duus. Proteſtantes noſtri paſſim dicunt, quod
Eccleſia Catholica fontes Hebraicos, quos, uti
Paulus Sarpius in hiſt. Conc. Trid I. 2. putat,
non intelligit, authentia ſua privarit, & illis ver-
ſionem humanam ita præponat, ut ſolam Latinam
authenticam velit, tum. uti pergit Hihpin⸗ „ne
. ret;

Diſſertatio Prooemialis.

fieret, ut nemo ad dignitatem Epiſcopi & Purpu-
rati afſumatur, niſi qui lingnam Hebraicam &
Græcam intelligat, tum ne contingat, ut Inquiſi-
tores contra Lutheranos officio ſuo fungi non
poſſint, niſi Hebraicum & Græcum calleant. Ve-
rum falfſum hoc eſſe oſtendit Bellarminus I. 2. de
verbo Dei c. 10. Sane Anthentiam nullo decreto
ademit textui Hebraico non corrupto Eccleſia Ro-

mana, nam Trident. Seff. 4. c. 2. tantum ſtatuit,

ut ex omnibus Latinis editionibus, quæ circum-
feruntur S. S. Librorum, quænam pro authentica
habenda ſit innoteſcat: item textum Hebraicum
incorruptum authenticum effe paſfim fatentur
noſtri Theologi, paucis exceptis, qui tamen ma-
gis loquuntur de textu corrupto, & omnes Inter-
retes Catholici hodiedum ex fonte Hebraico
ulgatam explicant, & ex eo dogmata fidei con-
firmant. Variæ Editiones Hebraicæ videri poſ-
ſunt in Bibliotheca S. Script. P. le Long, & in
Dictien. Biblico D. Calmet.

Chaldaica Schol. 2. Chaldaica verfio ſeu Paraphraſis Chaldaica .

verſio.

quia S. Textum non de verbo ad verbum, ſed de
ſenſu ad ſenſum addita ejus ſubinde explicatione
tranſtulit, juxta D. Calmet poſt captivitatem Ba-
bylonicam fieri cepit. Duplex eſt, Targum Ba-
bylonicum, & Jeroſolymitanum. Auctor hujus
Paraphraſis non unus eſt: nam I. Jonathas Uzielis
filius ſub Herode 30 ante Chriſtum Natum annis
fuſo ſtylo majores & minores Prophetas, Joſue,
Indicum & Regum libros expoſuit, & opus
ſuum variis fabulis conſperſit; Pentateuchum non
vertit, ſed ferunt quosdam Doctores Hebræos

poſt eum operi ejus Pentateuchum adjeciſſe: non-

nemo etiam hunc Jonathan eundem eſſe putat
cum Theodotione ob nominis ſimilitudinem. 2. On-
kelos Jeſu Chriſti ætate florens nonniſi Pentateu-
chum Chaldaice exponit, quem nonnulli Aquilam
eſſe credunt: Targum ejus ob accuratam interpre-
tandi rationem magni fit ab eruditis. 3. Joſephus

cœtus, ztate, pretio, & ſtylo reliquis inferior,
. in

U

in Pſal
Ium,
mentat
Pentat
eſt in
interit
d ene
tekutane
Ulta f.

ol 3.
E Chal
hhlonie⸗
Chelli
tertiamn
tiacan
Drrort
Aode
N
tenge
Vum
trangl
Ancto
ſenit
Cei⸗
ol ,.
ek, &
Ptwili⸗
lcet n
Clallei
timen
tion
deri
. ol 3
Emoi
lns an
72 vir
nel

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &. 39

Een. in Pſalmos, Job, Proverbia, Canticum Cantico-
ebriem! rum, Eccleſiaſten, Ruth & Eſther Chaldaice com-
,Urhti mentatus eſt. Targum Jeroſolymitanum ſolum
n Pentateuchum, eumque mutilum refert, & forte
llenm Ne eſt fragmentum veteris cujusdam Paraphraſis, quæ
nus 11t interiit. Paraphraſis Chaldaica utilis quidem eſt
ullo lent ad eruendum ſenſum germanum S. Scripturæ, &
Eecletel- refutandos hæreticos, ſed in multis a Judæis cor-
tun kens rupta fuit, uti probat Bonfrerius in Præloq.

ueim. Schol. 3. Syriaca lingua proles eſt linguæ Hebraicæ Verſio

Veltheti & Chaldaicze. Hebræi enim ante captivitatem Ba- Syriaca.
Hebrar bylonicam utentes lingua Hebraica in captivitate
lin ikenn Chaldaicæe aſſlueti fuerunt, & poſt captivitatem
ni ument tertiam linguam a regione, in qua degebant, Sy-
One;i⸗ riacam dictam conflarunt, quæ deinde lingua He-
dte Em przorum vulgaris fuit, qua Chriſtus Dominus &
ata fteier. Apoſtoli ufi efſe ereduntur. Auétor verfſionis
rilen N Syriacæ incertus eſt, videtur tamen Apoſtolorum
Long, & tempore efſie inferior, & uti putat Mariana, No-
vum Teſtamentum ex græco in Syriacam linguam
6s Crli translatum eſt. Editio Syriaca non eſt magnæ
cdum, K Auétoritatis, & plures nævos in ea notat Mariana,
exhlet⸗ ſervit tamen ad noſtram Vulgatam confirmandam
6wtient & ejus obſcura elucidanda.
Tugn Schol. 4. Samaritanus Pentateuchus antiquiſſimus Samari⸗
Auctor k eſt, & ſummæ olim fuit Authoritatis, utpote ſcri- tana.
Hatlns ptus illis litteris, quibus Moyſes uſus fuerat, ſci-
Nutmm 11 licet Phoenicum, quibus Esdras poſt captivitatem
Pets, Chaldaicas ſubſtituit (§. 7. Sch. I.) Samaritanus
it, A tamen Pentateuchus purus ad nos non pervenit.
teelmnt Editiones Chaldaica, Syriaca, & Samaritana vi-
es deri poſſunt in Polyglottis Anglicanis Waltoni.
eiſe⸗ . Schol. 5. Græca S. Scripturæ verfio multiplex fuit; Græca,
m eleſ⸗ famoſiſſima eſt illa, quæ a ſeptuaginta Interpreti- L. XX. In-
ginen /1 bus annis 29r ante Chriſtum Natum ſub Ptolomæo terpre-
pin e Philadelpho Ægypti Rege facta fuit. Fuerunt hi tim.
noli A 72 viri Hebræi ſenes ex qualibet tribu filiorum
tn int, Ifrael utriusque linguæ peritiſſimi, qui ſpatio 72

“

ſi, dierum mirabili conſenſione Divinas Litteras apud
s N C 4 Pha-=

40 Diſſertatio Prooemialit.

Pharum Egypti ex Hebraico ſermone in Græeum
tranſtulerunt, cujus rei hiſtoriam refert Ariſtæas,
quxæ a D. Calmet in diſſert. de verſ. 70 Interpr. ad
trutinam vocatur, Bellarminus etiam difcutit, an
ſinguli hi viri ſejunétim in diverfis cellulis, uti
fertur, an vero ſimul congregati & inter ſe con-
ferentes interpretationem illam fecerint, & pro-
babilius illi videtur, quod rejecétis illis cellulis mu-
tua collatione facta fuerit. S Hieronymus in c. 6.

Ezechiel putat, ſeptuaginta ſolum Pentateuchum

vertiſſe, quem ſequitur D. Calmet. S. Jutt. in dial.
cum Tryph omnes Libros ſacros in canone reper-

tos illos vertiſſe cenſet, quem ſequitur Bellarmi-

nus Verſio 70 Interpretum olim apud Judæos, &
primis etiam Eccleſiæ temporibus Authentica fuit,
nam Chriſtus Dominus & Apoſtoli verba S. Scri-
turæ citant juxta hanc verſionem, uti multis
exemplis probat Pezronius c. 4. antiq. temp. Item
hanc verſionem veteres mirifice ſemper extulerunt,
Græeci illa ſemper uſi ſunt, & hodiedum nrapide,
neque Eccleſia oceidentalis unquam cum il is expo-
ſtulavit, quod corruptam haberent: In ipſo etiam
occidente ſex primis ſæculis antiqua verso Latina
Authoritatem habuit a conformitate cum ſeptua-
ginta, Hieronymiana enim verſio nonniſi poſt
obitum S. Hieronymi maxime ſæculo 6to autho-

ritatem obtinnit. Verſio hæc ſeptuaginta hodie ad-

huc genuina extat, uti probat Waltonus & Calmet,

quippe in Vaticano aſſervatur exemplar ante tem-

pora S. Hieronymi exaratum lirteris uncinalibus,
àa Sixto V. juris publici factum & Romæ impreſ-
ſum an. 1586. in quo quæcunque citat Philo,
S. Juſtinus, S. Irenæus, Clemens Alexandrinus,

qui ante Origenem vixerunt, imo etiam Patres,

poſt Origenis hexapla, inveniuntur incorrupta:
& quoties in hexaplis editioni ſeptuaginta aliquid
additum legitur ſub aſteriſco, toties non habetur:
quoties vero aliquid obelo notatur, toties habetur,
quod eſt ſignum antiquæ puritatis. Ex hoc con-
cludit Bonfrerius, & Joan. de la Haye in , 7
2

.

71

Pl
thenti
ate te

callem

hatio
Coceis
n hik
deeb⸗
1
pinta
en
nibue
Cborte
nor 4
8 Aug
Mer er-
ſe ad
nns e
mor
1 l⸗
41.
probet
Verkoon
crat, n
hatur,
lur de

tinch

ol 6

Uitta
Agnile
cipr⸗
3) Les
Dalen
Drece
Tum
fica
Miino
1 que
tranſtr

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, Sc. 41

e in rm Bihbl, max, verſionem hanc adhuc hodie eſſe Au-
fert Aritn thenticam in doétrina fidei & morum, nam fuit talis
70 en ante tempora S. Hieronymi, ergo adhuc eſt, quia
n Giſenit,1 eadem manſit in eadem Eccleſia. Accedit appro-
Cellln dbatio ſummi bPontiſicis in diplomate editioni citati
inter etn Codicis præfixo: & leviora menda ab Alex. Nat.
erint, E⸗ in hiſt Eccl. Sæc. II diff. 1I. notata Authentiam
is cluisr in rebus fidei & morum illi non auferunt. Quando
dnpmsin ergo S. Hieronymus &c. dicunt, verſionem ſep-
Penutolin tuaginta eſſe rorruptam, ſicuti Gen. S. adhuc ineſt
§ JYult i error de ætate Patriarcharum, volunt non in
canone le⸗ omnibus, ſed in aliquibus ſolum exemplaribus,
üor Belmn & forte in rebus levioris momenti eſſe corruptam.
loteen Error de ætate Patriarcharum jam fuit tempore
utiekkam 8. Auguſtini 1. 15. de CQv. c. I4. nec tamen pro-
Vemdᷣ pter errorem hiſtoricum, qui non a ſeptuaginta,
n, Ii ſed ab exſcriptoribus forte provenit, S. Augufti-
i temn k nus negavit Authentiam ejus in doctrina fidei &£
Peteullen morum, imo illam acerrime defendit. Huetius in
dumn oln 1. de demonfſt. Evang. Authoritate Clement. Alex.
ni l. I. ſtrom. & Euſeb. . 3. præp Evang. c. 12. &c.
ln dſo probat, ante verſionem 70 Interpretum jam aliam
reriol“ verſionem Græcam extitiſſe „ quæ tamen vitioſa
cun ip erat, nec omnes S. Scripturæ Libros complecte-
muorü batur, Auctor ejus ignoratur, & ipſa ſuccedente
“ hac celeberrima verſione ſeptuaginta omnino ex-
ſn oku tincta fuit. vid. Nat. Alex. tom. 2. Hiſt. Eccl.
6 Schol. 6. Aliæ Græcæ verſiones poſt illam ſeptua- Aquilaæ,
Phr teſs ginta Interpretum adornatæ fuerunt. Prima eſt
Nneind⸗ Aquilæ Pontici anno TI2 mo Adriani Imperatoris,
None qui primo gentilis, deinde Chriſtianus, denique
lat/ ab Eccleſia pulſus, quod Aſtrologiæ Judiciaria
glennes ſtuderet ad Judæos ſe contulit, & 8. Scripturam
etanA „ Sræce interpretatus eſt, ſed ex odio Chriſtiano-
r moniii rum non ſatis bona fide. Segunda Græca verſio
enA facta fuit A. C. 194. Theodotione Ephefino, qui Theodo-
nd primo Tatiani, deinde Marcionis diſcipulus, de- zionis.
nique Judæus vetus Teſtamentum in Græcum
ehe⸗ tranſtulit multa addens, & multa demens. Tertia
faéta fuit a Symmacho, qui ex Samaritano Judæus, Symma-
e , C5 dein- chi.

42 Diſſertatio Prooemialis.

deinde Chriſtianus, ac tandem Ebionis diſcipulus
factus ſuit, & verſionem ſuam A. C. 200. non ſa-
Sl tis bona fide adornavit. Quarta eſt Græca editio
erichun- fine certi Auctoris nomine, quæ vocatur JReri-
tena. chuntina, quia ab Origine inventa fuit in quibus-
dam doliis urbis Jericho fub Caracalla Imperatore,
teſte S. Epiphanio; hanc ab antiquis reprehenſam
non legimus Quinta eſt item incerti Aucétoris in
doliis ahud Nicopolim reperta, teſte eodem S. Epi-
phanio, quæ etiam ab antiquis non reprehenditur.
Sexta eſt Origenis, qui quidem S. Scripruram ex
Hebræo non tranſtulit, interpretationem tamen
ſeptuaginta ita emendavit multis ex Theodotione
admixtis & notatis ſigno aſteriſci, multis etiam
obelo vel veru ugulatis, ut novam editionem fe⸗
ciſſe videatur, hæc editio magni olim habita fuit.
S§& Lucia- Septimq editio eſt S. Euciani Presbyteri & Mar-
1 WMW. tyris, qui cum in jam dictis editionibus multa Vi=
tia obrepfifſent, novam molitus eſt, quæ ſub Con-⸗
ſtantino Imperatore Nicomediæ reperta fuit, ip-
fiuns manu deſcripta; & in quodam pariete aſſervata.
Heſuchii. Oktava eſt Heſuchii Monachi, qui ſeptuaginta ver-
fonem denuo emendavit, & Eccleſiis Ægypti
tradidit. Hæ duæ Editiones laudantur a S. Hie-
ronymo, & in multis Eccleſiis orientalibus in
uſu fuerunt.

Grocus Schol. 7. Græcus Textus Nevi Teſtamenti in iis, ubi
textus non eſt corruptus, ſummæ eſt Authoritatis: at
W. 7. corruptum eſſe in nonnullis locis, inter alia col-
ligi videtur quod in multis codicibus non lega-
tur hiſtoria adulterae, addita videntur illa verba
poſt orationem Dominicam Matth. 6. quia tuum
eſt regnum, & potentia, & gloria in ſæcula, quæ
nec a S. Hieronymo, S. Ambroſio, S. Cypriano, ⁶
nec a S. Auguſtino in expoſitione orationis Do-
minicæ citantur.

Verſiones Schol. S. Latinæ verſiones ante S. Hieronymum plu-
Latinc. rimæ fuerunt; una tsmen erat communior, quæ
Vulgata editio dicebatur, uti patet ex S. Hiero=
. nymo

.

V

no i
(lum 5

s ali

gelia e
Cis
tonenn
1t IIl
Vens
Hünm
ck i
erkebr
irgn
ns ce
Uin no
einr,
i ſve
Dentate
8. Bie
Mebra
cum
Prolo
alenibi
menn
ronnnl
ndith.
bus llie
Datet e
Phetis
wentari
cleſiaſti
Mlachab
teniom
Caha
ſant
Mhln
habenr
cnigen
tamen
mnena

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, c. 43

tb dlinn nymo in c. 14. Wa. Et hæc videtur eſſe illa iala, iala.
„0o. Il quam S. Auguſtinus . 2. Doft. Chrift. c. 15. omni-

Gr pus aliis anteponit. Illam quoad quatuor Evan-
Ocitr gelia etfi in multis detritam edidit Blanchinus,
lit inin cujus tamen Auctor ignotus eſt. In hanc Edi-
a Imyenm tionem cum ſucceſſu temporis librariorium erro-
epketeli re multa menda obrepfſiſſent, S. Hieronymus S. Hiero-
ei Audoni vetus Teſtamentum ex verſione ſeptuaginta in nymi.
eockendl latinum tranſtulit: deinde ut cumulatius publi-
epreai cæ utilitati ſatisfaceret, alteram translationem
tiptumme ex Hebræo inſtituit, quod nonnulli maxime vero
onem tin S. Auguſtinus improbarunt: Verum ſucceſſu tem-
Theocote⸗ poris celeberrima facta eſt hæc verſio, & in Vul- Vulgata.
nbts tin gata noſtra moderna a Tridentino approbata con-
ekitenent tinetur, quæ proinde fere tota eſt S. Hierony-
n hekiu i mi ſive verſoris, ſive emendatoris. Et quidem
ſtei & N Pentateuchum in noſtra Vulgata eſſe ex verſione
ſuemmlrn S. Hieronymi conſtat ex computatione annorum
eſitle Hebræo textui conformi. Librum Joſue & Judi-
elt iit,k, cum ab eodem interpretatum probant ſtylus &
jete lent Prologi adjunéti: Libros Regum illi interpreti
tlaginit aſcribit S. Auguſtinus I. 2. de Cv. c. 29. Paralipo-
eis A mena & Esdras ejusdem ſunt, ficut & Eſther,
tur 28 nonnullis additionibus exceptis. Librum Tobiæ „
Hientih Judith & Job eum vertiſſe, patet ex præfationi-
bus illis præfixis. De Proverbiis & Eccleſiaſte
patet ex expoſit. Eccl. ad Bleſſillam. De Pro-
ntiin i phetis majoribus & minoribus conſtat ex côm-
thoritutsſ mentariis S. Hieronymi. Liber Sapientiæ, Ec-
inter Ue⸗ cleſiaſtici, Baruch cum epiſtola Jeremiæ, libri
us I Machabæorum, appendiculus libri Eſther, Pſal-
enr 1 e terium, prout in Vulgata habetur, duo ultima
n capita Danielis, & Canticum trium Puerorum non
Plerih⸗ ſunt ex verſione S. Hieronymi, quia exceptis
5Cin * Plſalmis, hæc in Hebræo non reperit; unde illa
kations ) habemus ex veteri Vulgata ſeu Itala. Pfſalterium .

quidem ex Hebræo vertit S. Hieronymus, illud

4 tamen Eccleſia non recepit, ſed tantum ejus
onſimn , emendationem verſionis ſeptuaginta, quia cum
munio, Pſalmi paſſim in Eecleſiis memoriter decantaren-

H
5 4 tur,

PVulgatæ
autkori-
Ras.

44 Diſſertatio Prooemialist.

4

tur, novam translationem inducere fatis diffici-

le fuiſſet Novum Teſtamentum in noſtra Vul-
gata habemus ex veteri verfione Itala a S. Hie-
ronymo emendata juxta fontes Græcos, ex qui=
bus tamen illud non tranſtulit Poſt inventam
Typographiam prima Editio fuit Moguntina per
Joannem Fuſt an. 1462 de reliquis vid Biblioth.
le Long, & Calmet Diét. S=S 5

Schol. 9. De Vulgata noſtra ſalvo Tridentini decre-

to dicunt Catbolici mo non conſtare, an Inter-
pres vulgatæ noſtræ afflatus fuerit ſpiritu Pro-
phetico, fed ſine ulla temeritate dicere licet;
eum non fuiſſe Prophetam, dum S. Biblia vertit,
neque enim hog ad Anétoritatem Vulgatæ noſtræ
eſt neceflarium, quæe Authentiam ſuam habet ab
Eccleſia approbante, non vero ab Interprete, &
ſufficit in Eccleſia eſſe donum interpretationis,

quo judicetur Vulgatam eſſe integram & fide-

lem. 2do Ex Tridentino non conſtat Inrerpre-

tem Latinum ita Vulgatam vVertiſſe, ut aliqua me-

lius & diſtinétius verti non poſſint. 3tο Cum in
Hebræo vel Greæco textu verba mulſtiplicis ſint
ſignificationis, ita ut varias interpretationes pa-
tiantur, ſi Interpres noſter unam aliis relictis
elegit, non ideo aliæ funt pravæ & rejiciendæ:
quia tamen interpretatio Vulgatæ eſt judicio Ec-

cleſiæ approbata, illa certo creditur a Spiritu S.
intenta, tum econ'ra aliæ interpretationes, ſi

fidei non repugnent, tantum probabiliter ex de-
feétu definitionis Eccleſiæ, a Spiritu S. intentæ
dici poſſint. Ato Per vocem Authentica non præ-
ponitur Vulgata noſtra fontibus Hebraicis & pu-
ris, ex quibus derivata eſt Sto Non eſt contra
decretum Tridentini, dicere, videri aliquid ad-
ditum vel demptum, quod ſenſui aliquo modo
clariori officiat, hæc enim ad menda leviora ſpe-

Rant, quæ notari Concilium non prohibet, imo

tolli deſiderat; & licet jam auctoritate ſummo-
rum Pontificum aliqua Vulgatæ correcétio facta
fuerit, fatentur tamen ipſi Correctores in Præ-
. fatio⸗

De Te

ſtione,
hopnli ſe
Ntos C
lunt,
ſanande
correctie
lei pot
lehls a0
Neri. 1
Kont t⸗
Reobus

i inter

lutur,
ur; Vr
An Der
et. de⸗
docent
Tüds
d inn
conſent
tentie⸗
bns Lat
OUefcel
ergrimtt
A Verli
, lta dt

Indkati

Nyferio
& Creci
ita Eiflen
ea edii
deien
Abite
8 d ſon
onein
Glol 1.,
Clle N
Authent
Mimum

De Theologtæ Dogmaticæ, Natura, &e. 45

e nis Ee fatione, ſe aliqua menda corrigenda reliquiffe ad
n noſta d populi ſcandalum vitandum: imo & hos tam ocu-
lash latos correctores forte nonnulla fugere potue-

runt, que bonum eſt ab Interpretibus notari, ut

eeos l . Rier Donb . WaII;
Gen ſiquando Auctoritate Kccleſiæ facienda eſſet nova
lognhia correétio, attentius inſpiciantur. éto Salva fide

Vid Min dici poteſt nonnullos leves errores in Vulgata in
rebus ad fidem & mores non ſpectantibus conti-
neri. Ita dixiſſe Cardinalem S. Crucis, qui Seſ-

entmie Roni 4tæ Tridentini præfuit, teſtatur Veges, &
e, inl Jacobus Laines, qui omnibus actionibus Triden-
Piin tini interfuit: prudenter tamen hi errores diſſimu-
diet ie lantur, ne correétionis novitate fideles offendan-
Polvt tur; Unde privata authoritate ſine licentia vel
gteumn jufſu Eccleſiæ hanc correétionem nemo facere de-
ſhan itett bet. Econtra vero juxta Tridentini decretum
tene docent omnes Catholici mo Vulgatam noſtram in

rebus ad fidem & mores ſpectantibus pro vera
& infallibili S. Scriptura, & ipfi originali vere
conſentiente habendam eſſe. 2do bPer vocem Au-

„VNtuur thentica Vulgata anteponitür omnibus verfioni-
z10 (r bus Latinis, quæ hactenus prodierunt, utpote
nuitipia quæ fidelius & majori energia mentem Spiritus S.
tettio exprimat. ztio Vulgata non tantum eſt fidelior
Alüs aliis verſionibus latinis, ſed etiam fimpliciter fide-
& teieenn lis, ita ut nil contineat ſubdole additum, demptum,
eſ ilicn immutatum obſcure vel ambigue verſum ad- fidei
Ur 1 imn myſteria occultanda. 4to Quando moderni Hebraici
retitons, & Græci Codices in rebus fidei & morum forte
abiltea ita differrent a Vulgata, ut in concordiam cum
t § Ne ea redigi non poſſent; ſi locus Vulgatæ transſcri-
tica umm pentis vitio non eſt corruptus, ſtandum eſſet potius
praiest? Vulgatzæ, quam codici Hebræo vel Græco, in
ſon eltt⸗ quô forte mendum quacunque demum ex cauſa

i Aals * contigit, quod ex Vulgata erit corrigendum. vid,
ide nl Poncium, de Vulgata, & Calmet aiſj. in Vulgatam. L
a ſeinn Schol. 10. Verſiones S. Seripturæ vulgares & verna- Verſiones

totet⸗ culæ non ſunt Authenticæ niſi in quantum cum vulgares.
titite i⸗ Authentica conveniunt. Verſionem Germanicam
e, Primam ab Ulphila Gothorum Epiſcopo factam
tores 1, eiſe
. 5

4⁵ Diſſertatio Prooemialis. U

efle dicunt an. 360. quæ tamen periit. Prima t- e Al
Pis edita Biblia Germanica prodierunt Moguntiæ tenn ſde
an. 1461. ſed hæc incerta funt. HIa ſunt certiſ- in lingr
ſRima, quæ an. 1477. typis mandata ſunt. vid. Di- hüde
Gtion. Bibl. Calmeti. Verſiones heterodoxorum mMun j
nullius funt Authoritatis. Sic verſio Germanica lit fn
Lutheri an. 1522. cæpta & an. 1534. abſoluta nil aicis
valet, omittit enim tanquam apocryphos multos ptunn en
Hibros V. T. & hos vertit ex Hebræo, quod ſe mcſin R
neſcire ultro fatetur in Tiſchreden. Frankfurt am 1
Mayn, 1593. pag. 412./M. Lomer Præco Auguſta- i 5.
nus nuper publico typo faſſus eſt, quod Lutherus Doctort
Jua Biblia Germanica ſecerit juxta exemplar hebrai- Anlbus.
Cum corruptum. Idem dic de Novo Teſtamento, ddeipt
in quo teſte Joanne Cochlæo in vita & actis Lu- onmoch
theri apud Bellarm. f. 2. de verbo Dei c. 10. tan- N
tum in verſione N. T. notantur ultra 1000. falſi- N
ficationes textuum: innumerabiles in V. T. Calvi- nre;
nus Luthero totus eſt contrarius. Joannes Piſca- ledas
tor cum ſua verſione der Bibel ſtrafe mich Gott, a Pr⸗
ſic dicta, quia ita vertit Marci 8. v. T12, illuu ſyer
Amen dico vobis &c. a Lutheranis reprehendi- permik
tur: Et ne longiores ſimus an 1736. Schmitt
Werthemii novam Germanicam verſionem fabri- hret
catus eſt, ſecundum principia hermeneutica Wol- kntek
fi, quem Joachimus Langen refutavit an. 1736. merito
G. 9. rrinen
ſhonu ze
Tedtio S. Cum S. Scriptura in linguam Vulgarem inne ſet,
Scuivturæ verſa non ſit authentica (H. 8. Scho. 10.) Mit al
Yulgati niſi in quantum convenit cum Authentica. i ant
merito Mjur lebtionem in lingun Vulgari pro omnibuse "nn n
prohibita indiſcriminatim merito Eccleſia prohibere potuit. i Vuge
fuit. Nam Primo Hæc lectio omnibus indiſcrimi⸗ Menne
natim non eſt neceſſaria, ſed ſufficit, ut fi
laici a Legis Evangelicæ peritis fidem edo- am ſu
ceantur: ſane hoc in primitiva Eccleſia tem- Me X
pore

4 De Tleologiæ Dogmaticæ, Natura, &. 47

fit hu, pore Apoſtolorum ad inſtructionem & ſalu-
wn tem fidelium ſatis erat, quando S. Scriptura
ſen in linguas vernaculas tot diverſarum natio-
Letecduin num ad fidem converſarum necdum trans-
fſo m lata fuerat. Secungdo Nullibi præceptum eſt
. Mm laicis ſacra Biblia legere, ſicuti nec præce-
VDemE. ptum eſt, ut diſcant legere, quia iider e
rrE auditu Rom. 10. V. 17. haberi poteſt. IlIud
dein lan.⸗ 5. cptamint ſoripturar, dictum eſt
hn Doctoribus „ adeoque præceptum non eſt
er omnibus. Tertio Ex lectione indiſcriminata
Tdn. S. Scripturzæ in lingua vulgari graviſima in-
ail commoda oriri poſſunt: ſæepe in rudium
Med manus deveniunt editiones hæreticorum cor-
innat ruptæ; indoécti S. S. Litteras non rite intel-
ulld leétas in pravum ſenſum detorquent; exem-
rt pla prava ibi ad fugam oſtenſa, & nonnul-=
v la ſpecialiter a Deo Judæis durzæ cervicis
is tene permiſſa in ſequelam trahunt; ſacra Myſie-
6. * ria pretioſas margaritas in popinis irreve-
efn renter ante porcos projiciunt. Hæc & alia
venen merito induxerunt Tridentinum, ut in In-
aH dice Librorum prohibitorum ſtatueret: Cum
experimento manijeſtum ſit, ſi &. &. Biblia vulgari
lingua paßſim ſine diſcrimine permittantur, plus
Pp inde detrimenti „ guam utilitatis oriri: hac in
n Parte judicio Epiſcopi, aut Inguiſitorir ſetur,

dan ut cum conſilio Parocki aut Confeſſarii Biblio-
Dul „* rum u Catholicie Aubloribur verſorum leltionem
n n in Vulgari lingua eie concedere poſſint, quos in-
pin tellexerint, ex ujusmodi leltione non damnum,
65 in Jſed fidei atque pietutie augmentum capere voſſe,

ict, quam facultatem in ſcriptis habeant. Et Ole-
sSfi mens Xl. in conſtitutione, Unigenitur hanc
. pro⸗

S. Torip-=
tura non

eſt ubi⸗

48 Diſſertatio Prooemialis.

propoſitionem damnavit: Lectio ſcripturæ eſt
pro omnibus. vid. Serarium in Proleg. Biblicis

c. 20. 4. 3.

Schol. Leétio S. Scripturæ in lingua vulgari non eſt

abſolute prohibita ab Eccleſia, imo in pluribus
locis conſuetudo contraria, legi derogavit: fic te-
ſte Layman 1. 2. tr. I. c. 15. illi etiam laudandi. qui
in Germania noſtra, nulla diſerte petita facultate
Biblia vulgata & vernacula Eckii, vel Dietenber-
gii &c. leglent: Et quanquam Regula Indicis ve-
lit, ut facultatem legendi Biblia in ſcoripto habeant
a Parochis vel Confeffariis, illam tamen regulam
in Germania non vigere docet la Croix l. 7. Theol.
mor. dub. 4. a 5. n. 374. Ideo enim Biblia Germa-

nica cum approbatione Ordinarii imprimuntur,

utique pro Germanis.

C. 10.

Juſtitiam Legis Ecoleſiaſticæ prohibentis

promiſcuam S. Scripturæ in lingua vernacula
ue jectionem vindicat obſcuritas S. Scripturæ,
quam non ſecundum omnes garter ſuas per ſe cla-
ram, ſed in multis ſatis diffcilem, obſcuram, &
interpretatione indigentem eſſe aſſerimur. Nam
Drimo S. David Pſ. 1I18. orat: Revela oculos
meor, & conſiderabo mirabilia de Lege tua. Si
dicas cum D. Schubert, S. David non pete-
re, ut Scripturæ novum lumen inſeratur,
ſed ut ſibi detur gratia, lumen illud viden-
di. Ergo infero lumen illud non lucet, &
conſequenter obſcurum eſt, & quidem ab-
ſolute, cum vix credibile ſit, Davidi viro ſe-
cundum cor Dei defuiſſe requiſita ad intelli-
gendam S. Scripturam neceflaria. Ait præ-

ter.

N

ttea, e
Woc
tun, elg
Cein iote
dern ut
Shiritus
Le. 1
dus ie
Prethit

ippſhenn

Eplns
telch,
rG
Cikonemn.
ls nonn
Abade
tes, &
tetem 1
torquent
Serſctura
Uun poſiͤb
unn nos
Wad ver
nlo Hn
it hiniti
1e herhzie⸗
ens l.
un.

ſcrſfn
Neg N

Ulganim
0 in n
Ogayitiher
loudni
etta ſunk
ln Idirun
cidto te
bamen Kel
Dxl7
Bipln Cem

obiel
1n vernedl
Sfipun
r N
Alurte
ulron
Lg u
voN
Mod ie⸗
uet
guicen 4
widl int⸗
NN

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 49

terea, conſiderabo mirabilia H &8â à radice
Nyp occultum eſſe, id eſt occulta de lege
tua, ergo non ſolum petit vivam & effica-

cem intelligentiam, ſed abſolutam, & qui⸗

dem ut naturalis impotentia ejus per lumen
Spiritus S. ſuppleatur. Rurſus Chriſtus ipſe
Luc. 24. duobus diſcipulis in Emaus eunti-
bus incipiens a Moyſe & Prophetis inter-
pretabatur in omnibus ſcripturis, quæ de
ipſo erant. Et S. Petrus ep. 2. c. ult. ait: in
Epiſtolis S. Pauli reperiri qugdam diffcilia in-
tellellu, quæ indobtt & inſtabiler depravant,
Ricu? & cœteras ſerivturas ad ſuam ipſorum per-
ditionem. Dantur igitur in ſacris Scriptu-
ris nonnulla difficilia, quæ indocti, græce
αaαε πε+ indociles, diſcere ab Eccleſia nolen-
tes, & inſtabiles oοτνπττπο qui fidei firmi-
tatem non habent, depravant αραρaναι
torquent ſcilicet in pravos ſenſus: Ergo S.
Scriptura in nonnullis eſt obſcura, non ſo-
lum quoad res & Myſteria, quorum inter-
nam poſſibilitatem, rationes & nexus S. Scri-
ptura nos non docet, ſed fidem exigit; ſed
quoad verba, quæ indocti depravant. Je-
cundo Hanc obſcuritatem S. Scripturæ agno-
vit primitiva Eccleſia, & Doctores antiqui
ac perſpicaciſſimi eam confeſſi ſunt: S. Ire-
næus 1. 2. cap. 28. & Clemens Alex. 1. 6.
ſtrom. Origenes contra Celſum, S. Augu-
ſtinus l. 2. de doctr. Chriſt. S. Hieronymus
ep. 142. S. S. Scripturas obſcuras & pro-
fundas vocant. S. Baſilius & S. Grego-
rius Naz. dicunt, eas ſine Dottore intelligi
HW non

Srhram Infiit. Theol. Tom. I.

30 Diſſertatio Prooemialit.

non poſſe. S. Chryſoſtomus hom. 10. in
Acta ait eſſe abyſſlum quæſtionum. Quis
credat ſæcula noſtra ſupra hæc magna in-
genia ſapere, & ſignatum ſacrum Librum
& ſignacula ejus per ſeſe aperuiſſe 2 Tertio
Si conſideremus res S. Scripturæ, ſane ob-
ſcuræ ſunt, utpote altifſſima Myſteria &
Vaticinia: ſi modum loquendi, videntur
nonnulla ſibi contrariari, funt ibi orationes
ambiguaæ, imperfectæ, præpoſteræ, Meta-
phoricæ, Allegoricæ: Certe ſi S. Scriptura
usque adeo clara eſt, cur eundem textum
aliter exponunt Lutherani, aliter Calviniſtæ,
aliter Catholici ? Reſpondent Proteſtantes,
S. Scripturam ſaltem in iis, quæ ad ſalutem
ſcitu ſunt neceſſaria, claram eſſe, & ab omni-
bus intelligi poſſe, ſi attente legatur, lin-
gua originalis teneatur, & ſine præjudiciis
conſideretur. Verum cum tot & tanta ad
intellectum S. Scripturæ requirant Proteſtan-
tes, nonne aperte fatentur, eam eſſe obſcu-
ram?? & quidſi his omnibus obſervatis diffi⸗
cultas ſuperari non poſſit? Si ſuppoſitis his
in rebus ad ſalutem neceſſariis v. g. de ne-
ceſſitate Baptismi aliter S. Scripturam Luthe-
ranus, aliter Calviniſta explicet? Quis hanc
controverſiam dirimet? Regulæ enim her-
meneuticæ, quas tradunt, necdum poſt tot
annos litem diremerunt. .

Schol. Proteſtantes docent; S. Scripturam ſaltem
quoad verba habere perſpicuitatem abſolutam, ſed
non relativam, ita ut ab omnibus intelligi quidem

pofſit, licet non ab omnibus intelligatur, quibu

nimirum deſunt requifita ad ejus intellectum
. ce
. 8§

4

4

Ne?

celſari
to der
dos in
altero⸗
luten
pbine
menen
Tatione
Ite
guoc ſe
. 1
Egiäime
ienis.
Orkam

Doe
gui ſn
ir
WMWian
& atet
ls locßs
beog it
tur Al
le anril
ter Verl
lt, Ne
otz 1

Daimns

por

(honitor
Seri
non
Ueleſu

De Theologie Dogmuticæ, Matura, &c. 5

ceſſaria; in rebus tamen ad ſalutem ſcitu & credi-

in. 11 tu neceſſariis adeo claram eſſe dicunt, ut ab omni-
mum I bus intelligi poſmſt, quamvis ab uno facilius, ab
IMNena 1 altero difficilius. Nos dicimus in rebus etiam ad
Uin Uibn ſalutem ſcitu neceſſariis S. Scripturam non eſſe
ſſe? I ubique ita claram, ut adhibitis etiam regulis her-
ſle meneuticis intelligi rite poſſit, ſed requiri expli-
cationem Eccleſiæ a Spiritu S. directæ & guber-
lyſenn nateæ Quæ vero nobis objiciunt Proteſtantes 1,
1, Ficket quod ſcilicet S. Scriptura ſit Lux, Lucerna, &c.
bi oraaim Xeeſp. ſolum intelliguntur vel de S. Scriptura
ete, N legitime explicata, vel de locis ejus claris & per-

8 Kütn ſpicuis. II. Eodem modo Patres S. Scripturam
CGiram eſſe dicentes intelligendi ſunt.

den Ke
PrClüntt
preline O. II.
eie Obſcuritas S. Scripturæ ex multiplici ſenſu, Varit

qui ſub iisdem verbis reperitur, etiam naſci- ſenſus S.
eginl tur: Datur nimirum ſub illit ſenſus litteralir & criptu-
PrE Nri/ſticur, quod ipſi Proteſtantes concedunt, ".
Etin &e patet ex ipſa S. Scriptura, quæ in nonnul-
Mort lis locis ſpiritualiter & myſtice explicat alios
ne locos litteraliter ſumptos. Sic Gen. 16. di-
citur Abraham duos filios habuiſſe, unum
de ancilla, & unum de libera; quod littera-
Uiter verum eſt; & tamen S. Paulus Gal. 4.
ait, hæc eſſe per Allegoriam dila, ſicuti etiam
9 ue⸗ ibidem de duobus Teſtamentis explicat.
eenn. Plura paſſim obvia omittimus, & ulterius
Iun dicimus, in eadem littera plures latere ſenſus
* veros & proprior litterales ab ipfſo §. Sriptore
„ cognitos & intentor. Nam Primo hoc innuit
on S. Scriptura, quia illud Exod. 12. v. 46.
e Oe non comminuetis eN éo, litteraliter de Agno
eeH Paſchali, & fimul de Chriſto dicitur, teſte
5 2 S. Jo

69

Senſus
litteralis.

Diſſertatio Prooemialis.

S. Joanne c. 10. v. 36. Fatta ſunt hac, ut
ſcriytura impleretur. Secundo Dei Majeſtatem
decet tanta veritatis ubertas, ut paucis ver-
bis plurima eaque diverſa comprehendantur:
decet S. Scripturæ altitudinem & auctorita-
tem, ut tot gentibus, tot ingeniis in tanta
temporum differentia locutura, unicuique
quod ille de rebus Divinis aſſequitur verum,
hoc ſignificet: decet Prophetarum & Apo-
ſtolorum merita, ut plarimos ſenſus arcanos
a Deo accipiant, & aliis foecunditate mira-
bili communicent: Accedit quod plures ſen-
ſus ſpirituales iisdem verbis ſæpe Spiritus S.
in Scripturis inſinuet, ergo & litterales, cum
ſapientis ſit pauciſſimis verbis plurima com-
plecti. vid. oſeph. Acoſtam, de vera cripturas
interpret. rat. Caute tamen dicendum, &
nonniſi ex gravi ratione admittendum eſt,
duos ſenſus litterales diverios ſub eadem lit-
tera contineri, ne hæreticis anſa detorquendi
Scripturam in pravum ſenſum præbeatur.

Schol. Senſus S. Scripturæ eſt verborum ejus im-
mediata vel mediata ſignificatio a Deo intenta.
Duplex eſt in genere ſenſus S Scripturæ, litte-
ralis ſeu hiſtoricus, in quo voces res ſignificant;
& Myſticus ſeu ſpiritualis, quo res per voces
ſignificatæ iterum alias res fſignificant, qui pro-
inde ſenſus litteralem ſupponit, & in eo funda-
tur. Senſus litteralis iterum duplex eſt, unus
proprius & grammaticalis, quem verba ex ſua

primaria ſignificatione ſignificant, v. g. Leo, ani-

mal rugibile: alius eſt improprius & metapho-
icus, dum verba ad impropriam ſignificationem
transferuntur ob aliquam fimilitudinem, v. g.
virit Leo de Tribu Juda, ubi Leo metaphorice
Chriſtum fignificat. Senſus ſpiritualis ſeu Myſti-
cus

N

els tti
featur
Pertine
rAs
Per ve
EtAI
tirens
un he
uuhe

lite
lonl

KN
Piee
ien⸗
Genlus
Porien
intege
transke
kerente
habet i
teret,
le fini
tibis ſen
ſulter
tnor ſen
ns non
tur 8 ſed
Gelnantn
otipeor⸗
ubnt, 5
s lite
itian
Valet ,
tunn ſen

lint ,r,t
Miſetuen
Pabcse
hendum
e Audir
lis in tt
unicuig
itur venn
n & N
fus aremm
Unate min
lnes 1
Siitul
tetles,n
Urima .
ncriftni
endon,
endunt
eallen.
etorq
beatul.

um eju 1
Deo ine
ture,
8 ſigntei
es er o⸗
in eo iut
X ekt, n
Tetbn
Emg
Ynifenna⸗
5 1
inem, 7

De Tlologiæ Dogmaticæ, Natura, &. 5 3

cus triplex eſt, ſcilicet Allegoricus, quo ſigni-
ficatur per res ſignificatas per verba aliquid aliud
pertinens ad Eccleſiam militantem in terris: Mo-
ralis ſeu Tropologicus, quando res ſignificatæ
per verba ſignificant aliquid pertinens ad mores:
Et Anagogicus, quando ſignificant aliquid per-
tinens, ad Eccleſiam triumphantem, ſeu *ter-
nam beatitudinem. Primus ſenſus fidei, Secun-
dus charitati, Tertius ſpei reſpondet.

Littera geſta docet, quid crêdas Allegoria,
Moralis quid agas, quo tendas Anagogia.

Sic vox Jeruſalem litteraliter urbem Palæſtinz „ al-
legorice Eccleſiam militantem, moraliter animam
juſti, anagogice Eceleſiam triumphantem ſignificat.
Senſus Parabolicus pertinet ad litteralem meta-
phoricum; nam Parabola nilil aliud eſt, quam
integra ſententia, quæ propter fſimilitudinem
transfertur ad ſigniſicandum aliquid aliud a pro-
ferente intentum. Omnis textus S. Scripturæ
habet ſenſum litteralem, alias enim omni ſenſu
careret, cum ſpiritualis fundetur in litterali: un-
de fiqui P. P. videntur negare in nonnullis tex-
tibus ſenſum litteralem, intelligendi ſunt de ſen-
ſu litterali proprio, non vero metaphorico Qua-
tuor ſenſus aſſignati litteralis & triplex myſſti-
cus non in quolibet textu S. Scripturæ reperiun-
tur, ſed ſubinde quatuor, ſubinde tres, ſubinde
duo, ſubinde ſolus litteralis: unde multum hal-
lucinantur, qui dum in fingulis textibus S.

Scripturæ ſenfus myſticos quærunt, nec inve-

niunt, S. Scripturam ridicule contorquent. Sen-
ſus litteralis & myſticus ſunt inter ſe quoad præ-
