Ordo Creationis ex lib. Geneſis eſt. Pri=
moô die creavit Deus o&lum & terram. Terra
autem erat inanis & vacua, & tenebr erant ſu-
per faciem abyſſte Et Spiritus Dei ſerebatur ſu-
per aquas. Dixitgue Deur: Fiat lux. Et ja-
da eſt lux. Et vidit Deus lucem, quod eſſet bo-
na: & diviſit lucem a tenebrit. Appellavitqut
Tucem diem, & tenebras noltem: ſalktumgque eſt
veſpere & mane dies unut. Gen. I. V. I - 5.
Schol. Varia hic diſputant Interpretes, & plerum-
que pro ſuis quique ſyſtematibus Philoſophicis.
Nomine cœli & terræ intelligunt nonnulli tum
Moblliorem materiam usque ad ſuperiofes mundi

Uimi⸗=

2

N mua

limites
glome
iter ſe
inelig
demnen
CClumn
teria ſe
Tentut,
erant ¹
enn n
inanis
1
Cainr,
Notator.
UMbbes
ſepatad
U cten
Moyle
nis te
hence

. Ken

Mrci

ſet
Erant

iIrr ſenn

Iie Deau
iſtert

ket,
gregare
tium Ud
et uni
beni
A

De mundo viſibili, opere ſex dierum, Sc. 399

Cunmomh limites protenſam, tum partium craſſiorum con-
end NI glomerationem, five liquidarum ſive ſolidarum
Rehiadh inter ſe confuſionem, unde Chaos dicuntur. Alii
ie iintelligunt materiam, ſeu entia ſimplicia, vel

elementa, vel particulas fubtiliſſimas, ex quibus
cœlum & terra fieri debebant. Cum vero ma-
teria ſeu elementa univerfi in principio produce-
rentur, elementa ſingulorum mundi corporum

inttmie erant adhuc inter ſe permixta & confuſa infor-
impelle mem molem conſtituentia, & hinc terra dicitur
0 nene inanis & vacua, & materia univerſi non abimi-
mnebltet. lis pelago in ſubtiliſſimas particulas diviſa abejus
tonis n dicitur, vel etiam aquarum copia hoc nomine de-
uſceren notatur. Lux autem primo die creata vel fuit
ino en nubes lucida, vel potius materia ignea ab opaca

ſeparata. Eodem die cœlum empyreum & Ange-
li creati fuerunt. Spatium illud temporis, quod

i lt Moyſes vocat diem, æquale fuit ratione duratio-
t Pi nis, tempori, quod ſol motu fuo circa terram
4, impenderet.
1 1
Uenthhn’

O. 224.

Secundo die dixit Deus: Fiat Firmamentum Secundi
in medio aquarum: & dividat aquas ab aquis. diei.
Et ſecit Deus Firmamentum, diviſitque dquas,
quœ erant ſub ſirmamento ab his, quœ erant ſu-
per firmamentum. Et fabtum eſt ita. Vocavit-
que Deus firmamentum, cœlum: & ſaltum eſt
veſpere & mane dies ſecunllus.

Schol. Cum Deus particulas materiæ in motum age-
ret, ut homogene coirent, & heterogeneæ ſe-
gregarentur, æther per vaſtiſſimum mundi ſpa⸗
tium ubique manfit expanſus, ficuti eum hodie
per univerſum expanſum eſſe docent recentiores
Philoſophi, qui proinde juxta illos nomine fir⸗
mamenti o ) intelligirur, tum quia dicitur coœ⸗
lum, & nos hodie illud expanſum cœlum ſyde=
reum

400 Caput IW.

. . . 3
reum vozamus; tum quia luminaria magna a Deo
in firmamento poſita Gen. 1. v. 14. in æthere ex-
panſo juxta Philoſophos moventur. Per aquas

ſuperiores ſupra firmamentum nonnulli nubes:

alii materiam lutoſam ex terreis & magna copia
aquearum particularum mixtam pro materia pla-
netarum intelligunt.

§. 225.
Tertii Tertio die dixit Deus: Congregentur ai,
diei. gucæ ſub cœlo ſunt, in locum unusn: ut appartat

arida. Et ſabtum eſt ita. Et vocavit Deut
aridam terram, congregationerque aquarum ap-
pvellavit Mariau. Et vidit Deut, quod eſſet bo=
num. Et ait: Germiinet terra herbum virentem;
S& Jacientem ſemen, & lignum pomiferum jacient
Frubktum juocta genus ſuum, cujurs ſemen in ſemet-
ipſo ſit ſuper terram. Et fadtum eſt ita. Et
protulit terra herbam virentem, &; facientem ſi-
men juxta genus ſuum, lignumgut facienr fru=
um, & habene anumquodque ſementem ſecun=
dum ſpeciem ſuam. Et vidit Deus, quod ezſs
bonnum. Et fastum eſt veſpere & mane dies ter-

tiur.
Paratliſt Schol. Tertio die etiam montes, & metalia produ-=
locus⸗ cta fuerunt: Quia vero productio herbarum, fru-

ticum, & arborum pertinet ad opera tertii diei,
ad ea etiam referenda eſt plantatio Paradiſi, qui;
contra quam male docuit Origenes, fuit locus
viſibilis, & corporeus, & non pure metaphorice
ſic dictus: fuit quippe locus amœniſſimus, arbo=
fibus frugiferis exornatus uti ex verbo (1 a ra-
dice [1 delectavit demonſtratur. Ubinam vero
Kitus fuerit, innuit Moyſes Gen. 2. v. 8. - 14. ex
plaga, verſus orientem eum fuiſſe dicens, plagam
cilicet orientalem reſpeétu ejus loci, ubi Moyfes
eri⸗

y mun

ſeriglit,
ver 4
loco de
ger mar
uvion
haſla ſi⸗
tathia
Haran
incertu

ſurte
nunent

ſit in

tt uceunt

fon. Z
inuig/
Uri: G,
A. 1
tkfent
Gtiitr⸗
utet
Ne dier ua

nann a

Eilete

Der n.

li mnts
mrn i
Mutn.

ifßafi
An
Uuit
Crumt
1 1
Uifttt
iin ſacn
in r⸗
iin 1
eintn ’
nien/t
en ſen
iot,
ne

thpd
Ahunn f⸗

Pkinn ſel
,5 1
ens, unn
i l⸗

De mundo viſibili, overe ſex dierom, &c. 401

ſcripſit, ſcilicet Æzigypti ſeu Arabiæ. Ex fluviis
vero a Moyſe denominatis non poſſumus eſſe de
joco Paradiſi certi, cum non ſit dubium, quin
per maximam diluvii inundationem loca marium,
fuviorum & ſtagnorum maximas mutationes
paſſa ſint. Nonnulli eum probabiliter in Meſopo-
tamia ponunt propter conjunctionem Eden &
Haran EKzech. 27. v. 23. An adhue extet omnino
incertum eſt. Vid. Huttium de ſiuu Paradiſi.

H. 2265.

Quarto die dixit Deus; Fiant luminaria in Quari
JVirmamento cœli, & dividant diem ac nobtem, diei.

Gſint in ſigna, & tempora, & dier & annos:

ut luceant in firmamento cæœcli, & illuminent ter-
ram. Et faltum eſt ita. Fecitgue Deus duo lu-
minaria magna: luminare majus, ut praeſſet
diei: & luminare minus, ut prweſſet nobti: &
NMellar. Et poſuit zas in frmamento cæli, ut lu-
cerent ſuper terram, & prætßent diei ac noli,
S& dividerent lucem ac tenebrat. Et vidit Deus,
guod eſet honum. Et faltum eſt veſpere & mar
nt dies quartur. Gen. I. V. 14⸗20. .

Sckol. x. Per duo luminaria intelliguntur ſol & luna,
nomine ſtellarum etiam Planetæ intelliguntur.
Primus finis creationis Syderum eſt, ut dividant &½
diem & noctem fcilicet artificialem diem, quem
ſol per moram ſuam ſupra horizontem, ficuti
noctem per occultationem infra horizontem fa-
cit. Secundus ut faciant tempora & tempeſtates,
veris, æſtatis, autumni & hiemis ob motum ſolis
annuum. Tertius ut ſint ſigna harum tempeſta-
tum, quod etiam ſtellis fixis competit, ex quacum
ortu & occaſu cum ſolis ortu & occaſu judicare
licet de inſtantibus varietatibus tempeſtatum en-
an-

17

Schram Infiit. Theol. Tom. I. Cc

An den-
ur Luni-
tolaæ.

Quinti
diei.

402 CLaput IV.

ſtantium: ficuti etiam nautæ & agricolæ ad hæc
ſolent reſpicere. Quartus eſt, & ut faciant dies
& annos motu ſolis per eclipticom. (Quintus eſt,

ut illuminent terram in ſe opacam & tenebricoſam,

omnes enim ſtellæ lumen in terram fundunt, li-
cet non omnes proprium, ſed ſol & ſtellæ fixæ
proprium, Planetæ alienum a ſole acceptum.
Sextus eſt ut ſol terram calefaciat, ne homines &
bruta frigore langueſcant, & terra fructus ſuos
progerminet. Septimus ut Planetæ influxibus
ſuis terram fœcundent.

Schol. 2. In Luna & cæteris Planetis degere homi-
nes, licet terricolis non omnino ſimilies putat
Canzius in Civ. Dei Sect. 2. & Carpovius in Theol.
revel. tum quia ita magis amplificatur gloria Dei:
tum quia Planetæ poſtunt habitari. Verum nul-
libi legimus Planetas hominum habitationi eſſe de-
ſtinatos: & act. 12. dicitur: Fecit Deus ex uno
ommne genus hominum inhabitare ſuper univer ſam
faciem terræ: Ergo extra hanc terram aliud ho-
minum genus non datur.

G. 227.

Quinto die dixit Deus: Producant aqudg
reptile anima viventis, & volatile ſuper terram

Jub firmamento cæli. Creavitque Deus cete gran-

dia, & omnem animam viventem, atque mota-
bilem, quam produxerunt aqucæ in ſpecies ſuas,
& omne volatile ſecundum genus ſuum. Et vi-
dit Deus, quod eſſet bonum. Benedixitque eis,
dicens: Creſcite & multiplicamini, & replete
aquas marir, aveique multiplicentur ſuper ter-
ram. Et factum eſt veſpere & mane dies quin-
tus. Gen I. V. 20.-23

G. 228.

1.
Onitnan

uptitiaY

aſkum
llnta
l terri

lon

6
Imuin
M

Khol. .
iS
mus
minis
le, 61
It ad!
üt⸗
Rend
gudi
kelin
ſugl,
Vero
teleck
pete
z. N
Kcor
mnee
dore,
guom
cauſa
Mlam

*R

De mundo viſibili, opere ſex dierun, Gc. 403

e adb §. 228.
Hcintis —1. . .
td I1. Sexto die dixit Deus: Producat terra Szwti diei.
Nchiwen, animam viventem in genere ſuo, jumenta &α
ntn, 1. reptilia & beſtias terræ ſecundum ſpecier ſuar. .

ſkein Fastumque eſt ita. Et Jecit Deus beſtias terræ
juxta ſpecier ſuar, & jumenta, & omne repti-
le terræ in genere ſuo. Et vidit Deur, quod ef-
ſet bonum. Gen. I. v. 24. 25.

innote
2. Eodem die creavit Deus hominem ad
“ imaginem ſuam: ad imaginem Dei ertzavit Il-
. lum; maſculum & ſœminam creavit os. V. 27.:
in To,. Sckhol. Hominem eſſe fubſtantiam ex anima rationa- Quid ſit
oria Dei li & corpore conſtantem, notiſſimum eſt. Videa- vita homi⸗
eun Iu. mus igitur, in quo vita corporis, animæ, & ho- nis.
di et⸗ minis conſiſtat. I. Corpus noſtrum dicitur vive-
eis er n re, quamdiu vis ejus aéctiva ita determinata eſt,
Nuien i ut ad membra movenda aptum ſit. Pereunte hac
Aite⸗ aptitudine corpus noſtrum dicitur mori. Et quia,
ſicuti ex Gconomia animali conſtat, circulus ſan-
guinis in corpore noſtro, principium eſt omnium
reliquorum ejus motuum, ideo corporis vitaà in
ſanguine eſſe dicitur, Lev. 17. V. II. 2. Vita
vero ſanimæ, utpote Spiritus, adeoque entis in-
o telleétn & voluntate præditi, in vi cogitandi &
urni appetendi poſita eſt: dieo in vi cogitandi: Cogi⸗
4Gr tationes enim tranſitoriæ ſunt, vis vero cogitan-
4 file di perdurat, ſicuti etiam vita animæ perſeverat.
Utſi e⸗ 3. Vita hominis, vel totius ſuppofiti ex anima
en & corpore conflati, confiſtit in vi harmonica ani-
n N mæ & corporis, ita ut quando motus fit in cor-
utn pore, ſimilis jmutatio in anima contingat. Quod
4 quomodo fiat, an per influxum phyſicum, an per
9 1 cauſas occaſionales, ſeu a Deo, an per harmo-
4 e niam præſtabilitam, Philofophis diſcutiendum re-
Außer linquimus. Ex his porro intelligi poteſt, quo

ſenſu totus homo mori dicatur, licet non totum
hominis. Scilicet totus homo moritur, dum ceſ-

404 Caput W.

ſat harmonia actionum corporis & animæ: non
vero moritur totum hominis, quia anima poſt
mortem corporis vivens permanet.

D. 229.

Anima I. Anima hominis rationalis ex eſſentia
vationalis Dei facta non eſt. Nam nulla creatura pro
on particula eſſentiæ Divinæ habenda eſt: Sed
Wer, l anima hominis eſt creatura: (H. 228.) Ergo
non eſt particula eſſentiæ Divinæ.

H

Solvuntur Schol. Plato & alii Philoſophi dicti Emanatiani vo-
obiebktio- lunt, animas a Deo effluxiſſe, & eſſe particulas
né5. Divinæ ſubſtantiæ. Nam I. Ac 17. V. 28. dici-
mur eſſe genus Dei. Sed non ob emanationem
ab eſſentia Divina, ſed propter factam ad illam,
tanquam cauſam exemplarem produéctionem, vel
gquia in Deo vivimus, movemur, & ſumus.
II. Deus animam creavit inſpirando in faciem
Adæ ſpiraculum vitr. Verum per hunc halitum
tropice omnipotens Dei operatio deſignatur, per
quam Adami anima creata fuit.

G. 230.

Animæ Animæ rationales non migrant de uno
rationales corpore in aliud. Hinc Eccl. 12. v. 7. dici-
non mi- citur: Siritus redeat ad Deum, qui dedit illum.
Ea c 4de S. Irenæus Il. 2. c. 33. hoc probat ex eo,
pore in Quia ſi anima ab uno corpore in aliud transi-
aliud. ret, reminiſceretur eorum, quæ in priori
corpore geſſit, quod tamen eſt contra expe-
rientiam: dicere enim, quod ſtatim omnium
obliviſcatur, omni fundamento caret. Certe
ſi anima in pœnam ſuorum ſcelerum commiſ-
ſorum in corpus bruti migraret, eorum re-
G c or-

Dm

Corlat
tlliam

Kol.!
um
Wine
Tito
Unde

A
ſnine,
bari
Uus tar
ſeriden
non el
Imcit
It nol
Ag
in!.
Ciktemn
: 0
8 A
Cubi Utar
Mann r
en
Dlou
lol.
Pore
VerO
veſ
Ennt.
ieet
Fermn
Hine

De mundo vißibili, opere ſex dierum, &c. 405

im tullianus l. de anima c. 33.

Schol. Pythagoras docuit certum numerum anima-
rum ab initio mundi conditum eſſe, quæ ex ho-
mine in hominem, & pro vitæ merito vel deme-
eſel. rito etiam in bruta & plantas transmigrarent,

gtutN unde ejus ſequaces dicti ſunt Metempſychoſitæ.

el
Animæ rationales non propagantur ex Non pro-
L ſemine, vel traduce. Solet hoc àa nonnullis pagamtur
tini probari variis S. Scripturæ teſtimoniis, a qui- ſemine.
utn bus tamen abſtinemus, quia S. Auguſtinus
un ſcribens ad S. Hieronymum oſtendit, illa
ai Vn non eſſe omnino invicta. Unde probatur ex
hen, K Traditione. Sic S. Hieronymus totus eſt,
E nn ut noſtram doctrinam confirmet in ep. ad 4
un S8. Auguſtinum contra Ruffinum. S. Hila-
r hinn rius 1. 10. de Trin. ait: animam eſſe ex Deo,
unn, carnem vero ex carne. S. Ambroſius l. de Noe
ait: non poſſe hominem animam generare.
S. Auguſtinus licet de animarum propagine
dubitaverit, conſtanter tamen docuit, ani-
en mam rationalem non fieri ex ſemine. Ratio
.7 d eſt: Anima rationalis eſt ſpiritualis, adeo-
ile que ens fimplex, quod generari & ex ſemine
t propagari nequit. (J. 47.)
Ae Schol. Antonius Roccus animam humanam & cor-
in n poream materiali ſemine propagari contendit. Alii
ele⸗ vero Praduciani vel ex anima Patris aut Matris,
n vel utrinsque animam infantis propagari conten-
1 l dunt. Ad hos accedere videtur Wolffius, qui
et. docet, in animalis maturi ſemine dari animaleula
N. fpermatica animabus focundata, quæ in gradu
Mrun 1 infimo perceptionum ſubſiſtunt, donec organa

l⸗ Cc/3 Ani-

406 Caput IW. Nee Nm
animalis melius elaborentur. Videtur quidem e
Traducianis favere S. Scriptura, ubi Gen. 12. v. 5. ſye pot
dicitur: Animæ, quas ſecerat Abram in Haram.
Et c. 46. v. 26. dicuntur animæ egreſſa de femore
Jacoh. Verum ibi anima per Synecdochen pro ,
toto compoſito humano ſumitur. Auüm
3 ed en
G. 232. . Lcd- n
3 iion
Non ſunt Animæ rationales non ſunt creatæ extra (um
*aςꝶ corpora, & in illa ob patratum crimen de-. uau
extra cor- truſæ. Nam Rom. 9. de Jacob & Eſau dici- Ir nien
Pora. tur: Cum nondum nati eſſent, aut aliquid boni a!
egiſſent: Ergo ante hominis nativitatem ani- Minto n
mee non peccaverunt. Unde S. Scriptura ls e⸗
hominibus tantum exprobrat peccata præ- ens ſinr
ſentis vitzæ: Ergo ante alia vita non fuit. cleztion
Certe ſi animæ antequam corpori unirentur,
peccaſſent, ſtatus innocentiæ non extitiſſet.
Solvuntur schol. Origenes & Priſcillianiſtæ, animas ab initio Mii
ohjellio- mundi conditas efſe, & deinde in corporeum car- edl
eés. cerem ob patratum crimen detruſas fuiſſe putant. S
I. Quia Sap. 18. v. 19. Salomon dicit, quod ſor- ſi
titus ſit animam honam, &z venerit ad corpus coin- in
uinatum: Ergo anima ejus ante corpus extitit. uut, ne
erum planus eſt ſenſus Salomonis, ſcilicet, Sros
quod puer fuerit optimæ indolis, & in mortali ſinli,
corpore dono Divinæ Gratiæ caſte vixerit. 1 ei⸗
II. S. Auguſtinus l. 7. de Gen. ad litt. c. 24. do- Pyen
cet, animam ita conditam fuifſe, ficuti primitus Unlyit
conditus eſt dies, & creatam latuiſſe in operibus lamone
Dei, donec eam ſuo tempore fufflando, id eſt, 60 rn
inſpirando formato ex limo corpori inſereret. em
, Hanc ſententiam S. Auguſtinus arbitrio leéctorum Pp
quidem relinquit, ſed Nb. üi nulla Scripturarum N 313
auétoritas ſeu veritatis ratio contradicat: eam d
tamen S. D. non amplectitur, ſed l. 12. de Civ. Ue

c. 23.

De mundo viſibili, opere ſex dierum, Gc. 407

c. 23. docet, Deum animam ſufflando indidifſe,

r giden .
ae ſive potius ſufſflando feciffe.
inn
le §. 233.
octe . .
Anima rationalis a Deo creatur, quando Anima

ab eo corpori organizato infunditur. Sic vationalis
Eccl. 12. v. 7. Deus dicitur nobis dediſſe 4 Deo
Spiritum, ſeu animam: Sed non dedit ante- credtur.
te em quam corpori infunderetur: (O. 232.) nec
inente anima propagatur per traducem (G. 231.)
aud nec migrat de uno corpore in aliud (H. 230.)
guitk Ergo a Deo creatur, quando corpori orga-
n an nizato infunditur. Ratio eſt: Anima ratio-
Senſtmn nalis ex mox dicendis eſt Spiritus, adeoque
ens fſimplex: Sed ens fimplex nonniſi per

e Ae⸗ .
R creationem oriri poteſt: Ergo a Deo creatur.
Ulifektuau D
dͤ. F. 234.
s ii Anima hominis eſt ſpiritualis. Hinc I. c. Eſt ſpiri-
genm Eccl. dicitur Spiritus. & I. Cor. 2. V. II. tualis.
ſe otr Qutr .. . hominum ſcit, qulce ſunt hominis, niſi

ai Ipiritur hominit, qui in ipſo eſt? ita & quœ Vei

v ⸗ . . . . 7 .
ued ſunt, nemo cognovit, niſi Syiritur Dei. Hic

Spiritus Dei fumitur proprie pro ſubſtantia
mu ſimplici intellectu & voluntate prædita: Er-
fe he⸗ go etiam Spiritus hominis. Bene igitur de-
c2, finivit Concilium, Lateranenſe: Deum ut-
in ramque condidiſſe creaturam, ſpiritualem
ve & corporalem, ac deinde humanam quafi com-
muntzm e corpore & Spiritu conſtantem. Et
ine⸗ SS. Pp. toti ſunt, ut probent contra Paga-
nkte Ere ut prO 07 8
einam nas & Epicureos, animam hominis eſſe pro-
iart en prie dictum Spiritum. Ratio eſt: Anima
11 EedH C& C4 huma-

04 6

Solvuntur chol. Demoôeritus, Zeno & Epicurus animam ra-

objekia-
655⁵⁰.

408 Caput W.

humana intelligit, & vult, teſte experientiz.
Sed hoc materiæ competere nequit, non
enim fingulæ materiz partes vi diſtincte co=

gitandi gaudere poſſunt, quia alias tot fo-

rent in materia cogitationes, quot ſunt ejus
pPartes, cum cogitatio unius partis extra co-
gitationem alterius foret poſita, quæ ſane in
unam & eandem cogitationem coaleſcere non
poſſent, eoipſo quod cogitatio unius partis
non poſſit fieri cogitatio alterius. Deinde
ſi ſingulæ partes materiæ non cogitant, nee
tota materia cogitabit. Denique ex certo
ſitu & textura partium cogitatio oriri ne-
quit, alias enim in omni nova cogitatione
hæc textura varianda foret. Nec juvat dice-
re, ſitum partium materiæ talem eſſe, ut ad-
inſtar ſpeculi objecta a ſe diſtincta repræſen-

tet: Nam ad cogitationem ſola repræſenta-
tio non fufficit, ſed ulterius requiritur, ut

homo hajus reprzſentationis ſibi ſit con-
ſcius, ut eam reproducere, judicare & ra-
tiocinari valeat, quzæ huic fſpeculo fictitio
convenire non poſſunt, alias enim in uno eo-
demque cogitandi actu duplex & plane di-
verfa partium ſtructura ſimul concurrere de-
beret, una pro ipfa repræſentatione, altera
pro hujus repræfentationis confcientia ha-
benda, quod repugnat.

tionalem docuerunt eſſe quiddam ignitum ex le-
vibus rotundisque corpufculis compoſitum. He-
raclitus vult eſſe vaporem mobilem, Diogenes
aerem, Empedocles fubſtantiam ex fingulis ele-
mentis compoſitam. Veteres etiam nonnulli Pa-
tres cum Tertulliano animam humanam corpo-
ream

ymun

tean el
Iunt.
Iyphern
corpor
notust
Nam!
corpor
amima
tantun
ſepant
II Ar
V gl
epo1
tur, ſes
ites

Ani
(am
Vi exten
un bor
ita Gekt
Anima
foonen
um m.
lEtern
ult (
Mortein
Percept
In i
Olnni i
et. in
lr n
u ez
Mi
in

De mundo viſibili, opere ſex dierum, &c. 409

Aheiiet ream eſſe, ſubtilis tamen & aerezæ materiæ puta-
lt, runt. Et Cowardus Anglus materialiſtarum co-
liete⸗ ryphæus docuit, animam eſſe meram concinnam

corporis, ſpeciatim vero cerebri diſpoſitionem,

lun ⸗ motusque in cerebro agiles, efſe cogitationes.

t imeie Nam I. anima in ſuis operationibus dependet a
s enmt- corpore: ergo erit corporea. Verum abfolute
lur un anima ab organis corporeis non dependet, ſed
eſcelen tantum pro ſtatu præſentis vitæ, fiquidem etiam

ſeparata a corpore exiſtere & operari poſſit.

ins II. Anima etiam in ſuis operationibus defatigatur,
Dent v. g. in intelligendo, uti patet in ſtudentibus:
jtant, N ergo a corpore pendet. Aſt anima non defatiga-
ex tur, ſed tantum fluido nerveo exhauſto corporis
Ofiri vVires deficiunt.
Gitationi .26.
Wad Eire K. 235.
le, un Anima hominis eſt immortalis, & nun- Et im-

tergee quam a Deo annihilatur. Nam corpore licet mortaliss
eden vi externa perempto animam tamen ſuperfti-
Uin,o tem fore Chriſtus docet Matth. 10. v. 28. Et
N ita definit Concilium Lateranenſe. Ratio eſt:
e ?“ Anima utpote ſimplex nonniſi per annihila-
alo fm tionem perire poteſt: (H. 47.) Sed Deus ani-
inwe mam non annihilat, quia conſervando eam
in ternum gloriam ſuam mundo manifeſtare
euretre vult (§. 105.) Ergo anima rationalis poſt
e, d mortem corporis perdurat, fuas poſt mortem
enta perceptiones continuat, quia eſſentiam ſuam
in vi percipiendi conſiſtentem, & remoto
S omni impedimento in actum exeuntem reti-
in net: in ſtatu diſtinctarum perceptionum ver-
in „ ſatur utpote fſenſibus confuſionis perceptio-
Ie num caufis, non amplius alligata: fui fibi
inls e conſcia eſt, feque eandem efſſe cognofcit,
ondi quz in vita mortali fuerat: ſtatus præteriti
un Cc 5 memo-

410 Caput IV.

memoriam conſervat: ab aliis rebus ſe di-
ſeernit: uti patet ex hiſtoria epulonis Luec.
16. v. 22. & conſequenter eſt immortalis.

Solvuntur Schol. Materialiſte immortalitatem animæ negant:
objeklio- I. Quia Eccl. 3. v. 18. dicitur, unus interitus eſt
nes. hominis & jumentorum Sicut moritur homo,
ſic illa moriuntur, Sed hæc ratione corporis, non
vero ratione animæ dicta ſunt. II. Anima cum
corpore fimul oritur, ſenſim adoleſcit, languente
corpore languet, vigente viget: Ergo etiam eo
moriente moritur. Aſt anima nec languet, nec
ægritudine premitur, ſed corpus, ita tamen ut
corpore affliéto, ob unionem animæ cum corpo-
re & harmonicum conſenſum anima easdem affli-
tiones patiatur.

J. 236.
Homo Duæ igitur tantum ſunt partes hominis
conſtat eſſentiales, corpus videlicet & anima ratio-
corpore nalis. Quippe S. Scriptura dum primi ho-

Gauima. minis ortus, (§. 228.) & interitus ejus. Eccl.
12. v. 7. meminit, duas tantum ejus partes
eſſentiales animam & corpus commemorat,
& omnes ejus operationes per duas has par-
tes eſſentiales explicari poſſunt: Ergo non
eſt ratio, cur plures partes eſſentiales illi tri-

buamus.
Solvuntur Schol. I. Fanatici tres homini partes eſſentiales tri-
objeltio- buunt, corpus animale, animam, quæ circa artes,
nes. ſcientias, & alia naturalia hujus vitæ verſatur,

& Spiritum, cujus objectum eſt Deus, res Di-
vinæ & ſpirituales. Nam I. Luc. I. v. 46. ani-
ma a Spiritu diſtinguitur: Magnificat anima mea
Dominum, & exwultavit Svpiritus meus in Deo ſa-
lutari meo. Verum a verbis diverſis ad res di-
verſas conſequentia non ſemper in S. Seripius
. . valet,

Nmuna

Ttlet, in
tus Deun
elenn r.
llus 8
t.
Iti V. 1

Khol. 2.
corpor
füm cun
ſuhbſtenti
Corpbs et
ertenſe,
Alam alin
fne ab
Kone dn
1i, We
3deogbe
Drkſentan
Dens
ui ige
leiſt en
dehet,
urat d
bek it⸗
Gellet
(oletbn
antel
unne
epanfin
fngatur.

Ne ſo⸗
in
Mine ut

10 miſt

ll na-

De mundo viſibili, opere ſeæ dierum, &c. 411

ls ſAH. valet, imo quia in loco citato & anima & Spiri-
Wlonsin tus Deum laudare dicitur, anima & Spiritus pro
norels eadem re ſumuntur. II. 1. Theſſ. S. v. 23. Apo-
. ſtolus Spiritus animæ & corporis mentionem fa-
inene cit. Sed Spiritus hic dona ſpiritualia denotat,
Nintnint uti v. 19.
oritur
oen Schol. 2. Idealiſtæ hominem ſola anima conſtare, Mealiſtæ
Anima corpora vero mera efſe phantasmata docent. Ve- refitan-
t, Ing rum cum experientia doceat nos habere ideam tur.
etm fubſtantiæ cujusdam extenſæ, quæ eſt corpus,
wwenet corpus etiam exiſtere debet: nam idea ſubſtantiæ
in tunen extenſæ, quam habemus, nobis illam potius,
cu Mhe gquam aliud quid repræſentat, hinc proprietatem
len hanc ab aliqua cauſa recepit, ne quid ſit ſine ra-

tione ſufficiente. Jam vero hæc cauſa exempla-
ris, ſive objeétum juxta Idealiſtas non ſumus nos
ipfi, quippe qui juxta illos ſolo Spirtu conſtamus,
adeoque objectum ideæ ſubſtantiam extenſam re-
es honin præſentantis efle non poſſumus, unde & ipſe
Deus utpote etiam inextenſus cauſa exemplaris

in ui⸗ hujus idezæ eſſe nequit. Igitur ſubſtantia extenſa
ini reipſa exiſtens cauſa ſeu objectum hujus ideæ eſſe
s debet, nihilum enim eam cauſare nequit. Nec
ejns juvat dicere ideam illam eſſe mere fictitiam, qua-
Unnem lis eſt idea montis aurei: Nam idea corporis non
*WM dependet a noſtra voluntate, nobis enim etiam
sed nolentibus excitari poteſt: cum econtra idea mon-
r tis aurei ſolum fiat ab intellectu fingente, & ob-
lest jectum ejus, ſcilicet mons & aurum reipſa, licet
ſeparatim, exiſtant, & ſola combinatio a mente
fingatur.
K. 237.

Ne ſocia homini deeſſet, cujus auxilio &,aatie
tum in alüs negotiis, tum in prolis gene- Euæ.
ratione uteretur, Deus altum ſoporem vi-
ro immiſit, & ex dormientis coſta fominam
illi formavit. Gen. 2. v. 21. 22.

Schol.

An ſcæ-
mina ſit
verus ho-
mo.

Quando-

nam Eva

1

creata ſit.

412 Cayut II. e

Ochol. I. Cajetanus narrationem de ædificatione mu-
lieris ex una coſtarum viri putavit eſſe Alegori-
cam & non veram hiſtoriam ſed parabolam: quia
alias ſequeretur, Adamum aut fuiſſe monſtrum
antequam Eva formata fuit ob coſtam ſuperfluam:
aut ea fſublata fuiſſe mutilum & imperfeétum.
Verum coſta illa non fuit ſuperflua, cum etiam
nunc coſtæ impares in homine reperiantur a ver-
tebris ſpinæ pertingentes ad ſternum, & ad Xy-
phoidem terminatæ, quarum unam pro formanda
muliere Deus aflumpfit, & ne Adam mutilus re-
maneret, carnem pro ea replevit.

Schol. 2. Nonnulli, neſcio utrum ſerio, an per jo-
cum, ſœminas homines eſſe negaverunt. Verum

cum Eva recens creata aéctus intelleétus & vo-
luntatis liberæ elicuerit: Gen. Z. v. 1.- 6. Deus
illi animam rationalem largitus eſt; & corpus
ejus ex coſta viri formavit, quæ cum fint partes
hominis efſentiales, eam Deus verum hominem
creavit. Hinc Salvator noſter ex muliere natus
Gal. 4. v. 4. ſæpiſſime in S. Scriptura Filius ho=
minis dicitur. Luc. 22. v. 69.

G. 238.

Creavit igitur Deus I. fœminam poſt vi⸗
rum: (H. 237.) 2. Intra hexameron ſexto
die Gen. I. v. 27. -= 31. licet ejus creatio
deſeribatur Gen. 2. ubi etiam creatio viri
deſcribitur, qui tamen ſexto die faétus fuit:
(H. 228.) 3. In Paradiſo: Nam Adam an-

2.

tequam obdormiſceret, a Deo in Paradiſum

introductus fuit. Gen. 2. v. 15. Cum igitur
fœmina facta ſit ex coſta viri jam ante exi-
ſtentis, & vir extra, foemina intra paradiſum
ſit creata: Adami corpus non fuit androgy-

num, nec fœminæ corpus ſcapulis viri ad-

hærens

etens fa
laflam fn

Klel Rat
cunn viro
dm,
, à l
V. 22. G.
ſerum be
ud Nabi
v. 5. di
ſed Non
Uniore ſ

Pori
Ueoque
1 9. Ee
Rleror.
dihague
Unor mari

t an
jus conla
kuctus
1 20, G
ickonen

Uun, inp

lin Aa
lutta
t N
t ite
lad
een

ſeafonen
eſe Aer.
lohn: n
de montn
eſeun
impeitn
4, ein
tiantun.
ro iinn
n Muüt

, an E)
unt. en
Gus &
Gwn Nnt

un Hnn

liete e
talis

boni & mali excepta Gen. 2. V. 17. Et bene-

De mundo viſibili, opere ſex dierum, Sc. 413.

herens factum & commiſſo peccato inde ab-
ſciſſum fuit.
Schol. Rabbini nonnulli volunt, mulierem ſimul An cor-
cum viro produétam fuiſſe membris omnibus per- pus Ada-
fectam, & latere lateri media una coſta conjun- mi An-
Go, a quo deinde ſeparata fuit. Nam I. Gen. I. drogyj-
v. 22. dicitur, maſculum & ſœminam creavit eos. num fue⸗
Verum bene dicitur —98⁸ eos, & non: eum, rit.
ut Rabbinorum fabula eludatur. II. Matth. 19.
v. 5. dicuntur Adam & Eva duo in carne una:
ſed non phyſica corporum agglutinatione, ſed
unione ſolum morali.

K. 239.
Foemina creata eſt, ut viro ſit adjumento, Gr Eva
adeoque propter virum creata eſt I. Cor. 11. creata ſit.
v. 9. & conſequenter in ſe dignitate viro eſt
inferior. Et hinc ſi in ſocietate conjugali
ab utraque parte æquales rationes militent,

uxor marito obedire debet.

ſ

H. 240.
Ut autem ſanitas corporis viri & uxoris prohibitis
ejus conſervaretur, Deus illis herbas, olera arboris
& fruétus arborum in cibum conceſſit Gen. I. cognitio-

v. 29. & c. 2. V. 16. una arbore cognitionis 7* boni
& mali.

dictionem, ut multiplicaretur genus huma-
num, impertitus eſt. Gen. I. v. 28.

Schol. Adami corpus neque infantuli ætate, neque dα
ſtatura gigantea productum fuit: Nam ex man- onas an
date Dei de generis multiplicatione Adamo & igan-
Evæ dato, hos non ut infantes, ſed in forma 0 fue-
adulta a Deo creatos eſſe apparet: Et Gen. 6. v. 4. „
legitur, gigantes originem ducere a conmäiis
lio-

Adam
ommnium
hominum
primus

fuit.

Prwada-
mitartns
ohjeltio-
nés ſol-=
vuntur.

Caput IV.

filiorum Dei cum filiabus hominum: Ergo ab ini⸗
tio mundi gigantes non fuerunt. Rurffſus etiam
in ſtatu innocentiæ per copulam conjugalem fuit-
ſet filiorum propagatio, licet nonnulli antiqui
cum S. Damaſceno I. 2. de ſide c. 30. contrarium
ſenſerint. Deus enim ante peccatum fecit homi-
nem, maſeulum &z ſœxminam fecit eos, & diwit:
Creſcite, & multiplicamini.

H. 241.

Ex dictis ſequitur, quod Adam omnium
hominum primus fuerit, a quo omnes gen-

tes per orbem terrarum ſunt propagatæ.
Hoc clare innuit S. Scriptura Gen. 2. v. 5.

affirmans, quod ante Adamum non eſſet ho-

mo, qui operaretur terram. Et Sap. 10. v. 1.

Formatus éſt orbis terrarum Puter. Et Act. 17.

v. 26. PFecit ex uno omne genus hominum inha-

bitare ſuper univerſam faciem terræ. Certé ſi
ante Adamum homines extitiſſent, non opus
fuiſſet, ut ex ejus coſta Deus mulierem for-
maſſet, & de eorum geſtis aliquid nobis re-
liquiſſet antiquitas.

Schol. Præadamitæ duce Iſaaco Peirerio ante Ada-
mum & Evam alios jam homines fuiſſe docue-
runt. I. Quia Cain parricida timuit, ne, quis-
quis eum inveniret, oceideret: Ergo præter Ada-
mum & Evam alii homines fuerunt, quia hi filium
ſuum non occidiſſent. At præterquam, quod ver-
ba illa verti poſſint: quidquid me inveniet, me oc-
cidet, timuit futuros Adami poſteros, adeoque
non opus eſt ad Præadamitas confugere. II. Cain
uxorem habuit, Gen. 4. v. 17. Sed non habebat
uxorem ſororem ſuam, qued eſt contra jus natu-
ræ, Ergo aliam ab Adamo non genitam. At
uxor ejus fine dubio ſoror ejus fuit, id quod legi
natu⸗

Vy mun

netureæ
Vellaba
7. 17.
fum 0

uit 20

a Se⸗
ſtruena
fuit.
tiplict
exſkrve
to ſrn
fonis4
4Cunite,
ron o
Ctiginalt
Dodes e

iidns An

mOdo
V in
108 AL
Adam
Aner
taneg
yel n
Gdun I0

ineole

Ventorun
Tünt, Ns
teridnge
(Warm I
Mhatone

In, ale

Feligten

De mundo viſibili, opere ſex dierum, &c. 415

oahf naturæ ſub circumſtantiis illius temporis non ad-
Ms verſabatur. III. Cain extruebat urbem. Gen. 4.
ingkenii v. 17. Si antem non fuiſſent Præadamitæ, quo-
Nnhli N rum opera Cain uſus fuiſſet? Sed illa urbs non
o, Conmin fuit ad formam hodiernam, ſed caſa una & alte-
n kal n ra & c. ſepe vel muro circumdatæ, ad quas ex-
s, Vin ſtruendas non multorum hominum opera uſus
fuit. Accedit, quod genere hominum jam mul-
tiplicato urbem illam ædificaverit: nam tempus.
exſtructionis dubium eſt. IV. Rom. 5. v. 14. men-
tio fit non peccantium ad fimilitudinem transgreſ-
mm oni fionis Adamiticæ, qui non poſſunt eſſe, niſi Præ- .
n Nom adamitæ. At vero illi ſunt poſteri Adami, qui
onnnes non propria voluntate aétualiter ſicuti Adam, ſed
Propent originaliter in Adamo peccaverunt. V. Dari anti-
en. 20 podes certum eſt, & a. 1497. Americus Veſpu-
neen tius Americam detexit; ſed non videtur, quo-
8 modo poſteri Adami in oppoſitam terræ partem,
W. ie vel in Americam devenerint; Ergo præter poſte-
M ros Adami alii homines dantur. Verum poſteri
Ofifun iil Adami in oppoſitum nobis hemiſpheærium & in
,. (eel Americam delati ſunt vi ventorum, cum Tropicos
t, nonn transgredi tentaſſent, reditum vero non tentarunt.
leren- vel quia viam neſcierunt, vel quia ad eum tentan-
ie dum non multum afficiebantur. Primi Americæ

. ete
Hid volde. . incolæ fuerunt Phœnices, uti videtur Huetio, vi
ventorum eo appulſi, & quia reditum non tenta-
runt, usque ad tempora Veſputii incogniti. Ve-

ehrt, teribus etiam America non omnino incognita fuit,
le „qguam nonnulli putant eſſe infulam Atlanticam a
nit, ne, Platone memoratam. Patres antiqui nonnulli de
Nrte⸗ Antipodibus dubitarunt, utpote quorum exiſten-
gtbli⸗ tia eo tempore certo demonſtrari non potuit.
am, I 1. .
nwelie,e
mn b Deus ſapientiſſimus omnia facit ſapientiſ- Deus

um=Ges ſime, adeoque quamlibet rem fini ſuo con mur dum

g venientem (H. 103.) Ergo rem quamlibet crea bonum
D Vit sreavit.

416 Caput W.

vit fini ſuo convenienter: hoc eſt: ita, ut,
ad quod a Deo ordinata eſt, præſtaret,
vel ſaltem præſtare poſſit. Quia vero finis
ultimus Dei in productione hujus univerſi
eſt manifeſtatio Divinarum perfectionum,
(H. 105.) ideo totum univerſum manifeſtan-
dis & demonſtrandis attributis Divinis con-
veniens àa Deo factum eſt. Et cum illud,
quod fini ſuo eſt conveniens, bonum dicatur,
hinc Deus omnia, ſcilicet, mundum & par-
tes ejus bona creavit, ſicuti Gen. I. v. 31.
dicitur: Vidit Deus cundta, guc ſecerat, &
erant valde bond.

F. 243.

Perſehtio. Licet autem cuncta a Deo producta ſint
rem ta- Valde bona, non tamen ſequitur, quod Deus
enen abſo- abſolute loquendo perfectiora producere non
lute pro- poſſit. Nam Eph. 3. Potens eſt Deus omnia

aen Jacere ſuperabundanter, quam petimus aut intel⸗

ligimus. Et juxta S. Dionyſium I. 8. de Div.

Nom. poteſt Deus infinitas virtutes ab iis,
quæ jam conditæ funt, in infinitum perfe-
Gtiores producere. Quod tamen intelligen-
dum eſt juxta abſolutam potentiam, non ve-

ro hac providentia ſuppolſita. Quis enim hoc

ſtatute rerum ordine dubitet, quin prori-
dentiſſima Majeſtas id effecerit, quod melius
erat & reétius. Rurſus nullo opere quan-
tumvis perfecto ac mirabili infinita exhauriri
poteft omnipotentia. Denique S. Auguſtinus
I. 2. de Civ. c. 22. hanc rationem profert:
Si Deus optima quæque produceret, ut non

poſlet

De nm

ohet

lgle:
Mreter

(ol. bo

(leflus

tins &
conten
mum
que ſi
Dens ne
hen.
o 1
Cotiof
Polett ſ
dec,
it, 1
Dedue
neea,
ſnen
cunm ſi
fhen,
Fii nn
einn
Dietzs
Alumn m
Cbid no
s hee⸗
1 &
Getur il
mpedin
