culatæ Conceptionis &c. idem Clemens 1709. or-
dinario loci præcepit ut ſevere eum reprehende-
ret, qui verba adulterari præſumpfit, & illam
editionem ſupprimeret. Deinde licet fub titulo
immaculatæ Conceptionis B. V. feſtum celebrare-
tur, non ſequitur, quod ipfum myſterium tan-
quam de fide certum Eccleſia ſtatuat: poteſt enim
Eccleſia Conceptionem immaculatam religioſe ac
pie colere & colendam proponere ex ſola certitu-
dine morali. & prudenti judicio, quod tali cultu

digna ſit. quin res ipſa tanquam de fide certa ſta-

tuatur. Nihilominus eſt ſententia moraliter certa,
Catholicæ plebis, & omnium Catholicarum Aca-

demiarum communis, & ſedis Apoſtolicæ argu-

mentis apertis innixa, Beatiſſimam Virginem
Mariam nunquam contraxiſſe peccatum originale,
cujus hanc rationem profert Scotus: Beatiſſimam
Virginem ſine originali peccato conceptam fuiſſe,
Patuit Deus facere, & hoc redundat in honorem
Filii, ac cedit in majorem Matris Dei perfeétio-
nem, nec ratio, nec S. Scripturæ vel Eccleſiæ
authoritas obſtat, adeoque voluit Deus, ergo fe-
cit. Deinde Beatiſſimam Virginem etſi nunquam

peccati mancipium fuerit, Jeſus Chriſtus redemit:

Perfectus autem Redemptor fuit, cujus partes
erant, aliquem perfecte redimere, id eſt, ab omni
Ff 2 Poena:

men debi-
tusm pro-
vimum
illud con-
krahendi
habuit.

Caput W.

pœna: Cum vero carere Dei gratia vel momento
temporis, ſit graviſſima pœna, decebat, ut effet
aliqua creatura, nec ſane alia, quam ſanctiſſima
Dei Mater, quæ nequidem puncto temporis eſſet
Deo inviſa, ſed per Chriſti merita quolibet mo-
mento ab omni culpa & odio Dei libera, adeoque
ſine originali concepta, qnod poſtulabant tria
Chriſti attributa perfeétiſſimi Pacatoris, Mediato-
ris, & Benefactoris Non obſtat I. quod ad
Rom. 5. omnes in Adam peccaſſe dicantur: nam
ſolum ſequitur, omnes peccafſe quoad debitum,
non vero quoad actualem incurrentiam, adeoque
omnes in ſenſu accommodo, non abſoluto. Eo-
dem modo Chriſtus pro omnibus mortuus eſt,
non quod omnes eſſent peccatores actu, ſed de-
bito & exigentia. Non obſtat II. quod Beatiſſi-
ma Virgo prodierit ex ſemine corrupto, nam
corruptum ſolum fnit, ſi ſeétemus conceptionem
materialem, non vero ſi formalem & gratiam at-
tendamus. Neon obfſtat III. quod ſic Beatifſima
Virgo redempta non fuiſſet: Redempta enim fuit
non redemptione liberativa, ſed præſervativa:
Redemptio quippe non ſemper actualem captivi-
tatem ſupponit, ſed ſufficit debitum eam incur-
rendi.

Qug ta- Schol. 3. Quærunt ulterius Scholæ, an Beatiſſima

Virgo habuerit debitum proximum contrahendi
peccatum originale. Reſpondetur communius af-
Eirmative, tum quia alias non fuiſſet proprie a
Chriſto redempta, utpote non comprehenia ſub
objecto redem tionis, ſcilicet ſub peccato Adami,
quatenus eſt peccatum naturæ: tum, quia ſi Ada-
mus non peccaſſet, Beatiſſima Virgo habuiſiet jus,
accipiendi juſtitiam originalem: Ergo quia Ada-
mus peccavit, illa habuit debitum contrahendi

originale, eoipſo, quod deſcenderit a ſemine cor-

rupto deſtituto vigore juſtitiæ originalis propa-
gativo: Certe eoipfo quod Beatiffima Virgo ex
ſpeciali privilegio ab originali præſervata fuerit,
ſupponitur eam ſub lege comprehenſam iſe⸗
ec

Vm

Ner ol
litam
lit in
tionm
mIm 1
Non de
turam
tum e
Une
grttin
tan,
c1. N
Ien:
ns eſt
Clnat:
kegt ir
extrin
Akot. 4.
wento
w c
negt
limedtn
tanie
t in
Vicacian
ſinglin

Edes
ument

Domane
etltenti
igin
Lis Po
Cie
prn
atem
nten
10 1
ſe

De mundo viſibili, opere ſex dienum, &c. 453

non Nec obſtat J. pro Beatiſſima Virgine legem illam
tr i latam non fuiſſe: nam pro ea quidem lata non
fufihk fuit quoad executionem, bene vero quoad obli-
ellaniee gationem. Non obſtat II. quod debitum proxi-
cer mum ſit ſaltem umbra peccati, quæ matrem Dei
ei lo

nen decet Nam eſt umbra peccati inficientis na-
turam non perſonam, nec eſt coactio ad pecca-

leben

6, N tum contrsbendum, ſed tantum ad ejus debitum.
1 qn Unde etiam Beatiſſima Virgo nunquam fuit ſfine
entmen gratia quoad perſonam, ſed ſolum quoad natu-
dd keinn ram, euzæ tamen denominatio fuit mere extrinſe-
ll, Mer ca. Non obſtat III. quod B. V, non habuerit fo-
lm mitem: Ergo nec debitum proximum, quod vi-
noInIi 6 Hus eſt. Verum hoc falſum eſt; fomes enim in-
ku, ſit⸗ clinat ad peccatum, ita ut ſimul ſuppoſito inhæ-
0s Berd- reat intrinſece: debitum vero proximum ſolum
to, I extrinſece denominat.
de chol. 4. Ordinis militaris S. Georgii equites jura- Licet vo-
ean⸗ mento ſe obſtringunt, ſeſe vitam & ſanguiner tunz; ſan-
leheni pro defenſione Immaculatæ ſine labe originali eetgzche
Dn enm Conceptionis B. V. profouſnuros. Contra hoc ju- pium pro
rinilſi ramentum & votum ſangninarium pugnat Mura- tuenda
len tin torius, ſen Lamindus Pritannus, de ingen. mode- imacu-
em rat. in Relig neg. 1. 2. c. 6 vocatque illud per- jata Con-
. vicaciam. Verum hoc juramentum & votum ceptione
an Benie ſanguinarium efſle licitum, patet I. Ex eo, quia . .
colne ſedes Apoſtolica hunc Ordinem Equitum hoc ju-
onphist ramento ſe obligantium approbavit 2 Certa eſt
let on Romanorum Pontificum & Eceleſiæ propenſio in
pheten, ſententiam, Beatiſſimam Virginem eſſe fine labe
Aritoi Originali conceptam, unde hæc ſententia eſt ma-
in gis probabilis, magis pia, & moraliter cerfa: .

Ergo licet pro ea defendenda mortem oppetere.
Quippe pro exercenda virtute licet mori: Sed
qui prudenter exiſtimat, ſfibi certam eſſe hanc ve-
ritatem de immaculata Conceptione B. V. exercet
virtutem, dum jndicio moraliter certo, & veri-
tati ad majorem Dei gloriam pertinenti aſſentitur,
ergo licet non teneatur pro ea mori, poteſt ta-
men ſe juramento obligare, ut pro ejus defen-
FI 3 ſione

PFer pecca-
tem
Adam ju-
ſitiam
ongind-
lem ver-
didit.

454 Caput IV.
fione moriatur, quia hoc modo juramentum eſt
de re licita, & majori bono virtutis. 3. Ecclefia
laudat illos ſanétos, qui a Tyrannis occiſi fue-
runt quia omittere nolebant actum alicujus vir-

tutis, a quo tamen ceſſare poterant, uti Virgi-

nes, qui maluerunt mori; quam nubere: cum
igitur ſententia de immaculata Conceptione ſit
magis pia, quam contraria, licet eam pro vitan-
da morte quis ſequi poſſit, licitum eſt juramen-
tum, pro ejus defenſione ſanguinem profundendi.
Notat tamen Benediétus XIV. in opere de Cano-
niz, hominem pro hac ſententia morientem non
fore Martyrem, quia moritur pro veritate non-
dum ab Eccleſia de fide definita, adeoque deeſt
cauſa ad Martyrinm requiſita. Hinc Theophilo
Raynaudo talem verum Martyrem eflſe aſſerenti
flentium a ſede Apoſtolica fuit impoſitum. Hoc
idem, ſeilicet talem Martyrem non fore, evincit
Muratorius ſuis rationibus. .

. H. 268.

Natura humana per peccatum Adæ juſti-
tia originali, gratia ſanctificante, virtutibus
& donis ſupernaturalibus ſpoliata fuit. Pa-
tet ex Concilio Arauſicano can. 2. & Tri-
dentino ſefſ. S. can. I. anathema illis decer-
nente, qui dixerint, primum hominem per
peccatum non amiſiſſe ſanctitatem, & jukti-
tiam, in qua conditus fuerat: ſed Adami
peccatum in poſteros ejus & totam naturam
humanam traducitur: (G. 264.) Ergo illa
juſtitia originali &c. per illud ſpoliata fuit.
Hinc Rom. 3. v. 23. dicuntur omnes peccaſſe
& carere gloria Dei. Per idem peccatum
natura humana vulnerata fuit in potentüs
naturalhbus; & quidem vulnere ignorantiæ,
quo

Dr mun

(o heb
luln: V.
untas ²
coneupil
ls immo
latoni ee
aibili
i. Ite
lelcende

Uos
ii udo
SriE
hlushe
te l p
ita AWoe

eo,

Tendon
Symct
le Morte

. Une 6,

Con oel
Eotten

Ium,

tütamn.

De mundo viſibili, opere ſex dierum, Gc. 455

nammd quo hebetatur ratio ad cognoſcendum ve-
zlh rum: vulnere malitiæ, quo retardatur vo-
luntas a proſecutione boni honeſti: vulnere
concupiſcentiæ, quo appetitus concupiſcibi-
lis immoderate fertur in bonum delectabile
rationi contrarium: vulnere infirmitatis, quo

Ubeten an
ceptleA 1 C H .
e iraſcibilis torpet ad proſecutionem boni ar-
Am. dBui. Ita P. P. colligunt ex parabola hominis
kiril deſcendentis a Jeruſalem in Jericho. Luc. 10.
e e Ci .

F. 269.

Mors corporis, Ignorantia, Concupiſcen- Eænæpet-
Ed tia, pudor nuditatis, morbi & reliquæ hu- cati ori-
tum. h jus vitæ miſeriæ ſunt conſequentiæ & poenz ginalis.
de,em lapfſus humani & peccati originalis. De Mor-
te I. patet Gen. 2. V. 17. ubi Deus Adamum
ita allocutus eſt: In quacunque die comederis
e eo, morte morieris. Hebr. à) D mo-
riendo morieris. Targum: eris reus mortis:
Symachus, mortalis eris. Quod autem hoc 2
de morte corporis intelligatur patet ex illo:
Terra er, & in terram ibis. Nec poteſt dici
cum Socino, Gen. 3. v. 17. declarari ſolum,
mortem non eſſe ponam peccati, ſed termi-
num, ad quem pœna duratura eſt: vel in-
tentari mortem tantum violentam ſen imma-
turam. Nam ex dictis liquet, quod de
morte proprie dicta, & non violenta loqua-
tur.

.

AIlgnorantia eſt poœena peccati, nam hanc
ſanat gratia Chriſti per mentis illuminario-
nem, ergo eſt vulnus & poena peccatf. item
Adamus ante laplum animantibus nomina
FKf 4 pro-

456 Carvut W.

proprla fine difficultate impoſuit, quod nos

nonniſi poſt laboriofa ſtudia poſſumus.

3. Concupiſcentia eſt pozna peccati: Sic

Apoſtolus Rom. 7. v. 23. gemit: Video aliam

legem in membris meis, repugnantem legi mentit

mec, & captivantem me in lege pectati, qu&œ ſt
in membris meit. Jac. I. Vv. 14. Unurquirgut
tentatur a concupiſcentia ſua abſtraltus & ille-

us: deinde concupiſcentia cum conceperit, parit

veccatum. Cum ergo concupiſcentia pugnet
cum bono, cum ad peccatum inclinet, ma-
lum, adeoque pœna peccati eſt.

4. Pudor nuditatis eſt pœna peccati: Nam

Gen. 2. v. 25. Adam & & Eva nudi non eru-.

beſcebant: poſt peccatum vero aperti funt
oculi eorum, fcilicet, ut turpis nuditatis pu-
dore afficerentur, & ideo ad eam tegendam
ex foliis ficus conſuerunt fſibi perizomata
He lumbaria, ſubligacula. Gen. 3. v. 7.

5. Morbi & reliquæ hujus vitæ miſeriæ
ſunt pœna peccati, illis enim homo in ſtatu
innocentiæ fubjectus non fuiſſet.

Solvun ur Sschol. Pelagiani negant mortem, ignorantiam, Con-
objektio⸗
nes.

cupifcentiam, & pudorem nuditatis efſe poenam
peceati, quibus fubſcribunt Sociniani I. quia
mors homini naturalis eſt. Verum immortalita-
tem homini conceflam ex gratia fäaiſſe in ſtatu
innocentiæ §. 259. diximus. II. Ignorantia in
Adamo non fuit ante lapſum, ſed ſeduétus fuit,
poſtquam per fuperbiam jam peecaverat. III. In
ſtatu innocentiæ Concupiſcentia & libido ita vo-
luntati fubdita fuiſſet, ut nunquam poſlet ſollici-
tae nolentem, ita ut ſine omni noxia cupiditate
illa homo uteretur, ficuti manibus & pedihus.

.

Vm

II. 0.
led ad⸗
lt, ei

Om

worten
Hiniber
ſenln a
Pos ſon

he,

AIIibus
Wrnt
AHhn
ſo iſi

Ine 15

1 , ſil

V ſlem

ſelent,

Ktol .
es m
Nemn pen
Ne Vide
Ctttumn
detet tl
non ve
Cfnnin
Crudel
tali 3
Abiron
hoe.
dii⸗
Aet
Therun
ut

De mundo viſibili, opere ſex dierum, & . 457

Aod IV. Concupiſcentia non eſt naturalis appetitus,
m ſegd addit inordinationem, qua rationem antever-
tit, eique repugnat.
Nc.t
Viutiz F. 270.
egund . .
li, l Omnibus hominibus moriendum eſt. Pſ. Omnihus

u 38. GHuis eſt homo, qui vivet, & non videbit morien-
d mortem? Hebr. 1I. Statutum eſßt omnibut ho⸗ dum eſt.
nl,1 minibus ſemet mori. Hæc verba in generali
ie ſenſu accipere nihil prohibet, Ergo de omni-
ien bus funt accipienda. Deinde ſententia mor-
tis lata eſt in omnes Adæ poſteros: Ergo in
omnibus executioni mandabitur. Utrumque
aA affirmat Apoſtolus I. Cor. 15. v. 22. Jicut in
üun en Adam omner moriuntur, ita & omnes in Chri-
NMek io vivificahuntur. Accedit S. Thomas, qui
lttse in c. 15. ep. Cor. I asct. 8. ait: Licet hœc lit-
nn tera, ſeilicet, non odher meriemur, non ſit con-
enumd. tra fidem, tamen Eccleſia magir acceptat primam,
,3 feilicet, quod omnet moriemur, ſive reſurgemuf.

te IH Schol. Cajetanus docet, non omnes omnino homi- An ali
nno in nes morituros, & morte mediante ad beatitudi- non
nem perventüros. I. Qaia Henoch translatus eft, mar:
ne videret mortem Hebr. II. quod idem de Elia
certum eſt Verum translatus eſt Henoch, ne
deret eo tempore mortem, quo alii videre 101
non vero ut penitus evaderet. Nam conf
omnium fidelium ſenſus, quod Henoch & l
crudelitatis Antichriſti ſævitiam in ſua adhuc mor-
tali carne fint paſturi. II. Num. 16. Dathan &
Abiron dicuntur vivi in infernum deſcendiſſe. Et
Apoc. 19. de Antichriſto, & ejus pſeudo-prophe-
ta dicitur quod vivi miſii fint in ſtagnum ignis.
Sed Dathan & Abiron vivi ad gehennam non per-
venerunt, quia terra ſe occludente ſuffocati ſunt:
Et Antichriſtum D. Jeſus Chriſtus interficiet Spiri-
FTI S tu

Vi-

*

5

458 Loaput I. nm

tu oris ſui. III. 1. Cor. 15. V. 51. ubi nos legi-
mus: omnes quidem reiurgemus, ſed non omnes
immutabimur: Græci codices habent non omnes

quidem dormiemus, omnes tamen immutabimur. bere
Conſentiunt verſiones Syriaca & Arabica, & vi- in e
detur hæc leétio vulgatæ præferenda tum quia éà ſe
Apoſtolus in toto hoc capite de reſurreétione bo mnuit ſe
norum traétat, non vero de illa malorum, queod e Mia
tamen foret, ſi legeremus: omnes refſurgemus: Uuls
tum quia Apoſtolus agens de reprobis nunquam ſe
utitur verbo in prima perſona, ſed in tertia, unde l N
dixifſet; omnes quidem reſürgent, ſed non omnes Mi
immutabuntur. Verum lectio vulgatæz cum plu- ( 10
ribus Codieibus græcis retinenda eſt, & juxta e t
citatam etiam leétionem ſenſus eſt: non omnes Si, 1.
dormiemus, id eſt, non diu mortis ſomno tene
5„ 5 fe
bimur, illi Ccilicet, qui vivent in adventu Domi- Alafhln
ni: non autem dicitur: non omnes moriemur, (eidlio
ita ſcilicet, ut nonnulli brevi iterum reſurgant. ut ,
ol le

ſhe

malis in prima perſon erit, uti Kom. 14.
Ommes ſtahimus ante tribikhal Dei. IV. 1. Thefſſ 4.
poſtquam dixit Apoſtolus: mortui qui in Chriſto
Junt reſurgent primi: deinde nos qui vivimus,

Deinde Apoſtolus non * de bonis æque ac

qui relinquimur, fimul rapiemur cum illis. Uhi een
innuit, eos qui adveniente Chriſto in extrema unfe
judicio vivent, mortuis reſurgentibus conſocian: Um
dos, & in regnum Chriſti transferendos eſſe. (aoen
Sed reſpondet S. Auguſtinus l. 20. de Civ. c. 20. n igne
quod rapiendi cum Chriſto in aera in ipfſo raptu, am
vel ante raptum per ignem conflagrationis mori- ſenlte
turi ſint. V. In ſymbolo profitemur venturum Gdocent
Judicem vivorum & mortuorum, Aſt per vivos non 1
intelliguntur ii, qui nunc vivunt, & impoſterum ſolnn
vwivent, vel ii, qui vivent judicii ſignis jam ap- Cant
parentibus & deinde morientur. . e
lrci.
Mi

e

J. 271. ur

De mundo viſibili, opere ſex dierum, Sc. 459

R nos⸗
Anonome §. 27 1.
non On e e11
Rmistn Peccati originalis poena poſt mortem præ- Pena pec-

Ne LCipua eſt poena damni ſeu privatio vitæ æter- cati ori-
hmd næ, five viſionis beatificæ. Ita Tridentinum g'nalis
neirne innuit ſeſſ. 5§. can. 4. 5. Et Innocentius III. oN. mor-
lom,dH in c. Majores, de Bapt. definit. Poœna origi;:

H nalis peccati eſt carentia viſionis Dei. Ratio
tei eſt: Natura humana per peccatum Adæ pri-

nener vVatur juſtititia originali & gratia ſanctificante
zung (J. 268) Ergo etiam vifione intuitiva, quia
& n hee tanquam actus vitalis ſupernaturalis efſ-
von om ſentialiter præſupponit gratiam tanquam
umo teen principium radicale vitæ ſupernaturalis, ſicut

in Domi õs .
nmem peratio vitalis naturalis animam.

Dron . . .
eee Schof. Ex his certum eſt de fide, etiam infantes cum An infan-

is Eiu⸗ ſolo originali morientes in cælum venire non poſ- tes pro

ti Lom ſe, & pati poœnam damni. Sed quæritur in Scho- peccato
1, IN lis, utrum etiam aliquam pœnam ſenſus in infer- originali
6 1Cn no fuſtineant. P Berti cum S. Auguſtino ſerm. 14. pœam
li Fun de verb c. 3. putat, eos plecti aliqua etiam ſonſas pa=

pona ſeniis et in comparatione adultorum mi- tigntur.
tiffſima: tum quia in S. Scriptura abſolute dicitur,
collocandos in extremo jndicio ad ſiniſtram ituros
in ignem æternum: tum quia parvuli/puniuntur
poena damni, quæ gravior eſt: Ergo etiam poena
ſenſus. Ali cum S. Thoma d. S. de malo, a. 2.
docent, parvulos cum ſolo originali decedentes
non pati pœnam ſenſus; tum quia pœna ſenfus
ſolum reſpondet peccatis actualibus: Apoc. 18.
Quantum glorificavit ſe, & in delitiis fuit, tantum
date illi tormentum & luktum. Item Matth. 25.
Marci. 9. tum quia Innocentius in c. majores de
Bapt. ait: PFœna originalis peccati eſt carentia vi-
ſionig Dei: aftualis vero vœna peccati eſt gehennæ
perpetu«”h Crutiatus. Et S. Greg. Naz., or. 20. ait,
hos parvulos ſupplicio non affici: tum quia pœna
n ſen-

4⁵0 Canut IV. len

ſenſus non eſt proportionata & debita culpæ ori- An
ginali, utpote quæ non eſt per voluntatem perſo- oter
næ, ſed naturzæ, & in qua non eſt converſio ad mogii
. bonum commutabile, ſed ſola averſio a Deo, ſeu ſiirt
Privatio juſtitiæ originalis. Docent ulterius hi Gunt
auctores, hos parvulos nullum dolorem & triſti-
tiam percipere ex privatione viſionis beatificzzzz;, 0 34
quia non cogneſcunt beatitudinem fupernatura- IG,
lem, & ad illam non ſunt proportionati: Non ta- tüllanu
men erunt beati beatitudine naturali, quæ nequit lonn,
ſtäare cum averſione a Deo, ut Auctore naturæ,
a quo tamen, ſicuti Adam, per peccatum originzꝛ:
le ſunt averſi Nobis probabilins videtur, eos tri- n
ſtari ob afniſſam beatitudinem, quia non eſt vero- In
fſimile, eos ignorare, ſe propter peccatum exclu- Atamo
di a cælo, quia rario naturalis diéctat, eum, qui luis
punitar, conféium debere eſſe peceati, alioqun Reder-
Videreiur ei pœna inſuſta. Quantum ad poenam 0s
ſenſas. nibil de ea definiri poteſt, qvia Deus cir- Ps ke
cz hoc W luntaten ſuam rec in S Scriptura, nec inge
in Traditione nohis revelavit: Hinc cavendum Ees ſei
eſt, ne concionatores piniones Scholæ ceu fidei Mare
dogmata prop nant: Experientia enim conſtat, Ilet
fideles ægre andire, parvulos iine Baptiſino mit- ² S
ti in ignem æternum, & propter tales ſermones e
ſcandala oriri in Eccleſa. Poteft tamen quis data Il t⸗
occaſione prudenter uti hac opinione. ſcilicet poe- ekatl.
na ſenſus -puniri hos parvulos contra matres, quæ t. der
ex negligentia, vel alio modo eos in utero ſuffo- 35. &
cant, vel præmature effundunt. Altera vero be- iſe
nigna Tomiſtarum ſententia uti quis poſſet, ut
leniat dolorem illarum matrum, quæ acerbius lu- tol
gent, liberos ſuos ſine Baptismo absque ſua culpa tdcnum
deceſſiſſe. 1 an
— d om
O. 272. D
Adanms Adamus ob patratum a ſe crimen poœni- don
de peccato tentiam egit & ſalutem æternam conſecu-
Nuo pnν tus eſt. Docet hoc S. Scriptura Sap. 10. V. .. iin
& 2.

De mundo viſibili, ovnere ſex dierum, &c. 461

aee. 2. Hac illum, qui primus formatus ſt a Veotens æter-
enes Vater orbis terrarum, cum ſolus eſſet ereatus nam ſalus-
eſon cuſtodivit, & eduxit illum a delitto ſuo, & dedit emn obti⸗
1, illi virtutem, continendi omnig. Ita etiam tra-Aut.
leiti dunt PP. S. Irenzus I1. 3. contra hæreſes,

C. 34. pluribus argumentis Tatianum refu⸗
memmg tans. Eundem Tatiani errorem damnat Ter-
ti. Non tullianus I. 2. contr. Marcion. & Origenes

Gve e hom. 35. in Matth. Item S. Athanaſius I. de
e um paſſ. & Cruce Dom. S. Auguſtinus ep. ad
n e Eyod. & alii communirer. Rationes has pro-
ee fert S. lrenæus, quia Deus non maledixit
um ecs Adamo & Evzæ, ſicut ſerpenti, ſed eis ſa-
eum, 4l lutis ſpem dedit facta promiſſione Chriſti
den Redemptoris, per quem mulier Deiparæ ty-=
1d en pus ſerpentis caput conterere debebat. De-
ae inde quia afperis perizomatis primi paren-
rihm, tes ſe induerunt, ulterius, quia alias bonus

gent Paſtor ovem centeſimam perditam non inve-=
im ot niſſet. Denique quia glor'ari poſſet diabo-
Gefon lus, ſe a Chriſto devictum non fuiſſe ſi pri-
ene mi parentes ab ejus captivitate non eſſent li-
e perati. Quare etiam multi cum S. Cypriano
ſüne tr. de reſurr. Chriſti. Origene in Matth. tom.
eH 35. & S. Epiphanio &c. tradunt, Adamum
es bi ſepultum fuiſſe, ubi Chriſtus crucifixus eſt.
i ce, Schol. Tatianus a. 172. & poſt eum Encratitæ Ada-Solvuntteß
rtin mum ſalutem æternam conſecutum eſle negarunt objeſtio=
leſte I. quia illud Sap 10. dedit illi virtutem continen- ss.

di omnia, nullum certum ſenſum facit, cum præ-
ter Chriſtum nullus hac virtute ſit p æditus. Item
in multis Codicibus legitur: & eduxit illum de
„ N⸗ limo terræ, non vero: de delicto ſuo. Verum
mer e leti 1 Dres Codi . & la=
ectio vulgatæ juxta plures Codices græcos & la-

l . . n
ue tinos retinenda eſt, lud vero; dedit illi virtu-
n,, tem

462 Caput IV. De mundo viſibili, &c.

tem continendi omnia, non omnipotentiam, ſed
dominium rerum terrenarum demonſtrat, nam in
Græco legitur: zearnzæt yze dominari omnibus.
II. 1. Cor. 15. v. 22. Apoſtolus novum Adam
veteri opponit: ſicuti ergo in novo omnis ſalus,
ita in ve ere omnis damnatio Sed ibi Apoſtolus
de morte & reſurreétione corporum agit. III.
Rupertus de ſalue Adæ dubitat; & S. Bernardus
lI. de modo beate vivendi, ait Adam in infer-

num cecidit quia inobediens fuit, & Gelaſius PD.

librum de pœnitentia Adæ inter apocrypha recen-
ſet. Verum Rupertum, qui fleruit ſæculo duo-
decimo, nonnulli excuſant quaſi non ſuam ſed
aliorum ſententiam retulerit. Interim quia aperte
dicit: Salvatio ejas & a multis lihere neg tur, &
a mullo ſatis firmiter defenditur: excuſari poteſt

ex eo, quod non ſatis illi conſtaret de auétori-

tate libri Sapientiæ, de qua olim! dubitabatur.
Liber de modo bene vivendi non eſt S. Bernardi,

& illud: in infernum cecidit, ad reatum inferni

referri poteſt. Gelaſius denique certum librum,
non vero ipſam Adami pœnitentiam reprobavit.

IMCA

vn!
E
tis
In poke
Benirorm.
Mo pee
butn
Nem
ur el
turr
Ii Leron

Ge.

Rtiüm, l
t, mn n
onnbne

VVlNK
ecnlo
n ſum
glia
tur,
lari pot
de⸗ 30C
Wtraden
8§. enmm

eatwn

tun Rn,
Ieltſt,

, 43

0,.⸗ =0 EDE

CAPUT V.

INCARNATIONE VERBI DIVINI.

§. 273.

Num homo a lapſu ſuo reſurgere, & con- Iucarna-
dignam Deo offenſo pro peccato ſuo ſa-tio quid.
tisfactionem propriis viribus præſtare
non poſſet, ſic Deus dilexit mundum, ut uni-
genitum Filium fuum daret propitiationem

pro peccatis noſtris. Qui exinanivit ſemet-

ipſum formam ſervi accipiens in ſimilitudi-
nem hominum factus per Incarnationem,
quæ eſt unio perſonalis ſeu hypoſtatica na-
turæ Divinæ ac humanæ in una Verbi Divi-
ni Perſona, ex qua unus eſt Chriſtus.

§. 274.
Incarnari Filium Dei ſen Verbum Divi- iſ poſſi-
num pofſſibile eſſe, patet ex dictis S. Gabrie- bilis.
lis hoc myſterium B. Virgini annuntiantis
Luc. I. v. 37. Mon erit impoſſhile avud Deum
omne Verbum. Imo nulla hujus implicantia
oſtendi poteſt, uti mox patebit.

Schol, Gentilibus Crux Chriſti ſtultitia, Judæis ſcan- Solyuntur
dalum viſa fuit. Deiſtis & Socinianis Incarnatio opjefio-
impoſſibilis videtur ex ſequentibus motivis. I. Si nes SFu-
Verbum Divinum incarnaretur ob novam deno- dwosaα.
minationem intrinſecam ex unione cum humani-
tate ſupervenientem, non ſolum in humahnitate:
e

4 ⁰4 Caput V.

ſed etiam in Verbo Divino mutatio fieret, quod
implicat. Verum cum verbum Divinum uniatur
humanitati, tanquam terminus eam perficiens,
nullam in Verbo mutationem ponit, & nova de-
nominatio, quam Verbum accipit, non ſupsgonit
novam fofmam intrinſece ab eo receptam, ſed
tantum terminationem a Perſona nobiliori, quæ
humanitatem perficit. Hinc Divinitas & Hu-
manitas non ſunt proprie partes ſuppoſiti, Chriſti,
quia non ſe mutup complent, ſed ſola humanitas
perficitur. II. Si Verbum incarnaretur, etiam
Pater & Spiritus S. incarnati dici pofſent, tum
quia habent unam & indiviſam naturam, tum

quia opera S. S. Trinitatis ad extra ſunt indiviſa,

& ad tres Perſonas pertinent. Sed cum unio in
Incarnatione non fit facta in natura Divina, ſed
in perſona, in qua ob mutuam oppoſitionem tres
Perſonæ ſunt diſtinctæ: Pater & Spiritus S. in-
carnati, dici non poſfunt. Deinde Incarnatio,
quatenus eſt naturæ humanæ produétio & conſer=
vatio, eſt a tota S. S. Trinitate efficienter: qua-
tenus vero eſt formalis unio cum aliqua Perſona,

formaliter eſt ſolius Verbi, quod ſolum naturam

humanam per ſuam propriam ſubſiſtentiam termi-
navit. III. Humana natura propria fſubſiſtentia
ſpoliari nequit, tum quia ſubfiſtentia a fubſtantia
non diſtinguitur: tum quia alias natura humana
Chriſti non efſet tota & completa: tum quia im-
plicat, Chriſtum exiſtere exiſtentia aliena, & in-
telligere intellectione aliena, Ergo nec ejus hu-
mana natura ſubſiſtere poteſt ſubſiſtentia aliena.
Aſt ſubſiſtentia a fubſtantia ſaltem tanquam mo-
dus naturam ultimo terminans, & alteri ſuppoſito
incommunicabilem reddens diſtinguitur: res vero
ſine ſuo modo integra ſubſiſtere poteſt. Hine na-
tura humana in Chriſto non eſt quidem compfeta
& integra integritate perſonæ, quæ per Perſo-
nam Verbi modo nobiliori ſuppletur & fit perfe-
ctior, eſt tamen integra integritate naturæ. De-
nique quia exiſtentia eſt id, per quod res eſt ex-
. tra

tra min
euit al
ſudliſte
kat n
in wvie

feitur

Vitalis

to pj.

Taturee
ei pe
uman
GoN V

lnean
Mh ot

A, Cen

dem De⸗
e com
Eilnstie
eug V
Ie man
Uutthras 7
Uls perr
Pietatib
N CUN
lum,
is eſ,
utminen

ſan
Kunm
ſerc

n

De Incarnatione verbi Divini. 465

leret, dl tra nihil & fit apta ad agendum & pariendum, ne-
immmin quit aliquid exiſtere exiſtentia aliena: At propria
ſubäſtentia non eſt id, per quod neceflario natura
Hiat ſingularis Perſona, unde illa carere poteſt, ſi
in unitatem ſuppoſiti Divini aſſumatur, a quo per-

etnen ficitur & ſuppletur. Sic etiam intelleétio eſt actio
Oloi e vitals, quæ neceflario a principio proprio inter-
n &5 no profluere debet: ſubfiſtentia vero eſt merus
natutzæ terminus & complementum, quod fup- .
pleri poteft. IV. Non eſt proportio inter naturam
humanam & Divinam: At ſolum quoad entitatem,
pohet, non vero quoad unionem.
turan E
lm I .
Dimn Incarnatio etiam eſt conveniens Deo, ho- Eſt ronve-

lionen mini, totique univerſo, & Verbo Divino ma- MWens
iite gis, quam Patri & Spiritui ſancto: Et 1. qui- éo.
han dem Deo, cui tanquam bono infinito maxi-
a⸗ 3 me convenit, ut ſe diffundat modo præſtan-
ulen tiſſimo: (H. 115.) ſed hic modus eit per In-
unp an carhationem: Ergo convenit Deo. Deinde
mimne Deus vult manifeſtare ſuas perfectiones:
inie (J. 105.) Sed has in Incarnatione quam ma-
e ime manifeſtat: Omunipetentiam, dum duas

Mnm . — . .
utis naturas tam diſtantes intime conjungit üne
e ulla permixtione, ſervatis cuique ſuis pro-

eÿ prietatibus. Sapientiam, dum juſtitia Divi-
ee na cum miſericordia reconciliatur, & pecca-
tnn tum, quo demon ad perdendum hominem
l uſus eſt, fit occaſio, qua Deus ad ſalvandum

nd hominem utitur. Bonitatem & miſericor-
, diam, qua Deus ſic dilexit mundum, ut Fi-
Nr. lium ſuum Unigenitum daret. Juſtitiam,
GE quzx tam ſeveras de Chriſto pœnas pro no-
nin. 3 ſtris peccatis repetiit. 2. In-
Khram Inſtit. Theol. Tom. I. Gg

466 Cayut V.

2. Incarnatio conveniens fuit homini toti-⸗ in eit
que univerſo ob innumera beneficia ex ea log no
orta, quæ ſunt gratia ſanctificans, peccato- eſ Mn
rum remiſſio, gloriæ adeptio, Doctrina ce- Iunin
leſtis, Liberatio a ſervitute d'zmonis, virtu- effeeſen⸗
tum omnium exemplum, naturæ noſtræ ex- (0
altatio, ejusdem reparatio, & facilis ad Deum ia un
acceſſus. de n

3. Congruum magis fuit, Verbum Divi- une
num incarnari, tum ne appellatio Filii in mun
au o

aliam Perſonam S. S. Trinitatis transiret: ita
Gennadius de Dogm. Eccl. c. 2. tum quia
. 1 „B . Al Ni
conveniebat hominem per Verbum reparari, an ſe
a quo conditus fuerat: ita S. Leo ſerm. 12. M

de paſſ. creiid
teſtim
– . §. 276. . B 7 tamen
Foſſbili- Licet autem Myſterium Incarnationis poſ- ſiiin

tas Incar- ſibile eſſe negative demonſtrari poſſit, eoipſo Wugn
nationis quod a contrariis argumentis ejus impofſſibili- Uune
ratione 1; Mmnnl
maturali tas vindicetur: (J. 274. Schol.) ſola tamen tn
evidenter ratione naturali ante revelationm evidenter aun
demon demonſtrari nequit. Hinc Col. I. V. 26. In- miei
Rrari ne- carnatio dicitur Myſterium quod abſconditum ü el
guit. ſuit a ſæculis & generationibus, nunc aulem ma- ſdren
niſeſtatum eſt Sanbctit ejus, quibus voluit Deus no- 3
tar facere divitiar gloriæ Sacramenti lucfus in ri
gentibus, quod eſt Chriſtut. Et Matth. 160.
v. 1.. Chriſtus S. Petro ſe Deum profitenti kie⸗

ait: Caro & ſanguis non revelavit tibi, ſed Pa- ali.

ter meus, qui in cœlis eſt. Ita etiam præter Ktio
alios Patres docet S. Auguſtinus de hoc My-
ve

ſterio ep. 137. ita loquens: & ratio hic qucri- z 1

tur, non erit mirabile: ſi exemplum poſcitur,
non

7

De Incarnatione verbi Divini. 467

anim non erit ſingulare. Demus Deum aliquid poſſe,
Gin au quod nos ſateamur, invtzſtigore non poſſe. Ratio
,rie eſt: Myſterium Incarnationis nequit demon-
me ſtrari a priori per ſui cauſam, nam cauſa ejus
onin efficiens eſt Divina voluntas, cujus nulla ra-
nodn tio a priori reddi poteſt: cauſa formalis eſt
Isuk ipfa unio Perſonalis Verbi cum humanitate,
de qua quæritur demonſtratio. Nec poteſt
evidenter demonſtrari a poſteriori per effe-
thum Qus naturales, nam nulli habent neceſſariam
*MZ cum hoc Myſterio connexionem.
tsner!

IH Schol. Nihil evincunt rationes contra hanc commn- Solvuntuy
EV nem ſententiam Theologorum afferri ſolitæ. Nam ohjie Rio⸗
o ſennl I. Myſterium quidem Incarnationis eſt evidenter nes.
credibile, quia evidentia credibilitatis petitur a
teſtimoniis extrinſecis omnino evidentibus; nec
tamen demonſtratur evidenter poſſibile, quia poſ-
ſibilitas petitur ab intrinſecis rei principiis non

Hetmntfe repugnantibus, quod in hoc Myſterio ſolo naturæ
lit, G lumine ob obſcuritatem non innoteſcit. II. Homo
ineh⸗ naturaliter cognoſcit. Deum omnia poſſe, ergo
ſoa t etiam poſſe conjungere humanam & Divinam na-
eile turam in una Perſonz Verbi Sed ſolo naturæ lu-
n 6 mine hoc non innoteſcit, cum natura a ſubſiſten-
1. 69 tia realiter abſolute non diſtinguatur, adeoque
4 df ſequeretur naturam ſeipfa ſpoliari, cum modus
r * ſeu ſubſiſtentia naturaliter ab ea abeſſe non poſſit.
Gere III. Patres poſſibilitatem Incarnationis probant
ſen variis exemplis rerum naturalium non efficaciter
tii ſed pro rudibus. Sic exemplum rami trunco in-
t im ſerti denotat unitatem quantitatis, non vero ſup-
n n poſiti: ignis eſt in ferro tantum localiter: cogi-
ſ6,. tatio in voce velut ſigno: anima ordinata eſt ad
n Net componendum cum corpore unum hominem, na-
ſehe tura vero humana & Divina ad unionem per ſe
i

non ſunt ordinatæ.
ifenn

6 N Gg 2 G. 277.

468 . Caput V.

K. 277.
Angeli ep Quia igitur Myſterium Incarnationis ex ſo=
revelatio- la revelatione cognoſci poteſt, hinc etiam
ne hoc Angeli boni hoc myſterium ex revelatione

MWaſe- Divina didicerunt. Sic Hebr. r. v. 60. ait
zium di= . . . .
dicerunt. Apoſtolus: Cum introducit Primogenitum in

orbem terræ, dicit: Ergo adorent eum ommnes
Angeli Dei. Item S. Gabriel illud beatiſſimæ
Virgini Luc. I. v. 31. nuntiavit; & Jeſum
recenter natum feſtis plauſibus Angeli cele-
brarunt. Luc. 2. v. 10.

An dæ- Schol. Domones aliquando dubii & anxii fuiſſe vi-
mones co- dentur circa Chriſti Divinitatem: nam Matth. 4.
SEnove⸗ v. 3. dæmon ſollicite omnes vias ſcrutatur, ut
rint. Chriſtum Deum agnoſcat. Aliquando tamen Chri-
. ſti Divinitatem prædicarunt, uti Marci 1. v. 24.
five deinde conjecturaliter, ſive certo cognove-
rint. Eam tamen ex miraculis Chriſti facile agno-
ſcere potuifſent, niſi a Deo impediti fuiſſent.

G. 278.

Adamo Adamo etiam myſterium Incarnationis re-
revelata Velatum fuit, quando illi Mefſias promiſſus
eſt Incar- fuit. Gen. 3. v. 15. Inimicitiag ponam inter te,
atio. & mulierem, & ſemen tuum & ſemen illius. ipſa
conteret caput tuum, & tu inſidiaberis calcaneo
ejur. Alloquitur hic Deus ſerpentem, vel
potius diabolum ſeductorem, & dicit: inimi=
citias ponam inter te. & mulierem, fcili⸗=
cet B. V. Mariam, & ſemen tuum, fcilicet
alios diabolos principi diabolorum ſubjectos,
vel Antichriſtum & ſemen mulieris, nempe
Chriſtum, & ipſa per Chriſtum conteret ca-
put tuum: ubi LXX. legunt αντα, ſpis ier
cet

leet C.

gui pra
Unſidiat

iitr fan
letak.
XN

iplum

ever

Praiort
EZorki
aſo
Cen. 9.

tt:
Cannt

ett
etbum
Caned
tandu
ſten⸗
bitor
Nt Iy
UiK
tem )

enn

ſoper
Tem D
ne
nekvit
Ar
Emen
i

onisert⸗
hüne dde
leſetin
VN
entu!
Ellen o
beatiin
E
gelid

fniſe
Dlatth.
Ratut, 1
amenr
1. N
0 enon
ole ⸗
Ulent.

Utost
Nnſ⸗
lin ſ
iraln
ten 1
el,
1, ſe
ſhel,
rh
etetch
eſt

cs

De Incarnatione verbi Divini. 469

licet Chriſtus conteret caput tuum, utpote,

qui propria virtute diabolum vicit, & ſi hic

inſidiatus fuerit calcaneo ejus, nempe fini

vitæ faciendo, ut Chriſtus a Judæis occide-

retur. Melius tamen retinetur vox, Iyſa, nam
lIy N ſine punctis legi poteſt &r & Rr
ipſum, ipfa: imo Bellarminus teſtatur I. 2.
de verbo Dei, c. 12. ſe vidiſſe Exemplar He-
braicum, ubi legitur &r. Deinde ita legit
Eccleſia primitiva, Joſephus I. I. ant. c. 3.
Verſio Arabica S. Chryioſtomus hom. 17. in
Gen. S. S. Ambroſius, Auguſtinus &c. &
D. Calmet citat exemplar græcum, ubi legi-

tur: durs oα vοαασιι ια οο„αα. Ipſa conteret
caput tuum.

chol. Carpovius & cæteri Proteſtantes contendunt

in citato mox textu legendum eſſe, Ipſe 1. quia
verbum D) V conteret & fuffixum 15 5 cal-
caneo ejus, ſunt generis maſculini. Verum no-
tandum eſt, quod tam in verbo, quam in ſuffixo
