num
ſeſtiope
tam 4
Mpo
erum
Ayeni
ei,

blle: , .

in 1i
ae,
tat n⸗
nol 1
.

deler⸗
r.
Mr
l⸗

De Euchariſtia. 285

obligatio in Sacerdote. Item neceſſitas abſolven-
di Sacrificium jam inchoatum, ubi Sacerdos ab
altari non tenetur recedere, vel confeſſarium ad
ſe vocare, ſi ſine ſcandalo & nota infamiæ non
poſſit, ſecus vero ſi poſſit: & qui recordatur an-

te communionem alicujus peccati inculpabiliter

obliti, vel certi, de quo velut dubio ſe accuſa-

vit, iterum confiten ante communionem tene-

tur. a2do. Copia confeſſarii tunc non habetur,
quando vel nullus Sacerdos approbatus pro con-
feſſionali adeſt: vel ſine magna difficultate itine-
ris, brevitatis temporis conveniri non poteſt:
peccatum tamen reſervatum Sacerdoti inferiori,
quando ſuperior adiri nequit, cum aliis non re-
ſervatis confiteri oportet, ut indireéte quis a re-
ſervato abſolvatur, cum onere tamen illud poſtea
ſuperiori, vel facultatem habenti confitendi, ut
quis directe abſolvatur. 3tio. Contritio elicienda
in defectu confeflarii debet præmitti a Sacerdote
conſecrationi & ſumptioni. Ato. Præceptum
quamprimum confitendi poſt celebrationem eſt
pro ſolis Sacerdotibus, non vero pro laicis, eſt-
que verum præceptum, non vero merum confſi-
lium juxta prop. 38. ab Alexandro damnatam;
nec particula, quamprimum, intelligitur, quando
Sacerdos ſuo tempore confitebitur juxta prop.
39. ab eodem damnatam, ſed intelligi debet mo-
raliter, id eſt, data prima opportunitate. 5t0.
Non funt ſacrilegi, qui ſumunt Euchariſtiam,

antequam poœnitentiam fibi injunétam perſolve-

rint, juxta prop. 22. ab Alexandro VIII. dam-
natam. 6t0. Qui cum peccato veniali actuali
S. S. Euchariſtiam ſumit, plerumque novum pec-
catum veniale contra reverentiam Sacramenti im-
pediendo fructum ſecundarium, ſeu ſpiritualem
dulcedinem committit, .

286 Caput XVI.

H. 1001.

Gejuninn Ex parte corporis ad dignam S. S. Eucha⸗

naenral, riſtiæ ſumptionem requiritur ſub gravi præ-
au Lom-

mats once 4: 4 :13 . .
requiſi- inh eo conſiſtit, ut nihil omnino per modum

tum. cibi, potus, aut medicinæ a media nocte
PDPræcedente S. Communionem ab ore in ſto-

2„

machum trajiciatur: & munditia corporis.

Imo Jejunium naturale probatur ex traditio-
ne, cujus teſtes ſunt, Tertullianus Il. 2. ad
uxor. c. 5. ſeribens, S. S. Euchariſtiam ſumi
ante omnem cibum. S. Cyprianus ep. 63. S. Ba-
filius hom. I. de jejun. S. Auguſtinus ep. 54.
Placuit Spiritui &., ut in honorem tanti acra-
mentt in os Chriſtiani priur Dominicum Corpus

intraret, quam coteri cibi. Accedit definitio

Concilii Carthaginenſis III. c. 20. Sacramenta
Altaris nonniſi a jejunis hominihur celebrentur,
excepto uno die anniverſario, quo Cena Domini
celebratur. Idem definit Concilium Conſtan-
tienſe Seſſ. 13. 2do de munditia Corporis
pPatet, eam requiri ob dignitatem hujus Sa-
cramenti.

Reſolvun- Coroll. Praft. Imo. Ad violandum jejunium natu-
tur caſus. rale, requiritur, ut id, quod ſumitur, habeat ra-
tionem cibi: unde vapor ciborum, fumus tabaci,
aer, nebula, charta, fruſtula ligni, aurum, plum-
bum, filum ſericum, lana, capilli, ungues abraſi,
lapilli non violant jejunium naturale: bene vero
aurum potabile, creta et pulveres medicinales.
2do requiritur, ut ſumatur per modum cibi aut
potus ore ab extrinſeco: hinc muſca in os dor-
mientis irrepens, vel per reſpirationem deglutita,
pulvis tabaci per nares attractus, item guttulæ
humoris per nares attractæ, ſaliva, ſanguis aut
humor

cepto Eccleſiaſtico jejunium naturale, quod

nor
Eto no
ertri
V in
a ilep
ſblinge
ie p
Tkeertin
o dec
inimm
pulſi
e ilim
Cln ſlte
ſükmrj⸗
Ind h
Ingio:
bii
Ien K
Gnnen
Erlllmt
Nereiie
Cnüoren
workete
n
Nn
MI
Po
at )
Crum
exenſa
tum
ejuno
o vi⸗
(orol.
DIa,
muni
Ckurne
tiam
Nam (
Mili

De Euchariſtia. 287

humor a capite in os defluens (dummodo ex di-
gito non ſugatur, ex oculis & naribus in os

.nh ab extrinſeco non inflcat) una vel altera gutta
gkani aquæ inter abluendum 08 ſalivæ permixta, & ab
lke, ea inſeparabilis in ſtomachum trajecta, aromata
* ſub lingua circumlata mox per ſputum ejecta, re-
4 . liquiæ pridianæ coenæ dentibus implicitæ, caſu
kec hul præſertim deglutitæ, alias enim eas expuere om-
Ole nſ nino decet, non violant jejunium naturale. 3tio
Jejunium naturale violatur, fi quid fümatur a pri-
X h mo pulſu horologii horæ I2 mæ noéëturnæ, licet
us lit ante illam comeſtio vel potus inceptus fuerit,
ginnte quia ſaltem eſt comeſtio continuata. Ato Non
ktint violatur jejunium, ſi in Communione prius vinum,
63,. quam S. hoſtia deglutiatur, quia eſt una moraliter
nus e ſumptio: nec requiritur, ut quis cibos præceden-
Inti Nn tis diei digefſerit, aut dormierit, poſt communio-
m 0. nem vero ex juſta cauſa etiam ante finitum qua-
krantem comedere & bibere licet. Sto Cauſæ
. dei excuſantes ab hoc jejnnio ſunt I. necefſitas com-
Nlrn plendi ſacrificium inchoatum, etiam ante conſe-
lebrent crationem, ſi Sacerdos ſine ſcandalo ab Altari
a Don recedere non poſſit. 2. Neceſſitas ſumendi viati-
1Colk cum in periculo mortis, ubi tamen in eodem
C morbo nonniſi poſt 7. vel 8. dies Euchariſtia a
1.

te non jejuno ſumi poteſt. 3. Neceſſitas celebrandi
Nuidh pro plebe die dominico vel feſto, vel in funere
aaut benedictione nuptiarum, ſi ſine ſcandalo Sa-
crum omitti non poſſit. 4. Metus etiam mortis

Nat. excuſat ab hoc jejunio, niſi petatur in contemp-
i tum Religionis. Non licet tamen Sacerdoti non
s El,

jejuno celebrare in caſu neceſſitatis, ſi deſit hoſtia
n,⸗ pro viatico morituri.
esii
heleſl
eCienne

Coroll. Prad. 2do Macula corporis, ægritudo, le-
pra, veſtium deformitas ſine ſcandalo a S. Com- —
munione non impediunt. 2do Nec pollutio no-
Eturna involuntaria, vel voluntaria per poeniten-
tiam expiata, niſi turpes cogitationes, et mag-
nam diſtractionem poſt ſe relinquat, ubi ſab ve-
niali a S. Communione abſtinendum foret, nin
ju ſta

Caput XVI.

juſta cauſa, publica devotio, magna devotio,

Regula Ordinis, & extraordinarium deſiderium

excuſet. 3tio Aétus conjugalis per ſe non impe-
dit S. Communionem, niſi magnum affectum ad

venerea relinquat, ubi ſine juſta cauſa a S. Com-

munione ſub veniali abſtinendum foret. 4to Si
mulier frequenter communicare ſoleat, tenetur
ad reddendum debitum ob evitandas rizas; fi vero
ſolis præcipuis feſtivitatibus communicet, poteſt
maritum rogare, ut abſtineat; ſi nil proficiat,
reddendum eſt debitum, & illa nihilominus com-
municare poteſt.

H. 1002.

eas S. S. Euchariſtia plurimos & præſtantiſſi-
Euchari- mos habet effectus, quorum præcipuos hic
Hiæ. Non conſiderabimus. Ante omnia vero certum
remittit
direft: eſt de fide, quod S. S. Euchariſtia per ſe ac
mortalia. directe non remittat peccatum mortale, &
conſequenter primam gratiam ſanctificantem
non producat. Nam Imo Chriſtus, ante-
quam diſcipulis ſuis Corpus ſuum porrigeret,
lavit eorum pedes: & Matth. 22. non indu-
tus veſte nuptiali a regio convivio repulſus
fuit: quod S. S. P. P. de munditia ad S. Men-
ſam afferenda exponunt. Hinc Matth. 7.
v. 6. dicitur: MWolite dure Santktum canibur. Et
I. Cor. II. v. 28. Apoſtolus jubet: Probet au-
tem ſeipſum homo, & ſic de pane illo edat.
Quæ munditia ad S. S. Euchariſtiam non re-
quireretur, ſi illa per ſe remitteret mortalia.
lIgitur Tridentinum recte definit Seſſ. 13. can. 5.
dN guis dixerit, vel præcipuum frubtum J. J.
Euchariſtiæ eſſe remiſionem peccatorum, vel ex
ea non alios eeltus vrovenire, anathema
240

2

to Con
lito e
n fr.
intu
Tun in

UIN
Eens à1
liekt

t n

:
Einemn
e d
lie in

U
eeke
m
lün
Sohe
len
urn,
Mere
uner
i
n
S
tur
Seh
Utia

De Euchariſtia. 289
deroc

eik do Cohfirmant hoc Patres. (J. 1000.) Et
an ratio eſt, quia S. S. Euchariſtia Sacramen-
d tum vivorum per modum alimenti ſpiritualis
4 inſtitutum eft, quod ſicuti cibus corporalis
tan Vitam in fumente ſupponit.
lK⸗ ſſ .
n Sehel. Nihilominus S. S. Euchariflia poteſt per acci- Eyr acci-
dens aliquando conferre primam gratiam in eo, dens po-
qui eſt in peccato mortali, cujus conſcientiam non teſt con-
habet nec affeétum, & non fuit ſufficienter con- ſerre pri-
tritus: devote enim & reverenter accedens con- mam gra⸗
ſequetur per hoc Sacramentum gratiam charitatis, tiam.
quæ contritionem perficiet, & remiſſionem pec-
cati: ita S. Thomas 3. p. q. 79. a. 3. & Patet ex
ANIin isctis. (J. 909. Schol. 2.)

1 rii

minnste

ipvos!
CkK ”
Nd., 10035
perti § 3
ttlt Primus igitur & proprius S. S. Euchari- Dat gra-

md ſtiæ effectus eſt gratia per modum nutritionis tiam nu-
„,M & augmenti in vita ſpirituali. Ita 1mo Flo- ritivane.
nigen rentinum in Decreto: Hoz J. §. Sacramentum
n t Uahet omnem eſfebtum, quem materialis cibus &
li potus quoad vitam agunt corporalem, ſuſtentando,
1e reparando, augendo &c. Et Tridentinum
Seſl. 13. cap. 2. Sumi autem voluit Salvator

N. noſter Sacramentum hoc tanquam ſpiritualem
kt animarum cibum, que alantur & conforten-
“ tur viventes vita illius, qui dixit: Qui man=
dne. ducat me, & ipſe vivet propter me. 200 Ratio
n eſt: Sacramentum hoc per modum cibi inſti-

eÿ tutum eſt & potus: Joan. 6. Curo mea vere
1 eſt cibus, & Sanguis meus vere éſt potus: Ergo
gratiam nutritivam confert.

hram Inſii, neoh Tom ldh 1

Schol:

290090 Caput XVI.

Quando chol. I. Becanus de Euch. c. 22. putat, S. S. Eu-
Chariſtiam cauſare gratiam, quando S. hoſtia ſump-

Eusliari-
ſtia cau- ta eſt, etſi necdum fit in ſtomachum transmiſſa.
ſat gra- Suarez tunc, quando per guttur tranfire incipit.
tiam. Major aſſignat totum tempus, quo durat ejus
ſumptio. Alii tunc, quando Species Sacramenta-
les corfumpuntur, & in ſubſtantiam aliti conver-
tuntur. Probabilius eſt, gratiam tunc cauſari,
quando Species Sacramentales ſtomachum attin-
gunt, & manducatio terminata eſt, quia tunc

cenſetur cibus hic cœleſtis manducatus, conſe-
quenter gratia manducantibus promiſſa datur.

An au- Schol. 2. Quodſi eo tempore, quo Species in ſo-

geatur macho remanent, homo novos & ferventiores
gratia S. aEtus charitatis, aliarumque virtutum eliciat, re-
Zuchäri- cipiet majorem gratiam ex opere operato, tum
ſtia in ſio- quia ſicuti cibus naturalis tamdiu nutrit, quam-
macho diu calor naturalis in eum agit; ita agente calore
eiſtenie. ſupernaturali S. S. Euchariſtia nutrit animam. Nec
obſtat I. Quod gratia ſoli manducanti promitta-
tur. KReſp. Manducatio eſt tantum conditio, ut
Euchariſtia cauſet gratiam, qua poſita manduca-
tum, quamdiu eſt in ſtomacho, ſemper operatur.
II. Sic peccaret, qui S. S. Euchariſtia in ſtomacho
exiſtente peccatum committeret, quia poneret
obicem gratiæ. Reſp. Negatur, quia homo non
debet tollere obicem pro omni duratione, ſed
quando primo ſuſcipit Sacramentum.

G. 1004.

Socundus Secundus effectus S. S. Euchariſtiæ eſt,
effeus quod cauſet quandam gratiam actualem,
ſpiritualis nempe excitationem Chartatis, & actualem
dulcedo. refectionem, cum quadam dulcedine, & gau-
dio ſpirituali. Hoc probat S. Thomas ex illo
Cantic. 5. Comedite amici & bibite, & inebria-

ol⸗

mini churiſimi. Et in Clement. de Raiic.

itu
Cunt
1 e
AAnbn
Giifen
cummnt
. No⸗
bedin
retar
Ehun
brtk

lin
Ultper
Ahs
lh
fie
lmn
In ſon
ie 4

eyor 6

Pitr,
ltun
Konem
Monnrn
6Ch

Aeor

De Euchariſtia. 291

881 dicitur vanis habens omne delettamentun, &
dais mnis ſaporir ſuavitatem. Eodem modo lo-
m AQuuntur Patres, S. Cyprianus de Coœen. panis
ete Se Angelorum omne deleltamentum habent. Et
ue B. Ambrofius 1. 5. in Lucam: Qui domicilio
Gmm Chriſtum recipit interno, maximis delectationibus
ine vuherantium pgaſcitur voluptatum.

Cne anit;
Chnnt?“ Schof. Non obſtat, quod nonnulli ſpiritualem hanc
l dulcedinem non percipiant, quod vel eſt ex eo,
ts,E quod palatum mentis terrenis delectationibus de-
im pravatum habeant; vel quod Deus illis ſenſibilem
ib guſtum harum delectationum pro majori bono
een btrahat.
fetſald.
elito⸗,4 F. 1005.
rit, 6

ete ertius effectus eſt, quod S. S. Euchariſtia Tertius
mm. tollat peccata venialia, & præſervet a mor- SHeſtus
änom talibus. Ita Tridentinum Sefſſ. 13. cap. 2. emiſſio
it Hoc Sacramentum eſt antitodum, quo liberamur venia-
1 miler . 7. . 2 2. „ licegite
en a peccatis quotidianir, & a pveccatis mortalibus
nſonm Præſervamur. Et S. Chryſoſtomus hom. 46.
E in Joan. 6. ait: Ab illa menſa diſcedimus terri-
o biles eſſeli diabolo. Ratio de venialibus eſt,
n,E quia per hunc cibum Spiritualem reſtauratur
fervor charitatis, qui per venialia quotidie
perditur. Ratio de præſervatione a mortali-
bus eſt, quia per hunc cibum & medicinam
ſe ſpiritualem anima roboratur contra corrup-
us tionem mortiferam, & armatur centra dœ-
ul ͦ monum inſultus ob rememorationem paſſio-
, nis Chriſti, & præbentur auxilia ad vincen-

. 1
l das eorum tentationes.
T 2 O. 10065.

Quartus
verſeve-
rantia
adeptio
glorid.

Quintus
KRemiſſio
pun.

292 Caput XVI.
H. 1006.

Quartus effectus S. S. Euchariſtiæ eſt per⸗
ſeverantia & gloriæ adeptio. Perſeverantia
quidem, quia nutrit & fovet vitam ſpiritua-
lem: (G. 1003.) præſervat a mortalibus, &
auxilia ad perſeverandum & vincendas ten-
tationes præbet. (H. 1003.) Adeptio gloriæ
vero, quia Joan. 6. dicitur: Si quir manduca-
verit eg hoc vane, vivet in æternum. Et Tri-
dentinum Sefſ. 13. cap. 2. Eſt pignus ſuturæ
noſiræ gloric: Et quia eſt cauſa perſeveran-
tiæ, quæ eſt janua ad gloriam: eſt memo-

riale paſſionis Chriſti, quæ aditum vitz

æternæ nobis aperuit: eſt Chriſti Teſtamen-
tum, quod jus ad heæreditatem vitæ vternze
confert.

SF. 1007.

Quintus effectus eſt remiſſio poenæ pecca=
tis debitæ non directe & vi Sacramenti, cum
S. S. Euchariſtia ad ſatisfaciendum pro pec-
catis non ſit inſtituta, ſed ex conſequenti

& concomitanter, quia remittit venialia:
(GS. 1005.) quam remiſſionem ſemper aliqua

poenz remiſſio, licet non omnis, comitatur.
Hinc etiam aliis quantum ad remiſſionem
poenæ prodeſſe poteſt, ſi ille, qui pio S. S.

Euchariſtiæ uſu remiffionem poenæ obtinet,

eam aliis ſive vivis, ſive defunctis ob San-
Gorum communionem communicet. Et ideo
Congregatio Cardinalium merito damnavit
librum Theophili Raynaudi, in quo Commu-
nionem pro mortuis refellit.

—

§. 1008.

Eeytn

l nl

Alheet
4 ann/

Unhrorl

1 g.
.
imn ijt
Gninan

lul Mit

ſu

ine ſ
Umale⸗
Un;

iNhens
msc
e
Ws
Wlt
n

ilte c.
en b.
i
il
Men
Chnn
1
45.
inn

eeke⸗
kſeyeunt
fn
tlbost
eles e
ptingi
, MMord
nnn
petlein
eſt Nen
tum
Tclhune
tæ Ei

e er
ent)
0 1
t Ven

Per
Conun
nlle
Oben
0

Hln

De Euchariſtia. 293

§. I008.

Sextus effectus S. S. Euchariſtiæ eſt, Sextus ef-
quod mitiget fomitem appetitus ſenſitivi. ſectus Wi=
Ita docet S. Cyrillus Alex. l. 4, in Joan. Ne- tigatio
dat, cum in nobie manet Chriſtus, ſævientem! omitis:
membrorum noſtrorum legem. Et S. Thomas
3. p. q. 79. a. I. ad 3. hoc probat ex illo
Zach. 9. Quid eſt onum ejus, & quid eſt pul-
chrum ejus, niſi frumentum electorum, & vinum
germinans Virgines?
Schol. Mitigationem fomitis per Euchariſtiam aliqui Quomode
cauſari volunt per hoc, quod Sacramentum hoc ſiat.
digne ſuſceptum imprimat aliquas qualitates ſuper-
naturales. Alii volunt imprimi qualitatem natu-
ralem; qua ardor concupiſcentiæ temperetur, &
impetus fomitis compeſcatur. S. Thomas 3. p.
. 79. a. 6. mitigationem hanc ita explicat: cum
S. S. Euchariſtia ſit verus animæ cibus, confor-
tans cor in bono, habet annexa auxilia, quibus
fomes mitigetur, piæ cogitationes ad hunc finem
utiles excitentur, & Dei providentia tollantur
occaſiones extrinſeceæ, & arceantur dœmones;
ne fomitis incendium augeant.

. O. 1009.
Septimus effectus eſt, quod S. S. Eucha- Septimus
riſtia cauſet reſurrectionem corporis. Ita do- Reſurre-
cent P. P. S. Irenæus 1. 4. Corpora noſtra Nio Cor-
percipientia Euchariſtiam jam non ſunt corrupti- Porid.
hilia ſpem reſurrebtionis habentia. S. Gregorius
Niſſenus or. catech. c. 38. Corpora noſtra alta
Corpore & Sanguine Chriſti veluti ſermentantur
ad reſurreltionem ſuturam. Et S. Augufinus
tr. 26. in Joan. ait: Euchariſtia immortales &
incorruptibiles facit. Quod S. Thomas in c. 6.
T 3 Joan.

—

294 Caput XVI. .

Joan. lect. 7. probat ex illo: Et ego reſuſcitabo
eum in noviſſimo die. Unde nonnulli Theologi

docent, eos, qui ſæpe & devote in vita com-

municarunt, ſpecialem quemdam ſplendorem
in corporibus ſuis habituros eſſe.

Quomodo chol. S. S. Euchariſtia refurrectionem corporis cau-
cauſet. ſat tantum moraliter, quatenus Deus voluntate
ſua acceptat ſumptionem Euchariſtiæ velus pignus
futuræ gloriæ, ob promiſſionem ſuam Joan. 6.
S& ego reſuſcitabo eum in noviſſima, die.

F. 1010.

1

Euchari- Licet autem S. S. Euchariſtia præclariffi-
NRia non mos eflectus habeat, non tamen eſt necefſa-
eſt neceſ- ria necefſitate medii ad ſalutem. Nam Imo

Jaria ne- Scriptura vim delendi ni &
eitate S. Scriptura vim delendi omnia peccata

médlii.

hæreditatem regni cœleſtis tribuit Baptismo
Rom. 3. nihil damnationiz eſt iir, qui ſunt in
Cbriſto Yeſu. (G. 951.) Ergo aliquis per ſo-
lum Baptismum ſine fumptione S. S. Eucha-
riſtiæ ſalvari poteſt, adeoque S. S. Euchari-
ftia non eſt necefſſaria neceſſitate medii ad
ſalutem. 2do Rationem hujus dat Tridenti-

num Seſſ. 21. c. 4. ubi declarat, parvulos

uſù rationis carentes nulla obligari neceffi-
tate ad ſacramentalem Euchariſtiæ commu-
nionem, ſiquidem per Baptismi lavacrum re-
generati, & Chriſto incorporati adeptam Jjam
filiorum gratiam in illa ætate amittere non
poffunt. Et can. 4. definit: & quis dixtrit,
varvulis, antequam ad annos diſeretionis perve-
nerint, neceſſariam eſſe Euchariſtic communio-
nem, anathema ſit.

1. 6
n.l.
kn
un dee⸗
isde
nn &
Higuis
lmneri
lugli
rxerde
Uuhriſi
e nere
Uutin
uientin

i, 1
uinn
one
one
ſalne

a5 10
“

De Euchariſtia. 295

Schol. x. Græci nonnulli recentiores „Simeon The- Solyuntur

tſſät falon. l. de Sacr. Cabaſilas &c. docent, Euchari- objeftio=
i Theon ſtiæz ſumptionem parvulis & adultis effe necefſſa- nes.
ITinnen riam neceſſitate medii ad ſalutem. I. Quia Chri-
Hen kus iisdem verbis utitur ad recipiendum Baptis-
. mum & Euchariſtiam; ſicut enim ait: Joan. 3.
Miſi quis renatus S&c. ita dixit Joan. 6. Miſi man-
ade ducaveritis carnem Eilii hominis, S& bihberilis ejus
n Sanguinem, non habehitis vitam in vohis. Reſp.
H Heæc verba ſolam neceſſitatem præcepti innuunt in
Venkid Euchariſtia, cujus gratiæ effectus non eſt abfo-
un ſul lute neceflarius, ficuti gratia Baptismi. II. 8.
4 Auguſtinus l. I. de pecc. mer. c. 20. ut probet
exiſtentiam peccati originalis, vult illa verba:
Niß manducaveritis &c. non ſpectare ad ſolos ad-
ultos, uti volebant Pelagiani, ſed etiam ad par-
1rctu vulos, quibus eſt medium ad ſalutem abſolute
neceſſarium. Idem docet Innocentius I. in ep. ad
1t ne P. P. Concilii Milevit. quem etiam S. Auguſtinus
Namn citat. l. I. cont. Julian. Et Gelaſius ep. 7. ad Ep.
eccan Picenos ait: Nec auſus eßz aliquis dicere, parvu-
Panta lum ſine hoc Sacramento Jalutäri ad vitam æternam
i/ voſſe perduci. Réſv. Hi Patres vel loquuntur de
perceptione Euchariftiæ ſpirituali, & in voto
S implicito & interpretativo ratione incorporatio-
8. Em nis cum Chriſto, quo modo etiam parvulis ne-
, Eucn cefſaria eſt Euchariſtia: vel refutant Pelagianos
Mell erx propria eorum ſententia, quia putabant, per-
rlitet ceptionem Euchariſtiæ effe abſolute neceſſariam
ad ſalutem: vel refellunt vanam diſtinétionem
M Pelagianorum inter regnum cœlorum & vitam
i os zternam, de qua dictum eſt, (t. 1. F. 345.) —
e NN) probant, parvulos ſine Baptismo decedentes non
Alun ſolum privari regno cœlorum, quod Pelagiani

concedebant ob illud Chriſti dictum: Miſi quis re-=
natus ſuerit &c. ſed etiam vita æterna, quia non
acceperunt S. S. Euchariſtiam, ob illud: Niſi man-
ducaveritis S&c. non habehitis vitam in vohis. Ita
colligi poteſt ex attenta lectione horum Patrum.

III. Ecclefia per 12 ſæcula olim infantibus S. S.
XT 4½ Eucha-

o ſit ne-
c garid,

4

chariſtia

ccνιο%–.

296 Caput XVI.

Euchariſtiam adminiſtravit. Reſpondet Tridenti-
num Sefl. 21. c. 4. nulla neceſſitate ſalutis, ſed
ob alias probabiles rationes pro circumſtantiis il-
lorum temporum hoc factum fuiſſe. Certe hoc

argumentum probaret, etiam Confirmationem eſſe .

neceffariam neceſſitate medii, quia olim cum Bap-
tismo parvulis data fuit.

An in go- Schol, 2. Euchariſtia ſaltem in voto proprie diéto &

deſiderio explicito non eſt neceſſaria neceflitate
medii ad ſalutem, quia non eſt deſtinata ad con-
ferendum aliquem gratiæ effeétum abſolute neceſ-
ſarium ad ſalutem; nam incorporatio cum Chriſto,
facta in Baptismo fſufficit, ut quis ſit membrum
Chriſti, filius Dei adoptivus, & jus habeat ad
hæreditatem coœleſtem: ſi autem intelligitur vo=
tum improprium & implicitum, quatenus eſt vo-
luntas generalis implendi omnia a Chriſto præ-
ſcripta, ſine dubio hoc eſt neceſſarium, & inclu⸗-
ditur in charitate perfecta,

J. I0II.

S§& §. Eau. Nihilominus S. S. Euchariſtia eſt neceffa⸗-

ria adultis neceflitate præcepti, tum Dirvini

ſt de pra- in articulo mortis per modum viatici, & ſæ-

pius in vita: tum Kccleſiaſtici quot annis in
Paſchate. Imo Præceptum Divinum fumen-
di Euchariſtiam pro adultis ex Joan. 6. col=
ligitur: Miſi manducaveritis carnem Kiii homi-
nis, & hiberitis ejus Sanguinem, non habebitis

vitam in Vobis. Ex hoc loco non eruitur ne-

ceſſitas medii. (G. 1010.) Ergo ſaltem ne-
ceſſitas præcepti. Et ratio eſt, quia omnes
fideles jure Divino tenentur ad conſervatio-
nem vitæ ſpiritualis, quod fit per ſumptio-
nem S. S. Euchariſtiæ. .

Uii

1 P.
hniſt
Cuelis
Eeeotin
Eetant,
1lz.
Ukgen
ean.
F
nclio
Epent.
m
niſn
Etnr dd

N,

iigun

u
Oninr

ühninn
s ie

Trat.
Aiis, 4
Nſontist.
(erte hr
tionem e
mcun

e o
Nencli
Ata N .

lutee.
um(rin

meenhn
labet1

Higtr n.

ek N
nino e
Ci

necil⸗
n Mr
i,Al
ANS
uner
, ℳ
urtit
litur de
tem 1
os
lnni⸗
to⸗

De Euchariſlia. 297

2do Præceptum Divinum ſumendi S. S.
Euchariſtiam in articulo mortis conſtat ex
Conciliis & perpetua praxi Eccleſiæ magna
diligentia caventis, ne infirmi ſine viatico
decedant, uti videre licet in Concilio Nicæno
can. I3. & aliis relatis can. 26. q. 6. adeo
ut negari non poſſit, eſſe traditionem Apo-

ſtolicam.

3tio Præceptum Eccleſiaſtiecum habetur in
Concilio Lateranenſi c. omnie utriutque ſexus
de poenit. & remiſſ. Ommis utriurqutz ſexus fide-
lie, poſtquam ad annos diſcretionis pervenerit,
ſemel jaltem in anno confiteatur, ſuſcipiens re-
verenter ad minus in Paſcha Euchariſtie acra-
mentum, niſt ſorte de proprii Sacerdotis conſilio
ob aliquam rationabilem cauſum ad tempur ab
ujusmodi perceptione duxerit abſtinendum. Alio- 4
quin & vivens ab ingreſu Eccleſic arceatur,
& moriens Eccleſiaſtica carcat ſepulturn. Et
Tridentinum Seff. 13. can. 9. contra Prote-
ſKiantes definit: & quis negaverit, omnes &
Jingulos fideles utriusque ſexus, cum ad annos
diſeretionis pervenerint, teneri ſingulis annis ſal-
tem in Enſchuie ad communicaundum juscta gre-
ceytum J. Matrit Eccleſiæ, anathema ſit.
Schol. 1. Quæritur, an expediat, omnes laicos in An epe-
gratia exiſtentes quotidie communicare. Marzilla diat quo-
& Sanctius volunt etiam invito confeſſario quem- tidiana
vis nullius mortalis fibi conſcium communicare cowmu-=
poſſe: imo Calaſibeta in exhort. ad dev. quotid. nio.
commun ait, Superiorem quotidianam commu-
nionem prohibentem peccare, efſe injuſtum, &
gravi poena dignum, fubditumque non teneri
obedire, etſi ſub obedientia præcipiatur. Verum
communior eſt Theologorum ſententia, non ex-
T 5 pedire,

298 Cavut XVI.

pedire, nec eſſe falubre conſilium, quod omnes
indiſcriminatim laici exiſtentes in gratia quotidie
communicent. Nam X. S. Thomas 3. p. q. 80.
a. IO. ait: Si aliquis ſe quotidie ad hoc varatum
inveniat, laudabile eſi, quod quotidie ſumat.. Jedl
quia multoties in pluribus homintsm multa impedi-
menta lujus devotionis oceurrunt propter cor poris
indiſpoſitionem vel animax, non eſt utile omnibus
hominibus quotidie ad hoc Sacramentum acceädere.
Item S. Bonaventura l. de prof. Rel. c. 77. Vix
aliquis ita religioſus viderur & Jandktus, oceptis
Sacerdotibus, quin ſemel in ſeptimana ußiciat ei
ex conſuetudine communicare, miſi ſpecialis calcſis
quandoque vel ratio plus uadent, vel infirmitas
perveniens, vel ſingulariter Jeſtivitas Jolemmnis.
Et B. Albertus M. d. 6. de Euch. tr. 4. c. 3. de
his, qui mulieres ommni die communicant, videtur
mihi, quod acriter reprehendendi ſunt, quia mimio
ſu vileſcere faciunt Sacramentim, vel potius eX
levitate mulierum videtur deſiderium, quam ex
devotione caufatum. Et S, Auguſtinus l. de dogm.
Eccl. quotidie Euchariftiæ communionem vercipere,
nes laudo, nec vitupero, omnibus tamen Daminicis
ſuadeo. Et hinc S. Thereſia conſtit. c. 5. voluit,
ut moniales ſuæ nonnifſi bis in ſeptimana commu-
nicent; & ita etiam ſentiebat S. Magdalena de
Pazzis ſpeciali Dei revelatione circa hoc inſtructa.
2. Patet ex decreto Innocentii XI. de quotid.
commun. ubi ſtatuit, nihil certi de quotidiana
communione poſſe conſtitui, adeoque falſa eſt
fententia tum eorum, qui dicunt, omnes laicos
in univerſum exiſtentes in gratia convenienter
accedere quotidie ad S. Communionem: tum eo-
rum, qui generaliter ſtatuunt, indecens & üllici-
tum eſſe, quod laici quotidie communicent, quia
poſſunt dari laici bene diſpoſiti. Deinde decernit,
una præcepti forma pro omnibus certos dies com-
munionis determinari non debere. Rurfſus con-
ſtituit, pro qualitate diſpoſitionis frequentius vel
quotidie S, Communio ab Epiſcopo vel Saperz
ribus

ihnso
s ne
et
Cittur,
Uunn in
nn leven
lee
venie
uiniti
ut, e.
(Liſin
e ſi
Meile
Koln
ln⸗
Ke⸗
Wann
uNo
ict 1
t, 8
uki
ͤg
Eton
i
r d
ng
re

liis

DH
N!

l.

De Euchariſtig. 299

.
en ribus concedatur: Ergo omnes in gratia exiſten-
tes jure Divino quotidie communicare poſſunt,
r zt & Superiorum vel Confeſſarii licentia ad hoc re-
luak.. quiritur. 3. Denique in S. Communione quoti- .
l inpd diana indiſcriminatim conceſſa multi defectus con-
ir onin tra reverentiam tanti Sacramenti obrepere ſolent,
ie onvit & ſeepe vana gloria, aliusque finis imperfeétus,
a ine & venialiter peccaminoſus latet. Dicis I. In

primitiva Eccleſia fideles quotidie communica-
bant, c. 10. Apoſt. multa Concilia hoc ſuadent,
in & ipſum Tridentinum Sefſſ. 22. c. 6. optat, ut

omnes fideles Mifſæ aſtantes Sacramentaliter com-
iſfnir municarent. Reſv. Non omnino certum eſt, fide-
un les olim quotidie communicaſſe, cum non con-
61 ſtet, ſingulis diebus Miffam efſe celebratam, ſed
g, ir ſolis diebus Dominicis: vel fi communicarent,
u, 5 hoc cum debita devotione fiebat: quod etiam ſo-
s lummodo ſuadent Concilia, & Tridentinum non
dicit: optat, quod deſiderium abſolutum impor-
3 Ee tat, ſed optaret, quod folam inclinationem ad
n aliquid denotat, licet non ſit futurum, aut mora-
“ liter ſit impoſſibile. II. Patres reprehendunt eos,
1 * qui raro communicant, uti videre licet in theatr.
15. vit. hum. V. Euchariſtia: imo Euchariſtia dicitur
n panis quotidianus. Keſp. Rara Communio a Pa-
it tribus merito improbatur, quotidiana ſine magna
Gas devotione non fuadetur. S. S. Euchariſtia eft
⸗ i⸗ panis quotidianus, quo quotidie perfeéti uti poſ-
n 4 ſfunt, ſed præeter eum pro conſervanda vita dan-
H“ tur alia media ſpiritualia. III. Quotidiana com-
ſe munio omnipus in gratia exiſtentibus ad augen-
ptelec dam gratiam utilis eſt. Reſp. Solus ſtatus gratiæ
1. ad quotidianam Communionem ſine magna perfe-

6 Gione non fufficit, quia alias multa ſæpe venialia
tent, , in ejus fumptione committuntur. Quid de Sacer-
Cetd dotibus dicendum fit, inferius oſtendetur. Vide

u, meas Inſt. Theol. myſt. tom. 2. S. 405. ſqq.
s
i N
Ger Coroll. Praſft. I. Fideles in præviſo periculo mortis, Keſolvas⸗
ie gravis morbi, ante primum puerperium, confli- tur caſis.

Gum,

300 Caput XVI.

Gum, periculoſam ſectionem & navigationem te-
nentur ſub mortali communicare. 2do Qui eo-
dem die, aut pridie, aut ante 7 vel 8 dies ante
periculum mortis communicavit, non obligatur

ad denuo communicandum, licet ei juxta ſenten-

tiam probabiliorem conſulendum ſit: qui tamen
mane fanus communicavit, eodem die incidens
in periculum mortis S. S. Euchariſtiam denuo per
modum viatici famere poteſt. Stio Parvulis mo-

ribundis S. Viaticum dari, ſi ſatis inſtructi fue-

rint, & deſiderium illud fuſcipiendi prodant, ſe-

cus eſt de rudioribus. Ato Si ægrotus ſumpto S.

Viatico iterum graviter peccet, conſultum qui-
dem eſt, ut præmifio pœnitentiæ Sacramento ite-
rum communicet, non tamen eodem die; ſed ad
hoc non tenetur, fi exinde grave fcandalum, aut
gravis ſuſpicio oriretur. Si vero poſt reconva-
leſcentiam iterum in morbum incidat, denuo S.
Viaticum ſumere tenetur, quia eſt diſtinétum
mortis periculum: & in eodem morbo poſt 8

dies iterum S. §. Euchariſtia dari poteſt. 5to

Viaticum fſolus Parochus, vel alius de ejus licen=
tia adminiſtrare poteſt, & Regulares incurrunt
excommunicationem Papæ reſervatam, fi fine li-
centia Parochi miniſtrent:

Coroll. Praſt. II. Tempus Paſchale pro S. Commu-
nione ex conſuetudine dioeceſium determinandum
eſt; & qui juſta vel injuſta de cauſa S. Commu-
nionem tempore Paſchali omiſit, quamprimum
fieri poteſt, eam fupplere debet; & longam mo-
ram trahendo peccatum auget. 24ο Qui prævi-
det, tempore Paſchali ſe à S. Communione impe-
ditum iri, non tenetur illud prævertere, dum-
modo intra illum annum ſemel communicarit;
quia nemo tenetur ad anticipandum opus præ-
ceptum, niſi per anticipationem ab obligatione
liberetur: ſi vero poſt ultimum tempus Paſchale
non communicarit, debet prævenire, quia ſic im-
plere adhuc poteſt, quod primario præcipitur,
ne

Con
hrer
Emi!
Utthen
Conmun
un in
n in
In Won
Lloter
ſo Aen
froehi
lolter
Dnndo
Unor⸗
moni⸗
Mire
mhone
nnl
e
ſemn

alon

S

I
Unte
eßh
n
Uen
thn⸗
. l
ton
n

iohent
, Gnies
Rdies n
n Oigen
Uhrlene
(Ui kre
die mite
n NN

arVls ..

ſtrncik⸗
tocilt,
Slumnl
ſuſtum i
aAleltokr
Gie, ell

dalun 4

Kt reoon
3 Genlol
diffinte
tbo e

ek. 5

einle
Hohm
1f!

Ccon.
ivantn
Comm
huhnimm

Ngin e

mt
enh⸗
1e, r
i .
Pere
1, Cll
Mhn
nleir⸗

ͤſin⸗

*

De Euchariſtiu. 301
ne Communio ultra annum differatur. Si autem
ob præviſum impedimentum anticiparit, eo fub-
lato in Paſchate adhuc communicare debet, quia
anticipando latisfecit annuæ, non vero Paſchali
Communioni. 3to Communio Paſchalis debet
ſumi in Eccleſia Parochiali, etſi in variis locis
etiam in Eccleſia Regularium de licentia Parocho-
rum ſumatur; quomodo etiam ſtudioſi Philoſophi
& Inferioriſtæ ſatisſaciunt communicando in tem-
plo Academico, Theologi vero & Juriſtæ in ſuis
Parochiis communicare debent. Religiofi in fuis
monaſteriis; Sacerdotes Sæculares ubicunque ce-
lebrando; Vagi & Peregrini in templo Parochiali,
ubi morantur, vel in alio præcepto annuæ Com-
munionis ſatisfaciunt. Puerperæ vel domi com-
municare poſſunt, vel cum conſenſu Parochi Com-
munionem poſt Paſcha differre. Confuetndinarii
etiam ultimis diebus Paſchatis confitentes ob præ-
textum Communionis abſolvi non debent, ſed
Communio differri poteſt. Denique per ſacrile-
gam Communionem huic præcepto non ſatisfit
Juxta prop. 55. ab Innocentio XI. damnatam.

G. 1012.

Nulium tamen extat præceptum Divi- Commu=
hum, quo laici & Clerici Miſſam non cele- nio ſub
brantes obligentur ad Euchariſtiam ſub utra- duplici
que ſpecie ſumendam, ſed alterutrius ſpe-S Iprar
ciei communio ad ſalutem fſufficit: juſtiſſi- cbs..
mis vero gravibusque de cauſis Eccleſia Di=
vVinitus inſpirata uſum calicis laicis interdi-
xit, ſolius panis ſpecie permifſa. Nam Imo
nullibi S. Scriptura Communionem ſub du-
plici ſpecie præcipit, imo vero innuit ſum-
ptionem unius ſpeciei fufficere, Joan. 6. N
quis manducaverit ec hoe pant, vivet in &ternum.
Et Act. z. v. 42. de primis fidelibus legitur:
Erant

302 . Caput XI.
*
Erant perſeverantes in doltrina Apoſtolorum, &
communicatione fraéctionis panis. Dicere autem,
nomine panis utramque ſpeciem per Synec-
dochen intelligi, divinare eſt, huicque ex-
plicationi contrariatur. 2do Traditio hoc
probat, ex qua conſtat, olim fideles S. S.
Euchariſtiam domum, in deſerta, & in iti⸗-
nere ſecum pro ſpirituali ſua refeétione detu-

liſſe, de qua conſuetudine teſtatur Tertull.

I. 2. ad uxor. c. 5. S. Baſilius ep. 289. S. Am-
broſius de obit. fratris. Ubi ex circumſtan-
tiis, & hiſtoria de ſpecie vini & vaſe eas
continente ſilente aperte colligitur, eos fub
ſola panis ſpecie communicaſſe, cum ſpecies
vini commode circumgeſtari, & diu conſer-
vari non potuiſſent. 2. Mos dandi infanti-
bus Euchariſtiam in Eccleſia usque ad ſæcu-
lum I12mum viguit, & quidem ſub ſola ſpe-
cie vini teſte Hugone Victor. I. 1. de Sacr.
C. 20. & Paſchalis II. ep. ad Pontium a. 1118.
præcipit, ut parvulis & infirmis, qui panem
abſorbere non poſſunt, in ſolo Sanguine
communicetur, vetatque utramque ſpeciem
miſceri. 3. S. S. Euchariſtia olim ſub una

ſpecie infirmis adminiſtrabatur: ſic Euſebius

I. 6. hiſt. c. 44. refert, Presbyterum ad Se-
rapionem miſiſſe exiguam Euchariſtizæ par-
tem per puerum, ut eam in aquam intin-
ctam illi moribundo porrigeret: & Concilium
Toletanum XI. infirmis ſolam vini ſpeciem
miniſtrari jubet can. 1I. 4. Olim etiam in
publicis conventibus S. S. Euchariſtia ſub
ſola ſpecie panis miniſtrata fuit; nam teſte
S. Hieronymo ep. 22. ad Euſtoch. nonhull
r⸗

ss

ien

11

lai
t.
Eftent
Ehcon
Urrop
Uilen,
oles
