nan ſl
An
Eranrt
ICn
lune
Muisn
enn
itet
der⸗
e
M
Au

uI

hter
iord
ün
Rpeiit
M en

rln,6
te auten,
el Fle⸗
legve er
ütio he
1es 8.5
Kini⸗
lonecet⸗
l1r Tend

9. lr

ltcünkr.
Alei
, ll
mn ſet

I coN

indki.
20 ſerr
.
ge Re
12, II
fi panen
atgnir⸗

ſeen

ſo

Eilehig

1⸗
ie I
N it
Neiliun
hecin
tin
P
Gte
Vnlee

l

1

De Euchariſtia. 303

Virgines Romanæ ita abſtemiæ erant, ut ne-
quidem ſpeciem vini in myſteriis ſumerent,
unde a maledicis Manichzæze vocabantur,
quia Manichæi a vino veluti re mala abſti⸗
nebant. Ut vero Manichzei Romæ latentes
detegerentur, S. Leo ſer. 4. de Quadr. ple-
bem monuit, eos obſervare, qui in S. Menſa
a Divino poculo abſtinerent; in quo ſane non
latuiſſent, imo ſeipſos prodidiſſent, ſi tunc
Catholicis liberum non fuiſſet, aliquando
unicam ſolummodo ſpeciem ſumere. Tan-
dem Gelaſius P. ut Manichæi certo indicio
detegi poſſent, decrevit d. 2. de conſecr. c. 12.
ut Communio ſub duplici ſpecie ſumeretur,
quod tamen decretum mutatis deinde circum-
ſtantiis in deſuetudinem abiüt, & Commu-
nio iterum ſub una ſpecie accipi cepit, uti
5. apparet ex Mifſa præſanctificatorum, in
qua Sacerdos omiſſa conſecratione ſumit ſo-
lam ſpeciem panis pridie conſecratam, qui
mos antiquifſimus jam in Ordine Romano
aſſignatus hodiedum viget in Eccleſia Latina
feria VI. Paraſceves, & in Eccleſia Græca
toto tempore quadrageſimali, exceptis Sab-
batis & Dominicis, ac Feſto Annuntiationis,
uti conſtat ex Euchologiis. Nec obſtat, quod
in Ordine Romano legatur: Sumit de S. hoſtia
G ponit Calicem.. . ſanbtificatur enim vinune
non conſecratum ger conſecratum panem,
communicant omnes cum ſilentio. Quod de ca-
lic evere conſecrato intelligit Micrologus c. 9.

Amalarius de ofſic. Eccl. Strabo de reb. Eccl.

Miſſale Noviomenſe, Sueſlionenſe, Treviren-

ſe & Rothomagenſe, quia Ordo Romanl
D U .

304 Caput XVI.

Iubdit: Archidiaconus confirmat omnes Sanguint
Dominico, quor communicavtrat Pontiſex Cor-

pore Dominico. Et Græzci ipfi in Miſſa præ-

ſanctificatorum panem conſectstum intingunt

in calicem conſecratum, & ita præſentibus

diſtribuunt. Verum Ordo Romanus non agit

ibi de Miſſa preeſanctificatorum in die Pa-

raſceves, ſed de Miſſa plena aliis diebus ce-
lebrata, uti legenti patet, in qua Pontifex
ex calice conſecrato partem fundit in cali=
cem majorem non conſecratum vino plenum,

unde Diaconus miniſtrat fidelibus, qui prop-
ter illam mixtionem dicuntur ſumere San-

guinem Domini, quia de illo calice bibunt,

in quem aliquid Sanguinis Chriſti transfuſum

eſt, & vinum dicitur ſanctificari, quia cum

Sanguine Chriſti confunditur, ita ut ab eo

ſeparari non poſſit. Ita etiam intelligenda
ſunt Miſſalia citata, Micrologus &c. quia or-
do Romanus expreſſe dicit: Sumat oblatar ad
Jervandum urque mune diei Paraſceves, de gqui-
bus communicent abeque Sanguine Domini. Ri-
tus Græcorum eſt recentior, nam antiqua
Euchologia ſimpliciter panem aſſervandum
præſcribunt, uti patet ex Arcudio 1. 3. de
Euch. c. 5S. & Michaele Cærulario I. pro
defenſ. præſanct. imo licet Græci Schisma-
tici quoad Communionem ſub duplici ſpecie
cum Lutheranis conveniant, in Miſſa tamen
præſanctificatorum ita tingunt Sanguine Do⸗

mini ſpecies panis, ut nullus humor rema-

neat, cum eas igne exſiccent. Ex his liquet
3tio quam merito Concilium Conſtantienſe
Seſl. I3. declararit, conſuetudinem dandi lai-=
. cis

3 8
uunlit
aan
, 6
tos 4
Gdliun
6(
uI. J
enlle
miehe
Faul
con
ind
a

Is i

1 ngie
fiſer 0.
Ea Ne
intngu
bſethe
8lon P
1 de Nu
biebin te
Dontie
t in ah
o Peumn
Gvi⸗
lere

bibu,

Ansfln
guis aun
Ut a e
Cligen
Ilin
Hlotori
,
nin. Ni
utilet
Cranun
17½
l
Gehien⸗
i hee⸗
1 tuns
ine e
hr MM
uet
Ntene
Cähi

De Euchariſtia. 305

cis S. S. Euchariſtiam ſub una ſpecie eſſe ra-
tionabiliter introduéctam, eamque pro lege
habendam eſſe, nec eſſe illicitam, aut facri-
legam, & contrarium aflerentes veluti hæ-
reticos arcendos eſſe. Quod idem ſtatuit
Concilium Baſileenſe Sefl. 30. contra Tabo-

ritas & Calixtinos, & Tridentinum Sefſſ. 21.

can. I. ANi quit dixerit, er Dei præcepto, vel
neceſſitatt ſalutie omnes & ſingulot Chriſti fideles
utramqut ſpeciem J. G. Euchariſtie Sacramenti

umere debere, anathemn ſit. Et can. 2. dicit,

juſtis cauſis ad unam tantum ſpeciem ſimpli-
citer communicantibus concedendam Eccle-
fiam inductam fuiſſe; quæ ſunt, periculum
effuſionis & irreverentize: difficultas diu afſ-
ſervandi ſpecies vini pro infirmis: horror na-
turalis vini in abſtemiis: vini penuria &
magni ſumptus pro eo comparando in non-
nullis regionibus: proteſtatio fidei, ſub una
etiam ſpecie totum Corpus & Sanguinem
Chriſti contineri. Ato Ratio eſt, quia ſub
Anica ſpecie totus Chriſtus eſt, & tota ratie
Sacramenti ſalvatur; ſignificatur enim Chri-
ſtus præſens, ejus mors & Paſſio in ſeparata
conſecratione; & quia vi verborum ſub ſpe-
cie panis ſolum Corpus. & ſub ſpecie vini
ſolus Sanguis exiſtit, (G. 997.) ſignificatur
refectio fpiritualis, quia Caro Chriſti vocatur
cibus, ſicuti Sanguis ejus potus, & in re-
fectione ſpirituali inter cibum & potum nul-
lum ſit diſcrimen: ſignificatur etiam unio
fidelium tum inter ſe, tum cum capite ſuo
Chriſto in multis granis, e quibus panis con-
Scbram Infuit. Theol. Tom. III. U

306 Caput XVI.

ficitur: Denique omnis gratia ad ſalutem ne-
ceſſaria ex communione ſub una ſpecie per-
cipitur, utpote quæ ex Chriſto omnis gratiæ
fonte oritur. Vide III. Boſſuet de Commun.
ſub duab. ſpec. Marca. Bona &c.

Solvuntur Schol. I. Sæculo 14to Pragæ in Bohemia Petrus

objellio⸗
ℳ 6%

Dresdenſis Ludimagiſter, & Jacobellus Misnenſis
concionator ſpeciem vini laicis efſe necefſariam
docuerunt: His initio ſæculi 1Sti ſe adjunxit
Joannes Hus, qui Boemis ſuaſit, ut uſum calicis
retinerent. Ex ejus cineribus duæ factiones
emerſerunt, ſcilicet Taboritæ ab urbe Tabor au-
Gtore Joanne Ziska: & Calixtini ab uſu calicis,

Tro quo certarunt, appellati Auctore Roqueſane.

utherus & Calvinus uſum calicis laicis injuſte
& tyrannice ereptum eſſe calumniantur. I Quia
Joan. 6. dicitur: Wiſi manducaveritis carnem Elii
hominis, & biberitis ejus Sanguinem non habebitis
vitam in vobis. Et Matth. 26. Chriſtus ait: bibite
ex eo omnes. Et: Hic eſt Sanguis meus, qut pro
vobis, & pro multis effundetur: Ergo ſicuti pro
omnibus fuſus eſt, ita ab omnibus ſumi debet
Et Luc. 22. Chriſtus ait: Hoc facite in meam com-
memorationem; quod S. Paulus I. Cor. 11. V. 25.
explicat: Hoc facite, quotiescunque bibetis & . &
ibidem ait, ſe a Domino accepiſie, quod fidelibus
tradebat, ſcilicet v. 28. de pane illo edat, & de
calice bibat. Reéſp. Joan. 6. ſolum præcipitur, ut
Carnem Filii hominis manducemus, & Sanguinem
bibamus, an vero fub duplici ſpecie, hoc non
exprimitur, imo in ſequentibus ſolius panis fit
mentio, utpote ſub cujus ſpecie totus Chriſtus
continetur. Deinde particula & non raro pro
disjunéctiva vel accipitur; & pro noſtra explica-
tione ſtat univerſalis traditio. Deinde illa verba
Matth. 26. comedite, bibite, ſunt potius invitan-
tis, quam præcipientis. Ad calicem autem Chri-
ſtus addidit vocem omnes, quia fraéto pane;,
in partes diſtributo facile intelligebatur, mandn-
catiee

(6one

Inset
kat,
ſecht
Merdo
lnles

(cun

hge,
Is
e
Dlſt
kennhe
ſemil
Pothe
tes
e
in l
ſeſen
eneſe

lutent⸗
ecie e
nis guin
Conmn

enn Den
us Mionent
Detelitu
ſe niſim
Diümcels
X itin
e Thon
UN C
Rocrek
nicis i
carnen!
non iit
os it 4,
N
leni
lumi N

tradidit. Et Gelaſius P. c. comverimus.

De Euchariſtia. 307

Cationem ejus ad omnes ſpectare; caliæ vero
unus erat, adeoque monuit, ut omnes ex eo bi-
berent, unde ait: Dividite inter vos imo Iy omnes
ſpectat ad ſolos Apoſtolos, eorumque fucceſſores
Sacerdotes ſacrificantes: & ſi ex ſuppoſito ad
omnes fideles ſpectaret, non tamen probat præ-
ceptum Divinum ad ſalutem non neceſſarium ob⸗
ligare, quando fine irreverentia ſervari nequit.
Rurfus ſi omnes, pro quibus Sanguis Chriſti fuſus
eſt, eum ſub ſpecie vini ſumere debent, dari etiam

debebit Judæis, infantibus, abſtemiis, periculoſe

decumbentibus, quod nec ipfi adverfarii faciunt.

Verba illa: Hor facite, quotiesounqué bihbetis, funt

hypothetica, & ſignificant, ut illi, qui bibunt;
quoties bibunt, in memoriam Chriſti bibant. De-
nique S. Paulus ſolum tradit hiſtoriam de inſtitu-
tione Kuchariſtiæ, non vero præceptum de utra-
que ſpecie ſumenda. II. Apoſtoli in ultima Cœna
repræſentabant totam Eccleſiam, & Chriſtus juſſit
eos facere, quod ipſe fecit: Ergo omnibus dictum
eſt: Bihite ex eo, & omnes jus habent ad dupli-
cem ſpeciem. „ v. Toti Eccleſiæ in communi;
non vero ſingulis membris dictum eſt: Bihile,

quod ſufficienter in Sacerdotibus impletur: Item

facere, quæ ipfe fecit, circa ea, quæ ad eiſſen-
tiam Sacramenti ſpe Item laici jus habent
ad utramque ſpeciem, ſed dependenter a licentia

Eccleſiæ, quæ illis uſum calicis & permittere, &

prohibere poteſt, quod ſpectat ad diſeiplinam.

III. S. Cyprianus ep ad Cœcil. ait, quosdam in

calice oflerendo non Obſervare ea, quee Chriſtus

d. 2. ait: Diviſio umius &y ejusaem Meaferit nons
voteſt fieri ſine grandi jacrilegio. Et . Bernar-
dus Serm. 3. de UDom. Palm. ait: Alimoniam Cor-
poris & Sanguinis Domini in prima (œna exhibi-
tam, dc deinteps frequentäri mandatam eſje. Keſp.
S. Cyprianus agit contra Aquarios, aquam ſolam
in calice offerentes. Gelaſius ferit Manicheeos

ex pravo ſenſu vinum non ſumentes, non vero

2 Catha-

mitnicans
ſub Au-

cie plus
gratiæ
vecipiat.

plici ſpe-

Caput XVI.

Catholicos. S. Bernardus non dicit, quod ſub

duplici ſpecie Corpus & Sanguis Chriſti ſumi de-
beat, cum fub una etiam contineatur. IV. Una

ſpecies non reprzæſentat mortem Chriſti, & fideles

hoc modo fruétu ex communione Calicis prove-
niente privantur. Ae/p. In una ſpecie ab altera
ſeparata repræſentatur mors Chriſti, quia ſignifi-
catur ſeparatio Sanguinis a Corpore, & plus fru-
Sus non percipitur ex duplici, quam una ſpecie,
quia ſub qualibet ſpecie totus Chriſtus latet: quod
declarabit

Aun com- Schol. 2z. Sacerdos ſub duplici ſpecie communicans

non plus recipit gratiæ, quam laicus ſub una tan-
tum ſpecie communicans, ſi uterque ſit æqualiter
diſpoſitus: nam I. Trident. Seff. 21. c. 3. ait,
nulla gratia neceflaria ad ſalutem defraudari eum,
qui ſub una ſpecie communicat, ubi non reſtrin-
git ad gratiam fimpliciter neceſſariam, adeoque
gratiam etiam ſecundum quid necefſariam & uti-
lem intelligit. 2. Sacerdos non recipit plus gra-
tiæ ratione ſpecierum, quia hæ abſtrahendo a re
contenta non habent vim produétivam gratiæ:
nec a re contenta, quia totus Chriſtus eſt ſub qua-
libet ſpecie: nec ratione ſignificationis, quia una
ſpecies implicite ſignificat id, quod utraque ex-

eite⸗ Nec dicas cum P. Vasquez I. Clemens

I. concedens Regi Galliz communionem ſub
duplici ſpecie dicit, ſe hoc facere pro majori gra-
tiæ augmento: & duæ ſpecies majorem gratiam
ſignificant: Ergo etiam conferunt. Reſp. Ponti-
fex loquitur de augmento gratiæ ex Opere ope-
rantis ratione majoris diſpoſitionis: deinde duæ
ſpecies majorem gratiam ſignificant, non ex parte
rei ſignificatæ, ſed modi ſignificandi. II. Gratia
vel confertur Sacerdoti in ſumptione ſpeciei pa-
nis, & ſic altera ſumptio nullam gratiam confer-
ret: vel in ſumptione ſpeciei vini, & ſic prima
ſpecies nil conferret. R&eo. Tota gratia confer-
tur in ſumptione S. hoſtiæ: altera ſpecies per ac=
eidens nil gratiæ confert ob indiſpoſitionem
jedu;

9
ile

65.

m

M con
Giom
oker
In En
Ne
lenn⸗
Mla
n /
Mhkat⸗
1 r
é
Cam
o
k
ln
nin
0, W
NIN
Dede
I.
u
A
Mi

i
Uti

.e:
un

4 1

De Sacrificio MWiſſ. 309

Gvoch in

ifumit. jecti, quod totum effectum jam recepit in ſump-
M. In tione ſpecierum panis.
1, fei .
les wore⸗ H. 1013.
.,A:
Rd S. S. Euchariſtiam hactenus ut Sacra- S. Eucha⸗
Glin iaea.. . . * 5,
e mentum conſideravimus, nunc ut Sacrifieium riſtia eſt
ANsr. . ,
tes illud contemplabimur. Porro quid ſit Sa⸗ &vene
ſuet, Sacrifi-

M LCcrificium, quotuplex ſit, & an, ac quo jure inz,
Deo offerendum ſit, dictum eſt. (G. 800-801.)
mmmm Igitur Kuchariſtia eſt verum ac proprie di-
bumr Gtum Sacrificium, quod in Miſſa offertur.
teE Hoc probatur Imo ex vaticiniis Prophetarum
ede Malach. 11. Ab ortu ſolis usque ad occaſum
eti Magnum eſt Women meum in gentibus, dicit
n,d LDominus: & in omni loco ſacrificatur, & oſer-
fmd. ur Nomini meo oblatio munda. Hoc vatici-
tug nium de Sacrificio Miſſe explicat S. Juſtinus
fece dial. cum Tryph. S. Irenzus 1. 4. c. 32.
“ S. Chryſoſtomus in Pſ. 95. S. Auguſtinus
n. 1. 18. de Civ. S. Hieronymus in Mal. Item
ae Rabbini hunc locum explicant de vero Sacri-
ficio ſine victimarum cruore ubique offeren-
icen 5 do, nam ſignificat Sacrificium exter-
num & oblationem ſimilæ ſeu molhitæ farinæ.
Im Deinde Chriſtus, qui eſt Sacerdos ſecundum
eee ordinem Melchiſedech Pſ. 109. v. 4. & Hebr.
ee . v. 6. obtulit in ultima Cœna Sacrificium
na pPanis & vini, quando dedit pro nobis Cor-
1g pus & Sanguinem ſuum ſub ſpeciebus pa-
Pu⸗ nis & vini: ita enim explicant veteres
Rabbini R. Pinhas filius Jair. Tempore MWeſſiæ
⸗ omnia Sacrificia ceſſabunt, & Sacrificium panis
ed⸗ GS vini nunquam ceſſabit, ſieut diktum eſt.
Gen. 14. & quod hic panis & vinum trans-
1 U3 mute-

310 Caput XVI.
mutetur in Corpus & Sanguinem Meſſiæ,
clare dicit R. Cahanan in c. 49. Gen. & R.
Johai in c. 28. Num. in Sacrificio vini Sanguis
& Caro WMeſſiw: & eadem erunt in pane. Ita
etiam exponit communis P. P. Clem. Alex.
I. 4. ſtrom. S. Cyprianus ep. 3. ad Cœcilium.
Euſebius Cæſareenſ. I. S. dem. Evang. c. 3.
Ambroſius &c. apud Bellarminum. Rurſus
Chriſtus in ultima Cœna Luc. 22. ait: Hoc
eſt Lonpug meum, quod pro vobie datur. Nb.
non ait: vobis datur, ſed pro vobis datur,
id eſt, offertur. Similiter: Hic eſt calix no-
vun, T'eſtamentum in Sanguine meo, qui pro vo-
bi tur: lta textus Græcus: Hoc ſacite.
zam commemorationem: Ergo tunc Chriſtus
ſeiplum obtulit Deo Patri ſub ſpeciebus pa-
nis & ini, & idipfum fieri juſſit ab Apoſto-
lis & ejis (uccefloribus, adeoque verum ac

proprium Sacrificium obtulit, & offerendum,

inftituit; quod etiam innuit Apoſtolus I. Cor.
10. dicens: Qux immolant gentet, dœmoniit
immolant, & non Deo. Nolo autem vots ſociof
fert dyxmoniorum; non poteſtie Calicem Vomini
bibere & calicem dmoniorum. Ubi Apoſtolus
altare Chriſtianorum opponit altari gentilium,
& oblationem Chriſtianorum ſpecies panis &
vini Corpus & Sanguinem Chriſti afſignat.
Et Hebr. 13. v. 10. ait: Habemus Alture, de
quo edere non habent poteſtatem, qui Tabernaculo,
deſerviunt. Sed ubi Altare, ibi victima, ubi
vero victima, ibi Sacrificium. 2do Conſtat
ex P. P. qui I. paſſim uſurpant hæc verba:
Sacrificium, immolatio, oblatio, victima,
uti S. Andreas Apoſt. Hyppolytus, Anche⸗
S

.
rſtia
vnt
Doeen
4 8
10
VI 4
Sae
Eihtem
iCoyn
Apnns
mat
IMlrch
ite5
umm
nier
alun
imid
Knnn
Kue
cn
u
cn
ne
Ui⸗
is
unt
i
ftir
gr
⸗

elle

el. & N.

i ugn
lone I
en Al
Cerhion.
alt ,
. M
Ait
tur. D
bis ur

1lt

ii t⸗
or ſn
CHi

jebns .

Apolr
Neton7
Herendr
181.01
emnet

MN
Ayolun
ein
nsd
oe
ort,
Purtun
me U
(
Etl
Kue 1
Nonr
i⸗

De Sacrificio Miſſæ. 311

fus &c. 2. Requirunt pro celebranda Eu-
chariſtia altare, uti S. Cyprianus &c. 3.
Vocant miniſtros Euchariſtiæ, Sacerdotes.
4. Docent eam celebrari pro vivis & defun-
Gtis. S. Auguſt. &c. vide meam Analyſin
P. P. Merito etiam Tridentinum Seſſ. 22.
cap. 1. dogma noſtrum probat ex imbecilli-
tate Sacerdotii Levitici, & Chriſtum eſſe Sa-
cerdotem ſecundum ordinem Melchiſedech,
qui Corpus & Sanguinem ſuum ſub ſpecie-

bus panis & vini Deo Patri obtulit: & hoc

confirmat ex figura veteris Paſchæ, Prophe-
tia Malachiæ, & 1. Cor. IO. ac demum can. I.
definit: &i quir dixerit, in Miſſa non offerri
Deo verum & proprium Sacrißicium, aut quod
oßerri non ſit aliud, quam nobis Chriſtum ad
manducundum dari, anathema ſit. 3tio Deo
in omni Religione Sacrificium ex jure naturze

offerendum eſt. (F. 800.) Ergo etiam in

Evangelica Religione: id quod fit in Miſſa,
quzæ habet omnia ad verum Sacrificium re-
quiſita. I. Habetur ſummus & inviſibilis
Sacerdos Chriſtus, qui ſeipſum viſibili Sacer-
dotum miniſterio Deo Patri offert. 2. Habe-
tur res externa ſenſibilis, ſeilicet ſpecies pa-
nis & vini, ſub quibus Chriftus realiter con-
tinetur. 3. Habetur mutatio hoſtize, quia
ſpecies panis & vini ſeorſim conſecrantur, &
ſeparantur, in ſignum ſeparationis animæ
Chriſti a Corpore in Cruce, ſumuntur etiam
ſpecies, conſumuntur, & omnino mutantur.
4. Offertur denique Chriſtas ipſe Deo Patri
ad gloriam Dei in Altari: Ergo eſt verum

Sacrificium. (J. 799.)
U4 Schol.

3 12 Caput XVI.

Miſſæ no- Schol. I. Sacrificium Euchariſticum dicitur Miſa a

men unde.

verbo mitto, vel quod ex donis a populo Miſſis
olim fieret: vel quia per Angelum Sacerdos pre-
ces ad Deum mittit: vel quia Chriſtus eſt hoftia
àa Deo nobis miſſa. Hoc nomen perantiquum eſt,
cujus meminit S. Auguſtinus Serm. 91. de temp.
S. Ambrofius l. 5. ep. 33. S. Gregorius hom de
Nat. Apud Græcos vocatur Liturgia, a S. Offi-
cio, in quo peragitur: Synawis, ſeu unio fidelis
populi cum Deo. Oblatio, quia Deo in propitia-
tionem peccatorum offertur. Colleſta, quia fide-
les in unum colliguntur. Dominicum, quia eſi

res plane Divina.

Solytintesr Schol. 2. Proteſtantes Sacrificium a Catholica Eeccle-

objectio-

eS.

fia rejecerunt, & Euchariſtiam non eſſe verum
& proprium Sacrificium docent. I. Malachias lo-
quitur de Sacrificiis gentilium, eo tempore Deo
oblatis, quia loquitur in præſenti, ofertur, &
ipſe Arias Montanus tefſtatur, efficax argumen-
tum ex citato loco pro Sacrificio Mifſæ defumi
non poſſe. Item Prophetia de precibus Ifraelita-
rum diſperſorum, & de Sacrificiis Jeroſolymæ
oblatis ex pecunia eo miſſa Baruch. I. v. 0. in-

telligi poteſt: vel de precibus Judæorum Deo ac-

Ceptis, quas modo inter gentes fundunt. RXeſp.
Gentilium oblatio nec una, nec munda fùit: di-
citur autem in præſenti: offertur, more Prophe-
tarum præſens pro futuro uſurpantium. Arias
fngularis deſerendus eſt, cum FTridentinum illi
contradicat Preces non funt proprium Sacrifi-
cium: nec Sacrificia Jeroſolymitana fant Saerificia
celebrata in gentibus. HI. Mincha ſæpe tantum
fignificat Sacrificium metaphoriecum & quodcun-
que donum à radice e) donavit; vel T) ad-
duxit: hine etiam Rabbini per hanec mincham pu-
ras preces intelligunt: S. Hieronymus, Theodo-
retus, Cyrillus Juſtinus &c. de Sacrificiis ſpiri-
tualibus intelligunt, ſicut etiam multi Theologi
Luſitani. Keſp. Vox mincha ſolitarie ſine adjecto
1

5865

ien
(evci
ltnie
n it,

1t. N

bes eot

Mere

iropt
ne I
Eaſen
Gallt,
1 Wo
in
tünn,
füümm
4 een
n⸗
u
dhen
er
n
t
ler
li
ver
eir
n

.

R

ne
er
E⸗

U
e
.

r M
Dlo Nie⸗
erds
ett hlin
gnune,
e ten
s hon
149 05.
Unid fiei
in cnti⸗
, glu ſe⸗
, (el

lra
ſſe venn
lachiisl-
ppote
ſortur, 1
Argüme:
6*
e Ceſuu

De Sucrificio Miſſ. 313

in S. Scriptura poſita nullibi Sacrificium meta-
phoricum fignificat, ſed proprie diétum, uti
oſtendit P. Widenhofer in Explic. S. Script. unde
ſolitarie, ſi donum Deo oblatum ſignificet, pro
rata circumſtantiarum Sacrificium proprium deno-
tat. Rabbini in ſua explicatione falluntur. Pa-
tres communiter citatam prophetiam de Sacrificio
Miflæ exponunt, licet nonnulli etiam Sacrificium
improprium precum adjungant. Theologi illi
ante Tridentinum ſeripſerunt, vel fi poſt illud,
erraverunt. III. Melchiſedech Sacrificium non
obtulit, tum I. quia NRντ fignificat fecit exi-
re, non vero obtulit: tum 2. quia panem & vi-
num tantum protulit in refrigerium Abrahzæ &
militum, cum nil legatur de deſtructione Sacrifi-
cii: tum 3. quia LXX. legunt sαανονννοτα
zal swo Obtulit ipſi Abrahzæ panes & vinum: tum
4. quia protulit panem ut Rex cum ſ7)2 Princi-
pem ſignificet: imo 5. fſi fuiſſet Sacerdos, pa-
nem & vinum tamen quatenus Sacerdos non pro-
tulit, cum in Hebræo non legatur particula cau-
ſalis ₰ ſed) & in LXX. autem: tum 5.

quia ly Sacerdos ſpectat ad verſum ſequentem,

Rta ut ſenfus ſit: Melchiſedech ut rex convivio
excepit victores, & ut Sacerdos benedixit Abra-
hæ v. 19. tum 6. quia S. Paulus in ep. ad Hebr.
Sacrificii Melchiſedech non meminit, licet ejus

Sacerdotium Levitico Sacerdotio prætulerit: imo

nomine Sacerdotis Abraham intelligitur, utpote
cui Melchiſedech decimas obtulit: Ergo nec Chri-
ſtus panem & vinum obtulit. Keſp. Ad 1. hotzi
ſeorſim ſumptum ſignificat, fecit exire, ſecus ſi
in contextu legatur, ubi fignifieat, obtulit:
Gen. 4. v. 3. Ad 2. protulit, ut pars Sacrificii
illis daretur, & ſic deſtrueretur; refrigerio enim
non egebant, quia jam comederant. v. 24. Ad 3.
oblato jam Sacrificio panes & vinum oblata Abra-
heæ confumenda dedit. Ad 4. Cohen nonniſi im-
proprie Principem fſigniſicat, unde omnes verſio-
nes

314 Caput XVI.

nes legunt Sacerdos: particulam vero ve hic eſſe
cauſalem, patet ex eo, quia datur ratio, cur pa-
nem protulerit, alias enim fruſtra Sacerdotii men-
tio fieret: ita omnes P. P. Ad 5. Lectio illa eſt
falſa, quia v. 18. & ly Sacerdos ſeparatur a v. 19.
per Sophpaſuch ſive punctum ſenſum terminans.
Ad 6. Commemoratio Sacrificii Melchiſedech non
erat ad ſcopum S. Pauli, quia tantum volebat
probare, Chriſtum non eſſe Sacerdotem ſecundum
ordinem Aaron & illo majorem, ſicuti Melchiſe-
dech fuit major Abrahamo, meminit tamen Hebr.
13. V. 10. Ly Sacerdos conjungitur per ly &
cum perfona præcedente, quæ Abrahæ benedixit,
id eſt, cum Melchiſedech. IV. Hebr. 10. dici-
tur: Sank’ficati ſumus per oblationem Corporis
Seſa Chriſti ſemel . . . una enim oblatione con-
ſummavit in ſempiternum Sanclos. Ergo non da-
tur aliud Sacrificium, niſi illud Crucis? & hoc
diſerimen afſignat Apoſtolus inter Legem novam
& veterem, quod in hac oblatio ſæepe repeteretur,
in Nova Chriſtus ſemel oblatus fuerit, qui unam
pro peccatis offerens hoſtiam in ſempiternum ſe-
deat in dextera Dei: Et ideo Chriſtus eſt Sacer-
dos in æternum, qui nullos habet ſacceſſores.
Reſp. Oblatio Corporis Chriſti & meritum ejus
in Miſſa, quæ eadem eſt cum Sacrificio Crucis
nobis applicari debet. Hinc non opus eſt, ut
Sacrificium Crucis cruentum repetatur, poſſunt
tamen multiplicari Sacrificia multiplicantia Sacri-
ficium Crucis, & ejus fructum nobis applicantia.
Et Chriſtus nullos in Sacerdotio fucceflores ha-
bet, ſed tantum miniſtros, per quos Sacrificium
offert. V. S. S. Euchariſtia eſt Sacramentum &
Teſtamentum: Ergo non eſt Sacrificium: hinc
non legimus, Chriſtum in ultima Cœna Corpus
ſuum Deo batri obtuliſſe. KRelp. Euchariſtia ſub
diverio reſpeétu eſt Sacramentum & Sacrificium:
Sacramentum, quatenus nos ſanétificat: Sacrifi-
cium, quatenus Deo offertur. Evangeliſtæ qui-
dem expreſſe non dicunt, Chriſtum in ultima Cœ-
na

k
bele in
Eun
Etüm
“
Peiheii
innn
hoſt
umn S
n kaee
iam

Rinen
IIN
ineto
n.
Alm
Cto,
n 1

De Sacrificio Miſſæ. 315

leeg na ſe Patri obtuliſſe in Sacrificium . & multum de
otim hac re in Tridentino diſputatum fuit, ſed univer-
Kio ia ſalis Traditio tandem omnes in affirmativam ſen-
traen tentiam coegit, cui Tridentinum c. 1. Sefl. 22.
ſubſcripſit. VI. Sacrificium Miſſæ evacuat vim
Rnu Sacrificii Crucis, quæ eſt infinita: alias Chriſtus
t D“ in ſingulis Miſſis mori deberet, quippe in Sacrifi-
n Weid cio hoſtia occidi debet, nec pendet a nobis na-
nſuute turam Sacrificii immutare, & ex cruento incruen-
fe um facere. Reſy. Sacrificium Crucis habet vim
menke infinitam, nec opus eſt repetitione Sacrificii
ieht cruenti crucis, ita ut Chriſtus ſæpius moriatur,
benliz ant incruenta ejus in Miſſa oblatio ſit in ſupple-
mentum defeétus Sacrificii Crucis: poteſt tamen
Gym idem quoad ſubſtantiam Crucis Sacrificium modo
lonet incruento offerri, ut meritum Crucis nobis appli-
ononi⸗ cetur. Deinde in Sacrificio cruento rei viventis
: Ein in forma rei viventis oblatæ requiritur victimæ
n 6 occiſio, non vero in incruento rei in quodam
peteten ſtatu mortis, in hoc enim ſufficit occiſio myſtica,

ni quæ in Miſfa habetur, dum Chriſtus vivens qui-
enda? dem offertur quaſi in ſtatu quodam mortis ſub

e ſpeciebus panis & vini, quæ ſeorſim conſecratæ
ſonſts repræſentant ſeparationem animæ a Corpore Chri=
ginn 6 ſei tempore mortis.
i „(Echol. 3. Radulphus Cudworthus de vera noftone Cudwor
, MH Cene Dom. arbitratur Cœnam a Chriſto inſtitu- thi ſen-
8 tam fuiſſe ad imitationem Judæorum & Gentilium, tentia.
lui qui Sacrificio peraéto ex reliquiis ejus coœnas ad-
rb⸗ ornabant: unde Euchariſtiam non Sacrificium,
nten ſed epulum ex Sacrificio nominat. Præluſit illi
“ Stukins l. I. antiquit. convival, c. 33. Molinæus
“ r 1. de Altar. c. 5. Et Cudworthum ex Calviniſtis

ſecuti ſunt Joan Claudius ſermon fur l'Euchariſtie;,
& Maſſonius. Et ex Lutheranis Olearius diſ’ de
vosente Hs, Chriſto & dam. Pfaffius Th. dogm.
LYart. 3. c. 3. Verum ſi Coena Dominica diétis
Sacrificiis ſuceeſſit, oportet, ut de ipſo Sacrificio,
quod Corpus Domini eſt, fideles fiant participes,
ſcut etiam Apoſtolis eum Chriſto Aecumbentibus
e

316 Caput X. VI.

de Sacrificio ipſe Salvator diſtribuit, qui, cum
nondum cruentam in cruce ſe viétimam obtuliſſet,
incruentam æterno Patri hoſtiam in Coœna ſe of-
ferre debuit. Itaque ſi Euchariſtia epulum eſt ex
Sacrificio, verum etiam erit Sacrificium.

G. 1014.
Finis Sa- Porro Sacrificium Miſſæe quadruplici ex

criſicis cauſa a Chriſto inſtitutum fuit, quas Triden-

MWiſæ. tinum Sefſ. 22. cap. I. recenſet. Prima du-
citur a neceſſitate Sacrificii exterioris. (§.
800.) Secunda petitur ab imperfectione ſa-
crificiorum Legis naturæ & ſcriptæ, quæ per-
fectioni Legis Evangelicæ non conveniunt.
Tertia a grata memoria Paſſionis & Mortis
Chriſti, quæ inter Chriſtianos ſemper vigere
debet. Quarta eſt, ut merita & dona, quæ
Chriſtus nobis per mortem ſuam promeruit,
impetrentur.

Præſtan- Schol. Ex quibus ſequitur, Religionem Chriſtianam
⁰. per Sacrificium Miſſæ tantum eminere fuper alias
Religiones, quantum veritas figuram, & Corpus
lucidum umbram præcellit, & fideles ſumma de-
Votione huic S. S. Sacrificio intereſſe debere.

G. 1015.

In quo Sacrificium autem Miſſæ non in ſola mor-
ejus eſen- tis Chriſti commemoratione ac repræſenta-
tia conſi- tione reponi debet, ſed in oblatione incruen-
Kat. ta & myſtica Chriſti realiter præſentis ſub
ſpeciebus panis & vini. Nam 1Imo Tridenti-
num Seſſ. 22. cap. I. veritatem Sacrificii
Miſiæ probat ex oblatione ſui Corporis &
Sanguinis, quam Chriſtus in ultima Gak
ecit,

,
SEel
E
ugen
Felit,
1
ſüt;
u 8
Mnen.
10
unice
An⸗S.

nt
I0ton
t
on.

De Sacrificio Miſſa. 317

fecit, & ab Apoſtolis eorumque Succeſſori⸗

en bus fieri præcepit: ſicuti ergo ipie Chriſtus
Ceuee vere & proprie Corpus ſuum & Sanguinem

hmde Non figurate ſolum obtulit, ita Sacerdotibus
n. præcepit, ut idem non figurate tantum, ſed
vere & proprie facerent. Et ideo can. 3.
definit; Sacrificium Miſſæ non eſſe nudam
tantum Sacrificii in Cruce peracti commemo-

nnt rationem. 2do Patres veritatem Sacrificii ex
Dind reali Chriſti præſentia ejusque oblatione in

e Euchariſtia probant, uti S. Ignatius ep. ad
letd (Sywmirn. S. Juſtinus in apol. Tertullianus l. de
llne ? oxrat. c. 14. &c. Ergo realis præſentia Chriſti
Guek in Euchariſtia a Sacrificio Altaris divelli non

d Ma poteſt, ſine qua Miſſa non efſet verum Sa-
IN Crificium.
pet ſiNc
na, Schol. I. P. Courayer, qui poſtea ad Anglos defe-
otnekuit cit, in difſert. ſur la validite des Ordinations des
Anglois docet, totam Sacrificii Miſſæ eſſentiam
in ſola commemoratione & repræſentatione Sa-
Crtin crificii Crucis reponendam eſſe, ita ut ſi etiam
e ſne Chriſtus in S. S. Euchariſtia realiter præſens non
,ECn foret, nihilominus Miſſa repræſentatio Paſſionis
ſonm & Mortis Chriſti, ac verum Sacrificium eſſet,
Ee quia P. P. communiter aſſerunt, Miſſam eſſe com-
memorationem & repræſentationem Sacrificii Cru-
cis, Keſp. ſed non nudam, quia realem Chrifli
præſentiam ſupponunt.
GAI. Sechol, 2. Quærunt Scholæ, in quanam actione Miſſæ In qua
reur efſentia Sacrificii confiſtat. Ubi certum eſt Imo aflione
eielne, Eflentiam Sacrificii Miſſæ non conſiſtere in obla- conſiſtat.
ſnte 5 tione ante conſecrationem facta, quia in illa Cor-
Nies pus & Sanguis Chrifti nondum præſens non of-
Gii tur. 2do Certum eſt, non conſiſtere in diſtribu-
4“ tione populo facta, quia verum eſt Sacrificium,
licet nullus de populo communicet, uti docet
Cen Tri⸗

Ne

218 Caput XVI.

Tridentinum Seſſ. 22. can. 8. tio Probabilius
etiam eſſentia Sacrificii Miſlæ non confiſtit in ob-
latione poſt conſecrationem, uti vult Scotus:
tum quia in illa nulla fit mutatio rei oblatæ: tum
quia ab Apoſtolis non fuit adhibita: tum quia
tantum fit nomine Eccleſiæ. Ato Fractio hoſtiæ
conſecratæ in tres partes ante ſumptionem facta
non eſt de eſſentia Sacrificii Mifſæ: tum quia non
erſatur circa utramque ſpeciem: tum quia fine
hadc fratione habetur integrum Sacrificium; fi
enim ante fractionem caſu hoſtia in calicem deci-
dat, juxta Rubricam non debet frangi, ſed cum
S. Sanguine ſumi. Sto Melius ergo dicitur, eſ-
ſentiam Sacrificii Mifiæ adæquate conſiſtere in
duabus actionibus conſecrationis & ſumptionis
S. S. Euchariſtiæ. De conſecratione patet tum
ex eo, quia illa perſpicue fit in Perſona Chriſti:
tum quia in illa conſiſtit repræſentatio Sacrificii
Crucis, & fit immutatio hoſtiæ per myſticam oc=
ciſionem, quæ conſiſtit in ſeparatione ſpecierum.
De ſumptione probatur, quia per ſumptionem vi-=
ctima, uti olim holocauſtum, perfe&te tota quaſi
abſumitur & deſtruitur: hince etiam ſumptio ita
cenſetur necefſaria, ut ſi ante eam Sacerdos vel
moriatur, vel ab ea alio modo impediatur, alius
Sacerdos etiam non jejunus Sacrificium conſum-
mare & ſumere debeat: deinde de ratione Sacri-
ficii eſt, ut Sacerdos de eo participet, ſi ſit viéti-
ma juxta S Thomam: Ergo ſine ſumptione Miſſa
perfectum Sacrificium non foret, adeoque ad eſ-
ſentiam ſpectare videtur. Non obſtat I. quod S.
Thomas 3. p. q. 83. a. 4. ad 2. dicat: In conſecra⸗
tione pverficitur Sacramentum, in qua Sacrificium
Pal offertur, Aſus autem Sacramenis eſt conſequen=
ter ſe habens ad Sacramentum. Et Sacerdos non
ſumit Sacramentum nomine Chriſti: nec hoſtiæ
minores a Sacerdote conſecratæ, non vero ſum-
ptæ eſſent perfecte ſacrificataz, Ergo ſumptio
non ſpeétat ad eſſentiam Sacrificii. Ne/p. S. Tho-=
mas loquitur de Euchariſtia, prout eſt Sacramen-=
tum;

(uitre
mun
id e
nt
Aiamr
nes ,
ten,
n a0
Kename
lenite
Eürit
ino,
he
te
i,
cd

Ubn
it

8

De Sacrißcio Miyz. 319

Rohnin Am, non vero prout eſt Sacrificium., Deinde
hüſit ins Chriſtus non quidem immediate conſumit Sacra-

l Son mentum, poteſt tamen dici conſumere, quatenus
Dlte: n ſe ad confumendum tradit, & eatenus Sacerdos
un c ſumit nomine Chriſti. Denique ut tota hoſtia
nio tor dicatur oblata, non requiritur, ut totaliter quoad
icnen ii omnes partes abſumatur, ſed ſolum quoad aliquam
un u n partem. II. Conſecratio tantum præparat viéti-
un nizie mam ad Sacrificium, nihil in ea immutat, & facit
ifim, Sacramentum: Ergo in ea non conſiſtit efſentia
alieni Sacrificii. Reſp. Conſecratio & præparat, & ſa-
dgi kte Crificat hoſtiam: præparat per vVerba tranſubſtan-
lieiun⸗ tiando, ſacrificat myſtice occidendo per ſepara-
Clfkee! nem ſpecierum, in qua hoſtia mutatur: & qua-
Inthan tenus terminatur ad ſignum gratiæ nos ſancétifi-
bataiu cantis, facit Sacramentum, quatenus Chriſtum
R Deo offert, Sacrificium.
io Keni
Ktieim &N ver
Pecienn . 1016.
laet Quia conſecratio utriusque ſpeciei ad eſ- Won licet
e M i

ſungtn ſentiam Sacrificii ſpectat (G. 101 5.), ideo emicam
is nulli Sacerdoti licet unam ſpeciem ſine alia veciem
int,“ Conſecrare. Ita colligitur ex Tridentino oa
melf. Seſſ. 22. cap. I. & can. 2. in quo definit: Si
tonee gquis dixerit, illis verbis: Hoc jJacite in meam
IIS tzommemorutionem, Chriſtum non inſtituiſſe Apo-
Nolor Sucerdotes, aut non ordinlſe, ut ipſit,
aliique Sacerdotes offerrent Corpyus & Sunguinem
Juum, anathema ſit. Ubi modus offerendi Sa-
crificeium quoad utramque ſpeciem compre-
henditur. Et Sefſ. 21. c. I. docet, nullo
præcepto Divino laicos & Clericos non con-
ficientes obligari ad Euchariſtiæ Sacramen-
tum fub utraque ſpecie ſumendum; ubi per
ly conficientes ſatis indicat, eos ad conſe-
crandum & fumendum fſub utraque ſpecie
teneri,

*

320 Caput XVI.

teneri. Hinc c. comperimus. de conſ. d. 4.
dicitur: non poſſe absque gravi ſacrilegio di-
vidi hoc Myſterium. 240. Ratio eſt: Sacri-
ficium Miſe integrum & perfectum non
eſſet, niſi offeratur Deo Corpus & Sanguis
Chriſti (H. 1015.); & repræſentetur unius
ab altero ſeparatio (I. c. Schol. 2.): Ergo
una ſpecies ſine altera conſecrari non debet,
licet una ſine altera valide conſecretur.

An ſit Schol. I. Præceptum non conſecrandi unam ſpeciem

bPrace- fine altera eſt Divinum, & non mere Eccleſiaſti-
bptum Di- cum, uti contendit Adrianus; nam I. ex Tri-
vinum. dentino I. c. conſtat, Chriſtum inſtituiſſe Euchari-

ſtiam uti Sacrificium conſtans ex ſpeciebus panis
& vini continentibus Corpus & Sanguinem Chri-
ſti ad repræſentandum Sacrificium Crucis, & Apo-

ſtolis præcepiſie, ut hoc idem Sacrificium offer-

rent: Ergo hoc præceptum eſt Divinum. 2. Sa-
crificium Euchariſtiæ eſt perfecta commemoratio
Sacrificii cruenti Crucis, adeoque ſeparationem
Corporis a Sanguine Chriſti repræſentare debet,
