uo jure., Schol. Matrimoniuüm ex gravi metu injuſte incuſlo
JNr. . 1¹

contraétum non eſt invalidum jure naturali, ſed
tantum Eccleſiaſtico; quia metus injuſte incuſſus
non tollit naturam conſenſus ad Matrimonium
requifiti, non defectu plenæ libertatis, quam
etiam metus juſte incuſſus non tollit: nec ratio-
ne injuriæ illate, quia etiam in Matrimonio ex
gravi metu injuſte ad alium finem quam ad con-
trahendum Matrimonium incufſo eſt injuria, quæ
tamen non irritat Matrimonium.

Reſolvun- Coroll. Hralt. rmo. Gravis metus juſte incufſus non

ur caſus.

dirimit Matrimonium, vel fi etiam injuſte ſit in=
cuſſus, non tamen ad extorquendum conſenſum
in Matrimonium, ſed ad alium finem. 2do. Con-
trahens ex metu, ſi verba materialiter ſolum pro-
ferat ſine conſenſu in Matrimonium, ſolum venia-
liter peccato mendacii peccat, quia materiam Sa-
cramenti non apponit. Item quando quis neſcit.
vel non advertit, Matrimoninm metu contractum
eſſe nullum, ob ignorantiam invincibilem non
peccat, etſi verum conſenſum ponat: ſi vero
metu adaétus ſciat, Matrimonium efſe nullum, &
tamen verum conſenſum etiam cum juramento
ponat, non peccat; tum quia juramentum non
eſt falſum, quod de vero conſenſu teſtatur: tum
quia tunc contrahens non facit Matrimonium ir⸗
ritum, ſed contractum ab Kccleſia irritatum, qui
non

wek ma
viIn p0
e cirei
miflionis
leſpeltine
1et d
Nenci &
intt lttri
fiſe ,lirin
oodte hrben
1 nen
0I NAtrimo
n tele)
uieli ell
Mnm Ec.
Dütämonin
frmtem n
Nt, glin
tinoninn

um
lonn e
Un, Dee

Uutptr

„

fendam
t conr⸗
in.
iei Ee⸗
Ver

De MWatrimonio. 301

lmonin non eſt materia Sacramenti, ponit, qui ob gravem
obilen maetum pori non prohibetur. Stio. Metus debet
Peliehan eſſe circa grave malum, mortis, mutilationis,
. NdiN amiffionis ſtatus, majoris partis bonorum, &
1 reſpective ad perſonam timentem gravis eſſe de-
n Een pet to. Metus reverentialis, nin alia mala ti-
lat. D menda & quidem gravia illl conjuncta ſint, non
in ſooen irritat Matrimonium. Sto. Si conjux cCiat, nullum
ura dni fuiſfe Matrimonium metu contractum, & poſtea
pponte habeat copulam cum conjuge animo eum

len
nn conjugem habendi, hoe ipſo validum reddi-
tur Matrimonium. Item alia ſigna ad ratifican-
injute inf dum tale Matrimonium funt amplexus affeétu
al, Marikali ceflante metu, diuturna cohabitatio per
WM annum &c. per copulam autem gravi metu ex-
tortam, quee eſt fornicaria, non ratificatur. 6t0.

ui * Matrimonium metn contractum etiam juramente
“ firmatum noen eſt validum, nec juramentum obli-
e at, quia cenſetur fub conditione emiſſum, ſi

naan Matrimonium ſit validum.
eK inin K
H. 1225.

ehimn Octavum impedimentum dirimens Matri- Ordo.
n ie“ monium eſt Ordo ſacer, fcilicet Subdiaco-
mna natus, Diaconatus, & Presbyteratus.

enn, 4 6
ſlon ie⸗ §. 1226.
d muin, Ordo facer Subdiaconatus, Diaconatus Ordo di=

mio , Presbyteratus, dirimit Matrimonium con- Pimit

nune trahendum jure Eccleſiaſtico, non vero di- Matri-
id, rimit contractum ante ſuſceptionem Sacri onlcem.

☛☚ Ordinis. Ita habetur c. de Diacono. Qui
aun m Clerici Ec. & Tridentino Seſſ. 24. Can. 9.
menes, Quod vero jure Eccleſiaſtico tantum diri-
tEm“ mat, colligitur ex dictis. (H. 1212. Sch 2.)
r Deni-

nimin i Sehram Inſtit. Theol. Tom, III. Ee 8

“

302 Caput XX.

Denique quod non dirimat Matrimonium;,
antea contractum, habetur in Extrav. Joan-⸗
nis XXII. de voto &c.
Reſolvun- Coroll. Prafct. Imo. Clericus in Sacris uxorem ducens
tur caſus. præter excommunicationem latæ ſententiæ & ir-
regularitatem ſtatim ab Ordine deponendus eſt;
& ab illegitima uxore ſeparandus juxta Conſt.
Etſi paſloralis. Benedicti XIV. zdo. Qui poſt con-
tratum Matrimonium invita uxore ſuſcipit Or-
dinem Sacrum, ſi matrimonium non conſumma-
verit, inducendus eſt, ut profiteatur in Ordine
Religioſo, ut per Profeſſionem Matrimonium ſol-
vatur: ſi noluerit, etiam per cenſuras compelli
debet, ut omiſſis funéctionibus Ordinis ad uxo-
rem redeat; eique debitum reddat, quod tamen
ob votum S. Ordini annexum petere nequit, &
defunéta uxore nequit tranſire ad alias nuptias
ob impedimentum Ordinis.

F. 122¾.
Ligamen. Nonum impedimentum Matrimonium di-
rimens eſt Ligamen ſeu vinculum Matrimo-
nii legitime contracti licet non conſumma-
ti, quod excludit ſecundas nuptias, niſi per
mortem alterius conjugis ſolutum fuerit.
Chriſtus enim Matrimonium ad primævam
ſuam revocans originem pluralitatem uxo-⸗
rum ſuſtulit. .
Polyga- Schol. Impedimentum Ligaminis excludit Eolyga⸗
mia quid. miam ſeu pluralitatem uxorum, ſeu quando unus
vir plures uxores, vel una uxor plures viros
hadet, adeoque de Polygamia hic etiam agendum
eſt. .

Polyga⸗ Ligamen poſterius Matrimonium durante
mia ſt i adhuc priori dirimit, adeoque Polygamia
Kciig. . eirrita

mt el
Pna L.
n ſuon
fefuin
1.Cor
Ui Mare,
Mn
ul,
t, quo
luito,
junt⸗
hunns
klgnet,
n rohi
tnt tan
Hrttm
es 8.
tihi 1

Emns . 3

iftierir

hri

pbfelur
Updere 1
Realans
ſau l
mnn de
lnſini

De Matrimonio. 803

ſmnontuit Trrita eſt & illicita. Hoc innuit Imo S. Scri-
d. ſoen ptura Luc. 16. V. 18. Ummie, qui dimittit uxo-=
trem ſuam, & alteram ducit, muchatur, & qui
oren da Aimiſam a viro ducit,; mœchatur. Hoc eſt,
tentie- verum Matrimonium non contrahit. Et
Orend I. Cor. 7. V. 10. Apoſtolus ait: fir autem;
n a ui Matrimonio jundti ſunt, pracipio non ego,
e led LDominuy, uxorem a viro non diſcedere;
e guodſi diſceſſerit, manere innuptam. Nec ob-
ur ne ſtat, quod in Græco legitur αορα„α
tincrunk Adenuntio, hoc enim ſumitur pro præcipio,
ſuns anuf imo juxta SwWarzium in Lexic. tanta eſt vo-
ede cis hujus vis, ut etiam Imperatorum juſſa
n delignet. Et licet hi textus ſolum videan-
e ur prohibere polygamiam virorum, ex pa-
ritate tamen conjugii etiam de †luralitate
uxorum intelliguntur. 2do. Ita docent Pa-
tres. S. Ambrofius l. 1. de Abraham: Mon
—ldleet tihi uxore vivente ducere aliam. S. Augu⸗
mimorun ſtinus 1. 2. de adult. conj. c. 6. Wulliur vir:
un Mi, voſteriori mulier uxor je incipit, nmiß priorit
VYVe deßterit: eſſe autem deſinet uwor griorit, ſi
tlas, e .

dtias, vorinlur vir ejus, non ſi fornicetur. Similia
hun Dhabent Innotentius I. ep. 2d EKxnper. c. 6.
Me, Micolaus l. ad Bulg. Innocentius III. c. gau=
Aitite gemur. de Divort. Unde recte definit Triden-
tinum Seſſ. 24. can. 2. i gquis dixerit, liceré
enit Chriſtianir, plurer mul habere uores, & noc
ſen e nulla lege Divina ti'e prohibitum, anathema ſit;
r e, Rationes hujus præcepti patebunt ex ſequen=
Schol. I. Liutherus in propoſ. de Bigam Epiſe. prôp: Sotvuntus
ℳ 665. & 66. & in Gen. C. 16. Polygamiam P'rium objeftio-
Pai Auorum eſfſe licitam docuit, & a. 1539. Philippo nes.

804 Cuput XX.

Haſſiæ Landgravio permiſit, vivente uxore alt?. u: d
ram ducere. I. Quia etiam Patriarcheæ veteres

Abraham, Jacob, David plures ſimul uxores ha- HM
buerunt. Reſpendet Calvinus, veteres Patriarchas ſeui
plures uxores ducendo peccaſſe. Verum certum hine,
eſt, veteres Patriarchas plures uxores ducendo ſ 1
non peccaſſe, ſed Deum cum iis diſpenſaſſe, uti an
ex ſequentibus patebit. II. Gregorius II. ep. ad ng
Bonif. relata cau. 32. q. 7. c. quod Propoſuiſti. llcit,
ait: Si mulier infirmitate correpta non valuerit adn
debitum viro reddere .. . bonum eſſet, ſi ſic ver- Nah
maneret, ut abſtinentiæ vacaret, ſed quia hoc ma- ſten
gnorum eſt, ille, qui ſe non poterit continere, nu- ſit k
bat magis: non tamen ſuhſidii opem ſubtrahat ab enen
illa, quam infirmitas prœpedit, non deteſtabilis gsmt
culpa cwcludit. Reſp. Gregorius conceſſit juveni lern
aliam uxorem ducere, quia cum prior eſſet impo- Uüdag
tens, Matrimonium cum illa nullum fuit. II. uAlan
Socrates Il. 4. hiſt. G. 20. refert, Valentinianum kuin pi
ſeniorem legem tuliſſe, ut cuique volenti liceret fi ſen
. duas uxores habere legitimas, eamque in ſingulis Aninm
ceiivitatibus divulgaſſe, qua divulgata ipſe Juſti· Un co
nam duxit uxorem, licet Severa, quam antea mlorti
duxerat, adhuc vixerat. KRe/p. Si vera eſt So- Mediate
cratis narratio, peccavit Valentinianus, & lex gtin i
ejus recepta non fuit. Sed cum alii coævi Scri- W
ptores hujus legis non meminerint, videtur eſſe finen 1
ſuppoſititia. 4 fnipyin
An Foly- Schol. 2. Quæritur, an Polygamia plurium uxorum n in
gamia ſit ſit contra legem naturæ. Pro quo notandum, Uunes
contra jus Matrimonium habere triplicem finem. Principa- Nofun
naturæ. lis eſt procreatio prolis, & educatio. Secunda- Rnos
rius eſt mutuum obſequium in communicatione is l.
bonorum & operum inter conjuges. Tertius eſt lun
Sacramentum, & ſignificatio conjunctionis Chri- len, ⸗
fti cum Eccleſia. Certum eſt polyviriam, qua Et.
una mulier multis viris nubit, eſfſe contra jus ene
naturæ; nam hoc adverſatur fini Matrimonii pri= Mrodin
mario, ſcilicet generationi prolis, cum experien- 1r i
tia probet, meretrices plerumque eſſe infoœcun- in ſn

das: V.

dte altd.
Veteres
NOes
atriarchus
mn cetun
(ucendd
hlalle,
II. eh. 1
Nongſtii
n vallerꝗd
iſe .
a tot mur
tinere, M⸗
btrahit d
iitſatis
delit uteni
eher inno⸗
1 fnk. I
lentinumm
lenti len
2 e K
Gvamn A0
vera K

nns, E

vigernr

um womm
1OiNn,
hiehr
Gunnet
nnnieti
etiins ⸗l
onis

I

De Matrimonio. 805

das: & fini ſecundario, quia incertus foret pro-

lium pater, qui tamen ad congruam earum ſu-
ſtentationem neceſſarius eſt. Dicendum etiam vi-
detur, Polygamiam ſeu pluralitatem uxorum ſub
uno viro eſie contra legem naturæ. I. Quia
Gen. 2. v. 24. dieitur: Erunt duo in carne unae
ſed duorum in una conjunctio Polygamiam ex-

cludit, quia non duo, ſed tres vel quatuor eſſent

in carne una: Ergo Polygamia eſt contra pri-
mam Matrimonli originem, uti Chriſtus eam pro-
hibens Matth. 19. v. 8. ait: Ab initio autem non

fuit ſic. 2. Patres Lamechum duas uxores acci-

pientem violatæ Legis, non certe alterius, niſi
legis naturæ, quæ tunc ſolum vigebat, accuſant:
uti Tertullianus l. de exhort. caſtit. c. 5. S. Hie-
ronymus I. I. cont. Jovin. c. 8. Nicolaus I. ep.-
ad Lotharium. 3. Patet ex duplici ratione, qua-
rum prima eſt, quod pluralitas uxorum detrahit
fini ſecundario, cum unus vir concupiſcentiæ
plurium uxorum remedium afferre non poſſet, ſi
enim copuletur uni, altera forte indigebit ejus
conſortio. Altera eſt, quod per polygamiam
impediatur congrua prolis educatio, dum fit præ-
dilectio inter proles unius & alterius, & per ri-
Xas & diſſidia bonum pacis perturbatur. Illud
tamen addendum eſt, quod Polygamia directe
fini primario Matrimonii non adverſetur, ſed tan-
tum fini ſecundario, quia unus vir non ſolum
plures uxores fœcundare poteſt, ſed etiam bonzæ
prolium educationi providere, & ideo etiam Deus
ex mox dicendis in Polygamia olim diſpenſavit.
Dicis I. S. Ambrofius l. r. de Abraham c. 4. ait:
Cum Abraham duxit Agar, non commifit in le-
gem, ſed legem pravenit. Et S. Auguſtinus l. 22.
cont. Fauſt., c. 47. docet, pluralitatem uxorum
factam eſſe licitam per conſuetudinem, quæ nequit
introduci contra jus naturæ. Et Theodoretus
q. 67. in Gen. ait: Weque natura, neque lex ulla,
tum ſoripta olim plures ducere uxores prohibebat.
KReſp. S. Ambrofius loquitur de lege poſitiva,
Eee 3 quæs

An Deus
in Polzg-
gamia
olim di-

Nenſarit.

306 (Caput XX.:

quæ tempore Abrahæ polygamiam non prohibe⸗
pat, cum quo ſtat, quod lege naturæ prohibere-
tur. S. Auguſtinus loquitur de conſuetudine ſup-
ponente Divinam diſpenſationem. Et Theodo-
retus vult, polygamiam fini primario Matrimonii
non adverſari. II. Si Rex duxiſſet mulierem ſte⸗

rilem, & proles tamen pro ſalute publica foret
neceſſaria, ſane ratio naturalis ſuaderet, quod
aliam ex conſenſu uxoris ducere poſtet. Keſ.
Licet in aliquo caſa extraordinario polygamia

Reipublicæ neçefſaria videatur, non ſequitur;
eam eſle jure naturæ licitam, etiam ex conſenſu
uxoris, quæ non poteſt in hoc cedere juri ſuo,

*

quia bonum publicum Matrimonii hane ceſſionem

Schol. 3. Quis igitur Polygamia fini primario Ma⸗
trimonii non repugnat; (Schol. præcç.) ideo Deus
in pluralitate uxorum diſpenſavit 1. cum veteri-
bus Patriarchis, nam illi plures uxores ducendo
non peccarunt, uti docent Patres. S. Ambro⸗-
fius l. r. de Abrah. c. 4.: conjugium Ahbraha cum

Agar, peccatunz non fuit, led mi Merium. S. Chry-=
ſoſtomus hom. 56. tunc enim, quia principia erant,
permiſſun fuit, cunz duabus; vel tribus, gel plu=
ribus miſceri, ut Mumanudm genus propagaretur.
Et Innocentius III. c. gaudemus. de divort. ait:
Wulli unquam licit, plures uxores habere, niſt
cui Divina revelatione conceſum . per quam .
Fatriarcha, & alii viri juſti, qui plures leguntur
JNimul habuiſſe uwores, ab adulterio excuſantung
2. Diſpenſavit etiam cum omnibus aliis Judæis-
tum quia Deut. 21. v. 15. & 16., dicitur: S& ha⸗
buerit homo uxores duas, unam dilekam, & al⸗
teram odioſam, genugritque ex ea liberos: .. non
voterit filium dilete facere primogenitum, & pra-=
Jerre filio odioſæ,. Quæ verba ſupponunt proba-
tam apud Hebræos conſuetudinem plures ducendi
uxores; cumque nullus Prophetarum hanc poly⸗
gamiam velut ſcelus redarguerit, & Judæis ob-
jecerit, diſpenſationem ſupponunt, 3. Piſpentze
„vit

i iliam
ndnam
kentis aee
Deumm hoi
latrimoni
ſet, etian
ſite 4.
Eluninm
te Cllor
Müns lan
enlog & ke
Nleatone
Uet, qui
InItipliemn
mmia pe
Ugioris
uIn, &
Migis fs
ior⸗
.n d!
lunt tbi
n c, 16
1l ancilan
Dhim hil

Eos det
t ej

Nlltoleti
egliande
trbu ar
len intere
I üigne
Peerati e
nn unam
. 17. No
Elln cor
ſe UXore
1 r
ten ad
Ferüo Cn
Nn I

Mohbe⸗
rohdhen⸗
lineſop⸗
Theolo-
latrimoni
lerenn ſe
Nica ſore
et, gl
t. Ne
hagggert
ſecnient⸗
5 (Oteit
e iun ſto

Ceſien.

imaio l⸗

)ideol

cum eteli⸗
6s Ollenil
§. Anmr.
rote
itunn
, 10 4
oprugrti
Eiror. 1
okere 1 3
glan /
s Agut
erel etee
lsluiß
gun 6N

08:,
n,
Unt e,
res Cu⸗
hare 1
lute k

tit etiam cum gentilibus, quia Eſther virgo pia
nunquam Matrimoniam Aſſueri uxorem jam ha-
bentis acceptaſſet, nec Mardochæus vir timens
Deum hoc illi ſuaſifſſet, nec Judæi ubique hoc
Mlatrimonium approbaſſent, niſi notiſſimum fuiſ-
fet, etiam gentilibus pluralitatem uxorum licitam
fnidlſe. 4. Denique hæc diſpenſatio modo poſt
diluvium a Deo facta fuit, quia nullus juſtorum
ante diluvium legitur plures habuiſſe uxores:
primus Lamech hoc attentavit non fine gravi
culpa & reprehenſione: nec ratio duécta a multi-
plicatione generis humani pro ſtatu ante diluvium
urget, quia tunc longæva hominum vita proli
multiplicandæ ſufhciebat; poſt diluvium vero po-
Iygamia permiſſa fuit, ut ita ſuppleretur defeètus
longioris vitæ ad multiplicandum genus huma-
num, & populum Dei. Porro hæc diſpenſatio
uantiquis facta non habetur quidem expreſſe in
S. Scriptura, colligi tamen poteſt ex illo Gen. 21.
v. 12. ubi Dominus ait ad Abraham: Omnia quæ
dixerit tibi Sara, audi vocem ejus. Cum ergo
Sara c. 16. V. 2. dixerit ad Abraham: Ingredere
ad ancillam meam Agar; hoc ex diſpenſatione
Diyvina factum fuit. Deinde Gen. 16. v. 9. An-
gelus jubet, Agarem redire ad Abraham: v. II.
Adaaat ejus filio nomen Ismael: v. 10. promittit illi
multiplicationem ſeminis, quæ omnia ſunt ſigna
ceceli approbantis. Hæc diſpenſatio facta angiquis
Ppatribus ante Moyſen innotuit illis per infpiratio-
nem internam. Dicis I. cum Calvino. & Beza,
qui antiquos Patriarchas plures uxores ducentes
peccati arguunt. Lev. 18. v. 18⸗ dicitur: Mulie-
rem unam ad alteram ne aſfumito. Et Deut. 17.
V. 17. Non multiplicabit uwwοττοι* Et S. Scriptura
Paſſim concubinas appellat, mulieres, quæ præ-
ter uxorem Patriazchis adhærebant. Reſp. Lev.

18. VvoxX 5R cum vulgata reddi debet mus
AHerem ad ſororem ejus ne affumito, uti habet
verfio Chaldaica, Samaritana, Syriaca, Græca,
„Deut. 17. nimis uxorum pluralitas regibus prohi-
EeeA4 betvbor,

808 Caput XX.

betur, unde vulgata vertit; non habebit Axores

plurimas. Nomine concubinarum intelliguntur
uxores minus principales, quarum liberi non
fuccedebant in bonis avitis, uti patet Gen. 25.
v. 6. non vero intelliguntur meretrices. II. S. Am-
broſius L. I. de Abraham c. 4. excuſat factum
Abrahami duas uxeres accipientis ex eo, quoch
amore prolis hoc fecerit, & fſuper eo pœnitentiam
egerit; quod etiam innuit S. Auguſtinus l. 16. de
Civ. e. 25. KReſp⸗ S. Ambrofſius aliquando de hac
quæſtione dubius fuit: demum ſe reſolvit dicens 2
conjugium Abrahæ ecum Agar non fauiſſe pecea-
tum, ſed myſterium. S. Auguſtinus vero l. 16.
de Civ. c. 38. aperte fatetur, Polygamiam tunc
fuiſſe licitam, quia nulla lex eam prohibebat.

KRrſolokgn- Coroll. Fraft. rmo. Eicet conjux longo tempore ab-
Aun Aſus.

ſit, non tamen licet nubere, quia ex longa ejus
abfentia non refultat certitudo de ejus obitu. c.
in præſentia. de Sponſal. ſed certitudo mortis
ejus debet eſſe moralis, quæ haberi poteſt tum
ex libro Parochiali, eum ex productione teſta-
menti, tum ex teſtimonio virorum probatæ fidei.
Unus vero teſtis hic non ſufficit, niſi aliis con-
jeéturis fulciatur, vel jnramentum accedat, &
major certitudo haberi non poſſit. Nec commu-
nis fama de morte conjugis fufficit, quæ fallax
eſt, nif accedat teſtimonium duorum fide digno-
rum de anditu, vel abſens conjux mare naviga-
verit, ſenex fuerit, in acie pugnaverit, & ſta-⸗
tuto tempore expeékatus, & quæſitus non com-
paruerit. 2do. Judex in caſu indiciorum & pro-
babilis preæſumptionis mortis conjugis nequit dare
licentiam, ad ſecundas nuptias tranſeundi, quia
hæ Præiumptiones, quæ apud varios judices va-
riant, publica ſeandala facile generant, ſed indu-
bitata certitudo requiritur. tio. Si quis bona
fde Matrimonium contraxit, & dubium de morte
conjugis ſuboriatur, tenetur diligenter inquire-
de, & interim a petendo dehito abſtinere, Ri
16E=

1

Uillete t
Ee cont
lere lieet
Ina pals
let hetere
Contrdtun

ir Mori

lehet wul
Enn felin
tid bona
tanore
l fdes
Altem pr
Kenles.

Decim
ir, ſen
Uhlgtar
Iatnim
is con
Rfielim

ppeil
IIt latr
N nt e⸗
1 Mimo

De Matrimoni0o 80⁰9

nt Art reddere teneatur. Si vero ambo conjuges mala
Gtsligurtnn fide contraxerunt, debitum nec petere, nec red-
lbei r dere licet, quia pro neutro ſtat poſſeſſio juris. Si
et en 5 una pars mala fide contraxerit, debitum non li-
I. 51. cet petere, bene tamen reddere. 4to. Si poſt
nſat benn contratum bona fide ſecundum Matrimonium,
X eo, vir prioris Matrimonii poſtea vivus reperiatur,
Peenitenun debet mulier ad priorem virum redire, & ſecun-
nVSl 6 dum relinquere: filii vero ex ſecundo Matrimo-
ando de nio bona fide contractc nati ſunt legitimi, ſi
Olvit Nien tempore copulæ bona fides perſeverarit: ſi vero
fnile eoen mala fides ex parte unius adfuerit, ſuccedit illi
8 Ver lI quidem proles, ſed non ille proli. Vid. Salman-
Gaminm tui ticenſes.
Olihehet. S. 1229.
dterſoleß Decimum impedimentum dirimens eſt Ho- Vubliga

Ig néſtar, ſeu publicæ honeſtatis, quo nomine Honeſlas.
u cim intelligitur propinquitas orta ex ſponſalibus,
i is aut Matrimonio rato, non conſummato, quam
ie ſponſus contrahit cum conſanguineis ſponſæ,
roknii & viciſſim ſponſa cum conſanguineis ſponſi.
nili Msc
acett G. 1230.
deun Impedimentum publicæ honeſtatis diri- Honeſias
fle Wit Matrimonium jure novo Tridentini dirimit
nne6 Seſſ. 24. cap. 3. inter conſanguineos ſponſæ at ima⸗
eitd in prime gradu cum ſponſo, & inter con- Letdett⸗
e ſanguineos ſponſi in primo gradu cum ſpon-
onet, ſa. Et hoc quidem jure merito, quia ſpon-
fſalia ſunt quoddam inchoatum Matrimo-
nium, adeeque inducunt inchoatam affini-
eie tatem: Erge ſicuti perfecta affinitas eſt im-
gis⸗ pedimentum dirimens in multis gradibus;
un f(ex dicendis) ita par erat, ut publica hone-
e ſtas in aliquo ſaltem gradu Matrimonium di-
H rimeret. Eee 5 Schok.

An ſpon-
Jalia mu-
tuο con-
Joluta il-
cant.

810 Caput XX.

Schol. Quæritur, an ſponſalia ſen promiſſio de fue-

turo Matrimonio mutuo conſenſu diſſoluta indu-
cant impedimentum publicæ honeſtatis. Reſpon-
detur affirmative; quia ita declaravit Congrega-

tio Cardinalium, cujus deciſionem approbavit

Alexander VII. 10. Jul. a. 1658. teſte Fagnano,
ſuper c. ad audientiam. De ſponſal. & ratio eſt,
quia ſponſalia per mortem difſſoluta hoc impedi-
mentum inducunt: Ergo etiam mutuo conſenſu
diſſoluta. Dicis I. Tridentinum ait, per ſponſalia
quacunque ratione invalida non induci hoc impe⸗

dimentum. Reſp. Supponit eſſe invalida ex de-

fectu conſenſus, non vero per mutuam diſſolutio-
nem. II. Congregatio Cardinalium cenſuit, ſpon-
ſalia mutuo conſenſu ſoluta eſſe invalida: Ergo
inducunt hoc impedimentum. Reſp. Hæc decla-
ratio non habetur in forma Authentica, vel lo-
airur de ſponſalibus ex defeétu conſenſus inva-
idis.

KReſolvun- Coroll. Prak. Imo. Sponſus tantum cum matre, ſo=

tur caſus.

rore & filia ſuæ ſponſæ, & ſponfa cum patre,

fratre & filio ſui ſponſi invalide contrahit Matri-

monium: ſi autem impedimentum publicæ hone-
ſtatis oriatur ex Matrimonio tantum rato, non
conſummato, dirimit Matrimonium usque ad quar-
tum gradum incluſive ex declarat. S. Pii V. in
Bulla. Ad Romanum. 2do. Impedimentum puhli=
cæ honeſtatis non agit retro. Unde ſi quis con-
traxit ſponſalia de futuro; & deinde contrahit
nova ſponſalia cum ſorore prioris ſponſæ, ſecun-
da quidem ſunt invalida, ſed priora non irritan-
tur. c. un. de ſponſ. in 6. 3tio. Impedimentum
publicæ honeſtatis non oritur ex ſponſalibus ficte
contraétis, quia non ſunt valida: nec oritur ex

ſponſalibus ſub conditione pendente in futurum,

usque dum conditio impleatur: ſecus vero ſi
conditio ſit de præterito vel futuro. 4to. Watri-
monium clandeſtinum, cum habeat vim ſponſa-
lium, & Matrimonium impuberum inducit impe=
dimentum publicæ honeſtatis.

. 1231

Uodecim
N,ſihi
lumm cont

Ad Marr
lariter
alis ann
uns colhpl
n Ic ea

WI Peag.
iltem cont
tmen me
6ee Cleret
lt MMitrin
ate. )
Fühnnt ante
4 idet
Ktent
Puien e
Pli hor in
ſii, mmf
oxime lub
Un temhon
tenen
e N dnde
Efine ad
n, Ben

Duckei

De Matrimonio: 811

lo de mG. ,
Munn inen⸗ F. 1231.

M. Undecimum impedimentum dirimens eit Ztas.
Cumg. Ktar, ſi quis requiſitam a legibus ad Matri-

a monium contrahendum ætatem non attigerit.
ntie .
oc inet. §F. 12322

Raſt Ad Matrimonium contrahendum valide Ex defe-
ene⸗ regulariter requiritur ætas pubertatis, in Ru tatis
teen, maſculis annus IAtus, in fœminis annus a,

Alicn exd . WSSõ Watrimo-
inii 1zmus completus, niſi malitia ſuppleat æta- eum.

enſit ſe tem. Ita c. continebatur, de deſponſ, impub.
alida: Erge
Her lech⸗
fien, ell⸗

Coroll. Prafkl. vmo. Matrimonium ante legitimam Keſolvun-
gtatem contratum eſt quidem graviter illicitum, tur caſus.
Errin üi tamen malitia ætatem ſuppleat, & adſit ſuffi-
lendn ciens diſcretio rationis, & potentia generandi,
valet Matrimonium. c. de illis. de deſponſ. Im⸗
n mte pub. 2do. Matrximonium, quod impuberes con-
eun trahunt ante ætatem legalem, & naturalem, ſal-
tntlin tem habet im ſponſalium de futuro c. un. de
ulee geſponſ impub. in. 6. Ztio. Papa diſpenſare po-
n mhrl teſt, ut aliqui ante pubertatem naturalem, ſen
Gnei habilem àad generandum contrahant Matrimonium,
SDiE quia hoc impedimentum eſt ſolum juris Eccleſia-

eumm ſtici, nam jure naturæ ſüffieit conſenſus, & cor-
gicr⸗ pora ad generandum habilia, nullo vero jure
de ANI proxime habilia, unde adeſt ſolum impotentia
vuſe, een Qum tempore auferibilis non vero perpetua, in
orn qua diſpenſari nequit. c. ubi non. de deſpon. Imp.
reiiun Ato. Si dubitetur, an malitia ſuppleat ætatem in
D ordine ad validum Matrimonium, declaratio ad
eo Cilt el Epiſcopum ſpectat: diſpenſatio vero ad ſolum
e Papam, Benediétus XIN
ells ſel
46. 2* O. 1233°
e fr Dyuodecimum impedimentum dirimens eſt Afinitas
Ne Aßinitgt, quæ eſt propinquitas perſonarum

N eX

Guotis-
plex.

Modus
compu-
tandi
gradus
Afinita-
lis.

Aſinitas
derimit
Matrimo-
Nr taz.

812 Caput XX.

ex copula carnali perfecta proveniens, ſive
copula ſit licita, Matrimonialis, ſive adulte-

ra, five fornicaria.

Schol. I. Triplex olim fuit genus Affinitatis: pri-
mum, ſi Maria fratri meo ſit Matrimonio junéta,
eſt mihi, & ſorori meæ affinis in primo genere:
ſi autem fratre meo defunéto eadem Maria nubat
Petro, fit Petrus mihi & ſorori meæ affinis in
ſecundo genere: ſi vero Maria defunéta Petrus
nubat cum Anna; fit mihi & conſanguineis meis
affinis in tertio genere. Verum Innocentius III.
c. non debet. De Conſang. & Affinit. ſecundam
& tertiam affinitatis ſpeciem abolevit fola prima
retenta.

Schol. 2. Pro dignoſcendis gradibus Affinitatis eſt
hæc Regula: Quo gradu quis diſtat in conſangui-
nitate a viro, eodem affinitatis gradis diſtat ab ejus
ν. Sic ſi pater meus ſecundo nubat cum
Maria, hæc mihi fit affinis in primo gradu linezæe
aſcendentium. Si frater meus nubat cum Anna,
hac mihi fit affinis in primo gradu lineæ colla-
teralis. Vide ſequentem arborem Affinitatis, ubi
ſtipes eſt duplex, mas, & fœmina copula car-
nali conjuncti, qui funt principium affinitatis,
gradus autem computantur ſieuti in conſanguini-
tate, (F. 1213. Schol. 2.) ita ut conſanguineus.
uxoris in primo gradu ſit affinis marito in eodem
gradu, & viciſſim.

H. 1234.

Affinitas orta ex copula Matrimoniali di-
rimit Matrimonium inter virum & conſan-
guineos uxoris & vicifſim usque ad quar-
tum gradum. Ita ſtatuitur in c. debet. De
Conſang. & Affinit. & rationes allatæ funt.
2. Affi⸗

* .

1 Alini
fetg dir,
Mlin grn
Minumn S
tio el,
parlo
HMti
ont Mat
dibus non
ns geren

s Molen

Alls eſe,
Nümirunm
Uns cb con-

9. Alinite
1 conile
Adun com
Ug debitu
Menti co
ter e,

1 Nun

u. Afins
lebe ier
Tineninm

tent can. 6
Er auiten

De Matrimonio. 313
l, h 2. Affinitas vero orta ex copula illicita
allx perfecta dirimit Matrimonium usque ad ſe-
e cundum gradum incluſive, uti decrevit Tri-
dentinum Seſſ. 24. cap. 4. de ref. Matrim.
knni. & ratio eſt, quia hec affinitas eſt vera,
en licet paulo imperfectior illa, quæ ex legi-
Hl timo Matrimonio oritur, unde non eſt cau-
rer muin ſa, cur Matrimonium ſaltem in aliquibus
ucakm gradibus non dirimat. Hinc 2. Reg. 20. le-
ugiesms gimus, decem concubinas David, quas filius
momiul ejus Abſolon violaverat, ab eodem David
nbu incluſas eſſe, & nunquam amplius cognitas,
tf“ quia nimirum illæ omnes factæ fuerunt quaſi
nurus eb conjunctionem cum flio.

Afmmame
3. Affinitas, quam conjngatus contraxit
dſe cum conjuge, ſi cum ejus conſanguinea

6⸗ nu inceſtum committat, impedit illum, quo-
– minus debitum conjugale petere poſſit, licet
uHne“ innocenti conjugi reddere teneatur. Ita
conſtat ex c. I. juncto c. diſeretionem. De

ium nin
inc“ Schol. Affinitas in nullo gradu neque linez reêtæ An jure
coHH ⁸⁵ neque lineæ collateralis jure naturæ dirimit Ma zatura.
nutitonee trimonium De Hnea recta patet ex Concilio Aga-
thenſi can. 61. & Epaunenfſi can. 30. ubi prohi-
betur quidem Matrimonium privigni cum Nover-
ca, ſed tamen additur;, ut fi ante prohibitionem
contractum fuerit, non difſolvatur. Quod etiam

ne eo, qui cognovit.

i ſtatuitur de relicta uxore fratris vel avunculi,
tnimmn quod jure naturæ efſe irritum nemo Catholicorum
n Ee icit. Deinde Concilium Aurelianenſe II. c. 10.
gue ſtatuit, ut non ſolvantur Matrimonia ante Baptis-
6 N mum contraéta cum relicta patris, filia uxoris,
W relicta fratris, ſorore uxoris, ſobrina, conſobri-

.
5 na, relicta avunculi vel patrui: Ergo cenſet illa
jure

814 Caput XX.

jüre naturæ eſſe valida. Quod vero affinitas etiam
in linea transverſa jure naturæ non dirimat Ma-=
trimonium, patet ex dictis. (. 124. Scol. 2.)
Dicis I. Concubitus privigni cum Noverca voca-
tur fornicatio, qualis nec inter gentes auditur;
I. Cor. 5. Keſp. S. Paulus loquitur de eo, qui
adhuc vivente patre novercam acceperat. II In
primo gradu affinitatis nunquam Eccleſia diſpen-
ſavit: Ergo jure naturæ prohibetur. N„eſp. Cum
in his Matrimoniis indecentia quædam appareat;
mirum non eſt, quod Catholici illa celebrare aufi
non fuerint, nee diſpenſationem a ſede Apoſtoli=
ca peſtulaverint. D

KReſolvum- Cbyoll. Prad. 12n0. Ad affinitatem contrahendam re=
quiritur copula perfecta. ado. Conſanguinei uxo-

tur caſus.

Qandeſti⸗
nitas.

ris, & conſanguinei mariti, licet vulgo dican=
tur affines, tamen inter ſe non contrahunt im-⸗
pedimentum affinitatis, quia deficit ejus funda-
mentum, ſive copula. Hinc duo fratres poſſunt
Matrimonium contrahere cum duabus ſororibus

ſibi non conſanguineis. Bater & filius valide con-

trahunt, cum matre & filia alterius vognationis.
Item valide contrahit filius Titii ex prima uxore
cum filia ejus privigna, ſeu nata ex alio marito:
Item ſi viduus & vidua copulentur, & adducant
liberos ex priori Matrimonio; hi comprivigni
vValide inter ſe contrahunt Matrimonium. Frater
vitrici poteſt ducere ejus privignam: Item Ca-
jus privignus vitrici ſni matrem: Item Cajus
valide ducit ſucceſſive Cajam & Titiam, quarum
mariti erant fratres. Denique Titius valide con-
trahit cum privigna uxoris ſuæ, & Vitricus cum
uxore privigni. tio. Impedimentum affinitatis
ob copulam fornicariam & illicitam etiam ab igno=
rante contrahitur.

§. 1235. 4 1.
Decimum tertium impedimentum diri-

mens eſt Clandeſtinitar ex eo proveniens;

quod

finn goi
Etum,
itbus.

MMol. Mn
gnoc ehi
(bem pr
hndettin
Kom pr⸗
Gefeum
Per defe
celeckum
entinum

Mirimoni

Murin
l tmbus
killutet
Innalid
Matrin
inumn

Uünlekina

1 ateni
Contrath
iter Po
um, &
Doſta e
Pltahen
in Sact
cipitat
Metiamn .
genn ſubt
Ptie ſe

nitzg ei
n dinate
eE:
Noretce e
enls Nctne
lr Ee dein
epettt II
clein di.
1. Mylui

dam zpnuet

D
lede Aogen

Ptrabendam
lunenteim
cOhifehun
it eis iu
Kates li
Uibus ſ0
Uins Filler⸗
us cepbetu⸗
X Mim
ex alio hi
,EAn
hi comni
vorivn, 4
namt Sn
n: Ien 6
Tiiun. Ceini
aus e
,Fiteis
ſtn

—

anln fllin
netiuin

genkmm
e1
nm

lud

De MWatrimonio. 815

quod quis in loco: ubi Tridentinum eſt re-
ceptum, non contrahat coram Parocho, &
teſtibus.
Schol. Matrimonium clandeſtinum vi nominis eſt, Matrimo-
quod clam & occulte contrabitur nullo teſte, per nium
quem probari poſſit, præſente. Matrimonium clandæſti-
clandeſtinum olim reputabatur I. propter defe- num quot
Gum præſentiæ Parochi vel teſtium. 2. Propter modis ef-
defectum proclamationum ſen Bannorum. 3. Pro- ſet.
pter defectum conſenſus parentum. 4. Propter
defectum Benedictionis Sacerdotalis. Poſt Tri-
dentinum vero ſolus defectus Parochi & teſtium
Matrimonium reddit clandeſtinum.

H. 1236.
Matrimonium coram Parocho & duobus Gandeſu-
vel tribus teſtibus non contractum in locis, num Ma-
ubi Tridentinum eſt receptum, irritum eſt, rino-
& invalidum. Ita Tridentinum Seff. 24. de nten
ref. Matrim. cap. 1. Et imo quidem Tri- iume
dentinum potuit nulla & irrita declarare
clandeſtina Matrimonia; licet enim Chriſtus
pro materia hujus Sacramenti determinave-
rit contractum civilem, limites tamen Eccle-
ſiaſticæ poteſtatis non excedit, talem for-
mam, & conditionem præſcribere, qua non
appoſita cenſeantur perſonzæe inhabiles ad
contrahendum, ubi ſane non mutat mate-
riam Sacramenti, ſed tantum impedit, ne
debita materia ponatur: ſicuti ſi quis ab ali-
qua civitate aufferret aquam, non mutaret
materiam Baptismi, ſed eam tantum Sacra-
mento ſubtraheret. 2do. Tridentinum in hoc
optime ſe geſſit: tum quia Matrimonia cian-
deſtina pugnant cum fide Matrimonii, quam
facile

816 . Caput XX.

facile violant, qui ſine teſtibus contrahunt,

cum contractus legitimus probari non poſſit:

tum quia pugnant cum bono prolis, cujus
ſtatus & conditio fit incerta, niſi conſtet cer-
tis teſtimoniis, eam ex legitimo Matrimonio
eſſe natam: tum quia pugnat cum Sacra-
mento, cujus inprimis dignitas violatur,
dum neglectis Eccleſiæ legibus in ſtatu pec-

cati mortalis ſuſcipitur: deinde ſæpe etiam

vinculum violatur, dum ob defectum teſtium
relicta uxore clam ducta, alia in facie Ec-
cleſiæ ducitur, quam rationem etiam Tri-
dentinum Sefſ 24. de ref. Matr. cap. I. inſi=
nuat. 3tio. Adeoque clandeſtina matrimonia
ſunt illicita, quia Eccleſia illa ſemper dete-
ſtata fuit, uti patet ex ſex primis canonibus
cauſ. 30. q. 5. in quibus Evariſtus, Hormis-
das, & Nicolaus illa illicita eſſe declarant ; &
eadem, improbantur jure Cæſareo: I. uNorem.
c. de repud. imo nuptiis Ethnicorum aderat
Sacerdos Cereris, uti Caſalius de rit. nupt.
oſtendit. Item Innocentius III. & Concilium
Lateranenſe IV. illegitimam declaravit ſobo-
lem ex clandeſtinis conjugiis ſuſceptam. c.
cum inhibitio. de clandeſt. deſponſ. ac demum
Tridentinum I. c. ait: Eccleſia Dei ex juſliſſ-
mis cauſir illa ſemper deteſlata eſt, atque prohi-
buit. Et denique definit: GQui aliter, quam
vræſente Parocho, vel alio Sacerdote de ipſius
Phrochi ſeu Orqinarii liceniia, & quohur vel
tribus teſtihur Matrimonium contrahere attenta-⸗
bunt; eor S§. Schnodus ad ſic contrahendum ommi-
no inhabiles reddqit, & ucjurmodi contraktus nul⸗
los & irritos eſſe decernit, prout eor præſenti de-
ereto irritos jacit, & annullat. Schol.

8

1oMatri
Pkittori
ürünt 0
legitos;
Ginalis M.

Alymitenn

llo keeret
Munmmeri
a ac /

ibebeins

ſtbtr get
ſerd deer
Cncdinnes
Munplemun
ine koele
itkz, gn
lniege 1
Ktehinm
lelatk nor
e, Neod
lentkle
Prlentia
Unherdonm
mands it

litenthnn

De Matrimonio. 817

unhunt, Schol. v. Contra juſtitiam decreti Tridentini irritan- Solyuntur
on polt tis Matrimonia clandeſtina inſurgit Paulus Sarpi objectio-
lsdi in hiſtoria Concilii. I. Quia contra illud reela- nes
n marunt Cardinalis Ludovicus Simonetta Conciliüi
