Dens en citantur, & ipſa motus eorum celeritas & dire-
ſt erpoln etio ſolo caſu mutatur. 3. Si ergo per hunc mo-
8, Cns e tum plures atomi coaleſcant, hac concretione non
Kontimr tantum corpora diverſæ quantitatis & qualitatis;
s keiltis 1 ſed etiam mentes & Spiritus conſtituunt. Verum .
das, M in unde probari poterit, tales atomos ab æterno ex- .
tn etilel⸗ titiffe, quin aliud Ens a ſe ſupponant, cui fuam
eſſe en exiſtentiam debeant? cur ex ſimili fortuito ato-
icato. N morum coneurſu non exurgunt palatia? ex for-
it, A tuito characterum concurſu non prodit Poema?
Ur, Aunt ad Deum ergo, a quo omnia ſunt, tandem recur-

i aliten rendum eſt (S. 41.) vid. Clarke tom. I. de l'ewiſt.
ninn ihl de Dieu c. 9. .

lisvomn Schol. 6. Scholæ hic nonnulla pro ſua libertate & An idea

egne ohit eruditione diſputant, quæ breviter indicaſſe fuffi- Dei nobis
Ore lodli ciat. Et Primo quidem valde probabiliter defen- innata.
s Vdck ditur, inditam eſſe ſingulis hominibus ab univer-⸗
Nintme N ſorum Auétore ingenitam & anticipatam Dei
peſerin ideam. Ita colligit Tournely ex Pfſ. 4. v. 4. Si-
rjiuntur. ! gnatum eſt ſuper nos lumen vultus tui Domine. Et
“ unt,1 Joan. 1. V. G Erat vera, quæ illuminat omnem
ntomn ert⸗ hominem venientem in hunc mundum. Suffragari vi-
II Col: dentur Patres, quos longo ordine recenſet Tour-
e ſunt. H nely in præl. Theol. Ex hoc fluit Secundo hanc
geit. · propoſitionem: Deus eſt, notam eſſe per ſe ſecun-
Gnnn et⸗ dum ſe, & quoad nos. Unde Teortio nulli dan- An den-
Ders 0f tur Athei ſpeculative & interne tales, qui nimi- tur Athei.
tem do rum Deum ex animo negent directe &£— expreſſe
Ondelt ſcilicet depoſito omni Divinitatis & Religionis ſen-
ſit ſu; ſed tantum dantur Athei praétice tales, qui
ver % nimirum ita perdite vivunt, ac ſi Deus non eſſet
e Cere quem etiam vellent non eſſe, ne ſcelera ſua ulci-

ſceretur: vel ſolum dantur Athei indireste tales,
qui ſcilicet Deo illa tribuunt vel negant, quæ illi
tribui vel negari non poſſunt, vel idolis aut pu-
ris creaturis ea aſcribunt, quæ ſoli Deo funt pro-
pria. Ulterius Quarto ſequitur, Exiſtentiam Dei Exiſtentig
à prior demonſtrari non poſſe, quia Deus utpote Mei a
neceſſitate ſuæ naturæ exiſtens nullam exiſtentiæ priori de=
ſuæ cçauſam habet, & demonſtratio petita ex Idea monſtrari
K 5 Dei neguet.

ficorun
e Deohdi,

154 Caput I.

Dei nobis congenita non eſt a priori, cum hæc
idea ſolum fit effectus a Deo tanquam cauſa effi-
ciente profluens, adeoque non eſt, niſi a poſte-
riori, a quo Exiſtentiam Dei probari patet ex

Sap. 13. v. 5. A magnitudine ſpeciei & creaturæ

cognoſcibiliter poterit Creator horum videri. Et
Rom. r. v. 20. Inviſibilia ipſus a creatura mundi
ver ea, quæ ſabta ſunt, intelletta conſpiciuntur.
Exiſtentia igitur Dei non ſolum ad fidem, ſed
etiam ad ſcientiam ſub diverſis motivis ſpectat.
Denique ex his Quinto ſequitur, non dari gno.
rantiam invincibilem & inculpabilem de exiſten-
tia Dei etiam apud barbaros & agreſtes, Sap. 13.
v. 9. & enim tantum potuerunt ſcire, ut poſſent
æſtimare ooau, quomodo hujus Dominum non
facilius invenerunt? Et Rom. I. v. 20. illi qui igno-
rant Deum, dicuntur inexcufabiles, ſcilicet quia vel
per inditam fibi Dei ideam, five per rerum cor-
porearum contemplationem ſummi Boni notitiam
facile ſibi comparare potuerunt.

Ignoran- Sckol. 7. Ex his ſequitur non dari ignorantiam in-

tia einvin-
cibilis Dei
non da-
tur.

vincibilem & inculpabilem de exiſtentia Dei etiam
apud barbaros & agreſtes, id quod patet Primo
ex Sap. 13. v. 9. di enim tantum potuerint ſcire,
ut poſjent &ſtimare ſæculum, quomodo hujus Domi-
num non jacilius nvenerunt. Et Rom. I. v. 20.
illi qui ignorant Deum, dicuntur inexcuſabiles.
Secundo idem docent P. P. Dei opinionem inſitam
omnibus docet S. Juſt. apol. I. Clemens Alex. in
prorept. inſtillatung divinitus influxum Dei no-
titiam vocat. Tertull. in apologet. cap. 17.
Tertio ſi daretur invincibilis ignorantia Dei homo
etiam ſceleſtiſſimus tantum peccati philoſophici,
quod eſt actus disconveniens rectæ rationi, non
vere peccati theologici, quod ſimul eſt transgreſ-
ſio legis Divinæ, reus foret, id quod Alexander
VIII. damnavit. Sane ignorantia Dei a quocun-
que facile tolli poteſt, unusquisque enim prædi-
tus eſt ratione & intelligentia, qua per rerum

corporearum contemplationem primæ cauſæ no-
titiam

ND

ffam ſib
in Hlris
lil audit
tor, Nro
Tiis e
Cenn hatn
Pllem oo
dexeniet
nio
Preſerin
batu, 1
cenontnti
Lätktten
N Nee⸗
d conle
Ler tann i
tuntut, e
ne Dhio
otelt,

Onnnimnoce
tltiyum.
Gieſtur
ium expr
60 Keb. 1)
Atem et,
lan her o
Vens
ed eſ 4
Ohnhünn 1
ln enont
Cnni, Nr
1 omnim
Dun & n
lvinam
Uſn ſi.
Ninis:

kngt

4

De Deo, Divinirgue ejus Attributir. 155

“ titiam ſibi comparare poteſt. Wec obſtat I. Puer
in ſylvis enutritus vel apud Atheos educatus ni-
t, niin hil audit de Deo, nec de ejus exiſtentia inſtruli-
Chii tur, Ergo invincibiliter eum ignorare poteſt. &eſo.
6 Din Talis puer ſi lumen rationis illi illuxerit, & vo-
un tiin . cem naturæ audire, vel mundum hunc aſpecta-
Ctglunl ti bilem contemplari voluerit, in cognitionem Dei
toſiir deveniet. II. Multi adeo rudes ſunt, ut ratioci-
2d ſcen⸗ nio ad cognoſcendum Deum vix uti pofſint,
notiniͤet præſertim cum argumenta ejus exiſtentiam pro-
non Euiß bantia, juxta nonnullos non ſint evidentia &
em een⸗ demonſtrativa, & aliqui ob ſua ſcçelera in tantam
eles, cæcitatem labantur, ut ad cognitionem Dei affur-
e, gere nequeant. Ke/p. Nullus eſt tam ſtupidus,
Domitum! ut ad conſcientiam intimam attendere non poſſit,

o Uignig nec tam ſceleſtus, ut omni lumine naturali deſti-
iet en tuatur, per quod ſine tali evidenti demonſtratio-
get tem ne Philoſophica exiſtentiam Dei cognoſcere
Nos poteſt.

Schol. 8. Ex dictis (G. 40.) inferimus Aſeitatem Aſeitas

nie omnimodam eſſe gradum Eſſentiæ Divinæ conſti- / gradus
dh tutivum. Nam Exod. 3. v. 14. Deus interroganti eſſentic
Moyſi reſpondit: Sum, qui ſum. Et Apoc. I. V. 4. Dei.
ieh dicitur: Qui eſt, qui erat, & qui venturus eſt. Hoc
lom, ipſum exprimit nomen proprium Dei 3)0) (§.
imnexcli 46. Sch. I.) Et communius tenent Patres. Ratio
inen autem eſt, quia Aſeitas eſt quid primum in Deo,
mens nam nec cauſam, nec radicem nec principium ha-
xum De! bet, Deus enim non aliunde eſt a ſe, quam quia
get. ei⸗ hæc eſt ejus Eſſentia. Deinde Aſeitas eſt fons
tia Dei omnium perfectionum Dei, quas ex illa in decur-
rünng ſu demonſtrabimus. Denique diſtinguit Deum ab
nt onmni, quod non eſt Effentia Divina, quippe Aſei- .
el tas omnimoda excludit omnem cauſam, Princi= .

Nenke pium & radicem, adeoque diſtinguit Eſſentiam
. Divinam a ereaturis, quæ ſunt ab alio tanquam
cauſa ſui: diſtinguit eam ſuo modo ab Attributis
„e Divinis; quæ ſunt ab Efſentia Divina ſeu radice:
eg „ Qdiſtinguit a Perſonalitate Filii & Spiritus S. quæ
ii⸗ ſund

156 Caput I.

ſunt ab ea ceu Principio, Perſonalitas vero Pa-
tris eſt a Natura Divina ceu radice. .

Deus exi- Ens a ſe rationem exiſtentiæ ſuæ habet

NRiit per in ſeipſo (H. 41.) habet ergo illam vel in exi-
AWeutlam ſtentia ſua, vel in Eſſentia: ſed non habet
Juam. ijllam in fua exiſtentia, alias enim exiſteret,
quia exiſteret, quod dici nequit. Ergo ha-
bet rationem exiſtentiæ ſuæ in ipſa Eſſentia
ſua, ita ut non aliter ſit poſſibile, niſi ut
exiſtat, ergo Deus exiſtit per eſſentiam ſuam.

K. 43.
Deus ne- Quodcunque Ens non aliter eſt poſſibile
ceſſario niſi ut exiſtat, illud abſolute neceſſario exi-
.tt. ſtit, uti patet ex definitione abſolute necel-
ſarii: ſed Ens a ſe abfolute neceſſario exiſtit
(H. 42.) & Deus eſt Ens a ſe (J. 40. & J. 41.

Schol. 3.) Ergo Deus abſolute neceſſario exiſtit.

Et hinc
F. 44.
Deus eſt Deus eſt omnino immutabilit. Ita Pyimo te-
immuta- ſtatur S. Scriptura Mal. 3. v. 6. Ego Vominus

bies. & non mutor. Jac. I. v. 17. Apud quem non eſt

transmutatio. Deinde Deus non mutatur
quoad exiſtentiam ſuam, & vitam Exod. 3.
v. 14. Ego ſum, qui ſum. I. Timoth. 6. v. 16.
Qui ſolus habet immortalitatem. Nec quoad
cognitionem. Heb. 4. v. 13. Omnia nuda &
aperta ſunt oculis ejut. Nec quoad decreta
voluntatis II. 46. v. 13. Crdkue⸗ meum ſtabit,
Gommie voluntar mea fiet. Secundo ohaͤt hon
idem

Vel.

ilem tnti
DDoolute
4Dblohore
ſe haber

Khol. In
2Anals
colt le
themnt
Mlnton
Meeatet
Carent
lerpo
un moo
Cnmen
e oll
uteri.
Werum
Negari
Phane n
tatio,
non 0
non ve
Vero tri
tüm in
geunt,
do
Ms 11
tnnm, i
Mutür ad
1d Neren
id,
Varie
tun in
tita eſt

t,tr
ber itte
de termn
ſerd

De Deo, Divinitque ejus Attributic. 157

liu eni idem ratio. Ens a ſe eſt immutabile, quia
„, abſolute neceſſarium eſt (H. 43.) nam quod
abſolute neceſfſarium eſt, nullo modo aliter
ſe habere poteſt; ergo Deus eſt immutabilis.

4

e ſirt⸗ Schol. Immutabilitas eſt negatio omnis mutationis Solvuntus

An welne actualis & poſſibilis. Stoici teſte Origene 1. 3. objectio-
ſed nt cont. Celſum, Deum mutationi obnoxium eſſe ſta- nes.
MN⁵ tuerunt. Sociniani vero & Vorſtius non quidem
muI nfit mutationem in Deeratione ſubſtantiæ, ſed ratio-
it. Wol ne decretorum admittunt. Falluntur ex eo, quod
ipſalle obſervent, Deum de non creante mundum, fieri
Pbile, A in tempore creatorem: Deum modo diligere ju-
e, ſtum modo averſari peccantem: de non homine
lun/ factum eſſe hominem; eſſe denique liberum, adeo-
que poſſe velle & nolle creare mundum, & ſic
mutari. Verum notandum eſt, mutationes, quæ
ol merum involvunt reſpectum ad creaturas in Deo,
er k hal negari non poſſe: ſed hæc ejus immutabilitati
petelatoe plane non officiunt, ſic enim nulla fit in Deo mu-
lolutep tatio, ſed tantum in creaturis, adeoque Deus ex
ceſtatioen non operante ſit operans transeunter extra ſe,
“L non vero immanenter intra ſe: ex operatione
N 1 vero transeunte nulla fit in Deo mutatio, ſed tan-
1 tum in creaturis, quæ a non eſſe ad eſſe tran-
seunt. Deus eundem hominem modo diligit,
modo odio habet ratione diverſorum effectuum,
quos ad extra producit, non vero ratione affec-
lta Niu tuum: immota enim Dei fubſtantia prout termi-
Helr natur ad hominem juſtum, eum diligere; pront
mnen ad peccatorem, eum odiſſe dicitur pro vario ſta=
n tu, in quo hamo eſt: ficut ſol idem manens pro
Non “ varia diſpoſitione ſubjecti ceram miquefacit, & lu-
tanmn Un tum indurat. Humanitas afſumpta a verbo mu-
vothe1 tata eſt in melius, ſed Divinitas nil novi acqui=

Nr Kyit, nil fui perdidit. Denique etſi Deus liber
ſit, non tamen poteſt mutari, quia actus ejus li-

ig b . 8
len Ee ber internus ſolum poteſt eſſe vel non eſſe ratio-
nbga ne terminationis intrinſecæ ad extrinſecum, non
, Ml / vero ratione entitatis, nec ratione ſolius puræ

ter⸗

Deus
aternus
eſt.

158 Caput I.

terminationis extrinſecæ, quæ aétum intrinſece
liberum conſtituere nequit. Cæterum concordia
libertatis Dei cum ejus immutabilitate ſemper ſa-
cratiſſimum ænigma intellectui creato manebit;
Quia vero Deus eſt immutabilis, ideo

D. 45.
Deur æternus eſt. Ita Primo docet S. Scrip-
tura Pſ. 101. V. 28. Tu autem idem ipſe es, &
anni tui non deficient. Et Pſ. 89. a ſœculo ut-
qut? in ſæculum tu er Deur. Secundo Ratio eſt:
Quidquid nec habet principium, nec finem,
eſt æternum, ex definitione æterni: ſed Ens
a ſe nec principium, nec finem durationis
habet, quia propter abſolutam neceſſitatem
ſuam non poteſt non efſe, (G. 43.) Ergo
Deus eſt æternus. Deinde Ens immutabile
debet eſſe æternum, nam ſi non caret princi-
pio, mutatur de non eſſe ad eſſe; ſi non ca-
ret fine, mutatur de eſſe ad non eſſe; ſed
Deus eſt omnino immutabilis (G. 44.) Ergo
eſt æternus.

Solvuntur Schol. Sociniani æternitatem Dei varis temporum

obje io⸗=
nésS doci⸗
Ferm.

differentiis ſubjiciunt. Sed cum Deus ſit æternus
(F. 45.) & ſimul immutabilis (§. 44.) patet &ter-
nitatem ejus ſine omni ſucceſſione eſte: & nul-
lius ponderis funt, quæ contra æternitatem Dei
ſine ſucceſſione opponuntur. Nam I. quamvis Deo
tempus præſens, præteritum & futurum Apoc. I.
v. 4. tribuitur, hoc tamen ſolummodo dicitur;
ſi quando eum ad tempus noſtrum referamus; un-
de nulla in Deum ſucceſſio interna redundat-

*II. Eternitas Dei ſuſcipit magis & minus non in-

trinſece, ſed extrinſece & connotative, quatenus
plura tempora æternitati reſponderunt, quod eam
tam parum mutat, quam parum mutatur arbor .
ripa

Vel

iem i
ſuccellex

Den
Frimo 5.
Primmy6
ſum ube
Cedlt uto
nullun e
lumetgin
Coligens
telt Deo
e rtern
Il Nrter
Dllet non
ll, erg
ve cumn

Dur
noe yino
Deotihit
1.24. Jui,
Uniuf aut

Cens:
n ſt totin
ttitio:

Unt ee ge

De Deo, Divinisque ejus Altributit. 159

aun i ripam fluminis plantata, quod a pluribus aquis
ſeninn ſucceſſive alluatur. Ex æternitate Dei ſequitur.
tate ſenſen
CfedtO th .
ileo §. 4⁰.

Deus eſt Primus & Ultimus. Hoc aſſerit Deus eſt
Primo S. Scriptura Apoc. I. v. 17. Ego ſum primus &
eet58 rimus & Moviſſmur. Et Apoc. I. v. 8. Ego ultimus.
iniſem Jum à & a, Frincipium & finit. Secundo ac-
g. nſuuh cedit ratio, nam Primum dicitur, ante quod
utodene nullum eſt aliud, & Ultimum poſt quod nul-
lum eſt aliud. Cum igitur æternitas tanquam

ui conſequens aſeitatis (H. 45.) ſicuti ipſa aſei-
enn d t48 ſit Deo eſſentialis, Deus non poteſt non
n etin eiſe æternus, ac proinde ſicuti fuit, cum ni-
6)4 hil præter ipſum exiſteret, ita etiam non
umme Poſſet non ſupereſſe, licet omnia annihilaren-

tur, ergo Deus eſt Primus & Ultimus: adeo-

ter —2,:
n que cum oriri & interire non poſſit,
non ele⸗
F. 47.

Deus eſit Ens ſimplex, & Spiritur. Patet Deus eſt
rem hoc primo ex S. Scriptura quæ ſimplicitatem ens Am-
Desh Deo tribuit, dum Spiritum eſſe docet Joan. 4. bipit
) e v. 24. Jpiritur eſt Deur. Et 2. Cor. 3. v. 17. αα
ne det Dominus autem Spiritus eſt. Unde merito de-
– finit Concilium Lateranenſe IV. cap. Ermi-
n ter: Una eſt Dei eſſentia, ſubſtantia ſeu Na=
non, 6 tura ſimplex omnino. Secundo ex multis Pa-
ekm tribus ſufficiat modo S. Irenæus 1. 6. c. 16.
d dicens: Deus eſt ſimplex & non compoſitus,
L nnnsn cum ſit totus piritus, & tota ratio. Tertio pro-
ee bat ratio: Entia compoſita ex definitione ſua
t ſunt ea, quæ habent partes extra ſe invicem
nnin , . certe

160 Caput 1I. . N.

certo modo connexas, quia eorum partes öImm
componi & ſolvi, adeoque oriri & interire unle (
poſſunt: ſed Deus utpote Ens a ſe propter Ek eſe
abſolutam neceſſiratem, & ternitatem ſuam Aekfi
(§. 43. 45.) nullo modo oriri vel interire els n-
poteſt, quia ortus & interitus non exiſten- ſuam mn
tiam quandam involvunt, ergo Deus non eit ternſme
Ens compoſitum ſed ſimplex, & quidem no- ſinheerru
bilifſimum, adeoque Spiritus, qui juxta un ten
principia Metaphyſica nequit eſſe ens com- An he
poſitum, quod cogitare nequit, ſicuti tamen 1n
ſpiritus cogitat. te
Shol. Spiritus eſt ens immateriale intellectu & H- nean
bera voluntate præditum. Materiam vero cogi-

Amlexi
tare non poſſe, ſed requiri ad hoc ſpiritum, paſ- Wn!

fſim probant recentlores Philoſophi, quorum de- Tallunmn
monſtrationem forte alibi proferemus, pro nunc wenbin
ſufficiat nobis teſtimonium S. Scripturæ affirman- n Denn
tis Deum efſle Spiritum. Porro quia Deus eſt ens , ſen
fimplex, fequitur. I. Deum non eſie extenſum Hie
& corporeum. 2. Eſſe inviſlbilem & non dari nen 1

veram ejus pictam vel ſculptam imaginem. men
3. Eſſe incorruptibilem. 4. Eſſe omnis compo-

ſitionis expertem. 5. Quidquid in Deo eſt, eſſe mden⸗
ipum Deum. Hæc modo per ordinem demon- an
ſtranda ſunt. 8m un
endl
§. 48. Behinm

. 2„ ſtrra
Deus non LDeus non eſt corporeus. Nam S. Scriptura giin

/: corpo- Deum eſſe Spiritum affirmat, ſpiritus vero aſiong
. a corpore in eadem S. Scriptura Matth. g. Wafi
v. 24. diſtinguitur. Idem docent S. S. P. PD. Gmn
Origenes I. I. de Princ. c. 1. S. Gregorius Mi ,
Naz. of. 34. S. Hilarius in Pſ. 129. S. Au- cn
guſtinus 1. 8. de Civ. Dei, c. 5. S. Damaſce= tunge⸗
nus l. I, de fide orthod. c. 4. Ratio eſt: Deus eli
Ens Riran ,
1

De Deo, Divinisqut ejus Attributir. 161

eoln e Ens ſimplex eſt, non compoſitum, ergo cum
Fni aim omne corpus compoſitum ſit, Deus non po-
Saeo teſt eſſe corporeus. Item Corpus eſt quid
tnittkk exteatam habens partes extra ſe invicem;
fvel uom ens ſimplex igitur, quod juxta definitionem
Onon ee, ſuam non habet partes extra ſe invicem, ex-
oeusm. tenſum eſſe non poteſt: ſed Deus eſt Ens
Eiten ſimplex (H. 47.) ergo non eſt quid exten-
,A ſum, & conſequenter non eſt corporeus.

ele asn Schol. I. Deum corporeum finxerunt præter Paga- Anthyre-
nos & Sadducæos Sæculo 4to Seleucus & Her- pomor-

,ſanlin mias, teſte S. Auguſtino l. de hæreſ. n. 46. Item phetaruns
quidam in Ægypto monachi teſte Socrate l. 6. c. 7. læreſis.
intellech Antropomorphitæ dicti. Inſanum hunc errorem
amn veri amplexi ſunt Sæculo 12mo Petrus Abaillardus, &
e ſpieim Sæculo I13tio Almaricus, & David de Dinanto.
d, gun Falluntur ex eo, quod S. Scriptura Deo multoties
enls, Kol membra corporea attribuat. Sed cum S. Scriptu-
itnre ie ra Deum etiam multoties Spiritum dicat, evidens
nia Dens eſt „ſenſum improprium in illis locis obtinere.
eſſe f Hinc tale quid per illa indicatur, quod ſimilitudi-
en & N nem habet cum eo, quod proprie ſignificant, &
tin imm tamen Deo conveniens eſt. Sic facies Dei, inti-
e Onis mam ejus viſionem, oculi exaétam rerum omnium

in Denc notitiam, Aures approbationem precum noſtra-

orcinen rum, manus potentiam, Pedes fortitudinem in
conterendis hoſtibus, & ſubinde immenſitatem,
Brachium robur, Digitus facilitatem &c. pro fub-
ſtrata materia in Deo denotant. Beauſobrius vero
6, qui in hiſt. des Dogm. de Manich. l. I. c. 2. hane
nde⸗ quæſtionem de Dei ſpir cualitate adiaphoram eſſe
Hirius nec ad fidem pertinere probare conatus eſt, a R.
Vra Uut. P. Gazzaniga in Hræl. Th. t. I. docdte refutatur.
elt Schol, 2. Errorem Antropomorphitarum tribuit

6 DM etiam Melitoni Sardenf Epiſcopo Gennadius l. de

n 65 dogm. c. 4. vindicat eum Tournely; ſed P. Berti
. DeN tum Melitonem, tum Tertullianum hujus erroris
accu=⸗

ol 1 Schram Inſiit. Theol. Ibm. . L

Deus eſt
invi ſibilis
oculis cor-
poreis.

Solvuntur
objettio-
nes An-
tropomor-
phitarum.

162 Caput I.

accuſat. Audæum vero ab hoc errore immunem
fuiſſe defendit S. Epiphanius ejus Synchronus hæ-
reſ. 70. Denique ipfum S. Epiphanium apud Theo-
philum Alexandrinum, & Joannem Jeroſolymita-
num Antropomorphitarum hæreſis ſuſpicionem in-
curriffe teſtatur Socrates l. 6. c. 10. Verum cum
S. Epiphanius in publica concione coram Joanne
habita, & in fuis ſcriptis contra hanc hæreſin de-
certaverit, ab omni labe ſeipſum purgavit.

§. 49.
Deur eſt inviſibilis, & oculis corporeis vider:

non poteſt. Ita docet nos primo S. Scriptura

I. Tim. 17. Regi ſæculorum immortali & inwiſi-
bili. Et c. 0. V. 16. Quem nullus hominum vi-
dit, nec videre poteſt. Scilicet oculis corpo-

reis, nam intellectnalem viſionem Apoſtolus

1. Cor. 13. v. 12. aſtruit. Conſentiunt ſecundo
Patres. Origenes contra Celſum ait: Falſo
nobis imponit Celſus, dicent, nos ſperare, ocu-
lie corporeis Deum eſſe viſuror. S. Cyrillus Je-
roſo. Catech. 9. alt: Carneir quidem oculis
Deur cerni non poteſt. Tertio Ratio eſt: Ens
ſimplex eſt invilibile, quia dum partibus ex-
tra ſe poſitis caret, fieri non poteſt, ut ope
radiorum inde procedentium imago ejus in
oculo depingatur, quod tamen ad viſionem
corpoream requiritur: ſed Deus eſt Ens ſim-
plex (H. 47.) ergo eid inviſibilis.
Schol. r. Antropomorphitæ Deum oculis corporeis
viſibilem cenſuerunt: Probant hoc I. quia Deus
ſæpius hominibus cernendum ſe præbuit, uti Ja-
cobo Gen. 32. v. 20. Moyſi Exod. 33. v. II. Sed
Deum in affumptis ſpeciebus ſe videndum præbe-
re poſſe non negamus. II. dicunt objecta corpo-

rea, dum' videntur ab oculo, movent & excitee
,„ P=

.

nt
excitn
Poren
Odjeb
imag
denll
cinii
Eeet

Sin 2
Hilon
6
len §
Mehtiam
le inud
IuE
lem ce
evaſor
uente
aͤng
tianumm
Priori
tens tan
kumm ſit
inpiſidit
ſotta
tinul,
nolnit g
Aids
dieit ele
dorore
N i⸗
14 klne
Teante
ten

De Deo, Divinitguk ejur Attributir. 163

toreimmee Spiritus in nervo optico: ſed Deus eodem modo
Vnchrong excitare poteſt nervum opticum ſicut objecta cor-
Uum ahullk porea, ergo oeulis corporeis videri poteſt. Sed
D enohhfr; objecta corporea videntur ab oculo, dum fſui
fuſpicinan imaginem depingunt in eo, nulla vero Dei imago
0. Venma eſt, uti mox dicemus, unde licet Deus moveret
COlatn un oculi fibrillas, perciperet quidem anima adeſſe
nne hetit cauſam moventem, ſed eam ſenſibiliter non vi=
Pugnit deret.

Schol. 2. Æätate S. Auguſtini fuerunt nonnulli etiam An S§. Au-=
Epiſcopi, qui afſerebant, in altera vita fore, ut guſtinus

Afforett Deus corporalibus oculis videatur. Hanc opinio- Deum
95 Klft nem S. Auguſtinus ep. 92. refellit, veramque de- corporali⸗
uu, mentiam appellat. Sed cum quidam Epiſcopus ter vidert
7ſoitun de inuſta per Auguſtinianam epiſtolam ſententiæ poſſe do=

ſuæ nota conquereretur & diceret, poſt genera- cuerit.

deligb lem corporum reſurreètionem carnales oculos
henn Apofi evaſuros fpirituales & alterius naturæ, & conſe-
entugt /n quenter. ad videndam in ſe Divinitatem idoneos3
im it S§. Auguſtinus ſcripit epiſtolam 148. ad Fortuna-
e, tianum, in qua veniam enixe precatur, ſiquid in
t 6 priori epiſtola acerbius a ſe ſcriptum fuerit, repe-
CN tens tamen, redta fide tenendum eſſe, quod Deus,
id cum ſit incorporeus, ſit omnino oculis carnalibus
atio A? inviſibilis. An vero poſt reſurrectionem corpora
hertti⸗ futura ſint alterius naturæ, ita ut efficiantur ſpi-=
,n ritualia, propter Epiſcopum illum commotum
te 4 noluit definire, ea tamen argumenta profert
nate quibus het opinio invicte oppugnatur, quam
A r dicit eſſe tolerabiliorem, illa, quæ putat oculis
s el corporeis Deum videri poſſe, & pollicetur ſe de
8 hoc corporali Spiritu alibi tractaturum; quod
etiam præſtat ep. 147. & l. 22. de Civ. Dei c. 29.
elſs ita tamen ut ſemper propendeat in ſententiam
wel negantem hoc corpus ſpirituale, de quo tamen
enn diſputandi libertatem unicuique relinquit.
6,49.
igendun
. Otſeh A
ent Cad L 2 R 562

164 Caput I.

H. 50.

Deus per Cùm Deus ſit Ens ſimplex, per nullam
nullam piblam, ſculptamve imaginem vere repræſentari
imaginem poteſt. Unde Iſaiæe 40. v. 13. dicitur: Quam
vere v“ imaginem pvonetis ei? Et S. Paulus Rom. I.
aaanf. v. 23. gentiles increpat, quod Deum incor-
ruptibilem imaginibus rerum corruptibilium

reprzæſentare auſi ſint. Unde etiam Deus

Judæis ad idololatriam maxime proclivibus
ſevere prohibuit Exod. 20. v. 4. ne more
gentium ceterarum ullam ipſius imaginem
facerent. Voluit enim Deus, ut idololatriæ
occaſio populo ſuo eriperetur. Ratio ſub-
ſcribit: imago enim alterius eſt ens alteri

ſimile eo fine factum, ut alterum repræſen-

tet. Omnis vero picta vel ſculpta imago
cum ſit aliquid extenſum, ens extenſum
etiam repræſentat, Ens ergo ſimplex per
nullam pictam vel ſculptam imaginem re-
præſentari poteſt: ſed Deus eſt ens ſimplex,
ergo per pictam vel ſculptam imaginem pro-
ut eſt in ſe repræſentari nequit. .

Bene vero Schol. Licet autem Deus per imaginem nequeat re-
per figu- præſentari, quia tamen nil obſtat, quin ea, quæ

ras hiero- in Deo funt, per res materiales propter aliquam

glvyphicas. ſimilitudinem generalem indigitentur, ex iisque
figura quædam, quæ pingi vel fculpi poſſit, com-
ponatur, Deus, vel quod in Deo eſt, per figu-
ras hieroglyphicas repræſentari poteſt. Ipſa
S. Scriptura nobis hic facem præfert: ut viſiones
Ezechielis c. I. v. 25. C. Z. v. 33. Cc. L. v. 2. omit-
tamus, Deus in viſionibus liaiæ c. 6. v. I. &
S. Joanni Apoc. 4. v. 2. inſtar hominis in ſolio
excello & magnifico ſedentis apparuit. Non eft
hæc Dei ipfius imago, ſed ſymbolica dominii ejns

Ein
Quan
mus,
0ro
Vero

Mu
puhe
U. 1.
mvptib
ex,
e corr
Dens we
Ped,
40))er⸗
exiſtere

Ml
negnit e
muateria
Dlci non
Dore & 4
ing er
Onnnis n
Cilentan
ocumn
ſtns ex
tin 1
fentin
lun gni⸗
Mlire

De Deo, Divinirque ejus Altributix. 165

& imperii in omnes creaturas repræſentatio.
Quando igitur nos etiam Dei imaginem forma-

1 ul mus, ideo tantum facimus, ut quomodo Deus
flhrifti pro captu hominum imbecilli apparuerit, non
W vero quam figuram habeat, adumbremus.
lus Nn
Deunn in H. St.
rrupthilr . . .
etiam Deus eſt incorruptibilir. Sacra quippe Scri- Deus eſt
Pprocligg ptura Deum zαπ νει vocat. I. Tim. I. v. 17. incorrup-
n Rom. I. v. 23. Ratlo eſt. Ens fimplex eſt in- tibilis.

B inon (orruptibile (H. 47.) Deus autem eſt Ens
titadan fimplex, ergo eſt incorruptibilis. Deinde
tr“ Pper corruptionem ens cefſſat exiſtere: ſed
A ens N Deus nullo modo exiſtentiam ſuam perdere
„pPpoteſt, cum æternitas Deo ſit eſſentialis (§⸗

ſe reſ
4 * 4⁰.) ergo per corruptionem non potelt ceſſare
4 ene exiſtere.
ſnpeal §K. 52.
iginen Nulla datur in Deo compoſitio. Sic Deus Non da-
6 1 . .
ens ſun nequit componi ex materia & forma, quia tur in Deo

Pagien materia eſſet quid diviſibile, quod Enti ſim- compoſi-
t. plici non convenit. Nequit componi ex cor- o.
enee pore & anima (§.47. 48.) Non eit compoſi-
„qme tus ex ſubjecto & accidentibus, quia dum
w omnis mutabilitatis expers eſt, (H. 44.) ac⸗
, e cigdentia interna mutationem inferentia in eo
ioſn , locum habere non poſſunt. Nec eſt compo-
, N, ſitus ex eſſentia & exiſtentia, ita, ut poſte-

rii, rior a priori ſit ſeparabilis, quia per efſen-
a6 tiam ſuam exiſtit (§. 42.) ipſa Eſſentia exi-
e6 ſtientiam involvente. Nec ex actu & poten-
nui , tia; quia in Ente perfectiſſimo nihil potentiæ
paſſivæ & perfectibilis concipi poteſt.
s d

L 3 Schol.

166 Caput I.

Schol. Ex his patet, quod Deus etiam non poſſit
venire in compoſitionem alterius per modum par-
tis intrinſecæ, uti cenſuit Almaricus, qui Deum
ſtatuit eſſe animam mundi, & ſingulas ejus par-
tes informare. An vero in Deo poſſit admitti
compoſitie ex genere & differentia Scholæ diſpu⸗
tant.

H. 53.

Quidquid Quia igitur Deus eſt Ens ſimplicifſimum
2 in Deo, omnis compoſitionis realis expers (§. 52.) in
Zeus eſt, eo non poſſuat eſſe res realiter a ſe invicem
diverſæ. Tales enim ſi adeſſent, adeſfet com-
poſitio quædam realis, & ille non eſſet Ens
fimpliciſſmum. Unde recte formatur hic Ca⸗
non: Quidquid eſt in Deo, illtud eſt ipſe Deur.
Attributa Quare Attributa Divina nec ab Eſſentia di-
Divina ab vina, nec inter ſe realiter tanquam plures res di-
Eentia verſæ diſtinguuntur. Nam Primo Eſſentia Di-=

ecter. vina & Attributa de ſe invicem in abſtracto in

fiinguun- S. Scriptura prædicantur Joan. 14. v. 6. Chri-

ſtus de ſe ait: Ego ſum via, veritas & vita.
I. Joan. I. V. 5. 7. dicitur Deus in luce, &
ipſa lu eſſe. I. Cor. I. V. 24. dicitur Chriſtus
Dei virtur & Dei ſapientia, non vero tantum
in concreto, vivens, ſapiens, verus. Se-

cundo hæc eſt doctrina Patrum. S. Auguſtinus

I. 7. de Trin. c. 3. ait: Deus ſecundum quod ſa-
pientia eſt, & Eſſentia. S. Fulgentius in reſp.
ad Ferrandum: Qaret hoc eſz Catkolicæ veri-
tatis, us cum in Deo Divinitatem, Magnitudi-
nem, Bonitatem, Virtutem nominamus 2n0n
in iſtis diverſis nominibus quæœdam diverſa. s
unum illud, quod eſt eſſentia & natura certiſime
noverimur. Tertio ita definiunt Concilia. Con-
cilium

N.

llum B
ti cſe
gari,
tar. Et
tio Then
Vidat,
ſenluebl
Denige
2 lIll1
Tylline 0
lin al
G in
Nier, S
ſugilleti
Unitae
ll lihet
ſuhe
Quartoh
Kumum:
ſe & ab

fret hen

tun er h
ntine oe
ger eſt (
Zhuntar.
8 3. 41
rſta pe
Amnn
elim ins
tur, Uti
Er hui
DMlueliai

. E

De Deo, Diviniegue ejus Attributir. 167

nI cillum Rhemenſe a. 1I148. art. I. ſtatuit: Cre-
1 nond dimus & confitemur ſimplicem naturam divinita-
1,ila tis eſſe Deum, nec aliquo ſenſu Catholico poſſe ne-
uns eun gart, quin Divinitas ſit Deus, & Deur Divini-
Doke ar. KEt Engenius III. prohibet ne aliqua ra-
ie ctio Theologica inter naturam & Perſonam di-
vidat, neve Deus Divina Eſſentia dicatur ex
ſenſu ablativi tantum, ſed etiam Nominativi.
npleſcinn Denique Concilium Lateranenſe IV. definit:
G a. 121I. cap. 2. Nor ſacro & umiverſali ap-
1le in Pprobante Concilio credimus & confitemur, quod
dehetin una gucdam ſumma rer eſt incomprehenſibilis qui-
on eſatu dem & ineffabilis, guck veraciter eſt Tater, &
utut d Eilius, & OSpiritur J. Tres ſimul Lerſonæ, ac
inel lingillatim quœlibet earundem. Et ideo in Deo
TLirinitas eſt ſolummodo, non quaternitas, quia
1, Mn quæœlibet Trium Perſonaurum, eſt illa res, videli-
utin cet ſuhſtantia, Eſſentia ſive Natura Divinu.
hen Quarto Ratio eſt, quia Deus eſt Ens fimplici-
e ſüimum: ſed ſi Divina Attributa realiter inter
evil ſe & ab Eſſentia Divina diſtinguerentur, non
iné foret Deus Ens ſimpliciſſimum, ſed compofi-
SN tum ex Effentia & Attributis, quia cum ſint
tue intime conjuncta, adeſſet diſtinétorum unio,
en quee eſt compoſitio: ergo realiter non diſtin-
em gyuuntur.
SA 3. Ad Eſſentiam tamen Divinam Attributa Eſſentia
cun non ita pertinent, ut illa ſine Attributit, & unum tamen ſine
tis 4 Attributum ſine alio concipi non poſſit. Primo Aitribu-
Cricee enim in S. Scriptura multa de Deo prædican- 5,

M“ tur, uti juſtitia, Bonitas, Miſericordia &c. tyihutum

mW Et Chrifius ipfe Joan. 16. v. 25. in numero ſne alio
plurali ait: Omnia, quæcunque habet Pater, mea concipi
unt. Ergo plura in Deo concipi poſſunt, pPoteßt.
cli 6 . 4 con-

Alitribu⸗
tum qui
S& quotu-
Plex.

168 Cayut I.

conſequenter unum ſine alio, & ſic poteſt ha-
beri aliqua ſaltem inter ea diſtinctio. Scundo
patet ex Patribus. S. Cyrillus 1. 11. Theſau.
S. Gregor. Niſſ. I. 12. cont. Euno. & S. Baſilius
I. I. contra Eunom. ait: Quidſi omnia iſta ad
unum ſigniſicatum pertineant, neczſſe eſt, ut idem
inter ſe valeant nomina, ut in Polynomiis evenit,
cum Simonem & Petrum & Cepham eundem ho-
minem dicimut. Unde merito Concilium Flo-
rentinum ſeſf. 18. Mos dicimus ſubſtantiam &
Perſonam ſive Hippoſtaſin eſſe idem in re, diſſerre
autem noſtro intelligendi modo. Tertio Ratio
eſt: Cujuscunque Atttibuti notio vel concep-
tus diverſus eſt ab Eſſentiæ vel alterius Attri-
buti conceptu, cum noſtra intelligendi ratio
ſit imperfecta, nec Deus per juſtitiam ubique
efſe a nobis clare & expreſſe intelligitur.
Ergo Eſſentia Divina ſine Attributis, &
unum Attributum ſine alio a nobis concipi
poteſt. 3

Schol. I. Attrihuti nomine illas perfectiones in Deo
intelligimus, quæ noſtro concipiendi modo Di-
vinam Naturam conſequuntur. Attributa alia
ſunt abſoluta, quæ non dicunt ordinem ad ter-
minum: alia relativa quæ hune ordinem dicunt.
Abſoluta alia ſunt modificativa, quæ concipiuntur
ut modi interni & tranfcendentales ſpectantes ad
conſtitutionem Naturæ Divinæ, & pervadunt
omnes perfectiones Divinas, & de illis dici poſ-
funt: Uti, Unitas, Simplicitas, Infinitas, Immu-
tabilitas, Immenfitas, Æternitas, Perfectio, Bo-
nitas, Veritas, Ineffabilitas, Inviſibilitas, Incom-
prehenſibilitas. Alia ſunt adjunfa, quæ conci-
piuntur veluti advenire Divinz Efſentiæ jam con-
ſtitutzæz. Rurſus Attributa modificativa alia ſunt
Poßtiva, quæ perfectiones poſitive exprimnunt &
icun-

Ne

ieuntur
want n0
Perti pe⸗
Wunkur
in etel
ſinitas,
Derns
tur negt
Uethi
Iiern!
gli
üagin
eneri
leleſhns
Mihttin
en in De
enntem,
lenigde
, Filia
Ites Div
4 Eextra
Dredeſtin
Klol 2, 6
Is enm i
Dvinit⸗
Dens et,
Atmaldo
ninm II.
s canſa
nt
Fen
Ad Deun
nltn ii
benen
Doſtan
Uunman!
dun d.
Poncft
ien Cone

rD

De Deo, Divinitque ejus Attribulits. 169

ſieſoret dicuntur affirmativa, quia aliquid de Deo affir-
(tio. at mant non ſolum ex parte copulæ, ſed etiam ex
1 l. Iku parti Pprædicati, alia funt negativa, qu expri-
86D muntur nominibus removentibus imperfeéctiones

in perfectionibus creaturarum occurrentes, uti In-

Cnntig i finitas, unde quando prædicantur de Deo v. g.
Deali Deus eſt Infinitus, ex parte prædicati importa-
nontir an tur negatio finis: hæc autem negatio non debet
llint accipi paſſive ſed active; ita ut effe Infinitum fig-
nificet in Deo ſpecialem perfectionem, eujns no-
onefiunkt men, quia in vita neſcimus, per negationem
iglannt finis exprimimus. Attributa adjuncta funt tripli-
rt r cis generis: alia quaſi facultatem denotant, uti
jty I Intelledtus, Voluntas, &c. alia quan habitum,
,elenomg Uti Juſtitia &c. alia quaſi actionem vel immanen-
ehe tem in Deo „ Uti intelletio. volitio, vel tran-
Akilbäit seuntem, uti Creatio, Conſervatio. Attributa
teligenäini denique relativa alia ſunt ad intra, uti Paterni-
hſitimnut tas, Filiatio, Spiratio Activa & Paſſiva, quibus
e imtlg Tres Divinæ Perſonz ad ſe referuntur: alia funt
ttmbts ad extra, quæ dicunt ordinem ad creaturas, uti
obis Prædeſtinatio.

Schol. 2. Gilbertus Porretanus Epiſcopus Pictavien- Gilhberti
ſis eum in quodam Eccleſiæ ſuæ conſeſſu dixifſet, Porretani
a Divinitatem non eſſe Deum, ſed formam, qua opinio.
ikanen Deus eſt, a duobus Eccleſiæ ſuæ Archidiaconis
iendi ee Arnaldo & Calone, & a S. Bernardo ad Euge-
A nium III. in Gallias iter diregentem delatus fuit.

.„ AIt
ordinen, Ejus cauſa in Concilio Pariſienfi a I147. difcufſa
ochenn fuit, ubi poſtquam fortibus fatis argumentis ur-
ne tanef geretur, confeffus eſt Patrem alio eſſe Patrem,
les ſeiin. alio Deum, non tamen eſſe hoc & hoc, cumque
N multa fubtiliter dixiſſet, definitio ad Concilium
le luci, Rhemenſe a. 1148. celebratum delata fuit, ubi
Infnitu, poſtquam eum Eugenius interrogavit, an illam
eil 1. ſummam Eſſentiam, qua tres Perſonas profitemur
