e dum uſum Eccleſiæ explicari debent. Et
nmn quia porro verba S. Scripturæ, & nonnulli
Per ele termini ab antiquis Patribus adhibiti ab ad-
verſariis ſiniſtre intelliguntur, neceſſe eſt,
Tiu m ut termini technici adhibeantur, qui in ſacris
ilins litteris & forte apud veteres non extant,
pre determinatos tamen & minime ambiguos
Gs edts ſignificatus habent, eamque ipſam veritatem
tee luculentius exprimunt, quam verbis S. Scri=
onN pturz enuntiatam, vel in Traditione conten-
gehis tam adverſarii corrumpunt. 2. Singula aſſer-
o 1 ta ex Sacris litterie, Traditione, & aliis locis
⸗ Theologicis demonſtranda ſunt. Et quia non-
ann, nulla illorum ex aliis concipi poſſunt, nec
enm parum utile eſt, nexum & relationem veri-
nd tatum Theologicarum ad ſe invicem cogno-
e ſcere. 3. IIl& ita diſponi debent, ut, quantum
ent hieri poteſt, poſteriores e prioribus eruantin,
DS gemonſtrentur.

1 4 Schol.

1

centiorum
vocum in

Ilheolo-
gia.

36 Diſertatio Prooemialis.

.

Uſus re- ochol. x. Uſus recentiorum vocum in Theologia

non ſemper eſt improbandus. Subinde enim re-
P

bus clarins explicandis, ſubinde methodo docen-
di, ſubinde adverſariis coercendis inſervit. Et li
cet modus loquendi a Deo adhibitus ſit perfectiſfi-
mus, temnporum tamen & populorum Deus, qui-
bus revelatio immediate fiebat „rationem habuit,
& Divina Myſteria aliis etiam loquendi formulis

noſtro captui, & Sæculi genio Convenientibus

enuntiari poſſunt. Cavendum tamen, ne peregrina
vocabula contra uſum Eccleſiæz introducantur.

Whus ra- Schol. 2. In rebus Theologicis admitti etiam debet

tionis as-
mana in
Theola-

gia.

„

Suſſtema
totits .
Theolo- di
gick.

uſus humanæ rationis. Peſſime ergo illum Ana-
baptiſtæ excludunt, cum Chriſtus ipſe & Apoſtoli
ex ratione humana afſerta ſua ſubinde probave-
rint. Ratio tamen fidei ſubjici debet, non do-
minari, nec ad rationis normam fidei Myſteria ſunt
definienda: in quo cum Manichæis errant Soci-
niani, contra illud 2 Cor. 10. v. 4. in captivitatem
redigentes omnem intellektum in obſequium Cliſti.
Si ea, ait S. Irenæus Il. 2. adv. haær. c. 29. quæ
in manibus ſunt, &' ante pedes, & in oculis S& ter-
renis, & præcipue diſpoſitionem capillortem capitis
Aui, nondum ſciunt ii, qui ſunt perfeli, quemad-
modlam eis de ſpiritualibus &' ſuper cœleſtibus, &
his quæ ſuper Deum vana perſuaſione con, irmant,
credemus? Ratio tamen & fides non pugnant in-
ter ſe: nec fides eſt contra ſed ſupra rationem:
Unde contra Pomponatium reéte ſtatuit Conci-
lium Later. V. Sefl. 8. Cuam verum vero minime
contradicat, onzuem aſſertionem veritati illuminateæ
Nidgei contrariam ommino falſam eſſe defnimus, &
ut aliter dogmatizare non liceat, diſtriius inlube-
Aml5. .

K. 37.

Methodus docendi Theologiam rectum
cendorum ordinem requirit, & maxime ut

Poſteriora e prioribus, quantum fieri poteſt,

eruan⸗

He Teo

erlantor
hoe ſſt
Theolon
Viamn ſe
ex J.
nobis
tur The
Thenln
teriac
difienzti
1o i⸗
Vecittib
Crentur
Uei ver⸗
etit de
Deus hi
ſoris,
Deo
Mocell
Gunm et
lss tr⸗
ſunt Cre
1E ſint
rodt
6e Mune
Cteation
omd 1
terat,
Prucks
er illo
1Atmn
erellar
fnen

in Tenre
binde enin
ethoto n
nſervi. El
ſit piſi

n, Ne pelegi
trogocantun.

ti ernm &ie
go Un K
le lt
inge gin
bet, no
Mxdeni
1s etlant
it kapti
iuſt Cn
Et . 21 6
iuuit
Hilorun d
ſali, i, gin
. vorlſtu
nr uifſun

on Agin!
Uynn ſann

De Zheologie Dogmaticæ, Natura, Gc. 137

eruantur & demonſtrentur (H. 36.). Unde
hoc fyſtema adornare placuit. Quidquid in
Theologia revelata dicitur, eo tendit, ur
viam ſalutis homini oſtendat, id quod nobis
ex S. Scriptura & Traditione per Ecoleſiam
nobis propoſita innoteſcit. Præcognita igi⸗

tur Theologiæ præmittenda ſfunt, in quibus

Theologiæ revelatæz natura, revelationis cri-
teria & fontes deteguntur, id quod in hac
diſſertatione præſenti præſtatur. Totum por-
ro opuſculum, in ſequentia capita hoc ordi-
ne diſtribuumus. Quæ in Theologia revelata
docentur, neceſſario ſupponunt cognitionem
Dei veram & genuinam, hinc primum Caput
erit de Deo, Divinisque ejus Attributis.
Deus hic unus in eſſentia, Trinus eſt in Per-

ſonis, adeoque ſequitur Cavat ſecundum de
Deo Trino. Abſolutis illis quæ ſpectant

Procefſiones Divinarum Perſonarum, dicen-
dum eſt de proceſſionibus creaturarum a Deo,
quæ transeuntes & ad extra vocantur, &
ſunt Creatio & Conſervatio, cumque creatu-
ræ ſint vel ſpirituales vel corporales, hinc
prodit Caput tertium de Angelis, & quartum
de Mundo viſibili ſeu opere ſex dierum,
Creatione hominis & ejus lapſu. Quia vero
homo lapfſus ſuis ſe viribus non erigere, &

nonniſi per ſatisfactionem Chriſti reparari po-

terat, Caput quintum agit de Incarnatione.
Fructus Incarnationis fant dona gratiarum
ex illo Myſterio emanantium, unde Cayut
ſextum eſt de Gratia Chriſti. Gratia nobis
peceſſaria eſt ut ſalutem conſequi poſſimus &
ad finem noſtrum ultimum & Beatitudinem
1 5 ſuper.

Weceſſitas
7. iad

gic.

*

138 Dihertatio Prooemialit.

ernaturalem tendamus, exponit proinde
it ſeptimum, quænam ſit hæc hominis
udo & finis fupernaturalis ultimus.
Ad eum homo tendit per actus humanos,
En Caput oktavum de Actibus humanis. Re-
gulz humanorum actuum ſunt Lex & Con-
ſcientia, igitur Cagut nonum eſt de Conſcien-
tia & Legibus. Actus humani regulis mo-
rum differmes ſunt peccata, unde Caput de-

cimum agit de vitiis & peccatis. Habitus ex

frequentatis actibus humanis regulis morum

conformibus orti vocantur virtutes, quarum

aliæ ſunt Theologicæ, aliæ Cardinales.
Quare Caput undecimum eſt de Virtutibus
Theologicis, duodecimum vero de Virtutibus
Cardinalibus. Si quando per peccata gra-
tiam Dei vel amittimus vel debilitamus in
nohbis, eam per Sacramenta reparamus, un-
de Caput derimmm tertium tractat de Sacra-
mentis in genere, & Sacramentis in ſpecie,
in ſequentibus ſeptem capitibus tractatur.

Schal. Ut certa dogmata in Theologia a controver-
fiis Scholaſticis melius dignoſcantur, expedit, ut
in diſtinétis articulis ſeparatim dogmata fidei ex-
plicentur, relatis etiam hærefibus, quæ illa ſuis
erroribus obfuſcarunt: deinde Controverſiæ Scho-
laſticæ examinentur, & denique ex his præſtru-
Stis fundamentis, Principia moralia pro doctrina
morum & reſolutione Caſuum conſcientiæ eruan-
tur.—

Theologia ſi ſpectetur ſecundum ſubſtantiam
fſuam, ſeu prout eſt ſcientia, qua fides ſaluber-
rima gignitur, nutritur, defenditur & robora-
tur,

DTee

r,
ſne pr⸗
Precept
Proponn
Eeneteh
VIr gen
Nuttiur,
renis ate
Nibus Th
Kekenclito
tar. U
lu polin
Crit
Uet ut
nmn e
lottur
meimbri

Pount en
Kenatie⸗
Derleſie
keologe
Pud L
Mu 8
1 lane
gll Nior

Etant

tos,
Chele

.

onit uin
Hec Honit
Ulis Win
18 humum
manis.
Lex
de Conſtt
lerlls n
de Cunt
Habtnue
gulis nan
es, O
Cardinn
irtutin
e Viront

peccituß

ehilitamu!
aralnls,
t Ge n
is in ſei
trattatu.
a4 rune
enhetl/
,e iI
Koſeiee
la N Gi
ientiee

ſiin,

e 4
Gnn
On

.

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 139

tur, eſt toti Eccleſiæ ſimpliciter neceſſaria, nam
ſine prædicatione, per quam myſteria &
præcepta Evangelica non ſolum ſimpliciter
proponuntur, ſed etiam omni momentorum
genere pro auditorum captu firmantur, fides
vix gignitur: fine docétrina ſpirituali non
nutritur, ut ad opera procedat, ſed a ter-
renis affectibus facile ſuffocatur: ſine ratio-
nibus Theologicis contra adverſarios non
defenditur, nec in cordibus fidelium robo-
ratur. Unde Deus fſapientiſſime in Eccleſia
ſua poſuit Doctores in &dificationem corporis
Chriſti Eph. 1. Et Apoſtolus Epiſcopum mo-
net: ut ampleſtatur eum, qui ſecundum dolctri-
nam eſt, ſidelem ſermonem, ut potens ſit in do-
Srina ſang, & eos qui contradicunt, arguat.
Igitur toti Eccleſiæ licet non ſingulis ejus
membris Theologiæ ſcientia eſt neceſfſaria.

2. Quodſi vero Theologia conſideretur
prout eſt certa dogmatum collectio & ſy-⸗
ſtematica diſpoſitio, non eſt quidem toti
Eccleſiæ ſimpliciter neceſſaria, ſiquidem ſine
Theologia, ſcholaſtica methodo tradita, Ec-
cleſia apud Græcos usque ad ſœculum octa-
vum & tempora S. Joannis Damaſceni, &
apud Latinos usque ad ſœculum duodeci-
mum & tempora Petri Lombardi floruit.
Eſt tamen utiliſima tum propter rudiores,
qui aliorum inſtructione indigent, ut præ-
cipua Religionis Chriſtianæ capita recte ad-
diſcant: tum propter futuros Eccleſiæ mini-
ſtros, quorum eſt dogmata a controverſiis
ſcholæ diſtinguere, veritatum, quas alios
. docent,

Theole giæ
Scholaſti-
& origo.

140 Diſſertatio Prooemialie.

docent, rationem reddere, eas adverſus ho-
ſtes defendere, & de ſingularum momento

judicare: tum propter adverſarios, qui er-

rorum ſyſtemata veritati opponunt, & mo-
do hune, modo alium articulum impugnant,
nec a recte credentibus diſtingni poſſunt,
niſi totius Religionis ſyſtema exiſtat. Meri-
to ergo Concilium Canſtantienſe ſeſſ. 8.
damnavit illum articulum Wicleffi, ubi di-
cebat Univerfitates ſtudia & Collegia vana
garrulitate effe introducta. Et Concilium
Viennenſe, & Tridentinum ſeſſ. §. ſtatuit,
ut in hac Theologia inſtituantur Magiſtri in-

dicta præbenda & ſtipendio.

Schol. Præter Wicleffum Lutherus & Calvinus Theo-
logiam Scholaſticam inverecunde carpunt, &
Scholas noſtras Lutherus lupanaria, Calwinus con-
ventus idololatriæ vocat, & Wittenbergenſes
a. 1520. libros Theologicos Scholaſticos flammis
tradiderunt. Urgent potiſſimum quæſtiones inu-

tiles in nonnullis noſtris Theologis repertas, ſed

praterquam, quod hodie non ita illis amplius in-
ſudemus, ſciant adverſarii, Theologos noſtros
ad earum explicationem coaétos fuiſſe ab ipfis
noſtris adverſariis multas objeétiones oggerenti-
bus, unde ſaltem ad earum fſolutionem condu-

cunt. 5
G. 39.
In Libris Novi Teſtamenti nullum hujus
generis ſyſtema deprehenditur. Evangeli-
ſtæ, qui tantum vitam Chriſti resque ab eo
peractas deſcripſerunt, methodicam Theo-
logiam nobis exhibere nou voluerunt. Apo⸗
ſtoli, qui poſt Aſcenſionem Chriſti Evan-

gelium gentibus annunciabant, Eccleſias non
ſcri⸗

NeI.

Niptis
eyibebw
Cecalio
Uls or
Pita d

tollebe

Pietats
Menctn
alisin
Thenng
tis iis
ur eo ei
Et hrerf
fones,
Nemn i
Sedat
conmmni
Paulus
Ha de,
17 ſen
2 Kpt.
Dochin,
tur in (o
Atebantnl
hophetz
tis Dropn
Einemr
Plice tr

1. H
Ditubos
te tun

KNinti

geruske
n Wonen
1os, Alii
Unt, A
impngen

Cni oln.

lgt. M
le ſ.
lell, Wii
legn in
t Condliu
I 5. Cuni
tMleeibit

CAimsl
e Cappolt,
(Cilxinnmet
Fittendelgen
Pieos Iin
eſione 1
1s reheſti,
lis D
logs n 1/
fulſe u
nes õ
tionen (C

nin⸗
1et⸗
DGdice

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, Se. 141

ſcriptis, ſed orali prædicatione plantabant.

Scribebant autem ad eas jam converſas, uti

occaſio ferebat. Nam aut controverſias l
illis ortas dirimebant, aut nonnulla fidei ca-
pita de induſtria explicabant, aut abuſus
tollebant, aut vacillantes confirmabant, aut
pietatis ſtudium & vitiorum fugam com-
mendabant, aut veritatem doctrinæ ſuæ ab
alis impugnatæ demonſtrabant, unde totum
Theologiæ ſyſtema artificioſe diſpoſitum ſcrip-

tis ſuis non inſeruerunt. Non tamen viden-

tur eo etiam tempore defuiſſe methodicæ li-
cet breviores articulorum fidei vel deſcrip-
tiones, vel orales explicationes, quæ ratio-
nem ſyſtematis habuerint, tum quia hoc exi-

gebat munus erudiendi plebem Apoſtolis

commiſſum; tum quia hanc methodum S.
Paulus præſcribit Rom. 12. V. 6. per illa ver-
ba ιααποε τπſ nisaορ rationem Fidei, ubi
V. 7. ſequitur: Qui docet in doltrina: tum quia
ad Eph. 4. dicuntur nonnulli dati Eccleſiæ
Dodtorer, quorum omnis opera ſane veriaba-
tur in docendo, & qui alia docendi methodo

utebantur, quam Apoſtoli, Evangeliſtæ,

Prophetzæ & Paſtores; qui nimirum ex ſerip-
tis Prophetarum & praædicationibus Apoſto=
lorum przæcipua dogmata colligebant, in or-
dinem redigebant, & rudioribus Perſpione G&

ſoolide tradebant.

2. Hunc morem a primorum ſœculorum
Patribus ſervatum eſſe, tum ex rei necefſi=

tate, tum ex exemplorum autoritate, tum

ex antiduifſfimat um ſcholarum celebritate col-
ligere

Diſſertatio Prooemialit.

ligere licet. Nulla vero vel pauca eaque im-
perfecta ſyſtemata icriptis ad nos transmiſſa

eſſe, mirandum non eſt. Nam præcipui

Deoctores, quorum ſeripta habemus, non

erant ſcholaſtici, ſed Eccleſiaſtici, quorum
docendi ratio a ſyſtematica plurimum diſſere-
bat. Eorum opera inprimis verſabatur in
Commentariis & Homiliis componendis, re-
ſponſis reddendis, & impugnandis adverſa-
riorum hæreſibus. Dogmatum ergo ſyſte-
matica diſpoſitio iis relicta fuiſſe videtur,
qui ſcholis præerant, quorum non adeo mag-
na copia erat. Aliqua tamen etiam in viro-
rum Eccleſiaſticorum ſcriptis Theologica ſy-
ſtemata occurrunt. Referri huc poteſt S. Au-
guſtini Enchiridion, ſeu Liber de fide, ſpe
& charitate, quem velut Epitomen divinæ
Doctrinæ rogatu Laurentii ſcripſit ſequendo
ordinem Articulorum in Symbolo Apoſtolico
obſervatum, cui partem Theologiæ practicam
adjecit, cujus momenta ad Spem & Chari-
tatem revocabat. Ante S. Auguſtinum ſimili
labore in oriente functus eſt S. Cyrillus Hie-

roſolymitanus. Extant ejus ſermones Cate-
chetici, quibus baptizatos de ſummis fidei ar-

ticulis monere voluit. Secutus eſt Symbo-
lum Nicænum, cujus ſingula dogmata fin-
gulari oratione diſcuſſit, ſuppoſito fundamen-
ti loco aliquo ſcripturæ diéto. Cyrillo anti=
quior eſt Lactantius „cujus habemus Inſtitu-
tiones Divinas, in quibus de ſpe, vita, ſalute,
immortalitate & Deo loquitur.

3 . LA⸗=

Ne n

Lien
Molſus 4
qoicſim
eke opos
ſe in
tantum
tur, ſed
extat.
butis ben
Seclul 4
Gefiuntion
(ito.
Relgioris
§ Damal
Ndl a
logien,e
Concilio
Giſponer
Eperun
Gocendi
tur, Nom
Pkireps
Mrellus e
libir.
n⸗ ni
lhinis.
Geram,
kauud
lrnn
Iltate,
Lekherin
Lohlecutn
Lerandre

Uentuta 0

.

en enlein
0S tknknil
An Pechi
hennns, M
fici, gunn
imum le
Vetlabatu
onends,
ndis Me
n ego t
niſſe fü
on adeon
tiann ini
eologica!
okd.
tomen di
pit ſenn
o Apott
gir Prla
en Elt
uſtinuntt
Criluek;

mones

elt Sl

gagmn
o kundn:
Culor⸗
e, Nn I

—

=

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &-. 143

3. Licet vero priſcis illis temporibus non
prorſus defuerint ſyſtemata Theologica, an-
tiquifſimum tamen, quod exiſtit, creditur
efie opus S. Joannis Damaſceni de Orthodox a
fide in quatuor partes diviſum, in quo nen
tantum plures fidei articuli plenius tractan-
tur, ſed etiam in meliorem ordinem digeſti
extant. Prima pars de Dei exiſtentia, Attri-

butis, Perſonis & operibus ab eo creatis agit.

Secunda de Providentia, Præfcientia, Præ-
deſtinatione & lapſu hominum. Tertia de
Chriſto. Quarta de fide, Baptismo aliisque
Religionis Chriſtianæ capitibus. Vixit autem
S. Damaſcenus ſoœculo octavo. Szæculo XII.
apud Latinos etiam nonnulli dogmata Theo-
logica, e S. Scriptura, Scriptis Patrum, &
Conciliorum decretis colligere, certo ordine
diſponere, & fingulari methodo elaborare
coperunt. Unde nata eſt nova Theologiam
docendi ratio, quæ quia in ſcholis recipieba-
tur, nomen Theologiæ ſcholaſticæ obtinuit.
Princeps licet non primus, qui hoc opus ag-
greſſus eſt, erat Petrus Lombardus, cujas
Libri IV. ſententiarum extant. In primo li-
bro tractatur de Deo, Trinitate & Attributis
Divinis. In ſecundo de Angelis, opificio ſex
dierum, Homine, lapſu, libero arbitrio,
peccato originali & actuali. In tertio de Chri=
ſto & virtutibus præcipuis Fide, Spe & Cha-

ritate. In quarto de Sacramentis. Opus hoc

celeberrimum tantam ubique Auctoritatem
conſecutum eſt, ut a præcipuis Doctoribus,
Alexandro ab Hales, Alberto M. S. Bona-

ventura commentariis illuſtratum fuerit. Fue-

runt

144 Diſſert. Prooemialit. De TIheologic &c.

runt tamen qui Lombardum imitari, quam
interpretari maluerint, & ejus exemplo exci-
tati ſyſtemata Theologica alio medo elabora-
verint. Hos inter præcipuus eſt S. Thomas
Aquinas, qui ſummam Theologiæ ſcripſit,
Angelicum opus in tres partes diviſum. Pri-
ma continet Doctrinam de Deo & Attributis
Divinis, Trinitate, Creatione Angelorum,
rerum materialium & hominis, Imagine Di⸗
vina & gubernatione rerum. Secunda pars
in duas partes diviſa fere tota eſt practica &
de actionibus moralibus, virtutibus & vitiis
tractat, nonnulla tamen dogmatica, de pec-
cato originali, actuali & gratia continet.
Tertia pars totam Doctrinam de Chriſto &
Sacramentis exhibet. Hoc ſyſtema plerum-
que ſequuntur noſtri Theologi, qui rejeftis

nonnullis inutilibus quæſtionibus, quæ in

Theologiam irreſperant, dogmata noſtræ
fidei ex S. Scripturæ, Traditionis, Patrum
& Conciliorum momentis ſolidiſſime demon-
ſtrant. .
Schol. Scholas primis Eccleſiæ Szæculis floruiſſe cer-
tum eſt. In his non ſolum pueri & rudiores, ſed
& futuri Eccleſiæ miniſtri erudiebantur Celeber-
rima fuit Alexandrina, in hac docuerunt Pantæ-
nus, Clemens, Origenes, Heraclas, Diony ſins
& alii. Hos ſyſtematica docendi methodo uſos
fuiſie, res ipſa, ut, credamus, poſtulat, & licet
in eorum ſcriptis hæc ſyſtemata non reperiantur,
forte tamen injuria temporum perierunt, vel vi=
va ſolum voce auditoribus communicata ſunt.

ðõ

–

CAPUT

Drl

Co
mitdr.
tevel,
Moen
greece
Mures
Cont 5
UrcE
Unit en
iN Hel
oX 0
Eil,
Uide
Onne,
Deng ſe
end, Ve
Muntigti
5 ſ
15. in!
Muünhlter
olun i
tiant 1

Alen

heoſorir 6 omrro 145

nitn e
exennpben
n CAFPUT I
elt In
logie in D E
dein DEO, DIVINISQUE EjjUS.
0 Ack ATTRIBUTIS.
e Augeon
, Hbntrel 8 535
19 Mudd . 0 .
SecAM g H F. 40. ⸗
ſtrlin . ns eft Ens a ſe, quo melius eſſe & ex- Deus /
Gtivus n A cogitari non poteſt. Ens a ſe:
tica, dk Schol. Deus variis nominibus in S. Scriptura expri- Vayia no=
tn conti mitur. Exod. 15. v. 3. Deus nomen ſibi proprium mina Dei:
Ee Cnüc revelavit ) & foli ſibi vindieavit Iſ 37. v. 20.
“ le Hoc nomen dicitur a Judæis quatuor litterarum.
ͤ rcs græce rergan,gazttaro, quem litterarum numerum
i, gu 6 plures nationes adhucdum retinent. Græci di-
lbus, N cunt Sces, Latini Deus, Hiſpani Dios, Galli Dieu,
matt Turcæ Alla, nonnulli Itali Idio. Nomen hoc
lonis, QHuit ex radice Chaldaica 31, cui reſpondet ra-
illime d dix Hebraica fuit. Sed mire ex hac radice

vox compoſita eſt ſumptum eſt ex præterito

1koni Kal, ) ex participio præſentis Kal, : ex futuro

ndie, Piel, ut etiam nota futuri eſt. Unde etymolo-
bantnr len gice 117) fignificat eum, qui extitit, exiſtits
ocnenut . nunc, & exiſtet in futurum; & Exod. 3. v. 14.
nrle, Dol, Deus ſe explicat & TS Dee Ero qui
nein erd, vel füm; qui ſum. Certa hujus vocis pro=
Ckat, E nuntiatio nondum ſtabilita eſt. Clemens Alex.
pon kiheii l. 5. ſtrom. pronuntiat, Juho. Theodoretus q
eteruit i 15. in Exod. Jave. Genebrardus Gelme; com-
Annien i muniter ſonat, gehova. Judæi hoc Nomen Dei
ſolum in Templo; non vero extra illud pronun=
9 tiant; quia fofte gentiles Jovi ſuo illud impoſue=
runt 5
Sehram Inſtit. Theol. Tom I= K

146 Caput I.

runt, quibus ne anſam abuſus præbeant, ab eo
abſtinere malunt, & extra Templum loco ejus
ſubſtituunt vocem Adonai; & quia puncta No-
minis lh ex punctis vocis 2& excepta pri-
ma vocali, quæ propter litteram gutturalem N&
non patitur Scheva, defumpta funt, nomen
utpote propriis punctis carens, dicitur
ineffabile, ſeu nen poſſe pronuntiari. Hoc no-
men Deo efſentiale eſt, cum exprimat exiſten-
tiam Dei a ſe, & nulli alteri enti ſine reſtrictione
tribui poteſt. Alterum nomen eſt 71) II. 26. v. 4.
quam vocem alii per Syncopen 1 & ) ex 7E
derivant, ſed non apparet, unde Mappik oriatur.
Alii per apocopen ê] & J. Alii pro voce pri-
mitiva habent. Hoc nomen iterum ſoli Deo in
S. Scriptura tribuitur, unde Alleluja ſignincat:
laudate Deum. Tertium nomen eſt 9 8 Pf. 22.
v. 2. a radice O N fortis fuit, improprie etiam
creaturis tribuitur. Guartum nomen eſt h
vel — rN „ quam vocem Guſſetius cenſet

efſe primitivam: alii eam ab „ Deus fortis, &

— illi derivant; ſed ſic in ſingulari per inS
efferri non poſſet. Ali a radice 598 juravit
derivant, ut denotet Numen per cujus nomen
jurandum eſt. Alii denique a voce Arabica 717
derivant, quod fignificat adorare, ut ita denotet
Numen adorandum. Subinde etiam improprie
creaturis tribuitur Pf. 82. v. I. Quintum nomen
eſt Uú quod a relativo V & oritur, &
ſignificat omnipotentem. Sextum nomen eſt 8
aà radice [N& robuſtus fuit, & Dominum poten-
tem fignificat vero eſt heemanticum; ſoli Deo
hoc nomen tribuitur. Septimum nomen eſt 11n

HNA —hi& Dominus Deus Exercituum.

In Novo Teſtamento Deus dicitur 976 b, &
daoerns. . F. 41.

Deu
ſec eti⸗
Himo
exiſten
ba ein

nepante
Ganh!
Nulhat
Croppe,
inle n
exicl
ſentie
6do dude
ündrn

tationen

De Deo, Divinirque ejus Attributir. 147

Tennt, dt H. 41.
lum Dod .
big gutih Deum exiſtere non ſolum ex S. Seriptura, Deus ei⸗

Neno ſed etiam ex ratione manifeſte cognoſcimus. ſiit.
gme Frimo S. Scriptura omnibus paginis de Dei
iunt, m exiſtentia teſtatur, adeo, ut prima illius ver-
cres, d ba eandem inſinuent Gen. I. v. I. eamque
ii negantes pro ſtultis declarantur Pl. 13. v. I.
Hrim 6 ecundo Ratio ex metaphyſica petita eam de-
fnen monſtrat. Nam mundus eſt ens contingens,
E quia oppoſitum ejus non eſt impofſibile, ad.
1 af eoque non ſolum aliter, ſed etiam omnino
N non exiſtere poteſt, ergo rationem ſuæ exi=
io e ſtentiæ non in ſeipfſo, ſed in alio a ſe diſtin=
un ſil Gto habere debet, hoc vero Ens a mundoe
kisg diſtinctum non rurfus in alio, ſed in ſeipſo
144N rationem ſuæ exiſtentiæ habere debet, ne
inn ſequatur proceſſus in infinitum, igitur Ens
wonn d a ſe & conſequenter Deus exiſtere debet-
Glleins ½ NMe juvat dicere, ſaltem totam collectionem
UeHE eſſe neceſſariam, licet ſingulæ ejus partes
gume fint contingentes; quia contingentia non
e NSE Ccompetit fingulis partibus, prout præciſe par-
r se tes ſunt, & accidentaliter; ſed eſt prædica-
Nethe tum eſſentiale, quod tum partibus, tum toti
„Nte convenire debet. Hoc argumentum docte
etnm proſequitur S. Auguſtinus l. 8. de Civ. eap. 6.
Gim Deinde Deus eſt Ens perfectiſſimum, quo
NH. melius eſſe & eogitari non poteſt, ita natura
nona nos de Deo inſtruxit, quæ cum Chymæris
non luctatur: fed inter omnes perfectiones
numeratur primo exiſtentia, ergo illam ſal-
A tem poſſibilem Deus habere debet; cumque

148 Caput I.

& reipſa ſemper extitit, cum nulla perfectie

illi deeſſe poſſit. Zereio Ratio Phyſica ſub-

Atheis-

ſcribit. Omne, quod exiſtit, vel factum eſt,
vel non eſt factum: ſed non poteſt dici, omne
illud eſſe factum, quod exiſtit, alias enim
eſſet factum a ſeipſo, & conſequenter prius
& poſterius ſeipſo, cum cauſa ſit prior ſuo
effectu. & effectus poſterior ſua cauſa: er-
go aliquid exiſtit, quod non eſt factum, &
a quo cætera facta ſunt. Ens autem non
factum ſed a ſeipſo exiſtens eſt Deus, igitur
exiſtit Deus. Quarto Exiſtentiam Dei præ-
dicat mirabilis hæc mundi diſpoſitio, cor-
poris humani fabtica, quæ certe aliunde
quam a ſe habent, quod ita ordinate ſint
conſtructa: omnium denique hominum con-
ſenſus paucis exceptis, qui opere potius,
quam mente Deum negant.

Schol. r. Atheismus eſt opinio, qua exiſtentia Dei

mus quill. negatur. Atheismus alius eſt verſonæ ſeu negatio

quoiuplé-
Ces.

exiſtentiæ Dei, quæ alicujus menti vere ineſt:

alius Doſtrinæ, quæ ex hypothefibus alicujus An-
thoris per legitimam conſequentiam erui poteſt,
licet Auctor Atheismum non approbet. Athei
alii ſunt Theoretici, qui opinionibus & verbis im-
mediate: alii Praftici, qui faétis exiſtentiam Dei
negant. Theoretici funt vel Siusſtematici, qui ne-
gata Dei exiſtentia ex alio quodam principio re-
rem originis, permutationis & nexuum rationem
reddi poſie ſibi perſnadent, & ex hypotheſibus
hunc in finem inventis Syſtema conſtruunt. V el
Extraſe’fiematici, quibus ſufficit, Deum negaſſe,
licet ignorent, quomodo negato Deo, rerum ori-
go explicari poſſit, quique putant exiſtentiam Dei
non fufficienter probari, darique cauſas ſatis gra-

ves, eam neganck. Ad extraſ) ſtematicos refer-
tur

N

tur Dre
tiatn
de rer

Ieſol. 2
Ortum
& in
wo⸗
Vocint
Beui
I. Den
le ptel
lirril
9Unnn
Aulamme
Teceſiar,

Eüſtonn

COrdor
Unle
Kamdb
mantun
ti
At, 3
Verſum
Oimnlia
labent,
Aunt: te
tiones ni
tones &
Vitntes
nnes
bereſhti
el orin
*WSä
ehs m
nem,
1onpofit
Pofttum
uthi

De Deo, Divinirque ejus Attributir. 149

aes tur Protagoras ſeu Diagoras, qui primus exiſten-
lial tiam Dei negaſſe dicitur, licet non conſtet, quid
el kanmt de rerum origine ſtatuerit.
eſtcher Schol. 2. Athei ſyſtematici ad explicandum rerum Eutaliſta-
, Alls td ortum negata Creatoris exiſtentia vel ad internam rum ſy-
bentel & inevitabilem rerum necefſitatem confugiunt, ſtema.
lt in & vocantur Fataliſiæ: vel ad caſum fortuitum, &
in ak:⸗ vocantur Caſuiſtæ. Inter Fataliſtas fſamoſus eſt
n ſada⸗ Beneditus de Spinoza, cujus ſyſtema hoc eſt. Spinoza
lt dun, I. Deus eſt unica fubſtantia, quæ exiſtit & exiſte- IJuſtema.
Is AWken 1 re poteſt 2. Præditus eſt duobus attributis, ſci-
Deus, E licet infinita cogitatione,. & infinita extenſione.
iam Deiſ 3. Utrumque hec attributum ſemper ex interna
St quadam & abſoluta neceſſitate modificatur. 4. Hac
holtio, neceflaria modificatione gignuntur omnia, quæ
elte Aiu exiſtunt, mentes quidem, infinitæ cogitationis;
OtGien corpora vero, infinitæ extenſionis modificatione.
honrinun: Unde 5. Spiritus & corpora ſunt modi Divinitatis, Pantheis-
WMB & ambo in ipſa Dei ſubſtantia & eflentia ſunt & for- mus.
5 mantur. Quare cum Spinoza exiſtentiam ſubſtan-
tiæ a mundo diſtinétæ neget, exiſtentiam Dei ne-
gat, Pantheismum indueit, quia totum hoc uni-
1n exiſteni verſum Deum eſſe ſtatuit: negat miracula, quia
no ſelt omnia ſufficientem ſui rationem in rerum nexu
genti ven⸗ habent, adeoque ordinem naturæ non tranſcen-
Epus Aene dunt: negat revelationes Divinas, quia cogita-
fiam eni) tiones noſtræ ſunt ipſius Dei ſeu mundi cogita-
pre tiones & modificationes: negat diſcrimen inter
bus Eſenn virtutes & Vitin, prremis & pœnas tollit, quia
8 exiſeni⸗ Oomnes actiones noſtræ ſunt modificationes neceſ-
finaniͤi ſariæ ipfius Dei: denique negat creationem &
Gan Pin, annihilationem, quia omnia non ex nihilo, ſed per
gendNn i neceſſariam emanationem medorum ex eſſentia

Dei oriuntur. Hoc ſyſtema Spinozæ fibi ipfi con-
tradicit: nam I. unica illa ſubſtantia neque eſſet
ens ſimplex, quia habet fimul infinitam extenſio-
nem, quæ cum ſimplicitate pugnat: nec eſſet ens
compoſitum, alias enim non cogitaret, cum com-
poſitum ſeu corpus cogitare non poſſit, uti pro-
bant Philoſophi. 2. Ex ſola cogitationis modifi-
K 3 catio-

150 Caput I.

catione mentes & Spiritus gigni non poſſunt, alias

enim, quando mens humana cogitat, cum habeat
rerum ideas, quæ ſunt modificationes cogitationis
Divinæ juzxta Spinozam, quælibet cogitatio no-
vam mentem, Spiritum ſeu animam produceret,
& ſic homo tot haberet animas, quot cogitatio-
nes, quo nihil eſt abſurdius. Item corpora ex
ſola modificatione infinitæ extenſionis prodire
non poſſunt, ad hoc enim requiritur diviſio rei
majoris in partes minores, & conſequenter res
extenſa partibus conſtare, & diviſibilis eſſe de-
bet, quod tamen Spinoza de Deo negat parte
I. Eth. prop. 15. 3. Juxta Spinozam Deus idem
fimul affirmaret & negaret, vellet & non vellet:
alii enim homines id affirmant, quod alii negant,
id volunt, quod alii nolunt, cumque juxta illum,
quidquid humana mens cogitat, & voluntas vult,
id Deus ipfe cogitet & velit, Deus idem fimul
affirmaret & negaret, vellet & nollet.

Solvuntur Schol. 3. Argumenta Spinozæ ſunt I. non datur

objedt.
pinoz.

alia fubſtantia præter Deum, nam hec explicari
deberet per aliquod attributum Dei, quod feri
nequit; cum enim Deus fit ens infinitum, de eo
nullum attributum, quod efſentiam ſubſtantiæ ex-
primit, negari poteſt, & conſequenter duæ ſub-

ſtantiæ idem habentes attributum exiſtere non,

poſſunt. Reſp. Omnis ſubſtantia per aliquod Dei
attributum, id eſt, perfectionem ejus ab illa par-
ticipatam explicari poteſt, ita ut illa in Deo ſit
infinita, in aliis vero fubſtantiis finita & limitata,
adeoque talis ſubſtantia non ſit ipſe Deus. Ex
quo proinde clare ſequitur non dari duas ſubſtan⸗
tias ejusdem attributi, ſed tantum diverſi, ſcili⸗
cet, in Deo infiniti, in creaturis finiti & partici-
pati. II. Cum Deus ſit omnino infinitus, ita ut
in omni genere nulla prorfus re terminari poſſit,
adeoque nihil præter eum eſſe poteſt, ne in ali⸗
qua linea terminetur. Keſp. Per ſubſtantiam fini=
tam Deus non terminatur, cum illa in alia ſpecie
determinata collocata ſit, quod nos finitum dici=
mus;

N.

MIs, I
catur.
ſer ſe e
inciget
mani be
Gvci ron
let cone⸗
glis Uin
Penberet
Gle ſoln
& nodlfi
ſobſtantin
Ninoze
( ett, d
medium
nodis ſn
Pendens
ſe inii
ſ imm
ſpinins
mis dir
Uta 3
etiam P
immaten
Dus una
mentem
t, dari
Unicam ſ.
tie,
r oni. P
Dn. 14 N
AUgumerte
trinmn ad
Unbra Di
W
ultttionn
ells eye
Conleckati
lunt.

De Deo, Diviniceque ejur Attributit. 151

mus, Deus vero ſub limitata ſpecie non collo-

vohnhui catur. III. Subſtantia eſt id, quod in ſe eſt, &
nti per ſe concipitur, hoc eſt cujus conceptus non
WS indiget conceptu alterius rei, a quo for-
coglion mari debeat: proinde una ſubſtantia ab alia pro-
Moltti duci non poteſt, alias enim conceptus unius ege-
vorekti ret conceptu alterius rei, a quo formari debeat,
n oorhan⸗ quia illius cognitio a cognitione ſuæ cauſæ de-
lonis nie⸗ penderet. Ergo unica ſolum ſubſtantia datur,
n Cit uzæ ſolum diverſa habet attributa, affeétiones,
focnenntt modificationes, penes quas, non vero penes
beiis &El ſubſtantiam res omnes differunt. &eſv. Definitio
o Megnt Spinozeæ ſubſtantiæ temere omnino ab eo confi-
n Denii Ga eſt, ab uſu ſanæ Philoſophiæ recedit, & quid
Y non i medium inter ſubſtantiam & accidens exprimit:
Aai egn nobis ſubſtantia eſt ens per ſe ſubfiſtens, non de-
e onn U pendens a ſubjecto, cui inhæreat. Hæœc ſi ſit ex
VODortN ſe infinita, Deus eſt; ſi finita a Deo creata eſt;
N ien 1 ſi immaterialis intellectu & voluntate prædita,
let. ſpiritus; ſi materialis, corpus eſt; adeoque habe-
. vo mus diverlſas ſe ubſtantias „non ſolum penes attri-
nec enn buta a perfeétionibus Divinis participata, ſed
Gnt etiam penes finitum & infinitum, materiale &
nn, e immateriale in ſe diverſas, quibus quidem omni-
ntir⸗ bus una ratio generica ab omnibus ſpeciebus per
ter i mentem ahbſtraéta convenit, ac proinde dici po-
ert taſt, dari in mente noſtra, ſeu concipi a nobis
eh unicam ſubſtantiam, ſeu genus ſupremum ſub-
er Per ſtantiæ, quæ tamen a parte rei ad diverſas & di-
s n ho ſtinctas in ſe ſpecies eſt contracta. Vid. Brukeri
1 lin⸗ hiſt. crit. Phil. Per. 3. Part. 2.
6 Dens Schol. 4. Edelmannus Spinozæ Atheismum novis Edelman-
lns n argumentis ſtabilire voluit, docendo Deum & ma- ni ſaſſtema.
Given 1, teriam ab æterno extitifſe, quæ materia cum ſit
iE. umbra Divinitatis, hine mutationes, quæ fiunt in
n mundo, non ſunt niſi umbra modificationum, &
hni iͦſo mutationum Dei, unde nulla creatura, ſed ſolus
Ende, Deus revera exiſtit & agit. Ex quo proinde omnia
et⸗ cunb⸗ conſectaria, quæ ex ſyſtemate Spinozæ (Schol. 2.)
ſun e fluunt. Verum ſi mundus eſt umbra Divinitatis,
nine K 4 qua-

152 Caput I.

qualis umbra corporum eſſe ſolet, Deus corpus
eſt, & lux adefſe debet, cui Deus ſit expoſitus.
Deus continuo mutaretur, & rebus, quas ſenti-

mus & cernimus nihil realitatis, ſicuti umbræz

ineſſe poterit, vel ſi quæ fit in iis realitas, &
eatenus eas Deum ipfum eſſe credas, ubi tunc
illius umbra erit. Si dicas, non ita craſſe Edel-
mannum de umbra intelligendum eſſe Verum
hæc una ejus eſt de hac umbra explicatio. Rur-

ſus ſi homo nihil cogitat, nibil agit, ſed Deum

tantum in ſe cogitare & agere patitur, quanta eſt
impietas, eos ſtultitiæ arguere, qui aliter quam
Edelmannus de Deo ſentiunt, non enim ipfi, fed

Deus ita in illis cogitat, & tamen his ſcommati-

bus turgent omnes libri ejus. Neque objicere
poteſt, non ſe, ſed Deum ita ex ſuo ore loqui, hoc
enim modo Deus ipſe erit, qui per os Edelmanni

ſua opera in aliis hominibus calumniatur. Deni-

que contradiétiones, quas Schol. 2. perſpeximus,
in y'ſtemate Edelmanni etiam reperiuntur. Dicit
I. creaturæ continuo mutantur: Ergo fiunt, non
vero exiſtunt. Keſp. Mutantur tantum acciden-
taliter, adeoque exiſtere debent. II Quod fae-
tum eſt, non fit: ſed creaturæ factæ ſunt, Ergo
non fiunt, conſequenter non ſunt creatæ. Reéſp.

Quod factum eft non fit, dum factum eſt, ſe-

cus vero, dum fieri incepit. III. Deus ab æ&ter-
no eſt ens aétuoſiſſimum: nulla autem aétio datur

niſi illi paſſio in aliquo ente reſpondeat: Ergo

etiam materia quæ patitur, æterna fuit. Reéjp.
Actioni corporum in corpora, non vero opera-
tionibus ſpirituum paſſio reſpondere debet.

Athei Ca- Schol. 5. Alterum Atheorum ſyſtematicorum genus

NKuiſt.

eos compleétitur, qui mundum ſine Deo faétum,

& eaſu ortum eſſe finxerunt, adeoque Caſuiſte vo⸗

cantur. Ita Epicurus ſenſiſſe creditur, cujus ſy-
ſtema hoe eſt. I. Extiterunt ab æterno corpora
tenuiſſima ſeu atomi diverſæ figuræ & magnitudi=

nis. 2. Hæc ſuo pondere & gravitate moventur

in vacno infinito, ad quem motum fortuito oon-
citan⸗

N

cttantur,
io ſolo
tum Pon
tantam el
ſei etium
Unde
le, .
eziltent
nCru
tuito k⸗
ODaun.
Ilun
M6 S
aitione
eit. Nt
turt, i
ROrnm
ileamn
ghatumn
onn..
lomninen
Centur!
Nel in
Drohoſti
Cuin ſe,
tur Athe
Tuin Den
Nlleet 6
Nininmn
ben ei
Tereint
rhri
IS Creat
Dra. 1
prior
Uecelſite

De Deo, DVivinieque ejur Attributit. 153

