es in ferit

mutrimvio⸗
6 on in
0, inj
Ps, ſi⸗
e anle,lei
fimoni el

De MWatrimonio. 833

catam. c. 7. de ſent. & re jud. Manet tamen
diffolutio primi Matrimonii, ſi impotentia ſublata
ſit per miraculum, vel artem magicam, quia cen-
fetur fuiffe perpetua. tem ſi fuerit reſpectiva ob
arétitudinem fœminzæ reſpectu viri prioris, non
vero poſterioris. Item ſi fuerit reipectiva ob ma-
leficium, quod reipeéctu hujus viri non potuit
licite tolli. Item ſi pars ſeparata profiteatur in
Ordine Religioſo approbato. Sto. Tœmina im-
potens propter artitudinem non tenetur pati in-
ciſionem cum periculo vitæ, aut gravis morbi,
fſecus ſi ſine notabili incommodo fieri poffit: Nec
mulier poteſt dici impotens, fi conceptum ſemen
retinere non poſſit, quia copula perfecta manet.
6to. Impotentia Matrimonio tantum rato fuper-
veniens non diſſolvit Matrimonium: Ofcula ta-
men, & tactus ad declarandum affeétum conjuga-
lem, vel ſedandam concupiſcentiam licite exer-
ceri poflunt, ſi periculum pollutionis abſit, quia
ero hoc periculum raro abeft, probabilius hæc
funt illicita. Imo & carnalis copula tentari po-
teſt, fi ſpes ſit, eam perficiendi, licet præter in-
tentionem pollutio contingat. Ita P. Laymann.
Tlimo. Si meritus ob ſenium perpetue deſtitutus
ut potentia ſeminandi intra vas, non ei licet
Copula cum periculo pollutionis; fecus foret, ſi

culum pollutionis. 8voο. Signa impotentiæ ex
maleficio ortæ effe poſſunt: Si corpora coire non

it unn poſſunt: Si adſit extraordinaria perturbatio phan-
nelete taſiæ, & horror, quande coeundum &c.
ſ .
ni §. 1243
en Decimum quintum impedimentum diri. Kapfus.
n, mens eſt Kaptur, ſeu abduétio & extractio
E puyuelle e domo parentum in eum finem, ut
, ducatur in Matrimonium.
ehO 2„ S Schol.
e, Sehram Inſlit. Theol. Tom. III. 62%g
1

adeſſet ſpes copulæ perficiendæ, licet adfit perrr —“«

834 Caput XX.
Quotu- Schof. Duplex eſt raptus, uuus Violentie, cum
plex. puella invita & reluctans a raptore abducitur e
paterna domo: alter ſeda Rionis, quando blandi-
tiis, aut voluptatis illecebra aut quocunque alio
modo ſeduéta conſentiens raptorem ſequitur.

§. 1244.
Kaptus Impedimentum Raptus jure Eccleſiaſtico
dirimit dirimit Matrimonium inter raptorem & raptum,
Mairimo- guamdiu ipſa in poteſlute ruptorir manſerit.
um. Quodſi rapta a raptoré ſeparata, & in loco li-
bero ac tuto conſtituta, illum in virum habere
conſenſerit, eam raptor in uxorem habeat, &
nihilominus raptor ipſe, ac omner, illi conſi-
lium, auwxilium, & ſavorem præœbentes, ſint inſo
Jure ecommunicati, ac pervetuo infamer. om⸗=
niumque dignitatum incapaces, & 6. Clerici ue-
rint, de proprio gradu decidant. TZeneatur præ-
terea raptor mulierem raptam, ſwve eum uxorem
duxerit, ſive non duxerit, dectnter arbitrio ju⸗
dicit dotare. Ita Tridentinum Seſſ. 24. cap. 6.
Reſolvun- Coroll. Hratct. Imo. Ut raptus ſit impedimentum di-
tur caſus. rimens, requiritur violenta abduétio perſonæ,
. ſive per violentam manuum injectionem, five
per gravem metum, five per mandatum alteri
datum ad vim inferendam. 2do. Unde non in-
dueitur hoc impedimentum, ſi puella ſponte con-
ſentiat, licet ejus parentes, aut tutores non con-
ſenſerint. Inducitur tamen, ſi raptor vi abducat
Sponſam poſt inita Sponſalia, quia Tridentinum
ſine reſtriétione loquitur: Non autem inducitur,
ſi fœmina virum rapiat, quia Tridentinum loqui-
tur de raptoribus. 3tio. Requiritur, ut ſit vera
abduétio de loco in locum moraliter diverſum,
qualis non eſt, ſi quis fœminam de cubiculo in
cubiculum, de domo in proxime vicinam abdu
Ecak.

lit. t
Ii cont
mentüm
letur,
nii ſed
Tiventin
Lentin pe
let nnli
potelate
ſentut

ple⸗
finentid
Linpeci
Munn cont

Ws.

A nohi
tpipx,
Pnnhentis
Kand
Urerii ain
andas.

lyol ag
Canlis
nui

. Uen contt

MI ab
lcum,
tione 1
endo 10
We intere

COntra

egitun

cclei
Grottr
1 nunt
Nin ln)
pur he
D
, an⸗
, i
uner,
Clrun ſr
eatur ee⸗

zuſn Ueeſe

yhirof⸗
mentun⸗
io gete,
boten
hdatonm ken
nde MMl.
ſnetn
res o⸗
r Nn
Tüülnimm
n Phen,
imnlo.
,I teſe
e ecn
an 1M⸗
ichn .

De Matrimonio. 835

cat. Ato. Requiritur, ut abducéctio fiat Matrimo-
nii contrahendi cauſa. Unde non oritur impedi-
mentum, ſi mulier rapiatur, ut vendatur, ſpo-
lietur, & probabilius, ſi rapiatur non Matrimo-
nii ſed libidinis explendæ cauſa, quia de hoc caſu
Tridentinum non joquitur. Sto. Ex verbis Tri-
dentini per ſe conſtat, Matrimonium eſſe nullum,
licet mulier violenter abduéta, dum adhuc eſt in
poteſtate raptoris, nec loco tuto reddita, con-
ſentiat. . .

Ezxplicatis impedimentis Matrimonium Impeadi-
dirimentibus, ad impedimenta prohibentia menta
& impedientia, quæ impediunt Matrimo-Prohiben-
nium contrahendum, ſed non dirimunt, per-a.
gimus. Horum primum eſt Eccleſig vetitum, Eccleſia
leu prohibitio ſuperioris Eccleſiaſtici, ſcili- vetitum.
cet Papzg, Epiſcopi, Parochi alicui nuptias
prohibentis ob temporalem aliquam cauſam,
vV. g. ſcandalum ſedandum, veritatem impe-
dimenti diſcutiendam, lites, & diſſenſiones
vitandas.

Coroll. Praft. Imo. Quando Superior alicui ex juſtis
caufſis prohibet Matrimonium, valide quidem, ſi
nullum impedimentum dirimens ſubſit, illicite ta-
men contrahit Matrimonium. 2do. Matrimo-
nium ab Excommunicato contractum eſt quidem
validum, graviter tamen peccat contrahens tum
ratione indignæ fuſceptionis Sacramenti: tum
agendo contra præceptum Eccleſiæ. 3tlo. Tem-
pore interdicti valide, imo probabilins etiam lici-
te, contrahitur Matrimonium, quia illa ſolum
Sacramenta tempore interdicti prohibentur, quæ
per miniſtrum ſpecialiter ad hoc ordinatum admi-
niſtrari debent.

Eggz §. 1246.

Tempus
ſeriarum.

Sponſalia
quid.

836 Caput XX.

G. 1246.

Secundum impedimentum prohibens eſt
TLempus ſeriarum, quo celebratio nuptiarum
eſt prohibita. Varia fuit circa hoc tempus
Eccleſiæ diſciplina. Concilium Laodicenum
a. 364. C. 52. ſtatuit, ut in Quadrageſima
nuptiæ non celebrentur. Concilium Mogun-
tinum a. 1022. ſtatuit tempus ab Adventu
Domini, usque ad Octavas Epiphaniæ: &
aàa Septuageſima usque ad Octavas Paſchæ:
& quatuordecim diebus ante feſtivitatem
S. Joannis Baptiſtæ: & in diebus jejuniorum,
ſeu noéëctibus præcedentibus omnes dies ſo-
lemnes. Tridentinum vero Seſfl. 24. cap. 10.
ita ſtatuit: Ab Aduentu D. MW. J. C. usque
in diem Epiphanig. & a jeria quarta einerum
urqut in octavam Paſchatis incluſive antiquas ſo-
lemnium nuptiarum prohibitiones diligenter ab
omnibus obſervari S. Synodus præcipit: in aliit
vero temporibus nuptiat jolemniter celebrari per-
mittit. Quando igitur non adeſt juſta cauſa,
his temporibus Parochus Matrimonio afſiſte-
re nequit ſine licentia Ordinarii petita, ſi ad
ſpiritualem animarum ſalutem ita fieri ex-
pediat.

§. 1247.
Tertium impedimentum prohibens ſunt
Syonſalia, quæ definiuntur, futuri Matri-
monii mutua & libera, vera & deliberata

promiſſio ſigno ſenſibili expreſſa inter per-
ſonas habiles.

Schol.

Spo
ſa in
kum vet
iple artk
etian e
ſummato
luis, Al
Ai icitn
It ſiele⸗
tom Mat
chumenu
Moyititn

Shont⸗
fera ze 1
Ui tantun
internn
utiimon
.
Etteche 4
Hem juſtt

Myponere,

Ztio. P
Porſelin
tnitione
Uun de
Uum mut
bo etian
n Pr
Aelſa,

Eed Aern
ln e

De Matrimonio. 837

Schol. Sponſalium nomen fluit a verbo Spondeo, Dividun-

ibens el quia in iis fit promiſſio de futuro Matrimonio: tur.
hend cum vero promiſiio illa arrhis ſoleat confirmari,
upiinum ipſæ arrhæ ſubinde Sponſalia vocantur. Subinde
e ten etiam Sponſalia pro Matrimonio rato non con-
odicammn ſummato accipiuntur. Sponſalia alia ſunt abſo-
dragefnn luta, alia conditionata: Alia valida, alia invalida:
tig Alia licita, alia iliicita. Inſtituta ſunt Sponſalia,
n o ut fideles optime parati ad magnum Sacramen-
Adren tum Matrimonii sccedant, ſunt enim, quod Cate-
hunike: l chumenatus nd Baptimum, Tonſura ad Ordines,
5 Picher Novitiatus ad Profeſſionem.
eſticloteun e
unou.. “YMRẽ §. 1248.
s d=r Sponſalia, ut ſint valida, debent 1Imo eſſe Requiſita

h vera ac ſeria Matrimonii promiſſio. Nam ad Spon-
Gν ubi tantum eſt ficta promiſſio, deeſt conſen-alia.
e ſus internus, & animus, ſe obligandi ad
ottina Matrimonium.

ize, 2do. Pomiſſio debet eſſe deliberata &
en perfecte ac directe voluntaria, quia pro-

, milſio ſponſalitia inducit gravem obligatio-
aſt 8 nem juſtitiæ, quam nemo cenſetur ſibi velle
imponere, niſi deliberate promittat.
e .
4 li⸗ 3tio. Promiſſio debet eſſe mutua, quia

Sponſalia faciunt contractum perfectum de
traditione corporum futura, ſicuti Matrimo-
nium de traditione præſenti: ſed Matrimo-
nium mutuum conſenſum exigit: (H. 1202.)
ben Ergo etiam Sponſalia.
Ui M
ei⸗
1 H

4to. Promiſſio debet eſſe ſigno externo
expreſſa, quia debet fieri humano modo,
& ab altero acceptari, quod non fit, niſi per
ſigna externa promiſſio manifeſtetur.

Egg 3 5t0.

.

Caput XX.

Sto. Promiſſto debet fieri inter perſonas
habiles, nam Sponſalia ſunt promifſio de

futuro Matrimonio: Ergo inter ſolas per-

ſonas ad Matrimonium habiles fubſiſtere
Poſſunt. A

KReſolvun- Chroll. Hakr. I. Ficte promittens Matrimonium ad

lur caſus
de Ra

promiſ-=
ſione.

De deli-
berata.

illud quidem non ohligatur, ſi autem altera pars

decepta damnum aliquod paſſa ſit, illud fice
promittens compenſare debet, vel per pecuniam,

vel fi gravem infamiam paſſa eſſet alio modo non

compenſabilem, ducendo eam in Matrimonium.
2do. Qui ficta promiſſione Matrimonii puellam ad
copulam induxit, tenetur in conſcientia corrup-
tam ducere, quia hic intervenit contractus inno-
minatus; do tibi copiam corporis, ut mihi nubas.
Deceptor tamen non tenetur ad Matrimonium r.

6i pyella deflorata poſtea cum alio fornicetur.

2. Si ſe virginem falſo ſimulaverit. 3. Si Satis-
factionem pecuniariam ſponte acceptet. 4. Li

ex Matrimonio gravia mala prævideantur. 5. Si

puella deceptionem advertere potuit. 6. Si im-
pedimentum dirimens ſubſit. Puellæ jurato etiam
aſſerenti, ſe eſſe ab alio corruptam, in foro exter-
no non creditur, niſi alia indicia adſint. tio.
Qui vult promittere, non tamen ſe obligare, non
tenetur ſtare promiſſis, quia reipſa non promittit.
Qui autem vult promittere & ſe obligare, non
tamen implere promiſſum, præterquam quod gra-
viter peccet, tenetur implere promiſſum. 4to.
Ficte promittens Matrimonium graviter peccat,
quia committit mendacium graviter pernitioſum,
niſi forte alter fraudem advertere potuerit, nec
damnum paffus fuerit. *

Coroll. Prack. II. Ad contrahenda Sponſalia requi-
ritur deliberatio ſufficiens ad peccatum mortale,
non tamen liberum & voluntarium in cauſa.
linc requiritur perfectus & expeditus uſus ra-
tionis, & in c. litteras. De deſp. impub. fſepten-
nium

lün al

pde a

Eu ebt
Reguiritn
dem m
intita, Ee
Ineußis
eblins in
tiat. 3i
leſthns eo
ſunt, gie
Vero Irri
ſperiore
tnahenca in

Crol. Fyug
Mtla it
ninn, gni
Atoren,
nlfens ſin
lgetur.
oniſlion
kelle puel
noſtam
Wüo m
fonis,
ergimant
lile⸗
Iles .
llit in
Nis det 4
Uer, ſi 2
INt Mat
Vbendilite
Nris 1.
inr Matri
den Cone
Inpnncs
ſan
Rl

De Matrimonio. 839

elonas . d.
8 mum aſſignatur, niſi malitia fuppleat ætatem.
Unde amens, niſi habeat lucida intervalla, &
Olgs her. actu ebrins Sponſalia contrahere nequit. 2do.*

fübtkeaoge Requiritur libertas a coaétione & metu: & qui-
dem ſi metus levis fuerit, non reddit Sponſalia
irrita, ſed a judice irritanda: Si gravis injuſte

wonlund incufſſus ad Sponſalia extorquenda, reddit ea pro-
Atera hn babilius invalida, ſicuti ipfum Matrimonium ir-
lnd it ritat. Stio. Sponſalia clandeſtina ſine Parocho &
peennint teſtibus contracta valida & per ſe loquendo licita
modo n ſunt, quia nullo jure prohibentur: per accidens
trimonium. vero irrita & illicita ſunt in variis locis, ubi a
Ppelam ſuperiore Eccleſiaſtico ſunt irritata, adeoque con-
n omp- trahenda ſunt juxta ſtatuta dioceſana.
Kus inno⸗ H
miüm Coroll. Praft III. Promiſſio ſponſalitia debet eſſe De mutus
imonimI mutua ita ut altera pars repromittat Matrimo- promiſ-
formivetn. nium, quia ſola acceptatio non trahit poſt ſe obli- ſione.
tß. gationem, Matrimonium contrahendi, licet pro-
A. 4. mittens ſub peccato gravi ad illud contrahendum
ult. 5, 6 obligetur. Taciturnitas vero non eſt fignum re-
6. Kir promiſſionis, nifi aliunde colligatur, v. g. ſi ta-
nato etin cente puella parentes ejus dicant: Hanc filiam
ſoro ente⸗ noſtram damus tibi in Sponſam. Nec ſola acce-
Ent. N ptatio arrhæ & jocalium funt ſignum repromiſ-
Pigre l fionis, niſi aliæ circumſtantiæ conſenſum clarius
n Voritt exprimant. 2do. Arrhe revertuntur ad dantem,
lgne, ſi juſte a Sponſalibus reſiliat, ſi in juſte, perdit
n Colge illas l. J. C. h. t. Si arrham accipiens injuſte re-
llon. K filiat, in dnplo eam reſtituere debet: ſi minoren-
ter ſetet, nis det arrham, refiliendo eam non ammittit,
ernitoln, nee, ſi accepit, ad duplum fenetur. Iocalia ſe-
Oteite e cuto Matrimonio manent penes accipientem irre-
vocabiliter, quia tantum dantur in ſignum mutui
amoris l. 12. C. de donat ante nupt. Si non ſequa-
oln ⸗ tur Matrimonium fine alicujus culpa reſtitui de-
hn no ben donanti, niſi Sponfus cum Sponſa habuerit
n impuros tractus, vel copulam, ubi Sponfus dimi-
us N diam partem amittit, & Sponſa lucratur. l. 15.
e C. eod. Si ex culpa donantis non ſequatur Ma-

Ggg 4 tri⸗

840 Caput XX.

trimoninm res donata manet penes accipientem?
ſi ex culpa accipientis, redit ad dantem. l. G.

De exien- Coroll. Prafkt. IV. Pro manifeſtanda exterius pro-=

2200.

miſſione non requiruntur neceſſario verba, fech
fufficiunt alia figns Ordinarie ſola traditio &
accptatio annuli fine alis circumſfantiis non ſuf⸗
ficit: nec quande quis diceret: Propino tibi in
Matrimonium, & alker. Deus beuedicat Nec-
quando manus jungunt, quod tamen ſæpe con-
tractum ſponſalitium denotat. Pro eujus cogni-
tione ſerventur pro foro in- & externo ſequentes
Regulæ. Prima Talia verba, vel ſigna externa,
nutus & Scriptura ſufficiunt, quæ veram pro-
miſſionem mutuam Matrimonii exprimunt, five
ex ſigniſicatione, ſive ex conſuetudine, five in-

tentione eontrahentium fint propria. Secunda.

In foro interno prineipaliter attenditur intentio-
contrahentium in foro externo principaliter at-
tendituz ad verba, ſecundum quæ in communi
aceeptatione fumpta judex judicare debet, & in
dubio pro libertate poſſidentis „ non pro valore
Sponſalium judicare poteſt. 3 tο. Verba certo-
Sponſalia ſignifieantia funt: Promitto tibi Matri-
monium; tibi nubere; diabolus me rapiat, niſi
tecum copuler. Verba dubia funt: Non ducam
aliam, niſi te; quia videntur facere ſenſum con-
ditionatum; ſi quam duécturus ſim, ducam te.
Nec abſolute loquendo hæc verba ſufficiunt: Tu
es mea chariſſima, cor meum, theſaurus meus,

tu es vel eris mea: quia tantum ſunt verba

amatoria.

De perſo- Coroll. Prack. V. Qui habent impedimentum diri-

nis habi-
libus.

mens, invalide contrahunt Sponſalia. Quare
fiquis primo contraxiſiet Sponſalia cum Berta,
deinde cum Caja, quam etiam imprægnavit cum
pProgmiſſione Matrimonii, valent prima Sponſalia.
c. I. de Sponf duor. Conveniens tamen eſt, ut

in hoc caſn prima Sponſa pro bono prolis cedat

juri ſuo. Si vero Caja fuiſſet Soror Bertæ, SPcn.
us

reutt
liwentt
cblam
opterin
mis Honl

punſli

(btrkente

n N
Cnns contt
iin teg
eontratt

lgnkione

Eſtig e⸗
i lub be

eminatior
portune
m pus,:
r Nottil
inünte cd
non Obli
conſentn
nt gnrit
Prentum
le enm
i On 6
tem Unt
hn Derpe
gexerci
ani,
s wol
Mohlalis
um, K
Gemmin

De Watrimonio. 841

enem ſfus neutram ducere poſſet: non primam ob im-
le pedimentum affinitatis (K. 1234) contractum per
e copulam cum ſorore habitam: non ſecundam,
“ propter impedimentum publicæ honeſtatis ex pri-
“ mis Sponſalibus ortum. (§. 1230.)
no ianhir: 6. 1249.
ſeene Sponſalia ex juſtitia ſub peccato gravi Sponſalia

es Ccontrahentes utrinque obligant ad ineun- Jub pec-
aenen dum ſuo tempore Matrimonium. Nam cato obl-
aen omnis contractus oneroſus obligat ex juſti- gan.
pekan N tia in re gravi ſub gravi peccato: Sed talis
e. eft contractus Sponſalitius pariens mutuam
Sm obligationem in matria gravi, quia magna
r mtn injuria alteri infertur: Ergo obligat ex ju-
ſlter .. Kiitia ſub peccato gravi.

moni .
dani Cbroll. Prakt. Imo. Contrahentes Sponſalia fine de- Reſolvun-
oa terminatione temporis ſtatim tenentur, quando tur caſus. 4
ſen en opportune Matrimonium celebrare poffunt, & ſi

tibi lit⸗ una pars, altera nolente, malitioſe differat, pec-
tlol W⸗ cat mortaliter. 2do. Sponfalia per parentes pro

i infante contraéta eum puberem faéctum ordinarie
N „ non ohligant c. un. de Deſp. Sponfalia vero ſine
ſann conſenſu parentum contracta ſunt valida, licet
Giezu⸗ ſint graviter vel leviter pro ratione contemptus
fiim: parentum illicita. 3tio. Sponſalia perſonæ Catho-
ris en licæ cum hæretica communiter funt illicita, &
ſunt i invalida, quia ſunt de re illicita ſcilicet Matrimo-
“ nio ob periculum perverſionis prohibito. Ut
enti it⸗ autem ſint licita & valida, debet abeffe pericu-
a. r lum perverſionis, liberum eſſe Catholicæ Religio-
un Nen nis exercitium, & omnes proles debent Catholice
gi educari, niſ forte ob magnum bonum publicum
. Eni pars prolium ſolum Catholice educetur. Ato.
en , Sponſalia debent eſſe circa perſonam determina-
e tam, & ſi quis promitteret, ſe unam ex tribus in-
efr determinate duéturum, tenetur quidem unam ſibi
henn , Egg5 ſeli⸗

84² Caput XXN.

L ſeligere, quæ ſi nolit, non tenetur ad aliam, ſed

promiſſioni ſatisfecit. Sto., Judex Eccleſiaſticus à
Sponſalibus ſine juſta cauſa reſilire volentem pri-
mo monere debet, deinde pœnnis intentatis cogere,
niſi gravia mala ex Matrimonio timeantur. 6to.
Sponſalia conditionata de præterito vel præſenti
*quivalent abſolutis: de futuro ſuſpendunt obli-
gationem usque ad eventum conditionis, qui
eventus expectari debet, nec malitioſe impediri
poteſt, & durante conditione alia Sponſalia con-
tracta ſunt irrita, & iis malitioſe impeditis ob
fractam fidem altera pars refilire poteſt. Si con-
ditio ſit impoſſibilis, contractus eſt irritus ſi re-
vera obligationem ſuſpendat: ſi ſit turpis ante
eventum conditionis contractus eſt reſcindendus,
poſt eventum vero licet cum peccato, oritur ob-
ligatio contrahendi Matrimonium

.*

H. 1250.

Sponſalia Quia igitur Sponſalia pariunt obligatio-

Junt impe- nem contrahendi Matrimonium, (H. 1249.)

inmenium idlco Sponſalia ſunt impedimentum prohi-
Pro. 2-

bens bens Matrimonium cum alia quam Sponſa

contrahendum. c. de illis. c. /j inter virum.
De Sponſ. Et Ratio eſt, quia per Sponſalia
non fit donatio, ſed tantum promiſſio.

Solvuntur Schol. Lutherus l. de captiv. Babyl. c. de Matr.
ohjebtio- contendit Sponſalia dirimere Matrimonium cum
nes. alio contraétum. I. Quia Sponſus non eſt am-
plius ſui juris, cum ſe alteri tradiderit: Et Deus
prohibet, in negotio fratrem ſuum circumvenire.
Reſp. Sponſus adhuc eſt ſui juris cum ſe necdum
alteri donaverit, licet donaturum ſe promiſerit,
unde frangendo fidem peccat, quia fratrem cir-
cumvenit. II. Votum ſolemne dirimit Matri-
. monium, licet ſit promiſſio: Ergo etiam Spouſa-
lia illud dirimunt. &eſp. Quod votum ſolemne
dirimat Matrimonium ſtatuit Eccleſia, ex ratio-

nibus

tün alut
A.
n obſta
lpo etin
Incto onn
t, Onod n
onta ver

Poniſfione

onlele
nlmoniun
Dhuntor.
temmun
Unta fveni
2 po
un, an
11 Ge eg
muim pri
Peloriam.
Utrim 5
Un ſt,
Perltoone
3 ileran
Unhttionibe
ins Ordinen
htet (uOS
t c a
hertati
ohnla ſirn
conſen
Unn inh
In vin
eCnlennn
, 6oo,

De Matrimonio. 843

lan, kel nibus allatis: (F. 1212.) quod non fecit in Spon-
1

kiii falibus. III. Licet uxori virum ſuum repetere
non obſtante voto ſolemni poſt nuptias emiſſo:
eten o. Ergo etiam Sponſo licet Sponſam repetere con-

tis t traéto cum alia Matrimonio. K . Diſparitas
ni A eſt, quod uxor poſſideat corpus viri ut rem ſuam,

. Nrke Sponſa vero nondum illud habet niſi in ſpe &
niutt d promiſſione.
ilonig, d
ſe iwel . 1251.
önſlis ee⸗ 8 3

neltse Sponſalia tamen diſſoluta non impediunt Sponſalia
Gia Matrimonium cum altera contrahendum. ſolvuntur
imehe Diſſolvuntur autem Sponſalia 1mo licite & 1. mut
mii valide mutuo utriusque Sponſi conſenſu, etſi fonſtfa.
–WMW jurata fuerint, & copula carnalis acceſſerit.
c. 2. de Sponſ. cujus ratio eſt, quia onmir ret,
per quas cauſas naſcitur, per easdem diſſolvitur.
c. I. de reg. jur. Deinde ſublato contractu
Gdiett⸗ tanquam principali, ceſſat juramentum velut
Rug acceſſorium. Denique copula per ſe nullam
N addit vim Sponſalibus, ſi tamen damnum iil-

* latum ſit, compenſari debet. Ita declaravit
u S. Congregatio teſte Pignatelli. 2

honiin Coroll. Kraſt. Imo. Sponſalia impuberum ſine di- Reſolvun-
i ſpenſatione mutuo conſenſu diſſolvi non poſſunt: tur caſus.
id c. litteraz. De deſponſ. Impub. ne ætas illa nimiis
Elin mutationibus exponatur. Completa vero puber-

orinn en tate ordinarie illis conceduntur tres dies proximi,
n l n inter quos alter ab altero etiam invito refilire po-
t Ilu teſt. c. de illis. De Sponſ. ſi tamen impuberes
vnſe pubertati propinqui Sponſalia ſua juramento, vel
le elnn copula firmaverint diffolvi non poſſunt, niſi mu-
Mronſei⸗ tuo conſenſu. c. e litteris. De Sponſ. Matrimo-
fatten nium impuberum nullum quidem eſt, valet tamen
init in vim Sponſalium. c. fin. de deſp. impub. 2do.
m e⸗ conſenſus ex utraque parte debet eſſe liber a frau-
n de, dolo, & metu gravi injuſte incufſo. 3tio.

GN6r. Ordi-

844 Caput XX. .

Ordinarie ad diſſolvenda Sponſalia mutuo conſenfu
non requiritur auctoritas judicis, niſi in aliqua
dioeceſi forte aliter ſtatutum fuerit, cui ſtatuto
ſtandum erit.

F. 1252
2. Solvun- Jecundo. Sponſalia diſſolvuntur per in
tur per greſſum Religionis ex parte ejus, qui in Sæ-
S culo remanet. Item per votum Religionis
sis.“ ingrediendæ aut profitendæ,, non vero per

votum ſimplex caſtitatis. Et Imo quidem
ſolvuntur per ingreſſum Religionis, quia

Sponſus ingrediendo Religionem ipſo facto

ſignificat, ſe Sponfalibus renuntiare, &

Sponſus in Sæculo remanens non cenfetur ſe
obligare: ut tam diu expectare, & egredien-
tem e clauſtro recipere debeat. Non tamen
ſfolvuntur Sponſalia ex parte ingredientis,
quia per ingreſſum Religionis præciſe non fit
inhabilis ad contrahendum Matrimonium
cum egredi poſſit, & alias via panderetur
fraudibus eum quis facile ingrediendo Keli-
gionem ſe a Sponſalibus liberare poſſet.
2do. Per votum Religionis ingrediendæ aut
profitendæ ſolvuntur Sponſalia, nam Spon-
ſus licite Religionem profiteri poteſt: Ergo
etiam licite vovere reſciſſis Sponſalibns: fi-
cut enim ſe habet Matrimonium ratum ad
Sponſalia, ita ſe habet profeſſio ad votum
Pprofitendi: Ergo ſicuti Matrimonium ratum
ſolvitur per ſolemnem Profeſſionem, ita
Sponſalia ſolvuntur per votum profitendi.
3tio. Non tamen ſolvuntur Sponſalia per vo-
tum ſimplex caſtitatis: Nam c. uenient. Qui
Cleri. &c. mulieri poſt Sponſalia caſtitatem
vo-

rti in
iintar.
Ciqvil
poniſio
0njuncta.

Rol De
oteſſton
ktiam Hoe

Näne
i per in
titu fece⸗
gio Hon
Mnentis i
Sehet.
Neigionis
Uünendum.
Vit ns,
mopiom,
(hum Rele

Honlalide
iorem
lno von
Re Trri
Uue habein
1 4 ge
lunt de
I, gui in
In: Nr
Nir
Irſnlieio
n tn

De Matrimonio. 845

vovwenti injungitur poœenitentia propter fidem

“ violatam. Deinde Sponſo per Sponſalia jus
mn eſt acquiſitum, & ideo Deo grata non eſt
promiffio cum damno & injuria alterius
conjuncta.
Nhol Dices I. Matrimonium ratum per Religioſam Solvuntur
ut bet? Profeilionem ex utraque parte ſolvitur: Ergo objeclio-

uln e etiam Sponſalia ex utraque parte per ingreſſum nes.

Religion Beiigionis ſolvuntur, ſicuti etiam votum Religio-
1 ero N Bis per ingreſſum ſolvitur, licet vovens a Novi-
o gicte tiatu recedat: & hoc maxime ex eo, quia obli-
,4 gatio Sponſalium eſt mutua quæ ſi ex parte re-
ns, n manentis in Sæculo ceffet, in altera etiam ceſſare
ipoo in debet. Keſp. Diſparitas eſt quia per ingreffum
gtiare, 6 Religionis nullum jus acquirit Religio ad eum re-
cenletutt tinendum: at vero per Sponſalia Sponſa acquiſi-
gfeler vit jus, ut fides ſibi ſervetur contrahendo Matri-
on tinte monium, quod nonniſi per Profefſionem, per
on kan quam Religio jus acquirit, fit impoſſibile & illici-
geienm tum. Deinde per ingreſſum Religionis penitur
clee nonſt id, ad quod vovens ſe obligavit, non vero id,
timomn ad quod tenetur quis per Sponſalia. Denique
andeten obligatio Sponſalium in fieri, quando actu con-
Gdo M trahuntur eſt mutua, poſtea vero ex una ſolum
barte manere poteſt, v. g. ſi fidem violet. II.
e M ponſalibus ineſt tacita conditio: niſi ſtatum per-
ience 11 fectiorem elegero, ſicuti ineſt Matrimonio rato:
Nan ed . Ergo votum fimplex caſtitatis ſolvit Sponſalia.
et: D Rejp. Tacita illa conditio in Sponſalibus ex nullo
lu . jure habetur, ſicuti tamen in Matrimonio rato,
“ ui ſtatum Religioſum quis elegerit, a Tridentino
Ituu Sefſ. 24. de Matr. can. 6. colligitur. III. c. Per-
1nma venit. de jürejur. dicitur: PFromicſum non infrin-
n unm git, qui in mélius illud commutat. Et certe vin-
en N culum voti Deo facti eſt fortius vinculo Sponſa-
ofen lium: Ergo votum ſimplex caſtitatis illud ſolvit.
. Rezſp. Citatum capitulum loquitur de voto fine
1 “ ræjudicio, vel cum conſenſu tertii commutato.
im. I tem votum in tantum a Deo acceptatur, in
Atien , quan-

ſo⸗

Keſolvun-
tur caſus.

345 Caput XX.

quantum reſpicit voventem, non vero in quan-

bilius diſſolvit
Matrimonium. Sponſalia abſoluta poſt votum
perpetuæ caſtitatis, vel fuſcipiendi S. S. Ordines,

tum eſt in præjudicium tertii.

Coroll. Pratt. Imo. Per votum Religionis ingredien-

dæ ſolvuntur quidem Sponſalia, ſi tamen alteri

barti damnum exinde emergat, diſpenſatio peten-
da eſt. Qui vero Religionem ante vel poſt

Sponſalia vovit, ac poſtea Matrimonium con-
traxit, ſoluto per mortem Matrimonio Religio-
nem, ſi fit idoneus, ingredi tenetur. ada Vo-
tum caſtitatis ſimplex poſt contracta Sponſalia fa-

Ctum obligat, ut ſi una pars reliliat, votum ob-

ſervari debeat, item quod vovens debitum red-
dere non vero petere poſſit; quod ſoluto Matri-

monio, imo etiam eo durante, in quantum fine

injuria Sponſæ licet, votum obſervari debeat.
Votum tamen caſtitatis poſt Sponſalia ordinarie
eſt illicitum, maxime ſi fraudulenter fiat: ſi bo-
na fide ex animo majoris perfectionis „ vovens a
pPeccato excuſari poteſt, dummodo paratus fit ad

contrahendum Matrimonium, ſi a Judice Eccleſfia-

ſtico compellatur. gtio. Per ſe loquendo licitum
eſt Sponſo vel Sponſæ poſt contracta Sponſalia vo-

vere Religionem ſi grave damnum alteri exinde

non emergat. 4to. Suſceptio S. Ordinis proba-
Sponſalia, quia abſolute impedit

vel non nubendi, vel ingrediendi Religionem
contracta, ſunt invalida, utpote de re illicita: ſi
tamen pars decepta grave damnum pateretur non-

niſi Ler Matrimonium reſarciendum, vovens di-
a

ſpenſationem a voto petere teneretur. Sponſalia
vero conditionata v. g. fi obtineatur diſpenſatio,
poſt eventum conditionis obligant. Sto. Ordines
minores non diſſolvunt Sponſalia, quia Matrimo-
nium non reddunt impoſſibile. Siquis tamen al-
tera parte inſcia vel invita Ordines minores ſuſci-
peret, ex parte ipfius difſolvuntur Sponſalia,
tum ob notabilem mutationem, tum quia vide-
tur juri ſuo cedere.

§. 1253.

Irti⸗
Gtionem
a ſolyun
lun. Dejn
ur. 1. O
Prnnca e
Eeni fcem
Netio eſt

end 8

lyil Hug.
n ex N
erd ad
h & hn
Honſlle
R pinere:
welten
a viror
Il ſint .
Ilan arg
h hit,
Er n
donſtet, 5
Omni erlde
eteens 6
onbllaf
hnn deli
Ennciure
ſli ſeedi
ſ. a.,
ktiſe
kevecat

et.

De Matrimonio. 847

eton un H. 1253.

mdriag Tertio. Sponſalia diſſolvuntur per forni- Fornica-
nam Lationem unius Sponſi, in quo caſu Sponſa-tio ſolvit
entohn, lia ſolvuntur ex parte alterius. c. quemadmo- Sponſa-
te H dum. De jurejur. Ubi ſequentes rationes dan-a.
enn tur. 1. Quia Sponſus ſub fide Sponſaliorum

alen lervanda ea contraxiſſe præſumitur. 2. Fran-
Sornh Lenti fidem fides ſervanda non eſt. 3. For-

won nicatio eſt cauſa juſta divortii: Ergo etiam

dehumn ſolvendi Sponſalia.

ſolato Nan.
uumm k Chroll. Prafft. rmo. Sponſalia ob fornicationem tan- Reſowun-
rvari Lete tum ex parte innocentis diſſolvuntur, fornicator tur caſus.
ſlin d vero ad nuptias compelli poteſt. Si Sponſa oſcu-
r fat: l la & tactus impudicos ab altero viro admittat,
5, vorenl Sponſalia reſcindi poſſunt, quia cenſetur impudi-
aratis ſti ce vivere: ob oſcula vero & taéctus impudicos a
le een viro alteri fminæ factos Sponſa refilire nequit,
endo leitun quia viro nulla infamia ordinarie ex hot accidit,
Sorflae niſi fint frequentes, & majorem amorem erga
Atet en aliam arguant. 2do. Si Sponſa vim ab altero
Ginis c paſſa fuit, merito repudiatur. c. raptor. cauſ. 27.
Nute ine q. I. quia fit notabiliter vilior. Si vero aperte
hot en conſtet, Sponſam in ſamno eſſe opprefſam fine
,5 Ci omni culpa, Sponſus reſilire nequit, quia nullum
Reigters dedecus contrahit. tio. Si uterque Sponſus poſt
te Urhi: Sponſalia fornicatus fuerit, non compenſatur de-
teret lictum delicto, ſed Sponſus fornicariam Sponſam
, ſeni repudiare poteſt, non vero Sponſa Sponſum,
. Honld quia fœdior eſt fornicatio in foœmina, quam in
üieltn, viro. Ato. Si Sponſalia publice coram Parocho
, 0Mne & teſtibus contracta fint, crimen vero Sponſi vel
taſtun⸗ Sponſæ ſit occultum, nec fine infamia revelari
s UnI poſſet, moneat Sponſus Sponſam, ut a Sponſali-
rnnl⸗ bus recedat, & ſi nolit, propria auétoritate reſi-
1 ſa⸗ lire poteſt. .
ſe⸗ .
G. 1254.

ri

848 Caput XX.

O. 12542

Sponſalia GQuarto. Sponſalia diſſolvuntur, ſi Spon=
Jolvuntur ſus poſt Sponſalia non obtenta licentia Spon-
per lon, ſæ in terras longinquas brevi non rediturus
Rrnant. abeat; vel terminus præfixus ad finiendam
obligationem ſit elapſus. Ratio Imi eſt quia
Sponſus tam longe diſcedens juri ſuo renun-
tiaſſe cenſetur. c. de illis. De Sponſ. Ra-
tio 2di eſt quia in illo caſu obligatio præfixo
tempore nuptias celebrandi violatur, adeo-
que juſta cauſa reſiliendi parti ad nuptias
paratæ præbetur. C. ſicut. De Sponſ. B

Reſolvun- Coroll. Prakt. rmo. Si Sponſus ob juſtam cauſam
tur caſus. neceſſariam dintius abeſſe cogatur, Sponſa ex-
pectare debet. l. ſœâρ. ff. de ſponſ. niſi aliter con-
ventum, vel periculum incontinentiæ ſit, vel
gravis neceſſitas urgeat, ita ut fiat notabilis
mutatio. 2do. Si ſponſus ob cauſam volunta-
riam juſtam diſceſſerit, tunc ſecundum jus civile
biennio expectandus eſt, ſi intra Provinciam:
triennio vero, ſi extra Provinciam moretur. Il. 2.
c. de ſponſ. Quæ leges jure Canonico non vi-
dentur eſſe correctæ, licet Judex Eccleſiaſticus
pro diverſitate circumſtantiarum ob periculum
peccati eas moderari poſſit. 3tio. Si ſponſus in
alienam terram domicilium mutaturus ſe transfe-
rat, ſponſa hoc ipſo a ſponſalibus liberatur: c.
de illis., de ſponſ. non vero ſi negotii vel ſtudio-
rum cauſa a loco recedat cum animeo revertendi,
quia domicilium non mutat. Ato. Si terminus
præfixus ſit ad finiendam obligationem, poſt
tempus elapſum ceſſat obligatio: ſi vero termi-

nus ſit piæfixus ad exequendam, & non differen-

dam obligationem, ita ut dilator deinceps ſit in
mora culpabili, poſt elapſum tempus ſtatutum
pars ad nuptias parata ob culpabilem alterius mo-
ram

mn leſil
moral
Enpore

Cunt
lIS mutati

exryeniat

lriwens.
lon gene
ilem,
1Mimor

Cn Dract
onſeli
PS, norb
io enl,
Wlis kn⸗
Keonditi
Cdi ejn⸗
ollfiorcn
mmeis pol
N Uiä
eratn pe
rd⸗
llo im E
lun⸗
fink nil
9 lo,
htinoni
bghivit
W oſt
in, vel
Ni

Runh

,dpot
ntia or⸗
teditumn
finienenn
nii eſt gin
Go kenn.
vonl. N
tio prrinn
tur, aden
ſd mnbtin
1.

Kam cinie

onſt .
iii Atere

lir ſt, 1
t notabilt

n WOnnn.

in is ed
ovincün
oretut.
dico bor'
Lecleinn
5 peri.

G ſCona

Us ſe tmk⸗
Pbenime ¹
i vhu
06 leſeni
G Eenms
onen
verd en⸗

ianons ſt.
ineeſs
Uus

eiue⸗
„

ſng

De MWatrimonio. 849
ram reſilire poteſt: c. ſicut. De ſponſ. altera ve-

ro moram trahens manet obligata præfixo etiam
tempore elapſo, fi pars innocens velit.

H. 1255.
Quinto. Sponſalia diſſolvuntur, ſi notabi- Svon/alia

lis mutatio ex parte unius, vel utriusque ſu- Jolvnntur

perveniat, aut impedimentum Matrimonium per nola-
bilem mu-

dirimens oriatur: Quia intentie promittentis zatzonem
non cenſetur ſe extendiſſe ad caſum valide ſuperve-
difficilem, qui quemvis hominem prudentem nientem.

à Matrimonii promiſſione abſterruiſſet.

Coroll. Praſt. Imo. Notabiles mutationes, ob quas Neſoloum-
a ſponſalibus recedere licet, ſunt: lepra, paraly- tur caſus.
ſis, morbus epilepticus vel alius incurabilis: amiſ-
dfio oculi, naſi, vel alia corporis deformitas: no-
tabilis famze, & bonmorum jaétura, graves inimi-
citiæ &c. nam in ſponſalibus ſemper intelligitur ta-
cita conditio; fi res in eodem ſtatu permanſerit.
Quodſi eiusmodi defectus tempore contractorum
Wponſaliorum ab una parte probabiliter ignoraban-
tur, iis poſtea cognitis a ſponſalibus recedere li- M
cet, nifi lciens defectum, & jus ſuum refiliendi
alteram partem carnaliter cognoſcat, quo caſu
ſponſalia ratificare cenſetur. 2do. Si ſponſa ab
alio imprægnata fuerit, debet vel Matrimonium
declinare, vel ſponſo manifeſtare, ne proles le-
gitimæ naſcituræ damnum patiantur. Deflorata
ab alie, vel alio defectu notabili laborans unde †
Matrinronium valde difficile redditur, & altera
Pars gra viter offendifur, ſi hoc prævideat, a ſpon-
