quod juxta inſtitutionem Chriſti non ſit, niſi utra-
que ſpecie conſecfata: maxime quia Sacerdotium
Chriſti eſt juxta ordinem Melchiſedech, qui fuit
in oblatione panis & vini. Dicis I. Chriſtus in
Emaus ſub ſola ſpecie panis conſecravit KReſp.
Nondum eſt certum apud omnes, Chriſtum in
Emaus conſecraſſe, vel ſi hoc factum ſit, uſus

eſt poteſtate ſua ſuprema. II. Ratio Sacramenti

in qualibet ſpecie ſalvatur, imo ſi vinum veneno
infectum reperiatur poſt conſecrationem panis, &

aliud haberi non poſſit, non tenetur quis vinum

conſecrare. Keſp. In una ſpecie non ſalvatur ra-
tio Sacrificii perfecti, & in cçaſu propoſito per
accidens eſt, quod non ſit integrum.
An FPapa Schol. 2. Quæritur, an ſummus Pontifex diſpenſare
in And poſſit, ut Sacerdos in una tantum ſpecie conſe-

ſecie di- cret. Reſpondetur negative contra B. Albertum,
.Azo-⸗

orin
Pur⸗
laifata
un
eum
et un
n uti
Ut Util
o S
n ri
egs,
Ennno
ord
Mune
t
Müiken
Gehn
o

E

De Sacrificio Miſſc. 321

l 4 4 Azorium &c. I. quia conſecratio Euchariſtiæ ſpenſare
legod. ſub utraque ſpecie eſt de jure Divino abſoluto poſſt.
. Nd derivato ab inſtitutione Chriſti clara & minime
Punn net obſcura: Ergo diſpenſatio & interpretatio Papæe
Geng locum non habet. 2. Hæc diſpenſatio nullius

foret utilitatis, non pro privatis, quia privato-
rum utilitas debet cedere reverentiæ Sacramenti:
nec utilitatis publicæ pro toto regno, quod alias
vero Sacrificio privaretur: nec adeſt necçeſſitas
cum vinum in omnes provincias deferri poſſit.
Dicis I. Innocentius VIII. diſpenſavit cum Nor-
wegis, ut in ſolo pane conſecrarent: teſte Vola-
terrano l. 7. Geogr. c. 4 & defaéto diſpenſat cum
Neo-ordinatis Sacerdotibus, ut cum Epiſcopo ce-

etut wni

fe huin. dJebrantes unam tantum ſpeciem ſumant: Ergo
ſee poteſt diſpenſare, ut una tantum conſecretur.
ineni Reéſp. Diſpenſatio Innocentii eſt fictitia. Sumptieo
,Elrr. utriusque ſpeciei ſpectat tantum ad principalem
iuum Cke⸗ Celebrantem, qnalis in ordinatione eſt ſolus Epi-
1. 2 ſcopus, non vero ordinati, qui tantum funt con-
emotd Celebrantes. II. Papa poteſt in votis, quee funt
undenn Juris Divini, diſpenſare: Ergo etiam in conſecra-
ne 184 tione ſub duplici ſpecie. Keſp. In diſpenſatione
,nin voti non tollitur obligatio, quamdiu manet Pro-
eriliil miſſio, ſed Eccleſia ſolum declarat, in certis ca-
1, ifk üdbus non manere votum, & ad eos obligationem
Chrinm: voti ſe non extendere, adeoque obligatio voti
t 1 Eeſt juris Divini conditionati, ſi fuperior non con-
Unſig tradicat: obligatio vero conſecrandi fub duplici

I

ſpecie eſt juris Divini abſoluti.

nen Irhol. 3. Ex his patet, Sacrifcium Miſlæ non dif- An Aißfe-
ferre eſſentialiter a Sacrificio ultimæ Cœnzæ, quia rat Sacri⸗=

Pebls,
in eadem eſt utrobique hofſtia, & principalis offe-Kcium
aturt rens Chriſtus: accidentaliter tamen differt, quia Miſſæ a
olto in ultima Cœna Chriſtus mortalis oblatus eſt, in Sacrifitio
Mifſa fub ſtatu quodam mortis offertur, non ta- Cæœnæ &
iet⸗ en mortuus. In Cœna Chriſtus ſeipſum imme- Crutis.
ene iate obtulit, in Mifſſla immediate miniſterio Sa-
Uemn, cerdo-

0“ hram Inſtit. Theol. Lom. I.I.. X

Offerens
Fi,. miniſtrum conſecrationis KEuchariſtiæ,, jam
15 e,

Chriſtus.

322 L Caput XVI.

cerdotis offertur: In Coena' Sacrificium merito-

rium & Satisfactorium fuit, non vero Sacrificium
Miſſæ, quia Chriſtus modo mereri & ſatisfacere
nequit, propitiatorium tamen eſt noſtrum Sacrifi⸗=
cium, applicando nobis merita Paſſionis & Mor-
tis Chriſti: Illud mortem Chriſti futuram, hoc
præteritam fignificat: Illud non fuit imago alte-
rius Sacrificii incruenti, hoc eſt imago Sacrificii
Coenæ incruenti. Deinde Sacrificium Miſſæ efſen-
tia & ſfubſtantia non differt a Sacrificio Crucis:
diſcrimen ſolum eſt, quod hic modus ſit incruen-
tus, qui in Cruce cruentus fuit: hic myſtica ob-
latio, in Cruce realis cum Sanguinis effuſione:
hic applicatur redemptionis pretium, ibi ſolvitur:
hic imago & repræſentatio Sacrificii Crucis, il-
lud vero imago alterius non fuit, ſed prototypon
omnium Sacrificiorum. Denique Sacrificium Miſſæ
eſſentialiter differt a Sacrificiis Moſaicis, tum ra-

tione rei oblateæ, tum ratione offerentis, tum

ratione virtutis & efficaciæ.

O. 1012.

Solum Sacerdotem rite ordinatum eſſe

alibi dictum fuit. (J. 997.) Sed quia Sa-
cerdos ſacrificans agit nomine Chriſti & Ec-
cleſiæ, hinc inprimis Chriſtus Dominus eſt
Sacerdos præcipue Deo Sacrificium Miſſæ
offerens per alios Sacerdotes ut miniſtros.
Id patet Imo Hebr. 7. V. 17. Tu er Sucerdos
in æternum ſicundum ordinem Melchiſedech:
Sciliret per tuos miniſtros Sacrificium ſub
ſpecie panis & vini offerens. Et ideo in
Concilio Lateran. c. firmiter. de ſum. Trin.
dicitur: Chriſtum in hoc miſſterio ſimul eſſe
Sacerdotem & Sacrificium. Et Tridentinum
Seſſ. 22. cap. 2. docet: Idem nune Se
„t WUri⸗

(e
Pctirn
1ne⸗

en ti

lebe

otos

Wel
t.

nenn
end
ue
iit

i

n
tiden
i

im meite
Gactiüene
ſatisurn
tum Hici
nis & M
tumm, N
immgo d
1 Nriti
lle ee
cio Cnes
ſt inene
mjkiat
8 eiktlans
i ſonin
Crues,

Prottan.

feium i⸗
is, n
entis, iu

tum¹
We, 9
,
u
n M
Minite⸗
Nn
r
Cuun 1

ide

n M
N
Gr
er

De Sacrificio Miſſæ. 323

Chriſtus Sacerdotum miniſterio, gqui ſeipfſum tune

in Cruce obtulit. 2do. Ratio eſt, quia actio

ſacrificandi non ſolum a re oblata, ſed etiam
a principali offerente ſuum valorem & digni-
tatem trahit: Ergo cum Sacrificium purum
eſſe debeat, homo vero Sacerdos non ſemper
mundus exiſtat, ſaltem principalis Sacerdos
talis eſſe debet, qui ſolus Chriſtus eſſe
poteſt. “
Sckol. Chriſtus Dominus juxta Salmanticenſes offert gn omn:a
ſingula Sacrificia immediate in ratione principalis Sacrificia
Sacerdotis oblatione formali, actuali & elicita; smedia-
quia dignitati æterni Sacerdotis & excellentiæ te offerat.
Sacrificii magis congruit, quod actu formali &
elicito offerat ſingula Sacrificia, quam quod ſo-
lum mediate & remote concurrat, quatenus Sa-
crificium inſtituit, & Sacerdotibus poteſtatem de-
dit, illud nomine ſuo offerendi.

O. 1018.

Quia vero Chriſtus per Sacerdotes ut mi= Sacerdos
niſtros Deo ſacrificat (G. 1017.) , ideo Sa-vere of-

cerdos celebrans eſt miniſter, qui vere pro-fert.
prie & immediate in perſona Chriſti Sacrifi⸗

cium Mifle Deo offert. Nam 1mo Sacerdos .
ex ordinatione ſua habet ſpecialem poteſta- 2
tem offerendi hoc Sacrificium, uti conſtat
ex Tridentino Sefſ. 23. can. 1. Ergo Sacer-
dos proprie & immediate hoc Sacriſicium

otlert. 2do. Oblatio hujus Sacrificii inadæ-

quate ſaltem conſiſtit in conſecratione:
(. 1015. Schol. 2.) Sed ſolus Sacerdos Eu-
chariſtiam conſecrare poteſt: (HG. 997.) Ergo
eſ miniſter vere oflerens.
838 3 G. 1919.

Et Edoeles.

Quomodo
Videles of-

lerant.

An ani-
mäæ pur-
gatorii
oferant.

324 Saput XV.

G. 1019.

Denique cum Sacerdos nomine Eccleſiæ
ſacrificet, hinc Eccleſia ſeu fideles, qui ſunt
in Eccleſia, etiam ſuo modo hoc Sacrificium
offerunt. imo enim hoc modo etiam fide-

les in V. L. Sacrificium offerre dicebantur

Exod. 5. V. 1. Dimitte populum tuum, ut ſa⸗
crificet mili in deſerto. 2do. Sacerdos in
Miſſa orat: Mt meum ac veſtrum Sacrificium
acceptabile fiat. Memento Domine famulo-
rum, . . . qui tibi offerunt hoc Sacrificium
laudis. 3tio. Sacrificium ex natura ſua eſt
cultus publicus & ſolemnis totius populi:

Ergo nomine totius populi offertur Deo per

Sacerdotem; quod enim ſpecialiter agitur
miniſterio Sacerdotum, hoc generatim agi-
tur ex voto fidelium: ait Innocentius III.
I. 3. c. 6. de Sacr. Miſſ. P

Schol. I. Fideles triplici ſenſu dicuntur Deo Sacrifi-

cium Miſſæ offerre: 1. Quia ſunt membra Ece-
leſiæ, cujus nomine Sacerdos offert; totum enim
corpus Eccleſiæ, quatenus Sacerdotem offeren-
tem includit, reéte denominatur offerens, quia
offert per membrum ſuum ut miniſtrum ad hoc
deputatum. 2. Fideles ſpeciali ratione offerunt,
quatenus exterius cooperantur Sacerdoti offeren-
ti, quod fit petendo & procurando Sacrificium,
dando ſtipendium Sacerdoti, inſerviendo Sacrifi-
canti. 3. Quia interno affectu uniendo ſe Sacer-
doti Sacrificio conſentiunt, & petunt fructuum
illius participes fieri. .

Schol. 2. Animæ etiam in purgatorio ſpecialiter Sa-
crificium Miſſæ offerre dici poſſunt, quia cum non
fint omnibus modis extra viam, eoquod conſer-
vent fidem & ſpem, movere poſſunt Sacerdotem
A

laken
n
Mlte
la
ſeinie
n d 6
ine
Ei, il
ſfie
Eun Vel
güpti⸗
II
ritlte
mint⸗
s,/
en

Cyi Y

et
Nn

De Sacrificio MWiſſc. 32 5

ad celebrandum, in caſu, quo ſtipendium pro
Miſſarum oblatione reliquerunt; vel quo Deo
Reclete ermittente Sacerdoti apparent, rogantes, ut pro
iis celebret: quomodo etiam beati poſſunt dici

Rin ſpecialiter offerre, quando ſpeciali modo Sacerdo-
etſnn tem ad offerendum movent. Qui autem præciſe
inn IIctu interno Sacrificium Miſſæ offert, non poteſt
icchauen dici, illud offerre illa ſpecialitate, qua offerunt,
n, 1, qui ſtipendio movent Sacerdotem, ad celebran-
cetins i dum, vel qui Miſſæ miniſtrant, aut illi aſſiſtunt,
Cnfn quia priores illi non cooperantur per quid exter-
num ad oblationem offerentis, poſſunt tamen dici
e kull⸗ fpecialiter offerre relate ad omnes fideles, qui nec
Acrfien actu interno offerunt, de Sacrificio nihil cogi-
4 ſud tantes, & qui dicuntur ſolum generaliter offerre;
8 poyne quatenus Sacerdos nomine omnium agit & orat.
t Deg
ter Ai . 1020. DZ
tinn 6 Subjectum, pro quo Sacrificium Miſſæe Miſſa pro

Ntis recëcte oflertur, funt omnes fideles Chriſtiani omihus
juſti & peccatores. Ita definit Tridentinum fdelibus
od Seſſ. 22. can. 3. i quis dixerit, Miſſæ Sacri- n.
une Keium ſoli prodeſſe ſumenti, neque pro vivie &
nnaa dejfunbzis, pro peccatir, vœnis, ſatizfabtionibus
d Galiis neceſſtatibus oſſerri debere, anathema
,6 ſIt. Ratio eſt, quia Sacerdos ordinatur ut
A publicus miniſter totius Eccleſie. Ergo de-
te bet quemadmodum pro populo, ita & pro ſemet-
ie M0 oſerre pro peccutir, Hebr. S. adeoque pro
tota Kccleſia, & fidelibus Chriſtianis jufſtis
o E peccatoribus.
inttu Coroll Praſt. Imo. Sacrificium Miſſæ offerri poteft Reſolvum-
pro ipſo Sacerdote, pro fidelibus etiam abſenti- tur caſus.

r bus, quibus prodeſt, etſi nihil de hoc ſciant: &
N Sacerdos mortaliter peccaret, ſi quem de Eccleſia
ſeder. excludere vellet de fruétu univerfali fui Sacrificii:
en non tamen requiritur intentio exprefſa pro omni-
4 X 3 bus

326 Caput XVI.

bus offerendi, ſed ſufficit virtualis & implicita
celebrandi ſecundum inſtitutionem & ritum Ec-
cleſiæ, quæ hanc intentionem ſatis exprimit in
Canone. 2do. Miſſa directe etiam offerri pro in-
fantibus poteſt, ut Deus eos perfeétos in timore
ſuo ad adultam ætatem perducat: Item etiam pro
energumenis & peccatoribus, quibus tamen, ſicut
& infantibus in ratione ſatisfationis, cujus non
ſunt capaces, nil prodeſt. 3tto. Poteſt etiam of-
ferri pro catechumenis ſaltem quoad fruétus im-
petrationis, non vero ſatisfactionis, licet pro iis
alia ſuffragia, preces & eleemoſynæ offerri poſ-
ſint: oratione tamen publica pro catechumenis in
Miſſa orare non licet, niſi Eccleſia permittat.
4to. Sacrifieium Miſſæ non poteſt pro infidelibus

Offerri quantum ad fructum ſatisfactionis, cujus

non funt capaces; poteſt tamen pro iis offerri per
modum deprecationis, ut ad fidem Catholicam
convertantur, non tantum in genere, ſed etiam
in particulari pro hac vel illa perſona infideli,
cujus tamen nomen in Canone alta voce pronun-
tiari non debet. Sto. Sacerdos graviter peccat,
qui pro excommunicato non tolerato Miſfam of-⸗
fert, imo licet conſtet, excommunicatum vitan-
dum contritum obiiſſe, non licet pro eo ſacrum
oflerre, quia necdum eſt ab excommunicatione
abſolutus c. a nobis. de ſent. Excom. faltem di-
recte, quatenus Sacerdos eſt miniſter Eccleſiæ,
nec licet pro eo orare colleétas, quæ nomine
Eccleſiæ in Sacro recitantur; indirecte autem,
quatenus offertur pro peccatoribus, ut conver-
tantur, offerri pro eo poteſt, imo Sacerdos ut
perſona privata poteſt illius meminiſſe in Memen-
to: ſi tamen Sacerdos offerret pro excommuni-
cato vitando, qui fruétus Sacrificii capax foret,

illicite quidem, valide tamen offerret, quia hoe

pendet ab inſtitutione Chriſti, & ille fruétus prin-
cipalioris ex meritis Chriſti particeps fieret. 6to.
Pro excommunicato non vitando licitum eſt di-
recte Sacrificium offerre, quia juxta Extrav. Mar-
tini

l.
Onni
ſientie
ſencd

EUil

lie⸗
oren
mn50

G
luln,
KNa
5.
Uiore
Pünrit
en
nn
.
I
Uir
Oren
Aee
(a
lei
l
Uu

De Sacrificio Miſſæ. 327

indti Qini V. Ad evitanda. cum illo non prohibetur
omnis communicatio: hinc Sacerdos tuta con-

titom l. mnns .
Nhint fcientia apud nos in Germania poteſt acceptare
ei “ fiipendium ab Accatholico Proteſtante oblatum,
““ & illi legere Sacrum.
etiant
ren i J. 1021.
ien Licet etiam Sacrificium Miſſæ offerre in Licet of-
amn E . . . In: p
honorem Sanctorum. Ita Tridentinum Seff. 22. ferre Wi-

frndn
m-Jam in

leei Ccan. 5. definiens: &i quis diverit, impoſtura
ofenn eſe, Miſſas celebrare in honorem Sanltorum, „½.
umi G yro orum intereeſſione apud Deum obtt
lenr nenda, ſicut Eccleſia intendit, anatkema Sit.
e 24do. Patet ex traditione. S. Cyrillus Jerofſ.
eie. Cat. 5. ait: Cum hoc Sacrificium ofßerimus,
n mentionem facimus eorum, qui ante nos obdor-
„GAin mierunt, primum Patriarchaurum, Prophetarum,
Apoſtolorum, Martyrum, ut Deus orationibus
erum illorum & deprecationibus ſuſcipiat preces no-
taen Grar. Et S. Anguſtinus tr. 84. in ſoan. Non

Dliſa
nnche ſie Martires commemoramus, quemadmodum
hen ſem alios, qui in pace requieſeunt, ut etiam pro iis

tmain oremus: ſed magis, ut ipſßi orent pro nobis.
ilen: Accedunt omnes Liturgiæ tam Græcze,
l “ quuam Latinæ, quæ memoriam Sanctorum
n faciunt. 3tio. Sancti pro nobis in cœlo orare
we poſſunt, & orant: (H. 782.) Ergo bonum
eſt petere a Deo, tum ut Sanctos pro nobis

wensn fe
lH orare faciat, tum ut illos pro nobis orantes

me exaudiat, quæ in Miſſa petuntur.
Schol. Kemnitius in Exam. Conc. Trid. impudenter Ræſolvun
boge⸗ mentitur pag. 818. Catholicos Saerificium offerre tur caſus.
n Sanétis, iisque templa & altaria erigere. Item
adi⸗ ait, Catholicos docere, Coznam S. per ſe inſtitu-

tam eſſe, ut in ejus celebratione Sancti imploren-

e
X 4 tur.

i

328⁸ Caput XVI.

tur. Verum contrarium docent omnes Catholicz
juxta Trident. Sefſ. 22. cap. 3. docens: CQuamvis
in honorem & memoriam Sunktorum nonnullas in-
terdaum Wiſſas Ecoleſia celehrare conſueverit, non

tamen illis ogerificium offerri docet, ſed Deo ſol,

qui ilos coronavit. Unde nec Sacerädos dicere ſo-
let : ofſero tibi Sacrifcium Fetre vel Paule, ſadh
Deo, de ilarum vikoriis gratias agens, earum
pvatrocinia implorat, uat ipſi pro nohbis intercedere
dignentur in &lis, quorum memoriam jfacimus in
terris. Deinde Sacrificium Sanétis non prodeſt,
ad gratiæ vel gloriæ efſentialis augmentum, ſed

tantum gloriæ accidentalis, in quantum eorum

cultui aliquid faperaddi poteſt: Quare dum ora-
mus, ut oblata Sanéctis proſint ad gloriam, peti-
mus gratiam ita Sanéte Sacrificium celebrandi, ut
Sanéti inde gaudeant, & gloria illis coram homi-
nibus aceedat. Item Sacrificium Miſſæ per ſe pri⸗
mario ad cultum Divinum inſtitutum eſt „ E& ſe⸗

cundario ſolum ad honorandos & invocandos:

Sanétos, quatenus inffitutioni ejus non repugnat
offerre Deo Sacrificium in honorem Sanctorum.
Dicis L olim memoria Martyrum die anniverſario
in loco ſepulturæ eorum fiebat, & modo tem pore
S. Auguſtini opinio de interceſſione Martyrum in-
valuit. Reſp. Quam falſum hoc ſit, patet ex
Euſebio de præp. Evang. c. 7. dicentis: Vota
Sanſtis facimus, gquorum interceſfone apud Leum
von parum juvari nos profitenur. H. Oblatio
Sacrificii eſt eultus latriæ ſoli Deo debitus: Ergo-
male ad honorem Sanétorum transfertur. Rejp.
Nos Deo in honorem Sancterum tanquam Anctori
virtutum, quas per Sanétos operatus eſt, Sacrifi-
Zun offerimus, non vero Sanétis in honorem
ei. ,

C. 1022.
Item pro animabus in Purgatorio deten-
tis Sacrificium Miſſæ fructuoſe & bene of-
fertur. Probatur ex S. Scriptura 2. Mhcſeu.
t. I.

o i

E.

ſuin
uſri
ſen
lne /

(145.

1,
rnci,
1 A
Une n
Fti n.
vehti
Inel
enlen

Catnon

At,

Pi
te
tti

De Sacrifiho Wiſſcæ. 329

(t. 1. J. 413.) & ex traditione: (ibid.)
D eujus teſtes etiam ſunt: Tertullianus 1. de
⸗ cor. mil. c. 3. Oblationer pro deſunbtir annua
IIué die facimus. S. Cyprianus ep. 66. Anteceſo-
1den res noſtri cenſuerunt, guod, ſi quis hoc ſeciſſet,
e, non offerretur gro eo, nec Sacrificium pro dor-
n, em mitione eius celebraretur. S. Cyrillus Jeroſ.
nn Cat. S. Maximum eſz credimus animarum juva-
in men, pro quibus ojertur obſecratio Sandti illius
nt. 4 remendi, quod in Altari poſitum eſt, Sacrificii.
n am Et S. Auguſtinus l. 9. Confeſſ. teſtatur, pro
dne matre ſua mortua oblatum eſſe Sacrificium
un, H pretii noſtri. Item S. Epiphanius in lib.
bundet Anacephal. ait, Aetium inter hæreticos dam-
hns natum eſſe, quod negaret, pro mortuis of-
4 ferendum eſſe Sacrificium. Hinc merito Tri-
vormm dentinum Seſſ. 22. can. 3. definit: Si quis di-
erit, Wiſſ acrificium. . . nequt pro vivig
G defunktis offerri debene, anathema ſit.

Eendeg Schol. Proteſtantes negant, Saerificium Miſſæ pro

Frun i⸗ defunctis in Purgatorio exiſtentibus offerri poſſe,
itt 4 ex eo, quod exiſtentiam Purgatorii negent. Sed
: N hi alibi (t. I. F. 413.) jam refutati ſunt.
n .
“ G. 1023.
1 Ni Damnatis autem in inferno Sacrificium NWon vere

d Miſſæ nihil podeſt, pro quibus nec ut pro-pro dam-
8 Pitiatorium, nec ut impetratorium offerri nalis.

tos boteſt. Nam damnati irrevocabili Dei ſen-
tentia æternis fuppliciis funt addicti (t. 1.
. 200.) nec quidquam refrigerii ſufcipere
poſſunt: Ergo pro iis Sacrificium Miſſee of⸗
„ feni non poteſt (§. 787.)
X 5 F. 1024.

330⁰ Caput XVI.

G. 1024. 1 1,
. Wi
Sacrifi- Eſſectus ſeu fructus Sacrificii Miſſæ ex n
cium Miſ- parte rei oblatæ quadruplex eſt, ſcilicet, anti
Jæ s Latreuticus, Euchariſticus, Propitiatorius, ain4
Prhitd- & Impetratorius. De Latreutico patet, quia yd
or e, offertur Deo in recognitionem fupremi fui wahn
dominii. De Euchariſtico etiam conſtat, quia aam,
offertur Deo pro omnibus acceptis benefi-
ciis. De Hropitiatorio contra hæreticos Ca- Mr)
tholica fides docet, Sacrificium Miſſæ eſſe o
propitiatortuum, & valere ad remiſſionem ne
peccatorum mortalium & venialium. Imo ex m2
S. Scriptura Hebr. 5. Omnie Pontiſex ex ho= ad
minibus acumptus pro hominibut Por rinen .
ut ofſerat dona & Sacrificia pro peccatie: Sed
Chriſtus eſt Pontifex ſecundum ordinem Mel- Murh
chiſedech: Ergo quod obtulit, & adhuc of- miit
fert in Eccleſia, eſt pro peccatis: hinc Matth. udk-
26. ait: Hic eſt Sanguir meur, qui pro muſtifs as
ejundetur, vel juxta textum Græcum effun.
Atur, in remiſſionem peccatorum. 200 ex Tra- fin
ditione. S. Gyrillus Jer. Cat. 8. Curiſtum pro (Conid
peccatis noſtriz maltatum ofſeramus, & nobie M
eum, qui benigniſſimus éſt, propitium reddamut.
S. Ambroſius I. I. de off. c. 48. COhert CurG-v P
ftus ſeipſum qugſi Sacerdos, ut peccata noſtrag mea
dimittat. Et S. Auguſtinus q. 57. in Lev. xi
Unum hoc noſtrum Sacrificium ſignatur, in quo Wn
ſit vera remiſſio peccatorum. Ideo Tridentinrum eim
Seſſ. 22. c. 2. recte docet, Saerificium iſtud
dere propitiatorium eIſe „ver ipſumque fieri ut,
cum vero corde & reltta ſide, cum metu & re- i
verentia zontriti & pœnitentet ad Deum acceda- lri
milf;

De Sacrificio Miſcœ. 331

mus, miſericordiam conſequamur, G gratiam
inveniamms in auxilio opportuno. Hujurs quippe
Mlen oblatione placatuz DVominus gratiam & donum
e vanitentig concedene, crimina & peccata etiam
timin, ingentia dimittit. Et can. 3. Fi quit dixerit,
tet, i Miſæ Sacrificvium tantum eſſe laudie & gratia-
enikh rum abtiomtr . . . non autem propitiatorium,
ſn a anathema ſit.

is de V
tisun Sckhol. r. Fru&tns Sacrificii Miſſæ tripliciter dividi FruRus
e 4 poteſt I. ex parte cauſæ ſeu cauſalitatis, eſtque Miſſæ
niioe partim ex opere operato, partim ex opere Ope- quotu-
1 M rantis. 2. Ex parte rei, eſtque Latreuticus, Eu. plex.
r chariſticus, Propitiatorius & Impetratorius. 3.
ſue Eyz parte participantium, eſtque generalis, ſpe⸗
fkutum cialis, & ſpecialiſſimus.
At N

genm Schol. 2. Lutherus docet, Sacrificium Miſſæ non eſſe Quomodo

2nuc d propitiatorium. I. Quia alias communio unius peccata
Aul prodeſſet alteri, quod eſſe nequit, ſicuti nec Ba- pemitftat.
neM ptismus unius alteri prodeſſe poteſt. Keſv. Diſpa-
,M ritas eſt inter Sacramentum & Sacrificium. Sa-
n ele cramentum ordinatur ad Sanétificationem ſuſci-
er Rientium . Sacrificium per modum deprecationis
Prifont. orationis concurrit, quæ etiam pro altero fieri
Su poteſt. II. Sic homo ſine proprio labore & ope-
H ribus veniam peccatorum conſequeretur. Keſp.
ſ . Sacrificum non remittit immediate, & per ſe
Nt peccatum, ſed mediate per viam impetrationis,
Ctr i movendo Deum ad conferenda auxilia, ut homo
5 poniteat per contritionem vel attritionem cum
Sacramento, quarum vi immediate remiſſio pec-
, N catorum obtinetur: & hoc quidem probabilius
fent, . facit ex opere operato ex ſola dignitate hujus Sa- .
ſcn crificü independenter a merito & dignitate Sacer-
16 dotis, vel ejus, pro quo offertur, a qua vis cau-
tiva & impetrativa horum auxiliorum in hoc
4 t Sacriſicio non retardatur.
t § 102 5.

332 Caput XVI.
F. 1025.

Valet ad Sacrificium Miſſæ plurimum etiam pro.

vemitten- deſt tam vivis quam defunctis ad ſatisfacien-
das pœ- dum, ſive ad remittendas pœnas peccatis
a debitas. Ita Tridentinum Sefſ. 22. can. 3.
SDi quie dixerit. . neque offerri debere pro vivit
& defunktis, pro peccati', vœnis, ſatisſablioni-
bus, anathema ſit. Deinde Sacrificium Miſſæ

recte offertur pro defunctis: (G. 1022.) qui,

cum in ſtatu merendi non fint, nihil confe-
runt ad ponnz relaxationem: Ergo Sacrifi-
cium relaxat. Dein cruentum Crucis Sacri-
ficium fuit vere ſatisfactorium pro poenis pec-
catis debitis, Ergo etiam Sacrificium in-
cruentum, quod eſt illius applicatio, ad hunc
finem inſtitutum fuit.
Quomodo Schol. Miſſæ Saerificium ex opere operato imme-
pœnas ze- diate remittit ponas ex condonatis peccatis ſive
Mittat. mortalibus, ſive venialibus relictas; alio enim
modo mediate impetrando auxilium ad elicien-
dum actum ſatisfactorium defuncétis in purgatorio
ad remiſſionem poenæ prodeſſe non poteſt, utpo-
te, qui nonniſi fatispati poſſunt-

G. 1026.

Miſa eſt Denique Sacrificium Miſſæ eſt impetra-
Sacrif- torium ad obtinenda a Deo bona ſpiritualia
cium im- & temporalia. Quoad bona fſpiritualia patet
Petrato- ex Tridentino; (O. 1024. 1025.) & quoad
gium. .
bona temporalia idem Tridentinum docet,
offerri illud pro aliiz etiam neceſſitatibus, quo
nomine pacem, terræ fæcunditatem &c. bo-
na temporalia intelligit. Idem docent P. P.
S. Chryſoſtomus hom. 18. in Acta, gicit: i
u

loſe
Ee
un el
ige d⸗

remi

ns ex
into.

Kr.
alhere
ſie
Ilan he
Miggen
id

1,
(tenti
Cerent
Kr
Iiofk

n N

slacer

Perentt
al,
o N
,ior⸗

un MIle

)A

l cle⸗
Iuit⸗
is i
Enis e
cium 1
A hude

to im
cnds 1.
Ao ein
1 Aliin
ugrord
tel, un⸗

iohet⸗
iünui
rpt
Con
ue
8
e⸗
n
hi,l
d

De Sacrificio Miſſw. 333

lud offerri pro fructibus terræ. S. Auguſtinus

I. 2. de Civ. c. 8. fefert, Sacrificium hoc ob-
latum eſſe ad purgandam domum ab infeſta-
tione deemonum. Certe ſi hoc Sacrificium
pro remittendis peccatis valet, cur non pro
pœnis ex peccatis ortis, & quidem ex opere
operato. (G. 1024. Schol. 2.)

Schof, I. Sacrificium Miſiæ non ſolum habet vim An ex
ex opere operato, ſed etiam ex opere operantis opere ope-
ſeu pietate & devotione offerentis; cum enim vanltis vim
valeat per modum impetrationis & orationis, eo habeat.
majorem effectum producit, quo magis eſt fer-
vida ad Deum oratio. Unde obſervat Bellarmi-
nus, quod, etſi non ſit neceſlaria bonitas miniſtri
offerentis ad valorem Sacrificii, alicujus tamen
offerentis bonitas necefſario requiritur, quia cum
Sacrificium impetrando valeat, placere nequit,
niſi offerens placeat: unde ſi Sacerdos in mortali
offerens non placeat, ſaltem Chriſtus principalis
offerens ſemper placet. 2do. Hinc Sacrificium
Miflæ, prout eſt a principali offerente, vim ha-
bet ex opere operantis certo & infallibiliter: pro-
ut autem offertur ab homine, infallibiliter quidem
ex opere operato confert auxilia ad contritionem
Ec. excitantia, item remiſſionem alicujus ſaltem
poœnæ, & bona temporalia, ſi animæ ſaluti ex-
pediant, confert: ex opere vero operantis non
ſemper, ſi miniſter ſit malus, nullam, vel ex de-
fectu devotionis debilem vim habet. gtio. P. Go-
net docet, hoc Sacrificium etiam aliquo modo
immediate cauſare remiſſionem venialium, non
quaſi homo nullum actum deteſtationis formalis
ponere deberet, ſed, quod ſi ponat actum inſuffi-
cientem ad remiſſionem venialium, ea vi Sacrifi-
cii remittantur.

Schot. 2. Valor & fruêtus Sacrificii Mifiæ in actu An valoy
primo, & quoad fufficientiam tam intenſive, Miſſæ ſit
quam extepſive eſt infinitus, quia in eo offertur injfinitus.
Tes

334 Caput XVI.

1
res infiniti valoris a perſona infinite digna: ma-
Xime, quia eſt idem cum Sacrificio Crucis & ul-
timæ Coenzæ; & inſuper habet virtutem eomple-

tam ad producendum effectum ſyncatechorematice

infinitum. In actu tamen ſecundo, & quoad
efficientiam eſt tantummodo finitus, quia diſpoſi-
tio ſubjecti; cui applicatur valor Sacrificii Miffæ,
ſemper eſt finita; cauſæ enim univerſales agunt
juxta diſpoſitionem ſubjecti. Non obſtat I. quod
Sacrificium Miflæ pro eodem iteretur, & quod
offerens Sacerdos ſit tantum finitæ dignitatis.
Reſp. Ex hoc ſolum ſequitur, quod fruétus ejus
ſit quoad efficientiam finitus, non vero quoad
ſufficientimm. Unde etiam Sacerdos per unicam
Miſſam nequit ſatisfacere pluribus, a quibus ſti-
pendia accepit; nam fructus tanto magis decre-
ſcit, quanto in plures partes dividitur. II. Si
plures aſſiſtunt, & offerunt, per ſe prodeſt ſingu-
lis non minus, ac ſi unus tantum adeſſet: Ergo
etiam ſi pro pluribus offertur a Sacerdote. Ne/o.
Difſparitas eſt, quia multiplicatis offerentibus mul-
tiplicantur oblationes, quarum fingulæ habent
ſuum fructum ſpecialem: non autem multiplican-
tur oblationes, quando multiplicantur objeécta,
pro quibus offertur. III. Certum eſt, licere Sa-

cerdoti in Memento orare non tantum pro dante

Rtipendium, ſed etiam pro aliis iisque nominatim
applicare fruétum Sacrificii, uti patet ex Canone
Miffæ: Ergo ex eo, quod Mifia pro pluribus
applicetur, non minuitur ejus fruéctus. Keſp. Li-
cet tantum in Memento, quod eſt quædam di=
ſtinta & repetita oblatio, & ſic non minuitur
quidem generalis, minuitur tamen ſpecialis.

Cbroll. Pracl. Imo. Sacrum ab impio Sacerdote cele-

bratum non habet minorem vim ex opere opera-
to, ſed tantum ex opere operantis. Illud autem
Sacrificium eſt fruétuoſius, quod devotius legitur
vel auditur, five ſit de feria, five de Sancto;
Äve in ſummo vel alio altari, in quibusvis nr
meh-⸗

ents,
rilens
Cina
wil i
n Pn⸗
tel pl
de⸗
kuti eti
une enl
m Dei

Utter
lieke,
latio
le
Uetor
irpore

ſecſo

Khrts
Uumni,
Eede
Seent

e

kau
ttren
An

Ue
Uf

hhn

nl
Ure
Rto⸗ 1
Mo

De Sacrificio Miſſa. 335⁵

Ggnn mentis, quia eadem eſt ſemper hoſtia, licet per
Cnes t accidens plus proſit Miſſa in Altari privilegiato
ken en ob indulgentias annexas. 2do. Mifſa de Requiem
ehotnm quoad fruétum ſatisfaétorium ex opere operato
9, E gu non plus prodeſt defunéto, quam alia, plus ta-
u iu men prodeſt, quatenus Eccleſia per preces in
crti M Miſſa de Requiem ſpecialiter pro defuncto orat:
eihls nn ſicuti etiam per accidens plus prodeſt Sacrum ſo-
Plub ong lenne cum miniſtris, quod magis redundat in glo=
tur, Elh riam Dei.
E* Sn ,Y
H K. 1027.
ſaotm Ut vero Sacrificium Miſſæ in aliis præ- Pro obti-

amit⸗ dictos effectus cauſet, requiritur intentio ſeu nendo
i „ applicatio fructus facta a Sacerdote cele-ſrutu Zes
II brante. Nam Imo Sacerdos eſt diſpenſator αaa
oletig myſteriorum Dei, & in ordinatione ſua ac- Gacerdas
eſet cipit poteſtatem Sacrificium offerendi, adeo- is.
ſot. 4 que eſus fructum applicandi: Ergo quod fru-
nie Ktus hujus Sacrificli huic vel illi in particu-
lii⸗ lari proſit, pendet ex intentione Sacerdotis
tr tale Sacrificlum ad talem effectum referen-
„leerd tis. 24do. Sacrificium Miſſæ de ſe non eſt
npon determinatum, ut hos vel illos effectus in
m hoc vel illo ſubjecto cauſet, ſed habet ſe in-
ee ſtar cauſæ univerlalis de ſe in actu primo in-
ie differentis: Ergo ab intentione Sacerdotis
Ceias. ad hunc vel illum effectum in hoc vel illo
fubjecto producendum determinari debet;
Cl nullum enim aliud determinans aptius affig-
nari poteſt, cum oporteat, ut ab eo determi-

nee nationem habeat, a quo eſſe ſaum habet.
eke . . .
e Cbroll. Pract. Imo Ut effeétus Sacrificii ſpecialiter Reſolvun-

it obtineatur, debet Sacerdos fructum ex opere ope- tur caſus,

rato reſpondentem Sacrificio, prout offertur in
H pPexſona Chriſti, vel fbiipfi, vel alteri capaci per
D , inten-

Caput XVI.

intentionem ante vel ſaltem in ipſa conſecratione

factam applicare, quia in conſecratione Sacerdos

potiſſimum perſonam Chriſti agit. zdo Intentio
debet ferri in perſonam determinatam licet igno-
tam, nee poteſt alicui fruétus applicari ſub con-
ditione de futuro contingenti, quia non eſt in
poteſtate Sacerdotis eousque fruétum ſuſpendere.
3tio Si Sacerdos nulli vel incapaci vel non indi-
genti fruétum applicet, remanet in theſauro Ec-
cleſiæ, vel juxta P. Laymann illis cedit, pro qui-

bus Sacerdos ſæpius offerre ſolet, vel ipfi Sacer-

doti obvenit, quia hanc intentionem habere cen-
ſetur. Hinc confſultum eſt, ut Sacerdos primæ
intentioni aliam ſubſtituat v. g. offeram Miſſam
pro patre, vel ſi is non indigeat, pro fratribus
Ec. vel pro quibus ex accepto ſtipendio teneor
ad intentionem petentis eo modo, quo Deus ſcit,
me applicare debere. Ato Intentio applicantis de-
bet eſfſe vel explicita, vel virtualis & implicita,
ſemel poſita & non revocata, etſi longo tempore
præceſſerit, quia eſt donatio de præſenti rei fu-
turæ. Sto Applicatio debet fieri ſaltem ante con-
ſecrationem ſecundæ ſpeciei: imo ſi Sacerdos ac-
cepto ſtipendio pro aliis celebret applicationem
ante initium Miſſæ facere debet, ut etiam fructus
precum Eccleſiæ illis proveniat: de quo tamen
alii cum Salmanticenſibus adhuc difputant, uti
mox videbimus. Et ſi Sacerdos alii applicet,
quam cui ſuperior applicari juſſit, valida eſt ap-
plicatio, quia eſt actus ordinis, licet Sacerdos
contra obedientiam peccet. Neomyſta vero in
ordinatione cum Epiſcopo celebrans nonniſi ad
Intentionem Epiſcopi primarii celebrantis illlam
Miſſam applicare poteſt. 6to Sacerdos Mifſſam ap-
plicare poteſt pro eo, quem ſcit defacto velle a ſe
Miſſam petere, licet necdum petierit, niſi fit pro
effectu, ad quem non juvaret: Item valet appli⸗-
catio pro eo, pro quo Deus vult applicari. Ztimo
Si quis applicavit ad unum finem, & poſtea im-
memor applicationis factæ applicat ad alium ſnen
. 00

ſet
lire ker
Gto fut
Et von
acium
Cio pr
orum
zin .
l.
nto ol
Ugleitio
0) Nlun
tnenut
Inns
M ſ
poeo
Nont
niohe
Ulh
ur
ber

e
lete
1 1
Ubr

De Saerifcio Miſſe. 332

hleentien ñ hoe faciat ex fine ſpeciall, cenſetur interpreta-
e Aoelll tive revocare priorem intentionem. 8vo Appli=
ljtenn catio ſub conditione de præterito vel præſenti va-
letin let, non autem de futuro v. g. pro eo, qui ſti-
i tiher pendium dabit: Item nec hæc applicatio valet:
Non 1 offero pro eo, quem Deus ſcit, primo ſtipendinum
lence daturum, vel primo moriturum, quia eſt contra
Aton in. raxin Eccleſiæ, & graviter prohibita a Clemente
Heimo l. III. ono Si quis Miſſam ex errore Pro mortuo
it, o⸗ putato offert, qui tamen adhuc vivit, prodeſt
ihl r. applicatio ſecundum fructum vivo applicabilem
haberat ob voluntatem interpretativam applicantis: qui
dos in tamen putans alium effe mortuum celebraret Miſ-
Ann Me ſas, quas pro eo defuncto reipfa legere tenetur;,
0 fiankn non fatisfaveret obligationi, ſed eo defunécto alias
dio tent pro eo Miſſas legere deberet. 10mo In die Com-
Deus 6 memorationis omnium defunctorum pia conſue-
Nieantec⸗ tudo habet, ut omnibus animabus in purgatorio-
imgicn, Mifla applicetur, non tamen eſt gravis obligatio.
o tenne: Mifſa vero in alſtari privilegiato, fi per rubricam
ti eiſ⸗ liceat, de Requiem dici debet.
n e e⸗ 1 .Z
lhn wohol. Quæritur, quem fruétum Sacerdos danti ſti- Guenm
Pierire pendium, vel cui alio titulo obligatus eſt, appli. raRunz
am fuin care debeat. Xeſp. Cum Salmanticenſibus, te- Gacerdos
gnomn neri applicare fruétum ſpecialem ex opefe opera- applicare
“ð to, ſeu medium inter generalem & (pecialiffi- debeat. .
i mum, & obligationi ſatisfacere, licet non appli-
R cet fructum ex opere operantis, nec fructum &
tetd impetrationem orationum Eccleſiæ: nam z. Sa-
Nn cerdos etiam in peccato mortali celebrans & ap-
Nwni Pplicans Miflam „cui debet, peccat quidem contra
ts i Religionem, non tamen contra jnſtitiam: Ergo
finr obligationi ſatisfacit, nec tamen Sacrificium ha-
len bet fructum ex opere operantis, & fi ſit excom-
n municatus, nen agit nomine Eccleſiæ, ſie non
eg offert ejus orationes, nec impetrationem illis re-
ſpondentem applicare poteſt. 2. Sacerdos fues
lair Obligationi ſatisfacit applicando illud, quod Deus
. aliis
”
