gratia factis, & de erito de condigno, quo ca-
rent

tEent
dem
gno
milit
tribn
ſen
Genge
tur:
Cred
ſerm
alter

9,
Cl:

Alr
Colom
lbero
wü,

li⸗
inns,
ſ.
nlame
ehttone
elle
IMo. ey
ono,
nnnig
kes
IuI hon
kktit:
it no
hhat,
u, li

De &ratia Chriſii. 72 3

rent opera ante juſtificationis gratiam facta. Eo-
dem modo S. Augaſtinus docet, opera de condi-
gno meritoria juſtificationem non præcedere. Si-
militer alia loca S Seripturæ fidei vim juſtificandi
tribuunt, ſed illi, quæ per dilectionem operatur,
ſeu fidei tanquam initio & radici, non exclu-
dendo alia ogera. II. Matth. 9. v. 22. dici-
tur: Eades tua te ſalvam fecit. Et Luc. 8. v. 50.
Crede tantum, & ſalva eris. KReſv. In primo loco

i fudin ſermo eſt de fide per charitatem operante. In
gengt, i altero de falute corporali Filiæ Principis Synago-
Aäiu, gæ, non vero de gratia ſanétificante agitur. III.
taten l Gal. 2. v. 16 dicitur: &ientes, quog non juſtifi-
4 fünnl catur homo ex operibus legis. Reſp. Apoſtolus
m eW ſolum excludit opera ex ſolis naturæ viribus &
Vittuts, libero arbitrio facta: non vero opera liberi arbi-
K cadla trii, quæ fiunt ex gratia fidei.
is Mtan
V. 29.
, ſir §. 377:
t: Er Quia fides ſola, qua credimus & confi- Walius

dimus, peccata nobis propter Chriſtum eſſe ſine reve-
remiſſa ad juſtificationem non diſponit : lſatione
(§. 375. 376.) imo in S. Scriptura nullum Poteſt eSſe
fundamentum habet: hinc nullus ſecluſa re ſiun s a⸗
velatione poteſt eſſe certus certitudine fidel 4ia. 8,.
ſe eſſe in gratia. Ita Catholica fides tenet
Imo. ex S. Scriptura. Eccli. 9. v. I. Weſcit
homo, utrum amore, an odio dignus ſit, ſed
omnia in futurum ſervantur incerta. Hic Kccle-
ſiaſtes non loquitur de amore & odio alio-

fiunee rum hominum, uti vult Lutherus, dum male
n vertit: Doch kennet kein Menſch weder die
jane Liebe noch den Haß irgends eines, den er fuͤr

„. Ccon.⸗ . . .
lde ſich hat, nam in textu non habetur: irgends
ei „ eines, nec ſequens membrum: den er fuͤr ſich
ane hat: conjungitur cum priori, quia accentus
4 „

Z 2 2 . Sake-

724 Caput VI.

Sakephaton membra disjungit, cum vox 95
omnia, non ſit in genitivo, & verba 7a&

amorem, & HWwν αο%h odium nec fint in regi-

mine, nec in ſtatu conſtructo. Unde verſio-
nes LXX. Syriaca, & Arabica cum vulgata

ponunt pro accentu Sakephaton punctum,

ut appareat. 9or nec ad hominem, nec ad
amorem ſpectare. Ly dignus non habetur
quidem in textu hebraico explicite, ex ſenſu
tamen colligitur. Item dum vulgata noſtra
vertit: Omnia in futurum ſervantur incerta: in
Hebraico quidem habetur: — 2
omnia ante eos: Sed idem eſt ſenſus, fſci-
licet: omnia opera juſtorum, & amor Dei
erga illos antecedunt cogitationem eorum,
ut ſine revelatione certo ſciri non poſſint.
Unde Campenſis vertit: Omnia hac hominem
latent. Symachus: omnia coram eis incerta.
Chaldaica verſio legit: non eſt, qui ſciat id,
quod erit homini, omne in Providentia de-
cretum eſt, ut ſit ante eos. Imo verſionem
noſtram contextus probat, ſi enim homo
amorem Dei neſcit, quomodo certus de illo
erit. Rurſus Eccli. 5§. v. 5. dicitur: De pro-
pitiato peccato noli eſſe ſine metu, neque adjicias
veccatum ſuper peccatum. Hoc iterum male
explicat Lutherus de propitiato peccato quoad
poenam, dum ſiniſtre vertit: Seye nicht zu
ſicher, ob dein Suͤnd noch nicht geſtrafft iſt,
daß du darum fuͤr und fuͤr ſuͤndigen wolleſt.
Nam in Græco nulla fit mentio pœnæ, ſed
ſermo eſt de propitiatione culpæ, uti habet

Verſio Arabica & Syriaca, & ſignificat vox

55i-

aon
1, qn

ente

Is, 1
Cleptt
Certi
Cert e
leytus
tiation
ſmo
I temn
Citen Pro

(6pom d

ere:
lun
ſelleet,
ſine ,
Gen
(icens:
Ceronin
ſiur n
Etiamn .
Eentinnn
iunnte
le ue
Uullur

11l. Ra

ſite P0

ſ
le relt.
lwbler
uuctom,
,,net 1
ben
er n
ta uin
ulrtiin
alncrl
n ewun,
1 oi
ALoßnten
it ineertt
rit

enti⸗

Vetäoan

in on
s e I
1. D
ut iſtm
tunn M
catogiif
enin
f ii
en ue
Nel, 1
f be
ifen in
7

De Gratia Chriſti. 2725

SEiXαον ρρι ab Eihdao reconcilio: & patet ex
eo, quia peccatum in antecedente, & ſe-
quente verſu pro culpa ſumitur, ac verſus
4tus, ubi de pœna peccati ſermo fit, a ſe-

quenti plane ſejungitur: certe ſi non ſumus

certi de remiſſa pœna, nec de remiſſa culpa
certi erimus . . Item falſum eſt, quod hic
textus intelligendus ſit de peccato & propi-
tiatione futura, cum enim in ſequentibus ſit
ſermo de futuro, priora ſunt de præterito,
ne idem bis ponatur. Nec ſenſus eſſe poteſt:
circa propitiationem ne confidas abundantiæ
opum tuarum, quaſi iis poſſis peccata redi-
mere: nam ly év „ροοαοσα in abundantia,
additum verbo metuere, fignificat nimium,
ſcilicet, ne ſis nimium ſecurus ſine metu:
ſane de abundantia opum hic ne verbum qui-
dem legitur. Accedit S. Apoſtolus Philipp. 2.

dicens: Cum metu & tremore ſalutem veſiram

operamini. Et I Cor. 4. Wihil enim mili con-
ſcius ſum, ſed non in hoc juſtificatus ſum. Ita
etiam docent Patres: & ideo juſte definit Tri-
dentinum ſefſſ. 6. cap. 9. Quilibet dum ſeipſum
ſuamque infirmitatem & indiſpoſitionem reſpicit,
de ſua gratia ſormidare & timere poteſi, cum
nullus ſcire valeat certitudine ſidei, cui non go-
teſt ſubeſſe falſum, ſe gratiam eſſe conſecutum.
2do. Ratio eſt: Nihil datur, unde homo certo
ſcire poſlit, ſe eſſe in gratia, licet enim ex
fide conſtet, Deum vere poœenitenti dare gra-
tiam; non tamen homini certo conſtat, quod
vere poniteat, neque per revelationem, ne-
que per evidentiam, nam judicium hominis
in hoc eſt fallax, cum inſcrutabile ſit cor ho-
2 2 3 minis,

726 Caput VI.

minis, & ſemper prudenter timeri poſſit, ne
quod peccatum ibi lateat, dolor non ſit ſuffi-
ciens, & charitas ſit pure humana.

Solvuntur Schol. I. Lutherani & Calviniſtæ ex falſo illo prin-

objehio-
nes.

cipio, quod fides juſtificans nihil aliud ſit, quam
certa & indubitata fiducia, peccata nobis eſſe re-
miſſa deducunt, hominem debere & poſſe eſſe
certum de ſua juſtificatione. Nam I. 1 Joan. 4.
dicitur: In hoc cognovimus, quoniam in ipſo ma-
nemus, & inſe in nobis, quoniam de Spiritu ſuo
dedit nobis. Et Rom 8. Iyſe Spiritus teſtimonium
reddit Spiritui noſtro, quod ſumus Rilii Dei. Et

I Joan. 3 Scimus, quoniam de maorte translati

ſumus ad vitam, quoniam diligimus fratres. Et
Joan. 14. Vos cognoſcetis eum (Spiritum S.) quia
apud vos manehit, & in vobis erit. Reſp. Loca
citata intelligenda ſunt de notitia per fidem habita
promiſionum & donorum Dei, quantum eſt ex
parte Dei promittentis, licet non cognoſcamus
certo, nos habere conditiones illas, quibus illa
dona & promiſſiones mereamur. Etſfi enim teſti-
monium Spiritus S. non ſit fallax, hoc tamen eſt
fallax, qued putetur teſtimonium Spiritus S. cum
tamen non ſit. Sincera quidem Charitas eſt cer-

tum indicium gratiæ, hoc tamen nobis non eſt

abſolute certum, quod proximum ſincere diliga-
mus propter Deum. Item Apoſtoli poſt ad ven-
tum Spiritus dicuntur eum perfectius cognituri
eſie per fidem, ſcilicet quod fit in Patre per uni-
tatem ſubſtantiæ, & quod in juſtis futuris ſit per
gratiam, quam an juſti ſe habere certo ſciant,
ibi non dicitur. II. S. Auguſtinus de ver. poœdit.
c. 2. ait: Won dicimus, dimitte nobis debita no-
ſtra, pro iis peccatis, quæ remißſa credimus in
Baptismo, niſi de fide dubitemus. KXeſp. S. D.
credimus ſumit pro confidimus, nam I. 2. Cont.
Creſcon eandem ſententiam refert, & verbo, con-

Eidimus, utitur. III. Gratia eſt in anima: ſed
homo ſcit ea, quæ ſunt in ſua anima, maxime

quia

gnine
ſeit ſe
Gabilt
uer
ſcient
gwi e
ſeiplu
eſt te
ſens
tituci
ol
coret,
ir get
(ument
ok
Retento
Cebitis
feen
Aleſe
Iii eh

In he

Mopoſ
contine
Mopofi
ſeli con
Aitionen
Onnhes
Velate
teat,
non he
mO de
atural
liſitis
Dractie⸗
tota 00

Aert
i
Mine

De Grutia Chrifi. 727

Olt, H quia etiam ſcit, ſe habere fidem & ſcientiam, ergo
til. ſcit ſe habere gratiam, præfertim ſi bondm dele-
ctabiliter operetur. Aeſp. Homo non ſcit omnia,
quæ in ipfo funt; ſcit quidem ſe habere fidem &
ilorhr ſcientiam, qui ſunt habitus refidentes in intelleétu,
it, grr qui eſt potentia cognoſcitiva & reflexiva ſuper
1s er ſeipſam, voluntas vero ſeu ſubjectum gratiæ non
oſe⸗ eſt talis potentia cognoſcitiva, & Charitas exi-
1a, ſtens in voluntate non includit in ſui ratione cer-
eer. titudinem, ſicut fides & ſcientia.
GN Schol. 2. Catharinus in opuſculo de certitud. grat. In homo
innn docet, juſtum poſſe evidenter cognoſcere, ſe eſſe gertus
Vi. 8 in gratia, ex hoc diſcurſu Theologico: Qui Sa- Theologi-
4 tranti — : . . ge
a cramentum Baptismi & Poœenitentiæ cum debitis ce de ſua
btnet. 4 diſpoſitionibus recipit, conſequitur remiſſionem gratia eſſe
nd) R pe catorum: Sed ego recepi heæc Sacramenta cum poſit.
Nepn li debitis diſpoſitionibus, quia evidenter ſcio meam
Pem hi fidem & intentionem, alias ad hæc Sacramenta
rn dl accedere non poſſem: Ergo ſum certus, peccata
ugind mihi eſſe remiſſa, adeoque me eſſe in gratia. Ve-
, Cihnd rum hæc ſententia plane non placet; nam hæc
Rein i propoſitio particularis: Ego ſum in gratia, non
e tide continetur ſub aliqua univerſali revelata, quia
Uins propoſitio particularis non continetur ſub univer-
SS ſali conditionata, quamdiu non eſt certum, con-
is 0e ditionem in hoc individuo eſſe impletam: ſed
eete Gle⸗ omnes propoſitiones de juſtificatione hominis re-
polide velatæ ſunt conditionatæ, ſi homo vere pœni-
ins cogni⸗ teat, quod tamen evidenter ſcire nequit, ergo
Pare el non habet certitudinem Theologicam. Certe ho-
lutmisk mo de intentione miniſtri, & de actibus ſuper-
Celto , naturalibus ad Sacramentorum ſuſceptionem re-

quifitis certus eſſe nequit: & fſufficit certitudo
praética, qua actu non dubitat, ad ſuſcipienda
tuta conſcientia Sacramenta.

Schol. 3. Vega l. 9. In Trident. c. 46. vult, aliquos .
ad certititudinem moralem ſuæ gratiæ ſecundum
viam ordinariam ita pervenire poſſe, ut ſine for-
midine & temeritate non minus certi eſſe poſſint
5 2 4 de

Buſtus
gratia
οidene

poteſt.

728 Caput VI.

de ſua gratia, quam certum eſt, dari Romam.
Verum communior opinio tenet, ſecluſo privile=
gio ſpeciali & favore Dei non efſſe poſſibilem cer-
titudinem meralem propriæ juſtitiæ omnem for-
midinem excludentem: tum quia juxta Tridenti-
num quilibet juſtus debet formidare de ſua juſti-
tia, dum ſeipſum, ſuamque infirmitatem conſi=
derat: tum quia alias ſine temeritate jurare poſſet,
ſe efſe in gratia, quod tamen juramentum rejicit
Innocentius III. in cap. Accepimus de Purgat.
Canon. Nihilominus poteſt homo habere proba-
bilem & conjeckuralem certitudinem de ſua gratia
& juſtitia, cujus nonnulla figna aſſignat S. Ber-
nardus de converſ. Cleric. ſcilicet devotionis affe-
ctum erga Deum: contemptum rerum tempora-

lium: animum nil præter Deum, aut propter

Denm amantem: exercitium rerum ſpiritualium:
Pœhitentiam: aviditatem audiendi Verbum Dei.

K. 373.

Quemadmodum vero certitudinem noſtræ
gratiæ non habemus, (G. 377.) ita etiam,
licet reipfa juſti ſimus, a ſanctitate & juſti⸗
tia, quoadusque vitam hanc mortalem agi-⸗
mus, excidere poſſamus, uti oſtendit 1Imo.
S. Scriptura EKzech. 33. v. 18. Cimm receſſerit
juſtus a juſtitia ſua, feceritque iniquitates, mo-⸗
rietur. Et I Cor. 10. v. 12. Qut ſe exiſtimat
NRure, videat ne cadat. Accedunt exempla
Angelorum rebellium, Adami & S. Petri,
qui juſti fuerunt, & tamen a gratia excide-
runt. 2do. ita ſentiunt Patres: Tertullianus
de pœnit. S. Cyprianus in exhort. ad Martyr.
S. Auguſtinus l. de corrept. & grat. c. 6. J
cutem jam regeneratus & juſtificatus in malam
vitam ſug voluntate relabitur, certe iſte non e,

de⸗
i /io
Hatoe
ſek: ſ
Nelt

Khot. Di
Peccate
Pede
cantel
Pkan

fumn

eſt imm
ſlifes
cenſeni
I.M
Pon to
tülr in

eund

o fut
hllnt,
rins
eblen
INo tr

p 9
IIn.
tte nii

Horm
i gran
Kelper
Wfie
fin pe
Ellhet

Monn.
amrirle
blen e⸗

deke
ſaa G
lat 5..
lonig a⸗
lempor⸗
t Nopt
Kiruglinr

cpom D

Henan
itr ein
te A
Menn .
eldit n
rl en
ittt, ℳi
. ſer
t eelll
6. P

Gt ent⸗

ertoliend
4. l. 0.
i, nun
e non 4

7

De Gratia Chriſii. 729

teſt dicene, non acceyi: quia acceptam gratiam
Dei ſuo in malum libero arbitrio amiſit. 3tio.

Ratio eſt: juſtus quousque vivit peccare po-

teſt: ſed a peccando a gratia excidit: Ergo
poteſt e gratia excidere.

Schol. Proteſtantes ex errôneo illo principio, quod Solvuntur
peccator juſtus fiat ſola ſide confidentiali, docent objeltio-
prædeſtinatum per nulla crimina gratiam juſtifi- nes.
cantem amittere: Ita docent nonnulli Calviniſtæ
putantes, quamdiu fides in corde remanſerit, gra-
tiam non amitti, quia decretum prædeſtinationis
eſt immutzbile. Lutherani vero, & fidem vivam
ſalvificam, & gratiam juſtificantem amitti poſſe
cenſent. Pro Calviniſtis ſtant ſequentes rationes
I. Pf. 36. v. 24. de juſtis dicitur: Cum ceciderit
non collidetur. Et Pf. 113. non enim qui operan-
tur iniquitatem, in viis ejus ambulaverunt. Reſp.
In primo textu ſermo eſt de tribulationibus. In
ſecundo vel præteritum: ambulaverunt, ponitur
pro futuro, ambulabunt: vel ſenſus eſt: ſi am-
bulant, non operantur iniquitatem. II. S Gre-
gorius hom. 5. In Ezech. II. docet, Charitatem
ſtabilem, & perſeverantem eſſe. Et S. Auguſti-
nus tr. in 1 Joan, dicit, eam areſcere non poſſe.
Reſp. S. Gregorius loquitur de Charitate beato-
rum. Et S. Auguſtinus vult id, quod in Chari⸗=
tate radicatum eſt, areſcere non pollſe.

F. 379.

Homo amiſſam per peccatum juſtificatio- Soia fdes
nis gratiam per Sacramentum pcenitentiæ non ſal-
recuperare quidem poteſt, uti ſuo loco dice- vat.
tur: ſive autem acceptam in Baptismo gra-
tiam perpetuo conſervaverit, ſive amiſſam
recuperaverit, nunquam per ſolam fidem,
ſed progrediendo de virtute in virtutem in
2 5 ipſa

2—

73⁰ Caput VI.

ipſa juſtitia cooperante fide in bonis operibus
creicere, & ita magis juſtificari & ſalvari
debet. Hoc docet 1mo. S. Scriptura. 1 Cor. 13.
v. 2. Oi habuero omnem fidem, ita ut montes
trunſeram, Charitutem autem non hubuero, nihiil
ſum. Ergo ſola fides non ſalvat. Sermo
quidem hic eſt de ſfide miraculorum, uti no-
tat Schubert, ſed prout includit fidem Chri-
ſtianam & Catholicam: ſeu de fide perfecta

circa ea, quæ creduntur, nam S. Apoſtolus

vult præferre Charitatem omni fidei, conſe-
quenter etiam fidei credendorum & fidei fidu-
ciali hæreticorum. Deinde Gal. 5. v. 6. di-
citur: In Chriſio Jeſu neque circumciſio aliguid
valet, neque præputium, ſed ſides quc per cha-
ritatem operatur. Ubi oſtendit Apoſtolus,
dari aliquam fidem, quæ per charitatem non

operatur, & ideo eam ſe ſola non juſti-

ficare & ſalvare. Rurſus S. Petrus, S. Joan-
nes, S. Jacobus & S. Judas contra diſcipu-
los Simonis Magi verba S. Pauli in epiſtola
ad Romanos male interpretantes, expreſſeé
ſuas epiſtolas ſcripſerunt, ubi docent, ſolam
fidem non ſalvare. Sic S. Jacobus c. 2. V. 14.
ait: Quid proderit fratres mei, ſi fidem gui-
dicat ſe habere, opera autem non habeut? nun-
quid poterit fides ſalvare eum? fider, i non
haheut opera, mortua eſt in ſemetipſa. Et hoc
poſtquam multis probavit, concludit v. 24.
Videtis, quoniam ex operibus juſtificatur homo,

& non ex fide tantum. Et v. 26. Geut enim

corpur ſine Syiritu mortuum eſt, ita & fides ine
operibut mortua eſt. Reſpondet Schubert, S. Ja-

cobum non loqui de fide fiduciali juſtiſtcante
e

de ſi
lete, 6
bebant
wlame
Hoſtolu
Portatur,
3 Detr
Ger bonm
nen /⸗
Il, n
Geſant,
lountnr.
lant, qn
nunds ſ
1oOperant
Non Ne
Mrlen,
Uellante
1Dellarm
liſkntin⸗
irſlei⸗

d
ifeats
mno. Chr
Mera ut
lith.s.
ut 1
⸗ ayl
ie
ir,
lut 1

De Gratia Chriſti. 731

Oen ſed de fide in nuda notitia & aſſenſu conſi-
ſtente, quam hypocritæ pro fide fiduciali
Gr habebant. Verum ubinam fides fiducialis
Um fundamentum in S. Scriptura habet, & cur
d Apoſtolus hypocritas ad rectam fidem non
W hortatur, ſed opera præterca requirit? Item
,un 3. Petri I. hortatur Apoſtolus: Satagite, ut
en (u Yer bona opera certam veſtram vocationem & ele-
E deln ionem Jaciatis. Ubi hæc verba: per bona ope-
Apohän ra, in nonnullis quidem græcis codicibus
, h deſunt, in aliis tamen, & omnibus Latinis
ſdeifa leguntur. Hæc omnia S. Scripturæ loca in-
V.6. dicant, quod bonis operibus æque ac fidei
foch munus juſtificandi & ſalvandi tribuatur: Ergo
Cooperantur ad juſtificationem & falutem, &
Momk non mere comitantur fidem juſtificantem ve-
griten. luti ſigna, proprietates & fructus, uti volunt

1 ifi Proteſtantes. Eodem modo docent l atres
1,8 2 Bellarmino relati. Et ideo merito definit
d Tridentinum ſeſſ. 6. cap. 9. i quis dixerit,
negn Jola fide impium juſtificari, anathema ſit.
les, elgt⸗ .
vet F. 380.
g.1 C ₰ .
in, Ex dictis (G. præc.) fluit, Bona opera Opera bo-

mhn juſtificatis eſſe necefſaria ad ſalutem. Nam na ſunt
A 1mo. Chriſtus ipſe in Evangelio ubique bona neceſaria
55“ opera ut neceſſaria ad ſalutem commendat. ad Jalu-
lltt Matth. 5. Sic luceat lux veſtra coram homini-
en ro bus, ut videant opera veſtra bona. Et c. 7.
g Omnit arbor, quæ non Jacit ſruttum bonum,
excidetur, & in ignem mittetur. Et c. 19.
6) Oi vir ad vitam ingredi, ſerva mandata. Et

nete Matth. 28. Chriſtus judex dicturus eſt electis:
. Poſſi-

732 Caput VI.

Poſdete paratum vohis regnum a conſiitutione

mundi: Eſurivi enim, & dediſtis mili mandu-
care &c. Ubi particula enim cauſalis eſt. 2do.
Hzxc eſt doctrina omnium Patrum, S. Chry-
ſoſtomus in ep. Rom., c. 8. ait: Hieri non po-
teſt, ut ſalvetur, qui poéſt ſidem torpeſcit. S. Am-
broſius in c. 4. ep. Hebr. Mon ſuffeit fider;
ſed debet eſſe vita fidei condigna. S. Auguſti-
nus de grat. & lib. arbit. reprehendit eos,
qui dicunt, juxta S. Apoſtolum ſufficere fidem
homini, etlamſi male vivat. Hæc omnia
eludere non poteſt D. Schubert, dicendo ſer-
monem efſſe de operibus fidem juſtificantem
concomitanftibus: nam uti ex infra dicendis

patebit, opera noſtra ſunt vitæ æternæ me-
ritoria.

Solvuntur Schol. Lutherani cum D. Schubert docent, multi-

objebtio-
6d.

plex in S. Scriptura, mandatum extare, quod ſtu-
dium bonorum operum exigat, imo tota Lex eo
tendit, ut homines regenerati bonorum operum
exercitio Deum colant, & ideo ad illa obligati
ſunt, ac juſtitiam, omnesque virtutes ſectari de-
bent. Quia vero juſtitia noſtra valde imperfecta
eſt, cum regeniti ſemper peccata infirmitatis co-
mittant, qualia ſunt motus concupiſçentiæ, qui-
bus etiam non conſentiunt, & tamen fidem ha-
bent, per quam peccata remittuntur, id eſt te-
guntur & occultantur, ita, ut fſolum bonum in
conſpectu Dei remaneat: Ideo hæc regeneratorum
juſtitia in ſe imperfecta Deo tamen placet, & di-
citur juſtitia Legalis, Renovationis & propria,
quæ a juſtitia Juſtificationis, Evangelica, Fidei,
Aliena fci icet Juſtitia Chriſti omnino diſtinguitur.
Quare licet Juſtitia legalis ſeu operum homini
regenito ſit omnino neceſſaria; non tamen eſt
neceſſaria, ut per eam juſtificationem & æternam
ſalutem conſequatur, & ideo Lutherani plures
cum

un D.

nnos,
1d ſalut
& alio
(encda
Arencd
erelligen
Joan 5
u
Whhite 0
Colns
MMenr,
ſoss hur
ii, It Be
Uuentun
ſles
ſces ne
Ades ni
lis loei
Nllbi
Nn ee
leut
6. M
.
Uol ſer,
E llein
CPtirt 5
tre, C
ir⸗ dperi
ptismur

AKam (i

er a bo
ſindi, &
btone
Ure Lat
In ihe
Eterl
optionen
ur non
an

hiſitttia
l pntk.
4
SCh
ri uſr⸗
t. 80M⸗
ln

enit en
celelten
ec Nin
cendo.
Hficant
4 Cicens
eternen

Nelt, N.
e, Golt⸗
tOta UAil
tum ge⸗
r
le inhetin
ſonittis⸗
Centie,
den ilen 1
1,il At
in bono
acet, El.
& ale
lan Ne,
elun van,
on Mnel
n ein,

4

De Gratia Chriſti. 782

eum D. Schubert, contra nonnullos alios Lutke-
ranos, docent, bona opera non efſſe necefſaria
ad ſalutem, licet ſint neceſſaria ratione præcepti,
& aliorum motivorum ab æterna lalute conſe-
quenda deſumptorum. Nam I. S. Scriptura vim
ſalvandi ſoli fidei tribuit Marc. 16. v. 16. Qus
crediderit, & Baptizatus fuerit, ſalvus erit. Item

Joan. 3. v. 18. & Joan. 6. v. 47. Kev. Locus

S. Marci intelligendus eſt, qui crediderit cum vo-
luntate obſervandi mandata, & illa ſervaverit, ſi
adultus fuerit, ſalvus erit, Ex hoc loco ſolum
infertur, quod non ſolus Baptismus, ſed etiam
fides ſalvet, quæ in adultis omnino eſt necefſa-
ri, ut Baptismus fruéctuoſe ſuſcipiatur. Hoc ar-
gumentum: Baptismus ſine fide non ſalvat, ergo
ſola fides ſalvat: tam male concludit, quam hoc:

fides ſine charitate non prodeſt ad ſalutem, ergo

fides nihil prodeſt ad ſalutem. Eodem modo in
aliis locis neceſſitas fidei ad ſalutem afſeritur, ſed
nullibi dicitur, vel ſolam fidem ſalvare, vel opera
non eſſe neceſſaria. II. Eph. 2. v. 8. dicitur:
Gratia enim ſalvati eſtis per ſidem, non e operi=
bus. Reſp. S. Apoſtolus vult, fidem efſe ſalutis
noſtræ fundamentum, quam ex gratia habemus,
non vero ex operibus ex puris viribus naturæ
& liberi arbitrii factis. III. Salus ſine operibus
obtineri poteſt, uti patet in infantibus, bono La-

trone, & ſtatim poſt Baptismum morientibus, qui

ſine operibus ſalvati fuerunt. Ke/p. Statim poſt
Baptismum decedentes ſalvantur per fidem ſejun-
ctam quidem ab operum conſummatione, non

vero a bona voluntate, & propoſito mandata ſer-

vandi, & bona operandi; quod etiam de bono
Latrone obſervat S. Cyrillus Cat. 13. Vellet juſte
agere Latro, ſed venit mors. In infantibus ope-
rum incapacibus illa non requiruntur, quia illis
vita æterna datur tanquam pura heæreditas ob

adoptionem in filios in Baptismo: adultis vero

datur non ſolum ut hæreditas, ſed etiam ut mer-
ses, quam per opera bona mereri debent.

F. 381.

734 Caput VI.

H. 381.

Opera bo- Dantur igitur opera perfecte bona, ſeu
na dan- ita perfecta, ut peccata non ſint, vel pecca-

tur.

tis contaminata. Nam Imo. Job. I. dicitur
Job vir rebtus, ſimplex, ac timens Deum, &
recedens a malo, nec in omnibus, gquc ipſi ac-

ciderant, peccaſſe labiit ſuir. Matth. 7. Videant

opera veſtra bong. Et Luc. 7. laudatur pecca-

tricis poœnitentia. 2do. Ita docent Patres.

S. Hier. I. 3. cont. Pelag. Hoc nor dicimus
pohſe hominem non peccure, ſi velit. S. Augu-

ſtinus 1. de bon. conjug. S. Greg. I. 2. mor.
c. 8. Hinc Tridentinum ſeſſ. 6. can. 25. N
quis in quolibet bono opere juſtum ſaltem veniali-
ter peccare dixerit, aut, quod intolerabilius eſt,
mortaliter, atque ideo pœnas ternas mereri,
tantusmgut ob id non damnari, quia, Deur en
opera non imputet ad damnationem, anathema
ſit. 3tio. Ratio eſt: Actus ex gratia eliciti
non ſunt peccata ob innatam concupiſcentiam,
cujus motus indeliberati non ſunt peccata,
ex alibi dicendis, nec ex defectu intenſioris
Charitatis; quod enim minus ferveat Chari-
tas in via, quam in patria, non eſt pecca-
tum, ſed defectus juxta S. Auguſtinum I. de
Spir. & litt. c. ult. nec ex admixtione pec-
cati venialis, quod ad tempus vitari poteſt.

(G. 349. Schol. r.),

Solvuntur Schol. Lutherus in aſſert. art. 31. ſcribit: in omni

objeklio-
nes.

opere bono juſtus peccat. Et art. 32. opus bonum
optime faktum eſt mortale peccatum ſecundum judi-
cium Dei. Et art. 36. euſtus in opere bono veccat
mortaliter. Recentiores vero Lutherani docent,

pPeccatum originale homini, quamdiu vivit, ſem-

per

Eer inel
. pecd
Uine op
Mon pru
hbent
morem
ſunt pee
tn, ſel
id, an
lentions,
Pecerti.
ehl tame
Pinr ner
Uin een
enitent
(iotdor:
boimn,
let Hie
: E
eii ali
(iatuslo
Mono i
e ect⸗
in kenſn
ſiliet,
Peccbit
intnt,
Ulis.
mpetſect
ſenitur,
eccamin
lunng Ut
lenſtruata
1s ſenm.
iune, i,
Mimns ſa
Konſol.
lüul

De Gratia Chriſii. 2735

per ineſſe, quia tantum tegitur (§. 372.) & quia
ex peccato originali peccata actualia oriuntur,

born ,r hinc opera etiam honeſta infidelium funt peccata,
Nelfne non prout ſunt conformia legi, ſed quatenus non
, habent omnia ad bonum opus requifita, ſcilicet
I i amorem Dei & Opera vero regeneratorum etiam
6 Dnl ſunt peceata non quidem prezæretica ſeu volunta-
N ria, ſed peccata infirmitatis, & peccata ſecundum
.7. V quid, quia a reliqui's peccati in carne adhuc he-
atar en rentibvus, ſeu concupiſcentia, quæ eſt formale
elt us peccati originalis (§. 266.) contaminantur: pla-
Hl cent tamen Deo, quatenus hæc contaminatio te-
Hinl gitur merito Chriſti: nec illa peccata iis ad æter-
5 nam poœnam imputantur, quia de illis quotidie
1 2. u poenitentiam agunt. Probant hoc I. Eccl. 7. v. 21.
n 15 dicitur: Non eſt homo juſtus in terra, qui faciat
en inu bonum, & non peccet. Quæ propoſitio æquiva-

let huic omnis homo juſtus faciens bonum pec-

ll cat: Ergo dum facit bonum, peccat, & cuilibet

operi aliquid proptii amoris, concupiſcentiæ &
ie, Deu- imperfeétionis, quæ ſunt peccata, adhæret KReſp.
, Aulie Citatus locus huic propoſitioni æquivalet: Omnis
tn el homo juſtus in terra, qui facit bonum, quando-
ſtennn que peccat: quippe non dicitur, faciens bonum .
cen in ſenſu compoſito peccat: ſed in ſenſn diviſo,
Ne fſeilicet, quandoque faciet bonum, quandoque
pterin peccabit. Deinde verba illa: qu aciat bouum,
eit Claie adduntur, ut innuatur, ſermonem eſie de juſtis

en agdultis. Denique licet actibus noſtris bonis ſæpe
eR Ne . .
umtè imperfectiones adhæreant, ex hoc tamen ſolum
finum, „ ſequitur, eos non eſle optimos, non vero, eſſe
Ltioreſe peccaminoſos, quia Deus non ſemper præcipit
ltarioel⸗ actum intenſiſſimum. II. Iſ. 64. dictur: Fagi
Jumus ut immundus omnes nos, & quaſi vaunus
menſtruatæ univerſa juſtitic noſtræ hinc S. Bernar-

,o qus ſerm. I. in feſt. omn. ſanét. & diſtinkte judi-

N Hnun dicetur, injuſta inventetur omnis noſtra juſtitiag, &g
un iii, minus habess. Quod etiam docet Geſon. J. 4.
mo de conſol. Theol. & Adrianus in 4. ſent. Ke/p.
ni docen, Iſaias loquitur de peccatoribus, uti patet ex v. 5§.
ivit, 5 vel

Dantur

736 Cnput VI.

vel ſi de juſtis loquatur, vocat eos immundos ab
origine, & quia ſubinde venialia committunt.
S. Bernardus loquitur de noſtra juſtitia colleétim
ſpectata per totam vitam acquiſita, quam injuſti=
tiam vocat, tum ob incertitudinem veræ juſtitiæ;
tum quia eam ſæpe venialibus peccatis maculamus.
Gerſon de iis loquitur, qui ſuama juſtitiam jacti-
tant, & ita corrumpunt Adrianus lognitur de
malis, quæ bonis immiſcemus. III. Rom 7. v. 19.
dicitur: Won enim qued volo bonum, hac facio,
ed quod nolo malunm, hoc ago v. 20. i autem
quod nolo, ilud facio, jam non ego operor illud;
Jed quod habitat in me peccatum. Reſp. Apoſto-
lus per lIy ago intelligit motus indeliberatos, nam
noluit nequidem ſentire matus concupiſcentiæ,
quod tamen non afſecutus eſt. Quare ſequitur;
Jjam non ego operor, id eſt, no plena voluntate
his motibus conſentio, adeoque non pecco. Enf.
nullo modo dicit, opera noſtra eſſe peccata IV.
Petimus, ut nomen Dei ſancétificetur in nobis;
ergo in nobis polluitur. K&e νρ. In peccatoribus
polluitur nomen Dei, petunt ergo, ut iterum ſan-
Stificetur: juſti petunt, ut in bono perſeverent,
& ut perficiatur in eis, quod jam acceperunt.

Dantur infuper opera bona ſupererogato-

opera ſu- ria, Deo placentia, & proficua homini. Nam

erig S. non omnia opera ſunt præcepta: ſic caſtitas
*αε.

virginalis, & vidualis non eſt præcepta teſte
Apoſtolo. I. Cor. 7. De virginibur praceptum
Domini non habeo, Conſilium autem do. Simi-
liter nec paupertas Evangelica, nec obedien-
tia Evangelica præcepta eſt, utpote quæ Chri⸗
ſtus juveni ad obtinendam ſalutem ſolummodo
ſuaſit, cum tam ardua præcipere, & Boni-
tati Divinæ, & humanæ fragilitati reppgnct
Ergo

po d
ns ſuo

Got y.
Pereoge
nitas enn
ego vbie
loma bo
Cotlium.
ons e
Ulger en
w:
gto
ippeti
en giari
ſe NN

mded

Ar op
Montie ne
In Piern
Mir.
inen⸗
uie .Z
l,
h ir
ſehtenen
Pnitur be
Unſegdent

De Gratia Chriſii. 737

Ergo dantur opera ſupererogatoria: de qui-
bus ſuo loco plura.

Schol. Proteſtantes docent, nullum dari opus fu- Soluuntur
pererogatorium, quod bonum fit, I. quia confor- objectio-
mitas cum lege Dei eſt forma bonorum operum: nes.
ergo ubi deeſt lex Dei, opus bonum deficit. N& /p.
Forma boni operis non ſolum lex, ſed etiam
Conſilium Dei eſt. II. Tota ratio Chriſtianæ per-
fectionis eſt ſub præcepto, quo jubemur Deum
diligere ex toto corde &c. adeoque amore ſum-
mo: Ergo non dantur opera Confilii & fuperero-
gatoria. Reſp. Tenemur Deum amare amore ſum-
mo appretiative, ita ut nos nihil per transgreſſio-

hiſeenti⸗ nem gravis præcepti Divini a Deo ſeparet, non
e ſenpirr vero intenſive, ita ut etiam Confilia Evangelica
a SOne ampleéti teneamur.
ſern 1
enl I. §. 383
r in no

Wais Per opera bona homo juſtificatus vere & Opera bo-
Wtemg „proprie mereri poteſt, & reipſa meretur vi- na ſunt
les tam vternam. Hoc docet imo. S. Scriptura ie orz
eee Pl. 118. V. I12. Inclinavi tor meum ad ſacien viie ter-
das juſtificationes tuas in ternum propter retri-
butionem: Ergo obſervatio mandatorum me-
retur retributionem, uti patet ex particula
W cauſali, propter. Ubi Lutherus male vertit:
nin. Ich neige mein Herz, zu thun nach deinen

le Rechten immer und ewiglich. Nam apoyn hic
ee, ponitur poſt ? â ſine præfixo articulo,

, S conſequenter mercedem, ſeu retributionem
1 dbelen ſignificat. Quare LXX. vertunt α ανα☚αααειαιπσ.
uet Et verſio Arabica 2 ſumit in ſtatu
nmmel conſtructo, & 2ν in genitivo, & 70ο 2 prae-
BA fixum vertit: ad vel propter æternitatem
ge mer-
Schram Inſlit. Theol. Tom. I. Aaa

738 Caput VI.

mercedis. Unde a Chaldaica hic receden-
dum eſt. Deinde Sap. 5. dicitur: Apud Do-
minum eſt merces tcorum. Kt Eccli. 16. MWiſeri-
cordia facit unicuique locum ſecundum meritum
operum ſuorum. lItem Marth. 5S. ait Chriſtus:
Merces veſtra copioſa eſt in cælic. Quod c. 20.
explicat exemplo Patris familias, qui in mer-
cedem exigui laboris reddit operariis dena-
rium diurnum: Ergo æterna vita bonorum
operum merces eſt, adeoque illam bona ope-
ra merentur. Rurſus Hebr. 13. v. 16. dici-
tur: Beneficentiæ & communionis nolite obliviſci:
talibus enim hoſtiis promeretur Deus, id eſt, pro-
meremur. Verti quidem poteſt ly ννρνιαα
Seο4°, delectatur Deus; verum cum operi-

bus, quibus delectatur Deus, præmium aſſi-

gnetur; cumque verbo latino mereri nullum
aliud in Grzco, niſi évaενρερ reſpondeat,
ſenſus vulgatæ præferendus eſt. Item vita
terna dabitur juxta menſuram bonorum ope-
rum Rom. 2. v. 6. Reddet unicuique ſecundum
opera ſua, iis, qui ſecundum patientiam boni
operis gloriam quærunt, vitam &ternam. Non
gradus accidentales vitæ æternæ, uti Schu-
bert exponit, ſed vitam æternam, & quidem
habito reſpectu ad opera, quod indicat ver-
bum reddet. Et 2. Tim. 4. Repoſita eſt mihi
corona juſtitiæ (id eſt vita æterna Jac. 1.) quam

reddet mihi Dominur in illa die juſtus Judex.

Ubi iterum verbum reddet, & corona juſtiticg
operum meritum deſignat. 2do. Ita docent
Patres. S Ignatius ep. Rom. Ginite, ut beſtia-
rum eſca ſim, per quam poſſim Deum promereri.
S. Cyprianus I. de unit. Eccl. Frweckei Dei
obtem-

.

nnen,
ereelen

Neritu

Peritoe

S glit
i ſt
lNiſeah
Cnlett
Denee,
tin lt⸗
lonoen
in gener
Uuione

Alal.
Per
inler
ee i
miite
ler ſeh
Cienta
termine
Mokrs
ghittke
Iutriee
Deo
merito
ui 1
lis
gle
1.23.
Mordi
N, 4
Milerie
igeet
Ee,
Wh
U 4

De Gratia Chriſti. 739

obtemperandum eſt, ut accipiant merita noſtra
mercedem. S. Auguſtinus ep. 104. Mullane ſunt
merita jnſtorum? ſunt plane, quia juſti ſunt.

in Merito ergo definit Tridentinum ſeſſ. 6. can. 32.
CN Si guis dixerit, hominis juſtificati bona opera
odta ita eſſe dona Dei, ut non ſint etiam bona ipſius

iimn juſtificati merita. . . anathema ſit. 3tio. Deus
tisd confert homini per gratiam virtutem bona
bommn operandi, & ex modo dictis operibus ex gra-
borge tia factis promittit vitam æternam: Ergo
10, homo eam promereri poteſt: Meritum quippe
ℳ in genere eſt opus bonum præmio ſeu retri-
ek, butione dignum.
alegit
omn gei Schol. Cum juxta Proteſtantes bona opera non ſint Solvuntur

rip per ſe neceſſaria ad ſalutem (§. 380. Schol.) ideo opjeſtio-
lna infert D. Schubert, Deum quidem bona opera in nes.
lun hac vita remunerari velle, ſeque id facturum pro-
honte miſiſſe, licet hæc præmia in boc ſæculo non ſem-
ſten per ſequantur, imo Deus gradus etiam gloriæ ac-

cidentalis pro qualitate & menſura operum de-
terminabit: Sed cum ipia æterna gloria operibus
noſtris non ſit promiſia, nec propter eorum di-

Itin gnitatem, ſed ex mera gratia etſi juſtitia remune-
. 1 ratrice impellente gradus accidentalis gloriæ illis
uti Ser a Deo determinetur: ideo opera noſtra non ſunt
Enice meritoria vitæ *æternæ. Nam 1. Pf. 102. dicitur:
ct Qui coronat te in miſericordia & miſerationibus.
iei 86 II. 55. v. I. Venite, emite absque argento, & abs-
ſta⸗ guez ulla commutatione Rinum & lac. Et Rom. 6.
.1 v. 23. Gratia autem Dei vita &terna. Ubi miſe-
ur ricordiæ & meræ gratiæ corona gloriæ tribuitur.
lt Reſo Corona gloriæ in primo loco citato ſoli
Rrlre miſericordiæ tribuitur radicaliter & antecedenter
41 i Ad gratiam prævenientem, non vero conſequen-
l iin ter, ubi etiam juſtitiæ afſcribitur. 2. Tim. 4. v. 8.
fonerſt Imo ibi nec videtur ſermo eſſe de corona gloriæ,
iſti 6 quia contextus agit de miſerieordia Dei erga ju-
te Aa a z ſtum

740 Caput VI.
ſtum in hac vita, & verbum U fignificat cir-
cumeingere, quod huic vitæ convenit juxta Lu-
theri verſionem. Pf. S. v. 13. Iſaias agit de gra-
tia hujus temporis præſertim prima, quam iüne
merito accipimus; vel ſi gratia ſecunda intelliga-
tur, ſermo eſt de illa, cui in cœlo augmentum
gloriæ reſpondet, quæ emitur fine argento in
radice, ſcilicet prima gratia, quam gratis accipi-
mus. Vita æterna dicitur gratia, quia ipſa opera,
