Duplex tantum eſt in Deo Proceſſio, qua-
rum una generatio, altera Proceſſio vel Sira-
tio altiva dicitur. Sic S. Scriptura Verbum
Divinum vocat Filium Unigenitum Joan. I.
v. 18. Unigenitus Filiur, qui eſt in ſinu Patrir,
ipſe enarravit: Spiritus S. nunquam genitus
dicitur, ſed ſimpliciter procedens, Joan. 15.
v. 26. Cum venerit Paraclitus.. . Qui a Eutre
procedit. 2do Tot ſunt proceſſiones in Deo,
quot ſunt Perſonæ procedentes (H. 149.) Sed
duæ tantum ſunt Perſonæ procedentes,
nempe Filius & Spiritus S. (H. 142-147.)
Ergo etiam duæ tantum procefſiones ad in-
tra. Item in Deo eſt intellectus, & voluntas
(§. 60.) Ergo etiam intellectio & volitio,
hoc eſt duæ proceſſiones ſive origenes a duo-
bus Principiis quanquam per ſolum intelle-
ctum inter ſe diſtinctis.
Schol. Valentiniani numerum Proceſſionum in Deo

multum auxerunt, nam Pleroma, hoc eſt, pleni-

tudinem & complementum Divinitatis invifibile
ex 30. Monibus conſtituerunt fibi conjugio co-
pulatis, & vel ut Patres, vel ut Matres gignen-
tibus, quos rurſus in quaternationes, octonatio-
nes, decades & duodecades diviſerunt, proles
vero Eonum diverſæ naturæ a Patre eſſe dixe-
runt. Inanes fabulæ, quas fuſe refert, & ſolide
refutat S Irenæus in fuis libris adv. hæreſ. vid.
meam Analyſ. P. P. tom. 2.

. H. 152.

Deus P- Deus Pater generavit Filium. Teſtatur

ter gene-
ravit EFi-
lium.

hoc Primo S. Scriptura Pſ. 2. v. 7. Dominus

dixit ad me, Filius meus es tu, ego hodie genui
tt.

14. He
ite gge
Daid E
UAt.
Mum C
Keiſlet,
intellech
9. II. I.
feruntn-
Ad 1:

Werai

Kierng 9
Onnis e;
thnn fite
GVdies
Wine P
Flli gen
iventis
ltucinen
Datet in
dunn tan
Ult: 6
Ntnlee
Mitiͤane
onpeee
Iunn

l 1 in

euuis eſe

De Deo Trino. 293

te. Hæc verba de Chriſto, non vero de Da-
Nen vigde agere docent antiqui Rabbini Abenezra,
Uhn David Kimchi, Saadias Gaon &c. & S. Pau-
u Khn lus Act. 13. v. 32. & Hebr. I. vV. 4. hunc Plal-
tum uu mum Chriſto accommodat, quod ſane non
Gh feciſſet, ſi eo tempore de Meſſia communiter
vun gin intellectus non fuiſſet, ſane prædicata v. 8.
nS um 9. II. 12. nonniſi Chriſto conveniunt. Re-
Am feruntur quidem citata verba a S. Paulo
es nh Act. 13. ad Reſurrectionem; & Hebr. 5. ad
6 4S Sacerdotium Chriſti, & bene, nam ex hac
oce Eterna generatione tanquam fundamento
. omnis excellentiæ Reſurrectio & Sacerdo-
ones 1 tium rite deducitur. In Novo Teſtamento,
„KAu quuoties Deus Pater, Patris, & PFilius, no-
& mine FPilii denotatur, toties aſſeritur propria
igenett Filii generatio. Secundo Generatio eſt origo
dhumtu viventis a vivente principio conjunceto in ſimi-
litudinem naturæ ex vi proceſſionis: Sed
Pater in Divinis vita Divina eſt præditus,

Ace dum tanquam Deus (G. 141.) intelligit &
m vult: (H. 127.) & eandem vitam largitus eſt
Hienidt Filio Joan. 5. v. 26. idque in ſimilitudinem

naturæ (H. 148.) & vi proceſſionis; alias enim
„Patri nomen Patris, & Filio nomen Filii non
en, competeret: Ergo Deus Pater generavit Fi-
PeH, Iium. .

ad Schol. Principium quod generationis Fili in Di- In quo
vinis eſſe Perſonam Patris nemo dubitat: cum princi-
vero in Perſona Patris inveniatur non tantum re- pium ge-
latio, ſed etiam natura Divina aliæque perfeéctio- nerationis

„ UV nes abſolutæ quæritur in Scholis, in quo princi- remotum
liun. pium quo remotum & proximum generationis & proxi-
,ſ. conſiſtat, & conſequenter quomodo Pater Filium mum con-
Gi, generet. Ubi iterum communiter docent Theo- ſiſtat.

T 3 logi

294 Caput II.

logi principium quo remotum generationis efe
eflentiam Divinam Patris, nam in hac radicatur
principium formale quo proximum, & mediante
hoc generatio Divina activa, & Filius affimilatur
Patri in natura: unde eſſentia Divina non gene-
rat quidem ut quod, generat tamen ut quo. Cir-
ca princivium formale quo proximum Darandus
putat, illud eſie eſſentiam Divinam quatenus fſee-
cunda & infinita eſt, non quatenus eſt intelligens
aut volens: Verum in hac ſententia ægre ſalva-
tur Definitio Concilii Lateranenfis c. firmiter di-
centis, quod effentia Divina nec producat nec
producatur, quia inter eſſentiam Patris, Filii &
Spiritus S. nulla eſt diſtinctio, quam tamen ad-
mittere deberet Durandus, ſi efſentia Divina ge-

neraret eſſentiam Filii, cum inter generantem &

genitum fit diſtinctio, Ergo eſſentia Divina non
poteſt eſſe Principium quo proximum generatio-
nis Fili. Quare, dum bPatres dicunt, Filium
procedere a tota ſubſtantia Patris, & dari in Deo
naturam generantem, agunt contra Arianos, &
volunt totam naturam Divinam Filio communi-
cari, & naturam generantem ſumunt pro Perſona
Patris. S. Bonaventura ſolam relationem origi-
nis pro principio quo proximo generationis Fili
aſſignat. Verum cum Filius genitus non conve-
niat nec affimiletur Patri generanti in relatione,
ſed potius in natura, ſola relatio principium quo
proximum eſſe nequit. Melius igitur dicitur,
Principium quo proximum & immediatum gene-
rationis bilii eſſe intelleétum, prout in obliquo
connotat relationem Patris per modum comple-
menti intrinſeci. Nam Filius Joan. 1. appellatur
Verbum: ſed hoc proxime & immediate eſt ab
intelleétu, quia eſt terminus cognitionis Pater-
næ, per quem, & in quo Pater ſemetipſum
omnia a ſe diſtincta cognoſcit: Patres etiam com-
muniter Filium Verbum vocant: Ergo intellectus
eſt principium quo proximum generationis Filij.
Deinde principium quo generationis Grberiſ e
iſtin⸗

inch
ſed ſol
ino il
to el⸗
1Datre
litio e
lle in
relatio
in rech
gno

Dens
ſigun
lus diet
uns Co
ſentato
tar: E
40 ſeipt
Oulinus
r ogta
glal in e
CituCl
Umgginenn

Eenuiat en

un dar
1n een
als,
Ulnago
ellls et
Uisfonn
Inago n
Ebili⸗
ktone
4 imeg

De Deo Trino. 295

. diſtinétum a termino produéto, & afſimilativum;
entionis 1 ſed ſolus intellectus non diſtinguitur a Filio,
Ne niit mmo illi cum Patre communis eſt: nec ſola rela-
tio eſt aſſimilativa, imo per relationem Filius
Tns UIni a Patre diſtinguitur: Ergo intellectus fimul & re-
Ni MN latio eſt principium quo proximum generationis,
ut an 1 ille in recto, hæc in obliquo importata, nam ſi
relatio æque principaliter ac forma importaretur
in reéto, non eflet diſtinctio inter principium
quo & principium quod.

§. 153.
Deus Pater intelligendo & cognoſcendo Pater in-
nan ſeipfſum generat Filium. Nam Joan. 1. Fi- telligendo
ei, lius dicitur Verbum: Sed Verbum eſt termi-Jipum
e nus cognitionis Paternæ ſeu formalis repræ- Lenerae⸗
N ſentatio objectorum, quæ a Deo cognoſcun-:
tur: Ergo Pater intelligendo & cognoſcen-
do ſeipſum generat Fillum. Unde S. Au-
guſtinus l. 15. de Trin. c. 10: Formata quip-
fio en ve cogitatio ab ea re quam ſcimus, Lerbum eſt,
ne quod in corde dicimut. Rurſus Filius Dei di-
citur Col. I. v. 15. Imago Vei inviſibilis. Ad
mure imaginem vero requiritur, ut perfecte con-
e veniat cum Archetypo, & quidem ut in na-
tura conveniat, ſi ſit imago naturalis; vel
in externis lineamentis, ſi ſit imago artifi-
cialis; vel in objecti repreæſentatione, ſi ſit
imago intentionalis; ut producatur ab eo .
cujus eſt imago, & ut ſit ſimilis vi proceſſio-
nis formaliter: Sed Filius ratione eſſentiæ eſt
imago naturalis Patris, quæ una eſt in Patre
& Filio (F. 148.) & Filio communicatur prout
relationem connotat; ratione vero Perſonzæe
eſt imago intentionalis ac Verbum formaliter

T 4 D Pa-

Piy quem

telligendi
PEilius, ge-
eretiur.

296 Cuput II.

Patrem repræſentans: Ergo per cognitionem
Patris generatur. Quare S. Auguſtinus l. 15.

de Trin. c. 14. Seipfum dicene Puater genuit Ver.

bum per omnia αuale ſihi. Won enim ſeipſum
integre perkfelteque dixiſſet, ſi aliguid amplius
aut minus eſet in ejus Verbo, quam in inſo.
Ratio eſt: Deus eſt Spiritus: (H. 47.) Sed
Spiritus non poteſt alio modo genetare fibi
ſimile niſi intelligendo ſe quomodo format
ſui ſibi ideam & imaginem, & quidem ſi ſit
Spiritus perfectiffſimus, fubſiſtentem: quæ
eſt ipſe Filius: Ergo Pater intelligendo ſe ge-

nerat Filium.

Schol. x. Quærunt hic Scholzæ per quem actum in-
telligendi Filius generetur, an per illum aétum
qui effentialis dicitur, & communis eſt tribus
Perſonis, an vero per intelle ctionem perſonalem
propriam Patri: five an intellectio Patris quid ſpe-
ciale habeat, ut Verbum producat, quod non ha-
bet intellectio Filit. Communior ſententia tenet,
intellectionem hanc non efſſe actum virtualiter
adæquate diſtinétum ab intellectione eflentiali,
quia intellectio perfonalis, & eflentialis habent
idem objectum formale, cum Verbum Divinum
procedat ex cognitione intuitiva efſentiæ Divine,
quæ eft ipfſa intellectio ellentialis: Conſiſtit erge
diétio in ipfo efſſentiali aétu intelligendi, eique
ſolum addit relationem Patris, ſive dicentis, quia
intelligere non eſt produétivum Filii, nifi prout
eſt in Patre, alioquin etiam Pilius & Spiritus 8.
producerent Verbum, Ergo ſolum per modum
complementi connotat relationem Patris: unde
præter ordinem, quem intelleétio dicit ad obje-
Gtum cognitum, intellectio perſonalis ſeu dictio
alium ordinem habet ad terminum produétum:
ſimul enim verſatur circa objectum cognofſcendo,
circa terminum producendo; cognoſcendo
enim

Ain p
minns
el ipla
Net eſl
tit rela

Stol.2.
tum c
ſponcenn
lter &

r

fſolieet

iurun,
Uun Dir
leniira
er de ſor
nnilfte

ilen

dam:
fnt te
intta.
gentinnn
Peerbon
lont zp
ſtione
Rionen.
Clckioren
lr di
keti e
numn liud
ſe den
kls kem .
dun
tinan
eCgnition
tenguumn
Cellionis
lr Ferb
lt ntie
koſit

De Deo Trino. 297

WUIHen enim producit, & producendo cognoſcit. Ter-

llhosl, minus autem adæquatus generationis Paternæ,
ac eſt ipſa Perſona ſen Filius: formalis vero eſt ipſa-
. ſt met eſſentia, quæ communicatur, prout conno-
aing tat relationem.
N1

I erkol. 2. Ulterius quærunt Scholæ, ex quarum re- Ex qua-
SE rum cognitione Verbum Divinum procedat. Re- rum re-
1 ſpondent commanius, Verbum Divinum forma- vum co-

eetete Uiter & eflentialiter procedere ex cognitione eo- gnitione
ode in rum, quee ſunt formaliter & necefſario in Deo, Alius ge-
üknl ſoilicet Eflentiæ, Attributorum, Perſonarum Di- neretun.

vinarum, & Creaturarum poſſibilium. Nam Ver-
enet um Divinum procedit, ex cognitione compre-
ſgennke henſiva Divinæ Eflentiæ, quod non fieret, niſi
per ſe formaliter repræſentaret, quæ ſunt in Deo
formaliter. Deinde in inſtanti, quo Pater gene-

vem ünm rat Filium, cegnoſcit Divinam Naturam ut fœcun-
er n4 dam: Ergo cognoſcit Filium & Spiritum S. qui
Unis Af funt termini fubfiſtentes illius foœcunditatis ad
intra. Ex cognitione tamen futurorum contin-
gentium tum abiolutorum, tum conditionatorum
t gholnen Verbum Divinum non procçedit per ſe, quia non
ſatenti; ſunt abſolute neceſſaria, ſed tantum ex ſuppo-
in *Ml ſitione Decreti, nec habent neceflariam conne-
go gels

Rionem cum Divina Eflentia: Unde hæc ad pro-
duétionem Verbi mere concomitanter ſe habent.
Ex dictis autem non poteſt inferri, in hac fen-
tentia Verbum ex tribus Perſonis procedere:
nam aliud eſt procedere ex cognitione rei alicu-
ius, aliud procedere ex re ipſa: prius ſonat, rem
effe terminum ſeu objeétum côgnitionis, poſte-
rius rem eſſe principium produéctiônis Werbi. Ver-
bum procedit ex cognitione Verbi & Spiritus S.
tanquam ex rebus cognitis, ſeun objecto Paternæ
cognitionis, non vero procedit a ſe vel Spiritu S.
tanquam a principio, unde ex defectu huſus pro.
ceſſionis, Filius nequit dici imago Spiritus S.
Et Verbum ratione originis eſt prius Spiritu S.
licet ratione repræſentationis terminative fum-
btæ poſſit diei poſterius, quia objective procedit
T S ex

Generatio
hœc eſt ne- ſunt. I. Eſt neceſſaria. Nam Deus eſt ab-

ceſaria.

Aterng.

298 Caput II.

ex cognitione Spiritus S,. hæc tamen omnia in-
Wrantia originis tantum ſunt pro imperfecto no-
Aro modo concipiendi, nam ſimul eadem cogni-
tione Verbum eognoſcitur & producitur. Deni-
que quia Verbum ex cognitione creaturarum
poſſibilium procedit, non ſequitur, quod illarum
ſit imago: nam Verbum non originatur a crea-
turis, nec illas imitatur, cum fſcientia Divina,
ex qua Verbum procedit, a creaturis non fſit de-
ſumpta: quatenus tamen Verbum Divinum re-
præſentat creaturas, poteft dici illarum Verbum.
Hucusque Scholzæ, quarum opiniones ad expli-

candum Trinitatis myſterium & Patrum dicta in-

telligenda non penitus prætereundæ erant.

te,

§. 154.
Proprietates Generationis Filii in Divinis

ſolute neceffarius (G. 43.) Ergo etiam Filius
Dei abſolute neceſlarius eſſe debet (H. 142.)
Sed Filius generatur a Patre (H. 152.) Ergo
etiam generatio abſolute necefiaria eſſe de-
bet. Unde non ex confilio & Voluntate Pa-
tris Verbum producitur, uti dicebant Ariani,
ſed ex ejus fubſtantia voluntaria quidem pro-
penſione, ſed neceſſaria, non libera.

2. Eſt cterna Mich. 5. v 2. Egreſſus ejuf
ab initio, & a diebus æternitatix. Ubi D'Ne
ſignificat, nativitatem, non vero antiquam
familiam, quia additur ab initio & a diehu⸗
æternitatis, nam vox 2 adjuncta voci
P ſignificat anticipationem omnium tem-
porum Pfſ. 9o. v. 2. Unde & Rabbini hunc
locum de æterna generatione Mefſiæ expli-

cant. Ratio eſt: oppoſitum abſolute neceſ.
. . arii

ſuri null
blolute
Dee fine

Nernunm
Dei ſit4
Iu. Un
lat, &
oimnliz le
Prelentzt
Aetls neet

3. M
El Fülus
in ne 1,
Clöünn
imrehede
labet te
wanens,

4 E
IIs hum
Det cone
Per intel
Ibtstione
3 Non
Daer A
elim
linfnn
Lterna.
k No

al r.
1 ger
llſonce
1hii⸗
Ael

De Deo Trino. 299
en omm
ein farii nullo modo eſſe poteſt, & hinc quod
lenge abſolute neceſfarium eſt, nec principium,
nem. A nec finem durationis habet: Sed hoc eſt
dum zternum: (H. 45.) Ergo cum generatio Filii
dlk Dei ſit abſolute neceſſaria, (n. 1.) erit &ter-
er na. Unde etiam generatio hæc ſemper du-
rat, & femper eſt conſummata, ſicuti Deus
Duh omnia ſemper ſibi repræſentäàt, & tamen fe-
kum a pPræſentatio ejus eſt conſummata, quia eſt
U actus necellarius.
Dium din

ſe enl 3. Eſt immanens, quia terminus productus Imma-

ſeu Filius eſt in Deo Joan. 10 v. 38. LYuter ²5.
in me eſt, & ego in Putre. Ratio eſt: Prin-
ig cipium quo proximum generationis Filii eſt
n intellectus (F. 152. Schol.) Sed intelleétus

la habet terminum immanentem: Ergo eſt im-
4 1 4. Eſt ab omni imperfectione generatlo- Verfeiſ-
rn nis humanæ remotiſſima. Nam I. non fit ma.
le per concurſum utriusque ſexus, quia fit
1ius per intellectum. (§. 153.) 2. Non fit per
te ſen mutationem, quia eſt æterna: (H. hoc n. 2.)
de 3. Non multiplicat numero eſſentiam, quia
lbei Pater & Filius habent eandem numero eſ-

“ ſentiam (§H. 148.) 4. Eſt abfolute neceſſa-
Ie ria (n. 1.) §. Non fit in tempore, utpote

e Eterna. (n. 2.) quæ omnia generationi huma-
61s næ non competunt.
acinn Schol. 1. Ex his ſolvi poſſunt variæ hæreticorum Solvuntur
vommn; cavillationes. Sic quande dicunt: I. Pater vo- objeflio-
Hiu! lens genuit Filium, Ergo Filius non efſe potuit. nes.
N 4 Keſpondetur Patrem voluntate neceffaria, non li-
D e 4 bera Filiurn genuifſe. II. Quod genitum eſt, in-
Apole, cepit eſſe, ergo & Filius in Divinis. Sed fallit

hoc

30° Caput TI.

hoc in generatione æterna III. Quando filius
genitus eſt, vel erat? & fic fruſtra erat genitus:
vel non erat: & ſic non eſt æternus, nec Deus.
Reſvondet S. Baſilius: Won erat, antequam gigne-

retur, Jed erat, cum gigneretur: Semper autem

genitus eſt: ſemper igitur fuit. IV. Sie Filius
non haberet vim generandi, adeoque non haberet
omnem perfeétionem, & ſic Deus non eſſet.
Keſp. Cum Filius habeat eſſentiam Divinam ean-
dem cum Patre, æque perfeétus efſt ac Pater,
nam omnis Divinarum Perſonarum perfectio eſt
ab eſſentia, non àa Perſonalitate: quod enim Filius
intelligendo aliud Verbum non producat, eſt ex
infinita naturæ Divinæ perfeéctione, cujus tota
fœcunditas in intelligendo, unius Verbi infiniti
produétione exhauritur. IIud folumodo diei po-
teſt, quod Filius careat perfeétione relativa Pa-
tris, quæ Filio plane competere non poteſt: unde
minus perfectus dici nequit, quia Filiatio æque
ſumme perfeéte eſt in Filio, quam Paternitas in

Patre propter ſummam Divinarum relationum in

Divina eſſentia idenditatem, a qua omnis perfe-
Stio in Divinis Perſonis fluit. V. Si Filius ex
eſſentia Patris, quæ eadem numero eſt cum eſſen-

tia Filii, genitus eſt, Filius ex ſeipſo genitus eſt.

Keſp. Hoc argumentum ruit, fi conſideremus,
quod Filius non fit genitus ex eſſentia Patris,
quatenus hæc Patri & Filio eommunis, ſed qua-
tenus Patris hypoſtaſi terminata eſt.
Schol. 2. Pater eſt Principium Filii in Divinis, nam
mediante generatione rationem Filii in ſe conti-
net, cum ex generatione illa cagnoſci poſſit, cur
ſit Filius. Unde Filius non eſt quidem a ſeipſo quo-
ad modum habendi eſſentiam Divinam Joan. 17.
v. 29. habet tamen eſlentiam, quæ eſt a ſe: Joan.
5. V. 26. (§. 142.) & quia non habet eſſentiam
numero ab eſſentia Patris diſtinctam, (F. 148.)
& quoad ipſam eſſentiam ſuam eſt a ſe. (F. 142.)
nehtiquam a Patre proprie dependens dici poteſt,
nam juxta Philoſophos: quidquid eſt deponderè:
abe

labet ef
lepenet
Füli app
ant 5 4
cauſa.
dotelt,
ſe tatio

numero
numero
In, C
in enn
l i
gelg le
E ioe
4 14. V.

Diͤt
Itn teſtat
Gcitur
Aliun, gn
iit, gai
Nit unam
lefiniton
Ihperium
len orir
Rbitted
Kieitor a
ſto getipi

De Deo Trino. 301

babet eſſentiam numero diſtinctam ab eo, a quo

unhi dependet. Græci Patres Patrem interdum cauſam
engen Filii appellant, ſed principium originis intellige-
bs Ee bant, quia vox aziria latius patet, quam vox
tegnn iar cauſa. Pater vero cauſa Filii proprie dici non
denan poteſt, nam cauſa dicitur ens, quod continet in
IV. Kn ſe rationem exiſtentiæ alterius entis eſſentia vel
ne hon ie numero ab illo diverſi: Filius Dei autem eandem
l MNe numero cum bPatre eſſentiam habet. Denique Fi-
nim: lius, quatenus a Patre tanquam principio ſuo eſt, .
8k l in operando ad extra ita progreditur, ut nihil a
un itin ſe ipio, omnia a Patre agat, quia Pater intelli-
pnod enefe gens ſe, gignit Verbum, illique ſuam viſionem
odct A & actionem hoc ipſo communicat. Joan. 5. v. 19.
e, eMr c. 14. V. 10.
Veti in.
Durgto i F. 155.
ſone kti . . 1. .
1 wee Spiritus Sanctus a Patre & Filio procedit. Spiritas

Hiten Ita teſtatur Primo S. Scriptura, ubi Spiritus S. §. a Patre
nhf dicitur mitti a Filio: Cum autem venerit Para- & WW
gIitur, quem ego mittam vobir, Spiritum verita- Procedit.

a, tatis, qui a Patre procedit. Sed miſſio ſuppo-
vekcas nit unam Perſonam ab alia procedere ex ſua

iſo ein definitione, quia Miſſio in Divinis neque per
o imperium, neque per conſilium, ſed per ſo-
Aemé“ lam originem fieri poteſt, Ergo Spiritus S.
mum, a Patre & Filio procedit. Deinde Spiritus S.
A. dicitur a Filio accipere Joan. 16. v. 14. De
i, meo accipiet, & annuntiabit vobix’. Unde ſic
Bi, arguit joannes Theologus in Concilio Floren-

cei vonh . .— „ —.. . .
a ge tino: Spiritus S. a Filio accipit: Sed non
di⸗ e aliter una Perſona ab alia in Divinis accipit,
e quam via originis & procefſionis: Ergo

c⸗ Spiritus S. etiam a Filio procedit. Item
un, Ee Spiritus S. dicitur Spiritus Chriſti ſeu Filii Act.
16. v. 7. Gal. 4. V. 6. Sicuti ergo Spiritus S.
dici-

302 Caput II.

dicitur Spiritus Patris Matth. 10. v. 20. quia
à Patre procedit, ſic dicitur Spiritus Fillii,
quia a Filie procedit. Sectndo ita docent
Patres Greci & Latini: Tertullian. cont.
Prax. c. 4. Wiritum a Patre per Eilium dicit.
S. Athanaſius or. 3. contra Aria. ait, piritum
a FEilio accipere. S. Hilarius l. 2. de Tri. Pa-
trem 6g Elium auklores Spiritut &. vocat. S. Ba-
ſilius l. 3. contra Kunom. Spiritum S. ſſe a
Vilio habere ait. S. Auguſtinus 1. 4. de Trin.
c. 20. aperte dicit, Spiritum & a Filio pro-
cedere. Et S. Anfſelmus integrum tractatum
de hac materia ſcripſit. Tertio hoc definie-
runt Concilia: Toletanum I. a. 400. aſſert.
fid. Tolet. XI. a. 675. Gentiliacenſe a. 767.
Aquisgranenſe a. 809. Barenſe a. 1098. La-
teranenſe IV. a. 1215. cap. 2. Lugdunenſe II.
a. 1274. Can. I1. Florentinum a. 1429. in
decr. unio. Quarfo Ratio eſt: Pater, Filius
& Spiritus S. eandem numero eſſentiam ha-
bent: (H. 148.) ſolus autem Pater eam ha=
bet ſine principio (H. 154. Schol. 2.) Ergo

Spiritus eam ab alio ſibi communicatam ha-

bet: Sed non habet eam a ſolo Patre, quia
Pater & Filius arcétiſſime inter ſe uniti ſunt
Joan. 17. V. 10. II. nec a ſolo Filio propter
eandem rationem, & quia nihil a ſe, omnia
a Patre agit, Ergo Spiritus S. a Patre &
Filio procedit.

Schol. I. Vetus eſt Græcorum adverſus Latinos ex-
poſtulatio de proceſſione Spiritus S. cum Græci
eum a ſolo Patre procedere contendant. Bellar-
minus Auctorem hujus erroris facit Theodore-

tum, quem tamen alii excuſant. Illud certum
elt,

at, ci
inyalu
exatde
Jope
hege,
dienſe
lata f
latenii
Patrinn
erupit,
(erum
trureh
4) Lecle
Cllam N
landos:
4. 1008.
cOntta!
atenn
Jeroſol

is Pry

nnt,
Cnn ii
Cim part
Cähtarun
tös
Olm, en
Dleoh⸗
Conſtnnt
Uhlgont
Mare 1
Gemn In
Conrſil
Impnon
non toti
Ii Cree
7,26, I
ep. I
(oneili
3
Anoaf

N Nd. 1
lensl
, in
tolin o
1 celi!
tum

31,4. S

a EN
uun tlinl
hoc 46
4. 400.
Cene ¹
4.1005
Logduus
Patetn

Dr en.

Col,
uaicaun
Poene,
gle,
oMoE.

4 1M

n en

telen
. Me,

De Deo Trino. 383

aſt, circa annum 640. hunc errorem apud Græcos
invaluiſſe: cumque Sæculo octavo pugna acrius

exardeſceret, habitum eſt Concilium Gentiliacenſe
prope Lutetiam anno 767. ſub Pipino Francorum
Rege, deinde Forojulienſe a. 791. & Francofur-
dienſe a. 797. Sæculo nono Aenn quæſtio venti-
lata fuit in Concilio Aquisgranenſi a. 809. & Are-
latenſi a. 813. Tandem anno 863. agente Photio
Patriarcha Conſtantinopolitano res in Schisma

erupit, & utramque Eccleſiam ccepit dividere.

Coœptum Schisma perfecit Michael Cœrularius

Patriarcha Conſtantinopolitanus dicens, Latinos

ab Eccleſia eſſe excluſos, quod Symbolo parti-
culam Eilioque addere præſumpfiſſent. Ad conci-

liandos animos Concilium Barenſe ſub Urbano II.

a. 1098. celebratum fuit, in quo S. Anſelmus
contra Greæcos ſtrenue decertavit. In Concilio

Lateranenſi IV. a. 1215. Conſtantinopolitanus &

Jeroſolymitanus Patriarcha cum multis aliis Græ-
cis Præſulibus in concordiam cum Latinis redie-
runt, & in Concilio Lugdunenfi a. 1274. pax
cum illis redintegrata fuit, qui etiam Symbolum
cum particula Eilioque inter Miſſarum ſolemnia de-
cantarunt. Sed Græcis ad ſuum errorem redeun-
tibus a. 1439. celebratum eſt Concilium Florenti-
num, cui interfuerunt Eugenius IV. P. Joannes
Palæologus Græcorum Imperator, & Patriarcha
Conſtantinopolitanus, qui cum multis Græcis
Epiſcopis Eccleſiæ Latinæ conſenſerunt, excepto
Marco Epheſino, qui ad ſuos reverſus plures qui-
dem in antiquum errorem induxit, ſtatuta tamen
Concilii Florentini nulla publica fidei confeſſione
impugnata fſunt, unde hic error eſt perſonalis,
non totius Græcæ Eccleſiæ.. Rationes ſui erro-
ris Græci petunt. I. a S. Scriptura Joannis 15.
v. 26. ubi Spiritus S. dicitur a Patre procedere.
Reſp. Implicite ibi proceſſio a Filio aſſeritur.
Concilia vero antiquiora ideo proceſſionis Spiri-
tus S. a Filio non meminerunt, quia nulla lis de

ea mota fuerat. II. Nonnulli Patres dicunt Spi-
ritum

Jpirant

304 Caput II.

ritum S. a Filio tanquam a principio fine princi-
pio, quale eſt Pater, non procedere. Theodo-
retus vero ſolum negat Spiritum S. ex Filio ex-
tantiam habere in ſenſu Eunomii, qui hoc modo
loquendi Spiritum S. creaturam eſſe innuebat.
Theophylactus, qui Schismatis tempore vixit,
attendi non debet.
An parti- Schol. 2. FxX his ſequitur partieulam Elioque merito
cula Ellio- Symbolo Conſtantinopolitano additam eſſe, cum
que Siumn antiquam fidem ſolum explicet, & nullibi prohi-
bolo bene beatur Eccleſiæ, Symbolis pro neceſſitate tempo-
addita rum aliquid addere, quod fidei non eſt contra-
Jfuerit. rium. Quo tempore vero hæc additio facta fue-
rit, eruditi non conveniunt. Genebrardus Aucto-
rem additionis facit Damaſum P. S. Antoninus Ni-
colaum I. P. a. 8538. Baronius Synodum VII. ge-
neralem a. 787. Illud certum eſt, additionem hanc
apud Hiſpanos obtinuiſſe Sæculo ſexto teſte Con-
cilio Toletano a. 589. celebrato. In Galliis & Ger-
mania modo recepta fuit poſt Synodum Aquis-
granenſem a. 809. ſed quo tempore univerfalis
EKccleſia hanc additionem probaverit, definiri vix
poteſt. Vid. P. de Rubeis in diſſertatione de hae
re edita.
Schol. 3. Spiritus S. poteſt dici a Patre per Filium
procedere, quatenus Filius eſſentiam Divinam a
Patre acceptam communicat Spiritui Sancto, non
vero quatenus etiam ipfe Pater immediate ſpirat
Spiritum S. Denique Scholæ probabilius docent,
Spiritum S. a Filio non diſtinétum iri, ſi ab eo
non procederet, quia in proceſſione fundatur di=

ſtinctio.
H. 1560.
Pater G Pater & Filius mutuo amore ſe proſe-

arlaszrn- quendo ſpirant & producunt Spiritum §.
et Nam Spiritus S. a Scriptura & Patribus vo-

piritum Catur Amor. Rom. 5. quia ab amore proce-
Sanktum. dit, & vi proceſſionis formaliter eſt termmins
üb⸗

hiſten
Ekilüi,
Iis.
del non
uet Fil
ſen wut

ol. r.

Vinum
re &
cas, pe
ittis
fitns r.
Nei
di em
ed, in
Pulſhs
tis, 20
tur S
Filoo,
nle,
drio Che
ig vero
Etiintit
Dol 2,
Gpitiuss
iad tehti
i i
1la, et
t, 4
nore e
Rinti
TitnsS.
hinm be
1e per
4 tultn

ſre n
e. Thoe.
& Hloe
Ni MWeNe
ge iums
Npot in

Pognere
n ele,4

Inlibirt

Ate emn.

0n & aann
ito hinte
eruus M
Antoninat
on WI
tionenk
to telelt

ne l
lamn Diwde.
i Sin1
ne hom

Ginm⸗
Prnbe P
Ioe 1
tetm
Hel 4

e Meo Trano. 305

ſubfiſtens ac perſonalis mutui amoris Patris
& Filii, unde etiam diecitur Unio, Communio,
Amplexus, Oſculum, Nexus. Ratio eſt: Spi-
ritus S. a Patre & Filio procedit, (G. 155.)
Sed non procedit per intellectionem, alias
foret Filius, (G. 153. Ergo per volitionem
ſeu mutuum Patris & Filii amorem.

Schol. r. Modus, quo Pater & Filius eſſentiam Di- Quare
vinam per amorem communicant, ſi ad Spiritum S. Spiritus
reſpicias, bene exprimitur per Proceſſionem a Pa- S. vocetuß
tre & Filio: fſi antem ad Patrem & Filium reſpi- Spiritas.
cias, per Spirationem, unde etiam Spiritus Oris
Patris dicitur Pfſ. 32. v. 6. Igitur non dicitur Spi-
ritus propter immaterialitatem, hæc enim etiam
Patri & Filio competit, ſed quia eſt terminus mu-
tui amoris Patris & Filii, cujus amoris proprium
eſt, impelli & inclinari in rem amatam, qui im-
pulſus eſt ſubſiſtens & perſonalis in Deo: Spiri-
tus, additur Sanflus, quia Sanétitas accornmmoda-
tur Spiritui S. ficuti potentia Patri & Sapientia
Filio. Vocatur etiam donum & quidem berſo-
nale, quia eſt res alicui ab aliquo data, & ex pro-
prio Charaétere ad donandum inclinatio. Paracle-
tus vero dicitur, quia gratiam in cordibus noſtris
diffundit, quæ nos conſolatur.
Schol. 2. Principium quo proximum Proceſſionis Princi=
Spiritus S. eſt voluntas, prout in obliquo conno- pium quo
tat relationem Patris & Filii per modum comple- proxi-
menti intrinſeci. (F. 152. Schol.) Volitio autem mum Pro=
illa,; per quam Spiritus S. a Patre & PFilio proce- ce ſſionis
dit, ſeu ſpiratio aétiva conſiſtit formaliter in Spiritus
amore eſſentiali, eique ſolum addit relationem Sankti.
Spiratoris. (F. 153. Schol. 1.) Procedit autem Spi-
ritus S. ex amore eſſentiæ Divinæ, Attributoôrum,
trium Perſonarum per ſe & eſſentialiter; ex amo-
re vero creaturarum futurarum non neceſſario
ſed tantum ex hypotheſi Divini decreti procedit.
Cren=⸗
Schram Inflit. Theol. Tom. I. U

306 Caput II.

Creaturas vero mere poſſibiles utpote nunquum redit
futuras Deus non amat, quia illis nullum bornum mS
nec exiſtentiam vult, adeoque ex earum amore ſie e.
Spiritus S. nequit procedere. (§. 153. Schol. 2.) ſerinen

Difcri- Schol. 3. Quærunt etiam Scholæ, quodnam ſit di- mia
men inter ſcrimen inter generationem Filii, & Proceſſionem
genera- Spiritus S. Richardus a S. Victore diſcrimen hoc
tionem in eo ponit, quod Filius accipiat a Patre natu- Pnt
Filii, & ram fœcundam ad producendum Spiritum S. Spi- loprl
Proceſio- ritus S. vero naturam exhauſtam fœcunditatis I. Utmne
nem Spi- expertem. Sed hoc modo Spiritus S. non eſſet Ceſani,
xitus S. in natura perfecte ſimilis Patri & Filio, nec Pilins Deigſ
Patri, quia non haberent naturam illam fœcundam, e ed
cum Spiritus S. nullum terminum, nec Filius alium U
Filium producat. Vasquez diſcrimen in eo ſtatuit, P tebi
quod Filius fit perfecta imago Patris, Spiritus . Nchal 1)
vero per modum imaginis non procedit. Verum le dede
hæc ſententia non explicat, quid ratio imaginis X ab
addat ſupra ſimilitudinem perfectam in natura,
quam etiam habet Spiritus S. Suarez hoc diſcri- 2. H
men aſſignat, quod verbum procedat per intelle-: 1185,. ſpi
Gtionem actualem, quæ eſt ultima differentia na- (Ae Ften
turæ Divinæ, Spiritus S. vero per voluntatem ſub nitonis h
ratione amoris actualis, qui amor ſupponit Divi- ſke
nam naturam jam conſtitutam. Sed hæc ſenten- 8
tia laborat in falſo ſuppoſito, nempe actualem mmata
intellectionem eſſe ultimam differentiam naturæ 3. Nl
Divinæ. (§. 4r. Schol. 6.) Thomiſtæ volunt, ideo Nnnin
proceſſionem Filii eſſe generationem, quia fit per l un
intellectum, cujus proprium eſt aſſimilare ſibi 0l. 2)
terminum, Proceſſio vero Spiritus S. fit per vo- ten.
luntatem, quæ ex natura ſua non tendit ad ſimi-
litudinem, ſed ſolum ad unionem. Sed ex hoc
ſequeretur Spiritum S. vi proceſſionis non eſte ter
formaliter Deum Patri & Filio conſubſtantialem, (en unn
quia vi ſuæ Proceſſionis non procedit ut ſimilis lun .
in natura Patri & Filio, cum procedat per volun- icn 1
tatem, quæ ex ſe ad ſimilitudinem non tendit, 1 annna
unde ſolum Patri & Filio eſſet confubſtantialis rſd

identice & ſubjective, quia in Deo & a n nlie

te mer
MInNn
X AIm m

53 n:

gvocn 1n

& Doclher
e Ciline
1t a Pien

te.
Hiio, l
lamitmm:
nec Hi
nen in en
is, N⸗

Diinmn
n Teend

De Deo Trino. 3⁰7

procedit, quod etiam concedent Sociniani. Di-
camus ergo cum S. Joanne Damaſceno I. r. de
fide c. 8. Generationenz inter & Proceſſionem di-
ſcrimen intercedere eaoki ſumus, cœterum quis fit
lucjus diſtinctionis modus, prorſus neſcimus.

D. 157.
Proprietates Spirationis in Deo ſunt. Spiratio
I. Eit neceſſaria: Nam Deus eſt abſolute ne- æc ℳ
ceſſarius. (J. 43.) Sed Spiritus S. eſt verus "eceha-
Deus: (H. 147.) Ergo abſolute neceſſarius““.
eſſe debet. Cum autem eſſentiam ſuam a
Patre & Filio habeat per ſpirationem (H. 155.
Schol. 1.) Spiratio ipſa abſolute neceſſaria
eſſe debet. (H. 154.) Unde etiam Spiratio

* ex ipſa Patris Filiique natura fluit.
eun n 2. Eſt æternga. Nam Spiratio, qua Spiri- Zierna.
Nuhe tus S. ſpiratur: eſt abſolute neceſſaria, adeo-
de que æterna: nec principium nec finem du-
– rationis habens. (H. 45.) Attamen ne imper-
ri fecte adhuc ſpiratus Spiritus S. dicatur, con-
k ſummata ſemper eſt.
rl, 3. Eſt immanenc. Quia principium quo Imma-
e d proximum Spirationis eit voluntas (H. 156. nens.
ven,6 Schol. 2.) quæ habet terminum immanen-
eſ Dn, tem.
Ge Pater & Filius ſunt principium, & qui- Eater &
ss dem unum tantum Spiritus S. Ita docet Con. Eilius ſunt
ntit, cilium Lugdunenſe c. fideli, de ſum. Trinit. t e-
i n ubi damnantur illi, qui temerario auſu aſſe- ciniuen u⸗
en rere præſumpſerint, quod Spiritus S. a Pa. Spiritus
4 auitt tre & Filio tanquam ex duobus principiis, Sangti.
ol U02 &

38 Caput II.

& non tanquam ex uno procedat. Et in
Concilio Florentino definitur, quod Spiri⸗

tus S. a Patre & Filio tanquam ab uno Prin-

Quomodo
vrædica-
tio fiat in
materia
S. §. Tri-
mitatis.

cipio & unica ſpirationt procedat. Idem affir-
mat S. Baſilius l. 2. cont. Eunom. S. Augu-
ſtinus l. 5. de Trinit. c. 14. & S. Anſelmus I.

de proc. Spirit. S. Ratio eſt: quia Pater &

Filius rationem Spiritus S. mediante ſpira-
tione in ſe continent, cum ex ſpiratione co-
gnoſcatur, cur Spiritus S. ſit: (H. 155. 150.)
Ergo poſſunt dici Principium Spiritus S. ſed
non principia, quia eadem numero virtute
Spiritum S. neceſſario & ab æterno in &ter=
num producunt (§. 157.) ex unitate enim
numerica influxus, unitas Principii ſolet
æſtimari.
Schol. r. Durandus putavit, Patrem & Filium duo

Spiritus S. principia dici poſſe: ſed notant com-
muniter Theologi, hanc opinionem eſſe erroneam

& temerariam. Ut ergo intelligatur, quomodo

Pater & Filius inter ſe realiter diſtinéti poſſint eici
unum principium Spiritus S. notandum, quod

hæc nomina fſubſtantiva: Principium Spiritus .
& Spirator immediate denotent quoddam quaſi

individuum, quod eſt commune Patri & Filio, &
noſtro modo intelligendi ex eſſentia & ſpiratione
activa conſtituitur. Non tamen ideo putandum
eſt, quatuor eſſe Divinitatis Perſonas, Patrem,
Filium, Spiritum S. & Spiratorem, nam Spirator
non eſt nova perſona, ſed complecétitur duas Per-

ſonas Patris & Filii quatenus ſunt Spiritus S. cof-

relatum. Nec ſequitur, Spiritum S. nec a Patre,
nec a Filio immediate procedere, ſed ab illo Spi-
ratore: quia ipſe hic Spirator Patrem & Filium
includit. Ut ügitur caute in hac materia loqua-
mur, ſerventur ſequentes regulæ. I. Ut nomina

ſubſtantiva dicantur pluraliter, requiritur .
. rali⸗

Talias
Catiſorn
Vn ican
les fup
1s & 5
o: ſn
ſunt eren
1is iner
Spiritus
Eodem
Hinehi
ſonicat
Mon mult
Dinm. H
Ciur: Din
r omti
Dater &
Uert,
tam vi
Nem co
am n
2 Filio
tezliter
irn
Ohrigt n
Tealis,
Ditrem 8
Gores
veto ſb
Emn Mlt
Ktol. 2. I
Cün ezd
ettn Ei⸗
o egnl
llio, I

De Deo Trino. 309

lt di ralitas ſuppoſitorum ſeu Perſonarum, & fignifi-
