ræ teſtimoni's a & quia lege cautum fuit, ne puellæ oſephi

ex aliis tribhubus viros accerſerent, & ſi fieri poſ- teat.
ſet, viris ejnsdem familiæ nuberent; oſtenſa Genea-
logia Joſe phi ex David Beatiſſimæ Virginis & Chri-
ſti ex familia David Progenies ſatis oſtendebatur. .
S hol. 5. Ulterins quæritur, quomodo S. Matthæus, Quo zoct
qui Joſeph filium Jacob eſfe dicit, cum S. Luca * Wat.

inem . concilietur, qui Joſeph filium Heli eſie ſtatuit. ihs cunms
8 Me M. Varias denuo vias ingrediuntur Interpretes. Non- & Lura in
leloiͦ nulli binomios eſſe Chriſti progenitores affirmant, Goengalo-
1 rli unde apud duos Evangeliſtas eſt tantum nomi- gia conti-
ta euiſf num, non vero Perſonarum diſtinétio. Sed hæc Beiun.
Aunt ſententia nulla ratione probatur, maxime cum a
Linen? Nathan usque ad Adamum nomina vulgaria S.
a: Iul Lucas poſuerit. S. Auguſtinus I. 2. de conſenſ.
. l⸗ Evang. c. I13. putat, Joſeph fuiſſe filium natura-
Eunli lem Jacob, & adoptivum Fien, duam tamen Opi-
e nionem retractat I. I. Retract. c. 7. S. Hilarius in
ö⸗ Matth. I. cenſet, S. Mattlgenm enarraſſe genera-
otelae tionem Chriſti regiam ex regibus: S. Lucami vero
luin ſacerdotalem ex Tacerdot Wpus. Sed hæc ſententia
onis; non videtur 1 atisfacere, quia S. Lucas nil de Aa-

rone & filiis ejus, & aliis notis Sacerdotibus me-
morat. Grotius cum multis Recentioribus, qui⸗
bus favet D. Calmet in difl. de Geneal. Chriſti,
putant, S. Lucam genus Jeſu Chriſti texere per
matrem ejus, cujus Genealogiam refert, cujus
maritus erat Joſeph, qui flius Heli, id eſt, Joa-
Ii 5 chim

505 Caput V.

chim patris Beatiſſimæ Virginis dicitur, quia erat

gener ejus. S. Matthæmn vere fexere Genealo-

iam Chriſti per Joſeph patrein ejus putatitium.
Sed huic ſententiæ deeſt fuffragium Patrum, &
juxta eam non videtür Beatiſſima virgo genus
faum ex Salomone ducere, & ſic Jeſus Filius
Salomonis dici non poſſet, nec illi ullum jus hæ-
reditarium fuiſſet, in promiſſiones poſteritati Sa-
lomonis factas 2 Reg. 12 v. 25. quod tamen Cal-
metus ſalvare conatur. Cornelius a lapide putat,

S. Matthæm texere Genealogiam Beatiſſimæ Vir-

ginis ejusque Filii Chriſti per matrem B. V ſcilicet
S. Annam, quæ fuit ſoror Jacob & Filia Mathan,
nupfſitque Heli, ſive Joachim, ex quo genuit Bea-
tiſſimam Virginem. S. Lucam vero Genealogiam
texere per pattem Beatiſſimæ Virginis, id eſt,
Heli ſive Joachim. Sed hæc opinio iterum eſt
contra antiquam traditionem, qua docemur, mo-
ris non fuiſſe, mulierum Genealog'am texere, &
qua conſtat, Heli fine liberis decelliſſe S. Joannes
Damaſcenus l. 4. de fide c 15 hunc Genealogiæ
ordinem conſtituit. Levi a David per Nathan
oriundus filios genuit Melchi, & Pantherem: Pan-

ther genuit Barpantherem, unde prodiit Joachim

ater Beatiſſimæ Virginis. Rurſus Mathan filius
Paeld per Salomonem genuit Jacob patrem Joſe-
phi: defunéto Mathan, Melchi frater Pantheris
norem Mathani duxit, unde natus eſt Heli, qu
cum Jacob ünam matrem agnoſcebat: cum vero
Heli fine liberis decederet, Jacob duéta uxore Heli
Joſephum genuit, qvi fillus naturalis Jacobi, le-
alis Heli fuit Verum notat D. Calmet, hanc
Fanealogim cum Evangelio non ſatis cohærere.
Tradunt quidem Origenes Il. 1. cont. Celſum c. 25.
& Judæi in Talmud Babylonico, ac in vita Jeſu
Chriſti a Judæis edita, & Toldos Jeſu dicta; pa-

trem Jeſu Pantherem dictum eſſe, ſed hoc ali

veteres nobis non tradiderunt, niſi forte dicere

libeat. nomina Pantheris & Barpantheris cogno-

mina fuille Mathan & Levi. Pro conclliando igi⸗
. tur

tur 5.
ta Aſ

fſe

Glippe
viduan
ſbi vi
loſeph
ſecunch

Wol. 6.

ſita in⸗
Uun, 4.

mis

Alnen,
enm
oc
n C
tuna,
eto
d. l

d.

Lucal
dens
Kri
en
cſficinn
linn
ixin
eus e⸗
tum (.
teligne
tener
ſegnen
hem I.
8. Lue
Pre).
ſiſor

Nt, Cie
ete Cenei
6 Minlin
nbumm,¹
Vig e
lelu l
Mon sh
oltertnid
A tine
D
dtilimel
P. V ſ
lia M
genuith
enealogtt
ſterum 6
eNt, Di
Eete
e Klun
Cebeift
er N
eenil

De Incarnatione verbi Divini. 5S07

tur S. Matthæo cum S. Luca teneri poteſt ſenten-
tia Africani & communior recentiorum, Joſeph
fuiſſe filium naturalem Jacob, & legalem Heli:
quippe Heli ſne liberis deceſſit, cujus proinde
Viduam uxorem ex Legis præcepto Deut. 25. v. 5.
ſibi vindicante Jacob, natus eſt ex illo conjugio
Joſeph, filius Jacob ſecundum naturam, & Heli
ſecundum Legem.

Schol. 6. In Genealogia Chriſti a Luca c. 3. recen- An Cai-
ſita inter progenitores Chriſti legitur etiam Cai- nam a §.
nam, qui tamen non reperitur in codicibus He- Luca ad-
braicis Gen. 10. unde putant nonnulli eum non a ditus fus-
S. Luca, ſed ab aliena manu textui afſutum fuiſſe. rit.
Verum a S. Luca eſfſe relatum patet tum ex eo,
quod S. Lucas ſequatur verſionem græcam, in
qua Cainam legitur apud LXX. in editione Ro-
mana, Sixtina, MS. Alexandrino, Oxonienſi,
editione Complutenſi & Aldina Deinde Cainan a
S. Luca relatum agnoſcit S. Ambroſius, S. Beda,
& S. Hieronymus, qui quæſt. in Gen. cenſet, S.
Lucam ideo fecenſuiſſe Calnam, quia gentibus ſeri-
bens non debebat aliquid contrarium ſcribere illi
Sceripturæ, quæ erat in gentibus divulgata. Tan-
dem vulgata noſtra, licet ejus Authentiæ non
officiant leviora ejus generis menda, ſine gravif-
ſima tamen ratione erroris hic argui non debet,
maxime cum viri doécti juflu Romani Pontificis
ejus correctioni inſudantes, Cainam ob antiquo-
rum Codicum concordantiam in Evangelio S. Lucz
reliquerint. Philo quidem, Julius Africanus, S.
Irenæus & S. Epiphanius Chronotaxin LXX.
ſequentes Cainam omittunt; ſed illi non verſio-
nem LXX. ſed allam Græcam & Patres verionem
S. Luciani Martyris ſecuti ſunt. Eufebius Il. 9.
præp. Evang. C 21. ex Demetrio in ſupputatione
priſcorum annorum etiam annos Cainam includit,
& ſequitur Orfigenem, qui in verſione LXX, ap-
Potit etiam verſionem Theodotionis r. Paralip. X.
n nonnullis quidem Codicibus græcis Cainam non
legitur, ſed illi vel ſunt verſio græca downane
. Ve

D

Paren
4

508 Cavut V.

vel interpolata. Porro LXX. Cainam ex libris
genealogicis addere potuerunt, quia etiam Para-
phraſtas egerunt. 4

tes ochol. 7. Traditio communnis habet, parentes Bea-

tiſſimæ Virginis Mariæ dictos eſſe Joachim & An-

nam. S. Joachim hoc nomine laudatur a S. Epi-

phanio hær 78 & S. Damaſceno 1. 4. fid. Orth.
C. 15 a Martyrelogio Romano 13 Kal. April. &
a Menologio Græcorum die 9. Sept. iidem hi Pa-
tres & Martvyrologia laudant S Annam ſub vo-
nine matris Beatiilimæ Virginis Et Juſtinianus I.
Imperator a 550 templum in honorem S. Annæ,
& aliud ſæcul. 8vo. Juſtinianus I. Conſtantinopoli
erexit, uti ex optimis monumentis probat Bail-
letus. De S. Joachim & Anvba tanquam parenti-
bus B. V. etiam Jacobus Epiſcopus Edeſſenus S.
Damaſceno cævus honorifice loquitur: Et S. Leo
III. ſæculo gvo in Baſilica S Pauii hiſtoriam & §.

Joachim & Annæ depingi juſſit. Ait quidem S.

Auguſtinus l. 23. cont. Fauſtum c. 9. Guod de
Baberarton⸗ MWarix˖ Fauſtus poſuit, quod FPatrem
ahuerit e trihu Levi ſacerdotem quendam nomine

Joakin, quia canonicum non eſt, non me conrin-

git. Et S. Petrus Damiani ſerm. 3. de Nat Virg.

in eos invehit, qui ſtudio ſuperfliuæ curiolitatis

hæc nomina inquirunt. Sed notandum, quendam
Manichæum nomine Seleucum, ut refelleret ca-
put mum S. Matthæi, vulgaſſe apocrypham Scrip-
turam, de generatione Virginis ex tribu Levi,
non vero ex tribu Juda. Ideo negat S. Augu-

ſtinus patrem virginis fuiſſe quendam Joakimum

ex tribu Levi, non vero Joachim ex tribu Juda.
Ad eadem apocrypha ſcripta Seleuci, & Cnoſti⸗
corum de ſtirpe Mariæ reſpexit B. Petrus Da-
miani.

F. 298.

Chr⸗
m d
Aus,
l. 20.

NuS, pe
7. 257
Lue 24
liebat,
edehat,

th-

1. 41.
Aebin

ſ. 21. 5
dben c

geptel
lubuit
Dei⸗
Utionale

elat faen

Lel, d
e. 13
um co
Rrodu
Cus e
Mlemon
Aolcen
di di

. Wa

De Incarnatione verbi Divini. 509

man E §. 298.

ui Chriſtus verus homo factus eſt. Chriſtus Curiſtus
enim dicitur natus ex Virgine Luc. r. vV. 35. verus ko-
meuk pafſus, mortuus: accepiſſe corpus Matth. 20. mo faltus
nnt. v. 26. habuiſſe caput Matth. 27. V. 29. ma- .
ure nus, pedes Luc. 24. v. 39. latus, Joan. 20.
“ v. 25. pectas, c. 13. V. 23. Carnem, oſfſa;
n6 Lauc. 24. Vv. 39. ereſcebat, Luc. 2. V. 40. eſu-
um de iebat, Matth. A. v. 2. ſitiebat, Joan. 19. v. 28.
tium edebat, & bibebat, Luc. 14. v. I. dormiebat,
n Sn Matth. 8. v. 24. lachrymabatur. Luc. 19.
fantrg v. 41. Sudorem emittebat, Luc. 22. V. 44.
rdrbie Sanguinem in venis & arteriis gerebat. oan=
m nis 19. v. 34 & quia circumciſus fuit Luc. 2.
NSAH LV. 21. Virile corpus habebat. Quia igitur ea-
Retang dem criteria in noſtro corpore humano virili
mn deprehendimus, Chriſtus verum corpus virile
G6 habuit. .

G Durer

1 11i r
tont wodt
1

Deinde Chriſtus habuit veram animam
rationalem noſtræ ſimilem, inſtructa enim
erat facultate cognoſcitiva inferiore, ſcilicet;
ſenſu, dum videbat, Joan. I. v. 38. audiebat,
Luc. 13. v. I. 2. Phantaſia, dum cogitatio-
num communionem inter ſe habentium re-
producta una altera etiam reproducebatur,
cujus exemplum videmus Luc. 13. V. I. 4. 3.
Memoria ſeu facultate ideas reproductas reco-=
gnoſcendi pro iisdem, quas ante habuit, dum
Aalibi dicta in aliis occaſionibus repetiit. Item
anima Chriſti habuit facultatem cognoſciti-
vam ſuperiorem fſcilicet intellectum, Luc. 2.
v. 46. 47. ubi in Templo ſedens in medio
Doctorum ſatis oſtendebat, ſe Rcultate di-
. . In⸗=

6⁶

₰

510 Caxuat V.

ſtincte ſibi aliquid repræſentandi eſſe prædi-
tum: Item habebat rationem, ſeu facultatem
nexum veritatum perſpiciendi, uti patet ex
variis ejus diſputationibus Matth. 22. v. 19.
&c. Rurſus quoad voluntatem anima Chriſti
habuit facultatem appetitivam inferiorem:

ſicuti enim Chriſtus eſuriendo & ſitiendo ap-

petitum habuit ſenſitivum, ita, quia affectus
funt apperitus ſenſitivus vel averſatio ſenſi⸗
tiva vehementior, Chriſtus non fuit ſine af=
fectibus: ſic & miſericordiam Matth. 9. v. 36.
triſtitiam Joan. II. v. 33. lætitiam Luc. 10.
V. 21. deſiderium, Luc. 22. V. 15. amorem,

Joan. II. v. 5. indignationem joan. 1I1. V. 33.

ei S. Scriptura tribuit. Præterea dum Chri⸗
ſtus bonum & malum diſtincte cognovit, ap-
petitum & averſationem rationalem habuit,
quando ſalutem hominum voluit, Joan. 17.
V. 24. Igitur veram animam rationalem quoad
facultates naturales noſtraæ ſimilem Chriſtus
habuit, uti ex principiis Piychologicis appa-
ret. Denique anima rationalis corpori unita
fuit, uti ex omnibus adtionibus Chriſti con-
ſtat, in quibus motu in corpore facto, ſimilis
in anima contingebat, juxta illa, quæ in
Pſychologia Philoſophi explicant, Ergo ex
corpore & anima conſtat, & ita verus homo
fuit. Hinc merito ejus Genealogiam refert

S. Matthæus c. I. merito vocatur Eilius homi-

nir Matth. 17. v. 21. vocatur Filius David.
Matth. I. v. 1. vocatur Homo. I. Tim. 2. V. 5.
Et fruktus ventris Virginir. Luc. I. v. 32. vide
S. Irenæum cont. hœr. l. 3. c. 22. & Tertul-
liani librum de carne Chriſti in mea Analyſi
R. P. tom. 3. Schol.

Gol 8
Chriſtn
Firin
ſel jun

(ucen

mamm e
men i
ſnit.

ſaanta

nodd
Der e
meiſi
runn
Coniini
Uartite⸗
ſolllan.
& ſüm
Curdemn

Mün
mie

Finm
Hyin!
antin
lemn,
conyert
Mon dit
nllitn
te mort
Mine
ii, non
ſimilitn
diit 0
ile Cn
tres hit
it d

iir un

N
Uumuntr
Klrre

„
RcC
on
e verbi Di.,
511

eſe Uel
4. S
Simon
Ma.
gus
„ & ej
puli d
ocueru
nt, P
Ant=

U fucliutz
Ui t Chri
fimt c juxt non afſi ſoli
inker S ruc. a B V da
eten em Ci aſili mpfiſſe m
ſi⸗ 4 mam Ch . ilide P iſſe carnet
teniit matn n Unpe simon C ve ex B
i O. Ver 3
* ſmit. anit es ae Kne⸗
llatio ſ ſtant ale „ O d & t, à Us . SS
Wn tia enti ita Si Jeſt Jeſu „ Cu le; ſea.
fuit ie quo cor nus i Imo ins dici in Judei .
1 dd P0 ite n ic ſu .*
1, , d per am eo ris no- m doc in fi iſſim am f
, g, m. cana! Orpus 3 ſtri cebat Igura ejus f. P-
n Luc. r eaſſe alem, i de cœ non fuil Chri Jeſu or-=
Ami äoni im Eii h ita pe lo deſ. ine ur z1adus
lel, apti i, M em ſea Cca an Wire au⸗ piritual
4 ſoli iſtæ arci ecuti anti ire; afi ale
1AIN H Reiane i ſunt r phantaſiauſt- aqwan
goor ſu „ 90 2hique „Mani Her taſia tran .
N,, ca umpt on ta A ichæi ac ed ſtæ, 18-
en Mi Pnlinn am, led belliani eezie „quo-
Wð nilip Chriſt ed e Beati vera Gdierni Cer-
Jul aisen 2 N e. an Beanis Vi nic Ana-
dernel Fljilin hC . 6. C umpfi nenti ir gi idemn .
ly i m ſu minu H di co gine n &
inci⸗ ſta limilitt in Gn! R. dicit kokmentuteen
Niini n. ntiam ilitudi Anilitudin m ur faé nt l. atam
umn em 5 ſer nem din 8. tus i . Q .
Il uul 20 qu. ſed v bomi em C V. 3 in ſü U12
dt converi⸗ aſi eiſte ulgar inum arnis Miſi üwili⸗
Ohtikian⸗ nO lati⸗ Het rem pe t D —
Go lui ſimi iſferel ee de Chrin Peccati ens
Ko,En, ämili ereb illa us h Chri Sd carniZ —
C. itudi at com omo riſto arni Sed
1, N ni mor em Dein muni 5 refer carnis lun-
inc talit. carni nde C cete rtur imati
n Binc qnin atis in Mh önitae quia eius
etsnI.. fin non à Porin Mari ati, ani dicit homi ejus
n 4 . ſin Utanr abuit us eſt am pe quia n ur ſartus in
nin 1. Rit eicin Garnem & maſe on ex us in
Ninke i CE = becr ois & Rufun tradu⸗
lil dai hrinus grum Peccan il. pœna nerat
ſur Rt ad ers. Ronteru⸗ non E. II 1S1e beccr⸗
ſih D1 tr. tth ur, ſen ſa S. M. ntum
6. 4 C un em: 12 E ed ate
at. quam : & 2. V. que m in M thuet
IIen ſum Veru Bea Nuidd mn 48. Et) atrem laria: &
4 Natun 1 Sehe Vn hütrem nequet &
nhol fr r. parti am Vi tihi 2. ef.
corrisete⸗ Sl cula in e neen ut dicer⸗
gere fa An contang & Ek prom uiten, ae
allam conſ⸗ egat pro atrem „ac
Jud angui ſe h- miſe n vo
. merumn wpim abere ue ſæ -
opi 3, ſed mat Pe
Pini tan remam
onem p tum vu *
nnint .
m 9
Ore

An Chri-

512 Cuput V.

eum more communi ex matre genitum eſſe, &
docet matrem & fratres ſpirituales legem Dei

obſervantes carnalibus eſſe præferendos. Tan-

dem dicit, nihil ſibi & matri in patratione mira-

culorum efſſe, quia virtutem ea patrandi non a
matre per temporalem, ſed a Patre per æternam

enerationem accepit. Noluit vero Beatiſſimam
Färgimem matrem vocare, ne aliquibus errandi
occaſionem præberet, ſufficienter tamen ejus ma-
ternitatem declaravit, vocando ſe Filium hominis:
unde etiam S. Ioannes Beatiſſimam Virginem ex-
preſſe matrem Chriſti appellat.

H. 299.

Chriſtus ante ſuam in MWaria Incarnatio-⸗

Rus ante nem corpus hypoſtatice cum Divinitate uni=

Incarna-
tionem in
Waria

corpus

tum non gellit. Nam Luc. I. dicitur: Quoa
ex te naſcetur ſanblum, vocabitur Elius Dei.
Ratio eſt: ſi Chriſtus ante ſuam in Maria

aliud ka- Incarnationem geſſit corpus hypoſtatice ſe-

buerit.

Barcla-
jas, &c.

cum unitum, in Incarnatione illud aut de-
poſuit, aut retinuit. Si depoſuit, ubi man-
ſit? ſi retinnit, non unum, ſed duo corpora
Chriſto tribuenda ſunt.

Schol. 1. Barclajus in Theol. vere Curiſt. Poiretus

in &oτ α. Div. l. 3. & Peterſenius, in miſſter.
primogeniti omnium creatur. Chriſto corpus cœ-
leſte ante Incarnationem ex Maria, ante ſæcula,
vel ab æterno tribuunt, quod corpus eſt quid
medium inter creatum & increatum. I. Enim di-
citur Primogenitus omnium creaturarum: hoc
vero de Divinitate dicitur. II. Hebr. 13. 8. dici-
tur Jeſus Chriſtus heri & hodie. Sed hoc indicat,
Chriſtum in V. & N. T. eſſe fundamentum ſalutis
noſtræ, uti ex ſequentibus colligitur.

.

Schol.

II

Mol. 2.
ote ,
maln e
eangen
enimn
muanits

C
les nat
Hhchuyn
Uitur:
ono fl
It nohr

(Cledd

rgo

Wol

Nepern
Lommt
in,
oogo
tertn,
MAhn d
Miuxit
thchiam
60xS
n exi
Ina
Hikr
kun no
lt, i
fernent
nn
a

An

Dihm ele
s Eyen )
rents Ir

Uum honi
Pugnen:

TNcatnnt
Wraten
etun.l

Cklice
Poden/
t, Aiu
won

De Incurnatione verbi Divini. 513

Schol. 2. Humanitas Chriſti eſt vera creatura, ut-
pote per operationem Dei immediatam quoad ani-
mam ex nibilo produéta: & quia humanitas Chriſti
eandem ſpecie cum noſtra eſientiam habet, modus
enim productionis ejus ſpeciem non mutat, hu-
manitas Chriſti eſt nobis conſubſtantialis.

J. 300.
Chriſtus aſſumpſit imperfectiones huma- Chriſtus
nas naturales. Hinc dormiviſſe, eſuriifſe, imverfe-
lachrymaſſe, affectibus commotus fuiſſe le- Riones
gitur: (H. 293.) Ratio eſt: Chriſtus verus awanes
homo fuit: (l. c.) ita ut humanitas ejus fue- aſſanmpſit.
rit noſtræ omnino ſimilis & conſubſtantialis:
fed imperfectiones humanz naturales, ſunt
conſequens conſtitutionis eſſentiæ humanze:
Ergo illas aſſumpfit.

Schol. 1. Chriſtum doloribus obnoxium non fuiſſe Incorrup-
negarunt Valentiniani, & Eutychiani dicti In- ticolæ.
corrupticolæ ex Acephalorum grege, id eſt, eo-
rum, qui fuerunt ſine capite, ex quo a Petro
Moggo Epiſcopo Alexandrino receſſerunt eo præ-
texta, quod Concilio Chalcedonenſi anathema
Palam dicere diſſimularet. Hanc heæreſin multum
adjuvit Juſtinianus Imperator ab uxore ſua Eu-
tychianis favente deceptus, qui cum in Ortho-
doxos ſtrenue ſibi adverſantes excandeſceret, &
jam exilii poznam in eos decreturus eſlet, repen-
tina morte ſublatus fuit. Favere illis videtur
S. Hilarius 1. 10. de Trinit. ubi fuſe probat; Chri-
ſtum non habuiſſe doloris ſenſum. Quamvis, in-
quit, iRtus incideret, aut vulnus deſcenderet
aßferrent quidem hœc impetuun paffionis, non lamen
dolonem paſſionis inferrent. Et hoc explicat exem-
plis aquæ, ignis, & aeris, quæ fi verberentur,
berforentur, aut dividantur, minime ſentiunt.
A plu⸗
Schram Inſlit. Theol. Tom. I. K k

Capaxt V.

A pluribus ſæculis de mente S. Hilarii diſputatur Pnli

àa Catholicis. Erroris eum accuſarunt Claudianus ſla lbe
Mamertus I. 2. de ſtatu animæ c. 9 Baronius ad Pus o
annum 563. n. 4. Illum econtra vindicant Lan- Purmm
francus contra Berengarium, Magiſter ſententia- Chricto
rum in 3. ſent. S. Bonaventura in 3. d. 16. q. 5. mum e
S. Thomas 3. p. & omnes paſſim Theologi. Alii e
putant, S. Hilarium incidiſſe quidem in hunc er- gnin 4
rorem, ſed revocaſſe; uti Guillelmus Pariſienſis HK
teſte S. Bonaventura l. c. & Petavius 1. de Trin. 6hlim
c. 5. Nam S. Hilarius ſententiam Catholicam ex- Ni

preſſe docet in Pſ. 53. Murivit, inquit. ſitivit;, ni
dormivit, laſſatus fuit, mæſtus fuit, & flevit, 8& ind
paſſus, & mortuus eſt. In Pſ. 44. In eum omnia, x

nulli

quæ noſtræ neceſſitatis ſunt, irruerunt; Jed ab eo
naturæ ſug virtute ſuſcepta ſunt, dum mortem no- d
ſtram votens non mori, etiam timorem in ſe morti intn .
ingruentem non renuit. Et in Pſ. 68. Percuſſus öt
Dominus peccata noſtra ſuſcipiens, & pro nobis do. ir
lens. Et l. To. de Trinit. n. 47. ſcribit, pro nobis do- 1 .
let, n. 55. flevit & doluit, n. 67. Paſſus quidem en an
unigenitus Deus, quc homines vati poſſunt. Ex his Ni
colligimus S. Hilarium nunquam in errorem inci- Pedeſ
difſe, ſed ſecum conciliari poſſe, unde in loco “
primo citato ſolum vult, quod non doluerit Chri-
ſtus, ictuum tela non ſenſerit ex conditione & nane
neceſſitate naturæ per peccatum corruptæ, & nii !
dolores ab eo removet, quales nos experimur, Vu
qui funt a peccato, rationem perturbantes & H
ineluétabiles. Item Clemens Alexand. l. 6 ftro- kune
2 matum ait: Ipyſe autem. paſſionis erat Xρνν+ dr.
ut quem nullus ſubiret motus affeRionis, neque vo- te
luptas, nec dolon. Verum Tournely putat,
S. Clementem paulo liberius extra metas ſtriétioris
Theologiæ proceſſiſſe. Vide meam Analyſ. P. P.
tom. 2. (jpi
An Curi- Schol. 2. Salvo fidei dogmate modo expoſito lis eſt UeS
ſtus inter Scholas, an Chriſtus doloribus obnoxius D
neceſitate fuerit, ex ſola ſua voluntate, an ex neceſſitate
natura naturæ fſimul & libera voluntate. Putant non- E di

De Incarnatione verbi Divini. 515

tüchn nulli Chriſtum non ex neceſſitate naturæ, ſed ex dolorihis
n Chnin ſola libera voluntate doloribus & aliis infirmitati- oynoxius
9 Drwn bus obnoxium fuiſſe, quia neceſſitas ſubjacendi fuerit.
8 humanis infirmitatibus eſt ex peccato, quod in
Chriſto non fuit. Alii cenſent, Chriſtum non tan-

iber knte⸗

ztS tum ex ſua voluntate, ſed etiam ex neceſſitate na-
henes 4 turæ, quam aſſumpfſit, doloribus ſubditum fuiſſe,
nin bue quia carnem noſtræ per omnia ſimilem absque
ns H peccato, adeoque doloribus & aliis infirmitatibus
s! E! ſubditam aflumpfit. Et patet etiam ex ep. Hebr. 4.
htholian: v. 15. ubi dicitur tentatus per omnia. em pro-
nguit , bat ratio ex legibus unionis corporis & animæ
G ſeh! duéta, qua fit, ut ex certis animæ cogitationi-
Aun bil bus reſultet certa in corpore fluidi nervei & ſan-
„ℳ gvuinis commotio, & ex motu corporis certa in
morten: anima ſenſatio, adeoque dolores & cæterzæ in-
in ne firmitates naturalem carnis conditionem conſe-
Durelhu quuntur. In multis tamen infirmitates illæ, quas 3

gnotit nos patimur, ab illis Chriſti differunt. Et quidem
I. Necefſitate, quia illas Chriſtus ad libitum ex-
cutere potuit. Oblatus enim eſt, quia ipſe vo-
luit. Iſ. 53. v. Deinde 2a. differunt cauſa, quia
neceſſitas fubjacendi naturæ infirmitatibus non
fuit in Chriſto, ſicut in nobis,ex peccato, cu-
Teert jus pœnæ ſunt. 3. Differunt effectibus, quia hu-
el manæ infirmitates plerumque nobis dominantur,

oNN
r rationis uſum præveniunt, eam perturbant, &
e⸗ , ad impatientiam nos provocant: At in Chriſto or-
utas dinatæ erant, placidæ, & ad nutum ab eo rege-

16 bantur. Vide CI. P. Gervaſium de verb. incarn. &y
61 praf. oper. §. Hilar. a noſiris Maurin. praficam.

tvelr §. 301.
ebllit 4 . . .
at! Chriſtus non aſſumpſit imperfectiones hu- Chriſtus

„manas morales, adeoque nullum unquam non aſ-
obe in eo peccatum fait. Ita teſtatur S. Serptu.· m .
, ra. I. Joan. 3. V. 5. Ekccatum in eo non eſt. wibe,
rech, Et Chriſtus ipfe Joan. 8. v. 40. Quis eX Vobit monagly;s
n . KkA arguet

„

ner pet-
cabit.

WNWec pec-
care po-

516 Caput V.

arguet me de peccato. 2. Cor. 5. Vv. 21. Eum,
qui non noverat peccatum, pro nobis peccatum
Jecit: id eſt, hoſtiam pro peccato. Et 1. Pet. 2.
Qui peccatum non ſecit. Ratio eſt: Imperfe-
ctio moralis infert repugnantiam adverſus

legem. Sed hanc Chriſtus non habuit, ut-

pote ab Adami ſemine corrupto non propa-
gatus (§. 291.) Ergo imperfectiones mora-
les & peccatum non habuit.

Schol. I. Calvinus I. 2. Inſt. c. 16. Chriſto peccatum
imputare non erubuit, & illa verba Chriſti in cruce.
Deus, Deus meus, ut quid me dereliquiſti, fuiſſe
verba animi impatientis & deſperantis ait. Sicuti
& illa verba Fater, ſi fieri poteſt, tranſeat aà me
calix iſle, impatientiam denotare videntur. Sed
prima verba ſunt hominis non deſperantis, ſed
acerbiſſimum ſuum dolorem indicantis, & dere-
lictionem illam, qua in parte inferiore & ſenſiti-
va omni ſenſibili ſolatio carebat, demonſtrantis.
Deinde Chriſtus non abſolute poſtulavit, ut calix
ab eo tranſiret, ſed inſtinétu naturali mortem re-
fugit, ut ſe verum hominem prabaret, Divinæ
tamen voluntati perfectiſſime conformis fuit.

Schol. 2. Quærunt hic Scholæ, an Chriſtus abſolute
peccare non potuerit, & unde ejus impecca-
bilitas provenerit. Reſpondemus, impeccantiam
Chriſti ex vi unionis hypoſtaticæ profluxiſle,

unde in eo peccatum abſolute eſſe non potuit.

Ita docent S. S. P. P. S. Dionyſius Alex. ep. ad
Paulum Samoſatenum: Memo eſt, qui peccare non
poſſit, niſi unus Chriſtus. S. Ambronius apol. 2. de
David, c. 9. S. Auguſtinus in Ench. c. 36. Ratio
eſt: Qui natura Deus eſt, & una cum Verbo Per-
ſona, vi unionis hypoſtaticæ peccati capax non
eſt: Sed Chriſtus natura ſua Deus eſt, & una cum
Verbo Perſona, ergo peccati capax non eſt. Por-

ro quomodo cum hac impeccabilitate ſteterit in
Chriſte

Chriſc
(i ili
dum i
mos

concili

tnerit
conjan
oblige
velle
t: ſ

poſito

geli
Uen me
on pot
n enn
tült w
Chrid
ſed e⸗
dute
ayit

lat in
erhibe
ln
hitn
münn

9 pelen
Kiincn
Mi, fui
t. Veni
ſent a ni
Wt. d
Gablis,
e & En

oNnN

t, u
immt
get e

De Incarnatione verbi Divini. 517

Chriſto libertas maxime cirea mandatum morien-
di illi impoſitum implendum, eſt quæſtio admo-
dum intricata, & vix a nobis extricabilis. Dici-
mus impeccabilitatem Chriſti cum ejus libertate
conciliari per hoc, quod licet Chriſtus non po-
tuerit velle non mori in ſenſu compoſito, id eſt,
conjungere negationem mortis cum præcepto
obligante; bene tamen in ſenſu diviſo, id eſt,
velle negationem mortis ut abſtractam a præcep-
to: ſic enim vere potuit velle mori etiam fup-
poſito præcepto, & tamen non potuit velle trans-
gredi hoc præceptum: non potuit velle negatio-
nem mortis ut abſtrahentem a tali præcepto, &
non potuit velle negationem mortis ut conjungen-
dam cum præcepto, adeoque liber fuit. Alii pu-
tant mandatum moriendi abſolutum & a libero
Chriſti conſenſu omnino independens non fuiſſe,
ſed conditionatum, ſi nempe Chriſtus illud accep-
tare vellet, quod reipſa volens & lubens accep-=
tavit.

G. 302.

Infirmitates humanas perſonales V. g. le- Curiſtus
pram, cœcitatem &c. Chriſtus non afſump- infirmita-
ſit. Nam infirmitates humanz perſonales tes huuna-
ſunt pœna peccati: (H. 269.) Sed Chriſtus uas Perſo-

nales non

ſine ullo peccato fuit: (H. 301.) Ergo nec aſſumpſit.
pœnzæ peccati in eo locus fuit.

Schol. An Chriſtus forma decorus fuerit, certo de- An forma
finiri nequit: nihil enim certi nobis de hoc con- decorus
ſtat in S. Scriptura, quæ dum ſpecioſum nobis fuerit.
exhibet, de animæ pulchritudine explicari poteſt,
dum vero deformem deſcribit, de ejus paſſione
loquitur. Similiter S. S. Patres diverſimode hic
ſentiunt. Vide diſſert. D. Calmet.

Kk 3 G. 203.

Anima
Chriſti
perfemiſi mana ſcientia donata fuit. Ita docet S. Scrip-

Rum
ſcientiam
habuit.

518 Caput V.
§. 303.
Anima Chriſti ab ipſo ſtatim conceptio-
nis inſtanti perfectiſſima rerum omnium hu-

tura Iſ. 1II. v. 2. Requieſcet ſuper ezum Spiritur

Domini, piritur ſapientiæ & intellebtus, Spiri.

tus ſcientiæ & piatatir. Id quod probavit etiam
eventus, dum ſummum ſuum intellectum
adhuc duodennis oſtendit ſedens in medio
Doctorum. & dum ſpinoſiſſimas quæſtiones
ſibi propoſitas ſapientiſſime ſolviſſe in Evan-
gelio legitur. 24do ita docent P. P. S. Juſtinus
gq. 58. Z. Baſilius ep. 141. S. Cyrillus I. 3.
cont, Neſt. ait: Credimus énim e ipſo ventre

drque utero Virgineo ipfſfum Emmanuel, cum

Deur eſſet, hominem prodiiſſe plenum procul du-
bio ſapientia & gratia, quæ illi naturaliter ine-
rüt. Ztio. Rationes affert S. Fulgentius tum
ex unione hypoſtatica, tum ex eo, quod
Chriſtus Patris, quem nil latere poteſt, ſa⸗

pientia exiſtat.

Schol. Gnoſtici & Valentiniani teſte S. Irenæo I. 1.
c. 17. Chriſtum ſub ferula præceptoris Alphabe-
tum didiciſſe aflerebant. Ariani & Neſtoriani,
qui Chriſtum purum hominem eſſe dicebant,
omnem illi in primo inſtanti conceptionis ſcien-
tiam denegabant. Inter Eutychiauos etiam emer-
ſit ſecta Themiſtiana, a Themiſtio diacono, &
Severiana a Severo: a doctrina vero ſecta Cor-
rupticolarum & Agnoitarum, ob ignorantiam,
cui Chriſtum obnoxium fuiſſe dicebant, dicta. Et
Grotius in c. 13. S. Marci docet, Chriſto nonniſi
poſt reſurrectionem omnem ſcientiam conceſſam
fuiſſe. Probare hoc volunt I. quia Luc. 2. dici=
tur Jeſus profecifie ſapientia & ætate, Sed e
intel⸗

iintelli
ſed ſ
in an
exer
went
105, .
Chriſe
n de
win!

logi⸗

i
funti

Duta d

ebene

l lane

c
e

ſone
ettin
garet,
Cine
ligt un
UMri,
ſlm,
Hne .

C

allkuc

Fnple
laturay
gor
No⸗

et e

Coror

De Incarnatione verbi Vivini. 519

intelligitur non de ſapientia increata & Divina,
ſed ſolum de experimentali, quando ſcilicet eas
Calei in anima humanas doloris & triſtitiæ affectiones
expertus eſt, quas licet antea noviſſet, non ta-

unrat men ſenſerat, vel profecit non quoad ſe, ſed quoad
et5 nos, quibus proficere videbatur. II. Leontius de
n Nm Chriſto ait: Et ipſe aliqua ignoravit, & Scriptu-
r, N ra de eo dicit: proficiebat ætate & ſapientia Ve-
litin rum Leontium hic metas exceſſiſſle notant Theo-
ntelete logi.
in e . G. 304.
nrtiun . . .
in r Anima Chriſti ab ipſo Conceptionis in- Curiſtus

lufin ſtanti beatifica & intuitiva Dei viſione do- bemtifca
6l; nata fuit, non tamen Deum proprie com- von
ſru prehendit. Quod anima Chriſti beatifica vi- Fruebalur.
ſione donata fuerit, ad fidem quidem non

n pertinet, eruitur tamen ex S. Scriptura, &
itni eſt communis Theologorum, ut qui hoc ne-
Hi garet, temeritatis notam non effugeret.
0, Quippe Joan. I. v. 18. dicitur: Veum nemo
ef, midit unquam, VUnigenitus Eiliut, qui eſt in ſinue
oech Patris, ipſe enarravit. Ubi de Chriſto non
ſolum, ut Deo, ſed ut homine ſermo eſt.
eh Hinc Euſebius 1. 10. Demonſt. Evang. c. 21.
Ar Sic Chriſtum loquentem inducit: Cum enim
Nefons adhuc intra cellam geſtantis me in utero laterem,
iet te tamen Deum meum videbam & S. Leo ep. 25.
ene Simplex & incommutabilis natura Deitatis. Sic

naturam aſſumptam beatificans, ut glorificata
in glorificante permaneat. .

Non tamen Deum proprie comprehendit, Won ta-
licet enim totum, quod Dei eſt, ac modo nen Deum
perfectiſſimo creatæ capacitati accommodato ,
cognoverit, non tamen modo infinito, quo er,

Kk 4 Deus

520 Caput V.

Deus cognoſci poteſt, eum cognovit, cum
infinitz cognitionis anima creata incapax
exiſtat. Deinde hæc propoſitio Auguſtini de
Roma damnata fuit in Concilio Baſileenſi
ſeſſ. 22. Anima Chriſti Deum videt tam clare
G intenſe, quaum Deus videt ſeipſum. Et S. Ful-
gentius ait: Poſumur plane dicere, animam
Chriſti habere plenam notitiam Meitatis, neſcio
tamen, utrum debeamus dicere, quod anima Chri=
Rii ſie ſuam Meitatem noverit, quemadmodum ſe-
ipſa Mivinitas novit.

Quomodo. Sthol. Maxima difficultas eſft, quomodo viſio bea-

tifica eum perpeſſione dolorum in Chriſto conci-
liari poſſit. Dici poteſt beatitudinem ſolius ani-
mæ, cum doloribus ſtare poſſe, quia voluptas ex
viſione Dei, dolor ex vulnerato corpore oritur.
Vel unio animæ cum Verbo ſummam volupta-
tem, unio vero animæ cum corpore ex læſione
ejus ob leges unionis fummum dolorem protulit.
Vel Chriſtus cohibuit in fuperiori animæ parte
gaudium ex viſione beatifica promanans, ne in
inferiorem partem difflueret, ut ita per dolores
opus noſtræ ſalutis perficeret, ſicuti cohibuit, ne
gloria animæ in corpus redundaret. Verbo: My-
Rterium eſt. Porro Chriſtus per ſcientiam beatifi-
cam cognovit, quæ beati in coœlo vident, & vi-
dere poſſunt. Per ſcientiam infuſam cognovit
omnia objecta naturalia & libera per proprias
earum ideas, fupernaturalia vero per ideas indi-
tas. Denique per ſcientiam experimentalem illa
omnia cognovit, quæ per varias operationes vel
mentis, vel ſenſuum externorum ſucceſſive intei=
lexit, aut in ſe expertus fuit.

F. 305.
In Chriſto fuit gratia unionis ſeu fubſtan-
tialis, per quam humanitas Chriſti ſubſtan-
tia⸗

Olit, ar
n mMan

Nglinn 4

Der
tun
lis u⸗
7, Nine
Mtie,
unn
foiin

9 hk
ſolius 4
flupes
e C

n N

e ex E
en n.
int

De Incarnatione verbi Divini. 521

tialiter ſancta fuit, uti ex ſequentibus magis
patebit. 2do. Gratia capitis, uti pariter in-
ferius apparebit. 3tiο. Gratia habitualis &
ſanctitas adventitia perficiens animam ad ope-
rationes ſupernaturales Joan. I. plenus gratio
& veritatis. Cujus ratio eſt, quia gratia ha-
bitualis eſt neceflaria ad operationes ſuper-
naturales modo connaturali eliciendas: Et
hæc gratia dicitur naturalis, ſi ſpectetur hu-
manitas in ſenſu compoſito unionis: nec ta-
men ſequitur, Chriſtum eſſe ſanctum tantum
per participationem, nam effectus hujus gra-
tiæ ſolum eſt, reddere ſubjectum gratum
Deo, & juvare ad operationes ſupernaturales
modo magis connaturali exercendas.

Ato. In Chriſto fuit gratia actualis non qui-
dem excitans, ſed operans & cooperans,
nam gratia excitans ſolum datur, ut ſopitos
ad bonum excitet, qua utique Chriſtus ad
bonum ſemper paratus non indiguit: Gratia
vero operans & cooperans eſt ipſa Dei no-
biſcum operantis actio, ſeu concurſus, qui
ad omnem actionem creatam eſt necefſarius.

5Sto. In Chriſto fuerunt gratiæ gratis da-
tæ, Fides, Sermo ſapientiæ, ſcientiæ, gra-
tia ſanitatum, operatio virrutum, prophetia,
diſcretio ſpirituum, genera linguarum, in-
terpretatio ſermonum I. Cor. 12. v. 7. Uti
videri poteſt in tota hiſtoria Evangelica.

6to. In Chriſto fuerunt omnes virtutes
morales infuſæ, quæ ordinantur ad bonum,
quod modificatur per Legem Divinam, non
vero per rationem hamanam, & cauſantur

k 5 per

322 Caput V.

per operationem Divinam; hæ enim virtu-. anlule

tes cum gratia habituali ſimul infunduntur,

& animam inclinant ad eorum actus facilius
eliciendos. Item fuerunt in eo omnes vir-
tutes acquiſitæ, quæ ordinantur ad bonum
modificatum ſecundum regulam humanæ ra-
tionis, & poſſunt cauſari per actus huma-
nos, quorum principium eſt Ratio, nam
Chriſtus has exercebat, ſicut alii bomines:
fuerunt tamen hæ virtutes in Chriſto ſeclu-
ſis imperfectionibus, quæ vel peccatum ſup-
ponunt; vel ſtatui beatitudinis repugnant:
Unde in Chriſto non fuit Fides, & Spes,
quæ viſioni beatificæ omnia clare videnti &
poſſidenti repugnant; nec continentia, quan-
tum ad reſiſtentiam pravis motibus, qui
in Chriſto non fuerunt.

Ttimo. Fuerunt in Chriſto dona Spiritus S.
teſte Iſaia c. 1I. v. 2. Requieſcet ſuper eum
Spiritus Domini: Spiritus ſapientiæ & Intelle-

Kus: Syiritus Conſilii & Fortitudinix: Gpiri-

tus ſcientiæ & Fietatis: & replebit eum Siri-
tns Limorie Vomini. Hic tamen timor mere
filialis & caſtus fuit, non vero ſervilis ex
metu gehennæ: Item Conſilium ſine aliqua
dubitatione ſanum & rectum de agendis judi-
cium fuit. J

H. 306.

At vero Chriſtus per hucusque demon-
ſtrata non ſolum humanam naturam, ſed
etiam juxta alibi dicta, quia Patri ſuo eſt
