οονοιοος Divinam habet; (J. 142. 143. 144.)
adeoque duæ ſunt in Ch

.

riſto diſtinctæ, in-
con-

liet &
tn u⸗
diſtir
ſichum:
is in e
in Deun
ſeryi n
(a in
Voluntt
1. 40
It vod
bent, S
. l
lnodda
MetA
Grego
utura.
ilinh,
ſtomus
terum,
lanr u
Nat. c.
ſad ear
ſtat ex
ſtantino
lins ſul
Lelloner
Erit fie
nitis
Unnta

ivin

enimn imn
nluncr
Ctistein
Clulsft
r L
Humaen.
us i.
Ratio, 4
i honni
riko ſen
celun
lelori
N
Weil
letil,
hothns,

1 Giin
4 4
16N
Cii,: Ne
tund;
ltna
ſnist
end

e N
l,
l ſo
149. 19

fnte,,

De Incarnatione verbi Divini. S23

confuſæ, & impermixtæ naturæ Divina fſci-

licet & humana. Ita docet S. Scriptura,
tum quando duas in Chriſto naturas expreſ-
ſe diſtinguit: Joan. 1. v. 14. Verbum caro
Jabtum eſt: non utique converſione Divinita-
tis in carnem, ſed aſſumptione humanitatis
in Deum, & Philipp. 2. v. 6. Forma Dei &
ſervi non confuſa & permixta, ſed diſtin-
cta in Chriſto aſſeritur, tum quando duas
voluntates in Chriſto diſtinguit: Luc. 22.
v. 42. tum quando contraria Chriſto tribuit,
ut quod e cclo deſcenderit, & in terra ver-

ſetur, & tamen ſimul fit in cœlo. Joan. 3.

v. 15. 240. Ita docent P. P. quorum tefti-
monia in Concilio Chalcedonenſi act. 2. pro-
bata fuerunt. S. Hilarius l. 9. de Trin. S.
Gregorius Naz. or. de Nat. duplex erat in eo
natura. S. Ambroſius 1. 2. de fide. Servemus
diſtindtionem Divinitatir & carnis. S. Chryſo-
ſtomus hom. de Afcenſ. Sociavit utramque
naturam. S. Auguſtinus ep. ad Voluſ. Copu-
lang utramque naturam. S. Cyrillus de Incar-
nat. c. Non ignorantes diſſerentiam noturarum

Jed ear inconſfuſe inter ſe ſervanter, 3tio. Con-

ſtat ex definitionibus Conciliorum, Con-
ſtantinopolitani ſub Flaviano a. 448. Alte-
rius ſub Anatolio a. 450. & denique Chal-

cedonenſis. Ato. Unio naturarum non po-

terit fieri in Chriſto ex duabus naturis per-
mixtis aut permutatis, quia Divinitas utpote
immutabilis in aliam naturam, & humanitas
in Divinitatem converti nequit, a qua infi=
nite diſtat: Nec unio facta eſt ex duobus in
unum coaleſçentibus, quia hoc modo ſerer

Eutyche- Schol. Eutyches Archimandrita celeberrimi mona-
tis hoœreſis ſterii Conſtantinopolitani circa a. 443. unam in
S ſoſſte-
ma.

524 Caput V.

vel ex pluribus partibus quantitativis, vel
ex materia & forma, quorum neutrum Deo
enti ſimpliciſſimo convenit. Deinde Chriſtus
Deus (H. 242.) & homo eſt: (F. 298.) Er-
go eſſentiam Divinam & humanam habet.
Cumque Chriſtus ſicut ut Deus, ita & ut
homo agat, actio autem principium activum
& vim ſupponat, duplex in Chriſto princi-
pium activum ſeu vis, ſcilicet Divinum &
humanum eſſe debet, adeoque duplex natu-
Tra, Divina & humana, nam natura juxta
Philoſophos eſt eſſentia entis cum principio
ejus activo. .

Chriſto poſt incarnationem naturam ſtatuit, pu-
tans aliter contra Neſtorium defendi non poſſe,
efſe unum Chriſtum. Delatus proinde ad S. Fla-
vianum Epiſcopum Conſtantinopolitanum in coa-
Sa ab illo a. 448. Synodo damnatus fuit. Hac
de re conqueſtus apud S. Leonem I. Papam a S.
Flaviano de impietate Eutychetis rite inſtructum,
ab eo pariter damnatus fuit. Eutyches igitur ad
Imperatorem Theodoſium appellans obtinuit Sy-
nodum Epheſinam indici, in quo latrocinio con-
tranitentibus Papæ legatis ab Epiſcopis fibi fa-
ventibus Eutyches abſolutus fuit, damnato Theo-
doreto, Iba, & ipſo S. Flaviano, qui appellatio-
nem interponens pluribus vulneribus trucidatus
fuit. Tandem Theodoſio mortuo ſub Marciane
Imperatore a. 45I. in Concilio Chalcedonenſi 630⸗
Epiſcoporum Eutyches damnatus fuit. Syſtema
hæreſis Eutychianæ hoc eſt. I. Ante factam unio-

2

nem Chriſtus habuit naturam vere Divinam ex

ſubſtantia Patris ab æterno. 2. Deinde in tem-
pore in utero matris formata eſt humana natura

a Divina quidem diſtincta, noſtræ tamen non con-

ſub⸗

.
fubkanti

natura i
dici pol
fcata.
tum, it
mortali
Proban
Gicitur:

in cam

ſerpent,
ſalis Ee
DPenizin
Teinm
it in
Daun.
unt res
tes, Nen
Verban
Conyver
Pus me
non di
I, dee
ernon
Chiani
tone n
6,21.
Illog
luſe

Uturam

Corins
lo non
rum P
Candam
umionen
confuti
nur
4 odu⸗
knii
U e

itiirt,t
neutun
inde Cnrt
anan NE

8, in e

gumin
hriſo i
Dinnu!
uplern
Atura ſr
n Pi

Timi e
n unr
n Nuni,
ndi
Bte 1d
ümmm ut
atns fi.

M
.

Ptmeidi⸗
ſocns
Gammune 4

i e

De Incarnatione verbi Divini. 525

fubſtantialis. 3. Accedente porro unione humana

natura ita abſorpta eſt, ut una natura fieret, quæ
dici poſſet aut Divinitas incarnata, aut caro dei-
ficata. 4. Ex quo ſecuta eſt confuſio proprieta-
tum, ita ut/ipſa Divinitas facta ſit paſſibilis &
mortalis; caro vero omniſcia, omnipotens &c.
Probant hoc I. ex S. Scriptura, ubi Joan. 1. V. 14.
dicitur: Verbum caro fatum eſt: Ergo Verbum
in carnem verſum fuit, ſicuti virga Moyſis in
ſerpentem Exod. 4. v. 2. Uxor Lot in ſtatuam
ſalis Gen. 19. Aqua in vinum in Cana Galilææ;
Panis in corpus Chriſti in S. S. Euchariſtia. Aſt

Verbum caro factum eſt, non converſione Divi-

nitatis in carnem, ſed affumptione humanitatis in

Deum. Certe virga Moyſis, uxor Lot, & aqua
funt res mutationi obnoxiæ, adeoque in ſerpen-

tes, ſtatuam ſalis, & vinum converti potuerunt:
Verbum autem Divinum non eſt quid mutabile.
Converſionem panis probant verba: Hoc eſt cor-
pus meum, quia panis eſt res mutabilis, unde
non dicit Chriſtus: Corpus meum factum eſt pa-
nis, nec Evangeliſta: Caro eſt Verbum: ſed
Verbum caro faéctum eſt. II. Putant ſibi Euty-
chiani favere Patres, qui loquentes de Incarna-
tione utuntur voce mixtionis, uti S. Irenæus I. 2.
c. 21. Tertullianus in apologet. c. 21. &c. Imo
Julius Papa in ep. ad Dionyſium Corinthium ait:
Weceßſe eſt, eos, cum duas naturas dicunt, unam
naturam adorare, alteram non adorare. Et S. Gre-

gorius Thaumaturgus in expoſ. fid. ait: In Chri-

Rio non ſunt duæ Perſonæ, neguez duæ naturæ. Ve-
rum Patres utuntur nomine mixtionis ad fignifi-
candam hypoſtaticam utriusque naturæ in Chriſto
unionem, non ad ſignificandam utriusque naturæ
confuſionem. S. Julio epiſtola illa ab Lutychianis
fuit fuppoſita, & nomen naturæ pro Perſona

uſurpari poteſt. Denique illa expoſitio fidei non

eſt opus S. Gregorii Thaumaturgi, ſed alicujus
hæretici, uti notat Leontius adverſus Apollina-
riſtas Patrum depravatores.

526 Caput V.

H. 307.
Una tan- Licet autem duæ ſint in Chriſto naturæ,
tum eſt in una tamen tantum eſt in eo Perſona. Hoc
Curiſo teſtatur S. Scriptura, quæ Joan. I. v. 3. di-
berſona, cit de verbo, quod erat à principio apud
Deum: Et v. 14. Verbum caro ſactum eft:

Ergo Perſona Chriſti eſt enadem & una Per-

ſona cum Perſona verbi, quod erat a prin-
cipio. Item una & eadem Chriſti Perſona in
S. Scriptura ſimul homo & Deus dicitur:

ſic ad Philipp. 2. v. 6. unus & idem Chri-

ſtus dicitur eſſe in ſorma Dei, & in jorma ſer-
Vi: unus & idem Filius Dei faktus e muliere.
Ergo non duæz, ſed una eſt in Chriſto Per-
ſona. Hoc argumentum es cit. ep. ad Philip.
petitum rejiciunt P. Harduinus in ſuir Com-
ment. & P. Berruyerius p. 2. tom. 8. 97. I. ex

transferri non poſſe arbitrantur; quos docte
refutatos vide apud Cl. P. Gervaſium de Verb.
Dei Incarn. 2do. Hanc veritatem profitentur
antiqua fidei ſymbola & Concilia. In Sym-
bolo Apoſtolorum profitemur jeſum Chriſtum
Filium Dei natum ex Maria Virgine: Et Con-
cilium Epheſinum, Chalcedonenſe & Syno-
dus V. definiunt unum eſſe Chriſtum eundem
ſimul Deum & hominem. 3tio. Patres unam
tantum in Chriſto Perſonam agnoſcunt. S.
Ignatius ep. ad Eph. S. Irenæus I. 3. c. 16.
S. Athanaſius I. de Incarn. S. Ambroſius de
Incarn. c. 5. Won enim alter e Putre, alter
e V'irgine, ſed idem aliter e Patre, aliter ex

Virginz. S. Auguſtinus l. de corrept. & grat.

C. II.

la Er

t, II.

Ultura
ei nai
gvod p
Mon n
conl
Uutotän
os metn
ctonnd ,
lua
one

Mn ſubl

Non ekt .

on ed.

honmhri
human

eo, quia exinanitionem illam ad Verbum

Nanitas
Aus ſun
obis n
Dotuit,
non hun
fniti va
Dit nof
lrio.

1.
1 ſace
NIS
dn

De Incarnatione verbi Divini. 527

c. 11. Ipſe & Verbum, quod ſinz initio eſt,
una Perſona eſt. Ato. Ratio eſt: Humana Chriſti
fſouun natura ideo producta eſt, ut cum Divina Filii
Alon e Dei natura totum Sα/u οιιτον conſtitueret,
LE quod pro nobis Deo ſatisfaceret, adeoque
rdns non quidem in eſſendo, ſed in ſubſiſtendo
i incompleta fuit, alioquin totum cum altera
Cuk natura non conſtituere potuiſſet, quia ex dua-
entimn bus naturis in ſubſiſtendo completis nonniſi
Dem totum per accidens conſurgit: conſequenter
us dek humana Chriſti natura utpote in ſubſiſtendo
gem G incompleta, non eſt ſuppoſitum & caret pro-
ſmm Pria fubſiſtentia: ſed quod non eſt ſuppoſitum,
r nu non eſt Perſona: Ergo humana Chriſti natura
rdohe non eſt Perſona, & perſonalitas Chriſto, ut
ad, homini non competit. Porro quia quoad
l ſilr humanitatem Chriſtus non eſt perſona, quoad
u Divinitatem vero eſt Filius Dei, & ſecunda
6 S. S. Trinitatis perſona (H. 141.) lubſiſtentia

1 4 ſua & perſonalitate gaudens, hinc Chriſtus
* eſt & Deus, & homo in una perſona, & hu-
im manitas in perſona verbi ſubliſtit. Deinde ſi
duæ ſunt in Chriſto perſonæ, quzænam pro
nobis paſſa eſt? non Divina, quæ pati non
ncnd⸗ potuit, adeoque nec pro nobis ſatisfacere:
„ non humana, quæ utpote finita pretium in-
finiti valoris pro nobis ſolvere nequivit. Unde ,B
ns u Fvit noſtra redemptio, & tota Chriſtiana re-
cun ligio.
16 3 Schol. I. Neſtorius ex monacho Eccleſiæ Antioche- Weſtorè
Pofs t næ ſacerdos, ac deinde Conſtantinopolitanus Epi- Mreſis &
e, A ſcopus circa annum 427 duas in Chriſto perionas ejus ſy-
gitr, ſtatuebat. Rumore ſuæ hæreſis ad Cœleſtinum ſema.
EN Papam delato is per litteras Neſtorium ad reübe
. 1cerr

528 Laput V.

ſcendum hortatus eſt, intentans illi poſt decem
dies communionis Eccleſiaſticæ privationem. His
ſpretis Neſtorius etiam S. Cyrillum Alexandri-
num adverſus ſe pugnantem velut heæreticum
Apollinariſtam traduxit. Interim Neſtorii impie-
tate commoti plures probi ab ejus communione
ſeſe ſegregarunt, a quibus ille ad Concilium
generale provocçans adverſarios ſuos vinétos præ-
fecto urbis flagris coedendos tradidit. Denique
annuente Cœleſtino P. celebrata eſt Synodus
univerſalis Epheſina a. 43 1. ubi Neſtorius vocatus
nec comparens Eceleſiaſticis infulis privatus, exul
& profugus inter blasphemas voces, animam
efflavit. Syſtema hærefis Neſtorianæ hoc eſt:
X. Beatiſſima Virgo non Storozos Deipara, ſed
Chriſtipara eſt. Unde 2. Chriſtus non verus &
conſubfſtantialiter Deus, ſed tantum per gratiam,
adoptionem, aſſiſtentiam, aut inhabitantem tan-

quam ian templo Divinitatem eſt; & 3. Moralis

eſt, non phyſica & hypoſtatica in Chriſto unio
Divinitatis cum humanitate: & 4. Non una in
Chriſto eſt perſona, ſed duæ, non unus, ſed duo
Chriſti, adeoque Verbum humanitatem ſibi unien-
do perfectum natura & perſona hominem afſump-
ſit, qui primum in utero Beatiſſimæz Virginis
formatus, & deinde ad unionem cum Verbo aſ-
ſumptus fuit. Putat ſuffragari ſibi I. S. Scriptu⸗
ram, quæ humanitatem Chriſti exhibet ut tem-
plum Joan. 2. v. O9. Tabernaculum Hebr. 9. v. II.
indumentum. Philipp. 2. v. 7. quæ non habent
cum inhabitante & induto unionem hypoſtati-
cam. Verum humanitas Chriſti his rebus compa-=
ratur, quia per mortem diſſolvenda erat, & quia
ſub ea Divina Majeſtas latebat, non vero ut de-
negetur inter Divinam & humanam naturam
unio hypoſtatica. II. Citat pro ſe P. P. quorum
nonnulli vocant Chriſtum kominem Deiferum, uti
S. Baſilius ſerm. de Spir. S. Alii hominem Deifca-
tum & Dominicum, uti S. Athanaſius in expoſ-.

fid. Alii dicunt, hominem fuiſſe a Verbo affum-
ptum

2

Ptünm
puranit
um, ut
am nu
Chriſns
unionen
Thre a
tas etti
ſehanztnt
Cüm. II
Clihon,
nli Sa
unle
1 N⸗
Denm &
Iuitur d
ſellieer
Keren d
ge inee
Trinita

at.

enn N
kan,e
3 eyle
tiam, I
gendun
veto eſt
nobili
pote

de in
hrn
s heef
rpiet
8 ug
nins
gn

Il

Mahi

De Incarnatione verbi Divini. 529

e ⸗ ptum vti S. Augufſtinus l. I. de Civ. 6. 2. Alii
Gtlnen 1 humanitatem Chriſti vocant Qivinitatis inſtrumen-
Un Yent tn, uti S. Damafcenus I. 3 de fide. Alii huma-
nam naturam vocant templum Divinitatis. Aſt
Chriſtus dicitur homo Deifer & Deificatus ob
unionem hypoſtaticam, homo, id eſt, humana na-
tura affumpta eſt in unitatem Perſonæ. Humani-
Evincer. tas eſt inſtrumentum Divinitatis conjunctum „ non

icit. N Teparatum, & Templum per unionem hypoſtati-
et cam. III Specialiter opponunt S Chryfoſtomum,
loiisi qui hom. 3. in c. r. Hebr. ait: Hic & Judaos GE
Niim . Pauli Samoſateni aſſzeclas, & Arianos, WMarcel- .
Ces, An umque & Sabellium ferit & Marrcionem. (Quomo-
ne eA do? Jadaos quidem, oſtendens duas Perſonas, &g
Deipara, Deum & hominem. Sed hic S. Chryſoſtomus lo-
on vean quitur de duabus berſonis S. S. Trinitatis, Patre
ber gratin ſcilicet & Filio, nam exponit illa verba. Prop-
Nunten t terea unxit te Deus, Deus tuus, quæ hom. 5.
Me de incompreh. LDei nat. de Patre & Lilio in S. S.
n Chrito⸗ Trinitate exponit. Certe hæc verba aliquando

rpro ſe protuliſſent Neſtoriani, ſi ſibi faviſſent.
Va. diflert. P. Daniel S. J 1 3. p. 569. IV. di-
cünt: Natura humana in Chriſto habet exiſten-
tiam, ergo etiam ſubſiſtentiam propriam. Verum
ab exiſtentia non valet concluſio ad ſubſiſten-

m Verbe tiam, nam exiſtentia eſt ſtatus entis, quo ad
l. N agendum & patiendum aptum eſt: fubſiſtentia
ibet u⸗ vero eſt modus exiſtendi incommuni abiliter, qui
Pennt, a nobiliori Perſona ſeu ſubfiſtentia Divina ſupple-
e e ri poteſt.
den Hlr

Sehol. 2 Alpertinus Calviniſta, & David de Rodo- Concilium,
ne in i. de ſuppoſito, Neſtorium ab omni errore Epheſi-
abſolvunt, & Concilium Epheſinum multis pro- num juſte
mn bris laceſſunt. Verum cum notiſſima eſſet Neſto- Jamnavit
ti impietas: cum diligenti examine ſeripta Neſto- Weſto.
rii diſenſſa fuerint: ecum Neſtorius ad Concilium rium.
voecatus venire contumaciter noluerit, & aliis
e. estiam Synodis particularibus contra ſe congrega-
s tis

Sthram Infiit. Theol. Tbm. I. LI

530⁰ Caput V.

tis non obediverit, juſte ab Epheſina Synodo de-

poſitus & damnatus fuit. Vid. Acta Conc. Epheſ.

in collect. Conc. Admiſit quidem Neſtorius unam
in Chriſto Perſonam, ſed unitate morali, affe-
ctus, voluntatis & concordiæ, non vero unitate
perſonali. .

S. Cyril- Shol. 3. Nullus Neſtorium magis exagitavit, quam

lus Alex.
ab omni
labe hœre-
ſis immu-
Nis gſt.

S. Cyrillus Epiſcopus Alexandrinus, qui anno
419. coacta Synodo Alexandriæ duodecim capi-
tula ſeun Anathematismos contrarios blasphemiis
Neſtorianis edidit, quibus tamen Neſtorius duo-
decim alios oppoſuit, ubi erroris Apollinaris &
Arii S. Cyrillum inſimulavit. At S. Cyrillus edi-
tis vindiciis omnem a ſe erroris fuſpicionem amo-
vit, ita ut etiam Joannes Antiochenus cum cæ-
teris orientalibus tandem Epheſinæ Synodo acceſ-
ſerint, & Theodoretus inita cum S. Cyrillo con-
cordia Neſtorium damnaverit. Verum non de-

fuerunt, qui conati ſunt non ita pridem ſtylum

in S. Cyrillum acuere, contendentes, Synodum

Epheſinam immerito ejus ſcripta approbaſſe. Hanc

ſententiam gravi cenſura notavit Harlæus Archie-
piſcopus Pariſienſis, an. 1693. Certe duodecim
S. Cyrilli capitula, approbavit Synodus Alexan-
drina a. 430. Concilium Epheſinum Act. I. Con-
cilium Chalcedonenſe Act. 5. Synodus V. gene-
ralis c. I3. Et Cœleſtinus Papa ejus doctrinam
laudat. Facundus quidem narrat Il. 2. c. 4. Gen-
nadium Conſtantinopolitanum virum ſanctum
damnaſſe capitula S. Cyrilli, ſed hoc vel falſum
eſt, vel factum fuit, quia Gennadius falſis rumo-
ribus de S. Cyrillo ſparfis deceptus fuit, quod

idem Iſidoro Pelufiotæ contigit. Ex prudenti ve-

ro œconomia S. Cyrillus, de ſuis capitulis filuit,
nunquam tamen ea revocavit. Dicit quidem
S. Cyrillus ſubinde unam efſſe in Chriſto naturam
ſed intelligit verbi Divini eſſentiam. & duas poſt
unionem naturas ſola quidem ratione diviſas,
non vero ſola ratione diſtinctas admittit.
Schol.

. 4.

Geprim

novern
dammnare

ita duc
Lleo
3 The
Nugee
Gom 0
1ult,
Cnituo
Delns,
crrors
ltöhee
tli dan
Muie iu
ſ o.
da
Cape
ttin
olo
Aepte
nt cni
Tün Occ
lic din
nodum
Dontifie
Venetig

4.557.

(tatione

hotviſle
tindem
llto igi
n
INta P.
Krentes
ualtes,
unls
eie!

De Incarnatione verbi Divini. 531

hroht Schol. 4. Origeniſtæ, ut Synodum Chalcedonenſem Tyia ca-
une eprimerent, an. 543. Juſtinianum Imperatorem pitula me-
Ntnint moverunt, ut ſuo edicto famoſa tria Capitula rito dam-
n damnaret, quæ ſünt, 1. ſeripta Theodoreti con- nata ſunt.
n ſenet tra duodecim Anathematismos S Cyrilli. 2. Tbæ

Epiſcopi Edefſeni epiſtola ad Marim Perſam.
3. Theodori Mopfueſteni ſcripta, quæ Judaicæ

tante nugæ & malediéta appellantur. Juſtiniani edi-
1, Il cGtum Orientales receperunt, occidentales rejece-
lvocetn: runt, putantes per damnationem horum trium
lunte Capitulorum tolli auctoritatem Synodi Chalcedo-
Netcind nenſis, quæ Theodoretum & Ibam abſolvit, &
Lpolimd. erroris non coarguit. Vigilius Papa, ut utrisque
CImA ſatisfaceret, judieatum edidit, in quo tria Capi-
gconenn. tula damnavit ſalva Synodo Chalcedonenſi. Sed
enns eumn huic judicato alii maxime Facundus Hermianenſis
Nloion ſe oppoſuit. Interim Juſtinianus Imperator con-
Aſhun tra nitente Vigilio Papa inſtigante Theodoro
fenn u: Cappadoce a. 546. Synodo indicta, novo edicto
tent tria capitula damnavit. Videns vero nihil firmari

poſſe ſine auéctoritate Romani Pontificis, tandem
annuente Vigilio Synodum V. generalem obti-
nuit, cui tamen ob parvum numerum Epiſcopo-
rum occidentalium Vigilius non interfuit. In
hac tria capitula damnata fuerunt, & eandem Sy-
nodum Vigilius a 554. aliique deinde Romani
Pontifices confirmarunt Hoc vero non obſtante
Venetiarum & Iſtriæ Epiſcopi celebrata Synodo
a. 557. facto ſchismate, tria capitula citra labefa-
ctationem Concilii Chalcedonenſis damnari non
potuiſſe dixerunt: licet poſtea re m ture diſcuſſa
tandem damnationem illam etiam receperint. Me-
rito igitur tria hæc capitula tanquam Neſtoriana
a V. Synodo generali damnata fuerunt: unde
juxta P. Graveſon in hiſt. Eccleſ contrarium aſ-
ſerentes hodie ſunt temerarii, ſuperbi & inobe-
dientes. Et P. Berti obſervat, hanc de tribus
Capitulis quæſtionem, non eſſe quidem de Ca-
tholico dogmate, quatenus abſolute non traétat
de fide Incarnationis; eſſe tamen de facto dog-
. LI 2 mati⸗

5

.

32 Caput V.

matico circa libres hæreſi ſcatentes, & perſonas wobitn
heæreticas, in quo etiam Eccleſiæ judicium juxta am int
multos eſt inconcuſſum (S. 28. cum Schol.). Cer- corie
tum quippe eſt. Synodum V. poſt accuratam
trium Capitulorum diſcuſſionem illa can. r2. 13. & 2u0
14. damnaſſe, quod Vigilius P. a 553. Pelagius more
II. ep. ad Eliam & S. Gregorius M. Il. 2. ep. 36. ars an,
confirmavit. Certe Theodorus Mopfſueſtenus a iimn Ii
S. Cyrillo ep. ad Lambon. vocatur pater Neſtori, di
& nomen ejus ex diptychis Mopſueſtenis expun- 1s
ctum fuit. Theodoretus impugnavit anathema-
tismos S Cyrilli, & Neſtorium inique damnatum n
eſſe afſeruit in epiſtol. ad Andream. Ibas Patres AW
Epheſinos a S. Cyrillo veneno obeæcante decep- Drn ſl
tos eſſe dixit, & ejus epiſtola ſcatet hæzefi Ne- Mun le

ſtoriana: Ergo tria capitula juſte damnata fue- Ießte un

runt. Theodoretus quidem in Concilio Chalce- (blilſtere
donenſi abſolutus, ſuæque ſedi reſtitutus fuit: & nali
Ibas lecta ejus epiſtola ad Marim in hoc Concilio 65
orthodoxus declaratus & ſuæ ſedi reſtitutus eſt, d
Verum in Synodo V. nihil contra Theodoreti Mirini
perſonam actum fuit, ſed tantum contra ejus ili
ſcripta, quæ ipſe jam antea implicite damnavit, unn I
dicens anathema Neſtorio in Concilio Chalcedo- itts
nenſi. Ilbas vero abſolutus fuit, quia probari non e
porerat, epiſtolam ad Marim ipfius eſſe, unde ne A
pariter in Synodo V. nil contra ejus perſonam is con

actam fuit, & Ibas ipfe illam epiſtolam in Con- Eor petld

cilio Chalcedonenfi implicite damnavit. Vide Cl. Tholhdie
P. Berti de diſc. Th. ltatis,

oannes Schol 5. Joannes Antiochenus Epiſcopus multa ege- Auſtituen

Antioche-
nzs Neſto-
rii errori
non ad-

ſit.

rat in gratiam Neſtorii, & in ſuo Epheſino Con- lu En
ciliabulo S. Cyrillum Alex. & Mnemonem Antio- Ch
chenum excommunicavit. Unde Neſtorianæ hæ- npoft
reſis ſuſpicionem incurrit apud Patres Epheſinos. Noprie
Verum Joannem cum ſuis orientalibus tantum Ktech
perſonæ non vero erroribus Neſtorii adhæſiſſe ineo
patet, tum quia ante Concilium eum hortabatur, utn
ut vocem & ſenſum Deiparæ admittat. Item in Imixt

ſuo Conciliabulo ne verbum quidem extat de ap-
pro- nnCh

De Incarnatione verbi Divini. 533

A probata Neſtorii doctrina. Et Denique poſt ini-

nlcinſ⸗ tam inter Eccleſias pacem in ep. ad Sixtum Ne-
el, ſtorii doctrinam cum auétore ſuo publice damna-
D vit. Quia tamen Joannes Neſtorii perſonæ plus
un gquo favit, erroris ejusdem ſuſpeétus fuit, &
5 n errore facti deceptus cum fſuis S. Cyrillum, pu-
1 za tans eum errorem Apollinaris docere, & Conci-
ohlrtiei lium Epheſinum, putans non eſſe legitimum, op-
eln pugnavit. .
it mmtk⸗ F. 308.
Nre⸗ Quia igitur humanitas Chriſti caret pro- In Chriſto
. Nei pria ſubſiſtentia, & cum ſubſiſtentia Verbi datur unio
o unam Perſonam conſtituit; (F. 307.) ideo perlona-
4 Met 7 lis.

um? Yecte humanitas Chriſti in Perſona Verbi
ie ubſiſtere dicitur, & in Chriſto datur unio
u perſonalis. Quippe unio eſt ſtatus plurium,
quæ ad unum conſtituendum concurrunt:
ſed Divinitatis & humanitatis, quæ ſunt
plura, talis ſtatus eſt, ut ad conſtituendum
unum Theandropum concurrant: Ergo Di-
cio vinitatis & humanitatis in Chriſto eſt unio,
que quia ad unitatem perſonæ ex duabus
d naturis conſtantis, producendam tendit, vo-

i catur perſonalis ſeu hypoſtatica. Unde unio
e hypoſtatica eſt ſtatus Divinitatis & huma-

nitatis, quo ad unam hominis perſonam
conſtituendam concurrunt.

eit⸗ SIchkol. Chriſtus non eſt compoſitus ea ratione & Chriſtus
compoſitione, quæ fit ex partibus incompletis an ſit com-
inine proprie dictis, quia quælibet natura in Chriſte voſttus.
Mthg perfecta eſt & in eſſendo completa, non vero
ls dn pars incompleta, quæ cum altera faciat totum,

cum utraque natura poſt unionem inconfuſa &
n koni, impermixta permaneat: unde nonniſi abuſive a
t. nonnullis veteribus partes appellantur. Poteſt
euit tamen Chriſtus dici compoſitus ea compoſitione,
1 L 3 quæ

Caput V.

quæ efr diſtinétorum unio: Quo modo Veteres
Chriſtum compoſitum dicebant, ut oſtenderent,
duas inconfuſas in Chriſto naturas eſſe. Licet
porro in ſano ſenſu dici poſſit, Chriſtum eſſe duas
naturas, quia tamen juxta Wicleffum hoc idem
ſignificabat, ac unamquamque naturam eſſe to-
tum Chriſtum, merito hæc propoſitio a Concilio
Conſtantienſi damnata fuit. Item Chriſtus poteſt
dici eſſe ex duabus naturis: At propter fraudes
Eutychianorum docentium, Chriſtum ante unio-
nem, non vero poſt eam ex duabus naturis eſſe,
hæc propoſitio aliquando ſuſpecéta fuit. Item
Chriſtus poteſt dici efſe ex tribus ſubſtantiis, ſci-
licet, Divinitate, corpore & anima: hunc tamen
loquendi modum, tanquam minus caute dictum
a Synodo Toletana XI. a. 675. improbavit Bene-
nedictus II. P. quod cum intellexifſent Hiſpani,
mentem ſuam in alia Synodo Toletana XV. a. 688.
explicarunt, contendentes utrumque dici poſſe;
melins tamen dici tres ſubſtantias ad eludendas
Arianorum & Apollinariſtarum fraudes. Unionis
Perſonalis extrema ſunt Perſona Divina aſſumens,
& natura aſſumpta.

F. 309.

Unio hy- Unio perſonalis in Chriſto eſt r. realis,
poſtatiac nam Chriſtus verus Deus & verus homo in
tealis, una perſona eſt, (F. 307.) adeoque unio na-
turarum perſonalis prædicatur de Chriſto ſe-
cundum rei veritatem: Ergo eſt realis.

Habet ini. 2. Habet initium, Humanitas enim Chri-
tium. ſti in tempore a Deo producta fuit, (H. 289.)
nec fuit ab æterno; & hinc ſtatus ejus, quo
cum Divinitate ad conſtituendum totum
Theanthropon concurrit, non eſt ab terno,

ſed cepit in tempore. Hinc
P n te po 3. Non

3.
Jvod no
Eecreto

4 1
(lia Ln.
tjit ſinf.
Citfnun:

IUit, utral

Coneutric

delrl Manr

UIümun
corpd 0

u tedn
tet, T
fi non
nnd

gitn
Eenper
tun pern
Uun Apn
up, nn
Atem i
olpos,
ſel gui
tmn oh
ls par⸗
ttes.
1 J.
6)
ohnel
Ur Cr 4
„ Iſt
n lhin

0lo Veke

Okenterr,

umn dein
Im M

am ele

0¹ CON
liſtns po
e inn
n MNten⸗
Nutiss
unttne
aute

De Incarnatione verbi Divini. 535

3. Non eſt abſolute neceſſaria, eoipſo Won ℳ
quod non ſit ab æterno. (§ 45.) licet poſito ablolute
decreto hypothetice neceſſaria fuerit. neera-
4. Eſt indiſſolubilis & ſemper durabit, Eſt indiß⸗
quia Luc. I. v. 33. dicitur: Kegni ejus non ſolubilis.
erit ſinig: & Joan. 12. v. 34. Chriſtur manet in
æternum: & Concilium Chalcedonenſe defi-
nit, utramque naturam in eandem perſonam
concurriſſe indiviſibiliter & inſeparabiliter.

Schol. Marcellus Ancyranus docuit, Chriſtum poſt
ultimum judicii diem depoſito ſervatoris officio,
corpus & animam depofiturum, quibus in nihi-
lum redaétis regnum hucusque occupatum dimit-
tet, & Patri ſuo reſignabit. Sed ſic regnum Chri-
ſti non foret æternum, quod pugnat expreſſe cum
citato textu S. Lucæ.

O. 310.
Igitur in triduo mortis Chriſti Verbum In iriduo
ſemper cum anima & corpore ſeparatis uni- mortis
tum permanſit. Docet hoc dogma Symbo- QGuriſti
lum Apoſtolorum, ubi Chriſtus dicitur mor- . erlie⸗
tuus, ſepultur, & ad inſeros deſcendiſſe. Jacuit ore err⸗
autem in ſepulchro Chriſtus quantum ad anima
corpus, anima vero ad inferos deſcendit: unitum

ſed qui Chriſtum nominat, dicit Divinita- verman-
tem cum humanitate, vel tota ſimul, velit.

ejus partibus conjunctam. 2do. docent hoc
Patres; S. Athanaſ. de ſalut. Chriſti adven-
tu: S. Gregorius Niſſ. de refurr. S. Augu-

ſtinus ep. 187. S. Leo ſerm. 17. de Paſſ.

S. Damaſcenus 1. 3. de fide c. 27. ait: OQuam-
vis Chriſtus ut homo mortem obierit, ſanttaque
ipfiur anima ab immaculato corpore diſtrabta ſit,
LI1 4 Divi-

An ſan-
gurs tri-
duo paſ-
ſionis ef-
Jiuſus Di-
vinitati
AnitlS
manſo-
vit.

536

Divinitas tamen a neutro, hoc eſt nec ab anima,
nec a cor
tritum illud: Quod verbum ſemel udmiſit, nun-
quam dimiſit.

Caput V.

ore quoqguomoda ſejunbta eſt. Unde

Schol. I. Anno 1462. ſub Pio II. gravis controverſia

orta eſt inter Daminicanos & Franciſcanos. Fran-
ciſcani negabant, ſanguinem Chriſti triduo mor-
tis effuſum Divinitati unitum permanfiſſe; Domi-
nicani zffirmabant. Per tres dies præſente ipſo
Papa quæſtio hæc diſputata fuit, nec quidquam
Papa definivit, ſed biennio poſt Cal. Auguſti con-

ſtitutionem edidit, & litigantibus filentium im-

pofuit, ſub poœna excommunicationis prohlibens,
ne partes aliqua etroris vel alterius cenſuræ nota
ſeſe mutno configerent, donec a S. Sede res defi-
niretur. Sed adhuc ſub judice lis eſt. Unde per-
peram nonnulli ſententiam negantem, ut temera-
riam falſam & erroneam, & a Sede Apoſtolica
damnatam traducunt, uti notat Collius in diſfſert.
Sententiæ affirmanti & nos fubſcribimus, tum
quia S. Scriptura ſæpe teſtatur, nos pretioſo Chri-
ſti ſangnine redemptos eſſe, quæ virtus non erat,
niſi ex unione cum Verbo: tum quia batres te-

ſtantur, in triduo mortis Chriſti Divinitatem cum

corpore & anima ſeparatis conjunétam perman-
ſiſſe, ergo etiam cum ſanguine effoſo, maxime,
quia ſanguinem ex aperto Chriſti latere effluen-
tem ſalutarem, & vivificum appellant: tum quia
quod Verbum ſemel admiſit, nunquam dimiſit,

cum igitur ſanguis ſit pars vitæ necefſaria in cor-

pore, etiam effuſus Divinitati unitus permanſit:
tum quia huic ſententiæ aperte favent Pius II.
Clemens VI. Paulus II. etfi nihil definiverint Non
obſtat 1 quod in illo triduo totum, quod Chriſtus
eſt, integrum non permanſerit, quia Chriſtus ob
ſeparationem animæ a corpore verus homo non
fuit. Nam licet in paſſione compoſitum ex cor-
pove & anima diſſolutum fuerit, utrique tamen
Divinitas conjuncta permanſit, quia realumendi
eran

28

erint
in reln
ſie po
ortur
1balge
ſumitun
humatl

mana.
Choler
males
Püſe,
nem n
Ms,
tegritt
Alol 2.5
ſerio)
Sudarie
Tbend
o
vernn
alien
copie
4pud
Ieg.

Pltin

Prote
gi tn
be ere

Langn
centin
incdor
ghinis
Geri
10 Ab
Mn
In n
lon
15

De Incarnatione verbi Divini. s37

e Ad in erant in reſurrectione, ergo etiam ſanguini effuſo
iſ. U in reſurrectione reafſumendo. Non obſtat II. quod
Ulift 8 ſic poſſet dici Deus effuſus, ſicuti dicitur natus,

mortuus: Nam communicatio cadit in totum, nec
ab aliqua ſolum parte, ſed a tota humana natura

cokitoſgf ſumitur; ſanguis autem eſt tantum pars corporis
Ccancs humani, nec totum corpus, nec tota natura hu-
triduon mana. Denique notat P. Gonet etiam pituitam,
nuce; e choleram, melancolicam, ſpiritus vitales & ani-
Nrlaleß males, dentes, ungues & capillos verbum aſſum-
gliht pſiſſe, quia ſpectant ad integritatem & perfectio-
uglian nem naturæ humanzæ: non vero aſſumpfit lachry-
flenrum mas, ſudorem, ſalivam, quia non ſpectant ad in-
s Ptöſten tegritatem corporis humani.
ceninm Schol. 2. Sanguinem Chriſti, qui Mantuæ, in mona- An varti⸗
ee lese⸗ ſterio Weingartenſi, in S. Sindone Taurini, in culæ ſan-
. Unde Sudario Veronicæ, in S. Spina Sacelli regiii Pa- guinis in
8, W lent riſienſis, & in ferro S&. Lanceæ Romæ aliisque nonnullis
Ge ANID paſſionis inſtrumentis afſervatur & cernitur, eſſe Eccleſiis
S verum Chriſti ſanguinem, non vero ſanguinem aſſervatæ

alicujus imaginis, quæ Beryti a Judæis crucifixa Vint verus

retioli⸗ copioſum cruorem emiſit, multi hiſtorici probant Clriſti
4 Gore apud P. Honoratum a §. Maria in animadv. ad ſanguis.
dn Peme⸗ reg. & uſ. Crit. eorum ſententiæ parum faventem.
intnena Platina in vita Leonis III. refert, eum Mantuam

profectum efſe ad viſendum Chriſti ſanguinem,
qui tunc ob aſſidua miracula in magna veneratio-
ne erat, reque examinata eum approbaſſe. De
S. S. Sanguine Mantuano deſumptus eſt S. S.
Sanguis Weingartenſis, quem approbavit Inno-
„ centius VII. in Bulla: Splendor paternæ. De S.
Sindone teſtatur Julius II. efſe reliquias S. San-
guinis fuſi, & de Spinea corona, Lancea & Su-
dario alii Scriptores. Item patet ex Bulla Pii II.
ad Abbatem & Mariæ Kantonenſis diceceſis, ubi
Papa ait: non repugnare, aflerere, Redempto-
rem noſtrum de ſanguine in eruce effuſo ob ipfſius
paſſionis memoriam partem aliquam in terris re-
liquifſe. Accedit S. Thomas, qui quodlibet: 5.
a 5. ait: Sanguis autem Chriſti, qui in quibus dam
LI S Ecclo=

538 Caput V.

Eecleſtis oſtenditur, dicitur erx quadam imagine
Chriſti miraezuloſ- fuxiſſe, vel etiam ex corpore

Chriſti. Certe neceſſe non eſt omnem ſanguinem Urn
naturalem a Chriſto in peſſione effuſum, ab eo nlo
refurgente reaffumptum fuiſſe: eum enim tota Umelen,
quantitas ſanguinis, quem Chriſtus füdit, non 1 & hr
eſſet neceſfſaria ad infegritatem & perfeétionem Mann con
humanæ naturz, in refurreëtiene tota reſumen- io hyp
da non fuit, ſed modica portio in terris ad con- Chrici
ſolationem fidelium relinqui potnit. Sed modo A
An hypo- quæritur an hæ particulæ ſanguinis adhuc hypo- 0oneeht
ſtatice ſtatice Verbo umiantur Sententia negativa vide- Cicttr.
Verbo tur eſſe probabilior; tum, quia hic S. S. Sanguis AMlirnn
untatur. in terris remanens non habet amplius ordinem ad ij Ali
humanitatem Chriſti, ut fit pars ejus: tum quia gngn
reliquæ partes materiæ, quæ aliquando in Chriſto di
Verbo unitæ fuerunt, & poſtea per continuam us Mos
tranſpirationem reſolutæz, & deperditæ non ma- Mmech
nent Verbo unitæ: tum quia alias ſequeretur ali-⸗: Imd cd
quam naturam hvpoſtatice Verbo unitam eſſe ad- Gos M
huc in terris, & alibi, quam in cœlo & S. S. Eu- go vnn

chariſtia, quod non eſt concedendum. Non ob- Cepti
ſtat I. illud: quod Verbum ſemel admiſit, nun- Clnn
quam dimiſit: quod ſolum intelligitur de partibus titi
integris, non vero de earum particulis ad inte- ento
gritatem corporis non neceſſariis. Nec obeſt II. len et⸗
quod Clemens VI. in Extrav. Unigenitus, dicat: Uiti iu

non guttam ſanguinis modicam, quæ propter unio- lira
nem ad Verbum al redemptionem totius generis 1
bumani ſuſiciebat, ſed velut quoddam profiuvium n ei
noſcitur effudiſſe. Nam Clemens loquitur de gutta ſnn, ſ
ſanguinis, quando erat in corpore Chriſti, cum Atl,t
alio ſanguine pars integralis, & de guttis effuſis r Ee
reaſſumendis in reſurreétione, non vero de parti-
ticulis ſanguinis in terris ad conſolationem fide- “M
lium relictis. Vid diſcuſſ. Theologico criticam de Unrr

§. §. Sanguine e & & Zatere Chrifli in monaſt.
W eingart. Cl. F. Auguſt. Haag.

G. 311.

De Incarnatione verbi Divini. 539

fn inten

r inm §. 311.
ee Unio perſonalis ſupponit unitionem per- Vnitio

ainn ſonalem, quæ eſt actus, quo Divina natu-perſonalis
ito ra & humana ad unam Theantrepi Perſo-in %
Etſtn nam conſtitvendam concurrerunt. Hæc uni- arcntan.
m tio hypoſtatica ſeu perſonalis humanitatis i, /affa D
ee Chriſti cum Divinitate in ipſo momento ſ.
eiſe conceptionis Chriſti facta fuit. Nam Luc. 1.
né dicitur: Ecce concipier & paries Filium. & vo-
nm cabis nomen ejus rtſum; hic erit magnur & FEi-
linenn Tius Altiſſimi vocabitur. Et: Quod naſcetur eN
tun te Sankum, vocabitur Filius Dei. Hic Ange-
cih lus productionem humanæ Chriſti naturæ
enen immediate cum obumbratione virtutis Altiſ-
WOn . . . .
Neteime ſimi conjungit, & exinde infert, quod ſan-
eneleu (tus Mariæ filius. Dei filius futurus ſit: Er-
ÿ go unitio perſonalis in ipſo momento con-
nE ceptionis Chriſti facta fuit. Et quia anima
