ſtantiam ut excedentes & exceſſi. Litteralis præ-
valet, I. quoad prioritatem, quia eſt fundamen-
tum ſenſus myſtici. 2. Quoad generalitatem, quia
in omnibus reperitur. 3. Quoad certitudinem,
quia certo conſtat de ſenſu litterali, non vero de
myſtico, niſi dum a S. Scriptore aſſeritur, aut per
Eccleſiam declaratur, ſenfus enim myſtici, quos
D 3 Pro-

84 Diſſertatio Prooemialit. 11
proferunt S. S. Patres, ſunt tantum probabiles: H
unde ex ſolo ſenſu litterali, aut myſtico per aliam ene
ſcripturam aut Eccleſiam aſſerto efficax argumen- G
dum deduci poteſt. Ex alia parte ſenſus myſti⸗ len
cus prævalet I. quatenus regulariter ſignificat rde
res præſtantiores. 2. Quatenus principaliter in- “
tenditur a Spiritu S. ſic narratione ſaétorum in
veteri Teſtamento Chriſtus principaliter intendi- nn
tur: unde ſenſus litteralis comparatur corpori, grat
myſticus animæ. Senſus accomodatitius S. Scri-= u
pturæ eſt, quem verba habent nec ex intentio-
ne Dei vel S. Scriptoris ſive litteraliter, ſive my- „
ſtice, ſed ex hominis ea applicantis ad fignifi-
candum aliquid fimile illi, quod in S. Scriptura ſa
exprimitur. Sic Eccleſia illud de Noe diétum H
Eccl. 44. Inventus eſt juſtus, applicat & S. Con- 1
feſſoribus Pontificibus. Regulas pro diſcernendo
ſenſu litterali, & eruendo Myſtico tradit Bonfre- 1. .
rius in Præloq. &e. potiores hie ſiſtimus. n
Regulæ pro diſcernendo ſenſu litterali en
S. Scripturæ. dre
Regnla PFrima. Verba S. Scripturæ ſumi debent ad lit= i⸗
pro Jenſi teram, quando ex littera proprie accepta nil fidel, “
Lterali vel bonis moribus repugnans ſequitur. . miiti
S. Sri- Secunda. Conferatur S. Scriptura cum loco,
ꝓturæ. tempore & ſcopo ſcribentis.
Tertia. Conferatur S. Scriptura eum S. Scriptura,
unus liber cum alio; unus Textus cum alio, an-
tecedentia cum conſequentibus; locus obſcurus 8. Sr
cum alio clariori. tein ſein
Guarta. Textus originalis magnam lucem akß. tere 1
fundet, caveatur tamen, ne clarus textus Vulga- urhen
tæ ob ſenſum Hebraicum dubium vel multiplicem Abn
rejiciatur; ſupponendum enim & credendum eft, nl,
quod S. Hieronymus & Eccleſia melius intellexe- muntur.
rit Hebraicum vel Græcum, quam aliquis mo- Abi 2.
dernus. loicent
Quinta. Senſus litteralis eſt, quem Eccleſia, & .8
unanimis Patrum conſenſus habet pro Hrera. (a
B Hα

De Theologiæ Dogmatieæ, Natura, &c. 55

Sexta. Bene attendatur ad interpunétiones, com-

helle
nd mata & puncta, ne eorum inverſione ſenſus cor-
rIen rumpatur. . .
ſenſis nit Septima, Noſſe juvat varios Hebraismos, Pon-
ter igiin dera, menſuras, Rempublicam, Scholas, ſuppli-
ciik: cia & . Hebræorum & veterum: Item Geogra-
ſacehtt phiam, Chronologiam „ Hiſtoriam, &c. eorum,
iter Na de quibus eruditifſime tractat Calmetus, in ſuis
ir Gnme diſſertationibus.
ttisd ? Regula pro ſenſu miſſtico &. Scripturæ
ex I eruendo.
iten ſien PFrima. Nihil ex S. Scriptura eruatur, quod Kegulæ
tie Nd ig veritati & pietati repugnat. pro ſenſiu
15 tr Secunda. Senſus ſpiritualis fundetur in litterali myſlico.
igd bene intellecto, non depravato, vel violenter
itd l detorto.
10 öſtene Tertia. Senſus ſpiritualis deſumatur ex rebus
tnithe- ſignificatis per verba, & inter ea, & figuram, D
ſtim quam quærimus, ſit proportio.
Quarta. Non in quavis re ſive geſta ſive diécta
littinn Allegoria quærenda eſt, maxime in præceptis
moralibus.
bebenti Quinta. Senſus accommodatitius S. Scripturæ
wepuun ad vanos & turpes uſus non trahatur, & rei di-
t. Enitati omnino eonveniat.
n enm !
n J. 12.

aun , S. Scriptura non continet omnia ad ſalu- Traditis
s tem fſcitu & creditu neceſſaria, unde præ- eſßt reguls
un e terea admittendœ ſunt Traditiones Divinæ, ſeu fidei.
erl o verbum Dei traditum tanquam fidei & morum
lmt zegula, in quo multa ad ſalutem neceſſaria con-
geiali, tinentur. Ita docet Primo ipſa S. Scriptura,
ne ubi 2. Theſſal. 2. Apoſtolus hortatur Theſſa-
n nie lonicenſes, ut ſtent in fide, adhæreantque
1. iis, quæ ab ipſo acceperunt fſive ſcripto ſive
olenn D 4 ver-

56 Diſeriatio Prooemialis.

verbotenus: Zenete, ait, Traditioner, quas
dediciſtis n per ſermonem ſive per epiſlolam no-
ſRram. Reſpondet Chemnitius, Apoſtolum
primo quidem tradidiſſe ſermone, quæ po-

ſtea in aliis epiſtolis ſcripſit: Verum parti-
cula, ſive, clare indicat, alia eſſe, quæ tra-

diderat, & quæ jam ſcripſerat, nec probari
poteſt ad adverſariis, quod S. Paulus omnia,
quæ oretenus tradidit, poſtea in aliis epi-
ſtolis vel ab illo vel ab aliis Apoſtolis fſcripta
fuerint, maxime cum abſolute dicat, tenen-
das eſſe Traditiones, licet in ſcripta redacétæ
non fint. Easdem Traditiones commendat
Apoſtolus 2. Tim. 2. v. 2. Secundo Traditio-
nes non ſcriptas agnovit primitiva Ecclefia,
conſulantur de illis veteres. Irenæus I. 3.
cont. hæreſ. c. 3. Tertul. 1. de Cor. mil. c. 3.
& de præſcript. hæret. S. Bafilius ad Am-
philo. de Spir. S. c. 29. S. Epiphanius heær.
61. S. Auguſtinus ep. ad Janua. quorum &
aliorum Patrum veſtigiis inſiſtens Synodus
Tridentina Seſſ. 4. rite definit. Siquis... Ta-
ditiones prœdiſtas ſciens & prudens contempſerit,
anathema ſit. Easdem traditiones jam antea
laudavit Conc. Gangrenfe circa a. 325. Ni=-
cænum II. act. 7. an. 785. & Synod. VIII.
an. 809. Act. 10. can. 1. Tertio S. Scriptura
ſcripta non eſt, ut ſola eſſet ſufficiens fidei
noſtræ regula, certe hoc ex nullo S. Scri-,
pturæ teſtimonio evincunt adverſarii, quæ
enim pro ſe allegant, vel prohibent, ne Do-
ctrina S. Scripturæ corrumpatur, vel ne qrid
illi contrarium temerario auſu addatur: vel

dicunt illa, quæ ibi continentur, ſuſſicere
2

1

N

AA prot
eo, gu
dane pl
ſariis a
non pol
Aatos 3
a0l valo
guin? 0
læo om
lutem
los arti
ut ut

Khol r.
Tradidn
i e
non
Viya
Vatur
Chriti
45 ilis
tio Dun
Doft 4.
conlnet
Tnclti
Tu 4
lenpori
Kore vo
nieil
Gidio
dd

4 tit.

letent
citio!
Uunanir
CN
Dreſſun
nuni

L De Tluologiæ Bogmaticæ, Natura, &e. 57

s ad probandam Chriſti Divinitatem, absque
Aitlen eo, quod Traditiones Divinæ excludantur.
„Am Sane plura ſunt fidei dogmata ab ipfſis adver-
e, e ſarlis admiſſa, quæ ex S. Scriptura probare
Jerumm non poſſunt. Ex quo loco oſtendunt, bapti-
e, den zatos ab hæreticis non eſſe rebaptizandos ²
teeu ad valorem Baptismi verba ore prolata re-
Anlasoen quiri? Quatuor tantum eſſe Evangelia? &c.
in Ais hæac omnia habemus ex Traditione, ſunt ad
NRolsn ſalutem creditu neceſſaria, adeoque juxta
lien m ÜUlos articuli fundamentales: Traditiones igi-
igta ti tur ut fidei regula admittendæ ſunt.

Cnen
. IIffd Shol. I. Traditio in genere eſt verbum ſine ſcripto Traditzo

a Loei traditum. Traditio ſpectata venes ſuum AukRorem qiotle-
ln be alia eſt Divina a Deo immediate revelata ſcripto plex.
ltenelsl non tradita: alia eſt Apoſtolica, quæ ab Apoſtolis
Cor. Mt viva voce, non vero ſcripto eorum ad nos deri-
lius a0 vatur; ſi ab Apoſtolis veniat ut immediatis
Hhanins Chriſti præconibus dicitur Apoſtolica Divina, ſi
a ab illis ut paſtoribus Eccleſiæ fluit, dicitur tradi-
h (vorn. tio pure Apoſtolica: alia eſt Eccleſiaſtica, quæ
els Ff poſt Apoſtolos a Prælatis Eccleſiæ introducta, &
lien 1 conſuetudine roborata fuit. Ratione materiæ alia
jaollin Traditio eſt de fide, ſpectans ad fidem „ alia mo-
am 4 rum, ad mores & diſciplinam pertinens. Ratione
65 titemporis alia eſt perpetua, alia temporalis. KRa-
14. i; tione loci alia eſt univerſalis alia particularis. De-
GNrod nique alia eſt de præcepto, alia de conſfilio. Tra-
6. al ditio Eccleſiaſtica a Divina dignoſcitur, ſiquid
ficien⸗ modo poſt Apoſtolorum tempora inſtitutum fue-
lo6 rit. 2. Quando mos aliquis ſemper ab Eccleſia
n retentus eſt tanquam ad fidem pertinens, erit Tra-
erſuti, ditio Divina. 3. Si dogma aliquod omnes Patres
bent, .1 unanimiter tenuerunt, & contrarium ut heæreti-
„elbeh cum refutarunt, licet in S. Scriptura non ſit ex-
alnm prefſum; & 4. Siquid in univerſa Eecleſia com-
ſh muni fidelium conſenſu probatur, quod humana

Diſſer talio Prooemialit.
5 11

poteſtas efficere non potuit, eſt Traditio Divina.
§. Quod univerſa tenet Eccleſia, nec a Conciliis
unquam inſtitutum, ſed ſemper retentum eſt, a
Deo vel Apoſtolis deſcendit. 6. Si Traditio mu-
tabilis fnerit, non Divina, ſed Apoftolica vel
Ecclefiaſtica dici debet.

Traditio- Schol. 2. Judæi etiam ſuas habent Traditiones a

0
nes SJu-
dæorum.

Miſclna.

Gemarra.
Talmud.

Maſora.

Cabala.

7

Moyſe ab ore ad os usque huc propagatas. Tra-
ditio hec duplex eſt, altera eſt plenior & com-
munior Legis explicatio, a diverfſis ſapientibus
diverſis temporibus facta, quæ in Miſchna, Ge-
marra, Waſora & Talmud reperitur: Altera eſt
magis anagog'ica areana & ſymbolica legis expli-
catio, quæ in Cabala continetur. Eſt autem
Miſchna lex oralis collecta, & ſcripto mandata
a R. Jehuda anno poſt Chriſtum Natum 400. uti
probat Morinus ex ſilentio antiquiorum Patrum.
Gemarra eſt quædam expofitio, & complemen-
tum Miſchnæ, Auétore R. Aſe. Talmud eſt vo-
lumen ex Miſchna, & Gemarra conflatum, ſacras
& profanas Judæorum leges compleétens. Du-
plex eſt, Jeroſolymitanum a R. Johanna, & Ba-
bylonicum a R. jeſe conflatum, utrumque fabu-
lis & horrendis in Chriſtum blasphemiis infame.

MWaſora eſt quaſi Critica Legis circa voces, lit-

teras & puncta, ſupplendo defectus, & diſtin-
guendo punéta & verſus: Auctores ejus cen-
ſentur Judæi Tyberiadis circa annum Chriſti 500.
Cabala eſt Anagogica S. Scripturæ expoſitio. Tri-

plex eſt, prima eſt myſtica explicatio Sapien-

tioribus tradita. Secunda eſt Magica, ope vo-
cum docens fugare dœmones: Tertia eſt occu-
pata in litteris, vocibus, punétis, accentibus,*
litterarum permutationibus, combinationibus, figu-
ra, valore notandis ad eruendum ſenſum myſti-
cum. Hæc ſpecies Gabalæ ſubdividitur in Ga-
metriam, quee voces ſola transpoſitione explicat:
in Notaricam, quæ in fingulis litteris alicujus
vocis nova verba inquirit: & in Themuram ee⸗
ite⸗

„

litteras
rtum co

Ktol. 3.
lam ſid
guo le
tione
mortem
tendunt
hant?
hent
bidem
er keil
tiam, 2
ephetier
ded d
eXd
Riͤn
we h⸗
textui
dem e
noo!
iplun
tandem
manur
ntt, t
Cum Ct
Theo-.
on diſ
lun Ve
lnſnn 4
np
Wid. D
4 Dine,

Sto, 4.
1 Den
Dei:
Dente
kulte i
Wnce

L Teologiæ Dogmalicæ, Natura, Gc. 59

anni litteras pro litteris ſubſtituit, ob certum littera-
SS rum concurſum.
tentun e
Tndian Schol. 3. Proteſtantes negant Traditiones eſſe regu- Proteſtan-
Apofcla, lam fidei. Concedunt I. fuiſſe aliquando tempus, tiunms ſen-

quo Lex & Evangelium ex mandato & inſpira- tentia.
tione Dei nondum ſcripta erant, ſed modo poſt
Tuciiors mortem virorum Sαιιοτι ſcripta eſle omnia con-

gttu! tendunt. Verum undenam omnia ſcripta eſſe pro-
enior & Nr bant ? 2. Docent, quidquid intuitu ſalutis credi,
is ſaſenn & peragi oportet, contineri in ſcripturis, non

,6 quidem totidem verbis, & immediate, ſed multa
ne: 4len⸗ per facilem, certam, & evidentem conſequen-
icn legsen tiam, adhibitis quandoque principiis rationis E&
3 experientiæ ex S. Scriptura demonſtrari poſſe.
. Nr Sed ubinam habetur hæc evidens demonſtratio

ſihi s ex S. Scriptura petita, ſi quæſtio ſit, an ipſam S.
“ A Scripturam illibate ad nos propagatam modo ad-
ioun huc habeamus ? Dicis ex eo, quia conformis eſt
coe textui originali: Quomodo vero probas, & qui-
lluil . dem evidenter ex S. Scriptura, hunc textum, quem
flatum,, modo habemus, corruptum non eſſe? Urgent hæo
W ipfum Chemnitium, qui in Exam. Trid. pag. 306.
unm, tandem fatetur: Hanc traditionem, qua nobis in
tundie manus dantur S&. Soripturæ libri reverenter ſuſcivi-
phemis mus. Grotius in animadverſio. Adv. Rivetum. hic
e, cum Catholicis conſentit: & D. Schubert in Inſt.
ns, 6 4 Theol. Polem, p. 2. pag. 366. ait: e Traditione
otes o non diſcimus libros illos vere Divinos eſſe, ſed tan-
unn Ciki, tum Eccleſiam eos pro Divinis ſemper habuiſſe
eemh ſam autem librorum Divinitatem, docet ipſius
icatio Seripturæ teſlimonium tam verhale, quam reale.
gica, vid. Bellarm. lI. 4. de verbo Dei. Stapleton. in
nu, „ Princ. fid. Doctr. Controv.
s, le

gm Schol. 4. Contra Traditiones objiciunt Proteſtantes Solyentzn
lationnn, . es 4 Gjer,
ſeſtn 17 I. Deut. 4. prohibetur aliquid addere ad verbum ohjecto-
cicinr Dei: quod idem fit Apocal. ult. v. 8. Keéjp. in nes
a et Deuteronomio ſolum præcipitur, ut integre ſine
* falſa interpretatione, mutatione vel diminutione
lmmn mandata divina ſerventur. Et S. Joannes tantum
1 cor=

60 Diſſertatio Prooemialis.

Author is Se
print. &.
P. E. ſen-
tentia.

eorruptionem Apocalypſis prohibet. II. S. Scri-
ptura omnia creditu neceſſaria continet Joan. 20.
& utilis eſt, ut perſeftus ſit momo Dei 2 Tim. 3.
V. 16. Imo dokrinæg hominum II. 29. & Matth. 15.
v. 6 & Coloſſ. 2. v. & omnino damnantur. Keſp.
S. Joannes loquitur ſolum de miraculis ad proban-
dam Chriſti divinitatem. Et S. Paulus tantum dicit
Scripturam utilem, non vero ſufficientem efle.
Et S. Scriptura traditiones falſas & vanas ac verbo
Dei contrarias rejicit. III S. Irenæus l. 3. adv.
har. c. I. ſolum Evangelium jfundamentum fidei
noſiræ conſtituit. Et Tertullianus cont Hermog.
væ intentat adjicientibus aligquid ad Scripturam.
Et S. Cyprianus ep. 74. ait, ea ſolum facienda
qu ſceripta ſunt, quod etiam innuit S. Hierony. in
Pfſ. 86. ac S. Auguſt. tr. 49. in Joan. ait: loa
Junt, quæ ſeriberentur, quæ ſaluti credentiusn fuf-
Vicere credebantur. Et S. Chryſoſt. in Pſ. 95. ait:
ahsque Scoriptura auditorum cognitio claudicat.
RKeſp. S. Irenæus de falſis Marcionitarum traditio-
nibus loquitur. Tertullianus mundum non ex
Præjacente materia conditum eſſe probat ex Gen. I.
quibus nil adjiciendum eſt. S. Cyprianus tradi-
tionem S. Stephani P. de non rebaptizandis hære-
ticis ſolum, licet erronee, ut commentitiam re-

jicit. Et S. Hieronymus falſas traditiones repro-

bat. S. Auguſtinus de miraculis ad credendum in
Chriſtum ſuſficientibus loquitur. Et S. Chryſoſto-
mus eos vellicat, qui conciones ex ſuo tantum
cerebello procudunt. IV. Traditiones ſine Scriptura
vix ad nos illibatæz pervenire potuerunt: imo im-
perfeétam eſſe S. Scripturam & non omnia com-
plectentem arguunt. „ep. Traditionem illibatam
monumenta Patrum, Concilia, & continuus uſus e
Eccleſiæ nobis conſervarunt: & ex S. Scriptura
ſimul cum traditione opus & regula fidei com-
pleta & perfeéta conſurgit.
hol. 5. Author PFrincip. Jur. vubl. Eccl. cenſet dari
Traditiones mere orales, quæ tradunt id, quod
nullo modo, nequidem implicitis terminis 3 §.
. cri⸗

DTe

Keripton
laſticam
& Dro
Mam
ditio
ejs e
ner i
thema
gants
ttadtio
ſenenti
Zilyein
Tem-
anid .
licti
ſlid in

Inn⸗
CMynumn
Aſu i
Nem 1.
lunt De
ilore Pra
e beii
lem Le
lnchnnn.
rpofir
uclunte
ing in,
lun conſe
leſtl
ben
un. o

De Iheologiæ Dogmaticæ, Natura, &. 61

. I8 . Scriptura ſcriptum eſt, eſſe quæſtionem pure Scho-
iinet N . laſticam, imo vult controverſiam inter Catholicos
end & Proteſtantes de Traditione eſſe potius faéti,
e quam Juris, nimirum an præter S. Scripturam tra-
) Eltn ditio oralis tantum detur, non vero an ſuppoſita
anaki ejus exiſtentia ſit reverenter ſuſcipienda, quod
rlis ttt nec ipſi Proteſtantes negant. Ex quo infert, anaz
nsttne thema Tridentini in Proteſtantes traditionem ne-
kcienten4 gantes eſſe nimis vagum, nec eos fuiminare, cum
VGnns eſi traditionem Chriſti ſcienter non contemnant. Hanc
els 131 ſententiam tamquam periculoſam refutat Cl. P.
Gunteiimni Zallwein in princ. Sug. Eccl. q. 2. c. 3. G. 6.
con ken Verum ſi hæc quæſtio ſit juris nemo dubitabit,
l Iriin eam ab Eccleſia definiri potuiſſe, ſi autem lſit ſo-
Mgun lins facti vel facti dogmatici, inferius videbimus,
i6 Hem quid in his quæſtionibus Eccleſia poſſit.
oan. 1t: 1
ctlintimn
iNß; § 13.
nlo Cl Traditionis teſtes ſunt Eccleſiæ Patres. Patrum

num d Chmnmunir ergo omnium Patrum Eccleſic con- AuRori-
nun, ſenſus ſt infallibilir in materia fidei & morum. tas.
ns Nam Lrimo Patres & Eccleſiæ Doctores
innd,k ſunt a Deo dati Eccleſiz, ut illam ab omni
nmenfin errore præſervent, juxta illud Eph. 4. v. 11.
ites Ipyſe dedit quosdam quidem Apoſtolos. .. aliot
Huele autem Paſtores & Dostorer ad conſummationem

. N , .— . . . . . .
nk⸗ Sanktorum, in opus miniſterii, in œdificationem
oregit Corporir Chriſts. . . ut jam non ſimus parvuli
es /t. 4

aunt pl Nubtuantes, & circumſerannir omni vento do-
nomide Rrincæ in nequitia hominum, in aſtutia ad circum-
onenn iin entionem errorir, Ergo in materia fidei & mo-

voni, Tum conſenſus Patrum eſt infallibilis. Secundo
2S Eccleſia jam olim in Conciliis fidem Patrum ſe
ſectari profeſſa fuit: Sic in Concilio Chalce-=
donenſi conclamatum fuit: Hac eſt fides Pa-
ic trum. Concilium Conſtantinopolitanum VI.
act.

DòRor
Keccleſiæ,
& in Ec-
cieſia quis.

Patres
Eccleſio

gui⸗

62

Dihertatio Proozmialis.

act. 12. ait: F. §. P. P. dogmata tanquam le-
gem, Sanbta Dei ſuſcipiunt Eceleſi. Horum
veſtigia ſecuta ſunt ſubſequentia Concilia,
Lateranenſe ſub Martino V, & Tridentinum
Seſſ. 4. in decreto de Editi. S. S. Libror.
Tertio Traditio ex dictis eſt Regula fidei
ſed hanc habemus ex Patribus., ergo ſicut
illa, ita unanimis Patrum conſenſus erit in-
fallibilis.

Sc

nol. I. Diſcrimen eſt inter Doctores in Ecclefia,
& Doctores Eccleſiæ. Ut quis ſit Doétor in Ec-
cleſia, ſufficit, quod ſit fidelis Catholicus, & ab
Univerſitate Catholica gradu Doctoris inſignitus:

Ut vero ſit Doctor Eccleſiæ, requiritur eminens

dotrina, inſignis vitæ ſanctitas, & definitio Ec-
cleſiæ. Unde Bonifacius VIII. c. Glorioſus, de
Reliq. & Ven. S. S. tanquam notiores Eccleſiæ

Doctores publico officio honorandos in Eeccleſia

Latina ſtatuit S. Gregorium M. S. Auguſtinum,
S. Ambroſium & S. Hieronymum. Quibus G.
Pius V. S. Thomam Aquinatem, & Sixtus V.
S. Bonaventuram adſecit. Patres vero Eccleſiæ
proprie vocantur, quos ob eminentem Doctri-
nam, infignem vitæ ſanétitatem, & competen-
tem antiquitatem ut tales agnovit, & tacite vel
expreſſe deglaravit Eccleſia. Methodum legendi
Oôpera Patrum tradit Argonenſis in libro de opt.
leg. P. P. methodo. Editiones operum P. P. opti-
mæ funt, quæ a Benedictinis Congr. S. Mauxi
adornatæ fuerunt. vid. Annatum.

Quomodo Schol. 2. Auctoritas P. P. in rebus naturali lumine
cognitis tantum probat, quantum eorum ratio.

probent
1 atrg. 5Se.

Unius etiam vel duorum P. P. Auctoritas in res
bus fidei certum argumentum non facit, imo
nonnulli Patres humano ſpiritu in eo aliquando
errarunt, quod ad fidem ſpectare poſtea demon-
ſtratum eſt, cum eorum tempore res nerdum ab

Eccleſia expreſſe definita fuerit. Quin & plurium
Patrumn

N1.

Datrun
feclam
mentu
Datrun
mores
keeit.
ul 3.
ſeruia
unn ter
eN. G

uptͤ
Pere
6.
Els M,
fnem
den
NEens
Circa
tullian
r
nng
Thaum
Drtu
Luttin

Lphren
Tns N,
1 3,.
MS le
el
Theota
8 Detn
leriner
8 Prol
deen
3 5o.

. De Zheologie Dogmaticæ, Watura, Gc. 63

ta tonhuun Patrum Auctoritas aliis licet numero minoribus
.a. H reclamantibus non ſemper præſtat firmum argu-
tia Cone mentum Theologicum: Denique omnium etiam
Tticenin Patrum conſenſus in quæſtionibus ad fidem &
8. li⸗ mores non ſpeétantibus probabilem ſolum fidem
S facit. vid. Canum de loc. Theol.
egll N Schol. 3. Ut traditio ex Patribus hauſta per ſingula Zatalogus
8, eglk ſæcula clarius innoteſcat, accipe hic brevem prio Patriezzz
ſenlus eit! rum temporum famofiorum Patrum catalogum, famoſio-
ex P. Graveſon in hiſt. Eccl. un.
Nes 1 En Seriptores S&culi mi ſunt, S. Dionyſius Areo-
irhoctoril! pagita circa a. c. 50. S. Clemens Papa circa a. C.

geſens, 65. S. Hermas dictus Paſtor circa a. c. 65. S. Igna-

dors kin⸗ tius M. Ep. Antioch. & Papias Ep. Hierapol. ſub-
guin nt finem Sæculi Imi.
S niol Scaculi zdi. S. Juſtinus M. circa a. c. 140, S. Ire-
Corol, næus Ep. Lugdun. circa a. c. 167. Melito Aſianus
eore circa a. C. 170. S. Clemens Alexandrinus, & Ter=
ntos n n tullianus circa a. 192.
5 Augl⸗ cwεαοi 3iii. Origenes circa a. c. 230. S. Cypria-
um. (l nus M. Ep. Carthag. circa a. 244. S. Gregorius
1 & Ns Thaumaturgus circa a. 290.
8 Vero 1 Scaculi Ati. Lactantius Firmianus circa a. c. 30¾.
zinenten 11 Eufebius Cæſareenſis citca a. 315. S Athanaſius
,e circa a. 326 S. Cyrillus Jeroſol. circa a. 350.
t, tt S. Hilarius Ep. Pictav. circa a. 354. S. Optatus

tiodin Milevitanns, & S. Epiphanius circa a. 368. S.
in ldo Ephrem circa a. 370. S. Baſilius Ep. & S. Grego-

erun rius Nazian., eodem tempore. S. Ambrofius circa
☚ a. 374. S. Hieronymus circa a. 378. S. Auguſti-
nus circa a. 396. J. Joannes Chryſoſtomus circa
IIH a. 308.
H „ eaculi 5Sti. S. Cyrillus Alexand. circa a. 412.
mn Theodoretus circa a 423. Caſſianus Circa a. 424.
chtie S. Petrus Chryſologus circa a. 433. Vincentius
noon 67 Lerinenſis circa a. 434. S. Leo M. circa a. 440.
inen , S. Proſper circa a. 444. ⸗
te ſoe Sæculi ti. S. Fulgentius Ep. Ruſpenſis circa
ee , a. 508. Beetius Rom. circa a. 5S19. Caſſiodorus

Quin circa

tas Theo-
logorum.

64 Diſſertatio Prooemialis.

circa a. 514. S. Joannes Climacus circa a. 564.
S. Gregorius M. circa a. 590. S. Iſidorus Hiſpa-
lenſis cirea a. 595.
Sœculi Ztimi. Joannes Moſchus circa a. 629.
Andreas Cretenſis circa a. 635. S. Ildephonſus
circa a. 657.
Sœculi Stavi. Venerabilis Beda circa a. 701.
S. Joannes Damaſcenus circa a. 731. Alcuinus circa
a. 780
Sæculi oni. Amalarius Fortunatus circa a. 810.
Haymo circa a. 840. Walafridus Strabo circa
a. 342. Paſchalius Radbertus circa a. 844. Hine-
marus Remenſis circa a 345. Rabanus Maurus
circa a. 847. Anaſtaſius Bibliothecarius circa a. 870.

Aimoinus circa a. 872. Ufſuardus circa a. 876.

Sæculi Iomi. Simeon Metaphraſtes circa a. 901.
Oecumenius & Olympiodorus. Burchardus Epi=
ſcopus Wormat. circa a. 996.
æculi rimi. S. Petrus Damianus circa a. 1057.
Anſelmus Lucenſis circa a. 1073. S. Ivo Ep Car-
not. circa a. 1092. S. Anſelmus Cantuarienſfis circa
a. 1003.
Scculi rzmi. Rupertus Tuitienſis circa a. IIII.
S. Bernardus Claravallenſis circa a. IIIS5. Hugo
de S. Victore circa a. 1120. Gratianus Auétor
Decreti circa a. II3T. Petrus Lombardus Magiſter
ſententiarum circa a. III.
Sæculi r13tii S. Raymundus de Pennafort circa
a. 1228. Alexander de Hales circa a. 1230. S. Tho-
mas Aquinas circa a. 1254. S. Bonaventura circa
a. 1255. B. Albertus M. circa a. 1260. vid. Bel-
larm. de Script. Eccl. Dupin Bibl. P. P.

Aukori- Schol. 4. Theologorum Scholaſticorum etiam plu-

rium Auctoritas in Theologicis, ſi alii doëti con-
tradicant, non plus probat, quam eorum ratio:
ſi vero in re gravi omnes Scholaſtici conſentiant,
temerarium foret illis refragari, quia fine ſpeciali
Dei ordinatione non tam facile tot ingenia tam
diverſe ſentientia in unum convenirent: Concordi
. autm

D. 11

AUtem 0
tentige
reki ſalt
tura &
ten ip
Kll 56
ſpeckanti
Theolog
tur de
Pontifcis
Iure ſtatul
ſus Theol
(ivilis fi
Teologe
Teltamen
odahili
hutdemis
Felol b.
Naturali
tam ſide
ſolo in⸗
eX 60,1
lauriten
In ſuo
be Locle
Ulgument
ſoriei
et, gnie
noGo cen
ltttom N
iht Hane
, l & I

ln Verbe
r Cbiden

lrun

iren
ldomms H

Cirea 1 6
8 NMienan

Ccirca 171
Aeninust

S Cittnn
tripo en
2 gt
banus Mn
inscza,
ren 1.
Scitcan
Urcharc

8 citda. I
hohy
tuarieniit

P cirea 4, 1
IS. N
gtiabus l
herons M

Lemihtoi
,1990, J,,
Carentni
1200. 6
b. 1.
tun eüin 4
ai iolir
n eNn
in Hie ſe⸗
lent:

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 65

autem omnium Theologorum Scholaſticorum ſen-
tentiæ in rebus fidei & morum contradicere hæ-
reſi ſaltem proximum foret; hæc enim ex S. Scri-
tura & Traditione fluit, quam qui negat, fon-
tem ipſum refugere cenſetur.

Schol. 5. Canoniſtarum Auctoritate in rebus ad fidem Canoni-
ſpeétantibus Theologus non utitur, imo in his Rarum
Theologus Canoniſtæ ſuccurrit: quando vero agi- auksori-
tur de moribus Eccleſiæ & inſtitutis per leges tas.
Pontificias determinandis, vel quando pornæ in
Jure ſtatuuntur, communis Canoniſtarum conſen-
ſns Theologo optimam fidem facere debet. Juris JNuris gi-
Civilis facultas præter magnam utilitatem, quam ilis peri⸗
Theologo maxime in moralibus de contractibus, torum.
Teſtamentis &c. præſtat, plura alia argumenta
probabilifſima ſuppeditat, quippe in Legibus etiam
humanis Divinam voluntatem veneramur.

Schol, 6. Philoſophorum concors ſententia in rebus HEhiloſo-
naturali lumine in Theologia etiam cognitis cer- phorum
tam fidem facit, unde gentes dicuntur ab Apo- auklori⸗
Rtolo inexcuſabiles quod cognitionem veri Dei, tas.
ex eo, quod ex Philoſophis ſuis eam ſufficienter
haurire potuerint. Regulas pro ſtudio Philoſophico
ad Theologiam utiliter inſtituendo tradit Mabillon
in ſuo opere de ſtudiis monaſticis. Hiſtoria deni- Hiſtorica=
que Ececleſiaſtica & profana non ſolum probabile rum.
argumentum Theologo ſuppeditat, ſed ſi omnes
hiſtorici in idem conſentiant, certum etiam præ-
bet, quia tune moralis habetur evidentia „ dum-
modo cenſuram Criticam, cujus Regulas præter
citatum Mabillonium tradit, & intemperantes cor-
rigit Honoratus a S. Maria in Animadv. ad regu-
las & uſum Critices, eorum hiſtoriæ ſuſtineant.

§. 14.
In verbo Dei ſcripto & Tradito continen- Eecleſia
tur quidem illa, quæ credenda nobis Deus quid.
reve-
Schram Inſtit. Theol. Zom. I. E.

66 Diſſertatio Prooemialis.

revelavit: Verum cum S. Scriptura non ubi-
que clara ſit, ſed Interprete, & in contro-
vVerſiüs circa res fidei obortas Judice indigeat,
(GF. 10.) cumque Traditiones Divinas a falſis
diſcernere, cuilibet pro ſuo affectu non com-
petat, niſi tot Religiones, quot ca ita admit-
tere velimus, ſapientifſimo Divini Numinis
conſilio factum fuit, ut nobis de hoc Inter-
prete & Judice provideret, qui & obſcura S.
Scripturæ explicando, & veras Traditiones a
falſis ſecernendo Divinas veritates revelatas
nobis credendas proponeret. Hic interpres,
hic Judex a Deo conſtitutus eſt vera Chriſti
Eccleſia, Quæ eſt Societas fidelium baptizato-
rum ejusdem fidei proſeſſione, eorundem Sacra-
mentorum participatione, & eodem cultu inter ſe
adunatorum, ſub regimine legitimorum Paſtorum,
nce pracipue unius Chrifli in terris Vicarii Ro-
mani Lontificiv. Veritas hujus definitionis pa-
tebit ex ſequentibus, & ex ea ſequitur divi-
ſio in Eccleſiam docentem, ſeu legitimos Pa-
ſtores Romanum Pontificem & Epiſcopos: &
Eccleſiam diſcentem., ſive reliquos fideles illo-
rum regimini & curæ paſtorali ſubjectos.

Schol. r. Pelagiani Eccleſiam definiunt, Congrega-
tionem hominum perfectorum nullum peccatum
habentium. Donatiſtæ ſolis probis & ab omni
ſaltem graviori crimine alienis Eccleſiam conſtare
docuerunt, & cum pauci & inviſibiles ſint probi,
valde anguſtam, & inviſibilem eſſe Eccleſiam vo“s
luerunt. Wicleffus & Joannes Hus in Ecclefia
ſolos prædeſtinatos agnovit, hos in decurſu refu-
tabimus.

Siſſtema Schol. 2. Proteſtantes Eccleſiam definiunt, quod ſit
Froteſtan- multitudo vere credentium. Ex quo infert

PD. Schu-

DMe

D. Schr
I1. Eecle
gitimno
his me
git. 2
ls,
ghitor
Mun,
lenm
tu: Et
ſietr
U ferbl
NeNs
elbus
MMeſt.
nins Re
legiti
Cortup
ram De
Oderve
falſam
terne-
nam,
eſt ort
terin e
dicatio

tio. 5

Ca vere
retinen
in faler
Kn
daennn
init
tis
ans
Non o
Vina in
Doflunt
nn g
tio ePr

tota mnn
& in ennn
dice dig
ivimasai!
Ctu von
Caginnt
wimi Muni
Ge hoc l
Gobſen
Ttadition
dtes keſet
Hie imene
eſt rera l
gum Kpte
,orutten 1
ſn ulin
orun r
Fir Vum.
leſinition.
legnitu
hlegitinm
Eyſond
nos eke
iſotetn
llon ſen

E

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 67

D. Schubert in Comp. Theol. dogm. hoc Syſtema.
I. Eccleſia nonniſi verbi Divini tractatione & le-
gitimo Sacramentorum uſu conſervari poteſt, quia

his mediis vera fides in hominibus exiſtere per-

git. 2. Hic utriusque medii uſus vel eſt publi-
cus, vel privatus: hinc duplex Eccleſia diſtin-
guitur, ſcilicet viſibilis, quæ eſt ſocietas homi-
num, quatenus ad externum communem & pu-
blicum verbi Dei & Sacramentorum uſum uniun-
tur: Et inviſibilis, quatenus ſola eorum fides re-
ſpicitur. 3. Eccleſiæ viſibilis membra ſunt omnes,

qui verbum Dei exterius profitentur, ac Sacra-

mentis a Chriſto inſtitutis utuntur, ac proinde ex
fidelibus & infidelibus, & hypocritis conſtare
poteſt. 4. Quia vero fieri poteſt, ut nonnulla
hujus Eccleſiæ membra a puritate verbi Divini,
& legitimo Sacramentorum uſu recedant, & hæc
corruptio fiat univerſalis, ita ut pauci fideles ve-
ram Doctrinam retinentes nec audiantur, nec
obſerventur; hinc nata eſt diſtinéctio in veram &
falſam Eccleſiam. Vera eſt cœtus hominum ex-
terne Deum colentium juxta puram Chriſti doctri-
nam, & legitimum uſum Sacramentorum; Falſa
eſt cœtus eorum, qui hæc corrumpunt. 5. Cri-
teria ergo veræ Eccleſiæ ſunt, pura verbi præ-
dicatio, & legitima Sacramentorum adminiſtra-
tio. 6. Quodſi proinde hæc corrumpantur, pau-

ca vero Eccleſiæ membra veritatem in corde ſuo

retinentia in hanc corruptionem non conſentiant,
in falſa Eccleſia aliqua veræ Eccleſiæ pars latere,
& ſi nullibi exiſtat cœtus, cujus doctrina, & uſus
Sacramentorum purior ſit, tota Chriſti Eccleſia
invifibilis eſſe poteſt. 7. Eccleſia viſibilis mini-

ſtris eget, qui verbum Dei publice doceant, &

Sacramenta adminiſtrent, in quibus proinde, quia
non omnes ad hæc ſunt idonei, requiritur ex Di-
vina inſtitutione legitima vocatio, & hi vocari
pofſunt Vicarii Chriſti, quia ejus officio fungun-
tur. 8. Horum miniſtrorum doctrinam ſi ſuo ſfilen-
tio approbet cœtus fidelium, cenſentur hi mini-
E 2 ſtri

tium de
Eccleſia.

Wota ve-

r& Eccle- quas a falſa Eccleſia diſtingnatur. Hæ autem
in Symbolo Conſtantinopolitano aſſignantur,
ſcilicet vera Eccleſia debet eſſe, 1. Una,
2. Janbla, 3. Catholica, 4. Apoſtolica.

Schol. I. Ad hoc, ut notæ veræ Eccleſiæ ſint ge-

Ria⸗

68 Diſſertatio Prooemialis.

ſtri eſſe Eccleſia repræſentativa, & ideo. 9. Ec-
eleſia vifibilis non eget uno capite ſupremo viſi-
bili. 10. Et quia nihilominus hi miniſtri veram do-
rinam & Sacramenta tacente etiam & approban-
te reliqua Eccleſia mutare poſſent, hinc veræ Ec-
cleſiæ defectio non eſt impoſfſibilis, quæ proinde
per reformationem, cui omnes miniſtri operam
ſuam adferre debent, tolli debet. Hoc ſyſtema

per decurſum evertetur.

G. 15.

Vera Chriſti Eceleſia ſuas notas habet, per

nuinæ, requiritur X. Ut non ſint alteri cuidam rei
communes, ſaltem ſi collective ſumantur, licet
forte ſingillatim ſumptæ aliis rebus conveniant.
2. Ut ſint notiores illa re, quam ſignificant, & ab
ea diſtinctæ. 3. Ut ſint quodammodo ſenſibiles,
obviæ & cognitu faciles non ſolum domeſticis,
ſed etiam fidei extraneis.

Notæ Ec- Schol. 2. Proteſtantes & D. Schubert (§. 14. Sch. 2.)

cleſiœ jux-
za Prote-
Nantes.

duas duntaxat Eccleſiæ notas aſſignant, nempe,
puram Verbi prædicationem, & legitimam Sa-
cramentorum adminiſtrationem. Verum his no-
tis Eccleſia vera a quacunque alia falſi nominis
Eccleſia diſcerni non pateſt, cum non habeant

conditiones ad veram Eccleſiæ notam requifitas.

Nam Primo hæ notæ ſunt omnibus hæreticorum
ſeétis communes, omnes dicunt, ſe habere ve-
ram Chriſti doctrinam, & legitimum Sacramen-
torum uſum. Deinde pura Eccleſia vel excludit
omnes etiam minimos errores ? & ſic Lutherani
non habebunt veram Eccleſiam, utpote quæ dete
e

7

—

N 1

te mine
errores
Viniſte
libos 4
dam ce
Sehnbe
Veram
hre ſe
non eſe
Teguii,
Dermi
m Kcr
It,1e 1
n eſt
im,
Wenam
ſcendum
hens,
Drorke e
terpretn
lecl etian
Vera (h
Otmnibng
Dollunt,
60 notx
Pennine

.

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 69

art te minores nævos patitur: vel tantum excludit
H errores fundamentales? & fic Lutherani & Cal-
n mnnti viniſtæ, qui conveniunt in articulis Fundamenta-
Nincfictl libus de Trinitate & Incarnatione habebunt no-
ne tih tam communem utrique Eccleſiæ. Reſpondet
hinitie Schubert, alias ſectas tantum putare ſe habere

Hoe ſte veram doétrinam, licet reipſa non habeant. Sed.
hæc reſponſio clare innuit, veram doctrinam
non eſſe notam veræ Eccleſiæ, ſed alias notas
requiri, veram doctrinam in aliqua Eccleſia re-
periri Secundo vera Chriſti doctrina, & legiti-
mus Sacramentorum uſus non ſunt notæ clario-

,habet, res, re ſignificata ſeun Eccleſia, quia magis obſcu-
Ile me rum eſt dignoſcere, quænam ſit pura Chriſti do-
icvnne ctrina, & legitimus Sacramentorum uſus, quam
alenan quænam ſit vera Eccleſia, nam ad hoc cogno-
ſe, 1. U ſcendum conſtare debet, verbum Dei, illa conti-
Poien. nens, eſſe revera verbum Dei: Verſiones S. Scri-
in pturæ efſe fideles; quisnam ſit ejus ſenſus & in-
Cleie in terpretatio; quæ omnia non a rudibus ſolum,
teicui. ſed etiam a doëctis difficulter cognoſcuntur. Tertio
mantur, vera Chriſti doctrina non eſt nota obvia, nec
8 colen omnibus accommoda; rudes eam diſcernere non
giſe poſlunt, & lumine naturali cognoſci nequit: Er-
odo eni⸗ go notæ ab Adverſariis aſſignatæ non ſunt notæ
m Conei⸗ genuinæ veræ Eccleſiæ.
1
nte J. 16.
t Prima igitur nota veræ Eccleſiæ eſt Uni- Prima no-

m kas. Hæc conſiſtit Primo in univerſali ſtäͤei⸗⸗ re
uN“ & docrinæ conſenſione, ita ut excludatur Eso .
tm G“ ealia quæcunque ſectariorum ſocietas, cujus Us,
sheu, fides eſt diverſa & erronea in articulis etiam,
,be e, ut vocant, non fundamentalibus. Hanc uni-
n de, tatem requirit Apoſtolus Eph. 4. v. 5. Unus
n⸗ Dominus, una fides, unum Baptiema, unus Deus
ee & LPater omnium. Idem multis probat S. Cy-
nee E 3 pria:

ð

DUnitas
Eccleſic
juxt

7⁰ Diſſertatio Prooemialis.

prianus contra Novatian. & S. Auguſtinus in
