tellectu cognito & voluntati propoſito, quo illa
ſuaviter illecta excitatur, & pondere amoris incli-
natur ad bonum illud proſequendum: alia eſt con-
Jequens, quæ eſt quies in bono obtento & poſſeſ-
ſo, diciturque fruitio, & in eo a deleétatione præ-
vVeniente differt, quod hæc præcedat omnem mo-
tum liberi arbitrii, & illud excitet tum ad con-
ſenſum, tum ad opus, illa vero fit fruétus bono-
rum operum. Certum porro eſt, nec in deleéta-
tione conſequente, nec in deleétatione & ſuavitate
ex deleétatione Spiritus in corpus ſubinde derivata
efficaciam gratiæ conifiſtere, utpote quæ ſunt gra-
tiæ efficacis effeétus 2. Delectatio præveniens
eſt cauſa omnium actuum humanorum, tum quia
S. Auguſtinus I. 14. de Cv. c. 7. ait: vefkla volun-
tas eſt bonus amor, & voluntas perverja, malus
amor. Et S. Thomas I. 2. q. 28. K4. 6. ad 2. dicit:
omnis ablio procedit er amore: tum quia voluntas
nec velle nec amare poteſt bonum, niſi illi placeat:
tum quia finis bonitate ſua primario voluntatem
movet motu complacentiæ & delectationis; ſe-

cundario vero motu vel timoris, ne auferatur

bonum concupitum, vel triſtitiæz & doloris, ſi
eo privetur: tum quia omnis homo ſemper agit
ex amore & complacentia ultimi finis ſen beati-
tudinis univerſim ſpeétatæ, quæ ſola appetitum
explere poteſt. Omnis proinde animi motus ex

„

amore & complacentia boni exurgit; inde ira

contra eos, qui nos in conſecutione vel poſſeſſione
rei amatæ interturbant; inde odium eorum, qui
eam nobis rapere volunt, & ſic de cæteris. Ex
quo 3. ſequitur, velle, amare, delectari quoad
rem eſſe fere Synonima, & omnem voluntatis
motum eſſe volitionem & complacentiam, adeo,
ut voluntas ſive ex odio, ſfive ex timore &c.
agat ſit volitio ſen complacentia in bono, & vo-

luntas ſimpliciter velit, & amet, licet ſecundnre
qui⸗

ochram Inſtit. Theol. Tbm. I. Uu

X

1.

674 Caput VI.

quid nollet, & quodammodo invita ad ſic agen-
dum ſe determinef. Voluntas tamen non poteſt Ein
velle vel amare niſi bonum ſaltem apparens, W1
repugnat, voluntatem velle & amare bonum, nif unſo
illi placeat & ſuaviter moveat, ne vero malum uunt
ſub falſa boni ſpecie decipiat, vel verum bonum uum

non alliciat, hoc Dei gratia eſt, quam petit Ec- Vand
cleſia: da populis tuis id anare, quod grwciνâ. 4. .
denique certum eſt, internam mentis illuſtratio- lobe

nem non ſufficere, ut quis velle & operari poſſit nort
in ordine ad vitam æternam, ſed requiri inſu- ie
per internam ſupernaturalem voluntatis motionem uuni
(§. 345. 346.) quæ ſolet vocari volitio, compla-
centia, amor, deleétatio, ſuavitas, pia affectio. iInmn

Ex his concluditur efficaciam gratiæ conſiſtere in Intura

præveniente delectatione ſpirituali ſupernaturali, den
eaque viéctrice & moraliter determinante, ita ut Pnd⸗
in gratia efficaci ſit aliquid phyſicum, & aliquid
morale: nam ipſa motio eſt entitas phyſica divi- Uüm
nitus immiſſa, quæ tamen non phyſice determi- enn⸗
nat, uti volunt Thomiſtæ, ſed moraliter, ita ut ln
ejus cauſalitas ſit moralis, quia gratia interior de an.
lectando ſeu alliciendo operatur, ſicut innatus vitæ oe
amor determinat ad mortem fugiendam: unde i:
non tantum movet objeétive veluti doéctrina au- nus
ditores, quod falſo Pelagius afferuit. Probatnrr 5
hæc ſententia Imo, quia in S. Scriptura gratia s
vocatur unklio. I. Joan. 2. Lætitia ſalutaris Vei n
Pfſ. 50. Dilatatio cordis. Pſ. 118. Ex quibus effi- win
cacia gratiæ in cœleſti delectatione non incongrue z.
colligitur. 2do. Hæc ſententia ex variis S. Au- lecbi

guſtini libris aperte probatur: pauca hic attulifſe ſeii
fufficiat: Sic lib. de Spir. & litt. n. 51. ait: quando Ede
inſpirata gratiæ ſuavitate per sviritum S&. facit Deus
plus delenkare quod pracivit, quam delekat, quod 3

zmpedit, tunc carnis voluntas vincitur. Et 1. 2. ad nis
Bonif. Tunc bonum concupiſci incipit, cum deleRare 8 a
incipit, in qua dulcedinis gratia ſi nos non prævenit ngi

Deus, non ſolum non perficitur bonum, ſed nec in- n

1 t. . * . * Se * tia
choatur ew nobis. Et l. de grat. c. 13. Haœc ,4 .H ül

De Gratia Chriſti. 675

doftrina dicenda ſit, certe ſic dicatur, ut altius
SG interius zam Deo cum ineſjahili ſuavitate dica-
tur infundere. Stio. patet ex communi hominum
ſenſu: omnes enim gratiam Dei mente apprehen-
dunt ut ſuavitatem, qua Deus inclinat corda eo-
rum ad ipſum diligendum, & mandata ejus obſer-
vanda; bonum quippe nec volumus nec amamus,
niſi placeat. 4to. quod vero moraliter determinet
Pprobatur tum ex eo, quia determinatio ad malum

ini moraliter etiam fit per concupiſcentiam ſuaviter
gii i allicientem ad bonum apparens. Ergo etiam Deus
8ndice moraliter determinat ad bonum per gratiam ſua-
0, CN vViter attrahentem: tum quia Deus etiam in ordine
n am naturali talem timorem mortis & amorem vitæ
Onſtent naturæ impreſſit, qui nos moraliter determinat
raton ad ea fugienda quæ mortem inferunt, & ea uſur-
panda, quæ vitam conſervant. Vid. D. Habert,
mde, D qui plurimos celeberrimos Theologos maxime
R Iſambertum ſpecialiter pro cauſalitate morali ſtan-
W“ tem adducit.
le, iu Schol. 8. Contra hanc ſententiam opponitur I. Deus Soluuntur
eiots etiam corda hominum metu gehennæ, rerum faſti- objeflio-
anver dio, dolore cruciante, non ſola delectatione ad ſe tra- ues.
—KãũH hit: imo non ſemper operamur ſecundum id qu0
Cocnint magis deleétat dicente S. Auguſtino I. 8. Conf.
. Noht c. 8. non faciebam, quod & incomparabili aſeltu
Hnn ge magis placebat, & mox ut Gellem, poſſem. Reſp.
1 5 Qui metu pœnarum & doloris cruciatu acquiefcit
Mie/ minitanti, vult liberari a malo, & vitam ſuam
dan amat, quæ voluntatem ſuam magis allicit & de-
ani lectat, quam ea quæ dimittere cogitur: imo etiam
ri ſeipſos occidentes in brevi morte majus bonum
& ſuavitatem fibi imaginantur, quam in miſera
al 60:. vita. Faſtidium vero ex eo oritur, quod quis in
, 6 rebus concupitis quæſitam deleétationem non in-
4 1 veniat, hinc ab illis ad magis placens ſe convertit.
, S. Auguſtino continentia ſpeculative in ſe ſpectata
ni 8 magis placebat, ſed practice & abſolute minus
nili, quam carnis voluptas. II. Sententia hæc de mo-
, rali ſolum cauſalitate gratiæ efficacis videtur cum
int, UuZ Pela-

676 Caput VI.

Pelagiana convenire, quæ etiam moralem motio- 4
nem in gratia admifit. Keſp. Pelagius docebat,
quod voluntas nihil aliud ſit, quam boni appeti-
tus, & juxta S. Auguſtinum l. de grat. c. 8 eam i
ſolummodo gratiam confitebatur, qua demonſlrat
& revelat Deus, quid agere debeamus, on quæ n
donat, E& adiuvat, At dgamus. Econtra hæc no- 1
ſtra ſententia cum eodem S8. Auguſtino c. 10, eam
gratiam fatetur, qua fatur glorig magnitufo non ie
Jolum promitiitur, verum etiam creditur & ſpera- “ i
tur, néec ſolum revelatur ſapientia, verum & ama- e
tur. Hanc gratiam etiam noſtra ſententia profi- P
tetur quæ cum tota Catholica Eccleſia docet, do- be
trinam & interiorem mentis illuſtrationem non K
ſufficere, ut quis velle & operari poſſit in ordine ii
ad vitam æternam, ſed inſuper requiri fuperna- ne
turalem voluntatis motionem, quam deleétatio- d
nem &c. appellamus. III. Sub motione gratiæ N
per ſe efficacis ſeu delectationis victricis voluntas 1
non ſe determinat, ſed determinatur per delecta- hk
tionem victricem: Ergo per eam tollitur in vo- ſan
luntate humana libertas indifferentiæ: vel ſaltem u
quia victrix illa delectatio oritur tum ex diſpoſi-
tionibus voluntatis, tum ex objecto extrinſecus Ue
propoſito, & aliis circumſtantiis, videmur acce- Nn
dere ad ſententiam Congruiſtarum. KReſv. Volun- Uuhn
tas per delectationem victricem determinatur non bil
phyſice ſed moraliter per modum ſuaſionis, illeéta- toel
tionis, ita ut penes voluntatem fit ponere vel tene
non ponere aétum ad quem efficaciter movetur. uan
Cum enim divina voluntas ſit efficaciſſima, ait N
S. Thomas TI. p. . 20. a. 8. Sequitur, quod fiant nten
ea quæ vult fieri eo modo, quo vult ſcilicet ton
quædam necefſario, quædam libere. Deinde de- tun
lectatio viétrix non oritur ex diſpoſitionibus vo- Kere
luntatis &c. ſed ex potentiſſima Dei voluntate ſem
immediate & intime humanam voluntatem ſua- ri
viter inclinantis, per quod noſtra ſententia differt ten
a ſententia Congruiſtarum: Item differt a ſenten- Pii⸗
tia Thomiſtarum, quia motio phyſica divinitus i
immiſſa nit

.10,

Onem M
in Ordn
iſapen

Gs vOiNS
el Geles
tnr in v.
1N le

henmne
,. Von

onbs Nekk.
rer 7
er noel
ifimn,1
Volt kr
Deice
torns ſh
e lan
rten
entit
ta le

imnd!

dhinin

De Gratia Chriſti. 677

immiſſa juxta noſtram ſententiam non phyſice ſed

moraliter tantum determinat, & delectando ſeu
alliciendo operatur. IV. Explicatio efficaciæ gra-
tiæ per deleétationem vickricem eſt nova a Jan-
ſenio excogitata, & vel eadem, vel ſaltem mul-

tum conveniens cum Janſenismo, ſiqaidem etiam

Janſenii fautores admittunt hominem motum vi-
Grici delectatione five cœleſti ſive terrena phy-
ſice & abſolute reſiſtere poſſe, non vero mora-

liter. Reſp. Delectationem viétricem jam dudum

ante Janſenium S. Auguſtinus, & cum eo Iſam-
bertus ex dictis afſeruit. Eſt autem lata inter
noſtram ſententiam & Janſenismum diflerentia,
ſiquidem nos dicimus hominem motum dele a-
tione victrici ſive cæleſti ſive terrena phyſice,
abſolute & fimpliciter poſſe ei reſiſtere ſecundum
præſentes quas habet vires: cum econtra Janſe-
nius & ejus defenſores in ſuo libello Innocentio X.
oblato per illas voces, poſſe abſolute, & phyſice
ſolummodo velint, voluntatem, quæ eſt poten-
tia phyſica ſub dicta motione remanere, ſed rela-
tive ad motiones gratiæ vel concupiſcentiæ trahi
neceſſitate ſimplici & voluntaria, quæ quidem
non fit violentia ſeu coaétio, ſed tamen deter-
minatio tam necefſſaria & antecedens actum, ut
ab illo prorſus abſtinere non poſſit ſi v. g. delecta-
tio cœleſtis ſit ſuperior, licet in alio caſu, quando
terrena delectatio fit ſuperior, etiam ad malum
quamvis necefſario declinet (§. 352. Schol. 2.)
Nos vero ex adverſo dicimus quantumeunque
intenſa ſit delectatio ſive cœleſtis ſive carnalis,
hominem phyſice abſolute & ſimpliciter & poten-
tia relativa ad ejusmodi delectationem poſſe reſi-
ſtere, & retinere liberum ſuum arbitrium ſiqui-
dem etiam cum gratia efficaci ſeu deleatione
victrice libere ſe determinet, utpote quæ volun-
tatem ingenita libertate non ſpoliat. Sicuti enim
quivis homo veram habet & expeditam mortem
fibi inferendi potentiam, quod tamen numquam
faciet, quousque amor vitæ in illo prævalet: ita
Uus ſub

678 Caput VI.

ſub quacunque potentiſſima gratia potentiam habet

faciendi malum ad quod ex ſeipſo ſufficit, quod
tamen non præſtabit, dum gratia Divina illumi-
natus ejus ſuavitate motus ad bonum operandum
trahitur & allicitur. .

An Adam Schol. 9. Auguſtiniani docent, Angelos & Adamum

in ſtatu
innocen-
tiog ad

perſeve-

randum

gratia
eficaci
eguerit.

in ſtatu innocentiæ gratia per ſe efficaci ad perſe-
verandum non eguiſfſe, ſed ſola gratia indifferente
& verſatili a nutu liberi arbitrii pendente Po-
tiſſimum eorum fundamentum petitur ex S. Au-
guſtino, qui in libro de corrept. & grat. c. 10.
II. 1I2. ut reſponderet monachis Adrumetinis,
quærentibus, cur Adam fuerit inexcuſabilis &
merito corripiendus ob peccatum, cum tamen ſine

ſua culpa gratiam perſeverantiæ non habuerit:

reſpondet, eum eſſe inexcuſabilem, quia licet
non habuerit auxilium efficax ad perſeverandum,
quale nunc datur prædeſtinatis, habuit tamen au-
Xililum ſufficiens ejus voluntati permiſſum, cum
quo perſeverare poſſet, ſi vellet, ſicuti boni An-
geli cum illo per liberum arbitrium perſeverarunt.
Ideo autem auxilio efficaci non indiguit, quia
ejus natura erat ſana & integra, cum econtra
noſtra ſit infirma & vulnerata, adeoque poten-
tiori auxilio juvanda. Hinc c. 12. duo adjutoria
diſtinguit: aliud eſt qdfutorium ſine quo aliquid
non fit: aliud adjutorium quo aliquid fit. Primo
homini datum eſt adjutorium perſeverantiæ, non
quo fieret, ut perſeveraret; ſed ſine quo per libe-
rum arbitrium perſeverare non poſſet: Nunc vero
Sanctis in regnum Dei prædeſtinatis non tantum
tale adjutorium perſeverantiæ datur, ſed tale, ut
eis ipfa perſeverantia donetur. Hinc nata eſt fa-
moſa diſtinétio Adjutorii ſine quo, quod Adamo
in ſtatu innocentiæ, & Angelis ſuffecit, & ad-⸗
jutorii quo, quod in ſtatu naturæ lapſæ eſt neceſ⸗
ſarium. Verum his non obſtantibus alii plures &
nos cum illis putamus; Adamo in ſtatu innocen⸗
tiæ & Angelis etiam juxta S. Auguſtinum gra-

tiam per ſe efficacem ad perſeverandum fuiſſe ne-

ceſſa⸗

greti
innooe
Neceſti
ſe: ſe
1. 1.
Ge⸗
Der ſ
Ktinne
mum
deſtin
dno
minon
tiſtio
Aden

De Gratia Chriſii. 679

M cefſariam. I. quia S. Auguſtinus l. 12. de Civ.
kit, e c. 9. ait: Si Angeli ſeipſos non potuerunt facere
iinile meliores. .. profelto & bonam voluntatem, qua
ptnir meliores eſſent, niſi operante adjutorio Creatoris

nabere non potuerunt. Ubi S. D. non de prima,
ſed ſecunda voluntate libera & meritoria agit,
Ergo egebant gratia efficaci. Et in Ench. c. 106.
ait: Homo in paradiſo . . . ut ab eo teneretur via
juſtitic, varum erat velle, niſi illum, qui eum fe-
cerat, adjuvaret. Ergo præter gratiam ſufficien-
tem, quam Adam in juſtitia habebat, ut eam
teneret, & in ea perſeveraret, requirebatur gra-

tia per ſe efficax: maxime quia c. 107. dicit:
cuſtii rFraäadus eſt homo reflus, ut & manere in ea reſi-
nEnmen tudine poſſet non ſine adjutorio Divino. Et c. 106.
labne Juſtitiæ retinendœ non ſuficiebat liberum arbitrium,
n Cblan niſi participatione immutabilis boni Divinum adju-
evetunti torium præberetur. Et S. Thomas I. 2. q. 100.
ittamann a. 3. ait: Homo in ſlatu naturæ integræ non indi-
hiſam, 4 gebat dono gratiæ ſuperadditæ naturalibus bonis
giboni ad diligendum Deum naturaliter ſuper omnia, li-
eleetu cet lnacgeret auxilio Dei ad hoc eum moventis:
Eigitef led in ſiatu naturæ corruptæ indiget homo etiam
cumn en ad hoc auxilio gratiæ naturam ſanantis. 2do. Si
olle e gratia per ſe efficax non efſſet necefſaria in ſtatu
oo mMrn innocentiæ, eſſet ideo, quia S. Auguſtinus hanc
o N neceſſitatem repetit ex fola infirmitate naturæ lap-
If.. mh ſe: ſed hoc eſt fallum, quia eam etiam petit ab
Aaniton omnipotentia Dei, & dependentia creaturæ a Deo
eN, 1. r. cont. duas ep. Pelag. c. 20. Deus occultiſima
Nuneg SS& eac ena voteſtate cor regis convertit. Ergo
non t S. Auguſtinus cenſet, gratiam in omni ſtatu efſe
ſed bet per ſe efficacem. Non obſtat I. quod S. Augu-
e ndntt ſtinus l. de corrept. & grat. c. 12. dicat, Ada-
mum habuiſſe ſolum adjutorium fine quo, præ-
et, deſtinatos vero in hoc ſtatu habere adjutorium
ſe n, quo perſeverant. Et: Adamum habuiſſe gratiam
zi ret minorem, ſed lætiorem, gratiam vero Chriſti eſſe
n e⸗ triſtiorem ſed potentiorem. Reſp. Certum eſt,
ſiun Adamum non habuiſſe adjutorium, quo perſeve-

ie⸗ Uu 4 raret,

680 CLaput VI.

raret, alias perſeveraſſet, de hoc non quæritur, Cratia
ſed an hoc adjutorio ad perſeverandum eguerit. eDe

Deinde gratia Chriſti ordinatur ad difficiliores ef-
feétus, ſcilicet ad ſananda vulnera naturæ, & ve-
bellem concupiſcentiam vincendam, quam gratia

glo he
hs, .

Adami, in quo innocens natura ſana erat, & ideo eres
hæc fuit minor, ſed lætior; Illa triſtior eſt, ſelk iitun
potentior. II. S. Anguſtinus I. e. docet, Deum (iſolti⸗

ſuam gratiam dimiſiſſe libero Adami arbitrio. Rep. ſenti
S. D. hic non excludit gratiam efficacem, ſed Eh .
. tantum aſſignat cauſam immediatam perſeveran- e
tiæ, ſcilicet liberum arbitrinm, ſalvo jure cauſæ ia,
Primæ: vel vult Adamum non eguiſſe gratia ef- tt, I.
ficaci ſanativa, qualis in ſtatu naturæ lapſæ requi iene
tur. III. S. D. docet l. c. Sanétos Angelos ſte- Uutina
tiſſe per idem liberum arbitrium. Et in fine c. 12. leus
ait, Adamo, ſi perſeverare voluiſſet, defuturum dnif
auxilium quo Deus operaretur, ut vellet. Reſp. eun,
Angeli ſteterunt per idem liberum arbitrium iden. uinf⸗
titate virium ex gratia ſanctificante & virtutibus Onne
infuſis, & quoad actum primum: non vero iden. Gnihah
titate adjutorii ſeu quoad actum ſecundum, ad Ditur
quem gratia efficax requirebatur. Et in altero et, ſn
loco loquitur de gratia efficaci ſanante, de qua eiln e
potiſſimum quærit. IV. S. Auguſtinus l. c. ne- Uet

ceſſitatem gratiæ effiçacis petit ex infirmitate na-
turæ lapſæ: Ergo non ex neceſſitate præmotio. dtS 1

Mine

nis phyſicæ. Aeſp. S. D. loquitur de neceſſitate Uglo
auxilii ſanantis, non vero fimpliciter moventis tem hoe
& applicantis: nam alibi agens de motione DBei Vittutes
l. c. cont. duas ep. Pel. c. 20. ejus neceſſitatem
repetit ex ſumma dependentia creaturæ a Deo.
G. 361. Aumr
Explicatis iis, quæ ad naturam, neceſ- z ,
Kabitualis r 62 . : , ; .
guid. ſitatem (H. 345. & ſeq.) & diviſionem gratiæ in ,

tiam habitualem convertimur. Eſt autem
Gra-

actualis ipectant: (G. 352-360.) nunc ad gra- .

Rnuni⸗ .

De Gratia Chriſti. 681

men Cratia habitualis ſeu ſanctificans ſupernatu-
nnee rale Dei donum animæ intrinſecus inhærens,

nche⸗ quo homo formaliter redditur ſanctus, ju-
nc ſtus, Deo gratus, filius Dei adoptivus &

aet,d. hæres vitæ eternæ. Vel: Eſt charitas per
ftod Spiritum Sanctum diffuſa in cordibus eorum
dE qui juſtificantur, ipſisque inhærens, per quam
line ſignati Spiritu promiſſionis Sancto efficiuntur
fun divinzæ naturæ conſortes.

v helkter .D
o men? Schol. Gratia habitualis variis nominibus exprimi- Varia
Ghe grint tur. I. Dicitur habitualis, quia per modum ha- ejus no-
Elaplek bitus animz permanenter inhæret, cum econtra mina.
Angelos gratia aétualis ſit aéëtus ſcilicet illuminatio intel-
tinhoe e⸗ lectus & motio voluntatis tranſiens. Dicitur 2.
t, deintn Sanktificans, quia effectus ejus formalis eſt, ſub-
Völet jectum ſanétum efficere. Dicitur 3. SFaſtificans,
birui quia formaliter expellit peccatum, & inelinat ad
Eünm omne opus bonum: juſtum enim illum dicimus,
on Neot qui habitualiter diſpoſitus eſt ad legem implendam.
Eennlon, Dicitur 3. Adoptio, quia effeétus ejus formalis
ItN 9J. eſt, facere filios Dei adoptivos Rom. 8. unde
arte, etiam vocatur ſemen Dei 1 Joan. 3. v. 9. quate-
Ernle nus per illam naſcuntur Filüi Dei & conſortes
umiser Divinæ illius naturæe. Dicitur 4. Pignus hære-
te end ditatis Eph. r. vV. 14. quia eſt titulus jus tribuens
Ge dent ad gloriam cæleſtem Rom. 8. v. 17. Donum au-
Et mo tem hoc triplex eſt: ſcilicet ipſa gratia ſanctificans,
moticet Virtutes infuſæ, & dona Spiritus Sancti.
vecelis
Ge G. 362.
Datur igitur gratia ſanéctificans. Nam Datur
Rom. §. v. I. dicitur: Juſtißicati ergo ew fide gratia
,e Pacem hahemus ad Deum per Dominum noſtrum Lan tiſi-
ſeng ſum Cer Auzr. Et I. Cor. 6. V. I1. Ablutins.
Ueu Afir . . . Sanblificuti eftir. . . Taſtifzcati eſtis
Gi ms in nomine Domini noſiri Jeſu Chriſti, & in Spi-
u S ritu

682 Caput VI.

ritu Dei noſtri. Sed hæc Sanctificatio & Ju-
ſtificatio non fit niſi per gratiam ſanctifican-
tem, quæ juxta Concilium Tridentinum ſefſ. 6.
cap. 7. eſt unica & formalis cauſa juſtifica=⸗
tionis: Ergo datur gratia ſanktificans.

G. 363.

Gratia De fide eſt, gratiam ſanctificantem eſſe
Janflif- quid anime intrinſece inhærens. Probatur
cans i hoc Imo. ex S. Scriptura, ubi Deus dicit,
Zd eui. ſe in juſtis per gratiam manere & habitare
trin zce Joan. 14. v. 23. Ad eum veniemus, & manſio-
inhv nem apud eum ſaciemus. I. Cor. 3. Syiritus
rens. Dei habitat in vobir. Verba: venire, manere,
habitare notant præſentiam Spiritus S. per
gratiam intrinſece inhærentem. Item Deus
dicitur nos ſanctificare per modum regenera-
tionis I. Petri I. v. 3. per modum ereationis
Eph. 4. v. 24. terminus autem regenerationis
& creationis eſt quid permanens. Item gra-

tia ſanctificans dicitur in nobis diffundi per

Spiritum S. Rom. 5. v. 5. dicitur ſemen DVei.
I. Joan. 3. v. 9. Jignaculum Spiritur Eph. 4.
Vv. 30. Unde merito Tridentinum ſeſſ. 6. can. I1.
definit: Si quir diwerit, homines juſtificari vel
ſola imputatione Juſliti- Chriſti, vel ſola remiſ-
ſione peccatorum excluſa gratia & charitate, 4a
in cordibus eorum per Spiritum S. diſundatur,
atque illis inkœreat: aut etiam gratiam, qua ju-

ſtificamur, eſe tantum favorem Dei: anathema

it. 2do. Probatur ex P. P. qui dicunt, gra-
tiam ſanſctificantem ita efſe in homine juſto,
ſicuti ars eſt in artifice, ſanitas in corpore,

ver-

rhum
140.
potem
Cic ani
lant.
lemn hor

A ctian

Et ſola
Un ft a
li, nec
Kamn,
ſin e
aemn/

x. l
Yradiam
Rtun,:
men,
Dfünten
Pieget
eli
4a.
terius,

De Gratia Chrifti. 683
iolle verbum in mente, uti S. Baſilius 1. de Spir. S.
ifen. c. 26. Item dicunt efſe animæ ſanitatem,
mſel. vigorem, novam nativitatem, quæ omnia
iſtiie quid animæ intrinſecum & permanens ſigni-
. ficant. tio. Ratio eſt: quia per juſtificatio-
nem homo non ſolum deſinit eſſe peccator,
ſed etiam fit bonus & juſtus, quod non fit
per ſolam remiſſionem peccatorum, ſicuti
gten de non fit albus per ſolam expulſionem nigredi-
Prohiu nis; nec per ſolam denominationem extrin-
us di ſecam, ſeu imputationem juſtitiæ alienæ,
habime quia jiuſtum, & jortem & bonum omnino virum
monſr ob opera laudamus ait Ariſtoteles I. Eth. 12.
iitu
Schol. I. Lutherus, cujus hæreſis potiſſimum circa Putheri
1 8 gratiam juſtificantem & ipſam Juſtificationem ver- hreſis &

ſatur, a. 1483. Islebiæ natus, in Schola Magde- ſyſtema.
tem en burgenſi Iſenaci primis litteris imbutus. a Ar
regenii. Erfurdienſi Academia a. 1505. Magiſter Philoſo-
creation phiæ creatus, Religionem S. Auguſtini ingrefſus,
netatd Sacerdos a. I507. factus fuit. Anno ſequenti Wit-
lten tenbergæ Philoſophiam publice docuit, ac Roma,
Ne quo a. 1510. in cauſa ſui Ordinis miſſus fuerat,
lunc he reverſus, Doctor & Profeſſor Theologiæ a. 1512.
ſmen i creatus, contra Indulgentias, Purgatorium &
. Eyh. Pernitentias occafione Indulgentiarum promulga-
9, can l. tionis R. R. P. P. Dominicanis concefſæ hæreti-
ſieni cis Theſibus pugnavit, cujus doëctrinam Leo X.
i⸗ a. 1520. damnavit, & Lutherum refraétarium,
hn 4 ejusque ſectatores excommunicavit: quem etiam
ite, a. 1521. Imperator Carolus V. in comitiis Wor-
incten, matienſibus proſcripſit, contra cujus tamen de-
1, ℳℳα ecreta Lutherani ſemper proteſtati ſunt, diéti ideo
vtattent Proteſtantes. Anno 1530. Confeſſio Auguſtana
“D àa Melanchtone compoſita fuit, cui anno 1537.
ut, Articuli Smalcaldici additi fuerunt, & a. 1580.
hine jult Liber Concordiæ prodiit. Ex his libris ſymboli-
colpo⸗ cis patet, hoc eſſe Lutheranorum ſyſtema. 1. IIIa
tenen⸗

Caput VI.

tenenda ſunt, quæ de S. S. Trinitate & Chriſto
antiqua Eccleſia in ſymbolo Apoſtolico, Nicæno
& Athanaſiano definit. 2. Scriptura Veteris &
Novi Teſtamenti unicum eſt principium & norma
fidei, quæ cum fſit clara, Traditio, canones Con-
ciliorum, ſententiæ Patrum, Auétoritas & Pri-
matus Romani Pontificis ſeu Papee rejicienda ſunt.
3. Ex S. Seriptura diſcimus Adamum peccaſſe,
ejusque peccatum in poſteros ejus propagari, quod
peccatum originale in poſteris Adæ non tantum
eſt defectus imaginis Divinæ, ſed prava concu-
piſcentia. 4. Quia vero Deus ſerio vult omnium
ſalutem, noluit humanum genus in peccato pe-
rire, ſed 5. Chriſtum Redemptorem miſit, qui
pro humano genere non ſolum ſatisfecit, ſed illi
etiam juſtitiam comparavit. Unde 6. Divina Chriſti
natura humanitatem ſecum perſonaliter univit „&
cum ea omnem Majeſtatem ſuam vere communi-

cavit. 7. Porro per ſatisfactionem & juſtitiam

Chriſti hominibus imputatam iis peccata remittun-
tur & illi juſtiſicantur. 8. Imputatur autem hæc
Chriſti ſatisfactio & juſtitia homini, & ille juſti-⸗
ficatur per ſolam fidem, non vero ex propriis &
meritis. Cumque 9. nullæ fint in homine vires
credendi in Chriſtum aut ad Deum ſe convertendi,
non habet homo aliquid liberi arbitrii in rebus

ſpiritualibus ad ſalutem ſpectantibus, ſed Spiritus S.

homines illuminat, regenerat, & ſanétificat. 10.
Et hoc Spiritus S. efficit per verbum ſuum in S. Scri-
ptura: II. Per hoc quippe movemur, ad Deum
convertimur & pœnitentiam agimus, quæ in fide
in Chriſtum confſtit, & ſeriam contritionem in-
cludit. Contritio autem verbo Legis Veteris ob
minas ibi contentas, & fides verbo Novæ Legis
vel Evangelii excitatur, quod Evangelium eſt
doctrina de gratuita peccatorum remifſione per
Chriſtum. 13. Intuitu hujus fidei preæeviſæ Deus
nonnullos prædeſtinavit, alios vere intuitu incre-
dulitatis finalis reprobavit. 14. Ut vero fides in
nobis per verbum Dei facilius excitetur, Ch igns
uO

dho e
§(cnea
Kncti
nito on

AsChri

e &
Smbole

Vatie en

dehud

cum Lutl
Eeptis iis
Uin ſyett
iel E
1) kn
mm iud
6d intrint
t D. S.
§. .
mutation
Upiim
Pileentiis
Fnio, gni
endin
Inkäfeumn
Obatn inh
Uun Abi n
n inktic
fonem,
ndban
pecc⸗
r, Vt
on habe
Mon im
(tti 1
Pactkione
M
eo
innin im
i lepene

De Gratia Chriſti. 685

duo Sacramenta inſtituit, ſcilieet Baptismum &
S. Cœnam, quibus quidem ineſt vis regenerandi
& ſanctificandi, non vero gratiam ex opere ope-
rato conferendi. 15. In S. Coena Corpus & San-
anors. Luis Chriſti vere quidem ſunt præſentia, & cum
Citus kk. Pane & vino fimul diſtribuuntur, ſed externa illa
iiteali Symbola non transſubſtantiantur. Hoc ſyſtema
vai.arie explicant Lutherani, nos expoſitionem

lom umn

S

l
“ D. Schubert in ſequentibus dabimus. Calvinus
emum Ccum Luthero circa juſtificationem convenit, ex-
i. Cceptis iis, quæ ad prædeſtinationem & S. Coœ-
Nke. nam ſpecétanf. (G. 102. Schol. I.)

pecané Schol. 2. Ex ſyſtemate Lutheranorum (Schol. præc. Dofkrina
1 miſt,“ n. 7.) ſequitur, homines juſtos fieri per ſolam ex- Luthera-
ſecit, eu ternam juſtitiæ Chriſti imputationem ſine ulla gra- norum
Nia tia intrinſece animæ inheerente, quod ita expli-circa gra-=
er e LCcat D. Schubert Theol. Pol. p. 2. c. 2. Sect. 3. tiam JNu-
§. 60. Concedit ille in homine juſtificato fieri ſtifßican-
mutationem, qua dominium peccati ſucceſſive tem.
ſupprimitur, priſtina impietas pellitur, & concu-
rartene piſcentiis carnis reſiſtitur: Hæc enim eſt regene-
KXilee ratio, quæ in adultis Converſio vocatur, fine qua
ANα nemo juſtificari poteſt. Concedit etiam hominem
Honnem juſtificatum ad ſtudium pietatis tranfire, & ali-
eometn quam inhærentem juſtitiam ſtudio bonorum ope-
in rum ſibi acquirere. hoc enim eſt Janbtifcatio, fru-
eihind Etus juſtiſicationis. Sed denique docet Jnſtifica-
nicken 4 tionem, ſi pro actu ſumatur, eſſe ſententiam Dei
nie tanquam judicis, qua hominem pro juſto declarat,
& a peccatorum poœna abſolvit, ad quod requiri-
tur, ut juſtitia Chriſti homini propriam juſtitiam
non habenti imputetur: peccata illi remittantur,
non imputando illa ad pœnam, & ideo ſatisfactio
Chriſti illi imputetur, quia Deus peccata fine ſa-
tisfactione remittere nequit. Si vero Juſtificatio
pro ſtatu ſumatur, eſt feliciſſima illa hominis re-
latio ad Deum, quæ huic actioni forenfi, ſcilicet
ut a Deo pro juſto habeatur, & peccata illi non
amplius imputentur, reſpondet. Licet igitur gra-
tia regenerans & ſanétificans modo explicato
juxta

686 Caput VI.

juxta D. Schubert fit aliquid homini internum,
gratia tamen juſtificans eſt mera peccatorum non
imputatio & declaratio pro juſto, & merus amor

& favor Dei, quo indignos complectitur Heæc

explicatio in multis peccat. I. Diſtinguit inter
gratiam regenerantem, Juſtificantem & ſancti-
ficantem, cum ad Rom. 8. v. 29. & 30. pro ea-
dem gratia ſumantur, item ad Tit. 3. v. 5. 6. 7.
adeoque ſi gratia ſanétificans fit quid internum,
etiam juſtificans erit, maxime cum utraque eos-
dem effectus habeat. (G. 36r. Schol.) 2. Vult
juſtificationem eſſe actum forenſem & judicialem,
quo quis pro juſto declaratur ſine actu phyſico,
quo quis interne juſtus efficitur, aut juſtitia ha-
bituali & inhærente donatur: contra quod pug-
nant teſtimonia S. Scripturæ (S. 363.) allata,
quæ præter ſententiam Dei abſolutoriam aſſerunt
quid animæ inhærens infundi. Reliqua ſuis locis
refutabuntur. Non obſtat I. quod odium Dei
non ponat quid intrinſecum in homine, quem
Deus odit, ſed tantum facit, quod ſit objeétum
illi diſplicens: Ergo nec amor Dei. Reſp. Diſpa-

ritas eſt, quod homo ex propriis habeat, unde

ſit objectum odii Dei, nempe peccatum, non
vero unde ſit objeétum amoris ſupernaturalis Dei.
II. Dileétio Dei non facit, ſed ſupponit bonita-
tem in homine, nam II. 45. dicitur: ex quo ho-
norabilis factus es. Ego dilexi te. Xeſp. Ly
ez non cauſam ſed tantum effetum dileétionis
ſignificat. III. Vox dixelacis Juſtificatio in S. Scri-
ptura excuſationem vel ſententiam abſolutoriam
judicis ſignificat Gen. 44. v. 16. &, Keſo. Quan-
do S. Apoſtolus utitur voce diανι idem indicat;
quod Hebraicum ſo ar in hiphil fecit juſtum:
maxime cum dicat, juſtificari nos per gratiam.

Quid ſit Schol. 3. Quæritur hic in Scholis Catholicis, quid-

nam ſit hoc donum gratiæ ſanctificantis animæ
intrinſece inhærens. Thomiſtæ volunt efſe phy-
ſicam & formalem participationem Divinæ natu-
. ræ

e len
omine
ſhernn
(ons l
forem
tetip⸗
lias a
mma julk

ſelkettn

Uun gui
fün in
Nii per
Ctior e
ceit,
tonem p
Uer etent
ttlis
reddere
ligem
ia, n

uuſ ſore,

M nier
Inen P
Per in
Ex
run 1t
Deiformn
lenEe

n conle

tam Der
tropice

I dot

ain

mgo h

Uinitum
Aritndi
load
lWibe
Utholie⸗

Uoinde

De Gratia Chriſti. 687

Himmmm ræ ſeu prædicati alicujus phyſici, quatenus in .
Ttorummn homine juſto eſt radix Wirthtom & Gperattonum en eſ.
nendm ſupernaturalium & viſionis ac amoris Dei ut au antis⸗
fm Ir Gtoris ſupernaturalis. Alii Theologi ſecuti recen-
t tiorem Philoſophiam cum D. Wiber in Phil. An-
nE tiperipat. docent, quod Gratia habitualis ſit qua-
90. wé litas a Deo animæ impreſſa & modificatio in ani-
y. z1n ma juſti permanens per modum habitus, quæ
Uitam perfectam Dei ut Triunins imaginem exhibeat:
nee rum quia S. S. P. P. teſtantur, animam per gra-
tiam habitualem Deiformem fieri, quod non fit
En nifi per hanc imaginem Dei, dquæ utique perfe-
ku önin Gtior eſſe debet illa, quam homo in creatione ac-
tjufiiͤ⸗ cepit, cum ſtatus ille, in quo anima per Juſtifica-
JuGs tionem ponitur, ſit longe perfectior illo, in quo
3.) A per creationem poſita fuit: tum quia gratia habi-
um Wen tualis debet per ſe animam Deo gratam & amicam
on ſuöl reddere, adeoque quid Divinum eſſfe debet, non
odink quidem aliquid effentiæ, Divinæ, ſed imago per-
rie, ioan fecta, ut ita verum ſit: Ad eum veniemus, &
D manſionem apud eum faciemus. Hine ſumus Filii
ep Dr Dei referentes in animabus noſtris perfeétam ima-
iet d ginem Patris noſtri: ſumus Templum Dei, quod
Citun, 1 per imaginem ſuam tota S. S. Trinitas inhabitat.
nunnhi Ex quo etiam patet, quod gratia fit qualitas,
Cit in⸗ cum ſit forma reſpectiva, qua anima talis ſcilicet
er o⸗ Deiformis denominatur: Item eſt qualitas inhæ-
lp. 1 rens & permanens, quia hæc imago tamdiu in ani-
n dn ma conſervatur, quamdiu Deum non cogimus, ut
loin ⸗ eam per peccatum mortale tollat: infunditur etiam
6blolnrn tropice loquendo, nam propria infuſio tribui ſo-
, r lum poteſt liquoribus materialibus, quia intime
len Niin ab anima recipitur: augeri & intendi poteſt, cum
et ſem imago hæc etſi perfeéta pulchrius & pulchrius in

infinitum exprimi poſſit, quia nunquam in pul-

mnän chritudine ſua ita perfici poteſt, ut fimillima fit
s, quoad modum ſuo prototypo. Ita argumentatur
ſisn D. Wiber, cujus ſententia nihil plane contra Fidem
Catholicam habet ut inferius patebit, & quam
de⸗ 8 , proinde etiam Scholæ criſi relinquimus.
iine H. 304.

688 Caput VI.

G. 364.

An gra- Gratia ſanctificans non ſolum eſt quid in=
1 Janbti- trinſece (§. 363.) led etiam permanenter ani⸗
Perma. mæ inhærens. Hoc docet Imo. S. Scriptura
nenter in- Joan. I4. V. 17. Apud vos manebit (Spiritus 8.)
hareat. & in vobie erit. I. Joan. 4. v. 16. Qui manet

Innocentius III. c. Majorer de Baptismo aſſen-
titur ſententiæ Theologorum dicentium, in

tutes infundi habentibus illas quoad habi-
tum non quoad uſum. Et Concilium Vien-
nenſe Clem. de ſum. Trin. poſtquam retulit
ſententiam eorum, qui dicunt, parvulis in
Baptismo virtutes ac gratiam informantem
infundi, hanc opinionem tanquam dictis San-
Gtorum & Theologorum magis conſonam &
concordem approbande eligit. Et Tridenti-
num ſeff. s. in decreto de pecc. orig. ſub ana-
themate abſolute definit: quod parvuli vera-
raciter baptizentur, & quod novum induentes
hominem, innocentes, immaculati, puri, innoxii,
ac Deo dileki effelti ſunt; quæ omnia non fiunt
ſine gratia ſanctificante, Ergo hæc illis quoad
habitum infunditur, cum omnis actus ſint

tiam baptismalem non aliter ſunt juſti, quam
alii adulti per Sacramentum pœenitentiæ Deo
reconciliati: Ergo etiam in parvulis gratia
ſanctificans eſt quid permanens.

An hiot ſit Schol. I. Ante Concilium Tridentinum non fuit ut
de Fide. dogma fidei receptum, gratiam ſanétificantem effe
aliquid permanens, maxime quoad infantes bapti-
Zatos;

in Charitate, in Deo manet, & Deus in eo. 2do.

Baptiſmo parvulorum dimitti peccata & vir-

incapaces. 3tio. Parvuli adulti facti per gra-

Alos,
bitnali
ſeuti
num:
locis
genti
eſſe eo
Conecili
inde
Negant
dendan
Aüpnt
2(one,

dol 2.
dibentin
ernd
ſglenter
itens
unn,
fcante
it: a0
UIS Per
MWto inh
un üei

. tonine 3

eectin

I, 1
Uit.
in
in ent

4
Uuintin

Kcede
ntie
iellt efl

ren I

De Gratia Chriſti. 689

zZateos, quibüs plane inutilis videbatur gratia ha-
bitualis, quam in uſum reducere non poſſunt,

