ftitia Divina libera eſt quantum ad exercitium &
varias poenæ circumſtantias, non vero quantum
ad pœnz ſubſtantiam. III. Salva miſericordia
fieri poteſt, ut Deus quem vult puniat: Ergo
ialva

574 Caput V.

ſalva juſtitia fieri poteſt, ut cui vult peccata fine
ſatisfactione remittat, maxime quia hoc nobis
ſub ſola conditione emendationis promiſit. Re/p.
Exetcitium miſericordiæ Dei per ſapientiam ſem-
per determinatur, unde fieri poteſt, ut non pu-
nire Dei ſapientia ſub certis circumſtantiis indig-

num ſit: hinc illæſa manet miſericordia, licet

Deus puniat: ſed commiſſo peccato ſemper adeſt
ea conditio, qua exiſtente ſi Deus non puniret,
nulla effet juſtitia punitiva, licet ea æque fit in
Deo neceſſaria quam ſanétitas & ſapientia. Certe
reſipiſcentia & emendatio eſt ex gratia, hæc vero
ex meritis Chriſti per pretium ſanguinis ſui & ſa-

tisfactionem pro nobis ſolutam nobis compara-

ta eſt.

Nua ne- Schol. 2. Catholici omnes ſummo conſenſu docent,

ceſſitate.

neceſſe fuiſſe, ut Chriſtus pro nobis ſatisfaceret:
ſed diſſentiunt, qua nece ſſitate Chriſtus ductus
fuerit, ut pro nobis ſatisfaceret. Alii enim dun-
taxat aſſignant neceſſitatem congruentiæ, alii
neceſſitatem hypotheticam ſuppôſita Divina vo-
luntate exigendi condignam ſatisfactionem, alii
neceffitatem tantum decreti ac voluntatis Dei;
alii dicunt, de potentia ordinaria Dei non vero de
extraordinaria ſatisfactionem Chriſti fuiſſe neceſ-
ſariam, quam ſententiam & nos (§. 320. Schol. 2.)
amplexi ſumus. Suppoſito ergo quod ſatisfactio
Chriſti fuerit neceffaria, quæritur adhuc in Scho-
lis, an ita fuerit neceſſaria, ut purus homo nec
Ppro ſuo nec pro alieno peccato mortali aut venia-
li Deo condigne ſatisfacere potuiſſet. Scotus &
Suarez affirmant, nos negamus. Nam imprimis
homo purus non poteſt pro ſuo vel alieno pec-
cato mortali debitum ſolvere, cum nihil nec na-
turale nec ſupernaturale habeat, quod titulo juſti-
tiæ, Religionis & gratitudinis in Deum Aucto-
rem referre non teneatur, & quod iræ Divinzæ

blacandæ idoneum eſſe poſſit; adeoque ſolutio

non fit ex bonis indebitis. Deinde purus homo
inimicitiam per peccatum cum Deo tontenKain
diſpel=

/

4

.

Elhelere
eſe tant
Cutk lilte
ojekate
eene pe
Piere pot
Dei, &
is anten
Durum p
non poſe
koris pe
Nee on
s rede
De fitio
IoN fit
in ordine
Eeli in
tunen ſat
te Ehime
DonoN
Dam: E
nerito ta
Ans
lerls
T ex
Kterum:
10 perio
CCE MON
In ei ge
dotlt aie
Etifi
Ptolnte
leiratu
um, ſei
Ecrato,
nitaten

Koro

Iin Nedi
O ro

gpiemin kr
ſ, um
nſtantis:
Ticorcit
o ſemge
on
ei elle!
entia. le
, Her e
nis ſni
s compin

ln docent
ſoteſncere
fis eng
lüeninde
Tenit, 1

Cöcren I

onuts e
tonend
nide 1

Chuen N
s Ho
liut,

Gunt

4
S

6
1

tohin
hein il⸗
ie iie
,, ſolte
e 1 Ii

De Incarnatione verbi Divini. 575

diſpellere nequit, quia ſatisfactio hominis nequit
eſſe tanti valoris, quanti demeriti fuit offenſa,
quæ ſaltem objeétive & extrinſece ex infinita Dei
Majeſtate infinita eſt. Nec homo purus reatum
pornzæ per peccatum contractum fufficienter ex-
piare poteſt, ob diſproportionem inter offenſam
Dei, & pcenam temporalem, ac æternam. Ex
his autem rationibus etiam probatur, hominem
purum pro peccato veniali ſatisfacere condigne
non poſ:ie, cum ſatisfactio ab eo præſtita nec ex
bonis propriis, nec æquivalentibus fieri poſſit.
Nec obſtat I. quod homo eliciens actum Charita-
tis reddat Deo totum, quod ipfi abſtulit, nem-
pe rationem ultimi finis. Nam hæc redditie
non fit ex bonis propriis, nec eſt tanti meriti
in ordine ſatisfactionis, quanti demeriti eſt of-
fenſa in ratione offenſæ, quæ infinita eſt, cum
tamen ſatisfactionis valor ex perſona ſatisfacien-
te æſtimandus, finitus ſit. Non obeſt II. quod
homo per contritionem poſſit mereri vitam &ter-
nam: Ergo & condigne ſatisfacere. Nam in
merito tantum attenditur proportio rei ad rem,
& actus meritorii ad præmium, & inter enit
liberalis Dei acceptatio; & promiſſio, ſe datu-
rum ex miſericordia actibus cheritatis vitam
æternam: in ſatisfactione vero ſpeétatur propor-
tio perſonæ offenſæ cum perſona ſatisfaciente;

quæ non eſt inter DOeum & hominem, & nihil

in ea gratis remittitur, ſed totum debitum ex
ſtricta juſtitia ſolvitur. Non obſtat III. quod
poſſit aliquis ſatispati pro peccato mortali: Ergo
& ſatisfacere. Nam transmiſſo antecedente, quod
abſolute negari poteſt: diſparitas eſt, quod plus
requiratur ad ſatisfaciendum, quam ad ſatispatien-
dum, ſcilicet præter adæquationem posnæ cum
peccato, adæquatio operis ſatisfactorii per con-
dignitatem in eodem ordine, quod operi ſatis-
factorio puri hominis relate ad offenſam Divi-
nam nequit competere Nec obſtat IV. quod ſi
homo pro veniali non poſſet ſatisfacere condigne
. 00

Satieſa- 4
GRio Chri- fuit, ſed etiam ſuperabundans. Nam Rom. 5.

NRi AαHi-

valens &

JNupera-
bundans

eſt.

Xt qui-
Aetas * ſe.

576 Caput V.

hoc non differret a mortali, poſſet excludi àa vita
æ*terna, nec pro eo ſatispati poſſet. Nam differt
veniale a moftali adhuc in eo, quod homo in
veniali poſiit ſaltem ſno merito aliquid obtinere,
cui annexa eſt peccati venia ſailicet gratiam per
actum Charitatis. Deinde ob veniale a vita &ter-
na quis excludi poſſlet, ſi ratio haberetur ſtrictiſ⸗
ſimæ Dei juſtitiæ, quzæ plenam ſatisfactionem
exigere poteſt; ſecus ſi ſpectetur natura gratiæ
juſtificantis, & debitum ipfi connaturale: cum
enim homo juſtus Deo gratus ſit, & gratiam me-
reri poſſit, cui ex condigno annexa eſt vita æter-
na, meretur, ut veniale ipſi condonetur. Deni-
que cur ſatispati poſſit, non tamen ſatisfacere,
ex dictis patet.

G. 326.
Satisfactio Chriſti non tantum æquivalens

v. 20. Ubi abundavit deliltum, ſuvperabunda⸗

vit gratia. Hinc S. Cyrillus Catech. 13. ait:

Won tantum nor peccavimus, quanium ille juſte
egit. Et S. Chryſoſtomus hom. I10. in ep.
Reom. Wulto plura his, quc debebamus, repen=
dit Chriſtus, atqut adeo tunto plura, quunto mas
re immenſum ad vuſillam aguc guttam collatum
ſe poſſit. Ratio eſt, quia dignitas Perſonæ
Chriſti fatisfacientis auget valorem ſatisfac=
tionis: Ergo cum dignitas Perſonæ Chriſti
ſit infinita, valor ſatisfactionis ejus infinitus,
adeoque ſuperabundans fuit, nam plus eſt
Deum humiliari, quam hominem contra
Deum ſe erigere.
Schol. x. De fide eſt, ſatisfactionem Chriſti pro pec-
catis noſtris fufficientem & fupersbundantem

fuiſſe, ſi abſtrahatur a modo ſufficientiæ & alrc⸗
abun⸗

.
pIndant
banc con

1b intrinl
heralitate

mumds al

damns
Chrifi,
V 35. tn
lubniſſet
gnum &
er ebe
a tom
gur ext
trackun:
gll ſolem
ſuum cie
gnum p
em à
Chriſtns
retur: ſo
imd ip
(tonisn
lilrerit
ten Peel
1e, neb te

pnuns

ncri⸗
ntün, e
te eicient
Ferdi vn

Unente,

Cündum

Funn Diri

ce, qno
uberetur
ron ſolun
Atet inf

en l

natura g
natunale: e
Egerim
eit vita?
netur.
l ſatisfles

Pvifee⸗
lem Non
ſlenut
eel, ⸗
„ iſ inde
un

10. P
Arue,c.
llt 4
un al
ts

en Dr.

vone
3s utun

De Incarnatione verbi Divini. 577

abundantiæ: ſed controvertitur in Scholis, an
bane condignitatem & ſuperabundantiam ex ſe
ab intrinſeco, an vero ex ſola Dei acceptantis li-

beralitate habuerit. Scotiſtæ negant, nos affir-

mamus ab intrinſeco condignam fuiſſe: quod pro-
bamus tum a dignitate Perſonæ ſatisfacientis
Chriſti, qui perfecte juſtus & Sanctus fuit. Luc. 1.
v. 35. tum a dignitate ſacrificii Chriſti, quod nil
habuiſſet fupra lacrificia legalia, ſi ex ſe condi-
gnum & perfectum non fuiſſet, cum etiam illa

ex acceptatione Dei valerent ad purganda pecca-

ta: tum ex gravitate pœnæ Chriſto impoſitæ,
quæ exhaurit omne debitum per peccatum con-
tractum: tum ex approbatione fupremi Judicis,
qui ſolemniter declaravit, Chriſtum eſſe, Filium
ſuum dileétum, in quo fibi complacuit, & in

fſignum perfectiſfſimæ ſatis ſactionis fibi præſtitæ

eum a mortuis ſuſcitavit. Non obſtat I. Quod
Chriſtus oraverit, ut nobis delictorum venia da-
retur: ſolum enim orandi exemplum nobis dedit;
imo ipſa oratio Chriſti humiliantis ſe pars ſatisfa-
ctionis fuit. Non obeſt II. quod Chriſtus ut homo

lſatisfecerit, quæ ſatisfaétio non adæquat gravi-
9 S

tatem peccati mortalis tanquam injuriæ Deo illa-
tæ, nec tantum Deo placet, quantum ei mortale
Eignant contra Divinam bonitatem diſplicet.
am Chriſtus nec ut homo tantum, nec ut Deus
tantum, ſed ut Deus homo ſatisfecit, humanita-
te eliciente ſubſtantiam actionis, & Perſonalitate
Verbi valorem ſatisfactorium infinitum in eam
influente. Deinde mortale ſolum moraliter ſe-
cundum prudentum æſtimationem eſt deſtructi-
vum Divinæ bonitatis, non vero realiter & phy-
fice, quod tamen requireretur, ut tantum odio

haberetur, quantum Divina bonitas diligitur, quæ

non ſolum moraliter, ſed etiam phyſice & mo⸗
raliter infinita eſt.

Sckol.

Schram Infiit. Theol. Tbm. I. 0 °

valoris.

578 Caput V.

Et infmiti ochol. 2. Iidem Scotiſtæ negant ſatisſactionem Chri-
. ſti eſſe valoris ſimpliciter infiniti in genere moris.

Sed nos hoc iterum affirmamus, tum qvia ſatis-
factio Chriſti gaudet vi ſatisfactoria ſufficiente
pro peccatis infinitis: Ergo debet efſe valoris
ſimpliciter infiniti, ſicut cauſa effectiva infinito-
rum effectuum debet efſe infinita: tum quia di-
gnitas Perſonæ Chriſti ſatisfacientis eſt ſimplici-
ter infinita: Ergo & valor ejus ſatisfactorius, nam
honor pro offenſa exhibitus eo major eſt, quo major
eſt dignitas honorantis. Non obſtat I. Quod Perſona
Verbi non ſit pars ſatisfactionis Chriſti, utpote
quæ non potuit ſe demittere. Nam ſaltem Per-

ſona hypoſtatice naturæ humanæ unita ſe ſatis-

faétioni ſubjicere potuit. Non obeſt II. quod
Creatio mundi non contrahat ex perſona operan-
te infinitum valorem: Ergo nec aétiones ſatisfa-
Sctoriæ Chriſti. Nam creatio mundi non quidem

in ordine ſatisfactionis inſinitum valorem contra

hit, bene tamen in ordine beneficii, & ratione
principii & modi agendi. Non obſtat III. quod
hoc modo Chriſtus per unicam actionem fatisfe-
ciſſet fufficienter pro redemptione generis huma-
ni, & ſic reliquæ actiones fuiſſent fuperfluæ,
cum tamen paſſioni & morti Chriſti tribuatur noſtra
redemptio. Nam Chriſtus ſufficienter quidem per
unicum actum ſatisfeciſſet quoad quantitatem pre-
tii, non vero quoad oſtenſionem ſui amoris, quo
redemptionem noſtram ſua morte complere vo-
luit. Non obſtat IV. quod ſic omnes Chriſti actio-
nes forent in merito æquales: ſunt etenim ra-
tione valoris perſonalis, non vero in ratione va-
loris objectivi ab objecto & circumſtantiis actio-
nis, qui pro majore vel minore dignitate obje-
cti major vel minor eſſe poteſt. Denique ad com-
penſandum meritum infinitum Chriſti præmium
ſyncategorematice infinitum ſufficit.

Sehol.

3, 5

E guigen
Cintta Li
Proro ſit
us ad
§ Augal
lentig dii
derm. 12.
Certe om
letus
lapenbune
roris 0
ſilis n
Vlris de
Ndk, 4
aCtiones
Alis ind
ls Gom

un nee⸗

11 Nerun
Kek ſhinn
kit gen
Titt. Non
ti bonin
ten. N.
Minss ad

kuei

lcitiyun
tn erat
ktlam ent
ſtiskici⸗
ihſa Vold
0 fat
ohris,
M vere
is
Whin
ſen ſorn

De Incurnatione verbi Divini. 579

ſinn Sehol 3. Satisfactio Chriſti fuit ex vera juſtitia, Et e ve-
in garem & quidem rigoroſa & ad ſtriéctos juris apices. Ita ra juſtitia
cintra Lugo patet I. ex ep. Rom. 3. v. 25. Gutm ad ſtriktas
propofuit Deus propitiationem per fdem in ſanguine juris api⸗
enſius ad oſtenſionem juſtitic ſuc». Conſentiunt P. P. ces.
S. Auguſtinus l. 13. de Trin. c. 139. M non po-

: tun ti tentia diabolus, ſed juſititia vinceretur. S. Leo
tis et ir Serm. 12. de Pafſt. S. Gregorius 1 17. mor. c. 30.
Slickotis, Certe omnes conditiones rigoroſæ juſtitiæ ſunt
reſt, r in ſatisfactione Chriſti. Eſt voluntaria Iſ. 53.
IQuodlet Oblatus eſt, quia iple voluit. Eſt æquivalens &
Chrifidon. faperabundans. (Schol. præc. 1.) fuit ex bonis
n fälten! propriis Chriſti ſcilicet ſpeciali Chriſti dominio
niti le l ſubditis, nam ſatisfaéctio Chriſti ſpectata ratione
t I. G valoris Perſonam Divinam tanquam partem in-
ſona open cludit, quæ nemini ſubjacet prout valorem in
iones ſuts aétiones ſatisfactorias infuit. Fuit ex bonis
don Gid alias indebitis, tum quia actiones illæ ſpeciali
loren conn ejus dominio ſuberant: tum quia plus obtulit,
i, Cnin quam neceſie erat ad delenda noſtra delicta. Fuit
Pler M ad alterum, quia Chriſtus Deus homo non ſatis-

fecit ſibi ut homini, ſed ut Deo (F. 327. Schol. 2.)
Fuit plena, & nulla pars debiti gratis remiſla
fuit. Non obſtat I. Quod non detur vera juſti-
— tia hominis ad Deum, ücuti nec Filii ad Pa-
err trem. Nam datur ſaltem vera juſtitia Dei ho-
minis ad Deum, & filii habentis bona proôpria
ad Patrem. Non obſtat II. quod principium
elicitivum ſatisfactionis fuit humana natura, quæ

4

ſere N
tota erat fub dominio S. S. Trinitatis, ſicuti

etiam entitas phyſica actionum humanarum ad
ſatisfaétionem neceſſaria, unio hypoſtatica &
ipſa voluntas humana ejus dominio ſuberant

Nt etenn 1
in ntnen⸗
„ „i
Ktantis

nire Ergo ſatisfaétio Chriſti non fuit ex bonis ejus
n n. propriis. Nam humana natura eſt principium
niu ſatis factionis phyſice quod entitatem ſpeétatæ;
non vero moraliter quoad valorem & pretium:
Entitas autem phyſica actionum, & unio hy-
poſtatica ſunt tantum conditio præſuppoſita; non
vero forma valorem & pretium influens; ſed
0O 6 2 er⸗

.

580 Caput V.

Perſona, a qua etiam eſt valor actunm volun- Chekus

tatis humanorum Chriſti. Non obſtat III. quod
Chriſtus actiones ſuas creatas Deo titulo grati-
tudinis, obedientiæ &c. debuerit: Ergo non
ſatisfecit ex bonis indebitis. Actiones enim has
ſolum quoad entitatem phyſicam ſpectatas Deo
debebat, non ratione pretii & valoris a Perſona
Verbi nulli ſubjeéta orti.,

§. 322.
Satisfactio Chriſti eſt univerſalis, & Chri-

dio Cri- ſtus ita mortuus eſt pro omnibus omnino
An hominibus, ut vera & ſincera voluntate mor-

tem oppetierit, eamque Patri obtulerit pro

omnium redemptione & ſalute æterna, ante-
cedenter quidem & ſufficienter pro reprobis,

conſequenter & efficaciter pro prædeſtina-

tis. Patet hoc Imo. ex S. Scriptura I. Tim. 2.
Dedit redemptionem ſemetinſum pro omnibut.

I. Tim. 4. Qui eſt Salvator omnium hominum,

maxime fideliumin. Quæ reſtrictio notat, eſſe

etiam Salvatorem infidelium. Et I. Cor. 8.
Apoſtolus docet, Chriſtum mortuum eſſe
pro iis etiam, qui pravo aliorum exemplo
pereunt. 24o. definit Concilium Cariſiacum I.
a. 349. Cariſiacum II. a. 853. & Tridentinum
ſeſl. 6. c. 3. ac Innocentius X. a. 1653. dam-
navit hanc Janſenii propoſitionem. Semipela-
gianum eſt dicere, Chriſtum pro omnibus ommino
hiominibus mortuum eſſe. Accedit præter alios
Patres Clemens Alex. lJ. 7. Arom. Origenes
l. 4. cont. Celſum. S. Auguſtinus, qui tr. 4.
in oan. ait: Crucifixerunt Salvatorem ſuum, &
Jecerunt danmatorem ſuum. Et S. Proſper in-
ter opiniones Semipelagianorum refert, Qued
ri⸗

lute pah
Sehal 1 6

Iines,
Put, (C
Mortoum

ſetut.

tum po
tum die
tons,

Mleat

Non ghe
Chifi 0
Ceſinatis
lauiſi
del liee
lis Pre
Unibrs
cütoribn
6 24,
Mtos tef
tun ad
d eſt
Dlunins ]
Geinit,
Gis non
t e dan
Probornn
Drparet
tla, Et
Mon ex
terit, ſe

henunt.

U 2.0
Cern

1

De Incarnatione verbi Divini. 581

Chriſtus non pro omnium redemptione & ſa-
lute paſſus ſit.

Schol. I. Calvinus docet, Chriſtum non omnes ho- Solyunts
mines, ſed ſolos electos redemiſſe. Et Janſenius objekio-
vult, Chriſtum non ea intentione pro omnibus nes.
mortuum eſſe, ut illis gratias ſufficientes mere-
retur. Nam I, Joan, 10. Chriſtus dicit, ſe tan-
tum poſuifie animam ſuam pro ovibus ſuis. Ve-
rum hic ſolum pro electis Chriſtus dicitur mor-
lls,10s, tuus, quantum ad efficacem meritorum ſuorum
applicationem & aſſecutionem vitæ æternæ,

ibus nn non quantum ad fſufficientem oblationem mortis
bvutatei Chriſti pro omnibus II. Chriſtus pro ſolis præ-
Ptulerit! deſtinatis oravit Joan. 16. v. 9. pro iis, quoS
terna, an dediſti mihi. Ergo pro iis tantum mortuus eſt.
o nehli Sed licet Chriſtus in illa ſpeciali oratione pro
Cele ſolis prædeſtinatis oraverit, alibi tamen pro om-
rede nibus cravit, uti v. 21. & in Cruce pro perſe-

nr II cutoribus ſuis. III. S. Auguſtinus l. 21. de Civ.
OVi c. 24. & alibi mortem Chriſti ad ſolos prædeſti-
natos refert, quantum ad efficaciam, non quan-
tum ad fufficientiam. Eodem modo intelligen-

Wü dus eſt S. Thomas 3. p. q. 21. a. 4. ad 2.
Etr. Rurſus IV. Concilium Valentinum III. can. 4.
onn definit, Chriſtum pro impiis ante ipſum defun-
n ene, ctis non effe mortuum: ſed loquitur qe damna-
atiſaru. tis reduplicative in ſtatu damnationis Tpectatis,
Ttdemm ut e damnatéione liberentur. V. Redemptio re-
6 proborum non fuit fruſtranea, utpote per quam
1r przæparata ſunt illis media ad ſalutem fufficien-
1. Nſe⸗ tia. Et reprobi quidem ipfi fuas pœnas ſolvunt,
ih eert non ex eo, quod Chriſtus pro iis non ſatis ſe-
Itter cerit, ſed quia ſatisfactionem ejus acceptare no-⸗
1. Ciger. luerunt.
8 u Schol. 2. Gothefchalcus monachus monaſterii Orba- De Gothe-
n u cenfis præter alia dogmata docuit, Chriſtum pro ſchalco &g
yohe) ſola electorum ſalute mortuum efſe, eumque va- Conc. Va-
lelet . rias Germaniæ regiones peragrafſlet, tandem Mo- ſent. &c.
Oo 3è3 gun-

582 Covut V.

guntiam devenit, ubi Rabanus a. 944. concilium
indixit, cui Gotheſchalcus profeſſionem ſuam de
gemina prædeſtinatione obtulit, una cum libello
in quo Rabanum in quæſtionibus de libero arbi-
trio, & de voluntate Dei & redemptione ſangui-
nis Chriſti pro omnium ſalute effuſi Semipelagia-
nismi inſimulavit: quare in hoc Concilio damna-
tus & ad ſuum Archiepiſcopum Remenſem Hinc-
marum remiſſus eſt, cui etiam Rabanus Archiepi-
ſcopus Moguntinus epiſtolam ſynodalem ſcripfit.
Hincmarus igitur cauſæ cognitionem ſuſcepit, &
in, Synodo Cariſiaca I. an. 8.3. Gothefſchalcus
non ſolum dsmnatus, ſed etiam verberibus caſti-
gatus, libellum ſuunm igni tradere coaétus, & in
ergaſtulo cellæ monaſterii Altivillarenſis incluſus
fuit, cumque ad mutandam ſententiam ſuam in-
duci non poſiet. Hincmarus an. 853. Synodum
Cariſiacam coegit, in qua Gotheſchalcus iterum
damnatus, & inter quatuor capitula etiam hoc
editum fuit: Chriſti ſanguinem pro omnihbus fu-
Jum, licet non omnes paſſionis maſſterio redimantur.
Synodi Cariſiaceæ in Gothefchalcum agendi ratio
& quatuor illius capitula valde diſplicuerunt Pa-
tribus Concilii Valentini an. 855. in Gallia cele-
brati, qui Can. 4. quatuor capitula Cariſiaca, præ-
ſertim autem quartum de morte Chriſti pro om-
nibus gravi cenſura perſtrinxerunt, quia Patres
ex errore facti putarunt, aucétores Capitulorum
Cariſiacorum definire voluiſſe, Chriſtum eadem
ratione efſfſe mortuum pro iis, qui in impietate
ſua mortui vel morituri ſunt, ac pro ſalvandis;
cum tamen capitulum dictum ſolum velit, Chri-
ſtum pro reprobis antecedenter & ſufficienter,
pro electis vero conſequenter & efficaciter efſe
mortuum, qnod bPatres Valentini noen damnarunt,
unde etiam poſtea in Concilio Lingonenfi an. 859.
can. 4. Tullenſi can. 10. re melius explorata ii-
dem Valentini Patres cenſuram illam: Forro Ca-
pitula & c. expungi ſtatuerunt. Eig meam Summ.
Conc. Carranzx. An vero Gotheſchalci doétrina
. reve-⸗

lerefa he
koliei ſe
cohunt
et. 9.

Chrit
ta, ut a
lein natn
uNana
Dinina v
tiendo,

(iſtn
Ulans
lk Deo
le eX or
kint
N eit
tün lag
Chritus
l Enci
Mekuntin
ſit ider
ſonemn ke
ol (omm
ta, Chi
le ad ey
: nam
funlum
un Deu
nftati
lniſi en
konti Ei
i ni

rheribos
Oalts,1
Iſis inei
in ſam:
3 Frot
Rens ien
ln etun!?

Aell id
Nigemt
n CAn
arlaci eH
hitie
, li n
Cinionm
Gnnete
inten

velit,

lnn k
vA
Urte

De Incarnatione verki Mivini. 583

revera hæretica fuerit, litigant adhuc graves Ca-
tholici ſeriptores; rationes pro & contra videri
poſſunt in Hiſl. Eccl. K. F. Gravétſon collog. 3.
J&. 9.
H. 328.

Chriſtus ſatisfecit quatenus hamo Deus, Curiſtus
ita, ut ad ſatisfactionem Chriſti utraque qui- ut homo
dem natura Chriſti indiviſe concurrerit, ſed Deus Ja-
humana materiam ſatisfactionis præbendo: tisfecit.
Divina valorem & pretium infinitum imper-
tiendo. (H. 326. Schol. 1. & 3.)

R. 329.
Chriſtus ſatisfactionem Deo pro nobis Curiſtuz

præzſtans vere meruit per eas actiones, per vere me-

quas Deo pro nobis ſatisfecit. Colligitur ruit.
hoc ex omnibus rationibus (G. 324.) pro
probanda vera Chriſti ſatisfactione allatis.
His accedit, quod nulla conditio ad meri-
tum requiſita in Chriſto defuerit. Nam
Chriſtus I. fuit viator Luc. 24. v. 26. fuit
II. ſancrus. Luc. I. v. 35. opera digna &
præſtantia exercuit 1. Cor. 6. v. 20. III.
fuit liber. II. 53. v. 7. IV. habuit promiſ-
ſionem remunerationis. Iſ. 53. v. 10.

Schol. Communis etiam eſt Theologorum ſenten- Et quidem
tia, Chriſtum a primo Conceptionis inſtanti us- a primo
que ad extremum vitæ mortalis Spiritum meruiſ- conceptio-
ſe: nam Hebr. 10. v. 5. dicitur: Ingrediens in nis in-
mundum dicit. .. tunc dixit: Ecce venio, ut fa- ſtanti.
ciam Deus voluntatem tnam . . in qua voluntate
Jankificati ſumus per oblationem corporis Jeſu
Chriſti ſemel. Et certe in primo conceptionis in-
ſtanti Filius Dei exinanivit ſemetipſum formam
ſfervi accipiens, quæ exinanitio utique meritoria
00°4 fuit.

Ebhriſtus

584 Caput V.

fuit. Modo vero in coœlo Chriſtus non meretur,
ſed meritum ſuum in morte conſummatum Deo
offert, nobisque applicat. Porro Chriſtus meruit
per omnes actus amoris Dei, quos ex fſcientia
infuſa eliciebat, & per omnes actus virtutum
moralium, quia liberi & Deo grati fuerunt.
Meruit autem fſibi gloriam corporis, nominis ex-
altationem, gentium cultum & adorationem,
Eeccleſiæ ſuæ ſplendorem, diffſſionem & firmi-
tatem, non tamen gratiam & gloriam, qua àa
primo conceptionis inſtanti anima ejus ornata
fuit, nee unionem hypoſtaticam. (G. 322.) Item
Chriſtus nobis omnia illa gratiz cæleſtis dona,
quæ juſtifieationem noſtram antecedunt vel ſe-
quuntur, meruit. Gratia tamen primo Parenti
noſtro & Angelis in creatione conceſſa non fuit
ex meritis Chrifti, qui Adamo non peccante
non veniſſet.

H. 330.
Chriſtus ad fatisfaciendum pro nobis pro-

A verus fulo ſuo ſanguine ſeipſum PDatri in ara cru-

Jacer-⸗

(d.

cis obtulit, Ergo cruentum Deo ſacrificium
immolavit. Eph. 5. v. 2. Zradidit ſemetipfum

ro nobir oblationem & hoſtiam Deo in odorem
„

Juauitatir. Deinde preces populi Deo obtu-
lit, & pro eo intercefſit: Semper vivene ad in-
terpellandum pro nobit. Hebr. 7. v. 24. Rur-
ſus deputatus ad hoc fuit a Patre: MWon ſe-
metipfum clarificavit, uf Pontifex fieret, ſed qui
locutus éſt ad eum: Vilius meus es tu. Deni-
que Divina populo rradidit. 2. Petri I. v. 4.
Ler quem maxima & pretioſa promiſſa donavit.
e Chriſtus verus Sacerdos novæ Legis
Ult.

N. hohk.

Kot.
elchit
ilitud
Chilede
ſonet,
ſedech
Kos in
Ktema!
Ccna o
Goo alb
Dirinta
ClNlis
tore H
2 (n (
Denige
teſores,
tum He
(s de
vens 0

n
en
(licetn I.
ſiſtenti
kech non
GCandam
ec ipln
int Vert
fieitur
n tame

u lr

UII Annun
Den Mele
umrlum

De Incarnatione verbi Divini. 585

mnnen. Schol. Chriſtus eſt ſacerdos ſecundum ordinem Secundum
Melchiſedech. Pf. 2109 v. 4. Et Hebr. 5F. V. 6. Si- ordinem
militudo vero Sacerdotii Chriſti, cum illo Mel- Melchiſe-
chiſedech eſt tum in eo, quod Melchiſedech idem geck.
ſonet, ac Rex juſtitiæ, pacis: tum quia Melchi-
ſedech dicitur eſſe üne patre & matre: & Chri-
ſtus in generatione temporali fuit fine patre, in
æterna fine matre: tum quia Chriſins in ultima
coœna obtulit facrificium in pane & vino. De

imf quo alibi. Item Chriftus non eſt ſacerdos ratione
eins en Divinitatis, nam ſacerdos ſuperiorem agnoſcit:
32. P . omnis Pontifex ex hominibus affumitur: ſed ra-
elis A tione Humanitatis ſubfiſtentis ſubſiſtentia Divina,
unt ve! a qua Chriſti ſacrifieium ſuum valorem accepit.
mno Pire Denique Chriſtus non habuit in ſacerdotio ſuo ſuc-
Nu non f ceſſa ores, utpote qui ſempiternum habet ſacerdo-
n erenn tium Hebr. 7. Conſftituit tamen fibi miniſtros, per

quos tanquam per Inſtrumenta ipſe ſemper vi-
vens Operatuxr.

V §F. 331.
dse.
u Cum Chriſtus ſit ſacerdos ſecundum or-. Welchiſe-
Dnkn dinem Melchiſedech: (§. 330. Schol.) & dech non
ſe; quidem ratione humanitatis iubſiſtentis fub- 1 mss.
n ſiſtentia Verbi, ſequitur ipſum Melchiſe- e e 7.
Deo dech non fuiſſe Angelum, nec virtutem

tnr r quandam cæleſtem, nec Spiritum Sanctum,
„ nec ipfum Filium Dei. Nam MI elchiſedech
fuit verus homo, quippe Gen. 14. v. 18.
dicitur Ke Salem, & Sacerdos altiſſimi: Et
Hebr. 7. v. 0. dicitur genitus ex hominibus,
ita tamen, ut ejus Genealogia in Hebrzo-
rum libris non recenſeatur: Cujur generatio
non annumeratur in tis, 68 dyreov. Deinde no-
men Melchiſedech non eſt appellativum, ſed
proprium, nam littera in Hebræo α Ü2,
0 0% §5 cum

cum non ſit nota pronominis wel regiminis,
eſt nota nominis proprii. Nec eſt Filius
Dei, quia Hebr. 7. dicitur aſſimilatus Eilio
Dei &α νοοNοναμινιιο,, quod typum cum figaiſi=
cato oſtendit: Ergo nec Angelus, nec Spi-
ritus S. nec Filius Dei eft.

Solvuntur Schol. I. Melchiſedechiani hæretici teſte S. Epipha-

objektia- nio l. 2. heær. 4. docebant, Melchiſedech eſfſe præ-
nes Wel- claram quandam virtutem Chriſto ſuperiorem,
chiſede- quæ ad benedicendum Abraham de cælo deſcen-
chiano- dit. Hierax voluit, Melchiſedech eſſe Spiritum S.
rum. Origenes, eſſe Angelum. Cunæus vero, Melchi-

ſedech non efſe nomen proprium, ſed appellati-
vum cenfſuit, quod ſignificat Filium Dei, tum
quia illud S. Paulus interpretatur Rex juſtitiæ:
tum quia dicitur fuiſſe ſine patre & matre: tum
quia dicitur Sacerdos in æternum: tum quia dici-
tur eſſe dignior Abrahamo: tum quia de eo eſſe
grandem ſermonem, & ininterpretabilem ad dicen-
dum, teſtatur Apoſtolus Hebr. 7. Verum in his
omnibus Apoſtolus ſolum oſtendit, Melchiſedech

* eſſe figuram Sacerdotis Chriſti, quia gerebat ty-
* pum Sacerdotii noſtri omnium præſtantiſſimi.
Quis fue- Schol. 2. Quis fuerit Melchiſedech, incertum eſt:
yit Wjel- non videtur fuiſſe Sem filius Noe, utpote qui non

chiſedech. fuit Rex & Sacerdos, cum non fuerit primoge-
V nitus Noe, uti probant interpretes, & ſolum pri-
mo loco inter filios Noe ponatur, quia de eo He-
bræi orti ſunt: adeoque ad eum jus Sacerdotii
non ſpectabat. Chananæum tamen fuiſſe ceênſet
S. Hieronymus ep. ad Evangel. & S. Epiphanius

hær. 67. Et colligitur ex eo, quod fuerit Rezx

Salem, vel ut alii dicunt, Jeruſalem, quæ eſt in
Chanaan. “
G. 332.
Ohriſtus Chriſtus offerendo ſemetipſum pro no-

eſ, verus bis verus mediator inter Deum & hominem
Wedeator. fuit.

it. l
liotor
i dani

Lerte (

s pl

howine⸗
Adrocat
ponlore

34)
200
IlNCN
tur 4 De
t cone
relkare
Iuturam
1 Medͤi
lee ſeon
Mineigi
Prteſt h

ſerten
unns
Udtura
hiit, Di
Unpertiyi
Nidt 1.
len ſeer
UI ſorn
rfunck
Mure
Uns ſ
UE)

/

De Incarnatione verbi Dinini. 587

Im füuit. Ita I. Tim. 2. ait Apoſtolus: Unus
Alk mediator Dei & hominum, homo Chriſtus Jeſus,
Inh giut dedit redempytionem ſemetipfum pro ommibus.
oII Certe Chriſtus omnia officia perfecti Media-
SeH toris præſtitit: Fuit enim interpres Dei apud
homines Joan. 1. v. 18. Confiliarius II. 9.
Advocatus apud Patrem. 1. oan. 2. v. I.
Sponſorem ſe obtulit, & plene ſatisfecit.

(R. 324)

2. Chriſtus autem non fuit Mediator ſe- Quatenus
cundum humanam naturam, prout intelligi- komo
tur a Deo præcila, quia hoc modo non po- Veus.
E tuit condignam & infinitam ſatisfactionem
te . Rare: 6N ſ. Divin
eeu Pæſtare: (H. 328.) nec ſecundum Divinam
n6 naturam, quia hæc non potuit obire mune-
den ra Mediatoris v. g. ſacrificare (J. 330. Schol.)
nec ſecundum utramque naturam ratione
principii formalis, quia natura Divina non
poteſt ſatisfaciendo ſubjici: ſed quatenus
e homo Deus, I. Tim. 2. komo Chriſtut Jeſus,
mmän ita, ut per naturam humanam Verbo ſub-
mem ſiſtentem omnibus officiis Mediatoris per-

ert functus ſit, & ad ſatisfactionem utraque
* . .. 2 . . . .
ilet natura Chriſti indiviſe concurrerit, humana
M

ſubjectum, ſeu materiam ſatisfactionis præ-=
buit, Divina valorem & pretium infinitum
impertivit. .
Schol. I. Calvinus docuit, Chriſtum eſſe mediato- Solvuntun
renm ſecundum utramque naturam ratione princi- ohjeio-

pii formalis, ita ut ſecundum utramque naturam es Oſian=
berfunctus ſit mediatoris officio. Ofiander ſoli dri

naturæ Divinæ officium medjiatoris tribuit. Stan-
o M. carus ſoli naturæ humanæ. Nam I. Joan. 8. Chri-=
vrint Kus ut Mediator dicit: Ego pono Ammam meam:

Sed

588 Caput V.

Sed hoc dicit ut Deus, qui ſolus eſt Dominus Ligti
vitg & mortis. Verum nemo non videt, qued (liln
ly ponere animam ad humanitatem ſpectet, Deus ſe ben

enim non moritur. II. Renovare corda, & dare

r enO. H lrikoti
Spiritum S. officium mediatoris eſt, quod utique

ad ſolum Deum ſpectat. Sed dare Spiritum §. Otabt
meritorie eſt proprium mediatoris, dare vero ef-. ul, el
ficienter, & ut Auétor doni, opus Dei eſt, apud torus el
quem mediator intercedit. Lne 14.
Cur Chri- Schol. 2. Chriſtus homo in decurſu vitæ fuæ mor- Uenle⸗
ſius ora- talis oravit Joan. 17. &c. quia voluntas Chriſti W
verit. humana ex ſeipſa fatis potens & efficax non erat, fvam )
ut quæcunque vellet, poſſet adimplere, unde ne- & e
cefſe fuit ad Divinam recurrere virtutem, ut quæ e
volebat obtineret: oravit igitur, tum ut ſe ve- N d.
rum hominem oſtenderet, tum ut officium Me- t. &
diatoris impleret: tum ut orandi formam & ex- it.
emplum nobis præberet. Duplex autem fuit Chri-
ſti oratio, una efficax & abfoluta ex voluntate ol (
efficaci procedens, quæ ſemper impletur: Altera Mopt
inefficax & conditionata ex voluntate inefficaci. (iein
(S. 83. Schol. & S. 85.) Chriſtus autem in coelis unen,
modo pro nobis orat, vel ſola humanitatis & me- di
ritorum ſuorum repræſentatione Divinam clemen- Glcee
tiam pro ſalute noſtra exorando, vel etiam ex- Cnnie
preſſa ratione, & aperta ſignificatione deſiderii Cnti
3 animæ ſuæ beatæ. IuN
cikn
H. 333. ““ en
. . riün
Chriſtus Quidquid Chriſtus homines docendi cau- ſornde
eſt Pro- ſa egit, ſpectat ad officium ejus Propheticum. Gigwit

pheta & Chriſtus porro verus Propheta & Doctor 1s

DPoRtor. fuit. Hanc veritatem teſtantur vaticinia ve- dr
teris Teſtamenti, quæ, Meſſiam magrnuum Ei
fore Prophetam & Doctorem prædicunt. in

Deut. 18. v. 18. Iſ. 50. V. 4. Deinde conſtat iian
ex hiſtoria vitæ Chriſti ab Evangeliſtis de-
ſcripta,

De Incurnatione verbi Divinii. 589

e Dnin ſcripta, & ex Teſtimonio, quod de ſeipſo
,m Chriſtus perhibebat Joan. 18. v. 37. Ad
oc venz in mundum, ut teflimonium verhibeum
veritati. Tot vero muneris ejus Prophetici
extabant monumenta, ut judæi ipfi fateren-
tur, eum effe Prophetam illum, qui ven-
turus eſſet in mundum. Matth. 21. v. II.
Luc. 24. V. 19. Joan. 3. V. 2. & 4. V. I4.
Deinde etiam multa futura Chriſtus prædixit,
uti paſſionem, mortem & reſurrectionem
aArMMa fſuam Matth. 20. V. 18. fugam diſcipulorum
e, IHH? Geabnegationem Petri.. Matth. 26. v. 31.
en, 34. &c. Ergo verus Doctor & S Propheta

n We

e fuit: & quidem maximus, quia Deus homo
NWcINN E .
Emmm K fuit.
tem iutl . .
ex Nnmm Ichol. Chriſtus trigeſimo ætatis ſuæ anno munere Quando
Dem: Aen. Prophetico fungi incepit. Luc. 3. v. 23. & ad hoc inceperit
lte iefisn officium ſolemniter etiam, ut ita dicam, a Patre Chriſtus
Nten neen inauguratus fuit, quando a S. Joanne baptizatus oficium
anietsKn⸗ eſt, ubi vox Patris intonuit: Hic eſt Filius meus DoRoris.
riunmckr⸗ dileſtus, en quo mihi complacui. Matth. 3. v. 17.
ein Quod confirmatum fuit in monte Thabor corpore
Kore n Chriſti clarificato, ubi præſentibus Moyſe & Elia
coram Petro, Jacobo & Joanne eadem vox e lu-
cida nube audita fuit, cum addito, ipſum audite.
Matth. 17. V. 5. Ex eo autem quod Luc. 7. v. 28.
Chriſtus teſtetur, quod nullus major Propheta ſit
er Joanne Baptiſta, non ſequitur, quod Chriſtus ſuæ .
oen 4 dignitati derogaverit: nam ſolum vult, inter na-
lopeien⸗ tos mulierum per modum conceptionis naturalis
& M majorem Prophetam non ſurrexiſſe, ubi Chriſtus
atcr ſe⸗ de Virgine miraculoſe natus comprehendi nequit.
gvun S. Joannes Baptiſta vero dicitur reliquis Prophe-
dont tis major, quod Mefſiam prophetatum præſentem
lrenp stiam viderit & demonſtraverit.
iole
s e
le O. 334.
*

590 Caput V.

H. 334.
Offeii Cum ad officium Chriſti Propheticum per=

Frophetici tineat, quidquid cauſa docendi homines
Dunesd, peragendum erat (H. 333.) ideo Chriſtus ea
fradidit, quæ ad ſalutem nobis erant ſcitu

& creditu neceſſaria: ſic Evangelium regni
ing Zni

Dei prædicaſſe Matth. 4. v. 23. & pacem
cum Deo annuntiaſſe dicitur Act. 10. v. 36.
Doctrinam ſuam etiam ſolide demonſtravit.
Hinc ne illa dubia foret, id præcipue age-
bat, ut homines convinceret, ſe eſſe Meſ-
ſiam Patribus promifſlſum, & Prophetam a
Deo ad homines miſſum. His Divinitatis
ejus argumentis plena ſunt omnia, quæ de

rebus a Chriſto geſtis Evangeliſtæe narra-

runt. Hunc in finem non ſolum utebatur
oraculis V. T. quæ veritatem doctrinæ, &
Divinitatem Perſonæ ſuæ teſtabantur, ſed
etiam miraculis, quæ ſicuti ſcripta ſunt, ut
credamus ipfum eſſe Chriſtum. Joan. 20.
v. 31. ita etiam hunc in finem edebantur.
Hinc etiam Propheta verbis & operibus po-
tens dicitur Luc. 24. v. 19. Et multi mira-
culis ejus convincebantur, quod Divinus Pro-
pheta & Melſlias eſſet, Luc. . v. 16. Joan. 3.
v. 2. Quin & ipſe ad miracnla ſua populum
remittebat, ut intelligeret, & crederet, ſe a
Deo miſſum eſſe. Joan. 10. v. 37.

An Eet- Schol. Sancti Patres, præcipue S. Auguſtinus ☛&

