timos fines ſucceſſive habere poteſt. Philoſophi
B b b 2 in

Dalur .
Finis ſim- Quippe Deus datur: (H. 41.) Sed Deus eſt
Pliciter ul- ultimus ſimpliciter finis hominis, ex dicen-

timus. .

758 .⸗ Caput VII.

in Ethica probant, homines agere propter finem,
quia cognofcunt finem, & media illi proportio-
nata, ac appetunt finem. .

§. 392.

Datur finis ſimpliciter ultimus hominis.

dis: Ergo datur finis ſimpliciter ultimus ho-
minis. Probat hoc ulterius appetitus homi-
ni innatus, quo in ſummum bonum, in quo
ultimo conquieſcat, fertur: Sed hic in ho-
mine fruſtra non datur, & ſatiari omnino
poteſt, quod certe non fit niſi per ſummum
bonum: Ergo datur finis ſimpliciter ultimus
hominis.

Finis ulti-Schol. Finis ultimus multiplex eſſe non poteſt.

mals mal-=

tiplex eſe
nequtit.

caciter verum creaturam, Homo etiam ad ulti-

(§. 58.) Unde homo non poteſt eodem tempore
ſimui appetere efficaciter duos ultimos fines: li-
cet unum efficaciter, alterum inefficaciter appete-
re poſſit: uti patet in peccatore dante eleemoſy-
nam, qui inefficaciter Deum pro fine habet, effi-
mum finem in ratione boni ſpectatum ſive for-
maliter ſumptum ſaltem interpretative omnes
actiones ſuas refert, quia dum appetit bonum
particulare, refert illud ad cumulum omnium bo-
norum, ad quem velut ad ſuum totum tendit:
non tamen refert omnes ad finem ultimum mate-
rialiter ſumptum, ſcilicet in objectum habens in

ſe tantam bonitatem, ut eſſe poſſit, debeat, &

ſit finis omnium, quia juſtus venialiter peccans

non refert hoc peccatum ad Deum tanquam ulti-

mum finem materialiter ſumptum, cum non poſ-
ſit dici operari bene & propter Deum.

F. 393.

So
Wünu
Nhen
iine
Vir ko
homa
ilu/
nifele
tls,
ſolt,
Morun
e ed
0
nlce
elgit
nis h
Aiin
un .
Mirg⸗
Clen .
IIs ulti
Ulühns
Non or
let,
tio
oX er

Olol. P
Itur
ciſti
Nto

De ultimo Fine hominie & Beatitudine. 759

1en,
hpert⸗ G. 393.
Solus Deus eſt flinis hominis ſimpliciter gous
Aultimus. Ita prædicat Eccleſiaſtes c. ult. Deus et
Finem loquendi variter omnes audiamur. Deumfinis ho-
vomi time, & mandata ejur obſerva, hog eſt enim om- minis ul-
lens nir homo. Id eſt, ad hoc creatus eſt omnis aε.

Ger homo: Et Arabica verſio legit: Quoniam cui-
mete libet homini prodeſt hoc. 2do. Probat hoc ma-
SIm. nikfeſta ratio: nam finis ultimus debet eſſe
ing talis, ut ultra eum alius finis appeti non
nb poſllit, (H. 391.) conſequenter omnium bo-
ONn norum cumulum in ſe continere debet: Sed
Uomn hic eſt ſolus Deus, ens a ſe perfectiſſimum,
IlIm (H. 40.) infinitas perfectiones infinito modo
in ſe continens, (H. 55.) quo melius eſſe, &
eexcogitari non poteſt: Ergo ſolus Deus eſt
Nne finis hominis ultimus. Rurſus Deus ſolus
eſt prima cauſa, primus motor, (H. 41.) re-
ede rum omnium æ& & . Apoc. I. V. 8. (H. 46.)
dem Principium & finis, a quo, in quo & per
,6 quem ſunt omnia. Ergo ſolus Finis homi-
A nis ultimus eſſe poteſt: alioquin ſi alius finis
heſe ultimus extra Deum poſſibilis foret, Deus
4 D non omnes perfectiones poſſibiles in ſe habe-
mnum ret, & ita Deus non foret. (H. 55.) Ultima
midt ratio a Beatitudine hominis peti ſolet, quam

unNE mox explicabimus.
hebels

lchet, d Schol. Epicurei nullum finem ultimum rebus vel a
7 rens natura, vel ab Auétore naturæ conſtitutum eſſe
vn U⸗ exiſtimant, ſed omnia temere prorſus & incon-
non o⸗ falto fieri volunt. Quippe cum Providentiam

Dei negent, & omnia ex fortuito atomorum
concurſu coaluiſſe ſtatuant. (S. 41. Schol. 4.)
B b b 4 con-

6

760 Caput VII.

conſequenter ea ad nullum finem directa eſſe a
Deo volunt. Sententias circa ultimum finem do-
cebunt ſequentia.
14

K. 394.

Peatitudo, Beatitudo igitur juxta Boetium eſt ſtatus
quid. omnium bonorum aggregatione perfectus, qui
ut talis totaliter ſatiat & quietat appetitum.

Quotua- Schol. Beatitudo hominis r. alia eſt naturalis, quæ
ple. naturæ rationali ſecundum ſe ſumptæ convenit,
& quam crestura ſolis naturzæ viribus afſequi po-
teſt, eſtque ſtatus bonorum naturalium aggrega-
tione perfectus Alia eſt jupernaturalis, quæ
naturæ vires excedit, & ſolis gratiæ auxiliis com-
parari poteſt. 2. Beatitudo ſüpernaturalis alia eſt
via per quam homo fſummo bono conjungitur,
eo modo, quo in vita hac mortali conjungi po-
teſt: alia eft Patriæ qua homo ſummo bono modo
perfectiffino creaturæ competente poſt vitam frui-
tur. 3. Beatitudo ſupernaturalis, alia eſt GW-
tialis, quæ verſatur circa primarium objeèëtum
beatificans: alia accidentalis quæ verſatur circa
objecta ſecundaria. 4. Alia eſt eſentialier tan-
tum perfilta, quam animæ a corpore ſeparatæ
poſt mortem: Alia eſt numeris omnibus completa,
quam habebunt refomptis poſt reſurreétionem cor-
poribus. 5 Alia eſt formalis & eſt operatio qua
cum ſummo voluptatis ſenſu apprehenditur & poſ-
ſidetur ſummum bonum: alia eft abiektiva, quæ

eſt res ſen objeétum, cujus pofleffione plene ſa-

tiatur appetitus hominis, ad hanc requiritur, ut
objectum continest in ſe omne genus boni: ut
ſit quid ultimum, sd quod omnia referuntur: ut
ſit ſufficiens, tollens omnem miſeriam, & nil de-

ſiderandum relinquens: ut fit poſſibile: ut ſit quid

ſtabile, omnem timorem excludens.

F. 395.

1

N

Ber
n hon
ſlus
0I. 15.
lif ni
te g
Cterhu
Ponon
Deus
elt ulei
tollend⸗
Obtineri,

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 761

kder F. 395.

int Beatitudo hominis objectiva pro nullo ſta- Beatitudo
tu hominis poteſt eſſe bonum creatum, ſed hominis
ſolus Deus. Probatur 1mo. ex S. Scriptura. objeftiva
Prfſ. 15. Dominus pars hœreditatit meæ & cali- ſoas
Alme cis mei. Pſ. 72. Quid enim mihi eſt in cælo, & Ain⸗ 4.
Gd te quid volui ſuper terram? Pars mea Deus in
einn aternum. Unde S. Auguſtinus te mor. Eccl.
VPonorum ſumma Deus nobice eſt. z2do. Solus
Deus omne bonum in ſe continet: (G. 55.
H eſt ultimus finis: (G. 394.) eſt ſufficiens ad
Medin tollendam omnem mitſeriam (G. 129.) poteſt
ee obtineri, quia cognoſci & amari poteſt: Eſt
ie quid ſtabile: (§. 64.) Ergo ſolus eſt beati-
leùd tudo hominis objectiva in omni ſtatu. (F. 394.
ee Schol.) 3tio, Beatitudo hominis objeètiva
ufen in nullo ſtatu nequit conſiſtere in bonis for-
ad tunze, ſcilicet divitiis, honoribus, & pote-
tn ſtate, utpote quæ poſſeſſa onerant, amata
* inquinant, amiſſa cruciant, & hominem ma-
n“ Lis poſſident, quam ab eo poſſidentur. Ato.
WNon conſiſtunt in voluptatibus corporis, quæ
em animam non perficiunt, cito tranſeunt, ma- J
α gnas ſecum miſerias afferunt, mortis metu
nos excruciant. Sto. Nec in bonis animæ
ſcilicet virtute & ſcientia, quæ dolores &
alias miſerias non excludunt, timorem amiſ-

Nee ſionis non auferunt, nec propter ſe ſolum,
GriIW ſed propter Deum appeti debent. 6to. Nec
confiſtit in omnium horum bonorum conge-

bun rie, cum hæc omnia etiam conjuncta homi-
n nem ab omnibus miſeriis liberare, ejusque
aappetitum perfecte ſatiare non poſſint. Ergo

in ſolo Deo conſiſtit.
BbbS Schol.

7⁵² Caput VII.

Solvuntur Schol. I. Veterum opiniones de objecto beatitudinis
objeblio- hominis ad tres claſſes reduci poſdunt, pro triplici
nes. bonorum genere, ſcilicet, fortunæ, corporis &
animæ. Hæc bona creata eſſe beatitudinem ho-
minis objeétivam probari videtur I. quia facultas
finita, qualis eſt voluntas, per boni finiti poſſeſ-
ſionem ſatiari poteſt, imo defacto per viſionem &
amorem Dei finitum ſatiatur. Reſp. Voluntas hu-
mana eſt quidem finita in eſſendo, non vero in
appetendo, quo modo Syncategorematice infinita

eſt. Item viſio Dei non ſatiat appetitum prout

præciſe quid finitum eſt, ſeu actus animæ: ſed

prout bonum increatum involvit, & eſt adeptio

ſummi boni. II. Appetitus humanus non ſatiatur
attingendo Deum modo finito, nam ſemper vult
illum cognoſcere perfectius & perfectius. Neſp.
Appetitus humanus ſi ſit rectus, non fertur ad
aliquid impoſſibile, adeoque ſatiatur, ſi eo modo
attingat, quo modo in eum ferri poteſt.

Deus eſt Schol. 2. Deus igitur ſolus Beatitudo hominis natu-

beatitudo ralis & objectiva etiam in ſtatu naturæ puræ fuiſ-
hominis ſet, ac proinde Beatitudo ejus formalis, qua ſum-
naturalis. mum hoc bonum poſſediſſet, fuiſſet viſio Dei ab-
ſtractiva, & amor naturalis, quo Deum ut Au-
Gtorem naturæ complexus fuiſſet. (F. 259. Schol.)
Modo autem in ſtatu naturæ ad finem, & beati-
tudinem ſupernaturalem elevatæ, Deus etiam ut
Aucétor fupernaturalis eſt Beatitudo hominis ob-
jectiva, & poſſeſſio illius per viſionem intuitivam
& amorem ſupernaturalem beatitudo formalis.

§F. 396.

Perfefa 1I. Porro homo perfectam & completam
beatitudo beatitudinem in præſenti vita habere non

in kac vita „Oni . labere
non aa⸗ poteſt: Quia, ut ait S. Job c. 7. Militia eſt

tur.

vita hominie ſuper terram. Quæ militia tam

nobis

acris eſt, ut vix liceat reſpirare. Non eſt

Pores
Aez z

(ll,

Ccdlun
are n
ems
Mne
(ol pe
e vit⸗
Eden
tatenn
Polſt:

ſt mn

ltitin

2
iyerte
Ki
Doke he
glitne
nti.

lenti n

Cnſiſil
leet in

Auie

l lmn
Cenur.
IDe

deri

De ultimo Fine kominir & Beatitudine. 763

enmn nobis pax ab inſidiis diaboli, qui ſemper cir-
Inttii cuit, quærens, quem devoret: non a lege –
peccati, quæ eſt in membris noſtris: non a
tier⸗ tentationibus, quæ quo dulciores, eo crude-
ee liores inſidias ſtruunt: non a confcientia,
nſue quæ pungit, & remordet, non a metu judi-
Olmde dicii, qui angit: non a morbis, afflictionibus
r & calumniis, cum quibus perfecta Beatitudo
ieim ſtare nequit: adeo, ut cum Apoſtolo excla-
n memus. Rom. 7. Inſelix ego homo! quis me
liberabit de corpore mortirs hujus? Accedit
dteri 4 . . 2
ontmn Qquod perfecta Dei cognitio ob intellectum in
enen hac vita corporeis vinculis alligatum, & con-
I ſequenter omnino perfectus amor ob volun-
neimf tatem ſenſuum illecebris irretitam haberi non
o pofſit: Iltem quod omnis in hac vita felicitas
ſit mutationi obnoxia, adeoque non plene
misn ſatiativa nec perfecta.
.
len 2. Aliqua tamen beatitudo inchoata & lnperſfe-
ode imperfecta in hac vita agnoſci debet: nam Ra tamen
n S. Scriptura quosdam jam in præſenti tem- abetur.
pore beatos prædicat. Pſ. III. Beatus vir,
1,6 qui timet Dominum. Pſ. 118. Beati immaculati
6 oh in via. Matth. 5. Beati vauperes piritu, Gc.
olnidis . . . . .
nmis beati mites Sc. (J. 370.) Quippe beatitudo
rms conſiſtit in ſummi Boni poſſeſſione: Sed homo
licet imperfecte in hac vita ſummum bonum
poſſidere poteſt, juxta illud Chriſti. Joan. 14.
i quis diligit me, LPater meus diliget eum, &
ngen ad eum veniemus, & manſionem apud eum fa-
leke i ciemus. Et I. Joan. 4. Qui manet in charitate,
Ntn ? in Deo manet. Et ideo Apoſtolus fideles gau-
fitam dere jubet Phil. 4. Gaudete in Domino ſemper.
ſa⸗ 3. Bea-

764 Caput VII.

Quæ con- 3. Beatitudo autem vitæ hujus in ſinceræ
Mhiit in erga Deum charitatis actibus confiſtit: per
afkibus hos enim Deus perfectiori modo pofſidetur,
arſta- quam per actus aliarum virtutum tum mora-
. lium, quæ cum circa media & objecta creata
verſentur, Deum immedliate non attingunt:
tum Theologicarum, quæ licet immediate
circa Deum occupentur imperfectiori tamen

horum major eſt. r. Cor. 13. Item per actus

tur, ſcilicet cum majori pace & gaudio. Ha-
tus enim Sviritus, qui per Charitatem in cor-
dibus noſtris dominatur, eſt gaudium & pavx.
Gal. 5. Et Charitar ſine gaudio eſe non poteſt.
S. Auguſtinus in Pſ. 76.

S. 397.

Datur Quia igitur perfecta in hac vita Beatitudo
perfeta haberi nequit, (F. 397.) poſt hanc aliam
HH aliquam & æternam & perfectam credimus.
Fd nake Id teſtatur S. Scriptura V. T. nam Patriar-
CcCh veteres meliorem & coeleſtem patriam
appetiverunt. Hebr. 1II. v. 13-16. Dan. 12.
v. 2. dicitur: Evigilabunt ali in vitam ter-
nam. Et Iſaias c. 66. v. 23. 24. Salutem
æternam miſerrimo damnatorum ſtatui oppo-
nit. Idem docet multoties Chriſtus in N. T.
Joan. 3. v. 16. Mt omnis, qui credit in eum,
non pereat, ſed habtut vitam æternam. Et
Matth. 25. v. 14. Venite benedildi, poſſidete
varatum vobis regnum. & v. 46. ibunt.. jußti
in vitam aternam. Ratio eſt: Homo appetit

modo eum attingunt, quam Charitas, qug

Charitatis Deus delectabiliori modo poſſide-

in

N.
hoe
n:
30
s

Nol.
elt,

uttie

minit
Tice
Alumn
V. 20,
Noa
ii
..
V. A1
bonis

C
Kitu ſt
lane
us to
Walss
tem &
Cgnitio
Hone ſe
vamP
Ia loce
Duti
1 ſoan.
1 Cor.
1 nign
linſo
Dait
iſen

De ukimo Fine hominir & Beatitudine. 7⁵5

linen in hoc ſtatu elevationis perfectam beatitudi-
I nem: Sed eam in vita hac habere nequit:
.
Ae, (H. 397.) Ergo poſt eam datur, ne appetitus
unm. eſus fruſtra illi ſit inditus.

Gucen
nn Schol. Vita aterna eſ ſumma, cujus homo capax Variq
ſhumde eſt, perfectio & Beatitudo, & illi, qui hujus vitæ jus no-
Ini participes ſunt, Beati vocantur, variis autem no- mina
Oli un minibus hæc Beatitudo in S. Scriptura metapho-
itas, E rice exprimitur. 2 Cor. 5. v. I. dicitur Taberna-
pertn culum æternum. v. 8. Fatria noſtra. Matth. S.
ft v. 20. Regnum cœlorum. 1I Cor. II. V. 25. Co-
Go. , rona vincentibus deſtinata. Apoc. 2. v. 7. Para-
lo. 1 diſus Dei. I Petr. I. v. 4. Hareditas. Luc. 22.
n In v. 30. Convivium. Matth. 22. v. 2. Nupticg. Apoc. 3.
„6 v. 21. Seſſio in throno Chriſti. Hebr. 4. v. 9. Sab-
1Nn N batismus &c.
§. 398.

Cum Beatitudo hominis objectiva in omni peati in-
ſtatu ſit ſolus Deus, (H. 396.) etiam poſt tuitive
Benm hanc vitam Beatitudo noſtra Deus eſt, cu- Deum vi-
aehn jus proinde affecutio Beatitudo noſtra for- dent.
lgen malis erit. (H. 395. Schol.) Aſſequimur au-
M tem & poſſidemus hoc ſummum bonum per
n in cognitionem & amorem: Igitur Beati cogni-
Du“ tione ſeu viſione Dei intuitiva gaudent, per
us quam Deum immediate in ſe ipſo cognofcunt.
Gin Ita docet 1mo. S. Scriptura. Matth. 5. v. 8.
beege Beati mundo corde, quoniam ipſi Deum videbunt.
SKNI I. Joan. 3. v. 2. Videbimus éum ſicuti eſt. Et
im. I. Cor. 13. V. 12. Videmus nunc per ſveculum
ue. in ænigmate; tunc autem facie ad faciem. Nunc
iu cognoſco ex parte; tunc autem cognoſeam, ſicut
t.⸗ Scognitus ſum. Sicuti ergo S. Paulus intui-
tive a Deo cognofcitur, ita intuitive ſe Deum
. cogni⸗

Armeno-
rum ohje-
Riones
Jolvun-
tur.

766 Caput VII.

cogniturum eſſe aſſerit. 2do. Ita definit Eu-
genius IV. in decreto, ubi ait: Purgatas ani-

mas in colum mox recipi, & intueri clare

ipſum Deum Trinum & Unum, ſicuti eſt. 3tio.
Vita æterna eſt Beatitudo perfecta hominis
(H. 398.) Sed Beatitudo perfecta eſt ſtatus
perpetuæ voluptatis, quæ ex cognitione in-
tuitiva boni ſummi, quod eſt Deus: oritur,
Ergo vita æterna perpetuam voluptatem or-
tam ex cognitione intuitiva ſummi boni, fſci⸗

licet Dei includit, adeoque beati intuitiva

Dei cognitione gaudent.

Schol. I. Intuitiva hæc Dei cognitio vocatur vißo
beatifica, quia tam clara & diſtinéta erit, ac rei,
quam oculis videmus, & illum ſumme beatum
reddit, qui illa fruitur. Dicitur etiam cognitio
comprehenſorum, quatenus illa eſt, ad quam com-
prehendendam tendimus. Philipp. 3. v. 12. differt
ſpecie a cognitione abſtraétiva ſeu ſymbolica, ut-
pote per quam Deum non immediate in ſe, ſed in
alio, & per aliud, nempe per eflectus creatos
cognoſcimus.

Schol. 2. Sæculo 7timo Armeni docuerunt, intelle-

tum creatum nec ſuperno lumine ſuffultum poſſe
clara Dei viſione frui, quibus deinde acceſſerunt

Monachi Palamitæ. Fallitur vero P. Vasquez,
dum S. Chryſoſtomum, Theodoretum. S. Baſi-
lium, S. Cyrillum Alexandrinum & Jeroſolymi-
tanum, S. Gregorium Nifſenum, S. Bierony-
mum, Primaſium & Iſidorum hujus erroris accu-
ſat, ſiquidem hi Patres contra Anomæos ſolum
docuerunt, Deum a beatis non comprehendi. Ra-
tiones Palamitarum ſunt. I. Quia S Scriptura
expreſie teſtatur, Deum a nemine viſum efſe,
imo nec videri poſſe. 1. Tim. 9. Joan I. v. 18.
Keſp. Hæec & alia S. Scripturæ loca denotant,

Deum oculis corporis, vel ex viribus naturæ,

. vel

3

N 4

Fel oo
1. 8.
ie
in,
lt cog
Ceont
Dens
EtThe
ſibs,
tl,
igitir.
om
Vocat
Oſtencat
Niture,
itidos
Gorede
in
Dirin
uile,
integ
inwifbil
Mome
None
tir
Droporti

Gen nor
finlte en
ſeibüitne
modo
re,

ülter .
Wnelhe

ire
kkn

umi

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 767

nt. vel cognitione comprehenſiva videri non poſſe.
e II. S. Chryſoſtomus hom. 23. in Gen. ait: Di-
. vinæ glorig fulgurantem Majeſtatem neque Cheru-
tnelen bim, neque incorporecæ illæ virtutes videre poſſint.
ich Et cognitionem Angelorum vocat revelationem,
4 horli & condeſcenſum ac indulgentiam, eo modo, quo

el e Deus Patriarchis, & Prophetis ſe manifeſtavit.
Et Theodoretus in dial. ait: Impoſſibilis eſt homi-

nitte nibus, imo etiam Angelis Divinæ naturæ contui-
1sn n tus. Et S. Hieronymus in c. 1I0. Iſa. ait: Homo
tatem igitur Dei faciem videre non poteſt. Reſy. S. Chry-
boni, foſtomus loquitur de viſione Dei comprehenſiva:
intuimm vocat vero' condeſcenſum contra Anomæos, ut
oſtendat viſionem beatificam non fieri ex viribus
naturæ, ſed eſſe gratiæ beneficium ipſa fide, &
deitnt Spiritus Prophetici illuſtratione Ptæſtantius. Theo-
eit,e Qdoretus agit ibi contra Eutychianos, qui unicam
nt heu in Chriſto naturam admittebant, & ideo putabant,
Zn i Divinam etiam naturam vifibiliter in terris appa-
lcumcot ruiſie, quod negat; & ob Anomæos tunc graſ-
n n ſantes vocat Divinam eſſentiam indiſcriminatim
wier⸗ inviſibilem, ſcilicet viſione comprehenſiva, quam
* Anomæi defendebant. S. Hieronymus ſimiliter de
Re viſione corporea, vel Intellectuali comprehenii a
ſpen loquitur. III. Deus infinitus non eſt objectum
proportionatum potentiæ intelleétivæ finitæ, ſicuti
t, , nec potentiæ viſivæ corporegæ.. Reſp. Deus qui-
um dem non eſt objectum proportionatum potentiæ
ctehemm finitæ quoad entitatem, bene vero quoad cogno-
Psde ſcibilitatem, ſi lumine gloriæ elevetur, & hoc

m, 5. N. modo ſub ſphœra potentiæ cognoſcitivæ contine-
etoſoſe: tur, non vero ſub latitudine potentiæ viſivæ cor-
Be porexæ, quia eſt objectum ſpirituale.
fforstel⸗
nes iu Schol. 3. Quærunt hic Scholæ ſubtiliter magis, quam An Deus
en A utiliter, an detur in viſione Dei intuitiva ſpecies ger ſus
n imprefſa & exprefla Dei, vel an Deus Beatis in- ideam ins
Gin d tuitive ſe videntibus imprimat ſui ideam. Re- beato wi=
11. V.S ſpondemus breviter: Intellectus Beati videt Deum deatur,
Genmn immediate in ſeipſo: Nam Deus in viſione beati-
6 mm ſica

768 Caput VII.

fica per ſe intellectui beato præſens eſt, & inti-
mior intimo noſtro, uti ait S. Auguſtinus: Eſt
etiam intelleétui attemperatus beneficio luminis
gloriæ: Ergo cognoſcitur & videtur immediate
in ſeipſo ſine ſui idea.

An ali- Schol. 4. Certum eſt ex lege Dei ordinaria neminem

guibus in
vita in tui-
tiva Dei
viſio con-
ceſſa fue-

rit.

in hac vita conſtitutum Divinam fubſtantiam in-

tuitive videre poſſe. Certum item eſt, ex poten-
P

tia Dei abſoluta & lege extraordinaria poſſe non-
nullos ad hanc viſionem admitti, utpote in quo
nulla eſt repugnantia. Certum denique eſt, Chri-
ſtum in ipſo primo conceptionis ſuæ inſtanti ha-
buiſſe intuitivam & beatificam Dei viſionem.
(F. 304) ſed quæritur in Scholis, an non etiam
nonnullis aliis Sanctis, præſertim Moyſi, S. Pau-
lo, & S. P. Benedicto hæc prærogativa concefſa
fuerit, ut in hac vita ſaltem transeunter Divinam
Eſſentiam intuitive viderint. Negant D Tourne-
Iy, D. Habert &c. Nobis affirmativa ſententia
magis placet. Nam I. de Moyſe Num. 12. v. 9.
dicitur: Ore ad os loquor ei: ubi indicatur fami-
liaritas Divini ſermonis cum Moyſe, & revela-
tio Divinorum decretorum: Et palam & non
per &nigmata, & figuras Domimum videt. Ubi
viſio intuitiva deſignatur, quia LXX. legunt:
xæ ra Jokey xvgis 2eds gloriam Domini vi⸗
dit. Nec dici poteſt, Moyſen ſolum Angelum

vidiſſe, nam in Hebræo legitur: 117 O

OD & ideam Domini 52 quod ſoli Deo tri-
buitur, (S. 40. Schol.) contemplabitun. Rurſus

Exod. 33. v. 2. dicitur: Loquebatur autem Do-
minus ad Mouſen facie ad faciem. Et v. :8. Uſtende
mihi gloriam tuam: Qui reſpondit: Ego ofiendam
omme bonum tibi. Dicis, Moyſen hic ſolum pe-
tiifſe, ut Deus viam ſuam in deſerto illi oſten-
deret, & populum inobedientem non derelinque-
ret, quod Deus quidem illi annuit, ſed qnando
etiam viſionem Dei poſtulavit, Deus negavit:

non poteris videre faciem meam. Verum Uert
ibi

N

hihe
tülime
tur ee
Num.
2 Cor.
arcanal
eſt tan
nOn
iss

A ext
ſut en
Mat no
lorie
Tiann
darar
cle
Cohe
Gllk
4

Oo cre

ning
rlo n
mſig
MMis -e
5 A
eutn in
, ſon
ltuit a
lcee
dlara at
iiguntui
lopt

n enin
Niutin

ſon hote
n

lrgn

ia hen
tantien

e e
pole Nr
Cte in
eſt,
inſtanti
viſione
don ttin
Nl, .
n nel
ter Dis
Tont
1 ſaten
.M.
eann
„Eet⸗
lan b un
iit
N. A
Donini 1
ygelu.
0 Den-
e. U
Oule 1
ientt

oein

eſmk
Moler
4 Vav⸗
gegat
erum

De ultimo Fine hominir & Beatitudine. 769

ibi hæc viſio Moyſi denegata fuerit, quia præſtan-
tiffima dona non ſtatim conceduntur, ne puten-
tur communia, poſtea tamen concefſam fuiſſe ex
Num. 12. colligitur. 2. De S. Paulo probatur

2 Cor. 12. Raptus eſt in Paradiſum, & audivit

arcana verba, quaæ non licet homini loqui. Quid
eſt tam mirabilis revelatio, quæ verbis deſignari
non poteſt, niſi manifeſtatio Divinitatis, de qua
Iſaias ait: c. 64. Oculus non vidit Deus absque
Te, quæ prœparaſti diligentihus te. Nec obeſt,
quod S. Paulus poſtea ignoraverit, an in corpore,
an extra illud hæc audiverit, ignorantia vero non
ſtat cum clara viſione. Nam hoc magis confir-
mat noſtram ſententiam, quia abſcedente lumine
gloriæ utique altifſimarum illarum rerum memo-
riam habere non potuit. De S. P. Benedicto te-
ſtatur & Gregorius l. 2. dial. c. 35. quod illi fa-
cile fuerit totum mundum ſub uno ſolis radio
collectum conſpicere, quia videnti Creatorem an-
guſta eſt omnis creatura. Et S. Bernardus Serm. 9.
Ad hanc excellentiam videndi Deum absque vehi-
culo creaturæ, licet ad modicum rapta videtur illa
anima S. Benedibti, qua collektum Jub uno Jolis
radio mundum univerſum conſvperit. De Beatiſſi-
ma Virgine Maria teſtatur B. Albertus M. & S. Tho-
mas de Villanova, Eam intuitive Deum vidiſſe.
3. S. Auguſtinus l. de Gen. c. 27. dicit, Moyſen
Deum in ea ſubſtantia vidiſſe, qua Deus eſt. S. Ba-
filius hom. I. in Hexa: Moziſes vidit Deum, ut
erat homini videre poſſibile, imo at nemini gotius
licuit alii. Et S. Ambrofius l. 2. de Moyfſ. c. 2.
Moczſes neque in ſpecie, neque per œnigmata, ſed
dara atque perſvicua preſentic Diving cognitione
dignatus eſt. Non obſtat I. quod Exod. 33. V. 20.
Moyſi dicatur: Non poteris videre facien meam,
non enim videbit me khomo, & vivet. Et v. ult.

Videbis poſteriora mea, faciem autem meam videre
non poteris. Et Joan. 1. v. 18. etiam poſt rap-

tum S. Pauli dicitur: Deum nemo idit uuquam.
Et
Schram Inſtit. Theol. Tom. I. Ccc

770 Caput VII.
Et ipſe S. Paulus poſt ſuum raptum 1 Tim. 6.

v. 16. ait: Qutem nullus hominum vidit, ſea nec

videre poteſt. Reſpv. Viſio Dei Moyfi primum
negata, concefſa illi fuit Num. 12. Dictum illi
quidem fuit: Non videbit me homo, & vivet. Sed
reſpondet S. Auguſtinus l. de Gen. c. 27. Deum
nemo videbit vivens vita iſia, qua mortaliter vivi-
tur in ſtis ſonſibus corporis: ſed niſi ab hac vita
quis que quodanzmodo moriatur, ſive omnino exiens
de corpoe, ſive ita aver jus, & alienatus a carna-
libus ſenſibus, dei merito nelcigt, ſicut Apofiolus
ait, utrum in corpore, au extra corpus eſt, cum
in ilam rapitur, & ſubvehitur viſionem. S. Joan-
nes loquitur de viſione comprehenſiva, quam ha-
bet Unigenitus in ſinu Patris, uti ex contextu
patet. Similiter de viſione comprehenſiva, vel
corporea S. Paulus loquitur. II. S. Irenæus I. 4.
c. 29, ait, Moyſen Deum non vidiſſe, ſed ſimili-
tudinem claritatis Domini. Idem negat Origenes
in c. 6. Iſa. & probat Tertullianus contra Prax.
c. 14. Et S. Auguſtinus tr. 3. in Joan. Quid vi-
dit Wouſes? vidit nubem, Angelun. ommnis illa
creatura typum Domini ſui gerebat, non ipſius Do-
mini praſentiam exhibebat. loquebatur ergo IMWoy-
ſes cum Angelo. non erani zlla ſubſtantia Dei.

Reſp. S. Irenæus, Origenes & Tertullianus con-

trariam quidem ſententiam confirmant, videntur
tamen loqui de quotidianis Dei viſionibus Moyſi
conceſſis, non vero de illa rariſſima in libro Nu-
merorum relata. Diſcrepantes S. Auguſtini ſen-
téntiæ conciliari poſſunt, Moyſes enim vidit An-
gelum & ignem in rubo, ſed vidit quoque gloriam
Domini in Sina. Non cogimur ergo dicere, S. Au-
guſtinum a priori ſententia receſſifſe, ſolet enim
indicare, ubi repugnantia inter ſe ſcribit. III. Si

qui Sanéti Deum in vita intuitive vidiſſent, fuiſ-

ſent beati, & viatores, non tamen per fident
ambulantes, quæ per claram viſionem tollitur.
Reſp Fuiſſent tantum transeunter beati, non vero

permanenter, & ſubtractio hujus viſionis non fail⸗
et

N.

ſet po
juttit
Pphant
eſtrt
non

Ahel.
Men
men
e,
Dern
ohlte
Cilnm
lum.
int 4
ide
M.
Cr
er/
en
1in
(vare
Voun
igoot
tenl
tifez .
Fipin
Nonn
meren
nem
605
Titate
titum
KEI.
Declel
Digo
ligi
mati
1d

De ultimo Fine hominiz & Brzatitudine. 771

ſet pœna, quia hæc viſio tranſiens non eſt corona
juſtitiæ, ſed beneficium, ſimile raptibus contem-
plantium. Deinde actus vifionis tranſiens non
deſtruit habitum fidei permanentem, nam habitus
non deſtruitur, niſi ab habitu contrario.

Schol. 5. Theologi communius docent Enoch & An Enoch

Eliam Dei conſpectu necdum frui niſi forte mo- & Elias
mentaneis raptibus transeunter: Vivunt enim ad- viſione
gtmni⸗ huc, & necdum mortui ſunt, beatitudo autem beatifica
Ynſin permanens non confertur niſi poſt mortem. Non fruantur.
Hhn obſftat I. quod Enoch dicatur translatus in Para-
§. N. diſum Eccl. 44. v. 16. & Elias aſcendiſſe in coe-
dumn? lum. 4 Reg. 2. Reſp. Nomine Pafadiſi intelligi-
COhſex tur quilibet locus, ubi feliciter vivitur: & no-
ſiyd, N mine cæli etiam ſuperior pars aeris deſignatur.
Ne! Prf. 8. v. 9. In Eccleſiaſtico nomen Paradiſi in
led in Græcis & Hebraicis codicibus deeſt, & Vulgata

5 ex Arabico merito deſumpfit. Sane fi de coœlo
empyreo ſermo eſſet, Enoch & Elias eo ante
aſcenſum Chriſti penetrafſent, quod falſum eſt.
Quando Patres dicunt, eos in cœlum raptos eſſe,
volunt ecs in gratia confirmatos, translatos ad
ignotam regionem frui Deo per altiſſimam con-
templationem. II. Si non fruerentur viſione bea-

luuns e tifica, adhuc mererentur, & ſic merita Beatiflimæ
,vilean Virginis & omnium S. S. excederent. K»eſp.
Prs Mo Nonnulli putant, eos non amplius eſſe in ſtatu
loN merendi, cum ſint extra hominum converſatio-
Atini⸗ nem, uti erant Patres in limbo. Alii putant,
idt eos adhuc mereri, ſed quia non ita intenſa Cha-
le glin ritate ſicuti Beatiſſima Virgo operantur, ejus me-
1e,: ritum non exæquant. III. Carmelitæ Feſtum
ſoktein S. Eliæ celebrant, & in commendatione animæ
. ⸗ Eccleſia per merita S. Efnoch, & S. Eliæ Orat:
let Ergo vifione beatifica fruuntur. Ktſp. Sanéti hi
el een religioſo cuitu honorantur, quia in gratia con-
tolin firmati ſunt, & rogamus Deum, ut eorum meri- .
vonrel tis nobis ſit propitius.
noo
ee⸗ Cccz Schol.

772² Caput VII.

An poſſi- Schol. 6. Notant Theologi communiter, nulla ratione
bilitas vi- naturali poſitive demonſtrari poſſe, intuitivam
Rionis in- Dei viſionem effle poflibilem: tum quia nequit

tuitivok demonſtrari a priori ab aliqua ejus cauſa, quæ
naturali deberet eſſe Omnipotentia Dei, cujus terminos
ratione poſſibiles omnes non cognoſcimus, maxime cum
demon- intellectus noſtri capacitas ad ſola objeéta natu-
ſtretur. ralia ſibi proportionata ſe extendat. Nec poteſt

demonſtrari a poſteriori, quia nullus naturalis ef-
fectus habet neceſſariam cum intuitiva Dei viſione
connexionem, & appetitus naturalis ad intuiti-
vam Dei viſionem in homine non datur, utpote
quam naturaliter nec cognoſcit, nec aſlequi po-
teſt. Nihilominus poſſibilitas intuitivæ Dei viſio-
nis negative oſtendi poteſt, dum demonftratur,

eam Intellectui lumine gloriæ elevato non efie

impoſſibilem.

H. 399.

Beati ad Ut igitur Beati intuitive Deum videant,
videndum intellectus eorum Lumine gloriæ elevandus
ra, iu⸗ eſt. Ita definivit Concilium Viennenſe con-
mine glo- tra Beguardos & Beguinas, qui docebant,
riæ. animam non indigere lumine gloriæ ipfam
elevante ad Deum videndum, & eo beate
fruendum. Mos, ait Clemens V. Sacro ap-
probante Concilio, ſebtam ipſam cum præmiſſis
erroribus de lumine gloriæ dummamus, & repro-
bamus. Ratio eſt, quia intellectus noſter ex
ſolis naturæ viribus non eſt capax ad elicien-
dam actionem fupernaturalem, ad quam non
habet proportionem (§F. 399. Schol. 6.) Sed
viſio beatifica eſt actio ſupernaturalis: Ergo
intellectus ad eam eliciendam viribus naturæ
capax non eſt, ſed lumine gloriæ elevari
debet.

1

C. 400,

He
ieo
Bam
tura:
elt cte
lox in
entia
ett im

Walxr

incfen
lind
I.
d⸗
Ai
fr
Fia
it
Gent
ni in
Poſt
t ken
6or ſo

l2.
Gnid
ſophin
ualite
Beato
kealite
Vienn
Mima
ihlam
i T
drod!
demir
Mlod
iant

De ultimo Fine homini- & Beatitudine. 773

Lrier G. 400.
ütyen . e
“ Hoc lumen gloriæ non eſt Lux increata Lumen

a Deo diffuſa, & realiter ab eo diſtincéta. gloriæ
Nam quidquid eſt, aut Deus eſt, aut crea non
tura: Sed Lumen illud non eſt Deus: Ergo x in-
eſt creatura. Deinde ſi Lumen gloriæ eſſet“ata.
lux increata a Deo diſtincta, darentur duo

dtmnist 8
Niin entia a ſe & conſequenter duo Dii, quod

dimi. eſt impoſſibile. (H. 58.)

. Nie chol. 1. Palamitæ volunt . Lumen gloriæ eſſe lucem Solvuntus
õ, increatam a Divinitate diffuſam 1 ab ea realiter objebklio-⸗
eͤri diſtinétam, etiam oculis corporeis aſpectabilem nes.
whatn I. quia in Synodo Bizantina ſub Andronico ju-
non 6 niore & Joanne Patriarcha contra Barlaamum &
Acindynum Act. 6. definitum eſt, lumen Trans-
figurationis Dominicæ increatum eſſe, & a Di-
vina ſubſtantia diſtinétum. Keſp. Hæc Synodus
ent fuit Græcorum Schismaticorum. II. Sol non vi-
ſand detur, niſi in radio a ſe diffuſo: Ergo nec Deus
lepuin niſi in lumine a ſe diffuſo. Reſv. Fallit hic ſup-
enle er poſitum, nam operationes & proprietates Dei ab
ocbin⸗ eo realiter non diſtinguuntur, (§. 53.) ſicut ſplen-
jeiyn dor ſolis a ſole.
eo ben Schol. 2. Non conveniunt Theologi in explicando, Quid fſt
Cnd quid ſit Lumen gloriæ. Qui Peripateticam Phi- Iumen
nif ſophiam ſequuntur, docent, Lumen gloriæ eſſe gloriæ.
. e qualitatem & habitum ſupernaturalem intelleétui
G Beatorum a Deo infuſum & accidens abſolutum
nolte,er realiter ab Intellectu diſtinétum: quia Concilium
delten⸗ Viennenſe exprefſe diſtinguit lumen gloriæ ub
uun U0 anima, dum ait, animam indigere lumine gloriæ
) ipſam elevante ad Deum videndum. Notent tamen
4, e alii Theologi, Concilium nihil plane definiiſſe,
sr quod lumen gloriæ ſit accidens realiter abſolute
atut ab anima diſtinétum. Ideo qui recentiori modo
eleran philoſophantur, & accidentia abſoluta rejiciunt,

putant, Lumen gloriæ effie quandam diſpoſitio-
6 Cec3 nem,

774 Caput V.- I.

nem, affectionem & modificationem animæ a Deo
faétam, qua ad videndum intuitive Deum apta
redditur. P. Berti vult, Lumen gloriæ eſſe ip-
ſum Deum, ſeu increatum Lumen Beatorum men-
tibus intime affulgens, ſuoque fulgore ac motione
qualitatem illi imprimens ab anima realiter indi-
ſtinétam. Verum Concilium Viennenſe videtur
nomine luminis gloriæ, aliud quid a Deo deno-
tare. Quidquid fit de hac controverſia, eam
utpote non magnopere utilem criſi aliorum relin-
quamus.

An er Schol. 3. Ulterius Scholæ quærunt, an Lumen glo-
uberiorem rixz per uberiorem Dei concurſum ſuppleri, & an
concurſum alicui creaturæ naturale ac debitum efe poſſit, Ad
DVei ſup- primum reſponderi potefſt affirmative, quia non
pleri poſ- eſt repugnantia, nec ex parte Dei, qui omne illud,
At. quod in viſione intuitiva non eſt a cauſa vitali,
fupplere poteſt: nec eſt repugnantia ex parte in-
telleétus, quia uberior Dei concurſus eum etiam
elevare poteſt Ad ſecundam reſpondetur nega-
tive, quia talis creatura foret ab intrinſeco beata
& impeeçabilis, quod eſt contra naturam creaturæ
ex ſe defectibilis.

Quomodo Schol. 4. Intellectus active concurrit ad eliciendam
intelleltus viſionem beatificam, quia viſio hæc eſt actio vi-

ad viſio- talis, licet ſit ſupernaturalis, nam etiam ad actum
nem con- fidei fupernaturalem liberum arbitrium active con-
currat. currit: Elevari tamen debet virtus ejus naturalis

per lumen gloriæ. Unde Intellectus concurrit ut

cauſa principalis, & lumen gloriæ agit velut in-
ſtrumentum Dei potius, quam intelleéctus, quia
magis eſt inſtrumentum illius, a quo eſt, quam
illius in quo eſt.

G. 40 1.
Beati v. Beati vident omnia, quæ ſunt in Deo
dent ea formaliter ac neceſſario, ſecundum proprias
Juaæ Junt & neceſſarias eorum rationes „& hoc eſt pri-
. marlum

N

Türin
io
1 ga
An
exiſte
Tium
Vinitan
wen
elg
Nrout
1 ie
Lon V
Kitumn
heben
ttho
tamen
lſed
Na Or

els o

ident

De⸗
log
Carium
honoru
Cogniti
Peati

KErumm
Moprie

ſeria
Okiam

ent

W Pi
Neünen

De ultimo Fine hominie & Beatitudine. 775

imoe marium viſionis beatificæ objektum. Nam in Deo
benm viſio Beatorum eſt intuitiva, facie ad faciem‚Jormali⸗
ac quidditativa, I. Joan. 3. V. 2. Videhimus ter.
cncg eum ſielti eſt. Ergo omnia in Deo formaliter
Ag. elxiſtentia vident. Hinc Beati vident Myſte-
ee rium S. S. Trinitatis; omnes perfectiones Di-
Doe vinitatis, Scientiam. Omnipotentiam, Im-
ei menſitatem &c. Vident voluntatem Dei,
umDH eſusque decreta quoad entitatem ſpectata,
prout ſunt ipſa Dei eſlentia; ſed non vident
Lnae. ea prout formaliter libera ſunt, vel ſaltem
