7 Mun ſis an. 1588 has propoſitiones a Leſſio editas cen- à Deo im-
ſura inuſſerunt: Non eſt neceſſarium, ut ſingulæ mediate
ene veritates & ſententiæ ſint immediate a Spiritu San- inſpirata
e:6 Ro ivſi ſeriptori inſpirate. Item: Liber aliquis, ſint §. §.
tecſin qualis fortz eſt ſecundus Wachabcorum, humana ſoriptori-
ume induſtria ſine aſſiſtentia spiritus Sankti ſceriptus, bus.
bn ſurli ſi Spiritus Sanbtus poſteg teſtetur, nihil ibt eſſe fal-
Unn ne ſum., eficitur ſoriptura ſacra. R. R. P. P. Societa-
o tis Jeſu pro hac ſententia apologiam ediderunt,
ei pon, cui tamen Lovanienſes Doéëtores juſſu Epiſcopo-
iles hie rum an. 1588. reſpondentes, ſuam cenſuram pro
i & Anm viribus defenderunt. Verum licet inter Catholi-
indignut cos Theologos communior ſit ſententia, omnia
denkint. in S. Scriptura ſacris ſcriptoribus proxime inſpira-
letut. 4 ta a Deo fuiſſe, cum inibi ſæœpe dicatur: Locutus
onſtrui⸗ eſt Dominus ad Monſen gc. Et: Haœc dicit Domi-
identit us Deus. Notat tamen Culmet in diſſert. de in-
e n ſoir. & §. Libror. Theologos illos, qui duo vel
ne nlit tria inſpirationum genera agnoſeunt, & cum Pa-
etint tribus S. Scripturam Divinitus inſpiratam, & in-
de vndi. fallibilis auétoritatis eſſe docent, ab iisdem Patri-
elhgi, bus non eſſe ſecernendos, non enim aliam tenent
r a e ſententiam, ſed Patribus honorem deferentes, id

clarius explicant, quod illi obſcuriori methodo de-
* B 3 Lernhen.

Libri S§.
Scriptu-
1r &.

22 Diſſertatio Prooemiaglie.

fenderunt; neque varia inſpirationum genera in-
ducunt, nifi ut facilius hæreticorum ora præclu-
dant, & dogma dilucidius exhibeant Sane, per-
git Calmet fſi res 0 expendatur, difficillime
ab eorum di ione abſtineri poſſe in enimus,
unaque utiiteti illud conducere agnofcimus, ſi
ſacros Authores ſübinde, ut Divinam fibi vindi-
carent authoritatem, Spiritus Sanéti, a quo du-

cerentur, & ne in errorem inciderent, direétio-

nis & præſentiæ tanfum indigos fuiſſe fateamur.
Denique an omnia verba & ſyllabæ S. S. ſcripto-
ribus a Deo inſpiratæ fuerint, controverſia eſt
Scholaſtica, de qua vid. P. Graveſon de S. Script.

Pp. I. O. Z. Serry diſn. 3. de fid. & alii.

Sacra ſeriptura feptuaginta duos Li=
bros comleititun, ſcilicet quadraginta quin⸗
que veteris Teſtamenti, qui ſunt I. Geneſis,

2. Exodus, 3. Leviticus, 4. Numeri, 5. Deu-
teronomium, 0. Joſue, 7. Judicum, 8. Ruth,

9. 10. 1I1. 1I2. Quatuor Libri Regum, 13. 14.

Duo Paralipomenon, 15. 16. Primms. & ſe-
cundus Esdræ, 17. Tobias, I13. Judith, 19.
Eſther, 20. Job, 21. Pſalmi, 22. Prov verbia,
23. Eccleſiaſtes, 24. Canticum Canticorum,
25. Liber Sapientige, 26. Kccleſiaſticus, 27:
Iſaias, 28. Jeremias, 29. Baruch, 30. Eze-

chiel, 31. Daniel, 32. Oieas, 33. Jel. 34.

Amos, 35. Abdias, 36. Jonas, 37. Micheas,
38. Nahum, 39. Habacuc, 40. Sophonias,
41. Aggæus, 42. Zacharias, 43. Malachias,
44. Duo libri Machabæorum.
Novum Teſtamentum viginti ſeptem
I ibros continet, hoc ordine I. Evangelium

S. Mat-

V

§ Natt
Koann-
40 Rom

Dam

II. Unan
loſſenles.
15. Ib.
Utum, I.
1 Hehra
DaS §.
4 Vnatr

3. Ho
tos sgao
ſtat ex
E Con
Au⸗
(ato in
Libros,
eſt Cont
E vr Di
4. li
lin nn
gen
RAeue

Clrez

1. Qod
des, In 4

Ktanel

Ubi ger
Iumin,
Mus Dei
in fuen

De Theologiæ Vogmaticæ, Natura, Gc. 23

gedeta r⸗ S. Matthæi, 2. S. Marci, 3 S. Lucæ, 4.
aé, S. Joannis, 5. Acta Apoſtolorum, 6. Epiſtolam
Sree ad Romanos, 7. 8. Duas ad Corinthios, 9.
fin Unam ad Galatas, 10. Unam ad Epheſios,

ſauet II. Unam ad Philippenſes ,12. Unam ad Co-
i loſſenſes, I3. 14. Duas ad Theſſalonicenſes,

n 15. 16. Duas ad Timotheum, 17. Unam ad
Sed. Titum, I8. Unam ad Philemonem, 19. Unam
m ad Hebræos, 20. Unam S. jacobi, 21. 22.
in Duas S. Petri, 23. 24. 25. Tres S. Joannis,

i 3. Hos omnes recenſitos Libros Canoni-
cos agnovit antiqua etiam Eccleſia: uti con-
ſtat ex Epiſtola 3. Innocentii I. ſcripta an. 405.
Erx Concilio III. Carthaginenſi, cui interfuit
h . Auguſtinus an. 397. & ex decreto Gelaſi
te dato in Concilio Romano an. 404. Quin & illos
Gen Libros, de quibus inter nos & Proteſtantes
1 N eſt Controverſia, memorant antiqui Patres,
Nu & ut Divinos laudant: ſic

1 1
4. Librum dobiæ in canone recenſet Conci- LViber To-
M iium Hpponenſe an. 393. can. 38. 5. Cyprianus H eſt
8 ſeie de opere & eleem. S. Ambroſius l. de Tobia c. I. Cuome-
Noenn d. Auguſtinus l. 2. de dobtr. Cwiſt. c. 8. Difficul-u.

3 tas circa hiſtoriam hujus libri in eo conſiſtit.
li 1. Quod domus Saræ dicatur fuiſſe in Ra-

ges, in qua civitate etiam Gabelus fuit Zob. 4.
er „*& tamen c. 9. cum Tobias veniſſet ad locum,
in „ ubi Sara erat, miſit inde Angelum ad Gabe-
dolimg lum in Rages. 2. Quod c. 14. v. 7. dicatur do-
MI“, mus Dei, quæ incenſa eſt, reædificanda, cum
tiamen eo tempore Templum necdum ever-
t e ſum fuerit, quod modo contigit an. 134.
, B 4 a fine
NI

.

24 Diſſertatiog Prooemialis. L N

aà fine regni Ifraelitici, ubi Tobias jam mor- Lon.
tuus tuerat. 3. Quod c. 14. v. 6. Iſiaelitæ di. ℳI.1
cantur reverſuri a captivitate, cum tamen ſo- Hheris
læ Tribus juda & Benjamin redierint. Verum dt:
prima difficultas facile ſolvitur, ſi dicamus unmnu,
domum Saræ non fuiſſe in Rages civitate Me- mmn uli
dorum quæ poſita eſt in monte Ecbatanis, hxc al
ſed in alia Ra ges civitate Medorum, quæ erat mwore, gn
in planitie, uti patet Tob. §. v. 8. ubi Rages Cpitolas
montana Gabelis, a Rages Saræ expreſſe di- (tit, lie
ſtinguitur. Secunda difficultas ex eo evane- Mlins
ſcit, quod Tobias ibi tanquam Propheta uta-
tur præterito pro futuro. & futuram everfſio- n
nem prædicat. Tertia Prophetia loquitur de Wed

I. ze
10. n.

duabus tribubus reverſuris, quze nomine ſtidl
Ifraelitarum intelliguntur., ſicuti etiam Tob. 4. Dhine
v. 19. Kex Jeruſalem, Rex Ifrael vocatur. fub non
Fiber Ju- . Lihbrum Judith teſte &. Hieronymo in unumI
d.ln. prſ. Synodus Nicæna in numero ſanctarum
ſcriptnrarum legitur computaſſe. Et quando 0
S. D. ſubdit. Cujus authoritus ad roboranda illa, atat
qu& in contentionem veniunt, minus idonea judica- hungi

tar: intelligendus eſt, quod fidei controver- r l e
ſias non tractet, ſervit tamen ad informandos Ady
mores. Eundem Librum ut Canonicum re- It, cre
cepit Eccleſia Africana teſte S&. Auguſtino l. 2. irs Iu
de doſdr. Chriſt. c. 8. & Origener hom. 19. in (ng .
Nerem. Chronologia hiſtoriæ jJudith necdum Diim
quidem certo determinata eſt, ſed hoc verita- * Et. §

tem ejus non evertit. vid. Huetium de dem. Ev. tin
Bellarminum de &. Script. Graveſon in iſt. Ecl. 4
. eeonit
TLiber 6. Poſtrema capita Eſtheris habentur in ve- ſpol n

Eſther. teri verüione Græca: §. Baßlius l. 2. cont. Auihor
. Fusde.

De Theologiæ Dogmaticæ, MWatura, Se. 25

SIm Eunom. citat. c. I4. V. II. J. Auguſtinut l. 1.
HHalltei conf. 1. duas epiſt. Pelag. c. 20. citat. ex c. 14.
Inkmn Eſtheris verſum 13. ex c. 15. v. 3. & conclu-
int. iu dit: Hoc verum eſſe non conjelktura ſuſpicamur
ſidem humana, ſed evidentiſſima Divinarum ſeriptura-
Ciyitateh yum authoritate dignoſcimur. Poſtrema etiam
Ecbaam hac capita fuerunt in antiquo judæorùm ca-
NREe none, quia Joſephurs l. II. autiq. c. 6. duas
Ouikg epiſtolas Afſueri & Mardochæi ex Hebrzæo
eeteet, citat, licet tempore S. Hieronymi in illo non
reeue amplius haberentur.

Mupleur⸗ 7. Liber Baruch citatur a & Cipriano l. 2. Liber Ba=⸗
nun eet con. Jud. c. 5. J. Hilario prœf. in Pj. G. Cyrilio ruch.
linde 1. 10. in Julian. §. Amhbroſio I. 1I. de fide, Eu-
de n ſehio l. 6. demonſt. Evang. c. 19. ſub nomine
Eium Divinz ſcripturæ. A multis etiam antiquis
vomn ſub nomine Jeremiæ, cum cujus Prophetia
Herun unum librum olim conſtituebat, citatur. 63

ſanctam, . „ . . .
0 an 8. Orationem Azaric in Daniele Propheta Oratio
di citat & Auguſtinus ey. 122. & S. Athanaſiur in Axari.
0 0 hun „

o Synopſt. Himnum Trium Puerorum &. Cypria Hymnus
und nus 1. de or. Dom. vocat Divinam ſcripturam, trium
nne Auguſtinus I. de nat. boni c. 16. ex eo pro-puero-
inonnu⸗ bat, creaturas eſſe bonas, quia lux & tene-um.
oned pra laudant Deum. Hiſloriam Suſanne Ori- Hiſloria
ain genes I. I. in Lev. & in epiſt. ad African. ut Suſannæ.
I. Divinam ſcripturam contra negantes defen-
Un e „ dit. J. Fulgentiur ad Ferrandum ad probandam
Aho Spiritus Sancti Divinitatem ex cap. 13. ver-
ſum 42. & 45. adducit. S. Hippolytus eam
niH. exponit. l. in Dan. & uſ. S. Hieronqmus l, 2.
* apol. adv. Ruſſn. c. 9. dicit eam non habere
beum „Authoritatem juxta Rabbinorum, non vero
1 1, “ 8 G juxta

26 Diſſertatio Prooemialit.
=

Eiſoria juxta ſuam ſententiam. Hiſtoria de everſo Bel
Bel. citatur a &. Cipriano l. de or. Dom. eamque
Theodoretur interpretatur. Ejusque jam ante
meminit S. Irenæus I. 4. cont. oœr. c. 5.

Liber Sa- 9. Liber Sapientiæ citatur in Novo Teſta-

pientix. mento Matth. 27. v. 43. Hehbr. II. v, 5. 2. Cor. 4.

v. 4. a S. Juſtino dial. cum Iriph. Origene I. 7.
in ep. ad Kom. . Cypriano l. de mortal. &
&. Baſilius l. 5. contra Eunom., eum Divinum
Teſtimonium vocat.

Liber Ec- LIo. Iähber Eccleſiaſtici citatuz in Novo Te-
leſiaſtici, ſtamento Joan. I4. V. 23. Eum ut Divinum
laudat & Athanafius in Snopſt. J. Epiphaniut
in Ancorato. S. Hieronimus ey. 33. Et ita defi-
nivit jam olim Concilium Epheſinum, epißt.
ad Synod. Pamphiliv, & Toletanum VIII.
can. 2.

Libri Wa⸗ II. Eihbri Machabaorum laudantur ut Di-

chabæo- vini a Tertulliano l. adv. Juda. c. 4. ab Origene
umd. J. de Martyrio. & Auguſiino l. 18. de Civ. Vei
c. 36. J. Damaſceno in or. de his, qui cum fide

obierunt. Difficultates Chronologicas præter

alios ſolvit Canus de loc. Theol.

Laput ug 12. Ultimum caput &. Marci ut Canonicum
H agnoſcit S. lrenæus l. 3. cont. Lœreſ. c. 22. . 2.
De ſudore O. Auguſlinus de conſ. Evangeliſt. l. 3. Illud de

ſangui- ſudore ſanguineo Chriſti Luc. 22. expreſſe

71eo. defendit S. Athanaſius l. 6. ad Theophil. ana-

thema illis dicens, qui hoc negant, & §. Au-
Iiſtoria guſtinus l. 3. de conſ. Evang. c. 4. Hiſioriam
adulteræ, adulteraæ Joannis 8. agnoſcit S&. Athanaſius in
Synopſt. d. Chryſoſtomus hom. 60. in Joan.
J. Hie-

5

NTe

5 Uyron,
1. 33. in.
13. Er
ollmno /
Aulroha

tatur 46

ro 4, 20.
Itur 10 6
§ ſodh⸗
le fobitu
Hinomn
loannis .
Cone. Cartl

Arn

luno can. 1
IWe.
Mentariis
Arſi
Ne. d.

o 1. Ca.

Hinmds eſt
ſetuſior,
Kofc
Uih ſer
Cqnod ne
Hun Me
Es, ⸗
COlltenni
2 dhlo
mlnis en
cognovi
nerum
Cedatur,
(et: 6 en
nomin

lunſ,d

M. einuct.

Ge uma
. t.

Novo le⸗
15. 2. t
Dignel
nortt.6
Im Dmine

in oo
UE Dinr
G Lylten
Lti
inun, 1
nun

Ntur u!
i0)
1 ,u
. t n .
glcs Ne

tCun
een
elle

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, S&c. 27

G. Hieronmur l. 2. contra Pelag. S. Auguſtinus
13 Epiſtola ad Hebræos recipitur a & Hie- Epiſtola
ronymo ep. ad Dardan S&. Athanaſio in S&ynopfi. ad He-
S&. Ambroſio! 2 de Cain. Eviſtola S. Jacobi ci- Scor. bi
tatur a & Cypriano I. ad Nouatian. & §. Augu- . SJacobi.
Ntino ep. 29. ad Hieron. Eriſtola 2. S. Petri ci- 2da S. Pe-
tatur a & CGregorio W hom. 18. in Exech. Epi- tri.
Rola S. judæ ut Divina laudatur a Tertulliano & gudæœ.
l. de hubitu muliebri. Origene in c. 5. ad Rom.
§. Hieronimo de ſcript. Eccleſ. Epiſtola 2. 2da &

S. Joannis citatur a S. Cypriano in I. 2. ſent. Stia &.

Conc. Carthag. & tertia in l. de cœleſti Hierar. Joannis.
c. 3. Apocalzypſis laudatur à Conciliis, Ancy Apoca-
rano can. ult. Carthaginenſi III. c. 47. Toletano lypſis.
IV. c. 16. G. Juſtino & Irengo, qui eam com-
mentariis illuſtrarunt. & Athanaſio in Simnopſi.
&. Auguſtino tr. 36. in Joan. J. Ambroſio in
Hj. 40. &. Hieronimo ey ad Dardau.

Schol. I. Canon ſeu index S. S. Librorum triplex eſt: Canon
Primus eſt Judorum. Hic non videtur eſſe Esdra Hebræo⸗
vetuſtior, ante quem nulla S. S. Librorum colle- rum.
tio faéta fuit, cum necdum in unum librum com-
pacta fuerint duodecim Prophetarum Vaticinia;,
eoquod nonnulli Prophetæz exiguo tempore Es-
dram præceſſerint. Vetuſtier tamen eſt Macha-
bæis, utpote ante quos omnes libri in hoc Canone
contenti a 70. Interpretibus ſub Ptolomæo Phila-
delpho in Græcum translati dicuntur Unde com-
munis eſt ſententia, Esdram Canonis Hebræorum
eſſe Auétorem, quem deinde Synagoga magna re-
cognovit, & authenticum declaravit. Circa nu-
merum Librorum, quos Esdrinus Canon comple-
Gtebatur, communius hi Libri illi tribuuntur, ſcili-
cet: Geneſis, Exodus, Leviticus, Numeri, Deute-
ronomium, Joſue, Judicum, & Ruth, Samuelis
1mus

Diſſertatio Prooemialir.

Imus & adus, 3tus & Atus Regum, Primus &
2dus Paralipomenon, 1mus & 2dus Esdræ, Pfal-
mi, Prowerbia, Eccleſiaſtes, Canticum Cantico-
rum, Iſaias, Jeremias & Lamentationes, Daniel,
Ezechiel, Job. Eſther, 12. Prophetæ minores. Præ-
ter libros hoc Canone contentos olim extabant alii
etiam Libri Sacri, ſcilicet Tobiæ, Judith, Sapien-
tiæ. Feccleſiaſtici, & duo Machabæorum: imo
alios plures in veteri Lege a Prophetis conſcri-
ptos efſe, qui non amplius extant, patet ex ipſa
S. fcri tura, quæ ſequentes citat, ſeilicet: Li-
brum bellorum Domini Num. 2r. Librum Juſto-
rum Joſ 10. Librum verborum Salomonis 3 Reg.
II. v. 41. Librum verborum Regum IIrael, 3 Reg.
14. Librum verborum Regum Juda, ibid. Librum
Samuelis, 1 Reg. 310 Librum Nathan, 1 Paral. 29.
Librum Gad, ibid. Abiæ Prophetæ, 3 Reg. 5 Addonis
Prophetæ, 2 Paral. O. Jehu Prophetæ, 2 Paral. 20.
Choſai Prophetæ, 2 Paral. 33. Salomonis tria mil-
lia Parabolarum, 3 Reg. 15 Salomonis Cantica
quinquies mille, & Salomonis Phyſicam, ibid. Li-
brum Enoch, ep. S. Jud. Epiſtolam Eliæ Prophe-
tæ, 2 Paral. 21. Jeremiæ deſcriptiones 2 Mach. 2.
Librum dierum Joannis Hircani. His addi poteſt
Liber Kldad & Medad, apud S. Athanaſium in
Synopſi, Pſalmus unus ultra 150 Pſalmos, & Te-
ſtamentum Moyſis. Porro an hi Libri, qui inter-
cigderunt fuerint Divini, certo definiri non poteſt:
illi tamen, qui a S. ſcriptura citantur ſub nomine
Prophetiæ vel Viſionis, item qui citantur in teſti-
monium dictorum in S. ſcriptura, vel ad quos illa
remittit pro ampliori notitia haurienda, videntur
ſacri fuiſſe. Præter Esdrinum Canonem Genebrar-
dus duos alios admittit: unum a Synodo Jeroſoly-e
mitana confectum, quam de ſacris Codicibus ad
Ptolomæum Philadelphum mittendis, & de 70 In-
terpretibus eos Græce reddituris coactam eſſe vult,
in quem Canonem relati ſunt Libri, qui poſt Es-
drinum Canonem prodierunt, ſcilicet Tobiæ, Ju-
dith, Eccleſiaſtici & Sapientiæ. Alter Canor fa⸗
us

DTel

Eus elt in
Edducæo
in gvo (.
ferunt.
Miani Ate
Kobpn
ſolom &
ale afl
Ni Ettem
len ſcript⸗
minime eſf
Pebreis hu
Veteres Da-
llins ep.

Prle capti)

35 Dsdra
C. I9. 10.
1 di
2 hoe
aperto .
6de oe
ſerentem
eſt, en
VIt: Loe
int, gul
Cbleuns
Hatio 40
Cun mull
UMerülle
o inciſke
Müäritatis
Eutn Odle
le it
deißl
Tas Nd
Rdin
um err
lre es
enici

lnt ach

1, Müns
Rölrr, N
un CeNt
Dnes, Dinis
inotes. e
extaban
lth, Ke
eorum:
hetis ooni
Datet er 3
ſellcet:
brom un
3

monis 1
1ld 3N
it Löhn
n,I ed,
gs en
E,2
onis tr
non eu

is aoi e

Amos, 4
i, Cnien
non Me
irſob,
anturinte

GO
Ad .

en Ce,
oto ſen
(Codie
Ut
gin
et ſobit,,

ltern .

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &. 29
ctus eſt in ſeptima Synodo, quæ ad damnandos
Sadducæos, & probandos Phariſæos coacta fuit,
in quo Canone etiam Libri Machabæorum repoſiti
fuerunt Verum cum nec veteres Hebræi nec Chri-
ſtiani alterius Canonis quam Esdrini meminerint,
& Joſephus ipfſe l. 1. cont. Appion. teſtetur, duo
ſolum & viginti ſacra volumina gentem ſuam uſur-
pare a Moyſis temporibus ad Artaxerſis Longima-
ni ætatem ſcripta, ab hac vero ætate ſingula qui-
dem ſcripta, ſed eandem, quam ſuperiora fidem,
minime efſe aſſecuta, alius ab Esdrino Canone ab
Hebræis non fuit confſtitutus. Rurſus nonnulli
veteres Patres uti Clemens Alex. I. I. ſtrom. S. Ba-
filius ep. ad Chilon. putarunt, ſacros Libros tem-
pore captivitatis Babylonicæ penitus interiiſſe, &
ab Esdra eo modo reſtitutos efſe, quo Il. 4. Esdræ
c. I4. 19. 20 & 21. narratur, fſcilicet Esdram a Deo
ad inſtruendum populum vocatum afſſumptis viris
ad hoc deſtinatis vocem invitantis audiviſſe, ut
aperto ore oblatam potionem biberet: Qui proin-
de ore hiante liquorem aqueum colore ignem re-
ferentem potavit: quo hauſto ſapientia repletus
eſt, apertumque ad loquendum os nunquam quie-
vit: Eodem intelligentiæ ipiritu viri illi donati

funt, qui dictantis verba ita excipiebant, ut ne

obſcuris quidem ſcripto exprimendis deeſſent, unde
ſpatio 40 dierum 204. Libri exarati fuerunt. Sed
cum nullibi in S. ſcriptura legamus S. S. Libros
interiiſſe, cum eorum conſervatio Chaldæis omni-
no indifferens fuerit, utpote qui Judæis toto ca-
ptivitatis tempore Sabbata & cætera Legis man-
data obſervare permittebant 2 Par. 36. cum ingre-
dibile ſit, Jeremiam, Ezechielem, Danielem &c.
Sacris Libris caruiſſe, melius dicitur S. S. ſcriptu-
ras apud Judæos nunquam penitus interiiſſe, ſed
Esdram eas fſolum correctis levibus Amanuen-
ſium erroribus in unum corpus redegiſſe. Deni-
e Esdram veteribus Hebræorum characteribus
hoeniciis & gyptiis, qui litteris Samaritanis
ſunt affines, novos Chaldæos ſubſtituiſſe, doctiſſi-
. me.

3⁰ Diſſertatio Prooemialis.

me probat Calmetus in Diſſertatione de hac mate-
ria ſcripta, & vel ex eo conſtare poteſt, quod, ſi
Characteres Hebraici noſtræ ætatis a Chaldæis dif-
ferrent, nullibi amplius Charaéteres Chaldaici ex-
tarent, cum moderni Chaldaici ab Hebraicis non
differant.

Schol. 2. Secundus Canon S. ſcripturæ eſt Catholi-
corum: de hoc probabile eſt, Canonem quatuof
Evangelia continentem ante S. Joannis Evange-
liſtæ obitum eſſe conſtitutum: ita teſtatur Euſe-
bius I. 3, hiſt c. 24. Paucis poſt annis collectio-
nem MWpiſtolarum factam eſſe, conjicimus ex epi-
ſtola S. Ignatii ad Philadelph In antiquiſſimo hoc
Canone videntur fuiſſe 4 Evangelia, 13 Epiſtolæ
S. Pauli, Prima S. Petri & S. Joannis, quas ſolas
laudat S. Polycarpus Hic Canon ptimum parti-
cularium Eccleſiarum conſenſu approbatus fuit,
cui deinde Eccleſia Jeroſolymitana, Epiſtolam ad
Hebræos, S. Jacobi, & S. Judæ, & Eccleſiæz
Afiaticæ Epiſtolam ſecundam S. Petri, S. Joannis
ſecundam & tertiam, & Apocalypfſin adjecerunt,
quarum fides cum remotioribus Eccleſtis non ſta-
tim explorata eſſet, mirum non eſt, quod eas in
dubium vocaverint. Sæculo 2do Canonem Libfo-
rum veteris Teſtamenti edidit Melito Sardenſis te-
ſte Euſeb. l. 4. hiſt. c. 26. & Origenes, teſte eodem
c. 25. Sæculo 4to S. Gregorius Nazian. tom. 2.
Oper. Ruffinus expoſ. in ſymb. S. Athanaſius ep.
39. S. Hilarius prol. in Pſ. S. Hieronymus in pro-
logo Galeato Canonem S. S. Librorum ediderunt,
item Concilium Laodicenum c. ult. Porro in om-
nibus Eccleſiis Catholicis Canon S. S. Librorum
hos ſemper complexus eſt, qui ideo etiam vo-
cantur Libri Protocanonici, fſcilicet; Geneſin,

Exodum, Levitum, Numeros, Deuteronomium?p

Joſue, Judicum, Ruth, quatuor Regum, duos Pa-
ralipomenon, Esdræ rmum & azdum, Job, Pfſal-
terium 150 Pſalmorum, Proverbia, Eccleſiaſten,
Canticum Canticorum, quatuor Prophetas majo-
res, & duodecim minores, quatuor libros Eenn.
ge 1

7

geliorn
Pauliu
tigan 6
tes aut
wum (2
TOrun,
teſte H.
udth,
Pput .
Koria de
4,ud 5.
ſoria ad
Dreds,
cohl, ke
dem telt
teſte eo⸗
Ahocal
deßid
Otnniun
Ratuit
nibus
conſe,
alente
Aſtaten

ol3

tins fui
imonien
Mniche
Veteris
ſolum
Dangel
Iund1.
Aokl
NMn
kejecen
Veteris

i. De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 31

ne dehen geliorum D Actus Apoſtolorum, 13 Epiſtolas S.

hort,in Pauli unam S. Petri & S Joannis. Hos Libros an-
saCule tiqua Concilia & Patres ſemper exhibent, ſequen-
es Chlhiit tes autem non fuerunt ſemper in omnium Eccleſia-
b Hemm rum Canone; ſcilicet, Eſther, hymnus trium pue-
rorum, hiſtoria Suſannæ, & Draconis in Daniele
ke et 1 teſte S. Hieronymo præf. in Dan. Baruch, Tobias,
nonen t Judith, Sapientia & Eccleſiaſticus, ultimum ca-
oanns Eiet put S. Marci teſte S Hieronymo ep. ad Hedib. hi-
n telim! ſtoria de Sudore ſanguineo, & Angeli apparitione
Annis e apud S. Lucam, teſte S. Hilario Il. 10. de Trin. hi-
feims en ſtoria adulteræ apud S. Jannem., Epiſtola ad He-
tiilim bræos, teſte Euſebio l. hiſt c 3. EKpiſtola S. Ja-

cobi, teſte eodem ſt. 23. Epiſtola 2da S. Petri, eo-

dem tefte 1. 6. c. 18. ſecunda & tertia S. Joannis,

ne teſte eodem I. 3, c. 25 Epiſtola S. Judæ, eod. &
nen Apocalypfis, eodem teſte c 8 Hodie vero ex
“ definitione Tridentini omnes hi Libri ſunt in
omnium Catholicerum Canone, quod Seff. 4. ita
eti, 8 ſtatuit: Siquis autem libros ipſos integros um om-
D nibus ſuis partibus, prout in Kccleſia Catholica legi
1 eitzn agneru⸗ „S&' in ve eri vulgata Latina editione
rols habentur, pro Sacris & Canonicis non ſuſceperit..
Gnanrs anathema ſit.

to dn Schol. 3 Tertius Canon eſt Accatholicorum, qui va- Canon

ges, Ar⸗ rius fuit apud diverſos hæreticos. Sæculo amo Accatho-
Nuin i Simoniani „Sæculo do Marcionitæ „ S2%0ο“lo 3tio licorum.
Athotdad . Manichæi, quos ſer uti ſunt Albigenſes „ Oomnes
Cnymgi veteris Teſtamenti Libros rejeçerunt : Ebionitæ
rn els ſolum Evangelium S. Matthæi. C erinthiani ſolum
1. Dooi Evangelium S. Marci, Marcionitæ ſolum Evange-
4 G Ur lium S. Lucæ, Valentiniani ſolum Evangelium S. Jo-
e⸗ eün annis admiſerunt, teſte S Irenæo, Cerdoniani Acta
A „ Aboſtolorum, Ebionitæ ommes Epiſtolas S. Pauli,
Ne Toen & Marcionitæ Epiſtolas ad Timotheum & Titum
Eenten le rejecerunt. Proteſtantes noſtri temporis omnes
egun veteris Teſtamenti Libros in Canone Judæorum
un (n. I.) non repertos rejiciunt: Moderni Luthera-
nlren ni omnes quidem Novi Teſtamenti Libros cum
Pohfens Catholicis pro Canonicis ſaltem cgmmunius ad-
vor e . mit⸗

32 Diſſertatio Prooemialis. H
mittunt: Chemnitius tamen & Magdeburgenſes,
Epiſtolam ad Hebræos, S. Jacobi, S. Judæ, ſe-
cundam S. Petri, ſecundam & tertiam S. Joannis
& Apocalypſin rejiciunt, quam tamen Magdebur-
genſes admittunt. Contra hos ſtat continua Tra-
ditio (S. 7.) explicata, & eorum objectiones ſol-
vunt Melchior Canus de loc. Theol. Bellarminus
de S. ſcript. &c. videri etiam poteſt Barre in vind.
lib. deutero Can. & Huetius in demonſt. Ev.

Schol. 4. Libri S. Scripturæ ratione materiæ dividi
ſolent in Legales, Hiſtoricos, Sapientales ſive
Morales & Propheticos. Legales veteris Tefla-
menti ſunt quinque Libri Moyſis ſeu Pentateuchus
a Moyſe Hebraice ſcriptus excepto ultimo capite
Deuteronomii, quod vel Joſue vel Esdras adjecit.
Libri Legales Novi Teyſtamenti ſunt quatuor Evan-
gelia: Primum ſecundum Matthæum, qui Hebrai-
ce vel potius Syriace ſcripfit: Secundum eſt ſecun-

dum Marcum, qui Latine vel juxta alios Græce

ſcripfiſſe dicitur: Tertium eſt ſecundum Lucam,
& Quartum ſecundum Joannem, qui Græce ſcri-
pſerunt. Libri Hiſiorici veteris Teſtamenti ſunt
1. Liber Joſue ab ipſo paucis exceptis ab Esdra vel
aliis Prophetis adjectis c. ult. v. 26. Hebraice
conſcriptus. 2. Liber Judicum a Samuele, uti vi-
detur, ſicut etiam 3. Liber Ruth Hebraice ſcriptus:
4. Quatuor Libri Regum, quorum fſcriptor He-
braicus juxta Calmet ignoratur. S. Duo Libri Pa-
ralipomenon ab Esdra forte conſcripti Hebraice,
quibus tamen poſteriores Prophetæ aliqua addi-
diſſe videntur. 6. Liber primus Esdræ, ab ipſo,
& 2dus a Nehemia Hebraice ſcriptus. 7. Liber
Tobiæ Chaldaice primum conſcriptus ab utroque
Tobia, exceptis duobus poſtremis verſibus ab in-„
certo Auctore additis. 8. Liber Judith ab incerto
Auctore Chaldaice ſcriptus. 9. Liber Eſther He-
braice conſcriptus forte a Mardochæo nonnullis

a Synagoga Magna additis. 10. Liber Job ab inſſo

Jobo, ut videtur Hebraice ſcriptus. Tr. Liber pri-

mus Machabæorum Hebraice, ſecundus Grmee
3

N
ſed ab

110
Kolor
pienti.
iplo
in hun
&E9
ce co⸗
Calmet
Fincigi
Mhice
Ckldaie
1reſn⸗
Nt in
nt 1.
AHebr
KolS.
d. ſde
Propl
mIn ,
ce ſer
gni k
PDartim
n
rophen
ſhin
Canne

Nt in

Cun!
Angnis
lhti
Unonarn
lamn
atun,

an

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, Sc. 23

lebutget ſed ab ignotis nobis Authoribus conſcriptus. In
§ te novo Teſlamento Liber hiſtoricus, ſunt Acta Apo-
am d on ſtolorum a S. Luca Græce conſcripta. Libri Sa-
en Mht pientiales veteris Teſtamenti ſunt 1. Proverbia ab
ontimul ipſo Salomone compoſita, ſed ab aliis colleta &
ſeckion! in hunc ordinem Hebraice digeſta. 2 Eccleſiaſtes,
Bellm & 3. Canticum Canticorum a Salomone Hebrai-
Bane inn ce compoſitum. 4. Liber Sapientiæ, qui juxta
Dlſ. A Calmet ignoti eſt Authoris 5. Eccleſiaſticus a Jeſu
Utenek d Siracidis filio ſub Eleazaro II. ſummo Pontifice &

Philadelpho Ptolomæo Rege Hebraice, vel potius

lent Chaldaico Syriaco Hebraice ſeriptus, videturque
patt nic Jeſus fuiſſe unus ex 70 Interpretibus. vid. Cal-
Iinoen met in Proleg Libri Sapientiales Novi Teſtamenti
alns e ſunt I. Epiſtolæ S. Pauli omnes Græce etiam illa
natbe ad Hebræos, uti probat Calmet, ſeriptæ. 2. Epi-
“ o Kola S. Jacobi, 3. Prima & 2da S. Petri, 4 Tres
e S. Joannis, 5. una S. Judæ Græce ſcripta. Libri
ime PFropheticiè veteris Teſtamenti ſunt r. Pſalmi, quo-
i rum plurimi a Davide nonnullis exceptis, Rebrai-
gun . ce ſcripti ſunt 2. Quatuor Prophetæ majores,
iEren qui Hebraice ſcripſerunt excepto Daniele, qui
unel partim Hebraice, partim Chaldaiee ſcilicet a c 2.
v. F4. usque ad finem c. 7 ſcripfit 3. Duodecim

Prophetzæ minores Hebraice ſcribentes. Liber Pro-
mnek, in heticus Novi Teſtamenti eſt Apocalypfis, a S.
ie ſaſi Poanne Evangeliſta Græce exarata. vid. Rev. Cal-
deru met in ſuis Diſſert. & Diktion. &.
pti Mr. 4
Ago H. 8.
le,
1. 1 Cum Libri Canonici S. ſcripturæ in variis Vuigatæ
d Iinguis, Hebraica, Chaldaica & Græca con sae
dhe, ſcripti ab Authoribus ſuis fuerint, & pauci Auktori-
te linguarum originalium peritia imbuti ſint, non kas.
vtun ſolum Divino fini conveniens adeoque li-
A, Citum, ſed ultifſimum etiam fuit, ut ſacra
1 lie . ſcri⸗
n Eehram Inſit. Theol. Tom. I. C

34 Diſſertatio Prooegmialis.

ſcriptura in varias linguas verteretur. Quia
autem per Interpretum vel imperitiam, vel
negligentiam, vel malitiam vel Exſcriptorum
& Amanuenſium incuriam fieri poteſt, ut
verſio S. Scripturæ a ſenſu originalis rece-
dat, opus fuit, ut ex tot verſionibus &
Editionibus una determinaretur, quam in-
corruptum Dei verbum nobis exhibere cer-
to ſciremus: Unde Eccleſia pro tradita ſibi
ad hoc a Chriſto poteſtate, Vulgatam no-
tram in materia ad ſidem & bonos morer perti-
nente Authenticam & infallibilis Auktoritatis
eſſe merito ſtatuit, dum in Concilio Triden-
tino Sefſſ. A4. c. 2. definit: Inſuper ſacroſantta
Hmodus conſideranz, non parum utilitatis nece-
dere poſſe Eccleſiæ Dei, ſi eo ommibus Latsinis
Editionibur, quæ circumferuntur §. J. Librorum
queænam pro Authentica habenda ſit, innoteſcut;
ſiatuit & declarat, ut hac ipſa vetus & Vulgata
Editio, quæ longo tot ſæculorum uſu in ipjſa Ec-
cleſia prohata eſt, in publicis leſtionibus, diſpu-
tationibut, Prædicationibut & Expoſitionibus
pro Authentica habeatur, & nemo illam rejice-
re quovis prætextu audeat. Juſtitiam hujus de-
finitionis & excellentiam Vulgatæ noſtræ præ
aliis latinis verſionibus probat Primo anti-
quus uſus Eccleſiæ, quo Vulgata noſtra pro-
bata eſt; eam fideliſſimam affirmat S. Gre-
gorius W. 1. 1. hom. 10. n. 6. in Ezech. Ete
I. 20. C. 30. mor. in Job aſſerit oportere, fidem
illi addicere, utpote quæ congruat originali.
S. Iſidorus Hiſpalenſis 1. I. de officiis Ecclef.
inſinuat, hac Editione omnes Eccleſias us-
quequaque uti. Illud etiam conſtat Haule

e

lot 8.
§. Hie
uiſle,
tionem
Conclli
ſidei d⸗
ui ean
inunt.
ſio beſi⸗
tio inter
teſtantun
Ge Dien
tarn cun
ZAnn &
Velt
is
Wende
tta
in an
tem
nulla
quoch
Prxf
docto⸗
celebe
Conei
tem
Deult
centio
Yeyt
uciezt
en.

etur. i
itim,
Ceihtann
potek,1
lnalis k
ſonibusl
am!
bibere
tkabita
grtin 1
Morelft
Aulvyit
Mio Vite-
,ſoetan

ſicty:

ihu Vui
§Iünm
,innoiſt
&
inii
eſtir⸗

Hom k

nolreye
ind 1

De Theologiæ Vogmaticæ, Natura, &-. 35

poſt S. Iſidorum in Eccleſiis Latinis ſolam
S. Hieronymi ex Hebræo verſionem inva-
luiſſe, excepto Pſalterio, quod juxta Edi-
tionem ſeptuaginta cantabatur. Accedunt
Concilia, quæz Vulgatam pro ſtabiliendis
fidei dogmatibus adhibent, ſancti Patres,
qui eam laudant, Interpretes, qui eam exa-
minant. Quzſo! an tot teſtes in judicio
ſuo deſipiunt? Scundo Vulgata noſtra Edi-
tio inter omnes Latinas caſtigatiſſima eſt: ita
teſtantur ipſi Proteſtantes noſtri. Ludovicus
de Dieu in not. ad Evang. conferens Vulga-
tam cum verſionibus Latinis N. T. per Be-
Zam & Erasmum laudat Vulgatæ Auctorem
velut doctiſſimum & fſapientiſſimum: & in
ſuis animadverſionibus ad utrumque Teſta-
mentum lectionem Vulgatæ præfert, & con-=
tra ejus obtrectatores tuetur. Grotius Præf.
in annot. in V. T. ait: Vulgatum Interpre-
tem ſemper plurimi feci, non modo, quned
nulla dogmata inſalubria contineat, ſed etiam,
quod multum in ſe habet eruditionis. Fagius
Præf. ad collat. translat. V. T. tanquam ſemi-
doctos & impudentes traducit, quicunque
celeberrimam hanc verſionem dilacerant.
Coneilium Tridentinorum Patrum authorita-
tem Vulgatæ decreto ſuo aſſerentium laudat
Druſius, ad loca difficil. Pentateu. quod re-
centiores verſiones priſcam illam non ſupe-
rent. Tandem D. Millius Prol. in N. T.
judicat eam eſſe originalibus maxime confor-
mem.

C 2 Schol.

Textus
Aebraici
auktori-
kas.

86 Diſſertatio Prooemialis.
Schol. I. Autographi & originales S. Scripturæ Co-

dices hodie non amplius extant, ſed ſolum apo-

craphi, ſeu varia Exemplaria, & Editiones diver-

ſæ in variis linguis, quæ omnes ad quatuor redu-
ci poſſunt, ſcilicet t. ad Hebraicam, ad quam ſpe-
Gtat Chaldaica, Syriaca, & Samaritana, 2 ad
Græcam, 3. ad Latinam, 4. ad Vulgarem, ad quam
revocantur cæteræ omnes, uti Arabica, thiopi-
ca, Perſica, Germanica, Italica, Gallica & c. Circa
Textum Hebraicum tria tempora conſiderari poſ-
ſunt. Primum eſt ab exordio ſcriptæ S. Scripturæ
usque ad Chriſtum Natum: In hoc tempore Textus
Hebraicus malo animo corruptus non fuit, quia
de hac corruptione nee Chriſtus, nec Apoſtoli cæ-
tera vitia in ſcribis arguentes, eos nunquam repre-
henderunt, imo Chriſtus Joannis 3. nunquam ad
ſcrutandas ſcripturas provocaſſet, ſi priori tempore

a judæis corruptæ fuiſſent. Unde Simonius I. 1.

hiſt. Crit., argumentis ſuis in contrarium allatis ni-
hil aliud evincit, quam quod forte oſcitantia Li-

beariorum exſcribentium nonnulla menda levioris

momenti in Textum Hebraicum irrepſerint, quem
proinde erudite refutat P. Honoratus a S. Maria in
animad verſionibus ſuis ad regul. & uſum Crit. Se-
cundum tempus eſt a Chriſto Nato usque ad con-
gregationem Judæorum Tyberiadis, in qua pun-
Sta loco vocalium ſacris Litteris adjecta fuerunt a
Mafſorethis Sæculo V. Chriſtiano exeunte. Putat
quidem R. Azarias in libro Burhiri & alii Rabbini,

Auete vocalia æque antiqua eſſe, ac ipſas litteras

Hebraicas, quia in omni linguarum genere conſo-
nantes cum vocalibus reperiuntur: Alii vero Ju-
dæi credunt, puncta vocalia cum Lege Divina
Moyſi eſſe revelata. Verum communior eſt ſen-
tentia Doctores Tyberiadis illa puncta vocalia ex-
cogitaſſe anno quinquageſimo poſt obitum S. Hie-
ronymi, tum quia in antiquis nummis Hebræo-
rum hæc puncta non videntur, tum quia exem-
plaria, quibus Judæi in ſuis Synagogis utuntur,
ſunt fine punctis; tum quia in ſcriptis S. Hiero-
nymi

—

e

fFmi

pore,
Hebra
deis .
No &
do in!
citatal
tüption
0,6, Iun
fur non
Oiigene
tur de
ehns &
tempns
noſtrann
mnodin
or il

N
Pof N

eihurele
un m
iones ine
latuor kelr
quinſe
ana, 11
n, adn
2, Atli:
1C.n
idenan
Hofiptun
pote lexn
fit 4 l
Apeſolee
Nbem e⸗

Nmm d

jontemdt
imonmel!
in Ml
ſeianmnl
a let
8. M
Um Ci. 6

—

gre 44

in gann
1 ſnenn
Aiis
ls Iten
enetelll⸗
lee Ni
nior N
vo⸗

biumg .

nis liſch
it e
gi lnn⸗
6 6Rr

De Theologiæ Dogmaticæ, WNatura, Gc. 37

. nymi plura leguntur fine punctis. In hoc tem-

ore, ſcilicet a Chriſto Nato usque ad Hieronymum
Febreicus S. Scripturæ textus malo animo a Ju-
dæis corruptus non füit, nam teſtimonia a Chri-
ſto & Apoſtolis ex S. Scriptura allata, eodem mo-
do in Moyſe & Prophetis leguntur, quo ab ipfis
citata ſunt, & S. Hieronymus Judæos de hac cor-
ruptione accuſaſſet, eum econtra eos derideat in
c. 6. Iſaiæ, qui hoc ſibi perſuaſerint. Quodſi igi-
tur nonnulli Patres uti S. Juſtinus, Euſebius, &

Origenes dicant, ſcribas multa mutaſſe, loquun-

tur de verſione Græca, in qua Aquila, Symma-
chus & Theodotion multa corruperunt. Tertium
tempus eſt a congregatione Tyberiadis usque ad
noſtram ætatem, in hac congregatione a Maſorethis
in odium Chriſtianæ Religionis Hebraicum textum
Variis in locis corruptum eſſe, ſuadet tum recen-
tior illa punéctorum inventio; tum ex eo colli⸗
gimus, quod verſio 70 Interpretum, S. Hierony-
mus, & fragmenta reſidua Aquilæ, Symmachi,
& Theodotionis aliter legant, quam hodie ex
Maſoretharum correctione legimus Sic Zach. G.
ſeptuaginta legunt: Eccz KRex tuus veniet tibi ju-
Rus & Salvator zel gabéa anzds: Hebrzeus vero legit
U) falvatus, vid. Bonfrerij Proloq. in S. Script.
Poſt Maſoretharum tamen tempora S. Lextus maio
animo a Judæis depravatus non fuiſſe videtur,
nam a Maſorethis omnes ſingulorum Librorum
verſus, omnes ſingulorum verſuum voces, om-
nes ſingularum vocum litteræ numeratæ ſunt,
& harum litterarum numerus ita deſcriptus eſt,
ut quoties quælibet littera in S. Scriptura habea-
tur, ex inito ab illis calculo cognoſci poſſit,
ut adeo vix corruptioni locus videatur eſie reſi-
