bilte⸗ 1, unum Deum, credat eſſe Deum: Gilbertus re-
u, r dn ſpondit: Non. Similiter dum a S. Bernardo in eo-
enten. dem Concilio urgeretur, reſpondit: Forma Dei,
ferien 1 & Divinitas, qua Deus eſt & ipfe, non eſt Deus.

Soachimi
Abhatis.

Gregorii
Pulamœ.

170 Caput I.

„

Quo audito S. Bernardus cum nonnullis Epiſco-
pis ſymbolum fidei adornavit Gilberti erroribus
oppoftum, quod ab Eugenio & Concilio appro-
batum fuit, cui ipſe etiam Gilbertus conſenfi,
& depoſito errore veniam conſecutus fuit. Ita
S. Bernardus refert ſerm. 90 in Cantica, & Otto
Friſinguis paulo propenſior in Gilbertum, de quo
tamen morti proximus doluit. Gilbertus igitur
diſtinxit realiter inter abſtracta & concreta in
Deo, ita ut Divinitas non ſit Deus, ſed tantum
forma, qua Dens eſt; an vero Attributa abſoluta
ab eſſentia Divina realiter diſtinxerit, quæſtio eſt
inter Theologos, de qua vide Petavium & Gotti;
ſane S. Bernardus ſerm. 80. cit. hujus erroris eum
arguit. Joachimus Abbas non veram in Diyvinis
unitatem, ſed collectivam tantum admiſit, ſimi-
lem ei, qua multi homines unus populus dicuntur.
Ejus libelius a Concilio Lateranenfi IV. damna-
tus fuit: Auctor tamen heæretici notam effugit,
quod ſua ſeripta judicio Eccleſiæ ſubmiſerit. De-
nique Gregorius Palamas Epiſcopus Theffaloni-
cenſis Græcus Schismaticus Sæculo ato Efſen-
tiam Divinam ab energia ſeu Attributis Divinis
ſecundum rem diſtinxit, en modo, quo ſplendor
ſolis, licet ſoli coævus, ſubſtantia tamen ſolis
dici non poteſt. Patres, quos pro ſuo errore
citant hi Scriptores, agunt contra Eunomium,
& ſolam diſtinctionem rationis, non vero realem
aſtruunt.

Aetii -= Schol. 3. Aetius & Eunomius Arii ſectatores Sæcu-

reſis.

1o 4to nullam inter Effentiam Divinam & ejus
Attributa diſtinétionem nequidem rationis ratioci-

natæ admittebant: unde hæc abſurda inferebant:

I. cum nomen Ingeniti idem formaliter ſonet, ac
Deus, Filium in Divinis non efſe Deum, quia
non eſt Ingenitus. 2. Dicebant ſe Deum com-
prehendere, qvia qui Deum Ingenitum novit, to-
tum novit. Afferunt pro ſe nonnullos Patres:
ſed illi ſolam diſtinctionem realem a Deo execlu-
dunt.

Schol.

V

l 4. O.
Attribota
tn inter
utüra
Cumm fun
ſimpfiet
enti
liter dlt
ſe, Eu.
tiiin ho
Abrbeat
Alut oet
Eitt onei
lleſe inel
al. 5.
Atrriduta
to, qnan
formali i

tbali Vel
ſilo dio⸗
1 unit, gui

Dnre
Unt⸗ Gleit
er Deun
Eeligorun
Gent . ſ ve
zuen cire
Ton ible efl
Ue Ens in
gni 14

nonnrliei
Cilbert enne
COrclog
bertus aut
ſecutus ii
D
ilbertum, 6
lbertus
4 & Concen
Dens, A
Attribua 460
werit, Cein
Etwwium al
Mujus elrät
Vetam in
Un Mdnilt,
ſoylgsäün
mech Mtr
iei notm
ſe ſikoiet,
ohns Nn
peblo NuE
Attrihuts
do, Gof⸗
antia tn
5 I0 ine
hntta L.
non ſal;

i ſechnos
Priu

De Veo, Divinisque ejur Attributir. 171

Schol. 4. Quæris, qualis ergo detur diſtinctio i .
Attributa Divina & Efentiam „ & lnde ioter Ruz. g.
ta inter ſe. Scotiſtæ reſpondent: formalis ex ,e.
natura rei. Nos dicimus, diſtinétionem’ rationis ia n-
cum fundamento in re, quia licet Deus ſit una & r:
fimpliciſſima res, eſt tamen virtualiter multiplex, ta.
& æquivalet pluribus perfectionibus in rebus rea- D
liter diſtinétis. Ita tamen Attributa Divina inter
ſe, & ab Eſſentia Divina diſtinguuntur, ut Effen-
tia in ſuo conceptu implicite includat Attributa
& includatur ab illis, & quodlibet Attributum “
cludat cœtera; quia quidquid in Deo concipitur
debet concipi ſimpliciter in genere entis infinitum
adeoque ut omnem perfeétionem actu ſaltem im⸗
plicite includens. ””MBMæ

Schol. 5. Ex his inferes, Efſentiam Divinam, &
Attributa de ſe invicem prædicari tam in concre-
to, quam in abſtraéto in ſenſu reali identico, &
formali implicito: Sic vere dico; Deus eſt bonus.
Et: Deus eſt bonitas, Bonitas & Juſtitia, quia
hæc omnia funt quid unum realiter identice.
Non vero de ſe invicem prædicantur in ſenſu vir.
tuali, vel formali explicito; unde in hoc ſenſu
falſo dico . Intelleétus eſt voluntas, Miſericordia
punit, quia in hoc fſenfu diſtinguuntur.

K 54.
Deus eſt ab omnibus aliis entibus independens. Deus eſt

Unde dicitur Rom. II. v. 36. omnia coο Deo, indepen-
& per Deum eſſe. Cum ergo Deus omnium deus.

reliquorum cauſa ſit, omnia ab ipſo depen-

dent: ſi vero ipſe ab ullo reliquorum depen-
deret, circulus oriretur, adeoque non poteſt
non ipſe eſſe ab omnibus independens. De-
inde Ens independens eſt, quod in nullo alio
fationem ſui habet: ſed Deus utpote Ens a
ſe, quia rationem fui in ſeipſo habet (F. 41.)

Deus eſt

infinitus.

172 Caput I.

in nullo alio eam habere poteſt, ergo eſt ab
omnibus aliis independens. Unde

K. 55.

Deur eſt Ens infinitumin. Sacra Scriptura
Infinitatem Dei per magnitudinem exprimit.
Baruch 3. v. 25. MWagnur Dominus, & non
habet finem. Pſ. 144. v. 3. Wagnur VDominut
laudabilis nimie, & magnitudinie ejus non eſt

Eimnir. Ratio eſt: quia Ens infinitum eſt, quod,

quidquid per eſſentiam eſſe poteſt, eſt ſimul:
unde infinitum debet habere omnes compol⸗
fibiles perfectiones ſine ulla limitatione: ſed
tale Ens eſt Deus: nam Ens a ſe, quia eſt
immutabile (H. 44.) non poteſt ſucceſlionem
ſtatuum fubire, conſequenter quidquid per
Eſſentiam ſuam eſt, ſimul eſt, ergo eft inſi⸗
nitum omnium perfectionum ſine ulla limi-
tatione particeps.

Qudæ pver- Schol. Perfectiones vel ſunt fimpliciter, vel ſecun-

Jfekiones

ſint in

eo.

dum quid tales. PerfeRiones ſimpliciter tales, ſive
ſimpliciter ſimplices ſunt, quarum conceptus nul-
lam imperfectionem includit; hæ ſimpliciter &
formaliter ſunt in Deo. Perfefiones ſecundum quid
tales, quarum conceptus aliquid imperfeétionis
involvit, ſunt in Deo eminenter, hoc eſt loco
earum habet aliquid præſtantius. Quia vero Deus
ratione Infinitatis ſuæ, omnes perfectiones illimi-
tate continet actu, hinc fieri nequit, ut vel ulla
perfeétio; vel ullus ejus gradus ut poſſibilis ſine
aétualitate in Deo deprehendatur. Unde Deus
non eſt ex actu & potentia compoſitus. Deni-
que quia Deus non ſolum in ſe, ſed & quoad
captum noſtrum infinitus eſt; ideo
G. 56.

Deut ,
onprefe
Torſton
Ptiſeckon
V. 19. De
Rom ll
ljut. Iue
Nenſe an
ſolun /Y
ſenſct I
dlhroke
liiter ali
en haben
Mra. Nar
).
1S infin
Po enin
1n Lote in
bente on
ſat, etgo
Uenci negl

Riol Letin
toenernt,
noyi, Quan

noVi, dn
Methien

tanmn l
lintinen
inis er
Arun
n füncn

De Deo „Divinitque ejus Attributir. 173

ſ, eun §. 56.
Unte Deus reſpedtu cognitionis creatæ naturalir eſt Deus eſt
incomprehenſibilis. Nam Job II. v. 7. dicitur: incompre-=
Forſitan veſtigia Dei comprehendes & urque ad hemibilis.
vverſeltum omnipotentem reperies. Et jerem. 32.
en m v. 19. Deus dicitur incomprehenſibilis cogitatu.
inen en Rom. II1. v. 33. Incomprehenſibilia ſunt Judicia
hnin, ejur. Unde bene definit Concilium Latera-
Guan nenſe, cap. Eirmiter: Credimus, quod unus
r un ſolus ſt Deus, ternus, immenſus, incompre-
itumetg henſibilir. Idem docent Patres, & præcipue
teſt, du S. Chryſoſtomus contra Anomæos hom. 4.
onnesn ubi inter alia dicit: Dei exquiſitam comprehen-
lmiie ſionem habere non pvoteſt Angelus, aut ulla crea-
D1e, tura. Ratio eſt: Deus eſt Ens infinitum
elt tn (J. 55.) ſed intellectus creatus utpote finitus
i Ens infinitum comprehendere nequit, ad
,end hec enim intellectus infinitus requiritur, qui
ſreul in Ente infinito nullos perfectionis terminos
habente omnia pofſſib lia diſtinctiſſime cogno-
ſcat, ergo Deus ab intellectu creato compre-
Ktr, hendi nequit.
ang Schol. Aetius & Eunomius Anomæorum parens Solvuntur

he imm docuerunt, ab intellectu creato Deum compre- objeſtio-
ſu hendi poſſe, imo Aetius dicebat: Tam Deum nés Ano-
is in novi, quam meipſum, imo non tam meipſum, morum.
en novi, quam Deum. Argumenta eorum a viſione
dide Beatifica petita nil aliud probant, quam beatos
. ſtors totum quidem Deum videre, ſed non totaliter:
,e vigent eum in ſe facie ad faciem, quin totam ejus
e, , latitudinem percipiant, uti conſtat exemplo ho-
e minis per anguſtum foramen coœlum intuentis:
n Ccognofcunt Dei Bonitatem latiſſime diffuſam, quin
onke ſ ejus fundum metiantur, velut is, qui mare in
altiſſima ſpecula contemplatur: omni gaudio- re-
plen-

Deus eſt

174 Caput I.
plentur, quin totam Divinitatem comprehet
Rcuti vos aquæ immerſum totum impletur;, etſi
minimam aquarum copiam recipiat.
K. 52.
Deur immenſus & omnipriſenr eſt non folum

immenſus, vognitione & operatione, ſed etiam intime per
& ommni-
vra ſens.

præſentiam ſuhſtuntialem. Ita primo docet
§. E rre’f. 138. v. 7. Ji aſcendero in .
lum, tu illie es, ſi deſcendero in inſernum, 1
Jer. 23. Cælum & terram ego implro. inicit
Deus. Ratio eſt ſecundo: Deus infinito intel-=
lectu ſuo omnia præterita præſentia & Prnn
& omnes cogitationes noſtras ſemper ſi
repræſentat, Ergo omnia illa ſunt Deo ax⸗
ſentia, & Deus cognitione omnibus i is
præſens eſt, quod magis patebit ex ſequen-
tibus. Deinde ſicuti res in creatione extra
Deum ad actualitatem dednétæ ſunt per
actum Divinæ voluntatis Apoc. 4. v. e ein
Deus eas per continuum illum actum con er⸗
Vat Pfſ. 148. v. 5. Hebr. I. V. 3. ſine qua con⸗
ſervatione exiſtentiam ſuam conſervare uen
poſſent: item ad actiones omnium Deus ſer
concurſum generalem ſemper concurrit, ine
quo nulla creatura agere poſſet Act. 27. 8
28. Ergo Deus in omnes creaturas conkinu,
operatur, adeoque illis præſens eſt operatio

ne. Denique Deus eſt Ens ſimplex, & infi-

J. 55 leoque ia p⸗ non
nitum (H. 55.) adeoque, quia Partes
habet, ( enti totus præſens eſt: les
totus Deus ſine ipſa Divina ſubſtantia concip

non poteſt, ergo ſecundum ſubſtantiam ſuam

ſive ſubſtantialiter omnibus creaturis d

N.
l. 1.

immmenſit
ſetia di
inſe tale
Deus ſit
eriectio
los durat
ſectiones
ullos e
AAnitt,
ile ey hor
nniptrle,
elentinn
lls e
ſan in cte
rtinn 0e
nenitas d
cmdeder
edn
ſcd inre
exiſtenti
e 40 Ie
no Ante
ol 2, 3
Eeprern
Cirzin
DMriltte
1 66 Nit
en
be non
kinn
Vne le
ad hi⸗
Nrol
Deitnr ei
nln
4Ieg, ſen
ſkkttine
anen

De Deo, Divinitque ejus Attributit. 175

inehetn Schol. I. Omnipræſentiam Dei etiam nonnulli ex Immenſi.
nhlenn e immenſitate ejus demonſtrant, quam ab omnipræ-tas an
ſentia diſtinguunt, nam immenſum dicitur, quod iden, cum
in ſe tale eſt, ut metiri ipſum non detur: cumque omniprœ-

Deus ſit Ens infinitum (S. 55.) & hinc nullos ſentia.
perfectionum ſuarum limites, & æternum, nul-

AInne los durationum fines (§. 45.) habens, cumque per-
igiee fectiones Divinæ ſint ipſe Deus, ſequitur, quod
. nullos nec intenſionis, nec extenſionis terminos
7imo admittat, & immenſâs, & omnipræſens ſit. At-
nin que ex hoc inferunt, ante mundi creationem Deum
ernun, ii omnipræſentem dici non potuiſſe, quia cum per
rln. N præſentiam operationis præſens ſit ereaturis, dum
ninitoine in illas operatur, hinc modo in creatione, per
Elte quam in creaturas operari incepit, illis per præ-
na E ſentiam operativam præſens efie cepit, licet im-
ſanper menſitas ſubſtantialis ei etiam ante creationem
int Deoſe competierit. Noli tamen concludere, mutationem
lntibs1 ideo in Deo factam fuiſſe. Non facta eſt in Deo,
it er ſed in rebus extra Deum exiſtentibus, quæ ex non
ſneenn exiſtentibus exiſtentes factæ ſunt, hinc in relatio-
telnei ne ad res exiſtentes Deus vocatus fuit præſens,
r Uun . quo ante creationem nomine non gaudebat.
4 Vnn Schol. 2. Immenſitatem ſive omnipræſentiam Deo Objeftio-
Atun detraxerunt Samaritani, qui anguſtiis Templi in nes Sa-
ſne euc Garizim: & Judæi, qui in æde Hieroſolymitana, marita-
nletint Divinitatem concludehant teſte §. Hieronymo in norum.
. Deuft c. 66. Iſaiæ., Item Valentiniani, Gnoſtici & Mani-

chæi apud S. Auguſtinum I. cont. ep. Fundam.

oncutti c. 2r. Sociniani Vorſtins, & Crellius Deum ubi-
t Att. D que non ſubſtantia, ſed potentia tantum diffuſum
Crus l eſſe docuerunt. Non obſtant omnipræſentiæ Di⸗
8ekt onnl vinæ loca, in quibus Deus in Pſ. 11. v. 5. Ec. in
nlen ; coœlo habitare dicitur.:: hoc enim eo ſenfu dictum
oe “ eſt, quod ibi ſpecialiter gloriam ſuam manifeſtet.
ia ot 4 Dicitur etiam abſcondere faciem ſuam, non exhi-
“ bendo amplius ſpecialia beneficia: dicitur eſſe in
untken Arca, Templo, animabus juſtorum gratioſa ma-
ſunin nifeſtatione & largitione gratiarum, non per ex-
ten cluſionem præſentiæ ſuæ in aliis locis.

§K. 58.

Deus

ands ſt.

176 Caput I.

D. 58.

Ens immenſum, quia infinitum eſt, uni-

cum eſſe debet; Unus igitur Deus eſt. Primo
hoc diſcimus ex S. Scriptura Deut. 6. V. 4.
Dominus Deus noſter Dominus unus eſt: quem
locum etiam citat S. Marcus c. 12. v. 29.
Et I. Cor. 8. v. 4. Scimur, quia nihil eſt ido-
lum in mundo, & quod nullus eſt Deus, niſi

unug. Secundo hoc probant S. S. P. P. S. Ju-

ſtinus l. de monarch. ex teſtimoniis gentilium
hoc probat. S. Irenæus l. 1. adv. kœr. c. I.
ex infinitate Dei. Tertullianus I. 1. comtra
Marc. ex qus magnitadine. Eodem argu⸗
mento S. Auguſtinus I. I. de Trin. c. 3. Uni-
tatem Dei demonſtrat ex ſumma ejus ma-

gnitudine, quæ parem non admittit. Lactan-

tius a ſumma e'us perfectione, cui aliquid
deeſſet, ſi ſimilem ſibi agnoſceret. S. Atha-
naſius 1. contra gent. ex ejus omnipotentia,
quæ alterius Dei opera ad creationem rerum
non indiget. S. Cyprianus de van. Idolo. ex
mundi ordine & regimine, ubi in rebus na-
turalibus unus ſolummodo præeſt. Nobis
Tertio Ratio placet ab Infinitate Dei petita,
quæ ſic proponi poteſt: Non poſſant eſſe

plura entia Infinita, quam unum, hæc enim

erunt perfectione vel æqualia, vel inæqualia.
Si inæqualia, alterutrum non habebit omnes
perfectiones compoſſibiles ſine gradibus ab-
ſolute, adeoque non erit ens infinitum. Si
qualia ſunt, perfectiones illæ vel erunt in-
*ε quales & diſſimiles, & ſic neutrum habe-
bit omnia, nec conſequenter infinitum ern⸗
Ve

3

2

1

ſel erunt
Gkerentes
in guo nun

Ue ron

e, Alis
Cod gon e
Uorheln in
Petfelienbe
I ee p
etnte, 4
ütum nn
Rbhntorun

lentin t

In dec⸗
Berſn
MIIlam
Atels aſe
u elltig
nero o
jlanten

De Deo, Divinirque ejus Attributis. 177

vel erunt æquales & ſimiles ſolo numero
differentes, & tunc nihil aſſignari poterit,
und in quo numero differant, illud enim aſſigna-
A a bile non poteſt eſſe diverſum in utroque En-
elt de te, alias unum infinitum aliquid haberet,
n quod non eſt in altero, quod eſt contra hy-
II potheſin, in qua duo illa entia infinita in
Uinl it perfectionibus æqualia & ſimilia ſupponun-
1D, tur. Nec poteſt eſſe non diverſum in utro-
P.P. % que ente, alias nulla poſſet dari ratio, cur
5genmun infinitum unum habeat hoc v. g. ſubjectum
No,. attributorum, alterum vero aliud, non enim
.I. ℳ ex eſſentia ratio reddi poteſt, ſiquidem neu-
dem a trum ſubjectum utpote ab altero ex hy pot heſi
U non diverſum efſentizæ repugnat: nec exter-
a u; nam ullam rationem ens infinitum, quatenus
it. Din eſt ens a ſe (G. 55.) poteſt admittere: Ergo
ci Ml plura entia infinita quam unum eſſe nequeunt.
t. d Jam vero cum ens a ſe ſit infinitum (F. 55.)
nnien Deus autem ſit Ens a ſe (H. 40. 41. Schol. 8.)
onenkA Deus nonniſi unicus numero eſſe poteſt.

n Sehol. Gentilismus ſeu Ethnicismus dicitur illa Re- Iclolola-

in teuen ligio, qua plures, quam unus Deus, coluntur. triæ origo
l s Populis ad Chriſtum converſis Gentilismus ex ur- & Genti-
e bibus proſcriptus in pagis ſedem fixit, unde Paga- lismi.
Dei M mnismus appellari coœpit, qui etiam a pluralitate
holin Deorum Polytheismus vocatur, illi vero, qui plu-
1, Mrd res Deos colunt, aut præter verum Deum falſos
elivend Deos adorant, qui Idola dicuntur, vocantur Ido-
Peitis lolatræ, H Idololatria eſt religioſus Idolorum cul-
ee tus. Originem Idololatriæ erudita Difſertatione
ndise inveſtigavit D. Camet Labbin Idololatriam jam
hfiiton. ante diluvium invaluiſſe autumant, & fuiſſe unum
vel “ ex criminibus, quibus Deus provocatus aquas
nmmn OOHE diluvii immiſit. Fundant ſe in illo Gen. 4.
Cinnn . V. 2 1.
1

Schram Inſlit. Throl. Tom. I. M.

28 Caput I.

V. 21. ubi de Enos in textu Hebraico ita legitur.

3 — U2 e rn 1. quod ita in-
terpretantur: tunc profanatum eſt invocare in no-
mine Domini, quia verbum 211)71 in hophal
etiam profanare fignificat. Sed enim nunquam
ſignificat profanare niſi in Piel, unde etiam ſep-
tuaginta vertunt gros Wτιιι°s⁵ stαXα⅛τ— svocα
zueis zz Jes iſte ſperavit invocare nomen Domini.
Alii Auctorem ldololatriæ ſtatuunt Thare patrem

Abrahæ. Verum licet hic Joſue 24. dicatur Ido-

lorum ſacris addictus fuifſe, nihil aliud tamen
eruere licet, quam tempore Thare Idololatriam
quidem jam invaluiſſe non vero a Thare primo
introductam fuiſſe. Allii Nimrodo primordia Ido-

tolatriæ alcribunt, qui cultum ignis in Chaldæam

invexille dicitur, ſed vix probant, alios ante
ipfum Idelolatras non fuiſſe. Alii Chamum, Ni-
num alii, ſed fine certis documentis Idololatriæ

parentes aſſignant. Illud nobis cerrum videtur

longe ante Moyſen Idolorum cultum apud Mhgy-
ptios invaluifſe, nam Moyſes eum etiam in Cha-
naanitide, Madian & Moab jam ſupponit, dum
Exod. 20. V. 4. jubet abſtineri a cultu cujuslibet
ſimulacri. Aſtrorum cultus prima gentium ſuper-
ſtitio fuiſſe videtur: ſane Ægyptios, Chaldæos
& Perſas aliasque gentes, ſolem, lunam & ſtel⸗
las pro diis habuiſſe certum eſt. De Ægyptiis te-
ſtatur Diodorus Siculus l. r. eos ſolem ſub nomi-
ne Ofiridis lunam ſub nomine Iſidis coluiſſe. Ho-

mines quippe videntes hæc corpora mündana,

reliquis omnibus excellentiora, & juxta eorum
Philoſophiam animata elſe, Divinitatem illis affin-
gebant: cum enim doctrinam de creatione non
caperent, quam Noe poſteris ſuis una cum vera
de Deo uno, mundi creatione, de Angelis, lapſu
dæmonum, & primorum parentum doctrina tra-
diderat, illamque pro captu ſuo illuſtrarent, ſta-
tuebant, cuncta ex Deo ceu radios ex ſole ema-

naſſe, unde ſolem lunam & cœtera Sydera colere
ccepe-

N

Eepen
conye
Mimot
ered
Perdere
(be in
Nde
Ten d
Aterun
Gucta,
krefet,
Gockiir⸗
eſle, i
hemntio
kunn elle
Fiere,
MNNur
wbe h
Cinn
unt &
Puubant
lenper
Wcati,
N (gres
Dier, N

o Non
ln lube
in
Win
loie 8
Aieanos
Aton
In ee
Unnenns
hibus
Urafcieh,
U

e lrint
Lvocd in r.
ſCentein to
in hon
mm Ulndun
e etin e⸗
ra n 3
nen Doni
hure pame
Gicmmr l
Münd nel
loohtin
Thne onn
inorahr l
in Childen
1 Aios ali
(tumim,
tis NCohn
n al
etium d
fpont,
tium e
b,i,

De Veo, Dioinirgue ejur Attributir. 179

cœperunt. Ab hac purioris doctrinæ corruptione
convertebantur ad contemplationem ſeduétionis
primorum hominum per malum quemdam Spiritum.
Incredibile illis videbatur hunc Spiritum opus Dei
perdere potuiſle, ſi ipſe huic Numini ſubjeétus, eo-
que imbecillior fuiſiet; unde malum hunc Spiritum
que potentem, ac Deum bonum mundi creato-
rem lſibi perſuadebant, & ſie duo ſumma Principia,

alterum bonum, alterum malum in mundum intro-

ducta, & ſimul religioſe culta ſunt, prins, ut bene-

faceret, poſterius, ne noceret. Deinde antiquæ

doctrinæ memores, Angelos a bono Deo creatos

eſie, his putabant demandatam eſſe curam & gu-

bernationem mundi, quia ipfi Deo nimis mole-

ſtum eſle videbatur, cunctis immediate rebus pro-
videre. Hos Angelos ſeu bonos Spiritus, cum

mundum regerent, hominumque fata in ſua pote-
ſtate haberent, creatos quidem, ſed propter offi-
cium ſibi demandatum in Deos converſos puta-
bant & adorabant, eorumque varios ordines aſſi-
gnhabant. Nonnulli enim ſupremo Numini in cœlo
ſemper ut Conſiliarii adeſſe dicebantur, Conſentes
vocati. Hos Ennius apud Apulejum de Deo So-
cratis hoc ordine recenſet: Juno, Veſta, Miner-
Vva, Ceres, Diana, Venus, Mars, Mercurius, Ju-

Piter, Neptunus, Vulcanns, Apollo. Ab his dif-

ferebant dii minores, qui extra cœlum vagari,
& in ſtationibus ſuis excubare credebantur Cum
vero non ſolum Deus bonus, ſed etiam malus
ſuos habere ſatellites & miniſtros crederetur, exin-
de cultus de'monum ne nocerent, fluxit, teſte
Arnobio l. 7. cont. gent. qui cultus antiquiſſimus
hodie adhuc apud Calecutenſes, Japanenſes, Me-

xicanos & Tapujos viget. Poſtquam vero cre-
ditum fuit, Spiritus bonos ſeu Angelos eſſe re-
rum Præides & Gubernatores, horum Deorum
numerus in infinitum crevit, fingulis non tantum

urbibus, ſed & ſocietatibus ſingularis Spiritus
præficiebatur, & tanquam Deus tutelaris coleba-
tur. Unde Jex, 2. v. 28. conqueritur Deus: Pro
MN 2 nlbste-

Non dan-
tur duo
ſumena
ꝓrincipia.

Caput I.

numero civitatum tibi ſunt dii. Quin etiam mon-
tibus, fluviis, aeri, mari &c. divinus ho-
nor, vel potius diis illis præſidentibus exhibe-
datur. Rurſus ipſi homines etiam diis jungeban-
tur, qui aut bello & virtute fortes, aut ſapien-
tia celebres fuerant, aut populis imperaverant,
aut alio utili invento de humano genere bene
meruerant, aut a fuis parentibus & Filiis tenere
diligebantur, quo ſpeétat totum illorum Deorum
genus, quod Poetæ & Hiſtorici celebrant. Ne-

que hic fuperſtitio ſubſiſtebat. Nam & bruta Di-
vino honore afficiebantur, de quo Idololatriæ ge-

nere S Paulus Rom. I. v. 23. loquitur. Denique
& accidentia & virtutes, uti pietas, felicitas &c.
tanquam dii & deæ coli ceperunt, teſte Cicerone
1. 2. de nat. deorum c. 23. His igitur diis genti-
les ſimulacra erigebant, quæ quidem imperita
Ethnicorum plebs ipſos Deos eſie credebat, ſed
prudentiores iis tantum Deeos figniſicari arbitra-
dantur, uti Julianus in fragmento oper. pag. I.
Idololatriam gentilium excuſare nititur. Miracula
vVero & oracula, quæ gentiles pro probanda ſuorum
Numinum Divinitate proferunt, vel falſa ſunt, vel
naturæ vires non excedunt, vel a demone per oc-
cultas & naturales cauſas produéta. Inſanum hunc
idolorum cultum ſatis refutarunt antiqui Patres
S. Juſtinus &cc. uti in mea analyſi P. P. videri poteſt.

H. 59.

Quia Deus unicus eſt (F. 58.) non danfur
duo Principia, unum bonum, alterum malum,
ceu primæœ omnium rerum cauſch. Nam Frimo

qui duo ſumma Principia & duos deos unum
bonum, alterum malum ſtatuunt, omnem de

Deo ldeam evertunt: Qui enim Deum cogi⸗
tat, Ens ſupremum, independens, omnipo-
tens, heatiſſimum ſibi repræſentat; ſed in hy-=

potheſi duorum ſummorum Principiorum hæc

omnia

N.

mnnis e
fübſett,
eg, der
ſurnm

r.

IHione

eet, E

Megt,

ſteren
fſblo,
Perekrien
ſdis de
Dov nen
Gle Enns
Iihns ſlis
ekerent
nn eon
bonmnin

t, &

Koont

ßin

e ſant
tertior 6
tengle l
Cnnig hon
Inlmn

De Deo, Divinisque ejus Attributir. 181

fam ⸗ omnia corrunt, in hac enim neutri omnia ſunt
m . fubjecta, ſeu imperium eorum diviſum eſt,
ergo neuter eſt ſummus. Neuter actionum
e ſuarum rationem in ſeipſo, ſed ſimul in per-

ere, milſſione reſiſtentia & limitatione alterius ha-
eneek bet, Ergo neuter eſt independens. Neuter
liste facere poteſt, quidquid vult, & in ſe eſt poſ-
mn Deon ſibile, nam bonus malum averſatur, & ad
benefaciendum pronus eſt, alter contrariis
Rbreg. ſtudiis delectatur, nec bonum facere poteſt,
. Nie Ergo neuter eſt omnipotens. Denique uter-
felicmnhmh que unus ab altero Deo ſibi oppoſito in ope-
ſeem ribus fuis continuo turbatur, Ergo neuter
i s eſſet Beatiſſimus. Secundo Cultus horum duo-
em lntd rum deorum eſt contradictorius, nam qui
ei bonum invocat, ut benefaciat, & malum, ne
ger noceat, fupponit bonum non poſſe benefa-
. Wrm cere, & malum non poſſe nocere: Sed hac
Vndalnon. eſt contra naturam eorum. Tertio Duo illa
AN principia bonum & malum utpote contraria.
nonektn nec ſunt ſociabilia, nec ſeparata, alias enim
nnihe tertium quoddam foret, quod illa ſepararet,
in adeoque unum ſummum, a quo efficiuntur
. omnia bona, & a quo illud, quad deflectit,
malum dicitur.

)ton iu Schol. 1. Duo dari principia coæterna & indepen- Mani-

uſt is dentia, alterum bonum, alterum malum, antiquif- ciworum
Nan ſimus error eſt. Enoſtici a Stoicis illum hauſe- hoœreſis &
Gens uun runt, Cerdoniani & Marcionitæ eum propagarunt: ſasſtema.
Cubricus Perſa, qui nomen Manetis, id eſt viri
,d eloquentis, ſibi affumſit, & quem ſui diſcipuli Ma-
enet vicheæum, id eſt Manna fundentem dixerunt,
1, ⸗ an. c. 277. eum late diſſeminavit, adeo „ ut non-
tln rniſi Sæculo ono a Theodora Imperatrice oppreſ-
8 ne ſus fuerit. Manetis ſyſtema ex libris S. Auguſti-
NN M 3 mu

182 Caput I. “?

ni fie ſe habet. Y. Duo ſunt rerum omnium prin- Et, ut id
cipia coæterna & increata, alterum beonum, quod mtlo lben
Manes abſolute Deum vocat: alterum malum, parpit,
quod Hylen appellat, ne Polytheus videatur. eeret:
2. Utrumque hoc principium efſt materia latiflime homine
extenſa & interminabilis, ita ut materia boni ſit 1 tenebtis
Lux, mali tenebræ. 3. Malum principium fua Mofuncem
modificatione creavit quinque elementa, tene- Us Pindl
bras, fumum, ignem, aquam, ventum. Bonum Kuodeein
vero creavit alia quinque elementa oppoſita; lu- uinmit
cem, aerem, ignem bonum, aquam bonam & ulo parr
ventum bonum. 4. In quolibet horum elemen- Eet ben
torum certum habitavit Spirituum genus ab ipfſis EDiins
elementis formatum, quibus unus fupremus reli- tin fenn
quorum dux & origo præfuit. 5. Accidit autem, Mkipontent
ut Spiritus tenebrarum videntes a longe terram Rarn ſ
lueis, ejus amore capti invito Deo bono eam oc- neien
cupare attentarint. 6. Quod advertens Pater lu- wetn ii
cis ad debellandos illos nonnullos Spiritus lueis Uutn gn
mifit, illisque præpotens Numen præfecit. 7. Un- tutnn
de orta pugna factum eſt, ut nonnulli Spiritus nmienn
tenebrarum depellerentur in orcum innumeris ani- 8 Ktene
mabus ſecum abreptis, cum econtra nonnulii nimehns
Spiritus tenebrarum in regionem lucis penetra- Dltitbltn
rent, & luci immiſerentur. 8. Princeps vero inniſe
Spirituum malorum, nomine Saclas, ne anime um0
lucis raptæ aliquando reſtituerentur, eas tenebris Dbento ton
. ſie involvit, ut emergere non poſſent, & fimul bünen
juſſit, ut quivis horum ſpirituum concumberet inlitefti
cum uxore, quo facto omnes fœtus in lucem Onnins
editos Princeps tenebrarum devoravit & iterum dmein
concumbens cum uxore ſua, quidquid Divinæz nn ten
ſubſtantiæ ex illa devoratione acceperat, ita car- Gd
ni alligavit, ut perpetum efſet vinculum lucis & nnltei⸗
, tenebrarum: porro proles ex hoc congrefſu natæ G zan
fuerunt Adam & Eva, qui proinde cum poſteris N D
ſuis duplicis ſunt naturæ, & duas habent animas, ll on e
unam bonam, a qua motus boni; alteram ma- ladund
lam, unde mali motus procedunt. 9. Porro pofſr iyd
commune naufragium Deus omnes nervos inten- 1 un
it;,

nninm rr.
nnn, glll
Gmn min,
en

rehiini
nta, WM
m. Pomm
Noſtnl
dnal
Mom Eenet-
ſends idi
penns li⸗
Nidit auten,
onge tertam
“ e⸗
tens e
Gr ns i
Bkt l⸗

De Deo, Divinirque ejur Attributir. 183

dit, ut id, quod ſuæ erat ſubſtantiæ, a commixto

malo liberaret; unde Chriſtus ſub forma ſerpentis
apparuit, ut homines bonum a malo dignoſcere
doceret: qui etiam noviſſimis temporibus rediit,
ut homines inſtrueret, quomodo purificatio lucis
a tenebris eſſet facienda; & quia homines hanc
profundam doctrinam non ſatis capiebant, promiſit
illis Paracletum, qui erat ipſe Manichæus, qui
duodecim dilcipulis ſbi afſumptis 72. Epiſcopos
ordinavit ro. Duplex autem eſt modus animas a
malo purgandi: Primus eſt per duas naves, ſcili-
cet ſolem & lunam ex Divina ſubſtantia fabricatas,
& Divinis virtutibus repletas, quæ in forma pue-
rorum fſæminis, in forma vero ſæminarum mari-
bus apparent, unde homines utriusque ſexus for-
moſarum ſpecierum amore exardeſcunt, & hac
eoncupiſcentia, qua Divina ſubſtantia captiva te-
nebatur, aliorſum eonverſa, bona natura laxatur,
laxata aufugit, & a virtutibus Divinis per cados
transfertur in lunam, qua ahimabus repleta illæ
trahsferuntur in ſolem, & àa ſole in regnum lu-
cis æternz, ita tamen, ut prius leves maculæ ab
animabus calore ſolis ſol Ivantur, ue in terram
particulatim deſcendentes arboribus, aliisque plan-
tis immiſcentur. Secundus modus pur gandi ani-
mas a malo, fit per electos, qui manducando &
bibendo bonum purgant a malo⸗ quatenus ſaumen-
do alimenta honum, quod in illis conti (ua
ſanctitate ſolvunt, & a malo liberant.
omnibus alimentis animas ineſſe cenſebant, eleéti
ob homicidii metum ab agricultura abftinebant,
quam tamen Auditoribus permittebant, ut hoc
modo electis alimenta compararentur, quorum
manducatione bonum a malo purgaretur. Rurſus
quis ab omni mortuo Divina ſubſtantia jam aufu⸗
git, ideo electi ab eſu carnium abſtinebant. Item
quia omnibus rebus Divinam ſubſtantiam ineſſe
docebant, quæ manducando a malo purganda fo-
ret, hinc electi etiam ſemen virile comedebant.
Et quia malum bono ab initio colligatum eſſe di-
M 4 cebant,

184 Caput I.

cebant, ne boni & mali commixtio augeretur,
Matrimonium illicitum eſſe volebant, venereos
tamen congreſſus electis non ſolum permittebant,
ſed ad eos ſe mutuo provocabant, ut hoc modo
per concupiſcentiam ad imitationem Divinarum
virtutum Divina animæ ſfubſtantia a vinculis ſuis
ſolveretur, generationem tamen eleéti impedie-
bant. Denique quia animæ a corpore ſolutæ non
ſtatim ſine purgatione tranſeunt ad beatas ſedes,
illas in agros, herbas, arbores & ſfubinde in pe-
cudes transmigrare volebant, ut deinde per man-
ducationem electorum purgarentur. Hoc autem
Auditoribus ſuis ſingulare eſſe dicebant, quod eo-
rum animæ in ipſos electos, aut eorum efcas re-
dirent, ut eo citius & certius ab his purgatoribus
mundarentur. Fabulæ heæ ſine auétoritate, imo
contra rectam rationem a Manichæis confiétæ
feipſas confodiunt, & a S. Auguſtino in libris
contra Fauſtum fuſe refutantur. Marcionitæ ve-
ro, Cerdoniani &c. a S. Irenæo in libris adverſ.

hær. & Tertulliano in libris contra Marcion. re-

felluntur. vid. Analyſ. P. P.

Objefis- Schol. 2. Bayle tum in ſuo Dictionario, tum in aliis

nes Bayle
ſolvuntur.

ſnis ſcriptis jam pene obſoleta Manichæorum &

Dualiſtarum argumenta denuo e tenebris produ-
Xit, fuisque cavillationibus auxit. Dicit enim I.
Iſ. 45. v. 7. dicitur: Ego Dominus faciens pacem,
& creans malum. Et 2. Cor. 4. v. 4. Deus ujus
Jœculi exoæcavit mentes infidelium. Et Joan. 12.
v. 31. Princeps hujus mundi ejicietur foras. Reſo.
Iſaias loquitur-de malis peccatoribus a Deo juſte
infliétis. Apoſtolus loquitur de excæcatione a
Deo ſolum permiſſa juxta S. Chryſoſt. vel Deus
ſæculi hujus, vel Princeps hujus ſæculi eſt dia-
bolus juxta S. Auguſt. I. 21. contr. Fauſt. II. Si
Deus bonus cunéta creaſſet, non darentur mala;
nam vel impedire potuit, & non fecit, & ſic
bonus non fniſſet: vel non potuit, & ſic potens
non eſfet. KReſp. Deus potuit impedire malum,
nec in malo habet beneplacitum, illud vero var⸗
mit⸗

n nuifu

V.!

nittit,
gam le
infenent
Pen lher
Mlene,
,. HH
elorumm
mnjorn
tur, got
Eehet ni
II. Dens.
o etinn
Peleita exe
tt. Np
kettutine
Nt, Ed hn
VOntatis
umn Ornn
Ido don
Uidle i

Dens

olultfe
lhnnns) E.

—

De Deo, Divinirque ejur Attributir. 185

a erent, . 2* — . „ .
n medk di creaturæ rationali libertatem dedit,
ue uam ledere on vult, ne graviora mala mundo
W ir kerrentr r. . Deus ſaltem prævidens homi-
H en Ibe 0 ar ltn male uſurum vel ipſi hoc non
enüin S e el ab abuſu præſervare debuiſſet.
unn⸗ Ae argumentum tunc ſtringeret, fi ex
n maſor nermiſſione * abuſu liberi arbitrii bona
ſluten oto univerſo non ſe
eitis ſel tur, quæ De vi erſalin volls
ents Deus utpote proviſor univerſali
binde in debet, qui omnia b iinferius di i⸗
ona vult, uti inferius di-
Ne her M IV. Deus creavit homi tuapem⸗
er minem propter beatitudinem:
Hor onten Ergo etiam eu bet, ne ab ean per
um præſervare debet, n
e ab ea per
nt, er peccata excidat, ad illa permi .
„ adeoque nec illa permittere
8 id l un
en ted. Rep. Deus quidem vult omnium Nomimun
uugt heatitar nen! HDZU duarn eos in crentlone ordina-
in . atitudo non eſt ultimus divi
fner ec . n ivinæ
Guntanis Sun Mens enim propter ſe & gloriam
avit, quæ non minus i
vn n procu-
rinlte i rando bona quam permittendo mala manifeltatur.

ſbrss adſe Vid. le Vicomte d' do m.
Nrint e d'Ales de l'origine du mal &e.
§. 60.
„tunn un Deus ta S. S
nc uxta S. Scripturam Spiritus eſt, Deus¹
Gi S 47.) Spiritus vero eſt Ens intellectu & ellece &
De vojuntate libera præditum (ex definitione voluntate

eus Spiritus) Ergo Deus i g g;
1 ntelleltu præditus
u bera praditus eſt. S volumate li .7.

E ſu
,ſtle.
rho⸗ §. 61.
J cæctni . .
eee I. Intellectus Dei eſt omnium cognoſcibi- ntelleus

oN. NH. IJi eit Ginn
ſeclic0 um ſnultane⸗ & diſtinctiſſima repræeſenta- Dei eſt in-
M. 1 enimn eoque Primo eſt inſinitus. Intellectus finitus
am „ enim infinitus eſt, qui, quidquid eſſe p
, fiul eſt, i „qui, quidquid eſſe poteſt,
ſi⸗ om poßib: ita, ut nulla realitas vel perfectio
lr 4 qun poſſibilis ei deeſſe poſlit (F. 55.) ut nun-
ui ent m in mera cognofcendi facultate ſubſi-
6 M S. ſtat,

1S5.

Emmen-
45

Ingom-
prehenſt⸗
bilis.

HMlimita⸗

186 Caput I.

ſtat, nec unum poſt alterum ſibi repræſen-
tet, nec quidam diſtinétionis gradus eum
fugiat: ſed talis eſt intellectus Dei, uti pa-
tet tum ex definitione modo data, tum quia
Deus eſt Ens infinitum, quod ſine ulla per-
fectionum ſuarum limitatione exiſtit (H. 85.)
Ergo intellectus Dei eſt infinitus.

2. Secundgo eſt iltimitatus. Illimitatum quip-
pe eſt cui nutla vealitas deeſt, ſed intelle-
étui Dei nulla reahtas deeſt, quia nihil co-
gnitionis nihil diſtinctioms illi deeſt, cum ſit
omnium cognoſcibtlium fimultanea & diſtin-
ctiſfſima repreſentatio, K go eſt illimitatus.

3. Tertio Intelletut Dei eſt immenſus. Ens
enim illimitatum immenſum eſt, (H. 57⸗
Schol. 1.) Sed intellectus Divinus prorſus
