tis S. S. Euchariſtia primum locum inter omnia
Sacramenta tenet, ad quam reliqua velut finem
tendunt, quia Chriſtum ipſum ſubſtantialiter con-
tinet. Denique Ordine Neceſſitatis Baptismus eſt
prior, deinde reſpeétu lapſorum Pœnitentia, tum
reſpeétu communitatis ad Sacramenta adminiſtran-
da Ordo, & Matrimonium ad convenientem pro⸗
pagationem Eccleſiæ.

R 906.

Porro Sacramenta N. L, a Sacramentis Sacram.
V. L. non ſola rituum externorum, & czæ= N. L. ab
remoniarum diverſitate differunt, uti definit ilis V. L.
Tridentinum Sefſ. 7. can. 2. Nec propter ſo- Aierums.
lam fidem nutriendam inſtituta ſunt, uti idem

Tridentinum Seſſ. 7. can. 5. ſtatuit.

Sed Sacramenta N. L. gratiam ex opere Sacram.
operato cauſant in illis, qui nullum obicem N. L. cau-
ponunt. Imo. Juxta S. Scripturam Sacramen-Jant gra-
ta N. L. in non ponentibus obicem cauſant tiam
gratiam virtute operis externi a Chriſto inſti- α Te-
tuti, & ſubjecto debite applicati, non vero
ex merito, ſeu miniſtrantis ſeu recipientis Sa-
cramentum, quod eſt cauſare ex opere ope-
rato: ſic ſoan. 3, v. 5. Vis regenerandi tribui-
tur aquæ, velut inſtrumento: Act. 8. impo-
ſitioni manuum, vis accipiendi Spiritum S. ad
robur. Joan. 6. Manducationi carnis Chriſti,
vis

CQuid ſit
cauſare
e oveére
overato.

2 Cuput XIII.

vis ternum vivendi. Joan. 20. Abfolutiom,
& jJac. 5. Unctioni vis remittendi peccata.

2. Tim. I. Impoſitioni manuum vis gratiam
producendi. Matrimonio in Cana Galilææ
Vis ſandlificandi: Ergo cauſant gratiam ex
opere operato. Merito proinde definit Tri-
dent. can. 6. Si guir dixerit, per ipſa M. L.

Sacramenta ex opere ovperuto non conferri gra-

tiam... anathema ſit. 2do. Patres docent vim
ſanktificandi noſtris Sacramentis inditam eſſe,
uti Tertullianns de Bapt. c. 4. Ea vim fſan-
ctificandi habere ex leipfis ſeu inſtitutione Chri-
Ni, & non ex merito miniſtrantis, uti S. Au-
guſtinus 1I. 4. cont. Creſc. c. 16. Eorum cau-
ſalitatem ſimilem eſfſe cauſalitati rerum natu-
ralium v. g. ignir ad calefaciendum: Ergo
cauſant gratiam ex opere operato. 3t0.
Adverſarii concedunt, baptizandos eſſe in-
fantes: fed in illis Baptismus non operatur
gratiam ex opere operantis, quia illi fidem
actualem non habent, nec fides Eccleſiæ ſuf-
ficit, juxta adverſarios, ſed perſonalis re-
quiritur: Ergo ex opere operato cauſat gra-
tiam. Sed NB. in non ponentibus obicem,
quia utique requiruntur diſpoſitiones præviæ,
ſcil. fidei, ſpei, & aliarum virtutum actus
velut conditiones neceſſariæ in adultis.

chol. r. Theologi duplicem modum producendi
gratiam diſtinguunt; unum ex opere operantis,
quando gratia conceditur a Deo intuitu fidei,
ſeu meriti, vel miniſtrantis, vel ſuſcipientis Sa-
cramentum: alterum ex opere operato, quando
ratia producitur vi, & efficacia operis externi
Facratnentalis a Chriſto inſtituti, ac ſubjecto rite
applicati, non autem ex merito miniſtrantis, ſeu
„ reci-

lle e
Uhote
Un ke
ſun e;
non
an te
n
Uunk
leng
ie, a
ie
uen
ii
1
rerno
Iln fam
1 ſälie
Antoren
Ntat
is O
exc
ato,
d ſe
n!

n 5
Memu
kir,
(inn
Uun De
G
Nd
aten
1, 8
Dae
latO
UNs N

De Sacrämentis in genere. 29

ſelotu recipientis Sacramentum, licet non fine præviis
„ diſpoſitionibus ſuſcipientis, quæ tamen non ſunt
cauſæ effectrices, nec Sacramentis vim tribuunt,
mn utpote quam habent ex meritis Chriſti, ſed tan-
Gik tum removent obſtacula, ut Sacramenta vim
ſuam exercere poſſint, & ut per illa merita Chri-
ſti nobis applicentur: hæ tamen diſpoſitiones
non requiruntur in parvulis earum incapacibus,
ſed tantum in adultis. Unde fallitur Calvinus,
dum fingit, Sacramenta agere ex opere operato
idem apud nos effe, ac efſe cauſas principales gra-
tiæ, cum eas inſtrumentales ſolum eſfſe dicamus.
Deinde falluntur ill, qui putant, nos docere,
Sacramenta virtute ſua naturali ſanétificationem
in nobis cauſare. Rurſus falluntur illi, qui cen-
ſent, agere ex opere operato apud nos idem eſſe,
ud ac phyſice per qualitatem inſitam cauſare gratiam,
tumn cum tamen nos modum agendi ex opere operato,
m:e H an fcilicet phyſice, vel moraliter cauſent, ad
“ controverſias Scholaſticas amandemus. Denique
Hel mentitur Calvinus, dum docet, Catholicos per
5α opus operatum prævias in ſuſcipiente diſpoſitio-
0en nes excludere. Hic modus loquendi, ex opere
N operato, non quidem quoad verba, ſed tamen
deiei quoad ſenſum apud antiquos, maxime S. Augu-
nlst ſtinum l. 4. cont. Creſc. c. 16. occurrit.
AH S www .
gobici Schol. 2. Sociniani, & Anabaptiſtæ omnem Sacra- Solvuntur
„ mentorum uſum, & fructum in eo conſtituunt, objiektio-
SO quod fint nuda ſigna Chriſtianæ profeſſionis, & nes.
lum ? diſtinctionis fidelium ab infidelibus. Lutherus &
lus. Calvinus non aliam in Sacramentis vim agnoſcunt,
quam mere externam, & objectivam ad excitan-
dam fidem: I. Quia S. Seriptura ſoli fidei, non
vero Sacramentis vim ſanctificandi tribuit, niſi
quatenus fidem excitat. Marc. ult. (Qus credide-
vit, & baptizatus fuerit, ſalvus erit. Et ſolus
Deus poteſt peccata dimiltere. Luc 5. Rgſo. Ex
citato textu ſolum ſequitur, qued ſolus Baptis- .B
mus non ſalvat, ſed non ſequitur, quod Baptis- 3
mus

—
liont

3⁰ Caput XIII.

mus non ſalvet. Deinde ſolus Deus auctoritate
propria peccata dimittit. II. S. Auguſtinus q. 59.
in l. quæſt. V. & N. T. ait: MWec cæœleſte donum
poterit conſequi, qui ſe per aquam, non per fdem
commutari credit. Et S. Bernardus ſerm. de Cœn.
ait: Sicut inveſtitur Canonicus per librum, . Sio
diviſiones gratiarum diverſis ſunt traditæ Sacra-
mentis. Et Tertullianus l. de pœnit. Baptismum
vocat fidei ohbſignationem. Keſp. Præterquam,
quod liber citatus non ſit S. Auguſtini, loquitur
ille de cauſa formali juſtificationis, quæ vtiae⸗
non eſt aqua, licet fit canſa inſtrumentalis effi-
ciens. S. Bernardus non comparat Sacramenta cum
libro &c. ratione efficientiæ, ſed ratione diverfſi-
tatis ſignorum in Sacramentis. Tertullianus Bap-
tismum ſigillum fidei vocat, non quia fidem ex-
citat, ſed quia Baptizatus fidem hoc ſigno teſta-
tur. III. Si Sacramenta cauſant gratiam ex opere
operato, Deus eſſet obligatus, illa percipientes
juſtificare. Keſp. Hæc obligatio non ex necefſi-
tate, ſed libera Dei promiſſione deſcendit.

An Sacr. Schol. 3. Quærunt hic Scholæ, quoômodô Sacra=
phuſſice vel
moraliter
baueſent.

menta N. L. cauſent gratiam, an phyflice per rea-
lem influxum, motum, & contaétum; an mora⸗
liter movendo, & excitando Deum ad gratiam
conferendam. Okam &c. docent, Sacramenta

N. L. eſſe cauſas tantum per accidens, ſeu me-

ras conditiones, ad quarum præſentiam Deus con-
fert gratiam. Verum hoc modo non ſalvatur
Gauſalitas Sacramentorum. Thomiſtæ docent,
Sacramenta N. L. per modum inſtrumenti phyſici
phyſice in nobis gratiam cauſare. Altiſſiodorenſis
vult, Sacramenta non efſe cauſas proprie efficien-
tes, ſed quaſi materiales, & continere gratiam,
fſicuti vas continet medicinam. Vasquez vero
putat, illa conferre gratiam per modum impetra-
tionis. Veroſimilior ſententia eſt, Sacramenta
N. IL. efle tantum cauſas morales gratiæ ſanctifi-
cantis, dum inſtar chirographi moraliter conti=
nen-

is
ie D
1
t,à
Dn.
Utorn
tor,
ſet,
Püirn⸗
1on d
UüSi
conin

Nn

1
le n
t,
NT
Hlüm,

De Sacramentie in genere. 31

Audoin nentis pretium meritorum Chriſti movent effica-
tinse; citer Deum, ex pacto, quo ſe libere obſtrinxit,
hein ut ad præſentiam ſignorum Sacramentalium afli-
perfu ſtat, & gratiam digne ſuſcipientibus conferat.
n, GäI Nam I. hic modus explicandi cauſalitatem Sacra-
, mentorum eſt ſanior, & philoſophiæ accommo-
ie In datior, quam cauſalitas phyfica, ubi vix intelligi
Dtm poteſt, quomodo res materialis phyſice, ad rem
eenn ſpiritualem efficiendam concurrere poſſit: certe
f,Mü non debemus myſteriis fidei noſtræ plus obſcuri-
Guri tatis affundere ſine gravi ratione, quam in ſeipſis

ventikk contineant, ne noſtris ſubtilitatibus hæreticis no-
amenn va arma contra nos ſuppeditemus. 2. Nonnulla .
ne ddd Sacramenta cauſant gratiam, quando phyſice non

Hlamh amplius exiſtunt, ſic Sacramenra, quæ in uſu
uflen? conſiſtunt, & Baptismus fiéte ſuſceptus cauſat
gnoti gratiam, quando jam actio abſoluta eſt, & fictio
nerge receſſit, ubi concipi non poteſt, quomodo pby-
eegee ſice influant. Non obſtat. I. quod S. Scriptura
lereu dicat, nos renaſci aquaà, per lavacrum; &
A— dquod Tridentinum dicat, Sacramenta continere
gratiam, quæ omnia phyſicam cauſalitatem indi-
zid ds Cant. Kejp. Partitulæ er & per denotant quidem
veram cauſalitatem, ſed non phyſicam, cum mo-

ſce e
Plee ralis ſufficiat, quomodo per ſanguinem Chriſti re-
l gi dempti fümus. II. Patfes dicunt, cauſalitatem
Genmen Sacramentorum vix explicari poſſe, & eam cum
, eb „ els cauſis phyficis comparant: Et Eccleſia in
rbese benediétione fontis Baptismalis orat, ut Deus aquis

n Klvt vim regenerandi impertiatur. Keſp. Patres &
e kon Eccleſia ſolam veram, & realem cauſalitatem Sa-
aigi⸗ cramentorum indicat, non vero phyſicam.
iodor⸗ 1, S .
pireki⸗ Schol. 4. Quærunt ulterius Scholæ, an etiam Sacra- Quomode
e gi⸗ menta V. L. gratiam ex Opere operato contule- Sacram.
gnen. rint. Magiſter ſententiarum l. 4. d. I. Sacramen- V. E. cau=
m tis V. L. omnem vim cauſandi etiam ex opere ſabant.
Sicyil operantis detrahere videtur. S. Bonaventura in 4.
te d. 1. approbat ſententiam Hugonis Vicétorini,
Ur , docentis, Sacramenta V. L. gratiam contuliſſe ex
. opere

Caput XIII.

opere operato, non quidem per ſe, & primario,
quia nullam annexam habebant Dei promiſſionem,
ſed per accidens, & ſecundario propter fidem,
cujus erant ſigna proteſtativa. Ubi notat D Ha-
bert, quod, dum Tridentinum definit, Sacra-

menta N. L. difterre a Veteribus, & continere,

ac cauſare gratiam; non attingat quæſtionem
Scholaſticam, an Sacramenta V. L. producant,
vel non producant gratiam; an ex opere opera-
to, vel ex opere operantis, & ſic intaétam re-
linquat ſententiam tum Magiſtri ſententiarum,
tum Hugonis Victorini. Verior tamen eſt En-
tentia, Secramenta V. L. non habuiſſe vim gia-
tiam cauſandi ex opere operato, ſed tantum ex
opere operantis, hoc eſt, ex fide, & pietate ſeu
miniſtrantis, ſeu ſuſcipientis Sacramentum. Ita
colligitur 1I. ex diſcrimine inter Sacramenta No-
væ, & veteris Legis; nam ex Lege nemo juſtifi-
cabatur apud Deum Gal. 3. & impoſſibile erat
Janguine taurorum & hircorum auferri peccata.
Hebr. 10. 2. Ita docent Patres, S. Baſilius I. de
Spir. S. c. 14. Guid confers lavacra cum lavacris,
quæ ſolam nominis appellationem habent commu-
nem. S. Chryſoſtomus or. de Bapt. Chriſti: Ju⸗
daica expiatio negquaquam a peccato expiabat.
S. Auguſtinus q. 25. in Num. Si per ſe attendan-
tur acramenta vetera, nullo pabto voſjunt mederi.
Et Eugenius IV. in Decreto ait: Mla Sacramenta
V. L. non cauſabant gratiam, ſed eam ſolum per
paſſionem Chriſti dandam eſſe ſigurabant. Igitur
Sacramenta V. L. cauſabant ſolum gratiam ex
opere operantis, hoc eſt, ex fide & pietate ſeu
miniſtrantis, ſeu ſuſcipientis: tum quia ideo Abra-
ham circumciſio reputata eſt ad juſtitiam, quia
credidit: & Lev. 4. in oblatione hoſtiæ pro pec-
cato dicitur: orabit pro eo Sacerdos, & dimitte-
tur ei: tum quia juſtificatio in V. L. obſer vationi
mandatorum aſcribitur: Rom. 2. fakRores legis ju-
ſtiſicabuntur: & ſoli illi præmium æternum pro-
mittitur. Iſ. 56. v. 4. ui tenuerint ſfœdus meum,
nomen

7

4
C13

De Sucramentit in genere. 33

Nene nomen ſempiternum dabo eis. Non obſtat I. quod
niſione ex citato loco Lev. dicantur peccata in V. L.
ter fiet per orationem Sacerdotis eſſe dimiſſa: & Deut.
tut E. ult. repletus eſt Joſne ſpiritu ſapientiæ, quia
t, n Moyſes poſuit ſuper guem mants ſuas, ubi parti-
eGnttet, cula quia veram cauſalitatem denotat: offerebant
efiore etiam veteres Deo ſacrificia, ut eum placarent:
PrOlen Et Apoſtolus r. Cor. 10. ait: quod eandem no-
ere e biſcum ſzam ſpiretualem manducaverint. Reſp.
tatlmnt Per antiqua Sacramenta peccata ſolum quoad im-
tentiun, munditiam legalem, non vero quoad reatum cul-
en ett Pæ remiſſa fuerunt, quod non niſi per opus ope-
e vin g Tantis, ſcilicet fidem & contritionem recipientis
tantune fiebat: Illa antem manus impoſitio erat mera ad
ſietet regendum populum deſignatio. Sacrificia illa ex
htunn. 1 Opere Operantis ſolum reatum culpæ diluebant.
mem à Abpoſtolus dicit, quod eandem inter ſe eſcam, &
o „ potum ſpiritualem, id eſt, a Deo datum habue-
Aen rint, quæe erant figura Euchariſtiæ quidem, ſed
unt non Sacramenta V. L. ex defecëctu ſtabilis inſtitu-
1 tionis. II. S. Auguſtinus tr. 26. in Joan. ait,
varrin Veteres eandem nobiscum eſcam ſpiritualem man-
e dacaſſe: & S. Ambroſius I. 7. in Luc. ait: San-
rfi6 Difcavit Lex, juſtifcat gratig. Reſp. J. S. P. P.
G ſolum volunt, Veteribus eandem gratiam colla-
e Ninir tam fuiſſe, ſed non per eandem virtutem Sacra-
Hund mentorum ex opere operato. .
Gunmmnent
Pin J. 908.

1 5 . —
d „Cauſant igitur Sacramenta N. L. gratiam Effeltus
etrel Tancétiſicantem, ceu primarium ſuum effectum; Sacram.
h (H. 907.) non tamen omnia per ſe cauſant , e“
im,,„ Primam gratiam, ſed tantum Sacramenta ma
ec, mortuorum, Baptismus, & Ponitentia: re-““
i liqua vero Sacramenta viverum caufant ſo-
, lum ſecundam gratiam, ſive augmentum
mmuß gratiæ ſanctiſicantis. Quippe noen omnia Sa-
GH cra-
Schram Inſiit. Theol. Tom. II. C

Sarra-
menta vi-
vorusm &
Mmoriuo-
rum.

An Sa-

cram. vi-

vorum
per acci-
dens pri-
mam gra-
tiam cau-

ſent.

34 Cavut XIII.

cramenta ſunt inſtituta ad remittenda pecca-
ta, ſed tantum Baptismus, & Poenitentia,
ille ad delendum originale, heæc ad pecca-
tum actuale; adeoque non preeſupponunt in
ſubjecto gratiam ſanctificantem, ſicut Sacra-
menta vivorum, uti ſuis locis dicemus.

Schol. I. Gratia ſanctificans vel eſt prima, quæ ho-

mini necdum in gratia conſtituto primo datur,
& Sacramenta, quæ eam conferunt, dicuntur
Sacramenta mortuorum, uti Baptismus, & Po-
nitentia: Gratia ſecunda eſt eadem gratia ſancti-
ficans, quæ augetur; & Sacramenta, quæ eam
conferunt, dicuntur Sacramenta vivorum, uti
Confirmatio, Euchariſtia, Extrema Unctio; Or-
do, & Matrimonium.

Schol. 2. Quæritur, an étiam Sacramenta vivorum
ſaltem per accidens in ſubjecto adulto exiſtente
in peccato mortali, cujus conſcientiam inculpa-
biliter non habet, vel quando putat, ſe contri-
tum ad Sacramenta accedere, cum tamen tantum
ſit attritus, primam gratiam cauſare poſſint. Com-
munior eſt Theologorum ſententia, quod Sacra-
menta vivorum ſaltem per accidens primam gra-
tiam conferre poſſint: Ita S. Thomas de Confir-
matione 3. p. q. 72. a. 3. docet, quod ſi quis
adultus in peccato exiſtens, cujus conſcientiam
non habet, vel ſi etiam non perfecte contritus
accedat, dummodo non fiéctus accedat, per gra-
tiam collatam in hoc Sacramento conſequatur

remiſſionem peccatorum. Talis enim non ponit

ſcienter obicem, & ſicuti Sacramenta mortuorum
in juſtificato per contritionem per accidens cau-
ſant ſecundam gratiam, ita Sacramenta vivorum
per accidens cauſare poſſunt primam gratiam,
cum primus gradus gratiæ non fſit excellentior ſe-
cunde. Nec obſtat I. quod hic effectus non ha-
beatur in S. Scriptura, neque in Traditione. Keſp.
Ex hoc ſolum ſequitur, hoc non eſſe de fide,
noen

un
I.

li an

cel
uſ
1n
ote

pern
hitentn
d pece
onunt!
et dact
nos.

, Tel
imo din
, dier
S, &
tatia
, (ore
VoruN. .
ctio,

ta viyon
9 exiie
n inen
, Een
en tüntd
rr.
Cod n
pimng
Ee (
Nod i
wltiend
le cont
t, Pel 6
obletu⸗
N00 1
motte⸗
ciden 5
t ſid-
deleunt
Ans 4
joNe N
leN

De Sacramentis in genere. 35

non vero, quod pia S. Thomæ ſententia falſa ſit.
II. Euchariſtia eſt cibus ſpiritualis animæ: ſed
hic animæ mortuæ nihil prodeſt, ſicut nec cibus
corpori mortuo. Keip. Diſparitas eſt, quod ci-
bus ſpiritualis Euchariſtiæ alitum in ſe convertat,
non vero cibus corporalis, qui mortuo nihil
prodeſſe potef.

F. 909.
Præter gratiam ſanctificantem Sacramen- Sacram.
ta N. L. conferunt gratiam peculiarem cui- onſerurt
que Sacramento propriam, quæe propterea Lecialem

. tia
Qacramentalic dicitur, & juxta S. Thomam Syeya

Sacra-
ſuper gratiam ſanctificantem, virtutes, enmtk⸗
dona, addit Divinum quoddam auxilium ad lem.
conſequendum Sacramenti finem. Sic Ba-
ptismus addit auxilia ad præſtanda Chriſtia-
ni hominis officia. Confirmatio ad profiten-
dam intrepide fidem: Euchariſtia ad exer-

cenda pietatis officia, & in iis perſeverandum:

Poenitentia ad evitanda peccata, & pro iis

ſatisfaciendum: Extrema Unctio ad morbi
incommoda patienter ferenda, & tentatio-
nes vincendas: Ordo, ad rite obeunda Ec-
cleſiaſtica munia: Matrimonium ad ferenda
ejus onera, & liberos bene educandos. Ra-
tio eſt, quia unumquodque Sacramentum ad
ſpecialem finem deſtinatur, ad quem aſſe-
quendum ſpecialis illa gratia requiritur.
GSckol. Gratia Sacramentalis non eſt habitus a gra- Quid ſit
tia ſanctificante diſtintus, ſed ei ſolummodo ad- gra-
dit aliquod jus, ad obtinenda, cum opus fuerit, tia Sacra-
auxilia gratiæ neceſſaria ad proprios cujusque Sa- mentalis.
cramenti effectus obtinendos: quippe habitus a
gratia ſanctificante diſtinétus eſt omnino ſuper-
Auus; quia illa omne id præſtare poteſt, quod
C 2 ille

Sacram.

α—
gratiam
conſert.

Tria Sa-

1 imunt
Charabte-
rem.

Caput XIII.

ille præſtare deberet, nam gratia fanétificans ani-
mam ejusque facultates perficit in ordine ad exer-

cendos actus ſupernaturales proprios cujusque Sa-

cramenti: Ergo gratia Sacramentalis ſuper ſanéti-
ficantem adjicit ſolammodo jus fundatum in Di-
vina promiſſione, qua ſe Deus gratuito obftrin-
xit, ut dignæ Sacramentorum Tuſceptioni gra-
tiam illam, ſeu jus auxilia illa obtinendi anneète-
ret. Porro hoc jus non officit, quin hæc gratia
ſit gratuita, cum non in noſtris meritis, ſed ſola

Dei miſericordia fundetur, & ſolo titulo fidelita-

tis Dei debitum dici poſſit. Auxilia vero hæc
opportuno loco, & tempore a Deo conferuntur,

cum neceſſitas hoc poſtulat; & jus ad illa perci-

pienda per peccatum mortale amittitur.

H. 910.
Porro idem ſpecie Sacramentum equa-

ualiter lem ſemper gratiæ effeéctum illis confert, qui
diſvoſtis æqualiter ſunt diſpoſiti; quia quando cauſa,
& diſpoſitio ſunt æquales, idem eſt effectus:
ſi vero inæqualiter ſint diſpoſiti, inæqualem
etiam ex opere operato effectum producit:
tum quia ita docet Tridentinum Seſſ. 6. c. 7.
In baptizatir juſtitia recipitur. ſecundum pro-
priam cujurcunqut diſpoſitionem, & cooperatio-
nem: tum quia Sacramenta agunt adinſtar
agentiam naturalium, quæ pro diverſa ſub-
jecti diſpoſitione inæqualem eflectum produ-
cunt.

§. 911.
Præter gratiam ſanctificantem (G. 908.)

cram im- & Sacramentalem, (H. 909.) tria Sacra-
menta, ſcilicet Baptismus, Confirmatio, &
Ordo imprimunt animæ Characterem indele-

bilem,

Poſ⸗ 9

n,
tnlie
Peni
Cri
ſhune
Ein
.d.
ll,
n

11 con

tur. 1
Dank
Inhrtn
Lells
Urh i
.
irn,
inlele
in.
n 9.

Kcane t
e ad ent
losque
pper int
tuim inl.
o obli
tioni n
ncl onnece
hee
tis, ſell
wlo fen
Ver
COhlen
1d i
Ut.

I e
lett, 4

o .

eetn
nelul
roini
elhe
Mtunf
Mpeft
ſetla
n N

11

De Sacramentit in genere. 37

bilem, unde iterari non poſſunt. Hoc dogma
Catholicum ex S. Scriptura ſatis efficaciter
probari non poſſe obſervant recentiores Theo-
logi. Unde probatur Imo. ex Traditione.
S. Cyrillus præf. in Catech. vocat Baptisma
ſignaculum ſanbtum & indelebile. S. Ambroſius
I. de initi: ignaculum ſpirituale. S. Auguſtinus
tr. 6. in joan. TZene, guod accepiſti, non mu-
tatur, ſed agnoſcitur, Charabter eſt Regie mei,
non ero ſacrilegus, corrigo deſertorem, non mu-
to Charalterem. Ubi indicat, etiam in apo-
ſtatis Characterem Baptismi remanere, adeo-
que Baptismum non eſſe iterandum, quando
ſe convertunt. Et cum ep. I185. induxiſſet
Donatiſtam ſic loquentem: Quare ergo me
non baptizar: reſpondet: Quia non ſucio inju-
riam Charalteri Imperatoris, eum errorem cor-
rigo deſertoric. De Conſrmatione idem S. D.
I. 2. cont. litt. Petili. ait: Sacramentum Chrir-
matis in genere viſibilium ſignaculorum Sacroſan-
um eſt, ſicut Baptitmus: Ergo ſicut Baptis-
mus, ita Confirmatio imprimit Characterem.
De Ordine 1. 2. cont. ep. Parm. c. 3. probat,
Baptismum, & Ordinem idcirco iterari non
poſſe, quod conſecratione quadam conferan-
tur. 2do. Innocentius III. in c. majores. de
Bapt. loquitur de Charactere per Baptismum
impreſſo velut de re vulgo notiſſima. Eu-
genius IV. in decreto ait: inter Sacramenta
tria eſſe Baptiemum, Confirmationem, & Or-
dinem; quæ Charakerem imprimunt in anima
indelebilem, unde in eadem perſona non iteran-

tur. Et idem definit Tridentinum Sefſ. 2.

can. 9. 3 ttο. Exiſtentiam characteris S. Tho-

38 Caput XIII.

mas probat ex ejus officiis, quæ ſunt: 1r.
Aptum reddere hominem ad cultum Divi-
num, & res ſacras percipiendas, vel perfi-
ciendas. 2. Configurare Chriſto per poteſta-
tem ab eo acceptam. 3. Fidelem a cæteris
diſtinguere. 4. Facere, ut Sacramenta eum
imprimentia iterari non poſſint. Hinc in Ba-
ptismo datur character familiæ; in Confir-

matione militiæ Chriſti; in Ordine poteſtatis

& miniſterii Eccleſiaſtici.

Solvuntur Schol. r. Characteris nomine Theologi intelligunt
objebtio-
Ré5.

ſignum ſpirituale animæ impreſſum, & indelebile,
per quod Chriſtiani diſtinguuntur, & apti reddun-
tur ad aliquid ſacrum recipiendum, vel peragen-
dum. Proteſtantes exiſtentiam Charaéteris ne-
gant. I. Quia nulla ejus fit mentio in S. Scri-
ptura, & nullus ante Petrum Pictavienſem ſuc-
ceſſorem Magiſtri ſententiarum in Cathedra Pari-
ſienſi, ejus meminit. Unde B. Albertus M. in 4.
d. 6. docet, vix in ſcriptis S. S. P. P. aliquid de
Characétere reperiri. Scotus in 4. d. 6. docet,
eum propter Innocentii HI. & Romanzæ Eccleſiæ
auctoritatem tantum admittendum eſſe. Et Ga-
briel Biel ait, neque S. Scripturam, neque ſcripta
S. S. P. P. nos cogere, ad eum admittendum.
Reſp. Pro S. Scriptura fufficit nobis Traditio-
Ante Petrum Pictavienſem citati Patres Characte-
ris meminerunt. Antiqui Theologi docent, Cha-
raéterem non habere fundawentum in veteri Tra-
ditione in ſenſu, quo Scholaſtici de eo diſputant,
an ſcilicet ſit qualitas, vel relatio rationis; uti
B. Albertus M. & Biel ipſi teſtantur, non vero in
fenſu a Tridentino definito. Scotus & Cajetanus
characterem ex Traditione aperte admittunt, li-
cet non ſatis bene velint, eum ex P. P. probari
non poſſe. II. Catholici probant, tria Sacramen-
ta iterari non poſſe, quia imprimunt Characterem,
& ex eo, quod iterari non poſſunt, probant ſen⸗
en-

De Sacramentis in genere. 39

fſonte ſtentiam characteris: Ergo errant in circulo. Reſp.
tuta D Non eſt circulus, quando ex diverſo genere cau-
iIie probatio deducitur v. g. effectus per cauſam;
E vel cauſa per effectum. Sic probamus Sacramen-

er portt ta iterari non poſſe, ex Charactere, ceu effectu,
n at & Charaéterem a Sacramentis tanquam a cauſa.
nelta vepol. 2. De natura Characteris variæ ſunt Schola- Quid ſit
linennd ſticorum opiniones. Durandus putat, eum eſſe Chara-
in tantum relationem rationis, ſeu denominationem gey,
pori extrinſecam. Verum, licet heæc ſententia fidei non

adverſetur, recedit tamen a proprio ſenſu Eccle-
ſiæ, quæ docet, Characterem animæ imprimi,

gi inl quod de relatione rationis nonniſi abuſive dicitur.
Eindek Scotus vult, Characterem efle relationem realem
Lipti ſel extrinſecus animæ advenientem, qua anima Chri-
N ſeng ſto aſſimilatur: Verum Charaéter a Sacramento
uniteis! producitur cum econtra relatio per veram actio-
ion nenm non producatur. Recentiores Philoſophi vo-
aienent lunt, Characterem eſſe certam animæ modificatio-
Ctkan nem, quz cum Thomiſtis etiam ad genus quali-
ts in tatis, & quidem ad potentiam revocari poteſt,
P mlin quæ dat agere aut pati, cum per Characterem
6. homo deputetur ad ſacra vel ſuſcipienda, vel con-
une ts ficienda.
. T
le 1 Schol. 3. Eſt de fide, Charaéterem in vita deleri non Ejus in-
Uelleſi poſſe, quia Tridentinum eum vocat ſignum inde- delebilitas
lnittene. Ia. : . . .
Antnen lebile: an vero ſit delendus in altera vita, incer- & ſubje-
Pi ne tum eſt, cum Eccleſia nihil circa hoc definiverit: Rum.
1sC conformius tamen eſt definitioni Concilii, eum in
oelt,, altera vita non eſſe delendum, ſed in Beatis ad
n veiel gloriam, in damnatis ad poenam remanere. Sub-
eo l⸗ jeétum Characteris immediatum eſt intellectus,
ntiot, ordinatur enim ad executionem cultus Divini,
Aui eſt quædam fidei proteſtatio, adeoque in eo-
E dem ſubjecto, in quo fides, ſcilicet in intellectu,

eſſe debet. In Chriſto Domino, qui eſt ſplendor
gloriæ, Character non fuit. Denique nec Auéto-
ritate nec ratione probari poteſt. Sacramenta ve-
teris Legis Characterem impreſſiſſe.

C4 G. 912.

Chriſtus

ſutui t.

objektio-
nés.

Caput XIII.

G. 912.
Vis productiva gratiæ, & Characteris a

Sczaze. Chriſio inſtituente Sacramentis N. L. concella
.„L. 7442

fuit, adeoque certa, ac vera eſt fententia,
Chriſtum Dominum omnia & fingula N. L.
Sacramenta immediate, & per ſeipfſum inſti-
tuifſe. Nam Imo. nullum eſt Sacramentum,
cujus aperta mentio non fiat in S. Scriptura,
uti in decurſu patebit; ac proinde cujus im-
mediata mentio non videatur ad Chriſtum
referri debere. Unde Apoſtoli vocant ſe tan-
tum miniſtros & diſpenſatorer miſteriorum Dei.
I. Cor. 4. v. I. 2do. S. Ambrofius l. 4. de
Sacr. c. 4. ait: Auklor Sacramentorum quit eſt,

niß⸗, Dominut eſus? Deinde Tridentinum
Seſſ. 7. can. I. definit: gquis dixerit, Sacra-
menta MW. L. non fuiſſze omnia à TReſu Chriſto

Domino neſtro inftituta., anathema ſit. Quod
autem inchinet in eam ſententiam, quæ do-⸗
cet, illa immediate eſſe a Chriſto inſtituta,
patet ex Seſſ. 14. cap. I. ubi ait, Extremam
Unctionem apud Marcum inſinuatam, per Ja-
cobum autem Apoſtolum fidelibus commenda-
tam ac promulgatam eſſe. Et Seſfſ. 21. c. 2.
docet, id eſſe diſcriminis inter Sacramenta,
& Sacramentalia, quod Eccleſia nil poſſit in
ſubſtantiam Sacramentorum, ficut poteſt in
ritus, & cæremonias: Ergo ſi Eccleſia nil
Poſſit in materia, & forma mutare, ſignum
eſt, ſubſtantiam Sacramentorum eſſe a Chri-
ſto immedliate inſtitutam.

Solvuntur Schol. I. Catholici omnes conſentiunt, Baptismum

& Euchariſtiam immediate eſſe a Chriſto inſtitu-
ta: Item Chriſtum ſaltem mediate efle omnium
Sacra-

tn
ni in
tuunn
turont.
teute
ten,
Nex
Mid
Elo

De Sacramentie in genere. 4

Sacramentorum Auctorem: at diſputant, an om-
„niea immediate inſtituerit; nam Magiſter fenten-
tahete tiarum, Hugo Victorinus, & S. Bonaventura pu-
coNe tarunt, Apoſtolos pro conceſſa ſibi a Chriſto po-

ententi, teſtate nonnulla Sacramenta maxime Confirmatlo-
ula N. nem, & Extremam Unctionem inſtituiffe: imo
l —
ſumint. Alexander Alenſis cenſet, Sacramentum Confir-

mationis longe poſt Apoſtolorum tempora in Con-

Awenn cilio Meldenit, circa an. 845. inſtitutum fuiſſe.
dctin Nam I. S. Cyprianus Serm. de ablut. ped. ait:
cunse6 loſe ſummus Sacerdas ſui eſt Sacramenti inſtituton,
Chritr & Auktor, in cœteris homines Spiritum S. habuere

nt ſeir Auktorem. Reſy. Aucétor hujus ſermonis non de

iguevi Sacramentis, ſed de cæremoniis Sacramentorum,
ſſhlu & Liturgia loquitur. II. Chriſtus poteſtatem a
1S 14 Patre acceptam Apoſtolis fuis communicavit: Er-
go etiam poteſtatem inſtituendi Sacramenta. Reſp.
ifenun Falſum eſt, quod omnem omnino poteſtatem illis
, N dederit, nam Ly ſicut me miſit vivens Pater, non
“l omnimodam paritatem denotat.
S
Schol. 2. Bellarminus & nonnulli alii volunt, eſſe qn ſit ds
e de fide, quod Chriſtus immediate omnia Sacra- Ffde, om-
inmimn, menta N. L. inſtituerit. Verum ſententia nega- nia Sa-
Eyun tiva hodie eſt communior: I. Quia in definitione cram. eſſe
N, Tridentini citata particula immediate non reperi- immediate
ornt tur, & licet inferatur ratiocinio Theologico, hoc Chriſto
tamen ad faciendum fidei decretum non ſufficit; inſtituta.
u 3 nam Chriſtus poteſt dici Sacramentorum inſtitu-:
Culen tor, licet poteſtate ſua Apoſtolis concefla non-
holſti ull Sacramenta per eos inſtituiſſet, ficuti poteſt
thotefi ici miraculorum patrator, licet multa miracula
cleſa per Apoſtolos patrata ſint. 2. Jodocus Raveſtein
e,ANH Theologus Lovanienſis in Tridentino præſens,
e: 1 partieulam immediate ſtudioſe a Patribus omiſſam
le 10. fuiſſe teſtatur, ad cavillationes evitandas, unde
tiam ſalva fide de hac re adhuc in Scholis diſpu-
Pitte⸗ tatur. Wec obſtat I. quod Tridentinum definiat,
o Omnia Sacramenta a Chriſto intituta efſe: Ergo
ſ ann immediate, nam de mediata inſtitutione nulla fuit

lr C5 con-

An pote-
ſtas inſti-
tuend: a-
cram. ho-
mini puro
communi-

cari poſſit.

Solus ho-
mo viator
eſt mini-
ſter Sa-
cram.

42 Caput XIII.

1
controverſia. Reſp. Definitio eſt contra heæreti-
cos, qui aliqua Sacramenta, uti Confirmationem
&c. nequidem mediate a Chriſto inſtituta eſſe di-
cunt. II. Idem Tridentinum Sefſſ. 14. dicit, Sa-
cramentum Extremæ Unctionis a S. Jacobo tan-
tum promulgatum, a Chriſto vero inſtitutum efſe.
Reſp. Hic Concilium iterum nihil deſinit de infti-
tutione immediata. Eodem modo Sefſ. 21. C. 2.
Inſtitutionem immediatam non attingit.

Schol. 3. Poteſtas inſtituendi Sacramenta per pro-=
priam Auétoritatem ſupremam, & independen-
tem ſoli Deo propria, nec ulli creaturæ commu-
nicabilis eſt: Poteſtas etiam excellentiæ inſtituen-
di Sacramenta, quæ humanitati Chriſti tanquam
inſtrumento Divinitati conjuncto conceſſa fuit,
adæquate, quantum ad omnes effectus, nulli pu-
ræ creaturæ communicari poteſt; nam hæc fun-
datur in unione hypoſtatica, & requirit meritum
de condigno primæ gratiæ ſanétificantis. Poteſt
tamen communicari inadæquate puræ creaturæ,
quia nulla eſt implicantia, quod homo ex con-
ceſſione Dei inſtituat ſignum externum, & anne-
ctat vim gratiæ produétivam, quia nonniſi de

congruo ex libera Dei acceptatione gratiam nobis

mereretur, adeoque adæquate illi hæc poteſtas
non communicaretur.

§K. o13.
Porro ſolus homo viator poteſt eſſe ido-
neus ordinarius Sacramentorum miniſter.
Nam Imo. ſolis hominibus dedit Chriſtus po-
teſtatem Sacramenta adminiſtrandi, uti quan-
do Matth. 28. juſſit, ut Apoſtoli baptizarent:
Conſecrarent, Luc. 22. peccata dimitterent,
Joan. 20. Et Apoſtolus ſtatum viatoris in
miniſtro ſupponit, quando Hebr. 5. ait, mi-
niſtrum debere ſſe ex hominibur aſßſumptum,
J qui

De Sacramentis in genere. 43

tn eou qui condolere voſſit iis, qui ignorant & errant.
Frrr Unde S. Chryſoſtomus ait l. 3. de Sacerd.
quod poteſtatem ligandi & ſolvendi Deus ne-
chet que Angelis neque Archangelis datam eſſe vo-
fiums luerit. 2do. Ratio eſt: Sacramenta N. L. con-
te ſtant verbis humano modo prolatis: (§. 893.)

el.ne Ergo ab homine proferri, adeoque Sacra-

t. menta a ſolis hominibus adminiſtrari poſſunt.
ta den Schol. I. Lutherus l. de Miſſ. priv. non ſolos ho- Solvuntu
incepen mines, ſed etiam Angelos, imo dœmones admi- objeftio-
Ure een niſtrare Sacramenta poſſe docet I. quia efficacia nes.
ir inlin Sacramentorum non nititur qualitate perſonæ mi-
ikti tane niſtri, ſed verbo Chriſti, quod fidem in ſuſcipiente
onceln! excitare poteſt, quocunque tandem modo, ſer-
Gs, ul vato tamen ritu a Chriſto præſcripto, proferatur.
im hef Reſp. Efficacia Sacramentorum ex inſtitutione
Niit nei⸗ Chriſti nititur ſaltem qualitate eſſentiali perſonæ
ts, M Chriſti miniſtri, quæ eſt, ut miniſter ſit homo
edaln viator. II. Judas membrum diaboli baptizare
ond potuit: Ergo etiam diabolus poteſt. Ke p. Judas
un En non ut membrum diaboli, ſed ut verus homo
2 toni miniſter Chriſti, & poteſtatem ab eo habens Sa-
gttunnt cramentum adminiſtravit.

hee Schol. 2. Sanécti Angeli poſſunt eſſe miniſtri extraor- An An-
dinarii Sacramentorum, non quidem ex inſtitu- geli, dæ-
tione olim a Chriſto facta, ſed per miraculum, mones &GE
& extraordinaria Dei commiſſione. Ita S. Tho- peati voſ-

Kelel anas 3. p. q. 7. Sic Nicephorus refert, S. S. An-= ſint eſſe
gelos conſecraſſe S. Amphilochium in Epiſcopum; miniſtri.
1 i & Angeli leguntur pluribus S. S. Euchariſtiam S
Ptitos miniſtrafſe. Putant etiam Salmanticenſes, non
,utile eſſe implicantiam, ut dœmones ſecundum extra-
uptin Orqdinariam providentiam miniſtrarent vera Sacra-
nite⸗ menta, quod tamen defaéto non fit: unde ſi con-
tni1 ſtaret, Sacramentum a domone adminiſtratum
ina eſſe, non deberet ut verum admitti, ſed potius

t ut illuſio diabolica repelli, niſi adeſſet evidentif-
ſeni fima revelatio, hoe ex ſpeciali Dei diſpenſatione,

4

Non qui-

eſt idoneus
miniſter.

objektio-
6b.

Caput XIII.

& juſſione factum eſſe. Homo denique compre-
henſor, & beatus eſt de lege Dei ordinaria ſive
ex vi inſtitutionis Chriſti absque ulla nova com-
miſſione miniſter idoneus Sacramentorum, ſed
tamen extraordinarius, quantum ad circumſtan-

tiam ſtatus: quippe homo etiam beatus retinet

Characterem, & miraculoſe re ſurgendo poteſt
adhibere materiam & formam cum debita inten-
tione: Ergo poteſt adminiſtrare Sacramentum.
Binc colligunt Salmanticenſes, Ppœitentem abſo-
lutum a Sacerdote beato non teneri denuo confi⸗

teri Sacerdoti viatori. .

F. 914.
Non tamen quilibet homo Chriſtianus,

vis homo excepto Baptismo, in caſu neceſſitatis, eſt
idoneus Sacramentorum miniſter, ſed tan-
tum ille, qui per legitimam ordinationem
miniſterii poteſtatem accepit. Sic teſtatur
S. Scriptura ad hoc munus quosdam præ cæ-
