§. 235. Et immortalis.
Schol. Nec contrarium probant materialiſtæ.

§. 236. Homo conſtat duabus ſolum partibus, fſcili-
cet, corpore & anima.

Schol. x. Non vero pluribus, uti volunt Fanatici.
Schol. 2. Nec ſola anima, uti contendunt Idealiſtæ.
§. 237. Creatio Evæ recenſetur.

Schol. r. Quæ non eſt allegorica, uti vult Caje-
tanus.

Schol. 2. Et fæmina verus homo eſt.
S. 238. Eva intra hexameron creata fuit.
Schol. Nec corpus Adami fuit Androgynum.

§. 239. Fæmina autem propter virum creata eſt.

§. 240. Deus homini in eſcam omnes fructus Para-
difi conceſſit excepta arbore ſcientiæ boni &
mali.

Schol. Corpus Adami gigantæum non fuit.

S. 24r. Adam omnium hominum primus fuit.
Schol. Falluntur igitur præadamitæ.

§. 242. Deus mundum bonum creavit.

§. 243. Ita tamen, ut perfectiorem abſolute creare
poſſet.

Schol. An hic mundus fit optimus.
3 §. 244.

XXVIII Conſpeltus Capitum,

S. 244. 245. Omnia item à ſe cfeata continuo con-
ſervat. .
Schol. Nec objectiones contrarium evincunt.
S. 248. Annihilare etiam creaturas ſolus Deus po-
teſt.
C. 249. 250. Et ad actiones Creaturarum concurrit.
G. 251. 252. Deus etiam creaturis providet-
Sthol. Et quidem variis modis.
S. 253. Specialem vero providentiam erga homi-
nem exercet.

Schol. Unde de loquela illi providit; ; quænam vero
primæva lingua fuerit, expenditur.

§. 254. Homo etiam rerum ſupernaturalium noti-⸗
tiam a Deo in creatione aceepit. .

F. 255. Et cum voluntate recta creatus eſt.

Schel. Et cum gratia ſanctificante ſeu juſtitia ori-
ginali.

S. 256. Inſtruétus fuit appetitu ſenſitivo.
G. 257. Et dominium habuit ſuper omnia animalia.

Schol. Carnium tamen eſus in ſtatu innocentiæ non

fuit.
S. 258. Homo in ſtatu innocentiæ fuit immortalis.
J. 250. Quæ immortalitas erat gratiæ beneficium.

Scho'. Elevatus quidem eſt homo ad finem ſuperna-
turalem, ſtatus tamen naturæ puræ eſt poſſi-
bilis.
G. 260. Præcepit Deus homini, ne de arbore ſcien-
tiæ boni & mali comederet.

G. 261. Sed hoc præceptum homo fuadente diabolo
per ferpentem, transgreſſus eft.

Schol. Qui ſerpens naturalis fuit.
F. 262. Comedit ergo de fructu vetito.
Schol. Et primum ejus peccatum fuit ſuperbia.
§.⸗ 263. Hinc peccatum originale ortum eſt.
F. 264.

264
Khol.

anim
Ahol.
6. 266,
Khol. 1
Sehol2
it.
Alol.3
6. 267.
tralhunn
Nhol. 1
hol
Sehol.
K
ehol.
geie
A
Perli
160.
lro⸗
Dorbi
Gel
Er.
ol
4
“
eti
270
Eten
Khol.
tian

Laragraphorum, & ocholiorum. XXIX

no ett⸗ F. 264. Quod in omnes Adæ poſteros traducitur.
Schol. Adeoque erravit quoad hoc Pelagius.
n. S. 265. Peccatum vero originale non eſt ſubſtantia
Dens o⸗ animæ. .
Schol. Uti male docuit Illyricus.
oHem C. 266. Nec Concupiſcentia.
. Schol. I1. Uti volunt Lutherani.
Schol. 2. Sed in privatione juſlitin⸗ originalis con-
i hon⸗ ſiſtit.
Schol. 3. Quod quomodo traducatur, explicatur.
Dun Tet C. 267. Omnes ex Adamo carnaliter propagati con-
trahunt originale.
um Schol. I. Niſi ſpeciali Drivilegio muniantur.
Schol. 2. Quod habuit Beatiſſima Vigo Maria. .
. Schol. 3. Quæ tamen debitum proximum ad illud
ſta d contrahendum habuit.

Schol. 4. Licitum ergo eſt votum ſanguinarium pro
defendenda immaculata Conceptione B. V.
alim J. 268. Homo per peccatum juſtitiam originalem
perdidit.

§. 269. Et poenæ originale conſecutæ ſfunt, mors,
Ignorantia, Concupiſcentia, Pudor nuditatis,

zentie

ummß morbi &c
enßi Schol. Quod male negant Pelagiani.
D . . .
nſihen §. 270. Hinc omnibus moriendum eſt.
eſt ⸗

Schol. Nec ulla datur exceptio.
de G. 271. Poena originalis per Baptismum non deleti
eſt privatio viſionis beatificæ.
Schol. An vero infantes ſine Baptismo decedentes
etiam pœnam ſenſus patiantur, incertum eſt.

. 272. Adam denique de ſuo peccato pœnitens
æternam ſalutem conſecutus eſt.

, Schol. Nec contrarium ſuis argumentis probat Ta-
heti tianus.

. CAPUT

N

ce ind,

XXX Conſpettus Capitim,

CAPUT V.

De Incarnatione Verbi Di⸗ vini.

Exponitur Adventus Meſſiæ & Incarna-
tio Werbi Divini, Conceptio ejus, Nativi-
es animæ illius, Unio nyto
ſtatica & officia Chriſti.

G. 273. Incarnatio eſt unio Perſonalis naturæ Divi-
næ & humanæ in una Perſona Verbi.

G. 274. Incarnatio eſt poſibilis.
Schol. Non obſtantibus argumentis contrariis.
§. 275. Et conveniens Deo, homini & Verbo Di-
vino.
S. 276. Poſſibilitas tamen ejus ratione naturali evi-
denter demonſtrari nequit.
Schol. Nec eam oſtendent Adverſarii.
S. 277. Angeli igitur eam ex revelatione didice-
runt.
Schol. Doœmones vero aliquando dubii fuerunt.
C. 278. Incarnatio Adamo revelata fuit.
S. 279. Promiſſio Meſſiæ etiam Abrahæ facta eſt.
C. 280. Item Jacobo Gen. 49. revelata eſt.

Schol. In cujus Vaticinio nomine Judæ, tota na-
tio Judaica intelligitur.

§. 281. Item Danieli c. 9.

Schol. I. Cujus Prophetiam male pervertunt Judæi.
Schol. 2. 3. 4. Et hebdomadarum Exordium inda-
gatur.

§. 282. De Meſſia etiam Aggæus c. 7. Prophetavit.
Schol. Quam Prophetiam male explicant Judæi.
S. 283. Meſſias promiſſus jam venit.
Schol. Judæorum ergo ſyſtema evertitur.

§. 284.

20.

288.
ge elk

Schol.
29,
. 200
gn 0
Ahol. 0
fuit.
131
chol
124
a.
Ahcl. 1
Ohol.
. D
s,
s.
W

Gekol
t

Furagraphorum, & choliorum. XXXI

gF. 284. Characteres Meſſiæ aſſignat S. Scriptura.

§. 288. Quæ conveniunt Jeſu Nazareno, qui proin-
. de eſt verus Meſlias.

Schol. Nec objectiones aliquid probant.
Inendux. C. 289. Annuntiatio & Conceptio Chriſti refertur.

„ Nikf. G. 290. Quippe a Virgine conceptus fuit.
io hy C. 91. Conceptione miraculoſa.

»

Schol. Cujus modus exponitur.
S. 292. Corpus Chriſti ſucceſſive produétum non
turr Mii fuit.
§. 293 Animam rationalem habuit.
Schol. Quod male negant Apollinariſtæ.

“ G. 294. Humanitas Chriſti opus S. S. Trinitatis eſt.

jorha -.
VchI . 295. Chriſtus natus eſt ex Virgine.
mick Schol. I. Non more aliorum hominum.
ül Schol. 2. 3. 4. Quoto anno & die; Item an præſepi
alligarentur Bos & Afinus, & Translatio S. Do-
mus Nazarethanzæ expenditur.
e bilt F. 296. Beatiſſima Virgo etiam poſt partum Virgo
permanſit.
vem. Schol. Contra errorem Helvidii.
S. 297. Et Chriſtus ex ſemine David ortus fuit.
Schol. I. 2. Z. 4. 5. 6. Difficultates in Genealogia .
1 Chriſti occurrentes diſſolvuntur.
mHI. Schol. 7. Et Beatiſſimæ Virginis Parentes aſſignan-
tur.
§. 298. Chriſtus verus homo ſactus eſt.
Unt hir Schol. Et Phantaſiaſtæ merito refutantur.
iner .
un /. §. 299. Ante Incarnationem corpus non habuit.
heni Schol. Uti male ſentit Barclajus.
o S. 300. Item Chriſtus infirmitates humanzæ naturæ
lule afſumpſit.
Schol. I. r. Quod male negant Incorrupticolæ.

Schol. 2.

XXXI Conſpeltus Capitum,

Schol. 2. An vero ex neceſſitate naturæ doloribus
obnoxius fuerit, controvertitur.

C. 301. Imperfectiones autem morales non aſſum⸗
Schol. r. Uti male putat Calvinus.
Schol. 2. Nam nec peccavuit, nec peccare potuit.

G. 302. Nec infirmitates humanas perſonales aſſum-

pfit. .
Schol. An vero forma decorus fuerit, incertum eſt.

S. 303. Anima Chriſti perfectiſſimam ſcientiam ha-

buit.
Schol. Contra Gnoſticos & Valentinianos.

S. 30 4. Vifione etiam beatifica non tamen compre-
henſiva donata fuit.

Schol. Sed quomodo hæc cum doloribus ſteterit,

difficulter explicatur.
C. 305. Gratiam habuit ſubſtantialem, capitis, habi-
tualem, aétualem operantem, gratis datas, vir=
tutes morales infuſas & acquiſitas, & dona S. Spi-
ritus. .
S. 306. Duæ in Chriſto ſunt naturæ.
Schol. Eutyches ergo errat in ſuo ſyſtemate.

S. 307. Sed una tantum Perſona.
Schol. I. Hinc falſum eſt Neſtorii ſyſtema.
Schol. 2. Quem Concilium Epheſinum merito dam-
navit.
Schol. 3. S. Cyrillus vero ab omni hæreſis labe im-
munis eft.
Schol. 4. Tria etiam capitula merito damnata ſunt.
Schol. S. Et Joannes Ant. hæreſi Neſtorii non ad=
heæſit.
§. 308. In Chriſto datur unio Perſonalis.
Schol. Quo ſenſu vero compoſitus dici poſſit, ex-
ponitur.

F. 309.

dolorbe

on Aur

e point.

ales alnr.

Eetumn e

entiam hr.

.

en Conne

us Keri,

its, h
Catas, N

Ona 8

nate.

gelith

eliein

nnata u⸗

ümm

Euragraphorum, & Scholiorum. XXXIII

. 309. Unio perſonalis eſt realis, habet initium,
non eſt abſolute neceſſaria, & indiſſolubilis.
S. 310. Hinc in triduo etiam mortis Chriſti unio hy-=
poſtatica cum corpore & anima permanſit.
Schol. r. Item ſanguis in triduo paſſionis effuſus
Divinitati unitus Ppermanſit.
Schol. z. Particulæ tamen S. Sanguinis in nonnullis
Eccleſiis hodiedum afſervatæ Rhypoſtatice Verbo
non funt unitæ.

S. 31T. Unitio perſonalis in ipſo inſtanti Conceptio=

nis facta fuit.
S. 312. Ideo Beatiffima Virgo recte dicitur Deipara-.
Schol. Quem titulum illi perverſe aufert Neſtorius.
F. 313. Unio hypoſtatica eſt Myſterium.
Schol. rx. Quod opiniones Scholaſticæ non ſatis ex=
plicant.
Schol. 2. Unio hæc facta eſt in perſona Verbi.
S. 314. Ex unione hac fluit duplex in Chriſto vo=
luntas & operatio.
Schol. r. Quam fruſtra impugnant Monothelitæ.
Schol. 2. Quibus Honorius P. non adhælſit.
Schol. 3. An vero a Synodo VI. excommunicatus
fuerit, controvertitur.

§. 315. In Chriſto datur communicatio idiomatum
in concreto.
Schol. Hinc Chriſtus in ſano ſenſu poteſt diéi crea-
tura.
§. 316. Et hec propoſitio: Unus e Trinitate paſſus
eſt, eſt Catholica.
F§. 317. Chriſtus non poteſt dici Filius Dei adopti=
vus. .
Schol. 1. Uti male ſenſit Elipandus.
Schol. 2. Imo nequidem ſecundum humanam natu-

ram.:
Schram Inflit. Theol. Tom. E *

XXXIV Conſpebtur Capitum,

F. 318. Nec Chriſtus ſecundum humanam naturam
eſt ubique.

Schol. Uti male contendit Lutherus.

F. 319. Et humanitas Chriſti Verbo unita unica cum
illo adoratione adoranda eſt.

Schol. Ideo Magi vere Chriſtum adorarunt.

§. 320. Porro Incarnatio non fuit abſolute neceſſa-
ria.

Schol. r. Nequidem ex fuppoſito decreto Creatio-
nis mundi.
Schol. 2. An vero Deus hominem ſine Incarnatione
ſalvare potuerit, expenditur.
§. 321. Motivum Incarnationis eſt redemptio ho-
minis.
Schol. Adamo ergo non peccante Chriſtus non ve-
niſſet.
§. 322. Chriſtus unionem hypoſtaticam per opera
tempore priora non meruit.

Schol. Nec per opera natura priora, nec Beatiſſima
Virgo eam meruit.

§. 323. Officium Chriſti triplex eſt, Sacerdotale,
Propheticum & Regium.

§. 324. Chriſtus vere pro nobis ſatisfecit.
Schol. r. & 2. Unde impium Socini ſyſtema corruit.
F. 325. Satisfactio Chriſti fuit neceſſaria.
Schol. r. Solvuntur Objectiones.
Schol. 2. Qua neceſſitate controvertitur.
F. 326. Fuit æquivalens, & ſuperabundans.
Schol. r. Et quidem ex ſe.
Schol. 2. Et infiniti valoris, 5
Schol. 3. Ac ad ſtrictos juris apices.
F. 327. Fuit univerſalis.
Schol. r. Contra Calvinum.
Schol. 2. De Gotheſcalco & Concilio Valentino.

§. 328⸗

1329.
9.
Sehol. I
1. 330.
Schol.
0r.
Nehol r.
Nlol 2.
B.
Wol. r.
Elol 2.
138. 0
B
hol. d.
V lamn 1
g
Nehal Ne
1
Aeſol
N
.
Rl! 4
dontor
1. .
denel .
Rr.
Knel d
342
maxi
Rbal.

Faragraphorum, & Sholiorum. XXXV
n atonn

F. 328. Chriſtus ut homo Deus fſatisfecit.
§. 329. Ac vere meruit.
nninan Schol. Et quidem a primo Conceptionis inſtanti.
F. 330. Chriſtus eſt verus Sacerdos.
. Schol. Secundum ordinem Melchiſedech.
ſeedk. S. 3r. Melchiſedech nec fuit Angelus nec Filius Dei.
Schol. 1. Uti cenſent Melchiſedechiani.
Schol. 2. Quis fuerit ignoramus.
S. 332. Chriſtus ut homo Deus eſt verus Mediator.
Schol. 1. Hinc Oſiander refutatur.
npiob. Ichol. 2. Et ratio datur, cur Chriſtus oraverit.
§. 333. Chriſtus eſt Propheta & Doctor.
He Schol. Quod munus anno vitæ trigeſimo incepit.
§. 334. Officia Doctoris Chriſtus exercuit.
NGX Schol. Non tamen aliquid ſcripſit, nequidem epiſto⸗
lam ad Abgarum.
Bettiiun G. 335. Officio Doctoris etiam per Apoſtolos fungitur.
§. 336. Chriſtus eſt Rex.
Schol. Regnum ejus quotuplex indicatur.
§. 337. Chriſtus eſt caput Eccleſiæ, hominum &
Angelorum.
MN Schol. Non vero hæreticorum-
§. 338. Chriſtus eſt Legislator.
§. 339. Et Judex vivorum & mortuorum. .
Schol. An vero regnum etiam temporale habuerit;
controvertitur.
F. 340. Status exinanitionis Chriſti conſideratur.
„Schol. Et tempus Crucifixionis ejus.
§. 341. Anima Chriſti vere ad inferos deſcendit.
Schol. Unde errant Lutherani & Calviniſtæ.
§. 342. Denique Exaltatio Chriſti in Reſurreétione
maxime enituit.
mn Schol. Quam Woolitonius fruſtra impugnat.
Schol Quam Wodolhonins pug e

0 Cetl-

catmntons

etlonll,

XXNVI Conſpebtus Capitum,
ol
CAPIT VI. zint⸗
De Gratia Chriſti. Eerol.

. H 3 1 j l
Explicatur Natura Gratiæ; Gratiæ gratis di⸗

datæ, Gratia actualis, habitualis, Juſtifica-

tio & Meritum expenduntur. “
§. 343. Gratia eſt donum ſupernaturale homini lap- . 30
ſo concefſum per merita Chriſti in ordine ad ſa- go
lutem æternam. tne,
Schol. I. 2. Explicatur definitio, & variæ diviſio- Tgo
nes gratiæ recenſentur. Kol 1.
S. 344. Dantur gratiæ gratis datæ, quarum novem Coltro
recenſet Apoſtolus. Col 2
Schol. I. Nec plures ſunt admittendæ. Al
Schol. 2. Et differunt a gratia gratum faciente. tire
F. 345. Gratia actualis ad fidem & ejus initium eſft z
neceſſaria. Sedol
Schol. I. Falſum ergo eſt ſyſtema Pelagianorum. l
Schol. 2. Et ſyſtema Semipelagianorum. Dens
Schol. 3. Quorum objectiones ſolvuntur.
„ 1 . — . * 3I.
Schol. 4. An homo veritates naturales ſine gratis ſnen
cognoſcere poſſit, expenditur. Ri
C. 346. Homo ſine gratia actuali bonum ſupernatu- 8
rale nec velle nec perficere poteſt. “
Schol. 1. Solvuntur objeétiones Pelagianorum. i3
Schol. 2. Qualis gratia requiratur, & quid illi, &
libero arbitrio tribuendum ſfit.
F. 347. Poteſt tamen homo fine gratia Fidei opera al
moraliter bona naturalia facere, nec omnia infi- e Nndl

delium opera ſunt peccata. Atal
Schol. x. Quod male afſerit Bajus in ſuo ſyſtemate. .
Schol. 2. Cujus objectiones ſolvuntur.

§. 348. Peccator etiam bonum opus facere poteſt, Khol
nec omni peccatorum opera ſunt peccata. .
Schol. 1I.

tie ntn
ukter

ommihy
tcine A1

tie Eiriie

Atümn poſen

ſicent⸗
Sintins
Yianotom
5

.
1.
ſne

1noru.

Ellei
Otnbi

hien

L ,

oele l
gecal.

0

Faragraphorum, & Scholiorum. XXXVII

Schol. r. Unde ſolvuntur objectiones Baji.
Schol. 2. Etiam illæ contra Bullam S. Pii V.
Schol. 3. An homo fine gratia actuali bonum mo-
rale naturale facere.
Schol. 4. Item an Deum ſaper omnia amare.
Schol. 5. Et omnia præcepta legis naturæ obſervare
poſſit, exponitur.
§. 349. Homo non poteſt fine ſpeciali gratiæ privi-
legio per totam vitam omnia peccata venialia vi-
tare, bene vero ex privilegio, quod Beatiſſima
Virgo habuit.

Schol. I. An omnia venialia deliberata vitare poſſit,

controvertitur.
Schol. 2. Objeétiones ſolvuntur.

Schol. 3. An item peccator mortalia ſine gratia vi-
tare & tentationes vincere poſſit, explicatur.

S. 350. Homo ſfine gratia a lapſu reſurgere nequit.

Schol. I. An ſine gratia ad gratiam ſe diſponere.
Schol. 2. Et quomodo facienti, quod eſt in ſe,
Deus non deneget ſuam gratiam, explicatur.
G. 351I. Juſtus ſine fpeciali gratia in bono usque ad
finem vitæ perſeverare nequit.
Schol. r. Imo & parvuli hoc dono indigent.
Schol. 2. Solvuntur objectiones.
Schol 3. Juſtus etiam an ſine ſpeciali gratia diu per-
ſeverare poſſit, exponitur.
SF. 352. Gratia ſufficiens definitur.
Schol. r. Explicatur definitio gratiæ ſufficientis
Schol. 2. Janſenii ſyſtema exponitur.
Schol. 3. Et errores Quesnellii.
C. 353. Gratiæ interiori refiſtè poteſt.
C. 354. Datur ergo gratia vere ſufficiens.
Schol. Hinc objectiones ſolvuntur.
3 §S. 355.

5

XXXVIII Conſpektut Capilum,

§. 355. Et quidem omnibus juſtis datur gratia ſufff-
ciens. .

Schol. Nec obſtant argumenta Janſenii.

§. 356. Imo omnibus omnino vel datur vel præpa-
ratur.

Schol. I. Hinc objectiones ſolvuntur.
Schol. 2. Et an infidelibus.
Schol. 3. Item Excoœcatis peecatoribus.

Schol. 4. Ac infantibus dentur gratiæ fufficientes &
media ad ſalutem exponitur.

§. 357. Gratia actualis bene dividitur in operantem

& cooperantem.
Schol. Quarum natura explicatur.
§. 358. 359. Datur in ſtatu naturæ lapſæ gratia ef=
Icax. .
§. 360. Cujus efficacia non debet peti ex delectatio-
ne viétrice neceſſitante.
Schol. 1I. Uti male docet Janſenius.

Schol. 2. An vero gratia fiat efficax per conſenſum
voôluntatis, uti vult Molina.

Schol. 3. An a circumſtantiis congruis, in quibus
datur.

Schol. 4. Item an ab intrinſeco ſit efficax.

Schol. 5. Et an hæc intrinſeca efficacia a coacerva-
tione plurium auxiliorum.

Schol. 6. Aut a præmotione phyſica petenda ſit,
controvertitur. .

Schol. 7. Efficacia gratiæ a delectatione moraliter
determinante petenda eſt.

Schol. 8. Solvuntur objectiones.

Schol. 9. Et an Adam in ſtatu innocentiæ ad perſe-
vVerandum gratia efficaci eguerit, explicatur.

H. 36 4. Gratia habitualis definitur.
Schol. Et varia ejus nomina referuntur.

§. 362.

3
33
Sehol,
dehol,
Sehol
ſanct
3
I
Abol 1
Ktol2
Khol. 3
eppenn
365
E
hol.
NS
grar
Kol
g
36,
e.
un
4 N.
4 372.
Kol.
lanor
d
M
ol
Kol
trinf
Khol.
ctita

Gnntig iik⸗

Vvelen⸗

ſeientest

n Cenlten

2 gnis⸗

ct

corſeniu
in anin

X.
4 (orCeri⸗

deetb

nortlit

euel⸗
leatl⸗

6

3

Faragraphorum, & Scholiorum. XXXIX

F. 362. Datur gratia habitualis ſeu ſanctificans.
§. 363. Quæ eſt quid intrinſece animæ inhærens.
Schol. 1. Hinc Lutheri ſyſtema exhibetur.
Schol. 2. Et objectiones ſolvuntur.

Schol. 3. Et quid fit hoc donum inhærens gratiæ
ſanctificantis expenditur. .

§. 364. Gratia ſanctificans eſt quid permanenter ani-
mæ inhærens.

Schol. 1. An vero hoc ſit de fide.

Schol. 2. Et an ſit accidens abſolutum.

Schol. 3. Item an a Charitate realiter diſtinguatur,
expenditur.

§. 365. Gratia habitualis comites habet virtutes in-
fuſas.

Schol. Quæ variæ ſunt.

§. 366. Et quidem virtutes Theologicæ una cum
gratia infunduntur.

Schol. Et prohabilius etiam reliquæ virtutes mora-=
les.

§. 367. 368. Schol. Sicuti & dona Spiritus Sancti.
§. 369. Horum actus vocantur fructus S. Spiritus.

§. 370. Et ſi inſigne donum ſint, Beatitudines, qua⸗
rum oëto ſunt.

§F. 371. Juſtificatio definitur & explicatur.
F. 372. In Juſtificatione peccata vere delentur.

Schol. Nec contrarium probant objectiones Luthe-
ranorum.

§. 373. Et ideo JIuſtificatio non fit per meram im-
Pputationem juſtitiæ Chriſti.

Schol, I. Solvuntur objectiones.

Schol. 2. Nec homo abſolute per favorem mer ez
trinſecum juſtificari poteſt.

Schol. 3. Sicuti nec peccatum ſtare cum gratia ſan-
tificante.

XI. Conſpeltus Capitum,

S. 374. Ad Juſtificationem in parvulis non requiri-
tur diſpoſitio, bene vero in adultis, quæ conſiſtit
in fide, ſpe &c.
Schol. 1. In quo errant Lutherani.
Schol. 2. Undenam vero effective procedat ultima
diſpoſitio ad gratiam, controvertitur.
Schol. 3. An juſtificatio fiat in inſtanti, explicatur.
S. 375. Fides ad juſtificationem requiſita non eſt
fiducia Lutheranorum.
Schol. r. Qui male diſponunt ordinem ſalutis.
Schol. az. Adeoque ordo ſalutis a Catholicis ſtatutus
illi præferendus eft.
Schol. 3. Et Lutheranorum objeétiones ſolvuntur.
S. 376. Sola Fides etiam confidentialis non juſtificat.
Schol. Uti male contendunt Lutherani.
C. 377. Nec ullus ſine revelatione poteſt certus eſſe
e ſua gratia.

Schol. x. Quod non probant argumenta Lutherano-

rum.
Schol. 2. Nec quis certus eſt certitudine Theologi-
ca de ſua gratia.
Schol. 3. Nec omnimoda certitudine morali.

S. 378. Juſtus etiam a gratia excidere poteſt.
Schol. Non obſtantibus argumentis contrariis.
G. 379. Sola enim Fides non ſalvat.
S. 380. Sed opera bona ſunt necefſaria ad ſalutem.
Schol. Quod male negant Lutherani.
S. 381. Hinc dantur opera perfeéte bona, quæ nullo

modo ſunt peccata
Schol. Et folvuntur objectiones Proteſtantium.
S. 382. Item dantur opera ſupererogatoria.
Schol. Contra eosdem Proteſtantes.
§. 383. Quæ ſunt meritoria vitæ æternze.

Schol.

Khol.
thera

6 3⸗
Gis 6
dlition
Khol
toriun
hol.2
exiſte
1,386.
Nhol. 1
Nchol.2
Dei
hol.
ray
Ahol
Virt
/
no
itel
Ktol
len 6
ol 2
lerl
tum!
5 3.
Were
¹ Khl
Sehol.
dock

go

l tegti
s conli
it Aüm

esPlieam
ta non el

luts,
is huit,

ſolvwntn.
n lken

cetu dl
Lutbenme
Theolo
hinl.

tel.
Nutis

cen

ntiun
tin

*
1

Puragraphorum, & Seholiorum. XLI

Schol. Cujus oppoſitum non probant argumenta I Lu-
theranorum.

§. 384. Licitum proinde eſt, intuitu æternæ merce-
dis operari.

S. 395. Ut autem opus fit meritorium, certas con-
ditiones habere debet.

Schol. . Non tamen requiritur, ut ſit ſupereroga-
torium.
Schol. 2. Bene vero, ut fiat ab homine in gratia
exiſtente.
S. 386. Ex his definitur Meritum.
Schol. I. Et dividitur.

Schol. 2. Oſtenditur requiri ad illud promiſſionem

Dei.
Schol. 3. Et opera noſtra eſſe de condigno merito-
ria vitæ æternæ.

Schol. 4. Ita tamen, ſi fiant ex influxu Charitatis
virtualis.

H. 387. Primam gratiam actualem nemo de condi-
gno vel congruo mereri poteſt, nec primam ha-
bitualem de condigno.

Schol. I. Mereri tamen quis poteſt primam habitua-
lem de congruo.

Schol. 2. Objectiones ſolvuntur.

§. 388. Juſtus de condigno augmentum gratiæ me-
reri poteſt, non vero primam g gloriam, ſed tan-
tum ſecundam.

§. 389. Nec de condigno reparationem poſt lapſnm
mereri poteſt, nec perſeverantiam finalem.

Schol. r. Solvuntur objectiones.

Schol. 2. Nec de congruo infallibiliter reparationem
poſt lapſum meretur.

Schol. 3. Nec donum perſeverantiæ.
C. 390. Juſtus tamen mereri poteſt bona temporalia.

* 5 CAPUT

XLII Conſpeltus Capitum,
CAPDUT VII.
De ultimo Fine Hominie & Beutitudine.

Explicatur, Quisnam ſit ultimus Finis ho-=
minis, quzænam Beatitudo animæ poſt mor-
tem, & quænam gloria Corporis.
S. 391. Finis eſt id, cujus gratia aliquid nit.
Schol. Varie dividitur.
§. 392. Datur finis ſimpliciter ultimus.
Schol. Qui multiplex eſſe nequit.
§. 393. Solus Deus eſt ultimus hominis finis.

§. 394. Beatitudo eſt ſtatus omnium bonorum ag-

gregatione perfeétus.
Schol. Quotuplex ſit, explicatur.
F. 395. Beatitudo hominis objectiva pro omni ſtatu
ſolus Deus eſt.
Schol. z. Non probant ulla argumenta contrarium.
Schol. 2. Deus eſt etiam Beatitudo hominis natu-
ralis.
S. 396. Perfeéta Beatitudo in hac vita non datur:
ſed imperfeéta ſolum in Charitate Dei conſiſtens.
S. 397. Perfecta vero beatitudo poſt mortem datur.
Schol. Variis nominibus in S. Scriptura exprimitur.
S. 398. Beati intuitive Deum vident.
Schol. 1. Quæ eſt viſio beatifica.
Schol. 2. Cujus poſſibilitatem male negant Armeni.
Schol. 3. An vero Deus per ſui ideam videatur,
explicatur.
Schol. 4. Item an tranſeunter aliquibus in vita con-
ceſſa fuerit viſio intuitiva.
Schol. 5§. Item an Enoch & Elias hac viſione beati=
fica modo fruantur.

Schol. 6.

.

Ll 6.
nll pon

6 30). B

iigent,

Po
Schol. 1.
Schol 2 6
Kkol, .
bteit
Ketol 4. 1
coneumit.
Pr. de
ter, imo
Uol. ne
E. De
Nhol. An
R 403, B
Sehol Te
6 40 ,˙ (0
atum
665 Den
hel II
N Den
n Ber
Ben
Ds Ee
lenl D 0
Rol 2
409.
luredli
Ehn (i
1410. D.
itnr.

— —

ulit,
Finiso-
oſt n

ht.

ini⸗
norun 4
OmNi

Optranm
inis van
non tn
ooliſes

tten itu.
ninint

Arnen.
vibetm

e⸗

en.

Faragraphorum, & Scholiorum. XLIII

Schol. 6. Poſſibilitas viſionis beatificæ ratione natu-
rali poſitive demonſtrari nequit.

F. 399. Beati ad Deum videndum lumine gloriæ in-
digent.

S§. 400. Quod lumen gloriæ non eſt Lux increata.
Schol. I. Uti male ſentiunt Palamitæ.,
Schol. 2. Quid ſit, expenditur.

Schol. 3. Per uberiorem Dei concurſum ſuppleri
poteſt.
Schol. 4. Et intellectus active ad eam eliciendam
concurrit.
§. 40r. Beati vident ea, quæ funt in Deo formali-
ter, imo & aliquas creaturas.
Schol. Quomodo vero eas videant, explicatur.
S. 402. Deum Beati ſumme amant.
Schol. An vero neceſſario, diſcutitur.

S. 403. Beati funt impeccabiles.

Schol. Et quidem ab intrinſeco.

§. 404. Corpora etiam ſuo tempore glorioſa erunt,
quorum quatuor dotes ſunt.
S. 405. Beati ſumma voluptate perfruuntur.

Schol. In quo vero Beatitudo eorum formalis con-
ſiſtat, controvertitur.

§. 406. Beatitudo Sanétorum æterna eſt.
S. 407. Beati Deum laudant.
§. 408. Beatitudo & viſio beatifica non eſt in omni-
bus æqualis.
Schol. r. Objectiones ſolvuntur.
Schol. 2. Et cauſa inæqualitatis hujus aſſignatur.
§. 409. Ob inzequalitatem datur triplex beatorum
laureola, Virginum, Martyrum & Doctorum.
Schol. Quid vero ſit, explicatur.
§. 410. Poſt mortem judicium particulare ſtatim ſe-
quitur.
§. 411.

XLIV Conſpebtus Capitum, Gec.

F. 411. Et juſti nullis poenis obnoxii ſtatim beatitu-
dinem quoad animam conſequuntur.
Schol. r. Hoc male ab aliquibus negatur; quorum
objectiones ſolvuntur.
Schol. az. Nec Joannes XXII. contrarium definivit.

Schol. 3. An Juſti V. T. ante adventum Chriſti bea-

tifica viſione donati ſint. .
G. 412. Si quid vero animæ poſt mortem luendum
reſtet, in purgatorium ibit.
Schol. Quod male negant Proteſtantes.
G. 4 13. Animæ tamen Purgatorii vivorum precibus
& ſuffragiis juvari poſſunt.
Schol. r. Nec contrarium probant argumenta Pro=
teſtantium.
Schol. 2. De loco vero Purgatorii, poena & dura=
tione illius nihil definivit: Eccleſia.
S. 414. Corpora mortuorum reſurgent.
Schol. r. Quod male negarunt Sadducæi.
Schol. 2. Qualia vero corpora reſurgant, expenditut.
S. 415. Judicium univerſale in fine mundi erit.
Schol. Cujus circumſtantiæ ex S. Scriptura indican-
tur.
S. 416. Signa etiam Judicium uni verſale præcedent;
maxime Antichriſtus.
S. 417. Non tamen erit regnum millenarium in ter-
ris.
Sséchol. Quod non evincunt millenarii ſuis argumen-
tis.
S. 418. Abſoluto judicio corpora beatorum in coœ=⸗
lum translata ſua gloria donabuntur. .
Schol. Quod cœlum ex S. Scriptura deſcribitur.

D1s-

NAT

.
.

ttäin batin

Ntur, on.

iumm Eeni

n Chrinke
tten en

.

orunn Ptii

gnnenn N

peen in

t
cei
, exen
Undi eit.
tun

ge en⸗

,8
natinn bl⸗

ſnb N

torun i

eciim

N

DISSERTATIO
PRQOQOENMEALIS

D E
THEOLOGIE DOGMATIC E
NATURA, NECESSITATE, ET
LOCIS THEOLOGICIS.

H. I.

n verbo Dei ſcripto & tradito ea continen- Definitzo
tur, quæ ab homine æternam ſalutem Theologiæ
conſecuturo credenda ſunt. Quæ cum Dogma-
ex variis S. Scripturæ locis & Sacræ Tradi- ticæ.
tionis fontibus hauriri, & juſto ordine diſpo-
ni poſſint, ſingulare quoddam diſciplinæ ge-
nus naſcitur, quod Theologiam Dogmaticam
appellamus. Quæ proinde definiri poteſt:
Seientia earum rerum, quoœ in verbo Dei ſcripto

. & tradito nobir a Deo revelantur, & ab Koccleſia

Catholica credenda proponuntur.
Schol. r. Theologiæ nomine juxta S. Auguſtinum Theologia
1. 8. de civitate Dei ſermonem de Divinitate intel- omen.
ligimus: qua generali appellatione omnem de

4 “ ſupre-
Schram Inſut. Theol, Tom. I. A

diviſio.

Diſſertatio Prooemialis.

fupremo Numine orationem, ſive per ſcientiam

inſtituta ſit, five fabulis ſive Rhetorum figmen-

tis, ſive ſacra ſive ſuperſtitioſa & profana fuerit,

Theologiam dicere poſtlumus. Proprie autem

Theologos eos vocamus, qui ex arcanis revela-
tis de Divinitate difſerunt, quo nomine S. Dio-
nyſius Areopagita in fuis, uti a nonnullis credi-
tur, libris, Prophetas & Apoſtolos paſſim Theo-
logos appellat.

Tlieologio Schol. 2. Theologia ſi de Deo agat per ſolum lumen

rationis dicitur Theologia naturalis, quæ proinde
merito in Philoſophia explicatur: ſi vero per lu-
men divinæ revelationis, dicitur Theologia reve-
lata, & quia veritates revelatæ vel fſunt dogmata
fidei, ſeu credenda, vel præcepta morum, ſeu
agenda, & præterea Theologia tum ad Religio-
nem defendendam, tum ad bonos animarum pa-
ſtores efformandos comparata eſſe debet, Theo-
logia ulterius diſpeſcitur in Dogmaticam quæ cré-
denda: & in Moralem, quæ agenda perſequitur;
& Paſtoralem, quæ Paſtores animarum & Polemi-
cam, quæ fidei defenſores inſtituit & efformat.
Quia vero in explicandis his omnibus certa me-

thodus obſervari poteſt, ideo ſi in explicandis

fidei capitibus, moribus dirigendis, & propugnan-
dis dogmatibus Theologia fuſiori & oratorio ſtylo
procedat, uti Patres conſueverunt, dicitur Theo-
logia Foſitiva: Si vero dialecticæ Ope preſſo ſtylo
& certa methodo res fidei & morum exponuntur,
vocatur Theologia Scholaſtca, in qua etiam con-
cluſiones ex revelatis ſano ratiocinio deduétæ,
& aliæ quæſtiones, quæ illuſtrandis fidei dogma-
tibus lucem afferre poſſunt, rejectis tamen inuti-
libus concertationibus, pertractantur. Denique
ſæculo quinto Eccleſiæ poſtquam libri S. Dionyfii
Areopagitæ nomine infigniti, de quorum Au-
Sore Critici hodiedum diſputant, apparuerunt,
nomen Theologiæ Symbolicæ, & Myſticæ pri-
mum audiri cæpit: YZheologia Symbolica ſacra

en⸗

ſymbola five notas rerum figurate divina D

Zenta
fum
filſe
torun
extat.
6o,
er
Chh
ng
41
tatit
der
Die

ton/

Int
drl
du

Cito .
n
Eltten
kene
Muprie
Hotte
ertate
Ullen
de
. Gont
Autte
Chlis
Veritat

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &. 3

“MB ſentantium explicat, & myſteria fub illo figura-
HH rum cortice contenta enucleat: Talem ſe fſcrip-
gſn ſhen ſiſſe Anctor lib S. Dionyſii ine inſcrip-
Ofann ten 111e UCtor librorum S. Mohy 1II1 nomine in crip.
torum fatetur, quæ tamen modo non amplius

Optie intel „
nircd extat. Zheologia Meiſtica non præciſe ſpeculan-
ine d de, ſed practice dirigendo & movendo conformi-
naſiter ter ad principia practica revelata procedit per

tnoden. Omne genus moralis perfectionis ad magis ac
magis cognoſcendum & amandum Deum, & ita
ad mores perficiendos usque ad unionem volun-

Clon lun tatis creatæ cum divina per ſummos apices. Li-
e No ber de hac Theologia utiliſſima ſub nomine Sancti
Ven ; Dionyfii adhue extat, qui in mea Analyſi Patrum
eoleti ntt⸗ tom. I. videri poteſt, eamque S. Maximus M. Pa-
ſnt nen chymæras & alii commentariis ſuis illuſtrarunt.
mornn 1 Interim vero Theologiæ myſticæ ſyſtema exhi-
1ad Ne bui in meis Inſtitutionibus Theologiæ Myſticæe in
= duos Tomes in 8vo diſtributis.
ebet, r
tun d
el §. 2.
Me . .2 .* . .
e Veritates fidei in verbo Dei ſcripto & tra- Continet

sen dlito Yevelatz vocantur dogmata Fidei, quae Articulos
n ex)ens ſi ſint veritates fidei principales omnibus ad fdei.
Ee ſalutem ſcitu neceſſariæ & nobis ad explicite
wunt,, credendum propoſitæ, dicuntur Articuli fidei
ettur 11. äl . HH .
MH proprie dicti: uti Articuli fidei in ſymbolo
om Apoſtolorum comprehenſi. Cæterzæe vero
ene veritates minus principales nec omnibus ad
o em ſalutem ſcitu explicite neceſſariæ, nec nobis
fti ut tales ad explicite credendum propoſitæ,
vnede „ dicuntur Articuli fidei improprie & redultive,
e quatenus reduci poſſunt ad aliquem ex arti-

„*½ culis fidei proprie dictis, quales ſunt multæ

uoAAX¹ . tn .
Upmit vVerifates in S. Scriptura revelatæ; uti quod
lhir, Chriſtus fuerit pannis involutus &c.
nin

itin e B A 2 Schol. 1.

4

Diſertatio Prooemialis.

Schol. r. Annatus in Appar. dogma Catholicum ge-

nerice ſumptum dividit in dogma inperatum, li-
perum, & toleratum. Dogma Catholicum impera-
tum, quod ſolum eſt dogma fidei, nihil aliud eſt,
quam fidei dogma omnibus cum obligatione ſive
explicite ſive implicite credendi propoſitum, quod
ſiquis negaret, habendus foret hæretieus v. g.

od Deus ſit trinus in Perſonis, quod due ſint n

Chriſio voluntates. Dogma liberum eſt quæcunque
doctrina, quæ eſt talis, ut neque ſit de fide, ne-
que fidei nociva, & de qua tenenda, vel non te-
nenda eſt libera cuique in Eccleſia facultas: v. g.
doltrina de æterna hominum prædeſtinatione ante
vel poſt ipſorum præviſa merita. Dogma toleratum
eſt doctrins illa, quæ talis eſt, ut non ſit de fide,
neque ſatis notorie contra fidem & hæretica, quia
nondum ab Eccleſia damnata eſt ut hæretica, ſed
tolerata: qualis dici olim potuit ante Damaſi Ro-
mani Pontificis tempora doctrina de millenario
Chrifli in terris regno poſt refurreflionem & judi-
cium extremum futuro, quam Papias omnium pri-
mus invexiſſe ereditur, & tenuiſſe S. SRuſtinus;,
& S. Irenæus, quin tamen dicantur hæretici, quia
hæc Doctrina tunc nondum ſatis notorie erat con-
tra fidem, nec ab Eccleſia damnata ut hæretica.

Diviſio in Schol. 2. Proteſtantes dogmata ad ſalutem creditu

articulos
funda-
mentales
& non
fanda-
mientales
nulla eſt.

neceſſaria vel utilia appellant Articulos ſidei: hos
dividunt in Fundamentales & non Fundamentales.
Fundamentales ſalva ſalute aut ignorari, aut ne-
gari nequeunt, ideoque rurſus ſunt vel Primarii
vel Secundarii. Non Fundamentales ignorari qui-
dem, quin & negari pofſſunt absque detrimente
æternæ ſalutis, haud parum tamen ſcitu & creditu

utiles ſunt. Verum Primo hæc articulorum di- .
ſtinctio incognita eſt toti antiquitati. Secundo in-

ter noſtros Proteſtantes hactenus conveniri non
potuit, quinam diſtinéte ſint Fundamentales, aliis
aliter definientibus, aliis alios articulos aſſignan-
tibus. Tertio Articuli fidei non fundamentales Vel

ſunt a Deo fevelati, & ſic ſalute ſalva negari non
Pole

N

poffum
ide,
non te
&kee
ſolom:
ſunt d
4 Lecle
tes fam
ſpectato⸗
undame
los neg
ſelit, li
holri,
ltehit.

U!
tu e⸗
jniiget
inteled
Eign
ler Adye
n n
ten hom
Ind
dvin
elam 3
Uetigne
Elen in
¹ tahdi
o C
enita
Dhorumn
Ut al

₰⁊

De Theologiq Dogmaticx, Natu'a, Gc. 2
lenmn ge 4
uin poſſunt: vel ſunt doctrina, quæ neque eſt de
e in fide, neque fidei nociva, & de qua tenenda vel
l And non tenenda eſt libera cuique in Eccleſia facultas;
& ſic ernnt dogmata libera juxta n Tr. & abuſive

f ſn⸗
enn ſolum nomine articulorum fidei denotantur: vel
tie i ſunt dogmata in verbo Dei tradito contenta, &
ue ſun ab Eccleſia definita in quo ſenſu etiam Proteſtan-
i tes ſumunt Artienlos non fundamentales; ſed ſic
