quibus redditur, gratis data ſunt, vel dicitur gra-

tia, quia prædeſtinatio noſtra ad gloriam eſt gra-

tuita ab omni præviſione meritorum independens,
vel dicitur gratia, quia Deus gratuite dignatus

eſt, vitam æternam conſtituere mercedem bono-

rum operum Item vox græca Yagizue ſubinde
ſignificat munus militibus ob fortiter geſta con-
cefſum, quod metaphoræ ab Apoſtolo in citato
loco uſurpatæ ſatis congruit; unde habemus &
largitionem gratuitam, & laborum ſeu operum
remunerationem. II. S. S. P. P. docent, beatitu-
dinem eſſe meram gratiam: Deum non coronare
merita noſtra, ſed ſua dona: Deum nulli factu-
rum injuriam, ſi juſtis nollet largiri coleſtem
gloriam. Ita S Bilar. in Pſ. 51. S. Bafil. in Pf.
14. S. Auguſtin in Pſ. 70. Reſv. Beatitudo eſt
mera gratia ratione prædeſtinationis ad illam.
Coronat in nobis Deus dona ſua, quia ejus adju-

torio bona operamur. Non eſfſet alicui injurius,

ſi nollet gloriam dare, ſi abſolutam ejus Aucto-
ritatem & opera noſtra tantum ſpectemus: quia
vero operibus accedit liberalis promiſſio, fidelis
eſt, nec aliquem juſta mercede fraudat, & juſtus
reddens unicuique ſecundum opera ſua. III. Hoc
dogma evertit vim & efficaciam mortis Chriſti,
cujus merito gratia & gloria ſolum tribuenda eſt.
Evacuat etiam Divinam miſericordiam, & Domi-
num omnium facit debitorem creaturæ, quæ in
meritis ſuis confidere poſſet. Reſp. Nulla fit in-
juria meritis Chriſti, a quibus provenit gratia
juſtorum, & ut eorum opera vitam æternam
3 pro-

ron
gdi
Deun
2 nol
Cheri
nx,
ſirmi
Vitum
nlleri
refn
e i
ſalti⸗
Nolt
rriin
Mohor
n ,
Bori⸗
id
time
ee
Vantun
tur, i
derri
litis
Dofun
Nobis
E
Cellem
Kiie,
Cantis
ſeitar.

Liei
kierne
Derari.
inti o
1 ent
N Mn

De Gratia Chriſti. 741

iuc. promereantur. Nec facimus Deum debitorem,
maln. qui ex nobis aliquid commodi capiat, ſed dicimus
t de. Deum ſe facere debitorem noſtrum non aliquid

a nobis accipiendo, ſed promittendo. In bonis
operibus collocari poteſt ſpes retributionis Divi-
næ, & ad excitandum fervorem debet quisque
firmiſſime credere, bona agentes ituros effe in
vitam æternam: ne autem ſuperbiat, cogitet ſe

ſen miſericordia Dei, & meritis Chriſti egere: ne
icitur⸗ præſumat, meminerit, ſolis perſeverantibus us-
meg que in finem paratam efſe retributionem æternæ
ependes ſalutis. Vide Trident. Sefſ. 6. can. 26. IV. Opera
Gignent noſtra ſunt imperfeéta: aliunde Deo debita, quia
m don. Jervi inutiles ſumus Luc. 17. v. 10. Et non habent
(ohie proportionem cum æterna mercede, non enim
geltn ⸗ Junt condignæ paſſiones kujus temporis ad futuram
dineitn gloriam. Rom 8. v. 18 KRe/ſp. Opera noſtra ſunt
bemsl quidem imperfeta relate ad perfeétiſſima, non
gemn tamen ſunt peccata, (§. 381.) imo per gratiam
betit· accedente Divina promiſſione ad meritum ele-
Ngane vantur. Cauſa meriti non eſt opus, quod debe-
ili ker tur, ſed operis, quod debetur, libera executio:

Servi inutiles ſumus, quia opera noſtra nihil uti-
llrl litatis Deo afferunt, quia ſine gratia fieri non
tituh 4 poſſunt, & Deus ſine propoſita mercede potuiſſet
d Nn nobis mandata ſervanda proponere. Denique non
eſt proportio inter opera noſtra, & æternam mer-
cedem ſpecétata operis ſubſtantia, & de rigore ju-

ccklels

ejls elr⸗
inimnids,

s AlH ſtitiæ, bene vero inſpecta natura gratiæ ſanétifi-
mns: cantis & ejus dignitate, a qua meritum profici-
ſo, ſeit ſcitur.
En §. 384.
UL e B . =
6eCit, Licitum proinde & honeſtum eſt intuitu Licitum

Eternæ mercedis nobis promiſſæ (J. 383.) znnutn
n. operari. Quippe Pfſ. 118. S. David ait: In- mepccdi⸗
ue oſinavi cor meum ad faciendas juſtificationes tuat operari.

e u ternum, propter retributionem. (JG. 383.)

. . . .
Et Matth. 6. Quwrite primum regnum Dei &
Z Aaa 3 juſti-

Requiſita
ad opus
vere me-
ritorium.

742 Caput VI.

juſtitiam ejur. Unde S. Auguſtinus in Pſ. 120.

GQuando jfacis orus bonum, propter vitam cier-

nam fac. Et Tridentinum ſeſſ. 6. can. 31. .

quis dixerit, juſtificatum peccare, dum intuitu
æternæ mercedis bene operatur, anathema ſit.
Ratio eſt cuilibet bene operanti licet inten-
dere finem bonum: Sed finis bonorum ope-
rum ſupernaturalium eſt vita æterna, Ergo
licet eum intendere. D

H. 385.

It autem opus fſit vere meritorium vitæ
æternæ, requiritur Imo. ut ſit liberum etiam
a necefſitate. Nam Eccli. 31. juſtus dicitur
mereri laudem & gloriam, quia potuit trane-
gredi, & non eſt trantgreſſus; facere mala &G
non ſecit. Et S. Auguſtinus I. 5. de Civ. c. 7.

alt, nulla a juſtitia bonis præmia, & malis
ſupplicia eſle conſtituta, ſi a Dei præſcientia
imprimatur neceffitas. Hinc Innocentius X.

hanc Janſenii propoſitionem ut hæreticam
damnavit: Ad merendum & demerendum in
ſtatu naturæ lapſa non requiritur in homine liber-
tas a neceſſitate, ſed ſuſſcit libertas a coabtione.
Ratio eſt, ut quis ſit præmio dignus, debet
habere dominium ſuæ actionis, ideo enim
laudatur, & præmiatur, quod ſe ad bonum
determinaverit, a quo abſtinere poterat; quod
non habet agens ex neceſütate.

Requiritur, ut ſit opus bonum: ſi enim
bonum non ſit, vel eſt malum, & ſic non
præmium, ſed pœnam meretur. Rom. 6. Jti⸗
vendia peccati mors: vel eſt indifferens, & ſe
ve

jel no
Poplia

3.
Joces
ivo 1
ſwere.
ah. 16
irtutea
ecee
len op
Ia ele
s
Mlllae

4.
lin
s
ergere

iie

Numn
Mr.,
.
anet

Iitate

ttam
112.
on c
lubeat
ulan
egbit
S

IM N
in ier.
lunni
Gtkm .
lotk ilen.
Ctun e⸗
Inn, U

iom n
tometin
Ous dietu
otut ta⸗
z, mll
1Cr.
Nrrliet
ocentis)
ettai
Hinini
0ni t

ide
Ad hun
terne

Gil en
ENon
n.,
jens, 4

De Gratia Chriſti. 743

vel non datur; vel ſi detur, nec præmio nec

ſupplicio dignum eſt.

3. Requiritur, ut ſit opus ſupernaturale
procedens ex principio ſcilicet gratia, & mo-
tivo ſupernaturali, quia ſine me nihil poteſtis
jJacere. Joan. 15. V. 5. Et Tridentinum ſeſſ. 6.
cap. 16. docet: quod ſine Chriſti gratia &
virtute, quæ, bona hominum opera ſemper
antecedit, & comitatur & fubſequitur, ea-
dem opera nullo pacto Deo grata & merito-
ria eſſe poſſint. Cujus ratio eſt, quia inter
opus naturale & præmium ſupernaturale
nulla eſt proportio. (§. 346.)

4. Requiritur, ut fiat in obſequium Dei,
quia ſi in Deum non referatur, non erit or-
dinis fupernaturalis, nec a Deo mercedem
exigere poteſt.

5. Requiritur, ut operans ſit in ſtatu gra-
tiæ Joan. 15. Sicut palmes non poteſt ferre fru-
Rum a ſemetipſo, niſi manſerit in vite; ſic nec
vor, niſi in me manſeritis. Sed peccator non
manet in Chriſto, quia non manet in Cha-
ritate: Ergo non poteſt ferre fructum. Unde
etlam merito damnatæ ſunt propoſitiones Ba-
li 12. 13. & 15. quæ ſic ſonat: Ratio merilti
non conſiſtit in eo, quod, qui bene operatur,
kabeat gratiam, & inhabitantem Spiritum d. ſed
in eo ſolum, quod obedit legibur. Ratio eſt,

quia perſona Deo exoſa, ſcilicet peccator,

nequit facere opera Deo omnino grata, cum
Deus prius offerentem, quam munera ejus
reſpiciat. Gen. 4. 3
„ AaaA4 6. Re-

744 Caput VI.

6. Requiritur, ut opus fiat in ſtatu viæ.
Eccl. 11I. In quocunquez loco ceciderit lignum,
ibi manebit. Joan. 9. Venit nox, ſcilicet mors,
quando nemo poteſt operari: ſcilicet meritorie.
Eccli 9. Mortui nihil noverunt ampliur, net
habent ultra mercedem. In quæ verba S. Hie-
ronymus: Mortui nihil valent ad id adjicere,
quod ſemel ſecum tulere de vita. Ratio ex vo-
luntate Dei petenda eſt.

An deheat Schol. Tr. Ut opus ſit meritorium, non requiritur,

opus eſſe
Superero-
gatorium.

ut fit fupererogatorium, hoe eſt nulla lege præ-
ceptum, imo contraria opinio erronea videtur,
tum, quia juxta Tridentinum per opera in Deo
facta, qualia ſunt etiam opera præcepta, vitam
æternam meremur; tum quia Luc. 6. dicitur:
Diligite inimicos veſtros . . . Es erit merces veſtra
multa: tum quia laudabile eſt, etiam præcepta
ſervare. An Elias & Enoch in loco incognito
degentes, modo adhuc mereantur, divinare no-
lumus.

Solvuntur Schol. 2. Janſenius docet, ad meritum non requiri,

objeſtio-
nes.

ut actus fit liber a neceſſitate: (§F. 352. Schol. I.)

de quo in c. de act hum. Pelagiani autem negant,

ad meritum requiri opus fupernaturale, quod re-
futatum fuit. (C. 345. 346.) Alii denique opus
bonum absque gratia habituali factum eſſe regni
cœæleſtis meritorium contendunt. I. Opus malum
meretur pœnam fſine habitu malitiæ: Ergo bonum
præmium ſine habitn gratiæ. Keeſp. Peccatum ex

ſe habet condignitatem ponnæ; bonum opus vero

ſine gratia econdignitatem vitæ æternæ non habet.
II. Homo in ſtatu peecati poteſt per pœnitentiam
fibi injunétam ſatisfacere. Item apud alium
hominem mereri poteſt, licet fit ejus inimi-
cus: Ergo & apud Deum mereri poteſt. KAeſ.
Diſparitas quoad primum eſt, quia ſatisfaétio at-
tenditur penes æqualitatem pœnzæ ad culpam:

rantis

meritum vero penes condignitatem operis & ope-
1

untis
l
Cps
ſt i
ellee⸗
Ino in
operi⸗
ronm
ne.
non!
tem
tam1
inpern

ſopern
nus,
Aecens,

Miantis

Reſol1.
labet
minnt
Hoe h
Cratig
Corign
S Vero
ti nit
tia fun
lebite,

emio

Moport
deit ob
Memin
N, Ut

ü

lcdns,
Tetine
Hpliu,r
ba H
tio n

reguint
lege e
9 Figetui
a in De
ta, inn

6. dicitr

brtei ifl
n recen
NgN
lcime no

von li,
K
gotr
vigne on
ede tegt
Mnsmiu
1go bonn
eccatund-
ois n
eNoNkid
enienin
I iin
eſs iine
it i⸗
anfin
fa

De Gratia Chriſit. 245

rantis ad preæmium. Quoad ſecundum Diſparitas
eſt, quia apud homines meritum attenditur penes
opus independenter a conditione operantis: ſecus
eſt apud Deum, qui homini merenti reconciliatus
eſſe debet. III. Si requiritur ſtatus gratiæ, ho-
mo in ſtatu peccati fruſtra oraret: & S. Scriptura
operibus peccatorum remiſſionem criminum non
promitteret Dan. 4. Peccata tua eleemoſynis redi-
me. Reſp. Opera ante juſtificationem facta, licet
non ſint proprie meritoria, ſi tamen per volunta-
tem inchoatam, ſe convertendi a gratia excita-
tam fiant, ſunt præparatoria ad gratiam, & illius
impetratoria; unde illa S. Scriptura commendat.

§. 386.

Ex his colligi poteſt, quid ſit Meritum Meritum
ſupernaturale: ſcilicet eſt actus moraliter bo- uid.
nus, liber, ab homine juſto & viatore pro-
cedens, ſupernaturalis, & in obſequium præ-
miantis exhibitus.

Schol. r. Meritum alind eſt de condigno, quod in ſe Meritumn
habet valorem condignum cum præmio, cui Ppræ- de condi-
mium tanquam merces ex juſtitia debetur, ſi opus gno, & de
hoc habeat æqualitatem cum mercede fine ulla congruo.
gratia ex parte remunerantis, erit meritum de
condigno rigoroſo, quod ſoli Chriſto competit.
Si vero operis valor & dignitas remunerantis gra-
tia nitatur, quales ſunt actiones noſtræ in gra⸗-
tia fundatæ, quæ ſunt dona Dei, & aliunde Deo
debitæ, erit meritum de condigno ordinario.
Aliud eſt meritum de congruo, qued exceditur a
præmio, nec debetur ex juſtitia, licet quandam
proportionem & congruentiam cum præmio ha-
beat ob decentiam, liberalitatem & honeſtatem
Præmiantis. Ad meritum de congruo, requiri-
tur, ut fit opus bonum, ſupernaturale, liberum,
& ab homine viatore elicitum.

Aa a 5 Sckol.

An ad
meritum
requira-
tur pro-
miſſio

Dei.

746 Caput VI.

Schol. 2. Ad meritum de condigno præter condi-

tiones (G. 385.) aſſignatas juxta communiorem
ſententiam Theologorum contra P. Vasquez re-
quiritur ex parte Dei pactum ſeu promiſſio de
danda mercede. Nam I. S. Scriptura, Concilia &
P P. quando loquuntur de promniflione mercedis,
innuunt hane ad meritum requiri: Sic Concilium
Senonenſe in decreto fidei c. 16. ait: Faciet tan-
dem onmis miſericordia locum unicuique juxta me-
ritum operunz ſuorum non abſoluta condignitate..
Jed gratia magis & liberali repyomiſſione. Et S. Au-
guſtinus Serm. 158. Debitor fattus eſt Deus, non
a nobis al'guid accipiendo, ſed aliquid quod ei
placuit. promittendo. 2. Meritum de condigno ex
parte hominis, inducit obligationem mercedis ex
parte Dei: (Schol præc.) Sed Deus ex ſola ſua
promiſſione ad remunerandum hominem obligeri
poteſt, nam omnia opera noſtra aliunde Deo ſunt
debita nec ſervus proprie dictus meretur mer-
cedem, niſi illi Dominus promittat, cum omnia
ejus opera Domini ſint: Ergo requiritur promiſſio.
Non obſtat I. quaſi opus malum pœnam merea-
tur fine interveniente pacto: Ergo etiam bonum
præmium ſine pacto. Reſp. Diſparitas eſt, quod
opus malum, per quod offendens lædit jus alte-
rius, ſine pacto infert obligationem illud reſar-
ciendi, opus bonum vero, quia aliunde Deo eſt
debitum, non habet jus exigendi ab eo merce-
dem, niſi liberaliter Deus promittat. II. Inter
homines non requiritur promiſſio de mercede,
ſed mox ut Dominus operario laborem præcipit,
ille mercedem meretur: Ergo etiam apud Deum.
Reſv. Diſparitas eſt, quia, obſequia operarii non
ſunt aliunde Domino debita, ſicuti opera noſtra

Deo.

An opera Schol 3. Quæritur in Scholis, an opera juſtorum

naſtra ſint

de condi-

g10° Me-
ritoria.

ex gratia facta ſint meritoria de condigno vitæ
æternæ. Scotus per meritum de condigno illud
intelligit, cui debetur præmium ex juſtitia, quod
cum operibus juſtorum ex gratia factis non de-
. beatur

heatur
lehtat
Propti
tantun
ſentent
tltumn
hoc
fdelt
etiam
ultii
Coin
o
ſed i
ferori
Meritun
merid⸗
V
Tandhn

(titll

er
Centin
ie eh
Cimn
noyer
rin
I telt
In gui
N
n,
omnes
egno
nit,
wentt
Cla
uod
neritr
8 Va
Urbitn
erne

Aer cond⸗
Nunnigen

6, Ltd.
Dus,1
.4 gllt
ndigno!
nercedis

Etetut k
Cunn Onnn
ngonite
Euum ne⸗

le nen
mullen
0 elatl 1

*

De Gratia Chriſii. 747

beatur ex juſtitia, ſed ex ſola ordinatione & ac-
ceptatione Dei, hinc opera juſtorum non funt
proprie & intrinſece meritoria de condigno, ſed
tantum extrinſece ob acceptationem Divinam. Hæc
ſententia eatenus vera eſſe videtur, quatenus me-
ritum ponit in præmiante debitum. Interim in
hoc videtar falli, quod velit, Deum tantum ex.
fidelitate juſtorum meritis præmia retribuere, cum
etiam ex juſtitia retribuat, unde dicitur corona
juſtiti?. Ræc tamen non eſt obligatio juſtitiæ
commutativæ, quia homo nihil poteſt dare Deo,
quod ejus ſupremo Dominio non ſit ſubjectum:
ſed juſtitiæ diſtributivæ, qua fuperior dat infe-
ferioribus unicuique ſecundum fuam dignitatem &
meritum Quia tamen Deus ſervat æqualitatem
meriti ad mercedem, in quantum tantum dat pro
tanto, ſervat modum juſtitiæ commutativæ. Du-
randus in 2. d. 27. docet, nullum poſſe eſſe in
creatura meritum condignum. Circa hanc con-
troverſiam, uti notat D. Habert, Concilium Tri-
dentinum nihil definivit, licet contrariæ ſenten-
tiæ communi aperte faveat, cum qua nos etiam
dicimus, opera Juſtorum ex gratia inhabitante &
movente facta eſſe proprie & intrinſere meri-
toria de condigno vitæ æternæ. Probant hoc
I. teſtimonia S. Scripturæ (S. 383.) allata,
in quibus juſti per opera bona dicuntur digni
Deo & vita æterna: Sap. 8. Deus tentavit il-
los, & invenit eos dignos ſe. 2. Thefſal. I. dic
omnes tribulationes ſuſtinetis, ut digni habeamini
regno Dei. 2. Tridentinum Sefſ. 6. can. 32. defi-
nit, juſtificatum bonis operibus vere mereri aug-
mentum gratiæ, & vitam æternam. Sed parti-
cula vere denotat meritum de condigno, utpote
quod fimpliciter meritum dicitur, cum econtra
meritum de congruo ſit meritum ſecundum quid.
3. Valor operum noſtrorum, prout ſunt a gratia
habituali & movente, adæquat excellentiam vitæz
æternæ, ſunt enim ordinis ſupernaturalis & Di-
vini ſicuti gloria, & condignitas eorum attendi-
tur

748 Caput VI.

tur tum ſecundum virtutem Spiritus S. tum ſecun-
dum dignitatem gratiæ, quæ eſt pignus hæ-
reditatis æternæ : Ergo ſunt condigne merito-
ria. Non obſtat I. quod Rom. 2. dieatur: Non
Junt condigu paſſones hujus temporis ad futuram
gloriam. Keſ Hoc intelligi de operibus ſanéto-
rum ſecundum ſe ſpectatis, & ſecundum ſubſtantiam
rei operateæ, non vero de illis, prout funt a Spi-
ritu S. & a gratàa, quo modo Deo digna fſunt.
II. Gloria exredit opera juſtorum etiam ex gratia
fatta, quia eſt æterna, & conſummata: Et Deus
remuneratur juſtos ultra condignum Luc. 6. men-
ſura ſupereffluente Æ „ Gloria excedit opera
ſanctorum exceſſu perfectionis actualis, non vero
exceſſu virtutis: fieuti ſemen non eſt quidem
æquale arbori quoad molem, eſt tamen æquale
in virtute, quatenus virtus ad totam arborem illi
ineſt. Deinde Deus remuneratur ultra condignum,
non quaſi ogera juſtorum non mereantur de con-
digno vitam æternam, ſed quod ultra gradum
gloriæ de condigno promeritum Deus ex ſua libe-
ralitate majorem perfectionem viſionis beatificæ
ad iciat. III Bonis noſtris non debetur præmium
ex juſtitia, quia fecluſa promiſſione Deus ſine in-
juſtitia illud nobis denegare poſſet, ergo non funt
condigne meritoria. K ρ. Ex promiſſione Dei
reſultat in eo obligatio juſtitiæz non omnino rigo-
roſæ, ſed latioris, quia ſupponit gratiam faétam
a præmiante, nam bona noſtra opera ſunt ex ejus
gratia, & nonniſi ex gratia illa acceptat ad præ-
mium, licet condignitatem ad illud habeant ob
*W ualitatem valoris operis ad ipfum præmium,
penes quam meritum de condigno attenditur.

An ad Schol. 4. Ulterius quærunt Scholæ: An ad me-

ritum vitæ zternæ requiratur influxus faltem
virtualis Charitatis, an vero per omnes virtu-
tes a gratia deri vatas tam infuſas, quam acquifi-

tas polſlſit quis mereri vitam æternam fſine aliquo

inflauxu Charitatis. Affirmativa ſententia eſt pro-
babi-

labllor,
Sexuum
dlarum
ns præ
0. Ves
In Cr
nelle
operaſe
Tibus i
Domine
inpotn
Uinun
its
1Cor.I.
guid aln
ldem i
Olia a
levi
1
Ntitum
ſie eſſe
Mon. 13.
etectio
Uumr,
(lantet
1 gos
in Tice
et Oper
I 1
ſileet,
mine De
ta. !
(laritati
kierunt
& Upli
Tunn 1
Don ree
WI 4
un
Ke

De Gratia Chriſti. 749

Un ſen. babilior, ſcil. ad meritum de condigno requiri in- Charita-
iinn . fluxum ſaltem virtualem Charitatis, licet per actas tis.
rei aliarum virtutum ſine hoc influxu Charitatis ju-
ſtus præmium accidentale mereri poſſit. Eſt contra
P. Vasquez, & probatur I. ex S. Scriptura Gal. 5.
In Chriſto Seſu neque circumc,ſio aliquid valet,
neque præputium, ſed ſides, quæ per dilektionem
operatur. Item S. Scriptura præmium bonis ope-
ribus ita promittit, ſi fiant in gloriam Dei, in
nomine Chriſti. Matth. 18. & 19. Quæ Omnia
important aliquam relationem ad Deum tanquam
ultimum finem, conſequenter in objectum Chari-

. e
W tatis. Hinc S. Paulus hoc motivum inculcat.
Roha T. Cor. 10. ve manducatis, ſiue bibitis, ſine quid-
63 DZ quid aliud facitis, omnia in Dei gloriam ſacite.
en Au Idem docet S. Thomas I. 2. a. 4. Ratio eſt, tum
Aboeni quia atus aliarum virtutum non referuntur in
röens obſequium Dei, niſi per C haritatem, quæ ſola
oturett⸗ Deum ut in ſe bonum reſpicit, quod tamen ad
in gnin meritum requiritur, (§. 386.) tum quia perfectio
aiale vitæ eſſentialiter conſiſtit in Charitate, Colofſ. 3.
R Rom. 13. Ergo etiam meritum præmii eſſentialis

perfectioni viæ reſpondens in ſola Charitate fun-
datur, & ſic nulli alteri virtuti niſi ex imperio
Charitatis elicitæz competere poteſt. Non obſtat
I. quod Matth. 10. & 12. Luc. 10. I Cor. 15. &
in Tridentino ſefſ. 6. cap. 10. vita æterna cuili-
bet operi juſtorum abſolute promittatur. .„eſp.

tion 1 65 In illis locis fubintelligitur conditio alibi expreſia,
med „ ſcilicet, quod opera fiant propter Deum, in no-
Diat 1 mine Dei: & Tridentinum exprimit opera in Deo
aeen facta. II. Actus virtutum infuſarum fine influxu
ern Charitatis ad Deum ultimum finem ſupernaturalem
tenlun referuntur Reſp. Referuntur ſolum imperfeéte

&E& implicite, non vero perfeste, quod ad me-
NNE„ ritum vitæ æternz eſfſentiale requiritur, licet

Uens n non requiratur ad præmium accidentale. III. Si
nes itl nullus actus virtutum fit meritorius ſine in-
Gn Aegi⸗ fluxu Charitatis, tunc Charitas ſola meretur,

Gne di Ir aliæ virtutes ſunt ſuperfluæ. Ke/p. Sequela
dtil . non

Primam
gratiam

mereri

voteſt.

750⁰ Caput VI.

non tenet: Charitas enim in merendo ſe habet
ad alias virtutes, ut cauſa univerſalis ad alias
particulares: ficut ergo cauſa univerſalis non
impedit cauſalitatem particularium, ſed eam com-
plet: ita licet aben efficaciam merendi a Cha-
ritate; ſingulæ tamen merentur ſub ejus influxu.

J. 387.

I. Licet autem opera hominis juſti ſint
de condigno meritoria vitæ æternæ, (G. 386.

de condi- Schol. 3.) Nemo tamen nec de condigno, nec
gno nemo de congruo primam gratiam actualem mereri

poteſt. Nam homo fibi hanc primam gra-
tiam actualem mereri deberet per ſolas na-
turæ vires, ex quibus ſolis operatur, qui

ante primam gratiam actualem operatur: Sed

homo per ſolas naturæ vires gratiam mereri

nequit: (§. 385. n. 3.) Ergo nequit eam me-

reri. Unde illud axioma: en tniune meriti

non cadit ſub meritum. Et illud Pelagii dam-

natur: Gratia ſecundum merita datur.

2. Nemo etiam gratiam primam habitua-
lem de condigno mereri poteſt. Nam Rom. 2.
dicitur: uſtij/ icati gratis per gratiam. Quæ
verba explicat Tridentinum ſefſſ. 6. c. 8. Gra-
tir juſtificari ideo dicinnr, quia nihil eorum,
quc juſtificationem vracedunt, ſive fides, ſve
opera ipſam juſtificationis gratiam promeretur.
Ratio: ante primam gratiam habitualem ho-
mo non eſt juſtus: Ergo eam de condigno
mereri nequit, nam ad hoc requiritur, ut
ſit in ſtatu gratiæ adeoque juſtus. (H. 385.

n. 5.
Schol.

Nl. 1.
vo n
in ſoen
ſitati⸗
lanctit
GN
2. T
Motus
llamn 1
conr
ſe 5
er Ee⸗
Oneñ
Pbeed
tlam
gruon
Ti
Dem

(Mrik

eri po

Alol 2.
tinm !
i .
Gtifeen
Cebens
15)
Cum gn
tia inf
tia Catt

Ejnu

wit uf
niſhon
kum 0
torum.
lo c
nnss

Kn

De Gratia Chriſti. 751

btta Schol. I. Homo primam gratiam habitualem de con- Bene vero
AiE gruo mereri poteſt. Nam r. S. Auguſtinus tr. 44 de con-
H in Joan. ait: Iſia confeſio, Publicani, meruit ju gruo pri-
ſtificationem. Ergo homo primum gradum gratiæ mam gra-
ſanétificantis mereri poteſt, non de condigno: tiam hahi-
(§. 387 n. 2.) Ergo de congruo. (H. 386. Schol. 1.) tualem.
2. Tridentinum ſeff. 14. c. 4. ait, Contritionis
motus fuit quovis tempore neceſſarius ad impetran-
dam veniam veccatorum. Ergo eſt meritorius de
congruo primæ gratiæ habitualis. 3. Actus, quibus

jolitt ſe homo ad juſtificationem diſponit, vim habent,
, (NN ex decentia inducendi Deum ad alicujus beneficii
gno, „Cconceſſionem; quia ſunt actus ſupernaturales, Deo

placentes &c. Ergo ſunt meritorii de congruo.

mert (K. 386. Schol. 1.) Item unus alteri primam gra-
waln tiam de congruo mereri poteſt, quatenus con-
1 or. gruum eſt, ut Deus impleat voluntatem hominis
ratut l Juſti & ſibi accepti ſecundum amicitiæ proportio-
atur. nem in ſalvatione alterius. Nullus tamen præter
en net. Chriſtum alteri primam gratiam de condigno me-
Rans reeri poteſt, quia hoc ſpectat ad gratiam capitis.
enn
Bnum I Schol. 2. Putant Pelagiani, quod homo primam gra- Solvuntur
elugier⸗ tiam habitualem de condigno mereri poſſit. I. objeflio-
atu quia Contritio de condigno meretur gratiam ſan- ues.
Stificantem. Keſp. Contritio juſtificationem ante-
n kain⸗ cedens eſt incapax meriti de condigno: (§. 385.
n. 5.) Si vero ultimo diſponat & conjungatur
mon⸗ cum gratia, non habet rationem meriti, niſi gra-
en. G tia informata II. Convertenti ſe ad Deum gra-
c. 0. tia datur ex juſtitia. 1. Joan. 1. Fidelis eſt Deus
izil unnn & Juſtus ut remittat nobis Reſp. S. Joannes ſu-
,/ mit juſtitiam in ſenſu latiori pro executione pro-
gner. miſſionum: vel ſumit juſtitiam relative ad Chri-
ſhiil ſtum, qui vere nobis mernit remiſſionem pecca-
hen e torum. III. Deus non dat gratiam niſi dignis,
, Ndl Ergo condigne merentibus. Reſp. Non dat niſi
Ptur, dignis non ita, quafi prius digni fuerint; ſed quia
G per gratiam eos dignos facit.

Caput VI.

§. 388.

Homo de I. Poteſt tamen homo ſibi mereri de con-
condigno digno augmentum gratiæ & Charitatis. lta
a , definit Tridentinum feffſ. 6. can. 32. Ji quis
Anm BrA- . . . ,ſzy/ 2 .
tia ,. eri dixerit . . ipſum ſeikeatun bonie operibur,

poteſt. duc ab eo per Dei gratiam, & Jeſu Chriſti me-

ritum, cujus membrum vivum éſt, fiunt, non

vere mereri augmentum gratiæ, vitam aternam,
atque etiam gloriæ augmentum: anathema ſit.
Cujus ratio eſt, quia operibus juſtorum nihil
deeſt, quominus augmentum gratiæ prome-
reantur. (F. 385.) Unde etiam merentur om-
nia auxilia, ſine quibus juſtitiam conſervare
non poſſunt.

Non ta- 2. Non tamen poteſt homo mereri de con-
men pri- digno primam gloriam. Nam prima gloria ſeu
mam gio- primus gradus gloriæ homini tribuendus eſt
am. ante quodvis meritum de condigno, quia re-
ſpondet primo gradui gratiæ ſanctificantis, per
quam homo fit filius & hæres: ſed primam
gratiam ſanctificantem homo recipit ante quod-

etiam jus ad primam gloriam.

libet meritum de condigno: (H. 387.) Ergo

Bene fa- 3. Secundam tamen gloriam de condigno
men ſe- mereri poteſt: Quia juxta Tridentinum ſefl. 6.
undam. C. 32. Juſtificatis nihil deeſt, ut æternam vi-
tam, atque etiam gloriæ augmentum me-
reantur, (n. I.) eum ſecunda gloria augmento
gratiæe & Charitatis reſpondeat.

l.

Nenn p
loe e
berah
elt, d
Parayi
Per i
toſtet
Premin
Mottalt
ge con

2.
ſexer⸗
Glcitn

n

nat.

Ulren
.Mertan

Els
Conllen
le
i il

1 fen

Ar

li len
ttti
2
ſleit,
Cir
ſut,n
Citrin
kenn 1
rumm il
e pronn⸗
entur or
honleten

ite ⸗
gend
Gllk
nntok
ppinm
Mtecvo⸗
)

conie⸗
tennn

Ntun Me.

onente

De Gratia Chriſti. 753

§. 389.

1. Nullus etiam de condigno reparatio- Mallus de
nem poſt lapſum fſibi mereri poteſt. Patet condigno
hoc ex EKzech. 33. v. 12. aſtitia juſti nen repara-
liberabit eum, in quacunque die peccaverit. Ratio nanee
eſt, tum quia merita, quæ ſibi juſtus com- voſt lap-
. Jum mere-
paravit, per peccatum ſuſpenduntur: Ergo",: poteſt.
per illa hoc peccatum meritorie tolli non po-
teſt: tum quia homo lapſus eſt indignus, ut
præmium illi conferatur, & in ſtatu peccati
mortalis nihil mereri poteſt (H. 385. n. 5.)

de condigno.

2. Item nullus de condigno donum per- Wec ver-
ſeverantiæ finalis mereri poteſt. Nam Rom. 11. veran-
dicitur: Zu autem fide ſas, noli altum ſapere, tiam Fna-
Jed time. Et 1 Cor. 10. Qui ſat, videat, ne -
cadat. Et Philipp. 2. Cum metu & tremore
veſtram ſulutem operamini. Ex quibus ſequitur,
incertam eſſe perſeverantiam, & non extare
ejus promiſſionem, quæ tamen ad meritum de
condigno requiritur. (F. 386. Schol. 2.) Qua-
re S. Auguſtinus de don. perſev. c. 13. ait?
datis dilucide oſtenditur, & inchoandi, & usgut
in finem perſeverandi gratiam non ſzcundum me=
rita noſtra duri. Ratio eſt, quia Perſeverantia
eſt complexio omnium auxiliorum, per quzæ
juſtus non tantum perſeverare poteſt, ſed re-
ipſa perſeverat: ſed juſtus hæc auxilia effica-
cia de condigno mereri non poteſt, quia
nullibi hoc Deus illi promiſit: Ergo donum

perſeverantiæ de condigno mereri nequit.

Schol.
Sckram Inſiit. Theol. Iom. I. B b b

754 Caput VI.

Solvuntur Schol. r. Non obſtat huic ſecundæ parti I. Quod ho-

objelctio-
es .

mo augmentum gratiæ & gloriæ mereatur: Ergo
etiam bonam mortem, quæ in ratione beneficii
non eſt quid majus gratia & gloria. Unde Luc. 21.
Chriſtus ait: Vigilate omm tempore orantes, ut
digni habeamini . . ſtare ante Filium hominis. Et
S. Auguſtinus de don. Perſ. c. 6. ait: Hoc donum

Dei ſuppliciter emereri poteſi. Keſv. Diſparitas eſt
voluntas Dei, qui hoc noluit, licet facere potuiſ-

ſet, ut homo bonam mortem non minus, quam
æternam gloriam mereretur. Unde in citatis tex-

tibus commendatur oratio pro dono Perſeveran-

tiæ obtinendo, quæ prout ſimplex eſt petitio,
non meretur, ſed impetrat: Impetratio vero a
ſolo Dei beneplacito dependet. II. Deus promi-
ſit nobis perſeverantiam, quia promiſit, ſe nobis
daturum illum timorem, cum quo non recedemus
ab eo. Jer. 32. Timorem meum dabo in cor corum,
ut non recedant a me. KReſp. Deus promiſit perſe-
verantiam Eccleſiæ, cuius nobilior pars ſunt ele-
ti, non vero cuilibet juſto in particulari. III.
omo poteſt mereri finem, fſcilicet vitam æter-
nam: Ergo etiam media ad illam, ſcilicet donum
perſeverantiæ, pro quo etiam orare poſſumus.
Reſp. Perſeverantia eſt medium ad conſecutionem
vitæ æternæ, non vero ad illam merendam: homo
ergo juſtus per bona opera independenter a perſe-
verantia meretur abſolute vitam æternam, non ta-
men meretur abſolute ejus conſecutionem, ſed ſi

in gratia deceſſerit, donum perſeverantiæ orando

quidem vel pro nobis, vel pro aliis impetramus,

licet ſub merito non cçadat;: non enim omnia,

quæ petendo obtinemus, meremur. Sic Deus
audit peccatores veniam petentes, quam non
merentur.

Nemo de Schol. 2. Juſtus de congruo infallibiliter reparatio-

congruo
infallibili-
ter repa-
rationem

nem poſt lapſum mereri non poteſt. Id quod pa-
tet I. ab experientia, quæ docet, aliquos po
plurima & eximia pietatis opera in ſtatu juſtitiæ
peraéta lapſos & mortuos eſſe in peccato, uti
in

3

/

1 5
1 Ke

neme

ſunpka
aclt
enitn p
ſevern
Iis 0
b m
umport
Iulbus
Ptat I
dio
l, e⸗
me

NN

De Gratia Chriſü. 755

tl.

. HH in Saule &c. apparet. 2. Peccator non reſurgit poſt lap-
Pentd 2 ſtatu peccati, niſi per gratiam efficacem ſed ſum me-
“ nemo hanc gratiam meretur de congruo infallibili- retur.
“ ter, quia etiam non meretur gratiam efficacem,
irl qua non excidat a juſtitia, nec primam gratiam:
* (K. 387.) Ergo nec ſecundam a lapſu reparantem.
“ Dictum tamen eſt, de congruo infallibiliter, quia
Rei. fubinde contingit, ut Deus juſtis lapſis efficacia
“ à4 reſurgendum alxilia indulgeat intuitu boni
kin Operis, quod in juſtitiæ ſtatu peregerunt. Sic
“ 2. Paral. 19. Jehu ad regem Joſaphst dicit: Im-
leſr⸗ pio prabes auxilium . & iadcirco iram quidem
Nenih Domini meruiſti: ſed bona opera inventa ſunt in
Ve⸗ te. Quæ verba indicant, Deum ob præcedentia
1s Mlnn bona opera Joſaphat miſericorditer cum eo egiſſe,
Eent; tum circa poenam temporalem, cum circa remiſ-
fetſenls ſionem peccati. Verum de his non extat Dei
e promiſſio: hinc Deus ſubinde lapſis pœnitendi ſpa-
ithete tium concedit, & forte ſine ullo reſpectu ad anti-
⸗ qua eorum opera.
hlart
W Schol. 3. Juſtus etiam donum Perſeverantiæ de con- Suſtus bo=
ee gruo infallibiliter mereri non poteſt: tum quia num per-
Honns §. Auguſtinus quærens, cur huic potius quam veranticœ
“ alteri donetur perſeverantia, recurrit ad inſcruta- de con-
m: bilia Dei joadicia: tum quia perſeverantia paſſive gruo in-
R ſumpta ſive unio mortis eum ſtatu gratiæ non jallibiliter
un 1 cadit ſub merito de congruo inſallibiliter, alias mevreri
nrl 1 enim nullus juſtus male moreretur: tum quia per- nequit.
e ſeverantia active ſumpta pro continuatione in bo-
dee nis operibus usque ad finem vitæ nequit cadere
n on ſub merito de congruo infallibiliter: hæc enim
e le⸗ importat collectionem auxiliorum efficacium, cum
Non Iu quibus ſucceſſive acceptis juſtus usque in finem
, vitat malum & bonum operatur, quæ tamen col-
eH lectio ſub merito infallibili de congruo non ca-
os hr⸗ dit, eoipfo quod prima collectionis hujus gratia
os 1o ſub merito non cadat (§. 387.) quæ utique ad
iie merendam ſecundam, tertiam &c. ſupponitur.

B b b 2 G. 390.

Diſtus

mnereri

756 Caput VI. De Gratia Chriſii.

G. 390.
Denique juſti poſſunt mereri bona tem-
poralia prout neceſſaria aut utilia ſunt ad oper:
virtutum, quibus ad vitam æternam perdu-
cuntur. Quippe eodem merito, quo quis
meretur finem, meretur media ad finem con-
ducentia: ſed juſtus per bona opera meretur
finem ſeu vitam æternam: Ergo eodem me-
reri debet bona temporalia, non ſimpliciter
ſpectata, ſed prout ex ordinatione Divina con-
ducunt ad finem, & ut ſic ſpectata bonitatem
finis participant. Certe pro his etiam bonis
habetur Divina promiſſio. 1. Tim. 4. Fietas
uad omnia utilis eſi, promiſſionem habens vitæ,
guæ nunc eſt, & futurce.

Schol. Fieri poteſt, ut five juſti ſive peccatores bona
temporalia per opera moraliter bona de congruo
mereantur. Sic juxta S. Auguſtinum Romani,
qui peccatores erant, propter opera quædam mo-
raliter bona totius orbis imperium meruerunt.
Ttem juſtus poteſt aliis de congruo mereri, quid-
quid ſibi meretur, quia Deo opus gratum offerte
foteſt quod a Deo acceptari conveniens eſt.

roinde Domine! ut mereamur aſſequi, quod pro-

mittis, fac nos amare quod præcipis.

UIT

a kr⸗
Ade
n N
gvo ir
nemar⸗
mmekn
demn r
npleke
ina r .
Mitaten
n boni
Ditt
ben lit

atoesdonn
Eecongtnl
. onmni,
nn
merenl.
Aeli, E⸗
tum olmn
gniels 1
Nnod l⸗

60 7 57
CAPUT VII.

D E

ULTIMO FINE HOMINIS ET
BEATITUDINE,

F. 391.

ratia homini neceſſaria eſt, ut ſalutem Enir
æternam conſequi, & finem ſuum ul- quid.
timum ac beatitudinem ſupernaturalem
conſequi valeat. (H. 343.) Eſt autem finis id,
cujus gratia aliquid fit: ſeu eſt aliquod bo-
num, quod propter ſuam bonitatem cauſa
eſt movendo appetitum, ut adhibeantur me-
dia ad ſui conſecutionem. EFinis ultimus ille
dicitur, in quem tandem cæteri omnes re-

ſolvuntur, ſive propter quem cæteri omnes

ſunt.

Schol. Finis triplex eſt: Finis qui eſt id, quod per Diviſis
media intenditur: Enis cui eſt ſubjectum, cui finis.
bonum intenditur: Finis quo eſt boni amati poſ-
ſeſſio. Hi tres fines partiales conſtituunt unum
totalem. Finis qui, amatur amore concupiſcen-
tiæ: Finis cui, amore benevolentiæ: finis quo
amore complacentiæ. Rurſus finis alius eſt ope-
ris, alius operantis. Alius primarius, alius ſe-
cundarius. Alius ultimus, alius non ultimus. UI-
timus vel eſt ſimpliciter ultimus, ad quem ultimo
tendunt omnia: alius ultimus ſecundum quid, &
intermedius, ad quem agens ultimo tendit tan-
quam ad finem particularem, unde quis duos ul-
