multi, ita per obedientiam unius juſti conſtituun-
tur multi. Ergo juſtitia noſtra eſt interna,
ſicut peccatum noſtrum eſt internum. Merito
igitur Tridentinum ſeſſ. 6. can. 10. definit:
quis dixerit, hominet ſine Chriſti juſtitia, per
quam nohis meruit, juſtificari; aut per tam ipſam
Jormaliter juſtos eſſe, anathema ſit. Et can. I1I.
Si quir dixerit, homines juſtificari vel ſola im-
putatione juſlitie Chriſti, vel ſola remiſſtone pec-
catorum, excluſa gratia . . . gquc illir inhe-
reat, anathema ſit. 2c0. Juſtificatio eſt effe-
ctus dilectionis Dei. Sed hæc non tantum
eſt affectiva, ſed effectiva efficiens objeum
. e-

hæc veritas probatur Imo. mox citatis (H. 372.)

Gdum
i C

ationi

Wol. 1.
Müllonem
eorum N
kortur lor
Ctonis
1 iet,
Ponmo N
Uee betet
(hrikns no
Eherhoe
torum K:
A eam
Detionem
gnoc etin
Chitionen
Uobis Dron
ions
rinni
us
Ctianfi
Uprehüuntur
Uto
10 fuſto⸗ 8
ittionem
Ens ſunt
1 Si Ver

ir, C 4—

r Velim
ertine
nnm fin
lonſn⸗
rgze⸗

De Gratia Chriſti. 707
1, ( , . . .
G dilectum intrinſece gratum & juſtum. Item
uk. Juſtitia Chriſti eſt cauia efficiens noſtræ Ju-
Sm ſtificationis: Ergo non eſt cauſa ejus formalis.
gvon .
l schol. I. Lutherani juxta ſyſtema ſuum (F. 363. Solyunkur
Schol. I. n. 7.) volunt veram & propriam re- opjiekio-
miſſionem peccatorum in juſtificatione fieri per os Lu-
eeorum non imputationem, unde ſormaliter juſti- therano-
Aſn ficatur homo per imputationem juſtitiæ & ſatis- „armz.
0 N factionis Chriſti. Quippe Deus neminem juſtifica-
S,uIi re poteſt, niſi aliqua in eo ſit juſtitia: quia vero
tie homo propriam juſtitiam non habet, alienam ha-
,Sejtin bere debet, quæ per imputationem ſua fiat: hinc
uſtitir Chriſtus non ſolum pro peccatis noſtris ſatisfecit,
Cüthole & ber hoc meritum paſſivum remiſſionem pecca-
(, torum & abſolutionem a poœnis nobis promeruit;
o d ſed etiam vicariam officiorum noſtrorum adim-
0S ve Pletionem præſtitit, & per hoc meritum activum 3
,u⸗ quod etiam juſtitia activa & vicaria vocatur, de-
Acolf larationem pro juſtis, & hæredibus vitæ æternæ
u. t nobis promeruit, cujus proinde juſtitiæ & ſatis-
linin factionis imputatione homo ita juſtifieatur, ut
Uin N hæc imputatio ſit fundamentum declarationis ho-
ſimſ⸗ minis pro juſto, in qua etiam formaliter juſtifi-
uſi⸗ catio conſiſtit. Quippe varii actus juſtificationem
al ingrediuntur inter ſe tamen connexi: formales
inen ſen ratio formalis juſtificationis ſunt declaratio
I. Nef pro juſto & remiſſio peccatorum, hi enim juſti-
0 Gein. ficationem in efle ſuo conſtituunt; fundamentales
ltun⸗ actus ſunt imputatio juſtitiæ & ſatisfa ctionis Chri-

Fiun i, ſti. Si vero omne id, quod juſtificationem ingre-
ft⸗ „ditur, & ab ea ſeparari nequit, formam ejus vo-
care velimus „ etiam imputatio meriti Chriſti ad

1,ie eam pertinet. Ita D. Schubert. Rationes Luthe-
Nige ranorum ſunt I. Pſ. 142. dicitur: Non Juſtificabi-
i o tur in conſpebku tuo omnis vivens. Ergo non da-

“ tur juſtitia homini intrinſeca, alias homo in con-
loe n ſpectu Dei juſtificaretur. Unde v. r. S. David
von inn petit: Exaudi me in tua, Nb. non in mea juſtitia.
6 ceclu. Keſp. Deus videt illam juſtitiam hominis intrin-

d V Vy 2 ſecam

70· 8 Caput VI.

ſecam non ex viribus naturæ ſed gratiæ compa-
ratam. Eodem modo juſtitia noſtra, non noſtra,
ſed Dei dicitur, id eſt, viribus gratiæ acquifita.
Vel David comparat juſtitiam ſuam cum illa Dei,
relate ad quam nihil eſt omnis creata perſetio.
Vel vult neminer ita eſſe juſtum, ut ab afflictio-
nibus omnibus liberari debeat. II. Rom. 5. dici-
tur: Per unius obedientiam jufti conftituuntur multi.
Et 1I Cor. r. v. 30. Chriſtus dicitur factus juſti-
tia & ſankiſicatio noſira. Et 1I Cor. 10. repre-
hendit Apoſtolus eos, qui propriam juſtitiam vo-
Innt ſtatuere: Ignorantes juſtitiam Dei, & ſuam
volentes ſtatuere, juſtiticx Dei non ſubjekti. Reſp
S. Apoſtolus intelligendus eſt in ſenſu cauſali, non
formali. Scilicet Chriſtus eſt cauſa efficiens &
meritoria noſtræ juſtificationis, quo ſenſu dicitur
Sapientia, Reſurrectio & vita noſtra. Et in al-
tero loco reprehendit Phariſæos, qui præſume-
bant, ſe poſſe viribus naturæ legem implere, &
juſtificari ſine gratia. III. Judex ignoſcens reo
non ideo jnſtitiam illi infundit: Ergo nec Deus
ignoſcens peccatori. Neſp. Diſparitas eſt, quod
juſtificatio externa & forenſis non eſt connexa
cum amicitia, ficuti juſtificatio peceatoris cum
amicitia Dei: ad quam cum natura non habeat
proportionem, intrinſece per gratiam elevari de-
bet.

An homo Schol. 2. Scotus putat de abſoluta Dei potentia ju-

abſolute
ver favo-
rem Dei
extrinſe-
cum jufli-
ſcari poſ-
Kt.

ſtificationem impii fieri poſſe per ſolum favorem
Dei extrinſecum. Negativa ſententia eſt proba-
bilior, quia Deus abſolute nequit remittere offen-
ſam fine intrinſeca mutatione peccatoris, nam
offenſam remittere nequit, niſi fiat illi pacatus,
ad quod requiritur, ut Deus illum amet: amor
autem Dei eſt effectivus, efficiens illum bonum
& gratum, quem diligit, cum ſit omnis bonita-
tis cauſa. Ex ſupponito vero, quod Deus mo-
veret peccatorem ad actus Charitatis & contri-
tionis per auxilium aétuale, non infundendo gra-

tiam habitualem, poſſet quidem peccator abſolute

ho
ia D
len eo
Ens Dir

er u
r.
titionen
Iilem
Ioad
er geit
lo ere
ono Dr
lekioni
e comn
in ingle
cte

Mo. 3.
aDloluta
in epcen
tenti el
tre il
ttet tel
Ohlat
tie wo
Opporun
Potett cl
in mation
iet hm
et ſad
on ex
die,
Eratore
WIm Phy
Antur⸗
con
KN nece
hden

De Gratia Chriſti. 70⁰9

per hos actus juſtificari inchoate & imperfecte,
quia Deo ſuper omnia dileéte uniretur, non ta-
men complete & perfecte, quia præcipuus effe-
ctus Divinæ dileétionis, ſcilicet gratia ſanétificans,
per quam Deus homini fit pacatus, non tribuere-
tur. Non obſtat I. quod privatio gratiæ per con-

Nnz tritionem deſinat eſſe voluntaria. KReſv. Deſinit
tunra quidem quoad præſentem diſpoſitionem, non vero
GHES. gquoad præcedentem, ex qua macula relinquitur
N per gratiam delenda. Non obfſtat II. quod remiſ-

n ttuom fſio peccatorum tribuatur Charitati. Luc. 7. Et
,G ſe homo Deum diligens ſit juſtus. Keſp. Tribuitur
i. dilectioni non præciſe ratione ſui, ſed ratione gra-
canlld tiæ connexz. Et diligens Deum eſt juſtus juſti-
eftceen tia implente præſens officium, non vero delente
ſne perfecte peccatum præteritum.

Gi Schol. 3. Scotiſtæ etiam docent, de potentia Dei An pecca-
en inen abſoluta peccatum actuale & habituale cum gratia teum mor-
ice in eodem ſubjecto ſimul eſſe poſſe. Negativa ſen- tale ſimul

Uo e tentia eſt communior, quia abſolute non poteſt cum gra-
s ſtare juſtitia cum injuſtitia: iniquitas cum ſanti- tia conſ-
Aα tate: rectitudo cum receſſu a rectitudine. Non ſtere poſ-
leteftut Obſtat I. quod gratia & peccatum actuale priva- ſit.
nNE tive non opponantur, quia actus & habitus non

m deſ opponuntur, imo actus v. g. temperantiæ ſtare
poteſt cum habitu intemperantiæ,. Reſp. Licet
in ratione habitus & actus non opponantur, ha-

ei Weni O ſei
lun hine dent tamen alias rationes privative Oppoſitas, ſci-
“ licet ſanétitatem & iniquitatem &c. II. Peccatum
enn “ non expellit gratiam phyſice, ſed tantum demeri-
erite „torie, nec Deus neceſſitatur gratiam auferre a
peccatore. Reſp. Non expellit quidem per for-
ſlt ns mam phyſice in gratiam agentem, expellit tamen
n mme o“ ex natura ſua introducendo diſpoſitiones cum gra-
Unn ℳ tia imcompoſſibiles. Item Deus quidem abſolute
non neceſſitatur auferre gratiam; bene vero ſi
.D ℳ hominem in mortale labi permittat.
s &n.
fnntenie,
eum i Yy 3 §. 374.

Caput VI.

§. 374.
Ad juſti- Ad juſtificationem in parvulis nulla re-
fcationem quiritur diſpoſitio. Ita conſtat ex univerſali
ee var Kecleſiæ traditione, quæ parvulos, quamvis
, u rationis impotes, hactenus baptizavit in re-
w 6ανι . .
ai/ poſitio. miſſionem peccati originalis. Unde Triden-

ſcretionis pervenerint, eſſe rebaptizandos.
Enimvero ſi inobedientia primi hominis po-
tuit illis nocere, obedientia ſecundi hominis,
qui factus eſt nobis juſtitia a Deo, illis pro-
gerit.

Bene vero 2. Ex parte hominis adulti fui compotis
in adulis. juxta communem providentiæ curſum præ-
via diſpoſitio requiritur. Nam S. Scriptura
ſpem veniæ non præbet, niſi peccatoribus
diſpoſitis. Ezech. 18. N . . impius egerit
Pœnitentiam .. vita vivet. Act. 2. S. Petrus
Judæis prædicatione ſua conterritis, ait: Ez-
nitentiam agite, & baptizetur unusquitque ve-
Irum. Akt. 8. Philippus Eunucho Baptismum

tinum ſefſſ. 7. can. 13. dicit anathema iis,
qui docuerint, parvulos, cum ad annos di-

petenti reſpondet: Si credir ex toto corde, licet.

Tritum etiam eſt illud S. Auguſtini ſerm. 15.
de verb. Ap. Qui ſecit te ſine te, non juſtifica-
bit te ſine te. Et Tridentinum ſeſſ. 6. cap. 6.
Diſponuntur autem adulti, ad inſam juſtitiam,
dum excitati Divina gratia atque adjuti, fidem

ex auditu concipienter, libere moventur in Deum.

Ratio eſt, quia forma perfecta non indueitur
niſi in fubjectum diſpoſitum: Sed gratia eſt
forma, Ergo requirit ſubjectum diſpoſitum.

3. Di-

ſeati
celin
lta l

jer 5
eſt in
llacet
Nohto
Mor.
Uer g
Gum
Moten
Deſil
It do
lum,

E,lllm.

Ham
ekeitat
5. De
e,
Odio .
inckon
Vandti

Col. 1
omi
2gnof
licord
Uare,

ere

Ui
gtio,
Ibns
Uent
Iia
In,

3. Diſpoſitiones autem in adultis ad juſti-

De, Gratia Chriſti. 711
ficationem prærequiſitæ ſunt 1. Eides, qua

credimus, vera eſſe illa, quæ Divinitus reve-
“ lata ſunt, præſertim a Deo juſtificari impium
ð per gratiam ejus, per redemptionem, quæ
le li⸗ eſt in Chriſto Jeſu: nam ſine fide nemo Deo
ſhenah placere poteſt. 2. Timor, quo peccatorum
“ noſtrorum conſideratione utiliter concutimur.

*R Prov. 14. Timor Domini fons vitg. 3. Jyer,
per quam ad conſiderandam Dei milſericor-
omiid qiam animum convertentes ſperamus, Deum
propter Chriſtum nobis propitium fore. Rom. 8.
UIS ye ſalvi falti ſumut. 4. Inchoata Dei dilectio,
ut totius juſtitiæ fontis Eccli. 2. Diligite il-
dcomi lum, & iiluminahuntur corda veſtra. Ex hoc
m enim, quod Deus miſericors peccatori poœ-
Snom nam timenti offert veniam, non ſolum ſpes
eteltck excitatur, ſed etiam tantæ bonitatis amor.
ri e . Peccati deteſtatio, quæ ex fide, timore,
„SEm ſpe, & inchoata dilectione oritur, ex quibus
6,dÿ“ odio movetur in peccatum. 6. Propoſitum
mime inchoandi novam vitam & mandata obſer-
Pitem vandi. Vid. Trid. ſeſſ. 6. c. 6.
Urler
iſerm / Schol. x. D. Schubert cum Lutheranis non negat Luthera-
0 e⸗ hominem juſtificandum prius credere, peccata ſua norum
agnoſcere, dolere, iram Dei pertimeſcere, miſe- ſententia.
ricordiam Divinam deſiderare, bene de Deo ſpe-
rare, peccatum deteſtari novumque propoſitum &.
capere debere, quia hæc omnia opus converſio-
nis & regenerationis, fine qua non datur juſtifi-
catio, ingrediuntur: nec negat his ſanétis motio-
nibus Spiritus S. hominem diſponi ad ſtudium
pietatis & habitum pie & ſanéte vivendi. Sed
quia juxta illum juſtificatio eſt remiſſio peccato-
4 rum, & declaratio hominis pro juſto, diſpoſitio-
35 VVy 4 nes

712 Caxut VI.

nes heæ neque hominem ad juſtificationem reci-
piandam aptum reddunt, neque apud Deum ſunt
cauſa impulſiva nos juſtificandi, præparant nos
tantum ad fidem recipiendam, qua ſola juſtifica-
tionem conſequimur. Hæc jam in antecedenti-
bus (H. 373.) partim in ſequentibus refutantur.

Unde eſfe-Schol, 2. Quærunt hie Scholæ, a quonam principio

Rive pro-
cedat ulti-
ma diſpo-
ſitio ad
gratiam.

actus Contritionis & Charitatis, qui uitimo ad
gratiam diſponunt, procedant. P. Contenſon pu-
tat, eos eſſie ab auxilio actuali transeunter com-
municato, quia gratia habitualis necefſario ſup-
ponit diſpoſitiones jam effeétas & produétas, cum
non recipiatur niſi in ſubjecto diſpoſito. P Gonet
vult, eas eſſe effective ab ipfa gratia habituali,
quia actus Charitatis & contritionis ſunt a ctus vi-
tales vita ſupernaturali, quæ eſt a gratia habituali.
P. Goudin docet, actum converfionis ultimo di-
ſponentem ad gratiam habitualem effeétive proce-
dere a virtute infuſa Charitatis & pœnitentiæ non
communicata per modum habitus, ſed per modum
auxilii ſeu motionis, ita ut diſponat ad gratiam,
& ad ipſas virtutes infuſas per modum habitus
conſequendas. Sed hæc controverſia magis eſt
ſfubtilis, quam utilis.

An juſtif- Schol 3. Juſtificatio impii, ſi ſumatur pro infuſione

catio fiat

Jucceſſive.

gratiæ & remiſſione peccatorum, fit in inſtanti.
Si vero ſuümatur pro diſpoſitionibus, quibus pec=
cator præparatur, licet poffit fieri in inſtanti, or-
dinarie tamen fit ſucceſſive, quia illæ diſpoſitio-
nes ordinarie tempore præcedunt gratiæ infuſio-
nem, Deinde ſi Juſtincatio ſpectetur ex parte

modi agendi, creatio eſt majus opus, quam Juſti-

ficatio: ſi vero ſpectetur ex parte rei productæ,
juſtificatio eſt majus opus creatione ob bonum
æternum in ſpe, ad quod terminatur; non ta-
men eſt quid majus glorificatione, ob bonum
æternum in re. Denique juſtificatio impii poteſt
quidem dici mirabilis, non tamen miraculoſa, quia
non fit præter communem Providentiæ Divinæ
cur-

ulltlur
ſubito
§. Dau

Inter

gbita

Guo pon
ciim,
nohis
Il ckeh
Deo erel
lcſtatere
Ttura 1.
dncia
lſt, /
(ls eu
Inaeulo
Uinit, 5
1.lg Fe
uen
lig or:
Iit: muie
di
nfcenti
r in ſer

De Gratia Chriſti. 713

onen l,. curſum, ſecus eſſet, ſi præter hunc curſum Deus
Denmſnt ſubito movet ad perfeétam juſtificationem uti
ente o S. Paulum movit.
Alfeleti⸗ §. 375.

keſtme.
n düin Inãter alias diſpoſitiones ad juſtificationem ος aαd
Pint requiſitas prima eſt Fides, (G. 374. n. 3.) juſtifica-
gteiang quo nomine Catholici non intelligunt fidu- tionem re-
mtren. ciam, qua credimus & confidimus peccata u*“ta
eiiolf nobis propter Chriſtum eſſe remiſſa: Sed al .
ctas, n di ib jtatibt bi ſiducia.
qua credimus omnibus veritatibus nobis a

lai Deo revelatis propter ejus Auctoritatem & ve-
dns Lacitatem. Ita Imo. intelligit Fidem S. Scri-

ainn. Ptura 1. Cor. 13. v. 13. ubi fidem a ſpe &
Sdeme’, fiducia expreſſe diſtinguit: Munc autem ma-
ire e gnent, fider, ſpes, charitar, tria hkæc. Ubi
nienen certe cum D. Schubert nequit intelligi fides
ene miraculoſa, cujus jam Apoſtolus v. 2. me-
li⸗ minit, & inter chariſmata eam recenſet:
mi4 V. 13. vVero agit de virtute fidei, quam a ſpe
& fiducia, que eſt ſpes certa, diſtingnit:
iftler tria hæc: & fidem & ſpem charitati poſtpo-
itm nit: major autem horum eſt Charitat. Imo
te. Eph. 3. Vv. 12. fiducia dicitur eſſe effectus
ai,*ι fidei: In quo habemus fiduciam & acceſſum in
r confidentia per fidem ejus diæ iiσ ραορ Ubi "ο
ietie per in ſenſu obvio aliquam cauſam denotat,
ali non vero, quid fides involvat; uti male ex-
in, bponit D. Schubert, putans S. Paulum loqui
heemm de fide, ſeu fiduciali apprehenſione Chriſti.
I. Certe loquitur ibi Apoſtolus de fide, quæ eſt
b bom actus intellectus, non vero voluntatis: pro-
i e fitetur enim myſterium vocationis gentium

1 . . . .
nohi ſibi a Deo revelatum, ejusque prædicatio-
ie D

⸗ TLV 5 nem

71¹4 “ Caput VI.

nem ſibi concreditam eſſe: Rogat Deum ut
Epheſii corroborentur in fide & rerum Divi-
narum Scientia. v. 12. Chriſtum habitare per
Fidem in cordibus veſtris, in Charitate radicati
& fundati, v. 13. ut pvoſſtis comprehendere..
quæ ſit latitudo &c. Rurfſus fides, qua ſalva=
mur, dicitur aſſenſus Joan. 20. V. 31. Hac
ſcripta ſunt, ut credatir, & ut eredentes vitam
habeatis in nomine ipſius. Et multoties S. Seri-
ptura fidem per ly credere exponit. Ludit
hic iterum in verbis D. Schubert, dum adiſtin-
guit inter ly credere, & in Chriſtum credere,
quod juxta ipſum ſignificat, in Chriſto fidu-
ciam ſuam collocare. Nam nullo S. Scrip-

turæ exemplo hanc explicationem probat,
quando enim S. Scriptura monet, ut Chri-

ſtum induamus, ei adhæreamus G&c. vult,
ut Chriſti virtutes in moribus noſtris expri-
mamus. 2do. Eccleſia in baptizandis ſem-
per eam fidem requiſivit, qua articulos in
ſymbolo contentos firmiter crederent, non
vero eam, qua crederent peccata ſibi eſſe re-
miſſa, nam credimus quidem in ſymbolo re-
miſſionem peccatorüm, ſed credimus per hoc,
in Eccleſia eſſe poteſtatem remittendi peccata
per Sacramenta. Item S. S. Patres fuſe re-
fert Bellarminus I. 1. de Juſtif. c. 9. Merito
proinde definit Tridentinum ſeſſ. 6. can. 12.
Ni gquir dixerit, fidem juſtificantem nihil eſſe
aliud, quam fiduciam Divinæ miſericordik vec-
cata remittentir propter Chriſtum, vel eam fidu-
ciam ſolam eſſe, qua juſtificamur, anathema ſit.
3tio. Fides qua credo, remiſſa mihi eſſe pec-
cata, eſt impofſſibilis: tum quia nullibi reve-
latum

ltum
in tey

i,

Hon d
(ata:
homo
CcuINH
ekiam
tete
Canſa

AAtjon

Obin
ſilcani
ſateton
r
!
Dpon
ſies t
Mior,
llozt.
Elel. 1
Carde
bes h
Inyite
a1n
ſ
kend

De Gratia Clhriſti. 715

Deunt latum eſt, mihi remiſſa eſſe peccata, neque
elln i⸗ in revelatione & promiſſione generali, Joan. 3.
in o. Gui credit in Filium, juſtificabitur; nam hic
e nit non dicitur: qui credit, ſibi eſſe remiſſa pec-
leice,, cata: neque in primo inſtanti exiſtentiæ fidei
ua r. homo certus eſt, ſibi remiſſa eſſe peccata,
.u cum nemo certa fide ſciat ex revelatione, ſe
ke in etiam in primo inſtanti credere, ſicut opor-
ſes⸗ tet: tum quia hæc fides confidentialis non ut
ir. Iun cauſa præcedit, ſed tantum ſequitur juſtifi-
um dlin cationem, in qua peccata remittuntur, alio-
credet quin hæc fides falia foret: ſupponit ergo ju-
iſto fa ſtificationem in fiatu, uti ipſe D. Schubert
6. Se fatetur, qui ad juſtificationem eam fidem re-
n unte quirit, qua hie & nunc credo peccata mihi
t, r remitti: ſed hæc etiam fides eſt poſterior ju-
ſtificatione, nam remiſſio præſens eſt obje-
is en ctum hujus fidei, actus autem non facit ſed
Andhetn⸗ ſupponit ſuum objectum, conſequenter hæc
tiotnt fides tanquam medium juſtiſicationis illa eſſet
et, prior, & tamen ſimul poſterior, quod im-
ſhieler plicat.
nbolof⸗ Schol. Lutherani hunc ordinem ſalutis ponunt juxta Ordo ſa-
hethe Carpovium Theol. Rev. tom. 2do. I. Deus om- mtis juxta
bent nes homines ad ſalutem vocat ſerio & ſufficienter Lathera⸗-
dipe invitando eos ad ſalutem per Chriſtum partam os
es l 3 amplectendam vel directe Evangelium claris ver-
9 Ney bis proponendo, vel indirecte ad illud quæ-
d CAn.1 rendum ducendo: Evangelium antem motiva ad
8 ih, bonum faciendum „& malum vitandum ſuppedi-
nlir tat, ex quibus novæ vires a Deo Evangeli Au-
nte Gore ad bonum homini conferuntur: quæ eſt
ſunß gratia vocans vel præveniens. 2. Deus hominem
thnd iltuminat informando & convincendo eum de ve-
ielele⸗ ritatibus ſalutaribus & legalibus V. T. & Evan-
Mipitee gelicis novæ Legis per Verbum S. Scripturæ vel
w lectum,

7¹6 Caput VI.

leétum, vel auditum, vel meditatum, quæ eſt
gratia illuminans, 3. Illuminatio de veritatibus
legalibus ſeu legalibus Contritionem generat, pec-
cata enim ſua & eorum pœnas homo ex lege
cognoſcit, ex qua cognitione triſtitiam de illis
concipit, pœnitet, metu pœnzæ promeritæ con-
cutitur, pudorem ob peccata haurit, illa efficaci-
ter cum propoſito fugiendi odit, in quibus Con-
tritio confiſtit, quam Deus per legem operatur,
& hec per gratiam conterentem. 4 Poſtquam
vero homo per illuminationem legalem ad con-
tritionem & deſiderium medicinæ ſpiritualis pro
peccatis pervenit, per illuminationem Evangelicam
ipſi in promiſſionibus Dei generalibus oſtenditur
medium, ex ſua miſeria eluétandi, ſcilicet, quod

ſatisfactionem Chriſti per fidem debeat apprehen-

dere, quod medium cognitum avide cupit, &
innixus pramiſſionibus Dei generalibus ad fe appli-
catis illam ſatisfactionem Chriſti vicariam fiducia-
liter apprehendit, & ſic in illo fiducialis fides ori-
tur, quam cum Deus gratis in eo excitet, me-
rito gratia & beneficium Divinum dicitur. Hinc
objeétum hujus fidei eſt ſatisfactio Chriſti activa
& paſſiva, quam fides eum fiducia apprehendit,
dum fatisfactionem Chriſti pro ſe quoque fieri vel
ſactam eſſe, & effectum illius ſcilicet liberationem
a reatu, & participationem ſalutis fibi a Deo tri-
bui & imputari vult. Quia vero hæc fides ſal-
vifica involvit deſiderium liberationis a reatu &
firmum propoſitum non amplius peccandi, fides
cum voluntariis peccatis ſimul confiſtere nequit,
& ideo fides ſalvifica ſtudium ſecundum volunta-
tem Dei vivendi includit & viva eſt, ſine qua
fides dogmatica mortua dicitur: quemadmodum
etiam fides ſalvifica ſine ſtudio ſecundum volun-
tatem Dei vivendi mortua eſt, nec hominem ſal-
vare poteſt. 5. AGtus, per quem fides in homine
excitatur five donatio fidei dicitur KRegeneratio,
quæ illuminationem ſupponit, & eſt a Deo per
verbum legis remote & diſpoſitive, per vevui
van-

Lve
grat
litun
Pli
ale⸗
poſi
nun
&e
Gneit
en,
lura
apir
tir,
6 he
ſun
ven⸗
der
et
atu
tutio
Fiyen
4Ppre
aſt
lat,
pera
ii
Iis
magi⸗
necel
Vverbr
home
moyv
anſen
Operr
ſhiit
erſer
em

Mi⸗

De Cratia Chriſti. 717

e e Evangelii proxime & immediate, hinc dicitur
criuthis gratia regenerans. Per hanc regenerationem tol-
t, . litur dominatus peccati originalis, & fit, ne am-
E plius peccata acétualia voluntaria ex eo oriantur,
1 E i Aadeoque mors ſpiritualis aufertur, pradueitur pro-
itr r. poſitum emendationis, homo accipit vires ad bo-
a cet num & contta malum, oritur appetitus ſpiritualis,
lbos r. & exinde fit luêta carnis contra Spiritum, homo
opentn, ducitur ad ſui abnegationem, ad vincendam car-
Poſgum nem, & ſic homo accipit vitam ſpiritualem, in-
1 cor. ſtauratur in eo imago Dei, fit nova creatura,
tnals No eripitur ex tyrannide diaboli, ponitur in ſtatu gra-
ngelem tiæ, ſit filius Dei & hæres regni cæleſtis. Porro
ſtenditut 6. hæc mutatio hominis adulti, per quam ille ex
et, l ſtatu iræ tranſit in ſtatum gratiæ, dicitur (onver-
Ppeter. ſio, quæ dicitur tranſitiva, quatenus Deus homi-
nit A nem convertit iluminando, conterendo & rege-
Rea⸗ nerando: quatenus vero homo ipſe contritionem,
mn füt⸗ & fidem vivam concipit, eſt intranſitiva, & vo-
ſes bi⸗ catur Pænitentia. 7 Illuminationem, & regene-
itet, AN rationem ſequitur guſtificatio, quæ per (ſolam fidem
tor, vivam habetur, qua ſatisfactio & juſtitia Chriſti
lizd apprehenditur. 8. Sicuti autem fides vera una
etenlt, quaſi manu Chriſtum apprehendit, & ita juſtifi-
ſeiſe cat, fic altera quaſi manu actiones Deo aceeptas
gratinen P operatur, & ita inerementum vitzæ ſpiritualis ca-
eo ti pit, quod dicitur Sandificatio, & eſt regeneratio-
ſles i⸗ nis continuatio, per quam proinde imago Dei
fertn & magis inſtauratur, quæque homini ſalvando eſt
, des neceſſaria. Deus autem eſt, qui hominem per
e negit verbum legis & Evangelii tranſitive ſanétificat,
⸗ homo vero intranſitive ſantificationem ſuam pro-
ie movet per ſtudioſam verbi Divini lectionem &
dn anuſcultationem, & crebrum exercitium bonorum
uin n⸗ operum, viéctoriam, tentationum & vigilantiam
a ſpiritualem, per quæ media homo in fide finaliter
* perſeverat & ſalvatur.
mto⸗ Schol. 2. Ordo ſalutis juxta nos Catholicos hic eſt, Ordo ſa-
Peo der uem refert Tridentinum ſeſſ. 6. cap. S. & ſeqq. 1. lutis juet
verbin uſtificationis exordium in adultis a Dei per Jeſum Catholi-
Pyer⸗ Chri- cox.

718 Caput VI.

Chriſtum praeveniente gratia & ejus vocatione
ſumendum eſt: quippe per giatiam excitantem &
adjuvantem homo ad ſuam juſtificationem, eidem
gratiæ libere aſſentiendo & cooperando diſponi-
tur. 2. Homo excitatus & adjutus hac Divina
gratia fidem ex auditu concipiens libere mo vetur
in Deum, credens vera eſſe, quæ Divinitus re-
velata & promifſſa ſunt, atque illud inprimis ju-
ſtificari impium per gratiam ejus: per redemptio-
nem, quæ eſt in Chriſto Jeſu. 3. Dum vero ſe
homo peccatorem eſſe intelligit a juſtitiæ Divinæ
timore utiliter concutitur. 4. Ad conſiderandam
tamen Dei miſericordiam ſe convertendo in ſvem
erigitur, fidens, Deum fibi propter Chriſtum pro-
pitium fore, quem proinde 5. tanquam omnis
juſtitiæ fontem diligere incipit: ac 6. propterea
movetur adverſus peccata per odium aliquod &
deteſtationem, hoc eſt, per eam Pænitentiam,
quam ante Baptismum agi oportet. 7. Hinc pro-
ponit ſuſcipere Baptismum, inchoare novam vi-

tam, & ſervare Divina mandata. 8. Hanc diſpo-

ſitionem Juſtificatio ipſa conſequitur, quæ non
eſt ſola peccatorum remiſſio, ſed & ſanctificatio
& renovatio interioris hominis per volunta-
riam ſuſceptionem gratiæ & donorum. Unde
homo ex injufto fit juſtus, & ex inimico ami-
cus, ut ſit hæres ſecundum ſpem vitæ æternæ.
Cauſa finalis hujus Juſtificationis eſt gloria Dei &
Chriſti ac vita æterna: Efficiens eſt Deus; me-
ritoria eſt Chriſtus Jeſus, qui per crucem & paſ-
ſionem ſuam eam nobis promeruit: Inſtrumenta-
lis ſunt Sacramenta Baptismi. & poſt lapſum,
Pœnitentiæ: Formalis eſt Juſtitia Dei, non qua
ipſe Juſtus eſt, ſed qua hominem juſtum facit,
qua ab eo donatus renovatur Spiritu mentis ſuæ,
& non modo reputatur, ſed vere juſtus nomina-
tur, & eſt juſtitiam in ſe recipiens ſecundum pro-
priam diſpoſitionem & cooperationem, quæ illi
inhæret, & cum qua illi habitus virtutum Theo-
logicarum fidei, ſpei & Charitatis, & virtutum
mora-

norli
Lhol.:
miens
in Virt
dortißie
nn jult
mapcate
joſtita
de hon
1 Ky⸗
e pece
iun
Mentum 1
e
lls tn
be-
tione
cOnkrito
mentale
kenpore
ſengne
Cnttiones
o eene
Menum
Cuneni,
ono
Telit e
un gfern
Criſunn
Nekceden-
deritis

omeren

1s tripl
ael,
ntis,
eNeatis
gnatie
nol

De Gratia Chriſti. 719

voenicte moralium ac donorum (§. 366. Schol. C. 368.
– Schol. 2.) infunduntur. Sic ergo Juſtificatus &
n, eilen amicus Dei factus homo progrediens de virtute
ſei⸗ in virtutem renovatur de die in diem, hoc eſt,
e Dhk mortificat mem bra carnis ſuæ, & exhibet ea ar-
norer ma juſtitiæ in ſanétiſicationem per obſervationem
Pinnst. mandaterum Dei & Eecleſiæ, & ita in ipſa
gins,⸗ juſtitia per Chriſti gratiam accepta, cooperante
teni. fide bonis operibus creſcit, & magis juſtificatur.
Dfené 10. Si vero homo ab accepta juſtificationis gratia
eDder per peccatum exciderit, rurſus juſtificari po-
drahin teſt, cum excitante Deo per Pœnitentiæ Sacra-
in / mentum merito Chriſti amifſam gratiam recupe-
unh. kare procuraverit, qui modus Juſtificationis eſt
Panns lapfis reparatio, quæ pœnitentia poſt lapſum alia
otete eſt a baptismali, & continetur non modo ceſſa-
nhol tione a peccatis & eorum deteſtatione, aut corde
ilentor, contrito & humiliato: verum etiam eorum Sacra-
Hiren⸗ mentalem Confeſſionem ſaltem in voto & ſuo
ni. tempore faciendam & ſacerdotalem abſolutionem,
ac itemque ſatisfactionem per jejunia, eleemoſynas,
edi orationes. & alia pia ſpiritualis vitæ exercitia,
H pro delenda pœna temporali poſt dimiſſam culpam
effnn & pœnam æternam in Sacramento, vel voto Sa-
ſn cramenti, includit. 1I. Hoc modo jnſtificatus
n homo ſive acceptam gratiam perpetuo conſerva-
verit, ſive amiſſam recuperaverit, proponit ſibi vi-
trene tam æternam, & tanquam gratiam filiis Dei per
nhi Chriſtum miſericorditer promiſſam, & tanquam
e mercedem ex Dei promiſſione bonis ſuis operibus &
n ⸗ meritis fideliter reddendam, quam proinde vere
nne promeretur, & ſi in gratia deceſſerit, conſequitur.
.Phln,

ang Schol. 3. Ex dictis (Schol. I.) colligitur, Luthera- Solnuntur
nde nos triplicem fidem diſtinguere: Hifloricam, quæ objeſlio-

tsſ, eſt aſſenſus propoſitioni datus ob auéteritatem lo- nes.
nmmn. quentis, qui ſi detur veritatibus in S. Scriptura
mil revelatis ob teſtimonium Divinum, vocatur fides
le i1 dogmatica: Altera eſt ſides miraculoſa, qua Deus
d miraculum facturus eſſe ab homine creditur. Ter-
oe. tia

720⁰ Caput VI.

tia eſt fides fiducialis, quæ ex illuminatione le-
gali & Evangelica & deſiderio ſalutis oritur, eſt-

(Schol. I.) quæ eſt actus voluntatis, ex notione
tamen aſſenſu ac fiducia conſtat, & dicitur ſalvi-
fica, ac ſi hominem impellat, ut actiones ſuas ad
voluntatem Divinam actu conformet, viva eſt;
& ſola ſalvat. Hanc fidem fiducialem probant I.
, Matth. 9. v. 2. Chriſtus dixit Paralytico: Confide
S& Fili, remittuntur tibi peccata tua: Ergo fides, per
quam peccata remittuntur eſt firma in Deum fidu-
cia. Keſp. Paralyticus antequam remiſſionem ac-
ciperet, habebat fidem, & tamen non credebat,
peccata ſibi remiſſa eſſe. Deinde fiducia non exi-
gitur a Chriſto tanquam ratio & conditio remiſ-
fionis peccati, non enim dicit: confide, & re-
mittentur, ſed abſolute: remittuntur, ita ut re-

remiſſionis. II. Rom. 4. v. 20. dicitur: Abra-
ham in repromiſſione Dei non hæſitavit, ſed con⸗=
fortatus eſt fide. ., ideo & reputatum eſt illi ad
juſtitiam. Reſp. Nulla hic fit mentio fidei fidu-
cialis Abrahæ: & fides dicitur ei reputata ad ju-
ſtitiam, ubi non eſt ſermo de prima juſtificatione,
cum jam antea Gen. 14. v. 19. Benedictus Deo,
adeoque juſtus fuerit, ſed eſt ſermo de incre-
mento juſtitiæ per bona opera. III. Fides eſt
ſperandarum ſubſtantia rerum. Hebr. II. v. I.

facit, ut menti firmiter hæreant, quæ non viden-
tur, & necdum exiſtunt: vel quod fides ſpei no-
ſtræ baſis ſit.
G. 376.

Sola fdles Sola Fides confidentialis non eſt cauſa
non juſti- impulſiva & diſpoſitiva juſtificationis. Pro-
Rcat. batur Imo. ex eo, quod nullus locus S. Scri-
pturzæ oſtendi poſſit, in quo dicatur, quod
ſola, & quidem illa fides conſidentfalis ia
IfI⸗

que fiducialis apprehenſio ſatisfaétionis Chriſti

miſſio ſit cauſa fiduciæ, non vero fiducia cauſa

RKeſp. Fides ſic dicitur metonymice, in quantum

liteet,
lifez
ian, (⸗
Avali
t han
Uin ze
po
citur in
Munn.
K

Chii

Nels dle
e, tin
1. dl.
eieti
9,
It, in
r.
mur
intotir
Duns e
llit
E lennn

mt:

Peondt
t 0ren
l etian
Uillam

De Gratia Chriſli. 721

mik ſtificet, imo quoties Scriptura loquitur de fide
i uüſtificante, ſemper loquitur de fide dogma-
Ri tica, (O. 375.) quæ eſt tantum aſſenſus intel-
r6 lectualis nec ſimul fiducia voluntatis: & præ⸗
anda ter hanc fidem dogmaticam aliarum virtu-
t,d, tum actus ſeu diſpoſitiones requirit: (G. 374.)
nl Ergo ſola fides non juſtificat: Deinde fides
dicitur initium juſtitiv. Rom. 4. v. 5. Funda=

nnak. mentum. I. Cor. 3. v. II. & corda purificure.
Hionnr Act. 15. v. 9. Ergo nec apprehendendo nec

ncrel, ſola juſtificat. 2do. Probatur ex P. P. S. Cle-
uron mens Alex. 1. 2. ſtrom. docet, idem prmce-
ſtio en gere, timorem &dificare, dilettionem perficere.
E, & S. Baſil. in Pf. 33. ait: Timor ſalutarie add

* vœnitentiam ducit. Unde Tridentinum ſefl. 6.
. „ can. 9. guis diverit, ſola fide impium jusſli⸗=

e,d“ Ncari, ita ut intelligat, nihil aliud requiri,
1/ 4 . . . . .
n e. Auod ad juſtificutionis gratiam conſequendam coo-
totites veretur, & nulta ex parte neceſſe eſſe, eum ſuc

uen voluntatir motu præparari, anathema ſit. 3tio.

Decens eſt, ut homo, qui propriis actibus
igei⸗ perdidit juſtitiam, ad hanc recuperandam,

s le iterum per proprios prioribus oppoſitos
,n. diſponat: Sed homo peccando non tantum
nes agit contra fidem, ſed etiam contra amorem
venene &timorem Dei, Ergo non tantum per fidem,
Gts“ ſed etiam per timorem, ſpem & amorem
amiſſam juſtitiam recuperare debet.

Schol. Lutherani cum Catholicis docent, cauſam Soloumtess

8 ali efficientem Juſtificationis eſſe Deum; meritoriam abjeltio-
oſs. Dre Chriſtum: inſtrumentalem eſſe Sacramenta, ſed neés La-
6t ſolum quatenus per Verbum Dei excitant in no- therano=
els . 8 bis fidem: materialem animam hominis: finalem gum;
= glo⸗
t Schram Inſiit. Theol. Ibm. l 22

72²22 Caput VI.

gloriam Dei & hominis ſalutem. Formalis vero
juxta Lutheranos eſt declaratio peccatoris pro ju-
ſto & remiſſio peceaterum (SG. 273. Schol. I.)
juxta nos eſt gratia ſanctificans animæ inhærens:
cauſa denique impuliiva ſeu diſpeſitiva tenens ſe
ex parte heminis, quæ Deum ad'nas juſtificandum,
ſeu declarandum nos pro juſtis movet, eſt ſola
fides confidentialis, quæ licet ſit viva, & in pri-
mo juſtificationis a du habeat efficaciam & virtu-
tem bona opera faciendi, & excitandi ſtudium
pietatis, & quando homo juſtificari pergit, ipfſa
bona opera non deficiant, non tamen juſtificat,
quatenus efficax eſt per opera & charitatem, ſed
ſola juſtificat, eaque quæ forte connexa ſunt, ad
juſtificationem nihil cooperantur: Cum econtra
juxta nos non ſola fides, ſed & aliæ virtutes,
ſpes, Charitas &c. (§. 374. n. 3.) fint cauſa di-
ſpoſitiva juſtificationis. Pro Lutheranis videntur
ſtare ſequentes rationes. I. Rom. 3. v. 28. docet
S. Paulus, juſtificari hominem per fidem, ſine ope-
ribus legis, ubi opera expreſſe excludit: & c. 1.
dicit: juſtus fide vivit. Et Tridentinum Sefl. 6.
cap. 8. docet, nihil eorum, quæ juſtificationem
præcedunt, ſive fidem, ſive opera juſtificationem
promereri. Item S. Auguſtinus l. de fid & operi.
c. 14. dicit: Sciat quisque per fidem ſe poſſe juſti-
nicari, etiamſi legis opera non praceſſerint: ſequun-
tur enim juſiificätum, non præcedunt juſtificandum.
Ergo ſola fides, non vero aliarum etiam virtu-
tum actus, imo nec fides, quatenus eſt bonum

.

opus ſecundum legem fidei ſed intuitu juſtitiæ

Chriſti juſtificat. &. ν. Apoſtolus loquitur de fide
per charitatem operante,-& excludit opera, qua-
tenus in ſe ſpeétata nullatenus ad juſtitiam perdu-
cunt, ſed omnem vim a præveniente gratia acci-
piunt. Gratis autem per fidem juſtificatur homo,
licet juſtificationem timor, ſpes, dilectio, & con-
tritio præcedant, quia ipſa Fides eſt donum gra-
tuitum. Tridentinum loquitur de operibus ſine
