Rota Chri- S. Thomas diſerte docent, Chriſtum nihil omni⸗
Gi ad 1b⸗- no ſcripfifle. Refert quidem Eunſebius I. I. Hiſt
Sar us C. 13. Epiſtolam Jeſn Chriſti ad Abgarum regem
Benutnia Edeſſenorum miſſam. Verum illam ſpuriam &
ſuppofititiam efle probat tum filentium Evange.
iſta⸗

EMarur
nia in
fum:
NX E
uum g
in cceln
denm
rem (
ei pro
bulss co
Ii. Eee
IOrices

CHidn
Ueliate,
Cligebat
Iunl
n anct
tün (re
1 Actne
lun erit
V I. Un
Nen ſar
um 5.
1.1. Ho
, ut D
Elin,

hritt
4 ſecl e
1 ens,

Mtce,

De Incarnatione verbi Divini. 591

liſtarum & reliquorum Patrum Veterum: tum
quia in ea citantur verba illa ſaltem quoad ſen-
heting? ſum: Beati, qui non viderunt, & crediderunt,
Pei ort Ex Evangelio S. JCannis longe poſt ſcripto:
tum quia Chriſtus in illa epiſtola modo poſt ſuum
in cœlum alcenſum Abgaro ſanitatem per S. Thad-
dæum reddendam ſcribit, quod erat contra mo-
rem Chriſti: tum quia in tota hiſtoria, S. Thad-
dæi profectio, adventus Edeflam &c. multis fa-
bulis conſtant, uti notat Nat. Alexander tom. I.

iutre hiſt. Eccleſ. tum quia alias hæc epiſtola inter Ca-
Ain nonicas relata fuiſſet.
le F. 335.
Pl Chriſtus officio Doctoris non tantum im⸗ Olriſtus
1, mediate, ſed etiam mediate fungebatur. Nam ahicto Do-
ſe mn Colligebat ſfibi ſelectum diſcipulorum nume: snn
nwen rum, qui perpetui vitæ comites, & ſermo- og los
ann4 num auditores ita inſtituebantur, ut alios & fun-
bamm,A etiam docere poſſent. Hos Chriſtus in ter- gitur.
ſui ris adhuc degens ad prædicandum Evange-
ſun: lium emittebat: Matth. 10. v. 5. Luc. 10.
mn V. 1. Mandavit etiam illis, ut poſt aſcenſio-
hes nem ſuam ad omnes gentes pergerent, illas
0 finn Evangelium docerent, & baptizarent Matth.
Nined 28 v. 19. Quod munus, ut implerent, Spi-
MundD ritum S. cum donis fuis illis dedit. Act. 2.
t. a v. 1. Horum opera alii rurfus inſtituti ſunt,

voNAH. . DeI4
1ita, ut Evangelii præcones mundo nunquam
elent d geſint.

G. 330.
ninn l ee 8 ,5
onm Chriſtus non ſolum ſacerdos & Prophe- Chriſtus
el ta, ſed etiam ſummus Rex eſt, non ſolum ſt Kex.

ut Deus, ſed etiam ut homo vi unionis hy-

D RK 63
ie pofiaticæe. Sic Pf. 2. V. 60. dicitur: Ego au-
un i, F tem

Quotu-
plex ejus
re giusn.

592 Caput V.

tem conſtitutur ſum rex ab eo ſuper Sion mon-

tem ſanltum eius. Sed non eſt conſtitutus rex
ut Deus, quem titulum ex natura Divina
habet: Ergo ut homo. Hinc Luc. r1. LDabit
iIli Dominus Weus ſedem David patrir ejus, &
regnabit in domo Jacob in ternum. Et ficut
Magi Matth. 2. v. 2. & joan. I. v. 45. &
populus regiam ejus poteſtatem agnoſcebant.
Joan. 6. v. 15, ita nec Chriſtus improba-
bat ſententiam Joan. I. v. 5o. licet regis ter-
reni gloriam refugeret Joan. 6. v. 15. Sum-
mum autem regem Chriſtum eſſe confirmat
S. Scriptura Apoc. I. v. 5. Übi dicitur Prin=
ceyr regum terræ. & c. 19. v. 16. Keg regum
& Dominur dominantium. Ratio eſt: Rex eſt,
qui ſupremo entium intelligentium dominio
gaudet: ſed Chriſtus illo gaudet, nam An-
geli boni miniſtrabant illi. Matth. 2. v. I11.

mali ad ejus imperium corpora oblſeſſa relin-

quere debuerunt Marc. 9. v. 25. & ſi Angeli
hominibus præſtantiores (H. 182.) Chriſti im⸗
perium in ſe agnoverunt, quanto magis ei
fubfuerunt homines; Ergo eſt verus Rex.

Schol. Chriſtus quatenus Rex ſummus eſt, rationa⸗
les tantum greaturas regit; quatenus vero ſupre-
mus eſt omnium Dominus, non tantum rationa-
les ſed omnes creaturæ liberrimo ejus arbitrio
& illim tatæ poteſtati ſubſunt, fub quo reſpectu
omnia etiam bruta pedibus eſus ſubj'eéta funt
Pſ. g. v. 6. & ſicuti vento & mari Matth. 8. v. 26.
ſic omnibus etiam reliquis irrationalibus & inani-
matis rebus, uti aquæ Joan. 2. v 9. Morbis & ipſi
morti. Luc. 7. v II. potentiſſime dominatur.
Triplex autem regnum Chriſti diſtingui poteſt,
ſcilicet regnum potentiæ, in quo creaturæ u⸗
nales

eg

It tale⸗
tionale

füp

Cn
Eeggonn
Cum Oehl
EAngeo
11
ſun, lel
Ckiitus
Wias,
uj gu

luls

Pronnin
Rinin
ee hni

1 M.
Donm, n
te Chri
e D.
ok matt,
latione
qan
UIn, gu⸗
3. E
Dlg, ſe⸗
o. tur

De Incarnatione verbi Divini. 593

un nales ut tales: regnaum gratiæ, in quo eredentes,
Nſichue. ut tales: & regnum gloriæ, in quo creaturæ ra-
gtak Di tionales, ut operum ſuorum mercedem conſeeutæ
Nc. t.4 ülli ſabſunt.
Ciriris . & 337.
n. Ur .

Cum Chriſtus ſit ſummus Rex & habeat Chriſtus

reghum gratiæ, potentiæ & gloriæ (J. 336. capus
Enlen cum Schol.) eſt caput Kccleſiæ, hominum, Zccleſic.
1 & Angelorum. Et I. quidem Eccleſiæ Eph. I.

„ v. 22. Ipfum dedit caput ſuper omnem Eccle-

. I) 6O Ham, guc eſt corpus ipſius. Ratio eſt, quia
Chriſtus habet dotes ad caput morale neceſ-
E farias, nam donis gratizæ aliis ſupereminet 5
ler glenus gratich & veritatis. Joan. I. Cum mem-
ee Pris luis fidelibus conjungitur, & eſt exem-
* plar omnium prædeſtinatorum. Ram. 8. v. 29.
uin

„Et denique in membra ſua interiorem gra-
rei tiz ſubminiſtrationem influit. Eph. 4. v. 15.

41NdH 2. Eſt caput hominum tum ratione cor- Homi-
CH porum, quatenus aliquem influxum ex cor- eNse
oN pore Chriſti percipiunt, ut ſint arma juſti-
etusu tiz Deo. Rom. 6. v. 13, & ut aliquando
poſt mortem reviviſcant. Rom. 7. v. II. tum
ratione finis & beatitudinis ſupernaturalis,
ad quam ordinati ſumus, & ratione medio-
rum, quæ nobis ſanguine ſuo acquiſivit.

3. Eſt caput Angelorum, non ſolum ut Angela-
Deus, ſed etiam ut homo, tum præeminen-rum.
tia, caput omnis principatus & poteſlatis. Col. 2.
v. 10. tum auctoritate & poteſtate: In no-
minek Jeſu omnt genu ſtebtatur, ccleſtium, ter-
reſtrium & infernorum. Philipp. 2. V. 9. Er .

Schram Inſtit. Theol. Lom. 1. Pp

594 Caput V.

Subjeſtit ſeibi Angelis, & Poteſtatibur, & Vir-
tutibur. I. Pet. 3. v. 22. tum multiplicis gra-
tiæ largitione, nam Eph. 3. cum S. Paulus
dixiſſet, datam ſibi gratiam in gentibus
evangelizare divitias Chriſti, ſubdit: M in-
noteſcat Principatibus & Poteſtatibus in cœleſtibus
per Eccleſiam multiformir ſapientia Vei. Ergo
Principatibus gratia hæc a Chriſto conceſſa

fuit, ut plura gratiæ myſteria cognoſcerent,

An Chri-
ſtus caput
haretico-
rutms.

quæ antea valde obſcure cognoſcebant. Ra-
tio eſt: Angeli & homines unum corpus
Eccleſiæ conſtituunt, quatenus omnes ordi-
nantur ad unum finem ſeu viſionem beatifi-
cam: ſed Chriſtus eſt corporis hujus caput:
(n. 1I.) Ergo etiam Angelorum.

Schol. Chriſtus eſt actn caput fidelium in mortaß

exiſtentium ſaltem ſecundum quid, quia actu in-
Auxum Chriſti capitis participant, habent enim
fidem ex meritis Chriſti, & actu pertinent ad Ec-
cleſiam: (§. 24.) quia tamen in mortali exiſten-
tes Chriſto non perfecte uniuntur, nec perfecte
ab illo vitam ſpiritualem participant, ſunt mem-
pra Chriſti tantum ſecundum quid, & imperfecte.
Hæreticorum vero etiam occultorum Chriſtus
non eſt actu caput, quia nil ad vitam ſpiritualem
pertinens in eos influit, cum initium vitæ ſpiri-

Et Ange- tualis fides ſit. Deinde Chriſtus ut homo ita eſt

caput Angelorum, ut ipſis tamen gratiam & glo-

lis merue-
rit glo- ram eſſentialem non meryuerit, ſed tantum acci-
riam. dentalem. Nam Luc. 2. Angelus ad paſtores ait:

natus eſt vobis hodie Salvator. Upi S. Bernardus
hom. B. ſuper Mifſſus ait: Nobis, inquam, non An-
gelis quoque, qué cum magnum haberent, varvu-
lum non requirebant. Certe Chriſtus pro Angelis
non fuit mortuus, & Angeli ante merita Chriſti

per paſſionem conſummata glorificati funt, ergo

non per merita Chriſti.

§. 338.

fa
lanben
wo okie
Dus opn
ſeryance
Hine
un 14
ig mnea
Chiſtus
,ulalem
los len
Nuth .
n Dei
Uinmn ol
Mige
Ainfia,
luie ii
Riguri
linr Altmn
n tin
Enu

Regun
6 Chrig

De Incarnatione verbi Divini. 595

, G G. 338.

iſis Officium regium Chriſti exigebat, ut ſa- Chriflus
nsl lutaribus legibus ſuos gubernaret, imo ad eſt Legiis
R& nhoc ofiicium omnes actiones pertinent, qui- lator.
el bus opus eſt ad Eccleſiam plantandam, con-
niis ſervandam, amplificandam, defendendam.
HNinc Chriſtus eſt Legislator noſter. Nam

den Joan. 14. ait Chriſtus. Si diligitis me, man-
e Jjata men ſervate. Multa autem præter fidem
ean 1 Chriſtus de moribus ſanxit, ſic Legem na-
um turalem in Decalogo contentam ad Chriſtia-
uge nos quam maxime pertinere declaravit:
en beni-

nden Matth. 5. Won veni legem ſolvere, ſed adim=
s n Dere. Deinde eandem legem in cordibus ho=
wmwinum obliteratam explanavit, & perfecit.
mm Denique leges tulit de Baptismo, S. S. Eu-
b Cchariſtia, Matrimonio & aliis Sacramentis.
ebe Unde Tridentinum ſefl. 6. can. 21. definit:
rirtu i quis dixerit, Chriſtum Jeſum a Deo homini-
mi , pus datum Juiſe, ut redemptorem, cui fidant
re . . » . 9

inm non etiam ut Legitlatorem, cui obediant, ana-
Einle⸗ thema ſit.
un Urſt⸗ Regum etiam eſt, judicium agere; quia Chriſtus
nt, ergo Chriſtus eſt verus Rex, (H. 336.) eſt Judex
guntt Judex vivorum & mortuorum. Sic Joan. 5. S ,
n, v. 22. MWegue enim Pater judicat quemquam, & mor-

eien, ſed omne judicium dedit Eilio. Et v. 27. Ppte- uoruitis

tem, Natem dedit ei, judicium facere, quia Eilius ho-

os minis ſt. Id eſt, quia homo factus eſt, &
un e, eatenus eſt hominum Salvator, Paſtor, Rex
nn

. & Legislator. Salvatoris enim eſt, obtem-
iin, 4, perantes ſibi in gloriam adducere, inobedien-
19 P P 2 tes

596 Caput V.

tes excludere: Paſtoris eſt, oves ab hæ-
dis ſegregare: Regis, rationem a fubditis
exigere, Legislatoris, transgrefſores poena,
obedientes præmio afficere.

An Chri- Schol. Regnum Chriſti ſpirituale eſſe, cujus finis

ſtus re-
gnum
temporale
habuerit.

eſt futura vita, ex dictis conſtat. An vero Chri-
ſtus etiam jus regium temporale habuerit, diſpu-
tant Theologi. Multi negant, quia S. Scriptura
Chriſto ſolum regnum ſpirituale tribuit, maxime
cum Chriſtus ipie Pilato confeffus ſit, regnum
ſuum non eſſe de hoc mundo Joan. 18. v. 36. Item
S. Ambroſius Il. 3. in Lucam ait: KRegnum ſuum
non erat de hoc ſæculo. S. Hieronymus in c. 22.
Jerem, non erat terrenum. Et quia nec erat Rex
Judæorum, nec aliarum gentium, nec bæredita-
ria ſucceſſione, nec eleétione populi, nec jure
belli, nec jure Patris, a quo tantum regnum ſpi-
rituale accepit. Alii econtra volunt, Chriſtum ha-
buiſſe jus regium temporale & poteſtatem in to-

tum univerſum excellenti quedam modo, tum

quia ſe tanquam regem a folvendo cenſu immu-
nem declaravit Matth. 17. V. 24. & Apoc. I. V. 5.
dicitur Princeps regum terræ; tum quia ſi non
fuiſſet Rex temporalis ut homo, in iis, quæ non

ſpectant ad regnum ſpirituale, homines illi obedien-

tiam denegare potuiſſent, quod abſonum eſt. No-
tant tamen hi Theologi, quod Chriſtus ab exer-

citio hujus juris abſtinuerit, & nullum temporale

regnum adminiſtraverit, tum quia hoc decuit

Chriſtum, qui propter altiores fines ut Sanctifica-
tor & Redemptor &c. venerat: tum quia hoc.

exercitium non bene convenifſet cum exemplis
patientiæ, Paupertatis, humilitatis, obedientiæ.
Unde habuit ſolum poteſtatem generalem non

præjudicantem particulari poteſtati regum tem-

poralium, nec uſui eorum circa eorum regnum,
cum Chriſti poteſtas altioris & univerſalioris of-
dinis jurisdiétionem regum temporalium non de-

ſtruat, ſed magis firmet & ſtabiliat. .
“ F. 340.

Ut
Lxinan
ſmilit
Ut Nome
jus en
tina

ter dtks
Teitins
UI

futth.

Ventes.
tio ens
cationis
Uomilia
CNn.
ts ens
Maratoo

Ll. (

tradunt
4 halis

geliſtis
Pho len
Chriſi
kornn
Re: ho⸗
Int,

De Incarnatione verbi Divini. 597

N 0
1 Ndn K. 34
s tn. Ut vero hæc officia Chriſtus impleret, Satus

Exinanivit ſemetipfum ſormam ſervi accipient, in einani-
ſimilitudinem hominum fabtus, & habitu inventus tionis
ut homo. Philipp. 2. v. 8. Actus primus hu- Curiſti.
jus exinanitionis fuit conceptio ejus in Bea-
g in tifſima Virgine Maria (F. 290. & ſqg.) Al-
bim ter actus fuit Nativitas ejus in ſtabulo (§. 295.)
ertius Actus fuit ejus Circumciſio Luc. 2.
⸗ ubi illi nomen jJeſu ſuaviſſimum impoſitum
nes fuit. Quartus Præſentatio ejus in Templo.
dth Luc. 2. v. 22. Quintus Fuga in Ægyptum.
berdah Mlatth. 2. v. 13. Sextus Subjectio erga pa-
ed n rentes. Luc. 2. v. 51. Septimus Converſa-
guaß tio ejus privata usque ad annum trigeſimum.
Rens OQéttavus varia incommoda tempore prædi-
nc i cationis. Nonus acerbiſſima ejus paſſio &
cll inn- humiliatio usque ad ignominioſam mortem.
crucis. In his tamen omnibus radii Divinita-
tis ejus ſemper emicabant, uti patet ex tota
narratione Evangelica.

Schol. Chriſtus crucifixus eſt 8 Kal. Aprilis, ita Tempus
tradunt Tertullianus contr. Judæ. c. S. Canon Pa- Cyucifi-
ſchalis S. Hypoliti M. S. Auguſtinus I. 18. de Civ. g onis
c. 54 Ven Beda de Rat. temp c. 28. Vetuſtiſſima Curiſti.
Martyrologia. Vid. Acta Bollandi t. 3. Mart. Hora
Crucifixionis Chriſti a S. Marco aſſignatur c. 15.
v. 25, hora tertia: a S. Joanne vero c. 19. V. 14.
hora quali ſexta. Pro conciliandis autem his Evan-
geliſtis Petavius vult apud S. Joannem in autogra-
pho legi: hora quaf tertia. S Auguſtinus cenſet,
Chriſtum crucifixum eſſe hora tertia lingua Ju-
deeorum, quando clamabant: Crucifige, Crucifi-
ge: hora vero ſexta manibus eorum. Baronius
putat, hora tertia Chriſtum condemnatum, ſexta

P p 3 cru⸗

598 Caput V.

Anima
Chriſti ve-
re ad in-
Jferos de-
Jcendit.

cruciſiæxum, nona mortuum eſſe. Tenebræ vero
in morte Chriſti non tantum fuper ſolam Ju-
dæam, ſed ſuper univerſum orbem expanſæ fue-
runt, de quibus vide diflertationem D. Calmet.

Chriſto in cruce mortuo Anima ejus vere
ad inferos deſcendit, id eſt, ad inferiores ac
profundiores terræ partes, ut Sanctos V. T.
ibi detentos liberaret. Nam I. Petri 3. v. 9.
dicitur: Hir, qui in carcere erant, Spiritibus

veniens, prædicavit. Et S. Paulus Eph. 4.

v. 9. Quod autem aſcendit, quid eſt2 niſi quia
S deſcendit primum ad inferiores partes terræ.
Et Pl. 15. MWon derelinques animam meam in
inſerno ) &τι , nec dabis ſanttum tuum videre cor-
ruptionem DrG. Quod S. Petrus Act. 2. v. 27.
Chriſto adaptat, ubi cum S. Petrus v. 24.
Quem Deus ſuſcitavit, reſurrectionem: & per

illud: MWon dabis &c. incorruptionem: & per:

Won derelinques &c. deſcenfum ad inferos,
Jolutis inferni doloribus, aperte diſtinguat, de

ſola reſurrectione & incorruptione intelligi

nequit, ſed de deſcenſu ad inferos, quo no-
mine non venit ſepulchrum, quia non ani-
ma, ſed corpus jacet in ſepulchro. 24o. Pa-
tet ex Symbolo Apoſtolorum, ubi eſt hic ar-
ticulus: Deſcendit ad inferor, qui licet in Sym-
bolo Nicæno & Conſtantinopolitano non ex-

primatur, ab iis tamen non excluditur. 3tio.

ita docent Patres. S. Ignatius ep. ad Trall.
Deſcendit ad infernum ſolur, egreſſus autem cum

multitudine. S. Irenæus lI. 4. cont. har. c. 27.

Tertullianus l. de anima. Origenes tom. in
oan.

An. 5
Ii inſefo
inc. 4.
r, l
Potko ne
Chrun
inktro

(ANtiO

Pecialis
fitu I. n
gunturd
os h
inroſibi
Ceodotn
Olo una
lieltur
Aoc.
Iun Chrn
I p
Lnapin
Fren
Augu
In
Rol. Cdk

105 vari

tuIIN nO
üulerni

Naſlos,

(cinani

elehre
A
nmton
ſencere
Tünerus

oe

De Incarnatione verbi Divini. 599

lnen Joan. S. Cyrillus Jeroſ. catech. 4. Deſcendit
un; ad inferos, ut & illinc juſtos liberaret. S. Hier. ,
Neen in c. 4. Eph. Inſeriora terræ infernur accipi-
zur, ad gquem Dominus noſter ſalvator deſcendit.
Porro nomine inferni non intelligitur ſepul-
chrum Chriſti, nam in Symbolo deſcenſus
meer ad inferos a ſepultura diſtinguitur. Nec In-
em carnatio vel exinanitio ejus, quia pro hac
nte ſpecialis eſt articulus: Qut conceptus eſt de Spi-
etis, ritu J. natus e Waria Virgine. Nec intelli-
, Gi guntur dolores damnatorum a Chriſto perpeſſi,
IS H quos Chriſtus ſolvit, & quibus illum teneri,
6 impoflibile fuit. Act. 2. v. 24. nec ad ſatisfa-
Gtr m ciendum pro nobis requirebatur, utpote pro
nnum quo una ſanguinis gutta ſuffecerat. Nec in-
niſtnme telligitur infernus damnatorum, ſed limbus
G qui Luc. 16. ſinus Abrahæ vocatur, quo ani-
ee Waf Chriſti localiter deſcendiſſe, dogma eſt
fidei, ait Nat. Alex. Theol. Dogm. & Mor.

I. r. Scripturæ ſacræ teſtimoniis jam citatis,
n, & unanimi Patrum conſenſu firmatum: uti
eSE Præter allegatos docent S. Hilarius in Pſ. 138.
Kineonee .
e ini S. Auguſtinus ep. 164. c. S§. S. Leo ep. ad
n Turib. S. Gregorius l. 12. Moral. c. .
5,, Schol. Calviniſtæ deſcenfum animeæ Chriſti ad infe- Calvini-
1n 1 ros varie interpretantur. Nonnulli eum a ſepul- ſtarum &
tura non diſtinguunt. Alii volunt eſſe cruciatus Luthera-
1I. inferni & damnatorum a Chriſto pro nobis in oruce norum
tetin⸗ paſſos. Lutherani aliqui volunt eſſe ſummam Chriſti opinie.
ommer exinanitionem & humiliationem tum corporis in
n t. ſepulchro detenti, tum animæ tam acerba patien-
ine tis. Alii vero aſſerunt, Chriſti animam in locum
II. damnatorum deſcendiſſe, ut ibi Triumphum ſuum
N oſtenderet. Sed hi ex diétis refutantur: ſicut &
. 1441 Grunerus & Seilerus, qui hunc articulum fidei in

ſuo Catechismo omiſit.

9 “ Pp 4 §. 342.

Ewaltatio
Criſti.

600 Caput v.

§. 342.
Opere redemptionis per mortem Chriſti
abſoluto nulla amplius aderat exinanitionis
caula: unde mox ſequebatur Exaltatio Chri⸗
ſti. Hujus Imus Actus fuit Refurrectio a
mortuis, cujus hiſtoriam & teſtimonia legi-
mus. Matth. 28. Marci 16. Luc. 24. Joan. 20.
Act. 2. V. 32. 2dus Aſcenſio in coœlum. Mar-

cCi I0. v. 19. Act. I. v. 9. Ztius Seſſio Chriſti

Solvuntur
objeklio-
Res sontra
Reſurre-
Rionem

Chriſti.

ad dexteram Patris. Eph. I. v. 20. Rom. 8.
V. 34.

Schol. Deiſtæ in Reſurrectionem Chriſti arma con-
vertunt; ut ipfius hiſtoriæ factum ſuſpeétum &
dubium reddant. Woolſton de mirac. Chriſti op-
penit I. Si Chriſtus poſt reſurrectionem non viſus
eſt Sacerdotibus & Phariſæis, neque in locis
publicis apparuit, nec in conſpectu plurium ho-
minum, amicorum & inimicorum e ſepulchro
egrefſus eſt, ſequitur eum plane non reſurrexiſſe.
Verum Chriſtus a mortuis reſurgens non hoſti-
bus ſuis neceſſario & congruenter apparuit, ſed
iis ſolum, qui hanc reſurreétionem ſuam certiſſi-
me probare poterant, fſcilicet diſcipulis fuis.
Nam hi deſtinati erant, ad eam prædicandam,
cujus proinde omnimodam certitudinem habere
debebant. Huic procurandæ ſufficiebat apparitio
Chriſti vivi, norant enim, quod Jeſus fuerit vir
ſanétiſſimus a præſtigiis ad fallendum alienus.
Econtra Judæi evidentifſima Chriſti miracula ſper-
nebant, quæ diabolicis artibus afſcribebant, qui-
bus proinde etiam reſurrectionem Chriſti tribuiſ-
ſent. Deinde Judæi veritatem reſurrectionis Chri-
ſti aperte cognoſcere poterant: cuſtôdiebant enim
ſepulchrum per militées Romanos, ſignabant lapi-
dem, adeo ut nec vi nec frande quidquam ten-
tari poſſet: verum bis omnibus non obſtantibus
Chriſtus reſurrexit, corpus ejus in ſepulchro non
. apba-

6pparnui

kutre

Crreum
pon ſol
ex fatio

feri ce

bieit
in Epu
o in
tlun
leponen
d ſne
beptiot
præde⸗
ince adt
0NIS
000 Ch
ne &
vidiſte⸗

iſſe

Ranten
it, ne⸗
io.
ekeriſe
Mond
kuntel
iet
tionem
Negare
non et
ratione
intinis
Dote c
erunt

Okenik
eximit
Laltucnlc
Relunne
kirontt⸗
14. un
Clhun. N
SeloChen

10. MN!

i arma
lpeſtum
e. Chritio
en on N
le n 1
1 Porun
ne ir
n keſuner.
1s ton
ſen tel
Heſls 6

Nriml

Mönen e

C .
Hett

nisCNH.

De Incarnatione verbi Divini. 601

apparuit, ex ipfis igitur factis ſuis eum vere
reſurrexiſſe concludere debebant. Proinde ipſæ
circumſtantiæ reſurreétionis Chriſti tales erant, ut
non ſolum ex teſtimonio Apoſtolorum, ſed etiam
ex ratiocinatione ex illis circumſtantiis duéta, po-
ſteri de reſurreétione ejus convincerentur. II.
Objicit Edelmanuus in confefſſ fid. Corpus Chriſti
in ſepulchro reconditum terræ motu illo tempore
orto in viſceribus terræ abſorptum efſſe Verum
ſi ullum adfuiſſet hujus ſciſſuræ veſtigium, Judæi
ſepulchrum apertum & vacuum coram intuentes,
id ſine dubio diſcipulis Chriſti objeciffent: qua ex-
ceptione utique, ſi poſſibilis fuiſſet, Apoſtolorum
rædicationem magis ſuſpectam reddidiſſent. De-
inde adverſarii fatentur, hunc terræ motum Chriſti
corpus abſorbentem eoipſo tempore ſactum eſſe,
quo Chriſtus ſe reſurrecturum prædixerat. Ita-
que & hanc telluris concuſſionem Chriſtum præ-
vidiſſe, & Deum permiſiſſe aut omnia ita diſpo-
ſuiſſe oportet, ut præfinito tempore evenirent.
Si autem Chriſtus prævidit, certe non fuit impoſ-
tor, nec falſa eſſe potuit ejus reſurreétionis præ-

dictio. Si ſecus, & tamen Deus permiſiſſet, aut

effecifſet, ut terra hoc tempore mota corpus Chriſti
abſconderet, Deus ipſe hunc errorem, ſcilicet Chri-
ſtum reſurrexiſſe, ſua mirabili providentia promo-
viſſet. Apparitiones Chriſti poſt ſuam reſurrec-
tionem in Evangelio relatæ, quibus fidem prudens
negare non poteſt, corpus ejus a terra abiorptum
non eſſe aperte probant, cum econtra ſine omni
ratione temere dicatur ab adverſario, terræ motu
intimis ejus viſceribus illud immerſum fuiſſe, ut-
pote cujus aflerti nulla firma argumenta ab illo
afferuntur.

ð
en rn⸗

Pp 5 CAPUT

Eratiœ
deſinitio.

Ewplica-
tio.

CAPUT VI.

D E ,
GRATIA CHRISII.
G. 343.

ructus Incarnationis ſunt dona Gratiarum
H ex illo Myſterio emanantium. Eſt au-
tem Gratia Chriſti donum Dei gratuitum
ſupernaturale homini lapſo conceſſum per

merita Chrifti Domini, in ordine ad ſalutem

&thol. I. Gratia dicitur ex eo, quod gratis detur,
Triplici vero modo ſumi poteſt. I. Late pro
dono naturali gratis conceſſo, qualis eſt creatio
vel conſervatio, quam non meruimus. 2. Stri-
ctius pro dono ſupernaturali ad ſalufem æternam
ordinato independenter a meritis Chriſti conceſ-
ſo, qualis fuit gratia Angelorum & primi paren-
tis in ſtatu innocentiæ. (G. 329. Schol.) 2. Stri-
ctifſime, quam modo definimus. Et hæc dicitur
I. donum gratuitum, ut oſtendatur gratis dari.
Dicitur 2. fupernaturale, ut diſtinguatur a donis
naturalibus creatione, conſervatione, ſanitate &.
Gratia vero eit donum ſupernaturale non ſolum
improprie, quaſi aliquam tantum, non vero om-
nem creatarn naturam ſuperet, uti videre intuiti-
ve ſubſtantinm ſgiritualem eſt fupra conditionem
hominis mortalis, non tamen Angeli; ſed pro-
prie, ita ut excedat omnem naturam creatam &
creabilem. Et quidem gratia non eſt tantum do-
num ſupernatiirale quoad modum, quaſi eſſet do-
num naturale collatum modo ſupernaturali, uti
ſuſcitatio Lazari, quæ ſecundum ertitatem, ſek-
loet

H

eet vita
Gns eam
a ſopen
emn, Ita,

Iuturali

tonum el
non pron
kelndet in
fäntum
eſt Aucto
nem inti
to cone
Nine gn
npt
Deter 4.
Nijn frtu
Uellie. D
n pierna
unhom

l, En
ſinn, d
at: Ki⸗
CAntem.
Vidiur in
in ſuin
lakiunlt
ſomilter
ftillte
Utl virtut
coneuttit
her eam
Opera!
keiteſer

Mentum

d contr.
teni⸗ „ 4
Mite a
A dekn
nleal

Caput VI. De Gratia Chriſti. 603

= Hicet vitam redditam eſt quid naturale, licet mo-
dus eam reddendi fuerit omnino ſupernaturalis:
ſed ſupernaturale quoad modum ſimul & entita-
— teupm, ita, ut non ſolum conferatur modo ſuper-
naturali vires naturæ excedente, ſed etiam ſit
donum elevans & ordinans creaturam ad Deum,
rnon prout eſt Auctor naturæ, hoc eſt, quatenus
1871 relucet in operibus ſuis ſeu creaturis, & per eas
tantum abſtractive eſt cognoſcendus: ſed prout
eſt Auétor gloriæ in ſe ſpectatus, & per viſio-
nem intuitivam poſſidendus. Dicitur 3. homini

1Ciim lapſo conceſſum, ut oſtendatur, gratiam eſſe ma-
n. Ur xXime gratuitam, ſiquidem donum inimico datum
gratui magis eſt gratnitum, quam ſi non inimico detur.
elum Dicitur 4. meritis Chriſti, ut diſtinguatur gratia

Aünten hujus ſtatus a gratia Angelorum & ſtatus inno-
kln centiæ. Dicitur s. in ordine ad ſalutem ſeu vi-
tam æternam, quia gratia eſt ſemen gloriæ, qua-

gets den dins hominem ad illam elevat, movet ac diſpo-
.lite it.
4 e Schol. 2. Gratia Chriſti generatim dividitur in exte- Muiſio
Ae riorem, qualis eſt Incarnatio & Evangelii prædis gratig.
fen zem catio: & interiorem v. g. fidem, gratiam ſanctifi-
riti onr cantem. De interiori hic agimus, quæ rurſi us di-
pirig⸗ viditur in gratiam gratis datam. & gratiam gra-
) 2 ium facientem. Gratia gratum faciens eſt duplex,

ter dein habitualis & actualis. Habitualis duplex eſt, una
gui formaliter ſanctificans ſeu juſtificans, qua homo

ur 105 ſit juſtus formaliter, altera complete ſanctificans,
ſmninntl uti virtutes infuſ?,. Gratia actualis eſt, quæ
1on 1 concurrit efficienter ad juſtiſicationem „ quatenus
reto⸗ ber eam Deus movet ad vitam pie inſtitnendam
imi⸗ & opera bona, quibus vel diſponimur ad gratiam
den habitualem, vel eam conſervamus, vel ejus aug-
eſr mentum meremur. Sive juxta S. Auguſtinum
1. 4. contra duas ep. Pel. eſt inſpiratio ſanttæ dile-
ii Rionis, vt cognita ſanfkto amore faciamus. Ubi
ei nomine dilectionis bonam voluntatem, pium ani-
uce 4 mi affeétum & boni amorem accipit. Gratia
5 actualis alia eſt operans, praveniens, ſeu excilans,
titalenn,

* quæ

604 Caput VI.

quæ facit, ut homo bene velit, & applicat in-
telle tum & voluntatem ad agendum, ut homo
in bono torpens excitetur: alia eſt adiuvans, coo⸗: Dantu
perans ſeu conçomitans, quæ eſt auxilium ſuper- 1 pnwo⸗
naturale ſeu actualis Dei influxus, quo cum in- ſ 6
telleétu & voluntate ad agendum applicatis pro- un Gonn
ducit a dionem, & quo voluntas libere conſentit Alorump
gratiæ excitanti. Unde gratia adjuvans realiter s datx,
diſtinguitur a gratia excitante, nam excitans ſub- (icuntor

inde prævenit omnem noſtram deliberationem & nis inn
conſenſum prioritate temporis aut naturæ, adju- “
vans vero libherum voluntatis conſenſum ſecum d N

habet, prout eſt a Deo influente & efficiente illum Moyen
conſenſum: hanc gratiam nonnulli etiam vocant Apokolus
ſubſequentem: D. Habert vero de grat. Chriſt. ſub- ct: Aii
JBequentem vocat auxilium Dei ſupernaturale, quo imnten
firmatur voluntas in bono propoſito, & adjnuva- knzeon
tur, ut illud ad executionem perducat. Sic Deus im; al
illuminando intelleétum & movendo voluntatem ntittun
inſpirat affectum jeſunandi: En gratia præveniens, M, Alj
excitans & operans: voluntas libere conſentit M, A
inſpitationi Divinæ, & cum actuali Dei influxu ſin Grni
proponit jejunare: En gratia adjuvans, coope- nn i
rans & concomitans: ſed uberiori indiget auxilio, vIN
ut actu jejunet, quia in executione major eſt dif- b
ficultas, quam fſi homo ſuperaverit, erit gratia It Tos in
ſubſequens. Hæc diviſio gratiæ in operantem & (mhlt der
cooperantem proprie quidem tribuitur gratiæ ac-. , gvo⸗
tuali: adaptatur tamen etiam a S. Thoma gratiæ nes
habituali, quæ quatenus hominem juſtificat, &
animam Deô gratam reddit, dicitur operans, quia Hruent
hunc effectum formaliter præſtat: quatenus vero Whenkian,
in genere cauſæ efficientis eſt principium operandi it Diyin⸗
& dignificandi opera meritoria, poteſt dici gratia (lltitur
cooperans, quia hunc effectum non ſola, ſed cum (imibns
libero arbitrio efficit. Denique gratia actualis ſive ro g
excitans ſive adjuvans ſive ſubſequens ſubdividi- 8 i
tur in ſußicientem & eßicacem, de his omnibus Wintel
modo pluribus agendum eſt. nonn,
e⸗
K. 344.

De Gratia Ceriti. 605

G§. 344.

Dantur gratiæ gratie datæ, quæ per ſe Damtur
& primo ordinantur ad ſalutem aliorum, & novenm
ſunt dona fupernaturalia indebita ad ſalutem gratiæ
aliorum primo deſtinata. Dicuntur autem gra-grats
tis datæ, quia alio nomine proprio carent: Aata.
dicuntur datz ad ſalutem aliorum ratione
finis immediati, licet ille, qui eas habet,

t Dature

lnins iis ad propriam ſalutem uti pofſit & debeat.
efen. Novem Gratias gratis datas enumerat S.

ctem Apoſtolus 1. Cor. 12. Diviſiones grutiarune
at (rid ſunt : Alii per Spiritum datur ſermo ſapientic,
rntntde alii autem ſermo ſcienti, ſecvndum eundem pi-
,ds rvitum; alii fides in eodem Spiritu, alii gratia
nat ſanitatum, alii operatio virtutum, alii PBrophe-
na ne tia, alii diſcretio Spirituum, alii genera lingua-
int rum, alii interpretatio ſermonum. Ratio eſt:
uN quia gratiz gratis datz dantur homini, ut
ueee aliorum ſaluti conſulat; hoc autem fieri ne-
fcen quit, niſi res Divinas perfecte cognoſcat,
ee ut alios inſtruere poſſit, ad quod requiri-
, tur, ut bene teneat principia rerum Divina-
in rum, quod fit per Fidem: ut eliciat conclu-
Nnmſ ſiones ex his altiffimis principlis, & media
n, congruenter ordinet ad finem, quod fit per
uroen daptentinm: ut ope rerum humanarum expli-
que cet Divinas, quod fit per Scientiam. 2. Re-
ne quiritur, ut ea, quæ novit, convenienter au-
paeteſe ditoribus proponat, ad quod neceſſe eſt,
e“ ut illo idiomate loquatur, quod ab audien-
e, tibus intelligatur, quod præſtat Interpretatio
od ſermonum, & donum linguarum. 3. Requiri-
tur, ut ea, quæ profert, confirmare pofſſit:
8 queold

6 0r6 Caput VI.

quod fit, ſi morbos miraculoſe curet: unde
gratia ſanitatum: vel prodigia patret, unde
operavio virtutum: vel ſi futura prædicat, un-
de Prophetia: vel corda ſcrutetur, unde

diſeretiei Spirituum.

An plures Schol. r. Wellarminus & Suarez putant, S. Apoſtolum
Erati
Bratis
datæ.

ſamoſioi es tantum gratias gratis datas recenſuiſſe,
unde Sua rez llis adjungit Characterem Sacerdo-
talem: Juiu isdictionem in foro interno: & aſſiſten-
tiam Spiritins S. datam Eccleſiæ ac ſummo Ponti-

frci. Sed hæc non ſpeétant ad gratias gratis da=

tas, ſed ad tniniſtrationem & operationem, quæ
in eo a gratiis gratis datis diſtinguuntur, quod
hæ tantum importent actum manifeſtativum fidei,
miniſtratio auéctoritatem exercendi actum in or-
dine ad alios involvat, operatio autem ſit mini-
ſterii executiv. Aliquæ ex his gratiis gratis da-
tis ſunt in homine per modum habitus, uti Fides,
Sapientia & Scientia, interpretatio ſermonum, &
donum lingnarum, quibus homo ad arbitrium
ſuum uti poteſt: aliæ ſunt per modum motionis
aftualis, quæ producéto effectu ſtatim deſinunt,
uti gratia ſanitatum, operatio virtutum, donum
Prophetiæ & diſcretio ſpirituum. In Chriſto vero
propter unionem hypoſtaticam omnes fuerunt per
modum habitus. Fides vero ſumpta pro gratia
gratis data denotat ſpecialem illuſtrationem, per
quam quis redditur idoneus ad proponenda my-
ſteria fidei. Eodem modo Sapientia & Scientia,
quatenus reddunt hominem facile mobilem a Spi-
ritu S. ſunt dona S. Spiritus: quatenus vero red-
dunt idoneum ad alios inſtruendos, ſunt gratiæ
gratis datæ. Gratia ſanitatum & operatio virtu-
tum differunt in eo, quod in gratia ſanitatum re-
luceat præcipue Dei benignitas erga miſeriam ho-
minis, quæ per modum beneficii allicit ad fidem:
in operatione virtutuum relucet Omnipotentia,
queæ per modum prodigii ad fidem provocat.

l 2, 6
P Ciferun,
Perſe ptin
Uetis lat
pout elt
n tantt
tetore
Aions or
Gnin An
MWarentn

De he
Uio dee
fun haben
lictut: l
Nen miſt
lſecnt,
Nt Arg
Eli ij g⸗
t fillt.
Uer/tin,
uin /,
Eterna fer
il ifi, 8
lnitione
N iunt, gi
uf Aperi
n Giceß
Iredend
. Ratia e
Nugiun
(uiftut

De Gratia Chriſii. 6 ⁰07

I h Sckol. 2. Gratia gratum faciens & gratis data inter Differen-
Uet, ſe differunt I. ex fine, quia gratia gratum faciens tia inte-
Nrrirs per ſe primo refertur ad propriam ſanétificationem, grat/as
gratis data ad alienam. 2. Gratia gratum faciens, gratis
temn,1 prout eſt formaliter gratia ſanéctificans, eſt pro- datas &
pria tantum juſtorum: gratis data in injuſto & gratum
peccatore reperiri poteſt. 3. Gratum faciens eſt facientem.

altioris ordinis & perfeétionis, quam gratis data;
ttlifg quia illa per ſe nos Deo conjungit; hæc ſolum
keren he interventu gratiæ gratum facientis.
no:Eil⸗
ſummici 4.
“ S. 345.
foren Siſne ſpeciali gratiæ actualis interioris au- &nvaua

eturee Xilio nec fides ſupernaturalis, nec ejus ini- aftualis
anch tium haberi poteſt. Nam Imo. Joan. 6. v. 29. 4d fdem
“ dicitur: Hoc eſt opus Dei, ut credatie in eum, & ejus
igi⸗ guem miſit ille. 1. Cor. 7. v. 25. Miſericordiam nitiang
u,uils conſecutus aà Domino, ut ſim fidelis, ubi obſer- neeſſaria
emem vat S. Auguſtinus 1. de præd. S. S. c. 3. Fi- .
Aim gdeli ergo datur quidem, ſed data eſt etiam, ut
ni éſſet fidelis. Eph. 2. v. 8. Gratia ſalvati eſtis
per fidem, & hoc non e vobis, Vei enim do-
nCine mum ſt. Nec dicas, hæc intelligi de gratia
sie externa revelationis, & prædicationis Evan-
aon gelii. Nam Eph. 1. Apoſtoluß orat, ut Deus
fnimne det illis Spiritum Sapientie & revelationis in
ohgetu agnitiont ejus, illuminatos ogulos cordis eorum,

1 i 4 3 .* . . )
lng ut ſciant, quœ ſit ſpes vocationis éjus. Et Act. 16.
rugnn Deus aperuit cor Lajdiæ, intendere his, guc a

thii Paulo dicebuntur. Item gratia interior fidei
i ad credendum necefſaria diſtinguitur expreſſe
bium, a gratia externa prædicationis 1. Theff. r.
i Evangelium noſtrum non fuit in ſermone tantum,
l ſed in virtute & Spiritu J. quo movente Theſ-
n ſalonicenſes fidem ſuſceperant. Nam I. Cor. 4.
V. 7.

608 Caput VI.

v. 7. Quid haber, quod non accepiſti? Quo fe-
Niimonio, ait S. Auguſtinus de præd. S. S. c. 3.
Ivſe comicétus ſum, eum ſimiliter errarem, putans
fidem, gqua in Deum credimus, non eſſz domum
Dei, ſed a nobis eſſe in uobis. Hinc. 1. Cor. 3.
Non ſumus ſuſſicienter, aliquid cogitare eo nobis,
quaſi ex nobis, ſed ſufficientia noſtra w Deo eſt.
Ex quo ita argnit S. Auguſtinus de præd.
c. 2. Credere nihil alind eſt, quam cum aſſen-
ſtione cogitare: Ergo ſi non ſumus idonei aliquid
cogitare e nobis &c, proſeſlo non ſumus idonei
credere aliquid quaſi ex nobitmetipſig, quod ſine
cogitatione non goſſumus, ſed ſuſſicientia noſira,
qua credere incipiumus, e Deo eſt. 2do. Patet
ex Patribus, quos citat S. Auguſtinus 1. de don.
perſev. c. 19. S. Cypriano 1. 3. ad Quirin.
