cumſtantüs influxum fidei & Charitatis non re-
quirant: docent tamen, ad bene operandum mo-
raliter necefſariam eſſe quandam gratiam atualem
& auxjliantem, quæ juxta Vasquez ſit ordinis
naturalis, licet per Chriſtum nobis concefſa. Re-
ſpondeo Primo: Homo lapſus ecum ſolo concurſa
Dei generali ſine ſpeciali auxilio gratiæ poteſt fa-
cere aliquod opus bonum morale ordinis naturalis,
quando

gundo
goſtinnn
ninles 9
lgitimn
ſurſt, 9
tam et
exprelte
teæ per
Partien!
damnata
wonniß/
inn fin
nole
ler ro
tij giqn
lur ortun
Iütiones
Kerund.o
Mu m.
tiam 0
berum⸗
tot, &
Vindis n
nlegna
is mto
kehyonſio
Annl
Nii wend
lohntn
on odbſ
. 14. g
Uratia hoe
Whem gr⸗
teri incli
gulis 4
Mo is de
Doſlamt
Kternam
Wes re⸗

inmnt, a

1 en

Dn
e l
VCnd

ne vel
AMohe
tegnben
Co, fe Ee⸗
Non i
Cunn fin
CC. e
talbos
Cos uenl
Gn Arn 1
. N.Iu
D
le E!
rohir,

4

timo loen;

De Gratia Chriſti. 625

quando nulla gravis urget tentatio. Nam S. Au-
guſtinus I. de Spiritu & litt. c. 28. ait: Ipſi ho-
mines erant, & vis illa naturc inerat eis, gua
legitimum aliquid anima rationalis & ſentit, &
Jacit, etſi non eſſet illa vietas, quæ transfert in vi-
tam aternam. Et S. Thomas I. 2. q. 109. a. 2.
expreſſe docet, hominem in ſtatu naturæ corrup-
tæ per virtutem naturæ ſuæ poſſe aliquod bonum
particulare agere. Deinde hæc propofitio 27 Baji

damnata eſt: Liberum arbitrium ſine adutorio Dei

nonniſi ad peccandum valete Ergo liberum arbi-
trium ſine ſpeciali adjutorio Dei aliquod bonum
morale opus perficere poteſt. Item damnata eſt
hæc propoſitio Baji 36. Cum Pelagio ſentit, qut
boni aliquid naturalis, quod e natur ſolis viri-
bus ortum ducat, agnoſcit. Denique hoc probant
rationes (§ 345. Schol. 4. & §. 348.) allatæ.
Secundo. Homo lapſus non poteſt quodlibet bo-
num morale ordinis naturalis etiam quoad ſubſtan-
tiam operari fine ſpeciali gratiæ auxilio, quia li-
berum arbitrium per peccatum multum infirmatum
tot, & tam difficilibus naturæ præceptis obſfer-
vandis non par eſt, præſertim cum tot graves
undequaque tentationes premant, quibus fuperan-
dis natura ſola non ſufficit. Non obſtat primæ

reſponſionis parti. I. quod Concilium Milevitanum

& Arauſicanum dicat, hominem de ſuo nil habere
niſi mendacium & peccatum. Nam heæc Concilia
loquuntur de bono ſupernaturali contra Pelagium.
Non obſtat II. quod S. Thomas q. 24 de verit.
a. 14. dicat, nullum opus bonum fieri poile fine
gratia Dei. Nam intelligit concurſum generalem,
quem gratiam vocat, quia huic potius, quam al-
teri individuo datur. Non obſtat III. quod pro
ſingulis actibus bonis Dei gratiam poſtulemus, &
pro iis bene peractis Deo gratias agamus. Nam
poſtulamus gratiam, ut opera moraliter bona ad
æternam ſalutem conducant, & pro hac gratia
grates rependimus: vel petimus motionem Pro-
viden-⸗

chram Infiit. Theol. Tom. I. Rr

An homo Schol. 3. Scotus & Molina docent, hominem lapſum

Ene gra-
tia poſſit
HDeum

amare ſu-

per omnia
amore
vaturali.

26 Cavut VI.
videntiæ ordinariæ uni præ altero gratis ex ſpe-
ciali providentis ad bene agendum dandam. Non
obſtat IV. quod omnem bonam actionem præce-
dat bona cogitatio, & quod illa diſponat ad juſti-
cationem, adeoque non fiat fine ſpeciali gratia.
Nam bona illa cogitatio non cenducens ad ſalutem
ſine gratia ſgeciali haberi poteſt ex ſolo concurſu
Dei generali, qui tamen, pront huic potius quam
alteri conceditur, etiam aliquo modo ſpecialis gra-
tia dici poteſt: opera vero moraliter bona ex gra-
tia facta conducunt ad juſtificationem, non vere
facta ſine gratia.

poſie viribus naturæ ſine gratia diligere Deum
uper omnia amore naturali affective efficaci, li-
cet non meritorio vitæ æternæe. Notandum au-
tem contra Bajum & Janſenium, amorem Dei
alium eſſe naturalem, quo Deus, per lumen na-
turæ cognitus ut auétor bonorum naturalium ama-
tur; alium fupernaturalem, quo Deus per fidem
cognitus, ut auétor gratiæ & gloriæ diligitur.
Amor Dei naturalis alius eſt effeétivus, qui con-

junétam habet omnium vel aliquorum Dei man-
datorum executionem, ſi omnium, dicitur efecti-

vus ſimpliciter; ſi aliquorum tantum, ſecundum
quid: alius eſt amor affectivus ſen propoſitum
amandi Deum: qui rurſus vel eſt affeétivus ſim-
pliciter, quo voluntas ſtatuit Deum amare abſo-
lute ſuper omnia, & potius mori, quam Deum
offendere; vel eſt conditionatus ſeu fimplex vel-
leitas & complacentia, qua voluntas Deum vel-
let amare, ſi voluptatibus renuntiandum non fo-
ret. His poſitis dicimus non poteſt homo lapſus
ſine ſpeciali auxilio gratiæ Deum ut auctorem na-
turæ amare ſuper omnia amore effectivo aut affe-
ctivo ſimpliciter. Ratio eſt tum ex Concilio Arau-
ficano II. can. 25. ſtatuente: Hoc pradicare de-
bemus & credere, quod per peccatum primi homi-
mis inclinatum &y attenuatum fuerit liberum arbi-

trium, ut nullus voſtea aut diligere Deum, Nicut
opor-

Nportu
ler Ve.
miſeri
nodus
Deum
natura
rbiti
ad ame
tar, d
Thom
torrup
onmniq
e
tonem
is no
ectin,
Vitandi
Omnes!
rene
Untizon
Uni⸗ Ueg
ciegni:
Uegdit e

ns e

kitn na
Oimnin
1n do
InON
nn d
ture 1
infimit
mandate
Uiat in
nennbri⸗
uuntivan
uis mne
Dei der
dtnr S
Unlenn

De Gratia Chriſti. 627

oportuit, aut credere in Deum, aut overari wrop-
ter Deum, quod bonum eſſe poſſit, niſi zum gratid
miſericordiæ Divinæ prævenerit. His verbis Sy⸗=
nodus impotentiam hominis lapfi ad diligendum
Deum ſuper omnia repetit non tantum ex fuper-
naturalitate actus, ſed etiam ex infirmitate liberi
arbitrii per peccatum contraéta: Ergo illa etiam
ad amorem Dei naturalem ſuper omnia extendi-
tur, unde additur: Sicut oportuit: tum quia S.
Thomas q. 109. a. 3. ait: Homo in ſiatu naturg
corruptæ ad diligendum Deum naturaliter ſuper
onmia indiget auxilio gratiæ naturam Janantis:
tum quia amor Dei effectivus importat obſerva-
tionem omnium Dei mandatorum, quæ ex dicen-
dis non habetur ſine ſpeciali gratia: amor vero
affectivus ſimpliciter includit efficax propoſitum

Ckandumn 41 vitandi omnia peccata, implendi totam legem;
eWdle! omnes tentationes ſuperandi, & in omnibus Deo
et Wien? placendi; quod propoſitum homo ſine ſpeciali 4
P Pprop P 8

gratia concipere nequit, quia eſt maxime difficile,
quia nequit hoc efficaciter velle, cum non poſſit
exequi: quia omnem affectum inordinatum à ſe
nequit excludere, & quia hic actus maxime per-
fectus eſt. “
Schol. 4. Scotus & Abulenſis putant, hominem in An homô
ſtatu naturæ lapſæ ſine ſpeciali gratiæ auxilio poſſe ſine gra-
omnia præcepta legis naturæ ſub mortali obligan- tia poſſit
tia quoad ſubſtantiam obſervare, licet non quoad omnia
modum, ita ut conducant ad ſalutem. Re vondes prcepta
non poteſt hoc etiam potentia phyſica in ſtatu na- legis nd-
turæ lapſæ.. Nam 1I. S. Scriptura impotentiam & tur& Jer=
infirmitatem naturæ lapſæ ad obfervaunda omnia vare.
mandata teſtatür Rom. 7. v. 8. ſcio, ui οα ha-
bitat in me honlm. Et v. 28. video aliazz legem in
membris meis, repugnantem legi menlis Méda,
taptivantzm me ſub lege peccati. Infelix ego homo!
guis me liberabit a corpore mortis. ujus?² Gratid
Dei per eſum Chriſtim. Rurſus S. Scriptura te-
ſtatur, legem non folum feriptam; ſed etiam na-
turalem peccatum noh arcere; ſed potius augeré
Kk 2 he

druroliontn

628 Caput VI.

fine gratia, quia lex facit quidem ſcire peccatum,

non tamen cavere. I. Cor. 15. vV. 57. Virtus pec-

cati lex, Deo autem gratias, qui dedit nobis vi-
Koriam per geſum Chriſtum Item S. Scriptura
oſtendit, nonnulla eſſe mandata fupra humanss
vires, quæ ſine gratia impleri non poſſunt. Sap. 8.
v. 21. Scivi, quontiam alster non pvoſſem eſe conti-
nens, niſi Deus det; & hoc ipſum erat apientich,
ſcire, cujus eſſet hoc donum. Item S. Scriptura te-
ſtatur, integram obſervationem legis eſſe ſignum
perfectæ Charitatis, quæ fine gratia haberi nequit.
(Schol. præc.) Joan. 14. V. 21. Qiet hahet manm-
data mea, & ſervat ea, ille eſt, qui diligit me.

Ubi ſermonem etiam eſſe de lege morali naturali

patet, quia Joan. 13. mandatur dilectio proximi,
quæ ſignum certiſſimum eſt dilectionis Dei, &
virtute totam legem naturalem continet, Rom. 13.
v. 8. Qui diligit proximum: legem implevit. 2.
Cæleſtinus P. in ep. ad Epiſc. Galliæ c. 10. dam-
nat Pelagianos dicentes, quod gratia non ad ab-
ſolute, ſed facile ſervanda mandata detur. Et in

ep. Synod. Concilii Carthaginenſis ad Innocentium

I. dicuntur damnati fuiſſe Pelagiani, quod talem a
Deo conditam naturam dicerent, quæ per pro-
priam voluntatem legem Dei poſſet implere ſive
naturaliter in corde conſcriptam, fſive in litteris
datam. 3. S. Auguſtinus in Pfſ. 118. ait: Man-
datis ejus reſtis atque arduis humana non contem-
peratur infirmitas, niſi præveniens ejus adjuvet
charitas. Et ſerm. 148. de temp. c. 5. Eœc decem
præcepta nemo implet viribus ſuis, niſi adjutus gra-

tia Dei. Hic loquitur S. D. de præceptis naturalibus

quoad ſubſtantiam, nam impotentiam repetit ab
infirmitate naturæ, non vero a ſupernaturalitate.
4. Ratio eſt, quia homo non poteſt ex ſe præ-
ſtare opus præſtantiſſimum, quale eſt obſervatio
totius legis. Igitur impotentia hæc phyſica eſt,
& oritur ex imminutione virium liberi arbitrii,
ſimilis illi, quam patitur homo ex gravi morbo

convaleſcens, qui aliquem motum, non vero om-
nem

Zern hi
V. II.
ſupra
lata /
tatural
3. V. 6.
vels c
mandan
2d co⸗
Veclen
ſrat,
Adu
Kolne
Velatnt
Mon ob
ep Ron
locpi
N v
NR um
Perer
Oerda
non poß
Wide
Il
Cls ver
fertur
tis,

De Gratia Chriſti. 629

ſiepen nem habere poteſt. Non obſtat I. quod Deut. 30.
Tywg v. II. Mandztum datum a Deo non dicatur eſſe
leit die ſupra nos. Et Eccli. 15. v. 16. di volueris man-

data ſervare, conſervabunt te. & Rom. 2. Gentes
naturaliter ea, quæ legis ſunt, faciunt. Et Philipp.
3. v. 6. fatetur Apoſtolus, ſe ſine gratia ſine que-
rela converſatum eſſze. Nam in Deuteronomio
mandatum dicitur non eſſe fupra Judæos quo-
ad cognitionem, non vero quoad executionem.

gsdel Eccleſiaſticus ſolum liberum arbitrium demon-
hebeiiket ſtrat, gratiam non exciudit. Gentes naturaliter
uüt aliqua legis ſaciunt, non vero omnia. Et S. Apo-
i Al ſtolus ſolum vult, ſe exterius fine querela con-
Orali ninl verſatum eſie abſtinendo a manifeſtis criminibus.
to roxii Non obftat II. quod S. Chryſoſtomus hom. S. in
Nis Dei, ep. Rom. dicat, gentiles omnia legis præſtitiſſe.
4, on., Loquitur enim de omnibus gentilibus, a quibus „
inglert non vero a fingulis lex naturee Obfſervata fuit „ita
C . ut unus hog, alter aliud præceptum naturæ im-
n nmus pleverit. Non obſtat III. dquod ſic homini lapſo,
ben. 1 quædam præcepta eſſent impoſſibilia, & Deus illa
loeti non poſſet pracipere, ſicut cœco nequit præcipere,
olte ut videat. Nam per gratiam, quæ nulli deeſt,
d nulla præcepta ſunt obſervatu impoſfibilia. Cœ-

cus vero eſt impotens ad videndum, nec illi of-
fertur ad hoc miraculum, ficuti homini lapſo
gratia.

§F. 349.

Homo etiam juſtus non poteſt toto vitæ Homo ju-
ſuæx tempore cum auxiliis gratiz ordinariis us nequit
vitare omnia peccata venialia. Nam 1Imo. ber totam
S. Scriptura innuit, etiam juſtum, qui tamen aa“”
habet auxilia odinaria multoties peccare. „aiιariis
Prov. 24. v. 16. Jepties cadet juſtus 2. Paralip. 6. vitare om-
v. 36. Won eſt homo, qui non peccet Joan. I. nia venia-
v. 8. Ni dixerimus, quoniam peccalum non ha- lia.
bemus, ipſi nos ſeducimut, & veritas in nobis
Rr3 non

630 Caput VI.

non eſt. Quare 2do. Concilium Milevitanum
can. 6. ſtatuit: Hacuit, quod ait & Joannes:
ſi divtzrimus &c. quisquir ſie accipiendum puta-
verit, ut dicat, propter humilitatem oportere di-

ci, nos non habere veccatum, non quia vere ita

eſt, anathema ſit. Et Tridentinum ſeſſ. 6. can. 23.
definit: & quis hominem ſemel juſtificatum dixe-
rit . . . pvoſſe in téta vita peccata omnig ctiam
venialia vitare, niſi er ſveciali Dei privilegio,
quzmadmodum de Beatiſſma Lirgine tenet Ee-
cltſia, anathema ſit. Hinc S. Auguſtinus 1. de
nat. & grat. c. 36. ait: &. omnes illos Sanktos
& Sanklay, cum hic viverent, congregare al.
mus, S& inter rogare, utrum eſſent ſine peccato.
nonne und voce clamaßſent: &Ne dixerimus, guia
veccatum non habemus. &c. 3tio, Ratio peti-
tur ex infirmitate naturæ, qua fit, ut non
poſſit hemo femper vigili anime eſſe, ut om-
nes obrepentes tentationes ſuperet, concu-
piſcentiæ motus compeſcat, & omnes pec-
candi occaſiones declinet. Licet enim nul-
lum ſit ſingulare peccatum, cui vitando ju-
ſtus pares vires non habeat, ſi tamen eorum
multitudo, varietas, frequentia & vis ten-
tationum ſpectetur, neceſſe eſt hominem bre-
vi defatigatum fatiſcere ac ſuperari.

4

2. Ex privilegio tamen ſpeciali, & auxi=
liis extraordinariis poteſt homo per totam
vitam omnia venialia vitare: ita enim docet
Tridentinum mox laudatum : & S. Auguſti-

nus 1. de pecc. mer. c. 6. ait: & a me guce-

ratur, utrum homo ſine veocato poſſit zſſe in hac
vita, conftebor voſ per Dei gratiam, & libe-

tun jur

tandunn
Ulpenti
ere i
Mtu,
(djudus

3.
g0 Mar

Diali ſe
Nuin d
Eeclele
nit E

ie a

tufn de

RRS.B
Bun

Rlol r.
tire ſal
Feniun
(s
(om er
nexis:
V. 8.
tien,
ltem
tur eti
diu, 1
jnſtus
rulli
Nem ee
Cancdi
r un

Tr

De Gratia Chriſti. 631

ian um jut arbitrium. Et Ratio eſt, quia ad vi- .
d tandum omne venhlale requiritur, ut homo
“ diligentiffime invigilet actibus ſuis, nec ob-
anne Tebere ſinat vel minimum coneupiſcentiz
g vi motum, quod poteſt auxiliis extraordinariis
ſten adjutus.
ſitunir 3. Hoc Privilegium habuit Beatiſſima Vir-
GII6 go Maria, quæ ab omni peccato etiam ve-
ien niali ſemper immunis fuit. Nam Tridenti-
vib. num dicit, hanc efſe de Beatifſima Virgine
Einelt Eccleſiæ ſententiam. Et S. Auguſtinus 1. de
nat. & grat. C. 36. Excepta J. Virgine MWaria.
gere gde qua propter honorem Domini nullam prorſus;
e, cum de peccatir agitur, haberi volo quwxſtionem.
um:6 Et S. Bernardus ep. 174. Wemini alteri, quam
Dat6 Beaéiſumc Virgini in natir mulierum creditur
1 eſſe donatum, immunem eſz ab omni peccato.
ſe, uton
,0 Schol. r. An homo ſine ſpeciali privilegio poſſit vi- An omnia
Cnesfi tare ſaltem venalia per fete deliberata, non con- venialia
E veniunt Theologi: illud certum eſt, viros ſan- dgliberata
1 enin Gtos rarius in illa incidere. Deinde homo juſtus quis vita⸗
lanco) cum auxiliis communibus gratiæ ſanétificanti an- re poſſt,
men m nexis aliquo ſaltem tempore poteſt eſſe ſine veniali, & quam-
s H v. g. tres vel quatuor horas, vel per integrum, diu.
enrte⸗ diem, plus vel minus juxta fervorem Charitatis.
nnel Item Tridentinum (n. I.) per totam vitam vide-
, tunr etiam intellexiſſe notabilem ejus partem, ſive
dinnu, unde P. Billuart cenſet eſie de fide, quod
, E juſtus etam din non poſſit vitare omnia venialia
e Notu ſine ſpeciali privilegio. Denique probabilius eſt,
n oet nulli alteri Sanétorum præter Beatiſſimam Virgi-
eitc nem conceſſum fuiſſe priviſegium nunquam pec-
1

candi venialiter, quia S. Scriptura (n. 1.) loqui-
tur univerſaliter, & ſine aucétoritate Conciliorum
& Patrum exceptio ſacienda non eſt.

Rr4 Schol.

632 Caput VI.

Solvuntur Schol. 2. Pelagiani docebant, hominem per omnem

objeltio⸗
é5.

vitam fugm omnia peccata ſine gratia vitare poſe.
(345. Schol. r.) Rationes eorum ſunt I. qaia
1. Joan. 3. dicitur: Omnis, qui natus eſt ex Lko,
peccatum non facit. Et Matth. 5. Eſiote perſeti,
Bicut & Euater veſter cœleſtis verfehus eflt. Vetum
S. Auguſtinus S. Joannem explicat de illo, qui
natus eſt ex Deo generatione confummata & per-
fecta in patria: Chriffus wero proponit perfectio-
nem cæleſtis Patris ſui non ut aſfſequendam, ſed
pro modulo noſtro imitandam II. Si juſtus non
Ppoteſt vitare omnia venialia, Deus, qui ea vitare
Præcipit, jnberet quid impoffibiſe: Sed Deus non
Jubet, ut omnia collective venialia vitentur, ſed
ſingula ſolum, & in particulari, nullum autem
eſt, quod juſtus deelinare non poſſit, ſi velit, &
quia non ſemper vult, ideo peccat: Unde in ho-
mine juſto non eſt determinata neceſſitas ad hoc
vel ilind veniale, ſed vaga, indeterminata & ge-
neralis, & juſtus non eſt liber ad omnia collecétive

venialia vitanda, licet liber ſit ad quodlibet decli-

nandum: quippe omnia vitare plus habet difficul-
tatis quam fingula ſeorſim: nec valet hic argu-
mentum a ſenſu diſtributivo ad collectivum, quia
in colleétione eſt ſpecialis difficultas in fingulis
non reperta. III. Si homo omnia venialia vitare
nequit, poſſet velle non vitare omnia, quia hoc
foret neeeffarium. Reſpondetur: homo non po-
teſt velle non vitare omnia venialia, quia non
vitare velle omnia venialia eſt violare aliquod
Præceptum determinatum, nam quando id, quod
eſt neceffarium, aliunde malum eſt, v. g. homi-
cidium cafuale, non licet illud velle, quia aliquis
non excuſatur niſi ratione impotentiæ: poſſum
autem non velle, & ſic prout ſtat ſub velle, ſtat
ſub potentia. .

An homo Schol 3. Homo lapfus, & in peccato mortali exi-

lVine gratia

nortalia
vitare &g

ſtens, non poteft ſine gratia ſpeciali diu vitare om-
nia peccata mortalia. Ita communius docent Theo-
logi contra Scotum & Durandum: tum quia ho-
me

e v
uin lege
(lia hor
more e
bigo ne
tia: alia⸗
geret.
tia ſyecit
uti domm
ili trihn
iyesten
vünungn
tentin ,
Uundl .
inbenn
es: Ei
Denm 8.
lac
oney hal
elegij
ir Nii ar
ti at
4 ikerun
1es Ain
Cpers I
cili geti
dnod mon
teltato,
cedit d
on 45
Viam G .
ſuicungt⸗
ie, hor
Eeit, qu
5 olſtex
a
(Eer pr⸗

NN .

. De CGratia Chriſti. 633

enſgian mo ex viribus naturæ non poteſt diu implere to- tentatio-
tüſungt tam legem naturalem: (G. 348. Schol. 5.) tum nes vince-
nfnl quia homo nequit Deum diligere ſuper omnia pe poſſit.

ueud amore effectivo ſine gratia, (S. 348. Schol. 4.)

it Ergo nec vitare omnia mortalia ſine ſpeciali gra-
660 ſe tia: alias enim Deum effeétive ſuper omnia dili-
t te o geret. Deinde homo graves tentationes ſine gra-
immn, tia ſpeciali vincere nequit ſaltem potentia morali,
Onit ette uti communis eſt Theologorum, licet D. Habert
eghenlin 1 illi tribuat adhuc potentiam phyſicam, cum qua
Shn graves tentationes vincere ſine gratia poſſit, quam-
ghiennn vis nunquam ſine gratia victurus fit, quia cum po-
Eec ha tentia phyſica conjunéta eſt impotentia moralis.
Vitentu! Nam Pf. 17. In te evipiar a tentatione. Et Matth. 6.
Ulum jubemur petere auxilium a Deo contra tentatio-
i veli nes: Et ne nos inducas in tentationem. In quem
Vole i? locum S. Auguftinus I. de don. perſ. c. 23. ait:
ns A; di nœc ab ipſo quidem poſcit Eecleſia, ſed a ſeipſa
gwinun er ſibi dari putat, non veras, ſed perfunkorias ora-
dnincalene tiones habet. Item Concilium Dioſpolitanum hunc
Vikt Pelagii errorem damnat: ViRoria noſtra non eſt
etfn ea Dei adjutorio. Et Innocentius I. in ep. ad Conc.
let Mea- Carth ait: Neceſſe eſt, ut quo auxiliante vincimus,
Sn eo iterum non adjuvante vincamur. Denique levio-

i res aliquas tentationes quantum ad fubſtantiam
“ operis moralis, ordinis naturalis homo ſine ſpe-
ciali gratia vincere poteſt, quia ſine hac opus ali-
quod moraliter honum, cum nulla gravis urget
tentatio, poteſt perficere. (§. 348. Schol. 3.) cui
accedit damnatio hujus propoſitionis Bajanæ 20.
Won ſoli fures ii ſunt & latrones, qui Curiſtung
viam & oſtium veritatis & vitæ negant, ſed etiam
quicunque aliunde, quam per ipfum in viam juſti-
ti, hoc eſt, aliquam juſtitiam conſcendi poſſe do-
cent, aut ulli tentationi ſine gratiæ ipſius adjuto-
rio reſiſtere hominem poſſe, ſic ut in eam non indu-
1 catur, aut ab ea non ſuperetur. Non obſtat I. quod
„ detur præceptum abſolute non peccandi. Quia
hoc ſupponit auxilium gratiz.. Non obſtat II.
quod S. Thomas in 2. d. 28. docet, hominem
Rr 5 vitare

634 Caput VI.

vitare poſſe omnia mortalia ſine gratia. Nam

hanc ſententiam S. Thomas in ſua Summa retra-

Homo ſine

gratia a
pveccato
reſurgere
Reéguit.

—

Stavit.

J. 350.

Homo a peccato ſine gratia reſurgere non
poteſt. Nam Gal. 2. dicitur: Si per legem
juſtitig: Ergo Chriſtus gratie, id eſt, ſine cauſa
mortuus éſt. Eodem modo, ſi homo habet
naturam, per quam juſtificari poteſt: Ergo
Chriſtus ſine cauſa mortuus eſt. Accedit

Concilium Arauſicanum can. 19. Cum kuma-
na natura ſine Dei gratia ſulutem non poſſit cu-.

ſtodire, quam accepit, quomodo ſine Dei gralia
poterit reparare, quod perdidit. Ratio eſt, quia

homo non poteſt ſine gratia liberari a malis

& detrimentis per peccatum contractis, nam
macula non reparatur niſi per gratiam: ordo

rationis per peccatum corruptus non poteſt

reparari, niſi Deo voluntatem hominis ad
ſe trahente: & pornæ æternæ reatus nonniſi
a Deo remitti poteſt, qui Judex eſt & of-
fenſus. Notandum tamen, eſſe aliquam im-
perfectam reſurrectionem, ad quam licet
non requiratur gratia habitualis, requiritur
tamen gratia actualis, quia homo ante re-
millionem peccati dolet. Unde damnata eſt
hæc propoſitio 64. Baji: Illa diſtinflio dupli-

cir vivificationis, alterius, qua vivificatur pecca-

tor, dum ei pœnitentia & vitæ novæ gropoſitum
& inchoatio per Dei gratiam inſpiratur: alte-
rius; qua vivuificatur, gqui vere juftificatur
palmes vivus in Chriſto efncitur, commentitia eſt,
& &cripturis minime congruent.

§ kol.

lt. M.
Uteti ſae
gkitiam,
ſel e .
Kcienti .
biliter ge
mus, eni
ſt, (rel
20unen
ratſe dd
Zeritun,
(l ei
NCS 240.
Cglt l
Dumn en
urgri u
fationem
Gitenti 4
luntas &
iſeaton
Criſiu.
8 gnſ
in Meti
bendnn
tibus Vle
Agettinn
Pelgit in

1

tres

fn et
ilngen
mere
i ſüper
io ad
Katur,
eOnverta
t

l2. P

fhl

d ſenn
MNe

De CGratia Chriſti. 635
Schol. r. Molina in Concordia diſput. 1o. docet bene An ſine
utenti facultate naturali Deum nunquam denegare gratia
gratiam, non quidem ex merito operis naturalis, voſſit ſe
ſed ex paécto inter Deum & Chriſtum inito, ut homo di-
facienti quod eſt in ſe ex viribus haturæ infalli- ſvonere ad
biliter detur gratia. Nos cum Thomiſtis ſtatui- gratiam.
mus, quod homo lapfus nihil prorſus facere pot-
ſit, qued ipfum quovis meodo ad gratiam ſive
actualem ſive habitualem diſponat, niſi auxilio
gratiæ actualis præveniatur. Hoc indicat 1I. S.
Scriptura Prov. g. præparatur voluntas aàa Domino.
Quod paſſim urget S. Auguſtinus contra Pelagia-
nos 2do. Concilium Arauſicanum II. can. 4. ait:
& quis, ut aà peccoto purv gemur, voluntatem noſtram
Deum expebtäre contendit, non autem, dt etiam
purgari velinaus, per Spiritus &. infuſionem & ope-
rationem nos fieri confitetur, reſiſtit ipfi piritui &.
dicenti per Salomonem. PFrov. 8. PFrævaratur vo-
luntas &c. Et Tridentinum ſefſſ. 6. c. 5. ait: SFi-
ſtificationis eondium in adultis a Dei per Seſum
Chriſtum prlveniente gratia ſumendum eſſe. Ztio.
S. Auguſtinus hoc idem probat, tum ex eo, quod
in negotio ſalutis dignationi gratiæ nihil fit ſub-
trahendum: tum quia Eccleſia orat, ut ex nolen-
tibus volentes fiant: tum quia minima præparatio
ad gratiam eſt bona cogitatio, quam homo habere

e gln
n Anme

teſgere

N, nequit ſine gratia preveniente. S Thomas alias
Cn rationes addit, tum quia finis diſpoſitionis ad gra-
. i⸗ tiam eſt ſupernaturalis, nam finis proximus eſt
1d)

e ipſa gratia, remotus vero Deus. Tum quia actus
Homo mere naturales non habent proportionem cum gra-
ge Cim. tia ſupernaturali, adeoque non poffünt eſſe dilpo-
Giſetet⸗ ſitio ad illam: tum quia S. Scriptura expreſſe te-
ſtatur, nos egere auxilio gratiæ, ut ad Deum
convertamur. Thren. 4. Converte nos Vomine,
ad te. .
Schol. 2. Hinc Vulgatum illud axioma: facienti quod Quomodo
eſt in ſe Deus non denegat gratiamz, non habet 1. intelliga-
hunc ſenſum, quod operi moraliter bono ſolis tur illud:
naturæ viribus elicito debeatur gratia tanquam /scieuti
meri-

quod eſt in
Je, Deus
non dene-
gat gra-
tiam.

636 Caput VI.

merito, quod in variis Conciliis damnatur. 2.
„Non eſt hic ſenſus, quod facienti quod eſt in ſe
ex viribus naturæ Deus non deneget gratiam ex
pacto inter Deum & Chriſtum inito, ut bene utenti
facultate naturali Deus infallibiliter conferat gra-
tiam, nam præter diécta (Schol. przæc.) bonum
illud opus, cui hoc paétum annexum eſt, non
eſt obſervantia totius legis, quæ non datur fne
gratia; (F. 348. Schol. 5.) nec obſervantia ali-
quorum preceptorum, alias multis infidelibus ali-
qua præcepta legis naturæ obſervantibus (G. 347.)
gratia data fuiſlet. Deinde hoc paéctum deſtrue-
ret naturam gratiæ, quæ non omnino gratis da-
retur: Et hoc pactum nec in S. Scriptura, nec
in Conciliis, nec in Patribus fundamentum habet,
nam locus ex S. Auguſtino l. 19 de civ. c. 13.
citatus a P. Valentia in congregatione coram Cle-
mente VIII. habita, ſcilicet: Deus.: dedit homi-
mihbus quædam hona huic vitæ congrua. . . eo pabo
ασuifimo, ut quicunque mortalis talibus bonis relſle
ſus fuerit, accipiat ampliora atque meliora, &
ipſam immortalitatis pacem: non fideliter allega-
tus fuit, ut ſtatim obſervavit P. Lemos, quippe
S. Auguſtinus dixit: ſcilicet, non vero &, ipſam
immortalitatis pacem, ubi clare innuit, quod ho-
mo bene utens naturalibus ex gratia, accipiat me-
liora, ſcilicet ipſam gloriam, cum certum fſit, uſui
naturalium ſine gratia non dari gloriam. Denique
Clerus Gallicanus a. 1700. ſtatuit: Padum autem,
quod inter Deum & Chriſium aſſeritur, commen-
tum eſt temerarium, erroneum, nec ſolum tacente,
ſed etiam adverſante Scriptura & . §. Patrum tra-
ditione prolatum. 3. Senſus non eſt, quod facienti

quod eſt in ſe viribus naturæ Deus conferat gra-

tiam ex mera miſericordia non reſpiciendo ad ope-
ra: nam implicat, quod Deus det gratiam, quia
homo facit, quod eſt in ſe, & fimul non reſpi-
ciat ad opera. Et Concilium Arauſicanum II.
can. 6. damnat eum, qui dixerit, ſine gratia Dei

eredentibus, volentibus & defſiderantibus miſeri-
cor-⸗

cordiam e
Gllc eſt
noln pone
let grati
Oblervan
ne grat
cem non
liter: al
iomati
ad Rom.
Ders get
kat, glot
dicgt, gu⸗
Prepurue.
cetit, guo
6e faciente
tem.

aſtus
Auxilio in.
erlererare
Datten on
Puen h.
Cofiln
pur honumn
11,. Cone
Atjutoriun
inplor
ul in bono
num ſeſ

(lum tej

.,
ti erſe
Ulattemna
Orln ler ſe

genli

De Gratia Chriſti. 637

s amun: cordiam conferri. 4. Non eſt ſenſus, quod facienti
ti ici quqd eſt in ſe viribus naturæ negative, hoc eſt,
non ponenti obicem gratiæ, Deus infallibiliter
det gratiam: nam non ponere obicem fupponit
obſervantiam totius legis maturæ, quæ non eſt
fſine gratia: (§. 348. Schol, 5.) & non ponere obi-

Uerunn & cem non juvat ad conſequendam gratiam infallibi-
b ron rt⸗ liter: alias gratia eſſet ex meritis: Senſus ergo

Rerbri Aiomatis eft, uti explicat S. Thomas in c. 10.

binhtein ad Rom. lect. 3. facienti quod eſt in ſe ex gratia,

Anti ſr Deus gratiam ulteriorem non denegat. Nec ob-
limein ſtat, quod S. Thomas q. 24. de verit. a. I. ad 2.
minst icat, quod poſſit homo ſe ad gratiam habendam
Keritee Præparare, quæ ei a Deo non denegabitur, ſi fe-
mentun cerit, quod in ſe eſt. Nam loquitur eodem modo
le e e faciente quod eſt in ſe per gratiam prævenien-
One coran⸗ tem. .
beht J. 351.
t Juſtus etiam fine ſpeciali Divinæ gratiae Juſtus
eGGuH auxilio in accepta juſtitia usque ad vitæ finem Iine ſpe-

es perleverare non poteſt. Nam Imo. Chriſtus ciali gra-
lin 1 P . tia in bono
lens Patrem orat, ut ſuos ſibi ſervet Apoſtolos. gae ga⸗
vo6“ Joan. 17. V. II. Et Philipp. I. v. 6. dicitur: inem vitœ
it, Confidens hoc ipfum, quia qui cœit in vobis perſeve-
es opur honum, perſiciet usque in diem Chriſti Jſu. rare ne-
wie N 2do. Concilium Arauſicanum II can. 10. ait: Tuit.
Mum Adjutorium Dei etium renatir ac Sanktis, ſemper
ir,w“ eſt implorandum, ut ad finem bonum pervenite,
a vel in bono poſſint opere perdurare. Et Triden-
5 P. R—— „. . . . . .
, tinum ſeſſ. 6. can. 21. Ji quis dixerit, juſtifi-
miaß catum vel ſine ſpeciali auxilio Dei in accepia ju-
tighat NMitia perſeverare poſſe, vel cum eo non poſſe,
gn anathema ſit. Et can. 26. hanc gratiam ma-
um gnum verſeverantic donum appellat. Hoc idem
aimng probat S. Auguſtinus toto libro de dono per-
inbe, ſeverantize, & præcipue ex eo, quia S
un orat,

638 Caput VI.

orat, ut credenter perſeverent: Deur ergo donat
perſeverantiam usque in ſinem 3tio. Ratio eſt:
quia conjuncéio gratiæ cum morte eſt pro-

prius & ſpecialis effectus predeſtinationis,

Ergo eſt per ſpeciale auxilium.

Imo nez Schol. I. Etiam parvulis, qui fuſcepto Baptismo

parvulis
hoc do-
num abeſt.

moriuntur, datur ſpeciale donum Perſeverantiæ,
ſicut & adultis, qui poſt acceptam gratiam ſtatim
moriuntur, & oppolitum afſerere juxta P. Gonet
parum tutum eſt, tum quia Sap. 4. v. 11 dicitur:
Properavit educere illum, de medio iniquitatum:

tum quia juxta S. Cyprianum l. de mortalit. & ö8.

Auguſtinum de prædeſt. S. S. c. 14, mors, qua
ſubtrahuntur homines periculis peccati, eſt ſingu-
lare gratiæ beneſicium, a quo nec infantes exci-

piuntur, qui periculum lubricæ zetatis evadunt.

Hoc donum perſeverantize confiſtit formaliter in
conjunctione gratiæ cum fine vitæ ex efficaci
gloriæ intentione imperata, quam conjunétionem
Dens variis modis ſingulari providentia procurat:
quibusdam accelerando mortem, ne in peccatum

iiabantur: aliis prorogando vitam, ut reſipiſcant:

Solvuntii“ Schol. 2. Semipelagiani finalem perſeverantiam à
objektio=
nes.

aliis ſubtrahendo pericula & tentationes, aut eas
temperando, quæ omnia ſpectant ad auxilia ex-
trinſeca. Aliis in periculis vires augendo, ut
vincant, & inſuperabiliter in bono perſeverent;
quod ſpeétat ad auxilia intrinſeca.

libero arbitrio eſſe contendebant, ſcilicet activam
perſeverantiam ſeu continuationem in ſtatu gra-
tiæ finalis junctam cum actibus virtutis: paſſivam

tamen perſeverantiam ſeu unionem mortis cum

gratia donum Dei eſſe non diffitebantur. Nam I.
gratia habitualis homini datur, ut in bono ſe con-
ervare poſſit, ad quod ſufficit, peccatum vitare;
quod poteſt per liberum arbitrium ſine gratia.
Reſpondeo, poteſt hoc, ſi præceptum fit facile;
& malla gravis urgeat tentatio; ſeeus ſi utgan
Hi

NMod in
virtute
ergo n
Gein pot
Non gu⸗
ſpeciaſis
hiratur.
Dens ſem
e Ceſere
Non et 0
Utpote n
Geeti 1
Nii prins
ſetn,

ol 3. d.
Tecdirid
miede

(ochlim

tentatie
Hine C
implore
finem
Perduranr
Giutörne
num 6.
Axilio 1
Cbſtit l.
kltas.
modum
ero ſuf
Non obt
,. eni
esgnute
ens
Etfenltas

De Gratia Chriſti. 639

Dunnſti quod in perſeverando contingit. II. Homo cum
fo. Mint virtute perſeverantiæ infuſa perſeverare poteſt,
ote ergo non eget ſpeciali gratia. Ke/ſp. poſie qui-

dem potentia antecedente, non vero conſequente.
Non quæritur, anlad poſſe perſeverare requiratur
ſpecialis gratia, ſed an ad perſeverandum actu re-
quiratur. III. Juxta Tridentinum Sefl. 6. c. I1.
Deus ſemel juſtificatum non deſerit, niſi prius ab
eo deſeratur: Ergo juſto non deſerenti Deum,
non eſt opus ſpeciali auxilio ad perſeverandum,
utpote qui Deum non deſerit. Keſp. juſtum non
deſeri a Deo per ſubtractionem gratiæ efficacis,
niſi prius ab eo gratiæ ſufficienti reſiſtente de-

6
8

Edektutn

ſcepto EH
S

l
nar ſeratur.
e
i dt rhot. 3. Ut homo juſtus din in bono beriyve- uſlus
inlantes chol. 3. Ut homo juſtus diu in bono per veret, An juſltus
ais ern equiritur gratia ſpecialis ſuperaddita, quia ob ſine ſge-
t lonna: infeétionem carnis, & ignorantiam intelleétus dif- ciali gra-

ficillimum eſt homini juſto inter tot & continuas tia diu
tentationes diu in bono ſupernaturali perſeverare. in hono
Hinc Concilium Arauſicanum II. (K. 351.) volt gerſove-
implorandum Divinum auxilium, ut ad bonum rare poſ-
finem quis pervenire, & in bono poſſit opere ſit:
perdurare: ubi pro utraque perſeverantia finali &
diuturna ſpecialem gratiam requirit: & Tridenti-
num (§. cit.) indefinite ſtatuit; juſtificatum ſine
auxilio Dei ſpeciali perſeverare non poſſe. Non
obſtat I. quod ad diu ſervanda præcepta natura-
lia, & vincendas tentationes ſufficiat minima Cha-
ritas. Keſp. ſufficit quidem in actu primo per
modum habitus, quo quis utitur, cum vult: non
vero ſufficit in actu ſecundo, ut ſemper velit.
Non obſtat II. quod homo juſtus ſit homo ſanus.
Reſp. enim, hominem juſtum per gratiam non ita
adæquate ſanari, ut in eo non remaneat corruptid
carnis & ignorantia intelleéctus, & conſequenter
difficultas ad diu in bono perſeverandum per ſpe=
cialem gratiam ſuperanda.

EGratia
Nußiciens
gquid.

Ewplica-
tur defi-
nitio.

64⁰° . Caput VI.

S. 3532.
Gratia actualis, cujus neceſſitatem hacte-

nus conſideravimus, dividitur in ſufficien-
tem & efficacem, (G. 343. Schol. 2.) Qua-
re de gratia ſufficiente nunc agendum eſt,
quæ eſt illa gratia, quæ expeditam, propor-
tionatam & relativam ad præſentes ſubjecti
circumſtantias confert voluntati ad opus bo-
num potentiam, ac vires pares ſuperandæ
oppoſitæ concupiſcentiæ. J

Schol. x. Data modo definitio ex D. Tournely gra-

tiæ ſufficientis multis celeberrimis Theologis non
placet, quorum nonnulli me etiam amicabiliter
monuerunt, eam non ſatis caute in prima editio-
ne Compendii mei Theologici a me adoptatam
fuiſſe, tum quia præludere videtur Moliniſtis,
quorum partibus favere ſe Tournelius non uno
loco demonſtrat: tum quia hanc definitionem ab
Eccleſia præ cæteris receptam autumat, cum
tamen nen defint Theologi, qui illud ſolum ab
Eccleſia definitum dicant, quod in ſtatu naturæ
lapſæ gratiæ interiori aliquando reſiſtatur: An
vero hæc gratia interior dici debeat ſufficiens,
& an potentiam completam, proximam, & ex-
peditam, & vires pares in omnibus circum ſtan-
