12A13524-1

(60

p. DOMINICI SCHRA M,

BENEDICTINI BANTHHENSIS
SS. THEKOLO GI Æ „ E T 88. CA N O N U-M
PROFESSORIS EMERITI,

INSTILUYIONES

HEOLOGI£
DoSATi A ik,
ET MORALIS,

METHODO SYSTEMATICA
PROPOSITX,

AC IN TRES TOMOS DISTRIBUT. .

EDITIO SECUNDA,
EMENDATA, AUCTA, ET INDICE RERUM
INSTRUCT A.

TONUS z.

.SUPE RIORU M APPROBATIONE.
4A UGEUSNTA VINDELIOORUM,
sUMPTIBUS MATTHAXEI RIEGER Pꝓ. M. FILIORUM.

MDCCLXXXIX.

A Be O PN een

Approbatio.

☛☚ Inſtitutiones Theologiæ Dogmaticæ &.
— per P. R. D. P. DomINICUN SCHEAM
editæ, & in hac ſecunda Editione auctæ, &
emendatæ nihil contra catholicæ fidei mo-
rumve Principia contineant, & SS. Theolo-
giæ tironibus utiliſſimæ ſint, hinc easdem
denuo imprimendas eſſe cenſui. Auguſtæ
Vindelicorum die 6 Octobris Anno 1788.

JOS. ANT. STEINER,
SS. Theol. Doctor, Eminentiſſ. ac Sereniſf.
Elect. Archiepiſc. Trevir. Epiſc. Augu-
Ktani Conſil. Eccleſ. Major bPeenitentia-
rius, Conſiſtorii Aſſeſſor, Viſitator Ge-
neralis, ad inſig. Colleg. S. Mauritii Ca⸗
nonicus, & Librorum Cenſor.

inprimatur.
Ex Reverend. Vicariatu, Aug. Vindel.
die 6 Oct. 1788.

THOM. JOS. pr HAIDEN,
J. U. D. Eminent. & Serenifl. DD. Archiepi-

. ſeopi & Electoris Trevirenſis, Epiſcopi

Auguſtani &c. Confiliarius intimus, Pro-=
vicarius Generalis, Vice-Officialis, ac Can-.
Eecleſ. Colleg. ad S. Gertrudem.

a 2 H PRE-

ℳ

P R Æ †W & TO.
Qompendum Theologiæ Dogmaticæ
Scholaſticæ & moralis ante plures
annos a me in lucem datum ſub no-
mine Inſtitutionum Theologiæ Dogma-
ticæ Scholaſticæ & moralis iteratis ty-
pis poſt varia fata ſuperata tibi denuo
exhibeo B. L. Scopum illius, ſer-
viendi ſcilicet illis, qui Prælectionibus
Theologicis præſertim in Monaſteriis
præſunt, Candidatis item Theologiæ,
& illis, quibus ob impendentia vel
curæ paſtoralis vel aliorum negotiorum
onera ampla Theologorum volumina
evolvere non licet aſpirante propitio
Numine non omnino fruſtratum in-
tellexi; cum etiam præter omne meum
meritum & expectationem hoc meum
Compendium ad Cathedras etiam Theo-
logicas in duabus celeberrimis Univer-

ſitatibus Erfurtenſi & Ingolſtadiana per

aliquot annos evectum fuerit, quod
dein-

be

Ver
is
tho⸗
e
Ut
UI
ili
eo

C0
e
Cie

tica
nres

P REFATI OD v

deinde doctioribus Inſtitutionibus cele-
berrimorum Theologorum locum li-
benter ceſſit. F
Quid vero in nova hac editione
Benevole Lector! expectare poſſis, pau-
cis accipe. Primo totum ſyſtema & me-
thodum ſyſtematicam in prima editio-
ne obſervatam accurate retinui, adeo,
ut nulla in numeris Paragraphorum
mutatio facta fuerit, & conſequenter
illi, qui primam editionem habent lo-
ca in aliis meis Scriptis editis allegata
eodem ordine reperire valeant.
decundo. Celeberrimorum Theolo-
gorum Scripta poſt meum Compen-
dium in lucem edita diligenter conſu-

lui, eorumque erudito labore & ope-

ra pro utilitate Legentium eosdem cum
laude allegando feliciter uſus ſum, &
Dogma a Schola accuratius diſtinxi.
Tertio. Quæſtiones Scholaſticas in
Compendio meo ſatis quidem ſuccincte
expenſas, maxime illas de Scientia me-
dia, magis adhuc ſtricte, & hiſtorice
a 3 Potius,

VI P REÆFATIO.

potius, quam Theologice propoſui;,
omnes tamen rejiciendas eſſe non cen-
ſui, cum plures, illæ maxime, quas
non expunxi, dogmata fidei noſtræ
clarius illuſtrare & contra adverſario-
rum cavillationes vindicare valeant.

Quarto. Denique in doctrina mora-

li nonnullas ſententias, quæ laxitatibus
& probabilismo ſpurio favèére vide-
bantur ad probabiliorem opinionem in
Scholis plerumque adoptatam revocavi.
His omnibus in ſingulis tomis in-
dex rerum, & materiarum accedit, ut
ita faciliori uſui Inſtitutiones iſtæ ſer-
vire queant. Auctores Heterodoxos,
Deiſtas, & Proteſtantes, eorumque con-

ficta recentiora ſyſtemata fuſe recen-

ſere nolui, tum ne Inſtitutiones hæ

in plura volumina excreſcerent, tum

quia falſa eorum ſyſtemata quam fri-
vole ſunt conficta, tam facile negari
poſſunt, maxime cum ipſi Proteſtantes
noſtri, illa jam acerrimis Scriptis exa-
gitaverint, & exploſerint.

—

CON-

Al

gi
9
ntes

NA

CONSPECTVS

CAPITUM, PARAGRAPHORUM,

ET SCHOLIORUM.
Quæ in hoc Tomo continentur.

S2

DISSERTATIO PROOEMIALIS.

Agit de neceſſitate Revelationis Divinæ,
fontibus, unde illa hauriri debet, fſcilicet,
S. Scriptura, Traditione, & Eccleſia quæ
illam nobis proponit & explicat; cumque
Theologia hæ'c omnia methodice conſideret;
utilis eſt & necefſaria.

§. I. Theologia dogmatica eſt ſcientia earum re-
rum, quæ in verbo Dei ſcripto & tradito nobis
a Deo revelantur, & per Eccleſiam credenda pro-
ponuntur.
Schol. 1. Theologiæ nomen explicatur.
Schol. 2. Theologiæ diviſio.
G. 2. Veritates revelatæ vocantur Dogmata Fidei,
quæ in articulos fidei proprie dicétos & reduéctive
tales dividuntur. .
Schol. 1. Dogma etiam a nonnullis in imperatum,
liberum & toleratum dividitur. .
Schol. 2. Diviſio vero in articulos fidei fundamen-
tales & non fundamentales omnino nulla eſt.
G. 3. Porro doctrina a Deo revelata homini pro hoe
ſtatu eſt neceſſaria.
a 4 Schol. I.

VIII Conſpelctus Capitum,

2.

Schol. r. Unde (yſtema Religionis naturalis a Dei-
ſtis aſſertum eſt inſufficiens.

Schol. 2. Solvuntur objectiones.
C. 4. Docéctrinam revelatam diſcimus ex S. Scriptura
& Traditione.
G. S. 8. Scriptura eſt verbum Divinum ipfo afflante

a S. S. Scriptoribus in Libris V. & N. T. exaratum.
Schol- In hac vero inſpiratione Spiritus S. vel ante-

cedenter, vel concomitanter, vel conſequenter ſe
habere poteſt.

F. 6. Igitur in S. Scriptura V. & N. T. Verbum Dei

revelatum vere continetur.
Schol. I. Quam proinde Schwenkfeldius male re-
jicit.
Schol. 2. Solvuntur objectiones contra revelatio-
nem Scripturæ.
Sohol. 3. Solvuntur objectiones contra Prophetias.
Schol. 4. Solvuntur objectiones contra miracula.
Schol. 5. Teſtimonium Joſephi Judæi de Chriſto.
Schol. 6. Imo omnia in S. Scriptura a Deo imme-
diate inſpirata fuiſſe bene dicuntur.
F. 7. Sacra hæc Scriptura 72 Libros complectitur,
qui omnes funt Canonici.
Schol. 1. Quorum 45 antiqua Synagoga, licet non
omnes in ſuo Canone.
Schol. 2. Et 27. Catholica Eccleſia licet ab jnitig
non ſemper in omnium particularium Eceleſiarum
Tanone gnovit.
Schol. Unde immerito a Proteſtantibus Canon
Catholicorum rejicitur.
§. 8. Reliquis autem Latinis editionibus Vulgata no-
ſtra merito prælata fuit.

Schol. r. Textum tamen Hebraicum incorruptum

Eeccleſia non rejecit.
Schol. 2. Imo & Chaldaica Paraphraſi is ſuam utilita-
tem præſtat.
Schol. 3. Sicuti etlam verſio Syriaca.
Schol. 4. Et Pentateuchus Samaritanus.
Schol. 5 Item Græca verſio LXX. pura hodie ad-
huc eſt authentica.
Schol. 6.

Taragroplotug, & Scholiorum. IX

Dei Schol. 6. Et aliæ Græcæ verſfiones, ſi S. Textum
non corruperint, nobis ſerviunt.
Schol. 7. Quinimo Græcus Textus N. T. incorrup-

G tus maximæ Auta, oritatis eſt.
Sdcchol. 8. Vulgata noſtra S. Hieronymum ſeu ver-
Pame . ſorem, ſeu emendatorem habet.
dtu. chol. 9. Quam juxta Tridentinum omnes pro Au-
nte. thentica admittere é ent.

Schol. 10. Ex vulgaribus vero Verfſionibus nulla
abſolute eſt Authentica.
nei GF. 9. Et ideo leétionem S. Scripturæ in lingua Vul- .
gari fine diſerimine, merito prohibuit Ecclefa.
Schol. Non tamen abſolute.

ſet ſe

ſe
kr C. 10. Quippe S. Scriptura non in omnibus clara eſt.
et. Schol. Uti male docent Proteſtantes.
C. II. Quæ obſcuritas ex variis ſenſibus ſub iisdem
Betits verbis latentibus etiam oritur. .
4 Schol. Hinc pro ſenſu litterali & Myſtico nonnullæ
. Regulæ obſervandæ ſunt.
mmer §. 12. Præter S. Scripturam etiam Traditio eſt Re-
gula Fidei.
Nn Schol. r. Cujus variæ ſunt ſpecies.
Schol. 2. Imo & Judæi ſuas Traditiones habent.
Ann Schol. 3. Et ideo Proteſtantes Traditionem male
rejiciunt.
in Schol. 4. Solvuntur objectiones. .
aun Schol. 5. An dentur Traditiones mere orales.

S. 13. Traditionis teſtes ſunt Patres Eccleſiæ; quo-
rum communis Auétoritas in materia fidei & mo-
rum eſt infallibilis. .
Schol. T. Diſerimen autem eſt inter Doctores Ec-
un⸗ cleſiæ, Docétores in Eccleſia, & Patres.
Schol. 2. In rebus naturalibus Patrum Auctoritas
on „ tantum probat, quantum eorum ratio.
. Schol. 3. Catalogum Patrum proinde noſſe juvat.
mis Schol. 4. Communi Theologorum Sententiæ con-
tradicere erroneum & hæreſi proximum eſt.
Schol. 5. Canoniſtæ item, & Civiliſtæ in ſuo foro
probant.
Schol. 6. Sicuti & Philoſophi, & Hiſtorici.
4 5 d. 14.

Caron

Al

X Conſpeltus Capitum,

S. 14. Verbum Dei ſcriptum & traditum proponit,
& explicat nobis Eccleſia. .
Schol. De qua falſum fibi ſyſtema Proteſtantes fin-
gunt.
§. r5. Notæ veræ Eccleſiæ ſunt, ut ſit Una, San-
ta, Catholica & Apoſtolica.
Schol. Non vero juxta Proteſtantes, pura Verbi
prædicatio, & legitima Sacramentorum admini-
ſtratio.
F. 16. Unitas Eccleſiæ conſiſtit in unitate fidei, &
communione cum uno Capite.
Schol. Non vero in unitate circa articulos funda-
mentales.
F. 17. Sanétitas conſiſtit in Sanctitate doctrinæ „
Fundatorum & gloria miraculorum.

Q

§. 18. Catholica eſt, ſi per totum orbem ſit diffuſa.
Schol. T. Jam olim vero Eccleſia Catholica dicta fuit.
Schol. 2. Non tamen in ſenſu Proteſtantico.
K. 19. Apoſtolica eſt, quia ab Apoſtolis originem,
doctrinam & legitimam Paſtorum ſucceſſionem
derivat.
Schol. Hæc ſucceſſio omnino eſt neceſſaria.

§. 20. Hæ notæ ſoli Eccleſiæ Romanæ conveniunt.

Schol. I. Non vero Proteſtanticæ.
Schol. 2. Merito proinde vera Eccleſia Romana di-
citur.
K. 21. Porro cum Eccleſia ſuas notas habeat, ſem-
per viſibilis eſſe debet.
Schol. Ruit ergo inviſibilis Eccleſia Proteſtantica.
G. 22. Nec unquam viſibilis Eccleſia defecit, nec
unquam eſt defectura. ⸗
Schol. Uti male docent Proteſtantes.
§. 23. Cum vero Eccleſia toto orbe diſperſa ſemper
commode audiri non poſſit, ejus Prælatos Deus
ſubinde in Conciliis congregari voluit.
Schol. I. Concilii deſcriptio juxta Proteſtantes.
Schol. 2. Concilia ergo probabiliter ſunt Divinæ in-
ſtitutionis.
Schol. 2. Sunt vel particularia vel univerſalia, quo-
rum catalogum noſſe expedit.

§. 24.

32.
eX
den

FParagraphorum, & Scholiorum. X1

dont, F. 24. Convocatio Conciliorum Generalium ad Pa-
pam ſpectat.
Sn. Ichol. I. Non vero ad Principes laicos.
Schol. 2. Quis Concilia confirmet.
„Kr. J. 25. Ejusdem Papzæ eſt, vel per ſe, vel per Le-
gatos ſuos Coneiliis præſidere .
ſehbt Schol. Non vero Principum ſæcularium.
minl⸗ F. 26. Jus fuffragii deciſivi ſolis Epiſcopis competit.
Schol. I. Et ex privilegio Abbatibus & Generalibus
li, E Ordinum.
Schol. 2. Non vero laicis.
funde. J. 27. Concilium generale eſt infallibilis Controver-
fiarum Fidei Judex.
ti, Schol, I. Etiam in Canonizatione S. S. Ecclefia eſt
infallibilis. .
finn. Schol. 2. Quæ omnia perverſe negant Proteſtantes.
ſutt, J⸗ 28. Regulæ de Aucétoritate decretorum Conci-
liorum.
nen, Schol. I. Tridentinum a & in quibus receptum ſit.
konen Schol. 2. Solvuntur Objectiones contra Trident.
G. 29. Eccleſia etiam diſperſa eſt infallibilis.
Schol. x. An Eccleſia in factis dogmaticis ſit infal=

nm ibilis. .
Schol. 2. Rationes contra infallibilitatem Eccleſiz
nd. in factis dogmaticis.

Schol. 3. Rationes pro hac infallibilitate.

Schol. 4. An ab Ecclefia diſperſa ad Concilium ge-
nerale appellare liceat.
§. 30. Caput Eccleſiæ a Chriſto S. Petrus conſtitu-
tus fuit.
Schol. 1. Quod male negant Proteſtantes.
Schol. 2. Et S. Petrus & S. Paulus non funt duo
° Eeccleſia capita.
S. 31. Romanus Pontifex S. Petro in primatu ſue⸗
cedit, & eſt caput Eccleſiæ.
„ . Schol. Contra Proteſtantes.
eh. C. 32. Prærogativæ autem primatus illius aliæ ſunt
ex jure Divino, aliæ ex reſervatione, aliæ in
Scholis adhuc controvertuntur.
Schol. I.

ſen.
Cnten.

t, de

ſenhet
s Den

XII Conſpeltus Capitum,

Schol. T. Jurisdictionem ſuam Papa immediate a 6.

Chriſto habet.
Schol. 2. Et S. Petrus Cathedram ſuam Romæ fixit.
Schol. 3. Cui jure Divino primatus affixus eſt.
Schol. 4. Et probabiliter eſt de fide modernum R. P.
efſe legitimum S. Petri ſucceſſorem.
C. 33. Ex his ſequitur, Eccleſiæ regimen eſſe qui-
dem monarchicum, ſed Ariſtocratia mixtum.
Schol. r. Quod male negant Proteſtantes.
Schol. 2. Quippe etiam Epiſcopi jurisdi ctionem ſuam
immediate a Chriſto habent.
Schol. 3. Sicuti & Parochi.
Schol. 4 Abbates vero & Generales ex privilegio
ab Eccleſia concefſo.
F. 34. Membra Eccleſiæ non ſunt omnes & ſoli
prædeſtinati, nec ſoli juſti, nec hæretici, Schis-
matici, excommunicati & infideles.
Schol. Unde Wicleffus & Jurius errant.
SF. 35. Propoſitio igitur hæretica Verbo Dei ſcripto
vel tradito ab Eceleſia propoſito contradicit.
Schol. I. Ex quo eruitur, quid fit judicium Eccle-
ſiæ dogmaticum.

Schol. 2. Item Propoſitio erronea &c.

Schol. 3. Et ad quem Cenſura Propoſitionum ſpe-
Etet. .
Schol. 4. Quæ variis modis damnari poſſunt.
C. 36. Ut veritates fidei recte doceantur, metho-
dus requiritur.
Schol. 1. Ad quam uſus novarum vocum juvat.
Schol. 2. Quin & ratio humana.
S. 37. Quare Syſtema totius Theologiæ adornatur.
F. 38. Quæ Theologia eſt utilis & neceſſaria.
§. 39. Et originem ſuam ab antiquitate derivat.

—-CAPUT I.
De Leo.

Tractat de Exiſtentia, Natura & Attribu-
tis Divinis.

§. 40.

gitu
ehol.
4.
Nhol,
hol.:
Kol
ol.
ol.
ſiol 6
Ahei
nonn
l
Ual
cont

=
=
=

V 2

Earagraphorum, & Scholiorum. XIII

te a J. 40. Deus eſt Ens a ſe, quo melius eſſe & exco-
gitari non poteſt. .
ſat Schol. Varia ejus nomina in S. Scriptura occurrunt.
J. F. 41. Deus exiſtit. .
mRl. Schol. 1. Ruit ergo Atheiſmus.
Schol. 2. Et Syſtema Fataliſtarum Spinozæ.
ſei. Schol, 3. Solvuntur Objectiones Spinozæ.
ed Schol. 4. Ac Edelmanni
n Schol. 5. Et Syſtema Caſuiſtarum.
Schol. 6. Idea Dei nobis eſt innata, nec dantur

nſun Athei Theoretici, & exiſtentia Dei a priori de-
monſtrari nequit.
e Schol. 7. Ignorantia invincibilis Dei non datur.
Nceo Schol. 8. Aieitas omnimoda eſt gradus eſſentiæ Dei
Li conſtitutivus.
E . 42, Deus exiſtit per eſſentiam ſuam.

C. 43. Et quidem neceſſerio.
& 44. Hinc eſt immutabilis.
. Schol. Etiam ratione decretorum ſuorum.
ileiſo K. 45. Item eſt æternus.
elt. Schol. Sine omni ſucceſſione.
Lele F. 46. Eſt primus & ultimus.
K. 47. Ens ſimpliciſſimum & Spiritus.
F. 48. Adeoque non eſt corporeus.
mn ſe. Schol. Uti docuerunt Anthropomorphitæ.
C. 49. Item oculis corporeis inviſibilis.

, deni⸗

Schol. r. Contra eosdem Anthropomorphitas.
nel. Schol. 2. Cui dogmati non contradicit S. Auguſti-
nus.
yat. §. 50. Per nullam imaginem vere repræſentari po-
teſt.

mmtIu. Schol. Bene vero per figuras hieroglyphicas.
B C. 51. Eſt incorruptibilis.
at⸗ G. 52. Nec ulla datur in eo compoſitio.
*°. Schol. Nec in compofitionem alterius venire poteſt.
C. 53. Unde quidquid eſt in Deo, Deus eſt, & at-
tributa ab efſentia realiter non diſtinguuntur: Eſ-
ſentia tamen ſine attributis, & unum attributum,
P⸗ ſine alio concipi poteſt.
n. Schol. I. Attributa varie dividuntur. W
.- Schol. 2.

XIV Conſpelſlus Capitum,

Schol. 2. Sine reali tamen diftinétione, uti Güber-
tus putavit.
Schol. 3. Sieuti & Aetius diſtinéctionem rationis in-
ter ea male negavit.
Schol. 4. Utpote quæ inter ea datur.
S. 54. Deus eſt ens independens.
F. 55. Et infinitum.
Schol. Habens omnes perfectiones.
S. 56. Eſt incomprehenſibilis.
Schol. In quo errarunt Anomæi.
§. 57. Eſt immenſus & omnipræſens.
Schol. I. Immenſitas ab omnipræſentia differt.
Schol. 2. Quoad omnipræſentiam errant Samaritant.
F. 58. Deus unus eſt.
Schol. Ruit ergo Gentilismus & Idololatria.

. 59. Nec dantur duo prima principia.
chol. I. Falſum proinde eſt Syſtema Manichæorum.
Schol. 2. Objectiones Bayle ſolvuntur.
G. 60. Deus Intellectu & voluntate gaudet.
§. 61. Intellectus Dei eſt infinitus, illimitatus, im-
menſus, incomprehenſibilis, infallibilis.
Schol. Differt proinde ab Intellectu creato.
J. 62. Deus omniſcius eſt.
S. 63. Cognoſcit ſe, alia extra ſe, Occultas cogita-
tiones, bona & mala, ſingularia Præterita, præ-
fentia & futura.
§. 64. Cognitio Dei rerum omnium eſt neceſſaria,
EEterna.
S. 65. Deus ſeipfum comprehendit.
F. 66. Et datur in eo vera ſcientia.
Schol. 1. Quæ differt a creata.
Schol. 2. Et pro captu noſtro varie dividitur.
F. 67. Cognoſcit res per cauſam.
F. 68. Et poffibilia in Eſfentia ſua omnium idea.
§. 69. Hinc datur Idea in Doo; quæ eſt ejus eſſen=
tia a creaturis imitabilis
Schol. An cognoſcat res in ſeipſis, diſputatur.
§ 70. Scientia Dei rerum omnium cauſa eſt.
chol. Quomodo Deus futura cognoſcat.

S. 71. Deus infallibiliter omnia præſcit.
Schol.

0°1

Nhol
vell

l

Furagraphorum, & Scholiorum. XV

. Schol. In quo erravit Cicero.
§. 72. Præſcientia tamen Dei non lædit libertatem
humanam.

Wnsd. . Schol. I. Uti male docnit Joannes Huſs.
Schol. 2. In quonam medio cognoſcat Deus futura
abſoluta libera, diſputatur.
J. 73. Cognoſcit futura contingentia conditionata.
Schol. An per ſcientiam mediam, controvertitur.
O. 74. Nec ſenſus nec imaginatio in Deum cadunt.
K. 75. Nec reminiſcentia, nec memoria.
F. 76. Nec datur in Deo oblivio.
. J. 77. Nec Admiratio.
t. §. 78. Datur tamen in eo ſuprema Ratio.
emmmf. F. 79. Datur item in Deo voluntas.

J. 80. Quæ eſt inclinatio in bonum diſtinctiſſirne co=
f. gnitum.
Schol. Nec eſt in eo per modum potentiæ.
tronn C. gr. Deus omne bonum vult, & omne malum
averſatur.
. C. 82. Voluntas Dei eſt æterna.
nm N. F. 83. Immutabilis.
Schol. Antecedens & Conſequens.

§. 84. Voluntas Dei, qua ſeipſum vult, eſt neceſ-
aria. .
Schol. I. Nequit aliquid velle ſuis perfectionibus re-
pugnans.
Schol. 2. Quia voluntas eſt rectiſſima.
. 95. Voluntas Dei antecedens non ſemper imple-
tur, bene vero conſequens.
Schol. Quod ejus perfectioni non obſtat.
K. 86. Voluntas Dei antecedens eſt ſeria.
. Schol. Et voluntas beneplaciti.

§. 87. Voluntate antecedente vult omnes ſalvos
iden. e fieri. .
s Schol. 1. Errat proinde cum Calvino Janſenius.
Schol. 2. An ſit de fide, Deum omnium ſalutem
in. velle.
„ T. 88. Voluntas Dei eſt cauſa rerum.
Schol. Mala vero ſolum permittit,

3s cogit
fita, N⸗

eelinin,

. §. 80.

XVI Conſpebtus Capitum,

§. 89. Quæ permiſſio mali perfectionibus Dei non

oficit.
Schol. Eo ipſo quod creatura ſit peccabilis.
S. 90. Deus circa creaturas ſumme liber eſt.
Schol. In quonam autem libertas Dei conſiſtat, dif⸗
ficulter explicatur.
C. 91. Deus libertate ſua nunquam abutitur.
Schol. Objetum autem Divinæ voluntatis eſt Di⸗
vina bonitas.

S. 92. Voluntas Dei conſequens de rei exiſtentis

dicitur decretum Dei.
Schol. I. Quod eſt æternum & immutabile,
Schol. 2. 3. Undenam efficacia Divinorum Decreto-
rum deſumenda ſit, controvertitur.
Schol. Quomodo libertas ſalvetur.
F. 93. Decretum Dei de certis hominibus alvandis
dicitur Prædeſtinatio.
Schol. 1. & 2. Quæ explicatur & dividitur.
S. 94. Prædeſtinatio datur.
Schol. Contra Priſcillianiſtas & Manichæos.
C. 95. Et ſoli prædeſtinati ſalvantur.
Schoôl. Singularis eſt ergo Catharini opinio.
F. 96. Prædeſtinatio eſt certa & infallibilis.
Schol. Cui certitudini S. Scriptura non obſtat.
C. 97. Nemo tamen ſine ſpeciali revelatione de ſua
Prædeſtinatione certus eſſe poteſt.
Schol. Uti putavit Calvinus.
Schol. 2. Licet nonnulla ſigna con'ecturalia, Prede-
ſtinationis dentur.

F. 98. Numerus prædeſtinatorum a Deo detefmina-

tus eſt.
Schol. Sed ſoli Deo cognitus.
S. 99. Cauſa Prædeſtinationis eſt bonitas Dei.
Schol. I. 2. An vero a meritis præviſis pendeat,
controvertitur.
Schol. 3. Solvuntur Objectiones.
Schol. 4. Prædeſtinationis effectus.

§. 100. Reprobatio eſt decretum Dei, quo Deus
vult permittere, ut aliqui fua culpa a gloria exci-
dant, & pro culpa damnationis poenam infligere.

Schol.

*½1

r.
s A D-

eitentis

,
Decteto⸗

8llxnds

Ghnei⸗
r
ol.

oe. Schol. I. Uti falſo putant Sociniani.

Faragraphorum, & Scholiorum. XVII

Schol. Eſt vel poſitiva, vel negativa.
C. 10I. Reprobatio datur. .
§. 102., Reprobatio poſitiva eſt ex demeritis præ-
viſis. M
Schol. I. Ruit proinde Syſtema Calvini.
Schol. 2. An vero motivum reprobationis negativæ
ſint demerita præviſa, controvertitur.
Schol. 4. An peccatum originale ſit motivum repro-
bationis.
G. 103. Sapientia media convenientia fini ſubordi-
nat.
H. 104. Deus igitur ſumme fſapiens eſt.
F. 105. Finis Dei eſt manifeſtatio perfectionum ſua-
rum. .
Schol. r. Non vero primario felicitas creaturarum.
Schol.2. Nec hoc ambitionem in Deo arguit.

§. 106. 107. Deus univerfum gubernat.
Schol. In qua gubernatione, finis media & direétio
attendi debent.
H. 108. 109. Deus eſt omnipotens.
F. 110. Et per Omnipotentiam ſuam omnia poſſibilia
exiſtentia reddere poteſt.
Schol. Non vero impoſlibilia.
. III. Item plura & meliora facere poteſt.
C. 112. Et miracula. .
Schol. r. Quæ fruſtra impugnantur a Clarkio & aliis.
Licet non ſine cauſa Deus miracula faciat.
C. 113. 114. Deus ſumme bonus eſt.
Schol. r. Indicia Divinæ bonitatis ſuæ dedit.
Schol. 2. Imo tantum boni cuivis vult conferre,
quanti capax eſt.
Schol. 3. Et impiis etiam ex juſto judicio benefacit.
G. II5. Deus beneficus eſt.
G. 116. 117. Deus ſumme miſericors eſt.
FK. 118. 119. Et infinite Juſtus.
Schol. Adeoque & fupremus Judex.
N. 120. Hinc peccatum impunitum non relinquit.

. Schol. 2.
Schram Inſtit. Theol. Tom. I. b

XVIII Conſpebtus Cavitum,

Schol. 2. Juſtitia tamen commutativa proprie in eo
non datur.
Schol. 3. Et in infligendis pœnis ſuos fines habet.
§. 121. Deus eſt Longanimus.
Schol. Poenam tamen non ſine cauſa differt.
SG. 122. 123. Et ſumme verax eſt.
Schol. Hinc mentiri non poteſt.
S. 124. Severus eſt & Fidelis.
Schol. Vaticinia ergo implere debet.
F. 125. 126. Eflentialiter Sanctus eſt.
S. 127. Semper vivit, & eſt immortalis.
J. 128. Eſt ſibi ſufficientiſſimus.
G. 129. Adeoque ſumme Beatus.
S. 130. Et ſumma Gloria & Majeſtate præditus.
JS. 131. Deus aſſectus proprie non habet.
S. 132. Hinc quid ſit amor Dei.
. G. 133. Quid odium.
134. Quid Ira.
135. Quid Ponitentia.
136. Quid Metus.
.137. Quid Zelus.
138. Quid Lætitia.
. 139. Quid triſtitia, quæ ſubinde in S. Scriptura
Deo tribuuntur, explicatur.

, E, S ,

C AP UT II.

De Deo Tyino. .

Statuitur Divinitas Patris & Filii & Spi-
ritaus S. Unitas eſſentiæ, Proceſſio, Ordo,
& diſtinctio Perſonarum Divinarum, Relatio,
Circuminſeſſio & Milſſio.

G. 140.

8

Kedol

Eeho
Sehol
Selol

heg

rie inen

1es ube

Soriee

.
ee

Nol lato⸗

6 16.

.

Faragrapliorum, & Scholiorum. XIX

§. 140. S. Scriptura Patrem & Filium & Spiritum
S. Deum vocat.

Schol. 1. Spiritus Dei & Spiritus S. idem ſonant.
Schol. 2. Filius cur Verbum dicatur.
C. 141. Pater eſt Deus.
F. 142. Filius eſt Deus.
S. 143. 144. Et Patri conſubſtantialis.

Schol. I. In quo erravit Cerinthus & Paulus Samo-
ſatenus.

Schol. 2. Sicut & Arius.
Schol. 3. Et Socinus, quorum Syſtemata referuntur.
Schol. 4. Et argumenta ſolvuntur.
G. 144. Divinitas Verbi a P. P. ſemper aſſerta fuit.
Schol. r. Quorum nonnulli ab hæréeſi vindicantur.
Schol. 2. Sicut & Liberius P. hæreticus non fuit.

Schol. 3. Hoſius vero lapſus quidem eſt, ſed reſi-
puit.

Schol. 4. De Concilio Ariminenſi.

Schol. 5. Hymnus, Te Deum ſolum S. Ambroflum
Authorem habet.

§. 146. 147. Spiritus S. eſt verus Deus.
Schol. Macedonius ergo hoc male negavit.

C. 148. Pater, Filius & Spiritus S. eandem nume-
ro Divinam eſſentiam habent. *

Schol. I. Nec obſtant argumenta Socinianorum.
Schol. 2. Vox euezeiæ explicatur.

§. 149. Proceſſio eſi productio ſeu origo unius ab

alio.
Scho. Quotuplex ſit, exponitur.

150. Datur in Deo vera Proceſſio.
₰½

Schol. 1. Et Sabellius eam fruſtra impugnat.
Schol. 2. Ac Proceſſiones Divinæ ſunt veræ actio-
nes.
b 2 . 151.

B

*

XX Conſpeltus Capitum,

S. 151. Duplex eſt in Deo Proceſſio.
Schol. Plures proceſſiones fingunt Valentiniani.
G. 152. Deus Pater generavit Filium.
Schol. Principium quo proximum generationis eſt
Intellectus connotans relationem Patris.
G. 153. Pater ergo intelligendo generat Filium.
Schol. I. Et quidem per intellectionem efſentialcm
connotantem relationem Patris.
Schol. 2. Ita ut Filius ex cognitione eorum, quæ
ſunt formaliter & eſſentialiter in Deo, generetur.
S. 154. Hæc generatio eſt necefſaria, æterna, im-
manens, perfeétiffima.

Schol. I. Unde ſolvuntur varia hæreticorum argu-

menta.

Schol. 2. Et explicatur, quomodo Pater ſit princi-

pium Filii.
C. 155. Spiritus S. a Patre & Filio procedit.
Schol. I. Unde errant Græci.
Schol. 2. Et particula Filioque Symbolo recte ad-
dita fuit.
F. 156. Pater & Filius mutuo amore ſpirant Spiri=
tum S.
Schol. x. Qui proinde merito Spiritus S. dicitur.
Schol. 2. Principium autem quo proximum Proceſ-
ſionis Spiritus S. eſt voluntas connotans relatio-
nem Patris & Filii.
Schol. 3. Diſcrimen inter generationem Filii, &
Proceſſionem Spiritus S. aſſignare neſcimus.

C. 157. Spiratio hæc eſt necefſaria, æterna„ imma-
nens.
F. 1 5³. Pater & Filius ſunt unum principium Spiri-
tus S.
Schol. Quomodo nomina adjectiva & ſubſtantiva
in hoc myſterio, prædicentur, explicatur.
. F. 159.

niani.
tionis ek

lumn.
Pentilen

n, INe
enetetult⸗

en, in⸗
fum uhr⸗
ſt mi.

t.

oitor.
n Noee-
81elti⸗

i,8
s,
3 immte ι

n i⸗
lemtie

.

PFPuragraphorum, & Scholiorum. XXI

S. 159. Pater eſſentiam Divinam quOaqi mdum ha-
bendi a ſe habet.
Schol. In ſano ergo ſenſu principium Divinitatis dici
poteſt.
C. 160. Ratione ordinis in fubſiſtendo primus eſt
Pater, ſecundus Filius, tertius Spiritus S.
F. 161. Non vero datur in tribus Divrnis Perfonis
ordo perfectionis vel temporis vel dignitatis.
G. 162. Licet Pater, Filius & Spiritus S. realiter a
ſe diſtinguantur.
Schol. 1. Cui diſtinéctioni non obſtant argumenta Sa-
bellii.
Schol. 2. Ex hoc colligitur, quid fit Trinitas.
G. 163. S. S. Trinitas in V. T. etiam fuit cognita.
Schol. Patriarchis, Prophetis, & nonnullis Sanctis
revelata.
F. 164. Deus eſt fubſtantia ſingularis, completa,
communicabilis.
F. 165. Non eſt ſuppoſitum nec uniea Perſona.
Schol. I. Quid fit Perſona, ſubſiſtentia, seiz, Gucts
ragzis explicatur. .
Schol. 2. Abfoluta ſubſiſtentia in Deo non datur.
C. 166. Pater, Filius & Spiritus s. ſunt tria ſup-
poſita.
F. 167. Et Tres perſonæ.

Schol. I. Quod non evertunt argumenta Sabellia-

norum.
Schol. 2. Et ideo tres ſubſiſtentiæ in Deo relativæ
bene admittuntur.
G. 168. Præterea dantur in Deo Relationes reales.
Schol. Quæ ſunt Perfectiones.
G. 169. Abſoluta in Deo ſunt Tribus Perſonis com-
munia, non vero relativa.
Schol. I. Nonnullæ tamen perfectiones communes
certis Perſonis accommodantur.
b 3 Schol. 2.

XXII Conſpebtus Capitum,

Schol. 2. Et communis in Deo exiſtentia admitti
poteſt.
G. 170. Datur in Divinis Circuminſeſſio.
G. 171. Et notiones in illis recte ponuntur.
Schol. I. 2. Sed ſolum quinque.
C. 172. Miſſio etiam in Divinis datur.
Schol. Quæ vario modo fieri poteſt.

C. 173. Denique myſterium S. S. Trinitatis ſola ra-
tione naturali evidenter demonſtrari nequit.

Schol. Nullæ ergo ſunt demonſtrationes a quibus-
dam excogitatæ. .

CAP UT II.
De Angelis.

Exponit Creationem, Naturam, Perfe-
ctiones, Ordines, lapſum & fupplicium An-
gelorum malorum, & Beatitudinem Bono-
rum.

J. 174. Schol. Etymon vocis Angeli.

F. 175. Angelus eſt ſubſtantia ſpiritualis completa
informando corpori non deſtinata.

G. 176. Dantur Angeli.
Schol. Id quod ratione naturali vix demonſtratur.
S. 177. Angeli a Deo creati ſunt.
Schol. I. 2. Quando & quo die exponitur.
G. 178. Angeli ſunt Spiritus.

Schol. Nec argumenta oppoſita contrarium evin-
cunt.

F. 179. Quare funt incorruptibiles.
Schol. Et quidem ex natura ſua.
F. 180. Angeli Intellectu & voluntate gaudent.
F. 181.

„

6.191.
Kbol.
6.192.
hol.
Ghol2

urt.

Amiti

ſols n
nit.
goibns⸗

Dele⸗
fumn Ar⸗
1 Bono

conpſett

Krmor.

amn eſi-

udert.

Earagraphorum, G Scholiorum. XXIII

§. 181. Deum, ſe, & alia a ſe cognoſcunt.
Schol. Quomodo hæc cognitio fiat, explicatur.
G. 182. Sunt hominibus perfectiores.
Schol. I. Nec obſtant argumenta contraria.
Schol. 2. Et diſerimen inter eos & homines aſſig igna-
tur.
S. 183. Multa tamen ignorant, uti futura libera,
cogitationes ſecretas, My yſteria gratiæ.
C. 194. Igitur poſſunt in cognitione creſcere.

Schol. r. Vel per experientiam, vel Der revelatio-
nem.

hl . Imo errare etiam poſſunt.
G. 1985. Angeli libera voluntate gaudent.
Schol. 1. Amant proinde ſeipſos.

Schol. 2. Objecto deliberate volito immobiliter ad-
hærent. .

Schol. 3. Et affectus ſuos habent.

G. 186. In corpora agere poſſunt.

Schol. Quomodo autem agant, explicatur.
§. 187. Magna potentia gaudent.
Schol. Hinc mirabilia poſſunt efficere.
J. 188. Item hominibus viſibiliter apparere.
Schol. Quomodo apparere poſſint.
§. 189. Non tamen ſunt Omnipotentes.

F. 190. Ex uno loco in alium ſe movere poſſunt.

Schol. . Miracula tamen facere & mortuos ſuſci-
tare non valent.

Schol. 2. Quomodo autem ſint in loco, explicatur.

S. 191. Novem ſunt ordines Angelorum, & tres
Hierarchiæ.

Schol. I. Numerus Angelorum incertus eſt.

Schol. 2. Ordinibus eorum non obſunt argumenta
contraria.

.

b 4 „ Schol. 3.

XXIV Conſpeltus Capitum,

Schol. 3, Quorum ordinum proprietates exponun-
tur.

Schol. 4. An vero omnes Angeli ſpecie differant,
definire nolumus.

G. 192. Angeli fibi colloquuntur.
Schol. r. Quomodo hoc fiat.

Schol. 2. Et quomodo unus alterum illuminet, ex-
ponitur.

F. 19 3. Angeli in rectitudine Intellectus & volun-
tatis creati ſunt.
Schol. Imo & cum gratia ſancéctificante.
G. 194. Nonnulli eorum peccaverunt.
Schol. I. Et quidem peccato ſuperbiæ.
Schol. 2. Quod ex inconſideratione proceſſit.
K. 195 Per peccatum ſtatum gloriæ perdiderunt.
F. 196. Et a Deo in infernum detruſi ſunt.
F. 197. Et quidem ſtatim poſt peccatum.
Schol 1. Unde ſententia contraria eſt erronea.

Schol. 2. Nonnulli tamen doemones in aere verſan-
tur.

Schol. 3. Ubi etiam poenam ſenſus patiuntur.
C. 198. Dœmones igne materiali torquentur.
Schol. I. Contraria ſententia eſt temeraria.
Schol. 2. Quomodo vero ignis materialis damnatos,
Schol. 3. Et deemones in aere torqueat, explicatur.
J. 199. Infernus autem eſt locus materialis.
J. 200. Et ſfupplicia ejus ſunt æterna.
Schol. I. Contra errorem Origenis.
Schol. 2. Et Deus juſte Angelis peccantibus non pe-
pereit.

,

K. 201. Dœmon homines infeſtat.
§. 202. Eorum corpora obſidere & poſſidere poteſt.
Schol. 1. Quod non evertent Adverſarii.

Schol. 2.

Hol.2
6. 203.
6 204.
6. 205,
205.
1. .
1 T9.

Khol. 1
Ontta

Ehol.2

.
Dei.

ahol.
d
Shol
Ker
Kun.
Sl.
Rang
ende
Rhol
3 Len
Kho
Khol
bns

Faragraphorum, & Scholiorum. XXV

pomt. Schol. 2. Signa poſſeſſionis diabolicæ.

C. 203. Item ſomnia ſuggere.

lſkenant,
C. 204. Et oracula fundere poteſt.
S. 205. Item morbos inferre.
S. 206. Agere in corpora.
net, ex⸗

G. 207. In forma viſibili apparere.
& vhn. H. 208. Et Magiam diabolicam exercere valet.

Schol. I. An vero Magia diabolica modo detur,
controvertitur.

Schol. 2. Saltem poſſibilis eſt.

§. P. Dœmon nihil horum poteſt ſine permiſſione
lll⸗ el.

Uham. Schol. Quid autem poſſit exponitur.
S. 210. Angeli boni beatitudinem meruerunt.
te Schol. Quomodo meruerint explicatur.

e ek G. 21I. Gaudent ergo Viſione beatifica.

C. 212. Nec peccant nec peccare poſſunt.

tot. . —
Schol. Ex ſtatu ſuæ beatitudinis.
ntot⸗
4 §. 213. Deum laudant. .
SAum n F. 214. Homines cuſtodiunt.
hin. C. 215. Ita ut finguli homines ſuum S. Angelum
1s. euſtodem habeant.
Schol. I. Non obſtantibus argumentis contrariis.
%° Schol. 2. Ex omnibus Ordinibus mittuntur.
Lole .V
is Schol. 3. Et miniſterium ſuum exhibent.
Schol. 4. Quin & malus Angelus ſingulis homini-
„NN bus delegatus eſt. .
icete e

Gr 5 CAPUT

Conſvpellus Capitum,

CAPUT IV. =ðð

De Wundo viſibili, opere ſex dierum, creatione

homints, & ejus lapſu.

C. 216. 217. Deus mundum ex nihilo creavit.
Schol. I. Objectiones contra Creationem ſolvuntur.
Schol. 2. Et quomodo Deus creaverit, exponitur.
F. 218. Deus mundum libere creavit.
S. 219. Creavit eum in tempore.
Schol. Et ab æterno creare non potuit.
G. 220. Hiſtoria Creationis ex Moyſe peti debet.

Schol. Cujus Auctoritatem infirmare Boolinkbrok
fruſtra conatur.

S. 221r. Ante hunc mundum nec alii mundi fuerunt,

nec modo funt.

S. 222. Partes mundi ſucceſſive ſex dierum ſpatio

productæ fuerunt.
Schol. r. Qui dies naturales, non vero Angelici
fuerunt. .
Schol. 2. Quo anni tempore & die mundus creatus
fuerit, exponitur.
223 Opera primi diei.
224 Opera ſecundi diei.
225. Schol. Tertii diei cum ſitu Paradiſi.

nicolas.
S. 227. Et quinti diei recenſentur.
C. 228 Item opera ſexti diei & Creatio hominis.
Scbol. Et in quo conſiſtat vita hominis, exponitur.
G. 229. Anima rationalis non eſt particula Dei.
Schol. Uti falſo putant Emanatiani.
S. 230. Nec de uno in aliud corpus transmigrat,

226. Schol. Quarti diei cum reflexione ſuper Lu-

Schol.

Col.
,231.

9

Sehol.
6. 232.
Kbol.l

Citur.

Ehol. N

Ahol. )
288,
cedze
Nnol.
Ochol.
Ku
ehol.
tann

Khol

Klal.

.
id
mali
Abol.
A
Sehel

24

a
Dol
Lehol.

Cftatior

Vit,

NWüNe .

Ahonitn.

Gebet.
Clnkho

iftennt,

Um ſin

Angeli

1s Alent

.
ſherl

winis

iyet,

Col

FParagraphorum, & Scholiorum. XXVII

Schol. Uti docuit Pythagoras.
F. 231. Nec propagatur ex ſemine vel traduce,
Schol. Uti volunt Traduciani.
G. 232. Nec creata eſt extra corpus,
Schol. Uti docuit Origenes.

F. 233. Sed a Deo creatur, quando corpori infun-
ditur.

S. 234. Anima rationalis eſt ſpiritualis.
Schol. Nec obſtant Argumenta materialiſtarum.
