, nand rium, pona peccati eſt. Keſp. S. D. loquitur de
Gte . gratia efficaci & juſtificationis „non vero de gra-
.Penn tia ſufficiente. II. Si & Auguſtinus voluiſſet ad-
i mittere gratiam ſufficientem in omnibus, potuiſ-
t anitat ſet exX hoc capite facile refutare monachos Adru-
Kentn metinos conquerentes ſe injuſte corripi, quod id
ines non facerent, ad quod gratiam non haberent:
mun is quod tamen non facit, ſed cauſam negatæ gratizæ
“ rejicit in peccatum originale. Keſp. S. D. probat
etiam eos injuſte conqueri, quia acceperunt gra-
tiam ſufficientem, per quam efficacem impetrare
Eurt poterant: orent, ait, ut, quodg nondum habent,
olk atcipiant. Originale autem tantum radicale mo-
one Iüln tivum rejectionis eſt in iis, quibus remiſſum eſt:

G. 1o. M. (G. 102. Schol. 4.) & ibi loquitur S. D. de infide-
1. II. libus.

ſilun 4 Schol. 2. Quærunt hic Scholæ falva fide, nam juxta An infide-
nece! D. Tournely, hoc unum eſt de fide, juſtis non libus den-

AQeeſſe gratiam, qua mandata Dei illis poſſibilia tur gratiæ

elt, g. fiant, an etiam infidelibus dentur gratiæ ſufficien ſußicien-
Aerian an! dentur Sr .
N . tes. Verofimilius eſt, etiam infidelibus dari quas- tes.
ee, dam gratias ſufficientes vere & proprie diétas,
en m Eratias Probi
H quibus mediate & fidem & ſalutem obtinere poſ-
ſ Dunk fint, & non tantum has gratias illis præparari,
Ceiisl uti vult P. Gonet. Probatur hoc I. Rom. I. v. 20.
0 164 ubi
ſeuut p-
un

„% Schram Inſiit. Theol. Tom. I. ä

658 Caput VI.

ubi gentes dicuntur ex rebus creatis potuiſſe Deum
cognoſcere, glorificare, & ad ejus caltum & amo-
rem excitari, ita ut inexcuſabiles ſint, quia cum

cognoviſſent eum, non ficut Deum glorificave-

runt. Sed excuſari poſſent, ſi omni gratia in-

terna deſtituti fuiſſent, cum gratia externa ſine

interna nihil ad motum veræ pietatis conferat
(§S. 346.) Ergo hac non deſtituti fuerunt. 2. S.
Auguſtinus in Pſ. 57. ait: In ipſis cordibus noſtris
veritas ſceripſit: Quod tibi non vis fieri, ne facias

alteri.. . Sed ne homines ſibi aliquid defuiſſe que-

rerentur, ſcriptum eſt & in tabulis, quod in cordi-
bus non legebant Et S. Proſper de voc gent.

c. 14. Adhibita ſemper eſt univerſis hominibus quæ-

dam ſuperna menſura dokrinæg, quæ etſi parcioris
occultiorisque gratie fuit, ſuficit tamen, ſicut Do-
minus judicavit, quibusdam ad remedium, omni-
bus ad teſtimonium. Et Orofius in apol. de arbit.

libertate. Mea ſemper hœc eſt fidelis & indubitata

Jententia, Deum adjutorium ſuum.. Auniverſis in
hoc mundo gentibus propter longanimem ſui æter-
namque clementiam ſuhminiſtrare. 3. Deus vult

ſerio omnes ſalvos fieri, (G. 87.) Ergo etiam

media & gratiam ſufficientem ad hoc illis con-
fert. Non obſtat I. quôd fides ſit prima omnium
gratiarum: Ergo cum infideles non haheant
fidem, nec habent gratiam ſufficientem. Keſp.
Fides inchoata & imperfecécta, ſcilicet cognitio
Dei, eſt prima gratia, non vero fides perfecta &

explicita in Chriſtum, quæ quidem eſt prima gra-

tia, qua juſte vivitur, & ad gratiam ſancétifican-
tem homo proxime diſponitur, non vero eſt pri-
ma gratia abſolute, quo remote diſponitur. Fides
autem inchoata juxta S Auguſtinum de prædeſt.
c. g. quibusdam non datur quoad actum, quia
non omnes credunt, datur tamen quoad poſſe ſal-
tem remotum. II. Sic non daretur ignorantia
invincibilis fidei, & Eccleſia fruſtra oraret pro
infidelibus, ut Deus eos ad fidem adducat. KXꝶ v.

Ignorantia Evangelicæ fidei in infideli talis eſt, ut
D mora-

notalite
entiot
le ſoln
hoſtt,
Celan r
Gbibs
ek, mi
Pen in
otni
Ciels e
to, gun
ane ron
CAnn
0Ns Non
Pen pon
Deo
Nebded
Dorum
notez
Dens
OtIes
Uünne
loni e
ilis done

aaligtn

doncelan
Ullun,
tin ſiei
Mne not
ol 3. D
(Omni an
Conet 4
deri, col
Drære.)
3 oler
lig gat
4 onci

tn ref,
.
Alet,

De Gratia Chriſi. 659

Nilede moraliter vinci non poſſit ex certa & deliberata
RKH intentione, quia medium ad eam vitandam con-
t, Küan fuſe ſolum illi proponitur, licet abſolute vinci
n gi poſſit, adeoque eſt invincibilis. Orat autem Ec-
Nnl gü cleſia pro infidelibus, ut Deus præter illas gratias,
exten quibus mediate ad fidem pervenire poſſunt, hoc
totis dren eſt, majora gratiæ auxilia impetrare, iisque me-
nerunt. 1 diantibus fidem optinere, det illis gratiam, ut ad
hriſtue fidem imm diate perveniant, quæ gratia fidei non
i, N/ Aſ omnium. 2. Theff. 3 v. 2. III. (iratia ſuffi⸗
1ifdes ciens eſt illuminatio mentis & excitatio volunta-
Culniri tis, quam Deus in nobis operatur: ſed infideles
wor hanc non ſentiunt: Ergo non habent imo juxta
HMUBMUã S. Auguſtinum ſerm. 154 gratia Chriſti infideli-
⸗ parin bus non datur. Reſp. Infideles illam inſpiratio-
, ſuutl nem non ſentiunt id eſt, non refleétunt, nec a
iun, on Deo eſſe intelligunt, licet ſentiant. Item non
. des habent gratiam Chriſti refurreétionis glorioſæ ju-
leg “ ſtorum, habent tamen gratiam Chriſti, qua re-
6 “ mote ad eum converti poſſunt. IV. Act. 14. v. 15.
. inche Deus dicitur in præteritis generationibus dimiſiſſe
HW omnes gentes ingredi vias ſuas. Et c. 16. v. 6.

6 Paulus & Timatheus prohibentur àa Spiritu S.
bid e⸗ loqui Verbum Dei in Afia; ergo gratia ſufficiens

toe HW illis conceſſa non fuit. Reſp. Ex primo ſolum
inn e colligitur, illis gentibus tam copioſam gratiam
NoN N conceſſam non eſie, qualis aliis obtigit, non vero
elten. 1. nullam. Eodem modo Afiatieis tunc quidem gra-
lcet tiea fidei data non fuit, (ed nullam collatam eſſe,
les heſ⸗ 8 plane non ſequitur.
it, Schol. 3. Excœcati etiam & obdurati non privantur An excaz
nn omni auxilio gratiæ ſufficientis. Ita contra P. catis de-
n ven N Gonet docentem, illud tantum excoecatis exhi- tur gratia
oridet beri, colligimus ex teſtimoniis S. Scripturæ (Schol. ſuficiens.
nn e⸗ 6 przec.) citatis: quibus accedit S. Auguſtinus in
lm, Pfſ. 6. ſcribens: Ea eſt cœritas mentis, in -am quis-
aſlacg quis datus tuerit, ab interiori Dei luce ſecluditur,
enr aen ſed nondum penitus, cum in hac vita eſt: Quo
n n 17 etiam referri poſſunt generalia S. Auguſtini placita:
gnet 1 ſcilicet, mandata Dei non eſſe impoſiibilia: ne-
idhen 1t 2 minem

660 Cuput VI.

minem in eo peccare, quod cavere nequit: illos
a peccato excuſari non poſſe, qui obtendunt, ſe
gratiam non accepiſſe: quæ omnia non tenerent,
ſi excoecati carerent omni auxilio gratiæ ſuffi-
cientis. Non opfſtat I. quod Joan. 12. vV. 39.
dicatur: Propterea non poterant credere, quia
iterum dixit Maias: Excæcavit oculos eorum,
& induravit cor eorum, ut non videant ocu-
lis, & non intelligant corde, & convertantur,
& ſanem ezos. Et alibi cor Pharaonis indura-
tum fuiſſe dicitur. Ergo induratis non datur
gratia ſufficiens. Neſp. Judæi excœcati non po-
terant credere impotentia conſequente & volun-
taria, quia nolebant, vel in ſenſu compoſito ex-
cocationis, non vero impotentia antecedente in-
voluntaria, & in ſenſu diviſo. Item Deus non

induravit Pharaonem poſitive impertiendo mali-

tiam, ſed negative non impertiendo miſericor-
diam & gratiam efficacem ob peccata, quibus gra-
tiæ ſibi datæ refiſtit. II. S. Auguſtinus in ep. ad-
Rom. ait: Pharaoni non imputari, quod non ob-
temperaret, quandoquidem obdurato corde obiem-
perare non poterat. Et ep. 194. ait: Deum indu-
rare non imnertiendo miſericordiam. Et Il. de nat.
& grat. c. 22. Nec cogitat prœvaricatorem legis
quem digne lux deſerat veritatis, qua deſerius uti-
que ſit owοο. Keſp. S. D. in primo loco vult
inobedientiam Pharaoni imputari non tantum ra-
tione ſui, ſed etiam ratione cauſæ ſcilicet prioris
infidelitatis. In altero loco loquitur de gratia ef-
ficaci. In tertio de impotentia conſequente, &
voluntaria, non de antecedente. III. 2 Machab. 9.
v. 8. Antiochus oravit Dominum, a quo non eſſet
miſericordiam cbnſecuturus. Et Hebr. 12. V. 17⸗
Eſau non invenit vœnitentia locum, quanquam cum
laclirgmis inquiſiſſet cam. Et Eccl. 7. v. 14. emo
pvoteſt corrigere quem Deus deſpexerit. KReſp. An-
tiochus pro doloris ſolatio, non pro peccati re-
medio orabat. Et Eſau deflebat ablata fibi pri-
mogenita non peccata. Et illud: nemo poteſt
cor⸗

crtige
ſel me
UIpſien
lat.

(al 4. T
ſilntem
Candis
COntr
tat, De
nits &
ientbns
Cieniis n

(N De

ſilv!
drioa
Ugo⸗
n ſll
cientet,
Gelenci
1K Hol
intl e

lg, l

eſ in
tönnmn 4
De

hori,

Chen mt
Den VOr
rE edr
linkans!
eni poſl
Tentibus.
lrr ord
Gnum m

Mr eo

aulrn

De Gratia Chriſti. 661

nennitt: in

ernnt corrigere, denotat, quod difficile ſit corrigere:
n ktet vel melius: nemo poteſt corrigere defectum
nt . phyſicum curvitatis, nam in Hebræo ſequitur
IH , quod curvavit, depravavit, ſignifl⸗
felenn, cat. . .
uls eon
Uictt er Schol. 4. Deus etiam omnibus infantibus media ad An Deus
vonnerlen, ſalntem necefſaria præparavit, ac de illis appli- nihus
oris rr candis ſufficienter, quantum ex ſe pro vidit. Eſt infantibus
6 pon En contra Vasquez in 1 S. Th. d. 96. c. 2. qui pu- dot media
Cati nonp⸗ tat, Deum infantibus in utero matris, vel jam ad ſalutem
e & vo natis & ſine culpa parentum ſine Baptismo mo- neceſſa-
npofito e rientibus de applicatione medii ad ſalutem ſuffi- „ig .
edlentel cientis non providiſſe. Probatur autem I. ex eo,
Dells nd quod Deus vere & fincere velit omnes homines
dend ſalvos fieri: (§. 87.) Ergo etiam infantes. Sed
0 mle. otiofa & ſterilis non eſt hæc Dei voluntas: (l. c.)
, Cbug Ergo Deus vi illius etiam parvulis præparavit me-
ns ien! dia ſalutis necefſaria, & de iis applicandis ſuffi-
(Med in cienter, quantum eſt ex ſe, providit, alias vix
iniheine defenditur, quod Deus velit, omnes ſalvos fieri.
. Denn ib 2. §. Proſper l. 2. de vocat. gent. c. 20. ait: Won
lil en irreligioſe arbitror credi, neque inconvenienter in-
iuonne tellige, quod iſti paucorum dierum homines, ad .
em illam pertineant gratig partem „ quæ ſemver univer-
no hoſ Ais eſt impenſa nationibus. Non obſtat I. quod
en ulnt S. Auguſtinus de don. perſev. c. 12. dicat, Bap-

elcetiei tismum ſubinde Deo nolente, parvulis non dari.
ſclieine . .
Keſvp. Deum nolle voluntate conſequente, quia

re in
eenatel ut Proviſor univerſalis non tenetur perturbare or-
. 4
Prli dinem naturalem cauſarum ſecundarum, vult ta-
,2 11

men voluntate antecedente. II. Deus cum na-

4 1, 8 turæ curſum inſtituit, in quo prævidit futurum,

NN ut infans moriatur, priusquam Baptismus illi con-
unmu .; II 1 11 1
e „ ferri poſſit: Ergo non providit de mediis fuffi-
. l. 5 cientibus. KReſp. Deus directa voluntate eum na-
ccaͤte turæ ordinem non inſtituit, ut infans ante Bap-
D 1 n⸗ tismum moriatur, ſed velut Proviſor univerfalis
de noſtro concipiendi modo prius certum ordinem
Nendk cauſarum ſecundarum inſtituit, antequam de re-

T t 3 medio

ECratia
dividitur
in ope-
rantem &
cooperan-
tem &c.

662 Caput VI.

medio ſalutis infantium quidquam decrevit: ſi in
hoc curſu infans ita conſtituatur, ut vi naturæ
mori debeat, in voluntatem Dei direétam non re-
cidit, quod ſalutis remedio actu privetur, ſed tan-
tum in voluntatem ejus permiſſivam, & cauſas
ſecundas, quarum curfum perturbare non tenetur.

G. 357.

Hucusque de gratia ſufficiente egimus:
antequam vero de gratia efficaci tractemus,
Diviſio gratiæ actualis in operantem, præ-
venientem ſeu excitantem, & cooperantem,
adjuvantem, concomitantem & fubſequen-
tem (H. 343. Schol. 2.) confirmanda eit. t
quidem gratia operans colligitur Philipp. 2.
Deus qui operatur in nobis velle & perſieere.
Gratia cooperans ex I. Cor. 15. Non ego,
ſed gratia Dei mecum. Utramque inſinuat Con-
cilium Arauſicanum II. can. 9. Quoties bona
agimus, Veus in nobis atque nobitoecum, ut ope-
remur, operatur. Et S. Auguſtinus 1. de grat.
& lib. arbit. c. 17. ait: Cooperando in nobit
Deus perficiet, quod operando incepit, quia ip-
ſe, ut velimus, operatur inciviens, qui volemti-
bus cooperatur perficienn. Gratia præveniens
indicatur Pſ. 538. Wlſericordia eius praveniet
me. Gratia excitans Apoc. 3. ſlo ad oftium,
& pulſo. Gratia ſubſequens Pſ. 21. WMiſeri-
cordia ejus ſubſeqguetur me. Gratia adjuvans
Pl. 69. Deus in adjutorium meum intende, Do-
mine ad aduvandum me ſeſtina. Accedit S.
Auguſtums in Ench. c. 32. & 1. 2. de peccat.
mer. c. 18. Et ipfa Kccleſia quæ Deum modo
oret, ut excitet fidelium voluntates, modo
u

lt alti
bre
6 cap.
rilati

liu co⸗

Lfol.
telecl
(koye
igendn
hel
Uie
Mon
(o me
Thom
RK W
En
mere
toe
Em
tatis

Urgo

rt
en
COlNexi

I,

Datru
1I. ta

1. 2.
Rinno
Holln in
eli ne

teriti 1
1t i umn
Gom m?
etnl ſkt⸗
m, Coul
nontkien,

te Ernns
tractenne,
tem, N

ln
Wmnl
o.N
n, U
5l,deg
io n
li e
Meress
n hit

De Gratia Chriſti. 663

ut actiones eorum, quas aſpirando prævenit,

adjuvando proſequatur. Et Tridentinum ſeſſ.
6. cap. 5. ait: Diſponuntur ad juſtitiam, dum

excitati Divina gratia & adjuti, ſidem ex au-

ditu concipienter, libere moventur in Deum.

S hol. Gratia actualis dicitur operans, quatenus in- Gyatia
telletum & voluntatem ad agendum applicat: operans
Cooperans vero in quantum cum illis potentiis ad & coope-
agendum applicatis producit actionem. (§. 343. vans quid.
Schol. 2.) Nam gratia dicitur operans reſpectu
illius effeétus, in quo mens noſtra eſt mota, &
non movens: cooperans vero reſpectu illius, in
quo mens noſtra & movet, & movetur juxta S.
Thomam art. 2. Sed reſpecétu illius effectus, qui
eſt applicare voluntatem ad agendum, voluntas
eſt mota & non movens, cum ad illam voluntas
mere paſſive ſe habeat, recipiendo Divinam mo-
tionem: reſpectu vero alterius ſe habet ut movens
& mota, cum operationem & conſenſum volun-
tatis non ſolus Deus, ſed etiam voluntas efficiat.
Ergo &c.

§. 358.
Gratia efficax eſt, quæ certam & infalli- Gratia

bilem habet cum effectu ſeu bono opere TMicax

connexionem, ſeu quæ certo & infallibili 4uid.

influxu conſenſum voluntatis ſemper expri-

Wmlit.
F. 359.

Datur in ſtatu naturæ lapſze Gratia effi- Datur
cax. Ita patet Imo. ex S. Scriptura Ezech. 36. gratia
v. 27. Auferam cor lapideum de carne veſtra, Hicax.
& dabo vohis cor carneum, & Spiritum meum
vonam in medio veſtri, & faciam, ut in prœ-
ceptis meir ambuletir. Joan. 6. v. 37. Omme,
Tt 4 quod

664 Caput VI.

quod dat miti Pater, ad me veniet. Philipp. 2.
v. 13. Deus operatur in nohis & velle & per-
Ficere. 2do. accedunt Patres: Tertullianus
de anim. c. 21. Erit vir Divinœ gratiq poten-
tior utique natura, habent in nobis ſubjacentem
ſibi liberam arbitrii poteſtatem. Et S. Augaſti-
nus l. de præd. S. S. c. 8. Hac itague gratia,
gud occulte humanis cordibur Divina largitate
tribuitur, a nullo duro corde rtſpuitur, ideo
quippe tribhuitur, ut cordis duritia primitur au-
Jeratur. 3tio. homo ad poſſe operari eget gra-
tia fufficiente: (§. 354.) Ergo, ut actu ope-
retur, eget gratia efficaci, quia non minus
ad poſſe quam ad operari in ordine ſuperna-
turali maxime proportionatus non eſt.

H. 360.

Eſicacia Efficacia gratiæ non debet repeti ex dele-
groent (tatione ſuperiori ſeu per gradus relative vi⸗
non ee Gtrice neceflitante. Probatur 1mo. ex S. Scri=
e btura, quæ liberum hominis arbitrium ubi-
ne neceſf- que aſtruit, maxime Eccli. c. 15. & 31. uti
tante. alibi probabitur, per gratiam autem effica-
cem neceſſitantem hoc tolleretur, uti ex alibi
dicendis conſtabit. 2do. S. Auguſtinus de
Spiritu & litt. c. 31. ait: Cum poteſtar datur,
non neceſſitas utique imponitur. Et c. 34. Agit
Deus, ut velimus & credamus . . . ſod con-
Jenlire vel diſſentire propriæ voluntatis eſt.
3tio. Concilium Tridentinum ſeſſ. 6. can. 4.
definit: & quis dixerit, liberum hominis ar-
bitriam a Deo motum & execitatum nihil coo-
Verasi aſſentiendgo Dto ecitanti atque vo-
anti

ci,
(Wi in
enn.
(nncilia
Uthen
iumn 2
Arurment
lum
Geroncun
Ceine
ſe wotn
Nrdtie al
Elentie,

ute. C
Ment

ſwonem

iur i, /0

bertar g
ſen deles
ſineni

eritun

loe Cocel
Uhra altr

Ntol. .
Eechation
uad re

robat

her. 0.

bicen 4

lius nos
Ne/
Utem ne⸗
laretnr
nol

De Gratia Chriſti. 665
canti . .ç⸗ negue voſſe diſentire, ſi velit: ſed

o veluti inanime quoddam nilil omnino agere,
OIIIm mereque paſßive ſe habere anathema ſit. Hic
Concilium duos errores damnat, primum
Lutheri, quo prius docuerat, liberum arbi- .
trium ad motiones gratiæ paſſive velut in-
eGh ſtrumentum inanime ſe habere, & declarat,
An ipfum agere, & gratiæ cooperari aſſentiendo.
Uer,Aà Secundum, quo Lutherus cum Calvino ac
ine deinceps Janfenius aſſeruit liberum arbitrium
ſic motum neceſſario, quamvis non coacte,
gratiæ aſſentiri & cooperari. & definit, poſſe
diffſentire, quod denotat libertatem a neceſ-
ſitate. Concilii definitionem confirmarunt In-
nocentius X. & Alexander VII. hanc propo-
ſitionem janſenii damnantes. Ad merendum
& demerendum in ſtatu naturæ lapſæ non requi-
ritur in homine libertas a neceſſitate, ſed ſuſfcit
ert⸗ libertas a coaltione. Qui enim docet gratiam
eliiee ſeu delectationem cœleſtem victricem neceſ-
ex N ſitatem inferre, is docet, ad meritum & de-
rimd. meritum ſufficere libertatem a coactione: Sed

Egrt hoc docet Janſenius: (H. 352. Schol. 1.)
tex

plura alibi.

Schol. I. Janſenius efficaciam gratiæ reponit in de- Solvuntur
lectatione victrice indeliberata & neceſſitante, ubi objeffio-
quoad rem ſentit cum Calvino. (§. 352. Schol. 1.) nes.
probat hoc I. quia S. Auguſtinus I. 3. de peccat.
mer. c. 19. Chriſti gratiam vocat cœleſtem & vi-
Rricem deleftationem. Et in ep. CGal. ait: quod am-
plius nos delettat, ſecundum id operemur, neceſſe
sſt. Reſp. S. D. non ait, tali delectatione volun-
tatem necefſario ad conſenſum pertrahi, cum ibi
hortetur ad refrænandam illicitam deleétationem,
& agnoſcat, voluntatem ei aliquando refſiſtere,
Tit 5 dicens

666 Caput VI.

dicens c. 14. Aliquando ratio viriliter etiam com-
motam cupiditatem refrænat. Et in altero loco
loquitur de deleétatione deliberata ſubſequente li-
beram voluntatis electionem, ita ut ſenſus ſit:
neceſſie eſt, ut operemur id, quod magis delibe-
rate amamus, & quod praétice nobis magis pla-
cet: quæ necefſiſitas non eſt abſoluta, ſed hypo-
thefica: non antecedens, ſed conſquens noſtram
libertatem. II. S. Auguſtinus I. I. ad Simplic. c. 2.
ait: Voluntas inſa, niſi alquig occurerit, quod de-
atqut invitet avimun,, moveri nulto modo po-
teſt: hocg utem let occurrat, non eſt in hominis po-
teſtate. NReſy S. D. hie lequitur de deleétatione
indeliberata, quam produciv gratia, per quam fit,
ut voluntas in acta pouta polſlit ſe libere movere
in ulteriorem actum deliberatum, mediante tamen
ulteriori gratia voluntatem ad id movente; adeo-
que non agit de delectatione necefſitante.

In quo Schol. 2. Celebris bic in Scholis ventilatur quæſtio,

conſtſtat in quonam efficacia Gratiæ conſiſtat. P. Ludovi-
efcacia cus Molina reponit efficaciam gratiæ in conſenſu
grati& voluntatis, ita ut non gratia voluntatem, ſed
MWolinæ voluntas gratiam determinet, efficiatque per con-

ſententia. ſenſum, ut gratia ſit efficax, per diſſenſum vero,
ut ſit inefficax, & mere ſufficiens. Hanc ſuam
ſententiam eſſe novam & Patribus incognitam ul-
tro fatetur Molina q. 23. a. 4. diſp. 1. putatque
ad conciliandam libertatem hominis cum gratia,
eelſle aptiſſimam. Verum hic modus conciliandi S.
Auguſtino & cognitus, & ab eo rejeétus fuit,
uti patet ex l. de grat. Chriſti c. 47. ubi expen-
dens, quod bPelagius ſcripſerat, poſſe velle, &
poſſe agere eſſe a Deo, qui naturam contulit:
velle anutem, & agere eſſe a nobis & ex libero
arbitrio, ſubjungit: Sr conſenſerit nobis Pelagius;
ipfam etiam voluntatem &, aftionem divinitus ad-
juvari, & c adjuvari, ut ſine illo adjutorio mihil
bene velimus &' àgamus. .. nihil de adjutorio gra-
tiæ Dei, quantum arbitror, inter nos tonnovetk⸗
relin-

lirguet
Dolinam
cente 5
lem à
s al
uilio
un r
trionn
(conlorme
WINOS
hſeme

ſten 4

lnt ſino
Neyte Fl
titk ner
dit, a

lammate

APrh⸗
tihutg
m vol
Gule
In nohis
chier
Lalume
l iien
Nhis g
letperis
tns ver
Iui conle
ſentiente

Aetkunder.
n Ateroln
negtene
nt in 1
ds men⸗

,lA

Pens norn
nlat
ert, ℳ

konitif
gelechnie
per gin 4
bere mmoN
diante tat
NENN
Cante.

ther ett
t. Nl
ie in ut⸗
wntaten, 4
eingeſee
Menine
6 Ee;
olgim

lio nine

De Gratia Chriſti. 667

relinquetur. Ex quibus verbis colligitur quidem,
Molinam non efſe Pelagianum & heæreticum in
mente S. Auguſtini, qui Pelagium abſolvit, modo
ſaltem admittat, id quod revera admittit Molina,
nos actu nec bene velle, nec bene agere absque
auxilio fine quo, ſeu gratia fufficiente. Sed S. D.
hunc modum conciliandæ gratiæ cum libero arbi-
trio nunquam admiſit, utpote S. Scripturæ minus
conformem. Nova hæc Molinæ doctrina pliurium
animos ſtatim offendit, ac primo proſcripta in
Academia Lovanienſi, & Duacenſi, tandem ad
ſedem Apoſtolicam delata eſt. Hinc celebratæ
ſunt famoſæ Congregationes de Auxiliis fub Cle-
mente VIII. & Paulo V. quarum acta a diverfis
edita fuerunt, judicium tamen Papzæ hactenus non
exiit, ac proinde hæc ſententia ab Ecciefia exprefſſe
damnata dici nequit. Nihilominus hæc ſententia
a pluribus Theologis rejſicitur 1. quia S Scriptura
tribuit gratiæ efficaciam antecedenter ad conſen-
ſum voluntatis Philipp. 2 Deus operatur in nobis
& velle & perficere. Non ait Apoſtolus operatur
in nobis poſſe velle, quod eſt proprium gratiæ
ſufficientis, ſed ipſum velle, id eſt, ipſum con-
ſenſum efficaciter operatur. 1 Cor. 4 Guis enim
te diſcernit? Quid autem habes, quod non acce-
viſti? & autem accepifti, quid gloriaris, quaſi non
aceeperis? Sed ſi gratia ſolum dat pofſſe, volun-
tas vero conſenſum, per quem gratia fit efficax,

qui conſentit habet, quo ſe diſcernat a non con-

ſentiente fimili gratia adjuto, nempe per conſen-
ſum, quem dedit, habet aliquid, quod non acce-
pit, unde gloriari poteſt. (§. 73. Schol. 2.) Item
Rom. 5. MWon volentis neque wurrentis, ſed miſeren-
tis eſt Dei. Ex quo infert S. Anguſtinus l. ad Sim-
plic. q. 2. Won igitur ideo diktum putandum eſt,

gquia ſine ejus adjutorio non pvoſſumus adipiſci,

quod volumus, ſed ideo potius, quia niſi ejus voca-
tione volumus. 2. Molina ipſe fatetur, ſenten-
tiam ſuam eſſe novam & Patribus incognitam:
Ergo vel ex hoc capite deſerenda eſt, juxta prin-
cipia

Rarum
Jſententia.

Caput VI.

cipia in diſſ. procem. ſtatuta. 3, in ſententia Mo-

linæ gratia efficax ab humano arbitrio dependeret,

& ab eo eſſet impedibilis, & ſic eſſet efficax, &
non efſſet (G. 92. Schol. 3.) rueret certitudo Di-
vinæ ſcientiæ & prædeſtinationis (S. 72. Schol. 4.
& 73. Schol. 2.) Et denique Pelagius non ſolum
refutatur a S. Auguſtino, quod repeneret poſſe
in natura, adeoque negaverit gratiam fufficientem
internam, in quo differt ſententia Molinæ ab hæ-
reft -Pelagii, ſed quod dixerit, preter gratiam
fufficientem liberum arbitrium alio auxilio non
indigere, ut bonum ſupernaturale velit & perfi-
ciat cum concurſu Dei generali.

Congrui- Schol. 3. P. Suarez ſententiam Molinæ temperavit,

docuit, gratiam efficacem conüſtere in comgrui-
tate & attetaperatione illius cum libero arbitrio,
in talibus cireumſtantiis poſito, in quibus Deus
per ſcientiam mediam (§. 73. Schol. 1.) prævi-
dit, hominem gratiæ conſenſurum, fſi illi in iſtis
circumſtantiis conferatur Unde docet 1. Deus
alios præ aliis velle efficaciter vocare: (F. 94.)
Sed ne bona illa voluntas libertati noceat, vult
2. Deum per ſcientiam medism explorare, quid
voluntas humana eflet actura, ſi in his vel illis
circumſtantiis daretur gratia, & cum prævidit eam
ſub hac conditione conſenſuram, tum demum de-
cernere gratiam, quæ ideo dicitur congrua, quia

a Deo exit tempore opportuno, & in talibus cir-

cumſtantüs voluntatem prævenit ut quamvis ex
entitate ſua ſit ſolum fufficiens, prout tamen a

4 1.1; 1
Deo dirigitur per ſcientiam mediam, infallibiliter

habitura iit effeéctum. Hinc fit, ut efficacia gratiæ
a conſenſu voluntatis quidem petatur ita ut ſit
efficax, quia voluntas conſentit, nec tamen fit,
ut qui conſentit, poſſit ſe diſcernere ab alio, qui
non conſentit, non enim propriæ voluntatis eſt,
quod præ alio gratiæ conſenferit, ſed ſingularis

Dei beneficii quod gratia opportuniori tempore

gum prævenerit. Hanc ſententiam defendebant
Patres

Utres
Viya,
aret
Nento
1. gvi
lolut
Cocet
in cite
ſeram
cor can
ioft
Dotent
manfu⸗
Peenite,
Vertit
Uww eke⸗

fentes

us i
Teint
Mi.
Hpceun
Pörindo
rnmn &
kintiüis
¹ Hæc
Multi re

intio

Dlres ni
leſktinati
ta, ſalte
Voluntu
gratie
(Schol.
1dtandl
1s, eſt
1 gdi⸗
noſt
4 ctiam
elhenti
nnns

De Gratia Chriſti. 659

Patres S. J. ex decreto Præpofiti Generalis Aqua-
viva, qui a. 16 13. cavit, ne in ſocietate propu-
gnaretur ſententia P. Molinæ ſine hoc tempera-

Kan mento. Hæc ſententia multis iterum non placet
Cetibl

ſtetirl
Eete

I. quia S. Scriptura efficaciam gratiæ repetit ex
abſoluto Dei dominio in voluntates humanas;
docetque Deum pro libitu eas immutare, etiam
in circumſtantiis minus congruis: Ezech II. du-
feram cor lapideum de carne veſtra, & daho vobis
cor carneam. Non expectat hic Deus congruas

Tert g diſpoſitiones, nee captat tempus opportunius, ſed
Mldi potenter efficit ut operetur. Sic cor Affſueri in
Velit E manſuetudinem Eſtbh I1s. Latronis in cruce in

poœnitens in circumſtantiis minime congruis con-
vertit Quid congruum in circumſtantiis, in quis

e tenpent bus efficaciter vocati ſunt Jacobus & Joannes re-
e cang ficientes retia, Matthæus ſedens in telonio, Sau-
detd lus ſpirans cœdis & minarum. Certe Deus dice-
Cnbuel retur valde improprie dare velle & perficere:
e Philipp. 2. dare Spiritum bonum, auferre cor

lapideum, ſi alium ttahit in ſuam ſententiam ex-
plorando ejus animi propennhonem, & captando
locum & tempus opportunam, & in his circum-
wret,ſ ſtantiis eum ponendo, in quibus ille conſentiet.
n “ 2. Hæc ſententia nititur ſcientia media, quam
hoe 1 multi rejiciunt: (F. 73. Schol. 2.) Item præde-
ſtinatio penderet a meritis præviſis, quod iterum
plures negant: (F. 90. Schol. 2.) imo etiam præ-
deſtinatio ad gratiam præſupponeret ſi non meri-

cngn ta, ſaltem diſpoſitiones & præviſum conſenſum
Ein voluntatis, ſi gratia concederetur, & ſic efficacia
nt gun gratiæ eſſiet ex conſenſu præviſo, quod modo
t (Schol. præc. rejectum fuit Item hic modus

captandi occaſiones ad alliciendas voluntates libe-
ras, eſt Deo indignus, & ſolis creaturis compe-
tit, quia Deus immediate dominatur voluntati-
bus noſtris, & dat illis non ſolum efſe liberum,
ſed etiam velle & operari liberum. Denique hæc
ſententia denegat Deo imperium in voluntstes
humanas, & liberum arbitrium ita independsns
acit,

ſit eficaa
ab intrin-
ſeco.

Caput VI.

facit, & dominam ſuorum actuum, ut Deus ip-
ſe, ne eam juribus conceſſis ſpoliet, & nullam
necefſſitatem illi inſerat, teneatur ſe ad ejus nutum
fingere, & obſervare, quæ foret ejqs propenſio
in præviſis circumſtantiis, ut ab illa obtineat,
quod intendit. Dicunt quidem Congruiſtæ I. Luc.
10. fieri mentionem gratiæ congruæ, ubi eadem
gratia in Corrozaitis non habuit effeétum, quem
tamen in Tyriis, ſi data fuiſſet, habuifſet: Ergo
efficacia eſt a congruis diſpoſitionibus ſubjecti.
Sed alii Keſp. hoc gratiam in Tyriis non ratione ſui

habuiſſe, ſed ratione alterius, ſeilicet auxilii effi-

cacis adjunéti. II. Citant S. Auguſtinum qui I. 1.
ad Simplic. c. 2. ait: ex multis uno modo voca-
tis eos ſolos ſequi vocationem, qui ei capiendæ
idonei reperiuntur. eſp. S. D non loquitur de
idoneitate, quæ in libero arbitrio, ſed in gratia
concefla ſcilicet efficaci conſiſtit. III. Auxiium
quodeunque eſt ab huine iruſtrabil, quia illi
diſſentire poteſt. Ergo non eſt ex ſe efficax. NR„eſp.

Eſt ſolum in ſenſu diviſo fruſtrabile, non vero in

ſenſu compoſito. Vid. (§ 92. Schol. 3.)

An gratia Schol. 4. Multi Theologi eum Thomiſtis docent,

ratiam efficacem eſſe talem ex omnipotentiſſima
Dei voluntate. & fupremo dominio in noſtras
voluntates, adeoque eſt per ſe efficax ex natura
ſua, ab intrinſeco, non tantum infallibilitate ſcien-
tiæ ſed etiam cauſalitatis, ita ut infallibiliter con-
ſenſum voluntatis inferat. Nam 1. ita docet S. Scri-
ptura, uti ex diétis patet, cum neque ex con-
ſenſu voluntatis: (Schol. z.) neque ex congrui-
tate, (Schol. 3.) fit efficax. 2. Ita docet S. Au-
guſtinus qui 1. 1. de pecc. mer. c. 9. vocat gratiam
efficacem Spiritus S. occulti imam gratiam. 1. de
grat. Chriſti c. 24., internanz poteſtatem. I. 4. con-
tra Jul. c. 8. ommipotentiſimam voluntatem. l. de
corrept. & grat. inclinandorum cordium omnipo-
tentiſimam poteſtatem. Et S. Th. q. 6. de malo
ait: Meus movet voluntates imazautabiliter vropter
6 —

ſeuai
:
irine
ax:
leſtinat
chol.
mediun,
Us teſ⸗
Otation
Lam "
ciat, 6
is /l
I. n

loluntate

lol 5.
eſns ei
Hnns e
Kdaer
tumae
Volont
Vt nod
Genam!

Klol 6,
AOhne
Vere
Tegbiri
an
40d 20
Dhyfier
lnum,
Ppern
tie cor

De Gratia Chriſti. 671

Del; eßicaciam virtutis moventis, quæ defcere non po-
et, En teſt. 3. Gratia habet ſaam efficaciam àa decreto
Ne Divino: Sed decretum Dei eſt ab intrinteco effi-

cax: (S. 92. Schol 3) Ergo & gratia Item Præ-
deſtinatio eſt certa certitudine cauſalitatis: S. 99.
Schol. 2.) Ergo & gratia tanquam eræſtantifſin
medium ad gloriam eſt certa certitudine caulſalita-
tis reſpective ad conſenſum liberum. 4. Accedunt
orationes Eccleſiæ, quæ precatur, ut omnem bo-
nam voluntatem & conſenſum Deus in nobis effi-
ciat, dum orat Dom. IV. poſt Paſcha da povulis
tuis id amare quod præcipis. Et Sabb poſt Dom.

inum il IV. Quad. ad te noſtras etiam rebelles compelle
wodo voluntates.
* Schol 5. Qui admittunt gratiam per ſe efficacem, Vnde in-
i ns ejus efficaciam diverſimode explicant. Thomaſ- trinſeca
3½ üinus efficaciam gratiæ reponit in multitudine & gratiæ ef-
. 2 coacervatione auxiliorum, quæ ſimul ſumpta con- ſcacia,
. tumacem animum frangunt, & eo ducunt, quo àg coacer-
H voluntas Dei vocat. Sed bæc ſententia non ſol- vatiane

nin vit nodum difficultatis, nam adhuc quæritur, un- auxilio-
1.)) denam hæc auxilia ſint efficacia. rAdqD6..

Schol. 6. Thomiſtæ ſicuti in Philoſophia docent, ad An per
actus naturales non ſufficere Dei concurſum, ut ermo-
vere dicatur primus omnium rerum motor, ſed tionem
requiri præmotionem phyſicam, per quam cauſa ghu’ſicam.
ſecunda needum ad operandum determinatur: ita Thomiſta-
ad actus (apernaturales neceſſaria eſt præmotio rum ſen-
aiceti Phyſica ſnpernaturalis per quam reatura ad agen- tentia.
egde e dum, id eſt. intelligendurm E& volendum aKum
e e . ſupernaturalem determinatur, in qua efficacia gra-
docth/ tiæ confiſtit. Quid autem ſit hæc præmotio phy-
i⸗ ſica, non eodem modo explicant: alii putant eſſe

VCeNR, uke: „Piie
gmntin .ii nudam applicationem cauſæ ſecund ad agendum:
r 14 alii in decreto Dei extrinſeco ahi in qualitate
chen.! tranſeunter impreſſa & ſuperaddita voluntati ſive
4 bunf in motione virtuoſa, qua ejus impotentia & in-
in len differentia ad eliciendum actum ſupernaturalem
lirge tollitur & phyſice prædeterminatur, conſtiinunt.
NRE I, 00

672 Caput VI.

Hoc probant r. quia per gratiam efficacem volun-

tas in actus ſupernaturales influit phyfice, ſiqui-

dem per illam conſtituatur ut principium actuale

Phyficum, fienti per habitum ſupernaturalem, &

gratiam ſufficientem conſtituitur principium habi-

tuale phyſicum: Ergo in hac præmotione phyſica
ſupernaturali conſiſtit efficacia gratiæ. 2. Motio,
qua Deus influit in operationes creatas naturales

eſt phyſicra, uti probant Thomiſtæ in Philoſophia,

tum ex S. Thoma, qui q 3. de pot. a. 4. ad 3.
ait: Operatio naturæ eſt etiam operatio virtutis
Dei, ſicuti operatio inſirumenti eſt per virtutem
Pprincipalis agentis. Adeoque operatio Dei eſt in
cauſam, & non ſolum in effetum. Et r. p. q. 103.
a. 5. in O ait: Deum applicare & movere ad actio-
nem: tum quia ſine hac præmotione non ſalva-
tur dependentia cauſæ ſecundæ a prima, ſi nihil

a prima accipiat, ſed ſeipſam determinet & mo-

veat, & ſi Deus ex parte principii agendi ſeu
determinationis ad agendum, & ſic prævie non
concurrat: Ergo etiam illa motio phyſica erit,
qua influit in zctiones ſupernaturales, quia quoad
has creatura æque dependet a Deo, ut Authore
gratiæ, ac quoad naturales dependet a Deo ut
Authore naturæ: conſequenter eſt præmotio ſu-
perhaturalis. Verum cum hac præmotio phyſica
etiam ad quameunque actionem creaturæ requira-
tur juxta Thomiſtas, & vix clare explicari poſſit,
quidnam fit hæc præmeotio, & quomodo phyſice
moveat, & in quo fupernaturalitas illins conſiſtat,
& diffieulter probari queat, an Hanc præmotio-
nem ſupernaturalem S. Anguſtinus & S. Thomas
afferuerint, hæc ſententia multis Theologis non
omnmino pro explicanda intrinſeca gratiæ efficacia
ſatisfacit.

A delefla- Schol 7. Verofimilior igitur eſt ſententia R. R. P. P.

tione vi-
Rrice eſt
eficacia
grati7c..

Anuguſtinianorum & Cl. D. Habert Tom. 2. qui
efficaciamgratiæ docent confiſtere in præveniente
delectatione eaque victrice non neceflitante ſed

moraliter determinante. Hanc ſententiam ita ex-

plicat

Nat
Aa
tlett
unvit
Natur
nun
1ſ0, d
venlen
tum 17
Tenlon.
MIn
konece
ey le
efflearig
tie eti
eſcanug
Aug
as eſt
mor.
onnniy.
Neo pel
tun
Moyet
Lundari
Donun
eo giye
ex amor
tdinis
ehlere
Amore
Contra e
rei ama
eim n
lo 3.
em eſt.
Motum J
1t volun
it ſit
rtas ſ

Airnn

e 40
non M
wa, Al

De Gratia Chriſti. 673
plicat D. Habert. I. Delectatio Spiritus duplex eſt,
alia prœveniens ſeu complacentia in bono ab in-
