tur, fine diminutione infinitæ ſuæ perfectionis.

Pſ. 120. v. §. Nec III. dici poteſt, Apoſtolum in

citato loco Hebr. I. v. 5. loqui de Angelis in ſta-

tu gloriæ conſtitutis; nam quia Apoſtolus v. 7.
verba Pf. ro3 de creatione Angeli agentia addu-
cit, patet, Angelos ex conditione creationis ſuæ
eſſe heminibus piæſtantiotes, & ideo ſubinde

Pſ. 96. v. 7. Coll. Hebr. I. v. 6 dii vocantur.
Schol. 2. Angeli excellunt ſupra hominem 1I. in ſub-

ſtantia, quia Spiritus eſt melior corpore. 2. In
potentia exequendi. 3. In vi intelligendi, nam
intelleétus Angelicus ſuperat humanum, tum
activitate, ſiquidem intellectus Angelicus ſemper

eſt in actu, cum non fit ſenſibus & materiæ alli-
gatus, non attendit tamen ſemper ad omnia, ſed

tranſit ab uno actu ad alium tum capacitate plu-
ra objeéta cognoſcendi: tum ratione cognoſcen-
di, nam rerum naturalium naturas cognoſcit ſine
diſcurſu, ſed cognoſeit concluſiones in principiis,
cauſas in effeétibus, & effectus in caufis: non

tamen repugnat, quin Angeli aliquando diſcur-

tant, & ex quibusdam ſignis colligant, quæ fibi
ſunt occulta.

Licet autem intellectus Angelieus huma-

num multis modis antecedat, non tamen
eſt omniſcius, ſed limitatus, & Angeli mul-
ta ignorant. Et 1. quidem non cognoſcunt
certo futura contingentia libera: utpote quæ
ſcientia ſoli Deo propria eſt Iſ. 41. Annuntia-
te, quæ ventura ſfunt in Jakurum, & ſciemus,

IJuia Mii eſtit vor. Et Ratio eſt, quia illa non

polſ-

unt
ſs pr
Unnnlib

bin don
I futun

2 Ar
Cgitario
eliczs e
Notitin it
tur , Re
ur aurn
Uifation
1otäine
Nxionen
lunis, ſe

An
int cog
1, ſiye
Di ſur,
lin et,
n Wii
ngi
un l⸗

rt⸗

uUlter

iones:
Ir epin
Vchnt,

eel con

ciſi
Wad
n nun

ubeo,
t,nl
1EKen.
No .
fechns
Cſtolnin
els ind⸗
olns d
ntia A
tioniste
0 fubi
ntur.

1 in fu⸗
e. 2. 1
endi, I
WIN, 1
ens ſaf
gtelik A.
Unnii,
etnte
ognoſeel
Nnolekr

De Angelis. 345

poſſunt cognoſcere in ſeipſis, cum non ſint
ipſis præſentia: nec in ſuis cauſis, quæ ad
utrumlibet funt indifferentes, & ideo effe-
ttum non magis exhibent futurum, quam
non futurum.

2. Angeli naturaliter ſecreta cordium, &
cogitationes occultas ſive humanas ſive An-
gelicas cognoſcere non poſſunt. Nam hæc
notitia iterum ſoli Deo a S. Scripfura tribui-
tur I. Reg. 16. Homo videt ea quæ parent,
Deus autem cor intuetur. Cujus ratio eſt quia
cogitationes ſecretæ neceſſario non ſpectant
ad ordinem univerſi, cum non habeant con-
nexionem & dependentiam a cauſis neceſ-
ſariis, ſed a cauſa libera ſeu voluntate.

3. Angeli propriis naturæ viribus non poſ-
ſunt cognoſcere myſteria gratiæ, ſive futu-
ra, ſive facta ſint: Nam I. Cor. 2. Quc
Dei ſunt, nemo cognovit, niſi Spiritus Dei.
Ratio eſt, tum quia myſteria gratiæ utpote
ordinis ſupernaturalis non ſunt proportiona-
ta activitati naturali intellectus Angelici:

tum quia illa ex ſola voluntate Dei pendent,

quam Angelus ſine revelatione non novit.

Schok Durandus putavit, Angelos cognoſcere na-
turaliter ſecretas hominum & Angelorum cogita-
tiones: ſed hæc ſententia eſt hæreſi proxima,
quæ enim occulta cordium ſubinde dæmones re-
velant, ex ſignis externis colligunt, ficuti etiam
prædictiones ſuturorum contingentium liberorum
vel conjeéturaliter ſolum ominantur, vel ſi pre-
cul diſſita ſint, mox ut evenerunt, antequam ru-
mor ad alia loca perveniat, in alio loco velut fu-
tura nuntiant, vel per revelationem bonorum

V 5 Ange-

346 Caput᷑ III.

Angelorum a Deo edoctorum didicerunt; ple-

rumque etiam ſunt meræ conſecturæ, & ſæpe
falſa vaticinia.

H. 184.

Poſſunt s Angeli in cognitione creſcere poſſunt.
cognitione Nam Eph. 3. v. 10. dicitur: innoteſcat
creſcere. Pryincipatibut & Poteſtatibur in cœleſtihut ger
Eecleſiam multiformis Sapientia Dei. Ratio
eſt: omne ens intelligens, cujus intellecétus
eſt limitatus & non omniſcius, in ſua cogni-
tione poteſt creſcere, ſemper enim quædam
ignota, ad quorum cognitionem pervenire
poteſt, Hli ſuperſunt: Sed Angeli non ſunt
omniſcii (§. 185.) Ergo in cognitione cre⸗
. ſcere poſſunt

Quomodo Schol. 1. Angeli in cognitione creſcere poffunt,
sreſcant. I. Per experientiam, dum cognoſcunt res extra
ſe, cum quibus verſantur. (§. 181.) 2. Per di-
ſcurſum ex cognitis quibusdam ſignis ad cognitio-
nem incognitorum procedendo. (G. 182. Schol. 2.)
3. Per revelationem Divinam immediatam. 4. Per
mutuum inter ſe commerecium: uti ex dicendis

patebit.
Errare Schol. a. Cum Angeli non ſint omniſcii, (§. 183.)
voſſunt. hine non omnia ſibi diftinctiſſime repræſentant:

(S. 62.) adeoque multarum rerum repræſentatio-
nes confuſas tantum & obſcuras habent: & quia
ex his error oriri poteſt, (§. 6r. n. 5.). poſſibile
eſt ut errent: eum vero error non ſit necefſarium
notionum confuſarum confequens, error in An-
gelis non eſt necefſarius Quare Angeli ſive boni
ſive mali circa res, quæ naturaliter cognoſeunt,
quia perfeéto modo omnia penetrant: Item An-
geli boni circa res fupernaturales & liberas,
prout fubſunt Divinæ diſpoſitioni, non falluntur:
nam ante revelationem fibi factam non judicant,
. rem

len iti
inbns
Divi
Lron
Mnatur,

oßti

tte ſuæ
ittengere
Uicant,

Axel
0Kethtn
Iin, Pee
r ſine
Ange
tligenti

eln, G

(lectnal

Ur.9
trio
tn: 1
un eſtu
mm.
Un
Oitarnn
l l
tunnun
Dalen,
epente

olunt .

in Non
Pornn

nt 2)
eqhe

X

De Angelir. 347

nt; e rem ita eſſe abſolute, ſed ſolum ex ſignis proba-
bilibus cenſent, ita evenire poſſe, quia ſeiunt
per Divinam diſpoſitionem aliter fieri poſſe, &
ſic non falluutur. Angeli vero mali circa res ſu-
pernaturales, & liberas, prout ſubſunt Divinzæ
diſpoſitioni, plerumque falluntur, quia ex pravi-

n tate ſuæ voluntatis ad Divinam ſapientiam nolunt
iſntt attendere, & ſecundum conjeéturas abſolute ju-
ihf dicant.
G. 185.
elletd . .1
. Angeli libera voluntate gaudent. Nam Angel
z S. Scriptura docet, Angelos meruiſſe glo- libera veo=
leh riam, peccaſſe &c. uti ex decurſu patebit, uintat .
n in quæ ſine libertate ſtare non poſſunt. Ratio &udenta
e „ eſt: Angeli habent perfectam rationem & in-

telligentiam, (H. 180.) Ergo etiam liberta-
tem, quæ ſpectat ad perfectionem naturæ in-

ee nin tellectualis.
es . .
Nl. Schol. r. Angeli fſeipfos amant amore naturali ne- Amant e.

lcogiin ceſſario tum quoad ſpeciem, tum quoad exerci-
2, n tium: neceſſario enim ſeipſos cognoſcunt, &
tam. 67 non eſt ulla cauſa, cur ex cognitione ſui tanquam
es boni amor non oriatur; nonnulla tamen etiam
bona volunt libere v. g. ſcientiam rerum inco-
, gnitarum: Deum vero ut auctorem naturæ na-
i, G turali dilectione plus diligunt, quam ſeipſos, quia
“KZ tanquam pars univerſi plus diligunt totum, quam
Aekti, partem, ſiquidem toto pereunte etiam pars a toto
den i⸗ dependens perire deberet. Unde nec dæmones
5) S volunt ſe non eſſe abſolute, ſed tantum in quan-
iͦvelint tum non efſe ad liberationem a ſuo ſupplicio illis
an n bonum eſt: nec Deum odio habent ut bonum
glinn commune, ſed ſolum ut ſuum Judicem.
he, Schol. 2. Multi Theologi cum Philoſophis docent, Immobili-
ſen connaturale efſe Angelo, ita immobiliter adhære-ter objeſto
ſioon re objecto, quod ſemel deliberate amplexus eſt, adhtent
ni ſ ut ab ejus volitione non amplius recedat, quia

on ſan Ange-

Rabent.

348 Caput III.

Angelus deliberate apprehenfa penetrat, & no-

vas rationes mutandi voluntatem non invenit.
1
Schol. 3. Cum non omnes obſcuræ & eonfuſæ re-

ſentationes ab Angelis abfint. (S. 184. Sch. 2.)
& inelinatio ad bonum confuſe ut tale cognitum,
poſſit vocari appetitus ſenſitivus (F. 3 appe-
titus ſenſitivus etiam Angelis tribui poteſt Et
quia affectus ſunt vehemens appetitus ſenlſitivus,
vel vehemens averſatio ſenſitiva, (l c.) quorum
ille eum voluptate, hæc cnm tædio onjungitur,
Angelos affeétibus commovweri poflibile eſt, unde
Angelis deſiderium, 1. Petri I. v. 12. & gaudium
Luc. 15. v. 10. tribuitur.

H. 186.

Angeli in Angeli in corpora agere, eaque movere
corpora poſſunt. Hoc docet S. Scriptura: Matth. 8.

Agere

paſſunt.

v. 32. dæmones porcos in mare truſiſſe di-

cuntur. Jobi I. v. 7. Corpus Jobi Satan
ulceribus excruciabat. v. 12. Ejus bona igne
& vento deſtruebat. Act. 12. v. 2. Angelus
Dei Petrum e carcere eduéturus latus ejus,
ut a ſomno fuſcitaretur, percuſſiſſe dicitur,
giece zardaoe, quæ vox non ſolum ex ety-
molegia fna, cam ex radice inuſitata WV,
unde eioe malleus, deſcendat; ſed etiam
Luc. 22. V. 49. 50. Wum in gladio percutiemur,
ardons, corporalem percuſſionem figni-
ficat. Et Matth. 28. v. 2. Angelus bonus la-
pidem a ſepulchro Chriſti revolviſſe narratur.
Sed hoœc omnia ſine actione in corpus fieri
non potuerunt. Ergo Angeli in corpora
agere, eaque movere poſſunt.

Schol.

Ra De
Carum i
ert, 4
ſpo
cor
cor
8. Leri
ni
Der hor
VOlest
taten e
lenm.
It
Cun gete
itünrns
uI.,
ſcierde
nec de
in cop
oc e⸗

.
Ane
Mori,
leteri
(elius
. 10. &
(ui pale
ſentin l
Appelus
Kellate
1982.
d
u N
Me, (

De Angelir. 349

Schol. De modo poſſibilitatis operationum Angeli- OQuomod
t, n. carum in corpora Philoſophi diſputant. D. Schu- agant in.
inent bert, qui ſubtilia corpora Angelis affingit, facile corpora.
hoc quidem exponit, cum nemo dubitet, corpus

ekiktr in corpus agere poſſe. Verum hæc hypotheſis
1 Wr) & corpora Angelica, non ſtant cum teſtimoniis
8. Scripturz & Fraditionis. (§. 178.) D. Calmet
,Z1. Ne in diſſ. de ver. fiétisque prodigiis cenſet, Angelos
Poet 1 per hoc agere in corpora & illa movere, quod Deus
Llenmis, voluerit & ſtatuerit, ut ad eorum variam volun-
) n tatem variis quoque motionibus corpora agita-

rentur. Certe anima in corpus fibi unitum, dum
t, N vult, agit: ſed quomodo? hoc Philoſophi nec-
SS dum detexerunt, arcanum eſt, quod neé ſyſtema
influxus phyſici, nec ſyſtema cauſarum occaſio-
nalium, nec ſyſtema Harmoniæ præſtabilitæ ſuf-
ficienter explicat, uti Philoſophi obſervant. Unde
nec de modo poſſibilitatis operationis Angelicæ
in corpora multum ſolliciti ſimus; ſufficit nobis,

ve nort quod eam nobis S. Scriptura credendam proponat.
Purrd
trlcle r H. 187.
obl Ain

Angeli gaudent potentia, eaque humana Angel

hoci 4 majori. Hinc Pſ. 103. v. 20. vocantur fin-AIn botentia
een votentes virtute. Et Matth. 12. V. 29. X νο. Et aacagent.
unuct effectus ſtupendi illis tribuuntur 2. Reég. 24.*
ſeden v. 10. & Actor. 12. V. 7. II. 23. Ratio eſt:

e⸗ . . . 5 .
Qui pollet facultate, poſlibilia extra ſe exi-

n ſtentia reddendi, ille gaudet potentia: ſed
ſed Angelus, agendo in corpora, (H. 186) hac
tet facultate gaudet: Ergo etiam petentia. De-
ben ſ inde Angeli ſunt hominibus præſtantiores
ik Qnr82.). Ergo potentia humana majori gau-
ps Schol. Ex hoc ſequitur Angelos mirabilia efficere Mirabilia
, Clot poſſe, cum illa, quorum rationem non perſpici- eficere
mus, Angelis tamen ob perfectiorem intelleétum poſſunt.
. ſunt

Angeli

250 Caput III.

funt cognita, præſtare poſſint. Inter quæ fuit

eduétio Habacuc per aerem: & liberatio Petri e
carcere firmiſſime clauſo Act. 12. v. 6. &c.

JH. 188.

Angeli hominibus viſibiliter avparere poſ-

liomi nibus ſunt. S. Scriptura plena eſt apparitionibus

iſibiliter
aipparere
Poſfunt.

Angelorum. Gen. 18. v. 2. Abrahamo, &
V. 22. Lotho Angeli apparuerunt. David An-

gelum occiſorem 2. Reg. 24. v. 17. Zacha-

rias nativitatis S. Joannis Luc. I. v. II. Bea-

tiſſima Virgo Nativitatis Chriſti. Luc. r. v. 26.

Paſtores Chriſti nati. Luc. 2. v. 9. Mulieres
Reſurrectionis Chriſti Angelum nuntium vi-
debant. Idem docet S. Auguſtinus l. 10. de

civ. c. I3. cui præivit S. Cyprianus de Card.

Chriſti oper. &c. Ratio eſt: Angeli ſunt entia
intelligentia, & in corpora agere poſſunt,
(H. 186.) Ergo ex certa materia illis bene
nota corpus viſibile ſibi formare, & in eo ho-
minibus ſe conſpiciendos præebere poſſunt.

Quosmodo Schol. Angeli boni vifibiliter apparentes corpus ali-

apparere

nolint.

quo modo vere tale aflumunt, ex quacunque de-
mum materia confectum fit, neque enim hæc
corpora illuſoria & præſtigioſa eſſe poſſunt, ut-
pote quæ a pluribus viſa eſſe, & quidem ſenſibi-
liter, & non mere imaginarie àa S. Scriptura re-
feruntur. Non ſunt tamen hæc corpora humana

organizata, ſed corporis humani effigies, tan-

tum ſufficiens ad operationes ab angelo exercen-
das, quia plus illis non eſt neceffiarium. Item
angeli boni quando viſibiliter apparent juxta Bor-
donum de mirac. medit. 13. miraculoſe apparent,
uti etiam cenſet S. S. D. Benedictus XIV. de
beatif. l. 4. p. I. c. 32., quia ad talem apparitio-
nem, & operationem, quæ angelis non eſt na-
tura-

tutalss
kamen?
copori⸗
heli
Aceden
Uriondr
lo ſul
Unione
mntime
Prinepi
Oertin
ng wi
er lelel
lun üm
ine pine
Angelns
maniiee
Qur oon
ieſi
Mi
ktin de
ele Rnn
Veris 1
ur.

lieet
uult,
gau
dit OI
Gio Fero
Mopriom
eſture
urlie
uner⸗
e

De Angelis. 351
tet are ſt turalis ſpecialis Dei ordinatio requiritur: quod
eſt Pe : 380
eteto Nei tamen alii cum P. Suarez negant, quia effictio
6, corporis ad apparitionem ſufficiens non videtur

Angeli vires naturales a Deo aliqualiter adjutas
excedere. Interim tali corpori afſumpto non
uniuntur unione informativa, ita ut unum cum
Ppumnn illo ſuppoſitum, vel compofitum efficiant, ſed
unione affumptiva, qua affumpto corpori ſunt

e
hactiut intime præſentes, & ita illo utuntur, quaſi velut
Alume, principium intrinſecum in ille operarentur. Quare
Dayk Operationes Angelorum in afſumptis corporibus
7. O1A v. g. videre, loqui, edere &c. non ſunt vitales
I. II. R. ex defectu principii vitalis informativi, ſed ſo-
. 1. V8 lum ſimiles operationibus vitalibus in quantum
Uuletr ſine principio vitali intrinſeco fieri poſſunt. Hinc
aitl⸗ Angelus Tobiæ comes dicebat, videbar vobiscum
Cudul, enanducare Teb. 12. v. 19. Ex his objectiones
1S l ian, quæ contra apparitiones Angelorum fieri poſſunt,
dus Ne facile ſolvi poterunt: plura videri poſſunt in meis

Krten Inſtit. Theol. maſt. tom. 2. S. 487 Can chol, ubi
. etiam de viſione & apparitione imaginaria & in-

uin tellectuali tracstatur, & regulæ pro diſcernendis
e veris vel Divinis a falſis apparitionibus tradun-
Ainen⸗ tux.
eohu
NsAH 5 284.
rnei Licet autem magna potentia Angeli pol-. Won ſunt

een leant, non tamen ſunt omnipotentes, quod omnipo-

, ſoli Deo competit: (F. 109.) Unde 1I. non Ientes.
Ene poſſunt aliquid creare: Nam vis creandi ſup-
wnm ponit omnipotentiam. 2. Pariter cum produ-

,“ ctio verorum miraculorum ſit opus ioli Deo
ee proprium, (H. 1I12.) Angeli vera miracula
Auin. * præſtare non poſſunt. 3. Nec generare poſ-

, ſunt Luc. 20. v. 35. cum organis ad generan-
dum neceſſariis, utpote corpore deſtituti, ca-⸗
.

reant. (§. 178.) 6. t9,

Cuput II.

H. 190.
Ex uno in Angeli tamen ex uno loco in aliam ſe
alium lo- transferre poſſunt: Matth. 8. v. 3 1. G& inter-
cum dum loco cedere jubentur. Matth. 4. v. 10.
egr Item ſolida corpora penetrare poſſunt, ſicut
Poſiuunt. Angelus per foras carceris clauſas ad S. Pe-
trum venit. Act. 12. v. 6.

Mortuos chol. I. Hominem mortuum ad vitam revocare

Juſcitare eſſe verum miraculum omnes fatentur. V erum
non pof. cum noſtris temporibus Vampiriorum rumor in
ſunt. Hungaria increbuerit, qui dicuntur homines de-
Vampirii funéti, aliquando citius aliquando ſerins e ſuis
quid. ſepulchris ad vivos revertentes, iis viſibiliter ap-

parentes, januas cum impetu pulſantes, & ſan-
guinem vivis exſugentes, a quo malo vivi libe-
rari non poterant, niſi effoſſa Vampiriorum cor-
pora vel capite truncarent, vel transfigerent, vel
comburerent: unde fuboriri poſſet ſerupulus,
annon Angeli hos homines ad vitam revocent,
adeoque verum miraculum patrent. D. Calmet
hanc materiam pertractat, in opufſculo de appari-

rem explicandi refert. Suppofita veritate harum
apparitionum putant nonnulli, hos Vampirios
vere mortuos non fuiſſe, ſed vivos inhumatos,
qui deinde a ſuo ſomno extatico excitati modo
naturali e ſuis ſepulchris emergunt, & ad vivos
revertuntur, qui terrore nimio correpti impedito
ſanguinis fluxu enecantur Sed inconceptibile vi-
detur, quomodo in ſepulchris ſuis reſpirare &
vivere potuerint, fluiditas enim ſanguinis in eo-
rum corporibus reperta ex medicorum ſententia
in corporibus etiam mortuis eſt poſſibilis. Alii
Putant animas Vampiriorum ex permiſſione Dei
ad ſua corpora denno inhabitanda redire. Sed
. pruübatio hic iterum deficit. Recurrunt alii ad lu-
ſum phantaſiæ hominum immodico terrore corre-
Ptorum falſo ſibi perſuadentium ſe a ſpectro ter-

tionibus Spirituum edito, ubi varios modos hanc

keri,
exlugi
Hunge
nes il
Num d
Vel du
Currexe
bitum

bi gre
mnt, in
tan,1
Uuis ſe
Cuſd in

l 1.

reri,

fonetn
wiclente
Unde
dos ſoei
utrali
Uunlitet

udeen

ter ſepet
IIN P

De Angelit. 353

reri, & hine motu ſanguinis impedito illum ſib
exſugi. Sed cur non aliis phantaſticis niſi in

anm ⸗ . . . .. . .
III? Hungaria hæc acciderunt. Poteſt dici apparitio-
At. nes illas eſſe meram illuſionem diabolicam, vel
E oH dum dæmon, ejusmodi ſeétra hominibus obſicit,

vel dum eorum phantaſiam turbat, ut ea ſibi oc-

ſnt, la . Ol Rr r
, currere imaginentur, unde ob impeditam per ſu-

Aa!
ole bitum terrorem ſanguinis circulationem mortem
ſibi accerſunt. Hine Doétores Sorbonici declara-
mn eiee runt, monendos eſſe homines a Vampiriis infe-
i, ſen ſtatos;, ut ſpiritualibus mediis ab EKccleſia appro-=
n funl batis ſe præmuniant, & graviter prohibuit, ne=
omicst. quid in mortuorum corpora attentent.

WM Schol. 2. Angeli ſunt in loco formaliter per opera- Quomodls
iliter

tionem virtualiter transeuntem: in loco vero Bint ins
violento per paſſionem ex parte eorum ſe tenente. 1oco,

Wie Unde Angelus naturaliter non poteſt eſſe in duo-
Drum d bus locis virtuti ſuæ adæquatis, bene vero ſuper-
geret nn naturaliter per replicationem: poteſt tamen na-
Enuit, turaliter effe ſimul in duobus locis virtuti ſu=æ
n Kſleent inadæquatis, & plures in eodem loco materiali-
0,Cnne ter ſepétato eſſe poſſunt. Hæc criſi & otio Scho⸗
4 larum Philoſophicarum relinquamus.
mGOSN
itstehm 1 M
Vnfti H. 191.
r I. Ingens eſt Numerus Angelorum. Apoc. Mamerus
a 5. V. 1I. Omnes autem in novem Ordinet di- & Ordo

inh ſtribuuntur, quos indicat S Scriptura: i1mo. Angelo-
neie Seraphim, II. 6. v. 2. 6. 240. Cheruhim, M,.
ie Ezech. I10. 3tio. Throni, Col. I. v. 16. 4to.
sin e D . 1R 8 4 . P 1 j.
il ominationes, Col. 1. v. 16. 510. Princi
patus, ibid. 6to. Poteſtates, ibid. Ztimo.
A Virtutes, Rom. 8. v. 38. 8v0. Archangeli,

ſelle 1. Theſl. 4. V. 15. 990. Angeli, Rom. 8.
A. v. 38., memorantur.
lle t, 2. Hos
etot⸗ ” ½ 2
ſei chkram Inſtit. Theol. Tom. I.

Hierar-
shic.

354 Caput III.

2. Hos ordines in tres Hierarchias dividit
Auſkor de cæl. Hierarchia, & cum eo om-

nes Theologi Catholici. Prima Hierarchia
continet Seraphim, Cherubim, Thronos.
Secunda, Dominationes Principatus, Po-

teſtates. Tertia Virtutes Archangelos &

Angelos. Auctor de cæl. Hier. Virtutes ad
ſecundam: Principatus ad tertiam Hlerar-
chiam refert.
S-hol I. Nonnulli Patres, S. Hilarius, Cyrillus Je-
roſ. &c. putarunt, eam eſſe rationem multitudi-
nis hominum ad numerum Angelorum, quæ eſſet
unius ad nonaginta novem, ex parabola centeſi-
mæ ovis perditæ inventæ Luc. 15. V. 4. Alii ſta-
tuerunt Angelorum numerum triplo majorem eſſe
numero hominum electorum, tertiam partem An-
gelorum lapſam eſſe, ad quam ruinam inſtauran-
dam totidem homines aſſumpti ſunt. Verum nu-
merus Angelorum a nobis definiri non poteſt.

Solountus Schol. 2. D. Schubert cum Calvino & Beza Ordines

objectio-
Ne5.

Angelorum & Hierarchias omni fundamento ca-
rere, & naturæ rerum vult repugnare. Nam I.
ex Archangelis ſingularis ordo conſtituitur, cum
tamen duces & principes omnium Angelicorum
ordinum ſint. Sed licet Angelorum Princeps etiam
per vocem Archangeli deſignari poſſit, ſpecialem
tamen Angelorum ordinem Archangelos conſti⸗
tuere Traditio veterum S. Ignatii ep. ad Trall.
S. Irenæi 1. 2. c. 54. & Auctoris de cCæl. Hierar.
ac S. Gregorii M. hom. 34. docet. II. Angeli juxta
D. Schubert male dicuntur ſingularem ordinem
conſtituere diſtinétum a Thronis, qui etiam ſunt
Angeli. Verum cum Apoſtolus Angelos a Prin-
cipatibus & Virtutibus Rom. 8. v. 38. & has
a Thronis Col. I. diſtinguat, non eft frivola hæc
diſtinétio, & clare innuitur nomen Angeli tum efſe
Fenericum ſupremum omnibus Angelis, & ſpeci-

cum ſeu genus infimum ultimo ordini conve-
niens.

iens.
Eote
,in .
furam
nitione
invifbi
Giviſio
Aigne
Dem

lz
ſtorum
Tkin
Donmut
ekate
Uls gr
InmDei
enmineedt
Nntian
ſetnr 5
leh pi
Gdubol,
lomm

Me A

f
ſnote

Algelos
kee ſon
Nihenor⸗

fienn
lepet ll

De Angelis. 355

rcehe niens. Denique Apoſtolus Thronos, Principatus
n Ondh & Poteſtates &c. pro ſingularibus ordinibus ſumit,

n orr⸗ quia Col. 1. & Rom. g. numerans plures creatu-
gleruct rarum ſpecies non minus diſtinguit inter Domi-
TMn nationes & Principatus, quam inter viſibilia &

„. inviſibilia. Cæterum notandum eſt, quod negare
Natls, r . 7 . .„ .
els diviſionem Angelorum in ordines & Hierarchias
hrgennl aſſignatas ſit temerarium, utpote contra commu-
nem Theologorum, cui ſubſcribit uſus Eccleſiæ.
n H
Schol. 3 Proprietates ordinum Angelicorum reren- Proprie-
ſitorum ſunt: Seraphim eximia Charitate: Che-tates or-

Cnin. rubim mira ſcientia: Throni ſecuriſſima pace: dinum
nne Dominationes inſigni in res creatas potentia: Angeli-
“ Poteſtates peculiari in dæmones virtute: Princi- corum.
l n patus quadam Majeſtate in executione mandato-
4 An rum Dei: Virtutes miniſterio in patratis miraculis
ſorene eminent: Archangeli majora: Angeli minima
Naen nuntiant Prineeps omnium S. S. Angelorum cen-
n il ſetur S. Michael, qui in S. Scriptura dicitur Prin-
Ved ceps populi Ifraelitici, Cuſtos Eccleſiæ, Victor
On el diaboli, quem ſub titulo Principis omnium Ange-
Peudns lorum veneratur EKocleſia.

Schol. 4. An Angeli ſpecie differant, res eſt nobis An omnes
prorfus incognita, cum nulla occurrat auctoritas ſpecie dif-
ſive S. Scripturæ, ſive Traditionis. Unde diver-ſerant.
ſimode hic Scholæ ſentiunt. Alii putant omnes
Angelos eſſe ejusdem naturæ ſpecificæz, & dif-
ferre ſolum accidentaliter ratione diverſorum mi-
niſteriorum, uti in republica civili funt Principes,
Magiſtratus, alii aliis Superiores, & plebeji, om-
nes in natura ſimiles, gradu diſpares. Alii cum
S. Thoma q. 50. a. 2. cenſent, omnes Angelos
ſpecie differre. Veroſimilius videtur, Angelos
ejusdem ordinis convenire in natura ſpecifica,
differre vero ab aliis, maxime ſi fint diſtinétæ
Hierarchiæ: quia hæc diverſitas ſpecifica magis
elevat pulchritudinem & decorem univerſi.

2Z G. 192.

35 Caput III.

Angeli Angeli habent commercium inter ſe, &
ſibi collo- inter ſe loquuntur. Ilta teſtatur S. Scriptura
2Aur. Iſ. 6. v. 2. 3. Duo Seraphim clamabant alter
ad alterum, & dicebant: Sanbtur, Sanbktus, Jan-
Rur. Ratio eſt: Angeli perfectam inter ſe
ſocietatem habent, & ſunt præcipui cives
cœleſtis jeruſalem: Item ſervant inter ſe or-
dinem imperantium & parentium: Sed ad
hoc locutio requiritur: Ergo inter ſe loquun-
tur.
Quomodo. Schol. x. Quomodo Angeli inter ſe loquuntur, non

convenit inter Theologos. Rabbini nonnulli vo-

lebant linguam Hebraicam, quæ brevioribus ver-
bis, quam aliæ linguæ plura exprimit, Angelis
in cœlo eſſe uſualem, unde Jochanan filius Zochai,
jactitabat ſe, quod noſſet linguam Angelorum
bonorum & malorum, quos exorcizabat, & adju-
rabat. Alius quidam Rabbinus putabat, Angelos
loqui, inſtrumento alarum, verbis Ezech. I. per-
ſuaſus: Audiebam ſonum alarum. Verum hæ fa-
bellæ ſeipſas refellunt. Alii putant, Angelos lo-
qui ſibi invicem per certa ſigna ſpiritualia vel cor-
poralia v. g. per certos Charaéteres coœlo impreſ-
ſos, unde alter alterius conceptus legere poffit.
Sed ſic ſecreto ſibi loqui non poſſent. Ali pu-
tant melius, Angelum alteri Angelo loqui, ordi=
nando conceptum ſuum per voluntatem ad eum,
cui loquitur: Hoc quippe modo illi conceptum
ſuum manifeſtat, & ille ponitur intra ſphæram
potentiæ intellectivæ alterius.

GQuomodo Schol, 2. Angelus ſuperior inferiorem illuminat de
unus alte- rebus naturæ, gratiæ & gloriæ: hæc illuminatio
rum illu- fit per modum artificioſi magiſterii, (quatenus ſu-
minet. perior proponit inferiori objectum incognitum
modo illi proportionato, oſtendendo medium pro-
porxtionatum, illud cognoſcendi.
193.

Oave
Itanti
iudinen
dcrit
1n Begg!
Collitone.
(add8.
Cos e.
len kore
ſenng 1,
cit e
ucas.
(e ſert
Eglirebe
luntatie
Iunt. De
elegn
relenton
goſ ho
Eiitnüfe

K. I
Cent.
18 fic
de ſen
Poltan
gnnen
iben
ſekiore
itte
M

terke,1
Nhhen
Ahtn t
chr, N⸗
n Urt
elpli⸗
nter k
Ell
ſe logue

nötuit, 1.
nnulli v
ribus Vel

, Augel 4

lnsToc-
Aopelae
bat, A,
det, Aen⸗
Tecl K
Venm s
,Z ugle⸗
rluſe

De Angelit; 357

§. 193.

Omnes Angeli in primo ereationis ſuz gn An-
inſtanti habitualem ſapientiam intelleltut & re- geli in re-
GRtitudinem voluntatiz a Deo acceperunt. Hinc Ritudine
S. Scriptura EKzech. 28. de Lucifero fub figu- Zateleus
ra Regis Tyri dicit: Perfectus in viis tuit a die tacis creg-⸗
conditionis tux, donec inventa eſt iniquitas in te. ti ſunt.
Quod S. S. Ambroſius Gregorius & Bernar-
dus &c, de donis gratiæ interpretantur.
Idem docet S. Baſilius in Pfſ. 32. S. Dama-
ſcenus 1. 2. de fide c. 3. Et S. Hieronymus
ſuper Oſee ait: Dæmoner in magna pinguedine
piritus creuti ſunt. Ratio eſt: Deus creavit
Angelos, ut Deum colant, & ſuam aliorum-
que perfectionem promoveant: Sed ad hoc
requirebatur habitualis ſapientia & rectitudo
voluntatis: Ergo eam in creatiene aeccepe-
runt. Deinde Angeli funt Spiritus adeoque
intellectu & voluntate preæditi & quidem
præſtantiori, quam ſit in homine (H. 182.)
Ergo ſi homo ex alibi dicendis, etiam An-
geli cum habituali ſapientia intellectus &
rectitudine voluntatis creati fuerunt.

Schol. Hugo Victorinus, & Magiſter ſententiarum An in
docent, Angelos in juſtitia quadam naturali crea- gratia
tos fuiſſe fine ullo gratiæ ſupernaturalis dono. ſanftiße
Heæc ſententia non eſt quidem contra fidem Ca- cante.
tholicam, uti bene notat P. Berti, interim tamen
argumenta modo allata non ſolummodo reétitu-
dinem ſeu ſanétitatem naturalem Angelis in ſui
creatiose conceflam probant, ſed illos etiam gra-
tiam ſanétificantem, & conſequenter juſtitiam &
ſanctitatem accepiſſe evincunt. Nec obſtat I.
quod Jobi 4. in Hebraico legamus: in Angelis
ͤ3 ſuis

3 58 Caput III.

Angeli
aliqu: peé-
Cα MNt.

ſuis non poſuit lucem: oen nam retinenda eſt
lectio vulgatæ: in Angelis ſuis reperit pravita-
tem cum etiam ſtultitiam ſignificet. De-
inde Chaldæus textus Hebraigum exponit: Pro-
phetis non credet arcana. II. S. Auguſtinus Il. 2.
de gen. c, I. Angelicam naturam informiter crea-
tam eſſe, non relate ad gratiam, ſed plenitudi=
nem beatitudinis: Et S. Gregorius I. 32. mor.
c. 18. ait, Angelum malum non eſſe creatum
cum Charitatis ornamento & fignaculo: ſcilicet
cum Charitate conſummata in patria & perma-

nente: Eodem modo intelligitur Canon: viſis lt⸗

teris Caluſ: 16, q. 2.

§F. 194.
Angeli ab initio tanta ſapientia & recti=
tudine ac gratia a Deo ornati erant, ut in
officio, quo fungi debebant, conſtantes per-
manere potuiſſent; (J. 103.) non omnes ta⸗
men in ſtatu gratiæ permanſerunt, ſed qui⸗
dam peccando inde exciderunt. Nam S. Scri-
ptura Judæ 6. teſtatur, quosdam Angelos
non retinuiſſe ſuum principatum. Et 2. Pe=
tri 2. mentio fit Angelorum peccantium. Hi
dicuntur Angeli mali lapſi & diaboli. Prin-
ceps autem eorum dicitur Diabolus. Matth.
25. v. 41. Draco magnus, ſerpent antiguus &
Satan. Apoc. 12, v. 7. 9. & Cap. 20. V, 2. Et
a Iudæis Beelzebub, Luc, I1. V. 15. Quod
nomen vi originis denotat Dominum muſca-
rum vel quia idolum Accaron, de quo
4. Reg. I. figuram muſcæ habuit, teſte S. Na-
zianzeno cont. Julian. vel quod ex agro Ekron
cCrederetur mulcas arcere; vel quod Phili-
ſthüim

ftüm &
Debmm eo
Tulcarun
.

Gol. 1.
erit,
logi, d
13 Enn

lis moler

tunn
Myen n

uant, i

(em, ed

Ai Kawun
i W
2deogne
DNtat An
lütem
lendere
ncam
e eſte
tim, ſe⸗
12 03.
Trornm
(hritns
Pomiiden
Eeiudio

npont
nd et,

Cnüten
MWturaſis
Neturalen
ſed ief
pera
Künbro
e
1 atam

enli
pwi⸗
ſe. N
nite r
ſimmla.
Gitertu
Penin⸗
P m
e cennn
lor cn
& lenr
: Mr

Cteſ⸗
At, I 1
fanref⸗
Olest⸗
t leig
n 8
n A
Pt l
Ant⸗

hol. N.

..

De Angelist. 359

ſthiim & Phoenices idolum ſuum vocarent

Deum coeli, quam Judæi irridendo Deum
muſcarum appellabant. Et II. 14. dicitur Lu-

ciſer.

Schol. x. Quodnam primum Angelorum peccatum Quodnam
fuerit, cum S. Scriptura ſileat, diſputant Theo- primum
logi, quarum ſententias collegit Petavius de Ang. gorum
lI. 3. Clemens Alexand. I. 3. ſtrom. cenſet, Ange- peccatum
lis mulieribus, quarum pulchritudine capti erant, uerit.
ſtuprum intulifſe. Sed hoc ſine corpore, quo
Angeli non habent, (§. 178.) fieri nequit. Alii
putant, diabolum primis hominibus Divinam ima-
ginem, ad quam conditi erant invidifſe. Rurſus
alii ſtatuunt, Angelos unionem hypoſtaticam ho-
mini invidiſſe. Sed invidia fuperbiæ ſoboles eft,
adeoque eam ante ſe ſupponit. Hugo Viéctorinus
putat Angelos peccaſſe appetendo abſolutam æqua-
litatem cum Deo Sed hanc ut poſüibilem appre-
hendere non potuerunt, cum bene ſeiverint, ſe
tanquam entia per participationem & creata non
poſſe eſſe entia a Deo independentia & per efſſen-
tiam, ſicuti Deus. Carpovius in Theol. Rev.
p. 2. C. 3. putat, ſeduétionem protoparentum no-
ſtrorum primum diaboli peccatum fuifſe, quia
Chriſtus Joan. 8. v. 44. ait, diabolum ab initio
homicidam & mendacem fuiſſe. Sed cum hæc
ſeduéctio animum a Deo averfum a diabolo jam
ſupponat, nam ex hoc illum ſeductionem moli⸗
tus eſt, primum peccatum efſe nequit Probabi-
lius primum Angelorum peccatum fuit ſuperbia
conſiſtens in inordinato appetitu ſuæ beatitudinis
naturalis, non ordinando illam in finem ſuper-
naturalem ipfis revelatum. Nam Iſ 4. de Luci-
fero dicitur: detraſta eſt ad inferos ſuperbia tua.
Et Ezech. 28. Elevatum eſt cor tuum in decore
tuoO: per didiſti ſapientiam in decore tuo. Ubi juxta
S. Ambroſium in Pſ. 1IS. S. Auguſtinum Il. 12. de
Civ. c. r. & S. Leonem ep. 93. primum diaboli
peccatum aſcribitur cumulo perfectionum eius
2 4 „vnvatn.

36 0 Caput III.

naturalium. Ex hac porro ſuperbia diaboli invi-
dia erga hominem prodiit.
Ex quo Schol. 2. Primum Angeli peccatum provenit ex in-
zorum conſideratione, quatenus nimirum ſine conſidera-
peccatum tione legis Divinæ prohibentis amare beatitudi-
Provenez nem naturalem, ſine ordine ad Deum ut finem
ytt. fupernaturalem in naturali beatitudine inordina-
te ſibi complacuit. Item Angeli ceciderunt qui-

dem in magno numero, minori tamen eorum,

qui ſteterunt. Et quidem Lucifer ex ordine Se-
raphinorum cecidiſſe videtur, qui nullum Ange-
lum ſe ſauperiorem habuit, quia a Patribus emi-
nentiſſimus, primus & altiſſimus Angelorum di-
citur. Angeli cœteri, ſi non ex ſingulis, ſal-
tem ex pluribus ordinibus illi adhoſerunt, &
lapſi ſunt, quia Apoſtolus Eph. 6. dicit, nobis
colluéctationem eſſe adverſus Principes & Poteſta-
tes. Denique Lucifer aliis Angelis cauſa ruinæ
fuit, nam Apoc. 12. Draco dicitur tertiam partem
ſecum traxifie. Et Iſ. 14. dicitur: Tu vovulum
uum occidiſti.

H. 195.
Een pek= Angeli peccantes in poenam perdiderunt
catum ſla- ſtatum gloriæ & viſionis Dei obtinendum.
tum glo- Nam Deus Angelis obedientiam ſibi præſtan-
gig ben, tibus gloriam & viſionem beatificam in præ-
denec, mium promiſit. & obedientibus reipſa præ-
2⸗ ſtitit, Matth. 18. v. 10. Ergo Angeli refractarii
in poenam ſtatum glorizæ & viſionis heatificæ
obtinendum perdiderunt.

E in iu- Przterea 2. Petri 2. v. 4. Deus pveccanlibut
Vrnum AIngelis non pepercit, ſed rudentibus inſerni de⸗
et ge⸗ tradtors in tartarum tradidit eruciandor in judi-
A (um reſervari, Et S. udas in epiſtola ſua v.6.
ait!

/

k. A
mops
il iniei
n reſi
s pece
Uun vs
ttiamm in
nl Onn
intlere
deren
leten te
TN
ieel
le Mene

. Pcin

Den
tumn in
Gdmmnati
erttenn
iltarue
orum
on,
(l. mar
teint
fun Vo.
II., I..
6 gin
Ure gn
Un par
men 3
Gmn
ne-

De Angelii. 361

115†

e ait: Angelos vero qui non ſervaverunt fuum
prineipatum, ſed dereliquerunt ſuum domicilium,

teri. in judicium magni diei vinculis ternis ſub cali-
ete gine reſervavit. Ex quibus clare patet Ange-
6 .
e los peccantes ſtatim poſt peccartum non ſo-

inin. lum jus ad gloriam perdidiſſe, (H. 195.) ſed
emd. etiam in infernum detruſos fuiſſe.

eoe Schol. Quæritur hie, quid nomine tartari S. Petrus
niiek⸗ intellexerit. Plerique tartarum interpretantur
un 4 aerem hunc caliginoſum, in quem velut in car-
ircuen. cerem detruſi ſunt deemones, & in quo detinen-
Llormt tur usque ad extremum judicium. Et Carpovius
ls, l in Theol. Rev. docet, deæmones modo non ſenti⸗=
funt, re poœnam ignis, utpote quæ illis poſt extremum
t, nool Judicium fuſtinenda erit. Verum contra hos fſit.
X doree
A MMi 5 .
umn ennl §. 197.
T1ppux

Dzæmones ſtatim poſt commiſſum pecca- Et qui-
tum in ignem infernalem ſunt dejecti, ubi dem ſta-
damnationis ſuæ & ignis poenam etiam ante tim poſt
dtaun extremum judicium patiuntur. Nam primo Pοtusas
6temn tartarus in citato loco S. Petri infernum dam-
em natorum ſignificat, ubi umbra mortie, & nul-
Ne us ordo, ſed ſempiternus horror inhabitat Job.
A I0. maxime cum verbum tartarus a aa†⁰*
tehitul derivetur: Quem locum aliæ Scripturæ abyſ-
helka ſum vocant, Luc. 8. Rom. 10. Apoc. 9.
