ſcribitur nomine beſtiæ, quœ aſcendit de abiſſo,
& occidit duos teſtes, quæ faciet odverſus eos
bellum, & vincet illos, & occidet eors, & cor-
pora eorum jacebunt in plateis civitatis magn&,
quæ vocatur ſpiritualiter Sodoma & Rgyptur,
ubi & Dominus eorum crucifixus éſt. Et c. 13.
deſcribit hanc beſtiam, habentem cornua de-
cem, & ſuper cornua ejus decem diademata, &
ſuper capita ejus nomina blasphemicy. Draco de-

dit ilii virtutem ſuam, & poteſtatem magnam..

poteſtas ſacere menſes quadraginta duos cum dan-
Rie, & vincere cos. Porro de Henoch & Elia
contra Antichriſtum prædicantibus habetur
in Apocalypſi c. 11I. Ego dabo Spiritum meum
duobus teſtibur, & prophetabunt diebus mille
ducentie, amilti ſaccix. Ubi nomine duorum
teſtium omnes Interpretes Henoch & Eliam
intelligunt. Hæc de Antichriſto S. Scriptu-
ra. Cætera quæ de eo feruntur pene omnia,

vel obſcura ſunt, vel incerta, de quibus vid.

diſſ. D. Calmet de Antichriſto.

§F. 417.

Regnum Millenarium Chriſti in terris,
quod judicium univerſale præceffurum dici-
tur, eſt omnino fictitium. Probatur Imo. ex

S. Sctiptura, ubi Matth. 22. dicitur: In re-
ſurreblione neque nuhent, neque nubentur. Ergo

regnum Chriſti non erit in voluptatibus car-

nalibus etiam moderatis. Item I. Theſſ. 4.
V. 16.

V 160
lin
Chuin
ino
legnn
ittit

Con

ſerui
§ H

dem

coula

kunt,
n
ep.
ſtatin
tifie

fium

Aol.
qu
in t⸗
Tatan
jakti
Cepte
MiI
tam
diſe
anne
in

l

tione

t

lont,
iid
Cien

—

De ultimo Fine hominit & Beatitudine. 811

ii, v. 16. dicitur: Veinde nor, qui vivimur, qui
ne relinquimur, ſimul rapiemur cum illis in nubihus
e obviam Chriſio in aera, & ſic ſemper cum Do-
bÿ mino erimur. Ubi poſt adventum Chriſti non
nin regnum Millenarium ſed ſempiternum pro-
„Or mittitur: quod etiam prædicitur Luc. I.
v. 33. Regni ejus non erit finig, quæ verba
Eu Concilium Conſtantinopolitanum Symbolo in-
Ren ſeruit contra Apollinariſtas Millenarios. Et
H S. Damaſus in Concilo Romano a. 373. ean-
M dem Millenariorum hæreſin damnavit. 2do.
nb conſtat ex P. P. qui hunc errorem oppugna-
s. runt, uti Cajus apud KEuſeb. I. 3. c. 22. S. Dio-
nA nyſius Alex. 1. de promiſſ. S. Hieronymus
& ep. ad Hedib. q. 2. 3tio. Ratio eſt: Sancti
Ohhn ſtatim poſt mortem donantur Wiſione Dei bea-
o tifica: (H. 411.) Ergo regnum hoc Millena-
A rium eſt omnino fictitium.

AV Schol. Cerinthus circa annum Chriſti 80. docuit, MWillena-
Gere quod poſt reſurreétionem mortuorum futurum fit riorum
. in terris Chriſti regnum apud Jeroſolymam reſtau- lreſis.
NN

ratam mille annis ante judicium univerſale, ubi
Hihus. juſti inter voluptates carnis verſabuntur, & præ-
cepta ac ſacrificia legis Moſaicæ reſtaurabuntur.
Errorem hunc ſequentes dicti ſunt Chiliaſtæ ſeu
Millenarii. Item S. Papias Epiſcopus Hierapoli-
tanus Joannis Presbyteri, non vero Evangeliſtæ.
diſcipulus teſte Euſebio I1. 3. hiſt. c. ult. hos mille

1 annos in terreſtri Jeruſalem explendos eſſe voluit
U in voluptatibus quidem corporis; ſed moderatis
Gn E& licitis ſine Templi vel Legis antiquæ reſtaura-
„V tione; cujus errorem nonnulli priorum ſæculo-
4. rum Patres ſunt ſecuti'’, præſertim S. Irenæus l. 5.
cont. hœær. vide Analyſ. P. P. Pro regno hoc ficti-
ls tio afferunt ſequentes rationes. I Matth. 19. v. 29.
Pel dicitur: Omnis, qui reliquerit domum &c. centu-
11 plum

812 Caput VII.

plum accipiet, & vitam œternam poſſidebit. Sed
pro hoc centuplo recipiendo nullum convenien-
tius tempus niſi poſt reſurrectionem aſſignari po-
tefſt. Reſp. Juxta S. Hieronymum ſenſus eſt: Gui
tarnalia pro s awatore dimiſerit, ſpiritualia reci-
riet, quæ comparatione & merito ſui ita erunt,
quaſi ſi centenario numero pavvus numerus compa-
retur. Scilicet gaudium in tribulatione, voluptas
in Charitate, & intima pax cordis. II. Matth. 5.
v. 6. dicitur: Beati, qui eſuriunt & ſitiunt juſti-
tiam, quoniam ipſi ſaturabuntur. Sed hæc ſatie-
tas non erit, niſi in regno millenario. Reſp. Ser-
mo eſt de ſpirituali fame & ſiti; Ergo etiam de

ſpirituali ſatietate in cælis. III. Luc. 22. v. 29.

dicit Chriſtus: Ego diſpono vobis, ſicut diſpoſuit
mihi pater meus regnum, ut edatis &j bibatis ſu-
per menſam meam in regno meo. Reſo. Edere &
bibere lumuntur metaphorice pro cæleſtibus deli-
ciis: ſolebat enim Chriſtus carnali populo, ſub
figura nuptiarum cæli gaudia adumbrare. IV.

Apoc. 20. S. Joannes hoc regnum millenarium

clare indicat: nam v. 2. ait, ſe vidiſſe Angelum,
qui draconem, ſerpentem antiquum ligavit per
mille annos. v. 4. Animas decollatorum propter
teſtimonium Jeſu Chriſti vixiſſe, & regnaſte cum
Chriſto mille annis, cæteros vere mortuorum non
vixiſſe, donec conſummentur mille anni. v. 6.
Et haæc eſt reſurreftio prima, beatus & ſanktus,
qui habet partem in reſurrektione prima, in his
Jecunda mors non hahet poteſtatem, ſed erunt da-
cerdotes Dei y Chriſti, & regnabunt cum illo
mille annis. & v. 7. ait, poſt mille annos ſolven-
dum Satanam, ut plenam habeat hominibus no-
cendi facultatem. & v. 12. ait: Omnes mortuos
reſumptis corporibus ad judicium eſſe vocandos.
Reſp. Per mille annos hic intelligitur tempus a
morte Chriſti usque ad Antichriſtum, quo Sancéti
regnant cum Chriſto in cæelo per gloriam, in terra
vero per miracula & cultum illis exhibitum. Mor-
tui ſunt reprobi, qui cum primæ reſurrectionis per
gra-

„*

gle
tichr

it

dde
da
cit

A
lum
latun
tot.
eſt

e 0

ſat ne
gnüdan

CHluiſk

Mae,
enus

d.
CEl

is,

toſar
ltiar
Mire
enin

n
eriti

le,

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 813

. Kel gratiam non ſint faéti participes, conſequenter
“ nec ſecundæ reſurreétionis, ſcilicet ternæ felici-
“ tatis participes erunt. Sacerdotes notant ſpirituale
Sacerdotium laudis & gratiarum actionis. Deni-
“ que elapſo hoc tempore, ſolvetur Satanas & An-
“ tichriſtus veniet, Sanctos oppugnabit, & reſur-
e get univerſa caro ad Judicium generale, ubi cui-
ſg que pro meritis retribuetur, & juſtis erit ſecun-
“ da reſurreétio, acg plena animæ & corporis feli-
citas, impropis vero ſecunda mors & damnatio.
her i
eint §. 418.
A t Abfoluto itaque judicio univerſali non ſo- Cælunns

ibis lum anima, ſed etiam corpus in coœlum trans- quid.
„Me latum æterna beatitudine & gloria donabi-
ine tur. (F. 404.) Celum igitur ſeu ſedes beatorum,
hr, eſt locus, ubi beati cælites verſantur. De
am hoc Cælo, quod Empyreum vocamus, con-
enme ſtat nobis ex S. Scriptura, quod ſit locus
quidam corporalis & materialis, in quem
me Chriſtus una cum corpore & anima aſcendit.

ka Marc. 16. v. 19. & locus omnibus delitiis
ou .

“ plenus.
, Schol. Cornelius a Lap. c. 5. Matth. v. 4. ait: In
ſgntd cælo terra quædam eſt, at non eraſſa, ſed ſubti-
ar lis, lucida & coleſtis. Ibi enim eſt paradiſus
1 ſer roſarum, liliorum, gemmarum, omniumque de-
8 “ litiarum, at non terreſtrium, ſed cœleſtium „ quæ
a mire oculos, ſenſusque beatorum oblectant: alioquin
““ enim corpora ſenſusque beatorum, quæ tam dura
e 1 imo martyria atrocia paſſa ſunt in terra, carerent
„ mweritis ſuis oblectamentis, ſolæque animæ eorum
ten & mentes eſſent beatæ: quod eſt abſurdum. Un-
1 de S. Joannes Apoc. 21. & 22. vidit civitatem
“ cæleſtem in quadro poſitam, & fundamenta ejus
tinl 4 1 con-

814 Cap. VII. De ultimo Fine hominis &c.

conſtructa ex jaſpide & omni lapide pretioſo.
Quia vero nec oculus vidit, nec auris audivit,
nec in cor hominis aſcendit, quæ Deus præpara-
vit iis, qui diligunt eum 1 Cor. 2. v. 9. de his
diſſerere vix poſſumus Faxit Deus, ut ad has
Agni nuptias & nos aliquando vocari mereamur,
ut inebriemur ab ubertate Domus Dei, & tor- 8
rente voluptatis potemur in æternum. 1

U. 1I. O. G. D. .

lus g
natur.
Angel
Unt.
, Auden
2. . dult l
IMaN

A

1G.

io
is müt,
s ennr.
. geki
, U is
Imefen,

ei, &l

Nl

les ex natura ſua. 347. Intelleét

I N D E X

RERUM MEMORABILIUM
LOCUPLETISSIMUS.

A.

A bbatum Juriſdictio unde. 127.
Abraho promiſſio futuri Meſſiæ facta fuit. 470.

Adamus. An corpus Adami androgynum fue-
rit, an gigantæum. 413. Omnium hominum pri-

mus fuit. 414. Solv. Object. Præadamitarum. ihid.

Quodnam primum peccatum Adami fuerit 437.
Per peccatum juſtitiam originalem perdidit. 454.
De peccato ſuo pœnitens æternam falutem obti-
nuit. 460. Adamo revelata eſt incarnatio. 468.
Adulteræ hiſtoria apud Joannem eſt authentica
& canonica. 26.
Aggai Prophetia de Meſſia. 480.
Amor Dei quid. 260.

Angelus. Etymon vocis Angeli. 335. Ange⸗
lus quid. 336. Dantur Angeli. sbid. àn ratidne
naturali Angelorum exiſtentia demonſtretur. 337.
Angeli a Deo creati funt. ibid. Quando creati
ſint. 338. Sunt Spiritus. 339. Sunt incorruptibi-
& voluntate
gaudent. 342. Quid & quomodo cognoſcant. ibid.
Sunt hominibus perfeétiores. 343. Multa ignorant.
344. Poſſunt in cognitione creſcere. 346. Erra-
re poſſunt. ibid. Libera voluntate gaudent. 347.
Amant ſe. ibid. Immobiliter Objeéto adhærent. ibid.

Affectus habent. 348. In corpora agere poſſunt;

quo-

.

Index Rerum memorabilium.

quomodo id fiat. ibid. Potentia magna gaudent.

349 Mirabilia efficere poſſunt. ib’d Hominibus

viſibiliter apparere poſſunt. 3580. Non ſunt omni-

potentes. 351. De uno in alium locum ſe movere
poſſunt. 352. Mortuos ſuſcitare non poſſunt. ibid.
Quomodo fint in loco. 353. Numerus & Ordo
Angelorum. tbid. Hierarchiæ. 354. Progrietates
Ordinum Angelorum. 355. An omnes ſpecie diffe-
rant. sbhid. Sibi colloquuntur. 356. Quomodo

in⸗
& att

unus alterum illuminet. ibid. An in reétitudine in-

tellectus & voluntatis creati ſint. 357. An in gra-
tia ſanctificante. ibid Angeli boni beatitudinem
meruerunt, & quomodo 381. Intuitive Deum
vident. 382. Non peccant, nec peccare poſſunt.
383. Deum laudant. ibed. De poœrnitentia pecca-
torum lætantur; homines cuſtodinnt. 384. Singuli
homines ſuum Angelum cuſtodem habent. 385. An
omnium ordinum Angeli a Deo mittantur. 386.
Miniſteria ſanctorum Angelorum cuſtodum. 387⸗
Ex revelatione Myſterium Incarnationis agnove-
re. 468.
Anima rationalis non eſt particula Dei. 404.
Animæ rationales non migrant de uno corpore in
aliud. ibid. Non propagantur ex ſemine. 405. Non
ſunt creatæ extra corpus. 406. A Deo creantur.
407. Sunt Spirituales, ibid. & immortales. 409.
Anmihilatio quid. 421. Solus Deus creaturas
annihilare poteſt. ibid.
Antichriſtus veniet. 409.
Antropomorphitarum hæreſis. 161.
Apollinariſtarum hæreſis. 496.
Arii hærefis, & ſyſtema. 273.
Articuli fidei. Diviſio in articulos fundamenta-
les & non fundamentales nulla eſt. 4.
. Aſeitas eſt gradus eſfſentiæ Dei conſtitutivus,

Atheismus quid. 148. Athei quotuplices. ibid.

An dentur Athei. 153.
Attri-

Perkec
W Ch
ue vi
her
Aicire
.
Wr.
Nitoral
Deym
gue in
tnras

les 7
tate
lis eſt
na.
Auali
Bei
poj,
lci
II
ili

Ki

leüt,
tlinns

Ctieus,

N
1

.

Index Rerum memorabilium.

Atiributa divina ab eſſentia divina realiter non

diſtinguuntur, 166. Efſentia tamen ſine attributis,

& attributum unum ſine alio concipi poteſt. 167.
Quæ diſtinctio inter eflentiam & attributa 174.
Aureolæ Martyrum, Doctorum, & Virginum
quid. 786.
Azaric oratio eſt canonica. 25.

B.

Baji Syſtema. 619.
Baruch liber eſt canonicus. 22.
Beatitudines quæ & quot. 700.
Beatitudo quid & quotuplex. 760. Beatitude
hominis objectiva pro omni ſtatu eſt ſolus Deus.
761. Deus eſt Beatitudo hominis naturalis 762.
Perfeéta Beatitudo in hac vita non datur, shid. Im-
perfecta tamen habetur; 763. quæ coniiſtit in acti-
bus Charitatis. 764. Datur perfecta beatitudo poſt
hanc vitam, ibig. Beati intuitive Deum vident. 7655.
An Deus per ſui idesm a Beatis videatur. 766. An
aliquibus in vita intuitive Dei viſio conceſia fue-
rit. 768. An Enoch & Elias viſione beatifca fruan-
tur. 771. An poſfibilitas viſionis intuitivæ ratione
naturali demonſtretur. 22. Beati ad videndurmm
Deum egent lumine glorizæ. ibid. Besti vident ea;
quæ funt formaliter in Deo. 274. Quomode crea-
turas in Deo videant. 776. Beati ſunt impeccabi-
les. 778. An, ab intrinſeco, sbid. Summa volup-
tate perfunduntur. 7280 In quo Beatitudo forma-
lis efſentialiter conſiſtat. 78r. Beatitudo eſt æter-
na. 783. Beati Deum laudant. 2984. Non eſt æqua-
lis in omnibus viſio beatifica. ibid. Cauſa hujus in-=
qualitatis. 788.
Belis hiſtoria eſt canonica & authentica. 26.
Bonitas quid. 248. Deus eſt ſumme bonus. 249.
Indicia Bonitatis Dei. sid. Deus cuiwis creaturze

tantum Boni afferre vult, quantum capere poteſt.
ſfbid. Cur Deus impiis Bona faciat, 250.

Schram Inſtit. Theol. Tom. I. FIf

Index Rerum memorabilium.

C.

Calvini hæreſis & ſyſtema de Prædeſtinatione.

236.
Canon Hebræorum Librorum S. Scripturæ. 27.
Canon Catholicorum. 30. Canon Acatholicorum 31. 1
Canoniſtarum auétoritas. 65. 4

Capitula tria merito damnata ſunt. 531.
Caput ultimum S. Marci eſt authenticum, &

canonicum. 26.
Carnium eſus an fuiſſet in ſtatu innocentiæ. 429.
Cerinthi hæreſis. 272. . 13
Cognitio Dei eſt necefſaria, & terna. 190. 191.
Communicatio idiomatum in concreto in Chriſto

admitti debet. 550. Regulæ pro communicatione
idiomatum. ibid.
Concilium quid. 95. Proteſtantium definitio. ibid. .
Concilia ſunt divinæ inſtitutionis. ibid. Concilium .

quotuplex. 86. Convocatio Concilii generalis ad 4
Papam ſpeétat, 87. Non vero ad Principes laicos, 1
quorum tamen poteſtas aliquo modo concurrit. 89. 8
Papz etiam eſt, vel per ſe, vel per ſuos Legatos t
Concilio generali præſidere; 9r. Quis Concilia con- ri

firmet 92. Jus ſuffragii deciſivi quinam habeant.
4. Concilium Generale eſt infallibilis fidei con-

Tedverflarum judex. ihid. Regulæ de auctoritate .
Decretorum Conc. 99. Tridentinum a quibus recep-
tum. 100. .
Concurſus Dei ad actiones creaturarum. 421. ſt
Conſervatio quid. 419. Deus creaturas conſer- tal
vat. 420. m
Corpora mortuorum reſurgent. 803. Qualia (0
corpora reſurgent. 805. An
Creatura cur ſit peccabilis. 213. 1
S. Cyrillus ab omni labe hæreſis immunis eſt.

53. D. Dam-

inume,

tunt1
rolu

jen.

ie. 4

100. h

cunit
lein
ells ⸗
n Halen
ei (0
torſu
bos tete

n.

4

ui

Unis

Inde Rerum memorabilium.

D.

Damnatorum ſupplicia ſunt æterna. 366.

Danieli promiſſio futuri Meſſiæ faécta eſt 473.
Exerdium 70. Hebdomadarum. Sententia Mars-
hami, 476. Harduini, 477. P. P. Berti, Graveſon.
478. . .
Dæmones. Quodnam primum eorum peccatum
fuerit. 359. Ex quo provenerit. 360. Per pecca-
tum ſtatum gloriæ perdiderunt, & in inf

num de-
truſi ſunt, ibid. Et quidem ſtatim poſt eccatum.
361. Nonnulli dæmones funt in aere. 362
nam damni & ſenſus ſuſtinent. 363. Vero igne ma-
teriali torquentur. ibid. An ſit hoc de fide, & quo-
modo fiat. 364. An etiam in aere igne torquean-
tur. 365. Cur Deus peccantibus Angelis non pe-
percerit. 369. Dæmones homines infeſtant. thid.
Hominum corpora pofſidere poſſunt 320. Signa
poſſeſſionis diabolicæ. Poſlunt ſomnis fugge-
rere, & oracula fundere, 373. Item morbis corpus
affligere, agere in aerem & corpora; 374. Appa-
rere in forma vilibili. 375. Quid dæmon poſlit.
380. An Angelus malus iingulis hominibus delega-
tus. 387. An Myſterium Incarnationis cognove-
rint. 468.
Decreta Dei ſunt æterna & immutabilia. 216.
Deiſtarum ſyſtema. 8. Eorum objectlones ſol-
vuntur. 9.
Deus eſt ens a ſe. 145. Deus exiſtit. 147. Exi-
ſtentia Dei a priori demonſtrari nequit. 153. Exi-
ſtit per eſſentiam ſuam necefſario. 156. Eſt immu-
tabilis. ibid. Eſt æternus. 158. Eſt primus & ulti-
mus. 159. Eſt ens ſimplex & Spiritus ibid. Non eſt
corporeus. 160. Eſt invifibilis oculis corporeis. 162.

Pœ-

An S. Auguſtinus Deum corporaliter videri poſſe do-

cuerit. 163. Deus per nullam imaginem vere repræ-
ſentari poteſt, 164. bene vero per figuras hierogly-
Dicas ibid. Eſt incorruptibilis. 165 Non datur in
Deo compofitio, ibid. Quidquid eſt in Deo, Deus eſt.
. Fffza 166

Indew KRerum memorabilium.

166. Eſt independens, 171, & infinitus. 172.
Quæ perfeétiones fint in Deo. ibid. Eſt incompre-
henſibilis, 173. Immenſus, & omni præſens. 174.
Deus unus eſt. 176. Intellectu & veluntate prædi-
tus. 1858. Omniſcius. 1988. Cognoſcit ſe, omnes
res extra ſe, cogitationes occultas, bona & mala,
dſingularia minima, 189. Præterita, Ppræſentia, &
futura. 190. Deus fſeipſum comprebendit 19r.
Dantur in Deo ideæ. 194. An Deus creaturas im-
meciate in ſe cognoſeat. ibid. Quomodo & quafe
Deus futura cognoſcat. 196. Deus infallibiliter om-
nia prælcit. ibid. Præſcientia Dei non lædit homi-
nis libertatem. 197. In qub medio fatura libera
abſoluta cognoſcat, 198. & in quo medio futura
conditionata. 199. 200. Nec ſenſus, nec imagi-
natio in Deum cadit, 201. Nec reminiſcentia, nec
memoria, nec oblivio, ibid. Deus mirari nequit.
202. Datur in Deo ſuprema ratio, & voluntas.
Deus eſt liber circa creaturas. 213. An Deus ab
æterno actiones noſtras liberas prædefiniat. 210.
Quomodo libertas ſalvetur. 220. Deus eſt ſwumme
ſapiens. 241. In Deo non eſt ambitio. 243. Eft

omnipotens. 245. Poteſt facere miracula. 246. Eſt

fumme bonus, 249, Bencficus, 250. Et miſeri-
cors. 25 . Eſt infinite juſtus. 252. Finis Dei in
pPoenis infligendis. 254. Eſt longanimis, & cur
ponam diflerat, ibid. Summe verax eſt, fidelis &
ſeverus, 255. Efſſentialiter ſanétus. 257. Eſt ſibi
ſufficientiſſimus. 258. Summe beatus. 259. Glo-
ria & Majefſtas Dei. s5bid. Affeétus proprie non ha-
bet, 260. Deus eſt ſubſtantia fſingularis, completa,
communicabilis. 318. Non eſt ſuppoftum, nec
unica perſona. 319. Abſoluta in Deo ſunt com-
munia, 326.
Dokar Eccleſiæ,, & in Eccleſia quis. 62.
Dona Spiritus Sanéti quid. 696. Dantur dona
Spiritus Sanéti numero ſeptem. 697. An dona cum
gratia infundantur. 699.
Dotes corporis glorioſi. 779.
E. Ec-⸗

lLecl
cleſi
Lito
bil⸗
cit

c
i
per/
coen,
Peria
Repi

Perd

1
N.

Dens,
lites
er un
R n⸗

11
Unuin
Ktie
Unendr.
lithes
4 T
0 fun

Indev Kerum memorabilium.

X

E.
Eecleſia quid. 6. Syſtema Proteſtantium de
Eceleſia. 66. Notzæ veræ Eecleliæ. 698. Notzæ Ee-
cleſiæ juxta Proteſtantes. ibid. Vera Eccleſia me-
rito Romana dicitur. 8o. Eccleſia Chriſti eſt viſi-
bilis. ibid. Eceleſia Chriſti vilibilis nunquam defe-
cit, nec eſt defeétura 83. Eccleſia eſt infallibilis
cor troverſiarum fidei judex. 9 3. Eſt etiam infalli-
bilis in canonizatione Sanétorum. 90. Eccleſia diſ-
perſa eſt infallibilis,. I10or. An Eccleſia in factis
dogmaticis ſit infallibilis. roz. An ab Eccleſia dif-
peria ad Concilium Generale appellare liceat. 107.
Regimen Eccleſiæ eſt Monarchicum Ariftocratia tem-
Peratum. 122. Membra Eccleſiæ quinam. 128.

Eecleſiaſtici Liber eſt canonicus. 26.
Edelmanni Syſtema. I51.
Elipandi & Felicis error. 555.

Epiſcopi Juriſdictionem ſuam Pabent immed ate
àa Chriſto. 124.

Eſiher Liber eſt canonicus. 24.

Evæ creatio. 411. Quandonam Eva, & cur
creata ſit. 412. 413.

Eutychetis hæreſis & ſyſtema. 524.
F.

Fataliſtaram ſyſtema. 149.
Fides ſola non ſalvat. 729.

Filius cur WVerbum dicatur. 264. Filius eſt
Deus. 266. Efſt Pa ri conſubſtantialis. 270. Divi-
nitas Verb bi conſtanter a Patribus adſerta fuit. 275.
Per quem actum intelligendi filius generetur. 296.

Ex quarum rerum cognitione generetur. 297

Fff S Finis

Indev Rerum memorabilium.

Finis quid. 757. Diviſio finis. ibid. Finis ſim-
pliciter ultimus. 758. Finis ultimus multiplex eſſe
nequit. ibid. Solus Deus eſt finis ultimus homi-
nis, 759. “
Fwmina an ſit verus homo. 412.

Gemarra quid. 59.

Genealogia Chriſti expenditur. Cur S. Matthæus
tres Reges omiſerit. Soz. Quomodo v. II. Mastth. T.
I Par. 3. V. 15. concilietar. 503. Difficultas v. 12.
ſolvitur. 504. Cur S. Matthæus Genealogiam S. Jo-
ſephi texat. 505. Quomodo S. Matthæus cum
S. Luca in Genealogia concilietur. ibid. An Cai=
nan a §. Luca additus fuerit. 507.
Generalium Juriſdictio unde. 127.
Gilberti Porretani opinio. 169.
Gotheſchalci Doctrina. 581.

Grati definitio. 602. Diviſio gratiæ. 603.

Dantur novem gratiæ gratis datæ. 605. Differentia
inter gratias gratis datas, & gratum facientem. 607.
Gratia actualis ad ſidem, & ejus initium necefſaria
eſt. ibid. An homo lapfus veritates naturales ſine
gratia cognoſcere poſſit. 612. Homo ſine gratia
bonum morale ſupernaturale nec velle nec perficere
poteſt. 614. Qualis gratia requiratur, & quid illi
& libero arbitrio tribuendum. 616. Aliqua tamen
opera moraliter bona homo ſine gratia ſacere po-
teſt. 617. Peccator etiam bonum epus moraliter
perficere poteſt. 622. An fſine gratia homo poſſit
Deum amare ſuper omnia amore naturali. 626. An
ſine gratia poſſit omnia præcepta Legis naturæ ſer-
vare. 627. An homo ſine gratia mortalia peccata
vitare, & tentationes vincere poſiit. 632. Homo
ſine gratia a peccato reſurgere nequit. 634. An
ſine gratia poſſit ſe homo diſponere ad gratiam. 635.
Quomodo intelligatur illud: facienti quod eſt 1 ſe,
eus

efhe

Den

Cili

neqn
An
late
ci
ſoſk
cier
dor
ſul
h
ui⸗
tia e
Geles
666.

fican
ad
tia
tur
Nere
ifie
ſt d
An:
ſine!
Duſt

gube
dend

1
le

fr.
lon⸗

tthen
tth. 1.
V. 10
§le.
§ C

Index Rerum memorabilium.

Deus non deneget gratiam. ibid. Juſtus ſine ſpe-
ciali gratia in bono usque ad finem vitæ perſeverare
nequit. 637. Imo nec parvulis hoc donum deeſt 638.
An juſtus fine ſpeciali gratia din in bono perſeve-
rare poſſit. 639. Gratia ſufficiens quid. 640. Ali-
cui gratiæ internæ reſiſtitur. 646. Datur gratia vere
ſufficiens. 647. Omnibus juftis datur gratia ſuffi-
ciens 651. Gratia ſufficiens omnibus vel præpara-
tur vel datur. 656. An infidelibus dentur gratiæ
ſuſſicientes, 657. An excocatis, 659. An omni-
bus infantibus. 66r. Gratia operans & cooperans
quid. 663. Gratia efficax quid. ibid. Datur gra-
tia efficax. ibid. Eflicacia Gratiæ non repetitur a
deleétatione neceſſitante 664. Syſtema Molinæ.
666. Congruiſtarum ſyſtema. 663. An gratia ſit
efficax ab intrinſeco. 670. Unde hæc intrinſeca ef-
ficacia gratiæ. 671. An Adam in ſtatu innocentiæ
ad perſeverandum gratia efficaci eguerit. 678. Gra-
tia habitualis quid, & varia ejus nomina. 680. Da-
tur gratia ſanétificans. 681. Eſt quid animæ in-
hærens. 682. Quid fit donum inhærens gratiæ ſan-
Stificantis. 686. An permanenter inhæreat, & hoc

ſit de fide 689. An fit accidens abſolutum. 699.

An a Charitate realiter diſtinguatur. 69r. Nullus
ſine revelatione poteſt eſſe certus de ſua gratia. 723.
Juſtus a gratia excidere poteſt. 729. 5
Græci Textus auctoritas. 42.
Gregorii Palamæ opinio. 170.
Gubernatio quid. 242. Deus totum mundum.
gubernat. zbid. Quid in Gubernatione Dei atten-

dendum. 245.

H.

Hehraici textus auétoritas. 36.
Hiſtoricorum auctoritas. 65.
Homo corpore & anima conſtat. 410. Idea-

liſtæ refutantur. 41I. Creatus fuit cum voluntate
Fff 4 ſancta,

Index Rerum memorabilium.

ſanéca, & in juſtitia originall. 426. 427. Inſtructus rit,

fuit appetitu ſenſitivo, 428. & habuit fuper omnia
animalia dominium. 429. In ſtatu innocentiæ erat
immortalis, quæ immortalitas erat gratiæ benefi-
cium. 430. Elevatus eſt ad finem ſupernaturalem.
43 1. Præzæcepit illi Deus, ne de fructu vetito come-
deret, 434. Hoc præceptum ſuadente diabolo trans-
greſſus eſt. 435. Jeq.
Honorius Papa non adhæſit Monothelitis. 548.
Num a ſexta Synodo excommunicatus ſit. 549.
Hoſius poſt lapſum iterum reſipuit. 279.
Hiſs. Ejus hæreſis. 199.
Humni Te Deum laudamus quis anctor. 290.
Numnus trium puerorum eſt authenticus. 25.

ADAYrcobo promiſſio futuri Meſſiæ facta fuit. 470.

Quid aomine Judæ in vaticinio Jacobi intelligatur.

Ganſenismues, ejusque ſyſtema. 642.
Idea Dei an nobis innata. 153.
Idalolatriæ origo 177.
Neſas Cariſtus eſt verus Meſſias. 489. Annun-
tiatio & Incarnatio Filii Dei. 492. Ex Virgine con-
ceptus & natus eſt. 493. Conceptio ejus miracu-
loſa fuit. 495. Quomodo facta fit. ibid. Corpus
Chriſti ſucceffive produétum non fuié., 496. Ani-
mam rationalem habuit tbid. Humanitas Chriſti
eſt opus ſanétiſſimæ Trinitatis. 497. Quo anno or-
bis conditi & quo die Chriſtus natus fit, 499. Ex
ſemine David ortus fuit. 302. Verus hamo factus
eſt. 509 An Chriſtus ante Incarnationem ex Ma-
ria aliud corpus habu rit 512. Imperfeétiones hu-
manas naturales afflumpſit 513. An ex neceſſitate
natutæ doloribus obnoxius fuerit. 515. Non aſ-
fumpfit imperfectiones morales ibid. Nec pecea-
. vit,

nalee
rit
Chri
Der
8520
dat
10
0
ſn
l⸗
ſius
Bon
Ofie
ſatis
Gne
go⸗
584
5oa
e
Ca
i
Ant
cifix
keros
Tu

tpxr c

con
tion
vel⸗
561.
ſaly⸗
latre

!

1n

ndn
HCNnn
frrent

20

. 25,

2),

on 1
ecci⸗

Index Rerum memorabilium.

vit, nec peccare potuit. 516. Infirmitates perſo-
nales non aſſumpfit. 377. An formoſus fuerit. ibid.
Anima Chriffi perfectifſſimam ſeientiam habuit. 513.
Chriſtus beatifica viſione fruebatur; non tamen
Deum comprehendit. 579. Gratia & dona Chriſti.
320. Duæ in Chriſto naturæ funt. sa2. In Chriſto
datur unio perſonalis 533. An Chriſtus fit com-
pofitus ibid. Duplex in Chriſto eſt voluntas &
operatio. 543. An dici poſſit creatura. 552. Chri-
ſtus non eſt tantum filins Dei zdoptivus. 554. Ne
quidem ſecundum humanam naturam. 555. Chri-
ſtus ſecundom humanitatem non eſt ubique. 557.
Humanitas Chriſti unita verbo adoranda eſt. 559:
Officium Chriſti quotuplex. 566. Vere pro nobis
ſatisfecit. 567. ka verus Sacerdos ſecundum Or-
dinem Me chiſedech. 584. Verus quoque Mediator
quatenus homo Deus. 586. Cur Chriſtus oraverit.
598. Quando inceperit Chriſtus officium Doctoris.
589. An Epiſtola Chriſti ad Abgarum genuina. 590.
Eſt Rex. 591. Quotuplex ejus regnum 592. Eſt
Fabut Eccleſiæz hominum & Angelerum. 59 3. Eſt
Legislator & Judex vivorum ac mortuorum. 595.
An temporale regnum habuerit. 506. Tempus cru⸗
cifixionis Chriſti. 307. Anima Chriſti vere ad in-
feros deſcendit. 599. Calviniſtarum & Lutherano-
rum opinio. 599. Exaltatio Chriſti. 600. Solvun-
tur objectiones contra Reſurrectionem Chriſti. ibid.

Ignorantia invincibilis Dei non datur. 154.

Incarnatio quid. 463. Eſt poſſibilis. ibid. Eſt
conveniens Deo. 465. Poffibilitas Incarnationis ra-
tione naturali demonſtrari nequir. 466. Quibus re-
velata fuerit. 468. Non fuit abſolute necefſaria⸗
561. An Deus potuerit hominem ſine Incarnatione
alvare. 563. Motivum Incarnationis. 564. An
Patres veteris Legis Incarnationem meruerint. 565.
An Beatiſſima Virgo. 566.

Infantes, an pro peccato orig
ſns Patiantur. 459.

. Fff 5 Infer=

ginali pœnam ſen-

Index Rerum memorabilium.

Infernus eſt locus materialis. 360606. ,
Goachimi Abbatis opinio. 170. Nhini⸗
Joannes Antiochenus Neſtorii errori non ad- Zi

bæſit S32.

Soſephi Judæi teſtimonium de Chriſto genuinum e
eſt. 21.
Ira Dei quid. 261. 1
Sudaismi moderni ſyſtema. 484.
Sudicium particulare ſtatim poſt mortem erit, then

787. Et juſti inventi ſtatim beatitudinem conſe-
quentur. 789. An Joannes XXII. contrarium defi-
niverit. 791.
Baudicium univerſale in fine mundi erit. 906.
Circumſtantiæ hujus Judicii. 807. Signa Judicium
præcedent. 809.
Judith Liber eſt canonicus. 24.
SGuſtificatio quid 70or. In Juſtificatione vere
delentur peccata. 702. Solv. Objeét. Lutherano- „
rum 704. Juſtificatio non fit per meram imputa- Nue
tionem juſtitiæ Chriſti. 706. An homo abſolute AUul

per favorem Dei extrinſecum juſtificari poſſit. 708. n.
Ad juſtificationem in parvulis non requiritur diſpo- mae
ſitio, bene vero in adultis. 710. Lutheranorum pot
ſententia. 711, An juſtificatio ſit ſucceſſiva. 712. In
Fides ad juſtificationem requiſita non eſt fiducia. M.
713. Ordo ſalutis juxta Lutheranos, 715. Ordo ,
falutis juxta Catholicos. 717. Sola fides non juſti- Ge adr
ficat 720. Solv. Obj. Lutheranorum. 721. . mitie
euſti veteris Legis an donati fint viſione bea- metite
tifica. 793. gulat
0e (0
L.⸗

“ Lætitia in Deo quid. 263.
Liberius Papa an a fide lapſus fuerit. 277.
Libertas Dei in quonam conſiſtat. 214.

Libro-

Index Rerum memorabilium.
Librorum S. Scripturz novi Teſtamenti Cano-
nicitas vindicatur. 27.
n. Lingua primæva quænam fuerit. 424.

Lumen gloriæ quid. Ilo Beati egent ad viden-

win .
dum Deum. 772. 773.
Lunicolz num dentur. 402.
Lutheri hæreſis & ſyſtema. 683. Docétrina Lu-
ne, theranorum circa gratiam juſtificantem. 685.
l⸗
nckk. M.
MWacedonii heereſis. 293.
fim Machabæorum Libri ſunt canonici. 26.
Magia diabolica eſt poſſibilis. 376. An detur.
eſm MWanichæorum hæreſis & ſyſtema. I181.
Eno

Maria ſine labe originali concepta fuit. 448.
Debitum tamen proximum illud contrahendi habuit.
452. An liceat votum ſanguinarium pro tuenda

7

. . . .
HE immaculata conceptione B. V. 453. Maria Virgo

.
ore

e poſt partum. 501. Parentes B. V. 508. Recte di-
um citur Deipara 540.
iiuin Maſora quid. 58.
Meritum quid. 745. Meritum de condigno &

ͤ ade congruo. zoid. An ad meritum requiratur pro-
miſſio Dei. 746. An opera noſtra fint de condigno
meritoria. ibid. An-ad meritum de condigno re-
e quiratur influxus charitatis 748. DPrimam gratiam
de condigno nemo mereri poteſt, bene vero de
congruo primam gratiam habitualem. 750. Homo
de condi augmentum gratiæ mereri poteſt, non
tamen primam gloriam bene vero ſecundam. 752.
Nullus de condigno reparationem poſt lapſfum me-
reri poteſt, nec perſeverantiam finalem. 75 3. Ne-
mo de congruo infallibiliter reparationem poſt lap-
ſum meretur. 754. Juſtus Bonum perſeverantiæ
e infal-

Index Rerum memorabilium.

infallibiliter mereri nequit. 755. Juſtus mereri po-
teſt Bona temporalia. 75605.
Meſſias promiſſus jam venit. 4982. Characteres
Meſſiæ. 486. Seqg. Jeſus Nazarenus eſt verus Meſ-
ſias. 491. Vid. Jeſus Clriſtus.

Methodus docendi veritates fidei. 135.

Miracula. Deiſtæ varias Miraculi definitiones
cohfinxere, quæ & afferuntur. 18. Quænam vera
Miraculi definitio., ihid. Solvuntur Objeét. incre-
dulorum contra miracula. ibid. ſeg.

Miſchna quid. 59.

Miſio quid & quotuplex. 230. Datur in Divi-
nis. ibid.

Molinæ fyſtema circa efficaciam Gratiæ. 666.
Monothelitarum heæreſis. 544.

Mors omnibus hominibus eſt deſtinata. 437. An
aliqui non ſint morituri. hid.

Mundus. Deus mundum ex nihilo creavit. 390.
Intelligendo & volendo mundum creavit, ibid. li-
bere & in tempore. 391. An ah æterno creare po-
tuerit. 392. Hiſtoria creationis mundi ex L. 2. Moy-
ſis peti debet 393. Ante hunc mundum nec alii
mundi fuerunt, nec modo ſunt. ibid. Partes Mundi
ſucceſſive creatæ ſunt. 396. Sententia S. Auguſti-
ni de diebus angelicis. 397. Quo anni tempore &

die mundus creatus ſit. 3989. Opera ſex dierum.

399. Deus mundum bonum creavit; perfe-

ctiorem tamen abſolute producere poſſet. 415. 416.

De mundo optimo. 417.
N.

Nazarethanz domus translatio. 5oo.
Neſiorii hæreſis, & ejus ſyſtema. 527. Juſte
damnatus fauit in Concilio Epheiino. 529.

Notæ

Fote
unitas
n0
Quan
lica.
ar
liea!
ſie
not⸗

.
lecke

ihin,
tia 4
bam

6
Oher
gator
næ.
nti.

eder

ana
Cle.
Dren

Vile⸗

ei ho.

Pnlkge

.

efntton
euum
er in

in

,ℳ

sN
Augrl
whore 4
I Genn
i

lö⸗ 1

2

Index Rerum memorabilium.

Notæ veræ Eccleſiæ. 68. Notzæ Eccleſiæ juxta
Proteſtantes., ibid. Prima nota veræ Eccleſiæ eſt
unitas. 69. Unitas juxta Proteſtantes 70. Secun-
da nota Sanétitas 71. Tertia ut ſit catholica. 72.
Quando Symbolo Apoſtolorum addita vox catho-
lica. ibid. Catholicum quid juxta Proteſtantes 73.
Quarta nota eſt, ut fit apoſtolica, ibid. Apoſto-
lica ſucceſſio an requiratur. 74. Notæ veræ Eccle-
ſiæ conveniunt ſoli Romano- catholicæ. ibid,. An
notæ veræ Eccleliæ aliis Sectis conveniant. 77.

Notio quid ſit, & quot ſint, & num in Divinis
recte ponantur. 329.

0.

Odium Dei quid. 261.
Ommnipotentia quid. 245. Deus eſt omnipotens.
ibid. Deus per ompotentiam omnia non repugnan-
tia facere poteſt. 246. Deus poteſt plura facere,
quam quæ fecit, & meliora. 247.
Okosza. Quid hæc vox denotat. 2388.

Opera bona ſunt necefſaria ad ſalutem. 731.
Opera bona dantur. 734. Dantur opera ſuperero-
gatoria. 736. Opera bona ſunt meritoria vitæ æter-
næ. 737. Licitum eſt intuitu æternæ mercedis ope-
rari. 741. Requiſita ed opus meritorium. 742. An
debeat opus eſſe ſupererogatorium. 744.

P.
Pantheismus quid. 149.
Papæ eſt convocare Concilium Generale. 97.
Ac eidem per ſe, vel per ſuos Legatos præſidere. .
Papa ſuccedit S. Petro in Primatu, & eſt caput Ec-

clefiæ. 112. Solv. Objeét. Proteſtantium. 1 4.
Prærogativæ Primatus Papæ jure divino 116. Pri-

vilegia Papæ ſecundaria, & a Summis Pontificibus

Index Kerum memorabilium.

ſibi reſervata. 117. Privilegia apud Catholicos con-
troverſa. ibid. Supremus Epiſcopatus Romano ju-
re divino annexus eſt. 121. An ſit de fide, Papam
. E fuit
modernum efie legitimum S. Petri Succeſſorem. 5
122.
Faradiſi locus. 400.
Farochi ſunt Inſtitutionis divinæ 25. Juris-
diéctio Parochorum eſt immediate a Chriſto. 126.
Fater in Divinis eſt Deus. 266. Generavit Fi-
lium. 292. Pater intelligendo ſeipfum generat Fi-
lium. 295. (Generatio hæc eſt neceſlaria, æterna,
immanens, perfectiſſima. 298. Pater eſſentiam di-
vinam etiam quoad modum habendi habet a ſe. 310.
Quomodo fit Principium Trinitatis. ibid. Ratione n
ordinis in fubſiſtendo in Divinitate primus eſt Pater.

1
311. ð
Fatres Ariminenſes an a fide defecerint. 279. nu
Fatrum Auétoritas. 61. Patres Eccleſiæ qui 1

62. Quomodo probent Patres. ibid. Catalogus A
Patrum ſamoſiorum. 63. ſeg.

Fauli Samoſateni hæreſis. 272. E

Feccatum originale quid. 439 In poſteros
Adæ traducitur. zbid. Solv. Object Pelagii. 442. 30
Peccatum originale non eſt ſubſtantia animæ, 444.
Nec concupiſcentia. 445. Solv. Object. Lutheri. ſio
