teris eſſe electos, & deputatos Eph. 4. Iyſe
dedit quosdam guidem Apoſtolos...alios autem
Paſtores & Dolktoret ad conſummationem Jun-
orum in opus miniſterii. Joan. 20. ſolis Apo-
lis Chriſtus dixit: Quorum remiſeritis pecca-
ta &c. Id quod ſpecialiter probabitur, cum
de Sacramentis in ſpecie tractatus erit.

Soluuntur Schol. Juxta Lutherum in I. de capt. Baby. & in ar-

ticulis a Leone X. damnatis, omnes homines ba-
ptizati habent poteſtatem, omnia Sacramenta ad-
miniſtrandi, licet ad tollendam confuſionem non
oporteat, omnes hac poteſtate uti, ſed eos ſolum,
qui legitime ſunt vocati, exceptis tribus caſibus.
I. Quando quis eſt in loco privato domi ſuæ.
2. Quando nemo alius adeſt, & urget neceſſitas.
3. Quando alius adeſt, ſed non ſatis bene inſtru-
tus. Ex quo infert publicos miniſtros hon- dif-
erre

Uuin
lten
D 44
n
uz
Tonn
Uti
lipali
cguſe
Ugo

De Sacramentir in genere. 45

conht⸗ ferre a cæteris poteſtate, aut dignitate, ſed ſolo
Daria dn uſu poteſtatis: item miniſtrum fieri poſſe laicum,
OVi c. ſicùti laicus fit miniſter. I. Quia omnes, etiam
füum,A4 mulieres, concionari poſſunt. Joel. 2. v. 28.
teyimitn. Prophetäbunt füii veſtri, & filic,. Maria ſoror
8 fetie Moyfis prophetavit, Exod. 15. Beatiſſima Virg. .
4o Po Maria Luc. I. Quatuor filiæ Philippi. Act. 2 1. Et
bita iter Apoſtolus I. Cor. 11. jubet, ut mulier velato ca-

imellm vite prophetet. KReſp. Sermo ibi eſt de Prophetia,
ſeu prædiétione futurorum, ſeu de explicatione
privata nonnullorum obſcuriorum S. Scripturæ lo-
corum, quorum ſolutionem ex privata inſpiratio-
ne Spiritus S. forte mulier aliqua cognoſcit, quæ
in privatis collationibus proferri poterant. II.
Baptizatus quilibet Spiritum Chriſti habet, ubi vero
ſtiunu eſt Spiritus Chriſti, ibi omnis poteſtas, & liber-
ais, 6 tas, etiam Sacramenta adminiſtrandi. KXe/p. Spi-
ritus Chriſti tribuit nobis ea ſolum, quæ ad ſatis-

ntem il
nu

Eel 4 fsciendum obligationi, & vocationi noſtræ ſunt
initiolen neceſſaria.
e teſtnn
F. 915.
14. N
n aun Miniſter Sacramentorum tanquam vera Minifler

en o inſtrumentalis cauſa ſimul cum Sacramento ut cauſa
der proxime & active concurrit ad gratiam Sa-infru-
H cramentalem: dicitur enim remittere peccata, nentalis
t, n Joan. 20. G ita ſtatuit Tridentinum Seſſ. 14. avrode-
t can. 3. & 10. Cujus ratio eſt juxta S. Tho- gratiæ
Khr mam 3. p. q. 64. 2. 1. Quia eadem eſt ra- concur-
mne? tio miniſtri, & inſtrumenti, ſive Sacramenti; rit.
nen? utriusque enim actio exterius exhibetur, &
nenn ſortitur effectum interiorem ex virtute prin-
e cipalis agentis Dei. Sed Sacramenta ſunt
6 el cauſæ efficientes gratiæ ſanctificantis (H. 907.)
on. Ergo etiam eorum miniſtri
ecelkh

40 Caput XIII.

F. 916.

In mini- Ut autem miniſter Sacramentum valide
Rtro requi- adminiſtret, requiritur in eo Intentio, fa-
ritur in- ciendi, quod facit Eccleſia. Nam Imo.

tentio.

I. Cor. 4. dicitur: Sic nos exiſtimet homo, ut
miniſtror Chriſti, & diſpenſatores myſteriorum
Dei: Sed miniſter, & diſpenſator debet pru-
denter, & fideliter gerere negotia Domini
ſui, adeoque ex Intentione proprie dicta:
Ergo etiam miniſter Sacramentorum. 240.
Ita definivit Concilium Conſtantienſe, quod
Seſſ. ult. ſuſpectos in fide interrogari jubet,
an oredunt, quod malus Sacerdos cum debita
materia & ſorma, & cum intentione jaciendi,

quod Jacit Eccleſia, vere conficiat Sacramenta.

Idem ſtatuit Eugenius IV. in decreto pro Arme-
nis in Conc. Flor. Et Trident. Seſſ. 7. can. 11.
Si quis dixerit, in miniſtrie, dum Sacramenta
conficiunt, & conferunt, non requiri intentionem
Jaltem Jaciendi, quod jJacit Eccleſia, anathema
Nit. 3tio. Ratio eſt, quia adminiſtratio Sa⸗
cramentorum debet eſſe actio humana, alias
enim fruſtra Chriſtus ſolos homines Sacra-
mentorum miniſtros conſtituiſſet: ſed actio
humana non eſt, niſi fiat voluntarie cum ad-
vertentia rationis, & Intentione: Ergo In-
tentio requiritur.

Inientio Sehol. 1. Iutentio eſt deliberata voluntas, aliquid
guotupleg, faciendi. Intentio rI. alia eſt direſta, quando quis

deliberate vult aliquid facere, v. g. adminiſtrare
Sacramentum, ſeu facere, quod facit Ecoleſia:
alia eſt Keſlexa, quando quis ſe reflectens ſuper
adminiſtrationem jam directe intentam, diſtinctio-
ri, & novo modo vult hanc adminiſtraticherm:
prou

orn
ctame
u
ſen
cor
entie
fkon⸗
E
Uon
in
Gan
Nent
lri
ſi,
te⸗
kentio
W
lt
teti
Ue)
e
Mope
tatos⸗
Krati
ttiam
i h
di
i
N
Mere
G
N. 6
Worn

Klol.
nem
Voe⸗
tum

De Sacramentis in genere. 47

prout eſt ritus ab Eccleſia frequentatus, ſeu Sa-
cramentum. Intentio direéta 2. alia eſt operis,
n n qua quis vult fimpliciter adminiſtrationem v. g.
ſeu cæremoniam ab Eccleſia frequentatam, nec

Pti cogitat de ejus virtute, vel effectu: Alia eſt in-
Nam n tentio finis, qua quis intendit, v. g. ſanétifica-
wono, tionem per Sacramentum. 3. Intentio operis alia
lenorr eſt interna, ſeu mentalis, ſive voluntas, qua quis .
cehemn non tantum ſerio exterius, ſed etiam intus,
za Dart in animo vult ſimpliciter, & generatim facere,
ei ie quod facit Eccleſia, quidquid tandem de Sacra-
gie l mento, ejusque wirtute quis ſentiat: alia eſt e=
Um. terna, per quam miniſter exterius, & quidem
nſe, N ſerio, ac cum debitis circumſtantiis externum Ec-
uriu clehæ opus perficit, licet intus ſtatuat, illud non
in dd berficere, ſed tantum fingere, & ſimulare. In-
tentio interna 4. alia eſt actualis, qua quis aétu
ſiiin vult v. g. conficere Sacramentum; alia eſt virtua-
Gernun lis, qua opus fit virtute præcedentis actualis in-
ProA tentionis, quæ etſi actu præterierit, cenſetur ta-
MM l men moraliter permanere, quatenus ex ejus vir-
,

hunt tute miniſter Operatur: alia eſt habitualis, ſeu
“ propenſio voluntatis acquiſita per actus frequen-
e tatos, v. g. frequentem Sacramentorum admini-

Alliſi ſtrationem, faciendi opus aliquod: vel poteſt
ſtatio eettiam dici intentio, quam præceſſit voluntas ope-
ANA, A ris faciendi, quæ tamen poſtea nullo modo neeé
es Kn per ſe nece per aliud eſt cauſa aétionis, nec in
dN eam influit. Alia eſt Iuterpretativa, quæ eſt ta-
*M lis diſpoſitio voluntatis, ut interpretemur, ali-

quem conſenſurum, vel facturum aliquid, ſi ei in
Uigo! mentem veniret. Alia eſt Intentio abſoluta, quan-
do miniſter ſine modificatione vult aliquid facere
. v. g. Sacramentum adminiſtrare. Alia eſt condi⸗
, stionata, quando vult ſub conditione.
untok

Schol. 2. Proteſtantes requirunt quidem intentio- Solpuntur
nem ponendi actum, quem Eccleſia Sacramentum objetclio-
vocat, licet non requiratur intentio Sacramen- nes.
tum ut tale adminiſtrandi. Ita D. Schubert br.
—

48 Cput XIII.

Pol. p. 2. c. 2. Sect. 4. Quia vero docent, Sa=
cramenta ſolum juſtificare, quatenus repræſen-
tando promiffiones Chriſti fidem ſuſcipientis ex=
citant, quam vim habent independenter ab inten-
tione miniſtri, ideo fequi ex eorum doctrina vi-
detur, nullam in Sacramentis eſſe intentionis ne-
ceſſitatem: hinc etiam Lutherus art. 2. a Leo-
ne X. damnato ait: ſi non ſerio, ſed joco abſol-
verit, ſi tamen quis credat, ſe abſolutum, veriſ-
ſime abſolutus eſt. Nam I. Philipp. 1. S. Paulus
gaudet prædicari verbum Dei quacunque inten-
tione, licet aliqui hoc facerent, ut S. Paulo in-
vidiam crearent, quis etiam hoc modo verbum
fruétuoſum eſſe poterat: Ergo etiam verbum Sa-
cramentale, etfi ex joco prolatum, utile erit.
RKeſp. Aliud eſt intendere non concionari, aliud
intendere concionari ob malum finem S. Paulus
de hoc poſteriori loquitur, quo modo & nos con-
cedimus, Sacramentum eſſe validum, ſi miniſter
intendat vere conferre, licet ob malum finem.
Deinde qui etiam intendit non concionari, fru-
Stum facere poteſt, quia verba concionalia non
dependent ab Intentione, verba vero Sacramen-
talia ſunt practica,. & dependent ab Intentione.
II. S. Alexander Epiſcopus Alexandrinus ratum
habuit Baptismum, quem S. Athanaſius adhuc
puer, allis pueris, per jocum contulit. Keſp.
Hiſtoria hæc non eſt veroſimilis: tum quia a ſolo
Ruffino, Socrate, & Sozomeno fine teſtimonio
ullius probati auétoris narratur, & quidem fama
incerta, cum addat, ferunt: & ipfi hi hiſtorici
factum diverſimode referunt: tum quia S. Ale-
Xander creatus eſt Epiſcopus a. c. 311. quo tem-
pore S. Athanaſius puer non fuit, cum a. 325.
S. Alexandro in Epiſcopatu utpote ſolum 25 an-
nos natus adeoque juxta mores illorum tempo-
rum nondum Presbyter ſuccedere non potuiſſet.
Suppoſita autem facti veritate, illud nil probat,
cum etiam ſubinde pueri ſeniores in ludo ſerio
imitentur, & veram intentionem in puero S. Atha-
naſio

Atatme
n e
Den
ulere
ida

dcent, 5
rehrti
Dientis er
t ab inns
locktinn ,
ntiontsn
12. 4 L.
ſoeo ini
tum, ſei

. J. M

8. Danbt
do vei
Verbund
Utile .
Ohatl,
n. Hlm
E

Aum krda.

borari, n
conela e
0 Keruns
b lennir
Ceins nin
uſis Mr
tult
n gll 10d
telime⸗

liten in

Vni ih
Olin
1 gote
cumn 5
Mum *

rumn ten⸗

n i
Ni ,
d 60

gohet⸗

De Sacramentis in genere. 49

naſio S. Alexander deprehendit, maxime, cum
ſolos catechumenos rite diſpoſitos baptizaverit.
III. S. Geneſius valide fuit baptizatus per mimum,
qui in theatro myſteria Chriſtianorum deriſorie
repræfſentabat coram Diocletiano ſine Intentione.
Reſp. &S Geneſius baptizatus eſt vel per Baptis-
mum flaminis, ſen perfectam charitatem; vel per
Baptismum ſanguinis, quia martyrium fſuſtinuit.
Bellarminus etiam putat, mimum interius a Deo
moôtum veram baptizandi eum Intentionem ha-
buifſe. IV. S Auguſtinus 1. 7. de Bapt. c. 33.
docet, integritati Baptismi non officere, ſi falla-
riter detur; additque, ſe hoc idem affirmaturum
de Baptismo mimice, & deriſorie dato, ſi eſſet
in Concilio Epiſcoporum, qui eum errantem poſ-
ſet in rectam viam reducere, & tr. 5. in Joan.
docet, Baptismum ab ebrioſo collatum eſſe vali-
dum. Keſp. S. Auguſtinus per fallaciam intelligit
Hétiovem, ſeu defectum debitæ diſpoſitionis fidei,
& rectæ de Baptismo Aententiæ in hæretico, quæ
lweitati, non tamen valori Baptismi officit. Pu-

—

tat tamen D. Habert, fatendum eſſe, S. Auguſti-

num eo tempore, quo nihil de hac re exprefſe
definierat Eccleſia, de hoc Baptismo dubium fuiſſe.
In altero loco non loquitur de actu ebrioſo, ſeu
ebrio adtu vino madente, ſed de peccatore ha-
bente conſuetudinem, ſe inebriandi: vult quippe
in primo loco probare, Baptismum ab heeretico,

in altero, a peccatore collatum eſſe validum. V.

Miniſter eſt inſtrumentum Chriſti, in cujus vir-
tute agit: Ergo non requiritur in eo intentio:
nam etiam inſtrumentum a publico notario ſine
intentione factum valet. Reſp. Miniſter eſt in-
ſtrumentum animatum, & liberum, quod pru-
denter, & cum intentione agere debet. Notarins
contrahentes non obligat, ſed obligationem ab iis
contractam fſcripto commendat, ad quod nullo
ejus conſenſu opus eſt: miniſter vero nomine
Chriſti Sacramentum perficit, & ſanctificationem
producit. Schol.

Schram Inſtit. Theol. Tbm. III. D
1

50⁰ Caput XIII.

An Inten- Schol. 3. Ambroſius Catharinus O. P. Archiepi-
tio exter-
na jutα
Cathari-
num ſußi-

ciat.

ſcopus Compſenſis opuſculum de intentione mini-
ſtri edidit, in quo docet, validum eſſe Sacramen-
tum, ſi miniſter ſerio adhibens ritum externum,
adeoque habens intentionem ſolum externam ha-
beat in animo contrariam voluntatem, Sacramen-
tum penitus irritandi, & apud ſe dicat, nolo fa-
cere hunc ritum ut ſacrum, nolo eſſe Sacramen-
tum, nolo baptizare, vel ſi decernat fingere in
animo & fimulare. Ita ſententiam Catharini ex-
plicant, & defendunt P. Serry, & P. Contenſon:
unde ejus ſententiam non ſatis exacte emollit D.
Tournely, dum putat, Catharinum non rejicere
intentionem internam operis externi Eccleſiæ,
ſeu tantum finis & effectus Sacramenti, ſeu ritus
externi ſub ratione formali Sacramenti; ſiquidem
Catharinus quæſtionem expreſſe movet de mini-
ſtro deriſorie baptizare intendente, & putat, in-
tentionem internam contrariam cum externa ad-=

miniſtratione ſine ſigno externo voluntatis con-

trariæ ſerio peraéta eſſe incompoſſibilem. Hæc
Catharini ſententia, necdum ab Ecclefia damnata
eſt, tum quia ejus ſcripta necdum proſcripta ſunt,
imo hoc opuſculum ſub oculis Patrum Tridentini
& Roméæ a. 1552. prodiit: tum quia P. Serry re-
fert, hanc ſententiam Romæ a. 1645. publice a
Zacharia Pasqualigo propugnatam eſſe, & jure-
jurando teſtatur, ſibi Conſultores ac Præſules pri-
mæ notæ ſæpe affirmaffe, in hac propoſitione ab
Alexandro VIII. damnata: Valet Baptismus col-
latus a miniſtro, qui omnem ritum externum, for-
mamque baptizandi obſervat, intus vero in corde
ſuo anud ſe reſolvit, non intendo facere, quod facit
Eccleſia; aliud contineri a Catharini ſententia, qui
admittit neceſſitatem intentionis externum ritum
faciendi, cum econtra hæretici totum juſtificatio-
nis negotium fidei tribuentes omnem intentionem
rejiciant, & Sacramentum externa ſubſannatione
collatum validum efſe dicant, quod Catharinus
negat. Nihilominus dicendum eſt, ad valorem
Sacra-

Lere
Eltio
A
Alten
taen
elec
ller,
nod
t,
luck
in 8
ſenten
NI
ile
lins⸗
Entan
Vittn
Min
teln
En
teltio
un
Kenun
he
lr
Dri
e
Eter
lin
Centk
, 4
il
en
e
Gei
ane
iti

Arehis
tione mi
Gaename
externn.
Wernam!
, dackem
at, nol
e Nclane
at inner
atharnie
Cortei
te emol
no ſeſt
bi Leck
ti, ſen,
gn, ſini
vet Ee I
& Pputk¹

ien 51
efs m
ſoletptil⸗
n Tride
2, Pokiee
Dreines-
Noltone
ou
ſerikt,
1o ii i
ntellin
ennnntl
irnig
lun,

ſon
41

De Sacramentie in genere. 51

Sacramenti neceſſariam eſſe internam miniſtri in-
tentionem, qua velit non fingere nec ſimulare,
ſed vere ac ſerio facere ſimpliciter & generatim

ſaltem id, quod facit Eccleſia (F. 916.) Non

tamen requiritur, ut miniſter intendat facere vel
effectum Sacramenti, vel ritum Eccleſiæ forma-
liter, ut Sacramentum eſt, vel etiam facere,
quod facit Eccleſia Catholica Romana, ſed ſuffi-
cit, ut ſimpliciter & generatim velit facere, quod
facit Eccleſia, quæcunque illius ſit & de Eccle-
fia, & de Sacramento, ejusque fine ac effectu

ſententia. Nam r. Tridentinum exigit intentio-

nem faciendi, quod facit Eccleſia, non vero
quod Eccleſia intendit. 2. Demonſtrat hoc pra-
Xis Eccleſiæ, quæ non iterat Baptismum a Pela-
gianis, Judæis & Paganis collatum, licet non in-
tendant conferre ſpiritualem Baptismi effectum:
virtus enim Sacramentorum non a privata mini-
ſtri intentione ſed a Chriſto dependet, & illa ne-
ceſſario agunt: Ergo miniſter rite miniſtrans ef-
fectam impedire nequit. 2. Non requiritur in-
tentio interna & privata ritum a Chriſto inſtitu-
tum perficiendi ut Sacramentalem, ſeu ut verum
Sacramentum, quia validus eſt baptismus a Judæo
vel hæretico collatus, qui ſine hac intentione eo-
ipſo verum Sacramentum perficiunt, quod ſerio
exterius velint ritum Chriſti & Eccleſiæ implicite
ac generatim, prout eſt ritus Chriſti & Eccleſiæ,
perficere: Ita approbavit Baptismum a Judæo col-
latum Nicolaus I. a Bulgaris conſultus: Et Inno-
centius IV. ſcribens in Il. 3. Decret. t. de Bapt.
c. 9. ait: non eſt neceſſe, quod baptizans ſciat,
quid ſit Eccleſia, quæ baptizat, & ſupponit ali-
quem Saracenum, qui neſcit, quid ſit Baptismus,
aut Eccleſia, rogatum, ut faciat, quod facit Ec-
cleſia, & hoc reipfa facientem valide baptizare.
Sane pendente dubio circa collatum Baptismum
in Concilio Nicæno & controverſia cum Dona-
tiſtis ſolum exploratum fuit, an materia & for-
ma rite applicata fuerint, nulla facta mentione
D 2 de

Caput XIII.

de intentione privata miniſtri. 3. Non requiri⸗
tur intentio faciendi, quod facit Eccleſia Catho-
lica & Romana, ſed ſufficit generatim velle, quod
facit Eceleſia, quamcunque Eccleſiam miniſter in

mente habeat, Lutheranam aut aliam; nam qui

intendit facere, quod facit Eccleſia Lutherana,
ille generatim intendit facere, quod facit vera &
univerſalis Eccleſia, licet ex errore credat, Lu-
theranam Eccleſiam eſſe veram, qui error priva-
tus non deſtruit veritatem intentionis generalis

faciendi, quod facit Eccleſia Chriſti, adeoque nec

valorem Sacramenti. Non obſtat I. S. Thomas
qui 3. p. q. 64. a. 9. ait: Alii melius dicunt,
quod miniſter Sacramenti agit in perſona totius
HKecleſic, ouus eſt miniſter, in verbis autem, quæ
profert, eprimitur intentio Eecleſic, qua ſußicit
ud pverfebtionem Sacramenti, niſi contrarium ex-
terius exprimatur: Ergo ſola intentio externa
Catharini ſufficit. &oν*. S. Thomas loquitur de
intentione interna mentali expreſſa & in actu
ſignato volente Sacramentum conficere, quam
dicit non eſſe necefſariam; requirit tamen inten-
tionem internam mentalem implicitam & virtua-
lem contentam in intentione generali, faciendi;
quod facit Eccleſia, quam virtualem intentionem
dicit non eſſe mentalem, non quaſi non fit in
mente, ſed quia magis eſt in opere, quam men-
te: vult quippe ibi tollere ſcrupulum fſuſcipientis
Sacramentum, & dicit, pru lenter poſſe præſumi
intentionem internam faciendi, quod facit Eccle-
ſia, in miniſtro, ſfi ſerio ritum externum ponat.
II. Innocentius IV. l. c. dicit: NWon eſt neceſſe;
quod baptizans gerat in menie facere, quod jacit
Eccleſia, imo ſi contrarium gereret in menie, ſci-

licet non ſacere, quod facit Eccleſia, ſed tamen fa-

cit, quia formam ſervat, nihilominus baptizatus
eſt, dummodo baptizare intendat. Reſp. Inno-
centius ſolum vult non requiri intentionem ef-
fectus per Sacramentum producendi; affert
enim exemplum Saraceni, qui rogatus baptizat
non

M
nudek
Uane
o
4
E 1
i r
tüm
Cehbite
irezen
Et
Ku
Uinins
Ohune
mexci,
Volnn
rtt
Ulmen
s men
Uliſte
Ulnti
Eeun
el
tin
TI
fiai.
tentone
i
urn
MIy

A
0ma

De Sacramentie in genere. 53

Woni non credens per immerſionem aliud fieri, quam
defa cc madefactionem, nec intendit baptizare ad ope⸗
veleg randam juſtificationem, quia tamen intendit dare,
n minte quod ab alio petitar, & conferre, qued confe-
n; unm runt alii baptizantes, valide baptizat, ſecus fo-
Luten ret, ſi hoc non intenderet. III. Miniſter exte-
fact fn rius ritum Chriſti ſerio obſervans, licet contra-
cleit, riam intentionem in mente gerat, ritum Chriſti

enen debite obſervat, forma Sacramentorum operatur
nis gn independenter ab intentione miniſtri. „e/p. In-

adeom tentio miniſtri ad ritum a Chriſto inſtitutum,
1 . Iu & ut forma operetur, eflentialiter ex inſtitutione
nelis in requiritur. IV. Quando miniſter interius dicit:
ibeu K nolo conficere Sacramentum, & tamen ſerio po-
len, nit actum externum, habet duas voluntates con-
,e trarias, inter quas illa eſt vera, quæ effectum
Fleunun obtinet, altera tantum eſt velleitas, uti patet in
ntio am mercatore projiciente merces in mare. Keſp.
Loguim Voluntas faciendi ritum externum, & voluntas
& ii non agendi ſeu ſimulandi habent diverſa objeéta,

Acer, “ prior ritum externum, altera defraudationem Sa-
na ks6 Ccramenti, ita ut voluntas ſerio agendi ſit volun-
mI tas medii, altera voluntas finis, adeoque fimul
i bis conſiſtere poſſunt, nec una ſuperatur ab alia:
bteter voluntas vero ſervandi merces eſt inefficax, &
m ſuperatur ab illa ſervandi vitam, cum ſit circa
une idem objectum ſcilicet ſervandi merces & proji-
nian ciendi merces. V. Tridentinum requirit inten-
tionem conficiendi Sacramentum, & animum ſe-

ote e 1 ¹
nlhe rio abſolvendi; Ergo verum Sacramentum con-
n ficiendi. Reſp. Tridentinum ſolum requirit in=
D 4 u tentionem generalem faciendi, quod facit Eccle-
gu⸗ fia, adeoque confuſam & implicitam operis, prout
ſmnen, Sacramentum eſt, & animum ſerio abſolvendi;
ten non vero ſolum fimulandi.
u
Ne J. o12.
one: . .
, 6 Ad valide conficiendum Sacramentum Qualis in-
ptima quidem eſt intentio actualis, cui etiam tentio re-

54 Caput XIII.

ob dignitatem Sacramentorum ſemper ſtude-
ri debet, non tamen requiritur, ſed virtua-
lis (H. 916. Schol. I.) fufficit: Hæc enim
intentio ſufficit, ut actio aliqua cenſeatur
humano & rationali modo fieri, & Intentio d
actualis durante actione Sacramentali vix eſt 1h
poſſibilis, ac plurimis ſcrupulis foret expo- u
ſita: Ergo virtualis ſufficit. Mn

en
Geran

2. Intentio vero habitualis (I. c.) non
ſufficit, tum quia cum hac nullo actu volun. e
tatis influente non exercetur actio vere hu-
mana: tum quia alias etiam ebrius Sacra- .
mentum adminiſtrare poſſet. Ex quo proin- „
de etiam ſequitur, quod intentio interpreta-
tiva non ſufficiat, utpote quæ non eſt inten. 1
tio, ſed ſolum eſſet, ſi de ea cogitaretur, inn
adeoque cauſa actionis humanæ eſſe nequit.

Glu he
Reſolvun- Coroll. Prad. Imo. Defeétum intentionis non ſup- lenn
ker caſus. plet Chriſtus nec Eccleſia. 2do. Qui de more “
ponit actiones requiſitas ad Sacramentum, & ſtu- 4
dioſe non omiſit intentionem, nec habuit contra- l
riam, ſed attente peragit, quod facit, non po- i
teſt prudenter dubitare de intentione: non enim Min
requiritur, ut ore vel corde dicat, intendo hoc An!
facere, imo hæ reflexiones hominem ſæpe ma- e
gis turbant. 3tio. Per diſtractiones non everti-
tur eſſentia Sacramenti, dummodo miniſter ſit ita (n
animo præſens, ut debito modo materia & forma Kn
applicentur: imo voluntaria etiam diſtractio ſub de
adminiſtratione Sacramenti per ſe loquendo eſt
tantum peceatum veniale etiam ſub conſecratione I
in qua tamen diſtractionem voluntariam ob gra- tn
vem irreverentiam mortale eſſe cenſet Concina &c. E⸗
non vero per notabilem partem Canonis: fit au- teſt
tem mortale ratione periculi aliquid omittendi, vel
& ratione contemptus actualis vel virtualis, qua-

lem

De Sacramentir in genere. 55

er Kul⸗ lem ille habere cenſetur, qui nonniſi oſcitanter
d Nn Sacramenta adminiſtrare conſuevit.
Ixc ei §. 918.
Cepſentr . . .
2 eri Ad valorem Sacramenti requiritur inten- Iientio
alim tio abſoluta, nec valet conditionata pendens renaſtio⸗
beten in futurum v. g. ſi concubinam dimiſeris zne ra-
nam non et in poteſtate miniſtri poſita actio-

ne Sacramentali ſuſpendere valorem Sacra- czar. ”MD
))t menti; imo ſi ſub adminiſtratione non inten-
Gu dat conferre validum Sacramentum, nec po-
oenk ſtea erit validum, ſive conditio impleatur,
s e ſive non, quia actio Sacramentalis tunc non
don amplius eſt, quando conditio impletur.

iitn 2. Valet tamen Sacramentum cum inten-

t tione conditionata de præterito, vel præſenti
tec v. g. baptizo te, ſi non es baptizatus &c.

quia hec conditio eſt extra cauſam poſita,
Ouh adeoque non ſuſpendit actionem & intentio-
e nem., ſed ſtatim facit tranſire in abſolutam,
un, & efficacem. Illud tamen notandum, per
ite ſeptem prima Szecula uſum formæ conditio-
deng natæ incognitum fuiſſe, quæ modo Sæculo
n ockctavo innotuit, licet non univerſaliter, niſi
nleers demum Sæculo 13tio, receptus fuerit.

nane Coroll. Pract. Imo. Non licet Sacramenta admini- Keſolvun-
W ſtrare ſub conditione de præterito, vel præſenti, tur caſus.
1 4 ne Sacramentum exponatur periculo nullitatis,
Utndin niſi rationabilis cauſa adſit. 2do. Si vero ratio-
bclenth nabilis cauſa neceſſitatis, vel prudens ratio dubi-
onlett tandi, & non tantum inanis ſcrupulus de valore
amn 16 Sacramenti collati, vel nunc conferendi adſit, po-
(nch teſt & debet conferri ſub conditione de præterito
nb, vel præſenti v. g. ſi non es baptizatus, ſi es rite
Glfti diſpoſitus &c. & in prudenti dubio, an confeſſa-
muief. D 4 rius

56 Coput XIII.

rius ponitentem abfolverit, licite addit conditio-
nem, ſi nondum te abſolvi &c. in his enim caſi-
bus, prudens ratio culpam miniſtri removet. Hlæ
autem conditiones non neceſſario ore exprimi de-
bent, ſed ſuffieit fieri ſola mente ſaltem implicite

& virtualiter volendo adminiſtrare Sacramentum

ſecundum inſtitutionem Chriſti, ficuti quis poteſt,
& debet. 3tio. Qui conſuetudinarios abiolvezet
ſub conditione, ut peccandi confuetudinem evi-
tent, absque eo, quod vellet effectum abfolutio-
nis usque ad purificatam conditionem ſuſpendere,
ſed tantum eos in bono propofito vellet confr-
mare, valide & abſolute abfolveret.
1

J. 919.

Intentio Intentio miniſtri debet eſſe determinata
ad deter- ad certam materiam & perſonam: debet

Zrn, do. enim ferri in illud, quod per formas Sacra-
D mentorum ſignificatur, quod eſt materia &
bet. 3

perſona determinata.

Reſolvun- Coroll. Prakt. umo. Si Sacerdos habens coram fſe
tur caſus. duas hoſtias, & volens unam conſecrare non de-
terminaret aliquam, neutra conſecraretur: ſecus
foret, ſi putaret, unam tantum ſe habere hoſtiam,
cum habeat duas ſibi cohærentes, ubi utraque
Conſecrata foret, ſfi, uti communiter fit, haberet
intentionem materiam appoſitam conſecrandi, niſ
forte intentionem ſuam ad illam hoſtiam, quam
vVidet, reſtringeret. 2do. Si Cajum abluas, &
dirigas formam ad Titium, Baptismus foret in-
. validus: vValet tamen, ſi error ſit tantum ſpecula-
tivus circa perſonam, v. g. ſi abſolvas Petrum,
putans eſſe Paulum, fſi baptizes maſculum, putans
effe puellam, quia intentio fertur ad perſonam
præſentem. 3t7ο. Si Epiſcopus nollet ordinare
cenſura irretitos, eorum ordinatio foret invalida,
unde hæc reſtrictio fieri non debet

§. 920.

Von
Alii
ItIun
ren
Snnn
Une.
Wrils
e eun

De Sucramentis in genere. 57

it coneic⸗
8 enimen §. 920.
woret. I . . .
erhint Non licet etiam ex gravi cauſa ſimulare Won licet

enini adminiſtrationem Sacramentorum. Ita defi-ſmulare
nit Innocentius XI. damnans hanc propoſis Sacram.
tionem: Urgens metus gravis eſt cauſa juſta
dacramentorum adminiſtrationem ſimulandi. Et
Innoc. III. c. 7. de celebr. Miſſ. dicit, quod
gravius peccet Sacerdos, qui ſimulat confi=
velts cere corpus Chriſti, quam ille, qui conficit
in peccato mortali. Et S. Congregatio habi-
ta a. 1625. felata a Benedicto XIV. t. 2.
Bullar. requiſita, an, cum Sacerdotes co⸗
guntur à Turcis, ut baptizent eorum filios;
teluin non ut Chriſtianos efficiant, ſed ut fœtore
m: EH& Ec. liberentur, poſſint ſaltem ficte eos bap-
um An tizare, adhibita materia Baptismi ſine debi-
IE ta forma: reſpondit: negative. Ratio eſt,
quia talis ſimulatio eſt injurioſa Sacramen-
cnm to, & grave reale mendacium: imo Sacer-
end dos non conſecrans hoſtiam cauſam idolola-
getn E triæ tum ſibi tum aliis preeberet.

te holir
r rig Coroll. Pratſt. Imo. Non licet proferre verba conſe- Ræſoluun-
ſt, hude cratoria ſine intentione conſecrandi, etſi Sacer- tzsz, caſus.
ſctmndi, doti etiam mors intentetur. 2zdo. Non licet ho-
ſun, G ſRtiam non conſecratam pro conſecrata præbere
n peccatori, quem Sacerdos ex ſola confeſſione ſcit
nns ſr eſſe indignum; imo nec licet, ſi Sacerdos cum
tun hen⸗ hoſtia non conſecrata teneret ſimul conſecratam
s SöW rO 2doratione „bopuli, quia adhuc mentiretur.
um, ES to. Non licet formam abſolutionis ſine intentio-
l e ne ſuper indiſpoſitum proferre, licet Sacerdoti
let ols graviſſima mala intententur, ſed debet tantum
Gare benedictionem. H
D 5 F. 921.

„

FEides in
miniſtro
on re-
quiritur
ad valo-
rem.

Caput XIII.

O. 921.

Ad valorem & veritatem Sacramenti non

requiritur in miniſtro Fides. Hoc dogma
ex S. Scriptura evidenter probari non poteſt,
uti communiter obſervant Theologi, adeoque
probatur ex Traditione: hanc S. Stephanus
P. oppoſuit S. Cypriano dicens: &i quie a
quacunque hareſi venerit ad nos, mihil innovetur,
niſi quod traditum eſt, ut manus illi imponatur
in pœnitentiam. Cum vero traditionis hujus
initium non inveniatur, recte concludit S. Au-
guſtinus, eam ab Apoſtolis deſcendere I. 2.

de Bapt. c. 7. Decretum S. Stephani confir-

mavit Concilium Arelatenſe I. a. 314. can. 8.
Nicænum I. a. 325. can. 19. ubi Paulianiſtas
formam Baptismi adulterantes rebaptizari ju-
bet, adeoque alii hæretici non rebaptizaban-
tur. Conſtantinopolitanum I. a. 381. can. 7.
ubi ſolos hæreticos ritum Baptismi adulte-
rantes rebaptizandos ſtatuit: Arelatenſe II.
a. 452. can. 160. & 17. Quibus accedit au-
Gtoritas Cencilii plenarii, in quo hanc quæ-
ſtionem terminatam fuiſſe dicit S. Auguſtinus
I. 2. de Bapt. c. 9. quod Bellarminus putat
fuiſſe Nicoenum I. alii vero cum Sirmondo,
& Petro de Marca Arelatenſe I. Denique
Tridentinum Seſſ. 7. can. 4. ſtatuit: &i quit
dixerit, Baptimum, qui etiam datur ab harett-
cie in nomine P. & F. & §&. &. cum intentione
Jaciendi, gquod facit Eccleſia, non eſſe verum
Baptismum, anathema ſit. 2do. Ad eandem
Eccleſiæ fidem tuendam integros libros Sæ-
culo Ato ſcripſerunt contra Donatiſtas rebap-

tizan-

o

De Sacramentis in genere. 59

tizantes S. Optatus Milevitanus, & S. Au-
guſtinus; cumque Donatiſtæ auctoritatem S.
mein Cypriani objicerent, reſpondit S. Auguſtinus,
de dh Magiſirum eſſe excuſandum, tum quia pacem
nonee & unitatem ſervavit; tum quia quæſtio de
MWeE Baptismo hæreticorum nondum erat diſcuſſa:
Stem At vero diſcipulos eſſe damnandos, cum
ſchisma fecerint, & veritas jam omnibus di-
u ſcuſſis ambagibus in plenario Concilio fuerit
imun confirmata. I. 2. de Bapt. c. 9. 3tio. Ra-
orsh tiones affert S. Auguſtinus, tum quia rece-
Wdit dens ab Eccleſia retinet Baptismum & Ordi-
ndetel nem: Ergo valide baptizat: tum quia ſeque-
Wund retur, nos continuo de rite collato Baptismo
e en anxios eſſe poſſe, cum non conſtet, an non
Panlmm ſaltem ab hæretico occulto baptizati ſimus:
tiaf tum quia virtus Sacramentorum non a qua-
Mhtintt litate & Fide miniſtri, ſed ab inſtitutione
Gr. n Chriſti dependet.

ad .
i Schol. I. Sæculo 3tio S. Cyprianus Epiſcopus Car- Contro-
een thaginenſis, S. Firmilianus Epiſcopus Cæſareenfis verſia re-
A0elt in Cappadocia, aliique negarunt, rata eſſe Sacra- haptizan-
egn menta ab heæreticis collata, & baptizatos ab eis tiem.
Aueutn rebaptizabant. Controverſia hæc acerrime agi-
ins tata fuit inter S. Stephanum P. & S. Cyprianum:
Gtno pondere rationum videbatur efſe ſuperior S. Cy-
l ptianus, Auétoritate traditionis S. Stephanus. Pri-
1 Der mus erroris auctor non fuit S. Cyrianus, ſed eum
Wit: % ab Agrippino deceſſore ſuo haufit, qui annis 39
rN ante S. Cyprianum in Concilio Carthaginenſi a.
n iin 217. celebrato baptizatos ab hæreticis rebaptizari

ſs juſſit. Pro ſententiæ ſuæ defenſione plures epi-
1 M, ſtolas ſcripſit S. Cyprianus: celebravit etiam tres

Nder Carthaginenſes Synodos: primam anno 255. Epi-
libtod ſcoporum 32. Secundam a. 256. Epiſcoporum 7r,
t & deinde Synodicam epiſtolam direxit ad S. Ste-

i pha-

60 Caput XIII.

phanum P. qui reſcripſit: nihil innovetur, niſi
quod traditum eſt, adjeétis graviſſimis commina-
tionibus in eos, qui fuo decreto non acquieſce-
rent. His commotior factus S. Cyprianus a. 256.
tertiam Synodum Epiſcoporum 87. pro confir-
manda ſua ſententia collegit, cumque S. Stepha-
nus parifer ad orientales ſcripſiſſet, & excommu-
nicationis poœnam ſuo decreto nen obedientibus
comminatus fuiſſet, id reſciens S. Cyprianus ad
Firmilianum Epiſcopum Cæſareenſem ſcripſit, qui
illi durius ſententiam S. Stephani exagitans, re-
ſpondit, jam pridem in Concilio Iconienſi Baptis-
mum ab hæreticis collatum reje tum fuiffle. In-
terim tamen tum S. Cyprianus tum Firmilianus can-
dide fatentur, multos etiam inter ſuos pro more

Eccleſiæ Romanzæ baptizatos ab hæreticis non

rebaptizafle: Unde S. Cyprianus cæterique ei ad-
hærentes hanc controverſiam non ad fidei dogma,
ſed ad diſciplinam dumtaxat pertinere cenſuerunt,
cum illi ſe a communione contrariam praxin inter
ſuos ſequentium non ſemoverint, licet S. Stepha-
nus P. quæſtionem de Baptismo ab heæreticis dato
ad fidem pertinere cenſuerit, ac ſaltem implicite
definiverit, uti patet ex ejus ſolenni decreto a
S. Cypriano ep. 74. relato & ex poenis privatio-
nis communionis intentatis, licet contradicentes
non actu privaverit, ſed intra minas ſolummodo
heæſerit, cum nullus veterum executionis inten-
tatæ hujus pornz meminerit. Falſum autem eſt,
quod nonnulli ex Novatoribus, & cum eis Lau-
nojus putant, S. Stephanum P. impugnantem §.
Cyprianum in oppoſitum errorem lapfſum fuiſſe,
approbando omnem Baptismum etiam adulteratum
ab hereticis, ſiquidem ille non alium hæretico-
rum Baptismum ratum habuit, quam qui in no-
mine P. & F. & S. S. collatus fuit. Denique
S. Cyprianus & S. Firmilianus teſte S. Auguſtino
l. 2. de Bapt. C. 4. ab errore rebaptizantium re-
ceſſerunt, quod tamen non omnino certum D.
Tournely videtur.

Schol.

De Sabramentir in genere. 61

eint, u Jehiol. 2. Donatiſtæ Seæculo Ato etiam docuerunt, Solyuntus-

conmn Baptismum ab hæreticis collatum non valere, ſe obieftio
cg non eo modo, quo S. Cyprianus & S. Firmilia- ,
Nns nus: hi enim non habebant pro hæreticis contra-
ro co rium docentes, nec rebaptizabant baptizatos a
8. deſt Catholicis ſibi in hac ſententia contrariis: cum
exconm econtra Donatiſtæ rebaptizarent etiam Catholicos V
belek contrarium docentes, quos veluti hæreticos ha-
vptünm bebant, & erroerem hunc poſt abſolutam Eccleſiæ
it definitionem defenderent. Rationes rebaptizan-
gitans, tium funt I. 2. Cor. 6. v. 14. Nulla eſt conven-
enſie⸗ tio luci ad tenebras. Joann. 20. Chriſtus dedit
ſile 1 Apoſtolis Spiritum S. ad remittenda peccata, quem
hlinnpe hæretici non habent. Et idem S. Joannes in epi-
Sprone ſtola ſua monet, ut nec Ave hæreticis dicamus.
llesf 2 Et Jac. 5. pro Extrema Unctione requiritur ora-
ietet tio fidei, quæ omnia in hæretico non ſunt: Ergo
fdelinr nec valet Sacramentum ab eo collatum. KKxſp.
cenſeen Non eſt conventio lucis ad tenebras, id eſt con-

ai ſentiens errori heretici nequit ab eo licite & fru-
46en Guoſe Sacramentum recipere, ſecus ſi non con-
ſentiat, & ex juſta cauſa ab eo petat. Ad Sacra-

