ſe ſpectatos omnes articulos hos revelatos eſſe & ad
ont fundamentales pertinere, hoc nimirum ſenſu, quod
ai illos negare aut impugnare nemini, qui ſalvus eſſe
at velit, licitum fit, merito contendunt omnes Ca-
a tholici, uti ex dicendis de Traditione & EKccleſis
te atehit.
eretian l §. 3
Etetah .
Danmuil- Ut homo in hoc ſtatu veritater ad ſalutem Revelatio-

b nen ſcitu neceſſarias cognoſcat, Divina revelatione nis neceſ-
un indiget. Nam Primo ad perfectionem humani itas.
gan intellectus pertinet „ immunem eſſe ab errore
zet,6 & ignorantia maxime circa moralia, quia
ie etet hæc adverſantur homini etiam ſecundum na-
themm turam fuam ſpectato: Sed hanc immunita-
em am tem homo non obtinet ſine revelatione, uti
ft probat experientia in antiquis Philoſophis,
ie qui divino quodam ingenio præditi omnem

. 1e .
e operam ad cognoſcendam perfectam recti ho-
mnrus neſtique regulam contulerunt, & tamen mo-
ei ralem ſuam doctrinam multis erroribus ob-

e fuſcarunt. Sic Cato fornicationem ad vi-
nlom o tanda adulteria permitti voluit teſte Cicerone
unt pro Cælio. Plato crudelem liberorum expo-
e ſitionem l. 5. de republ. taceo Cynicorum ob-
n,,, ſcoenitates; quæ & alia gentilium Philoſo-
u phorum vitia illis exprobrat S. Juſtinus in
in orat. ad Gracos n. 3. ſqq. Tatianus orat, cont.
ϑ 3 Grac.

6 Diſyertatio Prooemialit. *

Grœæc. n. 4. & 25. Clemens Alex. admonit.
ad gent. Tertullianus in apologet. S. Auguſti-
nus de civ. I. 5. c. 13. & alii. Secundo quoad
veritates etiam ſpeculativas cum Religione
connexas de Deo, origine mundi, anima,
& fine hominis ultimo Philoſophi in magna
ignorantia & erroribus verſabantur, cum alii

plures deos, alii mundum ab æterno, allii

animam mortalem, alii pro fine ultimo vo-
luptatem, vel aliud quid ſtatuerint, uti ap-
paret ex S. Juſtino cohkortat. ad Græc. Her-
mia in irriſione gent. Phil. Lactantio l. 3. div.
inflit. quod argumentum copioſe pertractavit
Genuenſis, Wetaph. part. 2. cap. 7. J. 8. Cui
accedit quod homo per ſolam revelationem
cognoſcat finem fuum ultimum, ccilicet
Deum clare viſum & poſſefſum ſub ea ratio-
ne, qua eſt vere beatificus, ad quem ſemper
tendit, cum perfectam in hac vita beatitudi-
nem ſe conſequi non poſſe ſatis clare, vel ex
ipſa cordis ſui inquietudine experiatur. Sa-
ne principia naturalia hunc finem homini non
manifeſtant, alias enim antiqui Philoſophi
ſolertia ſua eum detexiſſent. TYertio. Per ſo-
lam revelationem divinam diſcit homo media

ad conſequendum finem ſuum ultimum ne-

ceſſaria, quippe quæ a voluntate Dei unice
dependent. Quarto. Licet ratio naturalis
nobis dictet, omniumque gentium conſenſus

confirmet, Deo cultum deberi & reveren-

tiam; attamen qualem cultum Deus a nobis

exigat; nec natura fſatis determinat, nec

ratio ſufficienter inveſtigat, imo ſi rationem
. 6 . . . 4
conſulamus, illa nobis ſuggerit, hunc cul-
tum

N

tutn n
pation
dehitar
Giti
Rerele
uris
Eet, l
ablurcie
Dumanie
lis Str⸗
fantor.
Uero rat
tunm no
ſaüska
Ognol
Macar
lam 1
telcere
Lanl
II col
fün⸗
ne ll
amn
d v
Eicaa
Geband
dis
rlun

„ Gunt,

pohre
CU 1

leckan

Cendu
ler ſi

. Alhnei

Augnt

co ll

Relgor

1, anin

in mann
,CuIN 1
elno, 1
lbimo r
t, I 4
er. M.
13. 1

elttadean
1,6, 4

Veatieen

nben lute
lem en
beatio
Ale, 1
iann. d
omnini

ono d,

lünom
e ei
vo uliun
CNe

& “

enstli.

Nint,,
un⸗
t, M

“
1

des ſciencer Eccleſiaſtigues tom. 6. in quo Ca-
A 4

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 7

tum non ex noſtra, ſed ex divina determi-
natione dependere, ſicuti obſequia Principi
dehita ab ipſo determinari debent, ut fub-
diti ſui pro beneplacito ſuo ipfi ſerviant.
Revelatio ergo requiritur, alias enim ad ab-
ſurdas ſuperſtitiones ratio ſibi relicta defle-
ctet, uti in gentilibus eorumque deliris &
abfurdis myſteriis, Orphicis, Eleuſinis, &
humanis victimis immolatis apparet, de qui-
bus Strabo l. 12. Herodotus l. 7. & alii te-
ſtantur. Quinto. Deum ſæpe offendimus; jam
vero ratio quidem dictat, auod illum placa-
tum nobis reddere, illique pro illata injuria
ſatisfacere debeamus, ſed ratio ſola nequit
cognoſcere, quonam modo ſibi accepto Deus
placari, & ſibi ſatisfieri velit. igitur per ſo-
lam revelationem divinam hoc nobis inno-
teſcere poteſt. Nec juvat cum Tyndalio,
La rel. chret., dicere, Deum ſolo interni ani-
mi dolore & poœenitentia placari, nam hoc
ilum nullus ſine revelatione divina certo &
ine ulla dubitatione aſſerere poteſt, unde
etiam apud Ethnicos non ſola poœnitentia,
ſed varia ſacrificia expiatoria, ſeu Februa

dicta ad crimina expianda neceſſaria eſſe cre-

debantur. Sexto denique Revelatio ea no-
bis oſtendere debet, quæ Dei eſſentiam, at-
tributa, voluntatem, decreta, & opera ſpe-
ctant, quæ omnia utpote infinita limitato
noſtro intellectu cognoſcere non poſſumus,
cum ſint myſteria quæ ſupra non vero contra
rectam rationem ſunt, adeoque nobis ad cre-
dendum proponi poſſunt. Vide Diktionaire

talo-

Sufſtema
Deiſta-

5„“.

8

Diſertatio Drooemialis.

talogus plurimerum Religionis revelatzæ Pro-
pugnatorum exhibetur, e quibus omnibus
quaſi medulla extracta eſt, & in defenſionem
Religionis non minus fortiter quam elegan-
ter expoſita a Cl. P. Richard.
Schol. I. Waturaliſtæ, qui circa medium Sæculi XVI.

Deiſtæ appellari cæperunt, cum Qeiſtæ alias vo-
cari ſolerent illi, qui Deum agnofcunt, ſed ejus
providentiam, vel aliquem cultum illi deberi ne-
gant; docent hominem ſola religione naturali
æternam vitam impetrare poſſe. Eſt autem Reli-
gio naturalis cultus, quo Deum proſequendum
eſſe, ſola ratione edocemur: Cultus hic involvit,
cognitionem exiſtentiæ, eſſentieæ,, & Attributo-
rum Dei, prout in Theologia naturali demon-
ſtrantur: 2. Cognitionem dependentiæ mundi a
Deo per creationem, conſervationem, concur-
ſum, gubernationem & providentiam. 3. Noti⸗
tiam ſui ipfius, præſertim animeæ & ejus immor-
talitatis; 4. ſtudium fervandi leges naturæ morta-
lium cordibus a Deo inſcriptas. Unde Deiſtæ tol-
lunt omnem revelationem Divinam, & quævis
fidei myſteria, & volunt Religionem naturalem
nulla revelatione Dei externa aut mutari, aut au-
geri aut reſtringi petuiſſe. Deiſtarum primus &
famoſiſſimus in Anglia bhabetur, Eduardus Baro
Herbert de Cherburg: Hic in Libro de veritate,
prout diſtinguitur a Revelatione, a veroſimili, d

Peh biu⸗ & ſalſo an. 1624. Pariſiis edito, & in li-

ro; de Religione Laici. Et in alio, de Religione
Gentilium, errorumque apud eos cauſis, hoc ſyſte-
ma adornavit: Primo ponit quinque dogmata Re-

ligionis cujusdam univerſalis, quæ fſola ſalvare“

poteſt; ſcilicet 1. fz Deum ſummum, 2. Eum coli
debere, 5. Virtutem &s pietatem eſſz pracipuas par-
tes cullus Divini, 4. dolendum elje de peccatis,
ab iis reſipiſcendum, 5. dari e juftitia & pietate
Divina prymium vel poenam tum in hac vita, tum
voſt illam. Secundo probat hos quinque articulos
a

N.

l omnm
r er.
ei
10 co
4
ed p
din
Legra
cludit,
/i
ogue
lum ſee
lins, C.
Voltai
ciam e⸗
Maxin
Hund 3
Verd
Heos
lgio
Ao/ 2
lgion
Dant
Ig eo
Winis
eencd

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, Sec. 9

atr b⸗ ab ommibus cijuscunque religionis hominibus ſem-
ommnibrt per creditos & retentos eſſe „Tertio aſſerit eos,
Fenforen credantur G& oblerventur, Jaahicere ad ſalutem quar-
N dlgr⸗ to concedit quidem gentiles varias ſuperſtitiones

hos articulos corrumpentes & obruentes adjeciſſe
ſed putat, id non impedire hominum ſalutem,

EenliNl dummodo fuhſtantia univerſalis hujus doſtrinæ in-
1 Ais tegra retineatur; Quinto ex his omnibus con-
t, elen cludit, Curiſtianorum Religionem bonam quidem
debei k. E ſalvifcam eſſe, id autem non minus de aliis
ne ti quoque Keligionibus aſſeri oportere contendit. II-
ltem Nir⸗ lum ſecutus eſt Jo. Tolandus, Matthæus Tynda-
Wehyndn lius, Comes de Shaftesbury, Woolſtonius, Collins.
ie iNont Voltairius, Helvetius, qui tamen publice palino-
Atin⸗ diam cecinit, La Metrius, Roſſeauvius, quorum,
ai em maxime Anglorum, ſeripta refert & refutat Le-
fie nmi land in Epiſtolis de Scriptis Deifticis. Recentia
, alt vero Deiſtarum fſcripta quanquam amaro in Catho-
. NA„ licos ſtylo enumerat Leis in Walchs neueſter Re-
winme ligionsgeſchichte.
tue n. Shol. 2. Naturaliſtæ ſeu Deiſtæ pro fufficientia Re- Solvunikttess
eelirtn ligionis naturalis his potifſimum argumentis pug- obje Rio-
E nant J. Deus non pPermiſiffet totum humanum ge- nes.
m mntnlle nus corrumpi, niſi homini ſimul medium in ho-
tri, n- minis poteſtate poſitum ad corruptionem ſuam
n gimngt eymendandam, fſcilicet lumen naturæ dediſſet, quod
ori 9n ſi non ſufficeret, Deus inique egiſſe videretur.
e unnt Keſp. Etiam doctrina revelata eatenus eſt in no-
enſel, ſtra poteſtate „quatenus illius per gratiam parti-
lio, Eb ceps quis fieri poteſt, quod medium Deus om-
,Mle nibus hominibus dare vult, & actu etiam dat;
,koeſ⸗ Jqia revelavit, & fiqui illud non acceptent, illo-
lugmint rum culpa eſt, nec Deus iniquus dici poteſt. II.
ſoe * Qui àa peccato ſibi cavet, damnari non poteſt, &
1 1l homo propter ſolam transgreſſionem Legis naturæ
uzui damnatur, Ergo etiam per ſolam ejus obferva-
l. tionem a peccato ſibi cavere potefſt. Reſp. Hæc
4, * argumenta laborant in falſo ſuppoſito, hominem
“ 4 ſolis naturæe viribus in ſtatu naturæ lapſæ & cor-
ne ruptæ omni peccato actuali & voluntario carere,

10 Diſſertatio Prooemialis.

& legem naturæ ſine gratia exaécte ſervare poſſe,
quod cum falſum fit, remedio ſe eum Deo recon-
ciliandi indiget, quod ex dictis (S. 3.) nonniſi
per revelationem cognoſcit quippe opus quidem
malum contra Legem naturæ commiſſum damnat,
ſed bonum opus, fiquis peccaverit, ſine ſatisfac-
tione Deo placita, adeoque revelanda ab eo, non
ſalvat. III. Qui unum Deum ex lumine naturali
& credit & colit, & quinque articulos (Schol. r.)
citatos probat & obſervat, facit, quod eſt in ſe;
nec illis aliquid addi neceſſe eſt, per quod magis
perfectus reddatur. Ergo illi fine alia revelatione
fufficiunt ad ſalutem. Ne/p. Lumen naturæ ſolum
non nobis oſtendit, quomodo Deus a nobis coli
& placari velit & diéti articuli tantum in genere
docent, quid faciendum fit, non antem in parti⸗
culari, ad quod revelatio requiritur. IV. Religio
revelata non differt a naturali, tum quia eumdem
Auctorem Deum habet; tum quia fundatur in
nexu hominum cum Deo & aliis hominibus:
tum quia revelata nec minus nec plus continet,
quam ratio præcipit: tum quia alias Deus tuliſſet
leges plane arbitrarias. Keſp. Religio revelata
differt a naturali ratione finis ſfupernaturalis; ra-
tione mediorum in particulari determinatorum;
& ratione ſubjecti, ſcilicet hominis lapfſi &
Chriſto redempti: unde eundem quidem auctorem
Deum Religio revelata habet, ſed ut auétorem
ſupernaturalem gratiæ, non ſolum ut auétorem
naturæ: connecétitur cum Deo ut offenſo per pec-
catum, Judice, & Auéctore fupernaturali; & plus
continet, quam ratio attingit, quia tendit ad ſu-
pernaturalia; & tradit leges arbitrarias, id eſt,

tales, quarum ratio ex principiis rationis reddi e

nequit. V. Saltem myſteria utpote obſcura, ad
praxin, inutilia, & ſupra rationem ad Religio-
nem nihil conferunt. Neſp. Cum homo, per Reli-
gionem totum ſe devovere, & ad divina ac ſuper-
naturalia quantum poteſt ſe elevare debeat, my-
ſteria merito a Deo revelantur, ut & intelletum
in

NI.

in obe
1d maje
tetut.

iv
ny, ſ
71. Ad
tfun co
Itto fedu
mehrn
ſeun.
Rlol. 8.
li The
ſon ner
Ds e
dable
EGN
arati
terno
vel

d
N
Uelri⸗
tet
9 eri
tonen
AMoen
Per in
ciinn
linto
Cenca
denis,

lernute l
m Deo reg-
3.) honi
Opbs Inie

ffum an

ſine lickr
a ab en
wine um
los Nla
nod eſt in⸗
1 gol m
aterentio⸗
numrr ſon
88 4 Ns
Cun in eent
tem I i
.. V. Neg
enle
4 Tundumt
Honmis
us colfn,
8Deus t
go leſti
natunii 1
etminmornt
ns il
lenunee
it nn
ltns
Henok
tural;
telt 1
Arlis, 4
nAbioni,,
gl
ieinn
Eiri,
Eind;

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, S&c. II

in obſequium fidei captivando Deo conſecreſt, &
ad majorem illius amorem & obſequium cexci-

tetur.
K 4.

Principia, e quibus veritates revelatars hauri. Principia
mus, ſunt, Sacra Scriptura, Traditio & Eccle- ver’tates
ſa. Ad Traditionem revocatur omnium §. §. eve atas
FEatrum conſenſus in uno dogmate: ad Kccleſiam ſcidj.
vero reducuntur tum Concilia generalia, quzæzz
eam repræſentant, tum decreta ſummorum Pon-

Schol. S. Scriptura, Traditio & Eccleſia dicuntur
loci Theologici interni neceſſarii: loci vero interni
non neceſſarii, qui ſubminiſtrant principia e qui-
vpus eliciuntur propoſitiones magis vel minus pro-
babiles, ſunt Auktoritas Conciliorum Provincialium
& Nationalium, & ſankorum Patrum, quando ſe-
paratim ſpectantur, ac Theologorum. Locus ex-
ternus ad elucidandas veritates Fldei eſt vel Ratio,
vel auétoritas Philoſophorum & Hiſtoricorum.

acra Scriptura eſt verbum Dei, inſo affante §&. Sori-
4 acrit Soriptoribus litteris conſignutum in libris ptura efi
veterie & Movi Teſtamenti. Divina.

Schol. Deus tripliciter mentem alicujus ſeriptoris Modi in-
poteſt afficere: I. revelatione, dum ignotam antea ſpiratio-
veritatem illi manifeſtat in extaſi ſive per revela- nis Di-
tionem imaginariam, ſive intelletualem, vel per pinæ.
allocutionem & viſionem ſenſibilem externam, vel
per inſpirationem internam in vigilia. Hoc modo
dicitur Spiritus Sanctus ſe habere cum Sacris
ſcriptoribus antecedenter, & inſpirat ac revelat di-
cenda vel ſcribenda ita, ut non ſit in poteſtate ſcri-
bentis, aliud ſcribere. 2. Concomitanter ſe habet

Spi-

N M

Spiritus Sanctus ad modum, quo quis alterum Ee
v. g. oculo dirigeret, ne erret, vVel fallatur. Un- Alrie,
de ſcriptor eſt liber quoad exercitium, & ſaltem l widit
ab intrinſeco quoad ſpecificationem, licet ab ex-. ibaln dui
trinſeco ob aſſiſtentiam Spiritus Sancti ſit deter. vinſon
minatus ne erret, quare debet ad res & Verba poſ en
roferenda attendere, nec certo novit, ea, quæ ibenks
kerzbit, efle a Deo, niſi aliunde de aſſiſtentia Spiri- nokdenre
tus Sanéti fit certificatus. 3. Conſequenter ſe ha- (18 ofent
bet Spiritus Sanctus, ſi quid humano Spiritu a i ſe ſün
ſeriptore ſcriptum fuerit, quod deinde Spiritus irce vel

12 Diſſertatio Prooemialir.

Sanétus verum eſſe teſtatur. lana r⸗
. In & kl
H. 6. felaton
S. Srri. In Lihrit veterit & Novi Tkſtamenti Revelatio ben
ptura con- gere Divina continetur. Primo enim hi Libri den
Rei- ab illis ſcriptoribus ſcripti fuerunt, à quibus Rinen
Divinam. ſcripti efſe perhibentur; ita teſtantur ipſi Au- hant
thores horum librorum, qui ſane utpote ho- n
mines ingenio præſtantes, ingenui, nulla tem- du
poralis commodi ſpe ad hoc provocati, imo ef
cum præſentiffimo vitæ periculo, quam etiam Ulnag

nonnulli eorum pro veritate glorioſe profu⸗ Reſe
fige ſtori keti
derunt, non minorem fidem ſaltem hiſtori⸗ int
cam merentur, quam alii ſcriptores profani:

jam vero ſacri hi ſcriptores paſſim teſtantur, ünm
ſe a Deo ſibi revelata ſcripſiſſe, uti paſſim in ämc
eorum libris apparet; teſtantur, inquam, Wmnn
renitentibus ſæculi poteſtatibus, ridente & deh
obmurmurante mundo contra Legem carni“ i
adeo inimicam, inyeteratis præjudiciis & Ee e
antiquis ſuperſtitionibus adverſam: conſen- , .
tientibus econtra & fidem eorum dictis tan- ſid⸗ e
quam aà Deo inſpiratis præbentibus viris per i

ſingula ſæcula ſapientiſſimis, colla fuperta

4

Gdis Arn
falurur lr
Im, & A
icet ie
nti ſt r
res &
Vit, ei,
ſitentia e
glelter ſe 4
no Ninn
einge Nin

ti Neuke
in
t, Adin
,nula
7Ocat,
Ovamk

kiole e

1.

ten it
tes huit
n tetun
ti An
„ nt,
ident

De Theologiæ Dogmuticæ, Natura, S&c. 13

& delicata Legi adeo ſeveræ ſubjicientibus
gloriæ, divitiarum & voluptatum hujus mun-
di avidifſimis: Revelationem igitur vere Di-
vinam nobis hi ſcriptores referunt, niſi eos
vel inſignes impoſtores, vel ſapientes omnes
poſt accuratam eorum diétorum criſin fidem
adhibentes, omnino ſtupidos, vel ſæculi hu-
jus potentes & amatores Legibus his Divi-
nis ſe ſubmittentes effeeminate meticuloſos
dicere velis quod ſane ab ingenuo homine
& ſana ratione ipſa abhorret. Secundo Ar-
cana & futura libere contingentia nonniſi per
revelationem Divinam cognofſci poſſunt. At
vero Prophetzæ in ſacra ſcriptura res tradide-
runt ab omni ſeniu remotas, & tales qui-
dem, quarum ſubinde nullam hactenus ideam
habuerant, quæ multis adhuc ſæculis diſta-
bant, & in præſenti rerum ſtatu ſui rationem
non habebant, quæque exacte poſtea imple-
bantur, ſicuti ab illis prædictæ fuerant, uti
videre licet in Prophetis de captivitate Ba-
bylonica, de Chriſto &c. quarum eventum

non ſacri ſolum, ſed & profani Hiſtorici re-

cenſent, quibus fidem omnem abnegare nec
humanum foret: ſola igitur Divina revela-
tione (nam ad futura libera prævidentia ſpi-
rituum ſe non extendit, quæ naturz vires
non excedit) non vero ſola imaginatione,
quæ futuros eventus nec determinat, nec ab
illis determinatur, certo prævideri potuerunt,
& conſequenter quia in S. Scriptura recenſen-
tur, Revelatio vere Divina in hac continetur.
Vide S. Juſtinum in dial, cum Iriphone. Ori=
genem in libris cont. Celſum. S. Cyprianum .
vanit.

Quinti⸗=

niſt.

14 Diſſertatio Prooemialit.

vanit, idol. & præter alios Huetium in demonſt.
Evang. prop. 5. Tertio Divinam revelationem
S. Scripturæ confirmat ſanguis Martyrum
pro ejus veritate generoſe profuſus, clamat
doctrinæ ſanctitas & puritas, teſtatur gloria
miraculorum a ſcriptoribus coævis, fide dig-
nis, nullam exinde utilitatem, quinimo pœ-
nam & perſecutiones expectantibus relato-
rum. Maxime cum horum miraculorum non
ſoli Evangeliſiæ & Apoſtoli, ſed etiam judæi

& gentiles, quorum tamen intererat, eorum

fidem impedire, meminerint. Fatetur Jo-
Jephur l. 18. Antiq. c. 3. ſub Tiberio vixiſſe Je-
ſum doctrina & miraculis clarum: Tiberius
ipſe Jeſum inter deos Romæ cultos referre
voluit, uti narrat Tertullianus in Apol. c. 5.
Celſus apud Origenem c. 7. & Julianus apud
G. Cyfrillum l. 6. infenſiſſimi Nominis Chri-
ſtiani hoſtes eſum miracula ab Evangeliſtis
relata feciſſe negare non audebant, ergo hu-
mano ingenio efliécta non ſunt. vid. præter ci-
tatos P. P. cl. P. Keiſs in tract. de mirac.

Schol. 1. Libertini ſen Quintiniſtæ Auètore Joanne
QCuintino Piccardo an. 1525. in Brabantia graffantes
S. Scripturam pro fabula habnerunt, quos ſecutus
eſt Caſparus Scluvenkfeldius Sileſfius. Deiſtæ ſuhti⸗=
les non audent negare S. Scripturam vitæ & fidei
regulam efle, putant tamen eam tantum eſſe decla-
rationem Religionis naturalis, & juxta normam
rationis intelligi debere, eaque ſolum credenda &
agenda efſe, quæ ratio approbat, & vera vel bo-
na eſſe judicat, reliqua vero negligenda; unde
negant Divinam ſcripturæ inſpirationem. Cum ve-

ro illis obſtent tum teſtimonia ipfius ſeripturæ de

Divina ſua origine, tum vaticinia futurorum im-
Pleta, tum miracula, quibus Prophetæ Dixgun
nam

N

ſuam!
nem
nature
gno t
imo1
eſle v
tentiot
nunyn
Dandi
Deite
Mophe
vint de
vinam
innume
ſellicke,
Videri
Kexl
dehol. 2
ur
dum
logn
mal
puum
Lonto⸗
tranenn
de
Nono
led gde
ino fin
aDeor
Tic⸗
Umt
ern
ſoo
nhlio
lane
Tüpta
ſecke
mores
lolnmn

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 15

1, 1,0.,4
l tgch ſuam miſſionem probarunt: reſpondent, inſpiratio-
Felatone nem hanc fuiſſe mandatum Divinum, religionem
Hhenyrr naturalem renovandi, & ab erroribus purgandi, in
1, Cant quo tamen negotio Prophetæ errare potuerunt,
atuei imo non raro actu erraverunt. Item Prophetias
ee Ne⸗ eſſe vel meras Prophetæ præſumptiones, vel po-
, ſhi⸗ tentioris imaginationis inventa, miracula vero
Anunnoh nunquam faéta ſunt, utpote quibus nulla vis pro-
dus ltln bandi veritatem & Divinitatem Doctrinæ ineſt.
blorumm Deiſtæ Craſiores impudentiores ſun, negant enim
etiamn iut⸗ Prophetas, Jeſum ipfum & Apoſtolos aliquid Di-
1 vini docuiſſe, ſed fuiſſe callidos im oſtores, Di-
lt, e vinam inſpirationem mentitos eſſe, & hac ſpecie
ſtemn . innumeros homines in ſuperſtitionem raptos fe-
Tirlek felliſſe. Omnes hi ex dictis (S. 6.) refelluntur.
: ben Videri etiam poſſunt Huetius de demonſt Evang.
fos let⸗ & ex Proteſtantibus Leland in ſeriptis Deiſiicis.
A, Schol. 2. Deiſtæ contra revelationem S. Seripturæ Solvuntur
u infurgunt I ut certum ſit, S. Scripturam eſſe ver- objesio⸗
iinn pum Dei, conſtare debet, Deum articulata voce nes contra
iis loqui ſolere, audientem non decipi a bono vel pevelat.
Dva malo Angelo, & non fuiſſe mente emotum, co- Script.
t,ehf piam ad Poſteros transſcriptam efſe ſuo originali
Pen conformem; & doctrinam ſcripto ad poſteros
1. transmiſſam ad eos etiam ſpeétare; quæ omnia
eniu. de S. Scriptura difficulter probari poſſunt. Neſp.
ore ς non opps eſt probare, ſolere Deum articulate loqui,
tin geün ſed quod ita loqui poſſit, quod ſane non implicat,
‚Ancen imo ſine locutione etiam per inſpirationem aliquid
Diſe ee a Deo revelari poteſt. Deinde ille cui fit revelatio
tell & inſpiratio certus eſſe poteſt, ſe non eſſe decep-
Umekes tum, tum ex modo revelationis, tum ex miraculis
etn e & rerum prædictarum eventu. De copia originali
cettl ſuo conformi certificat nos Eccleſia, & miracula
veli nullo non tempore in confirmationem facta: &
rau⸗ ſane quis omnia Biblia in toto orbe diſperſa cor-
Ent rupta eſſe credat. Denique revelationem etiam
ane ſpectare ad poſteros, patet ex eo, quod ad bonos
ntmmn: mores & ſanctitatem nos inſtituat quæ non olim
eeliß ſolum, ſed hodiedum preæcepta ſunt, II. Tyn-
dalius

16 Diſſertatio Prooemialis.

dalius in libro: ie Chriftianisme auſſ ancien, due
le monde ait: Si S. Scriptura exiſteret, & viam
Aalutis monſtraret, debuiſſet ſemper exiſtere, om-
nibus hominibus innoteſcere, & non eſſe ob-
ſeura. KReſp. Doctrina S. Scripturæ quoad viam
ſalutis capeſſendam ſemper revelata extitit, licet
non ſtatim litteris mandata fuerit, ſed traditio
oralis ſuffecerit, usque dum ob periculum cor-

ruptionis litteris eam tradi Deus voluerit, unde

omnibus facile innoteſcere poteſt, & ejus ob-
ſcuritatem tollit explicatio Eccleſiæ. III. Stylus
S. Scripturæ nimis eſt depreffus Divinam Maje-
ſtatem non decens, & multa fabuloſa, & reètæ
rationi advwerſantia recenſet, uti cum Voltairo fuſe
pluribus exemplis probare nituntur Deiſtæ. KReſp.
Stylus S. Scripturæ ſatis ſublimis eſt, uti vel ipfi
Deiftæ in Iſaia & aliis cum eruditiſſimis Criti-
cis fateri debent, maxime ſi in textu originali le-
gatur: nihil fabuloſum & rectæ rationi contrarium
continet, & quæ contra eam Deiſtæ objiciunt
a multis jam fuſe refutata ſunt, quæ hic referre
nimis prolixum foret, & ſuo loco ſolventur.
Videri poſſunt præter Origenem contra Celſum &
reliquos, Nonnot in ſuo Lexico Philoſophico, &
auétor Hbri: veritas in lucem prolata adverſus
hujus &tatis pfeudophiloſophos.

Solue- Schol. 3. Spinoza in trakt. Theologico Folitico argu-

tur objer-
tiones
contra
Prophe=
kias.

mentum ex impletione Prophetiarum pro reve-

latione Divina S. Scripturæ enervare conatur.

I. Quia Prophetiæ aut hominum figmenta ſunt,
aut virium naturalium effectus: nam imagina-
tione, qua plures ideæ componuntur, quam ex
principiis erui poſſunt, Prophetæ non ſolum mul-
ta extra intellectus limites poſita cognoverunt,
ſed etiam futura præviderunt, quæ tamen vera
eſſe non ſciverunt, niſi res hoc modo vividiſſime
ab objeéctis affecti ſibi imaginati ſint, & animum

ad ſolum & bonum inclinatum habuerint. Ke/p.

Lex imaginationis poſtulat, ut illæ tantum ideæ
componantur, vel ſeparentur, quas olim ſenſt
ce

N!
lret:

tis mi
Antea
modu
ips
gimtti
nem
Pbetæ
runt;
Eelue
ſecuti
imagin⸗
Cuncta
tur, D
diantib
An he
gdo
Nerte
Wone
Phete
icen
ſtyni
tis
decepe
& 1
Uti lo
reoee
tum
egunt
& Nye
Pleian
Perte
det Re
ſis D
Perka
falis
W. .
tüss e⸗

Kiran

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 17

ncklnn licet alio ordine percepimus: at vero in Prophe-
e dnr tis multæ ideæ excitatæ fuerunt, quas numquam
ſe antea occaſione ſenſuum excitatas habuerunt, &
R modus eas combinandi talis fuit, qui cum rebus
hncntii ipſis concordabat, adeoque ſecundum leges ima-
Xtitt,K ginationis non operabantur, ſed per revelatio-
ſed tnli nem Divinam res futuras cognoſcebant. II. Pro-
enlbnen phetæ omnia ænigmatice percipiebant & docue-
en runt; & pro diverfitate temperamenti, ingenii,
Lejns & educationis vaticinati ſunt, ac præjudicia ſua
II ſecuti fuerunt. Ergo eorum prophetiæ operz
ium imaginationis fuerunt Reſp. Si etiam Prophetæ
1, Enst cuncta ænigmatice percepiflent, ſolum ſequere-
chintt tur, Deum illis arcana per ſymbola revelaſſe me-
elte 1 diantibus ideis imaginariis: modo autem quæritur,
i eli an hæ idezæ formatæ ſint naturali vi imaginandi,
füni quod negamus, quia non ſolum ſymbola & ideas
Criginl . perceperunt, ſed etiam arcanas illarum fig nifica-
itontun tiones. Deinde cum prophetia primo ab ipio Pro-
te Ofe pheta intelligi debeat, Deus modum revelandi &
e hie ehr dicendi ad ingenium Scriptoris compoſuit, unde
lren ſtyli diverſitas non probat, prophetias eſſe effec-
nCin tus naturales. Denique Prophetæ res re elatas
gortin acceperunt, de quibus numquam togita verant,
o Ndi, & inviti fubinde ad vaticinandum vocabantur,
uti Moyſes & Jeremias: Ergo præjudiciis non
itic præoceupabantur. III. Prophetæ ipfſi te-
o ſtantur ſe ſubinde deceptos efſſe. Jer. 20. v. 7.
re au legunt LXX. decepiſti me, & ego deceptus ſum:
mertl & Ezech. 14. v. 9. dicitur: Ego decepi Pro-
n inß phetam illumi. Keſp. Deceptio illa non fuit ex
, (n parte promittentis Dei, ſed Jeremiæ, qui puta-
ſolunt bat Deum ſibi promittere, ſe nihil ab inimicis
o „ fuis paſſurum effe: unde in Hebræo legitur 3
Tamelſ perſuaſus ſum. Apud Ezechielem ſermo eſt de
whi⸗ falſis Prophetis, quos Deus decipi permirtit.
Enim IV. Rouffeau Emil. t. 3. objicit: ut ex prophe-
. . tis certum argumentum petatur, deberet quis efſe

Schram Inſiit. Theol. Tom, I. B

18 Diſſertatio Prooemialis.

teſtis prophetiæ, quando profertur, ne forte a de-
ceptore quodam poft factum prophetia procuda-
tur. Item deberem ipſe exitum prophetiæ vide-
re; & denique conſtare mihi deberet, eventum
caſu fortuito prophetiæ non reſpondifſe. Quæ
omnia prætenſis prophetiis vix convenient. Reſp.
Hæc omnia in prophetiis S. Scripturæ habentur:
inveniuntur in lipris ab oculatis teſtibus omni ex-
ceptione majoribus conſcriptis: earum exitum ex
certiſſimis item hiſtoriæ monumentis, imo non-

nulla hodiedum oculis demonſtramus: & quia in

illis res a ſola Dei voluntate dependentes, nec
humana ratione inveſtigabiles praenuntiantur, recte
concludimus nonniſi afflatu divini ſpiritus eas
prædici potuiſſe.

Solvun- Schol. 4. Miracula ad confirmandam revelationis

tur objec-
tiones
contra mi-
racula.

Divinæ veritatem rejiciunt Deiſtæ, quod ut præ-
ſtent varias miraculi definitiones confingunt. Clar-
kius putat miraculum eſſe eventum rarum & in-
ſolentem. Spinoza dicit miraculum eſſe eventum
mirabilem ob noſtram ignorantiam. Lokius vult
miraculum eſſe eventum, qui ſpectatorum intelligen-
tiam excedat. Vannius eſſe eventum poſt longos
aſtrorum circuitus rediturum. Collin & Zynda-
lius cenſent miracula eſſe occultos ſpirituum crea-
torum effeétus. Verum falſitas harum definitionum
ex vera notione miraculi abunde refutatur, quippe

juxta Catholicos & alios etiam recentiores Phi-

loſophos miraculum eſt effectus, qui nec ex na-
tura rei, nec ex vi creaturarum, ſed in ſolo Deo
rationem ſui ſufficientem habet. Sed contra mi-
racula hoc modo ſpectata inſurgunt Deiſtæ I. quia
miracula fiunt ſuſpenſis naturæ legibus, adeoque

contra naturam, nam diſtinctio inter id quod fu-„,

pra & contra naturam dicitur frivola eſt, cum
altius principium ſupra naturam non detur, quippe
natura eſt ſpeculum divini intellectus, intellectus
autem Dei idem eſt eum ejus voluntate: proinde
quidquid naturæ contrariatur, id intellectui
voluntati Dei adverſatur: cum itaque mirguir
up⸗

Ve

ſupp
inte

admn
cont
cont
Vere.
tern
noce
immn
nele
Tation
decrer
Cfetis
Ut i
hine
bus
Poſkr
R
Krer
Int
Leit
e
gvoe
hon
conti
tut,
topet
Otmni
k
enti⸗
Alas
der
do.
60
tent
Hhira
etian

ſottent
ti pront
pheie di
t, eyennt
Giſle.
Hhlenn
Us Oni
n euinnt
8, inon
: & gi
bentes, 1
Uaorur, tes
Hinim

fexöliti
vod ue
vgunt I
Harun n
ele eyenn

l. kius

rituome
Zeänitun
tutu li,
enticte
ner 6 5
n
conmn⸗
eitel 4
ls,

1

De Theologiæ Dogmaticæ, NWatura, Sc. 19

ſupponuntur fieri invitis naturæ legibus, contra
intelleétum & voluntatem Dei fiunt, adeoque
admitti non boſſunt. Keſp. Nihil fieri poteſt
contra naturam univerſalem, ita ut fimul fiant
contradiétoria, quæ aturz vires deſtruant, bene
vero ſi ab auétore naturæ vires natureæ aliter de-

terminentur, ac modo determinstæ ſunt. Quo

modo Deus nullo mode contra fua æterna &
immutabilia decreta agit, cum enim plura decer-
nere potuerit, quam quæ in naturali rerum nexu
rationem ſui habent, cum ordo naturæ à Deo
decretus ſit contingens utpote a liberis ejus de-
cretis dependens, & cum Deus non decre erit,
ut nihil umquam fieret præter aut ſugra naturam,
hinc quando videmus aliquid fieri, qued in viri-
bus & ordine naturæ ſuam ratid nem hæbere non
poſſit, colligamus, Deum ab æterno decreviſſe,
ut hoc vel illo tempore, & modo ordo naturzæ
ſuſpendatur, & fſic miracula non erunt ejus de-

cretis contraria. Deinde certum eſt altius natura

naturata, quæ eſt contingens, principium dari,
ſcilicet Deum naturam naturantem: ſupponit quip-
pe hoc argumentum Deum mundum hunc eſſe,
quod alibi refutabitur, unde mundus & natura

non eſt intellectus Dei, & ſi in mundo aliquid

contingit, quod in ejus legibus non fundatur, in-
telligente & decernente Deo fit, nec ei contraria-
tur, ſed tantum legibus natutæ hæc exceptio de-
rogat. II. Quod ſupra naturam fit, fupra Dei
omnipotentiam fit, fupra quam nihil fieri poteſt:
& ſane miracula non ab initio mundi ab omnipo-
tentia Dei fiunt, nec repe ite Dei acticone, quia
alias Deus ſucceſſive & modo finito ageret. &
per miraculum turbaretur nexis rerum in mun-
do. „ o. Deus eſt zuéior naturæz. & quod ab
eo ſupra naturam præſtatur, non ſupra omnipo-
tentiam, ſed ab ea in mundo efficitur Deinde
miracula habent raconem ini & exiſtunt ſemper
etiam ab initio mundi in æter itate Dei, cui om-
nia ſunt præſentia, licet non in initio mundi
B 2 phy-

20 VDichertatio Prooemialis.

phyſico pro illo ſinn æternitatis extra eum exti-

terint. Quod vero per miraculum nexus rerum

ordinarius ſuſpenſis naturæ legibus turbetur vel
potius immutetur, nihil abſurdum eſt, ſed Dei
omnipotentiam magnificat III. Miracula non
ſerviunt ad cognitionem Dei, quia ex effectibus
naturæ, & pulcherrimo mundi ordine melius cog-
noſeitur. &„ o. Opera hæc quotidiana homines
non ita trahunt, licet per ſe efficaciſſima, unde
Deus miraculis utitur; maxime vero, ut revela-
tioni a ſe factæ motivum credibilitatis accedat.
IV. Miracula Chriſti, Moyſis & Prophetarum
ab eorum ſeétatoribus conſcripta ſunt, qui com-
modis ſuis ſtudebant, & conſequenter funt ſub-
leſtæ fidei. „α ν CHæc miracula habent omnia
criteria veritatis: ſunt enim poſſibilia, a ſcripto-

ribus coævis ſine ulla propria utilitate, imo inter
ipſas fidei perſecutiones conſcripta. V. Miracula

etiam a dœmonibus fieri potuerunt, quorum vires
naturales necdum nobis ſunt cognitæ: & Deus
ſubinde permittit ut a falſis prophetis decipiamur.
Reſp. Miracula ordinem naturæ tranſcendunt, &
ſerviunt ad ſanam doctrinam & pietatem ſtabilien-
dam, quod ſane doeemonum & ſpirituum creato-
rum opus non eſt. Impoſtorum vero miracula

in confirmationem fallæ docéctrinæ fieri non pof-

funt, unde illis tamquam præſtigiis fides habenda
non eſt, quia cum miraculis Chriſti & aliorum
comparari non pofſunt. VI. Deo indignum vi-
detur, ut verbis ſuis fidem per miracula aſtruat,
quam ejus ſumma veritas per ſe meretur. Kej/p.
Cum doctrina revelata a priori demonſtrari non
poſſit, Deus cum ea miracula adeo evidentia con-
neétere voluit, ut nulla fraudis ſuſpicio ſupereſ-
ſet, licet deinde quando de revelatione faéta certi

ſumus miratula pro demonſtrandis veritatibus re-

velatis non fint neceſſaria. Plura de miraculis,
præſertim falſis Gentilium Iſidis, EÆſculapii, Ve-
ſpaſiani etc. miraculis videri pofſſunt apud Cl. P.
Gazzaniga in Pral. Theol. tom. 4.

Schol.

e!.

Klol 5.
Dutan
ſertun
(ocie
trum
zonui
3 M
gunnerr
udio
Crikicn
Tiberi
ſande
nen W.
tas 20
ſerigto
Kol. 60.
s a
orn
Verit
do
all.
iguß
e
ſen.
is le
Ell tan
Im
Vibn⸗
008 T
in
ha
.
!
i.
tria
tribn
falid
Dus 1
ſenten
chrin

De Theologiæ Dogmatice, Matura, Gc. 21
ent hol. 5. Teſtimonium SJaſephi de Chriſto allatum Teſtimo-

W“ putant nonnulli per piam fraudem ejus ſeriptis in- nium SJo-=
. in ſertum eſſe. Sed illis obſtat I. conſenſus omnium ſepli gu-
3

Codicum manufcriptorum. 2. Auétoritas Pa- dgi ge-

bmen trum Eaſebii, Hieronymi. Sophronii, Kuſini, So- nuinum de
HSS zomeni, locum hunc ex ſcriptis Joſephi citantium. Cariſto.
meſien⸗ 3. Ipfum fſilentium Joſephi, ſi probari poſſet, ar-
hinm gumento feret, eum metu gentis ſuæ & partium
Em, u ſtudio Chriſti geſta reticuiſſe. Vide Martin. in
It eee rtica demonſt, teßim. SJoſephi de Jeſu Chriſto.
is irtel Tiberii Conſilium de Chriſto inter Deos nume-
hteunn rando ſuſpeétum videtur Aufſtoribus der allgemei⸗
, t nen Welthiſtorie. Verum nulla apparet probabili-
kr intkt tas ad tollendam veritatem teſtimonii vetuſtiſſimi
Lhelt end ſcriptoris Tertulliani fufficiens
4, iſcr Schol. 6. Lovanienſis Academia an. 1587. & Duacen- An omnia
