npet lebenn & damnari propoſitiones Janſenii in ſenſu obvio,
emnper quem propoſitionum verba præſeferunt.
tegenn,aS Schol. 2. Verum his omnibus non obſtantibus multi Kationes
ſuis, An adhucdum contendunt . Eccleſiam in omnibus contra in-=
ſet factis etiam dogmaticis non eſſe infallibilem & fallibili-
errare poſſe. Unde Janſenii Patroni concedunt tatem
1053. 4 quidem infallibilitatem Eccleſiæ in definiendo do- Eccl. in
Gampileii gmate, non vero in facto. Quare dogmati de- fadis
en arent finito plenam fidem adhibendam efſe cenſent, faëto dogmati-=
n eiten vero definito reverentiam in ſolo religioſo filen- cis.
. ell tio poſitam deberi contendunt. Hinc formulæ ab
mn. . 11 Alexandro VII. in facto Janſenii ſancitæ ſine limi-
libro lree! tatione aut explicatione ſubſcribere recuſant, quia

putant, Eccleſiam non ſatis afſecutam efſe ſenſum

e intnde,
ſen libri Janſenii, & errore facti in eo aſſignando

nem

13 Gfinie laboraſſe. Alii autem putant, ſe formulæ ſine
ceelamei exceptione ſubſcribere poſſe, quia hæc ſubſcriptio
celtienis, eſt ſignum interni afſenſus ratione dogmatis, &
nce l * fignum reverentiæ externæ ratione faécti. Argu-
niſene, menta pro ſua ſententia contra infallibilitatem
ibvitut Eeccleſiæ in faétis dogmaticis hæc ſunt. I. Chriſtus
t hnn non promiſit infallibilitatem Eecleſiæ niſi in rebus
leolens fidei, qualia non ſunt faéta dogmatica, quæ non
t ne ſunt a Deo revelata II. Origenes in Synodo V.
in o⸗ damnatus multos adhuc poſtea defenſores habuit.

oo/ G 4 Item

KRationes Schol. q. Alii econtra ſtrenue defendunt, quod jndi-.

ro hac
infallibi-
litate.

104 Diſertatio Prooemialis.

Item Marcellus Ancyranus a Concilio Sardicenſi
& Julis P. orthodoxus habitus poſtea àa S. Bafi-
lio & Athanaſio ut hæreticus reprobatus ſuit &c.
III. Concilium Chalcedonenſe tria capitula ſcilicet
librum Theodori Mopfueſtenſis, Theodoreti ana-
thematismos in S. Cyrillum, & Ibæ epiſtolam
una cum auctoribus ſuis approbavit, quæ deinde
in Synodo V. reprobata ſunt; & Pelagius II. P.
in ep. ad Epiſc. Mſriæ ait: epiſtolam Ibæ etſi ab
omnibus Patribus Concilii Chalcedonenſis appro-
batam adhuc reprehendere licet. IV. Definitio Ec-
cleſiæ de facto dogmatico eadem eſt cum illa de
facto perſonali, quia definitio de ſenfu libri ab
Auctore intento ipſum Anctorem refſpicit, quæ

ſane fallibilis eſt. V. Clemens IX. ad pacem

Eccleſiæ admiſit quatuor Epiſcopos Andegaven-
ſem, Bellovacenſem, Apamenſem, & Aletenſem,
qui in ſuis mandatis dozuerant, fufficere pro facto
Yanſenii obſequioſum filentium, & tantum ab eis
exegit, ut ſubſcriberent formulæ Alexandri VII.
quod illi etiam fecerunt, inſerta tamen in ſecretis
actis verbalibus diſtinétione Juris & faéti, quod
etiam Epiſcopus Catalaunenſis Clementi IX. a. 1668.

indicavit. Imo Innocentius XII. in Brevi ad Epi-

ſcopos Belgii a. 1694. dicit fufficere, ſi damnentur
quinque propofitiones in ſenſu obvio verborum
nulla facta mentione ſenſus Janſenii. VI. Theologi
cum S. Thoma docent, Eccleſiam efſe fallibilem
in quæſtionibus facti, maxime ſi ſit obſcurum,
unde Eccleſia non ſolet damnare textum librorum,
ſed ſolas propoſitiones, nec umquam Eccleſiæ in-
fallibilitas in factis dogmaticis tamquam fide di-
vina credenda definita eſt.

cium Eccleſiæ de ſenſu librorum, ſeu de factis
dogmaticis fit infallibile, ac proinde fideles te-
neantur definitioni illius acquieſcere interna men-
tis & judicii adhæſione, & non ſolo, ut vocant,
religioſo filentio. Interim tamen hi Theologi
inter ſe non conſentiunt, qua fide factum dogma-
ticum

D Tio

tienmn e⸗
ſaſliea
ſomliy
Olihat
Dos ne
fdelion
pollt.
infalin
ſenii,
ſenii n
tilen te
N An
Gen e
Hurnr,
, goi
ignoraxre
tarſor d
lhci
ſalidii
juxta!
tuere
& lihro
cr &
talis (oe
Cogm,
Dturer
n jocie⸗
icon
Vel lbmn
un &
nt,
NNd kept
Mnnn
ertte
Uehtie
Kgeetabi
Dhemene
tan din
Uetorin

que
lagins l!
m Tbe el
nenſis an

1

ehieit,
. ad Pacs
Andegnte
Merenſe
Nee Poſt

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 105

ticum credendum ſit, an ſcilicet divina an Eccle-
faſtica tantum Supponunt autem in facto per-
ſonali vel particulari v. g. an Titius ſit legitime
ordinatus, ſi nitatur teſtimoniis humanis fallibili-
bus nec ad regimen totius Eecleſiæ, & omnium
fidelium ſalutem ſpectet, Eccleſiæ judicium errare
poſſit. Dicunt etiam Eccleſiam nec definire, nec
infallibiliter definire poſſe, quod v. g. liber Jan-
ſenii, Auguſtinus dictus ſit genuinus fœtus Jan-
ſenii, nec quod quinque famoſæ propoſitiones to-
tidem verbis in libro Janſenii contineantur; nec
quod Janſenius revera in mente habuerit ſenſum,
quem verba præſeferunt, licet hoc merito præe-
ſumatur, niſi velis illum malignum vel ignarum
eſſe, qui receptam verborum ſignificationem vel
ignoraverit, vel alio detorſerit; quæ omnia ſi ni-
tantur ſenfibus vel teſtimonio hominum incerto &
fallaci non vero revelatione Divina ab Eccleſia in-
fallibiliter definiri non poſtunt. Eeccleſia igitur
juxta hos Theologos tantum infallibili judicio ſta-
tuere poteſt, quis & qualis ex tota propoſitionum
& librorum ſerie & textura elici poſſit ſenſus,
quæ & qualis doctrina, quod eſt factum; & quod
talis doctrina ſit Catholica vel hæretica, quod eſt
dogma. Probant hoc Primo ex teſtimoniis Scri-
pturæ (F. 27.) allatis. Certe ſi Eccleſia fallere-
tur judicando librum Catholicum v. g. S. Augu-
ſtini continere ſenſum & docéctrinam hæreticam;
vel librum hæreticum v. g. Calvini continere ſen-
ſum & doëtrinam Catholicam, fideles hoc crede-
rent, & ſic tota Eccleſia in errorem induceretur,
quod repugnat promiſſioni Chriſti. Secundo pro-
bant ex conſtanti Traditione. Nam Concilium
Nicœnum I. in epiſt. Syn. ad Alexandrinos apud
Socratem I. I. c. 9. anathema denuntiat Ario &
nefariæ ejus propoſitioni, & verbis, ſententiisque
execrabilibus, quibus uſus eſt ad Filium Dei bla-
ſphemandum. Chalcedonenſe aéct. 4. Theodoretum
tam diu pro hæretico Neſtoriano habuit, donec
Neſtorium & ſeripta ejus damnaſſet. Concilium V.
G gene-

166 Diſſerlatio Prooemialir.

generale damnavit tria capitula ſeu ſceripta Theo-
dori Mopſueſteni, Theodoreti, & Ibe, &
libros Origenis, & illos, qui hæc defende-
rent, & non condemnarent, in quo Chalce-
donenſi nullatenus contradixit, quod tantum
Auctores herum ſcriptorum, vel peœnitentes,
vel ſe vindicantes ad communionem admiſit, uti
in tr. de Intarn. dicetur. Similia facta fuerunt in
Concilio Lateranenſi IV. circa libellum de Trini-
tate Joachimi Abbatis: Et in Concilio Conſtan-
tienſi Seff. ult. circa perſonas & ſcripta Wicleffi,

Joannis Hus, & Hieronymi de Praga. Nec juvat

dicere hæc facta dogmatica clara fuiſſe, cum ſatis
conſtet ex hiſtoria, quam obſcura fuerint ſeripta
Neſtorii, & tria capitula, ita ut ob hanc obſcuri-
tatem etiam orthodoxi Epiſcopi pro earum parte
ſteterint. Tertio. Dogma fidei fidelibus proponen-
dum eſt inſeparabile a facto, quuia illis proponi
nequit ſine faéto, ſeu ſine textu propoſitionis aut
libri: Ergo ficut Eccleſia eſt infallibilis in pro-
ponendo dogmate, ita & in facto dogmatico.
Sane Chriſtus in hoc Eccleſi ſuæ non deeſt:
poteſt illa definire, quis ſit ſenſus S. Scripturæ
& Traditionis, eccur non fit infallibilis, quis ſit
ſenſus libri vel propoſitionis Theologice ſumptus?
rueret ſine hac infallibilitate authentia S. Scri-
pturæ & Traditionis, quæ ex ſeriptis Conciliorum
& Patrum habetur. Quarto ex hoc inferunt hujus
ſententiæ patroni, teneri fideles huic judicio infal-
libili Eccleſiæ de factis dogmaticis ſincera mentis
adhæfione, non ſolummodo externe, non ſolo
religioſo ſilentio ſe ſubmittere, nam fubſeriptio

externa ſine interno mentis conſenſu eſt menda-

cium, & ſi fiat cum juramento, perjurium: Re-
ligioſum vero ſilentium eſt injurioſum Eccleſiæ,
cujus authoritatem ſpernit, & intus irridet ac im-
probat: Eſt ſuperbiæ & temeritatis nota, dum
credit, ſe ſenſum alicujus libri melius penetrare,
quam Eccleſiam: eſt inobedientiæ & rebellionis
incentivum, quia eodem jure liceret filiis, iervie⸗

N The⸗

& uh
vid. (.
tlol.4.
Uedns
ine
genern
tieo
clelte:
Gnn
cin il
lei in
Nto
Eönes
Ahme
Amnate
& Di
Miher
Menit
liu, G
Uti pe
Cn
Verit,
Uuturun
2 Aau
ſents,
ſichn 1
d t
n Hii
ſons
ſahei
een
t. 1.
1,
ivep/
dum &
1i futn
licitun

ſeiper Th
& De,!
hec Elen
1 go Cle
Guod nn
peeniene
n admiltt
Cta fnenm!

lum de Ii

lio Con
igta ,
92. Nee
Re, Cun ii
fenint ſin
Hano obla-
9 earum Pl
us Etohale⸗
Us Nehe

opoltinin

Utbins n N.

0 Cogm
, gon &
erihr
dlis, ai
Ge ſunt
entin &
6Coreltt
nkerunt
ticni⸗

nceln .

pe,
n ſhi
e
urium: N
Valit
8 inile 8
s non, d
is Mlen
nteli⸗

9

De YTheologiæ Dogmaticæ, Natura, &-. 10
. 8 g 7

& fubditis ſuperiorum mandatis ſeſe opponere.
vid. Conc. Ebred. a. 1727. c. 2.
Schol. 4. Quia Eccleſia etiam per orbem diſperſa in An ab
rebus fidei & morum definiendis eſt infallibilis, Eccleſia
hinc non licet ab ejus definitione ad Concilium diſperſa
generale appellare; non enim licet appellare a ad Conc.
Iudicio Eccleſiæ infallibili, quale eſt judicium Ec- gen. ap-
cleſiæ etiam per orbem diſperſæ, nam Deus nun- vellare
quam permittit, ut Epiicopi per orbem diſperſi liceat.
circa fallum dogma propoſitum fileant, cum Ee-
cleſia juxta Chriſti promiſſionem deficere nequeat.
Et ideo quia Bulla Unigenitus in qua 101 propo-
ſitiones ex Quesnellii rellexionibus ſuper novum
Teſtamentum exeerptæ a Clemente XI. a. 1713.
damnatæ ſfunt, a Conventu Cardinalium, Archi
& Epiſcoporum a. 1713. & 1714. a Facultate
Pariſienſi, Duacenfi a. 1714. Colonienfi & Lova-
nienſi a. 1715. Salmanticenſi a. 1716. a tota Ita-
lia, Germania, Luſitania & Hiſpania recepta fuit,
uti patet ex Litteris Clementis XI. Paſioralis.
Cum itidem in Gallia 110 Epiſcopi eam accepta-
verint, 10 ſolum recuſaverint, & 4 tantum ad
futurum Concilium generale appellaverint, & ex
24 Academiis Galliæ tantum tres, ſcilicet Pari-
ſienſis, Remenſis, & Nannetenſis acceptationem
factam revocaverint, uti videri poteſt apud (Card.
Biſſy tom. 3. Inf. 2. Cum inſuper eamdem Bul-
lam Epiſcopi in Conc. Prov. Ruthenorum a. 1720.
Seſſ. 2. receperint, Cardinalis Noallius Archiepi-
ſcopus Pariſienſis illi ſub Benedicto XIII. P. fub-
ſcripſerit: cum in Concilio Romano a. 1725. ſub
eodem Benediéto celebrato Bulla Unigenitus uti
Videi regula agnoſcatur, & obſervanda proponatur
tit. I. J. 2. quod idem Concilium Ebredunenſe
a. 1727. cap. 2. decrevit, & ait, illi fuffragari
univerſalem Eccleſiam, eſſe dogmaticum, defimti-
vum & 'irretrakfabile Eccleſiæ judicium, & ab ea
ad futurum generale Concilium provocare eſie
illicitum, & hanc provocationem eſſe ipſo jure irri-
tam, ſcandaloſam, ſchismaticam, jam damnatis
erro-

108 Diſſertatio Prooemialis.

erroribus faventem, ſedi Apoſtolicæ & Eeccleſig
injurioſam: Hinc illi qui ab hac Bulla ad Conci-
lium generale appellant viderint, qua ratione vel
conſcientia hanc fuam appellationem juſtificare
valeant: nobis hæc hiſtorice retuliſſe & indicaſſe
ſufficiat.
H. 30.

S§. Petrius Caput Kccleſiæ principale Chriſtus eſt,
caput Ec- quod poſt ſuum etiam in cœlum aſcenſum
leſi? a remaner, ita, ut in hoc munere non habeat
Orio in terris ſuccefſſorem: Succeſſor enim ita
Sar utus ſuccedit in locum alterius, ut hic alter non
. habeat amplius poteſtatem, quam antea ha-
buit: Chriftus vero dum corporalem ſuam
præſentiam Eccleſiæ ſubtraxit, eandem ſuam
poteſtatem retinet: manet ergo adhuc caput
Eccleſiæ primarium. Et quidem dum in hac
adhuc vita exiſteret, caput etiam ejus viſi-
bile fuit, cum eam viſibiliter gubernaverit.
Nunc autem in coœlis exiſtens eſt caput in-
viſibile, cum jam non amplius per ſe guber-
net Kecleſiam modo viſibili, ſed tantum in-
vifibili per internum gratiæ influxum. Inte-
rim tamen illam adhuc gubernat modo viſibili
per ſuum in terris Vicarium, qui loco ſui
jam abſentis præeſt Eccleſiæ viſibili. Hoc
caput a Chriſto conſtitutum fuit S. Petruf, guus
proinde a Chriſio accepit Primatum honoris &
Quriediltionis, tum ſupra Apoſtolos, tum cote-
ros Pigeles. Patet hoc Primo ex S. Scriptura,
ubi Matth. 16. v. 18. & 19. Chriſtus S. Petrum
ſic alloquitur: Tu er Petrus, & ſuper hanc Pe-
tram &dificabo Eccleſiam meam .. Et tibi dabo
claves regni cælorum, & guodcunque ligauer

U u

6r. lie 0
„(Plarn Tdk
fumn ſe
ile ccl
Protekta
ſtam pon
Ge di
Nlle,
Petuum
Detnn,
Dltters

el

EbetrarB
ek ber
IS Veto
Wmn
Detros.
ffodk.12
nothine
Cipali
Ppetram
Detrum:
fdem be
Detti. 5
tunn ſubi
er tamen
O Mimar
Glem in

Dinte

OVes lan
ſetptan
ket lisͤ
Derigles

Uetes e

„

De Iheologiæ VDogmatice, Natura, &. 109

, 6 Ei &c. hic Chriſtus ſuper S. Petrum Eccleſiam
r. = uam &dificandam, illique claves regni cœlo-
rum ſe daturum promittit, ergo caput viſi⸗
bile Eccleſiæ eſſe voluit. Certe ridicula hic eſt
Proteſtantium obſervatio, ſcilicet EKvangeli-
ſtam non ſine cauſa variaſſe orationem, cum-
que dixifſet: Tu es Petrus, poſtea non di-
Xiſſe, ſuper hunc Petrum, ſed ſuper hanc

e
D Petram Eccleſiam efle ædificandam, ut aliam
W „Petram, quam Petrum ſignilicaret. Nam S.
RK Matthæus Hebraice vel Syriace ſcripſit, ubi-
r din!

n non eſt differentia generis inter Petrum &
etn §e pPetram, ſed Chriſtus dixit: Tu es Cephas,

K* id eſt Petra, & ſuper hanc Petram &c. Lati-
di nus vero interpres codicem græcum ſecutus,
Akennf

ubi αιαο & ταιαα lapidem ſignificat, vertit
Aiten Petrus. Quod ſi aliqui uti S. Auguſtinus
Gum n traskk. 124. in Joan. Origenes Tom. 12. in Matth.
n eus nomine petræ Chriſtum intelligunt, de prin-
übem cipali fundamento loquuntur. Alii Patres
capu petram omnes Apoſtolos vocant, ſed poſt
eſeH Petrum: Alii uti S. Hilarius confeſſionem ſeu
Atauu fidem Petri, ſed non excludendo perſonam

XuII. 1 Petri. Sane omnes Patres licet citatum tex-
nokoi tum fubinde allegorice interpretentur, ſem-
gi n per tamen aliquam ſpecialem prærogativam
r. ? & primatum S. Petro concefſlum fatentur,
Um gquem in aliis ſuis ſcriptis manifeſte aſſerunt.
NNα Deinde Joan. 21. V. 15. Chriſtus S. Petro ter

G,H6 oves ſuas commendavit: Paſce oves meas, &
6 Sunn ſic totam Eccleſiam illi commiſit, quod non
eSe frecit aliis Apoſtolis. Denique Chriſtus S. Petro
ſpeciales prærogativas Primatum ejus decla-
V“ rantes contulit: rogavit pro illo pecialiter,

oloun-
tur objie-
Kiones.

110 Diſſertatio Prooemialis.

& vult, ut confirmet fratres ſuos Luc. 22.
v. 32. mutavit nomen ejus in Cephas, quod
Petram ſignificat, ſuper quam fundaret Ec-
cleſiam. Primus ordinarie inter Apoſtolos in
S. Scriptura numeratur, non ratione voca-
tionis & ætatis, nam S. Andreas prius voca-

tus, & juxta S. Epiphanium hær. 5I. natu

major erat; Ergo ratione primatus. Item
S. Scriptura eum tanquam caput nobis exhi-⸗
bet Marci I. Simon, & qui cum illo erant,
Act. 2. Petrus & undecim. Unde Act. I. Pri-
mum Concilium convocaſſe, & in altero de
obſervatione legalium primus ſententiam di-
Xiſſe legitur. Secundo patet ex continua Tra-
ditione. Sic Sæculo z. Tertullianus de præſec.
hær. Petrum pvetram &diſicandez Eccleſia
vocat. Et I. de pudic. ait: in Petro Eccleſia

extructa eſt. Origenes hom. 2. in Exod. vo-

cat S. Petrum ſummum Avoſtolorum verticem.
Sæc. 3. S. Cyprianus ep. 71. ait Petrum pri-
matum tenuiſſe ſuper Apoſtolos. Sæc. 4. S.
Ambrofius in 12. ep. 2. Cor. Primatum non
uccepit Andreas, ſed Eetrus. Sæc. 5. S. Cyril-
lus Alex. l. 12. in Joan. vocat cœterorum Tyrin-
cipem & caput. vide plura apud Bellarm. &
& Mamachium p. 71. Ec.

Schol. r. Proteſtantes negant S. Petro a Chriſto pri-
matum ſuper reliquos Apoſtolos & totam Eccle-

ſiam collatum fuiſſe, & licet plures admittant, a

Chriſto conſtitutum fuiſſe ahiquod caput vel ſu-
premam poteſtatem in Eccleſia, negant tamen re-
Hidere in uno, ſed contendunt, vel eſſe in uni-
verſo populo Chriſtiano, vel ſaltem in pluribus
principalioribus. Probant hoe I. quia cæteri Apo-
Koli funt Petro æquales, & Eph. 2. Aeugtur
un⸗

Nr Lol

fundamer
Agales
Candi, 1
von ſu
cſeler,e
II. Han
Eel voni
Clllari
m l. 1
in ſbin
Ium E
(olonienl
fum, D
heedbun
eMggeret
enmn. e.
keſionis,
Une tem
Anti rel
it pim
donleſſi
Detram
loj 2. 41
tes K
Conſtten
Uelt. Pay
8 Dauhds
ſectione,
iprlos
thmg, &
DMrkdicnti-
V. II. 0
Eerendi

iniühn

Türem,
mmn &
tur de D
Rand n
ummi Do
Ebell,

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. III

nos Lle, fundamentum Eccleſiæ,. Verum licet ſint illi
ephus, gil æquales quoad poteſtatem Apoſtolicam prædi-
fundaet candi, non tamen quoad poteſtatem gubernati-
ApoMAmn vam ſupremam, & hinc dicuntur fundamenta Ec-
N! cleſiæ, cum ſubordinatione tamen ad §. Petrum.
dtioeen II. Apoſtoli miſerunt S. Petrum Samariam Act. 3.
PrIuS Sed non imperio, bene vero ſolo conſilio, ſicuti
EI. 5l. 1 confiliarii mittunt regem ad bellum. III. S Cle-
natos. Iu mens I. I. diſpoſ. dicit S. Petrum primatus glo-
pobis en riam ſibi non vindicaſſe, & S. Jacobum Apoſto-
io ga lorum Epiſcopum ſtatuiſſe. Verum in Codice
iud , Colonienſi abeſt ly Primatus, & loco Apoſtolo-
i 1li rum, legitur Jeroſolymorum. Item Hefychius
Lin altene S. Jacobum Apoſtolorum caput vocat; ſed utitur
ntertiam . exaggeratione oratoria. Item S. Ambrofius l. de
ontickn Incarn. c. 4. ait, S. Petrum primatum egiſſe con-

feſſionis, non honoris; fidei, non ordinis. Verum

.
ius E tunc temporis, quando S. Petrus Chriſto interro-
e u Fanti reſpondit, juxta S. Ambroſium necdum geſ-
Nero L ſit primatum honoris & ordinis, quem modo poſt

1 xd 1 confeſſionem accepit per illa verba: ſuper hanc
n run Petram ædificabo Eccleſiam meam.
Petrun Schol. 2. Anno 1645. prodierunt duo libelli coæquan- Ervor
4 tes S. Paulum S. Petro in regimine Eccleſiæ, & duo cavita

dre conſtituentes duo capita, quæ in unum coaleſce- Eocleſicz
Djinotus rent. Favere illis videtur 1. illud Gal. 2. v. 5. ubi ſiatuens.
80 S. Paulus dicit, ſe neque ad horam ceſſifſe ſub-
tmuninki jectione. Verum loquitur ibi de falſis fratribus
Pelam! diſcipulos ſuos ad obſervationem legalium cogen-

tibus, & v. 7. ſe comparat cum S. Petro quoad
Pprædicationem, non vero quoad primatum: Et
1Crto: v. II. Opponit ſe S. Petro cum ſeandalo aliorum

totam 1 erranti non in doëtrina, ſed minus cauta con-
witte . verſatione, quod etiam licet inferiori erga ſupe-
enlt e riorem. 2. Objiciunt varios Patres, qui §. Pe-
t onen trum & Paulum æquales faciunt: ſed illi loquun-
Nnl tur de æqualitate quoad munus prædicandi ‚non
6 1 Nra-G quoad auctoritatem & Primatum. 3. dicunt: Ipfi
cTtti ſummi Pontifices vocant ſe ſucceſſeo 5 O. G. Petri
& Pauli, & ambo in precibus Eccleög vocantur
t Judi-

KRomanzs
Pontifex
Jutcedit
d. Petro
in prima-
tu, Sy e
cctout Ec-
cleſic.

Dihertatio Prooemialist.

Judices terræ. Sed intelligitur fucceſſio realis
quoad jura omnibus conceſſa, non vero perſona-
lis, quo modo ſoli S. Petro ſuccedunt, S. Paulus
enim nullam ſpecialem Cathedram tenebat: omnes
etiam Apoſtoli ſunt judices terræ, cum fubordi-
natione tamen ad primatum S. Petri. vid. Mama-
chium in orig. Chriſt. p. 89.

H. 31.

S. Petros in Primatu & ſummo Pontificatu
neceffario ſucceſſores habere debuit. Chriſtus
enim inſtituit Eccleſiam ſuam non pro illo
ſolum tempore, quo S. Petrus vixit, ſed pro
omni usque ad finem mundi. Igitur pro
omni etiam ſuturo tempore illi de ſupremo
capite providit. Hunc ſucct ſorem J. Letri in
Primatu honoris & jurisdislioms & ſupremo Ec-
cleſic regimine dicimus eſſe Komanum Pontiſicem,
gii roinde eſt caput totius Eccleſivg. Hoc dogma
evidenter probat continua Traditio, quæ
conſtat Primo ex Concilüus. Nicznum Il.
can. 6. relato aét. 16. Concilii Chalcedo-
nenſis ait: Eccleſia Romana ſemper habuit
Primatum, non ſolum ob urbis dignitatem,
ſed honoris & Jurisdicétionis ſuper cæteros
Epiſcopos. Conſtantinopolitanum I. ait:
can. 5. Conſtuntinovolitants Epiſcopus habtat
Drimalus honorem poſt Komanum Fontificim,

ubi antiquum privilegium Romani Pontificis

confirmat. Concilium Epheſinum Act. 2.
vocat S. Petrum & ejus ſucceſſorem Roma-
num Pontificem coput ideigue columnam. Unde
in Actione 4. hujus Concilii loco: Apoſtolick.
Dei Eccleſia Jeroſolguiorum: legendum eſt,
Konide

DrTo

Nmnort
Tohius
Recleſia
A. 1.
Gcuento
adr. he
Propter
0mnenn
Priamß⸗
Vvoctcet
,
Duins
In epe
Häimatunr

ekt Sre

Monniſt
ſecis 4
Romari
ura gon
§ Vidtor
IS P le
Athan⸗
enumn ſee
Insl. Nec
Cmnait
Neyrtum
Kelalt,
Onimm rel
Wanos M—
incgiſe:
Ublen ſie
ote uſki

—

oteſio ki
Veno erer
nt, N un
nebet: one
Coi AN
, vid. r

Pontiiet
. Cnſt
von
iit, Eet
lgitun;
de ſuyna
& M
5unml
jn Ytie
ho kru
1Cit, 6
Mieenum
li Chne
nper N
Gigvitid
lper tl
N L

De Theologiæ Dogmaticek, Natura, & . 11

Komanorum. Uti fuſe probat Cardinalis Per-
ronius. In Concilio Chalcedonenſi Romana
Eccleſia dicitur caput omnium Ecclefiarum.
Act. 16. His conſonant Concilia recentiora.
ecundo patet ex P. P. Sæcul. 2. S. Irenæ. I. 3.
adv. heer. ait: Ad hanc Eccleſiam Romanam
propter potentiorem principulitatem neceſſe eſt
omnem convenire Eccleſiam. Sæc. 3. S. Cy-
prianus ep. 42. & 45. Eccleſiam Romanam
vocat cæterarum omnium radicem & Watricem.
Sæc. 4. S. Athanaſius ep. ad Felicem, S. Am-
broſius ep. 78. S. Optatus I. 2. S. Hierony-
mus ep. ad Damaſ. S. Auguſtinus ep. 43.
Primatum Romano Pontifici aſtruunt. Idem
facit Sæculo 5. Theodoretus ep. 116. Et ſane
nonniſi tempore Photii privilegia Romanæ

ſedis a Græcis oppugnari ceperunt. Tertio

Romani Pontifices ſemper hucusque Primatus
jura non improbante Eocleſia exercuerunt;
S. Victor P. Quartadecimanos, S. Stepha-
nus P. rebaptizantes judicavit. Julius P.
S. Athanaſium, Liberius Euſthatium Seba-
ſtenum ſedibus ſuis reſtituerunt. Ccœleſti-
nus I. Neſtorii, Innocentius I. Pelagii errores
damnavit. S. Leo M. in Græcos, Aſiaticos,
Egyptum & Africam ſuam jurisdictionem
exercuit, uti patet ex ep. ejus, 12. 60. 92.
Omitto reliquos, nec enim dici poteſt, Ro-
manos Pontifices jus Primatus ſibi violenter
arrogaſſe: Nam cum hic agatur de cauſa
ublica Fidei, de inſtitutione Chriſti, cum
ta fuffragetur Eccleſia, cum nullus niſi

heæreticus hanc poteſtatem impugnaverit,

cum
othram Inſiit. I leol. Iom. J. H

114 Diſſertatio Rrostmialis.

cum ipfſi Imperatores, Theedoſius, Valenti-
nianus, & juſtinianus Nov. 131. illam agno-
verint, & ab omnibus agnoſcendam decre-
verint, arrogatio & falſitas ſubeſſe nequit.

Solvuntur Schol. Proteſtantes negant Primatum Romani Pon-
objeftio- tificis, & eum Antichriſtum appellant. Nam I.
nes Prote- S. Paulus Eph. 4. v. 11r. & 1 Cor. 12. V. 28. capitis
ſiantium. Eccleſiæ non meminit: Sed quando dicit: Vnum
covpes, nonne caput ſufficienter deſignat, non
enim explicite omnes gradus Hierarchiæ Eccle-
fiaſticeæ enumerat, imo dum Prophetarum, vir-
tutum &c. meminit, de Charismatibus traétat. II.
citant pro ſe S. Cyprianum l. de unit. Eccl. ubi
Epiſcopum Epiſcoporum, & præter Deum alium
judicem negat„ & parem fibi cum S. Stephano
judicandi poteſtatem eile dicit. Verum durius
ſubinde in caula rebaptizantium S. Cyprianum lo-
cutum fuiſſe notum eſt. Sane Primatum Rom.
Pont. agnovit cit. ep. 42. & folum intelligendus
eſt, quod in Concilio Carthaginenſi III. nullus ſe
Epiſcopum Epiſcoporum vocaverit; item res a
Deo nondum revelatas ad Dei judicium retulit,
& quoad ordinem Epilcopalem ſe tantum S. Ste-
phano coæquavit, non quoad Primatum & ſupre-
mam Jurisd'ctionem. Eodem modo S. Gregorius
M. nomen univerſalhs Epiſcopi damnavit in Joanne
Conſtantinopolitano, qui confendebat omnes orien-
tales Epiſcopos ſuos tantuin eſſe Vicarios, & quia
tunc quærebatur, an hoc nomen Epiſcopo Con-
ſtantinopolitano concedi poſſet, ad Joannis ſuper-
biam retundendam illud ſupprimendum eſſe S. Gre-
gorius cenſuit, licet in ſenſu Catholico Rom. Pon-
. fici competat, unde etiam Bonifacius II. a Phoca
Imperatore obtinuit, ut Epifcopi Conſtantinopo-
litani hoe nomen deponerent, illudque ſoli Rom.
Pontifici tribueretur, teſte Anaſtaſio Biblioth. III.
dicunt citatum canonem étum Concilii Nioæni
juxta interpretationem Iſidori intra limites occi-
dentis; vel juxta interpretationem Ruffini in
cele⸗

*£

D Te

Lecleſin
tes, Ver
Eus pol
hos int
Cham 0
vel ut)
Vrdicezi⸗
Noos
Altor, ni
Citi,
teſtas ſe t
elle Neen
limitrion
ex toto o
Den Con-
ippelatio
Utens
awe
dheis .
emes
Militer
I. 6
ubi no
& enon
Nodus

ES, VAet
illan zwr
Ndan fen
ſſe nenit

Romenie
lant. Nn
io Ciekt: D
Gefenut,
erirehin Ler
DPelumm, ſi
tihuetnenl
Uit. Eeclt
4 Deum
n § Nenn
Ferum coni
CFpiinam
ömemdn
II. Illal
it; iten
Gieinm En
trtum de

alum HH

De Theologiæ Vogmaticæ, Natura, Gc. 115

Eccleſias ſuburbiearias 10000 paſſibus Roma diſtan-
tes, vel intra 10 Provincias urbis Vicario ſubje-
Sas poteſtatem Papæ reſtringere. Sed notandum
hos interpretes conſideraſſe Papam vel ut Patriar-
cham occidentis quo modo ad Eccleſias occidentis:
vel ut Metropolitanum, quo modo ad Eccleſias ſub-

urbicarias, vel ut Epiſcopum Romanum, quo

modo ad dioeceſin Romanam poteſtas ejus reſtrin-
gitur, non vero ut caput Eccleſiæ & Vicarium
Chriſti, quo modo ad totam Eccleſiam ejus po-
teſtas ſe extendit, & hoc modo de illo locutum
eſſe Nicænum canonem patet ex eo, quia nullam

limitationem appoſuit. IV. probant non licere
ex toto ocbe ad Romanum Pontificem appellare,

nam Concilium Milevitanum can. 22. prohibuit

appellationes transmarinas. Sed quibus? Pres-

byteris ſcilicet, Diaconis & inferioribus Clericis,
& quidem ex uſu recepto & conſenſu Rom. Pon-
tificis, ne auctoritas Epiſcoporum vileſceret, &
Clericis evagandi temere via præcluderetur. Si-
militer Ecclelia Africana in Concilio Carthaginenſi
IV. appellationem ad Zoſimum P. noluit recipere,
ubi non jus, ſed uſum appellationum impugnavit,

& errore detecto ſtatim ſententiam mutavit. Sy-

nodus Trullana can. 36. ſedi Conſtantinopolitanæ
eadem privilegia, quæ Romanæ tribuens, nul-

lius in hac re eſt auctoritatis nec a Papa appro-

bata; ſicuti etiam irritum eſt, quidquid Synodus
Chalcedonenſis abſentibus & reclamantibus lega-
tis Papæ pro primatu Epiſcopi Conſtantinopolh-
tani ſtatuit. Juſtinianus Imperator Nov. 123. ap-
pellationes a ſententia Patriarcheæ prohibens, lo-
quitur de cauſis civilibus; vide Nat. Alex. Sæc. 4.
diſert. 28. V. oggerunt Primatum Rom. Pontifici
a canonibus conceſſum fuiſſe tantum ob urbis
Romanæ excellentiam teſte Concilio Chalcedo-
nenſi can. 28. Verum a Deo hunc primatum de-
ſcendere ex dictis patet, qnod proinde canones
declararunt: Canon vero Chalcedonenſis loquitur
de jure Patriarchico in certas Eccleſias Romans
H z ſedi

Fræœroga⸗

matus
Fapa ex
Jjure Di-=

Zina.

116 Diſſertatio Prooemialit.

ſedi conceſſo, imo illum canonem S. Leo rejecit,
uti probat Bellarminus l. 2. de R. P. c. 7. Deni-
que VI. dicunt, non conveniunt Catholici, in qui-
bus prærogativis Primatus Papæ reponi debeat.
Ad argumentum hoc ſolvendum videndum nunc
eſt, quænam Prærogativæ ex jure Divino Prima-

tui ſummi Pontificis juxta omnes Catholicos con-

veniant, quænam vero ſint inter illos adhuc con-
troverſæ & de quibus dubitent, unde fit

H. 32.

Prærogativæ Primatus Papæ primigeniæ
tivæ Fri- ex jure Divino juxta omnes Catholicos ſunt
Primo: Papæ tanquam capiti ſollicitudo om-

nium Eccleſiarum incumbit, executioni &
obſervantiæ canonum per totum orbem in-

vigilat, & rebelles ac contumaces poenis

canonicis coercet. Ncundo Leges & decreta

Pape in cauſis FPidei & morum ad omnes &

ſingulas Eccleſias pertinent, & Chriſtiani
omnes in conſcientia tenentur ipfis obtem-
perare, etſi etiam Papa infallibilis non ſup-
ponatur, nam ſaltem proviſorie ejus decretis,
quæ apud bonos maximi momenti eſlſent,
obſequendum eſt, ad non dogmatizandum
contrarium, quamdiu Eccleſia non reclamat,
quod ſecus eſt in privatis Epiſcoporum decre-
tis, quibus eorum ſubditi tantum ſubjiciuntur.
Tertio In controverſüs fidei & Religionis

præcipuæ ſunt ſummi Pontificis partes, nec

quidquam in Eccleſia magni momenti definiri
debet, quod ad ipſum non referatur tanquam
Judicem dignitate & Auctoritate primum.
Quarto Papa diſpenſare poteſt a legibus etiam
aàa Conciliis generalibus latis, prout utilite,

The

Ereceſc
labet n
goe vel
gencil
Eyileop
nerte,
debet
tentils
reerato
Hkjr

1 Pin
ahe n
lia nete
Dorfife
fure Di
Tündant
Nrac
elpiote
Kruncorn
Cornar
intio dee
lpenltie
1 lon.
3iy
ter Cacbl
Anſie⸗
ülum
ato 1
Chrito c
(Conmmunie
Uun in

De Theologiæ Dogmaticæ, Matura, &c. 11 ⁷
leo rjel, .. . .
„ & neceſſitas Eccleſiæ requirit. Quimo Papa
oicd habet jus convocandi Concilia generalia, iis=
dn que vel per ſe, vel per ſuos legatos præſi⸗

ürit dendi (G. 24. & 25.) eto Controverſias inter
aleng Epiſcopos ortas decidere, filentium impo-

Sihen nere, injuſte oppreſſos defendere poteſt &
e it debet. Septimo habet plenifſimam fori Pœni⸗=
tentialis poteſtatem quoad abſolutionem &
rYeſervationem peccatorum in tota Eccleſia.
Hæc jura Primatus primigenia fuſius deducta

nunee vide in meis Inſlit. J. E. tom. I. G. 122. ſJ7.

itudo 2. Præter hæc Primatus privilegia, quæ Eriuile-
enfni Papzæ jure Divino competunt, ſunt etiam gia Fapa
en b alia acceſſoria & ſecundaria, quæ ſibi ſummi Jecunda-
es E Pontifices reſervarunt, adeoque in Primatu H
Cen jure Divino juxta multos Catholicos non- Pontiftci⸗
doms fundantur: uti Canonizatio Sanétorum, Ap- bus ſibi
Ch probatio & Confirmatio Novorum Ordinum reſer-
is dhg Religioſorum; Sacramentorum rite admini- vata,
sroh ſtrandorum ritus accidentales, tempora;
1se Confirmatio & translatio Epiſcoporum; fun-
ii datio Eccleſiarum Cathedralium; nonnullæ
atinntu diſpenſationes etiam in votis. vid. cit. Inſtit.
nce J. E. tom. I. O. 142. ſ4.
Nundeo 2. Privilegia Primatus ſummi Pontificis in- Brisile-
Obiem rer Catholicos adhuc controverſa, de quibus gia apud
Niiem falva fide Scholæ in utramque adhuc partem Catholi-
rs diſputant, ſunt Primo: An ſoli Papæ juris- Povo
entenn dictio in totam Eccleſiam ita immediate a
ut tun Chriſto conceſſa fuerit, ut Epiſcopis a Papa
e nn communicetur, nec Epiſcopi jurisdictionem
seu ſuam immediate a Chriſto habeant, de quo
oat e inferius. Secundo An Judicium Romani Pon-
RSRLZ H 3 tiſi-

118 Diſſertatio Prooemialir.

tificis loquentis ex Cathedra, hoc eſt, ex

plenitudine poteſtatis, & aliquid ſub poena

heerefeos fide Divina credendum proponentis
in rebus fidei & morum fit infallibile inde-
pendenter a conſenſu Eceleſiæ vel in Concilio
congregatzæ, vel per orbem diffuſæ. Tertio
An Papa a nemine judicari poſſit, nequidem
àa Concilio generali, & an hoc fit fuperior.
Quarto An Papa auctoritatem aliquam dire-
Ctam vel indirectam in res temporales Princi-
pum a Chriſto acceperit, ita ut Imperateres,

Reges & Principes deponere, eorumque ſub-

ditos a Sacramento fidelitatis folvere poſſit.
Litigant in his ſalva fide Catholica noſtri
Theologi, nec noſtri inſtituti modo eſt, hance

litem dirimere. vid. cit. Enſt. J. E. tom. I.

G. 125. Jch. I. J. 152.

Hrror Ri- Schol. x. Edmundus Richerius in libello de Ecel. &
cherii.

Polit. pot. a. 16 11. edito docuit, Claves ſeu Juris-
dictionis poteſtatem uni & fſoli Eccleſiæ a Chriſto
immediate, Petro autem cæterisque Apoſtolis &
eorum fuccefſſoribus Epiſcopis, mediate per Eccle-
ſiam datam efſe. Unde fatetur quidem Romanum
Pontificem eſſe eaput Eecleſiæ, ſed tantum ſym-
bolicum, figurativum, miniſteriale, aceidenta-
rium, & non neceffarium. Librum Richerii dam-
navit Concilium Senonenſe a. 1612. tanquam con-
tinentem propoſitiones, expoſitiones & allegatio-
nes falſas, erroneas, ſoandaloſas, & ut ſonant
hæreticas & Schismaticas. Richerius vero ad pa-
linodiam compulfus librum ſuum ſubſjeeit judicio
Romanæ Eccleſiæ anno 1629. Summum Ponti-
ficem eſſe verum & proprium Eccleſiæ caput
viſibile & externum ex G. 31. patet, non tantum
ſymbolicum & figurativum. An vero dici poſſit
caput miniſteriale, accidentarium, & non neceſſa-

N Te

fum,
non
nder
Iins
ſatis
acce,
teſped
od
in
etiam
uten
kien
l i
Cekiigt
Vildle
Monni
Mord
Pnumn
tnunm.
tione
ol 2
gueſti⸗
higne
t in
kone
derii l
fnme
lis Anti
15 )
Vperle
Aund
ln
II Kte
Haneæ
(hini
edto
nentis,
Corrll
t, 1

De Theologiæ Dogmaticæ, Natura, &c. 119

oe l,4 rium, quæſtio æequivoca eſt: Certum eſt, quod
Kü non fit caput miniſteriale in ſenſu Richerii, quaſi
. omnem aucteritatem ab Eccleſia acceperit, ſitque
Ptopchent illius tantum miniſter quoad executionem pote-
libile in⸗ ſtatis: Nam S. Petrus claves a Chriſto immediate
in Cord accepit; Gotett tamen dici caput miniſteriale tum
Ale. In veſpeétu Chriſti, tum reſpectu Eccleſiæ hoc ſenſu,
Uegvike Aod ejus decreta primus ipſe obfervare teneatur,
rddd invigilare, ut ab omnibus obſerventur. Poteſt
ſt Ueri de are, zun rii
Mo! etiam dici caput accidentarium & non necefſarium,
iguan n quatenus vel per mortem, vel per voluntariam
rales Pmn reſignationem deficere poteſt: ſed cum hoc ſtat:
hnpenia quod ſummus Pontifex ſit caput eilentiale & ne-
mngteis ceſſarium, quia ſficut deficere nequit publicum &
vifibile Eccleſiæ miniſterium, ita nec ſummus
krere N Pontifex totius adminiſtrationis caput, quo etiam
hica mortao, tam firma ſupliſtit Eceleſa, ſicuti Re-
do eſt, M gnhum Rege mortuo, quia vivus apprehendit mor-
L in tuum. vid. Biblioth. Juris Gall. in quo turbee ra-
tione dicti libri exortzæ referuntur. 84
Schol. 2. Primatus Romani Pontificis pendet ab illa S. Petrus
ode kun quæſtione hiſtorica, an S. Petrus RKomam venerit, Romam
wesſelf ibique ſedem ſuam fixerit. Certum eſt ex hiſto- venit ibi-
