natione l⸗ terentur, & in fide conſervarentur, reprobi vero
tio, ouk excecarentur & indurarentur. Foſilapfarii do- Poſtlapſa-
poharert, gent ſolum ſuppoſito hominis lapſu Denm nolle rioruw
Nonenn aliquos ſalvos fieri, hoc ordine. Imo Deus de-
D crevit hominem creare labilem, & lapfum ejus
tirtunn cum ſuis poſteris permittere. 2do Ex hac uni-
loit, l verſa maſſa æternæ mortis rea Deus quosdam
Dlos iflif prædeſtinavit, alios reprobavit ex ſolo ſuo bene-
eten enke⸗ placito. 3tio Solis prædeſtinatis miſſus eſt Re-
et, Mr demptor. 4to Omnes quidem promiſcue vocan-
1 Tetanint tur externa Evangelii peædicatione, ſed ſoli electi
Pono efficaciter, ut poſſint credere, & actu credant.
E& gie Sto Hinc ſoli electi ſalvantur, reprobi damnan-
littent tur. Atque hæec eſt communior ſententia Calvi-
hi niſtarum, qui proinde docent, Deum homines
4 ehs reprobare a gloria, & ad æterna fupplicia deſti-
6h e⸗ nare, propter lapſum Adami, licet Baptismum re-
9,00 cipiant, fine ullis præviſis eorum demeritis, at=
rhea , que ideo eis fidem & gratiam denegare; & eos
s il u,n ad peccatum impellere & necefſitare. Hæc hæ-
noninn reſis partim refutata eſt in hoc G. partim alibi re-
ſe. futabitur. Rationes Calviniſtarum infirmæ ſunt:
d „ dicunt: I. r. Petri 2. v. 8. legimus: his, qui offen-
n N dunt verbo, nec credunt, in quo &y poſiti ſunt. Ubi
ſtftar Beza legit: in quod & pofiti ſunt, quia Græcus
nle; i textus habet: cs s al erisea“,; Ubi neutrum «re-
Nlos fer⸗=
In D

238 CLaput I.

fertur ad ly non credunt, ita ut ſenſus ſit: in
quod, ſcilicet, ut non credant, poſiti ſunt, id eſt
efficaciter prædeſtinati, nam zserzi ſignificat or-
dinare. Sed Lectio Vulgatæ noſtræ, quæ eadem
eſt cum Arabica & Syriaca, præferenda eſt. De-
inde ſi etiam gratis lectionem Bezæ admitteremus,
nil aliud ſequeretur, quam reprobos poſitos eſſe
in incredulitate non per Dei prædeſtinationem,
ſed propria voluntatis eorum malitia. II. Deus
dicitur excæcare & indurare corda reproborum
Exod. 7. v. 3. Joan. 12. v. 39. ſubtrahendo ex ju-
ſtiſſimo judicio gratiam, non impertiendo mah-
tiam.

Motivum Schol. 2. De motivo reprobationis negativæ iteram
reproba-
lionis ne-
gativæ an
Jint prä-
viſa deme⸗=
rita⸗

non conveniunt Scholæ Catholicæ. Defenſores
ſcientiæ mediæ motivum reprobationis negative
petunt ex prævilis demeritis hoc ordine: I. Deus
vult omnes ſalvos fieri, & ſufficientes ad ſalutem

gratias præparat. 2. Per ſcientiam mediam præ-

ſcit, quinam illa gratia oblata non uſuri fint ex
innata libertate: vel quomodo oblata gratia quis
uteretur, fi in his vel illis circumſtantiis pone-

retur. 3. Abutentes ex innata libertate gratia

oblata & conſequenter peccantes reprobat: vel,
juxta Congruiſtas, ſtatuit illos ponere in iis cir-
cumſtantiis, in quibus eos prævidet gratia non
bene uſuros, ſicque eos negative reprobat.

Schol. 3. Thomiſtæ econtra docent, Reprobationem
negativam fieri ante præviſa demerita, & ſi ſpe-

ctetur comparate, prout eſt horum potius quam
illorum, non habere aliud motivum, niſi Divi-
nam voluntatem licet ſi ſpectetur abſolute, prout

eſt Reprobatio aliquorum, habeat pro motivo al-

quod bonum, ſcilicet univerſi, quod a Deo tan-
quam Proviſore univerſali exigit, ut non omnia
mala impediantur, ne Univerſum multis bonis
privetur. Unde hunc ordinem ponunt. I. Deus
voluntate antecedenti vult omnés ſalvos fieri, &

preæparat gratias ad ſalutem neceſlarias, 2. De=

cer⸗

R

NNM

Eettit pen
eccent,
änlem prt

Popter pec

Hre ſenten
Non 9.
rot ailer
minori dle
mittunrur
lis 1 ceſes
Pegetire l
eN hoe ot⸗
llin ren
t voluntis

Pedemcosg

Reccttum non
e int
Ulio r
ennfftr
Mrirs:
en in
uun poſun
lulate den
Dermittantn
leitentn,

eto & e

timtis danl
Ni0nn

Edelie

n i, D

Nhufnn

V er
l
Ur e
els confe
lntstenn
en, niſt 1
D

Eerlns i1
ſtiſune, 1c
4 innſien ⸗
E, Nkedel
encict. ).
Adniteen
s olis
leſtintan,
ſth. L
Eehnohnn
ttihento er ⸗
ettend⸗

egetive en

fonis mgti

Ncne: 104

Aesil
n neilußt
von niin
Putigint
Unſtmiise

lbetum O

teſet 1
Vete i
een gotn!

e Nſch .

Nertuts

eriti, 1
un Mr,
Vum, .

hon
pro
d 10on

De Deo, Vivinirque ejus Attributir. 239

cernit permittere ut aliqui ſua culpa defictant &
Peccent. 3. Decernit permiſſſonem peccatorum
f/mInalem pro illis. 4. Denique decernit excludere
propter peccata eos a gloria & peenam infligere.
Hec ſententia fundatur Imo in S. Scriptura,
Rom. 8. Antequgm quidquam boni vel mali egiſſent,
acob dilexi, Eſau odio habui: quod odium de
minori dilectione intelligitur, qua quidam per-
mittuntur ſuæ defectibilitati ſine ſpecialibus auxi-
liis a defectu præſervantibus, quod eſt reprobare
negative Unde S. Auguſtinus de præed. S. S. C. 7.
ex hoc oſtendit, nulla merita malæ actionis effe
cauſam reprobationis. 2do Reprobatio negativa
eſt voluntas permittendi, ut aliqui peccent, &
peccando a gloria deficiant (§S. 100. Schol.) Ergo
peccatum non eſt ejus motivum. 3tio In his, qui
pares ſunt in defectihilitate, non poteſt ailignari
ratio, cur unus præ alio a Proviſore univerſali
permittatur deficere a ſine, præter voluntatem
Proviſoris: ſed omnes creaturzæ rationales ad
finem ſupernaturalem ordinatæ perinde per pecca-
tum pollunt ab eo deficere: Ergo ex ſola Dei vo-
luntate pendet, quod hi potius, quam illi deficere
permittantur. Et hæc ratio concludit in omni
ſententia, nam Deus potuit & hos & illos, qui
peccant & pereunt abundantioribus auxiliis a pec=
cato & perditione ſervare, vel in aliis circum-
ſtantiis conſtituere, quare autem non fecit? quia
ex adorando ſuo juſtifſimo conſilio noluit. Huic
ſententiæ non obſtat Concilium Tridentinum,
dum ait, Deum neminem deſerere, niſi prius per
peccatum ab eo deſeratur: Nam Deus nonniſi im-
proprie eum deſerit, quem a peccato non præſer-
vat per auxilia ſpecialia, & efficacia indebita,
quia illi non ſubtrahit auxilia ordinaria, quibus
ſi non reſiſteret, ad bonum perveniret. Quippe
Deus conferendo gratiam ſufficientem habet vo-
luntatem antecedentem conferendi gratiam effica-
cem, niſi homo propria voluntate reſiſtat ſuffi-
eienti: Licet vero Deus per ausilia eflicacis Hane
reſi⸗

240 Caput I. U
reſiſtentiam impedire poſſet, vult tamen ob ſines lorm
altiores voluntate conſequente per fubtraétionem imdſn i

abundantioris gratiæ eum ſuæ voluntati relin- rodeti
quere. Hinc verum eſt, hominem propter cul- eni N
pam privari gratia efficaci, quam in collatione wert,
gratiæ ſufficientis Deus illi dare volebat volun-
tate antecedente: Item verum eſt, eum ante
culpam privari gratia efficaci, quia Dens volun- Dels
tate conſequente eum voluit permittere ſuæ pro=

pria defectibilitati. ann
An origi- Schol. 4. Anguſtiniani cum D. Habert docent pee- Crliut⸗

nale ſit catum originale etiam in baptizatis eſſe motivum
molivun reprobationis, quia S. Auguſtinus agens contra uhpe Kn
reproba- Pelagianos ſæpe recurrit ad illud, uti cap. 8. de rli,
tionis: dono perſeer. imo diſſerte afferit originale fuiſſe
moôotivum etiam acceptatum reprobationis eorum,
quibus remiſſlum eſt dicens ep. 105. Quid ode-
rat in Ejan antequam feciſſet al'quid mali, nißt Denin
originale peccatum. Et S. Thomas q. 6. de verit. Wlla han
a. 2. ad 9. ait: Katio reprobatiomis in hominibus efi 1 V.
peccatum originale, ut dicit Auguſtinus. Nec ob- “ 7.
ſtat definitio Trident. Sefl. 4. decr. de pece. orig. Node
huic enim difficultati reſpondet Noriſius in Vin- Lell om
dic. Auguſt. c. 4. „Peccatum originale intuliſſe lit Rer.
„poœnas proprias ipſius naturæ, & has per baptis- I conten
»„mum non remitti, quarum præcipuæ ſunt con- (Kaorumn
„cupiſcentia, & privatio potentiæ proxime ex- eln
»peditæ ad perſeverandum in accepta juſtitia; & betl
»fic nihil damnationis remanet in baptizato proué Nkune lx.
sdamnatio culpam ſignificat, non vero prout dicit (Ae ſaſſeng
„Ppoenam . . Nullo vero paéte conceditur, ho- ſeritüiten
„minem baptizatum damnari propter peccatum fies D
„originale formaliter, & eſſe ratione illius ut eltel
„cauiæ proximæ reprobatum: ſed dicimus radi-
„aliter peccatum originale eſſe cauſam reproba- i
»tionis fidelium, qui damnantur quatenus éx enn den
„illo ortum habuit privatio potentiæ proxime telegrs
„expeditzæ, ad perſeverandum, fub qua præciſo doſſbi 1
»auxilio ſpeciali Dei homé ſalutem non conſe-
quitur;, ſed labitur in peceata; ob quæ proxime
„5

t,

De Veo, Divinirgue ejus Attributir. 241

mnen ontn „& formaliter àa Deo damnatur.,, Huecusque de
dinkire famoſa illa controverſia Scholaſtica de motivo
Clulntti tir reprobationis negativeæ, in qua quid probabilius
D reneri poflit, ex dictis de prædeſtinatione colligi
in hin poterit.
Olebit ſen G
e KWZ G. 103.
Ders e Deus in Prædeſtinatione non ſolum ſed Sapientia?
eefeß etiam in omnibus operibus ſuis media con- guid.

venientia fini naturæ ſuæ convenienti ſub-
tinete ordinat: Ergo ſapientiam ſuam maniſeſtat:

e quippe Japientia ejt ſcientia, media convenien=
8 t Lia Nni, maturc ſuck conuenienti ſubordinczidi.
drigime n 3
togen K r04.

Deur igitur ſummet ſapiens eſt. Hinc S. Scrip- Deus e,
43 tura ſolum Deum ſapientem eſſe dicit 1. Timn. Ba,
n I. V. 17. KRom. 16. V. 27. Sapientia ſcilicet/apiens.
en Ne infinita & independente. Ratio eſt, quia
ieen Deus omnia poſſibilia diſtinctiſfime cogno-

nisn, ſcit (§. 61.) Ergo etiam omnes fines naturæ
ſie lu convenientes perſpicit, & nullum me- 2
r ſus diorum poſſibilium ipſi incognitum eſt. Pro-
p inde habet ſcientiam media convenientia fini,

n e, naturæ ſuæ convenienti ſubordinandi, adeo-
ufiug, que ſapiens eſt (H. 103.) quæ ſapientia prop-

eole, ter infinitatem Dei (F. 55.) & quia ad omnes
hne⸗ fines poſſibiles, omniaque media polſſibilia ſe
oe extendit, infinita & ſumma eſt.

, hol. Sapientia Dei nobis incomprehenſibilis eft
cum nemini mortalium propter limitationem in⸗

unn, telleétus noſtri omnes fines pollibiles, & media
dtente lant poſſibilia perſpicere liceat, unde eam S. Paulus
n u n, om. 11. v. 33. in negotio rejectionis Judeæorum
en n, E

N,e Schram Inſtit. Theol. Tbm. I. Q

242 CLaput I.

& adoptionis gentilium per ly gadραo nobis imper-
veſtigabile exprimit. Porro ſapientia ſumma po-
ſtulat, ut non tantum ſines intermedii ſibi invi-
cem, ſed hi etiam omnes tanquam media, fini
ultimo ſubordinentur, adeoque etiam fapientia
Dei omnes fines intermedios fini alicui ultimo
ſubordinavit: Videndum igitur, quisnam ſit finis
ultimus naturæ Divinæ conveniens, cum etiam
Deus velit propter finem, quando ad extra ope-
ratur.

F. 105.

Finis Dei. Finit Dei ultimus eſt manifeſtatio perfellio-

num ſuarum eum reſultante inde cultu Dwino.
Nam Prov. 16. v. 4. dicitur: Univerſa propter
ſemelipfſum operatus eſt Dominus. Hebraice
Dri2 ad reſponſionem ſui: id eſt, ut fini
ſuo reſpondeat: Qui finis dicitur manifeſta-
tio gloriæ ſuæ Iſai. 43. v. 7. Et hunc finem

etiam in Redemptione hominum intendit

Eph. I. v. I1. & 12. Accedit Ratio: nam ul-
timus finis dicitur, propter quem ſunt om-
nes cæteri: ſed Deus totum univerſum pro-
pter manifeſtandas ſuas perfectiones, E re⸗
fultantem exinde cultum ſuum produxit, &
omnes a Deo in toto univerſo intenti fines
ſunt ad hunc, ut ad manifeſtandas Dei per-
fectiones aliquid conferant: Nam finis in
productione mundi a Deo ſibi propoſitus non
poteſt eſſe in ipſo mundo, qui potius eſt me-
dium ad finem, adeoque debet eſſe in Deo,
quia extra mundum ſolus Deus exiſtit: cum-
que non poſſit hic finis in Deo eſſe ad hoc,
ut ullum perfectionis augmentum illi acce-

dat, utpote quod ejus infinitudini adv erſa-
tur

7

.

N

nndun
er Wan
Ir en
ſmul a
lorſectati
ſatio elt
d. 1.
tern cre
minnm
Leaturan
e, ſel
. N)
e eſta
Potek
Urd iel
Ws.
Nlol 2.
Mumn
Enem
Deo am
ſumn tat
Deieſt,
Püretin
Ibns Prel
Tun le
cnſeznen
Dknoric,
d
äeſtant
Enein-
os
le ins

kintn

nobigim.⸗
nfummp.
eli bi
Mn Nlt, 1
etunm ieni
Mei N
isum iti
, CMn in
Ad exinl⸗

io
udt De
erſa un
.. Uebn
tut min
t ur
num Fen
datio um
nem n
mivernun 4
ctiones.

oln

o imen
Audas
Nau ku

De Deo, Divinisque ezjus Attributig. 243

tur (F. 55.) alius efſe nequit, quam ut per
mundum perfectiones Dei wanifeſtentur, non
per maniſeſtationem ſimplicem, ſed talem,

quzæ cum debite cultu copulata ſit, cum

ſimul ac perfectiones entis ſint cognitæ, ejus
conſectarium ſit cultus; Ergo hæc manife-
ſtatio eſt finis Dei ultimus.
dDchol. I. Nonnulli putant, perfectionem & felicita-
tem creaturarum intelligentium, & maxime ho-
minum eſſe finem Dei ultimum. Verum kfelicitas
cCreaturarum non appetitur a Deo omnium maxi-
me, ſed ſeipſum, & quidquid ad ipfum pertinet
(§. 84.) Deus omnium maxime appetit, quia
ipſe eſt abſolute optimus & perfectiſſimus, & non
poteſt minus bonum magis velle, quam majus:
Ergo felicitas creaturarum non eſt finis Dei ulti-
mus. S
Schol. 2. Dum dicimus, manifeſtationem perfectio- In Deo
num ſuarum, & reſultantem inde cultum eſſe non e
finem Dei ultimum, non licet inferre;, ullam in ambitios
Deo ambitionem eſſe: Homo enim ambitioſus
ſuam tantum gloriam quærens, eripit Deo, quod
Dei eſt, ſibique tribuit Pſ. 15. cum quidquid bo-
ni preſtat, non propriis, ſed acceptis a Deo vi-
ribus præſtet I. Cor. 4. v. 7. Deus autem gloriam
ſuam quærens vindicat fibi, quod ſuum eſt, &
conſequenter ambitionis ſuſpicioni non poteſt eſſe
obnoxius.
Gohol. 3. Fini huic ultimo, fcilicet manifeſtationi
perfectionum ſuarum &c. Deus omnes fines in-
termedios, qui omnes ad ultimum tendunt, &
guos paſſim S. Scriptura indicat, ſubordinavit.
Ita fines corporum ccleſtium Gen. I. v. 16-18.
telluris Ila. 45. v. 18. aliarumque rerum terre-
ſtrium Pf. 104. indicantur, & vel maxime inter
fines intermedios ſalus hominum, ob quam to-
tum Redemptionis opus in mundum introductum
eſt Joan. g. v. 16. Gal. 4. V. 4. 5. eſt referenda.
2 F. 106.

Caput I. .

d. 100. d

Guberna- Directio actionum ad certum finem dici. Wlun
uo quid. tur Gubernatio. Sic Rex dicitur gubernare Dol In
Provinciam, quando civium actiones leges 1. Hi
ferendo, delicta puniendo, benefacta remu- ene
nerando ita dirigit, ne ſalus publica detri- “D

. ſ .
mentum capiat, ſed amplificetur. tan

(onss

. . ißg int
§ 107 Fintt, u
Deus lo- Deut totum univerſum gubernat. Ita Prima Aehn
tum mun- teſtatur S. Scriptura Sap. 14. v. 3. Jua autem Wach
dum gu- Pater providentia gubernat. Et c. 12. v. 18. n
bernat. Speciatim vero quotiescunque ſacræ paginæ Cnwn
indicant finem, ad quem actiones creatura- Wen
rum diriguntur, toties nobis ſpecimen gu. nh
bernationis Divinæ ante oculos ponunt. Sol Ponins
oritur & occidit, ut ſit dies & nox: luna d
er⸗

cum ſtellis radios emittunt, ne tempore no-
cturno lumen deficiat Gen. I. v. 16. 17. 18.
Fontes emittunt aquam, terra herbas, ne
animalia ſiti & fame pereant: pluvia terram Den
humectat, ut frugibus foœcundetur, panis, Mftan
vinum, oleum creſcant Pſ. 104. v. 10. Diri- Durften
git etiam Deus actiones hominum, idque Alliengg
ſæpe præter eorum intentionem Gen. 45. Kelhten
v. 5. Secundo Ratio eſt: Deus ultimum finen l
ſibi conſtituit manifeſtationem perfectiorum Minl,
ſuarum (H. 105.) & ei ſubordinat omnes
fines intermedios ad ultimum conducentes
. (F. 105. Schol. 3.) Ergo etiam omnes crea- “
turarum actiones, quas fieri vel vult, vel rinen

permittit, dirigit ad certos fines intermedios

flnen de
Olnut
iones
ata lenn
blica ten

Ita Ne
Tud, aus
12. V. 0
1r nagin
8 cleatu⸗
hecinteni⸗
onun
hor II
temmpoleni
1b.l
Hhetbes
lowin tnn
etnt, G
inam, 1
leln 6nn
ümmin.
tetton
dut en
lllei⸗
Cei
5itenme

De Deo, Divinirque ejur Attributit. 245

& ad ultimum, & conſequenter totum uni-
verſum gubernat (H. 106.)

Schol. In gubernatione Divina tria attendenda ſunt. Quid in
I. Fines, quos ſibi Deus conſtituit. 2. Actiones guberna-
vel media ad illum finem. 3. Mireétio eorum ta- tione Dei
lis, ut finis obtineatur. Finis ultimus eſt mani- attenden-
feſtatio Divinarum perfectionum, ad quem obti- dum.
nendum Deus hoc univerſum produxit ad perfe-
ctiones ſuas manifeſtandas aceommodatiſſimum.
Fines intermedios particulares tot ſibi Deus con-
ſtituit, ut omnes recenfere, limites humani in-
tellectus tranſcendat; nam nihil in tota rerum
univerſitate fine fine Divino effe, ſfapientia Dei
loquitur: inter quos non poſtremus eſt ſalus ho-
minum tum hujus, tum alterius vitez. Ad ſalu-
tem hominis temporalem conducunt omnes erea-
turæ: ad æternam vero Incarnatio Filii Dei &
illius Paſſio. Rurſus gubernatio Divina in vite
hominis ingreffu, progreſſu & egreſſu ſe manife-
ſtat, uti unicuique vitæ ſuæ curſum attentius
conſideranti facile patehit.

S. 0o98. .
Deus fruftra intenderet manifeſtationem Omnipe-
perfectionum fuarum, & eligeret media ad tentia
hunc finem convenientiſſima, ſi res extra ſe duid.
exiſtentes reddere non poſfet: hanc autem
facultatem, omne, quod fieri poteſt, ſeu
quod præter Deum poſlibile eſt, exiſtens
reddendi, vocamus Omnipotentiam.

. F. 109.
Deus eſt omnipotent. Vrimo hoc patet ex Deus eſt
S. Scriptura, nam Gen. 17. v. I. Deus dici- ommipo=-
tur νο%â&νς quod ex Arabico — potentem ,
eſſe derivatur. Job. 42. v. 2. Scio, quia omnia
3 Potet.

246 Caput I.

potes. Eccli. I. v. 8. Matth. 10. V. 26. Apud
Deum omnia poſſibilia ſunt. Et 2. Cor. 6. v. 18.
dicitur zugiog aανονοντιαοι. Secundo Ratio
eſt. Deus pro infinitate ſua omnes compoſſi-
biles perfectiones fine ulla limitatione poſli-
det (J. 55.) ſed perfectifſima Dei cognitio &
ſfapientiſſima electio rerum compatiuntur &
exigunt ut Deus eas extra ſe exiſtentes red-
dere poſſit, Ergo poteſt eas exiſtentes red-
dere, cenſequenter eſt omnipotens.
Schol. Potentia Dei propter infinitatem Dei (F. 55.)
eſt illimitata, & hinc incomprehenſibilis (S. 56.)
unde ſicuti in numere objeétorum nullos limites
agnoſcit, ſic in facilitate agendi limitibus caret,
quare per ſolum voluntatis aéctum res extra ſe
exiſtentes producere poteſt. Hinc Gen. I. v. J.
dixit Deus: HRat lux, & faſta eſt luw.

G. 110.
Deus ver Deus omnia, quæ nec ex parte Dei, nec
ommipo- Yei repugnantia funt, pro omnipotentia ſua

tentiam poteſt agere. Ratio eſt, quia omnipoten-

omnia tia eſt facultas omne, quod fieri poteſt, vel

non repu- 1 . 1.
gnantia EXxtra Deum pofſibile eſt, exiſtens reddendi:

Jfacere po- (O. 108.) ſed quæ neque ex parte Dei, nec

teſt. rei, repugnant, fieri poſſunt, Ergo Deus, qui
eſt omnipotens (H. 109.) ea agere poteſt.

Schol. z. Ex hoc ſequitur r. Quod impoffibilia ab-
ſolute talia non ſint objectum Divinæ omnipoten-
tiæ (K. 109.) quod non ex impotentia Dei, ſed
exX Objeti incapacitate oritur, quod nullo modo
efle poteſt. 2. Ea, quæ ſummis Dei perfectio⸗
nibus repugnant, v. g. rerum obliviſei; malum
appetere &c. non funt objeétum Divinæ omni-
Potentig, quia nequit aliquid velle ſuis Derſet do⸗
nipus

Ii tep
aitens
aYrun
l. 2. 0
s, Dlan
eßius, 6
negih De
et &

Deusy

Cis, l

V.lg Cit
n ftonnr t
ilir nitfud

mi ge

t. 20.
ore Pat
Ollmn docl
Dens mon

poſe, gu
leny 1 n,

fmnur &
aen a

n Onli
Ahd) 8

Drrlentan

Dens
fete Pote
ſhes eſt
n anten

350 1
Ot.. N
Une Dotn
Stll
Cognitrt
einntue
ſentes tel
Keltes tet
18.
Doi
blis 4
nllos JBins
nitinus enn,
tes entn
Gen 1 N

te Del. 4

Potertäil
Onunipor
68 fedde
te⸗ Dei⸗ 4
tvobens 4

Nſli

fonenk.

De Deo, Divinieque ejur Attributir. 247

nibus repugnans (§. 84. Schol. r.) 3. Deus poteſt
exiſtens reddere quidquid vult Pfſ. 1IS. v. 3. quia
quæcunque vult, non ſant repugnantia.

Schol. 2. Omnipotentiam Dei impugnarunt Orige-
nes, Manichæi, Mahomedani, Abaillardus, Wi-
cleffus, & Calvinus, qui I1. 1. Inſt. c. 16. J. 3.
negat, Deum plura facere poſſe & majora iis, quæ
facit & molitur. Contra quos ſit. .

G. 111.

Deus poteſt plura facere, quæ non fecit, Deus po-
& jis, quæ fecit, meliora. Sic Sap. II. teſt plura
v. 18. dicitur: Non impoſſibilis erat omnipo⸗ Jacere,
tene manus tua... eo materia inviſa immittere “l S.*
itlis multitudinem urſorum, aut audaces leones, maliora.
aut novi generis ira plenas ignotat beſtiar. Et
Matth. 26. v. 53. An putas, quia non poſſum
rogare Patrem meum, & exhibebit modo plur-
quam duodecim legiones Angelorum. Quæ cum
Deus non fecerit, patet eum plura facere
poſſe, quam fecit. Deinde Eph. 3. v. 20. Po-
tens eſt omnia facere ſuperabundanter, guam pe-
timus & intelligimur. Ergo iis, quæ fecit,
majora abſolute facere poteſt. Ratio eſt:
Quia omnipotentia Dei eſt illimitata (H. 109.
Schol.) & infinita, Ergo per producétionem
præſentium rerum non exhauritur.

O. 112.

Deus pro Omnipotentia ſua miracula pa- Deus po-
trare poteſt. Plane in lectione S. Scripturæ teſt facere
hoſpes eſt, quem innumera fere miracula miracula.
antiqui fœderis per Moyſen & Prophetas:
novi autem per Chriſtum & Apoſtolos pa-
C 4 trata

248 Caput I.

trata lateant. Ratio eſt: Præſens univerſum
eſt ejusmodi, ut quilibet ejus eventus aliter
efſe poſſit: Leges itidem, motus non ſunt
abſolute neceſſariæ, ſed contingentes & mu-
tabiles, quæ ex eſſentia corporum non flu-
unt: Ergo alii rerum eventus, quam prælens
rerum natura fert, funt in ſe poſſibiles. Sed
eventus ſupernaturalis dicitur miraculum. Igi-
tur quia miracula ſunt poſſibilia, Deus pro

omnipotentia ſua ea præſtare poteſt (F. 100.)

Et quia miraculum eſt eventus ſupernaturalis,

Bonitas
Zucid.

nullum autem ens præeter Deum eſt fupra na-
turam (H. 41.) facultas miracula patrandi
ſoli Deo competit.

Schol. I. Objectiones contra poſſibilitatem miraculo-
rum jam alibi (§. 6. Sch. 4.) ſolutæ ſunt. Cum ve-
ro ſapientia Dei poſtulet, ut media finibus obtinen-
dis ſubordinentur (§. 103.) non vult ſemper mi-
raculoſe agere, ſed tunc demum, quando hoe
manifeſtatio ſuæ gloriæ per ordinem cauſarum in-
termediarum non obtinenda ebuirit. Facultas
miracula patrandi hominibus a Deo communica-
tur, quando ad eorum preces Deus illa præſtat,
vel iis tanquam inſtrumentis ob potentiam obe-
dientialem ad ea patranda Deus utitur.
Schol. 2. Deo, quatenus per caufas ſecundas, & ſe-
cundum ordinem a fſe conſtitutum poſſibilia exi-
ſtentia reddit, tribuitur Eotentia ordinaria, qua-
tenus ſine illis, Abſoluta.

H. 113.
Deus non ſolum bona præſtare poteſt,
ſed etiam pronus eſt ad illa aliis entibus con-
ferenda. Hæc promptitudo ad perkectiones
alteri conferéndas dicitur Bonitas ſcilicet mo-
ralis. O. 114.

V.

Deut

nitatenn
ob. V. I.

latio ek
e, ad o
numero bo
Dumn. Deo
killt, E
e hanus

Sol r. Dooe
Ctetionis,
Dens hon
em ded
Permiſton
()
tate Dvin
Nlal 2. D
1is cone
Uunt auten
es pel a
ilihm I
Uens euli
kertum in
Ulkt: kohon
Toniis e
Memn di
untn
Cnn ehim
Hon ſolan
nun
Korin
änkumn
Alurumn e
Nlino co
Wnt,

e Deo, DVivinicque ejur Attributir. 249

Siem 68686S. 1IIA.
inn Deut Jumme bonus eſt. Ita S. Scriptura Deus

tN dbonitatem Divinam celebrandam proponit Pl. Nn re
N NH LO6. V. I. & ſeq. 107. 108. 136. & alibi paſſim. onus:
an ne Ratio eſt: Qui vult omne bonum, is pronus
ile⸗ eſt, ad bona aliis conferenda, quæ ſunt ex
iu numero boncrum: Sed Deus vult omne bo-
eiee num: Ergo pronus eſt ad bona aliis confe-
venda, & quidem ſumme (G. 55.) Ergo ſuam-
vetnuns e bonus eſt. .
ſ fupun ochol. 1. Documenta Bonitatis Divinæ nobis opus Indicia
hunt Creationis, Redemptionis, & Lex moralis, quam Bonitatis

Deus hominibus ad promovendam eorum felici- Hei.
tatem dedit, præbet: Imo in ipſa etiam malorum

1u permiſſione Deus ſecundum bonitatem ſuam agit
emn ml . . .
Ant. Cut (§. 80) unde quidquid poſſidemus boni, a boni-
ibeche tate Divina derivandum eſt. Jac. I. v. 17.
lt e Schol. 2. Deus cuilibet creaturæ tantum perfectio- Beus cuz-
, Jundn nis conferre nititur, quantum poteſt eapere. „is crea-
m cullen Sunt autem perfectiones ereaturarum vel efſentia- tung tan⸗
Fit. u les, vel accidentales. Perfectionum ſuarum eſſen- tum boni
0 ONHHIOH tialium quælibet creatura capax eſt, unde illas conferre
8 n e Deus cuilibet enti eoipfo largitur, quod ita exi- aalt quan-
gtentan; ſtentiam illi conferat, ficuti eſſentiæ ejus conve- tum cape-
n. nit: ſic homo omnibus perfectionibus ad eſſentiam -e voteſt.
6 hominis requiſitis inſtructus eſt. bPerfectionum
ſenluſ autem aceidentalium tantum euilibet enti largitur,
n poliize quantum Divinæ ſuæ fapientiæ eſt conveniens.
imti Cum enim Deus ſemper fapienter agat (§. 104.) &
non ſolum unum ens, ſed totum ſyſtema mun-
danum producere decreverit, tantum de perfe-
ctionibus accidentalibus cuilibet enti largitur,
„dquantum intuitu & ipfius entis, & omnium reli=
Eſte Nie quarum cireumſtantiarum finibus intermediis &
eltbee ultimo convenire judicat. Ex his facile ſolvi
ettiie pofſlunt, quæ Cerdeniani, Mareionitez, Theo-
4 ſclede catagnoſtæ contra Divinam bonitatem poſlent ob-

E Q 5 licere. D

Eaput I.

jicere. Vid. S§. Ivrenæus in libr. adv. hœr. &j Ter-
tull. in libris contra Marcion. in mea Analwſ. F. P.

Cur Deus Schol. 3. Quia vero Deus bonitatem ſuam pro capa-

zmpiis bo-
na faciat.

Deus be-

citate ſubjeétorum exercet, mirum non eſt, quod
pii actiones fuas ad Divinam gloriam & Legem
conformantes magis bonitate Divina fruantur,
quam impii, qui propter peccata ſua exereitio
Divinæ bonitatis ſe indignos & incapaces reddunt,

& juſtitie Divinæ punitivæ ſubſunt. Seæpe fta-

men Deus erga impios majorem bonitatem in hae
vita exercere videtur, quam erga pios: eujus
rationes reddit S. Seriptura in ſana etiam ratione
fundatas. Scilicet Deus I. impios beneficiis ſuis
ad pietatis viam revocare cupit ad Rom. 2. Vv. 4⸗
Quo reſpectu Deo longanimitas Rom. 2. v. 4. Et
Patientia Rom. 9 v. 22. Et Expeéctatio tribuitur
I. Pet. 3. V. 20. 2. Sæpe rebus ſecundis impios
frui patitur, ut ſi Divinam patientiam negligant,
in graviorem pernitiem ruant & pœnam meritam
ſolvant Pfſ. 73. v. 2-20. Jer. 12. v. 1-3. Pios autem
Deus ſæpe malis affligi patitur, 3. ut hæc mala
apparentia vel illis ſint media ad bona majora,
ſi non in hac, fſaltem in altera vita obtinenda
I. Petr. 4. V. 12. 13. vVel aliis in commodum cedant,
exemplo Pauli Philipp. I. v. 12. 14. vel ut per
hæc mala minora a majoribus malis detineantur;
exemplo Lothi Gen. 19. V. 15. 16. ſemper autem
honor Dei amplificetur, ad Philip. 1. v. 20.

4

H. 115.
ECum Deus non ſolum bene velit homi-

neficus eſt. nibus (G. 114.) ſed etiam benefaciat (H. 114.

Schol. I.) Ideo non ſolum bonus, ſed etiam
benefieus dicitur Pſ. 118. Vv. 68. Bonitatem ſe-
ciſti cum ſeruo tuo Domine: id eſt juxta S. Hie-
ronymum: Beneſeciſti. Et humanitat PiNar-
enννúα. Deo tribuitur Tit. 3. v. 4. Imo Dour

el

N. N

flumtmun
Plis dicin
em ke⸗
perketti
lun pto⸗
Mlia conte
Per ſumm
ſelne, goti
Sehal,)
Cuate Dens
Unli bong

Dorſu
KKonne!
nlin

De Deo, Divinirque ejur Attributie. 25

Iu Eh eſt ſummum hominis bonum. Bonum quippe
Auh nohis dieimus, quod ſtatum noſtrum perfe-
une ctiorem reddit: Sed Deus eſt fons omnis boni
NAa & perfectionis (H. I14. cum Schol.) qui non
un dle ſolum pro omnipotentia ſua bona nobis necelſ-
ri ſaria conferre poteſt (H. 109.) ſed etiam pro-
H pter ſummam bonitatem tot & tanta vult con-
. s ferre, quot & quanta poſſumus capere (H. 114.
Niutnhe Schol. 2.) Ergo ſummum noſtrum bonum eſt.
eG“ Quare Deus omnibus rebus præferendus, &
nmd emnia bona ab eo expetenda ſunt.

henitiͦſi
S RomAN 1
Otn. 2. vil F§. 116.
tie . .„ . 2„ . . . .
R 75 Bonitas in miſero, hoc eſt magnis imper- Wiſeri-
inie fectionibus laborante exercita dicitur MWiſeri- cordia
henn ee cordia. quid.
r3 kr * O. I17.
evurß Deus ſumme miſericors eſt. Ita S. Scriptura Deus

in ie Ex. 34. V. 6. Dominator Domine Meus, miſe- Jumme
moln ricors & clemenr, patient &s multæ miſerationit. ſericor;

e I . 4 . . eſi. .
ds Item Pf. 144. v. 8. Luc. I. v. 28. Et Miſari- d.
eaes cordia ejus a progenie in progenieg. Ratio eſt:

171 Deus omnium creaturarum maxime hominum
perfectionem promovere ſtuder: (O. 114.) ſed
miſeri maxime exercitio bonitatis Divinz in-
digent, Ergo Deus ad bonitatem in miſeris
eetk exercendam maxime promptus, adeoque
inu ſumme miſericors eſt. (§. 116.)

u, Schol. Deus miſericordiam fuam in opere Redem-

utii, ptionis humanæ, qua nos a reatu peccati, & poe-⸗
1e 86 næ æternzæ liberavit, ubi vere miferi eramus, vel
nine maxime oſtendit, unde merite Salvator hominum
N ad Tit. 3. V. 4. dicitur. .

252 Caput I.
F. 118.
uſtitia Bonitas ſapienter ad miniſtrata producit
guid. Juſtitiam, quæ eſt ſtudium ſuum cuique tri-
buendi.

Schol. Juſtitia alia eſt diſtributiva, per quam unicni-
que diſtribuitur, quod cuivis debitum eſt, præ-
mium bonis, & dicitur remunerativa; fupplicium
malis, & dicitur vindicativa ſen punitiva: Alia eſt
juſtitia commutativa, per quam unum pro alio fer-
vata qualitate rei ad rem datur & accipitur.

Deus infi- Deus infinite juſtur eſt. Hoc ſæpiſſime in-
nite juſius nuit S. Scriptura Pſ. 84. V. 14. Juſtitia aute
. eum ambulabit. Pſ. 118. Juſtur es Domint,
B & rectum judicium tuum. Ratio eſt: Deus in-
finite bonus, (H. 114.) & ſapiens eſt, (H. 104.)
& bonitatem ſuam pro ſua ſapientia diſpen-
fat, (F. 114. Schol. 2.) Ergo infinite juſtus
eſt. (F. 11.) vid. Thrtull. I. 2. cont. Marc.

Deus iu- Gchol. Bonitas ſapienter adminiſtrata poſtulat, ut

deæ ſis- cum bonis actionibus præmia, cum malis poenæ
premus conjungantur: Ergo idem poſtulat juſtitia, quæ

eſt. ex eadem ratione exigit exeecutionem præmio-
rum & pœnarum, unde hujus exempla paſſim
S. Scriptura exhibet, & quatenus Deus juſtitiam
remunerativam vel punitivam exercet, Deus Ju-
deæ dicitur.
F. 120.

Deus pec. Sieuti Deus ob infinitam ſuam bonitatem
catum ine & juſtitiam nullum bonum ſine remuneratio-
væna non ne, ita nullum peccatum ſine poena relinquit.
veliuquit. Uade Matth. r6. v. 28. Reddet unicuique ſicun-

dum opera ejus. 2. Theſſal. I. v. h. Juſtum ſt
apud

VL.
Iai Mun

ilort.
n etiam
re ſen
ſtum
Umm ven
lcat: tun
eat inpi
Kahitul,
gleltur,
Tdne, 5
Penille eſt
1n obluttet
cuidimn
l Relſed
Ponon De
Velo jd,
irutur.
Uiplo inte
lte zut le
nr Sn
Conis Cr
kitrihem
ele, lt ei
Dencezt,
tens, ded

kin ptoit
n Ciget

CCen i
ditum eſep
en; ſge
Nitue: A
un to in
Athinn.

hfeniline
fon
6 : Den
Gieniih⸗
h imone
Ont. in

rata pont,
cum nnb;
lit iti,
toren ie
eelt
us Den
ercet

ſuan uin
ne enineß,

eEN el.

iſte
tiani 69
, . N 4

„

De Deo, Divinirque ejur Attributir. 253

apud Deum retribuere trihulationem iir, gui vos

tribulant. Et Matth. 10. v. 4 . Chriſtus po-
tum etiam frigidæ aquz uni ex minimis ſuis
datæ ſe remuneraturum promittit. Katio
eſt, tum quia Deus odit peccatum Pſ. 5. v. 6.
Odium vero voluntatem puniendi in Deo in-
dicat: tum quia per omne peccatum, ſi ma-
neat impunitum, aliquid honori Divino de-
trahitur, quia peccans legem Divinam trans-
greditur, & ſummo Dei in ſe dominio ob-
luctatur, & ſi peccatum maneat impunitum,
perinde eſſe judicabit, an Deo obſequatur,
an obluctetur, adeoque cum hoc falſum fit,
aliquid imminuit de judicio, quod de ſummis
Dei perfectionibus ferendum eſt, quod eſt
honori Dei aliquid detrahere: Per pœnam
vero id, quod honori Divino detractum eſt,
reſtituitur, dum peccator poenam luens,
eoipſo intelligit, perinde non eſſe, Deo pa-
rere aut refragari.

Schol. I. Sociniani ut facilius neceſſitatem ſatisfa-
Gionis Chriſti impugnent, volunt, juſtitiam di-
ſtributivam maxime punitivam ita in Deo liberam
effe, ut ejus exercitium a libera ejus voluntate
pendeat. Nam I. alias Deus non foret Omnipo-
tens. Sed Omnipotentia ad impofſibilia ſe non

extendit (F. 110.) II. Deus ab æterno fuit ju-

ſtus, & tamen juſtitiam vindicativam non exer-
cuit: verum hoc fuit ſolum ex defectu creaturæ
peccantis, nam denominatio judicis petitur ex
objecto creato.
Schol. 2. In Deo non eſt juſtitia commutativa in ſtri-
cto ac proprio ſenſu, quia hæc conſiſtit in qua-
litate dati & accepti: ſed nos nihil habemus ex

An in Daa

juſtitia

comenu-

nobis, qnuod Deo dare poſſimus Rom. II. v. 32. kativa.

ſed omnia noſtra bona a Deo ſunt, Latiori ta-
men

2—

254 Caput I.

men ſenſu admitti in Deo poteſt juſtitia commu-
tativa, quatenus opera noſtra bona ex gratia eli=
cita porportionem & æqualitatem habent cum
gloria.

Finis Mei Schol. 3. Finis internus reſpeéctu Dei in infligenda

ein poenis

infligen=
dis.

Deus vſt
longani⸗=
91 Sãtt

pœna pro peccatis eſt reſtitutio ejus, quod ho-
nori Divino detraéctum eſt, & præſtanda Deo ſa=
tisfaétio: finis vero externus eſt emendatio pec=
cantis vel aliorum. Quia autem finem penarum
internum ſemper Deus intendit, externum vero
ſolum tunc, quando obtineri poteſt, cum non ſit
impoſſibilis caſus, ut emendationi peccantis lo=
cus non amplius fuperſit, hinc finis poenarum in-
ternus poteſt eſſe ſine externo, uti contingit in
damnatis.
J. 121.

Qui ad puniendum tardus eſt, & poenam
differt, quamdiu differri poteſt, is dicitur
Longanimi: Sed Deus, cum pro infinita
ſua bonitate cuilibet tantum boni dare cu-⸗
piat, quantum capere poteſt, (O. 114.
Schol. 2.) in pœna vero non detur bonum,
ſed eripiatur, ex bonitate ſua pœnam ſem-=
per, quoad fieri poteſt, differt, Ergo eſt
lumme Longanimus. Unde etiam Longani=
mitas Deo tribuitur Rom. 2. v. 4. Quæ
etiam Rom. g. v. 22. Putientia dicitur.

Schol. Deus poenam differt, ut peccanti tempus

emendationis relinquat: ſi vero peccator ex hoc
cccaſionem arripiat, de novo peccandi, putans,
peccata ſua nunquam puniri, & contra Divinam
intentionem tempus emendationis negligat, poæ-
nam ſibi aggravat, quia omne peccatum pona
ſequitur, hinc recte dicitur; quod Deus tardita=
tem ponæ gravitate compenſet:
.122

V.

Aubit
lis vel
