Unde commune Theologorum effatum: Om-
nia in Divinir ſunt unum & idem, ubi non ob-
viut relationis oppoſitio.
Nonnullæ Schol. x. Nonnullæ proprietates abſolutæ certis Per-

propriela- ſonis ſpeciali quadam ratione tribunntur, & ac-
tes abſolu- comodantur. Hoc ita exponit S. Thomas I. P.

iæ certis q. 39. a. 8. In conſideratione Dei, qua Deus abſo-
Ferſonis lute ſecundum efſſe ſuum conſideratur Patri X*Eter-
accommo- nitas, Filio ſpecies, uſus vero Spiritui S. In

dantur. conſideratione vero Dei, qua Deus unus conſide-
. ratur,

latyr,
eoeot
ſe⸗
i, Ei
Icon
Ens,
Hiuiritn

extern

ot 2.
, g
ei
nen e
elin
Cun bate
ti od
Kendan
ine
i ro
inm
ſnples
ec n
Uwicem
Uet
Unge
et⸗
er i
exj
Deoſ
erikent
tem i
ilfent,
Rol. 3
teſt, in
ti,

ſent tre
les,

—

De Deo Trino. 327

ratur, Patri unitas, Filio æqualitas, Spiritui S.

1 d⸗ 2 . .
ſkut concordia vel connexio. In conſideratione vero

dn Dei ſecundum rationem cauſalitatis Patri poten-
ſimde tia, Filio ſapientia, Spiritui S. bonitas attribuitur.

In conſideratione vero Dei, ut ſuos reſpicit effe-
us, appropriatur Patri a quo, Filio per quem,
Spiritui S. in quo, Ex quo ſequitur, quod opera
externa S. S. Trinitatis ſint indiviſa.

ſnhin
rata .
Dyon Schol. 2. Datur in Deo abſoluta & communis exiſten- An in Deo

Deron? tia, quia neceſſitas exiſtendi, ab ingenita nobis detur exi-
ſel tnn Dei idea nequit ſeparari. (F. 41. 42.) Præter hanc ſientia
kenten tamen exiſtentiam abſolutam tres relativas ewi- communis
Iun e Rentias in Divinis admittere expedit, tum quia & vela-
elatione cum Pater Filium producit, debet aliqua exiſten- ia.
er te⸗ tia produci, nam producétio terminatur ad exi-

ſona e ſtentiam: tum quia unaquæque Perſona ab alia
diſtinguitur, ergo habet exiſtentiam relativam
fibi propriam. Thomiſtæ communius tenent con-
trarium, & probant I. Quia in Deo eſt una &
ſimpleæ natura: Ergo unica exiſtentia: Reſp.
Hæc natura in tribus Perſonis fubfiſtit realiter a ſe
invicem diſtinctis, quarum unaquæque propriam
habet exiſtentiam. II. Sic eadem res haberet
plures exiſtentias. Keſv. Hoc ſolummodo fit ſub
diverſo reſpectu, & pro vario modo exiſtendi:
Relationibus, prout ab eſſentia non diſtinguuntur,
fufficit abſoluta Naturæ Divinæ exiſtentia, prout
vero ſibi opponuntur & diſtinguuntur, ſua eui-
que exiſtentia eſt neceſſaria. III. Non datur ſin
Deo ſubſiſtentia communis & abſoluta: Ergo nee
exiſtentia communis. Rſp. Subſiſtentia commu-
nis & abſoluta eſt inutilis & periculoſa, quia na-
turam incommunicabilem & quartam perſonam

“ infert, non vero exiſtentia.
* Schol. 3. In ſano & Catholico ſenſu bene dici po-
Jlors 1 teſt, in Deo effe tres res relativas, tria entia re=
l 1 lativa, quia in Deo ſunt tres Perſonæ, quæ ha-
rnier bent tres relationes realiter diſtintas, queæ ſunt,
rni teales, adeoque tres res, & Kria entia dici poſ⸗
n⸗

X ½ ſunke

3²⁸ Caput II.

Datur in

Divinis

»
ſunt. Item dici poteſt, in Deo effe tres unitates
relativas, tres veritates & bonitates relativas,
quia tres relationes reales realiter diſtintæ faciunt
numerum ternarium, ergo poſſunt dici tres uni-
tates: funt veræ & perfectæ, ergo poſſunt dici
tres veritates, tres perfeétiones, addendo tamen
relativeæ: melius tamen ob offendiculum ab his
locutionibus abſtinemus Non poteſt autem dici,
eſſe in Deo tria individua, nam plura individua
dicuntur ad unam ſpecie naturam, diverſam ta-
men numero, Divina vero natura in Tribus Per-
ſonis una & eadem eſt.

§H. 170.

Datur in Divinis Circuminſeſſio & mutua
Divinarum Perſonarum inexiſtentia. Nam

Circumin- Toan. 14. Chriſtus probat, ſe unum eſſe cum

Jelſſie.

Patre, & eadem facere cum Patre, quia in
Patre eſt, v. II. Mon creditis, quia ego in
Puatre & Pater in me eſt. Ratio eſt, quia Ires

Divinæ Perſonæ habent unam &- eandem nu-

mero eſſentiam, (H. 148.) Ergo ratione ejus-
dem mutuo ſibi inexiſtunt, non vero ratione
relationum, in quibus opponuntur: Unde
Paternitas non eſt formaliter in Filio, nec
Filiatio in Patre, ſed cum Paternitas fit in
eſſentia Divina, ſicut & Filiatio, dici poteſt
Paternitatem identice & quaſi materialiter
eſſe in Filio. & Filiationem in Patre ratione
eſſentiæ Divinæ, quæ in utroque una & ea-
dem eſt, & hinc fit, ut quidquid perfectio-
nis habet Paternitas, ſit etiam in Filio, in
quo eſt Divina eſſentia, quæ eſt omnis per-
fectio

O. 171.

ia
Uinttx
Monal
s in
cbuntur
ldeo Dln

ol 1)
nder e
Pooimn
Uotiones
Uetonnlit
. o

Ioi,

.
Ournnt
uöIIb
ur 20
on die
ls, gua
ſre Do,
kehet,
I 1
Ne in
tonen
e
IN e
fonks,
Kones
o fn
: In
Uuinin
uhinni
um mir
enot
As d
und

De Deo Trino. 329
nite H. 171. G

lelttien . WM
te hain Quia in Deo funt plures Perſonæ realiter Notiones
si. diſtinctæ,, (H. 167.) quæ proprias habent in Divinig
Am perſonales proprietates (I. c. Schol. 3.) qui "ehte po-
maim bus in ſe conſtituuntur, a ſe invicem diſtin. Antur.
nch guuntur (§. 168.) & a nobis cognoſcuntur,
n ideo Motioner in Divinis rite ponuntur.

Vetin? chol. I. Notio in Myſterio S. S. Trinitatis eſt Cha- Quid ſis

Iiinsk racter peculiaris, per quem Divinas Perſonas co- notio, &
gnoſcimus. & a ſe invicem diſtinguimus. Reipfa quot ſinf.
notiones Divinæ non differunt a proprietatibus
Perſonalibus, ſed tantum penes modum fignifican-
di: Proprietas enim perſonalis latius patet, quam
notio, quæ non ſemper eſt proprietas perfonalis.
Emn Ad veram notionem, ſequentes conditiones re-
. U quiruntur. I. Non debet efſet perfeétio commu-
eſio an nis Tribus Perſonis, ſed ad originem unius Per-
gni i ſonæ ab alia pertinere, unde attributum abſolutum
er d non dicitur notio. 2. Debet eſſe forma rea-
inin lis, quæ independenter a præciſione mentis no-
glielil ſtræ Perſonis conveniat. 3. Debet eſſe ratio
Ndenk- adæquata ejusdem completæ proprietatis perſona-
ole e⸗ lis. 4. Debet perfectionem & dignitatem Perſo-
on. nnæ importare 5. Proprietas perſonalis per no-
.. M tionem expreſſa, non debet ſignificari per modum
e e viæ & tendentiæ ad aliud, ſed per modum for-
in, mæ permanentis, unde actus perſonales vel no-
1s Hionales „uti generatio & ſpiratio, non ſunt no-
ſci wot iones.
teram Schol. 2. Non conveniunt Scholæ, quot notiones in Quot ſint.
e atie Deo fint admittendæ: Scotus ſex admittit, ſecili-
nEe cet: Innaſcibilitatem, Paternitatem, Filiationem,
ſti⸗ Spirationem activam, ſpirationem paſſivam, &
e inſpirabilitatem in Filio. Alii vero hunc nume-
EMo, rüm minuunt. Nobis placet cum Tournely quin-
Ns Ne⸗ que notiones in Deo ſtatuere, quæ ſunt: Innaſci-

bilitas & Paternitas in Patre, Filiatio in Filio, Spi-
ratio activa in Patre & Filio, Spiratio paſſiva in

Datur

Miſſo in Divinis. Joan 3. v. 16. Nic B
Divinis. qum, ut Filium ſuum unigenitum daret

Miſſio
quid &&
quotu-
plex.

33⁰° Coaput II.

Spiritu S. Hoc modo Perſonæ ſufficienter a ſe in-
vicem diſtinguuntur, per Paternitatem Pater a Fi-
lio, per Filiationem Filius a Patre, per Spiratio-
nem activam Pater & Filius a Spiritu S. per ſpi-

rationem paſſivam, Spiritus S. a Patre & Filio.

Deinde per has notiones certus Perſonarum nu-

merus contra hereticos ſtatuitur, nam ad hoc ſer-
vit Innaſcibilitas, qua fit, ne plures proceſſiones
quam duæ in Deo cogitentur, & ne plures quam
tres Perſonæ admittantur, ad hoc enim debet Pa-
ter eſſe innaſcibilis, quia Paternitas præciſe hoc
non exprimit, cum Pater poſſit eſſe produtus,
hinc merito etiam innaſcibilitas aſſignatur, quo
nomine negationem proceſſionis exprimimus,
quæ quoad rem fſignificatam poſitivam perfectio-
nem denotat, licet ex defectu vocum per negatio-
nem exprimatur. Inſpirabilitas paſſiva in Filio
pro notione non requiritur, cum Spiritus S. ut-
pote infinitus totam vim ſpirandi exhauriat;
adeoque alter Spiritus S. dari non poſiit.

O. 172.
Sacra Scriptura docet, dari Miſſionem in
. ic Deus dilexit mun-

Non enim miſit Deue Tilium ſuum in mundum,
ut juclicet mundum, ſed ut ſalvetur mundus per
ipſum. Et c. 6. v. 58. Sicut miſit me vivens
Pater. Item de Miſſione Spiritus S. dicitur
Joan. 14. Paraclitus autem Spiritus J. guem
mittet Pater in nomine meg. Et c. 15. V. 26.
Cum autem venerit Paraclitus, quem ego mittam
vobis a Patre. .

Schol. Miſſio in genere ſigniſicat egreſſionem unius

ab alio, cum deſtinatione ad certum effectum ſeu
locum. Hinc quatuor ad eam requiruntur. I. Per-

ſona mittens. 2. Perſona miſla. 3. T erminn⸗

10 gver
tiglicit
Dominn
Ium, 1
er Ci⸗
UIlio
Gote ſt
terieſe
Wi
Iannti
Lulttra
Kem:
Mot
Ne ſt
Uti in
& Ward
D pun
ocede
Non ha
Ecom
Kgus
Dlter m
nlntſore
Mon Ur
tinton
lta
Mitore,
ſit in
Drelent
etlonun
ein
hando
lͤini
tiim “
Clle⸗
d

U
er

De Deo Trino. 331

knir ad quem. A. Egreſſio ejus qui mittitur. Miſſio
M tripliciter fieri poteft: vel per imperium. ficuti
6 i Dominus mittit ſervum in villam: vel per confſi-
aI. lium, nicuti medicus mittit regem ad balnea vel
nnaßs per originem, ſicuti flos emittitur ab arbore.
ideete Miſſio Divinarum Perſonarum alia eſt vefibilis,
MD quæ fit in effectu aliquo fenſiviliter apparente &
NNeNaH repræſentante Perſonam miſſam, five creatura
uesk viſibilis in unitatem perfonæ affumatur, uti in
ntihe⸗ Incarnatione, five in illa ſolum tanquam in figno
Cerſelt ſanctificationis, quam facit Perſona miſſa, mani-
rodnät feſtetur: uti quando Spiritus S. in ſpecie ignis ſu-
tnt, per Apoſtolos apparuit. Alia eſt W'ſio moiſibilis,
R quæ fit in sliquo effectu ſpirituali & inviſibili,

uti in Juſtificatione. In miſſione viſibili mittitur
& manifeſtstur una Perſona fine alia, in invifi-
bili nunquam una bPerfona ſola mittitur, ſed duæ
procedentes, & licet Pater non mittatur, quia
non habet principium a quo fit, venit tamen,
& communicat ſe animæ, juxta illud Joan. 14.
Si quis diligit me, ſermonem meum ſervabit, &
Pater meus diliget eum, & ad eum veniemus, S
manfionem apud eum fatiemus. Porro hæc miſſio

ſſfiotan non arguit inferioritatem in eo, qui mittitur, fed
Gil. tantum originem unius Perſonæ ab alia, quæ non
urel fit ex imperio, ſed ex communicatione ejusdem
luke naturæ. Effectus extra Deum in Miſſiene confi-
lelr ſtit in intima Perſonzæ Mifieæz quod fubſtantiam
In 1 præſentia, ex qua certus effectus exurgit, qui
e⸗ Perſonam fubſtantialiter præſentem conſtitueret,
6 ſi per immenſitatem ſuam præſens non effet. Sie
N quando homo juſtificatur Perſona Spiritus S. fit
S E ipfi intime præſens non ſimpliciter quoad ſubſtan-
tr . tiam, ſed quoad gratiam & Charitatem, ſeu ſpe- .
1N lem modum quo juſtum afficit, & in eo ha-
itat.
n⸗ 1 . 173.
e Myſterium S. S. Trinitatis, quod hucus- Maſte-

jan⸗ que ex S. Scriptura vocatis ſubinde in ſub- rium S: Jů.
3 ſidium Trinitekis

332 COuaput II.

ſola ratio- ſidium principiis rationis derivatum fuit, fo=
xe eviden- Ts ratione duce demonſtrfari evidenter non
ter de- poteſt. Ilta teſta ur ipſe Chriſtus Matth. 1II.
mo A A V. 27. Memo novit Filium, miſi Pater, neque
Putrem quis noviß, miſi Eilius, & cui voluerit
FEilius reuelare. Et c. 16. poſtquam S. Petrus
Chriſtum Filium Dei profeſſus eſt, reſpondit
Chriſtus: Caro & ſanguit non revelavit tibi,
ſed Pater meus, qui in oœlis eſt. Szcundo Idem
docent Patres, S. Hilarius l. 3. de Trin. ait:
Haæc Phiiloſophia non ſapit. S. Auguſtinus I.
I15. de Trin. c. 6. Quc vivacitas rationis, quc
acier ezogitationie oſtendent, quomodo ſit Trini-
tas? Tertio Ratio eſt: omnis demonſtratio
vel eſt a priori per cauſas, vel a poſteriori
per effectus: Sed Trinitatis exiſtentia nequit
probari a priori, quia ſui cauſam non habet:
neque a poſteriori, quia creaturæ non depen-
dent a Deo quatenus Trinus, ſed quatenus
omnipotens eſt, quæ omnipotentia ſigaum

diſtinctionis inter Perſonas non infert, Ergo

ratione humana evidenter demonſtrari ne-

quit᷑.
Regfutan- Schol, I. Raymundus Lullus & plures alii Trinita-
tur ad- tem ex folis rationis principiis derivare conati

verſarii. ſunt. Verum hanc ſententiam P. Gonet erroris
nota inurit. Kekermannus I. I. ſyſt. Theol. c. 3.
Trinitatem ex perfeétifſimo intellectu & volun-
tate deduéturus ita ratiocinatur. Deus ut perfe-
&tiſſimus intellectus ab æterno ſeipſum intelligit:
& perfectifſima voluntate ſeipſum ab æterno
amat: Ergo in intellectu Dei eſt imago ab æterno
genita, quæ eſt Filius Dei: & impetu voluntatis
procedit perfectiſſimus amor, qui eſt Spiritus S.
adeoque habentur tres Perſonæ, & una numero
. PDiſvina eflentia, quia plures Deos recta tatig⸗ non
admit-

Alnit
m
uE
ſbi fe

Ririt

is Per

tus .
dine:
nOd
rium!
thali
efe po
ENte
elle det
Denden
10 den
fültem
cietzfe
Peron

mnie

Mira
G
debrit
Non p
lerh

lenti
ro⸗
Nolte⸗
Mines i
Uinsd
Mocne⸗
hon
erkih
Me n
nGn
DonN
odne
vini
0 4

it,
et in
h r
, N

Ntrd

Doon
elpont
v ii

Nn
fin. At

Kions 1
Ir, gu
Tin
holat
oſein
n ned
ubet.

n Leyenr .

uaten
ſoaun
, Un
Pal

Urlit⸗

jate .

et en

ltedt1

E r.
ue
dig:
3 Gen
ihtlin
olut
gin
4 pomet
ntio N
adone

De Deo Trino. 333

admittit. Verum juxta hoc argumentum plures,
quam Tres Divinitatis Perſonæ eſſent ſtatuendæ,
nam Filius etiam ſeipſum cognoſcendo, ſuj iterum
ſibi formaret imaginem, quæ eſſet Filius Filii: &
Spiritus S. ſeipſum amando aliam rurſus Divinita-
tis Perſonam produceret, cum & Filius & Spiri-
tus S. fit verus Deus. Alii a ſumma Dei beatitu-
dine ad Perſonarum Trinitatem concludunt hoc
modo: Ad perfectam beatitudinem ſocietas plu-
rium requiritur: Sed in Deo utpote ageute ſpiri-
tuali nonniſi per Intellectam & voluntatem plures
eſſe poſſunt, adeoque duæ Perſonæ procedentes,
& Pater, a quo procedant, Ergo Trinitas in Deo
eſſe debet. Sed cum Deus ſit ens infinitum, inde-
pendens & æternum, & ſolus fibi ſufficientifſimus
ad beatitudinem ſuam nulla ſocietate indiget, &
ſaltem numerus ternarius Perſonarum non ex ſo-
cietate elicitur. Nicolaus Smiterus pluralitatem
Perſonarum in Deo hoc modo probare conatur:
omni exiſtenti competit aliqua produéctio, activa,
paſſiva vel utraque: Ergo etiam Deo: & quia
activa eſt perfectiſſima Deo ab æterno competere
debuit, quæ cum ad mundum, qui æternus eſſe
non poteſt, terminari non potuerit, maxime cum
heæc productio non fit omnium perfectiſſima talis
efſe debet, ut ſit eadem producentis & produécti
eſſentia. Porro Trinitatem ita oſtendit: In Deo

eſt productio perfectiſſima: Ergo in eo datur

producere & produci ſimul. Sed hæc eſt S. S. Tri-
nitas in qua Pater eſt producens fimpliciter, Spi-
ritus S. productus fimpliciter, Filius productus &
producens ſimul. Ad quartum autem extendi
non poteſt, cum produétio perfectiſſima ulterius
extendi non poſſit. Sed hæc probatio eſt preca-
ria: nam ubi eſt produéctio, producens & pro-
ductum realiter inter ſe diſtincta adeſſe debent,
non vero requiritur, ut tertium, quod ſimul ſit
roducens & produétum adſit, & ſic duæ tantum
ivinitatis Perſonæ eſſent. Deinde ſi Deo produ-
Gio activa neceſſario competit, non apbaret; cur
Piri-⸗

33⁴

Caput I. De Peo Trino.

Spiritui S. Qui etiam verus Deus eſt, productio
ativa non competat, & ſic plures, quam tres
Perſorzæ forent. Alii Trinitatem ex fœcunditate
naturzæ Divinæ demonſtrare volunt. Sed Natura
Divina etiam competit Spiritui S. qui tamen aliam
Perſonam non producit. Denique S. S. Trinitatem
aliqui ideo ex ratione humana demonſtrari poſſe
ſentiunt, quia in ſcriptis gentilium queedam illius
Veſtigia ſe inveniſſie credunt. Demus autem in ſcri-
ptis Philoſophorum gentilium, ejusmodi loca, quæ
Trinitatem ſapiunt, deprehendi, de quo multi dubi-
tant, non ſequitur, quod ex ratione hauſerint, quin
potius ex traditione & converſatione cum Judæis
illa edocti fuerint. Nihilominus quibusdam ſimili-
tudinibus Myſterium S. S. Trinitatis a Patribus illu-
ſtratur, uti exemplo animæ, cujus eſſe, velle & nolle
diſtinguuntur, cum tamen una ſit animæ ſubſtantia:
exemplo fontis, fluvii & potionis ex una aqua: ſo=
lis & radii, caloris & ſplendoris: trium lucernarum
idem cubiculum illuminantium. Verum quantum
hæc exempla diſtent a diſtinétione reali Divinarum
Perſonarum in unitate ejusdem eſſentiæz nemo non
intelligit. Trinitas ergo eſt ſupra, ſed non contra
rationem, quia veritatibus rationis abſolute neceſſa-
riis non repugnat. Canon certe ille Logicus: Quæ-
cumque ſunt eadem uni tertio, ſunt eadem inter ſe,
pro univerſali axiomate etiam in Divinis tenente a
multis Philoſophis non admittitur, ab aliis vero ſo-
lum intelligitur de tertio communicabili, quo modo
Pater & Filius & Spiritus S. funt idem in natura Di-
vina illis oommuni & eadem. Eſt igitur Trinitas in

Deo Myſterium, non tamen ideo neganda, quia ra-

tionem tranſcendit, cum multa etiam in rerum na-
tura nobis exempla occurrant, quarum exiſtentiam
ex ſenſuum teſtimonio novimus, modum earum
ignoramus Credamus ergo, & devotiſſimo cordis
affeéctu S. S. Trinitai cum Eccleſia canamus: Gloria
Patri, & Filio & Spiritui S. ſicut erat in principio,
& nunc, & ſemper, & in ſæcula ſæculoraum, Amen.

CAPUT

der
(ie
MMLu 3.
VocaAnde
Cleatur

les ſiil

hs

n Krj

Gul v
0e
Mture
kett
Non 1
O
Qure
Clitge
atu
lie⸗
gatos
uie⸗
inibt
mo,
gelus
ll. 3
1. 1.

4 en

onci errer S0 WE, EE
Tiihhnen tn⸗ D
ANGELIS.
S. 174.

biolutis, quæ ſpectant ad Proceſſiones in
Deo ad intra Divinarum Perſonarum,
dicendum eſt de proceſſionibus creatu-
rarum a Deo, quæ transeuntes, & ad extra
ſeed vocantur. Cumque Fidei nofſtræ ſymbolum

GNas creaturas in duas claſſes diſtribuat, inviſibi-
40 Ua. 1: . . . . .
unn les ſcilicet & viſibiles, ſeu ſpirituales & cor-

nltn porales, pure ſpirituales, quos Angelos Sa-
Dbinmm cra Scriptura vocat, hic contemplabimur.

o . ⸗
üen Schol. Vox Angelus derivatur a verbo Græco a²⅞=

Ste,
mag viXxa nuntio, mitto, & eſt nomen officii, non Pgmon
ene . naturæ, ac Nuntium, Miffum vel Legatum figni- geli.
in ficat. Hebræi etiam proprium nomen Angeli
lende non habent, ſed Angelos vocant communiter
elenb — 3212 a radice Ethiopica 8H legavit.
icnu Quare vox Angelus fignificat. I. Legatum quem-
innm⸗ cunque vulgarem: ſic Gen. 32. V. 4. 7. Jacob di-
r iint citur — 2 legatos miſiſſe ad Eſau- Et
nch, iut Luc 7. v. 18 - 24. S. Joannes Baptiſta «νuͤιιας le-
HGH gatos miſit ad Chriſtum diſcipulos ſuos. 2. Si-
erltenin gnificat legatum Dei, ad voluntatem Divinam ho-
Odon n minibus nuntiandam miſſum, licet ſit merus ho-
Giroen, mo. Sic Sacerdos & Doctor Eccleſiæ dicitur An- .
,gelus Mal. 2. v. 7. 3. Significat ipſum Filum Dei
1 Gnehe Mal. 3. v. 1. Angelus Teſtamenti. Et Apoc. 10.
Cum,A v. I. qui locus a multis de Chriſto intelligitur.

4. Significat Spiritum finitum ab anima hominis
All diver-

Angelus
duid.

Dantur
Angeli.

386 Cavut II.

diverſum, quo modo Angelum hic contempla-
mur: qui proinde ita definiri poteſt.

§. 175.
Angelus eſt ſubſtantia ſpiritualis comple-
ta regendo vel informando corpori non de-

ſtinata.
F. 176.

Dantur Angeli. Ita docet S. Scriptura
Pſ. 103. v. 4. facit Angelor ſuos iritut,
Nr. Hic vox H non poteſt ventum ſigni-
ficare, nam S. Paulus hec verba repetens
& vertens dicit angelos oενναααανιιι „οαπια
adminiſtratorios ſpiritus, in miniſterium miſſos
propter eos, qui hœreditatem capiunt ſalutis,
quod de vento dici nequit: Ergo Angeli ſunt
ſubſtantia ſpiritualis, & quidem finita &
creata, quia ſolus Deus infinitus eſſe poteſt.
(H. 58.) Deinde per Angelos non poteſt in-
telligi ipſe Filius Dei, tum quia multorum
Angelorum fit mentio, Filius autem Dei
unicus eſt, tanquam verus Deus, (H. 145.)
tum quia Angeli ad laudandum Deum exci-
tantur Pſ. 143. v. 2. quod de Filio dici non
poteſt, utpote qui Hebr. I. v. 6. potius ab

Angelis laudandus eſſe dicitur. Nec poteſt

intelligi homo vel anima hominis, quia ho-
mines ut diſtincti ab Angelis ad laudem Dei
invitantur Pſ. 148. V. II. 12. 13. Ergo per
Angelos in citato loco ſpiritus a Deo diverſi
adeoque finiti & creati, & ab anima hominis
diſtinéti intelliguntur: Ergo Angeli dantur
(H. 175.). Alibi etiam paſſim in S. Scri-
ptura

DtuaAn
Matth I
Uur Gefin
Ir de ſun
camgue
Go

m. Ge⸗

Cl. Dien
10 ½. zit,

Klol Se
A 22
mil ey,
Cocen
smden
ter a⸗
miſton
Dlires
Alntaten
nentis
Ommne ho
Mnime h
lum ad
Penera er

prl,
Ne Moe

eo bur

Lorkertum

int in
bilin, 1
tuipn
Nz.

Ang 1

De Angelir. 337

nenm. ptura Angelorum mentio occurrit, præſertim
Matth. I8. v. 10. c. 25. V. 31. Gc. Recte igi-
tur definivit Concilium Lateranenſe c. firmi⸗
ter de ſum. Frin. quod Deus ab initio temporir
Io utramque ereaturam condiderit, ſcilicet ſpiritua-
e lem s corpoream hoc eſt Angelicam & munda-⸗
nam. Secundo Arcedunt Patres. Auctor de
col. Hier. c. 14. S. Auguſtinns, qui in Pſ.
10 6. ait: Angelos novimus ex fide.

. .
tgn Schol. Sadducæi exiſtentiam Angelorum negarunt An ratio-
Giiin Act. 23 V 8& Exiſtentiam Angelorum ratione na- ne natu-
n ſon turali evidenter demonſtrari non poſſe communi- rali An-
eheten ter docent Theologi nihilominus tamen nonnul- gelorum
lis rationibus ſatis probabilibus ſuaderi poteſt, in- zifientia
Nod ter quas hæc præferenda videtur: Non eſt con- demon-
in MI. tradiétorium exiſtere Spiritus anima hominis no- ſtreture
. piliores ſeu Angelos, quorum vis mentis quoad
hellun claritatem & diſtinctionem repræſentationum vim
ſtia 6 mentis humanæ ſuperet, ergo quia Deus vult
, Ne omne bonum (S. 81.) ſicuti voluit exiſtentiam
leſ animæz humanæ, ita etiam exiſtentiam Angelo-
oci rum ad manifeſtandam ſuam gloriam per omnis
minn genera entium voluit. EN
Aten
d 5. 177.
eund e⸗ . 3
bdin Angeli a Deo in tempore creati ſunt. Angeli a

iun Sic Apoſtolus Angelorum creationem tribuit Deo creati
eet Deo Patri Hebr. 1. v. 7. uti legenti totum Q unt.
Nn contextum apparet. Et Col. I. v. 16. dicun-
tur per Filium Dei omnia creata eſſe, quæ
e N ſunt in cælis & ſuper terram viſibilia & invi-
he iſel fibilia, ſive Throni, ſve Dominationes, ſive
lonni Frncipatur, ve poteſtates: Qui ſunt Angeli.
auu Et Pfſ. 32. v. 6. Spiritu oris Dei omnis virtus
6 n HMU ſeu
un Schram Inflit. Theol. Tom. I.

aane
ngeli
ereati

ſut.

338 CLCoput III.

ſeu exercitus coelorum factus eſſe dicitur, ſub
quo coœlorum exercitu Angelos etiam com-
prehendi patet ex I. Reg. 22. V. 19. & Luc. 2.
v. 13. Ergo Angeli a Deo & S. S. Trinitate
creati ſunt. Ratio eſt: Ens a ſe nonniſi uni⸗
cum eſt, fcilicet ipſe Deus: (F. 58.) Ergo
Angeli, qui exiſtunt, (H. 176.) tanquam
entia finita, (F. 175.) non poſſunt eſſe en-
tia a ſe, & conſequenter ſunt producti ex ni=
hilo, quia ſunt Spiritus (H. 175.) adeoque
entia ſimplicia, quæ nonniſi ex nihilo oriri
poſſunt; Ergo a Deo ſunt creati, nam creatio
eſt actio ſoli Deo propria (H. 144.) Atque ex
hoc fluit Angelos in tempore creatos eſſe,
quia creatio ab æterno juxta principia Philo-
ſophica eſſe nequit. 2

Schol. T. De origine malorum Angelorum multa
fabulantur Hebræi, quæ per otium apud D. Cal-
metum Diſſ. in bonos, malosque Angelos legi
oſfunt. Circa tempus creationis Angelorum
Philo & Eucherius in r. Gen. putant, Angelos
creatos eſſe poſt mundum viſibilem conditum:
Prudentius in Apetheoſi rem dubiam relinquit:
Et S. Auguſtinus aliquando perplexe de hac quæ-
ſtione loquitur. Plerique Patres Græci, Origenes,
S. Baſilius, S. Gregorius Naz. S. Chryſoſtomus,
S. Damaſcenus. Et ex Latinis S. Hilarius, S. Am-
broſius, S. Hieronymus, S. Iſidorus & Caſſianus
Angelos ante conditum mundum corporeum mul-
to, vel ſaltem aliquo tempore creatos eſſe docent.
Verior ſententia tenet, Angelos ſimul cum mun-
do viſibili creatos eſſe: Nam Gen. I. dicitur: In
principio, id eſt, antequam quid aliud creatum
fuerit, creavit Deus cœlum &y terram. Et Exod.
20. V. II. Sex diebus fecit Dominus cælum & ter-

gam, & mare, & omnia, quæ in eis ſunt. Ergoe

& Angelos, qui aliqus hujus molis parte conti-
nen-

ventu
ämal
idiſſe
Gdem
nondr
& Ex

terumm
tantun
tunm rn
tefunenn
Nolat,
ſn ir
neile,
cnätor
Gol 2.
lodi
60 d
Cleti
Coe
ti
Vantur 4
MMlo i

Roge
Colonfg
Ung
nniſten
aturh
r erir
iplei,
Cokpote
Pintus
recn

4.

kur,id
lm ar⸗
(le⸗
Olui⸗

8)

tangenn
t ele
Uctiet
aden
nilo o
mn cteal
Atque e
gin M⸗

crun un
l .
gels
Acn
1 coninu
delrg

e,C

ftine
ins,
Cd
M⸗
olen
Meel⸗

ele
llan i
Geit:

De Angelis. 339

nentur. Unde ait Concilium Lateranenſe, Deum
ſimul ab initio temporis utramque de nihilo con-
didiſſe creaturam, Angelicam & mundanam, &
idem docet S. Epiphanius hær. 65. Hoc tamen
nondum eſt de fide, quia locus citatus Geneſis
& Exodi poffant accipi de principio durationis
rerum corporalium, quarum narrationem Moyſes
tantum inſtituit, unde etiam creationis Angelo-
rum mentionem non fecit In Concilio vero La-
teranenſi: Ly initio temporis primario ſolum de-
notat, Angelos non efſe æternos Et particula
ſimul innuit, Deum utramque creaturam pariter
creaſſe, contra eos, qui negabant, Deum efſe
conditorem ſingularum creaturarum.

Schol. 2. Angeli primo die creati eſſe videntur, quia Quo die.
Jobi 38. v. 47: dicuntur laudaſſe Deum, quan-
do ab illo die quarto ſydera creata ſunt. Item
creati ſunt in cœlo Empyreo ſede Beatorum, ex
quo Satan cecidiſſe dicitur Luc. 10. & Apoc. 12.
Quod tamen iterum non eſſe de fide, notat
P. Berti, quia loca S. Scripturæ citata adhuc ſal-
vantur, ſi dicatur Angelos poſt ſuam creationem
modo in coœlo eſſe collocatos.

Angeli ſunt ſubſtantiæ ſpirituales & omnis Angeli

corporis expertes. Hoc innuit S. Scriptura Lant Spi⸗
Pf. 103. Et ad Hebr. 1. v. 14. Omner ſunt ad- itus.

miniſtratorii Spiritur. Et de malis Angelis di-

citur Matth. 12. v. 43. Cum immundus Spiri-
tus exierit ab homine. Ubi Angeli appellantur
ſimpliciter Spiritus, cum tamen ſubſtantia

corpore & Spiritu conſtans, non ſimpliciter
ſpiritus, ſed habens ſpiritum appelletur.

Accedunt Secundo Concilia. Synodus VII.

Act. 4. ait: Veneramur imagines Sanctorum &

incorporeorum selor unt Concilium Latera-
2 nen=

340⁰ Caput III.

nenſe citatum Angelicam creaturam ſpiritua⸗
lem ab illa, quæ corpore & anima conſtat,
aperte diſtinguit. Patres etiam S. Ignatlus
ep. ad Trall. S. Baſilius de Spirit. S. c. 1.
S. Ambrofſius in Pſ. S. Gregorius M. 1. 4.
mor. 19. Angelos incorporeos eſſe docent.

Solvuntur Schol. Origenes, Tertullianus, Clemens Alexandri-

objeRio-
nes.

nus, Methodius, Caſſianus, Gennadius: & ex
Proteſtantibus D. Schubert docent, Angelos æthe-

reis & elementaribus corporibus, noſtris longe

ſubtilioribus præditos eſſe. Sed licet non ſit de
fide Angelos eſſe incorporeos, uti ipſe S. Thomas
I. de malo, quæſt de dæm. a. v. & Salmanticen-
ſes docent, quia S. Scriptura forte eos per Sy-
necdochen, ſumendo partem pro toto, Spiritus
vocat, & Concilium Lateranenſe non definivit,
ſpirituali nullo etiam tenuiſſimo corpore eſſe cir-
cumſcripta: certum tamen eſſe videtur, temera-
rium eſſe, aſſerere, Angelos habere ejusmodi
corpora. Non obſtat I. quod in Synodo VII.
Act. 5. dicatur, Angelos pingendos eſſe, quia
corporei ſunt: Reſp. Hæc ratio allata fuerat
aàa Joanne Theſſalonicenſi, quam Synodus non ap-
probavit, imo expreſſe dixit, Angelos eſſe in-
corporeos, & ſolum ſtatuit, Angelos pingendos
eſſe. II. Manducatio & bibitio Angelorum, cu-
jus ſubinde in S. Scriptura fit mentio, fuit ſolum
ſecundum ſpeciem externam in aſſumptis ex ne-
ſcio qua materia ab iis corporibus. III Deus An-

gelis malis horrorem quendam indidit, quo non-

nullas res materiales ut naturæ ſuæ contrarias re-
fugiant v. g. fumum jecoris piſcis cujusdam
Tob. 6. v. 8. quod illis ſe tanquam ſubſtantias ſu-
periores in pœnam peccati fubjectos cognoſcant.
Delectantur etiam quibusdam odoribus ob cultum
ſibi a perditis hominibus per illos exhibitum.
IV. Angeli non egent corporibus, ut alia cor-
pora moveant, vel mandata Divina ad homines

defe-

Sekerant
ſne cor
ntedit.

Ange
Cin pe
Gepp
Vika Aem
ob &
Iu: Veg

UUIIturl.

8ſ imme
Tlent. D
Ilos AI
ombium
Anſot
Sl
1, i
eet.
1,G

Uneler

60 aunit

tals.

ł Nn don
honſtuen
Dhinan
häſt:
Hlam Dej
Eul e
ler ſo
te rat
eX p
dtt

De Angelis. 341

t deferant, uti vult D. Schubert, utrumque enim

ttt ſine corpore præſtare poſſunt, uti ex dicendis
nti patebit.
t dol .
1579.
eNl J. 179. MM
Cocet Angeli ſunt incorruptibiles, immortales Angel

& in perpetuum extituri. Ita Frimo docet Junt in-
Aem S. Scriptura Luc. 10. ubi nobis promittitur corrupi-
: A vita zæterna cum Angelis. Et Matth. 25. dia- it.
s polo & Angelis ejus afſignatur ignis æter-
lii ul nus: Ergo ſunt immortales & in æternum
Tllom extituri. Secundo Patres aſſerunt, Angelos
munden eſſe immortales. S. Athanaſius J. de com.
Nedy Elent. Divinit. S. Baſilius in Pſ. 44. S. Cy-
„JNi rillus Alex. Il. 8. theſauri idemque eſt ſenſus
den=, omnium fidelium, quem Sophronius Patriar-

cha Jeroſolymitanus expreſſit in epiſtola le-
enl cta in Synodo VI. Act. 1I., ubi tam Ange-
los, quam animas hominum immortales eſſe

, docet. TYertio Ratio eſt: Angelus eft Spiri-
Nnin tus, (O. 178.) adeoque ens ſimplex: ſed Ens

disne, ſimplex utpote partibus carens juxta princi-
Coe pia phyſica interire nequit, ſed tantum a
E Deo annihilari poteſt: Ergo Angelus eſt im-

cl⸗
Gi mortalis. Sed nec a Deo annihilabitur:
wtar Nam bonus Angelus Deum laudare ejusque
UDH bonſtatem manifeſtare, malus vero Juſtitiam
,e Divinam oſtendere poteſt, Ergo cum gloria

me Dei fit æterna oportet, ut Angeli ad glo-

e, riam Dei creati, in æternum perdurent.
furkno
5 annhen Schol. Vasquez putat, Angelos non ex natura ſua, Ex natu-
s hl ſed ex ſolo Dei beneſicio eſſe immortales. Verum ra ſua.
6 aiin⸗ allatæ rationes probant, eos etiam eſſe immorta-
tin les ex principiis ſuis intrinſecis, licet non ſint
An, immortales abſolute ratione potentiæ Dei extra-
E . V ordi⸗

342 Caput III.

ordinariæ, qua Deus agit præter exigentiam cau-
ſarum naturalium. Sicuti enim Deus Angelos li-
bere produxit, ita produétos libere conſervat,
ita ut poſſit non conſervare, qua conſervatione
cefſante in nihilum abirent.

G. 180.
Angeli Angeli ſunt Spiritus (F. 178.) ſed Spiri-
intellelte tus eſt ens intellectu & libera voluntate præ-
& volun- ditum: (F. 47. Schol.) hoc eſt facultate poſ-
zate gau- ſibilia ſibi diſtincte repræſentandi, & pro ar-
. pitrio ſuo appetendi & averſandi pollens:
Ergo Angeli intellectu & voluntate ſunt præ-
diti. Et quia ex repræſentationibus diſtin-
Gtis, quæ ad intellectum ſpectant, oritur
conſcientia fui, Angeli etiam funt ſibi con-
ſcii.
F. 181.

Quid co. Angeli cognoſcunt Deum Jac, 2. V. 19.
Snoſcant. Matth. 18. v. 10. Unus alterum, utpote inter
ſe colloquentes. Iſ. 6. v. 3. Homines & eyven-
tus mundanos Job. I. v. 7. Luc. 15. V. 10.
Alias res creatas v. g. lapides &c. Matth. 4.
v. 3. & ſeq. Futura neceſſaria in ſuis cauſis.

Quomodo Schol. Angeli abſtractivam Dei cognitionem habent
cogno⸗=⸗ ex clara rerum naturalium notitia, & quidem
ſcant. longe perfectiorem, quam homines, tum quia
intellectus Angelicus quoad vim intelligendi eſt
perfectior, tum quia plures & nobiliores creatu-
ras cognoſcunt. Deinde Angeli ſeipſos cogno-
ſcunt ſine ulla Idea, quia cum objectum per ſe eſt
intelligibile & unitum, facultati intelleétivæ ſu-
perflua eſt illius idea; Angelus vero eſt intelligi-
bilis, & aliunde ſibi intime præſens. Unde multi
etiam docent, Angelos non indigere ideis ad co-
ggni⸗

gliton
un i
Chettu
ſendos
antes
6 ingt
non fu
ſentes.
& d9
Tuim inn
rochei
nirit
Ulle ſi
net eid
Ignidem
Nntes

Ang
Lonltat
o
M I.
l Ung
E⸗
gelss
Uon c
ſeioni
lun D.
Ulnun
Suſiiuns
ina onn
Puttt
Ool r,
od
IIn
lns

De Angelis. 343

bemen⸗ gnitionem aliorum Angelorum & ferum fſpiritua=
elosl. lium fibi immediate præſentium, quia hoc modo
ent, objectum eſt illis proportionatum. Ad cogno-
lamtin ſcendos vero Angelos & res ſpirituales a ſe di-

ſtantes; item ad cognoſcendas alias res corporeas
& fingulares Angeli indigent ideis, quia fine ideis
non funt intelleétui eorum proportionatæ & præs-
ſentes. Ideæ autem hæ probabiliter ſunt innatæ,
ec d & ab Anctore Deo ab initio intellectui Angelo-
tate N rum infuſæ, cum illæ neque a rebus materialibus
produci pollint, quæ non pofſunt phyſice agere

tte N. in Spiritus: nec poſſint tanquam proprietates ema-=
pton nare a fubſtantia Angelica, quæ ſic non ſemper
hollen foret eadem, fi res materiales a Deo mutaxentur,
Int pre ſiquidem etiam proprietates ejus five ideæ ema-
s nantes mutari deberent. Porro ex his luit
Angeli ſunt hominibus perfectiores. Ita Angsli
conſtat ex S. Scriptura Pſ. 8. Minuiſti eum ſuni hotmi-
„4 Paulo minus ab Angelis. Unde Apoſtolus ues her
poteim Hebr. I. v. 4. & ſeg. concludit „ Chriſtum
ger⸗ eſſe Angelis præſtantiorem, quia verus Deus
45 „eſt, & ideo verum Deum efſe, quia eſt An-

tdr gelis præſtantior, quod argumentum ſane
i⸗ non concluderet, ſi homines Angelos per-
fectionibus fuperarent. Et c. 2. V. 7. ait, Fi=
wenhe lium Dei infra Angelos ſe dejleciſſe, cum

eli⸗ humanam naturam aſlumpfit. Hinc S. Au-
end guſtinus l. 11. de Civ. C. §. ait: Angéſica nMa.
egm. tura omnia cœtera, quc Deus condidit, natur
uee dignitate procedit.
nſ Schol. I. Dignitati Angelieæ naturs non obſtat I. Soluuntiey
te eli⸗ quod dicantur adminiſtratorii Spiritus in miniſte⸗ obje kig⸗
enn rium miſſi, propter eos, qui hereditatem capiunt nes.
lit 3 falutis. NReſp. His verbis non dicitur, qnod ho-
lon 8 L 4 minie

Angeli
mualta
ignorant.

344 Caput III.

minibus ſerviant, unde potius pro Spiritibus Deo,

a quo mittuntur, ſervientibus habendi ſunt, quod
eorum præ hominibus præſtantiam non deſt nit.
II. Non obſtat, quod homines cuſtodire dican-

tur: Cuſtodia enim hominum etiam Deo tribui-
