Umis Intn
ii 2. (⸗
Cnli le
Enel in
har tor
volen
e hiro

De Pænitentia. 557
tiat k utriurqut ſexus Ffidelium, cum ad annor diſere-
ri tionir pervenerit, ommin ſua ſolus veccata ſemel
“ i ſaltem in anno confiteatur proprio acerdoti, &
umte injunktam ſibi venitentiam Nudeut pro viribus
nu m udimplere. Et Tridentinum can. 8. inquit:
in du JDi quis dixerit, ad eam Confeſſionem Sacramen-
mme kalem non teneri omner & ſingulos utriusgque ſe=
i vur Fideles juta magni Concilii Lateranenſis
ulr ronſlitutionem ſemel in anno .. anathema ſit.
le, om. Ichol. I. Quæritur, an, ſi Confeſſio non eſſet de An Eccle⸗
perelinn præcepto divino, poſſet cadere ſub præcepto Ec- ſia confeſ-

keuktr I cleſiaſtico. Reſp. Negative: tum quia Eccleſia ſionem
ktionen ät nequit præcipere rem diffieillimam, quam Deus præœcipere
n exhläin non præcipit, qualis eſt confeſſio: tum quia Ec- poſſet, ſi
,Je n cleſia nequit præcipere illa, quæ ſolum ut conſilia Chrifius
i e Chriſtus propoſuit, cum gubernationem Chriſti non præ=
emn inelia alterare non poſſit. Dicis I. Etſi Chriſtus non cepiſſet.
I. Wolie præceperit annuam Confeſſionem, Eccleſia tamen
d Leckh potuit præcipere, licet ſit res difficillima: Ergo
0 fne woo⸗ licet Chriſtus confeſſionem non præcepiſſet, eam
set, tamen Eccleſia poſſet præcipere. XRe/p. Diſparitas
eolle irl eſt, quia ſuppoſito præcepto divino Confeſſionis
1gii non eſt notabilis difficultas ratione temporis ab

Ecclefia determinati II. Chriſtus non præcepit
Confeſſionem venialium, quam tamen præcipit
O kerrut Eccleſia in Clement. Ne in agro, dum ſtatuit,
e ut Benedictini ſingulis menſibus confiterentur,

Ukir qui certe mortalia non ſemper confitebuntur: Er-
go a pari. Reſp. Eccleſia præcipit Confeſſionem
aliquorum tantum venialium indeterminate, quo
nimis durum non eſt, non vero omnium, quod
evels nimis durum foret.
1 N. . Schol, 2. Quæritur ulterius: Qnisnam ex mente Quts ſt
luin 4 Concilii Lateranenſis ſit proprius Sacerdos, cni Sacerdos

ſemel in anno confeſſio facienda eſt. Tres ſunt proprius.
in hac controverſia ſententiæ. Prima eſt eorum,
qui volebant proprium Sacerdotem tam ſtricte
efle Parochum, ut excludatur Epiſcopte 8 inſe
um-

558 Caput XVII.

ſummus Pontifex, & ne Divinitus quidem fieri
poſſe, ut ſtante Concilii Lateranenfis decreto va-
lide quis Epiccopo ſuo aut Papæ confiteatur. Al-
tera docet per proprium Sacerdotem omnem il-
lum intelligi, qui habet jurisdictionem ordinariam,
qualem habent Papa, Epiſcopi, & G Parochi, qui
eam illis, quibus volue int, deiegare poſſunt;
hinc Regulares poſſunt excipere fidelium confelſ-
ſiones etiam tempore Paſchali invitis Parochis &
Epiſcopis, modo habeant conſenſum ſummi bon-
tificis. Tertia eſt Launoji in libro: Explicata Ec-
cleſiæ traditio circa canonem: omnis utriusque
Bonaventuræ Baſſeau in ſuo Theophilo Parochiali
P. 4. a. 15. Juenin de Sacr. diff. 6. q S. a. 3. Van
Efſpen jur. Eccl. p. 2. t 6. c. 5. qui nomine proprii
Sacerdotis ita intelligunt Parochum, ut huic tan-
tum, & non alteri, licet ab Epiſcopo approbato,
fas ſit tempore Paſchali confiteri. Dicendum eſt
Imo, Nomine Sacerdetis proprii in cap. omnis
utriusque intelligi Parochum. Ita intellexit Mar-
tinns IV. conſt. ad uberes, Benedictus XI. Conſt.
Inter cunktas. Sixtus IV. in Extravag. Vices illius.
De treuga & pace. Idem conſtat ex Concilio
Arelatenſi a. 1275. can. 19 Colonienſi a. 1280.
c. 8. Lingonenſi a. 1452. Remenfi a. 1583 Cc.
2do. Nomine proprii Sacerdotis non ita intelligi-
tur Parochus, ut excludatur ſummus Pontifex,
& Epiſcopus, & ab iis delegati vel pro tempore
Paſchatis, vel ab illis ſine temporis aut loci re-
ſtrictione approbati. Nam Concilium Lateranenſe
IV. c. 21. ſtatuit, ii quis autem alieno Sacerdoti
voluerit juſia de cauſa ſua confueri peccata, licen-
tiam prius poſiulet, & oblineat a proprio Sacer-
dote, cum aliter ille ipte ſolvere non voßyt aut liga-
re: ſed Papa in tota Eccleſia, & Epiſcopus in
ſua diæceſ non funt alieni Sacerdotes, qui ab
inferioribus Parochis licentiam petere & obtinere
debeant: Ergeo vel per ſeipfos, vel per alios a ſe
delegatos annnam ſubditorum ſuorum confeliſio-

nem excipere poſſunt, ita ut a confitentibus ca-
noni,

Ul, Nirin
ononem hl
1n03,
iss: ex
Crltot: vel
doris &
Uins ſuas
Autrehatenis
Unter wente
prlislibrun
Erpore Pac-
nd mr
lnm Ebrum
Peipſt.
oltfetur Re
heist Mrece
mes XNIl.
nharit:
C(oneito l.
une, glo
mul ig anm
umtionen
Genens Vl

it arr.
Uis 1,150.

MMirit,
ſstenore
l Kuls
Oltduris
Dlrope (2
N Duorle
lent ede
tempore
Verſa exe
kenten &
ti. Lrpo
eh epſe
Alnarun
Alininir
neftun

De Peœnitentia. 559

iing giten noni, utriusque ſexus, ſatisfiat. Eodem modo
canonem hunc intellexit Synodus Claromontana
a. 1263. Proprium Sacerdotem dicimus duobus
modis: ex oficio, utpote Papam, Epiſcopos, &
Curatos: vel e commiſſione, ſicut Fratres PFrædi-
catores 6e Minores, quibus Epiſcopus commiſerit
vices ſuas., Item Synodus Lingonienfis a. 1452.
Attrebatenſis a. 1490. Et Clerus Gallicanus lucu-
lenter mentem ſuam aperuit, dum a. 1683. die 25.
Aprilis librum approbavit, quem pro confeſſione
tempore Paſchali facta cuilibet Sacerdoti ab Epi-
ſcopo approbato ſcripſerat P. Bagottus S. J. &
alium librum contra Bagotti doctrinam evulgatum
proſcripuät. Stio. Ex hoc ſequitur, quod, qui
confitetur Regulari ab Ordinario approbato, ſatis-
faciat præcepto annuæ confeffionis: quippe Jo-

lton⸗ annes XXII. a. 1321. ſequentem propoſitionem
t. Dids damnavit: Stante ediſto: omnis utriusque ſooezis
fii in nn in Concilio generali, Romanlus Pontifex non poteſt
lti iniki- facere, quod Parokhiani non tenesntur peccata ſua

dedichni ſemel in anno proprio Sacerdoti confitegri; quam
1 damnationem Alexander a. 1409 confirmavit: &
Clemens VIII. in litteris Apoſtolicis ad Belgas
datis a. 1592. omnibus fidelibus licitum eſſe pro-
nuntiavit, Quadrageſimæ, Paſchatis & alio quo-
vis tempore Religioſis mendicantibus, Presbyteris
S. J. & aliis Privilegiatis confiteri, dummodo ab
Ordinariis fuerint approbati, præcepitque Archie-
piſcopo Cameraceni, & Epiſcopo Attrebatenfi,
ut Parochos in officio continerent, ne prohibe-
rent plebem Abi ſubditam, quominus Regularibus
tempore Paſchali confiteretur. Eadem contro-
verſia excitata eſt inter Archiepiſcopum Burdiga-
lenſem & Regulares, ſed Innocentius X. in Con-
ſtit. Exponi nohis, a. 1645. definivit: Non poteſt
Arch'epiſcopus Burdigalenſis prolubere Kegularibus
habentibus privilegia Apoſtolica, ne a Dominica
PFPalmarum usque ad Dominicam in Albis inelufive
adminiſtrare valeant perſonis ſæcularibus Sacra-
mentum Confeſionis. Quod autem ſatisfist hoc
modo

Wars V
llit
onienl

568 Cuput XVII.

modo præcepto annuze Confeſſionis, probat Be-
nedictus XIV. de Synod. I. 7. c. 64. Quod Cle-
mens VIII. in ſuo decreto hoc ſolum de præcepto
Paſchalis Communionis in Parochia fumendæ;
non vero de præcepto annuæ confeffionis decla-
claraverit. Imo Clemens X. in Conſtit. Supernaz;
expreſſe declaravit a. 1670. GQai Paſchali tempore
Regularibus ab Epiſcopo approbatis ſjua peccata
aperit, Jatis facit canoni? Omnis utriusquze. Et in
eadem conſtitutione definit, fas efie fidelibus
*grotantibus absque alia Epiſcopi aut Parochi li-
centia Sacramentalem confeſſionem peragere apud
Regularem ab Epiſcopo approbatum, ita tamen,
ut Regularis infirmi confeſſionem excipiens te-
neatur de illa certiorem facere ejusdem infirmi
Parochum. Dicis I. Parochi ſunt juris Divini,
& Epiſcopi eorum jura tcontra decretum Concilii
generalis inftingere non poſſünt: Ergo non poſ-
ſunt facere, ut ſine eorum conſenſu valeat con-
feſſio annua apud Regulares. Xeſp. Parochi ſunt
juris Divini, ita tamen, ut fint ſubordinati Epi-
ſcopis, & Epiſcopus ſit proprius Sacerdos modo
excellentiori in ſua diceceſi: hinc Epiſcopi non
violant jura Parochorum, ſed ſua defendunt,
quando Regularibus licentiam excipiendi annuam
fidelium confeſſionem concedunt, maxime tvum
in Canone, Ommis utriusque. Papa & Epiſcopus
non excludantur II. Concilium ſtatuit, ab eo-
dem Sacerdote eſſe recipiendam S. S Euchari-
ſtiam, & Abſolutionem; ſed a Parocho recipien-
da eſt S. S. Euchariſtia: Ergo etiam abſolutio;
vel ab alio de ejus licentia. &ſp. Etiam cum
licentia Epiſcopi aliquis in aliena parochia S. Com-
munionem ſumere poteſt, adeoque etiam confi-
teri. III. Martinus IV. in Conſtit. Ad fruſtus
uberes. Et plures Synodi ſtatuerunt, teneri fide-
les ſemel in anno Parochis ſuis confiteri. Et Fa-
cultas Pariſienſis damnavit quandam propoſitio=
nem Claudii Cuſii, in qua ait, ſatisfieri præceptoô

annus confeſſionis confitendo Fratribus. Et dn
. VIle⸗

7leris Reg
eet unt: i
ten confel
Ennt, excip
IIIE. loq
wobatis,
ſito. Ti
Tenlaium
1 lane
n pro aun
Nigtt, Nemn
mün.

eitofen ten
li gnoties n
n dor Urte,
M tloinr,
Nonm etam
III, don v

, InO t
Mereeiun

nn aucire
nitläidnenn
Meceie le
Cperibys ſen
Aorum penn
lglt
Uer Mrere
lg der ſe
4
ſetnſt 0
orl e
pfigrione,
nge l

De Euanitenlia. 561

is, Por vilegia Regularibus conceſla a Tridentino revo-
6. Culs cata ſünt: imo Benedictus XI. &c. dum faculta-
Inees tem confefliones excipiendi Regularibus conee-
chin ie dunt, excipiunt tempus Paſchale re/v. Marti-
feſioni nus IV. loquitur de Regularibus ab piſcopo non
approbatis, & de iisdem damnata eft Cunii pro-
poſitio. Tridentinum ſolum revocavit privilegia
Regalarium quoad approbationem Ep Pcoporum:
imo ſi Papa vel Epiſcopus delegatis hanc licen-
Htiam pro annua confeſlione excipienda expreile
i uut Dini neget, nemo dubitat, quod eam excipere non
Detigeet poſſint.
tumn, intr
n ercſts Schol. 3. Quæritur ulterins, duo tempore præcep- Quands

ejusgen 1 tum contritionis obliget. S. Bonaventura putat, ohl iget
t jors i peccatorem teneri ad elic iendum actus contritio- pracep-
kefetumn o⸗ nis, quoties pPeccata Ga menti ocurrunt. Ve- tum Chu-
Loa rum hoc Przæceptum ex S. Scriptura & Traditione tritionis.
erl ſaett non colligiur, & obligatio reli- duerum Præce-
U. Dwodh ptorum etiam Charitatis Dei ex neceflitate rei ſu-
llielui mitur, non vero ex m emoria & intellige tia no-
eth⸗ ſtra. Alii putant, præceptum contritionis obli-

gare, mox ut peceatum commiflum fuerit. Sed
hoc præceptum eſt affirmativug, quod non obli-
gat ſemper! pro ſemper, ſed tantum in quibus-
dam circumnſtantiis, quarum nalla ſa: Ordina-
rie ſtatim poſt commiſium peccatum a gnari po-⸗
teſt Alii putant, diebus Feftis, quinus tenemur
Miſſam audire, teneri peccatorem ad eliciendam
contritionem. Verug lium ſatisfit
præcepto de ſanctiſicandis diebus Feſtis, fi ab
Operibus ſervilibus ceifetur, & Mifla audiztur,
quorum neutrum exig ontrn ritionem. Obligat/
igitur præceptum Contritionis in quibusdam ca-
ſibns per ſe, ſcilicet in artienlo mortis vero, vel
Præſumpto ob urgens præceptum charitatis. Kem
in morali periculo vitzæ, bello, peſte, † periculoſa
navigatione, quod articulo mortis qui ivalet.
Deinde obligat ſubinde per accidens, ſcilicet,
quande

Schram Inſtit. Theol. Tom. III. Nn

tur caſus.

Caput XVII.

quando quis tenetur recipere Sacramenta vivô=

rum: quando adminiſtranda ſunt Sacramenta?:

quando urget gravis tentatio ſine contritione non

vincibilis: In caſu publicæ necefſſitatis, quando

probabiliter timetur, Deum punire populum ob
peccata particularia. Dicis I. Si peccatum me-
moriæ occurrat, non poſſum hunc actum elicere:

nolo poœnitere, quia ſic interpretative vellet quis

peccatum: Ergo tenetur etiam ſtatim contritio-
nem elicere, ſi peccata memoriæ occurrant. Reſp.
Non poteſt quis hune actum elicere: nolo abſo-
lute, nullo tempore, pœnitere, poteſt tamen
hunc elicere: nolo modo, hoc determinato
tempore, quo determinate non obligor pœni-
tere, quia ſic non vult peccatum interpretati-
ve, ſed illud tantum permittit. II. Præ-
ceptum Charitatis in primo inſtanti rationis, &

præceptum Fidei mox cognitis ejus Myſteriis ob-

ligat: Ergo etiam præceptum contritionis mox
commiſſo peccato. Keſp. In primo inſtanti ra-
tionis urget necefſitas ſe convertendi ad Deum ut
ultimum finem, quia tunc homo incipit vivere
vita rationali, poſt commiſſum vero peccatum
non ſupponimus adeffe urgentem neceſſitatem.
Idem dicendum de præcepto fidei. III. Finis
præcepti colendi dies Feſtos eſt ſanctificatio ani⸗-
mæ noſtræ: Ergo contritionem in illis elicere te-
nemur. Reſp. Finis præcepti non ſemper cadit
ſub præcepto.

Reſolvun⸗ Coroll. Pracét. Imo. Præceptum confeſſionis & con=

tritionis, licet non ſtatim obliget poſt commiſſum
peccatum, obligat tamen, ne nimis diu differa-
tur. Præceptum Divinum pœenitentiæ obligat in

certo, vel probabili mortis periculo, inſtante

prælio, morbo gravi, primo, periculoſo & diffi⸗

cili partu: & ſi infirmus poſt confeſſionem ite-

rum in grave peccatum labatur, tenetur iterum

conſiteri, ne ſine confeſſione decedat, fſicut

ille, qni nunc habet copiam confeſſarii, quam
probabiliter timet, ſibi deinceps per totam areu.
e

leitnrm.
onſellonis
wcientiam
lal ſola ven
lei jube
tuon logbit
niibls ri
ilienm eſt
venieli
I Eecleſiaſt
trt in Nal
Klone in gnn
Ulun tenns
Den Nta c
le mnds ab.
o annl ten
krepktun (.
lta, CUtN
Menim non
yum, ſed
Een gu
o immo ſe
nenci, ten
fetilin
Nilanod e
fellonig a3
nktei, ſien
Urtleblt
nen agtfefl
fhumnifil
unretenth
keepto an
tlonem V
euncto
Ctkiri 00
Etots oee
mfeliandenn
lonen 1
nn.

ckuwetii
Unt Reenme
e Contrtorer
efltatg,
nire ſeptin

i eraſnnt

nc Qnnmir
tative
ſtatim aeni
Oecuttu!
lcete: Unt
e, Potel n
oc Geten
n Obige
tum iner
ttit. 1
anti nit
eas Mri
CoOtii
ino i

elli ha

no weſit
n veto en
ten bherdlt
lei. 1
anlchan
non kep

nrelui,
.
ette,
ii
ienteli,
heihe is

N

De Pænitentia. 563

defuturam. 2do. Præcepto Eccleſiaſtico annuzæ
confeſſionis tenentur omnes baptizati habentes
conſcientiam peccati mortalis, non vero, qui ha-
bent ſola venialia, tum quia in Can. Omnis utri-
usque: jubemur confiteri tantum mortalia; nam
canon loquitur de omnibus peccatis, quod de ve-
nialibus vix poteſt intelligi, & præceptum Eccle-
fiaſticum eſt determinatio præcepti Divini, quod
ad venialia ſe non extendit. 3tio. Præceptum
hoc Eccleſiaſticum determinate, & per ſe non
obligat in Paſchate, ſed illi ſatisfieri poteſt con-
feſſione in qualibet anni parte facta, quia Canon
nullum tempus anni determinat, communiter ta-
men juxta conſuetudinem Eccleſiæ, computatur
hic annus a Paſchate usque in Paſcha. Ato. Qui
toto anni tempore ex juſta vel injuſta cauſa
bræceptum Confeſſionis non implevit, tenetur
poſteag, cum primum poterit, confiteri, tem-
pus enim non eſt appoſitum, ut expiret præ-
ceptum, ſed ne diutius confeſſio differatur.
deoque qui prævidet tempore Paſchali, vel
toto anno ſequenti fibi defuturam occaſionem
confitendi, tenetur anticipato huic præcepto ſa-
tisfacere. 5Sto. Qui in anno ſemel confeſſus
eſt venialia, ſi poſtea ante finem anni commit-
tat aliquod mortale, tenetur vi præcepti annuæ
confeſſionis adhuc intra illum annum hoc mortale
confiteri, ſicuti & ille, qui in confeſſione aliquod
mortale oblitus fuit, confitens ſola venialia: qui
tamen confeſſus fuit mortalia, ſi ante anni finem
iterum mortaliter peccet, illo anno ad ſatisfacien-
dum præcepto non tenetur amplius confiteri. Gto.
Præcepto annuæ confeſlionis non ſatisfit per con-
feſſionem voluntarie nullam juxta prop. 14. ab
Alexandro VII. damnatam; ſi vero ex defectu
confeſſarii confeſſio nulla ſit, ſi hic defectus non
ſit notus poenitenti, ſatisfacit, quia inculpabiliter
confeſſionem nullam fecit, tenetur tamen con-
feſſionem repetere, quando nullitatem agnoſcit.
timo. Qui confitetur Regulari ab Ordinario ap=
N n 2 pro⸗

564 Caput XVIII.

probato, ſatisfacit præcepto annuæ confeſſionis:

Qui vero confitetur Regulari Epiſcopo præſen-
tato, ſed ab eo injuſte reprobato, non ſatisfacit
præcepto annuæ confeſſionis juxta prop. 20. ab
Alexandro VIII. damnatam. 8vo. Ab hoc præ-
cepto excuſat tum impotentia phyſica, quando
confeſſarius haberi non poteſt, tum moralis,
quando confeſſio ſine gravi incommodo fieri ne-
quit. .

CAPUT XVIII.

E

EXTRE MA UNCTIONE.

D. 1114.
Exitrema uintum novæ Legis Sacramentum eſt
Undtio Extrema Unktio, quæ eſt Sacramen-
guid. tum a Chriſto Domino inſtitutum, quo

per Unctionem olei benedicti & orationem ſeu
formam præſcriptam baptizatis ægrotantibus
confertur gratia ſanctificans, eosque confor-
tans, ut æquo animo ferant morbi moleſtias,
frangantquæ doemonis inſidias & impetus,
nec non, ſi illis expediat, liberentur ab in-
firmitate, corporisque languore.

Varig Schol. Sacramentum hoc dicitur a Latinis Exirema
ejus no- Unkio, tum quia nonniſi in extremo vitæ peri-
mina. culo conſtitutis adminiſtrari ſolet, unde etiam Sa-
cramentum exeluntium appellatur: tum quia inter
alias unctiones in Eccleſia ufitatas ordine poſtrema
eſt. A ſubjeéto dicitur Unctio infirmorum. A
materia dicitur Unctio ſacrati olei. A Græcis Rr
ca

—

Cator 1
Ce coniond

Utrema
me Legjs
4 Ceniptn
n ir in t
Connt ir
Donri, G
0leünfrzun
Filrtur i.
Ulcer unei⸗
io heshn
iuit an
iicentin

Z n, N

Ualem wort
mnin miſe

Neratis

Unem (iin
un lierter
ünen Aler
an dſ
ennann ehe
otuit. De
Unci in e
ter ren
Reb, t
Clbus ge
licſägne⸗
Ciee
ntettin
Gmni r.

De Evtrema Unklione. 565

te ollelrua “ . RJ
Dlece IS catur ρ1e 2Xαια£ S. Oleum 5s*ν+αοανιοο Oratio unétioni
, Htii olei conjuncta eszegein, Poſtrema Unéctio.
tn N
0. Ab or F. 1 115. .

n E Extrema Unctio eſt vere & proprie dictum Eſt ve-
mnnctkit novg Legis Sacramentum. Probatur Imo rum Sa-
ex S. Scriptura jac. S. v. 14. & 15. Infirma- ramen-
tur quis in vobis? inducat Prerbiteros Eccleſiæ, um.
F= SGorent ſuper eum ungentes eum olto in nomine
Domini, & oratio ſidei ſalvabit inſirmam, &
T alleviabit eum Dominur, & ſi in peccatis eſt, re-
D mittentur i. Habetur hic materia ſenfibilis,
ſcilicer unctio olei: Forma ſeu verba, ſcilicet
oratio Presbyterorum: Promiſſio gratiæ: Al-
leviabit eum Dominut: id eſt, uti interpreta-
tur Tridentinum, ut infirmus morbi incom-
moda, ac labores levius ferat, & contra ti-
cummm morem mortis, & confcientiæ ſtimulos fidu-
E KNen ciam in miſericordia Dei collocet, denique ſi
limen in peccatis fuerit, remittentur ei. Inſtitu-
tionem divinam denotat Apoſtolus, cum

orlnini⸗ . .
em tam fidenter promittat, per ſacram illam Un-
fe Gionem alleviandum eſſe infrmum, & pec-
le⸗

oA cata ejus dimittenda; virtus enim humana
a W tantam efficaciam ſigno externo tribuere non
s 1 potuit. Denique mandatum divinum reti-
beem nendi in Eccleſia ſanctæ Unctionis ritum elu-
NA. cet ex verbis Apoſtoli, qui eo loci totus eſt
ln in eo, ut doceat fideles, quid in variis vitzæ
Wne caſibus agere debeant. 2do. Probatur ex
e traditione. Origenes hom. 2. in Lev. ait:
eH Eſt adhuc ſeptima licet dura & laborioſa per
e pœnitentiam remiſſio, cum lavat peccator in la-
chrimis ſiratum juum . . . . In quo & impletur
N n 3 iltud,

565 Caput XVIII.

AIud, gquod & Apoſtolus dicit: & gquis autem
infirmatur, vocet Prethiteror Kecleſic, & im-
vonant ei manus, ungentet eum oleo in nomine
Domini, & ſi in peccatis ſuerit, remittuntur ei.
Hic Origenes duo Sacramenta, Poenitentiam

& Extremam Unctionem conjungit, quia

hæc eſt perfectio Pœnitentiæ; unde mos apud
Græcos fluxit, abfſolutos in ſupplementum
ſatisfactionis inungendi. S. Chryſoſtomus
I. 3. de Sacerd. ait: NWeque enim Sacerdotet ſo⸗
lum, cum nos regenerant, ſed poſtea etiam con-
donandorum nobit veccatorum facultatem obti-
nent; nam infirmatur quit in vobir, accerſat
Presbiterog Eccleſic &c. Innocentius I. an.
416, a Decentio Eugubino Epiſcopo inter⸗
rogatus ſupponit ex communi Eccleſiæ ſenſu
Extremam Unctionem eſſe Sacramentum,
& reſpondet: eam ſolis ægrotantibus eſſe
adminiſtrandam, oleum ab Epiſcopo eſſe be-
nedicendum; non implicare, ut eodem oleo
etiam laici utantur in infirmitatibus, non
quaſi Sacramento, ſed ſicuti fideles illorum
temperum ad morbos curandos aquam bap-
tismalem adhibebant, ita & oleo ab Epi⸗
ſcopo benedicto ſe inungant: Unéctionem Sa-
cramentalem ab Epiſcopo, vel. Presbytero
eſſe faciendam. Denique ait: Penitentibus
Stud infundi non poteſit, gquia genus eſt Sacra-
menti; nam quibut reliqua Sacramenta negantur,
quomodo unum genut putatur poſſe concedi.
Denique S. Auguſtinus in ſpecu. ex verbis
S. Jacobi allatis Extremam Unctionem com-
memorat. Plura recentiorum ſæculorum te-

ſtimonia recenſet Launojus in opere de Bic.
net.

actee. l.
Iun contuet
Crtunenton
LMIIN. D
Hiome ⸗
niv Pitri
ehelgentes
g ztio.
Aenſs
Ouli cumn
oant, in
ltcckn, a
lini ri n
Unz, oofp,
Iliz hubent
n ggb, can.
tnl an gob
elntes a
nt, gvod
Ielmuin Col
ins peree
Dunta d
Tintatecen

.
nn e ere

.N i
Uun, ſ
Ell ſoneri
Abetur in

4
Rn oe
evemn
rcdo

dia G⸗

) vun

ZðZð

De Extrema Unblione. 567

Sarn Unct. c. I. quibus accedit omnium Eccleſia-
rum conſuetudo. De Romana teſtatur Liber
a Sacramentorum S. Greg. M. ac Rituale Ro-
nntun Wanum. De Græca Euchologium Goarii,
Die Ebitome Gregorii Protoſyncelli, Cenſura je-
Eremizæ Patriarche Conſtantinop. contra Wit-

njubet, o1 . j
ieis tenbergenſes, confeſſio fidei loannis Palæo-
ſonplart logi. 3t:io. Patet ex Conciliis. Synodus Ca-

Cnnge billonenſis an. 313. Cc. 48. ait: Secundum B.

* Jacohi documentum, cui etiam decreta Patrum
gſen in conſonant, infirmi oleo, quod ab Epiſcopo be-
ſrilun nedicitur, 4 Preibyteris ungi debent: non eſt
nht kague Pari pendenda hujusmodi medicina, quœ
ul animd, corporis que medetur languoribut. Si-
nie milia habentur in Concilio Aquisgranenſi
e an. 836. can. 5. Regiaticino an. 850. Nane-
tenſi an. 3896. c. 4. Et Conſtantienſe jubet
darl redeuntes ad Eccleſiam interrogari, an cre-
d 4 dant, quod Chriſtianus contemnens Sacra-
Ne mentum Confirmationis, vel Extremae Un-
te tionis peccet mortaliter. Florentinum in
nri Decreto Extremam Unétionem inter Sacra-

D menta recenſet; & Tridentinum Sefſ. 14. de-
les n finit: Ni quir dixerit, Extremam Unstionem
e non Ie vere & proprie Sacramentum a Curiſio
ltien D. W. inſtitutum, & a Jacobo Apoſtolo promul-

d le, gatum, ſed ritum tantum acceptum a Fatribus,
1 e aut igmentum humenum, anathema ſit. Idem
uE habetur in Canonibus ſequentibus.

nele
n Schol., Proteſtantes negant, Extremam Unctionem Solount ur
eſſe verum Sacramentum. I. Quia Unétio illa a objectio-
ind §. Jacobo relata eſt ſolum ad ſanandum corpus, nes.
3 quia dicitur: Oratio fidei ſalvabit infirmum oao7
tpoy uassvνς.. & excitabit wεε eum Dominus: ſal-
Nn4 vare

56⁸

Caput XVIII.

vare autem & excitare, corporis ægritudinem
fanare ſigniſicat. Hinc Apoſtolus expreſſe memi-
nit morbi, quod non faceret, ſi loqueretur de ſa-
Inte ſpirituali, & utitur verbo zsvess, quod cor-

poris ſanitatem reſtitutam fſignificat. Matth. g.

v. 15. Deinde in illis verbis: Si in peccatis eſt,
vemittentur ei, ſolum innuitur, illam Unctionem
remittere peccata, non quantum ad animæ ſan-
ificationem, ſed quantum ad certum effectum,
ne ſcilicet a morbo ægrotus abforbeatur, ſi ob

Peccatum forte morbum contraxit; nam ſi Unétio

eſfet Sscramentum pro remiſſione peccatorum,
non diceret hypothetice, ſi in peccatis eſt, ſed
abſolute, remittentur ei. Reſp. S. Jacobus lo-
Juitur & de fanitate corporali, & de ſpirituali,
quia utraque eſt effectus Extremæ Uncétionis:
prius autem memorat ſanitatem corporis, quia ſe-
vies orationis poſtulabat, ut poſt memoratam in-
firmitatem corporis poneretur ejus curatio. De-
inde verbum inees non ſolum ad corporis, ſed
animæ ſanitatem refertur; nam ſi in verbis præ-
cedentibus: Oratio fidei ſalvabit infirmum, deno-

tatur, cur in illis verbis, &z alleviabit ezum Domi-

nius, idem effectus repeteretur? Item Chriſtus
plerumgue prius animam, quam corpus ſanavit.
Peceata ſæpe ſunt morborum cauſa, adeoque
Chriſtus Sacramentum infſtituit, quod & animæ.
& corpori mederetur. Locutio hypothetica: ſi
in peccatis eſt, non obſtat, quia particula / in S.
Scriptura ſæpe fignificat appoſitionem rei certæ:
uti Mal. r. & LZater ego ſum, ubi eſt konor mens:
imo ly /i in eitato textu afficit verbum ſit, &
ideo quantum ad remiſſionem peccatorum non in-

fertur ambiguitas. II. Sacramentum hoc non

memoratur ab antiquis: nec in Conſtit. Apoſt.
nee àa S. Dionyſio, nec a S. Cyrillo Jeroſol. qui
data opera de S. S. Ritibus ſcripſerunt. Origenes
hom. 2. in Lev. verba S. Jacobi de Pœnitentia ex-

plicat: Et Ven. Beda in Comment. de confeſſio-

ne peccatorum: & ipſe Innocentius I, de hoc Sa-
cra-

ckamento el
eramentum
Nekamentom
F. bereticti

Cönlim parte

enta geayi
Nelio, le

Ettins eOnſi
nſes derme

ifatonem

Dyphuniks
ifmorum l
uentz nun
Eenis Ultatz
Tnin Arerten
Perſlen din
fag

dE ket

e §.
giedis

lle zo

dun
Verhss uin
Mens 1. l.
ſiun,
Uiereorcen
Dklits hO.
Dd ſt
nad
leni i

De Extrema Unkione. 569

Niss Apiner cramento conſultus non fuiſſet, ſi Decentins eſſe
K enheſen Sacramentum credidiſſet. Keſv. Multi antiqui hoc

logte Sacramentum ex diétis laudarunt: In Conſt. Apoſt.
pro benediétione olei legitur hæc oratio: Da vim
eektricem ſanitatis, morborum evpultricem, dJa-
monum ſagatticem, omninm inſidiarum profliga-
tricem. S. Dionyſius ſolum de Officiis Hierarchi-
cis agit, non vero de fingulis Sacramentis. S.

5

Cyrillus in Catechefibus ea ſolum explicat, quæ
blorbem ſpesétant ad Neophitas. Origenes vult, per Ex-
it, uumilt tremam Unctionem deleri venialia, & eam eſfſe
tone eem quandam partem Ponitentiæ;: Ven. Beda hoe Sa-
peeciis eh cramentum aperte aflerit in Marc. 6. & in ep. §.

1 Jacobi cammendat conſuetudinem Eccdleſiæ, ut
infirmi oleo ungantur a Presbyteris, ait tamen,
peccata gravia non dimitti per fſe in hoc Saera-
mento, ſed pe⸗ Confeſſionem eſſe delenda. De-
ſt menene Ccentins confulens Innocentium non de exiſtentia
jns cann hujus Sacramenti 5 fed de nonnullis 2 ejus admi-
al cN niftratonem neceflariis Papam conſuluit. III. §.
Rinett Epiphanius her 30. & S. Auguſtinus hær. 16.
temun. e⸗ infirmorum Unétionem inter Heracleonitarum de-
liramenta numerat; & illa Uncétio primis ſeptem
ſeeculis uſitata non erat ſacramentalis, ſed cære-
monia quædam a laicis etiam fœminis adhibita
per fidem obtinens ſanitatem. Reſp. Heracleoni-
teæ teſte S. Epiphanio ſe inungebant hac Marci
præſtigiatoris untione: gerzia s a αNναεMιαπν ιαε
zXο. νονdAραι 5ce τοο S ρονονονâ 1αο õ quæ
verbis ultimis exceptis nil noti ſignificant: S. Ire-
næus l. 1I. Cc. 18. ea ita interpretatur: Non divido
ſpiritum, nec cor, nec ſupercœleſtem virtutem
miſericordem, fruar nomine tuo Salvator verita-
tis. His verbis putabant Heracleonitæ ſuos mo-
rientes novo quaſi modo redimi. Deinde diſtin-
guenda eſt Unctio ſacramentalis jam olim a Pres-
byteris facta a cæremoniali, ſicuti lavacrum Bap-
tismi ab aqua luſtrali.

Nn S G. 1116.

570 Caput XVIII.

G. 1116.

Curiſtus Sacramentum Extremae Unctionis a Chri⸗
hoc Sa- ſto inſtitutum fuit. Ita Tridentinum Seſlf. 14.
cramen. cap. I. dicens: Inſtituta eſt autem ſacra hac
tum inſti⸗ Pjnktio infirmorum tanquam vere & proprie Sa-
Cramentum novi Teſtamenti a Chriſio Domino
noſtro, apud Marcum quidem inſinuatum, per
= autem Apoſlolum & Vomini Fratrem
Videlibus commendatum ac promulgatum. Quod
deinde definit can. I. vid. (D. 912. cum
Schol.)

An imme- Schol. I. Magiſter ſententiarum, Hugo Victorinus,

diate. & S. Bonaventura docent, Extremam Unétio-

nem non efſſe immediate a Chriſto inſtitutam, ſed
mediate ſolum per Apoſtolos, non propria, ſed
commiſſa ſibi a Domino poteſtate. Verum com-
munior eſt Theologorum ſententia, Sacramentum
Extremæ Unétionis immediate eſſe àa Chriſto in-
ſtitutum; nam ijnta Tridentinum Chriſtus hoc
Sacramentum inſtituit: ſed nomine Inſtitutoris
ille venit, qui immediate aliquid inſtituit: Ergo
Chriſtus immediate hoc Sacramentum inſtituit.
Deinde ſi hoc Sacramentum ab aliquo Apoſtolo
inſtitutum fuiſſet, efſet is S. Jacobus, qui ſolus
in ſua epiſtola illius meminit: ſed S. Jacobus jux-
ta Tridentinum illud non inſtituit, ſed tantum
promulgavit: Ergo nec reliqui Apoſtoli illud in-
ſtituerunt. Dictum eſt, hanc eſſe communiorem
ſententiam, ſed nondum eſt de fide, uti probatum
fuit. (§. 912. cum Schol.)

Quo Isss. Schol. 2. Quæritur, quo tempore Sacramentum Ex-

pore ſit tremæe Unétionis inſtitutum fit. Magiſter ſenten-
inſtitis- tiarum, Hugo Viéctorinus, & S. Bonaventura
kum. putant, Sacramentum hoc poſt aſcenſionem Chri=

ſti in cœlum inſtitutum eſſe ab Apoſtolis ex ſpe-
ciali Spiritus S. revelatione. Sed hæc ſententis
ex modo dictis refutatur, quia ſic Chriſtus non
imme-

I

pneciate he
N & uenin
imnn eſe
ſo urreperun
imos. Ver
Muamentum
üonatumde
ſero, OMo
Ut Trent.
Dines Tident
un, E pe
A meni nen
. n nig
ains Thecl
Cttun forme
Ulm entum
eloe du
lnon ent i
ſnitatnm.
tünn erant

UIneltm m

Cuon zaptin

n ehan
Enilintan

Mebti miri
Aen otekk
Merlotes
liliri
Ceicnr N
Pok Ne
ine, Iner
Penci pote
R kemi
e kulent
Kionen.
N
Kitntan 1

Cionrl
tiumm
lten an
⸗Gmnnil
Orrihr d
inlinnchn,
Donin he

igelin

( au

Hugo Vitt

hxttenan 11

ſto mſimir.

non n
te. Vem
dda, unnt

eſe n t

nn (
omide Iiin
id inim
mmertun

Aicne

Fcoh,
ſed ln
neit, ei⸗

vi

cra 17

nie, .

Gmnvel .

. agla,

M

De Exbrema Unklione. 571

Immediate hoc Sacramentum inftituifſet. Du Ha-

mel & Juenin contendunt, hoc Sacramentum in-
ſtitutum eſſe Marc 6. v. 13. cum Apoſtoli a Chri=
ſto acceperunt facultatem ungendi & fanandi in-
firmos. Verum Tridentinum I. c. definit, hoc
Sacramentum apud Marcum inſinuatum efſſe: ſed
inſinuatum dicitur, quod adumbratur tantum, non
vero, quod inſtituitur. Putat quidem Suavis in
hiſt. Trident. in priori decretorum delineatione
Patres Tridentinos poſuifſe: Apud Marcum in-
ſitutum, & poſtea modo hoc verbum permutaſſe:
ſed aperti mendacii arguitur a Pallavicino 1. 12.
c. 12. quia Jodocus Ravenſtein, & Sigismundus
Fedrius Theologi Tridentini, priusquam hoc de-
cretum formaretur, jam aſſernerunt, apud S. Mar-
cum tantum adumbratum, non vero inſtitutum
eſſe hoc Sacramentum. Deinde Unctio illa Marc.
6. non erat ſacramentalis, tum quia erat ſola gra-
tia ſanitatum: tum quia illo fempore Apoſtoli
necdum erant Sacerdotes, a quibus ſolis hoc Sa-
cramentum miniſtrari poteſt: tum quia baptizatos
& non baptizatos Sacramenti non capaces promi-

ſcue ungebant. Alii volunt, Extremam Unéctio-

nem inſtitutam eſſe in noéte Cœnæ, quando Chri-=
ſtus Apoſtolos Sacerdotes ordinavit hujus Sacra-
menti miniſtros. Sed nulla hujus ſententiæ ratio
afferri poteſt; nam Chriſtus ordinando Apoſtolos
Sacerdotes ſacrificii quidem, non vero Extremæ
Unctionis mentionem fecit. Verofimilius ergo
dicitur, quod Chriſtus Extremam Unétionem
poſt Reſurrectionem ſuam inſtituerit, & quidem
tunc, quando Apoſtolis dedit ligandi, atque ſol-
vendi poteſtatem: Quia Extrema Unétio eſt quod-
dam Poœnitentiæ complementum, & Patres agen-
tes de remiſſione peccatorum, recenſita confeſſio-
ne laudant verba S. Jacobi, & vgrotorum Un-
Gionem. Won obſtat I. Multi antiqui, Scotus,
& S. Thomas Marc. 6. Extremam Unéctionem in-
ſtitutam putant. Neſp. Loquuntur de ea adum-
brata, non vero inſtituta. II. IUla Unétio Marc. 6.
erat

MWateria

572 Caput XVIII.

erat inſtituta a Chriſto, habebat ſuam materiam,
ſcilicet oleum, & formam ſeu orationem, & jux-
ta Catechismum Romanum p. 2. C. 6. ſanabat ani-
mos, & corpora: Ergo erat Sacramentum. Keſo.
Inſtitutio Chriſti perpetuo manſura, & collatio
gratiæ vix probari poſſunt, & Catechismus Ro-
manus aperte aſſerit, Unétionis Sacramentalis ſpe-
cimen quoddam exhibitum apud S. Marcum: ſci-
licet ſymbolica quadam præſignatione.

F. 1117.

Materia remota Saeramenti Extremæ Un-⸗

Pxtvemæ Gionis eſt oleum ab Epiſcopo benedictum:

UnRio-⸗
tis.

Nam Jac. 5 oleum expreſſe aſſignatur: Un-
gentes eum oleo in nomine Domini. Idem ſta=
tuit Concilium Florentinum in Decreto. Cujur
materia eſt oleum olivæ per Epiſcopum benedi-
dum. Et Tridentinum Seſſ. 14. cap. I. Qui-

bus verbie, ut er Apoſtolica Traditione per ma-

nur accepta intellexit Eccleſia, materiam eſſe
oleum ab Epiſcopo benedibdtum. Porro hoc oleum
ab Epiſcopo rite benedici, patet ex praxi an-
tiquiſſima Eecleſiæe, utpote cujus benedictio-
nis meminit Liber Sacramentorum S. Grego-
rii: Rituale Lirinenſe 700, & Remenſe 600
annorum; ejus mentio fit in vita S. Udalrici
apud Mabillon ſæculo quinto Benedictino.
Eandem deſignant græci & latini Scriptores,
dum ajunt, ungendos ægros oleo exorcizato,
per Epiſcopum confecto, Pontificali benedi-
ctione conſfecrato: quæ vocabula paſſim oc-
currunt in Græcorum Acoluthia; in Myſta-
gogia ſecunda S. Cyrilli: in ep. Innocentii I.
ad Dec. in Comment. Ven. Bedæ.

Mate-

lteria .

ulnttio.
Ulttin pion
eſt uns
ene Vnttio
in ain

UL. Qurt,
ndelſtat
Uiionis.
Axandrum
Ale de necell
Dueninum 6
ttümn huins
Penecdidum:
Kleligete n
un huins .
Cieunt in
ſun, cum
receii ind
ke, pon d
WUciſſima
El 21, c.
untun Ne
Dedione
ni ſenper
en 2 val
Uubontor
Miend enin
in werk
Per in Ole
Confemet

Meſſtite

lremer
hn mn
eteſtite
3) un
Ung cu
eſe tant

De Extrema Unkione. 573
ſn id . Materia proxima Extremæe Unctionis eſt
en is ibpſa Unctio. Uſus enim materiæ remotæ eſt
cus, materia proxima Sacramenti: Ergo unctio,
mam quæ eſt uſus olei, eſt materia proxima H-x-
n,Em tremzæ Unctionis: unde Jac. 5. dicitur: Un-
(ndim genter eum oleo.
Korimettit
Mrmn

aior, Ahol. I. Quæritur in ſcholis, an benedictio olei ſit An bene-

