lemn el
Alqnid
ſeillet
ne er
eid .
Wliebi
entiſſn
Pi

n 1

De mundo vißbili, overe ſex dierum, &c. 417

heH poſſet addere meliora, omnia a viſibilibus
eun. usque ad inviſibilia forent æqualia, & nil
n præeter Angelos vel homines procreaſſet.

o inid Sehol. Petrus Abaelardus I. 3. introd. ad Th. Wi- De munde
Felun, cleffus I. r. Trial. c. II. Spinoza: qvibus Leibni- optimo.

anldh tius & Wolfius aliquo modo videntur ſubſcribere,
vinse contendunt, mundum hunc eſſe abſolute opti-
Cum 1 mum & perfectiſſimum, imo Deum omnia feciſſe,
N quæ ſunt poſſibilia Spinoza exiſtimat I. quia
m din Deus non poteſt non facere, quod convenit, &
un & juſtum eſt fieri: Ergo nihil poteſt facere, niſi
1 l. N) quod facit, nam ſi alia facere poſſet, Huſtranea
Hirat, & otioſa feret ejus potentia. Reſp. Deus nihib

poteſt facere, niſi quod convenit & juſtum eſt,
id eſt, niſi id, quod facit, conveniens & juſtum
üt, non autem ut omne conveniens actu faciat:
neque ideo potentia Dei ad poſſibilia eſt fruſtra-
nea, cum illud tantum fruſtraneum dicatur, quod
er finem ſuum non aſſequitur, potentia vero Dei
1 cum ſit ejus eflentia non eſt medium ad aliquem

goli⸗ finem, ſed ipſa rerum omnium finis eſt. II. Ni-
Oöuecte uu hili nulla eſt proprietas, quod tamen foret, ſi
Dens e daretur poſſibile, quod non extaret, cujus pro-
nr att prietas foret, eſſe poſſe: imo poſſibile plus eſt,
13 Ee quam merum nihilum, cum inter nihilum & ali⸗
quid non detur medium. Sane intelleétus Divi-
utes in nus neceſſario intelligit omnia intelligibilia: Er-
Ulun go & omnia poſſibilia operatur. „oρ Nihili
neke⸗ datur aliqua proprietas negativa, ſcilicet excluſio
en, e impedimenti ne res aliqua exiſtat, quam poflibi-
ſeeno⸗ lem eſſe cognoſcimus. Deinde poflibile tantum
ſs e aliquid negativum plus ſignificat, quam nihilum,
n heu ſcilicet non repugnantiam attributorum. Deni-
gulne que exiſtentia rerum ab omnipotentia, & ejus
hel ſnn libera voluntate dependet, non vero earum in-
uettun telligibilitas. III. Agens perſectiſſimum & ſa-
nnn pientiſſimum Deus nonniſi ad creandum mundum
ne⸗ perfectiſſimum determinare ſe potuit, qui ſolus

elih/ 6 Schram Inſtit. Theol. Tom. J. D 4

418 Caput I V.

ad manifeſtandam ſuam gloriam infinitam condu-
cit; actionem ſumme perfectam, & Divinam
oſtendit; & Divinas perfectiones optime expri-
mit. Reſp. Agens ſapientiſſimum necefſario ſe
determinat ad id, quod melius, & perfectiſſimum
mundum creandum habita ratione finis fibi præ-
ſtituti, non vero ad id, quod abſolute perfectiſ-
ſimum eſt, alias enim neceſſario creaſiet mun-
dum, & exhauſta poſſet dici omnipotentia Dei.
Neque enim Deus ad manifeſtandam gloriam
ſuam creaturis ita indiget, ut eam ex ipfis inſtar

pretii vel finis aſſequatur, ſed ita, ut omnia ad

ſeipſum velut ultimum finem referat, vel ut om-
nia ejus opera manifeſtationi gloriæ ſuæ inſer-
viant; vel ut perfectiones ſuas cum creaturis pro
earum capacitate ſecundum fines ſibi præſtitutos
communicet. Sane gloria Dei ad intra infinita
efle debet, gloria vero ad extra ſolum Deo digna
ſit neceſſe eſt, majorem enim creaturæ præſtare
non poſfunt. Item actio Dei ex parte principii
ſumme perfecta eſſe debet, non vero ſemper ma-
xime ad extra ex parte ſubjecti & termini. De-
nique Deus ſuas perfectiones manifeſtare vult non
ſemper modo abiolute perfeétiſſimo, licet relate
ad fines fibi præſtitutos modus fit perfeétifſimus.
IV. Deus amat ſe amore actuali neceſſario & in-
finito, quo rapitur ad id quod perfetifſſime ſuam
gloriam manifeſtare poteſt: ſane invidus non eſt,
ut nollet, nec impotens, ut non poſſet optimum
mundum creare, cum etiam homo optima ſemper
eligat. Quare S. Auguſtinus l. de quant. anime
c. 35. ait: Ommia ſic junt, ut melius ſſe non poſ-
ſint. Et S. Damaſcenus I. de ſide c. 9. neceſſe eſt,
omnia, quæ Dei providentia fiunt, & opuima
Deo decentiſſima fieri, & ita, ut nequeant meliora
feri. Reſp. Deus amat ſe amore infinito, actuali,
& necefſario ad intra, non vero ad extra, quia
nulla re extra ſe indiget, utpote ex ſe omni parte
beatus. Neque invidus dici poteſt, quia invidia
inter eos ſolum locum habet, qui inter ſe non

. Omni

Nm

Ommni
elle p
infini
Dotni
Creart
Prefi
tanto
ſe in
cere
mino
tres ,
eſto
te ui
Oumn
on
Cnn
d e⸗

De mundo vißibili, overe ſex dierum, &c. 419

omni modo diſtant, & ejusdem boni participes
effe poſſunt, quod non tenet in Deo a creatura
infinite diſtante, & nihil boni ab ea participante.
Potuit quidem abſolute perfectiorem mundum,
creare, ſed noluit, quia hic mundus fini ab eo
Præfixo aptiſſimus. Homo quanto meliora facit,

te iii. tanto fit melior, non vero Deus ſine rebus extra
tam ſee infinite perfeétus, qui etiam minora bona fa-
Ntenca cere poſſet ad demonſtrandum, quod majora &
n go minora bona ab eo dimanent. Denique S. S. Pa-
invii tres ſolum volunt, Deum ſemper ſacere id, quod
Lommi eſt optimum bonitate extrinſeca petita a volunta-
vel ntt⸗ te Dei, cui ſatisfieri optimum eſt, & melius,
ſue quam non ſatisfieri; non vero bonitate intrinſeca,
rris qua omnia a Deo facta ſunt optima non abſolute
Erfitutt & fimpliciter, ſed relative. prout magis ſpeétant
n nni ad proportionem decoris univerfſi. .
re Irre §. 244.

te ß

ſeohet d.

His omnibus ita a Deo ſapientiſſime con-
V. ditis, requievit Deus die ſeptimo a novarum

errit. N. . .
* creaturarum creatione, licet non a conſer-
lct vatione, concurſu, gubernatione & provi-
Kali, dentia, de quibus nunc agemus.
eNatiot
nne A 6
el. —
ſet in⸗ Per creationem Deus rebus extra ſe exi- Conſerva-

im ſtentiam largitus eſt. Ratio vero continua-tio quid.
un tionis exiſtentiæ illarum, nequit eſſe in ipſis
creaturis, alias eſſent ens a ſe, quod ſolum
rationem exiſtentiæ ſuæ in ſe habet (G. 42.)
Ergo eam habent in alio a ſe diverio: &
quia præter creaturas nullum ens, niſi Deus,
exiſtit, ratio continuationis exiſtentiæ crea-
turarum in Deo eſt, & ſpeciatim quidem in
Divina ejus voluntate, qua nimirum Deus

420 Cuput W.

vult, ut creaturæ exiſtentiam ſuam conti=
nuent. Proinde adctus voluntatis Divinæ,
quo creaturis datur, ut exiſtentiam fuam
continuent, dicitur earum Conſervatio.

Deus Deus creaturas conſervat, & hæ conti⸗
ereaturas nua Dei conſervatione indigent. Primum
r- patet ex Act. 17. v. 28. In ipſo vivimus, &
. movemur, & ſumus. Et Ratio eſt, quia per
actum voluntatis Divinze creaturis datur, ut
exiſtentiam ſuam continuent: (H. 245.) Sed
hæc eſt earum conſervatio: G
Deus eas conſervat. Secundum liquet ex
eo, quod creaturæ ex ſeipfis exiſtentiam ſuam
continuare non poſſint, ſed ea per ſolam con-
ſervationem Divinam continvanda eſt (§.
245.) Ergo creatura omni temporis momen-
to conſervatione Divina indiget.

Solvuntur schol. 1I. Contra conſervationem rerum a Deo pu-
objeio- gnare videtur I. quod opus artefactum ſine arti-
fice perduret, ergo etiam opus Dei, qui plus po-

nes. dS
tefſt, ſine ejus conſervatione. Verum diſparitas

eſt, nam artifex artefactum conſtruens ſolam for-

mam illi inducit, quia materia per rerum naturam
jam adeſt: Conſervatio vero Divina in ipſo ma-
teriali entis verſatur, quod ſine ea exiſtentiam
fuam continuare nequit. II. Sic non foret inter
Creationem & conſervationem diſtinéctio. At crea-
tio & conſervatio in eo conveniunt, & diſcrepant
a ſe invicem, quod per utramque quidem exiſten-
tia creaturæ detur, ſed creatio rem antea non
fuiſſe notet, conſervatio rem antea fuiſſe ſuppo-
mnat, creatio det exiſtendi initium, conſervatio

continuationem. .
Schol.

cit.) Ergo

Nm

ol 2.

guo l
tiyus.
fum
ter
105

On
Tunt p
cteatin
Cortien
rittio
efehtus
effcax
Ceſlaren
N N
tur an

Politin

l
Uun a
Ledd he
leatar⸗

Cte⸗
4, Ui
Urol

unti⸗

n e⸗
8 Dinin
fan Iun
oto.

Hee
Pfin
vinnt,
(in ,

ain⸗ 6
45)
1) Lig

de 6

tawiu
ſolunat
Ts nonen

ſe
fon Rerna

sil

De mundo viſibili, opere ſex dierum, &c. 421

Schol. 2. Conſervatio non eſt actus mere negativus,
quo Deus creaturas non vult deſtruere, ſed pon-
tivus, quo continuationem exiſtentiæ creatura-
rum vult. Porro DUeus creaturas confervat pro- „
pter manifeſtationem perfeétionum fuarum. (§.⸗

105.)
§. 247.
Quemadmodum creaturæ exiſtere coepe- Annihila-
runt per actum voluntatis Dei efficacis in tio quid.
creatione, ita per actum ejusdem voluntatis
continuatum exiſtentiam continuant in con-
ſervatione. Cum igitur ceſſante cauſa ceſſet
effectus, ſequitur, quod, ſi voluntas Dei
efficax de continuanda creaturzæ exiſtentia
ceſſaret, eoipſo creatura ita eſſe deſineret,
ut nil ejus amplius actu ſuperſit, quod dici=
tur annihilatio, quæ proinde in mera actionis
poſitivæ omilſſione conſiſtit.

J. 248.

Solus Deus creaturam annihilare poteſt. Solus
Nam creatura aliter annihilari non poteſt, Deus
niſi per ceſſationem actus voluntatis Divinæ cratu-
efficacis de continuanda creaturæ exiſtentia: cn an-
Sed hæc a ſolo Deo pendet, Ergo ſolus Deus Pote⸗.
sreaturam annihilare poteſt. 2

*

K. 249.
Creaturzæ non tantum ſunt, ſed etiam Concurſus
mutationes producunt, quarum ratio in illis Dei ad
eſt, uti experientia in animabus & corpori- alliones
bus probat: Quia igitur mutatio entis, cu- iredt d-
jus ratio in ipſo datur juxta Philoſophos di- deige⸗
d 3 citur

4²2 Caput IV.

citur actio, creaturas agere certum eſt, &
quidem non fine conſervatione Divina: (H.
246.) ita ut Deus non ſolum vim agendi in
creaturis conſervet, ſed etiam aliquid ratio-
nis actio Dei in ſe contineat, cur creatura
agit, quee actio Dei dicitur concurſur Dei ad
aionenn creaturc.

G. 250.

Deus ad Deus ad omnes actiones creaturarum con-⸗

attones currit: In ipſo enim vivimug, movemur & ſu-
emiete. mut. Act, 17. Ratio eſt: Deus vim agendi
currit, Creaturarum continuo conſervat, easque ad
agendum aptas efficit, & cum ſit cauſa pri-

ma, a qua omnis cauſa ſecunda dependet,

aliquid rationis in ſe continet, cur creaturæ
agant, tum vim earum activam conſervan-
do, tum eas ad agendum applicando: Ergo
ad omnes actiones creaturarum concurrit.

GH. 251.

PFroviden- Cura Dei pro rebus creatis dicitur Pro=
tia Dei. videntia Divina: Cura autem eſt ſtudium Per=
fectioni entis impenſum.

O. 252.
Deus pro- Deus providentiam erga creaturas exercet.

videt Sap. I4. V. 3. Tua autem Pater providgentia

Mtρtuτι⅝: gubernat. Et judith. 9. YZua Iacs cia in tua
providentia poſuiſti. Ratio eſt: Deus creaturas
in exiſtentia, quam habent (H. 246.) & vim
earum attivam conſervat, (§. 249.) omnes-
que ad fines conſtitutos Taintares gubernat.
G 107

Nem

(ſe⸗

ſfudium

ens exe
Concur
Ckeatun
concur
ſine iſt
agete,
nein 4
G⸗
ieti
Alli ab

dr

Würas
ſerya
eont
oti,
pyorid
koro
tentia
ls leer
innria

Djrine⸗

Dreyich
uce
doc
V Cln
Gerier

it.

Niote
tamen
ſapien
honite
tinm p
tein
liin
Mreddn

De mundo viſibili, opere ſex dierum, &c. 423

e (§. 107.) adeoque perfectioni creaturarum
ion⸗ ſtudium impendit: Ergo providentiam erga
Venli eas exercet, (F. 251.) ſcilicet conſervando,
id nin concurrendo, gubernando. Et quia omnis
dem Ccreatura etiam abjeétiſſima conſervatione,
i concurſu & gubernatione Divina fruitur, quia

ſine iſta non exiſtere, (H. 246.) ſine hoc non
agere, (§. 250.) poſſet, & per gubernatio-
nem ad fines Divinos actiones dirigantur:
(F. 107.) hinc in omnibus rebus Divina Pro-
undene identia verſatur, ita ut nec abjectiſſima ex-

. .
cludi ab ea debeant.
ge 4 Schol. Providentia Dei, quatenus circa omnes crea- Providen-
Auln gi⸗ D turas verſatur, dicitur generalis, quam Deus con- tia quo-
eende, ſervando, concurrendo & gubernando præſtat. tuplex.
Econtrario pro quo ente curam gerendi Deus
Lleiml motivum fortius habet, pro illo dicitur gerere
cocbſenn- providentiam ſpecialem. Hanc Deus exercet pro
UCor bono promovendo, & pro fidelibus. Item Provi-
Mneuut. dentia Dei alia eſt ordinaria, qua Deus per cau-
. ſas ſecundas, modoque naturali: alia eſt etraor-
dinaria, qua per miraculum agit. Providentiæ
Divinæ tres actus conſtitui pofſſunt: =6αοσιαι qu
itu prævidet, quid ubique optimum futurum ſit,

ler quæ ad omniſcientiam ejus ſpectat: xrgoddοαας qu
udkuu quod optimum faéctu prævidit, decernit, quæ ad
voluntatem ejus pertinet: & NMeizngis, qua quod
decrevit, exequitur, quæ omnipotentiam concer-
nit. Unde per omniſcentiam voluntatem & om-
nipotentiam Deus providentiam exercet; quibus
tamen, quatenus Deus media finibus ſubordinavit,
ſapientia: quatenus hominum felicitati proſpexit,
bonitas: quatenus virtutem remuneratur, & vi-
tium punit, juſtitia, ac aliæ perfectiones Divinæ
accedunt. vide S. Irenæum l. 3. contr. Rœr. . 25.
& Minuc. Felic. in ORavio; ubi etiam argumenta
incredulorum ſolvuntur in mea Analyſ. P. P. tom. 3.

D d 4 D. 253.

424. Caput IV.
§. 253.

Specialim. Specialis Dei erga hominem providentia

PFroviden- in ipſa ejus creatione vel maxime eniwit;
tiam Deus Finem enim illi conſtituit, ut Deum coleret,
ads D ſuamque & aliorum perſectionem promove-
exerceét, Fet. Hinc non ſolum fſui ipfius, fſcilicet Dei,
ideam illi indidit, (§. 41. Schol. 5.) ſed re-
rum etiam naturalium cognitionem illi con-
cefflit. Nam ad Adamum recens creatum

Deus adduxit animalia, ut nomina illis im-

poneret, quæ etiam aétu impoſuit Gen. 2.
v. 13.- 20. naturæ eorum convenientiſſima,
uti patet etiam ex nomine, quod Adam fſoœ-
minæ impoſuit, quodque ejus originem ap-
tifſfſime exprimit Gen. 2. v. 23. ſicuti etiam
Z Eva poſt lapſum nomina filiis ſuis certis cir-
cumſtantiis convenientia impofuit.

Unde eum schol. Ex bec colliges Deum per ipſam ereationem
cum habi- ſimul habitum linguæ & loquelæ, etſi pro diver-

u certæ fitatibus rerum obſervatis ulterius ſucceſſive ex-
loquelæ colendæ & amplificandæ hominibus conceffiſſe.
&ο Unde falluntur, qui homines ab initio muta ani-

malia fuiſſe, linguam autem paulatim ortam eſſe ex
vocibus inaztienlatis ſecundum mentis affectum
editis arbitrantur: vid. Medit. Carpovii de lingua
Frimava ejusque perſoktione. Quænam autem primzeva ho-

lin gud minum lingua fuerit inquirit D. Calmet in dißſert.
qugnam de ling. grim. Pſammetichus EÆgypti rex hoc ex-
Juerit. ploraturus duus infantes recens natos paſtori cui-

dam ab omni hominum conſortio remotos edu-
candes tradidit, ita ut millum loquentem audi-
rent: qui, dum illis per ætatem loqui licuit,
idenditem inclamabant: Bercos, quæ vox apud
Phryges panem fignificabat, hinc ille collegit,
Phrygism linguam effe primigeniam Verum
Pfanimetichus in inveſtiganda primigenia homui
in-

Nuun

Iona
Dhryge
ſenper
in ap

cAtione

ſolum
OViu
ab Her
Theoco
Hiin4
Caicee
le lnn
(le ein
Nire
3 homin
Eelhucit
AKhoe
enimn
Adigr
Araber
des
DriImo⸗
& he
late ſn
Kuabun
Atkion
Gicamns
(ain: 4
net,
Iibis
tionen

Tjux

De mundo viſibili, overe ſex dierum, &c. 425

. . .*
lingua in multis peccavit: tum quia non conſtat,
Phryges primigeniam ſuam linguam integram

Mſtsin ſemper conſervaſſe: tum quia non conftitit illi,
ne eurt an apud alias etiam gentes Beccos nullam fignifi-
umn eorn, cationem habuerit: tum quia vox Beccos caſu
punt ſolum ab illis pueris formata fuit ex imitatione
ſciere ovium balantium Bec, nam græca terminatio es

ab Herodoto hoc factum referente adjeéta fuit.

3)Gn Theodoretus g. 60 in Gen. Amira praf. in Gram.
en lcn Syria. & Myricæus præf. in gram. Chald. Chal-
18 Corun daicæ vel Syriacæ linguzæ primas deferunt. Sed
1 Uil hæ linguæ Hebraicæ linguæ dialectus funt, adeo-
jt 6a que eam fupponunt. Goropius Becanus linguæ
t “ Belgicæ hunc honorem tribuit argumento petito
tentI a nominum antiquorum etymologia: Sic Adam
Adan 1r deducit ex Belgico hal-dan id eft ager invidiæ.
ginen 41 Aſt hoc argumentum omnino infirmum eſt, illo
Cl ein enim probaretur nullam fere linguam eſſe, quæ
ato antiquitatis prærogativam fibi non vindicaret.

Arabes, Armeni, Ægyptii, Sinenſes & Æthio-
pes pro ſua lingua pugnant, quia in illa nomina
primorum parentum ſuam fignificationem habent,

n tieiten & hæ regiones ab antiquiſſimis Patribus frequen-
ole tatæ fuerunt Verum vernaculus Armenorum &
Ceeline, Arabum ſermo furculus eſt Hebræi idiomatis:
c0ei, thiopus & Sinenſium ſermo primævus nulla ra-
1o nni tione vel authoritate nititur. Reſtat igitur, ut
tmee dicamus linguam Adami primævam fuifle Hebrai-
tis Kenm cam: tum quia primorum nominum radices con-
wii du tinet, tum quia nomina antiquis gentium Numi-
Nimen nibus impoſita in ſola lingna Hebraica fignifica-
1 tionem habent, tum quia eſt fimplex & conciſa,

& juxta Thomaſſium en Gloſſar. Hebr. Chaldaica,
Arabica, Phoenicia, Græca, Latina, Teutonica
&c. propagines ſunt linguæ Hebraicæ. An vero
lingua hæe primitiva ante diluvium nullam mu-
tationem fubierit, affirmare non audet D. Calmet.
Hlud certam videtur, eam poſt diluvium in po-
ſteris Heberis diutius perfeverafle, licet ſubſe-

quentibus temporibus magis adhue mutata fueris,
Dd S adeo

.

△

4²6 Caput IV.

adeo ut moderna Hebræorum lingua poſt varias
vices in captivitate Babylonica, & allas Judæo-
rum ruinas a primæva fua origine multum diſtare
videatur. In confuſione linguarum Babelica 70
linguas juxta numerum principum familiarum or-
tas eſſe cenſent plerique cum Lactantio & & Au-
guſtino. Verum hæc conjeéctura non ſatis firma
videtur: Et Annatus cum Genebrardo notat, non
omnes omnino omnium nationum linguas turris
Babelicæ fabris a Deo inditas fuifſfle, ſed ſolum
matrices, ex quarum corruptione aliæ numero
plures coaluerunt: ſcilicet ex Hebraica orta eſt
Chaldaica, Syriaca, & Arabica: Ex Latina, Ita-
lica, Wallachica, Gallica, Hiſpanica. Ex Græ-
ca, Dorica, Jonica, Attica, .Æolica. Ex Ger-
manica, Helvetica, Saxonica, Anglica, Scotica.
Ex Sclavonica, Polonica, Boemica, Moſcovitica.

Ex Ethiopica, Abyſſina & Sabæa.

O. 254.
Homo Homo etiam in ſui creatione rerum ſuper-
etiam re- naturalium notitiam a Deo accepit, quia ad
rumn ſu- finem ſupernaturalem conditus fuit, & de
HS eo poſteros ſuos edocere debebat. Unde
notitians etiam Myſterium Trinitatis, & Incarnatio-
in crea- nis, quatenus ad conſummationem gloriæ
tione a referebatur, non vero prout ordinabatur ad

Deo acce- redemptionem a peccato, cujus tunc Ada-
pit. mus conſcius non fuit, & juxta multos crea-
tio & ruina Angelorum illi revelata ſunt.
F. 255.
Creatus Homo creatus fuit cum voluntate ſancta

Juit aum & recta. Nam Eccl. 7. v. 30. dicitur: Deus
voluntate oreavit hominem reltum: Rectitudo vero con-

Janda. formationem aftuum voluntatis cum regnla

illius

V mun

Uog im
Rpoltolo
Ginaduit
wtur
ui autt
lem ten
ſancti
1.l. left
Mandatu
U, ſun
Collittn

. nivenn

Ule inc

(nenter

1358)
tendlt.
quatndi
Per don
oni a
Volunta
ellm vol
Deſll ita
fnem Dr
Gue volon
Uuntats
am Volr

Aot. Er

etiam g
tem, c
it L.
Wr hep,

eoe
n Mren

W

De mundo viſihili, opere ſex dierum, &. 427

ID illius involvit. Item Eph. 4. v. 23. monet
ie Apoſtolus: Renovamini Spiritu mentis veſtræ,
kia Es induite novum hominem, qui ſerundum Deum
mlma creatus éſt, in juſtitia & ſaudkitate veritatis.
ntele Qui autem renovatur, ad priorem conditio-
vonfin nem regreditur, quzæe proinde fuit in juſtitia
&e ſanctitate. Deinde Tridentinum feſſ. 1.

rge C. I. definit. Primum hominem Adam, cum
elen mandatum Dei in paradifſo fuiſſet transgreſ-

un m. ſus, ſtatim ſanctitatem & juſtitiam, in qua
lr Cconſtitutus fuerat, amiſiſſe. Ratio eſt: Deus
shü hominem quoad voluntatem ita creavit, ut
a. M illa ſe inclinaret in id, quod fini Dei & con-
len lu ſequenter ejus voluntati conforme erat: (H.
263.) Sed voluntas Dei ſemper ad bonum
. tendit: Ergo Deus ita hominem creavit, ut
quamdiu in ſtatu concreato perſiſteret, ſem-
per bonum appeteret: Quia vero appetitus
Eennl⸗ boni ab appetitu mali remotus ſanétitatem
t, voluntatis conſtituit, Deus creavit hominem
it, cum voluntate ſancta: Et quia Deus homi-
. nem ita creavit, ut appeteret, quod juxta
Xem finem Divinum illi appetendum erat, adeo-
ner i que voluntatem ſuam ſecundum regulam vo-
dmmm Iuntatis ſibi præſcriptam dirigeret, Deus
55 tun . cum voluntate recta hominem creavit.
S
i Schol. Ex his patet, hominem creatum fuiſſe in ju- Es in ju-
Hatt ſtitia originali, quæ juxta modo probata involvit ſtitia ori=
etiam gratiam ſanéctificantem ſeu gratum facien- ginalz.
tem, cum qua proinde juzxta nos Adamus creatus

Ebn fuit. Econtra-lagiſter ſententiarum, Scotus & c.
untnn hoc negant, & docent, juſtitiam originalem pri-
gicitu. mo parenti in creatione conceſſam, fuiſſe tantum

, habitum quendam, qui inferiorem partem ſupe-
un i⸗ riori fubjiceret, non vero gratiam, quæ filios &
We. amt-

Inſtruktus
fuit appe-
titu ſenſi-
tivo.

428 Caput IWW.

amicos Dei efficit, & ad vitam æternam prome-

rendam necefſaria eſt. Hæc ſententia, uti notat
P. Berti necdum ab Eccleſia damnata eſt, nam
Tridentinum nen ait, primum hominem creatum
efſe in ſanétitate & juſtitia, ſed ait, conſtitutum
eſſe: conſtitui autem in ea etiam potuit poſt crea-
tiopem: Addit Juenin 1. 3. difl. 3. jufſu Conciliüi
deletam eſſe vocem, conditum, quam Canoônis
Auctores primo inſeruerant. Deinde nomine ſan-

Gtitatis & juſtitiæ, non gratiam habitualem, ſed

rectitudinem originalem in recto dominio ratio-
nis nullo reluétante motu concupiſcentiæ ſitam,

nonnulli intelligunt Concilia vero alia, quæ di-

cunt, naturam humanam, licet in integritate, in
qua condita eſt, permaneret, nullo modo ſeipſam
Creatore ſuo non adjuvante ſervare, loquuntur

de neceflitate gratiæ aétualis ad ſalutem obtinen-

dam.

Primus homo inſtructus fuit appetitu ſen-
ſitivo; gaudebat enim ſenſibus. Gen. 2. v. 19.
& quæ inde pendet imaginatione: inclinatio
vero ad bonum ope ſenſuum & imaginationis

confuſe cognitum eſt appetitus ſenſitivus.

Quia tamen Deus primum hominem ita crea-
vit, ut non appeteret niſi verum bonum di-
ſtincte cognitum, (§. 255.) appetitus ſenſiti-
vus in illo ſemper lanctis voluntatis inclina-
tionibus conformis fuit. Item quia ex dif-
formitate apperitus ſenſitivi & rationalis,
lucta utriusque oritur, & nulla ejusmodi dif-
formitas in homine recens creato fuit, ne-
que hanc luctam espertus fuit, neque affe-
Gtus inordinati locum in eo habuerunt, unde
nuditatis primos parentes non puduit.

G. 257.

N mune

Adar
Initnalia
1.28. 1
lut li
uf ſuten
ſem ert
nilejſ
lenn mn
elte Leus
Cdeo ſ
(onern S
Feni non
llu & fr
fationem
bitrio,
enci,
Uin e

d exl
d bonek
eſs tatn
ſet,
tene,
rit,
Cdtninn
Vini 10
Carnibns
eſt. Do
erdio 4
itet,
necta

tman N⸗
Gas Mr

e Nolnin⸗
ditnalen,
ninio n
ia e
tegtitäiel
do ſei⸗
loquun
en Oniine

Ghinkr

Gen1
e; ivelan
6 llie
Een
nbonn⸗

genl, N

tur ſuper terram. v. 29. Eece dedi vobis om-

De mumdo viſibili, opere ſexr dierum, &c. 429

H. 257.

Adamus in illo ſtatu habuit ſuper omnia Et habuit

animalia & terreſtria dominium, Gen. 1. Juper om-

v. 28. Dominamini piſcibur maris, & volatili- nia ani-
bus cli, & v univerſis animantibus, quæ moven- malia do-
.à R KAnm.
nem herbam afferentem ſemen ſuper terram, &
univerſa ligna, quæ habent in ſemetipfir ſemen-
tem generit ſui, ut ſint vobis in eſcam. Ratio
eſt: Deus hominem etiam creavit, ut Deum
colendo ſuam & aliorum hominum conſerva-
tionem & perfectionem quæreret: ſed hoc
fieri non poterat, niſi facultas de fubſtantia,
uſu & fructu rerum ad ſui & aliorum conſer-
vationem & perfectionem neceſſariarum pro
arbitrio, fini tamen dicto convenienter, di-
ſponendi, id eſt dominium illi tribueretur,
Ergo hoc dominium Deus illi conceffit.

Schol. Homo ob dominium in beſtias earum operam Eſus car-
ad excolendum paradiſum adhibere potuiſlet, & ium an
ad honeſtam animi recreationem iis uſus fuiſſet: fuißſet in
efſus tamen carnium in ſtatu innocentiæ non fuiſ- ſtatu in-
ſet, quia Deus Gen. 1. v. 29. ad eſum fructuum gocentid.
terræ, herbarum & arborum hominem determi-
navit, & modo poſt diluvium Gen 9. v. 3 eſum
carnium illi conceſſit, unde etiam in eo ſtatn uſus
vini non fuiſſet: Animalia tamen carnivora ibi
carnibus uſa fuerunt, quia hic efus illis naturalis
eſt. Porro dominium hominis in beſtias cum ob-
ſequio earum omni feritate ſepoſita conjunétum
fuiſſet, neque homo dominio ſuo in beſtias con-
tra rectam rationem abuſus fuiſſet.

N

MKomo in
ſtatu in-
nocentick
erat im-
mortalis.

Guc im-

tic bene-
Vicium.

430 Caaput IIlI.

H. 258.

Homo in ſtatu innocentiæ erat immorta-
lis, nam mors ex infra dicendis poœna pec-
cati eſt, hinc in ſtatu innocentiæ contrariæ
qualitates in corpore vi quadam fſupernatu-
rali in debita ſemper temperie conſervatæ
fuiſſent, & calor nativus per fructum arboris
vitæ ſemper reſtitutus fuiſſet, nec ullas ho-
mo ab extrinſeco vel hominibus vel beſtiis
vitæ inſidias & pericula habuiſſet, & ideo
etiam ab omni dolore, ægritudine & triſtitia
immunis fuiſſet.

F. 259.
Immortalitas tamen primi hominis non

mortalitas fuit proprietas naturæ, ſed gratiæ benefi=
erat gra-

cium: Quippe hec propoſitio Baſi damnata
eſt: Immortalitas primi hominis non ſuit gratiæ
beneſicium, ſed naturæ conditio. Et S. Augu⸗
ſtinus l. 6. de Gen. c. 20. Ulud quippe &
mortale ſecundum aliam, & immortale ſecundum
aliam cauſam dici poterat: id eſt mortale, quia
poterat mori, immortale, quia poterat non mori.
Aliud enim eſt non poſſe non mori, ſicut quas-
dam creaturar creavit Deus: aliud eſt poſſe non
mori, ſecundum quem modum primus crezutus
eſt homo immortulis, quod ei præſtabatur de lig-
no vitæ, non de conſtitutione naturc.. . MWorta-
lis ergo erat conditione corporir animalit, im-
mortalis autem beneficio conditorit. Homo vero
in ſtatu innocentiæ immortalis non perpetuo
manſiſſet in terra, ſed tandem ſine morte
translatus fuiſſet in cœlum.
. Schof.

5
4

V mun

Klol. E
fnem 6
Minis e
Iis grat
tum eſt
on 1
Met m
Dumanen
terit. V
toree
nſitür
COptend
Vibeat,
fom n
Epor
tum por
imm
Vahien
tegrita
4leribnn
tile,
Reogne
rrlen
incotmnh
Cond
eſe dol
ominie
titolo e
ſt ordin
tet grati
ek ole
tatis.
tie, be
Oinni
gratt
elo, &
Aa Dri⸗
liine
ür u

De mundo viſibili, opere ſex dierum, Sc. 431

Schol. Ex diéctis colligitur, Deum hominem ad Elevatus
finem & beatitudinem ſupernaturalem elevaſſe, eſt ad

t immnn Primis enim parentibus ſimul cum natura adoptio-inem ſu-
Pr nim bDarent- Pptio-
Pen nis gratiam concefſit; (§. 254. 255.) adeoque cer- pernatu-

tum eſt de fide, quod ſtatus naturæ puræ, in quo ralem,

Cnnie r⸗n Pu
henn homo ſine gratia & peccato, nihilominus tamen ſtatus ta-
8 foret morti obnoxius cæterisque miſeriis, quæ men natu-
Coleen humanam naturam conſequuntur, nunquam exti- ræ puræ
un ann terit. Verum quæritur ulterius, an hic ſtatus na-eſt poſſibi⸗
e Wl turæ puræ non ſit poſſibilis. Lutherus in 3. Gen. lis.
vel de juſtitiam originalem homini tam naturalem eſie
A1 contendit, quam naturale eſt oculo, ut lumen
„ videat. Bajus vero & Janſenius probare volunt,
Etuii ſtatum naturæ puræ pugnare cum juſtitia, bonitate
& providentia Divina, ita ut homo ante pecca-
tum non potuerit produci fine gratia ſanétificante,
& immortalitatis dono. Denique Noriſius, Lo-
vanienſes, Contenſon &c. naturæ rationalis in-
Dwrnisn tegritatem & juſtitiam originalem gratiæ quidem
cir kett alſcribunt, putant tamen ſpectata decentia opor-
unn tuiſſe, ut creatura rationalis hac gratia fulciretur,
M an. adeoque ſtatum naturæ puræ eſſe impoſſibilem.
hitge Hæc ſententia nullo modo ab Eccleſia damnata eſt;
I S in communem tamen Theologorum propendemus,
6 gün cum quibus & nos dicimus, ſtatum naturæ purze
l ſmi eſſe poſſibilem. Nam r. non repugnat ex parte
, N hominis, tum quia illi gratia & juſtitia originalis
ſofflhin titulo creationis & naturæ non eſt debita, cum
it NNN ſit ordinis ſupernaturalis, & alias gratia non fo-
, ſi 6 ret gratia: tum quia natura hominis ex ſe capax
Afuin eſt doloris & triſtitiæ, æque ac gaudii & volup-

tatis. 2. Non repugnat ex parte Divinæ juſti-

nit l tiæ, bonitatis & providentiæ, quia Deus ſine

litnn omni injuria & læſione ſuæ juſtitiæ & bonitatis
,, Me poteſt id omne creaturæ rationali denegare, quod
ſivrltr eſt gratuitum, quod pendet ex mero ſuo benepla- D
Ponoſel cito, & quod nemini debet, qualis eſt illa juſti-
hen tia originalis ſupra conditionem & exigentiam
nae naturæ creatæ. 3. S. Auguſtinus l. 3. de libero
l arbitr. ut evertat duo Manichæorum principia ex
eorum

40

432 Caput I.

eorum hypothefi, licet falſa, argumentatur, &
probat Deum eſſe laudandum, nec admittendum
aliud rerum principium, licet ignorantia & con-
cupiſcentia eſſent hominis primordia naturalia, &
ait: Si erge altera anima talis eſſe cœpvit non ſo-

Mums ante peccatum, ſed ante omnem vitam ſuam,

qualis alia puſt vitam culpabilem fabta eſt, non
varvum bonum habet, unde Conditori ſuo gratias
agat non ſolum, quod anima eſt, quæ natura
jam omne corpaus pracedit, ſed etiam quod facul-
tatem habet, ut adjuvante Creatore ſeipjam exco-
lat, & pio ſtudio poſſit omnes acquirere, & cape-
re virtutes, per quas & a dificultate cruciante, &
ab ignoranttia exccante liberetur. Quoudſi ita eſt,
non erit naſcentibus animis ignorantia & dißic las
Jupplitium peccati, ſed proficiendi admonitio &y per-
Jebtionis exordium. Supponit hic S. Doctor ſta-
tum naturæ purzæ poſſibilem, nec hanc ſententiam
ſuam unquam retraétavit, nam I. 1I. retracét. c. 9.
& I. de don. perſev. c. I1. ait: Etiamſi verum
het, quod dicunt Pelagiani, ignorantiam & diß-
cultatem, ſine quibus nullus homo naſcitur, primor-
dia, non ſupplicia eſſe naturæ, vincerentur tamen
Mäanichai, qui volunt duas, boni ſcilitet & mali
cocternas eſſe naturas, nemve quia Deus non eſſet
calpandus, ſed laudandus. Non obſtat I. quod
S. Auguſtinus pluribus in locis oſtendat contra
Pelagianos miſerias hujus vitæ cum peccato ori-

ginali ita neceſſario conneéti, ut Deus foret in-

juſtus & impotens, ſi hominem fine prævio pec-

cato his miſeriis obnoxium crearet, uti I. I. oper.
imperf. Et ideo etiam ex ſolis his miſeriis exi-
ſtentiam peccati originalis coiligit l. 2. oper imp.
Nam NReeſn. in his locis S. Auguſtinus loquitur de
præſenti ſtatu naturæ, & ſuppoſita creatione pri-
mi hominis in juſtitia originali, a qua per pecca-
tum in has miſerias incidit, non vero loquitur
de ſtatu naturæ puræ poſſibili; agit enim contra
Pelagianos non ex hypothefi tantum pofſſibili, ſed
ſtatu præſenti, & ex miſeriis hujus vitæ ſuſpicando,
no

8

Ly muna

non ver,
Ctiginale
homo
fuum ul
1ppetit,
adeocbe
Purck e
tuitiva
ePpetitn
ſoret n
fupemn
Datunb
Der AMli
Pwcnvete
e aecn
CONdonnt
Cbelitati⸗
II. de
NONiNS
Ons mo-
tioni,
Nn
mone,
bero, e.
ed tantn
Nuturee ſe
Der ſe no
in bonnn
Humdhe
d ſenini
Uunoens
morti o
bominis
ün tt
,
⸗

Ylnentite,
e Mnitet

n uin u
fadhn
vri / r
Inn giot⸗
ſeptn e,.
ie, 61
crutil,
Di
GdD,,
nitio &⸗
Doctor
e ſeonerii
tettalt
tnnſ n
im64
ihn im
Cerente thrn
lier
Deus tonß
tenct on
erend t
ns ni;
pri:

Colle

1

Ue mundo viſtbili ,„opere ſex dierum, &c. 433

non vero decretorie ſine revelatione peccatum
originale colligi docet. II. Non obſtat, quod
homo ſine gratia non poſſit pertingere ad finem
ſuum ultimum ſcilicet viſionem beatificam, quam
appetit, nec poſſit Deum ſuper omnia diligere,
adeoque repugnet, ut Deus illum in ſtatu naturæ
puræ creet. Nam in ſtatu naturæ puræ non in-
tuitiva Dei viſio, quam homo ſola fide ſuppoſita
appetitu elicito appetit, ſed viſio Dei abſtractiva
foret finis ejus ultimus, & ille Deum non amore
ſupernaturali, ſed naturali ſolum ſine gratia ſuper-
naturali diligeret, & cum voluntate media, quæe
nec bona nec mala foret ſupernaturali bonitate,
produceret, & bonitatem naturalem a Deo crea-
tore acciperet, ac remiſſionem peccati vel per
condonationem extrinſecam, vel per infuſionem
qualitatis naturalis conſequeretur. Non obſtat
III. quod homo in ſtatu naturæ purz foret ob-
noxius concupiſcentiæ, cum qua, quia eſt defe-
Gus moralis, malum morale repugnans rectæ ra-
tioni, & obex ſapientiæ, a Deo creari nequit.
Nam KReſp. concupiſcentia quatenus eſt malum
morale, ſeu privatio perfeétionis debitæ actui li-
bero, quæ ad culpam imputatur, non eſt a Deo,
ſed tantum ratione entitatis, prout eſt inclinatio
naturæ ſentientis in bonum ſenſibile: hæc autem
per ſe non eſt obex ſapientiæ, quia ſolum fertur
in bonum ſenſibile, ſed per accidens, quia ple-
rumque mentem, quæ in bonum ſpirituale fertur,
ad ſenſibilia inflectit. Non obſtat IV quod homo
innocens non poſſit a Deo creari doloribus &
morti obnoxius: Nam mors & dolores ex nativa
hominis conſtitutione oriuntur, ſicuti bruta ſine
omni eorum culpa doloribus ſubjacent, hic dolor
etiam utilis foret, & hominem admonet unita-
e quam inter corpus ſuum & animam ſervare
debet.

D. 260.
Sihram Iſtit. Theol. Tom. I. Ee

43;2;* Cyuxut II.
F. 260.

Præcepit Deus hominem creavit, ut Creatorem
iié Deus ſuum coleret, ſuamque & aliorum perfectio-
g. de fru- nem promoveret, & obſequenti vitam ac bea-
venit. titudinem æternam, ac transgreſſori volun-
ges. tatis ſuzg, æternz mortis poenam conſtituit.
Ut autem homo ſemper memor eſſet debitæ
Deo obedientiæ, ſignum aliquod externum,
quod patefacturum erat, an homo conſtanter
voluntati Divinæ obſecuturus ſit, Deus üÜli
propoſuit. Hoc erat arbor ſcientiæ boni &
mali in medio Paradiſi plantata, a cujus fru-

tu ſub pœna mortis abſtinere debebat. Por-

ro Deus Adamum conſtituit caput non ſolum
naturale, ſed etiam morale omnium homi-
num quantum ad conſervationem & amiſſio-
nem juſtitiæ originalis, ita ut voluntas ipfius
in ratione capitis eſſet voluntas omnium ejus
