menta legitime adminiſtranda requiritur quidem
ti betetl in nonnullis Sacramentis, ut quis Spiritum S. per
RR manus impoſitionem acceperit, ſaltem quoad cha-
Undrr racterem; at vero ut aliis Spiritum S. per Sacra-
Gnm menta conferat, non requiritur, ut ipſe eum ha-
ul inte beat⸗ . S. Joannes communionem familiarem eum
itne Ereticis prohibet. Ad extremam Unétionem re-
h l quiritur oratio fidei objective ſumptæ ſeu objeéti
w credendi, quod etiam hæreticus proferre poteſt,
Cnn 1 non vero fidei formaliter ſumptæ, ſeu actus, quoò
n “ quis credit formaliter. II. Canon Apoſtolorum 45
MKZ & 46 Baptismum ab hæreticis collatum rejicit.
aer, Eundem Tertullianus, S. Baſilius ep. 2. ad Am-
uin phil. & S. Cyrillus Jeroſalymitanus præf. in Ca-
e⸗ tech. rejecerunt. Neſp. Duo illi canones Apoſto-
e lorum funt ſpurii (§. 477. Schol. 4.) S. Baſilius;
inii Tertullianus & S. Cyrillus ſententie rebaptizan-
cent tium adhæſerunt. Unde colligimus, quæſtionem
de

62 Cavut XIII.

de Baptismo hæreticorum non fuiſſe ubique eluci-
datam niſi fub finem Sæculi Ati, & Eccleſiam per
200 fere annos turbaſſe, cujus ratio eſt, quod

Concilium Arelatenſe I. a. 317. celebratum non

ſtatim ad notitiam orientalium venerit, & Con-
cilium Nicoenum rejiciendo Baptismum Pauliani-
ſtarum implicite ſolum aliorum hæreticorum Bap-
tismum approbavit, quod nonnullis non ſatis cla-
re innotuit. III. S. Dionyſius Alexandrinus apud
Euſ. I. 7. c. 14. & teſte 8. Hieronymo in rebap-
tizantium dogma conſenſit, & Sixto ſucceſſori
S. Stephani P. ſuaſit, ut a ferenda cenſura in hanc
ſententiam abſtineret. Item S. Athanaſius or. 2.
cont. Arian. Baptismum Arianorum rejecit. Et
S. Optatus Milev. l. I. cont. Parmen nullum efſe
apud hæreticos Baptismum, non vero apud Schis-
maticos ait. Ke. Quidam putant, S Diony-
ſium dogmati rebaptizantium ſubſcripfifſe. Sed
D, Tournely eum ab hoc errore abſolvit: tum
quia S. Cyprianus nunquam ad eum provocavit:
tum quia S. Baſilius in ep. ad Amphiloch. c. I.
teſtatur, S. Dionyſium admiſiſſe Baptismum Mon-
taniſtarum: tum quia alias mediatorem pro S. Cy-
priano apud S. Stephanum non egiſſet. Ad ſum-
mum ergo S. Dionyſius cenſuit, excuſandos eſſe
rebaptizantes, usque dum res mature diſcuſſa
fuifſet, & ideo viſus eſt S. Hieronymo in ſenten-
tiam S. Cypriani propendiſſe, circa quam tamen
ſolum hærebat, & Sixtum P. conſuluit. De men-
te S. Athanaſii dubium eſſe cenſet D. Habert, nam
Or. 3. cont. Arian. vanum vocat Arianorum Bap-
tismum. Quia tamen S. Athanaſius in Synodo
Alexandrina a. 362. decrevit redeuntes ad unita-
tem Eccleſiæ Epiſcopos & Presbyteros cum ho-
noribus recipiendos, videtur ſolum rejicere Bap-
tismum hæreticorum quoad effectum Sacramenti
in illis, qui hæreſi confentiunt. S. Optatus eo-
rum ſolum heæreticorum Baptismum rejicit, qui
ſformam adulterabant. IV. Innocentius I. ep. 18.
Baptismum Arianorum, non vero ordinationem
reci=

epit
tumen
ins
I B
n el
t.
lerte
Ue
Wn⸗

Per
Chen

Ue
e

De Sacramentis in genert. 63

digen recipit. S. Leo I. ep. 79. ait, hæreticos per Sa-

Lorſelmn, cramenta non poſſe dare ſanctificationem. S. Gre-
d gorius M. Il. 11. ep. 67. jubet repeti Bonoſiano-
lehnuim rum Baptisma. Pelagius apud Gratianum ait,
it, AHH non eſt corpus Chriſti, quod Schismaticus confi-
umh cit. Urbanns II. ep. ad Lucium ait, Sacramenta
ticorun hæreticorum formam, non vero virtutis effeétum
nonkdt habere. K,. Innocentius I. nunquam dixit,
undiun ordinationem hæreticorum quoad ſubſtantiam &
mo inn Characterem efſe invalidam, ſed tantum vult ordi- Sð
tto ſuni natos ab iis ad Eccleſiam cum ſuis honoribus non
enliuftits efle recipiendos, & manus illis imponendas pro
apuſne reconciliatione, non pro ordinatione. S. Leo
mn teſeci docet, per Sacramenta hæreticorum non dari ſan-
0 Hllum tificationem illis, qui hæreſi conſentiunt. S. Gre-
ald gorius Baptismum Banoſianorum rejicit, quia non
nt, d Die baptizabant in nomine S. S. Trinitatis. Pelagius
erilne alludit ad corpus Chriſti myſticum ſeu Eccleſiam,
dbtolvit quæ non eſt apud Schismaticos. Urbanus vero
Prov virtutem Sacramentis hæreticorum negat in illis,
Opriloct: qui hæreft conſentiunt. V. Unus eſt Baptismus
Ntsmin k in una Eccleſia: Ergo extra illam nullus eſt.
tenmen Item ab hæretico nequit haberi effeéctus ſpiritualis
get. MMſ Sacramentorum, quia nemo dat: quod non ha-
rlumgde bet: Ergo nec ipfum Sacramentum. X& v. Bap-
re An tismus hæreticorum unus eſt cum Baptismo unius
moe Eccleſiæ, a qua vim habet. Deinde aliud eſt Sa-
Cin un cramentum, aliud effectus Sacramenti; illud etiam
Et. Den malus miniſter velut cauſa inſtrumentalis conferre
het, poteſt, & conſequenter etiam effectum, quia non
notunk ſua ſed Chriſti virtute agit.
1 in ,
nts O. 922:
teros e D .
reſeen, Non ſolum autem fides, (GS. 921.) ſed Hrobitas

“ etiain probitas miniſtri ad valorem Sacramen- miniſri
ti non requiritur, unde miniſtri improbi ſive HWD
“ publici ſive occulti, qui omnia neceſſaria rite n requi-
i⸗ obſervant, Sacramenta valide conficiunt. Hoc ritur.
6 pro-

64 Caput XIII.

probatur iis rationibus, quibus dogma præ-
cedens: quibus accedit definitio Concilii Con-
ſtantienſis, quod hunc articulum 4tum Wi⸗
cleffi damnavit: & Epiſcopus vel Sacerdos t

in peccato mortali, non ordinat, non confirmat;,

non conſecrat, non baptizat. Et Trident. Seſſ. 7.
can. 12. ita ſtatuit: Ni quis dixerit, miniſtrum
in peccato mortali exiſtentem, modo ommia zſſen-
tialia, quc ad Sacramentum conficiendum aut
conſerendum pertinent, ſervaverit, non conficert
acramentum, anathema ſit. Idem probat S.
Auguſtinus multis libris contra Donatiſtas
conſcriptis. Et tr. 5. in Joan. ait: Quid tibi
Jacit malus miniſter, ubi bonus eſt Dominur?..
quod dabatur a Paulo, & quod dabatur a Eetro,
Chriſti erat, & quod datum éſt a Juda, Ulri-
ſti erat.: non timeo adulterum, non ebrioſum,

non homicidam, quia columbam attendo, per

quam mili dicitur. Hic eſt, qui baptizat. Et
Nicolaus I. ad conſulta Bulgar. c. 71. Non
poteſt ſolis radius per loacas & latrinas tran-
ens aliquid exinde contaminationis attrahere:
proinde qualiscungue Sacerdor it, gqu ſankla

Junt, coinquinare non pottſt.

Solyuntur Schol. Donatiſtæ errorem . Baptismum ab hæreticis
objeblio-
265.

collatum nullum eſfſe, ad omnes peccatores- ſive
publicos ſive cccultos extenderunt, teſte S. Au-
guſtino l. 2. cont. Creſcon, c. 28. ſed argumen-
tis Catholicorum tandem conviéti reſtrinxerunt
ad ſolos peccatores publicos, quos negant Sacra-
menta valide conficere, teſte eodem S. D. 1. 2.:
cont. Parmen. c. 12. Eundem errorem ſecuti funt
Szæculo 12 mo Apoſtolici, teſte S. Bernardo Serm.
66. in cant. Item Albigenſes teſte S. Antonino
Wum. p. 4. t. II. c. 7. Waldenſes, Huſiit- &
na⸗

ube
Ine
1s in
Erſei
1Co
i gu
ortu
to ili⸗
ſid⸗
nit.
We

Dend

ogrtamn

ncilälc.

Atumn ]
emir
1 Confft
lent.
, üne
omnint
Citndhin:
1on e
h plolr
Porntt
ti Cus
Dyirut⸗
Atur al
von Mi
Ithnb,

gtant.

.(. Il. 1
efirnt r
67 Ntnun

ir /t

140 Hert
katolti
tele
l nr.
reſtiutl

De Sacramentit in genere. 65

Anabaptiſtæ, & Joannes Wicleffus, qui non ſo-

lum peccatores publicos & occultos ſed etiam bo-
nos in præſenti, ſed malos aliquando futuros &
præſcitos negat Sacramenta valide poſſe conficere.
I. Quia Pſ. 140, dicitur? Oleum peccatoris non
impinguet caput meum. Eccl. 34. v. 4. ab immun-
do quis mundabitur? & v. 30. qui baptizatur à
mortuo, & iterum tangit eum, quid groficit lava-
tio illius? Matth. 7. Non poteſt arboer mala bonos
frukus fazgert. Et Joan. 9. Deus geccatones non
audit. Keſp. Nomine olei intelligitur adulatio,
uti ex contextu patet, non vero Sacramentum.
Eccleſiaſticus loquitur de ſomniis. quæ cum ſint
mendacia, verum docere non poſſunt: ſicut im-
mundus res alias mundare nequit, niſi fit ſola
cauſa inſtrumentalis. In altero textu ſermo eſt
de immunditia legali per contactum mortui con-
tracta. Miniſter malus non eſt arbor mala, quia
arbor mala eſt homo de ſuo faciens, non vero
ex virtute Chriſti, ficuti facit miniſter Sacramen-
torum. Verba: Deus peccatores non audit, non
funt Chriſti, ſed coœci nati inſcite vel incaute lo-
quentis II. S. Auguſtinus 1. 5. de Bapt. c. 22.
ait: Maligne & invidi.. remiſſionem peccatorum
dare non voſunt. Et S. Hieronymus in c. 3. Soph.
Sacerdotes, qui Euchariftiæ ſerviunt, impie agunt
in legem Chriſti, putantes, Eucharifliam impre-
cantis verba facere, non vitam, ac neceſſäariam eſſe
tantum ſolemnem orationem, & non merita Sacer-
dotum. KReſp. S. Auguſtinus loquitur de privata
Oratione ad obtinendam remiſſionem, non de ab-
ſolutione Saeramentali; vel loquitur de ſuſcipien-
tibus Sacramenta malitiæ miniſtri conſentientibus.
S. Hicronymus alludit ad litteralem ſignificatio-
nem Euchariſtiæ, quæ gratiarum actionem ſigni-
ficat, ad quam præter conſecrationis verba, bona
vita ad meritum requiritur. III. Impii miniſtri
non habent intentionem Chriſti & Eccleſiæ, quæ
eſt, ut pura conſcientia Sacramenta adminiſtren-
tur:

Sehram Inſtit. Theol. ITom. III. E

Caput XIII.

tur: imo in miniſtro malo, Sacramenta eſſent
mala, utpote mala actio miniſtri. Ke/ſv. Impii
miniſtri habent intentionem terminatam ad fub-
ſtantiam aétionis, faciendi, quod facit Eccleſia,
& hoc ſufficit, licet non habeant terminatam ad
modum aéctionis, quia bonum male faciunt. Actio
miniſtri mala eſt in genere moris, non in genere
entis ſeu Sacramenti, quod Chriſtus per mini-
ſtrum conficit.

H. 923.
Aed liei. Licet autem nec ſides, nec probitas in
tam mini- miniſtro ad valorem Sacramenti reqmiratur,
NRratio- ut tamen miniſter ſolemnis licite conficiat Sa-

Ném — . 2. .
gairitur. cramentum ſolemniter, requiritur in eo ſta-
ſtatus tus gratiæ ſub peccato mortali, per ſe lo-

grativ. quendo. Miniſtris enim veteris Teſtamenti
jam dicebatur Lev. 21. v. 6. Sanéti erunt Deo
ſuo, & non polluent nomen ejus: incenſum enim
Domini, & panes Dei ſui oferunt, & ideo
unbli erunt. Et ratio petitur tum ex eo,
quod agat tanquam miniſter Chriſti, tum
quod conficiat rem ſanctiſſimam, tum quod
ad hoc habeat ſpecialem conſecrationem &
& gratiam. Unde S. Auguſtinus conc. I.
in Pſ. 103. ait: Videant qualem rationem ha-
bituri ſint cum Deo, qui Sanktie non Sandte
utuntur. Et Rituale Romanum ait: Impure
& indigne Sacramenta miniſtrantes in terna
mortis reatum incurrunt.

An in di- Schol. Quæritur an etiam diſpenſans Euchariſtiam
Wenſante in peccato mortali peccet mortaliter Reſpondet

zuchari- P. Laymann affirmative, tum quia eſt miniſte-
ſtiam re- rium ſanétiſſimum: tum quia repræſentat perſo-
quiratur nam Chriſti S. S. Euchariſtiam in ultima Cœna di-
ſtatus ſpenſantis: Ergo in Sacramentum & perſonam

gratic. Chriſti

I
nee⸗
Cm
talit
Uni

De Sacramentis in genere. 67

ertn cd. Chriſti gravem irreverentiam committit. Non
Re I obſtat I. quod diſpenſans non ſit miniſter Sacra-
menti: Nam K ſv. licet non fit miniſter confi-

n ciens, eſt tamen diſpenſans. II. Portans S. S. Eu-
Tideun chariſtiam ab uno loc in alium, non peccat mor-
chnt d taliter: Ergo nec diſpenſans. Aſp. Portans non
On in gee ponit actionem proxime ordinatam ad conteren-
8 Nn dam ex opere operato gratiam, ſicuti diſpenſans.

Coroll. Prafz. 1mo. Confeſſarius abſolvens in pec-
cato mortali, tot peccata mortalia committit,
quot pœnitentes abſolvit. 2do. Sacerdos cele-
brans in mortali peccat tripliciter conficiendo,
ſuſcipiendo, & indigne miniſtrando Sacramentum:
ſufficienter tamen ſe accuſat, dicendo: celebravi
in mortali. Stio. Diſpenſans in mortali pluribus
S. S. Euchariſtiam unicum peccatum mortale com-
mittit; quia eſt unum miniſterium, & ex parte
communicantium unicum convivium. Ato. Ad
Sacramenta licite adminiſtranda non debet quis in
mortali exiſtens neceſſario præmittere confeſſio-
nem, ſed ſufficit contritio perfecta, excepta S. S.
Euchariſtia ad quam requiritur confeſſio. Sto.

ſe A Dieaconus cantans Evangelium & Subdiaconus epi-
Mi,od Kolam in Miſſa nonnifi venialiter peccant, niſi
tunq quis ob notorium peccatum grave ſcandalum præ-
Ationen beret, quia hæc officia non verſantur immediate
5 oone Circa S. Euchariſtiam: nec peccat graviter in mor-
„tali exercens ordines minores, tangens res ſacras,
tonen, conficiens Sacramentalia, conſecrans templa, be-
No N nedicens Abbates, &c. conficiens S. Chrisma,
it: NMM conferens primam Tonſuram, prædicans Verbum
in N Dei, quæz non ſunt actiones Chriſti, nec confe-

runt immediate animæ ſanétitatem 6to. Miniſter
neceſſitatis, v. g. laicus in neceſſitate baptizans
cum conſcientia peccati mortalis non peccat mor-
taliter ſed tantum venialiter, quia non vi ſtatus,
& officii, ſed tantum permiſſive Sacramentum
adminiſtrat.

E 2 §. 924.

Reſolvun-
tur caſus.

Caput XIII.

H. 924.

Non licee Non licet petere vel recipere Sacramen-
ab indi- tum a miniſtro indigno, præſertim excom-
gno ba- municato non tolerato, excepto Baptismo in
r, Peé- gaſu neceflitatis, & Poœnitentia in articulo
mortis; quia tenetur quis impedire pecca-
tum alterius, ſi ſine ſuo incommodo fieri
poſſit. Quodſi vero juſta & gravis cauſa ſube
ſit v. g. præceptum annuæ Confeffionis &
communionis, nec alius dignus line gravi
incommodo adiri poſſit, licet petere & ſuſci-
pere Sacramenta ab indigno tolerato, quis
tunc juſta cauſa petendi excuſat: id quod
multo magis licet, quando de malitia mini⸗
ſtri certo non conſtat.

Miniſter Eodem modo Miniſter, qui confert Sa=
non debet cramentum indigno, per ſe loquendo, ſi ſcien=
Sacram. ter faciat, peccat mortaliter. Quippe Chri⸗
orr ſtus Matth. 7. præcipit: Molite dare Sanktum
ndeSο. canibur. Talis enim cooperaretur peccato
alieno, & in re gravi ageret cotra obligatio-
nem ſui officii, vi cujus tenetur fideliter ad-
miniſtrare Sacramenta.

Keſolvun- Coroll. Prakt. Imo. Miniſter Sacramenti debet fal-
tur eaſus. tem prudenter jüdicare adhibita morali diligentia,
ſuſcipientem eſie dignum. 2do. Peccatori publi-
co, id eſt, juridice convicto, vel publice pec-
canti ſine ſufficientibus ſignis peractæ poœniten-
tiæ, publice vel privatim petenti Sacramentum
negandum eſt, excepta pœnitentia: non tamen
ſufficiunt leves, ſed requiruntur violentæ de in-
dignitate ſuſpiciones. Stio. Peccatori oeculto pub-
ice

k e
r ho
. 1
lre ſo
Son e
e dat

funge

e
e
H
ſer.
ihr
i
ke An
Ent
1llen
r
kbo⸗
elan
d
in
tI
Il

De Saueramentis in genere. 69

lice petenti non eſt negandum Sacramentum, ſi
Sackane per hoc infamaretur. c. ſi Sacerdos. de off, jud.
ord. ſi vero peceator occultus occulte petat, cui
im em üne ſcandalo & infamia negari poteſt, denegan-
aptone dum eſt, dummodo indignitas ex ſola confeſſio-
in Mnd ne Sacramentali cognita non fuerit, ubi non licet
Gire pert frangere Sigillum.

moto G. 9260.

eſin Præter materiam, Formam & Miniſtrum, Subjekum
e Ut Sacramenta gratiam actu cauſent, debent Sare-
eA Abplicari Subjelto capaci: Quod juxta præ- H
* ſentem Chriſti inſtitutionem eſt ſolus homo
. is Viator. Nam Hebr. 5. Ommis Pontiſex eo ho-
dalitun minibus aſſumpius pro hominibus conſtituitur in

zie, quæ ſunt ad Deum. Et Ratio eſt, quia
nec Angelis, cum ſint incorporei, (t. 1.
§F. 178.) ſigna ſenſibilia gratiæ ſanctificantis
applicari poſſint: nec creaturis irrationabili-
ed pus, cum fint gratiæ ſanctificantis incapaces:
d, 1 nec hominibus defunctis, qui cum ſint in ter-
iell mino, non poſſunt proficere in gratia, nec
eN proinde percipere effectum Sacramentorum
tot dean ex inſtitutione Dei ſolis vivis convenientem.
taollen Schol. Dicis I. Mus comedendo S. S. Euchariſtiam Solyuntuy
SMeliet!. Sacramentum recipit: Ergo brutum eſt ſubjectum objectio-
Capax. Keſp. Mus recipit quidem rem, quæ re- ges.
ipſa eſt Sacramentum, ſeu ut quandam rem quan-

lce tum ad ſpecies ſenſibiles naturalem, ſicuti cibo-
D rium etiam recipit, non vero prout Sacramentum
leton⸗ eſt, ſeun receptione & applicatione Sacramenti.
upe/ II. Chriſtus fuit ſimul viator & comprekenſor,
ade ee, & tamen juxta S. Thomam Sacramentum corpo-
Gonn⸗ ris ſui ſuſcepit: Ergo aliquis Beatus eſt ſubjectum
1: , capax Sacramenti. Keſp. Chriſtus D. ut viator
S S. S. Euchariſtiam ſumere potuit, non quidem ad
oeu. Sratiam, ſed ad ſpiritualem dulcedinem.
E è3 G. 927.

In Jubje-
lto requi-
ritur imn-
tentio.

obje io-
sS.

S. inquit,

Caput AXIII.
H. 927.

Ut vero homo adultus Sacramentum va-

lide percipiat, non ſufficit in eo mera capa-
citas, ſed requiritur vera & interna intentio,
ſeu conſenfus voluntatis in ritum Eccleſiæ,
quem percip it, ita ut plane invitus & relu-
valide Sacramentu um non recipiat. Ilta
. mo. ex perpetna Eccleſiæ traditio-
ne. lium Carthagine enſe III. a. 396. &
IV. a. 398. Can. 79. Et Arauſicanum I. a.
442. ſtatuunt, ægrotos, qui uſum rationis
vel linguzæ amiſerunt, non efſſe baptizandos,
nec abſolvendos, niſi conſtet ex teſtibus,
eos prius voluiſſe baptizari vel abſolvi. In-
nocentius III. in c. naſoles. de Bapt. ex-
preſſe aſſerit, illum, nunquam conſen-
ſit, ſed benitus. cont lixit, nec rem, nec

characterem uſcipere Sacramenti, quia Pplus
J:

onlzaatelrt, ducdm minim
onſentire. nale Romanum prohibet, ue
Paptizetur adultu 18 „ qui ex mmorbo aut alio

9 4 ¹
caſn in amentiam incidit, ſi, dum eſſet ra-
tionis compos, Baptismum non petiit. Ra-
tio eſt, ia ſuſcepti 0 Sacramenti eſt dune⸗
dam initiati conſooratio, & Religionis pr.
feſſio, quæ ſine voluntatis motu intus relu-
ctante fieri non poteſt.

Solvuntur Schol. I. Dicis I. Macedonius aſceta teſte Theodo-

reto a Flaviano ſub ſpecie accuſationis de monte
abductus inſcius ad Sacer dotium promotus fuit,
quo cognito verbis alios proſcindens, baculo
etiam Epiſcopum perſecutus fuit: Ejus nihilomi-
nus ordinatio ratificata fuit. & D. Tournely
cenſet, hanc ordinationem fuiſßte invalidam, niſi
forte ſolum ex metu & humilitate reluctans ſim-
plici-

ſeite

füns

n

,
ient
goſtn
charl

le⸗ 4

—

e— ——qũ

—,—

De Sacramentis in genere. 71

pliciter conſenſerit: quomodo etiam Paulinianus
frater S. Hieronymi ordinatus fuit. II. S. Augu-

nentum Ktinus tr. 26. in Joan. ait: Intrare quisque Ecele-
mera ear ſiam poteſt nolens, accedere ad altare voteſt no-
na inten lens, accipere Sacramentum voteſt nolens, credere
Lecſer non poteſt, niſi volens. Unde etiam Florentinum
intentionis ſuſcipientis non meminit. Ke/p. S. Au-
tns Et guſtinus vel loquitur de Sacramento S. S. Eu-
Ccipin! chariſtiæ, quæ in eſſe permanente conſiſtit, &
ie tuii ſic ab invito vel neſciente, licet ſine fructu, per-
a. g. cipi poteſt: vel ſi de Baptismo loquatur, intelli-
camme gendus eſt de in ſantibus aut adultis tantum ſecun-
a dum quid invitis. Florentinum conſenſum in ſu-
N N ſcipiente ſupponit. III. In infantibus non requi-
Aptizan ritur ad valorem Sacramenti intentio: Ergo nec
X tel in adultis, maxime quia valor Sacramenti ab in-
bolti. tentione miniſtri tantum dependere videtur. KReſv.
Bipt Chriſtus voluit, ut in infantibus Baptismus fine
7 eorum intentione, cujus funt incapaces, valeat;
ang n non vero in adultis. Deinde valor Sacramenti
c Ie,! pendet ab intentione miniſtri, ceu cauſa efficiente
Nti, ſun miniſteriali, a conſenſu vero ſuſcipientis tanquam

conditione neceſſaria.

Sckol. 2. Cajetanus docet, in ſubjeéto ad valorem Qualis
Sacramenti ſufficere capacitatem fine contrarieta- Heheat
te, id eſt, ut quis mere paſſive ſe habeat, licet eſſe in-
neque velit, neque nolit ritum Sacramentalem tentio.
percipere. Verum Communior eſt ſententia, in
adulto, ut Sacramenta valide percipiat, requiri
veram & internam intentionem ſeu conſenſum
voluntatis in ritum Eccleſiæ, quem percipit, uti
patet ex rationibus in hoc paragrapho allatis,
quibus accedit S. Anguſtinus l. 4. de Bapt. 24. di-
cens: Si pro eo, qui reſpondere poteſt „alius ve-
Nondeat, non itidem valet. Et S. Thomas 3. p-
q. 68. a. 7. ait: Si in adulto deeſſet intentio Juſci-
piendi Sacramentum Baptismi, rebäpti indus ſſet.
Cujus ratio eſt, quia Sacramenta humano modo
recipi debent, quod non fieret, ſi cum voluntate

&

1

.

72 Caput XIII.

intentione interna non fſuſcipiantur: Deinde
riſtus Sacramenta ut media ad ſalutem condu-
ntia inſtituit: ficuti ergo nullus niſi volens ad
ſalutem perducitur, ita nullus niſi volens Sacra-
menta ceu ſanétitatis & ſalutis principia recipere
poteſt. Non obſtat I. Innocentius III. in cap ma-
jores. de Bapt. dicens: Tunc ergo charaRterem
Sacramentalis imprimit operatio, cum obicem vo-
luntatis contrariæ non invenit obſiſtentem. Et S.
Thomas in 4. d. 6. q. I. a. 2. quæſtiunc. 3. in-
quit: Intentio vel voluntas in Baptizato non requi-
ritur quaſßt canſans deletionem culpæ originalis,
Jed ſolum quaſi removens prohihens, ſcilicet contra-
riam voluntatem. Ergo ſufficit in ſubjecto neutra-
litas. Keſp. Innocentins loquitur de illis, qui ex
metu Sacramenta ſuſcipiunt, qui voluntatem effi-
cacem & ſimpliciter ſuſcipiendi Sacramentum ha-
bent, licet ſecundum quid & inefficaciter ſuſce-

&
C
ce

—

ptio heæc ſit illis involuntaria. S. Thomas ſolum

vult, quod intentio fuſcipientis non concurrat
active in genere cauſæ efficientis ad deletionem
culpæ originalis, non vero, quod non concurrat

diſpoſitive. II. Extrema unctio confertur etiam

jam ſenfibus deſtitutis, in quibus nulla eſt inten-
tio. Keſp. In his ſapponitur voluntas recipiendi
hoc Sacramentum, quia bonus Catholicus in vita
ſæpe hanc voluntatem habet.

Schol. 3. Ex dictis (§. Or6. Schol. 3.) apparet, quod

in adalto non ſufficiat intentio percipiendi mere
externum ac materialem Eccleſiæ ritum: non ta-
men requiritur, ut eum expreſſe tanquam verum
Sacramentum intendat, ſed ſufficit, ut ſerio &
ex animo generatim velit percipere id, quod fa-
cit Eccleſia.

Keſolvun- Coroll. Pralk. Imo. Qui plane eſt invitus, vel nul-
tur caſus.

lam omnino habet intentionem; invalide ſuſcipit
Saeramentum: qui vero metu induétus ſuſcipit,
valide ſuſcipit; vult enim fimpliciter, licet fit illi
involuntarium ſecundum quid: excepto Sacra-
mento

Elto
li
Uen,
Eo

allto
lono⸗
en
. N
Lete
in
Ane
ei.
Ua
HRoN

nue
lr,
St
Cule
Cerſe
Volue
ſaler
lcn
lem.

Cnl.
M
ddi⸗
Vere
e

De Sacramentir in genere. 23

ur: Di mento Matrimonii. 2do. Qui caſu comederet
tem n hoſtiam conſecratam, putans eſſe panem commu-
es nem, non acciperet gratiam, nec ſatisfaceret præ-
Olers an cepto Communionis Paſchalis.
pin recſe
in enn n
Clarvin §. 928.
1 okient . . .
ten. N Ad validam ſuſceptionem Sacramenti in Inientio

finre adulto fufficit intentio virtualis, imo in Ba- virtualis
mm ptismo, Confirmatione, Pœnitentia, & Ex- & inter-
ogn trema unctione ſufficit intentio interpretati-ſgnd,
lien va. Nam ſuſcipiens Sacramentum habet ſe ſußfcit.
ure mere paſſive: Ergo ſufficienter determinatur
uene Der intentionem virtualem, atctus præteriti
wenm adhuc permanentis, nec per contrariam re-
Mite Vocati. Deinde Eccleſia illis etiam, qui fu-
vonsin bita vi morbi oppreſſi ſui amplius compotes
namm non ſunt, in quibus proinde nec actualis nec
Caliune virtualis intentio adeſt, Sacramentum Ba-
ent ptismi, Poœnitentiz & Extremæ Untionis
confert, quando ex vita præterita Chriſtian
colligit, eos hæc Sacramenta eatenus delfi-
deraſſe, quatenus Catholico more decedere
voluerunt: Ergo Eccleſia cenſet, in hoc caſu
ſufficere intentionem interpretativam ad' va-
lidam & fructuoſam Sacramenti ſuſceptio⸗
In: nem. .
amm ſte
It ſnd Coroll. Prafkt. Imo. Adulti, qui aliquando habue- keſolvun-
1, , runt intentionem ſuſcipiendi Sacramenta, & hoc tur caſus.
propoſitum nunquam retractarunt, etiam in ſomno
amentia valide Sacramenta fuſcipiunt. 2d0. Si
quis ratione utens ore tantum renuat, corde
vero conſentist in Baptismum, confirmationem
&£ ordinem, valide hæc Sacramenta ſuſcipit.

E S H. 929.

Fides non
requiritur
in ſubje-
Ro.

Solvuntur
ohjebtio-
és.

Caput XIII.

G. 929.
Non tamen ad valorem Sacramentorum
requiritur in ſubjecto Fides, excepto Sacra-
mwento Pœnitentiæ. Nam Eecleſia ratum
ſemper habuit Baptismum, quem heretici
legitimo ritu perceperunt: Auguſtinus
1. 3. de Bapt. c. 14. ait: i voteſt, ut ho-
mo integrum habeat Sacrame .
idem. Excipiendum tame
Poœnitentiæ, in quo actu

Schol. Dicis I. Concilium Arelatenſe I. can. 8. ſta-
tuit, Afros ad Eccleſiam redeuntes denuo eſſe
baptizandos, ſi interrogati non reſponderint Tri-
nitatem: & Arelatenſe II. can. 27. ſtatuit, Bo-
noſiacos baptizatos in Trinitate, ſi interrogati
fidem noſtram ex toto corde confefſi fuerint,

cum Chrysmate, & manus impofitione in Eccle-

ſia recipiendos eſſe: Ergo fides in ſubjeéto ſup-
ponitur. Reſp. In primo Canone non eſt ſermo
de fide baptizati, ſed de forma Baptismi, an non
adulterata fuerit. In altero non ſtatuitur Bono-
ſiacos eſſe rebaptizandos, ſed tantum ſine profeſ-
ſione fidei per manus impoſitionem non eſfſe in
ſinum Eccleſiæ recipiendos. II. S. Auguſtinus
1. 7. de Bapt. c. 53. ait: Valet Baptisma rece-
ptum ſine ſimulatione & cum aliqua fide. S. Op-
tatus l. S. cont. Parmen. Principalem locum Tri-
nitas voſtulat, ſine qua res ipſa non poteſt geri,
hanc ſequitur fides credentis. Et S. Ambroſins
I. 1. de Spir. S. c. 3. Plenum eſt Baptismatis Sa-
cramentum, ſi Patrem & Eilium & Spiritum 5.
fatearis, ſi unum neges, totum ſubrues. Rejo.
S. Auguſtinus nomine fidei intelligit voluntatem
recipiendi Sacramentum ſeu intentionem. S. Op-
tatus

Uatus
CuN
Guirn

mor
lſe
dl,
Tun
glin/
n
Mn

mentonr
egto
elia tar
In here

N.

I. en 9
es bennd
poncein

, atnit,.

4

non eſt
6smni, 11
Atlimer

n ſie
n on e

6

Prun.

De Sacramentis in genere. 75

tatus & S. Ambroſius non ad valide, ſed licite &
cum fructu recipiendum Sacramentum fidem re-
quirunt: de quo ſit.

O. 930.
Ut vero Sacramenta non ſolum valide, Adq licite
ſed etiam licite & cum fructu ſuſcipiantur, Sacram.
requiruntur in ſubjecto præviæ ex fide & pie vecipien-
tate diſpoſitiones. Ita docet Tridentinum, dum quæ
quod Sefſſ. 7. can. 6. definit, Sacramenta N. o zeto⸗
L. continere gratiam, quam ſignificant, eam- nankteg.
que non ponenfibus obicem conferre: & can. 7.
ait, eam, quantum eſt ex parte Dei, omni-
bus dari: Ergo ſupponit in poteſtate hominis
eſſe, oblatam in Sacramentis gratiam non
recipere, adeoque prævias ex fide & pietate
diſpoſitiones requiri. Cujus ratio eſt, quia
quodlibet Sacramentum habet proprios ſuos
effectus, ad quos producendos ſubjectum de-
bet eſſe diſpoſitum, cum gratia ſanctificans
ſit forma perfectiſſima in ordine ſupernatura-
li, quæ ſicuti formæ naturales diſpoſitionem
in ſubjecto requirit.

§. 931.
Quare, ut licite & fructuoſe Sacran
mortuorum fſcilicet Baptismus & Pœnite
ſuſcipiantur, præter voluntatem illa ſuſciy
di, in ſubjecto fides, ſpes & Attritio re
runtur. De fide patet Hebr. 11. Accedenten
ad Deum oportet credere, quia eſt, & quig in-
quirentibus ſe remunerator ſit. De ſpe Matth. 9. .
Confide fili, remittuntur tibi peccata tua. De
Poœnitentia act. 2. Penitentiam agite, & bap
tizetur

à Quc di-
ſvoſitio

1

76 Caput XIII.

Eizeu, un irgue veſtrum. Vid. Trid. Seff. 6.
c. 6. Quippe nulli datur defacto venia pec-
catorum ſine retractatione & dolore fuperna-

turali de peccatis a ſe commiſſis: ſine fide

autem non poteſt voluntas erigi ad ſpem fir-
mam, nec ad timorem ſupernaturalem, adeo-
que nec ad dolorem.

2. Ad recipienda vero licite & cum fru⸗
Gn Sacramenta vivorum prærequiritur in
ſubjecto ſtatus gratiæ. Hæc enim Sacramen-
ta primario infſtituta ſunt ad augendam gra=
tiam ſanctificantem: Ergo per ſe loquendo
eam in ſubjecto jam ſupponunt.

1 . .
Reſolvun- Coroll. Prakt. Imo. Peccat graviter peccato Sacri-

tur caſus.

Sacra-
mentalia
quid.

legii, qui aliquod Sacramentum vivorum in pec-
cato mortali ſuſcipit ob gravem irreverentiam &
obicem effeétui Sacramentali poſitum. 2d0. Su-
ſcipiens Sacramentum debet eſſe liber ab omni
cenſura: hinc qui etiam per contritionem conſti-
tutus in gratia ſuſciperet Sacramentum, non re-
mota prius cenſura, committeret Sacrilegium,
quia grave præceptum Eccleſiæ ob reverentiam
erga res Sacras datum violaret. 3tio. Si quis Sa-
cramentum cum peccato veniali tantum habituali
ſuſcipit per ſe loquendo nullo modo peccat, ſi
autem cum veniali actuali v. g. voluntaria diſtra-
ctione, peccat tantum venialiter, quia uberiorem
Sacramenti fructum impedit. .

K. 932.

Prater Sacramenta a Chriſto inſtituta,
Eecleſia etiam inſtituit Saeramentalia, quæ
ſunt Cæremoniæ Sacræ ab KEccleſia inſtitutæ
ad delenda peccata venialia.

Schol.

8
Ferit
Corel
Dunin
a
uen
te
Nier
un
l
it
1
n
he
uf
l

i .

lucdie⸗
e or
etoti
As8
Nt,
En

De Sacramentir in genere. 77

Schol., Sex vulgo Sacramentalia numerantur, hoc Quot ſint.
id. d verfu comprehenſa: Orans,; Tinctus, Edens,
Venag Confeſſlus, Dans, Benedicens, id eſt: 1. Oratio
e lupen Dominica „ quæ tamen improprie inter Sacramen-
§: ſine talia numeratur, cum Potius ſit Opus morale;
zdſenn duam cæremonia ab Eccleſia inſtituta. 2. Aqua
gent uſtralis, cujus uſus Apoſtolicæ inſtitutionis eſſe
Alen m videtur, cum prima ejus inſtitutio nullibi legatur;
nam decretum Alexandri I. vel eſt ſuppoſititium,
vel uſum aquæ luſtralis non primo inſtituit, ſed
E cunt inſtitutum ſoluns confirmat. Vid. Baronium ad
egvirin an. 132. & Card. Bonam de reb. Lit. 1. 1. c. 20.
nSactnt ejus meminit Theodoretus l. 5. c. 25. hiſt. &
gencamt S. Hieronymus in S. Hilarione p. 2. t. 4. 3. Eau-
Pencant togia ſeu panes benedikti fidelibus diſtributi, quo-
lelan rum frequens eſt mentio apud Auctores 4ti Sæ-
culi: meminit eorum S. Auguſtinus l. 2. de pecc.
, mer. c. 26. Paulinus Nolanus ep. 25. Concilium
peretck Laodiceenum can. 82. In Concilio Aquisgranenſi

Nonn c. 64. ſancitum eſt pro monachis, ut fratribus eo
nereemm die non communicantibus Eulogiæ per manus Sa-
un. 1 cerdotis in refeétorio diſtribuantur. Uſus earum
Iet h apud Græcos hactenus viguit, cum enim conſue-
tonen q tudo S. S. Euchariſtiam domum aſportandi obſo-
tunm, M levit, uſus Eulogiarum ſeu panis benedicéti apud
Kerlege Græcos & Latinos fubſtitutus eſt ad compenſan-
b erelli dam utcunque S. S. Euchariſtiæ communionem,
. H & fovendam fidelium unionem, qui proinde panis
ntnin ebin religioſa mente, tanquam aliquid Sacramentale ſu-
lo eet, mendus eſt, & caute ſervandus, ne pereat, uti
ſontana Hincmarus obſervat. 4. Confeſſio generalis pub-
uenm lica, quæ eſt ritus antiqui repræſentatio, quo

publice poenitentes initio Quadrageſimæ e tem-
plo ejecti, in Cœna Domini reconciliabantur, &
perfecta poenitentia palam abſolvebantur. 5. Elee-
moſyna, quæ non eſt proprie Sacramentale, ſed
te Oopus morale. 6. Benedibtio ab Epiſcopis & Pres-
1o iulnne byteris impertita, quæ ab ipſo Apoſtolorum tem-
trlin pore deſcendit, & jam olim in Veteri Teſtamento
li Ptne in uſu fuit, imo Deus ipſe Num. 6. dacerdotihus
or-

Eſfectus

Sacra-

méenta-
lium.

78 Caput XIII.

formam benedicendi præſcripſit, promiſitque ſe
confirmaturum eorum benediétiones. Denique
Bened,Rionem cinerum, nonnulli inter Saçramen-
talia numerant: Eſt hic ritus antiquiſſimus, qui
S Meratum t. 1I. p. 2. ex eo deſcendit, quod
lim puhblte pœnitentes conſperſi fuen rint cinere,
nitientium conſuetudo poſtea omnibus
comn nur S 92 fuit: . hinc Conciinm Agathenſe
can. 62. jubet, ut initio Quadrageſimæ pœniten-
tes cinere conſpergantur. .

JR. 933.
Ex modo dictis (G. 932. Schol.) patet,
Eccleſiam habere poteſtatem inſtituendi Sa-
cramentalia, uti ex antiquiffimo eorum in
Eccleſia uſu hic explicato apparet: Et hæc
ipſa Sacramentalia ſpiritualem habent effe⸗
(ctum, quia alias vana & fuperſtitioſa foret
eorum inſtitutio. Porro eflectus Sacramen-
talium alius eit communie cum aliis cæremo-⸗
niis, quod nimirum aliquid ſpirituale ſignifi-
cent: ſic Aqua luſtralis ab blutionem internam,
Panis benedicdtus unionem charitatis; Con-
feſſio internum animi dolorem; Benedictio
Sacerde talis benedlitlionem 4 Deo datam;
cineres poœnitentiam ſignificant. Deinde adin-

ſtar aliarum cremoniarum ſunt actus meri-

torii, utpote a virtute Religionis imperati.
Præterea habent effectus ſuos pecialer; uti
patet ex uſu Eccleſiæ, quæ in benedictione
eorum ſpeciales a Deo effectus poſtulat; un-
de ex precibus Ecclefiæ obtinent vim pecu⸗
liarem ad ſpeciales eff tus inducendos, quo-⸗
rum Imur eſt collat tatiarum actualium
per modum impetrationms repræſentando Deo
pre⸗

Uan
A.

Eiüinm
toni
W i
ui
toi
tlen
woe
Ins
falati
nocen
Jalmn
tione
noN
ſone,
ioni
IE

nnihtr⸗
. Deni
er Serkan
lifnmns,
tenclt, g
lerint ci
ſten ommk
m Aglln
mee Mi

hol.) K

fituenait
0 eotun
et. Ei
lubent 4
ſtoa
6Gelan
(elel
tusleſe
intetun
tatb
heo Catu
Denten
Atos
6 inhel
enecſch
orlat
t win e
Ae
ummh

De Sacramentis in genere. 79

preces Eccleſiæ in eorum benedictione fuſas.
2durs. Remiſſio peccatorum venialium, de quo

in Scholilis agetur. 3tiur. Remiſſio pœnze

temporalis pro peccatis mortalibus & venia-
libus quoad culpam deletis adhuc debitæ ap-
plicando ex theſauro Eccleſiæ ſatisfactionem
aliquam Chriſti pro poena delenda, & ideo
hæc remiſfio fit per modum Indulgentiæ.

Atur. Expulſio & cohibitio demonis, ne no-

ceat, tum per modum impetrationis ſecun-
dum datam explicationem, tum per modun
imperii ob poteſttem Eccleſiæ traditam a
Chriſto, deemonibus imperandi Marc. ult.
In nomine meo dæmonia ejicient. Stus. Aliqua
utilitas temporalis v. g. ſanitas, remotio ma-
li impendentis per grandines, locuſtas &c.
quod Sacramentalia iterum przæſtant, vel
per viam impetrationis, vel per m dum ad-
