didu non vident neceſſario, licet nonnulla, ad

kr ſtatum, conditionem & beatitudinem eorum
muei, ipectantia videant. Vident etiam Divina at-
us nn tributa & ſpecificas eorum rationes, non
Xte i tamen ſecundarias, id eſt, non vident omnes
am reſpectus, quos dicunt ad creaturas. Quare
viſa Omnipotentia vident quidem generatim
Inle

ncu ejus objectum, nempe ens poſſibile, ſed non

wident entia ſingula, ad quæ extendi poteſt.
ſ6gender . . . .
kic Beati etiam vident aliquas creaturas,
din quod eſt objectum Viſionis beatificæ ſecun-

Ge darium; nam Beatitudo eſt ſtatus omnium
Smmß bonorum aggregatione perfectus, qui ſine
en cognitione creaturarum ſtare nequit. Hinc

trel Beati cognoſcunt omnes creaturas exiſtentes,
ſa rerum naturalium cauſas, ſpecies, vires, 1
ekt,

proprietates: Vident clare omnia fidei my-
ſteria. Vident ſummam erga ſe Dei miſeri-
cordiam, nec ſine perenni gratiarum actione
e — vident ſuos ſocios, ac beatie patriæ conci-
1„ ves: Vident, quæ ad proprium ſtatum ſuum
nae pertinent: Pontifices, quæ ad Eccleſiæ ſuæ
uns J CcC 4 regi-

Quomodo
beati
creaturas
in oo vi-
deant.

Beati
Deunm
Nemme

776 Caput VII.

regimen, Reges, quæ ad ſuum regnum ſpe-
ctant &c. S. Ambro. in obit. Theodoſ. Vi-
dent preces, quas viventes ad eos dirigunt:
Non tamen vident omnes creaturas poſbiles
aut futuras in aliqua temporis differentia,

nec cognoſcunt ultimum diem judicii, nec

ſecreta cordis, nec futura contingentia, niſi
illis revelentur.

Schol. Beati videre poſſent omnes ereaturas aliquando
futuras, & omnes poſfibiles, quia hoc etiam modo
Divinam Omnipotentiam non comprehenderent,
cum eam non omni claritate & perfectione, qua
videri poteſt, & reipſa a Deo videtur, cogno-
ſcerent. Quantum attinet ad creaturas exiſtentes,
nonnullas earum vident in Deo formaliter uno &
indiſtinéto actu, tanquam in motivo formali &
medio prius cognito, ſiquidem creaturæ formali-
ter objeétive continentur in Deo, cum Divina
eſſentia habeat vim infinitam ad repræſentanda
objecta neceiſario cum ea connexa in ratione ob-
jeéti primarii & ſecundarii: Ergo Beati nonnullas
creatutas formaliter in Deo vident, & quidem
illas, quæ ſpeétant ad eſſentialem eorum beatitu-
dinem: Aliss vero Creaturas, quæ ad beatitudi-
nem aceidentalem ſpectant, & quæ decurſu tem-
poris illis manifeſtantur extra verbum per revela-
tionem ſibi factam cognoſcunt.

H. 402.
Ex perfecta & intuitiva Dei viſione ori-

tur in Beatis intenſiſfſimus Dei amor. Sic

zmank. I. Cor. 13. V. 98. Charita: nunquam excidit.
Cuſus ratio eſt: Beati perfecta & intuitiva
Dei cognitione fruuntur: (G. 399.) conſe-
quenter Deum ut ſummum bonum in ſe, &
ſibi cognoſcunt, & ſic maximam ex Dei per-

fectio-

Nul

ionit
unmus

(ot. (

Amend
poſſi
ſario⸗
Anle
Ame
Glin
tit,

Aaxcreit

optet
lellien

el. !

i,

lre en
Cnfſet
en ſeg
e
W1
tlüons
Mnene
b,
fumtre
detti cel
glinne
hon eh
Drocecl
hon V.

E
ſed non
tiggtu
4 indici
n ma
d
Vohrt

N

De ultimo Fine hominie & Beatitudine. 777

nnfe fectionibus voluptatem percipiunt, adeoque

n ſ. ſummus eorum in Deum amor eſt. (J. 132.)
Grdt. S
poſtoan uchol. Certum eſt, quod Beati Deum neceſſario n peais
ferem. ament, quoad ſpecificationem, ita ut odiſſe non neceſſario

ei, k poſſint: Sed quæritur adhuc in Scholis, an neceſ- Deum
K i ſario ament quoad exercitium, ita ut ab ejus gment.
enin,1 amore ceflare non poſſint. Negant Scotiſtæ; ſed -
Aaffirmativa ſententia videtur nobis probabilior 1I.
quia I. Cor. 13. dicitur: Charitas nunquam ex-

gilluit cidit, ſive prophetiæ evacuabuntur &c. Id eſt,

un exercitium Charitatis in cælo non ceſſabit, licet
inen Prophetiæ exercitium ceſſet. Et Apoc 4. Beati
kione .

requiem non habent, ſed noéte & die dicunt,
, e Sanéctus &. Et S. Auguſtinus, lib. de civ. 22.
eiſe, cult. Deus Rine fine videbitur, ſine faſtidio ama-
ter uot bitur, ſine fatigatione laudabitur. Laus vero

omi hæc exercitium præſtantiſſimæ Charitatis in ſe
e ymi- continet. 2. Voluntas rectæ rationis dicta-
eun Dyin men ſequens nequit ceflare ab actu, niſi intel-
Preſetns leétus in eo deprehendat aliquam rationem
ntont mali, aut in ejus ceflatione ſpeciem majoris
tiromm poni, ſed voluntas beatorum dictamen rectæ
gi rationis neceſſario ſequitur, & ratio nequit pro-
m beti. ponere beatis motiva, quibus ab amore Dei, vel
dertitl⸗ malo, vel minus bono avertantur, quia alias
utſl te⸗ formaret judicium erroneum: Ergo ab amore Dei
Ner ſeſek⸗ beati ceſſare non poſſunt. Non obſtat I. S. Au-

guſtinus, qui in Ench. c. 105. ait: Voluntas aut
non eſt, aut libera eſt. Reſp. actus voluntatis
procedens a voluntate prout libera eſt, liber eſt;
.B non vero procedens a voluntate, prout natura
Kone d⸗ eſt. II. Amor patriæ idem eſt, ac amor viæ:
Nor. Ne Sed hic eſt liber, Ergo & ille. Reſp. Idem eſt,
ſed non eodem modo regulatus, nam amor viæ

1 n dirigitur a judicio indifferenti: amor vero patriæ
iu a judicio bonum univerſale proponente ſine mix-
alſe⸗ tura mali, & fine indifferentia, & quidem om-
nle⸗ nino clare, cum econtra fides in via proponat
Dei er voluntati ſummum bonum tantum obſcure, adeo-

li⸗ Cee 5 que

778 Capit VII.

que cum judicio indifferenti. III. Amor Chriſti
regulatus ſcientia beata erat liber, quia per illum
Chriſtus meruit: Ergo etiam amor beatorum,
qui eſt perfectiſſimus, liber erit. eſp. Amor
Dei ſecundum ſe confiderati in Chriſto liber non
fuit, ſed ſolum prout fuit ratie diligendi creatu-
ras. Item amor liber perfectior eſt amore neceſ-
ſario, ſi neceſſitas oriatur ex imperfectione co-
gnitionis, non vero ſi ex perfectiori cognitione
oriatur, quia ſic ejus capacitas expletur & ſa-
tiatur.

§. 403.

Beati ſunt Ex eo, quod Beati intuitive Deum vi-
impecca- dentes ſummo illum amore complectantur,

biles.

ſequitur, eos eſſe impeccabiles. Ita docet
S. Fulgentius 1. de fid. ad Petrum c. 23. Eir-
miſime tene, & nullatenus dubites .. non jam
poſſe quemlibet &. S&. Angelorum in deterius com-
mutari, quia ſic acceperunt eternam beatitudi-
nem, qua eo ſtabiliter perfruuntur, ut ea ca-
rere non poſſint. Par autem ratio eſt pro Bea-
tis. Deinde impoſſibile eſt, ut qui Deum
vident, ab eo avertantur: mens enim ab illo
objecto divelli nequit, quod totam ejus ca-
pacitatem exhaurit, quodque ita amat, ut
nihil præter ipſum amare poſſit: Sed talis
eſt Beatorum conditio, qua ſecluſa non fo-
rent perfecte beati: Ergo ſunt impeccabiles.

An ab in- Schol. Quæritur in Scholis, undenam ſit impecca-

trinſeco

Jint im-
veccabi-
les.

bilitas Beatorum. Scotiſtæ reſpondent, non eſſe
ab intrinſeco; ſed ab extrinſeco, ſcilicet ex vo-
luntate & auxilio Dei conſervantis beatos a pec-
cato. Probabilius dicitur, Beatos efie ab intrin-
ſeco impeccabiles. I. Qnia in intellectu eorum
nequit efſe diétamen defectuoſum: tum quia in

vidente clare Deum nequit efſe ignorantia, aut
incon-

Nr

ion
Viſam
bonu
ammab
pecc⸗
ſuppe
Verti
mu
pece
titar
& 6
allre
Beutue
ttunsg
enm
ſohen
erv
tent
ingn
aman

No
ſed on
E guut
tes Polli
tiitgr,
OlIhnem
orbos
a di

rrupti

a Ut .
Mdu
WuChr
los “

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 779

or Di inconſideratio ob ſummam perfectionem in Deo
Iein viſam: tum quia Deum cognoſcunt ut ſummum
Petnan, ponum, extra quod, & ſine quo aliud bonum

amabile non datur: Ergo in voluntate nequit eſſe
peccatum, quod dictamen defectuoſum intelleétus
ſupponit. 2. Per amorem beatificum homo con-
vertitur actu continuo ad Deum tanquam ulti-
peccatum vero mortale a Deo ultimo fine aver-
titur, & per veniale ab eo defleétit, averfio vero
& defleétio a Deo, cum converſione & actuali
adhærentia ad illum ſtare nequit. Non obſtat I.
Beatus eſt capax legis imperantis, ergo etiam

Deum transgreſiionis Keſp. Eſt capax legis, non quia
Ehantu eam transgredi poteſt, ſed quia dirigi poteſt, &

ſuperiori fubjici amat. II. In Beatis remanet li-

H“ꝰ bertas, ergo potentia peccandi. Keſp. Hæc po-
.29 Ei tentia eſt defectus libertatis in ſubjecto necdum
, ,1 in gratia confirmato. Beati autem necefſſario Deu
ni n amant. (§. 403. Schol.)
n hutt
,1 s F. 404.
o
gli hu Non anima ſolum ſua beatitudine fruitur, Dotes cor-

Ih ſed corpora etiam ſuo tempore glorioſa erunt, poris glo-
sn & quatuor dotes glorioſo corpori competen- rioſi.
uNID tes poſſidebunt, quæ ſunt: Impaſſibilitas, Sub-
SA tilitas, Agilitar, & CUlaritat. Imvaſſbilitas
aAuH omnem a corpore paſſionem corruptivam,
eceiis morbos, dolores, & mortem excludet: de
qua dicitur r1. Cor. 15. Seminatur corpus in
dé corruptione, reſurget in incorruptione. Subtilitas W
Corpus glorioſum facit alterius penetrativum,
atie ita ut pro libitu pofſit retinere vel deponere
Eebid modum quantitatis loci repletivum. Sic cor-
n pus Chriſti januis clauſis intravit ad diſcipu-
d los & exivit e ſepulchro. Agilitas reddit
lilnn r cor-

—–

Beati
Nſumma
voluptate
verfun-
duntur.

780⁰ Caput zI.

corpus glorioſum celerrime mobile, non ta-
men in inſtanti, de uno loco in alium. IIſ. 40.
Ahument pennat ut aquilg. Claritat reddit illud
luminoſum & diaphanum ſimile cryſtallo, ita
ut in eo etiam oculis appareat interior mi-
rabilis omnium ſuarum partium organizatio.
Sic facies Chriſti transfigurati reſplenduit ut
ſol. Macth. 17. v. 2. Nimirum Chriſtus refor-
mabit corpur humilitatis noſtræ configuratum cor-
vori olaritatis ſuc.

Schol. Corpora Beatorum, quia ſunt incorruptibilia,
nullo amplius alimento indigent: quia ſunt ſubti-
lia, & pro libitu ſe confpicienda præbere, vel
præſentiam ſuam oculis fubtrahere poſſunt: erunt
etiam omnis defectus naturalis expertia: veram
tamen corporis humani ſubſtantiam & figuram ae
ſexum habebunt & certo loco cooncludentur.

F. 405. .

Cum igitur Beati maximas Dei perfectio-
nes intuitive, (H. 399.) prætereaque maxi-
mam fſui ipſorum perfectionem tum quoad
intellectum, (IJ. c.) tum quoad voluntatem,
C 404.) & corpus, (H. 405.) cognoſcant,
iquidem propter notiones diſtinctas erunt ſibi
conſcii, eo major autem ſit voluptas, quo
major eſt perfeétio, & quo certius cognoſci-
tur: Hinc Beati ſummam & ineffabilem vo-
luptatem percipient. Nam nez oculus vidit,
nec auriz audivit, nec in cor hominis aſcendit,
gug Deus prœparavit iir, qui diligunt illum.
I Cor. 2. V. 9. —

Sckol.

Nu

ſt (.
tiya,
ſen gat
um i,
ſat.
bentife
uniam
la.
Gin
mi do
Aleg
15, gt
tun In

eelli f

Uidlece
ele or
As
ſeei n
Dem je
efentin
futut,
MOd,
ſenterti
in itin
Derspe
3. mels
neb coll
tormmm,
Kras Ne
Ationen
bit: v
Noducd
umen
titndinen
leponun
tionen
ſeo en
ne
len,

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 781

Intr Schol. Cum ex dictis in Beatitudine, & viſio intui- In quo
nL, tiva, & amor intenfiſůũmus, & ſumma Voluptas Beatitudo

Gcin ſeu gaudium occurrant: quærunt Scholæ, in quor formalis

ſalr tr nam igitur Beatitudo formalis eſſentialiter conſi-ſſentiali-
ſtat. Hugo Victorinus putat hominem formaliter ier conſi-
etilt beatificari per actionem Dei increatam homini ſlat.
Panlznd unitam, qua Deum intuitive videt, & ſumme di-
endutt ligit. Verum hæc ſententia non placet: tum
Pur feſt quia Beatitudo formalis eſt vitalis poſſeſſio ſum-
õ mi boni, qua homo intrinſece beatus efficitur,
adeoque eſt eſſentialiter modificatio ipfius homi-
nis, quæ nec eſt, nec poteſt eſſe actio creata:
tum quia homo per juſtitiam Chriſti non poteſt
upt reddi formaliter juſtus, ſed per juſtitiam ſibi in-
ſunt ie trinſecam: (S. 373. Schol. 2.) Ergo nec poteſt
hee,E eſle formaliter beatus per actionem Dei increatam,
Uur em alias enim ſi beatitudinem perderet, nihil intrin-
ttin: ſemn ſeci amitteret. Henricus Gandavenſis beatitudi-
inns nem reponit in illapſu quodam ſpeciali Dei in
ndeu. eſientiam animæ, ex quo illa eflentialiter ſanéti-

ficatur, & quaſi in Deum transſormatur, eo fere
modo, quo ferrum candens in ignem. Hæc etiam
ſententia nequit explicare, in quonam ſpecialis
ille illapſus Dei confiſtat: non enim poteſt reponi
eetit in intima præſentia Dei in mentibus creatis, nam
e Deus per immenſitatem ſuam omnibus, bonis æque

e ac malis præſens eſt, nec tamen omnes ſunt beati,
un nec conſiſtit in aliqua operatione circa mentes bea-
luorren, torum, hæc enim operatio vel bearet mentes no-
gnocon Kras per ſeipſam, & fic homo beatus foret per
cruntil actionem increatam Dei, quod ex dictis eſſe ne-
6, ſ quit: vel eas bearet per aliquem effeétum in ipfis
his, ſ productum, ſcilicet cognitionem & amorem, quod
coi tamen Gandavenſis negat. Reliqui Theologi bea-
blene titudinem formalem in aliqua operatione animæ
u hi⸗ reponunt: Thomiſtæ quidem putant, hanc ope-
glmnit rationem eſſe viſionem Dei intuitivam: Scotiſtæ
on. vero eam in ſolo actu amoris conſtituunt. Pro

his conciliandis dici poteſt, beatitudinem forma-
lem, in Viſione, amore & gaudio conſiſtere. Nam

64 1. S.

782 Caput VII.

1. S. Scriptura & P. P. licet hanc quæſtionem
non definiant, reponunt beatitudinem formalem
tum in Viſione Matth. 5. Beati mundo corde, quo-
niam ipſi Deum videbunt: tum in amore: Defini-
mus, ait Benedictus XII in Extrav. Benedictus
Deus, quod exr viſione & fruitione Dei Sandkorum
anima ſunt vere beatæ: tum in gaudio: Joan. 16.
Gaudium veſtrum nemo tollet a vobis. Et S. Augu-
ſtinus 1. 10. Conf. c. 23. ait: Beata vita eſt gau-
dium de veritate. 2. Viſo, amor & gaudium
beatitudinem efſſentialiter ingrediuntur, quia ſine
his poſſeſſio ſummi Boni concipi nequit: ad hanc
enim requiritur, ut mens intime & vitaliter Deo
conjungatur, quod fit tum per viſionem, quæ
intelleétum ſummo Vero intime conjungit; tum
per amorem, quo voluntas ſummo bono adhæ-
ret, maxime cum voluntas per ſolam viſionem,
nec intelleétus per ſolum amorem ſatiari poſſit,
nec ille beatus fit, qui non amat, quod videt,
nec videt quod amat. Denique gaudium efſen-
tialiter requiritur, utpote ſuaviſſimus ille ſenſus,
quo poſito mens ita contenta eſt, ut nihil am-
plius petat, quod ad beatitudinem eſſentialem re-
qviritur (G. 395.) Non obſtat I. qued S. Scri-
ptura beatitudinem in viſione reponat Pf. 1, 6.
Satrabor, cum apvaruerit gloria tua. Re p. S. Scri-
ptura etiam amoris & gaudii meminit, ex dicétis.
II. Viſio eſt quid primum in beatitudine, ex qua
amor & gaudium fluit, & qua ſublata beatitudo
tolleretur. Ergo in illa eſſentia beatitudinis con-
ſiſtit. Keſp. Viſio eſt quid primum ut pars eflen-
tialis, non vero ut tota eſſentia. Amor & gan-
dium ab ea fluunt non tanquam proprietates ab
eſſentia, ſed tanquam aliquo præſuppoſito, quo
fublato tollitur beatitudo, quia pars ejus efſen-
tialis perit, fſine qua tota beatitudo eſſe nequit.
III. Per ſolum amorem Deus poſſidetur, eo frui-

mur, & eum velut ſummum Bonum attingimus.

KReſp. Per viſionem etiam ab Intellectu cogno-
ſcendo Deus poſſidetur, illo per cognitionem frui-
mur,

Ll

nur,
cum?
Peatiti
tum
tee, e
frutio
Dei, n
doris
Doo
don
gn
.
ſectin
preciſe
in gon
cutn?
ex ed
ſten.
Uiner

in⸗
pereare
titndine
lum ett⸗
l Coee
Uejhehun
Uitam

Emyo 10

Gpr
ſi wtin
Inbol.
Mo eſ
er

(

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 783

Crkionen mur, & eum velut ſummum Bonum cognoſcen-
Nünken dum attingimus. Viſio ergo æque ac amor ad
Cortl tr peatitudinem requiritur. IV. Gaudium eſt tan-

tum proprietas beatitudinis eflentialiter comple-
teæ, cujus forma eſt amor, qui eſt ſummi boni
fruitio: imo ſi gaudium ſit directum de bonis
Dei, non diſtinguitur ab amore: ſi indirectum de
bonis propriis, Deum pro objecto non habet:
Ergo non eſt pars eſſentialis Keſv. Poſſeſſio
boni eſt qua materia beatitudinis, forma vero
eſt gaudium, ſine quo beatitudo completa non
eſt. Dein amor fruitivus, prout gaudium com-
plectitur, eſt forma beatitudinis, non vero amor .
præciſe ſumptus. Denique beatitudo conſiſtit tum
in gaudio directo ex ſuppoſito, quod idem ſit

nem, Ne

ngit; t . . . .
dond acle cum amore: tum in reflexo, quia anima etiam

ex eo beata eſt, quod Deus ſummum ejus Bonum

töoren .V mu .
* ſfſit: non enim repugnat, ut aliquid creati beati-
Col it tudinem ingrediatur.
Ut II1
kris, Quia autem Beati non pofſſunt amplius Beatitudo
mi peccare, (§F. 403.) non adeſt ratio, cur bea- Aſ terna.
rös titudine ſua priventur. Hinc beatitudo eo-

„NA rum eſt æterna, & nulli viciffitudini obnoxia.
te,ad Ita docet Imo. S. Scriptura Sap. 5. Juſti in
benm verpetuum vivent. Matth. 25. Ihunt.. SJitſti in
ninsde vitam eternam. Joan. 16. CGaudium veſtrum
kane nemo tollet a vobixr. 2do. Subſcribnnt P. P.
nte h S. Cyprianus in exhort. Mart. Vita tempora-
rio, lis extinguitur, ſed &terna rtzpyaratur. Et in
6Sde Symbolo profitemur vitam aternam. 3to.
deen Ratio eſt: Beatitudo debet omne deſiderium
MMI beati explere, (G. 395.) & omne genus
iin, mali excludore: Sed hoc non præſtaret, niſi
n eſſet inamiſſibilis, ſi enim amitti poſſet, Hol.
iinen ici⸗

Beati
Deum
laudant.

Non eſt

784 Cauput VII

licitudinem crearet cum beatitudine incom-
poſſibilem: Ergo eſt inamiſſibilis; & conſe-
quenter &terna.

H. 407.
Cum igitur tantis perfectionibus, tanta-
que felicitate Beati ſint perfundendi, & ex
conſideratione beneficiorum animus gratus
oriatur, fieri non poteſt, quin gratifſimam
in Deum mentem gerant, & ad perpetuam

perfectionum Dei celebrationem, ſeu laudem

accendantur. Sic viginti quatuor ſeniores in

Apocalypſi c. 4. v. II. Abjicientes coronas

ſuas ante thronum agni, dicunt: Dignus er
Domint accipere gloriam &c. Et c. 19. v. I-6.
cantant Beati, Alleluja. Quod qua lingua
fiat, experientiæ beatæ relinquendum eſt.

G. 408.
Deus dona ſua licet in ſe gratuita diſtri-

æqualis in buit pro receptivitate ſubjectorum. Proinde

omnibus
Viſio be

a- n om AI “
tiftca. Nam Imo. Joan. 14. ait Chriſtus: In domo

non eſt æqualis in omnibus viſio beatifica.

Eatris mei manſioner multæ ſunt. I. Cor. 3.
Unusquisque proprium mercedem accipiet ſecun-
dum ſuum laborem. Et C. I15. V. I4. Alia cla-
ritar ſolis, alia claritas lung, & alia claritas
Nellarum: ſtella enim a ſtella diſfert in daritate,
Vie & reſurreſtio mortuorum. 2do. Ita docent
Patres, inter quos S. Hieronymus I. 2. cont.
Jovin. hoc probat his rationibus I. in Eccle-
ſia militante diverſi ſunt ordines: Ergo
etiam in triumphante, quam prior præfigurat
2. Matth. 20. Chriſtus ait: Qui tat:nai
ſſe,

N. 1.

Gales
les, G
Ajusn
Plus ter

Klol n.
Puntürn
N. I
rnt
Donmm
Pte I
n omni
s, in
dverh
WWn
a h
eleit
Gmni
NIS: E
Gammi
dene ven
Kene
tur, dn
II. de
inkhel
elen
tisardor
W cahi
Cupiurt
ſerimen
apacit⸗

iel 9.
weritun

Uyfica⸗

orix,
K
lim,

Ann

De ultimo Fine hominie & Beatitudine. 785

zina. eſſe, ſit omnium minimur. Ergo ſunt diverſi
Hal gradus beatorum. 3. Gloria cœleſtis eſt mer-
ces, & redditur ſecundum proprium unius-
cujusque laborem: Ergo qui plus laboraverit,
plus recipiet.
e Schol. I. Jovinianus ſicuti nullam meritorum diſcre- Solvuutuey
pantiam, ita nullam præmii inæqualitatem agno- opjeßtio-

6 gatt vit. I. Matth. 20. operarii inæquali tempore la- ges.
tiſdomm — porantes, æqualem mercedem receperunt. Kejſv.
ekpetuen Denarius eſt figura beatitudinis objeétive ſum-
1r louken tæ ratione durationis æternæ, quæ eſt æqualis

in omnibus Sanctis; non vero ratione intenſio-

nen nis, in qua pro diverſitate meritorum gradus
colon diverfi erunt. II. Sic poſſet inter Sanctos creari
Digmmi 4 invidia. Reſp. Hanc excludet perfeéta Charitas,
0, Vl⸗, qua beati non minus de propria, quam aliorum
n I felicita te lætantur. III. Damnati eadem poena
une damni afficiuntur, quæ non ſuſcipit magis & mi-
nus: Ergo & beati eodem præmio. XKe * Pona
damni non fuſcipit magis & minus ratione ſui,
bene vero ratione adjuncéti, ſcilicet inimicitiæ Dei,
lie G & cruciatus, quo damnati plus minusve crucian-
Put tur, dum cognoſeunt ſe viſione beatifica privari.
3 IV. Beati vident Deum, ficuti eſt: Ergo non
dbentie⸗ inæqualiter. Reſp. Aſt non omnes vident Deum
E eadem vi intelligendi, nec amant eodem Charita-
.(N. “ tis ardore. Satiantur tamen ſinguli, quia vident,
it ſor uti capiunt, amant, uti poſſunt, fruunmtur, uti
Aus cupiunt, inebriantur, uti ſitiunt: & gloriæ di-
ſcrimen non a Deo, ſed a propria uniuscujusque

i capacitate repetitur.
nt, . HS 11. PeD
i Schol. 2. Cauſa moralis inzequalitatis beatitudinis eſt Cauſa in=

4 ie meritum, uti ex modo dictis patet. Cauſa vero A.aualita-
1, phyſica efficiens totalis eſt inæqualitas luminis tis beati⸗
ybick⸗ gAgloriæ. Nam hoc ſolum, non vero etiam intel- tadinis:
lectus perſpicacia, uti volunt Scotiſtæ, eſt prin-
ebeorn cipium, quod in Beatis inæquale eſt: intellectus
enim

mne

Sehram Inſtit. Theol. Tom. I. D d d

Aureola
Marty-

786 Cuput VII.

enim in viſione beatifica non agit, prout eſt po⸗
tentia naturalis, ſed ut elevata per lumen gloriæ,
ſub qua ratione nulla eſt in intellectu beatorum
inæqualitas, cum potentia ejus obedientialis in
omnibus ſit æqualis, diverſitas vero perfeétionum
intellectus in corpore ad diverſam organorum ſtru-
turam pertineat, quæ in anima ſeparata ceſſat.
Certe nullus beatitudinis gradus majori perfeétioni
intelleéctus creati reſpondet, cum tota actio ſit
ſupernaturaliss

F. 409.

Ex inzæqualitate beatitudinis Sanctorum

fundata in divefſitate meritorum fluit Tri-

rum, Vir- plex Aureola ſeu gaudium accidentale a bea-

ginum &

Dokto-
rum.

Quid ſit.

tis de ſingulari quadam victoria perceptum,
& in corpus ſpeciali fulgore redundans, ſci⸗
licet Martyrum, Virginum, & Doctorum.
Martyres enim vincunt mundum contemptu
mortis, qua nullum gravius malum a mundo
inferri poteſt. Virgines vincunt carnem, cu-
jus illecebris reſiſtunt, unde cantant in cœlo

canticum novum. Doctores vincunt diabolum

una cum aliis verbi Dei miniſtris & Interpre-
tibus, cum e cordibus hominum eum expel-
lIunt, adeoque cum ad juſtitiam erudiant mul-
tos, quaſi ſiellæ in perpetuas ternitates ſulge-
bunt. Dan. 12. Sed Aureola debetur victori-
bus: Nam non coronabitur, niſi qui legitime
certaverit. 2. Tim. 2. Ergo hi aureolam acci-
pient.
Schol. Hæc aureola proprie eſt in anima, quia eſt
gaudium de operibus victoriofis: ſed ex hoc gau-
dio reſultat etiam aliquis decor in corpore: unde
valde probabile eſt, quod claritas gloriæ efformet

in capite Virginum coronulam albam: in le
ar-

Nu

Uuty
lubvir

dis
in pre
ided
durn 1
et bo
lo ,
Lecernit

4

WI,
un .
I pof
Dnine
ler
loens
Conyine
tonis

Quo
( pecc
füm e)
darann,
lret 1
I Il
tinr
uhn

Gtetpo⸗

CruI.
dta
Nertettio

a W!

AoGon
Huit 1
leäher
Aepnn,
Gars,
Dodoen

Cfenu.

ANN
fnenn’
eInteyyr
nn eihe⸗
Ciantmnn
ltr ſ

r il,

i n.

en

1, C 4

ſerkoe gin .

ce: l .
e eKom.
in ⸗

N

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 787

Martyrum purpuream, & in capite Doéctorum
ſubviridem.
H. 410.
Quia homo perfectam hanc beatitudinem gudicium
in præſenti vita habere non poteſt, (H. 396.) vParticula-
ideo priusquam eam conſequatur, morien-“ ſa
dum illi eſ; (H. 270.) & quia terna vita eſ⸗ rir.
eſt bonorum operum præmium; (HG. 383.)
quo an homo dignus ſit, Deus judex juſtus
decernit, hinc Judicium particularz, in quo
ſententia illi fertur, ſtatim poſt mortem ſe-
quitur. Hoc indicat Eccleſiaſtes c. 11. In
ine hominis denudatio onerum illius. Et Hebr. 9.
v. 27. tatutum eſt ommnibus hominibus ſemel
mort, voſzi hoc autem judicium. Quare hoc ju-
dicium particulare ſtatim, juxta citatum tex-
tum poſt mortem erit, ubi anima ſuperno
lumine irradiata omnia minima etiam totius
vitæ peractæ peccata & bona diſtincte cogno-
ſcens conſcientia propria eam accuſante &
convincente, æternæ vel ſalutis vel damna⸗
tionis ſententiam excipiet.

Quogſi igitur anima juſti àb omni næevo Et juſti
& peccato pura æternæ ſuv ſalutis ſenten- inventi
tiam exceperit, ſtatim beatitudinem ſuam, atin

claram ſellicet Dei viſionem conſequetur. Ita earktece⸗
docet imo. S. Scriptura 2. Cor. 5. V. I. ci- e vo⸗
40. O. Scriptura 2. 5. V. I. ſequentur.

mus, guoniam ſi terréſtrie domus noſtra hujus ha-
bitationis diſſolvatur, quod di:ficationem e Deo
habhemus, domum non manuſabtam ,ternam in
calit. Et quidem in hanc domum ſtatim poſt
D d d 2 mor⸗

7838 Caput VII.

mortem recipiemur; nam ſequitur v. 4. Nam
& in hoc ingemiſcimus, habitationem noſtram,
quæ de cœlo eſt, ſuperindui cupienter. Et v. 8.
Audemus autem, & bonam voluntatem habemur,
magir peregrinari a corpore, & præſentes eſſe
ud Dominum. Hoc vero optandum non eſſet,
niſi ſtatim a morte viſio beatifica nobis con-
cederetur. Unde hoc deſiderium exprimit
idem Apoſtolus Philip. r. Cupio diſolvi, &
eſſe cum Chriſto. Rurſus Apoc. 7. v. 9. dicun-
tur Sancti ſtare amicti ſtolis albis ante thronum
Dei, & in conſpettu Agni. Et c. 14. V. 13.
Amodo jam dicit Spiritur, ut requieſcant a labo-
ribus ſuis, opera enim eorum ſequentur illos. Et
Chriſtus bono Latroni dixit. Luc. 23. v. 42.
Hodie mecum eris in paradiſo. 2do. Patet ex
P. P. Szculo I. Hermas 1. 3. ſimil. 8. docet,
omnes pie obeuntes jam in cælis coronari.
Item S. Clemens ep. I. ad Cor. vid. Analuſ.
P. P. Sceculo 2. Athenagoras ait, nos hac
vita defunctos in meliori vita apud Deum
effe. Sæculo 3. S. Cyprianus in exhort. ad
Mart. ait: Terrie repente ſubtraheris, ut in re-

gnie cleſtibus reponarir. Sæculo 4. S. Am-

broſius l. de bono mortis: Hanc remuneratio-
nem habent juſti, ut videant faciem Dei &c. 3tio.
Accedit Goncilium Florentinum in decret.
unio. Et Innocentius III. c. cum Martha. de
celebr. Miſſa. imo cum joannes XXII. hanc
quæſtionem in controverſiam adduxiſſet, Be-
nedictus XII. in extrav. Benedibktur Deus, rem
defini vit, & contrarium hæreticum declaravit.
Ato. Ratio eſt, quia impii ſtatim poſt mortem
vadunt ad poenas: Ergo juſti ad præmia, a

—

Nu

Gllbus
,go
Ulul ex
hettifie⸗

eol, .
Künds,
Dote
deati
40
n
expect
ſn i
:
6.25.
dex:
conſt
tur,
Nien
Geit 4
1 udo
les ei e
190
jbente
tar nun
vel ek
Canim
Mthen
Catione
cclent
lecepe
tudine

lV.I.

s ſib⸗

don cc
1onkum
mnime.
vel

Adri⸗

De ultimo Fine komini: & Beatitudine. 789

4 gquibus nihil eos retardat: nihil ex parte coœ-
ußin, li, quod Deus nobis per Chriſtum reſeravit:
nihil ex parte corporis, quod ad viſionem

hum, beatificam non eſt necefſarium.
ente Sohol. I. Nonnulli antiqui Patres, S. Ireneæeus, S. Ju-Solvuntus
Lon eke ſtinus, Lactantius &c. & nonnulli Græci, tem- objeſtio-
bs pore Concilii Florentini docuerunt, animarum nes.
N ti beatitudinem & Viſionem beatificam differri usque
ſag9 ad ultimum diem judicii, cum illæ interim in
Yilic occultis receptaculis oceluſæ Judicis adventum

9. ir expeétent. Nam I. Matth. 20. v. 8. dicitur: Cum
te uom ſero faſtum eſſet, dicit Dominus vineæ procuratori

4. h Juo: Loca operarios & redde illis mercedem. Et
otte c. 25. V. 34. In extremo Judicio dicet modo Ju-
er dex: Venite.. poſſidete paratum vobis regnum a
.e conſtitutione mundi. Item Hebr. 1I. v. 39. dici-
,1 tur, quod Sancti V. T. non acceperint repromiſ-
Me ionem, Deo pro nobis melius aliquid providente,
16 Cet ut non ſing nobis conſummarentur. Et 2 Tim. 4.
8 N dicit Apoſtolus coronam juſtitiæ ſibi reddendam
4 a juſto Judice in illa die. Et I. Joan. v. 2. Simi-

4 les ei erimus, cum apparuerint. Unde Apoc. 6.
t, v. 9. &c. clamantes vindicari ſanguinem ſuum,
Pl ben. jubentur ſuſtinere modicum tempus, donec implea-
erkot1 tur numerus fratrum ipſorum. RÆαε . Matth. 20.
D N vel eſt fermo de beatitudine completa & corporis
64. & animæ: vel per veſperam intelligitur judicium
. particulare: vel parabola explicari poteſt de vo-
NNee atione gentilium, qui etiam fero venientes ac
6e = Eccleſiam ob heroica opera cum aliis mercedem
in d receperunt, Matth. 25. ſermo item eſt de beati-
loctr 6 tudine corporis. Hebr. 1I. ſenſus eſt, animas
l be V. L. ante aſcenſum Chriſti in coœlum promiſſio-
eg, nes fibi factas non accepifſe: & quando dicuntur
let, non conſummandæ ſine nobis, ſenſus eſt, non
u,I conſummandas efſe felicitate completa corporis &

Leclatata animæ. 2 Tim. 4. Apoſtolus loquitur de die mor-
K mott tis; vel ſi loquatur de extremo Judicio, intelli-
tenin: gitur de felicitate corporis. I. Joan. Z. ſenſus eſt:

1 dd ¾ non-

790 Caput VII.

nondum apparuit, quod erimus in futuro Sæculo,
cujus modo ſpem habemus; ſed ſi apparuerit,
tunc erit, quando fimiles ei erimus non tantum
ſanétitate, ſed & beatitudinis æternitate. Deinde
cum Chriſtus apparnerit, beatitudine completa
corpore, & anima ſimiles ei erimus. In Apoca-
lypſi clamor ſanéctorum exprimit ardens eorum
deſiderium, corpus reſumendi, in die judicii ex-
plendum. II. In pluribus Liturgiis S. Jacobi, Ba-
filii &c. fiunt preces pro Sanétis, ut eos beata

retributio comitetur; ut illis Sacrificium profit ad

gloriam, ut earum animabus donetur requies.
Reſp. In his Liturgiis petitur major Sanétorum
gloria accidentalis, major cuitus in Eccleſia, &
imitatio. Subinde deprecamur Sanctis requiem,
dum indiſcriminatim pro omnibus mortuis ora-
mus, quia inter illos ſunt animæ Purgatorii, vel
Sanétis requiem precamur, gloriam corporis ex-
petentes. III. S. Hilarius in Pſ. 120. ait: juſto-
rum animas in ſinun Abrahæ locari, & nondum
recipi in regno Dei. Et in Pfſ. 130. ait, eas ad
inferos deſcendere. S. Chryſoſtomus hom. 39. in
1 Cor. Sine carne anima admirandis illis honis
non fruetur. S. Ambrofius l. de bono mortis do-
cet, animas receptas in quibusdam promptuariis
extremum Judicium expeétare, & eas ad inferos
deſcendere & 2 c. I1. inter ſe tem oOrdines læti-
tiæ juſtorum non recenſet vifionem beatiſicam,
imo ait, eas gloriam ſuam previdere, & ad eam
feſtinare. Et l. de Cain & Abet c. 2. vult. ani-
mam poſt finem vitæ ſuſpendi futuro ambiguo.
S. Auguſtinus ſerm. 259. ait: poſt giei judicii ven-
tilationem celebrandäum eſſe sabbatismum in terra.
Et 1. 12, de Civ. c. 9. in ſecretis receptaculis
piorum animas locat. Et tr. 49. in Joan. ait,
reſervari ſingulis gloriam poſt reſurrectionem.
S. Bernardus ſerm. 2. de O. O. S. S. ſcribit, quod
Sanktorum animæ ante diem judicii non converten-
tur in requiem ſuam. Et ſerm. 3. eas modo poſt
diem judicü introire in demum Dei: & habere eas
rugam

Deul

IUgam
goit r⸗
ſen ſir
amima
Dei e
retio
Chrik
ſoſtor
corpo
Mre

Dls
Alene

Ti inte
eie
Ien à
Ton eN
iem
mima:
Wexitn
Mvel
dinr
nus in
lenari
non v
manſio
corpor
mam &
ineligi
30 r
Corpon
ia a
tum g
tum 4
VeerO c0
lol 2,
um
le pn
UII.
unn ſer

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 79I.

lei rugam ante illum diem. Reſp. S. Hilarius diſtin-
nit, gyuit regnum Chriſti a regno Dei: in regno Chriſti
norte ſeu ſinn Abrahæ per viſionem beatificam manent
e N animæ usque ad conſummationem Sæculi in regno
e N Dei conſtituuntur per glorioſam corporum reſur-
In A rectionem: dicit etiam animas ad inferos exemplo
tens en Chriſti deſcendere, non vero ibi detineri. S. Chry-
indicie ſoſtomus negat gloriam animæ in hypotheſi, quod
aoodi, corpora non reſurgant, non quod anima ſine cor-
tenk ppore coronari nen poſſit, ſed ideo, quia ſi una
m Not! pars non coronetur, dicere quis poſſet, quod nee
Ur redi altera coronetur. S. Ambroſius per illa promptua-
neton ria intelligit diverſas manſiones in cœlo, & vult
Celela, eas ad inferos deſcendere, non tamen ibi manere.
s ellin Item a ſeptem illis ordinibus viſionem beatificam
notns a. non excludit, nam n. 49. ait: hanc remunera-
gtai, N tionem Khabent „ At videant faciem Dei: Denique
Colonsti anima ante diem judicii in omni ſtatu ſuſpenſa eſt:
0. At: in exitu e corpore, timore ſententiæ æternzæ ſa-

lutis vel damnationis: in purgatorio, incertitu-
dine durationis poœnarum: in coelo expectatione
Hon udicii extremi, quæ omnia neſcit. S. Auguſti-
nus in citato ſermone tenebatur adhuc errore Mil-
lenariorum: At in l, de Civ. anceps eſt de loco,

MN.

Orte
ene non vero de gloria; & forte per abditas ſedes
2d ien manſiones coœleſtes intelligit: & tr. 49. de gloria
riins K corporis loquitur. S. Bernardus per requiem ple-
betlinn, nam & domum Dei gloriam animæ & corporis
Aden intelligit, & per rugam naturalem inclinationem

ad corpus. IV. Abſonum videtur animam ſine
corpore coronari. Reſp. Conveniens eſt, tum
quia anima eſt cauſa principalis bonorum operum:
tum quia bona ſola voluntate ſine corpore efficit:
tum quia anima ſeparata eſt capaz gloriæ, non
3 vero corpus ab anima ſeparatum.
on Schol. 2. Inter illos, qui animas modo poſt extre- An Joam⸗=
rhi⸗ Cl mum diem ad viſionem beatificam admittendas nes XXII.

mtren eſſe putarunt, a nonnullis recenſetur Joannes contra-
minH XXII. Papa. Verum licet Joannes XXII. in rium de-
hiee eam ſententiam vehementer propenderit, uti finiverit.
D dd 4 patet

1g⸗ „

792 Caput VII. N

patet ex Odorico Raynaldo auétore coævo, qui del

refert, Joannem hanc ſententiam in Feſto O. O. ſentel
S. S. Dom. 3. Adv. & in Vigil. Epiph publice Nite
in concione retuliſſe, & ſæpius in Curia ooram ſture
Cardinalibus ventilaſſe; uti etiam teſtatur conit- 0
nuator Chronici Guillelmi Nangii ad annum 1333. Jonnh
& Gobelinus ætat. 6. c. 17. &c. Nihilominus Vlon
hanc ſententiam nunquam afſertive docuit, nec Tecit
unquam ut fidei dogma credendum definivit. Pa- alin
tet hoc r. ex proteſtatione ipſius Joannis facta nt
coram Cardinalibus a. 1334. quam refert Benedi- tien

tus XII. in diplomate, ubi ita ait: Proteſtamur 12
zapreſſe, quod gquidquid in quæſtione ſeu materia Putet

viſiomis anmarum. . diximus, allegavimus, pro- 1.I.
voſuimus, non intendentes aliquid determinare, Mlllie
vel decidere ſen eredere, quod eſſet quovis modo ne
cripturk S§. obyium vel contratium orthodovcc d
