jurationis, quæ conſtat tum invocatione Di-
vinæ virtutis, ut uſui harum rerum afſiſtat,
tum imperio in deemones, ne noceant. Hinc
quando adjurantur v. g. locuſtæ &c. adjura-
tio ad illas directe non ordinatur, ſed ad crea-
turam rationalem v. g. doemonem, qui eas
movet, ne noceat. Eodem modo benedici-
mus ſal, panem, tum ut ob preces Eccleſize
ſaluti temporali proſint: tum ne dœmon ad
nocendum nobis iis utatur. Notant tamen
Salmanticenſes, horum effectuum conſecu-
tionem non eſſe omnino infallibilem, quia
non fundatur in aliqua ſpeciali Dei promiſ-
ſione, ſed in communi lege de efficacia ora-
tionis, quæ non ſemper ſortitur effectum,
Ppræſertim, ſi pro aliis fiat.
Schol.

acra-
mentalia

cauſent
v 6nn J1o-
ném Ve-

nialium.

380 Cuput XIII.

Quomodo Schol. Quæritur hic, quomodo Sacramentalia cau-

ſent temiſſionem peccatorum venialium. Reſpon-
detur rmo. Sacramentalia non cauſant remiſſionem
venialium mere objective ſeu excitative, exci-
tando animum ad actum honeſtum, per quem
tolluntur venialia, quia hoc modo etiam aliæ res,

quæ non ſunt Sacramentalia v. g. imagines per

*

ſolum aſpectum excitare poſſunt ad pium motum
deteſtationis venialium. 2do. Sacramentalia non
tollunt venialia immediate, quia non ſunt forma,
per quam venialia excluduntur. gtio. Sacramen-
talia caufſant remiſſionem mediatam venialium,
& quidem ex opere operato: ſcilicet pius & re-
ligieſus uſus v. g. aquæ luſtralis ob efficaciam
orationum Eccleſiæ producit & cauſat gratiam
aétualem, per quam homo excitatur ad aliquem
actum v. g. doloris, venialibus repugnantem,
per quem deinde fit immediata remiſſio venialium.
Unde per Sacramenta & Sacramentalia diverſo
modo remittuntur venialia: tum quia effectus
immediatus Sacramenti eſt gratia habitualis, Sa-
cramentalium vero gratia aétualis: tum quia Sa-
cramentum valide ſuſceptum infallibiliter infert
remiſſionem peccati gratiæ ſancétificanti vel ejus
augmento oppolitæ: Sacramentalia vero pie ſu-
ſcepta producunt quidem ob efficaciam precum
Eccleſiæ gratiam actualem, ſed quia hæc imme-
diate veniali non opponitur, ſed tantum median-
te aliqua operatione, ad quam voluntatem incli-

nat, & quæ ob libertatem voluntatis omitti po-

teſt, ideo non in fert infallibiliter remiſſionem ve-
nialium, & etiam non omnia venialia remittun-
tur, quia gratia illa actualis non opponitur om-
nibus, niſi mediante actu v. g. Charitatis, qui
non ſemper ad deſtruenda omnia venialia ob in-
ordinatum affectum ad aliqua remanentem, ſe
extendit. Hæc ſententia a Salmanticenfibus pro-
batur tum ex eo, quia Sacramentalia per viam
impetrationis hæc auxilia moventia ad actus,
quibus venialia immediate excluduntur, ob pre-
ces
R

alo
mnel
onen
cin
ſant
Menti
der
49
Ui
n
lrii
eli

i

44

ten
Lelitt
uk

A

A
R
n 1

l

d

hentalina
m. Ref
remiſfor
tatiye, en
1, Per 1
tiam alen
imagnes

pium nen

tmentdln!
1 ſuünt br
0. Ncnun
n venin
et pinsht
ob efes
llat gri
ad ai
epngnant
ſo venili

Canti e
ver ſe
in her inn
tun nett
Ulaten 1

all

Pialin
anenten,
genlitut
N,
uun f,

Otit .

De Sacramentis in genere. 31

ces Eccleſiæ efficaces cauſare poſſunt: tum quia Sa-

cramentalia aliquo modo ex opere operato remiſ-
ſionem venialium peccatorum cauſare debent; ſi
enim ex ſolo opere operantis cauſarent, non eſ-
ſent melioris conditionis, quam alia non Sacra-
mentalia, quæ etiam ex opere operantis venialia
delere poſſant. Hinc S. Thomas 3. p. q. 97. a. 7.
ad 3. docet: Dicendum, quod per prædikka tol-
Muntur quidem veccata venialia, quantum ad cul-
Lam, tum virtute alicujus ſatisfabktionis, tum etians
virtute charitatis, cajus motus per prædikta exci-
tatur. Et Alexander I. in c. aquam. d. 3. ait:
aquam Jale conſperſam in populis benedicimus, 4s
ea cuntt aſperſi ſankkficentur. Item Eccleſia in
benedictione Aquæ luſtralis orat: Ut ſit ſumenti-
bus Jalus mentis & corporis. Ergo aqua bene-
dicta ſanctificat, adeoque ex opere operato cau-
ſat remiſſionem venialium, non immediate, ſed
mediate, ita ut ad uſum Sacramentalium ſequa-
tur quidem infallibiliter effectus immediatus ſeu
gratia actualis ob efficaciam orationum Eccleſizæ,
Juia tamen hæc gratia non necefſlitat, ſed incli-
nat ad operandum, & quia talis actus debet eſſe
liber, qui proinde etiam non eſſe poteſt, & etiam
aliquando actu non eſt, hinc remiſſio ſemper &
infallibiliter non ſequitur.

CAPUT

Schkram In’flit. Theol. Zom. III. PF

.0

22

7 . .
⸗ f fee

Baptis-
mus quid.

Ejus no-⸗
mind.

CAPUT XIV.

DE
SACRAMENTIS IN SPECIE.
. D E
BAPTISMO.
§F. 934.

rimum inter cætera N. L. Sacrament
locum Baptirmus obtinet, (H. 905. Schol.)
qui eſt Sacramentum regenerationis per
aquam in verbo: ita Catech. Rom. p. 2. Cc. 2.
ſive Sacramentum N. L. ad ſpiritualem ho-
minis regenerationem a Chriſto inſtitutum,
per aquam tanquam materiam, in verbo,
ſcilicet S. S. Trinitatis invocatione.

Schol. I. Baptismi nomen a greca voce garrlru
Huit, quæ latine immerſionem ſeu ablutionem
ſignificat. Quadruplex hujus nominis fignifica-
tio apud Sacros Scriptores occurrit. Primad eſt
litteralis, quo modo merſionem ſeu ablutionem,
uti mox dictum eſt, fſignificat. Secunda eſt cæ-
remonialis ſeu legalis, & ſignificat ablutiones le-
gales, quibus Judæi utebantur. Tertia eſt meta-
phonica ſeu figurata: unde Baptismus fubinde in
S. Scriptura ſignificat ablutionem. Luc. 12. V. 50⸗

ſubinde Martyrium. Marc. 10. v. 38. ſubinde co-

ioſam gratiæ Dei diffuſionhem Acéct. T. V. 5. fub⸗
inde diluvium univerſale figuram Baptismi.
J. Pet. 3. V. 21. fubinde tranſitum maris rubri-
X. Cor. 10. v. 2. Quarta eſt Sacramentalis,
quam hic conſideramus: & hoc modo ſpectatus
variis nominibus in S. Scriptura exprimitur:
. mate⸗

Caput XIV. De Baptismo. 83

materia dicitur Lavacrum Eph. 5. v. 26. A for-
ma dicitur, Sigillum, ſignaculum, obſignatio fiäei,
. Sacramentum &. S. Trinitatis, & fidet. Ab effe-
. ctibus dicitur, Lavacrum regenerationis & reno-

vationis. Tit. 3. v. 5. Ablutio peccatorum. Act. 22.
v. 16. Vite novitas. Rom. 6. v. 4. Sanklifcatio
PECTt I. Cor. 6. v. II. Sepultura hominis cunm Chriſto
in mortem. Rom. 6. v. 4. CUlrcumciſio non manu-
aka. Colofl. 2. v. II. A Cæremoniis dicitur,
V'eſtimentum candidum a S. Cyrillo Jeroſ. & Un-
Rio àa S. Nazianzeno. =ð

Sckol. 2. Baptismus triplex eſt: Baptismus ſangui- Baptis-
is ſive Martyrium: Baptismus ſlaminis ſeu deſi- mus quo-

Sunne derium ſuſcipiendi Baptismum: & Baptismus lu- tuplex.
s d minis ieu aquee, qui eſt N. L. Sacramentum mo-
etatlons do deſcriptum.
. 1

tvrer Schol. 3. Proteſtantes varias definitiones Baptismi Pafmitio-.
falſo ſuo ſyſtemati accommodatas procudunt. Me-

b inku lanchton in loc. com. Baptismum defieit, quedl ianttan.
,i ſen ſit ſignum, quo Deus nobiſcum agit, & nos in
e gratiam recipit. Vefum hæc definitio omni Sa-
cramento, imo & verbo prædicationis convenit,
e⸗ & ſupponit, Baptismum eſſe nudum fignum gra-
lel in, tiæ ſanctificantis, non vero produétivum, quoecd
nis k ülſum eſt. (§. 907.) Calvinus Baptismum deff.
it. nit, quod ſit fignum initiationis, quo in Eecleſiæ
ndn. ocietatem cooptamur, & inter fllios Dei. Ve-

rum heæac definitio finem Baptismi ſecundarium

tanlntn⸗ ſolum explicat, & iterum innnit, qued Baptis-
nis el mus non ſit ſignum efficax. Sociniani Baptismum
ns in definiunt, quod ſit publicum profeſſionis Chriſtia-
e n, næ Symbolum, quo per intinétionem in aquam
1 Mie, homines illius Religionis initiantur, Verum ex
1. v, hac definitione ſequitur, Baptismum eſſe nudam

& ctioſam cæremoniam ad ſalutem non necefſa-
riam, quod falſum eſſe ex dicendis patebit.

Fz F. 935.

Baptis⸗
mus eſt
verum
dacra-
Gmentass.

Caput XIV.

K 935.
Baptismus eſt verum N. L. Sacramentum
a Chriſto Domino inſtitutum. Baptismus
enim habet omnia ad Sacramentum N. L.
requiſita. (G. 889.) eſt quippe 1mo. ſignum
ſenfibile, ſeu externum a Chriſto inſtitutum.
Matth. 28. docete ommer gentes, baptizanter eos
in nomine Patris & Filii & Spiritus S. ubi Bap-
tizatio ſeu ablutio, & invocatio S. S. Tri-⸗
nitatis eſt ſignum externum. 2do. Hoc
ſignum habet vim productivam gratiæ ſan-

QRtificantis, & promiſſionem illius: Joan. 3.

Wiß quis renatus juerit ex aqud & Spiritu d.
non poteſt introire in regnum Dei. 3tio. Eſt
permanenter inſtitutum ſignum cum mandato
illud obſervandi. Watth. 28. docete omnes gen⸗

er baptizanter eos Sc. Ergo eſt verum N. L.
Säacramentum.

An Bap- Schol. r. Spengerus, Grotius, Lightfootus & La=
tismus ab mindus Pritannus de ing. moderat. I. 3. c. 2.
Hehrais
accextus

volunt, luſtrationes & Baptismum legalem Ju-
dæorum ex ritibus gentilibus acceptum fuiſſe, &
Chriſtum antiquata circumciſione Baptismum apud
Judæos ufitatum retinuiſſe, non rem novam in-
ſtituendo, ſed jam uſitatam ad altiorem finem ele-
vando, & ſalvifica gratia decorando. Verum
Communior eſt Theologorum ſententia, Baptis-
mum Chriſtianorum ab Hebræis originem ſuam
non trahere. X. Quia apud Judæos per circumci=
ſionem, non vero per Baptismum ethnici in foœ-
dus deducebantur; nullibi enim legitur, luſtratio-
nes fuiſſe olim ſignum fœderis, nec initiationis
Symbolum, ſed ritum, quo Pontifices, Levitæ,
aliique profani, leproſi ac omnes vel ob contra-
ctam immunditiam, vel ob ſacrorum reverentiam
utebantur. Teſtantur hoc ipfi Rabbini in Gemarra
docen-

doe
o
A
Hed
fid
in
ſe
wet
e
te

ſet

ki
irg

l

mentun
ptisn
N.l
Henmn
Küuotun
2lntn
GbiN
,§. 1
1o. R
fatie hi
oan;

Opm

. 6
Due
onnejl
un N1

ons el⸗
150
egien ,
ſuile,4
iomun I

1 poN.

ſend
en
t,
en
e cinm:
ian

—

De Bapticmo. 35

decentes, quod circumciſus licet non baptizatus
pro proſelyto habendus ſit; & Schicardus ex Raf
Alphes demonſtrat, Baptismum a nonnullis ſolum
Hebræis ſcilicet Samaritanis circumciſioni additam

fuiſſe: Ergo non erat myſterium initiationis: &

Joſephus l. 13. antiquit, c 9. narrans, quomodo
in expeditione Hircani Idumeæi inter Judæos afſciti
fuerint, ſolius circumciſionis, non vero Baptismi
meminit. 2. Oppoſita Spenceri ſententia non eſt
apta ad confutandos hæreticos Socinianos, &
forte ab illis conficta fuit, ut perſuadeant, Bap-
tismum neceſſarium quidem eſſe ut Symbolum
profeſſionis Chriſtianæ converfſis a gentilitate, non
vero natis ex parentibus Chriſtianis, fienti non
erat neceſſarius olim ex Hebræis & Proſelytis ge-
nitis. Non obſtat I. quod Gen. 35. Jacob con-
vocata domo ſua dicat: Abjicite deos alienos,
qui in medio veſtri ſunt, & mundamini. He-
braice ]NDA) quod Abenezra de ablutione cor-
poris interpretatur. eſp. Hæc ablutio non fuit
ſignum initiationis, ſed facta eſt ob reverentiam
loci, ad quem aſcendendum erat, ſive ob pollu-
tionem occiſorum contreéctatorum. II. Maimo-
nides in libro Iſure biah parech 13 ſcribit, triplici
ritu Ifraelitas in fœdus intraſſe, Circumciſione in
rgypto, Exod. 12. v. 48. Baptismo in deſerto
ante datam Legem, Exod. 19. v. 10. & poſt
datam legem, oblatione, Exod. 24. v. 5F. Ad-
dit pro maſculis necefſsriam fuiſſe circumciſionem
cum Baptismo, pro foeminis Baptismum & Sacri-
ficium. Et in Talmud Babylonico F. Jevamoth
legitur, baptizandos tantum eſſe ethnicos nec
tingendum filium ethnicæ mulieris, ſi gravida fa-
Sta fuerit jam proſelyta. Neſp. Maimonides aut

errat, aut intelligendus eſt de ritu Baptismi &

nonnullis Hebræis ſuperaddito ad diſtinétionem
aliarum gentium, quæ circumcidebantur. Tal-
mud Babylonicum fabulis ſcatet, & Ethnici ſo-
lum ad expiandas immunditias a Judæis baptizati
ſunt. III. Paariſæi interrogantes S. Joannem de
F 3 auéto-

Guando
Baptis-
mus infti⸗
tutus ſit.

aucktoritate fni Baptismi, de uſu ejus plane non
dubitarunt: Ergo apud eos initiationis ſignum
erat. Reſp. Baptizati a S. Joanne jam in Eccleſiam
Judæorum per circumciſionem afeiti erant, adeo-

que Baptismus non erat initiationis myſterium,

ſed purgatio cæremonialis, de qua Phariſæi mi-

rari non poterant, qui norant, luſtrationes a Ju-

dæis ſæpiſſime adhiberi.

Schol. 2. Quæritur ulterius, quo tempore Baptis-

mus a Cheiſto inſtitutus fuerit. Tertullianus,
S. Chryſoſtomus & S. Leo putant, Chriſtum mo-
do poſt Reſurreétionem ſuam Baptismum inſti-
tuifſe. Alexander Alens. p. 4. de Sacr. q. 8.
quem videtur ſequi Canus de loc Theol. I. 8.
c. 5. docent, Baptismum quoad materiam a Chri-

ſto inſtitutum effe, quando Chriſtus in Jordane
baptizatus eſt: Quoad formam, Matth. 28. do-

cete omnes gentes, baptizantes eos &c. Quoad
finem, Joan. 3. Wiſi quis renatus fuerit & . Quoad
effectum, Marc. ult. Qui crediderit & baptizatus
Juerit, ſalvus erit. Quoad efficaciam, quando
de latere Chriſti exivit ſanguis & aqua. Ita inte-
gra Baptismi infſtitutio poſt mortem Chriſti facta
fuit. Scotus vero docet, Baptismum inſtitutum
fuiſſe Joan. 3. quando Chriſtus dizit: niſi quis
renatus fuezrit &c. Probabilius eſt, Chriſtum Do-
minum Baptismum ante paſſionem ſuam inſtituiſſe
tunc, quando in Jordane baptizatus fuit. Nam

I. JOatl. A4. v. 2. baptizabant jam diſcipuli Chriſti

non Baptismo Joannis; alias nullam exinde invi-

diæ gauſam ſumere potuiſſent diſcipuli Joannis,

qua tamen exardeſcebant. Joan. 3. v. 26. Et
S. Petrus Joan. I3. dicitur lotus & ea lotione a
peccatis purgatus, quod nonniſi Baptismo Chriſti

convenit: nec etiam ordinationis Sacerdotalis &

communionis S. S. Euchariſtiæ in ultima Cœna
ſine Baptismo capaces fuiſſent Apoſtoli, uti S. Au-
guſtinus ep 153. ratiocinatur: Ergo Baptismus
àa Chriſto ante ſuam paſſionem inſtitutus fuit. 2.

In Baptismo Chriſti in Jordane materia Baptismi

con-

4 7

86 Caput XIV.

lſeen
onnta,
Mi
11u
toe⸗
ivot
Dytisn
ins 5
ismus
nop
toni¹
Clunten
ein
el
fen
En
u
Cue
u;

4

tece
MNIN

un,
le
emn
Nn
Winn
fün
Jun
lendd
Nn
logt
ſtolt
ſtin

lane ho
8 ſionmn
Lecieſan
nt, ader.
ſterm,
atiſeim.
Dnest .

re ini⸗
tulliemn,
iſtum .
fum i

er. 1

eol.!

m à 0

n Jord
h. 29 4
. Con

7 Qvon

irtutu
1, Cund
iti in
inſtimmn
iiſ ſi
ſtam N
inftui
i. Ner
Ni Chri
nde im
onmni
46.
lotioe!

o

Lotlel
nu
i
gtint⸗
ſit.
Diptn

C.

De Baptismo. 87

conſecrata & ſancétificata fuit, & regenerandi vi
donata, uti docet S Ambrofius l. 2. in Luc. n. 83.
S. Nazianzenus or. 39. & S. Thomas 3. p. q. 66.
a. 2. Deſignata eſt etiam forma Baptismi, Pater
in voce, Eilius in homine, Spiritus . in colwaba,
uti notat S. Auguſtinus tr. 6. in Joan. Effeétus
Baptismi innotuit, dum cœli aperti funt, & Spi-
ritus S. in ſpecie columbæ deſcendit: Ergo Bap-
tismus tunc inſtitutus fuit. Non obſtat I. Quod
modo poſt reſurreétionem Matth. 28. forma Bap-
tismi a Chriſto determinata fuerit: Et quod Sa-
cramenta vim ſanéctificandi ex paſſione Chriſti ac-

ceperint, ex cujus latere juxta S. Auguſtinum

tr. 15. in Joan. profluxerunt. Keſp. Forma Bap-

tismi jam ante paſſionem Chriſti fuit inſtituta,

& Apoſtolis privatim tradita, & poſt reſurrectio-
nem ſolum in publico propoſita. Cum vero Sa-
cramenta moraliter ſolum cauſent, (S. 907.
Schol. 3.) ſufficit, quod Paſſio Chriſti tunc in-
choative extiterit, & Sacramenta vim ſuam ab

ea acceperint. Sacramenta ex Chriſti latere flu-

xerunt, quantum ad meritum & pretium perſo-

Iutum, non quantum ad inſtitutionem, & pretii

applicationem, alias etiam Euchariſtia modo poſt
mortem Chriſti inſtituta fuiſſet. II. In Jordane
Chriſtus non ſuſtinuit perſonam legislatoris, ſed
peccatoris, & nihil de Baptismo præſcripfit: Er-
go eum non inſtituit. ſo. Chriſtus fuſtinens
perſonam peccatoris ſimul Legislator fuit: ſio
etiam in Cruce peenam peccatorum perferens tan-
quam Legislator antiquam Legem abrogavit di-
cendo, conſummatum eſt: Et Baptismi deſigna-
Vit materiam & formam in Jordane, adeoque in
a tu ſignato inſtituit. III. Immediate poſt col-
loquium cum Nicodemo Chriſtus, ejusque Apo-
ſtoli baptizarunt. Keſp. Apoſtoli nonniſi poſt in-
ſtitutum in Jordane Baptismum baptizarunt.

.

F 4 J. 936.

Wmeria
2 6α&ο
Haptis-
Ks.

Caput XII.

F. 936.

Materia remota Baptismi neceſſaria, eſt
omnis & ſola aqua naturalis. Probatur hoc
Imo. ex S. Scriptura oan. 3. Miſi quis rena-
tur juerit ex aqua & Syiritu S. non poteſt in-
troire in regnum Mei. Matth. 28. v. 19. do-
cete omnes genter, baptizantes eos &c. Intelligi
autem hic aquam naturalem, conſtat ex
Act. 8. v. 36. ubi Eunuchus Philippo dixit:
Erce aqua, quid prohibet me baptizari. Et
deſcenderunt uterque in aquam, & baptizavit
eum. 2do. Conſtat ex perpetua traditione &
praxi Eccleſiæ, quæ ſemper illos ut hæreti-
cos damnavit, qui aquam in Baptismo non
adhibuerunt, & Baptismum in alio liquore,
quam in aqua collatum ſemper rejecit. Sic
Gregorius IX. reprobavit Baptismumn in ce-
reviſia collatum apud Raynal. a. 1241. In-

nocentius III. Baptismum cum conſperſione
Tſalivæ factum. Eundem cum arena collatum

Ex Dionyſio Alexand. apud Niceph. I. Z. hiſt.
c. 37. Merito proinde Florentinum ait: Ma-
teria hujus Sacramenti eſt aqua vera & natura-
ſis. Et Trident. Seſſ. 7. can. 2. Ni quis di-
erit, dquam veram & naturalem non eſſe de
neceſſitate Baptirmi, atque ideo verba illa D. g.
C. Wiſi quis renatus ſuerit ex aqua & Siritu J.
ad metanhoram aliquam detorſerit, anathkema ſit.
3tio. Varias hujus inſtitutionis congruentias

D. P. afferunt: Tertullianus 1. de Bapt. c. 2.

quia Deus ad Sacramentum maxime neceſſa-

rium obviam materiam eligere voluit. Am-
broſiaſter in c. 6. ep. ad Rom. ut ſicuti aqua
ſor⸗

De Baptiemo. 39

ſordes corporis. ita per Baptismum peccata
abluantur. Alias congruentias vide apnd
luia e Eſtium d. 3.

1 4
bituin Schol. Aquam in Baptismo reſecerunt Aſcodrutæ & Solyuntus
uſ Archontici & Cajani, teſte S. Irenæo l. 1. c. 18. opfesio-
hf Item Quintilliani a Quintilla foemina, ſeu Pepu- gss.
. 1. 1 Ziani a vieo Pepuſa diéti, teſte Tertulliane de
. I Bapt. c. r. Item Manichæi, aquam a malo prin-
onlt: cipio produam efſe putantes, & Pauliciani teſte
3 Euthymio p. . panopliæ c. 21. & nonnulli Wal-
o t Qenſes teſte Ebrardo. c. 2. Ignem pro materia
2 Baptismi ex pravo intelleétu illius textus Matth. 3.
bopten Ille vos baptizabit in Spiritu &. & igni adhibe- 5
ditel bant Hermiani umbilicos infantium comburen- 1

Uttei tes teſte Philaſtrio in catal. hæres. Cathari te-
nmu ſte Egberto Bunnenfi Serm. 8. t. 23. Bibl. P. P.
finan Copti etiam ignitas eruces brachiis inurunt. Fla-

ligun gellantes Sæculo 13tio exorti dicebant, unum-
eit. quemque per proprium ſanguinem flagellis e cor-
un int pore expreflum baptizari debere. Alii hæretici
latl D in neceſſitate unumquemque liquorem pro Baptis-
4 glr mo ſufficere credebant. Cirea an. 751. nonnulli
nhen in ſolo vino baptizabant: & in Norwegia aliqui
eglin in defectu aquæ, in cereviſia baptizabant. Mar-
L9 cofi, ſeéta Gnoſticorum, teſte S. Epiphanio
ut: W. hær. 34. oleum aqua temperatum, & nonnulli
Smint ab Egberto Ep Eboracenſi c. 42. aquam vino
6 Git mixtam in Baptismo adhibebant. Rationes pro
rejectione aquæ in Baptismo ſunt: I. Quia
n S§. Joannes Baptiſta opponit fuum Baptismum
o Chriſti Baptismo in eo, quod ſuus fit in aqua:
Krdi Ego baptizavi vos aqua, adeoque corporalis:
Alent Baptismus vero Chrifti in Spiritu S. le au-
ggrrent tem baptizabit vos in Spiritu S. adeoque ſpiri-
otl tualis. Keſp. Hic ſolum denotatur differentia in-

aht d/

6 ter effeétum Baptismi Chriſti & Joannis, non ve-
e eeth 10 inter materiam utriusque. II. Verba illa Joan. 3.
it . ex aqua & Spiritu S. idem ſonant, ac ex Spiritu

onia aqueo, nam in Græco legitur: i& beærus c) rs
5 arτο*

90 Caput XIV.

ts ex aqua & Spiritu, alias aqua zeque ae Spi- agen
ritus S. forent materia Baptismi; ac Chriſtus ibi
redarguit Nicodemum, quod ignoraret, homi- herr
nem denuo naſci poſſe, quod immerito illi obje- I
ciſſet, ſi de aqua naturali intelligi vellet. Eeſp. (lle
Si quis per Spiritum aqueum intelligere velit Spi- ummnnll
ritus S. energiam, non erit contra nos, ſecus Gr i
vero, fi de ſpirituali Baptismo tantum, qui eſt enl
merum figmentum. Spiritus S. pro cauſa effi-
ciente primaria gratiæ, vel pro gratia velut effte-
ctu Baptismi, non vero pro materia afſignatur. Snl/
Nicodemus Chriſti ſententiam de renaſcentia cor- In el
porali intellexit, cum de ſpirituali intelligendam Melne,
efſe ex S. Scriptura facile noſſe potuiffet. III. imne
Matth. 3. v. II. dicitur: Ipſe vos baptizabit Spi- Ule⸗
ritu S. & igni: Ergo ignis eſt materia Baptismi. D
Reſp. Textum hunc interpretatur communis pra- ul
xis Eccleſiæ non in igne, ſed aqua ſemper bapti- t
zZantis: ſumitur ergo ignis metaphorice pro vir- ſben
tute Spiritus S. vel fi litteraliter ſumere velis, inn
referendum eſt, aut ad miſſionem Spiritus S. ſu- ihun
per Apoſtolos in Pentecoſte in linguis igneis, aut Eeii
ad poſtremam mundi conflagrationem & purga- Wn
tionem. Vid. S. Chryſoſtom. hom. II. in Matth. i

Uhti
R 937 kmni
Aqua de- Licet autem fola aqua ſit materia remota

bet ſe ad valorem Baptismi ſufficiens, ex præce- aun
benediſta., pto tamen Eccleſiæ aqua ſolenniter benedi- ts
cta ad Baptismum bene adhibetur. Eſt quip-
pe hæc benedictio antiquifſima, utpote cujus aAqh
mentio fit in Conſtit. Apoſt. 1. 7. a S. Baſilio
de Spir. S. c. 27. qui eam repetit a Tradi- inn
tione Apoſtolica. S. Cypriano ep. 70. S. Am- m
broſio l. 1. de Sacr. c. 5S. & S. Auguſtino enri
Serm. 352. vid. Martene de ant. rit. Patet qun
item ex praxi Eccleſiæ vetuſtiſſima, de qua ⸗
teuſtan- hi

De Baptitmo. 91

eud teſtantur vetera Græcorum Euchologia apud
giftui S j Ordo Baptismi tribui-
oarium p. 353. Ordo Baptismi, qui tribul

t, hon

c tur Severo Alexandrino t. 4. Bibl. P. P. &

t. N Sacramentarium S. Gregorii. Miracula etiam
Wte nonnulla hanc benediéctionem comprobarunt,
w,E quæ videri poſſunt apud Gretſerum 1. 2. de
n Bened.
Calhi &
veltes
Aignu
eniun

Coroll. Praft. Imo. Materia Baptismi invalida eſt vi- Keſolvun-
num etiam lymphatum, ſuccus ex fruétibus ex- tuar. caſus.
preſſus, lag, oleum, miel, ſanguis, urina, la- V
chrymæ, ſaliva, ſudor, atramentum, lixivium
valde denfum, cereviſia, juſculum ſeu offa valde
denſa: quodſi tamen valde tenuiter coéëta fit, pu-
tat Laymann, eam in necefſſitate adhiberi poſſe,
& fi de nimia decoétione dubitetur, baptismus
ſub conditione repeti debet. 2do. Materiæ dubiæ
ſunt, aqua ex ſale reſoluta, liquor ex putatis vi-
tibus aut inciſis arboribus defluens, aqua roſacea,
cereviſia valde tenuis, atramentum valde tenue,
üixivium multis cineribus non permixtum, aqua
HE Aliquo vino permixta. 3tio. Mutatio aquæ acci-
dentalis non officit valori Baptismi: hinc valet
Baptismus in aqua frigida, calida, ſulphurata,
ferruginea, ex glacie, nive vel pruina reſoluta.
Ato. Peccat graviter, qui, cum poſuſit habere aquam
letenen naturalem elementarem adhibet dubiam; quia Sas —
Aee ocramentum exponit periculo nullitatis: in articulo
benel tamen mortis in defectu materiæ certo validæ de-
. i bet adhiberi dubia ſub conditione, ſi ſit ſufficiens,
5 n ad quod etiam tenuis probabilitas de valore ſuffi-
pote S cit; quia in hoc periculo ſaluti proximi conſu-
6. M lendum eſt, in quantum fieri poteſt: ſi autem pe-
ta I riculum evaſerit, Baptismus ſub conditione, ſi
„ 6 non es baptizatus, repetendus eſt. Sto. Graviter
in peccat, qui in Baptismo fine neceſſitate utitur
ng aqua fœtulenta, & in Baptismo ſolenni non ad-
1 hibet aquam benedictam, cui, ſi in fonte deficere
t U incipiat, alia non benedicta in minori tamen quan-
leher⸗ titate

Cirns 5
ignene ¹

92 Caput AXIV.

. titate admiſceri poteſt. Si omnino defecerit vel
effluxerit, nova benedicenda eſt juxta formulam
in Agenda præſcriptam.

§. 938.
WMuatsria Materia prozima Baptismi eſt immerfio
proximq in aquam ſive trina, ſive unica, vel ablutio
Baptismi. aut aſperſio unius ex præcipuis corporis par-
tibus per aquam. 1mo. De immerfſione con-
ſtat tum ex ipfa litterali ſignificatione Bap-
tismi, qui tinctionem, immerſionem & lo-
tionem ſignificat: tum ab exemplo Chriſti,
qui ipſe a S. Joanne per immerſionem bapti⸗
Zatus fuit: tum ex longo uſu Eccleſiæ tum
Græczæ, cujus teſtes ſunt S. Juſtinus apol. 2.
S. Cyrillus Jero. Catech. 2. S. Baſilius I. de
Spir. S. c. 27. S. Chryſoſtomus hom. 6. in
ep. Col. tum Latinæ, cujus teſtes ſunt, FTer-
tullianus cont. Prax. c. 26. S. Cyprianus
ep. 76. S. Ambroſius I. 2. de Sacr. c. 6.
S. Hieronymus cont. Lucif. S. Gregorius M.
I. 1. ep. 43. Ordo Romanus, Alcuinus, Wa-
lafridus, S. Thomas 3. p. q. 66. a. 7. 2400.
De ablutione ſeun infuſione aut afſperſione
exempla habemus apud antiquos, quos re-
fert Martene de ant. rit. Sic S. Laurentius
S. Romanum militem aqua ex urceo effuſa
baptizans depingitur in agro Verano. Mabil-
lonius in Itin. Ital, p. 73. refert duas fibi
donatas a Ciampino cujusdam tumuli prope
Neapolim reperti figuras, ubi Baptismus re-
præſentatur per immerſionem hominibus in
pelvi exiſtentibus, & per fſuperinfuſionem
collatus. Imo collatum Baptismum infuſione
. quE,

M;
t alte
T0N
ketes i
eie el
in arel
Uptar
Cen ear
Ueftino
Utence
u Din
ngt
öblrti
Nl
Jung
MN
tiille n
1 tin
ueo
Ceinne
ſunien
lon
Daturss
Uloen
1,49.

M1,
nn ke
Uenn
eh
ſores
imme
Lente
lant.
ſefet

De Baptismo. 93

aquæ, baptizato extra pelvim exiſtente, pro-
bat alter Sarcophagus a Ciampino t. 2. Vet.
mon. productus. Clinicos, id eſt, decum-
bentes in lecto infuſione baptizatos eſſe, pa-
tet ex ep. 76. S. Cypriani. Confeſſores item
in carcere vix alio modo, quam infuſione
Ime baptizari poterant. S. Paulus Act. 16. cuſto-
Aih dem carceris, & S. Petrus in carcere Ma-
Dois mertino S. Proceſſum & S. Martinianum cum
Gorn quaterdenis militibus ſola infuſione baptizaſſe
ioeh aqua Divinitus e ſaxo erumpente videtur.
end Acta S. Gratiani, S. Bachi, & S. Liudgeri
oUi infuſionis in Baptismo meminerunt: & Act. 2.
denk N. 41. & 4. v. 4. uno die tria, & altero
delet quinque millia hominum a S. Petro vix alio
Sd modo quam per aſperſionem baptizari po-
flil tuifſe videtur, maxime cum infuſio & aſper-
om ü ſio etiam ſit modus abluendi. 3tio. Unica
mt' immerſione Baptismum jam collatum fuiſſe
CE certum eſt, Seculo enim oto nonnullæ Hi-
cte ſpaniæ Eccleſiæ in odium Arianorum tres im-
enisl merſiones adhibentium pro afſerendis tribus
s;Nnaturis in Divinis, unicam immerſionem
41 ufurpaverunt, quem ritum S. Gregorius M.
Ahetm ep. 43. approbavit. .
n

kecertn
formn

Alneti Schol. x. Ritum in trina hac immerſione obſerva- Kitus im-
„tum refert P. Martene de ant. rit. I. 1. Baptizandi merſionis.
6 16 ad Baptiſteria, quæ fons, concha, piſcina, bal-
1.h neum dicebantur, in Eccleſia erecta accedebant,
duu! quæ ſuas aptas officinas habebant, & fubinde ad
wW fores Eccleſiæ conſtituta & erecta erant. Ante
iolst immerſionem baptizandi in porticu verſus occi-
i dentem converſi protenſa manu Satanæ renuntia-
n 4 bant. Dum depoſitis veſtibus toto corpore nudi
II ſervato debito pudore intra velum circa Bapti-
iH Kterium
e

94 Caput XIV.

ſterium extenſum in aquam deſcendebant, & a

miniſtris appoſita manu vel fupra caput, aut hu-
meros, vel infra ſeapulas fuſtentati ter in aquam
immergebantur; quo in munere in adultis vel ab
eorum patrinis adjuvabantur, vel infantes mani-
bus totos in aquam immergebant, & levabant,
pronuntiata interim ad immerſiones Baptismi for-
ma. Deinde baptizatus e Sacro fonte exibat, &
ſuſcipiebatur a patrinis vel Diaconis, ſi vir eſſet,

foeminzæ vero a Diaconiſſis, qui nudos egredien-

tes velo, Sabanum dicto obvolvebant, & ſic
veſte candida deinde induebantur.

4

Solvunltur Schol. 2. Græci Schismatici contendunt immerſio-

objeklio-

165.

nem, & quidem etiam trinam eſſe omnino neceſ-
ſariam ad Baptismum, ut adeo per infuſionem
vel aſperſionem valide Baptismus non poſſit con-
ferri. Unde Marcus Epheſinus ſoluto jam Con-
cilio Florentino in ep. Encycl. arguit orientales,
quod fœdus cum Latinis ineundo duo Baptisma-
ta admiſerint, & ideo Græci a Latinis baptiza-
tos iterum baptizare auſi fuerunt. Argumenta
eorum ſunt. I. Quia Baptismus ex etymo ſuo
fignificat immerſionem: Chriſtus ipſe per immerſio-
nem baptizatus fuit: & Apoſtoli per immerſionem
baptizarunt, uti patet Act. 8. de Eunucho. Keyp.
Baptismus apud Judæos quamlibet ablutionem
ſignificat, Marc. 7. v. 3. ubi lotio lectorum vo-
catur Baptismus, nec tamen leécti per immerſionem
abluebantur. Chriſtus quidem & Apoſtoli immer-
ſionem adhibuerunt, ſed illa nullibi tanquam ad

valorem Baptismi necefſaria præcepta fuit. II.

Baptismus ſignificat mortem & reſurrectionem
Chriſti Rom. 6. quod non fit niſi per immerſio-
nem; unde usque ad Szæculum r3tium in Eccleſia
Latina, & hodie adhuc in Græca per immerfio-
nem celebratur. Keſp. Mors & Reſurrectio Chri-
ſti per infuſionem ſatis exprimitur, qua ſignifica-
tur peceati deſtructio ceu mors ſpiritualis, & gra-
tiæ ſancétificantis infuſio, ceu reſurrectio, Deinde
ex

ebant,1

Nt, An!
et in
lultis ve
fantes n
Eyih
Bapkieni
te exibit
Awe
los enti
eant 1

t inm
Inino
intoie

n o

to inl
it dien
10 Dud⸗
inis ii
Myr.
X etn
Uerimm-
innenie
ncho!
li
ſectonnm
inmen⸗
NKoli
tangen
n
ſonetit

1

De Baptiemo. 95

ex dictis in hoc S. patet, immerſionem non ita
adhibitam fuiſſe, ut infuſio & aſperſio cenſerentur
eſſe invalida. III. Cornelius Papa & cum eo Sy-
nodus Romana in ep. ad Fabium improbavit Bap-
tismum Novatiano in lecto decumbenti per in-
fuſionem atum: & de eodem Baptismo dubita-
vit Magnus apud S. Cyprianum, & ipſe S. Cy-
prianus liberum unicuique relinquit, quid de eo
ſentire velit. Keſp. Hic Baptismus irritus decla-
ratus non eſt, cum Novatianus rebaptizatus non
fuerit, ſed ideo improbatus fuit, quia contra ca-
nones factus poſt adeptam ſanitatem ſine ſupple-
tione reliquarum Cæremoniarum, & omiſſa con-
ſignatione ab Epiſcopo facienda, Novatianus ad Sa-
cerdotium promotus fuit contra canonem 12 mum
Synodi Nicænz prohibentem baptizatos in leéto
in Clerum aflumi. Magnus de hoc Baptismo du-
bitans a S. Cypriano correctus fuit, qui ideo
ſolum libertatem ſentiendi cuique reliquit, quia
res necdum ab Eccleſia definita erat; unde etiam
cenſuit, ſententiæ contrariæ patronos baptizatos
in leéto rebaptizari debere. IV. Can. 5. Apoſt.
deponitur Presbyter, qui per unam immerſionem
baptizavit: & gloſſa in can. 7. Conc. Conſtan-
tin. I. obſervat, baptizatos per unam immerſio-
nem rebaptizari debere. Reſv. Canon. 5. Apoſt.
Baptismum illum non tanquam invalidum, ſed
illicitum reſicit: vel ideo quia nonnulli non ba-
ptizabant in nomine S. S. Trinitatis, & ideo uni-
cam immerſionem adhibebant. Similiter canon
7timus Conſtantinopolitanus Baptismum Euno-
mianorum in forma Baptismi peccantium rejicit,
uti notat Theodoretus 1 hær. fab. V. S. Chry-
ſoſtomus de fide ait, Chriſtum in tribus merſio-
nibus aque Baptismum diſcipulis tradidiſſe: &
Pelagius II. can. multi- d. 4. de conſecrat. ac
Theodoretus l. 4. hær. fab. c. 3. hoc a Domino
præceptum eſſe dicunt, ut S. S. Trinitas ſignifi-
cetur. KReſp. S. Chryſoſtomus non dicit hanc tra-
ditionem ad valorem eile præceptam. Pelagius

Bap-

Reſolvun-
tuay Caſies.

96 Caput XIV.

Baptismum Bonoſiacorum, & Theodoretus Eu-
nomianorum formam adulterantium reſicit: fuffi-
cit autem S. S. Trinitatem in forma Baptismi ex-
primi.
Coroll. Pratkt. Imo. Licet Baptismus per immerfſio-
nem, infuſionem, & aſperſionem trinam vel uni-
cam valide conferatur, in praxi tamen excepto

caſu neceſſitatis, ut licite fiat, cujuscunque Ec-

cleſiæ conſuetude obſervanda eſt. 2do. Si quis
in neceſſitate per aſperſionem baptizaret, deberet
tantum aquæ aſpergere ad frontem, ut ab una
ad alteram partem deflueret, ut ita fieret vera
ablutio. 3tο. Valet Baptismus, ſi quis in ne-
ceſſitate digito aqua luſtrali madeſacto infantem
ſigno crucis ſignet, vel ſtrophiolo aqua madefa-
Eto ejus frontem cum debita prolatione formæ
abluat: glacies vero, nix, & pruina nondum
reſoluta, quia non ſunt proxime apta ad abluen-
dum, non ſunt materia valida Baptismi. Ato.
Miniſter infantem in puteum projiciens adjecta
verborum forma cum intentione conferendi Bap-
tismum, valide baptizat, quia omnia' eſſentialia
Ponit: hoc tamen non licet nequidem in caſu,

quo infans a Tyranno occidendus alio modo

baptizari non pofſet, quia eſſet directa occi-
ſio innocentis. Sto. Ablui debet pars corporis
principalis, uti caput: hinc infans in matris utero
ita latitans, ut nulla ejus pars aqua perfundi queat,
baptizari non poteſt. An autem ſaltem per fiphun-
culum baptizari valeat, cum res necdum ſfit defi-
nita, hinc obſtetrices eum faltem ſub conditione
baptizare poſſunt, licet deinde ex utero egreffus
ſub conditione rebaptizandus foret. 6to. Si in-
fans caput ex utero emiſerit, & periculum mor-
tis immineat, baptizetur in capite, nec poſtea
ſi vivus evaſerit, erit iterum baptizandus. Si
aliud membrum v. g. manum vel pedem emiſerit,
quod vitalem motum indicet, in illa urgente ne-
ceſſitate baptizetur, & ſi vivus evaſerit, erit
ſub conditione baptizandus, ſi non es baptizatus,
ego

ggo
tnus
li
Mter
Mun

De Baptirmo. 97

gul ego te baptizo Ee. ſi vero ita baptizatus mor-
Kinig tuus ex utero prodierit, debet in loco ſacro ſe-
ID iri., Vid. Benedict. XIV. de Syn. 1. 7. c. 5. Si
. mater prægnans mortua fuerit, foetus quampri-
mnen, mum caute extrahatur, & ſi vivus fuerit, bapti-
n wim

zZetur, ſi mortuus, in loco ſacro, vel in eodem
en cum matre ſepulchro ſepeliri non debet. 7timo.

ungne l Baptismus infanti ſecundinis involuto collatus,
b. AH vel ſi ſoli capilli & non caro abluatur, dubius eſt,
t, d & ſub conditione repetendus, unde in praxi cu-
