illimitatus eſt, Ergo immenfus eſt. Unde
Pf. 147. V. 5. de Deo. dicitur. in Hebraico
5 . Dee Intelligentig ejus non eſt
numerus, quo indicatur, objecta cognitionis
& intelligentiæ Divinæ numerari non poſſe.

4. Quarto Intelledus Dei eſt incomprehenſibilit
nobir. Nam intellectus Divinus repræſentat
non ſolum omnia cognoſcibilia, ſed etiam ſimul
& diſtinctiſſime: ſed intellectus humanus pro-
pter limitationem ſuam res nonniſi ſucceſſive,
nec tamen diſtinctiſſime, nec modum, quo
Deus eas ſibi repræſentat, ſibi repræſentare,
nec Divinæ cognitionis abyffum exhaurire
poteſt, quia intellectus finiti ad infinitum nul-
la eſt proportio; Ergo intellectus Divinus
non tantum quoad modum cognoſcendi, ſed
etiam quoad oblectorum copiam nobis eſt in-
com-

NN

unrehen
Nrßtuta

14 lul /

(uin

/ Gin in
In fal⸗
er votione
Logcm
Urcem die
Rtun oblen
klreleken
Aimne ent
Unsinke
otos ele
9. Nrt
l0 il, e
Gn Dei e
ll ler nor

M. Nx
Eun
N tle per n
ke n
2 lIt⸗
kellet⸗

ane D
ſet 1 in

et
Oenaſedle
I N
u 8

⸗ 0tet n

De Deo, Divinieque ejus Attributit. 187

lepreen comprehenſibilis. Ita inveſtigabilitas in S.
ldus en Scriptura Divino intellectui tribuitur Iſ. 40.
elg v. 28. neo eſt inveſtigatio ſapientic ojus.

tun gil 5. Quinto Intellettus Dei ab omni errore im- Infallibi-
e ide zmunir & inſallibilit eſt. In errore enim verum lis.
it cum falſo confunditur confuſio autem fit .

per notiones rerum obſcuras & confuſas juxta
duome Logicam, utpote per quas non ſatis res a ſe
ſel inele invicem diſtinguuntur, unde ex notionibus
aun r rerum obſcuris & confuſis errores oriuntur:
t, omdh ſed intellectus Dei diſtinctiſſima omnium co-
Gäm Enitione gaudet, Ergo ab omni errore im-
mitau munis & infallibilis eſt, licet nullus error Deo
„ ignotus eſſe polſſit.
6. Seto Quin etiam, quia quidquid in
Vvs glt Deo eſt, eſt ipſe Deus (G. 53. n. 1.) Intel-
UN lectus Dei eſt ipſe Deus, α ab ejus Eſſentia
hun: realiter non diſtinguitur. (G. 53. n. 2.)
jun n Schol. Ex his differentiæ inter humanum intelle- Diſſeren-
Cogliint ctum & Divinum patent. I. enim intellectus hu- tia inter

enſte

4 manus per modum potentiæ in anima concipitur: humanum
noH Intellectus Dei eft ipfa Eflentia Divina (§. 61. & Divi-
pluſt n. 6.) 2. Intellectus humanus in plurimis in nuda num in-
tepreſen facultate cognoſcendi fubliſtit ſine aétuali cogni-tellectum.
tiammin tione: Divinus in nullo ab actuali cognitione de-
manc ficit (§. eit. n. 1.) quia ſi vel unicum oblectum
mdud,

3 cognofeibile eum fugeret, aliquis realitatis defe-
cee QKus in Divino intellectu adeflet, unde pro limi-
odum N tato habendus efſet, quod falfum eſt (S. cit. 2.)
Prele quare hoc ſenfu intellectus Dei recte actus purus
orhuont dicitur. 3. Intellectus humanus, quæ cognoſcite.
n 0 propter limitationem ſuam, ſucceſſive cognoſeit.
ſfniun Divinus omnia fimul, quia infinitus eit (§F. cit.
ns Dn n. 1.) 4. Humanus in multis in cognitione con-
olel, 4 fuſa & Obſcura fubſiſtere debet;: Divinus omnia
st iſtinétiffime cognofcit (loc. cit.) 5. Humanvs
(. quia

Deus co-

188 Caput I.

quia finitus eſt, eſt in ſe commenſurabilis: Divi-
nus vero immenſfus eſt (§ 61. n. 3.) 6. Humanus
non eſt ſine errore, vel ſaltem poſſibilitate erran-

di, quia im multis in cognitione confuſa & ob-

ſcura ſubſiſtere debet: Divinus ab omni errore &
poſſibilitate errandi longiſſime abeſt. (§. cit n. 5.)

G. 62.

Deus om- Quia igitur intellectus Dei eſt ſimultanea
niſcius eft. omnium poſſibilium & diſtinctiſſima repræ-

ſentatio (F. 61.) ita ut Deus omnia poſſibi-
lia ſibi ſimul & diſtinctiſſime repræſentet,
Deus omniſcius dicitur qui omnia poſſibi-
lia ſibi ſimul & diſtinctifſime repræſentat.
Ita I. Reg 2. v. 3. Deus dicitur ye .
Deus ſcientiarum. Et dicitur omnia cognoſcere
I. Joan. 3. V. 20. & omnia nuda & aperta ſunt
oculir ejur. Hebr. 4. v. 13. Quare nuspiam
Dei aſpectum fugere liget. Pſ. 139. v. 7.
Schol. Intellectus Divinus & omniſcientia Dei ex
parte Dei ſunt unum & idem (S. G1. n. 6.) pro
noſtro tamen concipiendi modo hanc utrinsque
differentiam ponimos, ut omniſcientiæ nomine
denotemus aéctualem rerum omnium Dei cognitio-
nem, intellectus autem nomine præter actualem
cognitionem quaſi facultatem cognoſcendi fimul
connotemus.
H. 63.

Cum Deus ſit omniſcius (G. 62.) cogno-

&oſcit ſe. ſcit Primo Seipſum. Matth. II. V. 27. Wemo

novit Eilium, niſi Eater, neque Patrem quis no-
vit, niſi Filiur. I. Cor.2. V. 10. Wiritus Dei
omnia ſcrutatur, etiam profunda Dei. Item co-
gnoſcit actiones ſuas Act. 15. v. 18. Notum
a ſæculo eſt Vomino opus ſuum. ge.
. 2. Oe⸗

.

1 Lec

mn /.

il ſmif
kütm ommn
UI. nusc
ttur
iſt, ilt
Vie
liuen o⸗
Cgletiner

4 Jr
Pbur ſiye
Gen. 13
Semnt nnf
8 15
fal eit
, lau
15. NL.II.
it Uul ln
Dl

ribilist
)6. Hunman
fbiliute en.
Conin &⸗
Dtmni erdel

. (dän)

maln.
lima ken
nia dolt⸗
eptelt
Unia Polt⸗
Eepreſent
NN)
ir copee
ummn

Sate Nd

ientt
bane Oins,
lentir M
retel
noand 57

be)
1, N.

En,
Ni. lten 6
6,19.

tin in,

De Deo, Divinirque ejus Attributir. 189

2. Secundo Deus cognoſcit omnet rer alias Omnes
evtra ſe. Ad Hebr. 4. v. 13. Mon eſt ulla crea res extra
tura inviſibilie in conſpeliu ejus. Cognolſcitle.
etiam omnes earum actiones Pſ. 138. a ver-
ſu I. usque ad 16. Et jer. 23. v. 24. Nl occul-
tubitur vir in abſconditir, & ego non videbo
eum, dicit Dominus.
3. Tertio Deus cognoſcit occultas omnes (ogitatio-
cordium cogitationes. Pſ. 7. v. 10. Nrutans nes occul-
corda & renes Deus. Pſ. 138. V. 2. Intellexiſti tas.
cogitationes meas de longe. Et Pſ. 43. V. 22.
Novit abſcondita cordis.

4. Quarto Deus novit bona & mala ſive pona &
poenæ ſive culpæ. Cognoſcit bona quæ fecit mala.
Gen. I. v. 31. Vidit Deus cuncta, gqua fecerut,
&ο erant valde bona. Cognoſcit mala naturæ,
Sap. 8. v. 8. Jigna & monſtra ſcit, antequam
Ffiant. Scit mala poenæ Eccl. II. v. 14. Vita
Gmors, paupertas & honeſtas a Deo ſunt. Prov.
15. V. II. Infernuy & perditio corum DVomino.
Scit mala culpæ Pf. 63. Vv. 6. Deus tu ſcis in-
vientiam meam, & delicta mea a Te non ſunt
abſcondita.

5. Quinto Deus cognoſcit non tantum ge- Singula-
neralia & univerſalia, ſed ſingularia etiam ria mi-
vel minima. Matth. 10. v. 29. 30. Monne duo nima.
paſſerer aſſe veneunt, & unus e illir non cadet
ſuper terram ſine Patre veſtro? veſtri autem ca-
Pilli capitis omnes numerati ſunt? Eccli. I. v. 2.
Arenam maris, & pluviæ guttas-- quir dinu⸗
meravit -=⸗ Umnus altiſſimus Creator omnipo-
tent.
6. Sexto

Præterita
vraſentida

190 Caput I.

6. Sexto Cum Deus res omnes extra ſe
cognoſcat, non tantum præterita & præſen-

& itura. tia, ſed etiam futura contingentia cognofcit

Cognitio
Dei eſt ne-

ceſarig.

Gen. 18. v. 19. Unde videmus tot rerum fu-
turarum przædictiones in omnibus fere S.
Scripturæ locis: Et ipſe Deus falſos deos &
idola provocat, ut res futuras prædicant Iſa,
41. V. 22. & per prædictionem & executio-
nem ſe ab illis diſtinguit Iſ. 46. v. 5. Deni-
que quia nullum futurum Deo ignotum eſt,
novit etiam ea, quæ ſub conditione nun-
quam implenda futura ſunt. Nempe ſi quid-
quam horum omnium Deo eſſet occultum,
non foret omniſcius.

Schol. Deum non omnia ſingularia cognoſcere, vi-
detur probari ex S. Hieronymo in c. I. Habacuc,
ubi ait: Abſurdum eſt ad hoc Dei deducere WMWaje-
ſtatem, ut ſciat ver momenta ſingula, quot culices
naſcantur, quotve moriantur. Verum S. Hiero-
nymus ſolum vult, non tam ſpecialem eſſe Dei
Providentiam erga res viliſſimas, quam erga crea-
turas rationales. Unde ſubdit: Won ſimus tam
Jatui adulatores Dei eandem rationabilium Pro-
videntiam eſſe dicentes: Quod vero etiam minu-
tiffimarum rerum cognitionem & Providentiam
habeat, docet ep. III. ubi miratur Creatoris ſo-
lertiam in minutis quoque animalibus, formica,
culice, vermiculis, & iſtiusmodi generis, quo-
rum magis ſcimus corpora, quam nomina.

Hæc ommium univerſalium & ſingularium ei

cognitio eſt injallibilix & neczſſaria. Si enim

Deus ullius rei, quæ eſſe poteſt, vel eſt,

ſante

ignorantia laborare poſſet deficiente vel ceſ-

N.

ſone in
Cvoleit
enleretr
Dus inſin
et Rn⸗
ſt Ere
eogne⸗
Olnmis en

1 e
Ibmn eſt,
Ni 4

uliſ hon
Innle,

ilam

N yret
Ehetübi
Ut lla eu⸗
Ficetur.
etiimn ge
Vel äninn
Don. Sn

D. . . .* „.
.« Deo, Divinisque ejus Attributis. 191

ns eim fſante in intelle jui
Kpretr Dilj Divino rei etia
zanee oguoleibiſis cognitione, limes n e depre⸗
nant Ens inctuitu ſed ſic Deus non amplir Aet
1 s infini 16 us e
bis e foret Eum a e⸗ Ga, & nlegueyier nor
lſoe e T. „ quod ejus efſſentia
neke et Ergo nullius rei ignorantia in Beltrue-
ſenl eoque abiolute eſt necefſarium eo eſt,
erck omnia ſemper cognoſcat. rium, ut Deus

V.5. N z. Sed
gnofnume : 2. Oe quia quidquid abſ äl
— eſt, etiam Nleruum eſt ſolute neceſſa- Et aur-
enheſ i enho erna. Act. 15. v. 18. Nor. K:
t oolin Fulo Pomine opuy ſuum. Et intunine a ſæ-
ndar ica, alias enim in modo cognol non
ntet tur perfectionis defeétus deprehe ſench
tur, quod tamen eſſe nequit (§. 55.) ndere-

101. M
liuemth Schol. Poi .
1 chol. Poiretus cognitionem re
1, gotei & boſſibilium in ionem rerum cos ofcibiliun
erun n nt un in en ipfius arbitrio eenne n
geien el videtur. S vel ignorare poſſit ut ipfi
. Sed ex hoc ſequere „ prout ipfſi
am ene etiam G d ex hoc ſequeretur ab arbitrio Dei
NWon ſuut vel Bnarhn deent ai intellectum erte Hei
forettekh non. . inc utrum an
eins Quod ſane falſiſſimum eſt. Deus ſit, an
t Cridi, K
ltns, NNH § 65.

gneis, Intellectus Dei eſt infini
ür. D eſt infinitus (G. 61.) 6
Paun, Winn cognoſcit (G. s e e Deus ſe-
I. Cor. z e cogna it comprehendit. lta ae
Ar, iͤ tur. Spiritus Dei omnia ſcruta hendit
anin, Deus ſei proſunda Dei. Cogno it ka-
i G per elglnin absque bllo medio iinmedtts

jerteie⸗
dan „
F. 66.

Caput I.
§. 66. s e

Datur in Quia Intellectus eſt Infinitus, illimitatus, mh
Deo vera immenſus, ab omni errore immunis & infal- miin
ſentia. libilis (H. 61.) adeoque nulla perfectione ca- cre
ret, hinc datur in Deo veri nominis & per fettiſ- Mrodan
Iima ſcientia. Hoc docet S. Scriptura I. Reg. 2. um
v. 3. Veus ſcientiarum Dominus eſt, Eſth. 14.
v. 14. Domine, qui habes omnem ſcientium.
Rom. 1I. O Altitudo divitiarum ſupientiæ & .
ſcientic Dei. Gert

Tllem⸗
Diſerimen ochol. I. Scientia Dei iis imperfectionibus, quibus ui
zoter creata, non ſubjacet: non enim eſt habitus, ſed e dic
Nientiam fimpliciſſimus & puriſſimus actus: non eſt quali- Aullun po
Dei & tas, ſed ipſa Dei ſubſtantia: non eſt diſcurfiva, ſed Wined
creatam. uno fimpliciſſimo aétu omnia penetrat, eſt immo- Me qia
. ta, æterna & indiviſa. Imperfeétiones quippe wuls E
ſcientiæ creatæ, non ſcientiæ ratione ſui præciſe,
ſed ratione ſubjecti creati, in quo reperitur, ad
hærent. Unde facile ſolvi poſſunt argumenta
eorum, quos tecto nomine refert S. Thomas, qui
Deo rationem ſcientiæ proprie dictæ denegarunt.

Diviſio Schol. 2. Scientia & cognitio Dei in ſe eſt quideem (k De

Ncientic unica, pro objectorum tamen diverſitate varie a Wane n
PBei. nobis concipitur. Scilicet alia eſt ſcientia ſimplicis ſi 4
V intelligentiæ, quæ verſatur circa res poſſibiles, ſub it,
ratione præciſa poſſibilitatis, abſtrahendo ab omni ini vul
V futuritione & exiſtentia. Hæc ſcientia etiam di- ul i

citur neceſſaria, quia intellectus Dei, utpote In- Uis e
finitus & illimitatus non poteſt non poſiibilia ut utge
poſſibilia cognoſcere: Alia eſt ſcientia viſionis, qugx ert n
verſatur circa res vel exiſtentes, vel futuras ali- ,
quando. Hæc ſcientia etiam vocatur libera, quia
cum produétio rerum ſit Deo libera, a libertate „IIldr
Dei etiam pendet, ut res tanquam exiſtentes, vel
futuras cognoſcat. Præter hanc ſcientiæ Dei di- ſtt min
viſionem Ludov. Molina tertiam quamdam fſcien-
tiam inter utramque mediam excgitavit, ddus
. Deus

)

De Deo, Divinicgue eius Attributir. 193

Deus ex comprehenſione liberi arbitrii intuetur,
quid pro ſua innata libertate, ſi in hoc vel illo

linien aut infinitis rerum ordinibus collocaretur, dictum
InisEintn arbitrium acturum eſiet. Cum vero heæc ſcientia
rfetinee plane inutilis ſit, adeo ut ad fidei noſtræ dogmata
66 Probanda ea non indigeamus, pro notitia hiſtorica
a T N eam hic indicaſſe ſufliciat.
.
n ,intt. G. 67.
giniel

Scientia proprie dicta eſt cognitio rei per Deus co-
ctcauſam: cum igitur in Deo detur ſcientia gnoſecit
tins, E proprie dicta (HG. 66.) reipectu omnium crea- ves per
hiu, turarum poffibilium & actualium, Ergo da- auſam.
n eic tur in eo cognitio earum per cauſam, maxi-
i me quia ad fſcientiam ſutfficit diſcurſus vir-
Ctores ſ tualis, & quod unum ſit notius altero ex par=-
weſi te rei cognitæ (GO. 66. Schol. I.) & ideo

ſeletit,1
dt Abnet
ams H. 68.
8 Quia Deus ſcit poſſibilia, cognofcit illa in Deus pof-
ſe elt n⸗

eſſentia ſua, utpote quæ omnia eminenter ſibilin co-
eig rontinet, & ab illis eſt participabilis. Ita Saen in
ſie ait S. Dionyſius de div. nom. c. 7. Divina ſa⸗ ſch.
lemde Pientia ſeipſam cognoſcenr ſcit ommia. Neque“
nn dicas, ex hoc ſequi, Deum alia a ſe non in-
N,e, tuitive, ſed abſtractive ſolum in alio cognolſ-
ol c/ cere. Nam res videntur intuitive ut ſunt in
un ſe, quando videntur in ſua idea: ſed eſſentia
ve s Dei ex mox dicendis eſt rerum omnium idea:
le Ergo Deus in Eſſentia ſua creaturas intuitive
giſtene videt: minorem oſtendet
en, D. 69.
dnſ Sechram Inſtit. Theol, 7bm. I.

194 Caput I.

G. 69.
Dantur in I. Dantur in Deo Idexæx. Patet hoc Primo
Deo ideœ. ex S. Scriptura ubi Hebr. 11. dicitur: fide in-
telligimus, aptata eſſe ſccula verbo Dei, ut ex
inviſibilibus viſibilia fierent, id eſt, ut ex non
apparentibus in ideis Divinis, ſeu in mente
& arte Divina exiſtentia & viſibilia fierent.
Secundo ſubſcribunt S. S. P. P. S. Dionyſius de
Div. nom c. S. ait, in omnium cauſa prius con-
itiſe omnium rerum exemplaria credendum eſt.
S. Damaſcenus I. I. de fide c. 3. ſic ratioci-
natur: Deus omnium aukor eſt: Ergo omnium,
quœ ſunt rationes in ſe & cauſas, hoc eſt, idear,
jam ante in inſo prehabet. Sane agens intel-
lectuale habet in ſe imaginem illius rei, quam
facturum eſt, ne temere & coeco modo agat.
Ergo dantur in Deo ideæ rerum tam exiſten-
ſtium, quas producit ad ſui imitationem,
quam poſſibilium, quas videt ad fui imitati-
onem producibiles.
2. II ÿ½ ideæ ſunt ipſamet Dei eſſentia pro-
ut eſt forma objecta intellectui Divino & co-
gnita ab ipſo ut imitabilis a creaturis. Nam
idea definitur: forma objecta intellectui intra
illum exiſtens, ad quam refpiciens artifex
operatur. Quare una realiter eſt in Deo idea,
virtualiter tamen & ratione multiplex, qua-
tenus Eſſentia Divina eſt diverſimode a crea-
turis imitabilis & participabilis.
An Deus Schol. S. Dionyſius de Div. nom. cap. 7, ait: „Non
creaturas „ex rebus ipſis res noſcens novit eas divina mens,
in ſeipſis „ſed ex ſeipſa, & in ſeipſa ſecundum cauſam om-

immedia- „nium ſcientiam & notionem & eſſentiam præha-
te cogno- „bet, & ante comprehendit, non fingulis ſecun-

Jcat. „dum

N.

NCbn
anſe
„Vens.
NCiet ot

(vundu

Dtit, ſee

ttamq

exiſten
»Hem,
„tiam ſt
„plecten
,nulon
et, ion
non Leje
t 1 .
Un. Ex
let cfeatn
Imon
Mun le⸗

Deuse
hetatur
elam Den
Contingen
1 lpa

rfn

ENn
thienti
. . n
OAr A
ktuntnn
tlecir
nig in
Gl Dern
Cen⸗ I. .

H 1
Kiertis .

t boe M
tnt ,nr
DirK!
, Ne
el in ner
bili fer.
Dioryhu:
ſa ue⸗
Crtlanmn
ſo uin
1o ONi
agens II
s10,6
0 o/ 4
tan ii
imitnnone
d Miint

Diyint
tatis
tellenn“
iciens
Ninbe
ltiſen

4

ſmnoce 16

6S
Dt:
,⸗e 4
inu

De Deo, Divinizgue ejur Attributir. 195

„dum ſpeciem intendens, ſed ſecundum unicam
„cauſæ complexionem, cuncta ſciens & conti-
„nens. Seipſam igitur divina ſapientia noſcens
„ſciet omnia: materialia ſine materia.. nam ſi ſe-
„Ccundum unam cauſam Deus omnibus eſſe imper-
„tit, ſecundum eamdem unicam cauſam ſciet omnia
„tamquam ex ſe exiſtentia, & in ſeipſo ante præ-
„exiſtentia, & non ex rebus rerum accipiet notio-
»nem. Non habet itaque Deus peculiarem ſcien-
„tiam ſui, aliam vero communem res omnes com-
„pleétentem, ipſa enim cauſa ſeipſam cognoſcens
„hnullo modo ea, quæ ab ipſa, & quorum cauſa
„eſt, ignorabit. Hac igitur Deus res cognoſcens
„non ſcientia rerum ſed ſcientia ſuiipſius ipſa no-
„vit. „ Hucusque S. Dionyſius vulgo Areopa-
gita. Ex quibus illa quæſtio, An Deus cogno-
ſcat creaturas immediate in ſeipſis, quæ ſubinde
majorum controverſiarum Scholaſticarum flam-
mam ſuccendit, optime ſolvi poteſt.

§. 70.
Deus eſt Spiritus, (F. 47.) Spiritus vero Scientia

Operatur per intellectum & voluntatem, ergo Dei roe-
etiam Deus; & quia ipſe eſt omnium rerum rum om-

contingentium cauſa, (G. 41.) hinc leientia e atte
Dei vera omnium rerum cauſa eſt. Ita docet?“ .
S. Scriptura Pſ. 103. omnia in ſapientia ſeciſti.

& Pſ. 135. Qui fecit cœlos in intellectu, id eſt,

in ſapientia, uti gloſſa exponit; & cap. 7.
v. 21. Sapientia dicitur omnium Artifex. Con-
currit autem ſcientia Dei ad productionem
rerum tam directive, quia Deus utpote agens
intellectivum non cco modo procedit, ſed .
omnia in ſapientia facit, quam effective,

quia Deus res producit per actum imperii

Gen. I. fiat lux. Imperium autem eſt actus
ſcientiæ practicæ, quæ eſt effectiva.
N 2 Schol.

Quomodo
& quare
futura
Deus co-
Enoſcat.

Deus in-

195 Caput I.

Schof. Scholaſtici hic multo ſudore indagarunt, an
ideo res futuræ ſint, quia præſciuntur a Deo,
an vero contra ideo præſciantur a Deo, quia fu-
turæ ſunt. Sed quidquid fit de hac controverfia,
bene notat Cl. P. Gazzaniga, in Erœl. Th. t. I.
Si etiam verum efſet, ideo res a Deo cognoſci,

quia futuræ ſunt, minime conſequeretur, eas
ante Divinæ voluntatis decretum videri: ita enim

ſigna in Deo coordinari debent. 1. Deus per
ſcientiam ſimplicis intelligentiæ omnia poſſibilia
viget in ſua eſſentia & omnipotentia. 2. Ex in-
finitis poilibilibus hunc rerum ordinem pro bene-
placito ſuæ voluntatis eſſe voluit. 3. Demum
ſcientia viſionis ea, quæ futura ſunt, cognovit.,

§. 71.

Scientia Dei quatenus verſatur circa futu⸗

Jallibiliter ra, dicitur Præſcientia. (G. 66. Schol. 2.) Per

omnia

praſcit.

hanc Deus certiſſime & infallibiliter præſcit om-
niga futura, libera etiam & contingentia. Præ-
ſcire Deum illa patet ex (H. 63. n. 6.) Quod
Vero infallibilis ſit hec Dei Præfſcientia, ul-
terius demonſtratur: nam omnis Dei cogni-
tio ſine ullo errore eſt (H. 61. n. 5.) Ergo
etiam præſcientia Dei circa futura contingen-
tia. Finge enim, eam eſſe fallibilem: tunc
fieri poſſet, ut id, quod Deus prævidit, vel
non, vel aliter eveniret. Quod ſi fieri poſſet,
Intellectus Dei non eſſet omnium ſimultanea
& diſtinctiſſima repræſentatio: quod repugnat
veritati (§H. 61.) demonſtratæ. Ergo Præ-
ſcientia Dei eſt infallibilis.

Solvuntur Schol. Cicero l. 2. de Divin. cum præſcientiam Dei

obkjebtio-

2265.

cum libertate conciliare non poſſet, illam Deo de-
traxit, & ſic, uti S. Auguſtinus de Civ. ait: M
homines faceret liberos, fecit ſacrilegos. Eandern
0

V!

0b perm
cion, te
Vel0
Glntaxat
Clnt.
(lecta,
iner
del in
Ioitur,
eſe reſ
nt .
ia ſen
MNren
Niohs
Verüo N

Uk.
Il mueſi
i t
Mommu
iUt, nil
omm
ſaar i
ſigten.
8 ndln
huiſco Dee
onnnin
rinin
Copnoſede
ter ulti
14 38. An
Un ſen
ſbetin
N lten

De Deo, Divinitque ejus Attributis. 197

Wekurt, n. . .
. 0 ob permiſſum Adæ peccatum Deo denegavit Mar-
. õ cion, teſte Tertull. l. 2z. adv. Marc. c. 5. Sociniani
ddhonetn vero futura contingentia libera Deo conjecturis

“ duntaxat, non certa cognitione nota eſie conten-
e dunt. Falluntur hi ex particula forte non rite in-

“ tellecta „quæ præſcientiæ Dei circa futura libers
gi: iac in S. Scriptura additur Jer, 26. V. 3. Joan. 5. v. 46.
, Deusg Sed in illis locis S. Scriptura humano modo lo-
T Nohn quitur, ut notet, eventum rei futuræ incertum

Ri eſſe reſpeétu noſtri, non reſpeétu Dei, uti ex-
H plicat S. Auguſtinus in Pſ. 12. Siquæ etiam præ-

en dicta fuerunt a Deo, quæ tamen non evenerunt;
3. non prænuntiabantur abtolute, ſed ſub conditione:
, cM uti mors Ezechiæ ſpectato curſu naturæ: & ſub⸗
Verſio Ninive, ſi non ſequatur pœnitentia.
Ctca ii J. 72
hol.2) Haæc Præſcientia Dei non imponit cauſis lihe- Praſcien-

ſte vir neceſſitatem. Nam Primo in ſcientia Dei ta Dei
in A. nihil eſt præteritum, nil futurum, ſed ſola non raͤte
n6G incommutabilis æternitas, in qua nihil muta- henta-⸗
tienm“ tur, nil ſuccedit: (O. 45.) Ergo Deo funt tem.
Dei a omnia præſentia. Sed icientia, qua cogno-
n.5) fcitur aliquid præſens, non infert rebus ne-
cont Ccefſſitatem. Ergo nec præſcientia Dei. Ita
lem: “ S. Anſelmus l. de Conc. Præſc. cum libert.
Pridte Secundo Deo infallibiliter præcognitus eſt or-
gené“ do omnium cauſarum (G. 64.) ſed in hoc
ümim ordine funt etiam cauſæ libere agentes Ergo
d ene cognoſcit etiam cauſas liberas, & conſequen-
ohn ter multa a libera hominum voluntate fieri.
Ita S. Auguſtinus 1. 5. de Civ. c. 10. YZertio
Plura fieri poſſent, quæ tamen non fient.

Aſienin, Ergo etiam multa fient, qu poſſent non fieri,

E vVel ſaltem hoc non repugnat. Sed ſi hoc
e Se non repugnat, etiam non repugnat, aliquid

N 3 Ppre-⸗

198 Caput I. 13

præſciri contingenter füturum, ſcilicet, ita,

ut fieri non poſſit, & tamen fiat. Ergo ſine de-
trimento libertatis certo & infallibiliter præ-
ſciri poteſt. Quarto Hæ duæ propoſitiones:
Judas traditurus eſt Magiſtrum: & Judas po-
terit Magiſtrum non tradere, non pugnant
inter ſe. Ergo nec hæ: Deus prævidet Ju-

dam Magiſtrum traditurum: &: Judas po-

Horeſis
oannis
Huſs.

In quo
medio
Deus fu-
tura lihe-
ra abſo-
luta co-
gnoſcat.

terit Magiſtrum non tradere: Unde nec im-
plicat, quod Deus certo prævideat futuram
Judæ traditionem, & tamen Judas libere Ma-
giſtrum tradat. .

Schol. I. Joannes Huſs admiſit quidem Præſcientiam
Dei omnino infallibilem, ſed illam putavit tollere
hominis libertatem, verum ille non confideravit,
quod, licet ex eo, quod Præſcientia Dei ſit certa
& infallibilis, ſequatur quidem infallibiliter effe-
Gus, non tamen neceflario, utpote quem Deus
præſcit libere eventurum. Quippe Præſcientia
Dei eſt cauſa futurorum, non tantum eorum,
quæ necefſario, ſed etiam libere futura ſunt. Et
Præſcientia Dei poſita res non poteſt aliter evenire
non neceſſitate fimplici & abſoluta, ſed tantum
neceſſitate conditionis & conſequentiæ, ficuti
dum aliquem ſcio ambulare, neceſſe eſt, eum
ambulare, licet libere omnino ambulet.

Schol. 2. In quonam medio Deus futura abſoluta
libera cognoſcat, litigant ſcholæ. Molina vult
Deum illa cognoſcere in ſupercomprehenſione

cauſarum ſecundarum ante decretum ſuum de ea-

rum futuritione. .gidius Romanus docet,
Deum illa antecedenter ad ſuum decretum certo
cognoſcere in ſuis ideis, ſive in ſua eſſentia pro-
ut habet rationem ideæ & exemplaris. Suarez
aflerit illa a Deo certo cognoſci in ſuis decretis
ut futuris. Plures recentiores volunt, Deum

illa cognoſcere in veritate eorum objectiva,
quam

N!

um h
, 4
Contradi
lehet el
ſala. 7
Tult e
ne vohn
potlel,
Cenine

Ei

alo id
ernm a
ſoncent
Uil, &
1 2 qui
Clund kenn
Gecidete
Aummod
Denm o
lienter 4

Dels

umton

o Counex
luncoillen
uenoſet.
Us fatona
nuln en
ei
uſuiſtes
hies te
l
uſt. S

De Deo, Divinisque ejur Attributice. 199

quam habent antecedenter ad omne decretum

lect in Dei, quia nimirum ex duabus propoſitionibus
golrete contraditoriis de futuris contingentibus altera
ilite e⸗ debet eſſe determinate vera, altera determinate
pollines falſa. Theophilus Rainaudus in nov. explic. libert.
udisp⸗ Vult Deum cognoſcere futura libera in operatio-
dn ne voluntatis creatæ, qualis futura eſſet in hy-
n hrgn potheſi, quod ſe ſola agere poſſet. Thomiſtæ
Eiidet denique docent, Deum futura abſoluta libera
oas Ne certo & infallibiliter cognoſcere in fuo decreto,
ge pee i⸗ quo ab æterno eorum futuritionem prædefinivwit.
en inounnn Verum ad ſpinoſam hanc quæſtionem optime re-

bere ſpondent Gregorius Marſilius, Ochamus, Gabriel
5INenn Biel, & bPetrus Collet Inſt. Th. tr. de Deo 9. 5.
a. 2. qui ignorantiam ſuam fateri maluerunt,
quam temere aliquid definire: ſane nihil intereſt,

aei⸗ decidere in quonam medio Deus hæc proſpiciat.
ed dummodo fixum ratumque maneat, nihil omnino
ienn Deum omniſcium latere: Id quod hucusque ſuffi-
i 6 cienter demonſtratum eſt.
Clen D .
e Dreſeke §. 73
tun ellt . “
tura im Deus futura contingentia conditionata Veus co-
lst tam non diſparata, quando conditio cum fu- gnoſeit
A turo connexionem habet, quam diſparata „Tara
Mie, quando illam connexionem non habet, certo gentia
Ned cognoſcit. Nam primo Deus multa conditio- conaditio-
ke „nate futura in S. Scriptura, quæ nullam vel nata.
himn 11 tantum contingentem connexionem habe-
e, bant, prædixit, juti Regem Iſrael percuſſu-
l rum fuiſſe Syriam usque ad conſumptionem,
I

ſi ſepties terram jaculo percuſſiſſet 4. Reg. 13.
arm “ Tyrios poenitentiam acturos fuiſſe, ſi apud
in Canh eos ſigna facta fuiſſent. Ergo illa certo co-
Lnovit. Sane non cognovit conjecturaliter,
, cum ejus præſcientia ſit infallibilis. (H. 71.)
lnſ N 4 Schol.

200 Caput 1. V!

De ſcien- Schol In quo medio Deus futura contingentia con- Ir nula
tia media: ditionata cognoſcat. famola eſt in ſcholis quæ-

& in quo ſtio. Reſpondent Moliniſtæ, id fieri per kcien- D 4
cag uoſas tiam mediam, taliter dictam, quia eſt media inter int.
Deus fu- ſcientiam ſimplicis intelligentiæ & viſionis, per t vel
tura con- quam Deus antecedenter ad omne decretaum abſo- Iid ſünul
ditionata. Iutum, tum ex vi fui intelleſtus infiniti, tum de Deo
ex determinata rerum futurarum veritate objecti- Ke ing
va cognoſcit, quid quælibet creatura operatura ce⸗ .
ſit, ſi poneretur in talibus circumſtantiis, cum In

his vel illis auxiliis gratiez. Quo explorato Deus
deinde per decretum ſuum confert media fini in-
tento congrua, & hominem certo ad falutem
æternam perducentia. Hanc ſcientiam mediam UIn po
tamquam S. S. Litteris, & S. Auguſtino adver- in enone
fam, rationem primæ cauſæ in Deo, & depen- o iisderm
dentiam creaturæ a ſupremo Dei dominio de- eprkſente
ſtruentem rejiciunt Thomiſtæ docentes, Deum

futura contingentia conditionata infallibiliter co- ine d
gnoſcere in fuis decretis abſolutis ex parte ſubje- 6
Sti, & conditionatis ex parte objeéti, id eſt, in “WD on
decretis non quæ Deus haberet poſita conditione, A, ga⸗
quæ utpote dicentia potentiam & ſuſpenſionem Altn in
judicii Deo actui puro repugnant, nec extrahe-
rent contingentia e ſtatu purzæ pofhibilitatis, ad- ur
eoque nec facerent futura etiam fub conditione, iumth,,
ſiquidem-illa ſolum vellent extrahere: ſed in de- t ie
eretis quæ actu & defacto habet Deus, quorum Godnin
tamen effectus fuſpenditur, donec ponatur con- enri
* ditio, quæ proinde dicuntur conditionata ex Ulato
parte objeéti tantum. Hæc hucusque hiſtorice Koni pol
vetuliffe fufficiat, qui enim his tricis delectatur,
guſtum fuum in Theologis ſcholaſticis abunde &
forte ad nauſeam explere poterit. Unica reſpon- Circe
ſio nobis ſufficit: nihil horum nobis a Deo reve- ſa irit
latum eſt. lto
. G. 74. o
. Uo ſae
Nec ſen- Quia Deus non unum poſt alterum, ſed rr

us nee omnia ſibi fimul diſtinttiffime repræſentat, ita Ul
Smagina- ut s

gentinonn
cholss gne⸗
weli int
iſonis, Ne
eret d
fiiti, n
kate O⸗
7a Operamn
antis, en.
Mormah

l
0

im mein
ino adi
& ſepen

gCitenn
ne htone
gle i

s0
s Nnen
Uicrtee⸗
10e N

lemu, .
zlenabl

De Deo, Divinicque ejus Attributir. 201

ut nulla repræſentatio coœteras claritate ſu- tio in
peret, nec ſenſut nec imaginatio in Deum ca- Deum ca-
dunt. Senſus enim circa præſentia, imagi- dit.
natio vero circa abſentia verſantur, nec om-
nia ſimul & diſtinctiſſime cognoſcunt. Quod
de Deo dici nequit. Quare ſenſus v. g. viſio
Ec. in S. Scriptura Deo attributa, metapho-
rice ſunt inteligenda.

§. 75.
X
Cum porro homo ope reminiſcentiæ, quæ In Deo

olim cognovit, ſibi denuo repræſentet, & non dutur

pro iisdem recognoſcat, quod nonniſi per sneini-
repræſentationes ſucceſſivas fieri poteſt: Deus, me⸗
autem omnia fibi ſimul & unico actn repræ- moria.
ſentet (H. 61.) reminiſcentia & memoria in Deo
locum non habet: licet recordatio eatenus Deo
inſit, quatenus omnia præterita ut talia in-
tellectu infinito ſemper cognoſcit.
Schol. Quando igitur S. Scriptura Deo reminiſcen-
tiam tribuit, ratione effectus tantum intelligendum
eſt, ſcilicet Deum actu demonſtrare per effectum,
quod rei memor ſit. Et quia vices imaginationis
& memoriæ ſupplet intelleéctus Dei infinitus, ima-
ginatio & memoria per eminentiam de Deo præ-
dicari poſſunt. =ð

§. 76.

Similiter oblivio ſupponit, quod reprzæ- Won da-
ſentatio mentis, quæ olim clara fuit vel di- tur in Deo
ſtinéta; obſcura vel confuſa reddita fuerit, oblvio.
unde ſuccefſionem repræſentationum involvit.
Cum igitur Deus omnibus repræſentationibus
obfcuris & confuſis excluſis, omnia diſtinctiſ-
N 5 ſime

202 Cavut I.

ſime & ſimul cognoſcat (H. 61.) nulla oblivio

in Deo eſe poteſt.

§. 77.
Deus mi- Mirari dicimur, quando id, quod pro im-
rari ne- poſlibili & non exiſtente habeamus, poſſi-
guet. bile vel exiſtens eſſe deprehendimus. Cum
igitur Deus omnia poſſibilia & exiſtentia ſibi
ſimul & diſtinctiſſime repræſentet (H. 61.)
nihil. quod pro impoſſibili, vel non exiſten-
te habuerit, poteſt poſſibile & exiſtens de-

prehendere, adeoque Deus mirari non poteſt.

Schol. Quando ergo S. Scriptura dieit, Deum non
meminiſſe, vel mirari, ratione effeétus intelligi-
tur, ſcilicet, eundem effectum eſſe, qui fuiſſet,

ſi Deus ejus memor non fuiſſet: vel Deum co-

gnoviſſe, quod effectus, quem homines non pro-
ductum iri putabant, produétus fuerit. ⸗

F. 78.

Datur in Ratio ſubjective ſumpta eſt facultas ne-
Deo ſu- xum poſſibilium vel rerum perfſpiciendi.
ratio. Dum autem Deus omnia poſſibilia diſtinctiſ-
au. ſime cognoſcit, non poteſt non omnem eo-

rum nexum diſtinctiſſime perſpicere. Ergo

Deo ſuprema ratio eſt tribuenda.
Schol. Ratio Divina, quia nulla ei realitas deeſt, eſt
illimitata, immenſa (K. 57.) & incomprehenſibi-
lis, ſicut Intellectus Divinus (§. 61.) unde ab
humana ratione infinite differt.

Voluntas Sacra Scriptura Veo tribuit voluntatem pro-

in Deo eſt. prie dicdtam. Matth. 6. v. 10. Eiat voluntas
tud.

V.

Ron
ltor
io eſt
o eti⸗

(ibatio

Nkeognel
cintse
ſo)
Piniemi, 6
Drie Deo

„Cnn
Uun lkin
E in Deo
Ultasei
eb Eben
Gl Vl
Cn Poken
ekionisn
Men non e
n ſetter
nohnn
llot 8
lin lbe
le ſer
i 1

ſed

Pkiüls
lui
Ahenn

hun

lla cl

d o
Us,
ns, 01
ſentiakt
hon eiſen⸗
viſten
ro, ſ0l⸗
Delm 1l
s intel⸗
lode
7l Deun e
ines vonſe
it.

cvltus,
etſien
fa dſi
ele.

litas beh
oete,
61) en

olttnn

.V utl
1

De Deo, Divinirque ejur Attributit. 203

tua. Rom. 12. V. 3. Ut probetis. quæ ſit
voluntas Dei bona & beneplacens & verſebta.
Ratio eſt: quia Deus gaudet intellectu (H. 60.)
Ergo etiam voluntate: nam voluntas eſt in-
clinatio in bonum ab Intellectu cognitum,
adeoque intelleétum ſequitur. Deinde Deus
Spiritus eſt (H. 47.) & Ens perfecétiflimum

(. 40.) Ergo voluntas tanquam eſſentialis

ſpiritui, & perfectio ſimpliciter ſimplex pro-
prie Deo competit.

80.

Quia Deus omnia diſtinctiſſime cognoſcit

Quid ſit

(F. 61.) Voluntas Dei eſt inclinatio in bo volustas

num diſtinctiſſime cogaitum & quia quidquid
eſt in Deo, eſt ipſe Deus (F. 53. n. 1.) Vo-
luntas Dei ex parte Dei ſpectata eſt ipſe Deus:
& ab Eſſentia Divina realiter non diſtinguitur.

61.

Schol. Villegas putat voluntatem in Deo eſſe per mo- An ſit
dum potentiæ, quia Deus potuit elicere àctum per mo-
electionis reprobi alicujus v. g Judæ, quem ta- dum po-
men non elicuit. Sed communis eſt Theologo- tentiæ.

rum ſententia, voluntatem in Deo non efſe per
modum potentiæ, ſed operationis; nam uti ex-
plicat S. Thomas TI. p. q. 41. a 4. ad 3. voluntas
Divina habet rationem potentiæ tantum reſpeéctu
effectus ſeu termini ab ea procedentis, ſeu pro-
duéti, quo in ordine potentia non habet ſe ut
Perfectibilis, ſed ut illum perficiens. Deinde cum
Deus ſit actus purus, nequit voluntas ut poten-
tia in eo reperiri.

F. 81.

Voluntas Dei utpote Entis perfectiſſimi
eſt perfectiſſima, adeoque omne bonum ve-
rum

Deéus om-
ne honum
ailt &8

malum
averſa-
tur.

Voluntas
Dei eſt
Eterns.

Immuta-
bilis.

204 Caput I.

rum pro exacto bonitatis ſuæ gradu appetit

& quidem conſtantiſſime, cumque bonum &
malum ſibi invicem opponantur, Deus omne
malum pro malitiæ gradu averſatur. Quod
omne bonum velit, & malum averletur, pa-
tet ex Pſ. 5. Won Deus volene iniguitatem tu
65 V. 7. odiſti omnes qui operantur iniquitatem.
2. Petr. 3. v. 9. T. Lim. 2. v. 4. Quod pro
exactäà bonitatis menſura appetat, docet Chri-

ſtus. Matth. 6. v. 25. ubi ſic nos vult con-

cludere: ſi Deus aves alit, & abjectum gra-
men veſtit, multo magis vitæ noſtræ alimen-
ta, & corpori veſtitum dabit. Ubi ſuppo-
nitur Deus majora bona magis, & ſic pro
gradu bonitatis appetere. Denique quod
Deus bona conſtantiſſime appetat, ex epi⸗
ſtola Rom. 11. 29. patet.

JN. 32.
Voluntart Dei aterna eſt, & quidquid vult
Deus, id voluit ab æterno. Nam voluntas
Dei eſt realiter ipſa Eſſentia Dei: (H. 80.)
ſed eſſentia Dei eſt æterna, Ergo etiam ejus
voluntas. Unde Eph. 3. v. 11. aunte jalla
mundi ſundamenta. & 2. Tim I. v. 9. aute
tempora ſacularia nos dilexiſie dicitur.

G. 83.
Pariter Voluntas Dei eſt immutabilis, ſi enim
voluntas Dei ullam ſubiret mutationem, tunc
