n, autem Reſervatio reſtrictio jurisdictionis ne-
un (eſſarize ad abſolvendum a certis peccatis.

i, e5 Et Caſus reſervatus eſt peccatum, ad cujus
rin i abſolutionem inferioribus Sacerdotibus re-
Rce l ſtricta eſt jurisdictio.
10es Ulli . . . ”ä
ie i Schol. Reſervatio quoad finem ſpeétata I. alla eſt Qaoki=

,hläime pœnalis, in odium & poœnam alicujus peccati: pleæ.
8 ve alia eſt medicinalis ob bonam gubernationem
Onternx: communitatis. Pœnalis tunc eſt, quando ſupponi⸗
& W tur delictum: medicinalis, ſi non ſupponatur, ſed
ele: e ponatur ut medicina præſervativa;, ne delictum
wariomun Hat, vel repetatur, ideo omnes reſervationes, quas
Nelitme habemus, videntur ſimul efſſe medicinales. 2. Re-
i⸗ s ſervatio quoad modum alia fit direſte, cum ſupe-
Dlrie rior reſervans jurisdictionem confeſſarũ habet ſibi
ſuens ſubjectam: alia eſt indirette, quando fuperior re-
ius ſervans jurisdictionem confefſarii non habet ſibi
enai ſubordinatam, ſuum tamen ſubditum ei ſolum
quoad aliqua peccata, non vero quoad omnia ſub-
ltein Lun.

a jicit. 3. Reſervatio quoad canſam efficientem alia
llſ en eſt Papalis, alia Epiſcopalis, alia Regularis. 4. Re=
ſervatio alia eſt a jure, alia ab homine faéta.

F. 1097.
Summus Pontifex & Epiſcopi caſus ſibi Papa &
reſervare poflunt, a quibus inferiores Sa- Epéſcopi
cerdotes abſolvere non poſſunt etiam in foro caſus re-

conſcientizæ, niſi poteſtate ab illis ſpecialiter kaie

delegata. Ita patet Imo ex praxi univerſalis
Eccle-

510 Caput XVII.

Eccleſiæ, ex qua conſtat, jam olim reconci-
liationem publice pœnitentium Epiſcopis fuiſ⸗
ſe reſervatam. Reſervationes Papales, ita,
ut Epiſcopi a quibuscunque caſibus in foro
conſcientiæ abſolvere non poſſent, juxta Tho-
maſſinum & Van Eſpen de Sacr. Poen., tit. 6.
c. 7. paulo ſerius auditæ ſunt, nam circa Sæ-
culum rImum ceperunt nonnulli quosdam
graviorum criminum reos ad ſedem Apoſto-
licam mittere, ut vel a Papa reconciliarentur,
vel poenitentiam acciperent, qua peracta ab
Epiſcopo abſolverentur: imo nonnunquam
generali decreto ſtatuebant, aliquos gravio-
rum criminum reds a ſolo Papa eſſe abſolven-
dos, ut a peccatis melius abhorrerent, uti
patet ex Concilio Londonienſi a. 1143. Item
in Conc. Viennenſi a. 131I. in Clement. Re-
ligioſi. prohibetur regularibus, ne in caſibus
ſedi Apoſtolicæ, aut locorum Ordinariis reſer-
vatis abſolvant. Et Trident. c. 1I4. can. II.
i quie dixtzrit, Epiſcopor non habere jus reſer-
vandi ſibi caſus, miſi quoad externam politiam,
atque ideo caſuum reſervationem non protubere,
guominus dacerdos a reſervatis vere ubſolvat,
anathema ſit. ado. Rationem dat idem Tri-
dent. cap. 7. ex natura Sacramenti Poniten-
tiæ, quod cum exerceatur per modum judi-
cii, prærequirit in miniſtro jurisdictionem,
quæ cum ſit penes Eccleſiæ diſpoſitionem,
Epiſcopi eam reſtringere, & extendere pro
ſalute animarum, & diſciplinæ conſervatione
poſſunt. Sunt autem variæ cauſæ, cur pec-
cata quædam in Eccleſia reſerventur 1. ut in-
ter miniſtros Eccleſiæ conſervetur deblus
oIdo;

to, &!
flelom ge

fehi, n
Ceitam pr

nle per
Hileriori
Aud ſope
Eundo fn
iubus

lnrl. end.,
Uiqun er
leerniti ee
ds R
Unmexlit
Pnn, n
We futie
deticos
3 Herels
Uelictorn
onm .
i 1
le, ge
ülüicren
rn
telaten⸗
er tuli
Eekd
tünn d
telerviin
er in y
em fuan
Prati tt
li
An ol
dr ne
kerzet
ſue i

enr eti

De Pænitentia. 511

Clnten ordo, & hierarchia. 2. Servit ad rectam
en fidelium gubernationem; ut non omnes con-
baukst feſſarii, qui forte non habent omnes debitam
mak beritiam pro directione pœnitentis, a quibus-
,umm cunque peccatis abſolvant. 3. Si pœnitentes
Dad, ab inferioribus Sacerdotibus non abſolvantur,
umtn ſed ad ſuperiores mittantur, illa difficultas in
Iiun Adeundo fuperiofem retrahet eos a culpis gra-
Sden e vioribus.

Onclum Soyoll. Praft. rmo. Summus Pontifex in tota Eccleſia keſolvun⸗

a en aliqua peccata fibi reſervare poteſt. Caſus Papee ur caſus.
Nonnun reſervati continentur tum in zure Canonico, tum
lignosge in aliis Bullis. Catalogum refervationum Papa-

ſeſcc lium exhibet Theol. mor. R. P. Voit. Nonnullas
8 ſolum, quæ apud nos contingere facilius poſſunt.
Olktlel, noſſe ſufficit: zma eſt, violenta manuum injectio

II in clericos ſuadente diabolo. 2. Simonia realis.
Cleret! 3. Hæreſis & Schisma. 4. Impeditio judicum Ec-
Neitan cleſiaſticorum in ſua jurisdictione. 5. Uſurpatio
im’'s bonorum Eceleſiaſticorum. 6. Simonia conſiden-

tialis. 7. Duellum., 8. Extractio ex aſylo Ec-
lt cleſiæ. Accuſatio innocentis Sacerdotis ob ſolli-
inſi citationem. 9. Denique Benedictus XIV. in Bul-
fon wt la: Sacramenttn: Lænitentie adimit confefſario
poteſtatem abſolvendi perſonam complicis in pec-
cato turpi contra Sextum, ita, ut abſolutio ex
defectu jurisdiétionis nulla ſit, & ſi abſolvat,

Uf

6
Nriten etiam poznam excommunicationis majoris Papee
niku, reſervatæ ipſo facto incurrat: Item ſtatuit, quod
odmn nec in vim Jubilæi, nec Bullæ Cruciatæ compli-
tSdlün cem ſuam quis abſolvere valeat. Ubi ſub nomine
inlin peccati turpis, non ſolum actus luxuriz per feéti,
e le ſed & imperfeéti, taétus &c. comprehenduntur.
D 2do. Sola illa peccata ſunt Papæ reſervata, qui-
oulin⸗ bus annexa eſt cenſura excommunicationis Pape
rN reſervata, propter quam tantum reſervantur: adeo-
cottr⸗ que ſi pœnitens a cenſfura excuſari poſſit, excu-
Eis ſatur etiam a reſervatione Papali. Unde non eſt

ſen timen-

512 Caput XVII.

timendum, ait Inſtructionale Romano Bamber⸗=
genſe, qnod in tanta reſervationum Papalium mul=
titudine confeſſarius nüllitatem abſolutionis ti⸗ t aute
meat, quia pleræque, ſicut in his partibus ſpecia⸗ iinur 1n
diter per dieeceſes fingulas non publicantur, ita e, tam
probabiliter vel non receptæ videntur, vel abo- 6
litæ. Stio. Epiſcopus in ſua diccefi aliqua pec- A ne
cata ſibi reſervare poteſt: Hæe autem cognoſci tantan
debent ex ſtatutis ſingularum diceceſium. 4to. I. 200
Prælati Regulares nonnulla fibi peccata ſuorum Kirmatio
Religioſorum reſervare poſſunt, ſed nonniſi ſe- fanenn
. — . 2 I
gquentia, quæ Clemens VIII. in ſuo decreto a. ſ g
1593. determinavit, fcilicet r. Veneficia, incan- n d 4
tationes, ſortilegia. 2. Apoſtaſiam a Religione limiunr
ſive habitu dimiſſo, ſive retento, quando ftt Manme
egreſſio extra ſepta monaſterii. 3. Necturnam & (Anatio
furtivam e monaſterio ſeu conventu egreſſionem, Uignte
etiam animo non apoſtatandi factam. 4. Proprie- it 4
tatem contra votum paupertatis, quæ ſit pecca-
tum mortale. 5. Juramentum falſum in judicio Iibef
regulari ſeu legitimo. 6. Procurationem abor- otioh,
tus, & auxilium ſeu confilium ad eum faciendum uttn b-
poſt foetum animatum etiam effectu non ſecuto. helene
S . . — 1: „1* Aene
7. Fallificationem manus ſeu figilli officialium 1 Ku
monaſterii, aut Conventus. 8. Furtum de rebus in
monaſterii in ea quantitate, que ſit peccatum ſaüld⸗
mortale. 9. Lapium carnis voluntarium opere IUhliker
Eonſummatum. 10. Occiſionem, vulnerationem, g Dech
ſeu gravem percuſſionem cujuscunque perſonæ. A

l

. II. Malitioſum impedimentum, aut retardatio- lnn,
nem, vel apertionem litterarum a ſuperioribus torciei
ad inferiores, vel inferiorum ad fuperiores. De- enen
nique ſi quod aliud peccatum reſervandum vi- W
deatur, id non fiat, quam generalis capituli in
toto ordine, aut Provincialis matura diſcuſſione Win
& conſenſu. An
nice,
Iinr:
akec

G. 100 8. Alran

Wun t⸗
Düpdlonn
bolninns
Patühuſet
Dühliant,
enltöt, NAn
cel ng
Nten ant
Ceceiln
ecein in
ſed norit
ſo e
eneſckz, ir
an 1Rel;
0, Cint
tn epeſie
“
an.
Kum n
katicen 4
eln icen
n ton
Uttum t

De Panitentia. 513

§. 1098.

Ut autem peccatum ſit reſervatum, re- Quid re-
Qquiritur Imo. ut ordinarie ſit peccatum mor- quiratur

tale, nam poteſtas reſervandi debet reſpicere ad caſums

cauſam necelſlitatis, & utilitatis ſidelium, "lrva-

quæ tantum eſt quoad peccata atrociora mor- 1

talia. 2do. Ut fit peccatum externum, quia
reſervatio peccatorum internorum ad guber-
nationem Eccleſiæ non admodum conducit.
3tio. Ut ſit opere conſammatum, niſi aliud
exprimatur: quia verba legum accipienda

ſunt cum effectu. c. rel. de Cler. non reſid. &G

reſervatio cum ſit odioſa, ideo verba in om-
ni rigore ſunt accipienda. c. odia. de R. J.
in 6. Ato. Ut ſit peccatum certum, nam re-
Tervatio eſt tum penitentibus, tum confeſſa-
riis odioſa, adeoque reſiringenda, ne Sacra-
mentum Poenitentiæ, ejusque adminiſtratio
ob frequentiam dubiorum odioſum fiat. Cer-
te peccatum dubium, nonniſi cum addito
peccatum dicitur. Ergo ſub nomine peccati
ſimpliciter non intelligitur.

Coroll. Praft. 1mo. Pecéatum veniale abſolute lo-
quendo, & peccatum internum reſervari poſſunt;
fed non prudenter; cum primum nemo teneatur
confiteri, & aſterum valde odioſum redderet Sa-
cramentum ponitentiæ, quia interna difficilius
cognoſcuntur; occultum vero peccatum opere
externo, verbo, facto, vel ſigno commiſſum re-
ſervari poteſt. 2do. Peccatum reſervatum debet
eſſe in ſuo genere conſummatum, ſaltem ſub ea
ratione, ſub qua in decreto refervationis expri-
mitur: ſic ſi reſervetur procuratio abortus etiam
effeéctu non fecuto, media ad ejus Procutacionen
adhi-

Schram Inflit. Theol. Tom. III. K k

KReſolvun-
tur caſus.

514 Caput XVII.

adhibens reſervationem incurrit. 3tio. Peccatum
dubium non eſt reſervatum, five ſit dubium juris,
an detur lex reſervans, five facti, an quis pecca-
tum commiſerit, ſive dubium ſit poſitivum, ſive
negativum, dummodo üt prudens. Si quis au-
tem ab inferiore confefſario abſolvitur a peccato
dubio in materia alioquin reſervata, liberatur
a reſervatione, licet poſtea peccatum certo co-
gnoſcat, & confiteri debeat, quia jam per legiti-
mam abſolutionem remiſſum fuit. Ato. Reſerva-
tio lata in facientes non extenditur ad mandan-
tes, auxiliantes, faventes: vel ſi hos exprimat,
intelligitur de illis, qui efficaciter concurrunt.
Item quando reſervatio eſt contra eos, qui facere
præſumunt, non intelliguntur ii, qui ex metu,
vel alio affectu faciunt: & quande additur: ſcien-
ter: non incurrunt, qui ignoranter faciunt. Sto.
Impuberes, licet reſervationem Papalem probabi-
liter non incurrant, utpote ex deſectu prudentiæ,
contumaciæ non capaces, incurrunt tamen reſer-
vationem Epiſcopalem utpote medicinam, qua &
ipſi indigent. éto. Ignorantes peccato ſuo eſſe
annexam cenſuram cum reſervatione, quales ſunt
reſervationes Papales, eam non incurrunt ex de-
fectu contumaciæ: ignorantes vero annexam re-
ſervationem Epiſcopalem, eam incurrunt, quia

potius eſt medicinalis, quam poœnalis. Ztimo.

Peregrinus habens caſum reſervatum in ſua dice-
ceſi, & confitens hoc peccatum in dioceſi, ubi
hoc peccatum non eſt reſervatum, a quovis con-
fefſario approbato abſolvi poteſt, dummodo non
in fraudem reſervationis e ſua dicceſi exiverit:
id eſt ob principalem finem obtinendi abſolutio-
nem, ſecus vero ob alium honeſtum finem v. g.
Indulgentiæ lucrandæ, prudentiorem confeſſa-
rium inveniendi &c. juxta Conſtit. ſuperna. Cle-
mentis X. Reſervatio enim immediate aflicit con-
feſſarium, qui in hoc caſu pœnitentis Epiſcopo
fſubjectus non eſt. Si vero peregrinus confiteatur
peccatum tantum reſervatum in diœceſi conſeſſa-
. rii,

I,non
Pobato
ens huie
es ucie⸗
Nerius d
ſere 4 eal
lee ret
erel ten
Kionem i
hreidumn e

Dun
Cerds an
0llrenei

l Nos in

Pümal i
ulſetit
Eit poten
i otnt
NS.
Hiin li
R.

Cal en
16 dn
tis etiatm
Per ſeih
unum i
Elti abl
Ren ccen

Zit. Perr
Itänian;
in ls
Poſtäemm

n. Niit

Mvituien
rvata, Nr
atom kn
a un
ſ E
tur d
ſi hos eni
jter coon
e0s, gil
1, gulens
20ditn
er faenn
aalen ii
ſecdu a
runt ünmel!
eCienam, 6
erett⸗
one, Clel
inevrnutat
erO Amn
incumte,
enis
n inii⸗

De Peænitentia. 815

ri, non vero in ſua, unde venit, a quovis ap-
probato abfolvi nequit, quia in hoc caſu pœni-
tens huic diceceſi fubjicitur, ſecundum cujus le-
ges judicari debet. Denique ſi quis in confinio
alterius dieceſis confeſſiones audit, poteſt abſol-
vere a caſibus alioquin in ſua, nempe confeſſarii
dioeceſi reſervatis, non vero a caſibus in altera
dioeceſi reſervatis, quia approbationem & jurisdi-
ctionem ab Epiſcopo alterius illius diceceſis ob
tacitum conſenſum accipit.

G. 1099.
Extra articulum mortis, in quo quivis Sa-

GQuris à ca⸗

cerdos abſolvere peteſt, ordinaria poteſtas ſibus re-
abſolvendi a relervatis competit ipſi reſervan-rvatis

ti; Ejus in officie ſucceſſori; & utriusque in
ſpirituali jurisdictione ſuperiori: Cui enim
competit poteſtas ligandi, illi etiam com-
petit poteſtas ſolvendi, quia per ecasdem cauſas
res diſſolvitur, per quus colligatur. c. omnis res.
de R. J. Sed reſervatio naſcitur a voluntate
legitimi ſuperioris: Ergo etiam per eam tolli
poteſt.

Coroll. Pratt. imo. Jure Tridentini ſeſſ. 24. de ref.
c. 6. Epiſcopi poſſunt in omnibus caſibus occul-
tis etiam Papee reſervatis ſubditos in ſua dieceſi
per ſeipſos, vel Viearium ad hoc ſpecialiter depu-
tatum in foro conſcientiæ impofita ſalutari pœni-
tentia abſolvere. quæ tamen facultas quoad hæ-
reſin cccultam Epiſcopis adempta eſt, uti notat
Benedictus XIV. de Synod. l. 7. c. 32. &
patet ex propoſ. 3. ab Alexandro VII. damnata.

ahſolvere

voſiit.

Kæſolvun⸗
tur cſus:

Hinc Epiſcopi Germaniæ ſolent fingulis quin-

quenniis a ſede Apoſtolica obtinere facultatem, ab
hbæreſi abſolvendi, & petere poteſtatem, hanc li-
centiam aliis concedendi. zdo. Ex c. mulieres.
de ſent. Excom. Epiſeopi habent privilegium,
K k 2 . abſol-

5165 Capyut XVII.

abſolvendi a quocunque peccato, & cenſura Papæe
reſervata ſuos ſubditos, qui ob impedimentum
perpetuum, vel diuturnum non poſſunt accedere
Papam, quale eſt periculum mortis, infirmitas,
ſexus ſoemineus, ætas puerilis, & ſenilis, obli-
gatio alendi familiam &c. 3t0ο. Quibus Regula-
ribus competat poteſtas abſolvendi a caſibus Papæ
reſervatis, ex privilegiis cuilibet Ordini conceſſis
cognoſci debet. A calſibus vero Epiſcopo reſerva-

tis nullus Regularis fine licentia Epiſcopi poteſt

abſolvere, licet poſſet abſolvere a reſervatis Pa-
palibus: ex Conſt. Clementis X. Superna. & prop.

12. ab Alexandro VII. damnata. 4to. Sacerdos
non habens facultatem abſolvendi a reſervatis non

poteſt pœnitentem abſolvere: ſed debet eum vel
ad ſuperiorem, vel ad alium, qui habet faculta-
tem, mittere, vel a fuperiore pro tali caſu licen-
tiam abſolvendi petere: ſi autem neceſſitas confi-
tendi urgeat ad infamiæ notam vitandam, & fu-

perior conveniri non poſſit, eum abſolvere poteſt

cum onere, ut poſtea alteri facultatem habenti vel
ſuperiori ſe ſiſtat, cui peccatum reſervatum con-
fiteri debet, licet fuperior etiam extra Sacramen-
tum reſervationem tollere poſſit. Qui vero fſu-
periori confefſus eſt peccatum reſervatum, & ab
ipſo non abſolutus miſſus eſt ad inferiorem Sacer-
dotem, hoc ipfſo a reſervatione liberatus eſſe cen-
ſetur: ob integritatem tamen confeſſionis ſuperior
non poteſt in confeſſione audire ſola reſervata,
& pro abſolutione non reſervatorum mittere pœ-
nitentem ad inferiorem. Sto. Abſolutus in arti-
culo mortis, vel probabili ejus periculo a reſer-
vatis a Sacerdote non habente poteſtatem, non
tenetur ſe ſiſtere ſuperiori, ſi reconvaleſcat, quia
heæc obligatio nullibi imponitur, niſi forte pec-
cato annexa ſit cenſura excommunicationis, ubi

ſe ſuperiori ſiſtere debet, non ut a peccatis ab-

ſolvatur, ſed obedientiam præſtet, & poeniten-

tiis ſe ſubjiciat, quodſi non facit, committit gra-

ve peccatum inobedientiæ, & in cenſuram an-
Cidit.

iclt e.
(i con
¹ keleryi
Coennqn

Wolvens

elt, ke
tlerehot

ſelervar

ii, e;
Uterpreta

orto

ſete

Ubere ſci.

ie, &

D

Morn,

1.

Utenter.
e iell
Menci, .
Nedehit
flei, l

MIiiOr

damnate
Qin
tale AV
Nt mod

exadar

Hine
Decſ⸗
Clanent
ſtpr
i teſti
ttimoni
tem de
a me⸗

De Penitentia. 517

Ltelnnke cidit. e. Eos qui. de ſent. Excom. in 6. 6to.
imelimen Qui confeſſus eſt habenti facultatem abſolvendi
CNurt anck a reſervatis, & ſuum reſervatum oblitus fuit, a
is, inmmin quocunque confeſſario poſtea abſolvi poteſt, quia
e ſii abſolvens ſaltem virtualiter vult facere, quantum
Cibai poteſt, reſervationem vero peccati obliti directe
acihun tollere poteſt. Ztimo. Poteſtas ordinaria abſolvendi
Otüloan a reſervatis, late; item data in gratiam confeſſa-
ileohtetn rii, late; in gratiam hujus pœnitentis, ſtricte
Diilai interpretanda eſt.
2 teſn
gen H. 1100.
ini Porro ut confeſſarius miniſterium ſuum Oficium

ite licite & fructuoſe obeat, debitam debet Confeſa-
ihek, habere ſcientiam, ut officium Doctoris, Ju- u.
tlek dicis, & Medici explere poſſit, uti ex ipſa
netelme Perſona, quam in Sacro tribunali ſuſtinet,

Gtapcdin,1 7
tlrer ſufficienter apparet.
tem hei Corofl. Prak. Imo. Sacerdos ſine debita ſcientis con- Reſolvun-
ebewatux: feſſiones excipiens graviter peccat, quia exponit tur caſus.
Itn elr ſe periculo graviter peccandi, & alteri graviter
(i Nen nocendi. 2do. Confeſſarius qua Doctor debet ſcire
Eeninn i neceſſaria neceſſitate medii & præcepti, motiva
leigen. fidei, ſpei, charitatis, contritionis, obligationes
bentbeke, variorum ſtatuum poœnitentium, propofitiones
eſonse damnatas, ut monere & inſtruere poſſit. 3tio.
en Qua judex debet poſſe diſcernere peccatum mor-

tale a veniali, peccata ſpecie & numero diverſa,
ut modo ordinario, licet non ſemper ſecundum
exactam ſpeculationem, judicium ferre poſſit.
Hinc debet noſſe peccata contra præcepta Dei &
Eccleſiæ &c. debet ſcire, quid requiratur ad Sa-
cramentum Pœnitentiæ, ut ſciat, an poœnitens ſit
capax abſolutionis: Item quando oriatur obliga-
tio reſtitutionis, contraéctus, impedimenta Ma-
trimonii, caſus reſervatos, cenſuras, ita ut ſal-
tem de his dubitare & alios conſulere poſſit. Ato.
Qua medicus noſſe debet peccatorum cauſas, pe-
K k 3 ricula;

518 Caput XVII.

ricula, & medicinas ſeu remedia. Sto. Quare
confeſſarius, antequam confeſſiones excipiat, fa-
ciat bonam intentionem, doleat de ſuis peccatis,
& ubi graviora habet, ſi fieri poſſit, prius con-
fiteatur, ne illicite Sacramentum adminiſtret, vel
perfectum dolorem eliciat, & gratiam S. Spiritus
imploret. In confeſſionali ſit manſuetus, ne poœ-
nitentem deterreat, & prudens in interrogando,
& media præſcribendo, maxime in puncto ſexti,
ne juniores ſcandalizet, & ignota doceat. Pœ-
nitentem non objurget, niſi finita confeſſione,
nec confeſſionem interrogationibus interrumpat,
niſi ſit longior, & timeat, ne neceſſariam quæ-
ſtionem omittat; & dum pœnitens aliorum pec-
cata detegere incipit, moneat, ut abſtineat, &
inutiles narrationes omittat; & poſt narrata pec-
cata dolorem & propoſitum cum poenitente eli-
ciat. Ulterius confefſarius tenetur monere poe-
nitentem de errore culpabili, vel ſi putat, aliquid
eſſe illicitum, quod tamen eſt licitum: fi vero
error vel ignorantia ſit inc alpabilis, docendus eſt
pœnitens, fi exiode ſequatur grave damnum aut
ſcandalum publicum, aut malum occultum: ſic ſi
cognoſcat, matrimonium eſſe invalidum, debet
monere, ſi monitio profutura ſit, nec publicum
ſcandalum ſequatur: ſi vero probabile ſit pericu-
lum, ne ex monitione ſequatur peccatum for-=
male pœnitentis, vel grave ſcandalum, aut dam-
num innocentibus v. g. filiis, differenda eſt mo-
nittio, donec periculum ceſſet, & petatur diſpen-
ſatio. 6to. Confefſarius in moribus externis ſit
maturus & modeſtus, nec in vultu quid oſten-
dat, quod ſuſpicionem gravis peccati apud cir-

cumſtantes moveat. Tenetur etiam examinare

poœnitentem, ſi prudenter dubitet, non declarari
ſufficienter ſpeciem & numerum peccatorum, ad
ſervandam integritatem confeſſionis. Hinc ſi con-
feſſario aliunde conſtet, quod pœnitens peccatum
omittat, tenetur interrogare ſervata tamen regu-
la, in hoc foro credendum eſſe poœnitenti, Peo

1

10
ri crca
nitinoni
1 roxin
lumarerit
nkeſſion
tis al
gvo for
1 pecczto
olotio
lires
econſel
Un neget
ſite Tor
iſe datam
Uint in
len, guoe
Pwats ſe
Enen
Noeit,
Clanctelo
Crmime
men ifn
let. An
Drr
ten Ded
Alias con

Rurus

Elinre Ee
e ſher
Auod die
Uatio ori
nio d
1i ſecre
umitte

De Penitentia. 519

o. ( pro ſe, quam contra ſe loquenti. Si dubia gra-
eiſi, via circa valorem contractuum, votorum, aut
e ſis en matrimonii occurrant, confefſſarius reſolutionem
t, nun ad proximam confeſſionem differat, donec ſe in-
miniken formaverit. 7timo Confefſſarius poſt exceptas
tiam d confeſſiones offerat laborem ſuum Deo, & pro
ſets eo gratiis acceptis grates Deo agat, & examinet ſe,
tintenr in quo forte erraverit: ſi erraverit in judicio cir-
n poinir ca peccatorum gravitatem, numerum & ſpeciem,
G0et abſolutio non ideo eſt invalida: ſi pœnitentem
ta oollin poſitive a reſtitutione deobligavit, cum teneretur,
ns inteme ipſe confeſſarius ad eam obligatur, ſecus, ſi tan-
ecelitin tum negative, omittendo monitionem reſtituendi.
8 zionu Vide Tom. 2. S. 762. Si advertat abſolutionem
alint a ſe datam fuiſſe invalidam, per ſe loquendo te-
ſt nanin netur in proxima confeſſione monere pœniten-
eenieti tem, quod facile fiet, ſi jubeat, ut de omnibus
1 monet peccatis ſe denuo accuſet, & doleat: extra con-
ihuut feſſionem vero fine petita prius ab eo licentia non
itum: i moneat, & hoc ſolum, ſi fine gravi incommodo
, ss & ſcandalo vel ſui magno detrimento fieri poſſit:
we kam & maxime fſi error ſine ſua culpa contigit, quo
Nrnton tamen caſu etiam eum omni modo corrigere ſtu-
lcnn, deat. Si nullo modo monere poſſit, agat confeſ-

Nee G ſarius pœnitentiam de peccato ſuo, & pœniten-
letze tem Deo commendet, ut per contritionem, &
ebde M .
alias confeſſiones juſtificetur.

eran
Mlun ;
Pernhen §. 1101.
enum Rurſus confeſſarius obligatur ad ea ſecre- Sigillum

we, ta & tacita reſervanda, quæ accepit ex con- Conſelio-
n feſſione tendente ad Sacramentum Pœniten-uen oba⸗
tiæ ſaltem ſecundum propoſitum poœnitentis, 20
quod dicitur ſigillum confefſionis. Hæc obli-
gatio oritur 1mo ex jure naturali, nam recta
ratio dictat, non eſſe manifeſtanda, quæ ali-
cui ſecreto committuntur, ſi ſine manifeſto
committentis incommodo, manifeſtari non
Kk 4 poſ-

529 Caput XVII.

poſſint: Deinde in confefſſtone intercedit ta-
citum paétum inter confeſſarium & poeniten-
tem; hic enim peccata ſua confitetur ſub ta-

cita conditione ſecreti, quod ipfum confeſſa-

rius tacite ſpondet. 2do. Ex jure Divino:
hoc ipſo enim, quod Chriſtus peccatorum
confefſionem inſtituerit, voluit etiam, ut
omnia peccata ſecure ſine metu mali extein-
ſeci poſſint exponi, ne confeſſio ob timorem
revelationis difficillima & odioſa redderetur.
3tio. Ex jure Eccleſiaſtico c. omnis utriusque.
de poœnit. ubi dicitur: Caveat omnino Sacer⸗
dos, ne verbo, aut ſigno, aut alio quovis modo
prodat peccatorem . .. quoniam, qui peccatum
in pœnitentiali judicio ſihi detectum præſumpſerit
revelare, non ſolum a Sacerdotir oſicio deponen-
dum decernimur, verum etiam ad agendam per-
petuam poœnitentiam in arltum monaſterium de=
trudendum.

Solvuntur Schol. D. Werhner in princ. jur. Eccl. Proteſtant.
objektio-

né§.

putat, ſaltem in caſu, quo ſalus publica periclita-
zetur, figillum confeſſionis non obligare. I. Quia
in Conc. Carthagin. VII. c 9. q. 2. de Pænit. ha-
betur, quod ſi ſubditus neget orimen, quod Epiſco-
pus vevelat, non ob id cenſeunt Apiſcopus, injuriam
ſibi fieri. Et in Conc. Moguntino c. ro. innuitur,
olim in uſu fuiſſe, ut quædam peccata in conſeſ-
ſione audita ſub ſecreto tenerentur, quædam pro-
palarentur. Reſp. Concilium Carthaginenſe non lo-
quitur de peccato in confeſſione Sacramentali cog-
nito, ſed extra illam. Et Concilium Moguntinum
non loquitur de publicatione peccatorum a Sacer-
dote, ſed a poenitente ſponte facienda. II. Po-
teſt diſpenfari in integritate confeſſionis, licet ſit
juris Divini: Ergo etiam in obfervatione fgilli.
KReſp. Diſparitas eſt voluntas Chriſti inſtituentis
re⸗ 4

1 Volit,
Eriſionem

Aonis nor

in perien

nendecin

lurel. ud in
etet Contn
en Ihte in
ſihnelet,
di. Dern

to rtur
n a
ein Nrerd
i en G
miler
ioloni
n Doone
Unliie ue⸗
m nöhi
mn, i
hröone
Mrinm ,
leltretur,
Kimentali
ane
1 ſt, m
nt onn
fre etian
eiliunde⸗
teſt, n⸗
hen ie

De Penitentia. 521

Hetcelitt qui voluit, ut confeſſio ſit medium tolerabile ad
E peite remiſſionem peccatorum. III. Præceptum figili
teta t non prohibet rem ab intrinſeco malam: Ergo ſi R
“ per ejus revelationem bonum commune ſervari
Micend⸗ poſſit. non obligat Reſp. Revelatio ſecreti con-
lule Iiun feſſionis non eſt medium ordinatum ad ſuccurren-
pecun dum periculis hominum: Item eſt intrinſece mala,
t etnr,1 & mendacium injurioſum Deo & Sacramento,
mmiliee⸗ quia confeſſarius revelans diceret, ſe quid ſcire ut
Dtün hominem, quod tantum ſcit, ut Vicarius Dei,
ece adeoque pro obtinendo bono medium licitum eſſe
2 tett, nequit.
nni ting (Croll. Praf' mo. Confefſarius violando figillum Zeſolvun-
ofnniſe peccat contra fidelitatem, juſtitiam, & Religio- tir caſus.
ſio⸗ ſluin. nem: unde in nullo caſu etiam periculo vitæ illud
agi ſut violare licet, ſine exprefla & libera poœnitentis li-

centia. Pœna autem fracécti figilli eſt depoſitio,
& recluſio in arétum monaſterium poſt ſententiam
judicis. c. omnis utriusque. de pœnit. 2d0. Ob-
launin ligatio oritur ex ſola confeſſione Sacramentali or-
Pleerun dinata ad abſolutionem Sacramentalem; unde
etiam Sacerdos exiſtimatus, licet non verus, &
laicus, cui quis confiteretur erronee putans, poſſe
eum abſolvere, ſigillo tenetur, quod etiam tenet,
1 licet abſolutio ex defeétu pœnitentis non ſequa-
Gig. tur. Econtra non oritur obligatio fſigilli, ſi quis
1ielei ſimulate aceedat, & confiteatur, non ut Sacramen-
tum aceipiat, ſed ut confeffario vel Saçramento
illudat, furetur, &c. maxime ſi ipſe hanc ſuam
intentionem declaret, ubi, ſi crimen cedat in præ-
judicium tertii, ſacerdos crimen illud detegere
teneretur, declarando, quod ex confeſſione Sa-
cramentali illud non cognoverit: ſi autem dubite-
tur, an crimen in ordine ad abſolutionem confeſ-
ſus ſit, manet obligatio figilli. Stio. Sub ſigillo
cadunt omnia peccata mortalia in genere, & in
ſpecie etiam publica aliunde confeſſario ignota;
de aliunde vero ſibi noto peccato Sacerdos loqui
poteſt, dummodo nil addat ex notitia per confeſ-=
fonem accepta. Item ſub figillum cadit propoſi-
F k 5 tum

522 Caput XVII.

tum peccatum committendi ex intentione ſe di-
ſponendi ad Sacramentum confefſum: Item pec-
cata venialia in ſpecie, non autem in genere v. g.
dicendo, poœnitentem confeſſum eſſe venialia,
quia per ſe patet, aliquem nonniſi a peccatis ab-
ſolvi poſſe. Item ſab
peceatorum, ex quibus ipſa peccata cognoſci poſ-
ſunt: Item imperfectiones & inhabilitates natura-
les, & perſonales ex peccatis cognitæ, uti defe-
tus naturales, natalium, irregularitates, impe-
dimenta matrimonii &c. Item peccata & defe-
étus complicis in confeſſione manifeſtati, indiſpo-
ſitio pœnitentis ex defectu doloris, propoſiti, ſcien-
tiæ neceſſariæ, ſcrupuloſitas, moroſitas, ſi de his
aliunde non conſtet, vel ſi confeſſarius ex confeſſio-
ne ſciat, & non ipſe per ſe videat. Ato. Suppreſſo
nomine pœnitentis, ſi audientes in notitiam ejus,

loci vel familiæ devenire non poſſint, licet de

peccatis in confeſſione auditis loqui, cavendum
tamen, ne his colloquiis rudes ſcandalizentur.
5to. Frangit ſigillum, qui unum poenitentem præ
altero laudat, ita ut alius ſuſpicionem gravis pec-
cati incurrat; vel qui dicit, ſe hunc non abſol-
viſſe. Quodſi confellarius de hoc interrogetur,
dicat: functus ſum officio meo, quæſtio eſt fri-
vola & c. imo etiam cum juramento coram Judice
dicere poteſt, ſe neſcire, hunc hoc ſcelus com-
miſiſſe; quia revera ut homo neſcit, & tantum
ſcit ut Vicarins Dei Item confeſſarius tenetur
ſchedulam confeſſionis dare illi, quem non abſol-
vit, ſi petat, ſicut & illi, cui abſolutionem ex
juſta cauſa diſtulit. 6to. Sigillum frangit Sacer-
dos, ſi gravem pœnitentiam pœnitenti alicui in-
junéctam manifeſtet: Item ſi dicat, in hoc parvo
oppido, ubi paulo ante confeſſiones excepit, in
hoc conventu, in hac communitate committi
gravia crimina, veneficia &c quia ſic tota com-
munitas infamatur. Item confefſarius ſigillum
violat, ſi pœnitenti extra confeſſionem peccatum
confefſlum exprobret. ſeverum vultum oſtendat,
minus

ſigillo cadunt circumſtantiæ

tINs blan

ſidcum
ifit Katin
Mtens adhr
ti in eo⸗
Penti con
Eltis in
rium, &
Atru conſe
let. Me
tes inte
Peiellun vi
otun gen
tontttuione
rs lhe
teſüone
Micnen,
UMnls, he
in, On
Urob no
Imn ſemove
le hmnlan
Utele, It
Mt, übi
tatis inſch
NniIhmn,
Uuntd i
lnnaſcei
ognoriſee,
ne moü
Meitenti
Ducora
li teren
1n Contel
Wetur, ,
Prtnalo
ue. gn⸗
lleridg
Dercatunn

icet,

Müone ke
r len
n geneeſ
ele etil
4 erttiit
cireuntri
Cogneſin⸗
litatesum
ite, ues
titates n
Ccata dl
tati il
ſopoltͤe
ſitas, iel
SexClen
4 Kiet
notitime;
ſüint, let
i, cafenli
Pnitebtenn
en gini
ne on i
intenge
Ceſi
) ℳ N
ld
, tw⸗
Cnins Ee
en abl⸗
lron
ſmngtde
lent dni;
inkeſil
Gſi
te l.
ien⸗
e
FeN
en
tn n

ſcancillean

De Pænitentia. 52 3

minus blande eum alloquatur: licet tamen confeſ-
ſario cum pœnitente loqui de peracta con feſſione,
ſi fiat ſtatim poſt datam abſolutionem, dum pœ-
nitens adhuc eſt in confefſionali, quia cenſetur
fieri in eodem judicio. Item confeſſarius in (e-
quenti confeſſipne cum pœenitente poteſt loqui de

peccatis in priori confeſſione confeſſis, ſi neceſ-

ſarium, & utile fuerit ad ejus direétionem: ſed
extra confeſſionem ſine pœnitentis licentia non
licet. timo Non licet uti notitia confeſſionis,
quoties intervenit, vel prudenter timeri poteſt
periculum violandi figillum, vel cauſandi incom-
modum pœnitenti, nam Clemens VIII. an. 1594.
conſtitutionem edidit, in qua præcipit, ne Regu-

lares ad ſuperioritatis gradum eveéti ſcientia ex

confeſſione accepta utantur ad externam guber-
nationem, quam prohibitionem ob paritatem ra-
tionis, ne ſcilicet Sacramentum reddatur odio-
ſum, ad omnes confeſſarios extendi docet Lugo.
Hinc ob notitiam ex confeſſione non licet ſubdi-
tum removere ab officio, negare illi ſuffragium
&c. famulum furem ex confeſſione cognitum di-
mittere. Item confeſſarius, qui ex confeſſione
novit, ſibi a pœnitente cum allis ſociis paratas
mortis inſidias, venenum vino pro celebrando
mixtum, ſi declinet ab eo itinere, vel a cele-
brando abſtineat, ita ut ſocii deliécti advertant,
eum a ſocio pœenitente has inſidias in confeſſione
cognoviſſe, & pœnitenti mortem inferre ſtudeant,
hac notitia conſeſſionis uti non poteſt. Si vero
poenitenti nullum damnum immineat, nec ullus
pudor a confeſſione eum retrahens ſequatur, nec
ulla revelatio figilli ſequatur, aut ſi pœnitens ex-
tra confeſſionem hoc illi indicet, ad quod etiam
tenetur, poteſt domi ſe continere, ſub alio præt
textu a loco recedere, gladium ex juſta cauſa ne-
gare. 8o. Si confeſſarius extra confeſſionem ex
alterius fideli relatione, vel auditu aut viſu novit
peccatum pœnitentis, quod ipſe in confeſſione
reticet, confeſſarius eum ſpeciatim interrogare in
Con-

Confeſſa-

rius ſolli- denuntiandum conf
citans de

antian-
Aus.

524 Caput XVII.

confeſſione poteſt, & debet ad procurrandam in-
tegritatem confefſionis: ſi neget, ordinarie debet
eum abſolvere, quando prudens diéctamen ſibi for-
mare poteſt, eum vel jam confefſſum fuiſſe, vel
neſciviſſe, eſſe peccatum grave. Si vero peeca-
tum hoc novit ex Sacramentali confeſſione v. g.
complicis, non licet interrogare in ſpecie: ſed
tantum caute in genere, v. g. an nihil am-
plius ſciat, ne ſigillum violetur: imo licet com-
plex daret licentiam, utendi notitia donfeſſionis 3
tamen illa confeſſarius uti non deberet pro monen-
do altero complice peccatum reticente, ob ſcan-
dalum oriturum. Ouo. Ad ſigillum etiam tenetur
interpres, per quem poenitens confitetur: aſtantes
confeſſionem andientes caſu vel iuduſtria, qui
peccata in ſcheda ſcripta reperit, quæ ſub peccato
gravi nequidem legere poteſt, quia ejus ſecreta
Ccontra voluntatem illicite exploraret; item tene-
tur ſuperior, a quo licentia abſolvendi a reſervato
petitur: Pœnitens tamen non tenetur ſub ſacro
ſigillo ſervare ea, quæ ſibi a confefſario ſecreto
commiſſa ſunt: imo vero in aliquo caſu revelare
tenetur: de quo ſit,

§. 1102.

Pœnitens ſub gravi peccato tenetur ad
eſſarium ad turpia & in-
oneſta in confeffione, vel immediate ante
aut poſt, vel in loco, aut prætextu conſeſſio-
nis, ſive verbis, ſive ſignis, ſive nutibus:,
ſive tactibus, ſive per fſeripturam tunc aut
poſtea legendam ſollicitantem. Ita habent
conſtitutiones Pauli IV. & Pii IV. quas Gre-
gorius XV. per Bullam: VUmiverſit Dominici
gregig: ad univerſos fideles extendit, & con-
ſtituit, talem confeffarium denuntiandum eſſe
Inquiſitoribus, vel ubi Inquiſitio non el
rdi⸗

MAnaris
.ulftutio
Uintire: i.
umanorvn
we: tutn
fmem em
erundto
Nronen⸗
nſolee ,/
n inſlir/
hnun
iuichigot

iinu

un ,

l.Dug
li er gen
te Nit⸗
itioni tam
mllttio,
ütonis .
n ed en
es, N
W tei
Ues d Ner
lethtn

ubſet
Uns &
Urel r
n. Mer

t
rlati e

woz

De Eenitentia. 525

emmmn Ordinariis vel eorum Vicariis. Quo pertinet
rinele conſtitutio Benedicti XIV. Sacramentum Pæ-
nerdit „itentic: in qua confirmantur tum aliorum

Wel Romanorum Pontificum litteræ de ſollicita-
nkſini, tione: tum omnia decreta ad earum declara-

tionem emanata. Accedit propoſ. 6ta ab
n r Alexandro VII. damnata: Conſeſſarius, qui
