi-

672 Cavut XIX.

Orqdines ab Epiſcopo domicilii vel beneficii acti=
pere: Ordinatus vero a Papa ſine eſus licentia ab
alio ordinari nequit. 7timo. Regulares etiam Or-
dinum exemptorum Ordines recipere debent ab
Epiſcopo diœceſis, in qua monzſterium fitum eſt,
vel a viciniori, ſi locus ſit nullius diœceſis. No-
vitii etiam in diceceſi Novitiatus fui Ordinari
poſſunt, per ingrefflum enim monaſterii animo
perpetuo ibi manendi deomicilium conſtituunt.
8ο. Epiſcopus ſolum in propria dicecefi Ordines
conferre debet juxta Trident. Sefi 6. de ref. c. 5.
alias fi fine licentia Ordinarii in alia diceceſi con-
ferat, Epiſcopus ab exercitio Pontificalium, &
ordinatus ab executione Ordinum funt ipſo jure
ſuspenſi. 5

Keſolvun- Coroll. Fraft. II. Imo. Epiſcopus, ſi ex rationabili

tur caſus
de dimiſ⸗

cauſa Ordines conferre non poſſit, ſuis fubditis
dimiſſorias dare poteſt, etiamſi ſolum fſit electus
& confirmatus, dummodo non ſit excommunica-
tus. c. 2. de temp. Ord. in 6. Item Epiſcopus
abſens in aliena etiam dioeceſi dimiſſorias ſuo ſub-
dito dare poteſt, quæ non debent neceſſario eſſe
ſeriptæ, ſed ſufficit, ſi de licentia data adſit pub-
licum teſtimonium: ſi in litteris dentur dimiſſo-
riæ, debent continere cauſam, cur proprius Epi-
