e, dun Pycæſcientia & præparatio beneficiorum, guibus
1 en certiſime liberantur, quicungue liberantur.
ain Schol. r. Prædeſtinationis nomine nonnulli antiqui Explica⸗
fome?k omne Dei decretum intellexerunt. Et tunc eam tur.
nelin me. . diſtinguunt in decretum electionis & reproba-
thn . tionis. Quia vero vocabulum Prædeſtinationis
zgoogiz, ſemper in bono ſenſu, pro decreto

H Qalutis in S. Scriptura ſumitur, & Prædeſtinatio-
ne nis voci ſemper adhæret idea finis, quem pre-
innn de „AQeſtinans intendit, eam a voce reprobationis &
ie ejus fignificatione diſtinguimus. Eſt autem Præ-

deſtinatio formaliter ſpeétata actus intellectus; di-
cit enim ordinare media efficacia ad ſalutem, quod
eſt officium intelletus. Hinc eſt actus imperii
regulantis mediorum executionem: ſupponit ta-
men actum & decretum voluntatis, volitionem
& intentionem finis, dilectionem & eleétionem,
& ideo etiam vocatur Eleflio. Rom. II. v. 5.
Schol. 2a. Prædeſtinatio ſpeétari poteſt vel in inten- Prædefli-
tione, quo ſenſu eſt abſoluta Dei voluntas quos- natio guo-

Ctions, dam ſalvandi præ aliis per auxilia efficacia: Vel tuplex.
2 an ke in executione, & eſt retributio gloriæ ob merita
ri n præcedentia. In hoc ordine rurſus dupliciter
ſon conſiderari poteſt: Vel in ordine executionis præ-
ihi nlt, conceptæ & volitæ: vel in ordine executionis
SS exercitæ.. Decretum intentivum hoc eſt: Volo
Quee hunc perducere ad gloriam per modum præmii,
ennt, Hh &e ideo illi præparare media congrua. Decretum
eld, eyxecutivum hoc eſt: Volo huic prius dare me-
Ne

rita, & propter merita gloriam. Quare merita
1 gen ntrant ordinem intentionis non ut motiva, Eſed
ſ ſiiet 6 , ut

222 Caput J. à. liI

ut effectus: ordinem vero executionis intrant urt aA üm
motiva, non per modum finis, ſed tanquam me- Wn's ex
dia & diſpoſitiones perſonam præmio aptam red- (IIm:
dentes. . vor: ſͤ no

Prædeſti: Pradeſtinatio datur. Sic Matth. 25. v. 34.
natio da- legimus: Venite Benedidli Putris mei, poſidete mn
ur. varatum vobis regnum a conſtitutione mundi. M. Nan
Et Rom. 8. v. 30. Quos prædeſtinavit, hos & Iliſe hon
vocavit. & quos vocavit, hos & juſtificavit, guors Mld Et
uutem juſtificavit, illos & gloriſficavit. Et S. Au- 5 it:
guſtinus l. de dono perſev. c. 19. ait. Nemi- in, glon
nem contra iſtlam Prædeſtinationem, quam ſecun- (N ſnimn
dam Scripturat &. defendimus niß errando diſpu- G ſibnhi
tare potuiſſz. Et S. Proſper. in reſp. ad object. We ſiig n
Gallor. ait: Prædeſtinationem Dei nullur Catho- Wilant
licus negat. Ratio eſt, quia Deus nihil facir ig ann
in tempore, quod ab æterno non præordina- dfen
vit, alias inciperet velle in tempore, quod (iui be⸗
eſſe nequit (F. 82.) ſed Deus in tempore alios ingi
præ aliis transmittit ad gloriam, Ergo illos l I
ab æterno præordinavit & prædeſtinavit. Nekkimn

nunonn
Solvuntur ochol. Qui fatalem ex aſtris neceſſitatem aſtruebant itint
ohjeflio- hæretici, uti Priſcillianiſtæ & Manichæi: Item enr Ent
nes. qui hominem natura ſua bonum vel malum ſalvan- unn
dum vel reprobandum naſci dicebant, uti Valen- ver en.
tinus, Baſilides & Marcion, Prædeſtinationem in Cthi
Deo negant. Hinc ita ratiocinantur: vel fum ln N
prædeſtinatus, vel nen: fi ſum: quidquid egero p efh 4
infallibiliter ſalvabor: ſi non ſum: quidquid ege- cen
ro, infallibiliter damnabor. Agam ergo quod libet. Wttert
Verum falſum eſt Sophismatis hujus illatum: ſi tin
ſum prædeſtinatus, quidquid egero, ſalvabor, nam e pul
Deus non prædeſtinat ad finem, quin ſimul præ- 49. Dhn
deſtinet ad media, quæ ſunt opera bona, fuga pec- p ag

1 2 3 .
cati, cura ſalutis. Quare dilema ſic poni debet: n ol

r:
vel l⸗

De Deo, Divinisque ejus Attributixr. 223

inkzimnm vel ſum prædeſtinatus dependenter ab operibus
dumgun. bonis ex gratia factis vel non ſum ob demerita:
mid n ſi ſum: Ergo operando bonum cum gratia ſalva-
bor: ſi non ſum: ob demerita damnabor.
Attl 1g . WS =
1 Soli prædeſtinati ſalutem æternam conſequun- Soli præ-

uin kur. Nam Matth. 25. ſolis electis regnum inat:
pnui,le coleſte promctitur paratum a conſtitutione alvantur.
ſfint 5 mundi. Er S. Fulgentius de fide ad Petrum
i NeH C. 35. ait: Firmiſſime tene. .. nec quemquam
u eo/um, guo/. von prædeſtinavit ad vitam, ulla

arit voſſe ratione ſalvari. Et Ratio eſt, quia nul-
N

ſjmtii lus ſalvabitur ſine dono perſeverantiæ: ſed
Ne hoc ſolis prædeſtinatis conceditur. Ergo illi
inG ſoli ſalvantur.
Deustnld Schol, Amproſius Catharinus duplicem ſalvandorum Catharini
on Url claſſem diſtinguit Alii. inquit, ſunt eximie San- opinio.
ee Gti, uti Beatiſſima Virgo & Apoftoli &c. & hi
telnpen,. ſunt electi & prædeſtinati bver efficacia gratiæ au-
htelnplet Xilia: Alii ſunt minoris perfectionis, qui non
am, e prædeſtinantur, aut efficaci aliquo adjutorio ſub-
deſtinan trahuntur a perditione, ſed communibus auxiliis
ten ſuffulti ad beatitudinem erveniant. Ita commu-
feene, niter ſententiam Catharini exponunt Theologi,
lic, & Bannez eam manifeſtam hæreſin appellat, alii
m vero eum erraſſe cenſent. Tournely vero putat,
eehant, “ Catharinum tantum duplicem prædeſtinandi mo-
releſini ,, dum in Deo ſtatuiſſe, unum ante præviſa merita
nmg 4 per efficacia gratiæ auxilia, in inſigniter Sanctis,
n: Ale ſe quos prædeſtinatos vocat, alterum poſt præviſa
um: G, merita ex gratia omnibus communi elicita in pro-
D miſcuo vulgo ſalvandorum. Verum Catharinus
Inſn e, diverſa plane tum in libro de div. præd. tum in
S c. 9. e. ad Kom. docuit: & hunc duplicem ſalvan-
, ſaß dorum ordinem vult colligere ex Matth. 20. ubi
ennſn dicitur: Erunt noviſimi primi, & primi noviſimi.

mil 3 ubi

Prædeſti-

atio eſt
certa &
infallibi-
lis.

224 Caput IJ.

ubi ambo ſunt ſalvandi, & duplex eorum ordo
aſſignatur, unus eorum qui vocati ſunt & non
eleéti, alter eorum, qui fimul vocati & electi
ſfſunt. Verum Eſtius notat, citatum locum ita ex-
plicari, ut noviſſimi in judicio hominum ſint pri-
mi in judicio Dei, & primi in judicio hominum,
ſint noviſſimi in Dei judicio. Deinde in regno,
quo nomine præſentis temporis Eccleſia dicitur.
ae, qui primi ad Eccleſiam vocati funt, non-
dum ad fidem venerunt, & funt noviſſimi: &
gentiles, qui noviſſimi prædicatione Apoſtolica
invitati fuerunt, primi venerunt.

F. 96.
Prædeſtinatio eſt certa & infallibilis quo-
ad conſecutionem ſui effectus. Joan. 10.
Nemo rapit over meas, id eſt prædeſtinatos,
de manu mea. Patet etiam ex definitione præ-
deſtinationis (F. 93.) quæ eſt præſcientia &

præparatio beneficiorum, quibus certiſſime

liberantur, quicunque liberantur. Deinde
Prædeſtinatio includit volantatem Dei abſo⸗
lutam & conſequentem (G. 93.) ſed hæc ſem-

per impletur, (H. 85.) & conſequenter etiam

Prædeſtinatio, quæ proinde eſt certa & in-
fallibilis.

Solvuntur Schol. Certitudini Prædeſtinationis non obſtat. I.

objellio-
ge5.

Quod Moyſes Ex. 32. v. 32. petierit: aut dimitte
eis hanc noxam, aut dele me de libro iuo, quenm
ſcripſiſti. Nam Moyſes vel loquitur de libro vi-
ventium vita corporali, petitque mortem tempo-
ralem; vel per hyperbolen ob exceffum amoris,
& ſub conditione, ſi fieri poſſet, locutus fuit.
II. S. Petrus I. Pet. I. vult, ut per bona opera
certam noſtram vocationem & eleétionem facia-
mus non Deo, ſed nobis, quia bona opera ſunt
ſignum prædeſtinationis. III. Denique quando
ex

Dhe

ir Angr
n tihe
1 Aepatn
eEteltineni
tone in inte
t noſtun
n noyeri
one etet

in te eſec

folluͤ
Eill teſelnti
tin ond,
Uocl. 9. V.
ererctt 41
Rmlli ſ
Mnkitein
Umun,
el. 0. 6p. 1
Mrlfutn

niſt Pijn

loriimn iſtan

Aims

INN
r
4 Gun

unh

De Deo, Divinisque ejur Attributir. 22 5§

en ennn d ex S. Auguſtino citatur illud tr. 26. in Joan. fi
Aii un un non traheris, ora uti traharis: quod communiter
VCe i ita allegatur: ſi non es prædeftinatus, fac, ut
m loennite prædeſtineris, non intelligitur, de prædeſtina-
mminnning, tione in intentione, quaſi Deus nondum decreve-
dicio koren rit noſtram prædeſtinationem, & noſtris preci-
eindent bus moveri poſlit, ut decernat; ſed de execu=-
Eeceti tione prædeſtinationis: ſcilicet: nondum percipis
Ocatiſfut,1 in te effectus prædeſtinationis, ora, ut percipias.
n, ofilni .
fione Al S. 97.

Nullus de ſua Prædeſtinatione fine ſpe- Malis ds
Ciali revelatione certus eſſe poteſt. Meſcit ſua Præ-
lülbisn enim homo, utrum amore, an odio dignur ſit. deſtinatio-
4 un Eccl. O. v. I. Ratio eſt, quia Prædeſtinatio "e certus
eldu dependet àa Divina voluntate, & perſeveran- V poleſt.
Leäiitorn tia finali: ſed ſine ſpeciali revelatione nemo
Pprelin voluntatem Dei, & an ſimiliter quis ſit per-
ibus cetht ſeveraturus, ſeire poteſt: juxta Tridentin.
ntu. u Seſſ. 6. Cap. 12. Ergo nee certus eſſe de ſua
tem D“ Prædeſtinatione.

ſeln, Srtol. I. Calvinitæ docent, omnes fdeles teneni Soiviuntur
egenten credere fide Divina ſe eſſe prædeſtinatos: nam objekio-
ſt cemm X. Joan. 5. dicitur: Eæœc ſeribo vobis, ut ſciatis; nes Calvi=
quoniam vitam hahetis æternam, qui creditis in niſtarunt.
nomine Filii Dei. Et I. Theſſal. I. V. 4. cientes
Vaorre- dileſßi a Deo elekionem veſtram. Verum
. Joannes loquitur de vita æterna in ſpe, quaà
non perſeverando fruſtrari poſſumus. Et S. Apo-
ſtolus vel loquitur de electione ad gratiam fidei
Evangelicæ, uti legenti contextum patebit: vel
ſi loquatur de electione ad gloriam, bonam fidu-
rim non vero omnimodam certitudinem indi=-
cat.

no 6
4
4

Sckols

Sthram Inſtit. Theol. Tom. I. D

Signa
prædeſti-
nationis.

Prædeſe-

natorum
numeris
a Deo eſt
determi-

Natas.

An multi
ſint præ-
deftinati.

226 Caput I.

Schol. 2. S. Scriptura & Patres nobis aliqua ſigna
oſtendunt, unde conjecturalem certitudinem de
noſtra ſalute & prædeſtinatione habere pofſumus.
Horum a. eſt bonæ vitæ decurſus. S. Auguſt. de
bon. perſ. 22. 2. Teſtimonium bonæ conſcientiæ
a gravibus peccatis puræ. 3. Adverfitates hujus

vitæ patienter propter Deum toleratæ. S. Chry-

ſoſt. in illa verba: fili recordare, quia recepiſti
pona in vita tua, & Lazarus ſimiliter mala, &c.
4. Libenter audire verbum Dei Joan. 8. Qui α Deo
eſt, verba Dei audit. S. Miſericordia in pauperes
Matth. 25. 6. Dilectio inimicorum. Matth. 5, 67.
7. Humilitas S. Gregor. in Job. 41. 8. Cultus bea-
Eiſſimæ Virginis Marizæ. S. Bern. & Anſelmus.

§K. 98.

Prædeſtinatio etiam eſt particularis deter-
minate circa Individua, & numerus præde-

ſtinatorum eſt certus non ſolum formaliter,

ita ut non ſolum Deus prædeſtinaverit, quot,
ſed etiam materialiter, quinam ſint ſalvandi.
Sic Chriſtus Joan. 13. ait: Ego ſcio, quos ele-
gerim. Et 2. Tim. 2. Cognovit Dominus, giu

junt ejus. Ratio eſt, quia quidam in tem-

pore in Individuo ſalvantur: Ergo Deus ab

æterno eos prædeſtinavit. (H. 93.)

Schol. Numerum prædeſtinatorum eſſe exiguum re-
late ad homines totius mundi, docet Chriſtus
Matth. 20. Mutti ſunt vocati, pauci vero elehi.
An vero ex Chriſtianis Catholicis minor ſit nu-
merus prædeſtinatorum, quam reproborum, di-
ſputant Theologi, ſed incertis utrinque funda-
mentis. Melius dicitur cum Eccleſia, quod ſoli
Deo ſit cognitus numerus electorum, in ſuperns
felicitate locandus.

F. 99.

N

CAuſa

»

H“H

lim pre⸗
18. Leit
lua Bonit
Gnus open,
eſt Dhtegi
Uhnlerl
Monit.

An! 1 lert
tnm eſe⸗
Meſciendi
Drrdehna
DOiS
Ids, ſalt

r hon

Ed etiim
iom jaſin
Kio rece
Noltio ek
ſenr decret
eliis inn
redlis,
ktenlttr
Ma N
es N
os Mol
r Kon
lene Ulort
t li
Woiin
Urkke

De Deo, Divinirque zjux Attribubir. 22 5

gun in l
tütndtene F. 99.
lnn Cauſa motiva, cur Deus aliquos ad glo- Cauſa mio-

zuneh riam przdeſtinaverit, eſt infinita Dei boni- tva præ-
gag tas. Scilicet Deus homini pro hac infinita deſtinatio⸗
te e ſua Bonitate perfectiones conferre nititur, 5.
H quas capere poteſt: ſed ſalus æterna ſumma
n eſt Perfectio, quam homo capere poteſt,
d Ergo hæc Deum ad aliquos prædeſtinandos
nem Ergo hæc Deum ad aliquos p
s6 morit.
Ce ISchol. I. Certum eſt Prædeſtinationem ad primam n pri-
Ae gratiam efſe omnino gratuitam, & a meritorum deſtinatio
præſcientia independentem. Item certum eſt, pendeas
Prædeſtinationem in ordine executionis'a meritis g meritis

& bonis operibus dependere, prout alibi dioe- præœviſis
mus, ſaltem in adultis, quibus beatituco confer- vel Vit mes
latkeee tur non ſolo titulo hæreditatis, ſicuti parvulis, „e gra-
ens Nel⸗ ſed etiam titulo præmii & mercedis tanquam co- tmiis.
onmilt rona juſtitiæ. Diſputant igitur Scholæ, an ele-
ſ,;Ng ctio prædeſtinatorum ad gloriam, ſeu intentio &
genn volitio efficax, quam Deus habet, dandi gloriam,
inin. ſeu decretum intentivum ſupponat merita prævi-
io, l⸗ ſa, & ab illis pendeat tanquam a caufa motiva;
inr,) cujus intuitu Deus moveatur ad illos eligendos
an in Ee aliis, an vero ſit pure gratuita ex ſola Dei
Deus iberalitate & bonitate, nec ſupponat merita præ-
o viſa ut motivum prædeſtinandi, ſed illa potius
) reſpiciat ut effectus a Prædeſtinatione proceden-
tes. Negant defenſores ſcientiæ mediæ, inter
eine quos Molina rem ita explicat: T. Deus æquali
en, voluntate generali vult omnium hominum ſalu-
ei n, tem & omnibus gratias ſufficientes libero arbitrio
ir ii,. permifſſas offert. 2. Reentanm mediam præ-=
nonum fcit, quinam illa gratia oblata ex innata libertate
ige iin bene uſuri & in ea perſeveraturi ſint. 3. Hos
ln lll ex aliis ad gloriam prædeſtinat. Congruiſtæ
,n i unc ordinem ponunt. r. Deus voluntate gene-

rali vult omnes ſalvos fieri & fufficientes ad ſalu-
P 2 tem

228 Caput I.

tem conſequendam gratias præparat. 2. Per
ſeientiam mediam præicit, quomodo quisque iis
uteretur, ſi in his vel illis circumſtantiis ponere-
tur. 3. Aliquos ex ſpeciali dilectione & miſeri-
cordia ſeligit, quos decernit ponere in iis circum=
Kantiis, in quibus prævidit, ees gratia bene uſu-
ros & in ea perſeveraturos. 4. IIlis ſalutem de-
cernit & eos ad gloriam prædeſtinat. Hinc præ-
deſtinatio quidem ad gratiam eſt omnino gratui-
ta, quia Deus gratis ſtatuit illos ponere in cir-
cumſtantiis congruis, ſed prædeſtinatio ad glo-
riam ſupponit præviſa merita ex gratia facka.
SIchol. 2. Thomiſtæ econtra docent, Prædeſtinatio-
nem ad gloriam in ordine intentionis eſſe mere
gratuitam, & non fieri ex præviſis meritis, nec
illa reſpicere ut motiva, quibus Deus inducatur
ad aliquos eligendos, ſed ut effeétus ab ipſa de-
rivatos & ad illam fubſequentes. Quippe Deus
gratis intendit ab æterno dare aliquibus in indi-
viduo gloriam & præmium per merita obtinen-
dum, deinde vult dare merita, & hic eſt ordo
intentionis, ſeu decretum intentivum, fcilicet:
Volo hunc perducere ad gloriam per modum præ-
mii, & ideo illi præparare media congrua. De-
inde Deus ab æterno decernit, dare in tempore
prius merita & media, per quæ poſſit obtineri
gloria ut præmium: & hic eſt ordo executionis
præconceptæ & volitæ, ſeu decretum executi-
vum ſcilicet: Volo huic prius dare merita, &
propter merita gloriam. Tandem in tempore con-
fert merita & propter merita gloriam, & hic ter-
minatur ordo executionis exercitæ.. Argumenta
pro Prædeſtinatione gratuita ante præviſa merita
petuntur, Primo ex S. Scriptura ubi Luc. 12. di-
citur complacuifſſe Patri dare puſillo ſuo gregi re-
gnum, nulla facta mentione præviſorum merito-
rum. Maxime vero hoc colligitur ex epiſtola ad
Romanos c. g. 9. & rI. ubi Apoſtolus ex pro-
ſeſſo de Prædeſtinatione tractat, & eam omnino
eſſe gratuitam probat exemplo Jacob, & Eſau,
icens:

N!

Gtens:
cun hon
vn pr⸗
ſiert.
lori, ſi
lio iute

W Cixit

niſriori
iett:
iſrelit
Pror oſt
n di⸗
eIl P
65 Gon
ontig. I
Nune r
K, Deu
eempl
den ut
contume
onin exe
Ute Dei
¹ Deo
eccatore
In,
utimn
nbeſtii

ianni
ulffne
Coltr e
beſt 1
on. Perſer
lin E
kenfhi

De Deo, Diviniegue ejur Attributir. 229

1 dicens: Cum enim nondum nati fuiſſent aut ali-
chen id boni egiſſent, aut mali, ut ſecundum elektio-
ntis hore⸗ d on e ,; 6 1 eo
elnte nem propoſitum Dei maneret, non e operibus,
riscte ſled e vocante dicdum eſt ei, quia major ſerviet mi-
inkerh nori, ſicut ſeriptum eſt, Jacob dilexi, Eſau autem
tn 8 odio habui. Deinde probat ipſius Dei teſtimonio,
* qui dixit Moyſi: MWiſerebor, cujus miſerebor, &
nn miſericordiam præſtabo, cujus miſerebor. Ex quo
Ning e⸗ infert: Igitur non currentis neque volentis, ſed
Rel 1 miſerentis eſt Dei. Denique probat, quod nullus
utio s prior poſſit aliquid dare Deo, unde moveatur ad
tii ipſum eligendum, ſed quod habet a Deo accipit
Drrtckini⸗ c. II. V. 35. (Quis prior dedit ili, & retribuetur
nis Ale n ei? Quoniam ex ipſo, & per ipſum & in ipſo funt
menitis, E omnid. Rurfus c. 9. ſolvit objectiones contra
As illn nanc prezedeſtinationem gratuitam, quarum prima
a eſt, Deum hoc modo iniquum fore: quam elidit
Gie exemplo figuli, qui non eſt iniquus licet ex eo-
Ghnehi dem luto faciat aliud vas in honorem. aliud in
krin Ai⸗ contumeliam. Altera eſt, peccatori relinqui lo-
hieden cum excuſationi, qui non fua culpa ſed volun-
um, E tate Dei periret. Hanc ſolvit dicendo, neminem
woding- a Deo ad peccatum impelli, utpote qui omnes
eongru peccatores ad pœnitentiam invitat. Et demum
Ne c. 1I. v. 33. concludit exclamando. O altitudo
oNt ois divitiarum ſapientiæ & ſcientiz Dei, quam incom-
oelti Pe abi unt judicia ejus &c. Apoſtolus certe
etun eren ic non loquitur de prædeſtinatione ad gratiam,
ge nee ſeqd ad gloriam: Quia vocati ſecundum propoſi-
temponi tum ſunt prædeſtinati ad gloriam, cum iis omnia
„Khrr cooperentur in bonum, quia funt vaſa miſericor-
. Arlinen diseæ præparata ad gloriam, quia voeantur, juſti⸗
teEl Gicantur & glorificantur. Secundo Probant ex S.
bi ent Auguſt'no, qui hanc gratuitam prædeſtinationem
ſo contra Pelagianos & Semipelagianos in l. de præ-
oun e, deft. ſanéct. de corrept. & grat. & in libro de
ainn don. perſev. clare aſtruit, & de præd. c. 7. ait:
dtehz AH Ea duohus impiis ætate grandavis, cur hic aſſ⸗
len Onnn matur, &' alter relinquatur; O Sudicia Dei incom-
prehenſibilig. Et S. Thomas I. p. q. 23. a. 5. ad 3.
h, lee P 3 5 ait

„

23⁰ Caput I.

ait: Quare hos elegit ad gloriam, & alios reyro-
bavit, non habet aliam rationem niſi Dei volunta-
tem. Tertio Accedit ratio, quia, qui prudenter
agit, prius intendit finem, quam media: ſed Deus
prudenter agit, & gloria etiam ut merces & præ-
mium eſt finis, merita vero ſunt media, ergo

prius intendit gloriam, non ſuam tantum, ſed

etiam electorum tanquam finem particularem,
quam merita. Juxta hanc ſententiam non lædi-
tur libertas humana, quia Prædeſtinatio non ſo-
lum attingit ſubſtantiam actus, ſed etiam modum
libertatis, ut nimirum cauſæ ſecundæ libere

agant.

Solvuntur Schol. 3. Hæc ſententia Thomiſtarum tamquam

objeftio⸗
nes.

S. Scripturæ, menti S. S. Patrum & rationi con-

formior tenenda eſt, eamque doétiſſime & fuſe

ſatis inter alios plurimos probat R. P. Billuard
diſſ. 9. & Cl. P. Gazzaniga in Præl. Th. tom. I.
nec eam enervant argumenta adverſariorum &
defenforum ſcientiæ mediæ, qui objiciunt I.
Matth. 25. dicitur: Venite benedifti Fatris mei,
poſſidete varatum vobis regnum. Eſurivi enim, &
dediſtis mihi manducare &c. ubi eleétis regnum
paratur poſſidendum, quia egerunt bona opera,
paſcendo eſurientes &c. Et ad Rom. 8. dieitur;
quos præſcivit, & prædeſtinavit, ubi ſcientia præ-
cedit prædeſtinationem. Et Jac. 2. v. 5. COrona
juſtitiæ repromittitur diligentibus Deum. Hinc
etiam S. Petrus ep. 2. c. I. monet, ut per bona

Ohpera certam noſtram vocationem & electionem

faciamus. Keſv. Particula enim Matth. 25. refer-
tur ad zo poſidete, adeoque ſpectat ad ordinem
executionis: vel ſi ad ze paratum referre velis,
intelligitur de præparatione in ordine executiouis
præconceptæ & volitæ, non vero in ordine in-
tentionis. Deinde Apoſtolus Rom. 8. juxta ob-
ſervationem S. Thomæ in Comment. non dixit,
quos præſcivit conformes fieri; ſed quos præſci-
vit & prædeſtinavit conformes fieri, ita ut con-
formitas non ſit ratio prædeſtinationis, niſi WD
ordi-=

.

nine e

Reobe

Cltionis
Meita
16, ait:

iis predh

425. In
Durſtone
Caliba
nisekee
excitmne,
tur. (e
Coreto,
HMuxto 4
Unn tefim
Dühgimis
Mrt. W
NVNurtat
Gi oreult
Gnchon
len S.
t: du
liclo gne

lin tip⸗
Di wa
goi ulat:

edia: ADa

merwiliſt
melit, 6
tantun,4
Pattellin
am non
ntio m!;
etiam notn
eunce iN

Um tamgn
Ltationi de
Ih ton
Vetiatong
Dü,
rii uind
Alecti e
t bonn iſil
n. §. H
iſiettif
Denm
n eß
at 40 e.
feſan
ine lelii⸗
0 in Gtie 4
ent. .
ſi sle,
i,in
gons, D

Be Deo, Divinieque ejur Atfributix. 231

orchne executivo, ſed terminus vel effectus.
S. Jacobus & S. Petrus loquuntur de ordine exe-
cutionis tum volitæ, tum præconceptæ, in quo
merita præcedunt. II. S. Ambroſius l. de ſide

c. 6. ait: Quorum merita præſcivit, eorum præ-

mia prædeſtinavit. Et S. Chryſoſtomus hom. 8. in
c. 25. Matth. Quia ſcieham vos hujusmodi futuros
Sankos, hæœc vobis aà me præparata ſunt. Rrſp. Hi
& alii batres de prædeſtinatione in ordine executio-
nis præconceptæ loquuntur, qui in concionibus ad
excitandos fideles ad bona opera aptius exponi-
tur. Cæterum de nonnullis veteribus, uti Theo-
doreto, Oecumenio, Caſſiano, Fauſto Rejenfi,
Hilario Arelatenſi &c. notat P. Gazzaniga; eo-
rum teſtimonia exigui eſſe ponderis, utpote qui
Pelagianis vel incaute adhæſerunt, vel proluſe-
runt. III. S. Auguſtinus q. 68. inter 85. ait:
Voluntatem Dei miſerendi vel indurandi, venire
de occultiſſimis meritis: Et in ep. ad Rom. dicit:
Sanftorum Deus non prædeſtinavit aliguem, niſt
quem præſciuit crediturum. Et l. I. ad Simplician.
ait: Quod didum eſt: elegit nos Deus Sc. non
video quomodo ſit didum niſi præſcientig. Item
8. Auguſtinus quandocunque de gratuita præde-
ſtinatione loquitur, de prædeſtinatione ad gra-
tiam non vero ad gloriam contra Pelagianos &
Semipelagianos traétat: uti in l. de don. perſev.
c. 10. & 18. ubi ait: Weminem contra iſtam præ-
deſtinationem niſi errando diſputare potuiſſe: quod
ſane non tenet de prædeſtinatione ad gloriam.
Reſv. III. Boſſuetus defenſ. de lia Trad. de . Feres
l. 4. ch. 10. quatuor S. Auguſtini ſtatus diſtinguit.
I. Poſt ſuam converſionem, ubi reète de gratia
ſenſit. 2. Quando hanc difficilem quæſtionem
examinans in errorem lapſus eſt. 3. Quando poſt
Pelagianam hæreſin ex errore reſipiſcens nondum
totam gratiæ œconomiam perſpexit. 4. Cum ex
aſſidua cum Pelagianis pugna oraculum Divinæ
gratiæ factus eſt. Proinde argumenta ex ejus
quæſt. & ad Rom. allata nil probant, utpote eo
P 4. tem-

232 Caput kI.

tempore feriptà, quo errore detinebatur, quem
in lib. de præd. &. §. c. 3. & lib. I. retrakt., cor-
rexit. In libro ad Simpl. loquitur de ordine
exezutivo, ficuti etiam Serm. 7. de verb. Dom.
S& l. de grai. & lib. arbitr. c. 6. Item S. Augu-
Rtinus non ſolum de prædeſtinatione ad gratiam,
ſed etiam ad gloriam cum Pelagianis diſputabat;
uti patet ex ep. S. Proſperi. Unde in citato loco
loquitur de prædeſtinatione ad gratiam & glo-
riam; imo & prædeſtinationem inadæquate fum-
tam, ad gloriam ſcilicet, & quidem gratuitam
aronius ad an. 490. ſine periculo negari non
poſſe cenſet. Et Bellarminus l. 2. de grat. &j hih.
arb. ſententiam hanc fidem Eccleſiæ Catholicæ
appellat. IV. S. Proſper ad Vincent. ait: Qusa
præſciti ſunt caſuri, non ſunt prædeſtinati. Et
S§. Fulgentius l. r. ad Monimum c. 24. inquit:
PFPrœdeſtinavit ad regnum, quos ad ſe praſcivit
Mmiſericordiæ prævenientis auwilio redituros. Imo
S. Thomas I. 6. in c. 8. ep. ad Rom. dicunt qui-
dam, ait, quod præſcientia meritorum bonorum
& malorum eſt raszo prædeſtinationis .. & koc
gquidem rationabiliter doceretur, ſi prædeſtinatio
reſpiceret tantum gloriam, gug datur meritis.
KReſv. S. Proſper ſolum vult reprobos ideo non
eſſe prædeſtinatos, quia Deus præſciens & per-
mittere volens eorum peccatum eos prius e vita
eripere noluit, quod ad occulta ejus judicia ſpe-
Stat. S. Fulgentius loquitur de ordine executi-
vo. S. Thomas docet prædeſtinationem non tan-
tum eſſe ad gloriam, ſed etiam ad merita, ita ut
merita ſint effectus prædeſtinationis ad gloriam.
V. Deus in tempore oonfert prædeſtinatis glo-
riam propter merita. Ergo ab æterno præordi-
navit conferre propter merita, quia videntur hæc

duo inter ſe pugnare, Deum velle gloriam gratis

dare, & tamen ſimul tamquam mercedem & co⸗
ronam. Sane voluntas generalis antecedens fal=
vandi omnes non ſtat cum gratuita prædeſtina-
tone, quæ libertatem humanam evertit, non
Eon-⸗

V

londueit
uun toll
Vit.
gratis n

um, 10

propter
tas anteee
grot Der
Prepanre
ſene veli
Ceſfinatio
Deinde ſ
Onnſpote

ugſs nos
l nohtr

Uutdid n
ONerum .
fnen, ſ
fnis obt
Dene zee
ini ali

Klol 4. Ex
utinen
Nun g
Eden, E
un, don⸗
Moce
Nrpliun
An do
Uinnt d

„
teni
1. gni
tentione .
t 4

De Deo, Divinitque ejut Attributir. 233

ebunt, E conducit ſolatio fidelium, bonorum operum eu-
Aen ram tollit, & acceptionem perſonarum in Deo
tun den arguit. Keſp. Nulla eſt repugnantia, quod Deus
e ut. De gratis non propter merita præviſa vult dare glo-
lten riam, non tamen vult aétu dare niſi per merita
e Ad guin & propter merita in ordine executionis. Volun-
nis äſnur, tas antecedens ſalvandi omnes manet in eo,;
in eintonn quod Deus fufficientia media falutis omnibus
tatin & præparaverit, licet efficacia nonnullis ſolum con⸗
Geltte ſr ferre velit. Libertas humana non tollitur a præ-⸗
den gumin deſtinatione, uti (§F. 93. Schol. 3.) oſtenfum fuit.
lo weri d Deinde falus noſtra in prædeſtinatione gratuita
, gn1 omnipotentis Dei manui committitur, quod ſane
ſiæ Cutte magis nos conſolari poteſt, quam ſi eam fragili-
t, ait: H tati noſtræ relinquamus. Rurſus prædeſtinatio
iefitafi gratuita non tollit curam & neceſſitatem bonorum
0,44. m Operum, quia non eſt tantum prædeſtinatio ad
“ finem, ſed etiam ad media, quibus in executione
ltem finis obtineri debet, quæ ſunt merita. Denique
n. din Deus acceptor perſonarum eſſe nequit, cum ne-
torun tunl mini aliquid debeat.
, prife Schol. 4. Ex ſententia hae Thomiſtæ inferunt, vo- Ppyæœdeſtin
jatue Mi cationem efficacem, Juſtiſicationem non interru- gationis
obos Uut ptam & glorificationem: Item vocationem ineffi- Iectus.
ſeet cacem, & juſtificationem per peecatum interru-
85 tini ptam, bonum ufum gratiæ & omnia merita ex-
i len⸗ inde procedentia in prædeftinatis efſe effeétus
gräine “W . Pprædeſtinationis. Item ſubſtantiam prædeſtinati
onem mu & alia dona naturalia prout occaſionaliter ſer-
mein vinnt ad finem ſupernaturalem, imo ipſam per=
Algrin miſſionem peecati prout defervit majori peccan-
leint 6 tis a peccato refurgentis humilitati & fanétifica-
oget⸗ tioni eſſe effeétus prædeſtinationis in prædeſtina-
end tis, quia funt a Deo ex meritis Chriſti, ex in-
ii inß tentione efficaci ſalvandi, & conducunt efficaci-
eleenl ter ad gloriam, quæ eſt finis in intentione, &
e, eitectus in executione.
6
ita Tkett

elen, P 5 F. 100*

234 Caput I.
G. 100.
Reproba Reprobatio eſt decretum Dei, quo Deus
tio quid. vult permittere, ut aliqui ſua culpa a gloria
decidant, & pro culpa infligere damnatio-
nis penam.
Schol. Reprobatio non conſiſtit in mera negatione
prædeſtinationis, ſed in actu poſitivo, quo Deus

vult permittere aliquos ſua culpa deficere a glo-
ria, & propter culpam infligere damnationis pœ-

nam. Unde reprobatio conſiſtit in actu intelleétus

fupponente actum voluntatis. Reprobatio alia
eſt negativg, quatenus importat voluntatem per-
mittendi, ut aliqui fua culpa deficiant a fine, unde
eſt actus poſitivus, quia tamen nihil effieit, ſed

tantum permittit, & permittere eſt quaſi negative

ſe habere, ideo dicitur negativa; quam P. Con-
tenſon & alii in excluſione poſitiva a gloria tam-
quam beneficio indebito conſtituunt. Reprobatio
voſitiya eſt, quatenus importat ordinationem culpæ
ad ponam æternam: quæ quia aliquid faciendum

decernit, nempe pœnam infligendam, dicitur po-
ſitiva. .

K. 101.

Keproba- Reprobatio datur. Hanc indicat S. Scrip=-
tio datur, tura ſub nomine reyulſionit. Pſ. 87. v. 6. Ve-
ſpeltionis Eccl. 7. v. 14. Malediktionis Matth. 25.
PFroſeriptionis in diem malum Judæ v. 4. Vaſo-
rum iræ & contumelic Rom. 8. Filii gehennæ.
Matth. 23. Filii perditionis. Joan. 17. V. 12.
Ratio eſt: quia ad Proviſorem univerſalem
ſpectat, ut in rebus defectibilibus ſibi ſubje-
Gtis aliquas permittat deficere ob bonum uni-
verfi (H. 89.) quod idem de deficientia a glo-
ria tenet, cumque hoe ſit reprobare, (F. 100.)
datur Reprobatio. Deinde Deus nihil exe-
J quitur

NN

Cünr inte
n ded D
toetiam
egrobatio
Uüumune

Depnhr,
Poninun en
Dars emin
koris niſr
e UVeche
btttr ⸗
n, S W
d 6. 33.
Miur G li
Nr Popr,
1, Mc ni
tiennnk n

ſpulſin
in / tut,
Imn leiſerin
rdit Conei

Pnlien

Uuin ſirni

miiin,
lhung
Wer

Cont,
Galar

er

De Deo, Divinicgue ejur Attributir. 235

quitur in tempore, quod non decrevit ab æter-
no: Sed Deus in tempore aliquos reprobat,
Rr ergo etiam ab æterno. Unde etiam ſequitur,
Reprobationem eſſe particularem, æternam

1, e

n E minutabilem. (F. 96.)
eta negtin
o, gnl §. 102.
Gdefcge . . .
mind, Reprobatio poſitiva tam Angelorum quam Reproba-

rtdh hominum eſt ex præviſis demeritis: id eſt, 0o vaſete
enrins Deus nemini decernit poenam æternæ dam- n . *
Numsne nationis niſi propter præviſa peccata. Quip- “ i.
tafee pe Ezech. 18. v. 23. teſtatur Deus: Nungquid
fifit, voluntatit mecr eſt mors impii, dicit Dominus
, Deus, & non ut convertatur a viis ſuir, & vivat.
öns Et c. 33. Nolo mortem impii, ſed ut conver-
4 Neme tatur & vivat. Et 2. Petr. 3. Latienter agit
mtnmmcd Meus propter vos, nolens aliquor perire, ſed om-
ndn nes ad venitentiam reverti. Secundo hoc de-
n, d finierunt Concilia: Arauſicanum a. 529. ait
can. 25. Aliquos ad malum Divina poteſtate
ANe prædeſtinatos non ſolum non credimus, ſed
gens etiam ſi ſunt, qui tantum malum crederent, cum
Iomni geteſtatione illit anathema dicimur. Sub-
ſi ſcribit Concilium Valentinum a. 855. can. 3.
Et noviſſime Tridentinum ſeff. 6. can. 17. J-

1 e quis dixerit, religuos omnes, qui vocuntur, ve-
Mig cari quidem, ſed gratiam non accipere, utpots
nn d Divina poteſtate prœdeſtinatos ad malum anatlie=
TE mG ſit. Tertio Accedit Traditio veterum P.
bushi „ P. Tertulliani I. 2. cont. Marcio. c. 11. S. Aug.

I. 3. cont. Jul. c. 18. S. Proſperi e. 7. ad cap.

“ Gallor. S. Joannis Damaſceni l. 2. de fide
un „ c. 26. Deus eX ſeipſo movetur ad nEertnaiun
els n a
1

Calvini
karefis &̈
Juſtema de
ri &deſti-
KKione.

Anielap⸗
riorum
Suſtemg,

ad puniendum nonniß, ex præſuppoſita eulyu.
Quarto Ratio eſt, Deus nil vult, niſi quod
habet rationem boni: (G. 81.) ſed poena ex
ſe non habet rationem boni, niſi præſuppo-⸗
ſita culpa, non enim eſt bonum, quod quis

puniatur, niſi peccaverit, imo contrarium

malum foret. Ergeo Deus neminem poſfitive
reprobat ſine præviſis demeritis.

Schol. I. Calvinus in libro de prædeſtinatione, in qua
doctrina, ficuti etiam in materia de reali Chriſti

præſentia in S. &S Euchariſtia a Luthero potiſſi-

mum recedit, hoc ſibi de Prædeſtinatione & Re-
probatione ſyſtema finxit. Imo Ratio, cur Deus
quosdam prædeſtinaverit, alios reprobaverit, eſt
Tola Dei voluntas. 2do Unde Deus non omnium,
ſed eorum ſolum ſalutem vult, qui ſunt præde-
ſtinati, & 3tio quia Chriſtus eos tantum redime-
re potuit, quos Deus ſalvare voluit, hinc Chri-
ſtus non omnes homines, ſed ſolos eleétos re-
demit. Quia vero Ato ſalus & redemptio homi=
num ab abſoluto Dei decreto pendet, hinc fides,
ſine qua nemo falvari poteſt, ita neceſſarium eſt
Prædeſtinationis conſequens, ut homo conver-
ſionem ſuam impedire non poſſit, & gratia con-
vertrix non admittat ullam reſiſtibilitatem; adeo-
que Sto Perſeverantia fidelium eſt neceſſaria; &
fides exeuti non poteſt: & quia éto gratiæ con-
vertrici reſiſti nequit, hinc illis, qui non con-
vertuntur, hæc gratia deeſt, & Deus eos non
vult convertere: & cum 7timo ex infantibus ba-

ptizatis ante annos diſcretionis morientibus, alii

funt reprobi, alii electi, ideo Baptismus ſolis
electis prodeſt ad ſalutem. In hoc (yſtemate non
definit Calvinus, an voluntas, qua Deus non
vult omnes homines ſalvos fieri, ſit prior vel po-
ſterior præviſione peccati originalis; unde in

duas ſeétas abierunt Calviniſtaz. Antelapfarii vo⸗-

lunt, Deum ante prævifum lapfum Adami gſio⸗
3

De

11 goritm
Clllne deci
V, ſuan
nierieordi
fieordia be
chrari pote
rodarlt.
folliin et
Peerittt 4
410 Fkeito
lm N
Eerkefit,

Prrlekinavit

teiinet,
entur, &
ENecatedtd
Cent Wm
Dauos ſäl
eyit hon
CI li
Fenn muſt
edeltimx
Genptot.
tur externa
eiaeſer,
Fo Hine
lt, Atgne
itinm,
lerohte
ue, ont
Chunt, de
3 e⸗
un
ntkinn.
fennt: Lr
unt en
ru ie

De Veo, Divinisque ejus Attributit. 23 5

ad gloriam, alios ad pœenam præordinaſſe hoc

f orqdine decretorum. Imo Deus ab æterno decre-
lt I vit, ſuam gloriam manifeſtare, adeoque ſuaàm
ſedun miſericordiam & juſtitiam. 2do Quia vero miſe-
Mun ricordia benefaciendo . juſtitia Vero puniendo de-
N, Rnd clarari poteſt, hinc alios prædefſtinavit, alios re-
gialch probavit. 3to Ut vero tum miſericordia, tum
o CNNIII uſtitia declararetur, decrevit Deus, ut Adam
inenn oin peccaret & cum eo tota ſimul ejus poſteritas.
. 4to Peccato vero in mundum ingreſſio homines
ſalvari non poterant niſi per mediatorem, unde
Unstione nt decrevit, ut Chriſtus cauſa eorum, quos Deus
de ii prædeſtinavit, in mundum veniret, eosque ſolos
Utheto i redimeret, & ut ſoli electi vocarentur, conver-
