In irregnlaritate ex defectu natalium Epiſconus
cum ſuis ſubditis ad Ordines minores, & bensfi-
cia ſimplicia, non tamen ad plura beneficia etiam
tenuia ab uno poſſidenda difpenſare poteſt c. is
gui. de fil. Presb. Item ſi defectus natalium ſit
oecultus, Epiſcopus ſuper eo etiam ad Msjores
Ordines & beneficia curata probabiliter diſpenſare
poteſt, ex regula Tridentini Seſſ 24. de Ref. c. 6.
DTiceat Epiſcopvo in omnibus irregularitatibus e de-
lidto occulto provenientihus .. diſpenſare. Ztimo.
Diſpenſatio eſt ſolum habilitatio ad aliquos actus:
legitimatio vero ad omnes, adeoque differunt.
S8vo. Quando petitur a Papa diſpenſatio, debet ex-
primi nomen petentis, diœceſis, & an ſit natus
ex utroque parente ſoluto, vel alterutro conju-
gato, aut in Sacris conſtituto; alias irrita eſt di-
ſpenſatio. vide Inſt. J. E. tom. I. F. 98.

Ex defe- Coroll. Pra. IV. Irregularitas ex defectu Famæ
Riu Fama. contrahitur Imo. ex infamia juris ob delictum

proprium, vel parentum, vel vili eonditione per-
ſonæ, ob diſpoſitionem juris civilis ant canonici;
vel ex ſententia judicis aliquem ad infamantem
poenam damnantis, v. g. ad triremes, flagella &c.
Peccata infamiam juris inducentia ſunt Duellum,
kaptus mulierum, & conſilium aut auxilium ad
hoc præſtitum. Item infames ſunt Gladiatores,
Uſurarii publici, lenones, id eſt, ſcortorum pro-
ſtitutione queſtum facientes. c Infames, can 3.
J. 7. 2do. Infamia facti oritur ex delicto gravi,

n0=

Ewtorio, p
rle audit,:
1 ddies ſe
cenostionem

Ul uck /.
r in is, goi
Egniin Ordin
Eng)
l Nud. .
i afit einl
Eium Idro
af, Notari
ortifuri p

ieti ad dati

in, vel pri
wen redditis
timnri poflun
Il etinm nor
ſü niertbiin
neit, d.8
lin, guia
len.

l Nad ,
Kennde
ren Chrict
Iu: unle aAp
yun ſſe uni
trl lex: ,
blkie aucr
Minoninm
1nord. Dec
rdns etian
einn an
Intis, ſe
ühikem D
Rehnetgtirz

Uinn Uufit.

De Ordine. 705

& notorio, propter quod reus apud viros graves
male audit, ad quam requiritur infamia ex jure
ſeu judicis ſententia orta, ita ut non per vitæ
emendationem, ſed per diſpenſationem tollatur.

onio, Inn e

Goroll. Prafl. V. Irregularitas ex defectu ætatis ori- Ex defe-
tur in iis, qui ſine legitima ætate a Tridentino Ru œtatis.
requiſita Ordines ſuſcipiunt. De hac actum eſt.

(SF. 1173.)

1betcbens Coroll. Prat. VI. Irregularitas ex defeétu obligatio- Ex defe-
talium rier nis afficit curiales, qui in curia Principum Sæcu- Ru vbliga⸗
nores, des larium aliquo officio funguntur, uti Judices, Ad- tionis.
beriſctee. vocati, Notarii, Milites, qui tamen depoſito offi-
hlere hätct t cio ordinari poſſunt. 2 do. Irregulares etiam ſunt
elrns hitlimn! obligati ad ratiocinia ob adminiſtrationem publi-
ien de LCcam, vel privatam tit. de oblig. ad ratioc. qui

tamen redditis rationibus & exſoluta obligatione
ordinari poſſunt. 3tio. Obligatus perſonæ miſe-
rabili etiam non depoſito onere ordinari poteſt,
quia miſerabilium curam quilibet poteſt ſuſcipere.
c. pervenit. d. 86. Item obligatus perſonæ Eccle-
ſiaſticæ, quia ex hoc nullam moleſtiam timet
Eccleſia.

n HH (oroll. Prack. VII. Irregularitas ex defectu Sacra- Ex defe-

ltennn menti, ſeu ſignificationis matrimonii ex Bigamia, Ru Sacra⸗
Hüs imnd quia Secundæ nuptiæ perfecte non ſignificant menti.
6½ unionem Chriſti cum Eccleſia, quæ eſt unius cum
una: unde Apoſtolus I. Tim. 3. ait: oportet Epi-
lelen“ Nopum eſſe unius uxoris vVirum. Bigamia autem
1 0b denn erilex: Imo. vera, quando plures uxores
vonlile: ſucceflive ducuntur, ad quam tamen requiritur

matrimonium conſummatum. c. naper. De Big.
non ord. nec ſufficiunt ſponſalia de futuro cum
pluribus etiam ſecuta copula, nec fornicatio,
adulterium aut matrimonium tantum ratum cum
pluribus, ſed requiritur verum, vel præſumptum.
c. debitum De Bigamis. 2do. Bigamia alia eſt

interpretativa ex interpretatione juris: v. g. Si
. quis

Schram Inſiit. Theol. Tom. III. XVy

706 Caput XIX.

quis viduam duxit, & cognovit: c. debitum. de
Bigam. Item ſi quis propriam poſt adulterium ab
ea patratum cognoſcat. c. ſi quis Aworem. d. 34.
Item ſi quis ducat uxorem prius ab alio etiam
per fornicationem corruptam, & eam cognofcat,
non vero, ſi ipſe eam ante corrupit. Denique ſi
quis plures uxores non veras propter impedimen-
tum dirimens etiam in uno tantum matrimonio
habuerit, licet vel fimulate ſolum, vel neſcius
impedimenti contraxerit. Stio. Bigamia alia eſt
ſimilitudinaria, qua quis poſt votum ſolenne ca-
ſtitatis in Religione approbata emiſſum, vel poſt
ſuſceptum S. Ordinem contrahit, & conſummat
matrimonium. c. quotquot. cau. 28. q. I. quia ta-
lis cenſetur duo matrimonia contrahere, Spiri-

tuale cum Chriſto, & carnale cum muliere. 4to.

Hæc irregularitas non tollitur per Baptismum,
ſed per diſpenſationem a Papa factam, quia ab
Apoſtolis ut Prælatis Eccleſiæ, non vero ut præ-

conibus legis a Deo latæ ſtatuta fuit. Epiſcopis

tamen conceditur facultas diſpenſandi in Bigamia
ſimilitudinaria in eo, qui cum Virgine contraxit.
6 4. de Cler. conjug. Vide Inſtit. J. E. tom. 1.
. 99.

Ex defe- Coroll. Prakt. VIII. Irregulares ex defeétu lihertatis

Ru liber-
tatis.

ſunt 1mo. omnes ſervi proprie dicti, quamdiu
durat ſervitus. tit. de ſerv. non ord. Servus ve-
ro ignorante, vel invito domino ordinatus pec-
cat mortaliter, & in minoribus ordinatus manet
ſervus omni Clericali privilegio privatus. c. ſer-
Voruenmz. de ſerv. non ord. ſi vero in. majoribus

ordinetur ſciente Epiſcopo, Epiſcopus tenetur in
duplo domino ſatisfacere, quo non ſoluto ſervus
non liberatur a ſervitute. 2do. Conjugati ordi-
nari non pofſunt, niſi uxores conſentiant, & ca-
ſtitatem voveant, ficuti nec milites, quamdin ju⸗
ramento ſuo tenentur.

Coroll.

l Nud. I
Citnr Imo.
iie liet iu
foren alien
o odicio
eentalor pin
Cuningt ken
ug: leites:
le: ſder
iogenm pr⸗
omchi de,
Alidios vel in
lirles conden
Onendos ele
gins, an re
Gien fine ae⸗
bockei,
t, nee
AIN0 no.
lkctign Dro
lutonem:
Confe
le: ropere
eVenl V. g. ſi
Eihlun ae
iid welins
ſphlei:
nele morte
Hient Mlomne
eenores ali
t Deccant ve
fo Don
Mtallis ln
Kibkri cor
Alittte
Mioliri ſal
iilln, ol

De Ordine. 707

c Atinte. Cbroll. Prakt. LX. Irregularitas ex defeétu lenitatis Ex deſe⸗

NRadlein — oritur imo. in eo, qui voluntarie active & pro- Ru leni-
8 1tofin , xXime licet juſte concurrit ad necem, vel mutila- tatis.
6 binen tionem alicujus. Hinc irregulares ſunt, qui in
ene juſto judicio ſanguinis proxime cooperantur, uti
dit. Dn Accuſator vindiétam petens, ſecus vero, ſi ſuum
Optetinian duntaxat requirat; Advocatus Accuſatorem ju-
ſtum mämm vans: Teſtes: Notarius mortis ſententiam ſcri-
lum, N bens: Judex ſententiam ferens: Carnifex, & qui
Digeru au illi operam præſtant. c. ſententiam. Ne Clerici vel
Ctumm ſolene Monachi &c. Non tamen fiunt irregulares, qui
ihim, gladios vel laqueos faciunt, legislator leges ca-
t, Celin Pitales condens, Concionator in genere dicens,
1,1 Ppuniendos eſſe malefactores: Confeflarius inter-
Ontrihete, d rogatus, an reus mortem mereatur, dicens, ju⸗

n mlen. dicem ſine acceptione perſonarum fungi debere
er Niiün ſuo officio, quia hi omnes remote ſolum concur-
ſchn, runt, nec aliquid in particulari faciunt aut dicunt,
ex quo mors ſequatur, vel acceleretur. 2do. Sub-

noN veN . .
tn it. Hir inde etiam proxime concurrentes ad mortem, &
l ri Nter mutilationem ab irregularitate excuſari poſſunt:
ſteinet w. g. ſi Confeſſarius ex indeliberatione ad reum

Ct dicat: properemus: vel ſi cooperatio ſit valde
exigua v. g. ſi quis furem hortetur, ut fcalam ad 17
patibulum aſcendat; vel carnificem moneat, ut
aliquid melius aptet, quo reus citius extingua-

delinh tur; vel ſi quis ſuggerat viam breviorem ad lo-
äli cum fſupplicii: vel qui carnifici putanti, ſuſpen-
1 fum efle mortuum, ſignificat, eum adhuc vivere,
no S unde ille novam carnificinam exercet. 3tio. Cle-
di;H rici aut Monachi executioni ſententiæ tantum ut
ſim fpectatores afſiſtentes fine cauſa ex mera curiofi-
oN tate peccant venialiter, non tamen fiunt irregula-
ſechute⸗ D res. Ato. Dominus temporalis etiam Eccleſiaſti-
Non ſtn / cus cauſas ſanguinis aliis vel in genere, vel in
oot⸗ particulari committere poteſt, non tamen fine ir-
lie regularitate poteſt præcipeze, hunc latronem in
Ges, articulari ſuipendi. Sto. Si bellum ſit evidenter

injuſtum, omnes in eo militantes ſunt irregula-
res, licet propriis manibus neminem interfece-

. VVy 2 cint.

708 Caput XIX.

rint. c. 4. d. 4r. Irregulares etiam ſunt, qui in
Bello juſto propria manu aliquem occidunt, vel
mutilant. c. Petitio, de homic. ſecus ſi nullum oe-
ciderint. 6to. Medici & Chirurgi non fiunt irre-
gulares, qui ſequentes artis ſuæ regulas conſulue-
runt, vel executi ſunt mutilationem, quia hoc
fit ad conſervationem totius, ſecus foret, ſi gra-
vis negligentia interveniret: Clericus vero ſi ta-
lem aduſtionem aut mutilationem imperet, fit ir-
regularis, quia hæc ars Clericis prohibetur. c.
ſententiam. Ne Clerici. c. tua., de homic. Vide
Inſt. J. E. tom. I. G. 100.

F. 1181.
Irregula- Irregularitas ex delicto incurritur qua-

vitas ex tuor modis: Ex delicto hærzſis: ex iterutione

deliſto. Baptiemi: Ex indebita ſuſceptione vel uſu Or-
dinis: Ex homicidio: uti explicabunt ſequen-
tia Corollaria.

Ex delikzo Coroll. PFrad. I. Jure communi ſunt irregulares tam
hæœreſis. hœretici, quam eorum fautores, & filii usque ad
ſecundam generationem c. Quicunque de hæret.
in 6. Item Apoſtatæ, Schismatici, & eorum
fautores ac defenſores. c. ſtatutum. de hæret. in 6.
In variis tamen provinciis hæretici ad fidem con-
verſi non habentur ut irregulares, multo minus
eorum filii, & ſine diſpenſatione promoventut
tum ad Ordines, tum ad beneficia.

Ex itera- Coroll. Prafttl II. Serio & ſcienter vebaptizans. &
tione Bap- rebaptizatus fiunt irregulares, ita tamen, ut Cle-
tigmi. ricus rebaptizans tantum impediatur a ſuſcipien-
do altiori ordine c. Guti in. can. I. q. 7. non ta-
men incurritur irregularitas, ſi Baptismus detur
ſub conditione, vel ſi Baptismus non ſit ſolemnis.
c. 2. de Apoſtat. nec in iteratione aliorum Sacra-
mentorum. In hac irregularitate Papa, vel ſi
delictum ſit occultum, etiam Epiſcopus diſpenſat.

Coroll.

l Mad.
n in excon
cvo non N
Atlmam etate
Ire &on ex
Hohitus, ext
n Ordinis
ie Ceri.
n inegnlari
Deumt novam
Uun it mentio
ENicstonis.
Cdten, ghen

elttt, ( 2. 0

d eke Kcer

ts vehüdn

iſtrare ſolen
UI De Vy.

tonen alen
n er ſe dil
Ullt non ven
niiti, an
n ue fit ir
unmnn dedile
AmOrtmA t⸗
11. Honiciin
uurinm dire
neceſan
1n kt Ge ho
s, conſin
in eo,
Aum octitt,
ü Aium Cc
it Kom
n dlini
. de hl
len dinn 1
müine i

1. liter

De Ordine. 709

mn int, gayolt. Praz. III. Irregularis eſt, qui /uſcipit ordi- Ex inde-
n Ciin, nem in excommunicatione majori: vel ab Epi- bita ſu-
ens Unlint ſcopo non habente jurisdictionem: vel ante le- ſcæptione
immfun6 gitimam ætatem, vel fine dimifſoriis, vel fur- &y ſis
feghlusngtin tive & non examinatus. Zdo. Si quis cenſura in- Ordinis.
Onem, Oln l nodatus, excepta excommunicatione minori,
ens hoet 1, actum Ordinis ſo enniter exerceat, ſit irregularis
eiins en tit. de Cleri. excom 3tο. Depoſitus, degrada-

n inhetet 1 tus, irregularis, fſi actum Ordinis exerceat, non
1s Moüer⸗ incurrit novam irregularitatem, quia in jure tan-
le hon tum ſit mentio interdiéti, ſuſpenſionis, & excom-

municationis. Ato. Irregularis fit Clericus, qui
Ordinem, quem non habet, ſolenniter ac ſcienter
exercet. c. 2. de Cleric. non ordinat. debet tamen
ordo eſſe Sacer, nam in minoribus etiam laici ad-
incutrtug hibitis veſtibus Eccleſiaſticis ſine/ irregularitate

ſr: ifni miniſtrare ſolent.
ione ul i Coroll. Praäct. IV. Irregularitas contrahitur ob mu- Ex muti-
lcabut e tilationem alicuſus membri principalis, quod offi- latione &

cium per ſe diſtinétum habet, uti manus, pedis, homicidio.
oculi: non vero ob excuſſionem dentis, abſciſſio-

nt ingninm nem digiti, auriculæ exterioris, naſi exterioris:
,Eeo fſicut nec fit irregularis, qui membrum aliquod
augu le tantum debile reddit, niſi ita debilitet, ut ſiccum
mnttc df & mortuum remaneat, quia ſic reipſa mutilat.
en,le ker! 2do. Homicidium cauſat irregularitatem, ſi ſit vo-
einbe. luntarium directe vel indireéte in ſua cauſa cum
tes, nlld⸗ effeétu neceſſario connexa, & quando mors ſequi-
one Mnts tur. tit. de homic. Irregulares etiam fiunt man-
“ dantes, conſulentes, conſentientes, cooperan-

1 tes. 3tio. Ex homicidio caſuali oritur irregulari-
e ilhin tas in eo, qui dat operam rei illicitæ, & caſu

alium occidit, uti Clerico in clamoroſa venatione
caſu alium occidente: Qui vero dat operam rei
licitæ, & omnem diligentiam ad evitandum homi=-
cidium adhibuit, non incurrit irregularitatem c. 9.
13. 14. de homic. unde Clericus in venatione
quieta caſu alterum occidens præmiſſa omni præ-
cautione ab irregularitate forte excuſari poterit.
4to. Magiſter & Pater leviter verberando diſcipu-
VV 3 lum

710⁰ Caput XIX.

lum vel filium non fliunt irregulares, ſi calu mors
ſequatur: nec ille, qui equitans adhibita debita
præcautione caſu puerum occidit: nec ille, qui
bona fide dat aliquid infirmo ad levamen, unde

mors ſequitur, vel acceleratur: nec is, qui infir-

mum in alind latus vertit, ut quieſcat, etſi mors
inde præter intentionem acceleretur: Si quis vero-
hoc ideo faceret, ut infirmus citius moreretur,
licet ex compaſſione hoc faceret, fieret irregu-
laris; ſicuti etiam ille fit irregularis, qui contra
præceptum medici, vel temere ex ſuo capite in-
firmo medicamentum confert, ex quo mors nota-
biliter acceleratur, quod ab ipſo prævideri potnit,
vel præviſum eſt, licet ex commiſeratione hoe
Haciat, quia dat operam rei illicitz & periculoſæ.
Sto. Qui injuſtum aggreſſorem vitæ & bonorum
temporalium non recuperabilium ſervato mode-
ramine inculpatæ tutelæ occidit, non fit irregu-
laris. Clement. furioſus. de hom. Vide Inſt. J. E.
tom. I. J. 102.

H. 1182.
Obligatio: Obligationes Ordinatorum in Sacris Or-⸗
nes ordi-
atorutz
Caliba-
165.

dinibus præcipuæ funt: Lex Coelibatus, &
obligatio zecitandi horas Canonicas. Lex
Cælibatus, ſeu ſervandi perpetuam caſtitatem
Ordinibus Sacris impoſita quifſima & ſan-
(tifſima eſt, ac preinde graviter obligat. Imo.
quia decet ſanctitatem & puritatem noſtrorum
myſteriorum, quæ nonnifi a puris miniſtris
contrectari debent. 2do. Sacra miniſteria &
officia totum hominem fibi vendicant curis
ſæcularibus non diſtractum & oeccupatum,
cum juxta Apoſtolum. 2. Tim. 2. nemo mili-
tans Deo implicet ſe negotiis ſacularibut. Et
juxta eundem I. Cor. 7. decet ſideles conju-
Satos ad tempus abſtinere, ut orationi vaete.
Ergo

lonmnlton
ſentes ele
ee tenent,
Eeito er
n in Ncri
obes ſant,
l 1. hoteſt
Uinsg inpoſt⸗
Fetdo Dei oo
Eer. 19, Con
Uus loris
Ayokohns,
c. 4. Al,
Uutonipun,
1a proyler ,
Nummm Malen
no 4
ſenn dnxerur
Gintn Ap.
ip Connnb
4,, aOmni

rraneltm

Md omnes
A innta T
auckr
l conjug
d
Ulcopatn e
let Nn
krtüch nie
ſeto proibe
1. I. Co
Lihagnni
n Wribt
knnegtis
bante NE
itr dien g

11 ſepe

De Ordine. 71 1
esihn Ergo multo magis Sacri miniſtri ſemper con-
atiin tinentes eſſe debent, quia continuo orationi
t eh vacare tenentur. gtio. Denique cum Chriſtus
e Ipſe Virgo ex virgine natus fuerit, ab iis ſo-
ſet an lum in Sacrificio contrectari debet, qui aut
ur: Agiin⸗ Virgines ſunt, aut perpetuo continentes.

blins nere Schol. T. Proteſtantes legem coælibatus Sacris Ordi- Solvunttay
t, fedie nibus impoſitam velut injuſtam, tyrannicam & objellio-

ti, ier verbo Dei contrariam impie traducunt. I. quia nes.
ex ſo aſtei Hebr. 13. Connubium dicitur honorahile in omni-
(10 mot bus & Mhorus immacilattss. Et I. Tim. 3. jubet
Wrericti Apoſtolus, Epiſcopum eſſe anius Axoris Yipum.
nmilentionn & c. 4. ait, eſſe Spiritum erroris, & dokrinam
e & Eiae dæmoniorum, prohibere nuptias. Item I. Cor. 7.
Vite Chunmn v. 2. propter fornicationem autem unus qtis que uams
in ſetunn uorem habeat. & v. 9. melius eſt nubere, guam
t, nol K uri. Imo Apoſtoli habuerunt uxores, easque

n WeH ſecum duxerunt: I. Cor. 9. nunquid non habemus
voteſtatem, Sororem mulierem circumducendi, ſicut
& cœteri Apoſtoli, & Fratres Domini & Cephas.
Reſp. Connubium eſt honorabile in omnibus, hoc
eft, ex omni parte, ſive proles, five fides, ſive

in ditt Sacramentum ſpectetur: vel juxta S. Fulgentium
CElland apud omnes, ita ut non liceat, illud reprehendere.
Monicss. 1 Vel juxta Theophylactum in omnihus legitime
Numn at conjuncétis. Vel juxta S. Chryſoſtomum in om-
h 19 nibus conjugatis, ut per adulterium non liceat
SS illud violare. Apoſtolus ſolum bigamum ab
role Epifcopatn arcet, non vero jubet, ut uxorem
temnllne habeat. Nuptias velut a dœmone inventas cum
ris in⸗ hereticis rejicere doctrina demoniorum eſt, non
8 uken vero prohibere nuptias, majoris perfectionis ſtu-
Gan “ dio. I. Cor. 7. Apoſtolus loquitur de conjuga-
ed tis in Paganismo dubitantibus, an poſt converſio-
une. nem uxoribus ſuis uti poſſint, quibus reſpondet,
12. ut unusquisque uxorem fuam retineat, non vero
Gtlck abſolute præcipit, ut uxores ducant, nam v. 8.
liklac, ait: dico autem non nuptis & viduis, bonum eſt
g illis, i ſic vermaneant, Eer & ego. Deinde v. 9.
n e y 4 loqui-

1

712 Caput XIX.

loquitur ad eos, qui nulla lege ad continentiam
ſunt aſtricti. Denique de ſolo S. Petro conſtat,
quuod uxorem habuerit, licet ille & ſi qui forte
alii Apoſtoli uxorati fuerint, poſt vocationem
ad Apoſtolatum ab uxoribus abſtinuerint, quia
Matth. . reliquerunt omnia, inter quæ uxores
fuiſſe patet ex reſponſione Chriſti: Ommis, qui

reliquerit Patrem . . uxorem &c. 1I. Cor. 9. S Pau-

las loquitur de piis mulieribus, quæ Apoſtolos
ſequebantur, & eis pecunia, vel miniſterio opem
ferebant, unde addit æ1hXαν νοaHτνιuÜ—ι ſororem
mulierem. II. Matrimonium eſt juris Divini;
Gen. 1. Creſcite & multiplicamini: & juris natu-
ralis, uti patet ex naturali inclinatione: Ergo
prohiberi nequit. R„eſp. Eſt juris Divini & na-
turalis permiſſive, non vero præceptive reſpectu

cujuslibet particularis, alias Chriſtus, Beatiſſima

Viigo, & S. Joannes ab eo abſtinendo peccafſent.
Hinc illud præceptum: Creſcite &c. non obligavit
ſingulos homines niſi eo tempore, quo paucitas
hominum matrimonium exigebat Deinde Eccle-
ſia pulli in ito continentiæ legem imp nit, ſed
ſolum ab Ordinandis continentiæ votum exigit,
libertate relicta, an ordinari velint, an nubere.
III. § Clemens ep. 2 ad Jacob: tales miniſtros
Altaris requirit, qus ante ordinationem conjuges
ſuas noverint. Et & Iſidorus I. 2. de off c. 2. ait:
Clerici caſtitatem corporis perpetuam ſervent, aut
asnius matrzmonii vinculo copulentur. Reſp. Verba
S. Clementis negative accipienda ſunt, id eſt,
qui poſt ordina ionem conjuges ſuas non cogno-
ſcant, licet antea id potuerint. S. Iſidorus de
Clericis in genere loquitur, ubi illud: unius ma-
trimonii vinculo copulatus, ad Ordines minores
refertur.

An lex Schol. 2. Quæritur an lex cœlibatus S. S. Ordini-

bus impoſita ſit Divina, Apoſtolica, aut Eccle-
ſiaſtiee, Keſpondetur eſſe tantum Eccleſiaſticam,
tum nia Concilium Ancyranum, Diaconis, &
Trullanum Presbyteris uſum uxorum indulſit,
S nec

1 Ulam:

rUIN kelnt

bet lex Di
3 & K lite
Pen iP Lecl
rl Apotol
Ole untitenten
Ge inanßnte.
MI: N T
au ſ⸗ egoti
Uhn biumiam
ſſaten Coin
oron eſ id
Han § 0n
Fieins ine
ecin cattt,
1r 4k0. zit,
üntam ſui
s ſue jure l
, IWö lex
, Ures
1 de .
e: in veter
r it
nn A C
n 88.0
iühuntur:
n kim
leine
i Aynn
n heiſten
e Coreilio
Dri
l, mnnge
o naentt
in
AltEnt

un, lror

De Ordine. 713

ad le mnec unquam a Græcis petitum fuit, ut uſum
N encam uxorum relinquerent, quod tamen factum fuiſſet,
eElah üiforet lex Divina: tum quia S. Epiphanius hær.
hoſt oonine 59 & §. Iſidorus Peluſiota l. 3. ep. 57. hanc
dſkinneined legem ab Eccleſia latam eſſe expreſſe aſſerunt.
nter en LDics I. Apoſtolus t. Tim. 1I. v. 8. jubet Epiſcopum
ti: On eſſe continentem. & 1. Tim. 4. v. 12. exemplum
1,C elſle in caſitate. & c. 5. v. 22. teipſuzn caſtum cu-
„Jue Anmh ſod,: Et 2 Tim 2 v. 4. nemo militans Deo im-
Umititnon plcat e negotiis Scularibus. Keſp. Apoſtolus

muis S ſolam bigamiam ab Ordine excludit, & præcipit
eſt iis caſtitatem conjugslem. Temporalis autem ſollici-
i: Ajnosn tudo non eſt abſolute incompoſſibilis, licet diffici-
inntione h Iis cum S. S. Ordinibus, adeoque merito præcepta.

Driit II. Siricius in ep. ad Himer ait, Sacerdotes lege
ZenieH inſolubilt cafſtitatis conſtringi. Et S Epiphanius

itn, ai harr 40. ait, legem continentiæ ab Apoſtolis
nento ed inſtitutam fuiſſe: imo in V. L Levitæ tempore
Le vonctien vicis ſuæ jure Divino ab uxoribus abſtinere debe-
Ne, (M i bant, quæ lex moralis hodie adhuc perſeverat.
. Deinkbt Keſo. Patres ſolum loquuntur de lege Eccleſia-
en ineni, ſtica, & de caſtitate illicitas voluptates exclu-
votn ß dente: in veteri lege lex continentiæ pro Levitis
int, dn ike tempore vicis ſuæ expreſſe habetur. non vero in
cteles nint nova. II. Contrahentes matrimonium poſt ſu-
gtoren f ſceptos S. S. Ordines poena excommunicationis

legfe1 puniebantur: Ergo eſt Lex Divina. e p. Hæc
1 ſnu poœna etiam transgreſſoribus legis Ecclefiaſticæ
D f infligitur.

1 Int, 44 Schol. 3. Apud Græcos ſolis Diaconis licuit ali- Origo le-
ſus Lon ee quando poſt ordinati nem uxores ducere, non gis cœli-
6 Hum: vero Presbyteris & Epiſcopis: de Diaconis pa- batis
nd: in tet ex Concilio Ancyrano a. 314. c. 9. Viacomi, apud
Ds o= a õ proteſtati Sant SS ren u ,„Gracos.
velle ſe conjugio copulari, quia ſic manere non pof-
6 Junt, lui, ſi ſ luen ahres duxerint, in mini-
ſterio maneant, propterea quod eis Epiſcopus licen-
ia, i tiam dederit. De Presbyteris & Epiſcopis patet
ug ex l. 6. Conſtit. S. Clement. c. 17. Poſt ordina-

M tionem, ſi uxores non habent, præcipimus, ut non
1 VV5 liceat

714 Caput XIX.

liceat amplius ducere. Idem ſtatuit Concilium
Neocæſareenſe c. I. & Synodus Quiniſexta c. 6.
revocat licentiam a Synodo Ancyrana Diaconis
datam, uxores poſt Ordinationem ducendi. Sa-
cri autem miniſtri ante Ordinationem uxorati,
ſine obligatione tamen Legis olim ab uxoribus
oſt Ordinationem abſtinuerunt: ita apparet ex
. Epiphanio hær. 59. Wonnullis adhuc in locis
Presbiteri, Diaconi, & Eyodiaconi liberos ſuſci-

piunt: Keſvondeo non illud ex canonis Aublloritate

Reri, ſed propter hominum ignaviam, qu& certis
temporibus negligenter agere & connivere ſolet ob
nimiam populi multitudinem, cum ſcilicet, qui ad
gas ſe funbtiones applicent, facile non reperiuntur.
Et Socrates 1. I. hiſt. c. II. refert, Paphnutium
diffuaſiffſe Patribus Nicænis, ne legem ferrent,
qua Epiſcopi, Presbyteri & Diaconi compellefen-
tur, ab uxoribus ante duétis abſtinere, & obti⸗
nuifſe, ut unicuique hoc liberum relinqueretur.
Verum a. 692. Concilium Trullanum can. 48.
ſtatuit, ut uwor ejus, qui ad Epiſcopalzm dignita-
tem promovetur, communi viri Jaui conſenſu prius
ſeparata, poſtquam in Epiſcopum ordinatus eft, ac
conſecratus, monaſterium ingrediatur procul ab
Epeiſcopi habitatione conſtrubkam, & Epiſcopi Provi-
dentia fruatur: ſin autem digna viſa fuerit, eiam
ad Miaconatus vel Diaconiſſæ dignitatem evehatur.
A tempore igitur hujus Concilii nemo a Græcis
ad Epiſéopatum aſſumitur, qui uxorem habeat,
aut ab ea ſe non ſeparet. Cæterum de Subdiaco-
nis, Diaconis & Presbyteris idem Coneilium Trul-
lanum can. 13. ſtatuit: & quis dignus inventus
fuerit, qui Hpodiaconus, vel Diaconus, vel PFres-
byter ordinetur, ad talem gradum aſſumi nequa-
quam prohibeatur, ſi oum legitima uxore cohabitet:
Jed neque ordinationis tempore ab eo poſtuletur:
ut profiteatur, ſe a legitima uoris conjuetudine
abſtenturum, ne ex eo a Deo conſtitutas, & Jua
præſentia benediktas nuptias injuria aßicere coga-
mur. Quare Græci Presbyteri, Diaconi & Sub-
diaconè

coni leite
IIII, Cün
lia, her
tli Eeckehe
Cet CNing.
legem e
Cod olcinand
Uee cogent.

MAce
gge ooltinenti
ns dliplin
i c 33. dul
cenle 3, 51
1toriugibus
hnds geint
Wlamum I.
1 40 Noribt
Retanum IIl.
inm tere
lthgnenſe
üconos 4
Contiinm
grettoth
Dpolnit. A
e.2. &
n
1 te r.
i ln F⸗
nünentie
rlegen i⸗
Rloen
Crdidaret
1 heck
nins I in
W olt
llidertis
n. is

kn

De Ordine. 715

kinitImdh disconi licite uxoribus ante ordinationem duétis
Qunſemd utuntur, cum lex continentiæ ſit tantum Eccle-
vepiann Dün ſiaſtica, nec Eccleſia Græca eam receperit uni-
n ad verſali Eceleſia non reclamante. c. cum olim. de
fionenum Cler. conjug. Reprehenſibiles tamen ſunt Græci,
in dbum quod legem continentiæ Latinorum carpant, &
Ret quod ordinandos ante Ordinationem uzores ſu-
s uen mere cogant.
d⸗ lknu, Schol. 4. In Eccleſia Latina Subdiaconi non ſemper Apud Ea-
umit A. lege continentiæ aſtricti fuerunt, ſed varia circa tinos. .
an, uH. illos difciplina fuit. Concilium Eliberitanum an.
nnie 3005. c. 33. Subdiaconos & omnes Clericos: Ge-
1 ſlut, fnndenſe a. 517. ordinatos usque ad Subdiaconos
a conjugibus abſtinere juſſit. Hæc diſciplina apud
ſen,, um Hiſpanos deinde interrupta fuit, nam Concilium
e legen Toletanum I. a. 400. ſolos Presbyteros & Diaco-
coni conen⸗ nos ab uxoribus abſtinere juſſit, quod etiam fecit
bſine, dt Toletanum III. a. 589. cap. 5. Priorem tamen di-
rumn keiete ſciplinam revocavit Toletanum VIII. an. 653.
lunnm can. 5. 6. 7. In Eccleſfia Africana a. 398. Coneilium
itonamn i⸗ Carthaginenſe V. ſolos Epiſcopos, Presbyteros,
ungli & Diaconos ab uxoribus abſtinere jubet. In Cal-
g oriſlaiu ,/ lia Concilium Arelatenſe II. a. 452. can. 2. &: 3.
tin ſolis Sacerdotibus & Diaconis legem continentiæ
Slilnft impoſuit. Aſt Concilium Aurelianenſe III. an.
ii 38. c. 2. & Turonenſe a. 567. Can. 19. prohibuit

Subdiaconis, uxoribus ſuis uti: & Veneticum
a. 465. C. II. Subdiaconis uxores ducere prohi-
buit. In Sicilia cum Pelagius II. Subdiaconos

e, continentiæ legi aſtrinviſſet, S. Gregorius M.
nCorle , hanc legem ita temperavit, ut ordinati uxoribus
Cigen ine ſuis uti poſſent, nullus autem Subdiaconus dein-
Pone ceps ordinaretur, niſi ſe caſte victurum promiſe-
ſen n i, rit. In Eccleſia Romana nec Siricius, nee Inno-
n un e centius I. in ſuis decretalibus, nec ʒZ. Hierony-
N , mus cont. Jovinian. relata lege continentiæ Sub- D
unt diaconorum mentionem faciunt. brimus legem
SS continentiæ Subdiaconis impoſuit S. Leo I. ep.
Gin 12. Ejus tamen decretum non videtur receptum
Ninil⸗ fuifie nec in Sicilia, quia S. Gregorius M. mdd
0

*

Caput XIX.

poſt eum Subdiaconos ad ſervandam continen.
tiam adegit: nec in Eccleſia Romana, quia Con-
cilium Romanum a. 721. & alterum a. 743. folos
Epiſcopos, Presbyteros & Diaconos legi perpe-

716

tuæ continentiæ ſubjicit, nulla facta mentione

Subdiaconorum. Tandem in Concilio Melfitano
ſub Urbano II. a. 1089. can. 12. Subdiaconi uxo-
ribus vacare volentes ab omni S. Ordine, offi⸗
cio, & beneficio removentur: quod idem ſtatu-
tum fuit in Concilio Claromontano a. 1095. &
Remenſi a. 1148 ubi fundamenta cœlibatus Sub-
diaconorum jacécta fuerunt. Epiſcopis vero, Pres-
byteris, & Diaconis ex antiquiſſimo uſu uxores
ducere, & duétis ante ordinationem uti non li-
cuit. In Eccleſia Romana de hoc uſu teſtatur
Siricius P. ep. ad Himer. a. 395. qui legem con-
tinentiæ pro Sacerdotibus & Levitis latam reno-
vavit. Innocentius I. epiſt. ad Victrici. can. 9.
S. Leo I. & S. Gregorius M. S. Hieronymus I. I.
adv. Jovini c. 19. Pro Eccleſia Africana teſtes
ſunt, Concilium Carthaginenſe II a. 390. can. 2.
Carthaginenſe V. a. 398 c. 3. S. Auguſtinus I. 2.
de adult. conjug. Pro Eccleſia Mediolanenſi teſta-
tur S. Ambrofius l. . off. c. ult. Pro Eccleſia Hi-
ſpana Concilium Eliberitanum c 3. & Toletanum
I. c. f. Pro Eccleſiis Germaniæ Concilium Wor-
matienſe a 868 c. 9. Moguntinum a. 888. c. 10.
Auguſtanum a. 952. c. 11. Pro Eccleſia Anglica-
na Concilium Wintonienſe a. 1076. Pro Gallicana
Concilium Arauſicanum I. a. 441. c. 2. Arelaten-
ſe II. a 432. can. 12. Accedunt ſtatuta Concilio-
rum Oecumenicorum Lateranenſis I. c. g. IIdi
a. 1139. c. 6. IIItii a. 1196. c. 1I. & Tridentini
Seſſ. 24. can. 9. Clerici tamen minorum Ordinum
legi perpetuæ continentiæ, non conſtringuntur,
uti patet ex Concilio Carthaginenii V. a. 398. c. 3.
Equidem Benediéctus VIII. & cum eo Concilium
Tieinenſe a. 1020. omnes Clericos etiam minores
legi continentiæ ſubjecit: verum Alexander III.
& Innocentius III. c. I. 3. 7. de Cler. gaiug⸗
atue⸗

tennt, wi
ſe, ita tame
Meicio exeln

l. Had me
lüridus ſaeris
Co § Ordins
Perepto Vorle
ine erigente,
tenetut abt
at d i hae
Uitit, ſed eti⸗
Ute ante ordin
alo matrimo
ttim irtir,
Ubäironatai
nlit poſttir
üm robat
ls eſo i i⸗
Un neſciet:
Er aſttatem
Unio Lecleſiæ
mins de ol
eriobele

1 o. N 0.

tenetur ad

tintionen,

Enk, aA taſit
tufonem in 9
nn Goli Capel
n hhorit
4 Gntionem
ray
le uchn
lnon tene
iufonen
renit; N
4 60 N
, Vel joſo

ie. ln.

De Ordine. 717

nn n Ratuerunt, migiſtros inferiores poſſe uxores du-
mamn, (iult cere, ita tamen, ut ſi duxerint, ab officio, &
tum 1 beneficio excludantur.
OnCs Ne
1 ſich rei. Coroll. Practl. rmo. Obligatio ſervandi caſtitatem in Keſolvun-
nciio Ee Orqdinibus ſacris oritur immediate ex voto in ipſo tur caſus.
Sobcictin facto S. Ordinationis emiſſo, mediate vero ex
ie præcepto Eccleſiaſtico, votum hoc in S. Ordina-

olin tione exigente. 24do. Ordinatus in ſacris non tan-
tum tenetur abſtinere ab actibus venereis illicitis,

ntano a. i;!
a celnn ita ut, ſi in hac materia peccet, Sacrilegium com-
oenh mittat, ſed etiam a licitis in matrimonio, quod
imorame forte ante ordinationem contraxit, & a contra-
iovem Nim hendo matrimonio, quod non ſolum illicitum,

e ſead etiam irritum eſt. Ztio. Si quis ignoraret,
li nt Subdiaconatui eſſe annexum votum caſtitatis ig-
ishinn norantia poſitiva, quia videt, conjugatos paſſim
ictid a Orginari, probabiliter non teneretur ad caſtitatem,
HieronN! ſecus vero ſi ignorantia foret negativa, ita, ut
ms ſolum neſciret: imo ſi intra ſe diceret, nolo vo-
1 gad vere caſtitatem, ad eam tamen teneretur ex præ-
Aurin cepto Eccleſiæ, & abſolvi non poſſet, niſi ad-
lelioinen⸗ monitus de obligatione vovendi, voveret: quia
oenis eligendo Subdiaconatum tenetur caſtitatem vove-
2 i re. 4to. Si Ordinatio eſt invalida, ordinandus
3 non tenetur ad caſtitatem, quæ eſt acceſſoria ad

Nar
Eu 1 ordinationem. Si puer ante uſum rationis ordi-
h t⸗ netur, ad caſtitatem non obligatur, niſi ſuam or-
l⸗ „ Qinationem in annis pubertatis ratificet. Impubes
16 k „ vero doli capax ordinatus ad caſtitatem tenetur,

quia ſupponitur velle Ordinem, & conſequenter
obligationem illi annexam. Sto. Ordinatus per
vim & gravem metum expreſſe proteſtans ſe

1 a nolle ordinari, invalide ordinatur, & ad caſtita-
inonn 6 tem non tenetur: ſi vero ex metu conſentiat in
con ordinationem, ad caſtitatem tenetur, quia libere
ilig, conſentit; facilius tamen cum eo diſpenſari po-
n ai teſt. 6to. Non licet conjugato ſine licentia uxo-

ris, vel juſto divortio ad S. S. Ordines promo-

veri. c. Conjugatus, de Converſ. conjug. quod
. etiam

718 Caput XIX.

etiam de matrimonio tantum rato, non conſum- I Cennter
mato intelligitur. Extrav. XXII. Antiquc. de Coneni
voto. Hinc fi ordinatus invita uxore poſt ma- Mniimum 8.
trimonium ratum ab uxore repetatur, debet ad bCho Il
illam redire & reddere, non vero petere debitum, (Heomno,
& ſuadendum illi efſet, ut Religionem ingredere- Mün, 15
tur, quo modo matrimonium ratum dirimitur. in ite
7timo. Ex licentia uxoris poteft conjugatus lici- n 2. R
te ad S 8S Ordines promoveri: ſed hæc licentia (Nyrun de
debet eſſe libera & expreſſa: c. conſuluit. de Conv. (Iommmne d
conjug. & ſi poſt ordinationem cognoſceret uxo- igniluir.
rem, peccaret peccato ſacrilegii, non tamen for- ndnles ii
nicationis. Mulier etiam debet vovere caſtita- Inli es i
tem c. conjugatus. de Conv. conjug. & probabilius mh imnis: 0
ingredi Religionem. Hinc poſt mortem viri non iſio menſe
oteſt amplius contrahere matrimonium, quod lim, Hore⸗
juxta Salmanticenſes foret nullum ob irritationem nüinum cun
Eccleſiæ. c. Guia ſunt. d. 28. 8vo. Facto ex ju- Im, Vehzer⸗
ſta cauſa divortio vir invita etiam uxore in Sa- Mnllur ium
cris ordinari poteſt, quo caſn uxor non tenetur (orlerzati
ad votum caſtitatis, & matrimonium ejus poſt inh, ſoerti
mortem viri initum non foret nullum, quia jura Wi kum ſe
de hoc caſu filent. Si autem ex culpa viri cau- Mic verſe
ſatum eſt divortium, fine licentia uxoris ad S. S.
Ordines promoveri nequit, licet, ſi illa admonita leſint ſep
viro ſuo reconciliari nolit, vir ſine illius licentia Aumnüin ig

in ſacris Ordinibus ordinari poſſit. fumnet
etgeruei
2 1
, SF. 1183. . en cee

Horæ Ca- Altera obligatio ordinatorum in facris nifh
nonicæ Ordinibus eſt, recitandi horar Canonicar, quæ id
Juid. funt publicæ & ſtatæ preces horis diurnis æ& midh mu
nocturnis ex facrorum Canonum decreto ab multe i

Eccleſiaſticis perſonis perſolvendæ. tin hani

Earam Schol. Horæ Canonicæ dicuntur etiam oficium Di- 8
explicatio vinum vel Eccleſiaſticum. o. dolentes. de celebr. l, Ore
Gorigo. iflar. quia præcipuum Clericorum munus elit, in tce
precibus apud Deum Eccleſiæ nomine infiſtere.

Item 2N

O, Non ol
. Aine
UxCe MI
tatur, Cetn

Opern izdke
Tatum dtinn
eorilrmt
ſed her ln

ognoſten r
Hon tmat
t vovere di
nOtten ir.
fimoniun, .
mn Oh Uiuic
