6 ria, quod S. Petrus quatuor ferme annis a paſ- que ſedem
i⸗ ſione Chriſti in Judæa manſerit. Anno quarto, Ti- it.
e e berii ultimo, Antiochiam venit, ibique ſedem
E ſuam erexit juxta Chronicon Euſebii. Septem an-
len bei⸗ nis Antiochiæ Epiſcopus manſit ex S. Gregor.
ſaeb, I. 6. ep. 37. Hinc profectus anno a paſſione Chriſti
e, d DWM/ undecimo rediit Jeruſalem, ubi ab Herode in
lickeii vincula conjectus eſt diebus azymorum. Inde ab
nenleg Angelo paulo poſt liberatus eodem anno, Clau-
dii Imp. ſecundo Romam perrexit, ibique ſedem
„ 8 in æternum manſuram conſtituit. Septimo Ro-
s en, manæ ſeſſionis anno, Claudii nono, a paſſione
bſetti, Chriſti decimo octavo Roma difcedere coaétus eſt
unnan edicto Imperatoris exilium contra Judæos decer-
Noclie nentis, ubi Jeroſolymam venit, & congregato ibi
t, N Concilio interfuit. Claudio mortuo Romam re-
eo Caſt dilt, ubi paſſus eſt anno 14 tο & ultimo Neronis

VIon ; H 4 imp.

120 Diſſertatio Prooemialis. DiThe
Imp ſeſſionis Romanæ vigefimo quinto. S. Pe- ſolern
trum Romam veniſſe omnes Catholici fatentur. Deratotil
r. quia hoc teſtatur ipie S. Petrus in prima fua § (leme
epiſtola c. S. ubi ait: Salutat vos Eccleſia, qucæ eſt ſima ſeti
Babzjtone coelekta, & Marcus filius mens. Per Ba- ſolum d
byloniam nequit intelligi illa Aſſyriorum, ex qua cryphi
teſte Jofepho l. 18. ant c. 12. tempore Caji omnes Rom e
Judæi expulfi vel occiſi fuerunt. Nec Babylon Alionge 1
Xgyptiorum, quæ erat locus obfcurus tefte Stra- enimihie
bone l. 17. Ergo Roma, quam etiam S. Joannes ſetu

in Apocalypfi Babylon vocat ob confuſionem & 3 N

omnium gentium errores, quam ideo nomine pro. m ſagre
prio S Petrus deſignare noluit, ne locus commo. iſn n
rationis ſuæ poſt recentem fugam e carcere per- i 1
ſecutoribus ſuis innoteſceret, & ne Chriſtianis eala
Romæ degentibus a gentilibus, fi in eorum forte Ne
manus hæc epiſtola deveniret nova perfecutio H
excitaretur. 2. Ex Act. ult. & Rom. 1. patet,. ſunnrt
multos fuiſſe Romæ Chriſtianos antequam S. Paulus Wunche
eo veniret: ſed illi fidem a S. Petro audierunt len,
teſte Euſebio l. 2. hiſt. c. 13. Orofſio l. 7. c. 4. 3. nuhen
Idem Euſebius in Chron. teſtatur eum S. Hiero- ſgandn
nymo de Script. Eccl. S. Petrum 25 annis Roma- fan 8
nam Cathedram poſſediſſe, nec ullibi legitur, ſen
quod unquam hanc ſedem mutaverit, & omnes e P—
Patres ſedem Romanam vocant Cathedram Petri;, un an
& Romanum Pontificem S. Petri ſuccefſorem. ienmel⸗
Hanc veritatem negant nonnulli Proteſtantes. Alii n Deine
Romam veniſſe S. Petrum concedunt, ſed negant ſedemn
fuiſſe Romanum Pontificem. Alii concedunt, fuiſſe l Ane
Romanum Epiſcopum, ſed volunt, quod hane Ereg
Eccleſiam usque ad obitum non rexerit. Rationes unten Ro
eorum contra communem Traditionem parum pro. re vdle
bant, nam S. Paulus in epiſtola ſua ad Romanos dlon
ideo S. Petri non meminit, nec eum ſalutat, quia eeſeto te

illa epiſtola ſeripta fuit, quando S. Petrus Roma iſe
ediéto Claudii exulabat. Similiter epiſtola ad Ga- niet
latas, ante illam ad Romanos ſcripta fuit Epocha co nnn
S. Petri Romam advenientis non officit veritati ehnttr
fei. Joſephus Martyrium S. Petri tacuit, quis Aunſom
lce- Alidi

De T7 heologia Dogmatico, Natura, &c. 121

luinto. 9 ſcelera Neronis tacere voluit, ne hiſtoria fua Im-
holeifn peratoribus diſpliceret, uti ipſe notat l. 2. c. 1I.
8in inm S. Clementis ſilentium nil probat, qui de re notiſ-
Verlete, ul ſima ſcribere noluit, & de invidia Corinthiorum
mend II ſolum diſſeruit, & libri recognitionum ſunt Apo-
lorum, A cryphi. Denique edictum Tiberii Chriſtianos
ote Cajions Roma expellentis, eos ſolum fpectabat, qui
Nee uu aliunde negotiorum cauſa eo venerant, nullos
kung tefeb enim ibi eo tempore habitaſſe Oroſius ipſe l. 7. C. 4.

tumuoͤn teſtatur. vid. Mamachius t. 5. Orig. p. 542.
oniniorern Fchol., 3. Nonnulli Theologi Catholici ſalva fide pu- Supremus

eo nonee tant ſupremum Pontificatum non eſſe annexum Epiſcopa-
boene Epiſcopatui Romano ex immediata Chriſti inſtitu- tus Ko-
e Calete K tione, ſed ex voluntario S. Petri facto Romæ us- mano jure
ne Chin que ad mortem ſedentis, adeoque ex jure non Divino
in eormun i Divino, ſed Eccleſiaſtico: unde ex Eccleſiæ di- anneisρ.
nov emn ſpoſitione fieri poſſet, ut Romanus Pontiſex ſedem
Nonr„ Romanam deſereret vacuam, & aliam eligeret,
tegund a vel nulli ſedi ſe manciparet, & tamen, ubicun-
Dend nden que maneret, haberetur Caput Eccleſiæ, & mo-
ſo 7 riens non haberet determinatum alicujus loci Epi-
cum De ſcopum ſed quem Eccleſia eligeret, uti conrigiſ⸗
3nnen ſet in S. Petro, ſi primis quatuor annis obiifet.
ulidi Verum probabilius eſt, quod ſammus bontifica-
it, AH tus ſit annexus Epiſcopatui Romano ex inſtitutio-
ethedan k ne immediata Chriſti, adeoque jure Divino. Nam
ti ſvceeſce. T. S. Petrus ex inſtitutione & mandato Chriſti Ro-

oteats meæ ſedem fixit, quia teſte S. Ambroſio ep. 32,
nnt, el cont. Auxent. Hegeſippo l. 3. de excid. Jerof. c. 3.
oncedln, & §S. Gregorio in Pfſ. 5. Chriſtus S. Petrum ad
nt, crucem Romæ damnatum rogatu Chriſtianorum
Nert MH . fugere volentem retinuit, ut morte Petri Prima-

u tus in Romana ſede firmaretur, ait Gelaſius in
gen n er . 5 .
nll decreto de libr. apocr. 2. Si ſummus Pontificatus
n l non eſſet jure Divino Epiſcopatui Romano anne-
den ſe Xus, fuiſſet veroſimilius tempore Perſecutionum
iti alio translatus, & Conſtantinus M. qui nihil non
ii tentavit, ut Conſtantinopolim ceu novam Romam
ta fut M.

ſit e“ . omni ornatu condecoraret, ſummum Pontificatum
uit,“ . Uli afcribi curaſſet, ſi in poteſtate Epiſcoporum hoc
i H 5 fuiſſet.

122 Dihessatio Prooemialit.

fuiffet. Unde Privilegium Primatus fuit quidem

primo perſonale S. Petro concefſum, & in eſus
meceſſores transmittendum, poſtea vero ſactum
eſt locale pro Roma vel ex mandato Chriſti ante
ejus aſcenſionem, vel poſt illam, quando S. Pe-
tro occurrit dicens: Venio Romam, iterum cru-
eifigi. Quare Roma etiam everſa, quod tamen
Deus vix permittet, maneret faltem Romanus
Eriſcopus, ſicuti modo dantur Epiſcopi in parti-
bus infidelium. Ex quibus colligitur, efſe qui-
dem de fide, Romanum Epiſcopum eſſe, jure Di-
vino ſuccefſorem Petri, & caput Eecleſiæ: non
tamen eſt de fide, Romanum Epiſcopum efſſe jure
Divino ſucceſſorem Petri & caput Eccleſiæ, quia
eſt Epiſcopus Romanus. Falſum autem omnino
eſt, quod ex gratia Principum Primatus ſit anne-
xus Romanzæ ſedi, nam Canon Conftantinus d. 96.
quem citant pro ſe heæretici, eſt ſpurius, & Pri-
matum illi Divinitus collatum folum declarat;
quod etiam fecit Phocas, & Valentinianus.

n ſit de Sckol. 4. Nullus Catholicus eſt, qui non certo teneat,
käe mo- modernum noſtrum bPontificem eſſe ſummum Pon-
der ntmn tifieem, ſed diverſo certitudinis gradu, quidam
tantum certitudine morali, alii certitudine Theo-
eNe legiti- logica, alii certitudine fidei, de qua controverſis
D 14 . diſputent Scholaſtiei. 7
Eivi ſei

Regnen Ex his colligimus Regimen Ecolxßiæ eſſe MWo⸗

Kaenar. chicum, in quo eſt aliquis ſuperior, cui om⸗-

“ es parere tenentur in illis, quzæ ad Eccleſiæz

Cralis Qubhernationem pertinent: ſed Romano Pon-

temipera- tifici omnes obtemperare tenentur (G. prec.)

tum, Ergo Regimen Eocleſiæ eſt vere Monarchi-
cum. Nihilemirns hac Regimen eſt Arikocra-
lia temperatumn. Nam in Eccleſia eſt ſlummus
Prin-

—

Pzr, norchicum. Hud quippe Regimen eſt Monar-

NTo

Pinceps
ſopi obe
ſiis Loi⸗
Diincipe
Guin
2nte Da
Pa,
Cobella
Fitei in
nia A N
tenſent
1. S
lam vid
loe ek,
uüdem
Perine
dacram
Poſle dl
Chriktn
Vero ſe
ternam
Letet,n

. De Theologiæ Dogmaticæ, Matura, Sc. 123

n Princeps, ſeu Papa, cui omnes etiam Epi-
n,Chi fſcopi obediunt: funt etiam Epiſcopi, qui in
ir ſuis Epifcopatibus imperantes veri Kccleſiæ
Ianaid) Principes, & non Papzæ Vicarii exiſtunt,
d,iens qui in Conciliis ſunt judices Fidei, imo etiam
disꝶ ante Papam, ſed judicio ſubordinato, cum
ten un Papa, in Conciliis, & poſt Papam, extra
oie Concilia, ſed judicio adhæſionis de cauſis
, Fidei judicare poſſunt. Ergo habentur om-
lie nia ad Regimen Monarchicum Ariſtocratia
wun 6 temperatum requiſita.

eckiee Sckol. I. Schubert Theol. Pol. p. 2. c. 25. doeet Eccle- Salvuntur

ite om fſiam vifibilem fpectatam ſecundum fſua interiora, opjie Rones
Prnrnſt un. hoc eſt, doctrinam & uſum Sacramentorum, unam roteſtan-
kninnsl quidem efſe Eccleſiam, ad quam omnes eoetus tiuzm.
Pmin, pertinent, in quibus verbum Dei pure docetur, &
ſhun em Sacramenta legitime adminiſtrantur, & eatenus
gtinianne poſſe dici Monarchiam, quam tamen unus & ſolus

Chriſtus per ſpecialem Providentiam regit. Si

n etto ei vero ſpeétetur ſecundum exteriora, quatenus ex-
ſümmm ternam ſocietatis formam habet, & legibus regi
Nadn, debet; non eſt Monarchia, ſed tot ſunt ſeparatae
ftitmdie N. ſocietates, quot externi cætus, qui præter uni-
1 on tatem Doctrinæ & Sacramentorum nullum inter
. ſe vinculum habent. Hi ergo nec Monarchiam con-
ſtituunt, nec Monarchico imperio regi poſſunt,
ſed quilibet eœtus ſeipſum pro ratione circumſtan-
6 tiarum regit, vel a Magiſtratu politico, qui ejus
lſat curam gerit, regitur. Unde videtur admittere in
elt Eccleſia regimen vel democraticum, vel cum plu-
fot, d ribus Proteſtantibus mere Ariſtocraticum. Vide-

3Ee tur illi ſuffragari Auctoritas Chriſti, qui Lue. 22.
e v. 24. diſcipulis fuis de Primatu contendentibus
Rone reſpondet: Reges gentium dominantur eorum.
r S Vos autem non ſie, ſed qui maior eſt in vobis, fiat
e 4 Keut minor, & qui præceßſor eſt, ſicut miniftrator.
RN Sed hic Chriſtus ſolum ambitionem prohibuit,
s & Præſulibus humilitatem & lenitatem commen-
46 Ni davit. Sckal.

Epiſcopi Schol. 2. Diſputatur adhuc in Scholis, an Epifcopi

jur!säi-
Kionem
Juam ha-
bent im-

edzate

Cluriſto.

124 Niſſeriatio Prooemialir,

ſuam jurisdiétionem immediate a Chriſto habeant,
an vero mediante ſummo Pontifice. Cardinalis de
Turrecremata l. 2. de Eccl. c. Sq. docet, Apoſto-
los non àa Chriſto immediate, ſed a S. Petro juris-

dictionem accepiſſe ac conſequenter Epiſcopos,

qui Apoſtolis ſuccedunt. Sed hæc ſententia de-
fendi non poteſt, hancque refellit Bellarminus 1. 4,
de Rom. Pont. c. 23. quia S. Paulus Gal. I. teſta-

tur, ſe Apoſtolatum accepiſſe nullo mediante Apo-

ſtolo per Jeſum Chriſtum, & Deum Patrem.
Luc. 6. vocavit Chriſtus diſcipulos ſuos, & elegit
duodecim ex ipſis, quos E&g Apoſtolos nominavit. Et
Joan. 20. Chriſtus ad omnes Apoſtolos ait: Sicut
miſit me vivens Pater, & ego mitto vos. Proba-
bilior ſententia eſt, quod Epiſcopi jurisdictionem
ſuam non a ſummo Pontifice, ſed a Chriſto imme-
diate accipiant. Nam r. Epiſcopi Apoſtolis, quos
Chriſtus conſtituit Eceleſiæ Principes, ſuccedunt,
uti docet S. Cyprianus ep. 69. Nicolaus ep. 47.
Eugenius IV. in Decreto & Tridentinum Seſſ. 23.
cap. 4. ait: Sacroſantta Synodus declarat, præter
cœteros Eccleſiaſticos gradus, Epiſcopos, qui 7ns
Apoſtolorum locum ſuccedunt, ad hunc hierarchi-
cum ordinem præcipue pertinere, & poſitos, ſicat
idem Apoſtolus ait (Acét. 20. v. 28.) a Spiritu .
regere Eccleſiam Dei. Ergo immediate a Chriſto
accipiunt ſuam jurisdictionem. Unde merito præ-
ter alias propoſitiones, ſequentem: Epiſcopi a
Fapa accipiunt Surisdibktionem Epiſcopalem, quam
exercent in populos ſibi ſubditos, Facultas Pari-
ſienſis ué falſam, verboque Dei contrariam reje-
cit. Hæc ſententia non officit Primatui ſummi
Pontificis, quia Epiſcopi Papæ ſunt ſubordinati,
eorumque limitatur poteſtas prout expedire vide-
tur, ne deſtruatur ordo hierarchicus, & in Ec-
cleſia fiat perturbatio, ſi quivis Epiſcopus omnia

ubique poſſet. Unde licet poteſtas ordinis Epi-

ſcopalis, quee eſt quid abſolutum præciſe ſumpta,

nec ſubditos connotat, non poſüit ita reſtringi,
quin

DTho.

gnin Ppi
dotellas!
lobditos
Gui ſne
Da e
penes
uſtss de
ſutein
Dockiri
ſocnib

olg. P
inſitutio
Dkura, l
G glar
luuen an
orie Col
denerdy
Deminit 4
unt 5 unde
Ulohun
l D
Deinle N

. De Theologicæ Dogmaticæ, Natura, &c. 12 5

n uin Epiſcopi illa valide utantur, etfſi illicite:
Cirte Rareltas tamen jurisdictionis, quæ eſt relativa ad

. (ninz ubditos „, Aan principatum neceſſario includit,
enen qui ſine ſupditis eſſe nequit, ita reſtringi poteſt,
Ke ut illa nequidem valide Epiſcopi uti poſſint, cum
lan penes Eccleſiam ſit, eis ſubditos aſſignare, aut
pter Hicn juſtis de cauſis ſubtrahere, unde Epiſcopus pote-
e ſalerii ſtate jurisdictionis erga eos uti non poterit, quos
Belhmminmg Eccleſia illi non ſubdidit. Illa formula, qua Epi-
s( ſcopi ſe ſcribunt Dei & Apoſtolicæ ſedis gratia
meiine Epiſcopus, recentior eſt, & hac primum uſus eſt
Deum 2. 1251. Nicofienfis in Cypro Epiſcopus, ac deinde
dos,Ei Sæculo MAto magis invaluit, quando reſervatio-
non nes ſunt introduétæ, nec hodie in Germania ubi-
lsih que obtinet. Denique per Confirmationem ſummi

uß, M Pontjficis, quæ olim per duodecim Sæcula ad
igsſto⸗ Archiepiſcopum ſpectabat, non accipit Epiſcopus
Cfrm internam & radicalem poteſtatem regiminis, ſed
Anofes tantum adminiſtrationem, unde Papa dicit: Com-
es, ſonie mittimus tibi adminiſtrationem.
ſeane Schol. 3. Probabilius etiam nobis eſt, Parochos eſſe Parochi
mmiun inſtitutionis Divinæ. Colligimus hoc ex S. Scri- ſunt inſti⸗
elyak,i ptura, ubi Luc. 10. v. I. & 2. Deſignavit Dominus tutionis
ns 6 E alios ſeptuaginta duos, &y emiſit illos binos ante Divinæ.
nuut inm faciem ſuam. Hic Chriſtus Apoſtolis jam in primo

lſiu ordine collocatis Luc. 6. inſtituit ſecundum ordi-
3)e 6 nem Presbyterorum ſeu Parochorum, quorum jam
dte d meminit Apoſtolus 1 Tim. 5. V. 17. Qui benz præ-

le neil ſunt Presbeſteri (ſcilicet ſub Epiſcopo) duplici ho-
n! iif nore digni habentur. Et v. 19. ait ad Timotheum
eure Epiſcopum: Adverſus Presbyterum accaſationem
Folig noli recipere, niſi ſub duobus aut trihus teſtibus.
onmmn Deinde Patres docent, Presbyteros & Parochos
vimmi ſuccedere 72 diſcipulis. Ven. Beda in Luc. 10. J
Ind. Theodulphus Aurelianenſis in Capitularibus.
eseit S. Thomas 3. p. q. 67. a. 2. Unde facultas Pari-
1,5 ſienſis a. 1408. cum Joannes de Gorello Minorita
ſe in ſuis Theſibus propugnaſſet, Curatos non eſſe
35 l de inſtitutione Chriſti, ſed per Dionyſium Papam
eclee Miſle ordinatos eum ſententiam ſuam retractare
in 6 coe-

126 Diſſertatio Frooemialis. UThe

coegit. Denique juxta Tridentinum Sefſ. 23. can. 6. pls, ſe

Eſt in Eccleſia Catholica Hierarchia Divina ordi- at bre
natione inſtituta, quæ conſtat Epiſcopis, Presby= mandate
teris & Miniſtris: Sed nulli alii Presbyteri intel- tota ſen
ligi poſſunt, niſi Parochi, reliqui enim vel juris- vere
diétionem tantum delegatam habent, vel nullam, “
quæ ad hierarchiam ſaltem perfectam & comple- r.
tam non ſufficit, uti in tractatu de Ordine pro- mun k
sde bant Theologi. Ex hoc fluit ulterius, quod pote- nik
o Paro- ſtas jurisdictionis Parochorum ſit immediate a oftin
chorum eſt Chriſto, ſalva tamen immedjiata jurisdictione Epi-
imenediate ſcoporum in ipſos Parochos, & plebem ſubdiram. ne⸗
a Chriſio. Snccedunt enim eodem modo Parochi 72 diſcipu- ⸗
lis, quo modo Papa Petro, & Epiſcopi Apoſtolis, un
ergo eodem modo ficut Papa in tota Kccleſia, & ie,in
Epiſcopi in ſuis dioceſibus ſuam jurisdictionem a (fim
Chriſto habent, ſalva tamen Epiſcoporum imme- Ctines
diata jurisdictione, quia Epiſcopi ſemper erectis ;
etiam Parochiis plebis fibi ſubditæ curam gefſe: ndih
runt; unde Apoſtolus monet Timotheum & Ti- Cmmt
tum Epiſcopos, ut ſollicite curent, non ſolum ck
quæ ſpectant ad Presbyteros, & Diaconos, ſed n
uderen

etiam plebem, viduas, ſenes &c. quippe Parochia
non eſt communitas, quæ ſibi ſufficiat, propriis
regatur legibus, Magiſtratus & miniſtros ſibi con-
ſtituat, in inobedientes pœnas decernat, ſed ha- uin .
bet ſe ad Dioeceſin, ut pars ad totum, membrum (qjlg an
ad corpus, cui unum caput præeſt Epiſcopus in- 1Chen
Auens in ſingulas corporis partes, quas per neceſ- lii⸗
ſaria organa nempe Parochos movet ac dirigit. unid Peot
Non obeſt huic ſententiæ, quod multi ex 72 di Mnh Comm
ſcipulis non fuerint Presbyteri utpote quorum non- bos ,DrE
nulli Act. 6. modo ordinati ſunt Diaconi, nam Cnand
poteſtas jurisdiétionis excepta Confeſſione Sacra- un
mentali, non neceſſario ſupponit poteſtatem Ordi- 3
nis. Nec dici poteſt modo Sæculo 2do ereétas *
fuiſſe Parochiales Eccleſias, nam Rom. 16. v. I.
Apoſtolus commendat Phœben, quæ eſt in mini-
ſterio Eccleſiæ, quæ eſt in Cenchris: Cenchris Wer guos
Vvero juxta Theodoretum non erat ſedes Epiſco- MWad d
palis,

. De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 127

deſ g el is, 1 inthi
1 Dins bals Precbecn Conntorun. Denique non lo-
kons eris paſtorale, munus exercere ſine
eeit en e dbte Rpiſeur Kotat⸗ Jurisdichionis
e ab Epiſcopo quoad exercitium, non
ei DW vero quoad primariam inſtitutionem.
e Schol. 4. Abbates & Generales
m ar .4. tes & Generales Ordinum Religi
eNe rum ihabent jurisdictionem ſuam ex Dririeriochs s.
, Wt gari us de cauſis ab Eccleſia illis conceſſo. Nam aen
timd e ium Ahbatis Generalis aut Provincialis non ger
dickan, Raaina iate inſtitutionis Divinæ, ſed Eccle- Gen 4
edem Uln Re “ cclefia enim Ordinum Religioſorum -
ini⸗ Regl as approbando poteſtatem in Regulis ſupe-
ſnta .M us conceſſam confirmavit, & contulit. Sci-
ta Lad ſeri u Abbae cum ſuis Religioſis juxta præ-
l Srben 5 Regul melius agere poſſit, & eum
vonnm in fun; vi eligioſi per varias Provincias ſint dif-
RS ervari poſſet, ſi ab Ordinariis lo-
Dtteme carama⸗Leren ur; ideoque magis expedire viſum
Nt, MWſi Gresationbm or in menen Wiedtenden
Rkad fangerent, imnem curam cum jurisdiétione re-
nigrehn
jciat, In . .
ikros ſtiet 8 34

mn Quia Eccleſia eſt corpus myſticum vi
n,um Ccujus anima ſunt dona Lpirirus S. Fides, ſoos⸗ Rnke»
Him & Charitas: Corpus vero externa Fidei Chri- Taztunt.
nelei ſtianæ Profeſſio, & eorundem Sacramento-
an n Communio ſub legitimis Eccleſiæ Paſto-
egunn ribus, præcipue vero ſub uno ſupremo capite
Miccti, Romano Pontifice, reſtat ut membra ls
ſon e gon a adhuc conſideremus. Et 1I. quidem
eh r. r N. nec ſoli prædeſtinati ſunt in Eccleſia
4. AI ad Kecl en omnes, tum quia nulli infideles
Ad eſiæ animam & corpus pertinent,
Cs inc ade tamen multi ſunt prædeſtinati,
“ gui lem convertuntur, & in gratia per-
ſeve-

128 Diſſertativ Prooemialit.

leverant: tum quia Prædeſtinatio non eſt

rzatio formalis, a qua Eccleſia ſuam accipit

denominationem, cum Eccleſia ſit viſibilis
(§. 21.) Prædeſtinatio vero inviſibilis. Non
ſoli Prædeſtinati ſunt in Eccleſia, nam S.
Scriptura Eccleſiam comparat agro Matth. 13.
ubi inter fruges dantur & ſpingæ : Areæ, in
da paleæ frumentum operiunt Marth. 3.
agenæ miſſæ in mare, in qua boni & mali
piſces concluduntur Matth. 13. Deinde Pau-
lIus periequens Eccleſiam erat prædeſtinatus,
nec tamen erat in Eccleſia, & Judas licet re-
probus in ea fuit. Denique ii Eccleſia ex
ſolis prædeſtinatis conſtaret, eſſet omnino
inviſibilis, & rueret omnis ſubjectio ſupe-

rioribus Eccleſiaſticis debita, quæ falſa eſſe

ex G. 21. & 30. patet.
2. MWon ſoli juſti, ſed etiam hominer imper-
felli & peccatorer maniſeſti ſunt in Eccleſia. Ita
docet PFrimo S. Scriptura n. præc. & Matth. 18.
v. 15. Ubi Chriſtus jubet, peccatorem ad Ec-
cleſiam deferri, & ſi eam non audierit, ab ea

removeri: Ergo ſupponit peccatores eſſe in

Eccleſia. Et I Cor. s. in Eccleſia Corinthio-
rum erat inceſtuoſus, quem S. Paulus gravi
poœenitentiæ ſubjecit. Secundo accedit Tradi-

tio, quam Pelagianis & Donatiſtis oppoſuit
S. Auguſtinus, in tribus libris contra epiſto-

lam Petiliani, & contra epiſtolam Parme-
niani. Tertio ſuffragatur ratio, nam mem-
brum corporis humani mortuum vere dicitur
illius membrum, ergo etiam peccatores per-

tinent ad corpus Eccleſiæe, ſuntque ejus

membra vi profeſſionis externæ ejusdem daͤc

NLe

Gcolnr
tn & i
Dattieip
3.
ſint in
Ptura!
iinlam
Nlin i
ciin ſtr
inte
ſiggett.
eo
UI ſ ſ
Doisenn
Daröoipe
non hat
fonem,
Münion
kelt,
Animam
Ner Che
Lorleſe,
4.
Bimo hy
IS, vri
Ita docer
Ciryiote
Her-
Ato en
inan
Utztern .
4glo re
tlendo,
Klrn

Atio uen e

ſvam inhi

1 ſt nn
fſibiis Ne
ſia, und
ro Nink,
E: Au l
t Dlaut.
boni An
Deincehe
xdeſtum.
das loale
Loeclelat

elet An

ecia ſ⸗

4

ge ialne

nrine Ein
Lullijt 1
X Math!
toreln ad:
dierit ,n
tores ee
ja Coriyh⸗
Pauluegt
Crect i
iis t
conte 66
Olann n
uun
ulns,
ngne
junt

De Ilologic Dogmaticæ, Natura, &c. 129

& communionis Sacramentorum, licet mor-
tua & imperfecta, quia illius animam non

participant ob defectum Charitatis.

3. Hœretici publici & maniſeſti proprie non
Junt in Eccleſia. Ita patet Primo ex S. Scri-

ptura Tit. 3. v. 10. Hareticum hominem poſt

unam & alteram correptionem devita, ſcieny,

guia ſubverſus eſt, qui ejuimodi eſt, & deliquit,
cum ſit proprio judicio condemnatur. Hoc eſt,
interpfete S. Hieronymo, ſeipſum ab Eccle-
ſia ejecit. Et I. Joan. 2. v. 9. dicitur: Ez
nobis prodierunt, ſed non erant ex nobis,
nam ſi fuiſſent ex nobis, manliſſent utique
nobiscum. Secundo Hæeretici manifeſti non
participant corpus Kecleſiæz Chriſti, quia
non habent eandem externam Fidei profeſ-
ſionem, nec eorundem Sacramentorum com-
munionem, nec legitimis paſtoribus adhæ-
rent, quæ conſtituunt corpus Kccleſiæ: Non
animam, quia non habent veram Fidem,
nec Charitatem, ergo non funt proprie in
Eccleſia.
4. Sckhiismatici non ſunt in Eccleſia, Nam
PFPrimo hæc eſt una, unum ovile, unum cor-
pus, unitati autem Schisma opponitur, &
ita docent P. P. S. Cyprianus ep. 69. S.
Chryſoſtomus hom. II. in ep. ad Eph.

B. Fieronymus in c. 3. ep ad Tit. Secunde

Ratio eſt, quia Schismaticus non ſ
animam Eccleſiæ, cum violet pacem & Cha-
ritatem: nec ad corpus, quod ſeindit, &

a quo recedit, vel non obediendo legitimis

Paſtoribus, vel privatos conventus inſti-
tuendo. 65. Bx.
Schram Inſtit. Theol. Tom. I.

130 Diſſertatio Prooemialis.

5§. Excommunicati vere non ſunt in Eccleſia.
Nam FPrimo Matth. 18. v. 17. jubet Chri⸗
ſtus rebelles & contumaces Chriſtianos, Ec-
cleſiam non audientes haberi ſicut Ethnicos
& publicanos, qui non ſunt in Eccleſia.
Idem docet S. Cyprianus ep. 602. S. Augu-
ſtinus l. de unit. Eccl. c. ult. &c. Secundo
Excommunicati non ſpectant ad animam Ec-
cleſiæ, quia in peccatis ſupponuntur contu-
maces; nec ad corpus, a cujus exteriori
communione ſunt præciſi.

6. Ex his colligitur infideles publicos non

baptizatos nullatenus ſpectare ad Eccleſiam.
Catechumeni vero non ſunt actu & perfecte

vera Eccleſiæ membra, quia non ſunt inſerti
Chriſto per Baptismum, & ex defectu hujus
non habent jus ad Sacramenta Eccleſiæ,, &
alia fidelibus communia.

Schol. x. Wicleffus, & alii nonnulli ſolos Præde-
ſtinatos eſſe vera membra Eccleſiæ volunt, quæ
vero in confirmationem ſui erroris loca ex S. Scri-
ptura citant, plerumque de Eccleſia in cClis
triumphante intelliguntur. Similiter Novatiani
& Donatiſtæ, qui Eccleſiam ſolis juſtis & ſanctis
conſtare docebant, & Pelagiani qui etiam homi-
nes imperfectos & levibus peccatis obnoxios ex-
cludebant, laoca S. Scripturæ de Eccleſia trium-
phante, ad militantem male detorquent.

Schol. 2. Jurius Calviniſta docet Eccleſiam univer-
ſalem ſinu ſuo complecti omnes hæreticorum
ſectas, qui non errant in articulis fidei fundamen-
talibus, unde omnes ſalutem conſequi poſſunt.
Nam I. Eccleſia habet jus in hæreticas, quia ad
illam titulo Baptismi pertinent; ſed notandum eſt,
quod illos e ſinu ſuo ob hæreſin ejiciat. II. Deinde

hæretici habent vera Sacramenta: ſed non om-
nes,

De Ten

Nes,
ud Vera
2d ea!
Valde
funt,
menton
Pecki
ejstn
(lele it
CTEetn
Srune
Nun
Monn
z ge
t Eerle
4orit
Uie cdr
co
Vvel cn
non
NoVis
kales N.
Kehisnn⸗
num V

Han, be
Petfils
ſgi,

Cu
Uer here
Comuti
Ueſttica i
l,ſatir
An .

. De Tueologiæ Vogmaticæ, Natura, Gc. 131

t ine nes;, qui illa habent, funt in Eccleſia, quia hæc
jbet ad veram Eccleſiam pertinent, quæ diſcedentes
Fiſtanas 5. ab ea hæretici ſecum aſportarunt, unde nonniſi
“L valde improprie ad Eccleſiam pertinere dicendi
cut Uin ſunt, ſcilicet ratione Baptismi & aliorum Sacra-
in Ni mentorum. Hæretici vero occulti imperfecte ad
2. 4 Eccleſiam ſpectant, ſcilicet quantum ad corpus
Cc. Cunl ejus ſeu partem externam & vilibilem, nam Ec-
znixamt cleſiæ fidem ſaltem exterius profitentur, ejus Sa-
cramenta participant, ejus Paſtoribus ſubjiciuntur,
untut 6o quia tamen ſidem & Charitatem non habent, ſunt
lhos extet membra Eccleſiæ imperfecta interius præciſa, ſed

non omnino exterius.
publamn Schol. 3. Schismatici ſunt, qui ſeparant ſe ab unita-

Eocakn te Eecleſiæ Catholicæ & univerſalis, wel ejus
. Auctoritatem in aliquo diſciplinæ univerſalis ca-
n E N pite contemnendo, vel ab ejus capite unitatis
On funt h & communionis Eccleſiaſticæ centro recedendo,
Geleln e! vel cum aliis Paſtoribus Eccleſiarum & fidelibus
Halele, non communicando, vel novas ſocietates cum

novis Miniſtris inſtitnendo. Unde Eccleſiæ orien-
tales Romano Pontifici non adhærentes vere ſunt

I „ Schismaticæ. Orto Sæculo 1I4to inter Urba-
e volult, num VI. legitimum Papam, & Clementem V II.
o ndeeh Antipapam Schismate, huic quidem tota Gallia
deln in r Hiſpania adhærebat, quin eſſent Schismaticæ,
ſter Mont ſed quia dubium erat, quisnam eſſet legitimus
lis Papa, bona fide illi adhærebant, judicium uni-
eimn verſalis Eccleſiæ, expeétantes, unde erat error
. Crie facti, non vero dogmatis.
Leckin i.
ven. §. 35*
gelim uin Cum in verbo Dei ſcripto & Tradito Propoſitio

* „ . — .
ri, per Eccleliam nobis propoſito contineantur uæretica

4 ne. 1 . „ . .
c dogmata Fidei, ſequitur, quod propoſitio dua.
ne haretica illa ſit, quæ dirette & immediate ad-
Iutuim verſatur doſtrinæ a Deo revelatæ, & ger Eccle-

t L, at ad credendus propoſitc. Quare ad pro-

.

Avon 5 1 2 . poſi⸗

132 Diſſertatio Propemialit.

poſitionem hæreticam requiritur I. ut ad-
verſetur immediate veritati revelatæ, & non
ſolummodo per conſequentiam. 2. Veritas,
cui adverſatur, debet eſſe immediate reve-
lata. 3. Veritas illa debet ab Eccleſia tan-
quam fide Divina credenda efſe propoſita.

Dudicium chol. x Judicium Eccleſiæ dogmaticum eſt quod
EKccleſic
dogmati-
cum.

veritates credendas, & errores proſcribendos pro-
ponit. Ejus Charaéteres effentiales ſunt, quod
ſit regula affenſus interni, veritates in animo cre-
dendas proponens & errores proſcribendos: quod
ſit irreformabile & immutabile quod ſit univer-
ſale: quod habeat pro objeéto non meras voces,
ſed ipfam ſubſtantiam; quod propugnari aut im-
pugnari non poſſit, niſi ad S. Scripturam, Tradi-
tionem & cum illis connexa recurratur. Lex
diſciplinæ eſt decretum, quod fertur, de rebus
agendis, nec intrinſece bonis nec malis, quæ
pro diverſitate circumſtantiarum mutari poſſunt.
Diſciplina alia eſt Apoſtolica, ab Apoſtolis: alia
Eccleſiaſtica a ſucceſſoribus Apoſtolorum deriva-
ta: alia eſt univerſalis, alia particularis. Rurſus
Diſciplina ſpectari poteſt vel ſtricte, quæ eſt de
rebus agendis, & dicitur mera diſciplina: vel
late, quæ reſpicit agenda dogmati alicui connexa:
vel latiſſime, quæ licet in ſe ad dogma pertineat,
nondum tamen ab Eccleſia expreſle definita eſt.
Lex diſciplinæ merzæ per ſe exteriores tantum
actus præcipit vel prohibet, & meras voces di-
ſputationi locum præbentes removet filentium
v. g. imperando, dogma vero non perſtringit,
mutari poteſt, nec ſemper omnes univerſaliter
obligat, pcœnam transgreflſoribus infligit, quin
doctrinam eorum infamet, & ex S. Scriptura &
Traditione non impugnatur. Unde prohibitio
non utendi eſt lex meræ diſciplinæ.

. Schol.

Ne Teo

Col. 2.
rronel
Theolo
in ſe in
le fide
eſt Pro
vior
tione
abſolot⸗
Theola
debeſe
qve ill
ſerin
Ciruntt
Petlen
fündame
IDan e
ſioereſt
don
it her
Tein c
) Men,
bet fun
ſüſfienn
ſel gor
de
5 oxim
ſto, 1
logien.
ſim hadr
Dn, in
m ined
fium f
brc
lentpgr
Uavi
tenkiam.
1 Uine
tendo
10 Ched

. emalit

. De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, Sc. 133

Ar L. UöE Schol. 2. Præter Propoſitionem hæreticam, alia eſt Propoſitio
late, An erronea, quæ opponitur veritati certæ certitudine erronea.
1 jetfr T. heologica, id eſt, veritati, quæ licet non fit
in ſe immediate revelata, ex Una tamen præmiſſa

necin t de fide, & altera naturaliter certa eruitnr. Alia
Reckit eſt Propoſitio hærefß: proxima, quam major & ſa- Hæœrefi
Ptopelu nior Theologorum pars ex S. Scriptura & Tradi- proxima.
tione judicat eſſe hæreticam, licet non audeat
dtienn et abſolute hæreticam pronuntiare, quia alii graves
oltihetttiß⸗ Theologi cenſent, hanc cenfuram illi inuri non
les iolt in debere Propoſitio ſapiens hareſin eſt, quæ utrius- Hareſim
in nnon que ſenſus Catholici & hæretici capax eſt, ſed ſapiens.
ibehickih ſenſum hæreticum vel ratione ſui, vel ratione
Nod ſt circumſtantiarum, loci, temporis & perſonarum
N werns prævalentem involvit, ita ut ſufficiens præbeat
ngut al fundamentum probabiliter judicandi de hærefi,
unm, quam ejus Author ſuſtinet. Propoßtio ſuſpetta de De hareß
urtiünt. næœreſi e, quæ ſufficiens præbet fundamentum ſuſpekla.
fercl, un non quidem ad probabile judicium, quod uthor
ner ſs, fit hæreticus, fed ſolum ad fuſpicionem & timo.
giek rem concipiendum. Eodem modo Propoſitio ſa- Sapiens
che Piens errorem véel ſuſpekta de errore eſt, quæ præ- errorem.
⸗ꝰRꝓ bet fundamentum majus vel minus judicandi vel
lglon 4 ſuſpicandi, quod Auétor in corde foveat errorem,
vellnis ſeu dogma contrarium concluſioni Theologicæ.
ſte, ane Proxima vero errori eſt, quando negatur propo- Errori
Msi ſitio, quæ plerisque videtur eſſe concluſio Theo- proxima.
ialiele logica. Propoſitio male ſonans dicitur, quæ ſen- Male ſo-
ogn Pot. ſum babet fidei congruum, verba autem incon- nans.
le grua, ita ut ſæpe ab audientibus ſecundum fen-
teriore⸗ . ſum incongruum ſumatur. Propoſitio viarum au- Piarune
metis s rium H eſt, quæ aliquod indecorum de Deo qurium
woret 1, & ſanétis, licet non falſum, profert. Propoſitio offenſiva.
nOn Nelm. temerarig eſt, quæ fine gravi fundamento in re H
nes Inſen gravi impugnat communem Theologorum ſen- yig.
inlie, tentiam. Fropoſitio ſcandaloſa eſt, quæ dat anſam Sranda-
§ hn ruinæ ſpiritualis inclinando ad peccata, & aver- loſa.
Dude ion. tendo a virtutum exercitio. Seditioſa eſt, quæ Seditioſa.
ne. ab obedientia Principibus civilibus debita fubditos
retrahit, & ad tumultus in republica conducit.
1 3 ochis-

Schisma-
tica.
Blasphe-
ma.

134 Diſſertatio Prooemialis.

chismatica eſt, quæ viam pandit ad Schismata.

Blasphema eſt, quæ eſt injurioſa Deo, Deiparæ,
& Sanétis. Aliæ ejusmodi propoſitionum ſpecies
ex ſola terminorum notione innoteſcunt.

Ad quem Schol. 3. Si quæſtio ſit, an hæc vel illa propoſitio

cenſura
propoſi-
tionum

Pectet.

Modi
damnan-
di propo-
ſitiones
dogma-
ticas.

ſit hæretica, erronea vel alia nota digna, poteſt
quidem Theologus ſecundum probabiliorem hanc
vel illam propoſitionem heæreſis, erroris vel al-
terius notæ arguere, ita tamen, ut ex tali pro-
babili affertione cenſura nullo modo extendatur
ad opinionem, quæ probabiliter ſuſtinet, propoſi-
tionem illam non eſſe hæreticam. Unde bene ob-
ſervetur decretum Innocentii XI. qui in virtute
S. obedientiæ præcipit, ut tam in libris imprimen-
dis ac manuſcriptis, quam in Theſibus, diſputa-
tionibus, ac prædicationibus omnes caveaut ab
omni cenſura & nota, nec non a quibuscunque

convitiis contra eas propoſitiones, quæ adhuc in-

ter Catholicos hinc inde controvertuntur, donee
a S. Sede recognitæ fuerint, & ſuper eisdem ju-
dicium proferatur. 7

Schol. 4. Dogmaticæ propoſitiones tribus modis

damnari poffunt. I. Propoſitiones figillatim refe-
rendo, & fingulis debitam cenſuram apponendo.
2. Nullis ſpecialibus propoſitionibus relatis inte-
grum librum damnando. 3. Propoſitiones figilla-
tim referendo, at notas ſingulis non applicando,
ſed aſſerendo, notas in unum congeſtas propofi-
tionibus reſpective convenire, quod dicitur in
globo damnare. Hic modus & facilior & utilior
eſt, ad finem damnationis, ſcilicet, ut fideles eas
declinent. Particula vero reſpefktive denotat, nul-
lam eſſe notam ex aſſignatis, quæ ſaltem alicui
propoſitioni non conveniat, & nullam eſſe, quæ
ſaltem aliquam notam non mereatur: quæ autem
nota ſingulis propoſitionibus competat, obſcurum
relinquit: neque enim plus requiritur, ut ſana
doctrina ſervetur, & perverſa evitetur.

bent, t
Cnbigti
cile imnt
cipueln
ſigulit
bet N
Vel zuit
teri no
ILlunn
Kript
findurn.
Gitd no
nn
i .
termini
jetanin
u termn
ſttergg
Getermnin
ſgriſent
erlent
Dkorr en
un Adre
n er d
ln i
Mrum
titum
ſee
feri ut
lenon,

De Theologiæ Dogmatieæ, Natura, Sc, 135

40 Kinn
eo, Den §. 36.
fionun ſet Methodus qua veritates Fidei doceri de- Methodus
bun bent, requirit I. ut, qu aliqua obſeuritate aut docendi
lu prni ambiguitate laborant, vel in ſiniſtrum ſenſum fa- en tes
ien, cile frahi poſſimt, rite explicentur. Hoc præ-det,
dligen? cipue in terminis obſervandum eſt, quorum
erois ſignificatio recta definitione determinari de-
1 eriüin bet. Et quia voces in S. Scriptura adhibitzæ
d m vel e vita communi deſumptæ vel Sacris lit-
Urikes teris propriæ ſunt, definitio vel ex communi
gni nin uſu haurienda, vel per demonſtrationem ex
is imim S. Scriptura formanda eſt, quod idem obſer-
ins, dn vandum in veritatibus fidei ex verbo Dei tra-
en dito nobis cognitis, in quibus termini ſecun-
