nm can⸗ tiores in præcedentibus paragraphis jam præoe-
“ cupatæ, & refutatæ ſunt.
Clpfike R. 145.
eſt, i „2„= 8
Nlns, i Conſtans ab Apoſtolis & Patribus usque Divinitas

inncs, ad Concilium Nicænum fuit de Divinitate verbi con⸗
h Verbi Traditio. Sæculo primo. S. Ignatius anter a
ides epiſt. ad Magneſ. Jeſum Chriſtum Filium Dei “ V⸗
ni⸗ vocat, qui ſt ipſus 'erbum ternum non ata Juit⸗
Veſi Iilentio progpedieng. Sæculo ſecundo. S. Ju-
“ ſtinus Apol. 2. ait, Chriſtianos baptizari in
lull nomine rerum cunctarum Parentis, & Do-
alu mnmini Dei & Gervatorir Jeſu Chriſti, & Spiri-
oi tus S. Accedit Athenagoras Legat. pro Uhriſt.
c, Eheaphin- lI. 2. qui expreſſe Trinitatem no-
nhle minat. Sxculo tertio. S. Irenzus 1. 2. C. 3 1.
alt: Jemper eſt coexiſtens Filius Patri. Clemens

ane . . . . . 8
(uh, Alex. in fine Pædagogi ait: Patrem & Filium
Alm unum eſſe Deum, per quem eſt ternitur. S. Dio=

nyſius Alex. in Apol. apud S. Athan. ait:

Nnd .
Confiteor ac credo & prædico coæternum Entri
Pn Chriſtum Unigenitum, & Verbum Patrit. Vid.
ann meam Analyfſ. B. B

N

2, S ½ Schol. .

objectio⸗
nes.

276 Caput II.

Solwunfiy Schol. r. Sociniani contendunt, Patres Concilio Ni-

Cæno antiquiores Divinitatem Filii non agnoviſſe.
Sed falſitas ex dictis patet. & Polycarpus, quem
pro ſe citant, diſtinguit Deum a Chriſto, non

natura, ſed perſona & hypoſtaſi. & Juſtinus in

dial. cum Tryph. dicit Filium Patre inferiorem
ſolo nomine. Q. Q. ad Græcos & everſ. dogm.
Ariſtot. funt Libri S. Juſtino ſuppoſititi. Athe-
nagoras docet ſubſtantiam Filii in Patre fuiſſe ante
ejus hypoſtaſin, non prioritate temporis, ſed ra-
tione Originis: Item dicit Verbum modo pro-
difſe, cum mundus factus eſt, ſed ſine detrimen-

to generationis æternæ, quia in creatione appa-
ruit Dei ſapientia. &. Iræneus Il. 3. c. 8. dum Pa-

trem ſolum Deum eſſe dicit, Filium non excludit,
ſed Demiurgon Gnoſticorum, & Deos gentilium.
Siquid in libris Hypothypoſeon Clementis Alex.
adverſum S. S. Trinitati legitur, ab hæreticis in-
terpolatum fuit, teſte Photio, unde a Gelaſio in-
ter apocrypha rejiciuntur. Et quando I. 5. ſtrom.
ſapientiam creatam eſſe dicit, vel nomine ſapien-

tiæ intelligit connexionem creaturarum, vel per

ly creatam intelligit genitum. Tertullianus non
nulla duriora in hoc Myſterio protulit, poteſt ta-
men adhuc in ſenſu ſano explicari, ſic quando
adv. Praxe. c. 6. ait, Deum in creatione mundi
primum protuliſſe ſermonem habentem in ſe indivi-
duam rationem & dophiam, ut per epfuin fierent
univerſa, loquitur de generatione Verbi, quæ in
rerum creatione conſiſtit, & metaphorica eſt, ac
æternam generationem ſupponit. Item quando
dicit fuiſſe tempus quo filius non fuit contra Her-
mogen. c. 3. loquitur de filio ad extra ſeu creatu-
ris, ut neget æternitatem materiæ. Denique
contra Prax. c. 9. Filio portionem Patris tribuit,
id eſt, derivationem & originem, ita ut Filius
ſit a Patre per generationm, & ab eo perſona,
non vero natura diſtinguatur. Origenem Ariauis
præluſiſſe cenſet S. Hieronymus ep. ad Avitum.
S. Auguſtinus de hær. c. 43. nam Origenes e.
con

Cont. 0
eſe fut
Uoluntat
0, Tou
Iare
Preſtit
Luſebi
gicden
COntre
DOtam
Arinos
Iittte j
Nerno
eum Ari
Vereyit,
hon wer
Cenlet:
Ne. 5
harh.
lol2.
An
iin bo
ber bien
Ens vo
iun din
ſlete
rayiiſim
eto ſubl
deit,
Cndn. 4

. E

De Deo Trino. 277
anig cont. Celſum expreſſe ait, Patrem & Filium duos
rrpts, e eſſe fubſtantia, unum vero concordia, conſenfu &
Chrte voluntatis identitate. Ita cenſet P. Berti, licet
Sfn D. Tournely Origenem ab hærefi hac adhuc vin-
tre iMein dicare nitatur. . Id quod alii ante eum ſtrenue
1even in præſtiterunt. Vid. meam Analyſ. P. P. tom. 4.

RK Euſebium Caſareenfſem a labe Arianismi liberare
te üi quidem volunt Cave, Valeſius & Petitidier; ſed
. contra certam & communem ſententiam, quæ

mncd notam Arianismi in Euſebio probat, tum quia
1l 4 7 Arianos ſemper apud Imperatores ſtiudio & auéto-⸗
irenn ritate juvabat, & nonniſi metu pœnæ Symbolo
H Nieæno ſubſeripſit: tum quia poſt Nicænum inito
39in cum Arianis fodere S. Athanaſium acerrime di-
n nonen vexavit, & in hiſtoria fua hærefis Arianæ ſubdole
es gell⸗ non meminit, & Arianos inter fidei Doéctores re-
Cynentii, cenſet: tum quia S. Athanaſius 1. de decr. Syn.
d herei⸗ Nic. S. Hieronymus I. I. apol. c. 25. S. Epiphanius
“ hær 68. Arianismi Euſebium paſſim accuſant.
Rndo!

Schol. 2. Liberius Papa primum pro fide Nicæna & Liberius

4 hed 6 §. Athanaſio acerrime pugnavit, pro qua conſtan- P. an a
S ls tia Boroeam in exilium miflus a. c. 355. ibiqne fide lap-

ſt per biennium commoratus, tandem ærumnis fra- ſus fue=
otn e tus voluntati Imperatoris confenfit, S. Athana- rit.
Cull, N fium damnavit, & inito cum orientalibus Arianis

eine fœdere formulæ Sirmienſi ſubſcripfit. Erravit
tlin graviſſime Liberius. S. Athanaſium deſerendo: an
r e vero fubfcribendo Sirmienſi formulæ a fide lapfus

e eii, fuerit, dubitatur. Et quidem Gorgnius Svefſion.

hofne Canon. diß. critique ſur le Pape Libere. Pohl. in
k len ſ hiſt. Eccl. Card. Orſi Hiſt. Eccl. t. 6. Zacharias
ſitnn in Al. & S§. die 23. Sept. Stiltingius in Theſ. Th.
erin lin, & b. Gazzaniga Præl. Th. t. 2. omnem lapfus
tenie . maculam a Liberio abſtergere conati funt. Ve-
mn Dnine rum Cl. P. Scholliner in doctiſſima diß. de gemi-=
n in i⸗ no laphu LEiberii ex ep. S. Athanaſii ad Solitar.
dene S. Hieronymo de Script. Eccl. &c. geminum Li-
Niteun , berii lapſum licet quoad fidem innocuum clare
e). N l demonſtrat. Porro tres potifſimum ſnnt Sir-
n Cig mienfes fidei formuleæ, quarta enim folum in

8 3 Ari-

278 Cnput II.

Ariminenſi Concilio produéta fuit. Prima con- ſel ſiag
tra Photinum edita fuit a. 351. quæ in ſe quidem Miechn
Catholica eſt, ac pro tali habetur a S. Hilario I. in eat.
de Syn. rejicitur tamen a S. Athanaſio ob latentem ſit, tu
fraudem Arianam, & omiſſum vocabulum skouα, Ati⸗
fidei Catholicæ teſſeram. Secunda formula edita retin
fuit a. 357. quam S. Hilarius blasphemiam appel⸗ Clnm Ite
lat, ubi Filius Patre minor dignitate, honore & Deriqne
majeſtate declaratur. Tertia edita fuit a. c. 359. ſs Corn
ubi Filius dicitur eſſe Deus de Deo, & fſimilis denänm
Patri, ſed vox Conſubſtantialis tanquam Patribus Unte D
ignota exploditur. Blondellus putat Liberium ſe- Auinos
cundæ formulæ fubfcripfiſſe, adeoque a fide lap- t ſel
ſum fuiſſe. Verum cum 8S. Hilarius fragm. 6. te⸗ CAthoiei
ſtetur, formulam, cui Liberius ſubſcripſit conditam Sdle ad

fuiſſe a Narciſſo, Theodoro, Demophilo &c. qui Litng

primam formulam Sirmienſem ediderunt, non Anan
vero ſecundam, utpote quæ teſte S. Athanaſio ⸗
I. de Syn. ab Urſacio & Valente condita fuit, Li-⸗ Vi t
berius ſecundæ formulæ Sirmienſi non ſubferipfſit. inin
Cum vero Conſtantius ad inftantiam illuſtrium Gtnn
Romanarum matronarum anno 358. Liberium ab Nont
exilio Sirmium ad ſe vocaſſet, eum in Concilio Pol
Epiſcoporum novæ formulæ III. ex Conciliis lt ,
Antiochenis contra Paulum Samofatenum ann. Nün
264. & 269. una cum aliis conflatæ fſubferibere
ſecundo coegit, in qua vox ⸗geο vVel tantum l (
fuppreſſa, Filius tamen quoad ſubſtantiam & per iisen
omnia Patri ſimilis dicebatur, vel in ſenfu Samo- Git,
ſateni Trinitatem Perfonarum negantis damnata in ordi
fuit: cui formulæ cum Liberius ſubſcripfiſſet; ad ſoni
ſedem ſuam Romanam reverti permiſſus eſt. Vid. ſene
cit. diſſ. Cl. P. Scholliner. Unde Liberius in hæ- Me
reſin formaliter lapſus non eſt. S. Hilarius qui- terunt
dem ſrag. 6. Liberio ter anathema dixit: Sed Drevale
notant noſtri Maurini, S. Hilarium forte lecta cEnI
epiſtola Liberii ad orientales raptim eam ehartæ ltis
mandaſſe, adjecta hac indignantis animi nota? Gun ſii

Anathema Liberio: quam fane fuppreſfiffet, ſi tenuns
opus fuum abſolviſſet, quod tamen non ſecnt:
. ſes

De Deo Trino. 279

Mibacn ſed fragmenta tantum fine ordine reliquit, quæ
Rbcnie Nicolaus Faber an. 1599. edidit. S. Hieronymus
he in cat. Seript. Eccl. c. 97. Liberium hæreſis accu-
ſat, tum quia formulæ ſuſpectæ ſubſcripſit, & in

M
dtner .S. Athanaſium ſententiam dixit, unde vifus eſt
“ hæreticorum partes foveré, quod eſt eſſe hæreti-
emin g cum interpretative, veram tamen fidem proſiteri.
t6 Nae Denique ſuppofito etiam, quod ſecunda Sirmien-
ſitadß ſis formula jam condita, & Liberio ad ſubfcri-
, & ſu bendum oblata fuiſfet, ei tamen non ſubſeripſit:
Nth Unde Demophilus ſufficere credidit, ſi primam
ln , Arianos errores tegentem reciperet, qued & fe-
in cit: ſed fraude detecta facti pœnitens pro fide
e nd Catholica Liberius acerrime ſtetit, & pro illa dure
eces usque ad mortem a Conſtantio Imperatore dive-
mn lr Natus fuit.
enm, 1 Schol. 3. Hoſium Epiſcopum Cordubenſem acerri- Hoſius
te d M mum fidei defenſorem Arianis tandem cefſiſſe & fide lapſus

vi tormentorum compulſum ſecundæ formulæ iterum re-
Sirmienſi Arianæ ſubſcripſiſſe apud omnes fere ſipuit.
certum eſt, licet Agnirre, de hoc adhuc dubitet.
Non tamen in herefi usque ad mortem perſtitit
Hoſius, ſed eum in communione Eccleſiæ obiiſſe,
patet tum ex S. Athanaſio ep. ad Monach. tum
ex S. Auguſtino I. I. cont. Parmen. c. 4.

lte Nii⸗ Schol. 4. Cum Ariani inter ſe diviſi eſſent, Conſtan- De Conci-

n ie tius an. 359. duas in tota ditione ſua Synodos in- lio Ari-
pkanthn dixit, unam Seleuciæ in oriente, alteram Arimini minenſi.
in ſen, in occidente. Ariminum convenerunt 350. Epi-
gut ſcopi & o. Ariani, inter quos præcipui fuerunt
ſobſeihit 3 Valens, Urſacius, & Auxentius; Legatus etiam
mitse⸗ . Papæ Vincentius Capuæ Epiſcopus adfuit. Pe-
libeiß, tierunt Ariani, ut fidei formula III. Sirmienſis
8. nk prævaleret; Catholiei vero ſolum Symbolum Ni-
enn tintn cænum admittendum eſſe eontendebant, & poſt
Gun multas concertationes Catholici Arianam hæreſin
fin eni, cum ſuis ſectatoribus damnarunt, & unieum Ni-
ts uin cænum Symbolum approbarunt, quam ſententiam
ſupre 4 S. Athanaſius in libr. de Syn. refert. His a Ca-

mmen M, S 4 tho-

289 Ehput II.

tholica Synodo definitis Catholici pro relatione ef
Actorum decem legatos ad Conſtantium Imper. Alpbe
miſerunt, & Ariani totidem, qui Catholicos præ-⸗ Iarum
venientes id effecerunt, ut Catholici nequidem ſam ſn
2d Curiam Imperatoris admifſi, & Patres Arimi- UI. A
nenſes Arimino diſcedere prohibiti ſint „ quos tohilidr
poſt abſolutum bellum cum barbaris ad novam § Am
fidei formulam interim a conciliabulo Niczeno in ſuit, in
Thracia procuſam ſubſeribendam cogere Conſtan- cireumt
tius decreverat. Atque huic ipfi formulæ in al- tatis con
tero, conciliabulo Ariminenſi eodem anno Epi- fuit tne
ſcopi Arimini detenti ſubſeribere vi, metuque fima mni
cCcoacti ſunt, adeo ut teſte §. Hieronymo diatl. I.
contra Lucifer. totus pene orbis Arianum ſe eſſe
miratus tunc vere ingemuerit. Verum cum hoc
ſecundum Ariminenſe Conciliabulum Arianorum Dirit
fraudibus regeretur: cum Liberius P. cum multis e
per orbem Epiſcopis non illi fuffragati, Patres d Nd
Ulius Catholici vi, metu, dolis ad ſubſcribenduam 10 5
coacti, & decepti fuerint, bæreſis accuſari mini- Mi
me poſſunt. Vid. Sammam Conc. Carranze a me Conition
esditam tom. 1. Et Gazxzaniga Præl. Th. tom. 2. Mi nt
Aukton Schol. 5. Hymnus: Te Deum laudamus, in Eecleſia decundo
Huymnir: cantari ſolitus S. S. Trinitati & Divinitati Verbi nini n
Te Deun pulchre concinit. De Authore illius diſputant pncg
lauda⸗ Critici. Abbo Floriacenſis in ſuis epiſtolis MSS. P
nn145. tribuit eum S. Hilario Pictavienſi. In antiquo ut, 6

Breviario Bibliothecæ Vaticanæ legitur fub nomi- Cutto

ne. Abundii. In Breviario Caſſinenſi s. 1086. ſieerg,
ſcripto, tribuitur Monacho Siſebuto, & in non- irhe
nullis Pfalteriis S. Nicetio. S. Dacius Epiſcopus Lerl
Mediolanenſis in Chronieo narrat S. Ambroſium r

& S. Auguſtinum Canticum hoc alternatim ceci- Eerri
niſfe in Ceremonia Baptismi S. Auguſtini: ſed au-
thenticam fidem hujus Chronici paſſim eruditi in
dubium vocant, Mabillonius noſter miſſis Medio-
lanum litteris reſponſum accepit, hoc Manuſtri- (Aurie

ptum primum ante 600. annos eſſe exaratum, & Is di
titulum, quo Dacio tribuitur, eſſe recentiorem IMd A

ipfo Manuferipto: Deinde verus Auftor feipfum Unenun
in

De Meo Trino. 281

ro tet in præfatione per litteram L deſignat, id eſt Lan-=
Gtnn dulphus: & in fine legitur: Explicit liber hiſto-
tholnasn

riarum Landulphi Iſtoriographi: Denique hiſto-
Ge riam fuam continuat usque ad mortem Gregorii
Paireaz ir VII. Auctor fuit Schismaticus, & liber ſcatet no-
i in e kabilibus erroribus. Melius ergo aſcribitur fſoli
S. Ambrofio, qui multa ſtricta oratione eompo-
ſuit, ſapit enim ſiylum Ambroſianum, congruit
circumſtantiis temporis, in quo fides S. S. Trini-
tatis contra Arianorum blasphemias defendenda
fuit, traditio eum S. Ambroſio vindicat, nec ulla

Vi, Geng firma ratio ſuadet;, ut fimul S. Auguftino tribua-
1oNNN tur.
unn kt G. 146.
vin oun S 4
n Aiman Spiritui Sancto competunt attributa ſoli Spiritas

Munn Deo propria. Primo. Omniſcientig I. Cor. 2. J. eſt
gik v. 10. Ipiritur omnia ſerutatur otiam proſunda eus.
e Dei. Ubi ly ſerutatur accuratiſſimam Dei
cognitionem indicat; uti patet v. 11. Quce
Ctrunt1 . 7. . .
o. Dei ſunt, neme cognovit, miſit Spiritur Dei.
nh Secundo. Immenſitas Sap. I. V. 7. Wpiritut Do=
Pcich mini zeplevit orbem terrarum. Tertio. Omni-
potentia Pſ. 32. v. 6. Verbo Domini cæli firmati
ſunt, & Opiritu oris ejus omnig virtus eorum.
Quarto. Veracita- & Sandblitas perfectiflima.
Jois. 14. v. 17. Quinto. Vita I. Cor. 15. V. 45.
Spiritus viviſicus. Et reliqua cap. præc. re=
cenſita, quæ omnia efſentialiter, non mere
per participationem creatam illi tribuuntur.

§. 147.
Wiritus d. eſt verus Deus. Nam Primo Spi⸗
ritus S. in S. Scriptura vocatur verus Deus.
Ime Act. 5. V. 3. & 4. ex quo loco hoc ar-
gumentum formatur: Mle eui mentitus eſt
. 8 5 Ana=

282 Caput 1.

Ananias, eſt Deus. v. 4. Mon es mentitur ho-
minibus, ſed Deo: Sed Spiritui S. mentitus
eſt, v. 3. Anania cur tentvvit Satanar cor tuum,
mentiri te Spiritui . Ergo Spiritus S. eſt Deus.
Non obſtat, quod in græco legatur euααaú
Saα cε ο ναu9 Tà ον,;, mentiri ſive ſimu-
laré te Spiritum §. id eſt, donis Spiritus S. ex-
traordinariis inſtructum: Quia verbum eu-
Jouai cum Dativo & Accuſativo conſtruitur,
uti patet v. 3. & . Deinde Ananias non Spi-
ritum S. ſimulavit, fed partem pecuniæ reti=
nuit, & quoad hoc dicitur eſſe mentitus Spi⸗
ritui S. & quidem non ſolum Apoſtolis, ſed
etiam Spiritui S. zdo r. Cor. 3. V. 16.
dicitur: Neſcitis, quoniam templum Dei epit,
& Syiritus Dei habitat in vobig. Unde ſic. Cu-
jus templum funt fideles, ille eſt Deus: ſed
Spiritus S. templum ſunt fideles, Ergo Spiri⸗
tus S. eſt Deus. 3tio Patet ex illis locis,
ubi, quod in veteri Teſtamento de vero
Deo dicitur, in Novo Spiritui S. tribui⸗
tur. Sic Iſa. 6. v. 9. Deus dixit Iſaiæ: Vade

& dicer populo huic: Audite audientes & nolite

intelligere: Sed hic Deus Act. 25. V. 25. Spi⸗
ritus ſanctus dicitur: bene locutus eſt Spiritut
fanklut per Iſaiam. Ergo Spiritus S. eſt verus
Deus. Similia habentur Pl. 94. collato cum
Hebr. 3. v. 7. Et Jerem. 31. v. 31. coll. Hebr.
10. V. I15. ,
2. Similiter Spiritui S. in S. Scriptura tri⸗
buuntur opera Dei. Primo Creatio Gen. I.
v. 2. Siritus Dei ſerebatur ſuper aquat, ubi

Judæi male vertunt der Wind Gottes, nam

additum '&⅜ ſemper ſignificat Spiri-
tum

Alon En

tun Dei
Kimeon
ince dic
hlervaP
ll, ni
ktiatnl e,
Cundo
Spiritum
facien te
Uhnh n.
1. ne
0 1, Cor.
11n. 1.0.

N
ſe
tunn 8.:
Airitun
cont, Pr⸗
tumn §.
Ser. ter⸗
iſt, uoc

4 Cnn
Utn Dr
n) a
Conhheit
ens e.

1l Tal
lins, g
i, .
biin 4
Grlknti

Fenne

De Deo Trino. 283

ltie tum Dei, uti patet Iſ. 11. v. 2. ubi ipſe R.
„em Simeon dicit intelligi Spiritum Meſſiæ. De-
mn inde dicitur hic Spiritus der fovens,
conſervans univerſam molem, quod non po-
t teſt, niſi Spiritus omnipotens ereator: qui
E etiam coelos firmafſſe dicitur Pſ. 32. v. 6. Se-
lusd⸗ cundo Conſervatio Pſ. 103. v. 30. Emittes
Anm Spiritum tuum & creabuntur, & renovabis
enſmm faciem terræ. Tertio. Operatio miraculorum
ismg Matth. 12. V. 28. In Wiritu ei ejicio dæme-
tanie nia. Quarto. Peccatorum remiſſto & regenera-
etttum si0 I. Cor. 6. V. II. Quinto. Collatio dono-
Nels rum. I. Cor. 12. V. 7.
3. Accedit Traditio primorum ſæculorum:
ehl Sc. fecundo. S. Juſtinus Apol. 2. Spiri-
tum S. adorandum efſe dicit. Athenagoras

iec Spiritum S. Deum appellat. Tertullianus
(ont. Prax. c. 25. Patrem, Filium & Spiri-
„ tum S. habere unitatem fubſtantiæ affirmat.

c Sexc. tertio. S. Cyprianus ep. ad Jubaj. di-
cit, quod tres unum fint.

ietub⸗ 4. Cum ergo Spiritui S. competant attri⸗
1, buta Divina (§. 146.) cum vocetur Deus
,6 (n. 1.) cum opera Divina exerceat (n. 2.)
6de competit ei Eſfſentia Divina, adeoque verus
lne Deus eft.
ls Schol. Jam ab ipſo tempore Apoſtolorum nonnußlos Hreſis
circa Spiritum S. erraſſe teſtatur S. Ignatius in ep. Macedo-
geitu ad Tralla. de Saducæis idem affirmat S. Epipha= nii.

6 nius, de Valentino S. Athanaſius or. 3. contra
in Aria. Famofiſſimus Spiritus S. hoſtis fuit Mace-
4 a⸗ donius Arianus, qui factione Arianorum in ſedem
Gte, ). Conſtantinopelitanam intrufus, inde jubente Im-
gittc Peratere Conſtantio a conciliabulo Conftantinopo-
6 . Mtano

N

„

284 Caput᷑ II.

litano ejectus ob excitatam populi ſeditionem ra-
tione translationis corporis Conſtantini M. no-
vam hæreſin condidit a. c. 360. qua Spiritus S. Mter
Divinitatem negavit, & dixit eum efſfie meram ſtiam
ereaturam, & miniſtrum Dei, dignitate Deo longe temn G
inferiorem. Hæc heæreſis damnata fuit in Con- nnes h
1: . „
cilio Alexandrino a. 362. duplici Romano fub .
Damaſo P. & Conſtantinopolitano cecumenico ſe- lut ſi
cundo a. 381. Bellum contra Spiritum S. renova= lum 6
runt Sociniani, quem non natura & ſubſtantia Athenti⸗
Deum agnoſcunt, fed tantum virtutem & effica- (ices ſizn
ciam Dei Dicitur quidem I. Spiritus S. in S. Scri. ey y,
tura donum Dei, virtus Dei, ſed perſonalis & . 4
ubſiſtens non vero aceidentalis: dieitur poſtulare . ille
pro nobis; quia facit nos poſtulare. Dicuntur blonm
per Verbum omnia facéta efle, ſcilicet illa, quz Iid in
facta ſunt, non vero illa, queæ facta non funt, NorG,
uti Patey, Verbum & Spiritus S. dicitur ſerutari (uſänmo.

profunda Dei, id eſt omnia cognoſcere (§. 146.) Elator
II. Nonnulli Veteres Spiritum S. quidem expreſle en en
Deum non appellarunt, ſed ex prudenti œcono- l, ei

mia ne Ariani & Macedoniani magis contra Ca- lico,
tholicos cum aperto rei Catholieæ damno fure- Nunſei-
rent, femper tamen dicebant, Spiritum S. efſſe (Nnat
unam & eandem cum Patre & Filio ſubſtantimm, Itmn
non eſſe creaturam, quod idem eſt ac Deum di- * Pene
dere: ficuti etiam Concilium Conſtantinopolita- kton
num, licet Spiritum S. expreſſe Deum non vocet, tat
profitetur tamen, eum cum bPatre & Filio unam ibl teſi
& confubſtantialem habere naturam, eſſe cum Pa- Petlasen
tre & Filio adorandum, & conglorificandum, Nnn,
quod eſt, Deum eſſe. III. Chriſtus non poteſt dantil
dici Filius Spiritus S. propter conceptionem ſuauam a Un
a Spiritu S. non quoad naturam Divinam, quia eenl
Spiritus S. juxta inferius dicenda a Filio procedit, Nipiſtel
non quoad humanam naturam, quia Spiritus hane (oppnot
mere humano non gignere potuit, ſed tantum incl
modo miraculoſo carnem Chriſti formavit, & ctni⸗
Chriſtus ſecundum carnem non eſt ſimilis Spiritui i In
Sancto. apſin

H. 148.

De Deo Irino. 285

5
ſitee⸗ Dd. 148.
miniAn , . 6,
nin Puter, Riliur & GSviritur &. eundem numero Eater, R-

deom eſentiam Divinum habent. Hanc efſentiæ uni- lius &
elag tatem Græci vocant ονον &, afſerit S. Jo- Spiritus
n e annes clariſſimis verbis I. ep. c. S. v. 7. Trer O-eandem
Honm Junt qui teſtimonium dant in elo, Puter, Ver- H 7
(ecommenna; c2. . . Tinam
unddm bum & Spiritus J. & hi tret unum ſunt. Pro ſſentiam
aEIH authentia hujus textus ſtant. 1. Optimi co- habent.
Medd dices Manuſcripti, nam Robertus Stephanus
nsde ex 17. Codicibus hunc verſum ſolum in
Aei quinque deſiderari invenit. Correctorium
inge Bibliorum aſſervatum in Bibliotheca Sorbo-
“ nica in paucis deeſſe teſtatur. Amelotius
ae notavit, eum legi in Codice Vaticano anti-
Remm quiſſimo. In melioribus Codicibus reperiri
Keſtatur Beza & Calvinus. Ipſe Erasmus fa-
en tetur, eum haberi in vetuſtiſſimo Codice Bri-

ni tannico, & Simonius non negat, exſtare in
n Manuſcripto Sangermanenſi ante 800. annos
ec⸗ 1

Him exarato. Grotius antiquiſſimum Manufcri-
fone ptum penes ſe habuit, in quo legebatur &
ArN Salmeron Codicem Rhodienſem & Hiſpanien-
tmi, ſem citat. Plura vid. apud Calmet diſſ. de
Non⸗ tribus teſtibus. 2. Stant pro veritate hujus
le & I,

e verſus Patres, inter quos Tertullianus I. adv.

e Prax. c. 25., & S. Cyprianus 1. de unit. Eccl.
aen citant illud: Trer unum ſunt. Eugenius Car-⸗
enrs, thaginenſis in Prof. fid. a. 484. Auctor prologi
D in epiſtolas Canonicas, qui a nonnullis S. Hie-
1AH,. ronymo tribuitur. Victor Uticenſis de perſec.
a, Wandal. I. 3. Vigilius Tapfenſis l. ad Vari-
, madum in Bibliotheca P. P. t. 6. S. Athanaſius
ſub in expoſitione ſymboli edita à Blanchino ex
“ . penu

286 Caput II.

penu Bibliothecæe Veronenfis. Caſſiodorus
in libro complexionum edito a Scipione Maf-
fei, hunc verſum tanquam Teſtimonium Di-
vinum proferunt. Horum teſtimonia refert
Tournely. 3. Authentia hujus verſus ex
ipſa textus cohæſione demonſtratur. Nam
poſtquam S. Joannes v. 6. dixerat, Spiritum S.
teſtari, Evangelium Chriſti eſſe verifſimum,
rationem hujus aflert, mirum non eſſe,
qued Spiritus S. hoc teſtetur ſiquidem omnes
tres in cælo, Pater, Verbum & Spiritus S.
idem teſtentur, qui tres unum ſunt; unde
S. Apoſtolus per immediatam conſequentiam
argumentatur a quaſi compoſitis ad diviſa,
& ut hoe magis confirmet, adducit tres alios
teſtes in terra v. 8. ſcilicet, Spiritum, aquam
& ſanguinem, quos dicit ι " ** in unum

eſſe, id eſt in unum teſtimonium conſpirare.

Si ergo v. 7. ſpurius eſſet, caderet ratio aſ-=
ſerti v. 6. poſiti, nec verſus 8. cum 6. per
particulam zal, quæ non eſt particula pro=
andi ſatis cohæreret, cum econtra optime
per eandem cum verſu z. connectatur: Item
ſine ratione & inconvenienter v. 8. additum
foret é r7 M niſi hoc referatur ad tres teſtes
3v Tα sραoν , & verſus octavus eſſet inanis
repetitio verſus ſexti, quod dici non poteſt.
Vid. Ludov. Rogerium in diſ. de hor verſu,
& P. de KRubeis de tribur teſt. Deinde Patetr,
Filius & Spiritus S. non poſſunt habere tres
eiſentias infinitas, nec duo poſſunt habere
eſſentias infinitas duas, & tertius finitam,
quia non datur niſi unica numero efſentia in-
Rinita (H. 58.) Nec tres illi pollunt hahen
re

ſes eſte

tin, ne
IIs, n
elt hab
lam, q
Verus-
Etgo o
eſſentian

Glot r.
in Deo
ccherent
Negilt
Atte,
Wenda
Ds wr
Verurm
contin
Tres
tranſiv
repetnn
ſeripto
Pro
Hie
Eündem
Wis ſo
it. 8
ſun Aii
idu
1s don
ſu con
lnſl
tis 4 Vel
Cun tt
Cuntur
is polt
Arint,
ttian

CAlotn
chiorek
Unoniun!
morint
s Feliul
atat
Spur
Neihin
In MNt
litenon⸗
Aüin
n In
onſeetl
isKN
Cvetteil
iktun,
Vi
Un clſt
etet
un⸗
peten

tolen 4

lecktu
te1

De Deo Trino. 287

tres eſſentias finitas: & nullus eorum infini-
tam, nam ſic nec Pater eſſet Deus, nec Fi-
lius, nec Spiritus S. contra demonſtrata.
(F. 141. 142. 143 - 147.) Nec ſolus Pater po-
teſt habere eſſentiam infinitam, reliqui fini-
tam, quia ſic Filius & Spiritus S. non eſſent
verus Deus contra demonſtrata (F. 142-147.)

Ergo omnes tres eandem numero Divinam

eſſentiam habent.

Schol. r. Apollinariſtæ & Cononitæ videntur tres Solvuntur
in Deo ſubſtantias & naturas admiſiſſe. Sociniani objelkio-
cohærenter ad ſuum ſyſtema (S. 144. Schol. 3) nes Soci-
negant unitatem numericam Eſſentiæ Divinæ in ziano-
Patre, Filio & Spiritu S. Unde impugnant I. Au= vrum.
thentiam citati verſus Joan. 5. v. 7. quod in mul-
tis manuſcriptis Græcis & Latinis non legatur:
Verum hoc incuria exſcriptoris cujusdam facile
contingere potuit, qui verſum ſeptimum ſcribens:
Tres funt, qui teſtimonium dant, errante oculo
tranſivit ad verſum octavum, ubi eadem verba
repetuntur: uno vero Scriptore errante: alii ex-
ſcriptores conſequenter errarunt, cujus rei exern-
pla proferunt noſtri Maurini in not. ad Prol.
S. Hieronymi ad ep. Can. Forte etiam Ariani
eundem verſum expunxerunt, quod vitium in
aliis locis illis exprobrat S. Ambroſius 1. 3. de
Spir. S. c. 10. Quare nonnulli Patres hunc ver-
fum Arianis objicere noluerunt vel quia in eorum
codicibus non legebatur; vel cum aliunde Aria-
nos confutare poſſent, de Authentia hujus ver-
ſus contendere nolebant. II. Dicunt in citato
loco ſolum denotari unitatem conſenſus volunta-
tis, vel conſenſus in teſtimonio. Verum KXe/p.
Cum tres Perſonz & teſtes adducantur, qui di-
cuntur eſſe unum, quomodo ſola unitas conſen-
ſus voluntatis cum excluſione unitatis Eſſentiz
aſſeritur, maxime, cum unaquzeque Perſona ali-
bi etiam verus Deus dicatur, & tamen tres ed
ANR

Vox «ae= Schol. 2. Hanc effentiæ Divinæ in Patre, Filio &

cater.

Caput II.

ſana ratio non admittat? cur Apoſtolus non di=
cit, tres in cœlo teſtes tis ze e“ in unum eſſe,
ſicuti de tribus in terra teſtibus v. & ait, ſed é
eſſe, cum per priorem locutionem unitas con-
ſenſus clarius exprimi potuiſſet? cur dicit, quod
unum ſint, & non, quod unum velint? lſane
qui conſenſu junguntur, non unum ſunt, ſed
unum volunt. III. Citant pro ſe Patres unita-
tem eſſentiæ Divinz in tribus Perſonis compa-
rantes unitati humanæ naturæ in multis homini-
bus, quæ numero multiplicatur. Aο. Ili ſo-
lum contra Arianos volunt demonſtrare, Filium
efſe ejusdem cum bPatre ſubſtantiæ non diverſæ,
ſicuti Filius in creatis, circa unitatem vero eſſen-
tiæ comparationem non inſtituunt. Alii unitatem
Perſonarum contra Sabellianos ſolum negant, &
nomine fubſtantiæ more Græcorum berſonam in-
telligunt. Certe fidem noſtram tenuerunt omnes
Patres etilam primorum Sæculorum. Sæculo ſe-
cundo. S. Juſtinus dial. cum Tryph. Sæculo
tertio Tertullianus unitatem in Trinitate confite=
tur: & dicit, Patrem Filium & Spiritum S. eſſe

tres non ſtatu, ed gradu, nec ſubſtantia ſed for-

mma,. unius autem Jubſtantiv. Sæculo quarto.
S. Athanaſius l. de Syn. S. & S. Auguſtinus
1. 2. Contra Maxim. c. 10. ait: Simul hi tres nuus
LMeus.

Spiritu S. numericam unitatem & idenditatem

Eeccleſia Græca voce euezzizs expreflit. Voca=

buum hoc a Nicænis Patribus inventam non eſt;
ſed eo jam ante uf fuerunt Dionyſius Alexan-
in ep. ad Paulum Samoſatenum, Pamphylus M=
in apologia, Tertullianus initio libri adv. Prax.
ſiguificat autem Conſubſtantialitatem, id eiſt,
identitatem eſſentiæ & naturæ: unde quando Fi=
lius Patri eeesotο ſeu szeανος dicitur, ſenſus eſt,
Filium eandem numero eſſentiam habere, quam
habet Pater, eſſentiam Filii ſimul eſſe eſſentiam
Patris, & utriusque non duas, ſed unam uerd
eſſen⸗

lentiit
CHeni
ſel eo
Iumner
nuy, ſei
gdia ſin
ſenſo vo
tammen 1
Fünt, eti
ſs en
tholenm
meficam
gelebant,
lleri Poſe
Int, teſte
IGs l. de
ehennt,

llo.

Mocen
Mhtlnem
lo, Vel i
Mokfonen
Gur mni

Nhun gſi

De Deo Trino. 289

libo nut eſlentiam eſſe. Patres quidem Coneilii Antio-
nIn Cheni a 269. Filium Patri zos*ρss, eſſe negarunt,
Rih ſed eo ſenſu, quo Paulus Samoſatenus Filium
n nin Patri ctegge dixerat, id eſt ſpecie tantum non
r tetinl numero. Quare Catholici Semiarianorum sseis-
Ven ie,, ſeu ſimilitudinem in fubſtantia rejecerunt,
num int quia ſimilitudinem ſolum in qualitatibus, con-
e Dta n ſenſu voluntatis & doctrinæ defignant Nonnulli
erſonis in tamen antiqui Patres præſertim S. Meletius puta-
nslon runt, etiam per vocem soieziæy Nicæznam fidem
Me MI ſatis exprimi; quia tamen ſenſum omnino Ca-
nltte r tholicum huic voci tribuebant, & unitatem nu-
2 ol i mericam eſſentiæ per illam ſufficienter exprimi
en ſene credebant, & vocem sgou ſolo pacis amore
Ali uin Gileri poſſe volebant, a fide Catholica non aberra-
n egn runt, teſte S. Athanaſio l. de Syn. licet S. Hila-
netonn rius I. de Syn. hæreſis eos ſuſpicionem incurriſſe
enerune teſtetur.
n en R. 149.
irr oceſto eſt productio ſeu origo unius ab Proceſie

Sm alio. G „
Ginririe Srhol. P . HHD
Gent Schkol. roceſſio in genere ſignificat originem, ema- Quotu-
1S An⸗ nationem, emiſſionem, produétionem unius ah plex.
muitinnl alio, vel juxta S. Irenæum I. 2. adv. hær. C. 28.
prolationem „ nuncupationem, adapertionem,
quæ omnia ſunt ſynonima. Procefſſio alia eſt im-

quid.

Nte N. Kanens quæ habet terminum ſuo principio inſi-
Cita, tum & immanentem: alia tranſiens, quee habet
prelſt. terminum a producente diſtinéctum & extra illum
vettin pofitum. Item Proceſſio alia eſt perfetta cujus

vuyli⸗ A“ terminus eſt ſubſiſtens, & ejusdem cum principio
Gliin producente naturæ & ſubſtantiæ: alia eit imper-
igihn fecta, cujus terminus vel non eſt quid fubſiſtens,
vel ſi eſt quid fubſiſtens, habet diverſam numero
a producente naturam. Græci proceſſionem ee- weο—

tue, Eist Gex vOocant, id eſt, interprete Tertulliano I. adv. quid.
H Prax. c. 8. prolationem rei alterius ex altera.
Hanc
unn, Schram Inſtit. Theol. Tbm. I. T

—

Datur in
Deo vera Hoc Primo patet ex S. Scriptura Joan. 8.

proce ſio.

2909 Cayut II.

Hanc vocem nonnulli Patres orthodoxi uti
S. Irenæus 1. 2. c. 48. & S. Cyrillus Alex. in hom.
Paſchæ 12. rejecerunt, quia ſuſpeéta erat, &
uſurpabatur a Valentino ad ſignificandam propa-
gationem ſeu productionem, quæ ſit a pluribus
decerpta quadam parte a fingulis, & in unum col-
lecta. Nihilominus hæc vox ab aliis Catholicis
Doctoribus in ſenſu Catholico retenta fuit. Ariani
etiam fimularunt ſe ex odio Valentini deteſtari
vocabulum xeegX,, & Orthodoxos erroris Va-
lentini arguebant, quod dicerent Filium a Patre
genitum ſeu prolatum. Verum fucum faciebant;
nam ideo ſolum vocem ægaosςαaοαιν refugiebant, quia
ſubſtantialem produéctionem exprimebat. Praxea-
ni etiam & Sabelliani Proceſſionis ſeu Prolationis
ſuſtſtantialis nomen in Deo rejiciebant, quia di-
ſtinctionem realem perſonæ procedentis, Gillius,
a qua procedit; quam illi negabant, denotat.

§. 150.
Datur in Deo vera & proprie difla Proceſto.

v. 42. inquit Chriſtus: Ego e Latre proctſſt,
G& veni: Et Joan. 15. vV. 26. de Spiritu S. di-
citur: Cum venerit Paraclitus, quem égo mit-
tam vohis, Spiritum veritatir, qui a Fatre pro-
cedit. Secundo hoc probant antiqui Patres

ex foœcunditate Divina. Sic S. Cyrillus I.

Theſaur. ait: &i Deo ademerir Patrem eſſt, Ja-
cunditatem a Divina natura ſuſtuleris, ita ut

perfectus nequaquam ſit, cum generandi facultate

careat. Et S. Damaſc. Il. 1. fid. c. 8. Weſfas
eſt dicere, Deum ſœæcunditate naturali caruiſſe.
Tertio Sacra Scriptura teſtatur Filium & Spi-
ritum S. eſſe verum Deum (HG. 142 -147.)
Sed Filius & Spiritus S. ab alio Procedunt:

Miinte
Cpropr

Im
MIt, I
oceſl
Mocell
det ge⸗
dixiſion
Omnia
Giores
ünt: n
in Dirin
Deceſltit
Cone nr
Iitas dii
eR pui
Ttermee
nia un
Titas ci
Mummero
Ulla nat
in tribn
rodheit
tr pote
Dens eſt
Cl nee
etſonee
Alle
Orſins
non ver
Alel 2. P
ſe
ſn lodr
len, gui
4 Drimo
ine
I Vere

De Deo Trino. 291

uti inferius patebit: Ergo datur in Deo vera

1 „
en & proprie dicta Proceſtio (H. 149.)
dch en, Schol. r. Sabelliani qui diſtinétionem realem Divi- Sabellia-
Nanlm narum Perſonarum negarunt, conſequenter dixe- orum
e ſtint runt, non eſſe in Deo veras ex Divina ſubſtantia nœreſis.
Cinm⸗ Proceſſiones. Probant hoc ex eo, quia omnis
dlisi Proceſſio involvit aliquam imperfeétionem, ſcili-
n flt cet dependentiam, prioritatem, partitionem ac
lelini diviſionem naturæ, potentiam paſſivam, quæ
NCS e, Omnia enti a ſe repugnant. Verum hæ imperfe-
t ümi Gtiones a Divinis proceſſionibus longiſſime ab-
Humkf fſunt: nam dependentia procedentis a producente
eſngierui d in Divinis non datur, quia una Perſona ab alia
wehat 1 neceſſitate Divinæ Naturæ ab ejus infinita perfe-
Slen H=n Stione profluente procedit. In Deo eſt ſola prio-
on, ritas originis, ſine omni imperfectione: nam non
eleiis, ii⸗ eſt prioritas temporis, quia proceſſiones ſunt
Gnt, i æternæ : non prioritas naturæ & cauſalitatis,

quia una Perſona non eſt cauſa alterius: non prio-
ritas dignitatis, quia omnes Perſonæ habent unam
numero & eandem efſſentiam. Nec in Deo eſt
ulla naturæ diviſio, quia eſt fſimpliciſſima eadem

. iiß⸗ in tribus Perſonis, & natura nec producit, nec
Prutt 1. producitur, ſed ſolum Perſona. In Deo non da-
Ne tur potentia paſſiva, quia nullam perfectionem
ind ſuſcipere poteſt, cum fit perfectiſſimus. Denique
G Deus eſt ens a ſe ratione naturæ & eſſentiæ,
, quæ nec generat, nec generatur: ratione vero
1i/ , Perſonæ eſt quidem a ſe per excluſionem veræ
Autig cauſæ ac dependentiæ, per excluſionem tamen
6, originis & proceſſionis Pater eſt quidem a ſe,
Irrmt, non vero Filius & Spiritus S. S
lhin Schol. 2. Proceſſiones Divinæ ſunt veræ & propriæ Troosie-
iſe diétæ actiones immanentes ac vitales: nam Per- nes Divi=
n 6 ſona ſubſiſtens debet produci per veram actio- n& ſunt
ide⸗ , nem, quia terminus ſubſtantialis non eſt niſi per veræ
Ctin e ſe primo terminans actionem: ſed proceſſiones acliones.
PFllunt Divinæ producunt bPerſonas ſubfiſtentes, ergo
G l ſunt veræ & proprizæ actiones.

lommn T 2 G. 151

Duplex
datur in

Deo pro-
ceſſio.

Valenti-
nianorns

hæreſis.

292 Caput II.
F. 151.

