Nol d cati formalis ſeu eſſentiæ.. 2. Ut nomina adjecti-
n G noh va dicantur pluraliter vel verba, ſatis eſt plura-
Eent litas ſuppoſitorum. Sic bene dicimus: Pater, Fi-
El lins & Spiritus S. creant mundum: male vero
n dico: ſunt creatores mundi; ſed dicendum eſt,
5 Alkon ſunt creator mundi, ne pluralitas eſſentiæ creato-
Gvubel ris inferatur. Item male dico: Pater, Filius &
geciae Spiritus S. ſunt tres Di, bene vero: ſunt Deus.
ſiinn Eodem modo male dico: Pater & Filius ſunt
Principia Spiritus S. quia licet duæ ſint Perſonæ,
inß ſignificatus tamen formalis principii ſeu efſſentia
Gpiind non multiplicatur, ſed debeo dicere ſunt princi-
Umero ſ pium. Hinc quando in Symbolo S. Athanaſii di-
Erno citur: unus omnipotens, non tres omnipotentes,
ititet Iy omnipotens ſubſtantive ſumitur. Porro cum

ee BPater & Filius abſolute neceſſario Spiritum S.
Düdd pirent, (§. 157.) patet non propter inſufficien-
tiam virtutis in Patre, Filium etiam ad ſpiratio-
nem concurrere, ſed quia juxta eſſentiam Divi-

ekl nam non aliter eſt poſſibile: imo ſi Spiritus S.
ee r a Filio non procederet, non diſtingueretur ab eo
eneke realiter, quia oppoſitio relativa inter ſpirantem
Puuc, 6, & Spiratum cefſlaret: ubi autem in Divinis non
Pncim obviat relativa oppoſitio, ibi nulla eſt diſtinctio
umte, realis. Quando vero nonnulli antiqui dicunt:
thimm Patrem & Filium eſſe auétores Spiritus S. ly au-
gnolie dGores ſumunt adjective, id eſt, ſpirantes, nen
ehmite vero ſubſtantive, id eſt Spiratores ob rationem
nd, jam allatam.
1 ſp Schol. 2. Licet igitur Spiritus S. ut verus Deus eſt.
ſn (§. 147.) habeat eſflentiam, quæ eſt a ſeipſa,
en Ni cum eadem numero cum Patre eſſentia gaudeat,
gefing (§. 148.) quoad modum tamen eam habendi non
t inn eſt a ſeipſo, ſed Patrem & Filium pro Principio
e ſuo agnoſeit: nee tamen dependens a Patre &
i Filio, nec Pater & Filius cauſa Spiritus S. dici
hune ,, poſſunt. (F. 154. Schol. 2.) Et quia Spiritus L8.
nen, eſt a Patre & Filio: hinc interna ejus proprietas
e. Firl in opera externa ita profluit, ut Spiritus S. a ſe
lin U3 non

Fater eſ-
ſentiam
Divinam
quoad
modum
etiam ha-
bendi ha-
bet a ſe-
iplo.

Quomodo
Fater ſit
princi-
vium Di-
vinitatis.

310⁰ Caput II.

non agat quidquam, ſed a Patre & Filio: uti te-
ſtatur Chriſtus Joan. 16. v. 13. Qua ratione Pater,
Filius & Spiritus S. ita agunt, ut Pater per Fi-
lium in Spiritu S. agat Rom. II. v. 36. Ex iſo,
& per ipſum & in ipſo ſunt omnia.

H. 159.
Deus Pater eſſentiam Divinam quoad mo-
dum etiam habendi, habet a ſeipſo. Nam
Deus Pater ſæpiſſime in S. Scriptura legitur
FEilium generare, mittere (H. 152.) Joan. 7.
v. 28. 29. 33. & mittere Siritum Joan. 14.
v. 26. & per eos operari (H. 154. Schol. 2.
. 158. Schol. 2.) Pfſ. 32. v. 6. Nullibi tamen
Pater a Filio & Spiritu S. eſſe, mitti, nec
hi per illum operari dicuntur: Ergo bater
eſſentiam Divinam, quæ a feipſa eſt, habet
etiam quoad modum habendi a ſeipfo. Ra-
tio eſt: Pater communicat eſſentiam Divi-
nam Filio & Spiritui S. (G. 153. 155.) Efgo
non poteſt illam viciſſim a Filio & Spiritu 8.

communicatam accipere, quia alias Circnlus

oriretur. Porro hæc aſzitas Patris non con-
fundenda eſt cum aſeitate eſſentiæ Divinzæ:
Nam cum Pater & Filius & Spiritus S. ean-
dem numero eſſentiam Divinam habeant
(F. 148.) & Deus ſit ens a fe (G. 40.) omues
habent eam eſſentiam, quæ eſt a ſeipſa, ſed
ſolus Pater eam habet a ſeipſo. Unde alei-
tas Patris, quatenus eſt Pater, non eſſen-
tiam, ſed modum eam habendi reſpicit. .
Schol. Ex hoc colligere licet, quomodo Pater prin-
cipium totius Divinitatis poſſit appellari. Nempe
ſi per totam Divinitatem intelligatur efſentia Di-
vina, ſecundum quam Deus eſt Spiritus a ſe, e

ter non
nann elle
Dium,:
t Spin
glit ſie
Tater
Der Di-
nitatis,
ellet.
tis, in
lter, 1
penn in ſ
lter ekt.
Exerele it
1le der
UVII ex
1.001.
Crica
de o
kantiali
tor.

Ration
60 Drimns
Flins, 1
Datrem .
te in 8.5
loete Cn
Hlutyi G
En n l
ſeo
filin
lin Date

MN

t dit 3
tiin Divin

lor i
ticreke
Hue
lui

n lon
eigo.
Pan k,
82.) .
den
lhi
e, iti,
1iſn
etin
Pl
Htis n
Feniee /
isg⸗
nnn b,

De Deo Trino. 311

ter non poteſt dici principium totius Divinitatis,
nam efſentia Divina non habet ullum fui princi-
pium, alias non eſſet Spiritus a ſe, & quia Pater
eſt Spiritus a ſe habens eſſentiam Divinam, ne-
quit fieri, ut idem ſit ſui ipfius principium. Nec
Pater poteſt dici principium totius Divinitatis, ſi
per Divinitatem intelligantur tres Perfonæ Divi-
nitatis, alias Pater fui ipfius Principium dicendus
eſſet. Dicitur igitur principium totius Divinita-
tis, quia omnes Deitatis Perſonæ, quæ non ſunt
Pater, a Patre procedunt, & Pater earum ratio-
nem in ſe continet. Porro Aſeitas Patris, prout
Pater eſt, in operibus externis etiam ſe debet
exerere ita ut agat a ſe: hinc dicitur Pater agere
a ſe per Filium in Spiritu S. qualis modus agendi
nulli ex Divinitate præter Patrem competit
I. Cor. S. Vv. 6. Rom II. v. 36. & particula dia-
critica Patri attributa ibi eſt, Ly E, licet ſubin-
de propter Patris cum Filio & Spiritu S. Conſub-
ſtantialitatem cum alia particula, per, commute-
tur.

G. 160.

Ratione ordinis in ſubſiſtendo & operan- Katione
do Primus in Divinitate eſt Pater, ſecundus ordimis
Filius, Tertius Spiritus S. Hic ordo inter 7 Jubſi-
e. 7 . ſtendo in
Patrem, Filium & Spiritum S. ſæpe diſer- Divinitate
te in S. Scriptura retinetur v. g. Matth. 28. primus e,
docete omnes gentes baptizantes eos in nomine PFPater, 1
Patrice & Elii & SpiritusS. Et S. Juſtinus cundus
apol. 2. ait: Jeſum agnoſcimus veri Dei Filium, Eilius,
& loco ſecundo colimus, tertiumque ordine Spi- H
ritum Propheticumi. Ratio petitur ex dictis, aßkan,
quia Pater eſſentiam Divinam etiam quoad
modum habendi habet a ſe (F. 159.) & Pa-
ter agit a ſe (l. c. Schol.) Filius vero eſſen-
tiam Divinam quoad modum habendi habet
U4 à Pa-

312 Caput II.

a Patre ommunicatam (F. 153. & omnia
a Patre agit. (H. 154. Schol. 2.) Spiritus §.
aàa Patre & Filio efſentiam communicatam ha-

bet (K. 155.) & àa Patre & Filio agit (H. 158.

Schol. 2.)
§⸗ 16 I.

In irihus In tribus Divinis Perſonis non datur erdo

Divinis perfectionis, nec virtutis agendi ad extra,
Perſonis» nec temporis, nec dignitatis, ſed in omnibus
oo eſſentialibus attributis, vi agendi., duratione
feſtionis, & cultu inde reſultante omnes tres Perſonæ
nec virtu omnino æquales ſunt. Nam Filius æque
tis agendi ac Pater & Spiritus S. ſunt verus Deus
ad eætra (H. 141. & ſeq.) adeoque omnium attribu-
nee tem, torum Divinorum omnes funt participes:
Bigmita⸗ Ergo ratione perfectionis æquales ſunt. De-
tis, inde virtus agendi ad extra ſequitur perfe-
ctiones eſſentiales: Sed in his Pater præ Fi=
lio & Spiritu S. præcellentiam non habet:
Ergo nec ratione virtutis ad extra operandi.
Rurſus ſicuti Pater eſt ab æterno, ita etiam
Filius & Spiritus S. (H. 142. 146.) Ergo fa-
tione temporis funt æquales. Item ſicuti Pa-
ter cultu Divino eſt proſequendus. (G. 141.)
ita etiam Filius (G. 143.) & Spiritus S. (J.
147.) Ergo ratione dignitatis ſunt qua es.
Unde Symbolum S. Athanaſu: In hac Zrinitats
nihil priur aut poſterius, nikil majus Gut minus;
ſed tote tres Perſonæ cocterne ſibi ſunt & co-
ρuαͤꝶ—ι.. Quippe qualia dicuntur, quæ

eandem habent quantitatem, quzæ autem

eandem quantitatem habent, funt idem:
Ergo cum Pater, Filius & Spiritus S. in idus
nibus

Ubus el
Nibus p
uuntita
Aitur
Vetlonis

Klol. C
¹ lin
Perſons
defemenn
AiArun
60 ner Ei
eſ contra

Maer
wicem
Dptura N
Tes Per
Clatatx.
Pet Chriſ
olomba.
Ius adop
Pitſe lie
e ii
CrErlt
Mkei⸗ aſ

ſe Loſpe

lann ert
lle zſat

lle an
6 Cintu
ſl ne

De Peo Trino. 313

Em zibus eſſentialibus ſint idem (G. 148.) in om-
Süm nibus perfeétionibus eſſentialibus eandem

Uirn? quantitatem fcilicet infinitam habere debent.
Nten Iagitur ſolus ordo originis in tribus Divinis

Perſonis admitti poteſt.

Schol. Cudworthus & Bullus Angli: & Epiſcopius
2 Limbrochius Arminiani inæqualitatem inter
n Catate Perſonas Divinas in perfecétionibus eſſentialibus
idern defendunt, quam opinionem alii ſubordinationem
e alii Arianismum mollem appellant. Sed hoc mo-
Anemt do nec Filius nec Spiritus S. Deus forent, quod
1 Au eſt contra demonſtrata. (F. 143. 147.)

tres kan
Ulin , §F. 162.
Con un Pater Filius & Spiritus S. funt realiter Eater,

puie⸗ invicem diſtincti. Ita docet Primo S. Scri- Lilius &
gi ptura N. T. ubi Matth. 3. Marci r. Luc. 3. piritus
Tres Perſonzæ in baptismo Chriſti fuerunt de- ent

claratæ.: Pater & Eiliut cœleſti illa voce: Hic =
n eſt Filius meus dileltur; & Spiritus §. dum fu- ſindi.
ngen per Chriſtum deſcendit corporali fpecie ſicut
* columba. Non deſignatur hic per Filium Fi-

lius adoptivus, & per Spiritum S. tantum

6 gratiæ plenitudo, uti volunt Sociniani: Nam

en de Filio naturali agi probat emphaſis textus
s (, G z. , „ n,, D d II
is rgc: αο α ανσα6ας quod de nulle
r alio legimus. Item Evangeliſta S. Lucas ex-=
in ſ⸗ preſſe afſerit c. 3. v. 22. Spiritum S. deſcen-
⸗“ diſſe corporali ſpecie ſicus columbam: Ergo ve-=
ram Perſonam ſicuti in Filio deſignat. De=

" ingde Matth. 28. v. 19. dicitur: docete omnes
venm, gentes haptizantes eos in nomine Patris & Filit
—S Spiritus S. ubi ſane fruſtra a Chriſto tria
diverſa nomina; quorum cuilibet peculiaris
U5 ſigni⸗

314 Caput II.

ſignificatio ſubeſt, fuiſſent adhibita, fruſtra
Articulus Emphaticus & eſſet additus, fru-
ſtra bis repetita eſſet particula copulativa za
niſi realis eſſet illorum Trium diſtinétio.
Rurfſus Jo. S. V. 7. Tres eſſe in coelo teſti⸗
monium dantes dicuntur, licet hi tres eſſen-
tia unum fſint. (H. 148.)

Secundo ad hanc realem Patris, Filii, &

Spiritus S. diſtinctionem indicandam Patres

Eccleſiæ ipſa S. Scriptura præeunte Joan. 14.
v. 16. dixerunt, quod in Trinitate detur 42-
Aoc α οο ᷣετονατποι, licet non X αα
XXA*h 8Sασοαοι. Hæc quippe ipforum mens
eſt, alium Patrem, alium Spiritum S. eſſe in
reſpectu perſonali, non autem aliud eſſentia.
Unde S. Auguſt. I. I. de fide c. I. Una ℳ
Patris & Filti, & Spiritus S&. eſſentia, in qua
non eſt aliud Puter, aliud Filius, aliud Spiri-
tus S. quamvis perſonaliter ſit alius Luter, alius
Filius, alius Spiritur J. Ratio eſt quia illa
vocamus diſtincta, in quorum uno eſt aliquid,
quod non eft in altero: ſed in generante ali-

quid aliud eſt, quam in generato, quia ge-

nerans dat vitam generato, generatus acci-
pit (J. 152.) Ergo generans & generatus de=
bent eſſe realiter diſtincti, & conſequenter
Pater & Filiuns in Divinis ſunt realiter diſtin-
Gi. Eodem modo cum in ſpirante debeat
eſſe aliquid aliud, quam in ſpirato: ſpirans
& ſpiratus debent inter ſe realiter diſtingui:
adeoque cum Pater & Filius Spiritum S. ſpi⸗
rent, (§, 155.) Spiritus S. a Patre & Filio
realiter diſtinguitur.
Schol.

Glol 1.
Filium
Perſon
Datrom
ſunt de
Rionen
nunt !
citur
Ppriori
tas er
te /
Jom 10
ſoan. 14
MeE. H
le elles
Gdübs
Moon
inlerre
dens,
emer
hil 4
ciatur.
Non
ſier
e conn
Dirine
Glin tre
kemt,
elemi,
doln,
non d
es
wine
eſſe le
in h⸗
kincker
lcet de
lii,

iſe

De Deo Trino. 315

nn n Schol. I. Noetus circa annum 245. aſſerebat, Patrem Sapellia-

Adtus, Filium & Spiritum S. non ſolum natura, ſed etiam norum ob-
lhnin Perſona unum Deum & fingularem efle, cujus jeciones
1 in Patronus famofiſſimus fuit Sabellius, a quo diéti ſolvun-

*“ ſunt Sabelliani, quotquot poſt eum realem diſtin- tsr.
E ctionem Perſonarum in Deo rejecerunt. Oppo-
itisc nunt I. illa loca S. Scripturæ, ubi Deus unus di-
citur Deut. 6 v. 4. Solus Pater Deus. Keſv. In
priori loco unitas Dei in natura, non vero uni-

is, Fii tas Perſonæ deſignatur: in poſteriori idola a ra-
tam M. tione veri Dei excluduntur. II. Opponunt illud
Joan. 10. v. 30. Ego & Fater unum ſumus. Et
ine uul Joan. 14. v. 9. Qut me videt, videt &f Patrem.
te detuui KReſp. Prior locus de unitate eſſentiæ; poſterior
NNiN de effectibus externis miraculoſfis intelligitur, in
Nommt quibus eſt eadem virtus Patris & Filii. III. Qp-
nd ponunt diſtinétionem realem Perſonarum in Deo
tun 64 inferre compoſitionem, ens aggregatum per acci-
Aulck dens, & majus incrementum ex tribus Perſonis
l. emergens. Keſp. Primum non ſequitur, quia ni-
tin hil eſt in Deo per modum potentiæ, quod perfi-
, olulß ciatur, nil per modum formæ, quod perficiat.
Pnir Non ſecundum, quia ad ens aggregatum per ac-
1 cidens requiritur, ut ex pluribus nullam inter
ſe connexionem habentibus fiat; Perſonæ vero
o Divinæ ſummam naturæ unitatem habent: Et
geleut quia tres Perſonæ majorem perfectionem non af-
ferunt, quam totam habent ab una & ſingulari
am eſlſentia, majus incrementum non faciunt.
e Schol. 2. Realis diſtinctio Perſonarum Divinarum Trinitas
gen . non tollit unitatem effſentieæ, (F. 148.) Unde quid.
CoNe Deus recte Triunius ſeu Trinitatis, ſeu Trini no-
realtett, mine deſignatur: male vero diceretur in Divinis
nn 6 eſſe Ternio, Ternitas, Triplicitas, Triformitas,
ſto quia hæc nomina trium rerum fubftantialiter di-
n Ge⸗ ſtinctarum numerum & compoſitionem important:
itet licet poſſit dici Triplex Perſona. Item non poteſt
iitun 4 dici, Filius eſſe diverſus, diviſus, alienus diſpar

Pane & differens a Patre, quia ſic naturæ diverſitas in-
dicatur;: dici tamen poteſt alius, diſtinétus, &
6 quoad

Trinitas
in V. T.
fuit 60⸗
ghnita.

316 Caput II.

quoad relativam proprietatem differre a Patre,
quia ſic denetatur Perſonalis ejus diſtintio. Ly
folus tantum conjungi poteſt termino bPerfonali,
quando prædicatum in propoſitione eſt proprium
ſoli Perſonæ, quæ eſt ſubjectum: v. g. ſolus Pa-

ter generat.
163.
§ 3 4

Trinitas in veteri etiam Teſtamento fuit
cognita. Nonnulli hoc probant ex Gen. I.
v. 1. In principio ereavit Deus cœlum & ter-
ram: ubi Eleè in plurali conjungitur cum
N in fingulari ad innuendam pluralitatem
Divinarum Perſonarum. Verum cum alii in-
terpretes cum Bellarmino velint, hanc ſolum
eſſe proprietatem linguæ Hebraicæ, nolumus
hic ex re incerta argumentum ducere. Unde
melius probatur ex Gen. 1. V. 26. faciamus ho-
minem ad imaginem & ſimilitudinem noſtram.
Et c. 3. v. 22. Ecce Adam quaſi unus e no-
bir ſactur eſt. Et c. 11I v. 7. Venite deſcenda-
mur, & confundamus ibi linguam zorum. UÜbi

in plurali dicitur: faciamus, unus eo nobit,

deſcendamur, ad deſignandam Perſonarum
pluralitatem, in ſingulari vero: ad imaginem,
ut denotetur unitas eſſentiæ. Nec eſt cur di-
catur ideo hæc in plurali dici, ut Majeſtas
Divina indicetur: quia alias etiam Deus in
Legis promulgatione Exod. 20. ubi vel ma-
xime majeſtatem ſuam Deus oſtendebat, de
ſe in plurali loqui debuiſſet: ſane ſtylus ma-
jeſtaticus ne quidem in omnibus loeum ha-
bere poteſt, uti Gen. 3. v. 22. ubi fit partitio,
realem pluralitatem ſupponens. 2do. In V.

Domi=

T. Deus a Deo diſtinguitur Gen. 19. V. 24

Duuinunr
ur &
lepetltu
4, eX 4
gbin no
Ex iis
lepetito
Aue Mn
Priminr.
Petſtone,
in erpiie
r A Nl
RN ſonat
udet.
Aut Ir
Tecentia
Oifſa
Ptis legl
tone ſi
Miice
Cluk, g
Ilir ibit /
l 6n,
loſer, 1
in meti
Dei No
i
intus
Phetis
Nitatis
ltthet
Erple
6

De Deo Trino. 317

e. Dominur pluit ſuper Sodomum & CGomorram ſul-
rd phur & ignem aà Domino: Ubi H non ſolum
ickn repetitur, ſed etiam cum præpofitione 3eeEe
a, ex domino, ad denotandum Filium Dei,
quia nomen 1h ſoli Deo tribuitur. 3⁄0u.
Ex iis locis ubi nomen ſanctus vel Deus ter
repetitur lſ. 6. v. 3. Jankus, Janblug, Jan⸗
amermm Suc Dominus Meus ecercituum. Ubi unitas ex-
AG primitur in voce H) & Trinitas in trina re-
nin petitione, Sanctus. Unde etiam R. Simeon
Uunfra ita explicat: Sankzus, hic eſt Pater: Sanktur,
guim hic eſt Filius: Sanktus, ſic eſt Spiritus J. Et
umd R. Jonathan Filius Uziel: Chaldaice ſic
hane; habet: Lanbtus Tater, Sandtus Pilius: San-
ce,Pé Bus Spiritus J. Quæ teſtimonia quidem in
aden recentioribus editionibus horum Rabbinorum
ſun omiſſa ſunt, ea tamen in antiquis manuſcri-
8 ptis legit Galatinus. Quod vero hac repeti-

iu, tione fuperlativum juxta phraſin linguæ He-
uit braicæ non deſignetur, patet ex v. 8. ubi di-
m Ccitur, quem mittam? en unitas eſſentiæ: Et
4 v4 Juts ihit nobir? en Perſonarum pluralitas. Et
6 Pl. 66. V. 7. dicitur: Benedicat nos Deus, Deut
n Hing noſter, benedicat nos Deut. Ubi Deue noſier
in medio ponitur, quod optime ad Filium
leee Dei propter affumptam humanitatem refer-
n, tur. Alia teflimohia pro Divinitate Filii &

etiun
0. 5 . . . .
Ctene Schol. In Veteri Teſtamento ſolis Patriarchis, Pro- Quihus
arelſb, phetis & viris Sanctis aperta Myſterii §. S. Tri- rog'elat
1 “ nitatis revelatio concefſa fuit, uti innuit Chriſtus erit.
ins Matth. 13. v. 17. Amen dico vohbis, quia maulit
Gbi 1e, Prophetæ & juſti cupierunt videre, qu vos veide-
s. 4 tis, & non viderunt. Sane deſiderium Inear-
0 onis

hl

„% Spiritus S. dedimus. (H. 142. 147.)

4

Deus eſt
Jubſtantia
ſingularis
completa⸗
Ccommuani-
cabilis.

318 Caput II.

tionis illis revelatæ, Myſterium S. S. Trinitatis
ſupponit. Communi tamen vulgo Judæorum
aperta revelatio Myſterii S. S. Trinitatis merito
denegata fuit, tum ut Polytheismi occaſio tolle-
retur, tum ut Novo Teſtamento utpote perfe-
ctiori hæc revelatio a Chriſto facienda reſerva-
retur. Unde vulgus Judæorum imperfetam
ſolum Divinitatis Meſſiæ notitiam habuit, quem
tantum ut regem præpotentem fibi exhibuit:
Quia tamen fides in Chriſtum mediatorem omni
tempore necefſaria erat ad ſalutem, Judæi juſti
fidem ſaltem implicitam in Chriſtum Deum habue-
runt. Inter legisperitos vero ſemper ſubobſcura
quædam de S. S. Trinitate Traditio viguit, quia
aderat Traditio de Divinitate venturi Meſſiæ,
quæ confuſam S. S. Trinitatis notitiam includit:
ſane ſi Meſſiam Deum eſſe non agnoſcerent, fru-
ſtra eos Chriſtus ad probandam ſuam Divinitatem
ad Scripturas remiſiſſet, ſi eam ex Prophetis di-=
ſcere non potuiſſent. .

1

H. 164.

Sanctiſſimæ Trinitatis myſterium hucus⸗
que ad S. Scripturæ ductum explicavimus:
Quia vero ad ſolvenda varia adverſariorum
Sophismata, & vindicandum verum S. Scri-
pturæ ſenſum varii in Eccleſia recepti ſunt
termini, reſtat, ut eos ad altiſſimum hoc
myſterium in ſequentibus applicemus. Igi-
tur Deus eſt ſubſtantia, & quidem communica-
bilir, ſingularir, & completa. Nam fſubſtan-
tia eſt ens, quod non exiſtit in alio tanquam
ſubjecto, ſeu ens per ſe exiſtens: Sed cum
Deus ſit ens a ſe, (§. 40.) exiſteret, etſi
nullum aliud adeſſet ens, adeoque non eſt in
alio tanquam in ſubjecto: Ergo eſt Fhg.
. ein⸗

Deinde
etere,
ter Eqt
Dens (
ta plun
Rorſus
omhnime
ens exi
ſigicen
e cone
Conttaci
in exit
Eebens
lubſr⸗
Gur eX
tendon
de Der
leoqu
tura fu⸗
Connpleta
Olol. 1
ſechun
6 ty
enlmn di
node
tint, 1
Cchiis
ſndir
ſt,
Commn

Dens
ln N

N uin
g0 Iolen
finitats re
1 ccibend
Ue

ebiatoten
n, Illti
n ennk
per ſtinn
tin gni
Reltuel Mel
than inn
Clerett,
um Dfiün
eX Drohde

Keim kn

elent
eiii
ennd
n leeet
Aicmm.

Plcem

iden Nu
Nn
o
iens
erilleni,
glel⸗

.

De Deo Trino. 319

Deinde ſubſtantia, quæ pluribus poteſt com-
petere, dicitur communicabilis: Sed cum Pa-
ter & que ac Filius & Spiritus S. ſint verus
Deus (H. 141. 143. 147.) Deus eſt ſubſtan-
tia pluribus competens, Ergo communicabilis.
Rurſus ſubſtantia ſingularis dicitur ſubſtantia
omnimodo determinata: Cum autem omne
ens exiſtens omnimodo determinatum ſit,
ſiquidem quidquid de eo cogitari poteſt aut
ei competit, aut non, per ipſum principium
contradictionis, ſequitur, omnem fubſtan-
tiam exiſtentem eſſe ſubſtantiam ſingularem,
ſed Deus eſt ſubſtantia exiſtens; (H. 41.) Ergo
eſt ſubſtantia ſingularis. Denique ſubſtantia,
quæ ex natura ſua non ordinatur ad conſti-
tuendum cum altero tertium, eſt completa:
Sed Deus eſt ſubſtantia, quæ eſt a ſe (F. 40.)
adeoque ad tertium conſtituendum ex na-
tura ſua non ordinatur: Ergo eſt fubſtantia
completa.
chol. Non eſt repugnantia ſecundum diverſum re-

ſpectum, Deum dici ſubſtantiam communicabilem,
& ſingularem, ſeu incommunicabilem. Deus

enim dicitur ſubſtantia ſingularis, quatenus omni-

modo jam determinatus eſt, ad quod etiam per-

tinet, ut ſit Pater, Filius & Spiritus S. communi-

cabilis autem ſubſtantia dicitur, quatenus ille ab-
ſtractive ab eo, quod Pater, Filius & Spiritus S.

ſit, conſideratur, ſed his tribus efſentia Divina

.

communis eſſe debet.

H. 165.
Deus non eſt ſuppoſitum, nec unica Per-
ſona. Nam ſuppoſitum eſt ſubſtantia ſingu-
laris & incommunicabilis: Sed eſſentia Divi-
na

Deus gon
ſi ſuppo-
tums nec
Unicao

Ferſona.

ERerſond
quid.

abliſten=
tig.

sgis t.

Suot;,

„
vzagkhess

320 Caput II.

na non eſt incommunicabilis (H. 164.) Ergo
non eſt ſuppoſitum. Deinde ſuppoſitum intel-
lectu præditum dicitur Perſona: Sed eſſentia
Divina non eſt unicum ſuppoſitum, Ergo
nec unica Perſona. .

Schol. I. Perſona juxta Boetium eſt naturæ ratio-
nalis individua fubſtantia, id eſt fubſiſtentia; quæ
definitio cum noſtra quoad rem coincidit, ubi
Perſonam concretive ſumimus, quo modo fab-
ſtantiam, quod eſt ejus materiale, & ſubfſiſten-
tiam cum intellectu, quod eſt ejus formale, in-
cludit. Perſond autem abſtractive fumpta, hoc
eſt Perſonalitas eſt ſubſtantiæ intelligentis ſubi-
ſtentia. Suhſiſtentia eſt modus exiſtendi, quo
ſubſtantia ſingularis exiſtit complete & incommu-
nicabiliter. Græci Perſonam vocant ozesuzu.
Olim inter Græcos & Latinos controverfia fuit
de his vocibus, Perſona & αναοοτι Latini putan-
tes nomen vnasοâs idem ſignificare ac eſſentiam,
Græcos tres vgosacszt in Deo admittentes Arianos
vocabant: Græci putantes Perſonas ſolum dici
zegaτα, id eſt, quales perſonas homines in co-
meediis exhibent, ac proinde in Divinis unam
perſonam ſub varia repræſentatione multorum
officia ſuſtinere, Latinos Sabellianos vocabint;
de qua re S. Damaſus S. Hieronymum conſuluit,
qui voluit taceri tres hypoſtaſes, quia, ait, no-
men-non bonæ ſuſpicionis eſt, & venenum fſub
melle latet. Nunc autem plene nota utriusqueé
nominis ſigniſicatione utroque indifferenter utitur
Eccleſia. sSeiz licet proprie naturam ſeu eſſentiam

ſignificet, a nonnullis tamen antiquis S. Grego-

rio Nifſeno & Epiphanio pro Perſona ſumitur:
quod tamen hodie non amplius licet. Similiter
nomen væss eilentiam ſignificat, ab antiquis ta-
men etiam pro Perſona accipiebatur, quod hodie
omnino obfolevit. Item vawaͤα fubinde pro na-
tura, fubinde pro Perſona olim ufſurpabatur;
ipſum nomen fubſtantiæ cum nomine ſubſiſtentiæ
confundebatur. Schol⸗

Wol 2.

mittit, t
le ſen
n pre
timo ce
commun
lis abſo
ellet in
ſie guat
I. quod
Plex,
1e 9 gia
Kione, ſe
on obel
tonidus
ſeryet,
ens N
ends ſ
inänitne
eſt fubt
Munica

Ditet,
oftn. On

oltunit
Selet
tun l

Hatüren
Pültentu
cdincidt
Clo ntl
iunme,
e nnet
geie
Xiktend
4e Cine
VCdt n
cObttOed
te k
ittetati
ſoons M
nie
ſone mn
nos 1e
nun e
Via, 47.

De Deo Trino. 321

Schol. 2. Cajetanus quatuor in Deo ſubſiſtentias ad- Quot ſint
mittit, tres relativas & unam abſolutam. Verum Jubſiſtene
hæc ſententia non placet, tum quia natura Divi- tiæ in
na præciſis per mentem relationibus non eſt ul- Deo.
timo completa & ineommunicabilis, imo a Patre
communicatur Filio & Spiritui S. tum quia ſi ta-
lis abſoluta ſubſiſtentia admittatur, admittenda
eflet in Deo Perſona communis & abſoluta, &
ſic quatuor in Deo efſent Perſonæ. Non obeſt,
I. quod ſubfiſtentia ſit perfectio fimpliciter ſim-
plex, Aeſv. hoc falſum eſt de ſubſiſtentia abſolu-
ta, quia eſt incompoſſibilis cum alia Dei perſe-
Gione, ſcilicet communicabilitate Divinæ naturzæ.
Non obeſt II. quod Deus præintellectus ſuis re-
lationibus operetur, intelligat, velit, creet, con-
ſervet, ſit perfeétus, infinitus, ſubſiſtens: &eſp.
Deus non operatur ad intra vel extta, niſi qua-
tenus ſubfiſtit in tribus Perſonis: eſt perfeétus &
infinitus perfectione effentiæ, non vero perſonali,
eſt ſubſiſtens, hoc eſt exiſtens non vero incom-
municabiliter.

Pater, Filius & Spiritus S. funt tria ſup- Eater, Ei-
pofita. Quippe Deus eſt ſubſtantia, (H. 164.) ius &

Sed Pater, Filius, & Spiritus S. ſunt verus iritus

Deus: (G. 141. 143. 147.) Ergo Pater, Filius 2 ⸗

& Spiritus S. ſunt ſubſtantia. Rurſus omnis poſia.

ſubſtantia exiſtens eſt ſubſtantia ſingularis,
(§. 164.) Sed Pater & Filius & Spiritus S.
exiſtunt, ſunt enim verus Deus exiſtens (I. c.)
Ergo ſunt ſubſtantia ſingularis. Porro Pater
eſt ſubſtantia completa, quia Divinam eſſen-

tiam habet a ſe, (F. 159.) adeoque non pro-

ducitur ad conſtituendum cum altero ter-
tium; (O. 164. ſimiliter Filius quidem a Pa-
tre
Schram Inſtit. Theol. Tom. I.

322 Caput II.

tre generatur, & Spiritus S. a Patre & Filio
ſpiratur, ſed non eo fine, ut Filius cum Pa-
tre & S. Spiritu, & Spiritus S. cum Patre &
Filio totum Deum conſtituant, ſed abſolute
neceſſario, (F. 154. 157.) quæ neceſſitas ex-
cludit finem: Ergo Filius eſt ſubſtantia com-
pleta, ſicuti & Spiritus S. (H. 164.) Denique
Pater tanquam generans realiter diſtinguitur
àa Filio generato, & Filius a Patre tanquam
generante, & Pater & Filius tanquam ſpi-
rantes, a Spiritu S. ſpirato, & Spiritus S.
a ſpirante Patre Filioque (F. 162.) Ergo Pa-
ter non poteſt competere Filio, nec Spirituis.
nec Filius Patri aut Spiritui S. nec SpiritusS.
Patri aut Filio, adeoque Pater æque incom-
municabilis eſt reliquis, ac Filius & Spiri-
tus S. (F. 164.) Quare cum Pater ſit ſub-
ſtantia ilingularis, completa & incommuni-
cabilis, ſicut Filius & Spiritus S. hinc Pater
eſt ſuppoſitum ſicuti & Filius & Spiritus 5.
(§. 165.) Ergo Pater & Filius & Spiritus §.
tria ſunt ſuppoſita. .
Schol. Dum Patrem dicimus eſſe ſubſtantiam, uti &
Filium & Spiritum S. facile patet, non tamen
tres ſubſtantias a nobis admitti, quemadmodum
nec tres Deos admittimus, licet quilibet eorum
ſit verus Deus Eadem enim ſubſtantia Divina,
ſed ſub diverſis relationibus, omnibus tribus com-

petit. Et quando Patrem Filio & Spiritui S. in-

Communicabilem dicimus, non contradicimus ſu⸗
perioribus, ubi Fatrem cum Filio & Spiritu 8.
eſſentiam Divinam communicare demonſtravimus:
(§. 154. Schol. 2. 157. Schol 2.) nam diſtinguen-

dum eſt inter communicationem eſſentiæ Divinæ,
quam ſupra aſſeruimus, & Paternitatis, quam neé-

gamus.
C. 167.

date
ſonx.

in Deo

Uatth.⸗
bet i, ,,
Cun erg
Feſatior
Ale iube
Gicencuum
1Stins
Es omn
Cll kore

oNine

ts,
Mpotent
elect
lo, & 5
tere G
lholtn
litns 5
Pluu
Ais derl
lentor,
munis,
G8)
Rio I.
unt, V
fons eſt
ivine
lrahen
Dulter
n hen

De Deo Trino. 323

te G. 167.

1 Pater, Filius & Spiritus S. funt tres Per- Eater, Ei-

ſonz. Ita aperte hæe Trinitas Perſonarum lius &
i in Deo elucet ex ipſa formula Baptismi. Spiritus
Matth. 28. v. 16., ubi Chriſtus baptizare ju-. e
hade pet in nomine Bitrie, & Filii, & Syiritus F.: wes Ler-

nectlti

7. Jonc.
H Cum ergo certum ſit ex ipſa confeſſione ad- Joug.
1 ue verſariorum, Pattem in cujus nomine bapti-
tte tan .

zare jubemur eſſe Perſonam, cur idem non
uudun dicendum erit de Filio & Spiritu S.2 Certe
ANn i Spiritus S. non efſet niſi affectio Patris v. g.
2) Ejus omniſapientia vel omnipotentia, ridi-
neehit cula foret locutio, ſi juberemur baptizare in
erd⸗ nomine Patris & Fili, & omnipotentiæ Pa-=
Ae tris, ſiquidem Patre nominato ipſa ejus om-
mipotentia indicatur. Deinde Deo competit
Diel intellectus (H. 60.) adeoque etiam Patri, Fi-
Ciear, lio, & Spiritui S. intellectus debet compe-
6in tere (G. 141. 143. 147.) Cum ergo Pater ſit
Cn ſuppoſitum intelligens, ſicuti & Filius &
66 Spiritus S. (H. 166.) Pater eſt Perſona ſicuti
Filius & Spiritus S. (H. 165.) Et quia licet
Dme alias perſonis multiplicatis eſſentiæ multipli-
Ia, centur, hic in Divinitate eadem numero eſ-
ſentia manet omnibus tribus Perſonis com-
munis, (H. 148.) Deus ſicuti eſſentia unus
e (G. 58.) ita Perſonis Trinus eſt.

1

nhul .
1 Schol. Tr. Sabelliani & Sociniani, qui Trinitatem ne- Solunniur.
colttl, gant, varia dubia contra eam movent, quorum objeſlio⸗
Mre fons eſt, quod Deum modo ſumant pro efſſentia ges.
A Divina omnes tres Perſonas comrlectente, vel
ui abſtrahente a relationibus perſonalibus, modo per-
nurl ſonaliter pro certa Divinitatis perſona. Quare ſi
ath hec bene diſtinguamus, non ſequitux I. Contra-

RUH⸗

324 Caput II.

dictio quod fſit unus ſummus Deus, & tamen

quælibet Perſona Deitatis fit ſummus Deus. Nam

unus fammus Deus eſt in eſſentia, & trinus in
Perſonis, quia una efſentia in tribus Perſonis ſub-
ſiſtit. II. Nullus eſt hic ſyllogismus: Unus ille
Deus eſt Pater: Sed Filius etiam eſt unus ille
Deus: Ergo Filius eſt Pater, quia conſtat ex me-

ris particularibus, quia Deus ſemper ſumitur per-

fſonaliter. HI. Male dicitur: Pater eſt ſummus
Deus, ſed etiam Filius & Spiritus S. eſt ſummus,
Ergo tres ſunt ſummi dii: nam eflfentia Divina
in tribus Perſonis non multiplicatur. IV. Non
ſequitur, quamlibet Perſonam eſſe Trinam in Per-
ſonis, quia quælibet eſt ſummus Deus: nam ſi
Deus ſumatur communiter, eſt trinus in Perſo-
nis: non vero ſi ſumatur ſpecialiter pro hac vel
illa Perſona. Eodem modo alia ſophismata ſolvi
poſſunt.

An den- Schol. 2. Durandus & Scotus putant, unicam dari

tur in Deo
tres ſuh-
ſtantia
relatiuc.

in Deo ſubfiſtentiam abſolutam, per quam tres
Perſonæ in ſe ſubſiſtant, non vero in alio, quod
vero incommunicabiles ſint, hoc putant haberi
ab incommunicabilitate relativa. Communior eſt
ſententia, tres eſſe in Deo fſubſiſtentias relativas.
Ita S. Ambrofius in Symb. Apoſt. c. 2. S. Cyril-
lus Alexandrinus de Trin. I. 3. S. Athanaſius de
Deipara. Et ratio eſt, quia in Deo funt tres
Perſonæ: Ergo tres ſubſiſtentiæ, per quas velut
formas Perſonæ conſtituuntur, & a ſe diſtinguun-
tur.

Schol. 3. Perſonæ Divinæ ex eſſentia & relationi-

bus analogice vel quaſi compoſitæ concipiuntur,
Unde duo in qualibet perſona attendi debent;
I. eſſentia omnibus tribus Perſonis communis:
2. relatio, cuilibet perſonæ propria, uti in Patre
effentia Divina & Paternitas, in Filio eſſentia &
Filiatio, in Spiritu S. eſſentia & ſpiratio paſſiva.
Item perſonæ Divinæ conſtituuntur & a ſe invi-

cem diſtinguuntur proprietatibus non abioluti,
ſeg

lel tel
geherat
te gen
Is 4 l

lb
ſentiales
tantum
io, ſira
1l Deo
lireh.
ſi lee
In Cici
Ounibus

ſoner nn

HarI
nl 3)
ffte
itn,
hocthon
oceſüong
ſellnt,
i ſunt
cQltim
Attchio
fiobii
rgtioni
hinti
o guu

t ren

In
e

8

De Deo Trino. 325

& dmen ſed relativis, fcilicet Pater eſt Pater, quàâtenus
1. Nn generat Filium: Filius eſt Filius, quatenus a Pa-
Cnnne tre generatur: Spiritus S. eſt Spiritus S. quate-
ions ſdr nus a Patre & Filio ſpiratur. Unde ſit
Vuns Ue Sè
R um ie §. 168.
nſttam. . „
fmimk. In Deo ſunt Relationes reales originir, eſ- In Deo

Aim ſentiales, internæ & ſubſiſtentes, & quidem ſunt Rela=
Ain tantum quatuor, ſcilicet: Paternitas, Filia- ones
nd ctio, ſpiratio activa, & ſpiratio paſſiva. Nam ales.
. r in Deo ſunt tres Perſonæ (H. 167.) realiter
, diſtinétæ Pater, Filius & Spiritus S. (O. 162.)
nN ſed hec ſunt nomina relativa, & Perſonæ
olnm non diſtinguuntur per eſſentiam, quzæ in .
tmmd omnibus eadem eſt, (H. 148.) Ergo per vela-
ttones realet. Deinde Relationes ſunt Divi⸗
mm narum Perſonarum conſtitutivæ, (H. 167.
Schol. 3.) & cum natura Divina realiter iden-
d tificatæ (F. 53.) Ergo ſunt hentialer & ſubſi=
M k ſentes, quia hog exigit fumma Dei perfectio
umm (O. 40.) Denique duæ tantum funt in Deo
ai proceſſiones: (J. 151.) Sed ex duabus his

doe proceſſionibus necefſario quatuor relationes

Peo il⸗ reſultant, ubi enim funt duæ producétiones,
ers“ ibi ſunt duæ relationes Perſonarum produ-
ſedi centium: & duæ produétarum: ſic in Patre

eſt relatio ad Filium nempe Paternitatis; in
XH Pilio Filiatienis ad Patrem: in Patre & Filio
cozinm ſpirationis activæ ad Spiritum S. in Spiritu
tenl S. ſpirationis paſſivæ ad Patrem & Filium:

6 ng Ergo quatuor tantum funt relationes.
i Schol. Relationes etiam ſecundum eſſe ag ſpectatæ An rela-
oi ſunt veræ & reales perfectiones, ea perſectione, tiones in
het e n qua Divina efſentia perfecta eſt, quia Deus non Deo ſint

E1 ſolum eſt perfectus, quia Deus eſt, ſed etiam perfehio⸗
1o Perige . guia nes
on 3 quia nes⸗

326 Caput II.

quia Pater eft. Ita contra multos Thomiſtas pro-
bat Tournely: qui etiam contra Durandum oſten-
dit Spirationem activam non diſtingui realiter
a Paternitate & Filiatione, ſed tantum virtualiter,
quia inter ſpirationem activam, & bPaternitatem
ac Filiationem non obviat relativa oppoſitio, Er-
go nec realis diſtinctio: Denique Perfona Divina
in ratione communi Perſonæ conſiderata conſti-
tuitur per relationem prout eſt forma hypoſtatica
v. g. bater per paternitatem, quia Perfona ſie
ſpectata non ſonat quid relativum, ſed tantum
naturam rationalem individuam fubſiſtentem: ſi
vero Perſona conſideretur in ratione quaſi ſpeci-
fica talis Perſonæ, conſtituitur per relationem,
quatenus reſpicit terminum v. g. Pater per refpe-
Stum ad Filium, ab hoc enim talis Perſona deno-
minatur. 1.

Abſoluta Quæcunque in Deo ſunt abſoluta, Tribus
in Déo Divinis Perſonis ſunt communia. Teſtatur
ſunt com- hoc Chriſtus Joan. 16. V. 15. Omnia, quccun-
munid. que habet Pater, mea ſunt. Ratio eſt: UÜbi eſt
eadem ſingularis & numerica eſſentia, ibi
funt omnes illius eſſentiæ proprietates eſſen-
tiales: ſed in Tribus Divinis Perſonis eſt ea-
dem ſingularis & numerica efſentia: (J. 148.)
Ergo ſunt in illis omnes illius proprietates.
