1. Kcclea
tatemn in
Giſima
Uude in

. De Theologiæ Dogmaticæ, NWatura, &c. 87

giata, Ar. a. 1438. 21. Lateranenſe V. ſub Julio II. &
Arriin Leohe X. a. 1512. 22. Tridentinum inchoatum
Nul 2. 1545. finitum a. 1563. ſub Paulo III. Julio III.
4 Pio IV. vide colleéti. Conc. Coleti. Bail. & An-

Arckiepitg . 1
W nati apparat. & Thomaſſ. ac Cabaſſutium. Et
ebztei 1 Summam Carranzæ a me auctam & in quatuor
d Steiufter tomis editam. .
4
Epiconin
elee „L24.
1 Ceneralat 4

nli Summi Pontificis eſt convocare Concilia cu- Convoca-
etniit 2 menica. Nam Primo Chriſtus curam univer- tio Conci-
ſalis Eccleſiæ ſoli ſummo Pontifici in per- lii gene-
ſona S. Petri commiſit Luc. 22. V. 32. Tu vali⸗ ad
aliquando conmverſur confirma ſratres tuos. Et 1 H
Joan. ult. Paſct oves meat. Secundo Ex Tra Beltake
ditione conſtat, quod jam ante tempora
S IE Conſtantini M. ſola poteſtas Eccleſiaſtica ce-
Colkmim lebraverit Concilia absque Auctoritate im-
ed perii Civilis, uti hæc Concilia trium primo-
inchet rum ſæculorum enumerat P. Daude S. J. in
ct reflex. Hiſt. Eccl. c. 2. 1. 3. Neque movet
6SImgg reſponſio Pfeffingeri ad Vitria. 1. 3. tit. 2.
Ge qui ait: In quœſtione, cui competat jus congr’-
etain Lgandi Concilia, ſermonem eſſe de republica Chri-
e, Ir lu ſiana, nec de ſtatu Keligionig Chriſtianorum
119 ren , . ,
ſuh Ethnicis Imperatoribur, ſub quibus fideles

XY conttt 4 . „. .
S ex mutuo conſenſu, vel ut verbis Bölhmeri utar.
Taemm in not. ad Fleury Inſt. Jur. Eccl. p. 1. C. I.

aere G. 3. Ex quadam conſederatione privata, non
I imperio aut præcepto ſuperioris ujusdam vocati
I. ſuc votuerint convenire. Nam huic aſſerto obſtat
un. ½ 1I. Eccleſiam ex ſua inſtitutione eſſe ſocie-
un es tatem inæqualem & rectoriam, que perfe-
tt (ctiſſima eſt, adeoque Eccleſiæ conveniens,
er ungde in S. Scriptura vocatur, domus, Ci-
F 4 vitas,

88 Diſſertatio Prooemialie.

vitas, Regnum, quæ omnes ſunt ſocietates
inzequales. 2. Diverſa conditio Eccleſiæ

ſub imperante ſæculari Hoſte & Chriſtiano

eſt non quoad ſtatum internum & Hierar-⸗
chicum, ſed quoad ſtatum externum Pro-
tectionis publicæ. Rurſus Annatus in appar.
Th. Poſ. 1. 5. a. 3. obſervat, nullum eſſe
oecumenicum Concilium, quod fuerit à ſolo
Imperatore, & non a ſummo Pontifice, ſive
de illius conſenſu tacito vel expreſſo, ant
ſaltem illo minime inconſulto convoçatum:
De Nicceno I. teſtatur Synodus VI. act. 18.
illud Conſtantinum & Silveſtrum convocaſſe.
De Conſtantinopolitano I. refert Theodoretus
I. 5. hiſt. c. 9. Theodoſium Imp. litteras
Damaſi P. quibus Concilium indicebatur,
ad Epiſcopos miſiſſe. De Ephefſino teſtatur
Proſper in Chron. celebratum eſſe Cyrilli in-
duſtria, & Cœleſtini Auctoritate. De Chal-=
cedonenſi patet ex epiſtola Marciani Impera-
toris ad Leonem, quem rogat, ut adveniat,
& Concilium faciat. Concilium Conſtantino⸗
politanum II. conſentiente Vigilio, IIItium ab
Agathone convocatum fuit. Oecumenicum
VII. Adrianus I. ViIlvum Adrianus II. in⸗
dixit. Idem ſtatuerunt Concilia: Chalcedo-
nenſe act. 1. Dioſcorum prohibet federe inter
Epiſcopos, quod ſine Auctoritate Papzæ Sy-=

nodum celebraſſet, quod nunquam licuit.,

Synodus VII Actio. 6. irritum declarat quod-
dam Concilium Conſtantinopolitanum, quia
ſine conſenſu Papæ cosctum fuit. Yertio
Ex his conſtat Clericis & laicis conſentien-

tibus omnia œcumenica Concilia Auctori-
tate

De Te

tate fumm
ſed bis ce
oppolviſen
failent, e

Klol. Prote
Zenleralis
(Ompetere.
Tridentinun
Non 45 In
Dobant hor
Mmun ſeeen
Ptgata ſunn
Mantem ſa
atie & Pr
QAyencdi, n
ſcia worden
dratdione
dem cixil
Videtur,
Dace Deci
bertati ſi
0 legtii
compele
Artae
Perio de
Peratorn
6. Dpice
ltterts,
Denlis ge
tas Con
Pregentil
¹ ſis ſinch
tum et
Dreeitn
ner
bacl Im
l
en ſiern

Ut.
gic Do
ogmaticæ, Na
„ Watur
tura, &.
9* EogH.

ſant ſor
3 obleft ta
Gitio bul te ſu
A ſe mm
ed hi orU
09 his certe m Pontiſicr
ppoſuiſſe ſe nonnt cum
ent e nonnul “M celebrata fui
iſi, de wariwe n kunbe,
rum jn rinci
ure . eIPes
otz perſu:
aſi

m &ln fuiſi.
eXtetnbn fuiſſent, ergo il
natus in Schol. P ergo illis hoc j
. 1. . . roteſt oc jus
5 nollune geher: — antes compe
alis n doce apetit
d fueri 4 com on Papa nt co T.
kllti Tri petere: & Pee, ſed nvocati
Portlcef no dentinum Caro'lus mpcratori & Conci
nen, 1 n ab lmperato eſſe Anee ihen d onel. N
MMello robant iperator e recipi eus ideo C Regibus Vaon ver.
CobVOstaa morum no a b e, ſed bier dain cla oncilium an Pngz.
s Vl. K. gregata elor eemde onegatun quia ves aicos,
“/ per unt. „ qu 0° Co Ocatum 9 quor 35
kun un antem ſe Verum D ſolo I ncilioru eit. tan cE
ett Theodor catiæ & Ecular licet Imper m pri- mien po
e cavendi Protectiomie reſider concedamt atore con teſtas ali. .
Unn Ucdia urd ne Seueng circa E jus Tüprern apud im- quo mo do
iieim Praliome Conm ndec es Naclelnn &3 AdrHe.
hehtno ten tem ene Comeilierum. in ton ber Religini præ-
eſe d videtun, ut wontmevrt ſmul rdestiaone is dil⸗
te⸗ De pace Eccl contre s illius Aetariaat cele-
. Deu bertati eſiæ & verſiæ uctori poteſt
fciari Iun do at ſuffragio Imperii e Raütioni, ade z. dro-
,d6 egitimus rurmin Conetiliis: ſ. s obortæ ⸗
SH mpeſcan conſe onciliis opiantur pro 5
ſene Stori tur. rvetu s conſi Br. 2. Li
. onllauu ſi itate eti 4. C rx, & ſe ulatur Li-
lio, tin ſiæ tempo- latr vili ndemnati editioſi tr 3. Or-
0 4 pPerio rali urbi i compri i in C umultus
ecbnmene deſt is alicui prim oncilii 8
rn perat itutæ alicu antur iis a
Granns Ber Woilco locus allan vel Provist ccio-
Elie 2. Epiſco ad celeb aliquis el Provinci ccle-
ia: Ch litteri pi i ratione ex ciæ i
1I1S ut n Concilii nem C. Poteſtat im-
et lelee penſis ded n (onciläis gene oncilii ailie Im-
1te Me das Sonciliorum. traétorii Tallbne ooneneper
de e greg cilior ala iis, & ongreg .
duan N gregentu um ntur. publici egati
Gquan E ſas ſa ur fine quaſi vil . v. TC icis e
declauthe t nétion conſenii ileſcat, t ne auct X-
AIalle um eſt es Legu enſu Cæſa „ ſi Roneihnten
tanun præſcitu ao aiii ge Elareo en cilia con-
m Ad jtu Im ulli co ilium Ontra ex
fuat. N vocati peratori nventu „quibus preſ-
. 64 paci ig e rIs C s abs conſtit
s olen, Paci Imperii Prot coeant que lic ſtitu-
cili on Rpentale Parl Mhietettronis & e en &
mer 7 i 5 . nen †
4 en ſaeru independ cum exe us Provid Jüs
m in entia E rceri d idendi
in Eccle ccleſi ebet 1
ſia nor i* fal
na non ſit „ cum R Va
5 it penes po egi-
2 P pulum

90⁰ Diſſertatio Prooemialis.

4
& Magiſtratum Politicum, ſed proprium fſit ſpe-
ciali & ſeparatæ poteſtati Eccleſiaſticæ, quam
ſervator inſtituit, & Apoſtolis, eorumque ſuc-
ceſſoribus concredidit, quibus ſolis dixit Matth.
18. v. 18. Amen dico vobis, qucunque ligave-
ritis ſuper terram, erunt ligata & in cœlo &zc. Et
act. 20. V. 28. Attendite vohis, & univerſo gregi,
in quo vos Sviritus &., poſuit Epiſcopos, regere
Eccleſiquz Dei. Cumque hæc poteſtas ſacra Præ-
ſulum Eccleſiæ non deroget imperio Civili Prin-
cipum ſæcalarium, nec per eam naſcatur ſtatus

in ſtatu, utpote quæ ſpeétat beatitudinem ſuper-
naturalem fidelium, cum econtra poteſtas Boli-

tica pro fine intendat ſalutem temporalem Civi-
tatis, cui imperium ſacrum non eſt eſflentiale,
quia, uti notat Wolffius in Jur. Nat. part. VIII.
Cc. 4. J. 955. in KRepublica Hebrcorum jus cercu
Jacra erat venes Pontifiem maximum, imyerium
civile penes Kegem, utergue jus ſuum hahebat ple-
0 jisre dac independenter ab alio; Ecquis vero di-
Xerit, hoc inſtitutum fuißſe abfurdum, etiamſi ſe-
ponas, quod fuerit Divinum. Hinc a jure Maje-
ſtatico externo convocationis Concilii, nulla eſt
argumentatio, quod ſoli Principi jus convocandi
Concilia competat, imo contrarium ſequitur; cum
enim in Conciliis tractetur de rebus fpiritualibus
& ſupernaturalibus, quarum curam fſolis Apoſto-
lis & eorum ſucceſſoribus Chriſtus commiſit, ſu-
premo capiti, cui omnes obedire tenentur, jus
convocandi Concilia generalia afferendum eſt,
ita ut nullum fit vere Gcumenicum Concilium,
quod fuerit a ſolo Imperatore, & non a ſummo
Pontifice, vel de illius conſenſu tacito vel ex-

preſſo aut ſaltem illo inconſulto convocatum, id,

quod in octo Conciliis primorum ſæculorum
exaéte obſervatum fuiſſe patet ex S. præc. Hoc
modo folius ſummi bPontificis eſt convocare Con-
cilia generalia, Archiepiſcopi Provincialia, Pri-
matis Nationalia, quin negetur, ex jure Advo-
Catiæ ſupremæ poteſtatem civilem ad eorum con-
. voca=

Ve Tyol

VOcationeen
Phum Rieg

us convo-
COhtra jl

Kunni
ſuor ſeget
Primo A
§. Mathie
Concilük
obſeryaton
8. Petins

docet I

Concilio

fuit Oins

Vincentins
More E
Chnlcekone
Lubentin
um bresh
1 boe C
Dnafus
as
Glidem
Doſtea Ro⸗

Venire Vo!

edſalſib

ghia lente
roltam

Delitan c
debratr

iali. ,
De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 91

Droprium t
leſiaſtee,

vocationem concurrere poſſe. Vide Cl. D. Joſe-
phum Riegger Inſt. Jur. Eccl. Sest. 2. cap. 4. ubi
jus convocandi Concilia Rom. Pontifici vindicat
contra Juſtin, Febronium de Stat. Eccl. c. 6.

Oleecuigte
G in crlel

Epiſcopot, ir “ . . .
rſe “ Summi Vontificie eſt, ſve per ſe, ſive per Papæ

rheio lii Juos legatos Conciliis eumenicis prſidere. Sic etam /
n leIe Primo Act. I. in Concilio pro electione de ver ſe,
Vel ver

eatintinenk S. Mathiæ habito S. Petrus tanquam præſes
Ntra Miets
tempolen

non ett eſe

Concilii loquitur & Act. 15. in Concilio de " Vega-

tos Conci-
obſervatione Legalium celebrato furgens io gene-
Ne B. Petrus dixit ad eos &c. Idem decundoralt præ-
rorun l docet Traditio & continua praxis Eccleſiæ. ſdere.
mimmn, “ Concilio Nicæno I. nomine Silveſtri P. præ-
ſum 6 fuit Oſius Cordubenſis Epiſcopus, Vitus &
uie Vincentius Presbyteri, uti patet ex ſubſcri-
dn, u ptione. Epheſino l. nomine Cæleſtini P. præ-
Nel fuit S. Cyrillus Alex. teſte Evagrio l. 1. c. 4.
W um Chalcedonenſi præfuit S. Leo per Paſchafium
unn ſelim & Lucentium Epiſcopos, Bonifacium & Ba-
ehs fim ſilium Presbyteros uti liquet ex ejus epiſtola
um S ad hoc Concilium. Conſtantinopolitano I.
ns cmm Damaſus quidem nec per ſe, nec per ſuos
e tenen legatos præſedit, utpote qui convocaverat

Ferepe . . 3
n quidem Epiſcopos Conſtantinopolim, ſed
ne poſtea Romam ad pleniſſimum Concilium eos
ti Venire volebat, quibus exjuſtis cauſis ſe ex-

coNre ocuſantibus ultro permiſit, ut emanerent,
un α quia ſententiam ſuam in Concilio Romano
X lnnn prolatam jam amplexi fuerant: Quare Syno-
eeme dus Aquilejenſis, Romana & Conſtantino-⸗
i , politana continus ſerie Damaſi auctoritate

,ul amne celebratæ in unam Concilium, cumenicum
. Il.

92 Diſſertatio Prooemialis.

II. dictum coaluerunt. Synodo generali V.

in caufſa trium capitulorum Vigilius P. inſtan-

ter a Concilio rogatus præſidere noluit, unde
Concilium jus præſidendi in eo agnovit, licet
illo uti noluerit. De reliquis Conciliis patet
ex eorum Actis.

Won vero Schol r. Proteſtantes volunt, Principes ſæculares

Principi

Norculari.

& doëtum Theologum Concilio generali præf-
dere debere, I. tum quia in primis orientalibus
conciliis ſemper præfuerunt Imperatores, vel eo-
rum legati: Sed quomodo? ſeilicet quoad ordi-
nem exteriorem, ut Proteétores, non ut Judices,
unde honoris cauſa ſolum primus locus illis con-
ceſſus fuit, II. tum quia Theodoſius Imperator
facultatem dedit Dioſcoro, ut Concilio Epheſino
II. præeſſet: Verum notat Evagrius I. I. c. 10.
Theodoſium in hoc facto errore deceptum fuiſſe a
Chryſaphio Palatii Præfecto, III. tum quia Caro-
lus M. præfuit Concilio Francofurdienſi, uti ipſe
teſtatur in ep. ad Elipand Sed præfuit tantum
quoad ordinem formandum, & conciliandum, non
vero quoad jus ſuffragii.

Quis con- Schiol. 2. De jure confirmandi Concilia non eſt una

cilia con-

Virmet.

Theologorum ſententia quod ex diſſenſione eorum
de ſuperioritate Concili ſupra Papam provenit.
Quia tamen varia eſt Confirmationis ſignificatio,
dum interdum aukoritatem impertiri, interdum
renm ratanm kabere; ſubinde idem ac agnoſcere
reguiſitas ſolennitates obſervatas fu'ſſe fignificat,
ſaltem harum aliquam Papæ confirmationem eſſe
necefſariam ordinarie, tum ex natura Primatus,
tum ex indole Concilüä generalis, quod unam
repræſentat Eccleſiam, ſatis perſpicitur. Vid. II-
luſt. Boſſuet: defenſ. Cleri Gallic. v. 3. l. 8. C. 3.
Thomaſſin diſſ. 6. in Conc. Conſtantin. De Marca
1. 7. . 14.

H. 26.

De 1 Neo

is ſere
jure Diuin
Himo jure
V. 29.
uo vj
Eceliſan .
Deus Paſtor
gellencda &
Clando de
1 ea conven
6. d ſah.
Ambroſin
iple The
i e: I
§. §. Lpi
Kotibur.
monachi
Epilcopi
Epiſcom
er 10 ge⸗
ferunt ,
Ukl er de
copl ben
linrelen
loli
lkent.
etol. I. R
lrepalt
feeke in
ſctionem
Coneliun
COporuI

iniie De Iheologicæ Dogmaticæ, Natura, &c 93

odo geten §. 26.

Bi , r rendk Lltegten deciſivum in Obneiliit Jus ſuſ-
jure Divino habent ſoli Epiſcopi. Nam hi fragii de-
eo net Primo jure Divino ſunt Paſtores Act. 20. dſwi in
Coli v. 23. Attendite vobir, & univerſo gregi, in gde 1
quo vos Spiritus &. pvoſiit Epiſcopos, regere rtsze.
Eceleſiam ei. Et Eph. 4. v. II. Alios dedit PA Cone
Deus Paſtores & Doktores. Ergo eorum eſt.
credenda & agenda definire. Secundo veteres,
quando de Conciliis agunt, ſolos Epiſcopos
ad ea conveniſſe memorant: uti S. Cyprianus
ep. ad Iubaſan. S. Hilarius de Synodis,
S. Ambroſius, ep. 32. S. Auguſtinus ep. 119.
eohisu & ipſe Theodofius in ep. ad Syn. Chalced.
lile ubi ait: Llicitum eſt eum, qui non ſit in ordine
ni . „H. Epiſcoporum Ercleſiaſticir immiſceri tra-
tnmgul Ratibus. Et in Concilio Chalcedonenſi, cum
rche,4 monachi & laici ingreſſi eſſent, clamarunt
A prefitt Epifcopi: Wiüte ſorar ſuperftuos, Concilium
conelinen Epiſcoporum eſt. Tertio In omnibus Conciliis
per 16 Szcula celebratis ſoli Epiſcopi inter-
Deiia non fuerunt, ſoli definierunt, ſoli fubſcripferunt:
Iitetes uti ex Actis eorum patet. Quarto Soli Epi-
Pn E ſcopi habent jurisdictionem in foro externo
ieE & reprzæſentant Ecclefiam tanquam Principes,
Ergo ſoli jus fuffragii definitivi jure Divino
hahent.
chol. T. Ex privilegio & jure Eccleſiaſtico aliquibus t pri⸗
ab hinc Sæculis Abbates, & Generales Ordinum vilegio
Præpoſiti jus ſuffragii in Conciliis obtinent, quia Abbates
fideles ſuos ſubditos repræſentant, in quos juris &y Gene-
dictionem quaſi Epiſcopalem exercent. Item ad vales or-
Concilium generale nen requiritur omnium Epi- dinuns.
ſcoporum congregatio, ſed ſolum ut evocatio ſit
gene-

ineſpe
o geherdl
Nimis Ofeni

s

elt infalli-
bilis fidei
conbro-
ver ſiarune

Guadew.

7

94 Diſſertatio Dooemialis.

generalis, & ut ex diverſis Provinciis adfit Epi-
ſcoporum ſufficiens multitudo ad univerſam Ec-
cleſiam repræſentandam. Rurſus Coneilium poteſt
eſſe generale tum convocatione, tum congregt.
tione;, tum exitu, vel tantum quoad evocatio-
nem, & congregationem, non autem quoad exi-
tum. Denique ad Concilium generale non requi-
ritur, ut in unum & eundem locum Epiſcopi
congregentur: ſed fieri poteſt; ut orientales in
unam orientis civitatem, occidentales in alteram
occidentis conveniant, & uttiusque Synodi fimul
habitz conſenſus pro Concilio generali habeatur,
quo modo Conecilium Conſtantinopolitanum I.
generale fuit.

Won vero Schol 2. Schubert in Theol. Pol. vuit Coneciliis nen

tantum Clericos, ſed & laicos intereſſe poſſe:
quia tamen in Conciliis de dogmatibus fidei, &
cæremoniis Eccleſiaſticis agitur; & quandoque
cum diſſidentibus diſputandum eſt, quæ omnia
Theologus melius noſſe præiumitur, quam laicus,
plerumque ſoli Theologi intereſſe ſolent. Sed li-
cet Theologi in Conciliis ut confultores bene ad-
mittantur, judicium tamen definitivum ſolis Epi-
ſeopis cum capite Eccleſiæ reſervatur, & Impe-
ratores iubinde ſolum ut Prote ctores admiſſi fue-
runt; quæ vero ex Panormitano & Gerſone te-
ſtimonia pro ſe citant Proteſtantes; nullius pon-
deris ſunt, & citatus ab ipſis S. Hieronymi locus;
hullibi in ejus ſcriptis reperitur.

Coneilium Eccltſia igitur coadunata in legitimo Concilio
generale Actumnenico eſt infallibilis Fidei & morum Con-
roverſiarin: Jude. Ita Primo docet S. Scri-
Ptura Matth. 18. v. 17. & LEecleſiam non au-
dierit, ſit tibi ſicut Ethnitus & Puhlicanuf. Et:
Ubi ſunt duo vel tres zongregati in nomint meo,

ihi

D Thee

ini ſum in
ſentatorpe
Copgregan
CNium hoe
Proniſlon
TIt, ut ſin
in febus
DMlatth. ul
Concilio
Hecialis 5
s: Viſen
lem D. S.
Mon Falere
Mon Valet
Rkteticis
Taliunmn d
nunq uid
genais 6
iplim nit
Ephelno „
Roecit Ku⸗

lti contir

letl, i
int. 8.
ebum D-
Jumn fnanet
deguor tran
fnort net gl

eln e fn

fon eret
Moberet 4
Mam myi
I obleur⸗
eoqne

i De Theologiæ Vogmatice, NWatura, &c. 95
heel ibi ſum in medio eopum: Sed Eccleſia repræ-
Coelim lentatur per Concilium cumenicum, Epiſcopi
ne congregantur in nomine Chriſti, ergo Con-
quodem cilium hoc eſt infallibile, nam Chriſtus juxta
eten u promiſſionem ſuam Eccleſiam ſuam non deſe-
eanent rit, ut finiſtra intentione vel conveniat, vel
e in rebus Fidei fallatur Matth. 16. v. 18.
tlsne MWatth. ult. v. 20. Joan. 10. v. 13. Sic in
ne ee Concilio Apoſtolico act. 15. v. 28. directio
eferi tim ſpecialis Spiritus S. clare indicatur illis ver-
fnhoium pis: Viſum eſt Sviritui S. & nobis. Putat qui-=
dem D. Schubert ab hoc particulari Concilio
itulu non valere argumentum ad reliqua: ſed cur
itecet non valet? nunquid ſemper in EKecleſia pro
nutbis heæreticis habiti ſunt, qui Conciliorum gene-
u ralium deſinitionibus acquieſcere noluerunt?
de nunquid viri piiſſimi & doctifſimi pro defen-
itur, ONum4 . . . J . 1...
en.” dendis fidei definitionibus in Conciliis editis
ſtors? ipſam vitam obtulerunt? uti de Concilio
runé Epheſino & Chalcedonenſi ex hiſtoria patet.
em Accedit Scundo pro confirmatione Dogmatis
osi noſtri continua Traditio ab antiquis Patribus

de,⸗ aſſerta, pauca éorum teſtimonia hic fſuffi=
iamfn ciant. S. Athanaſius ep. ad Epictet. ait:

Verbum Domini per cumemcam Nieca Sumno-
dum manet in æternnm. S. Ambrofius ep. 32;,
equor trabtatin Nicni Concilii, a quo me nec
mors nec gladius poterit ſeparare. S. Auguſtinus
fint O in ep. fundamenti c. 5. Ego vero EKvangelio
Snom non erederem, niſi me Catholicæ Kecleſia com-
(wetdd moveret Aubloritag. Suffragatur Tertio rati.
Nam myſteria fidei ſunt res a Deo revelatzæ

, ,,ſor. .
e in obſcuro & abſcondito poſitæ (G. 11.)
adeoque admittenda eſt regula quædam viva,
in

quæ

Eſt etiai
Eccleſia
inſallibilis

960 Diſertatio Proozmialis.

quæ ſupremo & infallibili judicio nates e
rebus Divinis controverfias dirimat, 2 d
in Religione ſixum & conſtans erit, lio
libitu ſuo quilibet obſcura interpretaf deiit
ſed hæc regula viva nen eſt §. rin 84
tum quia ipfia eſt obfcura (K. cit.) ei⸗ gn
præter illam admittenda eſt Lraditio ( re
tum quin quidem eſt Lex, ſed nequit e
judex, qui a lege diſtingei. & inter gan
tes ſententiam clare pronuntiare de er⸗ nod
tamen S. Scriptura non Præſtat, rigan
enim Lutherani & Calviniſtæ inter M
cum Catholicis in articulis etiam & de arti
culis fundamentalibus, nec tamen ex diͤ
S. Scriptura lis hucusque finiri po t.
Deinde hæc Regula non eſt Spiritus Arat⸗
qui non eſt judex publicus partibus irigan.
tibus notus, nequit ab illis auckiri „ nec i
bet auctoritatem eos ad judicium comde
lendi, eſt incertus & ſibi ipfi contrarins;
dictans Lutherano hoc „Calviniſtæ conti
rium v. g. de præſentia Chriſti in Kuc an 8
& Socinlano rurſus aliud in myſterio D
Trinitatis & Incarnationis. Diget forte 1e
theranus. Calviniſtam & Socinianum or
duci bono Spiritu privato. Sed hoc resete
in Lutheranum Calviniſta, & ſic nundu n
erit Gnis liium. Denique hæc regula 8
eſt Princeps ſæcularis, uti patet ex (§.
25. 26.) Ergo KEccleſia in Concilio generali
congregata.

. 1 : EH1 enn . oniza-
Schol. r. Eceleſia etiam eſt infallibilis d Canonie
tione ſanétorum, ſi enim in hoc Een ri neſ um ,
11 „ . re . S e
leretur, id cederet in gravem eiu 5 guod

De Ilee

grod Der
non eſt
tus & C2
pecdum
Canoniza
Pertineat,
fallbilis.
ſoa intali
Dirina cre
poteſt, (
in (nnoni
vel (anon,
ſce Divida
Decleſiaſtie
is §. Decl
Idem Cane
ler gude
KOoaci⸗
danicema
Acultuſ
fum &
dentium
ſanctonn

Dhol.2.
habere
tat olt
& ertare
boe roh
Certofes
Pletn
rot ln
Pieſte
Hiren
Llens men
S fiei,
t is cor
Ui jrit
uur idi g

Niyan 1,

ii. De Theologiæ Pogmuticeæ, Natura, &c. 97

ico mm quod Deus non permittit. Interim hæc doctrina in Canoni-
mnat, Nin non eſt de fide, nee quod ab Eccleſia Beatifica- zatione
§ eliit I tus & Canonizatus ſit Beatus vel ſanctus; nam Janblo-

necdum convenit inter omnes Theologos, an rum.

tpreunon Canonizatio ad communem morum doctrinam
J. Ialhtn pertineat, in quo judicio Eceleſia eſt omnino in-
cit.) tung Hallibilis. Unde nulla extat Eccleſiæ definitio de
aiton ſua infallibilitate in Canonizatione §. §. ut fide
ſd H Divina credenda, nec hoc ex ejus praxi colligi
HH poteſt. Credimus itaque infallibilitatem Eceleſizæ
Linrka. in Canonizatione S. S. & hunc, quem Beatificat,
le ebet, vel Canonizat, eſſe beatum vel ſanctum, non

elat, In, fide Divina, nec pure humana fallibili, ſed fide
intet ⸗ Eccleſiaſtica infallibili fundata in aſſiſtentia Spiri-

n Can tus S. Eccleſiæ promiſſa. Unde qui negaret, ali=
ann ! quem Canonizatum ab Eccleſia eſſe ſanétum, non
Alnen el effet quidem hæreticus; foret tamen temerarius,
Kimiri o contradicendo communi Eccleſiæ ſenſui in re fun-
ritus thet datiſſima: foret ſcandaloſus, retrahendo fideles
hrtibrs a cultu ſanétorum: foret impius injuriando Eccle-

, Kel ſiam & ſanctos: ſaperet heereſin ſectariorum irri-
iti, 8 dentium Canonizationes, cultum & invocationem
cium ſanctorum.
ſi contn .
itr an Jchol. 2. Proteſtantes docent, nullum Concilium Solyun-
jionie . habere auétoritatem infallibilem prout repræſen- tur obje-

in Cie tat Eccleſiam viſibilem, quæ juxta illos deficere Miones.
rletiod £ errare poteſt, recedendo a verbo Dei. Putant
Dieet ott hoc probari Imo ex Jer. 6. v. 13. ubi omnes Sa-
Hininun cerdotes veteris Legis dicuntur errafle: a Pro-
, 4 bor Ppheta usque ad ſacerdotem cunki faciunk dolum?

Nee quod Lutherus male ita vertit: Propheten und
lie de Prieſter lehren alleſamt falſchen Gottesdienſt. NReſv.
E ſegne Hebræus ita legit: r y⸗ omnis fa-
let e * ciens mendacium, unde non agitur ibi de articu-
pehio l lis fidei, ſed de dolo avaritiæ ſeu mendacio in
factis conſiſtente, uti ex antecedentibus patet
ubi dicitur: omnes avaritiæ ſtudent. Item agi-
“ Con tur ibi de authentia Prophetiæ, quam non tam
gtriet ⸗ cito

s ,“ Schyam Inſtit. Theol. Tom. I. G

98 Diſſertatio Prooemialit. DeT

cito implendam ſperabant; & de ſacerdotibus pri-
vatim ſumptis, non vero in Concilio congrega-
tis; neque ibi ſermo eſt de Epiſcopis novæ Le- Porro
gis. Quando vero nonnulli Patres durius de Con- (occilior
ciliis loquuntur, vel intelliguntur de Conciliis cumnulo⸗ ,
illegitimis, vel Provincialibus &c. a Papa non ee
H zIn lla ſecnl
confirmatis. IUdo proferunt varia exempla, in
quibus Concilia generalia erraſſe deprehenduntur. I Al⸗
Sic vox, conſubſtantialis a Concilio Antiocheno ſai ivin
a. 272. rejecta, a Nicoeno a 325. approbata, & Polint
ab Antiocheno a. 341. Sirmienſi, Ariminenſi, & Alin lt
Conſtantinopolitano an. 360. iterum rejecta fuit.
Sed notandum, quod Concilium Antiochenum iadn
vocem Confubſtantialis in ſenſu Pauli Samoſateni, Um el
qui per diviſionem Filium Patri conſubſtantialem oonſiu
fecit, rejecerit; Niceæenum vero illam vocem apb- Penda fun
probavit, ad aſſerendam conſubſtantialitatem Filii Gueunt.
contra Arium: Concilium alterum Antiochenum,
Sirmienſe, & Conſtantinopolitanum fuerunt Con- I. Nor
cilia particularia ab Arianis prævalentibus cele- 10ra:
brata, quæ male vocem illam rejecerunt: Arimi- toyerſie
nenſe vero quamdiu liberum & cumenicum fuit, l
vocem Confubſtantialis retinuit, nec nifi doli, I N
fraudibus & minis decepti Epiſcopi ab Arianis Ohnnes no
ejus fupprefſſioni conſenſerunt, rati nullum peri- ude gen
culum ſubeſſe, Eodem modo Concilium Ephefour- Menta Pro
num a. 449. Eutychetis dotrinam approbans paſ- Don
ſim latrocinium appellatur: ficuti etiam duo Con- l
cilia Conſtantinopolitana a. 730. & 755. Contra II. M
cultum S. S. imaginum celebrata ſpuria fuerunt, Ild frnn
& nonnullos ſolum Canones Concilii Trullan en Aln
Romana Eccleſia approbavit. Denique definitio efinitur
Concilii generalis V. a Vigilio P. approbati a plu-
ribus quidem occidentalibus Ecclefiis ſtatim re,
cepta non fuit, ſed dubitabatur tunc adhuc de Umnke oe
legitima auctoritate hujns Concilii utpote cui unt defin
Vigilius non præſedit, cum vero poſtea ab eo cjc/t
approbatum fuerit, rei veritate comperta omnes F 5
ſe illi ſubmiſerunt. J 6
lplin
G. 28.

nli. De Theologiæ Vogmaticæ, Natura, &c. 99

e ſaceriottn, §. 28.
Oneilio g .. 1
ſchibr Porro dogmata, definitiones, & Cenſuræ Regulæ
hilen orro dog Reg
s dis Conciliorum generalium non ſunt in uno fidei de auſo-
mu&E cumulo ponendæ. Pro diſcerniculo ſint Re- itate de-
Gr gulæ ſequentes. Ttorte
leer I. Alia in Conciliis definiuntur ut dogmata

vclio oim JBdei divine, quæ ſine nota hæreſis rejici non
25. e poſſunt, & ad credendum omnes obligant.
i, Ame Alia ut Concluſioner Theologice quibus oblu-
teum Ctari ad minimum erroneum vel hæreſi pro-

in eh ximum eſt: alia laudantur ut piæ & lauda-
e, bilts conſuetudines, quzæ cum reverentia reci-
confubhen .

Um s Pienda ſunt, & ſine temeritate relici ne-
Phantiium queunt.
un Mie II. Nonnulla Conciliis placent, ut probabi-
mniee jiopra: multa indeciſa relinquuntur uti con-

Ntin .
Tame tro verſiæ Scholaſticæ.

crumeim III. Rationes decidendi a Conciliis allegatæ
neen omnes non ſunt ejusdem ponderis, quia ſu-
oei binde demonſtrationibus immiſcentur argu-

nu menta probabilia, & in Philiſophia ab omni-
Cratecs bus non recepta.
ti etani IV. Myſteria fidei a Concilio generali de-

.. K ii, finita firmiter amplectenda ſunt, modus ta-
t ſun, men illa defendendi & explicandi non ſemper
liS definitur.
, nnnein V. Quzæ obiter a Concilio aliud delibe-
celens 1 "rante occaſione ſermonis immiſcentur, non
e ſunt definitiones, niſi alibi conciliariter de-
neſi ! cidantur. S==
% VI. Decreta Synodalia, quæ reformant
diſciplinam Eccleſie ab omnibus orbis Catho-
G 2 lici

1

100 Mihertatio Proogmialit.

lici nationibus recipi debent, niſi aliquæ ob
ſpecialia privilegia eximantur.

VII. Concilium Tridentinum omnes natio-

nes Catholicæ quoad Canones & dogmata

fidei, non vero quoad regulas diſciplinæ ac-

ceptarunt.

Tridenti- Schol. r. Decreta Concili Tridentini primi omnium

mm a
quibus re⸗
ceptum.

receperunt Veneti. Hiſpaniarum Rex Philippus II.
præmifſfia matura deliberatione fine jurium fuorum
præjudicio illa aflumpfit. Sebaſtianus Luſitaniæ
Rex illa pure & fimpliciter haud ægre ſuſcepit.
Idem præftitit Sigismundus III. Rex Poloniæ.
Germaniæ Principes Proteſtantes Concilium hoc

recipere noluerunt, illud tamen ab Imperatore

Maximiliano II. quoad peculiares ſuas ditiones,
ae deinde ab univerſa Germania Catholica in Con-
ventu Auguſtano a. 1566. receptum fuit. (allia
Coneilium Tridentinum pro ocumenico quidem
veneratur, & dogmata, quæ credenda proponit,

Hipenter recipit, multasque ejus conſtitutiones ad

diſciplinam ſpectantes tamquam apprime utiles &
veterum canonum menti conſentaneas adoptavit.
Verum adduci non potuit, ut illud quoad omnia
ſua decreta reciperet, & ſummis Pontificibus ac
Clero iterum iterumque ſollicitantibus Reges

Galliæz numquam permittere voluerunt, ut eſus

decreta in regno ſuo promulgarentur, aut vim

legis obtinerent, cujus ratio eſt, tum quia per
illa impetita eſt Principum & Magiſtratuum juris-
diéctio: tum quia per ea libertates Eccleſiæ Gal-
licanæ, & conſuetudines regni læſæ fuerunt, uti

pluribus exemplis adduétis probat Cl. P. Richard

in Analy. Conc. JTom. 2. Hiſtoriam Concilii Tri-
dentini plures ſed parum ſincere ſcripſerunt, utt
Paulus Sarpi, Sleidanus &c. imo nec ipfa hiſtoria
Pallavicini inter cæteras melior numeris omnibus
abſoluta ab eruditis cenfetur.

Schol.

De Theot.

Ktol. 2. P
Cecumeni.
Perio Gen
teſtantes
urbem TI
ſenterunt.
Ppria cauſi
p Hie
lgionis C
n & jns
n Nende
Cntſio e⸗
y ote
Iintos fu
Ctencit D
IV. Tnde
ſolo⸗ dane⸗
oomm,
ira deſe
Propolne
Etiam Pr
bitur vi

lecleſer
ie onne
lnsſeyan
Morum eo
tenencis
Plliblitui
Juam git
ath.
alores
Kepem
t omnes
s in e
lmno.

De Theologic Dogmaticx, Natura, &. I01.

ninin Schol. 2. Proteſtantes Concilium Tridentinum pro Solvun-
ecumenico agnofcere nolunt I. quia in im- tur obje-
D perio Germaniæ celebratum non fuit. Reſp. Pro- fiones
6 teſtantes ipfi in conventu Spirenſi a. 1542. in contra
ſe urbem T ridentinam Germaniæ conterminam con- Tyid.
iſiſfii ſenſerunt. II. Hlud Romanus bontifex in pro-
pria cauſa nec convocare, nec ei præeſſe potuit.
Reſp. Hic non Romani Pontificis, ſed fidei & Re-
ni prinicer ligionis Catholicæ cauſa agebatur, quæ illi prima-
Rex Phiie tum & jus convocandi Concilia œcumenica eis-
e uriuni que præſidendi tribuit. III Proteſtantes ab hoc
lſtianns Iuin Concilio excluſi, & non auditi damuati innt.
U Egre it Keſp Proteſtantes cum ſalvo etiam conduétu in-
I. Ver Ior vitatos fuifſe patet ex Seſſione 13. 15. 18. &
6 COnchim oſtendit Didacus Payna I. 1I. defenſ. Trid. fid.
ed Inhe IV. Tridentina Synodus non fuit libera, ſed ex
s ius em ſolo Papæ placito peracta juxta illud populare
Cadoletin ſcomma, Spiritum S. Roma Tridentum in man-
Plun iit tica deferri. Reſp. Licet Papæ legati definienda
RW propoſuerint, eos tamen Patrum libertatem, ſua
edenda etiam Proponendi , reſtrinxiſſe numquam proba-
conſtri. bitur. vid. Graveſon in Hiſt. Eocl.
9 rime i
her §. 29.
i Eccleſia docens etiam per orbem diſperſa, Eecleſia
Uduthr (Iive omnes Epiſcopi Catholici in fuis dioece- diſperſa
emm Uibus ſeparatim degentes,) in rebus fidei X infalli⸗
enn A morum communi conlſenſu proponendis & bilis.
und tenendis errare nequit. Nam Privilegium in-
glam fallibilitatis Eccleſiæ, non minus collectæ
lare quam diſperſæ a Chriſto promiſſom fuit
te »„Matth. ult. Vobiccum ſum omnibus diebus. IIle
uCmi Paſtores in Eccleſia ſua inſtituit, ut regant
ſthkent gregem ſibi ſubjectum All. 20. v. 28. ulfit
D ut omnes gentes docerent Matth. ult. Dedit
une eos in ædificationem Corporis Chriſti Eph. 4.

6

9

Secundo. Ante Concilium Nicænum lI. multzæ
. 3 —hære-

An Eccle-
ſia in fac-
tis dog-
maticis ſit
mfallibi-
lis.

102 Diſſertatio Prooemialit.

hæreſes ſine Conciliis generalibus damnatæ
fuerunt, uti ex hiſtoria Eccleſiaſtica patet,
& Pelagianis Concilium generale poſtulanti-
bus hoc exprobrat S. Auguſtinus l. 4. ad Bo-
nif. cap. ult. Unde facultas Pariſienſis a. 1063.
declaravit abſolute non eſſe neceſſarium Con-
cilium generale ad extirpanda Schismata &
hæreſes. Et a. 1664. doctrinam libri: Le Pa-
cifique véritable. D. Melletiere, infallibilitatem
Eccleſiæ in nullo alio ſtatu quam in Concilio
Gcumenico tribuentem tamquam hæreticam
damnavit. TZertio. Si Concilium generale ſo-
lum eſſet infallibile, non ſemper haberetur
viva regula fidei, quia non ſemper Eccleſia

in Concilio generali eſt congregata, ac nul-

lus proinde foret diſſenſionum finis, & rebel-
les in officio contineri non poſſent.

Schol. I. Cum Innocentins X. a. 1653. quinque
famoſas propoſitiones Janſenii damnaſſet; ejus
fautores hanc damnationem quidem acceptarunt,
ſed dixerunt, eas non reperiri in ejus libro, vel
in ejus ſenſu non eſſe damnatas. Verum Ale-
Xander VII. in Bulla. Ad Sacram. &c. a. 1656.
declaravit has propoſitiones ex libro Janſenii eſſe
excerptas, & in ſenſu ab auétore intento damna-
tas. Ut igitur hanc conſtitutionem Janſenii Pa-
troni eluderent, confugerunt ad diſtinétionem
fatti & Juris, & dixerunt, Eccleſiam eſſe infal-
libilem in quæſtionibus Suris definiendis, non

vero in quæſtionibus fakti: Unde docrina ill-,

rum propoſitionum damnata eſt quidem heæretica,
quia hoc eſt juris, ſed falſo tribuitur libro Jan-
ſenii Auguſtinus diéto quod eſt factum. Aliud
effugium excogitavit quidam Theologus Belga in
opusculo: via pacis. Hic diſtinguit inter ſenſum
quis, ſeu grammaticalem, & obviam igniſicatio-
nem propoſitionis, in quo definiendo zuxta Nini
ccle-

DeThe

Leclefia
Geſinien
C inten
V hæ
allbil
mugna
Peciel
eCom
elt con
ickns
Cammnt
Aemne
Nonneo
fliiſo
Frceyit
dumn
Gem P
Sſol. 2
adhued
ſictis
Erfare .
Glligen!
Elnte, n
Klito e
Vero ceki
tio poſiti
lexandt
tatione 1
Dutant
tri
ldorde
exdeptio

gnum

Menta
Lerleit

nn Pr

nt 2]
unnatn

h. De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &. 103

Ecclefia non eſt infallibilis, & defacto erravit

hng im definiendo ſenſum quis propoſitionum Janſenii:
ſaltie r & inter ſenſum qualis, ſcilicet, an ſit orthodoxus
Ale pok vel hæreticus, in quo definiendo Eccleſia eſt in-
8S 1. 4Al fallibilis. Ex hoc nata eſt quæſtio non ita pridem
ſienſsnl magno æſtu agitata, & necdum compofita, an
ceſſnruotn Eccleſia in faéctis dogmaticis ſit infallibilis, quale
tellate factum dogmaticum eſt illud, quod cum dogmate
Seiinil eſt conjunétum, uti an liber Janfenii Auguſtinus
mlbn Yl dictus quinque propoſitiones ab Innocentio X.
ialibylue damnatas contineat, quod ab omnibus tenendum
un in Con Alexander VII. in Bulla citata mandavit, & in
Pxtetn nova conſtitutione: KRegiminis Apoſlolici a. 16666.
in MWien fidei formulæ a ſe præſcriptæ ab omnibus ſubſcribi
n Lenentt præcepit, quod idem juſſit Innocentius XII. a. 1694.
