talis mutua obligatio, ut vir vivente uxore,
non poſſit eſſe alterius: cohabitatio vero, &
ſocietas leéti ac menſæ non ſunt, nec efficiunt
ipſum vinculum, ſed ex illo conſequuntur,
quia vinculum etiam viro ad exteros profeéto
remanet.

Reſolvun- Coroll. Praſ. mo. Divortium fieri poteſt mutuo

kuy aſus.

tonſenſu ad liberius Deo ſerviendum, neve pro-
les upra facultates multiplicentur, dummodo
periculum incontinentiæ abſit. 2do. Altera cau-
ſa divortii eſt adulterium ex parte innocentis,
ubi nomine adulterii etiam Sodomia, & beſtia-
litas completa, non vero taéctus impudici, &
mollities intelliguntur. Cognito autem certo
adulterio pars innocens jus habet, propria auéto-

"ritate ſe ſeparandi, & alimenta ac debitum negan-

di niſi ſcandalum obſtet, quoad ſeparationem ve-
ro ab habitatione judicio Eccleſiæ opus eſt, niſi

crimen ſit notorium: ſi vero non ſit notorium,

nec in foro externo probari poſſit, ob ſcanda-
lum propria auétoritate ſeparatio fieri nequit. In
nonnullis etiam caſibus divortium ob adulterium
fieri nequit, ſcilicet r. ſiquis contra voluntatem

vim ſit paſſus, ſecus vero, ſi ex metu conſenſe-

rit c. Propoſito. cauſ. 32. q. 5. 2. Si conjux bo-
na fide ad alterum acceſſerit putans eſie ſuum
virum, vel eum mortuum credens alias nuptias
contraxerit. c. Cum per bellicam. cauſ. 34. q. 2.
3. Si uterque conjux adulterium commiſerit c.
Fgnifcaſti. De Divort. 4. Si poſt adulte-
rium conjuges ſunt reconciliati. Si autem Fok
utri⸗

Minse
tonem
ornie⸗
2cquiri
Vvortio
anlte ſel
tenetur.
Soneri
Goreda
luntter
Ubi cone
tamen e
tondona
tetium
ſeandalun
ſuideant
etiarmn P
keconcil
ordinani⸗
catumn re
tanla di
inronin
kempore
Inpe dun
Ditio⸗ dr⸗
0, Mon
Moprin
Poteſt,
tenetar:
nocens
tenetut,
Derleſſe
l. De!
IIN aler
Vertere,
Lete nor
dia Canl.
tienlo
lekent

I M⸗
Mhent po⸗
nl⸗
CNii Nt
Eron el
latrüncik.
rdimite
dit cauſin
jugeles
Nte vxote,
eio, G
ee efhriunt
legonntut
s refeho

dkek nnimn
pere ⸗
Gumnod-
Altera en
nnocenti
betti
Puäid, 4
Utem
prit o⸗
rum neg⸗
boneni⸗
S 4,
1 Noterin,
6 t⸗
altin
VolNnt
enont⸗
ca.
1s d n
alins
1. 4
,

o
a ⸗

De Matrimonio. 883

utriusque adulterium unus emendatus emenda-

tionem alteri offerat, quam ille reſpuens denuo
fornicatur, emendatus jus faciendi divortium
acquirit. Quodſi facto ex ſententia judicis di-
vortio innocens deinde adulterium committat,
ante ſententiam judicis conjugem recipere non
tenetur. Dupliciter autem crimen adulterii con-
donari poteſt, expreſſe, verbis; vel tacite, fa-
cto reddendo debitum, ſe non ſeparando, fami-
liariter converſando poſt cognitum adulterium:
ubi condonatio in foro externo præſumitur, quæ
tamen ceſſat in foro conſcientiæ, ſi voluntas
condonandi defuerit. Divortium autem ob adul-
terium inſtituere non tenetur innocens, niſi
ſcandalum, & ſpes corrigendi nocentem aliud
ſuadeant. Facto vero divortio ob adulterium
etiam per ſententiam judicis innocens adulteræ
reconciliari poteſt, quia jure ſuo non privatur:
Ordinarie tamen innocens adulterum etiam emen-
datum recipere non tenetur quia adulterium eſt
cauſa divortii perpetui, niſi charitas & periculum
incontinentiæ aliud jubeant. 3tio. Cauſa divortii
temporalis eſt hæreſis, quamdiu in altero con-
juge durat. c. Quanto. de Divort. ubi tamen mo-
nitio præmittenda eſt, ut de pertinacia conſtet.
c, Non ſolum. cauſ. 28. q. I. qua cognita etiam
propria auétoritate innocens divortium facere
poteſt, imo ſubinde ob periculum perverſionis
tenetur: & ſiquidem propria auéctoritate fiat,
innocens conjugem reſipiſcentem mox recipere
tenetur, non autem, ſi divortium auctoritate
Eccleſiæ factum fuerit in poznam hærefis c. De
illa. De Divort. Ato. Cauſa divortii eſt, ſi con-
jux alteri ſine gravi periculo animæ cohabitare
non poſſit: tunc enim durante periculo poteſt di-
vertere, imo obligatur, ſi alio modo illud effu-
gere non poſſit. c. Idololatria. cauſ. 28. q. I.
Sta Cauſa divortii eſt, ſi conjux alteri ſine gravi
periculo corporis cohabitare non poſſit. Huc
ſpectant inſidiæ vitæz a conjuge ſtruétæ, magna
K k k 2 eus

884 Caput XX.

ejus ſævitia ex ira, furore, crebra ebrietate, in⸗
genii & morum aſperitate proveniens, ita, ut
ſine gravi damno cohabitatio fieri non poſſit. c.
litteras. de reſtit. Spol. Malum autem impendens
debet eſſe grave, uti mors, mutilatio, gravia,
& atrocia verbera continuæ diſcordiæ, ſive de-
inde hæc mala ab ipſo conjuge, ſive ab ejus pa-
rentibus ex culpa conjugis timeantur. c. Ex
transmiſſa. De reſtit. Spoliat. Debet etiam eſſe
malum pro futuro impendens, ſemel enim & ite-
rum verberatum eſſe non ſufficit. Item debet
eſſe probabilirer inevitabile: hinc ſi cautio de
malo non amplius inferendo præſtetur, divor-
tium non licet. c. litteras. De reſt. Spol. 6t0.
Si malum ex cohabitatione ſine culpa alterius
conjugis eveniat, uti amentia, morbus conta-
gioſus, ſi ſolum moleſta fiat cohabitatio, di-
vortium non permittitur, ſecus, ſi vitæ peri-
culum immineat. Quodſi cauſa divortii ob pe-
riculum animæ vel corporis etiam notoria fue-
rit, ordinarie non propria auétoritate, ſed ex
ſententia judicis Eccleſiaſtici divortium inſtitui
debet, niſi periculum ſit in mora. ztimo. Si di-
vortium inter conjuges factum ſit, liberi debent
manere penes partem innocentem expenſis patris,
ſi is divortio anſam dederit, ſi contra, expenſis
matris locupletis, ſaltem poſt ſententiam judicis
quia in hoc Juriſte non conveniunt. Proles au-
tem parti innocenti infideli non eſt relinquenda: c.
ult. de conv. infid. Si mater nocens ſit dives,
pater vero innocens pauper, vel viciſſim, pro-
les diviti relinquitur Auth. ſi pater. C. de Div.
8vο. Si ob culpam mariti fiat divortium, tenetur
alere uxorem: ſi vero cauſa divortii ceſſet, &
uxor renuat redire, non tenetur, quia tunc ipſa
eſt in culpa. Si divortium fiat ob culpam uxo-
ris, maritus non tenetur eam alere, quia ipſa
non fecit, quod debuit. Si divortium ſit factum
ob culpam utriusque, maritus tenetur alere uxo-
rem, quia culpa unius compenſatur per culgen
alte⸗

eri
Utriu
marit

Ter
el, g
judices
Chriktn
non kte
ſel ip⸗
Apoſtol
füelem
d udͤi
eN Ta
cibus
llarlurm
faice.
Francor
Eua frat
Dus An
Dudiatz
Matrim
cum
tum ce
Oob. P.
timom
Berta
reſie⸗
kuoſis

nnllun

Seer

De Matrimonio. 885

lte, in
l⸗ alterius. Si Divortium fiat ſine culpa alterius
1oltee. utrius v. g. quia maritus cepit efſe leproſus,
myertens maritus tenetur alere uxorem.
, gni,
nr O. 1267.
ejne⸗
r. 1 1 Tertius effectus Sacramenti Matrimonii Caaſæ

m d eſt, quod cauſæ matrimoniales ſpectent ad matyimo-

inà judices Eccleſiaſticos. Ratio eſt 1mo. quia nia e

temn dede ſpekant

eia6 Chriſtus cauſam de divortio, & repudio? judices
„de. non remiſit ad Magiſtratum politicum, Eccleſia-
dol. 60 ſed ipſe judicavit. Matth. 5. & 19. Et ſicos.
Hein Apoſtolus I. Cor. 7. cauſam conjugii inter
ns ooltr fidelem & infidelem ſimiliter cognovit, nec
io, A ad judicem politicum remiſit. 2do. Conſtat
ee ex Traditione cauſas matrimoniales a judi-
e cibus Eccleſiaſticis ſine ulla Principum ſæ-

totin f⸗ . 1
ſia cularium contradictione ſemper tractatas

n i fuiſſe. Sic Vigilius P. a. 540. Theodeberto
m. Fc Francorum Regi ſeparationem injunxit a vi-
ei lehen dua fratris ſui, quam duxerat uxorem. Leo
kle III. a. 795. per legatos ſuos egit, ut Philip-
pus Auguſtus legitimam uxorem injufe re-
Pok pudiatam reciperet: & irritum declaravit
ellit Matrimonium Henrici I. Caſtelle Regis
, cum filia Regis Luſitanize ob impedimen-
Un, ⸗ tum conſanguinitatis. Gregorius V. an.
el 996. Papa factus irritum pronuntiavit Ma-
,1 trimonium Roberti Francizæ Regis cum
uß Berta fſua conſanguinea excommunicato
— Archiepiſcopo Turonenſi, qui illis ince-
nn in ſtuoſis nuptlis præfaerat. Honorius III.
Sthinm. Papa creatus 1216 ad ſe vocavit cauſam
ew nartalium Adelæz Reginz Cypri, ex qua pen-
debat ſucceiio in comitatu Campanige, quia

KK K 3 exce-

886 Caput XX.

exceptio illegitimitatis fundat ſe in valore
Matrimonii. Denique Clemens VIII. a.
1592. adegit Henricum IV. ad dimittendam
Margaretam Reginam, cum qua contraxe-
rat poſt ſententiam repudii a judicibus Ec-
cleſiaſticis pronuntiatam. 3tto. Non facto
ſolum, ſed etiam legibus ſuis Principes ſæ-
culares hanc poteſtatem decidendi cauſas
matrimoniales ſolis judicibus Eccleſiaſticis
vindicant. Chilpericus in capit. edit. a. 595.
a. 2. juſſit inceſtas nuptias juxta Epiſcopo-
rum ſfanctiones emendari. Carlomannus in
Conventu Liptinenſi c. 3. præcepit, ut
adulteria, & inceſta Matrimonia prohibean-

tur, & emendentur Epiſcoporum judicio.

Eadem ſervari mandavit Carolus M. 1I. 5.
Capit. n. 5. quod fuo exemplo confirmavit
ablicens poſt ſententiam Epiſcoporum Ber-
tam filiam Deſiderii Regis Longobardorum
ob impotentiam, & ducens Hildegardem.
Denique Henricus IV. a. 1606. & Ludo-
vicus XIII. a. 1639. Galliæ Reges decla-
rarunt in Matrimoniis ſervanda eſſe præ-
ſcripta a Conciliis, & difficultates in foro
Eccleſiaſtico diſcutiendas. Ato. Matrimo-
nium eſt Sacramentum, nec apud Chriſtia-
nos contractum civilem a ratione Sacra-
menti ſeparare licet: (F. 1199. Schol. 3.)
Ergo judicare, an contractus Matrimonii
ſit legitimus, eſt judicare, an ſit Sacramen-
tum: ſed judicare de Sacramentis ſpectat
ad judices Eccleſiaſticos: Ergo cauſæ Ma-
trimoniales ſpectant ad judices Eccleſiaſti-
cos. Bene igitur definit Tridentinum Seflf.

24.

e
gunial
athe

Klot
Apol.
1d
1 C
num
Lex
e p
doſii
E ut
litz el
Flſt.
Hono
ſoript
&ſt⸗
E ze
Il. Co
Gor
tren
natur
leer
(onei
mudi
ilte

Crol.
ſtaten
Chlun
Rec e
tor,
ditio
valid
ſori
lem,
unr

De Matrimonio. 887

Tllote 24. can. 12. Siquis dixerit, cauſas Matri-
M. 1. monialer non ſpebtare ad judices Eccleſiaſticos,
terlun enatliema ſit.
true⸗

dce Schol. Melanchton in loc. de conjug. Brentius in Solvuntur
Apol. pro conf. Wittenb. cauſas Matrimoniales objeſtio-
n limn ad Magiſtratum politicum ſimpliciter feliciunt, nes.
pes ſ⸗ I. Quia legem prohibentem conjugia conſobrino-
caulis rum ſolus Theodoſins Imperator tulit. Reſp.
eſialleis Lex illa approbante Eccleſia lata fuit, quod ex
155 e0 patet, cum enim hanc legem poſtea filii Theo-
i 4 doſii abrogaflent, 1. Celebrandis. C. de nuptiis.
Plcopo. & Juſtinianus Imperator legem tuliſſet, quod li-
annus in cita eſſent Matrimonia inter conſobrinos; §. Duo-
bit, ut um. Inſt. de nuptiis. S. Gregorius P. legem
olübenn⸗ Honorii, & Juſtiniani aperte reprehendit in re-
iulin ſcripto ad §. Auguſtinum Anglorum Epiſcopum 5
1 & ſtatuit, inter conſobrinos illicita eſſe conjugia,
Uk N & haæc lex in Eccleſia Auctoritatem obtinuit.
rmant II. Concilium Milevitanum decrevit, legem de
n Be-⸗ divortio ab Imperatore efſe petendam. Ruyſo.
Hatdorun Patres Milevitani non petunt legem, qua decer-
lte natur, non licere, poſt divortium aliam uxorem
Iur⸗ ducere priori vivente, hoc enim lam ſatis in
Concilio Patres definierant, & ſub poena excom-
es del municationis prohibuerant; ſed ut poena externa
ele e⸗ ille puniatur, qui hoc ſ(celus commilſerit.
Plenine⸗ Coroll. Pratt. Prineipes ſæculares non habent pote-
Chitr. ſtatem judicalem circa ea, quæ ſpectant ad vin-
Ggr⸗ culum Matrimoni, & ejus nexum inſolubilem;
e e nec circa ea, quæ exinde necefſario conſequun-
ehl 4 tur, uti ſunt firmitas conjugii, divortium, con-
atinun ditio legitima prolis, & quæ pendent a ratione
Saclanet⸗ validi contraétus in ratione Sacramenti- Acceſ-
ſett ſoria vero ſpeétantia ad civilem ſocietatem, do-
tem, hæreditatem &c. judicio ſeæculari relin-
le⸗ 73 quuntur.
m Kk k 4 G. 1268.

Obligatio

I. conju-

888 Cuvut XX.

§. 1268.

Ex hacenus dictis colligi poteſt, quæ-
nam fint obligationes conjugam. Et qui⸗=

em red- ir . Cconi-
Se⸗ mg, e dem Prima eſt, quod conjuges teneantur

bitum.

ſibi invicem reddere debitum coenjugale.
Nam Imo. I. Cor. 7. ait Apoſtolus: Wolite
Nraudare inmvictm: id eſt, nolite fraudare al-=
teratrum re debita, quoties una pars illam
exigit: Ergo denegare debitum eſt pecca-
tum contra juſtitiam. 2do. Denegando de-
bitum alter conjux exponitur periculo in-
continentiæ, daturque occaſio rixarum, &

diſſenſionum: Erge petenti reddi debet.

Reſolmun-

tux Hſiss.

Coroll. Praft. I. Copulam exercens in Matrimonio
propter ſolam voluptatem peccat venialiter juxta
propoſit: 9. ab Innocentio XI. damnatam; ſecus
foret, fi woluptatem propter finem generationis
attenderet. Unde qui præter finem primarium
exercet copulam ex alio etiam ſine ſecundario,
ad vitandam incontinentiam, ob ſanitatem, ſi
non excludat finem primarium, non peccat. 24.
Qui negat conjugi ſerio petenti cum periculo in-
continentiæ & diſſenſionum debitum fine juſta
caufa graviter peccat. Nee excuſat a redditione
debiti inſtans devotio, licet conveniens fit, at
conjuges in diebus S. Communionis abfſtineant.
Nec excuſat multiplicatio prolium, niſi fiat ex
mutuo conſenſu ſine periculo incontinentiæ. Nec
excuſat moleſtia in gravidatione, & partu perfe-
renda, quia his ſponte mulier ſe fubjecit. Ztio.
Licet tamen negare debitum primo bimeſtri a
contracto Matrimonio: (K. 1263. Coroll.) 2. Sià
conlux cemmiſerit adulterium. (S. 1266. Coroll.)
3. Si grave damnum exinde fibi vel proli immi-
neat. 4. Si conjux in amentia, vel ebrietate il⸗
lud petat, niſi in ebrio foret periculum inconti-
nen-=

rent
dum
ſetv
men
quent
ret,
cum
commt
jux
Dem
a n
Vicen
culutm
Agge
Hon a
leont
lie
Petere
iet 1
heam
Petere
lum v.
contin
leeite 1
Vidert
Dericd
is
Genus
Ufns )
tus 20
dum ir
Ane⸗ de
tum 5
D
Non I
Kravite
atarar
un v
lnn
tur;

⸗
Et
Meanmt
Ejgi
NN
Cate 1.
8s ilae
pecci⸗
Ndo de⸗
lo in⸗
un, &
et.

trimoni.
ter iuxt
Neni
Pfimriun
cunianio,
tten,
et.
elietlo ir
ine
tedtione
ens it,
DPkienn.
Pii i
ntie⸗ Ne
uti⸗
ſeeie N⸗
hinen
2
6. Co
Nol in.

De Matrimonio. 889

nentiæs, ſemiebrio autem & ſemiamenti redden-
dum eſt; uxori autem amenti, ob periculum ne
fœtum occidat, reddendum non eſt, ſecus ta-
men foret, ſi tantum ſit ſterilis. 5. Si nimis fre-
quenter petatur, hinc ſiquis ter una noéëte redde-
ret, quarta vice negare poteſt. 6. Ob inceſtum
cum conſanguinea conjugis in Imo & ado gradu
commiſſum. (S. 1234.) 7. Quando uterque con-
jux caſtitatem vovit. 8. Si paulo ante petitio-
nem debiti mulier valde crudeliter tractata fuerit,
ita ut divortium petere poſſit, ubi una & altera
vice negare poteſt, niſi majoris ſævitiei ſit peri-
culum. 9. Si alter ſolum benevole petat, nec
ægre ferat, ſi denegetur, niſi præ verecundia
non audeat inſtanter petere, vel ſit in periculo
incontinentiæ, ubi negare erit mortale, maxime
ſi ex ira & odio fiat. Ato. Debitum ſub mortali
petere non licet. I. Illi, qui vovit caſtitatem,
licet poſſit reddere. 2. qui cognovit conſangui-
neam conjugis in Imo, & ſecundo gradu. Sto.
Petere gebitum tempore fluxus menſtrui eſt ſo-
lum veniale ob indecentiam, & ad vitandam in-
continentiam, & fi fluxus fit quaſi perpetuus,
licite petitur, niſi proles monſtroſa naſeitura præ-
videatur. Tempore quo uxor eſt gravida ſecluſo
periculo abortus licite petitur & redditur debitum,
quia nulla lex hoc prohibet. Item ſi uxor ha-
Stenus nonnifi proles mortuas genuit, per hoe
uſus Matrimonii non fit illicitus, quia feliæ par-

tus adbuc ſperari poteſt. Item poſt partum,

dum in puerpera continuatur purificatio ſangninis
fſine periculo morbi licet petere & reddere debi-
tum „ quod etiam licet ante ablactationem in-
fantis, niſi lac exinde infici advertatur. 6t0.
Non licet reddere debitum, ſi petens petendo
graviter peccet, vel quia petit copulam contra
naturam peragendam; vel in loco publico; vel
cum voto caſtitatis, ubi amice negari poteſt, ad
illum a petitione abſterrendum, ſi frutus ſpere-
tur; melins tamen petitur diſpenſatio. 7timo.
KkkS Per

Feccata
conjugum
circa co-
vulam.

890 Caput XX.

Per ſe loquendo nemo tenetur petere debitum,
ſubinde tamen per accidens, ſi altera præ vere-
cundia non audeat petere: ſi adſit periculum in-
continentiæ: ſi neceſſarium ſit, ad fovendum
mutuum amorem: Si generatio prolis ſit ne-
cefſaria ad mala reipublicæ avertenda. Ufus
conjugii eſt licitus ad vitandam in ſe inconti-
nentiam, licet nulla ſpes prolis adſit, quia Ma-
trimonium eſt ſecundario inſtitutum in reme⸗-
dium concupiſcentiæ.

Cbroll. Prakt. II. Conjſuges peccant mortaliter, ſi

habent copulam extra vas debitum, quæ eſt So-
domia imperfecta, licet incipiant in vaſe inde-
bito animo eam conſummandi in vaſe debito.
2do. Peccant graviter, ſi ſcienter & voluntarie
ſemen extra vas effundant, vel ante copulam,

vel abrupta copula: Item ſi uxores ſemen jam

receptum voluntarie ex quacunque cauſa eji-
ciant, quia hæc opponuntur fini conjugüi. Ex-
cuſari tamen pofſunt, ſi effuſio ob metum,
ſenium, & feſtinationem involuntaria ſit. Imo
P. Sanchez a mortali excuſat fœminam, quæ
poſt ſeminationem a viro in debito vaſe factam
tactu ſe excitat, ut & ipſa ſeminet, quia eſt
actus conjugalis conſummatio. 3tio. Si ia actu
conjugali vir alteram foœminam, & viciſſim foœ-
mina alterum virum concupiſcat, eſt deſiderium
adulterinum in confeſſione explicandum. Ato.
Conjuges graviter peccant, ſi ſervato debito
vaſe non ſervent ſitum naturalem in coeundo
cum periculo effuſionis ſeminis, quod ſi abfit,
& vir v. g. ſtando, vel a tergo vel ſuccum-
bendo copulam exerceat, Laymann cenſet eſſe
peccatum veniale, quod tamen diſſuadendum
eſt. Sto. Peccant graviter ſi impediant conce-
ptionem & generationem prolis: ſi actum con-
jugalem cum periculo abortus, vel coram aliis
cum ſcandalo exerceant. Hinc caveant parentes,
ne faétis vel verbis liberos ſcandalizent. 6to.
on-

jn
Ies.
E col
liculo
Valore
per ſi
Perien
vel co
gilern
Gos f
temn i
ſne p
Tlino.
0o vere
ote e
Cophlan
Viter
ichh
ſelti
num 8
teſte
d pol

Alte
oris,
lle, 5
tenn do
Met ey
ejus
ErC.

ml.
donye
n 0
Udre
tene

De Matrimonio. 89 1

lhitun Conjuges graviter peccant per privatas pollutio-

n vele⸗ nes. Item taétus; oſcula, amplexus, aſpeétus,
elhmn in. & colloquia venerea conjugum, ſi fiant cum pe-
ſreln riculo proximo pollutionis, vel cum dubio de
ür. valore Matrimonii, vel cum voto caſtitatis ſem-
. U per ſunt mortaliter peccaminoſa: ſi vero ſecluſo
inrolt⸗ periculo pollutionis fiant in ordine ad copulam,,
Inia M vel conteſtandum & fovendum amorem conju-
in ten galem, culpa vacant, quia ſunt media ad prædi-

tos fines. Si præcife fiant ad majorem volupta-
tem impliciteque ſolum ad copulam ordinentur

bltet, ſine periculo pollutionis ſunt peccata venialia.
ne t timo. Tactus valde infames, uti lingua tangen-
ae De do verenda, graviter ſunt illiciti conjugibus, ut-
ee ert pote qui contra rectam rationem fiunt, nec ad
Volurtie copulam ex ſe ordinantur. 8vo. Probabilius gra-

viter peccat conjux, ſi in abſentia coujugis ſe li-

1 .⸗ 12 .—
Gnnß bidinoſe tangat, & ex apprehenſione mariti ab-
na 6 ſentis voluntarie delectetur commotione Spiri-
1 E tuum genitalium, quia hæc delectatio per ſe non
Pnem poteſt ordinari ad copulam, ſed per ſe ordinatur
“ ad pollutionem.
an, (r
1 ian G. 1269.
5he Altera obligatio conjugum eſt, quod Obigatio

uine uxor marito fubſit, quia maritus eſt caput alendi Ja⸗
Seiein uxoris, ac familiz, quibus proinde impe- miliam.
un. rare, & ſubjectos caſtigare ad convenien-
to u⸗ tem domus adminiſtrationem poteſt; uti
n s, patet ex ipſa natura Matrimonii, & primæ-
un va ejus inſtitutione Gen. 2. Matth. 5. Eph. 5.
M H & I. Cor. I1.

lu Coroll. Pracl. mo. Uxor marito in iis, quæ ad Keſolvun-

nt 4 convenientem familiæ adminiſtrationem ſpectant tur caſus.
nn in conſcientia obedire tenetur. Maritus vero
cgninn uxorem & familiam alere debet, non tamen
tmei, tenetur alere uxorem, fi fine cauſa a marito
elt * receſ-

892 Caput XX.

nlie
receſſerit, bene vero fi ob proprium delictum tenetr
in exilium pulſa fuerit, quia ex neceſſitate a les es
viro receſſit: in defectu autem mariti pater ejus Uti ne
ad familiam alendam ſuecurrere debet. 2do. Vir matite
domicilium fuo arbitrio eligere & mutare po- acblte
teſt, eumque uxor ſequi debet c. unaqucque. alata
cau. 1I3. q. 2. hine etiam uxor forum mariti Hlatrin
ſequitur. Non tenetur tamen uxor virum ſe- mI,:
qui, ſi ita in contraétu Matrimoniali paétum tolerit
fuerit: nec ſi eum ſine gravi damno animæ vel dum
corporis ſequi non poſſit: nec tenetur ſequi voti Locem
caufa peregrinantem, vel ad bellum proficiſcen- 4 lebo
tem, niſi aliter conventum fuerit. Ad longum Ge ben

tempus conſuges a ſe diſcedere non poſſunt ſine
mutuo conſenſu. c. I. de conj. lepros: ad breve
vero tempus vir ſine conſenfu uxoris peregrina-
ri poteſt, non vero uxor ſine confenſu viri. lerti
Stio. Uxor maritum etiam ex propria culpa rele- s ſuo
gatum, fi contra fidem Matrimonii non delique- fſ er
rit, ſequi, & probabiliter etiam maritus uxorem h
relegatam, debet, quia quoad obligationem co- Uum Mer
habitandi fant pares. Ato. Maritus uxorem de- lmann
linquentem moderate caſtigare poteſt, modera-
tius tamen quam liberos, quia eſt ſocia domeſti-
cæ adminiſtrationis. 1. rei judicatæ., ff. ſolute
Matr. Pater etiam habet jus deliéta domeſtico- I.
rum moderate etiam per verbera caſtigandi, & E mtan
participative etiam mater ita caſtigare poreſt, hinun-
quia hoc ſpectat ad bonum regimen familiæ: Patoral
Pœnz autem graves, carceris, exilii &c. ad e
Magiſtratum pertinent. Ut autem poena fit juſta Eelätig
debet adeſſe cauſa juſta, & pœna eſſe eommenfu- Ul de
rata deliéto, & perſona eſſe punibilis, quales Mum et
non ſunt ætate maturi famuli, & mechanici pro onenn
mercede laborantes, debetque infligi ſine odio & utu
immoderata ira. Sto. Frater & alii propinqui 1 t.
non habent poteſtatem coercendi conſanguineos ton
per modum poœnzæ, niſi eorum ceuræ fint conere- 1 E
diti, vel fiat per modum correétionis. 6to. Uxor Wuni
ad labores pro gubernatione & ſuſtentatione ia⸗
miliæ

De Matrimouio. 893

miliæ ſpectantes v. g. coquendo, lavando &c.
Pickün tenetur, niſi forte ob eminentiam ſtatus hi lsbo-

lnte 3 res eam dedeceant. Ad labores vero lucrativos
er ene uti nendo &c. Si fufficientem dotem attulerit
do. V marito, non poteſt cogi, ſi habeat ſufficientes
tate⸗ facultates, ad familiam alendam, quia eam ex
huen. allata dote alere tenetur l. ſi dotem. ff. ſoluto
mii Matrim. hinc ſi uxor in hoc caſu aliquid lucre-
trun ⸗ tur, ad eam pertinet. Si vero dotem non at-
aGtn tulerit, cogi poteſt ad laberandum & lucran-
inme Ne dum fſaltem per fubtraétionem alimentorum.
gni oi Eodem modo pater liberos compellere poteſt
CKeiſeen⸗ ad labores non indecentes l. ſiquis 4 liberis. ff.
longin de liber. agnoſcend.
Munt fne
zütreſe H. 1270.
elegrin⸗ . “ . .
bei Tertia obligatio conjugum eſt, ut libe- Obligatio

e ros ſuos Chriſtiane & honeſte educent. bonæ edu-
Ge. uti explicatum fuit (t. 2. §. 877.) ut nimi- e enis
ueum rum parentes liberis ſuis quoad corpus & .
crene animam bene provideant.

oten
odetr
1tori- F. 1271.
I. Denique datur preceptum Divinum Weceſitas
r Vnaturale Matrimonii. Imo. Præceptum & præce-
5

Divinum ex illo: Creſcite & multiplicamini. ptum Ma-

iel, .
e Nii trimonii.

hni. Naturale vero patet ex eo, quia media ne-
is ceſfſaria propter finem a natura intentum
uhin ſunt de praecepto naturali: ſed Matrimo-
mme, nium eſt medium neceſſarium ad conſerva-
tionem & propagationem generis humani
edol a natura intentam: Ergo cadit ſub præ-
rim Ccepto naturali.

ineos ⸗ ⸗2 .
e 2. Hoc præceptum ab initio generis hu-
e mani omnes quidem obligabat, non vero
trin poſt

de

An præ-
cevtum
Matrimo-
nii ſit pro-
prie di-
Rum.

894 Caput XX.

poſt ſufficientem generis humani propaga-

tionem. Sic jam in lege veteri legimus,
nonnullos ſine injuria legis coœlibes & ca-
ſtos vixiſſe, uti oſue, Eliam, Jeremiam
&c. & Sap. 3. laudatur caſtitas thori con-
jugalis neſcia. Unde illud Exod. 25. ſteri-
lem non fore quempiam in terra Ifraelitica,
ſpectat ſolum ad benedictionem conjugibus
Dei mandata ſervantibus promiſſam: ſterilis
enim ſola conjugata proprie dicitur, quæ ſte-
rilitas olim in opprobrium & maledictionem
reputabatur.

3. Multominus in Lege Chriſti tenentur
omnes & ſinguli ad Matrimonium, licet ne-
ceſſe ſit, ut aliqui tum ad conſervationem
ſpeciei, tum ob infirmitatem ſuam, & ſalu-
tem æternam Matrimonio jungantur. Licet
enim Matrimonium bonum ſit: (G. 1195.)
melior eſt tamen continentia. (t. 2. J. 650.)
Liberum ergo eſt Matrimonium in N. L. ſin-
gulis, & præceptum Matrimonii ſolum to-
tam communitatem pro publica utilitate, &
ſubinde nonnullos per accidens, qui conti-
nentiæ donum non habent, obligat, quia
melius eſt nubere, quam uri.

Schol. I. Medina l. 4. de Sacr. docet nullum proprie
præceptum de Matrimonio dari, tum quia incli-
natio naturalis ad propagationem ſpeciei ſufficit:
tum quia alias præceptum Matrimonii Confilio
Virginitatis adverſaretur. Sed Reſp. cum incli-
natio hæc non necefſario, ſed libere conſenſum
expectet, præcepto opus fuit, ne ſuo actu om-
nino defraudaretur. Deinde quando Matrimo-
nium eſt de præcepto, virginitas non eſt Fond-
um,

lün,
eler
ls no
46.
præce
tur, 1
Potek
onut
Drævi
homo
2d br⸗
ma de
ciej,
Ceptun
ſeciei

Dol a.
teſt,
tum te
deram
Cfamen-
wo ce
ſubdtti
dancta
me ſe

De Matrimonio. 895

opanr⸗ lium, ſed tunc ſolum quando ſatis multiplicato
unns, genere humano Matrimonium omnibus & fingu-
c. lis non amplius præceptum eſt. Scotus in 4. d.

26. q. I. putat Matrimonium non eſſe ſtriéte de

Rehön præcepto naturali, quia in Decalogo non contine-
l in⸗ tur, nec ad aliquod præceptum Decalogi reduci
5. ii⸗ poteſt. Verum nonnulli hoc præceptum redu-
elitian cunt ad præceptum amoris ſui ipſius, quod eſt
pagin prævium ad præcepta Decalogi, tenetur enim
ſei homo ſuam ſpeciem conſervare. Alii reducunt
ad Præceptum non occidendi, qui enim in extre-
e⸗ e ma neceſſitate non nuberet pro conſervatione ſpe-
ilionen ciei, occidere diceretur. Alii reducunt ad præ-

ceptum de diligendo proximo, quia conſervatio
ſpeciei ſpectat ad bonum proximi.
enentt
etle. Sckol. 2. Ex omnibus hucusque dictis colligi po-
teſt, quid in Sacramento Matrimonii ſit Sacramen-

e tum tantum, ſcilicet actus contrahentium: Res
El Sacramenti eſt gratia: Sacramentum, & res Sa-
t. Lici Cramenti ſimul, eſt vinculum perpetuum ex mu-
Pigs tuo contrahentium pacto reſultans. Atque hic
tio ſubſiſtit curſus præſens Theologicus, qui judicio
8 1 1r Sanétæ Romanzæ & Catholicæ Eccleſiæe devotiſſi-
in me ſe ſubmittit, cujusque ſit
0
litel FINIS.
gui l⸗
glt, Ul C. I. O. G. D.
munndi
Uk her.
lian
i u
Cun i⸗
oolei
1 dne
ne INDEX

X N D E X
RERUM MEMORABILIUM
LOCUPLETISSIMUS.

A.

Abbater qui. 632.
Abſolutio Verbis indicativis prolata eſt vali-
da. 495. Non eſt mera Concio. 540. An ſit tan⸗
tum declaratoria 5S4r.
Arecidentia an maneant poſt Conſecrationem ſine
Subjecto. 253.
Acolythatus quid. 617. Ritus, quo confertur.
ibid. Materia, forma, officia. ibid. Reſolvuntur
Caſus. 618.
Adulti an ad fidem, & Baptismum ſint cogendi.
T122. Reſolvuntur Caſus. r24. Quænam dilpoſi-
tiones in adultis ad Baptiſmum requirantur. 129.
Reſolvuntur Caſus. 130.
ADtas ad ordines requiſita. 69r. Reſolvuntur
Caſus. 692. Quænam ad valide Contrahendum
Matrimonium requiratur. g1I. Reſolvuntur Caſus.
ibidem.
Aßinitas quid ſit. 81r. Quotuplex. 812. II-
lius gradus quomodo computandi. ibid. Dirimit
Matrimonium. ibid, An jure Naturæ. 813. Re-
ſolvuntur Caſus. 814.
Apoſtoli an in Nomine Chriſti tantum baptiza=
rint. 102.
Approbatio quid. 504.
Archiepiſcopi, qui. 647.
Archipresbyter quisnam ſit. 631.

Attri=

2

t.

410.
ttritio
eguirat

le propt

Validee
216,

Pupti
Cpotuple
Ut vernn
hehreis
N dole
äismi
1lterante
rma Ver
inronine
eit aptisn
Nelekk. Ca
Mhlex. 1
IIg, do
inn Brpt
r.
fomns or
Giidteein
lii oon
tendiltas
ſſee
Keran
1g. Obl
i .

Alran

et rik:⸗

1Ar dn.
em iu

onlettut.
OMontor

Corenii

n hol⸗
tut.

lolrnne
Mateninn
tut (u.

gn. N.
Din
E

hie

Indew Rerum memorabilium.

Attritio, quid ſit. 407. In quo a Contritione
differat. tbid. Attritio bona eſt. 409. Solv. Obj.
410. Attritio ad Sacramentum diſponit. 41. An
Attritio fine amore fufficiat. 412. Qualis amor
requiratur. 4r5. Reſolv. Caſ. 416. Reſolv. Caſ.
de propoſito. 41 8.

Azymus Panis æque ac fermentatus eſt Materia

validæ Couſecrationis. 215. Orige uſus Azymi-

216.

. B.
Baptismaus quid fit. 82. Kjus nomina. thid.
Quaotuplex. 83. Definitiones Proteſtentium. ibid.
Eſt verum Sacramentum. 84. An Baptismus ab
hebræis acceptus ſit. 86. Materia remota Baptismi.
88. Solv. Obj. 89. Aqua debet eſfe benediécta. 90.
Reſolv. Cal. 91. Materia proxima Baptismi. 92.
Ritus immerGonis. 93. Relolv. Cat. 96. Forma
Baptismi in Eccleſia latina. 97. Heæretici fermam
adulterantes. 99. Forma græcorum. 101: An

forma Verbotenus exprimenda. ibid. An Apoſtoli

in nomine Chriſti tantum baptizarint. Io2. An va-
leat Baptismus in ſolo Chriſti nomine collatus. X0A.
Reſolv. Caſ. 105. Miniſter Baptismi 0 6. Quo-
tuplex. 108. In neceſſitate quivis baptizare poteſt.
II2. Solv. Obj. ihid. Reſolv. Caſ. 114. Subje-
Gtum Baptismi. 115. ſeqg. Primus effectus eſt gra-
tia. 131. Gratia Sacramentalis Baptismi. 132. Bap-
tismus omnia peccata,; & poœnam tollit. ibid.
Quid recipiat juſtificatus per Charitatem. 133. Vol-=

tairii Scommata. ibid. Baptismi Character, & ini⸗

terabilitas. 134. Reſolv. Caſ. 135. An Baptismus
ficte fuſceptus remota fictione revivifcat. 136. An
alia Sacramenta reviviſcant. 139. Refſolv. Caſ.
139. Obligatio Baptizati. 139. Neceflitas Baptis-
mi. 140. Solv. Obj. 142. Solv. Obj. Sociniano=-
—– rum.

Scram Inſiit. Theol. Tom. 1lI. L. 11

Index Rerum memorabilium.

rum. 143. Baptismus per Votum Parentum non
ſuppletur. 44. Solv. Obj. 145. Reſolv. Cal. 146.
Martyrium ſupplet vices Baptismi. ihid. Baptismus
flaminis juſtificat. 152. Solv. Obj. 153. Quale
Votum Baptismi requiratur. ibid. Quando Baptis-
mus in Præcepto erat. 154. De Patrinis, & Cere-
moniis Baptismi. 159.

Beneßiciatus tenetur aſſignatas Miſſas legere. 346.
Reſolv. Caſ. ibid. .

C.

Cæzlibatus lex Ordinibus ſacris impoſita æquiſſi-
ma eſt. 710. Solv. Obj. 71Ir. An lex Cælibatus

ſit divina. 712. Origo hujus legis apud græcos,

713. apud latinos. 715. Reſolv. Caſ. 717.
Canonici, quinam. 632. 732.
Cardinales, qui. 629.
Catechumenorum vetus diſciplina. 129.
Ceremoniæ Baptismum prœcedentes. 161. Co-

mitantes, & ſequentes. 162. Ceremoniæ abroga-
tæ. 163. Reſolv. Caſ. ibid. Ceremoniæ confirma-

tionem præcedentes. 198. concomitantes. 199.

& ſubſequentes. 200.

CQCLharabhter a tribus Sacramentis imprimitur. 36.
Solv. Obj. 38. Quid ſit Character. 39. Ejus in-
delebilitas, & ſubjectum. ibid. An ab omnibus
Ordinibus imprimatur. 36. .

Chorepiſcopi quinam fuerint. 660.

Chriſtus Sacramenta N. L. inſtituit. 40. Solv.
Obj. ibid. An ſit de fide, omnia Sacramenta eſſe
immediate a Chriſto inſtituta. 41.

Circum-

Gr
1t 19.
ö it

Cn
Quot n
gI, I
Al etia

lv. (C

ſen e
Obj. g
ſoly. C

Cleri

ſen
hünitatie
ns don
trimoniun
tansverſ.
Slr. 05

kübeantun

(hona
DMirit

(gn
tmit

Conn
Gigmem
Derata v
Meceptn
K.
(ommnn
An expe

nio

h. 0
ele ns

nm NO
. 16.
MNiemn
ule
0 Dii.

EEr

ere, 3

en etiſ.

(Elibatu
d geoc⸗
7.

.

101. l⸗
nie Mar
nne⸗

conI,
Ates 19

Siunnt 6

.
15 CoNis

Nr
o. N.
s .

is „

W

. Index Rerum memorabilium.

Gircumciſio an primo a Deo Abrahamo præcepta
ſit. 19. An ad delendum peccatum originale inſti-
tuta ſit. 20.

Clandeſtinitas Matrimonii unde proveniat. 814.
Quot modis Matrimonium clandeſtinum efſſe poſſit.

815. Irritat Matrimonium. ibid. Solv. Obj. 817.

An etiam ante tridentinum irritaverit. ibid. Re-
ſolv. Caſ. 8:8. & ſeqq. Si Clandeſtinum ſit ex de-

fectu conſenſus parentum non irritat. 824. Solv.

Obj. 825: Nec antiquo Jure irritabat. 826. Re-
ſolv. Caſ. 9827.

Clericus quid. 734. Solv. Obj. Proteſt. ibid.

Cognatio Carnalis quid ſit. 784. Linea Conſan-
guinitatis, & gradus quid fint. ibid. Modus gra-
dus comphtandi. 785. Conſangninitas dirimit Ma-
trimonium in linea recta in infinitum, 186. in
transverſa usque ad quartum gradum incluſive. 787-
Solv. Obj. ibed. Quinam gradus jure Naturæ pro-

nibeantur. 788.

Cognetio legalis quid, & quotuplex ſit. 792.
Dirimit Matrimonium. 793. Reſolv. Caſ. ibid.

Cognatio ſpiritualis quid, & quotuplex fit. 790.
Dirimit Matrimonium. 79r. Reſolv. Caſ. 792.

Communio. Quænam diſpoſitio requiratur ad
dignam Communionem. 281. Solv. Obj. 283. An
peccata venialia augmento gratiæ obfint. ibid. An
præceptum præmittendi Confeſſionem ſit divinum.
284. Reſolv. Caſ. ibid. Jejunium naturale ad
Commnnionem requiſitum. 286. Reſolv. Caſ. ihid.
An expediat quotidiana Communio. 297. Com-
munio ſub duplici ſpecie non eſt præcepta. 301.

Solv. Obj. 306. An Communicans ſub duplici ſpe-

cie plus gratiæ recipiat. 308.

L. 11 a Con-

Index Rerum memorabilium.
Conditio eſt impedimentum dirimens. 780. Re-
ſolv. Caſ. 781.

A
Confoſſarii Officium. 517. Reſolv. Caſ. ibid.
Confeſſarius ſollicitans denuntiandus. 524. Reſolv.
Caſ. 525.

Confeſio quid ſit. 42 0. Eſt de Jure divino. 421.
Solv. Obſ. 425. Debet eſſe integra. 42 8. Solv.
Obj. 429. An circumſtantiæ notabiliter aggravan-
tes fint confitendæ. 430. An peccata dubia. 431.
Reſolv. Caſl. 432. Reſolv. Caſ. 434. Caſus de
Examine reſolvuntur. 436. Quæ excuſent ab in-
tegritate materiali. 437. Debet efle fidelis. 438.
Relſolv. Caſ. ibid. Confeſſio ore flieri debet. ibid.
Solv. Obj. 439. Publica Confefſio uon eſt neceſſa-
