2 Dorium electionem, non vero quoad ordinationem,
letelde gquam eſie a Deo Tertullianus indicat per illa ver-

iednn ba: Et honor per Ordinis conſeſſum ſanktificatus
t. un i a Deo.

dehee Mer J. I102.

Quartus effectus eſt, quod per ſacram Guartus

entino, E Ordinationem conſtituatur quis in Hierarchia Illus
e Eccleſiaſtica, quæ eſt poteſtas hominum fſacris iza
;Hu OQrdinibus initiatorum ordinata, debitum in
Ninelt ſubditos retinens principatum

n Cam Schol. Hierarchiæ nomen occurrit in Scriptis S. CQuid ad
rum, ili Thomzæ, S. Bonaventuræ, S. Maximi, S. Gre- zam ve-
ete, Aul gorii M. & S. Dionyſii Areopagitæ, qui libras quiratur.
miniff, 4 de cæleſti & Ecclefiaſtica Hierarchia ſcripfifſe di-
mblini? citur, quos tamen nonnulli critici illi denegant,
& modo poſt Sæculum quartum exaratos eſſe
contendunt. Ad Hierarchiam requiritur 1. Ordo
ſacer. 2. Jurisdictio ordinaria, vel delegata
cum dignitate, qualem v. g habet Vicarius ge-
neralis Epiſcopi. Actus Hierarchici ſunt; pur-
gare, illuminare, & perficere. Scientia & cha-
rismata non quidem funt aliquid eſfſentiale Hierar-
chiæ Ecclefiaſticæ , quia in paſtore, qui caret
ſcientia & ſfanctitate, manet Character, in quo
fundatur ſacer Eccleſiæ Principatus: ſunt tamen
conditiones, ſine quibus actus Hierarchici licite
& debito modo exerceri non poſſunt.

Datur
Hierar-
chia Ec-
sleſiaſtica.

obiebtio-

Néch.

Cuput XIX.

J. 1193.
Datur igitur Hierarchia Eccleſiaſtica.
Nam in Eccleſia habentur Ordines ſacri ‚qui
ſint vera Sacramenta: (G. 1150. 1154. 1159.
1160.) deinde datur etiam jurisdiéctio ſpiri-
tualis non tantum directiva, (t. 2. G. 470.)
ſed etiam coactiva per cenfſuras: (t. 2.
O. 487.) Ergo datur Hierarchia Eccleſia-

Rica (H. 1192. Schol.)

Hæc Hierarchia ex inſtitutione Divina

conſtat ex tribus Ordinibus I. Epiſcopis, &

quidem ſupremo Epiſcopo ſcilicet Romano
Pontifice, qui primatum honoris & jurisdi-
ctionis habet in tota Eccleſia: (t. 1. H. 31.)
Deinde Epiſcopis, qui jure Divino potelſtate
tum Ordinis tum jurisdictionis Presbyteris
ſunt ſuperiores: (H. 1159.) Deinde 2. con-
ſtat ex Presbyteris, qui actus Hierarchicos
exercere poſſunt. (K. 1157.) 3. Ex mini-
ſtris, ſaltem Diaconis, quibus ſubinde cura
plebis Chriſtianæ commiſſa fuit; uti patet
ex Synodo Antiochena c. 1. IIliberitana, c.
77. & olim Romæ erant Diaconi Cardinales,
Diaconias adminiſtrantes: (G. 1153. Schol.
1.) & Diaconi baptizare, & prædicare poſ-
ſunt. (G. 1152.)

Solvuntur Schol. Proteſtantes negant, dari Hierarchiam Eccle-

ſiaſticam; quia Chriſtus principatum Apoſtolis
ſuis interdixit Matth. 20. Frincipes gentium domi-
nantur eorum .. non ita erit inter vos, ſed qui-
cunque voluerit inter vos major feri, ſit veßter mi-
niſter. Keſv. Chriſtus non prohibuit principatum
ſpiritualem, ſed docet, quommodo Apoſtoli illa
Poteſtate ubi debeant, nimirum per Cerltas

Prins ſbi
m jum
HENNt.

=

=
—

ſakin 1
Mrinoni
elis vin
ms indinin
in Dirinit
ins Critit

Mn gratie

Ulnos, ac
Uöfins edin

1 I. Mui
fainr Uitri
detto, fel
Einoniüm en
nurim, Jl
ni tinen
Enn Golore
ltic a ven
ſhatur,
Eunbian,
Ir: Nxor
fie icandn
1d, en vel
icitium 1

Reren lufi

De Matrimonio. 73

Spirſtus fibi invieem ferviendo. Alia argumenta
eorum jam allbi (t. 2. G. 470. Gc.) ſoluta

Uatii fuerunt.
ines hei,g SS
ðèð 2-ð
ſerde CAPUL XX.
Cchia Lolsr bDE
ilnit §. 1194.

ſelicet Nonn Dehinn noveæ Legis Sacramentum eſt Matri-
nors u Matrimenium, quod eſt conjunctio mari- monium
(t1 talis viri & fœminz inter legitimas per-Ausd.
Dio ck ſonas individuam vitz confuetudinem reti-
Dnis Näfe nens Divinitus infſtituta in ſignum conjun-
Deiden (tionis Chrifti cum Ecclefia, habens promiſ-
s Heucs Hionem gratiæ, ad uniendos ſimul conjugum
AEanimos, ac prolem pie ac ſancte in fide
8s hnde Chriſtiana educandam.
lit; I 4 Schol. I. Matrimonium quatuor babet nomina: T. Varia
Hlibertun dicitur Matrimonium a matfis nomine non jam ejus no⸗=
onl (rd adepto, ſed ſpe & omine mox adipilcendo. Ma- mena

1 trimonium autem potiüs vecatur, quam Patri-
. rt monium, quia licet Pater fit ſexu Præſtantior,
DMed matri tamen foœtus ante partam eſt oneroſus, in

parta dolorofſus, poſt partum laborioſus. 2.

ſ areel Nuptiæ a velamine, quo caput nubentis obvol-
len vebatur, quod antiqui obnubere vocabant. 3.
ſne ,H Connuhium, & in Pandectis Florentinis ita deſcri-
Ne bitur: uxoris jure ducendæ facultas, & cum nu-
i n, , ptiæ dicantur a velamine, connubium eſt cum
i l alio, ea velare, quæ Chriſtienam modeſtiam &
hni pudicitiam lædere poflunt. 4. Conjugium, quafi
o i⸗ due⸗
1. Schram Inflit, Theol. Tbm. III. A a a

Quemodo Schol. 2. Matrimonium fub triplici ratione conſide=

sonſide-
rari poſſit.

Matri-

73 CLaput XX.

duorum, ſcilicet maris & fœminæ ad idem jugdm

alligatio. Græci Matrimonium vocant Yæzos a
7
vausa Uxorem duco.

rari poteſt: vel prout eſt contractus civilis, &
reipublicæ paci conſulit, amicitias, affinitates &

foœdera inter cives auget: vel prout contraſtus
naturalis in officium naturæ ad propagationem

& conſervationem generis humani ordinatus: Et

prout eſt contractus civilis & in officium naturæ,

definitur: Conjunétio maritalis viri & fœminæ
inter legitimas perſonas individuam vitæ conſue-
tudinem retinens: vel prout eſt Novæ Legis Sa-
cramentum conjugibus gratiam conferens, con-
cupiſcentiam refrænans, illisque remedium pro-
curans, & pia prolis educatione Eccleſiam ditans.
Cum vero ratio Sacramenti civilem & naturalem
contraétum in Matrimonio ſupponat, & contra-
Sus illi ad dignitatem Sacramenti a Chriſto ele-
vati fuerint, de Matrimonio ſub utraque ratione

ſpedtato hic agendum erit.

H. 1195.
Matrimonium eſt licitum & honeſtum.

monium Nam Imo. Matth. 19. v. 4. & 5. alt Chri-
ſt icitum. ſtus: Non legiſtir, qui jecit hominem ab initio,

maſculum & fœminam ſecit os, & dixit, prop-

ter hoc dimittet homo patrem, & matrem,
adhigrtbit uxori ſux, & erunt duo in carne
una. Itaque jam non ſunt duo, ſed una caro.

Quod ergo Deus conjunxit, homo non ſeparet.
Item Chriſtus Ipſe joan. 2. nuptias in Cana
Galilææ preſentia ſua ſanctificavit. Et Apo-

ſtolus 2. Cor. 7. V. 28. ait: Ni acceperit uxo-
rem, non peccaſti, & ſi nupſerit Virgo non pec-
cavit. Et I. Tim. 4. oppoſita ſententia velut

fidei

iicontratr
ialnt uit
ir & dol
in rubere.
lAlex..
M c.29,
num ſn
uftig tone
Tkluns! 1.
inonr ,
ftle nupti⸗
Untr inclina
un conletre
1aRum eo
Ans non el
aor,

1 Kmon
ein, Manie
heluunt
Mtieitie neg
1m eſſe
elt a ccel
140. Uxor
thom.,
luurt Ni 5
I rh⸗ ‚u
rCN..
nigmn & in
Ineditut,
eio mattin
Ueſiexe 4
lerte gni
üren, n.
Uuntm,. I.

De Matrimonio. 739

uaſt fidei contratria damnatur: In noviſſimis diebus
diſcedent quidam a fſide, attendentes piritibus
yroris & doctrinis dymoniorum... Prohiben-
ntiree zinem ubere. 2do. lta docent Patres. Cle-

n mens Alex. I. 3. ſtrom. Tertullianus l. I. cont.
1 . .. .
Ponoti Marc. c. 29. Nic & connubii res non ut mala

P gongin ſecurem & falcem admittit Santtitatis. quia
iotem. nuptiœ non erant, Santtitas nulla eſt. S Au-
ofnm guſtinus 1. 1. de nupt. & Concup. c. 4. Copu-
nim Iatio maris & ſœæminœ generandi cauſa bonum eſt
rli naturale nuptiarum. 3tio. Natura a Deo in-
uess ſtituta inclinat ad prolis generationem, per
erniing quam conſervatur genus humanum, qut finis
Nekinde per actum conjugalem obtinetur: Ergo ille
endum malus non eſt, ſed in eo medium virtutis in-
a d venitur.
Uunrs Schol. Simon Magus, Saturninus, Tatianus, Mar- Solvuntur
cion, Manichæi & Priſcilianiſtz Matrimonium objeblio-
appellarunt opus diaboli, ſcortationem, & im- nes.
pudicitiæ negotinm, & nuptias non a Deo, ſed
aà Satana eſſe introductas. IE. quia matrimonium

d, zue impedit a cœleſti gloria, uti patet in illo Luc. 14.
& Hu. 210. .
v. 20. Uxorem duxi, & ideo non poſſum venire.
SS Et Rom. 8. v. 8. Qus autem in carne ſunt, Deo
A acere non poſſunt. al. 6. v. 8. Gus ſemina
nſents poſſunt. Et Gal. 6. v. 8. Gus ſ. 4
Gairt⸗ 1 carne ſua, de carne & metet corruptionem.
41 t I. Cor. 7. v. 6. Matrimonium ſolum ſecundum
3 i veniam & indulgentiam, adeoque non ſine culpa
t :. conceditur. Reſp. Luc. 14. vitium uxorati, non
0,/ 7 un vero matrimonii fuit, quod ſe per curam rei do-
n NA meſfticæ a cura coœleſtium abſtrahi permiſerit.
“ Deinde qui in carne ſunt, ſinunt ſibi dominari li- V
ih. V bidinem, non vero, qui carne corruptibili bene
Cutit . 1 .
r, utuntur. Locus ad Galatas ita explicatur: Qui
8 ußn 4 facit opera ſua ad obſequendum carnali concupi-
Vior, ſcentiæ, referet mortem ſempiternam: qui vero

Nemel facit ea in Spiritu S. recipiet vitam æternam.
leolehe,, .
5 Aaaz2 Venia

740 Caput XX.

Venia ſeu veniale ſolum peccatum eſt in iis, qut
propter incontinentiam, non vero generationem
prolis ultra necefiitatem utuntur matrimonio.
II. Matrimonium magis accendit libidinem: fine
ea opus conjugale conjuges non exercent; &
beccatum originale generatione carnali propa-
gant. Keſp. Matrimonium eſt remedium libidi-
nis, quo ſi male utantur, vitium ipſorum eſt,
non vero matrimonii. Concupiſcentia non eſt
finis concubitus, ſed procreatio liberorum, licet
cum ea concupiſcentia, ſicuti manducatio cum
comeſtione conjuncta ſit. Generatione contrahi-
tur peccatum originale, cujus cauſa non funt
nuptiæ, ſed voluntaria transgreſſio primi bomi-
nis. III. Puerperium in L. V. purificatione ege-
bat. Lev. 12. Ergo non erat innoxium. Aeſp.
Purificationes antiquæ non ſupponebant ſemper
beccatum, ſed erant immunditiæ ſolum legales,
uti pollutio omnino involuntaria.

S. 1196.

Matrimo- Matrimonium, prout eſt officium naturæ,
nium ut non ſolum eſt licitum, ſed etiam a Deo in-
Hicium ftitutum. Nam Deus illa fecit. & dixit,
ro eg in quæ poſitivæ inſtitutionis Matrimonil vim
hututum, & rationem referunt: Sic juxta naturæ in⸗
1 tentionem I. creavit maſculum, & foœmi-
nam. 2. finem & utilitatem Matrimonii
deſignavit. Gen. 2. v. 18. Won eſt bonum,
hominem eſſe ſolum, fuaciumus ei ad jutorium Zimile
ſibi. Hebraice en coram ed, & juxta

Judæos: die bey ihm ſoll ſeyn. 3. ad oſten-

dendam arctiſſimam conjunctionem, fomi-
nam ex viri latere formavit. 4. hoc ipſum
intelligens Adam inſtinétu Divino dixit Gen.
2. v. 23. Hoc nunc os e& oßibus meir, & D

Uam mn
in ſun.
17, gun
VChrins!
ur coinrn

Re. Nononl
12. E ſie.
unt, npptiss
le auls eet
Phem traxiſ
Hhtimonium

crituin in

E god ant
ok dercatn
Eeltin. On
norinm,
kähit: hatut
ut hominem
len ebita do
Pteſtum d
NI, (WOd
Tlnelo⸗ colli
i

Uentia

1 uin, ſen

rAderun
Uun, Altte
fanen evir
l 2. a
Uun cenſe
Linet eos
Tnonii in
otentur
mendn, e
Int in

De Matrimonio. 741
n kin ie . .
grig Ae carne mea . . . Quamobrem relinquet homo
mm mmm vatrem ſuum, & matrem, & adkcærebit uxori
Itiüm i ſu, & erunt duo in curne ung. Quibus ver-
een bis Chriſtus Matth. 10. ſubjunxit: Quod ergo
and Deus conjunxit, homo non ſeparet.

femelun m
un ime Sckhol. Nonnulli Græci, inter quos S. Damaſcenus Matrimo-
piſcentin ! 1. 2. de fide. c. 30. & Euthymius in pf. 50. pu- niuns an
lberonn, tant, nuptias non efſe ex prima naturæ inſtitutio-ſit de lege
mahnetiot ne ante peccatum, ſed ex peecato duntaxat ori- notur.
atite titn ginem traxiſſe. Verum ex modo diétis apparet,

ſu Matrimonium inter Adamum & Evam jam ante
in peceatum in Paradiſo inſtitutum, & initum fuiſſe
& quod ante peccatum fuit in officium naturæ,

innoxidn poſt peccatum factum eſt in remedium concupiſ-
Phorchet centiæ. Quare etiam ex ipſa lege naturæ Matri-
e fonn He monium, prout eſt officium naturæ, originem
1 trahit: natura enim etiam ſecluſo peceato incli-

nat hominem ad prolis generationem, quæ in lu-
cem edita per nutritionem, & educationem ad
perfectum deduci debet ſecundum corpus & ani-
mam, quod requirit certos parentes indifſolubili

rnn Zineulo colligatos, in quo natura Matrimonii con-
tiama aſtit.
ummuun Eſſentia autem Matrimonii non conſiſtit Matrimo-

ne . .
ee in ufu, ſeu copula carnali. Imo. Quia in- nium non

un ter Adamum & Evam verum fuit matrimo- cona1
rium, antequam commiſcerentur; poſt eje- copi⸗ „.
In A Gtionem enim ex Paradiſo modo coiverunt
finm Gen. 2. 2do. patet ex praxi Eccleſiæ, quzæe
en, ir verum cenſet eſſe matrimonium inter ſenes,
e & inter eos qui ante conſummationem Ma-
ſen trimonii in Religione approbata ſolenniter
profitentur: ac inter eos, qui vel mutuo
conſenſau, vel voto ad continentiam ſed aſtrin-
SN. gunt; in quibus omnibus nulla copula inter-
Aaa 3 venit.

=
☚R

742² Caput XX.

venit. 3tio. S. Chryſoſtomus hom. 32. in
Matth. ait: Matrimonium non facit coitus ſed
voluntas. S. Ambrofius 1l. de inſtit. Virg. c. 6.
cum jungitur puella, conjugium eſt, non cum vi-
rili admixtione cognoſcitur. Et S. Auguſtinus
I. 1. de nupt. & concup. c. I1. ait: quibus
vero placuit ex conſenſu ab uſu carnalis concu-
viſcentiæ in perpetuum continere, abſit, ut inter
illos vinculum conjugale rumpatur, imo firmius
erit, quo magis ea pacta ſecum inierint, quc
charius concordiusque ſervanda ſunt, non volup-
tuariis corpvorum nexibus, ſed voluntariir aſſebti-
bus animorum. Deinde juxta Tridentinum
Sefſ. 24. aliud eſt matrimonium ratum, aliud
conſummatum: Ergo etiam matrimonium ra-
tum verum eſt, licet conjuges ſe mutuo non
tangant. Ato. Ratio eſt, quia uſus rei, de
qua contrahitur, non ſpeétat ad eſſentiam
contractus, ſed eſt aliquid ad eum conſe-
quens: ſic perfectus eſt contractus emptionis
domus, licet empzor eam non incolat, dum-

modo rei emptz dominium acquirat: Ergo

contractus Mattimonii eoipfſo perficitur, quod
conjuges poteſtatem in corpora ſibi tradant,
licet ea nunquam ſint uſuri.

Solvuntur Schol. r. Iulianus Pelagianus teſte S. Auguſtino
objektio-
nes.

I. 5. contr. Julian docuit, efſentiam Matrimonii
conſiſtere in carnali conjunctione. I. quia Eph.
5. Apoſtolus conjunctionem corporum ad Matri-
monium requirit: v. 31. Erunt duo in carne
una. Keſp. His verbis non defignatur uſus Ma-
trimonii, ſed mutua translatio dominii in corpus,
quæ ab uſu ſeparari poteſt. II. S. Auguſtinus
I. 19. contr. Fauſt. c. 29. ait: Matrimonium e
hoc appellatum eſt, quod non ob aliud debeat Se⸗
m

il nubere
l. 27, . 2
Ininere adl
conmi
ii. Cun /
ſilig, ut y
unttit
Arrumentunm/

lefutans ex

Lanſam gonte
ſero explenn
oantar. I
teni, i con

Mries h

eonuptg
Uptigrutn it
vnnn don
Ele aora
em ON P
ent, nupti
t d leo n
e orem
Al nlanti
mini, Em
niIinm, ſ
Alin inrtlis
Aere0 Nn
le eſlentia
ſter onm
Huininonin
n conſen
Vir nena!
6 2 in
un Prete
Aun linee
TNehlum
lnem dor
bens con
thham donm
Nendens

ol N
uat aifu!
hlir Nine
, man
18. Aglt
l. i i
ANftali lat
Alſti
tur, ini /n
n initſſt,
ſint m⸗
lntrire
tn Waanm
n taun
Tutumvonix:
S ſe Mun
la As
at d e
N an 4
katlzent
hincclt
egim.
Pelen
N

De MWatrimonio. 743

mina nuhbere, niſi ut mater ſiat. Et c. Inflitutum.

cau. 27. q. 2. non dubium eſt, illam mulierem non

pertinere ad Matrimonium, cum qua docetur non
fuiſſe commiotio ſexus. Et S. Leo ep. 92. C. 4.
ait: Cum ſocietas nuptiarum ita ſit a principio in-

ſituta, ut præter commixtionem ſexuum non ha-

beant in ſe nuptij conjunflionis Chrifti & Eecrleſia
Sacramentum. Keſp. S. Auguſtinus Manichæos
refutans ex ipſo vocabulo Matrtimonii oſtendit,

cauſam duntaxat gignendorum liberorum, non

vero explendæ libidinis efſe debere, ut uxores

ducantur. In c. Inſtitutum. verba citata ſunt Gra-

tiani, uti conſtat ex emendatione Decreti, cujus

Auctoritas hic nihil probat. Item verba S. Leo-

nis corrupta ſuut, ita enim ſonant: Cum ſocietas
nuptiarum ita a principio ſit inſtituta, ut præter
ſexuum conjundtionem haberet in ſe Chriſti & Ec-
cleſiæ Sacramentum: dubium non eſt, eam mu-
lierem non pertinere ad Matrimonium, in qua do-
cetur, nuptiale non fuiſſe myſterium. Hinc do-

cet S. Leo non omnem mulierem junéctam viro

eſſe uxorem; nec concubinam eſſe nuptam. III.
Ad fubſtantiam Matrimonii ſpecétat translatio do-

minii, & mutua poteſtas in corpora, quod do-

minium, ſi non referatur ad actum, inutile eſt,
quia inutilis eſt venditio prædii cum pacto, ut
alter eo nunquam utatur: imo ſi copula non eſt
de eſſentia Matrimonii, etiam frigidi, duo mares,
frater cum ſorore, & voto caſtitatis obſtricti
Matrimonium inire poſſent, quia mutua animo-⸗
rum conſenſio, & traditio corporum ad mutua
vitæ onera in illis eſſe poreſt Keſp. Dominium
ab actu in contraétu Matrimonii fejungi poteſt,
cum præter liberorum generationem Matrimo-
nium alia commoda afferat, ſcilicet mutuam fidem,
vinculum charitatis, familiæ regimen, commu-
nionem bonorum, & connubium inſolubile figni-
fieans conjunctionem Chriſti cum Eecleſia, ſicuti
etiam dominium prædii ab uſu ſeparari poteſt, ſi
vendens ex ſolo dominio ſibi retento utilitatem
A a a 4 per-

744 Caput XX.

percipere poſſit. Frigidi, duo mares, frater &
Woror funt inepti ad transferendum dominium
ſuorum corporum, quod jus radicale ad copulam
requirit Voventes caſtitatem etiam a vinculo

conjugii ſe sbſtinere velle promittunt, quia hoc

ſine ſingulari Dei gratia frangendi voti maximum
eſt irr itamentum, ,

In gu⅛e Sckol, 2. Plura in matrimonio occurrunt: mutuus

conſiſtabß: conſenſus: contractus externus: mutua corpo-
eſſentia rum traditio: nexus & vinculum ex contractu
Matri- Yeſultans: jus unius ad alterum conſummatio.
Mogiiie Matrimonii in copula. Quæritur ergo, in quonam

horum eſſentia Matrimonii conſiſtat: Ex modo-
diéctis conſtat, eſſentiem Matrimonii non conſiſtere
in copnla, licet Theologi commugiter doceant,
in Matrimonio radicaliter quidem includi, jus ad
copulem propter mutuam corporum traditionem,
ſed ſine actuali copula; & fine conſeniu ſive iin-
plicito ſive explicito in illam firmum poſte ſtare
conjugium. Rurſus eſſentia Matrimonii, prout eſt
offieinm naturæ, non conſiſtit in mutuo eonſenſu,
aht contractu externo, quia hic conſenſus eſt
cahſa efficiens Matrimeonii, quæ rei effentiam for-
maliter non conſtituit. Item efſfentia Matrimonit
non confiſtit in mutua traditione eorporum, aut
mutua obligatione ad reddendum debitum, aut
mutuo conjugum jure, quia hæc omnia funt ali-
quid Matrimonium conſequens, & verum poteſt
effe Matrimonium ſine corporum traditione, &
mutua obligatione ad uſum Matrimonii etiam con⸗
fuſe & implicite ſpectata, uti patet in iis, qui
ex mutuo conſeniu ſe obligant ad ſervandam
continentiam. Proinde eſſentia Matrimonii con-
ſiſtit in nexu ſeu inculo perpetuo, quod ex
conſenſu interno, & pacétione externa inter vi=
rum & mulierem reſultat, tuin quia Matrimonium
definitur per conjunctionem „ quæ eſt vinculum,
quo conjuges formaliter, & non tantum effective
ligantur: tum quia Catechismus Concilii Triden-
tini p. 2. de Matr. ait: Ex as patet, Mlutrimcnit
. 6 10

rln &
Cn Matrim
m. & Kal
fenum et,
Minsene el
in atiore e⸗
10, Per aue
inr in is,
Dorl Matt
lkin feri:
Prlbier Ni⸗
toicet levari
eftcientem ee
nuto conlen
Guntom ad
nl, coni
Cod lieet i

i ſenfbie

llm expri
m. II. Vi
Nlinm, ge
lerin conle
Citit.
Un mnni
Fincti, ſee
Unm, gnod
k rerns von
en ſormalit
Uonültenet,

Cum Vere

lunn ven
Mhnses
Ir fireinis
tiapele
Gen Wa

=

De Matrimonio. 745

nates, fie naturam & rationem in illo vinculo conſifteres tum
dum dniin quia Matrimonii efſentia conſiſtere debet in aliquo
icale A firmo & ſtabili, ficuti ipſum Matrimonium aliquid
ctian 1 in firmum eſt, quod ſolum eſt vinculum, feu nexus
hittunt, it utrinsque conjugis, qui eft relatio realis fundata
Gi votinun in actione externa & reali, ſeu contractu exter-

no, per quem conjuges inter ſe mutno obligan-
tur in iis, quæ pertinent ad officia Matrimonii.
Ditcis I. Matrimonium ſicuti alii contratus con-
ſiſtit in fieri: & vinculum illud non eſt aliquid
ſenſibie: Ergo ad rationem Sacramenti non po-
tuiſſet elevari. Reſy. Matrimonium quoad cauſam
efficientem conſiſtit in aliquo tranſeunte, ſcilicet
mutuo conſenſu, quoad rationem vero formalem,
quantum ad id, quod eſt res & Sacramentum
ſimul, conſiſtit in permanenti ſeu illo vinculo,
quod licet in ſe non ſit ſenſibile, cauſæ tamen
ejus ſenfibiles eſſe pofflunt, nimirum verba con-
ſenſum exprimentia, quæ ſunt Sacramentum tan-
tum. II. Vinculum eſt aliquid conſequens Matri-
monium, quod veluti omnis contratus forma-
liter in conſenſu mutuo verbis, vel nutu expreſſo
conſiſtit. Keſp. Vinculum illud eſt quidem ef-
fectus mutui conſenſus, non vero effestus Ma-
trimonii, ſed potius formaliter ipſum Matrimo-
nium, quod præſuppoſitive cauſaliter, & effective
eſt verus contractus, non vero eſt verus contra⸗
Gus fermaliter, quaſi in eo efſſentia Matrimonii
eonſiſteret.

Herrunt: m
6 moina e,

G. 1198.

&α 1 7
Cum vero eſſentia Matrimonii in uſu & An inten
copula non conſiſtat, (O. 1197.) hinc in- R. V. 8&g

l lnns
lnie ter Beatiſwſimam Virginem Mariam, & S. Jo- , opi

n G
Nkent ne/
i Niin

ſephum verum fuit matrimonium. 10. Matnitn
ie⸗ . . Matrimo⸗

quia in S. Scriptura S. loſephus vir Beatifſi- nium fue⸗
mæ Virginis, & Beatiffima Virgo uxor S. Jo- vit.

2
tnt ſephi appellatur Matth. I. v. 16. & 19. vir
ejur dem maritus v. 20. noli timere accivere

,5 S Aaa 5 Wa⸗=

746 Caput XX.

Mariam conjugem tuam vvælea uxorem. v. 24.
accepit conjugem ſuam. Luc. 2. Deinde Matth.
13. Luc. 3. Joan. 6. conſtat, Judæos vulgo
in ea opinione fuiſſe, jeſum eſſe filium verum
Joſephi, cujus opinionis licet fallæ non alia

cauſa fuit, quam quia notum erat, inter B.

V. Marlam, & S. Joſephum verum contra-
ctum eſſe matrimonium, alioquin ſine dubio
Judæi Chriſto ohjeciſſent, quod ex fornica-
tione genitus fuiſſet. 2do. S. Auguſtinus I.
23. contr. Fauſt. c. 20. ait: neque enim Joſeph
quia concubitu non permivtur, ideo non maritur.
Et l. I. de nupt. & Conc. c. I1. fuſe hujus
Matrimonii veritatem demonſtrat, & inter
alia dicit: Omme itaque nuptiarum bonum im-
pletum eſt in illic varentibus Chriſti, Proler,
PEider, Sacramentum. Prolem cognoſcimus in-
Num Dominum JTeſum: Fidem, quia nullum
adulterium: Sacramentum, quia nullum divor-
tium. 3tio. Matrimonii eſſentia ſine copula
conſtare poteſt: Ergo verum inter Beatifi-
mam Virginem & S. joſephum fuit.

Solvuntur Schot. r. Qui docent eflentiam Matrimonii in co-

objektio-

36 5.

pula conſiſtere, dicunt, verum Matrimonium in-
ter B. Virginem & S. Joſephum non fuiſſe. Hæc
ſententia juxta Benediétum XIV. de feſt. B. V.
feſto deſponſ. ſaltem eſt temeraria; juxta P. Sua-
rez hæretica. Won obſlat I. quia non eſt veroſi-
mile in V. L. S. Joſephum cum Beatiſſima Vir-
gine ex alio fine connubium iniiſſe, quam gig-
nendorum liberorum, quia non faſecitantes ſe-
men olim maledicti erant: imo S. Joſephus Bea-
tiſſimam Virginem gravidam inveniens voluit oc-
culte eam dimittere Matth. I. v. 19. quod illi,
fi vera uxor fuiſſet, non licuiſſet niſi dato li-
bello repudii Deut. 24. v. I. Reſp. In Lege e.
C —

Atältns pr
ſeiate pr
n frattes
Kunt. Li
ndus efat
llem Bestl
1el uin de
gnorantinm
Eenſet 5 4
ttes, guin

ts Dei con

Figens emm
Ue rueiatus
DF. Maria
s kuit.
ſtir or,
Helrig, x
lomine nxo
. 1 Au
y, ante

n nutat.

ling ait
iin non pen
mn hrretie
Negintes, 8
enn telig
Mharam don
einildm al

oc mnti

6. VOtüN
Ii conen
Tn 9 tn

4

e Matrimonio. 747

Uxolenn cunditas præceptum non erat ſed promiſſio; &
Deintelirt ſuſcitare prolem ad illos ſolum ſpectabat, quo-
ludens n rum fratres ſine liberis uxore ſuperſtite defunéti
fliunten erant. Libellus repudii uxoribus viro exoſis
“ dandus erat, quod non fait in S. Joſepho: voluit
le mi autem Beatiſſimam V. Mariam occulte dimittere,
etat, imel vel quia de ejus caſtitate ſine peccato tamen ob
Verunn con ignorantiam Myſterii Incarnationis dubitavit, uti
nin nech cenſet S. Auguſtinus . 54. vel juxta alios Pa-
lod e ini⸗ tres, quia cognito Myt erio Incarnationis ſe Ma-
Auecre tris Dei conſortio indignum reputabat: vel quia
bens videns eam gravidam fuſpenſo judicio perplexio-
ue in c ne cruciatus modo ab Angelo Myſterium, quod
o frIm B. V. Maria ex humilitate prodere noluit, edo-
1I1. WMe Gus fuit. II. S. Epiphanius hær. 78. ait: Vide-
et, An batur uxor, & non erat. S. Hieronymus contr.
nunt nn Helvid, uxorem non dictam eſſe, niſi quatenus

is in nomine uxoris more S. Scripturæ ſponſa intelligi-
C. N tur. S. Auguſtinus ſerm. 17. de temp. Concepit

ugltin Virgo, antequam ſponſum haberet, parit, ante-
n, uin ti W nuhat. Et S. Gregorius Il. 2. hom. 26. in
in llen Evang. ait de S. Joſeph. Gui tamen ad ejus nup-
2 n tias non pervenit. NReſp. S. S. Patres agunt con-
e hre tra hæreticos perpetuam Virginitatem Deiparæ
intet e negantes. & nomine nuptiarum copulam carna-
n foit. lem intelligunt. III. Inter S. Joſephum & B. V.
385 Mariam non potuit eſſe verum Matrimonium poſe

emifſum ab Ea perpetuæ Virginitatis votum,
quod nuptiis repugnat. Reſp. Licet B. V. Maria
ob votum ne implicite quidem in uſum Matrimo-
nii conſenſerit, verum tamen fuit ejus Matrimo-
nium, tum propter unionem animorum, tum
propter jus & poteſtatem mutuæ corporum tra-
ditionis, quamvis Deo revelante ſeiverit, S. Jo-
ſephum hoc jure nunquam eſſe uſurum; hkhinc non
obſtante voto Deo ſic volente Matrimonium hoc
inire potuit.
Schol. 2. Rationes, cur B. V. Maria etiam poſt emiſ- Kationes,
ſum votum perpetuæ Virginitatis matrimonium cur B. V.
cum S. Joſepho Deo ſic volente inierit, variæ deſponſa-
ſunt. ta fuerit.

748 Caput XX.

fant. 1. Ex parte Chriſti, ne tanquam illegi-

time natus a Judæis & infidelibus abjiceretur.

Ita S. Ambrofius in Lue. 2. Ut Chriſtus haberet
aliquem, per quem more ſolito ſcilicet virum
Genealogia ſua texteretur. 3. Ut partus Virginis
diabolo occultaretur. 4. Ut Chriſtus in tenera
vtate nutritium haberet. Ex parte B. V Mariæ
habere virum conveniebat; r. Ne a Judæis lapi-
daretur. S. Hieronymus. 2. Ut ab infamia vin-
digaretur. S. Ambroſius fup. Luc. 3. ut haberet
miniſtrum in ſuis neceſſitatibus mavime in fuga
in Ægyptum. Ex parte noſtra conveniens fuit,

J. ut teſtimonio S. Joſeph probaretur, Chriſtum

de Virgine natum eſſe. 2. ad refutandos hære-
ticos nuptias damnantes.

F. 1199.

Mairimo- Matrimonium ab initio ad officium na=
nium e turæ inſtitutum Chriſtus in nova Lege ad-

verum
Sacra-
mentum

X E.

digoitatem Sacramenti evexit, adeoque Ma=
trimonium eſt verum ac proprie dictum N. L.
Sacramentum. Imo. hoc probatur ex S.
Scriptura Eph. S. v. 32. de Matrimonio dici-=
tur: Sacramentum hoc magnum eſt, ego auitm
dico in Chriſto & Ececleſiua. Putant quidem
nonnulli Theologi uti Vasquez d. 2. de Hatr.
c. 6. Eſtius in 4. d. 26. & Juenin dilſſ. 11. ex
S. Scriptura, hoc dogma Catholicum efſſica-
citer probari non pofie, ſed tantum ex Tra=
ditione. Verum ex citato textu ſatis effica-
eiter ita demonſtratur: In hoc loco omnia re-

quiſita ad verum N. L. Sacramentum repe-

riuntur: I. Signum ſenfibile, ſeu contractus
externus rem Sacram ſignificans, quia dici-
tur Sacramentum magnum in Chriſto & in
Eccleſia, Græce i X6ατν ι z
las

in Chri
Gritumn &
anmdfelatn
Un Chriti
i, ſed .
evumn Sa⸗
1o Apottol
Ei Ee gua
Ciſtinnorun
Ulpkr fer f
un, Gnni
Al.
Ulo poſk ol
lwutnam0
Es Declel
116 Cyi⸗
lis etfuas
4 guum e
1,8 agn
Utfincum
Leltatur Tnie
1n ohntn
Uin ſenper
ii oeſeb

a ol
Amli 8

un. Ter
ſmnorion
lun Cant
g, t⸗
tie, ben
lte he
nkuſen

De Maitrimdnio. 749

Eun;, viav in Chriſtum & in Eccleſiam, id eſt, ad
amuun ie 1 „ 41
bu ie Chriſtum & Kccleſiam tanquam rem ſignitfi⸗
Chituge catam relatum. Ubi ſane Apoſtolus non unio-

Gism nem Chriſti cum Eccleſia, uti volunt hetero-
arliki doxi, ſed Matrimonium Chriftianorum vocat
n Nt magnum Sacramentum, quia pronomen oc,
er c d. Apoſtolus utitur, eſt demonſtrativum

eanze rei, de qua agitur, ſcilicet de Matrimonio
Se Chriſtianorum, de quo Apoſtolus ibidem ait:
mmienh propter hoc relinquet homo patrem, & matzem
comeis ſuam, & adhærebit uxori ſux, & erunt duo in
carne ung. z. adeſt inſtitutio Chrifti, utt
elne paulo poſt oſtendetur. 2. eſt ſignum efficax
gratiæ, quia ibi Apoſtolus hortatur conjuges
ad mutuam dilectionem exemplo Chriſti dili-
gentis Eccleſiam? viri diligite uoores veſtras
d ofn: Sicut & Chriſtus Ecelzſiam, & ut hoc probet,
o & eis perſuadeat, dicit, unionem maritalem
t,Me eſſe ſigaum conjunctionis Chriſti cum Eccle-
edfm fia, & magnum Sacramentum, quod ad hoc
Prum e przſtandum gratiam confert: ita fere argu-
latimme mentatur Trident. Seff. 24. c. un. de matrim.
NAS 2do. probatur ex traditione: Matrimonium
Putu enim fſemper inter res Sacras certo Religio-=
&& nis ritu celebratas habitum fuit. S. Ignatius
Ecin d ep. ad Polycarp. conjugium ex ſententia
Epiſcopi vult celebrari, ut it ſecundum Do-
unm minum. Tertullianus 1. 2. ad uxor air: illud
evl confrmari oblatione, obſignuri benedittione. Con-
ebene eilium Carthaginenſe IV. cap. 13. S. Am-
mem broſius ep. 10. ad Vigil. Innocentius I. ep. ad
len, Victric. benedictionem nuptiarum recenſent.
b, G Certe hæ preces & benedictiones adhibitæ
Gtl non fuiſſent, niſi Matrimonium pro cæremo-

750 Caput XX.

nia Sacra & vero Sacramento habitum fuiſ-

ſet. Deinde Patres Matrimonium in proprio
ſenſu Sacramentum appellant: S. Ambroſius
I. I. de Abrah. c. 7. ait: Qui ſio egerit, alteri
nuptam ducens, peccat in Deum, cujus legem
violat, gratiam ſolvit, & ideo, quia in Deum
neccat, Sucramenti cleſtis amittit conſortium.
S. Chryſoſtomus hom. 56. in Gen. Sacramen-
tum ſunt nuptic, & imago dileétionis Chriſti,
gquam erga Eccleſiam declaravit. S. Auguſti-

nus Matrimonium paſſim vocat Sacramen-

tum, & quidem in proprio ſenſu, quia Ma-
trimonium Chriſtianorum matrimoniis gen-
tillum & veterum Patriarcharum opponit,
& 1. de bon. conj. c. 24. ait: Eer omner genter
bonum nuptiarum atque omnts hominer in cauſa
generandi eſt, & in ſide caſtitatir. Quod autem
ad populum Dei pertinet, etiam in ſandtitate Sa-
cramenti. Et I. de fide & oper. c. 7. In Ec-
eleſia nuptiarum non ſolum vinculum, ſed etiam
Sacramentum commendatur. Rurſus Patres
dicunt, Matrimonio annexam eſſe gratiæ
promiſſionem. S. Cyrillus Alexand I1. 2. in
Joan. c. 12. docet, Chriſtum ſanctificaſſe con-
jugium & gratiem nuptiis præparaſſe, ut
adytus hominis in hanc vitam benediceretur.
S. Innocentius I. ep. ad Probum: Katuimus
Fide catholica ſuſßfragante illud eſſe conjugium,
guod primitur erat Divina gratia ſundatum, con-
ventumque ſecundæ mulieris priore ſuperſtite, nec
divortio ejetta, nullo pacto poſſe eſje legitimum.
Et S. Auguſtinus l. de bon. conj. totus eſt,
ut Sacramenti matrimonii dignitatem, utili-
tatem & efficaciam demonſtret. 3tio. ere⸗
. un

intonei
fuun in d
l. 1. G
n wrov
Mwronenti,
Iien a
Ungrventix
Focentonen
Ed veredl
18, MM guo
eo conven
Unitoadr

t. n

Uum eſſe ve

leitur Hact

, unmn,
Eins applie
16: & wer
Pkiori
Mlun tranfi
Mittin
Uii Cum
füm, ded⸗
jerhun un
hamd. D
Uun eſt con
el Keetco
e muſtim
ng, eun
Trilwuri 10

. lati res

ung, dnn
Utin, ſeg

. Mnes nppt

n inivi
n dann

De MWatrimonio. 751

Hünunm dunt Concilia Conſtantienſe Sefſſ. I15. Floren-
inmnm tinum in decreto, & Tridentinum Sefſ. 24.
SAmmh can. 1. i quis dixerit. Watrimonium non eſßſe
udt i vere & proprie unum ex ſeptem Legis Evangelicœ
n,ehuog Sacramentis a Chriſto Vomino inſtitutum, negue
nakh gratiam conſerre, anathema ſit. Ato. Ratio
rmda congruentiæ eſt, quia Matrimonium eſt ad
Gen. Jm procreationem & bonam educationem prolis,
Rr s E ad remedium contra peccatum fornicatio-
s nis, ad quod utrumque gratia requiritur:
at Srumn Ergo conveniens fuit, ut in Lege gratiæ a
ul, gb Chriſto ad rationem Sacramenti eveheretur.

ztrinoris . .ßMU
l Schol. T. Lutherus & Calvinus negant, Matrimo- Soluuntier

Nans nium efſe verum Sacramentum. I. Quia tantum opjeflio-
2. daſ dicitur Sacramentum ab Apoſtolo latiſſime, id ges.
onin i eſt, wνσνnτνσισ, non enim conſiſtit in re Sacra ex-
. Cu terius applicata: pugnat cum Sacramento Ordi-
in ſolhtei nis: & nequidem ſecundam gratiam confert,
,61 8 alias is, qui ſervata antea caſtitate a ſtatu hoc
hnl G perfectiori ad minus perfectum ſcilicet Matrimo-
lan, /414 nium tranſiret, augmentum gratiæ acciperet.
Rris Reſp. Matrimonium eſt Symbolum conjunétionis
n e Chriſti cum Eccleſia ſecundum naturam & gra-
leant.1 tiam, adeoque verum Sacramentum, quod per
ucfelee verbum zevornese exprimitur: cum aliud non ha-
1 beamus. Deinde in Matrimonio ſignum exter-
Nrf,lli num eſt contraétus mutuus Sacro ritu celebratus
jbenelits- vel Sacerdotum vel contrahentium miniſterio.
Um. As Nec matrimonium pugnat cum Sacramento Or-
ſe ciis dinis, cum etiam conjugatus ex conſenſu uxoris
alis; ordinari poſſit, ſed tantum ſtatus cum ſtatu,
hu ſicuti res minus perfecta cum perfectiori. Con-

erir 1 8 1 7
1ngen tinens, dum contrahit Matrimonium, creſcit in

1Gile, gratia, ſed ſi talis continens propter Deum hu-
. M, manas nuptias non iniiſſet, plus gratiæ apud
itno Deum iniviſſet, quam fit illa, quæ per Sacramen-
tum datur. II. Magiſter ſententiarum d. 26. in 4.

1 nepat,

75⁸ Caput XX.

negat, Matrimonium eſſe proprie dictum Sactfa-
mentum. Idem tenet Durandus, & S. Bonaven⸗

tura hauc ſententiam hæreticam non appellat.

Reſp. Si Magiſter ſententiarum &c. ex defeétu
definitionis univerſalis Eccleſiæ contrarium do=
cuerint, delerendi funt. Interim S. Thomas Ma-
giſtrum ſententiarum benigne interpretatur, quod
ſolum voluerit, Matrimonium primario ad reme-

dium concupiſcentiæ inſtitutum efſſe, non vero

ad coufirmandum in gratia, uti reliqua Sacra-
menta vivorum, quia tamen remedium koc ſine
