orſcter Legatus; Cardinalis Moronus alter legatus, Car-
ladrinni dinalis Madrutius, & Antonius Patriarcha Jero-
un emn folymitanus, teſte Pallavieino l. 23 c. 9. imo in
Viohin. illo decreto repugnantia leguntur, dicitur edim,
ſ Matrimoria clandeſtina zata & vera ſuiſſe, guam-
. diu Eccleſia illa non irritavit. Et deinde ſequitur:
ſehe eiin nihilonzinas S§. Dei Eccleſia er juſtiſſimis cauſis illa
un tefii NYemver deteſtata eſ, atque Prohibuit: deteſtari
fice he. vero Sacramentum abſurdum eſt. Re/p. Citati
etiam Ii. Cardinales re diligentius diſcuſſa decretum illud
anri afumpferunt, uti c. 9. offendit Pallavicinus. De-
Wfmun . maez ſe ecnatn seRaharur ehndheſine conju-
a in ſe ſpectata, ſed attenta contrahentium ne-
pet er quitia, quo ſenſu & nos deteſtamur Sacramenta
8cANOnn ſacrilege miniſtrata vel recepta. II. Si Parochi
8, Hon- & teſtium peæſentia ad Matrimonium ſemper ne-
eclatnt ceſſaria non fuit, tunc ſolum eſt quid accidenta-
le, adeoque fieri non potuit, ut tanquam aliquid
l un eſſentiale ad Sacramentum requiratur. Keſp. Hæc
run dben przſentia ſolum requiritur, ut perſonæ ad con-
e it nnht trahendum ſint habiles, non vero, ut contractus
,Cotdlu humanus fit, & liber. W
. ſ N
ennn Schol, 2. Quæritur, an Matrimonia clandeſtina ante An Ma-
loeptn 1 Tridentinum fuerint invalida. P. Sanchez putat, trimonia
.Ae n eſſe de fide, quod matrimonia clandeſtina ante clandeſti=

Tridentinum non fuerint invalida: ſed bene no- na ante

tat D Tournely, Tridentinum hoc nunquam de- Tridenti=

an e finiifſe, ſed Theologis diſputandum reliquiſſe. num ſue=
Aitn e Nihilominas dicendum, Matrimonia clandeſtina vint ir-=
te ,hu ante Tridentinum nunquam fuiſſe invalida, quod rita.
7 ohn 1 I. colligitur ex ipſo Tridentino Seff. 24. cap. 1I.
⸗ lN de ref. Matr. ubi ait: Dubitandum non eſt, clan-
ntures deſtina Matrimonia rata & vera fuiſe, quamdias
ere Eccleſia ea irrila non fecit. Quibus verbis innuit,
gn Eccle-

1 Sehram Iufit. Theol Tom. Ill. Fff

818 Caput XX.

Eeccleſiam ante Tridentinum illa nunquam irri=
taſſe. 2. Si fuiſſet talis lex Eccleſiaſtica irritans,
illius certe Tridentinum meminiſſet, præſertim
cum Patres Concilii non defuerint, qui dubita-
runt, an Eccleſia illa irritare poſſet. Dicis I. Eva-
riſtus P. c. aliter. cau. 30. q. 5. clandeſtina Matri-
monia vocat adulteria, contubernia, ſtupra, for-
nicationes: Et Concilium Coloniende ſub Paulo
III. optat, ut Canon Evariſti ab aliquo Concilio
generali renovetur, & clandeſtina Matrimonia
tollantur. Keſp. Clandeſtina Matrimonia vocan-
tur adulteria & c. tantum in foro externo, in quo
Eccleſia præſumit, illa non eſſe valide contracta.
Quo ſenſu etiam Concilium Colonienſe loquitur,
quod in hac re nihil definit. II. Quæe contra le-
ges fiunt, pro infectis, hoc eſt, nullis habentur:
ſed Matrimonia clandeſtina ſemper fuerunt prohi-
bita: Ergo etiam nulla. Xe/ſp. Illud juris pro-
cardicon intelligitur, de legibus irritantibus, non
vero pure prohibentibus.

Kxzſolvun- Coroll. Prak. Imo. Si quis ex loco, ubi Tridenti⸗
tur caſus.

num eſt receptum, ſe conferat cum ſponſa in lo-
cum accatholicum, ubi non eſt receptum, eo
animo, ut Matrimonium clandeſtinum ibi contra-
here poſſit, & illud coram miniſtro Lutherano
contrahat, ac poſtea ad prius domicilium rever-
tatur, invalidum eſt Matrimonium ex declaratio-
ne Cardinalium Trid. Interpr. confirmata per Ur-
banum VIII. a. 1627. in Brevi. Exponi nobis.
2do. Si ſponſus ſpectet ad Parochiam, in qua Tri-

dentinum eſt receptum & ſponſa ad parochiam,

in qua non eſt promulgatum, ſi Matrimonium
contrahatur in parochia ſponfi, ſine parocho &
teſtibus, eſt invalidum, ſi in Parochia ſponſæ,

erit illicitum, ſed validum, quia contractus quo-

Ita reſpondit S. Congregatio teſte bignatelli t. 5.
conſult. 79. gtio. Matrimonia Catholicorum, qui
in locis accatholico principi ſubjectis ſub gravi
J poena

ad valorem pendent a legibus Se⸗ in quo fiunt.

Pen
frmm
in con
nunm
Paroxte
Contrah
Ih gen
i mnit
Ue ſip
M
holcorn
chon, ſ
Aunce
betennler
li deele
timonin
Matimo
to rot
ler ffice
er Ratr
Idurn
P. Dare
ttimon
Averns
O mfdiſte
ekinh
Anie
Axonia,
Uideldbus
nferders
etomm
ele reyr
. ienn
on ver
es eſſem
ſic git
lt taner
nn
elegſ

Punn im .
iritads,

Peletiin

Gdi Cnt.

icisl. i⸗
Kinar M⸗
kupn, ho
ſob Dab
o Condh-
Dlattimon
Oni voen-
rno, in n

le contnet

dle ogcinn,
E contn e⸗
lis hhenm-
nerupt i⸗

d jurs .
antibus, MmH

Ddl Mie
ſpeliin 1
cepin, 4
n ibic
10 Lotern
clinmn ee
s elln
lti Ner lr
Limn ei
,Nduli

4 utliu

lattvonin .

ſe ſenede
ehi ht,

taci 4
in lot⸗

. De Watrimonio. 819

oena coguntur Matrimonium contre uri mini-
Rrum accatholicum adire, ibique ſuum conſenſum
in conjugium præſtare, ſunt nulla, fi Tridenti-
vum ibi fit promuigatum, niſi coram proprio
Parocho aliove vices agente & duobus teſtibus
contrahant. Poſſunt tamen coram miniſtello, ſi
ſub gravi poena cogantur, conſemlum renovare,
u miniſter habeatür pro mere politice & civili,
üne ſuperſtitioſis ezremeniis. Ita Benediéctus
XIV. de Syn, de Matr. Ato. Matrimonia aeca-
tholicorum, cum non habeant proprium Paro-
chum, ſunt valida, licet Tridentinum apud eos
aliquande promulgatum fuerit, ob neceflitatem

generalem, quia proprius Parochus haberi nequit,

üuti declaravit Benedictus KIV. in Bulia circa Ma-

ttrimonia hæreticorum in Hollandia. Hinc etiam

Matzimonia heæreticorum contracta coram mini-
iro proteſtante in noſtra Germania valent, quia

Alex Tridentini eſt impracticabilis. Sæpius circa

heæc Matrimonia conſultus fuit Pontifex, ſed ſe-

cundura regulas prudentiæ non dedit refpohfum.
tt. Parochus Catholieus licite & valide alfiſtit

NMNatrimoniis accatholicorum ſuæ Parochizæ, quia

eeſt verus Parochus, & tantum eſt teſtis, non ve-

o miniſter. 6to. Deeretum Tridentini receptum
eſt in Hifpania, Lufitania, Italia, Gallia, Hfun-
garia, & (Hermania Catholica. Non eſt receptum
n Amglia, Scotia, Hibernia, Suecia, Dania,
Sasonia, Borufiia, Pomerania, Turcia & aliis
infidelibus regionibus, & juxta Wex etiam in
Confœderatis Belgii provinciis. In dubio an ſit
receptum, non obligat. 9timo. Parochus debet
eſſe preprius contrahéntium vel ſaltém unius, &
quidem ratione domicili, vel quaſi domicilii:
non vero originis. Debent autem Parochus & te-
ſtes eſſe moraliter, & phyſice præſentes, ut ſciant,
Jquid agatur, & de contractu teſtari poſſint Va-
lide tamen afſiſtit Parochus invitus, vel dolo in-
duétus, dummodo percipiat, quid agatur. Item
teſtes ſimul adeſſe debent cum Parocho moraliter
Fffz &

820 Caput XX.

& phyſice, non tamen requiritur, ut fint omni
exceptione majores, nec ad hoc rogati, quia
AXque teſtimonium dicere poſſunt. 8vo. Ex licen-
tia præſumpta Parochi non poteſt alius Sacerdos
valide Matrimonio aſſiſtere, quia ſic Matrimonium
non contrahitur prætente Parocho, vel alio Sa-
Cerdote de ejus licentia. no. Vagi a quocunque
Parocho copulari poſſunt præmiſſa tamen diligen-
ti inquiſitione. Si una pars ſit vaga, altera vero
habeat quaſi domicilium, probabilius videtur,
dquod debeant accedere ad Parochum, in cujus
parochia una pars habet quaſi domicilium, cum
Tridentinum obſervari debeat, in quantum fieri
poteſt. Tomo. Milites, qui habent proprium cu-
ratumy vel Miſſionarium Caſtrenſem Catholicum,
coram illo debent contrahere, quia hic eſt eorum
Parochus, qui habet Parochiam ambulantem. Si
vero proprium Sacerdotem non habeant, pro
vagis habentur, quia omni hora ad abeundum
arati efſe debent; ſi tamen poſſint, & velint
iutius alicubi manere, non ſunt vagi. 1IImo.

Parochus Matrimonio aſſiſtens non debet eſſe ne-

ceſſario Sacerdos, quia Tridentinum ſolum Paro-
chum requirit. Item Parochus excommunicatus,
& ſuſpenſus valide Matrimonio aſſiſtit, dummo-
do parochiali beneficio non ſit privatus, quia non
caret poteſtate præſtandi ſuam qualificatam perſo-
nam., I20. Matrimonia clandeſtina ſaltem viden-
tur habere vim ſponſalium, juxta P. Laymann.

G. 1237.
Procac- Secundo Matrimonium cenſetur clande-
d.. ſtinam ex defectu Proclamationum, quæ ſunt

publicæ denuntiationes ſponſalium.

Earum chol. Proclamationes vocantur etiam Banna, a vo-
origo. ce Ban, cujus uſum Franci Sæculo V. in Gallias
invexerunt. Ban autem ſignificat proclamatio-
nem futuri Matrimonii. Origo earum petitur
a con-

conlue
Ge ineun
& daen
VOta ſu
Vel Apott
§ Epico

Mocla
tin Matt
tint tam
nim ſiby
Uler g

It Conei

kuinnur, a
uh iy ,
olantir,
iſun, 9
ilimemtn
nn ine
lfft z
e
iuppſni
l, er 4
n onlim
ur Moiri
mtanng
1 y in
nii ,
iince⸗
lun malit
Anlntigtion

it, ul ſa

De Matrimonio. 82 1

t in Ort à eonſuetudine veterum Chriſtianorum, qui, cum
gal n de ineundo Matrimonio deliberarent, Epiſcopos,
h. Dler. & Sacerdotes conſulebant, ex quorum arbitrio
ins Ountat vota ſua moderabantur, ne hæretico, Judæo,
littinciin vel Apoſtatæ implicarentur, quem morem inſinuat
vel lo N S. Epiſcopus & M. Ignatius ep. ad Polycarp.
Cocute
mnen dilige
altenn * §. 1238.
ins piletl . . .
n, iRot Proclamationes non ſunt quidem ad eſſen- KRequi-

ciinn, an tiam Matrimonii ejusque valorem requiſitae, runtur
uuntin aein trinæ tamen proclamationes ante Matrimo- ante Ma-
Mopiino nium ſub peccato mortali ſunt præmittendæ, ro-

aren, niſi ex gravi cauſa diſpenſetur. Ita 1mo ſta-um.
en tuit Concilium Lateranenſe IV. cap. S1. Ka-

Bent, kuimus, ut, cum Matrimonia fuerint contra-
abenndln henda in Eccleſiis, per Presbyteror publice pro-
& velin ponantur, competenti termino præfinito, ut in-
i. Un. tra illum, qui voluerit, & valuerit, legitimum

ache impedimentum opponat: & ipſi Prechitteni nikilo-
tnn minus inveſtigent, utrum aliquod impedimentum
ram. ohſiſtat. 2do. Idem ſtatuit Tridentinum Sefſ.
E, ginn 24. de ref. Matr. cap. I. PBrmcipit S. Shnodus,
unn er ut impoſterum, antequam Matrimonium contra-
llen ier hatur, ter a proprio contrahentium Paroche tri-
layum bus continmais diebus ſeſtivis in Ecoleſia inter

MWiſarum ſolemnia publice denuntietur, inter
qus Mairimonium ſit conirahendum: quibus de-
ur a· nuntiationibus fabtis, ſi mallum legitimum oppo-

e i natur impedimentum, ad celebrationem Matri-
9 monii in facie Eccltſie procedatur. . . Guodſi
. aliquando prababilie fuerit fufpicio, Matrimo-
nnt, 1 nium malitioſe impediri poſſe, ſi tot præceſſerint
. n⸗ denuntiationes, tune vel und tantum denuntiatio
ͤe fiat, vel ſaltem Parocho, & duobus teſtibur præ-

1ℳ⸗ 11 3 Jen-

Keſolvun-
Ruar glpſiss.

822 LCLCayput XX.

Jentibus Matrimonium velebretun. Deinde anke

illius zonſummationem denunziationes in Ecoleſia⸗
fiant, ut, ſi aliqua ſuhfint inpedtimenta, faciliut

detegantur, niſi Ordinariur ipſe expedire judi-
caverit, ut Dradibkta denuntiationer remittantur,
quod Alius prudentie & judicio §. Sizmnodus re=
linquit.

Coroll. Fraét. Imo. Eſt peceatum grave unam ex tri-
bus proelzmationibus ſine gravi cauſa omittere.

Hlæ autem debent fieri in diebus feſtivis, Domi-
nicis, vel etiam ferialibus „ quando ad Midarum

folemnia magnus eſt populi concurſus; & qui⸗
dem debent fieri tribus diebus feſtivis continuis

fine feſtis intermediis; nec tamen foret peccatum
grave, unüs vel alter dies feſtivus interpona-
tur, ſecus ſi multi interponerentur; imno etiam

Hieri poſfunt in tribus immediate continuis feſtis,
in quo ſervanda eſt conſuetudo dioecefis. Quodſi
deinde intra duos menſes Matrimonium, poſtea

noh celebretur, promulgationes repeti debent,

niſi aliud Epiicopo videatur. 20o. Promulgatio-
nes debent fieri in Eccleſia inter Miſſarum folem-
nia, vel poſt concionem aut alias publicas devo-
tiones Item debent fieri a proprio Parocho, vel
Aaltero ex ejus commiſſione. Hinc ſi contrahen-
tes fſpeéëtent ad diverſas Parochias, fub gravi
pegcato in Parochia utriusque proelamationes
fieri debent, de quibus Parochus Matrimonio.
aſſiſtens teſtimonium habere debet: fi autem ob-
locorum diſtantiam, vel aliam rationabilem cau-
ſam proclamationes in Parochia utriusque fieri
non poſſint, Parochns loci nativitatis teſtimo-
nium dare debet, quod nec ſibi, nec aliis exami-
natis de aliquo impedimento conſtet. 3tio. Circa
vages præcipit Tridentinum Parochis, ne illo-
Tum Matrimoniis interfint, nifi prius diligentem
inquifitionem fecerint, & re ad Ordinarium de-
lata licentiam ab eo obtinuerint. Quod etiam
dicen-

dendum
Cnicilin
otl, 9
le feri
dlamation
n inpe
otor b l
uonrtes
Cins nup
Vel ſoln
tIr Matrin
ininn.
Uherltti⸗
n lhece
Ens conen
lün äne
Pkorlammati
htimoni
Umgt, tit
God inpen⸗
eirea
gunl peee⸗
Ennn pe
Hereniie
Delltutn d
dtum e
Mhoperi, &
lutinoni
lud Ceere
, Iia 3
1, d
Agrtio

He in ſe,

, ſ time
nhentig
I Ve ſar
ngui
onimni

1 ante
uleſer
D

ic⸗

tüntur.

ut fe⸗

ney tii⸗
Otnittele.
,Donmi.
MiNarmn.

continnis

Petcännn
ntetpol.

no etinn
lis feſtß
Qocd
1n pote
i behent,
nbleto⸗
um ſoer⸗
cas leſe⸗
cno N
vontlihe⸗
ſob gnil
matins
latrimone
ulen l⸗
bilenenn
gnel
8 telnno⸗
ls eun
gie Ge
1e io
lgener
ginn 6
nod

De Matrimonio. 823

dicendum eſt de illis peregrinis, qui alibi fixum

domicilium habentes contrahunt in loco, ubi ſunt

ignoti, quod ſine licentia Parochi domicilii vali-

de fieri nequit. Ato. Cauſæ diſpenſandi in Pro-
clamationibus ſunt: I. Quando timetur malitio-

ſum impedimentum nuptiis ponendum. 2. Nimius
pudor ob ſenium, & diſparem conditionem. 3. Si
Magnates contrahant. 4. Vicinitas temporum,

quibus nuptiæ prohibentur. 5. Si incontinentia,

vel diſſolutio ſponſalium timeatur. 6. Si renove-
tur Matrimonium ob occultum impedimentum
irritum. 7. Si contrahentes ſint vagi & ignoti.
Diſpenſatio vero non ad Parochum ſed Epiſco-
pum ſpectat: in articulo mortis vero ſi Paro-
chus concubinario contrahenti afſiſtat, per epi-
kiam fine diſpenſatione declarare poteſt, legem
proclamationum non obligare. Quodſi Parochus

Matrimonio ſine proclamationibus aſſiſtere præ-

ſumat, triennio ab officio ſuſpenditur. c. Cum in-
hibitio. De clandeſt. Deſponf. Sto. Si fideles ali=-
quod impedimentum five dirimens, five prohi-
bens circa denuntiatos ſciant, debent illud ſub
gravi peccato Parocho indicare, tum ad impe-
diendum peccatum proximi, tum ad conſulendum

reverentiæ Sacramenti, ita tamen, ut ſi impedi-

mentum dirimens conjunctum ſit cum infamia,
& ortum ex peccato mortali, debeat prius reus

moneri, & ſi monitioni acquiefcere nolit, nec a

Matrimonio deſiſtere, ad Parochum deferri, licet
illud deferens ſub figillo aut juramento accepiſ-

ſet, quia agitur de peccato vitando: poteſt ta-

men etiam (uadere, ut prudenti Confeſſario ape-
riat, & diſpenſationem impetret. Ceſſat tamen
obligatio manifeſtandi, ſi revelanti grave malum
five in ſe, ſi forte ſit complex deliécti, ſive aliun-

de, ſi timeatur grave ſcandalum publicum, vel

innocenti grave damnum vitæ, fortunæ, hono-

ris vel famæ immineat, quia non tenemur cum
tam gravi incommodo promovere correctionem
proximi. 6to. Qui ignorat doctrinam Chriſtianam,
PFff4 debet

=

824 Caput XX.

debet prohiberi a Matrimonio: hinc ſponſi ante
Matrimonium examinari debent, de neceflariis
neceſſitate medii, & præcepti, de actibus fidei,
ſpei, charitatis, doloris de peccatis, de Matri-

monio, prout eſt Sacramentum, de obligationi-

bus conjugum &c.

Matrimo- Tertio Matrimenium poteſt eſſe clande-
Gente “ ſtinum ex defectu conſenſus parentum. Licet
Vr cauſa absque conſenſu parentum vel iis infciis
non eſt & invitis contrahant, quia contra reveren-
ctandeſti. fiam, obedientiam & gratitudinem iis debi-
num irri- tam agunt; Matrimonium tamen a liberis in-
tum. ſcils, & invitis parentibus contractum non eſt
irritum & invalidum. Imo. Non jure natu-
r27 quia ex hoc ſufficit ſolus confenſus con-
trahentium. 2do. Non jure poſitivo Divino,
quia Gen. 26. Eſau accepit duas uxores, quæ
ambæ oflenderant animum Iſaaci, & Rebec-
C, qui tamen conjugium non irritarunt.
Jacob Cen. 29. & 30. duas uxores duxit, &
Tobias unam inſciis parentibus, quæ tamen
Matrimonia S. Scriptura irrita non declara-
vit. Cujus ratio eſſe poteſt, quia in illis,
quæ ad electionem ſtatus ſpectant, liberum
eſſe hominem convenit, & ſoli Deo ſubje⸗
tum., quæ libertas multum imminueretur,
ſi Matrimonium a conſenſu parentum depen-
deret. Adeoque Tridentinum optime definit
Sefſ. 24. de ref. Watr. cap. I. & anathemate
eos ferit, qui falſo affirmant, Matrimonia a
filiisfamilias ſine conſenſu parentum contraéta
SW irrita

autem graviter peccent liberi, ſi ſine legitima

in ele,
t poſſe

Wl 1. E
Donia in
conta ſen
ſiilam c
s ern.
Tiide, ſi
Nondun e
imnne vel
e iriin
(ol. 3 jnt
l maxim
n jutis
fennt,
uI II.
lpliolig /⸗
lunt, 7
iuy.
c juſta⸗
lerſtun /
a Nt ..
6o danr
laſſin on
4) Maritn
nneſute,
Gold e, 4
ienr Coe
denco Ma
on /lan
di grati
boninm:
kani
Nnes 1
ud
tiens 1.
Gllk, R

De Matrimonio. 825

gnd tn irrita efſe, & parentes ea rata, vel irrita fa-
eceſlanit
aeſi Ccere poſſe.
ibms di, 1
te Num. Schol. z. Erasmus in colloquio de Matrim. Matri- Solvzentur
Chiiad monia infciis, & invitis parentibus contracta objeſio-
contra ſenſum naturæ, veterum leges, & Mo- es.
ſaicam ac Evangelicam legem eſſe ait: Luthe-
rus Serm. de Matrim. dicit, hæc Matrimonia eſſe
valida, ſi proles ex illis nata fuerit, ſecus ſi
e cland⸗ nondum nata fit, in quo caſu parentes ea con-

un. i firmare vel irritare poffunt. Calvinus ea abſo-
Wile lute irrita effe affirmat. I. Quia Apoſtolus ad
ne legtin Col. 3. jubet, filios obedire parentibus, quod
el isinti⸗ vel maxime tenet in contrahendo Matrimonio.
ra leſeler Reſp., Excipiuntur ſemper ea, in quibus liberi
en is de⸗ ſunt juris fui, uti eſt ſtatus electio, ubi tamen
4 Ueist⸗ peccant, fi ſana parentum monita non ſequan-
tur II. c. Woſtrates. cauſ. 30. q. 5. dicitur,
Gumun nuptialia fœdera conſenſu eorum, qui kœc contra-
h ue unn hunt, & gorum, in quorum poteſtate ſunt, cele-
nlenlus⸗ brantur. Et c. placuit. cau. 36. Jq. 2. dicitur,
zvo Dr quod juſtas nuptias contrahant filiifamilias, dum
R conſenſum häabent parentum, in quorum poteſtale

Ri Junt. Et c. vidstur. De his, qui in Matr. aecuſ.
,6 &. dicitur: &i parentes non interfuerint, & con-

dittium. ſenſum non adlubuerint, ſecuendum legem nullum
l eſt Matrimonium. Reſp. Canones loquuntur de
n tet honeſtate, non vero de neceſſitate: uti habet
cecer. Glofſa c. ſuſßfciat. cau. 28. q. 2. In capitulo Vi-
tnd detur Coœleſtinus II. ait, parentes admitti in diri-
in n n mendo Matrimonio, quoniam undus quis que genea-
nt, Ttenn logiam ſuam ſcire allaborat: addit autem, ſi non
Deo uſe⸗ admittantur in teſtificationem Matrimonii contra-
rinrgeit, hendi gratia, ſecundum leges nullum fieri Matri-
cle monium: ſed intelligit leges civiles, non vero
u Geßi Canonicas. III. nitio Tridentini contra ſo-
tine lennes poſtulationes Oratorum Galliæ fuit edita.
nthe Et Theodoſius, Valentinianus, Juſtinianus: Hen-
ttit⸗4 ricus II. a. 1556. & Henricus III. a. 1579. Reges
Gaunt Galliæ, ac Carolus V. a. 1540. & Philippus IV.
na FffS5 a. 1623.

Caput XX.

a. 1623. pro Belgio Matrimonia infciis & invitis Inmtila
parentibus contraéta irritarunt. Cujus ratio eſt. pober
quia voluntas liberorum jure naturæ eſt in vo- urtis
luntate parentum. Æ.e ν* Oratores Galliæ qui- o conl
dem illud poſtularunt, ſed re mature diſcuſſa 1 I
contrarium ſtatutum fuit: imo ſolum petitum imnn a
fuit, ut certus annorum numerus ſtatueretur, Mian d
quo elapſo filii fine conſenſu parentum conju- iin igſni
inm inire poſſent. Leges civiles effeéctum ſuum peniigie
olum obtinent quoad effeétus civiles; non vero (02 n
quoad valorem Matrimonii, unde ſolum illicita, ſwoluigt n
non vero invalida declarantur; imo Carolus V. l vroliteut
in decreto Auguſtano a. 1548. ea aperte valida (glm ceſ
declarat. Quippe voluntas liberorum eſt ſub vo- ke lli eti
luntate parentum, antequam filii uſum perfecti ieniges r
judicii attigerint, non vero, ſi attigerint; & tunc emlrzen
ſolum ſunt ſub voluntate parentum quoad uſum,“ Auümmm eo
curam, & diſpoſitionem bonorum paternorum, rs pote
non vero quoad ſtatus eleéctionem. lenlent,

An olim Schol. Tournely putat, jure Eccleſiaſtico antiquo. inn vali⸗

nulla & irrita fuiſſe Matrimonia liberorum fſine egtt na
conſenſu parentum contracta, ſed melius dici- mo rede
tur, hæc Marimonia etiam jure antiquo non fuiſſe kümrinm
irrita, ſed ſolum illicita. Quia alias Tridentinum
ab antiqua traditione receſſiſſet, dum eos anathe- 1 Bug
mate ferit, qui illa irrita eſſe dicunt, & ſic novam menhn
doctrinam induxiſſet. Certe nen potuiſſet Tri- (m Gaci
dentinum tanquam dogma fidei definire, illa Ma- men

nten
trimonia effe valida, ſi olim valida non fuiſſent; Tecn
& nos vix probabimus, ea modo eſſe valida con- 0hlnn n
tra hæreticos Hinc ipſum Tridentinum ait, Ec- DH
clefiam illa deteſtatam fuiſſe, & prohibuifſe, quæ e

verba ad Matrimonia tantum elandeſtina gratis 1
detorquet Eſtius. Dicis I. S. Baſilius ep. ad Am- e
phil can. 42. Vocat illa Matrimonia ſornicatio- n une
nes. & can. 40. dicit, ea ge nihil habere. Et
Tertullianus l. 2. ad ux c. 9. ait: nec’ in terris 6
Elié ſine conſentu patrum rite & jure nubunt. Rrſy. tnn d
S. Baſilius ea Matrimonia vult efie illicita, æ&

De Matrimonio. 827

Cimmi damnat illa pro foro externo ob clandeſtinitatem,
nied, quia probari non poſſunt. Tertullianus vero per
ek in. Iy' in terris manifeſte reſpicit ad leges eciviles, quæ
Mle ⸗ in foro conſcientiæ Sacramentum irritare non pof-
te dem ſunt. II. Kvariſtus P. in ep. ait: Aliter non fit
n ein legitimum conjugium, miſi ab his, quei ſuper ipfaun
ineen, Jëminam dominationem habere videntun, & a
um . thes AAſtoditur, Acxor petatur, aut aà parentibus
um in & propinquioribus ſponſetur. Et c. Apud. cau.
non n 36. Jq. 2. dicitur: Cum rapta patri fuerit reſtituta,
um Uich. N voluntas vareniis utriusque in unum convenerit,
Catolus.. Non prokibentur invicem copulari. Reſp. Evariſtus
Pete vall loquitur de foro externo, non de foro conſcien-
etüb. tie, alias enim irritum etiam eſſet Matrimonium,
hn fetleſ ſi conjuges prius biduo orationibus & continen-
in; u tiæ nan vacarent, quod in eadem ſua epiſtola ad
uuiin, legitimum conjugium requirit. Mulier rapta in
ditencm raptoris poteſtate exiſtens, etſi ipſa in raptum
conſenſerit, reddenda eſt patri, cui injuria facta
eſt. & ſie ſine ejus conſenſa ob impedimentum
dirimens valide non contrahit Matzimonium: ſi

ico. Ann . .
ag vero extra raptoris poteſtatem conſtituta, & lo-
Pin „(60 turo reddita libere cum raptore contrahat;
* 4 Ealtimanimin eſt ratum, nec à patre irritari po-
eſt. .
Trideumu

eog ill: Cbroll. Praſt. Imo. Peceant graviter Hiberi, fi invi- Keſolvun-
KeN tis parentibus nubant perſonæ indignæ cum de- fur caſus.
decore familiæ, & ſequela gravium malorum.
. Non tenentur tamen liberi ſemper ſub mortali ſe-
i, dqni parentum conſenſum, aut exquirere eorum
la conſilium, fi prudenter fibi conſulere poſſint, .
quia quoad eleétionem hujus ſtatus liberi eſſe de-
it, Wnt „licet ſemper ſit conveniens, ut eorum con-
ſii⸗ gs enſum & confilium exquirant. Hine filius non
,,N% tenetur cum ea contrahere, eui parentes promi-
ſerunt. Graviter vero peeccant liberi, ſi juſtam
parentum voluntatem & recta confilia circa Ma-
W trimenium negligant, ſi exinde gravia ſcandala
„ Oritura prævideant: adeoque confefſarius nequit
1 abſolutionem negare parentibus, qui juxta leges
au patrias

Ad Ma-
trimo-
nium re-
quiritur
Sacerdo-
zis bene-
diflio.

828 Caput XX.

patrias liberos ſine ſuo conſenſu contrahentes, mu
exhæredant, in caſibus illis, in quibus ſuum con- it mat
filium petere & ſequi tenentur, quia non tollunt é(). 1
libertatem Matrimonii, ſed tantum abuſum. 24do. Mokumt
Parentes per ſe non poſſunt cogere filios, nec um en
Domini ſervos, nec Principes Vaſallos ad contra-
hendum Matrimonium, niſi quando jure naturæ eſtun
ad hoc tenentur ob bonum commune, vel ad tol- Ulcitumn
lendas capitales inimicitias &c. Et quidem D⸗û8-
mini temporales, vel Magiſtratus jurisdiéctionem 1 Olm !
habentes in foro externo, ſi ſubditos, vel alios i ve ſalt
injuſte ad Matrimonium cogant, Excommunica- Me id
tionem majorem ipſo facto incurrunt: Quæ ta- olietnt er
men pœna parentes, dominos, Epiſcopos domi- ani dla
nium temporale non haâbentes, Imperatores & fralino

Reges ſpecialiter non exprefſos non ligat. Altis In
Cnthugren
F. 1240. . un imri
. in el

Quarto Matrimonium poteſt eſſe clande- Mnm ag
ſtinum ex defectu Benediétionis, & aliarum u imui
Sacrarum cæremoniarum, quæ quidem re- ud an
cte nuptiis adhibentur, ita tamen, ut ſine inautſ
illis Matrimonium ſit illicitum, non tamen ln
invalidum. Et Imo quidem Sacerdotalis Be- Oufeinn
nedictionis jam meminit Tertullianus Il. 2. ad Amml n.
ux. c. 9. S. Ambrofius ep. ad Vigil. S. In- 42 Mir
nocentius I. ep. ad Victric. Siricius ep. ad Inn, ſel
Himer. &c. Quin & ipfi gentiles conſimilem Enlag
ritum ſervarunt, uti de Alexandrinis teſtatur elrii
Photius cod. 242. & de Judæis refert Joſe- Gn
phus de Voiſin p. 662. 24d0. Hanc eandem minſei
Benedictionem in facie Eccleſiæ dandam n Ghr-
Præſcribit Tridentinum Seff. 24. de ref. cap. I. Pingens
Synodus Mechlinienſis, Antverpienſis, Au- E(ahlin
domarenſis relatæ a Martene de ant. rit. I. I. (kinant
3tio. Sine hac Benedictione haberi poſſunt uiuof
omnia mm

De Matrimonio. 829

uinbe omnia ad eſſentiam Matrimonii neceſſaria,
ufuma ſcilicet materia & forma: (H. 1201.) mini-
Dmih ſter, (F. 1205. Schol.) & præſentia Parochi,
m 1 ac duorum teſtium: (H. 1236.) Ergo fine illa
validum eſt Matrimonium, licet propter
iem Plæceptum Eccleſiæ eam præcipientis gravi-
e, Nelis ter illicitum. .
tden)h ” .
rpiſimn Schol. Olim fideles Matrimonium tempore Sacrifi- Cæremo-
ſos, cii, vel ſaltem ante fores templi illud inibant, & nic Ma-
Cronmli poſtea ad oblationem intus ingrediebantur, uti trimonii.
unt (e colligitur ex Tertulliano l. 2. ad uxor.: Item
les ſponſi §. Communionem percipiebant, uti con-
Inpentong ſtat ex Canonibus a P. Martene 1. I. de ant. rit.
n le. relatis Intuitu autem Benedictionis Concilium
Carthaginenſe IV. c. 13. ſtatuit: Sponſus & pon-
jJa cum benedicendi ſunt a Sacerdote, a par entibus
Juis, vel paranymphis offerantur. Qui cum bene-

diktionem acceperint, eadem noſte pro reverentia
& dn iſius benedGtionis in virginitate permaneant.
E . Annulus arrhæ loco a Sponſo Sponſæ datur. Hic Annulus.
gul e olim erat ferreus, teſte Tertulliano de habitu mu-
wen, I? UHer. c. 15. Hebræi argentehm adhibebant, aut

NoN ex lapide onychino. Argenteus S. Annzæ Romæ:
etcounk Onychinus B. V. Mariæ Peruſiæ aſſervari dicitur.
lanul: Annuli meminit S. Clemens Alex. 1. 3. Pœdag.
r. c. 2. ubi prohibet, ne imprimantur imagines ido-
ig lorum, ſed Symbola Spiritus S. & Ecclefiæ &c.
Sicts Annulos quosdam fidelium ex ruderibus effoffos
ſes Clnin & Chriſti nomine ſignatos annotavit Baronius

diinerin a. 57. Annulus eſt Symbolum fidei conjugalis,
“ ut ait S. Iſidorus 1. 2. de Div. off. & addit, ideo
eum inſeri quarto digito finiſtro, quod in eo fit
HEu Vena quædam, ſeu potius nervulus usque ad cor
ir pertingens. Silentii Symbolum in annulo agno-

. Geki cit Calalius 1. de infign. c, 3. quod annulo ſigilla
ien imprimantur. Recte igitur annulus benedicitur.
e. Quando ſponſi actu Matrimonium contrahunt, ad
e gn majorem conſenſus expreſſionem, dexteram ſibi Traditio
he cin invi- dexterœ.

Flam-
emttem.

Corona.

tur cdſus.

Impolen-
led.

plew.

aliquis non poteſt quidem cum hac foemina Pper=
ficere copulam, poteſt tamen cum alia, & vi- ſtore
ciſſim. Rurſus dividitur in anteredentem, quæ „ nli,
ante contractum Matrimonium adeſt: & conſe-

Caput XX.

invicem tradust: cujus ritus meminit Tertuilis-
nus de vel. Virg. c. 11. docens; per dexteram
deſignari pudorem Spiritus. Denique olim Eth-
nici, Judæi & Chriſtiani ſolebant capita nupfa-
rum tegere velo croceo, quod Flammeum dice-
bant, quia flammæ colorem referebat. Ab hoc
velamine obnubente mulierum faciem, nuptiæ
diéctæ ſunt, & illud fuit virginei pudoris indi-
cium. Digami, qui virginalem verecundiam jam
exuerant, flammeo non tegebantur. Fuit etiam
mos, in nuptiis Sponſos coronandi, teſte Tertul-
liano de Cor. mil. quæ corona multiplex erat, ſæ-
pius tamen ex ramuſculis olivæ confecta.

Reſolvun- Corolj. Prafl. Imo. Conjuges ante benediéctionem

Sacerdotalem etiam Matrimonio ſecundum eſſen-
tialia perfecte contracto in eadem domo ma-
nere, & Matrimonium conſummare non poſſunt,
& ſi conſumment, ſaltem venialiter peceant.
2do. Benediétio ſecundis nuptiis ordinarie non
adhibetur, ſervanda tamen eſt quoad eam. &
alias Cœremonias propriæ diceceſis conſuetudo.

F. 1241. ZMVMU
Decimum quartum impedimentum diri-

mens Matrimonium eſt Impotentia, quando
aliquis eſt incapax perficiendæ copulæ ad
generationem necefſſariæ. .
Guotu- Schol. Impotentia eſt duplex: Waturalis, que ori-

tur ex naturali corporum diſpoſitione non apta
ad perfectam copulam: alia eſt accidentalis, quæ
oritur ab extrinſeco, v g. morbo, maleficio &c⸗
Utraque dividitur in abſolutam, dum quis non

uin,
MM0 ae
e Vel
llitg ſett
potelt: &
n08 f ſt
liei kne
Cormmunite
evocant
Uune ter
enlit,
lenen enit
ka as
Ms netu

Unpoten
tececens
ilkro d
n de
tinmium
Ulendi co
un wmmer

nlefteil

i.
6lümmnatn

le, D

poteſt perficere copulam cum ulla foemina, nec W r die⸗

fœmina cum ullo viro: & in veſpeftivam, dum

quen-

“ De Matrimonio. 831

. .„ —GNU
kTed enentem, quæ poſt contraétum Mattimonium
Pe beltet modo accidit. Denique dividitur in perpetnuam,
le oln t quæ vel ſine miraculo, vel ſfine graviſſimo cru-

ciatu ſeétionis, aut mortis periculo aufferri non

nn w
zanie poteſt: & in temporalem, quæ vel per Exorcis-
at. Ho mos, ſi ſit ex maleficio; vel per artem periti me-
dien, NlG dici ſine periculo gravi vitæ tolli poteſt. Ex
dioi LCcommuniter contingentibus viri impotentes in
eenmne ure vocantur frigidi, & fæmine ard& vel clauſa.
. ten TLunc autem certo adeſt impotentia, quando vel
i,lo potentia, penetrandi vas, vel potentia, verum
eren ſemen emittendi, vel potentia „illud immittendi
en. intra vas deeſt, quod dicitur illis accidere, qui
fiiiunt a natura nimis calidi.
berällini . 7
cundonn eke
em Gomd §. 1242
trr 1
o Immpotentia exercendi copulam perfectam Impoten-
—“ antecedens & perpetua jure naturali & Ec-tia dirimis
Matrimo-

cud an Ccleſiaſtico dirimit Matrimonium contrahen-
Clummm dum. De jure naturali patet, Imo quia Ma-“““
trimonium eſſentialiter includit obligationem
tradendi corpora ad copulam carnalem,
Lenmn? quam tamen impedit impotentia perpetua.
200 de jure Kccleſiaſtico conſtat ex toto titu-

2. Impotentia vero fubſequens, licet ſit
lp r⸗ perpetua, non diſſolvit Matrimonium con-
fore tractum. Nam nec diſſolvit matrimonium
GA conſummatum, quod ex dicendis eſt indiſ-
nuinli ſolubile, nec ratum non conſummatum,
lun ii⸗ . quod ex dicendis per ſolam Religioſam Pro-
hſ, feſſionem, & diſpenſationem Papæ diſſolvi-
☚ tur. Idem patet ex c. Hi. cau. 33. q. 7. ubi
dicitur: Hi, qui Matrimonium ſani contruxerint,
insde ouni ex duobus amentia, aut furor, aut uliqua
r inſir-

Keſolvun-
tur caſus.

832 Caput XX.

infirmitas acctſſerit, ob haunc infirmitatem con.
jugia talium ſolvi non poſſunt.

Coroll. PFrag. Imo. Impotentia generandi tantum
ſeu ſterilitas, non cauſat impedimentum, quia
ſaltem adeſt potentia ad copulam, etſi per acci-
dens non ſequatur ejus effectus, & tunc habetur
ſaltem finis ſecundarius, ſeu remedium concupi-
ſcentiæ. 2do. Eunuchus carens utroque teſticulo
invalide contrahit Matrimonium: Valide tamen
cCcontrahit Spado habens adhuc teſticulum: Her-
maphroditus debet contrahere ſecundum ſexum
prævalentem. Item ſenes & vetulæ, modo illis

conſtet de non plena impotentia ex ætate, va-

lide contrahunt. 3tio. Perpetuo impotentes ab-

ſente periculo incontinentiæ, & acétuum turpium,
ſi impedimentum ſit occultum, uti frater & ſoror
cohabitare poſſunt, c. 6. de frigid. poſſunt tamen
ambo vel alteruter ſeparationem petere, quæ ob
ſcandalum nonniſi auétoritate judicis Ecclefiaſtici
facienda eſt, præmiffa legitima probatione per
peritos medicos in viris, & obſtetrices in fœminis
jurato teſtantes, ubi deinde ſoluto matrimonio,
ſi impotentia fuerit antecedens, pars non impo-
tens alteri nubere poteſt. In dubio, an impo-
tentia ſit antecedens, vel conſequens, ſi impo-
tentia ſit naturalis, præſumitur eſſe antecedens:
ſi ſit accidentalis, in favorem Matrimonii præſu-
mitur non præceſſiſſe. Si dubium iit, an impo-
tentia antecedens ſit perpetua, conceditur trien-
nium ad tentandam copulam, quæ ſi fruſtra ten-
tata fuerit, ſeparandi ſunt conjuges per judicem
Eccleſiaſticum, & pars capax ad alias nuptias
tranſire poteſt. c. 5. de frigid. 4to. Si Matrimo-

nium ob impotentiam in judicio diſſolutum fue-

rit, poſtea vero appareat, conjuges eſſe poten-
tes, ſi in alio Matrimonio proles generent, re-
gulariter valet primum Matrimonium, & ſecun-
dum eſt diſſolvendum c. 5. de frigid. quia ſen-
tentia contra primum non tranſit in rem judi-
. catam.

ttm. 0
hlatie
Eher m
Ktur fun
tirndin
Uero pot
Efcinmn,
leite toli
Dine Re
Mens o
linke
Sn iine

Uler ot

Minere no
elnpot
eiens
Nel, Eh
en Vel
er; polkin
o foe⸗
int Utcita
ionem
in gin
1r Wenti⸗
)lin de
beſſet D
CNunn No
Mlefi 6
Mlönt:
E, &

Ndi rtun
tum, Et
ti er
tune Men
Umn cNX,.
gue telien
alige dunt
plom: H.
ndum ſen
, ndo
Etate, r
potente
Ium torpind⸗
kater & in
oflont indl
tee led
Eeclefiand

Detione ,

