tempore ſequente aliquid in Divina volun-
tate eſſet, quod antea non fuit, adeoque in

Deum mutatio variorum ſtatuum caderet;
Quod

1

(vd cun
liekt i
Vonn
Nen obes
lex an
leſorig
Alia ſten
luntus Dei
Objectum

dwunntnt

Checkom
Mima ron
Atenn ero

rerohn

niis, vohn
Aland ihe
iflinmg ſen
Murem
Cnk vopri
ertemum
Penuntr.
Mrchit, ae

De Deo, Divinisque ejus Attributir. 205

Quod cum eſſe non poſſit (§. 45) voluntas
un Dei eſt immutabilis.

„Delsom Schol. Voluntas ex parte Dei unica ’eſt. ratione ta- Voluntas
ſatnt ( men objectorum materialium, in quæ fertur, mul- Dei quo-
tiplex aſſignari ſolet. 1. Alia eſt voluntas Dei tuplex.

Fellett, neceſſaria ſeu naturalis, qua Deus ſeipſum vult.
lifltniu Alia libera, qua Deus vult res extra ſe. 2. Vo-
mniſnili luntas Dei alia eſt antecedens, qua Deus fertur in
4. (od objectum ſecundum ſe conſideratum præciſum a
t inret t circumſtantiis. Alia eſt conſequens, quæ fertur in
*MV objeétum omnibus ſuis circumſtantiis veſtitum.
s n Prima voluntas dicitur ineſicax & conditionata:
3ſetongn altera vero ſimpliciter, abſoluta, & efficax. Sic
olire aluer judex voluntate antecedente vult vere vitam ho-
Diſ minis, voluntate vero conſequente ejns mortem,

4, Lle hl ſi homo ille fur fuerit. 3. Voluntas Dei alia eſt
3 interna ſeu beneplaciti, quæ eſt ipſa voluntatis

enille gi Dei ad rem inclinatio. Alia eſt externa & ſigni,
eikt, .D quæ proprie voluntas non eſt, ſed tantum ſignum
externum illius; quæ fſigna heoc verſu compre-
henduntur
Præcipit, ac prohibet, permittit, confulit, implet.
Nidgui G. 84.
Nanm voOH 1; ia eipfum &
Pei: G V oluntas Dei naturalis, qua ſeip um & Eoluntas
o etit ſuam bonitatem vult, eſt omnino neceſſaria. Dei natu⸗=
5 e Nam Deus propter infinitatem ſuam non po- rare 1
, teſt non de omnibus infinitis perfectionibus veea
“ fuis gaudere (H. 55.) Item abſolute neceſſla-

rium eſt, ut ſeipfum perfectiffime cognofcat
(§. 63. 64.) Quia autem ex cognitione perfe-
Ktlonis voluptas & complacentia oritur, eo
unille⸗ major, quo major eſt perfectio, vel quo cer-
tatommen tius eſt cognita, ideo fieri non poteſt, quin
Dlin e Deus ſumma complacentia ex ſeipſo fruatur.
t, ANe Sed voluntas Dei, qua vult ſeipſum, elwo⸗

quit ali-
quid velle
Juis pver-
Jektioni-
bus repu-
gnans.

Voluntas
Dei eſi
ma.

Voluntas
dens non
Jemper
impletur.

ju

Caput I.

lunfas complacentiæ, Ergo quia hæc volun-
tas Dei, qua vult ſeipſum, eſt neceſſaria,
etiam voluntas Dei naturalis eſt neceſſaria.
(§. 83. Schol.)

Deus ne- Schol. I. Quia voluntas Dei, qua ſeipfum vult, eſt

neceſſaria, Deus nequit aliquid velle infinitis per-
fectionibus ſuis repugnans, & hinc quidquid
vult, illis eſt conforme. Nec Deus velle poteſt

fibi ipſis repugnantia, hoc eſt, impoſſibilia, his

enim, dum idem fimul ponunt & tollunt, nulla
ineſt realitas, nulla perfeétio, & ideo non ſunt
aliquid boni, conſequenter Deus illa velle nequit.
(§. 81.)
hol. 2. Quia quidquid Deus vult, perfestionibus
ſuis debet eſſe conforme, perfeétiones autem Dei
Deo inſunt: hinc quidquid Deus vult, debet illi,
quod Deo ineſt, conforme eſſe. Cum vero ex
hac conformitate cognoſci poſſit, cur Deus id
velit: ideo, quidquid Deus vult eſt tale, ut in
aliquo, quod Deo ineſt, contineatur ratio, cur
Deus illud potius velit, quam oppoſitum. Unde
quidquid Deus vult, id Deum decet, & ideo vo-
lendi rationes ſubjectivæ ex Divinis perfectioni-
bus pendentes dantur, & voluntas Divina, ut-
pote conformis Divinis perfectionibus reétiff-

ma eſt.
§K. 85.
Voluntas Dei antecedens non ſemper im-

autece- pletur; hæc enim verſatur circa rem ſecun-
dum ſe a circumſtantiis præciſam, ſeu extra
omnem cum aliis rebus connexionem, in
quo ſtatu fieri poteſt, ut eam Deus bonam

dicet: cum vero in conſideratione reliqua-

rum circumſtantiarum, & intuitu totius ſy-
ſtematis mundani non amplius bona eſſe poſ-
ſit, hinc fieri poteſt, ut eam fieri voluntate

Con⸗

V

Aover,

s

otka cn
Geknmn
un, E e
otira
u, Volun
Per obtine

is hon in

liumn luben
Muclre t
P. A Muell
lontlte e
Cufilun
6t Nun.

Ro. Ne,
Uer nd
cet inlene
orumn i
ſelet
de nn
EnN
ten in e
Vult polon
6Nerltur.
Polnts
un moti,
Il Een
OhnnN
lundo⸗ V
Non m
Polnntitn
6 eonſe
. ita,
tor ſit in⸗
Ne lxc

De Deo, Divinisque ejus Attributix. 207
be alr conſequenti velle non poſſit, adeoque vo-
tru luntas antecedens non ſemper impleatur.
K eti Econtra cum voluntas conſequens feratur in Bene vere
objectum omnibus ſuis circumſtantiis veſti- conſe-
tum, & tota ſyſtemata mundana, adeoque 7αs
lenig motiva ad rem volendam ſimul conſideren-
Hir din tur, voluntas conſequens effectum ſuum ſem-
ens em per obtinet. Exempla voluntatis anteceden-

hadin tis non impletæ ſaltem quoad principale vo-
ont litum habemus in S. Scriptura Ezech. 24 V. 13.

velezn MWundare te volui, & non es mundatg. Prov. 1.
v. 24. Vocavi, & renuiſtir. Cum eçontra de
Petſeclion⸗ voluntate conſequente dicatur. Iſ. 46. v. 10.
nes em Conſililium meum ſtlabit, & omnig voluntat mea
W fiet. Rom. . V. 19. Voluntati ejus quis reſiſtet?
n vell

t, eno k Schol. Ex eo, quod voluntas antecedens non ſem- Solountur
&t ue per quoad principale volitum impleatur, non li- pie io-
Neatt k, cet inferre, eam in Deo non reperiri: alias Deus HD
ppokinn 11 bonum ſub quibusdam circumſtantiis tale non
eret, A 10 vellet (S. 83. Schol.) adeoque non omne bonum
irinis etit vellet, quod ejus infinitis perfectionibus repugnat
Cntas Diun (§. 8r.) Nec argui poteſt, repugnantes ſibi invi-
öonins cem in Deo voluntates dari, quia ſubinde illud

vult voluntate antecedente, quod conſequente
averſatur: Diſpar enim inter utramque eſt ratio:
Voluntas antecedens inclinat quidem ex quorun-

pon ſenke⸗ dam motivorum impulſu, ſed ſaltem circa finem
ſen te non decernit: a conſequente vero habita ratione
chen D omnium motivorum decretum formatur. Denique
clim quando voluntas antecedens cedit conſequenti,
onneriten, non mutatio voluntatis & ſucceſſio diverſarum
in Des l voluntatum in Deo fit: nam voluntas antecedens
aton ki⸗ & conſequens funt in Deo ſimul & ab æterno,
Dio ſed ita, ut inclinatio voluntatis conſequentis for-
toit tior ſit inclinatione voluntatis antecedentis, ideo-

1s boN que hæc illi cedat, ubi ambæ non conſpirant.

ſo .
hſei 6 F. 86.

Caput I.

H. 86.
Voluntas Voluntas Dei antecedens etiamſi effectum
anter-e- fuum principalem non obtineat, nihilominus
dens ſeria eſt. Nam ſerio velle dicitur, qui ita

Jerig. vult, ut agst, dummodo non impediatur:

led voluntas Dei antecedens cum velit bo-
num, ſi non obſtent motiva fortiora contra-
ria, voluntatem conſequentem contrariam
producentia, & voluntas conſequens ante-
cedenti conveniens eſt, obtinet effectum &
agit pro inclinatione Dei ad omne bonum:
Ergo licet ob aliquod impedimentum non
impleatur, nihilominus ſeria eſt.
Voluntas Schol. Voluntas antecedens eſt etiam voluntas be-
benepla- neplaciti: hæc enim eſt ipſa voluntatis Divinæ
citi. in rem inclinatio (S. 83. Schol.) Sed Deus ſerio
in rem præciſis circumſtantiis ſpeétatam inclina-
tur, & ſerio eam vult: Ergo eſt voluntas bene-

placiti.
. O. 87.
Deus vultt Deus etiam poſt Adæ lapſum vult volun⸗
omnes ſal- tate antecedente non otiofa, ſed activa be-
vos feri. neplaciti & ſeria omnes homines ſalvos fieri.
Primo hoc indicat S. Scriptura I. Tim. 2,

Deus vult ommes homines ſalvos fieri, & ad agni-

tionem veritatis venire. Loquitur hic Apoſto-
lus de hominibus pſt lapſum Adami, docet
enim, Deum illos velle ſalvos fieri, pro qui-
bus vult, ut oremus, fſcilicet Reges &c. uti
ex contextu patet; Item dicit, Chriſtum ſe
redemtionem dediſſe pro iis, quos Deus vult
falvos fieri: Iem ait; vult, non, voluit. Quæ
omnia Adæ lapfum ſupponunt. Deinde 2. Pe-
tri 3. dicitur: MWon vult Deus aliquos perire,

ſed

72
Ponner
III. M.
iun
I ab achn
En morte
dun En!
olle dare
Don folumn
Gelettaton
ne Apoe,
Ele.
l e,
Uen non .
Cn oſenda
Prleklri
Gun eS
lu ni

ltuti in

lmumn l
iſne in
iſet
aroſin
lſier /oi
turſeſe
Done .
Sn)e
NE heepl

A
n I. (al

fen Dre
m (N

ltte
Dlrnn n

De Deo, Divinitque, ejus Attributir. 209

Jed omnet ad peœnitentiaum reverti. Et Ezech. 33.

Plekter v. II. WNWolo mortem impii, Jed ut convertatur
itlmg impius a via ſua & vivat. Ubi fruſtra excipi-
ur, gün tur ab adverſariis, Deum non delectari qui-
impein dem morte peccatoris, quod textus per ver-
m ee bum znn indicat, velle tamen, adeoque
oe, Dolle dare gratiam ad ſalutem. Nam Xor
Im non ſolum delectari, ſed etiam velle ſine ulla

gtenn delectatione ſignificat, Jer. 42. v. 22. Deni-
ane. Jue Apoc. 3. dicitur: to ad oſtium, & pulſo.
n Et IIa. S. Quid eſt, quod debui ultra facere vi-
ne meg, & non ſeci ei? Quæ omnia volun-
tatem non otioſam, ſed activam & benefi-
cam oſtendunt. Secundo probat hoc Clemens
ne Alex. l. 7. Itrom. & ita docet S. Auguſtinus
ides ab adverſariis in ſuas partes male adduétus,
Dmts dum I. de Spir. G̈ litt. c. 33. ait: Vult autem
rohe Deus omnes homines ſalvor fieri & in agnitionem
veritatis venire, non ſic tamen, ut in eis adimat
liberum arbitrium, quo vel bene vel male utentet
n vult e juſtiſime judicentur. Et S. Proſper in reſp. ad
d a 2. Object. Vincentii ait: SGinceriſſime credendum
lecss atque proſitendum eſt, Deum velle, ut omnes
8 I homines ſalvi fiant. Tertio Accedit ratio: Sa-
4 65 W lus hominis viatoris poſt Adæ lapſum ſecun-
ie , dum ſe præciſis circumſtantiis conſiderata eſt
e3 „bona: Ergo cum Deus velit omne bonum
Reu „ℳ (H. 8r.) eam vera, ſincera & propria volun-
ſeli, tate beneplaciti vult.

nne bonun
nentunn me

Regs
t, CMm Schol. I. Calvinus docet, Deum velle ſolum ſalu- Solvuntus
os els tem Prædeſtinatorum. Janſenius vero 1. 3. de objeſtio-
oli grat. Chr. c. 20. poſt lapſum Adami nullam aliam nes Calvi=
2ickn Voluntatem ſalvandi omnes homines in Deo agno- ui & Jan⸗

ſcit, ſenii⸗
er d „ſænii.
j Alſ Schram Inſtit. Theol. Tom. I. 0

210 CLCaput I.

ſeit, quam nudam velleitatem & complacentiam
circa eorum ſalutem, nihil omnino gratiæ cau-
ſantem. Et pro ſua ſententia citat I. S. Augu-
ſtinum, qui in Ench. c. 103 citata verba Apo-
ſtoli: Qui vult omnes homines ſolvos fieri: ita
explicat, ſcilicet, quod nullus ſalvetur, niſi per
Divinam voluntatem. Item explicat in ſenſu ac-
commodo de generibus ſingulorum, non de ſin-
gulis generum. Et in 1. de corrept. & grat. ita
exponit, quod Deus dicatur velle omnium ſalu-
tem, quia jubet, ut nos omnium ſalutem veli-
mus. Verum S. Doctor de voluntate conſequente

in his locis agit contra Semipelagianos, qui di-

cebant, ſenſum Apoſtoli efſſe, quod Deus volun-
Mite conſequente & efficaci velit omnes ſalvos
fieri, ita ut per illos ſolos ſtet, fine ullis gratiæ
viribus hanc Dei voluntatem ſimpliciter efficacem
reddere. In quo ſuppoſito S. Auguſtinus tenet,
Apoſtolum non poſſe intelligi nifi in ſenſu ac-
eommodo ne cogamur concedere, omnipoten-
tem aliquid voluifie, quod tamen impletum non

ſit. Hoc autem ſalvo, ait S. Doct Textus Apo-

ſioli quocunque alio modo intelligi vpoteſt, ſicuti
etiam noſtram interpretationem adducit in libro
de Catech. rud. & eam ſupponit in omnibus lo-
cis, ubi docet, Deum dare omnibus gratiam
ſufficientem, & Chrſtum pro omnibus eſſe mor-

tuum. II. S. Themas vocat voluntatem ante-

cedentem velleitatem comparate ad voluntatem
conſequentem non enim voluntas antecedens eſt
ſterilis, quia ejus effectus eſt præparatio auxilio-
rum ſufficientium, de quibus etiam parvulis in
utero defunctis providit, Baptismo inſtituendo.
Salutem vero dæmonum utpote extra viam con-
ſtitutorum non vult voluntate antecedente actuo-
ſa & beneplaciti, ſed meram cicca illam habet
complacentiam. III. Nonnulli ex noſtris Theo-
logis, licet in dogmate conveniant, verbis ta-

men diſſentire videntur, unde rite intelligendi

ſunt, Sic aliqui a voluntate omnes ſealvandi ex-
u⸗

Vl.

lunt
Dotmiie
iß actn
Hugo)
tem vo
dinis, n

ntaten.

ſaluts o
MWortren
ANlerecent
te d r
inpktue,
Nol. 2 De
lte &
ſlpos ſer
günos §.
Duciridi
4 Den
Dati „ dan
olenar 4
Vulſt in ii
Konns 1. II
athe nti⸗
n tt 10
Lelinros
tertelten
fonimn,
n Ne eſe
N
AChne Nhe
I. 1. D
Unpnhon
Etihit En
i I
taketiin
ln i
un ei
t. e⸗
unhten

De Deo, Divinitque ejur Attributit. 2IT

Olncät cludunt infantes ſine Baptismo morientes, uti
OGen Dominicus Soto; ſed loquuntur de mediis ſalu-
L tis actu receptis, non vero præparatis & oplatis.
ta ete Hugo Victorinus vocat voluntatem anteceden-
lvosleti. tem voluntatem ſigni reſpectu finis ſeu beatitu-
etar, ig dinis, non reſpectu mediorum. Alenſis vult vo-
t in ſeann luntatem antecedentem verſari circa antecedentia
non E; falutis non ſolummodo naturalia, ſed ſpectantia
N. C gu àd ordinem gratiæ. Sylvius docet, voluntatem
Omkium antecedentem non eſſe formaliter in Deo; ſed re-
ſänten e late ad voluntatem conſequentem, quæ ſemper
te ſedn impletur, loquitur. gir .
nos d Seckol. 2. De fide eſt contra Pelagianos, Deum ab- An ſit de
Dens ſ. ſoluta & efficaci voluntate ſolos predeſtinatos fiäe Deum
Cinnes ſalvos fieri velle, quam veritatem contra Pela- omnium
ne ulis ge⸗ ianos S. Auguſtinus ſæpiſſime præfſertim in ſuo ſalutemn
dite elies Pnchitidio inculcat. Deinde etiam fide certum velle.
Mönns l⸗ eſt, Deum veluntate antecedente & inefficaci
N in velle aliquorum ſalutem qui non ſunt prædeſti-
te, Ci' nati, nam Joan. 6. v. 40. Chriſtus ait: Haoc e
h imgeun i voluntas Fatris mei, ut omnis qui vidit Elium
Lmn , eredit in illum, habeat vitam æternam. Et Apo-
AE ſtolus I. Tim. 4. v. 10. de Chriſto ait: qui ſ Sal-
cit h4 vator omnium, maxime fidelium, cum tamen cer-
nonthn tum ſit, non omnes credentes & fideles eſſe præ-
nninns onn deſtinatos. Denique quantum ad voluntatem an-

6d texcedentem generalem ſalutis omnium omnino
hominum, quamvis bona Theologorum pars eam «
in Deo efſe dicat, adeo ut quibusdam hæc pro.
poſitio fidei proxima eſſe videatur, nulla tamen
adhuc habetur Eccleſiæ definitio. Unde Vasquez
in I. p. diſp. 95. cenſet Deum non velle ſalutem
parvulorum qui baptizari non poſſunt, cui ſub-
fcribit Em. Sfrondatus in nodo Prædeſt. p. r. S. I.
& ipſe III. Boſſuetus defenſj. de la tradit. hanc
ſententiam cum aliqua approbationis ſpecie refert.
Imo ipfi Theologi generalem hanc ſalutis om-
nium Dei voluntatem admittentes inter ſe diſſen-
tiunt. Recentiores fere omnes volunt eam eſſe
voluntatem beneplaciti, antiquiores vero eam
O 2 dun-

Ar2 Caput L.

duntaxat eſſe voluntatem ſigni contendunt. Pu-
tat tamen P. Berti 1. 5. de Theol. d;ſcipl. c. 2. hos
Theologos in re cum aliis conſpirare, licet in

verbis diſſentian.
voluntas Voluntas Dei conſequens omnium rerum
Dei eſn extra Deum exiſtentium caula eſt. Ita dici-
caia re- tur. Apoc. 4. vV. II. Tu condidiſti omnia, &
Wom. ver woluntutem tuam ſunt, & ereata ſunt. Ra-
tio eſt: quia Deus eſt primum agens ſpiri⸗
WN tuale, adeoque per voluntatem & intelle-
eE um omnia producit. (H. 70.)
Mala mera Schol. Igitur- cum Dens mala velle non poſſit,
ſolum per-: (S. SI.) nonniſi permiſſive voluntas Dei circa
mittit. exiſtentiam malorums verſari poteſt: quæ per-
miſſio eſt omiſſio ejus, m pen-quod agens in agen-
do impediretur. Unde “«

1. Permiſſio mali metaphyfici perfectioni

.

Eermiſſio

mali per- Divinæ voluntatis omnino eſt conveniens.
ſeſioni Nam malum metaphyſicum in defeétu uite.
ivinzg rioris realitatis, ſive in limitationibus reali-
non offeit. Hloris realitatis „ſive in B

tatum entis conſiſtit: ſed ſine male meta-
phyſico nulla creatura eſſe poteſt, eoipſo,
quod ſit finita & limitata, & ſic omnes rea-
Hitates non habeat, igitur ſi Deus creaturam
producere bonum eſſe judicavit, facere non

potuit, quin malum metaphyſicum eidem
adhærens permitteret, & conſequenter ſi ſa-
pientiam Dei productio creaturarum dece-
bat, etiam permiſſio mali metaphyſici perfe-
ctioni Divinæ voluntatis conveniens fuiß .

22

Neh.

2 bet
(oni Di
Clippe mn
1 dekedin
chnn kegl
nokali e
guoc i
non pemit
Igg honun
IMIn Non e
MIotibus
Uuuts De
Ulorunn -
Untats e

ol (rezt
uhttee
Uelmi
let, 1et
iis
olNNt

„ Un
Dolihiitt
ll non
leo:
notiſiim
Gul
ſtetttiz9

ad non

R

Untutn

ten
.

1 ici

De Deo, Divinitque ejut Attkributir. 2r 3

alnt H 2. Permiſſio etiam mali moralis perfe-
eh Gioni Divinze voluntatis conformis eſt.
, Hi Quippe malum morale ſeu peccatum conſiſtit
in defectu convenientiæ actionum liberarum
cum regulis ipſarum. Jam vero Deus mala
. moralia permittit intuità majoris boni, ad
üum quod illa dirigi poſſe videt, ſi enim mala
lué non permitteret, quando ex hac permiſſione
majus bonum oriturum cerneret, omne bo-
ſn i num non vellet: Proinde cum bona majora
geu i. minoribus præferre ſummæ perfeéttont vo-
Eis’ Juntatis Dei conforme ſit, permiſſio etiam
mmalorum moralium perfectioni Divinæ vVo-
Iuntatis conformis eef.
ns Derd

Schol. Creatura rationalis ideo malum morale com- Cur creas-

en akn mittere vel peccare poteſt, quia intellectus ejus tura ſt
en i⸗ utpote limitatus non omnia diſtinctiſſime cogno- peccabi⸗
al ſeit, adeoque malum pro falſo bono ſaltem in his s.
vel illis circumſtantiis habere, & conſequenter
voluntas actum intellectus ſequens appetere po-
8 teſt. Unde ipſa creaturæ limitatio eſt ultima
Helen poſſibilitatis peccati, ſeu mali moralis origo, &
conette mali moralis poſſibilitas pendet ex malo meta-
ſefech Phyſico: Deus autem cum omnia diſtinéctifſime
bus cognoſcat, & ab omni errore & falſo judicio re-
n „Wwotiſſimus ſit (§. 64.) abſolute impeccabilis eſt.
male Actualitas vero mali moralis ſeu peccati ex abuſu
elt, eh libertatis oritur, dum intelleétus debita attentio-
Ones r ne ad momenta rerum & cireumſtantias omifſa,
Ceamu bonitate & pravitate non rite examinata, moti-
s e Vis tantum ſenſualibus in actionibus ſuis dirigen-
ſrn dis fertur, & ſio a lege aberrans in pegcata ruit.
t Deus eſt ſumme liber circa creaturas. Sic Deus ℳ

n. Pſ. o3. dicitur: Deur ultionum libere egit. Ra- Iiber circa
“R „ H 0%°ρ3 tio crzaturas.

214 WGW Cavut I.

tio eſt: Deus non ſolum omnia poſſibilia di-
ſtinctiſſime cognoſcit (H. 61.) ſed etiam vo-

luntas ejus ſponte agit, utpote principium

In quo-⸗
nam con-
ſſtat li-
bertas
Dei.

actionum ſuarum in ſeipſo, ſcilicet in repræ-

ſentatione intelleétus ſui habens: Et de re-

bus extra ſe omnibus eligere & velle poteſt,
quidquid placet, cum omnia poſſibilia co-

gnoſcat diſtinctiſſime, & quia unum æque
ac alterum exiſtens reddi poteſt, uni tantum
objecto non ſit alligatus. Igitur Deus in vo-

luntate ad entia extra ſe tendente ſummam

libertatem poſſidet, nam libertas eſt domi-

nium ſui actus ad oppoſita.

Sckol, Diſputant hic Scholæ, in quonam libertas
Dei formaliter conſiſtat, nam quia actus Dei li-

ber ut talis eſſentialiter habet, quod potuerit non

eſſe, cumque ex eo, quod ſit Divinus & vitalis,
ſit Deo intrinſecus & cum ipſo identificatus, vi⸗
detur imperceptibile, ꝗquomodo aliquid Deo in-
trinſecum & cum eo identificatum potuerit non
eſſe. Reſpondemus breviter ad hanc quæſtionem,
cujus ſolutio humanum captum longe tranſcen-
dit, Actum Dei liberum eſſe ipſum ejus actum
necefſarium, non quatenus neceſſarius eſt, & ad
Divinam bonitatem terminatur, ſed prout ſine
dependentia terminatur ad creaturas ceu effectus
ſibi non neceſſarios, ſive prout dicit habitudinem

& terminationem non neceſſariam ad creaturas:

Nam hoc modo Actus Dei neceſſarius eſt a crea-
turis plane independens, cum hæ nullatenus co-
gant ad ſui volitionem, quin potius ob ſuam li-
mitatam bonitatem eum ad ſui volitionem & no-
litionem indifferentem relinquant: Ergo hoc mo-
do liber eſt, quia habet eſſentialia libertatis, quæ
conſiſtit in dominio ſui actus ad oppoſita: Dein-
de hoc modo concipi poteſt, quomodo Actus

liber ſit quid Deo intrinſecum, & tamen aliquo

ſenſu

V!

—
un det
eeſtins
(cm fit
glic det⸗
fis, 1
¹ creat
Potuernn
minatio,
in Deo,
Fun.

Qli a
Pnmnis ſu
G Se⸗
erda d
S ſlis
ol poten
te
ocbeere
els ſbe
(ls coVn
ſeeri tegnl
vod tam
utas led
lit, Ut
nen non
I d ,
S) i
ne
het
hntate
RNum
ſi
onent
Egint v
1 oln

ſtiaa

etiamn ſe
tinepiun
tintene⸗
Et Gel⸗
le port
libilia d⸗
num Z
Gn kuntn
Deus inw⸗
e ſunmn
eſt dul

Nam Ihen
1Sns De
omein
inns & Eins,
ntifieuns, 1
ſcnnbo⸗
hamtn
ueſinen

De Deo, Divinitque ejus Attributit. 215

ſenſu deficere, & non eſſe poſſit, nam Actus ne-
ceſſarius eſt aliquid Deo intrinſecum & Divinum,
cum ſit ipſe Deus; & tamen eſt aliquo modo
quid defeétibile, quia licet ſit entitative neceſſa-
rius, reduplicative tamen quatenus terminatur
ad creaturas non eſt neceſſarius, quæ non eſſe
potuerunt, & illis deficientibus deficeret iſta ter-
minatio, adeoque quid intrinſecum terminativum
in Deo, non vero aliquid intrinſecum entitati-

Vum.
FK. 91.

Quia autem Deus non poteſt quidquam Deus nen
ſummis ſuis perfectionibus repugnans velle; potet al-
(F. 83. Schol. I.) nec libertas Dei eo exten. quid velle
denda eſt, ut pro illa quidquam perfectioni. uir ,r.
bus ſuis repugnans velle pofſit. Sic Deus ,1 repu-
non poteſt velle ſeipſum annihilare (H. 43.) gnans.
non poteſt velle alium Deum eſſentialem

producere &c. Neque timendum eſt, quod

Deus libertate ſua unquam abutatur. Nam
quia cognitio Dei ſine omni errore eſt (H. 64.)
fieri nequit, quod Deus optimum judicet
quod tamen optimum non eſt: & cuia vo-

luntas ſequitur cognitionem boni, fieri ne-

quit, ut Deo id maxime placeat, quod ta-
men non eſt optimum, & quod illud eligat;
in quo abuſus libertatis confiſtit. (F. 890.
Schol.)

Schol. Quæritur in Scholis an ſola Divina bonitas Ohjiektum
ſit objectum motivum & terminativum Divinæ Divina
voluntatis, an vero bonitas creata fit etiam ob- volunta-
jeétum ejus terminativum, aut an immediste in ti.
ſeipſa Divinam voluntatem terminare poiſit. Re-
ſpondent defenſores ſceiertiæ mediæ affirmative.
Negant vero Thomiſtæ volentes objeétum Divi-
næ voluntatis tam motivum quam terminativum
0 4 eſſe

.
Decretum
Dei.

216 Caput I.

eſſe ſolam Divinam bonitatem increatam, boni-
tatem vero creatam efle tantum objeétum mate-
riale & ſecundarium: Nam a voluntate Dei per
ſe attingitur ſola bonitas increata, quia hæc ſola
ceu primum bonum & volibile ab eſſentia Divi-
na primo repræſentatur. Bonitas autem creata
amatur a Deo propter Divinam bonitatem, ut-
pote a qua omnem ſuam bonitatem per creatio-
nem obtinuit.
H. 92.

Voluntas Dei conſequens de rei exifſten-

tia appellatur Decretum Divinum & quæ
Deus voluntate conſequente voluit, ut fie-
rent, decrevifſe dicitur. Ita vocati Rom. 8.
V. 28. 2. Tim. I. v. 9. & electi Eph. I. v. I1.
dicuntur ſecundum decretum Divinum.

Deereta Schol. I. Quidquid extra Deum exiſtit, pendet a

Dei ſunt
æterna &
denmuta-
belia.

decreto Divino. Item quia voluntas Dei eſt æter-
na, decreta etiam Dei æterna ſunt: Item quia
voluntas Dei eſt immutabilis, decreta ejus funt
immutabilia: Et quia voluntas Dei Conſequens
ſemper impletur, decreta Dei ad effeétum ſem-
per deducuntur, ſunt tamen libera, & quia to-
tius mundi nexum ob limitationem intellectus
noſtri non perſpicimus, rationes ſpeciales decre-
torum Dei ſemper indicare non poſſumus.

An Deus Schol. 2. Decretum Dei dicitur efficax quoad actus

ab æterno
altiones
noſtras
liberas
prœdefi-

niat.

creaturæ liberos vel ab intrinſeco ex ſe, & na-
tura ſua infallibiliter inferens effectum: vel ab
extrinſeco, quod infallibilem connexionem eum
futuro eventu habet ex conſenſu voluntatis crea-
tæ per ſcientiam mediam præviſo. Quezrunt
Scholeæ, an Deus ab æterno actiones noſtras.
liberas prædefiniverit, & unde infallibilis effica-
cia Divinorum decretorum circa actus noſtros li-
beros ſit repetenda. Defenſores ſcientiæ mediæ
inprimis hunc ordinem actuum Divinorum ſta-
. tuunt.

VNI

umnt. 1
lic Pett
.umſtanti
Ii perm
Drevifun
viſionis
poſito di
ſe d i
108, ſe
(Ccopennend
Per ſlentin
1is keatä
(Qulrs n
ſti, nont
uunk in
lior doe
mimiron
ione in
tunt in⸗
CNtumn 4
ngun Ee
Ute 4Enn
R 4ns no
ler tiii
Addl
ler lo ie
dknecc
nan⸗ is
vj
ätin hn
“
Ade
ns S
eltrt ila
lgnunt in
In I
1 3 Thor
IN ntun

Aum, bin⸗
ſechun nt
tute Ri
grin kerſ
eſlentn D
Auten cen
nitaten, d.
n er deni

Zei eiler
m N
it 4 Ut
ati Rom.
Mh.1. V

Imum.

ſit, penlen
SDeiet etn
nt: Nen n
7eta eio in
ei Colee
efeltun i⸗
2, giu⸗
em intelehe
eritles 1
umns.
uotl
ex ſe, I.
elun:
nerier en
volnnnsde
(em

Cione non⸗

e

acts 10,
ſtiniet,

vivorN?
Din .

De Deo, Divinieque ejus Attributir. 217

tuunt. r1. Deus per fſcientiam mediam videt,
quid Petrus facturus fit, fi in his vel illis cir-
cumſtantiis ponatur, ex fua libertate. 2. Decer-

nit permittere lapſum bPetri ſub his circumſtantiis

præviſum infallibiliter futurum. 3. Per ſcientiam

viſionis videt lapſum abſolute futurum. Quo ſup-

poſito dicunt, nullum effe in Deo decretum ex

ſe ab intrinſeco efficax circa actus noſtros libe-
ros, ſed tantum decretum indifferens generale,
concurrendi cum voluntate creata, Deum autem

per ſcientiam mediam præſcire, ad quid volun-

tas creata ſub tali concurfſu ſe fit determinatura.
Quare actus noſtri liberi a Deo quidem ſunt præ-
ſciti, non tamen immediate in ſe prædefiniti, ſed

tantum in concurſu generali & indifferenti oblato.
Igitur hoc decretum eſt quidem conditionatum;

ſi nimirum creatura ſe determinaverit, qua con-

ditione impleta & præviſa per ſcientiam mediam
tranſit in abſolutum, & producit in tempore con-

curſum ad extra ſine novo decreto. Alli vero ſe-
cundum decretum concurrendi ad hunc determi-

nate actum, & quidem abſolutum requirunt, ita
ut actus noſtri liberi ſint quidem prædeſiniti, ſed
hæc prædefinitio non eſt ex ſe infallibiliter efficax,

ſed ex conſenſu per ſcientiam mediam prævifo:

nec hoc decretum eſt, determinandi voluntatem
ad hunc actum, ſed concurrendi fimultanee ad il-
lum in illis circumſtantiis, in quibus voluntas

creata præviſa eſt, ſeipſam determinatura. Pro-

bant hoc I. ex S. Scriptura, ubi Eccl. 15. Deus
dicitur hominem reliquiſſe in manu conſilii fui
Acét. 7. eum Spiritui S. reſiſtere, quod tamen non
foret, ſi decreta eſſent ex ſe efficacia. II. Multi
Patres hæc decreta ex ſe efficacia rejiciunt. III.
Putant illa officere libertati humanæ, quia non re-
linquunt in illa potentiam expeditam ad oppoſi-
tum. IV. Deus alias moveret ad peccatum.

ſalitis 4 Schkol. 3. Thomiſtæ econtra docent, Deum ab æter-

no prædefiniviſſe omnes actiones noſtras liberas
non tantum mediate decernendo exhibere con-
5 cur-⸗

218 Caput I.

curſum ad illas: ſed immediate in ſeipſis bonas
poſitive quoad realitatem & moralitatem ſeu bo-

nitatem: malas vero poſitive quoad realitatem

& entitatem, permiſſive vero, quoad malitiam
ſeu defectum ulterioris perſectionis actui debitæ.
Ex quo ſequitur, quod efficacia Divinorum De-
cretorum circa actus noſtros liberos ſit ab omni-
potentiſſima Dei voluntate, & dominio in no-
ſtras voluntates, non vero a conſenſu noſtro præ-
viſo, & Decreta Dei ſunt ex ſe efficacia. Hoc
colligunt I. ex & Scriptura, quæ paſſim docet,
voluntatem Dei conſequentem ſeu decretum ejus
ita eſſe efficax, ut illi reſiſti non poſſit: Eſther. 13.
& 14. Deum facere, ut faciamus Ezech. 36. face-
re de nolentibus volentes: cum ergo per decre-
tum fGümultanee concurrendi non faciat, ut facia-
mus, ſed faciat, cum nos facimus: cum non ve-
lit, ut velimus, ſed cum nos voluerimus; cum
concurſu indifferenti reſiſti poſſit, eo ipſo, quod
non efficiat, ſed expeeétet noſtrum conſenſum,
decreta ex ſe efficacia erunt. Quando igitur S.
Scriptura dicit, Deum reliquiſſe hominem in ma-
nu confilii ſui, oſtendit eum habere liberum arbi-
trium, ad unum non determinatum. Quia ta-
men libertas humana eſt cauſa ſecunda, non ex-
cluditur actio primi liberi & cauſæ primæ, a qua
dependet: unde ita eſt in manu confili ſui, ut
etiam ſit in manu Dei non neceſſario trahentis,
ſed dantis virtutem & opperationem, ut omnia
libere fiant. Deinde voluntati antecedenti tan-
tum reſiſti poteſt, non vero conſequenti ſaltem
in ſenin compoſito, ita ut non poſſit ſimul jungi
non actus cum motione ad actum licet reſiſti
poſſit in ſenſu diviſo, ita ut cum illa motione
habeatur potentia diſſentiendi, quia Deus ita mo-
vet ad agendum, ut ümul moveat ad libere agen-
dum. z. Ita docet S. Auguſtinus l. de grat. &
lib. arbitr. ubi ait. Deum facere, ut faciamus; &
multoties alibi: Et S. Thomas inter alia q 3. de
Ptent. a. 7. inquit: Deum efſe cauſam actionis
cujus-

NN

Cbelbet,
uumtun
ctm nok
Uiſero e

d volun

leceſlanio

latione:
lecbenter
Cadunt ſal

e Ceterm
huint dep

lelleto in

nenb,

terminet,
6o, (Mo
in hs
CCneti i
Tinticnen
Elin ln
1. lee enl
tonet
Ebiln vin
Nng Ion
Prlnöimn
temminet,
Uin, ue
ilſkre
le Coniſi
it

ſpts ton
NRen ſen e
2d keiltter
Cad niit
aCni i
vinonn-
ſit Mon
minio nr
noſtron
cncia 1
Palin do
Geretun eſt
It: Um
ech. F
go per es
ciat, ut is
U N0
Werzwns
ed o
rutn co 6
Qunto ird
Ponigen hr.
gere enam
emun. C,
Veronel, N
Ne hine,
elio i,

De Deo, Divinirque ejur Attributir. 219

cujuslibet, in quantum dat virtutem agendi, &

in quantum applicat actioni. Ergo Deus actus
etiam noſtros liberos prædefinit decreto ab in-
trinſeco efficaci. Patres in contrarium citati, nil

aliud volunt, quam quod homo libere agat & non

neceſſario determinatus ad unum. 3. Probant
ratione: ſcilicet, omnes actus noſtri liberi, con-

ſequenter etiam conſenſus noſter in opus bonum

cadunt ſab Divinam cauſalitatem, quia quilibet
eſt determinatio cauſæ creatæ ab influxu cauſæ

primæ dependentis, Ergo Deus omnia prædefinit

decreto intrinſece efficaci: nam concurſus ſimul-
taneus, non influit in voluntatem, ut eam de-
terminet, ſed tantum in effectum, ſicuti etiam ex
eo, quod Deus nos ponat in illis circumſtantiis,
in quibus per ſcientiam mediam prævidit, uos

concurſui indifferenti libere conſenſuros, deter-

minationem noſtram non cauſat. Deinde hæc ſen-
tentia libertatem humanam cum Calvino non tol-
lit: licet enim concordia libertatis cum præmo-
tione ſit myſterium, omnia tamen ad libertatem
requiſita vindicat: nam vi motionis præviæ vo-
luntas non ita determinatur, ut nihil agat, aut
paſſive ſe habeat, ſed ut ipſa ſe tanquam agens
ſecundum primo ſubordinatum in ordine ſuo de-
terminet: hinc ſervat ſuam indifferentiam acti-
vam, quæ non conſiſtit in indeterminatione, quæ
eſt indifferentia paſſiva, ſed in tali determinatio-
ne conſiſtit, ut ſub ea maneat potentia ad oppo-
ſitum, alias enim ſi voluntas ſeipſam ſolam de-
terminaret ex ſuppoſito, determinando ſe amitte-
ret indifferentiam activam & libertatem, quod
tamen falſum eſt. Quare indifferentia activa,
quæ eſt libertas actualis definitur: quod fit fa-
cultas, per quam poſitis omnibus natura prære-
quiſitis voluntas ſic agit, ut poſſit non agere po-
tentia antecedente, & in ſenfu diviſo. Quamvis
igitur decretum Dei prædeterminans antecedat

„

noſtram determinationem & eam inkfallibiliter

cauſet, quia tamen eam non ſolum quoad gah.
ſtan-

22⁰ Capuk J.

ſtantiam, ſed etiam quoad modum caufat, ut ni-
mirum libere fiat, ideo voluntas habet veram
potentiam ad oppoſitum, & quidem expeditam,
quia motio facit, ut libere agamus, & pofito
decreto efficaci ad unum voluntas non caret ali-
qua actualitate requiſita ex parte aétus primi ſeu
potentiæ; ſed tantum ex parte scktus fecundi;
cum motio efficax ſit complementum potentiæ
non quaſi dans poſſe, ſed dans agere, quatenus
potentiam præſuppoſitam applicat ad agendum.

Denique Deus determinat ſolum ad materiale ſeu

reale peccati, non vero ad defeétum ulterioris
realitatis, qui eſt mera privatio & formale ſeu
malitia peccati. Actus quidem & malitia inſepa-
rabiliter conjunguntur, ſunt tamen diſtincta ita,

uf actus ſpectet ad ordinem phyſicum, quo mo-

do eſt a Deo: malitia vero ad ordinem mora-
lem, quo modo non continetur intra objectum
Divinæ potentiæ, ficuti in uno eodemque po-
mo oculus ſolum colorem, non vero odorem

attingit. Quare Deus movet voluntatem ut li-

bere & limitate operetur modo effectivo non
defectivo, hinc voluntas non peccat quia præ-
ciſe elicit, ſed quia modo defectivo elicit. Unde
latum patet diſcrimen inter ſententiam Thomiſti-
cam & Calviniſticam, quæ libertatem homini
negat, & Deum auétorem peccati facit.

Quomodo Schol. 4. R. P. Berti 1. 4 de Theol. diſc. c. 13. cum

libertas
Jalvetur.

reliquis Auguſtinianis ſyſtema deleétationis victri-
cis ampleétens libertatem creaturæ cum decretis
Divinis ex ſe efficacibus in eo ſalvari putat, quod
in hoc ſtatu numquam objectum ſub omnimoda
ratione boni proponatur, unde nihil ita delectat,
quin poſſit voluntas aliis cogitationibus & affee-
tibus excitatis illud repudiare. Quare in eo ſo-
lum Auguſtiniani a Thomiſtis differunt, quod hi
eflicaciam Divinorum decretorum a præmotione
phyfica, illi vero a delectatione victrice repetant:
de quo alibi in tract. de gratia agetur. Hæc

iterum pro more hiſtorice retuliſſe ſufficiat; con-

Cor-

D

lin en
1 ſempe

Derket
E woetn
Aüſino ie
Dobint⸗
Giſr /

Hol 1 N

Onle Dei

(ons

zriſei d

(s u

nis voi
Eekkuns
en 4 nifi
lin
ktenim o

De Deo, Diviniegue zjius Attributic. 22

Alit, Et cordia enim libertatis humanæ cum decretis Divi-
libct in — nis ſemper grande myſterium remanebit.
eNen, . ber nede ie . ne .
s, En §. 93.
non aet

derg⸗ Decretum Dei de certis hominibus ſalvan- Prædeſii-
em dis vocatur Erxdeſtinatio. Quæ ex S. Au- natio
un e guüſtino libro de don. perſev. c. 14. definitur 4 .
