ſit ab eco, qui non fuit Chriſtianus. Ubi ſaltem
Baptismum a Pagano collatum reiicit. KReſp.
Tertullianus a publico ſolum miniſterio Baptismi
mulieres excludit. S. Auguſtinus juxta D. Tour-
nely circa Baptismum ab infideli collatum aliquan-
do dubius fuit, ſed poſtea l. 7. de Bapt. c. 53.
abſolute docuit, eum ratum eſſe, a quibuscunque
Evangelicis verbis confertur. S. Cyprianus &
Firmilianus Baptismum hereticorum & laicorum
æque rejecerunt, ſed heec ſententia poſtea in Con-
cilio plenario ſaltem conſequenter damnata fuit,
quia invaliditas Baptismi hæreticorum, quam illi
defendebant, nullitati Baptismi a laicis collati in-
nitebatur. S. Baſilius errorem S. Cypriani ſeque-
batur, qui tamen in citata epiſtola liberum cuique

relinquit, ſequi Eccleſiæ ſuæ traditionem in ſu-

ſcipiendo vel rejiciendo hæreticorum Baptismo.
S. Hieronymus ibi argumentatur, non ex ſua,
ſed ex Luciferianorum ſententia, ut argumentum
ad hominem faciat. Et in altero loco ſolum vult,
quod rectam fidem nemo ab heæretico diſcere poſ-
ſit, non vero, quod Baptismum recipere nequeat.
III. Gregorius III. c. quos. d. 4. de conſecr. ait:
quos aà Laganis baptizatos eſſe aſſeruiſti, ut denuo
baptizes in nomine S. S. Trinitatis, mandamus.
Reſp. Gregorius de iis Paganis loquitur, qui non

ſervarunt formam a Chriſto præſcriptam.

keſolvun- Coroll. Pract. Imo. Si plures adſint, dum quis in
tur caſus.

neceſſitate baptizandus eſt, hic ordo ſervari debet:
ſi adſit Sacerdos, præferendus eſt in Baptismo
Diacono, Diaconus Subdiacono, Clericus laico,
vir fœminzæ, niſi pudoris gratia deceat fominam
potius,

pptins,
nio ecit

um: Il
E præſe
Noe ten
e non
Eolieumm
1 Kt
and in
tt. Cir
Virum 8
cun ve
üla en
in caſn
laptiun
len m
Funitr,
lutun,
1unt
1 eſere
Nnn de
Hetd eti
Net⸗
lperie
nü
ntl
Dupch
kehe⸗

Onne

De Baptirmo. 115

1d Eade potius, quam virum baptizare inſantem non om-
Rt Ne nino editum, vel niſi fœmina melius noſſet for-
ianun d mam: quapropter curare debet Parochus, ut fide-
pem les præſertim obſtetrices rectum baptizandi ritum

erme probe teneant. Addunt nonnulli præferendum
&lt eſſe non excommunnicatum excommunicato, Ca-
dem6 tholicum hæretico, baptizatum non baptizato.

IE 24o. Si quis inferior præſente Sacerdote vel Dia-
eict. cono in caſu neceſſitatis baptizet, cRecdar gravi-
lerioa ter. Circa alios vero inferiores Clericos, item

D Lvirum & fœminam non videtur eſſe plus quam
mnin culpa venialis, ſi debitus ordo non ſervetur, imo
e Ei nulla culpa erit, ſi cauſa juſta ſubſit, v. g. quia
nbuon in caſu neceſſitatis obſtetrix melius ſeit modum
(Phrim baptizandi, vel virum non decet accedere ad pro-
n Eli lem non omnino ex utero genitam: peccat tamen
oſten i graviter, qui præſente fideli baptizato, non bap-

lamnani tizatum, infidelem vel hæreticum ad Baptismum
n, dun affumit. Ztio. Præſente Sacerdote excommunica-
I to przæferendi ſunt alii inferiores Clerici, & in

eorum defeétu etiam laici in caſu, neceſſitatis.

e Parenti etiam prohibetur baptizare propriam pro-
Nieun lem, præterquam in articulo mortis, quando alius
u non reperitur, unde illi, ſi fieri poſſit, præfe-
n 1 renda eſt etiam mulier. Item quando infans nec-
Hoh 1 dum totaliter ex utero egreffus eſt, mulier etiam
aſas . Parocho ob honeſtatem in baptizando preferri
wile debet. U
kalſe, Omnes homines Filii Adæ funt ſubjectum Subjektum
ſi, „ capax Baptismi. Nam 1mo. Chriſtus Matth. Baptismi.
4 ti⸗ 28. dicit: docete omnes genter, baptizantes zos

un Sc. & hoc ſemper obſervavit univerſa Eccle-
1 ſia, quæ neminem petentem Baptismum un-
m quam rejecit: de gentilibus etiam in infrmi-
ni tate petentibus patet ex Siricio ep. 1. de Ca-
tnhen techumenis in periculo mortis conſtitutis:

kis, conſtat ex Conc. Carthagin. III. c. 34. Ec.

11 69 Caput XIV.

2do. Ratio eſt: Univerſalis eſt Chriſti redem- ino
ptio: (t. 1. J. 327.) & in Adam omnes ko
moriuntur: (t. I. J. 267.) Ergo ad expian-
dum originale peccatum Baptismus pro om- us
nibus inſtitutus eſt. . len
An B. V. Schol. Etiam Beatiſſima Virgo Maria, licet origina-
baptizata lem labem non contraxerit, baptizari tamen po- ig
ſit. tuit, quia effectus Baptismi etiam eſt initiatio & n⸗
cooptatio in Kccleſiam Chriſti, unde etiam & qui- 1

dem veroſimiliter ab ipſo Chriſto baptizata fuit.
/ . Ws
lior

D. 944. . .
An mor- Subjectum Baptismi capax eſt ſolus homo nin
tui hapti- vivus, unde nec mortui, nec vivi pro mor- e
zari poſ- tuis baptizari poſſunt. Ita Imo. habetur in len
Bint, Codice Canonum Eccleſiæ Africanz c. 18. an
ne mortuor hominer baptizari fuciat Precbytero-
rum ignavia. Et in Conc. Carthag. c. 6.
idem ſtatuitur. Sane mortui funt extra ſta-
tum viæ: Ergo nullius Sacramenti capaces.
(F. 926.) 2do. Nec pro mortuis vivi bap- ltis
tizari poſſunt, tum quia ille ſolus & idem m
renaſci debet ex aqua & Spiritu, qui natus cahw
eſt ex carne: tum quia defuncto ſine Baptis. d4
mo, utpote in Eccleſiam non recepto, nil lul ,
prodeſſe poſſunt ſuffragia viventium, cum cpn
quibus ille membrum ejusdem corporis non , rer
eſt. il,
HMæretici Schol. Cataphryes ſeu Montaniſtæ teſte Philaſtrio, Wud
refutan- hær. 49. & Archontici, teſte Theodoreto hær. nn
tur. fab. I. I. C. 2. mortuos etiam baptizabant. Ce- III
rinthiani vero & Marcionitæ, teſte S. Epiphanio Pel
hær. 28. vivos pro mortuis baptizabant: & Mar- a
cionitæ ac Manichei, narrante Hermonopulo I. o⸗

de Sect. c. 2. quoties apud eos aliquis fine bap-
tismo

De Baptirmo. 117

i tele tismo moritur, fub lectulo defunéti virum vivum
occultant, & mortuum interrogant, an baptizari
eri velit; tune occultatus ſuh leto reſpondet; volo;
n & deinde hung vivum loco defuncti baptizant.
SMon Quare hæretici hoc fecerint, difficile eſt divinare:

videtur tamen hic abuſus deſcendiſſe ex pravo
intellectu verborum S. Pauli I. Cor. I5. V. 29.
Alioquin quid facient, qui baptizaniur pro mor-
tuis, ſi ommino mortui non refurgunt? dt quid
& baptizantur pro illis? Verum licet hæc verba
multum torqueant Interpretes, quorum novem
explicationes affert Eſtius in ep S Pauli, proba-
bilior tamen videtur eſſe D. Calmet ſententia, in
difl. de Bapt pro mortuis, S. Paulum ex conſue-
tudine nonnullorum vivos pro mortuis baptizan-

icck oiii

ſolu 1 tium robare reſurrectionem mortuorum, non ap-
Nhoon probando hanc conſuetudinem, ſed ex ea argu-
aben mentum ad hominem pro fide reſurreétionis du-
n 1 cendo.
ics Non ſolum autem mortui, ſed etiam in- fans in
s it fantes in utero matris penitus adhuc occluſi ln eut.
ludt ante aperitionem partus baptismi non ſunt tus hapti-
gis capaces- Ita ſtatuitur c. ſi ad matris de conlſ. zari ne-
ſe hr d. 4. deſumpto ex S. Auguſtino 1. 6. cont. quit.
enh Jul. c. 4. & c. II5. d. 4. ex S. Iſidoro ac-
„ cepto: Qui Snutus adhue ſecundum Adam non
rponsn eſt, renaſci ſecundum Chriſtum non poteſt. Ra-

tio eſt, tum quia in hoc caſu corpus infantis
„Adqua ablui non poteſt, quod tamen ad Bap-
el tismum eſſentialiter requiritur: (H. 938.)
tum quia mater pro infante baptizari non
e, poteſt, cum infans non ſit pars matris, ſed
propria ac diſtincta perſona.

be, H 3 F. 046.

Imnfantes
JNunt Bap-
tismi ca-
vaces.

Caput XIV.

§. 946.

Infantes vero nati ſunt Baptismi capa-

ces. Imo. Quia in S. Scriptura traditur præ-
ceptum Baptismi univerſale, Matth. ult. do-

cete omnes gentes, baptizantes eor. Et Joan. 3.
MWiſi quis renatus fuerit e aqua & Spiritu §.
non pvoteſt introire in regnum Dei, comminatio
eſt generalis, nulla facta exceptione infan-
tium; ex quo ſequitur, omnes capaces re-
gni cœlorum eſſe etiam capaces Baptismi:
ſed infantes ſunt capaces regni cœlorum,
quia Chriſtus ipſe Matth. 19. v. 14. dicit:
dinite purvulos, & nolite eos prohibere, ad me
venire, talium eſt enim regnum cælorum: ubi

veri parvuli & non ſolum hum les intelligun-

tur, quos parentes ad benedicendum Chriſto
offerebant, & quidem parvuli rationis uſu
adhuc deſtituti, qui a S. Luca c. 18. Gesο0ο
infantes in cunis, & a parentibus portati
7 cοοορ s ρο6οο vocantur. Deinde Act. 16. Lydia

Purpuraria cum omni domo ſua, & I. Cor.
I6. V. 15. Stephanæ domus baptizata eſſe di-

citur, inter quas infantes non fuiſſe vix pro-
babile eſt. Certe parvuli contrahunt pecca-
tum originale: (t. 1. H. 267.) Ergo ſpiri-
tualis regenerationis effectus Baptismi ad
Tit. 3. v. S. etiam capaces ſunt. 2do. Pro-
batur ex Traditione. Carthaginenſe a. 418.
anathema dicit illis, qui parvulos recentes
ab uteris matrum baptizandos negant. Idem
ſtatuerunt Concilia, Milevitanum a. 416. C. 2.

Braccarenſe a. 578. & Tridentinum Sefſ. 7.

c. 13. s quis dixerit parvulos, eoquod abtum
cre-

llenti
ſtlera
d nre
Lnet,
gun /

C.
Cwent
mtr

mmul.

1 Hr⸗
lure .
mer
Mlyin
ſe
faiit⸗

rl
telk
Uit
G
Mde
t
ln
Gel
bet
pee
lace
tis
hhn
edn
NoN
Etr
NaN
d8
in⸗
u

De Baptitmo. 119

credendi non habent, ſuſcepto Baptismo inter
fideles computandos non eſe, ac propterea, cum
i ad annos diſcretionis pervenerint, eſſe rebapti-
fmrn zandos, aut præſtare omittere eorum Baptisma,
.ne guam eos non aléu proprio credentes baptizari in
Ulen ſola fide Eccleſic, anathema ſit. Vide Sum-
griun Wam Conc. Carranz. a me emendatam. Idem
umm docent Patres S Irenæus 1. 2. adv. hær. Cc. 39.
ein Mnes per eum renaſcuntur in Ueum, infantes &
parvuli. Origenes in c. 6. ep. Rom. Ercleſia

4
et , Apoſtolir traditionem accepit. etiam parvulis
Beytr 0 .
ckoe dare Baptirmum. S. Auguſtinus l. 1. de pecc.
d Mer. c. 26. parvulos baptizandos eſſe concedunt
4 Pelagiani, qui contra ausoritatem univerſe Ec-
nub cleſiæ procul dubio per Dominum & Apoſiolos
reli traditam venire non poſſunt.
n C Schol. Waldenſes, teſte Ermenegardo: Apoſtolici Solvuntar
os teſte S. Bernardo Serm. 66. in Cant. Petrobuſis- objeſtio-
1 ni, teſte Petro Cluniacenſi: Abailardus & Pe- nés.
trus de Brixia, uti patet ex Conc. Later. ſub In-
us u. nocentio II. can. 23. Cathari, teſte Ekberto mo-
10. nacho: & denique Anabaptiſtæ duce Nicolao Pe-
ErN largo vel Storkio Baptismum parvulis nihil pro-
mielel deſſe docent. I. Quia Baptismum præcedere de-
ſe int bet fides Matth. 28. Act. 8. Marci ult. imo etiam
“W poenitentia, Aét. 15. cujus infantes non ſunt ca-
hultſee paces. Reſp. Fides & poœnitentia ſolum in adul-
Un 47 tis prærequiritur ad Baptismum: (t. 1. F. 374.)
Gtee Infantibus ſufficit fides Eccleſiæ, & in adultis
n requiritur pœnitentia ob peccata actualia, quo-
Nle rum infantes non ſunt capaces; originale enim
e non eſt materia pœnitentiæg. II. Euchariſtia non
65 1 datur infantibus: Ergo nec Baptismus dandus eſt,
NH maxime quia ſunt increduli. Reſp. Olim etiam
A S. S. Euchariſtia parvulis data fuit, quam diſci-
un G plinam deinde mutavit Eceleſia, quia S. S. En-

chariſtia ſolis adultis eſt neceſſaria, Baptismus

1
7 1 4 etiam

us Seſtol, r. Erasmus in ep. Parap

120 Caput XIV.

etiam parvulis, qui regeneratione neceffario in-

digent ob contraétum peccatum originale, non
vero feparatione virium per alimentum ſpirituale

poſt lapfus quotidianos, quorum non ſunt capa-
ces. Deinde infantes non ſunt increduli poſitive,
ſed tantum negative, id eſt, non habent fidem
ne 5

S„

ſuam profitentur.

actu, quam ſupplet fides Eccleiiæ, per quam fidem

H. 947.

. Infantes non tantum capaces ſunt Bap-
infantes tismi, (G. 946.) ſed etiam expedit eos bap-
tizare, uti patet ex definitione Concilii Tri-

dentini citata, addendo etiam canonem
I4tum ubi dicitur: & quis dixerit, Lujusmodt
parvulos baptizatos, cum adoleverint, interro-
gandos eſe, an ratum habere velint, quod pa=
trini zorum nomine dum hbaptizarentur, polliciti
Junt. & ubi ſe nolle reſponderint, fuo ele ar-

hitrio relingutndor, nez glia interim vœna ad

LCkhriſtianam vitam cogendos, niſi ut ab Kuchari=
Nſia aliorumque Sacramentorum gerceptione ar-
ceantur, donec reſipiſcant, anathema ſit. Ratio
autem petitur: 1. Ex æternz damnationis
ericule, cui parvuli non baptizati forent
“ ti. 2. Ex ep. S. Cypriani ad Fidum,
quod nempe omnes ſive infantes, five majo-
res poſſint habere eandem Divini muneris
largitatem. 3. Ne occaſionem capiat impro-

bitas, merito infans ſanctiſicatur, & ab un-

guiculis Spiritui conſecratur. Ita S. Naz.

—
12

phr. in Matth. pree-
fixa videtur velle, non expedire, ut parvuli bap-
tizenter, nee eos, ſi adulta ætate Baptismum
ſuum

um
ehe el
ite p
H
Pnl
do⸗
ſiten
ta l
lt im
ono
bmo
0n
UI.
devi
R
Clen
I
Berih
dei⸗
Goon
eane

18

Klot
lon
dei
tan
le
ta
Dot
1
1
D.
de

De Baptirmo. 121 .

atoh fnum ratum non habuerint, ad vitam Chriſtianam
nle, effe cogendos: nam I. Veteres olim hoc expe-
ſpietn dire non putarunt: ita cenſuit Tertullianus de

Bapt. C. 18. & 8. Gregorius Naz. non urgente
periculo parvulos non efle ante Triennium bapti-
zandos voluit. or. 40. Keſp. Hi Patres fuerunt
quidem contrariæ ſententiæ, ſed quoad hoc a
tota Eccleſia deſerti fſunt. II. Æquum videtur,
ut imitemur exemplum Chriſti, qui modo an.
30mo ad Baptismum venit. Keſp. Chriſtus Bap-
tismo non indignit, & eum tunc ſolum inſtituere

funt voluit, cum prædicationem ſuam auſpicaretur.
t eos III. Multi olim præclari viri Baptismum ad gran-
cili1 dævam ætatém diſtulerunt, uti S. Ambrofius,
D S. Paulinus, Conſtantinus M. &c. Kezſp. Parti=
canc cularia facta in exemplum trahi non debent: non-
jurt nulli Baptismum diſtinlerunt, ut volupfatibus li-
, Iin perius indulgerent, quos ſemper reprobavit Ec-
Llefſia: alii: ut melius ſe diſponerent ad illum,
E gquorum pietas laudata fuit, confilium vero non

ſemper approbatum; unde d in leéto propter in-=
firmitatem baptizandi erant, juxta D. Tournely
ad S. S. Ordines inepti habebantur.

Schol. 2. Licitum non eſt baptizare infantes infide- An infi-
lium, invitis eorum parentibus, ſi civiliter ſolum delium
Principi fint ſubjecti; tum quia nihil tale nec Prin- proles in-
cipes, nec Pontifices unquam attentarunt, quod vitis pa-
tamen Chriſtiani hi Imperantes non omiſiſſent, ſi rentibus
licitum eſſe iudicaſſent: tum quia ſi hos infantes ſint bapli=
baptizare liceret, conſequenter eripiendi effent e zandæ.

Ms poteſtate parentum, ut Chriſtiane educarentur, &
atinne ſic violaretur jus naturæ, quod habent parentes
Ler in proles ſuas, ne iisderm ſpolientur; quod ſi vero
in eorum poteſtate relinquerentur, manifeſtum

foret & contemptus Sacramenti, & fubverſionis
Drliarn pericualum. Non obſtat, quod objieit
cotus I. quod Deo Baptismum præcipienti ma-
gis, quam hominibus obediendum fſit: hinc Ma-
crn thatias l. 4. Machab. e. 2. capto Antiocho juſſit
H S5 cir⸗

HZ

122 CLaput MIV.

circumcidi omnes pueros in finibus Iſrael, inter
quos erant filii alienigenarum etiam invitis paren-
tibus, uti ait Tirinus. Kev. Deus non præce-
pit, ut violato jure naturæ parentibus invitis
flii eorum baptizentur. Præceptum Mathatiæ
erat ſolum pro Judæis, uti obfervat Eſtius: imo
etiam filii gentilium juſto bello capti & mancipia
faéti licite baptizari poterant. II. Infideles, no-
lentes baptizari filios ſuos, abutuntur jure ſuo:
Ergo illo privari poſſunt, ſicut ſi vellent eos oc-
cidere. Keſp. Parentes ſolum abutuntur jure ſuo
contra debitum Religionis, non vero contra de-
bitum juſtitiæ naturalis, quoad Religionem vero
infideles nulli adhuc ſubjiciuntun, ex quo etiam
patet, cur jure ſuo privari poſſint, ſi vellent filios
ſuos occidere, ubi contra debitum juſtitiæ natu-
ralis agunt. III. Parentes non habent jus impe-
diendi Baptismum, & eorum filii ſerviliter Prin-
cipi ſubjecti illis invitis baptizari poſſunt: Ergo
etiam ſi civiliter ſubſint, quia eſt potior ratio ju-
ris Divini quam juris gentium. Reſp. Parentes
non habent jus direéte in Baptismum, habent ta-
men indireéte, quatenus non poffunt illis eripi
ſui infantes. Deinde non quocunque jure gen-
tium licitum eſt baptizare infantes invitis paren-
tibus, ſed illo tantum, quo a poteſtate parentum
ſubtrahuntur, id eſt, quando fiunt mancipia, ubi
etiam jus Divinum hunc Baptismum approbat,
nam in hoc caſu a patria poteſtate abſtrahi, ven-
di, & pro libitu domini applicari poſſunt, & in
fide Catholica inſtrui.

An adulti Schol. 3. Infideles etiam adulti vi, armis, minis &
ad dem
& Bay-
kismiem
Bint co-⸗
gendt.

terroribus ad ſuſcipiendam fidem & Baptismum

compelli non debent. Non enim Chriſtus miſit
Apoſtolos, ut armata manu prædicarent Evange-

lium, ſed velut agnos inter lupos, & ut in pa-

tientia poſſiderent animas ſuas: & hac regula
ſemper uſa eſt Eecleſia. Unde Conc. Toletan IV.

c. 56. ſtatuit, ne Judæo ad fidem ampleétendam
vis

igin
Dgo

lehnin

D
oine
ila
I
W.
Chriſ
tinere
udei
Uapön
Katni
Cone

E
Nen
ges
ſeen
M
Cothe
Ue

e

(
d
V
Der
MI
Ne
coll
oge
C
UnI

le⸗

lur⸗

nel, i
iis e
on Nen
us i
Uathet
ins:
E mmne,
dees, 1
t ue in
ent esd
Ur ine;
conn
onhen ie
o 4
velenth
Llitie
t isin
Viitet
funt
or nut
P. Vitet
,rhent

D4

e jueß
vitis
te huin
aneſi, D
nch,
nt, 1

s,ni
itist
tLi
itil
hor
lun,
n
pet

De Baptimo. 123

vis inferatur: Item fides debet eſſe voluntaria:
Ergo etiam Baptismus, ad quem in adultis fides
requiritur, cum igitur ad fidem internam nemo
cogi poſſit, nec ad Baptismum cogi debet, quem
ſine fide interna ſacrilege ſuſciperet Objiciunt
Scotus & Launojus difl. de vet. more baptiz.
I. Siſebutus Hiſpaniæ Rex Judæos vi ad Baptis-
mum coegit, & ideo laudatur in Concilio Tolet.
IV. can. 55. quod ſtatuit, ut Judæi, qui fidem
Chriſtianam vi vel neceſſitate ſuſceperunt, eam
tenere cogantur. Et 1. 3. Viſigoth. 1. 12. t. 3.
Judæi ſub pœna exilii compelluntur, ut filios ſuos
baptizandos ad Sacerdotes mittant: quod idem
ſtatuit Chintillanus Rex, uti conſtat ex can. 3.
Conc. Tolet. VI. Reſp. Siſebuti factum Conci-
lium Toletanum non approbat, uti ex mox di-
ctis conſtat, vocat vero Religioſiſimum Princi-
pem ob zelum Religionis, & ob alias bonas le-
ges ab eo latas: vult autem, ut ad retinendam
fidem cogantur, quia Baptismus ex metu ſuſce-
ptus fuit illis ſimpliciter voluntarius. Lex Viſi-
gothorum præcipit, ut Judæi, qui noluerunt
ſubire exilii ponam, promittentes ſe potius ſu-
ſcepturos Baptismum, ſtatutam poœnam ſubeant:
& forte de Judæis jam baptizatis loquitur. II.
Carolus M. circa an 804. Saxones & Hunnos vi
ad Baptismum compulit, quod faétum approba-
vit Adrianus I. uti refert Alcuinus. Item Chil-
pericus teſte Gregorio Turon. t. 6. hiſt Franc.
multos Judæos baptizari juſſit. Et Dagobertus
Rex S. Amando Epiſcopo Trajectenſi litteras con-

ceſſit, ut infideles Gandavenſes ad Baptismum

cogeret. Keſp. Carolus M. a. 776. Saxones re-
bellantes in ditionem ſuam redegit, & teſte Al-
cuino ep. 7. apud Duchesne non ad fidem vi coe-
git; ſed cura & benignitate ſua ad eam convertit,
unde non Alcuinus, ſed Malmesburienſis, qui ta-
men hic fidem non meretur, contrarium aſſeruit.
Proximo anno Saxones in Synodo Paderborneni
jurarunt, ſe ſervaturos Chriſtianam fidem fub poe-
na

124 Caput XI. V.

*

na amittendi bona ſua: ſed anno 795. iterum a

Cartolo defecerunt, & paulo poſt denuo ſe illi ſu
jecerunt cum Hunnis, qui etiam Baptismum ſu-
oenerunt. Ita Ado, Regino &c. Jure ergo Ca⸗
rolus Saxones & Hunnos ad retinendam Chriſtia-
nam Religionem compulit, quam libere fu⸗
ſceperunt. Chilperici factum reprobat S. Grego-
rius Turon. c. 17. dicens, hoc modo baptizatos
corpore tantum & non mente fuiſſe. S. Aman-
dus data ſibi poteſtate uſus non eſt, & neminem
baptizavit, niſi credentem, & prædicatione Evan-
gelii ab errore revocatum, uti teſtantur acta eius
apud Bollandum. III. Reges poffunt fubditos
ſuos a cultu idolorum vi prohibere: Ergo etiam
ad Baptismum cogere. Ke/v. Diſparitas eſt, quod
diſpar cultus publicus externus Religionis ſubditos
ad diſcordias provocat, quos in pace continere
officium Principis eſt: ad Baptismum vero vi co-
gere non poteſt fubditos, quia hic liber eſſe de-
bet: nec ex eo omiſſo turbæ ſequuntur.

Keſolvun- Coroll. Prad. Imo. Subjectum Baptismi eſt omnis
leey gaſies.

homo, (§. 943.) viator, (§. 944.) & vivens, &
nondum baptizatus, ac in lucem editus, (S. 945.)
etiam infans (S. 946.) 2do. In monſtris bapti-
Zandis magna cautio adhibenda eſt, de quo, ſi
opus fuerit, Ordinarius, vel alii periti conſulan-
tur, niſi mortis periculum immineat. Si mon-
ſtrum humanam ſpeciem non præſeferat, hapti-
zZari non debet: ſi vero dubium ſit, baptizetur
ſub conditione: ſi tu es homo, Ego te baptizo
Ec. Si dubitetur, an monſtrum fit una perſona,
aut duæ, non baptizetur, donec hoc diſcernatur:
diſcerni autem poteſt, ſi habeat unum aut duo
capita, unum vel plura pectora, tunc enim toti-
dem erunt corda & animæ hominesque diſtincti,
& tunc finguli ſeorſim ſunt baptizandi; & ſi pe-
riculum mortis immineat, tempusque non ſup-
petat, ut ſinguli ſeparatim baptizentur, poterit
miniſter ſingulorum capitibus aquam infundens
eos

N
Kren
ſons,
t
kene
lomir
ins e
norti
homo
lld ee
e i
detil
deſe
n
Dhnn
,
i
cet
ne
iner
torne
⸗
Ute
UN
UI

eti⸗

NII

Uer
fen

le⸗
te

itenn
oleilii
tismunt
e enol
n CMi
lbere
1 86
O burinn

ant ſme
Ho e
ekt,
dnis ſopt
te eOlin
Vero t
ber elet
nt.

ick on.
ivens

Nr N.
Ee Co
i onit
. En

lcende

U 1

De Baptimo. 125

eos ſimul baptizare dicendo: Ego vos baptizo.
Si vero non ſit certum, in monſtro effe duas per-
ſonas, debet primum unus infans abſolute bapti-=
zari, & poſtea alter ſub conditione, ſi non es
baptizatus, ego te baptizo &c. Stio. Monfſtrum
habens caput ferinum v. g. canis, corpus vero
hominis, non debet ſtatim baptizari, donec cer-
tius conſtet, ſitne homo an brutum: in periculo
mortis vero baptizetur ſub conditione: ſi tu es

homo. MWoenſtrum progenitum ex viro & beſtia

ſub conditione baptizandum eſt, non vero, ſi
ex fomina & beſtia ſit progenitum, quia tunc
certius eſt, non eſſe hominem, nec ab Adamo
deſcendere. Ato. Baptismus infidelium filiis col-
latus invitis parentibus eſt omnino validus contra
Durandum; quia voluntas parentum non requiri-
tur, ut infans poſſit regenerari, quod opus eſt
Spiritus S. 5to. Licite baptizatür parvulus ex
infidelibus parentibus natus in extrema neceſſitate
conſtitutus, ſi mors ſit certo ſecutura; quia tunc
ſine violatione juris patriæ poteſtatis, & fine
irreverentia Sacramenti, parvulus alioquin peri-
turus ad vitam æternam regeneratur. 6to Filii
infidelium licite invitis parentibus baptizantur, ſi
poſtquam ad uſum rationis pervenerint, Baptis-
mum petant, cum in iis, quæ ſpeéctant ad jus
naturale & Divinum, incipiant eſſe ſuæ poteſta-
tis, habeantque liberi arbitrii exercitium Zztimo.
Filii ſervorum ſen mancipiorum infidelium invitis
etiam eorum parentibus licite baptizari poſſunt 3.
nam in hoc cafu poſſunt jure gentium vendi, ma-
numitti, inter liberos aſciſci & a patria poteſtate
ſeparari. 8vo. Filii infidelium perpetuo amentes
licite baptizantur invitis etiam parentibus, quia
ſunt in extrema neceſſitate ſine periculo irreve-
rentiæ Sacramenti. no. Si parentes deſint, in-
fantes vero alicujus alterius infidelis tutelæ com-
miſſi ſint, eos ſine tutoris conſenſu baptizare non
licet, quia omnis poteſtas parentum penes tuto-
rem eſt. Iomo. Infantes a parentibus infidelibus
. oblati

In infante
nulla re-
quiritier

126 Caput XIV.

oblati baptizandi ſunt, licet deinde parentes men=
tem mutent, non vero, ſi adſit periculum per-
verſionis: qui vero invitis parentibus illicite bap-
tizati ſunt, fidem Catholicam eo modo, quo fieri
poteſt, edoceri debent. Puer vero ſeptennio com-
pleto, & intelligens, quid ſit baptizari, petens
Baptismum, invitis parentibus baptizari poteſt;
ſi vero dubium ſit de ſufficienti uſu rationis, Sa-
cramentum differatur, & is qui petit, retinendus
& inſtruendus eſt. Vid. Bullam Benedicti XIV.
t. 2. Bull. p. 86. IImo. Eccleſia Catholica ha-

bet jus, fidem propagandi, ob mandatum Chriſti:

docete omnes gentes: ideo poteſt prædicatores ad

omnes gentes mittere, & Principes Catholici vio-

lentiam reſiſtentium prædicationi Evangelicæ ar-
mis repellere poſſunt, ſi ſine ſcandalo, quo fides
Catholica odioſa redditur, fieri queat. 12mo.
Princeps Catholicus in ſubjugatis fibi infidelibus
legibus & armis prohibere ſacrificia idolis immo-
lare poteſt, paganorum templa deſtruere, ſuper-
ſtitioſa Religionis exercitia interdicere, ne per
illa prædicatio Evangelii impediatur. 13tio. Præ-
latus Eccleſiaſticus, imo etiam Magiſtratus civilis,
cui liberi hæreticorum civiliter ſunt ſubjecti, ex
tacita vel expreſſa licentia Prælati, poteſt liberos
eorum parentum, qui deſerta ſide Catholica ad
hæreticos fugiunt, retinere & impedire, ne ab
hæreticis pervertantur: Hoc tamen in Germania
ob pacem Weſtphalicam locum non habet, ob pe-
riculum majoris mali, ne hæretici cum Catholicis
ſimilia faciant. 14to. Sacerdotes Catholici licite
baptizant liberos hæreticorum, licet poſt Baptis-
mum parentibus reſtituendi ſint cum probabili pe-
riculo perverſionis, quia illi mori poſſunt in in-
fantia, & ſubinde etiam ſunt tantum hæretici ma-

teriales.
§K. 948.
Ut vero infantes valide baptizentur, nul-

la requiritur in illis actualis diſpoſitio: (t. 1.

§K. 374.)

ſt
Vn hd
ſos mo
Ahæ
lup
Una!
Mes
nius
ſen
Olcioe
ſeaken
E .
oe
Dapts
Clele
Utoo
Non
lint
in
A
cl
gle
ſlitge
4 4
Unti
Ddho.

tur
Ka⸗

dan
de
Ur

i

De Baptismo. 127

tan G. 374.) Unde cum inſantes baptizantur, aftualis
eunx non habent fidem actualem, nec ullos no= diſpohttio.
lin vos motus ſimiles fidei & dilectionis actibus, .
eun ſed hæc per fidem Eccleſiæ & offerentium
i, eos ſuppletur. Nam 1I1o. nullibi in S. Scri-
miee ptura fit mentio fidei horum infantium, &
ain, Patres abſolute contrarium docent: S. Gre-
t gorius Naz. or. in S. lumina ait: injantes
all ſine ſenſu ſandtificationis ſanctificantur. Et S. Au-
tun? guſtinus ep. 57. ad Dardan. ridet contrariam
limd fſententiam utpote injuriam humanis ſenſibus,
ttelin & probat ex eo, quia conſtat, infantes &
de vocis ejulatu & motibus corporis reluctari
,do Baptismo, quod ſane non facerent, ſi actu
crederent. 2do. Novi illi motus repugnant
i im rationi; nam neque ſunt in corpore, in quo
,;h non ſunt actiones ſpirituales: neque ſunt in
ee anima infantis, quia nequeunt eſſe ſine co-
oh gnitione, quæ in infante non datur. 3 tio.
nmd Suppleri infantium fidem per fidem Eccleſiæ,
f docet tum Tridentinum: (H. 946.) tum S. Au-
guſtnus de lib. arbit. c. 23. ſalir pie, relte-
.Jjue credimus, prodeſſe parvulo, éorum fidem,
Cam a quibus conſecrandus offertur, & hoc commen-
le, h dat Eccleſiæ ſaluberrima aubtoritas, ut ex e0
gutsque ſentiat, quid ſibi proſit fides ſua, quan-
ia? do in aliorum quoque beneficium, qui propriam

n, nondum habent, poteſt aliena commodari.

um Sckol. Lutherus l. de capt. Babyl. c. de Bapt. vide- Solvuntur
Etetis tur docere, infantes, cum baptizantur, habere objeftio-
fidem actualem. Hanc magiſtri ſui ſententiam es,
paulo mitigarunt Lutherani in Concilio Witten-
bergenſi, docentes in infantibus, dum baptizan-
tue N. tur, produci Sanétos & novos motus ſimiles mo-
1 tibus fidei & dilectionis, per quos dicuntur cre-
dere.

Diſpoſi-

128 Capvut XIV.

dere. I. Quia Matth. 18. dicitur: Qui ſcandali=-
Zaverit unum de pufillis iſtis, qui in me credunt:
Ergo puſilli credunt. Keſv. Pufili hi erant jam ra=
tionis compotes, ſicuti etiam ſcandali. II. S. Joan-
nes exultavit in utero: Luc. 2. Ergo infantes ha-
bent Sanéctos motus. Keſp. S. Joannes cognovit
ſupernaturaliter Domini præſentiam, & ideo exul-
tavit in utero, & hinc non habuit hunc mo-
tum ſine cognitione: hoc autem extraordinarium
exemplum ad regulam communem trahi non
poteſt.

Ad validam autem ſuſceptionem Baptismi

eles in in adultis requiritur intentio vel aétualis vel
Gdultis.

virtualis: (H. 927. 928.) Ut vero licite &
cum fruéta Sacramentum Baptismi adultus
ſuſcipiat, requiruntur in eo præviæ diſpoſi⸗
tiones, ſcilicet fides, & pœnitentia & c. 1mo.
De fide patet Act. 8. v. 37. ubi Philippus
Eunucho Baptismum petenti dixit: di credis
o toto corde, licet. Et Chriſtus Matth. 28.
jubet, ut prius Apoſtoli doceant, quam bap-
tizent. 2do. De poenitentia habetur Act. 2.
v. 38. ubi S. Petrus ait: Pauitentian; agite,
& baptizetur unusquitque veſtrum. Porro di=
ſpoſitiones has requiſitas recenſet Tridenti-
num Seſſ. 6. c. 6. ubi requirit, ut baptizan-
dus fidem habeat, peccatorem ſe intelligat,

Deum timeat, ſibique propitium fore ſperet,
eum tanquam omnis juſtitiæ fontem diligere

incipiat, odio ac deteſtatione peccatorum
moveatur ad poœenitentiam, quam ante Bap-
tismum agere debet; denique dum proponit
ſuſcipere Baptismum, inchoet novam vi-

tam, & ſervet Dei mandata: ut ita ad Deum,

a quo

1glo
puvert

ole N
num
(
anme
n pie
tihul
lechun
i en
lert,
CINdis
Mrhr
de,
Kiend
ceie
Clin
or
Port
Uei
utht
Uiteh
inn
U
Uün
ken
cen
chun
hnl,
tin.
U
E
Ces
Ope⸗
n
Fin⸗
inte

De Baptiemo. 129

D à quo per peccatum averſus fuerat, iterum
eede Convertatur. (t. I. J. 374. n. 2. & 3.)
dſ Schol. Necefſitatem harum diſpoſitionum ad Baptis. Diſciplin

Phrtef mMum jam olim in adultis agnovit Eccleſia, dum vetus Ca⸗
6ann tot Catecheſibus & probationibus exercuit Cate- techume-
Liton. Chumenos. Porro Catechumenus ex Græca voce norum.
A 1 . . . . 7 .
tune zarss*νο inſtruo Tyronem & Candidatum ſeu di-
oom feipulum fidei ſignificat. Tres autem fuerunt Ca-
— 6 techumenorum claſſes Prima fuit Audientium, 4

qui cum Chriſtianam Religionem ampleéti cupe-
rent, Epifcopo præſentati ſignabantur ab eo figno
crucis in fronte, pectore, oculis, ore, ſcapulis.
auribus, addita cum precibus manuum impoſitio-
nbents ne, inſuſflationibus, & Exorcismis- Ita ad au-

ihist diendum verbum Dei admittebantur in eam Ec-
o lce cleſiæ partem, quam hodie navem dicimus, ubi
Ti ad olim conciones habebantur, & quod etiam Au-
ft ditorium dicebatur: Baronius vero in fuperiori
l porticu Eccleſiæ Catechumenos ſtatuit. Concio-
1t ne audita, quæ olim ſub Miſſa poſt Evangelium
Pnilipr habebatur, Catechumeni audientes ex Eccleſia di-
.. Dn mittebantur, clamante Diacone ex ambone: Ca-⸗
Plutth techumeni diſcedite : antea autem interrogabantur,
re an vellent ſequi vitæ rationem ſibi propoſitam,
Gun precesque pro illorum ſalute fundebantur. Huc-
u 4l hsque Hliſſ Catechumenorum durabat, & ab Of-

fertorio Miſſa fidelium incipiebat. Expleto au-
dientiæ tempore ab Epiſcopo determinato Cate-
chumeni pro admiſſione ad Baptismum ſupplica-
bant, unde ſecunda eorum clafſis erat Competen-
tium. Hi proſtrati in terram Baptismum poſtula-
bant, & nomina ſua Kccleſiæ dabant, quæ tabu-
lis Eccleſiaſticis inſcribebantur: competentes pre=-
ces continuo effundebant, & dura pœnitentize
opera ſubibant, publico fidelium coœtui nudis pe-
dibus „tonſo capite, cilicio operti ſe ſiſtere, & a
vino, carne ac uxoribus abſtinere tenebantur, ae

interim ficuti etiam audientiæ tempore ab Epi-

ſco⸗
Schram Inſtii. Theol. Tom. III. 1

130 Cupus XIV.

ſcopo, Presbyteris & Diaconis myſteria fidei illis parl
exponebantur, & Catechizabantur. Interim cir- unl
ca mores Catechumenorum ſeptem ſcrutinia, a ii
tertia hebdornada quadrageſimæ usque ad Sabba-
tum S. inſtituebantur, & competentes flagitium
patrantes ad clafſem audientium remittebantur;
audientes vero ab Eccleſiæ limine pellebantur: M
præcipuum autem Scrutinium habebatur fer. 4. Ihea
majoris Hebdomadæe. Si in prioribus Scrutiniis ſert
digni reperiebantur, in die Palmarum juxta Al-
cuinum de Div. off. vel fer. 2. poſt Dominicam (II
gtiam Quadrageſimæ Symbolum & oratio Domi- in!!
nica juxta Amalarium de Div. illis tradebatur, 0 N
& ſic ad tertiam claſſem ſcilicet Elektorum admit- gadia
tebantur. Denique Sabbato S. ſolennis Baptis- ileze
mus conferebatur. Tempus Catechumenatus va- al
rium fuit; vulgo erat quadraginta dierum, deinde hnnd
ad decem & Oé&cto dies contractum fuit. Vid. Pe i
Martene & Vicecomitem de ant. rit.
Aton

Reſolvun- Coroll. Prafkt. Imo. Si adultus ad Baptismum cum ln
2 uur caſus. animo accefſerit, non quodcunque lavacrum, ſed h
Eccleſiæ ſolum proprium recipiendi, Baptismus
erit validus: item ſi baptizandus præſenti volun-
tate careat, quam tamen alias habuit, examinari
prius debet, an præcedens voluntas non fuerit e
retractata, & adhuc perſeveret moraliter, Baptis- Clen
mus erit validus: in dubio, an ſuſcipiens ſuffi- ui
cientem intentionem habuerit, Baptismus ſub con- in
ditione iteretur. vid. ep. Benediéti XIV. ad Ar. on
chiep. Tarſenſ. tom. 2. Bull. zdo. Ad Baptis-
mum non prærequiritur Contritio perfecta, ſed nti
ſufficit Attritio ex motivo ſupernaturali elicita, in6
quia Baptismus per ſe inſtitutus eſt, ut hominem (t!,
juſtificet. Externa vero peccatorum confeſſio i
ante Baptismum non requiritur, imo peccata ante e
Baptismum commiſſa non ſunt materia abſolutio-
nis: pro inſtruétione tamen & accipiendis reme-
diis contra relapſum peccata ſua confiteri poſſet. Eln
Stio. Surdus, mutus ac cœcus a Nativitate pro Mt.
M amente n

a Kdein
terim dl
crotinin,
Ee 140 N
es hupii
wittetunr
Delehum
batnt iet
US Wii
im un!
Domts
dratioe
tralin
koruy u
ennis M
bnmenile
Aun, E
fult N

= —

isnum :
Wactun,
1, Hyi-
Eleni
t, ein⸗
8 ol
iten N
liſiſ
nns ſit
NIN.A
44 N

ecb
nit⸗
friſd⸗
inel
i⸗

De Baptiemo. 13

Amente liabendus eſſet, & baptizari poſſet; ſi au=
tem ſit tantum ſurdus & mutus, poterit per ſigna
ſufficienter inſtrui & baptizari.

F. 950.
Effectus Baptismi ſunt gratia ſanctificans, Primus
& Character. Primo igitur per Baptismum effekus
confertur gratia interna ſanctificans prima, Baxtismi
