adoptionis, ſcilicet bumanitas, & gratia habitaa-
lis. Nam ratio formalis filiationis eſt perſona, non
natura: & gratia habitualis in homine eſt funda-
mentum adoptionis, non vero in homine Chri-
ſto, in quo ex unione hypoſtatica gratia habitua-
lis derivatur Non obſtat III. quod Chriſtus qua-
tenus homo ex ſubſtantia Dei per veram genera-
tionem non prodi rit: ergo eſt tantum filius ado-
ptivus. Nam ſufficit, quod Chriſtus quatenus
homo ſaltem prout ſubſtantialiter unitur hypoſta-

tice cum Deo, una ſit cum Deo perſona, & conſe-

quenter filius naturalis. Non obſtat IV. quod Chri-
ſtus ut homo non poſſit dici Deus, ergo Filius
Dei adoptivus. Nam licet Chriſtus ut homo in-
definite non poſſit dici Deus, quia ſic homo ſo-
lam humanam naturam denotat: poteſt kmen
2 1c1

½ Chriſti non habet

.
Gei Den
ofat

ſun pe
5Berti

Ert
un ah
Mtet hoe
Cicit, Ch
ir cene
un gnn
Uulttater
llocall
erbum
UNndo 0
tomm don
UU Ne (
nC
Ur el
Ge. Krn
le turen
Es crert
Ferdo e
e gon⸗

Ualitati

it, un
Uinche
em c
neln
Mipro
Wln,

De Incarnatione verbi Divini. 557

msnk dici Deus, ſi ſumatur ut hic homo ſingularis Deo
nchlnie hypoſtatice conjunctus, quia ſic tam natura,
Gienmk. quam perſona illi hypoſtatice unita deſignatur. Vid.
Kuntgi P. Berti de deſc, Zh.
ne ti ⸗

.
enk §. 318.
. . 1 2
Ex regula quinta (F. 315.) Huit, aſſump- CQuriſtus
he tam a Chriſto humanitatem non eſſe ubique. ſ’erundum

Patet hoc tmo. ex S. Scriptura, quæ Joan. 12. umani-
flana dicit, Chriſtum alicubi non fuiffe: non eram ner e,
nmeif ibi: certe non ſecundum Divinitatem, ſecun- A uhigue⸗
nE dum quam ubique eſt: Ergo ſecundum hu-
1ih manitatem. Neque dicas, non fuiſie quidem

“ ibi localiter, fuiſie tamen modo Divino, quia
KANIS. Me .1. . . .
t Verbum ibi erat. Nam licet Deus non ſit in

mundo localiter, nemo tamen audet dicere,
eum non eſſe in mundo: Erge nec S. Scrip-
In tura de Chriſto hoc dicere poſſet. Putat qui-
ee dem Carpovius Chriſtum, quoad actum na-
umm turæ ſcilicet vifibilis, loquentis, tangibilis
* &c. ſecundum humanitatem non efſe ubique;
l efſe tamen ubique quoad operationem in om-
vAN nes creaturas, cum tanquam inſtrumentom
nle verbo conjunctum omnia conſervet. Verum
e ex quonam capite probari poteſt. quod hu-
Gise manitati Chriſti hæc operatio ubique compe-
r . tat, cum certum ſit, duas naturas eſſe in
mten Chriſto inconfuſas, & proprietates earum efſe
diſtinctas; (G. 306.) & confequenter opera-
dn tionem conſervativam & influxum cauſæ pri-
ic mæ velut proprietatem naturæ Divinz diſtin-

eli⸗ gui a proprietatibus humanæ naturæ, nec illi
rndt communicari. Hallucinatur Carpovius in eo,

et quo illa, quæ competunt Chriſto in cohctel-
eu

558 Caput V.

ſeu perſonaliter, humanitati Chriſti abſtracte
conſideratæ tribuat. Deinde Joan. 17. V. II.
ait Chriſtus: Jaum non ſum in mundo: relinquo
mundum. Cerfe ſi humanitas Chriſti eſt ubi-
que, quomodo Chriſtus natus, mortuus eſt?
refurrexit & in cælum afſcendit? 24do. lta
docent Patres. S. Greg. Naz. ep. ad Cle-
don. S. Chryſoſt. hom. de Laz. & S. Au-
guſtinus ep. ad Dardan. n. 10. Secundum hang
förmam non eſt putandus ubique diſfuſus. Ca-
vendum emm eſt, ne ita Divinitatem aſtruamus
hominis, ut veritatem auferamns corporis: non
eſt enim conſequens, ut quodg in Deo eſt. ita
Jit ubigue ut Deus. 3to In Chriſto funt
duæ diſtinétæ naturæ (§. 306) quæ de ſe in-
vicem nequeunt prædicari (H. 315. n. 5.)
Ergo etiam diſtinctæ proprierates, quæ 6
ſe invicem prædicari non poſſunt. & conſe-
quenter ubiquitas, que eſt proprietas Divi-
næ naturæ, de humanitate dici nequit.

Solvuntur Schol. Lutherani nonnulli communicationem idioma-

obje Rio-
nes Lu-
therano-
rum.

tum etiam in abſtracto & ratione naturæ admit-
tunt, putantes, aliquas naturæ Divinæ proprie-
tates uti ubiquitatem, omnipotentiam & omni-
ſcientiam in naturam bumanam eſſe transfuſas.
Quod probant I. quia Chriſtus ut homo ſedet ad
dexteram Patris, Matth. 26. eſt in gloria Fatris,
Philipp. 2. ommis poteſtas illi data eſt in cœlo & in
terra. Matth. ult. Eſt in medio duorum vel trium
in nomine ſuo congregatorum, Matth. 10. habitat
in eo omnis plenitudo Divinitatis corporaliter. Et
aſcendit ſuper omnes coœlos, ut impleret omnia.
Sed in omnibus his locis fallunt nos Lutherani,
dum, quæ Chriſto in concreto perſonaliter tribuit
S. Scriptura, illi humanitati Chriſti in abſtracto

conſideratæ tribuunt. Sic Chriſtus ratione fuphe⸗
ſiti

ſti

iſe rat

i glo
lata et
eſt au
Chriſto
Ualter,

me, G

bum D

uun Di

Uuls hnt
Vapom
d
UI dier
fuk: des
tis Chr
homo
ſune ſei
t, it
hiüne
humami
0, u
ſg
Urer
Niken,
fentim.
lee o
llei
Geent
Verbun
lio ſen

Ne
am ſe
hiüce
futat
le.

De Incarnatione verbi Divini. 559

fſiebkn ſiti & berſonæ ſedet ad dexteram Dei, non præ-
NI ELE ciſe ratione naturæ humanæ: humanitas Chriſti eſt
“ in gloria Patris in ſuppoſto: omnis poteſtas ei

data eſt in ſuppoſito: Chriſtus in medio illorum

fidt eſt auxilio gratiæ, protectione & auétoritate. In
Nofhiti Chriſto habitat omnis plenitudo Divinitatis corpo-
2 11 raliter, id eſt vere & realiter, non tantum figu-
4,. dld rate, & omnia implet gloria ſua Dicunt II. Ver-
4 bum Divinum eſt ubique: Sed Chriſtus eſt Ver-

bum Divinum: ergo eſt ubique Sed Syllogis-

guun e mus habet quatuor terminos: Chriſtus quippe eſt

d Verbum Divinum non ſpeétatum ſine humanitate,
Cnen ſed duplici natura conſtans humana & Divina.
Fortn III. dicunt: Verbum & humanitas intime uniun-
o Ü tur: Sed Verbum eſt ubique, erge etiam humani-
Ko 1 tas Chriſti, alias enim Verbum alicubi eſſet, ubi
“ homo non eſt. Verum quæ intime uniuntur,
e &e ſine ſe invicem eſſe non poſſunt, ſi adæquate unian-
315. N tur, ita, ut unum altero latius non pateat, ſecus
8s, Ct⸗ ſi latius pateat: Divinitas por o latius patet, quam
,Con humanitas. Item nullibi eſt Verbum, quin ſit ho-
ſens „ mo, quia nusquam ab humanitate ſeparatur: ſed
non ſequitur ibi eſſe hominem, ubi eſt Verbum,
Nelnt. quia Verbum non ubique localiter includit huma-
reniüis nitatem, quam non aſſumpfit per localem coexi-

ſtentiam, ſed per unionem hypoſtaticam, unde
hæc propoſitio: Verbum alicubi non eſt homo:
dupliei ſenſu intelligi poteſt: 1. Verbum alicubi
iun deſeruit humanitatem: qui ſenſus falſus eſt: 2.

ſe min Veerbum alicubi eſt, ubi non eſt caro Verbi, &

6 .
no e hic ſenſus verus eſt.
rid .
ir el 97
n li §. 319.
0 N . . . .. . .
nin Ex communicatione idiomatum in Chriſto imani-

etmn etiam ſequitur, quod Humanitas Chriſti hy- tas Chriſti
Sluer poſtatice Verbo unita unica adoratione cum unita Ver-
glirti⸗ Divinitate Verbi colenda ſit. Nam Imo. Hebr. bo ago-
H 1. v. 5§. Apoſtolus illa verba Pſ. 960. Et ado- dnda eſt.

.
ntione rent

Caput V.

1 7,
rent zum omnet Angeli Dei, Chriſto adaptat. da
Unde etiam Magi Chriſtum adoraverunt. ſunck
Matth. 2. v. 1I. & cæcus natus a Chriſto ſa- Pude
natus procidens adoravit eum. Et Chriſtum a ummn
mortuis reſurgentem Apoſtoli adoraverunt (tat

Matth. 28. v. 17. 2do. S. Athanaſius ep. ad
Adelphium ait: Rerum ereatarum Dominum
carnem jabtum, Dei Verbum odoramus. Et Pgo
S. Ambrofius in Pſ. 8. Eer terram intelligitur is in D
Chriſti caro, gquam hodie in Measſteris adoramur. llte
Item Synodus cumenica V. can. 5. Et Con- Mo e
cillium Lateranenſe ſub Martino I. definit is molg
can. 9. N quis non una adoratiote Deum Ver- Elcium
bum incarnatum cum ejus carne non adornt, 5 n
juxta quod ſanbkld Dei Eccleſic ab initio tragi- (medit
tum eſt, taliz anothema ſit. 3tio. Ratio eſt. (I Inar
Fumanitas Chriſti in Verbo ſubfiſtens indu- beie ye
cit communicationem idiomatum, & mutuam m pon
proprietatem utriusque naturæ in Chrifto lle
prædicationem in concreto ratione unius ninpe
Chriſti Perſonæ (G. 315.) Sed proprietati- lunmn
hburus naturæ Divinz cultus adorationis debe- fient
tur.: Ergo etiam Humanitati Chrifti Verbo iatn
unitæ. , C

Schol. Sociniani, Grotius & Simonius volunt, Ma- 8e Dii
gorum adorationem non fuiſſe cultum latreuti- Lint
cum ſed mere politicum. Verum latreuticum lion
fuiffe, Magosque Chriſtum non pro mero homine u.
habuiſſe, ſatis ex eo elucet quod ſtultus co-
natus fuiſſet, regis peregrini cauſa tam longum
iter ſuſcipere: unde S. Matthæus per vocem αm-
vzr , qua veneratio regum Perſarum ſumma,
totoque in terram proſtrato corpore ſignificanda ne
oſtenditur, hunc cultum denotavit Quando vero Umur
dicimus, Chriſtum quatenus hominem ſimul cum

Verbo un!

r.
eſent

o a
6otmen
Chrhnl.
Chubn
Gotatent
AWret
0 Dhnin
Pvyn .
ANut
. EtC
I. deſiui
um i
adrt
tio tan
Natio 4

ſens NN

Amtun

one An
noſſiet.

ois Nr

Sli Ven

olunt, 1.
un lter
crentis
neto her⸗
ls
tn gon
ſen

nm, ,

nifene
elgi ar
oolſ
. Rc
.
end

ris in peccatum Incarnation

.

De Incurnatione verbi Divini. 561

Werbo eodem adorationis cultu proſequendum eſſe,
ly quatenus non cadit ſuper humanitatem a Verbo
ſejunctam, omnes enim norunt, humanitatem
nude ſpeétatam adorari non debere; ſed ſuper
humanitatem hypoſtatice Verbo unitam, quæ unio
eſt cauſa adorationis S. Humanitati Chriſti debitæ.

G. 320.
Porfo ex hypotheſi lapſus humani gene- Icarna-
niſſe neceſſariam, certum eſtluit abſo⸗
Uute ne-
ceſſarid.

abſoluta non fi
Imo. ex S. Scriptura, quæ opus Redemptio
nis noſtræ plane gratuitum, & merum be-
neficium eſſe aſſerit, Rom. 3. v. 24. Tit. 3.
V. 5. Ergo Deus ad illud non neceflitatur.
Accedit Ratio: Quia opera externa, quale
eſt Incarnatio, Deo ſunt libera: Item homo
libere peccayvit, & Deus nobis ad gloriam
ſuam non indiget: Ergo Incarnatio non fuit
abſolute neceflaria, & Deus hominem ſine
ulla imperfectione in maſia damnationis re-
linquere potuiſſet: Nihilominus congruum
fuit, ut ſuppoſito hominis lapſu Incarnatio
fieret: tum ut opus, quod Deus formave-
rat, & diaboli invidia confractum fuerat,
per Divinam miſericordiam reformaretur:
tum ut Divinæ perfectiones, in Incarnatione
& Unione hypoſtatica magis manifeſtaren-

tur.

chol. I. Raymundus Lullus, de quo Vasquez in An ex y-
præſenti diſputatione q. I. a. 2. docuit, ex hy- potheſi
potheſi creationis mundi neceffariam fuiſie ſimpli- creationis
citer Incarnationem Verbi tanquam opus perfe wsundi In=
ctiſſimum, & abſolutiſlimum mundi ornamentum. carnatlio
Schram Inſtit. Theol. Tom. I. Nn Vecke

562 Caput V.

Hæc ſententia eſt contra communem fſere Theo-

logorum, tum quia Incarnatio nihil commune ha-

bet cum viſibili hac rerum univerſitate, tum quia
mundus ſine incarnatione ſubüſtere potuiſſet,
ſicuti revera per quatuor annorum millia fubſtitit,
quin aliqua perfeétione ſibi debita caruerit. Wi-
clefus in Trialogo longius progreffus docuit,
Deum abſoluta neceſſitate compulſum fuiſſe non
tantum ad Incarnationem Verbi, & ad hominem
a perditione redimendum, ſed etiam ad creatio-
nem univwerſi, & eorum, quæ in illo continen-
tur. Probat hoc I. quia Deus habet infinitam in-
clinationem ad Incarnationem tanquam bonam,
Ergo ad oppoſitum non amplius liber eſt, quia
infinita inclinatio ad rem tollit libertatem ad op-
poſitum. Verum inclinatio hæc Dei eſt tantum
entitative & fubjetive infinita, non vero obje-
Give & appretiative, quaſi illud objeétum aut
in ſe quoad entitatem üit infinitum, aut alteri
cuilibet objecto ſit a Deo necefſario præferen-
dum: Et quia nec judicium intellectus dictat, ob⸗
jectum illud habere bonitatem omnibus aliis abſo-
lute præferendam, hinc Deus etiam non vult
Incarnationem, eam neceflario omnibus ob'jeétis
præferendo, & fic illa inclinatio non lædit Hiber-
tatem Dei ad volendam, vel non volendam In-
carnationem. II. S. Anſelmus in I. Cur Deus ho-
mo: probat neceſſitatem Incarnationis ex eo. quia
ſuppoſito lapſu hominis inconveniens fuiſſet. Deum
non incarnari, & hominem redimere, adeoque

impoſſibile etiam fuit, nam inconveniens Deo eſt

impoſſibile, & ſie Incarnatio fuit abſolute neceſſa-
ria. Verum cum non poſitive vel contrarie ſit
Deo inconveniens, lapſum hominem non repara-
re, ſed tantum negative, quatenus Deus omitte-
ret id facere, quod eſt quidem conveniens, ſed
ad quod faciendum nulla neceſſitatis lege tenetur,
non ſequitur Incarnationem eſſe abſolute neceſſa-
riam Idem S. Anſelmus ibidem docet, Incarna-

tionem eſſe neceſſariam ſolum ex hypotheſi, Baud
eus

Eeinn 6o.

Dens
4 hon
hlIa.

Dol 2, (
Derns
lleſs
Pro il
2deogn⸗
Min illi
Polelt
Hypo
Gge vln
n ten
ſtskeeet
ſt e
Gebems
In eli
Contra 4
lergt Mie⸗
6 (g.
nen ord
Uektlaria
erl
kin
Einaria De
ltum im
Mtüta ſa
lümine 0
ſteſt fer

Nholio
60 inco
unment
n, Nee
s pr
un fuit

De Incarnatione verbi Divini. 563

Deus voluerit vacuas Angelorum lapſorum ſedes
ab hominibus impleri, non vero neceſſitate abſo-
Juta.

Schol. 2. Controvertitur hic in Scholis ſalva fide, an Jn Deus
ſi Deus voluit hominem ſalvum facere, potuerit potuerit
illæſis juſtitiæ ſuæ legibus plenam & condignam hominem
pro ipfius offenſa ſatisfaétionem non repetere, ſine In-
adeoque non incarnari, & omnem culpam & poe carnatio-
nam illi gratis relaxare. Controverſis hæc dirimi ne Jal-
Ppoteſt ope diſtinctionis dicendo primo, Deum vare.
ex hypothefi, quod lapſum hominem ſalvum fa-
cere voluerit, potuiſſe abſoluta & extracordinaria
ſua potentia absque Incarnatione & ſuæ juſtitiæ
ſatisfacere, & hominem ſervare. Quia inexhau-

K aun ſta eſt Divina potentia, cui limites ponere non
eto & debemus licet modum ignoremus, quo fieri poſſit.
deun Ita etiam ſentiunt Patres. S. Athanafius or. 2.

contra Aria. ait: Etiam ſine ullo ejus ddventis po-
terat Deus tantummodo dicere atque ita ſolvere ma-
ledikionem. S. Anguſtinus l. 13. de Trin c. 10.
S. Greg. Naz. Or. 9. & c. Secundo ex potentia
tamen ordinaria & legibus Divinze juſtitiæ, ita
neceſſaria fuit Incarnatio Verbi, ac fatisfaétio
Deo per Ipſum perſolvenda, ut fine illa hemo lap-
ſus reparari non potuifſet: Nam de potentia or-
dinaria Deus ex immotis juſtitiæ ſuæ legibus pec-
catum impunitum relinquere nequit, tuin quia ex

ſe,er natura ſanctus & juſtus eſt: tum quia peccatum
fumme odit. Unde S. Irenæus l. 3. c. 18 inquit:
e, Doe Wiſi homo conjunbtus fuiſſet Deo, non potuiſze var-
s c⸗ liceps fieri incorruptthilitatis. Et S. Auguſtinus
“ idem docet ſerm. 174. & S. Anſelmus ex dictis
e. Scholio præcedenti hoc probat ex eo, quod hoc
n ie Deo inconveniens adeoque impoſſibile foret, quod
Kad 1 argumentum ſolum probat pro potentia Dei ordi-
e naria, nec infert abſolutam neceſſitatem Incarna-
re tionis pro potentia éxtraofdinaria; uti ibidem di-
Etum fuit.
, Vam ruik⸗
,6. gol .
Mſ, Nh 2 F. 321.

564 Caput V.

H. 321I.

MWMotivss Motivum Incarnationis Verbi Divini fuit
Incarna- humani generis redemptio. Ita S. Scriptura,
tionis .t Luc. 19. V. 10. Venit Filius hominiy qucrere,
Tedemntio & ſalvum jfacere, quod perierat. Gal. 4. v. 4.
S Wiſit Deut Filium ſuum ut eos, gui ſub
geueris. S ” 4
lege erant redimeret. I. Tim. I. v. 15. Ekcca-
tores ſalvos facere. U deſirueret opera diaboli.
I. Joan. 3. V. 8. ut tollat peccata mundi.

An Ada- Schol. Pelagiani negarunt, Chriſtum ideo veniſſe,

mo non ut homines a labe originali mundaret, quam re-
veccante jiciebant, & Abaelardus negat, Chriſtum veniſſle,
Chriſtus ut hominem a captivitate diaboli liberaret. Sed
veniſſet. his ex dictis refutatis, quærunt Scholæ, an vi

præſentis decreti & rerum orcdinis, redemptio

humani generis a peccato, ita ſit motivum ad-

zquatum Incarnationis, ut ſi Adam non peccaſ-
ſet, nec homo a peccato redimendus foret, Chri-
ſtus non veniſſet. Reſpondemus negative, tum
quia Luc. 5. dicitur: Won egent, qui ſani ſunt, me-
dico, ſed qui male habent; non vent vVocarz juſtos
ſed peccatores. Et in ſymbolo Nicone profite-
mur: Qui propter nos homines, & propter no-
ſtram ſalutem deſcendit de cœlis: & Incarnatus
eſt: tum quia ita ſentiunt Patres: S. Athanaſius
or. 3. cont. Arian. GQuod autem Filius Dei liomo
Fablus eſt, nunquam accidiſſet, Niſi hominum neceſſt-
tas cauſam præbuiſſet: S. Auguſtinus ſerm. 8. de
verb. Dom. ſi homo non peccaſſet, Filius homi-
nis non veniſſet. Chriſtus igitur dicitur Primo-
genitus omnis creaturæ Rom. 8. v. 20. ratio-
ne Divinitatis, non vero ratione humanita-
tis niſi honore & dignitate. Tituli Docéctoris,
Legislatoris &c. in Chriſto titulo Redempto-
ris ſubordinantur, quo fublato non extarent.
Adamo etiam potuit revelari Incarnationis my-

Kterium ſine præſcientia ſui peccati, cujus. urns
. fuit,

fuit, po
Velata e
nodo pe
ex parte
heriecdil
xrom.
lem ean
Deccati
lentis a⸗

Negn

delzct

ela mria

lu dekdiri

Conden

umntis
ohten
Gen tenn
Erri

len unio

I Divin

1

lnn.3,,
un ui⸗
lehnen
Unlo hy
meritum

Mionis

1lns ſi

(ſe inin

ſteris 1
tionis

Aern

1 bren

R ine

De Incarnatione verbi Divini. 565

fuit, poteſt enim alicui revelari effectus, non re-
velata cauſa. Deus item fine unione hypoſtatica
modo perfectiſſimo ſe communicaſſet ex parte ſui,
ex parte vero termini communicaſſet ſe modo
perfectiſſimo ſaltem appoſite ad finem ſibi præ-
fixum. Denique docent hic Theologi principa-
11 lem cauſam fuifle originale peccatum, unde ſolis
ANr, peccatis actualibus exiſtentibus Chriſtus vi præ-

Pi Aron.

15,e ſentis decreti non veniſſet.
Eru i
ui §H. 322.

eo nei, Neque humanitas, neque anima Chriſti Qhriſtus
„Jun- defacto meruit unionem hypoſtaticam per unionem

n opera prioritate temporis eam antecedentia. Avpohati-
Ne,mi Ita definivit Concilium Epheſinum I. can. r3. D 4
telen & Conſtant. I. can. 1. Ratio eſt, quia nec zempore

ig humanitas, nec anima Chriſti ante unionem priora
EE hypoſtaticam extitit (H. 311.) Ergo hanc per non me-
eE opera tempore przcedentia mereri non po-ruit.
e tulit.

Schol. Chriſtus per nullam operationem natura prio- Mec per
rem unionem hypoſtaticam promeruit, nam hæc opera na-
uni Divinæ clementiæ, & nulli merito tribuitur tura prio-
Joan. 3. v. 16. Sic Deus dilewit mundum, ut filium ra aut
Nuum unigenitum daret. Nec eam per merita illam ſubſequen-
ſubſequentia promeruit, etiam ut præviſa, quia tia.
unio hypoſtatica eſt principium meriti, ergo ſub
meritum cadere nequit: imo actus meritorius
unionis hypoſtaticæ eam jam ſupponit, nam ut
actus fit meritorius unionis hypoſtaticæ, debet
eſſe infiniti valoris, quod ipſum habet ex unione
hypoſtatica. Ex eadem ratione nec S. S. Patres An E. E.
veteris Teſtamenti meruerunt ſubſtantiam Incar- V. L. m-
nationis de condigno: bene tamen de congruo carnatio-
mernerunt aliquas Incarnationis circumſtantias: nem me-
ſic Abraham prompta ſua obedientia meruit, ut ruerint.
ex ſemine ſuo Meſſias naſceretur Gen. 22. v. 18.
N n 3 bene-

An Bea-
tiſima

Oßicium
EOlriſti
quotur
plew.

566 Caput V.

benedicentur in ſemine tuo omnes gentes terræ, quia
obediſti voci merx. Item Daniel ſuis votis & de-
ſideriis meruit abbreviari tempus adventus Meſſiæ
c. 9. v. 24. Denique Beatiſſima Virgo Maria non
meruit de condigno, ut fieret mater, Dei, quia
opera ejus non fuerunt pretii & valoris ſimplici-

ter infiniti, nec conſequenter ejusdem ordinis.

cum unione hypoſtatica, maxime cum nulla Dei
promiſſio interceflerit, nec ad dignitatem illam
aſpiraret Virgo humillima, quæ Angelo hoc My-
ſterium nuntiante turbata fuit. Meruit tamen de
congruo, quia fuit maxima amica Dei, & pro-
babile eſt, illam oraſſe Deum, ut Filium ſuum in
mundum pro redemptione generis humani mitte-
ret, & quidem ferventius, quam alii V. L. Pa-
tres. Congruum ergo fuit, ut propter ejus pre-
ces mitteretur Filius Dei, & illam ſuam matrem
efficeret. Unde Sancti Patres communiter dicunt,
Beatiſſimam Virginem ob ſanctitatem ſuam me-
ruifle, concipere Regem colorum & Dominum.

Omne genus actionum, ad quod perficien⸗
dum Chriſtus in mundum miſſus eſt, dici-
tur officium ejus; & ideo Redemptio gene-
ris humani, & quidquid ad eam pertinet eſt
officium Chrifti. Porro ad redemptionem
generis humani ſpectabat 1I. ut Chriſtus Deo
plenam pro hominibus ſatisfactionem præ-
ſtaret. 2. ut voluntatem Dei hominibus an-
nuntiaret, lisque viam falutis monſtraret.
3. ut fideles ſuos regat, protegat & ſalvet.
Hinc triplex Chriſti officium emergit, ſci-
licet Sacerdotale, Propheticum & Kegium.
Et ideo Iſ. 33. v. 22. dicitur Judex noſter,
begirlator noſier, Nex noſter, qui ſalvabit nor.

Pyime
hrie
Met 8.
Chriltns
It Eph.
Muenp
ANtorumn
it hare
unt,
c ,.
Uetinm p
Do nobis
enplo:
eſt.
i o
e eit
fenndn
ſonfiae
ſenzercer
fcalein
g icid
etm n
Rom. 5
1. bet, 3.
1o n
Utienlan
6 Criſk
lekiner
mn vi
lend
lnt G
Rhri

De Incarnatione verbi Divini. 3J67

terrt n
Vots §. 324.
Primo igitur Chriſtus pro nobis vere & Chriſtus
proprie juſtitiæ Divinz ſatisfecit. Ita Imo. vere pre
docet S. Scriptara, quæ teſtatur, quod nobis Ja-⸗
Chriſtus proprio ſanguine ſuo nos redeme ¹Necit.
mmHE rit Eph. I. v. 7. In guo habemus redemvtionem
R AXUτοοαοοσια per ſanguenem ejur, femiſiontm pec-
ded catorum Matth. 20. v. 28. Ellius hominis ve-
,A mt dare animam ſuam redemptionem pro multis.
n ſum Aurcov, quod pretium pro redemptione
nimt captivi ſolutum fignificat: ſed qui verum
L Fr. pretium pro redemptione noſtra ſolvit, vere
nacr pro nobis ſatisfecit, non ſolo conſilio &
göon exemplo: Ergo Chriſtus vere pro nobis ſa-
un tisfecir. Dicunt Sociniani Avrcor improprie
Domn fſumi pro liberatione ſine dato pretio, ſicuti
Deus dicitur populum liberaſſe, ſine pretio.
Verum qualis conſequentia? ſubinde Avrgor
ſignificat ſatisfactionem improprie: Ergo
leie ſemper.certe dare animam hoc pretium fuf-
l,H ficienter indicat. Rurſus in S. Scriptura Chri-
gtog ſtus dicitur pro nobis, ſeu loco noſtri per
ed veram fubſtitutionem paſſus & mortuus eſſe
im Rom. 5. v. 8. Chriſtur pro nohiz mortuus eſt.
G I. Pet. 3. v. 18. Juſtus pro injuſtis: Ergo ve-
len N, re pro nobis ſatisfecit. Dicunt Sociniani,
ibust. particulam τα tantum cauſam finalem mor-
ulmt tis Chriſti denotare, ſcilicet ut nos a pecca-
t to retineret, & ejus odium nobis inſpiraret.
„ Verum vim ſatisfactoriam mortis Chriſti cla-
m. re oſtendunt verba ſequentia: Wt nos jufli-
Nir. Ficaret & Veo reconciliarét. Rom. 5. v. 10.
ſͤn 3tio. Chriſtus in morte perferenda peccato-
Nn 4 rum

568 Caput V.

rum noſtrorum peœenas ſolvit, nam ex con-
feſſione ipfius Socini. Iſ. 53. v. 4. de Chri-

ſto dicitur: Vere languores noſtros ipſe tulit,

& dolores noſtros ipſe portavit. Ubi Syriaca
legit: vere paſſiones noſtras ipſe pertulit,
& dolores noſtros ipſe paſſus eſt. Et Græ-
ca: Ipſe peccata noſtra portat, & pro no-
bis dolet. Unde ly Nüe non ſignificat tan-
tum abſtulit, ſed etiam, poenam luit. Nec
obſtat S. Matthæus, qui c. 8. v. 17. hunc
locum interpretatur de morbis corporis a
Chriſto ſanatis, nam morbi illi erant plerum-
que poenz peccatorum, unde recte dicit,
ideo Chriſtum ſanaſſe ægrotos, ut oſten-
deret, ſe efie, qui peccatorum noſtrorum
Poenas fuſtualiſſet, & caſtigatione ſua pacem
nobis reſtituiflet. Sane Chriſtum peccatorum
noſtrorum pœenas in ſe tranftuliſſe patet ex
IH. 53. v. 5. Inſe vulneralus eſt, propter iniqui-
tatei noſtrag, attritus eſt propter ſcelera noſtra,
Hebraice Pne ab iniguitatibus noſtris. Di-
ſciplina Caſtigatio, paciz noſtrœ ſuper eum,
& livore ejus ſanati ſumut. Ergo pænas pec-
catorum noſtrorie! luit, & proprie pro iis
ſatisfecit. Ato. Chriſtus morte fua ſacrifi⸗
cium expiatorium obtulit, quo oblato & ac-
cepto Deus peccata noſtra remittere, nosque
impunitos dimittere poterat, nam dicitur ſa-
cerdos noſter, qui ſanguine ſue ingreſſus
in Sanctum Sanctorum æternam redemptio-
nem invenit Hebr. 9. v. II. 12. Hac quip-
Pe compellatione & defcriptione S. Seriptu-
raàa docet, Cheiſtum rem iſtam vere & e-
iter

.

Neer prx

uioum

wenti II
Utiſee
Un te
flfle um
Uem ver
debatur
igecleb
(hmm pt
Okerendin
o mr
ufn, ut
In ſaer
Uherit,
n c, 4
Vn

initat
blhr
eret
trentix
Niis e
Unn ilutn
Dpl 2, d
onn N
mbnn en
Mento he
Morum
Kkternam
1 Deng
reiigt
Komni
un
4 Nnem
n Dens

De Incarnatione verbi Divini. 569

unes liter præſtitiffe, cnjus aliquod ſignum figu-
rativum editum eſt in Sacerdote Vet. Teſta-
menti. Huc pertinet comparatio Chriſti cum
Ulge Pontifice maximo, Hebr. 9. v. 6. & clariſſi-
een mum teſtimonium, omnia ſacra Levitica
E ben fuiſſe umbram futurorum. Hebr. 10. v. I.
Ams Rem vero iſtam, cujus ſignum a Pontifice
. edebatur, quoties in Sanéttum Sanctorum
ingrediebatur, fuiſſe expiationem, aut ſacri-
ficium pro peccatis hominum in remiſſionem

giftent
hlut E

IE offerendum, Moyies Lev. 19. V. 14. docet.
e Ergo morte Chriſti ita expiata funt peccata
eS noſtra, ut Deus, moriente Chriſto, veriſfi-
ie i⸗ mum ſacrifſicium & fatisfactionem pro illis
Nin: acceperit. Patrum teſtimonia afferre opus
Roktotu

„non eſt, quos ſibi adverſos Socinus fatetur.
ude Vid. meam Anal.

Etertotun
bltt el Schol. r. Satisfactio apud Seriptores juris Naturæ Satisfa-
,r ii⸗ ſignificat redditionem rei quipollentis Pro re Nio qetid.
D 1. ablata, ut damnum reſarciatur. Unde ſatisfaétio
nn pro peccato eſt redditio voluntaria honoris & re-
llenh verentiæ æquivalentis ex propriis & alias inde-
. ins, bitis ad compenſandam injuriam Deo per pecca-
H tum illatam.
ENdSN

e roß Schol. 2. Socinus novum Religionis ſyſtema in Po- Socini hœ=
. ſdel. lonia procudit, quod ſatisfactionem Chriſti potif- reſis &
dia fſimum excludit, cum pro toto Reljgionis funda- ſuſtemd.
ato N mento hoc principium ponat, ſolo pietatis & bo-
e, N. norum operum ſtudio Deum placari, & vitam
Pirt æternam impetrari poſſe. Syſtema ejus hoc eft.
1. Deus pro infinita ſua bonitate decrevit, omni-
bus reiipiſcentibus, & pie in hoc mundo viventi-
bus omnia peccata condonare, & illos ad immor-
talem vitam transferre, dummodo in bono usque
ad finem perſeveraverint. 2. Ut hanc volunta-
tem Deus mundo patefaceret, miſit Jeſum Chri-
Nn 5 ſtum

570 Capyut V.

ſtum in mundum, qui hanc Dei bonitatem nobis

non ſolum annuntiavit, ſed & miraculis confir-

mavit, & occaſione hujus annuntiationis mor-

tem erucis Deo mandante ſubiit. 3. Ut vero præ-
dieationem Chriſti eſſe certam cognoſceremus,
Deus Chriſtum nobis velut vitæ exemplar propo-
ſuit, tertia die a mortuis excitavit, & in cœlum
tranſtulit. 4. Igitur juſtificamur, ſeu peccata
nobis remittuntur, id eſt, pro juſtis declaramur,
per hoc, quod promiſſionibus Chriſti confida-
mus, & mandata ejus ſervemus. Res autem a
Chriſto promiſſæ ſunt vita æterna, & Spiritus S.
quarum rerum fide homo movetur, ut mandatis
Dei obediat, unde habet liberum arbitrium. 5. Sed
quia homo mandatis Dei non obtemperaret, ſi
natura illius per peccatum originale corrupta fo-
ret, ideo peccatum originale non datur, & homo
in eodem ſtatu naſcitur, in quo Adam creatus
fuit. 6. Cum vero S. Scriptura ſæpius dicat,
Chüiſtum ad ſalvandum nos veniſſe: Socinus bhoc
vult intelligi, Chriſtum nos ſalvaſſe, quatenus &
promiſſiones vitæ æternæ, & Dei mandata nobis
revelavit: & ideo 7. Deus & potuit, & voluit
peccata condonare ſine ulila interveniente vera
ſatisfactione, imo impoſſibile fuit, ut alienam ſa-
tisfactionem acciperet. 8. Quare Chriſtus non ſa-
tisfaciendo, ſed doçcendo & doétrinam ſuam mor-
te & ſanguine confirmando nos redemit. Hoc
vero redemptionis genus cum non ſit ſupra vi-

res meri hominis, hinc 9. Chriſtus non eſt eſſen-

tialis & æternus Deus, ſed merus homo, & ſo-
lum dicitur Unigenitus Dei Filius, quia inter ho-
mines nullum patrem habuit, ſine concurſu maris

conceptus, a Patre ſanétificatus, in mundum

miſſus, a mortuis reſuſcitatus, & in cœlum exal-

tatus fuit. Hinc non datur Verbi Divini Incar-

natio: Et quia 10. Spiritus S. a Chriſto, qui non
eſt verus Deus, mitti dicitur, ideo Spiritus S.
non eſt verus Deus, & fic. 11. Corruit ma-
gnum Sacroſanétæ & Individuæ Trinitatis myſte-
rium,

jum,
1us & el
in§ La
udex n
¹ Deo
& vitam
werito
Hoe ſe
Pers in
Perta .
font. In
lidtioen
Dens gn

hee eet

t eſeell

bis ſatis

A—

.

4

ſo dn
Non t
Docens,
Eeſorlore
u lono
II Crk
Dos ſckin
Ee loer
1e Gnded
VAlre
Pote De
Chrittm,
n0, ſed
lommini

ile

loſit in
6 lirarn

8 Eetr
Mriſti ot
Res mn

Ut Nilen

iun 5.
renaret,
onnpn ſo⸗
Chom
in geen
Linns 6e,
Neinphe
Atrenl 4
nuunuin
un, EW
Feliele ii
Ut Mem:

De Incarnatione verbi Vivini. 571

rium, & præter Patrem D. N. J. C. nemo eſt ve-
rus & eſſentialis Deus. 12. Quia tamen Chriſtus
in S Scriptura ſæpe dicitur Rex, Dominus &
Judex noſter, licet ſit merus homo, eam tamen
a Deo poteſtatem accepit, ut Eccleſiam regere,
& vitam æternam fidelibus argir poſſit, & ideo
merito ab omnibus adorari & religioſe coli debet.
Hoc ſvſtema Steinbartus in iſt. pur Philoſ. Gru-
nerus in Inſt. Th. & alii, novis figmentis contra

aperta S. Scripturæ teſtimonia explicare conati

ſnnt. Inſargaa- ergo contra veram Chriſti ſatis-

factionem. I. Quia in S. Scriptura dicitur, nobis

Deus gratis peccata dimittere. Verum remiſſio
hæc licet ſit gratuita reſpeétu noſtri, jure tamen
fit reſpectu Chriſti. II. Chriſtus non potuit pro
nobis ſatisfacere, quia injuſtum eſt, innocentem
plecti pro reo Deut. 2 24. v. 16. Et Chriſtus pro
ſeipſo debuit Legi obedientiam. Verum injuſtum
non eſt, innocentem plecti pro reo, quando in-
nocens. qui habet perfectum dominium vitæ ſuæ,
ſe ſponſorem pro reo conſtituit, quia tunc reatus
pœnzæ in eum conjectus cenſetur. Deinde Chri-
ſtus homo faétus Patri quidem obedientiam de-

buit, ſed liberam, quia libere homo faétus eſt.

III. Chriſtus non ſuſtinuit poenam æternam, quam
nos ſuſtinere debebamus: ergo non vere ſatisfecit.
Sed licet poœna a Chriſto tolerata non fuerit æter-

na quoad durationem, fuit tamen quoad pretium

& valorem *quivalentem. IV. Sic Chtiſtus ut-
pote Deus ſibi ipfi ſatisfecifſet. Verum cum
Chriſtus, nec fit ſimplex Deus, nec ſimplex ho-

mo, ſed Deus homo, non ſatisfecit ſibimetipſi ut

homini & mediatori inter Deumm & hominem,
ſub illo enim reſpeétu Deo ſatisfeeit, licet dici
poſſit ſibi ſatisfeciſſe ut Deo. Vid. D. Tournely
de 6 Tucar n. & P. Berti.

F. 225.

572² Gaput V.

§. 325.
Satisfactio Chriſti ad reparandum homi-

Eri- nem lapſum fuit necefſaria. Nam Imo. Deus

tam in Veteri, quam in Novo Teſtamento
mortis pœnam ſæpius interminatus eſt. Gen. 2.
v. 17. In quocumque enim die comederis ex eo,
morte morieris. Ezech. 18. v. 2. Anima, quc
pveccuverit, ipſa morietur. Rom. I. v. 18. Re-
velatur ira Dei de cœlo ſuper omnem impietatem
& injuſtitiam hominum: Ergo cum Deus nec
mentiri poſſit, nec mutari, neceſſe fuit com-
minationem illam exequi, & vel hominem
moriendo huic edicto ſatisfacere, vel in
Chriſtum hominem vadem & ſponſorem
poenam transferre. 2do. Apoſtolus in epi=
ſtola ad Hebræos ſzæpe inculcat, ſacrificia
legalia reatum, peccata tollere non potuiſſe,
ſed nobilius ſacrificium Chriſti neceſſarium
fuifſe. Hebr. 10. v. 4. Impoſſibile eſt, ſangui-
ne taurorum & hircorum auſerri peccata. Ideo
ingrediens mundum dixit: Hoſtiam & oblatio-
nem noluiſti, corpus autem aptaſti mihi. Quæ
verba clare innuunt, neceſſe fuiſſe, nos ſan-
guine Chriſti mundari. Unde Hebr. 9. v. 22.
dicitur: Neceſſe eſt ergo exemplaria quidem cle-
ſtium hir mundari: ipſa autem coœleftia meliori-
bus hoſtiis quam iſta. 3tio. Suffragatur ipſa
Chriſti precatio, qua Matth. 26. v. 39. ora-
vit, ut ſi poſſibile eſſet tranfiret a ſe calix
paſſionis: Qui cum teſte eventu eum non
tranſüt, ſub conditione reparandi hominis
lapfi neceſſe fuit, ut Chriſtus eum biberet,

Ato. Ratio accedit: nam veriſimile non vi⸗
detur,

Mm ſe
lole mo
Ptiskactio

Wiliori

Ei potuil
n e he
li.

7

Aol 1. d.
Non tlle
fbhttone
Alono

atum

Cblntete

EciVer

lepakt, 1
orie D
Ton Pn
Vinichem
N non en
llet ſine
neſns
gsEn
ler gec
dote il
e Don
ine Pecc
CUndam
Drimum
tuns.
Eiperta
ter ſe n
bantum

Propr

P
1.

iin Dir
Migg
Aen

4 Mena
ik

De Incarnatione verbi Divini. 573

detur, Deum ſapientiſſimum voluifſe pro-
prium ſuum Filium tam acerbæ & ignomi-

uns nioſæ morti ſubjici, ſi neceſſaria non fuiſſet
nm fſatisfactio per hominem Deum oblata, & ſi
Iem. faciliori via opus Redemptionis humanæ per-
Sctü, agi potuiſſet. Vide JQ. 120. ubi demonſtra-
imie tom eft hanc ſatisfactionem exigi a Divina
Aim juſtitia.
V. I1 Schol. I. Sociniani volunt, ſatisfactionem Chriſti Solvuntur
1 imglin non fuiſſe neceſſariam I. quia Deus ſine omni ſa- objettio-
Dens e tisfactione peccata nobis remittere potuit, fſienti nes.
fuit & homo injurias ſibi illatas: KAe/p. Deus nequit
ominen peccatum impunitum relinduere, ne ejus gloria
Tel n obſcuretur (§. 120.) homo vero licet peccatum
præcavere debeat, cum tamen res mundanas non
Korloten regat, actus judiciales exercere nequit, quibus
s in e gloriæ Divinæ obſcuratio aboleatur, niſi fit per-
ſrtid ſona publica, unde fi fit perſona privata, Deo
vß⸗ vindictam relinquere debet. II. Juſtitia vindicati-
ſir va non eſt Deo eſſentialis, tum quia in Deo non
Nettfi ellet ſine creatura peccante: tum quia contraria-
tur ejus miſericordiæ: tum quia vel ſuſciperet
eltt. magis & minus; vel debe et omnia peccata ædua-

liter plectere: tum quia Deo foret necefſaria, ut-
pote illi eſſentialis, & non libera, quæ omnia
Deo non conveniunt. Keſp. Juſtitia vindicativa
ſine peccante non eſſet in Deo quoad actum ſe-
cundum & exercitium, bene vero quoad actum
primum velut proprietas dicens ordinem ad crea-
turas. Deinde Juſtitia & miſericordia ſunt circa
diverſa objecta & diverſos effeétus, adeoque in-
ter ſe non pugnant: & ſuſciperet magis & minus
tantum quoad effectum externum, non quantum .
ad proprietatem Divinam infinitam. Denique ju-
