libris contr. Donatiſtas, & reliqui Patres om-
nes hæreticos a vera Eccleſia excludunt, nec
faciunt diſtinctionem inter articulos funda-
mentales, ſed in omnibus doctrinam fidei
unam eſſe debere volunt. Idem docent Con-
cilia, Conſtantinopoliranum I. Generale V.
can. 711. Quæ omnes illos hæreticos vocant,
qui a doctrina ſana recedunt, absque eo quod
articulorum fundamentalium meminerint.
Denique ſi Eccleſia ita ſit una, ut non exclu-
dat hæreticorum ſectas, quæ non errant in
articulis fundamentalibus, erraſſet certe tota
antiquitas, quæ ita ſemper Eccleſiæ unita-
tem intellexit, ut omnes ſectas ſine diſcri-
mine excluſerit: Et quinam ergo ſunt hi ar-
ticuli fundamentales, quos nec ipſi Prote-
ſtantes, nec S. Scriptura, nec Eccleſia aſſi⸗
gnat ?2 Secundo Unitas Eccleſizæe conſiſtit in
communione cum uno capite viſibili Roma-
no Pontifice, uti ex infra dicendis patebit.
Schol. Proteſtantes docent Eccleſiam veram unam

quidem eſſe debere in fide, ſed volunt, eam uni-
tatem ſufficere, quæ easdem Veritates fidei fun-

PFroteſtan- damentales profiteatur, licet alios errores ab Ec-
tes.

cleſia proſcriptos, qui non ſunt articuli funda-
mentales, tueatur, vel, uti Schubert ait, licet ſit
diverſitas in opinionibus accidentalibus. Quantum
ad unitatem Sacramentorum putant ſufficere, ſi

legitimus eorum uſus habeatur in aliqua ex illis“

ſocietatibus, quæ veritates fundamentales profi-
tentur. Quantum ad unitatem Paſtoris & Capitis
docent ſufficere, ſi fideles paſtoribus alicujus ſocie-
tatis adhæreant, quæe in articulis fundamentali-
bus non errent. Ex hoc inferunt, omnes diver-

ſas etiam Chriſtianorum ſectas ad unveRli
ccle-

N

Vecleſi
culis
Pnitate
CutN
in ver
Gorit
lhberi

Knn
H aon
Uul
Ntlendin
ſerip
1n Spiri
tokern in
ſtunm a9
Dei uſn
ſia erig
Ioralis
tladitx.
bkom,
Avibus
Dens ce
ſt verz
InOds
nobis
doctrin
Diyin
ſancta
ler h

nun i,

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c, 71

Ugllinu: Eccleſiam ſpectare, dummodo illæ ſectæ in arti-
Pades culis fundamentalibus non errent. Verum hanc
lodnt, unitatem nullam effſe ex dictis patet, maxime
uiiclern⸗ cum articuli etiam non fundamentales utpote vel
Alos int in verbo Dei ſcripto, vel tradito contenti ob au-
trinan it Goritatem Dei loquentis non fint ad credendum
GocentA liberi ſed abſolutam fidem ſibi depoſcant.
Genere
ticos ſven D. 17.
gne eo ſn .

Secunda nota veræ Eccleſiæ eſt Sanktitas. Secunda

elhinent
Nune Hæc conſiſtit grimo in ſanctitate doctrinæ „nota, Jan-
wnenn ut nihil niſi ſanctum doceat, nihil de fide 7z.
ſt ern credendum proponat, niſi quod vel ex verbo
deſe m Vei ſcripto vel tradito habetur, Unum Deum
ſne dc in Spiritu & veritate colat, verum Media-
lurti torem inter Deum & hominem jeſum Chri-
i N ſtum agnoſcat, Cæremonias ſanctas in cultu
Licleil Dei ufurpet, ut hominum mentes ad cœle-

e colit ſtia erigantur. Sezcundo in ſanctitate doctrinæ
übii N moralis a Chriſto, Apoſtolis & S. S. P. P.
s e traditæ. Tertio in ſanctitate ſuorum Funda-
ensM torum, & Quarto in gloria miraculorum,
n vemf quibus ſanctitatem & veritatem Eccleſiæ
lt, „ Deus confirmavit. Quippe cum vera Ecclefia
tied ſfſit veræ Religionis Mater, quæ Religio eſt
– modus colendi Deum eo modo, quo vult a
et u,l nobis coli, omnis ejus tum fidei tum morum
n “ doctrina, utpote a Deo profecta & voluntati
mt if, „ Divinzæ, regulzæ omnis ſanctitatis, conformis,
nine ſancta eſſe debet. Unde Scriptura ait: Pf. 18.
knace TLew Domini immaculata. Et Pſ. 92. Domum

tuam decet ſandtitudo.
UsAlelſ
twine, B B
4 ad .
1 e, E 4 G. 18.

Teriia no-
ta, ut ſit
Catholica.

Quando
ͤgmbola
Apoſtolo-
rlim addi-
ta vox,
Catholica.

Diſſertatio Propemialit.

H. 18.

Tertia nota veræ Eccleſia eſt, ut fit Ca-
tholica, hoc eſt diffuſa per omnia loca, tem-
pora, & hominum genera. Hanc natam

Ne Me

ſdem &
narentun
adulteri
nofhen
attributn

aſſignat Primo Evangelium Luc. 24. v. 40. 6lol 2,

Oportebat... prædicari in nomine ejus (Uhrifti)
Pœnitentiam, &z remiſſionem neccatorum per
ommes gentet. Et Act. I. v. 3. Eritir mihi te-
Nes in Jeruſalem, & in omni Judæa & Ja-
maria, & urcque ad ultimum terræ. Vide etiam
Marc. 16. & Matthæi 24. Secundo Aſſignant
hanc notam antiqui Patres, & per eam ve-
ram Eccleſiam ab hæreticorum ſectis diſtin-
guebant, ita S. Athanaſius cum aliis Epi-
ſcopis E„gypti in ep. ad Jovinianum, S. Op-
tatus l. 2. contr. Parmenia. S. Auguſtinus
cont. ep. fundamenti, & Serm. 131. ubi di=
cit, Eccleſiam in Symbolo ideo dici Catho-
licam, quia toto orbe diffuſa eſt. YTertio:
Ad veram Chriſti Eccleſiam vocati funt
omnes homines, eamque fub amiſſione æter.-
næ ſalutis ingredi tenentur, ergo diffundi
debet per totum mundum, ut omnes ad illam
pervenire poſſint.

Schol. I. Voſſius putat vocem Catholica modo Sæ-
culo qtio Symbolo Apoſtolorum eſſe ad jectam con-
tra Novatianos, qui tunc Eccleſiæ pacem turba-
bant. Verum diun ante Eccleſiam Catholieam dictam

3

lleam pri
Quatenus
Chriſtum
Theol. to
Goctrinam
Perte appt
ddvin
Gogm. de
nec ligi
Utcigtnn
men Gic⸗
Whicir⸗
edtate
notis i
nec ind
qge ind
Nc not

Qurt
lllen i6
Nem 9 e
tur, &
non i

fuiſſe, patet ex epiſtola Smirnæorum de Mar- Apoſktali

tyrio S. Polycarpi apud Euſebium I. 5. c. I5. Et

Ph.2.

S. Ignatius in ep. ad Smirnenſes ait: Mhi fuerit onn

eſus Chriſtus, ibi eſt Catholica Eccleſig. Quare 254
. . 1
Valeſio videtur „ hoc nomen Eccleſiæ inditum Wan
fuiffe, circa primam Apoſtolorum ſucceſſionem, ex t
cum hærefſes multis in locis exortæ veram Chriſti ed, gr

ſidem

1 De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 73

fidem & Apoſtolorum traditionem ſubvertere co-

, Uuſel narentur; tunc enim ut vera Chriſti Eccleſia ab
A adulterinis hæreticorum cœtibus diſtingueretur,
in loen nomen Catholica, ſoli Orthodoxorum. Eccleſiæ
Hanc m attributum fait.
24, I Schol. 2. Proteſtantes volunt Eceleſiam dici Catho- Cuthali-
ej (O licam primario reſpectu electorum & ſanctorum ,cum quid
ecltorur quatenus ambitu ſuo complectitur omnes vere in juxta
Ejibr rie Chriſtum credentes, uti docet Gerhard. de loc. Proteflan⸗
nu Theol. tom. 5. S. 151. vel dicitur Catholica ob tes.
Jucln 6 doctrinam ab univerſa Eccleſia, aut majori ejus
ſeen parte approbatam, ita ut Catholicum idem ſit, ac
lo Ale orthodoxum. Uti vult Schubert in Comp. Theol.
er ell dogm. Sed contra eos pugnant argumenta allata:
cis l nec aliquid probant contra nos, ſi dicant, etiam
led n Turcismum &c. per orbem late diffundi, nec ta-
un Aiel men dici Catholicum. Nam licet hæc nota Ca-
Mnum,80 tholicitatis forte aliis ſectis conveniret ſolitarie
. Augli ſpectata, non tamen illis competit, ſi cum aliis
11. notis ſimul ſumatur : unde non eſt nota poſitiva,
Gej nec indicat, ibi ſemper veram Kccleſiam reperiri,
dei ubi hæc nota invenitur: ſed eſt nota negativa,
ek. n quæ indicat ibi non eſſe veram Eccleſiam, ubi
Voenti hæc nota cum aliis notis non reperitur.
Nitionet 1
gn l H. 10.
nesll Quarta nota veræ Eccleſiæ eſt, ut ſit Ayo- Quarta

Rolica: id eſt, ut ab Apoſtolis ducat origi- nota uet
asn nem, eandem cum ipfis doctrinam profitea- ho-
idetnn tur, & Paſtores ejus legitimam miſlionem, οα.
prent & non interruptam ſucceſſionem habeant ab
hoien „Apoſtolis. Hanc notam afſignat S. Apoſtolus
orun 81 Eph. 2. Guperædificati ſuper ſundamentum Apo-
S, Rolorum & Prophetarui, Ergo vera Eccleſia
ie W ab Apoſtolis originem ducere debet. Deinde
W veteres ſemper falſitatis hæreticos arguebant
ex eo, quod eorum doctrina Apoſtolorum do-

Fein 7 E 5 trinæ

74 Diſſertatio Proozmialis.

Grinæ repugnet. S. Irenæus 1. 3. c. 3. Ter-

tullianus, de præſcript. c. 32. Ergo eandem
cum Apoſtolis doctrinam vera Eccleſia pro-
fiteri debet. Rurſus Hebr. 5. v. 4. dicitur:
Wec quitguam ſumit ſibi honorem, ſed qui vo-
catur a Deo tangquam Aaron. Ergo Paſtores
Eccleſizæ legitimam miſſionem habere debent.
Denique FTertullianus de præſcript. c. 32.
S. Irenæus 1. 3. c. 3. S. Optatus I. 2. contra
Parmen. ad legitimam & non intrrruptam
ſucceſſionem Eccleſiæ Paſtorum ab Apoſtolis
provocant, ergo hæc ad veram Eecleſiam
requiritur.

Apoſtolica/ schol. Proteſtantes volunt non interruptam ab Apo-

Jucceſſio
an requi-
ratur.

Not&æ ve-
ræ Eccle-
ſiæ conve-
niunt ſoli
Komano-
Catholicæ.

ſtolis Paſtorum Eccleſiæ ſucceſſionem non eſſe
notam werzæ Eccleſizæ, quia Eccleſia viſibilis po-
teſt omnino corrumpi & deficere, & ſola inviſi-
bilis manere, ex qua proinde viri Zeloſi vocatio-
ne ſaltem extraordinaria ex debito ſui officii pro-
dire debuerunt, ut eam reformarent, inter quos
vel maxime fuit Lutherus, qui ſaltem vocatio-
nem mediatam habuit, dum in Eccleſia Romana
Presbyter ordinatus, ad Doctoratus gradum pro-
motus docendi munus accepit. Sed unde probant
Adverſarii necefſitatem hujus reformationis &
corruptionem Eccleſiæ 2 unde probant Luthe-
rum poſtquam legitime excommunicatus fuit,

munus docendi retinuiſſe ? falſitatem horum

omnium oſtendent ſequentia.

R 20. 2
Ha notæ conveniunt ſoli Romano-Catho-
licæ Eccleſiæ.. Primo enim eſt una in univer-
ſali fidei & doctrinæ conſenſione, omnes
namque Catholici, omni tempore & loco

per totum orbem ſemper conſpirarunt in om-
nibus

e

Dibus fie
otnnes
in Civert
ſotiperi
demn do⸗
natione
etiam ha
Viſibili .
lat, ge
Unterſed
lei, ſed
Uhll det

2. E
ſanſkitat
Dturis
Gum pr
Monniſi
ſui⸗ Nn
ſolte,
eforibn
leos deß
Uungrine
roeulon
Lecleſi⸗
II
20d wi
lta M

orii 7
Sir
tonij,
ier⸗
nzeul

„DVDe Theologiæ Dogmatick, Natura, &c. 75

zce;l nibus fidei articulis ſufficienter propoſitis;
Eipent omnesque Eccleſiæ Romanz Doctores, licet
Hechit in diverſiſſimis temporibus, locis, & linguis
A.h ſcripſerint, miro tamen ſemper confenſu ea-
„AIdi dem dogmata docuerunt, utut alias genio,
tgo natione & ſtudiis fuerint diſſimillimi. Deinde
dbetee etiam habet communionem cum uno capite
ipt. viſibili Romano Pontifice; Ergo una eſt. Mec
l a obſiat, quod Catholici doctores in pluribus
Linumg inter ſe diſſentiant; illa enim non ſunt dogmata
1 N fidei, ſed opiniones liberæ, de quibus Ecclefia
m h nihil definivit.

ugmiͤ 2. Eccleſia Romano-Catholica ſandkta eſt
vren dni ſanbtitate doctrine, quæ nonniſi quod in ſcri-
N pturis & Traditione continetur, creden-
„Ei dum proponit, nonniſi virtutem præcipit,
len nonniſi vitia prohibet. Eſt ſancta in primit
“ ſuis Fundatoribus, Chriſto omnis ſanctitatis
den a fonte, & capite, Apoſtolis, & eorum ſuc-
altem .
deke ceſſoribus, S. S. P. P. qui eam contra hære-
gunm ticos defenderunt, & Martyribus, qui eam
Ame ſanguine ſuo ſigillarunt. Eſt ſancta in gloria
Aumt miraculorum, quibus ſanctitatem & veritatem
n Eccleſiæ Deus confirmavit. Sunt pro Sæculo
*“ Imo miracula Chriſti & Apoſtolorum: Pro
ſiu 2do miracula militum Chriſtianorum in exer-
citu Marci Antonii Imp. teſte Tertulliano I.
ad Scapulam c. 4. Pro gtio miracula S. Gre-
0 gorii Thaumaturgi apud S. Baſilium 1. de
mun W“ Spir. S. c. 29. Szæculo Ato miracula S. An-
„ tonii, Hilarii, Martini apud S. Athanaſium,
ſ S. Hieronymum, & Sulpitium: Sæculo Sto
o⸗ miracula a S. Auguſtino l. 22. de Civ. c. 8.

1
uun, B re lata.

76 Dihertatio Prooemialit.

4

relata. Sæculo 6to miracula a S. Gregorio
M. in ſuis dialogis deſcripta, & fic de reli-
quis Sæculis, in quibus plura miracula pa-
trata legimus & adhuc in nonnullis locis
coram intuemur, in confirmationem fſpecia-
lium fidei veritatum, quæ omnia ad præ-
ſtigiss cum Magdeburgenſibus amandare,
vel falſitatis arguere, humani certe ingenii
non eſt.

3. Eccleſia Romana Catholica eſt, & dif-

fuſa per omnia loca, id eſt, in plures & præ-
cipuas orbis partes, ita ut ſit magis diffuſa,
quam quælibet alia ſecta & fſucceſſive in
alias etiam partes diffundenda. Certe ho-
die Eccleſiam Romanam florere novimus in

Europa & America, imo & in Aſia & Afri-

ca fideles plurimi licet a Barbaris oppreffi
cum Romana Eccleſia participant, & Evan-
gelium apud omnes fere nationes a Miſſio⸗
nariis Apoſtolicis annuntiatur, ut & illæ ſue-
ceſſive Eccleſiæ aggregentur: Eſt diffuſa per
omnia tempora, omni enim tempore extitit,
poſtquam a Chriſto fundata fuit, omni tem-
pore univerſaliter eadem fidei dogmata do-
cuit, quæ nos profitemur: Denique Eccle-
ſia Romana habet doctrinæ univerſalitatem,
& tum veterum, tum recentiorum hæreti-
corum errores ſemper reprobavit; merito
igitur Catholica & univerſalis etiam jam
olim a S. Auguſtino contr. ep. fundam. c. 4.
dicta fuit, ubi ait: me in Eccleſia Romana te-
net ipſum Catholicæ nomen, quod non ſine cauſa
inter tam multas hareſes, ſic iſta Eccleſia ſola
obtinuit &c.
4. Ec-

De

4. E.
Matione
morunn!
Cathedr
Vit, ſia
Ppretmumm
lam de!

A(untialit

ekection
introe
epit,
0 Mlod
Uenrrupt
Enem.
Apodoli
Operis
Umam
ordinati
capite,
detur le
Datet ex

ol r.
Lereſie
Moteſta
n Ca
1o Aug
Kienli—
Preter
Thed-.
. dogmne
Ceehrr
Gillmi
ſeunt
hunt?
ſinctx
thero

De Iheologia Dogmaticæ, Natura, &c. 77

4. Eccleſia Romana eſt Apoſtolica, Primo

6 n ratione originir, quia eſt eadem cum illa pri-
le morum ſæculorum, quæ ſemper Romanam
Iunticltd Cathedram ut centrum communionis agno-

onpulisl vit, fidei controverſias ad eam veluti ſu⸗
onen a premum judicem definiendas detulit, uti il-
nnin An lam de rebaptizandis hæreticis, de Conſub-
§ and ſtantialitate Filii Dei &c. Deinde nec auctor
telf defectionis hujus Eccleſiæ,, nec novum dog-
ma introductum, nec tempus vel locus, ubi
1ek, Al incepit, nec Scriptor aliquis Eccleſiaſticus,
DusAn qui illud oppugnarit, oſtendi poterit: Ergo
us incorruptam ſervat ſuam ab Apoſtolis ori-
Morelei ginem. Secundo Doctrina Catholica cum
2 (de Apoſtolica conſpirat, uti ex decurſu hujus
e nofn operis patebit. Tertio Paſtores noſtri legi-
AGa NA timam habent miſſionem, tum ob ſacram
aris Mo ordinationem, tum ob Auctoritatem in ſuo
t, Ehn capite, de quo alibi. Denique Quarto ha-
nes i betur legitima Epiſcoporum ſucceſſio, uti
dN⸗ patet ex Catalogo Romanorum Pontificum.
Et dikua:

Schol. I. Videamus jam nunc, an hæ notæ veræ An notaæ

nore et⸗ Eccleſiæ ſectis Proteſtantium conveniant. Primo veræ Ec-
t, ofnni Proteſtantes noſtri non habent unitatem in doctri- cleſia aliis
Gopnt na & articulis fidei fundamentalibus: ſic Confeſ- ſeRtis con-
ovee ſio Auguſtana, Saxonica, Wittenbergenſis, & ar- veniant.
enig ticuli Smalealdiei in multis differunt; conſulatur

Vethiint præter Bofluetum, vel ipfe Schubert in inſt.
rum I Theol. Polem. parte 4ta, ubi plurimas in fidei

wit; . dogmatibus inter ipſos Lutheranos difſenſiones
etian occurrent. Regimen Eccleſiaſticum apud ecs eſt
nchm diffimile, nullum ſupremum caput viſibile agno-
uun ſut ſcunt, & quomodo ſine illo unitatem conſerva-
1 Hu bunt? Secundo Doctrina Proteſtantium adverſatur
on / ſanctæ morum diſciplinæ, dum docent cum Lu-
1α thero, præcepta Divina efle obiervatu impoſſibi-

Ha:

4

78 Diſſertatio Proozmialis. DeTe
lia: Leges humanas non obligare in conſcientia, Aiggar⸗
cum Witaker: hominem quoad opera ſalutis non ſionem
eſſe liberum &c. Qua ſanétitate floruerint eorum Dintis e
reformatores Lutherus, Calvinus & Zwinglius, in Moy
ex eorum vita & libris ſubodorari licet: ſane Putet:
hunc ſanctitatis odorem non videtur D. Schubert Deo cun
percepiffe, cum de ſanctitate Lutheri nihil fere potelate
memoret: Miracula pro confirmatione ſuæ Do- Nendi,
Strinæ nulla oſtendunt. Tertio Societas Prote- reformar
ſtantium in præcipuis orbis partibus diffuſa non reſſee⸗
eſt, paucas occidentis Provincias occupat, in & novos
oriente pro hæretica habetur, & invaleſcente ho- Ginnriam
die Deismo in fuis etiam natalitiis ſedibus defi- utherus
cit. Non eſt diffuſa per omnia tempora, ante editerunt
Lutherum enim & Calvinum non extitit, quod Gationem
enim dicat D. Schubert, Eccleſiam inviſibilem eventn
ante Lutherum Papatus errores rejeciſſe, imo Winis
ipfos Græcos côntradixifſe, nil probat: nam de cenom!
contradictione Eccleſiæ inviſibilis nihil conſtat, mis,
nihil oſtendi poteſt, contradiétores vero ſemper tepii
ro beæreticis declarati fnerunt. Item doctrina eſſectn
Proteſtantidm non eſt univerſalis utpote in anti- naria
quis hæreticis, quorum errores reſuſcitat „jam du- Presbe
dum damnata. Quarto Societas Proteſtantium non GRori
habet originem ab Apoſtolis, nam eorum refor- 3 to
matores Lutherus & Calvinus, qui ante defe- iunne
Gionem ſuam erant Catholici, legitimam miſſio- ltick
nem non habuerunt: non ordinariam, tum quia Lutte
vel hanc miſſionem acceperunt ab Eccleſia Ro- luni
mana, in qua tunc vivebant, vel ab alia, in loe
quam admiſſi ſunt; Non autem acceperunt hanc “D
miſſionem ab Eccleſia Romana, quando ab ea re- ſie
ceſſerunt, quia tunc Eccleſia Romana vel fuit Lari
hæretica, & ſic non fuit vera Eccleſia habens Unde-
poteſtatem mittendi: ve non fuit heæretica, Wι☚w e mm
ſic Proteſtantes ab ea recedentes ſunt Schismatici, Ton
hæretici & excommunicati, & conſequenter ab tn
omni auctoritate regendi Eccleſiam & conſtituen- reſneb
di legitimos miniſtros exciderunt; aliam vero Gl in
Eceleſiam, a qua habuerint miſſionem Ordinaran W
alli⸗

.

in contcket
Ppera ſllnin
forveritten
§ & Nyig
rari liet 1
etur D. Nn
utheri unl!
hatione ine
Societss
iboas Cifunn
is oenht,
iorelelene!
tis ſeinnet
tempon, 1
on extitt,4
eſeum inni
8 ſeſeile,
önt:
is niti ennd
Nres en
Item
ntote i
ſulcitat. 8 *
Totekonti
amn eojnn:
, gi ne

legiimm

Achmn In
35 Lock
.
vel d
45
accepen
wincen .
Romm
Leceh?

l

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 79

aſſignare non poſſunt. Item non habuerunt miſ-
ſionem extraordinariam: hæc enim vel in Scri-
pturis exprimi, vel miraculis probari debet, uti
in Moyſe, Prophetis, Apoſtolis, & ipſo Chriſto
patet: Quis enim credet homini dicenti, ſe a
Deo cum ſumma auétoritate miſſum, ſe accepiſſe
poteſtatem miniſtros inſtituendi, inſtitutos depo-
nendi, doctrinam novam annuntiandi, antiquam
reformandi, Conciliorum definitiones expendendi
& rejiciendi, antiquos Eccleſiæ uſus improbandi,
& novos inducendi, niſi hanc miſſionem extraor-
dinariam miraculis comprobet ? Quæ tamen nec
Lutherus nec Calvinus, nec eorum fſucceſſores
ediderunt. Reſpondet Schubert 1mo Lutheri vo-
cationem extraordinariam probari ex feliciſſimo
eventu reformationis ſuæ, non obſtantibus gra-
viſſimis difficultatibus. Sed nonne meliorem ſuc-
ceſſum habuit fuperſtitio Mahumetis? nonne ar-
mis, avaritiæ, & bonorum Eccleſiaſticorum di-
reptioni, ac liberiori vitæ licentiæ hunc fatalem
effeétum debemus? Keſpondet 2do Lutherum ordi-
naria vocatione mediata vocatum fuiſſe, dum
Presbyter ordinatus, & munus docendi cum Do-
toratus Laurea Wittenbergæ adeptus fuit, ubi
ad tollendas Papales ſuperſtitiones pro obligatione
juramenti a ſe præſtiti fidem integram conſervandi
aſtrictus fuit. Sed hoc modo concedit Schubert,
Lutherum ab Eccleſia Romana vocationem ſuam
habuiſſe, ergo erat vera Eccleſia: negat quidem
hoc Schubert, quia etiam ab uſurpatoribus vere
aliquis vocari poteſt, Deo ita pro bono Eccleſiæ
ſuæ diſponente. Verum unde probat, Romanam
Eccleſiam jus vocandi miniſtros fibi ufurpaſſe 2²
Unde probat, quod Romana Eccleſia Luthero
munus docendi per excommunidationem adimere
non potuerit ? Unde probat veram Eccleſiam
tempore Lutheri fuiſſe invifibilem? quod mox
refutabitur. Certe veritati vim infert Schubert,
dum in Th. Pol v. 3. c. I. ait, Catholicos, eo-
quod veritatem doctrinæ Lutheranæ impugnare
non

80 Diſſertatio Hrooemialit.

non potuerint, ad labefactandam Lutheri voca-
tionem confugiſſe; cum paſſim doctrinam Luthe-
ranam Theologi noſtri impugnent. Denique ſuc-
ceſſionem Paſtorum ſuorum ab Apoſtolis Prote-
ſtantes noſtri nunquam oſtendent, niſi forte Lu-
therum & Calvinum pro Apoſtolis, ſed recentio-
ribus, & ab Eccleſia expulſis, ac nulla poteſtate
præditis venditare velint.

Vera Ec- Schol. 2. Ex his patet, veram & Catholicam Chriſti

cleſia me- Eccleſiam vere eſſe & dici Romanam. Romana
rito Ro- quippe Eccleſia a S. S. Apoſtolis Petro & Paulo
mana di- fundata & eorum ſanguine conſecrata eſt. Ita
citur. Tertull. I. de præſcript. c. 36. S. Irenæus I. 3. c. 3.
S. Cyprianus ep. 52. S. Ambroſius 1. 3. de Sacr.
c. I. S. Auguſtinus 1. 2. contr. litt. Petilia: Ko-
mana Eccleſia fidem a &. S. Petro & Paulo annun-
tiatam conſtanter retinuit, & cateris pver orbem Ec-
cleſiis commumicavit; ita præter mox citatos Patres
docet S. Cyprianus ep. 45. S. Auguſtinus ep. 43.

S. Proſper Il. 2. de vocat. gent. Theodoretus ep.

116. Quod autem Eccleſia Romana a reéta fide
non defecerit, patebit ex ſequentibus.

Kocleſia Cum vera Chriſti Eccleſia fuas notas ha-
Chriſti eſt beat, per quas a falſa diſtingui ſemper poſ-
viſibilis. ſit, hinc Eccleſia Chriſti ita e natura ſua eſt
viſibilis, ut ſemper omnium oculis conſpicua fue-
rit, Ita Primo de Kccleſia Chriſti vaticinatus
eſt Propheta Iſaias c. 2. Erit in noviſſimit
diebus præparatus mons domus Domini in vertice
montium, & elevabitur ſuper colles, & uent ad
eum omnes gentes. Ubi LXX. legunt eαd bäα
r ο manifeſtus mons. Et Chriſtus Matth.
5. v. 15. ait: Vos eſtis lux mundi, non voteſt

civitus abſeondi ſupra montem poſita. Gnad
. . Pfaf=

NLl.

Dlkius i
Apottolie
Gliratur,
Verbumn
E nife⸗
Ita tradid
hom. zo.
Unit. Becl
ntta Do
m non
Enlpicuan
his ſoln
umn Chriß
lon prorm
Perk Vind
Gones,
ſiam ſore
nonne C
eutionibe
Pilter
non pra
extra H
Tus intta
loc prob
d Eocie
Recleſiz
feſſio ge
Wenta,
. eri lon
lcere 4

Atrann ,

li.

. Lutten n
OGtrimm
t. Derigei
Apofton
niſi fiel
is, ſed ee

e nul Nn

atholcamd
anam. Non
Petro &
ſeetat et.
Tenenslt
m 3,
lit Vttiu)
& Puo ann
Utr Gtenl
OxXciktee
guſinmse)
heodofenm
ma 2 telt
ibus.

us notn
i ſemper!
,otinn/
ANllitu
vation
nitin .

De Iheologiæ Dogmaticæ, Naturan, &a 8r

Pfaffius in Theol. dogmat. ita explicat, ut
Apoſtoli deberent eſſe viſibiles, licet non re-
quiratur, ut actu videantur. Sed reſpondetur:
verbum ovarat negat potentiam ad acdtum,
& fignificat, nunquam abſcondetur. Secundo
Ita tradiderunt nobis antiqui Patres. Origenes
hom. 30. in Matth. n. 54. S. Cyprianus de
unit. Eccl. & S. Auguſtinus tr. I. in Joan.
contra Donatiſtas expreſſe oſtendit, Eccle-
ſiam non in ſola Africa, ſed in toto orbe
conſpicuam eſſe debere. Keſpondet Schubert,

ex his ſolum probari, multos quidem doctri-

nam Chriſti profeſſuros eſſe, ſed Chriſtum
non promittere Eccleſiam & hos fideles ſem-
per viſibiles futuros, imo dum multas affli-
ctiones, & majorem numeèrum extra Eccle-
ſiam fore prædixit, contrarium innuere., Sed
nonne Chriſtus promiſit, portas inferi perſe-
cutionibus ſuis adverſus Eccleſiam a ſe viſi-
biliter fundatam, & ſuo tempore viſibilem
non prævalituras? Certe major numerus
extra Eccleſiam non facit, ut minor nume-
rus intra illam non ſit viſibilis. Tertio Ratio
hoc probat: omnes quippe tenentur accedere
ad Eccleſiam, extra quam non eſt ſalus,
Eccleſia eſt Societas hominum, in ea fit pro-
feſſio fidei externa, adminiſtrantur Sacra-
menta, prædicatur verbum Dei, quæ omnia
fieri non poſſunt, niſi Eccleſia ſit viſibilis.
icere autem cum Schubert, acceſſum ad
Eccleſiam etiam inviſibilem patere per lectio-

o nem & meditationem verbi Dei, vim ratio-

num noſtrarum non elidit: nam qua parte
ergo
Schram Inſlit. Theol. Tom. I. EF.

De TI

82 Diſſertalio Prooemialit.
ergo rudibus, qui S. Scripturam legere non “S
poſfunt, adytus ad Eccleſiam patebit, niſi erle
illis verbum Dei prædicetur? Quis illis ve- ien
rum ſenſum inter litigantes Lutheranos &
Calviniſtas exponet? Quibuùs notis veram
Eccleſiam inviſibilem a falſa diſcernent, dum
utraque & inviſibilis & viſibilis Eccleſia dicit. Lui
ſe juxta principia Proteſtantica habere puram un
Verbi prædicationem, & legitimum uſlum inte,

Sacramentorum? ae⸗
. . . : . kec⸗
Schol. Lutherani & Calviniſtæ primitus agnove
runt viſibilitatem Eccleſi; cum vero Catholici in ka l
ab aliis peterent, ut oſtenderent hanc Eccleſiam ſiun
viſibilem ante ſuam reformationem, aſſignare non eNfumm in

poterant Eccleſiam Romanam, a quh velut cor. Dan. 2.
rupza recefferant, nec tamen aliam invenire po- itaten
terant, in qua viſibiliter omnia falſa eorum dog- os N⸗
mata docerentur, hinc duplicem finxerunt Eccle- R
ſiam, unam viſibilem, quæ tempore ſuæ refor- nnhu
mationis defecerat, alteram inviſibilem ex vere & Mar
credentibus coaleſcentem. Nimirum, uti Schu- ph. .
bert explicat in Th. Pol. p. 2. c. 2. Vere creden- Avoſo
tes cum a mundo non ſemper dignoſcantur, in- Evut
viſibilem ſocietatem conſtituunt, qui tamen ſi “
eodem tempore, & fimul vivant, in externam 0
ſocietatem & viſibilem Eccleſiam coaleſcere poſ- eri 14
ſunt; cui ſocietati cum ſubinde hypocritæ exte- Si
rius ſolummodo eandem fidem profitentes admi- leleie
ſceri valeant, in ipſo, hoc viſibili cœetu & Ec- Utönen
cleſia,, vera Eccleſia invifibilis efſe poteſt, licet Uie
1¹

totus cœtus per Synecdochen, ſumendo partem
pro toto, eousque vera Eccleſia dicatur, quous-e .
que verbum Dei pure docetur. Cum vero fieri Gelmnol
poſſit, ut publica Verbi doéctrina, & Sacramen- ſanus i
torum uſus corrumpatur, pauca autem focietatis 8 Ambt
membra corruptioni non conſentiant, hinc in falſla ms
Ecclefia, vera latere, & ſi nullibi fit cotus, icl (
cujus doctrina pura ſit, tota Chriſti Eccleſia S 1 C
“ bilis

Aninigr

V De Theologiæ Dogmaticæ; Natura, S&c. 83

dn leget ſibilis eſſe poteſt, qualis fuit tempore reformatio-
H Eeel bbonik hie D. Schubert veram rig
lis liel iguante i een deficere omnino poſſe, imo
uthetene 3 H e, ad quod refutandum ſit.
notis ii
Cetnen ”J”MWdB . 22
Eedektad Eecleſa UOhriſti viſibilis nunquam defecit, nec Ecclaſia
xep Unquam 6ſt deſedura. Hanc perpetuam Eccle- Ciniſii vi-
6inmi ſiæ indefectionem prædixit in V. I. Bimo bius

Iſaias c. 61. quod caput Chriſtus ipſe
114128 C. 61. qud put Chriſtus ipſe Luc. 4. *ραα
mins de Eccleſia N. T. explicat: Vaticinatur ai dekeg
8e aias: Pedus verz , Te.; —nec eſt de-
ee tein irn liaias: Audat gepeunm Nezate ei inugd.
Wcient in gentibus ſemen eorum, & germen

, dee⸗ eorum in medio vopulorum. Idem prædicitur
i et Dan. 2. v. 44. Pſ. 88. v. 29. Eandem perpe-

eminee tuitatem Eccleſiæ ſuæ viſibili promiſit Chri⸗
hli emn ſtus Matth. ult. v. 20. Ecce ego vobitcum ſum
imenm ommnibus diebus usquét ad conſummutionem wculi.
ote Iuce⸗ & Matth. 16. V. 16. Luc. 21: V. 32.: Denique

ien . Eph. 4. v. II. dicitür: Iyſe dedit gquosdam

rum, Ul ? „
1 er Sralot „quordam autem Prophetas, aliot vero
guntnn Evangeliſßtas; alios autem Paſtores & Dokhorer
, gin ud conſummaätionem Sanktorum;, in opvus mini-

, is ii, donec occurramus ommnes in mitatem Fidei
ſ . agnitionir Filii Dei. Ubi miniſterium Ec-
loete cleſiaſticum & Eccleſia usque ad conſum-

eet mationem Sxculi perſeveratura dicitur, quod
wil utique eſt viſibile in prædicatione Verbi, &E
mentf „adminiſtratione Sacramentorum conſiſtens.

ſiemt / Wecundo Ita docuerunt antiqui Patres. Tertul-
lur lianus in apol. S. Hilarius l. 7. de Trin.
die S. Ambrofſius l. de Salomone, S. Hierony-
ihen mus in c. 4. Iſaige. Et S. Auguſtinus in Pſ.
iiien 101. Conc. 2. dilputat expreſſe contra Do-⸗

84 Diſſertatio Piooemialis.

natiſtas, qui totam Eccleſiam viſibilem periiſſe,
& in ſolis quibusdam juſtis in Africa reman-
fiſſe dicebant, & ait: Sed ilta Eccleſia, guc
fuit omnium gentium jam non eſt, periit. Hoc
dicunt, qui in illa non ſunt, Uimpudentem
vocem! Tertio ſi Eccleſia viſibilis aliquando
defeciſſet, oſtendant adverſarii, quo tempore
omnino defecerit? oſtendant, ubinam Eccle-
ſia vera inviſibilis permanſerit; quonam ergo
quis ſalutem conſecuturus conferre ſe debuiſ-
ſet ? an credibile fit, Eccleſiam jam dudum
ante Lutherum deficientem per tot Sæcula
inviſibilem permanſiſſe? verba oggerunt no-
bis Proteſtantes, fucum faciunt, veritatis
lucem uon extinguunt.

Schol. Proteſtantes affirmant quidem Eccleſiam ab-
ſolute deficere, & omnino perire non poſſe, vo-
lunt tamen Eccleſiam vilibilem poſſe deficere,
quod ita explicat Schubert in Comp. Th. dogm.
Eccleſia corrumpi poteſt, tum impietate docto-
rum & auditorum, tum vanitate cæremoniarum,
tum neglectu diſciplinæ Eccleſiaſticeæe & ſcandalis
impune toleratis; tum levitate in peragendo cultu
publico, tum novarum opinionum ſtudio Sed
hec corruptio necdum eſt defeétio Eccleſiæ,
quamdiu fundamentalis docétrina integra retine-

tur, & Sacramenta rite adminiſtrantur Neque

tunc tota Ecclefia defeciſſe dicitur, quando ali-
qua ejus pars quoad doétrinam & Sacramenta
corrumpitur, altera vero proteſtatur: Sed tunc

tota Ecclefia vifibilis deficit, quando ejus mini-

ſtri a norma doctrinæ & Sacramentorum rece-
dunt, & Eccleſia hanc corruptionem tacendo fa-
Stis approbat, ita ut cœtus reéte credentium 8
contradicentium non audiatur, unde Ecclefia vi-
ſibilis deficit. Sed quandonam ita defecit Eccle-
fia viſibilis ? dicunt Proteſtantes: jam in Adamo
pec-⸗

Ne T

peccant
tatis,
incepill
nec tet
entih
Nat,
fdem a
Bellern,

Leclef
be iſre
ocentem

elſix

iimn dege
dunatar-
o ſin
(onpenki
ionir ,
conven
linmn
conſee
teſtate .
leſegate
Eebennt
lt Decl
Qbam
tom 1.
Khol, 2.
Vin
Or
Apotta
ne d.
conorn
ſmilin
1, ve
cili ee

ir.

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &-. 85
bilenki peccante: Sed ille non peccavit peccato infideli-
Afienten tatis, & communius Theologi docent in Abele
Larleſr incepiſſe Eccleſiam: tempore Noe non defecit,
, ril 1 nec tempore Judicum, nec Regum, nec ſubſe-
D quentibus temporibus, cum S. Scriptura ſatis in-
lis aliere nuat, a naonnullis ſemper! Pet pauciofibus veram
God fidem annuntiatam, & publice cultam fuiſſe. vid.
5 oo teonn Bellarm.
Cbinan D G. 23
Monan
elte e det Eccleſia docens ſpectari poteſt vel in toto Concilium

nmi orbe diſperſa, vel coadanata. Per Eccleſfiam quid.
tet n docentem diſperſam intelliguntur omnes Ec-
oggennmt cleſiæ, Epiſcopi in fuis Epiſcopatibus ſepara-
nt, eim tim degentes: per Kcrleſiam docentem coa-
dunatam intelliguntur iidem Epiſcopi in Con-
cilio ſimul congregati. Unde Concilium eſt
n elein onventur Eccleſia, präaſulum ad negotia Reli-

non iſe gionis trabtanda legitime convocatus.
ole dihn
mn I d Schel. I1. Proteſtantes ut Concilia diſtinguant ab aliis Proteſtan-
inpietate i conventibus Principum docent, quod ad Concei- tium defie
cklenlinf lium plures communitates ſejunctæ ſimul tamen nitio.
fe &1 confœderatæ, aut potius earum fuperiores po-
pengeniot teſtate decidendi inſtructi vel per ſe „vel per fuos
. ſcio delegatos & reſpective repræſentantes convenire
ſkio Do debeant. Hanc definitionem gratis ſibi fingunt,
integn e ut Eccleſiam eſſe ſocietatem æqualem defendant.
antm Ne Quam Ketentiam refutavimus in Inſt. Jur. EZccl.
unte! om. I. S. 7.
4 rr Schol. 2. Probabile admodum eſt, Concilia eſſe Di- Concilia
ltar: Nl⸗ vinæ inſtitutionis. Conſtat ex Actibus Apoſto- junt Di-
ndo e e lorum jam ab ipfis Eccleſiæ crepundiis Concilia ab vinæ infti-
mentolluſg Apoſtolis celebrata fuiſſe, uti Act. I. pro electio- zutionis.
emn tMend ne S. Mathiæ. Acét 6. pro electione ſeptem Dia-
ctetetin conorum. A&t. r15. in cauſa Legalium. Certe vero-
nbe Yenn ſimillimum eſt, Apoſtolos vel ex præcepto Chri-
Uelet ſti, vel ex ſpeciali Spiritus S. motione ſua Con-
zu91 cilia celebraſſe.

* F 3 Schol.

)

86 Diſertatio Prooem ialis.

Concilium Schol. 3. Concilia alia ſunt Provincialia, ad quæ
quotu-
plex.

unius Provinciæ Epiſcopi a ſuo Archiepiſcopo
convoçati conveniunt: Alia ſunt Wationalia, ad
quæ unius regni ſeu nationis Archiepiſcopi &
Epiſcopi a ſuo Primate convocati congregantur.
Alia ſunt Diæceſana, ad quæ Presbyteri a ſuo
Epiſcopo convocantur. Alia ſunt Generalia &
Oecumenica, ad quæ totius orbis Epiſcopi a Papa
convocati conveniunt. Concilia Generalia hæc
numerari poſſunt. I. Nicoenum Il, a. 325. fub
S. Silveſtro Papa, ubi Arius damnatus fuit. 2. Sar⸗

dicenſe, a. 347. ſub Julio P. ubi Nicoena fides con-

firmata, & S. Athanaſius abſolutus fuit. 3. Con-

ſtantinopolitanum I. a. 381. ſub Damaſo P. ubi Ma-

cedonius damnatus eſt. 4. Epheſinum a. 431. fub
Cœleſtino P. contra Neſtorium. 5. Chalcedo-
nenſe a. 451. ſub Leone I. contra Eutychen.
6. Conſtantinopolitanum II. an. 553. ſub Vigilio
P. in cauſa trium Capitulorum. 7. Conſtantinopo-
litanum III, a 680. ſub Agathone P. contra Mo-
nothelitas. 8. Nicoenum II. a. 797. ſub Adriano
I. P. contra lconoclaſtas. 9. Conſtantinopolita-
num IV. a. 869. ſub Adriano II. P. contra Pho-
tium, & pro reſtitutione cultus S. S. Imaginum.
10. Lateranenſe I. a. 1123. ſub Caliſto II. P. pro
extinguendo Schismate inter Sacerdotium & im-
perium, & pro Sacra expeditione. II. Latera-
nenſe II. ſub Innocentio II. P. a. I1II39. pro extin-
guendo Schismate Petri Leonis, & contra Petro-
buſſianos. I2. Lateranenſe III. ſub Alexandro III.
a. I179. Contra Waldenſes &c. 13. Lateranenſe IV.
ſub Innocentio III. a. 12 15. pro Sacra expeditione.
I4. Lugdunenſe I. ſub Innocentio IV. a. 1245.
pro eadem cauſa. I5. Lugdunenſe II. ſub Grego-
riO K. a. 1274. pro unione Græcorum. 16. Vien-
nenſe ſub Clemente V. a. 13II. contra varias hæ-
reſes. 17. Piſanum an. 1409. pro extinguendo
Schismate Papali. I8. Conſtantienſe a. 1414.

contra Huſſitas &c. 19. Bafileenſe a. 1431. pro

reformatione. 20. Florentinum ſub Eugenio IV.
a. 1438:

e Te

4. 1438.
Leone)
2. 1545.
io IV.
muti a
dummer
tomis ed

Gmnmi
nich.
Uis Eecl
lnn §. be
Otiguardo
an. Wt
Gütione
Cdaſant
lebraver
Perii Cn
um ſæe
Tefex. H
leſponſio
IUi zit:
Candi Con
ing,
1b Etin
er mutue
In not.
.
. innperio
otuerint
