ſit miniſter, ſed ut vitentur incommoda ex clan-
deſtinis Matrimoniis oriri ſolita: Et in plurimis
Latinorum & Græcorum Ritualibus, quæ P. Mar-
tene t. 2. de ant. rit. collegit, habentur ſolæ be-
nedictiones annuli, coronæ, thalami, poculi,
quin

Caput XX. 3

quin adſit alicujus formæ Sacramentalis veſti⸗
gium. Item teſte Dominico Soto t. 2. in 4. in
nonnullis locis hæc formula uſurpabatur: Ego
vos ſponſo, & Sacramentum confinrmo. Et Ritua-
le Salisburgenſe hanc formam præſcribit: Matri-=
monium in facie Kecleſiæ inter vos, me annuente,
contrattum Deus confirmet, & ego illud anprobo,
pverficio atque ſolemnizo in nomine P. & F. & &. §.
Quæ verba non videntur conficere Sacramentum,
ſed factum ſupponunt. 3. Colligitur ex praxi

hodierna Eccleſiæ, nam in illis locis, ubi Tri-

dentinum eſt receptum, quando aliqui contrahunt
in facie Eccleſiæ cum occulto impedimento, eo
per diſpenſationem fublato fufficit, ut clam ite-
rum fine Sacerdote contrahunt, ex declaratione
Pii V. cumque tunc matrimonium validum eſſe
incipiat, nec liceat ſeparare rationem contractus
a ratione Sacramenti, ſignum eſt, tunc Matri-
monia fieri Sacramentum. Deinde Matrimo-
nium hæreticorum fine benedictione Sacerdotali
contraéta ſunt Sacramentum, licet Sacrilegio pol-
lutum; alias enim monendi efſent hæretici ad
fidem redeuntes, ut coram Parocho rurſus con-
traherent percepturi Sacramentum, quod eſt con-=
tra praxin. 4. Chriſtus hoc Sacramentum inſti-
tuens contractum Matrimonialem jure naturali
& civili validum ad dignitatem Sacramenti eve-
Xit, & hinc eosdem voluit efſe Sacramenti hu-
jus miniſtros, quos contractus naturalis: ſed
miniſtri contractus funt contrahentes: Ergo
etiam Sacramenti. Dicis I. Patres communiter
affirmant, conjugia ſancétiſicari &c. benedictione
Sacerdotis, & ob hanc vult Concilium Cartha-
ginenſe IV. ut conjuges eadem uocte in Virgi⸗
nitate permaneant. Keſp. Patres ſolum volunt,
nuptias in facie Eccleſiæ eſſe celebrandas, ut per
benediétionem Sacerdotis firmiorem nexum ac-
quirant, in cujus benediétionis cæremonialis re-
Verentiam eadem noéte Virginitatem imperavit
Concilium Carthaginenſe. II. Si admittatur S.
cerdo

7

nos pron
itio pro f
Uiltione
Pp. Probat
ſio elk exre
cimento adl
Uhnr ca. 1
Cdemnmto ilt
norinm conjn
1336 Cametee

uartcten pr

Erünnn conß
Innt, guo
Untes declare

Me Nomann

Uun dacrame
ttcentilen,
anenti.
Wiionem (l
ſi ſien
e (ontrahe
Umn crlebrare
Uen ehnfejene
1, Autenns

(UN ladahn,

Cntr. Lertes e
Tamentan
in. N V
lurricte contn
llein l⸗
eronil
lleis, ni
ſne Me

De Watrimonio. 7⁵9
udettls e z
Cerdos pro miniſtro matrimonii, ejusque bene-
dictio pro forma, contra adverſarios melius ex
traditione probatur Sacramentum Matrimonii.
Rejv. Probatio noſtra ſalva manet, quia benedi-
ctio eſt cæremonia ſacra pro rite celebrando Sa-
cramento adhibita. III Trident. Seſſ. 24. de ref.
Matr. cap. 1. requirit, ut Sacerdos in Matrimonio
celebrando illa verba dicat: Ege vos in Matri-
monium conjungo: Et Concilium Colonienſe an.
1536. Camefacenſe a. 1567. & Rituale Romanum
Sacerdotem pro miniſtro aſſignant. Acſp. Tri-
dentinum conformiter ſuis dictis loquitur, & ſo-
1 lum vult, quod Sacerdos ut teſtis conjuges con-
eit, ie unctos declaret. Concilium Colonienſe & Ri-
tuale Romanum dicunt, Sacerdotem eſſe mini-
Krum Sacramenti Matrimonii quoad cæremoniam
accidentalem, ſeu benedictionem, non quoad eſſe
Sacramenti. IV. Contrahentes non habent in-
tentionem, conficiendi Sacramentum, & nulla
Verba ſacra adhibent: Ergo non funt miniſtri.
Reſp. Contrahentes eoipfo, quod velint Matrimo-
nium celebrare ritu Chriſtiano, habent intentio-
Mocho nem conficiendi Saccamentum. & ſic eorum ver-
un, A a, quatenus ſignificant conjunétionem Chriſti
Gcnnent cum KEccleſia, ſunt ſacra. V. S. Thomas 1. 4.
lem Contr. gentes c. 78. probat, Matrimonium efſſe
Snm Sacramentum, quia per miniſtros Eccleſiæ diſpen-
Ale ed fſatur. Et Evariſtus ep. I. ait: Matrimonia fine

us itlti, Sacerdote contracta non eſſe Matrimonia, ſed
tnkentes adulteria. Keſp. S. Thomas loquitur de miniſtro
nes Cæzremoniali. Evariſtus vocat illa matrimonia
d. adulteria, quia non funt licita, imo poſt Triden-
Cobehiurl tinum ſine præſentia Parochi etiam ſunt invalida.
holte1 1.
Coroll. Pratl. Imo. Sponſi in peccato mortali Ma- Reſolvun-
6 , trimonium contrahentes probabilius non peccant tur caſus.
graviter indigne adminiſtrando Sacramentum,
cum non fint miniſtri ſpecialiter ad hoc conſecra-
ti, licet graviter peccent, Sacramentum indiene
uſci⸗

Schram Infiit. Theol. Tom. III. Ccc

ere Nacanet

Mligitar er

u;

4

7 Caput XX.

fuſcipiendo. 2do. Procurator contrahendo pfo nitores in

principali non debet eſſe in ſtatu gratiæ, quia tan. umellun
tum nomine principalis ſui agit, qui eo ſaltem aidun in
tempore pro digne ſuſcipiendo in ſtatu gratiæ effe htone 5
debet, quo Procurator actu contrahit. (ipillem ul
t: tn g
§. 1206. itefin & 1
leligs & an

Subjeftum Subjectum Matrimonii funt vir & mulier ain hinc
Matri- nullo impedimento dirimente ligati: quia enmn Sun
monii. Matrimonium eſt conjunctio maritalis vir & Anuninm
foœminz inter legitimas perfonas individuam zuſh
vitæ conſuetudinem retinens &c. (H. 1194.) dnihn,

ele rerumn 8.
An Ma- Schol. Matrimonium inter abſentes per Procuratores kimolit
trimo- contrahi poteſt, & valet in ratione contraétus 5 unm l

nium per civilis & naturalis, quia cum Procuratores ſint ui proent
Procura- loco principalium cum plena poteſtate contrahen- (um biro
tores con- di, ideg, quod ipfi faciunt, cenſentur facere Weptitio

tractum principales contrahentes. c. fin. de Procur. in 6. unmnils &
Jit vali- Ut autem Matrimonium per Procuratores contra- tl Alin
dum. Gtum in ratione contraéctus fit validum, debet r. Mnt, & 1

Procurator babere a ſuo Principali ſpeciale man. iiſs abl
datum ad contrahendum Matrimonium cum certa Naſamen
perſona, nec debet hoc mandatum excedere. (k, godl S
2. Hoc mandatum exequi debet per ſeipfum, & utett ool
non per alium ſubſtitutum, nifi ſpecialis facultas trihente
ad ſubſtituendum ei a principali data fuerit. 3. Do miix verhn

tempore, quo Procurator contrahit, ejus pote- Meſentile
ſtas non debet eſſe revocata nequidem tacite, Innti iudi
alias enim nullum foret Matrimonium, licet de iſis iten
revocatione Procurator nihil audiviflet. Verum Finmtur
ulterius quæritur, an Matrimonium inter abſen- nglit: (.
tes fideles per Procuratorem, vel per litteras con. a

tractum fit Sacramentum Durandus in 4. d 20. ullis eiin
& Canus de loc. Theol. Il. S. c. 6. ad 3. negative ktii Sa
reſpondent: & Petrus de Ledesma vult, Watri- ſ Paſſio

monium per litteras contraétum nec in ratione i negnit
contractus, nec in ratione Sacramenti eſſe vali- umertn
dqum. Sed dicendum 1. Matrimonium per Pro- Finidifs ,

cura-

Olitdbendo i
Gatie, ut
„ gol eo r
ſtatn giiri
tahit.

t wir & m

lignt: .

naritͤls inl
nas inc,eitn

e. ug

er ounm
ratione oum
Ptoentnnts
Rekate thin
Ellenmn i
be Moct
ebtatores n
Validnm, 6
ali ſerie 5
niun ehkt
Gatum are
ſin,

De Matrimonio. 771

curatores inter abſentes contraétum eſſe verum
Sacramentum; tum quia hoc Matrimonium eſt
validum in ratione contractus civilis: Ergo etiam
in ratione Sacramenti, quia Chriſtus contractum

civilem validum ad dignitatem Sacramenti eve-

Xit: tum quia in tali matrimonio habetur vera
materia & forma, ſcilicet conſenſus verbis ex-
preflus & acceptatio, (§. 120r. Schol.) & præ-
ſentia Parochi, ac duorum teſtium: Ergo eſt
verum Sacramentum; unde illi etiam favet jus
Canonicum. c. Procurator. De Procurat. in 6. &
Eccleſia illud permittit, & de eo judicat. 2. Di-
cendum, Matrimonium per litteras contractum
eſſe verum Sacramentum; quia contractus civiles
fieri poſſunt per litteras: Ergo etiam matrimonia-
les, nam litteræ ſuccedunt loco contrahentium
ſicuti Procuratores, ſi ergo lectis eorum litteris
coram Parocho & teſtibus traditio corporum &
acceptatio per mutuas litteras fiat, in ratione
contractus & Sacramenti Matrimonium perficitur.
Dicis I. Alia Sacramenta abſentibus conferri non
pofſunt, & nequidem Sacramentum Pœnitentiæ,
licet alias abſens judicialiter abſolvi poſſit: Ergo
nec Sacramentum Matrimonii. Ae/v. Diſparitas
eſt, quod Sacramentum Matrimonii habeat pro
materia contraétum civilem validum, qui etiam
inter abſentes iniri poteſt. In Sacramento Pœni-
tentiæ verba ore prolata ex inſtitutione Chriſti
ſunt eſſentialia, & ad præſentem dirigi debent; &
ſententia judicialis fori interni, ubi accuſator reus
& teſtis idem eſt, & certæ in eo diſpoſitiones re-
quiruntur judici cognitæ, in abſentem pronuntiari
nequit: (F. 1069.) in Matrimonio vero pro ver-
bis alia ſigna externa ſufficiunt, & contractus
validus etiam inter abſentes celebrari poteſt. II.

Collatio Sacramenti eſt actio perſonalis, & re-

ceptio paſſio perſonalis: Ergo per Procuratores
fieri nequit. Reſp. Procurator non recipit Sa-
cramentum, ſed eſt tantum conditio, qua poſita
principalis recipit Sacramentum. III. Sic fieret,
Cccz ut

772 Capyut XX.

ut ſi Procurator eo tempore contrahat, quo vir
& mulier, pro quibus contrahit, dormiunt, dor-
mientes recipiant gratiam, vel in peccato mortali
exiſtentes in ſomno mortaliter peccent. Reſp.
Non eſt abſurdum, dormientem recipere gratiam,
vel peccare, ſi voluntas moraliter perſeveret,
uti patet in Baptismo.

G. 1207.

Impedi- Ut vir & mulier Sacramentum Matrimo-=
menta nii valide ſuſcipiant, nullo impedimento di=
Matrimos rimente ligari debent. (F. 1206.) Eſt autem
nii quid. Impedimentum in genere omne illud, quod
contractum Matrimonii vel nullum vel illi-
citum reddit.

Impedi- Schol. Impedimenta Matrimonii alia funt dirimentia,
menta di- quæ contractum Matrimonii nullum reddunt, ex
zimentig. eo, quod aliquid eflentiale illi deſit; ita ut cum
tftali impedimento non fiat verum Matrimonium,
& contractus dirimatur, non quaſi verum Matri-
monium dirimatur, ſed quod Matrimonium de
facto ſolum & non jure contraétum irritum red-
datur. Impedimenta dirimentia ſunt quindecim
ſcilicet:
Error, Conditio, Votum, Cognatio, Crimen.
Cultus diſparitas, Vis, Ordo, Ligamen, Ho-
neſtas,
Etas, Affinis, ſi Clandeſtinus, & Impos,
Si mulier ſit rapta, loco nec reddita tuto:
Hlæc ſocianda vetant connubia, facta retractant.

Ex his impedimentis nonnulla ſunt juris natura-
REs, ſcilicet: D
Mens ægra, & Conjux, Vis, Error, Ineptia,
Sanguis.
8 Alje

Alu funt
Ordo ſi
Atqne .

bapti

Aln ſont in
, Jur in
A non diri
Derleiæ
Atgne C
Ippediun

Lecleſi⸗
1oris Lecle
n. Tem
coidus eele
tut. Perſ
vod Olim
oo inkante
Dohüsni in
un eſt. (
tinim in
lej a Matr
unahe ſegn

huin,
eptn
Leeinit⸗
ſemnmn ei
ut. Den
MoNdum
uſitats,
em, Vel

hlli Mat

te ho⸗
lohidenti

Redlehe

De Matr'mon'o. 773

e e Alia funt juris Ecclefiaftici, ſeilicet:
Eenant Ordo ſacer, Votum, nec non ſponſalia firma
Petoct. 1 Atque duplex crimen, qadruhle cognatio,
eciele gnin . Aptus,
iet eie Si Baptisma deeſt, tas, Teſtes, Parochusve.
Alia ſunt impedimenta prohibentia, ſeu impedien- Prohiben-
tia, quæ impediunt Matrimonium contrahendum, tia.
ſed non dirimunt contractum, & ſunt ſequentia.
Eccleſiæ vetitum, nec non tempus feriarum,
3 Atque Catechismus, crimen, ſponſalia, votum,
tum inm Impediunt fieri, permittunt facta teneri.
neine Per Eccleſiæ vetitum intelligitur prohibitio ſupe-
0) UA zioris Eccleſiaſtici, ne quis Matrimonium contra-
e Und, N hat. Tempus feriarum certa tempora denotat,
nollun ſal quibus celebratio nuptiarum ab Eccleſia prohibe-
tur. Per Catechismum denotatur impedimentum,
quod olim ab eo contrahebatur, qui reſpondebat
gt irt pro infante, quando fupplebantur Cæremoniæ
unin Baptismi in neceſſitate collati; quod hodie ſubla-
l tum eſt. Criminis nomine intelliguntur quædam
ſeite d crimina in antiquis canonibus expreffa; quorum
in lunn rei a Matrimonio contrahendo prohibebantur,
i mn funtque ſequentia:
latrmme. =
Con im⸗ Inceſtus, Raptus ſponſatæ, mors muliebris,
fut gi⸗ Suſceptus propriæ ſobolis, mors Presbyteralis,
Vel ſi pœniteat ſolenniter, aut monialem
n Accipiat: prohibent hæc conjugium ſociandum.
onnto, le . .
girs; Verum etiam hæc hodie per non uſum fublata
1

. funt. Denique ſponſalia legitime contracta, &
nondum diſſoluta, & votum fimplex perpetuæ
n iat, caſtitatis, vel ingrediendi & profitendi Religio-
le nn nem, vel ſuſeipiendi S. Ordinem, vel non nu-
hlatn bendi Matrimonium contrahendum impediunt.

riiH Quare hodie adhuc reſtant quatuor impedimenta
n prohibentia, ſcilicet:
1 Eccleſiæ vetitum, Tempus, Sponſalia, Vo-
,Unck, tum.

e h Ccc Z3 De

Eeccleſia

voteſi ſta-

tuere im-

774 Caput XX.

De quibus omnibus nunc per ordinem agendum
eſt. Prius tamen videndum, an Eccleſia habeat
poteſtatem ſtatuendi impedimenta dirimentia.

H. 1208.

Eecleſia habet jus & Auctoritatem ſta-
tuendi impedimenta Matrimonium dirimen-

Pedimenta tia. Imo. Apoſtolus I. Cor. 7. Diſparitatem
dirimen-
tid.

cultus docuit eoipſo eſſe impedimentum Ma-
trimonii dirimens, quando permiſit mulieri
fideli a viro infideli diſcedere, ſi infidelis
converti, & fine injuria Creatoris cohabitare
nolit. 2do. Conſtat ex Traditione. Siricius
P. ep. ad Himer. ſtatuit, ne Monachi, aut

S. Virgines Matrimonium contrahant. S. Leo

M. ep. 92. ad Ruſtic. ſtatuit Presbyteros uxo-
rem ducentes, ab operibus nuptiarum cefſare
debere. S. Gregorius M. I. 11. ep. 64. Au-
guſtino Anglorum Epiſcopo reſcripſit, tertia

vel quarta generatione connubia fidelium li-

center jungi, a ſecunda omnino abſtinendum
eſſe; cum noverca miſceri graviſſimum eſſe
ſcelus; cum cognata quoque prohibitum eſſe
conjugium. Nicolaus l. ad confulta Bulga-
rorum conſanguinitatis gradus præſcripfit,
inter quos conſugia jungere non poſſent. Zlio.
Conſtat ex Conciliis. Concilium Eliberita-
num a. 315. ſtatuit can. 61. incertas efſe nup⸗
tias cum ſorore uxoris ſuæ, aut cum Privi-

gna. Concilium Ancyranum a. 314. can. I1.

ſancivit, nullum eſſe Matrimonium eum de-
ſponfatis puellis a viro raptis, quamvis ra-
Ptor delibavertit florem virginitatis. Conci-
lium Neocæſareenſe eodem anno can. I. con-
firmat

ut impe
Chlcedonen
ete Mona
Utias cont
N. à lals.
gvartam
ihun Seſt⸗
urt. Ludh⸗

Inenta Murn

uincir em,

1. Inthe
Antonin
mns & A
Inlam FVecl
Neimenta

cod Matrime

1 contratte
Pereticam h
IIn, ſoanne
etate, 4
Mteo nom

Eimenti de

üerumt;

menta Matti
Iriro ire
, I Decl
inpufione,
le Düiip
Mehsten
It conttec
Untntes e
na de
innl K
ees imttar
t um ci,
klam, gni
in,

*

De Matrimonio. 77 5

Gnnah firmat impedimentum Ordinis. Concilium
i Chalcedonenſe a. 45I. can. 16. tradit, non
en licere Monacho, & Virgini Deo conſecratæ
nuptias contrahere. Concilium Lateranenſe
IV. a. I215. impedimenta conſangninitatis
Corterk ad quartam gradum reſtringit. Hinc Triden-
tium dn tinum Seſſ 24. can. 4. recte definit. N quis
. Diſhortee dixerit, Eccleſiam non potuiſſe conſtituere impe-
Gimenunf dimenta Matrimonium dirimentia, vel in iis con-
erniit nm. Nituendie erraſſe, anathema ſit.
e, Rink Schol. 1. Lutherus & Calvinus, & prolixius Mar- Solvuntur
voris oohtin cus Antonius de Dominis Spalatenſis Archiepi- objeſtio-

fone. Nüin ſcopus & Apoſtata l. 5. de republ. Chriſt. docent, nes.
nullam Eccleſiæ facultatem ineſſe, ſtatuendi im-

dnini pedimenta Matrimonium impedientia, ex eo,
tdle dl quod Matrimonium non ſit Sacramentum, ſed me-
Nesbrtelgn rus contractus civilis, & politicus. Cum vero
lptignum e hæreticam hanc ſententiam damnaſſet Tridenti-
Il.eh t⸗ num, Joannes Launojus in op. de reg in Matrim.
teſeihſt, poteſtate, diſtorta vocabuli Eccleſiæ acceptione
in hein vult eo nomine intelligi perſonas Regum, & im-
lga kann pedimenta per Eccleſiam induci, quæ per Reges
vo ablinn inducuntur; & auctoritatem ſtatuendi impedi-
aviinm: menta Matrimonium dirimentia tam proprio &
kotibinr nativo jure pertinere ad ſolos Principes Sæcula-
Ne res, ut Eccleſia eam exercere non poſſit, niſi vel
confulabi . . .
Le uſurpatione, vel ſaltem indulgentia & conceſſio-
us Nenge ne brincipum. Rationes contra hanc Eecleſiæ
oſen poteſtatem ſunt: I. Matrimonium ſaltem ſuppo-
luun Dic nit contratum civilem: ſed ſoli Principes leges
ertusce irritantes contractum civilem ſtatuere poſſunt:
Atank Ergo &. Reſp. Matrimonium eſt contraétus
NI fimul & Sacramentum, adeoque Eccleſia de eo
13t leges irritantes ferre poteſt. II. Sic mutaret
Dniun eiy Eccleſia materiam Sacramentorum irritando con-
, Clnt, tractum civilem. Re/p. Eccleſia non mutat ma-
ats 1 teriam, quæ ſemper eſt, & manet contraétus va-
ocntcr lidus, ſed ſolum in nonnullis caſibus hanc mate-

Ccc 4 riam

ceys ſæcu-
laris im-
vedimenta
Ktatuere
poſſit.

776 Cavut XX.

riam fubtrahit, dum aliquas perſonas ad contra-
hendum inhabiles declarat, fieuti qui aufferret
aut immutaret aquam, non mutaret materiam
Baptismi, ſed eam folum fubtraheret. III. Ec-
clefia nequit irritare contraétum jure naturæ va-
lidum: Ergo nec impedimenta Matrimonii ſtatue-
re. Keſp. Lex Eeceleſiaſtica & civilis perficit na-
turalem, adeoque contraétum jure naturæ vali-
dum irritare poteſt, quia natura dictat, ut legi=
bus ſuperiorum obtemperetur.

An Prin- Schol. 2. Reges & Prineipes ſæculares jure fibi pro-

prio conſtituere poſſunt impedimenta Matrimo-
nium dirimentia, nam r. hoc probat ipſa praxis
Principbum, qui nonnulla impedimenta dirimen-
tia fſtatuerunt, non ufurpatione juris Eccleſiaſtici,
quia de hac Eceleſia nunquam conqueſta fuit,
imo vero eorum leges appftobavit. Non jure ab-
Eeeclefia accepto, hoc enim ex nullo decreto vel
Concilio probari pateſt. 2. Pontifices latas a Prin-
cipibus leges circa Matrimonium commendarunt,
& approbarunt. Concilium Milevitanum II. poſt-
quam ſtatuiſſet, maritum, qui dimiſerat uxorem,
alteri nubere non poſſe, decrevit ſupplicandum
Imperatori, ut lege ſua idem probiberet. Latera-
nenfe I. can. 5. legem, qua prohibet Matrimonia
inter conſanguineos, confirmat auctoritate legis
civilis: Et Siricius, S. Leo, & Nicolaus I. citati
impedimenta ſtatuentes legis præſidio nituntur.
Et S. Thomas in 4. d. 34. q. I. ait: Matrimonium
in quantum eſt in oficium naturæ, Natuitur jure
naturg: in quantum eſt in offcium communitatis,
Ratuitur jure civili: in quantum eft Sacramentum,
Ratuitur jure Divino. Et ideo ex qualibet dida-
vriuem legum poteſt perfona effici ad Matrimonium
illegitima. 3. Matrimoninm ineludit contractum
civilem: ſed hie poteſtati Principis civilis quoad
direétionem & valorem ſubeſt, quem elevando
ad Sacramentum Chriſtus jurisdictioni eivili non
ſfubduxit, fed efficaciam Sacramenti ſolum 3d
rgo

lw Dyinee
eſt, guat
(Me:is, an
ſeenlari irit
Demn ſæcllar,
Remamentumm
lllur degatir
1l iden imp
N, n Gue
Poltien itn
Nednn inter
sinpelinen
le binipes
Ctitinorum
Ennnt, ut ſu
nigiole ode
Ditvlaridus 4
Eteporins ſe
bontores
I nomine
nimi Matrin
milas inleil
l Ergo
Urinene
Mentdm, ui
TMcantur, eut

li, & Ken

l ag. .
Rrti nonni
Armo banti
ne ei
Un is inn
ffli tamen
und indel
Unn, 1le

—

De Matrimonio. 777

ſonns ent Ergo Princeps Matrimonii valorem determinare

i mm poteſt, quatenus eſt contractus civilis. Verum
nnfmttt ttin Quætis, an tunc, fi contractus civilis a Prineipe
heret. UI ſæculari irritetur per accidens & præter intentio-
reumng nem ſæcularis poteſtatis, ſequatur nullum eſſe
lanincilin Sacramentum ex defeétu ipſius materiæ. Reſpon-
ehrils Pefin detur negative, niſi etiam poteſtas Eccleſiaſtica
jure mimne n ad idem impedimentum conſtituendum concur-

t, rat, nam duæ poteſtates, Eccleſiaſtica ſcilicet &
politica ita a Deo inſtitutæ & ordinatæ ſunt, ut
nedum inter ſe pugnent, ſed mutuo in ſtatuen-

es Mels dis impedimentis fſe foveant, & adjuvent. Quip-
imerta Iir pe Principes Catholici edoéti, quod Matrimonium
ot m Chriſtianorum fit res ſacra, ſua auctoritate con-
inern dr ferunt, ut ſacri Canones, qui ad nuptias ſpectant,
nisLii religioſe obſerventur. Sic Carolus M. in fuis Ca-

pitularibus agens de nuptiis, ait I. 5. n. 5. Sic
art. Nor d Gregorius ſenſit: ita canones prohibent copulari.
mnlo eose Sic oratores Galli in Concilio Tridentino a Patri-
iftshiuſe bus nomine Caroli IX. poſtularunt, ut juberent
naneſe irritari Matrimonia elandeſtina, & ea, quæ filii-
itunun familias inſciis vel invitis parentibus contraxiſ-
nihu ſent: Ergo perſuaſum ſemper fuit, neceſſarium
n i eſſe utriusque poteſtatis Eccleſiaſticæez & civilis
H concurſum, ut aliqua impedimenta Matrimonii in-
ducantur, cum conjugalis contractus ſimul ſit ci-
vilis, & Sacramentalis.

1 congleit

=—

COntheſk;

ſe

ceolmslol
nis in (oroll. Pratt. Imo. Impedimenta Matrimonii diri- Reſolvun-
it: Munzn mentia nonniſi univerſalibus Eccleſiæ Canonibus a tur caſus.
e, ſtu, ſummo Pontifice, ſeu Concilio generali ſtatui poſ-
oende ſunt: nec illa obligant infideles infidelibus Prin-
1,anan, cipibus ſubjetos, ac proinde Matrimonia eorum
gule cum his impedimentis celebrata ſunt valida. Hæ-
i tnn⸗ retici tamen obligantur legibus Eccleſiæ etiam .
utun, quoad impedimenta dirimentia jure Eccleſiaſtico

ſtatuta, adeoque ſi cum tali impedimento in hæ-
reſi contrahant. & poſtea convertantur, vel di-
l id ſpenſatio peti debet, vel Matrimonium dirimi.
n 2do. Rationabilis conſuetudo legitime præſcripta,
in , Ccc S

is ehn
gbell 3

778 Caput XX.

& taeite a legitimis ſuperioribus approabata impe-
dimenta dirimentia inducere poteſt, quia habet
vim legis. Ad præſcriptionem vero contra illa
quadraginta anni requiruntur; ſieuti etiam per
conſuetudinem legitime introduétam impedimen-
ta juris Eccleſiaſtici abrogari poſſunt. Ztio. Eſt
peccatum mortale, ſcienter cum impedimento di=
rimente naturali ſeu Eccleſiaſtico contrahere Ma-
trimonium, ob violationem gravis legis, & qui-
dem peecatum Sacrilegii. Ato. Si impedimentum
ſit utrique conjugi notum & indiſpenſabile, con-
juges ſaltem a thoro ſeparari debent: ſi vero ſub-
ſt periculum, incontinentiæ, vel impedimentum
ſit publicum, etiam a cohabitatione ſeparari de-
bent. Quodſi impedimentum fit diſpenfabile, pe-
tenda eſt diſpenſatio abſtinendo interim a copula,
& obtenta diſpenſatione ponatur novus conſen-
ſus, etiam coram Parocho & teſtibus, ſi fieri
poſſit. Sto. Si Confefſſarius deprehendat impedi-
mentum dirimens ante contractum Matrimonium
hortetur, ut ſponſi ante diſpenfationem deſiſtant:
ſi omnibus paratis nuptiæ ſine damno vel infamia
differri non poſſint, ſuadeat, ut contrahant ſub
conditione diſpenſstionis obtinendæ abſtinendo ab
omni copula & actibus turpibus, usque dum ob-
tineatur Si Confeſſarius advertat impedimen-
tum poſt contractum mala fide Matrimonium ob
ſcientiam, vel dubium præcedens, debet indicare
pœnitenti, ut Matrimonium ſolvat, vel abſtinen-
do a Venereis diſpenſationem petat. 6to. Si unus
conjugum impedimentum dirimens certo ſciat,
debitum nec petere nee reddere pofeſt, & pars
in bona fide exiſtens jus illud petendi non habet.
c. Inquiſitioni. de ſent. Excom. ſi vero dubitet
adeſſe impedimentum, debitum reddere, ſed pe-
tere non debet. Si utrinque bona fide contractum
ſit Matrimonium, & neutra pars de valore du-
bitet, Confefſarius autem impedimentum adver-
tat, ſi non adſit ſpes, ut Matrimonium conju-

lum,

ges difſolvant, aut revalident, & grave ſcanda-

imn aut dan
tr eos nl
Preipitur,

Prnimun in
Lens Mamime
1o lo utat,

. Enor aln
iln nponitn
natur ele cive
N, unlo
Ans gaſta
t Naids. E.
lglonr intti
Pinltatem: n
n pals ſe tal
Allittimonin
Ceolne Ru
anſam o
iun ita, 1
onitans,
int inalun

Uror per,
lle itn
lit conlent
Mticecens
ntinn
lat haſn
lt e
t imol
niehir
mienlunn
un

De Matrimonio. 779

Aru lum, aut damnum prolibus immineat, non tene-
det, nh tur eos monere, quia actus fruſtraneus nullibi
n ſanen⸗ præcipitur. 5
lleuti eän;
UCkam inne F. 1209.
Nieße Primum impedimentum jure naturæ diri- Error.

oen WMens Matrimonium eſt Error, quando aliud
nvis s. PrO alio putatur.

nenen 4 Schol. Error alius eſt Pevſono, cum una perſona pro Quotu-
diſene alia ſupponitur. Alius eſt fortunæ, quando pu- je.
ebent: tatur elle di eſt Alins Conditi plew.
tur eſſe dives, qui eſt pauper. Alius Conditio
vel ien nis, quando putatur efſe liber, qui eſt ſervus.

torekn Alius qualitatis, quando putatur eſſe bonus, qui
ir elſaii eſt malus. Error dicitur verſari circa qualitatem
o ene perſonæ intrinſecam, v. g. circa nobilitatem, Vir-
atur toe ginitatem: vel extrinſecam, v. g. divitias. Si
klim una pars ſe talem ſingat, qualis non eſt, ut aliam
eretenet ad Matrimonium inducat, errori conjungitur fraus,
Gnn Delir & dolus. Rurſus Error alius eſt Antecedens, qui
liticene dat cauſam contractui, & fine quo non contra-
Am heretur, ita, ut actus fiat involuntarius: alius eſt
it eum Concomitans, qui non dat cauſam contractui, nec
ende d facit involuntarium, ſed tantum non volunta-
s, ee rium. .

Tertt e⸗
. irims F. 1210.
D Error perſonæ circa ejus ſubſtantiam jure Error eſt
ln naturæ irritum reddit Matrimonium, quia imvedi-
tollit conſenſum; nam ſi error perſonæ ſit neutuen
nes , antecedens, facit contractum Matrimonii in-: eni:

nlne voluntarium circa ſubſtantiale ejus objeétum,
E fcilicet perſonam a contrahente determina-
tam: ſi ſit concomitans, facit ſaltem nega-
e tive involuntarium, quia incognitum non
poteſt eſſe actu volitum: Ergo uterque tollit
conſenſum abſolute ad contractum neceſſa-
rium.

2. Er-

780⁰ Caput XX.

2. Error vero circa qualitatem perſonæ
v. g. nobilitatem, divitias, virtutem, Vir-
ginitatem, bonam, vel malam indolem &c.
licet proveniat ex dolo alterius contrahen-

tis, & det anſam contractui, Matrimonium

non irritat; quia manet conſenſus abfolutus
in perſonam, quæ eſt objectum directum &
ſubſtantiale contractus: Ergo ſicut defectus
accidentium nen tollit fubſtantiam rei, ita
nec tollit conſenſum in rem. Deingde hic er-
ror ſolum tollit confenſum circa rem ignora-
tam, ſcilicet qualitates, non vero circa rem
cognitam, fſcilicet perſonam: Ergo conſen-
ſum circa ſubſtantiam non tollit. Certe ſi
error circa qualitates irritaret Matrimonium,
vix ullum fubfiſteret, quetidiana enim ſunt
conjugum lamenta: ſi te noviſſem eſſe talem,
nunquam te accepiſſem.

Neſolvun- Coroli. Praft. Si contrahens actualem voluntatem

tur caſus.

Conditio
eſt impe-
dimentum
dirimens.

habeat, & expreſſam conditionem apponat, non
accipiendi hanc mulierem in uxorem, niſi nobi-
lis ſit, Virgo, vel dives, ita ut error qualitatis
redundet in perſonam, non eſt validum Matrimo-
nium ex defectu conſenſus.

G. 121I.
Secundum impedimentum dirimens eſt
Conditio ſeu ſtatus ſervitutis, qua quis ita eſt
ſub dominio alterius, ut eum pro libitu ven-
dere &. poſſit. Error igitur conditionis ſer-
vilis irritat Matrimonium. c. Propoſuit. De

conjug. ſerv. ubi Alexander III. ait, ſepa-

randum eſſe Matrimonium, quando liber igno-

ranter contraxit cum ancilla, niſi palte hoc
tiene

Gr Mam c
mmnit: Quoe
lguatur.
eo, & an
mmium cont

1. Hoe tai
Mo urs F.
näitionis we
IIr Geterwin
1, gtod con
no)

l ad. I
Kionis intelli
Amamcipinn
Unhut cumm ſ⸗
tutrahit, e, 4
ber ooncit
En Contrahit
Einnj ſerv.
Fnio & a
lin tls non

Uutim in
Uliun et ,
me zpprob
Uninum
UIno ſatdit
Cun 400,
Mnu 4.
4
lateran
inn del
Alnn anf
Uhinoniun

De Matrimonio. 781

gten et Nient illam cognoverit. Et c. 3. Urbanus III.

Vittueer,
mn indden!
ins cxunck
Marnwer
enfus mMir
Im dletmn
ſeut d
Antiam 1e
Deinceke
tea lenigr
velo lut
u
lt. C
t Mitmman

Gum ein;
Pen elen

ilen rn
en ou
oen, 1
t ertor

Falinn

ſtatuit: Quodſi alicubi ex conſuetudine par-
tus ſequatur conditionem patris, natus ex
libero, & ancilla liber ſit, & ut liber Matri-
monium contrahat.

2. Hoc tamen impedimentum eſt ſolum-
modo juris Eccleſiaſtici, nam ſtante errore
conditionis manet ſubſtantialis conſenſus in
hanc determinatam perſonam: Ergo nihil
eſt, quod contractum jure naturæ dirimat.

(F. 1210.)

Coroll. Praft. Imo. Per ſervum in impedimento Con- Reſolvun-
ditionis intelligitur ſervus in ſendu Juris Romani, tuy caſus.
ſeu mancipium. Quodſi ſervus Matrimonium con-
trahat cum ſerva etiam invito Domino, valide
contrahit. c. dignum eſt. De conjug. ſerv. Item
ſi liber conditionem ſervilem illius partis, cum
qua contrahit, ſciat, Matrimonium valet. c. fin.
de conj. ſerv. 2do. Matrimonium cum ſervo ori-
ginario & adſcriptitio Leibeigenen validum eſt;
quia talis non eſt ſervus proprie dictus.

F. 1212.

Tertium impedimentum dirimens Matri- Vona ſo-
monium eſt Votum ſolemne caſtitatis in Re- lenne in
ligione approbata emifſum, quod dirimit Ma- Keligione
trimonium poſt ipſum votum celebratum. * un⸗,
Ita rmo ſtatuit Concilium Toletanum I. circa iun⸗
annum 400. can. 16. Triburienſe; a. 8915.
Romanum a. 743. C. 5. Toletanum IV. a. 570.

c. 5§. Lateranenie II. a. 1139. cap. 7. Et Tri-

dentinum Sefſ. 24. can. 9. Ji quir dixerit...

Regularts caſtitatem ſolemniter profeſſos poſſe
MWatrimonium contrahere, contrabctumgue al⸗
um

obje Rio-
nes.

782 Caput XX.

dum eſſe, non obſtante lege Eccleſiaſtica vel vo-
t0 . . . anathema ſit. 2do. Siricius P. ep. I.
c. 6. Monachos & Sanctimoniales, ſi Matri-
monia contrahere præſumpſerint, excommu-
nicari, & in ergaſtulis usque ad finem vitæ
includi jubet. S. Gregorius W. I. 1I. ep. 40.
ad Anthem. ſcribit, Monachos, qui uxores
duxerint, ſeparandos eſſe a conjugibus. 3tio.
Per vota ſolemnia ſtatus vitæ in perfectiorem
mutatur: fiunt illa prævia matura delibera-
tione, & ſine populi ſcandalo non mutantur:
Ergo juſte Matrimonium dirimunt.

Solvuntur Schol. I. Lutherus 1. de captiv. Babyl. admiſit, vo-

tum continentiæ eſſe legitimum impedimentum
Matrimonii; ſed in aliis libris poſtea fſcriptis ſem-
per negavit, votum etiam ſolemne caſtitatis eſſe
impedimentum dirimens Matrimonium, & defacto
duéta uxore ſanéctimoniali hanc ſuam ſententiam
pracéctice probavit. I. Quia S. Malchus monachus
teſte S. Hieronymo uxorem duxit, & cum ea
usque ad finem vitæ permanfit. Keſp. Nullum
fuit inter S. Malchum & illam fœminam Matrimo-
nium, quam coactus finxit ſe ducere uxorem,
nam ejus vir adhuc vivebat: ſed fuit ſolum Sancta
& Spiritualis Societas ſub nomine nuptiarum.
II. S. Auguſtinus l de bon. viduit: c 10. impro-
bat eorum ſententiam, qui nuptias virginum poſt
votum adulteria dicunt. Et S. Leo ep. 2. ad
Ruſt. cenſet. monachum poſt Profeſſionem nu-
bentem caſtigandum quidem eſſe, ſed non memi-
nit Matrimonii dirimendi. Et S. Bernardus ep-.
76. cenſuit, non videri ſibi tutum, uxorem illam,
quam duxerat monachus, non conſentientem di-
mittere, niſi prius Epiſcopalis Auctoritas accefſe-
rit. Keſp. Hæc teſtimonia ſolum probant, olim
nec ſemper nec ubique irritum fuiſſe Matrimo-
nium poſt emiſſum ſolemne votum caſtitatis. Id
quod mox magis apparebit.
Schol.

. 2. n⸗
in Religione
AAlens Ma
Tomiſtæ
lemne Ciri
ſalieo: 1 4
re Locleiirtt
6. Eino cun
litiman matt
menkum pro
Datoræ non
ute Lerlefiif
Vinonia run
ſe ggicen i
lApguſi⸗
ſhentiam ee
Uncto propot
ee Coringia.
mmorun bo
Uontehenco
ket t. 2. .
rimonium
Il Tigenti
tonſtitute
dos non doß
Unn ifing
E vultin ii⸗
r Uattine
iktnckio eſt
Eeneicorn
Votum in
ſbenne ſ
ln linei
lfuntes eſ
ſone, ii h
ne, ri inr
I. die Pe 4
Fünentun

Eeielti
e

igoh ſ
1 trimcrinn

De Matrimonio 783

niun Sshol. 2. Quæritur lan votum fſolemne caſtitatis An votun
ficiusd. H in Religione approbata jure naturæ dirimat ſub- jure natz-
iales, II ſequens Matrimonium. Affirmant communius ræ diri-
int, ean Thomiſtæ Verum nobis videtur, quod votum mat MWa-=
ad an ſolemne dirimat Matrimonium jure tantum Eccle- trimo-
Baſtico: I. quia ſolemnitas voti habetur tantum nium.
M. ln gz jure Eccleſiaſtico, uti patet ex c. un. de vot. in
1os, (Am 6. Ergo cum votum fimplex jure naturæ non
ONiugtu, dirimat matrimonium, imo ſit tantum impedi-
in felict mentum prohibens, etiam votum ſolenne jure
naturæ non dirimit Matrimonium, ſed tantum
dtun h zure Ecclefiaſtico. 2. Varia antiqua Concilia Ma-
nonmm rrimonia cum voto ſolemni contraéta pœniten-
imunt tiæ quidem ſubjiciunt, ſed irrita non declarant;
ebel aie E S. Auguſtinus l. de bon. viduit: c. 10. rejicit

n innelrt ſententiam eorum, qui afſerebant, lapſarum a
polaſin⸗ ſancto propoſit fœminarum, i nupfſerint, non
nhe alinil effe conjugia. 3. Habemus varias diſpenſationes
rind ſummorum bPontificum; qui in voto ſolemni pro
, ſuam lan contrahendo matrimonio diſpenſarunt, uti videre
— licet (t. 2. §. 840. Schol.) Ergo votum ſolemne
nit, 1 Matrimonium dirimit ſolo jure Eccleſiaſtico. Di-
icl cis I. Tridentinum ait, Clericos in Sacris Ordini-
H bus conſtitutos, vel Regulares ſolemniter pro-
Enu feſſos non poſſe valide Matrimonium contrahere:
n Ergo diſtinguit inter Clericos, & Regulares,

elae & vult in illis jure Eccleſiaſtico, in his jure na-
onie ture Matrimonium dirimi. e. Hæc afſerta
itie diſtinctio eſt omnino arbitraria; nam Tridentinum
fns ſi ideo Clericorum & Regularium meminit, ut oſten-

5 le dat, votum in utrisque ſolemne efſe. II. Votum
Noleite⸗ ſolemne diſſolvit Matrimonium ratum jure Divi-
e/ inn no: Ergo etiam Matrimonium ſubſequens. Kce/p.
Ben Diſparitas eſt, quia prius conſtat nobis ex Tradi-
m ne⸗ tione, uti ſuo loco dicetur, non vero poſterins,
Coleriee III. Sic Papa poſſet hanc conſtitutionem, & im-
octiun, pedimentum Voti tollere, adeoque monachus tunc D
n ce ſine diſpenſatione valide nuberet. Re/p. Profeſſio
i Religioſa ſolum impedit ex natura ſua, ut licite
