nolen in Jacramentali tonfeſſione tribuit Pœnitenti char-
tols jam poſtea legendam, in qua ad venerem incitat,

nd non cenſetur ſollicitare in confe ſſione, ac proinde
reies Non eſt denuntiandus. Et 7tima: MWodus eva-

tet is Uendi obligationem denuntiandæ ſollicitationis eſt,
uin 1 ſollicitatus confiteatur cum ſollicitante: hic po-
e ſuͤrn teſt illum abſolvere ab obligatione denuntiandi.

1
tzins Coroll. Pralt. 1mo. Ab onere denuntiandi excuſatur, Keſolvun-
endileln qui ex denuntiatione prudenter timet periculum tur caρ,
henn ſ propriæ vitæ, aut alterius gravis damni: denun-
Nlri ſen tiationi tamen fraterna correctio, licet ſperetur
oll iſſ emendatio, non eſt præmittenda ex decreto S. In-
quiſitionis 8& Julii 1660. Poœenitens vero ſollicitans
non eſt denuntiandus. 2db. Multi Germani Do-
Gores, uti Sporer, Gobat, La Croix docent,
has circa denuntiandos ſollicitantes Conſtitutio-
9 tenetri nes in plerisque Germaniæ dioeceſibus non efſſe
) tenen uſu receptas.
tulpal:
weliſen F. 1103.
. rie Subjectum Sacramenti Poenifentizge eſt Subjectum

„onmnis & ſolus homo viator, peccati mor-Ecniten-
talis vel venialis poſt ſuſceptum Baptismum tia-
reus. Nam Sacramenta pro ſolis hominibus
viatoribus inſtituta ſunt: (F. 926.) & ma-
teria remota Sacramenti Pœnitentiæ ſunt fſola
peccata actualia poſt Baptismum commiſſa:

(F. 1055.) Ergo ſolus homo viator eorum
reus

An olim
aliquibus
pänitentia
negata ſit.

teri ab-
Jolvendi.

526 Caput XVII.

rens eſt ſubjectum capax Sacramenti Poeni⸗

tentiæ.

Schol. I. Petavius in not., ad S. Epiph. putat, olim
nonnullis graviſſimorum criminum reis denega-
tum eſſe Sacramentum pœnitentiæ, & Sacramen-
talem abſolutionem, quod etiam tenet Morinus
I. 9. de pœnit. c. 19. & Martene l. 1. de ant. rit.
c. 6. ubi oſtendit, abſolutionem denegatam eſſe
ultimo ſupplicio afficiendis usque ad annum 1396.
quo Carolus VI. Francorum Rex hanc confuetu-
dinem ſpeciali edicto abrogavit. Verum certum
nobis videtur 1Imo ſanis etiam graviſſimorum ecri-
minum reis poœenitentiam agentibus, aut ea per-
funétis nunquam Sacramentalem abſolutionem eſſe
denegatam, uti patet ex S. Irenæo de mulieribus
àa Marco ſeduétis, & poſt actam poœnitentiam in
Eccleſiam receptis: ex S. Zephirino, qui teſte
Tertull. I. de pudic. c. 1. Mæchis & fornicar'is di-
miſit. Ex S. Cypriano, qui ep. 52. ait: Wemi-
nem putamus a frubßlu ſatisfaktionis, & ſpe gacis
arcendum. 2do. Infirmis etiam in ultimo vitæ
diſcrimine conſtitutis pœnitentiam & Sacramenta-
lem abſolutionem nunquam denegavit Ecclefſa:
ita patet tum ex Concilio Nicæno c. 13. Genera-
liter omni cuilihet in exitu poſito, & poſcenti ſibi
communionis gratiam tribui Epiſcopus prohabeli-
ter, id eſt, uti alii vertunt, poſtquam probave-
rit, dare debebit: tum ex Innocentio I. ep. ad

Exuper. dicente: conſuetudo prior tenuit, ut do-

retur eis pœnitentia, ſed communio negaretur. Et
Cœleſtinne ep. 2. c. 2. contra abuſum moribundis
abſolutionem negantium inſurgit, dicens, tan-
tam impietatem gahorreſcere, qua morienti mors
additur, ejusque nima occiditur, vid. Tournely
de poœn.

An mori= Schol. 2. Quæritur, an moribundis, qui præ morbi

violentia inchoatam confeſſionem perficere non
poſſunt, vel qui ſubito obmuteſcunt, & ſolo nutu
deſiderium confitendi teſiantur, vel teſtati ſont
2 Vée.

1e (lid
nnmentli,
limis,
Grell he
Eeterunt,
n olin!
guis o
i, aut,
ls pralni.
reſrli i
Agtucine
l oltkos
M lant,
ui t ebe
iltotis h
Duhns V.

Mon

l Egri
nu
lungne vel
lin / Co
in oleri
ltio
Omni vo⸗
Unnde don
I. Ie n
lſ ee

tells c

ſione

Elccid de
IN, dd
in Rran
Bononien
en Crege
fno, on
leien
Abt
Conellei
o pite

De Pænitentia. 527

menti e vel qui dolorem nullo ſigno teſtari poſſunt, Sa-
cramentalis abſolutio danda ſit. Reſpondetur imo. *
Infirmis, qui inchoatam confeſſionem vi morbi
h At, 4 oppreſſi perficere non poſſunt, & fſigna doloris
tm fei dene dederunt, danda eſt Sacramentalis abiolutio: ita

e, nn jam olim ſtatuit Concilium Arauſicanum I. c. 12.
l tenet hoi S quis obmuteſcens, prout ſiatus ejus eſt, bapti-
LE rzari, aut pœnitentiam accipere poteſt, ſi volunta-
Gepegin tis præterita teſtimonium aliorum verbis habet, aut
3d aulinff praſentis in ſuo nutu. S. Leo ep. 83. Si aliqua
Pebe eni⸗ ægritudine ita fuerint aggravati, ut quod paulo
Vennnte ante poſcehant, ſub praſentia Sacerdotis ſignificare
Avilſinann: non valeant, teſtimonia eis fidelium circumſtantium
Us, Ua prodeſſe debebunt, ut ſimul & pœnitentiæ & recon-
Ptolotvnet: ciliationis beneficium conſequantur. Idem ſtatuit
10 Een Paulus V. in ſuo Rituali: & inter confitendum,
Seetkoemm vel etiam antequam incipiat confiteri, vox & lo-
iino, AN quela grum deficiat, mnutibus S& ſignis conetur
Eomieti confeſarius peccata pœnitentis cognoſcere; quibus
z iti l utcunque vel in genere, vel in ſpecie cognitis, vel
1e, Ehet etiam ſi confitendi deſiderium ſive per ſe, ſive per
1 döro alios oſtenditur, abſolvendus ſt. 2do. IIIis etiam
Knte abſolutio danda eſt, qui inopinato caſu oppreſſi,
Auſt li⸗ & omni vocis, ac ſenſuum uſu privati ſunt, ü
e g i aliunde boni Catholici & probatæ vitæ habean-
tur. Ita patet tum ex Sacerdotali Romano an.

1560. Venetiis edito: Ex ſtatutis Synodi Lemo-

4 717
vicenſis cap. 21. Et facto Clementis P. VIII. qui
il abſolutionem dedit operario ruenti ex ſuperiori
ſ ædificio templi Vaticani ſub hac forma: ſi es ca-

pax, abſolvo te a peccatis tuis: teſte Homobono

onr, in Exam. Eccl. part. I. tr. 7. Accedit memoriale

Uln Bononienſe a. 1623. editum juſſu Ludoviſi, poſt-
,die uun ea Gregorii XV. Papæ effecti: tum ex S. Augu-
n ſtino, qui le I. de adulterin conjug. c. 26, docet,

Catechumenos morbo opprefſos baptizandos efle,
etſi Baptismum petere non poſſint, aut retineant
adulterina conjugia: & ſubdit, eandem eſſe re-
conciliationis cauſam, ſi forte pœnitentem finien-
dæ vitæ periculum præoceupaverit: tum ex ra-
Ltione:

Caput XVII.

tione: fi enim nutus, & teſtimenia aliorum fuf-
ficiant, multo magis ad abſolutionem laudabilis
vita ſufficit, ubi credendum, conftitutum in tali
periculo velle Sacramentum ſuſcipere, maxime
cum per formam conditionatam periculum de nul-
litate Sacramenti evitetur. Quodſi tamen talis
infirmus foret peccator publicus, ab Eccleſia ex-
communieatus, vel in ipſo criminis actu vocis &
ſenſuum uſum amiſiſſet, nec ullo figno dolorem
ſuum teſtari poſſet, non deberet abſolvi, quia
de tali non poſſet prudenter præſumi, quod vo-
luntatem ſuam mutaverit, adeoque ſit diſpoſitus.
Dicis I. Quando moribundus nuilum lignum do-
loris dare poteſt, non habetur materia ſenſibilis
ad Sacramentum requiſita: Ergo nequit abſolvi.
Reſp. Sufficit teſtimonium commune Eccleſiæ,
quod probam vitam peregerit, & adeft rationabllis
præſumptio, quod in hoc caſu abſolutionem expo-
ſcat, nec multum quærendum eſt, quænam fit hic
materia ſenſibilis, cum per abſolutionem ſub con-
ditione dignitati Sacramenti conſulatur. II. Fa-
cultas Pariſienſis a. 1665. proſcripſit hanc propo-
ſitionem Amadei Guimenii: Talis infirmus, qui
amiſit loquelam vel ſum rationis, ſi bene vivebat
uet bonus, E&y ſidelis, & frequentahat conſeſionem;
& communionem, quamvis non petierit Sacramen-
ta, quia ex inſperato talia acciderunt, debet præ-
Jupponi contritus, & faciente aliquo confeſionem
generalem pro zo, ſicut fit in populo, Sacerdos fa-
ciat abſolutionem ab omni ſententia & peccato.
Reſvp. In hac propoſitione duo continentur; pri-
mum eſt, moribundum fidelem & probum omni
rationis, & ſenſuum uſu deſtitutum abſolvi poſſe,
quod verum eſt, & non damnatur: Alterum eſt
ratio hujus praxis, quia inſperato üli talia acci-
derunt, & debet præſupponi contritus, unde ſe-
quitur omni peccatori etiam publico, vel actu
peccanti nullo ſigno dato abſolutionem eſſe con-
cedendam, quod damnatur.

Coroll.

ol. Nad.
iii ſunt 5
inn lont,
le gent
Meant we
MMlent,
Dlta epte
is ntionis
rio iucant
Dituntur i
Kpeitenti

H, &
Eetlmm ete
Miionis, G
Ubiumn ſt
ſetcztumm h
Hetum Je

ins
at o.
We neli,
diten
n Arer
Ketmr;
OEond epd
Dhore
r eum es
Ulis in ſ
ſPere holt
1 4 ebetu
lmio tre
rus,

De Renitentia. 529

Cbroll. Prakt. Imo. Pueri ſufficienti uſu rationis præ- Reſoloun-
diti ſunt Sacramenti Pœnitentiæ capaces, cujus tur caſiss,
ſigna ſunt, ſi ſciant, quid eventurum ſit bene vel
male agentibus: fi diſcernant malum a bono, eru-
beſcant mentiendo, turpia loquendo; virtutes
laudent, peccata diſtincte explicent, ad interro-
gata apte reſpondeant. Signa defectus ſufficien-
tis rationis ſunt, ſi ſileant, pueriliter agant, ro-
ſario ludant Si defectus rationis advertatur, di-
1 dnſonin mittantur ſine abſolutione data ſola benedictione,
ſumi, gun & pœnitentia injungatur, & actus fidei, ſpei, cha-
le i dee ritatis, & contritionis cum eis eliciantur. Si
lum certum peccatum afferant cum ſufficientibus ſignis
rationis, & bonzæ diſpoſitionis, abſolvantur: ſi
dubium fit de fufficienti uſu rationis, nec certum

nune a. peccatum habeant, ſine abſolutione dimittantur:
geſt nin ii certum peccatum habeant, & dubitetur de ſuffi-
lntionene cienti cognitione, præmiſio dolore ſub conditione
queenm! abſolvantur: & ſi defectus examinis advertatur,
tonemiin Confeffaiius per quæſtiones caute factas eum ſup-
pleat. 240. Rudes, qui neſciunt neceſſaria necefſi-

tate medii, non funt capaces abſolutionis, donee
ea addiſcant. Stupidi ob excœcationem ex pec-
catis ortam per dilationem abfſolutionis corrigan-
tur. Si vero hebetudo ex naturali complexione
oriatur; q iod colfigitur, fi quis hebes iit etiam
quoad negotia temporalia, aut inepte reſpondeat;
f. bonz voluhtatis fint, & bene vivant, elician-
tur cum eis actus necefſarii, & abſolvantur. Si
quis ita ſtupidus foret, ut de myſteriis fidei nihil
capere poflet, fatuo & infanti comparandus eſſet.
Si hebetudo ex ſeneétute oriatur, fenexque ne-
ceſſario credenda antea ſciverit, expofitis cogni-
tis peccatis, & præmiſſo dolore & propoſito ab-
ſolvi & communicari poteſt, licet dubium fit,
an modo motiva fidei & doloris ſatis penetret ?
ſi vero nunquam didicerit, laborandum, ut ad-
huc difcat, in quantum fieri poteft. 3to. Plene
fatuus non eſt capex abſolutionis: ſemifatuus ſal-
tem

4 Irhram Inſiit. Theol. Tbm. III. 121

530 Caput XV. TI.

tem tunc abſolvi poteſt, quando cenſetur actus
ad poœnitentiam necefſarios habere: ſi dubium fſit,
an quis ſit plene, vel ſemifatuus, diſponendus
eſt, quantum fieri poteſt, & ſaltem in articulo
mortis ſub conditione abſolvi poteſt, imo etiam
juxta nonnullos in Paſchate. Ato. Surdus tan-
tum, ſi confiteatur peccata ſua, & doleat, debet
abſolvi injunéta ei pœnitentia in roſario oſtenſa:
ſi vero de numero & ſpecie peccatorum quæren-
dus eſſet, fiat in loco privato. Mutus, qui non
eſt ſurdus, in loco ſeparato per quæſtiones juve-
tur, ad quas per ſigna reſpondeat: ſi ſcribere poſ-
ſit, ſuadendum eſt, ut ſcripto confiteatur, ſi non
poſſit per ſigna intelligi; ſi quod peccatum per
ſigna exprimere non poſſit, ſi in genere ſe pecca-
torem oſtendat, abſolvi poteſt ob impotentiam,
aliter confitendi. Surdus ſimul & mutus exami-
nari debet per ſigna; & uno alterove peccato cum
ſigno doloris intelleéto in articulo mortis, Paſcha-
te, & ſi magis fſit inſtruétus, in feſtis ſolennibus
abſolvi debet. Surdus, mutus & cæcus ſimul a
nativitate habetur inſtar perpetuo amentis; & ſo⸗
lius Baptismi capax eſt: ſi vero talis poſt multas
confeſſiones factus ſit, dato ſigno doloris pereu-
tiendo pectus, aceuſando ſe de peccatis per ſigna;
quantum poteſt, ſaltem in articulo mortis abſolvi
& communicari poteſt. Sto. Infirmus in mortis
periculo, qui vel Sacramentum Pœnitentiæ ex-
preſſe petiit; vel ſaltem implicite, doloris ſigna;
oſtendendo, licet nullum peccatum in ſpecie con-
fiteri poſſit, abſolvendus eſt, ita tamen, ut ceſſan-
te impedimento ſpecifice confiteatur. Moribun-
dus; de quo dubitatur, an vivat, ſub conditio-
ne, ſi vivus & capax ſit, abſolvi debet. 6t0.
Quando Confeſſarius per unum vel plures teſtes
novit, moribundum petiiſſe confiteri, eum abſol-
vere debet: Item quando moribundus ſenſibus
ſubito deſtitutus nullum ſignum doloris vel edidit,
vel rogatus edere poteſt, & conſtat, eum hucus-

que chriſtiane vixiſſe, ſub conditione iolvi d⸗
et;

u
le vobis

“
Urfeil fun
Eei artien
mbund⸗
uit Cathe
ſrerit, in
Kt. Interi,
l lae,
kilum e
in gln ve
Ui nuine
nadn e
iinn ſie
n (dande
püuntais
lr le e
ſe vel aſe
nte able
l eſtus
Ule kketti⸗
Ann ab
unb o
Kührins
linſen
Uhlliung
ti hehrn
l Ar
ünee
Kn
Aun,
llerin
, Ghin
1 lu
Gimu
n
Ule tej en

cCerſeint i
Hdim
V, (hoen
tetn in uin
telt, no in
to. Atur
dolet,
Tolatiootk
atorun e
Mutne, Kir
vefihni
ſiſchleng
Uftentn r
dd hertamn
gebets b
h inpoten
X Muntlsen
ve hecliit
mCis
ſeſlis ſdr
& enn in
hamelts,
tals Mr
0 Goloicet
eccati⸗
lo nons⸗
imuhr
Mnienii:
mmufe⸗,
tanen,,⸗

.

De Penitentia. 531

bet; nam ſæpe per fuſpiria, ocularum motus,
licet nobis non ita ſenfibiles ſigna doloris dat, uti
nonnunquam ejusmodi infirmi reconvaleſcentes
confeſſi ſunt. 7timo. Qui actu peccat, & repen-
te in articulum mortis incidit, uti in duello, vel
moribundus jacens in via, de quo non conſtat;
an ſit Catholicus vel hæreticus, an bene vel male
vixerit, in regula ſub conditione abſolvi non po=-
teſt: Interim tamen Tamburinus in meth exped.
Conf. I. 2. C. 10. ait: Ego ſub prædicta conditione
vix illum regulariter ſine abſolutione dimitterem;
non quia velim abſolvere non diſpoſitum, ſed
quia rariſſime evenit, ut tam cito ſenſibus quis,
dum actu peccat, deſtituatur, ita ut vicinus mor-
ti non ſuæ ſaluti conſulere per attritionem velit.
8vo. Quando moribundus certa ſigna doloris, &
Voluntatis confitendi preebet, v. g. ſi dicat, ſe
dolere de peccatis, velle confiteri coram Sacer-
dote vel aſtantibus; & ſubito ſenſibus deſtituitur,
abiolute abſolvi debet. Si figna fint probabilia,

uti fi pectus tundat, præefumuntur in tali neceſſi-

tate referri ad abfolutionem, adeoque juxta P.
Laymann abſolute abſolvi poteſt, licet tutius fit
juxta P. Sporer, ſi abſolvatur ſub conditione, ſi
ſit diſpoſtus. Si ſigna fint dubia & indifferentia
ad ſignificandum dolorem de peccatis, vel mortis
anguſtiis v. g. ſi infirmus quæſitus, an velit con=-
fiteri, lachrymetur & c. ſub conditione abſolven-
dus eſt: fſi vero infirinus aliqua peccata in ſpecie
eéxprimere poteſt, ad hoc tenetur. Ono. Si infir-

mi & jam abſoluti ſoleant cum Confeſſario inire

bactum, ut in agone adhuc ſemel abſolvantur,
non aliter intelligitur, quam quod in articulo mor-
tis, dum loqui, & certum ſignum doioris edere
non pofſunt, jam nunc ſtatuant, quolibet ſigno
ſe velle indicare delorem & accuſationem pecca-
torum tum confefforum, tum quorum forte ad=

huc rei erunt.

11 2 G. 1104.

inam
lint ſuhje-
Ra inca-
vacia.

Reſolvun-
tur caſus
de conſue-
tudina-
rio.

532 Caput XVII.

G. 1I104.

Econtra fubjectum Sacfamenti Pœnitentizæ
& Abſolutionis capax non ſunt: I. Qui nulla
dant ſigna doloris. 2. Qui odia aut inimici-
tias deponere, aut aliena, ſi poſſint, reſti⸗
tuere, aut proximam peccandi occaſionem
deferere, aut alio modo peccata derelinque-
re, aut vitam in melius emendare nolunt:
aut qui publicum ſcandalum dederunt, niſi
publice ſatisfaciant, & ſcandalum tollant.
Ita Rit. Rom. Ratio eſt, quia Confeſſarius
ut judex debet prudenter judicare, pœniten-
tem eſſe ſufficienter diſpoſitum, & habere
propoſitum efficax non peccandi: quod tamen
in recenſitis caſibus eſſe non poteſt. Hinc
merito damnatæ ſunt ab Innocentio Xl. pro-
poſitiones 60. 61. 62. 63. in quibus in pro-
Xima occaſione manentem, vel conſuetudina-
rium capacem eſſe abſolutionis perperam aſſe-
ritur. Et Alexander VII damnavit ſequen-
tem propoſitionem 41. Concubinarius non ſl
obligandus ad ejiciendam concubinam, ſi hœc ni=
mir utilis eſſet ad obleltamentum concuhinarii,
vulgo, regalo, dum deſficiente illo nimis &gre
ageret vitam, & aliæ epulæ tædio magno concu-
binarium aficerent, & alia jamula nimis dißi-
cile inveniretur.

Coroll. Pracl. Imo. Conſuetudinarius differt a reci-
divo per hoc, quod recidiwus ſit, qui poſt pecca-
tum remiſſum ſemel aut iterum in peccatum rela-
bitur, conſuetudinarins vero ex malo contracto
habitu frequenter in idem peccatum cadit. La-
pſuum frequentia ex tempore, modo, & aliis

circumſtantiis petenda eſt; plures lapſus in cogi-
tatio⸗

tonibus
Coſvetocin
1 hes ene
tentig einen
tutum ver
e: ſ ant
i, V. 1
titeras e
1. ene
heit:. o
lett: r
ier lieri,
iun o o
Unms
leiorek
uumphlins,
Givenchza
Eltincihe
Clünn it d
Uen bec
rtſe e,
A IMnne
Phttr in
ier 0
Euenl iger
it tonlne
Uiendget,
Nradnn e
in Uicno 1
ſoki
Vero enn
lemn fegen
Int, Ubi
n e
Fe ro⸗
(i II ee

in Volr

Tlte enn
nds 8

t, de

tiDerten
.l. Cir
ia W iun
Poßin
Gi ocale
lta Cetli
Ddale a
decderun!
alon
2 Collli
cale, n
m, A
di: dr
Potek!
Lentio
Goibus 11
1 conine
elpelani
Nnafit N
binmi

ron, /4

tatmi
H
E
i mmge,
uiu ti

De Penitentia. 533

tationibus quam actibus externis requiruntur.
Conſuetudinario deneganda eſt abſolutio, ſi nulla
ſit ſpes emendationis, & ſi non det ſigna ſuffi-
cientia emendationis, doloris & propoſiti, ſed
tantum verbotenus dicat, ſe dolere, & propo-
nere: ſi autem det ſigna ſpecialia & extraordina-
ria, v. g. ſi vim ſibi intulerit, ſi occaſiones ex-
trinſecas peccandi, & pravam ſocietatem amove-
rit: ſi remedia contra relapſum cum fructu adhi-
buerit: fi poſt ultimam confeſſionem rarius lapſus
fuerit: ſi pro vera confeſſione facienda longum
iter inſtituerit, & de induſtria bonum Confefſa-
rium pro obtinendis mediis efficacibus quæſierit:
ſi lachrymas, & ſuſpiria ſincere fundat, tunc ab-
ſolvi poteſt. Si vero conſuetudinarius a Domino
compulſus, vel ultimo Paſchatis die pro ſcheda

obtinenda ad confeſſionem veniat, periculum eſt,

ne ſit indiſpoſitus. 2do. In periculo mortis, licet
dubium fit de vero propoſito, confſuetudinarius
ſaltem ſub conditione abſolvi debet. Non autem
neceſſe eſt, ut Confefſarius judicet, quod pœni-
tens nunquam ſit relapſurus, ſed ſufficit, quod
prudenter judicet, pœnitentem pro nunc verum
habere dolorem & propoſitum: pœnitens tamen
tenetur fateri Confeſſario interroganti peccati ali-
cujus conſuetudinem, & expedit, ut Confeſſarius
interroget, an ſæpe in ultima confeſſione hoc
peccatum confeffus fuerit, an media adhibuerit;
an aliquo tempore abſtinuerit, ut de conſuetudine
& diſpoſitione pœnitentis judicare poſſit. Qui
vero cum iisdem venialibus ſæpius ad conſeſſio-
nem redeunt, ob fragilitatem facilius abſolvi poſ-
ſunt, ubi tamen ſemper ad aliquod ſpeciale pecca-
tum pro majori ſecuritate, ſpgeciale propoſitum
præter propoſitum univerſale dirigi poteſt. 3tio.
Qui in occaſione proxima, ubi quis frequenter la-
bitur, voluntarie perſeverat, cum tamen facile
vitare eam poſſit, abſolvi non poteſt, & multo-
minus, ſi eam directe quærat; hæc enim fugien-
da eſt, nec directe pro bono ſpirituali vel tempo-
LI 3 rali

534 Caput XVII.

gali proprio, vel proximi quæri poteſt. Hine
concubinarius tenetur ad ejiciendam concubinam,
nec ei facile credendum, ſi dicat, ſe habere pro⸗

poſitum eam ejiciendi, quia præſumptio rationa-

bilis eſt in contrarium, maxime ſi ſemel juſſus
ejicere hoc non præſtiterit. In certis tamen caſi⸗
bus circumſtantiæ occurrere poffunt, quæ contra-
rium ſuadent, uti ſi quis in gravi infirmitate, &
mortis periculo alium hominem præter concubi-
nam, ad quam tunc nullum pravum affectum ge-
rit, non reperiat, adeoque non ſit in periculo
peccandi, & ſcandalum abſit: Notorius autem
concubinarius abſolvi non poteſt; ſicuti nec ille,
qui in domo aliena concubinam propriis ſumpti-
bus alit, & ad eam accedit, niſi a peccato abſti-
neat. Ato. Per peccati periculum neceſſario fu-
giendum intelligitur periculum liberi conſenſus
in peccatum, non vero periculum ſolius tentatio⸗
nis, aut alterius mali effectus: ſic chirurgus po-
teſt attingere partes corporis alieni medendi cau-
ſa, licet hic tactus ſit cauſa tentationum & pra⸗
vorum motuum, dummodo abfit periculum con-
ſenſus. Item Confeſſarius excipere confeſſiones.
5to. Conſtitutus in ocoaſione proxima involunta=
ria, quæ vel phyſice vitari non poteſt, uti ſi quis
detineatur in carcere; vel moraliter, uti miles,
qui nequit deſerere militiam ſine gravi incommo-
do, tunc poteſt abſolvi, ſi præter vera ſigna do⸗
loris ſerium conatum adhibeat, ex occaſione pro-
Xima faciendi remotam per efficacia media adhi-
bita. Sic filius, qui nequit deſerere domum pa=
ternam, nec facere, ut ancilla e domo paterna
expellatur, tenetur facere ex proxima occaſione
remotam per ſeria propoſita, cavendo colloquia
cum illa, converſationem cum ſola in locis ſepa-
ratis &c. Quodſi tamen maneat periculum pro-
Ximum, tenetur etiam cum diſpendio vitæ abire
jnxta la Croix. 6Gto. Abſolutio ueganda eſt illis,
qui nolunt rem alienam, aut famam reſtituere;

debita ſolvere, illatum damnum reſarcire- Item
gal

Cifennun
is, t
Etinent vo
i, gri
lun condo
olunt
Lcontralt
Antio vont
In pernite
1 romitt,
ieglen
tenio lor
Iſhen non
Crnetucine
ſens conſe
Conmmni
io, rison
tis, ein
I, he 0
uns gvoti

Uhehns
IHmunm
Epene
mls
Dolüione.
480 Per Pee
wertonn
uia
terpore
enne Ne
unn
Ulon
6t Een

Pltione

De Penitentia. 535

wet qui renuunt uti mediis ad emendationem necefſa-
nonttm riis, aut pœnitentias injunctas perſolvere, qui
ſehe retinent voluntatem, peçcatum mortale commit-
npk mie tendi, qui nolunt inimicitias deponere, & inju-
iIE riam condonare, qui publica ſcandala præbent,
ttistmerd & nolunt abſtinere ab uſura, fuperſtitionibus,
t, Cecen & contraétibus illicitis. Ztimo. Differenda eſt ab-
infnnin ſolutio conſuetudinariis, & recidivis, quando eo-
Prete nn rum pœenitentia ſuſpecta videtur, v. g. fi bis vel
n fln ter promittant ſatisfacere, reſtituere &c. Item ſi
ithf qui negligentes fint in faciendo examine, & eli-
Mororin ciendo dolore; ultra I5 tamen dies abſolutionem
oi differre non expedit. 8vo. Media pro curandis
Mroprisir⸗ conſuetudinariis ſunt oratio, auditio Miſſæ, fre-
1 Nceen qͤuens confeſſio apud eundem Confefflarium, &
n Necelet S. Communio, meditatio noviſſimorum, ſacra le-
ſbeni ont cio, victoria ſui exercendo virtutes vitiis con-
ſohios en trarias, examen generale, & particulare quotidia-
e chimm num, fuga occaſionum, certæ preces per aliquod
ni “ tempus quotidie perſolvendæ &c. S
Gtionmn
etenne
e §. 1II05.
ul Effectus Sacramenti Pœnitentiæ quinque Efeſtus
leus potiffimum numerantur: I. Remiſſio pecca- Puniten-

gris ti, & poenze æternge. 2. Imminutio poenze tie.
ree temporalis pro majori vel minori poœenitentis
α diſpoſitione. 3. Redintegratio amicitiæ cum
dee Deo per peccatum violatz. 4. Revivilcen-

ee . „
né tia meritorum per peccatum deperditorum.
* 5. Anxilia actualia, ſeu jus ad illa percipien-

en da tempore opportuno, quibus peccator ju-
hb ſtificatus peccata deinceps vitare poſlit, &
te, in bono proficere ac perſeverare. De re-
ANs miſſione peccatorum dictum jam fuit: (H.
W 1060.) De remillione pœnnzæ temporalis pro
m„6 diſpoſitione ponitentis: (J. 1073. & ſeq.)
LI 4 de

536 Caput XIII.

de redintegratione amicitiæ Dei, & juſtifica-
tione: (t. r. J. 372. & feqq.) fupereſt, ut
de primo effecta feu remiſſione omnium pec-
catorum, & de quarto nunc agamus; quin-
tus enim nullam ſpecialem difficultatem in-
volvit.

F. 1106.

Igitur primo omnia omnino crimina per
Sacramentum Pœnitentizæ expiari, & remitti
poſſunt. Frimo enim Matth. 16. v. 19. &
Joan. 20. Chriſtus ſolvendi poteſtatem nullis
limitibus circumſcriptam conceſfit: &Qncecun-
que ſolveritis ſuper terram, erunt ſoluta & in
olis. Quorum remiſeritis peccata, remittuntur
eigN. Hic quidquid peccati nomine intelligi-
tur, Apoſtoli ſiae exceptione dimittere poſ-
ſunt. Hac poteſtate uſus eſt Apoſtolus 2. Cor.
2. erga Corinthium inceſtuoſum, quem
poſt duram poenitentiam Eccleſiæ reſtituit.
Vim hujus exempli ipſe Fertullianus jam
Montaniſta declinare non potuit, niſi con-
tra apertum textum negando, eundem eſſe
hominem, quem Apoſtolus I. Cor. 5. Satanæ
tradidit, & quem 2. Cor. 2. recepit. Urgent
etiam hunc locum S. Athanaſius epifſt. 4. &
S. Ambrofius I. 1I. de pœn. c. 2. 2do. Proba-
tur ex traditione. S. Clemens Alex. apud
Euſebium I. 3. hiſt. c. 23. refert, S. Joannem
Evangeliſtam Eccleſiæ reddidiſſe perditiſſi-
mum juvenem, qui poſt Baptismum latro-
num dacem ſe conſtituerat. S. Pacianus
ep. ad Sympron. hoc probat ex variis Evan-
gelicis parabolis, drachmæ inventæ, ovis
per⸗

ſglitx te
ts ſan
11 At:
lnto gon

t, Ler

„.

.
.
I

Conelo bo
Vitionen

emna ch

rium

len yi
Pune
n Untior

Elinene
n Min
irnn
Um, Per
Mrart.
lienor
genter /,
Nene
un ſar 7
3
r N
Oririn,
Dhſt,
ebent
MroNimn
tenit

De Penitentia.

Ah. perditzæ reportatae, hominis in latrones inei-
ett dentis ſanati. S. Ambrofius I. I. de pœn.
OmmIng Cc. 2. ait: Dominus nullum crimen excepit, qus
em d veccata dongvit omnia. S. Auguſtinus I. de
felltnz agon. Chriſt. c. 31. Wec eos audinamur, gui ne-
gant, Eccleſiam Dei ommia peccata poſſe dimit-
tere. Kadem traditio patet ex perpetua
praxi Eccleſiæ, quæ ſemper pœnitentes ad
cäirnx veniam admiſit, & libri poenftentlales pro
I,Anst graviſimis etiam ſceleribus pœnitentiam ta-
I. ,l Lant. ztio. Ex Conciliis. S. Cornelius coacto
elatam Concilio 60 Epiſcoporum anno 251. Novati
ſit. on opinionem declaravit immaniſſimam, & a

u6 fraterna charitate alienam, quorum decreto
mmin poſt ferium examen acquieverunt Cæteri per
nine intk orbem Epiſcopi, teſte Kuſebio I. 6. hiſt. c. 43.
iiteet in Cappadacia teſte Firmiliano ep. ad Cy-=
Nerns:. Prian. in Africa teſte S. Cypriano I. de lapſ.

in,“s Deinde libellus Synedicus memorat Syno-
In,

leſe nc dum Antiochenam Demetrii, in qua legitur,
tulim: depoſitum Novatum tanquam, qui peccato-
Hbus patrocinaretur. Rurfus Concilium La-
Glt,

teranenie IV. cap. I. definit: & poſt ſuſceptio-
nem Baptifmi quisuam prolapſus fukrit in pee-
cutum, per verom poteſt ſemper pœnitentiam re-
parari. Kt Tridentinum Seſſ. 14. cap. I. No-
vatianor remittengi poteſtatem olim pnertinaciter
negnzies magna ratione Ercleſia Catholica tan-
quëm hareticos eplofit atque condemnnvit.
Schol. 1I. Montaniſtæ austore Montano in Phrygia Solyunlar
oriundo, unde Cataphryges, & ex oppido Pe- obje ion.
puſa, unde Pepufſiani appellantur, peccata divi- Montani⸗
debant in ea, quæ ſunt contra Deum, & contra ſiarum &
proximum: Peccata contra proximum ab Eccle- Novatig-⸗
ſia remitti poſſunt & debent: peccata vero con- norum.

1 5 tra

538 Caput XVII.

tra Deum alia ſunt remiſſibilia ab Eccleſia, alig
vero ſunt graviſſima, uti idololatria, homicidium
& mæeechia, quæ ab Eccleſia juxta illos remitti
non poſſunt, pœnitentiam tamen pro illis agen-
dam non negabant ad obtinendam veniam non
quidem ab Eccleca, ſed a Deo. Novatiani a No-
vato & Novatiano, dicti etiam Cathari, id eſt,
zuri, ortum trahunt. Novatus Carthaginenſis,
ovatianus Romanus Presbyter fuit. Novatus
ſetæ auctor, Novatianus propagator fuit, om-
nem ſpem veniæ ab Eccleſia obtinendæ lapſis au-
ferentes. Et primo quidem ſolis idololatris in
perſecufione lapſis veniæ ſpem denegabant: dein-
de vero omnibus plane delictis poſt Baptismum
commiſſis veniam ab Eceleſia concedi non poſſe
aperte docebant. Denique nonnulli Novatiani
magiſtri ſui dogma paululum emolliebant, con-
cedendo Eccleſiæ poteſtatem, remittendi leviora
ſaltem peccata. Nunquam tamen Novatiani ne-
garunt peccatorum graviſſimorum veniam a Deo
concedi poſſe, nec pœnitentiæ actionem, teſte
S. Ambroſio l. de posn. c. I. & 2. Argumenta
horum ſunt I. Eccli. 21. v. 4. dicitur: Quaſi
vomphæa bis acuta omnis iniquitas, plaga illius
non eſt ſanitas. II Reg. II. V. 25. i in Domi-
num peccaverit, quis orabit pro eo? Hebr. 6. V. 4.
dicitur: Impoſſibile eſt enim eos, qui ſemel ſunt
illuminati . . rurſus renovari ad poenitentiam. Et
c. 10. v. 26. Voluntarie enim peccantibus nobis
poſt acceptam notitiam veritatis, jam non relinqui-
tur pro peccatis hoftig. Et I. Joan. 5. v. 6. Eſt
eccatum ad mortem, non pro ello dico, ut roget
quis. Reſp. Eccleſiaſticus docet, peccati plagam
per ſolam divinam gratiam ſanari poſſe. I. Reg. 11.
tantum innuitur pro exorando Deo offenſo virum
ſingularis meriti requiri: imo ibi agitur de Heli
increpante filios ſuos retrahentes homines a Sa-
crificio Domini, & ait, quod in hypotheſi, ubi
nullus eſt Sacerdos, qui offerat Sacrificium, aut
peccator, qui poſtulet, non ſuperſit viſibile re-
medium

Fedium pr
letr 6,5.
ant ge fend
ſoboot, Apea
li, ſen ma
olum dece
e Getene
Pcllitate,
Oir fleniten

len eenan

Nate ern
Pennn rinen
InY de ſ
tn, iſeligi
Sn role o
irt. 5
in ictlen,
krertinns
lieles, G
1 1 Enpi
m nrſegn
ceinpcen
Un nit,
Ui dd iun
II OHiron
Mum in di
Ine le
Pteperant.
Un doin
r itht
in giugen
Uwſt wrtn
ur e negu
et in
WNaminnt,
MOd ee

n

De Pænitentia. 539

Lulein l medium pro placanda divina juſtitia. Locum
in, honielt Hebr. 6. 8. Athanaſus, S. Ambroſius & c. expli-
dtn ics kni cant de renovatione per Baptismum iteratum. Alii
iü volunt, Apofſtolum loqui de impoſſibilitate mo-⸗
un Netün rali, ſeu magna difficultate. Alii volunt, Apo-
Vortäininſe ſtolum docere, impoſſibile eſie lapſos renovari
Cathai, d per Sacramentum Pœnitentigæ ea perfectione &
Cantufri facilitate, qua quis per Baptismum renovatur,

quia Pœnitentia eſt laborioſus Baptismus, & om-
nem pœnam temporalem non ſemper delet. Hebr.
Io. Sermo eſt de lapfis in apoſtaſiam a Chriſto,

fuit. Nnn
Ntor ii e

Hü
dkriie in eaque permanentibus, quibus hoſtia pro pecca-
negihmn 4 to non relinquitur. S. Joannes juxta S. Auguſti-
hok ir num l. 1. de ſerm. Dom. per peccatum ad mor-
ceci W tem, intelligit id, cujus veniam peceator non de⸗
noli ott- bito modo rogat, quia obduratio elus preces irri-
cliam n tas facit. S. Pacianus vero intelligit impœniten-
mitend bi tiam finalem. II. S. Hermas 1. 3. ſimilit. 8. ait;,
1 Monrini: abnegantibus Deum non eſſe locçum poenitentiæ.
ſerim t1 Origenes, & Theognoſtus citati a S. Athanaſio
enen, 1 ep. ad Serapion. docent, baptizatos peccantes
2 umnD non conſequi remiſſionem. Reſp. Hermas loqui-
jamet e tur de impoenitentibus & pervicacibus. Origenes

f, u⸗ ſolum vult, peccata baptizatorum difficilius re-
ihe mitti ob duros pœnitentiæ labores fubeundos.
ein III. S. Hieronymus in Matth. 12. docet, blaſphe-
* miam in Spiritum S. eſſe irremiſfibilem. ſ.
3 8111 Tunc eſſe irremiſſibilem, quando improbi in ea
ruſt berſeverant. H
umnch Schol. 2. Potiſſimum argumentum Novatiani petunt De pecca⸗
ſ ex Matth. 12,: v. 31. ubi dicitur: Omne peccatum to in Si=
n e & blaſphemia remittetur hominibus, Wiritus au- ritum
tem blaſphemiq non remittetur: Et quicunque di- Jankkum.
xerit verbum contra Filium hominis, vemittetur ei:
qué autem dixerit contra Spiritum S., non reémit-
tetur ei neque in hoc ſæculo; neque in futuro. D.

iun Calmet in differt. de peccato in Spiritum S. fuſe
examinat, quodnam ſit hoc peccatum, & quo⸗=
i modo nec in hoc, nec in futuro ſæculo remitta-
Gactile⸗ .

e⸗ tur. S. Athanaſius ep. ad Serap. putat, hoc pec-
elit catum

540 Caput XVII.

catum eſſe crimen eorum, qui Chriſti opera dœ-
moni imputabant, quod ideo dicitur irremiſſibile,
quia illi opbnoxii non habent, ad quem confugiant,
Filio Dei Divinitatem abnegent. S. Auguſtinus
de ſerm. Dom. in monte c. 22. putat, hoc pecca-
tum eſſe fraternæ charitatis invidentiam, quod
tunc eſt irremiſſibile, quando quis in eo moritur.
Et in expoſ. Ep. ad Rom. aſſignat pro hoc pecca-
to deſperationem & finalem impoenitentiam, quæ
non ex parte Dei aut Eccleſiæ, ſed ex parte pec-
catoris pœnitentiam reſpuentis eſt irremiſſibilis.
Probabilius videtur, hoc peccatum eſſe blaſphe-
miam in opera Dei, quod dicitur ideo in hoc
mundo irremiſſibile, quia in Lege veteri, de qua
Chriſtus ad Phariſæos loquitur, nullis Sacrificiis
expiari poterat, ſed morte plectebatur. Lev. 24.
v. II. In altero autem ſæculo erat irremiſſibile,
ſed poenis inferni punitur, niſi prius in vita per
Pœnitentiam ſeriam expiatum fuerit.

Q. II07.

Ahſolutio Ex eo autem, quod peccata per poeniten-
non eſt tiam remittantur, ſequitur, quod abſolutio
éev"α co Sacramentalis non ſit nuda & concionalis
t9. declaratio, peccata eſſe a Deo dimiſſa. Nam
Matth. 18. dicitur, Sacerdotes ſolvere, &
ligare. Et S. Hilarius in c. 16. Matth. ait:
O beatur cæli Janitor. . . cujur terreſtre judi-
cium præjudicata aubtoritas ſit in oœlo. Ratio
eſt, quia Sacramentum Pœnitentiæ per mo-
dum judicii inſtitutum eſt, in quo ſententia
prolata non eſt mera concio ſeu declaratio.

Solvuntur Schol. x. Proteſtantes docent, abſolutionem eſſe nu-
objektio- dam & concionalem declarationem, peccata eſſe
ties. remiſſa. I Enim verbum remitto in S. Scriptura
ſignificat ſubinde ſolam peccati remiſſi declaratio-
nem, Uti Luc. 7. v. 48. ubi S. Magdalenæ an

r Len
n te
Gnt lepr,
1 vins ſ
it ut ſol
1o Popti
Iefäten
lne 7. V.
enlom le
tilokes 1
Ultrio, 1
lemeſe gel
tellties,
inmnese
Et, weeſ
tonke, &
U Ar
yrluun 5
uiſienen
In is ati
fin kern.
on vos
Uunglan
Nd r.
oun ,
aten Ne
Penbefego
Uretnne
rte Dens
Mtinſo
lata fui:
Chriti n.
dum nod
inctne 1
Uir. 2 M
Dunn
en i
ele ei
ele ger
Eeltentir

De Pænitentia. 541

tltieni tur: Remittuntur libi peccata tua: quæ tamen v.
Nr ineriſi 47. jam remifla fuerant. Et Chriſtus prius mun-
