latis: interim tamen nulla lege univerſali omnia
peccata publica, publieæ etiam poœnitentiæ fup-
Ee S jects

.

442 Caput XVII.

jecta & caſtigata, publicæ Confeſſioni erant ob-
noxia; nam certa olim peccata erant, quæ cano- rnnn
nes' publicæ pœnitentiæ addicebant, publice ta- lehdl
men declarari prohibebant, ne forte pœnitentes MiMan,
in periculum mortis, vel alterius gravis damni (den
adducerent, uti adulterium ex can. 34. ep. 8. —D
Bafil. ad Amphil. & homicidium ex can. 56. Ni- Aißt
hilominus ex confilio prudentis Sacerdotis etiam Re, gunn
inter occulta peccata nonnulla ſubinde ſelecta fue- enm iliin
runt, quæ pœnitens publice aperiret: ita colligi- Ahtiftti
tur ex Origine hom. 2. in Pſ. 37. Si intellexerit, ü ni,
& prœviderit Sacerdos, talem eſſe languorem (1 3
tuum, qui in conventu totius Eccleſiæ exponi de- (Mfln
beat, & curari, ex quo fortaſis & cœteri ædifi- Gelli
cari poterunt, & tu ipſe facile ſanari, multa hoc umenn,
deliberatione, &y ſatis periti medici illmes conſilio AGannen
procurandum eſt. Non obſtat I. quod in Vete- Aalhun,
rum ſcriptis exomologeſis ſemper cum publica Mnerhun
pœnitentia conjungatur; & S. Bafilius can. 56. in zutan
homicidam 20 annis a communione removeat. anino
Reſp. Exomologeſis non ſemper cum publica po⸗ꝛ. (mn o
nitentia conjungebatur, ſed ſæpe ſecreta, niſi ex
conſilio Sacerdotis publica Confeſſio fieret. 8.
Baſilius loquitur de homieida, cui a principe vita
donata fuit; alias enim ſecreto ſolum confiteba- n he
tur. II. S. Irenæus l. I. c. 13. refert, mulierem 3 ht
a Marco corruptam per omne vitæ tempus cri- umienn
men ſuum conſeflam eſſe. Et S. S. Patres pecca- d igtt
tores ſæpe hortantur, ut poſtpoſita verecundia lhn pen
audacter occulta ſua crimina foras proferant. atſeen
Reſp. Loquuntur de Confeſſione ſecreto facienda, ſli
licet pœnitentiæ publicæ vel etiam ex confilio
prudentis Sacerdotis publice confitenda forent. ))
Mulier vero illa peccatum ſuum ſemper confeſſa ſob
fuit, agendo continuam pœnitentiam, non vero infenn

ſpobntari

deſtron

oraliter confitendo. plo
G. 1071. Nn
Satisfa- Tertia pars Sacramenti Poenitentiæ eſt nhe

Mo quid. Satis ſattio, quæ definitur, poenæ acceptaio- An
Ae

De Penitentia. 443

Dll eruttt⸗ . . ..
“H & voluntaria perpeſſio a Confeſſario injun-
Niiei cta ad veparandam injuriam Deo per pecca-
epmin tum illatam, & expungendam pœnamtem-

ns in poralem.

n. N ! ,
ng Schol. Satisfacere Deo idem eſt, ac tantum præ-
efäcii en ſtare, quantum ad ulciſcendam injuriam per pec-
Ge ſents catum illi illatam ſatis eſſe poſſit. Cum vero ple-

t: na ſatisfactio pro offenſa infinita debeat eſſe infi-
Sirlien niti valoris, ſolus Chriſtus eam præſtare potuit,
ſe heen (t. 1. F. 325.) noſtræ autem ſatisfactionis valor
& pretium ex ſatisfactione Chriſti tanquam ex

eriN! . . .
fonte defluit. Satisfactio autem vel antecedit Sa-

R cramentum, vel ſequitur: ſi antecedat, diſponit
iſe 8 ad Sacramentum, & eſt meritoria de congruo &
Pod n ad culpam, ac poznam æternam ſimul & tempo-
cun ralem expungendam refertur: ſi ſequatur, gra-
ſlins eu tiam Sacramentalem ſfupponit, & meritoria eſt
ne knN de condigno, & ad pœnam duntaxat temporalem
n üin delendam ordinatur.
ſectett, G
ſo feet. O. 1072.
enehe,
m ehlif Quia ſatisfactio ordinatur ad delendam Kemiſſa

et,I ponam temporalem, hinc de fide certum eſt, culpa ma-
e, quod deleta culpa ſæpe remaneat expianda het pœng.
M aliqua poœna temporalis. Probatur Imo ex
* S. Scriptura 2. Reg. 12. ubi David obtenta
venia adulterii, & homicidii commiſſi puni-
as tus eſt morte filii ſui. Item 2. Reg. 24. idem
Grnii David ob peccatum numerati populi per poe-
G nitentiam quoad culpam remiffum pœna pe-
, ſiis populo immiſiæ punitus fuit. Cerfe has
poznas non ſolum pro admonitione & ca-
4 vendo peccato futuro, ſed in vindictam pec-
cati præteriti ſibi irrogatas fuiſſe, David ipſe
Aeh intellexit, dum variis poenitentiæ operibus
pro

444 Caput AVII.

pro commiſſe ſuo peccato ſatisſacere, & its
mortem filii ſui avertere conabatur. Simi-
liter Exod. 32. ob adoratum vitulum multa
hominum millia, quorum pluribus ad preces
Moyſis peccatum illud quoad culpam dimiſ⸗
ſum fuit, in poenam morte mulcétata ſunt:
& Num. 13. ob peccatum mumurationis quo-
ad culpam jam remiffum, pro poena in de-
ſerto mortui terram promiilam non attige-
runt, excepto Joſue & Caleb. Et I. Cor. I1.
Apoſtolus ait, indigne communicantes, licet
Deo per poœnitentiam reconciliatos, poens
mortis correptos efſſe: A Domino corripimur,
ut non cum hoc mundo damnemur. 2do. Ex
Traditione. Hoc enim docet S. Ambroſius
in Pſ. 37. S. Chryſoſtomus hom. 4. in 2. Cor.
S. Fulgentius l. I. de remifl. pecg. c. 12. 8.
Gregorius M. 1. II. Mor. c. 17. Et S. Au⸗
guſtinus in Pſ. so, dicens: Aliguando Deut,
cui ignoſcit in faturo ſæculo, corripvit eum de
peccato in iſto ſæculo; nam & ipfi David, cui
diltlum jam fuzrat per Proplietam: Mimiſſum &
veéccatum inm, euznerunt qudam, gud mina-
zus erat Deus propter ipſum geccatum. 31li0.
Conſtat ex Conciliis & praxi Eccleſiæ, quæ
olim publicam pœnitentiam injungebat,
abſolutos etiam in articulo mortis: & poſtea
reconvaleſcentes ad priorem peenitentis gla-
dum remittebat, uti patet ex Conc. Nicæno
c. 13. ex Conc. Carthaginenſi IV. c. 78. Arau-
ſicano c. 3. & Tridentino, quod Seſſ. 14.
can. 12. definit: & quis dixerit, totam panam
ſimul cum culpa ſemper remitti a Deo, Jatisfa⸗
Gioxemgue vœnitentium non eſſe aliam, guan -.
246 ent,

IIn cletne
Pinlilind
et, &
lin poſ
le getek
e pon
E Deose
earekunt,
litrent
Uenfieun.

l Ditben,
n pemn
eMe ſerd
f kemane
1 no

ulutheri

Me, 4
Ue dams

umms

Henn.

MN

Cüm O
ſepe tetk
tere, De⸗
Mtorah⸗
Etchtirn
In ſtit
N
ſrold el
etenn
Ulber nl
nen e
Ueten 1

De Panitentia. 445

de, U dem, gua apprehendunt Chriftum pro zit ſatisſe-
n. A ciſe, anathema ſät. Ato. Rationem inſinuat
nou idem Tridentinum, quia certom eſt, ſum-
ulm mam clementiam in Deo a rectifſima juſtitia
Hmin eſfe indiſtinctam, propter quam amandus ſi=
Ank mul eſt, & timendus: ſicut ergo ſumma cle-
etmg mentia poſtilat, ut quis peccatum intimo
Genté cofde deteſtetur, & veniam obtineat, quia
INNLE alias non miſericors Pater, ſed inexorabilis
ErüI judex Deus eſſet: ita exigit juſtitia, ut, qui
intsh peccaverunt, ſeveritate aliqua puniantur, ne
ins, E facilitas veniæ fiat delinquentibus ad ſcelera
s incentivum.
Aumt Sckol. Lutherus initio nove fuæ dotrinæ negabat Solvunius
ullam pœnam a Deo exigi poſt culpam remilſſlam: obje Kio⸗

4 il deinde vero admiſit, poënam temporalem in hac nes.
lelt vita remanere poſt culpam remwiſſam, non vero
1t! in futuro ſæculo: in affert. artic. art. S. Prio-
Nonn rem Lutheri ſententiam amplectitur Calvinus I. 3.
nipit en Inſtit. c. 4. ubi docet, Deum a juſtis nullas exi-
Dnih gere poœnas in vindictam peccatorum, ſed eos
ieſe tantum paterne caſtigafe ad emendationem impo-
Mchn) ſterum. Poſteriorem Lutheri opinionem ſequun-
, n tur multi Lutherani: & contra dogma Catholi-
Aee. 2 cum opponunt. I. Quia Deus in S. Scriptura
cleſe, æpe teſtatur, ſe gratis & perfecte peccata remit-
gekte1 tere, Ezech, r18. Omnium iniquitutum ejus non
ee recordabor. c. 33. Impietas impii non nocebit éis
N! Et Chriſtus adulteræ dimiſio peccato Joan. 8. nul-
tereh lam ſatisfactionem impoſuit. Et Rom. 8 v. I.
Ne. Me Nihil damnationis eft iis, qus ſunt in Geſu Chriſto,
678. Reſp. S. Scriptura loquitur de perfeéta remifſione
01 quoad culpam & poznam zeternam;, non vero
quoad omnem poenam temporalem Chriſtus ad-
ulteræ nullam ſatisfactionem impoſhit, vel quia
H. tantam contfitionem habuit, ut omnis pœna de-
leretur; nam & nos fatemur, talem fubinde dari
polle;
N
△

—

Keatus

446 Caput XVII.

poſſe: vel utpote Deus jure ſuo omnem poœnam
condonavit. IIL. S. Ambrofius l. 10. in Lucam ait:
Lachrymas Petri lego, Jatisfactionem non lego.
Et S. Auguſtinus l. de pecc. mer. Vitæ hujus mi-
Jeriæ ante remiſſionem ſunt quidem ſupplicia pecca-
torum, pvoſt remiſſionem autem certamina & exer-
citationes juſtorum. Et ſimiliter loquitur S. Chry-
ſoſtomus hom. de Pœnit. Reſp. S. Ambrofius
nomine ſatisfactionis intelligit excuſationem; nam
ſubdit: Quod defendi non poteſt, ablui voteſt. S.
Auguſtinus & Chryſoſtomus volunt, vitæ hujus
miſerias, quæ ſupplicia ſunt peccati, poſt remiſ-
ſam culpam hanc utilitatem etiam habere, ut ju-
ſtos in virtute exerceant. III Peccata noſtra
ſunt vera debita, quæ non perfeéte remittuntur,
ſi aliqua poœna remaneat. Certe culpa eſt cauſa
CGenæ temporalis: Ergo ſublata culpa pœna ve-
ut effectus tollitur. Æs. Satis dimittitur debi-
tum, ſi poena æterna remittatur. Deinde in mo-
ralibus ſublata cauſa non tollitur omnis effectus,
ſic in baptizatis ſfublata culpa originali non tol-
luntur pœnalitates ejus effectus.

F. 1073.

Hinc reatus poenæ temporalis, qui ſub-

pænæ per inde poſt remiſſam culpam remanet, (H⸗

bona ope-
ra redimi

voteſt.

li⸗

1072.) bonis operibus redimi poteſt. Sic
Imo Jon. ult. Ninivitæ jejuniis, ſacco & pre-
cibus civitatem ſuam ob peccata eorum de-
lendam ab interitu vindicarunt. 24do. S. Au-
guſtinus in Pſ. 50. ait: Ignoſcis confitenti:
ignoſcie, ſed ſeipſum punienti. Et S. Gregorius
1. 7. Moral. c. 27. Procul dubio VDominut de-
Kar⸗ ſine ultione non deſerit; aut enim ipſe hoc

homo in ſe pœnitent punit, aut hoc Deus cum

Schol.

homine vindicans percutit.

ſ
ſ

1 Lothe
nes o
l: (Cal-
Ceibuis
ercata
l eſt ſ
Ekita ken
1 er gu⸗
Fetis co
Ue nn 0
I, ſed
Kio Chri
eltiseri
igicion
inn ſelen
Clit, ſe
nghins
Nolrr ink
Uocent, in
Hont.
Cod non
e. Ue
Uelt. N
Wlr his
Aloes N
Vvero gn
keti ote

306

ono
Unium,
Cnhfetin
Ailg n
Ulo, Cnn
zie
Ulericor
otzie

De Fenitentin 447

ndenn Schol. Lutherani communius fatentur, pœnas tem- Solvuntur
inlent porales poſſe interdum aliis pœnis ſponte ſuſceptis opjeclio=

Men h tolli: Calvinus vero vult, eas nullis poœnis & es.
e operibus redimi poſſe. I. Quia Deus gratis no-
DArler pis peccata remittit: Rom. 3. v. 24. Ergo non
nſinin opus eſt ſatisfactione. Keſp. Deus gratis nobis
nimcl peccata remittit, concedendo Chriſtum, in quo,
n e per quem ſatisfactiones noſtræ valent; item
ſttinm gratis concedendo gratiam fidei, & pœnitentiæ,
ableinel ſine qua opera noſtra ad vitam æternam non va-
int, Wur, lent, ſed opera noſtra non excludit. II. Satis-
i, vor factio Chriſti fuit infinita: ſi autem Chriſtus abun-
lubett,t de ſatisfecit, ad quid requiritur ſatisfactio? N&ep.
Pecuni Satisfactiones noſtræ non ſunt neceſſariæ in pre-
te enm tium redemptionis noſtræ, quod Chriſtus abunde
culpn r ſolvit, ſed ut media, per quæ nobis pretium
eulpn pen Sanguinis Chriſti applicetur: hinc ſatisfactiones
Gimitine noſtræ infinito valori ſatisfactionis Chriſti non
Deiei nocent, quia noſtræ ab ea omnem ſuum valorem
Onnis eit trahunt. III. Homo nihil Deo offerre poteſt,
gindi nun quod non aliis titulis creationis, conſervationis

Ec. IIli debeat: Ergo pro ſatisfactione offerre
nequit. Reſp. Ex hoc ſolum ſequitur, quod non
poſſit ſatisfacere de condigno ad ſtriéctos juris
apices quoad culpam & poœnam væternam, non
vero quoad ponnam temporalem; nam etiam me-

1, (: reri poteſt de condigno vitam teternam. (t. 1.
ut C. 386. Schol. 3.)
otet
ap F. ror4.

ok Porro opera hæc ſatisfactoria ſunt oratio, Quænam
jejunium, & eleemoſyna. Sub oratione Liut opera
ir complectimur, laudes, gratiarum actiones Aatis/a
80 actus contritionis & confeſſionis: ſub jeju-
nio, oinnia opera mortificatoria, quæ cor-
* pus affligunt: ſub eleemoſyna omnia opera
miſericordiæ erga proximum. Igitur 1mo:
. De oratione patet ex S. Scriptura, ubi Da⸗
vi

348s Lauput X'II.

vid in multis Pſalmis coram Deo peceata
ſua deflet, & de Manaſſe 2. Par. 33. dicitur!
Oravit Dominum Deum ſuum, & egit paniten=
Ziam valde . . . S exaunivit orationem gjafs
2do. De jejunio habemus exemplum Davidis

2. Reg. 12. & præceptum ac promiſſionem

Joel. 2. 3tio. De eleemoſyna cxemplum ex⸗
tat Tob. I. præceptum & promiſſio Luc. 1I1.
Date eleemoſenum, & omnid munaa ſunt Vobir.
De tribus his Tob. 12. Bona eſt orntio, cum
jejunio & eleemoſijna. De cinere & cilicio in
Ninivitis exemplum proponitur Jon. & præ-
ceptum loel. 1I. Merito ergo definit Triden-⸗
tinum Sefſſ. 14, can. 13. guis dixerit, gro
peccutir guoad panam len
per Chriſti merita ſatisfieri pœnis ab éo inſtid
patienier toleratis:, vel d Sacerdote injuhllit;
Jed negut ſponte ſiſceplit, ut jejuniir, oratio-⸗
nihuy & eltemoſynis, vel allit etiam pieratis ope-
ribus, atgne idzo optimam peœnitentium eſſe tan=
tum novum vitam, anathema ſit.

Schol. Tridentinum Seſt. 14. cap. 9. docet, tribus
modis Deo ſatisfieri: poenas & flagella a Deo im-
miſſa patienter tolerando: opera laborioſa ſponte
aſſumendo: & mulctam Sacerdotum arbitrio in-
junétam fubenndo. Primum modum admittit
Kermnitius in exam. p. 2. reliquos rejicit, & Me-
lanchton in Confeff. Aug. abiolute damnat allata
Opera ſatisfatoria velut cæremonias & res inuti=
les: Kemnitius vero in genere eas admittit, ea
tamen vel ſponte fuſcepta, vel injuncta nullius
eſſe ad ſatisfaciendum valoris contendit: Recen=
tiores tamen Lutherani ea utilia eſle putant ad re-
primenda carnis deſideria, tollendum ſcandalum;
& ſuperandas tentationes. I. Quia mortifcatio-
nes ſponte ſuſceptæ ſapiunt hypocriſin: fünt merâ
inventa

nenti ho
foont,
.
ibesin .
l inve
Wo amime
clenli Ba⸗
go non
lp. Ont
Wo ſernn

Nr hee
hiist
UCinife
niinz,
Ihe pen
in go en
Mcar
umteeo
lin poln
Uet 4
Kene,
Eia Nn
Kiand iee
nrecl
Tilim,
Elununtu
cer e
Ineh
Munni
mühtn,
ll 1.

umh

De Pwnitentia. 449
eo ſeim Inventa hominum: corpus extenuant, & fruſtra
39,den affligunt, uti ſacrificuli Bzal, vulnerantes ſemet-
mur ipſos. Keſy. Opera ſatisfactoria præcipiuntur ex
diétis in S. Scriptura, adeoque non ſunt hypocri-
ſis & inventa hominum; corpus affligunt pro
bono animæ, non vero in malum finem, uti ſa-
DrOhlndd Crificuli Baal faciebant. II. Oratio delectat Jac. 5.
enninen Ergo non efſt opus poenale & ſatisfactorium.
ſclo lu n Reſp. Oratio delectat ſecundum mentem, non
ia ſuene vero ſecundum carnem.

133
AunnDrct

F. 107 5.

Per hæc opera poenalia vere & proprie Sunt vere
Deo ſatisfit pro reatu peœnæ temporalis cul- atisfa-
pa dimiſſa. Imo Dan. 4. Peccuta tun elermo- Rorid.
Vynis redime, ubi vox redime ſatisfactionem,
& Iy peccata ponam peccati denotant, licet
etiam pro culpa ſumi poſſit, & tunc ſenſus
eſt, poſſe hominem pœnitentem per eleemo-
ſynas placare Deum ex congruo, & ab eo
gratiam reconciliationis impetrare. Hue etiam
referri poſſunt omnia S. Scripturæ loca, quæ
docent, opera juſtorum eſſe meritoria vitæ
æternæ; (t. 1. G. 383.) ſi enim ſunt meri-
toria vitæ æterng, quod majus eſt, erunt
etiam ſatisfactoria pro pœna temporali; nam
omne opus meritorium eſt ſatisfactorium, &
viciſſim, & ad utrumque eædem conditiones
requiruntur, quas vide (t. 1. J. 385.) 240
Patet ex continua Traditione. Sæculo zdo
S. Iræneus 1. 4. c. 26. Ea, quæ poſſidentur,
vauperibus diviſa ſolutionem jfaciunt prwteritæ
cupiditatig. Sæculo 3tio S. Cyprianus Serm.
de lapſ. Dominus noſtra ſatisfactione placundus

’.

Schrasmm Inſtit. Theol. Tom. III. PFf

450⁰ Caput XVII.

eſt. Sæc. 4to S. Ambroſius ad Virg. lapf.
c. 8. Grande ſcelus grandem neceſſariam habet
ſatis ſaclionem. Sæc. 5to S. Auguſtinus hom.
50. ex 1. 50. hom. c. 11I. Non ſußficit mores in
melius commutare, & a fadtis malis recedere,
niſi etiam de his, quæ fabtia ſunt, ſatisfiat Veo.
Sæc. 6to S. Gregorius 1. 6. in 1. Reg. c. 15.:
Corrigibilia equidem peccata portantur, quæ,

voſtquam a delinquentis voluntate diſcedunt, pur-

gari ſaticfallione ſalubriter poſſunt. Sæc. 7timo
& gvo Ven. Beda in Pſ. 1. Conſuetudo nonniſi
reſta & ponderoſa ſatizfaétiont abſolvitur. Sæc.
ono Rabanus I. 6. in Eccl. c. 7. Quid aliud
Aſt pœnitere, niſi iraſci ſibi, ut horreat, quod
Jecit, & oruciatus a ſe exigat, ne judex iratur po-
tius affligat. Sæc. 10. Radulphus I. 12. in c. I.
Lev. Ab unoquoque noſtrum vœnitentic ſatitfa-
dione culpa commiſſa detergitur. Pro reliquis
ſæculis pleni ſunt Theologorum libri, qui-
bus ſubſcribit Tridentinum Seſſ. 14. can. 14.
Si gquit dixerit, ſatizſallioner, quibus Panitentes
per Chriſtum Jeſum peccata redimunt, non Me
cultus Dei, ſed traditiones hominum, doltrinam
de gratia, & verum Dei cultum, atque ipſum
bentficium mortis Chriſti obſcurantes, anathe-
ma ſit.

Solyuntur Schol. Opponunt Proteſtantes I. Opera noſtra ſa-

obje Rio⸗
Ns5. 5

tisfactoria faciunt hominem confidere in ſeipſo,
quod impium eſt. Keſp. Non in ſe, ſed in Chri-
ſto ſpem collocat, qui firmiſſime tenet, ſe pef

gratiam Chriſti meritis comparatam, non vero ex

us Dei eſt, peccata punire, quod facit per in-
cuſſos conſcientiæ terrores in contritione: Ergo

noſtra ſatisfactio non requiritur. R.Æev. lneuſ
ef=

ores in
Critndun

Ens:
in pro
acere
y oltm,
ras 9,
ſture
in ſurt.
Un ctecunn
icces
is noce
wn unns
to eli
In zprd
Mkiteri

l luden
m tn
M e
Ue keiert
tden d
len, ſed
Wrr. I
l6 8
§
Elcend
lertin
tac

Frodi⸗ viribus poſſe poenitentiam agere. II. S0- 8 truf
i

Deckitn
lien
lparin

De Pænitentia. 451

in terrores imperite cum pœenitentia, & ſatisfaétione
le confunduntur. (G. 1056. Schol. 1.)

nion
ttns Qd. 1076.
Fetem ;
it muin Juſtus autem non ſolum pro ſeipfo, ſed eue

ſtifeh etiam pro poena temporali peccati alterius euam pro
Ne! ſatisfacere poteſt. Nam Imo (jal. 6. dicitur: o.
tntn Alter alterius onera vortate: Ergo, infert S. pote .
ſetmi Thomas 3. cont. gent. c. 188. umut pro alio
gru Jatitſacere poteſt, dummodo utergue in cha-
uon Fituie fuerit. Deinde in Symbolo. Apoſtolo-
ſitn. & rum credimus Communionem danlorun: „& ex
.MWn alibi dictis animæ in Purgatorio detentæ pre-
mntn Libus noſtris juwari poſſunt. (t. 1. J. 413.)
Ergo unus pro altero poteſt ſatisfacere. 200.

rin Ratio eſt: Charitas plus poteſt apud Deum,
eti“ duam apud homines: ſed apud homines
unus alterius debitum ex amore ſolvere po-=
n I, teſt: Ergo etiam apud Deum.

, l Schol. Lutherus & Wicleffus volunt, unum pro Solvuntus
poœna temporali peccati alterius ſatisfacere non objeltio⸗

ſur Mnt
poſſe. Et nonnuili Catholici, quos ſuppreſſo no- es.
un, z mine refert Suarez d. 48. Sect. z. docent; unum
, i fidelem alteri fuffragari non poſſe per ſatisfaétio-
nem, ſed tantum a Deo impetrare remifſionem
Rter, ponz. I. Quia uuusquisque onus ſuum portahit.

Gal. 6. & obligatio ſatisfaciendi eſt perſonalis.
Reſp. S. Apoſtolus loquitur de ratione vitæ ſuæ
reddenda five ad præmium, five ad poenam. Et
obligatio ſatisfaciendi non eſt tam ſtricte perſona-
lis, ut afficiat perſonam phyſice, ſed tantum mo-
raliter eandem. II. Nemo per opus charitatis al-
terius fibi applicatum fit dignus gloria, vel per
peccatum alterius, reus culpæ: Ergo nec per ſa-
tisfaéctionem alterius abſolvitur a pœna. Ræſv.
Diſparitas eſt, quod nullus fiat dignus gloria, niſi
FTI2 per

452 Caput XVII.

Opera ſa-

per gratiam, quæ adultis non confertur niſi me-
dia propria diſpoſitione: nec conſtituitur quis
reus, niſi per peccatum inficiens, quod ſolum
committentem inficit: Econtra condignitas poœnæ
non attenditur penes diſpoſitionem propriam, ſed

penes id, quod ſolvi debet, id quod etiam per

alterum loco rei & obnoxii ſolvi poteſt.

H. 1077.
Ex dictis ſequitur, quod opera laborioſa,

4

tisfaſtoria quibus reatus pœenæ temporalis tollitur, non
rebte ſu-
ſcipiuntur
& injun-
guntur.

ſolum ſponte ſuſcipi poſſint, ſed etiam recte
aàa Sacerdotibus in Sacramento injunguntur,
& regulariter injungi debent. Vrimum pro=
batur ab exemplis S. Scripturæ: ſic S. Job
egit poœnitentiam in javilla, & cinert. Job
ult. David ob peccata commiſſa ſponte je-
junavit, & humi cubavit. 2. Reg. 12. Po-⸗
ſuit veſtimentum ſuum cilicium. Pſ. 68. Pa-
nem ſicut cinerem manducavit. Pſ. Ior.
Achab ſponte cilicium ad carnem induit, je=
junavit, & in ſacco dormivit. 3. Reg. 21.
Certe ſi ponæ hæ ſponte ſuſceptæ hypocri-

ſes fuiſſent, Deum non placaſſent. Hinc

pleni ſunt libri Veterum exhortationibus ad
opera poenitentizæ ſponte ſuſcipienda. Secun-
dum probatur ex Matth. 18. Quacunque alli-
gaveritis Sc. hinc Tridentinum Seſſ. 14. can.
15. Oi guis dixerit, claves Eccleſic eſſe datars
tantum ad ſolvendum, non etiam ad ligandum,
& propterea Sacerdotes, dum imponunt ganaf
confitentibus, agere contra ſinem clavium, &
contra inſtitutionem Chriſti, & filtionem eſe,
quod virtute clavium ſublata vœna æterna pœna
temporalis plerumque olvenda remaneat nac
ema

ſene /t
it: Me⸗
Lucliſe
Monem
ſtinſntie
fkeptofun
lt.
darn Got
unt C
is impe
tentialt
Per open
Iimn
l
inn ſirin
Iin, in
rer, G
1 ſne
cum furit
pro gen
Veetton
ln re
lon /t t
nittie
umn e⸗
Hee 1
ftone
Ctunm 4
lukear
uligi d

ut t
toint
od hi
grins e
ſopium,
A ein
tel.

lhr
Mitun
etiamt
unge
Finung
leS
inen
ſont

„11 N

. MI
glit,]
.
onkust
1 G
u/
nds
Nt
ig
uſn
o⸗
s

De Penitentia. 453

zhema ſit. Idem docent P. P. S. Leo ep. 9r.
ait: Mediator Dei & hominum hanc prapoſitis
Eccleſiœ tradidit poteſtatem, ut & confitentibus
attionem paænitentiæ darent, & eosdem ſalubri
ſaticfablione purgatos ad communionem dacra-
mentorum per januam reconciliationis admitte-
rent. S. Gregorius W. 1. 3. in I. Reg. 7.
Affictio vœnitentiæ ad delenda peccata idonea eſt,
cum Sacerdotis fuerit judicio imperata. Acce-
dunt Concilia, quæ poœnitentiam pro pecca-
tis imponunt, uti patet ex canonibus pœni-
tentialibus: & ratio eſt, ut Divinæ juſtitiæ
per opera hæc poœnalia ſatisfiat. (H. 1076.)
Tertium iterum ſtatuit Tridentinum Seſſ. 14.
cap. 8. Debent ergo Sacerdotes Domini, quan-
tum ſpiritus, & prudentia ſuggeſſerit, pro qua-
litate criminum, & pnitentium facultate ſalu-
tares, & convenientes ſatisfabétiones injungere,
ne ſi ſorte peccatis conniveant, & indulgentius
cum pœnitentibus agant, leviſſima quædam opera
pro graviſſimis delibttis injungendo, alienorum
peccatorum participes eſiciantur. Habeant au-
tem prœ oculis, ut ſatitſabtio, quam imponunt,
non ſit tantum ad novæ vitæ cuſtodiam, & infir-
mitatis medicamentum, ſed etiam ad præterito-
rum peccatorum vindidam, & caſtigationem.-
Hæc autem obligatio provenit tum ex virtu-
te Religionis, ne Sacramentum ſine ſatisfa-
ctione velut parte integrali maneat imperfe-
ctum: (G. 1056. Schol. 3.) tum ex juſtitia
vindicativa, & natura judicii, in quo poena
infligi debet pro delicto: tum ut præbeatur
medicina a peccatis præſervativa.

Ff 3 Schol.

454 Caput XVII.

Diſciplina Schol. r. Olim Pœnitentia publica in uſu erat. Sæ.

voœniten-
tiæ pub-
licg.

culum rmum exemplum illius nobis exhibet in
inceſtuoſo Corinthio: Sæculum zdum in mulieri-
bus a Marco præſtigiatore corruptis. Ante hæ-
reſin Montani nullis certis Canonum præſcriptis,
ſed prudentia Presbyterorum hæ publicæ poœ-

nitentiæ imponebantur, & dirigebantur: Ex-

orta autem hærefi Montaniſtarum Catholicis
facilitatem veniæ exprobrantium ſeverior diſci-
plina introduécta fuit; quæ deinde graſſante hæ-
reſi Novatiana ad quatuor pœnitentium ſtationes
redacta fuit: Igitur tunc pœnitens conſperſus ci-
nere, & ſacco indutus communiter feria 4ta ci=
nerum Epiſcopo ſe fiſtebat, a quo extra Eccle-
ſiam ejiciebatur, & primum gradum Pwnitentig
explebat, qui vocabatur fletus, ubi pœnitens ex-
tra portam Eceleſiæ ſubinde etiam imbribus &

nivibus expoſitus intrantes orabat, ut pro ſe de-

precentur: tempus autem hujus ſtationis pro gra-
vitate criminis commiſſi ab Epiſcopo determina-
tum fuit. Secundus gradus Pœnitentiæ erat au-
ditio, ubi pœnitens intra portam templi in Nar⸗
thece ſen porticu Eceleſiæ conciones audiebat,
& una cum Catechumenis, Ethnicis, Judæis,
Hæreticis & Schismaticis usque ad Offertorium
Midæ commorabatur, ae deinde monente Diaco-
no diſcedere debebat Exacto audientiæ tempo-
re ab Epiſcopo ſtatuto tertius gradus dictus /ub⸗
ſiratio incipiebat: ubi posnitens intra templi am-
bitum a portis Eccleliæ usque ad ambonem, ex
quo Epiſtola & Evangelium legebatur, erat ge-

nuflexus humili ac demiſſo habitu, variisque poe-

nis, ac laboribus caſtigabatur, frequenter ſuper
eum manus imponebantur, & orationes funde-
bantur, & cum Catechumenis anfte Offertorium
exibat: hæc ſtatio fuit ſeveriſſima & abſolute
pœnitentia ab Antiquis vocabatur. A tertio
gradu ad quartum tranfibat pœnitens, ubi cum
aliis fidelibus ſacris myſteriis aſtabat, non tamen
ſacrificanda ofterebat, nec nomen ejus ad AArare
reci=

ſeciabt
hatur:
punn de

Kl2.
ſverunt
Ptria
Jibus!
Int;
Nanrn
(ooc
8. Bel
in e⸗
peccat
ſioe
tiam
dühata
Datrit
Per er
tan en
Ic.
Egnen
dio⸗
n
Nerorn
bed
taſe
Dletn
tot
penit
veni
on
e
loe⸗
ſo⸗
con
Pub
expe
1

rent

De Peænitentia. 455

recitabatur, nec ad S. S. Euchariſtiam admitte-

et patur: hic gradus erat conſiſtentiæ. Vide Mori-
P lit⸗ num de Pœnit. Il. 6. c. I.
Un inm

Schol. 2. Omnia peccata mortalia nunquam ſubdita Quxænam

ts An fuerunt legi Pœnitentiæ publicæ, ſed tantum ido- peccata

enr lolatria, homicidium, adulterium, manifeſta, publicæ
8 . quibus ſuccefſa temporis nonnulla alia addita fue- pœniten-
*W runt; ita contra Morinum I. 5. Cc. 3. & Nat. Ale-tie ſubji-
ſeeui zandrum diſſ. 6. Sæc. 3. in hiſt. Ecel. patet ex ciebamdur.

Nu Concilio Neocæſareenſi c. 4. Laodiceno c. 7. &.
ondne S. Bafilio ep. ad Amphil. c. 14. S. Gregorio Nifſ.

tümn in ep. Canon. can. 6. S. Auguſtino ep. 25. Ubi
collei peccata occulta, uſura, furta, ebrietates a publi-
e ca pornitentia eximuntur, & S. Leo ep. 2. tribus
o nt aſſignatis criminibus tantum publicam ponniten-
is In. tiam aſſignat. Peccata vero publica ad judicem
pornie delata & probata, vel cum multorum ſcandalo
n imi Patrata publice caſtigabantur, & ſubinde etiam
ue per excommunicationem ad publicam poœniten-
fioni tiam ea patrantes cogebantur, uti probat Morinus
o Een 1. 7. c. 4. Item nec primis tribus ſæculis, nec
tnit enn ſequentibus Clerici majoribus Ordinibus initiati
engi in publicæ pœnitentiæ ſubjecti fuerunt, uti colligi-
es ili tur ex Concilio Carthaginenſi V. c. 2. ſed ſolum
ics, peccantes a ſacris myſteriis removebantur. Juxta
Cene⸗ S. Baſilium c. ep. can. 5r. Item publica poœniten-
Cenel tia ſemel tantum concedebatur; qui vero illa ex-
lanie pleta in eadem, vel graviora peccata incidebant;

toto vitæ ſuæ tempore a S. Menſa excluſi ſecreta
ponitentia caſtigabantur, & nonniſi in fine vitæ
weniam & abſolutionem obtinebant. Vide D.
Tournely de Posnit. Denique uſus publicæ poe-
nitentiæ circa ſæculum 7timum jam remiſit, ubi
loco illius peregrinationes, in monaſterium detru-
ioO, & certus jejuniorum numerus imponebantur,
donec tandem poſt ſæculum undecimum poœnitentia
publica plane abrogata fuit, cum eleemoſynis pro
expeditionibus & recuperanda terra ſancta, &
flagellatione ſpontanea pœnze canonicæ redime-
rentur.

PF f 4 Coroll.

45 5

Caput XVII.

Raſolvun- Coroll. Praft. Confeſſarius ſub peecato mortali po-
kisy aſiuas.

nitenti etiam ſola venialia vel jam confeſſa confi-
tenti aliquam pœnitentiam injungere tenetur, ne
Sacramentum imperfectum relinquat: per accidens

autem ab impofitione pœnitentiæ excnfari poteſt,

ſi poznitens fit incapax ejus perſolvendæ, v. g.
moribundus ſenſibus deſtitutus, cui tamen leve
opus, uti invocatio nominis Jeſu injungi debet.
2do. Si poſt abſolutionem quis novum peccatum
confiteatur, nova pœnitentia injungi debet, quia
eſt novum judicium. 3tio. Licet communiter
Opus externum pro pcœnitentia injungi debeat,
conſiderato tamen poœnitentis ſtatu, opus pium
internum uti meditatio, aéctus contritionis &c.
etiam injungi poteſt, quod per externam im poſi-
tionem ſatis fit ſenſibile. Ato. Convenit injun-
gere opus alias non præcepftum, ut nowa diſf-
cultas (ſentiatur, & hoc præſumendum eſt, quod

Confeſſarius voluerit imponere quando Miſſzm:

vel jejanium injungit. Subinde tsmen ob vcni-
tentis fragilitatem conſultum, ut opus alias præ-
ceptum injangatur, ſi præcepta obſervare non
ſoleat. Item convenit opus ab ipſo pœnitente
Præſtandum imponere potius, quam ab alio, niſi
Perſona ſit debilis, ubi ipfa operis procuratio diffi-
cultate non carens ponitentiæ rationem habet.
Sto. Ponitentia non eſt injungenda pro arbitrio
poœnitentis perſolvenda, ſi voluerit, ne Sacra-
mentum fiat imperfectum, potetit tamen Con-
fefſarius relinquere arbitrio peenitentis, ut hanc,
vel illam ſatisfactionem exequatur: v. g. oret,
vel eleemoſynam det. 6to. Injungi etiam poſ unt
preces, & opera bona pro defunétis, quia actus
Charitatis, quo quis alteri applicat opus bonum,
habet etiam vim ſatisfactivam, & eſt eleemoſyna
ſpiritualis. Ztimo. Confeſſarius graviter peccat,

ſi pro peccatis occultis publicam pœnitentiam im-

ponat contra praxin Eccleſiæ, quia talem peni-
tentem infamat: imo nec pro peccatis publicis
Propria authoritate publicam peenitentiam cum
certa

Ottäl p
ſeln en
enetat,1
er Terien
ſuni doet
Ule, N
timen ki
Nnei ee
n em
Leit
ONNE
Ui de
CDe

is
Trate n
Poitet
2100,3
ratiot⸗
en iie
1e N
nen r
Y It
, N
i
oben,
emt 4
r iu

De Penitentia. 4527

certa ſolennitate peragendam, v. g. ſtandi ad fo-
res Eccleſiæ cum cereo, imponere poteſt, quia
hac notitia Confeſſionis ad pœnitentem in foro
externo accuſandum uti nequit. Hoc tamen ſenſu
Confeſſarius publicam poenitentiam imponere po-
teſt, ut coram iis, qui ſcandalum paſii ſunt, re-
tractet ſermones contra fiem, & bonos mores
&c. faétos, quia ſic non manifeſtat peccatum poœ-
nitentis, ſed cogit ad tollendum ſcandalum, ad
quod per ſe tenetur. 8vo. Suſceptio S. S. Eucha-
riſtiæ, & Poœnitentiæ pro pœnitentia injungi po-
teſt, non vero ſuſceptio Sacramenti Ordinis &
Matrimonii, aut ingrefſus in Religionem, ad quæ
maxima libertas requiritur. 9no. Confeſſarius,
dum pœnitentiam imponit, non debet necefſſario
habere memoriam ſingulorum peccatorum, quod
ſæpe moraliter eſt impoſſibile, ſed ſufficit memi-

niſſe ſtatus pœnitentis. Pro determinanda autem

poœenitentia ſit regula prudentia lumine fuperno

directa: non ſit Confefſarius ex reſpectu humano,

vel vana gloria nimis lenis: nec indiſcreto zelo
nimis ſeverus, ſed meminerit ſententiæ Gerſonis,
tutius effe cum moderata pœnitentia libenter ſu-
ſcepta mittere poenitentem ad purgatorium, quam
cum rigidiori non impleta ad infernum. Cauſæ
vero, leviorem pœnitentiam injungendi ſunt, in-
firmitas corporalis pœnitentis, vel ſpiritualis,
quando timetur, ne rigidiorem omittat, vel a
confeſſione deterreatur: item dolor extraordina-
rius: & Indulgentiæ in die Confeſſionis lucran-
dæ. Iomo. Poenitentia ſalutaris eſt, quæ ad ca-
ſtiganda peccata commiſſa, & ſatisfaciendum Deo
pro injuria, & ad ea præcavenda conducit: Con-
veniens eſt, quæ gravitati peccatorum, & ſtatui
poœnitentis eſt proportionata. Medicinalis eſt,

quæ peccatorum cauſas, & radices tollit: hine

avaris eleemoſynæ: laſcivis opera mortificatoria
& jejunia: ſuperbis officia humilitatis imponi poſ-
ſunt. Pro uno peccato mortali communiter Ro-
rium, Litaniæ de O. O. S. S. Lauretanæ, au-
Ff 5 ditio

458 Caput XVII.

ditio Sacri, jejunium injungi poteſt. Si plura

ſint mortalia, non pro ſingulis ſingula Roſaria in- ir

jungenda ſunt, ſed pœnitentia quædam gravior t
cum leviori per plures dies perſolvenda. IImo. ch
Conſuetudinario præter has pœnitentias injungi ſin
poteſt, ut certo die iterum confiteatur, & com- ine
municet, ut quoties relabitur, certam pœniten- R
tiam perſolvat, ut fingulis diebus per menſem, X
vel usque ad proximam confeſſionem certas pre- Netnl
ces perſolvat: vel fſingulis diebus mane proponat, iin

ab illo vitio abſtinere, implorata ad hoc interceſ-
fione Beatiſſimæz Virginis & 88. & veſpere exa- Clol.

men inſtituat, & de commiſſis peccatis doleat: l
perpetuam autem pœnitentiam imponere plures 46
diſſuadent. ſore
J. 1078. D
Peænitens Ponitens autem tenetur ad Pœnitentiam
tenetur Sacramentalem acceptandam & implendam l
Pœæniten- ſub obligatione gravi. Ita colligitur ex Tri- ten
vaze dentino Seſſ. 14. cap. 9. ubi ſtatuit, datam i
Pe, eſſe a Chriſto Dosnino Sacerdotibus poteſta-
tem ligandi, atque ſolvendi, & ligare expli⸗ 1
cat de injunctione ponitentiarum; quod non 1
foret, ſi non teneretur poœenitens injundtam in
ſibi posnitentiam acceptare, & implere. Hinc Ui
in can. Qmnit utriusque ſexus: ſtatuitur, ut ſen
fideles confiteantur, & injunctam fihi poœni- 1
tentiam ftudeant implere. . P
Solvuniug Schol. v. Dicis cum Scoto & aliis, quorum fenten. ti
obhjectio- tia P. Suarez videtur eſſe temeraria. I. Homo 8
nes. non tenetur pro pœna temporali in hac vita ſa-
tisfacere, ſed illius ſolutionem in purgatorium l
poteſt remittere. X.eoρ. Abſolute quidem loquen- g
do pœna temporalis in purgatorium remitti po-
teſt, non tamen ſuppofita inſtitutione judicii Sa- 0)
cramentalis, ad cujus perfectionem ſatisfaétio re- “”
quiritur. II. Poteſt pœnitens ſe ſubdere judicio
6 Sacra-

„ .

De Penitentia. 459

Rin Sacramentali ad impetrandam remiſſionem culpæ,
n ni & pœnæ æternæ, non vero ponz temporalis,
In & proinde ſine obligatione ad acceptandam ſatis-
iis ii factionem. KRép. Huic obſtat præceptum Chriſti,
1,Ein. ſubmittendi ſe judicio Sacramentali quoad remiſ-
D ſionem culpæ & pornzæ. III. Confeſſarius eit ju-
Er elan dex arbiter, cujus judicio nemo ſe ſubjicere te-
teu netur. Reſp. Ex ſuppoſito, quod quis judicio
e ntt arbitri ſe ſubjecerit, ejus ſententiæ obedire &
e Ne Ktare tenetur.
