Fdei:. . Et ſi forſan in prædifbtis ſermonibus vel Hgn
collationibus aliqua, quæ vel Scripturæ §. vel fidei e
orthodoæ quovis modo eſſent, vel viderentur, ob- Ani

via, ipſa præter intentionem a nobis fuiſſe prolata Clot
Aicimus E; Aßſerimus, ague revocamls preſſe . is
non intendentes illis adhgrere, nec ea in præſenti zuu
defendere, nec in futurum. Patet 2. ex alia pro-
teſtatione Joannis, quam morti proximus coram

Cardinalibus 3. Dec. fecit, ubi profitetur, ſe cre-
dere, quod animæ ſeparateæ & purgatæ Deum ſicr,
clare facie ad faciem videant, & ſi quid ipfi con- lete
trarium exciderit, expreſſe revocat. Rurfus in ann
epiſtola ad Philippum Franeiæ Regem expreſle z
teſtatur Joannes, qnod multi Cardinalium pro & i
contra de hac materia locuti ſint, ut veritas ple- ſein
nius inveniri poflit: & negat: quod Miniſtrum 1 6
Minoritarum Pariſios miſerit ad aſtruendam illam
ſententiam, ſed rogat, ut cuilibet permittat di- 4 i
cere de hac re, quid verius exiſtimaverit, donee Ruor
fuerit ordinatum per ſedem Apeſtolicam. Denique
Benediétus XII. Joannis ſucceſſor in Bulla: Bene- eo 1
dictus Deus expreſſe teſtatur, quod Joannes Car- ia ge
dinalibus, Prælatis & Magiſtris in Theologia man. Eun

dave- i

De ultimo Fine hominie & Beatitudine. 793

erd n daverit, ut ſuper prædicta viſione deliberate ſuam
o .0. ſententiam dicerent, ut ille controverſiam defi-
me nire poſiet, quod tamen morte præventus præ-
runn ſtare non potuit. Ex quibus patet, Gerſonem
tut t & Okam ex falſis rumoribus deceptos eſſe, dum
nomn 1 Jcannem XXII. in hac materia abfolute erraſſe
ihilonn volunt, dum res nec ab eo definita, fed tantum

recitando allata fuerit. Juſſit quidem ſententiam

bivit affirmativam tenentes incarcerari, ſed quia eam
enns . t de ſide tenendam proponebant, & contra ſen- .
At Dert. tientes anathematizabunt ante definitionem Eccle-
Poliſim ſiæ. Philippus Galliæ Rex non Joanni, uti falſo
Vn ant putat Petrus de Alliaco, ſed Miniſtro Generali
nus p⸗ F. F. Minorum ſententiam de dilatione viſionis

bermunne, publice prædicanti rogum intentavit, nam Joan-
4 nes in ſua ad Regem epiſtola harum minarum ſihi
faétarum, nec alius Auétor coævus meminit, &
ſiquidem fibi faétæ fuiffſent, Rex a falſo rumore
de Joanne ſparſo decipi potuit. Vid. Cl. P. Gaz-
Zaniga.
Schol. 3. Joannes Cadonici Canonicus Cremonenſis An Juſii
in libro, cui titulus: Vindicic Auguſtinianæ ab V. F. do-

ir ti imputatione regni millenarii. D. Muratorius & nati ſint
ex Aie CI. P. Feltri, ex aucéctoritate S. S. Auguſtini, viſione
Uns ee Chryſoſtomi & Hilarü contendunt Juſtorum vete- beatifica.
tur, ete⸗ ris Teſtamenti, animas plene purgatas ſtatim poſt
te m mortem beatificam Dei viſionem conſecutas fuiſſe.
Hid iien⸗ Verum licet Scripturarum oracula in hac re non
Nin admodum ſint conſpicua, & quæ de Sanétorum
n ere ab inferis liberatione dicuntur de animabus in pur-
ſiam got gatorio degentibus accipi queant, nec explorata
etitoe ſit omnino traditio, uti notat Cl. P. Bertieri in
4 Muin Th. dogm. tom. 2. nihilominus tamen communis
enCin eſt Theologorum ſententia, veteris Teſtamenti
Pritut e: juſtorum animas propter obſeratas adhucdum ob
eiteAe Adæ peccatum coœli januas in quodam remoto
n Verige loco ſinu Abrahæ dicto in ſpe venturi Liberato-
lar Bene ris detentas fuiſſe, ubi a ponis & omni animi
nres 1 verturbatione liberæ ſolamen quidem ae quietem
ogin obtinebant, beatifica tamen viſione necdum dona-
ſe D dd 5 ban-

794 Caput VII.

bantur. Id quod colligitur ex his S. Pauli verbis:
Wovi Teſtamenti mediator eſt (Chriſtus) ut morte
intercedente in remiſſionem earum prævaricatio-
num, quæ erant ſub priori Teſtamento, repromiſ-
ſionem accipiant, qué vocati ſunt ternæ hæredi-
tatis. Hebr. 9. v. 15. Item jucta fidem defundi

Junt omnes iſti non acceptis repromiſßionibus, ſed a

longe eas ſpicientes & ſalutantes, Deo pro nobis
melius aliquid providente, ut non ſine nobis con-
ſummarentur. Ib. c. II. v. 13. Vide Mamachium

in libr. de animabus juſtorum in ſinu Abrahæ ante

Cuhriſti mortem expertibus beatæ viſionis Dei.

G. 412.

Purgato Quodſi vero juſtorum animabus poſt mor-
rium da- tem nonnihil expiandum fſuperfit, illud pœ-
zur. nis prius expurgare tenentur, antequam ip-
ſis concedatur, aperto Dei conſpeétu frui,
quod fit in Purgatorio, qui eſt locus, in quo

juſtorum animæ detinentur, donec juſtitizz

Divinæ plene ſatisfecerint, vel pro aliqua
poena temporali, quæ ipſis poſt condonatam
culpam ſolvenda ſupereſt, vel pro levioribus
illis dum viverent nondum remiſſis. Proba-
tur hoc Imo. ex S. Scriptura Matth. 12. v. 32.
Quicunque dixerit verbum contra Kilium hominit,
remittetur ei: Qui autem diwerit contra iri-
tum &. non remittetur ei, neque in hoc ſœculo,
nequt in futuro. Ergo dantur peccata, quæ
in altero ſæculo remitti poſſunt, non in in-
ferno, ex quo nulla eſt redemptio: Ergo in

Purgatorio. Dein 1 Cor. 3. v. 15. dicitur:

Vniuscujusque onus, guale ſit, ignis probabit..
ſi cujus opus arſerit, detrimentum patietur: ipſe
autem ſalvus erit, ſic tamen quaſi per ignem.
Ex

—

Deud

HE (—

Neccata
Per ign
non t
funt:
opetn
gata
locns
robet
elet
er eo

rur e

(lemede
lonae
ſerius
in or.
ſn
Nlin
Fee. 5.
ui te
inen
re

lkntio d.

luſo 4(1
dii r
&

on ore

n.
tunn,
ſuiuro
(leto 6
Enamn
Wde

reii:

lamaclun
Nrula

Vii.

Mno⸗
ilu⸗
egnun ⸗
Ettn
in
in
1o Al
dona
eions
, Mr
INY
,MNn
G
ſua,
4ta,
voninl
Eie 11
(idimt
r: N
1. iget

.

)

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 795

Ex quo conſtat, in futuro ſæculo quædam

peccata remittenda eſſe eorum, qui ſalvi fient

per ignem: Sed hic ignis non erit infernalis:
non tribulationes hujus vitæ., quæ tranſie-
runt: non ignis ultimæ conflagrationis, qui
opera non purgabit, niſi quæ necdum pur-
gata fuerint: Ergo ignis Purgatorius. Hic
locus juxta Eſtium ſatis ſolide Purgatorium
probat, licet ob variantes explicationes In-
terpretum non omnino inviétum argumentum
ex eo deduci D. Tournely putet. 2do. Pro-

patur ex Traditione. Szeculo 2. hoc docet

Clemens Alex. ſtrom. J. 7. Tertullianus 1. de
Monogam. Sæc. 3. S. Cyprianus ep. 66. in-
ferius citandi. Szæc. 4. S. Gregorius Niſſ.
in or. pro mortuis ait: Mon voterit a corpore
egreſſus Divinitatis particepe ſieri, niſi maculag
animo immixtas Purgatoriur ignis abſtulerit.
Szæc. 5. S. Auguſtinus hom. 16. in 1. So. hom.
Qui temporalibus pœnis digha geſſerunt, per
ignem quendam purgatorium tranſibunt. Sæc. 6.
S. Gregorius M. 1. 4. dial. c. 30. In qua ſen-
tentia datur intelligi, quasdam culpas in hoc ſeæ-
culo, quasdam vero in ſuturo poſſe laxuri. Tra-
ditio reliquorum ſæculorum manifeſta eſt,
& S. Bernardus Serm. 66. in Cant. ait:
non credant, ignem Purgatorii reſtare poſt mor-
tem . . qucærant ab eo, qui dixit, quoddam pec-
catum eſſe, quod neque in hoc ſæculo, neque in

futuro remitteretunr. Hinc Tridentinum in de-

creto de Purgatorio Epiſcopis mandat, ut
ſanam doctrinam credi, teneri, doceri &
ubique prædicari ſtudeant. Difficiliores &
ſubtiliores quæſtiones apud rudem plebem,
a po-

796 Caput VII.

a popularibus concionibus ſecludant: incerta,
& quæ ſpecie falſi laborant, evulgari non

permittant: ea vero, quæ ad cbrioſitatem

quandam & fuperſtitionem ſpectant, vel tur-
pe lucrum ſapiunt, tanquam ſcandala prohi-
beant. 3tio. Ratio petitur tum ex levitate
peccati venialis, tum ex reſidua poœena poſt

dimiſſam culpam, de quo alibi: Si quis au-
tem cum his e vita decedat, nequit venire
in infernum, quia adhuc manet amicus Dei:

neque ſtatim in cœlum, in quo nihil coin-
quinatum introibit: Ergo in Purgatorium.

Solvuntur Schol. Aetius teſte S. Epiphanio hær. 75. Walden-

objeRio-
nes Lu-
therano-
em.

ſes, teſte Guidone in ſumma de hær. Apoſtolici,

teſte S. Bernardo ſerm. 66. in Cant. Lutherani &

Calviniſtæ purgatorium negant. I. Quia peccata

in altera vita expiari non poſſunt, nam nec opus,

nec ſapientia, nec ſcientia erunt apud inferos. Eccl 9.
v. 10. Et quocunque ceciderit lignum, ibi erit,
c. 1I. v. 3. Imo S Scriptura duos tantum ordi-
nes e vita decedentium aſſignat, juſtorum & im-
piorum Matth. 25. & Apoc. 14. v. 13. dicuntur
beati juſti, qui in Domino moriuntur. Deus etiam
non recordatur iniquitatum vere poœnitentium.

Ezech. 18. v. 21. & cum dat diloktis ſuis ſom-

num, ecce hærzäditas Domini. Unde Chriſtus bono
Latroni dixit: hodie mecum eris in Paradiſo. Ergo
juſti non detinentur in Purgatorio. Rſp. Salo-
mon Eccl 9. illa verba dicit ex perſona impio-
rum, & infernum & Purgatorium negantium.
S. Gregorius M. l. 4. dial. c. 39. illa verba ani-

mabus Purgatorii applicat, quæ nihil amplius

mereti poſtunt. Auſter & Aquilo Eccl. 11. deno-
tat duo loca ultimata, quæ non excludunt locum
intermedium, ſeu Purgatorium. Chriſtus Matth. 25.
loquitur de extremo judicio, ubi nullus amplius

locus Purgatorii erit. In Apocalypfi ſermo
e

nort
merit

ode
MüN
Por

M
al,

gin
Uce r.
uͤnt,
inl
juſtit

Por
ru
Dtet
r
Uati
ln

De ultimo Fine homini, & Beatitudine. 797

let, de perfecte juſtis, quibus nihil in Purgatorio
gii n luendum reſtat. Ezechiel loquitur dei oblivione
ohtten quoad poznam æternam, non vero quoad tem-
. poralem in vita necdum deletam & in Pſ. 126.
“ ſermo sſt de juſtis ſine omni reatu pornæ tempo-
le ralis decedentibus: Latronis autem boni pœni-
leit tentia tanta fuit, ut omnem & culpam & poenam
Cenn N deleverit. II. Græci a Latinis differunt in dog-
mate de Purgatorio, de quo in Concilio Floren-
it ren tino multum diſputabatur. Keſp. Diſſenſio ſolum
Cnsl eſt circa locum & genus pœnzæ Purgatorii, &
g quomodo ex S. Scriptura probetur. Græci certe
il l in omnibus ſuis Liturgiis pro mortuis oranf. III.
flocn. S. Auguſtinus in Ench. c, 68. dubitare videtur

de Purgatorio, & P. P. communiter docent, non
eſſe locum ſatisfactioni poſt vitam. & ρ%6. S. Au-
guſtinus ſolum dubitat, an nimia adhæſio ad res
temporales igne puniatur: & P. P. docent remiſ-

Mkenni
Püent ſionem culpe mortalis, & poenze æternæ poſt
aieſn mortem non dari. IV. Poſt mortem non datur
rbas meritum: Ergo nec ſatisfactio, alias etiam dœ-
7 n mones ſatisfacerent. Unde ſicuti impii ſtatim dam-
N nantur, ita juſti ſtatim præmiantur, quia Deus
nn e⸗ pronior eſt ad præmiandum quam ad puniendum.
ncnr Keſo. Ad meritum requiritur libertas, non vero
1 ei ad ſatisfactionem: doëmones vero non ſatisfaciunt,
ac. quia in jis reatus culpeæ manet. Impii ſtatim poe-
hniin “ næ rei ſunt, juſti vero non ſtatim præmio digni
intr ſunt, ſi quæ maculæ iis adhæreant, quæ bonita-
nind tem Dei impediunt, ne eos ſtatim præmiet, ut
juſtitiæ ſatistiat.
. .
ſon i O. 413.
rhs. orro animæ in Purgatorio exiſtentes vi- Anima
m vorum precibus & ſuffragiis juvari poſſunt. Pur gato-

r“. Patet hoc Imo. ex 2. Machab. 12. v. 43. Ubi vit de-
mban udas ſabla collatione duodecim millia drachmas lum prer
rlehd argenti miſit Jeroſolymam offerri pro peccatis Lar: Haf.
mortuorum ſacrificium. Et v. 460. anbta rkoſun.

798 Caput VII.

SG&& ſalubris eſt cogitatio pro defunktis exorare,

ut a peccatis ſolvantur. Ex quo conſtat 1.
poſſe mortuos poſt hanc vitam a peccatis ſol-
vi. 2. Sacrificia & orationes mortuis pro-
deſſe. 3. Omnes peccatorum reliquias non
ſemper per mortem expiari. 4. Locum eſſe,
quem Purgatorium dicimus, in quo animæ
pro his pœnis ſatis patiantur. Authentiam

hujus libri probavimus. (G. 7.) Reſpondet

Brucknerus: illa verba: Sancta & ſalubris

eſt &c. eſſe adjectiva, & in Græco Autogra-

Pho non legi, & ſenſum eſſe: Sancta cogita-
tio eſt judicare, optimam gratiam repoſitam
eſſe iis, qui cum pietate dormitionem acce-

perunt. Verum citata verba legunt omnia

exemplaria, uno excepto, & illa mutatio
ſenſum non mutat, ſed propoſitio dogmatica

ſenſum univerſalem facit. 2do. patet ex Tra-

ditione. Szeculo 2. Tertullianus I. de cor.
mil. c. 3. ait: Oblationer pro defindir, pro
natalitiis annua die ſacimus. Et l. de Monogam.
ait: Vidua pro anima ejur, viri, orut, & re-

Frigerium interim adpoſtuiat ei. Sæculo 3. S. Cy-

prianus ep. 66. prohibet pro defuncto Victore
Sacrificium offerri, quia contra legem Fau-
ſtinum Presbyterum ad tutelam nominavit.
Szæculo 4. S. Ambroſius pro defun cto fratre
ſuo Sayro & Valentiniano, Gratiano & Theo-
doſio defunctis ſacrificaſſe legitur. Notum
eſt, quod refert S. Auguſtinus l. . Conf.
Monicam matrem ſuam vehementer rogaſſe,
ut ſui memoria ad altare fieret; & oblatum
AR pro ea ſacrificium pretii noſtri, ait S. D. c. 12.
dem probat in I. de cura pro mortu. &
ſerm.

Nn

ſen. 1

ſſrh
it db

Palmor
tak .
ſoleban
Gdibrs
ſtem 1
ferent,
Hyrum,
CInn vet
unc al
lenle).

hosar

fult,
Noopi,
inlone
er ihſ
tuos Pr
d.Chr
chanit
ttt ex

unbin
Animnis

adman
Linenle
em ge
Dkation
lnnoee
eluncte
ln de
i
ndr

Mohdnn

Rm,

ctr.
eil
tnier
Glint
cumnt
no
wthentn
Reſpone

NH

4 coN.
tepoſt
gen en
Unt onn
Mltt
nnute
etale
, de
r,
lonogn
. 6
⸗
0 oe
en Un
Dninant
o t
CINr.
Moun
9 Cont
nltle⸗
lotun
Dol,
Ntu.
ſen

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 799.

ſerm. 172. ait. Hoc a Puatribur traditum uni-
verſa obſervat Eccleſia. Eadem Traditio con-
ſtat ab exequiis mortuorum olim cum cantu

Pfſalmorum & precibus celebratis, uti teſta-

tur S. Hieronymus in vita S. Pauli Eremitzæ:
ſolebant etiam pauperibus convivia dari: de
quibus S. Chryſoſtomus hom. 32. in Matth.
Item ut frequentiores pro mortuis orationes
fierent, ſolebant ſepeliri jux? Baſilicas Mar-
tyrum, quæ loca Coœmiteria vocabantur,
cum vero etiam in Eccleſia ſepeliri vellent,
hunc abuſum reprehendit Concilium Bracca-
renſe I. c. 36. & in Concilio Triburlenſi c. 17.
Moguntino c. 52. & Meldenſi c. 72. ſtatutum
fuit, ne quis in Eccleſia fepeliretur, niſi EKpi-=
ſcopi, Abbates, & viri Eccleſiaſtici meritis
inſignes. Catholica Traditio etiam colligitur
ex ipſis ſuperſtitionibus, qua nonnulli mor-
tuos pro eorum liberatione baptizabant teſte
S. Chryſoſtomo in c. 15. I. Cor. Alii S. S. Eu-
chariſtiam in eorum os infundebant, uti pa-
tet ex Concilio Carthaginenfſi III. c. 6. Quzæ
omnia probant, quam alte inſederit eorum
animis opinio, mortuos vivorum precibus
adjuvari. 3tio. Patet ex Conciliis, Cartha-
ginenſe III. c. 29. decernit commemoratio-
nem defunctorum pomeridiano tempore ſolis
orationibus faciendam eſfle. Lateranenſe ſub
Innocentio III. cap. 66. preces pro requie
defunctorum approbat. Florentinum decre-
tum de Purgatorio ſeſſ. ult. edidit, cui etiam
Græci ſubfſcripſerunt. Tridentinum ſeſſ. 22.
ait, Sacrificium Miſiæ pro defunctis in Chriſto
nondum ad plenum purgatis rite juxta Kho.
olo⸗

800 Caput V. UI. .

ſtolorum traditionem offerri. Ato. Credimus

communionem Sanétorum, qui communi
charitatis vinculo colligati mutuam ſibi opem
ferunt: Sed ad hanc communionem etiam
animæ in Purgatorio ſpectant, utpote mem-

pra Eccleſiæ, quæ prout triumphat in cœlo,

militat in terra. & purgatur in Purgatorio,
una eſt quoad ſubſtantiam, & diverſa tantum
quoad modum & ſtatum, Ergo animabus in
Purgatorio precibus noſtris opem ferre poſ-
ſumus.

Solusstaédiy Schol. I. Proteſtantes negant, animas in Purgatorio

objellio=
nes.

detentas viventium precibus & ſuffragiis juvari.
I. Quia 2 Mach. 12. Judas pro vivis, ne eis no-
ceret peccatum occiſorum, ſacrificia obtulit: tum
quia v. 41. laudant Deum, quod eos juſte ob pec-
catum puniverit: tum quia Judæi ad preces con-
verſi rogaverunt, ut patratum delictum oblivio-
ni detur v. 42. & Judas hortabatur populum, con-
ſervare ſe ſine peccato, ne vivis id accideret,
quod Iraelitis accidit ob furtum Achan Joſ. 7.
v. 12. tum quia in Græco non dicitur pro pecca-
tis mortuorum, ſed ſimpliciter pro peccatis: ze=-
õ gααNiα gocie“, zum Suͤndopfer. Imo
Judas non potuit pro his mortuis orare, quia
erant æternum damnati; tum quia, gravem le-
gem Deut, 7. v. 25 latam violarunt; cum de do-
nariis idolorum aliquid abſtulerunt, v. 40. tum
quia de hoc peccato ante mortem non doluerunt,
Ccum illa donaria ſub tunicis interfectorum illorum
reperta fuerint: tum quia ſolum orarunt, ut poœ-
næ inferni illis mitigarentur, quod fieri poſſe do-
cet S. Auguſtinus in Ench. c. 1Io. Origenes I. 3.

de princ. c. 6. Magiſter ſententiarum l. 4. d. 45.

Reſy Judæi laudant Deum, quod eos pœna tem-
porali puniverit, pro qua tollenda preces offe-
runt, & rogant, ut a pœenis Purgatorii defuncti
liberentur. Joſ. 7. v. II. Deus expreſſe dixit;
quod

Juodd
Pulo
noñ

quo⸗
dum
bus
tis
hat
Ei
E
en
ler,
glin g
domr
wne
lMum
We
ud
miti
grati
ſelie
abſie
ng
he P
citur
golen
& h
eX pr
Iude
tiode
Dayi
E re
guida
Aye
lum
tor.
los
Em

An

Neiire
Cun
Ghen
enin
te ti
inc
tgun
rtunr
imuhst
ne o

Purgrin

,ne e⸗
Ptoltene
te⸗
es
n Ci
hn,4
n
ropen.
Nens: 1⸗
efre Nn
le ſl
afen ⸗
Cmn eetn
V. 0
Golven,

um in

De ultimo Fine hominie & Beatitudine. 801

quod propter peccatum Achan nolit eſſe cum po-
pulo, non vero hic. In Græco ly mortuorum
non habetur quidem quoad verbum, bene vero
quoad ſenſum, imo in contextu etiam quoad ver-
bum habetur, nam Judas pro iis obtulit, pro qui-
bus oravit; ſed pro mortuis oravit, ut a pecca-
tis ſolvantur, uti ipſe Lutherus vertit: darum
hat er auch fuͤr dieſe Todte gebetten, daß ihnen die
Suͤnd vergeben wurde: Ergo & pro illis obtulit,
& quidem pro phyſice mortuis v. 42. die erſchla⸗
gen waren. Rurſus non omnes peccarunt gravi-
ter, imo pauci ob igneratam illam legem, vel
quia putarunt eam ſe ad ſola idola, non vero ad
donaria extendere, nec credebant, illam legem
tunc obtinere, quando nullum Idololatriæ pericu-
lum aderat: in quo leviter peecarunt; aut ſi gra-
viter peccarunt, de hoc peccato doluerunt, nam
Judas Divinitus cognovit, eos cum pietate dor-
mitionem accepiſſe, & habere optimam repoſitam
gratiam v. 45. Retinuerunt quidem illa donaria,
ſed ideo, quia peraéta pœnitentia morte præventi
abjicere non poterant. Denique citati Doctores,
& nonnulla etiam Miſſalia loquuntur de mitigatio-
ne poœnarum Purgatorii, quod late damnatio di-
citur. II. A facéto particulari Judæ non licet re-
gulam univerſalem deſumere, quia falli potuit,
& hoc ſine mandato Dei, & ſine exemplo fecit
ex propria opinione aXααονoννςò.‧ß Kéſv. Faétum
Judæ laudatur a Spiritu S. uti ſanétum & falubre
v. 43 Nec hoc ſine exemplo fecit ſequens tradi-
tionem Patrum, & praxin ufitatam a Tobia c. 4.
Davide 2 Reg. I. & cogitatio ejus dicitur bona
& religioſa. III. 2 Cor. 5. v. 10. referet unds-
quis que propria corporis prout geſſit ſive bonum,
ſive malum. Et Gal. 6. v. 5. Unusquisqut onus
Juum portabit. Ergo alienis precibus non juva-
tnr. Keſp. S. Paulus in primo loco ſolum innuit,
juſtos in altera vita fuffragiis viventium juvari
pro menſura bonorum operum in vita factorum,
quia

chram Inſtit. Theol. Tom. I. Eee

Locus,
voœna, du-
ratio Pur-
gatorii.

Corpora
morigto-
rum re-

Jurgent.

802 Caput V. II.

quia eis nova merita poſt vitam non accreſcunt, G
ut juvari a viventibus poſſint. Unusquisque ian
etiam onus ſuum portabit, ſive quia propter pro- 8 8
pria peccata punietur, five quia aliorum merltis „
poſt mortem non juvabitur, niſi propria in vita lemm
præceflerint: five quia in extremo judicio nemo lLornel
aliorum ſuffragiis juvari poterit, ſed quisque ex eg.
iis, quæ gefüt in corpore, judicabitur. IV. Me- üſe
lius eit per ſe fatisſacere, quam per alium, & mi- .
nus præmiatur, qui per alium ſatisfacit: Ergo pro tt
defünctis orare non debemus, ne eorum gloriam Mrii
minuamus. Keſp. Melius eſt per ſe ſatisfacere in gu
vita, ubi fatisfaciendo meremur gratiæ & gloriæ licet
augmentum, non vero in purgatorio, ubi animæ Nutur
amplius mereri non poſſunt ſan
Schol. 2. Nolumus hic curioſe indagare, ubi ſit lo-
cus Purgatorii, quæ poena ibi ſuſtineatur; quæ WerI
ejus duratio. Hæc omnia incerta ſunt. Alii Pur- iche
gatorium in inferno; in aere, alii ſubtus ter- s
ram ponunt. Acerbifämam eſſe Purgatorii poœ- Ehet
nam ob privationem Viſionis beatificæ nemo du- Cernn
bitat. Alii poœnam veri ignis, alii obſcuritatem ſitte
& tenebras cum ſummo angore & animi triſtitia dktet
addunt. Quanta ſit ejns duratio, quis dicere po- la
teſt? Putat Maldonatus poœenas Purgatorii ob ma- 5
zXimam earum acerbitatem ad decem annos ab fls
animabus non tolerari. Sed praxis Eccleſiæ huic Cenlos
ſententiæ contradicit, quæ anniverſaria pro de- in,
funétis ante ducentos & amplius annos celebrat. Utn
Verbo: Eccleſia de his omnibus nihil adhuc pro- Clrcun
nuntiavit. nulli
JO. 414. guia
Quemadmodum vero animæ juſtorum om- ded
ni næ vo carentes ſtatim poſt mortem. (H. 411.) bCutbin
vel ſi quid ipſis expiandum ſuperſit, in Pur- lt.
gatorio plene purgatzæ (§F. 412.) mox beati- up.
toudinem fuam conſequuntur: ita etiam cor- l⸗
vora ſuam aliquando gloriam obtinebunt: Nen

(H. 404.)

Gin in

D

De ultimo Fine hominie & Beatitudine. 803

(F. 404.) Unde corpora mortuorum omnium
aliquando refurgent. Hoc oſtendit Imo.
S. Scriptura Jobi 19. v. 25. Scio, quod Re-
demptor meus vivit, & ¹ n noviſſimo di. 16 de terra
Jurrelturus ſum, & ri rſam circumdubor pelle
mta. Non loquitur hic Job de liberatione a
miſeriis fuis, quia dicit in noviſſimo die ſe re-
ſurrecturum & quidem cum pellt ſuu. In He-
braico quidem legitur: Poſtea ſuper vulverem
ſurget, ſcilicet Redemptor meus. Verum
licet in modernis Hebraicis exemplaribus le-
gatur ο furget; in antiquis tamen vulga-
ta noſtra legit ſe& ſurgam. Quare ſenſus
idem eſt, nimirum: Super pulverem ſurgam,
id eſt, jſipulchro 1éſurgam, alias enim oculis
ſuis Job Redemptorem ſüum non viſurus
eſſet. Imo licet etiam ſervemus textum mo-
dernum Hebraicum, intelligendo eum de re-
ſurrectione Chriſti, ex hag tamen adhue no-
ſtra reſurrectio infertur a S. Paulo. I. Cor.
15. V. 12. Et ipfe S. Job. cum oculis ſhis vi⸗
ſurus ſit Redemptorem redivivum, ſane
oculos & carnem recipere debet. Rurſus
juxta textum Hebraicum loco: Et rurſum
circumdabor pelle mea: legunt quidem non-
nulli: & voſt cutem meam perjſorarunt hoo:
quia 9090 in Piel a 276,) ſignificat perforare.
Sed hoc falſum eſt, nam 62 ſignificat cir-
cumire, & in hiphil circuindare, ut ſenſus
ſit: Et pvoſiquam vellis mea circumiverit hoc,
nempe, corpus:; vel in niphal, Poſtquam pel-
le mea circumdata ſuerint nempe offa: hoc ſe-
quetur. Deinde ſervata etiam illa lectione
Eee 2 He-

304 Coaput VII.

Hebraica, reſurrectio aperte probatur, nam
ſi Job corroſa a vermibus pelle Deum oculis

fuis viſurus ſit, pelle ſua rurſum circumdari

debet. Eandem veritatem docet Chriſtus
Matth. 22. dum Sadducæos reſurrectionem
negantes refellit, dicens: De reſurreltione au-
tem mortuorum non legiſtis, quoa diltum eſt a
Deo: Ego ſum Deus Abraham, & Deus Vaac,
& Deus Jacob: non eſt Deus mortuorum, ſed
viventium. Ubi ex immortalitate animæ &
naturali ejus appetitu ad corpus reſurrectio-
nem corporum probat. Idem ex profefſſo do-

cet Apoſtolus 1. Cor. 15. Omnes quidem reſur-

gemus, ſed non omner immutabimur: in momen-
1o, in illu oculi, in noviſſima tuba, canet enim
tuba, & mortui reſurgent incorrupti. Hoc idem
docent omnia Symbola, Apoſtolorum, Con-
ſtantinopolitanum, S. Athanaſii. 2do. Ra-
tionem dat Athenagoras: ſi reſurrectio mor-
tuorum futura non ſit, Ergo vel quia Deus
non poteſt, quod nemo dicet, cum Deus om-

nipotens, qui creavit omnia ex nihilo diſſo-

luta etiam reſtaurare pofſſit: Vel quia Deus
non vult, quod iterum falſum eſt, quia re-
ſurrectio nulli nocet, & eſt digna Deo, ut
etiam corpus præmium ſuum accipiat. Vide
etiam S. Clementem ep. I. ad Cor. S. Juſtinum
Apol. I. Tatianum or. adv. Grac. S. Theophil.
Aunt. lI. I. ad Antolyc. S. Irenæum Il. 5. cont.
hær. Tertullian. I. de reſurr. carnis. & Minu-
cium Felic. in Ocavio in mea Analyſi P. P.

Solvuntur Schol. I. Sadducæi negabant refurrectionem mor-

tuorum, quos hodie plures naturaliſtæ ſequuntur.
I. Quia multa V. T. teſtimonia conciliari non poſ-
ſunt

ind
ut⸗
Mi
Kin
Tan-
Dhol
reſ
ter
lu/
mii
lon

or

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 8051

un ſunt cum fide refurreétionis. Pf. r. non reſurgent
nGlis impii in Judicio. Pſ. 77. dicuntur Ifraelitæ Spiri-
reumntai tus vadens, & non rediens. Pf. 113. Won mortui

laudabunt te Domine. Eccl. 3. Unus imieritus eſt
hominum & jumentorum. Reſp. Impii non reſur-
gent in Concilio & judicio juſtorum: vel juxta
Hebraicum: impii non fuſtinebunt ſe in judicio,
id eſt, defendere ſe non poterunt. Per Spiritum
r Yr vadentem, & non redeuntem intelligitur fluxa
,n, vita corporalis. Mortui non laudant Deum cultu
publico, ſicuti viventes. Unus eſt interitus ho-

7

ninel minum & jumentorum quoad corruptionem cor-
bttetie poris, non quoad reſurrectionem. II. Reſurrec-
eſlo dr tio carnis nocet animæ Sanéctorum, quæ fine car-
1 ſr . ne & Angelis eſt Deo ſimilior. „e p. Anima in
monne corpore eſt perfectior, quia habet omnia ad natu-
eas ræ ſuæ conditionem requiſita, utpote pars com-
Nce poſiti: imo corpus poſt reſurretionem glorioſum
Neitn animam nullo modo aggravat. III. Sic caro re-
,Cor ſurgeret, & non reſurgeret, quia non foret ea-
n N⸗ dem caro. Quæſo! Undenam reſument illi ſuam
io e carnem, quæ ab Antropophagis vorata, & in eo-
Hia De rum ſubſtantiam converſa fuit. eſp. Non foret
eadem caro ſtatu & qualitate, bene vero ſubſtan-
ebſt tia: ſane homo in vita mutatur corpulentia, di-
lo G. gnitate &c. & tamen manet idem ſubſtantia. De-
in Deus inde in hypotheſi carnis ab Antropophagis devo-
Uinl. ratæ illa caro datur homini reſurgenti, in quo
eo. primitus cepit eſſe caro humana, juxta S. Augu-
ſtinum 1. 22. de Civ. c. 19. Vide cit. Athenago-
ram.
Clinmn Schol. 2. Eſt de fide, quod in reſarrectione anima Qualia
heoyn. reſumat idem numero corpus, quod habuit in corpora
5. Al. terris, uti patet ex citato Jobi textu: rurſum cir- roſurgent.
Mun⸗ cumdabor pelle mea, & in carne mea videbo Deum
. meum: quem viſurus ſum ego ipſe, & oculi meit
conſpekturi ſunt, & non alius. Et 1 Cor. 15. Opor-
no⸗ tet corrupiibile Hoc induere incorruptionem. Et
Uuntut Concilium Lateranenſe IV. fub Innocentio III.
on wo c. I. definit, omnes mortales cum ſuis propriis
l Eee 3 cor-

Sudicium

806 — Caput VII.

corporibus reſurgent, quæ nunc geſtant. 2do.
Communior eſt ſententia, quod juſti & improbi
cum omnibus membris corporis, etiam iis, qui-
bus in vita caruerunt, ſine omni defeétu reſur-
gent, quia reſurrectio eſt opus Dei particulariter
operantis, quod eſt ſine omni defetu. tio Com-
muniter docent Patres, homines reſurreéturos in
ea ſtaturæ magnitudine, in eo robore & corporis
compoſitione, quæ convenit ætati hominis per-
fectiſſimæ 33 vel 35 annorum. Item non omnes
reſurgentes erunt ejusdem ſtaturæ, ſed talis ma-
gnitudinis, quam habuerunt in termino augmen-
ti, ſecluſo tamen naturæ defectu: unde gigantes
non reſument corpora immoderatæ magnitudinis,
nec pigmæi corpora immoderatæ parvitatis. Se-
Xus tamen reſurgentium manebit. Vid. diſſert.
Calmeti de reſurrect, mort.

Poſtquam igitur in fine mundi ad ſonitum

univerſale tubeæ mortui reſurrexerint, (H. 414.) Judi-
in fine
mundi
erit.

cium generale celebrabitur, quando uno die,

&in uno loco omnes ſimul omnium ſæculo-
rum homines ad Tribunal ſummi Judicis ſta-

bunt. & ſinguli omnibus ſpectantibus & au-
dientibus ſententiam in ſe latam excipient.
Teſtatur hoc Imo. S. Scriptura Joel 3. v. 2.
Congregabo omnes gentet, & deducam eus in
vallem Joſaphat, & diſceptabo ecum eis ibi ſuper
poputo meo. Et v. 12. Conſurgant & aſcendant
gentes in vallem Joſaphat: quia ibi ſedebo, ut
Judicem omnes genter in circuitu. Lutherus qui-

dem hæc verba de Kccleſia nova interpreta-

tur, quam vult deſignari nomine vallis joſa-
phat, tum quia in materiali valle oſaphat,
non poſſent omnes homines ſtare: tum quia
S nomen

1

101
loe
ot
ver
inin
ſint
U
lu

4,.
ci⸗
ſole
C
ſol
li
de
in
ſt
mol
V.

V.
lui⸗
ita
ſeſte
Wur

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 807

16 nomen Joſaphat fumitur appellative pro omni
H loco, ubi eſt judicium ehovæ. Verum bene
notat D. Duhamel in edit. Bibl. licet hæc
latr verba in fenſu hiſtorico de ultione Domini ab
. inimicis judzorum ſumenda explicari poſ-
tundi ſint; non obſtat tamen, quin in ſenſu a Spi-
torpon ritu S. intento etiam de judicio extremo pro-
e lata ſint. Cætera, quæ de valle Joſaphat

objiciuntur, non labefactant Traditionem

ed apud Catholicos receptam de extremo Judi-

gan cio in hac valle celebrando, nam licet in illa
inds ſola omnes recipi non poſſent, in ea tamen,
. §. & ejus circuitu recipi valent. Deinde cum
nhn Joſaphat ſemper hic ſcribatur cum littera ]
initiali majori, erit nomen proprium; & ſua-
det ratio congruentiæ, quod Chriſtus in vi-
cinia jeruſalem, ubi paſſus eſt, judicaturus
Iihr ſit. Rurſus hoc univerſale judicium in N. T.
) multoties prædicitur: Matth. 7. v. 22. c. 16.
noc v. 27. C. 25. V. 31. Gc. dbi apparatus hujus
ſeul⸗ Judicii late deſcribitur. Joan. 8. v. 28. Qct. 1.

v. II. I. Theſſ. 4. v. 15. & c. 240. Cauſæ

1⸗

hujus judicii univerſalis celebrandi ſunt, ut

15

ita infinita Dei Juſtitia & Miſericordia mani-
feſtetur: læſa juſtorum fama coram toto
mundo reparetur, & Divina Chriſti Majeſtas
toti orbi innoteſcat.

Schol. Circumſtantiæ hujus Judicii generalis, quas Crcum-
ex S. Seriptura novimus, erunt, Imoο. Exercebi-ſtantiæ
L tur a Chriſto viibiliter apparituro, & plena pote-Judicii.
ſtate judiciaria inſtruécto: Matth. 16. v. 27. Joan. 5.
v. 22. Licet enim poteſtas judicandi omnibus Per-
ſonis S. S. Trinitatis ſit communis, præcipue ta-
men Filio Dei tribuitur, qui non ſolum ut Deus,
ſed etiam ut homo judicabit. 2do. Ingens ſplen-
Eee 4 dor,

8⁰8 Caput VII.

dor, & variæ manifeſtationes Divinæ Majeſtatis,
ſummique imperii eum circumfundent Matth. 25.
Luc. 9. v. 26. quo etiam ſpeétat fonitus Tubee,
1 Theffſ. 15. per quem Tubam vere ſonantem, vel
ſonitum Tubee ſimilem, vel ingentia tonitrua, In-
terpretes intelligunt. 3tio. Judex ſubſiſtet in nu-
bibus 1 Thefl. 4. v. 17. ut ab omnibus hominibus
conſpici poſſit. Ato. Omnes Angeli Sancti duce
S. Michaele Archangelo eum comitabuntur Matth.
16. V. 27. ut gloriam Domini & Regis ſui prædi-
cent Eph. I. v. 21. Sto. Mortui omnes per vo-
cem tubæ excitati, & reſurgentes in valle Joſa-
phat congregabuntur ante Tribunal Chrifſti Judi-
cis, & pii ab impiis feparabuntur. Matth. 25.

v. 31. Pii ad dextram judieis, impii ad finiſtram

collocabuntur 1 Thefſ. 4. v. 17. 6to. Apparebit
ſignum S. Crucis, & manifeſta erunt abicondita
cordis, ita ut unicuique & bene & malefacta al-
terius pateant Matth. 27. Ztimo. Judex denique
juxta cujusque merita vel demerita juſtiſſimam,
feret ſententiam pro bonis quidem; Venite bene-
dicti Patris mei, percipite regnum, quod vobis
paratum eſt ab origine mundi. Pro impiis vero?
diſcedite a me maledicti in ignem æternum, qui
paratus eſt diabolo & Angelis ejus. 8vo. Habito
Judicio mundus immutabitur. Iſ. 65. Novi coæli
& nova terra creanda dicitur. Cauſa quippe mo-
dernæ mundi difpoſitionis eſt confervatio & pro-
pagatio ac habitatio humani generis, quæ cauſa
poſt extremum judicium ceflabit. Igne igitur hic
mundus purgabitur. De hac Innovatione fides
nos docet: Mundum ad ſuum exitum perventu-
rum eſſe: efſeque per flammas abſumendum Pſ.
102. v. 265. & 2 Petri 3. v. g. Item eum non eſſe
in nihilum, ſed in meliorem ſtatum redigendum.
Cætera ſcilicet duratio mundi, natura & qualita-
tas ignis, quo mundus conflagrabit: figura ejus
futura, incerta ſunt, de quibus vid. D. Calmet in
diſſ. de fine & ſtatu mundi poſt Judicium.

G. 416.

d
cixtt
tatce
IVn
Por
i
Una
INud
nit

iin
ee
Ebe

uoc

Ue de
n
Ommn
A
rion,
6
chiic
tus 5
ile
V. 3.
Pecc
lolitu
flog
gun

lane

De ultimo Fine hominis & Beatitudine. 809

Iir, . , SD
“M Signa tamen nonnulla Adventum Chriſti Sgna
m ad udicium præcedent, quz Chriſtus præ Gudicium

tu. dixit Matth. 24. v. 29. Luc. 21. v. 25. Quia Mrdt
im tamen hæc ſigna partim ad excidium Jeroſo-N
lymorum partim ad adventum Chriſti in cor-
pore ſuo, quod eſt Eccleſia, pertinent: Ex
lis judicii tempus certo cognoſci non poteſt.
Unde S. Auguſtinus ep. 80. de fine ſæculi:
IUllud: Vigilate, ne cum venerit, repente inve-
miat vos dormienter ad omnes pertinere docet.

niſtin .
lei 2. Interim ante extremi judicii diem An- Antichri-
shn kichriſtus prius adveniet, qui innumeros ſe- ſtus ve-
leige ducet, Sanctos bello vexabit, Meſſiæ nomen et.
mm & Dei cultum ſibi uſurpabit, contra quem
nik Enoch & Elias pugnabunt, quique poſt bre-
e6 ve tempus & imperium a Dei Verbo vel Spi-
ritu vel ejus juſſu interficietur. Indicat hæc
„h omnia S. Scriptura. Dan. 7. v. 24. dicitur:
in Alius conſurget poſt eos decem Reges potentior
inen. prioribus, & ſermones contra Evcelſum loquetur,
E. vandtos Altiſſimi conteret. Quæ de Anti-
e an chriſto explicat S. Hieronymus, Theodore-
RMW tus &c. Matth. 24. v. 4. 5. II. 12. Chriſtus
c ipſe Antichriſtum deſcribit. Et T. Thefſ. 2.
hingl V. 3. dicitur: MWiſi prius revtlotus juerit homo
und veccati, filius perditionis, qui adverſatur & e=-
en tollitur juper omne, quod dicitur Deus, aut
Apn quod colitur . . . tunc revelabitur ille iniquus,
nci guem Dominus Jeſus inter ficiet Spiritus oris
Jui .. cujus adventus ſecundum operationem Sa-
tanæ in omni virtute & ſignis & prodigiis men-
16 Eee s5 daci=

Won erit
regnum
millona-
rinmn in
terris.

810 Caput VII.

dacibur, & in omni ſedubtione iniquitatis iir,
qui pereunt, eoquod charitatem veritatis non re-
ceperunt. Apoc. II. v. 7. Antichriſtus de-
