um, M mus Rom. p. 2. ait: Eor graviſßime peccare,
Hitoie h gus illud tempus ρ1oa:äti ungendi obſervare ſolent;
bt, d um jam omani ſalutir ſpe amiſa vita & ſenſibus
iſe dalt arere incipiat. Dein unus ex eflectibus Extre-
die naen mæ Unétionis eſt ſanitas corporis: Ergo non

8.,0aN. — . . .
ſolis jamjam morituris conferri debet.
in Schol. Simeon Theſſalonicenſis Græcus Schismati-
“ 3 1 Cus l. de Sacr. criminatur, Latinos docere, Ex-
5 eie tremam Unétionem conferri non debere, niſi
i tele ſ mox diſceſſuris, & omni ſenſu deſtitutis. Simi-

. ni
ehit, Nü lem calumniam Lutherus l. de capt. Bab. Catho-
url. N licis impingit. Et Calvinus 1. 4. Inſt. c. 19. ait:

fion 1 Nacobus omnes infirmos vult inungi: iſti non infir-
Pnun giun, mos, ſed ſemimortua cadavera ſua vinguedine in-
tel rie Biciunt, cum jamjam anima in primoribus labris
Gnſtniige laborat, vel, ut ipſi loquuntur, in extremis. Hæ
nolte calumniæ ex dictis refutantur.

erine Coroll. Pract. Imo. Extrema Unctio non eſt mini- Solvzentur
ſtranda infantibus, & perpetuo amentibus: fi au- objeſtio-
tem aliquando uſum rationis habuerint, & pec- nes.
care potuerint, & antequam inſanirent, Sacra-
mentum hoc ſaltem interpretative petierint, ſci-

ten licet, ſi chriſtiane vixerint, & ſalutis ſuæ memo-
te ein, res fuerint, quod præſumendum eſt, niſi contra-
1 v tium conſtet, hoc Sacramentum üllis conferen-
a e . um

loteii,

590 Caput XVIII.

dum eſr. 2do. Pueris rationis uſum habentibus;
& doli capacibus, ſi in gravem morbum incidant,
Extrema Unétio danda eſt, ubi ordinarie ætas ei
ſeptem annorum, vel ſi malitia ætatem ſuppleat; Unc
minor ætas ſufficit, dummodo Sacramenti Pœni- ne Ultto
tentiæ capaces ſint, etſi necdum communicave- oonenien
rint. Ztio, Puerperis ob commune periculum ex arlitent
partu non confertur S. Unéctio: ungenda tamen Iiſratut.!
eſt puerpera, quando foœtus violenter eſt extra- ln. eo
hendus, vel ſi proxima ſit partui, in quo ejus 4
mors ob ſpeciales morbi concurrentis circumſtan- 1olin a
tias timetur. Ato: Senibus; qui notabiliter defi- fumm
ciunt, & in mortis periculo etiam ob ſolam ſenez Mlllit l
tutem conſtituti prudenter judicantur, non eſt Ma fit hie
negandum hoc Sacramentum, quia ſenectus ipli imeft!
eſt morbus. Sto. Omnibus in periculo mortis “ äh
conſtitütis non eſt dandum hoc Sacramentum; .R 4
niſi periculum ex morbo Oriatur: unde non datut uſifout-
periculoſe navigantibus ſeu navigaturis; nec præ. ol, Ii
liaturis, nec reis ad mortem condemnatis, niſi. Iula itn⸗
forte talis reüs in die executionis graviſſimo mor- ienn gzng
bo obrüatur, vel fraétis oſſibus rotæ implexus AEu
per plures dies vivat, quia talis fevera graviſſime Eii N
eſt infirmus, übi ſine irréverentia etiam in loco Nei
ſupplicii inungi poterit. 6to. Hoc Sacramentum i iis 4
nec ſtatim infirmis eſt conferendum, ſi periculum tli ſe z
mortis non adſit: nec nimis ſero expectandum; “
donec æger omnibus ſenfibus ſit deſtitutus, ita kein
ut fine fruétu & devotione illud percipiat; ſed ſlactuls,
tunc conferendum eſt, quando prudenter pericu- ulnn int
lum mortis adeſſe judicatur. Ztimo. Falſum eſt; unls li
actum eſfſe de illius vita, qui hoc Sacramentum MWemmh!
ſuſcipit, imo ſanitas virtute hujus Sacramenti ob- üu. Un
tineri poteſt. Falſum etiam eſt; inunctos hoc Ctmenmun
Sacramento non poſſe teſtamentum facere, nudis (AUntig
pedibus incedere, non ſaltare &c. de quibus om= utereint
us rfudes monendi ſunt: 8 inn
z lcet
Eniirtion
W

F. 1123. n

De Extrema Unklione. 591

hlom hiderit
uuutn §. 1123.
H Ad fſuſcipiendum licite Sacramentum Ex- Diſpoſitio
Retmni tremæ Unctionis requiritur ſtatus gratiæ, un- ad Extrve-
ne de convenienter poſt ſuſceptum Sacramen-mam Un-
mne eidnn tum Pœnitentiæ,, & S. S. Euchariſtize ad- , ſta.
ugenmn miniſtratur. Nam hoc Sacramentum eſt vi- reguiſitd.
Neng da vorum, adeoque ſtatum gratiæ ſupponit: Et

n licet olim ante S. Viaticum ſuſceptum ad-
itceilies Winiſtratum fuerit, uti pluribus exemplis

zmod ong? demonſtrat Launojus t. I. pag. 608, non
Hcanm,m tamen fuit hic mos univerſalis, uti Martene
Gäüi ſaen de ant. rit. 1. 1. C. 7. oſtendit, & conſuetudo
beinet miniſtrandi Extremam Unctionem poſt ſuſce-

dum: ptum Viaticum adeo invaluit, ut Catechis-
Eti,in mus Conc. Trident. S. Carolus Borromæus,

Nutemmts & multa Ritualia Extremam Unéctionem poſt
trrfäme Viaticum dandam ræſcripſerint. Unde Be-
Ameme nedictus XlV. de Syn, licet non putet, hoc
tre eſſe ſub peccato mortali præceptum, ait ta-
ti en men, tutius & utilius eſſe, Eccleſiæ Roma-⸗

dr næ ritui ſe accommodare:
1

10 Ejette Coroll. Praft. 1mo. In homine juſto fufficit voluntas Reſoloun⸗

ſt Eelinm vel actualis, vel ſpiritualis fuſcipiendi hoc Sacra- tur raſus:
od getiſe, mentum, imo videtur ſufficere interpretativa, vel
Prtlenii e4 generalis illa voluntas; qua quivis poenitens vult
lin. S uti omnibus remediis ad ſalutem necefſariis, vel
ce anet utilibus. Unde ex praxi Eccleſiæ confertur hoc
⸗ Ginnel Sacramentum ſubitò morbo oppreſſis; & ſenſfibus
t, N deſtitutis. 2do. Homo peccati mortalis ſibi con-
un n l, feius tenetur; ſi poſſit, præmittere confeſſionem;
Egi! vel, ſi nequeat, perfectam contritionem de pec-

catis; licet P. Suarez putet, per accidens ſuffi-
Eere attritionem, ſi invincibiliter putetur contri-
tio, vel ſi invincibiliter putet, attritionem ſuffi-
ters; vel ſi Extrema Unctio detur ei, qui h

Exiremd
UnRio
sterari

voteſt.

592 Cuput XVIII.

eſt deſtitutus ſenſibus, & ante amentiam attritio=
nem elicuit, quam non revocavit, quia ſic hoé
Sacramentum de attrito faceret contritum. Ztio⸗

Si Sacerdos privata ſcientia ſciat, ſenſibus ſubito

deſtitutum, paulo ante mortale commiſiſſe, vel
eſſe excommunicatum, ſi peccatum & annexa
excommunicatio ſit occulta, ordinarie moribundo
adminiſtrari debet Extrema Unétio, præmiſſa ad

cautelam abſolutione a cenſuris, quia talis ita ſe

habet, ac ſi Sacramenta exeuntium peteret publi⸗-
ce. (§F. 925. Coroll.) Si vero negatio Sacra-
menti, & cauſa negandi occulta manerent fine

diffamatione, tenetur quis ab adminiſtratione

hujus Sacramenti abſtinere. Quodſi notorium ſit,
ante infirmitatem infirmum mortaliter peccaſſe;
aut excommunicatum fuiſſe, hoc Sacramentum
non meretur, niſi aliquibus conjecturis, vel ſal=
tem unius hominis teſtimonio probetur abſolutus
Huiſſe, vel pœnitentiæ figna dediſſe.

F. I1 124.

Sacramentum Extremæ Unctionis iterari

poteſt, quotiescunque fidelis in novum mor-
bum incidit, vel in diverſum vitæ diſerimen
adducitur. Ita docet Imo Tridentinum Seſſ.
14. Cap. 3. Quodſt infirmi poſt ſuſceptam hant
Undtionem convaluerint, iterum Sacramenti hutjus
Jubſidio juvari poterunt, cum in aliud ſimile Vite
diſcrimen inciderint. Cujus rationem dat S.
Thomas 1. 4. cont. gent. c. 73. Quia huijus
Jacramenti Unöio ordinatur ad ſanandum: We-

dicina autem ſanativa toties iterari debet, quoties

infirmitas iteratur. 2do. Idem probat conti-
nua traditio, & praxis Eccleſiæ, uti patet
ex ſtatutis Synodalibus Danielis Nanneten-
ſis, Stephani Pariſienſis, Manuali Lugdu-

nenſi

9

I1, Came
jotn t.

labente
e unabant,
Unam Beine
Uielns reer
1 We Pontin
At Exrteme
in deſte ldr
1en anatione
Eſhblas aman
r Crdimlis
a itn tekere
Mühirngie
n in Nef.
ſolomn ie

ehp iner

Nn n nt
ften znni

. . ui

MM inponeb
et pudli⸗
l Phlen
7e Clihlne f
nkterninar
En vtno in
kimto ſern
Uebils: Nr
one den
undeten
4 10 unnin
iies keetene
zrl Doge 1

De Extrema Unbione. 593
utt nenſi, Cameracenſi, Viennenſi &c. apuid«
3 (ond de .
onttm ½ Launojum t. 1. pag. 552.

entuii Schol. Labente Sæculo IImo nonnulli illicitum Solmnentaas
oOnnile eſſe putabant, fidelem S. Oleo ſemel inunctum abjefio-
dtun Am ungquam deinceps eodem liniri: Et Ciacconius & nes.
atenen ghellus refert in vita Pii II. diſputatum fniſſe,
10, Meniin an huic Pontifici graviter ægrotanti adminiſtrari
guii ut poſſit Extrema Unctio, eoquod plures ante annos
m hetete eam peſte laborans Baſileæ recepiſſet: Quam ta-
negtti de men narrationem Benediétus XIV. 1. de Syn. in-
4 mierä; ter fabulas amandat, quia nec Joannes Campanus,
9dmimmm nec Cardinalis Papienſis minntiſſima de Pio II. in

El potain ejus vita referentes hujus rei meminerunt. Mo-
talitet en nachi Hirſaugienſes referente Aucétore vet. diſcipl.
De Nenndn mon. in præf. putabant, Extremam Unétionem
Kurs N tunc ſolum iterari poſſe, ſi a die Unétionis tres
Obetu älmn anni elapfi fuerint. Denique nonnulli apud Du-
D randum I. I. rat Div. off c. 8. cenſuerunt, intra

ejusdem anni ſpatium S. Unétionem repeti non
poſſe. I. Quia publica pœvitentia etiam tantum
ſemel imponebatur: Ergo & Extrema Unétio,

e quæ eſt publica pœnitentia exeuntium. Kejſv.
ntlons duod publica pœnitentia non iteraretur, res me-
1 NoVCHNE ræ diſciplinæ fuit, cujus modum Eccleſia pro li-
iite lint bitu determinare potuit: Circa Extremam Unétio-
Bentinn nem vero nihil ſancire potuit, cum ex Chriſti
ſltnn inſtituto iterari poſſit. II. Confirmatio non efſt
RHH iterabilis: Ergo nec Extrema Unctio, quæ etiam
Neroti unétione peragitur. Keſp. Confirmatio imprimit

Characterem, non vero Extrema Unétio, quæ
eſt ad ſanandum, non ad conſecrandum, adeoque
toties repetenda, quoties morbus recurrit.

Cbroll. Pratlt. tmo. Extrema Unétio pluries in di- Keſokun-
verſis infirmitatibus ab eodem infirmo rite ſuſcipi tur caſas.
poteſt; in eadem autem infirmitate pon eſt ite-
randa, niſi forte infirmitas remiſſa iterum ingra-
veſcat, & novum vitæ periculum ſuccedat. 2do.
Parochi non fint in hoc ſcrupuloſi, ſed fi dubi-
tent,;

Schram Inflit. Theol. Tom. III. P p

594 Caput XVIII.

tent, an revera ſtatus morbi ſit immutatus, vel
an nunc idem, an diverſum adſit vitæ periculum,
ad Sacramenti iterationem propendeant, quia hæc
iteratio conformior eſt veteri Eccleſiæ eonſuetu-
dini, & per eam novum ſpirituale ſubſidium in-
firmo provenit. Ita Benediétus XIV. de Synod.
l. 7. c. 23. tio. Dum idem ſtatus morhi, etſi
diun, durat, hoc Sacramentum non eſt repeten-
dum, ſecus ſi uno periculo remoto, diverſus
morbi ſtatus incidat; tunc enim infirmus iterum
ungi poteſt, licet non longum temporis interval-
lum, ſed paucarum hebdomadarum interceſſerit,
dummodo prudenter diverſa pericula eſſe cen-
ſeantur.

G. 1125.

Kfſfectus Effectus Sacramenti Extremꝰæ Unctionis
Extremæ ſunt: Primo Alleviatio animæ per abſterſio-
Hemis nem reliquiarum peccati, qui eſt effectus ejus
io, & Primarius. Nam Patres hoc Sacramentum
Abſterſio Vocant Ponitentiæ perfectivum, & uti loqui-
Reliquia- tur Tridentinum in procem. de Extr. Unct.
rum pec- conſummativum: ſed pœnitentiam noen po-
cali. teſt perficere, niſi quatenus reliquias peccati
abſtergit, & animam adverſus infirmitatem
ex peccatis relictam confirmat, ac roborat:
Ergo Sacramentum Extremzæ Unctionis eſt
revera primario inſtitutum ad alleviandam
animam & abſtergendas peccati reliquias.

Quid ſit Schol. Alleviatio animæ infirmi, facit, ut confirme-

Allevia- tur, magnam Miſericordiæ Divinæ fiduciam ex-
tio, & citando, qua & incommoda morbi levius ferat,
Reliquiæa & in ſpem melioris vitæ quadam interna conſo-
veccati. latione perfuſus erigatur, & diaboli calcaneo in-

ſidiantis tentationibus facilius refiſtat. Nomine
vero Keliqautarum percati intelliguntur pravæ di-
ſpoſitiones ad peccatum, animi torpor, debilitas
ex

.

il ercato .
i romptns
le iltem
Eloe etſei
Plepelle
nnn Cogita
lelt,

Aer Ece
unun ſn
i Cun
Eünnn pirort
Unt peccati
inligere,
ſtitutum
n Nn
te dnerenr
Uun nereſſt
ne (ern
II,ſ Lytr
unto kret
ultwin

lul Qtkifnr
oni Ner ſe
nilns 9
let Ohnnc
nun Urſi
te hetaig
i Hke ve
nn keiins
letet kpoft
Eihe Ver
Kcatz nor

De Extrema Unkione. 595

Unnmhhle, ex peccato proveniens, qua fit, ut homo non ſit
e n ita promptus ad intuenda & meditanda cœleſtia.
Gennt gun⸗ Hæ autem reliquiæ non omnino abſterguntur,
elt coie⸗ ſed hoc efficit gratia Sacramenti, ut debilitatæ,
Me ſclimi ac repreſſæ ægrotum minus impediant ab illarum
MI. Ed rerum cogitatione, quæ ad ejus ſalutem perti-
tatus Mot nent.
non et ie
emt, NSen §. 1126.
inſemds de⸗ . .
nmie Alter Effectus ſecundarius eſt remiſſio 2dus Re-

run e peccatorum Jac. S. i in peccatit ſit, remitten nuſſio peo-
elieln de tur ei. Cum vero Extrema Unctio ſit Sacra-tοτντπ
mentum vivorum, ſupponatque animam a
morte peccati ſuſcitatam, & curatione dun-
taxat indigere, patet, illud non eſſe prima-
veme Um rio inſtitutum ad delendam peccatorum ma-
e ee culam: Ergo ſolum eſt effectus ſecundarius.
eſt eſeue Deinde Sacramentum Pœnitentiæ eſt neceſ-
Sactame ſarium neceſſitate medii lapſis poſt Baptis-
n Arie mum: (H. 11I12.) ſed non eſſet ita necefſa-
de oN rium, ſi Extrema Unctio ad delenda peccata
entenm primario foret inſtituta: Ergo non eſt prima-
eligis“ rio ad hoc inſtituta.

us Sechol. Qnæritur, an Sacramentum Extremæ Un- An Sa-

t, eIi tionis per ſe & directe, & non ſolummodo per cramen-
e CN accidens (§. 908. Schol. 2.) peccata remittat, li- tum Ex-
1 Nem cet ſolummodo ſecundario. Reſpondetur, Ex-tremæ
4 “ tremam Unétionem per ſe licet ſecundario remit Unuktionis

tere peccata tam mortalia, quam venialia: tum per ſe pec-
quia S. Jacobus ait: Si in peccatis ſit, remittemur cata re-
ei. Hæc verba non poſſunt reſtringi ad peccato- mitiat.
rum reliquias & peccata venialia; quia de his non
diceret Apoſtolus, ſi in peccatis ſit, cum certum
ſit, infirmum habere ſemper ejusmodi reliquias,
& habere venialia: Ergo conditio hæc cadit in
peccata mortalia: tum quia forma Sacramenti
Extremæ Unéctionis, indulgeat tibi Deus, gquid-

596 Capyut XVIII. .

quid deliquiſti, ſignificat remiſſionem quorum-
cunque peccatorum: Ergo illa per ſe remittit
ſaltem ſecundario, licet is, qui fibi peccati mor-
talis eſt conſcius, teneatur clavibus Eccleſiæ ſe ltius ef
ſubjicere, aut ſi non poſſit, ſaltem conari, quan- Us eſt ſa
tum in ſe eſt, ad perfectam contritionem cum Ajqine
. . . .
voto Sacramentalis confeſſionis: tum denique, 6 uu
quia S. Thomas l. 4. cont. Gent. c. 73. ait: Con- 15 to
tingit, quod komo omnium peccatorum, quæ com- Huo
miſit, notitiam vel memoriam non habet, ut poſimi I Olhon
per pœnitentiam ſingula expurgare, Rcut etiam Illigunt
quotidiana peccata, Ene quibus praſens vita non igſetda non
agitur, a quibus oportet hominem in ſuo ewitu per blenne
hoc Sacramentum emundari. Et S. Carolus Bor- Fynglur.
romæus in inſtruct. de Extr. Unét. Prima utili- t Uum in
tas, &y eſfefius hijus Sacramenti eſt, qubd peccati Umn hubeb
reliquias tollit tanquam con:plementum Sacramenti Elltpolen i
Penitentiv. Quc reliquix« peccataà eſſe intelligun- uni
.Y bee mo 5. r⸗
tur ſive mortalia, ſive venialia, quæ poſt alia Sa- al
cramenta remanent; poteſt enim fieri, ut ignorante 1
eo, qui commiſit, vel non valente confiteri, pecca- Vnenli /n
tum mortale remaneat, in quo delendo ita hoc Sa- In Lofpe
cramento juvatur, ut feri poſſit, eum per hoc Sa- Inſcir it
cramentum ſalvari, qui alipquin fuiſſei damnan- j, Aglotus
dus. Dicis I. Duo tantum funt Sacramenta mor- Niftn ine
tuorum, Baptismus & Poenitentia; Extrema Un- ntun
Stio vero eſt Sacramentum vivorum: Ergo per n le in
ſe peccata non remittit. Keſv. Ex hoc ſolum fienioren
ſequitur, quod per ſe primario non conferat rfe- d. ) Ey
miſſionem, non vero, quod non conferat per ſe doons
ſecundario. II. Hoc Sacramentum inſtitutum eſt ſen lie
per modum curationis, quæ vitam in ſubjecto i ler
fupponit. Reſp. Inſtitutum eſt per modum cura- . 2
tionis, ſecundario vero etiam ad vitam reftituen- rlun e,
dam in caſu, quando quis grave habet peccatum Ii jifeieg,

& hoc ignorat, vel ſciens confiteri non poteſt, in onn

ſi conetur quantum poteſt, contritionem elicere ff al y,
eum votol Sacramentalis confeſſionis. .
l
8 fcipierti

G. 1127.

De Ewtrema Uuklione. 597

nen gunn
Pet ſe k G. II27.
hbi ernin
ibrs balte Tertius effectus ſecundarius Extremze Un- tius Ef-

nen= Sionis eſt ſanitas corporis ex hypotheſi, eſtus
Nide quod animæ ſaluti expediat. Probatur 1mo-anitas
ün i Jac. 5. Oratio fidei ſalvabit infirmum. Quæ Foris.
rd ne verba Hugo Victorinus, Magiſter ſententia-
n lane rum, S. Thomas & alli Theologi communi-
n, is ter intelligunt de ſanitate corporis, quia
pruſmumt alias verba non cohærerent cum præcedenti-
in ud bus: Infirmatur quis in vobis. 2dO. Ex Tradi-

be tione; nam in ritu adminiſtrandæ Extremæ
, uit Unctionis habebantur ſemper preces pro fani-
uGm tate corporea infirmi: uti patet ex Sacra-

u AeM mentario S. Gregorii: ex Conc. Cabillonenſi
rAn II. can. 48. Ex Decreto Kugenii IV. Efe-
fei, “ Szus eſt mentie ſanatio, in quantum autem expe=
anfi dit, etiam corporix. Et Tridentino: Samita-

a e tem corporis interdum, ubi ſaluti animœ expe-
ſiſis dierit, ægrotus, conſequitur. 3tio. Hic effe-
Srns (tus eſt tantum ſecundarius, quia Sacramen-
tazmm ta per ſe primario inſtituta ſunt ad animæ

wonn: ſanctificationem „uti patet ex eorum defini-
. E hen tione. 4t0. Extrema Unctio conditionate tan-
N, tum corporis ſanitatem reſtituit, ſi animæ
men, ſaluti expedierit, quia operans, ait S. Tho-
n, mas in 4. d. 23. q. I. a. 2. nunquam inducit

Vtan 1 .
ermin ſecundarium eſſeltum, niſi ſecundum quod expe-

n dit ad principalem: ideo ec hoc Sacramento non
gektef ſequitur corporalis ſanatio ſemper, ſed quando
miei , expyedit ad ſpiritualem ſanationem, tunc ſemper

niid am inducit, dummodo non ſit impedimentum ex
mn pvarte recipientit. J

zn P p s Schol.

3598 Caput XVIII.

An ex Schol. Quoties virtute Extremæ Unéctionis recupe-
opere ope- ratur ſanitas corporalis, toties ex opere operato
rato cau- producitur. Nec tamen ex hoc ſequitur, eam

Jetur ſa ſemper ab hoc Sacramento produci; cum enim
nitas cor- hic effeétus ſit conditionatus & ſecundarius, non
voris. requiritur, ut ſemper ex Sacramento ſequatur,

ſed ſufficit, quod, quando ponitur, ex opere ope-
rato ponatur. Licet enim ſubinde ſanitas per re-
media naturalia obtineatur, non ideo deprimenda
eſt virtus Sacramenti, quæ remedia naturalia ad-
juvat, & ad felicem exitum perducit. Quare in
hoc Sacramento res tantum eſt gratia: Sacramen-
tum tantum, Unétio cum forma: Res & Sacra-
mentum ſimul, ſpiritualis animi hilaritas per mo-
dum Unctionis ſpiritualis cauſata.

5–

G. 11238.

An Exx- Sacramentum Extremæ Unctionis non eſt
irema per ſe neceſſaria ſub gravi præcepto Divino
Taae aut Eccleſiaſtico. Nam Imo Innocentius I.
nia. ep. ad Decent. ait: Eideles ægroti &. Oleo per-
ungi poſſunt, & omnibus Chriſtianis uti licet.
Quæ verba præceptum non indicant. Et
Tridentinum Seſſ. 14. cap. 3. ait: MWec vero
tanti Sacramenti contemntus abique ingenti ſce-
lere, & ipſius Spiritus S. injuria eſſe poſſet. Ubi
damnantur contemnentes „non vero non ſu-
ſcipientes. Et can. I. ait: Hoc Sacramen-
tum fuiſſe per S. Jacobum fidelibus commen-
datum, & promulgatum, non vero mandatum.
24do. Ita docet S. Thomas 3. p. q. 65. art. 4.

Solpuntur Schol. D. Tournely & Habert docent, Extremam
objeblio- Uncéctionem eſſe necefſariam neceſſitate præcepti
éS. Divini & Eccleſiaſtici. I. Quia S. Jacobus dicit:
Inducat Preshiteros Eccleſiz, quod præceptum in-
dicat: Et Tridentinum damnat eos, qui dicunt .
oc

3

r Leramen
Eonem gr⸗
Cneltum n
lilo igkiitn
4 I Con
Yuoni
uin HMyrun
po ſea
Conehium
hrirtt, gn
lontennlen
üim ee e
Uunn ſetenti
elg, Oni
unt.

AHed me
unmn ſleie
Pürciens. 3
nfine hrin
lſicionem
Aon elle
lenhtum il
e uviter
Utll, nod
1t ſe hadene
Ulln kali

De Extrema Unkione. 599

Giont ken hoc Sacramentum nec mandatum Dei, nec pro-

Ohere et miſſionem gratiæ habere. Reſp. Eatenus hoc Sa-
Gditms cramentum mandatum Dei habet, quatenus a
i; an (Chriſto inſtitutum, & petentibus adminiſtrandum
Cunlien eſt. II. Concilium Cabillonenſe ait: Secundum
ento nn B. Sacobi Apoſtoli documentum, cui etiam docu-
eeee menta Fatrum conſentiunt, infirmi oleo, quod ab
ſanitis et Epiſcopo benedicitar, a Preshyfieris ungi debent.
deo en Et Concilium Colonienſe ſepultura Eccleſiaſtica
ia ummnhu illos privat, qui hoc Sacramentum aut reſpuerint,
Ucit. (um aut contempſerint. Ke/p. Concilium Cabillonenſe
tia: Inn loquitur de Presbyteris, qui tenentur hoc Sacra-
Ne A maentum petentibus miniſtrare. Colonienſe vero
hilatitu e punit eos, qui ex contemptu hoc Sacramentum
. reſpuunt.

Coroll. Fraft. Imo. Graviter peccat, qui hoc Sacra- Reſolvun-
mentum fſuſcipere omittit ex contemptu, illud tur caſus.
paarvifaciens. 2do. Graviter etiam peccat, qui ex
Giorismn omiſſione hujus Sacramenti aliis dat ſcandalum,
lepte Ii & faſpicionem movet, quod Extremam Unéctio-
lunocenin nem non eſſe verum Sacramentum credat, & ad

NeiS Oer contemptum illius aſtantes provocat. 3 0. De-
to⸗ S6 nique graviter peccat infirmus, ſi ſit in peccato
lionis Ml. mortall, quod confiteri non poteſt, nec certus
incdiem eſt, ſe habere veram contritionem, ſi hoc Sacra-

mentum omittat, quia ſic voluntarie reſpueret

it. JN
gornt medium ſalutis, quo ſalvari poſſet.

Vero u;
loe SAon
elibus ind
elo netn
b 1

tnt, M,,
celltie/

600 ,]SMw

—E E 0

unmeotun,
DE 1 Ml l
ORDINE. ti,
n Hilhie
H. 1129. Ul,

Ordo extum novæ Legis Sacramentum eſt Ordo, gingſion,
Auid. S qui eſt Sacramentum novæ Legis, quo Aſtil 3
ſpiritualis quædam poteſtas traditur, & .nti Mon
gratia confertur ad ſacrofanctum Chriſti cor- M, , n
pus conſecrandum, & alia Eccleſiaſtica mi- 1eoge
niſteria rite obeunda. . Dibus itn

Varia Schal. Ordinis nomen tripliciter ſumitur a Scripto- Mnum, ſe
gjus ac-⸗ ribus Eccleſiaſticis. I. Ampl'ſſime, prout ſignifi- 1 litotio:
eptio. cat quemlibet ſtatum perſonarum, quæ fſpeciali rſipporit
titulo ac diſtinéta quadam vivendi ratione Deo “
inſerviunt: quo ſenſu dicuntur in Eccleſia eſſe plu- Cuſus
res Monachorum & Monialium ordines. II. Mi- ulun,
es anmiple, prout includit jurisdictionem aliquam Mägttiam
Eccleſiaſticam fine ulla ex intrinſeca ratione po- magade
teſtate conficiendi, & adminiſtrandi Sacramenta: Ccnmtetdun
quo ſenſu Decanatus, Abbatia &c. poſſunt dici Gen
Ordines. III. Strike pro ſacro quodam ritu, quo N. nen
confertur poteſtas ad miniſterium ſacrificio Alta- ne, 9 l
ris exhibendum, aut Euchariſtiam conſecçrandi; 1i Pyo in
quo ſenſu accuratius Ordinationis, quam Ordinis in lon
Sacramentum dicitur: quia hoc Sacramentum in Mein
actione tranſeunte ordinantis poſitum eſt, non ve- *
ro in re fixa & permanente. A Græcis Ordo le ne
Vocatur aαςοoονονaαιdhä id eſt, manus extenſio; de quo fClpimn
vocabulo pluribus agit Arcudius l. 6. Conc. c. I. WMDiacon
Morinus & Hailier de ſacr. Ordinat. Utuntur Chlete
etiam Græci nomine get: sas unctio, unde z disga l 1
conſecratio, quæ cum fiat manus impoſitione; ant ,
ſubinde etiam Ordo *ααοαριαι α Patribus vocatur. o

G. 1130. uli ſt

Caput XIX. De Ordine. 5601

F. 1130.

I. Ordo eſt verum & proprium Novæ Legis Eſs Sa-
Sacramentum. Probatur Imo I. Tim. 4. V. cramen-
14. Noli negligere gratiam, quc in te eſt, qu& tum.
data eſt tibi per prophetiam cum impoſitione ma-⸗
muum Preibiſtern. Et 2. Tim. I. v. 6. Admo-
neo te, ut reſuſcites gratiam Dei, quœ eſt in te
numde per impoſtionem manuum mearum. Quæ au-=
e Leges tem ſit illa gratia, Apoſtolus exponit verſu
tadtn ſequenti: Non enim dedit nobir Deut ſpiritum
m Chidic timorir, ſed virtutis & dileltionis, & ſobrieta-
eletaian tfir: adeoque loquitur de gratia ſanctificante.
Ex quibus ita arguitur: Habetur hic ſigaum
nirc externum, fcilicet impontio manuum: divi-
,Non na inſtitutio: quia vis producendi gratiam
n, qe“ hanc ſupponit, de quo mox plura: habetur
nä nie gratia, cujus expreſſa fit mentio: divinum

i mandatum, quia Apoſtoli poteſtatem confe-=
fiunii⸗ rendi gratiam per impoſitionem manuum fibt

ſera aie nNon arrogaſſent: Ergo habentur omnia ad
rd n. Sacramentum requiſita, conſequenter Ordo
Se eſt Sacramentum. 2do. Probatur ex Tradi-
omi tione. S. Ambroſius lib. de ſac. dign. c. 5.
nluid ait: Homo imponit manum, Deut largitur gra-
in n, tiam. S. Innocentius I. ep. 18. de hæreticis
ait: Nec dare Spiritus S. plenitudinem voſſunt,
un eti uE maxime in Ordinationibus operatur. 8S.
Hieronymus I. centr. Vigilant. ait: Epiſco-
pum Diaconos ordinantem Chriſti Sacramenta
tribuere. S. Auguſtinus 1. 2. contr. ep. Par-
men. c. 13. Explicent, quomodo Sacramentum
baptizati non poſſit amitti, & Sacramentum or-
dinati poſſit amitti? Si enim utrumgque Sacra-
P p 5 men⸗

N

Solvuntur
objelctio-
nes.

602 Caput XIX.

mentum eſt, quod nemo dubitat, cur illud non
amittitur, & illud amittitur? Neutri Sacramen-
to injuria facienda eſt. Et S. Gregorius M.
in 1. Reg. 5S. qui promovetur ad Sacerdotium,
bene foris ungitur, ſi intus virtute Sacramenti

roboretur. 3tio. Patet ex Conciliis. Conc.

Chalcedonenſe can. 2. juſſit de gradu dejici
eos, qui non vehalem gratiam in venditio-
nem deduxerunt. Florentinum Ordinem in-
ter Sacramenta recenſet. Tridentinum Seſl.
23. can. 3. definit: Si quis dixerit, Ordinem,
ſive ſacram UOrdinationem non eſſe verum & pro-
prium acramentum a Chriſto Domino inſtitu-
tum. vel eſſe figmentum quoddam humanum ex-
cogitatum a virir rerum Eccleſiaſticarum impe-
ritis, aut eſſe tantum ritum quendam, eligendi
miniſtros Verbi Dei, & Sacramentorum, ana-
thema ſit.

Schol. Lutherus in I. de capt. Babyl. negat, Ordi-

nem inter Sacramenta eſſe recenſendum, quod
etiam negat Calvinus l. 4. Inſtit. c. 19. I. Quia
impoſitio manum rI. Tim. 4. dicitur conferre za-
eizte, quo nomine I. Cor. 12. v. 4. deſignatur
tantum gratia ſanitatum, diſcretio ſpirituum &c.
non vero gratia ſanctificans: & Apoſtolus dit,
datam Timotheo hanc gratiam per Prophetiam,
quæ inter charismata refertur. Neſp. zacete &
zagis omnia gratiarum dona, conſequenter etiam
gratiam ſanctificantem ſignificat, uti patet 1. Cor.
12. &mulamini autem charismata meliora, id eſt,
gratiam ſanctificantem, utpote ſine qua alia dona
ibi commemorata expeti non debent. Deinde ni-
hil contra nos agunt hæretici, ſi etiam conceda-
mus, Timotheo una cum gratia & charactere Or-
dinis donum Prophetiæ efie conceffum. Denique
per Prophetiam non intelligitur cauſa inſtumer⸗
talis

ugatſe eo
mnen manun
Enorens,
(cinm, I
ynn ſerunt
4, unts ker
Popum eon
Inn hon iit
4ofolos
in mnnum
n de. Ahit
itte mitim
Annentis2 0
n Ihohti
lumam ſah
rinator. II
1 Oirati⸗
3 prientin
inn (ege
Wen conlecte
Uinet neta
Urlttem,
deetg
Hens ſolum
In Ditonnt
lſetlon ind
, it dem!
1n enno n

dennent
Dun i
1 Potellate
KCorns
Il Mr
yoſola
1.1

De Ordine. 603

alr ialt talis gratiæ conferendæ, nec effetus per impoſi-
Lutfi Nnng tionem manuum produétus, ſed cauſa impellens
Gega a movens, ita, ut ſenſus ſit: Noli negligere
1 Sacrhine gratiam, quæ data eſt tibi, cum te ordinavi Epi-
4 feopum ſecundum præcedentes Prophetias, hoc
tute Aum eſt, juxta revelationem mihi faétam, ut te in
neilis (. Epiſcopum conſecrarem. II. Illa impoſitio ma-
e graln nuum non fuit ſacramentalis; nam Chriſtus ordi-
m in u nNahs Apoſtolos ea uſus non fuit, & olim impo-
Ord 3 ſitio manuum ad benedictiones, ſanandos infir-
in Otdram mos &c. adhibebatur. Reſp. Chriſtus propria
dentimng, wirtute gratiam conferre potuit, homines nonniſi
erit, 0=e inſtrumentis a Chriſto inſtitutis eam conferre poſ-
1 nn ſunt. Impoſitio vero manuum de ſe indifferens
Domi d9 PDer formam ſufficienter ad eſſe Sacramentale de-
terminatur. III. S. Chryſoſtomus de anathem.
1. hummt ait: Ordinatio non effert, non in ſublime extollit,
Atictunco z non potentiam præſtat. Et S. Gregorius Niſſen.
Ndan, . in vita S. Gregorii Thaumaturgi refert, eum ab-
Nentonmn,“ ſentem conſecratum efſe Epiſcopum: Ergo Ordi-
natio eſt mera deputatio. e v. S. Chryſoſtomus
humilitatem, & commiſerationem erga peccato-
res in Sacerdotibus commendat. S. Gregorius

l. negt Niſſenus ſolum innuit, S. Gregorium Thaumatur-
lenain,, gum Epiſcopatum fugientem precibus tandem ad
c. 10. “M conſenſum induétum fuiſſe, ut obſervatis ſolemni-
itur ancg bus, ait dem S. Gregorius Niſſenus, id eſt, ſer-
a vato debito ritu conſecraretur. .
tio ſpirimn
eAokone
H O. II3I. .V
Mb Ee Sacramentum Ordinis a Chriſto Domino Orydo a

ee inſtitutum fuit. Nam Chriſtus reipſa Apo- Clriſio eſt
t i ſtolis poteſtatem & gratiam Ordinationis con- inſtitutus.
ai ceſſit in ultima Cona, quando poſt datum
. N S. S. Corpus ſuum & Sanguinem Luc. 22.
Ieim i,, dixit: Hoc ſacite in meam commemorationem:
Übi Apoſtolos Sacerdotes inſtituit. Et Joan.
olm i, 20. V. 23. poteſtatem remittendi peccata con-
anl ne tulit,

Plures
HEccleſia
Ordines.

Quot ſint.

604 Caput XIX.
tulit, dicens: Accipite Spiritumi &, quorum
remiſeritis peccata, remittuntur eir. Unde Tri-
dentinum Seſſ. 7. can. 1. &i quis dixerit, Or-
dinem, ſive ſacram Ordinationem non eſſe vere

S proprie Sacramentum a Chriſio Domino in-

Rituum .. anathema ſit.

H. 1132.

Plures autem in Eccleſia eſſe Ordines,
ſide divina credendum ſtatuit Concilium Tri-
dentinum Seſſ. 23. can. 2. Ji quit diwerit, pra=-
ter Sucerdotium non eſſe in Eccleſia catholica
alios Ordiner & majores, & minorer, per quos
velut per gradus quosdam in Sacerdotium ten-
datur, anathema ſit. Et cap. 2. Cum autem
divina res ſit tam ſanbti Sacerdotii miniſterium,
conſentaneum fuit, quo dignius, & majori cum
veneratione exerceri poſſet, ut in Eccleſia ordi-
natiſſima diſpoſitione plures, & diverſi eſſent
miniſtrorum Ordines, qui Sacerdotio ex oßicio
deſervirent.

Schol I. Ordines generatim dividuntur in Majores,
ſeu Sacros, & Minores. Majores dicuntur Sacri,
quia propius ad Euchariſtiam accedunt. Specia-
tim ſeptem Ordines apud Latinos recenſentur:
ſcilicet Presbyteratus, Diaconatus, Subdiacona-
tus, Acolythatus, Exorciſtatus, Lectoratus,
Oſtiariatus. Ita Tridentinum Sefſ. 23. cap. 2.
quod tamen ſeptenarium hunc numerum de fide
credendum non definivit, ne vel Græcos, qui
pauciores, vel nonnullos Scholaſticos, qui plu-
res, quam ſeptem admittunt, damnaret. Inter
hos Ordines majores & ſacri ſunt: Presbyteratus,
Diaconatus, & Subdiaconatus: reliqui vocantur
minores & non ſacri, uon quaſi ſacri nullo modo
eſſent,

Alel,ſeh
füm zccee
Tent jamn
Cornehios
it tempore
Romama
Urnos /nt
Pulrgint
imis Muor
i, i
. Cfirii,
Muon, Nast
1n N Koil
Me) Webe
1 o. hemn
Murun: can.
fi: in .
11; & ladn
1 516, Pre
Wetim inte
Iucrile ade
n Ee int.
en rliona
n, Uam
etſelV. e⸗
Elorerfe dan
Crtere
n, ſel Vel
ndnn n0.
Unit Dunn
eircl ini
. Eſinon
lun nonde
3) ad Antio
t E
i. kohar
ndonmme
ünate:
rine, 4

n N, nr
it. Ulie!
ir dikent,
n wr r

o Dono

elſe de
Concliual
li Nitni,
ecleſo an
iroret, M
Gyurcotunk
2. Cℳ N
gti niniinn
6 llcnn
1 LVerlſre⸗
dunſ i
lotio er

rellht
os eteli
s, lein
Eel. 6
Umende,
l Cens
e.
en,
li

“
S

De Ordint. 6 05

effent, ſed quod non ita proxime ad S. S. Eucha-
riſtiam accedant. Porro ſeptem horum Ordinum
mentio jam antiquiſſimis temporibus occurrit: ſic
S. Cornelius P. in ep. apud Euſebium I. 6. c. 43.
ait, tempore Schismatis Novatiani fuiſſe in Eccle-
ſia Romana Presbyteros quaiuor & quagraginta,
Diaconos ſeptem, totidem Subdiaconos, Avolythos
quadraginta duos, Exorcifias cum Leſoribus, &
Uhiariis duos & quinquaginta. S. Cajus P. ſta-
tuit, ut his gradibus ad Epiſcopatum aicendere-
tur: Oſtiari, Lekoris, Exorciſia, Subäiaconi;
Diaconi, Prasbiteri Concilium Carthaginenie IV.
an. 398. ſigillatim ſeptem Ordines laudat a Ca-
none 3. usque ad 10. Concilium Toletanum I.
an. 400. meminit can. 1. Presbyiſterorum, & Dia-
canorum: can. 2. & 4. agit de Lektoribus & Oſtia-
riis: can. 4. & 5. memorat Subdigeonos, Oftia⸗
rios; & LeRores recenſet Synodus Tarraconenſis
an. 516. Præter hos Ordines recenſitos Cajeta-
nus etiam inter eos numerat Epiſcopatum. Multi
Canoniſtæ addunt primam Tonſuram Martene
l. 1. de ant. rit. c. 8. novem numerat addendo
ſeptem aflignatis, Epiſcopos, Palmiſtas, ſen Can-
tores. Nam I. Cantorum meminit Conc, Cartha-
ginenſe IV. can. 10. Laodicenum can 23. Chal-
cedonenſe can. 14. & Rabanus I. 3. Inſtit Cleric.
Reſp. Cantores peculiari Ordine non inauguran-
tur, ſed vel prima Tonſura initiati, & ad pfal-
lendum in Choro admiſſi intelliguntur, uti eos
ſfumit Durandus I. 2. rat. c. 3. vel illi, qui fine
Clericali initiatione Cantorum officio funguntur.
II. Foſſariorum, ſeu Veſpillonum, vel Laboran-
tium mortuos ſepelientium meminit S. Ignatius
ep. ad Antiochen. S. Epiphanius in Comp. Doctr.
Cath. & S. Hieronymus de muliere ſepties iéta.
KReſp. Foſſarii non fuerunt Clerici, ut conſtat l. 12.
Cod. Theod. de Epiſc, ubi dicitur, occupatos de-
functorum obſequiis Clericorum vocabula fibimet
uſurpare: vocabantur autem ſubinde Clericorum
nomine, quia Clericis mandabatur, ut defuncto-
rum,

606 Caput XIX.

rum, maxime Martyrum, corpora ſepelirent.
III. Si ſeptem funt Ordines, erunt plura quam
ſeptem Sacramenta. Keſp. Septem hi Ordines
ſub uno genere Ordinis continentur: Et S. Tho-
mas ait, diſtinétionem Ordinum efſe totius pote-

ſtativi, cujus hæc eſt natura, quod totum ſecun-

dum completam rationem eſt in uno, in aliis au-
tem eſt aliqua participatio illius. Sic tota pleni-
tudo hujus Sacramenti eſt in uno Ordine, ſeu
Sacerdotio, ſed in alis eſt quædam participatio
Ordinis, & ideo omnes Ordines ſunt unum Sa-
cramentum.

Quot Or- Schol. 2. Hos ſeptem Ordines olim etiam Græci ad-

dines ſint
apud
Gracos.

miſerunt: tum quia recenſentur in ep. S. Ignatii
ad Antiochen: tum quia Concilium Laodicenum
can. 24. meminit Presbyterorum, Diaconorum
