miniſterio pretium Sanguinis Chriſti nobis appli-
cando. S. Scriptura veniam promittit vere pœ-
nitentibus, adeoque mandata Dei, inter quæ eſt
Confeſſio, obſervantibus Petimus autem nobis
dimitti debita noſtra, ſicut & nos dimittimus quo-
ad dimiſſionem, non vero quoad modum, ad
quem Deus Confeſſionem requirit. III. Confeſſio
inſtituta fuit ab Eccleſia occaſione Novatianorum,
& denuo a Neétario Conſtantinopolitano Epiſcopo
ob ſtuprum alicujus Diaconi propalatum abroga-
ta, qui fuſtulit Presbyterum pœnitentiarium, &
permiſit, ut unusquisque pro ſui animi conſcien-
tia ad Sacramentorum communionem accederet,
teſte Socrate 1. 95. hiſt. c. 19. & Sozomeno l. 7.
quod Socrates reprehendit: quod autem Nectarius
privatam Confeſſionem abrogaverit, ex eo patet,
quod publica poſt hoc decretum adhuc in uſu fue-
rit. Neſp. Nectarius ſolum ſuſtulit Presbyterum
Poœnitentiarium ſculo 3tio inſtitutum, qui pec-
cata publicæ pœnitentiæ obnoxia fibi a poeniten-
tibus delata excipicbat; item delationes & teſtes
contra obſtinatos audiebat, urgebat deſides, ca-
vebat, ne indigni ad S. Myſteria accederent, ex
peccatis quædam atrociora & publica ſecernebat.
quæ palam in folemni Eccleſiæ conventu evuigert
imperabat: non autem ſuſtulit alios Presbyteros
ſecreto Confeſſi nes excipientes Tribunali au

tem hujus pœnitentiarii ſublato uſus pœnitentiæ

publicæ elanguit, de quo Socrates conqueritur.-

IV. S. Chryſoſtomus multoties dicit, milcere
. on-

Conelo
Ant
Thüin
nins ſu
n. Lucæ
or et
Els, ue
Unin. N.
In vult,
itendt. .
Ellitt,
Elege
k. os
Detoent
it. len
Muid Le

es

Nen, tn

In ſcel

Ponttun
mne,
Eei tum
Wlkfüon
ninen
i done
3l
Peniten
Iun gor
Cherunt

Uti vi⸗

8
S:
NN
I6
Uire
Nori
Oin
Gbent
Potere

rm

8 ertan4
Donieni
Feliin
itti din
Neidos oti
6. N
Ptine Ni
hVin nt
iohliͤee

ttit er⸗
inter ſt⸗
8 Allen 1
Dittinnsf

moln

II. Cu
DVatindn
onoliin
ſtun en
gltiniun,

ini NE

n 1teltl
zommene
en Nen⸗
inli⸗
Memnt⸗
, A;

De Peænitentia. 4²7

Confeſſionem ſoli Deo factam, uti hom. 21. ad
pop. Antioch. & hom. 30. de incomp. Dei nat.
S. Baſilius in Pſ. 37. ait, Davidem ſoli Deo ge-
mitus ſuos oſtendifſe. S. Ambroſius 1. 10. in c.
22. Lucæ: Lachrymæ lavant delitum, quod voce
pudor eſt confiteri. Et Ven. Beda ſolum crimen bæ-
reſis, Jjudaismi, & Schismatis vult efſe detegen-
dum. Keſp. S. Chryſoſtomus ſerm. ad pop. ſo-
lum vult, peccata ante Baptismum non eſſe con-
fitenda. In aliis locis Confeſſionem publicam non
requirit, bene vero ſecretam. S. Bafilius agit
de Lege veteri, ubi Confeſſio necdum præcepta
fuit. Eodem modo S. Ambrofſius loquitur de S.
Petro eo tempore, quo Confeſſio necdum inſtituta
fuit. Ven Beda aſſerit, illa peccata a redeunti-
bus ad Eccleſiam publice ejuranda eſſe. V. Olim
fideles non obligabantur ad confeſſionem auricu-
larem, tum quia pauci erant Sacerdotes, & ta-
men fideles quotidie communicabant; tum quia
Novatianus cogebat ſuos aſſeclas jurare in com-
munione, quod commodius feciſſet in confeſſio-
ne: tum quia ſæculo ono multi adhuc docebant,
confeſſionem ſoli Deo factam ſufficere, teſte Al-
cuino ep. 71. & Concilium Cabillonenſe can. 33.
ait, confeſſionem Deo factam purgare peccata, &
c. 32. Oo&to ſolum crimina referuntur, de quibus
pœnitentes interrogari debent. Imo poſt ſæcu-
lum onum usque ad r3tium plures Catholici do-
cuerunt, confeſſionem ſoli Deo factam ſufficere,
uti videre licet apud Gratianum d. I. de poen.
c. 33. q. 3. ubi judicium de hac re leétori relin-
quit: & poſt tempora Innocentii III. Semeca
Gloſſator Gratiani in tit. de Pœn. d. 2. ait: Me-
lius dici, confeſſionem inſtitutam fuiſſe a quadam
univerſali Eccleſiæ traditione potius, quam ex
novi & veteris Teſtamenti auétoritate. Ke/p.
Olim fideles ſatis innocenter viventes ſine fre-
quentiori uſu Poœnitentiæ ad S. Menſam pergere
poterant. Novatianus ob Myſterii ſolemnitatem
juramentum a ſuis in communione exigebat. Si
non-

28 Caput XVII.

nonnulli neceſſitatem confeſſionis in dubium vo-

carunt, errarunt, at ſine nota hereſeos in re
necdum ab Eccleſia expreſſe definita. Concilium
Cabillonenſe loquitur de contritione perfeéta cum
voto Sacramenti, & illa crimina, de quibus in-
terrogabantur fideles, non excludunt alia, de
quibus ſe accuſare debebant. Gratianus non tan-
git quæſtionem, an jure Divino necefſaria ſit
confeſſio, ſed folum, an contritio perfeta etiam
ante ſuſceptum actu Sacramentum peccata deleat,
quæ quæſtio eo tempore ventilata fuit, hinc col-
leétis pro utraque parte ſententiis Gratianus tan-
dem reſolvit. Ex his aliisque pluribus indubitan-
ter oſtenditur, oportere Deo primum, deinde a-
cerdoti offerri confeſſionem, nec aliter poſſe perve-
niri ad ingreſtum Paradiſi. Denique gloſſator
Gratiani non eſt tantæ auétoritatis, ut ea movea-
mur, in multis lapſus fuit, & ideo corrigendus,
uti monent editores Gratiani in præfatione.

F. 1067.

Confeſio IIt autem Confeſſio ſit valida materia Sa-
debet eſe cramenti Pœnitentiæ, debet Primo eſſe inte-
integra. apq, id eſt, omnia peccata mortalia, quo-
rum homo confcientiam habet, ſe ea com-
miſiſſe, & necdum confefſum eſſe, debent
in confeſſione explicari, quantum ad eorum
ſpecies, numerum, & circumſtantias ſpe-
ciem mutantes. Ita Ime definit Concilium
Cabillonenſe II. a. 813. c. 32. improbans ab-
uſum eorum, qui non plene confitentur.
Conc. Wormatienſe a. 868. c. 25. ait, debere
Sacerdotem in poenitentia danda ſingulorum
cauſas ſigillatim conſiderare. Quod idem
ſtatuit Concilium Londinenſe an. 1200. c. 4.
& Tridentinum ſeſſ. 14. can. 7. Si guis clire.
rit,

H
eocterumn
onni⸗
k ex
nino hi
Uhltum
icare
1 Cu
t necel
apetn

(1 le

et, v!
to on

igens

Uluierinl
Nium
Eritlen.
fiertinh
Umiiens
nſiei
i
bDun
Maia,
n win
Rn
ugn
din
ſenkn
W
Geli
ine
tur.
(ata
ſne
lio

De Pænitentia. 4²9

mg kit, in Jacramento Peænitentiæ ad remiſſonem
n : peccatorum neceſſarium non eſe, jure Divino con-
Iuh Siteri omnia & ſngula peccata mortalia, ana-
ihan thema ſit. 2do. Ratio eſt, quia judex non
elin poteſt ex æquitate judicare, niſi perſpectas
omnino habuerit rei cauſas, circumſtantias,
ede Ginſtrumenta: nec medicus apta remedia
ehd applicare poteſt, niſi morbos apprime nove-
ene rit: Cum ergo Sacerdos ſit judex & medi-
in nhr cus, neceſſe eſt, ut omnia peccata mortalia
Gen illi aperiantur.

bus rtenn
1, lis Schol. I. Confeſſio poteſt eſſe integra vel materiali- Solvuntus
, ter, vel formaliter. Formaliter integra eſt aceu- ohjeclio-
gue N ſatio omnium peccatorum mortalium „ quæ poſt nes.
tawe diligens conſcientiæ examen memoriæ occurrunt:
oonirt Materialiter integra eſt accuſatio adæquata om-
tone nium plane peccatorum. Certum autem eſt, ma-

terialem integritatem non ſemper requiri; nam
Tridentinum Sefl. 14. c. 5. expreſſe docet, quod
poœnitens, poſtquam ſe diligentius excuſſerit, &
conſcientiæ ſuæ ſinus omnes, ac latebras explorave-

miriß rit, ea peccata confiteatur, quibus ſe Dominum
no ee & Deum ſuum offendiſſe meminerit, reliqua autem
tin veccata, quc& diligenter cogitanti non occurrunt,
bacr in univerſum eadem confeſſtone incluſa eſſe intelli-
4 guntur. De formali autem integritate Confeſſio
Ae, d Auguſtana art. I1. negat, neceſſariam eſſe omnium
Me deliétorum integram enarrationem. I. Quia hæc
Bunen, eſt impofſibilis; nam Pſ. 18. delitta quis intelligit?
& Jer. 17. v. 9. Pravum eſt cor hominis & in-
ta ſcrutabile. Keſp. Ex dictis ſufficit, ut peccata
e⸗ poſt diligens examen cognita quis confiteatur:
ollti/ delicta vero, quæ intellectus non cognoſcit, nec
ti in corde Berſeruian poteſt, nemo confiteri tene-
S tur. II. Sic nunquam conſcientia ob occulta pec-
N cata non confeſſa, nec remiſſa quieſcere poſſet:

tl ſane non tenetur quis omnia venialia confiteri:
Serr Ergo nec omnia mortalia. Reſp. Peccata incogni-
ſ ta

6

430 Caput XVII.

ta in confeſſione incluſa intelliguntur, & ſic etiam

remittuntur: peccata vero venialia ſtant cum gra-
tia habituali, & aliis mediis extra Sacramentum
deleri poſſunt.

An cir- Schol. 2. Quæritur, an circumſtantiæ in eadem ſpe-

cumſtan-
tiæ nota-
biliter ag-
gravantes

lint confi-

tenac.

cie aggravantes necefſſario ſint aperiendæ, ut in-
tegra ſit confeſſio. Reſpondetur affirmative con-
tra S. Bonaventuram, S. Antoninum, & Vasquez
&c. 1. Quia Trident. ſeſſ. 14. cap. 5. docet, ta-
lem requiri confeſſionem, ex qua Sacerdos de cri-
minis gravitate recte judicare poſſit, quod non
foret, ſi circumſtantiæ notabiliter aggravantes
non eſſent explicandæ, cum furtum 100. aureo-
rum majorem poenam, quam furtum quinque au-

reorum mereatur. 2. Peccatum habens circum-

ſtantiam notabiliter aggravantem quoad malitiam
pluribus peccatis æquivalet: Ergo eſt virtualiter
multiplex, & virtualem diſtinéctionem peccatorum
includit. 3. Papa & Epiſcopi pofſſunt ſibi reſer-
vare, & fſubinde ſibi reſervant peccata ratione
circumſtantiæ notabiliter aggravantis, v. g. ince-
ſtum cum propria matre, ſorore, & c. Ergo hæ
circumſtantiæ ſunt materia necefſſaria confeſſionis.
4. Ex contraria ſententia ſequeretur, actum ex-
ternum ſpecificam malitiam actui interno non
addentem, non eſſe confitendum, quod tamen
falſum eſt. Dicis I. Tridentinum non meminit
circumſtantiarum notabiliter aggravantium expli-
candarum, & S Thomas in 4. d. 16. q. 3. a,/ 2.
dicit, contrariam ſententiam eſſe probabiliorem.
Reſp. Tridentinum ſtudioſe hanc controverſiam
ſcholaſticam dirimere noluit; in noſtram tamen
ſententiam valde propendet. S. Thomas loquitur
de circumſtantiis non notabiliter aggravantibus:
de notabiliter aggravantibus tractat rI. 2. q. 73.
a. 7. II. Hæ circumſtantiæ non addunt novum
peccatum: nec tenemur confiteri circumſtantias
notabiliter minuentes: Ergo nec notabiliter ag-
gravantes. Keſp. Conſtituunt ſaltem peccatum
quivalenter diſtinétum, & dirigunt Confeſſarium
in

ſirpone
cruntta
ken
rebetl⸗
uletur
prot
(, (
Mhitat,
iermnini
Uptnikit,
Neigtte⸗
Penda, n
ligo
un Iie
Cnftende
n.
unſcient
emnie
(E jdie
No
M, G
med
eimn ee
iuin
AuIn
rrſcih
conditi
(uide:
urio
oec
Cin
eerr
oef
intert
iliti
,
lio,
e
a

De Peænitentia. 431

tre in imponenda juſta pœnitentia: Et ideo etiam
nteuang circumſtantiæ notabiliter minuentes explicari de-
Aunnem pent.
. Schol. 3. Quæritur ulterius, an peccata mortalia du- An pecca-
nae pia neceſſario in confeſſione fint explicanda. Re- ta dubia.
jenle,1i ſpondetur affirmative contra Carramuelem. 1.
kmmtfett Hoc probat S. Thomas in d. 21. q. 2. a. 3. ad 3.
n, Glinr Quia, qui aliquid committit, vel omittit, in quo
5 et dubitat, eſe peccatum mortale, pecrat mortaliter,
cenitet diſerimini ſæ committens. Et ſimiliter periculoſe
t, ln committit, qui de hoc, quod dubitat, eſz mortale,
sggnns negligit confiteri. 2. In dubiis tutior pars eſt eli-
n 100, genda, maxime, ubi agitur de valore Sacramen-
n goinget ti: Ergo peccata mortalia dubia ſunt confitenda:
bens einn nam Tridentinum jubet omnia peccata mortalia eſſe
ol mi confitenda, nulla facta diſtin ione inter certa &
AWmn dubia. Dicis I. De peccatis dubiis non habetur
nerim conſcientia, quia de dubiis non datur notitia
nt fin fcientifica, nec de illis, utpote incognitis, Sacer-
Neitd dos judicare poteſt: Ergo non ſunt confitenda.
s VIEI Reſp. Nomine conſcientiæ intelligitur ſenſus inti-
de. Uin mus, qui facta approbat, vel redarguit, & inte-
clelt rins judicium, ſive ſit certum, ſive dubium; imo
,AEnn etiam certa perſuaſio haberi poteſt, illa peccata
enaa elſle dubia: iisque explicatis Sacerdos cognoſcit
, ⸗ ſtatum poenitentis pro imponenda poœnitentia, &
en preſcribendis mediis. II. In dubio melior eſt
iun conditio poſſidentis, & nemo præſumitur deli-
1, 41 quiſſe: & ſuper peccata dubia nequit cadere ab-
mnin ſolutio, quæ materiam certam requirit. Keſp.
oteßf Poſſeſſio in noſtro caſu ſtat pro lege Confeſſionis:
N & in dubio nemo præſumitur deliquiſſe in foro
L externo, quando damnum illi imminet, quia in
nruts hoc foro intenditur punitio rei: non vero in foro
,2,0 interno, ubi intenditur liberatio, nec ulla injuria
un illi timenda eſt. Peccatum dubium, an ſit mor-
Grr⸗ tale, vel veniale, eſt materia abſolutionis: in

dubio, an peccatum ſaéctum ſit, addi poteſt, &
debet peccatum certum, quod ſi non haberi poſ-
ſit, abſolutio ſub conditione danda eſt. III. Pec-
1 catum

432 Caput XVII.

catum probabiliter ſolum mortale non tenetur quis ub
confiteri, nec tenetur ſatisfacere proximo, quan- Ainm Con
do dubitat de injuria illata: Ergo nec peccata du-= lumm he
bia tenetur confiteri. Xeſp. Stante probabilitate IOi

poſſet quis prudenter deponere dubium, & dicta- li
men moraliter certum ſibi formare, ſi non habea- ut
tur ſententia probabilior: (S. 449. Schol.) non Uins J
vero manente peccato dubio ut tali, in quo intel- conlel
lectus ſuſpendit ſuum judicium. Deinde præ- Fiineri⸗
ceptum non offendendi proximum eſt negativum, ven,
unde ſi de ejus læſione non conſtat, non eſt ob- en

ligatio ſatisfaciendi: præceptaum vero confitendi Nand
eſt poſitivum ita obligans, ut prudenter judicare ud ike
quis poſſit, ſe veniam obtinuiſſe, vel ſaltem ne- Uunpii
cefſaria ad eam obtinendam adhibuiſſe, quod ju- eſn
dicium cum peccato dubio componi non poteſt, Wnnmdt
quin illud ut dubium confiteamur, quod medium Arthil
eſt tutiſſimum. slenin

Kæſolvun- Schol. 4. Quæritur denique, an perſona complicis in

entn
tur α. Confeſſione neceſſario ſit declaranda, in caſu, quo . . D
Confeſſio aliter integra eſſe non poteſt: & an, ſi E du
S. Mor

declaratio complicis ad integritatem Confeſſionis
non conducat, poſſit tamen, & debeat pœnitens .
ſive ad privatam ſuam utilitatem, five ad emen- n
dationem complicis, ſive ad bonum procuran- d

nn, N

dum, vel malum fugiendum, complicem decla- “
rare. Reſp. I. Complicem debere declarari a po- ſdens
nitente, ſi aliter integritas Confeſſionis haberi m,
non poſſit: tum quia pœnitens habet jus ad fa- ln⸗
Relone

ciendam integram Confeſſionem, & conſulendum
ſuæ ſaluti: Ergo complicem ſaltem indirecte pro S
integritate Confeſſionis ſuæ manifeſtare debet, li- Alum

cet inde ſequatur infamatio complicis apud Con- Mens
feſſarium, quæ exigui momenti eſt, cum Con- H
feſſarius ad ſigillum teneatur: tum quia ita ſta- deen
tuerunt antiqui Canones, & continuus uſus Ec= ar⸗
alp

cleſiæ, in quibus perſona complicis deſignatur,
dum certis criminibus certa pœna deſignatur,
uti ſi quis cum propria ſorore polluitur, in ep. S.
Baſilii ad Amphil. can. 75. Gc. ubi nulla fit inter
pec-

tenethtl
ino, u
ſerettn6
ohthire
m, Ki
mnhe
rl) u
ingnne
Deine e
nepin,
noN
10 C
enter in
vel ſllan⸗
le, (ol
i n

Col neii

cones
in cin f
ek: n
n (Cpel
heit Min
ve Ades
Proenn
giane
ronnii
ns Ne
e e

lollen

.

De Penitentia. 433

Seécata publica, & occulta diſtinétio. 2do. Licet
etiam complicem in Confeſlione declaraie propter
ſolam pœenitentis, aut complicis utilitatem: prop-
ter propriam pcsnitentis utilitatem quigem, ut ab
ejus ſollicitatione liberetur, quia jus naturale di-
Gtat, ut quisque ſuæ confulat ſaluti: & Grego-
gorius NXV. ſtatuit, ut pœnitentes Confeſſarios
in confeflione ad turpia ie follicitantes locorum
Ordinaris denuntient: Propter utilitatem compli-
cis vero, ut corrigatur, quia olim Eccleſia talemn
delatiohem imperabat pœnis impoſitis, uti videre
licet apud Morinum 1I. 2. de pœnit. c. 7. 3 ο. An
vero heec revelatio complicis ob propriam Vel
illius utilitatem expediat, in praxi ex circumſtan-
tiis deſumendum erit, quia alias graviſſima in-
Commoda oriri poſſunt, uti ſuſpicio fracti figilli,
& confeſſio odioſa reddita: & hoc poſſet eſſe pra-
vis hominibus occaſio, pios & innocentes ſub
Prætextu Religionis impetendi. Dicis cum Cano
Ec. I. Declarans complicem in confefſione ejus
Kamæ apud Confeſſarium detrahit: Ergo non lieet.
Reſp. Non eſt detrsctio, cum reveletur ex juſta
caufa, Sacerdos tenetur ad figillum: damnum fa-
mæ apud eum nullum eſt, & fi complicis ſti-
matio nonnihil in privata opinione Sacerdotis de-
creſeat, ſfibi imputare debet. II. Pœnitens præe=
videns Conſeflatium alteri complicem revelatu-
rum, etiam ſaum crimen tacere deberet: & Sa-
cerdos, qui non poteſt ſuum peccatum in con-
feffione ſine revelatione perſonæ & criminis;
quod in confeflieone audivit, manifeſtare, ob ſi-
gülum non tenetur ilund confiteri: Ergo nec pε²;
nitens revelare complicem tenetur. K /ſp. Reve-
latio complicis extra Confefſionem non eſt ne-
ceſſaria, adeoque non eſt ratio eum revelandi ſine
detractione. Deinde figilum Sacramentsle nolle
caſu violare licet ob reverentiem Sacramenti?
complex vero ſine omni peccato & irreverentia
revelari poteſt. III. Non eſt credibile, Chriſtum

in ſti-

Schraàm Infiit. Theol. Tom. TII. EEE

tur caſus.

434 Capu XVII.

inſtituifſe Sacramentum Pœnitentiæ cum dett-
mento famæ proximi, & ad hoc pœnitentem ob-
ligaſſe. Reſp. Chriſtus inſtituit hoc Sacramentum
per modum veri judicii, in quo accuſator habet
jus declarandi crimen alterius, etiam cum decla-

ratione complicis ejus, quando ad perfeétionem
judicii requiritur.
Reſolvun- Coroll. Prafl. I. mo. Omnia peccata mortalia quoad

numerum & ſpeciem in confeſſione explicari de-
bent: & ſi ſciatur numerus certus, debet expri-
mi determinate, ſi non ſciatur, debet exprimi
veroſimilius v. g. decies circiter, plus vel mi-
nus: ſi nec probabilis numerus haberi poſſit, di-

cenda eſt confuetudo peccandi, tempus, & fre-

quentia in die, vel ſeptimana, quoad fieri poteſt,
quod in actibus externis facilius eſt: in actibus
internis declarari poteſt, dicendo, ſe paratum
fuiſſe per annum ad committendum, vel deſide-
randum tale peccatum, quoties occaſio, vel me-
moria occurrebat. Qui autem numerum verofi-
milem per circiter expreſſit, & poſtea reminiſci-
tur, quod ſæpius pecca verit, ſi exceſſus ſit mo-
dicus in ſe, vel relate ad numerum expreſſum,
non tenetur hunc exceſſum poſtea confiteri, quia
jam per particulam circiter expreſſus fuit: quo
major vero eſt numerus exprefſus, eo major eſt
excefſus, qui cenſetur in eo contineri, v. g. in
quatuor unum: in decem duo: in triginta tres:
in centum ſex: ly aliquoties nonniſi ad 2. vel 3.
ly ſæpius ad 4, 5, 6. vices ſe extendit. Qui
vero certum numerum fſine ly circiter expreſſit,
v. g. ter blaſphemavi, poſtea memor, quod qua-
ter blaſphemaverit, tenetur poſtea hunc excefſum
confiteri. Qui vero numerum per Iy circiter ex-
plicavit, poſtea memor, quod minus fecerit,
non tenetur de novo explicare, quia jam in in-
dicato numero continetur. 2do. Debent explicari
omnes ſpecies peccatorum mortalium, & circum-
Kantiæ ſpeciem mutantes, de quibus actum eſt.

(S. 435. & ſeqq.) Item aétus externus velut
con⸗

hlnmn
tumſapti
Pwunte⸗
ratio,
Eelter c
un, &
undo
enitens
resti al
Muocenti
leitlt in
Ntte,
Umntn ſe
Chrunkin
1i nont
Arinend
Elle inte
lett, (
A Moit

lede

(Eun

lufue

ſ Wehn

t non
Uinn,6
AAdele
tum d
ortele
tell,
Onkeſt
fedit
Uhn . .
iud
oont

a 1—

u n
Irſfet
Mhete
na ee

cum der
Gltenteme

Arnthen

Clnor Hu
n cun dec⸗
Peteltir

noftgnt
exgi ⸗
debetaht
gebet anil
Plns i
eri don:
mgls, ⸗
1d feti
K: inii
, Vel tel
iſo, Ut
perum ſen
en kin

Ntellsi

um erhein
conffei
lus Mif
, e
inei 1l⸗
tlee⸗
in N20
telid d
ter e⸗
t/ 4
Pune e
ſ Ercle?
Ada
wiols/,
„G
r
Ret
n d.
uen

De Penitentia. 435

tonſummatio peccati. tio. Explicandæ ſunt cir-
cumſtantiæ intra eandem ſpeciem notabiliter ag-
gravantes, maxime, quando illis annexa eſt re-
ſervatio, vel duratio peccati tanta fuit, ut pru-
denter credi poſſit, illud ſæpius fuiſſe interrup-
tum, & numerice multiplicatum: (§. 522.) vel
quando Confeſſarius illas interrogat. Sicuti etiam
poœnitens tenetur Confeflario interroganti fateri

peccati alicujus conſuetudinem juxta prop. 58. ab

Innocentio XI. damnatam, licet per ſe non te-
neatur in confeſſione conſuetudinem peccandi
aperire, quia præterita peccata non ſunt circum-
ſtantia ſpeciem mutans peccati hodierni novi.
Circumſtantiæ autem impertinentes & generales
uti ingratitudo erga Deum &c. per ſe non ſunt
exprimendæ, quia in quovis mortali per ſe in-
cluſæ intelliguntur, niſi aliquis eas reflexe inten-

deret. Circumſtantiæ vero minuentes, quando

ex mortali ſolum fit veniale, vel nullum, ex-
primi debent. Ato. Peccata dubia ſunt confiten-
da, & hinc quando quis certus eſt de commiſſo
peccato mortali, dubitat autem, an illud con-
feſſus fuerit, debet confiteri. Item ſi dubitet, an
peccatum aliquod commiſerit; an conſenſerit, an
ſit mortale, vel veniale, confiteri debet ut du-
bium, & fſi nihil aliud habeat, certum peccatum
addere debet. Qui confeffus eſt peccatum cer-
tum ut certum, de quo tamen dubitabat, an ſit
mortale, an veniale, non tenetur rurſus confi-
teri, ſi poſtea reſciat, efſe mortale, quia integre
confeſſus eſt, & judicium hoc ad Confeſſarium
ſpeétat. Qui vero mortale confeſſus eſt ut du-
bium, ſi poſtea deprehendat, effe certum, tene-
tur illud iterum confiteri, quia jam ut certum eſt
in conſcientia. Sto Non licet pœnitenti ſine
cauſa nomen complicis revelare, ne eum infamet.
ubi graviter peccare poteſt, niſ ignorantia &
ſimplicitas eum excuſet, unde Confefſarius eum
monere & prohibere debet. Qui autem ex juſta
eauia complicem in confeſſione revelat, uti ad
K e 2 peten-⸗

iur caſus
de exa-
Mine.

4365 Caputs XVII.

petendum confilium pro rumpenda prava conlſue⸗
tudine, ad conſulendum famæ propriæ, non pec-
cat. Ipfe etiam Confeflarius pro integritate con-
feſſionis licite poteſt, & debet de complice inter=
rogare, ita tamen, ut graviter peccet, fi ob cu-
rioſitatem interroget de nomine complicis, per
quod in ejus notitiam deveniat, & hinc poni-
tens non tenetur ei reſpondere, ſi ad integrita-
tem confeſſionis non ſpectet. Imo ipſe poœnitens,
ſi revelatio complicis ad integritatem confeffionis
ejus ſpectet, Confefflarium, cui complex notus
non eſt, ſaltem ex confilio quærere debet. Quan-
do tamen agitur de vitandis gravibus malis in
rempublicam redundantibus, Confeſſarius poœni⸗
tentem cogere poteſt, ut complicem revelet.
Graviter autem peccat Confefſarius, ſi revelatio-
nem complicis exigat, ut eum corrigat, quia hoc
anſam ſuipicionis fraéti figilli præbet. Ita Bene-
dictus XIV. in Confſt. ſuprema.

Eeſolotin- Coroll. Praf. II. Ut integra ſit confeſſio, debet illi

præmitti eamen confcientiæ, quod debeét eſſe
diligens diligentia mediocri & ordinaria, quam
quis pro ratione ſtatus, & capacitate ingenii in
re feria ſolet adhibere: hine breviori examine
egent, qui frequenter, quam qui rarius confiten-

tur. Item rudes non pofſunt tam exacéte con-

ſcientiam diſeutere, quam docti, ideoque Con-
feſſarius eos juvare debet, & tantum negligentis
craſſa, non vero levis in examine impedit valo-

rem Sacramenti. zdo. Licet quis ſit debilis me-

moriæ, non tenetur tamen peceata ſua ſeripto an-
notare: tum quia hæc diligentia eſt extraordina-
ria: tum quia illi, qui ſeribere neſciunt, fine hoc
medio integritati confeſſionis ſatisfaciunt. Ex ea-
dem ratione putat Laymann, nequidem mutum
teneri confiteri in ſcripto, quia hic modus vide-
tur illi eſſe aliquo modo publicus: Suarez tamen

„ . . F
putat, eum ad hoc teneri, quia alio modo inte-

gre confiteri nequit, dummodo non ſit periculum

manifeſtationis.
Coroll.

28

el Nd

1, Nr
Eintegri
fteits c.
igvor
, mor!

uis C

ni per i
o nos
Uil inten
1is: hine
teligt,
io bol
nKr n
tehtten
u krior
ettunen
be fon
oethien
otenti
6rmum
io, V
Klones e
INNE
Alie
derei
R
WA d
Aien
De epl
ro, n
Poniten
ilrer
N om
Nl⸗

egritzt

üonun
let,
lſeike

De Prnitentig 437

Cvroll. Prakct. III. Ab integritate materiali confeſſio- Quæ ex-

15 ehn⸗
e nis, quæ ordinarie requiritur, aliquem excUſat, cuſent ab
lenitreer & integritas formalis ſuflicit impotentia omnia integrita-⸗
Ociteine, peccata confitendi phyſica, v. g. oblivio natura te mate-
cet iem lis, ignorantis invincibilis, quando quis eſt mu riali.
Omhlis f tus, moribundus loquela deſtitutus ignarus idio-
Clires mafis Confeſſarii; non enim tenetur quis conſi-
t teri per interpretem, quæ confeſſio jam foret ali-
leen, quo modo publica cum periculo diffamationis:
m ati niſi interpreti jam nota forent peccata poœniten-
onlan tis: hinc ſ Confeſſarius graviter infirmum non
heſ intelligat, nec ille per interpretem confiteri velit,
ceeeE habito doloris ſigno, & manifeſtatione peceato-
e W rum per nutus illum ablolvst, ubi tamen per in-
latin ſ⸗ terpretem confitenda eſſe ad minimum ſaltem ali=
en eei qua leviora peccata multi Doctores cenſent. Po-
H teſt tamen ſubinde confeſſio fieri per interpretem,
gat, En fine periculo, ſi pœnitens & Confefſarius fint in
t. Iud uno cubiculo, & interpres in alio. 2do. Exchſat
impotentia moralis, quando ex confeſſione grave
no, debe damnum naſceretur: ſic tempore peſtis, iniſtante
od Gehett prælio, vel nanfragio, quando omnium con-
Knatia, feſſiones exeipi non poſſunt, Confeſſarius poteſt
ie gen onmnes ſimul diéto uno peccato minus inſamante,
Noi A vel ſi aliter fieri nequest, dicentes in genere, ſe
Carne uis efſe peccatores, abſolvere per hanc formam: Ego
n ele n vos abſolvo. Peceata vero in confeffione oblita,
ieel vel omiſſa ob inſtans vitæ periculum, vel ob
NeH aliam cauſam, tenetur quis in ſequente confeſfio-
inzitn ne explicare, quia contrarium ab Alexandro VIII.
An prop. II. damnatur. Item in magno concurſu
luſint Penitentium non licet dimidiate tantum confeſſos
eutioli abfolvere, quia hoc preberet anſam, multa pec-
t, neH cata omittendi: juxta propof. 59. ab Innocen-
Cen. P tio Kl. damnatam. 3tio. Gravia incommoda ex
en de integritate confeſſionis nata, ſi non ex ipſa
confeſfione naſcantur, ab ea excuſant, v. g.

rationabilis metus, ne Conſeſſariuns pecgata re-
velet. Non tamen peccat contra integritatem
ſie eonfeſſionis, qui um Confeſſario prius conſite-

Confeſſio
debet eſſe

fidelis.

43 8⁸ Caput XVII.

tur omnia peccata mortalia, & alteri poſtea ſe-
lum venialia.
G. 1068.

Secundo: Ad valorem Confeſſionis requi-
ritur, ut ſit aperta ſeu fidelie, ſcilicet ſine
fallacia, deceptione, & mendacio, nihil
omittendo, quod commiſſum eſt, nec confi-
tendo, quod non commiſſum fuit: quia alias
Confefſarius graviter deciperetur, nec debito
modo de ſtatu pœnitentis judicare poſſet.

Reſolvun- Coroll Praſkt. Imo. Graviter peccat, qui mentitur

tur caſus.

Cvnſeſio
ore feri
Udebet.

in Confeſſione circa materiam gravem, negando
ſe commiſiſſe mortale, quod tamen fecit, nec le-
gitime confeſſus fuit, nec celandi cauſam habet:
vel qui affirmat, ſe commiſiſſe mortale, quod ta-
men non fecit: vel qui majorem, aut minorem
numerum mortalium, aut dubia pro certis, aut
certa pro dubiis ſtudioſe. & non ex fimplicitate
exprimit. 2do. Qui mentitur in confefſſione cir-
ca materiam non neceſſariam, ſufficientem tamen,
peccat venialiter, niſi forte unicum tale peccatum
vehiale confiteretur, quod tamen non commiſit,
ubi graviter peccat, non præbendo materiam ab⸗
ſolutionis. Qui autem mentitur in materia ad
Confeſſionem non pertinente, graviter, vel levi-
ter peccat, prout foret, ſi extra Confeſſionem

mentiretur.
G. 1069.

Tertio: Confeſſio ordinarie oretenus fieri
debet. & per litteras facta Sacerdoti abſenti
nec licita, nec valida eſt, nec abſolatio illi
impendi poteſt. Patet Imo ex conſt. Cle-
mentis VIII. an. 1602. in qua præmiſſis vo-
tis Theologorum, & re cum S. R. E. Cardi-
nalibus mature diſcuſſa præcipitur, ne i.
pub⸗

eCcon⸗
IN P
molto:
ſen, 6
m: gos
facan
len pute
Cicitar
nieret
erigee
n
Lernum
1 ai
innenun
ſont
Uul rr
z0
En lern
Mienen
Uile, §
Uunete,
r: d
Guntur,

Rot I
Eerretni
les ſec
filel
Ee
enili
1 N
lder
Neni
cm 1

De Penitentig. 439

itat publicis, privatisque lectionibus, concioni-
bus & congreſſionibus doceatur, imprimatur,
aut ad praxin quovis modo deducatur hæc
prropoſitio: Licet per litterars, ſeu per internun-
nise, tium Confeſſario abſenti peccata acramentaliter
cß confiteri, & ab eodem abſente abſolutionem ob-
n,ii tinere: quam propoſitionem Pontifex declarat
e eſſe falſam, temerariam, & ſcandaloſam.
nhm Ildem patet ex c. Quem pœnit. de pœnit. d. I.
necn ubi dicitur: Pracepit Dominus mundanis, ut
ke olt oſtenderent ora Sacerdotibus, docens, corporali
Glimet prœſentia confitenda peccata, non per. nuntium,
n, en non per ſeripturam maniſeſtanda. Item Tri-
tm dentinum ſeſſ. 14. c. 2. ait: Chriſtus Dominus
in t ecor, qui ſe poſt Baptismum crimine aligquo con-
e,n taminaverunt, ante hoc tribunal tanquam reot
nn ſiſti voluit. Siſti autem judicio, eſt ante tri-
imn bunal præſentari, non vero per litteras de-
wſcles ferri. 2do. Ratio eſt: In confeſſione per lit-
mmenti teras nequit Sacerdos abſens certior reddi,
geecn poenitentem revera illa peccata patraſſe, poe-
s nitere, & in bono emendationis propoſito
mee manere, tum quia litteræ poſſent eſſe conf-
ee tX—: tum quia eo tempore, quo litteræ tra-

ter, 1
cin duntur, poſſet quis a ſuo propoſito receſſiſſe.

Schol. Morinus I. 8. de Pœnit. c. 25. docet, ante Solvuntur
decretum Clementis VIII. Confeſſionem per litte- objeſtio-
ras factam, & abſolutionem abſentibus miſſam nes.

S fuiſſe licitam & validam, quod tamen modo poſt

unfen hac decretum dici non poteſt. Iſambertus vero
Ablaton eam illicitam, non vero invalidam eſſe contendit.
I. Quia multa habemus exempla Confeſſionis per

litteras factæ. Sic Robertus Epiſcopus Cenôma-

nen , nenſis ad Epiſcopos extra muros Andevagenſes
Kl cum Carolo Principe commorantes ſcripfſit, &
im, E e 4 deli-

440 Caput XVII.

delictorum ſuorum abſolutionem petiit, & obtt
nuit. Tom. 3. Conc. Gall. Hildebodum Epiſco⸗
pum Sueflionem abſolvit abſens Hinemarus: Gre-
gorius VII. plures abſentes abfolvit. Xeſv. Hæ.
abſolutiones non fuerunt Sacramentales, ſed ſo-
lum a cenſuris. II. Sacramentum Matrimonii
Valide fit inter abſentes per Procuratores: Ergo
etiam Sagçramentum Pœnitentiæ, quia judieium
etiam inter abſentes exerceri poteſt: & c. Qiualis.
c. 30. q. 5. Ppræcipitur, Confeffionem adulteræ
per Scripturam efſe recipiendam. Keſy. Matrimo-
nium ſolo conſenſu manifeſtato confcitur, qui
etiam per Procuratores declarari poteſt: ad Pœni-
tentiam Confeſſio oralis præſenti Sacerdoti facta

ex inſtitutione requiritur. Quippe abſolutio Sa-

cramentalis non eſt tantum actio reconcilians in
foro externo, fſed effectrix interius mundans,

adeoque aflectus internus Sacerdoti præſenti ma-
nifeſtari debet: ly per Scripturam non fignificat

Confeffionem in fſeriptis factam, ſed condonatio-
nem criminis adulteræ a Chriſto factam juxta S.
Scripturam. Joan. S. v. 1I. III. Clemens in ſuo
decreto ſolum appoſuit hane conditionem, ut
Confeſſo oralis ſit conditio necefſaria ad valorem
Confeſſionis requifita, ſicuti in Matrimonio Tri-

dentinum ad valorem Matrimonii requifivit præ⸗

ſentiam Parochi: Ergo oralis Confeſſio eſt tantum
a lege Fccleſisſtica, Sane Oralis Confeſſio non
eſt eſtentialiter necefſaria ad Sacramentum Pœni⸗
tentiæ, quia etigm poenitens repentine uſu lin=
guæ deſtitutus abfolvi poteſt, & morslis certi-
tudo de dolore, & firmo propoſité etiam per lit-
teras haberi poteft: & quia in Sacramento Pœni-
tentiæ materia non eſt elementum phyficum, ſed
aliquid morale, præſentia ſubjecéti non requiritur.
Reſy. Clemens novam conditionem non appoſuit,
fed jus Divinum declsrat, nam ait, ſententiam
Contrariam efle ſallm. Peenitens uſu linguæ de-
ſtitutus eſt præſens, & confitetur eo modo, duo-
poteſt: certitudo de perſeverantia doloris ter
blen=

Pentes
, Ood
efig,
Phnn
r Ier,
Cam Se
Keulo n
1V. &
t, i

Clarto
clend
ulbi Cor
Ider
Huiry
unl i
in in
hall
unnine
Plrnn
Audlene

Illiklo

ſepyimit

i⸗ DN

“
nl ze

ier
e
Ueneed
n

onhel
tis:
Eercat⸗

De Penitentia. 44

t, N ablentes moralis haberi vix poteft. Et' fallſuam
Nun Hiin eſt, quod in Ponitentia, etſi morale quid fit ejus
tmanne materia, ſubjecti præſentia non requiratur, quod
t. N N necdum probatum eſt. Sufficit tamen, ſi quis
Ales, ſel er litteras mittat peccata Sacerdoti, & poſtes
n Mim coram Sacerdote, qui ea legit, præfens dicat:
ſetores: Acecnſo me de illis peccatis., quæ a me fſcripta
Cnin Thin R. V. & peto abſolvi: hoc tamen alii licere ne-
Celu gant, quia eſt contra praxin Eccleſiæ.
nemn ln
4,. Nas G. 1070.
Dnhcitut n
ek: Aln Quarto: Ad Confeſſionem publicam per Publica

Nedeif ſe loquendo nemo tenetur; Chriſtus enim Confeſio
nullibi Confeſlionem publicam præcepit, uti non,
gul ait Tridentinum ſeſſ. 14. cap. 5. Non ſt hoc i.
Frlei⸗ Divino prœcepto mandatum, nec ſatis conſilite“
nod iem? humang aligua lege preciperetur, uit delicka prœ-
cim ſertim ſecreta publica éeſent confeſſione aperienda.
An I Kt S. Baſilius in reg. brev. interrog. 229. ait:
Lenen Quezmadmodum corporir morbos non omnihut
, patefaciunk homine: . . . ita guoque ieri debet
ih veccatorum confeſſo coram iir, qui curare c
roſſint. Et S. Leo ep. 136. abuſum in non-
nhllis locis confitendi publice peccata occulta
veprimit, eum reatur conſcientiarum ſiſſiciat
Joliz Shcerdotibur indicare conſeſſtone ſecreta.
Schol. Morinus l. 2. de Pœnit. c. 9. & 10. putat, Solvuntus
ublica peccata olim ſemper publicæ Confefſioni objektis⸗
ubjeécta fuiſte. Verum licet olim peccata publica neg.
ſæpe publice declarata fuerint, uti patet ex S.
Arenzo l. 1. c. zg. Quædam in maniſeſto egmo-
logeſin ſaciunt. Et S. Cyprianus ep. 62. jubet, us
virgines concubinatiæ ad poœnitentiam publicam
cormpellantur, & pliuribus aliis a Morino l. c. re-
