II. 17. 20. qui poſtremus locus Apocalyp-
ſis quia & catenæ & alligationis meminit,
hanc quam probamus tartari ſignificationem
,unth non parum confirmat. Abyſſus porro non
ſniit locum aeris, ſed locum inferorum profun-
riii diſſimum denotat. Deinde S. Petrus ait,
urt dæmones eſſe in tartarum detractos erucian-

362 Caput III.

dor, quod verbum quidem in Græcis codi-
cibus, palcis exceptis non habetur, legitur
tamen à S. Auguſtino l. II. de Civ. c. 33.
& S. Falgentio l. 2. ad Traſim. c. 2. adeoque
olim ſane legebatur, & denotat ſpecialem
poœnam., qua deæmones in inferno torquentur,
mazvime cum in inferno ignem eſſe ex paulo

ſtatim pœnam pec alis debitam in inferno
patiuntur: Erge & dæmones.
Soluuntur &. hol. I. Bellarminus Il. I. de S, S. beatitud. c. 6. no-
ohjefio- tat ſententiam aſſerentem dæmones modo poſt
nés, extremum judicium in infernum detrydendos, &
igne cruciandos eſſe ab errore vindicari non poſ-
ſe: & P. Berti vocat eam falſiſſimam & erroneam.
Nec obeſt quod Matth. 8. deæmones Chriſto di-
cant: Veniſti aute tempus torquere nos Et Matth.
25. ignis tantum paratus eſſe dicatur diabolo, &
X. Cor. 6. Angeli judicandt dicantur. Nam tri-
plex diſtingui poteſt Angeli damnatio;: Prima,
qua ab initio in infernum dejeétus eſt: Secunda,
qua per Chriſtum ſua poteſtate in homines ſpolia-
tus eſt Joan 1I2. Tertia, qua in extremo judicio
ad poznam ejus eſſentialem ſiet accidentalis ac-
ceſſio, cum ejus malitia toti mundo manifeſtabi-
tur, & a ſanctis bominibus judicabitur, & de
tertia hac damnatione loca S. Scripturæ intelli-
guntur. II. Non obeſt Auctoritas S. Juſtini S. Ire-
næi, S. Epiphanii, Euſebii & Oecumenii, qui in
hac parte deſerendi ſunt, alii vero Patres loquun-
tur de poœena accidentall, quæ dæmones in extre-
mo judicio expeétat.
Wonnulii Schol. 2. His tamen dictis non obſtantibus commu-

lient dœ- nis eſt Theologorum cum S. Auguſtino I. 1I. de
mones Gen. ad litt, c 26. docente ſpectare ad fidem Apo-
Aekg. ſtolicam, quod multi dæmones in aere, & ſupra

terram vagentur. Innuit hoc Apoſtolus ad Eph. 2.
dicens. Aliquando ambulaſtis ſecandum Swculum
Mna An

poſt dicendis patebit. Certe animæ damnatæ

frutchi
uus,
lenti.
inter 0
Korum
ſortitui
d. 3.
Gammi,
1ir &
ſeliz,
nento

Der
Gidlo m
tur.

. were

nſimn
Wror⸗
1) uir
fihnnr
Uubctic

6

De Angelis, 363

N⸗ mundi hujus, ſecundum principem poteftatis aeris
lepin hujus, Spiritum, qui nunc operatur in filios dißi-
11. dentic. Et Auétor Commentariorum in ep. Eph,
Nene inter opera S. Hieronymi ait: Hæc ommium Do-
iten Rorum opinio eſt, quod aer iſte plenus éſt contrariis
en fortitudinibus.

en Schol. 3. Ex his colligi poſſet, d'mones & poœnam Penam
damni, quæ conſiſtit in jactura boni ſcilicet glo- damni &g

nue riæ & viſionis beatificæ, (§ 196). & poënam ſenſus va⸗=
inen ſenſus in malis fufferendis conſiſtit, ſcilicet auntur.
, quæ in malis ſufferendis conſiſtit, ſcilicet tiuntur.
tormento ignis modo tolerare.
e,6,
d0
ſe K. 198.
an Dæmones & damnati igne vero & proprie Dæmoneg
fos dicdto materiali & corporeo in inferno crucian voο gne
Ftli tur. Nam S. Scriptura ignem in inferno malerial
ed ardere conſtanter afferit Eccli. 21. v. 10.
Nnod. Conſummatio eorum flamma ignir. II. 33. V. 14.
n Quts poterit habitare de vobig cum igue gevoran-

enn te? Quir habitabit e vobis cum ardoribus ſem-
+ piternir? Et Matth. 25. V. 41. diſcedite à me
1. maledisti in ignem æternum, qui garatus eſt dia⸗
rletr bolo & Angelie ejut. Cum in his & aliis lo-
,be cis tam clare dicatur ignem eſſe in inferno,
e ſine omni ratione ad metapharam detorque-
iie tur, maxime cum Patres S. Baſilius hom. r.
in Pfſ. 29. S. Gregorius 1. 15. mor. c. 17. &
er. S. Auguſtinus l. 2, de Civ. c. 10. ignem in-=
6 fernalem corporeum expreſſis verbis dicant.
vtm: Sane æquiffimum eſt, ut Spiritus peccans
ol recedens a ſuo Creatore puniatur per crea-
fien 0) turam corpoream, tum ut creatura honorem
AIm ſuji Creatoris ulciſcatur, tum ut ſuperbia re-

Gilne us illa vilioribus & inferioribus ſubjiciatur.

364 Caput III.

An ſit hoc Schol. r. Origenes teſte S. Hieronymo apol. 2. cont.

de fide.

Ruff. & Theophylactus, in c. 9. S. Marci, ac Ca-
tharinus l. de præm. bon. & ſfuppl. mal. volunt
ignem infernalem non eſſe corporeum, nec aliud
ſignificare, quam ſtimulantem peccatorum con-
ſcientiam, ſicuti etiam vermis Marci 9. oeuli &
lingua divitis epulonis, Luc 16 & aquæ nivium
in inferno Job 24. metaphorice ſumuntur. Verum
licet hæc ſententia nondum ſit expreſſe contra
Fidem, ob defectum apertæ Eccleſiæ definitionis,
eſt tamen omnino temeraria teſte Iſamberto. Oculi
lingua &c. damnatæ epulonis animæ aſcriptæ per
ſe metaphoram produnt, quia Spiritui convenire
non poſſunt Aquas nivium pro torquendis dam-
natis vere tales in inferno admittit S. Hierony-
mus in citatum Jobi locum, & vermem in ſenſu
lilterali intelligit S. Baflius in Pſ 33 Alii vero
per nives culpas præſentis vitæ intelligunt, per
vermem angorem conſcientiæ damnatorum deno-
tari volunt, de igne vero proprie dicto omnes
Cconveniunt.

Quomodo Schol 2. Potiſſima difficultas eſt, quomodo ignis

ignis tor-
quet dæ-
mones.

corporeus demones & animas damnatas torqueat.
Notat hine Alſonſus a Caſtro l. 1I. cont. hær. c. 9.
Siquis credat ignem inferni eſſe ſimilem huic, aut
diſſimilem, quem apud nos hice cernimus, non
cenſebitur hæreticus, eoquod lis eſt adhuc ſub

judice. Nobis probabilius eſſe videtur eſſe ejus-

dem naturæ cum noſtro igne elementari, quia
abſolute ſine addito in S. Seriptura ignis vocatur:
quoad accidentia tamen multum a noſtro differt,
tum quia lucem non ſpargit, poſitus eſt in loco
infimo, pabulo non eget, eſt inextinguibilis, &
agit in Spiritus acerrime eos cruciando. Sed quo-
modo? Reſpondet Bellarminus 1. 2. de Purgat,
certum eſſe ex S. Scriptura, ignem vere & reali-
ter cruciare Spiritus, quomodo autem id fiat ne-
que revelatione innoteſcere, nec ratione poſſe in-
veſtigari. Guillielmus Paris. putat ignem tor-
quere Spiritus, dum eum ut ſibi contrarium &
noci-

oeiyn
Titns
Vult ig
e
lane 0
irite

iolo

locis
gu 1
irin
nt, &E
Cebent
lpl
Dime
tün ex
Damm W

cIN
in

Idamp

Ali un
Etle
1 torm
t i
bein
Cetit,
let:
tOthmn
Ferd i⸗
ſterun
cloti
ſhns,
fene,
tentir⸗
leg in
Ponoe

De Angelis. 365

nocivum apprehendunt. Verum hoc modo Spi-

14. ritus a ſola apprehenſione torquerentur. Suarez
c rl vult ignem producere ſupernaturalem qualitatem,
NA e quæ Spiritibus dolorem inferat. Sed ipfe fatetur,
N ül banc opinionem non ſatis fundatam eſſe. Putamus
Oron Spiritus ab igne infernali torqueri quatenus illi
9 lil inſolubiliter alligantur, nam a S Petro & S Juda
nee uin locis citatis alligationis expreſſla mentio occurrit:
Ur. en quæ alligatio ſumme afflictiva eſt, vi hujus enim
eſe don ita igni conjunguntur, ut locum mutare non poſ-
efinici fſint, & de miſerrimo ſtatu ſuo ſemper cogitare
tto. 0i debent. Præterea ab igne cruciantur aliquo ſpe-
giptek ciali paſſionis modo, nam Luc 16. Dives,in infer-
onvene no clamat: Crucior in hac flamma: unde non licen-
Gis dan tiam exeundi, ſed guttam aquæ petiit, in quo-
Hieron nam autem heec paſſio conüſtat, neſcimus, &
in ſenlu cum S. Auguſtino l. 21. de Civ. c. 10. confitemur,
N vet Spiritus malignos ab igne corporeo torqueri,
Conmt, E quamvis miris & ineffabilibus, veris tamen modis.
rutn ten⸗

Godg Kohol. 3. Cajetanus docuit in 2. S. Petri, deemones, An dæ-
qui ſunt in hoc aere, nondum recepiſſe ultimum eſ- mones in
ſentiale ſupplicium, nec complementum inferna- gere igne

lis tormenti. Hæc ſententia juxta P. Gonet non torquean-
“ eſt quidem contra fidem Catholicam, cum nec tur.
. n S. Scriptura, nec ullum Concilium hucusque do-

„ cuerit, omnes dæmones extrema fupplicia per-
peti: non eſt tamen rationi congrua, & coôntra .
communem ſenſum Theologorum. Quomodo
vero ignis torqueat demones in aere vagantes,
iterum non conſtat Putant nonnulli qualitatem
doloriferam ab igne impreſſam a Deo conſervari.
Alii cenſent, ignem ſupernaturaliter agere in di-
ſtans. Alii docent, demones ſecum ignem de-
ferre. Verum quo fundamento nituntur hæ ſen-
tentiæ? Res nobis incomperta eſt: ſciunt dæmo-
nes in aere ignem fibi deberi, cruciantur ab eo,
quomodo? neſcimus.

O. 199.

Infernus
ſt locus
materia-
lis.

7

Supplicia

366 Caput II.

G. 199.

Quia in inferno eſt ignis materialis & cor-
poreus, (G. 1908.) ſequitur etiam infernum
ſſe locum materialem. Nam S. Scriptura Pl.
93. ait: habitaſſet in inferno amnima mea. Matth.
11. Et tu Capharnaum usque in inſernum de-
ſcender. Habitare vero, & deſcendere lo-
cum materialem denotant. Et Philip. 2. v. 10.

dicitur. In nomine Jeſu omne genu Rlebtatur,

cleſtium, terreſtrium, & infernorum. Ubi tri-
plex locus animarum: Cælum, terra, & in-

fernus deſignatur. Hinc S. Auguſtinus 1. 2.

retract. c. 24. infernum ſub terris: Tertul-
lanus 1. de anima c. 31. in foſſa terræ, in
ipſis viſceribus: S. Cyrillus Alex. or. de exitu
animæ in terrarum opacis eſſe dicit.

F. 200.
Eterna ſunt, nullumque finem habitura

damnato- tum dæmonum, tum aliorum reproborum
rum ſunt
terna.

ſupplicia. Ita S. Scriptura illa nobis deſcri-
bit Iſ. 66. v. 24. Ignir eorum non extinguetur.
Matth. 24. v. 46. Ibunt hi in ſupplicium ter-
num. Et 2. Theſſ. 1. v. 9. Pænas dabunt in
interitu æternas. Et Apoc. 20. v. 10. Crucia-
buntur die ac noſte in ſcula ſæculorum. Certe
hic æternitas proprie & non ſolum pro lon-
go tempore ſumitur; quia dicitur in ſæcula
ſæculorum; & non ſolum ignis, uti quidam
exponunt, ſed etiam fupplicium æternum
dicitur. Matth. 25. Deinde ita explicant om-
nes Patres, inter quos S. Juſtinus apologia ſe-
cunda. S. Theophilus l. I. ad Autholic. S. Ire-
neus

ls,.
cet e.
IIbs
AFxltius
G nnl
ninſtic
Vnodo
18.8
arunt,
teprobos
W. Et
hlein
el15.
ſncit,
ſelſt e
Nult co
Etetnun
Kuten

Dol,t.
Puvit,
nemm 4
na e
tentix
Kipnet
Cenlet
ero in
ieria
dſenh
Munn
1ecoet
Cathol
cenn
Nis, g
19, .
Uortion
ddlti

De Angelit. 367

næus I. 5§. adv. hœr. c. 28. Tertullianus in apo-

ko. loget. c. 48. S. Auguſtinus . de har. S. Hiero-
tm nymus in c. 25. Matth. & in c. 3,: gonc. S. Ful-
im. Lentius 1. de fide c. 43. ait: Eirmiſme tene,
, rt G nullatenus dubites, iniquos omnes ituros in
ſgnet⸗ combuſtionem æternam. Subſcribunt Concilia:
Synodus V. teſte Evagrio: Synodus VI. Act.

geke .
nlui 18. & VII. Act. I. contrarium errorem dam-

7,7 narunt. Lateranenſe IV. c. firmiter, ait,

ſ reprobos cum diabolo in vænam ternam itu-
1 4 ros. Et Concilium Tridentinum reproborum
insl1 ſupplicia nullum finem habitura definit ſeſf. 60.
Tern Cal 25. Ratio eſt: Qui graviter Deum of-
e fendit, ita eſt affectus, ut peccatum fuum
l velit eſſe perpetuum, quia in nullo alio bono

vult conquieſcere, Ergo meretur ſupplicium
æternum, maxime cum infinitam Dei Maje-
ſtatem offendat.

tn Schol. I. Origenes peenarum inferni æternitatem ne- Objeflio⸗
N . 1
obonn gavit, dum omnium Apocataſtaſin ſeu reſtitutio- nes ſol-
ep nem defendebat. Hunc errorem reſuſcitavit Joan- vuntur.

bis er⸗ na Leadia in ſuo Evangelio æterno, ejusque ſen-
Ntingu, tentiæ patrocinium ſuſcepit Peterſenius, cui ad-
eiunrelt⸗ ſtipulati ſunt alii Proteſtantes nonnulli, quos re-
Chn, cenſet Walchius Bibl. Theol. tom. 2. Sociniani
r Vero infelices damnatos aliquando in nihilum re-
10. r digendos putant, quibus Sonnerus, & Lokius
. ſubſcribunt. Pœnarum æternitatem etiam impu-
npoe gnarunt Baelius, Spinoza. & Voltairins cum fuis
1 tein ſequacibus fortibus ſpiritibus: qui contra dogma
i tn Catholicum objiciunt I. non eſt proportio inter
tennn poœnam æternam & culpam tranſitoriæ delectatio-
1 N nis, quam tamen ſervat Deus juſtus Judex Apoc.
lcant 4 18. v. 7. Reſp. Eternitas ponarum ſervat pro-
Nholegta/ portionem cum offenſa Dei infiniti; cum receſſu
. l⸗ ab ultimo fine in creatura male quæſito; cum
nt⸗

prava

38 Cuput III.

prava voluntate in malo obfirmata, quam fine
gratia Dei, cujus damnatiſunt inimici, nunquam
mutabunt II. I. (or. 15. V. 12. Omnes in Chri-=
ſto vivificandi dicuntur: mors inimica deſtruen-
da. Apoc. 20., “ 6. Manducantes carnem bilii ho-
minis non morituri in æternum. Joan. 6. Miſe-
ricordia Dei ſuper omnia ſæpius-commendatur,
& Deus dicitur non iraſci in perpetuum. . 103.
. 9. Et S. Petrus ait, oportet quidem cœlum
ſuſcipere usque in tempora reſtitutionis omnium.
All. 3. v. 21. Keſp. S. Paulus de ſola juſtorum

vivificatione in glorioſa eorum refſurrectione lo-

uitur. Item mors ſecunda juſtorum in reſurre-
ione deſtruetur, quam non amplius nec in cor-
pore nec in anima in gratia confirmata ſubibunt.
Rurſus manducantes carnem Filii hominis ejus
mandata obſervantes, & in gratia decedentes non
morientur in æternum. Item miſericordia Dei

ſolum reſipiſcentibus promittitur. Et denique

S. Petrus per reſtitutionem omnium univerſalem
reſurreétionem omnium, & Judicium univerſale
deſignat. III. Pœnæ damnatorum nomine inte-
ritus Kom. . v. 22. moriis. Apoc. 21. v. 8. perdi-
tionis. Joan. 17. V. 12. deſignantur, Ergo dam-
nati annihilabuntur. &eſp. S. Paulus nomine in-
teritus vœnas æternas. 2. Thefſl. I. v. 9. S. Joan-
nes citato loco ſtagnum avdens, & nomine per-
ditionis ſeveram ultionem, non vero annihilatio-
nem intelligit. IV. Poœna æterna bonitati & mi-
ſericordiæ Dei repugnare videtur, & faceret, ut
plus ab illo timere, quam ſperare deberemus.
Keſp. Bonitas & miſericordia Dei, a ſapientia
ejus dirigi debet, adeoque juſtitiam eomitem ha-
beat neceſſe eſt, ne vitium inſoleſcat. Quare ſi
homo bonitate & miſericordia Dei infinita abuta-
tur, quam tam liheraliter illi exhibuit, quid mi-
rum ſi in manus infinitæ juſtitiæ incidat? Unde
li ſoli plus timere debent quam ſperare, qui ſua
ſponte in ſtatum æternæ ſalutis amittendæ ſe præ-
cipitant, cum eontra fideles mandatorum Dei
EXGE=

exeonta
titem .
Nen ſin

Gl.2,
tbus no
Eens ei
eſponde
Dei inde
tota co

(ot en

on pero
ENlite
incin

Nage
empon
Deum,
riam
Modo do
ſerinn d
fint l
uußis 4
Unde n
Hne Chi
leos e

Peccqatomn

ſellit,
Enne pee

E
Wu l

Mbor

i
Cinen

bun l
ptin
nneii -
ica Sdeer.
nen Hüido⸗

Gt Mle

in en⸗
ner inde-
4 biban
winis eſt
denled
fcordn !

Gniveria
unikeri!
Omine il⸗
1.g ind

Eretet4
Geheleis

4 ſend

donten
t. Cunl
1. mmnd o⸗
it, gul
Gteru

ſ

ee, ſ 4
Uleſenn
torumn )

De Angelir. 369

executores omnipotentiam, bonitatem & fideli-
tatem Dei pro ſpei ſuæ anchora ſemper, non ta-
men ſine timore filiali & ſalutari arripiant.
Schol. 2. Quæri poteſt, cur Deus Angelis peccan- Cur Deus
tibus non pepercerit, qui pepercit homini provi- Angelis
dens ei Redemptorem. Omiſſis aliis rationibus veccanti-
reſpondet Eſtius in 2. S. Pet. ſalva judiciorum bus zon
Dei inſcrutabili profunditate, quia humana natura peperce-
tota corruerat in primo parente, quæ proinde ne yit.
tota periret, miſericordia Dei ſubvenit. Ange-
lica vero natura non tota ceeidit, ſed pars aliqua
& quidem multo minor, quam illa, quæ in ſua
rectitudine perſtitit.

G. 201.

„Angeli mali dum ſibi vident negatum Re- Dæmones
demptorem hominibus datum vindicta in homines
Deum, & invidia erga homines accenſi, Dei neſtant.
gloriam obſcurare, & homines, quocunque
modo poſſunt in temporalem & æternam mi-
ſeriam detrudere conantur, ut ipſis ſimiles
fiant I. Petr. 5. v. 8. variisque in hunc finem
infidiis & artibus utuntur. Eph. 6. v. I1.
Unde I. diabolus vult, ut homines peccent.
Hinc Chriſtus Joan. 8. v. 40. & ſeqq. ait. Ju=
dæos eum occidere ſtudentes voluntatem dia-
boli exequi. Et Ratio eſt, quia homo per
peccatum ſe in hac, & in altera vita miſerum
reddit, cum Deus facere non poſſit, quin
omne peccatum puniat, (H. 120.) & quidem
Pona æterna, ſi grave ſit. (H. 200.)

2. Et quia diabolus vult, ut homines in
peccata labantur, vult etiam omne id, per
quod homo ad peccatum induci poteſt, &
pro

Schram Inſtit. Theol. Tom. J. Aa

Daæmon
kominum
corpora
rohidere
poteſt,

370 Caput III.

pro virili ad illud concurrit. Sic promovet
in hominibus veritatis ignorantlam. 2. Cor.
4. v. 4. Spargit Zizania falſæ, doctring &

malorum exemplorum. Matth. 13. V. 25.
Impedit Dofctores fideles in functionibus ſuis.
I. Theſſ. 2. V. 18. rapitque verbum prædica-

tum ex mentibus hominum. Luc. 8. v. 12.
Quoad ſtatum politicum iniqua & pernicioſa
conſilia imperantibus ſuggerit. I. Paralip. 2 ¼.
bella concitare nititur Is. Reg. 22. in ſtatu

œconomico damna hominibus, ubi poteſt,
infert. Quæ omnia directe vel indireéte pec-

candi anſam hominibus præbere poſſunt.

3. Diabolus malas etiam cogitationes ho-

mini ſuggerere poteſt, quales ſuggeſſit Da-
vidi I. Paralip. 22. V. I. Judze Joan. 13. v. 27.
Ananiæ Act. 5. V. 3. Quippe poteſt motus
fluidi nervei in cerebro & ſanguinis produ-
cere, quibus propter unionem animæ cum
corpore cogitationes malæ in anima reſpon-
deant. vid., Inſt. Ih. miſt. tom. I. G. 194. /44.

G. 202.

Præterea dæmon corpora hominum poſ-
ſidere & obſidere poteſt. Probat hoc Primo
tota Evangelica hiſtoria: Matth. 4. V. 24.
curavit Chriſtus dez“moniacos. Matth. 3. V. 25.
Marci 5. v. I. Luc. 3. v. 26. Chriſtus alios
duos dæmoniacos curavit Matth. 9. v. 32.
ejecit Chriſtus demonium ex homine muto.
vide etiam Luc. 4. v. 33. Act. 8. v. 7. Nec
eſt cur obſeſſiones illas d'moniacas pro mor-

bis mere naturalibus ex cauſis naturalibus
pro⸗

oletit
scorn
inadene
mort
r, ipl
Gehence
lemone
130.
Meſea
dane na
6 dat
Cciun n
Uerunt
(nn elt
Deno
dee nonn
hiſs
(ur Al
(Eelent o
in in
Etiamn at
tenoni⸗
crin ſuſe
ſsftenti
. (en
us leee
lellte
Eemnonide
. lat. N
Iuümann
it) ne
Whrolas
tio

in

Ponort
n. .
locnne!
19 1
nbhuſi
n Nrir
. J. N,
penni
atalipt
.in k
bi pott
telte e
ſlunt.

ones
elt)
lg 11
D Ms
ns e⸗
ine e
n eh

innn

. hoe
19

De Angelir. 37 1

profectis habeamus, nam dæmones obſiden-
tes compellabant Chriſtum, & veniam, ſues
invadendi, petebant Matth. 8. v. 29. quod
de morbo dici nequit. Item ſtupendum ro-
bur, ipſas catenas rumpendi in obſefſſis de-
prehendebatur Luc. 8. v. 29. & diſerte multi
dzæmones in homine uno fuiſſe dicuntur ibid.
v. 30. Imo vgroti ex cauſis naturalibus ex-
preſſe ab obſeſſis diſtinguuntur Act. 5. v. 16.

Sane narrationi Evangeliſtarum vis infertur,

ſi dicatur, eos ſecundum errorem & præju-=
dicium vulgi ſcripfiſſe, qui pro obſeſſione ha=
buerunt morbos naturales. MNec aſſentien-
dum eſt Auctori Anonymo, qui putat non
a Dæmone, ſed a tertio quodam Spirituum
nec bonorum nec malorum genere howines
obſeſſos fuiſſe: nam vox ιααπο„α0ο expreſſe
legitur Act. 10. Vv. 38. Secundo Dogma hoc
tenent omnes Patres, quotquot commenta-
ria in Evangelium ſeripſerunt. Provocant
etiam antiqui Patres fidei noſtræ hoſtes, ut
dæmoniacos coram fideli conſtituant: non
enim ſuſtinent Exorciſtarum præſentiam, ip-
ſis fatentibus Chriſtiani nominis obtrectatori=
bus. Certe tam alte ſederat omnium menti-
bus hec ſententia, ut vel ipſi judæorum
Exorciſtæ nomen Jeſu Chriſti pro pellendis
dæmonibus uſurparent. Tertio Ratio pro-
bat: Nam diabolus poteſt agere in corpus
humanum: (G. 186.) Ergo poteſt turbato
Huido nerveo ſeu ſpiritibus vitalibus, motus
doloroſos in eo excitare, organa loquelz ad

vociferationes impellere, membra & totum

corpus immaniter jactare, magnum robur
Aa 2 cor=

372 Caput III.

corpori dare &c. & conſequenter hominum

corpora obſidere.

Solvuntur Schol. I. Nonnulli diſtinguunt obſeſſionem a poſſeſ-

objeio-
es.

Signa
voſſeſio-
nis Aia-
bolicæ.

ſione, in illa demon in externa corporis, in hac
in interiora agit. Liberiora ætatis noſtræ ingenia
negant Energumenorum ſen obfeſſorum a dæmo-
ne veritatem, & exempla Evangelica per occul-
tos morbos, & luſum phantaſiæ, ac præjudicis
infantiæ exponunt. Unde dicunt, Chriſtum nus-
piam Eccleſiæ ſuæ poteſtatem dediſſe dæmones
expellendi Exorcismis ſuis alligatam Erga adju-
rationes illæ ſunt mere preces cum invocatione
Nominis Jeſu, ad ſolatium ferendum ægrotis, &
eorum mentem corrigendam, qui putant ſe a dæ-
mone poſſideri. Verum cum Chriſtus aperte di-
Xerit: in nomine meo dæmonia ejicient, certe
dedit Eccleſiæ, ſnuæ poteſtatem, dæmones expel-
lendi, ſed non usque adeo aſſertam, ut effectu
ſuo ex occultis Dei judiciis non fruſtretur.

Schol. 2. Signa poſſeſſionis deæmoniacæ a Brognolo

in manu. Exorcis inter alia hæc aſſignantur 1x. Si
homo rudis poſſeſſus de rebus ſcientificis perfeéte
diſſerat. 2. Si linguam peregrinam quam nun-
quam didicit, perfecte loquatur. 3. Si occulta
& abſentia, quæ ab eo ſciri non poſſunt, cap-
tum tamen dæmoônis non excedunt, nec ſanéti-
tati energumeni tribui poſſunt, manifeſtet. Plura
videri poſſunt apud citatum Brognolum. Porro
dæmon proprie loquendo dum hominem poſſidet,
hoc intelligendum eſt ſecundum corpus, non au-
tem ſecundum animam, cujus rationem dat
S. Thomas in 2. ſent. a. 5. ad 3. quia reſpectu
ſpiritus, qui non habet terminos quantitatis, ſed
tantum eſſentiæ, intrare non poteſt, niſi ille, qui
dat eſſe, ſcilicet Deus creator, cum ob limitatio-
nem unus ſpiritus ab alio neque in eſſendo, ne-
que in operando intrinſece dependeat. Plura fuſe
ſatis deduéta, & de remediis contra Poffeſſionem
ve

ſel oble
Fice in

Deme
Et nar,

ibus

ltare po
magbati
tale rale

U ſe
(in ver
te Keun
befſe g⸗
Mn ſeli
le ung
Is eire

lii rie

Ei beu
Gihi
llondhr

Plrtun

Akarezat
10
V.10.
i ellei

chntn

. Nto

homivum

eniſcle⸗
rs,
tre igen
m itend

1 een

e reſin
Niſtun⸗
e den
Epe,
nvoca
grotis,
de 20
aperte 4
ent, cenl
nes en⸗
In eii
wenm.

,
e1 oNnh

unn 10
,„ ee
feis etch
1ung,
Konmn
oMut e,⸗
3 Neit
ſeſe. n

De Angelis. 32273
vel obſeſſionem, & uſu legitimo Exorcismorum
vide in cit. meis Inſt. Th. Muſt. toms. I. C. 205. ſqg.
Dæmon fomnia diabolica fuggerere po. Eoteſt
teſt: nam mediante fluido nerveo, id eſt, ſomnio
ſpiritihus vitalibus cogitationes in anima ex Nugge-
citare poteſt. (F. 201.) Ergo etiam varias 1¹*.
imaginationes in dormientium mentibus ex-
citare valet, quæ ſomnia appellamus.

chol. Per ejusmodi ſomnia diabolica multæ ſaga-
rum fſic diéctæ transveétiones explicari poſſunt.
Quia vero omnis cauſa naturalis non agit abſolu-
te ſecundum modum activitatis, ſed receptivita-
tis, ideo in corpore humano quædam diſpoſitio
adeſſe debet, qua præſente ſuas operationes dæ-
mon felicius exequi poſſit. Hinc illa individua,
quæ ſanguinem alunt copioſum, craflum & tar-
dius circulantem, uti ſenes, aniculæ, melanco-
lici, viétu duro & craſſo utentes, ſub coœlo fri⸗
gido degentes magis ſunt diſpoſita ad aétiones
diaboli recipiendas, & ideo plura audimus de il-
lufionibus diabolicis in terris ſeptentrionalibus.

H. 204.
Dzmoen etiam oracula fundere poteſt. Oracuia

Cujus rei exemplum præbet ancilla habens funder

Spiritum Pythonem, quzæ magnum lucrum poteſt,
afferebat dominis ſuis vaticinia edens. At.
16. V. 16. àa diabolo etiam vaticinia illa pro-

fecta eſſe inde elucet, quod Paulus ex ancilla

illa Spiritum ejecerit, quo facto vaticinatio

iha una cum lucro dominorum ceſſabat v. 18.
19. Ratio eſt: Dæmon utpote Angelus ex
nexu cauſarum naturalium perſpecto ſæpe
A a 3 pro⸗

Item mor-

374 Caput III.

2 2 1
probabiliter preſcit futura: (G. 181.) Item

multa nobis ignota cognoſcit: Ergo Pytho-
nibus & Pythoniſſis præparatis (H. 103.
Schol.) mediante motu in corpore ſuggerere,
vel alio modo ſignificare poteſt, qui deinde
hæc aliis reſpondeant. Quando vero dæmon
ex cauſis naturalibus non poterat quid certi
elicere, reſponſum dubium reddebat.

H. 205.
Dæmon variis morbis corpus hominis ex-

bis corpus cruciare poteſt. Exemplum nobis præbet

hominis

afigere.

Job, cujus corpus pufidis ulceribus torque-
bat, Jobi 1. v. 7. Ratio eſt: dæmon fluidum
nerveum præternaturaliter & extraordinarie
commovere poteſt, adeoque etiam illius mo-
tum ſiſtere, & ſic cæcitatem, aphoniam lin-
guæ, ſurditatem, impotentiam conjugalem
&c. producere, quæ fiunt per motum fluidi

nervei impeditum. Item fieri etiam poteſt,

Agere in
aerem &
corpora.

ut cutis & fibrarum tonum relaxet, unde
ſtagnans ſerum & lympha in fœtidiſſimam

putrilaginem abire, & ulcera inde oriri de-

bent.
Schol. Eodem modo dæmon morbos aliis inferre

poteſt, noxia eorum cibis immiſcendo: poteſt &

alios invulnerabiles facere, vel durius corpus in-
terponendo, vel impetum debilitando, item invi-
fibiles reddere, motum fluidi nervei impediendo.

G. 206.

Dæmon in aerem, ætherem & ignem, &
alia corpora ſolida agere poteſt. Sic Jobi

bona igne & vento deſiruebat. Job. I. v.
ie

ſe ves
letth 8.
Uungculn
Ui comm
mon
Lerenm
Uut mot
epitus
us trem

Oignenm

Demd
Ulbes 11

. Nm An

Uonidibn
enones
parete
Winic
lynn
Eterna

urrens,

Ckhon
Urde
Coguaſeed
I, M
ſuh korn

De Angelis. 375

Sic ſues Geraſenorum in mare trudebat.
Ahhn atth. 8. v. 31. Sic Chriſtum ſtatuit ſupra
t. pinnaculum templi ductu & raptu phyſico,
E uti communius ſentiunt Patres. Ratio eſt:
ſugn dzmon poteſt agere in corpora, ergo etiam
Gl in aerem, non lolum ventos excitando, qui
go gei ſunt motus aeris vehementiores, ſed etiam
Jiden fiepitus, ſonos, & fragores, qui ſunt mo-
t. tus tremulus aeris. Et ſimiliter in ætherem
& ignem agere valet.

Minissa DO. 207.

5 præy. .
8 torqut Dæmon in forma aſſumpta viſibili homi- Apparers

hdn mibus apparere, & ſpectra formare poteſt. in ſorma
ſotämn Nam Angeli in forma afſumpta & corpore ibili.
les hominibus apparere poſſunt, (H. 188.) ſed
tonnk dzæmones ſunt Angeli: Ergo etiam illi ſic
coilcin apparere poſſunt. Sic diabolus ſub forma
tuni vifibili Chriſto Matth. 4. apparuit. Item cum
n of Speckrum ſit larva hominis, vel- alterius rei
et, u externa terroris incutiendi cauſa homini ap-
ücm. parens; ex dicta modo ratione patet, quod
eif deæmon ſpectris hominibus illudere poſſit.
Uhde cum Apoſtoli Chriſtum, quem non
bpve cognoſcebant, videntes non ſolum Phantas-⸗
in utt ma, Matth. 14. v. 26. Sed etiam Spiritum
cob⸗ ſub forma corporis humani ad terrendos il-
,eh los apparentem, videre ſe putarent. Luc. 24.
ieen v. 37. Chriſtus hanc eorum opinionem non
refutavit, qui ſi erraſſent, non ſine corre-
„Kione manſiſſent. Vid. J. 188. cum och. &
e Inſt. Th. muſt. tom. 2. J. 488.
e N
6 16 A a 4 G. 208.

Magiqj
diabolica
eſt voſſi

b alis.

H. 208.

Magia diabolica, ſeu pactum expreffum
vel tacitum cum dæmone ab homine initum,
ut homo opera dæmonis adjutus opera mi⸗
rabilia ordinem naturæ non excedentia præ-
ſtet, non eſt impoſſibilis. Nam diabolus non
ſolum poteſt agere in corpora, (GH. 186.)
ſed etiam ejus potentia tanquam Angeli hu-
mana longe major eſt: (H. 187.) Ergo fieri
poteſt, ut ad voluntatem hominis opera mi-
rabilia, licet ſæpe in aliorum hominum per-

nitiem directa, præſtet, & hinc ipſe homo,
ſed dæmonis opera adjutus eadem præſtare

videatur: Deinde dæmon in forma vifibili
hominibus apparere poteſt: (H. 207) Ergo

nil obſtat, quominus apparens promiſſum

dando & accipiendo cum homine expreſſe
poſſit paciſci; & hinc Magos, ſagasque dari
poſſibile eſt. Dicie hoc pactum eſſe impofſſi-
bile, quia homo non eſt Dominus animæ
ſuæ, adeoque eam deæmoni addicere nequit:
& dæmon non eſt dominus pecorum, plan-
tarum &c. adeoque ea in malum alterius ad-
voluntatem magi adhibere nequit ſine per-
miſſione Dei: Quis autem credat, Deum hoc
ad ſatisfaciendum pravæ voluntati magi velle
permittere, & ſic ruit pactum tanquam de
re extra poteſtatem paciſcentium pofita,
quod cum dzemon optime cognoſcat, tale
pactum inire nequit. Verum licet homo non
ſit dominus animæ ſuæ, ex malitia tamen
poteſt velle eam Deo furripere, & eſus ufum
dæmoni addicere. Item dæmon fub condi-
tione,

e, ſi
Ugi vol
Uare,
Ei p
obllun
ure lie
s veci
teſt, mo
ldlt,
in ar⸗

Mr.
Ddanns
res in
ſder die
t, not
Mine
ſe Ueran
Aenhlan-
8 kpim
0pera i⸗
len ſit
in,
ll mira
tonmn 1
netis fil
Ulleo
macrſe
cCgritann

De Angelir. 377

tione, ſi Deus permittat, ad obſequendum
magi voluntati quoad patranda illa mira ſe
nn obligare, vel ſaltem, ſe illa patraturum,
nenin mentiri poteſt, & ita erit quidem pactum in
deam re nullum, verum tamen quoad ſpeciem.
ede Quare licet dæmon bene ſciat invaliditatem
belona talis pacti, obligationem tamen mentiri po-
a teſt, imo quantum licet voluntati magi ob-
Al ſequ tur, ne ille animam ſuam per pœeniten-
e tiam ſalvet. L

pen Schol. t. Ardoinus Ubidente Dell' Oſa ſive R. P. An detur

num pe- Jordanus Simon contra nonnullos rigidiores cen. Magia
ſe hom ſores in libro. Das große weltbetruͤgende Nichts, deabolica.
Ntekin oder die heutige Hexerey und Zauberkunſt doëte pro-
i bat, non eſſe de fide, dari Magiam diabolicam
N maxime modo in lege Evangelica, eamque ſalva
91) Ny fide negari poſſe. Nam . in Scriptura nullibi
Munilt exemplum hominis pactum cum deæmone facien-
en tis legimus: imo nec adſunt exempla eorum, qui
ode Oopera diaboli mirabilia oræſtiterunt. Mentio qui-
add dem fit in S. Scriptura Magorum, ſed nullibi le-
le imn gimus, quod ope dæmonis, aut ex pacto cum
tus 2u illo mira patraverint. Prodigia Magorum Egyp-
te nel tiorum Exod. 7 v. 1I. & ſqq. nonnulli putant
tunn, . meras fallacias & illuſiones per artem ludricam
Alteiol vulgo Taſchenſpielen fuifſe. Alii putant, illos
. magos per occultam naturalem, & ſolis Ægyptiis
t 1 8 cognitam artem illos angues &c. produxzxifle.
Deun Alii putant ex ſpeciali Dei permiſſione Magos in
fiwed hoc cafu opera dæmonis adjutos fuiſſe, & qui-
taugun 6 dem in lege veteri, ubi vis dæmonis necdum ita
e Ntn ligata fuit. Nullibi pactum cum dæmone vel dæ-
lun! N monis auxilium memoratur. Samuel 1. Reg. 28.
non, 86 non arte magica Pythoniſſæ evocatus fuit, ſed
et oo imperio Divino præeniente vanas incantationes
Alte e⸗ ſuſcitatus fuit. vid. difi. D. Calmet ſuper hac re.
ens Un Pcna mortis etiam in Magos conſtituitur. Exo-
l NW⅓di 22. &c. & quidem jultiflima ſententia, quia

378 Caput III.

homines Magi dicti opem a diabolo poſtulant,
quod eſt ſpecies idololatriæ, & quia aliis per ſuas
præſtigias & illuſiones, hoc enim ſonat vox He-
braica E graviſſime ſæpe nocent. Ely-
mas magus occurrit in Actibus Apoſtolorum, ſed
magi nomine Philoſophum deſignari putat Du Ha-
mel in edit Bibl. Lapfus Simenis Magi ex aere
ab eruditis Criticis in dubium revocatur: de quo
videri poteſt D. Calmet in diſſ de Simone mago
2. ExX Traditione non conſtat dari Magiam diabo-
licam: Patres enim inter dogmata fidei exiſtenti-
am magiæ diabolicæ nunquam numerarunt, ne-
que negantes Magiam inter hæreticos recenſue-
runt, cum tamen nullo non tempore docti & in-
docti magiam negantes extiterint. 3. Dari Ma-
giam in nollo Concilio adhuc definitum fuit: Ca-
non étus Concilii Elvirani a nonnullis pro fup-
pofititio habetur Alii per magiam ibi memora-
tam idololatriam intelligunt Concilium Aney-
ranum eos ſolum damnat, qui Magiæ Credunt.
Moguntinum damnat ritus ſuperſtitioſos, quibus
vulgus credit ex pacto cum dæmone ſe aliquid
efficere poſſe. In canone non mirum cauſ. 26.
q. 5. dicitur, Magos elementa turbare &c. ſed
hoc ex Poeta Lucano deſumptum eſt, quin ve-
rum eſſe affirmetur. Canon lud. I. c. q. 2. pa-
a cum dæmone inter præſtigias numerat, quo
nomine ſatis indicat efſe falſa & fictitia. in Canon.
per ſortiarias: de frigidis & maleficiatis, mentio
uidem occurrit impotentiæ conjugalis per male-
ſcia cauſatæ, quod ſupponitur fieri poſſe, nec
nos negamus. In rituali Eccleſiæ præſcribitur
quidem Exorciſtæ, ut diabolo imperet, quatenus
dicat, an per maleficia in hoc corpore detineatur;
Sed hæc obſervatio recentiori manu adjecta fuit,
& inſtructiones illz non faciunt deciſiones fidei
& diſciplinæ, imo citata etiam inſtructio in Rituali
Veneto a. 1571. omiſſa fuit 4. Summi Ponti-

fces nunquam fanxerunt exiſtentiam Magiæ adh

Sdem pertinere, nec contrarium tenentes & eam
. negan-

bepante
damnan
exiſtere
Perſtiti⸗
Putante
tetur.
ſeribun
tibos
mones
ex il,
tnite, &
el, Den
temoni
ns
er
W, d
l, V.

dol 2.
Uerins
Ullten
Cln dr
teſvonl
Uiun
1e
an Ne
Uilr
magicz
gnocd li
iam ef
Uermiſſi
s inter
Uunt, g
ImIr eſ
bem, a

iio
ſtt.
dds⸗

De Angeiir. 379

RM negantes damnarunt. Bullæ quidem Pontificiæ
Ane l damnant Magiam, ſed nulla definit eam revera
exiſtere. Certe malitia eorum, qui Magicis ſu-
ten perſtitionibus vacant, opem dæmonis implorant,
Mnn putantes ſe ab eo adjutum iri, damnationem me-
unhI retur. Certe nullæ preces contra maleficia p æ
gi aus ſeribuntur. §. Exiſtentia Magiæ ex aliis ve ita-
ur: beß tibus revelatis non fluit: Non ex illa, quod dæ-
nonen mones exiſtere credamus, uti per ſe patet: Non
Lumi ex illa, quod dæmon permittente Deo mira pa-
eitn trare, & homini nocere peſſit, nam probandum
Immnt, eſt, Deum poteſtatem hanc pro libitu exercendam
SNLODH demoni concefſſiſſe, ex quibus cencludit prælau-
S datus P. Jordanus Simon, exiſtentiam Magise dia-
Ui bolicæ ad fidem non pertinere, & exempla Ma-
nfnit: — icca, de quibus teſtantur hiſtoriæ, vel ad fabu-
8 ro ſ las, vel ad illuſiones artificioſas amandat.
i men
lum Schol. 2. Laudatus vero Author in citato ſuo opere
ie Geit ulterius progreditur, & Magiæ diabolicæ poſſi-
1s, Ats bilitatem et am impugnat. I. Quia pactum magi
eeid cum dæzæmone eſt impoſſibile. Sed ad hoc patet
e reſponſio ex hoc paragrapho (§. 208.) II. S. Scri-
fe l. ptura & P P paſſim teftantur, vim dæmonis in
1, gpin ⸗ Lege Evangelica valde ligatam, imo vero abla-
c. G2 tam per Chriſtum fuiffe. Sed hoc ſolum probat,
mment, Magiam quidem hodie eſſe valde raram, & opera
