8. nCnN magica plerumque eſſe phantaſtica & illuſoria,
tb, quod libenter concedimus?: ſed non probat, Ma-
giam eſſe impoſſibilem, & ſubinde ex ſpeciali Dei
ole bermiſſione hominem opera dæmonis adjutum
Preicit mirabilia præſtare. III. Antiqui libri poœnitentia-
et, es les interrogatoria ſua quidem ad ſolos illos diri=
e Gtlelli gunt, qui credunt & confidunt, ſe ope dæmonis
etni mira efficeré & aliis nocere poſſe; ſed quæſtio-
ioes nem, an revera hoc præſtiterint Confeſſariorum
Kobkie judicio relinquunt. Vid. D. Thiers. tra’t. de ſu-
nniAH perſtit. P. Le Brun de ſuperſt. ufibus. D. Ab. At-
! tignius-Zom. I. Hiſt. monum.
use⸗

niß F. 209.

Cuput III.

G. 209.
Dæmon Licet autem diabolus, quee hactenus di-
nil poteft (ta ſunt, pro natura ſua poſſit efficere (G. 201.
Ene ver- & feq.) tamen quia potentia ejus omnipo-=
PMon tentiæ Divinæ ſubeſt, & conſequenter Deus
. potentiam diaboli cohibere poteſt, diabolus
non valet quidquam, niſi Deus illi permit-
tat, efficere. Sic non poterat diabolus niſi
licentia a Deo data nocere jobo, nec amplius
in inferendis illi malis progredi, quam Deus
permiſerat Jobi 1. v. 2. & 2. v. 6. Ne porcos
quidem Geraſenorum occupare poterant dæ-
mones, nifi venia a Chriſto impetrata.

Quid dæ- Schol Ex dictis quidem conſtat, quid diabolus age-
moss voſſit. e poſſit, & fübinde Deo permittente agat, non
tamen opera diaboli contra veritatem nimium
funt extendenda. Sic I. non omnes malæ cogi-
tationes pro ſuggeſtionibus diabolicis ſunt haben-
dæ, quia etiam homo pro libertate ſua malum
amplecti poteſt. 2. Quia morbi ordinarie ex
caufis naturalibus oriuntur; morbus aliquis pro
dæmoniaco habendus non eſt, donec hoc certis
indiciis conſtet. Criteria vero obſeſſionis diabo-
licæ præter jam affignata (§S. 202. Schol. 2.) eſſe
poffunt: Si homo ſanus & robuſtus fubito gra-
viſſimis doloribus, mirisque corporis agitationi=
bus torqueatur: Si robore viribus humanis ma-
jore polleat: Hæc enim vires humanas ordinarias
excedunt 3. Nec omnia mala & infortunia dæ-
moni afcribi poffunt, utpote quæ ex cauſis na-
turalibus proniciſci poffunt. 4. Et quemadmo-
dum non omnibus, quæ de fſpeéëtris narrantur,
hiſtoriis fides adhibenda eſt, cum multæ imagina-
tionis operationes præfertim a meticuloſis & Me-
lancholicis, & fraudes malitioforum hominum
pro ſpeétris ſint habitæ: ita hiſtoriæ teſtantur
multos pro magis habitos fuiſſe, qui nonniſi i⸗
ribus

Tbus
Waxim

tamen
Ut juh
tam
comme
Giaboli
fnille
40 Cef
Uumine
Unhunt
inche
n6

Drxt
Ai dant
1 doni,

Ullen 1

M Ne
khait
t, ſre
ei eX
terit
kun det
deit, N
MMernnt
tete
Mnt il
14 ſcei,
Petitic
int,
mulor
1

De Angelit. 381

ribus naturæ reliquis ignotis, utebantur: Unde
. maxima circumſpectione hic opus eſt. Permittit
gerle tamen Deus ſubinde nonnulla opera diabolo, tum

en ut juſtorum virtus exerceatur & maniſeſtetur:
R. tum ut impii atrociſſimo hoc pœnarum genere
Cr commoti reſipiſcant. In lege tamen Evangelica
tetben diaboli potentiam valde reſtrictam & imm nutam
diar fuifſſe omnes experiuntur: Mifſſo quippe Meſſia
penmi ad deſtruenda opera diaboli 1. Joan. 3. V 8
ols lumine Evangelicæ, veritatis hominum mentes
mni illuſtrante, neceſſum fuit, ut minueretur poten-
aNNN tia & operatio diaboli principis tenebrarum.
m D Eph. 6. V. 12.
poten
ut dr⸗ L J. 210.
. Præzter Angelos, qui peccarunt, (H. 194.) Angal
GnH alii dantur qui non peccarunt, dicti Ange boni bea-
n li boni. Matth. 18. v. 10. adeoque in ſtatu vitudinem
eg juſtitiæ perſeverantes beatitudinem ſuperna- Merue-
7t.

ſuntir⸗ turalem ſibi meruerunt.

lu ni Schol. Theologi docent Angelos bonos non meruiſ- Quomollo
ſnute 1 ſe beatitudinem per opera bona illam ſubſequen- merge-
ins tia, ſive per obſequia præviſa in hominum mini- int.
noe ein ſteria ex obedientia ab Angelis exhibenda, uti
hnse, docuit Magiſter ſententiarum, quia Angelus in
N)er ſtatu beatitudinis eſt comprehenſor, ergo non me-
bio ,, retur, nam meritum requirit viatorem. Nec me-
gitn⸗ ruerunt illam per actus tanturn natura & cauſali-
mindn⸗ tate priores, uti voluit S. Bonaventura, ſed per
di actus etiam duratione præcedentes: quia merue-
Utont⸗ runt illam per actus regulatos cognitione obſcu-
i ra fidei, qua Deum ut Authorem (upernaturalem
emin cognoverunt, qui adctus ſola prioritate naturæ
nm beatitudinem ſupernaturalem præcedere non poſ-
2 gii ſunt, cum cognitio obſcura fidei non poſſit fimul
CNe. ſtare cum viſione beatificz. Unde via bonorum
Uekenn — & malorum Angelorum triplici inſtanti completa
hut fuit. In primo inſtanti Angeli creati ſunt in gra-
ni, tia

Angeli
boni in-
tauitive

Deum vi=
dent.

382 Caput WI.

tia operantes tam naturaliter quam ſupernaturali-

ter, ad quod Deus movebat, non tamen perfecte

merebantur ex defectu libertatis quoad ſpecifica-
tionem. In Secundo inſtanti Angeli boni per-
feéte liberi in charitate manentes plene merue-
runt, mali inordinato affeétu peccaverunt. In
Tertio ſecuta eſt porna malorum, & gloria bong-
rum Angelorum.

H. 211.

Angeli boni gaudent cognitione intuitiva
Dei: ſummam capiunt ex Deo voluptatem,
& ſummo Deum amore proſequuntur. Nam
Angeli eorum ſemper vident faciem Putris: Er-
go cum Deus proprie faciem non habeat,
(§. 47.) & ſi faciem hominis videamus, non
ſymbolica, ſed intuitiva ejus cognitione fru-
amur, eoipſo Angelis intuitiva Dei cognitio,
quæ viſio beatifica dicitur, a Chriſto tribui-
tur. Deinde ex cognitione perfectionis ori-
tur voluptas, quæ eo major eſt, quo major
eſt perfectio cognita, vel quo certius eſt co-
gnita: Cum igitur Angeli boni Deum intui-
tive cognoſcant, adeoque perfectiſſime & cer-
tiſſime, ſummam ex Deo voluptatem perci-
piunt. Denique appetitus ad voluptatem ex
perfectione entis capiendam, dicitur amor:
Ergo cum Angeli boni ex perfectionibus Dei
ſummam voluptatem capiant, & perennem
appetitum ad eam capiendam gerant, ſummo
amore Deum proſequuntur.

Schol. Licet Angeli boni intuitive Deum cognoſcant,
non tamen omnia, quæ Deus ſcit, aut vult, aut
poteſt, cognoſcunt, quia Deum non comprehen-
dunt.
O. 212.

₰

Angel
Plunt.
tam 8*
in pace,

don ſtant

elffettse
Voluncyen
Cuiunne
e utt,
Anltner

Ilen

rd.
Eu)
Mutlto P
Ulige
Umz f
datn,
Ten enit
Hit.
Deteitien
MoH Fer e
Ues er ic
Id Dels
Eſeck
ini
Chrunſt
enin ing

PLe Angelit.

H. 212.

Utin Angeli boni nec peccant, nec peccare Non pec-
lern poſſunt. Nam S. Scriptura promittit nobis cant nec
wenh vitam zæternam cum Angelis, quæ conliſtit Pecctè
goier in pace, juſtitia & gaudio ſancto, quæ omnia ?Nunf.
non ſtant cum peccato. Ratio eſt: Amoris
effettus eſt, ut amans voluntatem ſuam ad
voluntatem ejus, quem amat, conformet.
Quicunque ergo Deum ardentiſſime & ſem-

00
0⁰°

E intuin

lyptatin per amat, non poteſt non firmiſſim um &
. N conſtans propoſitum habere, nihil contra vo-
ti. A luntatem & legem Dei faciendi, hoc eſt, non
libern peccandi: ſed Angeli hoc propoſitum habent,
ns, (§. 211.) Ergo non peccant, nec ſtante hoc
“ propoſito peccare poſſunt.
gniin chol. Origenes putavit, poſt certas annorum revo- Origenis
nithe⸗ lutiones futurum, ut Angeli boni peccarent, & error.
n g ob peccatum in gehennam mitterentur: dæmones
Cünisr vero poœnitentiam agerent, & ad felicitatem per-
,dlo i venirent. Scotus vero putat Angelum eſſe im-
tlus peccabilem tantum ex dono & privilegio gratiæ,
eum it non vero ex ſtatu ſuæ beatitudinis, quæ opinio-
relet nes ex diéctis refelluntur. Quippe omnis natura,
quæ Deus non eſt, conſequenter etiam Angelica
ten de ſe eſt peccabilis, at ratione ſtatus ſuæ beatitu-
putne dinis verſatur omnis Angelus bonus in ejusmodi
Gtul M circumſtantiis, in quibus pecoare nequit: ſunt
onhe enim in ſtatu gloriæ æternum duraturo.
lelet ⸗ .
len H. 213.
1. Angeli boni, quia Deum ſummo amo- Deum
cpltx re proſequuntur, (H. 211.) agunt, quæ Deus laudant.
Arl in vult, & eidem placent. Hinc Deum lau-

Ne⸗ dant, & perfectiones illius celebrant Pfſ. 102.
E v. 30. Luc. 2. V. 13. Ejusque juſſa exequun-
tur,

Caput III.

tur, Luc. I. V. 19. 26. 27.
Hebr. I. V. 6.

Chriſtum ado-
Eique ſervierunt tam
in ſtatu exinanitionis Marth. 4. v. 1I. quam
exaltationis circa reſurrectionem Matth 28.
Aſcenſionem Act. I. v. 10. & ſervitu-
rxi ſunt in reditu ad judicium extremum.
1I. Theſſ. 4. v. 10. ubi
fragore tubarum nuntiabunt adventum ejus,
latamque ab eo ſententiam exequentur,
Matth. 13. V. 41.

2. Pariter cum Angeli, quæ Deus vult:
tentia pec- eique placent, agant & velint, Deus autem
omnium hominum ſalutem velit, I. Tim. 2.
4. Angeli etiam delectantur Evangelio de
Chriſto Redemptore I. Petr. I. v. 12. ideo-
que in nativitate Chriſti Deum laudabant
Luc. 2. v. 13. gaudent de pœnitentia & con-
verſione peccatorum, Luc. 15. v. 7. & de
Sanctitate vitzæ hominum: ſtudent promo-
vere veram doctrinam & Religionem, unde
annuntiarunt Chriſti
v. 26. Reſurrectionem,
Et in contemptores Dei juſtam vindictam
exercent. 2. Reg. 24. V. I. 16. 2. Machab. 3.

Matth. 25. V. 3 1.

nativitatem Luc. I.
Matth. 28. v. 2.

Homines viatores a S. S. Angelis quoad
corpus & animam cuſtodiuntur.
S. Scriptura Pſ. 33. Immittet Angelus Domini
in circuitu timentium eum. Pſ. 90. Angelis ſuis
mandavit de te, ut cuſtodiant te. Et Matth. 18.
v. 10. Videte, ne contemnatir unum ex hir pu-
ſilli: Vico enim vobis, gquia Angeli eorum in

lli ſn,
tkes.
Ius hon-
1 17. ai
bir.
Chxc 1
bentet

(nl
1 e
igta
1o. W
itor in
Dentatn
riei
nr
12 E A
Eelrein
bnpmmng
itit i
tegri
ulneſet
litaf
Hünm.
ait

De Angelie. 385

m Sà ecalis ſemper vident faciem Patrir. Accedunt
gdtn Patres. Origenes hom. 8. in Gen. S. Baſi-
nien lius hom. 8. in II. S. Auguſtinus in Solil.
Un, c. 17. ait: Magna cura & ſollicitudine adſumt
& ie nohiry. Scilicet hanc cuſtodiam Deus vuit,
etin & hæc illi placet, conſequenter Angeli eam
NU Uibenter præſtant. (H. 213.)

D
egbent, S. 215.
ens Singulis hominibus ſinguli Angeli cuſto- Singuli

usa des boni ſunt deputati. Innuit hoc primo komines
Tim. S. Scriptura in loco mox citato Matth. 18. Kum An-
dld v. 10. ubi duo advertenda ſunt: primo non di- g'élum cu-
de Lcitur in ſingulari Angelus, ſed Angeli, ut Ragen
laodabe oſtendatur, non unum, ſed plures pluribus Euie
uber prxſici. Secundo non dicitur ſimpliciter An-
t geli, ſed Angeli eorum, hoc eſt, Angeli ve-
lut proprii, & cuilibet aſcripti. Unde Act.

nt n⸗ . ... .
en, M 12, de Angelo cuſtode S. Petri dicitur: An-
1 Lue! gelus ejus eſt. cundo ita docent P. P. S. Hie-

1 konymus in i8. Matth. Magna proſfecto digni-
Vndte lar animarum, ut unaquchut habtat ub ortu na⸗
Nlunt Lvitati⸗ in euſtodiam ſui Angelum delegatum.
S. Gregorius Niſſ. in vita Moyiis, ait, occul-
tam efſe traditionem Angelum quendam uni-
cuique in adminiculum vitæ fuiſſe a Deo con-
lsce lieuttin. Et Euſebius l. 13. de præp. Evang-
am :7. ait. Angelum unienique ad cuſtodliam divi-

1uitur datum, nof ex Scripturaà didicimur: Ert
rM „ 20. cripturdà didicimus: Ergo
ſ 5 dusnlis hominibus ſuus S. Angelus cuſtos
e delt,
lem . Jeghols
Schram Infiit. Theol. Tom. I. B b

386 Caput WI.

Solvuntur Schol. r. Proteſtantes docent non fingulis homini- ſuheri
objeio- bus ſuum fingularem adeſſe Angelum cuſtodem. HhHiiinnt
nes. Verum notat D. Habert, licet non ita exprefſſe dete p
habeatur in S. Scriptura, nec ab Eccleſia fuerit kat,
definitum, fingulis hominibus ſingulos Angelos in M
eſſe deputatos; nihilominus hæc ſententia tam Uit,
communi conſenſu Catholicorum recepta eſt, ut tti he
ab ea deflectere nullo modo liceat. Nec obſtat IJ. mli
quod illos effectus cuſtodiæ Angelicæ Pf. 90. re- inſil
latos, v. g. non offendere pedem ad lapidem non ſerrenit
omnes experiantur: Nam ibi ſpecialiflima cuſto- ltole
dia Angelorum refertur, quæ commune clientum in ikr
præſidium non tollit. II. Hebr. I. v. 14. Angeli andlen
dicuntur in miniſterium miſſi propter eos, qui (e
hæreditatem capiunt ſalutis. Sed hoc non impe- Ardl
dit, quominus etiam reprobis ſuus ſit aſſignatus W
Angelus cuſtos, cujus præcipuum officium eſt, d
eos ad ſalutem perducere, licet eam ex propria Aikd
(ua culpa non conſequantur. III. Homines ob- Uentel
durati Jer. 51. v. 9. non omnino deſeruntur, licet as1
perverſa eorum voluntas eos ſpecialiori cura An- 6
gelica indignos faciat. IV. Unus Angelus plu- „
rium quidem cuſtodiæ, ſed liberaliſſimæ Dei erga l
homines Charitati mon fufficit, qui ſingulis ho- ncen
minibus ſingulos Angelos deputare voluit. in
An om- Schol. 2. Omnes Angeli cujuscunque Ordinis a DBDeo “
nium or- mittuntur. Sic unus e Seraphim ad Prophetam an,
di num Iſaiam miſſus fuit. II. 6. S. Michael omnium An- Aün
Angeli a gelorum Princeps miſſus eſt Dan. 10. Item ſingpuo
Deo mit- lis nationibus, regnis, Eccleſiis & civitatibus dial 4.
tantur. deputatus eſt Angelus cuſtos: Nam Dan. 10. cu- Anzenn
ſtos regni Perſarum reſtitit cuſtodi Judæorum, ht,
quia necdum de voluntate Dei eis conſtitit, unde (hes,
cuſtos Judæorum quærebat promovere eoruin li- Uehrartt
berationem, quam tamen cuſtos Perſarum videns uncate
peregrinationem Judæorum Perſis ad cultum veri anns
Dei agnoſcendum eſſe utilem impedire conabatur. No
Hinc valde probabile eſt, Pontifices, Reges alias- 44 1
que perſonas publicas præter Angelum ab ortu n po
nativitatis fibi delegatum habere alium S lnctt
upe-

De Angelis. 387
“ fuperioris ab eo tempore fibi datum, quo fſuſci-
ndtuan piunt curam communitatis: Item Sacerdotem ha-
inenee bere peculiarem Angelum, qui ei ſacrificanti aſſi-
reh t ſtat, ejusque preces Deo offerat. Et Abulenſis
hlos Anen in Matth. 15. q. 60. B. Virgini duos Angelos tri-
eteni: buit, unum ut perſonæ privatæ, alterum ut Ma-
Ceſtach tri Dei. Porro idem Angelus unius hominis cu-
Ner du ſtodia funétus; probabiliter deinde aliorum curam
e Met non ſuſeipit, & quando homo ad terminum viæ
aikkn pervenit, juxta S. Thomam non habet Angelum
lhem e cuſtodem, ſed in cœlo Angelum conregnantem;
ne dinn in inferno Angelum punientem; in Purgatorie
11. . Conſolantem.
r eos, Schol. 3. Miniſteria Angelorum S. S. cuſtodum CEiréaà Minifterid
pon im fuos clientes funt I. avertunt ab lis corporis & S. S. An-
allignati animæ pericula, 2. Excitant animam ad peran- gelorum
Kcnmn e d.ͦrüum bonum, & fugiendum malum; illuminando cuſtodum.
SSE mentem, ſuadendo voluntati: 3. Deæmones ar-
Pomirei cent;, ne acrius tentent. 4. Orationes elientum
Ounn, li Deo oflerunt. 5. Ipfi orant pro clientibus.
iemr 6. Corrigunt & puniunt pœnis medicinalibus.
hungnu ft. 7. Süſcipiunt animam e corpoôre egredientem &
me Däen in cœlum vel purgatorium deferunt. Igituür tan-
Fuguls⸗⸗ quam Vere ſanéti merito à nobis henorantur, &
ot. ſolenni feſto eorum memoriam celebrat Ecéleſia;
br quæ optime docet eos invocari poſſe, & fideles
Awten hortatur; ut ad impetranda a Deo varia auxilia
nt ad ſunm Angelum tutelarem confugiant.
Nen Schol. 4. Probabile eſt univerſis etiism hominibüs An An-=
Ade Angelüm malum delegari: nam S. Paulus Eph. 6, gelus ma⸗
nDN mohet, eſſe nobis colluétationem adverſus Prin- Ius ſingu-
Dlene cipes, & Pofeſtates, adverſus mundi rectores te- ſis homi-
onſitt,t. hebrarum harum. Et ita docet liber paſtoris 1. 2. ibhus ds-
ſee eine mandato 6. Origenes hom. 10. in Lucam. Tertul- legatus⸗
Annn ſi, lianus l. de anima c. 39. S. Greg. Nifl. l. I. de
llnn vita Moyſis. Heac autem delegatio non fit a Deo
Kiecunt ſed a principe demoniorum, quia Deus bonus
Ngs hon poteſt neé per ſe; nec per alium ad peecatum
elnn 50, inducére: Deus enins intentator malsryums eſi; ipſe

H“ B bz autens

388 Caput III. De Angelis.
autenz neminem tentat. Deinde ut Deus electo-
rum ſuorum virtutem probet, aut reproborum
patiatur interitum, ſufficit, dæmoni ad nocen-
dum hominibus ſatis proclivi permittere, illos
aggredi, maxime cum unusquisque tentetur a
concupiſcentia ſua abſtraétus & illectus. Hæc
autem Dei permiſſio optimam ſervat œconomiam,
& impedit, ne hoſtes pro libitu deſæviant: Deus
nimirum ſinit homines tentari, ut humiliores
fiant, ſi vero improbos etiam ad interitum im-
pelli permittat, integerrimum eſt, rectiſſimumque
ejus judicium.

MWUN
UIN

leade
W

le

cjus
u,

Dens

hin

mexjt

1 Prie
Lxos. 2
Ertumn,
Nin 5
Dirn
Cicon
Tnfine
Cllum
lin
(o ej

(0

nd⸗

els detr
Lepnhann
A er.

en c C A P UT IV.

fenient 1

E DE
h MUNDO VISIBILI, OPERE SEX
Uunin DIERUM, CREATIONE HO MINIS,
ng EIT EIUS LAPSU.
J. 216.

reaturas pure ſpirituales conſideravi-=
mus, reſtat, ut materiales & corpo-
reas, mundum fcilicet hunc viſibilem,
cujus præcipua pars eſt homo, contemple-
mur.
G. 217.
Deus mundum hunc ex nihilo creavit. Deus
Ita primo teſtatur S. Scriptura. Gen. I. v. I. mundum
In principio ereavit Deus cœlum, & terram. X nihilo
Exod. 20. Sex diehus ſecit Dominur cœlum & reavit.
terram, & mare, & omnia, quæ in eis ſunt.
Et in Symbolo Apoſtolorum: Credo in Deum,
Patrem onmipotentem, creatorem cœli & terræ.
Cui congruit Concilium Nieæznum & Con-
ſtantinopolitanum & omnes Patres, ac Con-
cilium Lateranenſe, c. Firmiter de ſumma
Trin. Secundo Ratio eſt: Creatio eſt produ-
ctio rei ex nihilo: ſed mundus ex nihilo eſt
produéctus: eſt enim ens finitum & limita-
tum, conſequenter non eſt a ſe, & ſic ratio=
nem exiſtentiæ ſuæ habet in alio, & quidem
a mundo hoc diſtincto, ſcilicet Deo, non
Ae B b 3 vero

390 Caput W.

vero aliqua præjacente materia, ne preceſ-
ſus in infinitum detur: Ergo ex nihilo a Deo
creatus eſt. Vide Tertulliani librum contra
Hermogenem in mea Analyſ. P. P. tom. 3.

Solvuntur Schol. 1. Vannius, Hobbeſins, & Spinoza negant

objectio-

Deus in-
telligendo
& volendo
mundum
creavit.

mundum hunc creatum eſſe. Nam I. vox N3
4 . „ . *
Gen. I. non ſignificat, creavit, ſed fecit, quo

modo etiam legunt veteres codices. Sed vox

NR) nonniſi improprie pro ly fecit, uſurpatur.
II. Sap. II. dicitur mundus creatus eſſe ex inviſa
materia. Sed hæc materia ex nihilo creata fuit.
III. Ex nihilo nihil fit naturaliter, bene vero ſi
vires ſpectemus Creatoris,

Schol. 2. Sieuti Deus vi omnipotentiæ ſolo volun-
tatis ſuæ actu res extra ſe exiſtentes reddere
poteſt, (G. 109.) ita in creatione rebus extra ſe
ſolo voluntatis juſſu exiſtentiam largitus eſt.
Quemadmodum autem/Deus creat actu volunfa-
tis ſuæ, ſic creat ſecundum ideas intellectus Di-
vini, & per imperium intellectus; unde intelle-
Sus Divinus non minus, quam voluntas Divina
ad opus creationis concurrit. (G. 70. Schol. 2.)
Proinde cum Deus creando res extra ſe exiſtere
faciat, qued eſt opus omnipotentizæ; (G. 108.)
creatio fit per omnipotentiæ Divinæ exercitium.
Et quia omnipotentia eſt Attributum ſoli Deo pro-
prium, ſolus Deus hoc univerſum creavit, ita
tamen ut toti S. S. Trinitati creatio ex æquo com-
petat, ſed ſalvo Perſonarum in operando ordine,
quo Pater per Filium in Spiritu S. operatur (F. 158.
Schol. 2.) Hinc fit, ut S. Scriptura tam Dee fine
reſpectu Perſonarum, quam cuilibet Perfong Di⸗
vinæ ſeorſim creationem tribuat. (S. 144. 147.)
Tres tamen Divinæ Perſonæ non poſſunt dici cau⸗
ſæ ſociæ creationis: nam cauſæ ſociæ ſunt;, quæ
ſimul, quælibet vero vi a vi alterius numere di=

Verſa, effeétum producunt: ſed eadem Dei volun-

tas

Vm

1s&!
dus er
Uis et.
mundi

Uo
ℳo.. 3.

ctreatun
mi o
Creatin
ſaritt,
tröntn
Clesturar
10 ctea
Amatn

Denn
Oyniz,
n, Pi

am dat

Denn
Alin &
l n f.
un.
tomn, Pri
eziendi
Drineii
Mloples
Elumn
IGarn
Dern
Ukeuln
Mins,

De mundo viſibili, opere ſex dierum, Sc. 39 1
3

tas & intellectus & omnipotentia, per quam mun-

H dus creatus eſt, tribns Divinis Perſonis commu-
deln nis eſt. (§. 169.) & quælibet Perſona in creatione
N uttt mundi non agit vi a vi alterius numero diverſa:
n, Ergo non funt cauſæ ſociæ. .

Schol. 3. Docent Philoſophi contra Suarez nullam
ND creaturam ut inſtrumentum creationis a Deo affu-
mi poſſe, quia implicat influxum creatum eſſe
creativum, cum influxus creativus totum ens
faciat, & omnipotentiam ſupponit, quæ eſt At-
tributum ſoli Deo proprium, unde ſicuti implicat,
creaturam aliquid creare poſſe, ita repugnat, ut
ad creandum tanquam inſtrumentum proprium

E

aſſumatur.
. F. 218.
Deus libere mundum creavit. Pſ. 134. Deus li-
Omnia, quœcunque voluit, ſecit, in c&lo S& in bere mun-

verra. Pl. 93. Deur ultionum libere egit. Ratio dum crea-

jam data fuit alibi, ſcilicet §. 90. vit.

§. 219.
: Deus mundum in tempore creavit, ita ut Et in
veie, olim & ab æterno non extiterit. Nam Gen. tempore.
(8M) 1. v. I. In principio creavit Deus cælum & ter-
enin pam. Ubi per principium ſimpliciter poſi-
heane tum, principium omnium rerum extra Deum
mon exiſtentium intelligitur, cum enim in Deo
principium non detur, (H. 45.) & tamen
Moyſes de principio loquatur, aliud prin-
cipium intelligi non poteſt. Deinde ante-
quam montes & terra & 7 orbis creare-
tur, Deus fuiſſe Deus dicitur a ſæculo usque
in ſeculum. Pfſ. 89. v. 2. Ergo olim non fuit

mundus, adeoque in tempore creatus eſt.
6 % 4 Eo-

An ab

æterno

392 Caput I.
Eodem modo mundo tribuitur initium Matth.
13. V. 35. Joan. 17. V. 5. Hebr. 9. v. 26.
Apoc: 13. V. 8. Item Deus dicitur dilexiſſe
Chriſtum, antequam mundus fieret, Joan. 17.
V. 24. elegiſſe fideles ad ſanctitatem Eph. 1t.
v. 4. Quæ omnia de toto univerfſo intelligen-
da ſunt, cum nulla adſit reſtrictionis ratio.
Deinde Moyſes aliique ſacri Scriptores Chro-
nologiam mundi ab initio usque ad ſua tem-
Pora texunt, nec aliæ hiſtorizæ aliquid de
prioribus ſæculis Adamo proferunt, qued
ſide dignum ſit, Ergo creatio mundi in tem-

pore facta fuit.

Schol, Quærunt Scholæ; An Deus mundum ab

Eterno creare potuerit. Reſponderi poteſt: Mun-

creare pos dus præſens ab æterno non potuit creari: Nam

tuerit.

cum mundus præſens a Deo in tempore creatus ſit,

non aliter autem a Deo fieri potuerit, quam ejus
eſſentiæ convenit, efſentia ejus initium exiſten-
di involvit. Quodſi igitur Deus præſentem mun-
dum voluit creare, non potuit creare, niſi in
tempore: nam mundum, cujus eſſentia initium
exiſtendi involvit, creare ſine initio exiſtendi,
hoc eſt, ab æterno, eſt repugnans, adeoque nec
objectum Divinæ omnipotentiæ. Scilicet, fi Deus
mundum creaſſet ab æterno, non eſſet Ppræſens,
qui in tempore faétus eſt, & hinc fieri non po-
tuit, ut mundus præſens ab æterno crearetur.
Verum altera quæſtio inde emergit, ſcilicet: An
Deus alium quendam mundum ab æterno creare
Potuerit: five an talis mundus, qui nullum habet
exiſtendi principium, fit poſſibilis. Negamus &
Ppræter alias rationes a Philofophis expoſitas, ſe=
quentem damus. Si mundus aliquis ab æterno
ſine initio exiſtentiæ ſuæ efſe poflet, temporis
curſus æternus velut linea concipi poſſet ad no⸗
ſtra usque tempora producta; cui tot Puuete in
ine

V mn

fne ad
eegue
nea h
ponam
Tetur, 9
norem
Cühqe
ea den
guoct
non p⸗
pollbil

muanet;
Pwyinj

Co He
I non
tintum.
lem,
toun e
mundot
n ſ.
Ilo rer
Dhenda

Hit
tenda e
008 aute
s l.1
netid
tür ho⸗
1ns,

une or

en lon
Aeroce
ludis,
M he

De mundo viſibili, opere ſex dierum, &c. 393

Inhlet fine addi poſſent, quot puncta temporis fluunt,
9. VR, quæque a parte ante infinita foret. Hoc modo
1 leit linea hæc ſemper magis prolongaretur. Sed ſi
Pen ponamus eam a parte ante infinitam eſſe, ſeque-
NN retur, eam nunquam decurtandam eſſe, nec mi-
nh norem & breviorem fieri poſſe, quanta & quot-
iutcleer⸗ cunque demum puncta vel partes a parte poſt ab
nis n ea demerentur, cum ſemper infinita maneret,
Desluiu? quod tamen implicat. Ergo creatura æterna dari
ſiater non poteſt. Porro five creaturam ab æterno
aN poſſibilem admittamus, ſive non; ſalvum ſemper
Higit 5 manet argumentum pro Divinitate Filii ſeu Verbi
nt, l Divini ab ejus æternitate deduéctum, & ab Apo-
i ine⸗ ſtolo Hebr. I. v. 4. 8. propoſitum: Nam Apoſto-
“ lus non loquitur ibi de æternitate fimpliciter
tantum, ſed Filio fixam æternitatem, id eſt, ta-
hndum lem, quæ ſine omni ſucceſſione & variatione ſta-
k: Nr tuum eſt, tribuit, v. 11. 12. At vero licet Deus
tei. Hh mundum ab æterno creaſſet, non tamen æternitas
eteitut fixa, ſed ſucceſſiva & Participata, continuis in
cn en⸗ illo rerum ſucceſſionibus evenientibus, illi tri-
erſte⸗ buenda foret.
ntenn
E Hiſtoria Creationis mundi ex Moyſe pe- Eißoria
ltee .

tenda eſt. Moylſen omnes reliquos hiſtori- Creatio-
beoglee 3 ä
i cos anteceſſiſſe probant Clemens Alexandri- iSάl. 2.
det,1 51. .1 1 Mouſis
en nus 1. I. ſtrom S. Cyrillus adv. Julian. & lt dah
on ins e . Teſtan- *ſ debet
givon Huetius in demonſtr. EKvang. prop. 4. Teſtan-?
H tur hoc Theoderus, Eupolemus, Artaba⸗
I nus, & ipſe Apion Grammaticus Il. 4. hiff.
nnir ſane omnes, quos novimus, hiſtorici Moy⸗=
ſennt ſen longo poſtea tempore fuerunt fubſecuti.
atn, Herodotus vixit fub Xerſe anno I. Olym-
vol erd 3
4 Zend piadis 72. Hunc ſecutus eſt Thucydides tem-

pore belli Peloponeſiaci: Nenophen Olym-
lan biade 94. floruit: Beroſus E.gyptiorum hi-
thn B b 5 ſtori⸗

—

3904 Caput W.

ſtoricus antiquiſſimus biennio ante obitum
Alexandri natus libros ſuos Antiocho Deo
obtulit, uti probat Voſſius l. I. de hiſt. G?æc.
c. 13. Manethos Sebanita ſub Ptolomæo Phi-
ladelpho .Ægyptiorum tempora digefſit usque
ad Darium Codomannum, ex quo primum
Julius Africanus, deinde Euſebius ſuas Dy-
naſtias exſcripſerunt. Horum Mgyptiorum
ſcripta ab Annio Viterbienſi edita, ſpuria
eſſe conſentiunt eruditi. Theodotus, qui res
Phœnicum ſcripſit, incertæ eſt ætatis, in

ſuis tamen libris udæorum meminit teſte

Joſepho l. I. cont. Apion: Deinde etiam Poe-
tæ non ſunt Moyfe antiquiores. Homerum
ante primam Olympiadem 130. annis vixiſſe
feribit Suidas ex Porphyrio: Orpheus Linum
paulo anteceſſit, Linus Herculem: Hercules
juxta Tatianum unius hominis ætate bellum
Trojanum antevertit, cæteri ſunt juniores,
nullus ante Moyſen hiſtorias edidit. cundo
demonftrat Huetius l. de demonſt. Evang.
omnem Priſcorum doctrinam ex Moyſe pro-
manaſſe. Sanchoniaton de rerum principiis
& mundi origine ex Thaauto, id eſt, Moyſe

narrationem ſuam hauſit: Homerus multa

ex Moyſe depromſit: Pythagoricorum, Pla-
tonicorum & reliquæ Philoſophorum ſectæ
ex Judæorum, cum quibus illi Philofophi
conferebant, doctrina manarunt: Vide S. ju-
ſtini oohort. ad gent. Tatian. contra Græc. c.
in mea Analyſ. P. P. Tertio veritatem hiſto-
riæ Moſaicæ probat Styli ſimplicitas, gravi-
tas, & primigeniæ linguæ phraſis: Scripto-
ris humilitas, qui genus ſuum, bona & ma
11 b1,

Vnu

ſbi fun
Utes &
Iejus
e 30
Ma
10pii
onis
1s criti
oyls

t. Do
EE ſecn-
lerid
ſlit.
tionis
ſe per
10eG
loe te
derto
novim
lit,
ſener
Vel T
bin i⸗
Keypti
4 contr
nöltos
Pahhhe
etvikde
Aoyntl
e ſori
, llen p

or
e⸗
Nlie

De mundo viſibili, opere ſex dierum, S&c. 395

in ſibi, familiæe, & genti ſuæ obvenientia, vir-
dhk tutes & vitia ſine fuco recenſet. Complecti-
NtCe

“ tur ejus hiſtoria res majorum ſuorum tradi-
unki. tione acceptas & confirmatas; multa peracta
e coram ingenti multitudine, coram Pharaone
nn & Optimatibus Egypti: tradit cultum Reli-
vokf gionis caſtiſſimum. Unde expenſis etiam no-
Nnn tis criticis omnem falſi ſuſpicionem hiſtoria
1, ſoun Moyſis effugit.

Me Sckol. Bolingbroke veritatem narrationis Moſai- Solvuntur
tatsn cæ, ſequentibus argumentis evertere contendit. objie io-
it tel I. Quia Moyſes eorum, quæ de temporibus ante nes.
m Pot ſe acciderunt, nec teſtis oculatus, nec coævus
Ofnerunm fuit. Verum illa ex fontibus intemeratæ tradi-
S W tionis haurire optime potuit. II. Narrata a Moy-
linm ſe per teſtes extraneos & alios hiſtoricos Moyſi
Wand coævoôs non confirmantur. Sed præterquam quod
Petolk hoc teſtimonium non ſit neceſſarium, nullum
eelun Scriptorem Moyfi vel antiquiorem, vel coævum
junden novimus. III. Hiſtoria Moyſis fibi ipfi contra-
Hrni dicit, tum quando dicit unitatem Dei ab Adamo
Sen ſemper creditam fuiſſe, & tamen tempore Sarug
yus vel Thare Polytheismum invectum eſſe: tum
e quia Iraelitæ in gypto numerofifſimi ſe ab
Pehiu Pgyptiis opprimi paſſi non fuiſſent. Verum nulla
, Me eſt contradiétio, quod fides in unum Deum apud
els won multos quidem perſeveraverit, licet apud alios
nn N Polytheismus invaluerit: & quod Ifraelitæ dura
l ſervitute in ggypto oppreſii contra armatos
fuli t Dgyptios prævalere non potuerint. Vid. Leland
PMi de ſcriptis Deiſticis. Et Authorem Veritat. in
ſiles ⸗ lucem prolat.
l Hiſtoria creationis Moſaica primum to- Ante luing

nrtr tius univerſi initium exponit, & nec alii mundum
n mundi extiterunt aut extant, nec aliquee nec ali
mg mundi mundi

fuerunt,

396 Cayut IV.

mundi partes ante creatam hanc terram fue-

nec modo runt. Nam Marci 1o. v. 6. dicitur Deus ab

Junt.

FPartes
mundi

ſucce ſive

creatc

Junt.

initio creaſſe maſculum & fœminam Luc. 1I.
v. 50. dicitur ſanguis omnium Prophetarum,
qui ab initio mundi (id eſt a ſanguine Abel
Matth. 23. v. 15.) effuſus eſt, poſcendus a

Judzis, Et Act. 17. dicitur Deus uno ſe-

eiſſe omne genus hominum inhabitare ſuper uni=
verſam ſaciem terræ. In his omnibus locis di-
citur mundus a Deo creatus, & quidem in
ſingulari: Ergo Moyſes de creatione totius
univerſi, non de ſola terra loquitur, & nul-
lus alius, præter hunc, mundus datur.

Schol. Anaximander, Democritus, Ophei &c. in-

finitos mundos extare putarunt: quia ante con-
ditum hunc mundum infinita fluxerunt duratio-
nis ſpatia, in quibus Deum otioſum manſiſſe cre-
dibile non eſt. Verum cum Deus operando ad
intra ſe intelligat & amet ſemper, otiofſus dici
nequit.

G. 222.
Partes mundi non unico momento ſeu

ſimul tempore, ſed ſucceflive ſex dierum
naturalium ſpatio a Deo produétzæ fuerunt.

Nam verba S. Scripturæ debent ſumi juxta

primariam fuam ſignificationem, quamdiu
non ſequitur inevitabile abſurdum: Sed ex
propria vocum acceptione S. Scripturæ, dqui-
bus indicantur veſpere & mane dies, primus,
ſecundus, tertius &c. nil abfurdi ſequitur,
& ad metaphoram fine fſufficienti ratione illa
traducuntur. Ergo in proprio ſenfu de die-
bus naturalibus accipienda ſfunt. Deinde
Exod. 20. ait Deus: Sex diebus orercheci
7ℳ.

J

nn
ſr ain
Hie inp
Ols natn

Plok. r.

OINia
dierum

kuIm met

tureles,
ghuntat
Cogritrn
ton 254
cs
nito, .
ſit An
a co
compon

actum 6

Untia fi
int ex
Denkdic⸗
Don verd
Lpienm
dienn,
7. g2,
Cieſtnrin
tamen

Dod

rinn de
Nd
ſt onnin
ſonifcat
enſis e
Modluxig
i, D
R On
nod

De mundo viſibili, oper ſex dierum, Sec! 397

umis Nea enim diebur ſecit Dominus cxælum & terram.
TDt Hic in priori propoſitione ſermo eſt de die-
le bus naturalibus, Ergo etiam in poſteriori.

Ken Schol. r. S. Auguſtinus de Gen. ad litt. docet ſimul Sententia
llle omnia a Deo producta fuiſſe, non ſucceſſive ſex S. Augis-
peliit dierum natufalium ſpatio. Quare per dies, quo- ſtini de
r rum meminit S. Scriptura, non intelligit dies na- diebus

ſhun e turales, ſed Angelicos & intelligibiles, qui diſtin- Angeli=

6slMeut⸗ guuntur non ex parte cognitionum, ſed rerum ecis.
“ cognitarum; ita ut primum opus Dei ut cogni-
Guldd tum ab Angelo ſit primus dies: ſecundum, ſecun-
ne N dus dies & e. Et quia in Angelo eſt duplex co-
7, Gn gnitio, veſpertina, qua utpote obſcuriori cogno-
tur. ſcit Angelus res in ſeipfis: & matutina & clara,
. . qua cognoſcit res in Deo, ideo dies Angelicus
Ke. 1 componitur ex veſpere & mane, & ideo dicitur:
e actum eſt veſpere & mane dies unus. Hæc ſen-
unt nn tentia falva fide a multis Catholicis adhuc defen-
murlled ditur ex his rationibus. I. Quia Gen. 2. v. 4.
Deus dicitur feciſſe cœlum & terram in die
non vero in diebus. Verum —– non ſemper
unicum diem ſignificat, ſed ſæpe tempus plurium
dierum, hebdomadum & menſium, uti Jer. 31.:
n v. 32. ubi Deus fœdus cum Ifraelitis pepigifſe
f dicitur in die eduétionis eorum de Ægypto, quod
ler lin⸗ tamen modo poſt aliquot menſes factum fuit
lte in Exod. 12. Hoc loco autem ——)) de ſpatio plu-
t ſoni. rium dierum intelligendum eſſe, patet ex Gen. TI.

n, 0. & Exod. 20. II. II. 48. v. 13. dicitur: Deus e-

Uln: cit omnia ſimul , ſed 1 non ſemper tem-

ieun, poris ſimultaneitatem, ſed ſubjeétorum paritatem
ls, ſignificat, uti Pſ. 32. v. 15. Iſ. 40. v. 5. unde
U “ ſenſus eſt, Deum omnia ſimul, ſed non ſimul
adle produxiſſe: vel ſi de tempore ſimultaneo ſumere
n li⸗ 16 velis, Deum non interrupta creationis ſerie, li-
ſenln 6 cet non eodem momento, omnia creaſſe. Eo-
unt ler dem modo explicatur locus Eccli. 18. V. I. Neo
, Ae eiſt

Quo anni
tempore
E&z die
gitn dus
crealus

ſi.

Opera
primi
Dlieis

398 Caput IW.

eſt III. cur putes; per creatilonem omnium in⸗
ſtantaneam majorem potentiam Dei oſtendi. Nam
cum potentia fit facultas poſſibilibus conferendi
exiſtentiam, (§. 108) gradus potentiæ non ex
tempore, ſed ex copia rerum produétarum æſti⸗
mandus eſt. Unde ſi Deus in inſtanti mundum
& omnes creaturas produxifflet, quas ſex diebus
produxit, hoc tamen majorem potentiam præciſe
non oſtenderet. Potuiffet quidem in inſtanti om-
nia producere, ſed maluit ſex dies impendere;
tum ut conſtaret, mundum ab æterho non exti-
tifſe; tum ut attentius opera Dei meditemur;
tum ut ſtatum mundi triplicem, creationis ex ni-
hilo, diſtinétionis, & exornationis conſideremus;
tum ut ſex dies labori, ſeptimum Divino cultui
impendamus.
Schol. 2. Quæritur, quo anni tempore mundus crea=
tus fuerit. Petavius &c. autumnum afſignant,
in quo Judæi annum civilem incipiunt. Antiqui
Patres verno tempore, die dominica, 25 Martii
in puncto mediæ noétis, & conſequentibus die-
bus Mundum creatum eſſe docent.

H. 2235
