Aatt ſicuti poſſunt adulti. Poſt Concilium Tridenti-
aGh num adhuc varie ſentiunt Theologi. Canus de
eletali⸗ ir adhuc rie heologt. anhus .de
V locis Theologicis 1. 7. c. 2. putat, hoc ſine in-
Laim genti temeritate negari non poſſe, ſed vult, non
itinch eſſe contra fidem. Alii docent, elici ex verbis
Gitm Concilü tanquam concluſionem Theologicam, ac
H proinde oppofitam ſententiam eſſe erroneam, (ed
*R negant efle exprelle deſinitam, & fide Divina cre-
Snde dendam. Bellarminus I. I. de gratia, Suarez &
Btlon, 1 alii putant, hanc veritatem eſſe definitam de fide
ta Al⸗ aàa Concilio Tridentino contra quosdam, qui puta-
4d hh bant, gratiam ſanctificantem eſie actum charitatis
um Vier Pphyiice tranfenntem, & tantum virtualiter aut
m ktol moraliter perſeverantem.
NNNis1 Schol. 2. Recentiores Philofophi non admittunt ac- An gratid
ornan cigdentia abfſoluta realiter abfolute, ſed tantum rea- ſfankt⸗fi-
Cictis liter modaliter a ſubſtantia diſtinécta, & ideo con-cans ſit
Mommm ſequenter docent, gratiam habitualem non eſſe accidens
Nitet⸗ accidens abſolutum r 94 probant 1. ex G. Seri- abſolu⸗
4 ſbirr ptura, quæ juſterum animas propter gratiam ſan- tunms.
lg nhin Sificantem vocat tempia Dei 2 Cor. 6. v. 16. &
vN eh qgicit: ad eum veniemus &c. Tota igitur S. S Tri-
in hudut nitas per gratiam hanc animas juſtorum Ipeciali
Fi, inen⸗ modo inhabitat: ſi vero hæec gratia foret zbſoln-
noni tum accidens, non S. S. Trinitas, quæ certe ſub
ſs el nomine accidentis abſoluti entis adeo imperfecti
lisſe intelligi nequit, ſed ens aliquod in fundamentali
s perfectione entis imperfeétius omni ſfübſtantia vi-
i ler. liſſima, animas juſtorum inhabitaret, quod dici

i un nequit. 2. Forma ſanétificans animam eſt poſiti-
ſtente va, & ingens perfectio animæ: ſed perfectio po-⸗
e⸗ ſitiva entis eſt aliquid entis, contingens ipfam
lls 5 ſubſtantiam entis: Ergo forma ſanctificans animam
juſti debet eſſe aliquid animæ contingens ipfam
r ſübſtantiam animæ ſeu modificatio animæ, & ſie
„ nequit efſe ens ab anima realiter abſolute H .
um
s Sruram Inſtit. 7 P X *
t am Inſtit. Theol. Tom. I. X

690 Caput VI.

ctum, alias enim anima per meram illius imputa-
tionem ſanétificaretur, & nulla fieret vera in ani-
ma mutatio. 3. S. S. P. P. docent animam per
gratiam ſanctificantem fieri Deiformem: ſed fi
gratia eſt accidens abſolutum, per gratiam anima
juſti non efſſet Deiformis, quia hoc accidens ab-
ſolutum non habet aliquam formam Dei, alias
eflet ens deificatum, ſeu ſubjectum habens for-
mam Deitatis, adeoque Deus: Ergo non eſt ac-
cidens abſolutum. 4. Prædicatum perfeétiffſimum
& imperfeétiſſimum non poteſt per eſſentialem
identitatem in uno ente conjungi: ſed prædica-
tum accidentis abſoluti eſt imperfeétiſſimum, &
prædicatum formæ deiformem facientis perfectiſ-
ſimum, ergo in gratia ſanétificane conjungi
non poſſunt, maxime quia ſupernaturalitas fo-
ret prædicatum eſſentiale hujus accidentis abſo-
luti, quod nulli creaturæ competit. Ita D. Wi-
ber. Hec ſententia videtur nonnullis eſſe con-
tra fidem. Verum abſtrahendo hic a veritate
hujus ſententiæ, de qua diſputationem Philoſo-
phis relinquimus, qui magno plauſu eam defen-
dunt, illud certum eſt, eam contra Fidei noſtræ

dogmata non pugnare, nec ab ullo Concilio vel

Eccleſia hucusque damnatam eſſe, uti teſtatur
Dominicus Soto, qui I. 2. de grat. c. 18. & c. 8.
ait: Concilium conſulto abſtinuiſſe a vocabulo
habitus, ut rem expreſſe non definiret. Item
Canus de loc. Theol. I. 7. c. 2. Ruardus Taperus

a. 7. de lib. arbitr. Bannez 2. 2. q 23. Medina

in I. 2. q. 100 a. 2. & c. Non obſtat I. quod fit
contra communem Theologorum, quorum novem
citat P. Amicus, qui dicunt, eſſe ſententiam teme-
rariam & errori proximam. Reſp. Pro hac ſen-
tentia ſtant omnes Theologi, qui recentiorem
modum Philoſophandi ſequuntur, ergo non eſt
contra communem Theologorum, nam Theologi
a P. Amico citati, illam ſolum ſententiam per-
ſtringunt, quæ afſerit, gratiam habitualem non
eſſe formam animæ perm anenter inhærentem, Aodl

xe
labitn
tia,
Quid
ſed re
ſed re
&us,
II. 7
Ii in
ſterente
Ne!
Gun,
Titent
tüm ani
lter
Mtetl
merun

De Gratia Chrißti. 69 1

hæc ſententia non dicit. Non obſtat II. Gratia
habitualis juxta hanc ſententiam nec eſt ſubſtan-
tia, nec quantitas, nec qualitas, nec relatio &c.
Quid ergo eſt? Reſp. Eſt qualitas non abſoluta,
ſed reſpectiva, ſive modus, non realiter abſolute,
fed realiter modaliter a ſubſtantia animæ diſtin-
ctus, non tranſiens, ſed permanens. Non obſtat
III. Tridentinum Seſſ. 6. can. 44. damnat eos,
qui in juſtificatione excludunt gratiam animæ in-
heærentem: ſed gratia reſpectiva excludit gratiam
animæ inhærentem a Spiritu S. & cæteris diſtin-
Gtam, ergo damnat gratiam reſpectivam. Keſv.

iflimmm Tridentinum non damnat eos, qui dicunt, gra-
tis peiſil tiam animæ vere inhærere & ab ea realiter moda-
e cn liter diſtingui, qualis eſt gratia reſpectiva, ſed
toralitas! hæreticos, qui dicunt, gratiam habitualem efſe

merum favorem Dei extrinſecum (S. 363. Schol. 2.)
quod hæc ſententia non admittit (l. c. Schol, 3.)
Unde fallit ſyllogismus allatus, qui in minori ad-
dit: a Spiritu S. & cœteris diſtinfgtam, quod non
erat in majori. IV. Tridentinum definit illam
gratiam, quam aſſeruit Concilium Viennenſe: ſed
hec erat gratia abſoluta: Ergo eam definit. Reſp.
Negando minorem, nam Goncilium Viennentſe
ſolum afſſeruit, gratiam eſſe formam animæ in-
hærentem, infuſam & permanentem: an ſit qua-
litas abſoluta, de hoc non fuit mota quæſtio. Eo-
dem modo intelligitur Catechismus Romanus.
Non obſtat V. quod ſententia de accidentibus ab-
ſolutis ut principiis fidei contraria rejecta fuerit
ab Academia Lovanienſi a. 1662. & Pariſienſi a.
1624 & 1705. Reſp. Hæ Cenſuræ ſunt priva-
tæ, quæ neque in Gallia, neque in Belgio hodie-
dum obtinent.
Schol. 3. Quærunt ulterius Scholæ, an gratia ſan- An gwatia
ificans ab habitu Charitatis realiter diſtinguatur. ſanct -
Affirmant Thomiſtæ: alii probabilius negant. 1. cans a
Quia gratia ſanctificans & habitus Charitatis eos- Charitate
dem effectus habent, nam gratia ſanctificans filios realiter
Dei efficit, ſimiliter Charitas 1I Joan. 4. V. 7. Gra- diſtingua-
XX2 tia tur.

692 Caput VI.

tia nos Deo gratos reddit: Item Charitas Joan 14.
v. 21. Gratia vitam ſpiritualem confert: Item
Charitas I JOan. Z. v. 14. Gratia nos Deo con-
jungit: Item Chavitas I Joan. 4. v. 6. Gratia eſt
radiz omnium bonorum operum. Item Charitas
I Cor. 13. Gratia eſt ſemen vitæ æternæ: Item

Charitas Jac. r. V. 12. Deinde 2. cauſa formalis,

qua juſtiſicamur, eſt gratia ſanctificans: ſed hæc
etiam eſt Charitas habitualis, nam Tridentinum
Sefſ. 6. c. 7 ait, uos juſtitia donari per Charita-
tem, quæ diffunditur in cordibus eorum, qui ju-
ſrificantur. Gratia tamen ſanétificans & Charitas
habitualis virtualiter diſtinguuntur, quia licet fint
unum & idem, ita tamen ſunt, ut exequantur
diverſa officia tum naturæ, tum potentiz: nam
gratia ſanétificans eſt fimul & principium eſſendi,
& operandi fupernaturaliter. Non obſtat I. quod
S. Scriptura & Concilia gratiam a virtutibus, &
conſequenter etiam a Charitate diſtinguunt. Ke-ſv.
Diſtinguunt ab aliis virtutibus v. g. fide, ſpe &c.
non vero a Charitate, & ſubinde eandam rem
ſcilicet gratiam & Charitatem ob diſtinctionem
virtualem duobus vocabulis exprimunt. Non ob-
ſtat II. quod gratia ſit principium eſſendi, &
Charitas operandi ſupernaturaliter. RKeſp. Gratia
eſt principium eſſendi accidentale, ficut & Chari-
tas principium operandi: una autem entitas vir-
tute diſtinécta poteſt eſſe principium eſſendi & ope-
randi, præſertim quando principium eſſendi per
ſe ordinatur ad operandum. Non obſtat III. quod
effectus formales gratiæ & Charitatis a ſe ſeparari

poſſint, poteſt enim quis eſſe gratus Deo per gra-

tiam, quin eum diligat per Charitatem. Keéſp.
Effectus formalis Charitatis habitualis non eſt, ut
Deum actu diligamus, ſed ut propenſi fimus ad

eum amandum, quod fit per gratiam. Non ob-

ſtat IV. quod Charitas diflundatur per gratiam,
adeoque ab ea diſtinguitur. RKeſv. Diffunditur per
gratiam formaliter, ſicuti robur per fortitudinem,
non vero efficienter, niſi ſit Charitas actualis,
quæ

e ſ
kein.

Grar
mit hor
Nenol⸗
tl wogt
kunland.
Porti nen
tionunn
UliuN,

Mentins

& w
noya he
Akllgs,
Potentias
UuUle
Utegtal
ſlerſa
Opefandin

ts i

s, goi
Apernatt
n, t
Gbilis.

. Uherlo 1

nperan
Unhlern
Ula ven
inl, ne

De Gratia Chriſii. 693

quæ fupponit habitualem ſeu gratiam ſanctifican-
tem.

H. 365.

Gratia habitualis & ſanctificans conſti- Virtutes
tuit hominem in eſſe Divino, (G. 3601. 363 infuſa
Schol. 3.) cum vero modus ope andi ſequa- 4ud.
tur modum eflendi, operatienes Divinas gra-
tiam ſanctificantem conſequi neceſſe eſt. Porro
ſicuti natura hominis ita eſt principium ope-
dena rationum ſibi convenientium, ſcilicet ratio-
e nalium, ut eas exercere non poffit, niſi per
mnele, Ppotentias ſibi congenitas nempe intellectum
Getl E voluntatem: ſic gratia ſanctificans velut
wi D nova hominis natura comites habet virtutes
gum infuſas, per quas veluti per ſupernaturales
le ſel potentias ſupernaturaliter operatur: funt qui-

ia lei

ui⸗ dem & ipſæ ſingularia Dei dona, & gratiæ
„habituales, quia permanenter inhærent, &

dadt integraliter juſtificationem perficiunt: ſed in-
Mo G fuper ſortiuntur nomen virtutis, quia ad bene
operandum proxime diſponunt. Eſt autem
rette virtus infuſa habitus entitative ſupernatura-
is, qui fertur in objectum lumine & motivo
Rell. fupernaturali, tenditque in Deum poſſiden-
ſe dum, ut eſt in ſe, & a ſolo Deo eſt produ-
Deoee cibilis. Unde differt a virtute acquiſita, quia
Nten. „ diverſo motivo in objectum tendit, nam v. g.
8 Mon el, temperantia acquiſita refrænat voluptatem

S 4 . .
eli z t. Sarnalem, quia dedecet naturam rationalem:
win, infufa vero, quia indigna eſt Filio Dei adop-
N

Pmdhrk⸗ tivo, membro Chriſti, & retardat anhelan-
ctinden tem ad Divinum conſortium.

XX3 chol.

Diviſio
virtutum

infuſa-

.

Virtutes

694 Caput VI.

Schol. Virtutes infuſæ dividuntur in virtutes Theo-

logicas, quæ habent Deum pro objecto materiali
primario, & aliquod ejus attributum pro formali,
ſuntque tres, ſcilicet Fides, qua Deum credimus
& cætera, quæ nobis revelavit, quia verax eſt,
nec falli, nec fallere poteſt. Spes, qua confidi-
mus, nos Deum tanquam ultimum noſtrum finem
& beatitudinem conſecutores, tentationesque ſu-
peraturos, quia eſt omnipotens, & infinite miſe-
ricors. Charitas, qua Deum ſuper omnia diligi-
mus, & proximum ſicut nosmetipſos propter
Deum, quia Deus ſumme bonus eſt, de quibus
in cap de virtut. Theol. Et in virtutes morales,
quæ verſantur circa bonum creatum ex motivo
ſupernaturali, quæ generatim in quatuor virtu-
tes cardinales dividuntur, ſcilicet: Prudentiam,
Juſtitiam, Fortitudinem. & Temperantiam, de
quibus in cap. de Virt. Card.

O. 366.
Omnes tres virtutes Theologicæ, Fides,

Theologi- Spes & Charitas homini una cum gratia ſan-
Ca cun

gratia
Jſanktifi-
cante in-
fundun-

tur.

Gtificante infunduntur. Ita docent omnes
Catholici, & multi Theologi uti Vega I. 7.
c. 24. in Conc. Trident. & Suarez 1. 3. de

grat. c. 8. docent, hoc eſſe dogma Fidei in

Tridentino definitum. Unde probatur Imo.
ex S. Scriptura Rom. 5. v. 5. Charitas Dei
diſuſa eſt in cordibus noſtris ver Spiritum J.
qui datus eſt nobir. Ergo & fides ſimul &
ſpes, nam Charitas nequit eſſe ſine prælu-
cente cognitione Fidei. & ſine ſpe Charitas
non tendit in amplexus ſponſi dilecti. Hinc
Apoſtolus 1. Cor. I13. concludit. Nunc autem
manent, fides, ſpes, charitar tria hac. In qui-
bus autem manent? non in infidelibus, ne-
que

ſle in
Min⸗
Rt. 11
llir,
luntart
Aux a
Echari
imn mn
i uuj,
ln ſi
le Ga

ernate

IIs pep
0Mekadi
U pitte
ter lpe

al Con
ſerthnt
Run
Uion
fürmen
ſenitur
aptism
Lomitat

duntur.

ſie de V
lez muu⸗
tantur⸗
Cas eſ
0nru
im t
Uhbins
mnt
Mral
en

De Cratia Chriſti. 695

se que in peccatoribus, qui charitate carent:

giirt Ergo in juſtis. 2do. Tridentinum ſeſſ. 6. cap. 7.
mul, 1 „ 7 , 7 4 7 7 77 2
cimn ait: Hanc diſpoßitionem juſtificatio ipſa conſe-
vermi, uitur, quc non eſt ſola peccatorum remiſſio, ſed
co‚i. & ſandiſicatio & renovatio interioris hominis per

mumfm voluntariam ſuſceptionem gratic & donorum.
nee, Quzæ autem fſunt illa dona, niſi fides, ſpes

ur & charitas? unde ſequitur: In juſtificatione
cu remiſſione peccatorum hac ommia ſimal in-

legis Jiſa accipit homo per geſum Chriſtum, cui inſe-
mn ritur, ſidem, WD & charztatem. 3tio. Ratio
moin eſt: Gratia ſanctificans eſt quædam natura
vor in ſupernaturalis, ſi ita loqui fas ſit, ſeu Divi-
utertin, nus perfectionis gradus, quz ordinatur ad
im, & operationes ſupernaturales: Ergo debentur
illi virtutes infuſeæ tanquam potentiæ ſimili-
ter ſupernaturales.

, MS Sckhol. Cum Concilium Tridentinum nihil exprefſe An veli-
na ſtatuat circa virtutes morales, diſputant Theolo- quœ vir-
. gi., utrum revera in juſtificatione infundantur. tutes mo-

eut Nihilominus communior & probabilior eſt ſententia pales cum
exi 1 aflirmans S. Thomæ I. 2. q. 63. a. 3. quam etiam gratia in-
3115. 6 ſequitur Catechismus Romanus, qui inter effectus iundan-
2 Nhd in Baptismi numerat nobiliſſimum omnium virtutum tur.
“Dl comitatum, quæ in anima ſimul cum gratia infun-
li duntur. Favet etiam S. Auguſtinus, qui in Pf. 83.
Martn ſic de virtutibus Cardinalibus loquitur: Illæ virta-
Ppiritin d tes nunc in valle plorationis pver gratiam Dei do-
6 Hol nantur nohis. Et ratio eſt, quia gratia ſanctifi-
“ Ner. cans eſt brincipium radicale & remotum omnium
e Ceriis bonorum, & reddit hominem paratum ad implen-
le⸗ dam totam Legem: Ergo illi reſpondere debent
ell. „ habitus omnium virtutum tanquam potentiæ ſu-
nconn pernaturales, & principia proxima actuum ſuper-
1. In naturalium. Non obſtat I. quod peccatores ac-
bns, cepta per Sacramentum poœnitentiæ gratia ſanéti-
. XX 4 ficante

7

Dona Spi-

Dantur

isges d.

696 Cuput VI.

dona vi- ſubinde extraordinarie a
tur, duarum motionum P!
ſtant, tum in S. Scriptura, tum in trhdit. one
Ecclelſialtica. Samſon inſtinctu Divino co-
lumnas cæenacu i concuſſit. Jud. 10. Salo-
mon mirum judicium tulit. 3. Reg. 3. Elea-

ficante circa virtutes easdem, quas ante, difficul-
tates patiantur. Keſp. Has oriri ab impedimentis
externis ſeu vitiofis habitibus ante contractis,
qui per virtutes zn alas non tolluntur, ſienti per
acquifitas, quæ illis ſunt contrariæ: non vero
oriuntur ex voluntate male erga Deum affecta &
erga Objecta virtutum moralium. II. Sancti juxta
Ven. Bedam humiliantur de virtutibus, quas non
habent. Keſp. Non habent quoad a actum propter
difficultates, ob quas ſubinde venialiter peccant:
habent tamen quoad habitum.

F. 367.
Ut habitus virtutum infuſarum in adtum

ritus ö. prorumpant, neceſſaria eſt iritus S. mo-
Alid. tio, quia homo habitibus infuſis uti non po-
teſt, ſine ſupernat urali Dluſtratione & cogi⸗
tatione, & fine Pia voluntatis affectione,
quꝶ ſunt motiones Spiritus S. ordinariæ., &
ad humanum agendi modum attemperatæ.
Si vero hæ motiones excedant communem
agendi rationem, & a actus heroicos ten-
dant, vocantur dona Spiritus d. Elſt igitur
donum Spiritus &. habitus upern naturalis, quo
homo diſponitur ad accipiendas extraordina-
rias Spiritus S. motiones ad propriam ſalu-
tem.

D. 368.
Dantur dona Spiritus 5. Nam homines

Spiritu S. moven-
ra exempla pro-

Zarus

uns e
Nenn
i loo⸗
er. à
bent 5.

en a

ſtioni,
leri er.
untin

1 de

Eenſenur

uci

, 8

4 hentie

drir
Mlo!
ine. I
Chiiſt
Cnlentn
liet C
Tor ie
glo ee
Metibus,
un &r
h: pe
um
Amion
ſem'
eleg,
llhi⸗
lit,

De Gratia Chriſti. 697

zZarus elephanti ſe ſuppoſuit 1I. Mach. 6. Si=
meon venit in templum. Luc. 2. S. Apollo-
nia ſponte in rogum infiliit. Ex S. Diony.
N Alex. apud Eulſ. I. 6. hiſt. c. 4. Rationem
nht affert S. Thomas I. 2. J. 68. a. 4. Quia ſicut
ntim vires appetitivæ nate ſunt moveri per imperium
zationir, itg omnes Virer humanc natæ ſunt mo-
verri per inſlinbtum Mei ſicut a guadam ſuperiori

votentia.
2. Septem ſunt dona Spiritus S. quæ re- Septem
atn Eenſentur II. 1I1. his verbis: Requieſett ſuper! unt dona
in eum Spiritus Domini, piritus ſapientic &g intel- S l
5 n ecr , piritus conſilii & fortitudinis; Spiritus lte
un ſcientie & pielatir, & replebit eoum Sviritus ti-
rn moris Domini. Idem patet ex P. P. S. Am-
Aeeioe,

“ broſio l. 5. de Spir. S. c. 2. S. Hieronymo
lwk, in c. II. Iſ. S. Auguſtino 1I. 2. de doctr.
engen Chriſt. c. 7. S. Gregorio l. I. mor. c. 28. &
unm conſenſu totius Eccleſiæ, quam immerito ir-
iege ridet Calvinus, quia in Hebr. Pietas & Ti-
Ui mor idem, fcilicet reverentiam ſignificant,
s, 6 in quo certe oculatior non fuit LXX. Inter-
mote pretibus & S. Hieronymo, cum timor & me-
fun tum & reverentiam ſignificet. Probat etiam
ratio: nam tot ſunt dona, quot funt virtu-
tes, quia dona idem habent cum virtutibus
objectum materiale, & tantum ad actus
ſublimiores circa illud eliciendos diſponunt
(H. 367.) ſed præter virtutes Theologicas
ſeptem aliæ ſunt virtutes, quatuor intelle-
Guales, Intelligentia, Sapientia, Scientia &
Prudentia, & tres in voluntate, nimirum
Juſtitia, Fortitudo & temperantia: Ergo to-
AX5 tidem

tur.

698 Caput VI.

tidem ſunt admittenda dona virtutes perfi-
cientia.

Explican- Seliol. I. Ex hoc fluit donum Sapientiæ, Intelligen-

tiæ, Scientiæ & Prudentiæ ſen Confilii perficere
rationem: Pietatem vero, Fortitudinem & Timo-
rem perficere voluntatem. Per virtutem intelli-
gentiæ homo judicat, aſſentiendum efſe Deo reve-
lanti: per donum Intellettus etiam idiota ex in-
ſtinétu Spiritus S. fidei myſteria ea claritate per-
cipit, & tam firmiter illis aflentitur, ut ſibi videa-
tur hactenus non credidiſſe, ſicut oportet. Per
virtutem Sapientiæ ratio Dei gratia adjuta de re-
bus Divinis tanquam de altiſſimis cauſis & ex iis
de creatis, ordinando media ad finem ſupernatu-

ralem recte judicat: Per donum Sapientiæ juſtus

aliquando non rationis, ſed Spiritus S. inſtinétu

movetur ad fublimiorem rerum cæleſtium con-

templationem. Virtus ſcientiæ ad hoc diſponit,
ut ratio de temporalibus recte judicet, illa nimi-
rum non eſſe appetenda, niſi quatenus ad ſalutem
æternam conducunt: Per donum cientiæ juſtus
ulterius judicat, illa eſſe abjicienda velut impedi-

maenta ſalutis, & cognitis vitæ neceſſitatibus ex

eo profluit donum lachrymarum. Virtus Pru-
dentiæ in dubiis confſulit ſecundum reétam ratio-

nem. Donum Canſilii talia ſubinde Confilia inſpi-

rat, quæ communem agendi rationem & huma-
nam prudentiam longe ſuperant. Virtus Juſtitiæ
hominem dirigit ad ſuum cuique reddendum. Per
donum Pietatis juſtus a Spiritu S. movetur ad
extraordinariam reverentiam Deo, rebus & per-
ſonis ſacris ac pauperibus, ac omnibus exhiben-
dam ultra id, quod juſtitia, religio & miſericordia

præſcribunt. Virtus Fortitudinis juſtum in peri-

culis juxta communes prudentiæ leges confirmat
contra inordinatos timoris & audaciæ motus. Per
donum Fortitudinis diſponitur ad actus heroicos
inſtintu Divino eliciendos. Per virtutem Tem-

perantiæ juſtus moderate utitur rebus delectabili-

bus.

ns, l

OINIIes

lol. 2.
tentia,
omini
ſeritur
V. 9, 5
Ait.
is omn
orii
Cinnis
Nliker
labiths,
ktin in
Gona
tioti
Vdutr
Conler
ileron
Deo con
44 ⸗
onn e
Ednuibn
Eiponnn
tud
onnn

Acr
Uiritus
Uins bo
inte
umera

ltem
eDeore

ſopermat-
itic ultu
§. Wnd

dum ml⸗
Coniiini⸗
en Ahn.
ittis ii⸗
genoum 14
moxenl ?
ebns E

bregice
nlint
lmi M

Spiritus S. Sunt autem Frubtus Spiritus J. Spiritus

De Gratia Chriſti. 699

bus. Per donum Timoris reverentialis erga Deum
omnes delectationes ſtudio vitæ auſterioris abjicit.

Schol. 2. Communior eſt in Scholis S. Thomæ ſen- An dona
tentia, omnia dona una cum gratia ſanétificante cum gra-
homini infundi. Nam in iuſtificatione homo in- tia infun-
ſeritur Chriſto tanquam membrum capiti Rom. g. dantur.
v. 9. & guα‿sς Spirstum Chriſti non habet, hic non
eſt ejus. Ergo juſtus debet diſponi ad recipien-
das omnes motiones Spiritus S. diſponitur autem
ad ordinarias per habitus virtutum, ad extraor-
dinarias vero per dona: (F. 367.) Ergo ſicuti in
juſtificatione cum gratia ſanétificante infunduntur
habitus virtutum, ita & habitus donorum. Unde
etiam juxta eundem S. Thomam I. 2. q. 6. a. 8.
dona ſunt habitus a virtutibus diſtincti, quia al-
tiori/& nobiliori modo verſantur circa materiam
virtutum, quam ipſæ virtutes. Quare ſi dona
conferantur cum virtutlbus Theologicis, ſunt illis
inferiora, quia per virtutes Theologicas anima
Deo conjungitur, per dona vero ſolum diſponitur
ad ſuſcipiendam Spiritus S. motionem. Si vero
dona conferantur cum aliis virtutibus ſive intel-
lectualibus ſive moralibus, ſunt præſtantiora, quia
diſponunt ad motionem extraordinariam Spiri-
tus S. quæ ſuperior eſt motione rationis, ad quam
diſponunt virtutes morales.

§. 369.
Actus virtutum & donorum ſunt Fructus Krukus

actus boni & laudabiles ex habitibus virtu- . qui.
tum intenti & comparati, quorum duodecim
enumerat Apoſtolus Gal. 5. fſcilicet: Chari-
tas, gaudium, pax, patientia, benignitas,
bonitas, longanimitas, manſuetudo, fides,
modeſtia, continentia, caſtitas.

Schol.

70⁰ Caput VI.

X
Schol. Charitas, Caſtitas & reliquæ virtutes, quas
hie recenſet Apeſtolus, non ſumuntur pro habiti-
bus, ſed pro zctibus. Vocantur autem fructus,
ut intelligamus, in his actibus ſeenndum ſe ſpe-
Statis nullum ineſſe laborem, uti putant homines
carnales, ſed meram deleétationem & pacem.
Vocantur fruétus Spiritus S. quia licet juſti ad illos
actus vitaliter & libere concurrant, Spiritus ta-
men Sanctus illorum Auétor eſt. Deinde non
omnes fruétus in his allegatis recenſentur, ſed
nobiliores tantum, omnes enim aétus cujuslibet
habitus infuſi, ſive ſit virtus, ſive donum, eſt
fructus Spiritus.

F. 370.

Beatitudi- Adctus donorum vocantur Beatitudines.
11Sc.

(G. 369.) Eſt autem Beatitudo donum inſigne,

.

in enjus poſſeſſione animus quiefſcit vel plene
& perfecte, ſi beatitudo ſit perfecta, uti vi-
ſio Dei intuitiva, vel imperfecte, ſi beatitudo
ſolum ſit inchoata, quæ in vita exurgit ex acti-
bus præſtantioribus donorum: Operatio enim
przæſtantior Magis perficit & delectat. Oéto
ejunsmodi beatitudines numerantur Matth. 5.
ſcilicet, Pauvertas Spiritus contra inordina-
tum amorem divitiarum, quæ eſt ſpecialis
fractus timoris Domini. Manſuetudo ad iram
domandam, quæ generatur àa dono pietatis.
Lubtas & ſtetus contra vanas delectationes
conveniens dono ſcientiæe. Fatientia in perſe-
culionibus coutra favores hominum, omnibus
denis reſpondens. Quatuor hæ beatitudines
fſpectant ad tollendam falſam beatitudinem.
Quatuor reliquæe beatitudines ad æternam
beatitudinem difponunt; per famem & ſitim
fuſtitiv, quæ reſpondent dono Fortitudinis:
per

e ope
Corſli
ono in
U tril
ln gne
atituch
Eendens
1Go rer
Nolte l

Duo
Keins
idnm )
ntoo e⸗
lkir
emn ve

Ier
Epun 8

ti k

lumetnt,

.

Miti d

Tetum
10 Alium
Firtus
1 Pron

Tominis

tfeior
Me ille
Ercztor
le die

De Gratia Curifi. 707

per opera MWiſericordiæ, quæ eſt effectus doni

les, En .. . 1. 5
.V id Conſilii: per Munditiam cordis reſpondentem
tnkin, dono intellectus: per Pacem & Concordiam,
une. quz tribuitur dono Sapientiæz. S. Lucas ſo-

ntlun lum quatuor beatitudines removentes falſam
peatitudinem enumerat, quas Chriſtus deſ-
eie cendens de monte rudi populo proponebat;
inimr. Ct Naezlatn. e. .
Den Cto vero S. Matthæus, quas Chriſtus in
m à Monte dicipulos jam perfectiores edocebat.
Gonum,4 . . „
D. 371.
Duo funt præcipui Gratizæ ſanctificantis a‿”hHua
tacingn effectus: nimirum juſtificatio impii, & me- toο qued.
mirden ritum juſti. Eſt autem Juſtificatio transmu-
telen tatio de ſtatu injuſtitiæ & peccati ad ſtatum SSð
Ga,N juſtitix & gratiæ. Juſtiſicare vero eſt, ali-
beram quem vere juſtum, rectum, ſanctum, inte-
gteln rius & exterius bene ordinatum erga Deum,
eminen ſeipſum & proximum efficere.

at. 7
NMath, dchol. Juſtificatio dicitur a juſtitia, quæ ſi paſſive plica⸗
, orin ſumatur, importat motum ad juſtitiam. Porro ur.
hecni juſtitia dupliciter ſpectari poteſt: r. Prout dicit
ſed rectum ordinem in ipſo actu hominis reſpective
11 Ir ad alium ſuum cuique tribuendo. Hoc modo eſt
60 leid virtus ſpecialis, quam hic non conſideramus.
eltge 2. Prout dicit rectitudinem ordinis in interioris
ir ⸗ hominis diſpoſitione, qua homo Deo, & vires
ti o⸗ inferiores rectæ rationi in eo fubjiciuntur. Pro-
, Ann prie ille tantum juſtificatur, qui ex injuſto ſen
elttuche⸗ beccatore fit juſtus: quanquam improprie etiam
Htudſnen ille dicatur juſtificari, qui ex juſto fit magis
rtenn juſtus.
ſin
ünii, §. 372.

2

In Juſti-
hicatione
vere de-
lentur
peccata.

7⁰2 CLCaput VI.

§. 372.
In Juſtificatione peccatoris non ſolum te-
guntur ſeu non imputantur peccata, ſed
vere remittuntur, delentur, & auferuntur.
Ita fides docet, & probatur Imo. ex S. Scrip-
tura Pſ. 50. v. 2. dele iniquitatem meam: ubi
verbum à ſignificat delere, abſtergere,
& juxta ipſum Lutherum vertilgen. Item
V. 4. dicitur: Amplius lava me ab iniquitate
mea. Ubi Hebraicus legit: multiplica lavare
me 222 non vero, uti Lutherus ver-
tit: Waſche mich wohl. Sed lotio ſignifſicat
abſterſionem peccati, & multiplicatio lotio-
nis clare oſtendit, eam non confiſtere in non
imputatione extrinſeca, quæ certe multipli-

catione non eget. Effectus hujus lotionis
refertur. v. 9. Aſperger me husſſopo & munda-

dabor; lavabis me, & ſuper nivem dealbabor.
Dealbatio autem notat effectum poſitivum,
& non pure negativum, ſeu non imputatio-
nem extrinſecam. Id quod clarius patet v. 12.
Cor mundum crea in me Deus, & Spiritum re-
Qum innovu in viſceribus meit. Ubi David pe-
tit munditiam cordis, & intrinſecam Spiri-
tus ſui innovationem, â in viſceribus
meis, qua verba Lutherus iterum male omi-
ſit, & pro ſ629 rectum, male vertit: ein
gewiſſen Geiſt, per quem fidem intell git,
uti ex ejus gloſſa patet: David certe hic fidem
non petit, quam non amiſerat. Addit v. 13.
Spiritum ſanbktum tuum ne auferat a me, nimi-
rum gratiam ſanctificantem, per quam Spi-
ritus S. in anima habitat. Et v. 14. Wiritu
Pprin-

temi

jneipal
Atur,
, dele
I.II. e
Hinſecan-
Eeccatun
Namn con
ſom exg
olͤſieat

ditor:

tUV per

Ratum e
Kun ele
lii pore
les. N.
I.1.
Mnunolet
Aini
Cate g
lont ſahn
Uumn ilen
lun tegln
lld longe
1 5-. z1.
a coope
l erg
ere 00

lifim

ratiD
n, ut

nhlaſtko
In Iic

n K(hunte

ecctn I

Abſenun
ex Sdn
1 Mene
Alete
gen. 1
Ol inint:
iplicahe
Utherusn
io ſignin
catio 10
Kere in
Are mu
Gios Mun
Ovo muss

.1
en rta

rhine
on innunn
us left
45 Hiinn
Cüibt⸗
nleeud
in n

principali confirma me. Quod autem confir-
matur, intrinſece roboratur. Mec dicas: ver-
ba, dele, lava &c. efſe metaphoras, quæ
v. II. explicantur per non imputationem ex-
trinſecam: Averte faciem tuam à peccatis meis:
peccatum enim factum infectum fieri nequit.
Nam contra eſt, ille metaphoræ verum fen-

ſum exprimunt, & per o avertere faciem

Juñnificatio inadæqua 1 exprimitur, unde ad-
ditur: Et omnes ini guitates meas dele: pecca-
tum vero factum eo ſolum tempore, quo

factum eſt, & nondum retractatum, infe-

ctum eſſe nequit, interim tamen faétum de-
leri poteſt: ſimiles loquendi formulas repe-
ries. If. 43. Oſezæ 14. Mich. 7. ltem in N.
T. I. Joan. I. v. 7. Gicitur: Sanguis Filii ejus
emundat vos ab omni peccato. 1 Cor. 6. v. 11.
Ahbluti eſtig, ſanktiſicati eſtis, juſtificati eſtis.
Certe mundari, ablui, ſanctiſcari non ſigni-
ficat ſolam non imputationem extrinſecam,
nam ille non dicitur ablui, cujus ſordes ſo⸗
lum teguntur. 2do. Probatur ex patribus,
quos longa ſerie refert Bellarminus I. 2. de
Juſtif. c. 8. nobis ſufficiat S. Auguſtinus, qui
in Pſ. 31. Conc. 2. ait: Nec intelligamus pec-
cata cooperta eſſe, quaſi ibi ſint, & twvant . . .
Deus ergo tegat vulnera: non tu: nam ſi tus
tegere volueris erubeſcens, medicus non curabit.
Wedicus tegat & curet, emplaſiro enim tegit,
ſub tegmine medici ſanatur vulnus, ſub tegmi ne
vulnerati celatur uilnur. Ergo Deus tegit vul-
nera, ut tegendo ſanet, ſicut medicus, qui

emplaſtro tegit vulnus & ſanat. Hinc me-

rito Tridentinum ſefſ. 5. can. 5. definit: &
ltis

704 Caput VI.

quis per Jeſu Chriſti gratiam, qucæ in Baptimmo

confertur, reatum peccati originalis remitti negat;
aut etiam aſſerit, non tolli tolum id, quod veram &
propriam peccati rationem habet. ſed ilud dicit tan-
tum rudi, aut non imputari, anuthema ſit. 3tio.
Ratio eſt: Si in juſtificatione impii peccata
remaneant & ſolum tegantur, homo fimul
juſtus ob juſtificationem, & injuſtus propter
reſidua peccata eſſet, item Chriſtus non eſſet
Agnus tollens peccata mundi, nec nos libe=
raſſet a ſervitute peccati: nec ſanctos faceret,
nec poſſet nos declarare vere liberos a pecca-
to, utpote in quibus peccatum adhuc eſſet.

Solvuntur Schol. Juxta ſyſtema Lutheranorum (§. 363.

obiettio-
es Lu-
therano=⸗
runz.

Schol. I. n. 7.) in Juſtificatione peccatoris peccata
non vere delentur, & auferuntur, ſed integra in
eo remanent, & ſolum teguntur, ac non impu-
tantur. Nam I. Pf. 31. dicitur: Beati quorum re-
miſſo ſunt iniguitates, & telta ſunt peccata. Et
v. 4. Guoniam tacui, inveteraverunt oſſa mea.
Ubi Lutherus vertit, dann da ichs wolt verſchwei⸗
gen, verſchmachten meine Gebein, cui in margine

hanc gloflam afſuit: dann da ich nicht wolt beken⸗

nen, daß eitel Suͤnd mit mir waͤre, hatte mein
Gewiſſen keine Ruhe. Ke/p. Peccata teguntur non
hominibus, ſed Deo, quod vero Deo tegitur;
hoc Deo non patet, & quod Deo non patet;
Deus non videt, quod autem non videt, non

amplius eſt. Quod vero tecta ſint peccata, li-

quet, quia talis dicitur beatus, & in cujus Spiri⸗
tu non eſt dolus. Lutherus hunc locum duplici-

ter falſificavit. 1. Dum vertit: in des (Herrns)

Geiſt kein falſch iſt, cum tamen ly ejus Ny cadat
ſuper hominem —& antea nominatum, & ly-
continuet ſermonem de beatitudine hominis.
2. In verſu 3. addit particulam oppoſitionis, nie
& re⸗

&tel⸗
textun

II. bl.
laut
(ate

tum (

hane
V. 6.
cationi⸗
mhloit
ltar,
.n hor
Peckgtor
Ulremi
Mominis
Oeridd
rewic
depto⸗
noN1
tns Ne
ſt, bel
texit,
ghoch in
lurta
incnamn
Undumen
Maenlis
inanere
4d Katn
Veteren
Noya

uni ex

Atione
366. Le
1ationis
d eſt
heob,
Nennis

Oynn

t Bopte

us li
8S non i
e pos I
os ſacen

54 pecti
lue ellet.

ge non in

⸗
e

6

i

polt teſihnt
i nant
enet e
, halt i
untur
0 101 Ee,

W
Nn CNole
,ſſyrh,
ſne
5 N cadt
Clin;, C
e Dömns
dan

onls,

De Gratia Chriſti. 705

& relativam in vote: ichs, & vocem, wolt contra
textum Hebraicum 2*% 5ee .
II. Pf. 31. v. 2, dicitur: Beatus vir cui non impu-
tavit Dominus vecratum. Ubi juſtificatio adæ-
quate definitur per non imputationem peccati,
tum quia per hanc homo fit beatus; tum quia
hanc definitionem S. Paulus ipſe aſſignat Rom 4.
v. 6. Reſp. Datur ibi definitio adæquata jaſtifi-
cationis negativæ, poſitivæ vero datur ſolum
implicite, quatenus peccata mortalia non remit-
tuntur, niſi per gratiam ſanétificantem, qua ſe-
cuta homo beatus eſt. S. Paulus ex remiſſione
peccatorum infert juſtificationem poſitivam cum
illa remiſſione connexam, nam dicit beatitudinem
hominis, cui Deus accepto fert juſtitiam ſine
operibus, id eſt, ex gratia; quod probat, quia
remiſſio peccatorum fit ex gratia: ſi autem ae-
cepto fert juſtitiam, ergo eam Deus vere dat, &
non ſolum imputat. Quæ omnia confirmat tex-
tus Hebraicus, ubi habetur verbum &) remi-
ſit, delevit, abſtulit iniquitates: & verbum 882
texit, intrinſece texit: & ià imputabit,
quod intelligitur de imputatione ad poœnam. III.
Juxta S. Paulum juſtificatio fit per hoc, quod
induamus Dominum Jeſum Chriſtum Rom. 13.
Indumentum vero non tollit, ſed tegit ſolum
maculas. Keſp. S. Paulus ipſe explicat; quid ſit
induere Jeſum Chriſtum, ſcilicet interius mutari
ad ſtatum innocentiæ a ſtatu peccati, deponendo
veterem hominem, & omnem affeétum peccandi,
& novam vitam inchoando: quod quidem Luthe-
rani exponunt de ſanétificatione, quam a juſtifi-
catione diſtinguunt, ſed immerito uti patet (G.
363. Schol. 2. & F. 371.) cum definitio juſtifi-
cationis etiam ſancétificationi conveniat. IV. Ne-
mo eſt ſine peccato: & S. Ambroſius lib. 2. de
Jacob, juſtificationem exemplo Jacob ſeſe veſti-

mentis Eſau & pellibus hædinis tegentis explicat.

Reſp.
Schram Inſtit. Tehol. Tom. I. VVy

70⁰6 Caput VI.

Reſp. Nemo eſt ſine peccato veniali, (§. 349.)
bene vero ſine mortali. S. Ambrofius vero com-
parationem in eo inſtituit, quod ſicut Jacob alie-
na veſte indutus inceſſit, ita Chriſtus fatus in
ſimilitudinem carnis peccati vere languores no-
ſtros tulerit.

§. 373.
ſtifica- Quia in juſtificatione peccata non ſolum
mio non fit teguntur, (H. 372.) hinc remiſſio peccato-
per me- rum, quæ eſt juſtificatio peccatoris, non fit
ram im- per imputationem extrinſecam juſtitiæ Chri-
vutatio- . ee. .
ee „/- ſti, ſed per veram & intrinſecam juſtitiam,
ctſ ſeu gratiæ habitualis infuſionem. Catholica

S. Scripturæ teſtimoniis, in quibus homo di-
citur purgari, lavari &c. Purgatus vero &
ſanctificatus nemo dicitur niſi per aliquod in-
trinſecum, quo talis denominetur. Unde
Rom. 5. v. 5. Charitas Dei dicitur diffuſa in
cordibus noſtris: & v. 19. Sicut enim per ino-
bedientiam unius hominis peccutores conſtituti ſunt
