ſæculi, nec natus eſt ex Virgine. MWon obſtat,
quod Meſſiæ adventus longo tempore poſt fu-
turus in ſignum liberationis a duobus Regi-
bus Raſin & Phacee dari non potuerit. Nam
duo tunc timebat Achaz: primo ne ſi Jeru-
ſalem in poteſtatem hoſtium veniret, tota
poſteritas Davidis & tribus juda periret: Se-
cundo an Judæi a furore duorum horum Re-
gum liberandi forent: Igitur lſaias ex eo,
quod Méſſias ex ſtirpe David, & quidem ex
Virgine naſciturus eſſet, ſpem certam facit,
nec ſtirbem David, nec totam gentem eſſe
extinguendam. Hoc modo etiam antequam
Meſſias ſcientia experimentali, non vero ob
præteritam ignorantiam, novit reprobare
malum & eligere bonum, revera illi duo re-
ges e udæa fugati ſunt. Quæ vero hic ul-
terius a D. Iſenbiehl obliciuntur, qui hunc

Iſaiæ locum de Mefhia intelligendum negat,
contra ſenſum veterum Patrum, Juſtini, Cle-

mentis Alex. Tertulliani, Origenis &c. qui
videri poſſunt in mea Analyſi P. P. refutat
Hh4 D. Gold-

488 Caput V.

D. Goldhagen in ſuo diario Relig. & ſenten-
tia hæc ſingularis Iſenbiehlii a Theologis Mo-

guntinenſibus, Trevirenſibus, Salisburgenſi⸗

Statas
ejus &
conditio.

DoñRrina
ejus.

bus, Argentoratenſibus, Heidelbergenſibus
reprobata, ac demum Romæ copnfixa fuit.

vid. Cl. D. Zwerger Vindicias Vat. Iai. &

cenfuram Sorbonnæ de an. 1778.

V. Circumſtantiæ etiam Nativitatis Meſ⸗
ſiæ prædicuntur, uti ejus Præcurſor Mal. 3.
v. 1. Ejus nomen jeſu. Habac. 3. v. g. in
toto enim illo cantico ſemper ad Meſſiam
reſpicitur. Nova ſtella in ejus Nativitate ori-

tura. Num. 24. v. 17. uti Onkelos cum aliis
Rabbinis exponit. Item infantes circa Meſſiæ

Nativitatem miſere trucidandos prædicit jere-
mias c. 31. v. 15. Et fugam in .Ægyptum
Oſee c. II. v. I. ubi textus loquitur quidem
in ſenſu hiſtorico de Ifraele, ſed in ſenſu alle-
gorico a Spiritu S. intento de Chriſto.

§. 285.
Statuùs item & conditio Meſſiæ a Prophe-

tis indicantur. Dicitur Filius Dei Pfſ. 2. v. 7.
Deus Pf. 44. v. 7. Propheta Deut. 18. V. 15.

V. 6.
F. 286.

Quantum ad doctrinam & opera Meſſiæ,
Ille annum placabilem promulgabit, & ſalu-
tarem Evangelii doctrinam afferet. Iſ. 61. Vv. I.
ad medendum contritis corde & publicandam
libertatem captivis & redemptionem. Plura
vero a Meſſia patranda miracula Iſaias c. 35.
V. 4.

Sacerdos Pl. 109. v. 4. Princeps & Rex. Iſ. 9.

1.
Garft

Oos
Helſde,
Natioru
ſagella
. J. V
Mannun
INi
ei A
M
then
In Mala
Mnra

Unrettio
(lom
N. 2.

H

Manten

hern

foce
Eptima
Pen

len

u

De Incurnatione verbi Divini. 489

en. v. 4. affirmat: Tunc aperientur oculi cæcorum,
eSh Saurer ſurdorum patebunt.
ſorner.
delenis §. 287.
min Quantum ad mortem & reſurrectionem Wors &
1i Meſſiæ, Judæ proditionem & pretium 30. de- Keſurre-
nariorum prædixit Zacharias c. II. V. 13. Mo.
ats“ flagellationem Meſſiæ prædixit David Pſ. 128.
N MI v. 3. Veſtimentorum diviſionem Pſ. 22. V. 10.
.r. 61 Manuum & pedum perforationem v. 18.
dWon ubi in Hebraico textu recentiori legitur.
teer e e. n ſicut Leo manus & pedes
Nd mei. At vero in Hebræo antiquo legebatur
ae Dn foderunt, uti patet ex verſione LXX.
cetr-. Syriaca, Arabica & Ethiopica, & R. Chaym
Auu in Maſora teſtatur, ſe ita in textu legiſſe. Se-
r An pultura Meſſiæ preædicitur Iſ. 1II. v. 10. Re-
udA furrectio Pfſ. 3. v. 6. Oſee 6. v. 2. Aſcenſio in
lb. coelum Pf. 67. v. 19. Miſſio Spiritus S. Joel. 2.
V. 28. vid. Huetium de dem. Eu.

=

iNr §. 288.
DIEEI Hi omnes Characteres conveniunt Jeſu Reſus
14606 Nazareno, adeoque ille eſt verus Meſſias Pro- Nazare-

Nalèe phetarum ore promiſſus. I. Jefus venit ſcep- "us eſt ve-
tro a Judæis ablato, natus eſt enim ſub He-4 Meh-
rode alienigena rege Matth. 2. occiſus eſt a.
ſeptimanis Danielis expletis: (H. 281. Schol.
„ 4.) venit Templo ſecundo adhuc ſtante Luc. 2.
iett. v. 27. & 46. Joan. 2. v. I4. II. Natus eſt in
Henin Bethlehem Matth. 2. v. I. Ex tribu juda &
0 Plnn familia David Matth. 1. Ex virgine, Matth. I.
. v. 25. habuit Præcurfſorem S. oannem Bap-

490 Cuaput V.

tiſtam Matth. 3. v. I. Joan. I. v. 19. Nomen
ſeſu illi inditum fuit. Luc. r. Stella in ejus
Nativitate orta fuit Matth. 2. Infantes eo nato
trucidati ſunt: Matth. 2. v. 18. fugit in Ægyp-
tum Matth. 2. V. 15. III. Jeſus eſt filius Dei.
Matth. 3. v. 17. (O. 142. 143.) eſt Propheta
Luc. 14. V. 19. & 19. v. 41. eſt Sacerdos Hebr. 7.
v. II. & Rex ab ipſis Magis vocatur Matth. 2.
IV. Prædicavit ſalutarem doctrinam, quam
plurimis miraculis confirmavit, uti patet ex
tota Narratione Evangelica. V. 30. argenteis
a Juda venditus fuit Matth. 26. v. 15. Veſti-
menta ejus diviſa ſunt inter hoſtes, Joan. 19.
v. 23. flagellatus eſt, Matth. 26. manus ejus
& pedes ac latus perforata ſunt: Joan. 19.
v. 34. Sepultus eſt. Matth. 27. v. 60. Reſur-
rexit, Luc. 24. V. 46. Marci 16. Afcendit in
cœlum, Act. 1. v. 12. Matth. 28. v. 19. Wiſit
Spiritum S. Act. 2. v. I. Ergo eſt verus Meſ-
ſias. Certe narratio Evangelica etiam apud
gentiles hic omnem fidem ſaltem hiſtoricam
meretur: nuda eſt, ſimplex, ſine fuco & inito
ſimul conſilio a viris omni humana induſtria
& ope deſtitutis conſcripta, qui hiſtoriam
ſcribant hominis, ut putabatur, ab infima
plebe oriundi, hiſtoriam omnium oculis ex-
poſitam, quæ publice in conſpectu judæorum
& gentilium contigit, & doctrinam multis mi⸗
raculis, ſeu operibus vires naturæ longe ex-
cedentibus confirmatam, quæ in teſtimonium
ſfalſi a Deo fieri non poſſunt, nec magicis ar-
tibus adſcribi debent, cum ſibi ſemper con-
ftantia fuerint, & Chriſtus ipſos dæmones ab

obſeſſis expulerit, quibus omnes tot Marty-
. res

Ees pko

Vltati

hicio
upilir
Ekrerant
hellas
uſtin
loſt,

Klol I
gent,
Mer
hriun
Pum,
Celte p
Mleſa
Nüdor
Ia
Uit,
lexer
crifci⸗
Noiſti
tomns
Neidnn
en i
ſlg,
lten
Candl
timor
leitan
SImnii
Der no⸗
teris
Ur,

Ipo

rfltr
Ule

De Iucarnatione verbi Divini. 491

. 1 4 res proprio ſanguine ſubſcripferunt, ita ut
“ ſpectatis etiam notis criticis Evangeliſtæ falſi
nen ſuſpicionem movere non poſſint, maxime cum

inhe turpiſſimam mortem Chriſto illatam candide
Pute referant, quod certe non feciſſent, ſi per fa-
“ bellas Chriſti gloriam augere ſtuduiſſent. Vide
Pet⸗ S. Juſtinum in dial. cum Iriph. & Tertullian.

n , An.
Schol. Jeſum Nazarenum promiſſum eſſe Meſſiam ne- Solvuntur
Agenn gant Judæi I. quia Meſlias debet eſſe Rex potens obje io-
e Bl. 2. v. 8. & bellator Pſ. 44. v. 6. & venire ad nes.
ſoan. Palatium fuum Mal. 4. ubi loco: veniet ad Tem-
nns ei plum, hebraicus habet, ad palatium : quæ
Can. 1 certe non conveniunt Jeſu Nazareno. Verum

Meſſias Chriſtus gentes regno ſuo ſpirituali domi-

. Ne natione per fidem ſubjecit, & dicitur bellator,
celtt) quia de infidelitate, demone & morte triumpha-
. li vit, & quod Malachias per 92 Templum intel-
enuke lexerit, patet ex eo, quia de Sacerdotibus & ſa-
n 4 crificio loquitur. II. Mefſſias dieitur venturus in
WRonier noviſſimis diebus, id eſt, in fine mundi: mons
1 domus Domini exaltandus, pax futura, & omnis
un reſiduus in Sion Sanéctus vocabitur. Iſ. 2. v. 2.
n Item in adventu Meſſiæ lux lunæ erit ſicut lux
om olis, & lux ſolis ſeptuplo major. II. 30. v. 26.
4 N Item Juda dicitur ſalvandus per Meſſiam, congre-
Oelset gandi in terram ſuam Judæi, & omnis pavor &
tunt timor tollendus Jer. 23. demum Ezech. 38. & 39. 5
ls⸗ Meſſias dicitur debellaturus Gog. & Magog: Quæ
6 omnia a Jeſa Nazareno præſtita non fuerunt. Aff
lolgen per noviſſimos dies non finis mundi, ſed finis ve-
voin teris Teſtamenti: per montem Domini extollen-
sN dum Eccleſiæ exaltatio, & pax ſpiritualis intelli-
e Con⸗ gitur, & omnis reſiduus in Sion, id eſt, ſcriptus
ves in libro vitæ ſanctus erit. Lux ſolis ſeptuplo ma-
Nnce or futura magnitudinem gloriæ & lætitiæ, quam
tine Meſſiæ adventus attulit Eccleſiæ, denotat. . h
1 . ri-

“

492 Caput V.

Chriſtum Judas ſalvatus eſt a captivitate diabol -„ unmti
colleti populi de omnibus terris in Eccleſiam, e no
qui diabolum non amplius timent. Gratis autem Mmd f
fingitur, Meſſiam debellaturum eſſe Gog, & Ma- Unpon
gog, & Ezechielem loqui de Meſſia, nam verba lniet ie
ejus ad illos reges referenda ſunt, qui poſt capti-
vitatem Babylonieam Judæos novis calamitatibus olne
opprefſſerunt: vel per Gog intelligitur Antichriſtus Hline!

aut ejus bellidux a Meſſia in ſecundo adventu de- Elilabe
bellandus: vel per Gog intelligitur Alexander M. Mouſt
aut Antiochus Epiphanes, uti putat Pererius: vel tehpond

per Gog intelligitur Cambyſes, aut ſi hiſtoria u- ſanni
dith poſt reditum a captivitate contigit, Holofer- delncc
nes, uti vult D. Calmet in diſſert. de Gog & Ma- lim
gog. III. Fatentur quidem Judæi tempus adven- Diinen
tus Meſſiæ a Prophetis prædiéctum forte effluxifſe, (uun,
obſtare autem peccata populi Judaici, quominus mnt.
venerit. Sed Vaticinia Prophetarum de tempore
venturi Meſſiæ ſunt abſoluta, non vero conditi-

nata, ſi peccata populi non obſtent; nam Meſſas len
venit ad delenda peccata omnium gentium, quæz
ſi obſtarent, nunquam veniret. M
MIune
§. 289. V Ren
Annun- Cum tempus adeſſet, ut unigenitus Dei “
tiatio & Filius humanum genus redimeret, factum g
aasea- eſt ex Divino decreto, ut homo fieret. Miſ- .
, ſus proinde eſt Angelur Gabriel a Deo in civi- Pun
“ tatem Galilæax˖, cui nomen Nazareth ad Virgi-
nem deſponſatam viro, eui nomen erat Joſepk “
de domo David, & nomen Virginis Waria, S
quam cum gratia plenam & benedictam in ⸗
mulieribus ſalutaſſet, obſtupeſcentem confir- y⸗

mavit dicens: Ecce côncipier in utero & paries Mlan
Filium, & vocabis nomen ejus Jeſum. Hic erit indio
magnur, & Eilius Altiſſimi vocabitur, & dabit Clech
illi Dominus Deus ſedem David patrit ejus, 8 lldl
regna-

De Incarnatione verbi Diuini. 493

dd regnabit in domo gacob in æternum, Gregni
lin, ejus non erit fnix. Diwit autem Waria, quo-
mum modo fiet iſtud, quoniam virum non cognoſco?
I Sreſpondene Angelus dixit ei: Wiritus d. ſuper-
un veniet in te, & virtus Altiſſimi obumbrabit tibi,

lenn ideoque & quod naſcetur ex te Sanbtum vocabitur
udf Eilius Dei. Quod, cum confirmaſſet exemplo

ene Eliſabeth ſenis concipientis, & ex eo, quod
ermdd non ſit impoſlibile apud Deum omne verbum,
ei reſpondit Maria: Ecce ancilla Domini fiat mihi
*R ſecundum verbum tuum. Luc. I. Et ſtatim Bea-
e tiiffima Virgo Maria Jelum Chriſtum Filium
W Dei incarnatum in utero concepit, cujus Per-
end ſonam, officium & ſtatus nunc contemplabi-
cdomnm mur. L
empe
a §. 300.
un Perſona Chriſti & ratione Divinæ huma- Ev Vir-
in H nyque naturæ, & ratione unionis, quæ inter gine con-
utramque naturam intercedit, conſequentium- oοας &
que illius conſideranda eſt. At conſideratio natus /t.
Divinæ naturz Chriſti, quia eſt ſecunda Dei-
enm tatis perſona, in capite de S. S. Trinitate ex-
,W poſita fuit, ſuperſunt igitur reliqua hoc loco

get. erxplicanda. Et quidem Chriſtus non per pro-
No pagationem naturalem, ſed ex Virgine homo
d é kactus fuit. Ita futurum prædixit Iſaias c. 7.
IA v. 14. Ecce Virgo concipiet & pariet PFilium,
“ Se vocabitur nomen ejus Emanuel. Ubi vox

elania rrOi alma fignificat illibatam & caſtiſſimam
en puellam, quæ ideo vocatur à abſcondita
„R a radice — ; abſcondit, quia virgines a
uS conſpectu virorum abſconditæ ſervabantur.

6, 2. Mach. 3. V. 19. & 2. Reg. 13. V. 2. deinde
y

494 Cuput VD.

hy etiam in aliis locis S. Scripturæ ſigni-
ficat virginem incorruptam. Gen. 14. v. 16.
& Exod. 2. v. 8. Ubi Rebecca & ſoror Moyſis
viris adhuc incognitæ hy vocantur: cum Cone
econtra ho? mulierem innuptam fignificet, Amn
ſive adoleſcentula ſit virgo, ſive ætate pro- gire
vecta aut juvenis vidua, uti conſtat Joel 1I. hctekk,
v. 8. Hinc ly alma ſignificat etiam virginem i conel
in lingua Punica, & ita vertunt L⸗XX. Chal- . l
daica, Syriaca & Arabica. Concordat novum Wa
Teſtamentum, nam Matth. 1. v. 18. dicitur:: lh
Oum eſſet deſponſata mater geſu Maria goſeph, in gte
antequam convenirent, invema eſt in utero habens anete
de Spiritu §. & v. 20. Quod enim in ea natum
eſt, de Spiritu S. eſt. Id quod S. Evangeliſta n de
confirmat citato loco Iſaiæ Prophetz. Imo unm e
ipſi B. Virgini anxie quærenti reſpondit An-
gelus Luc. 1. Spiritus J. ſuperveniet in te, G Pk
virtus Altiſſimi obumbrabit tibi. Ratio eſt, miüll
uia Chriſtus Theanthropos pro nobis ſatiss fHißd
facere debuit, adeoque ſine omni peccato eſſe toh
oportuit: ſed ſi per propagationem naturalem lon,
éx concubitu & ſemine virili propagatus eſ- Aunt
ſet, originale peccatum vel ſaltem debitum An⸗
ad illud contraxiſſet, (H. 264. 267. Schol. 3.)

Itilid
Ergo per propagationem naturalem ex ſemine d
virili homo factus non fuit, & quia ex homine t. 0
homo fleri voluit, ex virgine humanam na- ein
turam aſſumpſit. Vid. S. Irenæum l. 3. ado. deecn
hæœr. & Tertullian. I. de carne Chriſi. Aden
Schol. Ebion, Cerinthus, & Carpocrates Chriftum tün

purum hominem more cæterorum ex commercio
viri cum muliere ortum eſſe docuerunt. Qui ta-⸗
men ex dictis refutantur.

F. 291.

De Incarnatione verbi Divini. 495

tlteſaH
11,14 K. 291. .
ntmoan Conceptio igitur Chriſti non fuit naturalis Conceptio

bei, ſed miraculoſa: Nam conceptio Chriſti fuit a cus nmu-
nm Virgine; ſed hæc naturaliter concipere non ar
Nri poteſt, niſi a mare per ſeminis immiſſionem? ut.
iich⸗ in concubitu, quo faéto tollitur ipſa Virgini-
NN tas: Ergo cum Chriſtus a Virgine ſine ſemine
virili ex obumbratione Spiritus S. conceptus

ne fuerit, (H. 290.) conceptio ejus naturalis non
E. fuit, adeoque fuit eventus ſupernaturalis, &
Conſequenter miraculoſa. (§. 112.)
Ot .V anze tr;;
neee dehol. De modo Conceptionis Chriſti docent plures, Quomode
nigdl eam ex maſſa ſanguinea B. Virginis factam efle, faRa ſit.
WWe. . utpote quam Spiritus S. a reliquo B. Virginis ſan-
ponditt⸗ guine ſeparavit, & exinde corpus Chriſti forma-
1 vit. Recentiores Philoſophi cohærenter ſuis princi-
Peto piis Phyſiologicis contendunt, conceptionem Chri=
Pshe. . ſti factam efle per imprægnationem ovuli in ova-
“ rio B. V. Mariæ non ex ſemine virili, ſed miracu-
erume, loſam, ita ut ſtamen ſeu lineamenta corporis hu-
Ium mani in ovulo Mariæ latens, quod alias per virilem
“ auram ſeminalem expanditur, & in motum vitalem
n Gn agitur, per operationem immediatam Deus motu
Gz vitali donaverit: vel, ſicuti alii volunt, ita, ut in
„Nid ovulo Mariæ ſtamen corporis Chrifſti Deus creave-
etbs⸗ . rit. Quia porro Conceptio Chriſti ſine omni con-
Lelhm cubitu facta fuit; (S. 290.) hinc ſine omni volup- .
Cten tate carnali B. Virgo Chriſtum concepit : & con-
4 6 Ceptione miraculoſe facta nutritio cofporis Chriſti
in utero materno naturaliter fieri potuit, eum cor-
4 pus B. Virginis aptum eſſet ad nutritionem ei modo
k ordinario præſtandam.
1 i

49 5 Caput V.

H. 292.

Corpus Corpus autem Chriſti non paulatim ac
Chriſti ſucceſſive, ut ſolent alia vulgarium homi-
ſucceſſve num corpora, ſed ſtatim ac in inſtanti con-

edu⸗ u ceptum & perfectum fuit. Ita communis eſt
fuit. Theologorum, cum S. Gregorio M. 1. 18.
mor. c. 52. Angelo nuntiante & Spiritu S. ad-
veniente, mox Verbum in utero, mox intra ute=
rum V'erbum caro.
§. 293.
Et ani- Præter corpus Chriſtus etiam anima ra-

mam ra- tionali inſtructus fuit a corpore eſſentialiter
tionalem diſtincta. Ita Chriſtus ipſe Joan. 10. V. 17.

abuit. ajt: Ego pono animam meam, ut iterum ſumam

zam. Item Chriſtus affectiones animæ huma-
na detractis imperfectionibus habuit, uti
Triſtitiæ Matth. 26. v. 38. deſiderii Luc. 22.
v. 15. Doloris Hebr. 4. v. 15. Ratio eſt,
quia Chriſtus fuit homo perfeétus: ſed ho-
mo perfectus habet animam rationalem:
Ergo etiam Chriſtus.

Apollina- Schol. Apollinariſtæ ab Apollinari Laodiceno ſic vo-
riſtarum cati animam humanam Chriſto denegarunt, pu-
bareſis. tantes Divinitatem in locum humanæ animæ ſuc-
ceſſiſſe, ita ut Chriſtus corpus humanum habue-
rit, cui loco animæ Verbum Divinum fuit. Hic
error damnætus eſt in Concilio Alexandrino a. 362.
cui præerat S. Athanaſius: in Synodo œcumenica
II. a. 381. can. x. & in Synodo Romana a. 374.
ubi anathema dicitur iis, qui in Chriſto vice ani-
mæ rationalis Verbum ille dicunt. Ex quibus
patet, Chriſti animam a Deo in ipſo conceptionis

Mariæ momento creatam fuiſſe, & quidem fine
. omni

omni
mine
nato

Pror
ſta te
tura o
(e Pitr
un er
ukkione
ſonn 170
tpolonn
UUIIdart
ech NW
Kihwürn
in it
eta:
led lnci
lis 6

(Luinl lie
tit i
Chrſki
VItaN
ſun: ſe

De Incurnatione verbi Divini. 497

omni peccato originali, quia nulli corpori ex ſe-
mine corrupte deſcendenti, ſed a Spiritn S. for-

ullfinr mato unita fuit (§. 266. Schol. 3)
funn lon⸗ W
ttmiar. H. 294.
Productio humanitatis Chriſti efficienter imani-
tu⸗ eſt a tota S. S. Trinitate. Sacra enim Scrip- tas Chriſti

tura omnibus tribus Perionis eam tribuit: eſt opus
de Patre dicitur, quod miſerit fitium ſuum na- „. 5. Tri-
cum ex muliere. Gal. 4. v. 4. Ilpſe Filius proatis.
ductionem humanitatis ſuæ fſibi tribuit, dum
Joan. 16. V. 28. ait, ie in mundum veniſſe „»
nima uà ut voluntatem Dei perficeret. Spiritui S. per
endnkc duandam appropriationem ob fanctificatio-
1.e nem noſtram per Incarnationem perfectam
unun tribuitur Matth. I. v. 18. Inventa Aſt Moria
metun in utero hahent de Spiritu &. Ratio eſt. quia
Cnt, u opera ad extra funt totius S. S. Trinitatis:
il ſed Incarnatio eſt opus ad extra: Ergo eſt to-
Nidd tius S. S. Trinitatis. .

8. Schol. Licet Productio humanitatis Chriſti compe-
aticn⸗ tat Spiritui S. appropriztive, non tamen pater
Chriſti qua hominis dici poteſt, qui non dedit illi
vitam ad efſentiæ ſuzæ fimilitudinem ex ſubſtantia

, iutt

en=hbe ſua: ſed formando carnem Chriſti ex puriſſimo
egnnn ſanguine Beatifſimæ Vitginis. (F. 291. Schol.)
2
uumm , G. 295.
mlia,, Poſtquam corpus Chriſti in utere mater- Waiwitas

ν no novem menſibus delituerat, ex Mariae COhriſii e
e , Utero egrefſum eſt ita, ut in hoc partu Bea- Virgine.
ih c tiſſima Virgo inviolats V irgo clauſo utero &

ugii inviolato virginitatis ſigillo permanſerit. Ita
; omnes

Schram Inſtit. Theol. Tom. I. Li

498 Caput V.

omnes Catholici docent & credunt juxta va-
ticinium Iſaiæ c. 7. v. 14. Ecce Virgo con-
cipiet, & pariet ſilimm. Accedit communis
Patrum traditio: S. Auguſtinus ep. 137. ait:
Ipſa virtus per inviolatæ matris virginea viſcera
membra infantis eduxit, quæ poſtea per clauſfa
oſtia membra juvenis introduxit. Similia ha-
bent S. Leo Serm. I. de Nat. S. Ambroſius

ep. ad Sirici: S. Hieronymus in c. 44.

Ezech. Eec.

Solvuntur Schol. I⸗ Carpovius vult. Chriſtum more aliorum in⸗
objektio⸗
nes.

fantum aperto matris utero natum eſſe, tum quia
S. Scriptura nihil extraordinatium de modo Na-
tivitatis Chriſti memorat, ſed utitur voce Rren,
quzæ vulgarem partum ſignificat: tum quia legi
purificationis Maria ſubjecta fuit Luc. 2. v. 23.
tum quia apertio uteri non abſtulit illi virginita-=
tem formalem, quæ in abſtinentia a concubitu
conſiſtit, ſed tantum materialem, quæ in aper-
tione uteri ſita eſt. Sed S. Scriptura loco citato
Iſaiæ 7. exprefle etiam de partu miraculoſo ex
Virgine futuro loquitur. Unde purificationis legi
Beatiſſima Virgo ſubdita non fuit, utpote, quæ
ex hac Nativitate nullum ſanguinis fluxum nec
nlla menſtrua patiebatur, ſed ex ſola humilitate
legi illi ſe ſubjecit ad ſcandalum vitandum, & ut
Chriſtus omnem legem impleret. Virginitas ve-
ro non ſolum formalis: ſed etiam materialis in
textu Iaiæ & communi Patrum traditione innui-
tur. Proinde etiam errat idem Carpovius, dum
Chriſtum non ſine doloribus a Beatiſſima Virgine
natum eſſe exiſtimat, utpote qui partum hunc
miraculoſum non comitabantur, cum naturalis
cauſa eorum ſcilicet concuſſio corporis vehemen-
tior ad expellendum foœtum defuerit. An vero
cum ſecundinis Chriſtus natus ſit, res necdum
explorata eſt, quam nec nos dirimere volumus.

Sckol,

Klol 2,
ſuerit
mimu
ter na
dtienn
ſolnmn
menſis
intent
20 Ma
diem
Giem
delie
ſektum
Thom
lunt, 6
45 Mart
blerch
Domän
tt, I.
Whiiit
taln,
Muute
tumn zit
uinr
Nicon
chetie
Oerigen
Hier
4 die n
in Mn
git, ſe
bos jan
Non O
Donin

Ez etian

us ſt

DVe Incarnatione verbi Divini. 499

ſigtan. Schol. 2, Quoto anno orhis conditi Chriſtus natus Quo anme
fuerit non conveniunt Chronologi, neque nobis orbis con-

ie D asnimus eſt, litem hane dirimere: illud communi- diti & quo
Cohurn ter notant, .ram noſtram vulgarem fſolido qua- die Chri-
N 1 driennio poſt Chriſti nativitatem incipere, Non Nus natus
inmbſa ſolum autem de anno, ſed etiam de menſe & die ſtt.
menſis Nativitatis Dominicæ litem nobis plures
irlr intentant. Nonnulli apud Clementem Alex. diem
20 Maji: Basnagius diem 25 ejusdem menfis: alii
Auim diem 19 Aprilis afſignant: S. Epiphanius hær. 51,
n e diem 6. Januarii ſtatuit: Novatores Romanæ Ee-
cleſiæ traditionem 8 Kal. Jan. ſeu 25 Decembris
feſtum Nativitatis Domini celebrantis carpunt?
one? Thomaſſinus & Serry licet diem 25 Dec. admit-
tum 6 tant, cenſent tamen hoc ex Conceptione ejus
node H 25 Martii faécta probari non poſſe. Interim nos
oee len fubſeribimus communi Traditioni, quod Chriſtus
n H Dominus 8. Kal. Jan, ſeu 25 Decembris natus fue=
E rit. Ita teſtatur Auétor Conſtit. Apoſt. 1 g. c. 13.
liigis ubi ait: Dies ſeſtos cuſtodite fratres, inprimis Na-
, Cuin talem, qui celebratur a vobis die 25 decimi menſis. .
“ Manuſcriptum vetuſtiſſimum a Cotelerio lauda-
eocn tum ait: Annuntiatio fanta eſt die Martii 25 Na-
olc⸗ tivitas vero die 25 Decembris. Idem tradit Chro-=
ioak nicon Alexand. Kalendarium pervetuſtum a Bu-
ei 6 cherio editum: & omnia Martyrologia Eccleſiæ
unt Cecidentalis. Accedit Traditio Patrum: nam
nc S. Hieronymus com. in Ezech. diem Epiphanize
e à die natali aperte diſtinguit: item S. Auguſtinus
“ in Pf. 132. & S. Chryſoſtomus hom. in Nat Dom.
nih ait, ſententiam noſtram occidentem incolenti-
o bus jam a ſuperioribus temporibus notam aſſe.
feo Non obſtat I. quod olim lite jam mota Natalis
ſ Domini 6. Jan. celebratus fuerit Nam complu-
in H res etjam Orientales eum diſtinguebant, uti Theo-
eh dorus ſtudita Catech, 32. S. Gregorius Naz. or-
dent 9. alii vero duas apparitiones ſimul celebrabant.
e I. Non obſtat, quod ea nocte, qua Chriſtus na-
tus eſt, paſtores vigilabant uper gregem mnum,
Juod non videtur factum hyeme in Decembri⸗
hm⸗ Ii 2 Nam
G

50 Caput V.

Nam in Palæſtina hyems nen admodum rigida
eſt, & noctu accenſo igne paſtores facile vigilare
poterant. Nec obftat III. Chriſtum licet 25 Mar-
tii conceptum non necefſario per novem menſes
usque ad 25 Decembris in utero matris perman-
fſſe, Nam ordinarium tempus 9 menſium in partu
Chriſti impletum fuiſſe, innuit S. Lucas c. 2. V. 6.
impleti ſunt dies ut pareret. Certe præmaturus
fœtus vel ſerotinus imperfectionem naturæ infert.
Vid. Honoratum a S. Maria in animadv. ad reg-

& uſum Orit.

PDe bove Schol. 3. Pia eſt fidelium traditio, bovem & aſinum

S aſino
praſepi
alligato.

Trausla-
tlio S. do-
dsSs Na-
zaretha-
cæ.

proelepi alligatum fuifſe, in quo Chriſtus natus

poſitus fuit, quæ fundatur tum in illo If. 1. v. 3.

Cognovit bos poſſeſſorem Iuuem, & aſenus pra ſepe
Domini ſui: tum in illo Habacuc 3. v. 2. In me-
dio duorum animalium cognaſceris. Quæ verba
de bove & aſino præfepi alligato explicat S. Hie-
ronymus ep. 86. ad Euſtoch. 8 Paulinus ep. II⸗

& S. Gregorins Naz. or 39. G ipſa Eccleſia in

officio Nativitatis Domini.

Schol. 4. Pia etiam opinio fert, domum Nazaretha-

nam, in qua Verbum care factum eſt, Apoſtolos
in Sacellum convertiſſe, in eoque Altare erexiffe,
donec S. Helena Sæculo quarto magnificam Ec-
cleſiam fuper illam erexit. Sed anno 1291. Occu-
pata terta ſancta a Setafio AÆgypti Suktano, §. §.
Angeli ſublatam in aera S. domum in Dalmatiam
detulerunt, & fuper collem prope littus maris
Adriatici depoſuerunt. Anno 1294. Angeli hoc

ſacellum rurius in agrum Picenum detulerunt,

uæ ibi in ſylva cujusdam piæ matronæ nomine
Lauretzæ conſtitit. Rurſus poſt 8 menſes a. 1295.
extra ylvam ſuper collem ab Angelis translatum
fuit, cumque pugna inter duos fratres collis poſ-
ſeſſores exorta eſſet, poſt quatuor menſes a. 1295.
translata fuit, ubi modo conquieſcit, & urbs
Lauretum ædificata fuit. Translationem hano

refert Angelita, & eam cum antiqua traditione
con-

conſe
Ciſens
ſe ab
mN!
amet
Mitti.
Theoy
ingres
ſponce
Emnl
m
ſeltn
lim
AANN

Bes-
in, ſed
Vo
ent
Lelsz,
Aunin
(ennat
(liſi,
Mint,
Vyg.
Mo hen
Polleit
Ginen
Giumn er⸗
len per
al t
E
tfinn 50
grite

De Incarnatione verbi Divini. 501

*
Nun in conſentire aſſerunt Paulus Rinaldutius & Fran-
Cle veir ciſcus cives Recinatenſes, qui jurato edixerunt,
le ſe ab avis multoties audiviſſe, quomodo S. do-
Mven s mus ipfis aliisque inſpicientibus tranarit usque
s em Lauretum: probant eam Bollandiſtæ ad diem 25
Hun pt Martii. Natalis Alexander in hiſt. Eccl. Sæc. 13.
Theunphilus Raynaudus tom. 8. ſacer horror, quo
remm ingredientes coneutinntur, dimenſio accurate re-
gtuten ſpondens ſpatio Nazarethano, ubi olim fuerat,
atn. Ait. & multa miracula a Turſellino collecta. Hæc do-

mus vero non ſunt integræ ædes Nazarethanzæ,
ſed tantum illud doamus conclave, ubi Beatiſſima

n Et Virgo ſalutata ab Angelo fuit, & Verbum caro
riſtas ſactum eſt.
, §. 2960.
.2. 3ℳ . . . . .
Te N Beatiſſima Virgo Maria non ſolum in par- Beatiſima

Wee ku, ſed etiam poſt partum inviolata ſemper Maria
lumen VWirgo permanſit. Ita Catholici credunt & Virgo
6uα docent ex Traditione, cujus teſtes ſunt Ori⸗- poſ⸗ Pays
genes, qui contrariam opinionem vocat ma- W⸗
gnam inſaniam. S. Ambroſius, Sacrilegium:
Gennadius blasphemiam. S. Baſilius in S.
6. Chriſti generat. ait: Curiſti amanter audire non
gna ſuſtinent, quod Deipara deſierit aliquando eſſe
Virgo. S. Epiphanius hær, 78. ſcribit: eos
E prO hæreticis haberi, qui dicerent, Mariam
Io poſt editum Chriſtum cum Joſepho confetu-
dilnem habviſſe. S. Hieronymus cont. Helvi-
n dium expreſſe probat, Manam ſemper Virgi-
en nem permanſifſe. S. Augeftinus tr. 1e. in

na Joan. ait: NWum Maria iterum pepverit? abſit.
he Et Concilium Chalcedonenſe in alloc. ad Ma-
riam dicit, Virginitatem ejus ſacratam eſſe

etiam poſt partum, uterumque ejus fuiie in-
tegritate obſignatum. Idem definivit Syno-
Ii 3 dus

562 Caput V.

dus Capuana a. 389. & Conc. Lateran. a. 649.
Can. 3.

Solvuntur Schol. Helvidids Beatiffimam Virginem poſt Chri-
objeſtio- ſtum natum cum S. Joſepho congreflam, & filios
nes Hel- ex eo fuſcepifſe docet I. quia Matth. I. V. I18. di=
vidii. citur: antequam convenirent, inventa eſt in utero
habens de Spiritu S&. Ergo poſtea convenerunt.
Verum S. Scriptura oſtendere vult, quod poſtes
factum non fit: ficuti quando dico: Helvidius
antequam poœsniteret, mortuus aſt, non ſequitur,

lius Maric primogenitus. At ſolum oſtenditur,
quod antea filios non habuerit, non vero, quod
eos poſtea genuerit. III. Mentio fit fratrum
Chrifti Matth. 13. V. S5. Jed nomine fratrum con-
ſanguinei more feripturiſtico deſignantur.

Clriſtus Chriſtus ex ſemine Abraham & David

ex ſemint oftus fuir. Nam Beatiſſima Virgo Maria ex

David ſemine Abraham & David orta fuit, uti pa-
orius fuit, tet ex genealogia Chriſti Matth. 1. & Luc. 3.
Ergo etiam Chriſtus Mariæ Filius ex eadem
familia ortus fuit.

Genealo- Schol. I. Circa Genealogiam Chriſti ab Evangeliſta
gia Chri- recenſitam varia dubia moventur; & primo quæ⸗
ſii exrpen- ritur, cur S. Matthæus v. 8. tres Reges Ocho-
ditier. zZiam, Joam, & Amaſiam omiſerit, qui tamen
Cur S. 4 Reg. g. & 2 Paralip. 22. ponuntur. Muſenlus
Matthaus hoc faétum putat per incuriam interpretis, qui a
tres Reges Joram leétione delapfus eſt ad Hoſiam, vel pro
omiſerit. Ochoſia legit Hoſiam, & ab eo prolapſus eſt ad
Joathan. Verum cum in omnibus editionibus hi
Reges deſint, & S. Matthæus ipſe dicat, qua-
tuéôrtdecim tantum generationes ſe referre, in⸗
curiæ interpretis hæc omiſſio tribui non poteft.
Abulenfis hane rationem afiignat, quia S. dau
thæ

quod poſtea posnituerit. II. Chriſtus dicitur E-

ol. 2

thens
liet
The
tum!

(lig
her t
ton m
AMrum
tonn
(ren.
oddar
lecher
Verart
detut
gianig
gnine
otti fn
gionem
etim,
. 21.
igitur
eum ey

Culen
coneilie
2 inmg
leci
6 Ner
1 .
Adlerti
Urt h
Kerl
ſans

—

De Incarnatione verbi Divini. 503

ue i thæus voluit ponere tres diſtinctiones, & in qua-
d libet quatuordecim generationes, ſeu voluit facere
Theſſeradecades propter myſterium numerorum,
tum ut defignaret tria tempora, ab Abraham us-

D que ad David; a David usque ad transmigratio-
1L nem Babylonis, & a reditu ex Babylone usque
gtim d Chriſtum: tum ut in Thefſeradecadibus per de-
Cchtrn cem ſignificaretur Lex vetus propter decalogum,
“ per quatuor Lex nova propter quatuor Evangelia,
et per tres vero S. S. Trinitas Intentio hæc S. Mat-
ee thei videtur colligi ex ſequentibus, ubi expreſſe
don ſin colligit tres quaterdenas generationes. Verum
6 geti hæc ratio nimis myſtica eſt, nec in numeris tan-
olenln tum myſterium inveniri putat P. Contzen, ut
ſer/ ſn eorum cauſa Genealogia interrumpatur. S. Hie-
ſt ham ronymus putat, hos reges omiſſos eſſe ob peccats
truln eoram. Aſt ex eadem ratione etiam Salomon,
i⸗ Roboam, Joram, Achaz, Manaſſes, Amon &
Jechonias omitti debuifſent. Ex quibus patet
veram rationem hujus omiſſionis nos latere; vi-
14 Hr detur tamen hæc efſe, quod hi reges ipfius Reli-
. gionis perſecutores ex domo Idololatriæ & ſan-
Muin 4 guine Achab anathemati devota 4 Reg. 9. proxime
tng orti fuerint Certe hi Reges ipſam veram Reli-
KXlul gionem perſecuti ſunt, uti patet de Ochozia, qui
3 e etiam Joachaz dictus eſt 2à Par. 22. de Joa 2 Par. 24.
v. 21. De Amaſia, 2 Par. 25. V. 16. Merito
igitur in Genealogia Meſſiæ non ponuntur, qui
Lege eum ex animis ſubditorum delere conati ſunt.
r cchol., 2. Ulterius quæritur, quomodo v. rI. SGoſias Cuomiode
lerid⸗ autem genuit Jchoniam: cum illo 1 Par. 3. V. 15. V. II,
in concilietur, ubi dicitur: Eilii autem Joſic fuerunt, Maith. r.
. primogenitus Johanam, ſecundus Joahim, tertius 1 Far. 3.
rein Sedecias, quartus Sellum: v. 16. de Soakim natus V. 15. con-⸗
n e 1 Dechonias & Sedecias. Hic Joakim non vero cilietur.
Gfnen Joſias pater Jechoniæ dicitur, & ſine Joakim unus
Arin, in tertia Theſſeradecade S. Matthæi deeſt. Va-
len riant hic iterum Interpretes, nonnulli putant in
ente Gen ealogia S. Matthæi Davidem bis legendum eſſe,
to ee ita ut ſit finis primæ & initium ſecundæ, Theſſera-
8 Ii 4 decas-

i

50 4 Caput V.

. decadis: itemque Joſiam eſſe finem ſecundæ &
initium tertiæ, Thefferadecadis: quod fi fiat, &
Chriſtus non numeretur, nulla deerit generatio.
Sed hæc explieatio minus commode S. Matthæum
exponit. Dici poteſt, Jechoniam, de quo Matth. 1r.
v. 12. Sechonias autem genuit Salathiel; alium
eſfe a Jechonia filio Joſiæ, de quo v. II. hic enim

nias, fuitque pater Jechoniæ, de quo v. 12. qui
proprie diétus eſt Joachim & Jechonias. Unde
hic ex 1 Par. 3. fupplenda eſt una generatio, &
ante verfum vamum addendum: Jeconias autem
gennit Jechoniam, & ſic unus, qui in tertia Theſ-
ſeradecade deeſfſe videtur, fuppietur. Nam ſub
nomine Jechoniæ filii Joſiæ intelligi Joakim, de
quo 1 Par. 3. patet ex S. Ambrofio l. s. in Lu-
cam. S. Epiphanio l. I. de hærefl. S. Augnuſtino
1.2. de conſ. Evang. & omnibus recentioribus

nominum affinitas cum varie nominetur Jecho-
. nias, maxime, quando a Græcis hoc nomen
vVertitur. Sic I Par. 3. v. 17. vocatur Jechoniah.
—A4. Reg. 24. v. 8. iwcρEα Ezech. I. V. 2. JOjahin.
Deinde multa vetuſtiſſima manuſcripta exemplaria
hoc loco v. II. loco Jechonias legunt Joakin:
uti vetuſtum exemplar in Collegio Lincolnienſi
Oxonii: aliud in Bibliotheca Bodlejana: Item No-
vum Teſtamentum, quod olim fuit F. Froy Fran-
ciſcani, poſtez Thomæ Clementis, & nuper Tho-
mæ Montfortii: Item Biblia Græca V & N. T.
Franciſci Junii. In omnibus his Codicibus legitur:
Wwanslc 32 vivin voy isvoviæy. Unde totus locus re-
ſtituendus eſt: Joſias autem genuit Joakim, &
fratres ejus in transmigratione Babylonis; Joakim
autern genuit Jechoniam. ita D. Calmet.
Diffonltas Scheol. 3. Putat D. Calmet v. 12. ubi dicitur: Sala-
V. 12. ſol. thiel autem genuit Zorobabel, omiſſum eſſe Phada-
vitur. jam, qui I. Par. 3. v. 19. pater Zorobabelis dici-
tur. Verum notant ali, Zorobabelem r. Par. 3.

vocabatur Joakim & Jechonias vel corrupte Jeco-

interpretibus; Et ulterius hoc probat magna

alium efle ab hoc Zorobabel, nam hujus filius eſt

Aind
Meiulk
Kound.
libe
1on: te⸗
frum,
tumn p
Mopte
detol 4.
tins,
kuit 4

let irs
Pgalo⸗
Her
Alot. 3
eneil
Vein
unli
Unde 4

NI, N.
etti

Pithun
LNCaS
Dvang

enm e

Mionen
latth.
tionem
ſicer⸗
non V.
rone &
Wrat.
ſn
Munt,
Muis

De Incarnatione verbi Mivini. 505

ſeenntel Abind, illius vero in Paralipomenis filii ſunt,
lſ fink Mefullam & Ananias. Porro progenies primæ &
ſit grent ſecundæ Thefleradecadis S. Matthæus deſumpfit
Mntken ex libris Genelis, Ruth, Regum & baralipome-
cno th non: tertiæ vVero ex Genealos giis ſingularum fami-
ſotkels A liarum, quæ in loco publico aſſervabantur, 1. Par. 9.
II krn“ tum propter officia, tum propter connubia, tum SS
ofrpelt . propter hæreditates, tum propter F Princ ipatus.
wnunn Schol. 4. S. Matthæus Genealogiam S. Joſephi po- Qur S.
Wni, tuinus, quam B . Mariæ recen! et, quia Alienuin artt vus
Erento⸗ fuit a moribus H ebræorum, ut mulierum Genea- Genealo-
HMZ logia retexeretur, Uti patet ex aſſiduis §. Zeripfu⸗ gi 1 .

