niee Chriſti in ipſo productionis corporis mo-
e mento producta fuit: (F. 293. Schol.) eo-
ul dem etiam momento anima cum Divinitate
in, uUnita fuit: & quidem ſtatim poſtquam Bea-
Gie tiſſima Virgo Maria conſentiebat dicens:
is damn Eccz ancilla Domini, fiat mihi ſecundum verbum
o tuum, (H. 289.) quippe tum ante alloquium
ee Angeli, tum durante illo v. 31. & 35. ſem-
mif per de conceptione Chriſti, ut re futura,
eα non ut przterita vel præſente ſacer textus
nen loquitur. 2do. ita docent Patres S. Athana-
fee ſius Il. I. de Incarn. Conjunkctio ec utero faéta
i eD eſt. S. Auguſtinus Ench. c. 36. Ex quo homo
eſſe cœpit, non aliud cœpit eſſe homo, quum Dei
Filius., S. Cyrillus ep. 2. ad Neſt. Verbum in

ipſo

540 Caput V.

ipſo utero carni unitum. Theodoretus dial. 2.
me pundtum quidem temporis interjeltum fuit inter
aſſumptionem carnis & unionem.

Schol. Origenes docuit, prius tempore animam
Chriſti creatam eſie, quæ bonis fuis operibus de-
inde meruerit hypoſtaticam cum Verbo Divino
unionem. Neſtorins vero voluit, Chriſtum prius
extitifſe hominem perfectum tum eſſentia tum
perſona, antequam a Verbo affumeretur. Qui ex
dictis refutantur. 3

G. 312.

Beatiſima Unitio Divinitatis & humanitatis in Chri-
V. MWaria ſto in ipſo momento conceptionis facta eſt;

rede dici- (H. 311.) unde Beatillima Virgo Maria non

kar Dei-

ſolum Chriſtotocos, ſed etiam Deotocos,
vara.

id eſt, Deipara recte appellatur. Nam Gal. 4.
v. 4. dicitur Deus miſiſſe Filium ſuum faltum

eo muliere, fallum ſub lege. Ex quo ita: Recte

vocatur Deipara, quæ concepit, peperit &
genuit Unigenitum Dei Filium: ſed B. V.
Maria concepit, peperit & genuit Unigeni-
tum Dei Filium: Ergo recte dicitur Deipara.
2do. Antiqui Patres B. V. Mariam expreſſe
Deiparam vocant. S. Dionyſius Alex. ep. ad
Paulum Samolſ. S. Gregorius Naz. or. §5I. Ji
quis ſanbtam Mariam Deiparam non credit,
eotra Hivinitatem eſt: & S. Cyrillus 1. de recta
ſide laudat etiam teſtimonia Attici Antiochi,
Amphilochii, Chryſoſtomi, &c. 3tio. Hoc
idem definivit Conc. Epheſ. c. 1. & Chalce-
don. All. §.

Schol.

lis

Ktal. Ne
Deinr
UIt:
n; &
le nol
§. deri
ob he

hon ge
ſtantial
Nerata
Dertich
genden
gle dn
Dens
Cundun
num ſ
dum
t Ro
48.
in ſa
I o
1i
Cirt,5
rrite

Urio
tem in
Ulin n
E, ſed
Mexe
1 Folun

Crlarn
UN

De Incarnatione verbi Divini. 541

8 Eel! Schol. Neſtorius negavit Beatiſſimam Virginem eſſe Solvuntur
Deiparam, ſed folum Chriſtiparam appellari vo- objeſtio-
iti luit: I. quia bæc vox non habetur in S. Scriptu- nes Meſto-
ra, & Patres Chalcedonenſes eam ſymbolo adde- rii.
re noluerunt. Aſt ſenſus hujus vocis ſaltem in
S. Scriptura habetur, & ſymbolo addita non fuit
ob heæreſin Eutychianam. II. Beatiſüma Virgo

etbo Diie non genuit Divinitatem, nec Chriſto eſt conſub-
tur ſtantialis, & humana tantum fubſtantia eæ ea ge-
eſertünn nerata fuit: Ergo nequit dici Deipara. Sed ut
nr. Cis Beatiſſma Virgo dicatur Deipara, Iufficit, quod

genuerit Chriſtum, qui ob ſfubſtantialem utrius-
que naturæ unionem eſt verus homo, & verus
Deus. Eſt proinde Filio ſuo confubftantialis ſe-
cundum humanam naturam, & genuit non Divi-
nam ſubſtantiam, ſed Divinam Perſonam ſecon-

in dum carnem. III. S. Anna nequit dici Avia Dei,
fatta A ut Romæ definitum eſt in damnatione libri Thomæ
Vatia a S. Cyrillo de laudibus S. Annæ. Verum S. Anna
Deodner in ſano ſenſu Salvatoris noſtri Avia dici poteſt,
G in quantum Chriſtus ex Filia S. Annæ genitus
oe⸗ fuit. Liber autem Thomæ proſcriptus fuit, quia
lin dixit, S. Annam eſſe ſocrum Spiritus S. & con-
a Nett currifſe ad unionem hypoſtaticam.
erit
k & 313.
n hiſni Unio hypoſtatica in Chriſto nec eſt natu- nio 45.
ne ralis, quia non habet rationem fui fufficien- poſtatica

, tem in viribus naturzæe. Nec ſolius rationis, quid ſit.
,. 56 quia duz naturæ in Chriſto non ſola ratio-
ne, ſed reipfſa inter ſe diſtinguuntur. Nec
Ldem eſt mere moralis in conſenſu cogitationum
Aunl, & voluntatis conſiſtens, quia hæc unionem
NN im diverſarum naturarum in una hypokafi non
ie infert.

dekol,

542 Caput V.
Explica- Schol. 1. Unitio & unio hypoſtatica in Chriſto eſt fit:

tur haæc myſterium incomprehenſibile: illuſtrari tamen ali- lebiti
unio ali- quo modo poteſt exemplo unionis animæ cum dera v
qualiter. corpore: ſicut enim ex hac unione reſultat una na- ſnke 2

tura totalis per ſe ſubſiſtens & alteri incommuni- “
cabilis, ita ex unione Verbi cum humanitate re- ttem⸗
fultat non quidem una natura totalis, in quo com- ſt en
paratio deficit, ſed unum totum duplici natura

1: . . lut,
conſtans, ſcilicet unus Chriſtus, cujus natura hu- nuic
mana ita in Verbo ſubüiſtens & completa eſt, ut “
non poſſit alteri communicari 2 Sicut ex unio- “

ne corporis & animæ ita unum ſuppoſitum reful-
tat, ut homo dicatur talis, qui eſt unum fſubje-
ctum denominationis & principium quod omnium
actionum & paſſionum: ita ex unione utriusque
naturæ in Chriſto una exurgit Perſona, quæ eſt 1
principium quod, & fubjeéëtum denominationis nn
omnium Chriſti actionum & paſſionum. 3. Sicuti Neta
anima in homine eſt principium ſuperius & diri- tom
gens omnes ejus actiones: ita natura Divina con- Men
junctam ſibi humanitatem in uno Chriſti /ſuppoſito

ſolute,

regit, & ſpecialem in eam dominatum exercet, nak⸗
unde fluit valor infinitus actionum Chriſti, tum Dn
propter Perſonam, quæ eſt illarum principium nn
quod, tum propter Divinam naturam, quæ eſt bis C
illarum moderatrix, unde vocantur operationes Non ien
Theandricæ. 4. Denique ſicut anima cum cor- ſſenci

pore unitur fine medio ſuperaddito, per hoc ſa vot
ræciſe quod ſit actus & forma compoſiti huma- hi
ni, ita unio hypoſtatica non eſt quid a Verbo & iti
humanitate diſtinctum, ſed Verbum Divinum hu- un ſi
manitati ſine medio ſuperaddito copulatur, quia (lentia
per ſuam ſubſiſtentiam & perſonalitatem infinitam Maha
terminat & perficit humanitatem creatam naturæ Unural

humanæ ſubſiſtentiam excludendo. Hinc pro na-
tura extremorum unio hypoſtatica eſt partim crea- iee
ta partim increata: dici etiam poteſt naturalis, tatos
prout naturale opponitur fiéto, vel quatenus in UNta
ipſo conceptionis inſtanti facta fuit, vel quatenus Gan
natura hominis, non vero ejus Perſona aſſumpta

fuit:

in Cnritrt
Tuni hnat
Mine a
elaltutun

i ione

humanitk;
,in guts
Gupleim
insmmm-
nokeh
Hict ann
pofinn
unonk
uodr;
ne⸗ UlII
na, gue
lominsti⸗
eids
4 iint
eitipor
tom entt,
Chriti ir
imeife
ann, e
Ohenin

imn eun 4
o, 1.

gliti
id ſeiit
Didimn
tenn irli
Hieo
Nmmnce⸗
elurni,
Crenls!

gonten

n

De Incarnatione verbi Divini. 543

fuit: non vero poteſt dici naturalis, quaſi efſet
debita naturæ humanæ, vel neceffſaria & non li-
bera vel a natura humana exigeretur.

Schol. 2. Unio non eſt facta cum natura Verbi, ſed Wnio fa-
cum Perſona, alias enim ſequeretur, etiam Pa- Ra eſi in
trem & Spiritum S. eſſe incarnatum, cum natura Perſona
ſit eadem in omnibus tribus Perſonis Nec ob- verbi.
ſtat, quod Patres paſſim dicant, a Divinitate hu-
manitatem fuifſe afſumptam, quia intelligunt Di-
vinitatem Perſonæ Verbi conjunétam, ſeu Deum
Verbum, non vero naturam ipfſam Divinam ab-
ſolute.

F. 314.
Ex unione hypoſtatica naturæ Divinæ cum Duplex in
humana utraque natura ſemper operatur cum Chriſto
altera conjunétim, & humana ſemper ad nu- voluntas
tum Divinitatis, (F. 313. Schol. 1.) non ta- & opera-
men quælibet operatio eſt utriusque naturæe“-
proprietas & effectus. Hinc duplex admit-
tenda eſt in Chriſto voluntas & operatio
Divina & humana. Patet hoc imo. ex ver-
bis Chriſti Matth. 26. v. 39. Verumtamen
non ſicut ego volo, ſed ſicut tu. Joan. 6. v. 38. Ve-
ſcendi de cœlo, non ut ſaciam voluntatem meam,
ſed voluntatem ejus, qui miſit me. Sed hæc
Chriſti voluntas humana fuit, non Divina,
nam ſicuti una eſt in tribus Divinis Perſonis
eſſentia, ita una eſt voluntas. Imo & hu-
mana illa Chriſti voluntas, licet inclinatione
naturali mortem refugeret, perfecte tamen
Divinæ Patris ſui voluntati ſubdita fuit. Ita
citatos textus explicant S. Gregorius Niſſ. I.
contra Apollina. S. Athanafius 1. de Incarn.
& S. Ambroſfius I. 10. in Lucam, quod etiam
probat S. Hippolytus l. contra Beronem. Idem
patet

patet ex faétis Chriſti: ſic joan. I. v. 43. vo⸗

luit in craſtinum exire in Galilæam: ſed non

voluit quatenus Deus, quia Divinitate ibi
& ubique erat: ergo quatenus homo, adeo-
que humana etiam in eo voluntas fult. Con-
ſtat etiam ex actionibus & paſſionibus Chri-
ſti humanis: dicitur enim triſtatus eſſe, la-
chrymas fudiſſe, eſuriffe, fitifſe, quæ ſine
humana voluntate explicari non poſſunt. Me-
rite proinde hanc veritatem definivit Syno-
dus VI. act. 18. prædicans duas naturalef vo-
luntater in Chriſto, & duas naturales operatio-
nei, indiviſe, inconvertibiliten, inſeparabiliter
ineonſuſe ſecundum & &. Patrum dokrinam. 200.
Ratio eſt: In Chriſto eſt duplex perfecta &
diſtincta natura, Divina & humana: (H. 306.)
& quælibet habet ſuas inconfuſas proprieta-
tes, Ergo etiam eſt duplex voluntas & ope-
ratio, alias Chriſti Humanitas perfecta non
eſſet, ſi propria careret voluntate & ope-=
ratione. (H. 298.)

Monother ochol. I. Unam in Chriſto voluntatem docuerunt

Monothelitæ ſæculo ſeptimo, ſcilicet Cyrus Epi-
ſeopus Alexandrinus, Macarius Epiſcopus Antio-
chenus, Sergius Epiſcopus Conſtantinopolitanus,
& ejus ſucceſſores Pyrrhus & Paulus. Cyro for-
titer repugnavit S. Sophronius adhuc monachus,
tum promotus ad ſedem Jeroſolymitanam coacta
Synodo naſcentem heærefin prolcripſit. Sergius
callide ſcripſit ad Honorium Papam, ut duarum
voluntatum perinde ac unius profeſſione abſtinen-
dum eſſe decerneret, maxime cum antiqui Pattes
hanc quæſtionem ſilentio compreſſiſſent, & dua-

rum voluntatum prædicatio contrarietatem in Chri-

ſto invehere videretur Honorius minus caute
aſſenſit Sergio, & paulo poſt defunctus ſucteſſo⸗
fem

tem he
acreptis
Peratore
Polit, ſ
hor elt

I Gua
inn in

eſet
ſoeceſto
Dus le
Conſtun

o Eſet

UIS ſe
ſwonmn
.
Typum ¹
VI. Bine
tnopohi
winiele
Cenor
non
Conhan
Myan⸗
ucrelit
kuntinor

Theodhr
nOhnulii
1n Chri
una fit
Imtionem
Chianis
kunt, i
tas ypo
c vel
l fuerit
o, ſienn
Inn N
zanten

.v. 6 .
n: Etn
Finitärf
n, 1
SIll e
ibugtt.
s ell⸗
en
lnt. ,
int S
lturtir
e Ant⸗
S
ingn. 21
ieh
8 oen
n
pefftntn
ate l

en
et /
n t⸗
imi
6 *
e monn,
Anam 600
ſt. Ent
I unn
Neflier⸗
t Duttes
eninte,
nns
s hlen,

De Incarnatione verbi Divini. 545

rem habuit Severinum. Sergius litteris Honorii
acceptis cum Cyro & Theodoro Heraclium Im-
peratorem jam titubantem facile in præceps im-
pulit, ſuisque coniiliis effecit, ut &EReſim ederet,
hoc eſt fidei expofitionem ſtatuens, ne quis unam
aut duas in Chriſto voluntafes nominaret, cum
jam in multorum animis epinio unius voluntatis
eilet diſſeminata Quare Joannes IV. Severini
ſucceſſor EReſim merito proſcripſit. Confſtanti-
nus Heraclii filius decreto Joannis adhæfit ſed
Conſtans ejus in imperie ſucceffor agente Pyrr-
ho Ecteſin famoſo ſuo Typo confirmavit. Marti-
nus vero I coacta Synodo Lateranenfi 105 Epi-
ſcoporum tum Heraciii Ectem, turm Conſtantis
Typum & primarios hæreticorum duces damna-
vit. Hinc commotus Conſtans Martinum Conſtan-
tinopolim accerſit, ubi crudeliter exceptus, igno-
minioſe per urbem traduétus ærumnis confectus
Cherſonæ exal glorioſus Martyr occumbit, ſed
non ſine Divina in perſecutorem ultione, nam
Conſtans Imperator occiditur, eique Conſtantinus
Pogonatus, id eſt, barbatus religioſus Princeps
ſuccedit, quo favente Synodus VI generalis Con-
ſtantinopoli a. 680 celebrata eſt prælidentibus Le-
tis S. Agathanis Papæ, & anathema diéctum eſt
Theodoro Pharanitæ, Cyro, Sergio, & , uti
nonnulli volunt, etiam Honorio P &c. & duplex
in Chriſto voluntas & operatio afferta fuit. Non
una fuit circa unam in Chriſto voluntatem & ope-
rationem ſententia. Monothelitæ, qui cum Euty-

chianis unam tantum in Chriſto naturam admitte-
bant, dicebant, quod unica ſit in Chriſto volun-

tas hypoſtatica ſeun perſonalis, qua hoc vel illud,
hoc vel iſto modo volebat, ita ut omnino abſorp-
ta fuerit a Divinitate humana voluntas & opera-
tio, ſicuti poſt unionem abforpta eſt in Chriſto hu-
mana natura Alii dicebant, ex duplici Chriſti
voluntate Divina & humzna unam com poſitam
fieri, quæ, vocatur Deivirilis ſeu Iheandiice:
. Alii

chram Inflit. Theol. Tom. I. M m

546 Caput V.

Alii unam voluntatem in Chriſto ſtatuebant, quia

voluntas humana mere paſſive ſe habebat, nempe

ut inſtrumentum, quo Divinitas utebatur, unde
actio humanitatis non erat, ſed paſſio. Alii unam
voluntatem gnomonicam in Chrifto eſſe dicebant,
qua Chriſtus more ceterorum hominum debvit ra-
tiones ponderare, quibus ad hoc potius, quam
illud agendum determinaretur. Rationes petunt
I. ex P. P. nam S. Di nyſius Areopagita ep. ad
Cajum ait: Deo viro facto unam quandam Thean-
dricam operationem expreſſit in vita. Verum præ-
terquam, quod textus S Dionyfſii corruptus vi-
deatur, qui non legit euam, ſed novam, uti ob-
ſervat Martinus I. in Conc. Lateran. dicitur una
Theandrica operatio, ſive propter unitatem ſup-
poſiti agentis: ſive quia verbum Divina non egit
ſine humanitate, nec humana ſine duétu & influ-
Xu Divinitatis: five intelliguntur operationes,
uæ utriusque naturæ influxum paſtulant. II.
8 Cyrillus Alex. 1. 4. in Ju an. ait: fuiſſe in Chri-
ſto unam quandam operationem per ambas naturas.
Et S. Athanaſius or. 4. cont Arian. ait: huma-

nitatem Chriſti fuiſſe inſtrumentum Divinitatis. Et

de ſalut. Chriſti adv. Chriſtum fuiſſe ſine carnalibus
voluntatihus & cogitationibus humanis, quia Jolius
Divinitatis voluntas in eo fuit Et S. Gregorius
Niſſ contra Euno. ait propria eſt carnis perpeſſio,
Dei autem operatio,. Et S. Gregorius Naz or. 36.
Voluntas non fuit Deo contraria, quia tota deifca-
ta fuit. Verum unam operationem ratione Perſo-
næ agentis, & ratione intimæ conjunctionis utri-
usqué naturæ admittit S. Athanaſius voluntates
carnales, & cogitationes perverſas ſolum a Chri-
ſto excludit, non vero humanas: & dicit volun-

tatem Chriſti ſolius fuiſſe Divinitatis, non quan-

tum ad naturam, ſed directionem, quia Divini-
tas omnes actiones humanas ſingulariter regebat.
S. Gregorius Niſſ. ſolum vult, quod in negotio
Redemptionis Dei operatio potiſſimam partem ha-

ſi er

S§

G

(*)
S

ſel
ideoe
eſt u
Nes

Unen
Geret
eziſten
Tation
lii⸗
lad tar

(od

—

letur;
itye,
1t, G
Vlun
arie
er h
in
len
motu
Mote
ls v.
Ceptax
tigde
IdS
i,
pecc
fümn 3
he 0

en

beat. S. Gregorius Naz. aperte eſt pro nobis, pan

lieet
Vel
proce
E V
manit
Vinita
erat

e

De Incarnatione verbi Divini. 547

wehant, 4 6 eſt in Chriſto voluntas Deo non contraria &
ent, Ner ideo deificata, erit humana voluntas III. in Chriſto
tehnnt,n eſt unica perſona, Ergo unica operatio, nam actio-
lo. Mm. nes ſunt ſuppoſitorum. At ex hoc ſolum ſequitur,
ehein unam eſſe perſonam operantem, ſed non unam
nun et operationem perſonæ, fubfiſtentia enim eſt modus
otie exiſtendi, non vero principium quo elicitivum ope-
tones e rationum, quod eſt natura Perſonalitas tamen ne-
ohifne ceſſaria eſt non quidem ut principium activum,
vatin 1 ſed tanquam conditio, ut totum ſeu ſuppoſitum.

2 ſennß quod appellatur principium quod operationis, ope-
retur; hine actiones ſunt ſuppoſitorum non eli-

ſs
l citive, ſed denominative, quia ſuppoſito tribuun-
Cieitir tur, & a his denominatur agens. IV. Si duæ
unittten; voluntates admittantur in Chriſto, erunt ſibi con-
vim non. trariæ: per Divinam enim mortem elegit, quam
n per humanam refugiebat. Sed humana voluntas
heni⸗ in Chriſto Divinæ ſemper conformis fuit: & qui-
rle! dem Pars inferior ſen ſenfitiva voluntatis humanæ
leir motum fſibi ab Auétore naturæ impreffum fugiendo
tntn mortem ſequebatur, & ſic Deo conformis fuit:
itiu pars vero ſuperior mortem àa Deo imperatam ac-
n. 1 ceptavit, & ſic nec Deo contraria fuit. V. De-
In nii nique Catholici admittunt triplex operationum ge-
d, nus in Chriſto: aliæ ſunt ſolius humanitatis pro-
t, s „ priæ, uti manducare: aliæ ſolius Divinitatis, uti
6 4 peccata remittere aliæ utriusque naturæ concur-
rnie n ſum poſtulant, uti tacta corporali morbos ſanare:

hæ operationes tertii generis proprie vocantur
Theandricæ: aliæ vero primi & ſecundi generis
lHicet ſint tantum proprietates & effectus humanæ
vel Divinæ naturzæ, a qua tanquam principio quo
procedunt, quia tamen unum eſt ſuppoſitum agens,
& Verbum Divinum Divina non agit ſine hu-
manitate, nec humana ſine duétu & influxu Di-
vinitatis ob unionem hypoſtaticam, omnes Chriſti
operationes Theandricæ vocantur, licet non ſit
una operatio. Hinc humanitas in Chriſto eſt qui-
dem inſtrumentum Divinitatis, ſed conjunétum &
activum, non vero ſeparatum, & mere paſſivum.

M m 2 chol.

548 Caput V.

Honorius Schol. 2. Magdeburgenſes, & nonnulli Galli con-

P. non ad-
kæſit Mo-
nothelis-
mo.

tendunt, Honorium Papam errori Monothelita-
rum adhæſifſe. Sed pro Honorio Apologiam jam
olim ſcripſit Joannes IV. Papa in epiſtola ad Con-
ſtantinum Imp. ubi ait: Hint ergo duœ haœæ contra-
riæ voluntutes meutis & carnis, quas Apoſiolus do-
cet, in noſtro nequaquam Salvatore ſuerunt. Et
Honorius ipſe ep. 1. ad Sergium ait: Unde &
unam voluntatem fatemur D. N. I. C. quia profe-
Ro a Divinitate aſſumpta eſt noſtra natura, non
culva. Ait deinde abſtinendum efſe a vocabulo
unius aut geminæ operationis: Ne parvuli auf
duarum operationum vocabulo offenſi Neſtorianos

ſettantes nos veſana ſapere arbitrentur: aut certe

ſi rurſus unam operationem D. M. &. C. fatendam
eſſe cenſuerimus, Rultam Eutychianiſtarum atto-
nitis auribus dementiam ſateri putemur. Cum ergo
Honorius in Chriſto ſolum neget voluntatem car-
nis cum ratione pugnantem: & prohibeat gemi-
nas operationes in ſenſu Neſtorii a duabus per-
ſonis elicitas; aut unam operationem in ſenſu
Eutychetis ab una natura prodeuntem: Cum pro-
fiteatur unum eſſe operantem ratione hypoſtaſis,
ſed operari in duabus naturis, & ipſas duas na-

turas in unitate perſonæ operari fibi propria in

ep. 2. nequit dici Monothelismo adhæſiſſe. Dicit
quidem Honorius unam voluntatem Chriſti, ſed
per excluſionem duplicis humanæ voluntatis Spi-
ritus & carnis Spiritui repugnantis; dicit Chri-
ſtum Divina operatum media humanitate, ſed
huic non tribuit ſolam paſſionem uti Monotheli-
tæ, & operationem humanitatis non excludit.
Hinc quoad verba quidem Honorii epiſtolæ cum
confeſſione Macarii & epiſtolis Sergii conveniunt,
non vero quoad ſenſum & intentionem, quia hi
Monothelitæ negabant humanitatem eſſe inſtru-
mentum activum, & geminam vel unam opera-
tionem filentio premebant, ut facilius ſuam hæ-
refin diflunderent: & quia Sergius virus ſuum

fub verbis Catholicis in ſuis epiſtolis occultavit,

mirum

mirum
tens e

Ktol. 3.
noſtri
fuiſſe,
in enn
Cun
unnlg
gli ,i
Per ſr
ig ir
iletun
ie, 4
Utionen
AAdtam
tinorn
Derrad
wr: ſ
intet
tam ⸗
VI. tr
Dneta
nineru
ammti
ſato te
eſe use
uta
coc 4
Plar in

De Incarnatione verbi Divini. 549

Sali mirum non eſt, quod Honorius illud non adver-
Uonotheh⸗ tens ejus doéctrinam approbaverit.
Cogim, Schol. 3. Potiſſimum argumentum, quo adverſarii An Hono-=
akilſt noſtri probant, Honorium Papam Monothelitam rius a VI.
Elr fuiſſe, petitur ab anathemate a Synodo VI. act 13. Synodo.
Aſtut⸗ in eum & doctrinam ejus contorto his verbis: comwmmu-
nm 1 Cum his ſimul projici a §&. Dei Catholica Eccleſia, nicatus
t: N) ſimulque anathematizari prarvidimus & Honorium, ſit.
guti⸗ qui fuerat Papa antiquæ Romæ, goquod invenimus
Nolirnu ver ſeripta, quæ ahb eo fakta ſunt ad Sergium,
4 foenn quia in omnib is ejns mentem ſecutus eſt, & impia
1 nii1 dogmata confirmavit. Ad hoc reſpondet Baro-
Nrn nius, Acta Synodi VI. depravata fuiſſe; & dam-
ur: MM nationem Honorii a Theodoro Monothelita eſſe
C. ſtnin additam: tum quia S. Agatho in ep. ad Conſtan-
aruy t tinum ait, nullum prædeceſſorum ſuorum a fide
(umd aberraſſe: tum quia prima ſedes a nemine judica-
nntaten 6 tur; tum quia Legati ſedis Apoſtolicæ Honorii
Pcdent gen inter Sanétos Pontifices reconditi damnationi non
dute tam facile conſenſifſent: tum quia ante Synodum
en in VI. tria Concilia Romæ, & tria in Africa cele-
GCne. brata in cauſa Monothelitarum Honorii non me-
de ynd, minerunt: tum quia Theophanes Scriptor Græcus
iste/ damnationis Honorii non meminit. Alii cum Ana-
zi wind ſtaſio reſpondent, Synodum VI ſolum receptam
lle N. eſſe usque ad prolationem canonum. Turrecre-
Cili, mata putat Concilium deceptum eſie errore facéti,
Punts quod de Honorii epiſtola judicaverit juxta exem-
. dll. plar in græcam linguam a Monothelitis transla- *

tum, licet Catholico prorſus ſenſu Honorius ſerip-

glitte, 4 .
an ſerit. Natalis Alex. & Petrus de Marca putant,

et Honorium a Synodo VI. non eſſe damnatum ut
ejftkin hæreticum, ſed velut reum nimiæ facilitatis &
ueili, diſſimulationis, quia fidem præbens Sergio & vo-
n, Alul cabulum geminæ Operationis prohibens, cauſam,
4 lon etfi ignarus, dedit Monothelitis, heæreſin ſuam au-
vn oe dacius promovendi. Alii denique putant Hono-⸗
ſtam rium damnatum ex ſuppoſito, quod hæreticus fue-
iuns i rit, licet revera in hæreſin non ſit prolapfſus. Vid.
croli Cl. P. Jac. Chmel Oindic. Conc. cum. VI.
M m 3 §. 315.

550 V Caput V.

H. 315.

In Chriſio Cum in Chriſto ſit duarum naturarum hy-

achuelt poſtatica unio, ſequitur in eo locum eſſe

commiué- .J
micatio & reciproca nominum, proprietatum & at-

idioma- tributorum utriusque naturæ in Chriſto præ-
tum in dicatio & communio in concreto ratione
concreto. unius Chriſti Perſonæ. Cum enim unica ſit
in duabus diſtinctis naturis Chriſti perſona,
neceſlario ſequitur, de uno Chriſto propter
diverſas naturas, proprietates utriusque na-
turæ in concreto prædicari poſſe. Pro qua
Communicatione ſequentes regulas tradunt
Theologi.

Regulæ I. Nomina concreta ſubſtantiva, quæ ip-
pro com- ſam ſubſtantiam ejusque ſubjectum expri-
munica- munt & naturam ipſam ſive Divinam ſive
one Tdio. humanam ſignificant earumque proprietates
kongnnto, * de Chriſto prædicari poſſunt. Sic bene dico:
Deus eſt homo: homo eſt Deus: Deus eſt
mortalis: homo eſt immortalis. Nam ſen-
ſus eit: Chriſtus, qui verus Deus eſt, eſt
quoque verus homo & mortalis: Chriſtus,
qui verus homo eſt, eſt quoque verus Deus,
& immortalis. Excipitur tamen I. ne nomi-
na ſubſtantiva ſuppoſitum creatum inferant:
unde male dicitur: homo factus eſt Deus.
bene vero dicitur: Deus factus eſt homo.
Nam in priori propoſitione ſenſus foret:
humana perſona factus eſt Deus, quod Ne-
ſtor auum eſt; in poſteriori vero ſenſus eſt:
Periona Divina facta eſt homo, quod ve-
rum eft. 2. Nulla debet fieri reduplica i .
unde

communicationi idiomatum, quæ eſt mutua

d

pde fa
omo e
erlonan
jera non
cpoſttio:
(iei deh
(eatuta.

2 C0

i de
ſus eſt
Wan Li
ſlbſecto
Konn ſ

nli. D

erice

Mura

00: (
Nam !
poſitun
nem
bſetkn
Chtiſto
Verbi
Vero ne
Neguit
Derſon⸗
11 Diyi
4
Mnt
e:
no

Mnmme.
loenn d⸗
ek m
tunn Ar
Rrikore.
to Mir
n iat
ii pen
ſo t
iusgben⸗
Po
8 tac

kunn
inme N
pnittt
ere da
. Dems
Mur
G,
iin
ells
,pe O

De Incarnatione verbi Divini. 55 I

unde falſum eſt: Chriſtus quatenus Deus
homo eſt, nam Iy quatenus naturam, non
perſonam afficit. 3. Propoſitio licet aliunde
vera non debet favere hæreſi, unde hæc pro-
poſitio: Chriſtus eſt creatura: rejlicitur; ſed
dici debet: Chriſtus ratione humanitatis eſt

cCcreatura.

2. Concreta adjectiva ſubſtantialia, quæ
ſubſtantiam deſignant, non poſſunt prædica-
ri de Chriſto: ſic non poſſum dicere: Chri⸗
ſtus eſt homo deificatus, quia videtur for-⸗
mam ſcilicet naturam Divinam accidentaliter
ſubjecto ineſſe, ſive naturam Divinam Chri⸗
ſtum ſibi unitam habere unione tantum mo-
rali. Poſſunt vero concreta adjectiva, quæ
ſignificant proprietates Divinæ vel humanæ
naturzæ, de Chriſto prædicari: vere enim di-
co: Chrifus eſt æternus, eſt temporalis:
Nam heæc prædicata in recto ſignificant ſup-
poſitum, quod horum attributorum ob unio-
nem hypoſtaticam utriusque naturæ eſt unum
ſubjectum.
3. Nomina abſtracta Divinzæ naturzæ de
Chriſto identice dici poſſunt: ſic Perſona
verbi poteſt identice dici Divinitas: non
vero nomina abſtracta naturæ humanz: ſic
nequit dici: Verbum eſt humanitas, nam
Perſona Verbi identice eſt idem cum natu-
ra Divina, non vero cum natura humana.

4. Nomina abſtracta unius naturæ non
poſſunt prædicari de altera: ſic non poſſum
dicere: Divinitas eſt humanitas, niſi abſtra-
cta pro concretis ſumantur.
M m 4 5. Pro-

552 Caput V.

5. Praprietates utriusque naturæ in Chri-
ſto, nec de ſe invicem, nec de naturis in
abſtracto dic pofſfunt ob diſtinctionem: ſic
male dico Divinitas eſt paſſibilis.

An Chri- Schol. Juxta n. I. hujus S. licet male ſonet dicere,
ſtus poſzyt Chriſtus eſt creatura. & ideo ob reverentiam Chri-
dici crea- ſti, ab hac loquendi ratione abſtinendum ſit;
tura. non tamen eſt contra fidem dicere: Chriſtus
ratione affumptæ humanæ naturzæ eſt creatura.
Mam ratione hujus dicitur faltus eſſe ex ſemine
David. Rom. r. v. 3. factus ex muliere Gal. 4.
v. 4 factum vero efſe, eſt eſſe creaturam. Hinc
S. Hilarius 1 12. de Trin. c. 45. Chriſtum ratione
humanitatis vocat creaturam. Et S. Hieronymus
in 2. Eph ait: Wos libere proclamamus, non ſe
periculum, eum dictere creaturam, quem vermem &
haminem, & crucifxum & malediKionem, tota ſpei
noſte˖« fiducia proftemur. KRatio eſt, quia vox
creatura primario ad ipſam naturam, non ad per-
ſonam refertur, ereatura enim ſecundum eflen-
tiam, & proprietatem naturæ, non vero ſecundum
modum ſubſiſtendi dicitur.

§. 316.
Hzc pro- Ex prima regula (G. 315. n. I.) fluit. quod
poſitio: hæc propoſitio: Unus e Trinitate paſſus ſt,
Unuse ſit Catholica & Orthodexa. Ita definivit
Zacen , oannes II. P. ep. 2. decernens Chriſtum
2Sα. eſſe & recte dici unum de Trinitate. Ean-
ca. dem Synodus V. can. 10. his verbis conſe-
cravit: Si quis non confitetur D. N. I. C. unum
de &. Trinitate, anathema ſit. Et Synodus VI.
act. 4. approbavit epiſtolam Agathonis P. in
qua Chriſtus dicitur una de tribus Perſonis
S. Trinitatis. 2do. S. Proclus in ep. ad Ar-
menos ait: Unum de Trinitate incarnatum.

S. Ful-

§Folgen
r Vinia
ur &n
Ge tri
rlo ſepe/
te ri ur
ſtone l
Kämiam.
tibos Di
tom eus
Denſonan
Cttiol

Gl. Eiren
inwaden⸗
tate pag
Delgs. 5
Cit: Cui
ler ſee
d nona
Innno
Cunutus
Monechi
COtleiio
eN Tii
cüm Vi
lum Po
ſelt, e,
es ENit
eoqnod
thre me
Chriun
do
liini
ſn q
Dabor

De Incarnatione verbi Divini. 553

ui S. Fulgentius I. de Incarn. c. 10. ait: Una
geudn ex Trinitate Perſona Chriſtur. . . carne con-
Küonk ceptus & natus eſt. Et Facundus Hermianen-
5 ſis de tribus capitulis ait: Non eſt. quod de
verbo reprehendamur, dicenter: Unur de Trini-
late paſſur eſt. ztio. Ratio eſt: In hac propo-
Krene fſitione ly unus nequit ſignificare unam ſub⸗
e: G ſiantiam, non enim idem valet ac unus de
edm tribus Diis, cum in Trinitate ſit unus tan-
“ tum Deus, (O. 148.) adeoque ſignificat unam
hun Perſonam: fed de illa dici poteſt, quod ſit
ne baſſa: (. 315. n. 1.) Ergo dicta propoſitio
ees eſt Catholica.

Schol. Circa annum 463. Petrus Fullo ſeu Cnaphæus Petri Ful-
invadens ſedem Antiochenam Deum in Divini- lonis khœ-
tate padum eſſe aſſerebat & Triſagio: Sanétus reſis.
Deus Sahéctus fortis, Sanéktus immortalis: addi-
dit: Qui crucifixus es pro nobis Ejeéctus proin-
de e ſede Antiochena & a Simplicio P. damnatus
ad monachos Acæmetas ſe contulit, & a Baſiliſco
Tyranno ſedi reſtitntus ſub Felice III. P. Iterum
damnatus-fuit. Sub Imperatore Juſtino nonnulli
monachi Schyteæ duce Joanne Maxentio etiam
confefhioni fidei addendum efie putabant, unum
ex Trinitate eſſe crucifixum, acerrime de hoc
cum Victore Diacono diſputantes, & ad Roma-
num Ponificem recurrentes; cum vero jufſi eſ-
ſent, expeétare, moræ impatientes varias tur-
bas excitarunt, at ab Hormisda Papa rejeéti funt,
eoquod Eutvchiani eſſent. Rurſus vero alii Schy-
thæ monachi, qui cum Neſtorianis negabant,
Chriſtum diei pofſe unam ex Trinitate perſonam
anno 53 2. a Joanne II. communione privati funt.
Ex his colligi videtur, hanc propoſitionem: Unus
e Trinitate paſſus eſt, non eſſe Catholicam: tum
quia damnata eſt a Concilio Chalcedonenſi teſte
Diofcoro in fuggeſtione ad Hormisdam, & a Fe-
. Mm 5 lice

Chriſtus
non eſt
tantum
lius De
adopti-
V5.

554 Caput V.

lice III. contra Petrum Fullonem: tum quia ad-

ditamentum illud: Qui crucifixus es pro nobis,
ad Triſagium ejectum fuit: tum quia Henotico
ſeu profeſſioni fidei Zenonis Imperatoris, ubi di-
citur: Trinitas manſit Trinitas incarnato uno de
S. Trinitate Deo Verbo, orientales Epiſcopi ſub-
ſeribere noluerunt. Verum Concilium Chalcedo-
nenſe dictam propoſitionem non damnavit, ſed
ideo ſolum definitionibus ſuis eam inſerere no-
luit, ne ea Eutychiani abuterentur & Dioſco-
rus ſolum narrat, qued eam Eutychiani tantum
propſuerint Denique Triſagium omnes Vete-
res de Deo trino, non de ſolo Filio intellexe-
runt: unde Felix III damnavit Felicem, qu
additamento innuere volebat. Deum in I
te paſſum eſſe. Quodſi vero illud additamen
ad unam Perſonam S S. Trinitatis reteratur, Ve-
teres omnes eam admittebant, ufi probat Vale-
ſius in notis ad Evagrium. Patres denique re-
probarunt Zenonis Henoticon, quia Semieuty-
chianis fa vebat, & tres tantum Synodos omiſa
Chalcedonenſi obſervari volebat: Et quia ad Im-
peratorem non ſpeétabat, definire res fidei. An
wero Zeno hæreticus fuerit, critici non conve-
niunt.

§. 317.

Ex regula ſecunda (G. 315. n. 2.) etiam
colligimus, Chriſtum non poſſe dici Filium

Dei tantum adoptivum. Nam in S. Scriptura

Chriſtus vocatur Filius Dei unicus Luc. I.
v. 38. Unigenitur Joan. I. v. 18. Proprius
Rom. 8. Dileltus Matth. 3. Ergo non
eſt tantum Filius adoptivus. 2do. Ex P. P.
S. Hilarius 1. 6. de Trinit. ait: Eilius ſuus ſt,
non adoptio ejus eſt. Et S. Auguſtinus tr. 7.
in Joan. Eſt filius Dei unicus non adoptatus.

Deinde contraria ſententia damnata ka 2
Con-

Conellio
Rorano
In Rati
eftanean
t ex g
Illa eſt
ntum un
ſon, gun
Mun her
flius tand

Klol 1.
Cirea ann
Clic e .
Chrſtun,
Hlinn De
atur vere
Dei op
ſatſcim n
Elinrerin
Dei mitnt

I Vero

Dotpii
Menors
llico D
ſdee en

dn (or

Nekono
nod

ejns S
lium n
Mun,
Lonne
int.

bame
kaik

De Incarnatione verbi Divini. 55 5

n n
Nde,

Concilio Forojulienſi a. 79 1. Ratisbonenſi &
Romano a. 792. & Francofurdienſi a. 794.
3tio. Ratio eſt: Adoptio cadit in perſonam
extraneam, quæ non ex natura & origine,
ſed ex gratia vocatur ad hæreditatem: ſed
eH nulla eſt in Chriſto extranea perſona, cum
ze tantum una eaque Divina ſit in Chriſto per-
Wr ſona, quz ex natura ſua habet jus ad pater-
Halun nam hæreditatem: Ergo Chriſtus non eſt
mse filius tantum adoptivus.

Schol. x. Felix Epiſcopus Urgellitanus conſultus Error Fe-
circa annum 783 ab Elipando Toletano Epiſcopo, licis &
quid de humanitate Chriſti ſentiret, reſpondit: Elipandi.
Chriſtum, quatenus homo eſt, appellandum eſſe
Filium Dei non naturalem ſed adoptivum. Dubi-
tatur vero, an Felix & Elipandus afferendo Filim

Kenig, Dei adoptivum, negev rint cum Neſtorio bypo-
es end ſtaticam unionem, & Filium Virginis a Filio Dei
an diſtinxerint; an vero eandem Perſonam Filium

1 Dei naturalem ratione Divinæ naturæ, adopti-
Don c⸗ vum vero ratione humanæ naturæ appellaverint.
Probabilius videtur, duos hos præſules Neſtoria-
ni erroris recs fuiſſe: tum quia in libro ſacroſyl-
labico Paulini dicantur no"i hoſtes, & veternoſa
fœce perfidiæe polluti: tum quia in epiſtola Syno-

2) in dica Concilii Francofurdienſis eorum bærefſis in
ſci HM Neſtorio damnata dicitur, & illi redarguuntur,
Soripenn quod Neſtorio anathema dicere noluerint: tum
Le.! quia Agobardus in Il. cont. Felicem teſtatur, ſe
Pn ejus Schedulam reperiſſe, ubi aſſerit, Dei Fi-
lium nullatenus dici debere paſſum aut crucifi-
n xum, ſed hominem tantum ab eo aſſumptum,
, . dzoque cum Neſtorianis (§. 307.) jam refutati
rh unt.
ing u Schol. 2. Durandus in 3. d. 4. putat, Chriſtum ut Chriſtus
t hominem poſle dici filium Dei adoptivum. Idem nequidem
n it fentit Scotus, qui tamen monet, ob hæretico- ſecundum

rum humanam

naturam
Pulius
adoptivus
dici voteſt.

PFoteſtatis dignitas non amittitur, dan
militas adovtalur. Et S. Cyrillus dial. 3. & S.

556 Caput V.

rum fraudes, ab his loquendi formulis abſtinen-
dum eſſe, eorum tamen ſententiam contra fidem
Catholicam non eſſe cenſent viri docti eum P. Ber-
ti. Nihilominus dicendum eſt, Chriſtum nequidem
ſub exprefla humanitatis reſtrctione dici debere
Filium Dei adoptivum: nam in 8. Scriptura Chri-
ſtus etiam ſecundum humanitatem vocatur Eilius
Dei. Luc. 1. v. 35. g F„ Joan. 1. v. 18.
proprius: Rom 8. ubi de Chriſto ut homine ſer-
mo eſt, nam ſecundum humanitatem natus eſt,
regnum Patris obtinuit. & in mortem traditus

fuit. Ratio eſt: quia licut naturalis filiatio non

convenit naturæ, ſed Peiſonæ, quæ naſcitur, ſic
etiam adoptio: ſed huma
hypoſtaſin diverſam a Dei Verbo, ſeu a Filio Dei
naturali, nequie ergo illi competere adoptio ſeu
filiatio, quæ non fit propria & naturalis. Non
obſtat I. quod S. Hilarius l. 2. de Trinit. dicat:
dum carnis hu-

Arian & Miſſa Toletana
3

Athan., in diſput. côn
vocet Chriſtum adoptatum Nam illi per ly ado-

ptari denotant aſſumptionem humanæ naturæ.

Non obſtat II. qued in Ch'iſto ſit cauſa formalis
