ſit enallage, ſicuti c. 2. v. 23. UN N0 voca-
bitur virago, ubi verbum eſt generis maſculini.
Et Exodi 2. vV. 17. W ) & ejecerunt eas.
Ubi ſuffixum eſt generis maſculini. Appoſuit au-
tem Moyſes ad ly Ipſa verbum maſculinum, ut
oſtenderet, Deiparam non ſua, ſed virtute Chriſti
ſuperaturam ſerpentem. 2. Per Ly N mulie-
rem, intelligitur fœmina in communi, vel Eva.
Sed quia hæc vox contrahitur per articulum ha
7) nequit ſignificare foqminam in communi, quæ
nequit eſſe mater ſeminis ſingularis. Nec intelli-
gitur Eva, quia ejus filii potius dicendi eſfent
ſemen viri, Meſſias autem dicitur ſemen mulie-
ris, utpote ex Virgine ſine ſemine virili naſcitu-
Gg 3 rus.

Promiſio
futuri
Meſſia
Abrahaæ
faſta fuit.

Iiem Ja⸗
cobo

Gen. 49.

47 Caput V.

rus. Cæterum ſive legamus Ipſa vel Ipfe vel Ip-
ſum, ſemper verum manet, promitti hic Meſſiam,
qui caput ſerpentis moraliter contrivit adimendo
illi poteſtatem dominativam in homines, & om-
nino illum conteret Apoc. 20. v. 9. Vid. R. P.
Zinck in difſ. de hac re an. 1768. edita, qui licet
lectionem Iyſe, cum Cl. P. Smits defendat, hanc
tamen controverſiam doctiſſime pertractat.

§. 270.
Promiſſio & revelatio futuri Meſſiæ Abra-
hamo itidem facta fuit, Gen. 22. v. 18. Be-
nedicentur in ſemine tuo omnes gentes terræ: ubi
quidem in Hebraico habetur ſic: 2 in
hithpael, benedicent ſibi ipſis in ſemine tuo:
Geneſis tamen 18. v. 18. legitur: ₰2 be-
nedicentur, in Niphal. Loquitur hic Deus
de aliquo ex poſteris Abrahæ, in quo omnes
gentes benedicentur: Sed hic eſt Meſſias,
qui ſolus hanc benedictionem impertiri po-
teſt: Ergo loquitur de Meſſia. Sicuti etiam
hanc promiſſionem Abrahzæ factam teſtatur
B. Virgo Maria. Luc. 1. v. 565. Zacharias
Luc. I. v. 73. & S. Petrus Act. 3. V. 25. 26.

H. 280.
Clariſſima rurſus revelatio Meſſiæ facta
eſt jacobo Gen. 49. v. 10. Non auferetur ſcep-
trum de Juda, & dux de femore ejus, donec
veniat, qui mittendus eſt, & ipſe erit expeltatio
gentium. Promittitur hic 1. Meſſias nam hic
'W vel derivatur a re miſſus, vel à 52
pacificus fuit: vel a relativo & pronomine
H, cui repoſitum eſt: vel a 5 o ſecundina
cu

inſi
ſonikcat
Iupum
Iygatn
Muzeia

01, 1
eſe eſn
telſs
Rubbini
beclni.

Ciunep

Aykltin
Eli e
lbe re⸗
conlir
ſerpenti
in bert
N er ſo
40 ſete
Gam add
10 Xter
(rochih
Cturus
Chand zi
N te
rabunn,
n
Utate,
e&en

lerelt⸗
ni Rell
t aMinent
nes, .
TLNL
ta, Uls
endal n

ctet.

ele A
lrm li
itt n
e
bebe
oN
Ntii
Geri .in

Eelr

Ln
1.5 4

Nchen
ſren,/
Dl
Nmnnn
ul

De Incarnatione verbi Divini. 471

cui inſans involvitur, & ſic ſemper Meſſiam
ſignificat, & ita hoc vaticinium intellexerunt
Targum Onkelos, Talmud Babylonicum,
Targum Jonathan: & R. Hakkados in I. ga-
lerazeia ait nomen Meſliæ fore ν Salva-⸗
tor; a gentibus vero converſis vocandum
eſſe jeſu, quod probat ex tribus primis lit-
teris : 9) eee Nnn. His accedunt
Rabbini recentiores R. R. Salomon Kimchi,
Bechai. 2do. Meſſias novum regnum fun-

daturus promittitur, quia dicitur: Inſe erit

expekatio gentium. Hebr. — u n 9)
& illi obedientia, aggregatio populorum.
Hoc regnum erit ſpirituale, quod in tribus
conſiſtit, ſcilicet, ut Meſſias conterat caput
ſerpentis: Gen. 3. V. 15. nosque a ſervitute
in libertatem filiorum Dei vindicet: Deinde
ut per fſœdus novum, veteri antiquato, nos
ad perfectiorem obedientiam Deo præſtan-
dam adducat jJer. 31. v. 31. Tandem ut nos
ad æternum in coœlis regnum perducat.
Quodſi Meſſias nonniſi terrenum regnum fun-
daturus eſſet, potius Salvator corporum,
quam animarum foret. 3tio. Promittitur hic
Judæ regia ſeu principalis poteſtas tam diu
duratura, donec Meſſias venerit, nam ly
DU regiam ſeu principalem poteſtatem de-
notare, patet ex addita voce oü mecho-
kek & ex obedientia gentium. Eodem mo-
do exponunt LXX. Syriaca, & Samaritana
verſio, Targum Jonathan, Jeroſolymitanum

& Onkelos. Item Rabbini antiqui, Kimchi,

Jarchi, Aben EKzra; & R. Jitzchak quærit,
Gg 4 quare

Quid no-
ewiné EMis .
dcœ in Va-
ticinio

Sacob in-⸗

telliga-
tur.

472 Carut V.

quare jacob non expreſſerit Melachim, re-

ges; & reſpondet: quia notum illi erat, eos
non ſemper reges habituros: eam ob cauſam
non fecit regis mentionem, ſed tantum Sche-
bet, quæ vox ſummam poteſtatem legislati-
vam fſighificat, & convenit etiam Mechoke-
kim. Unde Mechokek in participio Piel,
ſignificat dictatorem legum, non vero ſim-
plicem Rabbinorum einen Meiſter, uti male
vertit Lutherus: nam LXX. legunt 5“οραορ
Samaritana verſio, dux: Arabica, Legielator.
Srthol. Nomine Judæ in hoc Vaticinio Jacobi non
videtur intelligi ſola hujus nominis tribus, ſed

tota natio Judæorum, cum aliqua tamen ſingulari

Tribus Judæ prærogativa: Nam diu ante Adven-
tum Meſſiæ ſceptrum in tribu Juda, & quidem in

Sedecia defecit tempore captivitatis Babylonicæ,

ſemper tamen aliquis Judæus a tempore etiam ſo-
lutæ captivitatis Æ.ugyptiacæ genti ſuæ præfuit,
ſemper Judæi ſuis legibus vivebant, etiam in ipſa
captivitate Babylonica. Putat quidem Baronius
ſceptrum a Zorobabele reſuſcitatum ad Machabæos
perveniſſe, qui vel paterno genere ad tribum Ju-
dam ſpeétabant, quia I. Mach. 5. v. 63. dicuntur
viri Juda: vel materno genere ex tribu Juda

erant, cum tribus Juda & Levi connubia inter ſe

inirent, uti patet in Aaron, qui duxit filiam Ami-
nadab. Verum Machabæi ex tribu Juda nvon
erant, quia Mathatias dicitur filius Joannis filii

Simeonis, qui Sacerdos fuit ex filiis Jojarib ex

familia Aaron x1. Mach. 2. v. 54. dicuntur autem
wiri Juda, a Juda Machabæo duce ſuo. Quod

vero Machabæi uxores ex tribu Juda acceperint,
nmullibi conſtat. Nec dici poteſt, Machabæos ſo-
lum uſum fruétum ſceptri habuiſſe, remanente
jure apud tribum Juda: enimvero hoc modo
etiam Judæi moderni dicere poſſent, ſceptrum
apud eos necdum defeciſſe ob prætenſum fs D
illu

ind.

Syned
conſts
non
indicii
eſt, S.
ſilterm
igitur
ſceptn
teſlas
tammen
ſlt,
Sti
Eelt,
lis p
1 un
lexer
rogat
more
leyen
ton l1
Uegle
ſus e
tnr,
gatiy⸗
Ila.

Den
tuto
lene
erg
“
n 1

De Incarnatione verbi Divini. 473

fün, illnd. Nec denique juvat dicere, ſaltem magnum
Uent, es Synedrion ex ſolis judicibus e tribu Juda ſeleétis
dleitinr conſtsns usque ad Mefſiam perduraſſe tum quia
“ non certo conftat fupremam fuifie Synedrii in
judiciis ferendis auétoritatem: tum quia incertum
w lent. eſt, Sanedrin usque ad Herodem perduraſſe, vel
Dleent⸗ ſaltem Machabæis ſubditum non fuiſſe. Tots
ipio H igitur natio Judaica in Vaticinio Jacob & per
Vero ſceptrum, non regia, ſed quælibet fuprema po-
a teftas intelligitur uti Jer 23. v. 6. cum ſpeciali
1 i 1 tamen tribus Judæ prærogativa, quæ in eo con-
lt guu ſiſtit, quod fuerit regno deſtinata: quod poſt
,Vgilan captivitatem Babylonicam toti genti nomen de-

derit, quod de ea Meſſias naſeiturus eſſet; quod:
aliis preælata fuerit. Non obſtat ſententiæ huic
en n I. quod Jacob illa verba ad Judam ſpecialiter di-
te Ats rexerit: Nam hoc factum fuit ob ſpeciales præ-
Xgi⸗ rogativas trisui Judæ conceffas. II. Dux de fe-
more Judæ non dicitur defuturus, tum quia jure
hæreditario regnum ad tribum Juda fpectabat,
tum quod Judas toti genti nomen dedit, in qua
usque ad Herodem fuprema poteſtas permanſit.

t

Ermin

“ III. Ex illo Vaticinio diſerte non probatur, Mef-
ſias ex tribu Juda naſciturus: ut tamen probare-
d liehi.

tur, ſufficit, quod Tribus Juda ſpeciales praæro-
gativas acceperit, inter quas eſt ortus Meſſiæ ex

illa.
u ur Przæter plura alia vaticinia de Chriſte ven
oanm turo in veteri Teſtamento contenta,

o doctiffime explicat Huetius, in 1. de de
Evang. celebre eſt illud Dan. 9. v. 24. & 1
Ju ergo animadverte ſermonem, & intellige vi-
ſonem. Septuaginta hebhdomades abbreviate ſunt
Juper populum tuum, & ſuper urbem ſandam
tuam, ut conſumetur præuaricatio, & finem ac-
cipiat peccatum, & deleatur iniquitar, & addu-
Gg 5 catur

474 Caput V.
catur juſtitia ſempiterna, & impleatur viſio S

Prophetia, & ungutur ſanftur ſanttorum. Scito

ergo & animadverte: Ah exitu ſermonie, ut ite-
rum & Rificetur Jeruſalem utgut ad Chriſtum du-
cem hebätomader ſeptem. & hebdomader ſexaginta
duq erunt, & rurſam &dificabitur platea &
mur, in anguſtia temporum. Et poſt hebdoma-
der ſexaginta dunus occidetur Clriſtur, & non erit
ejus pPogulus, qui éum negaturus teſt. Et Civita-
ten: & ſandtuarium diſzpabit populut cum duce
venturo, & finit ejus vaſtitat, & poſt ſinem belli
ftatuta deſolutio. Confirmabit autem pabktum

mul’is hehdomada una, & in medio hebdomadie

dific'e! hoſtia & ſacrificium. & erit in Templo
abominatio deſolationis, & usque ad conſumma-
tionem & ſinem perſeverabit deſolatio. Hic ſer-
mo eſt de Meſſia, & de tempore, quo ocei=
derar: tum quia clare nominatur Meliias ſine
addito, & vocatur Sanctus Sanctorum, de-
lens iniquitatem, & adducens juſtitiam ſem-
piternam, Auctor novi fœderis, qui ſunt
Characteres veri Meſſiæ.. Unde etiam clare
dicitur, poſt has 69. hebdomadas occidetur

Meſhias: & R. Simeon filius johai, in I.

Mechkar Hafſadoth narrat, Hofeyam flendo
dixiſſe: Væ illis impis. Deus mittet filium
ſanctum ſuum, & carne humana ſe induet.
Væ illis, qui propter pravas ſuas actiones re-
belles erunt huic Meſſiæ. & ingenti iracun-
dia perciti ipſum occident.

Solvuniun Schol, r. R. Salomen vult, quod in hoc Danielis

Vaticinio, Daniel, Judæis aliquid triſte intra ſpa-
tium 490 annorum aàa prima templi deſtructione
ſub Nabuchodonoſor, usque ad ſecundam ejus
ever-

eyerſion
Cirimi
lehirav
iuturn
tamen
ltionis
ilas in
mades
ſins, ſ
mdis,
lieet Ne
teſimi
r tih
Iun Kuc
ie S
oniſt
69 hede
ſont d
Dan-
Unde
del
Irum
UMnneo
Utpote
ſocd in
eum in
Piküor
teiniun
Dn u
legiur⸗
neſen
ſie pu
Eitn
in degen
un eſt
ſe, 0
In De
Ain
e

iſo
1n. N
fit, Kt
iy funr⸗
,ſonft
Altud
1ehler
GmNI
Et Cte
mn e
ſnen il
1. puctn
gonunl
1 Tenpi

Uſunme

llie
ſensl
Nn, e
umſer⸗
Z I
ehmd
Colkin
am 9
tet in
Konest⸗
Uti iaan

De Incarnatioue verbi Divini. 47 5

everſionem ſub Tito prædicat, cum hoc tamen
diſcrimine, quod poſt primam calamitatem Judæi
reſpiraverint, cum econtra ſecunda tribulatio
diuturna ſit futura propter poguli peccata, quæ
tamen tandem a Meſſia ſolvetur, ſed tempus ſo-
lutionis hic non aſſignatur Unde hebdomades
illas in tres partes dividit: prima ſeptem hebdo-
mades continet, poſt quas veniet primus Chri-
ſtus, ſcilicet Cyrus: ſecunda continet 62 hebdo-
madas, poſt quas veniet Chriſtus ſecundus, ſci-
licet Rex Agrippa: qui tertio in una hebdomada
reſidua in ultimo excidio Jeroſolymitano peribit,
quæ tribulatio usque ad Meſſiam durabit. Ve-
rum fruſtra fingitur illa tribulatio & duplex Chri-
ſtus. Sane Cyrus nequit efſe Chriſtus a Daniele
promiſſus, quia Cyrus mortuus eſt, antequam
69 hebdomadæ inchoarentur, quæe incipiendæ
funt ab ediéto, de reædificanda urbe Jeruſalem
Dan. 9. quæ modo ſub Artaxerſe ædificari cepit.
Unde nec Nehemias, nec Joſedec, nec Zoroba-
bel ille Chriſtus eſſe poteſt, utpote qui ad finem
harum hebdomadarum vitam non produxerunt.
Multominus Agrippa poteſt dici ſecundus Chriſtus,
utpote qui non fuit dux totius gentis Judaicæ,
ſed in ſola Traconitide regnavit, & falſo fingitur,
eum in excidio Jeroſolymitano occiſum fuiſſe.
Nihilominus Judæi contendunt, hoc Danielis Va-
ticinium non ſpectare ad Meſſiam, ſed I. ad tem-
plum ungendum & perficiendum tum quia non
legitur: Sanéctus Sanctorum, ſed ſanétitas ſan-
Gitatum: tum quia Daniel tantum pro reſtitutio-
ne Jeruſalem & templi oravit. Verum ſi textum
ſine punétis legamus, ſonat, Sanétus Sanétorum:
& ita legunt LXX. & ipfſi Rabbini cum R. Ozia
in Sederolam. Et patet ex contextu. Dein fal-
ſum eſt poſt 70. hebdomadas Templum unétum
effe, cum tunc per Titum deſtructum fuerit.
Item Daniel plus accepit, quam petierit, licet
etiam in oratione ſua v. 17. Meſſiæ meminerit,
dicens: oſtende faciem tuam. II. Judæi per ri
um

476 Cavut V.
. . . . nann,
ſtam ducem intelligunt Cyrum, qui Iſ. 45. Vv. r. tone
dicitur Weffias, ad quem usque numerando ab ex-. (eti
cidio primi Templi 7 hebdomades ſcilicet 49 anni a
floxerunt Poſt hunc finitis reliquis 6 hebdoma- echal
dibus occidetur Chriſtus ſecundus, vel Hircanus, “
vel Agrippa vel ultimus ſummus ſacerdos. Ve- Gun
rum Cyrus nonnifi improprie Meſſias vocatur, Patie
ſficuti & eczteri: & hebdomades non ab excidio it:
urbis ſed ab ediéto de reædificanda urbe nume- Dait

. andas eſſe Daniel ait III. Volunt Judæi in hoc 8
aticin'o ſalum innui captivitatem Babylonicam dal
70% annis duraturam, ab excidio Urbis & Templi 6
usque ad eorum reſtaurationem, & poſt 62 heb- na
domadas, ſeu 42a% annos in patria transactos no. ent n
vam captivitatem futuram quæ poſt 70 hebdoma- n
. das decer um, vel Jubileorum, vel ſæcul⸗o.
rum a a ſolvetur. Sed heæc explicatio eſt inl 3.

xtum dicentem, intra 70 hebdoma- Gomed
endam, & ventuürum ac go7

contra S. T
das iniquitatem effe

occidendum Sanétum Gtorum. Deinde teſte kis
Jofephe l1. 7 de Bello c. 8 a rege David usque Mnt
ad Titum Jeruislem evertentem fluzerunt a. 1179. Kren
quibus ii ſubtrahas 420 annos a Davide usque cihin
ad ultimum annum Sedeciæ, manent anni 709. es
non vero 420. uti volunt Judæi Denique heb- en
demades decenniorum &c plane ſunt contra gnifin
uſum S. Scripturæ, quæ nonniſi habdomades die- to ten

rum Dan. 10. v. 3. & annorum Lev. 25. V. 8. & len a)

hie numerat ert.
Enor. Sihol. 2. Circa exordium 70 hebdomadarum Danie- uumn
dium 70 lis variæ funt veterum ſententiæ, quæ modo lu
hebaoma- exoleverunt, & apud D. Calmet in ciſſ. de 70 u⸗ 6
dar um ſeptim. Dan videri poſſunt. Famoſiores hodier- ns d

ſententia næ ſunt fequentes Prima eſt Marshami, in Chro- leſectn

Morsha- nico Ægypt. ad ſæcul. 18. qui 7 primas hebdo- luk
mi. madas, ſcilicet 49 annos incipit ab anno primo ,
Darii Medi usque ad annum primum Cyri. De- le

inde 62. ſeptimanas ſen 434 annos numerat ab ign
inito per Cyrum regno usque ad annum primum tanhn
Antiochi Epiphanis: ab hoc incipit ultima ſepti-
mana,

De Incarnatione verbi Divini. 477

mana, ſeu ſeptem anni, quo tempore in profana-
tione Templi Chriſtus occiſus dicitur: ſacerdotes
deleti ſunt, hoſtia defecit, ſacra ab Antiocho per

iRgn

eindo der

RN tres annos profanata, donec Templum a Juda
e Machabzo fuit expurgstum, 1 Mach. 1. & ita
lim unétus Sanétus Sanctorum. Hæc ſententia eſt
ene H contra mentem & explicationem Eccleſiæ, quia
lius “D Vaticiniam Danielis non Meſſiam ſpectare conten-
on tben

Ned dit: imo multa falſa ſupponit: fſcilicer, duos a
ten Daniele diſtingui Chriſtos Cyrum eſie Chriſtum:
nteit Sacerdotium tempore Antiochi pe llutum a Dauiele

Dnen deſignari: priores 7 hebdomadas a poſterioribus
&le 62 divelli poſſe: Exitum ſermonis non eſſe ſu-
poſ hin mendum ab edicto reædificandæ Jeruſalem: 70
en hebdomadis dimidiam addendam eſſe &c.
10 hebcdh
Tel ſren

Schol. 3. P. Harduinus in Chron. V. T. initium heb- MHurduini.
d domadarum ducit ab oraculo Jeremiæ c. 25, v. 1I.
N quo 78 annorum captivitatem, & reditum Iſrae-
rurs litis prædixit Se tem igitur hebdomadæ defi-
lan nunt in annum primum Cyri, quo Joſue ſummus
elun . ſacerdos inunctus fut. A primo anno Cyri in-
cipiunt reliquæ 62 hebdomadæ, quas excepit Ju-
das Machabæus alter unédtus; & Onias ſummus

NNieitio

1Duitene

et u Sacerdos Sanétus Sanctorum Antiochiæ occiſus,
ane qui foit figura Jeſu Chriſti, ſicuti etiam profana-
e r d tio templi ſub Antiocho wit figura captæ Jeruſa-
hdre, lem a Romanis. Hoc ſyſtema a P Lamy in ap-
5 parat. Chron. p. 2. c. 4 quidem traductum fuit
tanquam contra communem ſenſum Eccleſiæ pu-
nume gnaret; ſicuti illud Mars ami; ab ejus tamen cen⸗
2, Gt N ſura ſe purgavit, ipſe P Harduinus. Nibilomi-
1 01 nus P lamy hoc ſy ſtema liset ab Eccleſia non
oesl, rejectum docte refutat. & quia in multis cum
en 10, Marshamo convenit, ex d'ctis Schol. præc. refel-
nh, litur „ maxime cum nec Judæ Machabæo, nee
unfe Oniæ charaéteres Meſſiæ a Daniele aſſignati etiam
n 1 ut figuræ competunt, & Onias ante expiatum
G mniel/ templum occiſus fuerit.

in 4 Schol.

478 Caput V.

P. Berti. Schol. 4. P. Berti & P. Graveſon initium hebdoma-

darum referunt ad annum ſeptimum Artaxerſis
Longimani. Verior ſententia illa nobis videtur,
quæ initium hebdomadarum ducit ab anno regni
Artaxerſis Longimani vigeſimo. Quippe hebdo-
madæ Danielis, quæ ſunt annorum, & dant 490

annos, ſupputandæ ſunt ab ediéto Regis Perſa-

rum de urbe Jeroſolyma ædificanda Dan. 9. & in
morte Chriſti deſinunt, quæ conſignari debet an-
no 486. ab exordio illarum bhebdomadarum con-
currente cum dimidio hebdomadæ ſeptuageſimæ.
Quatuor autem edicta Regum Perſarum pro Ju-
dæis colligimus ex S. Scriptura. Primum datum
eſt a Cyro anno regni ſui primo. 1. Esd. 6. v. 3.
Sed ab hoc edicto nequit ſumi hebdomadarum
initium, quia in illo non fuit data licentia reædi-
ficandi Jeruſalem, ſed tantum Templum. TI. Esdr.
I. v. I. 2. 3. Nec officit, quod Iſ. 45. de Cyro
dicatur: Ioſe œdificabit civitatem meam: nam ibi
vel ſub nomine Cyri Chriſtus intelligitur: vel no-
mine civitatis non ſtruétura materialis, ſed ci-
vilis, id eſt, coadunatio populorum denotatur;
vel parva tuguriola, non vero muri, turres &
propugnacula deſignantur. Secundum edictum
datum eſt a Dario Hyſtaſpe, anno ſecundo regni
ſui, in quo prius Decretum Cyri confirmatur.
I. Esd. 6. Verum ab hoc etiam ediéto initium
hebdomadarum ſumi nequit, quia ſicut illud Cyri
licentiam ædificandæ urbis non concedit. Ter-
tium edictum datum eſt ab Artaxerſe Longimano

anno regni ſui ſeptimo. I. Esd. 7. v. 7. Sed hoc

etiam ediéctum non dat licentiam reædificandæ
urbis, ſed tantum Templi, & liberi Religionis
exercitii, I. Esd. 6. v. 15. & toto capite ſepti-
mo: Et Nehemias 2. Esd. I. v. 3. & c. 2. V. 13.
narrat, Artaxerſem anno regni ſui vigeſimo a
Judæis e patria ſua redeuntibus audiviſſe, muros
Jeruſalem everſos adhuc ſub ruina jacere, & por-
tas igne eſſe combuſtas. Quartum ediétum da-
tum eſt ab eodem Artaxerſe Longimano anno
regni

leghi
ebicto⸗
edinn

ah

⁵ he

Long
lns
conſe
miſto
mnd
Autor
40 4
e
iridt
.
erlerit
noru
godad
dend
JN
2dde
403
“M
Dot
Prinn⸗
uarto
tus 70
clhitns
ANtem
mui!
ſeg n
ſolur
intene
fͤt,
Iit, el
Wi 20

hun
ue
in

n hebn
un Arant
Ndis vitr

n

nihe eb⸗
n, Cimg
o Negek,
Dm gt
nani et
macarne
ſeptugen⸗
arum
rimum
Led 6. 1
domad
entis tez
n. 1.
Ee
zon: M
Kor: er
Um Gadhun
ni, ime
pdon e
ſcuNlo
eltni⸗

ſnt ii⸗

De Incarnatione verbi Divini. 479

regni ſui vigeſimo. 2. Esd. 2. v. I. Et ab hoc
edicto 70 he domades inchoandæ ſunt, quia hoc
edictum eſt de reædificanda Jernſalem, 2. Esd. 2.
& ab illo anno usque ad Chriſtum occiſum illæ
70 hebdomadæ impletæ ſunt. Nam Artaxerſes
Longimanus ad regnum pervenit anno Periodi
Julianæ 4241. anno quarto Olympiadis 76, uti
conſtat ex Euſebio in Chronico, ubi ſcribit, The-
miſtoclem e Græcia profugum ad Perſas confugifie
anno quarto, Olympiades 76tæ; Thucydides vero
auctor coævus l. I. ait: Themiſtoclem con fugifle
ad Artaxerſem regem, qui nuper regnare cœpe-
rat: adeoque annus regni Artaxerſis vigeſimus
incidit in annum Per. Jul. 4260. mundi annum
3550. Cumdque ejus decretum in menſe Nifſan
exierit, ſpatio 7 hebdomadarum, id eſt, 49 an-
norum ob hoſtes undique impendentes civitas
quoad muros, fora &c. perfecte reſtituta fuit.
Sequuntur deinde 6⸗ hebdomadæ ſeu 434 anni,
quæ cum prioribus 49 dant 483 annos, quos ſi
addas anno mundi 3550 habebis annum mundi
4033. ræ Chriſtianæ trigeſimum, quo Chriſtus
baptizatus fuit. Hinc a primo Pezſchate a Chriſto
poſt ſuum Baptismum celebrato incipit annus
primus hebdomadis ſeptusgefſimæ, cujus anno
quarto Chriſtus in cruce immolatus fuit. Poſt fini-
tas 70 hebdomadas diſſipatum eſt ſanctuarium,
civitas deſtructa, & torfa gens diſperſa. Utimur

Autem hic annis ſolaribus, tum quia anni lunares

apud Judæos in uſu non erant, ſed tantum men-
ſes lunares: tum quia Judæi, ut annum lunarem
ſolari æquarent, quolibet octennio tres menſes
intercalare ſolebant. Noſtræ ſententiæ non ob-
ſtat, quod Artaxerſes a. 4241. regnum non inie-
rit, cum tunc Xerſes adhuc regnaverit; utpote
qui 20 annis regnavit, & regnare cepit a P. J.
4229 adeoque a P. J. 4241. ſolummodo 12 annis
regnaverat Nam dicimus a Nerſe anno regni
a duodecimo Artaxerſem filium ſuum more
Perſarum in imperii confortium adſcitum ſle.
1 a.

480⁰ Caput V.

Vid, Petavium de doſtr. tempv. c. 28. & Pererium od e

ein Daniel.
Q. 282.
Denique celebris de Meſſia venturo eſt

Aggai de Prophetia Aggæi, qui c. 2. v. 7. & 10. præ-

dicit, gloriam ſecundi templi fore amplio-
rem quam templi Salomonici, quia ad ſecun-
dum venturus eſſet Meſſias: Et veniet deſide-
ratus cunttis gentibus, & implebo domum iſtam
gloria: dicit Dominus exercituum. Et, Magna
ſt gloria domus iſtius noviſſimæ, plursguam pri-
m. Hic ſermo eſt de Meſſia, qui ſolus eſt
deſideratus cunctis gentibus; ſolus perfectam
pacem inter Deum & hominem dare poteſt:
v. 10. & à quo ſolo major gloria Templi ſe-
cundi defumi poteſt. Unde etiam ita ſentit
R. Akibha: & R. Iſaac in munim. fid. c. 34.
Deinde Meſſias dicitur venturus in hoc Tem-
plum ſecundum, quia v. 8. dicitur: Implebo
domum hanc iſtam r Pene DN. Ergo de
Templo ſecundo in individuo loquitur.

Solvuntur Schol. Judæi dicunt I. in Hebræo legi: 171 18

— venient deſiderium cunctæ gentes,
id eſt: venient in deſiderio omnes gentes, vel
venient deſideria cunétarum gentium, legendo
HR maxime, quia LXX. legunt: sæl sget d
zxReXτ τιαντο αν οον veniet electa omnium gen-
tium: ſcilicet, dona aurea & argentea. Hinc
major gloria Templi ſecundi non ad Meſſiam, ſed
ad auguſtiorem ſtructuram, ornatum, & munera
oblata refertur. Sed Contra eſt: quia in verbo
eſt enallage numeri Hebræis uſitata, quando
verbum duobus ſubſtantivis, quorum unum alte-
rum regit, additum cum poſteriori convenit
quo

Dunckion

V. 10.

Deinge

Cnmnes
gimine
no ven
ſom ha
ſiam a
oh gde
non ve

ra

deri w
Penl i

ielſa

het:

cundd

terdn,
NoRon
mi p
Dzechi
textis

hon kube
d Aen
non rehe

lee keet
Mine, i
iyo, 8

dicat “
mum
i tame
Etium
bet
fiinent.

lin 1

&Nrin

Velimnet
Con
ore
n Adk
eniti
nun ,
Et M
guen
i ſolus:
Perkecht
te hotel
Remmh!
da
N. ce
inbelen
u
Do
Cit

N

nde s

De Incarnatione verbi Divini. 481

quod cum priori convenire debebat, uti Gen. 4.
v. 10. Vox ſanguinum fratris tui clamant ad me.
Deinde ) 1 ) nequit eſſe in nominativo,
omnes gentes, cum .â defiderium ſit in re-

gimine ob mutatum in ), unde ly in deſide-

rio verti non poteſt. Lectio LXX. verum ſen-

ſum habet, ſi omnium gentium deſideria ad Meſ-

ſiam aſpiratura, & in eo implenda eſſe dicantur,
ob quem ſolum major erit g:loria Templi ſecundi,
non vero ob aurum & argentum, ex quo veram
gloriam Deus non æſtimat: Certe nequidem pro-
bari poteſt, in ſecundo Templo plus auri & ar-
genti fuiſſe, quam in primo. Dicunt Judæi II.
Non hic intelligi Templum ſecundum, ſed tertium
a Meſſia ædificandum, nam textus ita interpungi
debet: Magna erit gloria domus iſtius, ſoilicet
ſecundæ, & magna erit gloria noviſimk, ſcilicet
tertiæ, plusquam prime. Accentus enim mutari
poſſunt, imo hic debent, quia â noviſſimæ do-
mui præfixum tertium Templum indicat, quod
Ezechiel c. 40. delineat. Sed Contra eſt: quia
textus Hebraicus non habet fictam illam inter-
punctionem, ſed contrariam: nam T iſtius,
non habet accentum Sakeph comma cum punéto,
ſed accentum continnativum Mahpach: deinde
non repetitur in textu: & magna erit gloria,
nec repeti debet, quia )) gleria, eſt in regi-

mine, adeoque 8) UNT novifſimee eſt in geni-

tivo, & ad eundem ſenſum pertinet: Hinc ac-
centus mutari non poſſunt, & præfixum in-

dicat, hoc ſecundum Templum fore illuſtrifſi-

mum, quod quidem Ezechiel c. 40. delineavit,
qui tamen plura addidit, quæ non ad templum
tertium a Meſſia ædificandum, ſed ad antitypum
ſcilicet Eccleſiam Chriſti allegorice deſcriptam

pertinent. .
F. 283.
chram Inſtit. Theol. Tom. I. Hh

„

en

482 Caput V.
.
J. 283. 605 40
Meſſias Prophetiæ hyæ (H. 280. 281. 282.) expli- 6
promiſſus catæ impletzæ fuerunt, adeoque Promiſſus 16
Jam venit. Meſſias jam diu advenit. Nam Primo Vati- ids
cinium jacobi gen. 49. (H. 280.) jam dudum ann
impletum eſt: Siquidem poteſtas regia Sche- aAtüm
bet, & dignitas Mechokekim jam dudum umc
eſt ablata a tribu & natione Judaica, quia Ier,
aà multis jam ſæculis judæi nec Regem ha- uten
bent, nec Legislatorem; jam enim ante uic
Chriſtum natum Herodes Aſcalonita Cæſa- linn
reis copiis auctus expugnata Jeroſolyma, & a 4
occiſo Antigono regiam poteſtatem vi inva- nanr
ſit, & omnes Synedrii Judices, in quibus ln
adhuc aliqua poteſtas legislativa vigebat, oc- cnti
cidit, præter nnum Babam, a quo Judaicas N
conſuetudines diſceret: ab hoc uno vero an
novi judices fieri non poterant, cum juxta mac,
Sanhedrin ad novum judicem conſtituendum 455
ad minimum tres requirerentur. Conati ſunt b⸗
quidem Judæi Sanhedrin reſtituere; ſed non N

potuerunt: imo 40. annis ante Templi & Ulni
urbis excidium omnis etiam umbra Synedrii ar
extincta fuit, uti in Talmud latius habetur, Unrde
nam in I. Sanedrin Jeroſolymitano R. Raha-
mon dixiſſe fertur: Væ nobis, quia receſſt dn

Sceptrum de Juda: & nondum venit filius Da- ran
rig. id eſt, Meſſias. Ergo ipſi Judæi vete- ſnuun

res tempore Chriſti agnoverunt, & moderni n
etiam manibus palpant, Sceptrum, Syne- O0
drium, omnemque poteſtatem legislativam

a Juda eſſe ablatam: conſequenter promiſſus Lubr
Meſſias jam advenit. (§. 280.) Vid. S. Juſi. 11 n

Nent
e Mult
Djinrft

ſun n .

regnd
n e
Caicr, f
Regen!
enim 1
ita 0
ma,
Vi inn
n h

Adat

lvo luk
e l1
, Cl
doſine:

CNNIA

ere, D 4
te !

De Incarnatione verbi Divini. 483

num in dial. cum Tryph. & alios copioſe cita-
tos à Cl. P. Gervaſio de Verb. Dei inearn.

Secundo 70. hebdomadæ Danielis ſeu 490.
anni (H. 281.) jam effluxerunt, ſive a primo
excidio templi, (G. cit. Schol. I. 2.3.) ſive
ab anno Artaxerſis ſeptimo, aut vigeſimo
earum initium ducatur, uti patet; (G. 281⸗
cum Scholiis) Ergo promiſſus ibi Meſlias jam
advenit. Deinde juxta hanc Prophetiam poſt
mortem Meſſiæ deficiet hoſtia, & ſacrificium,
quod defacto judæi nullum habent: Item ci-

vitatem & ſanktuarium diſvabit populus cum

duce venturo, quod ſub Tito factum eſſe fa-
tentur ipfi judæi: Item finis ejus vüſtitar, &
poſt fnem beili ſtatuta deſolatio. Dan. 9. quæ
Omnia facta efſe manibus palpant Judæi: Er-
go Meſſias advenit. Denique judæi nunquam
tam diuturna captivitate puniti ſunt, quam
modo, uti patet inductione: nam ſervitus
ſub Chuſan duravit 8. annis: Jud. 3. v. 8.
Sub Eglon 18. annis: ſub Jabin 20. annis:
ſub Madianitis 7. annis: captivitas vero Ba-
bylonica duravit 706. annis: jam vero per
1700. annos exules à terra ſua, vagi, ſine

Prophetis & miraculis, ſine ſacrificio, ſine

Rege, ſine ſolatio, absque eo, quod Deus
eorum preces exaudiat, omnium ludibrium

circumerrant, certo indicio, eos ob graviſ-

ſimum ſcelus rejecti & occiſi Meſſiæ ſevere
adeo puniri.
Tertio Tempus adventus Meſſiæ ab Ag-

gro Propheta præfixum (§. 282.) jam efflu-

Xxit: nam Templum ſecundum àa Tito jam
Hh2 pri⸗

Sedaismi

moderni

ISſtema.

Solvuntur
nés.

484 . Caput V.

pridem everſum fuit, nec unquam reædifica-
ri potuit, imo fi reædificaretur, non foret
Templum ſecundum, ſed tertium, cum ta-
men Propheta de ſecundo loquatur: (H. 282.
Schol.) uti etiam patet ex v. 7. ubi dicitur:
Adhuc unum modicum .. & veniet deſiderium
gentium: ſi autem non loqueretur de ſecun-
do, ſed de tertio Temqlo, quod Judæi ante

finem mundi expectant, non eflet tempus

advenit. (§. 282.)

Schol. Judaismus hodiernus contra adventum Meſſiæ
potiſſimum pugnat, cujus hoc eſt ſyſtema. I. Xter-
na ſalus & peccatorum remiſſio nonniſi Legis ve-
teris obſervantia obtineri poteſt. 2. Meſſias pro-
miſſus cum non fſit necefſarius ad liberationem
ſpiritualem a peccato, erit Rex terrenus, qui po-
pulis omnibus devictis collecturus eſt omnes tri-
bus Iſrael, & eas reduéturus in Palæſtinam, illis-
que & omnibus gentibus imperaturus. Unde
3. quia Judæi adhuc in ſuis calamitatibus, gemunt,
Meitas nondum advenit: & ideo 4. Jeſus Naza-
renus non eſt Meſſias, & S. S. Scriptura Novi
Teſtamenti non eſt a Deo inſpirata. Inſurgunt
igitur contra adventum Meſſiæ I. quia non pro-
batur ex Vaticinio Jacobi Gen. 40. nam illius ſen-
ſus eſt: non recedet a Judæis afflictio ſeu Virga,
hoc enim fignificat Schebet, donec veniat Meſ-
fias?: vel, non recedet tribus de Juda, Schebet
enim etiam tribum denotat Gen. 49. v. 28. donec
veniat Meſſias: vel, non recedet ſcriba ſeu Rab-
binus, hunc quippe innuit vox 9o., de Juda,
donec veniat Meſſias. Verum hæ omnes interpre-
tationes falſæ ſunt, nam Schebet virgam domi-
nationis, & Mechokek legislatorem ſignificat ex
diétis: (F. 280.) Schebet vero in Vaticinio hoc

pro tribu fumi nequit, quia alias in ſtatu conſtru-
0,

modicum: Ergo promiſſus hic Meſſias jam

Eeinpit

Co, 6
men l
ſatet.
Auleren

Veneri
natim
gnik
Vel n⸗
elt, 1
Nonitn
Neqwi-
Atennn

rilo

ſnet e

tetn a
Aad
8 8
&I
ges
gale
Peis
ſiniß
Ko,
ſel:
iitinn
tiet.
Alte .
Daric
tuin
10s,
gentin
1 Jud
nurbe
Nun!

ledliun

on
, oum t
Ubikore.
t Ceſinn

1r e NE⅓

odet
ſet ten
Mellas ,

ntum N
na. 1. A
lens!
Melis;
ibente
enlb, II,
eK ongl
Aſiun?
Urns,
bus gen
in
D

De Incarnalione verbi Divini. 485

Gto, & ly Juda in genitivo eſſe deberet, cum ta-
men ly Juda ſit in ablativo, uti ex præfixo mem

patet. II. Dicunt, ſenſum Prophetiæ effe: non

auferetur ſceptrum de Juda in æternum, poſtquam
venerit Meſſias: nam Iy legi poteſt ſepa-

ratim, & ſub poni poôteſt Atnach: & ſic %

ſignificat in ætermum, & 3₰ fignificabit, quia,
vel poſliquam: Verum hæc lectio omnino falſa
eſt, nam ſub præcedente e de femore ejus,

ponitur atnach ſeu duo puncta, adeoque ly 1

nequit ſpeétare ad illum ſenſum, nec ſignificare in
æternum: accentus vero Jethif ſub ly non
ſejungit, ſed explet ſæpe orationem. III. Dicunt,
Schilo poteſt intelligi de urbe Silo, quæ dum de-
ſinet eſſe ſedes arcæ, tribus Juda regiam poteſta-
tem accipiet. Vel Schilo ſignificat Moyſen Le-
gislatorem: vel Saulem unétum in regem, quan-
do S. oleum in Silo afſervabatur: vel Davidem
& Jeroboam, qui in Silo uncti fuerunt: vel Re-
ges exteros miſſos ad pleétenda ſcelera Judæorum,
quales fuerunt, Nabuchodonoſor, Herodes, Pom-
pejus, Veſpaſianus: vel denique Schilo Cyrum
ſignificat. Sed Schilo non poteſt denotare urbem

Silo, quia nomen hujus urbis non ſcribitur eW

ſed: e, & pugnat contra textum, aſſignare
initium ſceptri, cum S. Textus finem prænun-
tiet. Nec poteſt ſignificare Moyſen nec Saulem,
ante quos non fuit ſceptrum in tribu Juda, & in
David modo incepit, a Jeroboam vero non abla-
tum ſed imminutum fuit: nec reges illos exte-
ros, qui nec de femore Judæ, nec expeétatie
gentium fuerunt. IV. Dicunt, ſceptrum necdum
a Juda ablatum eſſe, quia adhuc Judæus in Aſia
in urbe Bagdad regnat. Sed hunc fabuloſum eſſe
ipfum Talmud Jeroſolymitanum teſtatur.

Hh 3 G. 284.

Charaßte⸗
res Meſ-

Uich,.

Nativitas
61s.

48⁸6 Caput V.

9

Deus in veteri Lege Prophetis adventum
Meſſiæ futurum non ſolum revelavit, ſed il-
los Characteres etiam aſſignavit, quibus Meſ-
ſiæ nativitas, ſtatus & conditio, Doctrina &
opera; mors & refurrectio conſignarentux.

Quantum ad Nativitatem Meſſiæ, Prophetz

notant I. ejus Tempus, ſcilicet, quod futura
ſit ſceptro a juda ablato, intra 7o. hebdoma-
das & ſtante adhuc Templo ſecundo, uti pa-
tet ex J. J. 280. 281. 282. J

II. Ratione loci Meſſias Bethlehemi naſci=
turus dicitur Mich. sS. v. 2. Et tu Bethichem
Ephrata: parvulus er in millibur Juda: Ex
te enim mihi egredietur, qui ſit dominator in
Hrael, & egreſſus ejus ab initio, a diebus ter-
nitatic. Hanc Prophetiam de Meſſia ipſi Rab-
bini, Jonathan, Salomon & Iſaac, & Prin-
cipes Sacerdotum ac ſcribe ab Herode inter⸗
rogati Matth. 2. v. 5. explicant, adeoque de
Zorobabel ex Bethlehem non oriundo intel-
ligi nequit.

III. Meſſias ex tribu Juda & familia Da-
vid oriturus prædicitur Iſ. I1. v. 1. Egredie-
tur Virga de radice JReſſe. Ubi ſermonem eſſe
de Meſſia fatentur ipi Rabbini, nec cum
Grotio de Ezechia explicari poteſt, dicitur
enim, veniet, quod ſicuti & ſubſequentia Eze-
chiæ tum temporis jam nato convenire nequit.

IIV. Meſſias ex Virgine naſciturus prædi-
citur, If. 7. v. 14. Ecce Virgo concipiet Gα
Pariet Filium & vocabitur nomen efus Emu-
nuel.

l.

non ve
un Cre
Gli ent
le Chri
e con
Ee o
Keres
lir ce
Ple ia
adrgern
ltnse
ſkulli n
vod Re
torus
us Ral
no tnn
ſlend i

lerit

CNndo
durn li
(oc M
llenre
Uer Hn
(öngne
eſias
Urrteit
malunm
g e
tlins 4
lir lo
Uuna ſe
rs
Uili l.

4uventun
it, i.
ibishe
ockrind
ntenn
Popnete
ltnn
heblone
0, Uit

ni na!
Bethlin
Nudt. 1
Onutr.
ehn ar⸗
Pd
&D
ode ine
deogte⸗

mninh
Nc
let
, Gen
enihe
e elli
reit
eiiel
immne
“

De Incarnatione verbi Divini. 497

nuel. Hæc Prophetia ſpectat ad Meſſiam,
non vero ad filium Iſaiæ figuram Meſſiæ,
uti Grotius putat cum nonnullis Catholicis,
qui eam litteraliter de filio Ifaiæ, myſtice
de Chriſto exponunt: quod tamen videtur
eſſe contra S. Mattheeum c. I. v. 23. eam
de ſolo Chriſto exponentem. Certe chara-

Geres ibi expreiſi nec Ezechiæ, nec filio

Iſaiæ competunt: non Ezechiæ, qui eo tem-
pore jam natus fuerat, & 9. circiter annos
attigerat: non filio Iſaiæ, qui nec Emanuel
dictus eſt, nec fuit Deus fortis, Pater futuri
