tiis ad oppoſitam concupiſcentiam ſuperandam
conferat nullo Eccleſiæ expreſſo oraculo decre-
tum eſt, & nonniſi ratiocinando ex definitioni-
bus Eccleſiæ deduci poteſt. Uti docte notat Cl.
P. Gazzaniga Præl. Th. tom. 3. diß. 3. Verumta-
men quidquid ſit de mente, ſcopo, & cenſura
Tournelü, definitionem gratiæ ſufficientis ab eo

datam adhucdum retineri & cum definitionibus

aliorum Clariſſimorum Theologorum conciliari
poſſe, pro tenui meo judicio cenſui, ſed ſub ſe-
quentibus explicationibus & reſtriétionibus. Imo

noto cum Cl. P. Bertieri Theol. Dogm. part. 2.
”MM aliam

lum eſe
tor: alt
oſit: h
Onni imp
eflercis
lgo in de
ntain,
untigs ag
ſperatda
Poentia
tuit expen
eimne h
i 2,
0 u⸗
Conthrete e

Hheriudum

tun en
VOlont
Cuia M

. lt, Keonn
dene dhenr
GCüln etam
lnpeniſn
Alii gertn
1 koe ſent
Unttio⸗ c
e cCneor
leret 35
E Thomil
lelidet.
nObis 4
es, ac
nwen & i
ad (104d

tltrtik
in ſütn.
gellin ,
Ane
Ntes b
l Ct
hennn

Onrnel
eologin
ammicali⸗
Nimg eli
e o
1r Wolni
lins
eſniten 5
Utunnt, n
Ulud Kunnt
N ſatn um
eltam:
eit ſufess

D & l
Ftetiitk
Einidiin

me concordabit, & parum ac nonniſi verbis

De Gratia Chriſti. 641

aliam eſſe potentiam, quæ cum ipſo an conjun-
gitur: alteram qua fit, ut homo in actum prodire
poſſit: hæc conſtituit voluntatem expeditam ab

omni impedimento impotentiæ, quod gratiæ in-

efficacis vel ſufficientis munus eſt, & hanc intel-
ligo in data definitione per epeditam, proportio-
natam, & relativam ad praſentes ſubjeki circum-
Nantias ad opus bonum potentiam, & vires vares
Juperandæ oppoſite concupiſcentig,. Prior vero
potentia cum actu conjuncéta voluntatem conſti-
tuit expeditam ab omni impedimento nolentiæ,
eamque habemus, cum gratia efficaci ſumus exor-
nati. 2do adverto cum eodem Cl. P. Bertieri &
Cl. P. Gazzaniga l. c. Gratiam ſufficientem non
continere ex parte Dei totum id, quod ad bene
operandum requiritur, ſed ad hoc inſuper requiri
gratiam efficacem, quæ non ex conſenſu homi-
nis voluntatis, ſed ex ſe eſt efficaæ, uti inferius
contra Moliniſtas & Congruiſtas demonſtrabitur.

Sed hoc ipſum datæ etiam noſtræ definitioni com-

petit, ſecundum quam licet gratia ſufficiens con-
1 8

ferat completam, proximam, & expeditam ad

bene operandum potentiam, quem loquendi mo-
dum etiam Thomiſtarum aliqui pofſt Alvarezium
amplexi ſunt, ad actum tamen pium & ſalutarem
alia gratia major & efficax eit neceffaria. Atque
in hoc ſenſu explicata data gratizæ ſuf tis de-
finitio cum ſyſtemate grati s opti-
forte
differet ab ea, quam communiter dent Recçentio-
res Thomiſticæ & Auguſtinanæ ſchole Theulogi;
ſcilicet: gratia ſufficiens ſeu inefficax eſt, „quæ
»in nobis excitat pias quasdam mentis illuſtratio-
„nes, ac aliquam boni cupiditatem de

iliter ta-
s»'men & imperfecte, adeo ut bonum illud opus
„àad quod gratia illa nos ſollicitat minime conſe-
„quatur. „ Unde patet eandem gratiam & effi-
cacem dici poſſe & inefficacem. Efficax eſt,
quia conjunétam ſemper habet ex parte intgllecue
1—

Schram Inflit. 1 heol. Tom. J. 8s

mzés éi;=

que Juſte-
Md.

Caput VI.

aliquam ſanéctam cogitationem, & ex parte vo-
luntatis aliquam boni cupiditatem: inefficax eſt,
quia caret actu perfecto & conſummato, ad quem
ex natura ſua & antecedenti Dei voluntate ordi-
natur. Non igitur dicitur fufficiens, quaſi totum
id contineat, quod ad opus hic & nunc elicien-
dum requiritur, ſed quod potentiam ad bene &
ſalutariter operandum conferat ab actu tamen ſe-
junétam.

anſenis- Shol. 2. Janſenius a. 1595. in territorio Laerda-

menſi natus famoſum opus, Auguſtinus inſcri-
ptum compofuit, in quo 20 annis laboravit, &
poſtquam Epiſcopus Iprenſis a. 1635. Cconſecratus
fuerat, complevit, quod poſt ejus an. 1638. Obi⸗
tum editum fuit, in quo tamen ſe & ſua ſcripta
Romanæ ſedis judicio ſubjecit Mox ut lucem
aſpexit Janſenii liber, prohibitus fuit ab Urbano
VIII. in Bulla: In eminenti, quæ tamen obſtan-
tibus Janſeniſtis in Belgio ſolenniter promulgata
non fuit, usque ad annum 1648. Et a. 1653. In-
nocentius X. conſtitutionem edidit: Cum occaſio-

ne in qua quinque propofitiones ſequentes ex li-
bro Janſenii excerptas damnavit. I. Alqua Dei

præcepta hominibus juſtis, volentibus & conantibus
ſecundum præſentes, quas habent, vires, Junt im-
poſſbilia, deeſt etiam gratia, qua poſſibilia Fiant.
II. Zuteriori gratiœ in ſtatu naturæ lapiæ nunquam
reſiſtitur. III. Ad merendum & demerendum in
ſiata naturæ lapſæ non requiritur in homine liber-
tas a neceſſitate, ſed ſufficit libertas a coaktione.
IV. Semipelagiani admittebant pravenientis gra-
ti interioris neceſſitatem ad ſingulos aktus, eliam
ad initium ſidei, & in hoc erant hœretici, quod
vellent, eam gratiam talem eſſe, cui poſſet humand
voluntas reſiſtere vel obtemperare. V. Semipela-
gianum eſt dicere, Chrifium pro omnibus omnino
ominibus mortuum eſſe aut ſanguinem fudiſee.
Prima propoſitio ut temeraria, blasphema, impia
& haretica damnata fuit: Secunda & tertia ut

hæretica: Quarta ut falſa & hæretica. Quinta ut

falſa,

ſala, te
lI, que
torum
loſa,
(onttitn
Eerent .
(onerw
Alexan
Kegimni
nibus i
lie in
ſant, nd
lubleribe
interni 43
Verentia
Cü V
Adidior
AII 2.
Lerbi 4
ohn,
Dreleer
lrlenikt⸗
Fllet, i
lenit h
ulkeni,
Eechiarit
Hon 1Go
nO 1.
ie,i
Utio Gen
Ahinqne
udle 41
barmtum
Unt attti
fettinm,
uberi
i Vi
Kn, I

t

X Dlhn

A

Cn tin

ttoro lee
Cllüng in
8 HMhont

uenien 6 4
1 ANi/

arttie⸗
ii il
Geßn

.

1

De Gratia Chriſii. 643

falſa, temeraria, ſcandaloſa, & intelleéta eo ſen-
ſu, quod Chriſtus pro ſalute tantum prædeſtina-
torum mortuus ſit, impia, blasphema, contume-
lioſa, Divinæ pietati derogans & hæretica. Hæc
Conſtitutio in Gallia recepta fuit, quam ut elu-
derent Janſeniſteæ, excogitarunt famoſam diſtin-
Gtionem juris & facti, (§. 28. Schol.) quam eliſit
Alexander VII. a. 1665. in nova Conſtitutione.
Kegiminis Apoſtolici, dum fidei formulam ab om-
nibus ſubſcribendam: Ego N. (onſtitutioni Apoſto-
licæ Innocentii X. &. propoſuit, cui tamen Jan-
ſeniſtæ rigidiores ſine limitatione ſubſcribere recu-
ſant, molliores vero putant, ſe ſine exceptione
ſubſeribere poſſe, quia hæc ſubſcriptio eſt ſignum
interni aſſenſus reſpectu dogmatis, & ſignum re-
vVerentiæ externeæ reſpectu facti. (S. 28. Schol.)
Cum vero nonnulli Epiſcopi Belgici nonnullas
additiones formulæ illi feciſient, eas Innocentius
XII. a. 1694. improbavit, & juſſit formulæ ſub-
ſcribi & damnari propoſitiones Janſenii in fenſu
obvio, quem formulæ & propofitionum verba
præſeferunt. Cumque hæc verba: in ſenſu obvio,
Janſeniſtæ ita exponerent, quafi Papa tantum
vellet, ut propoſitiones in ſeipfis damnarentur in
ſenſu ohvio verborum fine reſpectu ad ſenſum
Janſenii, idem Pontifex in Brevi a. 1696. dato

declaravit, nomine prætenſorum Janſeniſtarum

non fctos, ſed veros & declaratos intelligi⸗=
Anno 1702. confiétus fuit famoſus caſos conſcien-
tiæ, in quo quidam Clericus inducitur, cui abſo⸗
lutio denegata fuit, quia declaraverat, ſe revera
quinque propoſitiones abſolute damnare & for-
mulæ Alexandri VII. fubfcripſiſſe, nihilominus
quantum ad quæſtionem facti, an libro Janſenii
ſint attribuendæ, ſe putare, ſufficere religioſum
ſilentium. Hic caſus propoſfitus fuit 40 Doctori-
bus Pariſienſibus, qui reſponderunt: hujus Eccle-
ſiaſtici viri ſententiam nec novam eſle nec fingu-
larem, nec ab Eccleſia damnatam, nec talem;
ut peffit illi eonfeflarius Sacramentalem abiolu-
S s 2 tie=

644 Caput VI.

tionem denegare, etſi pœenitens ſuam ſenten-

tiam retraéctare nolit. Hanc reſponſionem pro-
ſcripſit Clemens XI. Cardinalis Noallius, & plu-
res Galliæ Epiſcopi, ac omnes Doctores uno ex-
cepto ſubſcriptionem fuam revocarunt. Tandem
Clemens XI. in Bulla: Vinz-am Domini Sabaoth,
confirmatis prædecefforum ſuorum conſtitutioni-
bus decrevit, obedientiæ, quæ præinſertis con-
ſtitutionibus debetur, obſequioſo illo filentio mi-
nime ſatisfieri. Syſtema Janſenii in ſequentibus
conſiſtit: 1I. Diſtinétio inter ſtatum innocentiæ,
& naturæ lapſæ in eo confiſtit, quod in ſtatu
naturæ innocentis non eſſent niſi gratiæ ſuffi-
cientes pendentes a voluntate Adami, cum econ-
tra in ſtatu naturæ lapſæ tantum dentur gratiæ
efficaces humanæ voluntati abſolute dominantes.
Janſ. de grat. primi hom, c. 14. 2. Unde gratia
efficax ex nulla alia cauſa eſt necefſaria pro hoc
præſenti ſtatu, quam quia natura noſtra infirma
& per peccatum corrupta eſt 3. Bæc gratia
juxta Janſenium eſt deleétatio ſpiritualis, ſeu mo-
tus indeliberatus deleétationis cœleſtis, quæ nos
movet ad bonum: ficuti cupiditas eſt motus in-
deliberatus deleétationis terrenæ, quæ nos mo-
vet ad malum. Janf. I. 4. de grat. Chriſti c. 1.
4. Si delectatio cœleſtis ſit aliquo gradu ſuperior,
delectatione terrena, gratia fit victrix, & nos

ad bonum neceſſario rapit: quodſi vero terrena

delectatio ſit ſuperior, cupiditas fit victrix, &
nos neceſſario rapit ad malum, ſicuti majus pon-
dus in bilance elevat minus, tum quia neceſſe
eſt, ut ſecundum id, quod magis deleétat, ope-
remur; tum quia hæc delectatio relative victrix
ſive gratiæ ſive cupiditatis diametraliter oppo-
nitur indifferentiæ agendi vel non agendi. Ne-
que hoc tollit libertatem juxta Janſenium, juxta
quem indifferentia agendi, vel non agendi non
eſt eſſentialis libertati, & libertas eſt voluntas,
quæ eoipſo, quod vult, libera eſt, ita ut ſola

coactio, non vero necefſitas ſaltem mutabilis re-
pugnet

Plenet li
Guplieem
inmutabit
Peſt, d
igit,
teſſltas re
ſed libert
mutabilis
preſentin
ſitam ſhee
E in s⸗
Geletkttine
lun hereit
kunte hae
Hon pollt
1 eledate
tis mutan
Dowitis
donſtit
katem, pt

cendlo alte

Voluntaten
les tantul
Uutats
ſt vero
eonſeghen⸗
lens nne⸗
ex ile obre
nug
nlt, & gn
Fitentur,
Mrpas gtat
1 donum,
e, & 4
l 3. Oue
Mter Long
Nelerones
ubs
anmnt e

De Gratia Cüriſti. 645

atabilis: nam Janſenius
nit: unam fixam &
is circumſtantiis vinci
Goresme poteſt, qualis eſt neceſſitas, qua Deus ſeipſum
diligit, & qua Beati Deum amant: & hæc ne-
ceſſitas repugnat libertati non quidem eſſentiali,
ſed Hibertati ſtatus viatoris: Altera eſt necefſſitas
mutabilis, tranſitoria, relativa, quæ ſtantibus
præſentibus circumſtantiis relative ad vim oppo-
ſitam ſuseriorem vinci non poteſt, licet abſolute
& in aliis circumſtantiis i poſſit: ſic a terrena
deleétatione ſuperante c em movemur ad ma-
lum neceſſitate mutabili & relativa, quia licet
ſtante hac ſuperioritate deleétatio terrena vinci

pugnet libertati: dico miu
duplicem neceſſitatem diſ
immutabilem, quæ in n

1
7
1

11
KH

V
it

zin

ptur g. non poſſit a gratia, poteſt tamen abſolute vinci,
domminant ſi delectatio cœleſtis evadat fuperior: hæc neceſſi-
Vce tas mutabilis juxta Janſenium non officit libertati
Pain hominis in hac vita, quæ proinde libertas tota
1ohr i confiſtit in vertibilitate de una ad alteram neceſſi-

tatem, prout deleétatio cœleſtis & terrena in vin-
cendo alternant. Ex quo fluit, 5. Fuiſſe in Deo
voluntatem antecedentem ſalvandi omnes homi-
nes tantum pro ſtatu innocentiæ, vi cujus vo-
luntatis Adam recepit gratias ſufficientes: pro
ſtatu vero naturæ lapſæ, tantum datur voluntas
conſequens ſalvandi omnes, & voluntas antece-
dens nunc eſt ſterilis erga homines lapſos, nec
ex illa obvenit homini ulla gratia ne quidem mors
Chriſti, unde Chriſtus pro omnibus non eſt mor-
tuus. 6. Ut vero Janſenius Catholicis fucum fa-
ciat, & gratias ſufficientes non omnino rejicere
videatur, dicit dari in hoc ſtatu naturæ lapſeæ
parvas gratias, quæ hominem utcunque moveant

e, and bonum, quæ defideria imperfecta in eo exci- .
enni tent, & quibus homo reſiſtit.
1l Schol. 3. Quesnellus a. 1634. Pariſiis natus, faétus Quesnelli
, Pater Congregationis Oratorü, ſeripſit a. 1681. errores.
ton. Reflexiones morales ſuper Novum Teſtamentum,
t in quibus cum multi errores in Bajo & Janſenio
3 damnati reperirentur, Clemens XI. a. 1708. fub
m 47 .⸗ SS 3 ana-

dAlicui

646 Caput VI.

anathemate hunc librum prohibuit: quod cum
nonnulli iniquius ferrent, libro Quesnelli accu-
rate examinato Clemens XI. a. 1713. librum &
101 propoſitiones excerptas damnavit in celebri
conſtitutione: Unigenitus, cui multi Galli ſe op-
ponentes cum 4. Epiſcopis ad futurum generale
Concilium appellarunt diéti ideo Appellantes. Ni-
hilominus in Concilio Ebredunenſi Conſtitutio ac-
ceptata fuit a. 1727. cui anno ſequenti etiam Car-
dinalis Noailles acceſſit. Appellantes pro confir-
matione ſuæ pertinaciæ miraculum ad ſepulchrum
Diaconi Paris in appellatione mortui, & in coœ-
miterio S. Medardi ſepulti commenti ſunt, quo
puellam ejus interceſſione viſum & ufum crurum
recepiſie jactitabant, quod tamen ab Archiepiſcopo
Pariſienſi rigido examini ſubjectum falſum efie:
deprehenſum fuit.

J. 353 ½
Datur igitur in ſtatu naturæ lapſæ aliqua

gratiæ in⸗ gratia interior, cui ex malitia voluntatis hu-
ter n& e manze reſiſtitur. Nam Erimo S. Stephanus

Rſtitur.

Act. 7. 51. objurgat judæos, vor ſemper pi-
ritui Sankto reſiſtitis ſicut Putres veſtri, it G
vor. Ubi ad alia veteris Teſtamenti loca pro-
vocat, in quibus eandem reſiſtentiam gratiæ
exprobravit, quæ G. ſequenti proferentur &
examinabuntur. Secundo Tridentinum &eſ. 6.
cap. 13. ait: In Vei auxilio frmiſſimam ſvem
collocare & reponere omnes debent: Deus enim
niſi ipſi illius gratia defuerint, ſicut cœpit oput

bonum, ita pverficiet, operans velle & perficert.

Tertio S. Auguſtinus . 1. de pecc. mer. c. ult.
de homine juſto ait: habet concupiſcentium,
cum qua pugnet, eéamque adjuvante Deo ſuperet,
i non in vacuum gratiam ejus ſuſceperit, Nire-
JM Prouß

lir
fſtone 20
lir ſut

Acmi
lyle gr⸗
Cocet Ine
Ni, G/
n ſiit,
elo ſuffi
nem
Ninfn: tan
Drenmn
de zdͤ ſe

Diike 1.
i ilrn 3
glol etede
ſutmnin
mor
illet, ſ
Euiſſet,

De Gratia Chriſti. 647

vrobur eſſe noluerit Quarto. patet ex propo-
ſitione 2da Janſenii damnata. Imteriori gra-
tiæ in ſatu naturæ lapſaæ numquam reſiſtitur.

F. 354.
Admittenda eſt ergo, in ſtatu naturæ Datur
lapſæ gratia vere ac proprie ſufficiens. Ita gratiag
docet Imo. S. Scriptura. Prov. I. v. 24. Vo- vere ſife
cavi, & renuiſtig: extendi manum meam, & Feciens.
non fuit, git aſpiceret. Hæc vocatio fuit
ſm emn vere ſufficiens, tum quia Deus jubet conver-
ckieig ſionem v. 23. Convertimini ad correptionem
An 4 meam: tum quia promittit huic converſioni
Spiritum S. tum quia extendit manum uti-
que ad ſerio juvandum: tum quia minatur
poœpam zternam non cooperantibus. v. 20.
leii Deinde Iſ. 5. v. 4. dicitur: Guid ſt, quod de-
lotttet bui ulira ſacere vincæ mekx, & non ſeci ei? an
geſ quod expedavi, ut ſaceret uvas, S ſecit labruſ-
cas? Hic domus Ifrael ſub nomine vineæ ha-

„buit gratias vere & pure ſufficientes ratione
nliag, tot mediorum, quee dedit ei Deus v. 2. ut
, aflerret fructum, quem prudenter non expe-
ung Gaſſet, ſi quid ad fructificandum neceſſarium
defuiſſet, unde etiam provocat ad teſtimo-
imm nium propriæ eorum conſcientiæ v. 3. Habi-
n, tatores Jeruſalem & viri Juda, judicate imter
Mu me & vineam meam: Ergo habuerunt gratiam

l vere ſuflicientem, imo etiam pure ſuflicien-
tem, quia culpa voluntatis eorum effectu ca-
ruit. Dicunt quidem Calviniſtæe, hanc eſſe
meram parabolam, & ſermonem efſſe non de
beneficiis, ſed fuppliciis a vinea promeritis,
88 4 ita

648 Caput VI.

ita ut ſenſus ſit: plantavi vineam, quid jam
faciendum, niſi ut puniam ſterilem? Verum
pärabolam hanc de judæis explicat ipſe Deus
v. 7. & Chriſtus Matth. 21. & ſermonem eſſe
de beneficiis patet ex contextu, hinc loquitur
in præterito & non feci haieg ei? ac mo-
do v. 5. ad ſupplicia deflectit. Dicunt 2. Jan-
feniſtæ, Deum tantum loqui de gratiis ex-
ternis. Sed cum loquatur de omnibus me-
diis ad converſionem neceſſariis, etiam gra-
tias internas intelligit. RKurſus Matth. 23. v. 37.
Quostter volui congregare filios tuos, & nolu’ſü?
certe hic aflectus Chriſti ferilis non fuit ſine
gratia interna illuſtrante mentem & movente
voluntatem. Act. 7. S. Stephanus ait, ju-
deos Spiritui S. reſiſtere. 1. Thefl. 5. Mo-
lite Spiritum extinguere. 2. Cor. 6. v. I. hor-
tatur eos Apoſtolus, ne in vacuum gratiam
Dei recipiant. Apoc. 3. Ego ſio ad oſtium,
G pulſo, ſi quis milu averuerit, intrabo ad il-
lum: Ergo plures gratiæ deſunt, illi reſiſtunt,
eam extinguunt, & in vacuum recipiunt,
quod non tenet de gratia efficaci, adeoque
ſufficiente, & quidem interna, quæ per Spi-
ritum S. clare ſignificatur. 2do. Ita definiunt
Concilia. Arauſicanum II. can. 25. Necundum
Fidem Catholicam eredimus, gquod accepta ger
Baptirmum gratia omnes baptizati Chriſio auxi=
liante & cooperante, quæ ad ſalutem animcæ per-
tinent, voſſint & debeant, ſi fideliter laboraré vo-
luerint, adimplere. Et Tridentinum fſeſſ. 6. cap.

1I1. ait: Deus impoſſibilia non jubet, ſed jubendo

monet, & facere quod pvoſſr, & petere, quod
non poſſie, & adjuvat, ut poſſis. Igitur de gat
, eſt,

t., man
Aluen il
1r Gatun
ibus
latia n
Uplent,
ibustunn
elitr tunm
Glem ſan
Hie! &
Iol Ner
Alttan,
Ies non
ſm ſuche
t: Ste
bilitatn
i, ſc⸗
iei,
lifler,
Uliats
ions,
At: Ali
k, geni

ſeert Unt, e
uuti ,

hmnt li,
Limint,
le Lat.

1l
en? en
t gele
tmorere
inelunr
ar
Gtise
nitwsne
ctian
fuit h
A mover
§ W.,
el 5 7
. l- 1
Un gin
trhodt
itelin,
lttſin
el, Me
n dhn
,. Ng
ſama
Ceſe N
ſtnent

1

De Gratia Chriſti. 649
eſt, mandata Dei eſſe juſtis poſſibilia, qui
tamen illa non ſemper implent, conſequen-
ter datur eis gratia, qua poſſibilia fiant, quia
viribus naturæ non ſunt poſſibilia: Sed hæc
gratia non eſt efficax, quia illa non ſemper
implent: Ergo ſufficiens. 3tio. patet ex Pa-
tribus tum græcis, quos Janſenius nobis con-
cedit: tum Latinis & maxime S. Auguſtino,
quem Janſenius totum ſibi vindicare vult.
Hic 1. de nat. & grat. c. 43. docet, Deum
non przecipere impofſibilia: Ergo ſupponit
gratiam, qua poſbilia fiant, & quia ea ho-
mines non ſemper obſervant, ſupponit gra-
tiam ſufficientem. Deinde in 1I. de grat. c. 47.
ait: Si conſenſerit nobis Pelagius non ſolum poſ-
ſibilitatem in homine, etiamſi nec velit, nec agat
bene, ſed ipſam quoque voluntatem & altionem.
Divinitur aujuvari. .. nihil de adjutorio gra-
tiæ Dei, quantum arbitror inter nos controverſiœ
relinguetur. Ergo S. D. agnofſcit gratiam poſ-
ſibilitatis ſeu ſufficientem diſtinétam a gratia
actionis, ſeu efficaci. Et I. 83. quæſt. q. 68.
ait: Ad illam cænam . .. nec omner qui vocati
ſunt, venire non voluerunt, neque illi, qui ve-
nerunt, venire poſſent, niſi vocarentur. Itaque
nec illi debent ſibi tribuere, qui venerunt, quia
vocçati venerunt; nec illi, qui noluerunt venire,
debent alteri tribuere, ſed tantum ſibi, quoniam
ut venirent, vocati erunt in libera voluntate. Et
1. de nat. & grat. c. 67. excuſantes ſe pecca-
tores refellit, quia Deur multie modis averſum
vocat, docet credentem, conſolatur ſperantem,
diligenter adhortutur, conantem adjuvat, eau-
dit deprecantem, & pectator volentem ſunare con-
S 5 temnit.

650 Capul VI.

temnit. Ergo datur gratia vere fufficiens.
Hæc enim Ato. eſt donum ſupernaturale men-
tem illuminans & voluntatem movens & tri-
buens expeditam & relativam ad opus bo-

num potentiam &c. (H. 352.) Sed talis juxta

modo dicta datur, Ergo datur ſufficiens.

Solvuntur chol. Janſenius negat in ſtatu naturæ lapſæ dari

obiekio- gratiam vere & proprie fufficientem (S. 352.
nes Jan- Schol. 1.) Probat hoc I. ex S. Scrigtura, quæ
Jeniſta- non aliam gratiam niſi efficacem agnoſcit Joan.
rum. 10. v. 27. Oors mech vocem meam audiunt.

non räpiet eas quisquam de manu mea Rom. 9.
Voluntati ejus quis eſiſtet? Reſp. loquitur qui-

dem ſæepe S. Scriptura de gratia efficaci, ſed ſuffi-

cientem non excludit, quam alibi commemorat.
II. S. Auguſtinus pluribus in locis requirit gra-
tiam efficacem, ut homo poſſit & velle & ope-

rari bonum: uti l. de prædeſt. S. S. c. 8. ait: eos

qui non credunt foris tantum audire non intus.
Item illam tantum gratiam agnoſcit, quam nega-
vit Pelagius, quæ eſt gratia efficax. Et I. de cor-
rept. & grat. ſtatuit diſcrimen inter gratiam ſtatus
innocentiæ & naturzæ lapſæ in eo, quod gratia

ſufficiens ſit propria ſtatui innocentiæ, efficax ſta-

tui naturæ lapſæ. Reſp. S. Auguſtinus vult eos,
qui non credunt foris tantum audire, quantum
ad effeétum, quia non magis credunt, quam ſi
foris tantum audirent, non vero quod non ha-
beant gratiam internam ſufficientem. Pelagius non
ſolum gratiam efficacem, ſed etiam ſufficientem
negavit, & utramque S. Auguſtinus defendit. Item
S. Auguſtinus diſcrimen inter gratiam utrinsque
ſtatus in eo ſtatuit, quod in ſtatu naturæ lapſæ
homo ad perſeverandum egeat gratia ſpeciali ſa-
nante & roborante ſuam infirmitatem: Adam vero

in ſtatu innocentiæ tantum eguerit gratia ſecun-

dum communem curſum applicante & movente.
III. Nullæ preces Eccleſiæ gratiam fufheiertem
a Deo

1

1Deo po⸗
Onnem g
krlat, er
Lommiam
catn etian
ibos de
IV. Gra
Qum ha
Cax, .
minit
moretor
Cigelene
Elpont
Gtter in
Uieiplen
futm Ala
fecdbiridi
ſeiens
40 der
p (
il, Ptet
in ſenn!

lis 6
icen,
ſperne,
Dobatu

I3. E

miſnn
tation,
Ulltur hie

De CGratia Chriſti. 651

ktie a Deo poſtulant, ergo non datur. Reſp. Eccleſia
tatlerge. omnem gratiam ad ſalutem neceſſariam a Deo po-

Genet ſtulat, cum ergo ſecundum prudentem Dei œco;=-
nomiam etiam ſufficiens ſit utilis & necefſaria,
l⸗ eam etiam a Deo poſtulat, quam licet Deus om-
Etalim nibus det, eam tamen ab eo petere juſtum eſt.
cien IV. Gratia ſufliciens juxta Thomiſtas etiam effe-
ctum habet: Ergo omnis gratia interna eft effi-
* e cax. Keſp. Grati iens dum intelleétum illu-
n (8 * minat & voluntatem movet, ille illuminatur, hæc
movetur, ergo effectum habet: quia tamen prin-
cipalem effeétum, ſcilicet converſionem,, ad quam

tigtin, e

N
n⸗ diſponit & potentiam confert, non obtinet, non
a Ror) dicitur ſimpliciter efficax, ſed inefficax, quia hunc
gniturt⸗ principalem effectum non conſequitur. V. Ila tan-
ſelſi tum gratia eſt ſufficiens, præter quam nulla alia
Cnment requiritur: Sed talis non eſt illa, quæ vulgo ſuf-
Prüͤtt ficiens dicitur, cum præter illam novum auxilium
ſlecc ad agendum requiratur: Ergo non eft ſufficiens.
“ Kejſp. Gratia ſufficiens in ſenfu grammaticali eſt
e nis illa, præter quam nulla alia requiritur, non vero
ncan in ſenſu Theologico (S. 352.) explicato.
It! Een .
400

fuſtis omnibus datur a Deo gratia vere Omnibus
ſufficiens, per quam poſſunt aut tentationes αιda-
ſuperare, aut mandata hie & nunc obſervare. iur gratia
Probatur hoc imo ex S. Scriptura 1. Cor. 10.7Mciens
v. 13. Fidelis Deus, gui non patietur vos len-
tari ſupra id, quod poteſtis, ſed ſaciet Eiam ecum
tentatione groventum, ut poſſitis ſuſtinere. Lo-=
quitur hic Apoftolus de juſtis, uti patet ex
V. 12. Qui ſe exiſlimat ſtare, videat, ne cadat.
Porro tentarentur juſti ſupra id, quod poſſunt,
niſi haberent gratiam ſufficientem (H. 352.)
Janſenius quidem hunc loeum de ſolis pree-
deſtinatis exponit, qui nunquam finaliter
ten⸗

652 Caput VI.

tentationi ſuccumbunt. Sed falſo, nam di-
citur: cum tentatione, non vero: e tentatio-
ne, uti legit verſio montenſis: dicitur: ut
poſſitis ſuſtinere: dicitur: ſaciet proventum, non
vero victoriam: non additur conditio: fi præ-
deſtinati eſtis: Unde ſenſus eſt: in tentatione
ipſe roborabit vos gratiæ ſuæ ſufficientis auxi-
lio, quo poſſitis eam ſuſtinere. Patet igitur
textum ad prædeſtinatos quantum ad finalem
perſeverantiam a Janſenio & Eſtio male re-
Rringi, tum quia nullum in eo perſeverantizæ
finalis veſtigium apparet: tum quia ad omnes

fideles Corinthios illa verba diriguntur, qui

non omnes erant prædeſtinati: tum quia Tri-

dentinum ſeſſ. 24. can. 9. hunc textum ad

omnes continentiæ voto obſtrictos extendit,
quorum tamen aliqui tentationi ſuccumbunt.
200. probatur ex Conciliis: Milevitanum can.
3. ſtatuit: Pacuit, ut quicunque diwerit, gra-
tiam Dei, in qua juſtificamur per I. C. D. W.
ad ſolam remiſſionem peccautorum valere, qu jam
commiſſa ſunt, non etiam ad adjutorium, ut non

committantur, anathema ſit. Ergo datur juſtis

gratia, qua adjuventur ad peccatum non com-

mittendum, quæ erit ſufficiens, cum juſti

nihilominus ſubinde labantur. Confirmat hoc
Tridentinum ſefſ. 6. cap. 11. dicens: Wemo
temeraria illa & a Latribur prohibita ſub ana-
themate voce uti (debet) Dei precepta homini

juſtificato ad obſervandum eſſe impoſſbilia: nam

Deur impoſſibilia non jubet, ſed jubendo mones

& facere, quod poſſir. & petere, quod non poſ-

ſir, & adjuvat ut poſſs: cujus mandata gravia
non ſunt, cujus onus ſuavt eſi: Veus nane
ia

ſ grul
frin
Deum:
jet gra
Mon Ge
tiam i
etror .
tium,
bilia,
coneupi
Conciſin
ehtunn,
glatie
aolemid
temn ſar
Uari &
Non V
erotem
Dion
ſen Pop⸗
Mini ake
Gata Dej
l 5
Gemnat:
len ſart
(libus
un Cat
Noc pon
Mandata
lun grat
Ule con
unt.
enn gr⸗
I i

0, n

Cicret
Uekun wn
to⸗ine
1tentin
ientbenr
Patet ign
a0 kudt

1o Mlle

ſepernne
144d ON
intut,
Gbin

Kr.

8 ertenl

ccunba.

itanuma.
Nirt,
100
leri 1 ⸗
Cturſt

n nee

, cln/
fum,
lens:
in k,
uint e⸗
oſtii. 1
uiMl
Niile

4

7

—

De Gratia Chriſti. 653

ſua gratia ſemel juſtificator non deſerit, niſi ab
iir prius deſeratur. Erge Concilium docet,

Deum adjuvare juſtos, ut poſſint, quod fit
per gratiam ſuflicientem. Item Deus juſtos
non deſerit; deſereret autem, niſi daret gra-
tiam ſufficientem. Certe hic non damnatur
error Lutheranorum & Calviniſtarum docen-
tium, ideo mandata Dei efſſe juſtis impofſſi=
bilia, quia omnia eorum opera ob pravam
concupiſcentiam ſunt peccata, uti explicat
Concilium lanſenius: ſed damnat errorem
eorum, qui volunt mandata Dei ex defectu
gratiæ eſſe juſtis impoſſibilia, quod docet
Janfenius. Quippe Concilium damnat erro-
rem jam a Patribus, fſcilicet Concilii Milevi-=
tani & Arauſicani II. proſcriptum: ſed Patres.
non proſcripſerunt hunc Lutheri & Calvini

errorem libi adhuc eo tempore incognitum:

Ergo damnat ſententiam quam Janſenius po-
ſtea propugnavit poſt Lutherum, fcilicet ho-
mini juſto aliquando deeſſe gratam, qua man-
data Dei poſſibilia fiant. Deinde Concilium
ſeſſ. 5. & 6. can. 25. Lutheri ſententiam

damnat: Ergo can. II. & I18. damnat erro-

rem Janſenii: quod clare oſtendunt rationes,
quibus Concilium can. II. confirmat doctri-
nam Catholicam: I. quia Deus jubendo monet,
quod poſſis . . & adjuvat ut poſſis. 2. quia
mandata ejus gravia non funt. 3. Quia

fua gratia ſemel juſtificatos non deſerit,

quæ contra errorem Janſenii directe pu-
gnant. Nec juvat cum jJanſeniſtis dicere,
Deum gratia habituali non deferere juſtum,
niſi prius per peccatum mortale ab eo deſe-
. . ratur:

654 Caput VI.

ratur: Nam Concilium docet, Deum non
deſerere juſtum ea gratia, qua poſſit pecca-
tum vitare, præceptum implere, & in bono
usque in finem perſeverare cap. 13. In Dei
znim auxilio firmiſſzmom ſpem collocare & repo-
nere omnes debent: Deur enim, niſi ipſi illiut
gratic deſfuerint, ſcut Ooit opus bonum ita per-
Riciet, overans velte & perficere. Ubi certe de
gratia actuali ſermo eſt. Et cap. 16. CUum
Chriſtus Jeſus tunquam caput in membra, &
tanquam vitis in palmitts, in ipſor juſtificatos
jJugiter virtutem influat, qu virtus bona eorum
opera ſemper antecedit, & comitatur & ſubſe-
quitur, milil ipſis juſtificatir amplius deeſſe cre-
dendum eſt, quominus plene illis quidem operibuf,
Juæ in Deo ſimt ſada, Divine Legi, pro hu-
jus Vita ſtatu ſatis feciſſe cenſeantur. tio. Pro-
batur ex S. Auguſtino, qui l. de corrept. &
grat. c. 7. ait: Homo in co, quod audieras ac
tenuerdr, in wverſeveraref, ſi velles, millo autem
modo dici poteſt, id quod non audieras, erede-
rer, ſi vellet. Ecce gratiam ſufficientem ju-
ſto collatam; nam qui dicitur aliquid fac-
turus, ſi vellet, debet habere expeditam ad
id facultatem. Deinde S. Auguſtinus multis
in locis docet, mandata Dei non eſſe homini
impofſibilia: Ergo admittit gratiam ſufficien-
tem in juſtis ad ea obſervanda. Ex his ſe=
quitur 4to. hanc primam Janſenii propoſitio-

nem: Aligua Mei precepta hominibus juſtis Oo⸗-⸗
lentihus & conantihur, ſecundum vræſentes, quds

habent virer, ſunt impoſibilia, deeſt quoque illit

gratia, gquq poſſibilia pant: Conſtitutionibus

fummoram Pontificum Innocentii X. & Ale-
Xäls

7

udri

minn,
orum
lat jul
t xret
(Utenen
Dail k!
enten
tilsg

hnle
Fee ſuſn
E munde
Pradia e
kaute p
niſ E
ſehe l
oros
Ytia
Veniat,
ltei jſt
itin ni
&
ten grat
efiezcen
dunt. 1
4 Dehgi
fiann ſt
ſed etie
Locet
dhedlieng
tem,
PPerte 4
um,
on laye
Melent
futliatn
dri

De Gratia Chriſti. 655

Daon Xandri VII. merito eſſe damnatam ut teme-
Dolrg rariam, quia eſt contraria communi Catho-
Auim licorum ſententiæ: ut blasphemam, quia de-
,1, rogat juſtitiæ Dei, & fidelitati in promiſſis:
Neehs ut hæreticam, quia pugnat contra Verbum
e g Dei, & definitionem Eccleſiæ. Ratio eſt sto.
tune ſuſti tenentur & poſſunt obſervare mandata
Di em Dei; ſed hoc poſſunt ſolum per gratiam ſulſ-
. tdh Kicientem (H. 348. juncto J. 352.) Ergo da-
gente tuyur illis gratia ſufficiens.

e,ſnheate . . . . .
//R Sehol. Janſenius negat juſtis conferri a Deo gratiam Solvuntuß

ona n wvere fufficientem, per quam tentationes ſuperare objeflio-
G &e mandata obſervare poſſint. I. Quia homo ſine s,ô+ꝛ⁊᷑ ł K⸗-G
lueſe n gratia efficaci nil boni ad ſalutem pertinens præ-
“ “ ſtare poteſt. Joan. 6. v. 43. Nemo venit ag me,
end r niſi Fater. . traxerit eum. Ke/p. S. Scriptura
i, M ſæpe loquitur de gratia præveniente ad fingulos
f. Ztl. n bonos actus necefſſaria; trahere enim indicat, quod
e neil gratia voluntatem, non voluntas gratiam præ-
aim veniat. II. Concilia & Patres de ſola gratia effi-
eme caci juſtis conceiſa loquuntur, ſtatuunt fine
6 de gratia nihil boni fieri poſſe. (F. 3 0.) K»eſp. Con-
ind, N cilia & Patres ſolum contra Pelagianos neceſſita-
ioenten tem gratiæ in genere aſtrnunt, & volunt effe
Aut 4 effficacem cum agimus, ſed ſufficientem non exelu-
eim dunt. III. S. Auguſtinus 1. de grat. Chriſti c. 11.
a bPelagio polcit, ut eam ex fide Catholica gra-
Kinon, tiaam fateatur, qua bonum non tantum ſuadetur,
eleu ſed etiam perſuadetur. Etl. de don. perſev. c. 22.
mn fole docet Deum a juſto non prædeſtinato ſubtraheré
I 'DH obediendi vires, & conſequenter gratiam ſufficien-
uiin tem, quod tamen ob populi ſcandalum non vuk
I) lrt⸗ aperte dici. Et de corrept. & grat. c. 8. dicit
/ . Deum, quibusdam juſtis perſeverantiam in bono
ect,ge non dare. Et de perf. juſtit. c. 8. ait: juſtum ex
unſe/ præſenti gratia aliquando non poſſe certa aligud
ttonnmns mandata obſervare: Et quidem hoc ex poena pec- H
ℳ cati originalis. Keſp. in primo loco S. Auguſti⸗
14 , L nus

7

Gratia
ſußiciens
omnihus
vel Pre-=
Paratur
vel datur.

656 Capvut VI.

nus probat, gratiam internam eſſe neceſſariam ⸗

quæ ſubinde eſt efficax, ſubinde ſufficiens. In
ſecundo loco omnino illam propoſitionem repro-
bat & in reiponſione ad 12 ait: vires iaque obe-
dientiæ non ideo cuiquam ſubtraxit, quia eum non
pradeſtinavit: ſed ideo non prædeſtinavit; quia
receſſurum ab ipſa obedientia eſſe prœvidit. In ter-

tio loco agit de actuali perſeverantia, non de po-

tentia perſeverandi. In quarto loco vult juſtum
potentia conſequente conjuncta cum actu quædam
mandata obſervare non poſſe ſine gratia efficaci,

bene tamen potentia antecedente, quatenus orare

poteſt, ut uberiorem gratiam accipiat. IV. S. Pe-

trus fuit juſtus eo tempore, quo Chriſtum nega-

vit: ſed tunc defuit illi gratia ſufficiens, nam Chri-
ſtus ipſe Joan. 13. v. 36. dixit: non potes me ſe-
qui modo, ſequeris autem poſtea. Reſp. S. Petrus,
quando Chriſtum negavit, ab interna juſtitia jam
defecit. Deinde S. Petrus non habuit quidem tunc
gratiam efficacem, habuit tamen ſufficientem. Ver-
ba Chriſti ſolum innuunt, S. Petrum tunc non
moriturum eſſe, cum necdum haberet mandatum

moriendi.
H. 356.

Gratia ſufficiens omnibus conceditur vel
in præparatione, vel in executione. Ita 1Imo.
docet S. Scriptura. Ezech. 33. v. 10. Molo
mortem impii, ſed ut convertatur. I. Tim. 2.
vV. 4. Deus vult omner homines ſalvos fieri.
(K. 87.) Ergo media ad falutem necefſaria
& gratiam ſufficientem illis confert, vel fal-

tem præparat. 2do. Concilium Valentinum

III. can. 2. ait: malos non ideo perire, quia
boni eſſe non potuerunt, ſed quia boni eſſe
noluerunt. Et Tridentinum dicit, Deum nos
adiuvare, ut poſſimur. atio. Innocentius I. in
ep. ad Conc. Cartha. ait: Quotidiana praſtat
omini

omini f

Gruon
lept. &
filn, pa

gtin ei

tin dch
itere
ſet er
Metino
1on ſ
olte
rejieit i
Döterant
tpiut,

tivum rej

102,

ug,

ol 2, 0
D. Tonn
Eeeſte gr
unt, n
tes. Ven
Un grat
Coibus me

irle

AIran

De Gratia Chriſti. 657

ueld homini remedia. Et S. Auguſtinus I. 3 de lib.

nln 2: bit. c. 22. Accepit autem homo, ut pie &
onean ee „7 „ .3 . .4
ig Aligenter guxrat, ſi velit. Ato. Ratio eſt:
Ne . V.
gilms Deus ſerio vult omnium hominum falutem:

ſiut4 (J. 87.) Sed hæc non eſt poſſibilis ſine gratia
ii e ſaltem ſufficiente: (J. 346.) Ergo omnibus
1, Nantk eam vel confert vel fſaltem Ppræparat.
O nuſt in . . S
dichtm Schol, r. Lutherus & Calvinus docent, iis omnibus Solvuntun
3, deeſſe auxilium ſufficiens, qui non ſunt prædeſti- ohjeblio-

ekien
Vt nati. I. Quia S. Auguſtinus ep. 207. ait: ſcimus nes.
t. II. gratiam non omnibus hominihus dari. Et l. de cor-
rium e rept. & grat, c. 1I. nunc quibus deeſt tale acdhjuto-
