ibid. In quo confiſtat eſſentia peccati originalis. 240
446. Quomodo traducatur. 447. Omnes homines
excepta B. V. originale peccatum contrahunt. 448.
Pœnæ peccati originalis. 453. Poœnzæ peccati ori- 18
ginalis poſt mortem. 459.

r
Pelagii hæreſis & ſyſtema. 609. U
Perſong divinæ eandem numero divinam eſſen-
tiam habent. 285. Solv. Objeét. Socinianorum. 287.
In tribus divinis perſonis non datur Ordo perfectio-
nis, nec virtutis agendi ad extra, nec temporis, 8
nec dignitatis. 312. Sunt realiter a ſe diſtinctæ. R

313. Solv. Object. Sabellianorum. 315.
S Petri

Gcot
di⸗

yn

e
Ritone
a

Index Rerum memorabilium.

Petri Fullonis hæreſis. 553.

V. Petrus Caput Eccleſiæ a Chriſto conſtitutus
fuit. 108. Error duo capita Eccleſiæ ſtatuens. I1I.
S. Petrus Romam venit, ibique ſedem fixit. 113.

Phantaſiaſtæ qui. 511.
Pliloſophorum auétoritas. 65.
Peænitentia in Deo quid. 261.
PFPrincipia veritates revelatas cognoſcendi. 1I.
Principia duo ſumma non dantur. 180.

Prædeſtinatio quid, & quotuplex. 221. Præde-
ſtinatio datur. 222. Soli Prædeſtinati ſalvantur.
223. Catharini opinio. ibid. Prædeſtinatio eſt cer-
ta & infallibilis 2 4. Nullus de ſua Prædeſtinatio-
ne certus eſſe poteſt. 225. Solv. Object. Calvini-
ſtarum. ibid. Signa Przdeſtinationis. 226. Pra-
deſtinatorum numerus eſt Deo determinatus. zhid.
An multi ſint prædeſtinati. ibid. Cauſa motiva
Prædeſtinationis. 227. An ſit mere gratuita. zbed.
Effectus Prædeſtinationis. 233.
Prædicatio quomodo fiat in materia Trinitatis.
3⁰3.
Proceſſio quid. 289. Datur in Deo vera proceſ-
ſio. 290. Proceſſiones divinæ ſunt veræ actiones.
291. Duplex datur in Deo proceſſio. 292.

Propoſitio hæretica quæ, 1I31. Erronea, hæ-
reſi proxima, hæreſin ſapiens, de hæreſi ſuſpeéta,
ſapiens errorem, errori proxima, male ſonans; pia -
rum aurium offenſiva, temeraria, ſcandaloſa, ſedi-
ditioſa, 133. Schismatica, blaſphema. 134. d
quem cenſura Propofitionum ſpeéctat. ibid. Modi
damnandi Propoſitiones dogmaticas. ibid.

Providentia quid. 422. Deus providet creatu-
ris. ibid. Providentia quotuplex. 423. Specialem
Provideutiam Deus erga hominem exercet. 424.

Par

Indev Kerum memorabilium.

Purgatorium datur. 794. Solv. Object. Luthe-
ranorum. 7906. Animæ Purgatorii fidelium preci-
bus juvari poſſunt. 797 Locus, Pœna, duratio
Purgatorii. 802.

C.

Quesnelli errores. 645.
Guintiniſtæ qui, & quodnam eorum ſyſtema. 14.

4*

R.

Rationis humanæ uſus in Theologia. 136.

Regimen Eccleſiæ eſt monarchicum ariſtocratia

temperatum, 122.

Ragnum millenarium non erit in terris. 810:
Millenariorum hæreſis. 811.

Regulæ pro ſenſu litterali S. Sctipturæ 54. Re-
gulæ de autoritate Decretorum Concili iarium. 99.

Kelationes reales dantur in Deo. 325.

Reprobatio quid. 234. Reprobatio datur. jbid.

Reprobatio poſitiva eſt ex præviſis demeritis. 253.
Motivum reprobationis negativæ an ante præviſa
demerita. 238. An originale peccatum motivum
reprobationis 240.

Revelationis neceſſitas. 5. Sy ſtema Deiſtarum. 8⸗
Principia veritates Tevelatas cognolcendi. II.

S.

Sabellianorum hæerefis. 29.

Sankitas quid. 256. Deus eſſentialiter ſanétus
eſt. 257.
Sanguis triduo paſſionis effuſus an Divinitati
unitus manlſerit. 526. An particulæ ſanguinis in
nonnullis Eccleſiis afſervatæ ſint verus Chriſti ſan-
guis, 537. An hypoſtatice verbo uniatur. 538.

Sapien⸗

ter/
tie
Dens
taD

er

benn. 14

36.
Koen

e N

E.

iiti
ſbis i
i ſun
38.
Sl

Index Rerum memorabilium.

Sapientiæ Liber eſt canonicus. 26.
Satisfabtio quid. 569. Satisfactio Chriſti fuit
neceſſaria, qua neceſſitate. 572. ſeq. Satisfactio
Chriſti æquivalens & ſupersbundans eſt. 576. Et
quidem ex ſe, ibid Et infiniti valoris, 578. Et
ex vera juſtitia ad ſtrictos juris apices. 579. Satis-
faétio Chriſti eſt univerſalis. 5S80. Ut homo Deus
ſatisfecit, & quidem a primo concegtionis inſtanti.

83.
5 Scientia datur in Deo vera. 192. Diſcrimen in-
ter ſcientiam Dei & creatam. ibid. Diviſio ſcien-
tiæ Dei. ibid. Deus cognoſcit res per cauſam 193.
Deus poſſibilia cognoſcit in eſſentia ſua. ibid. Scien-
tia Dei rerum omnium cauſa eſt. 195. Num detur
fcientia media in Deo. 200.
Scriptura eſt divina. 1I. Modi inſpirationis di-
vinæ. 12. Solv. Objeét. contra revelationem Scri-

pturæ. 15. Libri S. Scripturæ. 22. Canon He-

bræorum. 27. Canon Catholicorum. 30. Canon
Acatholicorum. 31. Vulgatæ noſtræ aucétoritas.
33. Verſiones S. Scripturæ. 38. ſeq. Lectio S. Scri-
pturæ in lingua vulgari merito prohibita fuit. 46.
S. Scriptura non eſt ubique clara. 48. Varii ſenſus
S. Scripturæ. 51r. Senſus litteralis. 52. Regulæ
pro ſenſu litterali S. Scripturæ. 54.
Semipelagianorum hærefſis & ſyſtema. 610.
Socini hæreſis & ſyſtema. 569.
Syinozæ ſyſtema. 149. Solv. Objeét. Spinozæ.
180.
Spiritus Dei & Spiritus ſanctus idem ſonat. 264.
Spiritus Sanctus eſt Deus. 291. A Patre & Filio
procedit. 30r. Græcorum error de proceſſione Spi-
ritus Sancti. 304. An particula Ellioque Symbolo
bene addita fuerit. ibid. Pater & Filius mutuo amore
ſpirant Spiritum Sanctum. ibid. Quare vocetur Spi-
ritus. 305. Principium quo proximum Proceſſionis

Spiritus Sancéti. ibid. Diſerimen inter generationem

Filii, & Proceſſionem Spiritus Sancti. 306. Spira-
tio
Schram Inſtit. Theol. Tom. I. Egg

Index Rerum memorabilium.

tio hæc eſt neceſſaria, æterna, immanens. 307. Pa-
ter & Filius ſunt unum prinecipium Spiritus Sancti.
ihbid.
Status naturæ puræ an poſſibilis. 431. .
Suhſiſtentia quid. 320. Quot ſfint ſubſiſtentiæ in
Deo. 321.

T.

Julmud quid. 58. L
Theologiæ dogmaticæ definitio. x. Nomen Theo=
logiæ ibid. Diviſio Theologiæ. r. Continet arti⸗
culos fidei. 3. Syſtema totius Theologiæ. 36. Ne-

ceſſitas Theologiæ. 38. Theologiæ Scholaſticæ ori-

go. 40.
Theologorum auétoritas. 64.
Tobiæ Liber eſt canonicus. 23.
Traditio eſt regula fidei. 55. Quotuplex. 57.
Traditiones Judæorum. 58. Proteſtantium ſenten-
tia. 59. Auctoris Princ. J. P. E. fententia. 60.

Trinitas quid. 315. Fuit in V. T. cognita.

316. Quibus revelata fuerit. 317. Myſterium San-

Gtiſſimze Trinitatis ſola ratione evidenter demonſtrari
nequit. 331.

Valentinianorum hereſis. 292.
Vampirii quid. 352.

Vaticinium omne a Deo datum impletur. 256.

Venialia. Homo juſtus nequit per totam vitam
cum auxilis ordinariis omnia venialia vitare. 629.
An omnia venialia deliberata quis vitare pofſit &
quamdiu. 631.
Veracitas quid. 255. Deus ſumme verax eſt.
Pbid. .
V'erſiones S. Scripturæ quot, & quæ. 38. eg.

zuto
ſunch

Vird⸗

ibic

535
in
y

ſten

WM
Eien
Plen

ibi
ſid.

bene
eſt ſe

MN

i,
lunt
Pern
on

—

Inde Rerum memorabilium.

Virtutes infuſeæ quid. 603. Diviſio virtutum
uc infuſarum. 694. Virtutes Theologicæ cum gratia
ſanctificante infunduntur. ibid. An etiam relique
virtutes morales. 695.
ene Unio hypoſtatica eſt realis. 5334. Habet initium,
zbid. non eſt abſolute neceſſaria; eſt indifſolubilis.
535. In triduo mortis Chriſti verbum cum corpore
& anima unitum permanſit. ibid. Unitio perſonalis
in ipfo conceptionis inſtanti facta eſt. 539. Unio
pypoſtatica quid. 54r. Explicatur hæc unio aliqua-
liter. 542. Unio facta eſt in perſona Verbi. 543.
et an Vocum recentiorum ufus in Theologia. 136.

6 Ne Voluntas in Deo eſt. 202. Deus omne Bonum
roli⸗ vult, & malum averſatur. 203. Voluntas Dei eſt
&terna & immutabilis. 204. Voluntas Dei quotu-
plex. 205. Deus nequit aliquid velle ſuis periectio-
nibus repugnans. 206. Voluntas Dei eſt reétiffima.
zbid. oluntas antecedens non ſemper impletur,
bene vero conſequens. 207. Voluntas antecedens
eſt ſeria. 208. Voluntas Beneplaciti. ibid. Deus
vult omnes ſalvos fieri. ibid. Solv. Object. Calvi-
en ni, & Janſenii. 209. An hoc ſit de fide. 211I. Vo-

1 luntas Dei eſt cauſa rerum; 212. Mala vero ſolum
Altnt permittit, ihid. Permiſſio mali perfeétioni divinæ
non officit. ibid. Objectum divinæ voluntatis. 215.
Z.

Zelotypia in Deo quid. 262.

ERRATA

ERRATA TOMI I.

154. a linea II. ſequentes usque ad Scholion 7.

Pag. lin.
25. 2. Conf. TI.
89. 19. maturzæ
99. 20. Philiſophia
137. 17. Capat
140. 8. Canſtantienſe
4 omittantur.
157. 8. De
208. 24. pft
208. 28. Iem
210. 33. baptismo
331. 27. quod
340. I17. ſpirituali
472. 9. Rabbinorum
545. 23. Letis
629. 31. Ccdinaria
668. 20. Deus
671. 28.
733. 13. neceſſari
746, 22. quaſi

B—

corrige
contra
mature
Philoſophia
Caput
Conſtantienſe

Deo
poſt

Item

baptismum
quoad
ſpiritualia
Rabbinum
Legatis
ordinaris
Deum
necdum deleatur
neceſſaria

quod

— —— — — ——

p. DOMINICI SCHRAM,

BENEDICTINI BANTHENSIS
SS. THEOLOGIE„ ET 88. CAN O N UM
PROFESSORIS EMERITI,

INSTITUTIONES

TLHEOLOGI£
DOGMATICE, SCHOTASTICE,

EFTI MORALIS,
METHODO SYSTEMATICA
V PROPOSITXÆ,
AC IN TRES TOMOS DISTRIBUT. EZ.
EDITIO SECUNDA,
EMENDATA, AUCTA, ET INDICE RERUM
INSTRUCT A.

☛dw Xnͤ ☚£r
TOMUS kI.

S.

60 . .
Z .„ SUPERILORUM APPROBATIONE.

. 000 ==

AUUSTXE VINDELIOGORUII,
SUMPTIBUVS MATTHALEI RIEGER P. M. FILIORUM.

MDCCLXXXIX.

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

2. Copyright 471999 VXyMaster Gmohi wwwW.yXymaster. com