S. Ambroſio de fug. ſæc. S. Gregorio Naz.

Serm. 44. & ſubdit: i6ti tales, tantique Dolklo-

res dicenter . . . Nec ipſum cor noſtrum & co-

gitationes noſtras in goteſtate noſtra eſſe, & to-

tum dantes Deo atqut ab ipſo nos accipere confi-

tentes . . ut id, quod bonum eſt, nobis quogue

videatur bonum, &y velimur illud. Patres Græ-
cos citat Hallerius in Theol. Græc. vindic.

circa univerſ. mat. grat. unde immerito Græ-

corum fidem ſuſpectam reddit Janſenius, &
S. Auguſtinum aliqua innovaſſe calumniatur

Launojus. 3tio. Ita definiunt Concilia: Arau-

ſicanum II. can. 5. Nt quis ſicut augmentum,
ita etiam initium fidei, ipſumque credulitatir af-
Jebktum., non per gratic donum, id eſt, per in-
Jirationem Spiritus J. corrigentem voluntatem
noſtram ab infidelitate ad fidem, ab impietate ad
vietatem, ſed naturaliter nobis ineſe dicit, Apo-

Roli-

enrcl
bet e
Eglird
ſkul, o
Wre, At
ifcgtiri
toeſt.
ohectv
te lver
R opor
(hehung
lle gate

Gſol 1. d

Nichns:

lljus

Ukter
homn, 4
ee ten
Cliuncum
üre

Mn ſ

Kilum fn
s Divin
ex Divi
is Diri
denefein

cx adot
4 bede

leite
leni etia
nien
Putia il
Ute Ob
e e
n Dir

nn]

De Gratia Chriſti. 609

Rolicis dogmatibur adverſarius probatur. Similia
habet can. 7. Et Tridentinum ſefſ. 6. can. 3,
Ni quis dixerit, hominem ſine inſniratione §&. Spi-
ritus, atquét ejus auxilio credere, ſperare, dili-
gere, aut Pœnitere poſſe, ſicut oportet, ut ei ju-
Niſicationie gratia conferatur: anathema ſit Ato.
Ratio eſt: Intellectus & voluntas nequit ferri
iin objectum ſupernaturale, niſi adjuvetur gra-
GAS tiz ſüpernaturalis anxilio, quia hoc illi non
lndd eſt proportionatum, (G. 343. Schol 1.) ſed
N objectum fidei eſt ſupernaturale, Ergo in illud
fine gratia interiori ferri non poteſt.

tia
1Mo. = Schol. I. Pelagius natione Scotus, profeſſione mo- Pelagii
lLec nachus a. 403. novam de gratia hæreſin invexit, häareſis &
C cujus ſyſtema hoc fuit I. Direbat, homini natu- ſuſtema⸗
HD raliter inſitam eſſe petentiam appetendi, quod
legonto n bonum, & averſandi, quod malum eſſe judicatur,
nti quæ potentis eſt liberum arbitrium, quod ad de-
Gnn clinandam invisiam nomine gratiæ compellavit,
quia a Deo homini donatum eſt z. voluit, ho-
“ minem ſolius arbitrii viribus bonum facere, &
uti malum fugere peſſie, ſi modo reétam habeat Le-
t gis Livinze cognitionem, quam licet ex lumine
Dlltes naturæ acquirere poſſit, perfectius tamen haurit
ne. ex Divinis litteris Cum vero hæc externa Le-
metio gis Divinæ manifeſtatio ſit plane immeritum Dei
gſenel beneficium, & S. Scriptura docest, bona opera
uſen ex adjutorio gratiæ fieri, dicebat 3 hanc gratiam
CAun ad bene operandum -ſſe tantum externam Legis
elia N ſeriptæ informationem: 4 gratiam antem voluit
Algnits, dari etiam internam ſecundum merita, ſeilicet
letcut boni cupiditatem, fidem & oratienem, quæ tamen
, ih. gratia illuminationis interna ſe tantum tenet ex
N, parte objecti melius & clarius propoſiti, non
1 Cun vero ex parte cauſæ ſeu intellectus ad creden-
6egin⸗ dum Divinitus excitati Quare 5. homo eum
Achram Inſtit. Theol. Tom. 1 9 .

610 Caput V. 1.

perfectionis gradum attingere poteſt, ut omnino
peccare deſinat: quod cum ſtare non poſſit cum
mala hominis inclinatione: 6. negavit peccatum
originale, ex quo prava illa inelinatio ſequitur:
7. negato vero originali docuit, parvulos non
naſci filios iræ & mortis, adeoque non egere
Baptismo, ad regenerationem & vitam æternam,
ſed tantum ad regnum cœlorum, ut ex ſtatu bo-
no in meliorem transferantur: & ideo 8. parvuli
etiam non baptizati ſalvari poſſlunt, & 9. pecca-
tum Adami ſuper nos ſolum venit ſola facti ejus
imitatione, & 10. mors non eſt poœna peccati.
Errores Pelagii proſcripti funt in Concilio Car-
thaginenſi a. 412. in ejus diſcipulo Cœleſtio: de-
inde ab ipſo Pelagio damnati ſunt in Synodo Dio-
ſpolitana, quam S. Hieronymus miſerrimam ap-
pellat, quia deluſa eſt fubdola Pelagii profeſſione
qua confeffus eſt abſolutam gratiæ neceſſitatem,
ſed per eam intellexit, creationem, conſervatio-
nem, Evangelii prædicationem, & juxta S. Au-
guſtinum interiores mentis illuſtrationes. Cum

vero rurſus beæreſin fuam diſſeminaret, iterum

damnata eſt in Concilio Carthaginenſi a. 416. &
eodem anno in Concilio Milevitano, & a. 418. in
alio Concilio Carthaginenſi, cui 214. Epiſcopi in-
terfuerunt: & demum a ſummis Pontificibus §.
Innocentio I. & Zoſimo. Diſcipuli ejus famoſio-
res fuerunt Cœleſtius ejusdem profefſionis, &
Julianus Epiſcopus Capuanus, velut alii volunt
Eclanenſis. Conſer Noriſium in hiſt. Felag.

emipela- Schol. 2. Cum S. Au uſtinus Pelagianos acerrime

gianorum
Roœreſis &
Suſtema.

inſectaretur, nonnulli ejus ſcriptis commoti ſunt
maxime monachi Adrumentini in Africa, quaſi
liberum arbitrium per gratiam deſtrui doceret:
ſed S. Auguſtinus editis libris de gratia, & libe-

ro arbitrio, & de correptione & gratia, quos

milit ad Valentinum Adrumentini Monaſterii præ-
fectum, eos facile placavit. Longe difficilius fuit

compeſcere monachos Maſſilienſes in Gallia, qui
à po⸗

1 pofte
fandal
Perien
mlone
In 0
1d pie
Verum
tatem
demnipe
OINhiun
Clnnes
necelli

tamen

erleye,
Mnins e
Me,
nt 8
Crütn
tar ad
Vi ſcie
Preeti
ls bon
eceßlite
Gnoc hu
leberet,
tem ,Va
ſenti de
font Ohe
Cebant,
Verantia
e0 ſon
Mlagean

3309 1

het
le necen
W 8
Cllret
un!

De Gratia Chriſii. 611

a pofteriori libro S. Auguſtini de corrept. & grat.
ſbandalum pafſi novum bellum inſtaurarunt, eo
periculoſius, quod effent viri pietate & doctrina
inſignes. HBi cum Catholicis confitebantur pecca-
tum originale, & neceſſitatem gratiæ non ſolum
ad pie operandum, ſed etiam ad credendum:

umgem Werüm interioris gratiæ præventionem & neceſ-
ter mm! fitatem ad initium fidei negarunt, unde diéti ſunt
oSII Semipelagiani. Eorum ſyſtema hoc eſt. 1. Deus
,E0 omnium hominum ferio vult ſalutem, & Chriſtus
ſoh hd4 omnes redemit, fidemque & gratiam ad ſalutem
peen Kri neceſſariam omnibus præparavit. 2. Nihiloeminus
Coniu tamen aliquos tantum prædeſtinavit ad fidem,
leſtioe perſeverantiam & ſalutem. 3. Prædeſtinationis
nodo hujus cauſa eſt prævifio, quod quidam lumine
rinam? naturzæ, & libero arbitrio ac gratia bene ufuri
Wiel eflent & cum premerentur exemplo parvulorum,
Decefn quorum aliqui fine proprio merito prædeſtinan-
Colltſin tur ad Baptismum & ſalutem, dicebant 4 Deum
n uti ſeientia futurotum conditionatorum, & illos
tons n przedeſtinare ad ſalutem, quos in annis adultiori-
Gfet, M bus bonos futuros Pprænoſſet Hinc 5. negabant
li neceſſitatem gratiæ ad initium ſalutis in eo ſitum,
quod hamo ſine gratia pium affectum credulitatis

baberet, & ſine ea peteret, & deſideraret ſalu-
tem; nam juxta illos hæc non ſunt opera ſalutis,

en, ſicuti petere medicum, & credere medico non
oelaisf ſunt opera ſanitatis. 6. Circa perſeverantiam do-
t iW cebant, ad eam non requiri gratiam, quia perſe-

. verantia in eo conſiſtit, quod quis cooperanti
.M. .
Deo ſuum conſenſum conſtanter præbeat. Semi-
pelaglani damnati ſunt in Concilio Arauſicano II.

uns ⸗ a. 539. ſub Felice IV. Vid. cit. Noriſ.
cOMNNN,
a,
en Schol 3. Pelagius igitur negat, gratiam interiorem Solountus
ſu Ele eſſe neceffariam ad credendum, & putat, ſufficere objeſtio-
h gratiam externam, ſcilicet prædicationem Evan- ves.
e gelii. Semipelagiani vero volunt, initium fidei,
Non i⸗ Tcilicet pium credulitatis affectum eſſe a nobis.
Probant hoc I. quia ſolo lumine naturæ cognoſci-

i α4 2 mus

laptus ve=-
ritates
naturales
ſine gra-
tia cogno-
ſcere poſ-

612 Caput VI.

mus myſteria fidei eſſe fide digna, ob evidentia
motiva credibilitatis. Verum hæc eſt fides mere

humana innixa ſoli evidentiæ ſignorum, non vero

motivo ſupernaturali Divinæ revelationis. II. Dœ-
mones, gentiles, hæretici credunt ſine gratiæ in-
terioris auxilio etiam myſteria ſupernaturalia. Sed
dæmones non credunt ex motivo revelationis Di-
vinæ, ſed evidentia ſignorum conviéti. Gentiles
credunt ob demonſtrationem, hæretici ſolum fide
humana & naturali, non ſupernaturali credunt,

non enim credunt firmiter, quia non habent veram

Eccleſiam. (G. 20. Schol. r.) quæ illis articulos
ut revelatos proponat. III. Juxta S. Auguſtinum
de don. perſ. c. 14. ineſt infidelibus quædam na-
turalis credendi facultas, ſi fides eis congrue pro-
ponatur. Aſt S. D. ſolum vult, quod quædam
ſigna magis congruant his, quam aliis, non au-
tem dicit hoc ſufficere ad fidem ampleétandam, ſed
ad hoc gratiam internam requirit, citans illud Pro-
phetæ: Dabo eis cor, cognoſcendi me. Quæ vero

loca ex libris S. Chryſoſtomi objiciuntur, auxi-

lium prævenientis gratiæ non excludunt, qua in
ep. ad Rom. nos ſemper egere aſſerit. IV. Actus
fidei poteſt fieri propter vanam gloriam, ad quem
gratia non requiritur. Sed actus fidei ob vanam
gloriam, quatenus eſt fupernaturalis in eſſe pPhy-
ſico eſt a gratia, non quatenus eſt malus, & in
eſſe morali. V. Tenemur ad actum fidei: Ergo
debet efſe in noſtra poteſtate. Aſt ſolum cum Di-
vino auxilio, quod nulli deeſt.

An homo Schol. 4. Quærunt hic Scholæ, an homo lapfſus ve-

ritates naturales ſine gratia acéctuali cognoſcere

poſſit. Reſpondemus primo, quod poſſit cogno-

ſcere aliquas veritates naturales ſpeculativas ſine
gratia ſpeciali naturæ ſuperaddita. Nam §. Scri-
ptura docet exiſtentiam Dei, quæ eſt veritas
ſpeculativa, ex creaturis cognoſci poſſe. Sap. 13.
v. 5. Rom. T. v. 20. (§. 41. Schol. 5.) Deinde in-
tellectus cum ſolo concurſu Dei generali hapet

.

eftenci

s ſb

ed e
intelle
con
gratin

ptuki

Gienntn
Denn,
to ek
Oon e
non e
tul ce
Cire 5
eN Wa
nltitue
mentis
Korpor
ſomno
Partem
turalin
ltet.
un4
de,
Vun
Oblt l
Ve

efilei

eſ am

In, MI
oi
ſnegei⸗;
natun
7eltion
R Ge
ieiſolnni
Inli erte
Phent fen
Uls unidt
Aglinn
uætuN.
onge
00 Aelt
s, non
Gndam,
s ilike

. Qead

untmr, m.
nt, gh
W.M
lun, 41

inhn
ls,
lde
Clun r

o hls,
oogule
r ce
ellniſe

De Gratia Chriſti. 613

efficaciam naturalem reſpectu alicujus operatio-
nis ſibi propriæ, alias foret potentia imperfecta:
Sed cognitio veritatis ſpeculativæ eſt operatio
intelleétui propria, ergo fine ſpeciali gratia eam
cognoſcere poteſt. Secundo poteſt etiam ſine
gratia fuperaddita cognoſcere aliquas veritates
naturales practicas, quia Rom. I. v. 21. gentes
dicuntur inexcuſabiles, quia cum cognoviſſent
Deum, non ficut Deum glorificaverunt, & ra-
tio eſt, quia verum etiam practicum eſt obje-

GRum connaturale humanæ cognitionis. Tertio

non poteſt tamen ſine gratia ſpeciali potentia mo-

rali cognoſcere omnes veritates naturales colle-

ètive vel diſtributive ſumptas: quod patet tum
ex maxima veritatum moralium & naturalium
multitudine: tum ex brevitate vitæ & auguſta
mentis humanæ capacitate: tum ex infirmitate.
corporis, & vitæ humanæ necefſitatibus, cibo,
ſomno, pravis cupiditatibus, quæ magnam vitæ
partem ſecum abripiunt, tum ex ipſa rerum na-
turalium conditione, quarum natura in obſcuro
latet. Non obſtat, quod Vasquez objieit I. nos
juxta Apoſtolum non poſſe aliquid cogitare a no-
bis, quia ibi ſermo eſt de eo, quod ſpecétat ad
vitam æternam & finem ſupernaturalem. Nec
obſtat II. quod intellectus noſter per peccatum
valde vulneratus fuerit: nam hoc vulnus ſolum
eſt quoad amiſſionem cognitionis rerum ſuper-
naturalium, non vero naturalium & moralium,
& intelleétus quidem vulneratus eſt, ita, ut non
poſſit cognoſcere omnia objecta naturalia & mo-
ralia ſine gratia, bene tamen aliqua, licet non
cum ea facilitate & ſine erroris formidine, cum
qua & fine qua ante peccatum cognoviſſet. Non
obſtat III. quod a Deo petamus cognitionem re-
rum naturalium maxime moralium. Petimus
enim propter impedimenta removenda, & fru-
Rtum ad ſalutem utilem conſequendum, non

propter improportionem veritatum illarum ad in-

telle cum.

Q 3 § 346.

614 Caput VI.

Hd. 346.

Homo ſine Homo ſine ſpeciali gratiæ interioris auxi=
Sna ge⸗ ſio non ſolum non credere, (G. 345) ſed
uum mo- nullum bonum opus morale ſupernaturale
rale ſu- pertinens ad ſalutem velle aut perficere po-
Pale iut teſt. Ita docet 1mo. S. Scriptura, quæ ſum-
ali nec mam hominis lapſi ad bonum ſupernaturale
perfiere impotentiam oſtendit, dum nos cꝶcos &
poteſt. ipſat tenebrat. Eph. 5§. v. 8. Animales, qui
non perciplunt ea, quæ ſunt Spiritus. I. Cor. 2.
v. I4. appellat. Imo omnis bona voluntas
noſtra & actio Deo aſcribitur. Joan. 6. v. 44.
Memo poteſt venire ad me, niſi Pater, qui miſit

me, traxerit eum. Et c. 15. icut palmes non

poteſt facere fruſttum a ſemetinſo, niſi manſerit
in vite; ſic nec vor, niſi in me manſeritis. ..
quia ſine me nihil poteſtis facere. Et ad Philipp. 2.
V. 13. Veus eſt, qui operatur in nobis & velle,

& perficere pro bona volunfate. Unde S. Au-

guſtinus 1. de grat. & lib. arbit. c. 17. Jine
illo vel operante, ut velimur, vel cooperante,

cum volumus, ad bona pietatis opera nihil vale-

mufs, 2do. ita definit Concilium Dioſpolita-
num, quod hunc Pelagii articulum damna-
vit: Gratia Dei atque adjutorium non ad ſingu-
los abtus datur, ſed de libero eſt arbitrio, vel in
lege atque doltrina. Concilium Milevitanum

c. 4. Quirquis dixerit, gratiam Dei per I. C.

D. M. propter hoc tantum nos ackjuvare ad non
veccandum, quia per ipſam nobis revelatur
aperitur intelligentia mandatorum .. non autem

per illam nobis præſtari, ut, quod faciendum

cognoverimus, etiam facere diligamus, alque vVa-

leu⸗

ahur,
Il idem
it: D
ur, G
Ontihlenn
nobir
lur.
coybitun
Non ahe

Oeol1.
I, I
Meyani
1. 7. 3.
ſunt bo
ommnidu⸗
lbengt
exolnilt
erunt
ti hatun

I 1. 7

Unn eße,
Uatei 3
Verit:
Ge N
eniieh
lum,
ale k
unde i
ne grett
ui apo
Verbe
NEUs ,
Ut (en
hkiun
funs ta
Valm à

kefinm.
ze
Upeten
etüten),
1, Ce ſt
yumnun
0s Enk
niznltr
15 1.0
4 Volun
n. 0. V,
1, glini
t polnen
iiſ nmmt
AaPrl!
hru

1 ti

hDiſſin

lom An
7oN .
hitrio, 1
Nlerinm
Dirr .

une

De Gratia Chriſi. 6erz

leamus, anathema ſit. Concilium Arauſicanum
II. idem definit can. 3. 4. 5. 6. 7. & can. 9.
ait: Divini eſt munerit, cum & redte cogita-
mur, & peder noſtros a falſitate, & injuſtitia
contin-mur. Quoties enim bona agimus, Veus
in nobis, atque nobiecum, ut operemur, opera-
tur. 3tio. Ratio eſt, quia ad bonum etiam
cognitum agendum ſine delectatione cœleſti
non afficimur.

Schol. x. Objiciunt Pelagiani I. varia loca S. Scriptu- Solvuntur
ræ, Ubi dicitur homo Deum quæœrere. Pf. 9. v. 11. objetlio-
praparare cor, Prov. 16. v. I. ſe convertere, Zach. nés.
1. v. 3. petere, & pulſare, Luc. II. Quæ omnia
ſunt bona opera fine gratia facta. Verum in his
omnibus tantum liberum noſtrum arbitrium, &
libera gratiæ cooperatio commendatur, non vero
excluditur gratiæ prævenientis neceſſitas. II. Af-
ferunt exempla Zachæi, Latronis in cruce, Cor-
nelii Centurionis, qui propter præcedentia meri-
ta naturalia gratiam ſunt conſecuti: imo S. Pau-
lus. I. Tim. 1. fatetur, ſe miſericordiam conſecu-
tum effe, quiã ignorans hæc omnia fecit. Sed
Zachæi & boni Latronis animam gratia przepara-
verat: Cornelius antea habuit fidem implicitam,
quæ ut fieret explicita, Petrus ad eum milſlus eſt.
Senſus Apoſtoli eſt: ideo miſericordiam conſecutus
ſum, quia magna erat mea miſeria, quod tanta
mala facerem per ignorantiam & incredulitatem,
unde illa fuit congruum Divinz miſericordiæ pla-
ne gratuitæ objeétum. III. Objiciunt S. Juſtinum,
qui apol. 2. docet, eos qui ante Chriſtum ratione
& verbo vixerunt, fuiſſe Chriſtianos. Et S. Ire-
næus I. 4. c. 37. ait bonum opus in nobis eſſe.
Et Clemens Alex. 1. I. ſtrom. Græcos per Philo-
ſophiam juſtificatos eſſe afſerit. Verum S. Ju⸗
ſtinus tantum vult efſſe quaſi Chriſtianos, unum
Deum agnoſcentes. S. Irenzæus ſolum contra
Marcionitas probat, dari in nobis liberum arbi-
Q 4 trium,

616 Caput VI. .

trium, & gratiam non excludit, ſicut nec exclu-. ol
dit S Clemens, qui I. 1. ſtrom. illi omnia tribuit. Arepit
IV. dicunt nan ſtare cum neceſſitste gratiæ huma- 127.1
ni arbitrii libertatem, ſed S. Auguſtinus 1. de lib.
arbit. reſpondet, gratiam ſtabilie liberum arbi-
trium, quis ſanat voluntatem, qua juſtitia libere
diligitur, & cum poteſtas datur, neceſſitas non Pote
imponitur. o

Qualis Schol. 2. Dictum Eccleſiæ dogma: gratia datur ad nee⸗
gratia ve- fingulos actus pios & falutares, intelligendum eſt rſen
qusiratur, de gratia actuali non de habituali, uti perperam nonnl
& quid putat Molina, docens, hominem gratia ſanctikc- Wela
illi & libe- cante inſtruétum cum ſolo naturali & ordinario Koypt

ro arbi- concurſu, ſeu ſine gratia actuali poſſe bonum opus Cng,
trio tri- ſalutare exercere. Verum definitiones Concilio- le
buendum. rum & ſententiæ Patrum clare loquuntur de gra-

tia actuali, quam ſolam Pelagius negavit. Sane Etb
ex Orationibus Eccleſiæ apparet, quod etiam juſti Ml. .
hoc perenne Dei auxilium implorent. Sic David lnexn
juſtus orat: Acdjutor meus eſto. Porro gratia Algn
actualis ad ſingulos actus requiſita non ſolummo- Olotun
do eſt adjuvans & cooperans, ſed etiam præve-
niens & excitans, uti docet S. Auguſtinus 1. 2. luſun
de pece., mer. dicens: Quod ad Deum nos conver- I
timus niſi ipſo excitante atque adjuvante non poſ- laulnnn
Jumus. Quare in quovis opere bono & ſalutari fſt, i
certum eſt, primam excitationem ſeu indelibera- t/ ef⸗
tum voluntatis motum totum gratiæ tribuendum nsi
eſſe, nam S. Auguſtinus de grat. & lib. arbitr. In
c. 17. ait: Ut velimus ſine nobis operatur. Quæ Alun
autem inde conſequitur mentis deliberatio, & to- Agnolei
tum opus ſalutare totum aſcribitur gratiæ, & to- liqa
tum etiam libero arbitrio: totum quidem Deo & Mt S.
gratiæ ſuaviter & delectabiliter moventi & appli a R*MZ
canti noſtram voluntatem; & totum etiam no- e
ſtræ voluntati tamquam cauſæ ſecundæ primæ Liul
ſubordinatzæ. Quare diei nequit Deum & homi- iſt, ,
nem duas eſſe cauſas partiales operis boni, quia iflte ,
ſie cooperatio hominis non foret gratiæ eiens, 1i. P
adeo-

De Gratia Chriſti. 617

adeoque homo haberet aliquid, quod a Deo non
accepiſſet, quod juxta R. P. Serry l. 3. de auwil.
0. 27. Pelagianismo favere videtur.

l der en;

§. 347.
Poteſt tamen homo ſine gratia Fidei ali- Homo ta-

qua opera moraliter bona ordinis natüralis men ſine
facere, & ideo non omnia infidelium opera 5 ata

ur ſunt peccata. Nam Imo. S. Scriptura laudat-
eligenim

idei ali-

. . —1 — oper’
nonnulla infidelium opera. & illa præmio moraliter

affecta refert, uti miſericordiam obſtetricum bona fa-
Tgyptiarum Exod. 1. v. 15. Et Rom. 2. cere po-
borun Center, quæ legem non habent, naturaliter ea, eſt.
es (ond guc legis ſunt, facere dicuntur. Quod de
un 19 gentibus adhuc incredulis intelligit Tertullia-
nus 1. de cor. mil. c. o. S. Ambroſius ep ad
, Irenæum. S. Hieronymus in c. 24. II. & ipſe
n S. Auguſtinus l. de Spir. & lit. c. 27. ubi ait:
ImKu g QNucdam tamen falta vel legimus, vel audimus,
ein Aqu ſecundum juſtiti regulam non ſolum vitupe-
ui zare non poſſumur, verum etiam merito relteque
o ſaudamus: guanquam ſi diſcutiantur, quo fine
fiant, vix inveniuntur, quœ juſtitiæ debitam lau-
eninde dem defenſionemque mereantur. Hic S. Augu-
etis ſtinus in infidelibus quædam bona opera non
Sl ſolum ex objecto, ſed etiam ex fine bona
u,, E asgnoſcit, ait enim, vix inveniri; Ergo ſaltem
et aliqua inveniuntur. Sententiam ſuam pro-
bat S. D. quia non urque adeo in anima humand
mid imago Dei terrenorum defectuum labe detrita eſt,
n enn ut nulla in ea velut lincamenta extrema reman-
nde “ ſexrint, unde merito dici poſſit, etiam in ipſa im-
en de vietate vitæ ſuc facere aliqua legit vel ſapere.
H 24do. Patet ex damnatione hujus propoſitio-

B * 04 5 nis

618 Cayut VI. H

nis 25. Baji a S. Pio V. facta: Omnin infide=
lium overa peccata ſunt, & Ehiloſophorum vir-
tutes ſunt vitia. Hæc propofſitio non ideo
tantum eſt damnata. quia actus etiam inde-
liberatos peccati arguilt, cum hic error in
prop. So. ſeparatim damnetur: nec ideo, quia
Bajus ad opus moraliter bonum gratiam ſan-
ctificantem inhærentem videtur requirere;
nam Bajns non videtur gratiam ſanctifican-
tem ab actuali diſtingnere prop. 42. Nec ſo-
lum intendit S. Pius damnare, quod omnia
opera infidel
quod infidelis in omni apere ſuo peccet,

ſaltem peceato omiflionis non referendo il-

lud ad ultimum finem, quod vitium eſt ope-

ium fint peccata, non vero,

rantis, non operis: hoc enim effugium præ-

cluſit Alexander VIII. damnans hanc pro-
poſitionem. NWeceſſe eſt infidelem in ommi opere
veccare. Notandum tamen hic eſt cum No-
riſio in Vind. Auguſt. male ſentire Maldona-
tum in c. 6. WMatth. dum hanc controverſiam
a Tridentino & citatis Pontificibus definitam
eſſe ait, cum mox allatas Theologorum no-
ſtrorum explicationes & contrariam ſen-
tentiam nullo modo, ſed tantum Novatorum
opinionem damnaverint: ſcilicet de atctibus
indeliberatis &c. tio. Ratio eſt: Inclinatio
naturalis ad bonum rationis, non eſt omnino
a malitia deſtructa: Ergo infideles poſſunt
facere bonum naturale. Deinde infidelis ex
naturali pietate honorans parentes non me-
retur pœnam, Ergo non peccat. Denique
ſi peccaret, melius eſſet abſtinere a cultu pa-
rentum non urgente præcepto, ut non pecca-
ret: quod abſurdum eſt. Sohol.

N

o r.
uts,
clium
ſriptt.
mnibus

aſt nor

coniblen

lliins fu

lune lg
Vuhienſl
Diſns à.
Grod n

1, E1

Pes
Etelane
Den eile
Enn eſte
eerſor
us etian
lus o
Tins XII
Delam §
Toleto B
Nii⸗ tece
en
30 Opus
datten
in A
bent 1
hon hube

lehgen
Uitinm
Ommne,
Ueccatam
inid n
ibes
Geithrge
Nuröns

E Riit

De Gratia Chriſti. 619

tinid Schol. I. Michael Bajus a. 1513. Melini in Belgio Baji ſq-
Gned natus, Lovanii a. 1550. Doctor creatus, ad Con- ſiema.
cilium Tridentinum a. 1563. miſiſus multa erronee

1 ſcripſit. Unde S. Pius V. a. 1567. in Bulla: Ex
en onmnihus 78 propoſitiones damnavit tacito tamen
Uitent Baji nomine, tum ne exacerbaretur, & ejus famæ
ee enn conſuleretur: tum quia non omnes propoſitiones
glimn illius fuerunt Eodem anno Morillonius Bullam
1 Hite, hanc legit cotam ſtricta facultate Theologica Lo-
Rr. vanienſi, quæ Bullæ obedientiam ſpopondit Ipſe
S Bajus a. 1569 Papæ ſcripfit, & conqueſtus eſt,
44. Ne gquod nullum Bulle transumptum reperire potue-
glocdeni rit, & ſimul Apologiam miſt, in qua exponit,
vo E plures propoſitiones damnatas ſibi falſo aſcribi,
hect & reliquas ad mentem S. Auguſtini eſſe veras.
rencdo! Rem diſcuſſit Papa, & Bajo reicripfit: obedien-
. dum eſſe, illique & ceteris illarum propoſitionum
med defenſoribus perpetuum filentium indixit, & Ba-
Gum Kr jus etiam eas ejuravit. Anno. 1579. cum nonnulli
Ne has. propoſitiones propugnare pergerent, Grego-
veni rius XIII. in Conftitutione: Proviſion noſtæ,
len 1 Bullam S. Pii V. confirmavit, & miſſo Cardinali
Aed Toleto Bulla a tota facultate Lovanienſi & ipſo
e Mte Bajo recepta fuit, qui denique anno 1599. obiit.
Onttoſein Syſtema Baji circa neceſſitatem gratiæ & fidei
sbefi ad opus morale bonum his ejns propoſitionibus
gmm: continetur. I. Cum Pelagio ſentiunt, qui tex-
* tum Apoſtoli Rom. gentes, quæ legem non ha-
uun bent &c. intelligunt de gentibus fidei gratiam
Novnme non habentibus. 2. Liberum arbitrium ſine gra-
t be iin tiæ Dei adjutorio nonniſi ad peccandum valeti 3.
. Iudhit Pelagianus eſt error, dicere, quod liberum ar-
et bitrium valet ad ullum peccatum vitandum. 4.
omne, quod agit peccator, vel ſervus peccati,
1 e peccatum eſt. 5. Cum Pelagio ſentit, qui boni
initehte aliquid naturalis, hoc eſt, quod ex naturæ ſolis
te;m viribus ortum ducit, agnoſcit. 6. omnis dmor
1 Denige creaturæ rationalis, aut vitioſa eſt cupiditas, qua
1oin mundus diligitur, aut laudabilis illa Charitas, qua

npe bper Spiritum S. in corde diffuſa, Deus amatur.
6 7. di-

520 Caput VI.

7. diſtinétio illa duplicis amoris, naturalis vide-

Gum erat

in Dei g
licet, quo Deus amatur, ut Auétor naturæ: & n
gratuiti, quo Deus amatur, ut bestificator, vana nn
eſt & commentitia, & illudendis S. 8. litteris, ſolom ten
& plurimis veterum teſtimoniis ex cogitata. 8. lun in
IIIa Doétorum diſtinétio, Divinæ legis mandata (otins de
bifariam impleri altero modo, quantum ad præ- expleio
ceptorum operum fuhbſtantiam tantum . altero, jetene
quantum ad certum quendam modum, videlicet, Dei on
ſecundum quem valeant operantem perducere aAd E (ar
regnum æfernum, hoc eſt, ad modum meritorium, “
commentitia eſt. & explodenda. 9. IIIa quoque nnm
diſtinctio, qua opus dieitur bifariam bonum, quia uttne
vel ex objecto & emnibus circumſtantiis rectum Aling,
eſt, quod moraliter bonum apgellare conſueve-

. . . un opns
runt; vel quia eſv meritorium regni æterni, eo-

quod ſit aàa vivo Chriſti membro per Spiritum Cha- d⸗ 7
ritatis, rejicienda eſt. omrinis
. 2. Deo, &
Solvuntur Schol a. Ex his patet, quod Bajus doceat, ſne ſtde inn n
objelio⸗ ſupernaturali non deri opera moraliter bona, ſed lannm n
nes. omnes infidelium actiones eſſe vera peccata, quod Fitutee
idem docet Janſenins & Quesnellius. Probant hoc memnn
I. quia Rom. 14. v. ult. Quod non eſt ex fide, it l kterr
catum eſt. Et Hebr. r1I. v. 6. Sine fide impoſibile a Eegnun

eſt placere Deo. Et Tit. r. v. 15. Omnia mun ne d
ass, coinquinatis autem & infidelibus nihil eſt kinſe

mundum, ſed inquinatæ ſunt eorum S& mens G Cenna
. conſcientia. Sed in primo textu nomine fidei intel- l
ligitur conſcientia vel ſi cum S. Anguſtino fidem milun in
Theologicam intelligas, ly non ex fide ſumitur Altten i
contrarie, id eſt, quod eſt contra fidem. Sine pofntal
fide impoſſibile eſt placere Deo in ordine ad ſalu- nnte a
tem æternam, non vero ad honeſtatem moralem en uli
operis, quod Deo placet, licet operans illi diſpli- bomn
ceat. Ad Tit a. Apoſtolus arguit ſuperſtitionem üuum in
Judæorum, qui putabant, aliquos cibos ex ſe eſſe int 1
immundos, a quibus abſtinendo peccabant prop- ilis ie

ter ſuperſtitionem, comedendo peccsbant » proh. n
ter conſcientiam erroneam, & ſic nil ipſis mun⸗

Ditlile i
Ror une.
tifaun, N.
85
exccg
egis 1i
Antun

ntom, A.

Unm, We
n ellten
Inn
n bonnn ,
antiiss t

re coNIn

eterni,
Wuiumd

et kk
lte u
pecin,6
Pornd
lſer iun
f
ninefein⸗
gnelknet⸗
ſen
den

De Gratia Chriſtii. 621

dum erat. II. 1. Cor. 10. v. 31. Jubemur omnia
in Dei gloriam. & I. Cor. 16. v. 14. omnia e*
Charitate facere, quod quia infideles non faciunt,
eorum opera ſunt peccata. Verum hoc præcepto
ſolum tenemur omnia noſtra in Deum referre ſo-
lum implicite & mediate, tanquam in Auctorem
totius boni & naturæ, non vero ſemper aéctu
explicito, formali & reflexo. Vel tenemur ita
referre, ut nil faciamus, quod repugnet gloriæ
Dei, non vero ſemper poſitive, explicite ex mo-
tivo Charitatis proprie dictæ. Unde actio, quæ
non fit ex Charitate, non refertur quidem ad ul-
timum finem modo meritorio vitz æternæ, ne-
quit tamen dici, nullo modo referri. III. S. Au-
guſtinus 1. 4. contr. Jul. c. 3. fuſe probat, nul-
lum opus ſine fide eſſe bonum: omnia infidelium
opera eſſe peccata, & Philoſophorum virtutes
vitia: fieri ex perverſo fine, quia finis ultimus
hominis infidelis eſt malus, cum fit averſus a
Deo, & converſus ad bonum commutabile ut ul-

timum finem. Sed S. D. ibi diſputat contra Ju-

lianum docçentem opera ex pravo fine fecta efſe
Virtutes vefas, qui in infidelibus proceſſerunt ex
bona eorum natura, & per quas perfeéte juſti fle-
bant, æternamque damnationem effugiebant, li-

cet regnum Dei non conſequerentur. Contra

hunc ergo probat S. Augufſtinus, gentiles raro
habuiſſe veras virtutes ob malum finem, eorum
opera non eſſe complete bona conducentia ad vi-
tam æternam, eſſe plerumque peccata propter
malum finem, vel eile peccata in ſenſu lato,
quatenus illis deeſt aliqua perfeétio, eo quod non
proſint ad falutem: ſine fide per dilectionem ope-
rante non haberi veram juftitiam perfeétam: &
finem ultimum hominis infidelis ut determinatum

ad bonum apparens eſſe malum, non vero ſpe-

Gatum in communi, & ideo quia ex fine deter-
minato ad bonum apparens non agit ſemper in-
fidelis, ideo opus moraliter bonum ob ejus ho-

neſtatem agere poteſt.
§. 348.

622 Coaput VI.

K. 348.

Pacgator Peccator etiam ſine gratia habituali ſancti-
ettam bo- ficante bonum aliquod opus morale ordinis
num opus non tantum naturalis, ſed etiam ſupernatu-
moraliter
pverficere
voteſt.

ralis ſcilicet per gratiam acdtualem (G. 3460.)
perficere poteſt; adeoque non omnia pecca-
torum opera ſunt peccata. Hoc patet Imo.
ex S. Scriptura, quæ peccatores hortatur ad
pœnitentiam Ezech. 18. v. 30 Et Luc. 18.
v. 13. Pablicanus laudatur ob humilitatem
ſuam & dolorem, tanquam opera ad juſtiſi-
cationem ſuam diſponentia. Certe hæc ope-
ra, uti actus fidei, ſpei, timoris, doloris &c.
quæ ad juſtificationem diſponunt, & conſe-
quenter eam przæcedunt, non fſunt peccata,
Ergo funt bona non tantum bonitate mora-
li naturali, ſed etiam ſupernaturali, tum quia
ſunt diſpoſitiones ad formam fſupernatura-
lem, fſcilicet gratiam ſanctificantem, tum
quia ex principio ſupernaturali ſeu gratiæ
actualis auxilio procedunt. (H. 343. Schol. I.
& F. 346.) 2do. conſtat ex definitione Con-

cilii Conſtantienſis quod ſefſſ. 15. hunc ar-

ticulum Hus & Wiclefi damnavit: peccatum
mortalt inficit univerſaliter altus hominis vitioſi.
n. 16. Et Tridentinum ſeſſ. 6 can. 7. definit:
N quis dixerit, opera omnia, qua ante juſtifi-
cationem fiunt, quacunque ratione fadkta ſint, vera
eſſe peccata, anathema ſit. item S. Pius V. &
Gregorius XIII. damnaverunt propoſitionem
35. Baji: omne gquod agit peccator, peccatum eſt.
Et Clemens XI. has Quesnellii propoſitiones
damnavit: 40. Non ſunt niſt duo amoref, i
. Voli⸗

ultint
i onnnia
unneratt
1 muincu
numn e
Uur. Et
ontlin
nllir ſegne
Orfumpat.
40 50 funt
Diineſpiun
1o en
Uulnn ernn
Un l e⸗
o malo en
Dtexpin
Petest eni
lue leet
en Cen
Humd ſl
men wedin
IIss proceg
lee Clne⸗

ul 1 Vi
Nnn Cocenn

tl, I, gni

ſun abo⸗
66 por
nd
ſüime il
ui, ade
. Ardor
non
K uate

De Gratia Chriſti. 623

volitiones & altioner noſiræ naſcantur, amor Dei
qui omnia agit propter Deum, quemque Deus
zintes remuneratur, & amor noſtri, quo nosmetipſos
ac mundum diligimur, qui quod ad Meum refe-

none .
nhm rendum eſt, non refert, & propter hoe inſum fit
en malus. Et 44. Amore Pei in corde peccatorum
omug, non amplius regnante, neeeſe eſt, ut in eo car-
e Nn nalis regnet cupiditas, oma gut ejus aöliones
ghiuen orrumpat. Reliquæ propoſitiones a. 45. usque

Plr ad 59. ſunt ejusdem furfuris. 3 410. Ratio eſt:
Principium malum non inficit actionem agen-

Punüng 1. FInQ . DE
14 tis, niſi ex illo agat, ſieut principium bo-
ehre num eam non cohoneſtat, niſi agat ex
Goise illo: ſed peccator non ſemper agit ex princi-
, Nus Pio malo cupiditatis, ſicut juſtus non ſemper
nt tn agit ex principio bono Charitatis, v. g. dum
em Peéccat vVenialiter: Ergo non ſemper peccat.
l,n Quare licet non detur medium inter charita-
nenm tem & cupiditatem reſpectu perſong, quia
nn homo vel juſtus eſt, vel peccator; datur ta-
ieu men medium reſpectu actionis illius, quate-
u nus procedit a bono principio naturæ, quod
Ble0 nec Charitas eſt, nec cupiditas.
5. e⸗ Schol. I. Wiclefus, Hus, Lutherani, Calviniſtæ, Solvuntur
Vitr un Bajus docent, opera omnia peccatorum eſſe pec- objehtio=
nini i, cata, I. quia Prov. 15. v. 8. dicuntur viſctima im nes.

SDpiorum abominabiles Domino. & Matth 7. v. 18.

s, NVon voteſt arbor mala bonos frubtus facere. Et
, Joan. 9. V. 31. Deus peccatores non audit. Sed
ſnei victimæ illæ ideo ſunt abominabiles, quia ex hy-
i. pocriſi, adeoque ex malo fine ab impiis offerun-
rolie⸗ tur. Arbor mala quatenus mala, & ex malitia
li agens non poteſt bonos fructus facere, bene vero
edomm agens quatenus bona eſt, ex principiis fidei ſeu
Pi recteæ rationis, Illa verba: Deus peccatores non
nn 5 . * audit,

624 Caput VI.

audit; ſunt cœci nati, & ſolum innuunt, quod
Deus non audiat peccatores, ut miracula faciat
pro confirmanda falſa eorum doctrina. II. Pecca-
tor ſemper agit ex cupiditate, quia non agit ex
Charitate, inter quam & illam non datur medium.
Sed homo vel agit ex cupiditate, vel Charitate
ſaltem improprie ſumpta pro bona voluntate, (eu
aliquo honeſti amore, non vero ſemper ex Cha-
ritate Theologica. Deinde inter vitiofam cnpidi-
tatem & Charitatem non datur quidem medium
quoad ſubjeéctum & habitum, bene vero quoad
actum fſcilicet amor honeſti III. Ad opus bonam
morale requiritur, ut ſit conforme regulis morum,

reétæ rationi, & bonum ex objecto, fine & cir-

cumſtantiis: Sed opera peccatorum non ſunt bo-

na ex fine, quia illa ordinant ad bonum privatum

ut ultimum finem, ergo ſunt peccata. Verum
Peccatores ſolum in peccatis mortalibus in bono
privato ſen ultimo fine ſiſtunt, actus vero alii
honeſti faltem implicite ad ultimum finem refe-
runtur, nec in bono privato fiſtunt. IV. Citant
S. Auguſtinum, qui I. de lib. arbit. c. 15 negat,
ſine Charitate aliquid bene fieri poſſe. Et 1. 19.
de Civ. c. 15. ait: Virtutes, dum propter ſe Appe-
tuntur, ſuperha vitia ſunt. Sed primo loco agit
de bonitate ſupernaturali meritoria vitæ æternæ.
In altero diſputat contra Stoicos ultimum finem
in virtute collocantes, & vult affectum virtutis,
quo tanquam ultimus finis appetitur, efſe actum
ſuperbiæ.

An hozo Schol. 2 Gregorius Ariminenſis, & Vasquez licet

lRine gra-
tia opus
mor aliter
bonum
verfitere

volſie.

ad actus moraliter bonos ex fine, ob'ecto & cir-
