ransrmn
ſel e

Du
ieitur,
on 7,

Dere

tr)
Uſſet, 4
Cin Omnn
Uun pen
Niltatem
mme
erdis Di
Cn eſt.

girrin
36 Dirins

Dean
Oufenns
1n intirit
Bilhikäte
inas
er
ltegr 5

fiin cona
er gint
Ihent en

in iel
s, Cllt⸗
landa at
wendinzr
dem enn
Xternom 1
, cum ron
1 renns
pontun
ti coniin!

De Deo, Divinis que ejus Attributir. 255

G. 122.

Habitus veritatem dicendi, quando uti- Veyacitas
litas vel neceſſitas exigit, dicitur Veracitas. quid.
Arcanam enim veritatem ſine utilitate reve-
lare vel garrulitas vel infidelitas eſt.

Deus ſumme verux eſt. Sic Pſ. 32. V. 4. Deus
dicitur, reltum ſeu verum Verbum Domini. ſumme
Rom. 3. v. 4. Eſt autem Deus verax. Ratio verax eſie
eſt: Deus non ſolum pro omnilcientia ſua
(§. 62.) omnem veritatem diſtinctifſime co-
gnoſcit, adeoque dicere poteſt, ſed etiam,
quia omnium creaturarum, maxime homi-
num perfectionem pro infinita ſua bonitate
vult (H. 114.) ſemper, quando in eorum
utilitatem cedit, veritatem profitetur: Er-
go ſumme verax eſt (H. 122.) Unde etiam
verbis Divinis ſine ulla dubitatione creden-
dum eſt.

Schol. Hinc Deus mentiri non poteſt. Juraſſe tamen Mentin;
legitur in S. Scriptura, ut homines ad fidem ver- gαααt.
bis Divinis habendam magis moverentur.

H. 124.
Deus quatenus promiſſa ſervat, fidelis: Deus eſt
quatenus comminationes exequitur, ſeverus fidelis, &
dicitur: Exempla Divinæ ſidelitatis habemus/α
in nativitate lſaac. Gen. 21. V. I. 2. Et in
Nativitate Chriſti ſecundum promiſſiones
Divinas Gal. 4. v. 4. Item Fidelis vocatur
2. Cor. 1. vV. 18. Fidelis aulem Deuf. Et
I. Thefſ. 5. V. 24. Severitatis exempla habe-
mus

256 Caput I.

Omne ba-
ticiniunm
a Deo da-
tienz inm-
pletur.

Sanhitas
guid.

mus in Adamo peccante. Gen. 2. 3. in uxore

Lothi. Gen. 19. v. 17. 26. Et Deus Deut. 4.

v. 24. dicitur ignis conſumens, qui injurias
ſibi illatas punit. Ratio eſt: Qui veritatem
dicit, ille vult ſuas promiſſiones boni, &
comminationes mali ſervare, nam ſi non
vellet, non dixiſſet in promittendo vel com-
minando veritatem: Deus igitur ſuas pro-
miſſiones & comminationes fervare vult (§.
123.) Sed qui eas vult ſervare, & poteſt ſer⸗
vare propter ſuam omnipotentiam, ille ſer-⸗
vat, ſi enim non ſervaret, aut non vellet,
quod immutabilitatem Dei lædit (F. 44.) aut
non poſſet ſervare, quod ejus omnipotentiæ
officit, (H. 109.) conſequenter Deus in ſer-

vandis promiſſis Fidelis, in exequendis com-

minationibus ſeverus eſt.

Schol. Ex hoc ſequitur, omne a Deo datum vatici-
nium impleri debere. Unde ſi Dei nomine vates
vaticinatur, nec tamen id fiat, quod prædixit,
ex hoc ipſo criterio duce S. Scriptura Deut. 18.
v. 2. agnoſcitur, vaticinium a Deo non profectum,
ſed temere a vate prolatum eſſe. Hæc autem
impletio vaticiniorum non imponit cauſis liberis
neceſſitatem, uti patet (§. 72.). Si quod vatici-
nium à vero Propheta profeéctum non impletur,
non abſolute, ſed ſub conditione editum fuit, qua
non impleta, nec vaticinium impleri debuit.

H. 125.

Sandlitas Dei eiſentialis eſt ſeparatio ab
omni eo, quod eſſentiæ Divinæ repugnat,
ſeu eſt ſeparatio ab omni impertfectione.

R 126.

br ,.

1. D
15. S0
lote.
Deur
Iun pro
Klones .
lolate ne
G immut

anni inpe

Ppteſt, o
ten ellent,

1. Sl
Aenhͤal
here
Vero n
Uine ſol
l Reg 2
dlol Nr
ti, l
tant ſo
II (10
NI ¹

De
lin ſin
tando 1
Deng 3
We 00 n.

ite

Arnn

nte
sDen
gliitt
I wintn
8 bolil
m In
lo vele
ns,
lte put
Clotek kr
n, Uee
non W
G
ünipoen
Deus nt
lentser

Ommm ui
inonnefi
pod en
un
Uin ufe⸗
lel,⸗
on ne⸗
einuntil
eihn⸗

nnhi

1

De Meo, Divinitgue ejus Attributir. 257

J. 126.

I. Deus habet eſſentialem ſanctitatem. Deus e.
Ita S. Scriptura Exod. 15. Magnificus in ſan- ſentialiter
Ritate. Iſ. 6. Sanbtur, Sanbktus, Sanktus Domi- Iankftus
nus Meus exercituum. Ratio eſt: Deus non ſo- N-.
lum pro infinitate ſua omnes ſummæs perfe-
Riones continet, (H. 55.) ſed eas etiam ab-
Tolute neceſſario, (H. 43.) Eterne, (§H. 45.)
& immutabiliter (J. 44.) poſſidet: Ergo ab
omni imperfectione, quæ ullo modo cogitari
poteſt, longiſſime abeſt, adeoque Sanctita-
tem eſſentialem habet. (F. 125.)

2. Solus autem Deus eſt, cui Sanctitas Et ſolus.
eſſentialis competit, nam ſeparatio ab omni
imperfectione coniequens infinitatis eſt, cum
vero non detur ens infinitum, niſi Deus,
hinc ſoli Deo ſanctitas eſſentialis competit.
1. Reg. 2. Won eſt ſanbtus, ut eſt Dominuf.

Schol. Ex hoc infertur Sanctitas Divinæ volunta-
tis, utpote a qua omnis imperfectio remota eſt,
ita ut ſolum verum bonum, nullum malum velit,
in quo nobis ſanétitas Divina imitanda eſt, ut
bonum appetentes, malum fugiamus.

4
D. 127.
Deus ſemper vivit. Sic I. Thefſ. r. v. 9. Deus Jem-
Hebr. 10. v. 31. Deus vivus dicitur. Ratio eſt: ber vivit.
Vita ſpiritus conſiſtit in continua ejus cogi-
tando & volendo exercita actuoſitate: ſed
Deus ab eterno omnia poſlibilia diſtinctiffi-
me cognoſcit, (H. 61.) & quidquid vult,
voluit ab æterno (§. 82.) Ergo Deus ſemper
vVvivlit,
Schram Inſtit. Theol. Tom. I. R

7

Deus /1

258 Caput I.

vivit, vita ſcilicet ſpiritui propria: Et quia

actus Intellectus & voluntatis Dei ipſe Deus
eſt, (§. 53.) & Deo independentia ac Aſei-
tas convenit (F. 40. 54.) Deus habet vitam
independenter, & a ſe.

Schol. Deus igitur immortalis eſt. Mors quippe vi=

tæ opponitur, tanquam ejus privatio, unde quia

Deus vivit ſemper & immutabilis eſt, non poteſt
mori. Dicitur autem ſolus Deus habere immor-
talitatem ſcilicet independentem, quo non ob-

ſtante etiam Angeli & animæ rationales immor-

talitatem a Deo dependentem habere poſſunt.

Deut ſibi ſuſſcientiſſimus eſt. Sic Qct. 18.

ſbi ſuf- V. 25. dicitur nullius rei indigenz. Et Ratio
cionti ſi-
Nει .

eſt: Qui nulla re extra ſe indiget, ſibi ſuffi-

cientifmus eſt: ſed Deus nulla re extra ſe
indiget: non ad exiſtendum, quia per eſſen-
tiam ſuam exiſtit (§. 42.) independenter ab
omni alio ente (F. 54.) nec ad exiſtentiam
continuandam, quia per eſſentiam ternus
eſt, (§ 45.) nec ad ullam perfectionem ſibi
dandam, quia infinitus eſt; (H. 55.) nec ad
cognitionem ſibi ſuppeditandam, aut conſi⸗
lium ſibi dandum, quia omnia poſſibilia, om-
niaque media ad fines propoſitos poſſibilia
diſtinctifſme cognoſcit: (§. 62. 104.) nes
ad res extra ſe exiſtentes reddendas, quia
per ſolam voluntatem omne pofſibile poteſt
exiſtens reddere: (O. 110.) nec ad volupta-
tem percipiendam, quia ex ſeipſo ineffabi-
lem voluptatem percipit (F. 84.) nec à
emendationem ſui, quia cognitio Dei en .

-

Ulbilis
chelt:
holit,
Pi ſuſ
Nvt. B

wwit t

luernt,
Ultimn
tm en
erlte
Geola
Mn, eur
liek er

Dar
I.Tin.
gbis De
msgue
Ilidem
4)
1d
uönd

Con
ridrr
Ken
Ni a
iis ;
Wensgu

e ſe

De Deo, Divinirque ejur Attributir. 259

nd fallibilis (J. 64.) & voluntas ejus ſemper re-
ehn (cta eſt: (H. 81.) Igitur cum nuilus caſus fingi
Nineh poſüit, quo Deus ulla re extra ſe indigeat,
heben ſibi ſufficientiſſimus eſt.
Schefl. Deus per ſe nulla re extra ſe indiget, indi-
gyuit tamen creaturis ad finem, quem ſibi propo-

ns s uerat, obtinendum extra ſe: cum enim ut finem
3 “ ultimum velit manifeſtationem perfectionum ſua-
“ 3 tum cum cultu debito (§. 105.) volnit, entia
ð an exiſtere, quæ ſummas Dei perfectiones agnoſcant
t colant, & entia, ex quibus cognoſci poſſent.
orcet En, cur Deus produxerit res extra ſe, & quidem
ere hon licet per ſe ſit ſibi ſufficientiſſimus.
G. 129.
ie Nl Deur Jumme bratus eſt. Dicitur enim Deus

. EI . Tim. 1. V. 11. Beatur Deur. Et Ratio eſt, ſumme
get, Mα. quia Deus per infinitatem ſuam omnes, ſum- beatus eſt.
lem masque perfectiones continet, (H. 55.) &
gui edA quidem perpetuo propter immutabilitatem,
pelten, (§. 44.) & quietifſime propter independen-
Rerted tiam, (H. 54.) Beatitudo quippe ſumma con-
Gn e ſſtit in perpetua & quietiſſima omnium ſum-
Geimen, marumque perfectionum poſſeſſione.
, *
hP F. 130.
olbbin⸗ Complexus omnium perfectionum Dei Gioria Ey
Rtos dicitur gloria Dei, vel Majzſtar ejur. Hæc ſi Majeſias
2,) ſpectetur, prout elt in Deo, dicitur gloria Dei.
diens Dei abſolute ſpedtata: ſi prout a creaturis in-
e telligentibus cognoſcitur, relative ſpektata.
her Ar Ex iis igitur, quæ de perfectionibus Divinis
o hucusque dicta ſunt, ſatis patet, gloriam ab-
8 „ſolute ſpectatam Deo eſſe tribuendam. Unde
R 3 voca-

26 Cayut I.

vocatur in S. Scriptura Deur glorix. Act. 7.
v. 2. Et omnis terra gloria ejus plena eſſe
dicitur II. 6.
Schol. Gloriæ Dei abſolutæ nec accedere, nec dece-
dere quidquam poteſt, licet gloria Dei relative
ſpectata major vel minor fieri poſſit, prout nimi-
rum magis vel minus ab hominibus cognoſcitur.

G. 13 1.

DVeus afe- Deo non raro S. Scriptura affeltur tribuit.
Rus pro- Eſt autem affectus mutatio mentis vehemens

prie non

Labet.

orta ex ſimultanea, & ideo confuſa multo-

rum bonorum vel malorum repræſentatione,

quze mutatio appetendo vel averſando ſeſe
exerit. Quia vero Deus eſt immutabilis,
(G. 44.) & nulla confuſio in ejus repræſenta-
tionibus locum habet, (H. 61.) in Deum pro-
prie affectus non cadunt.

Sckol. Quando ergo affectus Deo in S. S. Scripturis
tribuuntur, tale quid in iisdem Deo tribuitur,
quod cum affeéctibus propriis ſimilitudinem habet,
Deoque dignum vel conveniens eſt, ſcilicet actus
voluntatis & noluntatis. Ratio autem, cur
S. Scriptura per ejusmodi locutiones, quæ pro-
prium affectum denotant, de Deo loquatur, eſt,
quia dum Deus allquid vult cum affectu, vult
vehementer, & quia vehementia non patitur
ſimulationem, vult ſerio: unde ejusmodi locu-
tiones Biblicæ denotant, quam ſerio, & quanto
ſtudio hoc vel illud Deus velit, aut averſetur.

§. 132.

Amor Dei Amor Deo tribuitur tum erga ſeipſum
Mal. 2. v. II. tum erga homines, & elt do.
un-

quid.

3.

nntas
hetett
cum .
ceptix,
ikerti
E eupin
Cletut

din
Lach.
I erl
Ilt, g
Gio inde
Crd
hecye

do Pun

Ae
iciur;
Cun erl
Reccidun
ſiner
N don
(ata DI

Dni
N..
1 oe

De Deo, Divinirque ejus Attributis. 261

. ie⸗ luntas Dei ſeria ex ſui ipſius & hominum
e perfettione voluptatem capiendi: Deus ergo
cum velit ſe ipſum per voluntatem compla-
e 6 centiæ, (H. 84.) & omnium creaturarum,
Di przſertim hominum perfectionem promove-
re cupiat, (H. 114.) Deus ſeipfum & omnes
creaturas, maxime hominem amat.
Fiͤ rin Odium contra malum Deus ſibi tribuit Odium in

fis Gem Zach. 8. V. 17. Eſt autem odium in Deo ſe- Deo quid.
faem ria averſatio a malo, qua malur non eſſe
Elentatt vult, quam ſumma voluntatis Divinzæ perfe-
etſande? ctio involvit: (F. 81.) ſicuti autem amor Dei
Inmmm cum ſtudio creaturis benefaciendi conjunctus
Slenme eſt, ita, quia Deus pro ſumma ſua juſtitia
Deurng facere non poteſt, quin peccatum puniat,
(H. 120.) odium Dei contra malum cum ſtu-
dio puniendi eſt conjunctum.

K. 134.

Hæc peccata puniendi in Deo voluntas Ira Dei
dicitur ira Dei Deut. 6. v. I5. Rom. I. V. 13. JQuid.
Cum enim Deo aliquid honoris debiti per
peccatum detrahatur, quod per poœnam re-
ſtituendum eſt, non poteſt ira Dei alio modo
ipſi convenienti, niſi per voluntatem pec-

₰

cata puniendi explicari.

. 135.
Pænitentiam S. Scriptura Deo tribuit Gen. Exniten-
6. v. 6. Ubi denotat voluntatem deſtruendi tia in Des
en id, quod Deus improbat. Subinde poœni- Auid.
p R 3 ten-

262 Caput 1.

Metus in

Des quid. nente.

Zlotygpia
in Deo
quid.

tentia de Deo negatur Num. 23. v. 19. Rom.

II. v. 29. ubi ſermo eſt de pœenitentia pro-

prie dicta, quia cum voluntas Dei ſit immu-
tabilis, ponitentia autem, per quam pro
malo habemus, quod antea bonum judicavi-
mus, mutationem voluntatis inſerat, non
poteſt proprie ulla poenitentia Deo compe-

tere.

F. 136.

MWetur eſt proprie averſatio a malo immi-

Guia vero nullum malum Deo im-

minere poteſt ob ſummuam beatitudinem
(H. 129. nec metus Deo proprie poteſt com-
etete Job. 37. v. 24. Quando ergo metus
eo tribuitur Deut. 32. v. 26. 27. ſigniſicat

voluntatem Dei, quatenus malum ſub certa

conditione futurum improbat, averſatur, &
antevertit.

G. 137.

Metus, ne bonum, quod poſſidemus,
nobis eripiatur, vocatur Zelotgpia: cum au-
tem Deo perfectiones ſuas nullus eripere
poſſit (O. 129.) Zelotypia proprie in Deo
locum non habet. Quia tamen fieri poteſt,
ut fummus cultus foli Deo competens, a
creatura alteri, quam Deo tribuatur, & fie

Deo ſuum eripiatur, Zelotypia Dei denotat

voluntatem ejus, qua gloriam ſuam nemini
daturus, & raptorem attentantem ſevere pu=

niturus eſt. Exod. 20. V. §.

§. 138.

Vot
cltaute
ls ex c⸗
eſ rolvn
ſeit.

Loonn
Els ex
tibuta E
Dei, q
MetRet
Deun
o

lee.
ftenta
Eiſtinm
1 Jun
n ulen
ſenat,
Den an

iloſnmA

In Den b

Hentitucine

el e

nn ſhte
elltntl!

vopree h
n fen
nnpetei,
bvatnt,1n
De ten
lun m

De Deo, Divinitque ejus Attributir. 263

G. 138.

Lætitia Deo tribuitur Deut. 28. v. 63. Si- Lætitia in
cuti autem lætitia eſt magnus voluptatis gra- Deo quid.
dus ex cognitione boni ortus: ita lætitia Dei,
i voluntas ejus, quatenus in bono acquie-
cit.

F. 139.

Econtra cum triſtitia ſit magnus tædii gra- Tr ſtitis
dus ex cognitione mali ortus, triſtitia Deo in Deo
tributa Eph. 4. v. 30. denotat voluntatem gtid.

Dei, quatenus malum ipfſi ingratum vehe-

menter improbat. Unde qui malum agit,
Deum contriſtari dicitur Iſ. 63. v. 10. Eph. 4.
v. 30. quia malum Deo averſioni eſt. (§. 31.)

R 4 CAPUT

264 F

.Mẽſ
CAPUT II.

D E

D EO TRIXNO.

H. 140.
eum juxta doctrinam §. Scripturæ non
5* 1a D tantum unum in eſſentia, ſed etiam
trem, Fi-

num in Perſonis adoramus. e ren
uk qge eſſentia & attributis Divinis capite p
piritum †

ogat. recto ordine H Keilteet ien non
etee iniſb (JC. 52.) Tres ta .
niſi unus Deus, ( J. 583) II1 nt,
n⸗ verum Deum eſſe S. er hrura tellatur⸗
quorum unum Putrem. Joan. 17. v. 3: Ale⸗
rum Filium Dei. I. Joan. 5: v. no⸗ Terriuin
piritum ſanktum, vel SFatnn . ei appel
Matth. 3. v. 17. Luc. 3. v. 2 D :S.
Filius Bei etiam dicitur ſi && Kgrner
Matth. 16. V. 13. 16. Item Verbum Joan. I.
V. I. .

* Spiritum' Dei
Sviritus Schol. I. Per Spiritum Sanétum & Spiritum' De

n iſfime patet ex
Gρα idem ſubjeétum denotari rident Ume fee ie
W . Matth. 3. v. 16. & Lue. 3. v. 22. inter ,an bo⸗
Wauns Nam qui loco priore Spiritus Dei ekeur⸗
SRaa ſteriore, nomine Spiritus Sancti denotatur.
PFilias cur Schol. 2. Clericus in Genm. i oan. Putst: A hane
i ilium .
verbum nem denominafſe
dicatur.

e A,. Pia-
denominationem accepiſſe a inrteni d .
Onicis ui voce S 4 jacantur.
1e⸗ uli fuerunt, ut Trinitatem ſpare dun
. ici tonici hunc
Verum cam Pythagorici & Pla guer

MMbent
ennn i
(icer⸗
elocti
erto!
Pebr, .
non eſt
dens,
mtu
1is Tett
Cur cie⸗
Cen,9.
iccepiſe
Kaiptur
Iyino,

Chuihol

fonem
ſodm 1
Medien
Ckegtio
afiume
Errcoe

cum.
in inte

Olitne,
ten Phie
le eiho
Cokhletnn
ei N 1
Kihtore
. 12
emnt
Kenti 0
binit
terminns
hiati

Caput . De Deo Trino. 265

=— loquendi potius a Judæis acceperint, a quibus
eum in Ægyptum ſciendi amore proficiſcentes
didicerunt, Judæi vero illum ex ſacro Codice
. edocti fuerint, præſertim ex illo Pſ. 32. v. 6.

Verbo Domini cali firmati ſunt: quorum creatio
Hebr. I. V 8. 10. clariſſime Filio Dei tribuitur .
0 non eſt ratie, cur-S. Joannes Divino afflatu ſcri-
bens, denominationem hanc a græcis Dhiloſophis
mutuo acceperit, & non ex Sacro fonte Vete-
ris Teſtamenti eam hauſerit. Eadem ratio obſtat,
cur dicamus &S Joannem ex Paraphraſi Chaldaica

htmnee Gen. g3. v. 9. hanc Chriſti denominationem non
edeian, accepiſſe, quia hi Targumiſtæ eam etiam ex S.
„ Cune Scriptura didicerunt. Mos tamen de oνν quodam
nte een. Divino, licet non ſatis intellecto, apud Judæos
Detlonaum & Philoſophos quosdam Græcos receptus, occa-
ſionem præbere potuit S, Joanni, ut Evangelium
llen (vum hoc Filii Dei nomine exordiretur, ut per
H tamen i prædicata Verhbo attributa, ſcilicet æternitatem,
una b creationem mundi, Divinitatem, vivificationem,
73 6 affumptionem humanæ naturæ Judæos pariter &
Pi Græcos genuinam conditionem Mνα& doceret,
9. 1 cum S. Joannes inter Judæos educatus, & Ephefſi
D n 1din inter Cræcos verfatus fuerit. Unde porro ſe-
,5 quitur, S. Joannem non voluiſſe agere linterpre-
GRW'h tem Philonis, ſed potius eſus & reliquorum ideam
hin ſr de Verbo erroneam corrigere, vel incompletam

completam reddere. Et quia denominatio Filii
Dei ut MAoι apud Judæos recepta fuit, etiam alii
Scriptores Sacri N. T. præfertim S. Paulus Hebr. 4.
v. 12. hoc nomine 2cναα, u Filium Dei appellare po-
tuerunt: Dicitur autem Filius Dei Verbum, quia
ſicuti cognitio in mente formatur, ſic ſecunda
Divinitatis Perſona generatur a Patre, unde eſt
terminus cognitionis Paternæ, & vocatur Patris
ſapientia, Doctrina, Ratio, Sermo.

Caput II.

§. 141r.

Puatrie Divinitatem omnes admittunt, qui

exifſtentiam Dei concedunt, putantes nomen
Patris ideo illi tribui, quod omnium rerum
fons ſit, & erigo: Unde probata exiſtentia
Dei (F. 41.) multis ſuperfluum videtur, Pa-

tris Divinitatem ulterius probare, At vero

Deus Pater relate ad creaturas, aliud quid
denotat, quam relate ad Filium Divinum:
Unde hec etiam Divinitas probanda eſt. Et
quidem hanc aſtruit ipſe Chriſtus Joan. 17.
v. 7. Euter venit hora, larifica Filium tuum,
ut Filius tuuc clarificet te. Kt v. 3. Eac eſt
autem vita æterna, ut cognoſcant te ſolum Deum
verum. Ubi Ly ſolus excludit tantum ea,
quæ ſunt extra Patris naturam, non Filium,
qui in Patre eſt, ſicuti Pater in ipſo; non
Spiritum S., qui ab utroque procedit. Ra-
tio eſt: Filius Deus eſt, uti mox probabitur:
Ergo etiam Pater Deus eſt: Nam dum Filius
habet rationem eſſentiæ ſuæ in Patre, non
poteſt eſſe in Filio eſſentialis perfectio, quæ
non ex Patre ortum traxerit: ſed non poſſet
ex Patre ortum trahere, niſi ipſi etiam Patri
ineſſet, Ergo Filius Divinitate eſſentiali gau-
dere nequit, vel Eſſentia Deus eſſe, niſi
etiam Pater Deus ſit.

F. 142.

Chriſio ſeu Filio Vei competunt attributa ſoli
Deo propria, & I. quidem Aſeitas, nam qui
ita vitam in ſeipſo habet, ſicuti eam Deus

Pater habet in ſeipſo, ille habet vitam à

lin Pate
eam habe
obet vit

125. G.
ſo: ſe
6: E
nleghen
dbelt, gua
labere ſit
6ointert,
benci ne
l itan
Ains
ihe

A. 0

cner ti⸗

küſtta 4
keyehztion
ii omnin
ftun (ll
Uumul lepe⸗

ltienti

e
Nleſeleti

nieri habet vitam in feipfo fſicuti Pater, Joan. &.
e v. 26. Jicut eaim Tater habes vitam in ſemet-
all ipſo: ſic dedit & Eilio habere vitam in ſemtt-
4 o: Ergo Chriſtus habet vitam a ſeipfe,
et conſequenter competit illi Aſeitas. Nec
te dt „heſt, quod dicatur Patrem Chriſto dediffe
iuli habere vitam in ſeipſo, nam hoc ſolumme-
uniin qo indicat, qued Filius vitam quead modum
hnhet! habendi non àa ſeipfo habeat, non autem,
u quod vitam, quæ eſt a ſeipſa, non habeat,
NiH quia alias dici non poſſet Filium Dei ita vitam
1 N n lelbd habere, ſicut eam Pater in ſeipſo
habet.
t tum
n uun 2. UOmniſcientia Col. 2. V. 3. in quo ſunt
n iin omnes theſauri ſupientiæ & ſcientia abſconditi.
Norkt Pruſtra autem dicitur, Chriſtum tantum ex
6 Nci revelatione Divina omnia fciviſſe: Nam ſcien-
undu tia omnium rerum fupponit intellectum infi-
in Dum nitum, qui omnia poſſibilia diſtinctiſlime &
Neiel ſimul repræſentet, (J. 61.) in quo ipfa om-
lmH niſcientia confiſtit; (J. 62.) cum igitur crea-
em tura non poſſit habere intellectum infinitum,
demm utpote quod ſoli Deo proprium eſt, Chriſtus
les α ex revelatione omnia ſcire non potuit. Ean-
dem omniſcientiam aſtruit S. Petrus Joan. 21.
v. 17. Domine tu omnia neſti. In quo nullius
erroris a Chriſto arguitur. Et denique co-
ie gnitio cogitationum abſconditarum Chriſto
ſt tribuitur Matth. 9. v. 4. Marc. 2. V. 8. qued
e) tamen ſoli Deo proprium eſt 3. Reg. 38.
n wv. 39.
deſn 30 3. Um-=

De Deo Trino. 267

quia Pater tanquam verus Deus (G. 141.)
eam habet a ſe: (H. 40.) Sed Chriſtus ita

26 Caput II.

3. Omnipotentia Philipp. 3. v. 2 1. ſecundum
operationem, qua etiam poſſit ſubjicere ſibi omnia
Græce eαρανανιοννpotentiam efficacem.
4. Wternitas If. 9. v. 7. Et vocabitur no-
men eius admirabilir, Conſiliariur, Deus ſortir,
Tater ſuturi ſæculi, Princeps pacit. Ubi ly
in;; 9 male vertit Lutherus: Kraft, Held,

cum tamen II. 10. v. 21. vertat: Gott der

Starke. Nam ?'& per accentum diſtinctivum
munach conjungitur cum n; adeoque eſt
ſubſtantivum. Item male nonnulli vertunt:
Admirabilis, Deus fortis vocabit nomen ejur:
Nam ſeptuaginta, Symachus, Chaldaica &
Arabica ſemper legerunt Nτ in futuro Ni-
phal, vocabitur, quia ſubſequentia nomina
ſunt in Nominativo, cum alias deberent eſſe

in accuſativo, unde falſa puncta fſubſtituta

fuerunt a Maſorethis. Imo etiam retentis
punctis &ao) verti debet vocabitur, quia
hoc verbum habet ſignificationem paſſivam,
uti Bonfrerius in Præloq. probat. Alter lo-
cus eſt Prov. 8. v, 22. ubi de Filio Dei dicitur:
Dominus poſſedit me in initio viarum ſuarum,
antequam giuidquam faceret a principio. Opera
quæ in hoc capite ſapientiæ tribuuntur, non-
niſi ſapientiæ hypoſtaticæ Divinæ competere
poffunt. Septuaginta quidem legunt: zνο6
Turigs Ae d6Xu*να π⁰ aνναν Dominus creavit
me. Verum LXX. legunt éxrwoe per n ab
inuſitato zrado poſſideo, uti notat S. Hiero-
nymus: vel ſi ſummatur a zwi creo, hoc
improprie ſumitur. Item ſignificat
hic æternitatem abſolutam, nam in Hehreicd
egi⸗

Mjtur

N aut
D.ge. v.
otſur
Uo
fonem
DNabbenu
tli, e
egrellus,
Aterum
lieitur:
Ilt opua.
Dotekt dic
Alias ein
ted. N.
Lere. I.
rt.
Nec po
Pelicx p
ly nnin
oniner
nodo ſil
Uifatione
VlI. I)
Thbs, id
Eillin
fl.⸗

11n 6.
lun. Fr.
aßti
let Pa
15 ate

111. /,gl

iine lina

cemm.

vohi?

1, D
aſt,4
t: Gn
n Dinain

7 akene

nulli ſen
it nomnn ß
, Oullie
N
Herta m.

8etektqe
BNnn .

etian n
cahit,
neld pn
loDeit⸗
iarumn 9
Plluin,
iunkinß
lenni,
onntstil
N1
Hotat
u (len,

8 ,. e
uin

De Deo LBino. 269

legitur 7 rRE ante opera ejus ex tune:
ISD autem denotat æternitatem abſolutam
Pf. 92. V. 2. Tertius locus eſt Michæz 5. v. 2.
Egreſſus ejus ab initio, & a diebus ternitalir.
Ubi vox u addita voci E anticipa-
tionem omnium temporum ſignificat: Et

Rabbenu Haccadoſch notat eege in plu-

rali, egreſſiones, ſignificare duos Meſſiæ
egreſſus, unum Divinitatis, qui eſt æternus,
alterum humanitatis. Rurſus Joan. I. v. I.
dicitur: In principio erat Verbum, & Verbum
erat avud Deum, & Deus erat Verbum. Nec
poteſt dici verbum ante ſcœcula eſſe creatum,
alias enim ante res omnes creatas non exti-
tiſſet. Nec licet interpunctiones mutare & le-
gere. Et Verbum erat apud Deum, & Deus
erat. Verbum hoc erat in principio avud Deum.
Nec poteſt principium prædicationis Evan-
gelicæ per ly in principio intelligi: nec per

lIy ommnia per ipſum jſubla ſunt denotari, omnes

hominer per ipfum regenerati ſunt: Nam hoc
modo ſacer Textus ab aperta verborum ſig-
nificatione detorquetur. Denique Apoc. I.

V. II. 17. 18. Is qui mortuus fuerat, & nunc

vivus, id eſt, Chriſtus dicitur æ & , primus
& ultimus, quæ eſt deſcriptio æternitatis Dei.

Iſ. 41. V. 4.

5. Immutabilitas Chriſto tribuitur Hebr. r.
V. 12. 6. Immenſitas Matth. 28. v. 20. 7. Vita
Joan. S. v. 26. 8. uſlitia ſumma Hebr. I. v. 8.
9. Sußicientia ſumma, dum habet omnia, quæ

habet Pater Joan. 10. V. 15. Gloria Joan. 17.
V. 5. 2

§. 143.

Bilius eſt
Patri Cois-
Juhſtan-
tiaktds

Caput I.

K. 143.
Chriſtur, ſen Filiur Dei dicitur verur Dem,
Batri conſubſiantiulir. Sic S. Scriptura eum
lepiſſime Deum vocat. Primo. Jer. 23. V. §. 6.
Hor eſt nomen, guod vocabunt eum, Dominus
Juſtus noſter; ubi nomen irn ſoli Deo pro=
prium Chriſto tribuitur. Non poteſt hic:
ehova juſtitia noſtra, ad Judam & jeruſalem

pertinere, & vox Nod imperſonaliter verti-

hoc modo: Et hoc erit nomen ejus (Judæ) uo
vocabit (quisque) ezum: Jehova juſtitia noſira.

Nam olim legabatur N* uti etiam legunt

verſio Chaldaica, Syriaca, Arabica, & Rab-
bini in Bereſchith Raba: unde mutatio in
puncto facta fuit. Deinde verbum activum in
tertia perſona tunc ſolum habet ſignificatio-
nem paſſivam vel imperſonalem, quando No-
minativus non eſt expreffus: ſed cum hic in
noſtro caſu facillime ex antecedentibus ſup-
pleri poſſit, non eſt, cur ab activa ſignifica-
tione recedamus, & dicamus: koc eſt nomen,
Juod (Juda & Jeruſalem) vocabum eum. Se-
cundo Act. 20. Vv. 29. Deus proprio ſanguine
Eccleſiam acquiſiviſſe dicitur, qui Deus non
poteſt eſſe alius quam Chriſtus, cum Pater
non habeat proprium ſanguinem, qui ta-
men hic exprimitur. Tertio. Joan. 20. v. 28.
S. Thomas Chriſto dicit: Dominus meus & Deus
mels: ubi S. Thomam non erraſſe ex tacita
Chriſti approbatione patet: verba etiam hæc
ad Chriſtum directa fuiſſe probat contextus,
quia illa ænναε Chriſto dixit. Quarto. Rom. 9.
V. 5. Chriſtus dicitur ſuper omnia Deus Lardkan

aunl
Ebus del
lne, g
1s Din
57.20.
Niit noh
ſm
Gwitn
Deus die
in .1.

tbuit. !

Vekunt, i
Clrikum
Ugo Che
Chtiſo
Maias
ndeon,
V. 1. 3.
kettu,
Cionem
ellti fue
1 38-
Mocdo con
1.V.0.
D lol
ſn
1Ale.
3 Cnri
Du,
61 Momen
ſilcet
Kintills

De Deo Trino. 271

in ſæcula: ubi vox Oεαο licet in nonnullis codi-=
cibus deſit, in pluribus tamen adeſt, & ipſum

un hoc, quod dicatur eſſe Benediktus in ſœula
ejus Divinitatem indicat. Quinto. I. Joan.
in 5. V. 20. Soimus quoniam FEilius Dei venit, &
3)

. dedit nobis ſenſum, ut cognoſcamus verum Deum,
i o, & ſimus in vero Filio ejur. Hic eſt verus Deut,
ntett S vita æterna. Ubi Pater & Filius verus
le Deus dicitur. Sexto. Sacra Scriptura, quod
fünltert in V. T. de Deo affirmat, in N. T. Chriſto
tribuit. Nam quem Judæi in deſerto tenta-
iudt verunt, ille dicitur Deus Num. 21. v. 5. Sed
etankdk' Chriſtum in deſerto tentarunt 1I. Cor. 10. v. 9.
ien 8N Ergo Chriſtus eſt Deus, nam 8. Paulus de
lemrmm Chriſto Filio Dei loquitur. Septimo. Quem
madtne Iſaias vidit in gloria, cum de incredulitate
RH Judæorum loqueretur, ille eſt Deus Iſ. 6.
ne V. 1. 3. ſeq. nam quod in nonnullis codicibus
eun? legatur, gloriam Dei, depravationis ſuſpi=
eche cionem movet quia illi Codices a Socinianis
Enk editi fuerunt: ſed Chriſtum vidit, Joan. r2.
ee V. 38-41. Ergo Chriſtus eſt Deus. Eodem
um modo confertur Pſ. 97. v. 27. cum illo. Hebr.
nehe L. V. 6. Pfſ. 44. v. 7. cum illo Hebr. I. v. 8. 9.—
ell Pfſ. 101. v. 26. cum illo Hebr. I. V. II. 12.
, Iſa. 40. v. 3. cum illo Matth. 3. v. 3. Marci I.
d e V. 3. Luc. 3. V. 4. Joan. I. V. 23 Cum er-
en go Chriſtus toties in S. Scriptura vocetur

18, in 4

en . . .
ſun , Deus, dubium non eſt, quin eodem ſenſu
ei nomen Dei tribuatur, quo Patri tribuitur, .
ſe ſcilicet propriifime, adeoque ſit verus &
Riun eſſentialis Deus, Patri conſubſtantialis.
bal . . * .
RN . 4 .
1)² H §F. 144.

Cuput II.

N. 144.

Denique conſubſtantialitas Filii Dei pro-
batur ex eo, quoniam Chriſto competunt
opera ſoli Deo propria & eſſentialia. I. Crea=
tio Joan. I. v. 3. omnia per ipfſum fakta ſunt.
Ubi particula αa non ſolam cauſam inſtru-
mentalem ſed principalem denotat, uti patet
Hebr. I. v. 10. Tiu in principio terram fundaſti.
2. Conſervatio Hebr. 1I. v. 3. portant ommis
verbo virtutis ſuw. Joann. 5. v. 17. Puter meus
usqut modo operatur & ego operor. 3. Miracu⸗
lorum operatio & mortuorum ſuſcitatio Joan.
5. v. 21. G c. 1I. v. 4 1. 4. Chriſtus eit ſu-
premus Judex & Dominus. Joan. 5. v. 27.
Toteſtatem dedit ei, judicium futiendi. 5§. De-
nique cultus Latriæ Chriſto tribuitur Hebr. I.
v. 6. Adorent eum omnes Angeli Dei. Cum

ergo Chriſto competant opera ſoli Deo pro-

Hæœrzſis

Cerinthi.

Pauli Sa-
moſateni.

pria, eſt verus Deus, & Patri confubſtantia-
lis.

Schol. r. Cerinthus, Ebion, Carpocrates, Theodo-
tus Chbriſtum purum hominem ex B. V. Maria &
S. Joſepho via ordinaria genitum aſſeruerunt.
Paulus Samofſatenus Epiſcopus Antiochenus crea-
tus a. c. 260. & Photinus Epiſcopus Sirmienſis
docuerunt Chriſtum non ſemper fuiſſe, neque
ante B. Virginem verum Deum eſſe: Licet enim
in Deo ſemper inhabitaret Verbum & Sapientia,
tunc tamen primum hypoſtaſin & fubfiſtentiam a
ſubſiſtentia Patris diſtinétam habere cœpit, cum in
utero Virginis. Chriſtus formatus eſt, hac enim
temporali miſſione & externa prolatione Verbum
Filius factus eſt, qui licet ſi novellus-Deus; præ-
deſtinatione tamen æternus fuit.

Sckol.

Plione
opatu
uns Gifl
1. Deus
tit, Vbi
munduS

mamn On
tia, nen
ſed erti
ekt dhn
linn 0e
di ſeli

gaudent,

kor: Fiin
Onntia er
Moniet
Cw,
inſtar
genitns
Deo i
his ho
3. Hie
dotuiſſet
eumn in
le glor
Tun li
Ut nnnen
kumn d
nu ten
Per ermn
edbor
4 penne
Pein afn
Ponorett

. Non

HSSl
Uumplit,
1 micne

rte

De Deo Ziino. 273

Schol. 2. Arius Eccleſiæ Alexandrinzæ Presbyter am- Ayii hæs
biéione abreptus, quod Alexandrum fibi in Epi- yeſis &y
n fſcopatu prælatum cerneret a. c. 317. hærefes oſtemag
Fiüd 1 ſuas diſſeminare cpt, quarum hec funt capita.
1. Ment X. Deus non ſemper fuit Pater, ſed tempus exti-
iglia. 10. tit, ubi non erat Pater. 2 Hic Deus antequam
in hn mundus creatus eſſet, naturam quandam nobiliſſi-
in mam omnibus excellentiorem non ex ſua fubſtan-

limit tia, neque ex aliqua materia, neque ab æterno,
nt, Ul ſed ex nihilo ante mundi Sæcula produxit; & hæcé
tmnon ſnnt eſt illa natura, quam S. Scriptura Novνo & Fi-
,utrn n lium Dei unigenitum vocat. Verbum vocatur;
7 Din quia reliquis creaturis, quæ ratione- & ſapientia
Ir gaudent, & verbo proferri poſſunt, eſt excellen=
.. 5 N tior: Filius dieitur, quia conditus eſt, ut per eum
letatn omnia crearentur, & quia hæc natura Deumy
Mrilus 4 Ppropter eſſentiam ab eo acceptam, Patrem vo-
nn.51 cavit, & mundum ex mandato Dei creavit, &
nti. 5 inftar Filii Deo obedientiam preeſtitit; a Patre
n genitus dicitur, quia immediate ex nihilo ab ipfo
Pnitul Deo factus eſt, reliqua vero mediante Filio, &
NO quia hoc illi ſoli convenit, dicitur Unigenitus.
IDI 3. Hic Dei Filius licet ex libero arbitrio ad malum

coobtr potuiſſet defleétere, quia tamen Deus prævidit;
eum in bono perſeveraturum, illico decrevit illi
dare gloriam, quam poſtea promeruit, ut nimi-

ee rum aliquid Divinitatis participaret, ita tamen,
BN. N ut nunquam plene, ſed pro menſura rationis ſuæ 2
tum es Deum cognoſcere potuerit. 4. Ideo autem crea- N
ntiochene tus eſt, ut per eum omnia crearentur, ſicut etiam .
vopos per euimn omnia creata ſunt, unde omnium rerum 2
r ile, N. Creator dicitur. S. inter creaturas rationales
ele: t homd reliquis erat vilior, qui ne de ſalute ſua
um & e deſperaret; Filius Dei dignatus eſt humanam car-
tm nem aflumere, ut oſtenderet „eo magis hominem
geertu honoratum iri, quo minus in natura accepiflet.
6. Non tamen integram humanam naturam aſ=
cltore e ſumpfit, ſed ſolum corpus, cui V erbum erat lo⸗
Alvsheni Co animæ. Ita Iyſtemia Arianismi formatur ex

8 Schram Inſtit. Theol. Tom. I. S

274 Caput II.

Socins
hareſis &&
ſuſtema de
Q. J. Tri-
zitate.

S. Athanaſio in diſputationibus contra Arianos,
& S. Auguſtino in Serm. Arian. In varias ſectas
abierunt Ariani: Rigidi Ariani duce Aetio &
Eunomio dixerunt, Filium Patri omnino «νον
eſſe, nec eſſentia nec donis ſimilem, unde Ano-
moœsi dicti ſunt: Semiariani duce Gregorio Lao-
diceno, & Silvano Tarſenſi Filium Patri eαnαι,
id eſt in omnibus etiam in efſentia per gratiam
ſimilem faétum eſſe, licet non fuerit ejusdem na-
turæ aflerebant: Acaciani Filium Patri sαοο di-
cebant, id eſt, ſimilem quoad voluntatis conſen-
ſionem. Hæereſis Arii damnata fuit in Concilio
Nicæno I. a. c. 3a5. ubi Symbolum compoſitum
fuit, & per vocem αιο Proſtrata fuit.

Schol. 3. Socinus nobilis Senenſis Calviniſta poſt
3

varia loca peragrata Poloniam ſeceſſit, unde ex-
pulſus, Tiguri a. c. 1562. eſt mortuus. Is refor-
mandæ Religionis impium conſilium cepit, quod
Fauſtus Socinus ejus ex fratre nepos adoptavit
& eumulavit, edito libro: de Jeſu Chriſto Serva-
tore, in quo Chriſti Divinitatem evertere nititur,
& hoc de S. S. Trinitate ſyſtema ſibi confinxit.
I. In Deo non ſfunt tres diſtinétæ Perſonæ, ſed
unus ſolummodo natura & perſona Deus eſt.
2. Hic Deus ſolus Pater eſt. 3. Unde Chriſtus

eſt purus homo, communi more ex Maria & Joſe-

pho genitus, qui proinde non extitit, antequam
ex Maria naſceretur, niſi in mente Dei per Ideam
& præviſionem. 4. Nihilominus Chriſtus Deus
appellari poteſt non natura, ſed gratia & adoptio-
ne ob excellentem virtutem & poteſtatem, quâ
a Deo Patre inſtructus fuit. 5. Chriſtus quidem
a Deo ſuſcitatus, & miſſus fuit ad humani gene-
ris ſalutem, non tamen Deo pro genere humano
ſatisfactionem proprie obtulit. 6. Spiritus §.
non eſt vera Perſona ſubſiſtens, ſed tantum Dei
virtus & efficacia. Socini ſecta plures in Angia
& nonnullos etiam in Germania Patronos inve-
nit. Vid. P. Gazzaniga tom. 2.
Schol.

lis hyer
lagant
Dorem
ladiſſe
ſeciſſe
Dhil.2
Gatun
judieil
homind
6 e e
tiones
tofes in
Unhate,

De Deo Trino. 275

unn is Schol. 4. Argumenta contra Divinitatem Verbi ab Objetio⸗

Iths his hæreticis congeſta ex S. Scriptura iis non ſuf- es ſol-
dus Ken Hragantur: I. Nam 8S. Scripturs dicit Filium mi- aee
OhN norem Patre, Joan. I4. V. 28. orationes ad Deum
en, Nl fudiſſe Joan. 17. v. 1. voluntatem ſuam Deo ſub-
Gegil jecifſe Matth. 26. v. 39. Deo Patri obediviſſe
n tie Dhil. 2. v. 9. Secundum humanam naturam ſpe-
di e ctatum. II. Item Chriſtus dicit ſe neſcire diem
Git de judicii Matth. 24. v. 36. Scientia communicabili
n Ni⸗ hominibus : dicit doctrinam ſuam non eſſe ſuam,
Omtitn 1 eſt doétrinæ Patris contrariam. Plures obje-
ſtilen ctiones paſſim afferunt & ſolvunt Theologi: po-
