poſterorum, ad quod ex parte Dei neceſſa-
rium erat decretum, ex parte vero Adami
requirebatur, ut hoc decretum illi manife-
ſtaretur. Hoc decretum Adæ manifeſtatum
vocçant nonnulli pactum inter Deum & Ada-
mum, quod Deus ſine omni injuſtitia facere
potuit, tum quia eſt ſupremus omnium Do-
minus: tum quia erat pro bono noſtro, ſiqui-

dem QAdamo Deo obſequente in re tam ſacili,
& beatiſſimo illo ſtatu, omnia bona juſtitiæ

Originalis ad nos etiam devoluta fuiſſent, ſa-
ne ſi hæc conditio hodie nobis proponeretur,
nemo eam recuſaret.

§ 261.

Dymul

Hoe
Mima 1
natural
fuit. K

uiſſe, a

dit in

Gbolo

Upe.
Ations
Hocden
el cornt
Gen 3.
Kit arn
Lenbs
Rod,

era

en,
Dem 1.
Nemn pro
ſerin eo

Muntibo
ün

ol 0
X a0
tem
agunt,
mnen
ellein
Inn
h
ſeke

De mundo viſibili, opere ſex dierum, Sc. 435
§. 261.

Gdn Hoc Dei mandatum ſuadente diabolo Eva Hoc præ-
n eltti⸗ prima transgreſſa fuit, qui diabolus vero ac ceptum
anme naturali ſerpente ad eam alloquendam uſus uadente
Non fuit. Suaſorem primi illius peccati diabolum iabolo
cant fuiſſe, de fide eſt, & patet ex S. Scriptura ans
ebet ten Sap. 2. v. 24. Invidia autem diaboli mort intra- greſſus
Extem vit in orbem terrarum. Et Jobi 8. v. 44. de eſ.

colan diabolo dicitur: Ulle homicida erat ab initio.
Des! KEt Apoc. 12. v. 9. diabolus appellatur ſerpens
ebon antiquus. Quod vero naturali ſerpente ad

cnſcß alloquendam mulierem diabolus uſus fuerit,
at. be. eſt communis Theologorum, & conſtat ex

nn Gen. 3. v. 1. Jed & ſerpens erat callidior cun-
iun hi is animantibus terræ. Ubi Hebraicum
Cund⸗ genus reptilium ſignificat, uti liquet ex
matte Exod. 4. v. 3. Deinde huic voci præfigitur
nmne Uittera paragogica 5), quæ hic neque prono-
Nieud men, neque articulum, neque interrogatio-

o nem ſignificat, & conſequenter ſignificatio-
UmH nem propriam ac litteralem. Item in eodem
verſu comparatur ſerpens cum cæteris ani-
mantibus terræ: Ergo etiam ipſe pro terre-
no animali aſſignatur.

litn ie
Dhium Schol. Ophitæ, quibus Marcionis & Manichæi aſſe- Quis fue-

olkro, clæ accedunt „dicunt, ſerpentem Evam tentan. „it. ſer-
tan e tern fuiſſe Spiritum Deo meliorem, cui gratias vena.
ai agunt, quod per ipfum hominibus cibus, per ci-
on 4 bum viſus, per viſum mulieris cognitio, per
ilel hbanc nuptiæ, per iſtas innumera bona mundo ac-
onenn cefferint. Econtra Rabbi Abenezra vult, diabo-

lurm nullatenus Evam aggreſſum eſſe, ſed colu-
brum naturali facultate loquentem. Carpovius
ſeductorem Evæ diabolum in forma ſeu aflumpto
6 Ee2 cor-

436 Cuput IV.

corpore ſerpentis apparentem fuiſſe cenſet Ca-
jetanus cum Origene utat, nomine ferpentis de-
ſignari appetitum ſenſitivum interius ſtimulantem,
aut diaboli ſuggeſtie nem nullo ifibili corpore
aſſampto peraétam. Hæ ſententiæ ex diétis re-
felluntur. Nec obſtat I quod ſerpens dicatur
callidior cunctis animantibus terræ. Gen. 3. v. t.
Quod irrationali animali non convenit. Nam
reſpondet S. Auguſtinus de Gen. ad itt. I. 11,
Non tom ex ſe is callidior erat, quam e ipſo dia-
volo, qui ſerpente, ut ſu& pravitatis inſirumento
atebatur. Non obſtat II. quod mulier ad collo-

quium ſerpentis non cohorruerit. Nam forte ab

initio ſerpentis colloquium exhorruit, ac ſenſim
metum depulit: vel putavit, vi quadam ſuperna-
turali ſerpentem facultate loquendi inſtruétum
fuiſſe: imo metus omnis aberat, quia ante pec-
catum, cunéta ad nutum hominis ſerviebant. Nec
obſtat III. quod Deus ſerpenti, & non diabolo

maledixerit, ergo ſerpens ſeduétor fuit. Nam

maledictio illa figurato ſenſu ad ſerpentem, pro-
prio ad diabolum ſpeétat, qui infra beſtiarum ſor-
tem redaétus ſuper pectus ſuum graditur, & ter-
ram comedit: cum enim præ ſuperbia intumeſcit,
ad terram usque deprimitur. Et forte non nova
pœna decernitur, ſed antiqua renovatur: Deus
enim ſerpenti loquitur, & per eum diabolo in eo
latenti: Hinc quædam dicit, quæ proprie ſerpenti
conveniunt, quale eſt illud: Super peRus tuum
gradieris: quædam, quæ proprie diabolo com-
petunt, quale eſt illud: Iuimicitias vonam &”s.
ita du Hamel in Bibl. 6

G. 262.

Cum ad comeſtionem vetitam voluntatem

do de fru- Evæ inclinare vellet diabolus, memor, non-

niſi per boni repræſentationem voluntatem

hominis flecti poſſe, eſum illum cum magna
uti⸗

ſ

Vm

Utilitate

des mo
u a-
ſeentes
Era di⸗
cjens ſ
fſni ye
is ode
Gen
lnn
Gt Die
geekiens

Kfo. 0
ni pe
i,
ſapent
Coenile
Fe.
Mn n
MIN
Amdren
ſed n
de xe
Dei, 3
el ſent
Perdiam
ſeen
Gienti
6, 10,
1
tator
ellenti
Mpocen
1 torp

De mundo iſibili, opere ſex dierum, &c. 437

t I. utilitate conjunctum eſſe illi perſuadebat:

entis te⸗ 1; .
n, Gen. 3. V. 4. negabat ſcilicet, ob eum homi-
Uonne nes morituros eſſe, quin potius oculos eo-
HHe. rum apertum iri, & illos ſicut deos cogno-

ew Eent ſcentes bonum & malum futuros aſſeverabat.
nd Eva diaboli verbis fidem tribuens, & aſpi⸗
Qeiens fruétum, quod ſit bonus, delectata in-
“ ſigni perfectione, quam per comeſtionem
r go .
un eſus obtinere ſperabat, de illo comedebat;
d A en. 3. v. 6. & ſimili colloquio comeſtionem
1foltel Adamo perſuaſit, qui proinde etiam come-

deem dit. Proinde homo legem Divinam trans-

e grediendo peccavit.
Ne Sckol. Quæritur in Scholis, quodnam primum Ada- Quodnam
n diO mi peccatum fuerit. Recentior quidam Auctor primum
t. Ne dicit, Evam abſente Adamo, concubuiſſe cum peccatuns
e ſerpente, hocque actu commiſſo ſerpentem Evam Adami
eui decuiſſe, libidini ita ulteriuns cum Adamo indul- fuerit.

e. gere. Sed effrons hujus mendacii abſurditas ſe-
r, 65 ipſam refutat. Scotus in 2. d 21. contendit, pri-
“V mum Adæ peccatum fuiſſe inordinatum uxoris
Mon 1 amorem, non quidem concupiſcentiæ carnalis,
nt: ſed amicitiæ & benevolentiæ conjugalis: unde

balo; ne uxorem contriſtaret, parvi pendit mandatum
ee Dei, & de fruétu vetito comedit. Communior
kuhet eſt ſententia, primum Adami peccatum fuiſſe ſu-
ho cnr perbiam, quod tamen duplicem adhuc malitiæ

unii ſpeciem fibi conjunctam habuit, ſcilicet inobe-
. dientiæ & gulæ. Superbiam affignat Eccleſiaſtes
c. 10. Initium omnis peccati ſuperbia. Et Tob. 4.
In irſa initium ſumnfit ommis verditio. Hinc ten-
tator diabolus dixit: Eritis ſicuti dii, quæ ex-

e cellentia eſt objeétum ſuperbiæ. Certe in ſtatu
Ul 4. innocentiæ omnia erant perfecte coordinata, ita
nob l ut corpus animæ, appetitus ſenſitivus rationi,
Notnn pars inferior ſuperiori ſubjiceretur. Quare omnes
ANn animi motus a ratione uperiori inchoari debe-

43 8 Caput IV.

bant, & conſequenter primum Adæ peccatum tale
objetum habere debuit, ad quod ratio ſuperior
per ſe afficeretur: ſed ratio ſuperior ſécundum ſe
non afficitur ad ſenſibilia, quod eſt munus appe-
titus ſenſitivi, ſed ad ſpiritualia, in quibus excel-
lentia rationalis creaturæ conſiſtit: Ergo primum
Adæ peccatum fuit circa objectum ſpirituale, &
inordinatus appetitus ſimilitudinis cum Deo ſen
ſuperbia. Hæc conjunctam ſibi habuit inobedien-

tiam & gulam, uti patet Gen. 3. Quia audiſti vo-
cem uoris tu«, & comedifti de ligno, ex quo

bræceperam tibi, ne comederes, malediRa terra in
opere tuo. Quippe Adam primo propriam excel-
lentiam ut finem inordinate appetiit, & ſic ſuper-
bivit: deinde voluit id, quod fibi proponebatur
ut medium ad habendam talem excellentiam, ni-
mirum non ſubjici Divino præcepto de non co-
medendo fruéctu vetito; & ſic fuit inobediens.
Denique hoc præceptum violavit comedendo pro-
hibitum fruétum, & fſic in gula peccavit. An
vero contra fidem peccaverit, non ſatis conſtat:
affirmat Tertullianus l. 2. cont. Marc. c. 2. Negat
S. Auguſtinus I. rI. de Gen. quia Adam non fuit
ſeduétus, ac proinde falſum non credidit, ſed in-
ordinato amore propriæ excellentiæ jam excœca-
tus, & blanditiis uxoris delinitus non ſatis atten-
dit ad Dei comminationem. Porro peccatum pri-
morum parentum fuit graviſſimum, non quidem
ex objeéto, ſed ex circumſtantiis, tum ex fine,
obedientia ſcilicet Deo præſtanda & ſupremo ejus
dominio agnoſcendo, tum ex ſancétitate peccan-
tium, & perfectione ſtatus: tum ob pleniſſimam
libertatem, ſine concupiſcentiæ & infirmitatis
pondere: tum ob facilitatem illud obſervandi:
tum ex gravi nocumento in totum genus huma-
num exinde redundante. Qualis vero & cujus
ſpeciei fruétus & arbor vetita fuerit, incer-
tum eſt.

§. 263.

Lm

Cur
lominnn
uI in e
L awil
eccxtun
oluntar
i capi

dene di

nalcende

Pecca
Taduciv-
tura ſod
le jnme
ue e
l iiren
tt ſ,
Inmmunde
e rn
Chre inte
C,,1 1
ſiſe 6
ſed Nullo
no cone
Non lo
ii,
um ſo
lleſn
nin 4
ffite

n in

De mundo viſibili, opere ſex dierum, &c. 439

teinm d §. 263. .
lo ere . .
Gnle Cum Adamus eſſet caput morale omnium Peceatum

numeo hominum, & voluntates noſtræ includeren originale

niua tur in ejus voluntate quoad conſervationem ?α.
gofmn & amiſſionem juſtitiæ originalis: (H. 260.)

inn Peccatum Adami omnibus ejus poſteris fuit
. voluntarium originaliter, quatenus ex Ada-

us mi capitis eorum voluntate fluxit, adeoque
,a6 bene dicitur peccatum originale, quod ſcilicet
em naſcendo ex Adamo contrahimus.

iam enk
ſea. H. 264.
ponebdn . . .
tam, n. . Peccatum hoc originale in poſteros Adæ Peccatum

en traducitur. Ita fides docet primo ex S. Scrip- hoc in po-
ncels tuara Job. 14. V. 4. Quis poteſt facere mundum nos
nir de immundo conceptum ſemine? nonne tu, qui d t,a-
, Jolus es? ubi Lutherus male vertit: Wer
n will einen reinen finden bey denen, da keiner
nm rein iſt, nam Sermonem eſſe de immundo ex
AE immundo oſtendit vox Hebraica &.*ρ imo
ma de prima hominis conceptione hunc textum

i Cclare intellexerunt ſeptuaginta: ic aαρ α

ducitur.

atuaf⸗ 2 — 2 2 2
en 4½ Sa ραααρ αο ανοσ ιτα „½“ραοις ααν ναααα
mab A αας Giog cuuν. HQuis mundus a ſorde? .
ens ſed nullus, nec infans unius diei. Ergo ho-

e mo concipitur in peccato. originali. Certe
enin non loquitur ſacer textus de immunditia na-
in turali, quia loquitur de tali immunditia,
e quam ſolus Deus tollere poteſt. Verba illa:
las conceptum ſemine non habentur quidem in He-
i, o“ braico & Grzco explicite, habentur tamen
implicite nam ro e immundo, & o in-
fans unius diei juxta LXX. fatis indicant,
6 Ee 4 quod

440 Caput W.

quod de conceptione hominis ſermo ſit. IIIa
vero verba: nonne tu, qui ſolus es? pro quibus
in Hebraico legitur; non anur, Eccleſia op-
time per interrogationem explicat: Annon
unus? nempe Deus. Alter locus S. Scrip-
turæ habetur Pf. So. v. 7. Ecce enim in ini-
quitatibus conceptus ſum, & in veccatir concepit
me mater mea. Loquitur hic David de vera
conceptione & quod eum mater ſua foverit
in peccato, nam —1 ſignificat in Piel,
coivit, ſeu concepit, uti etiam vertit Syriaca,
Arabica, & Æäthiopica, & R. Manaſſes, Ben
Iſrael, & R. Haccadoſch dicunt, quod pec-
catum ab origine dominetur homini. Dein
non loquitur David de peccatis actualibus;
nam licet dicatur in plurali, in iniquitatibus,
pluralis tamen non ponitur in Hebraico: nec
loquitur de peccato matris ſuæ, tum quia
copula conjugalis non eſt peccatum, tum
quia David ſuam non alienam culpam accu-
ſat, & peccatum originale quoad culpam
quidem, non vero quoad fomitem peccati re-
lictum illi remiſſum fuit. Rurſus confirmat
noſtrum dogma Apoſtolus Rom. 5S. Per unum
hominem peccatum in hunc mundum intravit, &
per peccatum morr, & ita in omnes hominer mors
pertranſtit, in quo omnes peccaverunt. Sed hoc
peccatum non eſt actuale perſonale, cujus
infantes licet morti obnoxii non ſunt capa-
ces: Ergo originale, quod propagatione,
non vero imitatione tranfit in infantes, qui
ob defectum uſus rationis peccatum Adami
imitari non poſſunt. Nec per peccatum effe-
ctum peccati ſcilicet mortem, vel Pronitatem
4

V Mun

d malu
nus ſen
len mor,
Mortis:
fo omni
lgo et
herſorali
ionur n
Clloftin
Dlignre

tn.

(al coni
Adam i
concidi
15,
Rlo te
it anmi
ſul,i
rllo

„V. 1 4
Alllur ab

6. Kom.
miut hirt
.e: gic
Kontat
dtrumn
1 3, &
Aucit
ile ſ,

(yici

, o

Uidk D
S

oſt. I
Mlolihu
Cellir
Nt: Nun
5 5. N
Nin i
tir Aen
id deE
ſua fnd
tin H.
Syrinn
ſes, De
nod pet
1. Dein
NNa
gtitt
hioe
tuin Gor.
tom, t
lpan 0
Had n
perant
5 Colin’
itnnitl

De mundo viſibili, opere ſex dierum, &c. 441

ad malum intelligit Apoſtolus, alias hic ab-
ſonus ſenſus verborum ejus foret: & per mor-
tem mors; nec Monitas ad malum eſt cauſa
mortis: Denique 2. Cor. 5. dicitur: unur
ro omnibus mortuus éſt, ergo omnes mortui ſunt:
Ergo etiam infantes: non peccato actuali
perſonali, adeoque originali. Unde Eph. 2.
Eramus natura, id eſt a nativitate & origine,
Kilii ir. Secundo conſtat ex traditione. Szæ-
culo primo S. Ignatius ep. ad Trall. peccatum
originale vocat impietatem & pravaricationem
anliqguum. Sygculo ſecundo. S. Juſtinus in
dial. cont. Iryph. ait, humanum genus per
Adam in mortem, ſeductionemque ſerpentis
concidifſe. S. Irenæus I. 3. cont. haœr. e. 18.
& l. 5. c. 34. CQlemens Alexan. I. 3. ſtrom.
SZculo tertio. Tertullianus l. de anim. c. 40.
ait, omnis anima zoufque in Adam cenſetur..
omdiu immunda, donec in Chriſto recenſeatur.
Sgculo quarto. S. Hieronymus in c. 4. Jonæ.
Nullus abigue pezxcato, nec ſi unius quidem diei
Juerit vita ecjut. S. Chryſoſtomus hom. 5. in
ep. Rorn. Cum dixerit tibi Judax«us, quomodo
uniur virtute mundur ſalvatus eſt? poſſis & di-
cert: guomogo & uno inobediente Adam mundus
damnatus eſt? Teſtimonia horum & aliorum
FPatrum refert S. Auguſtinus l. I. cont. Jul.
c. 3. & 4. Et Il. 3. de pecc. mer. c. 6. & con-

cludit: Non aliud, ex quo Chriſti Eccleſia con-
ſtituta eſt, Divinarum Scripturarum tractatorer,

& Cur:ſtianarum diſputationum Scriptorei ſenſe-
runt, non aliud a majoribus acceperunt, non
aliud poſteris tradiderunt. Tertio ſuhſcribunt
Concilia. Palæſtinum, cujus meminit S. Au-
Ee 5 guſti⸗

442 Caput Il.

güſtinus ep. 106. Milevitanum a. 416. Arau-

icanum a. 529. can. 2. Toletanum VI.

2. 636. Florentinum & Tridentinum ſeſſ. 5§.
can. 2. Quarto accedunt rationes Theologi-
cæ, tum quia Chriſtus omnes etiam parvulos
redemit: Redemptio autem ſupponit capti-
vitatem & damnationem, damnatio pecca-
tum. qvod in parvulis nonniſi originale eſſe
poteſt: tum quia homo naſcitur obnoxius va-
rviis ærumnis & miſeriis: Sed his natura no-
ſtra, antequam laberetur, obnoxia non fuit,
quia Deus creavit hominem inexterminabi-
lem eα aOν&πMπο in incorruptione, Ergo
làpſus præceſlit, & ideo peccatum originale
cum pæna in poſteros Adami traducitur.

Solvuntur Schol. Dari peccatum originale in poſteris Adæ ne-

objetlio-
nes FPe-
lagii.

gavit Pelagius & ejus diſcipuli Julianus & Cœle-
ſtius, contendentes, Adamum ſibi ſoli peccaſſe,
non vero pofſteris, niſi pravum exemplum illis
dando, adeoque tantum exemplo. Unde docent
poſteros Adæ nec culpam nec pœnam ab eo con-
trahere, ſed mertem & alias hujus vitæ miſerias
eſſe defeétus naturales, & concupiſcentiam eſſe
bonum naturæ, quæ omnia Adam expertus fuiſ-
ſet, etſi non peccaſſet. Proinde volunt, Baptis-
mum non eſſe necefſſarium parvulis ad remiſſio-
nem alienjus peccati, ſed tantum, ut fiant filii
adoptionis, & habeant jus ad regnum ccleſte,
ut ita ſine Baptismo forent quidem beati, & ha-
erent vitam æternam, non tamen regnum cœ-
leſte. Tandem vero argumentis Catholicorum
convicti, agnoverunt „Adamum, ſi non peccaſ-
ſet, non fuiſſe morti obnoxium, & eſ'us poſte-
ros contraxiſſe ab eo neceſſitatem corporalis mor-
tis, non vero peccatum, quod eſt mors animæ.
Priorem errorem etism ſecuti ſunt Albigenſes &

Anabaptiſtæ: Poſteriorem Zwinglius, Faber,

Eras-

Vmunn

Liasmus
Kipt
iniguitat
Peecato⸗
Cliginal
Toli ni
deis
& v. .
aeletione
lros,
Aotoln
t Cne
lmururt:
Dlncahe
ne n
ngis i
ctiamn d
ni pon
tionis4.
1o,&
lezlaſſe
am
ederis
Pro fuo
1. Cor.
ttn
kon 10
i alun
Cnlſegen
Denrum
6wod prir
E hom.

e b
Uiginale
Nionn
(tion
liun
Ar

1b. Atu
Anon I
umn E,
Thenng.
n ell
onit
tio penn
ginaleil
norisn.
natunr
ton u
etineh
ge, e
orgend
eitat,

Aen
n &C:
lrel⸗
enin ii
Nnde e
entiin /
vot, U⸗

De mundo viſibili, opere ſex dierum, S&c. 443

Erasmus, & Sociniani. Rationes petunt I. ex

S. Scriptura ubi dicictur, quod filius non portabit
iniquitatem patris Ezech. 18. Sed ſermo eſt de
peccato perſonali Patris proximi, non vero de
originali primi parentis, & v. 26. nemo dicitur
mori niſi per peccatum actuale, quod iterum de
Judæis circumciſis & ab originali mundatis dicitur:
& v. 30. Deus ſolum proteſtatur, quod ſuppoſita
deletione peccati originalis, Deus nolit judicare
Judæos, niſi juxta opera ſua. Rurſus quando
Apoſtolus Rom. 5. multos mortuos in Adamo di-
cit, omnes intelligit, uti v. 12. in quo omnes pec-
caverunt: Et quando ait, gratiam Chriſti in plures
abundaſſe, quam delictum Adæ v. I15. plures

rexxss ſumit pro multis, in quos Chriſti gratia

magis abundavit tollens non ſolum originale, ſoed
etiam alia peccata actualia v. 19. etiam in eos,
qui non peccaverunt in fimilitudinem prævarica-
tionis Adæ, id eſt. in infantes, qui actuali pecca-
to, & voluntate propria non peccaverunt, mors
regnaſſe dicitur, infantes autem conſiderati tan-
quam quid unum cum Adamo veluti capite morali
generis humani legis capaces ſunt. II. Citant
pro ſuo errore S. Chryſoſtomum qui hom. I1I. in
1. Cor. docet hominem non perire propter pec-
catum Adami, ſed propter propria peccata. Et
hom. 10. in c. 5. Rom. ait, ex illius inobedien-
tia alium fieri peccatorem, quam poterit habere
conſequentiam? invenietur quippe nihil debere
pœnarum, ut qui reus non ſit, niſi ex ſeipſo ſa-
Stus fit peccator. Et hom. 24. in ep. Eph. dicit,
quod primum peccatum ſolum corpus corrumpit.
Et hom. 39. in I. Cor. negat omnes mori in
Adam morte peccati. (Verum in hom. 17. loqui-
tur de baptizato, quem dicit non perire propter
originale illi dimifſum, ſed propter perſonalia poſt
Baptismum commiſſa. hom. 10. reſpondet ad hanc
objectionem Judæorum; inobedientia unius multi
conſtituuntur peccatores, quæ conſequentia? &
eam ſolvit: ficuti ab uno Adamo peccante reatus
eri-

Peceatum
originda!
Non?
Nubſt 4
aut mcd.

*

444 Caput W.

derivatur in multos, ſcilicet originalis, quia mors
ceu pœna tranſit in multos: ita ab uno Chriſto
juſtitia in multos derivatur hom 24. loquitur
iterum de originali jam dimiſto, ex quo ſola ne-
ceſſitas moriendi remanet. hom 39. negat omnes
in Adam mori morte ir reparabili, uti ex exemplis
ab eo allatis patet. Optatus Milev. negat pecca-
tum actuale Adami in Seth tranſi fſe III. dicunt,
Adam egiſie pœnitentiam. antequam ei proles na-
ſerretur, ergo tunc non habebat peceatum in po-
ſterog transfundendum. Verum illa nitentia
ſuit Adami tanquam hominis privati, & de pec-
cato, prout illi perſonale fuit, non prout erat
peccatum capitis, cum jam tunc a dignitate capi-
tis peccando excidiſſet. Vid illuſt. Bofſuet in
defenſ Trad. Quæz autem ad tollendum pecca-
tum originale ſyſtemata confinxerunt moderni
noſtri Sociniani, quia mera figmenta funt, nec
ulteriorem refutatienem merentur; quis enim
von rideat Grunerum, dum in ſuis Inſt. Th. fin-
git: Primos noſtros parentes per eſum venenati in
paradiſo pomi naturam humanam corrupifſſe, abs-
que eo, quod ad peccatum originale recurrere
neceſſe ſit.

Peccatum originale non eſt ipfa fubſtantia i

animæ rationalis ex peccato Adæ corrupta.
Ita fides docet, nam Deus, qui creat ani-
mam rationalem, nequit eſſe auctor peccati
ofiginalis, quod tamen foret, ſi peccatum
hoc eflet fubſtantia animeæ. Deinde per
Baptilmum deletur originale, & homo rege-
neratus eadem perſona, ac idem individuum-
eſt, ac homo originali adhuc infectus: Ergo
non deletur ſubſtantia animæ, & conſequen-
ter originale non eſt ſubſtantia animæ.
Schol.

0 Ila
tun ori
excato
finam in
Llligendh
conliſtit.
lun erd
Menta ge
intellecti
p., 21, V.
V. 6 de
ded hee
ſen geſia
cünſa ſen

Cmnen
Nignalis
Nom.,
he
uens no
leas
teo non
ls kegtun

De mundo viſibili, opere ſex dierum, &c. 445

(hen Schol. Matthias Illyricus Lutheranus docet pecca-

d no (htn tum originale eſie ipſam animam rationalem ex
1 Dan peccato corruptam: I. quia Adam peccando Di-
oan vinam imaginem in anima perdidit, quæ in vi in-

telligendi & volendi adeoque in ſubſtantia animæ

gran conſiſtit. Verum Adam Divinam imaginem ſo-
neniter lum perdidit quantum ad Charaéteres & orna-

I in menta gratiarum, non vero quantum ad naturam
intellecti am. II. Peccatum originale Gen 8.

iroer .
aunin v. 21. vocatur figmentum cordis malum. Rom 6.
“ v. 6 vetus homo, quæ ſubſi ntiam den tant.
8 Sed hæc dicuntur metonymice ſumendo effeétum
, Nos ſeu deſideria carnis peccati originalis, pro ipfſa
liten cauſa ſeu ipſo originali. S
4 .
Boffuet
Mdum Peo §. 266.
. „ . . 4
o Concupiſcentia non eſt formale peccati Mec con-
gi4 originalis. Ita de fide docet S. Scriptura curviſcen-

E Rom. 8. Wilul damnationis eſt iig, qui ſunt in tia.
nſeeni Chriſto Jeſu. Ergo concupiſcentia in renatis
e manens non erit formale peccati originalis.
e Nec dicas, quod concupiſcentia remanens
ideo non ſit culpa damnatione digna quia
ejus reatum pœnzæ Deus in Baptismo dimiſit.
Nam Deus non dimittit poœnam, niſi culpa
ſa ki dimiſſa: ſaue ſi culpa adhuc adeſt, manet

u aAliquid damnatione dignum. & renati per
igen- Baptismum, fiunt juſti, amici, & Filii Dei,
R—KHL cum quo non ſtat reatus culpz. Uade Tri-
vun dentinum ſeſſ. 5. can. 5. anathema dicit illi,
lenkt qui afſerit, per Baptismum non tolli totum
lopntß id, quod veram & propriam rationem pec-
pinte cati habet.

l: I Sckol. 1. Lutherani docent, peccatum originale pon Sokuntur
anſelie effe tantum defectum juſtitiæ originalis. ſed etiam objefſio-
concupifcentiam pravam, hoc eſt babitualem to- nes Les-
nk. . tius theri.

conſiſtat
eſſentia
pveccatè
origina-
lis.

—

446 Coaput Il!.

tius naturæ diſpoſitionem ad omne malum; &
licet interveniente peccatorum remiſſione nobis
non imputetur, eſt tamen in ſe malum morale,
imputabile & damnabile. Imputabilia etiam &
damnabilia fſunt omnia deſideria ex hoc habitu
orta, licet non accedat noſter conſenſus; hinc
quamdiu hac concupiſcentia laboramus peccato
ſumus obnoxii. Probant hoc I. quia Apoſtolus
vocat concupiſcentiam peccatum. Sed hoc ideo
ſolum, quia ex peccato eſt, & ad peccatum in-
clinat. II. Concupiſcentia ante Baptismum eſt
voluntaria. Verum ſola voluntate capitis. III.
Concupiſcentia opponitur legi. Aſt ſolum cauſa-
liter inclinando ad ejus transgreſſionem, quæ
inclinatio non eſt a Deo, & odio ab eo habetur
tanquam induétiva ad peccatum. 3

In qus Schol. 2. Quærunt Scholæ, in quo ſita ſit peccati

originalis eſſentia. Catharinus vult efſe ipfum
aétuale peccatum Adami, & unum in omnibus
ejus poſteris non intrinſece eis inhærens, ſed eos
extrinſece peccatores denominans. Verum hoc
videtur non ſatis cohærere cum doctrina Triden-
tini, quod docet, peccatum Adami transfundi in
ejus poſteros, illis ineſſe, & unicuique proprium
effe. Durandus cenſet, illud confiſtere in reatu
pœnæ: Sed reatus hic culpam ſupponit. Arimi-
nenſis putat, conſiſtere in morbida qualitate trans-
fuſa ab Adamo in poſteros Aſt nulla cauſa hu-
jus qualitatis hoc modo aſſignari poteſt, nec ap-
paret, quomodo a corpore in animam transeat.
Nonnulli Thomiſtæ contendunt, conſiſtere in ha-
bitu inclinante hominem in -bonum commutabile
tanquam ultimum finem Sed quis hunc habitum
producit, qui potius eſt effectus peccati origina-
lis. Vera ſententia nobis videtur, efſentiam ſeu
formale conſtitutivum peccati originalis conſiſtere
in privatione juſtitiæ originalis nobis voluntaria
voluntate capitis. Nam originale a S. Scriptura,
Patribus & Concilio Arauſicano can. 2. & Triden-
tino ſeſſ. S. can. 2. mors animæ & inimicitia Pe
appel-

lymn

opell
di, g
mür:
us e
Vation
ge pel
Vvation
volunt

Viratio

lontate
Gn
ſolet en
lr
Kinen
6 Cig

fonemn

nciter
Taliter
Volont
Agrit
ſye ce
Iun
alis
Kritn

hor. 5
cvoc
lemine t⸗
dolte
Aun II
Mentun

De mundo viſibili, opere ſex dierum, &c. 447

melun 4 appellatur: ergo conüiſtit in privatione illius do-
ihore u ni, quo ſpiritualiter vivimus & amici Dei effici-
Mlon nit, mur: ſed hoc eiſt gratia ſanctificans, quæ eſt pri-
blinein mus effectus juſtitiæ originalis, ergo in ejus pri-
X W vatione ſita eſt peccati originalis eſſentia. Dein-
nlerin i de peccatum habituale perſonale conſiſtit in pri-
ramns eun vatione gratiæ ſanétificantis, prout eſt voluntaria
nis Mtin voluntate propria perſonæ: Ergo & originale in
Sel heh privatione ejusdem gratiæ prout voluntaria vo-
pecem: luntate capitis Concupiſcentia igitur poteſt dici
eptinn quaſi materiale, qualiter effectus/ ad fuam cauſam
cihiis ſolet comparari ut materiale ad formale. Non
ſolumce obſtat huic ſententiæ S. Thomas, quando priva-
onem, tionem juſtitiæ originalis vocat poenam peccati,
beo i & originale ægritudinem. Nam ibi hanc priva-

tionem ſpeétat phyſice pro ſubtractione auxilii
juſtitiam originslem conſervantis, non vero mo-

N e raliter prout eſt carentia formæ debitæ, & eſt
1 Ae 1 volunta ia vi actualis peccati Adami: Vocat etiam
n in i ægritudinem, fi ſpectetur ſecundum materia'e,
Nels, ſive concupiſcentiam, ſeu proclivitatem ad ma-
Joan ſum Deinde per Baptismum redditur juſtitia ori-
Kin li ginalis quoad primarium ſolum effectum fſcilicet
nri . gratiam ſanctificantem & dona eam ſubſequentia.
Giode No⸗
e 16

6* Schol. 3. Traductio peccati originalis fit per hoe, Quomodo

lait⸗ quod anima connaturaliter uniatur corpori ex traduca-
, ſemine corrupto deſcendenti, quæ corruptio con-tur ori-
Dola ei

fſtit in privatione illius vigoris, quem ſemen ha- ginale.

nut, buiſſet ad propagandam juſtitiam originalem, ſi
in Adam non veccaflet. Quippe ſemen primi paren-
lllin, tis prout inſtruéctum illo vigore erat quaſi inſtru-
i, mentum ad propagandam juſtitiam origin-lem:
su Ergo deſtitutum hoc vigore erit quaſi inſtrumen-
eteti tum ad propagandam carentiam juſtitiæ origina-
i, lis. Porro ſi Adamo non peccante Eva, vel ali-
an quis ex poſteris Adami peccaſſet: poſteri non
0t uc contraxiſſent peccatum originale, quia ſolus Adam
, caput morale totius generis humani conſtitutus
iudl, J. 267.

448 3 Cavut W.

G. 267.

Omnes Omnes omnino homines ex Adam ſemi-
homines naliter propagati, ſecluſo ſpeciali privilegio,
"riginate contrahunt peccatum originale. Quippe
ar Rom. 5. dicitur: In quo omnes peccaverunt.
Peatet hoc etiam ex argumentis G. 264. alla-

Excepta Stchol. 1. Dictum eſt r, omnes ex Adam ſeminaliter

Beatiſima propagati, ut excipiatur Chriſtus, qui non ex
VLVirgene virili ſemine, ſed myſtico ſpiramine conceptus
Marig. fuit. Dicétum eſt 2. Secluſo ſpeciali privilegio,

quia de Beatiſſima Virgine mox agemus. 3. Com-

munius docent Theologi, eum, qui ex humana
carne miraculoſe formaretur, non contrahere ori-
ginale peccatum, quia non deſcenderet ab Adam
per ſeminalem propagationem Unde Tridenti-
num ſeff. 6. c. 3. dicit: Niſi homines ex ſemine
Adæ propagati naſcerentur, non naſcerentur in-
juſti. Talis tamen hemo baptizari deberet, non
ut mundaretur ab originali, ſed ut acciperet gra-
tiam ſanctificantem, fieret membrum Chriſti, &
conſequenter hoc modo jus ad regnum coœlorum.

Quœ ſine Schol. 2. Beatiſſimam Virginem Mariam ſine labe
labe ori- Originali non eſſe conceptam a. 1387. docuit Jo-

ginali annes de Monteſono Doctor Theologus ordinis
concepia Prædicatorum. Sed ejus ſententiam Univerſitas
fuit. Pariſienſis damnavit, cujus judicium Petrus de

Ordeomonte Epiſcopus Pariſienſis confirmavit.
Ad Clementem VII. appellavit de Monteſono,
ſed cauſa ſe caſurum proſpiciens judicium decli-
nare malujt, & Avenione elapfus, a ſuis etiam
deſertus fuit, qui publice palinodiam cantarunt.
Circa annum 1431. tempore Concilii Baſileenſis
de immaculata Conceptione Theologi acerrime
digladiabantur, & Patres Concilii de hac re ma-
ture acturi Joanni de Turrecremata mandarunt,
ut fuam pro veritate ſententiam declararet. Pa-
ruit

„

Demm
nuit Sy
Concili
mejore
ii tame
ſell 96
Mro in
(Copnſon
Uecte
Catholie
Gieage
Qundo
U
Pentine
uügenl
Vg
Ueliurent.
(t 1.
me,
Nehne
ign
ter
Culiti
Eltio
Iua imr
ECretn
ynocn
Firiſen
Ment. .
Konem
Nem UVn
Cetneſi
Iheps
ſteriti
Kiingen
eont

le

utin

N
1

dm Kri.
Phirlen
i
Meethbink.

264 0

ſemim
li non
one)
priyiegt
2. (or
humen
Ahere Oli
e Tden
8 & ſell⸗
Cgrener
Etetet, 1
ohgetgr⸗
n Crti
n H

m le le
ogn lud
Diiin
4 Petnus
coNin
Monts
fcum 6

De mundo viſibili, overe ſex dierum, S&c. 449

ruit Synodo Turrecremata: ſed cum Eugenius
Concilium Ferrariam tranſtuliſſet, Turrecremata
majorem Patrum ſententiam ſecutus Baſilea abiit,
ii tamen, qui pervicaciter Baſileæ remanſerant
ſefſ. 36. a. 1439. decreverunt, ſententiam ſtantem
pro immaculata Conceptione B. V. efſe piam,
conſonam cultui Eccleſiaſtico, Fidei Catholicæ,
rectæ rationi, & S. Scripturæ, & ab omnihus
Catholicis tenendam, nec licere contrarium præ-
dicare vel docere. Hoc decretum editum fuit,
quando hoc Concilium non amplius erat legiti-
mum, unde Sixtus IV. nulla facta hujus decreti
mentione a. 1476. Conſtitutionem edidit, in qua
Indulgentias iis conceſſit, qui in Feſto Concep-
B. Virginis Miſlam & officium a ſe approbatum
recitarent, aut iis interefſent. Alteram rurſus
edidit a. 1483. in qua eos damnat, qui auſint
affirmare, eum lethaliter peccare, qui hoc Feſtum
celebraret; aut hæreticum eſſe, qui propugnaret
B. Virginem ab originali immunem fuiſſe. Uti
patet ex Extrav. com. de Rei. & Ven. S. S. Huic
Conſtituioni forte anſam dedit diſputatio a Vin-
centio de Brandelis O. P. P. Ferrariæ habita, in
qua immaculatæ Conceptioni B. V. contradixit.
Decretum Concilii Baſileenſis amplexa eſt quædam
Synodus Avenionenſis a. 1457. & Univerſitas
Pariſienſis. Trithemius etiam a. 1494. in Com-
ment. de laudibus S. Annæ immaculatam Concep-
tionem B. Virginis propugnavit, cujus opinio-
nem Univerſitas Pariſienſis, Colonienſis, Ordo
Carmelitarum, Minorum, plures Cardinales, Ar-
chi- & Epiicopi defenderunt: Imo Univerfitas
Pariſienfis a. 1497. decretum edidit, ne quis de-
inceps Doctoris gradum conſequeretur, qui huic
ſententiæ non faveret, & edito juramento ſe non
aſtringeret, ſe eam ſtrenue propugnaturum, &
c contrariam ſententiam falſam impiam & erro-
neam eile cenſuit. Tandem tempore Concilii
Tridentini tractatus de Turrecremata hucusdue
eli⸗

Dhram Inſtit. Theol. Tom. I. P f

450 Caput W.

deliteſcens editus fuit, & licet Patres Tridentini
Immaculatæ Conceptioni faverent, noluerunt ta-
men contrariæ opinioni præjudicium afferre, ſed
in decreto de peecato originali obfervandas eſſe
conſtitutiones Xyſti P. IV. ſub pœnis in eis con-
tentis edixerunt. Recrudeſcente vero eadem hac
controverſia S. Pius V. a. 1570. conſtitutionem
edidit, ubi graves in eum pœnas ſtatuit, qui vel
in Concionibus vel publicis conventibus alteru-
tram opinionem auderet attingere: viris tamen
docétis de hac re in publicis diſputationibus abſen-
te ſcandalo diſputandi licentiam dedit, absque eo
tamen, ne quis in hac re ab Apoſtolica ſede nec-
dum definita alterutram ſententiam auderet, nota-
re velut erroneam. Omnia hæc confirmavit Pau-
lus V. a. 1616. & a. 1617. vetuit, ne quis dein-
ceps in Concionibus, Lectionibus & Thefibus aut
alüs actis affirmare auderet, Beatiſſimam Virgi-
nem in originali conceptam eſſe, quin tamen
gontrariæ opinioni preæjudicium inferre velit.
Gregorius XV. a. 1622. conſtituit I. eum, qui in
actis publicis ſuſtinet immaculatam Conceptio-
nem, contrariam ſententiam impugnare non de-
bere, ſed de ea filere. 2. Ut, novis exortis opi-
nionibus in Chriſtiano populo, quod in privatis
conventibus propugnata fuiſſet opinio immacula-
tæ Conceptioni adverſa, ne in privatis quidem
actibus liceret eam defendere exceptis Fratribus
O. P. P. 3. Ut in officio Eccleſiaſtico Conceptio-
nis B. V. nemo fſive privatim ſive publice alio
quam Conceptionis titulo fine addito uteretur.
Tandem Alexander VII. a. 1661. graves pœnas
in eum ſtatuit, qui ſententiam, cultum, Feſtum
Conceptionis in dubium vocare auderet, aut quo-
vis prætextu obterere: vetat tamen dicere, con-
trarium tenentes hæreſis crimen, vel peccatum
mortale incurrere, neque hanc controverſiam vult
decidere, ſicuti etiam Hiſpaniarum Reges Philip-
pus III. apud Paulum V. & Philippus IV. apud
Gregorium XV. pro definienda hac controvo:ſi
nihi

De nnun

nihil ot
eſe de
Peccatt
Feſtum
brat
tune

Uncde

Lecle

Offio
Anple
Pontit
mnu:
(knent
inmanl
Iule r
Cllte
nntio
let,
edidior
mmmt
Wur,
Gbam

pie (
GUne m
digne
tuatur.
Ctholi
Eemien
mentis
Krids
gin
Datnit
i,
dem,
thori
N DB.
elti
kd

un

s Ttiteti

tuit, ee
tibus 1
Viris e
Mnibus 1
t, Ahegen
lea der

iceret, non

ſrmawitar
ne isten
Theibun
imam I
Gbin
loſene de
. en, Cl
1 CoNenin

iu
o immid
vutſs l⸗
6s Inn
0 Cono
to Dlel
ares e
5

tunn,

Ae

diere,

prat qua immeculatæ, ſed qua gandioſæ, quia

De mundo viſibili, overe ſex dierum, &c. 451

nihil obtinere potuerunt. Ex his patet, nondum
efſe de fide Beatiſſimam Virgnem non contraxiſie
peccatum originale: licet enim Eccleſia celebret
Feſtum Conceptionis B. V. hoc tamen non ce

tunc primum pignus redemptionis aceepimus.
Unde Gregorius XV. præcepit, ut in Mifſa &
officio non dicatur. Conceptio immaculata, ſed
ſimpliciter, Conceptio: & in conſtitutionibus
Pontificum verba: Immaculata, Intemerata refe-
runtur ad Beatiſſimam Virginem: imo cum verba
Clementis XI. ut Feſtum Conceptionis B. M. V.
immaculatæ de præcepto obſervetur: in quadam
Italiæ urbe ita imprimerentur ut Feſtum imma-
