Miniſtrorum, Leéctorum, Cantorum, Exorciſta-
rum, Oſtiariorum: & canon quartus Trullanus,
Presbyterorum, Diaconorum, Subdiaconorum,
Lectorum, Cantorum, Oſtiariorum, & Synodus
Antiochena can. 10. Subdiaconorum, Lectorum
& Exorciſtarum: Et Joannes Epiſcopus Citri l. 3.
juris orient. apud Goarium memorat deputatos
cum luminibus præcedentes, ſcilicet Acolythos.
Verum jam a mille annis & amplius Græci non-
niſi quatuor Ordines admittunt: fſcilicet, Presby-
teratum, Diaconatum, Subdiaconatum & Lecto-
ratum: tum quia hodie in nullis Græcorum Ri-
tualibus fit mentio Acolythatus, Exorciſtatus &
Oſtiariatus: tum quia Concilium VIII. generale
an. 869 quatuor illos Ordinum gradus pro aſcen-
ſu ad Epiſcopatum recenſet Act. 19. can. 5. Cui
Joannes . VIII. in ep. ad Baſilium Imp. an. 879.

ſubſcripſit: tum quia Innocentius IV. in ep. ad

Ottonem Cardinalem Tuſculanum an. 1254. data
volens reducere ad uſum Romanæ Eccleſiæ Græ-
cos ait, tres Ordines ab iis non ſervari de Mino-
ribus. Et Benedictus XIV. in Conſt. Eiſi gaſto-
ralis. conſtituit, quodſi Clericus Græcus Lector
tantum initiatus ex benignitate Sedis Aponol
obti-

Ottnnerit,
lis ſbi cot
dinetur,
inn ktino!

Attegnan
e collit
luonn, pen
nes Nr⸗
n etkemor
unhicus h
mtonßs en
littur.

I. Torlura
onem unp
r ilNtn bo
n Dick 0
nr Cr. Dor
Inmede au
allos, &
IIl ars r
ü ſeſitiss
Eint d ui
La miniir
Alno:
ſchd oratie
nohnarcep
deens: lidn
Ulogün
gen Ni

Iulirn
lin,

4 Are

De Ordine. 607

oron ſei obtinuerit, ut majores Ordines latinis cæremo-
etunt Pnn in niis ſibi conferantur: is, anteguam Subdiaconus
ehtenn i 0ir ordinetur, tres minores Ordines omiſſos debet
ntut: NNl ritu latino ſuſcipere. .
eke toin
uod totun n H H. 1133
ag Antequam autem ſingolos Ordines in Prima

dno dir. ſpecie conſideremus, agendum eſt de prima Tonſura
un is Tonſura, per quam Eccleſia initiandos ad Auid.
ſntuu Ordines præparat. Eſt autem prima Ton-
fJura cæremonia ab Eccleſia inſtitura, per
neimdi quam laicus baptizatus, & Sacramento Con-
rin e firmationis conſignatus ſacro ritu in Clerum

fim ade aſcribitur.
Dm, Dicnn.
oram, Nuim Schol. Tonſura dicitur a ritu, quo homo per ab- Quomodo
Nartus Tnne ſciſſionem capillorum e ſtatu laicorum extrahitur: confera-
Subcieeonan quæ juxta Pontificale Romanum hoc ritu confer- tur.
aum, Eu tur: Dicta oratione ab Epiſcopo: Oremus Kra-
orum, Lene tres &c. Pontifex in fronte, in occipitio, ad
Piopnsi utramque aurem, & in medio capitis præſeindit
etuorit deſin capillos, & cum tonſurando tarde dicit: Domi-
ſeliect A mus pars hœreditatis meæ, & calicis met, tu es,
wins Cetn qui reflitues kœæreditatem meam mihi. Deinde di-
. ſelcet, citur ab Epiſcopo oratio: Praſia qukſumus &c.
ntun dlt & a miniſtris Antiphona: Hic accipiet &c cum
s Crce! Pſalmo: Domini eſt terra &c. Et rurſus ab Epi-
Bros ſcopo oratio: Adeſio Domine &c. Deinde Epi-
n WI eEe ſcopus accepta mitra Tonſum fuperpelliceo induit,
ads i G dicens: Induat te &c. & dicta oratione Clericum
ri alloquitur: EFili chariſſime &c. & injungit illi
Umm ImAN ſeptem Pſalmos pœnitentiales cum Litaniis.
6 I.1 4 5 .
n n , J. 1134.

Tonſura Clericalis non eſt Inſtitutionis WNon
Divinæ, ſed Eccleſiaſticæ. Imo enim Eccle- in’ftitutio-
ſia græca eam non obſervat, & in Eccleſia * Pivi-
latina“-

608 Caput XIX.
latina nullum ejus veſtigium tribus primis
ſæculis apparet; ſic S. Cornelius in ep. ad
Fabium diverſos Clericorum gradus in Eccle-
ſia Romana deſcribens Tonſuræ Clericalis
non meminit: Et S. Cyprianus ep. 61. non
agnoſcit alios Clericos, præeter eos, qui Al-
tari, & ſacrificiis deſerviunt: imo ſi hæc
Tonfſura per tria illa ſæcula in uſu fuiſſet,
hoc ſigno Clerici a perſecutoribus deprehenſi,
& necati fuiſſent. 2do. Olim alienum fuit a
Clericorum moribus, ut raderentur, uti pa⸗
tet ex S. Optato Milevitano contra Donati⸗
ſtas ſcribente: Docete, ubi vobiz mandatum,
ſie radere capita Sacerdotibus, cum econtra tof
Eint exempla propoſita, fieri non debere: Ergo
olim prima Tonſura in uſu non fuit.

Tonſuræ chol. r. Primis igitur quatuor aut quinque ſæculis

origo.

Clericis tantum præcipiebatur, nt breviori eſſent
capillo, nec S. Petrus, nec S. Paulus, nec §.
Anicetus amplius quid conſtituerunt, licet illud
1. Cor. 1I. v. 24. quod vir, ſ comam nutriat,
ignominia eſt illi, nonnüllis anſam dederit, ad S.
Paulum inſtitutionem Tonfſuræ Clericalis referendi.
vid Thomaſſ. p. r. 1 2. c. 37. Proinde ſæculo V.
ad imitationem T. nſuræ monaſticæ inter Clericos
Tonſura introduéta fuit. Hæc Tonſura in Hiſpa-
nia erat in Clericis detonſo ſuperius toto capite;
relicta inferius ſola circuli corona, cum econtra
Monachi toto capite detonderentur, quod etiam
in Gallia & Italia in more erat. Sæculo IX. Cle-
rici latini ſummum ſolummodo verticeim radebant
in modum coronæ, quod deinde ſubſequentibus
ſæculis ſtatutum fuit, addito decreto, ut Cerici
barbam raderent Hæc Tonſura juxta V. Bedam
ſignificat coronam ſpineam Chriſti. Et juxta S.
Iſidorum I. 2. de off. c. 4. vitia eſſe reſecanda, &
ignominias pro Chriſto patienter eſſe toletan ae
. 4 . ol.

l1. Cire
pin grin
Sſtinttan
n be biſei
Dkitw Ceria
hote nocen
Enigta eri
II in gmn
Erhteribns
s virids
inte ohy
lenlo Illi.
fit eum .
in veſiis h⸗

i) Cnri

D 3 . ſ
l
moniſtas: t
1n gii
rninores
onſbran
önds Ror
Vaparatione,

non had

Uiinds inl
Ns Minores
Din 1.
Ueitur. ,
e ininm
Uad de
1e Nn
1
Eegtd
N kermnoye e
ſ un

De Ordine. 609

bs in Sechol. 2. Circa veſtes Clericorum notandum, per Vyſtes
lins in 601 prima quinque ſæcula eos ſpecialem veſtem a lai- CUlerico=
Adus in bodr cis diſtinétam non habuiſſe, uti probat Thomaſſi rum.
p (ſacie nus de diſcipl. vet. Eccl. p. I. c. 43. Sæculo VI.
r Cleick c — k. N: c. d3. . .
en ii habitus Clericorum ab illo laicorum diſtinétus fuit,
6s eh dn utpote modeſtior, & ſemper oblongus. Sæculo
r e0s, IX. nigra erat Clericorum veſtis. Sæculo XI &

inelk XII in pluribus Conciliis veſtes breviores ante
in uin nd & a lateribus apertæ ex ſerico, vel pellibus pre-
dus elee tioſis viridis aut rubri coloris cum manieis puris-
Diennctu aut arte phrygia elaboratis Clerieis prohibebantur.

1 Sæculo XIII. nigra veſtis Clericis univerſalis fa-
entur, ; ta fuit cum collariis. Superpelliceum Clericorum
contma bu olim veſtis pellicea ad talos defluens erat.
pbir otikk MMẽ
lun ANn Jcholt. 3. Quæritur, an Tonfura Clericalis ſit verus An Ton-

n delere: N Ordo. A. Negative contra Fagnanum & alios ſura ſit
“ Canoniſtas: tum quia Tridentinum Seff. 23. cap. 2. Ordo.
von fut ait: Eſſe plures ac diverſos Ordines ita diſtrihu-
1 gningnek 405, ut qui Jam Clericali Tonſura inſigniti eſſent,
Ut brerioi per minores ad majores aſcenderent: Ergo ſuppo-
. Daipe, nit Tonſuram 0 Ordines eſſe præviam: & Cate-
erunt, iets chismus Romanus p. 2. cap. 7. vocat Tonſuram
conlin iit præparationem ad Ordines: tum quia hæc Ton-
in leleit,4 ſura non habetur apud Græcos, & in Græcis ad
.

Latinos tranſeuntibus non ſuppletur, licet Ordi-
oirteen nes minores a CGræcis omiſfi ſuppleri debeant.
“ Dicis I. Cem contingat. de ætate &c ordinand.
1 dicitur: Per primam Tonſuram juxta formam Ec-
al⸗ cleſiæ datam Clericalis Ordo confertur. Item Ton-
ſurati degradari poſſunt: Ergo Tonſura eſt Ordo.
6 (aen Reſv. Nomine Ordinis ſtatus Clericalis intelligitur.
mnn E Et degradatio non ab Ordine, prout Sacramen-
Setla tum eſt, ſed ab officio ſolum, habitu & privile=-
etüten giis removet, & ad communionem laicam redi-

ericals ſeſn.

ins kotd e
0a, ln

Ee ſl⸗ „ it; nam characterem non delet II. In Conſt.
eth, Sixti V. Sankum & Jalutare. Tonfuratis tribui=
irn tur Clericalis Character; & Tonfſéra habet ſuam
S materiam remotam, capillos; proximam eorum
Ae abſeiſ⸗
AH Khram Inſlit. Theol,. Tom. III. C4

EheRus

onſur.

Reſolvun-
tur caſus.

10 Caput XIX.

abſciſſionem, & formam: Dominus pars hoœredi-
katis meg & c. Ergo eſt Ordo & Sacramentum.
Reſp. Nomine Charaéëteris Clericalis Sixtus inrtel=
ligit notam externam, fſcilicet capillorum deton-
Konem. IIIi quaſi materiæ & formæ deficit di-
vina inſtitutio, & appromiſſio gratiæ.

D H. 1135.
Effectus primæ Tonſurze ſunt; translatio
a ſtatu laicali ad Clericalem: Ex Pontificali
Romano: De ſoro Eccleſi fabti eſtis, & pri-
vilegia Clericalia ſortiti eſtir. 2. Capacitas ju-
rium, & Privilegiorum Eccleſiaſticorum. 3.

Habilitas ad ſuſcipiendos Ordines. 4. Privi-

legium fori: (t. 2. F. 866.) & Canonis,
t. 2. F. 867.) & immunitas Eccleſiaſtica.
t. 2. J. 868. & ſeq.)

Coroll. Pract. Imo. Tonſurandus debet eſſe immunis
a Cenſuris & irregularitate: Confirmatus; ſcire
legere & ſcribere, & rudimenta fidei, ac habere
animum Clericandi: ita Trid. Seff. 23. cap. 4. de
ref. 2do. Calvus etiam poteſt ſuſcipere primam
Tonfuram, quia, cum hæc non habeat propriam
materiam, ſufficit cæremoniam adhibere, in quan-
tum fieri poteſt. gtio. tas pro prima Tonſura
in jure non eſt determinata, plerumque tamen re-
quiritur ſeptennium compietum. 4to. Officium
Tonſaurati eſt, pſalmos in choro canere. 5t0.
Probabilius eſt peccatum grave Tonſuram ſuſci-=
pere, cum animo nunquam ſauſcipiendi Ordines
majores ex ſola cupiditate conſequendi commoda
temporalia ex redditibus Eccleſiæ, quia eſt con-
tra finem Eccleſiæ, niſi quis aliunde excuſetur.
6to. Peccat ſaltem venialiter, qvi in ſtatu peceati
mortalis primam Tonſuram ſuſcipit, quia fallit
profeſſionem ſuam, ſe Deo conſecrandi, a quo
per peccatum averſus eſt. Ztimo. Clericus zuler

„

Sbt mimnn
metlt, vel
gayitet,
ul ſce pen
n Meſitit.
65Cercalbe
ve benef
Uen habitum
Uikir er
riurio Uert

erſtre en

lniores 0
iggtn,
Polumnnit
ſelr gauden
St hubitnmn

4 ele Der

Wrilis ſufi

Acommmonie
oportie

Nomili,
inn Hhbitns
Atüg pertin
negonis eo
d ontit
Euk nottlit
Len n del

. Uuns, Vel

meel in
Ket, nt
Ptet Toriun
. Yuane

ile⸗ Verdi
t, &
inm Eepo
Diynn
riinn,
intelii

un unt in
& Kcimenm
alis Kntns hn
apilornn den
forme teiti
atie,

Unt, tud
Exr Dndi
i gn
1. Canein
ſiaſiconm.
ines 4
6 Cm
15 Eecletet

ebet ele n⸗
Corürmum?
a teei r,
el. ch
ſuleie 1
n hhhetſi⸗
Aclibere, n
to gim ,
engle i

vnle “
i,C

De Ordine. Sörxrk

habet animum, deſerendi ſtatum Clericalem, &

aeceptat, vel retinet beneficium, probabilius pec-

cat graviter, & tenetur ad reſtitutionem fructuum
mala fide perceptorum, pro qnibus operas ſuas
non præſtitit. 8%. Ut Clericus gandeat privile-
giis Clericalibus, & quidem privilegio fori, debet
habere beneficium Kccleſiaſticum, deſerre Cleri-
calem habitum, & Tonſuram, & ſuæ, aut alteri
Eccleſiæ ex Epiſcopi mandato inſervire, vel in
Seminario Clericorum, aut in aliqua Schola, vel
Univerſitate cum licentia Epiſcopi, quaſi in via
ad majores Ordines ſuſcipiendos verſari. Trid.
Seſſ. 23. cap 6. de Ref. Deinde ut gaudeat privi-

legio Immunitatis, non debet negotiari. Deni-

tino
viſſimis verbis præcipitur, ne Clerici comam nu-

que ut gaudeat privilegio Canonis, debet de-

ſferre habitum & Tonſuram. 920o. Tonſura

debet eſſe per modum coronæ in vertice; & in
Minoriſtis ſufficit, ſi ſit tanta, quanta eſt parti-
cula communicantium, quæ poſtea augeri debet
cum proportione gradus Ordinis, & reſcindi de-
bent capilli, quæ vanitati tantum deſerviunt.
TOmo. Habitus Clericalis debet eſſe talaris usque

ad talos pertingens, & quoad colorem ſervanda

eſt regionis conſnuetudo. Trmo. Clericus in mi-
noribus conſtitutus beneficium non habens non
peccat mortaliter, ſi Tonſuram & habitum Cleri-
calem non deferat: Clericus vero in Sacris con-
ſtitutus, vel etiam tantum in minoribus, ſi pin-
gue bneeficium, aut dignitatem Eccleſiaſticam
habeat, peccat graviter, ſi per longum tempus non
portet Tonfuram, aut habitum Clericalem, quia
ncag. Soannes. de Cler. conjug. & in Triden-
eff. 14. c. 6. & Seſſ. 23. C. 6. & 17. gra-

triant, & ut tonſuram, & habitum Clericalem

deferant: Excuſantur tamen, ſi per breve tempus
habitum deponant, & ſignum faltem aliquod di-
ſtinctivum gerant. I2m0. Clericis prohibetur
mercatura, negotiatio, & ne interſiut, quando

de ſententia ſanguinis agitur; ne aleis ludant, nec

Qq2 inter-

Ordines
minores
non ſunt
Sacra-
menta.“

obiellio-
s5.

Caput XIX.

interſint jocis mimicis, & chofeis, nec armna
ferant. Reliqua de privilegio fori & Canonis
dicta ſunt. (t. 2. G. 866. & ſeq.)

G. 1136.

Poſt collatam primam Tonſuram ſequun-
tur Ordines minores, qui in Eccleſia latina
ſunt quatuor: ſcilicet Ciariatus, Ledoratur,
Eworciſtatus, & Acolyihatus, quique juxta
communiorem Theologorum ſententiam non
ſunt vera & propria Sacramenta. Imo. Quia
non ſunt divinitus inſtituti, & Græci folum
Lectoratum conferunt: (H. 1132. Schol. 2.)
Ubi ſane credendum non eſt, eos tres Ordi=
nes prætermittere, ſi illos a Chriſto inſtitu-
tos, & Sacramenta eſſe crederent. 2do. Sub-
inde nonnulli ad majores Ordines promoti
fuerunt minoribus omiſſis, uti de S. Chryſo-

ſtomo, Nazianzeno, & Theodoreto narratur,

& Paulinianus frater S. Hieronymi primum
Diaconus, mox Presbyter ordinatus fuit,
teſte S. Epiphanio ep. 60: ac multa exempla

de aliis profert Morinus de S. S. Ordinat.

diſſ. 11. c. 2. 3tio. Oflicia Ordinum minorum
etiam laicis committuntur, non vero illorum
Ordinum, qui ſunt vera Sacramenta: Ergo
Ordines minores non ſunt Sacramenta.

Solvuntur Schol. S. Thomas in ſuppl. q. 35. S. Bonaventura

cum Scoto diſt. 24. docent, Ordines minores eſſe
vera Sacramenta. I. Quia Concilium Carthagi-
nenſe IV. c. 2. 3. & 4. dicit, Ordines minofes
conferri per Ordinationem: Et Concilium Floren-
tinum ait: Sextum Sacramentum eſt Ordo: & re-
cenſita materia Ordinum majorum fſubdit: Et ſie

is aliorum Oräainum formis. Et Inidentinni in

uhben ſent
let, Ordi
tmn: & can
inn iuinn
bpiſeont.
ninitros tele
4n. 2, 60tet,
un fuiſe.
Eernunutum
1 Oclnes,
ltinnm ſolun
In, & non 4
Tet, & cum
Ein ele id,
txenplo
Einiels, an
1to Tident
e eſe Ker⸗

Eltr in D

lüres ebinit
Ntele Keran
(leit ,Le
Uichttate en
Urhrs veluti
ucebn
Ehm. N.
Eeltn Ordin
1etd de en
Fitntione
0inatus Ve
Niiſatomn
ranenti,
gums ſupn
nihtur,
Denltutn.

Ulter d

11g. .
ſimiu,

ulionen

De Ordine. 613

Pkeig, et eandem ſententiam propendet, dum Sefl. 23. c. 3.
foi AIun docet, Ordinem in genere eſſe verum Sacramen-
tum: & can. 6. definit, eſſe in Eccleſia Hierar-

chiam divina Ordinatione inſtitutam, quæ conſtat
ex Kpiſcopis, Preshifterts, & miniſtris: ad quos
miniſtros refert reliquos Ordines cap. 2. & 4. Et

hhuram ke can. 2. docet, Ordines minores ab initio Eccleſiæ
Eecleie he in uſu fuiſſe. Keſp. Nomen Ordinationis a Conci-
. liis uſurpatum denotat, Ordines minores eſſe ve-
kut, Vint ros Ordines, non vero eſſe Sacramenta. Flo-
„ (lqne ,. rentinum ſolum docet, Ordinem eſſe Sacramen-
ſententimm tum, & non dicit, Ordines minores eſſe Sacra-
lta. Iol menta, & cum generatim dixiſſet, materiam Or-
& Crriiſt dinis eſſe id, per cujus traditionem confertur;,

hoc exemplo ſingulorum Ordinum declarat, non

132. vchl definiens, an finguli ſint Sacramenta. Eodem
eo les modo Tridentinum ſolum dicit, Ordinem in ge-
Chuiko nere eſſe Sacramentum. Hierarchia Ecclefiaſtica
rent. “ ſalvatur in Epiſcopis, Presbyteris, & miniſtris.
tdines i Ordines ab initio Eccleſiæ in uſu fuiſſe, non pro-
Geg0 bat efſe Sacramenta, ſed Ordines. II. S. Cypria-
ded nus dicit, Lectores plebi univerſæ pro honoris

n

ddoeton ſui claritate eſſe conſpicuos; & de Ordinibus mi-
onyunl N. noribus veluti Sacramentis loquitur S. Auguſti-
Ctöivans nus de bon. conj. c. 24. & S. Hieronymus adv.

Vigilant. Keſp. S. S. P. P. loquuntur de emi-

emne, nentia Ordinum fupra ſtatum Clericalem, non
85 vero de eminentia Sacramentali. III. Ex Con-
hol ſeoli ordinatus veniens ad ritum Latinorum debet Ex-
gametn orciſtatum fuſcipere: Ergo hic habet eminentiam

Sacramenti, ob quam omitti nequit. Keſp. Exor-
ciſtatus ſuppletur, ne quid ſalubriter inſtitutum
omittatur, ſed ex hoc non ſequitur eſſe Sacra-
mentum.

elauvenn

G. 1137.
Inter Orfdines minores primo confertur Oſtiaria-
Oſtiariatus, qui eſt Ordo minor, in quo per tus quid.
traditionem clavium Eccleſiæ ſub certa ver-
4 3 borum

614 Caput XIX.

borum forma a legitimo miniſtro prolata con-
fertur poteſtas aperiendi, & claudendi Ec-
cleſiam, pullandi campanas ad officium di-
vinum, & ad illud admittendi dignos, & in=
dignos repellendi.

Ritus eum Schol. Ritus conferendi apud Latinos Oſtiariatum
conferen-] eſt, quod Epiſcopus Ordinando tradat claves Ec-
di. cleſiæ cum forma: Sic age &c. Deinde ab Ar-
chidiacono ducitur ad fores Eccleſiæ,, quas Oftia⸗
rius claudit, & aperit: Item tradit illi campanu-
lam, quam pulſat. Ordinis hujus meminit S. Gre⸗
gorius Nazianzenus or. 18. S. Auguſtinus I. 6.
Conf. c. 2. & Conc. Carthaginenſe can. 9.

H. 1138.
MWateria Materia Oſtiariatus remota funt claves
S& ſorma Eccleſiæ, proxima, eorum traditio. Forma
aria- eſt: Sic age, quaſi redditurus eo rationem pro
u5. „. . . .
iis rebus, guæ his clavibus recluduntur. Ex
Pontif. Rom.
Ofhicia. 2. Officia Oſtiarii ex eodem Pontificali
funt. 1. Eccleſiæ januas dignis aperire, in-
dignis, infidelibus, excommunicatis, & in-

terdictis claudere 2. Cuſtodire vaſa ſacra,

& Eccleſiæ ſuppellectilem. 3. Pulſare cam-
panas ſtatis horis, & convocare populum ad
cultum Dei, & fub S. S. Sacrificio pulſare
cymbalum ad devotionem & attentionem
excitandam.

KReſolvun- Coroll. Prafct. 1mo. Si loeo clavium Ecclefiæ alicui
tur caſus. traderentur claves culinae, invalida foret ordina-
tio Oſtiarii, quia forma falſificaretur: ſi vero
unica ſolum clavis Eccleſiæ traderetur, valida
effet ordinatio, quia poteſtas hujus Ordinis fufhi-
cienter exprimeretur. 2do. Traditio cymbali,
. Elas⸗

ege pul
u 451
ymam habe
n Virtute
Di, & vigl

Erundns
pher traciti
bnumn forn
Irks legen
Ekeis & nori
Umnn.
1 ledontn
kuun lecion
t. Mjin0
ilt e 41.5
B

lera Le
hnnn conti
ln Makdl⸗
tun i der
l niͤtr⸗
eni Di,
ir inglele
1 rin 1

10 Molta
Clantend!
40 ofein!
dignns,

tinos Ohri
tradat Ana!
t. Deicken
leſie, Aul
radit ill ar
1s menniiti
. Angutin
lenle eing

ota int

ttacito. .

Do ntiue
telutntn.

len hu

nis te

Guniers
83

Ndite W
e N,
eiteie a
E Ktmmns

4

ſer ke?,
uen

De Oraine. 615

ejusque pulſatio non eſt materia Oftiariatus, quia
non fit ab Epiſcopo, ſed ab Archidiacono, nee
formam habet, ſed tantum officium ejus declarat.
3tio. Virtutes Oftiarii efſe debent, zelus domus
Dei, & vigilantia, ut omnia in Eccleſia munda
ſint.

H. 1139.
Secundus Ordo minor eſt Eeſtoratus, in Leftora-
quo per traditionem libri lectionum ſub certa tus quid.
verborum forma a miniſtro prolata confertur
poteſtas legendi publice Scripturam ſacram
veteris & novi Teſtamenti, & Scripta S. S.
Patrum.

Whol. Lectoratus confertur, dum Ordinans tradit Nitus eus

librum lectionum, cum forma: Accipe, & eſio conferen-
&c. Hujus Ordinis meminit Tertullianus de Præ- qi.
ſeript. c. 41. S. Cyprianus ep. 24. S. Auguſtinus
ſerm. 17.

F. 1140.

Materia Lectoratus remota eſt liber Le- Materia
ctionum continens Prophetias, Epiſtolas, & ſſorma
Acta Apoſtolorum, Homilias & Sermones LeRora-

Patrum in Eccleſia legi ſolitas: Proxima eſt 4s.

Libri hujus traditio. Forma eſt: Accipe, &
eſto Verbi Dei relator, habiturus, ſi fideliter &
utiliter impleveris officium tuum, partem cum iir,
qui Verbum Dei bene adminiſtraverunt ab initio.

2. Officia Lectoris ſunt: I. Legere pu- Offcia.
blice in Eccleſia Prophetias, & cantare in
Miſſarum ſolemniis Introitum, Graduale, Al-
leluja, & lectiones Horarum Canonicarum.

2. Libros ſacros & canonicos fideliter, &

diligenter cuſtodire. 3. Catechizare, & ru-
C 4 4 di-

616 CLCaput XIX.

dimenta fidei exponere. 4. Denique olim
Lector panem, & fructus benedicebat.

Keſolvun- Coroll. Frabk, vmo. Valida eſt Lectoris Ordinatio, ſi
tur caſus. il.i S. Scriptura, vel Breviarium tradatur: ſecus,
ſi alius liber, in quo Prophetiæ non habentur.
24do. Virtutes Leëtoris eſſe debent notitia myſte-
riorum fidei, quæ aliis explicat: firma & viva
fides: Zelus animarum in verbo & exemplo re=

lucens.
G. 1141.
Erorci= Tertins Ordo minor eſt Exorciſtatus, quo
Narus Per traditionem libri Exoreismorum ſub certa
quid.

verborum forma a miniſtro prolata confertur
poteſtas manus imponendi ſuper Energume-
nos, ſeu obſeſſos a Dozmone, fſive baptiza-
tos, five Catechumenos, legendique Exor-
cismos ad Doemones fugandes.

Kitus eum Schol. Exorciſtatus confertur traditione libri Exor-

conferen- cismorum, cum verbis: Accipe, & commendo
di. &c. Hujus Ordinis meminit Tertullianus ad Scap.
S. Cyprianus ep. 2. & 7. S. Hilarius de Synod.
S. Hieronymus in ep. ad Tit.

Materia Materia Exorciſtatus remota eſt liber

& forma Exorcismorum: Proxima, ejus traditio. For-

Eworci-

Ratads ma: Accipe, & commenda memoriæ; & hahbt

poteſtatem, imponendi manus ſuper energumenos,
ſive baptizatos, ſive Catechumenos.
Oficium. 2. Officium Exorciſtæ eſt, expellere Dœ-
mones de humanis corporibus per Exorcis-
mos ab Eccleſia approbatos. Olim etlam
monebat, ut non communicaturi locum da-

Xxent communicaturis, & Energumenos poſt
Evan-

lungelium
nn Kuder
ie nitati,
thni, orit

Cartus 0
per trac
Utncdo,
nn formi⸗
Meis accen
Pell Atare
Uigenci ad
. oohth
un cndeh
luncls gen
rlet. 0re
Hi

Ulterhn
Unn Cun ee
Murmu,
Uiktie ee
n imn,
Uninorig men
N altera
erennun⸗
Uglinig 0
4 4 ODei
dencet
eni Daeo
5 Aecect
deffee

Denidre dr

Ciceda.

dris Orcintn
tradanut: E
E RO
nt notiinn
t: fimn
exenſ

Noriſttu
1orumn doN
olata on
per Hiee
, ſire n
a
encigtel
05
tfione lbal
Ne, & lun
rtullianm
lerins

ots 41

stnidti

Nories
er ut.

1

De Ordine. 617

Evangelium & prædicationem e Miſſa dimit-
tebat: ſtudere autem debet ſingulari conſcien-
tiæ puritati, paſſionum & vitiorum mortifi⸗
cationi, orationi, jejunio & humilitati.

H. 1143.
Quartus Ordo minor eſt Acolythatus, in Acolytha-
quo per traditionem candelabri cum cereo tus quid.
extincto, & Urceolis vacuis ſub certis ver-
borum formis a miniſtro prolatis confertur
poteſtas accendendi cereos in Eccleſia, eos-
que ad Altare deferendi, & vinum & aquam

porrigendi ad S. S. Kuchariſtiam.

Schol. Acolythatus confertur traditione candelabri Kitus quο
cum candela extinéta & urceoli vacui, quæ Or- confertur.
dinandus dextra tangit, dum Ordinans formas
profert. Ordinis hujus meminit S. Cyprianus
ep. 28. S. Hieronymus ep. ad Nepoti. Ec.

H. 1144. .
Materia Acolythatus remota eſt candela- Materia
brum cum cereo extinécto & urceoli vacui: & forma.
Proxima, horum traditio. Forma primꝰæ
materiæ reſpondens eſt: Accipe Ceroſerarium
cum cereo, & ſcias, te ad accendenda Eccleſic-
luminaria mancipari in nomine Domini. Forma
pro altera materia eſt: Accipe urceolum ad
ſuggerendum vinum & aquam in Euchariſtiam
anguinis Chriſti.
2. Officia Acolythi ſunt: I. Præparare, Oficig.
& accendere luminaria ad Sacrificium. 2.
Sequi Diaconum cum cereo accenſo, quan-
do accedit ad cantandum Evangelium. 3.
In Sacrificio vinum & aquam miniſtrare.
Q 5 Coroll.

Reſolvun-
tur caſus.

Subdiaco-
natus
quid.

Women
oτι.

618 Caput XIX.

Coroll. Praft. rmo. Candelabrum cum cereo extincto,
& urceoli vacui cum formis ſuis ſunt de eflentia
Ordinis Acolythatus, utpote ab antiquiſſimis tem-
poribus adhiberi ſolita. 2do. Virtutes Acolythi

ſunt exemplum bonorum operum, & ſingularis

modeſtia in Eccleſia.

G. 1145.

A minoribns Ordinibus progredimur ad
majores & ſacros, inter quos primo occurrit
ubdiaconatur, qui eſt Ordo ſacer, per quem
datur poteſtas proxime inſerviendi Diacono
ſolenniter in Miſſa miniſtranti.

Schof. x. Subdiaconi apud Græcos Hypodiaconi,
vel Hyperitæ, id eſt, Adminiſtri vocantur. Apud
Latinos prima Subdiaconorum mentio occurrit,
abpud S. Cyprianum ep. 22. & S. Cornelium ep.
ad Fahi: Antioch. teſte Euſeb. 1. 6. c. 43. Apud
Græcos ſerius nomen Hypodiaconorum auditur,
ſcilicet in Concilio Laodiceno can. 21. & apud §.
Athanaſium ep. ad Solit. quæ ex antiquioribus
citantur, ſunt ſubleſtæ fidei.

An Sub- Schol. 2. Certum eſt, Subdiaconatum eſſe Ordinem

diucona-
us ſomper
Ordo Sa-
cer fubrit,

ſacrum ex Trid. Seff. 22. cap. 2. Sed quæritur,
an Subdiaconatus ſemper inter Ordines ſacros re-
latus fuerit. Menardus in not. ad Sacram. S.
Greg. Thomaſſinus l. 1. vet. & nov. diſcipl. Mo-
rinus Exercit. 12. c. 5. de ſacr. Ordin. putant,
Subdiaconatum per duodecim priora ſæcula plus
minus in claſſe Ordinum minorum locatum fuiſſe,
& tunc ſacrum effectum eſſe, quando lex conti-
nentiæ illi fuit impoſita. Sed melius ope alicujus
difeinctionis hæc controverſia dirimi poteſt, di-
cendo: r. Si ratio S. Ordinis petatur, vel a
ſolemni Cælibatus Profeſſione, vel quatenus con-
fert in Eccleſia aliquam jurisdictionem & princi-

patum, Subdiaconatus non ſemper fuit in Becfe

tim 6
n lenper
leins ofte
uun inter
r Nhian
ſebis, dn

cto Verbi

to ſieer en
ellrten pr
ſendlinmint
s fi intt
Wfit: tunm
In l nie
Eltnm ele:
Aten tang
Urndi a

Dobadilin
Dunmentutd
lbetut
Il n de o
kamn & DS
Uhlt. Ottr
e bltent
ute Po
Certe
1 Rüpt
don con
uſſs nee in
Uuteleit.
batutn el
ſemens in
Uenn in ri
uine S
kir⸗ nale

De Ordine. 619

n dered eritt fla latina Ordo ſacer; tum quia Subdiaconatus
ſont Ee de non ſemper habuit annexam legem cœlibatus, uti
Mligäämge inferius oſtendetur tum quia Patres Subdiacona-
irtntes Aunt tum inter Ordines Hierarchicos non recenſent,
n, Aigi nec uspiam fit mentio, quod Subdiaconis regimen

plebis, adminiſtratio Sacramentorum, & prædi-
catio Verbi divini commiſſa fuerit. 2. Si vero
Ordo ſfacer ex eo dicatur, quod tribuat fpiritualem
facultatem propins, quam Ordines minores, ſer-

togkolnn viendi in miniſterio Sacrificii Altaris, Subdiacona-
HH tus a fui inſtitutione Ordo Sacer, & ex majori-
PrIo Gn dus fuit: tum quia Tridentinum ait’, Subdiacona-
cei, adt tum ad majores Ordines a Patribus & Conciliis
Ciendi D relatum efſe: tum quia Subdiaconatus conſert po-
. teſtatem tangendi Vaſa ſacra, & proximius mi-
. niſtrandi ad Euchariſtiam.
os Hpin
vociII
ment n .. F. 1I46.
8. Cmnin Probabilius Subdiaconatus non eſt verum An Sub-

6 6% Sacramentum. Imo. Quia in Subdiaconatu diacona-
tmmme non habetur inſtitutio Chriſti; nam Amala- tus ſit Sa-
n11. , rius 1. 2. de off. Eccl. c. 6. recenſens Presby- tazmen-
ni teratum & Diaconatum a Chriſto inſtitutos, ““.
8 ſubdit: Cæteri Ordines his adfelti ſund. Magi-
fun giſter ſentent. l. 4. d. 24. ait: Subdiaconos &
le Acolythos procedente tempore Kccleſia ſibi con-
de Mituit. Certe nulla de Subdiaconis mentio
in S. Scriptura occurrit. 2do. Subdiacona-
tus non confert gratiam ex opere operato,
cujus nec in Ordinatione, nec alibi promifſio
innoteſcit.
Schol. I. Bellarminus, Berti &c. docent, Subdia- Solvatdstzay
conatum eſſe verum Sacramentum. I. Cnia 8S. objeftio-
Clemens in 1, g. Conſtit. hanc formam vel oratio- ges.
nem in Ordinatione Subdiaconi refert: Tribue eis
Domine Spiritum S., ut digne vaſa Domini attre-
QRare valeant. Reſp. Ex contaétu Vaſorum ſa-
6 crorunmn

62⁰ Caput XIX.

erorum & oratione, ut digne tra ſentur, non ſe-
. quitur, Subdiaconatum effe Sacramentum; nam
S. Clemens idem dicit de Diaconifis, quæ ta-
men Sacramenti hujus non ſunt capaces. II. Con-
cilium Florentinum ſtatuens, Ordinem eſte Sa=

eramentum, Subdiaconatum ad eum refert, &
materiæ ac formæ illius meminit: Et Tridentinum

eum ad majores Ordines a Patribus & Conciliis
referri afferit. Keſv. Nec Florentinum, nec Tri-
dentinum definit, omnes Ordines etism majores
eſſe Sacramentum. III. Subdiaconatus imprimit
charaéterem, quia repeti non poteſt: Ergo eſt
Sacramentum. e oρ. Quod Subdiaconatus repeti
non poſſit, non eſt a charaétere, ſed ab inſtitu-
tione Ecclefiæ,, quia res femel Deo conſecrata,
ſemper conſecrata manet.

Kitus or- Schol. 2. Ritus Ordinationis Subdiaconi in Eccleſia
dinationis latina hic eſt: I. Epiſcopus Subdiacono amictum
Subdia- imponit, & tunica induit cum præſcriptis oratio-
coni. nibus. 2. Librum Epiſtolarum tangendum por-
rigit, dicens: Accipe librum Eviſtolarum, & habe
voteſtatem, legendi eas in Eeccleſia &. Dei tam pro
vivis, quam pro defunkis. 3. Tradit illi calicem
vacuum cum patena vacua fuperpoſita, dicens:
Vide, cujus miniſterium tibi traditur, ideo admo-
N6ο,, As ita te exhibeas, ut Meo placere poſis. 4.
Archidiaconus tradit urceolos cum vino, aqua;
bacili & munutergio tangenda. Apud Græcos
ſola manus impoſitione & oratione ordinantur
Hypodiaconi.

J. II47.
Materia Materia Subdiaconatus remota primaria
forma eſt calix vacuus cum patena vacua: Forma:

Se Videte, cuju: &c. (n. præc.) Materia vero

remota ſecundaria eſt liber Epiſtolarum: For-
ma: Accipe Librum &c. (I. c.) Materia vero
proxima, harum rerum traditio. In eel⸗
pus

lem
tilit ma
1 go tanmn
, cums
Gentatn.
in ſol
Merin eſen

uleminer

1e MMigue
in Cclim.
ut Hitol
fitbos: ui
I. Mexol

Unl. Dod-
t, ebet e
eahtionen,
gfimo mi
Uletur,
tainra, &
Inn & 0
litet unnn
hmtrn, no
Ehihite
Nes huie O
dkionen Di
te Auihn ,
I. Zu
iänch
kereto
Elles ut
inis Iuhe
An val
drühit
ſho, guin
Ulter aP
oni,

Gtenkin, hor;
lameltom: u.
Drüifſs, gnen
apaces In
Drbinen ekd

e, ſel iin
Deo Collen

liacori in

diurcnoer’⸗
Mreſtihtic
l ſangenenn
jͤfolnrin,
ſr Hi iu
Tucit Ni ant
etpolti, is
dir, in
lecert in

De Ordine. 621

bus autem ritibus his, & verbis probabiliter

conſiſtit materia eſſentialis Subdiaconatus,
de quo tamen fſcrupuloſe non eſt inquiren-
dum, cum Subdiaconatus non ſit verum Sa-
cramentum. Improbabile tamen videtur,
quod in ſola traditione Libri Epiſtolarum

materia eſſentialis conſiſtat, cum hujus ritus

non meminerit Concilium Carthaginenſe IV,

nec antiqua Ritualia, vel libri Liturgici:
Quin & olim Subdiaconi ex officio non lege-
runt Epiſtolam in publicis Eccleſiæ con-
Ventibus: uti teſtatur Amalarius I. I. de off.
c. II. Micrologus c. 8. &c.

Coroll. Praft. mo. Ut Subdiaconus valide ordine-
tur, debet eſſe mas, baptizatus, habere debitam
intentionem, & ſub debita materia & forma a
legitimo miniſtro ordinari. 24o. Ut vero licite
ordinetur, debet eſſe confirmatus, non irretitus
cenſura, & irregularitate, habere primam Ton-
ſuram & Ordines minores, & legitimam ætatem
ſcilicet annum vigeſimum ſecundum fſaltem in-
choatum, non eſſe conjugatus. & habere titulum,
& fufficientem ſcientiam circa officia & obligatio-
nes huic Ordini annexas, vitæ Sanétitatem, vo-
cationem Divinam, & congruo tempore ordinari,
de quibus plura inferius. vid. Trident. Seff. 23.
c. II. 3tio. Vaſa ſacra, ſcilicet caliæx & patena
Subdiacono tradenda debent eſſe conſecrata de
præcepto ſub mortali obligante, imo Salmanti-
cenſes putant, hoc requiri ad effentiam Ordina-

Reſoluun-
tur caſus.

tionis Subdiaconi, quia totum ejus miniſterdium

circa vaſa Sacra exercetur. Atos Valet Ordina-
tio, ſi Epiſcopus per errorem tradit calicem cum
vino, quia utile per inutiie non vitiatur. Tra-

ditio etiam Libri epiſtolarum videtur hodie efſlen-

tialiter apud Latinos requiri ad Ordinationem Sub-

diaconi. Sto. Subdiaconus in peccato mortali

ExXxer⸗

622 Caput XX.

exercens ſuum Ordinem non peccat mortaliter,
quia nullum Sacramentum conficit; peccat tamen
venialiter ob indecentiam. Item Subdiaconum in
mortali ſuſcipientem hunc Ordinem non audet
Sacrilegii arguere Benedictus XIV, quia proba-
bilius non eſt Sacramentum.

H. 1148.
Oßicia Officia Subdiaconi juxta Pontificale Ro-
Subaia- manum ſunt: I. Aquam ad miniſterium Al-
onu, taris preparare, affundendo paululum vino
ante oblationem, dicendo: PBenedicite Euter
Reverende. 3. Diacono minifſirare. 3. Pallas
Altaris, Corporalia abluere. 4. Calicem &
Patenam in uſum Sacrificii Diacono offerre.
5. Solenniter, hoc eſt cum manipulo, & ex
officio cantare Epiſtolam in Mifla. 6. Pa-
nem conſecrandum pro populo in Altari
ponere. 7. Crucem in Supplicationibus por-
tare. Olim etiam Subdiaconi ſtabant ad ja-
nuas, per quas mulieres ingrediebantur, ne
aperiretur janua tempore oblationis 1. 8. Conſt.
Apoſt. & juxta ep. I. S. Fabiani Subdia-
coni olim geſta Martyrum colligebant, &
conſcribehant.

G. 1149.
Diacona- Alter Ordo major & Sacer eſt Diacona-
dus guid. tufs, per quem datur poteſtas inſerviendi

Epiſcopis vel Presbyteris Sacra ſolenniter
perficientibus.

An Ordi- Schol., De ſide eſt, Diaconatum eſſe Ordinem Sa-
atio crum, & falſum eſt, quod aſſerunt Novatores,
Diaceno- Diaconatum eſſe ſimplicem deputationem ad of-
eNα ficium pure humanum, & profanum, ſcilicet ad-
mini-

Muitrztione
Lenoſſnar,
ni non deb
eritur tan
img Aet. 6
Ulerum dsen
jotilker
ne niil be⸗
MY Ulnar tl
Utnutonen
Aurit, Wi!
Init riun
1l el p
irit Ven.
Dkoni dicar
ls, & el
Olm me

eutr, neen
enOsjs

in dlhenn
Ed Hikon,
Mlm &
lun Tr
eiſci
acke
tnurtiin ar
i, gi tnn
Unns in üe
Conoru
it: & ſon

ſ Dreih

nnilis
uun aner
exon
Lninitei
n, liet
ltet

De Ordine. 623

Cett notig miniſtrationem bonorum temporalium Eccleſiæ, AK. 6.

t; Necett hr eleemoſynarum, curam viduarum &c. ita ut Dia- fuerit Sa-
Sohcinronun: coni non debeant eſſe perpetui, ſed ſolum annui. cra.
inem Mon e Quæritur tamen adhuc, An Diaconi ſeptem, de
V, Cn ⸗ quibus Act. 6. non ad profanum ſed ſacrum mi-

niſterlum Sacramentali Ordinatione initiati fuerint.
Reſpondetur affirmative, tum quia in illa Ordina-
tione nihil defuit ad rationem Sacramenti, de quo
„nox plura: tum quia Patres communiter afſerunt,
ontikele ordinationem illam Sacram fuifle ad miniſterium
iniſteriun Altaris, uti loquitur S. Cyprianus ep. 68. aut
